KaI600-2335_7
author: Struck, Christianus Fridricus Theophilus

:

"

,.

J

T

"

*

&

z

1

^i

]

d

1

D

*

"

.

m.

hr

4

*

um

-

m

n

:X

"i

V m

-€-

"

M

:

-

H

«

s

i

K*

d

m

*

&

TWCÁ

L

E

*

»

:

s

W

Y

»

^*

&

-

x

"

k*

..M

ao d

P

i

»

5

L

*

E

-

w»

— ,

, . H

Á.

I

"m

-

j

y

d

m

2

M

« ,

At

-

i

u

W

-*

i

i

/

p

-

«

--

M

^

w.

5

"T

d

N m

M

w

E

i r

*

-..Ua

"

wl

"

y^

ls i

k

,.M

,

"

T

i

—

.

E

v

—W,C,

W.

e

*

Va

»

Y

uI

M

-

,«

DN

H

m

w

"-

-

p

k

.m

2 aw

Ü

»,..

r

i

Ut

—

P d

—

e-

——

j

«

-—

Syt

*

4

T

Mi od

.W,

"

»

"

A

N.-

4

M

[ E

,.:

--

*

-

x

j*

od

y

-

t

"Y

j

As

"ET.

*

"

x.,

L

k

*

bt

.M

b

U

W

.W

^

T

-

X

.

.

E

w

ysá

"n

n

*

n

b*

s

-

2

W

$

«a

-

*

Lr4

4

-

-

H

P

d

NM

&^

m

B

AÉ

[

*

*»

-

|

Y n

A* 2

ce

r

hs

d

T* s

N

$

»

t

z

*

" s

r*

A

b

2

»

p

-

-

i-

i

J

P )— .):æ

E

24 M

E

&

E

ii

"

3.

*

-

p

P

j

.m

"

á

4j

x

*

l

"

-

us

"9

|

»

»

—

"m

p:

»s

£

M

-

»*

-

-

w

.W

LW

l

ufX

M

M

"

M

-

l

Y.

k

i

24

l

-

*

v«

y

w;

"

H

X

-

E

Y

Y

*

»

*

"i

1j

v

j

-

B

*

-

&

T P

*

—

-

E

m

z

i

"

i

L

v«

E

C

u A ii

-

n

d

- »

li r o natei

E

"d

—

E m

lia

-

7

»..»

...-.l;LVAn...r.t, xm

"*

—

,

—

at

.

x ii

-

VE dE gar EAE

ii

ia

E

.Wlnllny

2j

E

-

—

-

x*

4

r

E

E

x

FA

As

a&

m

A

».

"

t di

UR

u

E

4

ia

4

m ——

a.

*

z

Á

Ó

-

p

as

-l

(

i

L

h

*

-

»

"

;

4

"-

j

j

33

—

E N

TOE

M

iil

*

E

"*

at

MM E

»

— mI

[

0.

DISSERTATIO

DE

Q

C INUR

1

"

CONCOCTIONE ET DIVERSIS

hi

lj

R i

0i

MEDICORUM DE EA SENTENTIIS

TE^

T i

Wt

ii

ii

Ib X

QUAM

CONSENSU ILLUSTRIS MEDICORUM ORDINIS

)n)

AD GRADUM

]

i

i

DOC'TORIS MEDICINAE

fii

g

OBTINENDUM

n

pl

DIE. XIII, NOVEMBR MDCCXCIV

gü-

äw

j

1

PUBLICE DEBENDET

d

fa

. CHRISTIAN. FRIDER THEOPHIL STRUCK

u

Ü

NEOMARCHICUS

n

HALAE

TVPIS IOANNIS CODOFRFDI RUFFII

TYPOGR.

ACA D.

n

Fücilius intelliimur, & diis

immottalibus ï;»omin'i,bds effe /pro.-'

omnisque

vifum, fi erit—toïa hóminis fabricatio'perfpec/t-a,

dumanae-natürae figura atque perfectie,

"CicrRe.

|

1..

P ,

La

-

Vi

CVTR

PRAECLARO ET ORI*&ATISSIMO K

"MICH. GUILIEL. STRUCRK,

CURATORI ITINERUM MILITARIUM, RECEPTORI

^

VECTIGALIUM CIRCULI DRAMBURGENSIS,

PRAEFECTO CURSUS PUBLICI,

pt«

sque

PARENTI 'QPTIMö

*

HANö COMME

NT

A'TION*EM |

D,

D,

FIPLIUS'

Ea

CHRIST.- FRID.' THEOPH. s;TiäUCK.

m

(l

T

-

-

J. Jo'miniTuo, OPTIME PATER; hanc meam disfer-

tationem, quam mos medicaeartis munera capeffitu-

ris obfervandus ede—ndäm iuffit, infcribenti fummae

erga 'T'e pietatis et grati animi mei fignificatio ex-

cuíationi erit. — Velim amoreiTuo im'mortali et in-

numeris beneficiis "T'uis tam magnanimiter et be-

nione in me collatis dirnius quiddam Tibi offerre

potui(fem.

Sed Tu ipfe quam optime vides,

Em

quid praeftari poffit iis annis, quibus Academia re-

linqui folet: praefertim in arte medica, quae inà-

gnam partem in fola experientia pofita eff. Indul-

geas igitur aetati meae, qua hänc-difciplïrlam dili-

getf-cet- fingulari qgedam amore amplecti ;oepiffe

t

MA

&antummodo. videri. poflim,

induleeas tempori

quod anguftius obtigerat, quam ut piaec!arum ali

quid navare pofï'em Feftinandum erat in hac mea

et laetor Ííola oppmtumtate,

qua u,unque opella

fig nificandi T1b1

quam

quae mihi eo contingit

fnagnopere Te àmo, colo venerorque. Sclemni

'Tua humanitate admitte munufculum, quod ex

Deum O M.

íolo animo offerentis magnum erit

b

l

oro rogoque, ut exoptatiffima valetudine per

(]

innumeros annos Tibi frui contingat,

Vale, me-

u

V

que, ut femper fecifti, amare perge

Scribebam Halae, die 1x. Nov, ci»roccxerv

—* -

Y

il«

ivl

2

af

1.

$.

li

Definitio.

X

l.

De nulía paene re plures eaeque plane diverfac fenten-

tiae exítant in medica difciplina, quam de modo, quó

Jam antiquiffimis tempombus 'huic

cibi concoquantur

corporis humani actioni explicandae medici operam na-

vaverunt. Cumautem corpus humanum non fatis accurate

contemp tati effent, illico apparet, eorum fententlasa veri-

tate valde aberrare debuxffe.

Priusquam autem plura de

veterum opinionibus et de recentis aevi fententiis affero,

ex re effe videtur, concoctionem definire, et alia quae-

dam praemittere, ut melius intelligatur, quaenam fén-

tentia vera fit.

Placet ergo concoctionem ponere in

folutione alimentorum et in abforptione fücci alentis;

et in evacuatione relxqumum ciborum a)

Non tam

DL

$j Ex aliis defiriitionibus ïnc primo loco eam propono, quae

—

apud Ariftotelem. Meteor. lib. V. cap. Il. his verbis legltuv

zi isbasAdasis 029 7É QurixE x duxeía Ssg,ux £x TU

uv*rwwysmv m uTixe.

Ta)cvx 9 deh oixéic euæræ dAT«

Hinc nonnulli dicunt, concoctionem confiftere in calore homini

infito, qui liquorem redundantem iufte confumeret, et reliquum

atque

humorem non amplius copia fua nocivum temperatet ,

cum ficco, prout mixturae natura requireret, conglutlmret' quo

acrionibus fuis perfectius edendxg ficcum. cum bumore .goniune

8

[

fimplex igitur ea foret, ut ii voluerunt, qui foli ven-

N

triculo hoc' munus adfcripferunt; in fequentlbus videbi-

el

imnus, quam falfa eorum fit opinio.-

$.

Ir.

Manducatio.

&

Disputationis ordinem definitio concoctionis mo-

7f

do a me propofita conftituet,

Primum ergo disfe-

rendum 'erit de alimentorum folutione,

——

Ante*

p

mutatio iilo-

d

quam cibi.in ventriculum ingerantur,

V

rüm quaedam, quae hic explicari meretur, praecedit

Alimenta, a dentibus in maxilla utraque fitis . quas . di-

verfi mufculi vehementer, et alternatim attrahunt et

distrahunt, manducantur; quo ea magis magisque com-

minuuntur, et cum faliva commixta in pultem mutan-

tur.

Quam neceffaria autem manducatio fit, ex eo non

folum perfpicitur, quod ea tam nniverfalis reperitur,

fed etiam inde colligi poteft, quod cibi haud manft, ta-

les plerumque exonerantur, quales affumpti funt, id

ctum aptum fieret

(Conradus Zieritzius. denatura temperamene

torum et cConcoctionis,

Lipfiae 1631. $. 39.)

Alii definiunt,

dxgefhonem effe alimentorum mutationem , qua eà in ventriculo

in albicantem quemdam et alibilem etin annexo inteftino duo-

deno ulterius. perficiendüm fuccum, nempe in chylum conver-

terentur

(Deichius de adiumentis et impeédimentis concoctionis

alimertorum

Halae 1749. $. 1)

Alii arbitrantur, concoctio-

- I

nem effe ventriculi munus, quo alimenta in naturam noftris

humoribus affinem commutarentur. (Inftitutiones phyfiologicae

auctore Caldanio

Patavii 1778. 6. 397.) Denique funt, qui

putent,

ciborum concoctionem effe motum internum vel actio-

nem mutuam et alimentorum et liquorum re(olventmm quo

chym us procrearetur.

Nicolaus Jadelot's Lehre von der Natur

des gefunden menfchlichen Kórpers, Jena 1783. p. 374.

—

ts

9

Vl

qQuod experimentis Spalfanzanil fat füperque probatum

d

ett

Nam oves pabulum non digefferant,

uod rue

minare ab eo impeditae erant.

Carnem fi ipfe degluti-

verat in duobus tubulis occlufam, alteram manfam, al-

teram non mandücatam, caro manfa aut plane erat fo-

luta, aut multo plus ponderis amiferat, quam caro non

manfa.

Ita res fé quoque habebat cum pane, quem

iil

aut manfüm , aut non manfüm in canaliculis inclufum in

f

ventrem immiferat 5)

Áves, quae-grana devorant,

Pe'

propter ftructuram corporis pabulum quidem non man-

"

dunt, natura autem iis non folum pro. dentibus inglu-

M.

viem dedit, in qua alimenta eorum emolliuntur, fed

di

etiam ventricualum mufculofüm et magna vi cibos fran-

Aliae, quibus cutaneus ventriculus

r

gendi pollentem.

eft, liquorem quemdam habent , qui ad cibos refolven-

o

dos maxime valet.

Ergo manducatiose illis non opus

Jf

eft,

Sed manducationis commoda minime tam longe

00

repetenda fünt.

Saepiffime enim cibos haud manfos, ut

iUP

ccerafa, acinos, integros exonerari obfervantur; et ave-

T.

na non manducata vel a robuftiffimo equo cum alvo de-

Ü

iecta vim adeo füam germinandi non nunquam retinet z)

Homines etiam nonnulli aeque ac beftiae quaedam ru-

j

minant, et c1bos concoctu difficiles in os reducunt eos-

1If,

que deinde tam faf'ue concoquunt, quam reliqui homi-

i

nes d).-

Quam ob rem mihi non abfurdum videtur,

0

W

[/]

J

JE—

b) Abt Spallanzam $ Verfuche über das Verdauunwsgefeha&e des

Menfchen und verfchiedener Ihxeraxten, nebft einizen Bemer-

Rila

d

kungen des Herrn Senebier

Ueberfezt von D, Chrift. Frid,

Mlchaghs

y

Leipzig.1285. $. x39, 140 et 211

Q

c) Hermanni Boerhaave praelectiones academicae, quas edidit ez

;mo

notas. addidit Albert. Haller.

Goettingae 1740. Vol. I p, 318

/n

4) Senebierus apud Spallanzamum, p. 560.

us

Z

1o

?

"

mïandulcationem neceffarium concoctiónis aäiümentum

qut |

Vocare, quaecunque fint ,. quae

vab his xiliisve contra 1?3'

ntutz,

D

vl

'b.Sä

!

g

III.

ey

$.

l

.ngl'z'»va.

Mi

Paulo änte -*di:i(i, cibos fub mähducando eum fà-

W

Neceffe igitur eft, ut de utilitate huius

p

[

liva mifceri.

liquoris etiam nonnulla afferam. — Hic latex a parotide,

EU

glandula maxillari, et ab ea, quae füb lingua fita eft;.et

d

iis-glandulis-, quas buccales labialesqué nominant, fe-

[

en

m

cernitur, et cum illo humore, qui ex arteriis linguae

W

et (gensï:um et palati exhalatur , commifcetur. Pura fa-

k

tiva vifeida eft, fine ullo colore ac guftu, nec odorem

ü

fpargit. In iisautem befüs, quae carne vefcuntur, fa.

f31

liva acredinem et

..üh

flaginem habet; atque in quibus-

dam ferpentibus, ut in vipera, fübdulcis reperitur e).

In aquam a.egre,di'fïundïtua , nec, licet ab ea folvatur,

folutio clara eft nominanda. $i frigori faliva exponitur;

difficillime congelafcit f.) ; etfi Scheflierus congelationem

plane negat , indeque materiam ignis, quam clementa-

Acida et

tem vocat, falivae effe., probari putat g)

fales alcalini'puri falivam plane folvunt; modica autem

copia acidorum purorum nullaque aq;ïa dilutorum , - et

fales alcalini non cauftici fedimentum inftar floccorum

g

Olea a faliva non folvuntur, fed emul-

praecipitant.

-

fionis ad infga; cum ga"cqmmifcemur? Si« .caïx viva

&) Edward Stevens disf. de alimentorum concoctione, ^ Edinb,

1777. 8

cap. VI.

-

f) F. Hofmadn d&-faliva.

1

g) Disf, de natuta et mor'b(is fnïivae.ryxöy;. $. ;I'I,I,;—

-

P m

11

*

ROU

* d

12 lt

aut fa!es alcalini fïm iique puri. fdhvae mfpf*rgunfur, fl

alealinum volatile evolvitur, quod tamen fecundum

celeberrimum Grenium, experxenuiümum meum Prae-

ceptorem , pro parte remotiori potms eft babendum /7).

Longe aliae antem res proveniunt, fi igoi faliva fübii ci-

tur, quae antea in ea non detegebantur.

Primum, fi

nf

tota maífa in quinque partes eft divifa, aquae quatuor

[iliis

partes deftillant, quae fenfim putrefcunt; deinde oleum

jde,

cmpyreumaücum pïOVQDl

Quod remanet, perpaucum

T.

eft, friabile et fplendidum.

. Remotiorum autem par-

B

tium falivae LOO'QI'IO nil de ratlox*e CIUS agenu af-

Saliva

gU

fert; ergo hane mveftioanonem miffam facio.

nf

manducatione, dum mufculi glandulas eam fecernenteg

jorem

füb mandueando comprimunt, et cibis ; ipfaque cogtta-

Il r'

tione ciborum gratorum allicitur, quo bolus facilius de-

ao

glutiatur, et ciborum fapor fentiatur: nam,fi os plane

aridum efftt, vix cibi fenfum afficerent.

htlam ad c1-

IJI' ^

bos concoquendos faliva multum confert ; quomodo ati-

Vallly

tem hoc fiat, determinare non valeo, ni velis id ei*'ficï.3

TiLUTs

EM

áum cibos ref'olvxt, aut diluit, ut liquor ventriculi in.

Qndtn

eos vim füam deinde melius exferere pofíit.

Salivam

t

autem «aliquid ad concoctionem conferre, verum effe,

"

vel inde intelligitur , quod homines, qui hunc latioem

rgm

u

plane exfpuunt ; ftatim digeftione laborant, et famem

omnem deperdunt; quod faepiffime in iis obfervaturs

m

qui fumum herbae Nicoti e fiftulis nimis hauriunt, . et

j

u

quod Boerhaawo 195 accidit, quum falivám omnem ex«

"

fpmffet i)

Pondus falivae una-die fecretae duodecim

j

51) Syftematifches Handbuch der gefamimten Chemie von Frid

Albr. Carl Gren.

Halle 1787.. 1. "Th.. $. 537.

)ïieïïm elementa phyfiologiae corpous humam, Tom. IV.

lernae. 1764« P« 62.

12

X

[

4

R

km ho

fere unciis aermatur £)

Nuckius interdiu hora paene

denn,

fingula fex dra ichmas , noctu duas exfpui, obfervavit /)5

Cft, D

quam copjam Hallerus nimis magnam putat.

$& compor

De viribus falivae, quas in cibis concoquendis ex-

etn

ercet de quibus paulo arte meam fententiam propofm,

i

fcriptores nonnulli diverfam opinionem habent.

. Stah-

ais

hus m), B

Boerhaavius s), Hofmannus et alii o) falivae

]

vim fermentationem excitandi adfcribunt,

Pringelius

bentir

autem falivam fermentationi obfiftere affirmat. -

Salivam

pitnt;

extra corpus putredinem adiuvare et fermentum effe

vndm

polfe, facile concedo, praefertim ,, quum Spallanzanius

Wt

experimentis probaverit,

carhem falivae

1mmerfam

Dte i

prius in putredinem abire, quam carnem aquae iniec-

£s

h

tam p)..

In corpore autem rem fe multo aliter habere,

1]

fatis conftat.

Delatus femel ad hanc quaeftionem,

utrum faliva, quamdiu ea in corpore eft, pro fermento

-habenda fit, an fecus, non incommodum mihi videtur,

eam rem hoc loco paucis perftringere.

Ad errorem

iftius fententiae demonftrandum, fatis mihi videtur effe

cauffas proferre, per quas fermentatio fola exfiftere po-

fing

teft. Neceffe ivitur eft

ut quaevis res, quae fermen-

amp

tefcat4 cum iufta copia aquae mifceatur , aérique expo-

Ditre

Notiffima au-

natur, et iuftus caloris gradus adfit 4)

dia

Bd

k) Herm. Boerhaave pnel acad, "Vok L. p. 275.

D

Nuckii Sialograph, p. 30.

-

?

$) Fundamentachymiae par. .I. tract. I. fect, I

n) Inftiritiones medicae digeffae ab Hermanno Boerhaave. Lugd

Batav..i

^20

73C.

$. 67

0) Gtenius L. c. $. 538

p) 1. c. $. 235.

x

j

q) Gren's Handb. der Chem. zter Th. 1fter Band $. 1582 et 1585

-

[ À

I3

tem hodie res eft, unam harum cauffarum prorfüs defi-

ofa W

derari.

Naim recentioribus experimentis fatis probatum

tyait )

eft, atrem, qui fane plus detrimenti quam commodi

corpori afferret, neque in ventriculo, neque in reliquis

Jelrf 6f

inteftinisinveniri 5)

QmJ quod faliva cum cibis mixta

propot

in corpore fatis diu non remanet, ut in fermentationem

$

transire poffit.

) filitae

In ipfo ore ftatim quaedam ciborum partes abf'or-

ngalns

bentür; faltétn eae, quae difficilem folutionem non fla-

alvam

gitant ; quod ex eo luculenüffime apparet, quod aegrotx,

m et

fi vinüm aut alia alimenta roborantia in' os tantum füm-

mrLDUS

pferunt, fe refectos fentiunt, et feles, quum oleum her-

Qmerm

bae nicotianae empyreumaticum ori Ipiarum infunditur,

at IDl

ftaüim moriuntur,

et totum corpus praefertim cor

*

: ab

oleum illud redolent 5).

e[tiontm,

$.

1V.

fetmay

| Vidett

Deglutitio.

emorem

'di

Cibi fatis manfi, et iufta falivae copia fübacti a

ltert j

lingua ad pharyngem detruduntur, cuius mufeuli bolam

arripiunt et in gulam deorfum propellunt

ftm

Quo in iti-

nere alimenta etianí cum multo muco commifcentür,

j ao

qui a tonfillis füb velo et adlatera faucium fitis, atque iis

lmz æll

glandulis fecernitur, quae in lingua, palato, velo pala-

-

t) Disf. an aér fecundum fanitatem adfit in primis viis, ab Ocke-

lio confcripta, 1790

Cuíus viri experimentis aliud quoddam

addere poffim, quum in cane a :ne disfecto neque in ventricu-

qtü

J

lo, qui totus cibis impletus (rat, neque in inreftinis,

quae

fucco cibario et ezcrementis erant referta, ullum aéris veíti-

gium reperim.

s) Halleri elem. phyf Tom, Vl p. 65.

T.

——

14

tino, dorfo epiglottidis; pbat*ynac et multis aliis focis

Án

repcnuntur. Quam ad rem arteriae quoque multum 1i-

p

quorem exhalant.

Mucus conftrictione mufculorum

ali

deglutitioni infervientium expreffus eibos involvit, üt

D!

n

neque fauees, neque pharynx, neque gula ab iis irrite-

d

tir, et bolus in ventriculum facilius defcendat. Mufcü«

lorum autem ad deg utitionem perficiendam deftinatorum

i

[4)

expïlwtlomm, quum ab Hisllero aliisque egregrie ea

abiuluta fzt, propter ftudwm brevitatis hic omitto.

qua

liru

UI

$.

V.

EV

Gulà five Oefophagus.

lum (

chos

'Fum cibi vi muä"u!nrum in gülam ,; quae canaletíia

W

fbris mufculofis transverüs et 1OPg:tlldïï alibus praedi-

tum conftituit, urgentur.

Illae, quae in. homine àeque

l:

tel

ac in beftiis paene- circulares reperiuntur,

bolum come

T

primunt; hae autem euin ad ventriculumm dedücunt £);

Depulfio cuiusvis boli

iri

quum ab ipfis cibis irritentur.

i a imálibus quibusdam, ut in equis et bobus; facilli-

Vl

Oefophagus a

tribus formatur tunicis.

fin

me confpicitür.

Extima mufculofa, cuius dupluem fibrarum decurfuin

f

jarh indicavi, prima 'et propria eft, quurm -accefforia ét

hi

'Tum imnem-

imperfecta fit ea) quae a pïeura provenit.

brana nervea fequitur; . deniqne intima membrana appa-

fct, villofa vulgo dicta; quae propagatio cuticulae eft:

quae membranae omnes tela cellulofa inter fe funt con-

nexae,

Gula multis rugis five plicis lonaitudmallbus

av

intus praedita eft, quo ea facilius praefertim in beftiis,

1

rl

[

t) Stochïu autem paxteJ eae, quaé funt ihfra i id', quod devot

Cicero de

tut, dilatantur :

quae autem fuüpra, contrahuntur..

natur

deor.

L LxV

d

i5

Ts focit

lum f

fi magnus bolus deglutitus efty. ewtendltar, ut in fer-

Yfeplorum

pentibus et pifcibus, in quorüm gq,a faepe viperae aut

Jnt, u

alii pifces inveniuntur.

qud quod befliae nonnullae

li H'Hu.'

alia animalia, quae eadem: magnlmdme àc ipfae funt,

Mi

devorant, quod Spa!le*az-mlus teftatur, qui in ranae

103,0L01l

gula mutem . reperit. ,

Qüae rugae etiam caufae fünt,

Iertie u

cur plures atteriae in gula difpanduntur et finiuntur, e

ilQs

quarum finibus liquor emittitur, qui cum muco glandu-

larum inter mtlmam et nerveam membrànam . laccntmm

commlfcetur.

Hic füccus et gulam humectat , eamque

ab acredine ciborum defendit, et cum cibis m ventricu-

lum defluit.

Praecipua autem eius vis in eo conïsfïlt, -ut

cibos folvat, quod in experimentis a Spallanzamo infti-

n

iutis elucet , qni carpis fruftulum in cornicis gulam in-

j gtae il

geftum, filo ad roftrurn alligato , fuspenfum confervans,

ie a«

temporis quodám fpatlo praeterlapfo, totum fere folutum

Jrm com

fetraxit

Alio quodàm tempore ranae caput refolutioni

Uüc tï /)

Hinc recte.

Ml

iam proximum in gula bubonis invenit u).

videtur poue C()DCxudl, liquorem gulac fuücco ventriculi

B fzr l

fimilem effe, et cibos brevi tempore ab eo folutum iti,

t [Jmtl'*

fi ii diutius in gula rémanerent, nec latex gulae conti-

»

deui

nuo-in ventriculum deflueret.

Qu Ó

j [l

$. vr,

p a

fentvriculus,

g

À gula cibi in ventiiculum deiiciüntür.. Prmsquam

d n'll bu)

autem plura de refolutione ciborum in ventriculo affe-

j eal

Sed in

ram, nonnulia de eius ftructura dicenda fünt.

€o dcfcrxbr-ndo eà tantum attvngam ; Quae ad concoctz-

U

j

[|

u) Spallanz. L c. $ 77 155 €€154.

16

onem ciborum et varias de ea fententxas mtelhgendas

bu

mihi Vïdcntur effe neceífaria.

be

V Cth!CuïUS, cui gnla inferitur, magnum et longi.

tür

tudinale cavum eft, finiftram Verfus amplum, ad dex-

o

tram aytem anguftius . ct. valde coarctatum, qnae pars

K

collum Ventrlcuh dlcltur.

Priori parti fündi nomen eft,

ü

et ea pars, quae in medio eft, corpus eius vocatur.

l

Duo habet orificia, quorum finiftrum five fuperius car-

fül

dia, dextrum five ibferius pylorus appellatur; totldem-

(üe

que arcus in eo obfervantur, alter iuperlor, quem mi.

lo

norem nominant,

alter inferior, qui maior dicitur.

Ha»c

Quatuor fünt ventriculi membrapae. Prima eft extima

tti

quam peritonaeum porrigit; fecunda mufculofa nomina-

fün

tur, et diverfa fibrarum mufcularium ftrata habet, quo-

O

rum illud, quod ab oefophago defcendit, fibras fuas in

QD

longitudinem difpertiens eas praecipue trans arcum

I

minorem ventriculi mittit, unde ad duodenum pro-

at

pagantur; licet, accuratiori examini fübiectae, et reli-

Val

quam ventriculi füperficiem . obtegentes reperiantur.

fen

Hae'fibrae a pyloro punctum fisum fumentes eum ad

s

gio

gulam adducere valent, quo ventriculus replicatur et

pylorus adfcepdit alimentorumque exitus difficilior fit.

C0f

Eaedem fibrae quoque cibos ad duodenum promovent,

ttro

quo motum, quem periftalticum vocant, effBciunt. Sub

ia

T

his fibris aliae iacent, quae cireulares nominantur; bae

ventriculo propriae, non a gulae fibris repetendae, ver-

Va

ticofe e fündo ventriculi oriuntur,

et füpra omnem

ts

W

ventriculum circulares perguat et annulum feu fphincte-

&

rem pylori eíficiunt.

In beftiis nonnulli$ fibrae mufcu-

lares magis confpicuae furit, praefertim in iis, quae ru-

mipant, €tin avibus, quae grana comedunt, quarum

3

quaü duo fibi oppofiti muc craffifmi mufculi ventricu-

lum formant.

J

"Tertia membrana nervea agpellatur et al-

17

g

bum colorem.et ftructuram firmiorem et eraffiorem ha-

bet, quam in inteflinis x). FHiuic praecipue infpergun«

long

tur nervorum Yaforumqué tam arterioforum quam ve-

al der

.

noforum et lymiphaticorum ramificationes, ut his diri-

& p

gendis aeque, ac conformationi ventriculi infervire vi.

u d

deatur.

Ceterum in telam cellulofam facile refolvitur,

'OCRULs

Membrana quarta ventriculum intus invefliens villofa

NU

TOEl«

fübrubri coloris eft atque multo mhco obducta , mulu.

1 [f

que breves villi; in quos arteriae et venae et vafa abfor—

jud

bentia et nervi y). ingrediuntur,

€xX ea promment.

.ulma

Haec membrana, quaea cutieula oris propagatür, et

Qi«

tertia, cux nerveae nomen eít, reliquis longe ampliores

funt.

Inde fit, ut multae plieae in intimo ventriculo

qu.

us n

oriantur, quae ex oefophago proveniunt, et per longitu-

dinem per ventriculum difperguntur,

at um

et haud dubie

ideo adfunt, ut plura vafa in ventriculum intrare que-

m jre

ant.

In beftiis nonnullis hae .plicae fupenorls orificii

td

etanhoh

valvulam formant, ut Büffonius in lepore et porco ob-

fervavit, quae tamen in homine non invenitur,

In re-

eu i

gione autem , ubi ventriculus cum mte['tmo duodeno

at d

combinatur, a tunicis, extima excepta ,. introrfum fe

jor f

revolventibus, annulüs efficitur, qui exiguam . tantum

nioien

aperturami habet, per quam cibi duriores et parum re-

; 90

foluti permeare ncqueunt ' Nota haec eft pylori valvula.

hat

Veptriculo multa vafa, quae fanguinem adducunt, et

r

multae glandulae praefertim inter membranam nerve«

yme

am et intimam fünt, quae, quamquam non tam magnae

hioc

ct confpicuae funt, quam in alüis quibusdam animali-

ub

jie 11

) Halleri elem. phyf. Vol. VI. p, 131.

lu,*lf jl

jj

y) Liberkühn de fabrica et actione v:l!orum mtefhncrum teumu.n,

f

Lexd

1745«

[n

18

bus, tesmen in fegione pylori muitum mucum füppe-

Vafa abforbentia; pracfcmm in arcur ventrieuli

ditant.

minore in' praelectionibüs iltufteitfimi 'Meckelii optlml

Ventriculus fecundum alimens

mei Praéceptoris vidi

torum diverfitatem diverfaé magnitudinis eft

In ho-

len

minibus enim ;

qui folas plantas edunt,

malor eft,

eilo

qui carne vefcuntur.

Similiter quoque

quam in 1s,

poar

diverfum fitum obtinet,

prout magis minusve cibis

I65 f

bor

impletus eft, quod a Winflowio primum, i fallor,

In homine enim iseiuno,

et, qui

liong

obíervatum eft z)

tllnept

adeo diu a cibis abftinuit, "ut In ventriculo eius nulla

arcu minore fuperne,

maiore

fülvunt

alimenta refidua fint,

deorfüm tepdentibus ,

p(snmes antéerior peritonaeum

d fnte

Multo aliter

du &

attlllglt 3

pofterior vertebras fpectat.

autem res fe habet, cibis asfürnptis.

'Tunc enim ar-

Delan

cus maior füperne tendit et antrorfüm fpectat, arcus

a u

minor retrorfum reducitur; ergo quoque utraque pla-

t

pities alium fitum obtinebit, et anterior erit, ubi-ante

T 1

arcüs minor reperiebatur ;

et pofterior inferne depre-

tifim

hendetur.

Emolumenta mutati fitus ventriculi facil-

epgal

lime intelliguütur.

. Oefophagus,

qul recta vla 1In

Valde

Ventrlculum tendit ;

tunc. illo in loco,

quo inferi-

!Sp

tur ventriculo, paullulum reclinatür, ita ut cibi, quo

T r

maior eorum copia a -ventriculo capitur, €o difficilius

CUll L

in os retrogredi poflint.

ita natura. valvul am iftam a

viris celeberrimis quibusdam animadverfam imitari mi.

N

hi videtur.

Hoc fitu ventriculi pylorus quoque re-

ha

trorfüm flectitur.

E

be

9?

[

ili

ÜI

z) Winflow Expof. ammm de Ia ftructu:e du corp. Lum, Tom,

II Trait. du bas - ventre,

$. 5o:

DI

p

19

n fipe

5.

vnur'

ventticul

jj opin

P

4n calor cibos concoquere pgffz't.

D alime

Quibus praemiffis äd veterum et recentiorum fen- -

o do

tentias de concoctione pervenio,

Antiquiffima opinio

iior d

calori digs:fï:ionbm adfcribit, cuius

' quop

pocrates a) fuit,

fententiae ipfe Hip-

quem Galenus 5) eiusque fectato-

Ve cibi

res iequuti fünt c).

Rem totam digeftionis quafi ci-

' [allor,

borum coctionem fibi finxerunt,

indeque denomina-

t qUi

tionés concoctio et zàjus videntur emianaffe,

Ut enim

s nulla

alimenta ipni impofita vi caloris molliora fi

«

int et re-

moore

folvuntpr ;

fic calor ventriculi cibos mutar

€ deberet,

Qaeum.

fi (ententia eorum pro vera aznplcctbnda efíe

h

Secun-

to ditt

dum eorum opinionem principium illud,

quod igneum

enm 4

apellant, et fümma. mobilitate Ppraeditum eft, fibi

lts AU

vias ubique aperit, et omnes partes ,

in quas pene-

r p

trat, feparat ac disfolvit d).

Calorem ad. conco

j

CtiOT

, tb n

nem multum conferre, minime negaverim,

cum nq-

tte dQt

tiffimum fit, — homines digeftione laborantes

regionem

j &

epigafiricam itragulo calido- detegendo conc

octionem

"

valde adiuvare 2),

et Spallanzanius experimentis fuis

jo ii

fatis probaverit, iuftum caloris g

radum ad concoctio-

0

Cibfa qll

nem requiri,

Nam poftquam multum laticis ventri-

if

culi e comicibus'collegi(fct, peric-ula, t in loco fri-

Ti

a) A, Corn, Celfi de med, libr. octo.

t f

*

: Biponti 1785. 1. r, praef;fq

- p* 15. infra,

j P

b) Galen. de ufu pafrium. l. 1V. cap. VHI.

C) Platonem et Ciceronem- (Nat. deor. II. c. 49,) huic fente

nvtiae

quoque addictos fuiffe legimus

alias quasdam cauífas profert,

; Quamquam hiíc aï?o in loce

d) Inftit. phyfic. auctore Caldanio, 6. 398.

fini

€) Senebier, apud Spallanzanium p. 35r,

b

Q

/

GU

20

gldo, cuiüs temperies quartüm et quintum gradum

füpra punctum congelationis indicabat, «t in calido

cum eo fecit.

]n illo caro non refolvebatur, in hoc

D

intra viginti et quinque horas eam refolutam depre-

hendebat f). Alibi idem auctor affirmat, calorem tan-

in

tam vim in concoctionem exercere, ut liquor eiusdem

CLtont

ventriculi in diverfo caloris gradu celerius tardiusve di-

foiff

gereret, alimentaque füb gradu tricefimo fcalae Reaumu-

& Dio

rianae tarde, inter gradum XL et XLV. autem cclerius

fenten

refolverentur g).

.Ex quo apparet,

calorem in con-

0 p

coquendls cibis multum valere.

Non foius autem con-

N

coctionem cflicit ,

fed necefíarium eius adiumentum

db

tantummodo dicendus eft.

Calor enim ventriculi et

w

totius corporis minime tantus eft, ut vi fua cibos re-

füdt

folvere poffit,

ut alimentis in. ollam iniecüs et ignt

W

admotis id contingit.

Pifces etiam ,

quorum caloris

vo

temperies vix temperiem aquae füperat, facile ac ce-

n

lerrime concoquunt.

Neque in carne aquae iminerfa

€ot

et iuflo caloris gradui expofita ulla refolutionis vefti-

um

vja obfervantur, fed quo maior calor eft, modo non

Qui

fit nimis magnus, àut exiguus, eo citius ea 1n putre-

Qu

dinem tranfit,

Mox autem videbimus,

putredinis

Deni-

]

effectus multo alios effe, . quam concoctionis.

&ed Q

que morbos concoctionis, fi hanc amplecteris fenten-

tiam

Qf

non commode explicare poffis.

Reliquas ratio-

por

nes adverfüs hanc opinionem proferre fuperfluum efíe

mihi videtur,

u

quum noltris temponbus nemo medi-

eorum ei asfennat.

1]

J

DN

£) Spall. l, c. $. 85-- 87

g) Spall. $. g1

21

gulm

$ vur

n ao

B

De putvedine tamquam cau[[a concoctionis.

| depre

Alia fententia, quae eiusdem fere aetatis eft, cibos

m Gf«

in ventriculo putrefcere affirmat, et.a putredine conco-

* ejsdey

ctionem derivat

Huius opinionis Empedoclem &) iam

duusye d

fuiffz videmus , quem Pliftonieus 7), Dionyfius Aegeus

Reaunt

et Diocles fequuti funt.

Ex recentiorlbus, quibus ea

Ccleris

fententia placuit; unum Boerhaavium excito, qui putat,

| n COP

ope putredinis, non fermentationis, cibos mutari, fi

[] COf«

digeftio, ut addit, ad uilam actionem chemicam referri

Tientum

deberet. :

Ratio autem , 'propter quam is fermentatio-

t &

nem reiecit, eo contmetur, quod neque urina, neque

abos te

fudor, neque excrementa, neque aliae corporis partes,

s et p

ut caro et offa ullum exhibent acidum, fed fal alcalinum

m u

volatile, etfi cibiacidi commeduntur £)

Differt non

d« e

multum ab eo Hallerus, qui initium putredinis in con-

Y m

coquendis cibis adeffe opinatur /). At experientia proba-

(QniS i

tum eít, digeflionem plerarumque beftiarum iam intra

qodo 0

quinque aut fex boras finiri m); neque carnem um-

1 10 pUII

quam ante octavam horam elapfam putrefcere.

Unde

p

vcl colligi poteft,

oncoctionem putredine non effici.

Vi

)

Sed alia quoque cxpentnenta rem cxtra dubium vindi-

fe[]r (l

cant,

Nam cibiin ventriculis animalium diverfis tem-

j 1

poribus necatorum nullum putredinis veftigium offere-

um di

bant; nec, qui cibos fano in ventnculo concoctos in.

N

0 m

h) Plutarch. Quaeft, Natur, libr, Quaeft. 2

1) Celfus Lfc, p. 15,

k) Herm, Boerhaave inflitutiones et experimenta chemlae. Parifiis

1724. Tom. II. p. t9t.

1) Halleri elem phyf, Tom, VI. p. 311 et 421

m) Spall, : 250.

Em

22

veftigarunt, aliquid acidi, vel putridi, vel rancidi in

toct

iis obfervarunt z)

Quid quod caro putridiffima in ven-

Enf

tvi

triculo corpicum putredinem amittit, faporemque dul-

cem acquirit,

Succum autem ventriculi putredini re-

bl

filtere, de quo ferpentes, qui carnem ultra menfem in

atqu

ventrienlo fine ulla putredine retinent, exemplo funt o*,

lnte

cum caro. in aqua eiusdem caloris pofita vel ter-

ei

to die odórem intolerabilem. fpargat, infra oflendetur.

fuffc

Etiam-chylus a vafis lymphaticis abforbendus mitis fuc-

Dord

cus eft et fine ullo odore.

Maiores fane difficultates fibi

&rün

cumula(fe videntur hi viri, quam explicatio concoctio-

bos c

nis offe

Debuiffent faltem explicare, cuf putredo,

lat

quae fecundum Boerhaavium ne in corpore humano

st

quidem exfiftere poteft p), ei nulkum afferat damnum,

i

et quaenam canuffa fit,. cur uluiae, vultures et hyaenae;

Ther

quae cádavera peftifera devorant,

fine omni detri-

Hu

mento his cibis fruantur.

Sed miffüm facio, quod

pel

faepe refutatum eft, et unum hoc addo, femper mor-

I$5

bum cauffam putredinis fuiffe, ubi a medicis ea obfer-

Qs

vata fit, neque Spallanzanium percepiffe pravam odo-

c&ol

rem ex ore aquilae;, quem Hallerus eam exhalare af-

lia

firmat.,

fuzg

tir

10,

IX.

$.

Quid tritus in cibis concoquendis valteat

)G

EUR

Eisdem quoque temporibus nonnulli medici, feu

W

quod priorum fententiarum falfitatem perfpexerant, feu

[

propter libidinem novum aliquid fingendi, tritum con-

J

n) Inft. phyf auct. Caldamo $. 404.

9

0) Spall. $. 127.

Ü

p) H. Boerhaave inft. et exp, chem. p. 102

u

n

23

ün

coctionis caudffam in medium protulerunt, Quornm dux

1 n Va

Erafiftratus, qui de plerisque paene rebus medicis dubi-

ye du

tavit,

it in mulüs illis disputationibus elucet, quas

ün fe.

in ventriculo. atteri

Galenus contra eum . füscipit,

wem d

atque ea actione concoctionem fierl,

contendif q)

funt d)

Inter eius fectatores ex recentioribus efít Leuwenhoe-

vl tet

ckius; qui,'quim fermentationem ad concoctionem non

naetüf,

fufficere Vld;ret, ad tritum refugicbat ; Pitca smus v)ac

tis fit

Borellus 5), qui vim ventriculi eam ob cauffam compu-

ites ibl

tarunt, et Hallerus, qm tritüi muitumí tribuit ad cl-

Qoct

bos concoquendos 2). .

Moveri vsn*uwluvn ^

€t €1us

000

ftrüuctura et fectiones be Qzawm vivarum. docent.

la

VpAQO

aperta enim viva rana motus ventriculi mhqumumque

m

inteftinorum facillime obfervatur, qui celerior ac vehe-

h;aenae,

mentior eft, fi ventriculus inftrumento aliquo titillatur,

Yi de [l

Hunc motum diverfi gradus Spallanzanius 1n canibus de-

0 qucd

prehendit

Praefertim in'avibus, qui grana fola edunt,.

at o*

is motus maximi momentl eít,

g

imm ventriculus ope

j i

eius duriffumas et acütiffimas res, ut offa, act !s et lan-

ceolas deftruat.

