faepius autem bre-

4 p

viora repc ïlüïï*hx,

nonnumquam longiora.

Omnia

jl abiot

inteftina,

quae

a valvula Bauhini in tenuia et craffa.

g dUO'

dividuntur, quorum illa a

aeque ac in aliis animalibus

eda, U

»

maiora craífis fun

cum ventriculo fimilitudinem et

p m

-

E

y) De Erafï(hato huius opinionis fautore vid, Galen de nat; fa-

cult; 3. - HI

Ec*mo nova.

Vindo-

d

Z) Ferdinandi Leber praelect. anatomicae,

bonae 1778, p. 320.

at

42

D

um

eas !em membrsnas habent.

Mufcularis autem — in-

eul

tefün jorum membrana a ventriculi membrana eo dif-

tefo

fert, quod fibrae eius longitudinales .rariores fünt.

tll

In craffis inteftinis melius eae fibrae confplciuntur,

Yeti

quum a proceffu vermiformi usque ad coli finem tres

fafriculos conforment,

qui a colo usque ad inteftini

pl

fr

recti exitum in continuam € longitudinalibus fibris com-

circulares autem fi-

t j

pofitam membranam colliguntur :

brae copiofiffimae oculis fe: offerunt, et fphincterem

Jf a

ani internum efüciunt.

'lTuniea villofa inteftinorum

Q9 m

tenuium . multas magnas . phcas confüituit, et ubïque

mulü villi in ea n—onuuntur' crafforum autem meme

brana interna tenuior cft, villos habet qmdcm TarOS$,

multas autem Tuügás.

In inteftinis quoque multa vafa

abforbentia et'fanguinem ducentiz, glandulae et nervi

obfervantur, quarum rerum explicat h)n.m hmtes hu-

ius commentationis apgufti veiant.

*

dul

$.

X

xX

00

n

De fucco cibario ac liquore inteflinorum.

fuyl

Alimenta vi ventriculi refoluta

que in inteftinum

3

€ Yer

duodenum «expulfa Graeci primum ;vu» nomiuparunt,

Eft autem is puls vifcida quaedam , mucofà et decolor,

n El

nonnunquam etiam flavi vel cinerei coloris, et cum

Vi

liquore inteftinorum , pancreatis et. bile. commifcetur.

Ergo ut pauca de iis liquoribus dicam, oportet

Arteriae inteftinorum minores,

quae in tota fu-

3j

perfiie diffipatae fünt,

latieem quemdam in eorum

b

cavitatem exhalant, qui cum muco wlandulaxum, quae-

.rum magnam cópiam in uno inteftini ilei loco aggre-

y

.gatam faepe vidi, .coniungitur, liquorem | inteftino-

ii

43

Aem 1

rum copiofum 4),

quia eius indoles liquori ventri-

; to d.

culi fimilis effe videtur, partes ciborum fatis nondum

tes f

refolutas magis magisque disiungere et füperficiem in-

teffinorum humectare et füccum ciborum diluere»

[Ochanto

onem dres

verifimillimum eft. Nil certi autem de eo affirmare

| intefn

poffum, quum nulla adhuc pericula cum eo inftituta

bris cott«

fint. -

Mueus autem , qui praecipue in craffis 1nte&xms,

atem f

et copiofifüme quidem in inteftino recto fecernitur,

meterem

ipfa ab irritatione ciborum tueri et reliquias cibort

Inorum

quo melius propellantur, videtur circumdare.

ubique

y

i 310l

$.. xx.

Wa vid

G

De fucco paucreatis.

ies D

Neque de fücco pancreatis, maximae illius glan-

dularum conglomeratarum ,

plura proponere poffüm

ob defectum experimentorum,

Ductus fücci per pli-

eam longitudinslem in duodenum fe inferit

Verifi-

Pnoruü'

mile eft, ut liquorem inteftinorum, ita füccum pancre«

atis, qui praecipue tunc effundzmr, quando alimenta

v(ttum

€ ventriculo migrant, cibos magis refolvere et diluere.

onipinil

Àn autem

propterea etiam adfit, ut bilem attenuet: et

j

hi

acida mvolvat, non definlernn b),

J

T

(v

t

) Hallerus hunc liquorem laticem exhalatum cutis duabus parti-

t

bus füperare et paene octo libras uno die conf'c:tuere dicit,

) 0

Vid. 1. c, Tom, VII. p. 57.

AX

uffly qu

b) Halleri elein, phyf. Tom. Vf. p. 453

Regneti de Gnaef de

) 8g0r9

fucci pancreatici natura et ufu.

Lugd. Batav. 1664. $. 110 et

$libi.

X

j ediio

*.W

b

"ac

44

fimi

XXL

Bili

"

$.

Vati

| Znalgfis l—)'ilisl.k

Bilis ab hepate fecernitur et per p!fcam ïlongïitu-'

us

dinalem in duodenum penetrat, pracfertim fi ventricu-

a

lus cibis impletus eft.

Plerumque belluarum.. bilis

l]

amarà eft et bilis hominum amaritiefn, testibus . non-

p

m

nullis feriptoribus, fuperat c); in adultis beflils, 'et

ii (j

ferocibus ac carnem edentibus amariffima deprehendi-

Qul

tur, Hanc amaritiem Senebierus falfo a ferro derivat d).

cult

lov

Color bilis diverfus eft, p

ivl

umque flavus aut viridis,

N p*»n

Nam quo plus aquae bili affunditar, aut quo magis

es

diverfa vafa fünt, quibus ea infunditur, €o magis .di-

b

1

ci duo bilis

verfos colores ngbct. Inde veteres m

i

x

4

]

f5

Jit

ICc

e

1

[o

n'it:.

atrz

E

4

e et flavae,

nonnulli eo-

i

genera propc

n

iLdbDuv

BT2lw

rum, in primis

»

, Qquuim cclor eius nonnun-

?

t

quam àd rübedinem vergat, tertium genus rubrae as-

0l

Fel nonnu

P

H

]

füumpferunt.

quam odorem exfpirat, quem

C

ninü

^

e ad

f

i«

"

lii vapori ex incifo abdor

cendenti, alii odori

füp:

myrrhae f), alii in nonnullis befzis odori mofchi g)

fünd

P

L

!

il

u

c) Dsf de.pïngvedïnis'animalis cum bile commercio fcripta ab

joanne Em. Fauft. Erfordiae 1792, Blumenbachii inftitutiones

phyfiolozicaé. Gottingae 1787. 9. 588..-

d

j Sene

D

an

id Spall; p.

,

85

E

LY

e)

4iVicenna

a

t L.'

I

302e

ene

: Feþ. I, Doct. IV. cap r Edit. Rinii, Ve-x

IX

Dve(ï. 1

f) Disf,. fiftens experimenta circa vim bilis chylifïca:h fcripta a

Chrift. Henr. Jac, Bolley, "Tubingae 1792.

Sehroedéri pro*

gramma exhibens experímenta ad veriorem bilis cyíticae indo-

lem explorándam,

Sect. L. Goettingae 1764,

I

£) Gren's Handbuch d. Chem, 1,

Ih. $. 542,- ;

fimilem exiftimarunt, alii i'm'* odore effs £) dixerunt,

Bilis vifcida eft, .ctíi in foetu paene lim; pida obftr.

vatüur et feptlas decies aquà gravior reperta eft 7)

Multi quidem auctores rebus bilem conflituenti-

g

bus isdagandis operam

der

quam exieuum autem

VenttIct«

aut potius nihil pa..

.ld fits

quod de viribüs eius

m bil

in cibos protulerin

J

in promptu e

ib5

f*

et longum

($ DOl«

per tempus fOLtaLfG in litteris medicis liber de felle

p d

ueüdcramtm, qualis eft S

*'.i 12-'&3 il GS

i.

cco ventri-

bewö ID

culi.

lgitut fecundum infiitutum meum partes' bil

Va d)

couflituentes, quatenus eae nofae fünt, indicabo, etfi,

NIVOS,

aremr

VL

ut plures iàm annota

unt, huius.rei cognitio vim

"n at

9 mog

eius in LO"POrs. noftro non wolmaï

Cor

licat

auten

üaöh ('1

bilis ex aqua,?c rmateria quadam coaguhbm,

efinofa

ho Dl

ac gelatinofa

itaude

Auv

CX u.mwï i(i )CI .4.'.1

E

45 L

06v

n autem V&s

nlEO

um faponem non effe, inc

44

de

liqüet;:

qu

od;

et refin

J f0f

pro oieo !

-q

H 66

rti-tï.'i b]

non h.c.;s falis

adett.

C

um

luv

m I

oleis quidet

m bilis 1ntinie

cmnu

p

(iczw'þx

ft £)

Nam Bol-

ï;:;

1

e

LJK/ iv

cius bileim lacti immifícens c;.c,lgxowm

E

m

*

h1

is

n

d uac

-*1101'-

fuperüiciem emergentem,

€t partem eius cafcofam in

g )

fundum vafi de(cendentem, obfervavit: l)

quod etiam

pzaws)m '*perimentis Goldwizii prob

&

mn eít,

qui

multa p

cula

cum bile oleis imrai 'ccn

infutuit )

(enpti 9

(fianones

»-

h) Blumenb

achii inftephyf. $. 588,

Tunti

i) Experimenta circa naturam bilis a Joan..Mich, Roedcre:

At«

ntorati 1767. $. V

k)

re

ÀS

I

:

]

aD.

il

d, CI

Th, $. 547 et 548

MIWQ 1

diti pro

lley 1..c, exp

nmcr*um XIX et XX,

)

P(j

x

T Il

7

1m) Go

xï wi j

Phyf, d. Galle, p.

129 et feqq

ts

46

XXII.

fi0QV

$.

traru

Quid bilis in corpore nojïra effzczat

ls 4

j

« t

Quod rationem bilis in nofiro corpore agendl

culent

eiusque utilitatem a

ttinet, diverfas e*(cogltaverunt fen-

Tünt

tentias, quas omnes hic recitare, non, valde ad rem

lecur . effe. f2n-

ff

facere

Medici antiqui crediderunt,

dsca

guinis organum, et bilem füccum, qui ex poris eam

€010 11

attrahentibus ad fanguinem purgandum excerneretur 4

fmilem

deinde in veficam propelleretur, -«t iufto tempore in

Ga.

duodenum eliminaretur , quo inteftipa irritarentur,

t fipo

et vi mordendi et abfier-

Jeno placuit fel aere effe,

Wotare.

gendi praeditum,

ut cum alvo ab eo tincta fimul eii-

A et

cerctur

Inde fibi perfuafum habuit vir ille magnus;

Tl

i

bilem in ventrieulum non penctrare ;

quia hoc modo

(

u

»

cibi non fatis temporis in eo remsnerent, nec affatim

t

concoquerentur, immo transgreífum bilis in fromachum

CtQn

'ïx

pro morbifero habuit o)

Etf hanc unam utilitatem

W

AN

veteres bili tantummodo attribuerunt

attamen plura

damna inde deduxerunt, ita, ut natura, fi hominum

p

commenta fempér vera effent, male in nos egiffe vi-

d

deri pofíet

Alhli, praefertim Arabes,

bilem partes

cam includentes, v. g. veficulam, nutrire, et alteram

*eit

eius partem , quae in venas transirct, fanguinem fub-

Wj

d-

tilem rcc.dere, alteram at

ii€

m; ut totum corpus a fu.

ÜSi

TY

perflua bile pu

L,.)

arctur, excerni et in inteflina manáre,

Ü

t

b eorum parietibus excrementa et phlegma abluere,

)l

atque inteflina €t ani mufculos pungere, ut, quod ipfis

»

3)!

J

n) Ariftoteli in primis plactit, bilem , ut fanguis purgaretur, ex-

cerni, cui recentiores nonnulli medici asfeníerunte,

Vid. Sen-

nertii inít. m ed,

Wittenb, 1667 $ 68

Y)

6) Galen, de uüíü pardum 1. IV, et V

—

E

47

nocivum eífet, fenürent atque expell

nt p), autu-

marunt,

TITIA

Sylvius, et poft eum Baglivius experimen-

ts a fe inflitutis bilem eum fücco pancreatis eíiervet-

T& ag

cere eoque fuccum alentem five chylum a . partibus fae-

enut fen.

culentis fecerni et has quafi praecipitari, fibi perfuafe-

lde sd 1

runt g)

Quorum fententiae multi iique docti. viri as-

r d f

fenferunt.

Stahlius autem ab hac fcntentia paullulum

pans eum

discedit, bilem fermentationem alimentorum in ventri-

JCTCQU

culo inchoatam opinans *)

Boerhaavius bilem fapou

mpor d

fimilem effe eiusque vircs habere, putavit; inde bilem,

!fbf. Gai

ut faponem, olea et aquam inter fe coniungere

fibras

abficre

irritare,. res tenaces refolvere, acefcentibus obfiftere,

m &lb

acria et faliva obtundere et multa alia effieere, cxifíti-

j m*&guüg,

mavit s).

Ex multis eius fectatoribus wactemus et-

toc modt

Gaubius bilem verum faponem effe fcripferunt £),

et

neC afaïlm

nuperrime Mezgerus, .

Senebierus et alii idem enun.

fomaciut

ciarupnt 4«)

Bilem autem faponem non effe a Küchel-

Ailigà

beckero et Schroedero experimentis fatis monftratum

uïlen P If

,

homini

p) Georgii Kraut lib l!'ïS' introduct. in art. parv, Galeni ex

5 egluc V

doctrina Avicennae et alior. philofophor. congeft. Hagen 1533.

j pite

i'-'unom us bilem cremorem pursare, et ex eo fangm"em pro-

[ hefum

c«reare et confervare putavit; illam autem bilis pártem ,

quae

in intefiina penetraret ,

ipfïus excrementum efle,

jpgn f

4) Silvii disp, med, IIL de chyli a faecibus alvinis fecretiome.

j

Opera omnia p. 13,

Baglivii opera omnia medico - practicá,

II

) [f

Lugd. Batav. 1719. p. 206.

3b (j

x) Ernefti. Stahlii theoria mcd, vera

Halae 1708. p. 349 et 471,

f

ii

$) Inflit. med. $. 99

t) Van Swieten comment, in Herm, Boerh. aphorifmos, Tom, 1,

p. 2035.

Inflitut, patholog. auctore Gaubio,

Lipfiae 1759

^

,.e- m v

$. 372.

—

Mr

j

I v

u) D. Mezgers Grundrisf der Phyfiologie, p. 152. Seneblcr apud

Spall, p. 385.

PA-€

48

co 96

ät)a

18 nms

fere.

Ut autem me-

eít x). . Qtubu

»25f

bat e

ai

Ax.i&

f*'l Ba

im vim in corpore nofir

lius per fpici po:'uu,

tàm (

biiis

fortaffe exferat , expetir

1en

A LA

ta prae crpha per»urrei*e

tam b

:

in meniem lïïGqu,

quamquam. ma mma eorum D

HM i

]

magis infüituta efz ad perfcrutandam naturam bms, quam

x

«.

k]

Fa

i

ad rationem eius ZFCHQI in

ugl

aill

yolti

?

CInor

ïcbz*wwbs, Gold wulm et alii bilem oleis immif-

(

tull

CCfC n(:ü valel

vil.l

Olq

iC

nper bili füper naïabart,

&itiG

quae fecundum. eorum . €x pcxïmeruä, cremoreni e lacte

fecernit €

l

iem pr

L.L!CM. j ()3

umque aliis rebus

mf:p

lr

inhaereris ut char

£Á

(&.

ie

tae

4

Bil

.

ii ,f, ä-,umræg

CxtvYICal j,*o

tolto ;

i

;

fs.i

ermenta

AO;M.TP

acefcentem non

-

cum lacte commtxta

du d

f.

Iw

"*

mpu

transit, fed poft loï*æ"mx

[u

s pütrefcit,

quid quod

qud

inchoatami fermentationem a

cefcentem tollit,

falia autem

^

[

TO tl

non ii 9 i

)j ODL

undit, nec accem imbibit.

Sangul.

( pir

nem fluidum confervat et refolvit

z5 lav coagulat. Aci-

Qb

da,

G

114

u

&

CA

vetuítam bzml"'! mmutant, in recentem nihil va-

Y

ent.

äo

e

ajd

Gï

tLgSj

1.

i

e

i modo cum adipe, modo cum

C

3

aluns.

arne, miodo cum t

n

et ;J.gs deä is commixtam calori

H

radus i. ts

1 :

X

^n

X3

a

h

füper

&

:—æjuw V-.l io4S .w.nuu

hel ujhuc Cxponens,

tebtür

dipem a pu üw-m immunem manere, carnem, et fangui-

:OT

quiden

nem q

[UTT ER

iO

die fuöïcxa.uu; fpargere, et religuas res cum

Va Ub

L

düt 1n

th CO

i&Liwico

S CIUuuSs

3 ï:::g tardius putrefcere; obfervabat,

[21

ln e

Bl 1S -&LlLüxxa Aun-iïö n ïu* JLgu

m

lenius, quam caro et ;fan-

UUm puirei L«um.) odorein þuul

LH..E

du

m turíus fenfim amitte-

»

DN

xX) Georg Schroeder

opuíc, med, collect, ftud. Gottlieb Acker-

mann,.

Vol, i, 'p. $49.

Üt

hi

y) Goláwiz 1. c p. 147 et feqq,

Z) Van Swieten comm. in aph, Boerh, T. VI. p. 550.

Roederer

1

oc

&

Ó

Lxl$ $h

eegeri disf, de ortu et progreflu bilis cyíticae,

Lued

"

-Bsg V. od

s

49

aütem m

Idem quoque. bilem aqua dilu-

Or€ n0

bat et fpifía evadebat

tam carni. et pani immixtam et eidem calori expofi-

percum

tam bullas fürfum mittere, animadvertebat.

Odor ta-

QEUITL - Da

men non tam foeudus erat, quam carnis foli aquae im-

b N quam

mixtae , fed maoxs acidus ci videbatur, etfi tentamine

infiituto nil acidi detegebat a). Dewnique a'vum in ie

cinoris morbis, in thbüs bilis"aut pauca,

aut pïane

T

nulla fecernitur, et excrementa alba funt, non folum

Thalabtty

adftrictam , fed faepiffime etiam obftructam effe conftat,

€ [iete

(s 160

lam qmd mihi de bilis utilitate, quam ea corpori

D

noflro afferat, videatur, addere mihi liceat.

Notiffi-

m W

mum eft,

oleum cum multis cibis coniunctum etfe,

qwd thd

quod, etfi in ventriculo refolvitur, fücco .cibario ta-

ts anteai

n

mei intime et ubique adhaeret, ita ut vaía abforben-

UM

i

s

tia pàrtem eius longe minimam fugere poffint

Quam

u A

ob rem a verifimilitudine abhorrere non videtur , bi.em

m Bb

ideo in inteftina effündi,

ut oleum 5) et ipfe füccus

, od

alens,

qui oleo valde fimilis eft,

e fuis latebris in

DAH

et inteftina liri-

fuperficiem fücci cibarii eiiciantur c),

t CXP01 D

Verum

tentur ad alvum a felle tinctam propellendam.

n& fino

quidem eft

nos nullam bilis irritationem in manu,

j o (

aut in ore aliisque corporis partibus.percipere ;

atta-

iritbi

ten e rationibus antea allatis bilem inteílinis irrita-

o t

[rg 4

3) Roederer l c. 5 Vili. XIV et XXXI.

d 44

b) Goldwiz l C, p. 179

Senebier, apud Spall p.587. Blumen-

bachii inftit. phyf. $. 392.

€) Inde quoque explicari poteft, cur alvus morbo regio laborarme

Roene[er

tium nonnunquam pinguedinem fupsernatantem haaeet

hd

Halleri el, phyf, Tom, VI. p. 609.-

á q

D

E

i

5o

]

ES

tüuni,

mento efíe, quum id faepe ab lmtabxhtate uni tan«

lo, i

tum alicui parti propria,

quam fpecificàam nominant,

beri

Denique haud fine cauffa

dependeat, colligi poteft.

!

Tete el

quaefiveris , an fel quoque cibos refolvat;

an acida

p

fuübagitet; id quod Hallerus et multi alu voluerunt.

fellis utilitas in ventriculum

ii

Si hoc verum effet,

beftiarum nonnullarum penetraptis in promptu foret.

yrac

« 1.

ho

Aliud bilis genus veteres asfümpferunt s2ayxoAia

aentem

five atram bilem,

.quae a fplene fecerperetur et per

Meforb

vafa brevxa in ventriculum mitteretur et concoctionem

qionur

non lmpedxret, ut flava bilis,. fed magnopere adiu-

Perluadebant enim fibi, ob ac1dam et acerbam

t (

varet.

n

bilis atrae naturam cibos a ventre per eam conftrlcto

o

arcte comprehendi, et tam diu retineri, donec plane

gan

effent concocti d)

N

«

XXIH.

th

$.

fin

ftrc

De. chylo five fucco alenti.

db

Reliquum eft

ut de reforptione fücci alentis,

detr

et de delectione alvi,

poftrema meae commentatio-

nis parte dicam.

Hic füccus eft vifcidus ,

pellucidi

;et albi vel glauci coloris ,

et fübduleem vel fübfalfum

faporem habet,

facileque coagulatur.

Nonnulli ope

Ls

microfcopii globulos in eo detexerunt,

qui fanguinis

1

Liquorem hunc lacti fimillimum

globulis fimiles erant

partes oleofae ,

cafeofae, aquofae et terreae confti-

f

gï

d) Galenus de uíu part, 1. V

P.

m d

5I

tuunt.

Veteres putarunt, hunc (üccum in ventricu-

& Wt

Dormindt

lo, praefertim in inteftinis, a venis portarum abfor-

n

beri.

Inde eum per venas iecoris in venam cavam

'TIum

E

fluere et ab hac vena per totum corpus difpergi.

mutrientes partes e cibis collectas a venis abfórbentibus

Volüemut

in fanguinem verti, in quo formando iecinoris partes

'epteietlun

ü fort

praecipuae effent, dum inutilia et ad renes et ad vefi-

Sed iam

cam füam mitteret,

fibi perfuafemnt £)

27

longo abhinc tempore medici intellexerunt, füccum

alentem per vias multo alias in fangulnem migrare.

r d pt

Reforbetur nempe per oftia vaforum lymphaticorum;

Qconem.

quorum viginti vel plura in fingulo ,villo inteftino-

C OENUU

k anetban

rum confpiciuntur f),

et quae jam ab Herophilo g)

et Erafittrato /^) animadvería fünt,

licet totum eorum

y eoord

officium haud perceperint. Vafa abforbentiaj deindejin

donet [

glandulas mefenterii fe infinuant,

ubi fortaffe fuccus

commutatur, et denique in cifternam ductus thoracici

coliguntur, qui vi füa mufcnlari füccum alentem per

thoracem fürfüm, et in regione quintae ventebrae fini-

ftrorfüm pellit, et tandem in venam fübclaviam fini-

Ü

ftram oblique immittit, Inde fit, ut aliquot horis poft

ciborum asfümptionem peractis ftriae albac in fangume

detracto obferventur.

«j at

*

pimentato

l Qd

fopfafon

w

yulli dj

e) Galen de ufu psrt. l. IV. . Cicero de natura deorum li,

finguni

cap. LV.

ml

f) Croikfhank, Gefchichte und Befchrexbung dcx einfaugenden

" confh'

Gefifse.

Leipzig 1789. p. 54. Tab.IL. Fig. lI et III,

g) Galen. de ufu partium 1, IV

h) Gales. de admini(tr. anat. lib. VII

A*W

lii

52

XIV.

inodo Í

$.

muünqua

De deiectione aívi

Tenqutis

anylis

Dum füccus cibarius in duodenum transgréditur,

vafa abforbentia fuccum alentem ope bilis praecipue

feparatum , reforbent, et puls magis liquefeit et colo-

N

rem album acquirit,

fenfim -autem flavefcit,

quod

& fin

bili ej immixtae adfceribendum eft. Excrementa in in-

pedus

teftino ileo formari incipiunt,

quod et color atque

Qüim |

odor eorum putridus teftantur.

Puls deinde in craffa

(itnto

venit inteftina ,

^ubi excrementa fenfim craífiora red-

COT

fM

duntur ,

quum vafa abforbentia partes nutrientes et

aeque 1

fluidas hic etiam füpant, et motus horum inteftinoruim

Si reliquiae cibo-

Qui i

fegnior quam tenuium effe videatur.

rum ad inteftinum rectum venerunt,

]pfüm irritant

GItbro

Dum

plütimi

eoque ftimulüm alvum deiiciendi excitant.

igitur alvum exonerare nitimur, ope fepti transverfi

As (

et mufcalorum abdominis inteftina retrorfum et ad pel-

d

:

vim compelluntur,

quo alvus ad anum adpellitur et

Vos

fphincteres ani relaxantur.

Levatores anum dilatant

Düm

et contractione inteftini recti excrementa expelluntur.

Tiec [

—

&(fje

Alvus punc crebrius, nunc rarius exoneratur.

In-

m (

terdum femel

bis, ter, faepius per diem; nonnun-

Q sj

quam. fecundo aut tertio quoque die, aut rarius ctiam,

Bu

fine Iaefa, ut videtur,. valetudine.

Color excremento-

QXW

rum fubflavus aut fufvus effe folet

Saepiffime autem

Veng

*

alius color reperitur, dum pro diverfitate ciborum, ha

&item

bitu corporis et aetate varlat.

Sic quoque durities eius

Onen

fe habet

etü naturalis alvus neque nimis adftrxctaa

ttlin

neque. fluida, fed inter utrumque in medio effe debet,

n

Nonnunquam figurata eft, ut dicun

quod ab interna

db

inteflinorum ftrnctura pendet, Etjiam odor varius eft,

i

33

inodo Ieiiior, modo vehementior, Et in mo;-bis—n'on-

inunquam foetidiffimus.

Excrementa e muco; bile et

reliquiis vietus, e quibus vafa abforbentia nil alibile

nl

amplius fqgerg potuerunt ; þconftant

iy precpi

feit et cdo

Sed fortäff& quispiam quaefierit '.Quonam optimo :

Áit, qui

et facillimo modo cibi ad hunc finem et exitum

nenta 1n 1l

perducantur ;

licet

€a

quaefiio longius. pateat,

olor atqu

quam ut hoc loco a me discuti poffit neque cum

s p ctila

infituto meo arctiffimum connexum habeat, tamen

(fom red

commentationis

meae

perorandae

caufía

füspenfa

trienes &

manu eam perfiringam.

Notum eft,

hominem

xelfinorti

aeque ac reliqua animalia poft cibos nimium fümptos,

quia tunc maior irritatio jiin ventriculo eft, quam in

iquas d

cerebro, ad fomnum inclinare: cui ne indulgeatur

Yum iif

plurimi veteres et recentiores medici clamant.

Nam

x Du

talis fomnus a ventriculo pleno turbatur et moleftus

al u

€ft, quum fomnus, ventriculo cibis non impleto,

p ea

nOS reficiat et ad agendum alacres reddat. Per fom-

ipdit &

num enim omies corporis actiones languidiores fiunt,.

nec fucci gaftrici ad cibos refolvendos neceffaria copia

;xpelluutm.

affluit, neque motus ventriculi, tunc remiflior, cibos

giin P

cum fücco eius commifvere, nec vafa abforbentia füuc-

cum alentem folto vigore imbibere valent. Similiter

ts tb

nimium corporis motum eoncoctionem turbare probatur

experimento a viro quodam perito cum duobus canibus

(ime a

venaticis eiusdem indolis et ftaturae inftituto, quorum

bort, :

alterum, poftquam utrique aequalem. ciborum portio-

j ii

onem dederat, in venatum propellebat ; alterum domi

relinquebat. . Poft aliquot horas utrumque disfecans in

cane a venando reverfo cibos non refolutos deprehen-

| d d

debat, quum in altero cane concoctio finita effet.

Eav-

Ó ii

v

dem nf:cefütate pdü coenam, vitandae funt Mufae fv.

54

veriores et nimia animi exercitatio, quia magna irri-

tatio cerebri irritationem in ventriculo tunc excitatam

debilitat. Quae.cum ita fint, aut quies, aut modica

i

et remiffa corporis motio, aut amicorum confabulatio-

nes amoenitate et iocis verecundis conditae concotio-

nem optime adiuvabunt, "ut deinde aut ad labores

noftros, aut ad fomnum fine incommodo nos recipere

poffimusf

Iw

I

E

My

M

& EE IN DAT

magnt i

C exdtit

ant mol

Qofebolito-

6 onoott

- ad hhbot

o tecpe

THESES

1.

Fames balneo excitata a copiofa collectmne fuca

ventriculi pendet.

II.

l

Frigus, quod febricitantes vexat, non a fpafmo,

fed a depreffa vi vitali progienitur.

I1I.

Morbi venerei inter morbos haereditarios referri

non poffunt.

IV

Marem gonorrhoea laborantem, pene inter coé-

undum relaxato folummodo mfectum efle,

plane falfam eft,

—

1

POT

V.

*

-

IN

Mo'rbi,.-ven,erei; qui locales VQcantur', nunquam

internum ufum medicaminum ex argento

vivo confectorum admittunt.

VI.

Nonnunquam dysent&ria iabor.anti'bus initio morbi

opium'dari poteft; nec hoc medicamentum

adeo timendum eft, ut plerumque fieri folet.

&

ER)

LIP

ä

A

-,

"T

"

X

£

"

^

L

:

À

m

"

E

.

»

&A

»*

J

j

d

P.

ii k

E--

sacdi"

I N o

as

45

EÉo-

t-

E

r

U

h

x

^

z

2

fi

ER

1

-

--

E

-

"

E

u

AUN

m-

P^

p

T

,

"

d

d

-

at

7

i,

y*

du

Á

b

X*

(Fk

»

d

K

x

L

. u

£

-

m y AA

DA

—

.

A

EE

N

£É

"s

x

——

d

»

d

o

:

——

X

A

E

y

——

k

24*

552

»

j

-

h

*

-

Y

xj

x

d

"

v

irrs

t

A. x

"

LT.

-

A

ï

h

,.

Ef

A i

"o

:

E

-

Rs

::'"

-

v-

w

L d

E

*

ï d

*

aX*

la

.

*

z

d

Ü

5

:

45;*?

T

t

Y

x

E

-

Y

4 .

M

,*E *

?«..

x

m-:j

[

$

z

1

(a

M

pR &S

—

"«

;

Fs

;

—f

-

LA

i käïvïw

d

À

XN

T

E

"

y

-

&

y1

PL

-

*

m

"

f

s

.

x

t

4

J

—

*

m

"

AA'

j

P3

i

M

k

s

-

É

?

£

i*

x

3X

LO

-

" ul

)

*

a

7

t

I

M.

).*:

'**-»;:Jïr,u *

M

rE

AE«

F

i

,

-

d

".

s i

—

"

ä

w

TK

At

p* a

p

-

Y

*« nz-..,«f 1 'AI L

hd

w C

^

"—

a

»

E

^ s

( d

n

u;

E LA

LO

d*

sl

u

i

*

E

P

»

z

*

P

—

A';;.

-—

PA

*^

L d

*

-

E

[

P

r a

-

A

m

^

P E

2/

4

$4

.A*:

z

t *

2

"

i

Cee

a

ï&

a

!

V

F.

F L

£

r

a n

D.

A

;

FF«/-;,

—.rg

"

h

-«

^

-

P

a

E

a

E2

z.

P

r

N

.;-.(»

*j

u

A

u

—

"s

»

wdr

u-

&

m-— $5

*

Y

L

LE

Prtis

;:;

A

LiS

5j

P.

;

"

-

o

?

DP

-

iE

?

*

347

P^

*

7

"

aL

MOA

"w

AE

*

zf

£

u .

"t

Ww"'h

t d o

x

;

,T

*

H

- b

C

us

--

77

x

p

p

'gg.

^

Aäï 1

ä

*uk"

&

*

$

?*

E-—

;7"1»

t

T

À

»

d

*

5

y

J

^

H

;

FU

f

n

p h

? d-

"

hd w

t

-*

ao

,.2'

n

N

M

»

X

$

fe

PT

x

E

P».:

N

E

P

-

4

"

a«

-

"

k

3.

AK

;—,P;

"i

i.

L

P s

4

-

»

ï ;þ

[4

U

*

B

P.

E

4

P

n

"

k

1

x ts w

huc

2€

«

Y

--

d m

Vi

Es

ho

*

"

:i

"

"

a d

y*

Dd

"d

4

.

-

&^

—

&

3

L

*

d

n

Á

-

t

M

"

u

:L(*'

h M

x

7

3

C UN

m

aW

p

s

x

H

s

-

-

"od

;lr

s

CM

;

)

Y

n

i »(

)

Iu

»t

*

gi

XE

X b

MU

£a

.a't

5&7

L

t

Y

:

ity-xt

w

U.

X

L

»

"

j od

A

PO L. d

f

E( ,^

!

a*

E i

(

):

4

m

*

-

r*

K

E

- d-

*

s.

X*

i

h

AX

**

);):

m

i

;

X*

'*."*-.1'(

X

m2

»

U

v p

;

*

C

:

n je »

hs

F5

f

p d

TÓ

v

As

;*

V**d

y4

L p La

!*(r'fK

*

T d

-

Irettt-

..*H,æ

CY Tu8 ^

2

xX

atv s

F;þg

D ,

5 i

*

N

r*

P

F.

m

d M

* |

y

r

-

w

"

^

1 w

p

MC

X

"

T5

ER

E

L

La

X*

g.:-x

E r

É*

o u)

vt )

t

f5

——

.;-

a

V;.;

^.

ET

M n

av

:

:

x

:

«€

n

s

X-

a,

Ts

"

4 w

H

A

f)

-

^

z

H

$.

bt

u 2

X*

*

::

£

s.

DT

*

?a

LO 4

IN

E

4?

,f

"

k

-

"

x

j«

las

Y

X

E

*

a

ï

s

Àj

^

d. M

-

Y

2)

;

--

"*

-

"

d

L:

^*

-

^

^

-

"-

ä

/4

X

-

«

I*

La

UY

^F

«

-

N«

^

M

"4

Pt

i

-

D a

i

r

'f

-

E

" d.

p

94

Y

d t

9-

a

P.

ïl

H

P

3

I

z

:

t

. v

u-

^

^.

4

J

Ng

:

Q(

x

m

Wa t

À

-

$f

*

m

d

ii

f "

. 4

E.

(;

P P

«

';/*

*

£

dexa

-

"

-

41

"

6£i€-

e

*

d

.

P.

—-—

"5,»*;"

-

;

m

E

r N

v

H

& r

P a

u us g

D m

-

»"

r

—

A.

d t

M

"

-

*

xl;'

E

I

ER

A.

X

At

n i

"

I*

s.

i

T

B

R

P

p s

-^

1

»

"

A

a

o* d

—

j

*

4

;

:

5

n

E A.

E

-

d

æ-x

od

i

x

E

-

-

-

-

d

T m

*

"

^

i

"r

r

"

;

*

vt u dU

!

"

Pa

A

«

[

-

;

E

r

ï

3

4

"

^

A:

*

NT

-

a

Y d

-— *

e.

"

"a

-

—

»

r

y*

o«

Z5

^

-

-

-

- .

"

'?5.

ï«

p

P

»

".

i

um

g 'j

*ï*f"

.

d o

4

at

F d

"

p

LO

"

*

4

Yv

C

:

E

:;ü

-t

od

N

Gaic-

w

m

ss

^

i.

»

X

a

k

La*

*

É d

,E

"

f.

*

-

"

—

"

-a

n

——

K

:

*

s

;

Y

*

,

X

*

s

p

À

2

-

-

*

M

Z^

*

/

.

4

**

-

——

.

LEU

*

v

M

d

^s

-

:ä

at i

k

A ——

P

*

--

ve

*s

f

h:

— X*

X

Y

524

i

r

*

.

aM

h

5

3l

p

*

hss

ïf

CM"W*"

;t

[

-

*

ww

b2

d

L

I

£

"

d

m

*

!

e

-

P.

:

E

D2

w

zi ^

"

P

u

-

"—

:

3

A

.

-

Ht

b

"

"d

»»k:*w,*

;

»*

*

P

ET f

m

"

r

t

d

i :

w T

*

*

—

yv*

E

at

£-

P4

Y

k&)

r

i

».

Á

j*

-

m

o

'

^

&

«2

E

é-

DISSERTATIO

t

DE

i

li

[

CONCOCT[ONE ET DIVERSIä

I

o

Ut

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

j d f

J

MEDICORUM DE EA SF NTENTIIS

r

Qu t l

ä

u

— OH GBCRISIUE

o

mind e

ä

E

fatto

q

E

ERE

L

-

ä

eind^'

QUAM

CONSENSU ILLUSTRIS M EDICORUM ORDINIS

Sm

K0L

13

AD GRADUM

ul

B

alls ."k

12

y J

DOCTORIS. MEDICINAE

-..

u

il

OBTINENDUM

D

?

10

Pi

DIE XII, NOVEMBR. MDCCXCIV

J

gü

"

W&

PUBSLICE DEFENDET

)bum

(dü

u

. CHRISTIAN. FRIDLR THEODHIL STRUCK

j

yi?

ä

NEOMARCHICUS

j

E

HALAE

T?PIS 1OANNIS GODOFRFDI RUFFII

TYPOGRSE.

A CA D.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

"