Iam Reaumuriüs, qui eiusmodi pericu-

hat 1

la cum ,animalibus fecit, g

gallos et anates vi ventriculi

fui globulos vitreos. conterere obfervavit. a).

Alia

ratxo, quae viros iftos non parum commovit ad hanc

q) Galen, de natutal. facult, 1. H. cap. VIII.

Celf, 1. c,

Cete-

feti

vum Erafiítratus Ty:Up« ad ccncoctionem etiam neceffanum

effe putavit ,

qUOd 2rteriae m vemrem mitterent,

De eodem

f

fpiritu Cicero loquitur, cuius ope et calore et exterendo cibo

a (

ventriculus concoqueret

Vid. lib. cit. Galeni et Cicer, de

natur,. deor. l, l1. cap, LIV

am a

1) Opuícul, med. Venet. i716, p. 76.

$) De motu animalium pars L. p. 126 Lugd, Batav. 1685.

t) Hall. elem, phyf. Tom. VI. p. 5t et 534.

u) Memn. de I' Acad, des (ciences 1752, p, 266

i

E

-

--

e^

&

fententiam amplectendam, 'eft, qwä '*xves nonnullas

ft;m

que

fcrupulos , calculos, arenam aliasque duras res deglutire

videbant; quippe quod fecundnm illorum fententiam

a

multum confert ad cibos disfolvendos x). Refellitur au-

pI

&i

tem haec eorum opinio a Spallanzanio, qui in pullis

t

COIuglbinis, quos recens exclufos enutricbat, digeftio-

nem aeque bene, acin aliis, fe habere; compertus cft.

Qu

Alii putant , tritum illum diaphragmate et mufculis ab

&tf

ETU

dominis augerl, ita ut horum vi ventriculus quafi intra

prelum comprimeretur y), .Si haec omnia perpendun-

Yenti

tur,'non mirandum eft fortaffe, ad hanc fententiam tam

d)

celebres viros proclives fuiffe repertos;

'Tritu autem

fent

cibos non concoqui, a Spallanzanio luculentiffimis ex-

perimentis demonftratum eft.

Ineft quidem ventriculo

ilarum beftiarum , quac grana fola deglutiunt, magna

quaedam vis, fed ope eius idem tantum peragitur, ;quod

a dentibus quadrupedum: quam ob cauffam natura in

ventriculum cancri dentes depofuit.

Etiam alia fimpli-

K

ciffima ratione inteligitur, a tritu folo digeftionem non

dil

pendere.

Nam cibi, lcet duobus lapidibus diu teran-

Sih

tur, et cüm aqua commifeeantur, nullam tamen fimili-

N]

gudinem alimenti concocti habent,

Ex ipfa quoque

ferg

ftructura ventriculi humani, cuius fcilicet fibrae mufcu-

(ife

lares longe debiliores funt, quam ventriculi animalium,

t&ft&

dn quibus magna ifta tritus vis obfervatur, ei tantam

IY

vim, quanta ad cibos disfolvendos requiritar, tribui

non poffe , recte colligitur, et idoneis fagaciffmi illius

4-

ltali experimentis confirmatur. Numquam enim canali-

U

culi ifti; quos carne refertos faepius deglütiebat, laefi

erant, quamvis digitorum impreflione quam facillime

*

x) 'Stevenä l.c. eap. X.

€) Caldanius l. c, $. 406.

m t

25

)mul

a

frangi poffent et caro in ipfis digefta effet 2)

Quid

deghtr

quod acini et cerafa matura, quae tenuiffima cuticula

YMentigm

circumdata fünt, integra cum alvo deiiciuntur. Minime

IUr q

UUNNA, — n

autem videri velim motui ventriculi omnem utilitatem:

I p

abiudicare, quippe qui potiffima caufía mihi effe vide:

digdlo

tur, ut cibi recte commifceantur et evacuentur.

In

ertüs lt

qmbus enim hominibus motus vel abfens vel minor elt,

ls ab

corum concoctio debilior effe folet a )

Huc quoque

tf intta

motum mufculorum refpirationis refero, qui actione' fiia

end

ventricülum alternatim comprimunt ;

et forfan mala hy-

jm m

dropicorum digeftio, Hallero iudice, a füblato motu

| oum

fepti transverfi oritur 5).

us

enteiu

$x

, t

n fermentatio concoctionis cauffa [t

TLy quüd

m

Helmontius prlmus concoctionem in fermentatxone

qis p

pofüit, cui multi, quum tunc temporis chemia apprime

diligeretur, asfenferunt, inter quos nominari ;merentur

jonem 0

din t

Silvius, Willifius c), Vieuffenius d) ct Aftrucius e).

Stahlius concoctionem fola faliva et indole qnidem fua

f ugqüö

fermentante perfici docuit f)

Boerhaavius ab aliis eo

j m

differt, quod cibos pro materiae diverfitate aut fermen-

vlmähumi

tefcere aut putrefcere in ventriculo opinatur.

Eum;

| i

Al

A

cibos in folam putredinem abire, fenfiffe, füpra oftendi ;

«l

1

z) Spallanz. l; c. $. 209 et 210.

m d

3

j

l

a) Halleri elem. phyf. Tom. VI, p. 334.

m *

b) Ibidem.

Ü

h

€) Oper. de ferment, Amftelod 1683 P. t2

T

d) Traité des Liqueurs du corps humain. Oeuvres 1715, p. 225

e) Traité de la digeftion p. 234. "Touloufe V

€) Theoria medics vera, p. 371

um

26

[

fed huius quoque fententiae eum fuiffe ,. in alio quodam

fuo libro elucet g)

Ibi portionem ciborum quamdam

p

jn ventriculo (emper remanere, utcibos poftea asfumptos

in fermentationem trahat, ftatuit.

Praeter hanc diges

Q1

ftionis cauffam alias quoque quasdam profert, ut, acrem

Qu

cibis fubactum , tritum ventriculi, qui ei valde neceffa-

Qu

rius ad dura alimenta dividenda effe videtur.

Recentios

r

ribus temporibus duo magni viri, Pringelius et Macbri-

(i

diuis fermentationem concoctionis cauffam effe volüerunt,

bus

Uterque pericula cum cibis faliva et aqua commuxtis

bUbOx

fecit

Asfcendebant buliae, fermentatio ficbat vehemene

4 6l

tior, decrefcebat rurfüs et paullatim ceffabat, materiae:

que refolutae, qnae dulcem faporem habebant et antea

in fundo vafis haeferant ,

in.fümmam aquam ermerge-

Á

bant.

Inde explicationem digeftionis hanc formant: ci-

bos manfos et faliva fübactos in ventriculo vi caloris

eius et reliquiarum ciborum praegreflorum et fücci ven-

triculi, facultatem alimenta in fermentationem trahendi

Q

habentis, et in primis ope falivae in motum fermentati-

lii

onis, quem inteftinum nominant, abire. Hunc motum

tedlg

folidas ciborum partes inlaltitudinem pellere, et cibos;

ln

fimáülae bullae evanuiffent ipfique refoluti effent, fun-

liy

dum petere, et in inteítino duodeno per fermentationem,

(üe «

quae a bile et liquore pancreatis produceretur, continti-

ànno

atam , mutari et denique in fuccum dulcem et alentem

Calo,

transire.

At

Alia quaedam fententia nuper prolata cft a

Goldwizio ,

qui probare nititur fermentationem cibo-

p

rum incipere, poítquam ii periftaltico ventriculi motu

triti et depíti effent, et in duodeno a bile et fücco pan-

3

*

)

g) Inmtunones medicae digeftae ab Henmnno Boerhaave. Edit. 1II.

l3

Lugd. Batav, 1750. $, 76 et 7&

27

quo

creatis, oleofas ipforum partes expelïentlbtls, ultenus

dmáam

praecipitari 4).

Imp

In quas eorum opmlones hie inquirere - f'unerfedeo,

; üge

quum nullis experimentis probatae fint.

Perieula.enim,

, &

quae fecerunt, non folum extra ventriculum ; fed .ne

pecelli

quidem cum. fücco ventriculi ab

ls

funt

inftituta,

ecentio

iNee, ut ante oftendi, in corpore humano ulla fermenta.

Áacorie

tio fe manifeftat, quae neque a Spalanzanio in corpori-

jerui

bus vivorum gallorum ,

cornicum,

canum, felium,

miXLs

bubonis, uluiae et ferpentum obfeivata eit i), neque

m

a Goffio.in cibis per acrem deglutitum evomitis £)

aterae

X[.

-

$.

emete

4n a£ris extenfio. ad concoctionem aliquid

mnt: C

conferat.

; culori

« v

Alii ad aéris extenfionem concoctionem referunt,

ribend

quorum tamen ii, qui ventriculum cum-olla Papinia,

mentit

na, in qua vel dunfüma offa et cartilagines in pultem

: motum

rediguntur, comparant,. non advertiffe videntur, id

cos

ibi non effici adre,

qui offibus fortaffis inclufus eft

flv

fed vaporibus, in quos aqua vi aeftus disfolvitur.

Ne-

que.quadrat quidem id exemplum, ut iam Hallerus

tiony

optiftü»

annotavit, ad ventriculum humanum, in quo tantus

fertm

caloris: gradus numquam exfíiftere poteft. . Alii volunt

aérem cibis inclufum calore vifcerum rareäprx, quo

d

partes c1borum dlsrump»rentur, et extractio ac folu-

l du

i m(m

Ü pm'

h) Sebaftian Goldwiz neue Verfüche zu einer: wahren Phyfiologie

der Galle,

Bamberg 1785. P.

L

i) Spall. $. 237 et 238.

k) Apud Spall. p.399, Stevens fufius hanc fententiam refutavit

; Ill

in cap. XI, 1. c.

*

28

tani

tio partium nutrientium perfectior reäderetulrklj). hHaln. )

quo

lerüs m) et Marherrus w) atque alii a&ri cum cibis fi-

TC

mul deglutito magnum concoctionis adiumentum in-

j

effe putant. Sed is a&r, qui in intervallis ciborum,

büs

ut in pane raro five fpongiofo reperitut,

aut füb.

p

manducando evanefcit, aut paullo poft eructatur. Aér

mií

autem, qui ligatus di&itur, aut igne,. aut efferves-

cde

centia cum terris et falibus alcalinis tali are praeditis,

culin:

aut fermentatione, aut cbullitione aquarum aérem fe-

füs vi

cum ducentium, aut fcintillis electricis disfolvi po-

Qu

teftv,'x quac cuncta in homine non reperiuntur.

&xtra

RR

$.

XIT.

E

Analyfis fucci ventriculi,

ia

kte

Ád poftremam fententiam a recentioribus in p;'i-

&i

mis feriptoribus propofitam, ^ quae fücco ventriculi .

u

concoctionem attribuit, transgredior.

Iam antiquis

0le

fucci inteftinorum noti fuerunt,

fed vires eorum,

VS

praefertim fücei ventriculi, . cum eum ad morbum re-

tulerint,

quani

ün

minime ita perfpectas habuerunt;

hodierni medici, licet ne hi quidem hos varios li-

iny

quores plane nofcant, v. g. pancreatis, inteftinorum

et bilem,

lt e

Propofitum igitur eft mihi delibare paucis'ea in

Iicf

d

fequentibus, quae hodie de hac re tmedicis Apr'obantur.

A fucco gaftrico initium facio, qui ex arteriis mino-

lüt,

Qul

ribus ventriculi fecernitur, atque yelk nunquam, vel

T) Inftic. phyf. auct. Caldanio $. 400.

Renaudin disf, de actione

ventriculi humani in ingefta. Argentorati 1780. $. VI[,»

1n) Halleri elem. phyf. T. VI. p. 296 et 311.

i

n) Matherri praelectiones in Boerhaavii Inftítut, p. 478 - $14.

N

29

*

rarifime purus invenitur, fed commixtus cum aliis li-

Bi

quoribus ,

ut faliva,

fücco oefophagi et pancreatis,

chis fi

muco glandularum ,

et in ventriceulo quorundam ani-

UT Y«

In3]um etiam cum bile

Coloris in diverfis animali«

DOTU,

bus diverfi eft

In hominibus eft tenuis, pellucidus,

qi f

paollo falfi,

non tamen amari faporis;

cum aqua

v AR

mifcetur 5

ab igne non infiammatur;

aér! expofitus

eev

celeriter evaporat et refidua eius pars paullulum fàlis

'V'd »

culinarii continet,

Si fücco condenfato ventriculi fpiri-

rem f«

tus vini mfunchtur, nonnihil materiae coagulabilis. o),

M p

quae fecundnm Carminatium pars eius refinofa eft p),

extrahitur

Si cum calce viva mifcetur,

fal vola-

tile deprehenditur.

Nunquam autem vel falis alealini,

vel acidi veftigia prodit,

vel in putredinem transit,

licet aéri plures menfes expofitus fit. g).

Ignis vi fuüb-

iectus primum offrt liquorem infipidum, .

qui neque

um p

acidus eít

neque alealinus; deinde liquorem fàlfüm,

ventil

qui odorem falis volatilis habet,

et fimul nigrefcens

; nl

oleum obfervatur,

veliqua pars carbo eft ater, gra-

$ eoruty

vis, fpongiofüs et falfus,

qui falem culinarium con-

yrbum f*

tünet.

qui

Suceus ventriculi humani plane fücco illarum be-

ao

ftïaxum, quae et carne ct plantis victitant, fimilis eít,

e[tiporu

ut cornicum ,

quarum füccus ventricüli nec acidum

nec fal alealinum prodit. Ia reliquis animalibus diverfus

j a n

£

Quae enim fola carne aut plantis meris vefcun-

obantur

tur, atque une tantum ventriculo inftructa funt, et

, m

puli ruminantium animalium ,

quamdiu fügunt,

et

d

1 l

9) Grenius l. c, $. $39

! ,;füfe

p) Carminati Untérfuchungen, über die Natur und den verfchie-

u

denen Gebrauch des Magenfaftes, Aus dem l1talien

Wien 1785

q) Spall. i. c, $, 149,

j

QUE

1N

Y

i

36

füetudo

aves f) acidum eum babent,

z in rc.hqms ammahbus

Vemfm*ulhmum eít;

Ti Q

plantas edentibus alcalinus eft,

liquorem ventriculi mutari ;

prout homo carnem fo-

W

lam ,

.aut meras plantas in eüm per iuftum tempus

bon

ingerits ' 'aut promifeue iis fruitur.

Saltem lac nu-

puria

trieum et liquor. ventricüli animalium eo mutatur, ut

vufor

Ts d

cornicum, quarum füccus modo faàlem alcalinum mo-

tticyl

do acidum continet, pro' ciborum asfümptorum diver-

iT

fitate.;

'Sié res quoque cum iis beftiis fe habet, qua-

rum fuccus, quamdiu fucunt, acidum continet, alias

€ qui

Vi dde

autem femper falem alcalinum oftendit,

lt d

$. xirmn.

W

t f

Cau[fa famis 'et fitis.

Tib

Magna copia huius liquoris in ventrienlum pro-

fcu

manans nervos CIUS irritando famem excitat.

Non

üür

ignoro, medlcos nonnullos . eosque veteres, quibus

effe,

in primis Galenus et Arabes annumerantur, famém ab

Corni

atra bile, quae acidae et acerbae effet indolis, dedu-

Orem

xiffe.

Sed bilem illam atram, quae a fplene fecerne-

heme

retur et in ventrem effunderetüur, fictam effb, inter

Qp ;

Ventrje

medicos hodie conftat, Etiam Boerhaavius $) et Hal-

Erafi-

lerus £) bilem appetitum excitare ftatuunt.

f'ang (

Vil (

ftratus x) famem a vacuitate ventris oriri et fafciis

Tiqu

eum i'tr:ctïmme circüumligando compefci, quae corn-

BU

* Y

r) L. Brugnatelli Verfuch einer chemifchen, Zergliederung. dev

Magenfüfte, in Crell's Leyu ügen zu dun chemifchen Annalen.

B. 1. St. 4. S. 69.

)o

s) Inflitut. medic. $. 99

N

) Elem. phyf, T. VL p. 6ir.

)H

xJ Gelliusl. XVL. cap

US

31

imalont

fuetudo apud Scythas fuiffet, putavit

- Alii cauffam fa.

mm di,

mis in vaforum extenfione, qua nervi ventricili fimul

tem f

expanderentür et irritarentur, ponunt, Intermiila enim

empUs

ciborum fumptione cor et arterías: vim füam magis in

li t

parictes vaforum exferexe, indeque ftagnationem , qua

aur, U

vaforüm extenfio, cauffa irritationis nervorum et fa-

Durm m

mis efüceretüur, fequi, volunt,

Alii non folum ven-

m divet

triculo, fed etiam reliquis inteflinis famem falfo at-

t qu

tribuunt y). Alii tritum eius cauffam effe arbitrantur,

i, aliai

e€ quibus etiam Hallerüs e&, liquori ventriculi eam

vim ideo abiudicans , quia fecundum opinionem füam

in indolem lixivii is vergeret et appetitum reprime-

ret, oporteret z)

'Tritam autem ventnum Ob debilita-

tem fibrarum füarum mufcularlum tantam vim non

habere, fupra oftendi. Praefeitim eam fententiam re-

lum jto

feHuut recentlorum experimenta ,

quibus faiis eífi.

citur, .

iM

famem et ciborum cüpiditatem eo maiorem

i, qu

effe, quo maior fücci ventriculi copia eft, Nam pulli

finim 2

cornicum, in quorum ventriculis Spallanzanius celeri-

OlfSs l i

orem et magnam liquoris collectionem obfervawt, ve-

pe f

hementiorem. et crebriorem famem habent a ). " Corni-

SHE, Y

cum auütem ventriculus inter mufculofos et cutaneos

ventriculos in medio . eft,

"L

neque vis illius , qua ne

Ed

grana quidem, ut hordeum aut triticum ,

contererc

valet, tanta eft,

lts

ut famem Producere poífit Deinde

j qu

reliquae beftiae ventriculum cutaneum habentes fame

quoque cruciantur,. quarum tamen ventriculus nulla

magna vi pollet,. Porro fames beftiarum , quibus mul-

qonunj

a Al

y) Dis(, de fame a Bem. Lud Hintz, fctipta, Hislae 1751.

XV et XVI,

$:X

2) Halleri elem. phy(. Vol; VI.. p 185.

8) Spall, 1. c.g 69 83, 149»;

32

^

a

fculofüs ventriculus eft

continua effe deberet, quia

Qp iL

ventt

etiam durante concoctione et ventriculo bene imple-

Tiqüo

to tritus magnus eft. Denique etiam poft mortem

puec

refolutio ciborum, immo ipfius ventriculi haud raro

al'

obfervatur, quod tritui tribuere ridiculum foret. Non

nu

M

fine cauffa igitur hagc fententia mihi abfürda effe et

relicienda . videtur.

Fames diverfis haud deftinandis

jl

Z

temporibus redit, crebrius laboriofos atque robu-

ftos homines vifitat, ac cibos füos optime condit; ra-

lil 11

1o) 1n

ro vexat heluones et luxuriofos et defides homines;

d.

5

4

pueri faepius efuriunt, quam ii, qui provectioris .ae-

f( fq

tatis funt

Nonnunquam tempori fixo adfucfit

ct,

nliuh

hoc tempore praeterlapfo ,

haud raro aufugit;

quod

ft lll'

a vi confüetudinis pendet, et ad diverías corpons no-

o«

ftri evacuationes quadrat.

bh'r Cu](

Supereft ut de fiti dicam. Oritur a ficcitate lin-

Qredetdn

guae , oris, palati, faucium, gulae et ventris, mul-

Mi

tumque confert, ut cibi recte diluantur, et acrimonia

o

eorüm corpori nociva potu deftruatur, et per vias

fuas expellatur.

Ut fames, ita fitis a morbis aut pro-

hüa

duci, aut augeri, aut compefci poteft, quod autem

t m

VCLH

hue nil refert.

potef

l-

$. XIV.

d

vaxel j

n liquor ventriculi cibos folvat et bilis

i eum penetret,

r

Cibi, a dentibus mandueati et falivae mucove

0C

ax

immixti deglutiuntur atque in venmculum inferuntur,

in quos refolvendos füccus ventrlcuh, tunc forfan co-

e)l:

Sunt quidem,

piofius collectus, vian fuam exferit. -

J

qui bilem ia ventriculum imigrare putent, inter quos

"a

33

i

«li

alíA4

an

A

áw

f"

i2

E

p

.!

d q

Sp

P»ï;i um ex

0, qui f'*zþ

i1cir

1 in cornicum

ii

tricul

Tleox

x m

rOpi ïiï,

Ia:üä""ö ü*ï]äïOï em C!Z

iuave

d.xïïem

ï

ntri

: Iott

Iiquoris

culi cæ.dï'*re putat ;

gui u Quui zn Ca

ldv

van

Iub

s

ei

?^

1€

Ti !:,1'6

d. n

P

ci p

[2 Ll..!.&

pc jnit, eür cibi in :

ventriculo prius

yret, N

ac celerius, quam

in gula.- amcrungm ó)

Huic fen-

t T

1

Alv

.

j ee t

tiae etiar

Morgagnus accedit, qui,vacnuo vér

1

Ls

3l

ui

[Linandis

O hominis

bilem

umpar

influere

armtratnr 4,)

? I0DU-

ï Hi ïha, qui eam in ventri eulum frequ

uenter pene imre

ali

tf),

et Calda

vs $

d t

qui aliquam — bilis portió.

J

nem in VCï]fl'lCJjbm veBire exiítimat e),

nu.luque

alii.

Iam .Galenus f) contratiam. fente

nl av

entiam amnlnxas

[

eft; fcd ds p

r(!ri'"

VE*

1[)

er folam fuzm de bile opinionem in«

greffum eius ín ventriculum negavit,

, qui '

Reputans autem

ftructuram et fitnm ventriculi

pous Y

i humani et duodeni :et

motum eius pcm&aïucum, nec bilem in fani hominis

ecite 1

ventriculo unquam inventam effíe,

proclivis füm ad

credendum,

bilem ventriculo

TP n

numaro non influere,

Manme tamen neg

-gaverim in COï fiiClU

us à Spallanza-

T

nio bilem eiie rcm&rtqm,

quum fitus duodeni lon

yr "

alius.in iis üt, quam in homíne,

Ceterum fi fenten-

ys 4 ]

tia mea de rati

e bili

»

e

2f

[2

cendi

VL/.L a e-lt b]

paullo infra proponenda

vel ldco biis in

vent z,I'ï

; Qtiia füccus

[2

010

culum mfnech non

po

ns in lniu n«

i2

tan

tur

uccus ven

iV

ax

Müm: fecerni-

ul diverfarum beft

V1S 63.

ii iil

"r'l"ï

im iil

iarum divcríae

pïx

€ à Vebtriculo cutaneo f

s

'*Cï

etus

valet, minus qui.vc ntrienlo medlm

ií jiit

Darüráe eft

Ini

b)

ell. $. 84 et 94

h

c) Gilen. de ufu partium 1, V,

1 muCOVv

4) Adverf. III, p, 66

fernti

e) Elem pHy" A VE p, 307

71,/21] (0

iV

f) Inft, p

4

iyi

£. 6.*404,

ul

quoS

SEsies-

1

34

nimum qui a venmcuïo mufeulofo feparatur. Nullum

tüt, ht

tamen beftiarum genus eft, quod cibos fuos non bene

Malti

dicerat.

Quae €

nim ventriculo mufculofo . gaudent,

pattoy

-

eae, ut fupra dixi,

infügni quadem et magna eius

conft

u9

quae ceteroum anil

ma

lum vemmuh vires longe

i w

vi;

füper

t, pollent, qua cibi conteruntur; quod idem in

blia (

pug

kd'ms, qui ventriculum cutaneum habent, a fücco ga-

Sucuum gaftricum autem cibos refol-

unde. |

^ftrico perficitur. .

vereé ex multis 1&1s eïperlmentls conftat, quae Reau-

&A 0

mutius, Spallauzanius et Carminatius inftituere, tubu-

qudem

los in fine clathratos et cibis impletos in diverfarum

1 160l

beftiarum ventriculos inferendo. Spallanzanius etiam

10 Broyi

n canaliculis a fe deglutitis, poftquam eos haud lae-

« vl

.fos aut evomuerat, aut alvo eiecerat, vel nihil repe.

funpx, (

celatinae umlh*tuamcm habe-

quby

riebat, vel quod aderat, g

At in beftiis, aliquis dixe-

( 1

bat et plane folutum erat.

yit, quae grana devorant et ventriculum mufculofum

Unde autem ci-

Cüntnent

habent,; concoctio tritui tribui debet!

quos tubuli a tritu defendebant ?

P

.borum refolütio,

la if

Nonne ibi liquor quidam agere debebat? Addo, li-

mm 1

quorem ventriculi, fi cum corpore eiusdem calorxs eft,

cibos optime refolvere-

Tpr

9g ],35

$.

XV.

Rm]m ;

ZA4nu liquor ventriculi chemico modocibos

refoílvat.

wv

Qui Éiquori ventricnli omnem chemicam faculta»

n),

ii mihi valde errare videntur.

tem denegant

l

(lklect

Nam fit cartilaginum et offtum concoctio; quonam au-

tem modo ea refolvuntur? Cum, tritu id non efficia-

«

IEN

) Senebier. apud Spall, p. 366

)') G

um

[

*

35

1

Nl

!

im

| n o

tnr, neccffe eft, chemico modo eog;um refolutio fiat,

Miulti homines de folo pane vivunt, qui e vifcida farinae

0. puiial

parte; amylo et faccharo conftat, attamen partes quaedam

Dig du

conftituentes in corporibus illorum inveniuntür, quas

vites Drg

in pane minime deprehenderis. Homines ad Opera pu-

od m

blica damnati nonnunquam pinguefeunt; unde haec

füco g

pinguedo? — Et pueri in ergaffulo retenti crefcunts

ibos rdí

unde. calx offum? unde acidum phosphori? * Urina

e heat

eüuam odorem füum retinet; unde fal volatil

e? Ex his

, Ibl

uldem definire non aufim, an liquor ventriculi cibos

erfarum

in remotas fuas partes feiungat;. eum autem alimenta

y eam

in proximss, ut aiunt, partes dividere, mihi verum

wd h

efíe videtur, id quod füfficeret, quum cibi de animalibus

nl t

fumpti, quod nemo in dubium vocabit, iis partibus, e

sem at«

quibus corpus hamanum confiftit, fimillimi fint, idem-

fiqus dise

que in nonnulla plantarum genera quadret ,

þx*aeferfïm

soufcoloftn

in ea, quae partem farinae viftidam , muc

um et oleum

i siten &

continent. .Céterum, partes multarum rerüm proximae,

vlendkot

fi ad temotas partes refpexeris, intér fe fimiles

fünt A.

Aáths l

lta vifceribus et or

Sanis illis variis hoc negotium fo-

n atlti d

lum a nàátnra impo

fitum effet,

ut has proximas parteg

magis feiungerent et alias inde res com

binarent,

Sed

tota haec res, quae adhuc in tenebris i

acsf, ?n po-

fterum fortafff: inde eyöcabiiur.

fociltt

l

$.

XVh

n 'cokmoc'tio 'poft morten jZat.'

i

T fgcülm'

Hunterus,

, vj

quoniam in multis cadaveribuä a fe

di

lisfectis nonnullas v

qim *

entriculi partes refolütas et dila-

Cer

at

p cfflï';?

as inveniffet, ita ut cibi paene foluti per foramen

? h) Gr;:n',s Handbuch der Chemie,

2ter Th, ifter 'Bandïï*'g. 1424«

E

Wasguosi"

$*

25 -

Q

tránsgteffi € ffent ,

*X

& 1l

(timavit, concoctionem etiam poft

veba

mortem fta tuupo*a—n effe, et. liqu

orem ventreul unum

Enam

fine ullo tn u etiad

-:s(*

Ino

to calore vim habere cibos con-

D

coquendi. * Syalïf*mzaauïa experimentis 'commotus . di-

dolem

geftionem pei"*; mortem probat, fed eam fine calore per-

qdeo !

?—

w6

fidi poffe,. reiici

Quum enim in guïam cornicum,

05

cànum , felium et aliapyum beftiarum modo a. fe inter-

fectarum cibos ingeífifet , aut poft fpontaneam cibo-

rumm $

sfumptionem illico cas necaffct , in apertis earum

»

,-4

cadaveribus et in aprico loco pofiti

poft quintam aut

fextam horam, in quibusdam etiam poft fecundam , ci-

Vi

bos refolutos: obfervabat. -

In frigidis autem et umbro-

LUE

fis locis ciborum refolutio qut plane abe*at, aut manca

bgs u

reperiebatur.

Qma autem concoctio ,

ut ante dïm,

poem

non in fola refolutione c.bOrum, fed etiarà in awor-

«2

LiO

f

wlqu iarum cl.

üpe

ptione fucci nutrientis.et. m ev

]

r-

?

üc ob cauffam

0Vig,

boram mi ?v pfmvma effu videba Fi

bl

fe

Oncnm L

wnccc*w

iiv

1".)

pOw mortem pro vera

iftam opini

( udi

fo m

tetiiil

enim váàía abíor-

]ttüy &

mplecti non. potium.

1 e

bentia vim füuam etiam in cadavere- aliquamdiu retis

QUi

nentg hoc tamen ni

ümxbzew fit tempus, quam ut

;

ref

a

Iv

ullc

^.

Neque exone-

i H

cibi a fücco Veniri

i;

ï

$

V

f

ratio excvem;,m rum , nec

;

ales, quas conco-

5

À

ctio ad acüm'h fuam ,poftula

t,-in mortuis reper;umar.

iiïa

adde

an

re

obfervationem

illuftriffiml

Liceat m

B eilit,

owm melr Prae

üu;.»; .'..-ai uc DDS, IH 3 10 u-

Clenm ]

tiones par

vifcerum ,. praefertim ventriculi in fe-

TU t

bribus mz

i6ne

ïz

ventas Iï()ï]

b inflammatione,

eopiil

tám

Guain

u.

ä ei nonn

ii o«

CCl

[q:29 51

ïv!.* CS. ALB

fed a. fucco

)

9€4ltr1CO ,

q?i-'ï 1le]r

5

morbi wzhma acerrimüs reddi-

€0t

NX

íiur

eiuct.

PU

;

ü

in mem

iOoratu (u'*i uunum piOPO-

M

36v

3

jüt- vir

&&

Ite

celeberrimus ,

ubi

Jars

oefophagi fpitha-

iv

I)X

mae lonr

uauinc.c

ruit,

etfi in aegroto, quamdiu Vi-

du

g

P

37

etim t

od um

vebat,/ nulla huius miraeüli figna obfervata erant /)

Etiam in iis corporibus,* in quibus Hunterus illos

b05 u

j

ic

effectus obfervavit,

lianor ventriculi morbofam in-

mOf $

dolem acquifiviffe videtur.

Qu m enim fugit, eum

d

adeo acrefcere,

ut cum terris cnem caty

&t partes

QIfICQU,

corrodat.

4 l& Intt

€as, quas tangit,

dl

l

XViI,

'ts 6

$.

hat 4ut

Quasres homo concoguat

ldJm, Ü

Vis fücci ventriculi

ä

ma

um non folum diverfa

Qmoro

fed

j m

eft,. ut füpra oftendi;

d etiam certos quosdam ci

4.3

^c

bos folos folvere valet.

Strig

m. pafferinae v. g.

ORU

fo^

panem non concoquunt ,

1

d.cum evornunt £)5 et qua-

Yi amo

i

drupedes, quae plantis foli E vefedntur ut equus, bos

X

h?-

1

4

li

OVIS ,

carnem non

dm*

.

*

ic

t

Hauozr ventrculi

n

fenfim fic mutari poffit, ut caro ab eo c

oncoquatur. Hal-

X

gm P[O [j

lerus enim exempla de equis, ovibus

et

bobus car

Va

g

1

LI

nem edentibus

$ propo

RAR 3

nit?

et Spailanzan

A

3 de colvmb

m P

quam

initio carnem faftidientem

S.an

coqctam ceam -

'S qu'E Ll

edere inchoaffe, . éoque'primum maceram , pauüo poft

quþ EXCU'

pinguem redditam eífe, narrat.

qus 0

Ab homine autem eae omnes plantae concoquun-

p

tur,

quae mucum,

giute

en

faccharum et

amylum ,

ji Aitli 1l

oleum pingue /) continent, et, quo maiorem earum re

|

illas 0^

Sed

rüum partem complectuntür, €o nutribiliores funt.

j

WUR

Fm 10--*)

jj

i) Joannis Chrift. Reil. memorabilium clinicorum medico - practi-

DH

corum, Vol L. Fafc. l. p. 14

m !

u

»

ylli

k) Spallanz. $. 146,

i

J)

(

]) Mulieri ex arthritide aegrotanti tres libras olei olivarum fecun-

hg *

dum Malacarnium Itacum megicum porrexerum ,

fed. x

ï am

m*U

]U

elei veftigium qut jn alvo;

4ut in lotig det

er& poteram,

NU u

38

non |

fortaffe alia quaedam, .quae plantae continent, con.

coquuntur, V. g. acida: quae enim e corpore eiiciun-

djsp:

tur, nil acidi produnt,

Attamen füdor meus, quum

t

febri acuta nuper laborarem et multa acida fümpfiffem,

acidus erat;

feu exhalatioue eutis acida ifta rurfus

*

T

eliminarentut

feu mihi aeerotanti id tantum accide-

fion

ret, feu aliae cauffae fübeffent.

Si recte contendltur,

conl

ita quoque a corpore noftro disiunctio-

phat:

ut a plentit

res, quas chemica discipliaa producta nominat, . effici;

Volatil

non fine cauffa,

opinor ,

ac:dum j

quum easdem

t d

partes remotas ac mucus,

amylum et oleüm con-

frmen

tineat, nutrimentum mihi vzdetur effe.

Immo berg-

pan

mannus 5 et Scheelius &) e muco acidum facchari,

Totsf

Hermítsedtius o) acidum tartari et Leonhardius &) fac-

|

charum lactis feiunxerunt, quae acida, et multa alia,

tüm

parum inter fe diverfa effe confat.

Fortaffs vires

làc,

noftri corporis,

fí cum. acido alia quaedam com-

faed

binantur ,

facilius inde mucum,

adipem etc, procre-

pe

ant.

Non autem audiendus effe videtur Cullenius g),

ut f

qui acidum idcirco pro al

ento habet, quia fcorbutus et

Tünti

alii quidam morbi eo fanantur

quippequum omnia me.

Ti

dicamenta hoe modo inter alimenta referenda effent,

nequ

Nil certi autem de acidis definire aufun ,

quum nul.

1Qie

lum exemplum mihi notum fit de homine,

qui aut

Wontit

licet

plane;

aut maximam partem de acidis vixerit;

lia

pem

i) Beremann. opufc, Vol,

1//9.:353

u

n) Opufc

em, es phyf. Vol, 2. p. 2d6.

þhOs

0) Hermb2idre. Pl vyGkalifeh - chamxfche Vetfuche und Beobach-

Ten

tunöeï

Berlia 1786. p.

p) Disf. d. phyfiologia muci, Viteb. 1789. p. 1t, 12.

q) Abhandlung über die Miteria medica.,

ub;xfeac von Hahm-

J

inann

Lupaxg 1730

Wter Dand. p. 231.

j

m

[

39

"

'm, Q

eos, qui acidis mmlum abutu*xtur,

non fuglat me ,

N

I6 Cl

dvspepha laborare.

$, qu

Reliquae pïantarum partes pon füunt nutribiles,

tumplilon,

et, fi magna earum pars cum nautribilibus illis con-

lls rottü

luncta invenitur,

hae quoque plapntae inter alimenta

m adde

non réferuntur,

v. g. fciila,

etf. multum muci- ea

eRdilüt

continet,

Inter has partes acritudines et narcoticum

tilonet

plantarum ,

refin

refina. elaítica ,

balfami,

olea

a

volatilia,

camnphora ,

fortafí

etiam varia plantarum

eudem

acida aliaque referenda funt

An Ífpiritus illej qui

Q con

fermentatione rerum faccharum continentinm prae-

y bttg.

paratur ,

concoqui et hominem alere pofft,

nexCIO-

fiechatly

Fortaffe partes eius volatiles mox avolant

us 1) f

Quod cibos ex animalibus fümptos attinet,

ho-

lia df

rum plures partes,

ut,.caro,

ce'elatina,

pinguedo,

rafe v

V

lac, et quae ex eo praeparantur,

cafeus ,

butyrum,

edum Qu

faccharum lactis, ferum lactis et multae aliae res, fi

u

per füfficiens temporis fpatium in. ventriculo rctinentur,

lfs (

ut füccus ventriculi in eas agere poffit,

uncta dige-

f bu Mi

untur.

Boerhaavius quidem putat, ventriculum ho-

et belluarum ,

humsano ventriculo fimilem,

omp D

In1n1$ ,

ii d

neque fibras,

neque membranas,

neque. tendines,

qum p

neque filamenta, nec offa concoquere poffe r); Hel-

montius autem contrarium Jam olim docuit,

et Spal-

.

lanzanius hominem etiam offa concoquere poííe, nu-

t Id

perrime plane: probavit 5).

Quod. quoque ob hane

rem verum videtue, quia corpus noftrum calee acido

phosphori faturato ad incrementa offium indizet,

Ali-

mentorum aliud alio melius a nobis concoqui,

fatis

j hi

r) Boerhaave inftit, med. $, 87, Praelect. acad. p. 522

o f

$) Spall. $. 149

XM««—*'

.lt()

notum eft

Id quod praecipue ad.doctrinàm de.victu

ina

pnm*xet

Neqt

Ex metallis nullum aliud alimentum fümitur, nifi

effen

aqua.

Salenim culinarius neque inter ea

ut credo,

perien

f"

Ia

71*

quae conocquuntur, neque ad ali

enta referri merett

iie

PA

TNec Boeafhaavms falem' marinum à viribus noftri cor-

Cotn

poms fuperari exiflimat,

licet. mutari. poffet ,

quia

I d

eum in. cryftalla rédieere non potuiffet, quod ab oleo

IURT

DI

deducit,

cum'quo- fa

[2

te commixtus effet 7)

Sal

boran

autem marinum cum olco.non poffe commi

fceri notlf-

[URU:

fimum eft

In fanguine quidem fal marinum a qui.

nx,lïa q

busdam mven*u*n cf't, fed cum celeberrimo meo Prae-

xüü. n[)l

ceptore Grenio dut

1 '44*

QAL

O ,

an hocad faneuinem contti-

fritnon

tuendum requiratur u),

an potius fortuito,

vel ex

W (

abu(u in fanguiné id cum

uletur, et

abeo, quod veri-

Árictty

fimillimnm eít, per renes rurfus fccerpatur x). - De-

gottt;

ocivum homini faàl

nique inter omnes conítat, quam

Ts

marinum nimis asfümptum fit, et qui morbi inde ori-

loteí

antur.

»

Ti

Iuil

$,

VITI.

Düty|

De

R

24 15

ilnt

JU

4

,' ciura intelianorum.

Tequ

Poftquam cibi fitis

foluti funt, nonnullae

partes

fe*(lec

eorum nutrientes a vafis ]3 PEIQLICIS V"n*riCü&l

abfor-

o

bentur, 1c.zc a eorum pars ff*rirm per pylorum in duo-

du

denum eli

Ym

2[311

f'

aL ur,

Fa

ifa au

em et dudum reiecta. co*

L-]

üw

rum íententia eí ,

ui pu? int cibum tam diu in ven-

A.

Ia

t) Boerháave inftit, et exper. chem. — Tom. TL p. 216

u) Gren's Hmdb d. Ch

1. Band. $. 515,

X) Boerh. 1..c, et Gxens Handb ü h. 2. Band -1. Th. 5 1544

et Is—rl*

]

4X

i

l

de v

iriculo

omnem rctineri, donec plane rofofutus effet y)

Neque

11 hodie audiuntur,

qui cibos prout ii ingefti

DT - Dl

effe ent,

rurfus eliminari opmatl funt

Quippe quum ex-

E Cf

perientia, optima medicorum magiftras edocti fciamus,

La

r

W

alimenta prius refoluta, prius quoq ue emitti et faepius

oflri ct.

coenam alteram duodenum cvcm rc;, quum coena pri-

t qui

ma adhuc in ch iculo ret

/N..

15l

;

In duodeno et reli-

db olto

qiiis inteftinis a

Tl

enta nona

180 fa

ts

,:

refoluta plane ela-

&l

borantur, qu

-

In 111

ï

m fücci in ea

eff n

p

duntur.

An-

£ec

: potit

eilc

tu

tea autem quam oftendo4 quomód

;g

atur ,.non-

1 qu

Dwmcnes in-

nulla quaedara a me praemittenda fünt.

0 Drie

teftino

i magis ab arbitrio medicorum, -quam ab in-

| onide

teftinorum

na

ii

hen

iA wAl

t

ura originem ial

In beftiis inteftina

valde " diff.

Alia

, w

enim intbz"

inius tantum

yd wit

iï

iï"'

Oþf

u

ï

ä

firüctürae

niis ventri

nullus discerni

U

re

ibus

v)o

poffit; aliae

iisqt

eftin

xis inftructae

90!

:

eUcte

VT!

ue am.pï iS

.

;:iï

homini &

funt;

aliae lo

lllll

-y..

in

lraceis

hs

in aliis a tennibüs

j inde of

inteftinis craffa (ecernl

ne

ueunt: cuius rei fcriptores

multa exempla -congefferunt.

Deftiis carnem edentibus

multo . breviora funt inteflina, Quam iis, quae hpzbls

putriuntur , qun hm bae 'fortaffe dlfüqnores concoctu

funt, et fücci

arum nutrientes tam celeriter abforberi

nequeunt, Ho iubus Inteftina longitudinem corporis

fcxies füperantia tribuuntur 2),

