KaI600-2314_10
author: Isenflamm, Heinrich Friedrich

Ts

-

r

- —

u

:j

Cs

m nl

2 ub

al

E

l

5

«.uax

X

^

"

b

r I

£

)

hr

yos.

»

m d

^R

M u "a

Logect a

a

laä

*

! d-

LU u

M

?M

r

" &.Li

s

*

AR

PA

"J

P

o P l

»-

A

at

db ,

"Á o

1

:

w g

"i

um

E s

x

W

T S.M -—

icet

* N

T n

DA

d

2

J*

£^ 4

— f a

»

*

k

l

H

Mr

L

*

i*

M

yw.

n

a

&*

v

* at

a

Md s

EM

Wx

d n w

. p

z

»,

C w

L

h

"

v

*

P

a

I

:

v.æi..'u

.ækF

"

r1

L

| s

H..h

E

DT

b

w 9

*

-

H

.lai

s

d

ddeh

.

du 9

UT

a

x

a. M

;

don,

- d

*

*wn'-.M.

hb : y^.

D

od

h-

-

wn

;

.,,

A PT

A.

£

Ed

m,&e.lw

2

$. £

"o*

ia t

A ho

W*v

w

a!-w j

X*

L^

ï..Uï

Mi r

R

d

"

»

"r

ZA

ii m, a

Ms

tj

L

: -

.

*

£*

zïs&l

d m

P L dto 2

i

"d

s d'aci

g

p

ien

w

.OX

i

&

aa " w a

a

Wlï

mwï

WW

X*

p

RI

at

a

N

"itis.

x:'bxs

o

t

u E"

Ed

f&i r5 4

C a P

$645 -v

—

-€

F a

3 ts

ab

* 4

n o

m adi

£

.

L

C

n

—

dl P

L

&

: n

-t P...w

g.

^

* du

!Fi

E

vv

D i

i N O

p

p

Fmow

o

*

X

a.

H

a &*

— N

Y

"4

4

od

£*

Vr

wa.'ü.o

E p od

*

F ag

^

ho

u

m

"

"9

a

ts od

M

.l!kfte

4

w

ag* m

w

—

m d J

i

iv

*

L

*

*« m

u-

d

-

L.

d N

-u

? H

Mu

s ^

U

p

xä

i

hR

a

i

— G.

czw.»

Wt

ubl

a W

s od 4

.v, H shw.&i

R*

a.

T. ao - P ia

N as

- v

t

r

"

A&

,a.w

*

ao m

3 v

»- -

-

rt

? i

sU

-

M AU RA

-

"

hr j

toigan t

^ * d

at

k t

uN d

m

— Á

^

fs

dÉ as

K o

*

^

Y

Vr

t

ho

"-

mtns., a d

s*

v

* w

a

aM m

-

*

^*

"4 urnR.

r

",

,

d

Pal ais t

r

d

4 &e&g

w

f

E

"t

1*«»!

-

"

IW

"

-

9

MT

T.

em

L t

beriols

o

*

JM.

H&&M

£

p

-

P ,

w o dul u

i

2

x

r

o

j

*

— a

m.

*

.M

**

à

A»k

j p d

-..M

,y!n&l..t

s !

Ya

)41—(

M

Ào

-

"T 15

P

f

* &

-—«

*s

)P u

d.

s

-

-

lt

* -

ha

wi

T

Ws

-

4

p

eyr Fxæ

i d

r

J

ipj

i*

s

L d

At

n

r N l

p n n

*f/&,

ö.,.äf&ix

-

C s

*

xv

M

e

a n

-

**

l

d

M hn

M-Se

j

«X

.-,

M

m

«

Y

LA us D

Á LE

*

HW

"t

"

"

us

l

.l

vt

5

t w

Mi F

P

at

n R5l

d

:

y

leï

J*

2.

Pmee-

p*

n

I«N..N

) ^.

p

* ,

^

Wu

»? w

NM W.v

.m.

"* a

a

t

rH!vM -

P5v

a^

Y

4 w

»

E i

*

a

miuod

:

N oers

P

*oap

,

t

w o

m-w-

*

Pa

Echsow

w

RL

-

3

m

t

* w

Pa

"

UM

d

*

Vi a

d u-

M

.

At

W Ve^

——X

«

p

ay»

«

à d M ua

w

us

-t

74

W

p

Lo

& *

i

^ d

&

^

E

B. Fv

mf

*

.vxw

*

Á

-

"

*

,

a

W

s.*

r

*

^"X

z

s

E

"-

t

— —

m

"E ae-

d

d

T. MP NUBEE. .L UEGPOM IN

2

—

d

—

p

N

m

C

u d

)

€

p

SoS

VA

Bo d

w

"--

E

r n

r^

E

2

74

AD

ORATIONEM

OB

CFEME/NTISSIME SIBI

BEMANDATVM MVNVS

PROFESSORIS MEDICINAE EXTRAORDINARII

PVBLICE HABENDAM

OMB—I-I QVA DECET OBSERVANTIA

—

INVITAT

D, HENRICVS FRID, ISENFLAMM

»

Ineft defcviptio

feraminum fiffurarum et. canalium capitis offei,

MT SREEREETAUIREEURRFREEEREERRE EerentEE-

ERLANGAE

Z*VPIS KVNSTMANN]ANIS

cIo Io LRXXXXYy,

$,

E

1 0

|

qua

tefod

voc ol

in ünive

hutr,

1t tiron

100 in

mm ef

Tütionem

üï)uis fo

b, of

R, Q

fdendi

T et

quanmm

tlluge.

Titation

A qu

Ij

Q

j mod() M

ii

il r

COnitm

ptibu

Ciïculm

mWen(

Caþu( i

Pnt 8

154, Y

ÓÓSÓDRESUIDEREREE À EEE EEE i ——

n omnibus

quidem compendiis Ofteologiae,

I

quae quafi

fundamentum Anatomiae quodam

refpectu eft,

foramina , fiffurae, canales, et fo.

veae offium capitis accurate explicantur

. et non

in univerfum folum,

fed etiam Ípecialiter defcri-

buntur,

fic ut cognitio eorum, tam neceffaria,

ne tironibus quidem ignota fit. Interim tamen

non inutilem plane forte laborei

n me fufceptu-

rnm effe exiftimavi, fi

, CUm nunc per muneris

rationem quaedam fcri

benda mihi fint de prae-

cipuis foraminibus,

fimul tamen fiffuris, canali-

bus, offium, caput formantium nonnul

lero.

Cum i

la protu-

gitur iam iam Oüeologial

n publice

tradendi ,

rum etiam

occafio mihi data fuerit,

et in pofle-

curae . mihi

erit, eam, ut decet,

-

quantumque vires meae, quas fentio,

quam fint

exiguae, permittunt, explicare brevem t

alem enu-

merationem harum partium z

ut normam fecun-

dum quam, foramina capitis

prolixius in prae.

lectionibus proponam ,

producere fufcipio, eo

quidem confilio,

ut tironis memoriae quodam

modo confulatur.

Offium caput formantium fo.

ramina, quae tam

externe, quam folummodo in

d

bafi cranii adparent vel unu

m Oos perforant, vel

coniunclione plurium oriua

3-

tur, atque duodecim

paribus nervorum,

nec non va

fis fauguineis ad

circulum fanguinis in. cerebro

et 'cercbello pro-

movendum accomodatis exitum

«t introitum in

caput iuvant.

Praeter autem haec foramina , ad

funt adhuc pl

ura, quae ramis n:rvorum fingu-

lis, vel vafis,

offa nutrientibus, et tranfeuntibus

A2

pro«

— ——

4

l

rofunt ,

et uti priora nominanda, memoriaeque

Aicher)

In uno alterove capite, quaedam

tradenda funt.

orbital

minus conflantia

deeffe foramina haud raro de-

is id autem in foraminibus,

rue d

rehendimus.

Mag

yge

| alia fimilia , vel ramulos

t ner

vafa nutrientia ,

animadvertimus, vix in

primus

nerveos transmittentibus ,

cerebri

foraminibus quae

a paribus nervorum

guieo

bus vafis arteriofis, duobus-

vel a quatuor maiori

l

Quae. foramina partim

ue venofis obturantur.

I f

que latere adfunt,

aria inveniuntur, quae in utro

dio fere capitis

it imp

artim autem imparia et in ine

moida

rrunt,

Hinc

praefentia ,

partim multiplicia occu

goce

rtum ordinem ea adduci

facillime pof-

fecundum ce

Ti D

non contra Ofleologiae praecepta

Á r

funt, cum fcilicet,

error eft, fi

ea,

fecundum paria nervorum cé-

vel magnitu-

l

gebri, vel va

fa, paria, ét imparia ,

vel in bafi

vel quatenus externe

(in

dinem eorum,

cranii confpiciuntur, q

uis nominare voluerit.

vd pX

ea fecundum hunc ordi-

TOR

Mihi optimum

videtur ,

uti confueto- more offa cranii et

qumi

nem adducere,

atque fic cum foraminibus

& pen

faciei explicantur,

offis frontis i

nitium ,

et cum foraminibus maxil-

]

]ae inferioris

&nem facere mihi liceat.

n [ae

dterl

vi Cl. Iancke Lipfiae 1762 fin-

hu

Ex citatis cogno

ularem libellur

Y

i de hac re edidiffe, adiuncla

al r

lis ufurpare mi-

tabula aenea ,

quem autem ocu

4

tttio

neque tamen has pagel-

hi nondum contigit,

inutiles arbritor, c

um abhinc triginta

las plane

Mi

annos nmnu

la fint detecla, quae edferre hic

interim. antem minime

temere mihi

üp

ftudui,

fuperare fcriptum

9

abblandior fcriptum meum

CI. Ianckii,

pun

Fora-

us at l

$

tüeque

Foramina füpraorbitalia CObere. Zlugenbüblen-

lum

iücher). Saepius incifurae tantum. in marginibus

j d-

orbitalibus . fuperioribus offis frontis funt.

Per

jnibus,

rare defunt, potius ut paria adparent, et tranfi-

amulot

tui nervi frontalis, rami nervi, ophthalmici, qui

yix in

primus ramus paris quinti eft, vaforumque fan-

certi

guineorum inferviunt.

Juodtte

urüm

Foramen coecum — (blindes oder. Kamlocb).

In fuperficie interna offis. frontalis, confpicuum,

adfum,

ut impar foramen, faepius fimul cum offe eth-

capitis

Hinc

moideo formatur, raroque deeff, et principium

proceíffus falciformis, durae membranae firmat.

1 POK

Eius ope vafcula etiam arteriofa in finus fronta-

CCPfä

les tranfeunt.

NH

Foramina etbmoidea . orbftalia interna

guitu:

p bl

(nnere AAugenbüblenlücher). . Haec duo maiora,

J

vel plura minora foramina in parte nafali offis

du l

frontis funt.

Ramus nafalis primi rami paris tri.

anii &

geamini, et variae arteriae in cavum marium per

j

€a penetrat.

ma

Foramina parietalia (Scbeitelbeinlücber). Pa«

ria faepius, interdum unum, unius fcilicet offis,

interdum etiam nulla, fic compellata, vel paul-

; li

l

lo maiora, vel anguíla foramina offa parietalia

ipnda

ad marginem fuperiorem perforant, et vaía ar.

e HU"

teriofa, venolaque traiiciunt,

i*

;gfll

Meatus

iif

auditorius. externus$ ( Gebürgang ).

Bafin partis petrofae offium temporum efficiens,

- Jic

anguflior fit, quo magis ad cavitatem tympani,

g

excurrit, et fonus ope eius ad membranam tyils

P[UIU

pani defertur,

A3

Pri-

VA

6

Rima Glaferi ( Glafers MSpalte)).

Partem

la f

pyramidalem offium temporum a fquamofa in-

parle à

ferne quafi feparat, chordamque tympani ut ra-

pr'aebent

mum paris facialis transmittit, quae cum ramo

Iu [

linguali, nervi maxillaris inferioris paris quinti

inpedt

tunc co,niungitur.

'"Teudo etiam mufculi inallei

trieod

externi per eam ad infertionem fuam pervenit.

f

Tuba Ezftlfiachz'ana CObrtrompete). — Apertura

d

ua externa in margine anteriori partis petrofac

in.

offium temporum, et apertura interna in anteri-

tt'inte

eri pariete cavitatis tympani, connexionem inter

lrm J

fauces et cavitatem tympani cüïcit, fic ut aer per

Til

eam ad tympani cavitatem pertingere, vel ig

( 2

flatu morbofo pituita in fauces excerni poffit.

ïäby'w

Foramen flilomaftoidum | (( Griffelwarzenlocb).

E

Gaudet hoc nomine apertura externa canalis ner-

(

vi facialis communicantis, ob fitum inter procef-

triria

fum fliloideum et mafloideum offium temporum

[ ?

et nervus facialis, fimulac e proprio éanali fallo-

d

piano exiverit, per idem foramen , partis. pyra«

m

midalhs internam fubftantiam | deferit , multisque

fin

1

ramulis in faciem diflribuitur, hinc nomen paris

D

facialis accipit, a recentioribus, alias portio dura

[

paris fcptimi-(vocatur.

n

"ET

Foramen ma]loz'deum poflerius — ( Hinteres

Thuin

Warzenlocb ). Saepius unicum hoc foramen vel

Tant

pone proceffum mafloideum offium temporum,

Yi

vel in margine mafloideo partis occipitalis, of-

fis bafilaris deprehenditur, in quo venae, fan.

y

guinem in fÍinus ]aterales vehentes tranfeunt.

Plura

Dutem

f in.

Plura faepius eiusmodi foramina mafloidea et in

parte anteriori adfunt, eandemque utilitatem

UET

1 Iano

praebent, interim autem plane interdum defunt,

neque tamen id circulum fanguinis ullo modo

quimi

impedit ,

etiam — vafcula ad offis fubílantiam

ml

tranfeodunt.

(

Foramen. auditorium internum. f. meatus aus

pemlra

diterius melius Canalis mervofus (Innerer Gebor-

ttrofae

gang. Neroenkanal der Pyramide). Iu fuperfi-

al

cie.interiori pofteriorique pyramidalis partis, of-

Antet

fis temporum Jatet, dividiturque ope fpinae emi-

' P,"

nentis, in duos fulcos, nenpe in fuperiorem ,

i

uem nervus facialis fubit, qui tunc in' canalem

"

:

allopianum five facialem tranfit, et in inferio-

)d)

rem, qui nervum acuflicum excigit.

If

Canales carotici (Kanüle der vordern Hirn-

d.

arterien).

Apertura externa in fuperficie inferi-

(l

ori partis petrofae ofium temporum confpicua

llo.

eft, et fubfequens canalis obli

ue per fubflan-

yra-

i

tiam offeam, ad minuendum

anguinis impul.

SqUG

füm, flectitur ad' cranii cavum,, donec apertura

;an's

interna apicem partis pyramidalis efficit. —Hi duo

lr

canales in offibus temporum femper adfunt, et

;

non folum ad circulum fauguinis promovendum,

fed ctiam ad decurfum nervorum , quam, pluri«

11]

mum profunt, Arteriae nempe carotides in fub.

d

flantiam cerebri poft diflribuendae 6s permeant,

!y

nervique intercofiales f. fympathici magui, ex

]«

Cavo crapii ope eorum defcendunt,

"

f

"

À 4

Fo.

8

Foramen. communicans canalis. facialis f. fal.

i, h

lopiani ( Fallopifeber Seitengang).. Duo plerum-

i, f

que fulei adparent, qui ad fuperius extremum

] ani

huius canalis ducunt, in anteriori fuperficie par-

ctllunt

tis pyramidalis offium temporum, et nervo pe-

dfut,

trofo, ramo fuperficiali, rami: fecundi, paris

n av

quinti introitum aperiunt, qui in canali faciali

Tatium

lani i

cum nervo faciali fociatur.

Orificium | aquaedu&tus K cochleae ('Mündung

fj

der Ia[jerleitung der Schneke).

Inter incifuram

do fo

foraminis iugularis, et aperturam externam ca-

fitmo ;

malis carotici infra. canalem nervofum, hoc co.

dinoide

nice formatum orificium in parte pyramidali, ab

3 offs

offe bafilari feparata , facile confpicitur.

Orificium aquaedu&tus veftibuli ( Mündung def

)N

Pone canalem ner«

AF'afferleitung des .Vorbofes).

titr

vofum, maximam partem quafi rima, vel quafi

ftn

canalis .compreffus, hoc foramen tamquam exi.

h&

fus aquae ductus veflibuli emergit.

W

(c

Hiatus -z'nter apicem : partis petrofae o[fium

Itj

iemporum et os fpbaenoideum.

Apex partis pe-

lt

trofae offium temporum multum a parte bafila.

ii

ri propria, partis occipitalis offis bafilaris, et

ij

a corpore partis bafilaris offis bafilaris diftat, et

*

N

hinc hiatus oritur, qui membranis claufus eft, in

q

capite ofízo autem apertus eft.

li

f

Foramina cvibrofa ( Siebbeinlócber). — 'Tam

in fuperficie fuperiori

quam

in

inferiori,

j

cavo marium adverfa ^ cribii

oflis

eth moi-

dei ,

9

L

dei, haec foramina nullo certo numero gauden-

J

tia, femper adíunt. Apud acthiopes et nonnul.

TEU

la animalia mammalia, quae olfactu nos prae-

d p

cellunt, multo maiori

numero haec foramina

U Ia

adfunt, atque etiam pluribus ramis paris olfacta-

, p

ri cavum cranii hinc exire, et inde in cavum

p

narium diflribuere licet, ad augendum olfactum,

Rami nempe huius paris olfacui inferviunt a).

Tndng

Foramina | optica.. (Sebnervenlücber).

Haec

Yloram

duo foramina, quae nunquam defunt, oriri ad-

d

firmo a radicibus alarum minorum et procefl*uum

n

clinoideorum anteriorum, cum corpore partis bafila.

T

ris olïï; bafilaris iunctis, ob tranfitum autem fecun-

À 5

di

3) Ramos ,

ramorum paris quinti in cavo nde

T.j

WU

rium deftributos , multum ad olfa&um forte cone

quiü

ferre, nec non par primum nervorum folum ol-

T0

fa&um efficere perfuafum mihi eft.

Hominem

enim. multos iam annos dolore faciei nervofo

(cuius fedes forte idiopatice et fymptomatice fi-

jl

mul, in ramis paris quinti in facie dilributis eft))

j PC-

laborantem nofco, qtii durante dolore vehemen-

illie

il

tiffimo ,

et ante quam .dolorem fentit, olfa&um

fl

m

fibi imminutum effe dicit,

Per aliam occafionem

[i

r

totam hanc hiftoriam morbi, fat prolixam, cum

|4

enarratione omnium 'hucüsque fine levamine ad-

hibitorum remediorum forte proponam, uti nuper

Cl Georg Chrifloph SigBorpD Fautor omni qua

d

par eft obfervantia ; colendus, elegantiffime eius-

ri,

modi morbi, mitioris tamen deícriptionem n9-

ol.

bis. dedit.

"

Io

(tyra

di paris nervorum , in medio arteríam ophthal-

ve nd

micam habentis, feu nervorum opticorum hoc

infigniuntur nomine.

H

(Onde

Fiffurae ovbitales fuperiores ( Obere. dugen-

büblen|paiten). Alarum maiorum margines inter-

&i (

TialOrey

ni multum a fuperficie inferiori alarum mino-

dnm

rum, partis bafilaris . diftant, ficque in unoquo-

ue latere cum frontalis offis parte hae fiílurae

jrostcan

tfcunt

í

[6)

rmantur, quae ad tranfitum paris tertis nervo-

Wrvus

rum, quarti, fexti, et primi rami, paris quinfi,

nec non venarum ophthalmicarum fanguinem in

Yam ff

finus cavernofos effundentium deflinatae funt,

item al

uti et arteriarum ophthalmicarum.

]U

Fiffurae. orbitales inferiores (Uniere . ugen-

3 o

fl dan

büblen[palten).

Dimidia inferior limata pars,

marginum anteriorum , alarum maiorum oflis ba-

ittt d

filaris ab adiacentibus offibus maxillaribus fupe-

lflm ttn

rioribus, palatinis, et iugalibus diftans, has duss

g t

fiffuras efficit, quae fecundum ramum paris quin-

me&u

ti, nervum maxillarem fuperiorem ad canalem

infraorbitalem | ducunt,

caeterum autem praeter

i

id, quod ramulo rami tertii paris quinti nervi

N €

maxillaris inferioris eas penetrant, mmembranis

Qf

funt claufae.

lt Q

um f

Foramina votunda f. smaxilarvia füperiora

tuni [

Facile in bafi cranii duo haec

CRunde .Lücber).

W f

foramina, fed vix quidem, cum offa capitis in.

'unfen

ter fe futuris funt iuncta, in fundo orbitae ap.-

parent, et ad ea ibi confpicienda, pars bafilaris,

ab aliis offibus faciei, vt eranii eft. feparanda.

lmkhüg

Obtu-

1

)Phthaf. |

Obturantur tranfitu fecundi rami paris quinti, fi-

m hoe

ve nervi maxillaris fuperioris.

F'oramina

ovalia f.

maxillaria inferiora

At

(Ovale Làcber).

Non folum in bafi cranii, fed

3 fntete

etiam externe duo haec foramina ovalia, alas

) frlüde

maiores offis bafilaris non longe a coniunctione

anqUO.

alarum cum partc petrofa offlum tCllïPOïUln

fllnae

penetrantia, facile ab aliis foraminibus dig.

TiYO«

*

nofcuntur, et cnm tertius ramus paris quinti

quim'),

nervus maxillaris inferior f. guftatorius, per ea

m 1l

viam fibi aperiat hoc gaudent nomine.

Ovalia

ut,

autem ab formmám ovalem compellantur.

Foramina fpinofa (Stacbellocher).

Propius

t

2 foramine ovali in utroque latere vel fubflan-

tia alarum maiorum offis bafilaris, vel futura

pars 1

be

inter alam maiorem et partem Py;ramidalem of.

ipe

fium temporum, his foraminibus fpinofis pertufa

doa

efl et truneo arteriae mediae durae membranae,

il

venaeque introitus fic aperitur,

nalfm

raetet

Canalis pterygoideus f. Vidianus (Flügelka-

yerií

Wmal) Super radices procefluum | pterygoideorum

orificia horum duorum canalium in anteriori la-

janis

tere' oflis.bafilaris magis in aprico pofita funt,

cum [int latiores, orificiis pofterioribus, Ramus

jl

rami fecundi paris quinti, nervus recurrens vidia-

mus f. pterygoideus, ct arteria eiusdem nominis

r

i

Ifle

tranfenut per hunc canalem.

i

Foramina condyloidea anteriera (Vordere Ge-

L[isq

d.

lenkbügell8cber), Ducunt ad canales infra proceffus

ano.«

Ill

12

R

anonymos , partis occipitalis offis. bafilaris et

lub.)

par nervorum linguale medium motum linguae

füe m

efficiens e cerebro exire faciunt.

iilra t

- Foramina condyloidea pofteriora. ( Hintere Ge*

fequemi

quiti

lenkbügellócber.)

Non femper pone proce us

femncr

condyloideos, haec foramina et canales fequen.

cum.

tes plerumque minores, quam foramina condy-

itur,

loidea anteriora adfunt, et viam venis fangui-

nem in finus durae membranae muüttentibus pa.

(

z

rant ubi adfunt.

lfra p

li cal

Foramen . occipitale magnum (Groffes Hinter-

aiem |

bauptlocb oder Locb fürs Rückenmark). Pars oc.-

cipitalis: propria, pars bafilaris ,

et duae partes

mmu

fcae ql

condyloideae, partis occipitalis; offis bafilaris, hoc

maximum impar foramen iunctim formant , quod

(

medulla fpinali, a cerebro in canalem . medullae

fs :

fpinalis vertebrarum abeunte, nervis fpinalibus

BU

recurrentibus , duobus arteriis vertebralibus, nec

um

non venis et arteriis fpinalibus repletur,

listn

lacerum ( Halsoenen

t d

Foramen iugularve f.

locb).

Pars condyloidea partis occipitalis, una

1

cum parte petrofa offium temporum confli.

(

tuit hoc foramen valde inaequale, quod ideo

etiam lacerum compellatur, «t praeter venam

W

xill

iugularem fanguinem ex finu laterali excipientem,

ticus

par nervorum gloffopharyngeum, par vagum,

et par nervorum ad vagum accefforium ope eius

lm

diris

€X cavo cranii exeunt,

lt (

Y

F. ora«

um

13

Foramen infvraorbitale ( Unteres Zclugenbóblen-

lls el

logb.) Apparet hoc rotundum foramen in fuper-

lingut

ficie malari corporis offis maxillaris . fuperioris

infra inferiorem marginem orbitalem, et orificium

fequentis eft canalis.

Kamus fecundus paris

tG

DIOCC[TUF

quinti nervus maxillaris:fuperior tranfit per hoc

foramen, et deinde multis ramulis,

lexum fa-

Áuan

cialem cum aliis conflituentibus, in

:

acie diflri-

condy«

buitur.

fingi

u p

Canalis infraorbitalis (( dugenboblenkanal ),

Infra planum orbitale oífis maxillaris. fuperioris,

Áf«

hic canalis in fundo orbitae apertus, ceterüm

autem futura iufraorbitali tectus, " deprehenditur,

$ 0.

a

ramoque fecundo

paris quinti , inflar Vagix?ae of.

fcae quafi infervit.

s lt

,UG

Canalis lacrymalis. CTorünenkanal). Procef-

dul

nallbu

Íus nafalis et corpus oflis maxillaris fuperioris

cum offe lacrymali et. fpongiofo, foffam et ca.

P n

nalem lacrymalem conflituunt, qui faccum et

ductum lacrymalem in cavitatem narium lacrye

mas ducentemi continet.

ul

, Und

Foramen incifrioum — f. Palatinum — anticum

nl«

d

(Schneidelocb , Vorderes Gaumenlocb). Yn margi-

jdo

ne interno proce[fus Palatini utriusque offis ma-

n

xillaris fuperioris delabitur canalis, palatinus an-

1l

ticus five incifivus compellatus, qui tunc cum eo.

Ily

dem canali alterius proceffus palatini offis maxil-

eluS

laris fuperioris in foramen impar incifivi nomi«

ne ob fitum pone inedios dentes incifivos, gau-

dens, in futura inferiori proceffuum . palatinorum

COrn«

j

14

un u

confpicuum, finitur, cuius ope ramuli, rami fe-

tim .

cundi paris quiuti exeunt.

(

ZAloeoli dentium (Zabnszellen). Odo alveoli

dentium in unoquoque offe maxillari fuperiori,

(Grlijfef

duorum nempe incifivorum, unius lateralis, quin

D

que molarium , radices firmant.

mKl

quin

Forawina alveoleria poflica (Hintere. Zabn-

Animadvertimus haec foramina in

to, fac

zelleniocber).

pofteriori latere fuperficiei malaris, offis maxilla-

guideo

ris fuperioris, quae nervis et vafis fanguineis ad

obliquc

dentes penetrantibus iuvant.

f

Tt bitde

Foramen procfajiu nafalis offs maxillaris fu-

perioris. In anteriori latere, fuperficiei externi

l

roceffus nafalis parvum adparet foramen, quod

1077

in canalem ducit et denique in fuperficie inter-

na foramine adhuc finitur.

hOS n

Vafa- fanguinea pe-

gins r

netrant fubflantiam offeam ope huius foraminis

Wa f

et canalis.

Foramina nafalia. (INafenbeinlócber).

Fora.

mina in fuperficie externa et interna offium na-

7

Qm (

falium adparent, quae vafis fanguineis tranfitum

in cavum narium parant.

I

p

m

Foramina iugalia. (lochbeinlücber ).

Appa-

adcf

ret in fuperficie malari foramen cum fequenti canali

quod denique parvo foramine in fuperfïcie Or-

TTR

bitali proceífus fphaenoidei finitur

Multa alia

adhuc foraminula in fupcr?ïcie malari ct fuperfïcie

temporalí adfunt, quae vafa t nervos accipiunt,

[m

tam

IS

i fe.

tam ad eos in orbitam, tam in ipfam fubflan-

tiam offium iugalium ducendos,

|

alvedl

Canalis pterygopalatinus maiov [. anterior

(Gràfferer. binterer. Gaumenkanal) et

penor,

l, qui

Duo Canales pterygopalatini minores f. pofterio-

ves ( Kleinere bintere. Gaumenkanále). —— Hi canales

Áiltr

qui in offe palatino ab aliis offibus faciei fepara-

jina m

to, facile animadverti poffunt, a proceífu ptery-

yaxile

oideo offium palatinorum ortum ducunt, et tum

oblique fubflantiam offeam penetrant, et in

ti; al

Foramina palatina pofleriora minora (Kleine-

ve bintere Gawumenlócber ) et in

i

(ernt

Foramen palatinum poflerius. maius (Griffe-

quod

Intcf

ves binteres Gaumenlocb) definunt. "Tranfeunt per

hos canales et foramina, nervi palatini f, propa-

1 Pc.

Jinie

gines rami fecundi, paris quinti, nec non varia

vafa fanguinea.

Fott.

Foramen [pbaeno palatinum ( Dreyekiges Gau-

menlocb). Facile hoc foramen fere triangulare

? u

If

cum ofía faciei adhuc coniuncta funt, inter par-

tem orbitalem et

roceffum fphaenoideum ofliam

i

Interim autem inter.

palatinorum. con

picitur.

1

)

"

dum non aPparet locoque eius incifura tantum

adefl. Nervi paris quinti et vafa fanguinea—opc

fl

huius foraminis cavum narium intrant,

(f

[ía

ue

Fiffura pterygopalatina ( Gaumenfpalte). Con-

tinuatio fiflurae orbitalis inferioris quafi ef, et

n

'

cunm

n

u

16

li

cum offa maxillaria fuperiora, proceffus ptery-

(odeb

goidei offis bafilaris et Offa palatina diftant, ori.

E

tur haec fiffura, in qua canalium pterygopalati-

LE

norum principium adfpicitur,

xillri |

für màr

Foramen. poflicum maxillae. inferioris ( Hinte-

UM

ves Unierkieferlocb). — Yn fuperficie interna ma-

li, fem

xillae inferioris ut orificium poflerius apparet

(

Canalis maxillae inferioris (Unterkieferkanal),

TY

fubftantiam maxillae/penetrantis , atque tunc in

loc

fuperficie maxillae externa foramine rotundo par-

Tide C0)

voque , ut orificio arteriori

nubus n

lia, dug

Foraminis mentalis ( Kinnloch ) nomine fini-

kuymä

entis.

Intrat in orificium poflerius, fextus ra-

li fp(

mus raimi

tertii ,

nervi maxilaris

inferioris f.

It in (

uflatorii paris quinti, in canali tunc maxillae

paur

ramulos ad dentes imittit, et denique, ut nervus

l, t

fat maguus exit per foramen mentale, nervosque

labiales

inferiorem

fioteg

exteriorem ,

et inferiorem

h &

interiorem efficit.

ZAlveoli dentium (Zabnzellen). ^ Sedecim al.

fPhaeï

veolos dentium quatuor fcilicet incifivos, duos

Tiis Y

laterales, et decem molares dentes,, margo alveo-

T hl

laris maxillae inferioris continet,

Pagel

-

Qti (

Orbitae ( Augenbóblen).

Coniunclione non-

nm,

nullarum partium feptem offium, partim faciei,

Dyran

partim cranii, nempe frontalis, lacrymalis, eth.

E

:.m[rlllj

moidei, maxillae fuperioris, palatini, iugalis, et

EATY

bafilaris, formantur, et hae duae foveae pyrami-

E

dale

^

; ?E

a ii ia Lal

17

Bo

1t, oti

dales bulbis et mufeulis oculi firmandis profunt.

Apcrtura externa a margine orbitali offis frontis,

p

d

8 margine orbitali offis iugalis, et ab offe ma.

xillari fuperiori formatur, et quatuor hinc oriuns

tur márgines, fuperior, inferior, externus et in.

(Hnt.

Tf Qi«

ternus, nec non quatuor anguli, nempe fronta.

lis, temporalis, iugalis, et lacryimalis.-

parct

Cavum narium et. eius . aperturae. (INafenbüb-

tt])

tüjc i

len wund Nufenoffnungen.)

Quatuordecim | offa ,

hoc cavum ad expanfionem membranae pituitas

Ido t

riae conílituunt et fuperficiem eius, nonnulla fi«

nubus maiorem reddunt.

Os frontale, duo nafa.

p

lia, duo maxillaria fuperiora, duo palatina, duo

: fini

lacrymalia ,

bafilare ,

et ethmoideum fcilicet,

$ I

otis [

Duo fpongiofa denique parictes augent, et vome-

re in duo cava inaequalia, cavum marium fe.

voxillie

paratur.

Apertura externa pyriformis offibus na.

TIetvus

fi; ct maxillaribus fuperioribus formatur, pofte-

,'VOSQUC

tiOrelt

riores autem duae aperturae f. choanae, Palati-

nis et vomere oriuntur,

Sinus frontales , et—hlmoidales, maxillares ,

1lt 2!.

fphaenoideos etc., nunc etiam adhuc pauciffi-

. duj

mis verbis adducere mea intereffet, cum autem

alieo-

nec limites laboris propofiti ; nec etiam fpatium

pagellarum permittant, filentio cos praetereo , fi.

cuti etiam defcriptionem, fovearum zygomatica.

T

hs

rum, caui palati, et fubflantiae internae partis

fäciei7

P

:

yramidalis offium temporum hic fufcipere non

li.

pollum. Non inutile forte fic etiam fuiffet alia

$, d

parva foramina, uti eg. foramen in offe fronta-

rami-

li, per quod arteria lacrymalis exit, et praecipua

d

B

18

L

foramina tntritia, ut offis iugalis ," maxillaris fu-

perioris etc. et foramina per quae ramuli nervei

tranfeunt nominare, cum autem in explicando

i

unius cuiusque oífis haec foramina. adducuntur ,

et cum haec foramina ab ofle ubi inveniuntur ;

nomen. accipiunt, fpecialiter ea ; non. propono;

et hinc huic labori finem, imponere conflitui.

Neceffe enim. eft ut. nunc. ptaemiffa brevi

nomenclautura: foraminum offium capitis ad remi

Ü

Cum fcilicet. Potentiffi-

ipfam me. convertam.

|

mus Boruffae Rex, . Dominus nofler .longe cle«

anenti[fmus mihi munus Profefforis medicinae ex-

*

El

traordinarii clementiffime demandaverit, hoc pube

lice, ut fecundum flatuta academiae adeam mea

intereft,

Satisfacere huic officio ftudebo, dum

ctaflino die ad orationem audiendam Magnificum

ZAcademiae Prorectorem , Illuflrem Procancellarium

Celeberrimos: Academiae Profeílores et Doctores,

nec non. comilitones honoratiffunos, et litteraruax

Fautores omni qua par eít obfervantia rogo, ut

il

hunc actum praefentia fua . ornare non dedig.

nentur.

Scr. in nonra Univerfitate Erlangse die 4.

Menf, Iul.

€I9IQCCLXXXXV,

--

- E SSHEREEEER

-

—

-

C

"

F

v

.N

ho

*

a

h

»W?

«

"

p

-

w&

es

"n

UN

i

-

[2

ES

^

.

"s

-

m

*

L

*

vm

-

L

E

-

..!. "

*

-

--

^

»»

.

P

"

r

.M...f.w..ü,; U.

*y

»

H

E

*

*

*

.W

——

——

r at

-

i r

&

Euroskala Offset

j.

AD

o

z2

DR ATIGONEM

VierFarbSelector Standard *

5

OB

ä

o

ä

-

CLEMENTISSIME SIBI

Iä

BEMANDATVM MVNVS

ä

PROFESSORIS . MEDICINAE EXTRAORDINARII

13

PVBLICE HABENDAM

12

OMNI QVA DECET OBSERVANTIA

:bl

—

YXNVITAT

10

D. HENRICVS FRID. ISENFLAMM

»

Ineft deftriptio

feraminum fiffurarum et. canalium capitis offei,

ä

ERLANGAE

?ïP!S KVNSTMANNIANIS

cIn 1o LX€XXXY,

2

l—]) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1