KaI600-2242_16
author: Ebertz, Ludwig Gottfried Conrad

itoc

-

MU TMES

x

WORU m

s

-

—

——

2

—

VERAnSe

—

ia

-

d

v

ARMRE

E m

*

*

P

"EE

zi

—

—

-

——

P

$

*

&*

"Y

P

-

^

*da

]

A

d

LEj

*

5

w.t

Ya

Lj

m

E

E

Ed

st

:

*

".

l

—

p

x

!

d

E

;

f

PW)

al r

-

*

z

P

$

18

"m À

& *

--

7-

i

E

"

ul

*

Lb

x.-

qieom

i

T ar

lum s

s

r

s

u

As

$*

/ - h

of n

-

"

"

"

M a

* d

"

^

.«M,.W

-

*

£^

! dv

"

-

E

d

m

-

-

a

*

l

,

^

E

Fa*2 ..Mv.w

W

pE

&

w a

m.

p

w a

J

"-

v

:

.

y

.W

M

G

!

i.

!

"

É^

-

p t

.

$

-

^

Mw

e,hM

[

£

& os7

-

La

j

;

.

*

"

»

-

)

j

á

W

j

M

*

——

w w

L^

«

M-

r

:

X.

m

M

*.)

A

d

^ seaff s

.

»

"i

&ML

m

*

-

* À

n P ia

"

r

*

-t

É

f

£

H

"

?

H

5

A

£

**

p

Wn

*

t

m

A

N

-

"

Y i

»

(

:

2

r s d

i

h

&

A

L

-

*

: db

^

"

*

x*

W..n.

"

*

-

: s

*

"

*

D*

"

v

u

1

"

*

b w

ts

4

u

n

*

"

T J

ha

&*

À

[

*s

.

L s

*

£

d

-

"d

-

"

»

*

"

Ed

£5

r

:

"

. d

1,8UÓ8

*

w

j

æa

"d

F

4

F

*

-

*

w i

d

y^

P

*,

*

-

"

"

**

&

v

*v

B W

p

4

r2 d

"

F3

As

**

T

,

5

"du U u

AQANM

P

-

»

*

:

M u p

M.

as

r2

*

-

;

-

2*

I*

[5

" E^

,*

tw.

-—is

-

*

"

*

E

;

w

E d

E

"

,

5,(..-.

p*

p

,

*

.x,x

»

k

*

E

Vs

2"

P

E

E

$

*

À

$e

d

*

é

;

A

-

N d

í^

-

B

*

*

4

a

,

-

y^

L

E

L

B.

At

»

b

*

(

, Av

P^

$5

p

^ d

T

—

"od

») d

-

Á*

E

*

É

g

?

& o^

"-

»

-

-

2;t1

"

--

y d

.

"

«lf

E

M

*

"

w

k j

iv

&

9-

K 9.

p

NT

i

u

"d

s

á

. J

I IX

à

;

*

E

*

aM g

4

E

b

^

"w o*

m

uw.»

* d

$s

N s

"

a

vt

j55

"71

w

*

m

- .

A lo L ao

^s

M

: d

r

-

».

r

"

j

——

E

r

*v

(

*

23

B

LE

aes

P

"

— Ü

Y

-

*

£

V o

Md

"

d.

d7

!

"

»

À

&

: ..F»—Ub

*

"

»

^

»

*e

z

E

" a

D d

:

t

M

P

"

T.

*

»

k*

-

$

w

z

*

L]

*

M

»

p

FY

m

*

La

"

s

Wiw

L

L:

M

*

*

mäx

"

*

p

"

sb

cÀ

»

yl

W.

m

——

-

"*

E

w

*

-

L

"

»

*

—

"

&

-

-

"m

»s.

»

E

d.

"

E

*

p

-

y

Pa

s

*

".

K.

-

E

$

z

*

"

E d

--

*

*

m

F

E

-

- us

i

*

"-

5

a*

*

"

i.

d

M

&

*

e

n

:

"d !

— g

»

d

*

- r

PÓes-.

$ ogd

uw.

« d

À

É

h

P

"

*

$

I

&

RI

,

i

Lj

,

»

&

1

-

E

-

.E

9

E

p*

a Iw

Á..

"

p

L

"4

»

"

P

A

"

hd

»

&

)

v

:

"

"F.

*

&

r i

V&

"

"

»

«

*

*

(

p

m

"

p?

s

p

-*

L.

*

$$

*

L]

*

"

;W

L

*

"

*

£*

&

"

B

"

"T

W..

p

á

M

4

-

-

"Ed X

LE

"

"

J

*

w

$

-

^

^

t

"

j5

*

& «X

jA

*

*

"

*

-

-

*

-

-

4

u

9-

-

F

^«

"

s

"

-

*

F

"

-

E

$

"

*

1

»

—

—

-

Digitalisat

vorhanden

—

R

EM

$"w

r

SS

ul

s

—

^

$

.

-

$

Z9

DISS$ERTATIO

INAVGVRALIS MEDICAÁ

VERIS TYMPA NITAE

CAVSSIS.

l

.AC RATIONALI CVRATIONE;

MAXIMI

YAM,

NVMINIS AVSPICIO,

GRATIOSI

MEDICORVM ORDINIS

CONSENSV

PRAESIDIO

DN. IO. GVIL. BAVMER.

MEDIC,

ET PHILOS

DOCTORIS, SERENISSIMI HASSIAE

LANDGRAVII A CONSIL

RERVM METALL

MEDIC

PROF.

PRIMAR.

ET PHYSICI PROVINCIALIS;

&CADEMIAE P. T. RECTORIS MAGNIFICI,;

PRO

GRADF DOCTORIS,

ATQVE PRIVILEGIIS

IN . SCI ENTIA SALVTARI

RITE OBTINENDIS,

PFBLICO ERFDITORFVM EXA'M!NI

D,

XV.

APRILIS

MDCCLXXIIII

SVBMITTET

AFCTOR ET RESPONDENS,

LVDOV GODOFR. CONR. EBER'FZ

HERBORNA . NOSSOVICVS,

GIESSAE,

1pud IOANNEM IACOBVM BRAVN, acad, typoer,

pR od as I^ od

-—

-

«

PROOEMIFEM

EM

h natomes'benefi'cio corporis humani ftru-

&uram ad amuffim noífe, diligenti

))

hiftoriae naturalis, Chymiae atque Phy-

'("?

fices, non folum communis illius, fed

& propriae, cultura corpora, eorum

partes conftituentes, barum relationem . inter fe &

cum alii, illorum naturam atque vires probe intel-

ligere, & accuratae morborum: curationumque ob-

feruationes, fi vmquam quid aliud, medicum pru-

dentem; circumfpeCtum & reipublicae vere vtilem,

efficiunt. Medicinam faciendam , negle&is difciplinis

fubfidiariis, aegredi, in praxi clinica defidiofüm ob-

Íeruatorem efíé, morborum cauffas, & medendi me-

thodum, fingere, nec ex re ipía eruere, vel in fcien-

tiis adiutricibus fübfiftere; a praxi medica abhorre-

re, & illam fusque deque habere, a praeftantis bo-

Tam refpe-

niquekm;edigi officiis vtique abhorret,

Gu

*

| Prooemium.

&u difciplï,narumï auxilia

tricum, quam obfert;atïonum

pathologico - pra&icarum philiatris,

(i modo indefe(-

fum earum ftudium accefferit, egregia fübfidia a vi-

ris experientiflimis tradita e(fe,

hiftoria medica etiam

His tamen non

leuiter imbuti facile concedent.

obítantibus, tam in-fcientiis theoreticis,. quam . pra-

&icis, pl

ura adhuc füperfünt, in quibus vlrerius fcru-

*

tandis, accurati

us obferuandis, detegendis, atque ad

commune bonum applicandis, modernorum atque

pofterorum diligentia defudare poterit. Hanc ob cauf-

fam, in themate inaugurali eligendo, eiusmodi mor-

defümíi, cuius tam -caul-

bi pertractationem — mihi

bus medicis non fatis

fae, quam curationes,

compluri

erutae atque cognitae,

faltim in tota íua connexione;

. Cum vero hunc

effe videntur, tympaniten puta,

morbum aliquoties felici cum euentu füperauerim ;

quid mihi in cauffis eius perfcrutandis, atque in re-

mediis rite opponendis contigerit, ingenue enarra-

turus füm, citatis fimul aliorum experimentis, atque

iudiciis, quae cum noftris coincidere, eaque confta-

bilire ,. videntür.

Faxit fan&iffimum Numen, vitae,

fanitatis, omnisque verae falutis au&tor atque ftator,

vt haec, omniaque alia conamina noftra, in maximi

nominis fui gloriam atgue reipublicae. emolumen-

tum cerdlanc !

CAP. L

q(/

£

I

,xi*

b

2

s

A

Z

)

7

Ó /"'Z; -

s

G

J2

7

2

s

r

d

e

ä

5

/

277

V

N

äX

—

A

.

Z

m

»

N

(/2

z

ä.

P

*

(

P

I

AAf

W

M

*F'

À

l E

G

z

!

M

(2

À

/

E

x

N

N

x ?.-—-

ii

s

N

.:.-

—

z

X

N

À

s

7

&

J

z

f.....

';f "'L

*

,,m!m.æ

s

N

/"

-Vq«.,

Z

AV

AMSN

E

aq

E|

1

EL

:

6) QU

GN

)'«I

E

e-

þö

d

p

l:

d

X

f

CAP. I.

r

PATHOLOGICO - SEMIOTICAM TYMPANITAE

f

Is

PERTRACTATIONEM CONTINENS.

t

Ea

*

1

n

b inftrumento, quo pulfato, fönus cietur, Grae- Morbi

v

cis ?Jpvravo; vel svvprawr dico, morbus r»«47«- defini-

fà

vée£ , TujmaYiae, ToUTOYiT4, nomen habet,

'óTIvm- tio,

n

panitem, hydropem ficcum Latini, die Wind-

t

fucht Germani nominant.

Inteftinorum atque .abdomi-

il

nis tumorem durum, fonorumque, flatibus incarceratis

:

atque rarefadis debitum , nomine hoc Medici deno-

If

tant.

Nonnullae eius fpecies locum habere, enarratis

d

prius morbi huius fymptomatibus atque cauffis, infra

indicabimur.

Statariam totius abdominis inflationem

Ill Ern. Stahlius in diff de flatulentia Halae Magd.

MDCCV ILL babita $. LL, nominat. Eundem morbum

1

Ar?-

6

ääüää

Aretaeus 1,II. c. x. p. m, CVII. fequenti modo defcri-

bit:

fiilia prae inflatione, cum verberantur, tympa-

num quodammodo referant,

tympanias nominafur.

A. C, Celfo L IIL de medmma c, XXL tumor ventris

vehementer intenti, cum crebro ex motu flatuum fo-

no, dicitur,

$. IL

Tumor,

Inter morbi huius fymptomata, quae fimul figno-

rum vices fubeunt, fequentia referimus: "lTumorem ab-

dominis durum, faeplus ingentem , . prementi digiti

non cedentem, qui intra nonnullos dies, pofitis eius

cauffis, faepiusoritur, &, aegro fupino, talis manet, Hy-

dropem afciten externa fpecie quidem mentitur; ab

eo famen fluctuationis aquarum abfentia facile diftin-

guitur.

Hydrops anafarca, tumore abdominis magis la-

to, non adeo in,anteriora prominente, & vbique, poft

.preffüonem digito fa&am, foueas ad tempus relinquente,

a tympanite facile internofcitur,

Ob externam tamen

cum his morbis fimilitudinem hydrops ficcus, id eft

ä

non ab aqua, feu humido, fed ab aére mclufo, elafti-

vid. Petrus Fo-

co, elemento ficco, produ&us dicitur,

d

reftus in, obferu, medicis, l, XVIIII, obf. XXXXV.

IH, Frid. Hoffmannus in. medxc. ration. tom. III Íedt. I

li

c. VH. $. LVIL

[

$. HI.

Sonüus,

IÍn flatuofo hoc tumore, ab aóri$ inclufi motu

4

n

non

7

&

N

ee 6 o

7

non. folum fonitus , murmura atque .borborygmi

intus exaudiuntur; fed, íi abdomen ex hac caufía tu-

midum, manu feritur, ad tympani fimilitudinem, quo-

lo

dammodo fonorum eft; a quo fymptomate tympanitae

nomen morbus traxiffe.videtur.

Tympanias Aretaeus

l IL chron, c, i. inquit, vitra tumoris fpedaculum,

etiam auditu fonorus eft. Attamen de fono hoc, tym-

panum imitante, nonnulli fcriptores ambigunt, cum, a

leui impulfu omnino non audiatur; fortiorem vero ae-

gri non fuflineant vid. Ill. Ioan. Iuncker in confpedu

i

1s

pathol. p. CLXXXXVI,

Forte.etiam ipfa expanfio-

nis idea cum íonitus notione, in nomine imponendo;

y..

)

co'mcidit.'

$. III.

s

u

Aére aquis loco errantibus multo ieuidre, tym- Pondus,

oft

panite laborantes multo minus ponderis, quam afcitici,

fentiunt; aliqualem tamen ponderis infueti fenfum ad-

Y

effe, aegri queruntur; qui tamen, non tam aeris, quam

inteftinorum, vifcerum . atque mufculorum abdomina-

di

[li-

lium, loco quodammodo motorum, & extra naturale

aequilibrium: pofitorum, ponderi adfcribendus effe vi-

lo

detur.

Idem íe obferuaffe, Ill, Werlhofius in Comm.

4

lit, Nor. MDCCXXXV. h

jl

:

ebd. XXXVI n.IV, teftatus

eüf

P

Àn dolorem tympanite affedi fentiant, nec ne? polor,

yoti

pradicorum nonnull ambigunt, At in morbi princi-

fün

: pio,

/

$

$86 6 06

pio, periodicisque incrementis inteftina non fine dolo-

Id Hippo-

te adeéo extendi poffe, facile concipitur,

crates aphor. IL fe&. IV. his verbis: quibus tormina

adfunt, & circa vmbilicum cruciatus. & lumborum

dolor &c, in hydropem ficcum formatur. —Anxietate

iympanicos male haberi, cardialgiis, faltim per inter-

ualla, vehementer torqueri in pluribus, & ab hepatis

compreffione dolorem in hypochondrio dextro fatis

fenfibilem adeffe, in nonnullis expertus fum, - vid,

Cel. Wolf. Hoeferus in medicat. fam;liaribusl; p. CLXI.

$ VL

Cum, durante hoc morbo, motus primarum via-

Dige-

füo &c, rum periftalticus non

pofit non valde laedi, appetitus,

lacía, digeftio, chylificatio, reliquae humorum . fecretiones,

circuitus, atque nutritio vtique mirum in modum tur-

bantur, & morbo diutius perfiftente, alia mala chro-

$T C — . CFO Pue -- .

nica v.c, hydrops anaífarca, vifcerum abftrudiones ac

laefiones, febris habitualis, de quibus in prognofi vlte-

riora trademus, in fcenam p'r.od.eunt.r

$. VII,

f

li

Alui

'Tympaniticis aluus admodum fegnis, quin fae-

obfru-pius prorfus obftruda, & fcybala, arte etiam elicita ,

u

g

&io. indurata funt, Liquoris inteftinalis defedus, inteftino-

rum tonus deie&us, fpaftica illorum hinc inde, vt &

tu

fphinderis inteflini recdti conftridio,

haud raro etiam

fa-

entia ,

u

vaforum haemorrhöidalium internorum intumefc

faltim

96 8 w

9

faltim in morbi principï&, atque periodica exacerba.

ü

tione, culpae proxima effe videntur. Vnde fit, vt

clyfteres difficulter vel prorfus non applicarij quin ne

n

Q

flatus quidem per inferiora emitti, queant,

Mitigatis

vero fpafmis, defcrefcenteque fponte v

el arte morbo,

I

haemorrhoides mucofae,

quod maxime in tympanite

periodico obferuaui, pertinacem alui obítrrudionem ía-

]s

lutariter excipiunt,

"

$, VHIL

Ru&us cum aliquali, non tamen infigni ,

morbi Ruc&us;

lenamine, per interualla mouentur,

& me feminam

tympanite chronico affedam, ructibus modo non fem-

A

per diuexatam,, videre, memini,

Crebriores cardial-

e

gias, ructusque complures, vomitum enormem, ferofum,

r

nonnullos dies per interualla recurrentem, cum infi-

n

gni tympanitae imminutione exce

U

piffej aliquoties ex-

[(u

pertus fum,

|te

1

$. VIII

Septum transuerfum ventriculus f

atibüs-:* diftentus Difficilis

furfum pellit, liberumque eius

defcenfum prohibet; refpira-

fie

hinc non poteft non fieri, quin, anguftata pectoris ca- tio,

i,

uitate, pulmones non libere explicentur, circulo fan-

jino-

guinis minori impedimenta ponantur, atque refpira-

td

tio dificilior fiat, Hinc, hydropem ficcum orthopnoeam

"m

facere, Hippocrates in Coacis $. CCCCLXXIIL affe-

*[ja 3

ruit. vid. IH. Io, Bapt. Morgagni de fedib, & cauíf.

m

morb,

-

lo

ee 5 o

forb. per anatomen vdäte&i-»s k

B ep. XXXVIIL art.

XXIIL.

—

p g. Xl

Tuffis,

-Tufïï ficca tympaniticos etiam laborare, nonnulli

Medici clinici contendunt; quae ex impedito circulo

fanguinis minori vtique concipi poteft,.

Hanc ego

quidem in eiusmodi aegrotis non expertus fum; fed

potius , poft afthma humorofum, largiffimam atque

vnam alteramue hebdomadem durantem, feri vifcidi

exfpuitionem.

;

*

obf, Menfium , haemorrhoidum , — quin

&

, loöhi(;x'uxiï loco

afthma haümorofuüm;, diuturnamque feri vifcidi, ftriis fangui-

neis qdandoque tindi , eiecionem , quin & narium phle-

lllud a parum- exercitatis

gmatorrhagiam haud raro vidi.

vel pro catarrho vel phthifi, haec pro coryza catarrhali erro-

nee habetur.

—oR X

í

Subiecta,

Licet in vtrumque fexum & quamuis aetatém

tympanites cadere poffit; attamen feminas prae viris,

& quidem inter illas menfium ataxia laborantes, in

primis vero circa horum ceffationem, aggreditur, Idem

»de hydrope anafarca valet,

*

$. XII.

In corpcribusq tympanite demortuis ventriculum

öbferu.

valde ex-

anatom,

atque inteftina, in primis craffa, multo aére

&

: panía,

BD ää

H

panía, ita vt coecum 'atque colon a'd'ullti hominis fe-

mur diametro faepius aequaret, Dominus Littre de-

"prehendit. vid, Memoires de P Academie Royale des

Sciences; à Paris 1713. p. 314 - 324. In femina febre

acuta atque tympanite defunda,

ventrem tumidum

valdeque tenfum, &, cum hic aperitetur, inteftina

atque ventriculum adeo aére diftenta, vt flatim erum-

:E

perent, & plus, quam dimidium, caueae ventris ven-

triculus impleret, Morgagnus inuenit, vid. de fedibus

& cauff. morb, per anat, detedis l, III. ep. XXXVIII.

act. X XIL

In puella inteftini coli portionem adeo

violenter amplificatam, "vt veficam tunicis pellucentif-

fimis conftantem referret, reliquum: autem eiusdem in-

tefini tradum, fupra & infra hunc tumorem, adeo

contradum , vt prorfus imperuium effet, Cel. Dn.

Corn. Henr. Velfe deprehendit. Vid. eius difp. de

mutuo inteft, ingreff. pr. r. $. XIV, Inperuiam pariter

. contradionem, inter fuperiorem. atque inferiorem viri-

lis coli

partes ,

aére maxime diftlentas, Cel, Henr.

$,

Daffüus vidit. conf. dec. III, obferu. anat, VIIIL CIl.

n

Laubius colon adeo diftentum deprehendit, vt totum

j

brachium vir robuftiffimus facile intrudere poffet. vid,

ad .N. C. tom. II. obf XX. CL Platerus immanem ven-

triculi diftentionem, quae contiguam iecinoris partem

& diaphragma furfum compulerat, obferuauit.

!fi

B5

$. XIIL

a,

I2

B6 0 9€

Vlterio-

$. XIII

res ob«

feru,

In typaninite fatis defuncto, firmam inteftini co-

li coarctationem

ad VIL circiter s«pollicum ab | intefti-

no redo diftantiam, lll

de Haen inuenit; ad quam

conftricdionem tota excrementorum, potuum atque ac-

ris moles fiftebatur. Colon a parte conftrida hic adul-

ti hominis brachium, illuc.femur amplitudine aequa-

bat, ipfaque tenuia inteflina omnia, vt & ventriculus

duplo, triplo, naturalem diametron fuperabant, tho-

rax, compreffis pulmonibus, arctus, vid, ration, meden-

di l IL, c. V. p. LXV. In puero fexenni tympanite

demórtuo immenía aéris copia multumque fecum in-

duratarum in inteflinis inuenta fuerunt

Coeci faccus

vix duos pollices capiens verfus medium abdomen col-

locatus erat

Colon inde affurgens mox ampliffimum

fï

ad lienem vergebat, inde verfus vmbilicum reflexum,

& hinc finiftrum ileum petens, & denuo oblique dex-

1

trorfum amplitudine flupenda affurgens, tandem facci

ingentis potius, quam inteftini, forma, ad redum de-

Z

fÍcendebat

Ex his alüsque obferuationibus,

prnnas

lu

vias hinc inde conftridas, alibi flatibus valde expan-

fas effe, quin. & fitu peccare, aliasque partes partim

premere, partim expandere, nec vicibus fuis rite fun-

gi poffe; fed potius. malis morbi. fymmomatxbus an-

fam praebere, fatis elucet,

1n

$. XIHI

Yil

Obferu,

Nonnullas de morbis quibusdam cum tympanite

lyo

clinicae,

haud

13

haud raro confpiräntibäs,' illiusque ortum illuftantibus,

obferuationes clinicas.enarrare, .a fcopo meo haud ab-

fonum effe, duxi, Viris, quibus folitae haemorrhoides,

vj

& feminae, quibus catamenia non refpondent, in pri-

*

mis aetate prouediores, faepius cum colica humorofo-

-

flatuofa conflidantur; quae vel diarrhoea haemorrhoi-

dali citius, vel motibus atque fudoribus febrilibus fuc-

J

ceffiue finiri folet.

Plures feminae, praeter fluxum

menftiruum etiam haemorrhoides, vel has folas expe-

].

riuntur,

Haemorrhoides mucofae rubris frequentiores

ie

in vtroque fexu, fed plerisque non, nifi fub diarrhoea-

]s

rum titulo, cognitae funt.

Haemorrhoides rübras at-

que mucofas obftructiones aluinae vt et flatulentia mo-

Y

do non femper praecedunt ac fequuntur.

Mulieres,

m

menfium afaxia laborantes, vteri flatus. ( Mutter- Blae-

Q

hungen) dein fluorem album, poftea fanguinis, tum

3)(:

iterum Íferi profluuium, & denique flatuum eruptio-

u

nem ex naturalibus experiuntur; prout fcilicet fangui-

d-

nis ac feri appellentis conditio, & arteriolarum mini-

106

marum anaftomofis minor maiorue eft, vt non nifi te-

in-

m

nuiora, vel craffiora, t;'ansm-ittere queant,

n

$. XV.

a

Mulier, annum circiter quadragefimum agens, Cafus

menftrualis, primo vere, coelo immiti, prae iudicato- tympa-

ri foribus, cauffam fuam didura, vnam alterumue nitae,

yte

horam expecans, fubitanea menftruorum fuppreftio-

ne

M

B 3

t

14

B5 6 BO

ne, ac intra quatriduuni enormi tympanite corripieba-

fur

Hanc pertinax alui obftructio, dolor.in hypo-

chondrio dextro , crebriores ructus, afthma ficcum,

cardialgiae, & fubinde vomitus ferofus, comitabantur.

O&auus morbi dies erat, cum in auxilium vocarer.

Cognitis cauffis, decem fanguinis vncias ex talo mitte-

re, intrinfecus, praefer infufum emolliens, faturatam

Rhabarbari tinduram cum quarta fpiritus nitri dulcis

parte remixtam, refractis faepius tamen exhibitis do-

fibus, fumere & clyfteribus mollientibus bis quin ter

de die adhibendis, aluum ducere, iuffi. His intra bi-

duum aluus aegre atque parce aperta, nonnullaque

morbi mitigatio obtentae fuerunt.

Biduo poft ve-

naefedionem. motum febrilem, qualis in continua pa-

roxyzante effe folet, fenfi; ergo velis retro datis, na-

turae molimina iuuare, remediisque febrilibus pugna-

re, caeteroquin, praeter conuenientis diaetae praefcri-

ptionem, clyfterum vfum continuare, animum induxi,

Singulis nocdibus totum corpus largiffimis. fudoribus

quafi diffluebat, iidemque interdiu, moderatiores tamen,

erumpebant, ceffantibus ructibus, & hypochondrii do-

ä;;

lore, & flatuofo abdominis tumore fenfim decrefcente,

quod fimul fafcia, pedetentim adius adducenda, ligare

[

iuffi.

Hac methodo intra menfis fpatium aegrota mor-

Q

bo prorfus liberata, atque adhuc'dum , biennio fcili-

fc

cet poft, rede valet.

3

h

$, XVI,

26 56 08

I5

"

$. XVI.

E

Mulier quadragefimo quarto anno maior, vitae Alter

fedentariae adfaüeta, füb menftruorum fluxu, tempore cafus,

n

vernali, fub coelo pluuio atque ventofo, inhorto füo

e,

i

campeftri fubitaneam & tranfpirationis & menftruo-

af

rum iaduram fecit, infequente tympanite, & poft

hunc hydrope anafarca.

Vitra fex hebdomades mor-

U

bus iam durauerat, cum in confilium medicum arcef-

do

ferer,

Confueta vtriusque morbi figna aderant, quo-

tet

D

rum, tamquam fatis cognitorum, mentionem facere ,

l

praeter rem effe, duco, Remediis refoluentibus, per

epicrafin laxantibus atque diureticis, nec non clyfleri-

bus mollientibus fatis diu pugnabatur, & furis cucur-

p

bitulae, incifa prius cute, admouebantur.

Sub horum

[ià-

vfu fingulis fere menfibus & tympanites & hydrops

H

quodammodo defcrefcebant; orientibus vero circa men-

au

fis finem motibus menftruis, citra tamen fanguinis vel

UXi,

feri per genitalia cxcretionem , vterque morbus, fu-

us

bitanea incrementa capiens, ad priftinam indolem re-

net

dibat, & ípes recuperandae fanitatis fere decollabatur,

d

Ouinto niorbi menfe, afthma humorofum, quod ífae-

fl

pius

haemorrhagiarum

obftructarum

vices

gerere,

g&ïe

animaduerti , cum copiofifima feri vifcidi, nodu at-

nof

que

interdiu perdurante &

integrum

fere men-

[a-

fem continuante ,

exfpuitione ,

in fcenam prodibat,

Subfequente menfe cardialeiae atque ructus exafpera-

bantur, accidentibus fimul crebrioribus enormibusque

T

feri

—

16

Se o UOS

feri vifcidi vomitibus, poft quos tympanites notabili-

ter imminuebatur

Menfis ípatio poft de doloribus

colicis aegrota querebatur, quam haemorrhoides mu-

cofae largiffimae, cremoris tartari atque rhabarbari víu

adiutae, fequebantur, fingulisque, vno excepto, poftea

menfibus fatis largae, & quidem cum eo emolumento

refpondebant, vt tympanites prorfus euaneíceret, ac

hydrops anafarca, antea, totum fere corpus occupans ad

furas vsque decrefceret, nec vlterins confueta caperet

incrementa

Lotii excretio, antea femper parciffima,

iugiter fuccedebat

Illo menfe, -quo haemorrhoides

mucofae non prodibant, in 'pedibus articulorum mor-

bo vehementer per octiduum aegrota cruciabatur, cul

Ícarificatio, & primo laxantia per epicrafin, adiundis

temperantibus, ac poftea remedia febrilia leuamen ad-

ferebant.

'Tum temporis enim motum febrilem, an-

tea abfentém, primum percipiebam, & fudores, quo-

rum ne vaftigium quidem per totum morbi decurfum

aderat, fatis largiter, inprimis tamen circa extremita-

tes, indies erumpebant, continuante fimul larga diure-

fi; & vtriusque morbi fymptomata, fi a moderato pe-

dum oedemate, no&u fere disparente, interdiu paullulum

redeunte, recefferis, disparebant,

Sub vitimo hoc morbi

ftadio quotldmnum feri lactis aciduli vfum perutilem de-

Sic, intra vndecim menfium fpatium, mor-

prehendi,

bus - complicatus. pertinaciffimus, poft diuturnam vi-

:

xium proftrationem, atque impeditas fere excretiones

cuntctas,

f

F

17

bun&as, natura iterum excitata," per varia molimina

eluctantia, reftitutis pedetentim excretionibus omnibus,

& medicis naturae conamina fequentibus ; Mlaque cau-

l

te iuuantibus, denique fuperatus fuit,

"

0

$. XVII.

iC

d

Literatus quidam, fenex, plethoricus, diaeta lauta Caíus

et

vinofaque, moderate tamen, vtens, primum lumba

gi- thtiLls.

ne, nephritide fpuria, zmolibusque arthriticis vagis,

G

poftea colica humorofo - flatuofa- ( vulgo Darmgicht)

[

tum dura ac fonora abdominis intumefcentia, alui ob-

"

flrudione, rudibus creberrimis, vomitibus pértinacif-

M

fimis, in vomitum cruentum, parciorem tamen, deni-

d-

que degenerantibus, d febre continua paroxyzante

g

corripiebatur, " Hic morbi ftatus erat, cum poft odi-

duum in auxilium vocarer,

0-

: Medici. tum aegrotantis

curam habentes remediis anodyno ftomachicis, fine vllo

il

[t

morbi leuamine, puegnabant.

Penfitatis morbi cauffis ,

t

largam ex talo fanguinis miffionem , crebriorem cly-

v

fterum mollientium applicationem, . internum infufo-

rum mollientium atque remediorum antifpafticorum

m

rhi

vfum commendabam.

His adhibitis,

morbi tamen

(

fymptomata, paullo mitiora fada, integram hebdora-

dem perdurabant,

Septimo huius curationis die ab.-

lor

dominis flatuofa intumefcentia vehementer augebatur,

|/

f

borborymi & fluidi motus in inteflinis audiebantur,

füíma male olente nonnullos-

(

fubfequente diarr»hoeg largi

C

que

-

LE

sc 5 89

que dies cöntinuante. Sub hac abdomen detumefce-

bat, atque

ad naturalem mollitiem " fenfim redibat.

Febris mitefcebat, , ceffante diarrhoea, moderati

fudores, acidum olentes, vnam alteramue hebdomadem,

no&u inprimis, erumpebant; fub quibus priftinam fa-

nitatem aeger recuperabat, & iam annum feptuagefi-

mum fecundum agens, quantum per fenium vitamque

fedentariam licet, rede valet.

$. XVIIL

- Cafus

Femina XXXVI. annorum, poft diuturniorem

quartus,

moerorem menfiumque anomaliam, cachexia chronica

Morbus hic recta diae-

pedumque oedemate laborabat,

ta, lenioribus apperitiuis, atque roborantibus martiali-

bus, aliquamdiu tradatus, mitior quidem fiebat, neu-

tiquam autem expugnabatur. Breui ante vernale anni

proxime elapfi tempug, poft infignem corporis refrige-

rationem , peripnevmonia vehementeque febre inflam-

matoria fubito corripiebatur.

Altero morbi die in

auxilium accitus venam in talo fecare iuffiy vbi non-

f

folum cruftam fanguinis difco excepti inflammatoriam,

fed & íanguinem aquae tepidae immiffum cum hac in

[

coagulum, fpermati ranarum fimilem, proríus abeun-

tem, vidi.

Interne infufa ex mollientibus ac:refol-

Í

[».

uentibus concinnata, atque remedia febrilia, ex foluen-

k

tibus atque temperantibus mixfa, propinaui, & vis

Quarto autem

&

morbi paullulum frada effe videbatur,

eius

SO Q 9G

I9

[

eius die omnia fymptomata iterum exacerbata fangui-

nis miflionem in aegrota admodum debili reiterare,

W

me cogebant; q

--

ua peradia, pulfus attollebatur, refpi-

rafio, ceffante dolore pundorio, liberior, ac febris

h

moderatior fiebant, fubfequente totius corporis diapno&,

ef

Morbum exeunte hebdomate, fub-diapnoes auctae con-

p

Sed fallebat

tinuatione, finitum iri, praefagiebam,

me praecipitanter latum praefagium; feptimo enim

morbi die abdomen vehementer intumefcebat, dure-

Ícebat, murmura exaudiebantur, & febris mutabatur in

m

paroxyzantem continuam,

In febribus inflammatoriis,

((

maxime in peripnevmonia, haud raro metaftafin ver-

1e-

fus inteftina fierij morbumque diarrhoca folui, antea

l

vfu didiceram. . Hinc fub febris exacerbatione, mixtu-

U

ras febriles temperantes, & fub eius remiffione tincdtu-

i

ram*rhabarbari recentem nitro conditam faepius exhi-

bui, crebrioribus ciyfteribus mollientibus fimul inter-

pe

lam

pofitis.

Mitefcente poft mediam nocem febre, larga

d

diarrhoea, peffime olens, cum flatibus copiofiffimis fe-

10f

quebatur, atque abdominis tumor mollior, minorque

jtm,

fiebat,

Verfus meridiem indies diarrhoea, flatuumque

ci

eruptio fiffebantur, febris nouam acceffionem adorna-

qui

bát, fenfim redeuntibus audisque abdominis intume-

or CI

Ícentia atque duritie.

Tale morbi excretionum atque

exacerbationum alternans íchema integram explebat

UGEF'

U

hebdomadem; ita tamen, vt mala fymptomata verfus

Jem

eius»finem . decreícerent, atque per aluum excreta non

eius

2

adeo

20

OO 0 OS

adeo tetrum odorem fpargerent.

Pofthaec diapnoe

redibat, ac fubinde fentiebantur quaedam commoties

febriles, vsque dum, integro meníe, & quod excur-

exacto

rit,

aegrotae fanitas redibat , quanta longo

morbo debilitatae accidere potuit.

)

$. XVIIII

-

Potus fermetefcentes, cibos flatuofos v, c. fruc&tus

Cauffae

procatar- horaeos , inprimis immaturos, praedulcia, dyfpepta,

ticae,

panificia, bulbos, cepas, allium, rapa, raphanos, me-

lones, pepones, cucumeres,

legumina, lac, aliaque

diaetae vitia, flatus tranfitorios, quandoque etiam incar-

ceratos, & colicam flatuofam gignere, quidem verum

eft; fed haec, vel aerem cum

alimentis deglutitum,

tympanitae cauffam eíffe, vt nonnullis vifum eft, haud

arbitror. Vitam fedentariam, plethoram fpiffam, artifi-

cialium fanguinis ventilationum negle&dum, potulenta

Ípirituofa plethoram fípiffam commouentia, malum hy-

pochondrico - hyftericum, fubitaneas haemorrhagiarüm

naturalium fupprefliones, accedente inprimis corporis

pET MUPEMC U WL aA TET n

refrigeratione, potum frigidum corpori calenti copiofe

ingeftum, colicas humorofas, materiae arthriticae retro-

greffüum, vel denegatam eius, ob virium defecum, ad

articulos propulfionem , metaftafes febriles,

pluribus

maxime . cauffis

fimul

in fubiectis

concurrentibus j

— t €5 MM 0 MM

praedispofitis, culpae proxima effe, autumo.

Quod

——

draftica purgantia; talia emetica, affumta venena; &

E

dyfen-

es 6 o5

2l

dyfenteria chronicam inteftinorum debilitatem, atque

fatulentiam faepius poft fe relinquant, experientia

euidum eít; an vero etiam tympaniten nonnunquam

efficiant, vt nonnulli afferuerunt, experientitia deftitu-

tus, affirmare non audeo.

w

$o XX

$

TTefte Cel,' Lommio obferu. medic, L. IL p. m. CC. Auiorum

& CCL vbi tympanites nondum quidem eft, íed vt teftimo-

fiat, metuitur, folitas naturae vacuationes praeter mo- nia,

U

dum compre/ílas effe, potiffinum haemorrhoides ac men-

fes; illum etiam ventriculi & colt inflationibus fucce-

dere, deprehendimus. Ad flatuum vehementiam femi.

5

nas, quae iuftos menfium fuorum fucceffus amittunt,

dispofitas, nec non hypochondriacos, haemorrhoidarios,

nephriticos & podagricos eidem morbo obnoxios effe,

d

Il| Ern. Stahlius in diff de flatulentia ; Halae Magd

*

MDCCVIIT. habita, $. XL. docuit, — Menfium obftru-

i

Gione tympaniten ortum, illorumque reftitutione fub-

I$

latum effe, apud Cel, Petrum Foreftum obferu. medic.

fe

L. XVIHIL ob XXXXVL legimus. Cafum mulieris,

poft menfes parcos & colicas hyftericas, tympanite

d

correptae Ill Alberti in iurisprud. med. parte pofter.

i"

p. DXXIL retulit,

Tefte Ill Io. LIunckero

in con-

!5

fpecu medic. theor. prad, tab, CXXXV. lochica cito

J

fuppreffa in futurum etiam dammna fua extendunt, &

menfium ataxiam, ftabilesque abdominis inflationes, ef-

C 3

ficiunt,

22

O O 99

ficiunt

A vaforum mefaraicorum phlogofi flatus ge-

nerari Cl. Io, Fienus in tr. de flatibus p, LXXXV. af-

feruit.

Haemorrhoidarios indomitae flatülentiae. expo-

fitos effe, ; & flatulentiam aliquando ab importuniori-

bus grauiusque exercentibus cauíüis, repentino .euentu;

cooriri; indeque primarum viarum atoniam, fimul ac

femel cum impetu introdudiam , manere, Ill Stahlius

in diff. citata $6. XXXXVIL & LVIII. monuit,

Coli-

cam humorofam pertinacem, tympanitae cauffam effe,

H1Pp001ates aphor. II fe&. IV. indicaffe videtur, qui-

bus, inquiens, tormina adfunt,

&

circa vmbilicum

cruciatus, & lumborum dolor, qui nec medicamento,

aut vilo alio, folui poteft, in hydropem ficcum for-

matur

Tefte "'hom. Willifio, qui affedibus hyochon-

driacis, colicis, aliisque imi ventris fpafmodicis diu

bnoxii fuerunt, demum tympanitici fiunt

Inflam-

mationem fanguineam tympanitae cauffam quandoque

effe, Cel, Geor. Chriftoph. Detardingius in diff. de hoc

morbo Roftochi MDCCLVIIH. edita, afferuit.

Cor.

poris, maxime pedum, refrigerationem flatulentiam

producere, cum pluribus aliis, ab Ill, Frid. Hoffman-

no in fund. pathol. fpec.fe&. VI. c. XV, $. VII. affir-

matum eft

Ex idero tympanitem natum effe, Ill

Herm, Boerhaaue in inftitut, med, $, DCCCXVIL re-

tulit

$. XXI.

Caulfa

Vapores fangmms arteriofi per arteriolas inte-

ftino-

proxima.

25

ftinorum- capillares ,

noh' ita

cedentes,

vt ipfum

fanguinis ferum transmittere pofünt, in primarum via-

rum canalem fubito ac copiofe penetrantes , cauffam

huius morbi. materialem, nimirum copiofos flatus,

conftituunt.

Hi, fpaftica inteftinorum hinc inde acci-

dente conftridione, aliaue cauffa obicem ponente $. VII,

DEEPU r s N

vt-neque deorfum neque furfüm erumpere pofünt,

auca eorum, ob loci calorem, elafticitate, primas vias,

maxime ventriculum atque intefsna craffa; vna cum ab-

domine vehementer expandunt, atque debilitant, pro-

greffüum humorum impediunt, & hoc ipfo coníueta

morbi fymptomata producunt, eiusque cauffam forma-

lem conftituunt,

Veram autem inteftinorum paralyfin

adeffe, vt nonnulli contendunt, faltim in morbo cura-

bili, haud arbitror,

Galenus 1. V. in aphor, LXXII,

l-

ventofos, inquit, ab Hippocrate dici putandum eft,

[

qui in ventrem flatuofi fpiritus copiam colligunt, qui

C

vel per ruc&tus aut crepitus excernitur, vel remanet,

& partes continentes diftendit.

]

$. XXIL

h

Ex cafibus enumeratis , aucdtorumque teftimoniis i Tympa-

plures tympanitae fpecies dari, clarum eft,

Chroni- nites

cam inteüinorum,j& confequenter etiam abdominis, fla- chroni-

tuofam expanfionem. proprie tympanitae nomine in- "*

figniunt.

Alia chronicae ípecies eft, fi'aér non in

primis viis, fed in. ipfa abdominis. cauitate, contra-

&us

24

OS 0 99

&us eft. -Hanc oppido raram effe, attamen ab' humo-

ribus in ventrem effufis corruptisque, aérem exph-

cantibus, vifceris cuiusdam corruptione, aut aliqua in-

teftinorum perruptione accidere po'Te, Morgagnus de

íedibus & cauffis morborum é&c,

l. IIL. ep. XXXVIII.

art, XXIV. autumat.

'lefte I1l, Ern. Stahlio in diff,

fupra-allegata rarioribus multo exemphs flatus ipfam

abdominis cauitatem occupantes in. ingentem molem

eam . diftendunt.

In hoc morbo defundis

inteftina

quandoque rupta inuenta.fuiffe, Ill, Frid. Hoffmannus

