in medic, ration, fyftemat L HI f, , c., VIL $, LVII,

afferuit.

Ex 'minori folliculi fellei vulnere magnam

funeftamque .abdominis inflationem | ortam -fuiffe, in

transad, Britan, vol; VIL. n. CCCCXIV. p. DLXXII

lengus

Mihi hanc tympanitae fpeciem neque in

praxi clinica, neque in fectionibus anatomicis, obti-

giffe, ingenue fateor,

B UT

Periodi

Ad

chronicum

tympaniten periodicus quodam-

Cus,

modo accedit, eo tamen cum difcrimine, vt per inter-

ualla v. c. fingulis menfibus exacerbationes fuas habeat,

Cafus $. XV.

4 nobis enameratus hanc eius fpeciem.

illuftrare poterit,

$. XXIIII,

Acutus,

Morbis acutis tympaniten fymptomatlcum accede-

UY. WA " cNONE-

re, haud raro- expertus fum, eiusque cafum $. XVII.

.'propo-

-

25

propofui. Mulierem ab arthritide chronica fcabiei Se-

neficio liberatam , poft huius repulfionem vnguento

peradam, febre acuta, cum delirio ac tympanite fti-

pata, periiffe, Ill. Morgagnus de fedib, & cauff, morb,

&c, l.IIL. ep. XXXVIIL art, XXII, retulit,

Tym-

paniten non folum in morbis chronicis, fed etiam in

acutis fieri; a Domino Littre quoque obíeruatum eft.

vid. Memoires de P Academie Ro

yale - des —Sci-en—ces

uI N

MDCCXII. p. CCCXVII,

4 XXV.

lu - ——

Mulie«res * negl&&

a poft partum abdominis fafcia-

Tympe-

tione, infignem eius tufliorem, gra

1

s

üditatem vel afciten nites

A x

mentientem , & poftea vix coércibilem, retinent, & Ípurius,

non

ï

dum muículi abdominales tono priuati intéftina,

ita, vt oporteret, comprimere poffunt; flatulentia il-

las vtique male habet,

funt,

& inteftina plus iufto expanía

Ceteroquin coníueta at

que moleftiiffima tympa-

nitae fymptomata non fentiun

t.

Haec tumoris fpe-

-

cies tympenifae fpurii nomine venire poffet,

1t,

fl

$&. XXVL

"T'ympaniten, inprimis aliis morbis acutis ïöixgis- Progno-

ue, iam per fe ominofis , iundum, - femper . periculo- fis gene-

fum atque curatu perdiffcilem effe, vltro largimur ; ralis,

i

quod vero plerumque lethalis fit, vt nonnulli autores

l

tradiderunt, experientia non flabilitur: Si enim cauffüe

PO

D

eiLïS

gzä'

m 6998 —

"

eius tolli poffunt, redaque in tempore accedit curatio,

natura varüs moliminibus extretoriis cooperante, plura

profligati morbi exempla deprehendimus, Ex Auicen-

nae fententia tympanites minus periculofus, quam afci-

tes, eft, cui fententiae Cl. Nic, Abr. Frambefarius oper.

Vbi vero tympa-

med. L V. p. CCCXI, adftüipulatur,

nites iam inueteratus eft, & obflacula nullam medelam

admittentia $6. XIL XIIIL vel alii morbi habituales in-

fanabilesque cum illo coniundi funt; tunc nonnifi le-

thalis exitus expedandus eft. Cum morbo refracario

vel incurabili hydropem anafarca vel afciten coniungi,

plures obferuationes clinicae' confirmant. vid. Memoi-

res de l'Academie Royale de*Scieqþes MDCCIII. p.

C?L)?XXV.

$. XXVIL.

Ex cafibus clinicis autorumque teftimoniis fupra

.Morbi

citatis, tympaniten non vno, fed variis, interdum

folutio.x

etiam pluribus fimul accidentibus; vel fe inuicem ex-

cipientibus, modis, inprimis fi congrua eius tracdtatio

accefferit, folui, clarum eft, Oriente circà morbi initia

motu febrili, fudore imminuitur vel prorfus tollitur.

Refütutis haemorrhagiis naturalibus, eundem quoque

Haemorrha-

disparere, fupra $, XX. annotatum eft.

VO'f

giis tamen frequentius accidunt feri- profluuia,

mitibus ferofis morbum decrefcere $. XVI, indicaui-

ä

mus,

Haemorrhoides mucofas largas, fponte ortas,

Y

epellere ;

arteque adiutas, eundem 'omnium optime d

f

$. XVIL.

i

se 6 08

ul

2

7

. 6&. XVI. XVIL. & XVIIL exemplis corroboratum

eft; quibuscum Hippocratis effatum aphor, LXXIII.

l. IV. quibus, inquientis, elata hypochondria, füperue-

II

niente lumborum dolore, murmurant, aluus humeda-

tur, quodammodo conuenif, Monente Cl. Io, Fieno

in tr. de flatibus p. LXXXVI. accedente. morbo,

ventriculus & hypochondria. mifere cruciantur, neque

ab illis cruciatibus liberantur, priusquam vomitu aut

u

excretione per aluum noxia materia, flatibus hypochon-

dria extendens, excludatur; quae tam de colica humo-

7])

rofo - flatuofa, quam de maiori atque refradario eius

)P

gradu atque fequela, tympqnite fÍcilicet, vera funt.

CAP.N

n

APEVTICA. TYMPANIT

;DE 'THER

,A E.

It

TRACTATIONE,

)

$. XXVIIL

ii

Ll

um in typanite primarum viarum

. Vires atqüe Diaet

Url

C

adiones valde. deprauatae 'fint, non nifi diaeta

lïw

parca, eupepta & iurulenta, molliens, locum habet,

f

Contrariis enim. exacerbantur morbi fymptomata,

In-

primis cibi potusque inflantes fupra $. XVIIIL a no-

T

J

bis atque ab Aul, Corn, Celfo de medic, L II c, XXVI,

:x

enumerati, vitandi funt,

Iurulenta atque emolliens

n

f

vero diaeta primarum viarum fpafmos layat, eorum-

maiorem anaftomofin conciliat,

VL

qge vafis. capillaribus

D2a3

vt

[|

.

-

A.

R

28

Cm C

&

vt ferum arteriofum ea tranfire, atque h

aemorrhoidi-

bus mucofis materiam fubminiftrare queat.

$. XXVIIIL

fpira-

Regi-

Cum, tefte Hippocrate, corpus noftrum ex

Aimen,

bile atque infpirabile fit , &;, fuffragante experientia,

a fuppreffa tranfpiratione flatus augeantur, illa vero

refütuta, imminuantur; tympanitici, inprimis fi cor-

poris refrigeratio morbum praecefferit, & natüura mo-

tibus atque fudoribus febrilibus hunc fuperatura eft,

regimen temperate calidum competit,

$. XXX.

Sangui-

Tympaniten ab haemorrhagiis naturalibus fubito

nis nuí-

cohibitis

ortum harum reftitutione

curari,

fupra

fio,

Cum vero hoc tam

6. XX. & XXVIL didum. eft,

cito effii nequeat, ;quin in aetate prouedioribus fae-

pius impofüibile fit; illis larga fanguinis miffio fubfti-

tuenda eff; fic enim humorum appulíus verfus prima-

rum viarum arteriolas imminuitur, atque flatibus ma-

teria fubtrahitur.

Quin, venaefectionem femel vel bis

vtiliter repeti, aliquoties expertus, fum.

$& OXXXL

Frictio-

Friciones extremitatum, quin ipfius abdomínis, lin-

SeS.

1

teis afperis perficiendae, fanguinem a partibus internis ad

corporis peripheriam auocánt, augendaeque tranfpira-

tioni inferuiunt; maxime fi praemiífa venaefectione fan-

- guinis mples-.immin.utfa eft, & illae circa morbi initia

M

4

O O O

29

in vfum vocatae funt

Me hoc auxilii genus in colica

humorofo- flatuofa, tympanitae prodromo, faepius infigni

memuni

Monente CI

cum emolumento adhibuiffe,

Nic. Abr. Frambefario in oper. med. l. V. p. CCCXI.

-venter afpero linteo perfricandus eft, vt, poris aper-

tis, tenuati flatus exhalent

$.XXXII

Flatibus in primis viis colledis exitus quantocyus Clytte-

conciliandus atque feruandus eft.

Praeftant id clyfte- res.

res molhentes, nitro conditi, indies aliquoties adhibiti,

Vbi vero minus efficaces 'deprehenduntur; herbae Ni-

€ianae paullulum ex illis coquendum eft.

Clyfteres

u

ex carminatiuis paratos laudibus plurimi hic extollunt;

fed hos morbo minus accommodatos effe, víu didici;

nam non tfam in difícutiendis, quam in euacuandis flati-

bus, inuitandisque haemorrhoidibus rubris vel mucofis,

ld

aut menübus, velfluorealbo, aut fudore, cardo rei verti-

hi

TUUS

In hác re Ill Ern. Stahlium confentientem ha-

JIS

beo, qui, repudiatis ciyfteribus acrioribus & carmina-

tiuis, in diff, citata $, LXII, multo oleo expreffo le-

niente imbutos, & fale condltos, commendat

[f

$. XXXIII,

il

[

Fhatulentiam, ex diaetae vitiis ortam caïmmanua Carmi-

J

ealida, primas vias roborando earumque adctiones iu-natiua

uando, praemifis maxime digeftiuis atque euacuantibus interna,

ia

n

3

lenl-

40

O O oO

leniorioribus, corrigere, vero confentaneum eft,

At

in colica

humorofo - flatuofa indeque enato

tym-

panite; hümorum phlogofin augendo, prorfus aliena

funt,

In.flatulentia moliminibus nephritico - hypo-

chondriaco - hyfterico - haemorrhoidalibus

accedente

morbi

H

Ern.

pr1mar11

ratiopem habendam effe,-

Stahlius in diff, de Hatulenüa $. LVIHI

rectiffime

monuift,

$. XXXIIII

'Tempe-

Plethora artificialibus fanguipnis ventilationibus de-

abforbenti-

rantla,

trada, remediis temperantibus, nitrofis,

bas acido faturatis,. acidis rite dulcatis v. c.

liquore

anodyno Hoffmanm, fpiritu nitri dulci &c, humorum

orgafmüs -placandus eft.

Ab his plus auxilii, quam

ab

effentiis

ftomachicis ,

oleis

aliisque

pharmacis

carminatiuis,

vnquam exípedandum eft

Medicum

quendam Italum omnes fere colicas a&'eöhones frieidis

(temperantibus) remediis, praeter omnium opinionem,

perfanaffe, a Paullo Aegineta relatum eft.

Idem de

tympanite, inprimis incipiente atque a cauffa calida or-

to, verum effe, & ratio fuadet & experientia.

$SXXXV

Mollien-

Spafmi in tympanite vrgentes fopiendi, intefti-

ua.

orum ftricurae hinc inde accidentes, antequam obri-

gefcant, laxandae, & vafía faneuifera ad feri tranfitum

niagis aperienda funt;

id omnium optime infufa ex

mol-

Q Q O

5I

mollientibus atque moderantibus concinnata, & tepide

haufta, efüciunt

Infufum ex radicibus mollientibus,

fummitatibus millefolii & papaueris erratici floribus,

naufeofis vero infufum theae chinenfis, non adeo fa-

turatum propinare foleo

Il

[

$. XXXVI.

- Quin materiae peccantis profcnptlone opus fit, Evacuan-.

nemo dubitat; fed multiplex cautela hic neceffaria eft; dia,

nimirum primo euacuantia cauffae morbi accommodan-

l

da, dein ad naturae molimina dirigenda funt, & tertio

quaelibet excretio fuo tempore inflituenda, iuuanda at-

que fuflinendà eft. Denique ab omnibus pharmacis va-

lentioribus, humorum maffam in orgafmum deducenti-

bus, nec non fpafmos proritantibus vel exafperantibus,

I5

prorfus abftinendum eft, Fortiores in tympanite eua-

cuationes locum non habere, leniores autem per aluum

lió

vrinam & íudorem egregios víus praeftare , Ill. Io.

1

Iunckerus, Medicus exercitatifimus, in confpe&u medic,

(e

theoret, prad, fab, LXXXVIIL, p, DCCXXI. docuit,

r

$. XXXVI

In haemorrhagiis naturalibus obftructis , praeter rebrilia,

affecdtus arthriticos, natüra. fponte, ad attenuandam

f

imminuendamque plethoram fpiffam, febrem continuam

J

n

paroxyzantem, noctu miaxime moleftam, faepius excita-

re , & eiusmodi motus, fuhfe,qucntemque excretionem

0X

vni-

o

M

32

se ows

vniuerfalem, quoque poft colicas humoftofas, humorofo-

flatuofas, atque incipiente tympanite, falutariter ador-

nare folet,

& hi remediis febrilibus temperantibus,

nec non, fub acceffionis remiffione, infufis theaeformi-

bus prudenter iuuandi funt, & tunc temporis, fi a tem-

peftiua fanguinis miffione recefferis, alias excretiones

füimulare, atque, naturae conamina turbare, illicitum

eft,

$. XXXVIII,

Emefis,

Vomitus ferofos vehemerites faepiusque -recurren-

tes in tympanite quandoque, cum morbi imminutione,

oriri, fupra $$. XVI. & XVIL. indicauimus,

Hi fpon-

te accidentes ferendi, non autem emeticis prouocandi

vel exacerbandi fünt; tepidam, ífi opus eft, haulffe,

atque ab nlime-ntisi dyfpeptis ab&inuifï'»ei fatis eft,

^ $ XXXVIIII. -

Afthma

Si

afthma . humorofum

largaque

expedoratio,

humoro- phlegmatorrhagia, aliaue ferofa critica excretio v. c. per

um,

aluum vel vrinae itinera, haemorrhagiarum vel feri

proüuuiorum naturalium vices haud raro fubeuntia,

accefferint, caute iuuanda, minime autem cohibenda

funt; quin nulli excretioni. criticae fpontaneae artifi-

cialis fubflituenda eft, & fi illa ad morbum fuperan-

dum . fufficit, Medicus nihil agens praeftantiffimus eft;

tutius enim naturam hic lfequitur, quam illi ftolide

atque damnofe imperat.

$. XXXx.

seocoe,

33

$. XXXX.

Spafmis fopitis, laxatisque arteriolis inteftinorum Aperi-

capillaribus, glandulisque Ruyfchianis fpuriis, morbus ius,

largiffimis haemorrhoidibus mucofis frequentiffime fol-

uitur,

Hoc in colica hyfterica, humorofo- flatuofa, -

nec non in tympanite acuto, periodico atque etiam

chronico faepius expertus füum, &-Medicos iuniores

clinicos, vt attentum. ad hanc rem animum adferant,

bona fide admoneo,

Hac excretione iugiter fucceden-

te, medicus a laxantium víu prorfus abítineat.

Quan-

l-

do autem morbo expugnando minus fuffcere videtur,

ü

vel iufto citius ceffatura eft; illam clyfteribus mollien-

tibus, laxantibus vel aperitiuis lenioribus v. c, tinctu-

^

ra rhabarbari recente, nitro condita, magnefia nitri.

cremore fartari, rad, rhabarbari, in refracta dofi ex-

hibitis, iuuare, fcopo àccommodatifimum eft. ^. Spa.

fmis vero adhuc vrgentibus, purgantia inprimis valen-

0

tiora v. c, refinofa exhibere, inconuenientifimum eft ;

X1

ab horum

inconfultu vfíu

vehementiffimos dolores,

eu

quip motus conuulfiuos, ortos effe, memini,

vl

'69 XXXXI-,

ii

: Morbo ífíub vna alteraue excretione 'i'mminutö', Faíciatio,

ad robur mufculis abdominalibus conciliandum , com-

[;

1

primendaque ad iuftüm modum inteftina, abdomen

fafcia lata, ífenfim ar&ius adducenda, deligandum eft;

X.

eodem ícilicet modo, quo poft p-artum? vel afcitico-

TuIm

L ää Es

34

rum paracentheün, fieri folet; modum famen adfri-

éionis feruandum effe, vix admonitione eget.

ä

3

$. XXXXII.

Robo-

Superato etiam morbo,- notabilem inteftinorum

rantia,

atoniam íatis diu relinqui, -facile concxpxtur, & tunc

demum roborantia v.c. íaturatum corticis peruuiani

vel Cafcarillae decodum, nec non martialia, ad Syden-

;

hamii methodum extradis amaris iunda, aliaque bal-

famica vtique proficua funt

Quin & extrinfecus olea

carminatiua, ac fpiritus abítraditios abdomini modera-

te illinere, conducibile eft

In colica. humorofo - fla-

tuofa vehementiffima, poft largiorem frigidae potum

orta, vini generofi hauftum praefentiffimam opem tu-

liffe, memini, & hic obiter annotare volui

$. XXXXIIL.

Excretio-

Proflicato hoc morbo flatuofo, haemorrhagiae na-

nes,na

turales, vel illarum loco feri profluuia, v. c. menfes,

turales, fluor albus, haemorrhoides verae vel mucofae remediis

diaeteticis ac pharmaceuticis reftituendae, & quantum

fieri poteft, conferuandae funt

ne morbo iterum pro-

ducendo occáfionem praebeant

Aetate prouedtioribus

haemorrhoides mucofae & fluor albus, ob maiorem ar-

terioilarum

minorum refiflentiam minoremque anafto-

mofin, familiariores & aeque naturales, quam. iunio-

zibus fincerae haemorrhagiae; funt; ergo neque iis in

has

-

Á

ab 6 se

35

has mutandis inanis opera danda, neque ad&ringeüti-

bus, certiffima damn

P

a poit fe trahentibus, cohibenda

| funt.

— & XXXxxmm.

Neque excretíones fanguinis vel feri maturales CMTRUE

femper reflituere, mneque eas diu conferuare, in me-]es,

dicorum ranu pofitum eít; inprimis fi aetas, diaeta

4tque vitae genus id prohibent, 'Tunc plethoram- ex-

cretionibus artificialibus v. c, venaefediionibus, cucurbi-

tularum, incifa pfius cute , applicatione, in tempore

V.C. circa aequinodia, quim & folflitia, detrahere, le-

nioribus laxantibus aluum .fubinde ducere, & aquis

.

foteriis appropriatis humores -

fpiffos foluere atque

corpus eluere, confül.tum eft,

Pofitis iterum cauffis occafionalibus ; in eundem Cauffi-

J

morbum incídendi nouum periculum eft; vitanda igi- rum eui-

$

tur ommia funt, quae plethoram fpiffam alunt v, c, tatio.

diaeta [auta atque otium, vel eam commouent e. o

P

-

o

potulenta fpirituofa, impetuofa animi pathemata,

&

M

vehemens corporis, maxime fub' folis aeftu, exercita-

fio, nec non improuida excretionum quarümcuünque

d

fuppreftio,

Mentis fecuritas ,

diligens viribusque

proportionatus corporis motus, atque diaeta parca ac

'

tenuis ficut generaxtimx optima valetudinis praefidia, ita

ey

P d

5

z

R

S

26

u

Q O

— M

& ad hunc morbum praecauendum .accommodatiffima

funt,

Tefte Hippocrate,

&pid. ], VL fed.. IIIL. n

XX. & fed, V. n, VIIE, citra fatietatem cibis vefci,

animo tranquillo, & impigrum effe ad laborem, va-

letudinem excolunt

N

$. XXXXVI

Coronidis loco, ne, fpafmis atque doloribus ad-

huc vrgentibus, turcenteque plethora, in colica hu-

morofo - flatuofa,

vel recente tympanite, vlla excre-

tio- follicitetur

verus moneo.

Largam fanguinis mif-

fionem ,

nec non mollientium . atque temperantlum

vfum viam ad felicem curationem pandere,

& infuf.

ficiente vna venaefedione, audader ad alteram

tranfeundum effe, recentiffimo cafu

-

iterum edocus fum.

Uf

ï

-

d

NUE

74

^

,

:

Ms

z

?

s

D.

e3

7

/AQ/

ENIN

NES

A

z

Z

ET

m

AE

»e

CA

27

(l

N

N

25

LA

A

o as

:

P

A

M2

"

L

gä

AE

a HSCERIGTATEI G

zcXT,

E

X T

o

N 50

DA

CV.

r

-

d

2

—

D

Dia—

-

E

-

-

w

n

ATT

T

-

C—

—

-

T

"Á

—

ls

4

r

l

3

E.

m

"á

M

li

L

x

L

.w

I

E.

—

v

D

E

V

m

a

hm

lls

"i

4

-

-—

"E

s

d

—

^

-

e s

W.

*

"

"L

*

-

"

]

-

P

-

»

»-

al

M

^

du

*

*

"

d

^*

*

*

-

3

m

I

4&..1»

«

X

wl

&s

H

*

»

3

.MH

-

buc. bv ^

&e$

-

-

r*

M

9À

»

»4

[2

$.5

^.

d

-

ü

d

F d

m.

Ed

- ——

E d

*

*

L

E

h

W

-T

rj

E

X

um*

p

D siti

p

ïï.ï.

m

je-

"—

"*

$

Á

* w a

b

**

.Ww.

Fa 4

"2

f

s

E

d

^

-

uf

*

"

)

*

;

»

a

—

-

",

»

1

La

N

"E.

b

-

*

$

E

-

-

**

--

*

E

Y

"

&

*

Rn

m

du

-

aM u*

-*

wv

E

»4

"4

p

Á

w

- *

w

"

»

ag

A at

at

&w

»

F

"

LE

"h

&

L À

",

A

*

"

&

"

«

;

M i

w

ER

?.wwva

s

L

H

w

ha

m

r

i

*

n

P.

€

.*«

:

Q&af*:

h)

L2l

"

g

"

V1

M

^

a

La

t

W

J

i

**

L

*

1

»

€

^ m

f

,

b

ii

1

«M«

"d

w

"

*

«

i

ls

:

H

V*

x

,

"

——

X

C

(

*

»

L

&

"

"

F

t oj t

*

'à

-

m

*

"

P as

rP

-

&,»*

qu m

"n

xy

"

p

du

"

[ 4

M&

Hu

D

W

5 a

L

M

"ET

*

/

P MT ! w

Fsw

Á

».

A

»

-

-

Á

P

x u

&

*

d m

"

*

2

z

&

-

*alis

T

&s

y

*

i

"

od

&

É

: d

A

,

f

ww

sF

w

**

"

"^

» »4

»

EM

- C

E

X

":

d

"

,&äw

*

a*

F

»4

À

s

$»4

m

aT

á

*

z « 2b

N

Ép

14

Á

*

bj

n

M s

m

Ü as

P ag

s

hs

.*5*

.wkæ

;

"

n

u A

E

5 2

M

"

J

drm

Mj

E

. M

"

M.;

,

HWW

"4

FY

F

T j

?w

g*

at

n

K

-—

:

u

»

"

as

d

« *

L N d

d

.

Y

*

xH

"22

"

s

a

^"

jmwïma

.Lx-.ä-l-

«.J

".

d d

L deti

g^ p

-

t

a

-s

p

*a

)E -

"m

""

a

"

"

i

P.

^ d

"]

La d

e f —

4 99

*

äw«—i»

77

A F

A

W w

v

"-

m

IT

-

.M

H

.M

/W

-wM

E

Waä

-

x Af LUA

pti

L 24

ä:&».u»m

Z

BA

?

.W

»

w*5

"

df

s Wal

"

. eract

l

m

AÉ

"

MC

——

p

—

"E

m

":

du * x

m

p

Y »

xnw

^

&if

í*

Vs

H

".

2

L

L

"

"w

í

.

?^

g

P

bj

p

Xs

,

M

bo

"

E

d

* w

"s

CX

4,

H'

w w

M

"

.

"

p*

:

[ A

s

w j

x

L

u

1

uv

4 *

^g

ien I ao

bt* s

H.-

/

-

E

3l

.

e

W

;

*

f

x $^

4

P,

» d

$7

i^

5

^

s

MM

*

concthese d

4 9

"

B.

"g.

p

?ó

MX

Oaï

gt

"L d

s.

P 4

a d

m

, j

d

um

* ^ r.

4 *

"4

:

&a.w

o

&

38 as

d p t

v*

E

d*

^s

?

d

i, A*

a

"

.M

vl

"

4

. d

E o "n DI

)

h

:

w

CM

—

&

"

,

x

1

..t—A

,

m

,

»

P

o

Es mir

u

L

VA

Ed

N

»

m

i

A a

d

p

f EF

z

"

*

24*

Wa

9g

b

T

pv

A& .

-

.*

^s à

a

t

m

al

"h

r a

E

W.

s.

s

N um

k«

P

d. a

&*

d

.

»" s

A ii

j*

-

És

»^r

"t

*

fb .w& "

^

V

Ls

Ed

3.

*

*

hs

£

"

gt T m

h

—W»

"—

*

*

*

—

pR

a

r

dv

p

4

*

.

L

ss

W.

EUA

r d

"

atb

hm

a

x

a lii a

—

"-T

—

ET

P TA .al,rw o RS 4

—

—

—

——

ia

:

Es ERN

em

20

V

Z

U

|

T

|

DISSER TATIO INAVGVRALIS MEDICA .

S

I

R

2

VERIS TYMPA NITAE

|

c2

VSSIS

1

5

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

-

AC RATION

ALI CVRATIONE,

l

O Baaene Q

o

MAXIMI NVMINIS AVSPICIO,

GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

l

ä

ä

lo

CONSENSV

l

N

RAESIDIO

o

ï

DN. IO

CVIL. BAVMER.

[

MEDIC, ET PHILOS,

.

DOCT ORIS, SERENISSIMI HASSIAE

| 10

LANDGRAVII A CONSIL RERVM METALL. MEDIC.

PROF. PRIMAR.

ET PHVSICI PROVINCIALIS,

[

ACADEMIAE P I RECTORIS MAGNIFILI,

2

DF

DOCTORIS

l

ATQVE PRIVILEGHS

IN SUENTIA SALVTARI

[

OBTINENDI

PFBLICO ERFDITORVM EXJAMINI

D,

XV.

APRILIS

MDCCLXXIIII

l

SVBMITTET

AFCTOR ET RESPONDENS,

[

5

LVDOV.

GODOFR. CONR. EBER"'Z

HERBORNA NOSSOVICVS,

[

ENN: NGBN ! -.

S$5$4E,

1pud IOANNEM IACOBVM BRAE N,

acad, typogr.

3&/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com