alios compromittentes, eorumque teſtimoniis fidem habentes,
ne notitiam quidem factorum vocandi illegitimorum habent.
Vocantur ergo actu. Quaeritur an vocentur diuinitus? Opi-
namur rem poſſe conſiderari, vel ex parte vocantium, vel ex
parte vocatorum, vel ex parte eceleſiae ad quam vocantur.
Vocantes ſi reſpicimus, fatemur, ſi, aliorum teſtimoniis de-
cepti, in conſortium criminis tracti non ſunt, non dici poterit
ex parte ipſorum vocatio vitioſa. Sunt enim ſolum male in-

formati. Adeoque iure ſuo non ſunt abuſi Quodſi autem prae-

ſeriptas iuris ſui leges ſcienter migrarunt, culpa non carent.
Tamen per ea, quae 9 antecedente dicta ſunt, vocatio non ita
fit illegitima, vt ius commiſſum vocandi exſpiret. Vocatio
ergo in ſe ſpectata manet diuina, quamquam ipſi poenam in-
currant. Si ad eum, qui vocatus eſt, oculos intendimus, cer-
tum eſt, obtrudit ſeſe, ingerit ſe, adeoque non tam vocatus
quam toleratus a Deo dici poterit, id eſt permiſſiue vocatus.
Hinc nullam ille fiduciam auxilii, nullam parrheſiam fidei in
ſuo officio alere poteſt, ſed quibus fatis ſeruetur, hoc ex triſti
demum experientia diſcat oportet. Interim, quia omnium

peccatorum venia ſerio poenitenti dari poteſt, etiam non di-

micabimus, quod ex tantis ſcandalis reſipiſcens veniam impe-

tra-

KXXIII.
trare, & poſtea ſpem in Deum, officii ſui auctorem collocare
poſſit. Quam diu vero non reſipuit hic talis miniſter, in ca-
ſibus dubiis & anxiis ad Deum refugere nequit, neque ſperare,
fore, vt praxis officii ſui Deo in beneplacitum vergat. Quan-
tum autem ad gregem, ſtatuimus eidem nec theſauros ecele-
ſiae tali vocatione eripi, nec vſum eorum, quantum ad vten-
tes, eſſe inefficacem. Hinc, vt vt neceſſum ſemper ſit, domi-
num meſſis rogare, vt operarios extrudat ipſe in meſſem, gre-
gem autem cuſtodiat ab iis qui proprio auſu & inquinato
corde ſe ipſos paſtores obtrudunt; tamen exiſtente tali calin
fiduciam auditores non abiiciant in officium ſui paſtoris, quam
diu verbum diuinum recte docet ille, & ſacramenta legitime
diſpenſat.

Ex hactenus adlatis ſatis conſtare opinamur, quo iure,
pariter atque quo ſenſu, vocationes hodiernac miniſtrorum

eceleſiae, diuinae dici mereantur. Nimirum „ non ſolum
propter inſtitutionem ipſius officii diuinam , ſed propter au-
ctoritatem diuinam, quam habent vocationes, quae per ho-
mines quidem fiunt, ſed non iure humano, ſed iure prorſus
diuino. Neque de eo mouetur nobis quaeſtio, vtrum officium
ſit diuinum, ſed vtrum vocatio ſit diuina, & vtrum miniſter eccle-
ſiae auctoritate mere humana, an vero auctoritate diuina ad ſuum
admoueatur officium per vocationem legitimam. Ideoque quae-
ſtioni nullo modo ſitisfieri poteſt per illud adiertum: diuinam
recte dizi vocationem propter Prouidentiam Dei, quae, vti
omnes ſtatus, omne vitae genus, omnia negotia humana ordi-
nat atque diſpenſat, ita etiam influit in ſtatum, vitae genus &
negotium miniſtrorum eccleſiae. Etenim quod prouidentia Dei
circa eccleſiam longe ſit ſpecialior, quam circadirecliones rerum
mun-

XXIV.
mundanarum, ſcriptura ſacra pariter ac experientia docet.
Quod enim propter eccleſiam maximae in mundo fiant muta-
tiones, aliquando inperſerutabiles, apud omnes eſt in confeſſo,
ui adtenta mente ponderant promiſſiones. Eſ. XLIII. 1. 2. 4.
Zachar. XII. 4. Eſ. LXII. per totum, quique ad ea, quae con-
tingunt in orbe, debita ſapientia reſpiciunt. Vt vt ergo
ambabus concedamus, quod diuinam habere vocationem ad
coniugium coniuges, nutui diuino obſequentes, dici poſſint,
magiſtratus item legitimo modo magiſtratum occupantes;
vocationis tamen terminus, aliter, quam in ſenſu improprio,
aut maxime generali, accipi in iſta doctrina non poteſt, nimi-
rum pro ſola directione diuina, ad quam chriſtianus in omni
ſuo negotio ſedulo adtendit. Vtpote quem decet ita incedere,
vt non tam ſe ipſum ducat, quam a Deo ducatur. Hoc in
ſenſu, nimirum vt exprimatur hominum deſtinatio ad certum
vitae genus per prouidentiam facta, vocem vocationis adhi-
bet Paulus I Cor. VII. . 20. Eph. IV. I. imo & Auguſt. Con-
feſſ. art. 21. Talis autem directio diuina, parrheſiam quidem
magnam dare, non vero jus Chriſti deuoluere ad aliquem
poteſt. Imo quisquis ad nutum directionis diuinae in reli-
uis vitae ſuae mutationibus non adtendit, ſed moroſe ſuo
indulget ingenio, peccat quidem contra Deum, quia ſe ipſum
facit idolum, peccat etiam contra ſe ipſum, quia ſibi ipſi opti-
mum fundamentum in euentibus ſequioribus ad Deum refu-
iendi ſubruit, non vero violat iura Chriſti. Hic vero, qui
ad miniſterium eccleſiaſticum diuinitus non vocatus, ſola au-

Qoritate humana accedit, praeter reliqua peccata, praeſertim

jura Chriſti turbat & eccleſiam infeſtat. Durum ergo nobis
videtur dicere, quod diuinior vocatio miniſtrorum non ſit

dicenda, quam vocatio coniugum ad coniugium. Ita etiam
ſeſe

.

XXV.
ſeſe res habet eum omnibus officiis in republica. Opinamur
omnino, quod a moribus chriſtiani abhorreat, qua data via
ſeſe ingerere in officia. Adſèrimus, quod chriſtiani ſit, prae-
parare ſeſe, & monſtrare quod & poſſit & velit, & quo in ne-
gotio praeſertim poſſit & velit ſocietati inſeruire; non autem
diuinas repudiare directiones, & ſuam ſibi ipſi fabricare for-
tunam. Confitemur peccare ſecus facientes. Tamen non
ex eodem fundamento vitioſa talia pronunciamus conamina,
ex quo vitioſum dicimus conamen in officium eceleſiaſticum
ſeſe ingerendi. Diuerſa enim eſt ratio regni potentiae &
regni gratiae.
g. XIV.
Manifeſtum eſt ex ipſa celcberrimi Du. Hcumanuii diſſer-
tatione adlegata, quod hac ſua hypotheſi de vocatione mini-
ſtrorum hodierna, mere humana, G&, propter ſolam proui-
dentiam Dei, diuina dicenda, occurrere ſtudeat dubiis eo-
rum, qui, criteria vocationis diuinae quaerentes, incerti forte
haerent, vtrum vocationes ſibi contingentes, accipere, an
repudiare debeant. Finis ille praeſtitutus omnino eſt laudan-
dus. Etenim non leuia ſunt illa dubia, quibus tali in caſu
animus exercetur, qui de parrheſia, in officio tam arduo,
magis, quam de lucro aut honoris titulo eſt ſollicitus. Ipia
conſilia celeb. Dn. Auctoris & de caſibus adlegatis iudicia per-
pendere, noſtrum quidem hoc loco non eſſe opinamur; verum
tamen hypotheſin ipſam, viam illam eſſe, dubiam tranquillandi
conſcientiam, nondum perſpicimus. Non enim cardo rei
verſatur in eo, vtrum vocatio quaedam ſpecialis contingens
ſit diuina, id eſt habeat Deum auctorem mediate vocantem,
an vero ſolum hominum arbitrium. Potius in caſibus dubiis
́”UD D hoc

*

XXVI. B
boc eſt in quaeſtione, vtrum iſtius modi vocatio mera haben-
da ſit diuina tentatio, an vero ſeria diuina intentio. Ex hoc

enim fundamento ſolum moueri poteſt conſcientia vt ambi-

gat: vtrumne repudiando vocationem peccet. Qui enim di-
uinitus iam eſt ad officium legitime vocatus, atque ex eo fun-

damento omni conſcientiae ſuae tranquillitate fruitur, ſpemque

alit certiſſimam, fore, vt ſine benedictione diuina, & anima-
rum exoptato fructu, officio ſuo non fungatur, huic non ita
leue eſt, ſine conuictione de diuina voluntate, ad aliud offi-
cium transire. Exiſlente ergo caſu nouae vocationis, fas
eſt omnino inquirere, vtrum fit illa vocatio diuina, an hu-
mana. Id eſt, prouide circumſpiciendi cauſa adeſt, vtrum
etiam vocatio, quae nos ab alia quadam, & prius facta, vo-
catione ſolucrc videtur, audtoritatem habeat diuinam, an vero
ex petulantia hominum & ſtudio nocendi trahat originem.

Porro, fi diuinitas vocationis, ratione auctoritatis, ſatis fuerit
cognita, tunc ſane disquirendum eſt, vtrumne haec vocatio

diuina ad tentationes diuinas ſolummodo ſit referenda. Vt
prius ſerutinium inſtituatur, in cauſa eſt non tam dubium
illud, vtrum vocatio, legitime facta, ſit diuina; quam potius
mores ſeculi, flagitia quaeuis pallio diuini nominis tegendi.

Etenim, quis vnquam negabit fieri poſſe, vt pius & ingenuus

eccleſiae doctor, propter officii ſui legitimam & ſeriam admi-
niſtrationem, odium horum vel illorum incurrat, adeo, vt
ad inſtar Gadarenorum Matth. IIX. 34. a terminis ſuis eun-
dem cupiant videre recedentem; aut, vt alii, quibus forte
nimia videtur mora legitimam ſui vocationem expectandi,
eum, qui eſt in officio optent aliorſum vocatum, vt nidum

inueniant patentem, vbi vel ſe vel ſuos recondant. Horum
ſane & ſimilium ſubdolo ſtudio contingere poteſt, vt impro-

uiſa

XXVII.
uiſa offeratur eccleſiae miniſtro vocatio; quae ſane, fi eius-
modi fraudibus & technis innititur, adtentionem viri inge-
nui non meretur. Pertinet enim ad genera infidiarum.
Quando autem nullum amplius, de legitima ratione vocatio-
nis, exiſtit dubium, tamen non deeſt cauſa, disquirendi, vtrum
ſerio Deus eiusmodi officii mutationem velit, an vero tenta-
tionis cauſa eandem mittat. Nemo enim negare poterit, quod
fidus oeconomus myſteriorum obligetur ſuam operam im-
pendere eo, quo Deus iubet, & loco & modo Jerem. J. 17.
Nemo pariter ire poteſt inficias, quod fidem, patientiam, in-
duſtriam, humilitatem ſeruorum ſuorum probaturus Deus,
etiam intuitu vocationum, eiusmodi caſus ancipites & dubios
offerre poſſit, & haud raro offerat, qui ſpeciem intentionis
diuinae prae ſe ferunt, ſed poſica, vbi imegricatis ſuae edidit
Specimina miniſter, ſe ipſos explicant, quod nil fuerint, niſi
tentationes diuinae. Porro, fines Numinis in ſua aedificanda
eceleſia ſunt ita ſancti & abſconditi, vt vbi locorum, & quo
tempore, & qua ratione vſum ecclefiae optime promouere
poſſimus, non intelligamus, ſaepius ibi optimos colligentes
fructus, vbi pro noſtro iudicio de foenore animarum minor
ſpes erat; contra, vbi maxima ſpes adfulgebat, ſpe noſtra ex-
cidentes. Suſpenditur ergo haud raro animus vocatorum,
vt quid eligant haereant incerti, criteria ſedulo quaerentes
cognoſcendae voluntatis Numinis, in quem ſe, ſuumque ar-
bitrium, abnegare, obligatum ſeſe ſentit quilibet, qui & veri
chriſtiani & fidi oeconomi titulum iure tueri cupit. Quan-
tum ergo, ad ſatisfaciendum illis, hypotheſis de vocatione
mere humana conferat, nullatenus perſpicere poſſumus. Re-
gulae ciuilis prudentiae, aut reſpectus commodi domeſtici
tanti non ſunt, vt in vulgaribus vitae noſtrae viciſſitudinibus
D 2 volun-

XXVIII. .
voluntati Dei diiudicandae & intelligendae, iis ducentibus,
pares exiſtere poſſimus. Multo minus ergo in caſu vocatio-
num, vbi integrae eccleſiae eſt habenda ratio, ſufficere pote-
runt. Alii ſunt aperiendi fontes, ex quibus hauriri poſſint,
quibus dubia eiusmodi piorum, & anxiae conſcientiae, viro-
rum dilui commode queant. Hoc vero, vtrum tali ratione
fieri poſſit, vt quaſi ex principio vno & eodem omnes caſus
tuto diiudieari & feliciter ſolui poſſint, id eſt, de quo hacte-
nus deſperamus. Reliquum a precibus, animi ſimplicitate,
ſido obſequio, tranquilla euentuum obſeruatione, & proprio
iudicio theologico optimum in eiusmodi caſibus
conſilium expectandum eſſe opinamur.

O SBalance Q

E

Focus

N

1.

J

H¶

B

.„- Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbh wwWW.yymaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Q. D. B. V.
TATIO THEOLOGICA

NE MINISTRORVM

LESIAE SPECIALI
E DIVIN A.

QWAM
NE SVMMO FAVENITE
ET
E S. R. FACVLTATE THEOLOGICA-
AKDEMIA REGIA CRYPHICA
GXXXXIIX. DIE MAR TIO
PVBLICAE ET PLACIDAE
EVENTILATIONI SVBMITTVNT

PRAESES

HERMANNVS BECKER

L. DOCT. HVIVSCQVE PROF. REG. PVBL. ORD.
T AD DIV. JAC. PASTOR
PT

RESPONDENS
HERMANNVS BECKER

HIENSIS PHIL. ET SS. THEOL. STVD.
PRAESIDIS FILIVS.

HIERONYMVSIOHANNESSTRVCK.