torum ingurgitationes , iracundias adverfus bené monen-

tes & cohibentes , hauftuum frigidorum cfflagitationes , ob«

ftinatas extremorum denudationes ? quíd familiarus eft;

ih

quam in hzmorrhagiis zgrum garrire de boviftó, vitriolo &

l«

e

€ceteris adftringentibus , medicum veró de acrimonia &

hinc exfurgente vaforum erofione loqui; quibus inten-

n

tionibus fi a&ualiter fine ulteriori circumftantiarum inquificio-

)b

ne przfuppofitarum fermentationum lüpprciïïonfes & mo-

nt

tuum cohibitiones accedunt , miferum fané eft videre fucceft

temporis intimiores vifcerum infar&us , affe&us. phthificos ,

)

heéticos , exulceratorios , putrefactorios , cephalalgicos ,. opthal-

micos, vertiginofos , obliviofos , hemiplecticos & apople-

f^

&icos &c. Atque hi funt przcipui illi effe&us morborum fa-

lutarium corruptorum quorum occafionibus evitandis practi-

)

us cordatus invigilabit.

(s

""

us

PRACTICA MORBORUM

de

[j*

SALUTARIUM CONSIDE-

j«

-

.

RATIO.. |

)-

b

Uanquam ad morborum curationemn parüm- factat futuri

"

przdicio ; prognofis tamen eft , ob quam obftu-

pefcit vulgi ftupiditas , & ubi medici honos repo«

[tus eft ; Profe&ó fiin ullis affe&ibus , certé in fa»

l

1

lutaribus artis flios hortor , ut prudenter & cautiffimeé hic

D 3

agere

359

)

agere meminerint , ne eventus falutarié certitudinem prepo-

l

fleré pollicendó pudefiant ac nominis fui grátiofzque artis

exiftimationem proftituant. -Neque &ger de falubritate fui

quó decumbit morbi edo&us , nimium fit fecurus,, neve

credat ,. nullum alium quam bonum eventum evenire poffe ac

debere cum Potius varii ex aüthoribus practicis: confmonftrari

P

ipfi poffint cafus , qui licet in falutarium claffe locum habe-

4

ant , eó tamen agrum redigerunt, unde negant redire quen-

quam ; Semper itaque medicus do&à prudentià & confiliorum

cautelà inflru&us perpendat : partem fecuritatis effe, non ex

profefso falutis certitudinem petere , unidcm experientià fi-

deliter teftatur multa veniffe non expectata &. quamplurima

nunquàm fperata comparuiffe , unde fzpius auditur illa Jo-

uendi formula ; QD t folte maynen bafi eín fo aetinget A ffea

(o micberfpenftig (icb jeiaen (oíte; €8 finb Dleffe (Süljfe unb

Det

a(cicbreol fino biefe bentíge Dufáffe baju gefommen,

zgrotantibus bonam reconvalefcendi fpem cum perpetua adje-

iä

&ione iftius NISI ; nili ipfi maló regimine , perverfà diztà;

neglc&is fuis confiliis, intempeftivis aliorum obfecutionibus &c.

& íe & medicum fefellerint.

Cedunt. bemnorrbagie falutari-

ter , decurrunt. feres utiliter , apparent £nfLezmmariones cum

falute, finiuntur diarrcee & excretiones. alie ffontanee cum

infigni corporis emolumentó , notantur cogatur & molimina.»

bonz intentionis, fed omnia coeteris paribus & pofitis ponen-

dis, Vid. berum aff-Huum «autclas prognoflicas im pratlicis

autboribus pa[fan occurrentes.

Devenio jam ad illud pen&um ad quod omnis fpectat

"Theeria : PRAXIN.

Atque ex duplici medendi methodo

$

alterà privativà , alterà pofitivà , cum priorem jam aliquà ex-

plicatione tetigi , pofterioris modó commendationem aggre-

dior : In genere quidem habet medicus

khïc in quó judicium &

prudentiam fuam adhibeat.

Hos itaquc aä'c&us rïaagï? «onfiliis quam auxiliis tra&;.*-i

p

EP!

h

judico : uBi doceantur expe&tare patientes , inordinatz ac

in-

temperantes properandi intentiones , irrita ad minimum, ime

non raró etiam ancipitia conaminalocum non inveniant. Com-

y

J

motiones hic que

5

morbo;fiunt & quz propeer morbums

:,'

fiunt acutiffimé difcernere , fymptoma À [ynergeia , pofonem

|

'u

ab attiene , nocens. à juvante peritiflime diftingvere decet, ubi

ï

zgro iterum curam per exípectationem & therapiam moralem

applicabis.

Motus hos ad utilem finem tendentes agnofcere;

juvare , promovere expedit , pro quo fcopo inferviunt lenes

lxationes , infufa theiformia, non tam pompofis chymi-

cis quam fimplicioribus ingredientibus conftantia. — Correctio-

nes materiarum facilitandze per deco&a temperantia , amyg-

dalacea , hordeacea., leniter faccharata.

Viz ad quas vergit

cooperator expediendx funt , ubi vel VSnes , easque non tam

enmormes , quam fzpius ad paucam quantitatem iteratas , vel

fcarificationes, vel fonticulorum, vel hirudinum, vel cantha-

ridum , vel Clifterum , vel pediluviorum applicationes fuà

tempore ac legitimó locó ordinabis : Naturam ingradu in mo-

dó , in locó errantem placidé corrigere & modcíté alioríum

invitare convenit , quod fiet per VSnes revulforias , clifteres

Ieniter ftimulantes , pulveres Nitrofo- Cinnabarinos , Effentias

Neceffe

snodefté alexipharmacas , potiones diapnoicas &c.

praterea eft commotiones nimias placare,mitigare, demulcere per

acidula , terras balfamicas , Cort. chacarill. , MP. de cynogloff.,

errabundas & inftabiles in. viam revocare per ventilationes arti-

ficiales & fubfidiarias. Fluxus humorum ex naribus tra&andos

effe credo Effenciis & T'incuris catarralibus, lignofis , ammonia-

calibus , pulveribus fternutatoriis moderaté brifilianis. Affe&us

pectorales & pathemata tufficulofa curare cogito nen tam famo-

fis illis expe&terantibus , utpote quz muciditatem in humori-

bus augendó & pectus relaxandó naturam feducunt ad copiofio-

res oppletiones & muciditatum directiones, fed convenire laxan-

tia , abftergentia,, diuretica , difcutientia. — Irepidationes natu-

r

.

3*

rganxias,

defertiones fypothymicas, quócunque poffibili mo«

dó confolari , reftaurare , re

ficcre decet , pro. quó fco|

in^-

fervient tonico nervina, bezoardica , & therapia moralis.

Parium indammotionibus non refrigerantia fed difcutientia,

fambucina , alexipharmaca mcdicamenta apponere convenit. Pa-

ticitem porró ab intemperantià aeris & dizte nec non animi

eft maximz confiderationis indicatio. Af-

pathcmatibus arcete,

I

fe&us jam corruptos ad. fuam fimplicitatem reftituere & tunc

rc&té ac ordine percurare, malum ac fufpectum morbi morem

aufferce , recurfum przfervare , impetum przoccupare , tandem

ui omnia temperamento , tati,fexui, conívetudini , fenfibi«

litati, temporis menfurz &c. accommodare didicit , fe«

s

ciffimé ibit:

QUO FAS ET GLORIA

DUCUNT.

S.. D. G

T

723

x,'a

ïï&ï-

h,

-

NI

t

N

x

yk

2

QV

sj

)2

N

2

h

.;'

7

Wi N

E

ÉI

d

w

;l

Z

t

x

e

SOS

NY

(

s

N

?w

ZA

33

z

M

7Z

N

P

"-

L

-

s

y

N

h

I

|

PT j

P

"«

k

pET

Mul

?

l

ïä

ls

de

l

de

2]

a

VI.

i

J

;

)

)

t

iï

u

)

|[e

ts

2

e

[-

l

le

,

——

?

Ws

—

|

se

T

A

AO

t

a

-

l

d

»

A

-- QUOD

SU?REMUS HUMANi GENERIS A'RCZHATER

W

FELIX FAUSTÜMQUE ESSE JUBEAT!

It

DIVINA EJUS GRATIA ASSIäTENTE

g

r

"AUCTORITATE SENATUS AMPLISSIMI

co

j

MEDICEOQIZ'IE FACULTA?'IS CONSENSU

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

E

t

f

IN ACADEMIA PATRÍA

RD

DISSERTATIONEM INALI GURALEM

E

Á

MORBIS SALDTARi US,

FüLco

"

2

as

)

Gv «

Dil

tantbcifem/ bit sut

[

SSefunbbeit gereidben/ -

-

g

PRO GRADU DOCTORALI

1l

SUMMISQUE IN MEDICINA HONORIBUS ET PRIi-

7

VILEGIIS RITE CONSEQUENDIS

8

j

PLACIDE CUM ERUDITIS FENTILANDAM PROPONIT

HENRICUS REINHOI.DUS W EGER.,

7

n

REGIOMONTANUS.

m —HM MM

1N AUDITORIO MAXIMO,

HORIS ANTE ET POMERID!ANIS,

ANNO MDCCXX. DIE VI. 3UNIFI,

REG' JOMONTI,

LITERIS REUSNERIANIS

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com