KaI600-2035_38
author: Weger, Heinrich Reinhold

?,.aa "'* ?

*

JmAS

st

DI

ii —

:

m

3

-

nufu.

Vibh

F.

—

— MM

x;

"

—

"

Digitalisat

vorhanden

"

m»ä

v

TX

PUN

z

2

|

—

":

b

a

M

u"

L

AE

25

6:'9

-- QUOD

SIJPREMUS HUMANi GENERIS ARCIEATER

FELIX FAUSTUMQUE ESSE JUBEAT!

(

DIVINA EJUS GRATIA ASSISTENTE

"AUCTORITATE SENATUS. AMPL18$1MI

MEDIC/EOQEZE FAC[!LTATIS COA(EZ* $H

F*

IN ACADEMIA PATRIA

DISSERTATIO NEM INAU GURALEM

T

MORBIS SALDTAM

US,

FüLGo:

30 Setandbetfen/ Dit gut -

S$efunbbeit aereidben/ -

-.JRO GRADU DOCTORALI

!/

SUMMISQUE IN MEDICINA HONORIBUS ET PRi-

VILEGIISS RITE CONSEQUENDIS

7

PI.ACIDE CUM ERUDITIS PENTILANDAM PROPONIT

HENRICUS REINHOLDUS WEGER,

l

REGIOMONTANUS.

iN AUDITORIO MAXIMO,

HORIS ANTE ET POMERID!ANIS,

ANNO MDCCXX. DIE VI. JUNIT,

REGIOMON' TY

LITERIS REUSNERIANIS

- MEDICO ET PHILOSOPHO

l

|

CELEBRATISSIMO -

I-L/ztþ'ri j Exællmtz]ima ; Expcrz?mzk,

fimo & Confultiffmo Domino, :

j

.. DOMINO-

D. GE

ORGIO ERNES

TO |

STIAHLIO,

MagniBorutforumRegis ArChiatro :

primario prudentiffimo feliciffimoque,

Confiliarióaulico fpe&atiffimo,Collegii -

MÉ

Medici, quod Berolinicft,Praffidi

gravisfimo,

[ 12 —— ——

VIRO

Eruditionis fama , experientix laude , confiliorum.

dexteritate & felicitate maxime confpicuo

MP :j

PATRONO Sii

O

»

! AETERNZIM !

COLENDO,

Mmee 1 s

Salutem à Deó perennem. |

— Nnus eft, & quod excurrit, V1R

]

ALLASTRIS ET EXCELLEN-

TISSIME, quó ego, Berolini de-

lü*'

gens,interprazcipua curarum me-

arum momenta I'[BI innotuiffe

numerabam. EtnaGusfíüm illud fortunz

mez przfidium, pofteaquam pro eà, quà

omnibus facilis ac benignus pates huma-

nitate, liberum ad T E acceflum benevole

mihi concefferas, ubi tu mihi fuifti ftre-

i

nuus ad folidiora ftudia Hortator & Dux,

f

ego verótenui quódam obfervantiz tefti-

JC,

monió impar eruditionis tux admirator.

i

Jam audaciori pietatis affettu T'E accedo,

& fpeciminis mei DoGoralis oblatione

curas tuas turbare qucipio, quó ipfó dum

qualescunque meos in re medica conatus

T'IBI probare geftio, & NOMINIS TUI

famá commotus , füb Illius infcriptione.»

intimos obfervantiífimi pc&oris fenfus fo-

lenni monumentó publicare cupio , faci-

lemT'Emihi veniam conceffürumauguror.

Offero

Offe-fo itaque TIBI, -r(fi?zegzlg;z.usq-ms

ET EXCELLENTISSIME levidenfem.

hunclaborem , & hoc, quod meüm eft,

facrum effe volo,annexà hác precatione,

ut non tàm materiz pondus, aut elabora-

tionis accurationem fed voluntatem de-

dicantis l'IBl obftriGi(fimam velis aftima-

ä

re. Vive interim ia T//4, VIR EXCEL-

ï

LENTISSIME dignitate variz felicitatis

genere beatus, & dum TLIAM memo-

d

&

ríam nulla annorum longinquitas oblitera-

Y

bit, & meum nomen Patrocinii T ui tefti-

&

h

ficatíone digaari memento. Dabam Re-

l

lomonti B

P

orafforum V IlI. Non

R

, r Jun.

f

ÀN.C, MOCCXX.

t

d

ILLUSTRIS £T EXCELLENTISSIMI

tu

N

NOMINSS TUI,

Iic

iC

W

z

N

/ * a'evinifj/?:mw

yffpf!ääi E&l!*

"t WEGER.

HENR, REIN,.

I

PROOEMIUM.-

TEX

——

*9

p

NIMUS HUMANUS quemadmodum in

D

& .—.

d-

Ny/

L2

plurimis rerum atque caufarum dijudica-

À

]

Bs

i

j

a

tionibus füam errandi proclivitatem non-

/

/

EU

E

*

nunquam , imo fzpius actu ipfo exequi«

la'

Es

UET

x

ID

tus; ita inprimis documentum hujus ve-

$.

ritatis edit manifeftiffimum, quando ve-

ra eeflimatio circa &ezum c malum venit inftituenda. Hu-

ld

jus affertionis ut demonftretur veritas, pretereo vaftiffi-

].

mum fÍcientiarum campum, venio faltem cogitationibus

meis ad medicinam , ubi circa eftimationem boni & mali

(IS

h.e. Sanitatis ac morborum indifcretze fæpiüs confufiones

Ü

ac verarum diftindionum negle&tus obfervantur. Sicnon

defunt Medici inprimis Empiri ; , qui fepe implumes adhuc,

4

vel non nifi cereis. & audacioribus alis ad fcientiz folem

evolati, & eruditionis folida: in verá fanitatis ac morborum

[

hiftorià nihil prater retentas adhuc & Scholarum fubfelliis

,

kumorum acrimonias ,

obftructiones, fermentationes,

d

fpirituum animalium deperditiones, qua tertio cuivis com-

mati immifcere foliti funt, poffidentes, ubi verum fanita-

-

tis conceptum ejusque coníervationis modum formare

debent, nihil unquam difficultatis hic fübeffe þcrfuaü,

tum jam confilium fatis exactum fe tradidiffe credunt,

7/

quando,prout horologium per iteratas organorum inunctio-

nes & impuritatum remotiones iz szecbazifme confervatur,

fic Corpus. humanum iz Fit4 tantüm per VSnes , purgatio-

ncs, fudationes, additis nonnunquam fpiritus corroboran-

tibus fartum te&umque fervari pronunciant. Illa vero

multo perturbatior & implicatior penes eos eft fententia,

quan-

rE

)2

"$

d

lecfum ä'grotantis, vocati malum prafens /'diju.

quando ad

fr

dicare eidemque mederi debent, ubi medicus genii morbofi

fK

Íapius ignarus & expers,aut nonnunquam leviter nimis

ti

tíacdtus mox ftatum maxime preternaturalem praefuppo-

nit , & przcipiti cafu morbum fupprimere cogitat. Acce-

dit patiens , coeca fepius fuperftitione , ingenti tamen

i

contradicendi pruritu preeditus; qui tum demum fe fortuna-

mi

tum fore exiftimat, quando a morbo citiffimé, momenta-

te

née & uno quafi impetu liberatur, cui demum hzc ars eft

di

fuis elogiis digna, quaz morbum in ipfà Herbà quafi fuffo-

et

carc poteft, dubii adhuc medici aures quotidianis querelis

[

fatigat , fe jam morbi prolongatione, quam ftolidé fingit,

ol

fatis effe excruciatum , debere medicum per opiata , ad-

IK

ftringentia, malum füpprimere, vicinum morbó hóc ma-

qi

jori in gradu laborantem , unico quodam pulvere effe rc-

[v

ftitutum 5 Quibus fermonibus fi párum attentionis prz-

fe

beat medicus cordatus acrem experitur cenfuram , quafi

li

leviac nugatorià fuà tractatione morbum prolongare ve-

Yi

lit, ut tempus lucrando Softri. augmentum lucrari poffit.

üt

Atque fic. (implicitate medici , patientis ignorantia ,. &

i

effimo vicini exemplo malitiofa potius ac ftolida ,. quam

&

lolida ac verax formatur fanitatis & morbi dijudicatio.

[

Verum enim vero babet atque iterum iterumque habet fa-

P

nitas non levem ac facilem in füa confervatione. conce-

D

ptum , inprimis ubi lollicitis animadverfionibus totó die

q

cernere datur promptas corruptionis occafiones, ad quas

lo

univerífo matcriali babitu pronum & proclive eft Corpus

animale, imo plus dico , qui attentó animó confiderat,

q

hanc corruptibilem conítitutionem ita femper adfervari,

ut, quicquid de quantitate ejus fecedit, non alià , quam

qt

I

.Ita etiam profecto

corguptibili crafi denuó rþftaurctür.'

eít,

A

»

&

eft , ut fanitatem reftituere & veré fhorbum dijudicare noz;

"

fit jocus , & boni recuperatio ,. uti plerumque fieri folet

j

I$

non aliam quam arduam fibi przfixam habeat viam, ubi ob-

":

tinet illud Poetz:

Per varios cafus per tot difirimina verum.

Mali itaque zítimationem debità cum prudentiá, & non

"

nifi omnium circumfítantiarum attenta collatione inftituit

medicus cordatus, utpote qui accuratá morbi hiftorià & in-

:

tentionis naturz perfpedtione praeditus apparezs 2 real; eru-

f

dité diftingnere nofcit, qui fcítnon omnem morbum,

crudele, horridum , dirum , praternaturale aliquíd in re-

ceffu habere, qui fcit tempora & decurfum morborum rité

obfervare, qui fcít intempeftivas formularum prafcriptio-

nes & nimíis przecipitantes morborum füpprefliones nun-

E;,

quam aliud nifi infclices confequentias & perpetuos impli-

cationum labyrinthos parturire. — Przterquam enim quod

2

il

fæpius,morbi'mor'ibus iüpplicium fiant , ut anima , qua.

hatenus corpus füum varíis nequitiae generibus mancipa-

2j

vit, a libero ufu & abufu ejus quadantenus fufpendatur,

ut diícat fanitaris pretium zftimare , accidit etiam non-

nunquam, ut ex naturalibus Caufis morbi falubritas veniat

deducenda. Atque hac materia cum ulteriori pertracta-

tione & illuftratione fit digniffima , placuit exhibemdo

PUBLICO SPECIMINI INAUGURALI thema defíti-

nare,quod infcribitu: DE MORBIS SALUTARIBUS

;ï;ï

qua. materies eo magis arrifit, quoniam ufuüi practico fere

tota infervit.

;S

FAXIT modo UNICUS VERUS DEUS, uüt omnia

,

quz fcitu neceffaria funt perfpicuà dextéritate proponere

l,

queam mentemque meam fapientiz füze ac Veritatis Cyno-

furà itaregat ac dirigat Divinz gratiz prafidium, ut lu-

2

"

culen-

h

tis

culentam Veritatem non 'am 4affequi quam confequi FE-

fi

LICITER obtingat.

[

MORBORUM SALUTARIUM

91*

tit

APPELLATIO.

k

; ORBORUM SALUTARIUM nomenclatura cüm ufita-

€0

m

tis moribus diverfas acceptiones involvat , hinc ne in ipfo

In

quod ajunt,limine, cefpitandi occafioncm habeat B. L.

a

placet pro meliori intelle&u intentionis noftrz hzc ne-

th

ceffaria przmonerc.

(1) Quidzzerborum appellatio in genere infc-

(0

rat (2) quid per 72 /a/utare accipi debeat , ex quibus (3) ver4

tit

miorborum fatutarium appellatio & defmnitio adornabitur.

MORBUS mihi dicitar ille Corporis vivi ftatus , a confveto

4

fanitatis ordine ac methodo differens cum extraordinarià motuum

visalium adminiftratione conjunctus,

Q

lo

Per hanc generalem morbi defcriptionem , illi mihi fcopuli evi«

tandi funt, in quibus huc usque tam veteres quam recentiores pa-

li

thologi naufragium fecerunt; ubi alios morbum per parrium corpo-

rie leftonem , alios per impotentiam exercendi atliones , alios per pre-

X

D

gernaturale quoddam & non nifi totà fuá cffentià perniciofum, alios

ger extraordinariam nature atlivitatem vitalem , conatum l, pugnam

ql

naturz cum materia morbifica defcriberelego. — Quz pofterior mor-

i

borum appellatio quamvis refpectu reliquarum multó majorem obti«

neat univerfalitatem , imo feré rei nervum tangat & exprimat, non-

k

dumi tamen omne abfolvit pun&um, fiquidem & dantur morbi juxta

hr

vulgareni fenfum definiendi , ut funt corruptiones, Stafes , Indura-

m

tiones, Scirrhi , motuum vitalium amiffiones, nec non res toto ge-

E

nere preter naturam , ut flatus , vermes, calculi , ad quos cafus hec

f

recenfita definitio vix poteft applicari ; licet penitus non negem &

in his pofterioribus affe&ibus, utpote maxime piffivis aliquid

€

ACTIVI occurrere , quamvis non ita certis ac manifeítis indiciis

feíe prodat. — Priores recenfitz morbi defcriptiones partim fat ambie

[

gu& & definitólatiores, partim non omnibus füb definitó compre-

henfis fpeciebus applicabiles exiftunt; hinc tiwuló univerfalita-

tis

El

ftis fefe mïbi commendare videtur hac 'gcner'zlis morbi de.

finitio,

Per 70 Salutare intelligo quod non. tam jzc£oativé quam eost-

fummativà , non tam abfolut & in alffratió, fed modo fecundum

quid , intentionaliter & ex certis cireumflantiis falubritatem promite

tit.

Sic in fluxibus alvinis nimiis, vel urgentibus doloribus prafcri-

bere adítringentia aut opiata, videtur falutare fed inchoativé non

u

confummativé , fiquidem ad tempus foltem & fub initio malis ita

fo

médetur, non vero radicem ejus tollit , quin potius temporis fucceffü

in vifceribus principalioribus infelices triftium. Confequentiarum

Q

executiones confummativé relinquit.

Ulterius urgente ftatu ple-

thorico Venam fecare, & inchoativé. & confummativé falutare eft

.

confilium , interim tamenu non fecundum omnes circumftantias hóe

4

titulo fefe commendat , utpote dum partim per ztatem , partim pcr

u

affe&tum ipfum , partim per tempora morbi intempeftiva eandem in-

fituere fzpius non licet.

Abíolutum vero & fecundum omnes cir«

cumftantias falutare licet crudele eft auxilium partem totaliter fpace-

lofam & mortificatam amputare, ubi nulla cireumítantia ita poterit

le

apparere periculofa , quz cum tragico & infallibili eventu ex inter-

Q«

j

miffione hujus operationis fubfequenti queat comparari. Morbi

vero falubritas minime ex hifce fignificationibus explicanda eft , 7o»

(*

incboativé , quia non eft momentaneum auxilium , quin fub initió &

05

quoad certum tempus moleftiffimum involvat ftatum ; seque in ab-

firattiori fenfu t compararione ad [anitatem multum boni conftituit,

j«

multo sminus Ab[olutó & Ííccundum omnes Circumftantias falubritas

]e

i

hzc eft examinanda , fiquidem non raro contingit , ut vel per errorem

naturz , velper ignorantiam medici , vel per malum patientis regi-

t

Sed

men falutoris aliàs exitus in lethalem eventum transformetur.

8-

uando Morbos falutares exponere laboro, fingulos fïgnificatus Afer»

«

mali ratione t$. deffinatione probé - difcernendos jubeo , refpe&umi

iC

faltem habens 24 intestionem nature ,. & Ítri&à pofitis omnibus cir-

cumftantiis fa/nzarem morbi Confummátionem.

d

His ita ftantibus non difficile erit concladete' & intelligere 4244

H

)u

fint Morbi falutares.— Nimirum 4feciie eorporis bumani wivi Ani-

mali incon[uiti , extraordinaria motuum . vitalium. adminifiratione

Q^

copnve-

sonjuntli , quibiu natura [alutarem intentionem. ordinaria &

d*

J

ET

1

z

ó

nienti , vel (epi

s etiam z'rr!gu!&i ac erroneA metbodo pyofequitur,

*

Í

atque graue eorpori imm

inens periwlgm Avertendó

; gfri:/itgnzcü; Ja-

ti

nitatem reflituere cogitat.

Jl

!

ORIA MORBORUM

HIST

/

/

SALUTARIUM. .

borum hiftoría magnam vim , maximum.

Ta profe&o eft, ut mor

Cicos facceffus bsbeat.

Neque aliter

que momentum ad pra

' decet equos & prudentes rerum arbitros, ut ad fidam potius &

Al

rf

umftantia-

accuratam hiftoricarum .commemorationum & ci

Ti

rum omnium cognitionem , quam ad pnimium inutilium indifferen-

*

"ET

d

üfmorum, & captioforum curioforumque ther

b

iatum

? i:*.-nïum*

[

controverfiarum , nudarumque Ípeculationum apparatum omnes Ínas

cogitationes , omniaque confilia conferant, .A quibus poftetibus

[/

tantó magis arcendi mihi videntur Praxeos tyrones , quaptó certius

q

videre datur, univerfam morborum faciem multis ficrilibus curiofi-

tatibus refertam effe , qux cum detra&ió cortice fzpe rerum um-

ti

bras pra fe fe

rant, animum à feriis ac plus necefíariis occupationi-

o in formanda horum morborum hiftoria fim

li-

!

bus feducunt : Eg

cem viam in ipfà experientià fundatam cligo , & antequam ad

j

pe-

u

b

cialiorem hiftoriam progreffum facio, gcneraliores morborum cir-

u

cumftantias in ipfajam definitione aliquatänus tactas , fufius accura-

fi

tiusve explicabo.

Afficiunt (L.) Corpus humanum viuum,& non tam prima-

u

9

principaliter in Corporis materiali ac mixto habitu radicati

u

rió ac

D

fant,

de quö recentior fchola medica in deductionibus fuis patholo-

ltís verbis ac tam laboriofo conatu difceptat & commenta-

n

icis mu

EU

tur, fed apparent inprimis in motibus vitalibus,in quorum alteratione

totam fuam effentiam repoftam habent. (1i.) Sunt affetfu inconfueri,

qui refpectu habitó ad ordinarios , regulares , convenientes motuum

vitalium in fanitatis ftatu decurfiones ab hac methodo defle&unt, &

fub inconfueta alia facie apparent. — Hinc (HL) extraordinariam mo-

1

tugm vitalium adminiftrationem conjun&am babent. Praterquam

tiorob-

[

egim quod iq,omnibus fere morbis major refpectus & atten

i

fcrvatio

r

^

7

in

l

fervatio habenda: soruum , quam ommium mareriarum , otpote cu

non tantum eorum deviantium energeia'in morborum circumftan-

tíis immenfüm quantüm major fit quam matcríarum evidentiüs core

ruptarum , fed & ipfa formalis difpofitio ad morbos quam maxime

fundata fitin motuum conceprá, introducta aut relicta ataxià ; Ita-

& in horum pracipue affe&uum hiftorià extraordinarium quid in

motibus vitalibus attenta cirenmfpectione elucefcit. — Specialis vero

r r m

ls

ile deceffus ab ordinaria direCtione in eÓ pracipu? confiftit ut im

?

morbis falutaribus motus vitales zipsium quam folet &^ quam decet,

i.e. m»gisac quam ordinarià confuetudine in Sanitatis ordine rece-

Y

d

puum eft, ac nimis quam regulis vitalitatis convenit extraordinariá

naturz aCctivirte adminiftrentur; quanquam penitus non negem,

dari etiam Cafus , ubi motus vitales defe

é&ivé adminiftrati falubritg—

tem promittunt.

j

*

.

e

ernimus porroi

n morbis falutaribus rQox ordinariam & con-

Partim

Venientem mox irregularem & errogeamnaturz methodum.

enim motus hi omnibus fuz regularitatis regulis funt conformes , ita

ut rcfpc&u gradus, viarpm, loecorum excretoriorum , ordinis, dura-

tionis ; quantitatis materiz excernendz intra legitimos & ordinarios

.

limites decurrant ; & ficeo magis per omnes Circum(tantias falubri-

z

tatem promittunt , partim defle&ust & decedupt ab his conditioni-

bus, & »z/ fant nimis przcipites & vehementes,ita utab zgrotisnon

tantum fed & Medico & adftantibus poffint obfervari ; imo in hac

"]

fua Vchementiá diu continuant & fepius recurrunt , ve/ cum trepida-

tione & tergiverfatione naturz adminiftrantur, ve] motus tales ad

infolita.loca tendunt , & per hanc inconvenientem viam excretio

aliqua falutaris tentatur , ve/natura in nimia ve/ in infufficienti etiam

cepii evacuationcs utiles fufcfïp.cre cogitat ; Qui finguli actus tam

ad a&fzalem excretionem pervenientes quàm in ss etiam molimini-

bus confiftentes, refpetlu tamen fuo finali && intentionali in fjlutem

Oeconomiz animalis decurrunt.

:

— Prefupponunt ulterius hi morbi femper zazeriam quandam

ï

in córpore latentem , quz velqu'ond quantitatem , vel qualitatem.

eccopnomiz animali prejudicium affert//—. Ad hujusitaque immincn-

ntin-

ti:s pe;—icgli a&ualcm' noxam cvitandam & præoccugandam , €o

gunt

o

8

pe.

unt motus tales &xïiaordïharii,' quema'dmodum id þ!uribus in

difquifitione de Caufis docebitur.

Ét ficuti extra omnem artis me-

dice poteftatem eft , 4

mifJ[am Sanitatem reflituere , qu& tanquam -

ffitas & vera mortis imago omnem cludit

ipíiffima moriendi nece

"

"

remed

Jorutm apparatum; j

taetiam hic effe&us ex morbis falutaribus

eveniens , 44 vitiatam modo && lab faitatam hümani corporis ceco-

nomíam eft reftringendus.

In detexanda SPECIALIORI eorum HISTORIA noto, fol^

d

licitisque an

imadverfionibus commendo , quod appareant fub Zs«

orbi, qui fe ipfos curant, vel (2.).

plici inprimis facie (1.) ve/ fuut m

adveniunt , utalium graviffimum morbum tollant , & fic periculo«

li^ m o E EM a ia EL m

fiffima pathemata praoccupent.

Clarius ut loquar, o[uando natura

[

motus vitales augendo , excretionem aliquam manifeftam inftituit,.

Ooe-

five fit per Crifin ivc per Lyfin, five debitum gradum , ordinem &

fe

cum obfetvet, five non , fed in his Circumftantiis erret; porbus

ipfum curat ; que methodus malum debellandi tanto convenientius ,

videtur, quanto folennius & in ipfiffimo fanitatis illibatz ftatu. fe-

äli

cretionibus & excretionibus materiarum mixtioni animali inimica-

n

rum tanquam probatiffimo illam confervandi remedio utitur natura;

L

imo nonnunquam hoc malum tollit absque notabili evacuatione, fal-

[

tem per alterationem infenfibilem. Morbi falutares,qui aZiusm morbum

V

rollust ad IV..Claffes reducendi funt, ita ut vel particulartis univer[alem :

vcl e contrarió w»iver[alis partivularem , vcl uniuer(alis univer[alem,

[

vel particulari pariicularem fi non cradicare tamen palleativé ad

[

minimum curare obfetvetur. Cosf. Rivisi difpstatio de morbia auxi-

Dl

liaribus. — Graviora verà pathe'mata przoccupant, quoties ob mate-

d

riale aliquod peziculum in corpore harens & actualem noxam mini-

u

tans motus extraordinarii inftituuntur.

li

" Notandum porro morbos falutares s fwa evaffone , partim þ'.'

l

xat Uf determinatas ,. pactin etiam vegas O intertas habere perio-

dos. Quoad pofterius ; homines invaduat prater omnem opinios

nem: Gbé (ic e8 fidb vermutben) quam circumftantiam tantó ferius

1

commendo , quanto folennius circa ejusdem veram dijudicationem &

p

p

Curationem ín praxi erratur. — Quoad prius, certis & determinatis

fr

riodis accidunt , quz fi (int repenzioz & citiffime cefantes, Crifes

pe

il

f

verà. lentó fjxem gradu & fucccffive eveniant. Lyfes morborum

V

YOCane

:

vocantur. Atquehz Crifes & Lyfes, quousque cum euphoriá (l;*c-

cedunt , funt a&iones naturz femper falutares, ubi matería morbi-

fica , vel quantitate. vel qualitate peccans , benà praparata , per

certa Corperis emunctoria expellitur.

Hac eft illa materia, quz

circa fui exfpe&ationem , zftimationem & decurfionem tantopere

fuit à Veteribus commendata. Hzc eft illa materia cujus prudens

verax & follicita dijudicatio medicum rationalem ab empirico quo-

yis medicaftró diftingvit. ANNI TEMPORA utplurimum obfer-

vant vernalia & autumnalia, reliquis tamen non prorfus exclufis,

utpote in quibus quemadmodum ordinarié Corpora humana per

varias & infignes aeris & temperiei mutationes ; hincque cenfequen-

tes notabiles folidarum & fluidarum partium alterationes multàm

vexantur ; ita inprimis refpe&u infultuum morboforum falutarium

prona & capacia funt, ubi relaxatis poris cutaneis accedit temperies

frigidior & aer craffus, atque.fic ob diminutum calorem & con-

::

ftrictam quadantenus corporis peripheriam humores in exerctioni-

bus fuis turbati magis magísque accumulantur, unde motus humo-

rum vícario ventilatorii partim revcra exceretorii , partim eranslato-

rii $ refiritforii feqvuntur. . Humores vero hyeme colledi acceden-

te aurà calidiori in motum , tonus in relaxationem & natura ad varias

ventilationes excitatur.

- In SPECIALISSIMA horum morborum hiftorià tandem at-

)

tenta obfervatio docet; hifce infultibus frequentiffime fubjecta effe

temperamenta . [anguinea &5 pblegmatica vel ex bi mixta , etate ju-

ü

niores pr& adultis, quorum v/z4 circa motus corporis & animi minus

u

eft moderata, homines i»ole animi atlivieres , ad iracunda & me-

la

ticulofa pathemata pronos , ftatu corporis p/erboricos, perfonas bá«

bitus laxioris €$ porofioris , variis evacuationibus adfuetos, Ziere

lautiori deditos , qui corpus & plethoram uno impetu commovent

& poftmodum liberiori aeri exponunt, cibos dyfpevtos & dyfchymos

appetentes, 4 vi quadam externá percuffos & vulneratos , in.szorbie

5

pregre[fFs imperite, per medicamenta adftringentia refrigerantia, re-

pellentia & opiata tra&atos ; SEXUS uterque zqualem experitur

H

frequentiam & neuter prz altero majorem involvit Confiderationem ;

7)

illa tamen circumftantia peculiariter adhuc notari meretur quod in.

Sexu faminino Morbi falutares magis appareant & confiftant s su-

excree

nl

d faltem moliminibu Vexcrmrii:. apud viros veró in a&uales

tiones

£O

É

siones folennius perveníant. Quoad GENIUM ET ESSENTIAM

horum affe&uum notandum, quod fint utplurimum, (x) fforadici

qui homines ob particulares Caufas corripiunt , licet nonnunquam

plura fübje&a unó- eodemque tempore evadunt. (2) 4t4fririi (3)

mox-Co

n

plicatimox ffmplices. (4) moxintermitentes, mox farm'mu'

€5) fapius acut? (6)recidiva obnoxii &c..

.

.

Concludo: den

Ique

Hitt

Oriam a

ffe

&uum. falutaríum ädä, &

juantüm-mihi quidem .conftat , poffibili recen(ione & commemora-

tione SIGNORUM. concomitantium , quz pra&ico- pro- conclu-

denda falubritate adhuc dubio lucem afferre poffunt ; folenniter in

anteceffum proteftans-, ne id quod generaliter dicam , ad particu-

Jares affe&us applicetur ,. fiquidem ignotum mihi non eít , dari in

praxi medica Cafus-maxime praternaturales, ubi tamen unum vel:

alterum- fignum. ex his fefe fiftat. lmo funt hi morbi paribus feré

fignis-dolorofis ac patientes. vexantibus concomitati ac. illi affe&uss

qui reverà.funt praternaturales. Sentiuntur in.tono.corporis modó-

ftridurz,modo reláxationes;ad hunc velillumdocumhumores dirigen4

tes , interne oppletiones cum fenfu. tenfivo.vel prefforio. conjun-

&z , Corpus ad. functiones voluntarias peragendas langvidum: eft;

"Temulentz: & gravativz capitis affliiiones , dolores. ízpius pun«

gentes , tendentes & lancinantes , inprimis.circa. illam regionzm..

ubi-excretió intenditur. ^ Dolorum fenfatio in quibusdam. affecti-

bus eft faltem aliqualis.

Pruritus & fternutationes, (ites plus-m'i-

nus intenfz cum oris nonnunquam ficcitate.

Occurrunt , etiany

turnores.,. rubores & zftus partium.externarum.ad.ta&um fenfibiles;

metus fangvinis progreffivus eft auctior ,, pulfus celer & frequens;.

abítinentia à cibis.

Somnus.eft inquietus cum infomniis, rcfpira-

tio fufpiriofs :. Animus eft morofus , follicitus,fenfibilis & malc di-

fpofitus ad negotia, Urinz eft confpicua mutatio non modo ratio«

ne colorisexaltatior ,. fed etiam confiftentiá. ordinarià. deceffit in

ma*g:is faturatam & multis- fedimentis. refertam ;. fudoris proventus.

major , quani-ordinarius ,. Excretiones confvete utplurimum bené:

fuccedvrit ; fymptomata:, quando:per aliquot boras durarunt , ine

terdum.accidit ut: vel fenfim. mitefcant, vel grorfuä aufferantur. vel.

nonnunquam gerzinacitcæccminuen;-.: &c..

:

DE-

DENOMINATIO MORBO-:

RUM SALUTARIUM PER EXEMPLA , CUM

j

SPECIALIORI SUA PATHOLOGIA ET

ACCURATIORI DEDUCTIONE

SALUBRITATIS.

B JRemifis itaque his præmit-te-ndis non modo l.ibexx*fumvadit«u ns

P

: fed planum etiam propreffum pro meo propofito.mihi paravi.

Atque cum jam falutares morbos fuis propriis nominibus in-

1

fignire & .explicare fufcipio , duco le&orem .ex vaftiffimo morbo-

forum infultuum campo, ad affcétum quidem familiariffimum, fre-

quentiffimumque , fed ob infinitas & .confu(as .explicationes fere

ignotiffimum., morbum; cujus plena.& verax coguitio infinitama

utilitatem , ignoratio vero infinitia damna.& medico & zgro polli»

cetu f.

FEBRES, Quid enim ufqvam fit? nifi hoc obícutum &

zqui vocum eft , quod tota fchola medica in uoiveríá fuá patholo-

giá receptá , quantáacunque verborum diverforumn imo conceptuuni

ac fi&ionum difparitate szox de Intemperie calida & frcca , de calidi

dnati oppreffone , de bumidi radicalis fubjugatione, mox de fermen-

tarionibus atlualibus ,. fpume[centiis , turgefcentis , calore À motu

inteflino fluidi, lanimula vitali autlius pabulum natlá, putredine [au«

guinis modo in venis , modo in apicibus earum, modo in épfis poris,

de fcintillis per latifundium [anguinis oberrantibu , »nox de fpiritibur,

«ut obfiructis ppris f(angvinis,de explofionibus Corpufculorum nitroforuns

in [piritibus, &c. in negotio febrium loquatur. Superfedeo nume-

rum inire quibus huc ufque hujus rei veris ztiologiis vim facere

aggreffi funt homines , dum femper ferà extra pomaeria veritatis de-

tenti fuerunt , íta ut febris nihil aliud effe videasar , quam confu-

fus, varius & multiplex opinionum veluti cinnus.

Verum enim vero

tenebras hurjus negotii diffipavit Vir de re medicá exccllenter meri-

tus, eruditionis & do&rine famà celeberrimus illuftris STAHLIUS,

qui perluftratà omni antiquitate & replicatis veterum hiftoriarum &

obfervationum monumentis , per longam & .m,uitigliccm exgc.rien-

2

:

,tiam,

M

Á

.

Y

&iam, rationalem fcb.

ä;:m theoriam immortali Nomäi; fimá pofte-

ritati detexit.

i

Ad hujas itaque

du&um & ego morbe? falutares denominatue

rus , primarium locum FEBRIBUS affigno. Atque in harum ceetu

cum non ita parvus fit numerus, refpe&uum ad noftram rem pertinen-

tium,quem tamen universc exhausire nimiam mihi prolixitatem invol-

veret ; fufficiat in genere de his pradicare, quod omnes earurafpe-

ä

€ies , quocunque nomine veniant , fint falutares , quá falubritate

í

fufius per principia pathologica explicatá, propofito meo me fatis-

fi&urum arbitror. — Res peregrinas & ad nocendum corpori aptas,

quales.& quantz ezdem fint , expelli debere nemo cum fana ratione

diffitebitur ; Hunc a&um in corpore humano ad effentiam perve-

ni»e non poffe nifi motibus, fpecialiter, certé & abíolute ordinatis ac

tempeftivis, generaliter circulaterió , mediante fangvinis circuitu ,

ut perpetuo humorum appulfü ad varía colatoria materiz € torpore

profcribendz a reliquá humorum mafsá & vifceribus vitalibus feque-

;ä

ftrari queant, eft res qua in fenfus incurrit; Ad hunc fcopam ob-

tinendum motus huic effe&ui fubfervientes augeri & proportianat&

feltinatione ordinari debere , eft argumentum mechanicz neceffita-

ä

tis. Hoc motus augmentum fucceffu fuo ftipare caloris , aliquan-

do cum frigore alternantis . pulfus, toni, coloris, inquietudinis,

vigilantie, fitis, faftidii alimentorum, capitis dolorum &c. augmen-

tum, fub que.emicantes per Urinam,fudorem, vomitum, alvi fluxum;,

efflorefcentias cutaneas , eruptiones notantur, eftinfeparabile con-

fortium & infallibilis confequentia ; horum effe&uum Schema &

verum complexum reprxfentari im febribus , e& res experientias

Prafi

ponunt.hi omnes materialem aliquam caufam, pro. diverfa ta-

r

men.

bris fpecie diverfz etiam indolis & qualitatis , cujus effcctus

non £a in attum deduthu,quam atiui [ubeundo proximus: cft, matee

riam,quz in fuo receffu ( noo totalem ruinam, ad.minimüm maximum

ericulumminitatur;. feqvuntur hinc adverfus extraordinaria onera,

»ericula & corruptelas,extraordinarii motus per proportionatas actuum

vitaliumdepuratoriorum & con fervatoriorum tam izzentienc s quam di-

rctliones d convenientiffimas fe & excretiones,ad: quas omnis febris

eftiz

tendit ac cohmea,t; Concomitantur hoc nggat.ium varig mol

*

pree

*

s

13

(

me-

þr&tcma!urale's.,ut : fäht confveta Febrium fy'mpzbmata phyfico

«hanico fucceffu confequentia, & pugnam naturz cum merbo indi-

s

pitantia ; Quis igitur nunc non facile augurabitur, imo apodictica

ü

ratione concludet ? Febrem effe medium , inftrumentum imo reme-

j

dium admodum exquifitum , quadrans neceffitudinibus ad eliminan-

le

]

dam caufam , quó fanitas pura iterum, & ceconomis corporis con-

o

fentanea integritas vindicetur.

Atque hzc falubritas tum. maxime

t

fen(ibus comprehendi poteft , quando non modó Aeris & fufficien-

tibus fucceffibus , fed exiam debito ordine febris decurrit ; imo eó di-

n

lucidiori argumento eadem innoteícit , quó attentius obfervare licet,

(

quod hzc naturz methodus fit veré vitalis finceriffima , nempe per

Íe & excretiones, quod non folum vera wrilitate , Íed etiam abfo»

duta neceffitate fefe commendet, ita ut prafenti tali materià, nifi fe-

brís illi opponeretur, immediate & abfoluté deleterius feu funeftus

ij

eventus expectari debeat.

Cui etiam rationi non perfunctorié ipfa

.

expericntia fuffragatur , dum in omnibus feré febrium fpeciebus

à particulari caufa ortis in intcgrum reftitutos zgros tales common-

ftrat & confirmat. — ViZ. pluribus Stablii Difputatio de. Febre per ft

;t

nunquam lerbifera.

^ Alterum inter mor

bos fa!zaxt-arts locum occupant HZEMOR-

RHAGUE , quo nomine non paffivum fangvinis effluxum, qui

le

a parte continenti per caufas externas & violentas, v g. laptum , allifio-

"

nem , ji&um , erofionem , vulnerationem aut artificialem apertu-

.

ram vitiatà dependet , intelligo ; fed illas hzmorrhagias , qua

fpostà. veluri intva , 5 tacitá commotione, mo fubinde diffufiori ap-

,

paratu eractantes & erumpentes, expreffionem & expulfionem po-

tius af /vam exhibent.

Sub quarum cenfu comprehenduntur, (1.)

Hamorrhagiz fecundum eratem variantes , uv lumt ab infantia ad

pubertatem e naribus, ad confiftentis nonnunquam etatis confinia

fefe exendentes , i adolefcentia hemopthyles; in confiffente. virili

atate vomitus cruentus & hzmorrhoidalis fluxus, is fenieri ex re«

nibus per mictum cruentum (Il ) Sexui peculiari familiares v. g. in

"

viris-didarum hzmorrhoidum: anomaliz , in fceminis menfium , lo«

chiorum & uteri excretiones fangvinez , quibus annumero varices

manantes in utrisque obtingentes.

De his hzmorrhagiis contra

non

zommunem affertioneny pa:hol,ogorur'n

pfædico-, quod (moxbofæ

3

fint

!

|

fint, fed p'otïus.-þro ingenü nàáture fubfidio , quod vite & fanitati

convenit agnofcendz , ubi-fimul omnes acrimonias, rofiones , vel-

Jicationes phyfico materiales ; aciditates , obítru&iones , 1piffioris

fangvinis interceptos tranfitus in exilium mitto, utpote quz omnia

fimplicibus & veris hemorrhagiarum circumftantiis manifeftó repu-

gnànt. Pro veritatehujus negotii comprehendenda provoco ad fub-

je&a , quibus hzmorrhagiz fpontanez obveniunt, que cum fint vel

5i; qui fangvine prater neceffitatem abundent vel hzreditaria difpo-

fitione aut artificiali ventilatione ad hujifmodi affe&us inclinant,

duplicem mihi fuggerunt demonftrationem, |PRIMA hzc eft, (1)

datur plethora five abundantia fangvinis (2) contingit , eandem per

AV

ámportunos corporis motus, abundantis fangvinis zurgefattoriarex-

agitationes , & animi impatientes vel temerarias commotiones , pro

moveri ac provocari (3) hac commotio partes continentes implet ,

anguítat, eneret , tonum offendendó frequentiores enervationes

caufatur, enervatis viribus & oppletis partibüs fangvis fpiffior, ad

coagulationem , ftagnationem , imo plenariam ftafin indeque pen-

dentem corruptionem pronus redditur. (4) Hoc damnum utevite-

tur nulla methodus eft fanz rationi convenientior quam fincera de-

jetio & abundentie pregravantis imminutio. ($) Ob hanc cum

