deficiant abfoluté ordinarii motus , perruptione aliquà operoía &

hinc plus quam ordinarià fangvinis preffione opus effe, ratio di&i-

tat. (6) Pro expreffione hac exequenda motus renico fpafficus , cft

aptiffimus ; quem dirigendo, augendo , fuis neceffitatibus appli-

cando negotium hoc hiemorrhagicum falutariter inftituit anima ra-

tionalis, Hanc demonfirationém excipit ALTER A non tam logi-

ca quam pet experientias deducta , übi attenta obfervatio docet (1)

homines à comiodo & moderato excrecionum harum proventu re-

veri oneris ac ponderis expertes , & ad motus alacriores, verbo

melius, fe habeze,

(2) Diftenüonibus , doloribus , ardoribusque

J

variis vexatos patientes perrumpente hamorthagiá ftatim levari,unde

ipfius vulgi expericntia Cfgenr kb mut bfutpen fénte/ fé voifrbe mie

Weicbter am Svop(f. (3) Gobibitis & repreffis bis eruptionibus

graviüïma pericüla incurrere , — (4) adfvetis hemorrhagiis infiften-

res tolcrabilius f& babere , aut piané de talibus pathematibus nihil

m,

exgcriri , 6 contra harum cvacgatignum yel tez;erum neglc&u

vel

fj

vel eafualem aut ordinariam ceffationem novos infolitos , importu«

ï

niores & obítinaciffimos affe&us infequi, teftante foeminarum evas

euatione men(trua. . Corf. Stablii difput. de Fine men[um initiis va-

4

viorum morborum & Programm. de Confulta utilitate Hamorrbagia-

|e

rum , ncc non Excell, 44iber

i di]p. de Hamorrboidibus Longavitatie

je

Canfá.

j

Seqvuntur INF

EAMMATIONTESA x qixæ có principalioreri:

e

meteri videntur commendationem , quo magis earum Pathologia:

falís utplurimum dedu&ionibus fuperíftructa eft, & infelici coníe-

quentia in cenfum morborum. maxime prxternituralium. deductz ,

)

T

egrotantes miferé Izpius jugulant

Mihi autem qni 2/Hv4 propef-

févis ». alium contra morbum pro . ipfó morbá , molefiias ex utili las

6ore pronudis damnis , & neceffarias expulfiones pxo-frivolis lapfibus

non habeo ,. inflammatio in quacunque etiam differentia vel apoffe-

5

matode vel Eryfipelacea , vel pblegmonode vel.mixed accipiatur nihil.

d

aliud eft , quam actus falutaris , quo certís in cafibus (ine inngi:

nocumento imo totali deftructione homini noa.licet carere ;; Quid:

énim magis siil2 eífet , quam maffam.quandam coagulatam difcu-

s

tere ?. quid magis effet opsabile quam fufpectas particulas tenues »

mobiles maturé abítrahere , figilletim diftrahere , agiliffimas , oté

gafticas, & ad fufeipiendum motum fermentativo- putredinofuni

[^

aptas in ipfo loco nativitatis fuz diffipare & exturbare ? Quid ma-

gis effes Salutare , quam fufpectam fta(in intercipere ? quid magis

neceffarium quam.fphacelum przcavere ? quid tandem magis g/orio«

"

"J

fum. quam abfolutam putredinem & partis corruptionem totalem h.c;

ipfiffimam moriendi neceffitatem inevitabiliter fequentem przoccu-

are.

Fieri vero-hzc omnia fub inflammatione hiftorta & experien-

tia docet. Reperitur aliquod coagulum, cujus exiftentia tanto mi-

nus mihi videtur dubia quantó certius video.; inflammationes ordi-

hariéantecedere graviora animi pathemata , qua fubfiftentiam hu-

morum: inprimis fangvinis pediflequam habent ; Ad tragica itaque

& cxitialia hz& confectaria interturbanda & avertenda, dirigitür &

E;

reftringitur fangvis copiofius aZ ( circa partem , fit tenfio. fibra-

l

rum ri

]*

idior, i spfa'parte eft caloris angmentum infigne , ut fuc-

ceffiva

à

afeos diftractio obtineatur, quó actu five fortiori trarispul^

hï

&

T

fu. omne acte ; tenue & fermentativà efficacià poffidens diffipatur

n

d

-

16

difcuffis ita portiunculis angulatfs ftafis plenaria in-

abítergitur :

tercipitur , d

iftractis ita tempeftive & a reliquá mafsà abdu&is par-

tibus activiori

bus incrementum motus inteftini corruptivi pracavee

tur, quà precautione abíolu

ta putredo , & mixtionis animalis dií-

Qnuoticfcun-

folutio, extremum corporis excidium przoccupatur.

T —ÀÓÓÓÁÓ

r inflammatio , toties vel intenditur per illam

que itaque formatu

vel.certé obtinetut.

legitima caufz eximié lzfurz difcuffio ; hinc ut

, juftà confequentià colligitur, Conf.

ad falutem. corporis inftituta fit:

luribus ST AHLII difputatio Zc

Inflammationis vera patbologia,pre-

fatio difput. de mecbarifmo motus fangvi?i: progr.

nea morborum excu[fione.

orro in morb

otum falutarium claffe occupant lo«

Principal

em p

cum DIVERS

J£ EXCRETIONES SPONTANEJE & in

ter has

VOMITUS, fub quorum infigni di

fferentia fpeciali falubritate fe

itatum primarum viarum , quando fubje-

commendant fiplex crud

&a quzdam in dizta vel exceffum ,

vel difvetudinem vel naufeam,

commiferunt, aut per varia animi pa

themata inprimis iracunda vcl

terrifica alterata & commota funt; perioZieus qui in

*

febribus inter-

mittentibus fub frigore, & acutis criti

cé contingit, ve/ annuis re-

tatus effe folet ; ut & rerum toto genere pre-

curfibus quibusdam ufi

ternaturalium ,

uanquam »

ec reliqui duriffimos affe&us oppleto-

fympto-

rios , flatulentos ; adftrictorios , herniofos , fcirrhofos &c.

maticà comitantes omnis falutaris refpe&tus expertos. effe exinde

'edocear, quia e

orum turbationem & repreffionem dyfphoria exci-

dem inficias ire non poffum excretionem hanc ef-

pere folet. Equi

Íc fat vehementem , violen

tàm & mechanifmo noftri corporis qua-

& prudentes rerum arbitros de-

dantenus contrariam ;. equos tamen

cet , uthis non obftaniibus omnin

o aliquid boni in receffu eam

derantes effe&us cjus abfterforios, refoluto-

habere augurentur , confi

rios , fecretorios & excrétorios

fat cfficaces , atque confultius effe

biliofas, acres tempeftive

materias fpiffas , mucidas , acefcentes ,

evomere, quam earundem retentione actibus vitalibus & verismor-

borum decurfibus impedimentum objicere:

RUCTUS ET FLATULENTUE de quarum falubritate

ipfe vuïgus fat loquax eft, quod, quemadmodum moleíftiz bz utplu-

hzmor.

rimum aninus regularem diztam excipiunt, atque fubjc&is

rhoi-

.17

:hoidärïïs, hyücricis;þ atciue bypochondriacïs Famälïares f'uxït, itaex

cref

tione hác actuali morbidis illis difpofitionibus maximé fuccurratur,

n

in quantum materia vaporola, halituofa , flatulenta , ad varias ven-

triculi, inteftinorum & conco&tionis ataxias.apta, imo retroceffione

fua moleftam vifcerum expanfionem & interceptó eorundem libe-

h:

tl

fiori motu oppletorium fenfum introducere valens, cum infigniter

fenfibili precordiorum fublevatione , & infe

quente anguítiarum dx-

ftenfionumque mitigatione extruditur.

*

.DIARRHOEJE ex quibus nomino /Pasplires,

cbolericas , lz'n;-

tericas , criticas & periodicas. — De his dubito affirmare quod Zefirss

eorporis facultatem aut ÍtylÓ recentiori primarum viarum nudam d-

Lilitarionem &$. relaxationem , vel demonfiraiivum materialem flimu-

ÍIym femper excipiant , quin potius ex circumftantiis hiftoricis edo-

cear , ubi vel humidiorem temperamenti conftitutionem, vel fpon-

taneas invafiones , vel ftata tempora & periodos , vel annuos recur-

fus,vel pregreffos dizteticos errores has fubfequi video,diarrhoeas tales

effe opera & actus naturz. falutari intentione fufceptos.

Sic enins

materig peregrinz & in corpore nequaquam detineri debite. non

tam ;materiale organifimi five texturam. inteftinorum, quam forsmale

alienitate relationis ledendo, principium movens, quod re& ani-

mam rationalem dixeris ità movent ac irritant ,ut formale inteftino-

tum alterum nempe motum , huncque refpectu neceffitatum ag£fise

rem fpaímorum indolem nonnunquam rcfcrentem affumat , qnà per

tempeftivam rerum adeó alienarum exonerationem, negotia concoe

&ionis, chylificationis & reliquarum abfterfionis , depurationis &

fecretionis farta te&aque fervari poffint:. Infpecie de Ziarrboeis fpom-

taneis & certis anni temporibus contingere folitis notandum , quod

he fint prefervativi motus avtocratici , quibus materia nocitura ve-

lut in herbá fuffocatur & exterminatur , & quod hz afvefa&tz fi in

futurum emaneant aut incongrué fupprimantur , graviffimis & fu-

neítis paffionibus, ut funt translationes materiarum ad al:a loca prin-

g

cipaliora, indu&i vertigines, catarrhi fuffocativi, apoplexiz, corpus

exponant.

Lientericas € contra fluxiones confufas & pra fixi finis

expertes dicere , difvadet hzc peculiaris circumftantia , quoniam

utplurimum fubjecta fenfibiliora , qua vitium in dizta commifere,

conternit , ubi cibis ad. naufcam vel contra appetitum ingeftis &

ob-

18

obtrufis novus alimentorum: acceffus pro totali ventriculi inteftino»

rumque ato

niá concedendus non eft, fed ingefta fine omni alteratio-

ne & conco&ione iterum excernenda funt.

De Criticis res in vadó

eft, (iquidem hzc depofita, quz à naturá. in has partes, licet motu

deteriori detruduntur, hóc ipíó animaz viraliter agenti contraria &

vero: morborum decuríui przjudiciofa judicantur, imo neque hocno»

bili organó digna ex ipfa cavitate p

er contraCtionem fibrarum eji-

ciuntur. —Quod fymptomaticas attinet. diarrhoeas ,. periculofi

ffimás

ä

utpïurim

um & infeliciter exeuntes judicant, de quibus tamemadhuc

hzc fpeci

alis differentia commendanda eft , ut ; f1 modo fponre à na-

tura pro

duc&z , non vero flimuló quódam externó aut per regiminis

veldixta errorem excitate fucrint, non ita malé decurrant, quin po»

tius , przcipue fi primis diebus appareant, cum leviori morbi prin-

eipalioris decurfu finiantur, prouti hujus veritatis documenta Celle-

&ores Frati;lavienfes inmife. phyf. med. paffim exhibent. Taceo du-

riffimos corporis humani affe&us accedente fluxu alvi fpontaneó fuf-

ferri, exemp

ló. hydropis quam jam defperatam tali profluvio folutam

eífe teftantur BALLONIUS Eyi4. L 1. p. 6. FORESTUS Lib.:9.

obf. 3. & SMETIUS n mifr. med. (ib to,

AFFECTUS CATARRHALES inprimis i quiad a&ualem

excretionem ferofo-mucidam per fauces & nares perveniunt , funt

morbi vu!gi tefítimonió falutares , ut'verbis utar excell: WEDELII

Patbol, sed; degm, Sel. L. cap 7. pag.145.. & gallorum approbatio-

|

ne Det G'eut(tbe ift oe8 Codbnuppen nicbt wmettb. — Tota vero ca-

tarrhorum fcena incipit a motibus congeftoriis verfus Caput inpri-

mis directis ;; & ubi nulla a&uali perruptione confpicui iunt con-

ftituunt. Gravedinis ff um germ. bxn oted4Cidynupptn/ qui,

dum ad Coryzam fluidam ben fliffenoen (dnuppmn / reipiciunt,

imo revera fub. illis humidz: feceffiones materiarum abundantium.

contingunt , & in quantum per concufforias Capitis commotiones,

frequentesque fternutationes fluidificandis humoribus congeftis in-

fervientes urgentur & promoventur , falutares bonojure poffunt ap,

pellari../ Quando: jam: hanc fangvinis abundantis & multá humidi,

tàte commixti congeftionem , hamorrhagias narium eminüs refpi

cientem (utpote cum quibus & cum plethorá confcni'um-habent-ca:

[

X

i

£archi, in quäntuxj commotiones fanevinca:

affc&us ferofos excipere

le

experientia docet) cxciþit e&uale profuvium talis ferofo-mucila-

Ó

inofz fubftamtiz , oritur Coryzafluida, quz dum 4j»io7i humori^

U

d

u

s a fuperfluà quantitate materiarum feroforum liberatis . corporis

cepurgationem , feorfim veró capitis & cppletarvm partium deple-

p

tionem rationabiliter intendít ac obtinet , imó 4 pofferieri

epit'mó

[«

fuo decurfu euphoriam , intempeftivà veró turbatrone. dyfphoriam

h

s

v

. tinnitus aurium ; vitia oculorum, tf:Pha!ä'ïgias &c., remit-

A&it , fuam fzil*ubri*tgtcm novó ac legitimó argumenió comprobat.

"

Seqvuntur AFFECTUS. ASTHMATICI sc TUSSICU-

»

LOSI. Ex prioribus ss ficcos fed bumidos intelligo, ubi notabi-

lis humerum mixtionis integritati contrariorum, tenacium, fecef-

fio falutariter fe manifeftat ; Equidem hanc materiarum in fenfibili

parte concurfum perículó vacare non affirmo; illud tamen folatium

:

afferre mihi videtur , quando Zifrzfforro eliforiusm petloris snotum 5,

medianté quó principium vitalé onus hoc moleftum evacuare inten-

dit, h.e. tuffim conjun&tam video ; unde tota res & principale

falubritatis argumentum in legitimum hujus decurfum delabitur,

Átque profeGà tuífis humida, dim cum apparatibus hzmopthyi-

cis confpirare imó ad hanc excretionem tendere aut ad minimum

i

inclinare obfervatur , eft methodus nature admirabilis ubi fepofit&

l!

rim& intentione ventilatoría alterum fecundarium fcopum confe-

O-

quítur & loco fangvinez excretionis mutidam (ubjungit ; id quod

d.

maximé evenit in hgmonhagicarum intentionum . minus profperó

ig

fucceffu , quz translationibus ejusmcdi vel vulgà di&is regurgita-

[j^

tionibus ad fuperiora nec non í£cceffbus anfom & materiam przbe-

re folent. — T'uífis vero corfenfualis vcl Catarrhalis, vel hypochon«

l

driaca , vel ftomachalis hanc poft fe relinquit utilitatem ut partim

hac abíterfione & emotione à faburrá prefente liberentur humores

partim ut fuccuffatorià. hác commotione fcirrhofarum detcntionum

:(,

l^

ac infar&uum veftigia , ne totalem vifcerum l:bem fatali cataftro-

)

he inferant, praoccupentur, cujus veritatis exemplum fuppedi»

tat RONSJEUS Epiff $. pag. 3

«

i,

0. qui vpn?iciam Fuimomlem a cuffi

!

ruptam eje&amque nartat,

C a

Pe»

f

20

Pedem promoveo ad EXCRETIONES RE'RIPHXERICAS

ET EXANTHEMATICAS corporis noftri, ex quarum duplici

differentiá quando aliz wriper[aliter alie particulariter idem afficiunt

produco SÜDORES hofque tam cziticos quam fymptomaticos fpon-

£e tamen À natura excitatos,

Quid frequentius eft , quam morbos

per fudorem judicari, quid folennius ? quam ira criricd cofdem f

non eradicari tamen ad minimum mitigari; in ictero, in febribusin-

termittentibus & exanthematicis, in animalium venenatorum mor-

fibus largiores fudores bonz notz effe experientia docet.. ACHO-

RES, CRUSTAS LACTEAS, TINEAS, SCABIES, MOR-

BILLOS, VARIOLAS, PURPURAM , PETECHIAS. Quis

dubitat per exanthemata hzc & legitimam eorum decurfionem cor-

pus à variis fufpe&is impuritatibus liberari, id quod ex parte etiam

ipfe vulgus comprobat. — CfBenn bie &inber gut ausfdhotben / roete

pen fie beenad) bie gefunbeffe £eutt..— Atque profe&to fi modo prin-

«ipii pingvioris ac fubtilioris largior commeatus & affluxus cauté

arceatur, & lymphz depravatio magis fermentativa & ferpens prz-

eccupetur, falutarem utplurimum eventum nancifcuntur.. ULCEe«

RA hominum inprimis Scorbuticorum, quantum poft fe fru&um

zemittant , patet ex eÓ , quod fonticulorum quafi naturalium offi-

€io fungantar quos natura pro facilitandà impuritatum excretione

excitavit ; quanquam nec aliz ulcerationes externz. ita (impliciter

præ.tem-aturales dicendz , íed tanquam particulares. humorum

translationes » qui im anteceffum per. varías regiones cxitum quz-

n

fiverunt , per accidens tamen infolitàm excretienem. confecuti

funt,

Claudunt tandem agmen EXCRETIONES RERUM TO-

TO GENERE PRJETER NATURAM ut fünt vermes, pili,

aaltuli, fragyienta varia lapidea , terrea, & lignea, de quibus paf-

fim apud Obfervatores medicos mentio injicitur. Has , prouti vel

in corpore ipfo generatz: & augmentate funt, vel extrincecüs per

inconfideratam & minus circamfpe&am admiffionem. eidem adve-

nerunt , fu retentione trapicas confequentias inferre, fua eje&tione

vero falutares evetitus

1

fimum.

remittere, tam eft certum quam qfwd eft certif-

p

Ex»

21

nem

.^ Éxctetorium hoc negotium cum non femper a&cualem fi

affequatur, fed 1zpius in nudis confiftat sso/iminibur , hinc neque

etiam adeó craffó modó hujufmodi effe&ibus excretoriis inhzrere , ac

falubritatera eó faltem reftringere convenit , fed neceffe etiam eft,ut

animus decenter attentus habeatur ad ejufmodi CONATUS qui

licet non ita pref?? ac exguifité , tamen . eminus faltem fpectabili di-

re&ione ad exitum falutarem & poffe & folere pervenire effe&tu ipfó

nofcendi funt. " Subintelligo , ut breviffimis longa dicam, /pafti-

£ab dllas flritluras vel proximius vel remotius circa locum exeretorium

Admimflratas ultimó tamen fuó. ac diretló eff.Giu perruptionis ac flu«

xienis deffitutas.

Prouti harum rerum fpecimina cerneré licet (1)

in fpafmodicis illis inteftinorum motibus & contra&ionibus CO-

LICIS INSULTIBUS ad rerum adverfarum, vel flatuum vcl affum-

ptorum infvetorum nomine venientium vegetam depofitionem, aut

ad feri fubtilioris refrigeratione abdominis ad. interiora repreffi fe

& excretionem directis. ^ (2) In dolorofis illis micationibus , tenfio-

nibus ac preffonibus ARTHRITICO , ISCHIADICO- PODA-

GRICIS AFFECTIBUS hamorrhagiam parium & hzmopthyicas

eruptiones in junioribus, in prove&ioribwe veró hezmorrhoo-varico-

des deftinationes vel calculorum cjectiones indigitantibus , nec non

(1) in fpafticis illis firicturis circa venam - port& nomine MALI

HYPOCHONDRIACO-HYSTERICI vententibus & exoneratio-

nem abundantis vel fpiffefcentis fangvinis aut per pe&us , aut per

Ed

ventriculum , vel per uterum refpicientibus. . Atque profe&ó tali-

um motuum fy(themata pro dire&e malis , morbidis, morbi produ-

&is vel pro ipfiffimó morbó accufare nefas duco, quin potius ex

eircumftantiis hiftoricis cdocear , quod »o» zam appareanr utilia &

aptiffime idonea, quám rrrerà fimr medicina adeó neceffaria , ut nul-

la verior fimplicior & efficacior excogitari poífit ; in quantum tam

materiales quam immateriales caufas noxias, qux ordinarià toniad-

miniftratione expugnari nequeunt, tempeflivé tamen & cfficaciter

excldendz funt, infipai motus tonici augmentó | avertere oc

€xcutere tentat natura, atque fic veras utilitates, ut fupt humorim

transprcfïïo » ftagnationis referatio, adverfarum idearum ac obje&to-

1üm remotio , profequitur. " De CONVULSIONIBUS adhuc no-

€ 3

tan-

;

22

tandam, quod natura extremis his motus tonici gr

adibus 'pmmözioi

nem aliquam rei adveríz in. extremo- gradu intendat, prout-ï'- hanc

veritatem fatis confirmat (1) illa Harmonia inter intentionem &f ef-

feBium , abi infantibus epilepfiz ceffare oblervantur , -quampfifnüm

neceífariz & falutares excretioses v. g. eruptio dentium , evocuatig

vermium , cfflorefcentia exanthematum &c. obtentz fuerint ; (2)

obfervatio pracfica quàjunioreshomines in morbis vegeté decurrene

tes cuig convulfionibus mori videmus, quibus ipfis naturatanquam

sltimó «onminetui corporis dcfenfionem & falvationem profequitur,

Fi4, ALBERTI parbol. Sc£t. 6, p.sn. 286. Uf cap.a. p. 2

Ea quz ha&enus in explicatione morborum fal-utarïum-re'ccnf

fui, concernunt exceffvam motuum vitalium adminiftrationem,

uibus jam annamerare placet trja exempla affe&uum , ubi motus illi

Videlicet Ll-

defcilivà à natura inftiwiti falubritatem pollicentur.

POTHYMIA notabilis vitalium & animalium a&ionum abolitio

bamorrbagie marium vel aliis etiam in exceffu viriofis bamorrbagiis

fuperveniens ,.eft remedium , quod ipfa fibi comparat hemorrhagia,

dum poftratis viribus animi deliquium infert, & natarapro fangvi-

nis orgafmo tollendo tonum deferit. ]Non minorem confideratio^

nem inyolvit ANOREXIA 4b efu eiborum dy[peptorum &5 crudi-

£ate pituitofa ortum babens. — Dcficit hic falutariter motus periftalti-

cus , conquaffatorius & concuffatorius , ut appetitus profternatur &

ager ab alimentis abítineat, donec paulatim digefta fuerint, quz ven-

triculo moleftiam creabant . Conf. RIVINI 4Z/putatio de morbo auxi-

Hiasi $. 18 1. habit Lipf. — lta etiam vecitati practice confentanea eft

obfervatio VIRES somnunquam cura infigni corporis emolumento fefe

deperdere , quod paradoxon fatis probabile videbitur illis. qui lsn-

gvorem in febribus ardentibus bie SRta'tíafeit in bifgigen (Stebern &

inprimis die Criíticó ita confiderant , ut utilis fit intermiffio non

neceffariaram corporis commotionum , quà natura debitum fpatium

ad concentrandas & recuperandas vires pro intetnorum actuum vita-

lium illuftriori emolumento & diligentiori adminiftratione adipifci-

£ur. Conf. MISCELL. VRATISL.enr. HII. Meni

—ïamkær. Claff. g.

art 1 $ g p5

ULi-

23

je

i

M

- Ultimo tandem loco illa adhuc maenz authoritatis quzftio m

hi venit decidenda: Urrum predici morbi &f affellus im omnibus fuis

f

eircumfLantiis , fucce[fbus & euentibus fint falutaves ?. Pro hujus de-

i

bità confideratione & explicatione lecorem dimitto ad Hiftoriam

generalem affe&uum falutarium eapite precedente à. me traditam , ex

)

quá fuis ufibus applicabit eos tum inprimiseffe falutares, quando fuls

je

his fchematibus, fub hóc ordine, fub hóc gradu , fub his temporibus;

fub his fubje&tis, fub hác ztate &c. apparent & decurrunt ;; maxime

f

veró falubritatem demetiatur ex tritó illó : Ne guid mimis, ubitam

molimina excretoria, quam excretiones a&tuales non intermittentes,

morà & remiffione carentes, fub(iftentes & femper durantes, h.e. sro-

tus vitales vel nmizsium exceffué vel nimis d«feclive adminiftrati nonm

fanitatem fed morbum, non prafervationem fed ruinam , non refti»

1

tutionem fed deftru&ionem , non vitam fed mortem decumbentibus

"

lo

apportare intelligat, & certéà certius concludat.

j

ATIOLOGLE MORBORUM

T

l*

SALUTARIUM GENERALES.

j^

Undus totius negotii cüm in debiti caufarum explicatiene

Ía

confiftat , ita hanc fundamenti , aut fi mavis , cynofurglocó

fubfterno, Confideranda itaque primo omnium loco venit

l,

CAUSA MATERIALIS. Fingit de cadem, quas poteft, vulgus

je

ineptias, nec fpernit do&tior inveteratas de ejus ertu. & progreffu.

j

narratíiones. Primus fabricam falinariam im corpore humanó. ex«

d

firuere conatur , & pro materid hàc morbo(à S4/aliquod vel volatile;

velacre , vel caufticum, vclfcorbuticum, aut incognitum quod-

]-

dam aliud , modo velficandi, ftimulandi , pungendi , rodendi effica-

N

cià polleat, excogitat , hocque determinatà fuá figurá triangulari ,.

cufpidiformi &c.in partes fimili pororum mechanifmó przditas a-

d«

gere credit.

Alter in homine chymicum quoddam. quzrit labora-

torium & materias noxias ad naturam fulphuris vel fixi vel volatilis,

[«

ad eífentiam tartari, vitrioli, ammoniaci &e. accedere, eafdemque

b

vel f&mtcmatione ; Vek reaCctione mutus , przcipitatione , fuba&tione:

&,

i

& involutione fplendidé & mirificé preparatas fibi imagïnatu'r. Ego

vero hàc de re ita lentio, ut receptiffimas illas traditiones, pathoio- .

-

t

gia

m falíam , figuras determinatas pororum, tempora morborum fer^

mentationi

bus innixa, motus à ftimulatione imo pulfione materia»

rum acuminatarum excita

tos , fexcentos innominaros fapores, infinità

1

fermenta, manifeflisfimas [peculationes de pofe non veró demonfiratio-

Agnofcant confiderationum harum abftra&ti-

D

nes de Effe credam.,

varum Patroni , quod fpecifice mechanice

veritates iinpc.rfcrutabilec

fint; videant ne medicinam jà

mjàm zgrotam majoribus adhuc zgro-

bje&ionibus hác fuà docimafià fub-

tationibus & conje&urarum o

orticem explicent & nucleum omittant , veréo

jiciant, videant me c

utrum laboriofó hóc c

onamine & univeríó fcrupulofarum inquifitio-

a&icum & rationabilem applicationem rese

num apparatu ad ufum pr

M

L

otius crudis przfuppofitionibus , abe

liter aliquid conferant, neque

folutis antipraxibus & equivocis curationibus anfam fuppeditent.

Quapropte

f cum non tam conícius quam pkmä convictus fim , me«

dicz fcientiz n

ullum plané commodum !argiri ab anxia tali materiae

£:

rum inquifitione,

imó nullam ncceffitatem urgeri , ut fpecialishuie;

quz fenfus

noftros exquifi

tiffimé fallit, denominatio aut fignificatio

le ctiam abftraho à fpecialiffimá materiarum in mor-

imponatur, un«

bis filutaribus obvi

arum denominatione, fed fufficit mihi indigitare

walis fie virttalitir h. e.. quod fit peccans tam. quantitate , quàm

qualirate. in qu:

busdam affe&tibus mox vifeida & tenax lemtó gra-

d

u & linturnà retentione periculum affc

rens, in quibufdam veró re-

nuiiac fubtdifima ex cujus agilitate & activitate corruptórià fluit ef-

fe&us corrupcionum talium admodum repentinus & praceps , ver-

2

E: quod totius rei complementum eft, dico

bo, quo4 fít soxia.

Ó

uod materiz tales non fimpl

iciter partes ftimulando fui propulfionem

rovocent , idq

uod ctiam folidé refutatum lege in Zifp. STAHLII

L

?

fed quod effe&us

de bereditaria difpofitione ad morbos $. ie. n.

trahunt ab organica relatione feu habitudine ha-

illi , quos polt fe

7

rum rerum ad a&

us corporis organicos ita dependeant , ut nulló im-

fed quod potius motus fal-

mnediató mechanicó effe&u eos afficiant,

epter bas ves &

difficultatem dire&ionis & moderationis or-

tem p*

IA-

ganicz

fufcipiantur 8c pergetremgr : CAUS/E IMMATER

Les

j

ia i a L a OO at

2$

20

LES quslndpïn bis morbis occurrunt , apparent precipu

? in

[^

terrificis & iracundis ideis , quarum firmiter menti inhxren-

tium , eandemque molefte angentium repentinz excnffioni cums

d«

tà

maximà impatientià per exceffivos motus infurgitur, & cüm

anima conceptam fuam iracundiom aut terrorem ss extrincesà

o

fatiaverit, h. e. intentionem expugnandi aliquid fibi adverfum,

ls

21

intrinfecó hanc adimplet, & (i non ijccic » generce tamen idein

j

anolcftum expugnat.

j

]

Accedit CAUSA EEFICIENS quam nullam aliam ni-

fi naturam vel animam noftram agnofco. — Hzc cum rationali-

ter & vitaliter agat, hec cum fit przfes totius noftrz cecono-

miz , hzc cum fit dire&rix & effe&rix omnium motuum, is

corpore , hzc cum in ftatu fano humores varià faburrá re-

h

L

Imi

xtos per partes folidas transpellar , & quod confervando cor-

N

pori iuutile eft , fecernat & excernat , atque fic corruptibili-

tatem corporis , in quam univerfa crafeos temperies prompta

eft, coercet ; hzc etiam anima ín morbis falutaribus per eos-

9

deim motus , auctiores tamen -& refpe&u caufarum extraordi-

'e

nariarum ex.traordimrios,adeoquc intuitu motuum aliorum ordi-

nariorum & naturalium preternaturales , tam materiales quans

immateriales caufas noxias expellere & eliminare conaiur. Ag-

greditur illum femper invifum & fufpe&um hofpitem , videt

1

confervationem corporis fuí , cujus fibi tantopere intereft,

periclitari, concitatur non fane mecbanica Aliqua ratione , (ed

"

moraliter finali , ut à periculis ingruen*dbus & interíitu immi-

nente cerpus fuum vindicet , quó ulterius libero cjus ufu pro

operationibus, fuis effentialibus excolendis frui liceat. — Atque

hoc negotiuns vitale tum demum efficaciter & atiliter admini-

ftrari & fuccedere intelligendum eft, quando non folàüm omnia

3b

fiunt quz debent , fed etiam it4 fiunt ,. wuti debent , jufti tem-

poris, facceffus , proportionis, motus & meafurz materiarura

igtuitu ; id quod tamen non femper in hnjus generis motibus

occurrit , ubi non leves fzpius nature errores à veró Ícopo &

Icgitima methodo notandi & ta

xandi funt , &

quatum vaciila-

D

b

sionum

46

tionum intuitu, quibus nom modo in principalioribus fuis

a&ibus nimirum moralibus fun&ionibus , fed & in vitalibus

facilis eft anima ,. evenit fubindé ut à debitá fimplicitate mo-

tus falutares recté inftruendi , ordinaté profequendi , & con-

ftanter ad finem perducendi defle&at. 1mó veró hic concur-

fus a&tivus tam ad lzfionum & caufarum noxiarum perceptio-

nem , tam ad inveniendas & applicandas methodos neceffa-

rius innumeris effe&ibus & documentis fefe comprobat. .. Pi4.

NENTEREI prefat. introd. ad Thbeoriam hbominis egroti , de

attivo in morbis p.m.u. feq..— Hac eft illa eximiz dignitatis &

prihci*païïfïïmæ confiderationis indicatio quam artifex medicus

in fuó offició & minifterió obfervare, attendere , refpicere , fe-

ui , imitarà debet.

Sequitur caufa- morborum falutarium

-.£INALIS- cujus effentia janx ex antedi&is dilucefcere poteft ,

nempe fanitatis p;ridiïamis reftitutio & Corporis confere

vatio.

1

Concludunt hanc theoriam canfalem OCCASIONALES

caufez , ut funt Cibi nimi£ in quantitate aut etiamr fufpe&à.

qualitate affumpti

, aeris temperies. nebulofa ac eraffa , refri-

erationes externz , evacuationum coníyetarum intermiffiones

-

j& animi pathemata graviora &c..

OCCASIONES ET INSTRU-

MENTA MORBOR!UM SALUTARIUM

CORRUMPENDORUM , ET COR-

RUPTORUM EFFECTUS

| . Ineam ne&am: effe- menfüram. obliqvz: , & ufum rei te-

À

|. , ftari de abufu , eft unanimis veré intelligentium fen-

L

tentia, Determinavi huc ufque quibus modis & re«

fpe&ibus morborum, nonnulli fint falutares , explicavi utilita-

ll-tj-.

tem. ac f;u&gm , quem ex imgzrturbatö; corum decurfu fo

tur

z

H

B

s

tur ceconomia animäis; reftat , ut 1e&orcü benevolum co.

n

a

ceptu generali ducam ad occafiones , ad modos, 4l inftru-

je

menta, quz horum corrüptionibus & tragicis horum corru-

le

[e

d

ptionum effe&ibus fundamentum przbent, Duplicem autem

hujus rei. culpam accufo. & nomino, & PRIMO quidem ex

parte. ipforum egrotantium.

Ubi (1)non raró mentes corum

je

turpiffimis prrjudiciis depravatas cernis, ut vel vicini , vel

medici verborum lenocinió rethoricó , tot fuperlativis circà

l

De:

efficaciam; tot pulcherrinis nominibus circà objectum efficaciz,

tot catalogis latiffimé patentium effe&uum, tot teftimoniis &c.

l$

decepti & nimis creduli ; veris dedu&tionibus & remediorum

applicationibus fidem adhibere detre&ent , & prajudiciosá hác

philofophià in prejudicium fuz Sanitatis craffiffimas Fallaciag

committant. (2) Alii circumfpetiores , magisque cauti effe

volunt, & dum ipfi in numeró eruditerum locum hibent,

le&um trifti metamorphofi in cathedram difputatoriam con-

vertunt, qui fimplici explicatione non contenti , mathe-

g.

maticas

demonflrationes

defiderant ,

data

medici

con-

filia & prefcriptes formulas cum aliis conferunt , ubi. fzpiug

à baculó ad angalum argumentantur, ad authoritates quos le-

gerunt authorum provocant , difputant ; quo tamen a&u nihil

aliud efficiunt , quam ut ex confuse congeftis premiffis con«

fufas conclufiones inferant , ahimum his fubtilitatibus. atten-

d

tum à functionibus naturalibus & morbó debellandó detineant,

medicum in fuo opere confundant , fibique ipfis epigraphe poft

mortem erigant ; Turba medicorum me periit. (3) Álios nimis

impatientes vides , qui tempora & decurfum morborum,

quorum tantopere intereft non exfpe&antes, medicum continuis

querelis de prefcriptione adftringentis , opiati , pellentis, re-

frigerantis remedii fatigant , adftantes vero ízpius ignaros in-

terrupte applicationis femper memores facinnt , olcitantiam,

Segligentiam eorum anxié reprehendun: , quafi ipfis dolo-

resac paffiones fuz jocus videantur, manusque auxiliatcites prz.

bére non fatferio velint. (4) — Alii intemperantiá füà vel affa-

2

mcei-

"

:

D

mendorum & omitteudora

m ataxiä*-', vel jufti regimis transe

grefï'ïone ;

que nonnunquarng lolà pertinacià niti vides, & ira»

cundis fuis mori

bus , quibus exequendis faciles fant, fibt no«

cent , unde nihil aliud quam ulterior morbi fomes , novi lan-

vores , diuturng pertimaciz ; a-ppropi*n-qrrantium-pathematum-

exftimulationes , przfentium | exacerbationes ; falutarium exe

eretionum impedimenta , & quodfi tandem etiam ad aliqua-

lem intermiffionem reda&ta fuerint omnia

disz.

, Pfæfemifïimæ r;ci-

Éx parte: M?ed-.i'ci SECUNDO LOCO corramperiä'i-ïs

morbis falutaribus occafio datur , quoties (1) muktis fpecula-

tionibus 'ac theorià imaginariä turgidus zgrotantem accee

dit (2) quoties temperamenta, ztatem, confvetudines , fexum,

fenibilitatem in perferendisremediis negligit. (3) Quoties fub

initiis paroxyfmorum calidioribus medicamentis & regimine

Éri&é ac coacté füdatorio patientem angit (4) fi humorum

commotiones prapolfteró adítringentium ufu intempeftive co-

hibet aut fupprimit ( 5.) fi evacuationcs. lenes diaphoreticas.

in fai & patientis fru&um adhibere nefcit (&) fi remedia ner-

vino tonica nimis cito commendat , ubi his ftricturis vifcerum.

excitatis negotium febrile fe & Excrcetorium intercipit (7).

fi actualiter refrigerantia medicamenta , obfítruentia , ftupe-

facientia partibus inflammatis applicare concedit. (8) Sieva-

cuationum conívetarum ataxias ftatim. pofitive pellentibus.

formulis excitat, fine habitó refpe&u ad wiarum. & | materia-

fum: adaptationem , ita & é contraríió (9) fi nimium teme

poris in alterandis , corrigendis , inverwendis , precipitan-

dis materiis morbidis neglc&ä evacuatione ímpendit & tan-

dcm. (ro) fi methodum naturz , indicatorias & criticas perio-

dos ,. intentiones ,. directiones , deftinationes non obfervat ,.

fed promifcue modo alterationes modo. evacuationes modo Ío-

pitiones &c. fufcipit.

U. duo: faltem. rerum harum exempla proferam ,. conciz

x

WT

*

P

Ioé

la-

piat fibi B. L. zgros, alterum febre 5 alterum fiæmor:ïxagiïäk

[

borantem,

Quid ibi familiarius eft , quam in intermittenti-

bus habere patientem imaginarium , prajudiciofum , obftina-

fl«

cem , impatientem , qui promptiffimz fedationis avidus fed

u

malorum fucceffüüm imperitus clamitat de chinaceis , amu-

]

letis , fympathiis &e, quid familiarius eft' quam in acutis

-

videre indefinentes jactationes , inquietudires , medicamen-

(

