quando ægro ab affectu, quo decubuit, uti videtur „revera libe-
rato, juſtum tamen ſubeſt dubium, an hæc ſublatio morbi vel in
genere fida atque firma ſit, omnique numero abſoluta, vel in

ſpecie ceadem reſtitutio certo a Medici cura & remediis, minus

Cc— vero

14 DpPlSSERTATIO DE LPRANEOS PER SIMPLICIA

vero aliunde, undecunque tandem ſit, evenerit . Hujus inquam
æzquivocationis plane expers eſt Methodus Curandi per Simbliai!
dicat enim æqvus rerum arbiter, quomodo poſſit fallere, qued in
ſimplici ſua conſtitutione nulla perpeſſa ſive per ignem chym cum
ſive per fallacem cum diuerſis aliis Ingredientibus miſcelam ebi⸗
litatione aut alteratione propinatur & exhibetur 2 certus potlue
jam in anteceſſum poteſt eſſe artifex de felici effectu futuro, & ſi

actu videat ſucceſſive decreſcere malum, eminet ad oculum reme-

dii valor, imo cum tandem prorſus evanuerit morbus, convi dus eſt de
ſida ac abſoluta ejus ſublatione, quia uſus eſt remediis, quæ, cum

ipſamet pallium oderint, neque palliare potuerunt affectus zven-

um. §. XIX.

Contta vero ubi Compoſitorum Pharmaceuticorum fides ac
certitudo? certe quanta eſt Simplicium nunquam deneganda ſin-⸗
ceritas, tanta, crede mihi, illorum eſt nunquam excuſanda falla⸗
cia. Quaod ne temerario quodam auſu dixiſſe videar, ad ipſam.
provoco, ni omnium, plurimorum tamen, Pharmacorum quali-
tatem ac indolem, cujus vel leve examen de prolata veritate con-

vincet quemlibet: non enim Sapientis eſt, ſoli Specioſo Remedio-

rum confidere nomini, quo ſpeciali cuidam morbo ſæpius ſpeci⸗
ſice venditantur oppoſita, ſed quadrat huc, ni velis 2gere Empi-
ricum, laudabile axioma: omnia probate. Probemus igitur &
cexamini noftro ſubjiciamus commnnes Pharmacorum Compoſitio-
nes: eheu! quam varians eſt Ingredientium ratio, quantusque

cumulus! citra enim ſolidum quoddam fundamentum commixta

reperiuntur frigida calidis, humentia ſiccis, adſtringentia aperi-
entibus, aperitiva obſtruentibus, Incerta probatis, præſentanes
debilibus, draſtica lenioribus, Amara Dulcibus.

§. XX.

Nolo allegare ſpecialia quædam, quorum hodienum ma-

gnus eſt uſus, Compoſitionum exempla, dubito enim offendere Au-

to-

—

—
totes,
dique e
zquire
faciet
tudine:
quando
ter tuis
da ſol
kuto ne
exhibun
tata ali⸗
randum

Kimpli⸗

qur mi
nin all
cati,
Progek
Candun
tuciner

dins in
luſty 5
cation
te pro
Equiy

Koni

Mden
Ae
indih

uqvam
plicin:
vodh in
micutm.

n debi⸗

Potina

, &l
teme⸗
8 elt de
e, Cui
cyen⸗

Gdes ie
ga lin⸗
falla⸗
iſam
guali⸗
te con⸗
medio⸗

Empi⸗
tur &
oſitio⸗
ltusqle
mmizte
zperi⸗
utane

PRAEROOCATIVIS.

—

tores, m in encfe perveſtigandi mih:
„ modo in genere perveſtigandi mihi fit venia, quid certi fi

dique ex ej .
ex ejusmodi redundare qu .
1. quivoca eſt mixtio? Dic elo, H antic ipſa jam
. „ J. orbi antiqu .
acies, nec ulla ejus ſequitur mutatio i bi antiqua manet
Ss quitur mutatio in ſtatum meli .
tudine ali 4; eliorem, an certi-
quando liqus a tun: remedii⸗ poſſis hunc defectum deflectere? dic
onvaleſcit Patiens, an hunc effect enimen.
ter tuis vindica H unc effectum vere & eminen-
re queas artificiis? imo, ſi h .
cdta ſolida artificiis? imo, in æc aſſeras, dic, an de f-
atque fida certus eſſe jituti en de ta-
— eſſe poſſis reſtitut in i
Puto nequa P utione in integrum?
quam, res manet in ambigu in iategtum?
exhibuiſti ambiguo, quia medicaminum, qu
lata alia Berberti manet æquivocatio; neſcis enim, an ob nari⸗
randum ſe engis eficarie ingredientia juverint, quas ad percu⸗
affe dum in tuo Compoſito deprehendis, ſpecies in

. 9

uæ min 1
u nuthue duadrant- major fuerit & prævalens efficacia? ete-
in erie 4 met de Medicin. expert. quod medicina experta lau-
progell en o uſurpatur, ubi non convenit, cum eo, quod non
rade ſn tiem aont. Qerte ſemper æquivocationibus tibi dimi-
. XEIIt; am E. i
endinom, 4 abes in tua medendi methodo certi-
5. XXI.
Placet, quo m tori
. eo aſſerto autoritatem iri, eui
dins; „quo em ex Viri, ecui 2.
4 in rem intueri datum eſt, teſtimonio conciliem eni piofün-
: eun: Aui in Diſſ. de Curat. Equipy. non modo 2. ui .
e anee armaceuticas attingere quaſi horret, & meliora s er⸗
1 bro tetur, quæ Simplicius vera ſunt, omni modo vere mgis
zu ora quæ multam poſtulant operam, ſed etiam £ vivoca-
tiant en enn medtlam præſcribens de meliori commendat veram
medendi net odun Peckali hoc notatam criterio: Ablrahens
V o & ſæpe frivole mendaci faſtu varii:
t enec aci varii apparatus cir-
iaga lei⸗ Aulee quoquo modo ſpecioſa ſed potius hic etiam
invigilando Simplicitati, quæ propria eſt veritati
Res evadet adhuc clarior, ſi in Pharmacorum examine al-
C 2 tere

DISSERTATIO DE PRANXEOS PER SIMPLICIA.

„

tero oculo ægrorum quoque, quibus illa ordinantur, conditio- & pr
nem reſpicias: Certe quot Capita, tot ſenſus: eſt enim magna Suub. litſm
jectorum ægrotantium diverſitas, ad quam niſi animum debite enen:
dirigat Medicus, ſed ægros ad unum omnes juxta unam eandem- 77
que dimetiri velit crepidam, dolendæ profecto erunt afflictorum nempo
vices. Nulla vero hujus cireumſtantiæ in Compoſitis uſitatis
Pharmaceuticis habetur ratio, etenim omnibus ac ſingulis, qui eo, .
quem reme dii tangit titulus, affectu laborare videntur, idem cre
ditur ac venditatur aptum, præſcribitur cuique indiſcretim, & Petat
ecce! ſæpius aut tota mixtio huic vel illi minus convenit gro,. Med
aut aliquot ad minimum Species combinatæ ſunt eidem ex Tem- V
peramenti ratione non modo minus competentes ac proficuæ, ſed
actu aliquando noxiæ. Quæ cum omnino ita ſint, quid mirum,
quod e rebus undique tam æquivocis nihil ſubnaſcatur aliud, quam
æquivocatio perpetua? contra ſi e tuo Pharmaco unam alteramve
eligeres ſpeciem, eamque ſeorſim in Patientis uſum, quocunque Nende
placeat modo, applicares, non inique autumo, & tibi & ægro len
de ſorte meliori proſpiceres. . lde

S8F. XxXIII. N
Sed progredior ultra, quia prolixiorem deductionem excu Aulii
ſat materiæ dignitas, & magna in eo verſatur felicioris Praxeos dengt
pars, ne æquivocatione curemus. Multum ideoque refert, ve- Tlenti⸗
rum & genuinum noſſe Specierum Simplicium operandi modum eſte
ac effectum, quem, ſi ignores, etſi in Theoria parem neſcias, in Uncde
Praxi nullus eris. Hunc vero in Compoſitis ex mea judicandi enim
facultate, & adductis hactenus rationibus expiſcari poteris nun- “R eidem
quam, quia commixtæ Species te ſemper reddent ambiguum, & lIlut r
judicandi certitudinem denegabunt. Contra vero hæc eſt genui- inpli
na remediorum facultates explorandi methodus, quæ in ſimplici Mom
ſua conſtitutione eadem adhibere ceommendat, ſic enim ſine fuco un
prodibit effectus, & certus eris, ſi hac incedas via, uti in obſer- innn
vando, ita in judicando. Et ſane hæc via unica eſt, quam ipſa uuiti
rei natura indicat ac approbat, quam rationaliter amplectebantur ket

comn
lemn p
de 10t
huic
datur

ditio⸗
4 ub⸗
Gebite

ndem-

korum

lltatis

lnieo,

n cte⸗
n, &
egto,
Tem-

rum,

quam
tamre
unque
epro

PRAEROGATIVIS. M

& primi Materiæ Medicæ auſpices & his proxime ſuccedentes uti-
lisſimæ hujus Doctrinæ proſecutores, unde factum, quod majo-

rem apud quemlibet judicioſum Medicum Veteres Materiæ Medi-
cæ Scriptores ſibi conciliaverint fidem, quam qui in recentisſimis
temporibus hoc opus ſunt aggrefſi.
Communis enim ſicut hodienum per mera Compofita & Præ-
parata curandi viget mos, ita etiam Species, quæ ad Materiam

Med. pertinent, aliter non probari ac perveſtigari ſolent, niſi vel

commixtæ cum diverfſis aliis, vel plane per prægreſſam artificia-
lem præparationem alteratæ ac inverſæ; qui vero tunc in genere
de toto Mixto obſervatur effedus, ille ſtatim absque fundamento

huic atque illi peculiari Speciei ſeorſim adjudicatur, imo, ſi qua

datur ſeribendi occaſio, publice proclamatur, ita ut, ſi huic com-
mendationi fidem des, communiter decipiaris, aliosque tecum
decipias. Et inde plerumque ſunt paſſim occurrentes in Materia
Medica æquivocationes, quarum ſpecialiora ſicco pede tranſeo
exempla, modo id unicum commemoraſſe ſufficiat craſſæ ambi-

guitatis phoœnomenon, quod ſæpius contrarios plane de una ea-

demque Specie Botanologi allegent effectus: provocant ad expe-
rientias, quas impugnabit nemo, attamen plus quam deciſa res
eſt, duo in uno eodemque Subjecto non convenire poſſe contraria.
Unde autem ſit hæc ambiguitas, ex prædictis palam factum puto, aut
enim alter aberravit a juſta remedium applicandi methodo, aut
eidem varias alias junxit Species, quæ ita alterarunt ac inverte-
runt remedii effectum, ut plane fuerit diſpar illi, quem de eodem in

fimplici ſua conſtitutione adhibito obſervavit alter. Cum igitur,

ut omnia huc usque dicta in ſummam contraham, Curam per Com-
poſita uſitata Pharmaceutica tanta maculet æquivocatio, hæc au-
tem multorum errorum in Praxeos exercitio accuſanda veniat ge-
nitrix, judicet, cui vel levis eſt judicandi facultas, quantum præ-
ſtet curatio per Simplicia, quippe quæ omnium ambiguitatum ex-

pers certitudinem ſemper habet comitem,

c ⸗S 8S. XXV.

22 DrSSERTATIO DrE PRANEOS PER SIMPLICIA
8. KXxXV.

Prodit exinde per bonam tandem conſequentiam ſanitatis
per Simplicia recuperatæ major Conſtantia, quam quæ per Præpara-

ta Pharmaceutica communiter ſolet obtineri. Simplicibus hinc ſi

percuratum ſcias morbum, non recidivas metue, nec ominoſas
quasque conſequentias. Conſpirarunt enim exacte, quibus uſus
es, remedia cum ſalutaribus Naturæ medicatricis motibus, non in-
verterunt, ſed foverunt legitimum ipſius morbi genium, recto

tenderunt greſſu ſub temperata operandi indole ad re-

movendam morbi cauſam, quosque ſic ediderunt effectus, non pal-
liativi fuere, ſed fidi: quid ergo ex his circumſtantiis majori poſ-
ſum ominari certitudine, quam futuram ſanitatis reſtitutæ conſtan-
tiam? Certe vero alii non raro ſunt effecdtus in morbo aſſumto-
rum Pharmacorum, utpote quorum non pauca dantur citra proba-
tionem ſcripta, quibus tamen tribuere fidem ſolent quamplurimi,
cum eadem vel a Sectæ ſuæ viro ſcripta ſint, vel Autores promiſſis
aptaverint titulos; aliis enim credere, etiamſi de iis, quos prædi-
cant de medicamento peſſima ſæpius ratione compoſito, effectibus
ipſimet nihil certi ſcisnt, hodienum inter Medicos moris eſt, quia
ſuprema vitæ modernæ lex eſt commoditas. Interim, nihil conſtan-
tis efleciſſe eadem, teſtatur tandem eventus; dolent enim ſæpius

ægri, quos plenarie a morbo, quo ante tenebantur vinculati, libe-
ratos credis, varias adhuc affectus reliquias aut peſſima conſectaria,

quorum ſæpius aut pertinax eſt per longum temporis ſpatium in-
hæſio aut moleſtus recurſus; quidam vires ſuas plane exhauſtas
querelis ſuis denunciant, nulla ratione easdem poſſe reſtitui lugen.
tes; alii, qui vix de recuperata ſanitate læti amicis felix hoc ſigni-
ficarunt fatum, ex improviſo Recidivas patiuntur; imo nonnulli
priſtino affectu quanquam propulſo brevi poſt vagis poſtmodum
doloribus Arthriticis, Cordis inſolitis Palpitationibus, PeÄdum Oe-
dematibus, Rheumatiſmis, & quæ ſunt horum analoga, divexantur:
atque ſic ſæpius fraus poſterior magis eſt ſuſpecta priore.
. §S. XXVI. .
Quæ omnia cum ita ſint, & prolixa hactenus deductione de-

monl
adeo
juxta
c 0
ſolen
jegiis
Fimpl
ne no
tiye

itatis
patr⸗
inc ſi
noſas
uſus
R in⸗
teco
te⸗

ipol⸗
Altan⸗
lmto⸗
roba⸗
Urimi,
milſi
redi⸗
Gibus
quis

nſtan-

epius
lbe⸗
gatia,
in⸗
auſtas

ugen,

beni⸗
nnulli
odum
0e⸗
ntut

ne G⸗
von⸗

TRAEROGATIVIS. 3

—

monſtrata proſtent, miratu perquam dignum eſt, quod Medicorum
adeo pauci Remediorum Simplicium trahantur amore, cum tamen
juxta commemoratas præſtantias major iisdem obtineatur honor
??xc opulentia, quam uſitatis quibuslibet Compofſitis; ſed inſtrui
ſolent plurimi ad mo dernam conſuetudinem, major enim in Col-
legiis ac Scriptis Practicis communiter eſt Compoſitorum, quam
r Simplicium citatio, cum tamen, ſi Simplicium facultates non be-
ne noveris, nec de Compoſitis rite judicare, nec iisdem legitime
uti valeas. 2
§S. XXVII.
Ne vero quis putet præſentis Diſſertationis argumentum adeo
leve ac exiguum, ut eidem non annuat virorum, quos nominis
notat celebritas & fama, favor, epiphonema addant quædam ho-
rum Teſtimonia. Taceat tamen Hippocrates, Sileat Galenus,
dormiant quoque alii poſt horum tempora Principes Medici, qui-
bus nulla fuit Artis Pharmaceuticæ & juxta hanc concinnatorum
remediorum cognitio. Loquatur Helmontius, hic enim Tract.
Diſpenſ. moder. inquit, quod in Simplicibus ſit perfecta Zura omni-

3

uunm morborum: Prodeast Crato, qui Simplicium uſum tutiorem,
gquam Compoſitorum, commemorat: Audiatur ex parte Paracelſus,
ð de quo hinc inde teſtantur ſua volumina, in quanto Vegetabilia ipſi
fuerint pretio, teſtantur pariter ejusdem fragmenta, quæ de variis
Seinmplicibus v. g, Hyperico, Ruta, Artemiſia, Perſicaria, Therebin-
“ thina &c. conſcripta adhuc verſantur in multorum manibus: Lo-
quatur vero præ reliquis Arnoldus de Villa nopa, dolum eſſe au-
turnans, ſi quis Compoſitis utatur, ubi in promtu habentur Simpli-
cia, de quo inſuper Savanarola Lib. de Aquæ vit. præp, tradit, eun-
dem vulgaribus remediis tantum ſibi comparaſſe nomen, ut alter
ævi ſui fuerit dictus Apollo. Plures, qui remediorum Simplicium
laudes amat, evolvat Læl. a Font, Dioſcoridem, Matthiolum, Fore-
ſtum, Lonnicerum, Fuchſium, &, quos placet, alios Materiæ Med.
“ Scriptores. =

“

24 DlSSERTATIO DE PRANXEOS PER SIMPLICIA

—

8. XXVII.

Verum enim vero Simplicibus uti omnem abſolvere paginam
minus putandum, unum adhuc, quod a felici Practico abeſſe ne-
quit, accedat neceſſe eſt, debita ſcilicet circa eorundem ſelectum

atque uſum prudentia. Non igitur, quod primo loco notan-

dum, confundi patiaris Simplicium multitudine & copia inenar-

rabili. Dantur multa eorum, in quibus, ſi quid fidi aut certi ef-

fectus quæras, profecto plane nihil invenis; ſunt enim mala mix-

ta bonis. Scio equidem, quod autumet vulgi ſancta ſimplicitas:

Es ſey kein Kraͤutlein ſo klein gewachſen / es habe denn ſeine Krafft /

attamen erras, ſi idem enunciatum interpreteris de uſu rerum Me-
dico. Quibuslibet enim, quotquot in orbe creſcunt & proger-

minant, Vegetabilibus indere vires medicas, non credo fuiſſe
Creatoris decretum, ſuffeciſſe potius in plerisque ſentio, tantum
ipſis concesſiſſe facultatis, quantum ad alenda ac nutrienda bruta
requiritur: unde omnino fruſtra nihil fecerunt Deus & Natura,
quicquid enim directo in corpus humanum catere vides uſu, id
in Brutorum gratiam vireſcere ſeias. L

Cum itaque quoad hanc Simpliciam differentem conditio-
nem non omni corundem ſpeciei concedi posſit in ſelectiori Ma-
teria Med. locus, opus erit, ut inter illa, cum juxta communem

labem vulgo magno allegari ſoleant numero, inſtituas ſelectum,

& ſpretis reliquis ea ſolum tibi reddas uſualia, quæ aut tua Pra-
xis aut aliorum pluries repetita obſervatio peculiari conſignavit
punctulo. Non quidem horum magnum colliges catalogum,

nec tamen multitudine indiges, paucis enim iisdemque probatis

remediis ampliores ſane in felici Praxi facies progreſſus, quam
qui multitudine inſtructus variatione delectari poteſt. Selige
hinc ex multis pauca: optimorum enim Practicorum com-
pendioſus plane eſt remediorum apparatus.

1

SG. XKXN.

iners
do.
guam
indiſ
labar
lis,
ſtantti
baguu
pus
cer I
dens
duum
Plun.

ico

geben
ſtudio
cani
.
Uum.

inam
ne⸗

otan-⸗

enar⸗
ti ek⸗
mix⸗
itas:
rafft
Me⸗
ogel ·

fuiſle

ptun

bruta

Atura;

,il

Gitio⸗
Mr.
unenn
Gum,
1Pra-
navit
gum,
obatis
gvam
gelige
com⸗

NXNN

S. XxxXK.

Alterum, ſine quo Praxis per Simplicia itidem fallax eſt &

iners, conſiſtit in rationali ac legitima Simplicibus utendi metho-

do. Poſcunt enim & urgent Simplicia eandem prudentiam,
quam Compoſita quæque artificioſiſſima. Nihil hinc ordinandum
indiſcretim ac promiſcue, alias vix effugies, quin in cæcam pro-

labaris empiriam. Clava Herculis non valet niſi in manu Hercu-

lis, unde, ſi quem fugit debita adhibendi opportunitas, vel præ-
ſtantisſimorum medicaminum ſiniſter evadet effectus. Fida pro-
baque remedia & prudens Methodus nunquam fint disjuncta, o-
pus eſt, quæ duo ſi ſibi manus porrigant, concurrantque in artifi-
ce, multos hic ſuperabit alios, querum de meris Arcanis impru-
dens eſt gloria: illa enim optima ſunt arcana., Suppetit hic ar-
duum profecto Capivacii Profeſſoris quondam Paduenſis exem-
plum: erat ille, ſicut in Praxi verſatisſimus, ita felieisltimus , &,
uti communis erat perſuaſio, Arcanis credebatur abundare, dete-
gebant vero ipſius Scholares piam fraudem, hi enim vel novitatis
ſtudio vel diſcendi cupiditate incitati efflagitantes, ut quid de Ar-
canis ſuis ipſis faceret compertum, id tantem obtinebant reſpon-
ſum: Diſcite meam methodum, & habebitis mea arcana,

§. XXXI.

Et hæc ſunt L. B. quibus oppreſſam quaſi Remediorum
Simplicium gloriam vindicare, ac in lucem iterum protrahere
volui, quæ ſi æqua mentis trutina ponderes, invenies, me dixiſſe
nihil, quod non affirment ſaniora Principia, confirmetque obſer-

vatio. Aſt peto aliquid adhuc adjiciendi veniam, reſtat enim, ne

manca videatur ſuſcepti Thematis elaboratio, paucis commemo-
randa Cura Diztetica, utpote quæ, cum alimentis ſua præſtet nego-
tia, ſine quibus nec vivere poteſt & ſanus & æger, omnino tra-

henda eſt ad Praxin per Simplicia. .

b §. XXXII,.

DHSSERTATIO DE PRANEOS PER SIMPLICI

Sicut vero unicuique liquet abſoluta ad conſervandam vi-

.

ſtriam.

tam atque ſanitatem, tecuperundasque, quas quotidianus ablſu- vam,
mit labor, vires, alimentorum neceflitas, ita etiam ex omnibus, na l
quæ ad humanum corpus pertinent, profecto nihil eſt, ex cuſus ieyggn
uſu irregulari & perverſa qualitate majus redundet in ſanitatem ece
damnum, quam itidem ex alimentis. Quod ſi autem tanta eſt A- ſad cur
limentorum in ſanos efficacia, ipſisque nec conceſſum, comedere Datns
ſemper, quicquid ante os venit, aut quicquid commendat appeti-· – i ltet
tus, ni vacillare debeat ſanitatis conſtantia; quanta, quæſo, haben .onlerva
da erit alimentorum ratio, quantusque ſelectus apud illos, qui ſa- uooha in
nitatem amiſſam dolent, & morbo jam affecti degunt! imeckt
8. XXXIII. Mng
Quantum vero Diætæ irregularis damnum, tantum quoque ertsn
credas eſſe emolumentum ex legitimo alimentis utendi modo re-
ſultans. Etenim ſane multum in Morbis quamplurimis efficitur a-
limentis, quia vix reperies alimentum, cui non aliqua etiam inſit
virtus medica. Foveo hanc ex omni parte e Scriptis Veterum ee
confirmatam ſententiam, hi enim eam omnium, quæ ſunt in Me- vate gl
dicina, utiliſſimam declarabant ſpeculationem, alimentorum cura- tionen,
tius obſervare vires: vid. Galen, de Aliment. Facult. Lib. I. Et erat minen,
ſane, quæ Hippocratis præcipue & Galeni ævo florebat, Medicina quampln
mere Diætetica, curabantur ægri alimentis magis, quam medica- melius
mentis, depromebant enim tunc temporis Medici a fonte Diæ- cioſe
tetico, quicquid potiorem curationis abſolvebat paginam, & lo- ſamicot
quitur experientia optimo id ſemper factum effectu & eventu; ne- wortis
que mirum, eſt enim hæc medendi methodus, dum ſimpliciſſima eſt, ſram.
multo conformior Naturæ, Natura enim Diætæ aſſueta, quicquid ueſ,
offertur ex victu atque potu, promtius omnino certiusque in ſuos iig,
convertere ſolet uſus. Ex quo merito reprobanda eſt Recentiſſi udl
morum negligentia, quod ita leviter alimenta æſtiment, & pro co- ud de
gnoſfcendis corundem facultatibus non majorem impendant indu- . nulla
Wentol

8S. XXXIV.

m vi⸗
blu⸗

cfus

.

itatem
ent 4⸗

nedere

Ppeti⸗
haben⸗
gui ſr⸗

noque
co re⸗
ltur a⸗
n inſit
eterumn
in Me⸗
a Curà⸗
Et erat
edicina
nedica⸗
Die
& lo⸗
u; ne⸗
ma eſ,
icgnid
n ſuos
entill⸗
to (⸗
jndu⸗

.

PRAEROGATIVISL. 27

—

§. XXXIV.
Magnam ergo ſibi vindicat Medicina Diætetica prærogati-
vam, & vix a recto aberraſſe tramite vidiſti, qui eandem Medici-
na Pharmaceutica ſæpius judicarunt digniorem. Priſcorum
repete memoriam: Horum plurimos per omnem vitam rariſſime
affectos legis morbo: degebant ſani, & vita fruebantur longæva:
ſed cur hodienum alia nobiſcum luditur ſcena? curque adeo im-
mutatus plane deprehenditur rerum noſtrarum ſtatus ? Vera ſane
vix latet, ſed in promtu eſt, ratio, Priſcorum enim ſuprema erat
conſervandæ ſanitatis regula, Diætetice vivere, ævo vero moderno
noſtra in ſolas Pharmacias eſt confidentia: Man ißt, was einem
ſchmeckt, und leidet was man muß, ſind doch in den Apothecken
Artzneyen gnung. Sed profecto nocumenta ſunt demum docu-

menta, & experitur quilibet ſuo cum diſpendio, melius judicaſſe

veteres, nee Pharmaciæ tantum eſſè fidendum, quantum Diætæ.

8. XXXV.

Sed ſi forſan diſpliceat, noſtri ævi evagari terminos, obſer-
vare placet diverſam hominum, qui nobiſcum vivunt, vivendi ra-
tionem. Trahit quemque longævitatis cupido, & ſicut fugit ne-
minem, qui vult finem, neceſſe etiam eſſe, ut velit media, ita
quamplurimi, modo non vetet nimis curta ſuppellex, vitæ ſuæ
melius præeſſe neſciunt, quam ut ſeſe quaſi totos tradant artifi-
cioſæ præſervationi, ſicque plusquam quotidiana variorum Bal-
ſamicorum aliorumque magni nominis medicaminum aſſumtione
mortis prodromo ipſique morti oſtium præcludant atque fene-
ſtram. Sed quantum ſemet hi decipiant, quotidianæ obſervatio-
nis eſt, etenim tum demum inchost ſanitatis labes, Naturæ mol-
lities, ejusque major ad omnia, quæ ante nullum faceſſebant
negotium, ſenſibilitas; optime vero Medicus, hic enim habet,
uo de perpetuo ſibi gratuletur cliente. Perditur enim, dum

nulla ſubeſt afflictio „ attamen pane quotidiano crebrior Medica-
mentorum aſſumtio, Naturæ Autocratia, remittit ac deficit, &

D 2

24 DpISSERTATIO PE PRANEOS DER SIMNLICIQA

ſi quid in Oeconomia, cujus Naturs præſul eſt, occurrat, cui auf-
ferendo vel minimæ ſufficerent vires, ſemper expectat artis ſti-⸗
mulum, imo, quando actu ingruit adverſa valetudo, vix atten-
dit, multo minus applicat remedia, ut ſic tandem omnino plus
valcat arte malum.
XXXVI.
Contra vero alius plane corum eſt vitæ ſtatus, qui non
habent, quod Pharmacopoœis ſolvant, ſed quorum labor vix tan-
tum fert quæſtus, ut habeant, unde alimenta emant, Hi, dum
ſimpliciſſimo & viliſſimo fruuntur victu atque potu, medicamen-
tis vero per omnem fere vitam nuliis, nulla ſentiunt ſanitatis in-
commoda, aut, ſi quando vacillet valetudo, ſponte redit eadem
non concurrente arte: fovent enim hi minusque turbant primam
Naturæ Simplicitatem, ſicque viget ejusdem autocratia aut con-
nata facultas imminentes præſervandi ac præſentes removendi fa-
nitatis injurias. Ex quibus rite penſitatis patet ad ocu-
lum Medicinæ, quæ per Diætam efficax eſt, dignitas, & profecto
felices ſunt deprædicandi, qui huic rite obſervandæ omnem navant
operam; etenim illi, qui juſto nimis ſentiendo de Remediis
Pharmaceuticis crebriore eorum ufu corpus ſuum quaſi
condire tentant, opinione citius ſubeunt vitæ ſuæ

O SBalance Q

Focus

N

.

K

J

H

G

☛
=

4 Copyright 471999 VXyMaster Gmbhi wwW. VXymaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

5INAVGVRALIS MEDICA

D E J
TIVIS PRAXEOS
A PRE MEDICIN A PER
PREPARATA PHAR-
ACEVTICA

QVA M
DOD NVMINE DIVINO

&
VLT'ATIS MEDICE CONSENSV

SIDEZ

D OMIN O

AELEALBERTI,

IS PORVSSIEÆ CONSILIARIO AV-
ET PHIIL-OS. NAT. PROFESSORE
PADEM. NATVR. CVRIOS.
COLLEGA.

DICE DECANO GRAVISSIMO

PEPTORE, AC PROMOTORE SVO
RIS CVLTV DEVENERANDO

ADVDOCTORIS
dica Honoribus, Inſignibus, ac Privilegiis
Majorum Solenni obtinendis
pomeridianis d. XIII. Mart. M DCC XX.

ODITORIO MAIORI

VDITORVM EXAMINI SVBMITTET
AVCTOR
POTTFRIED KIRCHHOFEF.

Laub. Luſat.

IS 10 ANNIS MONTAGII, ACAD. TXPOG.