KaI600-2031_33

—

P d

:

9N

d

3

|

DI

z

|

RTE

v

dl

À

/4

—

at

s

——

-

À

——

—

—

——

-T

*

—

TTTCWM

K

»

$

3

k

2

$-

*

N

s Y

S

d

C

asl

i

E

r

2

m

D

-

v

ca4

ia

W

us

m

m"

LW

353

1

N

x«

«

—

D

ET

W

x

-

4 adc

a

X

oU

-

—

D

a.

A

d

Y*

*

CURGE

X

du :

E

ERE -

-

at m

À

:

A

DLSSERTATIO QUARTA

VTRIIS

MACHIN/E

HUMAN/E

VENTRICULUM MAXIME atq;

INTESTINA AFF [CIENTIBUS

uam

"HIfbirante Gratia drvina

Authoritate Ampliffimz Facultatis Medicz

PRAESIDE

ELIA CAMERARIO

PROF. ORD, MED., ET CONS

WIRT

PRO LIGCENTIA

fummisque in arte faluberrima Honoribus

Erudltorum fubtittit Examini

Sept. MDCCXXPT.

MARCUS RAU Ulmenfis.

TG.BING.JE, Typis JOSEPHI SIGISMUNDI.

"$32 ( 5 ) 8f

X REDESRI

"

N

——

NT

(

A

Air

vX

[

/

d

E

€»

N

N

R

,

À

SS

:ä

——

C

EM

N

s.

z O

497

m

o

ZMenfo Curfüs Academici ftadio , haud potui fe-

)—

U

eN

r

ligere utiliorem Inauguralis Difputationis ma.

$

teriem , quam penitiorem graviffimorum Affe-

A

&uum praternaturalium confiderationem,qua

d

GYS V,

f2

j

s I 174

z

.

in praxi mox fufcipienda lucem przferre queat

hau

d'm

c;äocrc

m 5 eam igitur nunc , invocato Supremi Numis

nis auxilio publico Examini fiftimus.

- De relatis ad Ventriculum atque Infeftina affe-

€kibus prætcrnaturalibus.

'Aturaliter cibos moderate appetit homo , ut fit proportio inter

appetitum affumtaque, & vim ventriculi coquentem ac przpa-

N

rantem chylum; in ftatu autem preternaturali appetitus frequen-

ter nimium increfcit , ut cibis Ventriculus non fatietur , five foli-

di illi ficcioresque fint, five & liquidiores , hac enim efculenta tenuio-

ra, ac jufcula, cum ftatim ditfluant, pergantque ex ventriculo, multo mi-

nus fatiare eum valent tam valide ac nimium appetentem. — Alia ratio eft

fitis immodicz, quz plurimorum fymptoma morborum ad nimium ci-

bi appetitum referri non debet, alio nixa principio.

Sepe vero immodicus eít appetitus fine notabili morbo , imo &

fine noxa, multi enim ex confuetudine inde ab ipfa juventute largiffimo

replentur cibo , ipfa vero diftin&tio in appetitum fimpliciter nimium, &

caninam appetentiam, ubi largi(fime ingefta vomitu rejiciuntur, atque bu-

A 2

Inum

-3d3 [ 4 ] Skfe

iithum feu bulimodem appetentiam cum exfolutione virium & deliquio

conjunctam, exiguam habet utilitatem.

Caterum hic appetitus cibi przternaturalis cum fame non

eoincidit , neque gradu tantum differunt , fed caufis & re ipfa quamplu-

rimum ; cum &ii appetitum mox priftinum fzvire fentiant , qui modo

ventriculum cibís ad naufeam usque repleverunt 5 inanitas illa peculiaris

eít, ac famis fenfus a naturali appetentia multum abit, qux & ipía in-

zqualiter diverfos homines, diverfo vitze generi deditos , diverfzque in-

dolis afficere folet diverfimode ; unde nec ad morbofam hanc famem

referas vividum iftum appetitum, quem fentiunt convalefcentes ex febri ,

ftrenue laborantes ac fatigatos, acidulas haurientes largius, fimilesque. Sed

infolita eft illa voracitas praeternaturalis, quam hic confideramus , varios

cacochymicos , cachecticos , hypochondriacos, quartanarios , quin &

homines ad afpe&tum externum haud egrotantes affligens, imo ipfi he-

&ici voracitate tali nonnunquam corripiuntur, neque enim omnem eorum

appetentiam largiorem huc referrem.

Caufz allegantur varie , a nonnullis nimius calor agens in alibile

humidum & fortius depafcens, ab aliis Archeus robuftior profpe&urus fu-

turg neceffitati , vel timens deftru&ionem fui, alii mentem quoque la-

borare pretendunt , etfiifte forían rationes minus videantur habere lo-

cum; qui vero acidum volatile, vel & fixum magis ,imo & duplicatum

quafi, feu immoderatum ventriculi fermentum accufant ,, omnes dubio

procul innuunt , ftimulum fieri atque invitationem ad cibum quzrendum

naturali acriorem ac vehementiorem , fortiorem ut veteres loquebantur

fu&ionem , quibus nefcio an re&te jungant ventriculi atque inteftinorum

in parietibus fuis fubfidentiam & corrugationem , cum hac potius vi-

deantur magis ab ingefto cibo largiffimo diítendi.

Prodeffe dicuntur a ícriptoribus primario fubítantificé fatu-

rantia, cibus ícilicet atque efculenta ac potulenta varia, verum hac

potius oberunt, filargius paulo, & utaliquo modo agri nimiis de-

fideriis fatisfat, porrigantur , exhibenda potius per intervalla, crebri-

us at parcius; commendantur & pinguia, quia creduntur appetitum ob-

tundere, híc vero vix apta huic fcopo , cum bilem potius augeant ex-

citentque.

Commendant & exterius odorifera.

- Ea vero remedia

commendantur maximé, qua acidum enervarit , abforbent, precipi-

tant ; uti terrea & alcalina, affiniaque ftomachica. Qui vero mentem

labo-

ml DE..

d

laborare dicunt , forían refpiciunt ad depravatum im Pica appetitum,

&bi fane difficile fepe fuerit, abfurdorum defideriorum folidam quandam

indicare caufam, cum delicias quzrant inver.iantque non in fapidis mode

obje&tis fed & maxime infipidis imo naufeofis.

De fiti vero nos haud a&turos jam diximus, notum enim eít, eam

oriri praeter naturam non a denegato potu, fed a calore & ficcitate , in

folis (epe faucibus ob glandulas ibi & in gula obftru&as, in febribus ple-

rumque intenfiffima , blando fluido liquidoque lymphatico in fanguine

vel deficiente; vel ad primas vias non abundanter confluente, & fanguini

magis,ut loquuntur, inco&o; largi etiam fudores eam augent, cum tamen

& in morbis mimuant ; poft purgantium operationem fitis frequens. . Cibi

falfi , acres, aromatici irritant fitim. Hydropici quoque acriter torquentur

hac liquidi noxia ipfis appetentia nimia. Licet vero quandoque fibi indul-

gere , plerumque tamen tutius eft eam fallere, porrigendo frequentiores

fed parciores hauftus, nitrofa, acidula, humeé£tantia , demulcentia fauces

& gulam, prout fcilicet ab acrimonia feri, aut fervore fanguinis, aut defe-

€tu humidi oritur.

Chylifcatio leía ac ventriculi debilitas haud femper coinci-

dunt , utraque vero poteít conjungi & cum nimio appetitu, & cum

appetitu remiffo & dejecto ; ventriculus enim & appetitum operatur &

cibi coCtionem, utrumque leditur variisex caufis. Sepe appetitus immi-

nuitur , ut nec defiderent cibum , nifi forfan languide , vel

magis aver-

fcntur, aut faltem nullum defiderent egri, non veró fermo eft de aliis

morbis , quorum hoc eft fymptoma ordinarium feré, carnibus mox aliis-

que cibis palato ingratis redditis, demtoque appetitu, fed de egris folum

ex ventriculi vitio ac cruditate cibos non appetentibus, imo & naufean-

tibus ; five errores, exceffusque dietz przcefferint , five minus; in copia

filicet cibi , promiícue ingeíti, crudi, dyfpepti ad nimiam usque ventri-

culi diftenfionem, & gravationem.

In abufu fpirituam ardentium, taba-

cini fumi, ciborum pinguium , crudorum ac falium alcalinorum, imo &

opiatorum,X quod gravius queat nocere,faturninorum remediorum. Hinc

virium laffitudo, ac debilitas corporis, color faciei pallidior, alvinz excre-

tiones naturales vix manent, imminuitur, f1 duret malum, corporis habi-

tus, non fine indiciis collectz fenfim cacochymie ; in fenibus potiíüi-

mum, quorum languidior tonus , calor remiífior ; dantur tamen & fe-

nes, qui cetera fatis debiles, vigorem ventriculi atque appetitus quam ma-

xime fervant.

À j

Frequen-

«id3 [ 67 Bbf-

Frequenter tamen in opere fuo five coquendi, five triturandi, five

extrahendi ventriculus deficit appetitu licet non deficiente , imo plus,

quam par eft, urgente ; inde cruditates G acidz , & in aliis nidorofz, ru-

&us varii , molefti, infipidi, acidi, ingrati, nidorofi, murmura ventris,

naufez , flatulentz ventriculi tenfiones , preífiones, gravationes, flrictu-

r2 capitis obnubilationes per confenfum , vertigines imo & quandoque

vomitus, cibo non abeunte in chylum laudabilem, fed nimium laxioribus

ventriculi fibris laborem exhibente, cui tum minus pares funt. Crudior

eft urina, & fepe aquofa, limpida.

Quod vero in claffe caufarum adícri-

bitur, Archeo aberranti, alibi occupato , debili, id clarius forfan fpiritu-

um defe&ui ac diffipationi ,fibrarumque atoniz adfcribitur. — Neque calo-

ris przcife vel augmenta vel decrementa id efficiunt, etfi conjungantur,

lympha potius falivalis, & ventriculi propria fi vifcidior, inertior, obru-

taque fit mole cruditatum, plurimum huc contribuit, ineptum enim tum

menftruum eft pro cibis folvendis & extrahendis, i maxime jufto affluat

fecernaturque , a fanguine parcior, aut fit vappelcens , aquofior , ferofa

acidove preternaturali ingrato, ac naufeofo tin£ta , vel & bilis regurgi-

tantis moleculis infe&a , ac corruptis ciborum reliquiis in pravum vifci-

dumque abeuntibus liquamen; fpiritibus maxime alio infumtis , fibris

mufculofis ventriculi laxioribus exiftentibus, minusque fe vivide ac robu-

fte ftringentibus , ad quaffandum blandius cibum chymumque: unde id

quod in cibis eft gelatinofüm , laudabile ac nutritium, non recte evolvi-

tur, aut a partibus feculentis avellitur , fed fuccus crudior, impurus,

viícidior, flatuum fcaturigo ac fomes p' oducitur, acefcentibus fuccis , vel

incraffatis vel cum bile in pravum confortium ruentibus & degeneranti-

bus. Stomachica hucque convenientia remedia non ejusdem omnia digni-

tatis funt , ftomachica ipfa eligenda temperata , ad caufz calorem, acri-

moniam, lentorem majorem minoremque attemperata, tonica , carminati-

va , abforbentia, confortantia, balfamica,interna & externa. Evacuantia

quoque prudenti confilio data, cumprimis, emeticis requirentibus foli-

dum Medici judicium ; quae & círca appetitum. dejectum commendan-

dafunt. |Nimis tamen calidis non. fidendum ;; multi enim dum volunt

ventriculum confortare , vifcera, fuccos , naturam ipfam corrumpunt ,

debilitant , deftruunt.

Cardialgis nomen plures fub fe complectitur affe&tus , qui ta-

men omnes moleíli fünt ventriculo ejusque fenfum graviter afficiunt,

etfiad viciniam quoque fe extendant ob communes innexosque nervo-

rum

ag ( 7) Sbf-

rum furculos. — Graviffimum eft ex iis malis , quod ita defcribunt au-

thores , ut pateat , effe id conjun&áum cum inflammatione, doloremque

illi effe adfcribendum , afficientem pertinaciter locum affe&tum ac dolori-

ficum inftar ardentis prunz, de quo tamen non eft, quod multà loqua-

mur, cum &rarior fit, & fiquidem in morbis fübinde tanquam gravif-

fimum atque ultimum quafi fymptoma occurrit, nihil fere Medico relin-

quatur, nifi fymptomatum tentetur modo omni poffibili mitigatio , & ad

euthanafiam conciliandam concurfus , cum malum tum incurabile fit, fi

in plenam inflammatiorem res devenerit,

Quandoque cardialgia fenfum imprimit ventriculo ardoris, unde

& vocatur ventriculi ardor; variosque habet gradus, cum & fanos fepe

graviter poP[ certa ciborüm potuumque genera adurat citca gulam AC

ventriculi orificium füperius , alii vero gravius, diutius, frequentius iffa

patiuntur , ardore fe vel latius extendente, vel anguíliore circumícripto

limite. Alii dolorem faltem fentiunt gravativum , prementem, & ratio-

ne diverforum quoque graduum ac modorum fenfibili fatis ratione mole-

fliam creantem agris,

Alii vero exquifitiorem patiuntur dolorem, &

valde acutum feu fenfibilem , maxime circa fcrobiculum cordis, ita tamen

ut nec reliquum epigaítrii fpatium excipiatur, imo penetrantiffimus fzpé

urget dolor in ea dorfi regione,que fuperiori ventriculi refpondet otificio.

(imo & ardor feu fervor ille adurens zque ac aliz fpecies ad ipfam quo-

que gulam extenduntur affürguntque & verfus ventriculi quoque latera

acute fatis & penetranter torquent.) — Neque in tali dolore femper res füb-

fiftit, etfi in fe moleftiffimo , graviffimoque, fed in malo graviori ac fpas-

modico viciniam quoque invadit , hinc videas quoque exempla, ubi talis

fpasmodica cardialgia conjungatur quafi cum afthmate fpasmodico , plu-

ribus nervorum plexibus zqualiter irritatis, & trifti copula confpiranti

bus ad fummos dolores, ingentesque fimul anxietates, & refpirationis lz-

fiones, adfudores usque etiam frigidos & extremorum frigus non raro

cum turbato pulfu ac frequenti, cordis palpitatione, ut feré immineant

x

deliquia in malo ultra modum au&to.

Etfi longe frequentiora fint ifta do-

lorifica ventriculi mala fine tantis tamque gravibus fymptomatibus.

Audias accufari inter caufas acidum rodens biliofum , fibrillas ner-

veas ventriculi vellicans, ac diftendens ; neque dubiumi eft, ardoris illum

fenfüm acrimoniz fpeciebus variis deberi, non przcife acidze, fed & bilio-

fi cru-

fx , utut non acida , imo forfan frequentius enixa, ac fuiþgeneris ac

ditati,

«i48 ( $ ) 9bf-

éitati , adurenti teneras ftomachi fibrillas ; & eadem fane fpicula czteras

quoque hujus vifceris dolorum fpecies poffunt efficere , etfi non diften-

dendo, tamen irritando , vellicandoque; funt qui Mechanifmum huc re-

ferunt in dulcibus, pinguibusve ob(ervatum , cenfentque fixiorem crudi-

tatis partem inferiore magis ventriculi loco ciere dolores, id vero quod

fit flatuofius , groffius tamen , diftendendo efficere cardialgiam proprie fic

di&tam circa finiftrum ventriculi orificium , fubtiliorem véero portionem

in bullas quafi elatam ac intumefcentem altiusque affurgentem, ardorem

magis füperficiarium inducere. INec negandum quidem eft, ardoris fen-

fum fzpe altius affurgere, ut fere judices acres quosdam halitus afcenden-

tes gule canalem eo fervore adurere 5 ceterum ubicunque fe applicet a-

crimonia ad ventriculum , ac five illa fixior five volatior tenuiorque fue-

rit,omnes iftos dolores poterit efficere, etfi diverfos inde nafci modos era-

dusque nemó infiietur ; hinc & íua habent intervalla hi dolores, nec

continui funt plerumque illi ftimuli ; multumque eo contribuit prafentia

flatuum, datur enim & cardialgia folis adfcribenda flatibus , qui tenden-

do potiffimum fibrillas graviter afficiunt, & fepe, zque ac folent alias

acria ac pungendo irritantia, fpasmodicam quoque fufcitare valent Car-

dialgiam , qua & graviffima eft in teneriore maxime ventriculo; cujus

fenfilis tunica, f1 nudata ma

is, tomentoque fuo blando haud fatis fuerit

obte£ta, inftru&taque, facile

&

ab affumtis, & a cruditatibus ipfis inhzren-

tibus nova femper dolorum metuenda funt incrementa. — Ut vel hinc pa-

teat colice & cardialgiz infignem effe conyenientiam, cum in illa eadem

ratione inteftinorum canalis, continuatus fcilicet Ventriculus, eademque

feré gaudens (tru&ura ac fenfibilitate, graviter ab acribus , fibras crifpan-

tibus, fpafmos excitantibus humoribus, flatibusque afficiatur,

Diztz errores cump.rimis cardialgiz anfam prebent, cibi flatulen-

&i, dyfpepti, nimii, ac proin in ventriculo haud fatis fubacti, immutati-

que in bónum fuccüm, acres , acidi, pingues, cerevifia vel feculenta, vel

acris, velalio pravo chara&tere tin&ta, vinum acidum auflerum, quando-

que & nimis generofum intenerioribus &c. abufus purgantium & Emeti-

£orum maxime ; venenatorum, imo venenorum ipforum affumptio po-

tiffimum gravis excitatione cardialgiz infamis eft ; ipfi quoque fpiritus

acidi, faturnina medicamenta , nimisque flyptica, ac ponderofa copiofius

affumta; imo in teneris fubjeGtis vel illa excitabunt fzpe dolorem, modo

fint infueta, quz aliis eum potius füftulerint ac fopiverint.

Gravidz

9132 ( 2 ) Bbf

Gravidz etiam focmina ab ardore graviffime & diu fepe torquen-

tur; hypochondriacorum cardialgie flagellum funt certiffimum, non ta-

men omnjum. Et quid eft, quod vermibus hic potentius fit in nocendo,

1

foli hi omnem iftorum dolorum tragzdiam pofí

i*

*1

i

at in tota fua latitudine

exhibere ; in hydropicis gravia hinc ultimis vitz temporibus tormenta ob-

fervavimus ; ut non dicamus de dyfentericis, aliisque cafibus, ubi ventri-

culi jam erofiones, inflammationes vel acceffere, vel minantur ; neque eft

ere morborum, maxime febrilium, genus, cui ifta ventriculi incommo-

da fe affociare haudfoleant. — Quidam cibo affumto

gravius patiuntut, aliis

jejunium eft moleftum, cibo fedante dolorem. — Junguntur quoque fepius

inflationes hypochondriorum , ipfius ventriculi, imo G abdominis.

In

malo tam late patente remedia multiplicia fuppetunt. Emetica ubivis in

fronte collocata quafi cernimus, fed caute fane cum illis mercandum ,

nifi nocere magis, quam prodeffe velis ; idemque circa purgantia monen-

dum, ubi mitiora feligenda , quz nec ipfa in cafu promifcue quocunque

reperiunt locum, ob delicatum ventriculi fenfum ; tutius mitia carmina-

tiva, tomachica, abforbentia, terrea, precipitantia, nervina, blandiora

aromatica, tonica , temperantia, diluentia, paregorica , papaveraácea,

caftoreata, cinnabarina; circa fpiritus & effentias huc. fpeClantes notan-

dum , eas utpote cum vini fpiritu paratas ac fiepe egregias, non femper

habere locum in caufa calida, acardoreillo, qui & alia. fübinde remedia

Ítomachica calidiora paulo atque acriora excludit.

Conferunt quoque

fymbolum fuum inunctiones cum carminativis blandis ac balfamicis ; bal-

fama, facculi varii , emplaftra ftomachica &c.

Siagultus eft fpafmus, & motus quidam convulfivus ventriculi,

& confentientium cum illo, ob communes nervorum plexus partium ,

ipfa enim etiam przcordia afficiuntur, cum non folum orificium ventri-

culi finiftmm . valde fenfile irritatur , fed & diaphragma atque cum hoc

ipfi quoque pulmones afficiuntur per confenfum ; licet przcife vix dixe-

[o]

ris furfum contrahi ecfophagi nerveas fibras, diaphra

o

matis vero & con-

fequenter afperz arteriz fibras deorfam , unde aeris explofio illa fonora

contingat , ifti enim fpasmi explofivi furfum magis unanimiter tendunt;

five flatus inclufi ventriculo anfam fingultui prebeant tenfione fua, five

acrimonia humorum ac cruditatum fibras eo urgeat ac laceffat , five hae

ipfa fua atonia occafionem & quafi ftimulum prabente. moliantur iítos

Ípasmos,

E

B

Scili-

g [ r ] Bbf«

Scilicet & hic latitudo obtinet füumma, & infignis graduum varie-

tas, manifeftus femper eft fingultus, fed latet fub ifto fono cauía , nunc

levior, nunc gravior , nunc graviffima, extendit fe concuffio ad tres etiam

ventres molelte fatis, centrum vero fuum ac fomitem quafi circa cordis

ä

fcrobiculum ac finiflri orificii confinia obtinens. Leviufculum vero quan-

doque & per vices, fatis etiam fanos vexat, a ructibus tamen & in iis pro-

be diftinguendus fingultus , cum ructus non fupponant fpasmos , fed

quamcunque. aeris feu flatus in ventriculo conclufi verfus fuperiora pro-

pulfionem , faCtam, vel a robore fibrarum , vel occafione atonie ipfius,

vel a domeftico flatuum elatere, etfi nemo forfan negaverit , poffe a (tri-

&ura fpasmodica expelli furfum aerem ex ventriculo, ficque combinatio-

ï

nem fiagultus ru&uumque fieri. — Aliquando vero graviter & diutius affli-

git, non refpirationem modo turbans , pracordia concutiens , ac dolo-

re afüciens , cum virium etiam debilitatione , Íomni interruptione , ar-

doris & cardialgie conjun&ione &c. In infantibus frequens eft malum ,

haud eque noxium, folenne ipfis ob teneras fenfilesque fibras, & ventri-

culum cibis nondum affuetum. . A cibo nimio, a pauciore potu, variis-

que caufis oritur alias , a cruditate quoque acri , biliofa, acida, vifcido

phlegmate , flatibus, nimia vini ingurgitatione, cibi immodica affumtione.

Gravius eft malum , cum accedit ad morbos alios & periculofos,

uti in: hypercatharfi, ac in dyfenteria, ubi equidem non defunt exempla

eorum ,. qui prafente licet fingultu evaferunt , interim tamen plerumque

triftiffimum. eft. fymptoma ac fignum ; magno fepe ardore & anxietate

fingultum comitantibus ; unde femper gravia minatur in morbis ab 1inani-

tione, in. gravioribus: ac largioribus hamorrhagiüs , item in affe&tibus

nervorum , fpafticis , hyflericis, epilepticis, motibusque aliis convulfivis;

in vulneribus ac: inflammationibus: cerebri ,. & in aliorum quoque vifce-

rum inflammationibus ,. diaphragmatis fcilicet ,. hepatis,. renum, intefli-

norum.in ileo &c:. quando oritur a.cartilagine. enüformi depreffa,' a ver-

tebris

1

H

uxatis: &c;. periculum: quivis: agnofcit ;; idemque. agnofcendum ,

cum füpervenit fingultus febribus malignis.. Übictanto cum. periculo con-

jun&us cft ingultus, vix: amplius ceffat,. donec fatifcant vires ;. alias ve-

ro inequaliter. nunc: mitius ,. nunc pertinacius. aiHigit', ac:per intervalla.

I

dinc

AlliCc

& . mitior: facile: folvitur, folo. quandoque: potu;1mo: fpiritibus vel

fola ad:alias res:atrentione majori: GC fixiori. avocatis: ab iflis nifibus fpas-

modicis

Q as

n

vop

e:dimiffis, quitendebant ventriculumrirritabantque, flatibus:

f1.

AA ci

itim. ceffat.s; nonnunquam. vomitu. folvitur ;; quid. terror.;. aliique. animi:

motuss;

E

MEID ) R

motus in cohibendo fingultu valeant, zque ac cohibita refpiratio, tota

die obfervare licet ; cum vero fterríutatione folvitur, tum nova ac vehe-

mentior , pluriumque partium explofiva flrictura hancpriorem delet ,

fpiritusque alio vocat , & fibras ad aliam melioremque reducit tenfio-

nem.

Ex fupra di£&tis evidéns eft, non eandem medendi rationem nec re-

media eadem cuivis fingultui convenire.

Emetica dubio procul quando-

que faburram illam excitantem poffunt ejicere; neque tamen promifcue

ideó danda, cum tot in cafibus nocere magis queant quam prodeffe ,

maxime in atonia ventriculi quz anfam malo fepe prebet, debili exi-

ftente ventriculo, qua fibras fuas earumque tonum ; & cum fymptomaticus

eft (ingultus acceditque in (tatu graviffbmorum morborum, quis nifi in-

eptus daret tum emetica? Vel purgantia quz cautiffime quoque exhibenda ;

aloetica, myrrhata, aliaque amara, uti rhabarbarata laudem merentur

in malo leviori,ubi ea licetexhibere. Alias magis confugimus ad nervina

confortantia, demulcentia, temperantia, tonica, ftomachica blanda, cor-

dialia, bezoardica, carminativa, paregorica , papaveracea, mitiffima opia-

ta, (fortiora non nifi tutioribus refervando cafibus , viribusque integris:)

caftoreata, cinnabarina &c. veficatoria , revellentia alia , ficcze cucurbitulz,

erunt fubinde proficua; externe balfama varia, facculi, inun&tiones , ca-

taplasmata roborantia, nervina, paucis, ftomachica.

Refpiciendum vero

& eft ad caifam calidam, vel frigidiorem, ut rite affignes remedia, mul-

tum enim híc quoque hic refpe&tus valet.

Vomitus perverfa ventriculi a&io eft, cum enim lic naturalitet

conítri&tis leni periftaltico motu fibris fuis mufcularibus verfus inferiora

urgeat, promoveatque fua contenta , ita in ftatu praternaturali illemotus

nifusque plane pervertitur, ab inferioribus veríus füperiora tendit, eoque

protrudit contenta fua, non fuatantum propriaque vi, fed & diaphragma-

tis nifibus, conatibusque mufculorum abdominis concurrentibus , neque

enim motus illi faCta irritatione in uno (iftuntur loco, fed quemadmo-

dum nafcuntur in diverfis fepe, ita ad plures fe extendunt ob communes

nervorum plexus, fpasmodica conílrictione in ventriculum potiffimum

concentrata, qui fub illis fpasmis (femper enim convulfiva actio eft vo-

mitus, etfi gradibus, ac facilitate diverfillima diftindtus :) ejicit furfum

contenta fua, vel in fe collecta ipfa

t

, vel ex duodeno in ipfius cavum

sodem inverfo periftaltico inferioris iflius canalis motu regurgitantia ac

B 3

propul-

APE

"

e$3$ ( 12 ) 8bl

amicios-

propulfa. Ifte vero fpasmus a. molefta irritatione fpirituum ac fibrarum

oritur, fa&a a cruditatis ventriculo inherentis acrimonia , aut mole eum

gravante vel cibi, vel fucci cujuscunque pravi , vel bile defcifcente & huc

appellente , aut acefcente , imó & infpifata, aut a flatibus varie ten-

dentibus ac laceffentibus fibras ; aut irritatione aliunde petenda, & huc

propagata, ex ipfo capite atque a nervis, & fpiritibus per varias ide-

as naufeabundas, veletiam ventriculo haud gravato , nec propria culpa

patiente, per communicatos aliunde ex variis regionibus corporis ftimu-

los, uti a renibus frequenter fit in nephritide, ab utero in hyltericis affe-

&ibus, a capitequoque, ex hypochondriis &c. Excernitur varia, que

ventriculum tum occupat, illive ingeritur ex ventriculo quafi continuato ,

duodeno fcilicet , materia, nunc acida , nunc falfa, nunc amara , nunc

auflera, bilis , pituita, ferum , cruditates , varii coloris, pro corruptionis

gradu ac caufis; fzpe fola etiam pinguedine excreta , quam collegit; qui

fubigere eam reliquisque fuccis incoquere haud valuit ventriculus ; fepe

cibis, & medicamentis modo affumtis retentis,& rejeCtis humoribus aliisve

eruditatibus, ut vix capias , qui unum poffit rejici tam violenter ,retento

&amen altero in eadem cavitate contento.

»

Non raro quidem utiliter , & cum emolumento, & fübinde criti-

c& contingit vomitus , ejiciens id, quod moleftum erat, aut graviter, fi fuif-

fet retentum, nocere poterat. Sape tamer & fymptomatice , & cum gra-

vi egri afflitione, quin.& periculo contingit. —Frequenter fiunt conatus

quidam vomendi inanes , nulla ejecta materia , quem conatum alii appcl-

lant naufeam , etfi haud conveniat confundere naufeam cum conatu vo-

mendi, fzepius naufea Vomitum praccedit, fzpe eum procurat atque excitat,

fed ipfe conatus vomendi eft a naufca diverfus ac probe proin diftinguen-

dus. Vomitum vero appropinguantem annunciat naufea , largiore fali-

v& ad os confluxu fimul contingente , anxietatis (enfu przcordiis incu-

bante, eaque flringente etiam ; faliva illa ad os confluens varios, ac nau-

feabundos offert fapores; eft vero diftinctum quida vomitu aquz ex gula;,

ubi magnis conatibus non tam evertitur Ventriculi mufculus /aut propel-

luntur ejus contenta , fed ftricturis circa gulam magis terminatis, ex glan-

dulis ejus extorquetur lympha abundantior profluens ex ore, mane com-

primis, diftintto a vero vomitu affe£tu ; ut vero redeamus ad inítitu-

tum, confluente ita ad os fuis ex glandulis fpasmodicé (lri&tis faliva, tre—

s»unt quoque labia, ardor diffunditur per corporis ambitum , rigoribus

Efüixtus,

-5 (1: Sllf- —

mixtus, frigent imo extrema, vertigo percipitur, vid&türcäue fæpdinqiua(ï

deliquium imminére; quandoque cardialgia precedit, aut ru&tus , imo

& fingultus, aliique molefti circa ventrieuli regionem fenfus , prout z-

gri facilius vomant, vel difficilius, hic enim ingens obfervatur difcrimen ,

imo ita quandoque ftringitur vetitriculus , ut ejeCtio contentorum potius

impediatur , evadatque magis dolorifca, ab junttam verfus fuperiora

conítri&ionem ; quidara digito faucibus inferto , linguaque preffa promo-

vent vomitum , fifuccedere nolit; ejiciuntur vero contenta ventriculi

plerumque cum impetu & confertim, magno in aliis conatu, in quibus-

dam fere nullo ; uti lac evomunt infantes adeo innoxié, vel cum fruc&u

potius, ut dicstur vul

[24

0,id &que nutrire eje£tuni ac retentum.

o

Egeruntur

nunc modo ingeíta, cibi & potus , cum cruditatibus fuccisque pravis ,

acidis, amaris, corruptis varie mixti , vel & hi foli (ine cibis , craffi ,

viícidi , tenues; aquofi, acidi , aniári, falfi , nidorofi , inipidi quandoque &c.

hypochondriacorum maxime vomitus funt fingulares , etiam quà excre-

ta , fizpe tam acidi, ut ftupefiant dentes , fepe auftera amaritrie ingrati ,

obícuri f:epe coloris , ut fupra jam di&um , pingues; a fafcino mira legun-

tur per vomitum rejecta, qui utut hodie vocentur a pluribus in dubium,

tam certa tamen firmata funt experientia, ut fruftra cum incredulis difpu-

tetur;5 etfi nolimus infecta omnia hac via exclufa ad magiam referre , utut

de illorum productione multe adhuc gli(cant lites.

Notum vero eft,vomitum oriri a potu nimio, à tepidis, fumtis aquofis,

ac fimul pinguibus copiofis , a variis affumtis data opera emeticis, qua in-

ter hodie obtinet primas hypecacoanna ; tabacum minus affuetis vomi-

tus quoque fumo fuo ciet ; idem quidam obfervarunt ab opiatis , aliisque

etiam acribus, purgantibus quoque, que przter intentionem fzpe ftimulo

fuo furfum adigunt ca, qux continentur cavo ventriculi ; de venenis res

eft notiffima ; de ira animique vehementibus aliis affe&ibus füppetunt

quoque obfervationes ; nauíea frequentiffimé dat artifam.

Qui nàvi ve-

huntur vehementer vomunt, non tamen omnes, quidam etiam rheda

ve&i id patiuntur.

Gravidarum plurimz diu his tormentis funt fubje-

& , in febribus variis frequenter accedunt vomitus; qui & precedunt

fubinde varios morbos febriles; variolas quoque & morbillos ; affe&ibus

Ípasmodicis fepe jungitur, colicee cumprimis fpastnodicz, fed & biliofz,

nephritidi , calculo , uterinis affectibus, chlorofi, vulueribus, maximie ca-

pitis fupervenit ; pluribusque aliis morbis,

Aliquando diu per periodos

b5

durat,

"- 14 Bbl

durat , & recurrit, aliquando paucis abfolvitur egeftionibus 5 f1 diutius,

graviusque affligat, exhaurit corpus, multumque debilitat, variam inducens

cacochymiam. —Vitia conformationis ac folutz unitatis poft mortem de-

tecta tacemus.

z

Cum de remediis fermo efít, non exigua de emeticis occurrit dif-

ceptatio , ajunt; enim naturam furfum tum vergere , ejiciendum ergo pe-

nitius id quod gravet eam ; neque inficiabimur, dari cafus , ubi naufeante

ventriculo, nec fatis fuccedente ad plenam evacuationem moleítz co-

piofe, tenacisque cruditatis vomitu, novo quafi ftimulo in robuf(liori

zgro opus videatur ; plerumque tamen id minus erit extra hos cafus tu-

tum, maxime in conatibus vomendi fymptomaticis , ubi inepte in gra-

viffimis fiepe malis, viribus jam exhauftis, recurri quandoque videas ad

emetica , ne quid fcilicet relinquatur intentatum ; unde prudentiores, (i-

quidem adfit, quod removendum videatur, purgantia mitiora preferunt,

3»

que X tonica fimul (int, ex rhabarbarina atque aloetica familia de-

fumta

p

*

plenius tamen rem pro varietate cafuum efficiunt flomachica ,

confortantia, nervina, mitia aromatica, abforbentia, terrea , fübinde &

paregorica, papaveracea , anodyna, ipfaque opiata, ac frequenti ufu the-

racalia. Exterius facculos , emplaftra , balfama, cataplasmata roborantia

adhibemus , aromatica, adftringentia &c.

Cruentus. vomitis , quoad ejeCtionis mechanifmum & fpasmodi-

cam illam- ventriculi contra&tionem originem indolemque agnofcit ean-

dem ; aliis tandem vomitibus plerisque periculofior ob dignitatem ma-

terie ejedz , ac conjunttam plerumque fanguinis pravam , imo & viíce-

rum haud raro difpofitionem ;. etfi enim quandoque mulieribus obítru-

&is menfibus accidat fine multo periculo ; alias tamen & his, & viris

maximeé graviffimé minatur truculentum fymptoma, cum inopinato lar-

giffima impetuofo vomitu fanguinis effundatur copia, grumofa poriffi-

mum ac nigricans, quandoque tamen & fluidior ,

fecedente per alvum

fub idem plerumque tempus atro quoque & uberiore fanguine; hypo-

chondriacis plerum

que tranfcribuntur ifti vomitus , ncque tafnen illis fo-

lis competunt,, etfi lieni potifmum , ejusque cum ventriculi nexui ad-

Ícribendi pot

i

mum , fequuntur potiffimum obítru&tionem hzmorrhoi-

dum , -variasque in iftis regionibus aggeftiones, indeque faCtas metafta-

fess in dyfenteria quoque fubinde talis obíervatus eft vomitas; maxime au-

tem oritur in cacochymicis, qui ex malo hypochondriaco , vel diuturno

vel

-«432 ( 15 ) Skl-

neglecto tales evafere ; quamvis & dentur juvenes ex zfílu fanguinis, atq'ue;

orgasmo peculiari obnoxii malo tam gravi, recurrenti &tiam in nonnul-

lis per periodos, indicio plerumque triftiori qua eventum futurum. Tn ca-

fu ab alto, aliisque externis violentiis conjungi quoque poteft; plerumque

cüm magna fit segri. debilitate, adeo, ut & deliquia, eaque gravia, conjun-

gi excretioni largiffimze , ac abundantiffime obíervaverimus. —Vafa fcili-

cet ventriculi rumpuntur alicubi, five erodantur ab acrimonia quadam,

five ab orgasmo diftendente , aut ipía aggeftionis copia rumpantur ; ad

minimum fcrutinia poft mortem anatomica in aliis inflammationes , ob-

ftru&tiones, in aliis corrofiones & continui folutiones, & cumprimis viam

fanguini apertam ex vafe brevi in ventriculum patente , ramoque ejus am-

pliore oftenderunt. — Venefc&tio in pede inter remedia primo plerumque

loco ponitur, ut fic revellatur ab ifta ad ventriculi cavum tendentia fan-

guis; interne veró ftomachica, nervina, refolventibus atque adítringen-

tibus prudenter combinata plerumque cum fru&tu adhibentur , nifi nimia,.

Aq,*uæ Occupat corpus, cachexia,,op»e-m excludat omnem..

De alvi circa excernenda vitiis.

Choleramz primo nominamus loco, etfi illa non per alvum modo ,.

fed & per vomitum fimul impetuosé fe exerat ,. váriis quoque gradibus,

pro fubje&i ac caufarum diverfitate. Subitó invadit vehemens hic atfe-

&us, nullas concedens inducias , fed furfüm: deorfumque.vim. humorum

ingentem ejiciens confertim.& cum. impetu , acfi emeticum fimul pur-

fT

-

gansque medicamentum fuiffet afi

umtum ,. ejeCtis humoribus nunc acidis

magis , nunc biliofis , ferofis, fpun.efcentibus quoque:füb tanta fermen-

