tatione quafíi & agitatione. ac quaffatione ;. varia fcilicet heterogenea cor-

rupteque €ruditates cum feculentiis- fefe. uniunt: & excernuntur , modo

naturam. vehementer turbante ,. ac graviter ob impetuofitatem affligente

& torquente ,. hinc gravis precordia. quatit- dolor. ,. ac: cardialgia firingic:

epigaflrii regionem, varizque. ftomachi flri&furz: dolorificze admodum ,.

hinc dolores-varii etiam abdominis,.tormina, diften(iones a: flatibus con-

jundis ,; ac. tumultuantibus: elatere füo: füb-iftis turbis;. anxietas: infignis

occupat egruni, magr zque-inquietudines, accedicfubinde frig'u's,ïac horri-

»f

pilatio ,. mox: calor atque

[2

ttis, vires fübito:debilitantur ,. turbatur caput;

vertigines.obrepunc , tinniunt'aures, jungitur & fitis humido tam largiter

ac.celeriter. excreto 5; acutum; eft.malum , occultz fzpe malignitatis, ma-

e

xime:

-2 C i ) Bbf

ximé latente viceris vitio , nervi quoque graviter afficiuntur , ut fpasmi

etiam immineánt quandoque, & non infrequenter deliquia accedant, eva-

cuationibus tam fubitaneis fübito exhaurientibus vim corporis omnem ;

hinc & brevior eft affectus & acuté in partem quamcunque terminandus ,

cum diu natura par effe non poffit tantis nifibus ac tam violentis citatis-

que egeftionibus.

Et hinc facile patet , quo feníu dici poffit cholera hypercathar(is

intenfior & duplicata fpontanea, cum & hic proprie loquendo nihil fit

fpontanei , fed quod in hypercatharfi eft exceffiva medicamenti purgantis

dofis, aut vehementia, id in cholera effe folet ejusdem indolis , (umma-

que acrimoniz humor, isque jufto copiofior, genitus tamen in corpore,

atque ad illam acredinis a'z,uäv eveCtus , ut partim turbare humores re-

liquos , illisque vim quandam quafi fermentantem poffit inducete , cum

maligna quadam turgefcentia peculiari, cujus acrimonia falina, ac biliofa

vellicans totum inteítinorum ventriculique canalem mifere laceffit, lani-

atque , ut infurgant fpiritus, conftri&tisquefibris glandulas urgeant ad fe-

cretiones abundantes feri acris, quod tamen per eosdem humores feroci-

entes acres redatum eft in ftatum quendam fufionis, fub quo uno impe-

tu ad irritatos inteítinorüm parietes appellit ac protrudit, ftimulo mon-

flrante viam ; bilein i

ilis

E

turbis non otiofa, fed partim agente abundan-

tia fua atque acredine , partim patiente, utpote fuo ex folliculo fub illis

ftri&uris violentius excuffa atque extorta , uti & pancreatico accidit fuc-

co ,omnibusque huc confluentibus rivulis , qui omnes augent terribilem

hanc excretionem, partemque ejus conílituunt ; fic ómnia ad effetum

adeo violentum conípirant, fub ifta praecedanea in corporum pravorum

fuccorum cumulatione ac degencratione in ftatum peffimz corruptionis ;

neque mirum proin eft & furfum & deorfum ejici varias cruditates ac fe-

culentias , cum & talium humorumin ftatu illo fufionis maffze fanguineg

per colle&os acres & quafi venenatos fuccos (tales enim & in corpore

gigni poffunt fummeque exaltari ) copia adfit abundans , & confequenter

ftimulus ubique furfum , ac deorfüm applicatus ac laceffens indefinenter ,

neque videtur opus,ut recurramus ad volatilitatemacidam fpumofam, quae

efficiat ut fürfum , ac biliofam , qua deorfum urgeatur ejiciendus humor,

ille enim etfi fixiffimus fit, idem tamen efficiet , modo ftimulus irritave-

ritfatis fibras, ac ventriculi naufeam intendant cr&di corruptique hu-

mores, unde & nolim periltalticum motum circa duodenum velut divi-

*

fum &

-d33 ( 17 ) 8kf-

!

fum & alternantem fupponere, cum hzc actio excretoria violenta & fur-

fum, & deorfum motui periftaltico nulla ratione fit adícribenda, qui eft

:mmozus blandus naturalis ac tardus , hec vero omnia in his formidandis

cafibus atque exceffibus funt a fpasmodicis conílri&tionibus ventriculi &

inteftinorum, imo & partium vicinarum, qui convulfivi motus toto cc-

lo differunt a periftaltico.

Etfi vero iftiusmodi venenati quafi humores in corpore gignan-

tur, dietz tamen potiffimum erroribus funt adfcribendi faltem remoti-

'us, exceffibus in vino , ac copia ciborum promifcuorum , acrium , cru-

dorum , tempeftatum quoque noxiarum fubitis mutationibus , frigori, cre-

berrime zílivo calori excedenti , fru&tibus horzis, cucumeribus, melo-

nibus, l&iciniis, fungis , recentibus, acidisque vinis, prava cerevifiz, pur-

gantium ac emeticórum non re&o ufui, iisque minus tutis in fuübítantia

datis, &c. humores enim etfijam in corpore colleGti , plerumque opus ha-

bent aliquo excitante,quod & occafionem przbet eruptioni tali per modum

furentis cholerz ; ceterum a tali prava dizta fenfim quoque tales gignun-

tur ac curulantur fucci pravi,ut poftea fepe fine manifefta caufa oriatur

cholera etiam vehementiffima, cum fatis illi fuerunt cumulati , talesque

efferz humorum in corpore commotiones & turbz poffunt oriri citra

omnem alium morbum , cui tamen fzepius etiam accedunt,, uti febribus

tum continuis, tum intermittentibus , aliisque morbis, etfi probe diftin-

guenda fit cholera, ab evacuationibus aliis in morbis contingentibus, vel

Ífymptomaticis , vel etiam non raro criticis.

Szpe tales excretiones faci-

le cedunt remediis, humoribus tamen magis efferatis potius augentur a

remediis anxietates , quam tollatur malum, fi maxime remedia minus

E

«ongrua fuerint , ventriculo non grata, vel nimis ad(tringentia,ante tem-

pus opportunum exhibita , neque enim licet ftatim vi quadam cohibere

hos motus, has eje&iones, has furias,, fed indulgendum ipfis tantifper,

interpofitis fi liceat, ob continuos nifus roborantibus ; externis faltem

Ttrenue agendum,, fuccurrendumque naturz laboranti , fotibus calidis, li-

nimentis , inunCtionibus fpirituofis, balfamis, emplaftris , facculis, epi-

thematibus etiam theriacalibus; etíi fepe nihil tale ferat malum adhuc

ferociens , fed omnia refpuant egri, anxii fümme ; tentandum tamen fen-

fim fenfimque , an ferat aliquid ventriculus , an retineat quzdam in inter-

vallis, quod exiguis bolis, imo paucis pillulis tentandum , donec paulo

largiori dofi admittant bezoardica, confortantia , theriacalia, parego-

rica,

AHMEDis] fbf

—

rica , adftringentia moderata, anodyna blanda, nervina ac przcipitan-

[

tia; caute tamen omnia exhibendo , ne denuo irritentur fibre ad hi-

[

fus novos excentricos , prioribus vix fedatis, àc facile adhuc refidua dofi

quadam acrimonie im primis viis, quz nova materiam tragedie haud

difficulter fuppeditaret intempeftive irritata, inde & fumma, [i per anxie-

tatem liceat decubitus, quies eft commendanda.

Medici bumidam ,

E

Et hanc quidem cbolerasm vocant. fcriptorés

aliam quoque /zcaz allegantes , ubi ex turgefcente humore haud adeo

copiofo exfurgant flatus, refoluti in gas orgafticum, tinctum biliofis acri-

bus particulis, furfum latis, cum dolore ac diftenfione , alvi potius ad-

flri&iore, qui tamen ftatus flatulentus mox ip(is circumftantiis a. cho-

lera diftintifimum exhibet fymptoma ad colicas potius affectumque hy-

*

pochondriacum ablegandum.

Diarrbea vocabulum amplam

habet fignificationem , taiquam

genus multas fub fe compledens fpecies, qua vero flrictius ita dicitur

ä

alvi egeftio fluidior, crebriorque, eo ipfo ftatum denotat . przterna-

f

turalem , quo 'excrementa moram in inteflinorum gyris fufficientem

trhaentia eam fenfim confiflentiam nancifantur, qug commodz il-

lorum ílatis temporibus excretíoni faveat; in alvi igitur fluxu. fre-

quentior illa largiorque excretío fecum fatis oftendit, non eam in in-

teftinis traxiffe moram fordes , qua confiftentiam naturalem modumque

confüetum egerendi attingerint , fed ejici Iiquidiores , cum nifu nunc ma-

jori, nunc minori, quandoque fine torminibus, crebro tamen & comi-

tantibus illis deje&tiones, ac preprimis precedentibus ; ea excretorum fz-

]ä

pe quantitas eft, quz nulla ratione affumtis videatur refpondere , mirum-

que videri queat, ubi fordes iftz omnes in corpore latuerint. WVariam

vero liquida illa excreta indolem habent, feculentiis cum bile , cruditati-

bus ac fero, colorum fub fchemate variorum combinatis, varia quoqué

confiftentia, valde ferofis, liquidifque, fubinde in principio fpiffioribus,

fape & vifcidioribus, quafi mucilaginofis, fpumefcentibus , fcetore nunc

majore, rtunc minore ingratis 5*

egulariter non purulentis. Colores ex-

eretorum,ut diximus , variant ,

É

avent quandoque a bile, imo viride-

fcunt , referünt vini feces, fufco alias, cinereoque colore,imo & quafi ni-

gro corifpicuas, quod 4 medicamentis. martialibus ordinario obfervatur,

fi affumantur paulo largius

*

liquando & a corrupto fanguine

aámixto

1

humori-

(cujüs fupra de vomitu cruento meminimus.) S$ed & ab

?.;:äS

etiam in

bus in corpore corruptis, biliofis, aduítis quafi, ac putredinofis

Etü

gliis cafibus.

-H2 150 Bele-

Et(i vero non femper jungatuf vomitus, uti.de cholera.modo.

"

di&um e(t, notandum tamen fepe illum ad hos quoque alvi fluxus ac-

f

cedere ; ad minimum vix erit diarrhoza , ubi non fimul ventriculus ali-.

d

quid patiatur , aut plurimum conferat, imo fzpe & doleat, aut faltem de-

bilior (it, imminuto aut deje&to plane appetitu , unde cruditatés , harum-

que vifciditas, atque ex hac tanquam fomite aptilimo flatulentie , bor-

borygmi per abdomen fparguntut.

Inteftina fcilicet funt ventriculus quafi continuatus , ubi abfolvitur

chylificatio, chylique a fecibus fequeftratio , ut fic & reliquie ciborum

jam corrupte hic congerantur , afferventurque in anfra&ibus ilis usque

ad commodam excretionem , & aliunde quoque affluant admi(ceanturque

his feculentiis alii humores , ex bile, pancreatis fucco, glandularum

ex-

C

cretis varie combinati atque enati ; Horum igitur diverfi generis fucco-

Í

rum acrimonia plerumque evenit, ut fibrz motrices inteftinorum ultra

-

modüm irritentur, urgeanturque adpellenda inferiora verfus contenta

fua , quod contenta illa fua quoque mole ac pondere quafi efficere poflunt,

W

]

vel etiam corruptione fua ac turgefcentia fub putredinofa fatifcentía con-

ea

tra&a, mole (imul, flatulentia, atque acrimonia in ftimulando urgendoque

adexcretionem concurrentibus , etfi acrimonia frequentior videatur &

ls

przcipua: caufa , five biliofa illa fit, five acidior potius, aut alio acrimo-

nie ac cruditatis chara&tere tinCta ; plerumque tamen pracipua ratione

concurtit ad excretionem tam notabilem ftatus fufionis, qui ipfe impri-

mitur M.S. fub quo ftimulo in inteftinis continuo durante confluxus eo

largior feri tenuioris contingit, cujüs abundantia iteratz iftz ejeCtiones

conítant potílfimum ; fibrz etiam femel irritatz haud facile ad hanc re-

(

deunt.quietem , novo femper elatere nifuque urgentes contenta canalis

verfus inferiora.

Uti vero fibrarum inteflinalium.irritationes , imo &

J

tenfiones ac fpasmi diarrhais prabere anfam folent, ita idem a fibrarum

quoque fieri poteft relaxatione aut faltem atonia quadam , que promptius

quam par e(t dimittat contenta, imo & fenübilitate: jufto majore ob ten-

fionem fibrarum ac temperamenti calorem induGta ; f1 vero juxta fcripto-

res Medicos etiam ab obftrü&ione glandularum inteftinalium oriatur di-

arrheea chylum non admittentium, ut par eft , co ipfo etiam a chyli vi-

fciditate oículis fübeundis minus apta orietur , fi vero glandule illa plus

jutto fint agerte larga dimiffione feri dabunt.occafionem ; ita tamen ut

!

colorem rubellum fero quandoque inductum vix licea

dulä-

If

PA

t gb*-iflra glan

runt

j

- [ 2o] $kf«

rum laxiore apertura, fed þ—dtius a vafculis quibusdam ï'a—x;guineis füb fiïzï

humorum fufione ruptis deducere, aliqua cruoris portiuncula dilutius tin-

ginte feruim.

Fiunt vero iflz diarrhoez vel continuo magis , vel per periodos ,.

etiam fLatas, gravius , leviusve , pro caufarum ac fubje&torum varietate j

nunc enim a diztz erroribus cibique & potus Copia oritur , aut qualitate

illorum acri , acida ,. humidiore ,. corruptiori ac fermentationi obnoxia 2

lubricante , dulciofe ac cum bile turgefcente ; quo & affumtorum pin-

guedo exfuperans , falfedo , vis laxans, feculentia cerevifiz , aliaque per-

tinent vitia, turbis in corpore excitandis apta , quo & terror, timor, ira,

aliique animi' affeCtus: cooperari egregie ac vim habere ingentem folent ;

purgantium quoque abufu talia: poffunt evenire, imo & a refolventibus

medicamentis aperientibus & nitrofis,, imo & fubinde per accidens ab:

ipfis opiatis ; ut deacribus venenatisque: affumtis: taceamus..-

Jungitur diarrhoca cumy aliis morbis quandoque fymptomatice ag

non fine ingenti periculo, quod in malignis febribus , variolis , morbillis,.

in phthifi confirmata trifli patet experientia, hydropicisquoque non fem--

per falutaris ,. acinfefta: puerperis ; infantibus frequens: fymptoma ,. fub:

dentitionis maxime: comatibus ; pejor ,. torminibusque comitata ingenti-

bus:cum: feces; viridiores ac fpumefcentes: fuerint..

Quam autem diar-

rheam vocant fhexaum: bepaticum , iníenibus obfervatam , ubi excer-

nuntur rubicunda: inflar loturz carnium ,. illa vera. diarrheeze ordinariz ,.

fpecies: non eft,. quippe conjundta cum atonia vifcerum ac inteflinorum »

& cacochymia fanguinis incorrigibili plerumque, fenili marafmo eum flu-

xum: fere ordinario: comitante ;; neque id: vocaveris: diarrhocam ftri&to:

hoc fenfu ,. cum in paralyfi alvus dimittit: involuntarie feces , ifle eninz

ftatus.inteftinorum alius quoque eft , aliamque agnofcit: caufam..

Interim tamen & critico morbis füpervenit modo diarrhoca, uti

continuis etiam febribus , im certa. earum (pecie epidemice graffante fa-

lutariter eam fuperveniffe crebro- obfervavi 5. fic innumeros. etianr. alios

morbos fubinde folvit ; & folatur quoque. moleftias: varias hypochon-

driacorum (etfi eas quoque: fepiffime aliis: im cafiBus augeat:) aliis vc-

ro falutariter quoque. evenit ,. fub' ipfis: tempeftatum. anni! mutationi-

bus , aliis dato tempore diarrhea. quodam natura robore correptis

non fine commodo valetudinis,. aliis: vero. utile. hoc fuo. modo malum

anoleíte. tamen fercntiþps- nec tamen: vi quadam: impedire. ac tollere au-

den-

-MSCir)8 —

d

"

dï*.h't"ibüs;- quod tamen ob nimiam ipfis grave eft frequentiam ,þ

þprærfcïrva;ïä'

ex una parte, debilitans naturam ex altera..

uidam laxantia primo ponunt loco ,. fed exiftimem ea caute effe

danda , nec ordinario requiri ; przferunt vero, ubi neceffaria vifa fuerint ,

thabarbarata ; adítringentia prudenter adhibenda, quod & valet de the-

r

riacalibus , Ítomachica, roborantia , abforbentia , acidum corrigentia , ter-

re3, mucilaginofa,. gelatinofa , blanda , vifcidula nom tenacia, admodum

conferunt, opiata caute danda , neque cito ac intempeflive conftringenda

fluxio

*

5

externa topica abdomini applicata , balfamica ,. emplaftra &c.

commendantur : quies vero & diate regimen cautum, ac moderamer

juftum: animi affe&tuum. maxime conferunt & curando & prafcervando.

'Tanta veró cum fit diarrhaez varietas, tum ratione caufarum ,

£um modorum invadendi , & excretorum quoque ipforum , facilé quivis

agnofcet, poffe fpecies ejus ingenti numero, ac plures omnino , ac qui«

dem recenfentnr hactenus agnofcunturque a Medicis, à circumílanriis va-

»

fiis denominari' ac ftatui etiam. novas, fiquidem multiplicare feries rtu-

merumque morborum Medicinz judicaretur profcuum; cum autem pru-

dentior Medicus pro ipfiusdiarrhocz varietate hzc facilé diftinguat ,. ne-

que fine experientia multiplici diftinguere fatis poffit ,. facile patet , on

opus eft,. diftin&ionibus tam folicitis horum: affe&uunr ,. cum ne ii qui-

dem , qui vulgo in libris Medicis ditinguuntur exaCte, noti fatis fint ac

confenfu. quodam univerfali-definiti , unde evenire folet , ut vix: eádem

ratione defcribi vel poffint, vel foleant , fed ab aliis aliter. fere definian-

tur ,. concipianturque ;. Liezteriam ac Coliacam. intelligo , fpecies diar-

rhoz: haud adeo inter fe quoque diverfas . & vel folo' egerendi modo ac

tempore , aut aliqua egeftorum diverfitate quoque diftantes ; fic enim

:w

Lienteriam.in: excrétione: intempeltiva , vel in Jzvitate inteftinorum ,. &

cocliacam in gradu: quodammodo mitiore , ventriculo: compatiente: quze-

runt ; quanquam iítis fubtilitatibus haud indigeamus » poífimusque u-

trumque affe&tum füb' urro: comple&ti ,. facilius fic diftin&tum, cui & di-

ftin&a competat idea , diarrheez" fpeciem in eo agnofcentes,, quam fi duos

inani exgieia: diftin&tos. quis: velit concipere., atque: eo ipfo difcentes

confundere.

Iíte igitur affe&us à diarrhcea non folum differt ipfo egerendi mo-

do & tempore ,. cum fiat. illa egeftio mox poft affumtionem ciborum ,

quanquam. maxima hicin cafibus individualibus: occurrat differentia, &

C 5

ingra-

ISS D 22 185f-.-

i gradibus , cum fint qui moxà cibo f(umto cogantur deponere alvum,

credentes fe cibum modo affumtum mox ejicere, cum tamen non excer-

nant nifi excrementa diu ante colle&a, & fatis pro morbi ratione cocta;

alii vero cibos quidem conípicuos non egervnt, neque tamen feces fatis

cocione moraque debita fubactas , alii autem. cibum ne immutatum

quidem fatis egerunt, & longe citius, quam fuiffet excernendus ; etf fe-

pius hic fallantur-ægri. , cum talia etiam qqandoque egerantur , qua rpu-

tationem non facile fübeunt., vel ob tenacitatem, vel ob rationes alias.

Rariores vero funt cafus, ubi omnis generis alimenta agnofci poffint ad-

huc immutata in excrementis, colore, odore , & fiqui fint fingulariter cu-

riofi, fapore fuo fervato , qua tamen alias facile concoquuntur. . Id fre-

quentius fuerit , non fatis coCta effe excrementa, aut debita mora ad con-

fiftentiam ac faetorem naturalem redu&ta, fed cruda, & ferofa , liquida,

femicoda, aliquando albentia, unde chylofa dicitur diarrheea, foetore jun-

&o peculiari , & à naturali differente; neque femper (quod folent fcripto-

res plerique fupponere ) absque omni dolorum moleftia iftz eveniunt ci-

tatz- dejéctiones , nunc diutius ; nunc brevius durantes quandoque & per

periodos aflligentes , vix ulla excepta etate vel fexu.:

".^. Adéoque nunc majus in ventriculo exiftit vitium, nunc vero in in-

teflinis, in ventriculo quidem, fi ille atonia laboret , aut inertia menftrui,

ut fic cibi nec tritura debita fubi

o

[0]

antur , nec efficaci extra&tione in chylum

abeant laudabilem , in inteflinis autem , fi illorum fibre laxiores veterum

illam famofam facultatem retentricem lxfam reducant in fcenam, revera

enim inteítina lubricitate fua. feu lzvitate, quam vocant, inepta funt ad

concedendam fufficientem fcybalis moram , fed ea finunt elabi femico&a;

crudioraque ; five & concurrentibus ad effedum vel defe&um potius

hunc utrisque feu toto alimentorum canali, mec ventriculo nec in-

teflinis moram ingeítis neceffariam relinquentibus aut confervare va-

lentibus, ut fc crudior exiens ex ventriculo ad inteflina cibus haud

füba&us, magma formet crudum vifcidumque , neque ibi. proba acu-

endum feparandumque bile, neque à laxatis retinendum fibris, imó &

$s

quandoque ejiciendum ab irritatis , ob ipfum quem corrupti cibi. con-

cipiunt acorem.. Sequiturhoc malum poft morbos varios , debilitate

indu&a ventriculo & inteftinis , eorumque fibris in elatere tonoque fuo

quod & poft febres varias, & dyfenteriam, & diarrheeam

graviter lzíis,

quoque vehementem aut choleram evenire poteít 5 alias errores diztz

graves & multos non raro fequitur, unde in ventriculo chylificatio ob

ejus

«ds8 [ z;*js-ä«

gjus 'debilitat*ioh&m leditur, in inteftinis tonus vehementer im'mi'nuïiuf;*

praprimis ingeftis efculentis , potulentisque acribus, facilé fermentefcenti-

Difponic

bus ac pütreícentibus acidis; immaturis, valde pinguibus &e.

quoque eo crebrior vomitus ventriculum valde redderis [flaccidum 5 alix

quoque fyftematis nervorum debilitationes ; ac fpirituum exhauftiones ,

ac dejectiones , robur enim fpirituum fibrartumque requiritur ad co&tio-

nem cibi abfolvendam, qua f1 non abfolvatur rité nec. egeftio naturalis

fubfequi poteft ; unde facile patet ,. nimia liquida ; lubricantia , ac frigida

nimia affumta fzpe fieri caufam iftius anomalie in excernendo ,. qua fi

duraverit diutius debiles reddit egros, abfumit earnes , cacochymiam in-

fert. fuccis corporis, unde graviora , ni fuccurras tempeltive, metuenda

fun.t, chronici fcilicet , gravilfimique morbi ; cachexiz foboles.

Remediís adftringentibus fanatio non abfolvitur , nüde fcilicet tas

libus , fed potiffimum ftomachica temperata, roboraritia, aromiatica mi-

rP

tior, abforbentia, tersea iftis mixta, imo & prudenti applicatione mar-

tialia, comprimis ii tindtüris melioribus , etfi ne exclufo quidem ferri in

alcohol reda&ti fubftantia in minimis dofis , jun&is cum ftomachicis, con-

fortantibus , catminativis ; namque & hanc fcenam flatus ingrediutitur ,

imo fiilli incipiaht iterum expelli fub ru&uum fchemate, fpem afferunt

novam redeuntis paulatim tori fibrarum hactenus timium languefcen-

Éxterna ex iisdem defurnuntur claffi-

tís, néc flatus propellere valentis.

bus, iri balfama, eniplaftra, cataplasmata, linimenta, facculos &c. effor-

manda; de clyfteribus difquirunt, an profint ? commendant aliqui lenes,

ac leniter proin detergentes , qui fi parci fint qua dofin, & confortantes

tónicique quà irigrediefitia non ubique excludentur ; ordinario plus forfan

»ócituris illis ii alvuni injectionibus, fivel lubricantibus, vel acribus aut

ftimularitibus coníterit,cüi enim bono fub egeftionibus nimis ftimulandum

fit, vix apparet ; probá vero dizta pluripum conferet ad füblationem mo-

leftiz illius , pátcior cibus eupeptus, axactumque regimen qui res omnes

non natürales, etiam animi corporisque motus , neceffitate indifpen(abili

sgris inungenda ünt.

Dyfénteria elt inter alvi fluxus

maxime Formicïahdä- atque conjun-

&a cum maximo periculo, cum jungatur plerumque cum acuta & con-

tinua febri, eaque mal

iminetur.

igna fatis , ficque duplici ex capitg pcriculum vitz

Unde patet ana

logifrnum inter dyfg'mefi.,ür; & hypercathaff;m n('m.

ómni-

di3 ( 24 ) $kf

:orim'ïmoda niti fimilitudine ; cum enim hac oriatur a purgantibus nimis

violentis , nimiaque dofi exhibitis, five illa ex hellebororum, five colo-

cynthicorum, vel & produ&ctorum antimonialium in fubftantia cumpri»

mis exhibitorum finiftro oriatur ufu , & proin in principio fine febre oria-

tur ab erofione inteftinorum eorumque nervis vehementer laceffitis, illa

'€ contrario incipit cum febrili horrore, ac calore mox fefe exferente , utut

in principio erefio in canali inteftinorum locum vix habeat, fed demum

fub mali progreffu & incrementis foleat fubfequi. Interim tamen evidens

eft , effe inteítinis dyfentericorum graviffimam fibrarum nervearum irrita-

tionem ab acribus, qui ibi ftabulantur pravisque fuccis, quo & accedit fu-

fio fanguinis, ferofieque portionis ad iítos ftimulos primarum viarum

FE

quafi propulfio abundantior , uti fimul plurima in inteftinis vafcula fan-

guinea rumpuntur, fuum fundunt laticem vitalem ficque tingunt feces ;

ita tamen ut ordinaria non fit glandularum & vaforum in intellinis colli-

quatio quafi, quz vix ni(i in malo funeftiori ejusque dXp$) accedit, eti

erofio levior in iis quoque poffit evenire, qui evadunt, cum maxime vil-

lofa canalis tunica diu fatis protegere valeat intimiores membranas inte-

linales, nifi nimia fiat acrimonia , uti fepe nimia & prorfus corrofiva

fit.

Sive jam gignantur in corpore fucci adeo venenati & pravi, tantas

in fanguine turbas , tantasque in inteftinis vellicationes producere valen-

tes, five a manifeflis dietz gignantur colliganturque erroribus , talibus

improvide ingeftis, quz facile acorem, fermentefcentem turgefcentiam,

ac putredinofam difpofitionem in cavitate inteftinorum fübeant, acceden-

te cumprimis bile jam antea pravé difpofita, acriore , tenaci, fixiore, fe-

roque acore cruditatum corrofivarum tincto ; (1 maxime aliz ad excre-

tionem viz haud pateant, ac tranfpiratio cumprimis infen(ibifis cohibea-

tur fübitó aut diutius ; nihil vero potentius illas difpofitiones pravas o-

mnes deducit in actum, quam miafma, malo jam graffante , hauftum,

corpori illatum , quod potenti(fime ac celeriter fuccos corporis tum in

fanguinis maffa , tum in inteftinis in fui motus leges cogere ac corrum-

pere valet, febrimque ac turbas accendere ac commovere.

Tuvante cumprimis aítu ac fervore athmofphzrz , humores adhuc

mazis fundente , & ad eflluxus difponente, quem fane mallem accufare,

quam szrherem peregrinum, cum &ther ubique penetrans vix ullibi que-

at efíe peregrinus , ubique fcilicet eo ipfo perpetuo domefticus ,. & fem-

per idem. Fru&us vero malum quandoque cudere mirum non erit illi,.

qui

-52 ( r Bf

qui fermentantem horum attenderit indolem.

Quid obítat igitur, quo

minus his turbis febrilibus excitatis , hac humorum acerrimorum fufio-

ne, hac inteftinorum irritatione accedentibus , omnia in deterius ruant,

ipfe fanguis putrefcere quafi ac. pati vixgm'w incipiat, refolutis mixturz

vitalis vinculis ac principiis , inteftinorutn concava fuperficies arrodatur ,

muco illo tomenti quaft organico (uti Loewenhockius eum vidiffe fe ait)

abluto, abrafoque, vafculis fub orgafmo humorum & aggeflione hic fadta

paffim ruptis (neque enim capio qui vel ofcula faltem eorum aperiantur ,

quein cavum inteftini non hiant, multó minus qui tranfudare per cana-

liculos fuos poffit fanguis:) & ab acrimonia quoquefi jam nimia illa fue-

rit erofio, irritatis fimul graviffimé nervis, ac fatigatis iftiusmodi irri-

tatione perpetua abfumtisque fpiritibus , adeo ut aggefto uberius huc fan-

guine inflammatio tandem fuis gradibus gignatur , imo fi res in pejus ruat

gangrena ipía invadat inteftini canalem tam graviter lzefum erofumque.

Unde & in defunCtorum cadaveribus reperta funt inteftina muco fuo

nudata, intimius eroía, inflammata, cum putredinofo fetore &c.

fi

veró evadant egri, fzpe quidem plené curantur, ubi tamen pejus fuit

afperiusque malum, gravia poft fe trahit alia (ymptomata, acrimonia fcilidt

non omni eliminata, nec fubjugata, hinc & fcabiofz efflorefcentiz per-

tinaciores cacochymiz , imo cachexiz graviffimz in oedemata, ipfumque

terminandx hydropem ; lienterie quoque & aliz primarum viarum de-

bilitates ac coctionis lefiones fequuntur haud infrequenter.

Si veró. dyfeuteria corripiat aegrum , dubites quid prius fe exerat,

febris ne an dejeCtiones, mox enim in principio frigore aborto, calor füb-

fequitur, ortis fimul deje&tionibus frequentioribus, quze & numero &

copia augentur , dolore abdominis increfcente , torminibusque umbilici

potiffimum regionem gravius affligentibus , fen(imque augmenta capien-

tibus.

Numerus dejectionum incertus eft , frequenter tamen admodum

effe folent una die 20. 30. 40. 5o. vicibus recurrentes , inzquali fordium

mole cje&ta , aliquando frequentia imo continuitate quafi choleram z2mu-

lasur. Anxictas & inquietudo ingens cít, fomnum tantz turbze non

admittunt fed continuis zgros vigiliis fatigant , urget (itis, & fi bibant

augetur vis dejectionum , frequens cft pulfus ac celer ; ficcitatem faucium

adcífe mirum non eft, imo ardorem in ftatu adeo febrili , imo inflam-

matorio, unde & ipfas adjungi petechias ajunt fcriptores , quz tamen,

exceptis cafibus fpecialibus epidemicis hos affetus forfan aliquando jun-

gentibus,

-dd8 ( 26 ) Sbf-

gentibus, vix fuerint vere petechiz ,"f—ed exanthemata potius fane(ta ;

teftantia de prafenti jam inflammatione interna, exferente fe jam in peri-

pheria corporis gangrena imo fphacelo & putredinis initio per ifta ftigmata

quafi jam mortificata.

uz excernuntur non femper eadem confpiciuntur, funt aliquando

excretz feces tindt fLriis fanguineis, vel guttulis confperíz, vel maffu-

lis coagulatis mixtz , vel uberiori fanguine perfu(z , tin&te , imo mcero

fxpe & largo fanguinis fluxu formidandz ; adeoque rubedo illa varia ege-

florum nomen dedit malo, etfi non femper illa rubeant, unde & alba

rarior habetur, cum chylofz quafi ac latis emulz dejectiones apparent ;

verum alia eft ratio illius quae frequentior eft deje&tionis feculente non

cruentz quam albam vocant communiter (Dbie toeife SRubr) non intel-

ligendo fimplicem diarrhecam, aut. cocliacam , fed talem dy(enteriam in

qua ceffante jam apparente prius cruenta portione ejiciuntur feculenta,

flava, viridia, pituitofa, imo vifcofa quafi membranacea , purulenta varia,

variegata, foctida, imo nigra fecedunt, funefto plerumque eventu, etfi

magnas etiam portiones talium mucilaginum obíervaverimus ejeCtas, e-

vSüentibus tamen zgris, uno pracipue notabili, ubi crediderat fervus,

inteftini longiorem portionem ejeCtam effe ab zegro ; neque etiam omnes

cruentz dejectiones habenda funt ftatim pro exquifita & vera dyfenteria,

cum potiífimum hypochondriaci varias hic pati poffint anomalias ob h-

inorrhoidum (tatum varium & intricatum. — Dolores funtplerumque in-

tenfi, nec remittunt tormina nifi per intervalla, imó malo fepe ceffant

omine, fenfu quafi inteftinorum véxggew jam patientium ceffante.

Epidemium plerumque malum eft & contagiofum valde , frudtuum

abufui fepe adícribitur, ac zftivo foli adurenti ac fundenti humores, nec

fexui , nec ztati parcit ulli, robuftoribus fpe pra aliis qui videbantur

debiliores & magis morbo impares füccumbentibus.

Aliz quoque anni

partes non penitus excipiuntur; negandum tamen non eft vitia diztz plu-

rimum contribuere , magisque etiam difponere ad fufcipiendum contagium;

et(i multi quoque corripiantur a noxiis folicite abítinentes, aliis liberis ,

qui maxime hoc in genere peccaverant, omniaque ingefferant promifcue.

Accedit fepe vomitus moleítiffimus , cardialgia, ventriculi quoque rofio-

nes & ardores fingulares molefli , (ingultus peffimi ominis fi in ftatu mor-

bi graviffimo & ab inanitione quafi fuperveniat, indicat enim fibras & lan-

guidas, G irritatas , ac inHlammationi füccumbentes , minus periculum

ioret, fi talis orietur fine gravibus ilis concomitantibus fyrmptomati-

bus,

ia ( 27 ) 8kf-

bus , faltem poft fu

mtum cibum vel potum , ob ventriculi tum debili-

; ru&tus habent pro bono omine, quod obtine-

tatem «X teneritudinem

bur novum expellendi flatus acqui-

bit aliquando , cum indicat fibras ro

rere, poffunt veró etiam à fpasm

odic

a erifpatura ventriculi furfum adigi

dent ; funeftum. maxime fignum funt ,

ructus, & tum boni nihil porten

virium nimia & fubitanea dejeCtio infignem notans etiam quà

febrem

&iones involuntarie zgro non amplius

jun&am malignitatis gradum , deje

advertente fponte quafi profluent

e feculentia, potiffimum fatale frigus

extremorum glaciale non fine madore. . Menfium fluxus accedens nunc

ere malum yifus eft, nunc minuere. Monuimus vero jam fupra dy-

aug

fentericos non e

fle qui ab hemorrhoidum ftatu vario cruentas quando-

queP

atiuntur deje&tiones , vel qui ob cafüs , externasque violentias cruen-

tas fedes patiuntur ,

aut quibus fub diarrhoea fimplici aliquid extorquc-

tur rupto forían vaículo uno vel altero fanguinis.

Moleftiam morbi valde auget fymptomafpe urgens,nempe. — Tezefjmus,

feu conatus egerendi feces continuus ac dolorificus , fruftraneus fere,

at femper urgens, fatigansque 2grum

, dolore fepe vix tolerabili, non

Notum eft dari quoquetenefmum

(ine procidentia ani fphinGtere laxato.

ab hamorrhoidibus vel cecis velaperiendis ortum ; ortum quoque fu-

binde ab ufü aloeticorum remediorum ; quod & calculofa difpofitio non

infrequenter efficit, X vitia uteri ; imo & vermes, maxime aícarides ,

moleftiffima morficatione fua animalcula, imo & ab acrioribus humo-

ribus ac flatulentiis in diarrhocis &c.

Nosffolum confideramus fympto-

ma dyfenterie dolorifcum illum fummé tenefmum, cui opponege fo-

lemus vapores demulcentes laCctis cum émollientibus coCti, fuffitus pa-

regoricos, clyfteres febaceos prudenter applicandos, quietem quantum

.

licet fub ifto malo inquieto

5

potiflimum vero ipía remedia dyfenteris

oppofita, de quibus mox agemus breviter,

fi prius ratione tenefmi id mo-

nuerimus , fummam illam acrimoniam exa

ltatam tam enormiter ftimula-

umorum non amplius prafente,

re ad egeítionem etiam inanem , mole h

fibras, precipue a continuo illo ac diuturno tranfitu nudatis quafi fibris ,

mucoque abrafo , uti in ftranguria vefica perpetuo urget urinz excretio-

nem vix guttu'is quibusdam prafentibus; nec tamen omnem tenefmi

vim au(im arceffere ab elatere fphineris irritati , extimaque parte fola in-

teflini redti nimis irritata, cum altius etiam applicefitur ifti ftimuli to-

tumque redum inteftinum graviter aingatux'.

Medendi methodum quod attinet ; dyfenteriz principio quidam

inevi-

D z

-44$ (2 ? Bbl

inevitabili neceflitate opponunt purgans five laxans mitius, vel x rhabazba-

tatum , neque vero id vel tutum adeo vel neceffarium er

*

it ideó , quia raró

in primo ac veró principio vocatur Medicus

cum zgri tum adhuc non cre-

