dant fe tam gravi morbo incipese laborare , fic tranfit fane prima ac tutior

periodus opportunior huic rei. VenzíeCtionem vix fuaferis ; praftant

bezoardica, diaphoretica temperata, demulcentia, confortantia, blande

adítringentia ac abforbentia fimul, terrea mitiora, theriac

alia prudenter

data, paregoríca, papaveracea, cordialia ,

nervina ; clyíleres rarius exhi-

bentur , etíi febacei faltem fuerint.

Externa roborantia non nimis calida

poflunt adhiberi. Sed quid de emeticis dicemus , haud, facile exhibenda

illa! f1 vero hypecacoanham excipias, etiam nos illam excipiemus in hoc

morbo, etíi jam fa&ta fit Emeticum quafi univeríale in omnibus morbis;

cujus tamen & mole(liores vidimus effe&tus. — Vim radicis in curanda dyfen-

teria nemo negabit,fateamur tamen neceffe eftjipfos etiam Gallos faffos effe

in exercitu iplorum vim fuam haud fatis exercuiffe celebre fpecificum, magna

in copia hoc fcopo colle&um ; requirit vero &cid in applicatione circum-

fpe&tionem multam, quam & ipíi illi primi c

jus commendatores agno-

Ícunt effe neceffariam, ne intempefliva, promifcuaque exhibitione plus

noceat quam profit ; de quo aliqua non inutilia leguntur in materia me-

dica Turnefortiana &c.

De Affectibus quibusdam aliis ad Abdomen relatis.

"Abdaminis dolores a variis. ade caufis pendent , utfüb uno fchemate

comprehendi nequeant, affe&tus enimr

quos haétenus fumus contemplati,qui

alvi fluxu egris molefti

funt ac funefti fepius, ingentibus etiam doloribus

ftipati funt haud raró, nunc vero illam potius dolorum abdomen torquen-

tium fpeciem allegabimus ac contemplamur penitius pauló, quz fine alvi

fluxu infeftat abdomen, Colicam fcilicet ,ubi non vaga quzvis tormina ac

leviores lancinationes intelligimus, frequentiffime variis fub occafionibus

in abdomine perceptos variasque ejus regiones perreptantes , fed infi-

griores illos , quos colicos vocant, nonnunquam ommnem infimi ven-

tris ambitum occuparites , aliquando u

mbilici potiustorquentes regionem ,

alias ad latera quoque fe extendente

s, vario dolorum fchemate fefe ma-

nifeftantes, nunc pungentes &

lancinantes ,. nurc diftendentes & quafi

fecantes, nunc inff&a quafi

fpina terebrantes ,, nunc vero cum ardere ro-

dentes , aut tendendo lacerantes , imo & conflringendo torquentes.

Elt enim cum Cvlica ifta ita comparatum , ut illa fpecies fub fe com-

prehen-

n AELZEE

þ;ghen dat plures, ad quas quidem haud pertinere videtur Colica dicta

mephritica, qdam vocant illam qua conjungatur cum calculo in tenibus,

ureteribus, aut vefica harente, cum dyíuria combinatam, aut quz cal«

culum vel antecedat vel fequatur , ifti enim dolores ncphritici funt omnes

etfi mentiantur colicam, orti quippe a folido illo calculi ftimulo nervo-

rum plexus maleé habente, gravifimosque hinc excitante dolotes, qui

nec céffare folent, nifi irritans illud, crifpansque fibras vel fabulum, vel

lapilli parvuli, afperique, vel majores calculi removeantur ac transeant,

fic enim irritatore fublato ftimulo ceffent illi nephritici dolores.

Neque peculiarem. agnoícemus fcorburicam Colicam (faltemi in

noftris haud adeo difrinctam regionibus, ilam enim facile reduxerimus

ad biliofam, etfi difficile fuerit determinatu, an tota doleant inteílina,

an veró mefenterium, uti diftinguunt autores: ) vel ad .fp.asmodicam quo-

que in quantum ajunt parefin ipfi fuccedere, & dolores articulorum.

Id certum eífe exiftimamus dari Colicae Flatzleztam ,cum inflatione di-

ftenderite , tenfiva nunc in epigaftrio magis, nunc in hypochondriis , vel

G epigaílrio , imo omnibus his locis fimul, cum vel fine vomitu , flati-

bus conítri&is ac conclufis ut nulla ipfis pateat via, unde tanti dolores ,

diftenfiones, ac intenfiffima tormina, cum cardial

gia etiam junCia, n

&ibus aliquod levamen afferentibus , fà fuccederent.

Neque aliam quam obfervamus Colice fpeciem malé vocaveris

biliofam, in qua calori intenfiori junguntur dolores, fiti, vigiliis, pro-

flrato appetitu, aliquando & vomitu, & fingultu, & ru&tibus quoque

jun&is cum oris fauciumque ficcitate , dolore lancinante, fcindente, arden-

te quafi. — Et fpasmodicam quoque non poffumus non addere, in qua

plexus nervei potiffimum afficiuntur, indeque ftridture fpafmodice na-

fcuntur fumme dolorifice , cum alvi obfiructione pertinaci, ad quintum,

fextumque protenfa diem , ut ne flatus quidem ullus vel fuppofitoriis vel

clyfteribus etiam elici queat , doloribus interim incredibilibus, urgenti«

*

bus, ftri&oriis, lancinatoriis fer& ad deliquia usque, accedente vomitu,

cardialgia quoque, & fingultu aliquando , umbilico verfus dorfum retra-

&o ut foveam formct regio ejus vel pugnum admittens, cum anxieta-

tibus precordiorum , terroribus ac faccufhonibus, celeri, agitatoque pul-

fu, palpitante corde, urina tincta ; hzcque fane colica reCié tractata gle-

nius curatur, ab erroribus veró , nimiis animi moetibus, vino conceffo,

exhibitis purgantibus gravifiima ingruunt mala, aliquando gut&à íerena

magis tranfitoria ac fpalmodica, motus convulfivi variüi, particulares ac

Univei-

D,;

'o $832 ( :0 ) 8&f-

/

univerfales, ac tandem frequenter parefis.

Et hujus Colice fpasmi di7

ftinguendi funt ab illis, qui dicuntur ab authoribus adeffe in omni colica,

ftimulo nervos pungente, laceffente, iritante , unde crifpentur fibre, con-

ftringantur varié , tendantur , dolorisque fic forment fenfum colici; hoc

enim fenfu omnis dolor colicus habet aliquid fpasmodici, cum & flatus

& acres humores nervos ita commovete ac irritare poffint , ut tendan-

tur pratetnaturaliter , ac fuüb illa tenfione ac ftrictura fibrarum dolores

oriantur Colici in partibus valde fenfibilibus.

Ila vero ultima Colica

fpecialius ac majori titulo dicitur fpa(modica, five jam oriatura pravis,

qui colle&i genitiquein corpore funt, fuccis nervos graviter pungentibus ,

five à remediis faturninis, vinisque inferatur lithargyrifatis , unde illam

frequentiffimam, terribilem, cum recidivis, ac pertinaciffimam vidimus.

Quando ergó dicunt autores , effe in Colica fpasmodicam fibrarum nervea-

rum tenfionem ; tum in mefenterio, tum in inteftinis, quà totam illorum

x

fubítantiam , id in genere intelligendum de colico dolore

à quacunque

caufa orto , cumprimis vero & quafi xar' s£exzv de fpasmodica exqui-

fita longe pejore & veré maligna.

Nihil potentius fibras ftringit, incitatque , ad fpasmos terribiles,

quam faturninz moleculz , hinc tanta alvi occlufio, tanta ftriCturarum vis

& dolorum exquifitifümorum pertinacia, non nifi cum fpasmis illis cef-

fans. Reliqui dolores Colici & a flatibus diftendentibus, & ab acrimo-

nia bilis exaltatz quafi qua falinum füum ftimulum, aliisque humoribus

corruptis ac cruditatibus poffunt oriri, five acrimonia ad acidorum magis,

five aérium aliorum , imo & enixorum pertineat claffem ; fzpe tamen

etiam jun&a acrimoniz vifciditas ad pertinaciam plurimum contribuit.

De vermibus haud dicemus , qui fui generis quoque tormina varia ac plu-

rimaexcitare valent, filibeat ad Colicas quoque referenda, ad minimum in

demortuis Colica vermes detexit fectio anatomica, five dein caufa illi

dolorum unica & vera tum fuerint (ive non , inventa quoque inteflina

inflammata , imó & erofa, que tamen facilius effectus quam caufa mali

fuerint. Venena (ané graviflimas Colicas, fed & inlammationes &fpha-

celum brevi inferunt.

Hoflerica Colica fuo modo etiam fpasmodica eft, eodemque tra-

&tanda modo.

Biliofa icterumque quoque poteft adícifcere, variamque

cacochymiam.

Modus terminandi eft dolorum ceffatio, fecibus flatibus-

que , v? iterum patente, acrimonia ac humoribus fermentantibus fuba-

&is, fpafmo ceffante, ac redeuntibus ficad quietem priltinam fpiritibus.

Caterum

-936 ( 315 88l

Caterum remotiores atque occafionales caufz plures funt , anfam prebere

)

poffunt cibi vifcidi, lenti, dyfpepti, duri, ficciores, legumina; piíces, ova

indurata , cafeus, prava cerevifia , acida acimmatura vina, cohibiti flatus,

atque excrementa alvi incaute retenta j acria varia , generofa etiam vina

fi quantitate, excedas ; affe&tus vero animi potiffimum intenfiores , fri-

gus externum , cohibens tranfpirationem infenfibilem. &c.

Inter remedia anticolica commendantur alvum emollientia , laxan-

tia, & aperientia , circa qu& tamen cautelis opus eft, laxantia enim pro-

prie dicta haud facilé admittent graviores Colice fpecies, imprimis fpas-

L

modica, facilé hinc in parefin precipitanda

?

nec biliofe promifcue

eaconveniunt. Purgantia nulli opponerem Colicz in paroxyfmo. — Cly-

fteres veró utiles , maxime blandiores.

Carminativa ubique re&te ad-

hibentur , temperata fcilicet , nec cxceffive calida ; anodyna cauté dan-

da, maxime in fpafmodica colica, qua ea fortiora impuné non fert

papaveracea , paregorica , nervina, bezoardica, refolventia , emollien-

tia, blanda, gelatinofa balfamica , conducunt interné , externéque in

balfamis fcil. linimentis , emplaftris, unguentis, facculis, fomentis. Co-

lice confiderationi conjungitur meritó evolutio paffionis Iliacoc, vel Ilei,

de quorum diftin&ionibus nunc non eft quod dicamus, an differant gra-

dibus, an circumítantiis & fubjedto, res enim in fe peffima eft & peri-

culi fummi. Gravis quippe dolor, tormina enormia, alvi pertinaciffi-

ma obflruádio, fecibus nulla arte promovendis , fimulvero urgente vo-

mitucontinuo. Kixcque contingunt vela vulnere inteftinorum , & fre-

quentius ab hernia incarcerata qualicunque, quod malum nifi cito occur-

ratur, minari folet exttema , tumore duro, pertinaci , ac renitente, fimo-

ram traxerit , haud facile removendo 5 vel etiam fine hernia talis dolor

pertinax & adílri&tio adeft , occupante dolore dextrum Hypogaftrium ;

alvus pertinaciter clauditur, neflatibus quidem dimiffis , vomitusque cre-

ber ejicit ventriculi atque inteftinorum contenta, cruditates , bilem cor-

ruptam , phlegmata vifcida, imo tandem in Ileo , dicto miferere, nigra,

Venter durus. eft, tenfus, convolutis conflrictis-

foctentia , ftercoracea.

que varie inteftinis , flatibusque diftentis , pulfus eft frequens, debilior,

appetitus evanefcit, jungitur anxietas , fingultus, urinz retentio , con-

vulfivi tandem motus accedunt , artuum frigus intenfum, tandem mors.

( ni(& referetur alvus vel inteflina redeant per proceffum in abdomen )

inflammatione inteftinorum in gangrenam plerumque abeunte fphacelum,

poít frigidos füdores, virium plenariam exhauflionem , deliquia &c.

Eveni-

edss [ :2 ] 955

Eveniuntque talia poft Colicas , auc inteílino in herniam infeliciter elapío

nec ftatim repofito, fed fenfim irritato malo ac inflammato ; viam eó

flernunt varii affe&tus , vitiadigeftionis , morbi hypochondriaci , cacochy-

miz, adítringentium & flatulentorum abusus , varii errores circa resnon

naturales , motus fortior, ingefla varia abfurda obftruentia maximé in. her-

niofis (:uti deceraforum nucleis copiofis obfervavimus : ) & frigus ma-

xime externum , ligamentorum remoWip imprudens hetnia fibi impruden-

terrelidta. — Ceterum etiam interius indurari fcybala, obturari canalis in-

ä

teftinorum poterit, colleCta prava materia ac obítruente fimul & irritante,

tantosque cudente dolores , ac tam pertinacem alvi obítruCtionem , pr-

primis accedentibus externis caufis atque occafionibus.

Cum enim in gravi hoc affe&u propter pertinaces obftru&iones, viasque

minus patentes , acresque humores hic con

o

[ox

eftos , & ferventi fanguine in

infinitis inteftinorum ramulis vafculisque fanguiferis magis , magisque ag-

geíto, turgefcente, ac &agnan te , atque cruditatibus vifcidis, acerrimis eque

ac fcybalis incraffatis fpiffisque irritantibus ultra modum, flatibusque elatere

fuo diftendentibus , non poffunt non fibrz inteflinorum nervez tendi,

pungi ac dolorificé affici, cum crifpaturis earum ac fpasmodicis ftri&turis

ÉT o VL rR D EC a RE

fumme fen(ibilibus vagis, fixisque, neque ubique zqualibus, unde in uno

loco plus conftri&ionis & impedimenti, in alio plus ftimuli ad ejicien-

dum , uti veríus fuperiora conftri&tis contingit fibris ; in vulnere res per

e clara eft, nec eget explicatione , plerumque lethali exiftente tali lefione ;

in hernia veró pariter manifefta hac funt ,. concipe enim animo elapfum

proceffum peritonzi inteftinum una cum fcybalis queis turget in loco ifto

minus competente violenter detineri, quanti. non inde dolores, fecibus

B

La o at — r -a II

j

am non progredientibus, fibris fumme irritatis , agge[ïzo per innumera

vaícula fanguine , tandemque fi mora accedat, nec repofitis inteftinis li-

berentur ifb vie, inflammatio, incrementa febris, fpasmi nervorum,

funeftaque omnia fübfequuntur ; quod fuo etiam modo eveniet, f1 in

confiniis angufliis tenuium ac crafforum inteftinorum obítaculum, coar-

&atio , aut conítri&io contingat, cum & ibi conítrictio, diftenfiones e-

normes, inflammationcs, fpasmique in promptu fint.

Unde varie tenfis,

tractisque inteftinis illa varié ftringuntur, inque fe mutuo ingrediuntur

fub illis fpasmis ac turbis, paucis, omnia ad confufionem ruunt , omni-

modamque machine deftru&£tionem , fibris jam furfum unicé patente via

eo omni nifu propellentibus quicquid cavo inteftinorum continetur , un-

de mirum non eft gangrena oborta, omnibusque turbatis, fibris partim

: fub

-

38 C 13 ) 8bf

-

fub infïammation-e fpasmodicé conftri&is , pfi;tim aliis relaxatis ac quafi

mortifcatis jam , ipía quoque furfum eniti Ícybala , ac foctentes fieri mul-

tiplici ex capitefo:dosque vomitus. Etiaminhoc malo poft mortem va-

tia detexit anatome , maxime autem inflammationem inteflinorum , imó

fphacelum , eorundemque varias quafi complicationes , inver(iones & quas

vocant intro fufceptiones unius portionis inteítinalis in aliam vel fuperio-

rem, vel inferiorem, fcybala indurata &nulla arte removenda in iftis fle-

xibus & gyris intortis inteftinorum, vermium quoque glomeres &c.

Remedia conveniunt bezoardica, diaphoretica , carminativa , blanda

demulcentia, emollientia, nervina, roborantia, cordialia, lubricantia,

mulcilaginofa, papaveracea, paregorica &c. — Opiata cautiffime hic dan-

da ; idemque obíervandum circa ponderofa exhibenda, globuli metallici

pondere fuo & prodeffe in cafibus quibusdam, nocere in aliis poffunt ;

Mercurius adhuc magis fufpe&tus eft, et(i exemplum non infelix noveri-

mus (ubifcilicetnon adeó acutum malum , nec incarcerata hernia, nec in-

flammatio perfe&ta fuit:) íané enim fi incarcerata extra corpus hareant

me-

inteftina, adfitque inflammatio, quid efficiet ponderofum ac fluxile

tallum nifi augmenta mali, ac citiorem progreffum ejus ad mortem ; &

quid purgantia effcient inflammatione przíente, ubi potius euthanafia

procuranda. Seclio & repofitio inteflini tempeftiva b fit, nemini non

probabitur, optando tamen magis quàm fperando fucceffu, cum raró ta-

lia vel in tempore fufcipiantur ante inflammationem (: ea. veró pracfente

fruftranea fint.:) & rari quoque fint, qui fufcipere audeant operationem

artifices, cumtanto famz periculo &c. — Externe emollientia, linimenta,

cataplasmata , unguenta, fomenta, facculi abunde tentanda ; inflatio

cum folle zque paradoxa videbitur, ac corporis furfum pedibus elevatis

concuffio , nec emplaftrum magneticum magnificis fatisfaciet promiflis.

Vermes non infrequentes fünt humani corporis hofpites , uti in ejus quoque fup-

perficie varia ctiam infe&a nidum atque alimoniam quarunt, inveniuntque , in jp-

fis quoque ulceribus , aliisque continui folutionibus nati , vermes vero inte1nas , variase

que partcs occupare folent, non tamen exclufivé ad alia infe&a , prater cnim vere

mes magis ordinarios & coníuetos, varios quoque aliarum fpecierum reperire datum

eft in corpóris pattibus diveríis, & in ipfis quoque inteftinis ; ta ut legantur exclu(ae

inde ranz , bufones , lacerta , viperis fimilia animalia,aliaque, etfi enim non defint

hodie viri clariffimi, qui hzc omnia velint elevare ac vocare in dubium, vix tamen

hypothefin fatis probabunt, vel perfuadebunt aliis tor exempla clariffima penfitantibus.

Nobis veró hic fezmo eft de vermibus con(üetis, inteftinorum incolis , tum te-

retibus, omnium vulgatiffimis ac notiffimis, quos lumbricos proprie vocamus ; tum

( quos

etiam minus frequenter obvio Lato verme, zznia , feu vermibgs eucurbitinis

neício

ia

wRB ID Sbl-

nefcio an adeó concinne quidam! vocent vermium cafei emulos jac tLandem Afcä-

ridibus, parvulis illis inteftini re&i incolis pruriente motu moleftiffimis. Multa legi-

mus de putredine verminofa , licet veró aliqui forfan füperfint, qui zquivocam ex

putredine ftatuere ament generationem vermium, ii tamen & pauci erunt , & conce-

dent omninó illis qui dudum agnovere non nifi ex ovulis vermes gigni , univoca ge-

neratione , etfi vifüm ovula fugi;mt parvulaque illa feminia fe occultent, latent tamen

diu, haud facilé deftruenda , evolvunturque ; nido fomiteque competente inteftinisfüb-

miniftrato à fuccis pravis , crudis , ad putredinem tendentibus ; de eo vero nóndum

confentiunt naturalis hiftorie fcriptores , undenam iíta proveniant ovula ,

quibus -

dam exaére ea derivantibus, aliis ex ciborum dulcium maxime, vario genere , aliis

ex lacte, atque inde pazatis , cafeo &c. adcóque à feminio extrinsecus illato; recentio-

xibus veró cum Valifnierio ipfi hominis naturz ac texturz nativa affignantibus hofpi-

tes illos ingratos tandem moleftosque redditos. Neque hi concedent prioribus, à

loci ipfius conditione ovula vermium non foveri tantum & ad exclufionem difponi ac

perduci , fed etiam diverfam inde pati mutationem in textura füa fpecifica indoleque ;

neque enim à loco pendere ajent infe&torum metamorphofes , ftatis organifmi legi-

bus definitas ac citcumfcriptas. Id veró omnes forfan haud . difficulter agnoverint,

vermes nou ubique nidum fibi cóuvenientem reperire , aut nidum exclafioni fuz con-

ruum , ovulaque partim excerni non exclnfa, partim latere diu non a&tuata ob uteri

congrui atque alimoniz quafi fpecificz: defe&tum ; cum vero variz. mulcilagines crudi-

ue fücci chylofi prefto funt, bilisque acrimonia fua fübtili , & refinofa balfamica in-

;

ole haud viget , exclufio vermium promptior erit.

Qui tamen etfi prafentes in cavo inteftinorum , fipe tamen adeó latent profunz

dé , adeó fe non produnt fignis fatis manifeftis , ut difficilimé detegantur $ potiffimum

vetó eorum prafentia colligirur à variis torminum fpeciebus, tofionibtis, pravo ac

maufcabundo ex ote halitu , copia faliva , narium pruritu qui digitos illis creberrim

facit admoveri;faciei pallore;falivz larpiore excretione;voracitatein quibusdam majore;

in aliis dejecto appetitu,cui addunt quoque ftatum zgri tolerabiliorem cibo affumto ,

uam ventriculo & inteftinis vacuis, fomnus eft inquietior, rubent oculi, fitis Uurget, pavo-

zibus (omnus interrumpitur vel diftinguitur (altem, tumcefcit venter folito magis , duriop-

que cít , carnes corporis imminuuntur, ac feré tabefcunt, calor fape eft ptzternaturalis,

tufficula jungitur ficca , urina varia , nunc pallida , nunc turbida , craffiot , ac albedine

quoque mucoque viícido infeda. Ifta veró omnia non fatis certa fünt ac fzepe impo-

nunt Medicis , cum etiam fine his fignis reverà adeffe foleant vermes , nec ulli detee

[

gantur alias iis etiam obfervatis ac fe oftendentibus fere fingulis,

unde certius fignum

non habemus ipfa eorum excretione & autopfia.

Licet fzepe graviffima dum latent fymptomata efficiant: cardialgias rofivas alías-

que ;epilepfias , convulfivos motus enoumes multiplices , variosque affedus catalep-

ticorum zmulos, cordis palpitationes , afthmata , ac dyfpnaeas ; imo talia fzpiffimé

quz ab fingularitatem fafcino adícribantur ab imperítioribus , etfi & jungi cum faf-

cino forfàn poffint foleantque quandoque ifti microcofmi hofpites ac tortores mirabi-

les ratione fuorum effe&uum. — Lati cum teretibus eosdem quandoque imo majores

molcftias inferunt , fepe tamen & pertinaciffime latitant , aut etiam per periodos fui

prabent indicia ; circa 1ftum veró vermem multum hodié difputatur , an cum tznia

idem fit, an unus fn longitudine continuus vermis , an plures cucurbitini fibà jnvicem

nexi

iif (325) 073

ncxi longa fcrïc, an utriusque dentur fpecimina & exempla, qua de re pocifïïmü&-x

D. D. Audry , le Clerc , Valisnierius egeiunt plenius non eadem omnes via Incedentes.

Afícarides veró magis adhuc ifto verme frequentes funt, zquéac reliqui yermes om-

nes quidem atatis cujuscunque ac fexus homines afficientes fübinde & paffim fine di-

füin&ione, ita ut non audeam cum aliis lumbricos infantibus , tenias adultis, afcari-

des fenibus puerisque fpecialiter quafi affignareac tribuere ; aícarides autem moleftif-

fimo ac dolorifico proin pruritu , iatolerabili feré fefe manifeftant ininferiore inteflini

zedti regione , afficientes & laccífentes continuó fphin&erem , & cum fecibus quoque

prodeun

tes ; an etjam ex utero prodeant detezmiaent alii.

etfi etiam per os narcsque prodiiffefint

Lumbrici cum fecibuspotiffimum egeruntur ,

obfervati;aliquando prorumpentes ad faucium ifthmum, ut longiores, fpiffioresque vi-

derimus extrahere digitis zspgros & teneros atate & adultos , falutariter quosdam, alios

triftiore evenru fecuto, in fcäibus, &extrafebres &c. — Ceterum & ipfa perforaffe inte-

ftiua obfervati fünt, non fine graviffimis & terribilibus fymptomatibus, motibusque con-

vulfvis.. De aliis fpeciebus nihil dicemus;dracunculi enim Africz Afizque relinquendi,

füb cute latentes , cautéque protrahendi , de quibus Kempferus aliique$ de crinonibus

rnulta paffim Ieguntur , huc tamen illi non fpe&ant , notum eft, quid difputet cum aliis

Lovvenhokius, quos enim alii vermes autoptz declarant; ipfe convolutos vi omni pro-

nunciat pilos ub cute crefcentes. — Sirones autem acorique quos ex manibus fcabiofi

exfculpunt effodiuntque ad fcabiem ablegantur. Lacte & dulcibus dicuntur nuttiri, etfi

juxta Francifci Redi celebria experimenta dulcia mapis nocuiffé ipfis vifa fint quam

amara , vel falina , oleofa aliaque , nifi oleofa refpirationem ipfis demant plena oblini-

tione, Qujicquid veró horum fit , communiter adhibentur contra illos olcofa , falina,

amara , putredini refiftentia , alcalina , nitrofa , balfamica , carminativa ; ftomachica ,

abforbentia , terrea , e. g. Sem. fantonici ; corallina , tanacetum , ipfum quoque C. C.

uft. & alia, purgantia &laxantia omnia eó referuntur, cauté tamen ufürpanda , uti &

otiffimnm mercurialia , clyfteres quoque comtnendantur & ad alliciendos vermes, &

ad educendos, evocandosque, & fübinde eluendo etiam afcarides , quibus ctiam

varia linimenta , unguenta , füppofitoria &c.

opponunt.

Praxin transfer fapienter cognita ! gaudens

AD

Inclyta Te Medicum Patria füfcipiet!:

Clarifs. D. Candidato Rawio

fclicia praxeos initia precatur

PRUESES.

.Vade,

53 ( o ) &t

Ade,Vale,Cave ne titubes;prceptaque frangas.

.ZEgrorum curam, quzfo, age follicitam :

Coníule porro bonoslibros : Ante omnia veró

Difce timere DEum. Sic bené cuncta fluent.

Paterno hotce monito Clariffimum Dn. Candidatum,

Auditorem quondam fuum, dimittit & felicesrerum

omniíum fucceffüs ex animo precatur

.

ALEXANDER CAMERARIUS, D.

Gregié tradis , qui fint abdomine morbi,

: Hinc Studii prudens exitus aCia probat.

Dirigat Archiater fummus feliciter illud ,

Ut miferis egris utilis effe queas.

Ita ex fincero affe&u erga Clariffimum Nobiliffimumque

Dn. Candidatum Refpondentem, R AU, amicum fuum

atque Fautorem füuaviffimum , futura Praxeos felicis-

fimz adprecatione animitus accinit atque fovet

JOHANN GEORG GMELIN ;

Opponens.

era concinne monftras abdominis, atque -

VI(C

Ejusdem morbos collere (fic facacis.

Itaque cum cathedram (candis fub Prefide doGo,

Pars mihi pacis erit, cum Tibific gratuler:

Cocle(tis Medicus, qui perbene viícera nofcit ,

Faxit , ut hinc cedant profpera cuncta Tibi!

Hecce Clariffimo & Do&iffimo Dno Candidato ,

Refpondenti , Commeníali, amico & Fautori

fuo zítumatiffimo gratulabundus adjecit

G. MELM, Brema- Saxo.

f. a(e nwcv//äwn mrwafämm

L'-z /(äf//z&Q ALÁ PL uP

ve€nZ*evn- j

Wä

L

WMM

ï ffy/

Curck uv 7teo .

UVAO &mmmu 9470 j

N

E

//-—-—-—-—/—"*'

.w ) VEU TAABEAAC Pj

F. d)

y 3

p

æ/(ï AT : WL

w'*f/

50

V

ï

77& *QW

fenma r&ä/)ä/

/x.......,.äa/æfe.fg&

Muæ

$7) CIE-ACRZLETLO o

WL

:m)-—

n

:öaa,

AX äæ)ä'na.

ga /&J"'*C: q/fppmaä/

,,

*"e/ f& 7774

Wmm/

l/li

Wæ&-

/wfm CUA 470«4/;45 h2 P2 A z/frz*ct/ælm,

Ao.)

I/ILW UM&*'&/)*M dämm

i

Ya* .

/2-//

l

de aere. mxmm/ä,f,fzflw

J& x/fn/l WMM

4/:.-

li

y;l»

4s.)

Jemfaäim

C4YLLA. — AE

a

vv €CUT

t2)

WM

j

ais reeYaYaadior

7

f i

Jl

ia

*ä

73

1

i

Doxucn

:e-

*

— BU T

"-

——

u

—

—

m

r NU M KRME

--

—

—

ii

E

iilb — st t o RRU

V

«

M ÀM——

9

——

.

L

-

o

—

—

i E

-

x.« 7 iatum- o m

9v a

-

r

^

"

"

m

"-

n

.

t ii — g s RI

..1».

tat-

u

--

..1...

-

*

—

V

$a

m —

-

em

DISSERTATIO QUARTA

W x

Se

VITIIS

MACHIN./E a

|

N

E

HUMAN/E

|

VENTRICULUM MAXIME atq;

M

INTESTINA AFF [CIENTIBUS

|

L

uam

K

"If pirante Gratia divina

|

J

Authoritate Ampliffimz Facultatis Medicz

|

PRZESIDE

ELIA CAMERARIO

|

du

s

PROF, ORD. MED. ET CONS

|

- N III E

WIRT

PRO LIGCENTIA

|

F

fummisque in arte faluberrima Honoribus

Erudltorum fubmittit Examini

Sept. MDCCXXFI,

MARCUS RAU Ulmenfis.

T& BING.E, Typis JOSEPHI SIGISMUNDI.

A B C D E