denominatore simplo 18 hyperbolx excessivz & 2plo defective : unde sum-

*

u

ia lpsa est

m

18 &

$2

1$2

Reducendo igitur has partes per denominatores

e & 18 ad terminos minore

s, emergunt equivalentes , & $, quarum pior

erbole excessiva , est excessus, & posterior de-

utpote pars homogenea hyp

2

— 14 — ?.

Em

i

i

uam

fectus. Ergo hyperbola vera est $$

ER (

- 38 — $)

vel $

-

z-2,4d

1

alsas

rectangulum est, ut I:5

$uU s

Eadem ratio reperitur etiam per

36:29 &

27:205 45$:36 & $54:40 nec non innumeras alias, ergo.

1$.

Abfciffa eft ad arzum hyperbolicum | ei vefpondentem , ut, 3 : $.

Nam ducta chorda ad hunc arcum ,

patebit abscissam esse ad eam fere,

E

ut

1214

—

2:3126:9. Jam cum areus sit major chorda sua, palam est,

k

"

rationem al

oscisse ad arcum hyperbolieam ut 6:9 esse defectivam. Et

É

3

A

k

ET

uoniam arcus, ad quem subtensa est ut 7 :

z

QU AE AR

2, peccat in exces-

pE

ibolicum, ut 1 :2

EU

$u ; perspicuum est, ra

tionem abscisse ad arcum hype

4:6 esse excessivam.

Assumtis itaque ratione excessiva 3:6, defectiva

mascuntur arcus hyperbolici *

6:9 & abscissa — 1 pro 3tia proportionall ,

falsi

—

fali- & ?

pl

1$ & $1. qut ex se ablati relinqnunt summam x T y — ,

;

cujus numerator est agg

egatum ex- denominatoribus simplis arcuum falso-

rum, unde summa ipsa est.— ,5 Tj4, quibus partibus reductis ad termi-

nos minores per denominatores 6 & 3 ercuum falsorum , emergit excessus £,

T

& defectus z.

Ergo arcus hyperbolicus verus est $ — z

CT

i VEEEQUE O

r

H

.

CX $ ,ad quem abscissa ei respondens est , ut 1 :

m

$.

Eadem ratio pro-

dit etiam per falsas 6:1Y & 3:45 9:17 & 12:185 15:28 & 18:29,

nec non innumeras alias, ergo.

16. — Zibfriffa eft ad arcum. parabolicum ei vefpondentem ut 2:3. — Est

enim abscissa ad chordam hujus arcus fere, ut 1: 12 — 4:5:.— Jam cum arcus

sit major chorda sua; palam est, rationem abscissz ad arcum parabolicum,

ut 4:5, esse defectivam.

Et quoniam arcus, ad quem subtensa est, ut

A

5

H

H

14

*

s-fä

$ »

excedit justam rmnagnitudinem;' evidens est, rationem

abscisse ad arcum parabolicum , ut 1 :* — 8:14, esse excessivani. As-

sumtis igitur ratione excessiva 8 :14, defectiva-4: $ & abscissa — 1 pro

3tia proportionali ; & factis faciendis, prodit excessus 2 & defectus 33

consequenter ratio abscisse ad arcum parabolicum ei respondentem, ut 1:

d

H

E

EUA

2

H

3. Eadem ratio emergit quoque per falsas 6:10 & 8:11; 12:

19 & 16:23; 10:17 & 12:16 nec. non innumeras alias.

17; Nihil autem. facilius est demonstratu , quam diametrum e[fe ad

peripheriam ut 8:25: nam assumtis ratione communi 7:22, quz áb omni-

bus habetür pro excessiva, & defectiva quacunque, cujus antecedens non

sit divisibilis per antecedentem 7 rationis excessiva, cujusque consequens

excedat splum Antecedentis una unitate, ut 10 131 , II:34&C. patebit

|

numeratorem cujusvis differentiz peripheriarum diametri 8 constare ex de-

j*

c

nominatore simplo'periph. de

1

ect. ac multiplo excessive , excessum quem-

—

E

libet prodire

aE

z

, & diametrum esse ad quamvis peripheriam inventam

ut 8:25. Jam cum Celeb. Bortzius asserat, peripheriam per hanc ra-

tionem inventam, esse defectivam ; sequitur inde, differentiam peripheria-

vt

1490 —

Tum 1;6' 200 — 1408

I

d& esse

summam excessus & defectus;

quod tamen est falsum , quia ablata

quantitate vera ex excessiva, relinquitur

tantüm excessus; non autem exeessus cum defectu.

8

Ergo differentia

$65

cujus numerator est denominator simplus peripheri

$ ?99

5:.5

est solus exces-

sus

A

z

ET

7

; neque de hoc dubitare licet, quia- 25

— I — 155

7 —

7

LÍ2$5

ex

quo denuo palam est, rationem 8 :25 esse unicam veram, omnesque se-

riés approximantes, esse adulterinas. Ut denique appareat, per bisectio-

nem laterum polygonorum inscriptorum circulo , cujus diameter 8, pe-

rpheram ejus nequaquam posse rite determinari , auferatur quadratum — 4

5

h. e. dimidii radii seu Catheti minoris ex quadrato 16,

h. e. radii integri

seu h

radix

ypothenuse , ita relinquetur Catheti majoris quadratum 12, cujus

9?

289

est accuratissima , que haberi potest, quia in se ducta producit

3409 —

s

quadratum

794

12 cum excessu j,i., qui revera est nullus.

Subducen-

do itaque cathetum majorem 24 ex radio

4

oowrqedeic

1

"

V

28 ?

relinquitur radii pats

)bzi(

NI«

$

£f, cujus quadratu

additum ad quadratum dimidii radii

& —— 4136

E

1

, ma-

- TOA

nifestat quadratam

*

7 hypothenuse zde, cujus radix exactissima, que

haber potest, nempe 3$ est latus Dodecagoni.

Jam vero

12

ope

7

3464TOT14

a

parium cyphrarum additarum iüventa, vel & tabulis excerpta , est

19999009

-— 06

96

ex radio * —

TT2

— 25

quàm proxime.

Démendo itaque cathetum hunc

I6 .

zS

1

2

, relinquitur radii pars

285

quod est falsissimim: hinc non mirum

est, quod continuando operationes per hujusmodi series radicum , hypo-

thenuse, seu latera polygonorum . prodeant semper majora, ac revera

esse ;possunt.

Contià bisecando dodecagoni latus

—iÓ283

EUR

& quarendo , sine

adjectióne éyphrarum, suecessive latus polygoni 24, 48, 96, 192 late-

1um; patebit, quemlibet périmetrum prodire tantüm — 24$; ex quo in-

ferre Iicet, excessum lateris polygoni 24 laterum supra dimidium latus do-

decagoni &c. adeó esse exiguum, ut nullatenus hac ^methodo determi-

fiar, consequenter néc

torum reperiri

possit.

perpheria vera per bisectionem latexunF polygo-

i

EM

*

7s

T

L.

]

S

.

;

SS

(O

N

(j

2

iil

.

i

W

a

f

£

D

(

uv

h

x

Z

e

2

f

a

X

mhï

—

z

N

u2

s

EW

il

MA

i

UA

ET

et

d

N GE

ESS

m

s

o

7

E

"t

a n

D

Ó—

—

Mi can p

— RE

—

(

X

v*

s.

)

-

em

&

z

2

REFUTATLIO

L]

OBJECTIONUM FACTARUM à VIRO CELEBERRIMO G. BORTZIO

PROFESSORE MATHESEOS P.

IN

INCLYTISSIMA . ACADEMIA

. LIPSIENSI CONTRA CIRCULI QUADRATURAM NOFVISSIMAM:

o

1779*

EDITAM.

ANNO

ED

el. Bortzius inquit: ,, De Quadratura Circuli ad amussim exäcta

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

I.C

» desperandum omnino est, cum Cl. Lambertus justa & mathema-

» tica demonstratione probaverit , arcum quemlibet circuli ( qui aliquotam

r

ä

» partem peripherie constituit, v.c. 60?, 45? &c.) cum Tangente sua

325

esse incommensurabilem, quam demonstrationem ille primus adhibitis fra-

16

?

'ctionibus continuis felicissimé absolvit.

Sequitur enim. inde, arcum 45?

ä

ä

55

incommensurabilem esse cum Tangente 45?, sive cum radio , adeoque

25

$vam peripherie partem cum dimidia diametro, h.e. integram periph.

ä

15

», cum ipsa diametro esse incommensurabilem.,, Tangens 45? est 10000000,

Dividendo

atcus 45? in lisdem particulls legitime inventus, est 781:25oo.

14

jam utrumqt.ye numerum per communém mensuram maximam $12500, pro-

dit ratio prioris ad posteriorem ut 32

por

Est itaque 8va . pars peripheriz

13

ad radium ut 25:32, cousequenter peripheria integra ad diametrum ut

200 : 64, h. e. dividendo utrinque per 8, ut 25:8,

Ergo

atcus 45?

in

mensura lineari legitime inventus nequaquam incommensurabilis est cum

12

sceu

cum radio.

sua Tangente,

2.

Nil igitur superest, profequitur Cel. Bortzius, quam ut ad appro-

11

55

ximationes confugiamus. Dedit jam dudum elegantissimam Zudolplius

ä

LE

à Ceulen, qui legitima via progressus invenit, diametrum esse ad periph.

35

ut.r.ad 3 , 14159265..... &c, quz series infinita , quo longius con-

10

5

tinuatur, eó propius ad veritatem accedit, ipsam vero veritatem non nisi

,5

iminfinitum protracta, i. e. muuquam attingit. psa Analysis Infinitorum

$5

pandit permultas & varias vias, quibus peripheria Circuli potest per

series approximantes exprimi, qua series ad numeros revocate, sumta

uBv

diametro

'—.

r, semper & absque ulla exceptione Ludolphinos numeios

55

producunt, quanquam e diversis principiis sint deducte, adeoque ma-

"

»»

nifesté probant, Ludolphinam istam seriem esse solam veram & mathema-

55

ticam approximationem , & posse lapis lydi (/apidzs lydii) instar ad

]

,5

examinandas alias ejusmodi proportiones adhiberi, ut dignoscatur, utrum

Ó

LE

genuinz sint, an adulterinz. ,, . Non me latet, Mathematicos celeberri-

mos desperantes de invenienda ratione vera diam. ad periph. confugisse

ad series approximantés sic dictas, quarum rmam publicavit 7ieta in 11

ä

numeris, Zdriauus Romanus dedit seriem in 16, Ludolphus in 3 6, Sharpius

in 74, Machimus in 100, ac tandem Cel. Lagsy in 127 notis; sed cujus usus

ex esse possint, id plane ignoro. Qnis enim investigando peripheriam Circuli,

cujus diameter e. gr. 12, assumeret pro primis terminis proportionalibus ejus-

mpdi concatenationes notarum ? Omnes ha series eó magis à veritate res

ja(

cedunt,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com