tis tamque eximiis ſpeciminibus vitam Ipſius haéctenus expoſitam
inſignivit? Quis augurari unquam potuiſſet, Virum hunc alie-
nis ſumtibus, apud gentem remotiſſimam, atque vix bonis li-
teris illuſtratam ſolidiores doctrinas hauſurum, eidemque vi-
ciſſim poſt ea per multos annos fuiſie inſerviturum? Cui non
mirabilis videtur impetus ille, quo KRAFTIIM Noſtrum
correptum vidimus, quemque adeò non cohibere poterat, ut
omni ſpe optatum finem conſequendi ademta, eidem tamen uni-
cé ferè ſeſe permittere debuerit? Nonne eventu rem jam decla-
rante manibus palpare licet, ſuperiore vi eum & excitatum &
nutritum atque ſuſtentatum fuiſſe? Et profecto inſignem utili.-
tatem affert ea ſtudia noſtra ordinandi ratio, ut quæ ad erudi-
tionem ducunt non quidem negligamus, at uni potiſſimum ſci-
entiarum parti intenti totos nos eidem tradamus, in eaque ex-
colenda omnem noſtram collocemus operam.

Quemadmodum autem vitæz KRAFTIANE rationes hucus-
que enarratæ luculentiſſima divinæ providentiæ documenta con-
tinebant: ita nec fata Ipſius adhuc recenſenda iis deſtituta fuil-
ſe demonſtratu perfacile eſt. Huc verò pertinere maximéè arbi-
tramur, quod ſuperatis omnibus obſtaculis & difficultatibus,
ſuis redditus, patriæ etiam, quam tantopere deamabat, prodeſ-
ſe potuerit. Neque enim hæc ita ſunt geſta, ut non ſuperio-

rem aliquam vim totum hoc negotium & direxiſſe & perfeciſſe
ſtatuen-

. .
ſtatuendum ſit. Tenerrimo patriæ ſuæ reviſendæ deſiderio te-
nebatur Noſter, non tantum ut Ipfſi in amplexus ſuorum iterum
venire liceret, ſed vel maxime, ut quæ Principi Nutritori ſuo,
quæ reipublicæ deberet, fideli atque ſedula opera. in commodis
Patriæ promovendis adhibenda ſolvere, & ubi primum vitæ ha-
litum ducere cœperat, ibi eundem quoque effundere poſſet.
Quo minus huic ſuo deſiderio ſatisfaceret, aliquam difficultatem
attulit ſuaviſſima Conjux, quam Anno hujus ſeculi trigeſimo
octavo Petropoli duxerat, DN. ANNA CATHARINA, Vobi-
liſſimi Viri DN. MATTHEI VFELTENI, Academiæ Scientiarum
quondam à rationibus Oeconomicis, filia venuſtiſſima, quæ non
minore ſuæ Patriæ amore tenebatur, & ægre adduci poterat, ut
tantum iter adgrederetur, atque in regionibus tam procul dii-
ſitis domicilii ſedem figeret. Verum blandam hanc vim blandior
mariti ſolicitatio facile fregit, & ſi hæc tantum obſtitiſſet, ante
complures jam annos KRAFTIUM noſtrum nobis redditum poſ-
ſediſſemus. Sed alia erant obſtacula longé majora, quibus re-
movendis, niſi divinæ Providentiæ nutus acceſſiſſet, nemo ha-
minum par fuiſſet. Hac enim dirigente factum eſt, ut, cum
bina vice fruſtra à Sereniſſimo Principe noſtro revocatus eſſet,
Auguſta Ruſſorum Imperatrice literis intercedente, tandem Se-
reniſſimus atque Potentiſſimus Princeps noſter, CAROLUS Ii-
teris ad Borufſorum Legatum ſplendidiſſimum Dn. Baronem DE
MARDEFELD datis ſuaque manu exaratis, eundem denuo re-
vocaret. Sic enim ſuam obtinuit miſſionem eamque tam hono-
rificam, ut etiam abfuturo locus inter Membra Academiæ Pe-
tropolitanæ honoraria concederetur, & annua penſio ad dies
vitæ clementiſſime decerneretur. Quo impetrato diſceſſum ſu-
um, qdantum fieri poterat, maturavit, atque felicius ac prima
vice Baltico mari trajecto Wolgaſtiæ navem appulit, unde ter-
reſtri itinere Berolino, Witteberga: Lipſia, Jena, Coburgo.
Bamberga, Noriberga peragratis in Patriam rediit, à qua inte-
gros undeviginti annos abfuerat. Eodem menſe, quo Patria m
iterum ſalutarat, die XXIX. Octobris anni hujus ſeculi quadra-
geſimi quarti in Alma hac ſtudiorum Univerſitate novum mu-
nus, neutiquam tamen à veteri diverſum, profeſſionem nimi-
rum Matheleos ac Phyſices ordinariam præſtito Juramento Se-

natorio adgreſſus, & ſub initium menſis Decembris inaugurali
C 3 ora-

Oratione: de monitis quibusdam ac Pheſicam Experimentalem bodie
etiamnum Jumme neceſſariis, ex præſcripto legum Academicarum
zulſpicatus eſt. Quam verèò in Collegio Illuſtri obtinuit, earun-
dem diſciplinarum Profeſſionem, eam ſub initium demum ſequen-
tis anni adiit, publica oratione habita: de quibusdam borealium
climatum prærogativis in obſervandis naturæ miraculis & inſtituendis
obſervationibus phyſicis. Quanta cum fide, dexteritate, diligentia,
gloria, ſpartam hanc ornarit, fuperfluum judicamus pluribus in-
dicare, cum diſcipulorum, quos ſummo cum fructu erudivit, in-
ſignis multitudo poſt multos etiam annos id grato animo ſit con-
firmatura, tantum abeſt, ut jam cuiquam incognita eſſe poſſint.
Quem enim fugit, quam cupidus fuerit, ſtudioſæ Juventutis
commoda quoquo modo promovendi? Quem latet, quantum
in tradendis difciplinis perſpicuitati ſtuduerit, ut vel tardiſſimi
ingenio ex ipſius inſtitutione fructum reportare pocuerint? Quis
neſcit, qua cum accuratione omnia;, quæ ſuſcepit, perfecerit?
Quis ignorat, quam egrègie tempus, quod à publicis laboribus
ſupererat, in uſus iterum publicos converterit? Nemo ne dicam
noſtrüm ſed nec exterorum quidem id in dubium vocabit, eum
ſeriptis ſuis etiam apud nos in lucem emiſſis indefeſſam ſolerti-
am ſuam ſatis ſuperque comprobarit. Præter complures diſſer-
tationes mathematici & phylici argumenti? documento ſunt et-
iam in ſublimiorem Geometriam introductio, & TPhyſicæ inſtitu-

tiones

* De Vaporum & Halituum generatiene ac clevatione experimenta & ſententiæ. 1745.

De Atmoſphæra Solis atque hinc explicandis cauſſis macularum ſolarium. Diſſert. duæ
1747.

De Triglyphis 1747.
De Tubalis Capiliaribus. 1748.
De vera Experimentotum Phyſicorum conſtitutione 1742.
De gravitare terreſtri. 1749.
De Hydroſtatices princigiis generalibus., 1750.
De Iride. 1751.
De Qusdratura circuli præſertim Merkeliana, 1751.
De Corporum naturalium cohærentia. 1752.
De infinito mathemarico eiusque natura. 1752.
De Numero pari, rectis parallelis, & principio actionis minimæ theſes inaugurales.
17752.
De præcipuis experimentorum Phyſicorum ſeriptorihus. 1732.
Oratio publica, de inſoliti caloris æſtivi cauſla. 4. 1756.

tiones tribus voluminibus comprehenſiæ, quæ tantam apud ex-

teros queque laudem meruerunt, ut, quod nuperrime audivi-
mus, celeberrima Virago LALURA BASSLA apud Italos ad ea-
rundem ducktum phylicas ſcientias Auditoribus ſuis propinet.
Sed ne in nimiam molem excreſcat oratio noſtra, vela con-=
trahimus.

Quæ ſemper ſingulari modo KRAFIIO Noſtro in omni
Ioſius vita affuit Providentia Divina, prorfſus inſigniter ſe mani-
feſtavit quoque in us, quæ ultima Ipſius concernunt. Et què
id fieri potuiſtet aliéer? Eum enim in finem noſtri curam gerit
divinum Numen, ut ad æterna nos præparet. Hinc ſingulare
quoque divinæ Providentiz documentum KRAFTIO Noſtro ex-
hibitum in eo colloco, quod tempeſtive de inſtanti fato admo-
nitus rebus ſuis & temporalibus & æt⁸Wrnis proſpicere potuerit.
Equidem perſuaſum habeo optimum Virum ſæpe de morte cogi-
tafſe, quod ipſum haud diu ante obitum ſuum profeſſus quo
que eſt, veri nominis philoſophum ſe eſſe demonſtrans, qui
omnem ſapientiam ſuam in continua mortis meditatione pone-
ret. At cum ea ſit animi humani conditio, ut facile ſe iterum
in aliena diſſipet, in re tanti momenti haud nimis frequenter
admoneri poſſumus. Nunquam nobis deſunt quidem fragilitatis-
humanæ exempla, quibus, quid nos maneat, condocefieri pol-
ſimus; nulla verò ſunt, quæ magis nos excitent, quam cum
eos amittimus, quos ut nosmet ipios amavimus, quorum in
numero liberi, conjuges, parentes procul dubio omni ſunt re-
ferendi. Non putem quemquam ignorare, KRAFIIIIM No-
ſtrum intra perpaucos annos tot funera extuliſſe, & triplici hoc-
reſpectu jacturam feciſſe longe acerbiſſimam. Meminiſtis adhuc
triſtiſſimi illius caſus, quo rheda cum ſuis vectus in Nicrum præ-
ceps datus eſt, & dum ſuæ ſuorumque, quorum poterat, ſa⸗
luti conſuleret, filiolum ſuaviſſimum undis ablatum perdidit.

Meminiſtis calamitatis, qua ante biennium afflictus eſt, cum ſua-

viſſima Conjuge, in ouerperio extincta, ſummo cum ſuo luctu
privaretur. Meminiſtis recentis doloris, quem ſub auſpicio hu-
jus anni ex Matris chariſſimæ funere accepit. Quæ omnia, quid
aliud, quam ut ſuæ quoque mortalitati conſuleret monere ipſum
Hoterant? Quod propoſiium ut teneret, magis ctiam effecit,
qnam

.
quam diu ante obitum ſentire cœpit, virium ſuarum proſtratio, quæ
ſenſim ſenſimque ea cepit augmenta, ut de ſanitate recauperanda
ipſe tandem omnem ſpem prorſus abjiceret. Quum autem ad ex-
tremum usque halitum rationis uſu frueretur: beneficio hoc di-
vinitus ſibi oblato, quod gratus etiam agnovit, ita eſt uſus, ut
non tantum liberorum bigæ, quam reliquit, optime proſpiceret,
ſed prælertim de falute ſua æterna ſolicitus, quicquid ad eam
procurandam facere poterat, nihil omnino intermitteret; donec
die XVI. Julii, poſiquam animam ſuam Redemtori ſuo Jeſu Chri-
ſto pie commendaſſet, placide obdormiret. Heu quantum Vi-
rum amiſimus! Qualis vero fuerit, vel ipſa hæc extantiſſima di-
vinæ providentiæ, quæ tam ſingularem Ipſius curam habuit;, do-
cumenta ſatis demonſtrant. Quam amplus heic ſeſe nobis ape-
riret campus in laudes Ipſius excurrendi, niſi ipſa Beati ultima
voluntas obſtaret, cui morem non gerere nefas ducimus. Suf-
ficit nobis ingeminaſſe lud Horatii: .
Kraftiadem
Ergo Kra Ffrium 4 perpetuus Jopor
Urget?! cui pudor & juſtitiæ ſoror
Incorrupta fides, nudaque veritas,
Quando ulum inveniet parem?2

Noſtrum erit, ut quam vivo vel benevolentiam vel amici
tiam exhibuimus, eandem nunc in ejus liberos transferamus, ut
non orbati patre ſed pro uno plures nacti eſſe videantur,.

Quod reliquum eſt, te æterne Deus piis precibus oro ro-
goque, ut hanc Univerſitatem, quam ſemper foviſti, in poſte-
rum quoque ſingulari curæ Tuæ commendatam habeas, ut Sere-
niſſimum Principem noſtrum conſerves quam diutiſſime, ut Am-
plifſimum Senatum protegas, ut Academiæ hujus Antiſtitibus in-
columitatem & ſanitatem concedas, ut Ordinem noſtrum phi-
loſophicum foveas atque tuearis, ut docentibus atque diſcenti-
bus Tua gratia cœleſti adſis, ut denique omnia in ſupremi
Nominis Tui gloriam dirigas, cui ſit laus & honor
in æternum!
Dixi.

X V 2

W
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

19

17

16

Focus alance
18

2 3 4 5 6 7

4 Copyright 4/1999 GmoH wWW. yXymaster. com

1

ORAIIO FUNEBRIS

RRLE AC HONOKRI

VIRI
SI, AdPLISdsSII atque ECEI-

LENYAISSTAAII

DOMINI

ell NOLFGANGI

IS ETL COLLEGII ILLVYSTRIS PRO-
TES ET MATHESEOS PUBL. ORD. EI CON-
ADEMICI RECTORIS, ACADEMIARUM
M PETROPOLITANE ET BEROLINENSIS
MEMBRI HONORARII

ONGE CELEBERRIMI
ST IPSIVS OBITVM,
uI DiE XVI. MIL. OBTIGIT,

LEMNI PANEGYRI

D. XII. Sept. clolocc LNI.
HA E ITA

HORO FRIDERICGO SCHOTT,
Pr. ELOQH. AC POES. PROF. PUIRL. ORb.

typis CHRISTIANI GODOFREDI COTT.