bellionem excitantem, regnanti Jeroboamo II. detulerat,

fed ipfum quoque his allocutus verbis erat: /4bi, o P'ates,

in terram. sjudaicam, ibi vive, ibi vaticimare! Bethele vero

noli amplius vaticinari,

Regis enim vegieque domus [ucel-

lum efl. Quse Zfmofi loca refpexiffe Hofeam, cum in textu

noftro populum in contradiflionis crimine Sacerdotes imitan-

tem fiftit, vix dubitari poteft,

vd Se

Cörrues ipifur (tu impie Sacerdos!) znferdiu, corruet

etiam tecum propbeta nodus quando exjcindam ma-

irem tuam.

Corrues igitur interdiu,] Aliquid ex antecedentibus

inferri, per fe patet; atque Deum pergere in alloquio

& pocnam denunciare, communior interpretum fententia

D

e^

n

6

Hos, IF. .5.

eft, Sed ad quod /ubjeflum o corrues igitur. interdiu, xe-

ferendum fit 2 non conveniunt,

Plures cum Pocoxtro,

Wzrsio, Bvnxtio & Pen, Bvnscueno id adpopulum re-

ferunt,fenfumque hunc volunt: Jgitur tu, popule impie?!

Sed re-

corrues & graviffimam fcelerum poenam dabis.

Gius $6b, ScuMiDnivs ad Sacerdotem xefert , ut commi-

natio poenee ab ordime Sacerdotum, qui populum feduxe-

rat, iutipiat, per quandam in connexione verfus 4 cum

V. 5. elegantiam , vi cujus, a quo defiit verfus 4. de cul-

pa loquens, ab eo incipiat verfus 5. poenam denuncians,

corruet etium. tecum propheta wofiu,] — Junguntur

Pfevdoprophetz» Sacerdotibus Vitulorum, quia procul

dubio plures Pfevdoprophete ex familia .Sacerdotum

erant, velin eorum certe fccietate populum feduxerant,

& quum debuiffent elenchum adhibere, promiflionibus

vanis ufi fuerant. Voces interdiu & no£tu alii quoad fenfum

vertunt propediem , uti diem nox ftatim fequitur; Ali

ütrasque ad utrosque referunt, hoc fenfu: Corrues tu,

Sacerdos, interdiu noctuque, fimiliterque tecum corruet

Pfevdopropheta interdiu no&tuque, ut juu&a diei & noctis

mentio interitum denotet , eodem tempore utrisque im-

minentem,

quaudo ex[cindam matrem tuam ] i.e. quamdo totum

gopulum , qui vos Sacerdotes Vitulorum. & Pfevdoprophe-

tas in finu fuo fovit & aluit, ex/cíndum, ut fimul & íe-

Hos; ITA5

2

du&i & feductores poenas luant,

Latet in nomine mateis

?uc qucdam contemtus nota, uti Hos, II, 4.

Reprehen-

dite matrem vefiram , quam ,-quia fidem conjugii mon fer-

vavit, non amplius habeo pro sxore meu, Quod preefisum

Fav fzpe fignificatum quum vel quando habeat , docuit

Norbpivs in Concordant. particul, pag. mihi 3oo. plurimis

e

exlocis, ex gr. Num. X, 5. Devt. IV, 36. Jos. II, 8. Jud

AXX.X

Verbum *5* a rad. no" mutuatur fignifi-

cationem excifionis a verbo cognato t35*3, quem fenfum

1box habet etiam in IViphial v. 6. & Hos. X , 1.

V 6,

Exfcindetur popvlus meus ob defetlum copnilionis . ((lu-

taris;) quia ergo fu, (Sacerdos fedu&or!) eandem

illam cognitionem [prervifli , te quoque fpernam , ne

facerdotio fungaris mibi; &5 quia oblitus es legis Dei

iui, oblivifcar filiorum tuorum etiam ego.

Ex]cndetur populus meus ob defeiïum cognitionis] Per-

git fermo in exprobranda culpa Sucerdotum & denuncian-

da illis poena.

Verbum pfíurale 53 conftruitur cum no-

mine collectivo "*5y, populus meus , prout a Sacerdotibus

Vitulorum & Pfevdoprophetis diftin&tus eft. Nec fine

elegantia verbum w5* ex fine verfus przecedentis repe-

titur, Praeteritum ponitur pro futuro ob certitudinem rei,

Ratio, cur exfcindendus fit populus, petitur quidem

a defetiu cogmitionis Dei vera , cf. v. 1, qui defe&us fons

28

Hoss 4 b.

erat omzïium'*fcelerum , & populo commi(Torum , & con-

!

fequenter cauffa quoque exc

1

2

7 l$

i.

fed ita petitur , ut de-

;nav

^np

fetius hic. Sucerdotum ordimi

LHT

!d

vUUC

iwr, quorum quidem

erat, cuflodire [cientiam , «ut lex ab ore eorum repeteretur ,

Mal. HI, 7. Levit. X, t1. Devt, XXXIII, 10. qui vero po-

pulum vera Dei cognitione non imbuerunt, ut fervare-

tur ab excifione ; fed ad fuperftitionem potius & graviffi-

mos errores atque deteftandum Vitulorum cultum fedu.

xerunt,

Emphafis quoque eft in voce: populus meus,

q. d. per te, o Sacerdos nequam , fatum eft , ut gopulus

non peregriaus, fed mews exfcimdatur , cujus propterea

excifionem eo magis in te vindico.

Ita etiam Z7/. Mr.-

cHAELIS ad Verfionem; Mein Volk geht aus Mangel der

Erkanntnifs unter, in nota addit: Es verdient alfo mehr

Entíchuldigung und Mitleiden, als du Priefter, von dem

es die Erkenntuifs hátte lernen follen,

quia ergo 1«, (Sacerdos nequam) /previfti candem illam

cognitionem] Sunt, qui verba hzec referunt ad popelum,

qui dicebatur ex/cindendus fub initium verfus, & commina-

tionem , poft verba noftra immediate fequentem, interpre-

tantur de foto cuítu divimo & populo auferendo , t fen-

fus fit: Quia tu, o lífrael! repulifti ftudium cultus mei,

ego quoque repellam te a minifterio meo, auferam tibi

cultum meum, ut fias ficut reliquze gentes; quam inter-

pretationem fulciunt verbo 120 , quod fumi queat in ge-

tere pro miniftrare Deo , miuifterio quippe communi , quod.

Hos. IE.6.

29

Deo ab omnibus debeatur.

-

Sed, cum verbum m5 longe

ufitatius pro pablico munere & inprimis facerdotali accipia-

tur; participium quoque nominaliter ufurpatum 15 verfu 4.

Suacerdotem proprie taleni ex omnium confenfu denotet, qui

v. 5. Pfevdoprophetz jungitur, &-« popuwo diftinguitur ;

cui denique viffimarum oblatio, fun&io Sacerdoti propria

V,

8

tribuitur; omnino non de populo, fed de Sacerdote

coll

ecCtilv

e

?

i.e. Sacerdotum toto ordine dicitur: Quwia 5au

Nec nova Zfrofirophe , qua Deus,

f[provifti :cognitionem.

modo de gopulo locutus, fübito ad Swcerdotes fe convertat,

opus eft; quz ex hac quoque ratione minus commoda

Longe facilior eft

eft, quia praemittitur particula '5.

hzc connexio; quod, uti Deus verfu 5 in gerfona [ecum-

da: Corrues igitur , tu Sacerdos uequam , inceperat ; ita

v. 6. pergat, cui nexui optime infervit particula rationa-

lis ,:, hï fo

Exfundetur pogulus meus per defetium cogni-

tionis, qua tuw, Sacerdos impie, eum non imbuifü. Quia er-

go, cum tanto populi mei damuo, [previfli coguitionem iflam ;

ideo te quoque [pernam... In populo defeEius vere cognitio-

nis notatur; ln Sacerdotum oxdine contemtus cogmitionis ,

qui longe gravior eft, & interiorem animi averfionem ,

infert, atque apud Sacerdotes nullo modo excufari poteft,

quia plura cognitionis media habebant, quam populus; &

quia non modo refpe&u /ui iftam aguitionem fpernebant,

fed etiam populim ab ea arcebant, quem ex officio do-

cere veram religionem debuiffent.

Preeteritum /previfii

pertinacem continuationem hujus contemtus notat, pri-

dem fprevifli , uec. definis [pernere.

» .

Q3

)

Hos.

£E.

6,

ideo te quogue [permam , ne facerdotio fungaris miki.]

Poenam per juftiffimam talionem Deus exprimit. Copula

eft conclufiva ideo, & in verbo *&b&o8 o & ante Caph red-

undat, imo in quam plurimis Codicibus omittitur. Conf,

pE Rossr Zarie Letliones Eet, Tefl. Vol, III, ad h. n

e.

Senfus eft: Perfonam Sacerdotum vobis detraham, C& ab hoc

munere, cujus women €$ honorem , neglefio officio, ufurpatis,

dejiciam.

Siobjicias: JVom fuiffe im. I[raele Sacerdotes

Dei, fed. Vitulorum.

Refp. Profitebantur tamen cu]tum

Dei in cultu Vitulorum , & apud populum pro Sacerdo-

tibus Dei habebantur. Zejetiio a Sacerdotio infert ipfius

functionis in Ifraele abolitionem, quze facta eft,cum in capti-

vitatem Affyriacam migrabant Sacerdotes cum populo,

€9 quia oblitus es legis Dei tui , oblivifcar filiorum tuo-

rum etium ego.|] ]ungitur in exprobratione culpze rep«-

diationi [cientim oblivio legis divive , quam , fi diftinguere

a repudiatione oporteat; (DRvsivs enim & TaAmRNovivs

alique mutatis tantum verbis ünum idemque dici exifti-

mant) ob/livio continuationem repudiate cognitionis deno-

tat, ita ut diu repudiata cognitio etiam in oblivionem

venerit,

Foeditatem hujus ob/ivionis arguit nomen Dei

tui, quod vinculum oftendit, quo Sucerdos obftri&tus erat

Deo, non modo tanquam //raelita, fed & tanquam /acro-

rum minifler ; inprimis, quum nomine hoc adhuc gloria-

batur,

Y

H

05,

£1 »

31

ideo oblivifcar filiorum tuorum etiam ego.] - Jare Talio-

nis.

Minatur Deus oblivionem more loquendi humano ,

quz& repudiationis infert confirmationem , dum poft ex.

cidium regni decem tribuum facerdotium a Jeroboamo

inftitutum, in Ifraele nunquam eft reftitutum, Adiftam

poenze durationem exprimendam non dicitur: ob/ivifrar

t1i folum , fed: filiorum quoque tuorum , fc. ut nec f fua-

gantur [acerdotio , lpoftquam illud: a patribus ablatum

fuerit.

Vi

Qyotquot eorum funí, tob etiam peccant'zza'werfus "me $

ideo gloriam eorum in ignominiam comvertam.

Quotquot eorum [unt, tot etium peccant adver[us me;]

Quemadmodum numerus eorum eft, fic peccant, Pa.

rallla noftra conftru&io eft Jos. IT, 21. uxta verba

vefira, fic erit, i, e. quemadmodum verba veftra habent,

fic fiet. "Pergit Deus in impietate non rpopuli , licet nu-

merus jam pluralis pro fingulari, & perfona tertia pro

fecunda v. 6 adhibeatur; fed Sucerdotum defcribenda , at-

que omues im univer[um peccare conqueritur , adeo , ut

quot numero fint, totetiam peccant, GRomIvs: Quo

fatti funt plures , eo gravius me offenderunt.

ideo glorium eorum in ignominiam convertam] — Per

gloriam fimpliciter cum Scuwrpro intelligimus fouorem

facerdotii , Aqui in igwommiam convertendus dicitur, dum

II*

32

KHos,

AF

/*

1on

Sacerdotes non minus in

11

ominiofam captivitàtem ab.-

Liict

illa

variis con-

ducendi erant, quam infima plebs, inque

temtibus obnoxii fiebant, quafi nunquam fuiffet Sacer-

dotes; imo eo magis, quod Sacerdotes fuerant. 1ta

etiam 7wv. BvnscHEmnvs: Ihrer Menge refpondiren

ihre Verfündigungen; ich will daher ihre Ehre, die ih-

nen das Volk ihres Amts wegen erzeigte , ohnerachtet

ihr Amt wider mein Gefez ift, in Schande verwandeln.

Gnorivs: gro honore Sacerdotii dedecore eos obruam,

v. 8.

Vidimis , quas populus meus pro peccatis offert , *uefcun-

tur , : €5 exjpetlant, ut quam plurimum peccet.

Viflimis, quas populus meus — ve[cuntur,| Omnes

in univerfum Sacerdotes Iíraeliticos graviter peccalfe,

di&um fuit verfu przec. Jam fpeciatim, qua ratione mu-

Furura *s5 & *wv^

nere fuo abufi fint, declaratur.

actum continuum denotaat,

Phrafin ipfam : Comeduut

geccatum populi mei, varie exponunt.

Alii peccatum pro-

prie intelligunt, & hunc effe fenfum volunt; peccata po-

puli von reprehendunt, fed integra quafi deglutiunt, in

fe transmittunt & in fuam conícientiam ea recipiunt,

Alii metonymice peccatum accipiunt, pro vittima piaculari,

cujus pars in ufum Sacerdotum cedebat. Levit. X, 17.

qui fenfus omnino facillimuseft; Tuxta quem vero directe

nonhoc erat fcelus Sacerdotum I[raeliticorum, quod ederent ;

id

JHas; I5

33

id enim licitum

imo praefcriptum erat, Lev. VI, 26. fed

quod in oblatione iftorum facrificiorum id potiffimum

fpeGarent, unde laute viverent; quod peccata non ferio

re grehenderent

ut pluru; acciperent victimas ;

quod

denique neque in loco przfcripto, neque vero Deo

fed

F'itulis offerrent ifta facrificia.

lta P7m, BvRsSCHE-

RVS

Sie freffen meines Volks Stinde

das heifst: Sie

leben von den Sünden und Sündopfern meines Volks, d

es, aus Irrthum und Verführung, zu Uebertrettung mei-

nes Gefezes, nach Bethel, Gilgal &c brmgt und zehren

von dem emgebrachten

€9 exfpeflant , ut quam plurimum ] peccet.] Ad verbum:

E ad iniquitatem eorum extollunt animam fuain.

Prono-

men plurale in t2xyp refertur ad przecedens nomen col-

le&ivum 'bp, & fuffixum fingulare, uti in Editionibus ex-

tat, in *w53 eft difítributivum

Cum vero plures Codd

quos pE R ossr ad h. l. citat

atque antiquaze Verfiones

omnes LXX. Syrus

Chaldzeus, Vulgatus, Arabs ha-

beant Evi, lectio haec ex contextu melior preeferenda

videtur

Phrafis: attollunt animam fuam, explicanda ex

Dext. XXIV, x5. Jerem. XLIV, 14. facit Epitafin ad o

comedunt, & culpam innuit graviorem. — Defiderant pec-

ata populi; &, ut quam plurimum peccet, exfpe&ant

quaeftus

fui

cauffa

?

ut multa devorare f[acrificia

queant

34

Hos, IF. 9.

Y, 0.

Cum ergo , uti populus , ita Sacerdos fit: ideo animad-

«pertam in ejus (Sacerdotis) aiones &5 rependam

4

illi opera ejus.

Cum ergo , uti populus ita Sucerdos fit:] Conclufio five

illatio ex przecedentibus, collato inprimis verfu 4: Popu-

lus enim tuus eft ficut. Suterdos contendens. Duplex Caph

hanc habet vim, ut prius protafin , affterum apodofin de-

notet , fitque hoc Caphi pro v5. coll. Gen. XVIlL 25, ]. Reg.

^

XXII, 4. Jes. XXIV,

-

Nondum de fimilitudiae in pe-

naü heic fermo eft, fubjicitur enim comminatio in aitero

demum hemiftichio; fed de fiilitudime in delifio, ut fen-

fus fit: cum ergo Sacerdos non melior fit populo , fed

uterque graviffime peccet , in fuo fcilicet peccandi modo.

Ita pot Davsrvu, Scunuipiv M &MARKIVM Ven.

BvznscHERVS; , JZeil denn zwi[chen Volk und Priefler kein

, Uuter[chied ift,' fondern es eins fo arg macht, als das

,andere; Nur das Volk aus Verfühmng , die Priefter

aber mit Wiffen und Willen.

ideo animadvertam im ejus vius, C9 opera ejus vepen-

dam illi.] Sequitur Sacerdotis colle&ive fumti poena, qui

ultimo loco eft nominatus, & ad quem fuffixa fingularia

pertinent, //ie denotant pravam vivendi rationem , unde

pe[fma opera proveniebant ; qux Deus fe repenfurum

teftatur, ut peccatis refpondeant poenv. Qua vero ra-

Hos, IF. ro

3

tione id futurum fit :

partim jam antea didum (fuit

partim porro dicitur

V.

Io,

Comedentes non faturabuntur ; [cortantes non. erumpent

(in multitudinem )

quia Jeho:vam defierunt. ob-

fervvare.

[

l44

iil

111

Comedentes non [aturabun

r| Cumma

fefto refpe&u

u./i.

du

ad reatum, v.8: Peccatum populi mei come

nt, dicitur:

ob.defectum fuffi-

Comedent qwdþm, fed «on fatiabuntur ,

cientis victus & ann«

0n^o

Vilco

& ob divinam male-

penuriam

dictionem, Cf, Levit. XXVI, 26. Michaàe VI, 14

Jcortantes won erumpent]

Scor ïa*l

ibu

fe poliue-

runt Sacerdotes Vitulorum 2eque ac populus Ifraeliticus

& conne&itur hoc fcelus cum e/u facrificiorum ob ne-

xum voluptatis gulofe & libidinofxz, Num. XXV,

!

RE

Scoríaiio omnino intelli

lï)l

tur corporalis, tum ob 74r4amm

profem copiofam:; vyewB"

«5 non crefcent fobole. Cf. Gen.

XXVIIL14. XXX, 3o0. Exod.1, r». tum ob fornicationis

..Lk.—

quentem cum vino &6

unfto conjuntlionem v.11.*) LXX verba:

* Nï

..Lf .//(/

IT f

ris MICHAELIS prazteritum Hiphil 3571,. quod aliis

cum LXX & -Vulgata fimpliciter idem eft , ac Kal, vertit:

Scortüri faciunt ,

f. permittunt :

Hurerei verflatten fie; aber

vermehren wird fich das Volk nicht, & in nota; Es ift un-

*

gewifs, wie die Bilder -Priefter

dif than haben — Sie

Hos, IPE. ro.

86

w-» No3 vertunt: x & us xaSsuguyto, HiERONYMVS:

&6 non dirigentur; ARABS: non ;;vafq,r'þez«*czvbzzd/ztm*, quam

verfionem fequitur z. MoLpENHAVERVS, qui totum

verfum de Sacerdotibus €9 populo exponit, & /cortationem

52

L

) fre t

Ü

]7

» ./bi"

de [pirituali fornicatione interpretatur: Jf

len. [ie micht. fatt werden. . Difs bezieht fich auf die Prie-

fter und das ganze Volk. Und ihre Hurerei foll. fic micht

Durch die Hurercei wird gemeint ihre Z5-

durchhelfen.

4

j/

£

We

gütterei — und, wenn Gott ihnen bezeugt, dafs i

Hurerei ihmen nicht. durchhelfen averde, 1o meïnt er, daís

kónnen blofs eine Sittenlehre gehabf haben, die Harerei

verftattete, wie wir fie bei fo vielen alten Philofophen fin-

den; —— fie künnen aber auch an denen dem Gottesdienft

geweyhten Oertern, in KHainen und Eremitagen Gelegen-

heit dazu gemacht, fie zu einer Art von Gottesdienft gemacht

haben, wie wir es bei vielen Heidnifchen Vólkern finden , —

ich glaube difs lezte und fchlimmfte, weil es fich zum fol-

genden fo gut fchikt. - 4ber vermehren wird fich das Folk

uicht : Die gewóhnliche Entfchuldigung der Hurerei ift, fie

vermehre das menfíchliche Gefchlecht.

Das. Vorgeben i&

fehr unwahr,

Eheftand vermehrt es, und Huretei vermin-

dert es — — Die meiften unehlichen Kinder fterben früh,

aus Mangel der Wartung und des Unterhalts.

Sed licet fa-

cile concedamus, Sacerdotes permififfe fcortationes atque

ad eas in cultu idololatrico populum feduxiffe, ip/i tamen

eodem ícelere fe polluerunt, quia i/s ipfis poenae loco mina-

tur Deus, quod in multitadinem erupturi non fint.

Nomen

populi, in textu non legitur, fed a Viro Cel. textai infertur.

Hos, IE. xo

37

die Gózen, welchen fie dieneten — fie gegen ihren Un-

tergang nicht fchüzen würden.,

Verfioni vero Zathiaue :

fcortantes prolem non fzmg ient, opponit : Ich, glanbe nicht,

dafi dif ein Leiden vor. die

fe Leute gewefen feyn wmde,

und dafi Gott durch eiu ,ä'i/ïmfleæ die Folgen ihrer Sünden

verhütet habe,

Sed.,

uti contra contextum fupponit

&) verba noftra

.,un/

LY

j?r)zwzlmn quoque pertinere,

cum To

comoedentes mom

bi/ ll/iA(:'ux) uu

iur aperte refpiciat Sacerdotes

vitlimas populi comedentes, atque de populo diltincte verfu

demum 12 agatur

B) de [pirituali fornicatione iermo-

nem eífe, cui tamen mox v. 11. vinum €9 mu[lum jungi-

iu

P

A

ita etiam objeflio contra fententiam noftram. nullius

momenti eft

Facil

largimur, quod fcortationis finis

non fit procreatio fobolis numerofz , fed libidinis exple-

tio & voluptatum fruitio; & quod fcortatoribus non grave

fit, fi ex fcortis liberos non fufcipiant

Sed poena Sacer-

dotibus h. l, denunciata non refpicit defefium [fobolis e:c

1

fcortis ,

fed ex legitimis uxoribus ,

quae orbitas in populo

Ifraelitico opprobrio erat, & poenis gravioribus accenfita,

Levit, XX

QO 2

fer, XXII, 3o. uti larga foboles in

beneficiis habita.

Conveniebat hzec poena erbitatis ex [e-

472

ne-

JlïLï

H

is matrimoniis peccantibus per fornicationem ,

que etiam miracula

tequirebat, cum pluribus modis na-

turalibus flerilitas €9 zle«wia exiftere queat, & multiplica-

»

tio prolis impediri per mortem liberorum vel recens na-

torum vel in tenera adnuc zetate verfantium

E

1

Ratio poene di-

quia ajehovam omiferumt. ob[ervare.

38

Toss M um

vinze fubjungitur his verbis. q. d. quia patrantes ifta fce-

lera , atque agnitionem Dei repudiantes v. 6. 7. Jeho-

vam, cui conftanter adborere debsbant, neglexerunt

obfervare. Idem fenfus eft, fi cum aliis locutionem cognci-

fam &atuas, quia deferuerunt jehovam C9 meglexerunt fer-

vare legem ejus.

Ita Zv», DAv nivs: etenim me legesque

meas contemnunt,

VI II.

Stortatio, viuum €9 muftum auferunt. in

[

! of

e

licendi vim.]

De wexnu verfus noftri duplex eft Interpretum fententia.

RiveTVs, BRENTIvs, TamNovivs & Seb, Scumar-

DIVS eum cum proecedente conjungunt, h. f. /Von efl mi-

rum, quod deferuerunt gjthovam v.10. quia Jcortatio & vi-

num €5 muflum occuparunt cor,

CoccrEjvs vero, Prisca-

TOR aliique ad fequentia referunt, h. f. Stortatio , vinum

muftumque aufert cor ; hinc ef , quod populus meus lignum

fuum . interrogat &c,

Putem ego, verfum noftrum tan-

quam g4«0men poni, qu:e ita refpiciat preecedentia fcelera

a Sacerdotibus commiffa , ut fimul tranfitum faciat ad

fcelera, popuíi redarguenda v. 12. Scortatio intelligitur cor-

goralis; quia cum ea conjungitur vinum & muflun; Sine

Cerere enim & .Baccho friget Penus.

Heec auferre cor,

i.e, refle&tendi & intelligendi vim adimere, dicuntur,

fecundum tritum illud :

Nec Peneris, nec tu vini capiaris amore,

Uno namque modo, Ziza Penusque nocent,

Hos, II X5

2

9

Ill. My c & A EL ts in nota ad h. 1. refpici putät ad convivia

Jacrificialia apud cultores P'itulorum €& Baalim ufitata : Die

JMeinuug , inquit, fcheint zu feyn: Hurerei, diein den aber-

glaubifchen Hainen getrieben wird , und. frühliche trunkene

Qyfer - Va

it0otc

ESP

item, die man da fhiült, vauben meiuem Folk

den Perfland , veiffen es zum Bilderdienft ,. Abgütterei und

allem Aberglauben hin , fo , dafl es endlich thüricht genug

wird, Holz und Kloz mz. Kath zu fragen.

W. IS.

Populus meus lonum fuum confulit , &5 baculus ipfius ve-

fponfum dat ei. . Spivitus enim fcortationum adeo eos

feduxit , ut veliio Deo fuo (cum aliis Diis) fcor-

£eníur

Populus mens lignum fuum confulit ] De Sacerdotibus

inde a v. 5. feq. actum erat ; nunc de popuío agitur , cui

ablati cordis , i,e. amentiae effeflus mali jam. tribuuntur.

Vocem *5y LXX junguntcum veríu proecedenti, cujus no-

mina £ria in Zlceu/ativo ponunt, & nomen cordis pro no-

minativo regente habentes, vertunt: zoeveiay was ewov uxi ue-

$ucpum cds£ulo xxpdim Xas s. Atque iftam voculae "^y cum

verfuü 1r. conjunctionem fequuntur //, MicmaErrs,

Perer. Davruivs & MornENHAvERVS; quo admitti

quidem poteft, proeferenda tamen diítin&tioni textus non

videtur ; quia gemeralis [ententia jam in fpecie adplicatur

ad popgulum, Addo , fi momentum habere debeat ifta vo-

ao

Hos. IP. i5.

cis '5y cum verfu rr conjunGio, putem, integram ver-

fionem Graecam admittendam fuiffe, quam tamen ipfi

hi Viri celeberrimi non fequuntur.

Emphafis eft in pro-

nominibus: meus C9 [uum, Vocem "ay repetit Deus ex

v. 6. $. non fine fumma indignatione, quum mox addit,

quod idem populus Dei confulat Jjemum funm, q. d. po-

pulus I[raeliticus , quem adoptawi, qui.[e meum effe ja&at ,

quem & gentibus feparavi, C9 qui me con[ulere debebat , eo

infanie delabitur, ut /uwm liguwun, quod in ipfius pote-

ftate eft, quo utitur etiam ad fovendum ignem , con/ulat.,

Futura npy, ouvh, *v non femper tempus futurum indi-

cant, fed fzepe, uti etiam praeterita,fignificationem Ao-

rifti habent, five £empus continuum indicant. Ligui ut ma-

teriae, non ut formae five idoli , mentionem facit Deus

loquens, ut £urpitudo idololatriae eo fignificantius expri-

tnatur.

Cf. Jes. XL, 2o0. XLIV, z3. ]er. II, 57.

To 3

cum verbo 5xw conftru&um denotat objeflum, quod inter-

rogatur, coll. Jud. XVIIT, 5, T. Sam. XXII, 13. adeoque

ipfum /igneum iclolum, quod confulitur,

-&9 baculus ipþusx refpon[um dat eil] i,e, & baculo fuo

petit. ve[pon[um. Und. [eim Stab foll ilnn antworten.. Sunt,

qui cum Riv E 0 baculum a liguo non diftinguunt, fed

pro uno eodemque obje&to accipiunt, quia refponfio tri-

buatur ei, qui interrogatur; mferrogatum e[l , inquit,

lignum; refpondet baculus; id autem refpondet, quod in-

terrogatur ; cuifent;ntiæ accedere videtur Seb. CAsTEL-

LIO

Hos. IP, 15,

AI

LIO vertens: mui fignum f[uum confulunt , eisque faus dat

re/pon[a flipes , i. e. a Diis e ftipite fa&is petunt oracula.,

Ali baculum a ligno diftinguunt , & de eo divinationis

genere exponunt, quod Gr?eci £vieuavreizy feu eadouav-

Tt4y , aliàs quoque gentilibus ufitatam , vocant: quam

in rem allegant Ezecf, XXI, 21.. ABARBANEL varios

buculi in divinando modos adducit, ut vel iGibus feftinis

terram percutiant, ve/lignum ab una parte depudatum,

ab altera cortice veftitum, projiciant &c. Conf, SE . p E-

NVS de Diis Syris, Syntagm. I Cap. 2. p. m, mihi ror,

RxisxE in Libro Summlung Zrabifcher Sprüchivürter, die

von Stéken und Stübem hergenommen find. p. xg. feq.

LXX. vertunt £v thy,GGMJ; «VUTtYy £"YQU'TOWV , XOL EV ga,ec;'al;*

wUTrey (awle) amwyyskXov avTt , per auguria (omina) eos

conjulnerunt. E per virgas fuaus aununciarunt ei ; qu ver-

ba TuEopontErTvs ita exponit: 4Adjungit (Dominus)

gorro ridiculam vaticinationem, docens, quo patflo eos, qui

profitebantur. [2 vaticinari, confulerent , €8 illi aliquo modo

re[pon[a darent, — Etiam alii , inquit, per auguria quedum,

que ejent agenda , exquirebant ;

lü virgis quibusdam,

fraudis adjutricibus utentes, que volebant, enunciabant.

Spiritus enim [cortationum adeo eos [eduxit] Per fpi-

ritum [cortationum intelligitur vehemens libidinis fervor

& affe&us. Hebreis enim Spiritus fiepe qualitatem aut

affe&ionem mentis denotat, Hinc /piritus -Zolotypiae,

Num.- V, 14. mendacii Y, Red. XXIl , 10. &c, TaEoponE-

F

Hos, IP. 1:3.

42

qvs vertit; vv ml zv mroQveiav oguxv. . Ad verbum nynn

fübaudiendum eft pronomen eum fc. populum. Quidam

Codices, citatia pe Rossr, habent toynn.

ut negleflo Deo- [uo [tortentur] cum Diis peregrinis fc.

per idololatriam & cultum vitulorum. Conftrudionem He-

brzam, quo vix uno verbo exprimi poteft, 7//, MicaE-

LIs vertit: Es treibt Hurerei umd verlüft [eimen Gott.,

Vm.Bvmnscuknvs: dafi fie fich. von ilrem Gott*los-

furtn. Phrafis defumta eft, uti bene ex Krwczro an-

notat Scau M1pivs, e re matrimoniali, in qua uxor eft

fub marito ceu Domino fuo.

Y. 23

In -verticibus -montium [acrificant , in collibus fufitum

faciunt füb quercu, populo &5 terebintbo , quia

bona efl umbra unius cujusque. — Ideo etiam filie «ve-

ftre [cortantur, &5 nurus "veffre adulterantur.

In. verticibus montium facrificant] — Poft infignem ido-

lolatricae fuperftitionis fpeciem , qua ligemum fuum confu-

lebant, v. r2. memorantur /acrifiim , im locis excelfis

oblata, contra expreffum mandatum divinum Devt. XIl,

I—6.

fub quercu, populo & terebimtho , quia boua efl um-

bra wuniuscujusque ] i.e. iu locis excelfis, arborum fron-

dofarum umbra te&tis, Ezech, XX, 28. quarum tres in-

figniores fpecies recenfentur, quas varie reddunt Inter-

Hos. .TI 13

43

pretes, //sftris Mrcmn

-ELIS; Ünter Eichen, Storax und

Torebinthen

PFen, DA TH1VS; fub quercu, terebintho €9

populo umbro[a

MorpENHAVERVS: Üwuter den Fichen

Pappeln und. Therebinthen

Accedit ad magnitudinem

Íceleris

quod facrificabant in iftis locis Zitulis &? Baa-

lim, & quod ideo arbores froudofas ibi plantaverint, ut

fub earum umbra omnem etiam impuritatem corporalem

eo fecurius exercere poffent.

Ideo etiam filie veftra: [cortantur , €8 nurus veftre ad-

ulterantur| Tranfit fermo .a perfona tertia ad fecundam

& a patribus ad filias & murus. Senfum bene expreffit

SCHMIDIVS :

Ideo turpiffima impietas latiffime graffatur;

hinc fit ; ut omnis pudor evanefcat ,

atque adeo filige &

nurus pud citiam fuam proftituant impune & fine pudo-

re. TuEODORETVS verba textus de flupro vi ab foflibus

inferendo. interpretatur

Quocirca, nullam. veftrám: curam

fiabebo , neque. filiarum vefirarum, meque [ponfarum palam

veitiatarum ab invadentibus vos inimicis

que enum claan 69

D

occulte apud vos audebatis

hec palam fieri. permittam

Sed ftuprum ab hoftibus inferendum, non commode per

fornicationem & adulterium exprimi poteft

V. I4.

ANon animad-vertam in. filias -veffras , quod fcovtentur ;

65 in nurus veflras, quod adulterentur ; Tpfi enim

(patres) cum meretricibur fe feparant , €9. cum

Hos, IP., 14

44

- proflibulis facrificant ; &5 pcpulus ifte zmpm/ers pro-

flernetur.

IVon animadvertam in filias — —— adulterentur;] Plu-

res Interpretes PrscaTon, ScuHuwiDivS,

Mankivs &

e récentioribus /e». DaTHivs & DoEDERLE INIVS

textum iwterrogative accipiunt , quafi wb pro wbn, uti

fzepe, pofitum fit. Conf, Nor.ptvs Conc, Partic, edit. Dynpu

lVonue animadvertam .in filias ve-

p. 422. Vertunt ergo:

Verum nulla ratio jufta adeft, cur heic ftatua-

firas &c

tur interrogatio

Re&ius omnino verba isudicative, atque

indiflive fümuntur, prouti etiam vertunt LXX x z u5 emi

cxebepa , & HigRoxNYvMvs: IVon vifitabo [uper filias ve-

firas , cum fueriut fornicateg — fenfum in Commentario ita

exponens: Grandis offen[a eft, poflquam peccaveris, iram Do-

mimi onm

TETETT.

Fornicatus fuerat. I[rael & .Domino f[uo

€9 fyiritu fornicationis [eduftus

ideo fornicamtur C5 filim

ejus €9 fpon[m , && absque ulla vindifla in [ue [celeve relin-

qmmtur , «t

quod filie €9 uxor vero parenti fecerunt. €9

marito, hoc in liberis [uis €9 uxoribus fentiant , €9 ex pro-

qrio dolore intelligamt dolorem Dei

qui m tiantum iatus

efl, ub nequaquam percutiat. delinquentes — Per. Prop

tam Píalmo LXX XVIII, 33. 34. dixit

Vifitabo in virga

iniquitates eorum , & in verberibus peccata eorum ; mi-

fericordiam autem meam non difpergam ab eo

Qui i91-

iur ümatur , corripitur

qui negligitur, fuis peccatis di-

mittitur

Tuntusque fuit , numerus fornicatorum Ifracl, Wt

e

Hos, IP. x

48

cejei uliio de[perans emendationem. Eodem modo indicas

tivo vertunt quoque LvrHERVS, TamRNovivs, GRo-

TIVS, GaTAKkERVS , ///. MicHAELIS, STRVENSEE,

BvngscuEgnvs & Bvnxivs, qui folide ita: ,Alias fole-

sbat Dominus, populo fuo propitius, animadvertere gra-

» Vifüme n filias [cortatrices & nurus adulteras, eaque fua

sfeveritate vitiis, ne amplius invalefcerent, obicem po-

»nere. Conf. Devt. XXII, 22. fs. Sed hic minatur, wolfle

»Jt in filias nurusve ob [tortationes && adulteria. auimad-

» Vertere, idque ideo, ut patres & mariti fentiant talio-

»nem, videantque fua peccata idololatrica peccatis filia-

.rum & nuruüm , in dedecus totius familie vergenti-

»bus, fevere & graviter puniri, ,

Ipfi enim (patres & mariti) cum meretricibus fecedunt ,]

Ratio datur , cur Deus nolit animadvertere in filias &

nurus, cuia fc. patres €9 mariti pejora patrent; - Mutatio

perfonze heic rurfus notanda.

Loquens Dominus non in

fecunda. perfonm pergit, quia vos patres cum meretricibus

vos feparatis &c. fed, quafi non amplius dignaretur eos

alloquio Deus , in tertia de illis perfona loquitur : Cum

fcortis [ecedunt , i.e, uti GRoTIVS exponit: in /ucos eunt.

Itemque ///, MicnaEris: fie fondern. fich mit den Huren

ab.

Gehen in die geheim[ie Günge der Hainen , und. trei-

ben da Hurerei als eine Art. des Gottesdieufls.

€2 cum proflibulis f[acrificaut | Pofterius hoc mem.

brum exeg-eticum eft prioris, Notum, quod cum facri-

46

Hos, IV. 14

ficiis conjun&a fuerint convivia facrificialia, ad quze plures

perfonze invitabantur. Senfus ergo: ad.convivia facrifici-

alia invitant fcorta & proftibula, quze cum ipfis edant &

bibant, ut, quando cibo & potu incaluit libido

cum 118

fcortentur impudiciffimi homines

Per mv*45, quea

17. videntur quzevis

c»w"-» diftinguuntur, Devt, XXII

feminze five maritatee five colibes denotari , quae in his

nefandis facris fe proftituebant

€9 populus , qui mon intelligit , profternetur.| | Culpa

continetur in verbis r* N5, q.d. populus hic, qui omnem

veram Dei cognitionem refpuit, ad repetitas admonitio-

nes & comminationes prophetarum non attendxt

cul

fcortatio & vinum omnem intelligendi vim aufert , ut

graviffima fcelera perpetret :

hic populus proflernetur

quo uno verbo omnis peza« populo infligenda usque ad

interitum Reipublicze complehendltur

Verbum v2 ,

praeter h. l. bis adhuc legitur Prov. X, 8. 10, ad quem

locum ScHvrTENSsIVS

probaffe v1detur, quod in

Kal denotet

conjecit im terram , & in Niphal proflerne-

PiscATOR

iur. HiERONYMVS vertit

vapulabit

cum TzREMELLIrIO conturbabitur

LXX verterunt

GUVG&TTAEMETO JA6TAà TTOQVYG ,

male voces primas verfus 15

conjungentes cum v, 14. & pro mx Bw f fcortaris le-

gentes m oyp cum /[corio & pun&antes .Kuwmez pro

S?egol ;

dum voces iftae planifime ad verfum fequen-

tem fpectant,

Hos. IF. 14

47

Acv, 3855 $0;

sequitur, a/fera pars Concionis dehortatoria ad. Sjudaos

dire£ia , ne patiantur fe feduci exemplo Ifraelitarum , ubi

1) dehortatio ipfa emphatice proponitur v. 15.

2) & rationes a foeda culpa & gravi poena Ifraelis re-

petuntpr.

*

V. IS.

Quo4fi tu fcortaris , o Ifrael! ne reus fiat

jula , Ne

eatis Gilgalem, &9 ne afcendatis. (proficifcamini)

Betha-ven, nec per Jebosvam ibi juretis.

Quodfi.tu [cortaris , o I[rael! | i, e. Si tibi, popule

X tribuum, porro libet fequi idola ; nec abftrahi te pa-

tiaris redargutionibus & miuis,

Alloquium hoc Dei,

quo ab Z/raele reprehenfo ad. sjudam dehortandum tranfit,

eft valde emphaticum. Oratio enim conceffiva, quam

bene vertit Lv THERVS: twillt du ja huren I[rael! acu-

leum habet, quo ftatus Ifraelis u£ de/peratus fliütur.

JNe reus fiat syuda;] i.e. ne populus duarum tribuum,

(fub Juda enim, tribu regnante, comprehenditur etiam

tribus Benjamia) in communionem fcortationis tuze ido-

lolatricae, adeoque reatus graviffimi veniat,

ne eatis Gilgalem , o ne proficifumini Bethaven ] fc.

vos, Firi gude , ad quos fe convertit fermo , tanquam

ultimo loco nominatos ; in quorum etiam vicinia Gi/gza/ &

48

Hos; TE 1

Bethel erant; quare urbis Dan, ubi alterum Z'tulum col-

locaverat gieroboumus J, tanquam remotioris, & in ulti-

mo rerrze Ifraelitico termine fitze, nulla hic mentio fit.

Íta jam BRENTIVS,qui dicit: Hofeas, cum fe laterem

lavare in J/raelitis videret, ad gjudamfe convertit, & ex-

hortatur, ne malo Ifraelitarum exemplo fineret fe feduci.

Jtem GRorivs, Manxivs, & //l, MrcHaELIS: Z vom

Stamm Suda kommt vicht in das I[raclitifche Land , nach

Gilgal und Bethaven, qvo der. Külberdienfl getrieben qwird,

WNominantur duo loca, in hiftoria populi Dei valde celebria.

Gilsal locus erat in confiniis tribus Benjamin & Ephraim

cis Jordanem, prima Ifraelitarum caflrametatione cis gjor-

danuem, Circumcifioue populi, & Pa[chatis. celebratione il-

luftris, Jofuze Cap. IV, 19. V, t9. 1o. ubi /acrificia quoque

obtulit Sumucl 1 Sam. X,8. Quo vero tempore cuftus ido-

lolatricus ibi inftitutus fuerit, non conftat; fed fub Jero-

