KaI600-1955_14

r

as

E

Ed

m

z

u

Dd

H

W

s

m

r

u od

E

-a

i

--

-

-

ii

VU

st AE

—— !

i as

:

m

m t

.*

2

*

,M

[j

w

-u

*

-€

U

--

&

z

UT

:

WA

m

AL

RUPT

-

—

SERGORTUUAIM

2DUE

c

VAV

$ss

—

U N T

X

-

rP

O

s

-

u,

s

Yi

i

C

RR

m

T

x

:

JX c

od

C

e a

x

Sí

d

m

ul

-

ras

A

Y

-

T

a,

PT

s

E

—

w.ww.i x

M

$.

a

muf

X

i

"i

E

j

d

4

TM

.:*-»A

u

^m

-

ox

VN

J

&

"

7*

w, I

$

ANNOTATIONES HISTORICO-EXEGETICJE

HOSE/E CAPVT IV

QVAS

SVB AVSPICIIS DIVINIS

RECTORE FNIPFERSITATIS EBERHARDINO - CAROLINZE

MÁAGNIFICENTISSIAMO

SERENISSIMO ATovgE POTENTISSIMO DVCE Ac DOMINO

DOMINO

C A

OLO

DVCE VVI'?TEMBP RGUE ac TECCLE REGNA

NTE, REL, REL

e

PRJIESIDE

LVDOVICO IOSEPHO VHLAND

THEOL. DOCT.

ET PROF. PVBL.

ORD.,

ET DVC. STIP. THEOLOG SVPERATTENDENTE

DIEBVS

SEPTEMBRIS . 4. MDCCLXXXFIL

RBUNVCGBCDUDOQE

D h.F ENJDEN T

M. ISAACUS DORNER,, Schiltacenfis

M. LUD.FRID. JAC. HAAS, Gri "Üging.

M. WILH.. VICTOR DIZINGER

M. AUGUST. FRID. CHRïSTMANN

Eneweyhi

Seeburg.

M. CHRISTIAN

ANDR. THEOPH

M

THEOPH. FRID. SCHWARZ

HARPPRECHT, Bollexfis.

Tobelauus.

M. CAR. CHRISTIAN. HENRICUS | M. JOH. CHRIS TOPH. FFMMAIER

HARPPRECHT, Oberbebing.

Hermar ing.

M. CHRISTIANUS THEOD. HOER- | M. AUG. FRIDERICUS WAGNER,

MANN, Zinimontanus.

Donnfletteus.

EXAMINIS

THEOLOGICI CANDIDATI IN

DUC

STIP. THEOL

TUBINGAE, litteris Balzianis

]

"

-

d

-

x

-—

A

(

T

vt

Pf

NCN

3!

/

s

x p

4

]IA( u

U^ /ïjf/

[4

r d

;

L m

//

g r"&

N

N

— VA

720

7

ZT

$e a

VN

N

Mf'y;., 75

p

Z«

-- N

N

Pb

N

C

AUL T - d

IN

M

(& QK KUY .ypl'

LE

E.

,

W

j

(

/ //////ä

I

(

Y

í

j

l

M

ERN

/))

x./v

,

»ü

NNN

S

CA

LON g

Pöüquam Hofeas in prima l'aticiniorum parte, regnan-

te Samarie Jeroboamo.Il edita, cujus domum gladio

perituram praedixit C, T, 4. coll, Amos. VII, 9. conciones

typicas €5 Symbolicas C. T. 1. & IIT. protulerat: In a/tera,

inde a Capite IVte usque ad finem Libri , f/ue typis vatici-

natus eft, & concioues fimplices fubjunxit. Earum vero

diflintlio dificilior , *) &, quse a nonnullis Interpretibus

*) Cel. EICHHORN .Zinleit. des Alt. Teft. Yl Th. $.. 554- pag-

264. Mit dem vierten Kapitel hórt alle Rükficht auf die Sym-

bolifchen Vorftellungen der drey erfferm auf; und es folgt

fichtbar hier der zweyte Theil des Buchs.

Und wahrfchein-

lich enthált diefer nicht eine, fondern mehrere Reden des

Propheten. Aber wo mam die eime fehlieffen , und die ande-

re anfangen foll: Das ift áufferft. dunkei und . gweifelhaft.

4

tentata eft, ad tempora fingulorum infequentium in Ifrae-

le Regum adplicatio,nimis arbitraria*) aliis videtur, quam

ut tuto admitti queat.,

Omnis difficultas ex duplici fonte

oritur, 1) quia oracula hzec nullis iu textu expre[fe notatis

zemporum . intervallis diffiuguumtur, 2) quia uullus Regum

X tribuumn, qui poft geroboamum ILT, regnarunt, nomine [uo no-

tatur, Verum , fi vefligia hiflorica, in textu obvia attente

confiderentur, & cum ge/fis horum Regum, qu in Libris

hiftoricis defcripta funt, cozferantur, atque conciones ipfze

*) Jllufir. MICHAELIS z zota . ad Veïj. Germ. Cap. IP.. Hier

fangt eine neue aneinanderhangende Weiffagung an, von der

ich nicht mit Gewifsheit fagen kan, wo fie aufhürt, und

ob fie nicht vielleicht gar bis ans Ende des Buchs fortliuft. —

dafs hier

manche Erkliürer diefe

Ich weifs ganz wohl,

Capitel in mehrere Predigten — ein&heilen, und das groffe

Kunfiftük, den Propheten recht zu verftehen , darein fezen ,

dafs man ihn in feine Predigtcn eintheile.

Ich liugne auch

nicht, daís es viel beytragen würde, ihn beffer zu verfte-

hen, wenn man wüfste, wo vielleicht eine neue Weiffagung

anfienge: Aber ich mufs nur fagen, dafs ich es nicht wei(s,

alfo mich diefes Kunftftüks nicht bedienen kann , auch a-

dern nicht folgen, weil fie zhre Zbfchnitte zu. willkührlich

maches, und da eine neue Weiífagung anfangen, wo ich

wohl einen Abíchnitt, aber noch keinen Beweiís fehe, dafs

eine andere, von der vorigen abgefonderte Weiffagung ange-

he, oder wohl das Gegentheil und eine Fortfezung der vo-

rigen Materien oder Bilder gewahr werde.

— "

5

fecundum ordinem temporum pofitze ftatuantur: phires

difficultates tolli, & , fatis probabiliter, ip(ze conciones

a fe invicem diftingui, & ad Reges fingulos, fub

quibgs

editze funt, adplicari queuuat. )

Ut vero ifta veffigia hiflorica in textu Hofeauo obvia

cum. geflis Regum .X tribuum eofacilius comparari queant:

praemittemus potiora momenta, in Libris hiftoricis de fin-

gulis poft Jeroboamum II. Regibus memorata ; addita

quoque ferie Regum gjude.

*) Ita etiam fentit ,S. ;zgy. BURSCHERUS zm Per[uch einer

Erlüuterung der Propheten Hofea und Jo8l, p. 1. Aus dem

Innhalt der Reden Hofeá wird fich felbft auffern, unter wel-

chen von den (Ifradlitifchen ) Kónigen er eine Jegliche mag

bekannt gemacht haben. So wird fich auch die Abtheilung

der Rede ziemlich genau beftimmen laffen, und von jeglicher

durch die Vergleichung mit der. Hiftorie gezeigt werden kón-

nen, bei was für Umftánden fie gehalten worden, ohnge-

achtet der Prophet felbft fie durch keine befondere Ueber(chrif-

ten unterfchieden, fondern alle zufammen gleichfam in eine

einzige gebracht hat. Man wird auch, wenn man die Hifto-

rie genau verfteht, und auf fie fowohl, als auf das Buch

vom Anfange bis zum Ende recht Achtung giebt, ohne grotfe

Schwierigkeiten einfehen, dafs er in Zufammentragung def-

felben die Zeitorduung vor Augen gehabt,

—

6

Usias Rex juda , Amazie filius, regnavit Hierofolyme

annos LII, & cowvos habuit few . Reges .X tribuum , Sa-

2) Zacha-

marie regnantes; 1) Jeroboamum l.

riam ejus filum, 3) Schallumum, 4) Menahe-

mum, 5) Pekachjam ejus filium,

6) Pekachum,

filum Remaljae.

Jeroboamus lL. Kex Z/raeíis fattus

efi. amio. XP.. Amazig , (patris Ufige) & regnavit Sama-

vig anuos XLI. lta expreífe dicitur Il. Reg. XIV , 23.

Cum Amazias regnaverit annos XXIX, covum is

15.

habebat $jeroboamum ll. per annos

His adde de annis Ufiz, fuccefforis Zmazie,annos 26:

conficiunt annos 41.

anni 15 'F. 26

Conjungitur quidem initium regni Ufi; , quod revera

pertinet ad annum XV ]Jeroboami, cum hujus anno

XXVII. II. Reg. XV, z. coll. XIV, 2. 23. fed fecundum

eram [fecundariam, quxe annis XII ante ejus regnum ince-

pit, deduflam a vifloriis de Syris reportatis, quos Jeroboam,

regnante patre exercitum ducens, devicit; Is nempe y'v

Servator a Syris, eminenter appellatur. coll. II Reg.

XIH,5. XIV,27. Similis poftea II. Reg. XV,30. eva [c-

cundaria gjothamica occurrit, quae wmo gne, antequam

othamus a&u regnaret, i.e. ab ultimo amo Ufie, quo le-

pra correptus eft, incepit, & poft morzem gothami, qui XVI

tantum annos regnavit, continuata fuit, fecundum quam

Pecachusoccifus dicitur amno djothumi vicefimo, 1. e. tertio

Athazi, qui patri, gjothamo, fuccefht. Conf, CR vsix1

7

Commentat, de ZEra Sjothamica , & Hyponm. ad - Teolt,

Proph, Part. l. p. 267 — 269. " Reliquerat Jeroboa-

mus Il. aszo Usise XX/I naturali morte defun&us

filium

Zazcharian ;

qui véro anno demum Usi«c

XXXVIH regno Samarie potitus eft. TL Reg. XV, 8

Extitit igitur, poft Jeroboami obitum. Z4/zterreguum XII

annorum, cujus quidem expre[fa in Libris Hiftoricis men-

tio non fit; fed quod ex anno gjeroboami emortuali & anno

Zactharie regnum occupantis firmiter colligitur ; quem-

admodum poftea Hoseas filius Elae, isterfeflo Peka-

cho amuo vitefimo. othami , i. e. tertio 4Ihazi vegnum

invafiffe dicitur; Il. Reg. XV, 3o. turbis vero & feditio-

nibus intervenientibus regno demum attu potitus ao X/T

Ahazi, Yl. Reg. XVI, r. regno Samarize ad Zuterreguum

VIII vel LX. aunorum recidente ; . Hofeus enim per uovem

tantum annos, ab anno XII Achafi usque ad annuüm

VI Hiskie numerandos, regnavit, l, c. v. 6.

Agnofcunt

dnterreguum poft obitum Sferotboami I]. USSkRivs, Lian-

rooTVS, HERMANNVS voN pkR HARDT, WELSsivs,

Cnvsivs & [f MicuaxkLis; quo durante , non ad-

miífo in thronum paternum Zacharia, p/urimz & per-

geiuem cmdes, uti fieri folet, in bellis inteflinis , ubi plures

partes pro occupando throno inter fe pugnant, commit-

tebantur, Quare, cum Hoseas Cap. IV, 2. Sanguines at-

tigiffe [anguines teftetur, phrafi. prorf?s nolwa—v*,';.quäf fre-

[ rssiu E E

8

quentes E5 continuata .cedes denotantur, nonne inde colli-

gas: Concionem iftam , Cap. IVte contentam, editam fuiffz

tempore cruenti fhujus Interregui? Nec vero cvedium finis

erat, occupato a Zacharia throno, qui poft breve fex

menfium regimen, conjuratione facta a Schallumo,

fpe&ante populo, interfefius efl ; M. Reg. XV, 1o. plane

uti przedixerat Hoseas C. I, 4.' Brevi futurum eft, ut

ponam fumam de demo Gjhu itemque Amofus Cap.

VII, 9. Domun gjeroboami gladio per[equor.

Schallumus, regno potitus annoUsize XXXIX unum

tantum :men[em xegnavit, interfeflus a Menahemo,

Gadai filio, Thirzenfi, qui regnum occupavit eodem amuo

Usise éricefimo nono, illudque decem annos Samarize ob-

tinuit, II. Reg. XV, 13. 14. 17.

Menahemus hic morte, quod mireris, naturali obiit,

& filiun , Pekachjam, fuccefforem habuit, quve felicitas

nuli regum proxime antecedentium & fubíequentium

contigit, JDuplici vero prze aliis infumia notatur; &) quod

expugnaverit T. hipfacum, atque incolas ommes interfecerit ,

quoniam ei portas (five ftudio in Sallumum, five alia de

cauíffa) non aperuerant, in gua cede gravidas adco mu-

lieres difciderit ; 8) quod , cum Phul , Afgrie Rex , ter-

rüm aggredere,twi, ei Menahemus mille talenta argenti

dederit, ut ejus auxilio in regno confirmaretur. II. Reg.

XV, 16. 19.20, Uti ergo fumma crudelitate regnum ad fe

rapuit

WSPITSIOIREDUDOURETORN

9

f.

/

rapuit: ita primus confirmationem in regno ab 17,

J

yrie Rege

petüt, &, Ephraimum, ut confideret. in Affyria , perduxit.

Jam fi conferas Caput V. Hofeze , ubi Propheta rmo)

exprei]e non Sacerdotes modo & populum Ifraeliticum ,

fed etiam domum Regis ad audiendum compellat, quze ap-

pellatio fi/ium Jucceflorem involvit, uti Amos VII, 9. Ubi

24o) domui Regis cum Sacerdotibus & populo exprobrat:

Fos laqueus fuiflis Mizpe €9 rate expanfum im Tuborc,

quale venatores profunde abdunt; quod crimen certe im-

manem illam crudelitatem in Thipfacenfes exercitam re-

Ípicere pofefi; v. 1. 2. ^ Ubi 3ti?) exprobrat: Quod abeat

Erphraim ad Afyrie régem , €9 mittat ad regem vindicem

V. I3. quaie quid a nullo przecedentium Regum legitur:

pütem omnino, quod inde concludere queas, Caput Aoc

Vium Hofeæ regnante Menzafemo editum fuiffe,

Pekachja patri defuh&o in regno fucceffit anno

Ufize L, & regnavit biennium Samariz, interfe&us a P e-

kachoq,þlz'o KRemalje. IT. Reg. XV, 23.

Pekachus fc. confpira"tione fa&a Peka chjam in-

terfecit Samariz in palatio regio, adjutus ab Zrgobo £5

irj«o, CG quinquaginta Gileaditis; Atque ita regnare coepit

anno Usisz LIL regnumque viginti annos tenuit. Vi-

detur Pekachus ex tribu ZVanaffe , & quidem Gileadita

fuiffe, cum Pekachja, patria Zhircenfis, e tribu Ephrüim

fuerit, líto fc, tempore—, uti expreffe memorat je[aias ,

B

lo

Ifratite faviebant in. gropria. [ua vifcera , . & Manæjfg

Eyvhraimum, & Ephraim Manajfen aggrediebantur , atam

hi und

ejudam, jes. IX, 19. 29.

a) Pekachi aumo fecundo regnum Judze capeft v1t Jo-

thamus, Ufie filius, rex pius & felix, excepto ultimo

regni tempore, quo Pekachus novo & inaudito ex-

emplo fedas contra ejudam cum Rezino, Syrie Regt,;

iniit, quorum incurfiones hoftiles jam coeper unt proxime

ante Jothami obitum. Il. Reg. XV, 37.

B) duno Pekachi XVII regnum]Judaicum obtmmt Acha-

zus, ]otbami füius, per/edecim auuos imple regnans

Hierofolymis, & gentium fuperftitioni horrendum in

modum deditus;

quem fub initium regiminis, divifis pri-

mo copiis hofles fædewtz aggreffi funt, Rezinus exer-

citum Achazi percuffit, magnamque ejus partem ca-

ptivam fecit, & Dama/[cum abduxit ; Elatham quoque, ur-

bem maritimam, Judaeis eripuit , &[clzmzæ:s, qui eodem

tempore Judzeosinvadebant, reftituit. IL. Chron. XXVIII,

s. 17. II. Reg. XVl, 5.6. Pekachus vero uno pro-

lio occidit Judzcorum centum & viginti miliia, deinde

ex oppidis & vicis mulierum & puerorum ingens agmen

& Samariam abduxit,

ducentorum millium .coegit ,

qui pro mancipiis venditi fuiffent, nifi Odedi Prophetoe

au&toritate captiva turba in patriam remiffa fuilfet.

Il Chron, XXVIII, 6—15. Poftea, ut vid:tur, foede-

rati Reges ad obfidendam Klierofolymam progreíl fuat

II

& defignaverantjam, quem illic, poft deletam domum

Davidicam , regem conftituere vellent, Tes, VII, 6.

Sed expugnare eam non potuerunt, etfi modus, quo

urbs libe

iu«t

vot

a

e

ft

3

CulDA

:

i

impii Regis, cum nova & ma-

te con

ena calamita

unétus ,

omninoque alius fuit,

fï

il

quam futurus erat

Rex ad fiduciam in Deo ponen.

H

WE

S iU

p

dam perduci fe pa

iffet,

Achazusenim, ver-

bo Dei per Jefaiam non obtemperans, mifit ad 7; "elath-

gileferun , Regem Affyrim, ut fibi in auxilium venirvet con-

traü Reges Syrvim C5 Ilraelis.

Annuit votis Achazi

Rex Zyrie , atque aggreffus eft Dama[cum, quam cepit

€8 incolas Kiram abduxit, Rezinum vero interfec

1.

WH. Reg,. XVI, 7 — 9. Idem Rex Pekacho quoque

bellum intulit, eijusque regnum mifere attenuavit ,

C5 Gileaditidem atque Galileam omnemque terram IVaphi-

talitfarum - ceyit ,

atque incolas m Afyiam | abduxit.

IIc Reg' XV) 29.

y) Quibus cladibus acceptis Pekachus, fuis invifus

redditus,, fafla conjuratioue , amno Ahazi tertio *), ab

Hosea, filio Elg , interfefius eft. 1. cit. v. 30.

*) Vocatur hic annus vicefimus Jothami, licet Jothamus

non nifi fedecim amuos vegnaverit. Sci, Jothamus pote-

fiatem regiam pro /eprofo patre, Ufia, per ultimum hujus

annum adminifiraverat, a qua adminiftratione regie potefta-

tis aera. haec fecundaria poft mortem. quoque J otha mi con-

tinuata fuit.

Digua fcil. erat tam illufiris violatorum ab Ufia

Jurium

RTD ÉR TRNREAEOUEAUER

12

.

.

Quodfi jam hzc a Pekacho ín Libris H

L.,O'ïl

as rela-

ia cum Hofee Capite VI, 4— 11. conferas, & recogi-

tes: 1) Quod Pekachus, adjutus ab Zirgobo €5 /rjmo €9

quinquaginta Gileaditis , Pekachjam Sumarie in Pala-

tio regio interfeterit ; & quod Hofeus verfu 8. teftetur :

Gilead. efl civitas operariorum iniquitatis, glena ve[fügiis [an«

guinis. 2) Quod Pekachus foedus cum Rezino Syrie Rege

contra gjudam inierit 5; apud Hofram vero v. Yo. legas: /n

domo Ifrael video horrenda , quxe fane verba de pror[us in-

audito iflo federe , ad. delendam domun Davidicam inito,

4) Qüuod Pekachus €o Remimus gjude

exponi poffunt,

infignes dades attulerint ; Hofeas vero v. 1I, dicat:

Tibi quoque , o Gjuda , meffis malorum pazata eft, vel, fub-

intelleto e verfu prec. nomine lírael: qwi /c. Ifrael

tibi quoque, o gjuda ! meffem malorum. paravit , eo zem-

gore, quo wvertere captivitatem populi mei, 1. e. quo

calamitatem tuam in melius mutare (Job. XLIL, 10.) vo-

lebam ; five; quo per Jefaiam meum tibi auxilium contra

reges inimicos promittebam , quod vero tu per incredu-

litatem tuam repudiafti; putem, valde probabile effe,

qued Áec Hofem contio tempore Pekachi edita fit. Fir-

mior redditur hzec noftra fententia ex infequenti perico-

pa Cap. VII, 1— ro. ubi v. 7. legimus: Confecerunt fzzos

Jurium S*aberdotii per immiffam ei lepram confirmatio, cujus

memoria populo Judaico per zram hanc fecundariam com-

snendaretur.

EESAHRSRSESPETWESNMAR

T$

judices ;; veges eorum perierunt , €9c, v 9. Peregrini vires

ejus confecerunt ; quoe phrafes in Pekachum, fafla

con[piratione in convivio, ut videtur, confofftm, & im

abdutlos tempore ejusdem P ekachi per T. iglathyileferem,

ZAfyrie Regem, Rubenuitas, Gaditas cum dimidia Manaffi-

tarum íribu egregie quadrant.

Hoseas, fiius Elg , interfe&o Pekacho regnum

quidem Samariw invafit Zertio /hazi amuo ; 1l. Reg.

XV, go. fed, ob difcordias inteftinas demum pofl novum

oflo vel novem aunorum interregnum , anno fcilicet A chia.

zi XII illius poffeffionem obtinuit, poftquam a Saíma-

nafare , Zhyrie Rege, faba&us eique tributarius fa&us

fuerat. If. Reg. XVII, 1—4. Jugi vero Affyriaci pertze-

fus, mifit Legatos ad Scum (probabiliter Sabbacomem 3

4Eeypti Regem, fodusque contra Affyrium iniit, meque

aunuum iributum pependit,

Quare Salmanaffar , nova

contra Hofeam expeditione facta,, auuo quarío Regis His-

kim ineunte, qui eff feptimus Hofem , agereffus eft Sama-

rium, eamque poft trium annorum obfidionem, cepit, Ho.

feam in vincula conjecit & Iíraelitas in Affyriam depox-

tavit, II, Reg.XVII, 4— 6, XVIII, 9— 12.

Cum Pfd'pheta nofter Cap. VII, rr. expreffe iftud ab

«Fgyytiis petitum auxilium exprobret Ephraimo:; .Sumi-

lis efl, inquiens, Ephraim columbg flolida €9 infipisuti: Ad

4Eguyytum clamat , Af/yriam adit; atque de /[olo Hosea,

BEBSCSERUENNTISESUUUSR

14

conftet , quod Aïgyptbrum imploraverit auxilium : du-

bitari Jure nequit, quin, gwa inde a verfu zx. Cagitis PIH.

usque ad. fitem Libri extant vaticinia, tempore Áujus (fltffni

Ephraimi Regz's edita. fuerint.

Ex brevi hac. rerum a Rrgibaä Ephraimi geflarum

cum vefligiis hiftroricis , in Concionibus: H oseze obviis col-

ígiione patere putem , quod oracula, que a Capite IV

usque ad Capitis VlI vers. 11. extant, & quorum diftinctio

Interpretibus difficilior & arbitraria videtur, ratione fa-

tis probabili diftingui, & ad tempora, quibus ea Prophe.,

"

ta edidit, adplicari queant.

Ad ipfum jam !

URT V I LV

accedimus ,

quod £empore Interregwi XII ammorum

poft obitum gjeroboami 1l.- exorti, editum flatuimus,

) quiav. r. alloquium Prophetze dirigitur ad filios Z/rae-

lis in genere, & mox ad Sacerdotes quoque , gopulumque

in fpecie, nulla Regis mentione fafia; Cum e contrario

p

julum

Cap V, 1. fermo dirigatur praeter Sacerdotes & po

ad domum quoque Regis, fc. Menahemi , qui feíus fucce[-

& cui domus foc ipfo fenfu, qui

forem in throno. fabuit,

Hos. I, 4. Amos VII, 9. occurrit , tribuitur. /2) quia

phraíis , femel tantum Cap. IV, 2, occurrens : Sanguines

atiigerunt fanguines, omnino cedes frequentiffime iteratas

&9 continuatas deflotat, qua in .bellis tantum civilibus , ubi

4

Hos, IP.:z.

T5

partes de fucceffione in throno pugnant, locám fabent ;

profertim , cum fomicidiorum privatorum , qua quovis

tempore fieri poffunt, mentio jam eodem v.2. fa&a fue.

rat

3) quia Cap. IV, 15, Propheta dehortatur udam,

ne idem cum Z/racle crimen committant; Capite vero V, s,

iftud crimen ut a dj»da guoque patratum fititur, & eadem

ruiuag/4dae, quse J/raeli preedicitur, Prior ergo eft Con.

cio Capitis IV concione Capitis Vi , licet plures utram-

que Concionem conjungant, & uno eodemque tempore

habitam ftatuant.

Argumentum Concionis continet

I redargutionem pgopuli Ifraelitici , in qua

«) culpa pramittitur & pena fubjungitur, v, 13—3.

— B) wtraque uberius €9 [pecialius deducitur, notata Sa-

cerdotum culpa & poena, v. 4— 1o. deinde populi,

V. DLIUCIAe

IL. Dehortationem jude , ne feduci fe patiatur & ea-

dem peccata admittat, v. 15. motivis a feeda culpa.

& gravi peena Z/raelis v, 136— 119. defumtis,

V.

l,

Aludite cverbum Jeborve , lfraelite! Lis enimefl. Jeborvee

cum incolis terre bujus, cum nulla fides , nulla be-

nignitas , nulla Del copnitio fit in terra.

Zludite verbum gjehove , Ifraelite!] Exordium facit ad

excitandam attentionem , f;um Propheta non a fe ipfo lo-

16

Hos, IV t.

quatur, fed verbum ipfius djehove proferat. Compellan-

tur I/raelite ,. mon omnium tribuum , uti quidem Abasbanel,

& nonnulli e Chriftianis quoque Interpretibus ftatuunt ;

fed decom tribuum; Nam infra v. x5. /frac! & gjuda ex-

preffe diftinguuntur.

Lis enim eft géhov cum intolis terre hujus,] Ratio,

!

cur audiendum fit2 exponitur , quia ipfe Jehova eft, qui

1

cum Ifraelitis per modum contendentis agit, eosque tan-

quam reos ob crimina commilfa ad tribunal vocat, ad au-

diendam fententiam. Elegantia eft, quod, loco prono-

minis: vwobiscum , ponitur:; cum iucolis terre hujus, Tta

univer[alis notatur peccatorum extenfio aà omnes Ifraeli-

tas, quibus Dominus terram iftam poffidendam dedit.,

I

Cap. II, 4. Deus per Prophetam paucos in populo re-

&iora fentientes excitaverat ad feriam reprehenfionem

ï

matris five gentis fuze, cujus corruptum ftatum Gomera

adumbrabat. ]Jam, quia fruftranea erat ifta redargutio,

ipfe Deus perfonam redarguentis & punientis gjadicis in-

duit. Nomen 9*« non nudam redargutionem, fed poenze

quoque denunciationem notat, quare bene verterunt

LXX perewew; Vulg. per. gjudicium.

cum «ulla, fides , mulla. benignitas , mulla. Dei coguitio

d

fit im terra] Hoc alterum *5 caufam infert, cur litem

Deus habeat cüm incolis terrze, adeoque ipfam jam red-

àrgutionem inchoat, atque id , propter quod reprepen-

r ———3 €5

duntur,

Hos, IP". 4.

I?

duntur, fubjicit, Optimevisvocum Habraearum nmfss & 455

exponitur fecundum oppofita , quze habentur v. 2, mos

elt bona fides , five veritas in diflis €8 fa£is , oppofita per-

jurio €9 mendacio, *bn ett benignitas, Meníchenliebe, vi

cujus alterius damna avertere & commoda promovere

ftudemus, fecundum legem charitatis.

Non ftatuenda

videtur Hendimdys, ut veritas €9 benigmitas fit vera be-

nignitas. Contraria huic virtuti funt cdes, furtato ad.

ulteria, exmow ny« eft genuina Dei cognitio ex- verbo

inprimis revelato haufta, & venerationem atque fubje-

&ionem Deo debitam involvens; quz uti radix eft omnium

virtutum ; ita ejus defe&us quzevis alia omiffionis pec-

cata per Synecdochen includit, Repeti 16 QUNA is terra

ideo videtur, quia terra erat ejus populi, quem prze re-

liquis omnibus Deus elegerat, & revelatione fpeciali di-

gnatus erat; ubi ergo vera Dei coguitio quzerenda fuiffet,

fi in omni reliquo orbe exularet,

4

V. 2

Pejerant , raentiuntur , occidunt, fum&tur &5 adulteran-

tur ; perrumpunt , & fanguines aftingunt fanguines.

- Pejerant & mentiuntur] — Infinitivi loco Subftantivorum

[

adhibiti, & per polyfyndeton iterati vehementiorem fa-

ciunt fermonem , iisquc a&us contra prseceptum I!, V.

VI. VII. & VIII. frequentiffime'iterati, indicantur. Ver-

bum pbw alii cum P/ulgato vertunt pex execrari & male-

C

)

dicer'e,

HostV IF

18

dicere , i, e. velfibi vel proximo djra imprecari , alii per

pejerare; uti Pen. DATHIVS

gerjuriis. — dediti funt.

Vu.MornnENHAVERVS utrumque fenfum conjungit:

welche entweder,

Meiueidige find damals die geweten,

und zwar háufig, mit Perwün[chung. etwüs ver[prochen ;

und doch folches nicht gethan haben ; oder zwar be/cínwo-

ven wordes find, die Wahrkeit zu f-wen und doch fol-

ches unterlaffen haben.

Alterum verbum vn» mentiri

denotat omnis generis

fraudes & impofturas , tam in ju-

diciis, quam in vita communi ; item perfide negare ex. gr.

depofitum Lev. V, 21. 22.

Al

gerrumpunt]. Verbum hoc varie conftruunt

fubaudiunt izcolas te1ra, qui aperta vi & abjécto omni pu-

dore per ifta crimina omnes juftitize & bumauitatis limites

Alii, ilique longe plures, verba infmitiva

perrumpant

confiderantes inflar nominativorum, vegentum verbum per-

rumpendi, vertunt: eruperunt fc, nominata fcelera in mul-

;

titudinem. ut aqduce erumoentes e finibus fuis, & diffrin-

gentes ripas. ]1ta praeiverunt LXX : Agai seu djeudos , zi dbo-

yog , XX4 MXOT5 &i MOLyGim xéxUTOI ETI T5g "ygg ; ltemque

HriEesRONYMVS

maleditlum €8 mendacium €9 homicidium,

€5 furtum €9 adulterium inundaverunt

Alii denique, quo-

niam perruptio magis competat peccamíti, quam peccato

& accentus Athnach verbum adulíterandi aliquo modo

disjungat a verbo perrumpendi, cum TauEwErrLi:o &

PiscATOonRE, quos etiam Mankivs fequitur, in geran-

Hos ERN

I9

Wio reddunt verba infinitiva , hoc fenfu: pejerando & men-

zendo — quafi ex abditis lotis prodeunt. protervi, palam

ifa fidera patramt , mullo jure coerteri goffunt ,. funtque

f2

fru

J

jí$ U

qui coercere couentur,

Quoad fenfum in his expo-

fitionibus multa diverfitas non ch.

€5 fanguines attingunt fwguims] l.e. uti bene 7"en.

Darnuivs vertit: cedium nullum finem faciunt.

Cum jam

in priori hemiftichia fomicidiorum expreffa faCta fuerit

mentio; per fanguines fefe attingentes ingens frequentia

€9 perpetuitas cedium denotatur, adeo, ut exficcari ter-

ra a fanguine fufo nequeat, quin nova accedat caedes.

dit

Qualis defcriptio non ca

ult,.

nifi in avegyiuav & bella civi-

g

ln

lia partium de fucceflione in re:

-

n

O certantium.

p

iu

res

Interpretes phrafin noftram /zmecdochice accipiunt pro

omnibus gravioribus peccatis , & cum HieRoNvwo ita

exponunt: /gent peccata peccatis C2 vetera novis aceumu-

|o

laut. *) Verum ingens videtur difcrimen inter phrafin:

L

z

[2

*) Accedit huic fententize 7en. BVRSCHERVS , vertens: Und

l

eime IMenge Blut[chulden begegnuet der audern, & in nota ad-

"

de

ii

s: Die Blut/chulden beftunden eben nicht nur darinnen ,

dafs fie Leute un(chuldig hinrichteten'; fondern es gehürte

)

auch darzu, dafsfie den Armen unterdrukten , ihn im Elend

1

faft verdetben lieffen , ihm im Gericht kein Gehór gaben,

ihm das feinige entzogen , den Lohn vorenthielten; dafs fie

na

dem Elenden nicht von der Gewalt deffen, der ibm Unrecht

Ed

^5

o

Hos. IF. 3.

manus veflrae fauguime plenae funt, & noftram: /anguiues

fauguines contiugunt; .. 1ta phrafi ufus eft gjefaias regnan-

te Ufia, Rege pio, fed principibus C9 populo malis, ]es. T,

Io.I16, 23. Atque /cefera , quae per eum denotari dicuntur,

locum in Ifraele habuerunt regmante adhuc gjeroboamo ,

exprobrata ab Zmofo C. I1, 6: Pendunt juflun argento €9

pauperem viliffmo pretio : anhelant ad gulverem terrae iu

capite tenuium, Yel. coll. Cap. IHI, 9. ro. IV, 1. V, T.11-I2.

Noftra autem phrafis, quze, per incrementum fermonis,

gerjuriis , mendaciis, homicidiis, furtis €8 adulteriis jungi-

tur, omnino caedium frequentiam in bellis inteflinis deno-

tat, uti GRoTivs quoque & Zen. DoEbERLEINIVS ean

interpretantur,

v. 3.

Propterea lugebit terra , omnesque in ea incole langue-

bunt , cum fevis agreflibus &9. a-vibus cadorum ; imo

eliam pi[ces maris auferentur.

x

Propterea, lugebit ierra] —^ Culpee fubjungitur poena,

Quemadmodum agri & prata, quando omnia virent, per

Profopopoeiam ridere dicuntur, ita terrze [ufzus tribuitur,

that, und dabei überlegen war, erretteten , dafs fie die Sa-

che der Wittwen und Waifen nicht führeten &c. das alles

waren Biut/chulden, und fchrien eben fo wohl, als vergol-

fenes Blut gen Himmel, In diefem Verftand nimmt es auch

Jefaias Cap. I, 15.

Hos. IP. $:

21

quum vel ficcifate, vel locuftis vaftatur , uti doel C.T, 10.

dicitur: Zeer vaflatus eft , luget terra , corruptum eft fru-

mentum, fublutum muflum, periit oleum; vel ab foflibus de-

vog/z'mzoZæ dicitur,

s

omnesque im ea incolae languebunt | deficientibus ali-

mentis, quem defe&tum fequitur extrema virium deje-

Cio, qualis eft, in iis, qui fame paulatim tabefcunt, &

lenta tandcm morte pereunt,

cum feris agreflibus &5 avibus celorum] ob pabulum,

unde vivant, ablatum.

imo etium pifces maris auferentur] Amplius- res ex-

aggeratur per pi/cium quoque , ex quorum captura multi

victum fuum habebant , interitum , fluviorum & lacuum

majorum, (qu Hebreis maris dicuntur,) aquis vel

vftu & ficcitate confumtis, vel foetore corruptis, Conf,

Zephan. I , 3

Y 4

F'erumenim «vero ne contendat quisquant cum iis , neque

redarguat eos quisquam. Populus enim tuus, o Ho-

0s

fea! eff ficut Sacerdos contendens.

J

Perum enim vero ne contendat. quisquam cum iis, neque

redarguat eos quisquam] Ubi graffantur fcelera & poena

22

Hos. IV 4

imminet,tetmpus omnino erat feverze correctionis ; fed eam

Dominus, propter fummam & incorrigibilem populi perti-

naciam, perindignationem quafi ironicam, quodammodo

ätel LLlCLt

-atque.ita tranfitum facit ad compellandos ;

/pecie

acerdotes [ed'üfores v. 5 — xo. & populum ab iis [e-

daüfium v. x1— 14. Univerfaliter conceptus eft fermo, ad

exaggerandam malitiam ,

qua nem

ninem five Prophetam,

five quemquam alium redarguentem admittant

Duplex

adhibetur verbum 3 & n»»

Alii utrumque uno eodein-

que fenfu;fumunt

alii vero ita diíti

uunt

ut s 3"

contendat, gravius quid, five accafationem publicam ,1o mv

vero aliquid minus, five improbationem C9 redargutionem

grivatam denotet; adeoque fermo procedat a graviori ad

levius, quod minus offendere poffet

gopulus enim tuus (o Hofeat) eft ficut [acerdos conten-

dens] Ratio redditur, cur 1ruüra contentio fiat,

Exi-

fimamus, Deum, qui continuo loquitur v. r. 5. 6. ad

Prophetam loqui, & populum X tribuum vocare populum

Ho[fwae, qui ad eum miffus erat & conciones fuas habe-

bat, eodem fenfu, quo Deus populum lfraeliticum, ad

cultum vituli delapfum, gopulum JVofis nominavit, Exod

XX3UL .

Voces difficiliores n2 ^52 varie exponunt

Interpretes, «) Communior fententia eft eorum, qui con-

ftructionem refolvunt mediante t2y cum :

&-cum Hre-

ROoNYMO vertunt : ficut hi ,

qui contradicunt. Sacerdott,

ut fenfüs fit; populus enim tuus tum reus eft C2

pervicax ,

Hos.- IT s

s 23

quamii, qui non obtemperant Sacerdoti Dei, Devt, XVIL 18

Íta GROTIVS

MARKIVS,

LovTHvs,

Pocomvs &

G.

enti "'bus Bvnkaivs atque Zen. DATHIVS, qui ver.

tt: omn

1 capitalium criminum rei funt, atque in nota

addit: Verb

textus funt:

&5 gopulus tuus ficuti contenden

tes cum Sacerdote.

Sacerdotibus contradicere eorumque

fnonltts

1Iragari crimen erat, cut capms pæna aicta rult,

Devt. XXII

12,

Species igitur pro genere pofita. vide-

tur

Sed quia ex nullo alio feripurze loco ufus prover-

bialis hujus formule pro /Jomine pervicaci & valde reo

probari potet; atque Sacerdotes Xtribuum, de quibus hic

agitur, Sucerdotes Fitulorum atque fedu&ores populi erant;

contentio cum his fceleratis non prohibenda fuiffe videtur.

£) Hinc ///, M1cn A ELIS mutatis punctis legit *3Y22

vertitque : «um fuus , o Sucerdos! populus mecum litigat

denn deim P'olk, du Priefter ! thut, aisob es gegen mich kla-

cen wollte, *) Quse J/iri Cel. fententia praeferenda videre-

*) Addit in nota: Das Volk wird das Volk des Priefters ge-

nannt, weil es an dem hieng, und fich durch ihn zu allem

Bófen, Bilderdienft und andern eroben Schanden und Laftern

verführen -liefs.

Die Priefter

die die Ifraeliten zur Zeit

Hofeüi hattem , vvaren. Priefler der. güldenen . Külber ,. unter

deren Bilderm jJehova verehret ward

alfo, wenn ich fie

nicht fórmlich Güzen-Priefter nennen will, doch Bilder-Prie-

fter —— Ich bin von den Jüdifchen PuncCen abgegangen,

nach denen . man etwa fo überfezen müfste, wie Dr. Luther

gethan hat

Dein f Zk ii wie die, fo qmít dem Priefter

24 e

Hos, IV. 4.

tur, nifi Codd. & Verfionum antiquarum au&oritate*de-

fütueretur, atque verba ipía aliam eamque facilem ex-

pofitionem admitterent. »y) Aliifcilicet voces t15 "2"v

idem denotare ftatuunt, ac fi fcriptum eíTet 2b c23922,

cum notum fit; Hebrzeos nonnunquam tali conftru&ione

uti pro confiruflione adjeflivi C& fubjeflivi , ut fenfus fit :

nam populus tuus, o Hofea! eff ficut contendentes Sacerdo-

tes , vel ficut. contendens SSacerdos: 1« Caph in. fenfu non

qualiscunque fimilitudinis, fed exeguationis fumto, & no-

mine w5 colleflive pro ordine Sacerdotum pofito , uti fe-

quenti verfu fub Propfeta omnes Pfevdoprophetz deno-

tantur,

Ita Sk5, Scuuripivs in Comment, ad h. 1. Deus,

inquit, im crimine contradiflionis Sacerdotes C9 Laicos ex-

acguat, mifi quod Sacerdotes p,opulun'a feduxerint. .Et ha-

flenus magis Sacerdotes accufuntur, CO priores fuam .poc-

num mox audient. v. feq. quem fequitur 0. MicnaErIS

in not, ad. Bibl. Hal,

Favet huic expofitioni verfio LXX:

t iegeug avriAeyousyoc , i aCtive vocem avriAeyopcyos intel-

lexe-

fthelten oder. fireiten. — Nur láfst fich nicht wohl begreifen ,

was Büfes daram fey, mit folchen Prieftern zu fireiten , und

fich ihnen zu widerfezen, wie fie hernach befchrieben wer-

den, fonderlich, wann fie nicht einmal rechtmiffiig gefezte

Priefter gewefen find,

Man folle denken , difs wáre ehe

Verdienít, da unfer Prophet fchon Cap. II, 2. (4) den Ifraeli-

ten befohlen hatte, mit ihrer Mutter, d. i, mit der Kirche

zu zanken.

Qt,

þ LJ

2

2

p

4-

»

*

»

jexerin

U

t: fuu! Saterdos contradicens; & confitmat eam

2

j

Syrus, qui diferte habet: eff ficut Sucerdos cot

tendens ,. vel

zque ac Sacerdos contendit,

Item Arabs: 69 populus

meus- ut Sacerdos vrixatam

Coswvus Hoses»

Í

A

Amosus,

cujus vaticinia fecundum ordinem temporum Ho/zano Ca-

piti IVte praemittenda funt, expreffe de populo I[raelitico

L

A^

teftatur Cap. 1I, 11. 12, E

citavi, inquit Jehova , e filiis

vefiris prophetas — vos vero prophetis vaticinari interdicitis.

De Sucerdotibus vero infigne. prorfus exemplum profert

Cap. VII, coutradicentis fibi Sacerdotis Dethelonfis, A ma-

zis, qui non modo Prophetam tanquam populum ad re-

