boamo II. valde eum viguiífe ex Amofi Cap.IV, 4. V, 5.

conftat. Bethel nomen Domus Dei habet a TJacobo, quod il-

lic Dominus ei*apparuit Gen, XXVIII, 17 — 19. atque

poftea locus erat ad cultum facrum adhibitus L Sam. X, 3.

a Jeroboamo L. vero ele&us in fedem przecipuam cultus

Jitulorum 1. Reg. XH, 29 — 33. quare Bethaven i, e. do-

mus iniquitatis per contemtum ab Ze/ea dicitur. H1ER o-

NvMvs: Bethaven, inquit, eff Bethel , -£9 que prius voca-

$atur Domus Dei, pofiquam vituli im em pofiti fumt, ap-

pellata. eft Bethaven, i, e. domus inutilis & domus Idoli.

Recenfentur quidem , jam ante gjeroboami J. tempora

Bethel

.HUS. [f/ 6.

49

Dethel & B

CUt

ol

àven tanquam urbes diverfz Jofuze VII, ».

XVITI a2. 33. i Sam.- XHlla s

Sed cum. Jeroboamus

Bethele erexerit vitulum: longe verifimilius eft , Hofeum,

dum H

Cb

pí

haven nominat, per antonomafiam Betfelem in-

telligere, ob mofcholatriam ibi introdu&tam, *)

IVec . per. gjehovam juretis] íc. qui Bethefe colitur,

Nam lfraelitze Z'itulos , Bethele & Dane erectos , voca-

bant jjelovam, quod putarent, eum in tali imagine recte

coli. Non ergo prohibstur formula juramenti per fe,

fed abufus cum cultu Fitulorum conjun&ius. CK. Zephan. I, 5.

Jl.Mrcmarrris hzc ultima veríus noftri verba ad

l/raelitas dici exiftimat in nota ad h. v. Und ihr vom den

S

j

» sehen

tümmen , eutehret den. IVahmen. gjehovens . aicht

» daduarch, dafl ihr bei ihm fcluetret ; deun ilir deukt doch

» dabei nur an eure güldene Külber , die ilw. ihova nen-

7) J/l. quidem MICHAELIS exiftimat, poft ereptam eJeroboa-

"o l. atrege Jude, 4bia, urbem Bethel TI. Chron. XIII, 19.

quze.ab ifto tempóre manferit-in ditione Regum Judz, uti ex

Eíre lI, 28. pateat, verum locum Mofcholatriz fuitfe Bezi-

aU£5, cui oppido J/raelitae , polt translocatum ibi cultum.

Vituli, women Bethelis impofaerint ;

Hofeam ergo vero &

antiquo nomine urbem , in quam cultus vituli tranfierat,

appellare Bethaven. Sed urbem Bethel nunguam recupera-

tam fuiffe per Reges Ifraelis fubfequentes, neque locus ex

Efra prolatus probat, neque locus II. Chron. XIII. I9. cum

ibi v. 20. addatur: wec vires recuperare potuit Seroboamus

Zbiae temporibus ; quse verba non inferunt, femper Bethelens

Regibus Judze fubje&tam manfiffe,

G

50

Hos II

, ",

]Wahre und falfche Reiigion mi[che. fichh mcht mit

Sed . cum egresgie conveniant heec verba

einander. ,,

cum dehortatione

wdmorum , ne feduci fe. patiantur;

Ijraelite vero füb initium verfus fiftantur ut tales. qui

nullis admonitionibus & comminationibus corrigi queant,

iidem . quoque in verfu feq, comparentur cum vacca re-

cur novum ad Z/raelitas

fratlaria

ratio non apparet ,

alloquium ftatuatur

Dnvsio placet disjuutliva : ad gju-

Ver-

daeos oratio, quam etiam ftatuit 7ez. DA T H1vs,

tens: Zut Gilgalem me abeatis, neque pr pfm,uwmz b the-

lem

aut ajehovam ommino mou profiteamimi ; i.e. aut non

veniatis in focietatem. iftius cultus Idololatrici, autj ho-

vam omnino non, ut Dcum, quem colatis, profiteamini,

Phrafis enim, jurare per Gje/zowmz

faepe ut /pecies aétus

reliziofi pro profeffione verz religionis ? genere dicitur,

ex. gr. Jerem. IV, 2.

V. IÓ6,

Sicut jwvenca. vefralaria refm&awus efl Ifrael: ideo

nunc pafcet eos Teborva. ficut agnum in latitudine.

Sicut. juvenca. vefra&laria vefraflarius efl. I/vael

Ne-

xus hic eft ; üt jjuda a reatu //raclis abftrabatur

ro-

ponit Deus przmo peccatum lrae!is

deinde pazam

ho

cufatur populus X tribuum

quod refrattarius

, Deo

fe fubducens, jugum ejus non admittens, atque rnonen-

tibus ferociter reluctans

atque ut iummus contumaciae

gradus confíta

adjicitur fimilitudo

"cu$ Juvencu T6-

Hos; IP.^17.

)

p

)!

fraffaria, qua allüdit; uti poft Gno TIv w etiam Zvr.

Darnurivs monet, ad imagiaes Zitulorum , qui Gi/eale

& Bethele colebantur, & ab LXX Ózuaie, juvence ver-

tuntur. L,Reg, XII, 28. Jehovam , inquit Propheta, vi-

tulo affimilarunt; at ipfi talés funt; nempe quoad contu-

maciam , mentem refractariam & jugi impatientem.

id

w

e

o "unt pa[cet eos. svhova, ficut agnum in latitudi-

»] Bene GROvTIVvS: E

6

iL

hic x^swxcuog ex ambiguo;

Late paícere amant agni. Deus Ifraelem difperget per

totum Affyriorum regnum; quem fenfum etiam exhibet

HikeRONYMVS: Quia metaphorum , inquit, & vacca Íg-

füiviente ceeperat , fervat in reliquis, ut difperfionem populi

J[raelitici in latilhmamyMedorum terram quafi in campo la-

Üifumo C9 im [patiofu terra gregis €6 agnorum pafiuram

vocet,

UE

IG

Sociatus eft idolis Ephraim ; mitte illum, o Tuda!

Sociatus eff idolis Ephrain] | Pergit Dominus Judzeos

alloqui, atque motivum addit, cur fe non feduci patian-

tur, petitum a deteflamda idololatria populi llraelitici ,

quem a tribu regnante Ephraimum nominat,

Jdoía vo-

cat t23Xhyy a formando five fingendo fic di&a.- cf, ]obiX,g.

& dum Ephraim fociatus Idolis dicitur, notatur ftudium

Idololatriz intenfum, a quo Ephraim fe abftrahi non pa-

tiebatur. DRvsivs exponit: Ephraim vinculo focieta-

tis fe obfh'ixit cum idolis tam ar&o, ut ab iis disiungi ac

52

Hoä, YE. 17

feparari non poffit. G ov 1vs hunc fenfum facit: Sunt

illiinfanabiles ab ifto morbo.

mitte illum, o ]uda!]

Imperativum Hiphil mim

communiter derivant a verbo in Kal inufitato n^, quam

vero derivationem rejicit //. MrcHarEriSs in Supplem.

ad Lex. Hebr. Nr. 998. p. 1087. 1089. & deducit a rad.

nm (cf. Dijudicationem. mediorum | intelligendi LHebraifmi

Ita etiam

n. 314.) vertitque : Lafst ihm feinen Willen.

alii exponunt: concede ipfiinfaniam [uam. . ct. II. Sam. XVI,

ii Scu MuiDIVS & Jen, BVRSCHERVS habent hzec

verba pro alloquio Propliete ad Deum, quibus Vates ju-

ftum Dei judicium, quo populum lfraeliticum dimittat

in vias fuas, approbet, Dnvsivs, LivErEJvs &c.

habent pro alloquio Dei ad. Prophetam, quem avocet ab

ulteriori admonitione populi pertinacis, q. d. omitte'eum

increpare , quia non proderit, BmarNTIVvs vero, lam-

Novivs & Manxivs Dabent proalloquio De; ad Judam,

qui fenfus commodiffimus eft , & jam ab HrenoNvwo

probatus, qui ita: O gjuda, quía Ephraim femel. idoloruim

amitus €9 particeps. fl ,.dimitte eum , ne [equaris impieta-

tem ejus.

v I8.

Si rece[fit evinum eorum , [cortantur ; deamant , admodum

diligunt ignominiam proceres eorum.

Si rece[fit. vinum corum, [cortantur ;] Continuatur de-

hortatio ad dudeos, ut a communione cum lífraele ab-

ftineant, ita, ut noya fubjungatur ratio, a conviviis fa-

Hos. [//'.' IS.

58

crificialibus & turpi Sacrorum Baaliticorum ftudio pe-

tita.

Scilicet, uti bene /zz, DokpERLE:INIVvs exponit,

primo comefautur , deinde, fi receffit vinum eorum , ab-

latis poculis, meretricantur.

ScHMIDIVS verba moftra

de idololatrica temulentia exponit: Si utique aliquando

fit, ut idololatrica ipforum temulentia xYecedat , ut ad fo-

briam & meliorem mentem redituri videantur; mox ta-

men illa fpes evanefcit, dum ítatim a principibus fuis

in pejorem fcortationem retrahuntur, & magis, quam

prius uuquam, — Vifi funt, ad fobriam mentem rever(u-

ri, quando Prophete veri eos redarguerunt, & terrue-

runtíuis comminationibus & demonftrationibus.

Mani-

nifeftum eft exemplum in hiftoria E/iae.

Hic fuo zelo

tandem effecit, ut omnes exclamaverint: dgje&ova Deus

efl! & paffi funt prophetas Baal occidi, ejusque altaria

everti, I. Reg. XVIII, 39 feqq. fed mox relapfi in pejora

funt, & Elias fugere coa&tus coram ZJ/abele.

Sic giehu

reftituturus videbatur verum cultum Dei ; fed hzefit in cul-

tu vitulorum. If, Reg. X, 1$ —29. Sed non de eo, quod

olim , fed quod tempore Ho/vae fiebat, fermo eft. Quare

rectius omnino plures Interpretes verba de temulentia

Iíl, MxcmaErrs vertit: JZennu

proprie tali exponunt.

der Raufth vergangen ifl , treiben fie Unzucht , & in nota:

difl verftehe ich. vom eigentlicher. Unzucht, die bei dem aber-

glaubifthen. Bilderdienft getrieben werden, und. mit trunke-

nen Opfer- Mahlzeiten abwechslen mochte.

deamant , admodum diligunt iguominiam proceres ejus.]

Hos, IF. 18.

r

4

Ad difficiliora Hofeze loca hoc verba omaino pertinent,

Hinc ingens etiam Interpretum eft diffenfus, inprimis cir-

ca verbum *an. P7es. DaTr nivs illud omittit, vertitque;

atque adeo eorum proceres illa turpitudine dele&untur , atque

in nota Critic, addit: ,,To *2n fine dubio vitio fcribarum

»irrepfit, quod fimilis fyllaba praecedit- Nullus antiquio-

»rum Interpretum hoc »5n legit, Aut, fi licet etiam affer-

,re conjecturam , fortaífe le&um fuit: s*ari« 3ni amando

»,Qmant, ut fimilis conftructio pracedit, atque a/terum &

ofcribee errore eft omiffum. , Ce/, pk Ross: annotat ad ver-

bum »3n, quod afferte vertit: Deeft in Kennicot. 100. 145.

149. in LXX, Arabe & utroque Syro, fimplici & Hexa-

plari, malegue geminatum ex preecedenti *$5m« Housnr-

GAN'TIUS autumat. Cod, meus 226. *35 per Kamez forma

regulari habet, Verbum y3n ergo, quod p/urium Codd. &

Fulgate quoque au£loritate defenditur, omnino retinen-

dum videtur ; fed, quomodo vertendum fit, non conveniunt

Interpretes.. Manxirus duo diver/a verba per Afyndeton

pofita ftatuit, vertens: dilexerunt €9 attulerunt iguomiuium

chypei ejus. q. d. clypei ejus non tantum amaverunt, fed & ,

quod majus eft, attulerunt ignominiam, eam introducendo,

firmando, & augendo apud populum. . Atque ita *2n erit

prateritum vel per Apherefin a àm dedit, vel per Synco-

pen ab iean attulit, vel magis regulariter a radice perdita

n2n. Diverfo quoque a verbi sans fignificatu T »3n vertit

Ill. MicnagrrtzS: Jhre Pornehmflen lieben, und fürchten die

Achande , i, e, fie fürchten fich für Schande, und ringen doch

Hos. IE^. 19.

55

LIaecy 12345

^v

E

fo nach Schande und. U

7,O LILiV ,

dafi fie fie

^

u Íieben fcheiu

[2

£

72,

77

GRoTIUS vocem ysn in Imperativo vertit: Zmarunt dice-

re proceres eorumz Afferte ienominiam, 1li dicebant; ffer-

£e idola, fed Propheta dicit, non quod ipfi dicebant, fed

quod res erat, qualia & alibi notavimus, 7vem,Dorkpxkn-

OYv 10

LEINIUS optime voces ambigua

u.&ilJ

oni ftatuit, fi vertas:

Offerre amant turpia. dona. Nempe *3m, inquit, eft a. 33m

vel 3* douare , unde t»snan Hos. VIIL 13. donaria, Duo

verba Hebrzeorum, fi eodem tempore junctim ponuntur,

alterum vim infinitivi habet; hinc amaut, offerunt , inter-

pretare: offerre amant.. wi3, quod plerique vertunt proce-

res, apud Chaldseos eft eratuita donatio,

Hinc w5 eratis

dedit. Gen. XIV,20. Prov.IV, 9. & Gen. XV, x, Jam twr-

gitudo donationis erit, turpe donum. Hoc nomine veniunt

vel munera Sacerdotibus oblata, vel oblationes poft fcele-

ra commiffa, Senfus igitur eft: primo gule atque amoribus

idulgent ; deim profanis oblationibus venium querunt. Hanc

impudentiam v. 19. refellit.. BuxTonrF1us gemipationem

ejusdem vocis ftatuit, ad auzendam figuificationem, quem

fequitur Pen. íc. BuRScHERUS, vertens: dilexerunt cum

funma diligentia dataqne opera ignominiam proteflores ejus

fc. nationis , quam expofitionem ex genio Linguse confir-

mat ConjuntdZillimus Dn. Collega nofter, D. SroRR in Obfer-

vat. ad. Znat. €& Synt, Hebr. p. 192. ubi: coalefcere po[[unt,

inquit, (duo verba) gronuncatione, uti Hos. IV, 18. xanN

»2n legitur , quo celerius & conjunGius afferri poífent

dueg forme 3122 & 32D7W, ad augendam fignificationem

(deamant, admodum diligunt) copulatae,

V. Ig.

Ligabit eam «ventus in Alis ejus , aíque pudefient. a facri-

ficiis [uis..

Ligabit eum ventus in alis ejus, ] Culpz v. 18. notatze

fubjicitur jam peua, Pronomen.f«mininum nrms nequit re-

m

6

Hos. IV .19.

ferri ad ma/culinum "pl';þ ,fed refertur ad populum Ephraim,

ficut lo n in m»5; Nam ty quandoque etiam femininum

eít. Phrafis ipía duplici modo exponitur. AbenEsra ex-

onit: ///a íc, Ephraim, digabit ventum in alis [uis, i.e.

fruítra laborabit in cultu fuo idololatrico, ficut fruítra la-

borat, qui venturm alis veftis fuze vult capere vel inclu-

dere. Sed repugnat ftilus.fcripturze, in quo mm accufati-

vuseft, Rectius alii vertunt: Ligabit eam ventus, 1. e. ventus

Ephraimuminvolvet, & quafiilligabit, auferetque in exilium

miferrimum procul a terra Ifraelis.

Suflixum femininum

in rrb:23 plures Interpretes cum nomine mw, quod gene-

ris communis eft, conjungunt: Ita Gnomius; Pentus eum

i. e. celerrime auferetur in

velut alis [uis ligatum auferet ,

regionem longe diffitam. Ventis alas tribuunt

& Groeci &

Latini Poetze. Sed durum videtur, in eodem membro &

conftru&ione vocem m pro ma[culino in verbo ww & fe-

minino in f[uffixofumi, Quar

e re&ius per a/as non aías veuti,

quibus qua

fi volat, fed alas veftium laxas Ephraimi int

el-

ligit Secb. Scamipivs, q. d. ventus infpirabit in alas ve-

ftium Ephraimi, ut in vela quaedam, atque fic apprehen-

det Ephraimum in iftis ejus a

lis, ut afportetur in lon-

amterram, 'Talequid nempe viatori cum laxa ve-

ginqu

Ííte am

bulanti, fieri poteft & folet, ut veftes ejus a vento

violento infpirentur inftar velorum, & fic ille procul afpor-

tetur, & tandem in terram projiciatur. Favet huic expo-

rum ;

Eamque

fitioni SvRus: l/iviolebz't ventus im alis eo

fu

am quoque fecit /lluftr. MicHAELIS:

Der. Il/ind. wird

werden as

f

c an den Enden ihrer Kleider faffen , d.i. Sie

vVonn

JVinde in fremde Lünder weggeführt werden.

atque pudefient a, [acrificiis. [u

is,] i. e. tunc intelligent ,

facrificia ifta fua J/itulis €9 idolis

fatia nihil fibi profuiffe,

fed potius plurimum obfuiffe, omnisque ignominize

..g,;alamitatis» cauiï'am extiti(fe.

—

TOE o

)

s

du

x

£

i

*

E

s

d

S»

2

2$ 5

E

d

E

at

-

,W

£

M

W,-

s

Y

*

W,v

r

E

z

s

T

"/

L^

d

"

S

W

d

"

-

—

——

——

"

i

n

[

E

—

Y

"

&il

*

'ï:l

9

L

*

"]

rE

E

.

9.

EC

P 1

*&

* a

Mo r

».

à

"

"À

25 9

"

. i

9

&*

7

;4»9,

s d

Vi s

*

*

m

*

*x4

l.G

$

10

ää»

h

:

* -

ml

^

la

áss

P

äi

l

"

F.

at of

»

&9

2 d

p

u

s i

.9

"V

i.

t

*s

*

E

"À

?OA

L N 4. ]

£

6

"

u -a

& 4,

94

A

2V 9 as

;:l;

,

5

Ayeo o

;

5

j

*-.

L

-

24*

A» 2

-*

*

9

;

»

-';

^.

w

*

p

a

»

k

"

^

.

2

A

b

*

e

-9

D

P.

€

æk'"

ia,*k

f*

b Ó

] &

PT

L

H

u

:

*s

] 34

f

i

:

*&

&

*,

.

;

Vvl

At

»

Iw

f f

d

4

;;

;

E

k

n

0:&

*4

*

M

w

ï;?

P* a

D

a

-;

:u

€

x

C

k&

t

T

L

M LE

.;

H

ä

V^

: ]

a-.i!

*s

H

L]

»

edes

.

.

E

.-

&

D

Lr-]

"

!Q

L

T;

B* o ,

LEU

g.

*

J

L

ib *

*a) $h

T.v

0/1

»-.5

E

»

9t

4

'l

7

m

DA d

L

^s

L

1l

&

k:

"1

49

w VA

d

?

3544

*

9.

F d

E L TT

m

^*

P

;

Á

2t

*

»

I

» M m

4j* *8.

1'«

4*

L]

wb

"&

^s

9

lM

*

7

LT

M

*»

E

ï

L

-f

;

;

-

h

*

*

4 3

E

i

*

"EY

J

AR

".

x

d x

"a«

1

"

$ts

kd

»

^

.::

D

v

pe

^

v

^" n

P

E

; M. M.

D

1j

T

**

;

lp

"-)

MA !

*

?

»l ïi

DP

«

,.

$ 3 Vv

Y

^ d

Lj

N i

"T

*

5

r

)f

"

$

A

sj

I

"

]

»

p5

o ?

Yv &;

ht g

fi,-

TM

f

4*

V

&

"n

/Y-

[«

*s

A e.

L]

^s

k

i

.a

vX

d

i

x

^s

"

,gq.a,* .

Y

£l

P

ïüa

"

£.

x*:*&

&

PC

:

E

P a

&

s

cm

20

V

U

T

|

S

|

ANNOTATIONES HISTORICO- EXEGETICEE

R

o

Q

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

HOSE£& CAPVT IV|

us

QVAS

Balance

b

SVB AVSPICIIS DIVINIS

|

O

2

ENN

RECTORE FNIFERSITATIS EBERHARDINO - CAROLINZE

MAGNIFICENTISSIMO

E

-

E

E

m

Focus

ä

SERENISSIMOATQVE POTENTISSIMO DVCE Ac DOMINO

N

DOMINO

:

e $3

C A

O"E3Q0

12

DVCE WIRTEMBERGUE ac TE

CCLE REGNANTE, nxr, nErAS

11

PEPSSIDE

10

LVDOVICO IOSEPHO VHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBDI. OR D.

ET DVC. STIP.

THEOLOG. SVPERATTENDENTE

DIEBFS

SEPTEMBRIS . 4. MDCCLXXXVFIIL

E

IBUVCGBCODUPU OE

DEREFENDENT

M. ISAACUS DORNER , Schiltacen

.

/fis. | M. LUD. FRID. JAC. HAAS , Grü

eing.

M. WILH. . VICTOR DIZINGER ,

Enzweyhing.

M. AUGUST. FRID. CHRISTMANN,

Seeburg.

M. CHRISTIAN. ANDR. THEOPH.|M

THEOPH. FRID. SCHWARZ,

HARPPRECHT, Bollenfis.

Tobelauus.

M. CAR. CHRISTIAN. HENRICUS | M. JOH. CHRIST

OPH. PFIZMAIER,

ä

HARPPRECHT , Oberbebing.

Hermaring.

M. CHRISTIANUS THEOD. HOER- | M. AUG. FR

MANN, Zinimontanus.

IDERICUS WAGNER,

Donnflettens.

EXAMINIS THEOLOGICI CANDIDATI IN DUC. STIP. THEOL.

TUBINGZE, litteris Balzianis.

, 4

d

]

1

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com