offafrá 4 fide c 4 fibifinate quoscumque et—z'fmz Ecclefraflicos tam

f

Aculares quäm regulares mom tamen eos , qui ex lam. fuerint , ubi

Santium Officium exercetur, mifi im. locis mifflonum, im quibus im-

;

A.

pesé gra

*

utur berefus, deliquerint, mec ilos, qui judicialzter

.

abjura verimt, ni

7 li uati ffmt, ubi impust graffantur barefes,

& pofl. judicialem abjurationem iluc reverff im. hareftm f'uerint. ve-

dapft, c bos im foro con[Gientia tanttm. Num.10. — Abfolvendi ab

onnibus caftbus referuatis etiam im Bullà Ceua , in locis tamem ubi

udtAtes

inspun graffamtur barefes. Num.20.— Communicandihas f a«

(Sicu;

-$53 (29) Eéd-

$

j

l;

CSicut & alias ampliffimas in decreto S. Inquifitionis numeratas )

jm tofum vel im parte, prout. opus effe fecundum . ejus couftientiam

T

Judicmuerit, Sacerdotibus idoneis im Comverfrome animarum . [abo-

a

rantibus ebc.

Unde patet, infpedtis his privilegiis ulteriorem de

l«

poteftate Epifcoporum in Germanià quoad caífüs refervatos. Papa-

1

les difquifitionem hodie effe fupervacaneam.

7. Quznam veró Poteftas abfolvendi à cafibusPapalibus com-

EII.

petat füperioribus Regularibus & Mendicantibus refpectu Regula-

rium, Secularium, Novitiorum, Profefforum, Itinerantium &c,

71

poft toties fattas tam varias mutationes, ampliationes, limitationes

l«

id penitiüs ind:gare velle, effet fe mergere in mari magno, in quo

velut in Anglicano fünt difficultatum reptilia fine numero. Suf-

j

ficit pro brevi, cui ftudemus, notitià noffe, quoad cafüs Epifcopis

)

S'

refervatos damnatam eífe hanc ab. Alexandro VII. Die 24. Sep-

tembris 1665. propofitionem XIL, J4emdicamres poffwmt abfol.

vere À Caftbus. Epifcopis

reférvatis ttom obteutá ad id. Epiftoporum

le

fcultate.

Quo Vaticano elogio, fiquze fuerunt, revocata íunt

plurima antiqua à diverfis Pontificibus indulta & privilegia.

l,

$. VI.

r im articulo mortzs. po[frt æzäþ/ww

;31

; Quis [becz'a/z'te

a cafibus. reféruatis ?

SUMMARIUM.

1. Declaratur , quid iutelligatur per articulum mortis.,

z. Ip articulo mortis poteff. abfolvere emtis Sacerdos,

!

g. Saltem in defetiu aliorum.

4. Sacerdos. [pnplex mom abfülvis valide prafente. alio Confeffario

pro refervatis approbato.

y. Solvitur. objecfio ex Tridentino.

6. Coutraria fentemtia pro praxi judicatur probabilis,

&

7. Notatur Doc?rina Leffs.

$. Satisfit. objecfioni pro praxi.

D 5

p db

*-808 (;0) Beb-

9. Abfolutus & vefervatis im articulo mortis fuperato periculo uou

debet fé fDflere f'aperiori ;

d!

10. Niff cafus vefervatus ba

buerit cenfuram annakzm.

j

I.

pl

Ota. Per articulum mortis non intelligitur precift ulti-

mum vite inílans, íed ut habet communis, quodli-

bet probabile mortis periculum , in quo funt v. g.

damnati ad mortem, patientes fe&ionem calculi vel

rupture, infe&ti pefte vel decumbentes alio morbo periculofo, mu-

f

lieres gravidz primá vice parientes vel aliàs difficilespartus expertz,

ineuntes longam & periculofim navigationem &c. de quo uberiüs

dicetur part.3. $. 6. Quzrritur hic, an quilibet Confeffarius intali

Ad quod

periculo mortis confítitutos poffit abfolvere?

2. Dico . Omnis omninó Sacerdos chara&tere Sacerdotali pre-

ditus, etiamfíifit Sacerdos fimplex, nullà aliàs jurisdidtione vel or-

dinari4 vel delegatá gaudens, imó faltem in defe&tu aliorum, qui

fequentibus defectibus non laborant, etiam excommunicatus , abs-

ué eo, quód incurrat irregularitatem , quam aliàs violans cenfu.

xam Ecclefiafticam folet incurrere, quin &degradatus, irregularis,

;E;

apoftata poteft in articulo vel probabili periculo mortis quoslibet

poenitentes & quibuslibet peccatis & cenfuris five. Papalibus five

Epi(copalibus abfolvere.

Eft certa Sententia omnium, & habetur

expreflé in Conc. "Trid. Seff. 14. cap.7. de poenitentià ubi ait: 7-

vt amen pi admodum, ne. bác ipfa occafrome (pr

opter refervationes

4

(Cilicet) a//quis pereat, iz eAdem Ecclefrá Dei cu[oditum femper fuit,

ut nulla frt refervatio im articulo mortis, atque ideó omaes . Sacer-

dotes quosliber penitentes À quibmyuis peccati Q cenfuris Abfolvere

P offamt.

;1

3. Additur in conc

lu&one: 'inlde ecin ;iliorum: nam fi adfit

alius liber abhis vitiis & vinculis, invalidé abífolvet excommuni-

catus non toleratus, fufpenfus, degradatus, ut tefte P. Sporer ,

p.3. cap. 6. fe&t. r. de jurisdidtione q. 6. $. r. num. 723. íemper

docuit communis DD. & declaravit Congregatio Cardinalium de-

creto authentico apud Fagnanum in cap. zoz e

zobis de fpon-

(al. & Matrimonio, quamvis anté oppofitum docuerit multis alla-

tis Tannerus hic d. 6. q, 9. num. 64. Dicaftillo & Francifcus de

Arauxo

-H3 61 868

Arauxo &c. apud Gobat citati & ob non habitam notitiam hujus

declarationis excuíati Caf. 3. num. 129. Dubitatur adhucplurimüm

inter DD de eo caíü, ubi Confeflarius ordinariam v.

.

o

*

Parochus

t

proprius, vel alius delegatam

]

urisdidtionem habens przíens eft, vel

iM

faltem facilé poteft advocari, an tunc Sacerdos pro refervatis non

t

approbatus, nullà tamen cenfurà vel irregularitate alias irretitus

hïi

potlit à cau'ibus. refervatis moribundum abíolvere.

Ad quod

ll«

4. Dico 2. Prafente Sacerdote jurisdi&dtionem in peccata re-

d

fervata habenre nec licité nec validé abfolvit Sacerdos alius pro re-

l5

fervatis non approbatus.

Ita Laymann hic n. r4. Navarrus, Sar-

li

chetz, Suaretz , Lugo, Sporer &c. contra Parbofam , Tannerum,

X

Tambürinum , Herincx, & alios, qui oppofitum tenent val

dé pro-

X-

babiliter. Ratio prima petitur ex refponfione Gregorii XIII.

apud

r

Molinam hic d. 36.. Ratio fecunda petitur ex C. Presbyter XXVI. q. 6.

ií

defumpto ex Conc. Carthaginenfi III. Can. 32. ubi dicitur: Pzes-

-

Eyter incon[ulto Epiftopo mom reconciliet penitentem, nift. abfeute

i

Epiftep , NB. ultuma uecefftas cogat, ergo. Ratio tertia eft, Sa-

cerdoti fimplici poteítas ablolvendi à quibusvis peccatis & cafibus

5

refervatis conceditur jure extraordinario ob rationem necef[itatis;

lv

ne, ut ait Trid. b4c occaffoze Aliquis pereat propter refervationem,

fi in articulo mortis ipit abfolatio denegaretur; fed przíente Pa-

t

rocho poteítatem in refervata babente, vel Sacerdote curato , pri.

(-

"]

vilegiato &c. jam nullum eít periculum, ze z!igw';. perest , ergo

ceífante neceffitate ceffat hec extraordinaria Poteítas per regulam

à Panormitano traditam : Czz Aliquid conceditur

proprer miæj/?-

tAtem, duraz comceffio, quateuüs urget neceffitas :

Et curobíecro

?

pergit cit. Laymannus, Ecclefía permittat, ut morituris, qui maxi-

mé fpirituali inftru&tione & auxilio indigent, non proprii Paftores,

lV

autabhiscommiffionem habentes, fed quicunque etiam imperiti &

"

non approbati Sacerdotes Sacramentum Poenitenti» tam neceíla-

rium miniflrent,

Confirmatur ex eodem.

"

Concilium Trid. cap. 7 ,

eodem modo loquitur deabfolutione Z quibusvis peccatis, ac loguitur

de ceg[uris: atqui certum*eft ex cap.. eos, qui de featemtid excom-

munic. Ya $. & Extravag.1.$. decerzimus de excomnnicatioae

à cenfurà excommuuaicationis refervatze neminem in articalo mor-

tis abiolvi pofle, (i facilis fit recaríus ad füperiorem, :ad quem a b-

folutio

-

-$08 (32) *EG:B—

folutio de jure fpe&tat; ergo fimiliter.à peccatis nullus Sacerdos

jure extraordina;io in mort.s articulo abfolvere poteft, nifi ob de-

V

fe&um ordinarii aut legitimi Sacerdotis.

. Objicies. Juxta Trid.in Ecclefià Dei femper cuftoditum fuit,

fe

n

ut nulla in artículo mortis fit refervatio, atqui ubinulla eftrefervatio,

ibi quilibet Confeffarius poteft abfolvere, ergo. g. cum Suaretz

D. Maj. nulla eft refervatio przfente alio jurisdidtionem delegatam

vel ordinariam habente N. hoc abfente C. Nulla eft refervatio in

mortis articulo ex 'Trid. quantum urget neceffitas & per/culum, ne

f

t

aliquis pereat; hzc autem neceffitas & periculum non eft prefente

ü

alio fecultatem in refervata habente, ut probant rationes con-

[

clufionis allatz. Ergo.

6. Dixi oppofrtum tenere va.

Ide probabiliter mültos alios Do&to-

Q

res graviflimos, cui probabili fententiz in praxi locus effe poteft,

t

quando poenitensrationabiliter non vult, vel non poteft fine diffi-

cultate , horrore vel quodam incommodo confiteri Sacerdoti

P

Y

proprio aut alteri delegato curato, íed potiüs preíenti Sacerdoti

fimplici; aut quando Sacerdos fimplex manifeíté effet magis ido-

[

U

neus ac utilis futurus moribundo, quàm. Curatus, tunc enim ad-

/

huclocum haberet quodammodo ratío à Trid. allata: ze /bác occa-

/iaize

aliqzæ'; pereat.

7. Porró Leffius apud Gobat. num. 130, rotundé fcribit,

nullo modo effe dubitandum ,

quin conílitutus in periculo

[

Íc

mortis poffit etiam pro cafibus refervatis eligere fuum Pa-

rochum prztermiffo Privilegiato , quia Parochus proprié & ex

aC

ul

officio obligatur tunc maximé ei omnia Sacramenta faluti oppor-

tuna miniítrare,

Unde etíi privilegiatus habens facultatem in re-

W

fervata haberi

poffit ,

non eít dubitandum, quin Conc.ii

p

Plura,

)

mens fit, ut & Parochus tunc omnem poteftatem-habeat.

e

fünt verba Leffii, adferri poffeut , fzd nulla mihi videtur ratio da-

bitagdi, cuiex integro fübfcribit P. Gobat cum pluribus. Quod-

E[

ipfüm etiam ob paritatem rationis procedere poffet in Sacellano, qui

fü

delegatam in refervata poteftatem non -habet, fi: vocaretur ad af-

lii

fitendum moribundo cafibus refervaris implicato, quem poffet

abfolvere etiam non vocato Parocho , qui aliàs in refervata

faculratem. haberer, cafü quo rationes füperiori numero allatz

n

militarent.

Sed

8. Dices

"äää(zz)

lot

$. Dices, quomodo in praxi Confefarius procedet in przdi-

de

&ishiíce cafibus, (i

fi tantüm probabile videatur, quód in refer-

4

vatà habeat jurisdictionem , & probabilius ipíi videatur fimul ex

fententià conclufionis .fecunde, quód non habeat hanc jurisdictio-

l'l'f.

(

nem, confequenter Sacramentum probabiliàs ob defectum juris-

e

di&ionis invalidé adminiflret, (íic abfolutum exponendo periculo

at

damnationis eternz, & illicité, cüm juxta Damnatam ab Inno-

In

centio XL 2, Martii. 1679, primam illicitum fit in Sacramentis con-

ne

ficiendis fequi opinionem probabilem de valore Sacramenti relictá

"t

tutiore? $. Cüm pro abfíolutione validé & cum caufáA licité imper-

J

tiendà in Confeffario probabilifme fufficiat jurisdictio probabilis,

ut tenent Sanchetz, Pontius, Leffius, Filliucius, Bonacinna, Diana,

lo

Tamburinus, Sporer,. ipíis fatentibus Adverfariis, quód hzc fit

.&'

communis confüetudo, ut Confeffarii abfolvant cum jurisdi&tione

tantüm probabili, quz fola confuetudo praícindendo ab omnibus

d

aliis hujus fententiz: fundamentis certé jurisdictionem vel tribuit,

Qs

vel per ipfum ufüm collate jurisdictionis fignum eft , ex Cap, cuaz

]o

comtingAt de foro competente : Certé de eà teftaturSuaretz in thefi

n

contrarius, dum D. 26. Se&t. 6. num. 7. dicit: Eff auwtem univer-

7

Jélis Eccleffe ufis, ut. Sacerdotes feeurà. utantur. bujusmodi juris-

dictiene probabili im bujms| Sacramenti. adminiflratione, & Lugo

d. 19. num. 3 j. Eff praxis eb ufus commumis omuium Conf effariorum,

Jf

lo

qui cum juridicfione probabili abfolvunt : Sané optimé facit Con-

feffarius , fife huic fententiz ad magnum pocnitentium fübfidium

/!

accommodet, & ex his principiis reflexis fe refolvat,

Nec eft, quód

er

timeat Damnatam Innocentianam, quz loquitur de illis ca(ibus ,

)

ubi Ecclefia nihil ad valorem Sacramentorum tequifitum fupplere

I

potefít, velut in Baptifmo : fecüs eft de noítro cafü , ubi Ecclefia

li

jurisdi&ionem fupplere & poteít & certé fupplet, prout id cercum

LP

eíle afferit, & ad difficilem hanc objectionem combinando damna-

]i

tam Innocentianam cum hác fententià de jurisdictione probabili in

!

adminiftrratione Sacramenti Pcoenitentize laté probat Cardenas in

ul

fuüà Crifi Theologicà Diflert, 2. cap. 6. art, 6. propofit, primà,

num. 161. qui hác fuper re confulitur utiliffime,

9. Dices. 3. Qui in probabili mortis periculo per Confeffarium

(

in refervata facultatem non habentem fuit à cafibus refervatis

t

E

abío-

ce

-£93 (4) $$-

abfolutus, non tenetur f& füperato periculo fiftere füpertori in refer-

vata facultatem habenti; dummodo illi cafüs refervati non habue-

rint annexam cenfuram pariter refervatam.

"Ita ex communi do-

cet Paludanus, Sylvefter, Navarrus, Laymann &c, Ratio eft prima;

quia nullibi in toto jure pro noftro eafu prafcribitur onus fe fi(tendi

[[/

fupetiori, ergo etiam (ine lege imponendum non eít, Ratio eft

lecunda, quia in mortis articulo omnes Sacerdotes nonindirecté &

er concomitantiam, íed per fe ac diredéab omnibus omninó pec-

catis abfolvendi poteftatem habent, imó ut ait Trid. in-hoc cafu

nulla eft refervatio, ergo etiam nullum refervationis onus.

I

4i

10. Dixi, dummodo illi cafus non babuerint aunexam vefee-

7

vatam cenfuram : quia expreffé in jure cautum eft ,. quód fi quis

SI

ab excommunicatione v, g. ab eo, qui extra articulum mortis po-

teflatem non habet,. fit abfolutus, (i Convalefcat, teneatur fe co-

7'

ram fuüperiore fiftrere, ut habetur in cap. eos qzidefent. excom. in6.

(FI

Et ratio Difparitatis inter abfolutum à cafibus refervatis & abío-

lutum à ceníuris refervatis eft hec, quia cenfura fertur principali-

h

H

ter ad frangendam contumaciam peccantis, & nontantüm ad impe-

diendum vel emendandum peccatum, ficut fit refervatio cafuum.

Debet autem abíolutus à cenfurà denuó comparere coram füperiore,

non ut iterum abfolvatur à cenfurá, cüm ab illÀ in eo articulo non

ampliüs refervatà equé jam dire&té fuerit abfolutus, fed ut obe-

dientiam praftet, ejus mandatis pareat, poenitentiam . vel reme-

l

dium ab €o accipiat: ídque füb poená reincidentim, hoceft,fi poftea

non compareat coram füperiore, preter novum peccatum inobe-

dientie in re gravi reincidat in eandem excommunicationem , à

quá fuerat in articulo mortis abíolutus, prout ftaruunt varii Cano-

nes cit. cap. Eos qui. ltemca

P»Quamvis cap. e^ nofcitur de fcm.

Lxcommunicationis,

ï

f

$. VII,

-Mo 7) 8b

Gf

i(d

$. VII.

]o.

Sa,

An extra mortis articulum in uullo alio cafa Sacerdos

i

in refervata facultatem uon babens poffit pacuitentes ab-

et

Joluere & referuatis faltem cum onere f& denuo

T.

eC

Juffendi füperiori?

SUMMARIUM.

iU

r. Egumerantur varii cafus pro flatu que[Honis.

2. d quaflionem vefhondetur affrmative.

üls

394. Afferuntur k explicantur limitationes Cqm/ufokif.,

$ 6. Solvitur objetfio ex Tridentino.

pO

"

». Explicatur, quid fi& abfolvi indirecfe.

r*

[

$. Rejicitur abfolutio indirecía.

l

9. Afferitur diretia.

"

12. Explicatur, quomodo remnneat onus fe frfleudi fuperiori ;

If

II. CHi mom tenetur pracise confiteri.

te

yOn)

12, Refolvitur, quid regulariter.ftt faciendum cum peniteute affe-

rmtewji»s refervatos,

D6

n

I,

Ota : Cafus ejusmodi, in quibus proceäït quzílio, con-

[7]

tingere poffünt, quando ex parte poenitentis habentis

€

cafum refervatum occurrit aliquod impedimentum tem-

|j4

porale, vi cujus fine magna difficultate aut incommo-

0

do füperior peccata refervans, vel alius in refervata po-

flb

teftatem habens adiri non poteft, ipíe tamen poenitens ex rationa-

bili caufa vel etiam urgente precepto à fuis peccatis petit abíolvi;

v.g. fi poenitens teneatur celebrare, fi (it dies ultimus temporis

Paíchalis, fi moris fit, ut Sponfüs & Sponfa pridie folemnitatis nup-

tialis fimul publicé ad facram fynaxin accedant, fi mater invitet fi-

liam ad (imul fümendam fecum Euchariftiam, (i (it magna feftivitas,

fi fint lucrande indulgentive plenarie &c. & demüm in quocunque

cafu, in quo poenitens non referens abfolutionem Sacramentalem

E2

4 Con-

[

5 (ä) Seï-

1f

4 Confeffario diffamationis vel finiftre de fe füfpicionis periculum

incurre

rot

& vie

[u

Quztitur an non Confeffarius quilibet in his cafibus

poífit abfolvere à refervatis füos pænitentes?

E

ut

da

2. Dico1. Poteft Confeffarius pro refervati

s aliàs non 'depue

tatus im enumeratis & his fimilibus cafibus abfolvere poenitentes

fuos À cafibus refervatis, fed cum onere, ut datà opportunitate

fiftant fe füperiori vel alteri. habenti facultatem in refervata. Eft

It

n

communis ex Suaretz, Coninck, Tannero, Tamburino, Laymann

num.IO.La Croix, Etratio eft, quia Ecclefia pia Mater, & quili-

p

bet Epiftopus, vel fuperior non poteft ceníeri velle obligare ad

aliquid vel moraliter impoflibile, vel quodingrave detrimentum aut

qu

fpirituale anímarum , aut temporale perfonarum cederet; atquigá

"

in przdi&tis cafibus apud Confeffarium aliàs inrefervata jurisdictio-

]Pfi

nem non habentem non poffet obtineri abfolutio, hoc certé cede-

[

ret in grave detrimentum aut fpirituale animarum , aut temporale

re

perfonarum propter periculum diffamationis vel finiftre füfpicionis

(

excitande, ergo. Confirmatur r. Ipfe S. Pontifex in cap. ,Qua-

te

t

vi5 58. & cap. Mulieres 6. de fent: excommunicationis & alibi ex--

preffé declarat, eos , qui ob inopiam vel gravem difficultatennon

K

poffunt adire Romam , poffe abfolvi ab Epifcopis, ergo parimodo,

qui non poffünt adire Epifcopum aut fuperiorem refervantem ejüsve

b

Confirma-

IX

delegatum , poffunt abíolvi ab inferiore Confeffario.

tur, 2, eXinde, quódtum addignitatem ac reverentiam San&tiffimz

Qu

Euchariftie (loquor przcipué de cafü, .ubi celebrandum eft, neque

ex corde tam facilé contritio perfecta velut ignis ex filice poteft

Ye

elici) tüm ad ipfius füfcipientis fecuritatem pertinere videatur, ut

f

r

conícius peccati mortalis refervati ab eo. priüs Sacramentalem ab-

folutionem accipiat, antequam ad Euchariftiam accedat.

N

3. Addidi in conclufione 1. g egumeratis, & fimilibus cafebus,

fin

quiaalíàs péccaret Confeffarius, qui poenitentes quoslibet indiffe-

1e

renter vellet abfolvere, cujus Ratio eft, quia ad integritatem con-

In

feflionis Sacramentalis pertinet, ut de omnibusmortalibus peccatis

ab

fiat corzm legitimo judice, qualis ille tantàm eít; qui poteftatem

habet de integrà caufà cognofcendi feu de omnibus peccatis à poe-

te

nitente alleris, ut is tanquam in orinia jurisdictionem habens fen-

(

tentiam & abfolutionem rité pronuntict, quams poteftatem non habet

in-

Qu

B

32 (3?) Gebe

indifferenter quilibet. Accedit, quàd in cit. Sacris Can. de jure

15

communi expreffa fit femper & requifita caufa neceffitatis ad hoc,

ut inferior abfolvat àrefervatis, ergo absque causá neceffitatis non

datur facultas inferiori à peccatis refervatis abfolvendi.

A

4. Addidi. a. Sed eum omere ut. datá opportumitate fofhant fe

g

pemitentes fuaperiori vel alteri babenti poteflatem im refervata,

(

]ta enim habet communiffimus fenfus Doc&torum fingulariter Tan-

If

neri Tom.4. d.6, q.7. dub. 4. Laymanni hic. num. rr. & aliorum

j

paffim : & patebit ulterius ex folutione obje&tionum.

d

$. Objicies. Trid. expreffé dicit fepe cit. cap.7. depoenitentiá,

p

X

quód cüm extra articulum mortis Szcerdores zib/l poffeut im c

4f

bus

veferuatie, id unum peniteutibus perfuadere mitantur, ut ad u-

).

periores & legitimos fudices pro beneficio abfolutiomis accedamt :

Q«

ergo cüm hic verfemur extra articulum mortis, Sacerdos aliàs in

P

le

rélervata facultatem non habens non poterit abfolvere in pred

ACL

1

1S

$

cafibus. z. Trid, folüm dicit in felo articulo mortis nullam effe

refervationem, confequenter plenam dari jurisdictionem, ita quidem

X

ut nequidem poft abfolutionem in articulo mortis obtentam re-

n

maneat onus fe fiftendi fuperiori, at in noftrá conclufionenon au-

fertur refervatio faltem quoad hunc effe&tum fe fiftendi füperiori-

o

[

bus, neque Confeffario datur plena jurisdi&tio, fed folüm propter

neceffitatem datur abfolvendi licentia reftri&g, cum onere f& fiftendi,

m

uod Tridentino non contrariatur.

(2

6. Inftas & quxris, vel ergo poenitens talis abfolvitur dire&e

vel indire&te, fi abfolvitur directé nullum poteft remanere onus fe

t

fiftendi füperiori, fi indire&é, ergo in quocunque cafü etiam nullá

js

urgente rationabili caufá faltem validé poterit abfolvere indiffe-

renter quilibet Confeffarius afferentem cafüsrefervatos, dummodo

Ü

fimul afferat peccatum. non refervatum, in quod Confeffarius di-

rectam habet jurisdictionem, non apparet enim , curinuno &non

Q

!

in omni cafu poflit indirecté abfolvere, cüm utróbique faltem pro

abíolutionis valore eadem fit ratio.

[$

7. Ante refponfionem Nota: AA. illi, qui dicunt in cafü poeni-

tentes abfolvi indire&té, taliid modo fieri explicant, ajunt fcilicet:

Conféffarius habet jurisdictionem in alia peccata non refervata , à

.

quibus poteft abfolvere ; cüm autem unum peccatum mortale non

3

le

potfit

-H (38) &EPR-

pofïïc remitti (ine alio, hoc ipfo quód per abfolutionem Confeffarius

K

remittat non refervata, debet fimul etiam remittere refervata, quod

t

eft ea remitti indirecte,

His füppofitis

8. m. Bené videtur concludere hec. ultima allata ratio con-

l

tra abfolutionem indiretam ; fi enim ex hoc, quód in unum pec-

þ'

catum poenitentis Confeffarius habeat jurisdictionem dire&am, &

quód peccatum unum (iné altero remitti non poffit , ftatim fequa-

tur, quód alterum fimul remittatur indireGté, ratio dari non poteft,

cur. non in omni cafü, quo cum peccatis refervatis paenitens & aliud

l

non refervatum confitetur , femper hoc remittatur directé, & alte-

&i

rum indirecté , ut con(ideranti patebit.

Imó fi res exa&tiüs exami-

K

netur, patebit ex praefüppofita doctrina contrarium : arguo enim in

K

hunc modum : Unum peccatum mortale non remittitur finé altero,

ergo i ob defe&tum jurisdictionis non poteít remitti À Confeffario

peccatum refervatum , neque poteft remitti peccatum non referva-

;

ü

tum: ob conjundtionem enim przcisé cafüum non abfolubilium cum

abfolubilibus illi non fiunt abfolubiles,

Sicut qui onus centum li-

[

brarum Wirceburgo Bambergam portare non poteít in humeris ,

multó minüs id portare poteít, fi eidem gravius quoddam habens

pondo fo. addatur , quamvis forté 5o, pondo absque aliis portare

poftit.

Hinc

9. R. ex Gobat n. 385. cum Marchantio in Tribunali Sacramen-

tali p. 1. tract, 4, q. 8. quam dodrinam refert & bis approbatDia-

na p. 9. tr. 7. refol, r1. & p. 11. trat. 8. refol. 49. & pro probabili

ä;

habet Dicaftillo, Gobat, Sporer. quód in prafatis cafibus poenitens

4 fuis cafibus abfolvatur dire&tà poteítate interpretativà conceísá ab

Ecclefia.

Sed

l

10, Inftas 2. & quzris ulteriàs, quomodo ergo remanere poteft

cl

onus fe fiftendiSuperiori , & confitendi denuó ? (i remiffum fuit pec-

l

catum refervatum directé, ad quid illa nova confefiio , & abfolutio

Í

denuób data ?

R. ad hoc eft, ucSuperior ipfum abfolvat ab illis pec-

catis, non üt peccata funt, fed üt reíervata fünt: Sicut enim quivis

Conf(effarius poenitentem jam antea contritione juítificatum abfolvit

veriffimé À peccatis, quatenüs adhuc in foro facramentali retenta

d

funt, ita & Superior fübditum jam anteà fic onerosé confeffum &

aC

abíolutum À refervatis veriffimé ab iisdem abíolvit, quatenus per

re-

«

!

39

$

4

refervationem ipfi adhuc ligata & retenta funt; Quod ut magis pa-

teat,

Nota: Duoíunt, quxEpifcopus refervans. intendit :primuw,

ne peccator tali culpà gravatus abfolvi poffit ab alio, quàm ab ipfo-

sl

met Epifcopo, vel cui id expref$à commiferit. « Secudu ,ut' visà

hac obtinende abfolutionis difficultate & posnitentiz majoris fibi

de Epifcopi juffu injun&z . apprehen(ione falutari perculfus ad cor

!

redeat , culpásque ejusmodi adjuvante Divinà Gratià ftudiofius evi-

tet ;; Jam in cafu, quo ob evidens periculum cer

voc

h

"

& di

Is

1

ffamationis,

aut faltem deterioris fufpicionis preceptum recurrendi ad Superic-

rem pro abfolutione Sacramentali moraliter impoflibile, five quod

idem eft, habità ratione pudoris aut famz difticillimum redditur ,

"

quamvis Epifcopus Jurisdidionem Confeffarij, ut equum eft, etiam

W

in refervata proroget ; limitaté tamen id facit füb modo & obliga-

tionelextra Sacramentum confequente ipfam abfolutionem jam prz-

miffam , ut remaneat faltem alter finis refervationis, qui eft przfen-

[«

E

tare fe fuperiori, üt congrua ipfi monita & media & pro rei natz exi-

gentià falutaris infuper poenitentia injungatur.

s

1I. Inftas 5.. & queris , taliter abfolutus debétne fe fiftere Su-

I

periori precisé in Confeffionali & denuó refervata confiteri ? vel

quomodo debet procedere ? & Non debet przcisé confiteri, Ratio

[l«

eft, quia peccata refervata jam funt remiffa quoad culpam & reatum

|de

lli

poenz &terng , ergo remanet fola obligatio refervationis , qux cul»

pa non eít, fed aliquid ad pié terrendum, ac in Officio Chriftianz

i

Juftitie continendum hominem introductum, à quo fi culpa füblata

D

eft, liberari pote(l etiam extra Sacramentum ; cüm tamen vix obti-

neaturà poenitentibus, ut extra confeffionale fe reos (iftant alicujus

elt

casüis refervati apud Superiorem , imó hoc determinaté 4 pceniten-

"a

tibus difcretio Superiorum non requirat, optimum erit, fi taliter ab-

tO

folutus adeat alium Confeffarium pro refervatis-approbatum, cui ex

C

ultimà Confeffione fola refervata confiteri poteft, vel i & hoc ipfi diffi-

YI$

ciliusaccidat, eundem.Confeffarium, cui primó confeffus eft, requirere

V

oteft , ut à peccatis refervatis abfolvendi licentiam petat , 4 quo

ya

deinde à przdicto onere poterit liberari : Confirmantur hzc omnia

ad objectionem & inftantias hactenüs dicta faltem pro Dicecefi VZir-

Yet

cehurgenfi per Decretum à Reverendi(fimo & Celfiffimo PrrRo

[e

le.lgro editum Tz7e£/f super 28, Martii 1680.

12,

- (4o0) gf

I

12. Queres, Quid extra hos cafüs Confeffario faciendum, dum

poenitens atfert cafüum reíervatum ?

&. & refolvo ad verba Decreti: «£ owmia debito cum ordine

editi 20. Decembris 1679. Confeffarius fideliter tali poenitenti ex-

bi

ponet, fibi quoad cafum vel cafus ejusmodi non competere faculta-

tem, adeóque vel recurrendum effe ad Coafeflarium delegatà potefta-

te przditum, velad Superiorem refervantem, vel aliàs hàc abfolven-

K

di poteftate przditum.Quod(i poenitens deprecatus fuerit,laudabiliter

$

aget Confeffarius, (i Chrifti ovem ad caulam reportantis exemplum

fecutus ipfemet hoconus in fe füfceperit comparendi coram Superiore

m

refervante vel ab alio licentiam abfolvendi habente (altem per lite-

«

n

ras indicantes factum, reticito Poenitentis nomine, & inítet pro fpi-

rituali remedio certus, fe nunquam folatio & ope congruà deftituen-

dum.

q

fs

$. VIII.

I

Ui

Expediuntur breviter veliqua huc ]Jert?nentid.

9(

SUMMARIUM,

II

Reférvatio peccati tolli

riore refervante.

poteft etium extra Co?ffþ'onem À Supe-

r

K

Nom tamen 4 Sacerdote delegato.

f

go

Noz poteff fuperior audire fMa refervata im Confeffione.

4-

Noy porefl. pemitens obligari ad. detegendum Epifcopo peccatum

fe

li

refervatum extra Confeffionem.

5.

Peccata mon manent refervata, ft. penitens. abfolvitur 4 Sa-

cerdote in vefervata facultatem. babente, etiamfi ilorum in

Copf effione f uerit oblitus.

6. .Quod procedit etiam de. Confe[rone invalidä,-imö& facrilegá.

ä

7. Idem dicendum de Cenfiris.

8. Afferuntur vegule generales ad. digmo[cemdum, nm peccatan

J

g

reférvata, nec ue ?

H

1, Quares

-$3 (41) &6$-

uj

I.

j Uxres r.. An refervatio peccati tolli etiam polfit extra

confeffionem facramentalem ?

14

R. poteft tolli abillo, qui habet poteftatem ordína-

Y^

riam abfolvendi à peccatis refervatis, non ramen proba-

biliàs ab illo, qui folüm poteftatem habet delegatam, qualem e.g.

i

Confeffarii habent in Jubilzis.

Ita Suaretz de poenitentià. D. 3r.

t

$.4. Palao, Vasquetz, Lugo , L.ffius , aliique.

Ratio primi, quia

i"u

refervatio quà talis non eft culpa pro foro conícientiz, fed ex libera

j

Superiorum voluntate quid folummodo annexum culpx per modum

I

medicinz, ergo etiam pro libitu ex voluntate Superiorum tolli po-

eo

teft remanente reatu culpz.

Confirmatur : Qui nec eft contritus

ju

nec confeffus abfolvi poteff ab excommunicatione, üt habet com-

n-

munis ex D. Thom. in 4. fent, dift.18. & probat ipía praxis de reli-

quis cenfuris, er

go etiam quis folvi poteft à refervati—one extra con-

Afcfïïonem.

2, Ratio fecundi eft : quia delegatis conceditur talis poteltas

fub hac expreffa vel implicita faltem conditione, ut audità pceniten-

tis confe(fione ahfolvant à refervatis :

unde (i Sacerdoti deleeato

peccatum refervatum fatearis, ipfe verà abfolutionem illius tibi

non impenderit, .refervatio non tollitur : (i autem Superiori faffus

t-

fuifti peccatum refervatum, ipíe veróte abfolvendum ad inferiorem

remiferit, füblata eft refervatio : tum quia illa remiffio ad inferio-

rem eft tacita jurisdictionis dele

fufficienter fatisfactum eft.

gatdo; tum quia fini refervatiogis

3. Quzres 2.

An Superior poffit in confefTione audire fola re«

fervata & ab illis abfolvere , pro non refervatis veró remittere poe-

nitentem ad inferiorem ?

*

R, Affirmárupt id olim gra

ves DD. communior támen ,eïï: ne-

"

Ratio : inte-

gativa ex Suaretz D. 3 1. Vasquetz, Lugone & aliis,

[j

gritas confeffionis eft de Jure Divino , nec pote(t unquam (iné caufa

urgente & neceffitate Confeffio dividi juxta damnatam abInnocen-

tio XI. in ordine j 9, vel veniadimidiata fperari à Domino üt ait cap.

Sunt plures 42. de poenit, dift, 3. atqui ordinarié faltem nulla appa-

ret neceffitas & caufa jufta dimidiandi confeffionem, ergo, . Si enim

/

Superior vel non vult, vel non poteft audire totam Confeffionem, po-

teft vel extrafacramentaliter refervationem tollere, vel totam cau-

]

l

i

fam

«$53 (42) $62

)!

(am inferiori cómmittere, & infüper, fi confulcum judicet aut ne-

[

ceffarium etiam media p

ro refervatis cafibus opportuna prafcribere,

pendam, üt

d

& ipfe

taxare peenitentiám à Confeffario poenitenti impo

[

colligitur ex Conft.

Clem, VHI. ad exemplum canonum poeniten-

ant taxatz poenitentiz pro gravibus dclidis 5

hy

tialium , in quibus er

Vi

de quibus mu

lta loquitur Gratianus in p.2. decreti c. Laforem 15

U

16. 0017.

L

4. Quzres 5.

An poenitens obligari poffit precisé ad detegen-

fervatum extra Confeffionem?

V

dum Epiícopo peccatum re€

Decreto Burckardi olim inter forum in-

fi

g, quamvis ht liquet ex

vel nullum, vel modicum difcri-

U

ternum & externum Ecclefiafticum,

, poftquam daplex

m

men fuerit ; hodiernis tamen moribus Ecclefiz

ef

tribunal erectum eít ,

ut ad externum publica , ad internum tum

ublica tum occulta delicta in ordin

e ad emendationem & repara-

Lt

tionem falutis pertineant 5

nullus poenitens quà talis (ecundüm prz-

q.

przcisé poffe videtur ad mani-

fentem Ecclefiz Difc

iplinam obligari

feftanda fua peccata extra Sac

ramentum ; càm hoc durum nimis.&

fio

idat, extra Sacramenti

poenitentia. fecretum ad aures

o

difficile acc

&a etiam occulta deferri debere.

)

Superioris deli

$. Quzres

4. Àn Titius confitens fua peccata habenti pote-

di à refervatis ab eoque abfolutus cenfeatur etiam

t

ftatem abfolven

f

abfolntus ab iis refervatis,

quz ob inculpabilem oblivionem omifit

ftea, quando occurreriteorum mem oria,

Ío.

in ipfa Confeffione;itaut po

*

IK

offint ea remitti à quovt

s , qui poteftatem habet in reliqua ipfius

Vi

inortalia ?

eít refervatio. Ita communis ex Lu-

[

&. Affirmativé : füblata

ab

gone,

Navarro, Reginaldo,

Henriquetz, Tamburino, Gobat , &

hüjusmodi , quando profert

Viva.

Rat:io eíft : quia Confeffarius

Q

formam abfolutionis;

exprefse vel faltem implicité ac virtualiter vult

qx

facere, quantum pote

ft, prout colligitur ex verbis abfolutioni ple-

rumque prz

mitti folitis : Iz quAmtum

ego poffum e& tu indiges &c.

C

llere refervationem peccati non cogniti

atqui poteft

Confeffarius to

feu obliti, pot

éftque velle auferre vincálum refervationis etiam,

quando concom

itanter folàm aufert peccatum, quia peccatum & re-

qï

diverfa,ita quidem ut ablatio refervatio-

I

fervatio peccati funt vincula

ac virtuteabfolutionisà reatu culpz, üt

Y

misnon fündeturprzciséin vi

colii-

--808 (43) $&t

ne

colligitur ex di&is $.7.n. 10. Sed in poteftate Confeffarii, qui pe«

It

«eft dire&e-auferre refervationem peccati , etiam cujus quis oblicus

ut

eft, & À cujus culpa ábfolvit concomitanter, & ita velle przefümi-

D

tur ex communi DD. fententià , ergo.

Confirmatur : fi in noftra

I

hypothefi poenitens exprefsé diceret , fe defiderare folvi ab omni

f

vinculo , à quo abfoluté folvi poteft , Confeffarius jam prefumere-

tur in hoc cafü auferre refervationem, üt fatentur cum Suaretz ipfi

e

adveríarii, ergo etiam quando id non quidem explicité, fed tamen

implicité & interpretativé petit, hoc ipfo, quód veniat ad Confes-

If

fionem , ut quantum fieri poteít , à peccatis omnibus abfolvatur ,

Il

