
fi

groieffo agit $. 5. p. 3.

|

V. Pugnantes in duello folemni vel privato, item concedentes,

conífu.

fOl«

-dd8 (;9) St&-

111

éonfülentes, aftantes aut favorem quovis modo exhibentes. Clent.

j

VIIL in Bolla: Defeffabilis duelorum ufus.. x.Sept. 1592.

VI. Extr«hentes eos, qui afyli causá fugiunt ad Eccle

fiam, Gfe—

vel

gor, XIV. in Bullà Cgos 242 monuulli.

AU

VII. Docentes, defendentes, aut in praxin deducentes, licere

hts

per literas vel internuntium Confeffario abfenti peccata

facramenta.

(Af13

liter confiteri & ab eodem ita abfolutionem oþtincre.' Clem. VIIT.

of

in Bulla 20, funii 1602.

vult

VIIL: Docentes , €

dentes, defendentes, privatim vel publicé

àut

difputantes, oi(i impugnando 49. propofitiones unam vel omnes ab

ho

Alexand. VIII, Anno 1665. 24. Septembr. & Anne 1666. 18. Martii

tibi

damnatas;

Ia

IX. Docentes, edentes &c.

2. propoücioäeä, luna.m vel ambas

:

Eu

ab Alexand. VIIL 1690. 24. Augufti damnatas.

la

X. Docentes, edentes &c, 65. propo

fitiones utam vel omnes

vel

erit

abInnoc.Xl. 1679. 1 1. Martii damnatas.

XI. Docentes, edentes &c. 3 1. propo

ütipnes,dnam vel dnïneï

A

ab Alexand. VIII, Anno 1690. 8. Decembr. damnatas,

Qul

XII. docentes, edéntes &c. 68. propofitiones Michaélis deMa-

efe

linos, unam vel omnes abInnoc.XI. 28. Augufti, & iterum 19. Nov.

1687. damnatas.

r

f. Circahas & excommunicationes alias plurimas'à SS. Pontificibus

Uf

latas, quas longá ferie refert Formularium legale practicum Franc.

Monacelli part. 3. pag. f.6.7.8. P. Engel. in fuo Manuali Parochorum

J

u

p.2. C. 2. $. 2.. follicité notandum admonet, quód hac in parte pluri-

müm attendendum fit ad confuetudines locorum , quá multe ex-

communicationes ab authoribus relatz in Germania receptz non

m

fünt, vel certé contrario ufü abrogate , qua fané confüetudo vel

otts

exinde fatis rationabilis cit. Do&ori videtur , ne ob multitudinem

Ualla

cenfurarum fideles periculum animarum fuarum incurrant , & ner-

vum Ecclefiaftice difcipling contemnant, — 47g. Tex£. m Trident.

natt

féf.2 $. de reform. cap. 3. & im cap.z. de Conflitut. im 6to.. Nec fuf-

h

ficit hujusmodiBullarum notitiam ex privata librorum lectione hau-

00

fiffe, càm in fingulis Dicecefibus hujusmodi Bullas cenfuris refertas

& (ic grave animarum periculum immediaté tangentes, ut ftringant,

ji

£5

folcmnïter" ab Ordinariis prómulgandas

P

effe, inter.alía defümi pos-

](u.

-5 (60) $5$

fic ex c. 13. de poenitent. jbi:. poffquam per Pralatos locorum fue-

f

vit publicata, imó aliàs confultum non foret ftudere facris Cano-

ln

nibus vel cafibus confcientiz , & rudes & indocti melioris forent

Al

eonditionis, quàm illi, qui fe

pro EccleQa & animarum utilitate li-

fd

teratos & doctos reddiderunt.

an

n

$. V.

Refolountur quadam dubia eirca peccatum harefis in

m

Bulla Cena vefervatum.

SUMMARIUM. -

fit

Va

J

Ajfärlur dz'-fug'/io bare

5.

hu

3.

Haretici Alii fumt materia

les, alii formaler.

qu

3.

aU

diia requiruutur Ad excommunicationem barefís jucurrendam.

4

Referuntur , qui ab bac excommunicatione excufantur.

[

&

P

Obfervanda circa peuitentem bareticum

$.

Pro foro interuo.

pro faïo' exteme-.

fir

Excommunicati olig omues erant vitandi.

BA

7.

:.

241' communicant cum bareticisuon incurrumnt excommunicatio-

zem minorem in GermaAzia.

?

id

lii

e. Exceptis duabus cafibus.

*

L

Ti

30. JQui babet facultatem .abfoluendi 4 caffbus P

p re/e'*r*m?k ,

E

nom poteft fruul abfolvere & caffbus Bulla Caua.

dif

a1. Nec ab bareft abfolvere poteff , e

per

folvendi á cafibus Bulla Cena,

77 /mäegt quis poteftatem nb-

iz. Aliud Procedit im Germanin.

C

3.

D)

Uzxres t. Quid requiratur , ut quis excommunicatio-

nem ia Bulla Coenz latam contra hareticos incurrat ?2

ad

C

Ante g Nota r. Here(is, que à D. Thom. 2.

2dz.q. 11. art. 3.definitur, error izzellec us Fidei Catbo-

H

pen

lice contr^rius ab eo, qui Chrifli Religionem profttetur , eum perti-

Ver

sacia afféertur, alia elt interna & mentalis tantüm, ut cüm quis

ln

«

þærcün, quam mente tenet, nullo figno exteriori manifeftat , 4

€

-a (61) B5f

M.

eff interna ct exterua (imul, ut càm quis non credit, Chriftum effe

o

in Sacramento, & ideó Sacramentum noh adorat exteriori cultu.

BQE

Alia eff exterma tautim, üt càm quis aliquid dicit aut facit contra

l-

fidem, & in mente non- habet errorem v.g. cüm quis interrogatus,

an fit Romano-Catholicus, timore mortis refpondet, fe non efie Ró-

mano - Catholicum , & hzc refponfio proprié hzre(is non eft, cüm

non fit error intelleGtüs,

2. Nota 2dó. Ex communi Theologorum hxretici dividuntur in

l

materiales & formales.

Haxretici formales funt, qui cum pertina-

cia eligunt , fequuntur , tuentur bzreticam fententiam contra defi-

nitionem Ecclelix , five id fiat lucri temporalis gratià , five intuitu

vanz gloriz, vel odii aut vindictz.

Hazretici materiales , juxta S.

Auguítinum Epift. 162. nequaquam inter hxreticos deputandi funt,

qui nequaquam ex malo animo vel pertinacia , fed ex fimplicitate,

ml

aut defectu debite informationis errant circa finem, quorum dan-

tur plurimi non folüm ex illis, qui procul à Catholicis degunt , fed

etiam qui Catholicis immixti vivunt , süntque non illi tantàm, qui

fünt de plebe, verüm etiam, qui fünt de conditione honeftiore vel

do&tiores, eóquód ab unguiculis peffimé inftruantur, & perniciofis

7

mendaciis imbuantur contra Fidem Carholicam , quos velut meros

idololatras, Scripture Sacre contemptores , & fuperftitionum Papa-

lium fe&atores abominansos ipfis depingunt mendaciffimi Przco-

nes, parentes & inftructores , ita ut veram Religionem minime

W?

apud Catholicos effe, perfuafiffimum habeant ; Quam perfuafionem

difficillimé deponunt, cüm tenaciffimé hzreant,

quz primiS'anpis

jl-

percepimus.

Neque ftatim ubi forté aliquod dubium ex iis, quz bona apud

Catholicos vident, circa fidem füam ipfis oboritur, obligati funt ad

magis inquirendum, càm habeant pro tentatione in fide, multó minirs

it-

ad mutandam Religionem, quia hanc routare, antequam fatís convin-

T

catur intelle&tus per probé cognita credibilitatís motiva , temera-

l, d

rium foret & illicitum.

Interim tamen, fi ipfis majus lumen & ur-

ii«

gentes dubitandi rationes fuboriantur, tenentur utique diligenter in

iif*

veritatem inquirere , inftanter implorato Dei auxilio , atque parati

e(fe ad ftatim ampleQtendam veritatem fatis co

h

gnitam, ac reipsà am-

Jlh

H 3

pledi,

- (62) BkR-

is cognoverint; aliàs enim inciperent effe for-

ple&i, ubi eam fat

a

males hzretici.

His fuppofitis ad quzftionem nunc

n

3.

m. Tres requiruntur conditiones ad excommunicationem

hxrefis incurrendam.

1maA eft, ut quis (it hreticus formalis, hinc

i

materiales 4 proprio Parocho poffunt facramentaliter abfolvi, nift

f

pro foro

faltem exter&o confuetudo contrarium exigat.

Laymanaü

L. 2, Tra&t. 1. c. 13.n.4.. Reiffenftuel Tra&ta. di(t, 4. q.3. n.25. Pirr-

f

hing & alii.

t

2da4 , ut quis hzrefin formalem internam fignis externis mani-

K

feftet, qu

ia Ecclefia non punit a&um meré internum, üt füpra di-

fü

Gum e& parte 1m

4,6.3. & paffim docent TT. ac proinde ab eadem

»

poffünt abfolvere

quivis expofiti Confeffarii, fufficit autem ad incur-

d

rendam excommunicationem prop

ter here(in , quód hzc füfficienter

t

exprimatur figno exteriori , quamvis

-occultifïïmo, ac nullo prorfus

P

alio te(te prafente,

3fin, ut aliquis hzre

fin füam exteriüs manifeftet , animo eam

Ti

Addendum, ut actio externa , per quam

afferendi feu profitendi.

Q

hzrefis externa manifeftatur, fit mortali

ter peccaminofa, ut infinua-

N

Unde pro praxi

tum eft füpra parte r.

It

4. Colliges.

1. Non incurrunt hanc referv

ationem illi, qui lapfi

«

n Lutheri vel Calvini carnes comedunt die ab Eccle-

interné in hzrefi

(ià interdicto- ex mera voracitate feu gulà ;

quia comedere carnes

n

ex fe eft res indifferens , ipfa verb manducatio die jejunii eft pecca-

Y

tam 2ulz. . Secüs dicendum foret, fiper talem comefítionem carnis

£0

diebus Sabbati

nis vellent fuam hzrefin externam ítudiosé exteriüs

]

manifeftare, quod ex circum

ftantiis loci & temporis eft col

uge

ndum.

4

rantià mortaliter cul-

Bll

2dó non incurrunt ignorantes etiam igno

abili & cra(s, quatenüs ignorant,

opinionem füam adverfari doctri-

po

3tió, nec qui

te

nz Ecclefiz Catholicg,

defe&u pertinacix. Pirrbing.

inter hzreticos verfantes circa articu

lum fidei non fufficienter fibi

K

. propofitum dubitant.

Laymann loc.cit. n.

j. ex defe&u pertinaciz,

ide Catholica dubitare fe putant, eóquód hz-

m

4tó nec illi, qui deF

reticz aut blafphemse cogi

tationes ipfis occurrere foleant ; cüm

Ó

*

dete

ftentur & nunguam, üt fupponitur , in animum

di

.enim has feri

a

venire exoptent ,

& proteftationem infüper faciant,

eis nunquam

p»

$t nec

dt

' confentiendi, ob

defe&um voluntarii non poffunt imputari.

audien-

8 (62) Bbb

audientes conciones hareticorum prafertim , fi nullum fübfit peri-

culum : fi autem hoc fübeffet, peccare illum mortaliter certum eft.

juxta illud : ,Qui amar periculum, peribit im idb.

Quid Confetfarius obfervare debeat circa poc-

C

f. Quazres 2dó.

f

nitentem hazrefi laborantem ?. &. 1. In foro externo fequentia Con*

!

feffarius habet obfervanda : 1mó.. Curandum eft , ut ii, qui à fe&ta

[«

Lutheri, Calvini & aliorum recedere volunt, antequam ad profes-

fionemFidei, atqüc adSacram Communionem admittantur, fufficien-

ter inftruantur in neceffariis Fidei.Catholiez ; ne facilé in fuos erro-

i

res relabantur.

l

2dó, hzreticus refipifcens debet abjurare hxrefin

fuam, prout ordinatur in Jure Canonico, c. 5j qu voluerizt, & cap.

u

Saluberrimum 1.q.7. & hzc abjuratio communiter fit coram Sacer-

dote & teftibus, faciendo publicam profeffionem fidei.

3tió, peractà

Eu

profeffione Fidei poft przviam fufficientem inftruGionem refipifcens

u6

ab hzre(íi admittitur ad Sacramentum Poenitentiz & Euchariftiz.

6. &.2. Pro foro interno potiffimüm hzc obíervanda ve-

m

niunt Confeffario cum hzreticis. 1. probé debet cognofcere pec-

cata hzreticis propria, cujusmodi funt injuria in B. V. & reliquos

j2

San&os, calumniz in S. Pontificem Chrifli in terris. Vicarium,

injuria in Epifcopos & Clerum Catholice Romanz Ecclefiz; odium

"

[2

contra Virginicatem, in preítandà Majoribus obedientià contu-

macía; facrilegia in Sacramenta, Sacrificia, imagines SanQtorum,

Y

injuria, quá univerfum orbem Chriftianum graviflimorum fcelerum

(s

v. g. infidelitatis, blafphemiz, idololatrie damnant, ubi tamen

nis

commendat & notat Bonagratia V. aLfo/utio quoad fratres num.

li

48. reverfüm ab Ecclefia Lutherana v.g. in prima confeffione non

un

nimiüm quzftionibus fatigandum effe, ne Conf-ffionis Sacramentalis

y.

pondus gravius effe füspicetur, quàm ut-impofterum ferre poffit,

h'i-.

refle&tendo ad id precipué , quod in praxi plurima in particulari

u

(b

peccata fint meré materialia.

7. Quxres 3. An fideles hodie in Germania incurrant excom-

i

municationem, fi communjcent cum hzreticis ?

u-

Ante Refponfionem Nota.

Excommunicati olim omnes. in-

um

differenter erznt vitandi, fi publici publicé ab omnibus, fi occulti

un

privatim ab iis, quibus cenfuranotaerat. C. cuzz zom ab bomine

m

ercium

de fcntent. Excommunie. omnéque cum iishumanum comm

ia

fuerat

a

- (64) gf

fuerat prohibitum in cafibus hoc verfu prohibitis: Os;orare, vale,

tifir

communio , men[a megzAtur : adeó quidem, ut commun'cans cum

U

excommunicato majorem etíam excommunicationem incurreret j

dep

C. excommunicatos & feqq. Xl. q. 3. Immutatum id equidem fuit

fped

pofterioribus juribus & temporibus in cap. zzper 29. & c. ff com-

abf

cubins$;. de fentent. Excommunic. ut tantàm illi incurrant ma-

fioti

jorem excommunicationem, qui commmunicant cum excommunicato

rem

incrimine, propter quod cenfurá affectus eft, prebendo ei auxilium

Ya

& favorem , in aliis veró negotiis & colloquiis minor ,folüm ex-

fiqu

communicatio contrahebatur.

Quzritur hicnunc, an idem etiam

pim

procedat, dum in noftra Germania communicamus cum hzreticis,

abfo

ut quis excommunicstionem faltem minorem incurrat ?

fjlv

8. . Negative.

In Concilio enim Conftantienfi circa an-

num 1434. fa&ta eft quzedam conftitutio pofteà à Martino V. edita

bile

(unde & Extravagans Martini V. appellatur) && Leone X. in Concil,

Lateran. confirmata, quz incipit: 444 evi£auda fCandAla , ubipro-

hibitio communicandi cum excommunicatis ex pzrte fidelium iz-

Iequ

ttib

zoceztium generaliter füblata eft, exceptis tantüm duobus cafibus ,

al

ita ut etiam exercitium jurisdictionis penes excommunicacum pro

$an

favore fidelium remaneat. Excepti autem duo' cafus funthi :

ROw

9. L. Si excommunicatus publicé fuerit à fuo Ordinario Judice

Ecclefiaftico denuntíatus & proclamatus.

I!. Siquis ob Sacrilegam

Nà

qu

manüum inje&ionem in Clericum excommunicationem Canonis

.

incurrerit , ut facdtum e

lüs

)

us nullà tergiverfatione celari & nullo

ha

jur;s füffragio excufari poffit. Dixi: füblata eft prohibitio commu-

Tati

nicandi ex parte fidelium innocentium , quia per hanc conftitutio-

nem ipíis cenfüratis dire&té nulla gratia fa&ta eft, unde nequeunt

d

Cty

ultró & non requifiti fe fidelium communioni ingerere, quiamajor

à$

eft prohibitio, ne excommunicati ipfi communicent cum fidelibus,

quàm vice versà C. z//;4 circa fin. de Cleric. excommunic.

[ill

Tün

10. Quzres 4, Anquando in Jubileo vel :liàs per privilegium con-

ceditur generalis facultas abfolvendi 4

wibusvis peccatus C cenfuris

hi

"

ter

etiam refervatis fédi Apoffolica , intel

l

1

Coenz re(ervati ?

garn,tur etiam cafus in Blïxllä

re

It

m. MNegaàtivé; Sanchetz , Suaretz , Viva & alii : Ratio:

Yen

v[ä)eci-alitcr excepta fpecialem requirunt conceffionem juxta v

g

uiui-

ita

-485 (67) &ib

7A

um

tHHmum ilud : Ze gez

erali conceffione som "veniunt em, quaqum

verofrmiliter non futffet in fpecie conce[furus. . Ex Cap. ff Epifcopus

P

uit

de poenit. & remiff. in 6. atqui cafüs Bulle Coenz füvt S. Pontidci

0j

fpecialiter refervati , revocantürque quotannis omnia privilegia

12

abfolvendi ab illis, unde indigent fpeciali nomine, utpote fpeciali

ato

notà digni. Cozfgrmiatur ex Extravag. Ezff Dominici de poenit. &

P

remiff, ubi expreísé dicitur, in conceífione generali cafuum refer-

20

vatorum non intelligi cafüs Bulle Coens. Illud con:rovertitur , an

Pini

fi quis habet poteftatem abíolvendi à cafibus Bullz Ccenz, fi non ex-

primstur hzrefis, feu fi non fiat expreffa mentio de licentia data ad

d

abíolvendum etiam ab hzrefi, an hoc ipfo conceffa fit facultis ab-

folvendi ab hzrefi ?

Ad

uod

atl

.u-

j

1I1. R. Negativé: ita Lugo, Navarrus, Sanchez & Viva de

bilzo, q. r 1. art. r. quia hzrefis fpeciali prz aliis cafibus Bullae Coe-

Yil,

[0-

ng refervatione excipitor, ergo fípecialem infüper fuf mentionem

requirit. Probatmr A4af. pro deli&to hxrefis eft inftitutum fseciale

[//

u5,

tribunal, & fpecialis delegatio inquifitoribus facta eft: ergo. probazur

2dó ex €o, quód ita declaráffe Gregorium XHII. affirmec Lugo &

pl'O

Sanchez in quodam motu proprio,quem ad literam affert Emman.

Rodriq: in additione ad Bullam $. 9. num. 66. & Pium V. apud

jict

Navarrum cap. 275. Confirm. 1. 'Trid. fefs. 24. de reformat. cap. 6.

äam

quamvis Epifcopo & ejus Vicario dediffet facultatem in omnes ca-

yois

jllo

íus Sedi Apoftolice refervatos, facultatem tamen abfolvendi ab

bzxrefi occultà (f2ltem de jure Tridentini ante noviffimas decla-

Du-

10

rationes SS. Pontificam , de quibus parte r. )

foli Epifcopo ,

exclaío ejus Vicario, conceflir , ergo fpecialiter Summa Sedes pec-

unt

catum hzrefis (ibi refervat & ab aliis contradiftinguit.

Confrrm.

ijot

2. Sixtus V. Anno1589. & Clemens VIII. A«no 1494, cüm con-

u$

ceffiffent poteftatem abfolvendi & c:fibus Bulle Coenz, expreffe-

runt etiam in fpecie:4 erzzize berefs, ergo non videtur illud ve-

on

nire in generali conceffione: Accedit quód & in facultatibus fpecia-

uf

liter delegatis Reverendiffimis Epifcopis Germaniz detur diftin&é ex-

ullà

preffa facultas abíolvendi ab hzrefi przter aliam facultatem abfol-

vendi á cafibus Bulle Coenz, ut videre eft parte 1.6.5. num. 6. e:go,

:io d

I2, Pro Germaniá tamen putat Tannerus d. 6. num. 123. du-

l

bitandum omninó non efle, quód facultas conceffa adcafüs Bullz

Jl«

CQone

if

-333 (66) 8b$-

&

Cox (z etiam exrendat ad hzrefin & le&ionem librorum hzreti-

Nur

corum , eóquód illius facultatis ufus in Germaniá, ubi Catholici

M

funt permixti Ac:tholicis, fit vel maximé neceffarius &feré unicus;

&

& aliàs conceffa hlc à cafibus refervatis abfolvendi gratia vixullum

haberet cffettum.. — Dixi Jeciozem librorum bereticorum, qui fcil.

&

Arc

ex profeífo tradunt herefin, quodfi enim tales libri ex profeffo de'

W

hxrefi non tractant, quamvis hic inde habeant. infperfam, ait Lay-

vit,

mannus Tom. 1. lib.2. tr. . cap.1j.. Gobat & alii, Bullam Coene

m

in Germaniá in. eo rigore non effe receptam, nec le&ionem fimi-

m

lium librorum effe veré cafam in Bullà Coenz refervatum.

Ied

uz de fingulis zliis hadtenus addu&tis cenfuris Summo Pon-

tifici refervatis fufius dicenda fupereffent, cüm üc didtum fupra

gení

C95

, 2. $. 1. num. j. tanta eas omnes memoriter tenendi, dateqdue

mis

defüper abíolutionis nullitatem timendi neceffitas non fit , hinc fuis

rét

inlocis Canoniftis, & in cenfürarum materiam latiüs excurrenti-

(cop

bus Theologis uberiüs explananda illa relinquens ad cafus tranfeo

tion

pro Dioecefi noftrà Virceburgenfi fpecialiter refervatos.

N

t0,

BO maq G qcq qeqddqqeqqqeedqe

es

Pub

PARS l.

diari

m

167

CASIBUS RESERVATIS IN

Tüm

fütr

.DIGKCESI. VIRCEBURGENSI.

E

hr

Alutaribus S, Matris Ecclefie decretis & þonüitutio-

DO

(

nibus Apoftolicis inhzrentes Reverendiffimi & Cel.-

$D

2t

)

fiffimi Domini Ordinarii tanquam Sacerdotes Summi

(imi

NSS

Dioccefis

W/irceburgenüs pro varià variorum

Wf'(7

-

Dio

d

( d

temporum exigentià diverfimodé íemper peccata

U

EEE

j

Z

fidelium magis enormia Epiícopali fuz Jurisdi&tioni

(

;

x

E

at IT

&/

hactenüs & refervàrunt , & refervata relaxárunt:

Ded

erat

n.Ci'i

ium Provinciale ultimum ormnibus Parochis rité or.

dinatis & vocatis poteftatem illimitatam,abfolvendi à ca(ibus Dige-

cefano refervatis, folos homicidas, hzreticos & excommuni

catos

€XCi-

-485 (67) Bb

tti-

exciplens, üt. declarat Agenda W/irceburgenfis tit, de Virtute &

Numero Sacramentorum $. De ca(ibus refervatis, edita r$64.

Jici

;

Reftrinxit poftmodum irreftridam hanc Parochorum facultatem,

& cafüüm refervatorum numerum minuitin edito rituali füo Emi«

lum

f

nenti(fimus &Reverendiffimus Dominus JoANNes Puiriepus, & pro füa

) de

Archi-Dioscefi Moguntina & utráque Dicecefi W'irceburgenfi &

W/ormatienfi anno 1671. pag. 86. hzc folüm tría peccata referva-

Liy

vit, fcilicet: omicidium volumtarium, [l'uprum violentum, & cri-

n

menincendiariorum. . Addidit hisplura Reverendiffimus & Celfiffi-

IIf

mus D. Pergus Prrierus anno 1679. die 23. Novembris, & cafuum

refervatorum numerum ad 12. usque auxit pro Dicecefi N/ircebur-

Jofl-

genfi, qui erant fequentes. r, Injectio violenta manuum ín Clerí-

prà

Ces,

2, Neglectus fatisfaciendi piis legatis intra annum, 3. Enor-

EQd'G

- [uls

mis offenfa parentum, 4. ingreffus Monafteriorum Monialium, j.

Itérata Baptismi, Confirmationis, aut facri cujuspiam. Ordinis fu-

Atl«

[ceptio. . 6.. Homicidium voluntarium, & mandatum ad illud,.nec

feo

non abortus animati foctás ftudiofé procuratus effe&u fubfecuto. 7..

Falfitas teftimonii in judicio lati, publicarimque literarum falfifica-

tio, 8, Copula carnalis etiam tantüm attentata cum filia fpirituali

2

vcl Parochiana, 9. Fornicatio facrilega.cum perfoná religiosá, 10,

Pablicus concubinatus. "r 1. Stuprum violentum.. 12, Crimen incen-

diariorum, adjecto infuper crimine complicis incalce decreti; cujus

amplz refervationis mens trinà declaratione füb 20, Decembris,

1679. 28. Martii 16g0. & 13. Aprilis 1680.. cum dubiorum multo-

N

rum refolutione promulgata prodiit.

Reduxit ampliorem hunc ca-

füum refervatorum numerum retento crimine complicis ad quater«

narium 12. Novembr, Anno 1685, Reverendiffimus & Celíffimus

tio»

D. CosgApus WiLHzL.Mus, cujus veftigiis infiftens Anno 1704.. die

. Ced-

5.Decembris eadem peccata refervavit Reverendiffimus & Celfif-

fimus D. JoAxwzs Prrpus, in fuo decreto, Iquod; hác fuper re. in

amiti

orunm

Dicecefi hàc Wirceburgenti emanavit ultimum tenoris fequentis.

(Cata

Qtoni

u

$ of»

l2

'DiO'i'

Dei

Cat0s

eid

-438 (69) 8bb-

r

Dei Gratiá Nos Joames . Philippus Ega-

Mil

Copus Herbipolenfís , Sacri Remani [mperis

bur

: Printeps £5 Francia Orientalis Dux G5c.

f&

Decretum | letiuris

me'äm prafens

Domino.

| J?/zztem 1"

Um magnopere ad Chrifliani populi diftiplinam . perti-

C

"neat,ut graviora quadam crimina non à quibufuis, fed

)

;Z

Ji

fummis duntaxat Sacerdotibus [ooantur , falutaribus

4j

6—

r

antle Matris Ecclefte Decretis &9. Conffitutionibus inba-

vrentes,

fequentes nobis Cafusveferuandos duximus, C5 7-

£boritate nofirA Ordinariá refervamus, ita gt nul/us Con-

effarius frue facularis [Fue regularis , quantumruts 2 No-

at

bis approbatus,

uocunque etiam modo, aut quovis prioi-

(

legio pratenfo

4

;

üsdem extra articulum mortis , €&$ citra

Adf

fsecialem licen

tiam à Nobis in firipti

«

5 obtentam abfolvere

d

Po [

, fant autem bi :

I.

Inie&io manuum violenta in parentes.

ne

2. Homicidium voluntarium & mandatum ad' illud,

Li$

üm

nec non abortus animati foetüs ftudiofe procura-

0ht

tus effectu fubfecuto.

te5

12

3. Stuprum violentum.

[

4. Crimen Incendiariorum.

Denique Jurisdicionem a

d

*

imimus Confcffario Com-

m

Tur

lici,ut complicem criminis carnalis opere confummati

hs

ábfolvere nequeat, excepto periculo mortis, & quando

fup

tunc alius Confeffarius haberi non potelt.

lat

Mandamus igitur. omnibus & [mmgulis ad excipiendas

Ttby

confe[[rones in noflra Dieceft. approbatis Sacerdotibus, ut

tit

ecundimm boc decretum noffrum in foro panitentia pro-

,

cedant, & ne à memoria elabatur, in confe[fonalibus fuis,

A4ut

t

-3 (69) 8f

aut alis patentibus locis illud affisum. babeant. — Decre7

a

tum . Herbipoli y. Decemóris Anno 1704.

ug refervatio poftrema, quia imprafentiarum pro facti Tri-

bunalis formà & normáà fervit ex Utroque Clero Confeffariis, per

dilucidatut.

fequentes paragraphos breviffimé

d

j

- Fiolnta

manuum injectzo 12 parentes.

erii-

SUMMARIUM.

ationis vocabula.

M

N.r.23. Explicantur [fngula referv

ibus

4. $. &pecificantur incurrentes ci 2on

incurrentes bunc cafum vefer-

1ht-

6.7.8. 9. 10.

Deciduntur cafus fifegulares.

(vAtum.

?

Al

Rimum peccatum,

quo commiffo Sacramentalis abfolutionis

(

beneficium poeniten

tibus ab inferiori facerdote denegatur,

P

eft enormis illa parentibus illata injuría, quam filii violentas eis

l-

Precepit primo ad proximum prz-

ii«

manus injiciendo committunt.

cepto Deus per Moyfen in Deca

logo: Homera Patrem ef Matrem,

benedictionem

il

adjecit prate

r terram promiffionis in vità alterà,

uett

bác in terrá

(ingularem, s£ /es Jongevus fuper terram, quod in

aliorum mandatorum ob(ervatione usque adeó frequens & folen-

ne non eft, ut hlc oftenderet & loci dignitate & mercedis praefene

tis adjectione

, quantüm fibi curz & cordi fit, integram inviola-

ilud,

À filiis parentibus debitam obfervari reverentiam &

támque femper

Curd-

obedientiam ;

fed, quó enixior in ftabiliendà filiorum erga paren-

tes fübje&ione Dei voluntas eft, tantó enormior filiorum fübinde

malitia eft, ut pofthabità omni tot beneficiorum à parentibus re-

ceptorum ratione illa ipfa,

quz poft Deum parentibus debent, viva

"*

merbra levent adverfüs eos » qui 1

fta genuerunt, eísque vitam dede-

J0m-

runt; quod fcelus uti fpeciali

notatur malitià apud Theologos om-

;mati

arió illud profequitur Cel&ífimus in

nes, ita & fpecialiter & prim

ando

fuo decreto prafixo, ut ob enormem hanc parentibus hoc in paffu

illatam injuriam facramentalis abfolutionis beneficium ab. inferio-

ribus,(acerdotibus denegandum per refervationem meritó cenfue-

77

rit, de quo prxfentes veniunt quzftiones.

f iil

1. Q. 1. Quis hic veniat no

mine Parenztum ?

j Jno-

X.1. Venit Pater &Mater,

Avus & Avia & alii afcendentes per

t ff. de verborum fignifica-

,' pli!,

textum expreffum in L. appeäat?one f

11022

4

3

-KM3 (70) 8&t--

£ione, ubi (ic: .kgvpeäatiant parentis mon fantum Pater, fed etiam

ii

&il

avus ei proavus cideimceps omnes. füperiores . comtinentur ,. fed

mater e& avia e$ proavta. junGtà E. 4.S. 2. fF. dezz jus wocando.

viter

Ratio eft, quia^ex vilegis hi proprié veniunt nomine parentum, qui

nos genuerunt, & quibüs naturalem mediaté vel immediaté vitam

Íüm

debemus.

badt

Unde & Pater & mater naturalis tantüm, quamvis non

fint legitimi, hic parentum nomine continentur: non tamen vitri-

quà

tii)

cus, noverca, nec patruus, avunculus, fratres, forores, & quicun-

que alii in lineá collateráli exi(tentes, quia his vitam non debemus,

um

quamvis negandum:non fit, gravem eorum percuffionem (pecialem

continere malitiam fpecificam in confeffione explicandam , utpoté

Tnan

quia hàc percuffione non folüm ju(titia & charitas leditur, fed &

pietas, que juxta D, Thomam 2da 2dz.q. 8o. art. 1. in (S, & q. 10r.

lenti

tüat,

art. I, per totum,fefe ad ipfos etiam. confanguineos extendit, &

uidem ad omnes usque ad 4tum gradum juxta P, Sporer trad. .

tiet

in quintum Decalogi preceptum Íect. 2. f. 1. deparricidio.

2. Q.2. Quid veniat nomine zzag£s?

lbt

2, &. Non fola manus,fed omnia (imul membra intelliguntur v)g.

Sjh

pedes quibus calcari, genua quibus trudi , brachia quibus percuti,

Bem

dentes quibus morderi, & quzcunque alie corporis partes, quibus

Ves

parentes 'exteriüs in füo corpore mediaté vel'immediaté lxdi, vel

fatic

affligi poffunt. Ratio eft, quia refervationis ratio videtur ftare prz-

stl

cipué in enormi illà injurià, quz à filiis committitur in eo , quód

illa ipfa membra, quz cum vitàà parentibus habent, non fine in-

vd.

gratitudine maximá, & ipius naturz horrore levent & abutantur

jurio

contra eos, qui poft Deum vitam, & motum iis dederunt, ergo in-

uf

telligendum id eft-de omnibus membris.

b

3« Q.. 3. Quid intelligatur per violentam injecfionem?

di fn

2. &, Violentámanüs injectione hlc ad propofitum intelligitur

G

a&io quzvis externa injuriofa & graviter peccaminofa, violenter in-

je&ta perfone parentis, vel rebus corporis ip(ius adharentibus, prout

in fimili de violentáà manuum injectione in Clericos fub pocná ex-

fed

communicationis Latz fententiz in cap. //quis f4adente diabolo 2g.

XVII. q. 4. in verba ibidem «o/eztas mazus injecerit, difcurrunt

Tant

&q

Navarr. Manual, cap. 27, n. 77. Barbofa in praf. cap. ( qwis /uadente

4 num. 25. Molina de J. & J. difp. 1. num. 8. Suaretz de cenfuris

liis

Var

difp,

NT

233 (71) Skb-

1707

difp. 23. fcCt. 1. n« 27. Laymannlli'b. 1, tra&, 4, parte 2, cap, f .n.

6

$

fl

& alii :

777

4. Inferesinde pro praxi, violentz manüs injuriofam & gra-

viter peccaminofam injedtionem, committere, & coníequenter ca-

qui

f

fum refervatum incurrere r. qui Parentem füum manu, pede, enf&,

| [0n

baculo, alióve inftrumento vel etiam veneno occidit (przterquam

Vitti-

quód & hic alium. cafum refervatum incurrat homicidii volunta-

ICuf«

rii) vel mutilat, vel vulnerat, vel percutit.

mmus,

2, Qui fputum,

.

pulverem, fordes, lapides vel quid fimile in

alem

eum projicit,

pote

3. Qui frzno equi, aut currui, cui Parens infidet, violentas

d&

manus injicit, vel fügientem ita infequitur,ut caufa fit, quàd vio-

I

-10

lentiam infequentis fugiens Pater preceps in foveam aut flumen

&

ruat,:

if

4. Qui veft

imcritä 'pe:rkf'on.æ Parentis adlixrentia violenter de-

3

tinet vel dilacerat, vel ea,etiam pileum tantüm, aut quidaliud v,

g

librum, baculum &c. violenter eripit,, ut cum aliis in fimili tenet

"p

Sylvefter v.. excommunmicatio 6. n. 4. Laymann loco cit, ratio-

Ctl,

nem addens ibidem: tametfi enim hujusmodi violentiz illatz gra-

1ibus

ves non fint comparatione corporis, attamen graves funt compa-

,

ratione honoris in noflro, cafü

sé lzditur.

parentibus d;'biti, qui. contumelio-

u La

quid

. Qui Parentem etiam absque lefione corporali in carcere

T

vel cuftodià, publicá vel privatà, vel in domo vel in alio loco in-

ntut

juriosé concludit, detinet, ne egredi.vel progredi poffit. Nec

) If

obf at, quód. parentes hujusmodi violentam manuum injectionem

promeriti fint, càm non à filiis,fed à füo judice competente punien-

di fint: cüm erubefcat ipfa lex filios effe caft

*

igatores parentum.

*gïfur

Gloff, 15 autbept. C, Denuptiis.

r Ifie

$. Q.4. In quibuscafibus non incurritur hzc refervatio ?

ytout

E. In fequentibus. r, Siquis vel ob actionislevitatem vel de-

| f«

fe&um intentionis injuriandi (uti fit in cafu vexationis) velob igno-

02b

rantiam perfonz parentis, vel ob defectum füfficientis advertentiz,

Tünt

& deliberationis ex nimià animiperturbatione vel vehementid paífio-

lunit

nis proveniente, vel ob aliam caufam à mortali peccato ;excufatur,

Jaris

etiam à refervatione immunis. eft.juxta principia. fuperiüs tradita,

difp

parte 1. f,3.

Ado,

-u2 (72) $st w

tf

/"adb. Si quxs ad fut vel alterius defenfionem ïn"corpore vel bo-

n

nis fortunz, fervato moderamine inculpatz tutelz , parenri violen-

üor

tas manus inijcit v.g. violenter eum detinet, vel etiam percutit,

dummodo in contizenti id faciat, & modum non excedat, cüm vs

fad

qi repellere omnes [eges , omnidque jura

permittaut. cap. ff veró 3,

Qu

de fent, excomm.

inc pro praxi notandum,

quàd fiepe filii prae-

pet

fertim plebeji hunc cafum non ín

currant, toties nempe, quoties

contra infolentem, rixofum, aut a

liás injuftum aggrefforem Paren-

1£,

tem violenter fe defendunt, ita ut v

iolenter in corpore aggredien-

tem Parentem violenter repellant, vel veftes illius violenter deti-

ex«

neant, vel etiam, ubi opus eít, in continenti percutiant; cüm talis

f

quia

non tam fit ipjuriofa manüs injectio; quäm juíta defeníio ex cap. cit.

junc&o cap. 1o. eodem,

3tió. Hunc cafum refervatum non incur

rit filius, dum Paren-

cidit

vel rixas caufantem

tem fuum in zdibus filii turbas, infolentias,

& (

ffit ) vié domo expellit vel excludit.

& 1

(fi aliter fedare non po

4tó. Qui Patrem cu

m bonis vi aut clam injufté ablatis fugien-

füpt

tem infequitur, ablata,

violenter etiam percutiendo,

fi aliter non

hot

poteft, extorquet : cüm in omni

bus his potiüs fe defendere, quàm

ind

violentas manus Ínjicere cenfeatur, Similiter

€on

rvationem non incurrit, dum uxoris

jtó. Filius maritus refe

fici

fiz pudicitie infidiantem proprium

Patrem, quem verbis aut fugá

deat, abigere non valet, ver-

vel omninó non, vel quin iterum re

beribus vel fuíte falutat, vel alià violentíà repellit, quia & hac per-

iïs,n;

huj

cuífio videtur juftiflima defenfio.

mod

6tó. Qui folis verbis injuriofis ,

detrá&oriis, calumniatoriis ;

affligit, vel

tener

minis, maledictis, metu incuffo patrem, matrem &ec.

vel alia

conft

ad aliquid dandum cogit,

modó non tangat eos, vel veítes,

Ert

ipfis adhzrentia, quia re

fervatio intelligitur de injurià reali in cot-

pus redundante.

ultro

6. Q. . An in cafu,

quo Titius mandat folüm Cajo violentam ma-

nuum inje&ionem in parentes

mandantis , incurratur cafus refer-

^

[

.

vatus ?

L]

dete

m. r. Mandatarius|Cajus non 1

ncurrit, Ratio,quia bic c6ntra

Cürte

: pletatem filialem no

n peccat,

cüm proprium parentem non lzdat.

dicit

R. 2. Nec man

p. odia

fibef

dans Titius iqcurric. Ratio; quia €x ca

1j.de

453 (7;) 8bf

|bo-

funt reftringenda, & cafüum refervatio ut-

!f. de R. J. in 6. odiofa

len.

pote prejudicans generali confeffariorum

. jurisdi&ioni interprctg-

tionis eft aliàs ftri&ifIimaz.

;utit,

Vfl

Objicies Qui mandat percuffionem Clerici, veleam fuo nomine

factam tantüm ratihabet, dicitur violentas manus injeciffe in Cleri-

2LTN

p

cum, & incurrit excommunicationem canonis, ergo & qui mandat

percuffionem parentis fui, dicetur violentas manus injeciffe in ordi-

Voties

ater»

ne, ut incurrat cafüm reíervatum.

dien-

5 Conc, Ant.propter expreffum Textum in cap.AMw/eres ä.de—('envt.

deti.

excommun, icem cap. cum qui a3. eod,in 6, concordante Clementiná

talis

f quis fiadeute x, depoenis. Nego confequentiam. — Difparitas eft:

m

quia de primocitatos expreffostextus habemus, fecüs deíecuado.

Inftas: Cafumrefervatum homicidiiincurrit non folüm, qui oc-

)arett-

cidit proprià manu, fed & qui mandatum dedit ad occidendum, ergo

n(em

