ritatis.

ll. Quamvis naturaliter & in hoc decretorum ordi-

ne fit incomponibilis cum peccato mortali, poteft tamen de potentiá

Dei abfolutá cum illo componi.

IIl. Non poteft homo peccator

fibi ,, imó nequidem in ullà providentiá pura creatura quácunque eti-

am gratiá predita peccatori de condigno mereri gratiam remiffivam

IV. Potefttamen homo

peccatorum,

g;atiam fecundam & glorix

augmentum de condigno mereri.

XV. Objetüum fadei

:

M

Ateriale ,. quod eft omne à Deorevelabilenon crevitfimpliciter

quoad fübítantiam ab Adamo usque ad tempora Chrifti & A-

'1

poftolorum.

I. Neque poft tempora Apoftólorum etiam quoad

objecta fecundaria.

Ill. Formale non eftratio humana, neque au-

thoritas Ecclefie , tum divina tum humana. IV. Sed authoritas

Dci conftituta cx veracitate & fapientià, &revelatio externa,

[]

-a (o) SkB-

XVI.

Revelatio Divinza,

D a&um fidei divinz non íufficit revelatio puré exiftimata ;

A

II. Sufficit tamen privata füfficienter propofita.

II. Uti &

revelatio univerfalis & implicita, fi conftet certitudine magná mora-

li (ingularia in illà univerfali contineri. IV.. Hinc de fide eft San-

Giffimum Dominum noftrum CrrueNTEM XII. effe verum Pontifi-

cem ac JEfu Chrifti interris Vicarium.

XVII. Credibilitas ezyfferiorum ffdei.

ftre fidei fünt evidenter credibilia, imó& eviden-

Myfteria no

ter vera.

II. Evidentia tum credibilitatis, tum credentita-

tis requiritur ad quemvis actum fidei, nec füfficit fola probabilitas,

III. Nontamen in omnibus debet effe abfoluta, fed in rudibus füffi-

cit refpediva.

IV. Myfteria quzdam neceffarió neceffitate medii

explicité credenda funt , qualia fünt, quód fitDeus & inquirentibus

feremuneratorfit, probabilius etiam poft fufficientem promulgatio-

nemEvangelii myfterium Trinitatis & Incarnationis.

XVIIL Spes &9. Charitas,

P

Oteftabfoluté de potentià extraordinariá homini viatori revela-

rifutura damnatio.

II. Cum quà revelationenon poteft com-

oni libertas ad fperandum, imó & homo licité inillo füppofito de.

Íperaret. II Charitas conftituit veram amicitiam inter Deum &

hominem. 1V. Praeceptum charitatis ( idem eft defide& fpe) fiepi-

üs in.vitä obligat , nontamenin primo inftanti rationis phyfico.

XIX. Jufitia

C

Ommutativa inter Patrem & Filium, Dominum & fervam, Ma-

ritum & Uxorem quà tales, ac etiam inter Deum & creaturas

nondatur. Il. Diftributiva dat per fefüb mortalidignioribus bene-

ficium Ecclefiafticum curatum, vel officium feculare habens jurisdi-

&ionem annexam, ex quà multabona velmalafequipoffunt ; Simpli-

cia veró cum officiis fzcularibus, quz majoris momenti non fünt,

dignis. III. Vindicativanon damnatin judicio criminali majoripro-

batum nocentem fcientià privatà cognitum innocentem. IV. Le-

galis obligat fübditos in confcientiá ad pendenda tributa, &c.

X3

XX.

-a (o) Gki-

XX. Dominmium

B ufü fa&i rerum unico ufü confumptibilium eft feparabile.

- II. Inproventus Ecclefiafticos fuperfluos probabiliàs Clericis

competit. IIL. Quostamen fübgravi obligatione tenentur expen-

dereincaufas pias. IV. Acquifitio dominii inter alios modosfit per

prafcriptionem , que fi fitvera & le

gitima etiam in foro interno

feu conícientiz valet.

XXL Contratius.

7 RAEFCHUM Queeiom — À M .— LE — —R s EH 7

P

A&um nudum parit obligationem naturalem , nullam pro fora

externo de jure tum Civilitum Canonico aCionem, quam ta-

menhodiernismoribusproducit. 1I. Pupillus vel Minorennis abs-

ue Tutoris vel Curatoris authoritate contrahens nec naturaliter

obligatur. III. Contra&tusex metugravi initus non dejure naturz,

fed folüm pofitivoirritus vel irritandus eft. IV, De jure invalidus

adje&to juramento non firmatur ipntrinfecé,

XXII.

Ujura.

USura mer

é lucratoria prohibita eft jure naturali, divino, & hu-

ä

mano;

II. Poteft tamen abfoluté à Magiftratu humano per

t

flatutum. vel confüctudinem licité accipi aliquid ultra fortem.

IlI, Imó defactoin Imperio Romano exiftit hujusmodi ftatutum &

confüetudo permittens etiam pro fo.o confcientiz j. pro 100. ex mu-

tuo, quin probari debeat ullus titulus damni emergentis , lucii cef-

fantis, periculiamittendefortis &c. IV. Abufurz vitio imm.unes

fantmontespietatis, contraCtusfocietatis, Lotteria, Ollafortunz ;

nonautem Anatocifmus, pa&um Antichreticum &c.

I

XXIII.

Telt Amentum,

Eftamentum debitis folemnitatibus deftitutum , finon fitprivile-

E.

ü

giatum etiam in foro confcientie nullum eft, quamvi$ pra-

Gicéloquendo heres nonteneaturante fententiam judicis res ex ta-

€

li teftamento acquifitas heredibuslegitimis reftituere. II. Legata

tamenpia inteftamentonon folenni valent. III. Teftamenti con-

fectio quoad fübftantiam eft juris naturalis, quoad modum veró eft

creatura juris. Civilis.

IV. Deficiens teftamentum in folennitaté

i

fcripti valere poteftüt Nuncugatiyum.

XXIV,

- $358 (0) 85g--

XXIV. AReffitutio.

*

.

Eftitutionis duz funt radices, res nimir

üm accepta, &injufïa

acceptio, five damnificatio. II. Et;imalzj& bonz fidei pof-

feffor quàmprimüm cognoftitremeffe alienam, tenetur ad fru&us

naturales & mixtos reftituendos, neuter ad meré induftriales.

HI. Qui per culpam folüm venialemintulit grave damnum, nonnifi

füb venialiad damnicompenfàtionem tenetur, IV. Qui cum culpáà

meré juridicá damnum dedit , ante fententiam judicis ad compenfan-

dum damnum non tenetur.

XXV. Incarnatio, ipfitsque comvenientia & necef[fitas

H

Xiftentiam Incarnationis , que demoniin partuV irginis füfpica-

tivéjlin baptifmo Chrifti dubitativé, poft centationem & mi-

z

racula moralitercertó conftabat, cujus etiam futuritio fuit revelata

B

Angelis, multis Gentilibus & juftis ante Chriftum, Chriftianis fides,

judzis impleta V. T. vaticinia, Paganis figna credibilicatis certam fa-

ciunt.

Il, Fuit conveniensDco, tingulariter Verbo, naturz affum-

ptz,generi humano, ac orbi univerfo, III. Necefílitas ejus antece-

u-

densnullafuit; IV. Confequensnon ex füppofitione mundi condi-

e

i

ti, velhominis elevatiadftatum fupernaturalem , autlapfi reparandi

oriebatur, fed ex hypothefi condigne fatisfactionis pro peccato pra-

ftandæ.

XXVL Princibia extrinféca Incarnationis.

f

]

Aufa finalis motiva eft fola hominis redemptio , hinc Adamo

non peccante vi praíentis decreti Chriftus non veniffet. II. Ef-

i

ficlens phyfica fuittota SS. Trinitas, B. Virgine inftrumentaliter fo-

Pàmconcurrente, IIL Moralis meritoria quoad fübftantiam non po-

tuit effe velhumanitas Chrifti, vel etiamipfe Chriftus.

IV. Meri-

e

toria quoad circum ftantiasfuerunt Chriftus, Progenitores, & ipía

B.Virgo Maria, quzetiam, üt probabilius eft, & menti SS. Patrum

conformius, merito de congruo meruit füam Maternitatem,

2

a

XXVIL — Principia intrinféca. Incarnationis.

Nica perfona divina poteft plures humanitates , & plures per-

í

-fonz unam affümere, ità tamen, ut in utroquej cafü unus tan-

ij

tümforethomo, 1l, Verbum divinum, quod folum incarna

tum eft,

reliquis

v

-HM8 (o) 8bi-

rfonis fpecialiter huic myfterio inexiftentibus, eft huma-

reliquis pe

em relativam :

nitati imm

edisté unitum folüm fecundüm proprietat

imó fecundüm naturam immediaté uniri non potuit.

IIL Affumpfit

humanitatem effentialiter perfe&tam ,

fimülque fanguinem cum reli-

IV. Po-

quis humoribus & part

ibus adintegritatem fpe&tantibus.

teft etiam hypoftaticé affumere naturam angelicam,

imó & quamlibet

aliam fubftantiam.

XXVIIL — Merita & fatisfatlio Chriffi.

infinitudine

Erita Chrifti fuerunt valoris (impliciter. infiniti,

N

ortà non à (àn&itaté fuübftantiali ,

fed à perfonà verbi infinité

onis inftanti & du-

dignà. II. lllis, que inceperuntá primo concepti

raverunt usque ad excremum vite ,

acquifivit fibi

quidem exaltatio-

hómini veró omnem grati-

nemnominis, glorificationem corporis,

am poft Adami lapfum collatam, aliáque dona.

III. Satisfa&ip-Chri—

fti fuit condigna & fuüperabundans

ina&u primo,

non tamen injactu

Deum indepen

denter ab ordinatione & promiffio«

fecundo obligabat

IV. Pofita etiam non eft ex juftitiá

ne ad remittendam offenfam,

ftrictá.

XXIX.

Chrifi faulitas , impeccabilitas, Libertas C5 pra-

cebtum moriendi.

Umanitas Chrifti habuit fan&titatem fuübftantialem infinitam,

H

non folüm 4 perfonalitate , fed etiam à Deitate immediaté,

li. Fuitimmediaté vi unionis hypoftatice impeccabilis, hinc depo-

tentià Dei abfolutà non potuit ponere peccatum impeditivum vel de-

flru&tivum unionis.

Ill. Fuit Chriftus liber libertate à coactione &

neceffitate, etiam ad actus in per

fe&ioneinzquales, IV, Habuit

fum, quodliberé acceptavit &

praceptum mortis ftri

&um & rigoro

implevit moriendo non

tantüm pro ele&tis , fed pro omnibus.

XX. Sacrameníta.

O

Mnia N. L. Sacramenta perficiuntur intrinfecé rebus üt mate-

rià & verbis tanquam |formá.

II. Sunt omnia poteftate ex-

cellentiz 4 Chrifto Dominoin

ftituta, quam poteftatem quamvis de-

fa&o nulli communicárit, potuittamenillam abfoluté loquendo pu-

ro hominialiquo modo communicare, llI. Intentio miniftri eflen-

tialiter quidem requiritur, non tamen eft pars intrinfcca Sacramenti.

L]

*

"'k*?æ( o)$8

IV. In miniftro requiritur intentio

déffcem virtualis faciendi, quod

Ü

Inde habitual

facit Eccle(ia, & Chriftus inftituit:

is, indirecta, inter-

pretativa non füfficit: fuffi&ittamén in. füfcipientehabitualis, imó

etiam in sliquibus facramentis interpretativa, cui publicé petenti, li-

cetíciatur privatimiadignus, facramentum adminiflrari debet.

XXXI.

Caufalitas Sacramentorum.

cramenta N. L. cauíànt gratiam infallibiliter ex opere operato,

SA

n

on quidem phyficé , fed moraliter; quatenüs fünt aCtiones ipfi-

us Chrifti ;

non in inftanti extrinfeco, íed illoipfo inftanti, quo

;

primüm funt perfe&a, & fuflicienter applicata. — 1l. Sacramenta

mortuorum conferunt per fe gratiam primam , per accidens fubinde

fecundam: fimiliter licetSacramenta vivorum ordinarié & ex primari&

inftitutione conferant gratiam fecundam poffunt tamen quandoque

peraccidenscaufareprimam. — lll. Sacramenta antelegem fcriptam ,

1

qualia erantremedium parvulorum pro tollendo peccato originali

Li

ante Abrahamus inftitutum, poft eum circumcifio refpe&tu Abra-

hamitarum parvulorum octiduo majorum, caufabant gratiam fan-

&ificantem ex operequafi operato per fidem objectivam venturi Mef-

,

fie.

IV.

uz tamen virtus Sacramentis puré Mofaicis tanquam in-

firmis & egenis elementis omninó negatur.

OXXXIL Ewchariffia &t Sactramentum

3

»

Onftituitur intrinfecé corpore & fanguine Chriíli, fbeciebus

& verbis confecrationis.

II. Pro materià remotá primæ con-

)*

fecrationis exigit panem triticeum five azymum, five fermentatum ;

cérdos nequidem pro dando viatico licité

quamvis Ecclefiz Latinz Sa

M

Coníecret infermentato.

IlI. Pro materiá fecundz confecrationis

vinum devite,

cüi ex precepto folüm Ecclefiaftico graviter obligan-

.

te modica aqua admi

fcetur. IV. Quximmediatéin fanguinem con-

vertitur.

XXXIH Euchbariffia itt facrifitium.

4l

rifto inftitutum N.L. facrifi-

ffa, qui eft verum &proprium à Ch

(^

M!

lL. Quamvis

cium, confiftit effentiaiiter in confecratione ,

confecratio in'unicá fpecie vel panis velvini valeat,

habeatürquetota

u.

Id

& adzquata effentia facrificii ;tamen de jure tüm divino tümEcclefia-

itàquidem, utin nullo cafüSummus

Pon-

(tico graviterillicita eft,

tifex

f

X X

- (o0) &kR-

tifex confecrátionem in unicá fpecie fieri difpenfare poffit.

III. Be-

nedi&a & acceptabilis incruenti hujus facrificii hoftia eft folus & to-

tus Chriftus füb fpeciebus exiftens; Idémque (imul immediaté offe-

rens nunc Sacerdotum minifterio, quiinarácrucis fuit femel immo-

IV. Tenentur Parochi hoc

latus , folà offerendi ratione diveríà.

Sacrificium diebus Dominicis, &feítispro fuis parochianis appli-

care.

XXXIV. Wacramentum Penientia.

Oenitentiz , quz eft verum N. L. Sacramentum à Chrifto Domi-

p

noper modum judicii Toaz. 20. inftitutum, materia proxima funt

a&us poenitentis dolor, & confeífio cum propofito non peccandi de

cxtero,qui cum verbis abfolutionis totamSacramenti hujus effentiam

conftituunt. 1. Abfolutio effentialiterperficitur his verbis : 42/0/-

*U0 Í€«

III. Quorum verborum fenfus hic optimus effe dicitur: Ego

tanquam Minifter Chrifti & judex ab eo conítitutus practicé abfolvo

teà culpispeccatorum tuorum, & conféquenter remirtotibi poenas

IV. DolorinSacramento debet effe efficax &

geternas illis debitas.

univerfalis; hinc defe&u hujus non poteft hoc Sacramentum effe va-

lidum & informe.

XXXV. Contritio £9. Zfttritio.

Ontritio perfecta debet proximé & immediaté procedere ex moti-

C

vo charitatis, & effe amor Dei fcrmalis appretiativé fummus.

Il. Quxlicetnonfümmé, nec in certo gradu fit intenfa, extra Sa-

cramentum juftificat, non quidem formaliter, fed difpofitivé. III. At-

tritio concepta ex turpitudine peccati vel metu Gehenne & poena-

rum, modó voluntatem peccandi excludat, eft actus honeftus &lau-

dabilis; IV. Qusetiam fufficitinhominejufto extráSacramentum

ad remiffionem venialium , modó ad ea fe extendat.

XXXVI.

Sponfalia.

Ponfilia, quz funt mutua fururarum ruptiarum promiffio vera &

S

deliberata inter perfonas habiles, figno fenfibili expreffa, clande-

ftina valent, quorum vim tamen non habet matrimonium clandefti-

aium.

IL, Metu gravi injufté extorta probabilius non valent.

IH. Sponfilia vslida preter gravem obligationem contrahendi ma-

trimonium &quidem ad certum diem, qui matrimonio contrahendo

pre-

$29 (0) Bhte

prefixus eft, inducunt juxtà conítitutionem Concilii Tridentini,

Se/5. 14. Dereform.matrim, Cap. 3. Impedimentum publicz hone-

(tatis extendens fecantüm ufque ad primum gradum, etiamíi mutuo

confenfu diffolvantur.

IV. Solvuntur ipfo jure etfi jurata mutuo

c onfenfü,profeffione religiofà,Sacri ordinis fufceptione; non fecutá

veró profeflionefolvuntur ex parterémanentistantüm in feculo,

XXXVII

Matvimonium.

Atrimonium infidelium non fit Sacramentum per vel poft bap-

M

tismum,nec fidelis cum infideli.

II. Inter baptizatos ratio Sa-

cramenti rationi contractüs exinftitutione Chrifti itàannexa eft, ut

nunquam valeatin ratione contradtüs , fi contrahentes abeffe velint

rationem Sacramenti.

III. Poteft validé matrimonium contrahi

perliteras, nuntium, vel procuratorem, & (ic contractum inter

abíentes eft verum Sacramentum.

IV. Initum cum pacto fervanda

caíftitatis valet, hincinter B, V. & S. Jofephum verum falvatur ma-

trimonium.

EX THEOLOGIA CANONICO-MORALI.

1.

Aélus bumanus.

Oluntarietas aCctüs humani , quz (ita e(tin eo, quód;rocedat &

potentià appetitivà affectivé cum przcognitione finis formalis,

nontolliturfimpliciter à metu, fed duntaxat minuitur. II, Igno-

rantia antecedens, quz poteít dari invincibilis juris natorz faltem

quoad veritates mediatas, & ex primis difficulter deducibiles, eandem

omninó aufert.,

III. Hinc iliam à peccato formali excufari omninó

eft tenendum.

IV. Ad agendum non femper fufficit voluntarium

prefumptum, undepeccat Religiofus contra paupertatem accipiendo

& expendendo quzdam citrà expreffam füperioris licentiam, ni(i prz-

fumat Superiorem ex modo aclionis non eífe invitum quoad fub-

ftantiam,

li

Conftientia.

C

Onfcientiam invincibiliter,imó & vincibiliter erroneam, quàmdiu

nondeponimus, voluntasnon tantüm poteít, fed etiam tenetur

fequi, l1I, Pra&icé dubiam non debet , imó nec poteft cum exclu-

fione peccati fequi.

IIl. Inconcuríu probabilem minüs tutam relict4

POR

pro-

-$23 (0) Bk$-

Inah

pmbaï*:m

rt

item ex d

Wav

us eque probabilibus minüs tutum

extrà mater

i

?,

mentalem, judicialem, & medicam fequi licitum

eít

IV.

In

iä

g

2;

L ità licet Fequipmbabii.,m ut fi ego tanquam Con-

e

feffariusjudicem

fen

en

tentiam poenitentis falfam, & co:mtcnte judica-

em

tam pï x)bdüh

Cl ]

dtbea"n me conformare fententig poenitentis ,

lpl inque dc cate

bené difpofitum Qbfoxæ ere.

lT.

JL.*?K fJ!s:/y;;//,ü

ejusque forma.

fTa

(73?1

D valorem Leegisnecef

iiá

ria eft prumul

59*

, quz in fingulis Dicece-

fibus, filex fi

ik;

cD

cxu,. cia, in fmuha pïumnws,f Ir*p»ratoua fit,

faltem zquivalenter fieri debet :

& legesex tunc modó poft lapfum

duorum menfium à die promuigan nis numerandorumjobligare inci-

piunt, II Quamvis acceptatiopopuli non fit neceflaria ad conftitutio-

nemlefns, nec voluntas recipiendi in fe obli gaz,urcfr- legis per mo-

II.

ACualis tamen obíe

rVantia ad i"t bilitatem

dum cond;f;oms,

legisrequiritur, IV, Vimlegishabent Regulz Cancellariz, Decla-

rationes Cardinalium, & confuetudo, que etiam per actus formali-

ter peccaminofos :nuf)ducï'ur,

IV. Obie&um, E5 fabjecium Legis.

j|Uanquam pote&as civilis non pofIit directé precipere aut prohi-

bereadtusmeré internos, autíaltem per accidens externis an-

nexos, idtamen poffe Ecclefiam quoad vim direQtivamac coa&tivam

internam verofimiliter concedendum eft,

II. Subjectum Legis Ec-

clefiaflice funt omnes baptizati etiam heretici, rationis & doli

capaces ; Legis veró civ ilis illi,qui poïlcnt ufü rationis, & veri vel quafi

fubditi funt ejus commanitatis, pro quá lex fertur.

IiI. Legi slator

fingularisnonni(i quoad vim directivam indire&tam propriis legibus

o*moawi , uti &( lerici & Religiofi refpe&tu illarum legum cmhum,

qua continent materiam fibi & 1 aicis communem.

IV. Peregrini uti

ïeg ibus proprii territoriinonobligantur, itàregulariter loquendole-

gibus paruculanbusloc orum, ubi tranfeunt, vel morantur, liberan«

tur, quod idem etiam de vagis tenendum eft.

V.

Baptifmus.

D'

Aptifmi , quijam tuncinftituebatur à Chrifto, cüim fuit baptizatus

à Joannein Jordanis fumine, materia remota eft aqua naturalis

five elementaris; proxima ablutio , qux vel fecundàm hodiernarm

drS a u L E nl M db s ais ERE

Ecclefi& confuetudinem per affufionem, vel pro more primitiva Ec-

z

clefize

-H3 (o) 8üfe

cleie per immerfionem vel etiam per afperfionem facta tehet; forma

effentialiter conftituitur inhis verbis; Egotebaptizo in Nomine &c.

& expreffA SS. Trinitatis invocatione. 1l, Ablutio occifiva, quamvis

omnino illicita (it, & mortifera, utpote intrinfecé mala, eft tamen ad

valorem baptifmic)mnänö füfficiens. III, Omnis homo ratione utens

& capax proferre formam & adhibere materiam poteft extrà neceffi-

tarem validé &intrà neceffitarem licité baptizare;

Minifter autem

fol

canitatis five ex officio eft (olus Sacerdos habensjurisdictionem, &

v

ex fpeciali Parochi vel Epif(copi commiflione Diaconus,

IV. Quam-

vis parvuli infidelium principibus infidelibus fubditorum certó illicité

baptizentur, tamen probabile eft Principes Chriftianos (per fe loquen-

do) licitépoffe procurare baptismum infantibus infidelium fibitantüm

politicé fübjectorum invitorum,

VI.

Confiymatio.

Ateriaejus proxima eít chryfinatio in fronte per modum crucis

M

facta, quz alio nomineimpo(itio manuum dicitur, non ficca, fed

inunCtoria, II. UcChrifma tanquam materiaremota ex oleo & balí(amo

conf&ciatur, non neceffitas precepti rantüm, fed etiam Sacramenti

eft, ad cujusvalorem infuper eflentialiter requiritur benediétio à folo

III. Minifterillius ordinarius eft folus Epifco-

Epifcopo peragenda.

pus; IV. Extraordinarius ex commifIione Papz poteít effe (implex

Sacerdos.

VIL Praceptum fumendi Eucbariffiam.

Ure divino tenentur fideles adulti aliquando fumere Euchariftiam,

uod przceptum obligat in articulo mortis, & aliquoties in vi-

tà. 1l Hinc Parochus non jejunus ad communicandum moribun-

dum poteft celebrare,ac confecrare, ac etiam illi, qui mané fum-

pft Eucharift

iam non per modum viatici & dein codem die morbo

perículofo decumbit, illam per modum viaticidaredebet, III. Prz-

ter preceptum divinum datur etiam przceptum Ecclefisfticum,

quo fideles, cüm ad annos difcretionis pervenerint, obligantur ad

communicandum femel in anno , idque in Paíchate five tempore

pafchali, quod in noftrà dicece(i compuratur à Domi

nicà Paffionis

ufque ad Dominicam fecundam poft Pafchainclufivé. IV. Cuiprz-

cepto , ficut & juri divino per communionem facrilegam fatisfieri

nequit.

X X 3

VIIT,

- (o) £e$-

VIII,

Panitentia.

Olor , qui ad hoc Sacramentum neceffarium neceffitate medii

adultis obnoxiis peccato mortali requiritur, non neceffarió de-

beteffe contritio perfe&ta, fed füfficit imperfe&ta, II. Materia, cir-

ca quam a&us poenitentis verfantur, neceffaria fünt mortalia Chri-

ftiani nondum remiffa, ac etiam probabiliter circumftantiz intra ean-

dem ípeciem notabiliter aggravantes, non tamen peccata pofitive,

vel negativé dubia : Sufficiens venialia & mortalia jam remiffa.

HI. Abíolutio, que abfenti collata ex inftitutione Chrifti illicita &

nulla eft, moribundo omnibus fen(ibus deftituto neganda non eft,

dummodó fufficiens (ignum dolorisdederit, IV, Minifterhujus Sa-

cramenti eft-folus Sacerdos habens approbationem & jurisdictionem,

qui figillum Sacramentale tum jure divino, tum naturali, tum Ec-

clefiaftico fervare tenetur , ita quidem, ut in nullo ca(ü ipfi licitum

fit uti fcientià confeffionis

ä;

, quando per illam confeflio redderetur

gravis & odiofa.

IX. Extrema Unctio, €9 Ovdo.

Xtremeun&tionis materiaremota eft oleum olivarum abEpifcopo

E

benedi&dtum, quzbenedictio non adeó propria eft Epifcoporum,

ut nequidem ex difpenfatione fümmi Pontificis fieri poffit ab alio Sa-

cerdote.

il Materia proxima eftunGtio, queneceffarió neceffitate

';1;

Sacramenti non debet feri in quinque fenforiis, fed tantüm neceffitate

(

precepti.

IH Probabiliter omnesordines etiam minores fünt Sa-

Q

cramentum , quamvis Epifcopatus non fit Sacramentum adzquaté

diftin&um À Sacerdotio fimplici,

IV. Quorum minifter ordinarius

eftfolus Epifcopus, potefttarmen fimplex Sacerdos ex fpeciali vel ge-

nerali commiflione Summi Pontificis minores Ordines, Subdiacona-

tum, & Diaconatum conferre.

X. Matrimosium.

Atrimonium confüummatum baptizatorum (cujus materia remota

M

füntcorporacontrahentium, proxima eorum mutua traditio,

forma mutua eorum acceptatio figno fenfibili expreffa, Minifter ipfi

contrahentes) folà morte. II. Non baptizatorum per fecundas nuptias

[ w CUPU TE

alterà comparteinfideli abfque contumeliá Creatoris cohabitare no-

lenteinitasdiffolvitur, IIl Ratum veró profcfjoneReligiofà folenni

& pto-

- $5 (0) 8bf

& probabiliüs authoritatePontificiá. IV. Matrimonium cum impe-

dimento occulto invalidé contractum coram Parocho non eft revali-

dandum, fecüs dicendum, fi impedimentüm fiat notorium,.

EX THEOLOGIA POLEMICA.

—.-,

I

Fides

Efolànon juftificat. IL, Hinc bona opera funt neceffaria ad.fa:

lutem üt caufe meritoriz , non üt merafigna vere fidei. III.*Uni-

ca eft tantüm vera Ecclefia, cui adle&ti eteznüm falvari poffünt, in

quà vera & fàalvifica fides eft, & hzc fola Romano - Catholica eft.

IV. Hinc inanis eft eorum labor,qui, ut vel omnes omninóReligiones

vel fakem quaslibet baptizatorum ít&tas ad falutem .coriducere

oftendant, articulos fidei in fundamentales fi

ve neceffarios , «& ac-

cidentales fiveliberos partiuntur,

II

D di fcernenda credendaà

Regula fidet.

A

non credendis neceffarió requiritur re-

gula fidei infallibilis,

Il. Hzcinanimatanon eftfolüm verbum

Deifcriptum, fedetiam traditum. II. Neutratamen regula fe folà

fufficit, fedrequiritur regula credendorum viva five judex contro-

verfiarum , qualis non eft Spiritus privatus,

in quo vané fibi compla-

cent fectarii.

IV. Sed Ecclefia in Concilio univerfali

congregata

cum fuo capite Romano Pontifice.

DL utboritas Conciliorum ,. & Pþntäïcis.

Oncilium generale (quod dejurenon Imperator vel alius, penes

quem eft fuprema poteftas politica, fed fümmus Pontifex con-

vocat, quietiam velperfe, vel per fuos legatos prz(idere debet) eft

infallibiletam in quzftionibusjuris quàm facti decidendis, üt & in

rcbus morum, ]I, Pontifex etiam finé Concilio errare non poteft,

III. Eft quoque füprh omne Concilium, unde appellatio à Pontifice

adfuturum Concilium ftivola, illicita, & pridem jam damnata eft ;

IV. Proinde& quinque propofitiones Janfenii authoritate infallibili

lam fideiinfillibilem veneror,

damnatasteneo , & Conftitutionem Uzigenitus ,

tanquam regu-

IV

r

.

.

»,

[j

v

E

AO FE

IV.- Sacramenta:

p

fant plura fíeC pauciora N;L. Sacramenta,; qüàm Septem,,

qué

mSeptenarium.numerüm à Cliriftó inftitutum.vera femper

agnovitEccle(ia. : II. .. Minifter eórum ordinarius eft folus, non ta-

men omnis homo refpe&u cujuslibet

acramenti, in«quo réquiritur

al

;m

iM

ua feria intefitio,non verofan&titasautfides. IIl In Euchariftià

anis & vini pezfens eft integer

vere & realiter füb utraque fpecie p

ü

Chriftusper cranfübftantiatienem e

am anteactualem Sumptionem $

hine " Venerabile , Sacramentum re€

&& adoratur, & proceffionibüs

*

püblicis eigcumducitur. * IV. Communionis fub utraque fpecie. à

laicis fümenda nullum preceptum divinum extat, liberümique e(tEc-

cl&ix circumftantiisità exigentibus vel unam vel utramque fpeciem.

recipere fidelibus fumendam , ac proinde rationabiliter defadtó

Í

a

icis & Clericis (acerdotio inferioribus, imó & presbyteris extra Sa-

erificium ufüs calicis eft prohibitus ,. &t ità quidem, utne quidem pro

viatico tradi pofílit.

NV 'jgz/z'i/ïcatio,

Ievocatio Santiorum , Caultus SS. Reli-

quiaTum, E9 imaginum ,

Indulgentie, &9 Pur-

ALOYIU.

Uftificatio peccatorisinhác providentià non fit per meram impu-

-*

]

tationem extrinsecam J

uftitie Chrifti, fed per infufionem gratiz

Sanctificantis tanquam formz pofitivz intrinfecz homini inharentis.

Il. San&os cum Chrifto in coclis regnantes licité & citrà przjudicium

cultüs divini religiofé colit & invocat Ecclefia, eorümqueSS. Re-

liquias & im

agines landabiliter affervat , eifque refpectivum Dulize

cultumimpertitur, IIL. DaturinEcclefià Chrifti vera poteítas con-

cedendi indulgentias, qua immediaté, & principaliter eít penes

SummumPontificem. IV. Daturpurgatorium , inquo animz pur-

gande fünt, antequam ad vifionem Dei admit-

tantur.

o

E^

E M uD

—

—

RT RTM t

— À

—

E

Ó

-

—

LP ia Ls

l

E

m

1

*

kv

W

ET

-

E

E

à

-

[5

*

TU

Lav

zt.7ND

4

$

a

;2

ts

i

U

d

i

£2

ld

M

T

E

j5

a.

sst

—

-

-

TO

E

z

CESSOT

sss

3

:

PPI

E

WA

N

a

-

»

——

N«

W

i.

4

T

LA

«

E

h

r

p

1

t

m.

£X

]

p

L

E

um

f *

r

-

h

3

?

-

w

a.

"T

xaMEA

^

L

i.

*

E

—

^.

]

-

E.

»

yt

W

* 1.

H

ii

"z

$

"

TT

-

Pt

»

^

$-

X

»

F

1

ES

»

-

"

P

-

..,

Á

À

r

"

?*

l

$-

$

h

"

—

E

"

.

"

*«

-

"

^.

W

E

&

W

"

:

&

m

-

-

A

-

-

-

l20 cm

CASIBUS RESERVATIS

S

R

19

TRACIATUS

18

CANONICO-THEOLOGICUS,

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

UE M

u

Ap MajyonEM DEI Gron1AM,

O Baanee Q

16

DEIPAR/E VIRGINIS MARLE, ET S. JOSEPHI

H

E

HONOREM,

Focus

IH

SUB PATROCINIO

d

N

S. CAROLI BORROM.E

.L

i

e

S. JOANNIS NEPOMUCENI,

B.

SUBJUNCTIS

110

EX UNIVERSA THEOLOGIA

COROLLARIIS;

-

AULAMAJORE ACADEhäINCA ALM E UNIVERSITATIS

W'IRCEBURGENSIS

PRO CONSEQUENDA SUPREMA THEOLOGU/E LAUREA

Publice ventilatiomi expa;zet

E aM

JOANNES LEONARDUS FERDINANDUS

XAVERIUS SCHRODT , Wirceburgenfis,

SS. Theologix Baccalaureus ,

Biblicus , & Formatus ,

6

Juris utriusque & Hiftoriarum Auditor, Reverendiffimi & Ceilíiffimi

Principis W'irceburgenfis.in Seminario ad $. Kilianum

5

L

lumnus,

Die 23./Decembris Horis ante et poft. Meridiem confuetis Annä 1732.

4

Wircebergi , 'Typis Marci Antonii Engmann, LIaiverfitatis

3

T y pographi.

2

^

1

*,/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

|