& (imiliter dicendum de violentáà manuum injectione in parentes.

s. iterum de primo claré e(t expreffum, prout fonant verba decreti

gt

fupra pofiti, inferius latiüs explicandi; íecus eft de fecundo : Item

r no

hoc ipfo, quód in uno cafu refervato expreffum fit, in altero non,

qum

inclufio unius eít exclufio alterius, & exceptio firmat regulam in

contrarium arg. L. 12, pr, ff, de judic, Accedit quód interpretatio fit

wxotis

facienda contra eum, qui potuit legem clariàs dicere & non dixit.

r fogt

Eadem ratio , non incurrerehunc cafüm refervatum, pugnat pro

, V

fis, qui confilium, aut reniotum auxilium aut favorem prxbent ad

.

C pel"

hujusmodi in

)

uriofam actionem, vel qui dum fine gravi fuo incom-

modo poffent, & ex officio talem injedionem violentam impedire

toriis,

tenerentur, non impediunt, confequenter eidem favent, & tacité

t vd

confentiunt, velut fi ab eá

(cl alia

proppütä vel attentatà Frater vel Soror

:

Eratrem non impedit,

in COf*

Q. 6. Quid(i Parens in füf percuffionem confentiat, & corpus

ultro fubjiciatfilio adíatisfaQtionem injuriz perpatrem priüs illatze ?

m ttd

: [C[Cl'-

7. &, Inhoccafü pietatis & filialisreverentiz finesquidem exce.

dere poteft filius graviffime, cafüm tamen reíervatum non videtur in-

centta

currere cüm refervatio hzcpotihis injuriam vo/ez£azz vindicare velit,

diciturenim violenta manuum ipjeQtioin parentes,quz in hoccafü non

gt

fübeft,cum volent non fiat injuriaL. r.$. z44e 24deà ff de injuriis,multo

,ulit

minüs

yide

a

« Mg (74) Bok-

n

gninüs violentia, utpote qux: neceffarió contr4 invitum exercetur,

de

Oppones, Incurrit excommunicationem lare fententi, qui

Clericum etiam volentem & confentientem percutit,ergo à pari.

der

w. Nego coníequentiam. Difparitas eft, quia in primo cafu

ercuffio Clerici quamvis non fit violenta refpe&u Clerici hujus per-

gna

cuffi, eft tamen violenta, & injuriofa atque redundans in opprobrium

ha

ftatüs Clericalis, in cujus totius & non in privati alicujus Clerici

H

favorem conceffum eft Cazonis Privilegium, cui favori & privile-

p

io renuntiari non potelt pacto privatorum C. // di/igendi 12. de

[v

foro tompet, G. cap. comtingit 36. de femt. excom.. Secus eltde

Cit

fecundo cafu, quia nullo jure cavetur, communem ftatum parentes

tra

efficere in Republic&, cui communis omnibus reverentia debeatur,

pe

cüm ea tantüm privatis & fuo cnique filio debeatur, & percuffo uno

Y

parente confentiente in alios violentia. non exerceatur,

, 7 Àn incurrat

cafum refervatum , . (iquis ftudio fo-

veam fodiat, ut Pater cafu tranfiens in eam incidat, & graviter fe

Iedat. lItem fiFilius Patri ad fedendumíe componenti fedile remo-

veat,ut Pater füpinus in terram recidat cum gravi fui lefione &

proüiwtionc ?

?

8.&. Nega

tïvlä. Ratío, quia hz a&tiones, quamvis VFpecïalehï

malitiam contineant, non tamen videntur venire nomine vzo/ezt4

;

:

manás injeciionis, cüm 1. nulla ibi fit propria violentia, 2. Nulla

.ánjuria, ut patebitconfideranti, Fateor, effe ezorzmezs offenfat pa-

I]l

rentum ( hinc in Dieccefi Bambergenfi refervatam ) non tamen vio-

lentam manuum injectionem jure poteris vocare, quz requirere vi-

detur, ut mediaté vel immediaté à prafente filio patri inferatur, &

fliusin actuali dolo, & injurià verfetur, dum Parens eam a&tu patitur,

. &. Quid dicendum in cafu, dum filius in patrem füum

did

eum uxore fuüà turpiter inventum violentas manus injicit, an in-

currat cafüm refervatum ?

flar

t

9. & Negative, Cüm enim difficillimum fit in contingentiá hu-

/Sus fa&i tam juftum temperare dolorem, & cohibére impetum vin-

&l

dictz , proefumi poteft ad exemplum Ss, Canonum, qui in percuffio-

Wiy.

ne Clerici vindicandá aliàs feveriffimi, in fimili tamen cafü marito

æPe

percutienti excommunicationis poenam non ftatuunt ex Cap. f vere

tpor

C

3. de fententià cxcommunicgtiqnis ,& hig: refervationis rigor

em

zre

-M3 ( 263

Ü

remiffam effe, cim ipfz Leges civiles L. 22

,-& aliis ad L Juliam

b

de adulteriis patratum in hoc cafü homicidium impune finant abire,

Q. 9. An incurrat hunc cafum refervatum, qui injecit qui«

if

dem manus violentas in parentes; fed ex i

gnorantià & negligentià

"u

graísànon cognovit efle parentes?

um

IO. & Negativé, Quamvis enim aliàsignorantiacraíla & affeCtata

a

habeatur pro ícientià in foro externo Clem, r, de judiciis L. 4. $.

£otius 6, f£, de damno infe&o , id tamenin poeaalibus & odio(is non

ile

"

procedit univerfaliter, ergo & hic re(tringendum effe videtür. Ac-

cedit , quód & talis in foro interno conícientiz , quod folum refpi-

de

u5

cit refzrvatio , non peccet in ipfo a&tu perculffionis fpecialiter con-

tra pietatem parenti debitam , utpote quem non cognofcit a&u, (ed

üt,

no

peccavit folàm in causà omitrendo diligentiam debitam in inqui-

rendo , annon percutiendus forté pfop.riu-s parens fit,

fo,

LÀ

3

re

nQ»

JDe. homicidio voluntario.

SUMMARIUM.

e

1.2.3. Explicatur quid & quotuplex [ffr bomicidium. |

lem

4« -6.7. Et quodnam fet cafus refervatus.

"d

49105 Aj*emnmr VATib, QUI IBcurrant vel szon iucurrunt bunc

Qulla

cafum refervmtum.

Jeqq.. Deciduntur oaria dubia prafirtim de mandan-

j FI!'

:vazz. I3.€7

VO

£e bomicidium , confulente, ratibabente ebc.

a

Omicidium (fic di&um quafi cxdes hominis L. Zzz vulze-

ratus y1. ff. Ad Leg. 4quiliam. can. ff bomicidium 41.

um

XXIIL qzueff. $.) alrerum in ordine refervatorum fcelus

um

eft , quod & lege divinà & humanà civili in juftam vin-

di&am p

cenam. mortis fecum trahit: delege divinà utriusque Te-

pi

ftamenti pagina tefítatur ;; nam Gen. cap. 9. v.6. dicitur.

4

cunque effuderit bumanum fanguimem ,. effundetur Joguas ilus

h

j Vif*

& Lev. cap. 24. v. 17. qui. percufferit. && occiderit bominem , morte

moriatur.

Deinde

atth, cap. 26. v. $2.. Ogzes , qui-giadiusm ac-

uf«

H

ao

ceperint, glndio peribunt. &Apocalyp. c.13.v. to. qui gladioocciderir,

oportet eun gladio occidi, De Lege Civili patet ex $. Irem Lex

a

orem

Corw!in 5« dufl, de publ. jud, junöïä L. un. v. Ez meritó C. de

z

La

rapta

-s (76) Qed-

c1

eaptu virg. & L. quoniam 6. C. de. vi publicà: Qux omnia tam

noviffima Conftitutio Criminslis. Caroli V. srt. 37. & 137. quàm

uotidiana praxis, & Nemefis publicz exempla abundé confirir ant,

tl

quibus docemur, in foro externo neminem modernis temporibus

patrato homicidio impunem abire. Etne homicidium etism -oc-

f

culté patritum pro fero interno fuá poená careat, Celíiffimus id

pro tribunali: facro velut fcelus é numero in cocl:m clamantium pri-

D

mum refervationi fübjecit, ut dum utriusque fori poene exafperan-

sur, facilis homines ab eo perpetrando abíterreantur. De quo

&

N

uzres 1. Quid & quotuplex fit homicidium?

1. &. 1. Eft violenta exanimatio feu occifio hominis ab homine

i

. facta.

Ita commünis. arg. cap. /f/ bomicidium 41. XXHLl q. .

Dicitur ymó examimatio feu occifro, quia fi quis precifé mutilat vel

p

vulnerat, pro homicidà habendus non eít, quimdiu ipfà vita non

K

adimitur.

Dicitur adó bomzi, ubi non referr, cuojus statis,

0

fexüs, aut conditionis, autreligionis fit, mas vel foemina , infans

d

vel adultus, fervus aut liber , fidelis aut Judzus, vel pasganus, qui

C

occiditur, cujusvis enim occifio ab homine fa&ta verum cft ho-

hi

micidium. L. 1. $.2. ff. & L. Siquis 8. C. ad Leg. Corn. de ficariis;

ita ut etiam partüs animati in utero adhuc exiftentis occifio homi-

J

cidium dicatur L. Neca7e 4. ff. de agnofcend lib. dequo tamen fpe-

cialiter infra $.3. fermo recurret.

Dicitur 3tió notanter 45 5o-

(q

apine fatfa, quia fi homo à ferà vel brüto necatur, proprié Zom;-

Vi

eidium non dicitur, fed Pauperies per Rubr. & textum Inftit, & ff

ju

Jf quadrupes pauperiem c$c. nec hujus confiderationis effe poteft,

L

^

li

in quà

fola naturz rationalis malitia pro foro interno conícienti

li

falutari poená cohibetur,

[

2. R. 2dà. Dividitur homicidium in vo/uztarium & cafuale.

oluntarium duplici modo effe poteft, Zire/Ze nimirum, quandoim-

tt

d

mediaté & per fe intenditur occifio hominis, ut fipugionealterum

d

petas cum intentione occidendi, vel fclopeto trajicias, vel ve-

nenum przbeas, ut interimas, & ZzdirecZe feu iz cauf4, ut dum

fp

uis mortem alterius non intendit quidem, voluntarié tamen po-

nit tzlem caufam, vel aliquid facit, ex quo mortem hominis mo-

raliter certó fecuturam previdet, ut fiquis gladio alterum cefim

in capite feriat , vel fi in Jocum hominibus valdé frequertatum

K

X

explodat

-a (77) Bef-

explodat fclopetum, & hominem trajiciat. Valenfis de homicidio

voluntario & cafuali.

Cafzale feu involunt:rium eft, quod nec

dire&té nec indirecté intenditur, fed preter intentionem occidenp-

$

tis contiogit: Quod iterum dupliciter fieri poteft vel cuz cz/p4, ut

fi quid facias, ex quo praevidifti vel previderepotuifti, alterum poffe

occidi, & tamen utid caveatur, debitam diligentiam non adhi-

buifti, vel fi des operam rei i licite, ex quà prxter tuam intentio-

nem fequitur oc-ifio v. g. fi non adeó graviter percutias inimicam,

ex quá tam.n pe. cuíffione mors fequitur.

Veltiquidem des operam

reilicitz, tali autem cum negligentià, autimperitià, utmors exinde

alterius proveriat.

Vide Carpz. prax. Crimin. q. 27. num. g.

Ü

Meré cafüsle & (ne cmni culpà commiffum homicidium (quod

d

propriiffime cafüale dicitur) eft, quod prorías inopinató & fortuitó

ji

penitus nullà culpà. & nullo dolo interveniente contingit prater

5

omnem intentionem.

Nam cafus juxta Ar/ftotelem, 2. phyficorum

eft caufa agens prater intentionem, ut fi v. g. fclopo petas feram, &

il

caíu fortuito hominem forté intervenientem tangas , quem nec ad-

vertifti, imó nec adaibità à te omni diligentiá advertere potuifti,

5

3. & 3. Homicidium voluntarium fübdividiturin J/czzz feu

j

juftum , & Illicitum: feu injuflum. Homicidium licitum feu juftum

(quod & Leg;:ftis zecef/arium vlerumque dicitur) illudeft, quod vel

It

pro neceffzrià faf defenfione fervato moderamine inculpatze tutelz,

ji-

vel ex voluntate gut przcepto füperioris jus gladii habentis, vel

f

jubenre lege, confequenter etiam neceffzrió & vel inde jufté ac

t

licicéft. Homicidium econtraillicitum feu injuftum (quodLegiftis

4

homicidium in fpecie & homicidium dolofum audit) eít, quod con-

'trà divinzn vel nataralem vel humanam aliquam legem prohiben-

![-

tem animo & intentione occidendi mal:tiofé fit. Hoc illicitum feu

"-

'dolof;m homicidium in varias iterum fpecics abit: aTHiud enim /pplex

m

eft, aliud qualificatum , aliud proditorium , aff7

A

A

féeum , fnerilegum,

(e

25

parricidium , veneficum , ex inffd:

m

fpeciebus omnibus vide Criminaliftas

R lþmmed.imtuæ G. dequibus

00

Quzres 2dó. Qusle homicidium fit eafüs refervatus ?.

)

4« R« 1. Certum eft, homicidium licitum feujuftum, de quo in

f

refponfione tertiàquaílionisprecedentis, ca(um refervatum effe non

il

jat

K 5

pofíe,

-dM3 (78) £bf

poffe, quod enïrf) peccatum non eft, quomodo peccatum refervatum

fit, càm non entis nullz fint qualitates?

$. &. 2. Certum eft 2. bomicidinum illicitum dire&é volunta-

rium effe cafum refervatum. . Patet: quia hoc propriiffimé tam ex

uàm ex mediis directé ad occi-

peífimà intentione occidentis ,

dendum adhibitis verumhomicidium voluntarium eft: ergo dubium

fupereffe non poteft, quin refervatum fir.

6. 9. 3. Homicidium indireCté volunt:rium feuin caufá cafus

refervatus non elt.. Probafur i.

ui mortem proprié non in-

tendit, in odiofis pro homicidà habendus non eft ex notiffimo cap.

cdia de R. J. in6. atqui cui homicidium indired? voluntarium eft,

proprié mortem non intendit, ergo pro homicidà babendus non

eft fine verbis legis expref[is.

Probatur 2. homicidium non pcteft

committi fiaé dolo, atqui dolus non eft, qvando eft voluntarium

indiredé, ergo neceft proprié homicidium. Probatur AMajor. ho-

micidium eft de jure maleficium, fed maleficium feu delictum fem-

per requirit dojum L. 41. ff. de poenis, cüm dolus ommais delidi

fundamentum fit $. 1. Inftit. de oblig. qux ex dali&to. L. 1. ff. de

fart. L. 1o, ff. ad leg. Corneliam de ficariis, ergo homicidium fem-

per requirit dolum. — Probazur seumc etiam soigor: Ubi non inter-

venit directa intentio occidendi, ibi dolus non eft, per hoc enim

differt dolus À culpà, quód dolus dire&am habeat intentionem

nocendi, ut adL.1.$.2. & 3. ff. Je dolo malo & in can. 2,

XXill. q.2. In:erpretesloquuntur,c.lpa autemfine animo alteri no-

cendi committi p flit, atqui dum homicidium efl tantumindiredté

voluntarium, non adeft directa intentio occidendi, ut pstet con-

fideranti, ergo etiam non adeft dolus, ergo necrefervatio.

ANec

dicas: Quamvis dolusformalis abfit in homicidio voluntario in-

dire&?, plerumque tamen committitur cumculpálatà, quz zqui-

MUA ag T DIOP ETE U -

paratur dolo. x.enim & Nego in verisdelictisculpam latam zqui-

parari dolo per expreffam Legem7. ff. ad Leg. Cornel. de ficariis

quotiescunque de aliquà poenà (qualis (altem indire&te eft refervatio)

vel alio incommodo ex deli&tis agitur, quamvis aliud fit in con-

traCtibus L. 22. ff. depofiti.

7.8. 4. Inde fequitur, non incurri cafum refcrvatum ex homi-

do-

fidio cafuali, licet illud coxxjun&t*fm fit cum culpà, quia tunc

lus

MRU P uU a MM A ,

.*f53 (79) $£€3-

?

e

, lus noneft, imó nec dire&é nec indireaé intentum -homicidium

multó minàs incurri poteft refervatio per homicidium ca(üale abs-

que omni culpá commiffum, quia tunc peccatum non eít, quo-

modo ergo refervari poteít? caífus enim nullam ponit noxam, &

nec À prudentiffimo przvideri poteít, L. 6. Cod. de pignor. action.

8. Unde Inferes pro praxi, Non incurrere bunc cafüm referva-

tum homicidii i, eum , qui Titium graviter vulneravit, mutila-

vit, vel venenum dedit, fi exinde litius mortuus non fit, v. g.

quia vis veneni congruis pharmacis tempeítivé impedita &refracta

fuit. Ratio, quia & homicidium fecutum non eft, quod fine ex-

animatione vel occifione effe non poteft,. nec fufficit attentatio,

quia deli&a refervata femper debent fümi cum effe&u, & quidem

omninó confummato.

2dó: Nec eum incurrere, cujus bos.cornipeta vel urfüs vel

canis hominem laceravit.

Ratio, quia nec hoc de jure homici-

dium eft, càm homicidium fineinjuriàeffenonpoffit, bruta autem

utpote ratione carentia injuriam committere non poffunt.

3tió. Non incurrere illum, qui furiofüs eft, mente captus,

aut formaliter ebrius, ita ut illa ebrietasexilium mentisinduxerit,

Ratio, quia talis occiíio in f& peccatum non eft.

4tó. Nequeillum, quivitam fuam, aut proximi, honorem füum,

vel temporalia bona defendit fervato moderamineinculpatz tutelz,

imó etfi aliqualiter excedat, dummodo exceffus non fit mortaliter

malus , quod enim peccatum mortale non eft, peccatum referva-

tum non eft. Simili ratione à refervatione immunes fünt, qui mi-

litiz adícripti jufté hoftes ipfos occiderunt, aut é parte hoftium

f

flantes alios quoscunque, dummodo eos üt hoftes occidere inten-

debant. Ratio, quia in his cmnibus homicidium vel licitum, vel

faltem non graviterillicitum eft.

i

jtó. Nonillum , qui inaquas prolapfüum, quem videt füb-

|

mergendum, noneripit, cüm f£;cilé poffit, nec chyrergum, qui

)

graviter vulneratum, quem juxta regulas artis curando À mórte

fervare poffet, ex imperitià, velincurià negligit, aut Medicum,

l«

qui &grcto periculosé laboranti ex negligentià etiam graviter

culpsbili congrua pharm:ca non przícribit. Ratio, quia in his

!

:)n

emnibus homicidium tantüm. indireöc& voluntarium eít.

6tó,

5

»$d8 (80) 84f«

Y

6tó. Multó minus illum, qui feroci equo ínequiítans, dum

fllius furorem, & impetum refranare non poteft. jacentem in pla-

Ó

teá infantem conculcat; vel mulionem aut equilonem, cujus muli

h

vel equi petulcientes ob imperitiam vel virium imbecillirstem non

C

tepreffi recalcitrant, & fervum occidunt, quamvis non negem, ad

compenfationem damni hunc teneri, càm culpa fit id sffeGtare, in

quo quis fcit aut fcire debet, operam fuam aliis fore damnofam. L.

Idem jurisg. $. 1. ff. ad Legem Aquiliam, Nec cocus, qui fclo-

D

pecum in plateà publicá exonerat, ebque ca(ü. tranfeuntem homi-

pv

nem perimit, -nec Scandularium,

ui antiquas tecto tegulas ex-

terminanfeas dejicit, &tranfeuntem in cazite Ixdit morte fubfecuta,

tl

d

etiamfi periculofie refe&ionis indicem, sppenfim 6 fun te zulam, tran-

feuntibus non oftenderit. Ratio, quia in his & cafibus (imilibus

d

homicidium nec directé nec indire&te voluntarium eft, íed veré

Ó

cafuale, quamvis cum culpá fubinde conjunc&tum fit,

p

9. Econtrario incurrit hunc cafüm refervatum 1. quiirá, odio,

Q

aut invidià ftimulatus privatà authoritate alterum deliberaáté oc-

0

(«

cidit v. g. maritus propríam uxorem in adulterio deprehenfam, vel

Dominus íervum in flagranti furto vel alio. deliéto r*pertum.

Y

2.qui alterum occidit in duello, five fit provocans five provo-

Catus, cüm etiam de jure civili juxta Sanctionem Pragmaticam ad

inftantiam Legatorum Imperialium confirmatam à Leopoldo Im-

peratore Anno 1668..quoad poenam homicidii ordinari:m non fiat

ä:

difcrimen inter provocaztem & provocatum . offendemtem & offez-

Jiem, iiec habeatur reffeéfus perfomarum, [Latís ej propimquorum.

$

Tefte P. Seybold in Diczomachià füà p. 2. fedt. 5. $. 2, num. . &

K

fe&t. 6. $.7. num. 7.

q«

IO.

uomodo cafüm refervatam dioecefanum in«

uxres 3.

curret, qui alerum occidit in duello; càm excommunicatio latz fen-

[

tentiz foli Pontifici refervata ipío facto jam incurratur à duellandi-

b

bus, juxta Conítit, Clementis VIIL, quzx incipit: J/745 "vicer,

d

Item ex Conftitutione

editam anno 1592. Calendis Septembris,

V

Gregorii XIII. 24 £ollegdam, 1582. Conftit. Pii IV. Ez qua anno

Üü

1«60, &c, &c. preeunte Tridentino fe(5.25. c. 19. dereform, — i T.

TX

Sunt authores, quí probabiliter defendunt, citatas Ponti&icum Con-

u

efervae

&itutiones in Germania nunquam cfle promulgatas & quoadr

tionem

- (81) BR

vationem excommunicationis, & alias ad duella privata, & eorum

patrinos, confilium in caufa duelli dantes,'Spe&tatores, & Principes,

& Magiftratus locum duello concedentes &c. extenías poenas ex ig-

vel acceptationis fuffi-

norantia ob defedum vel promulgationis ,

cientis in ufüm nunquam deductas efle.

Laymann l. 5. tradt. 3.

Jee — EPDFES^ P OHNTUCUPP n r p

parte 5, €. . num,4. & cum eo Mendo, Pirrhing, Gobat. Sicut &

alii putant, Tridentinum quoad temporales pocnas proícriptionis bo-

.

i

norum , infamiz, privationis j

urisdi&tionis, ufü non effe receptum ia

la

noftris partibus, prout & ipía praxis probare videtur ; Ergo ftante

«

probabilitate hujus fententi& apparet , quomodo cafus refervatus

Epifcopalis effe poffit.

R. 2, Tranfeat, has conftitutiones etiam ob-

]

tinere in noftra Germania , cüm veró teíte P. Reiffenítuel ad E. .

l*

decret, tit, r4. de Clericis pugnantibus in duello n 42, noi fit, qui

lü

dubitet, prafatas conftitutiones Pontificias etiam in Germaaia efle

i

receptas quoad poenas faltem fpirituales, puta excommunicationis ,

privationis fepulturz , beneficiorum ,- item inhabilitatem ad illa ,

]

quamvis fübinde unus vel alter pro foro interno , non veró externo

«

ob defe&um ignorantizx ab hac cenfura poffit excufari ;; duellum, li-

j

cétSummo Pontifici refervatum, tamen cafus refervatus Epifcopa-

],

lis effe poteft in hunc effe&um , t. ut quà cafus Papalis non in-

j«

curratur ab ignorantibus propter annexam cenfuram , quz femper

d

contumaciam, adeóque przviam fcientiam requitit, quà cafus veró

Epifcopalis hanc fcientiam non requirit , confequenter etiam ab ig-

X

norantibus incurritur.

2, Etiam. in hunc effectum , ut Religiofi

miendicantes, qui pro foro interno conícientiz, vi privilegii Patribus

j«

)

Societatis à Clemente VIII. conceífi,ad abfolvendum à cafibus Papz

refervatis, ektra Italiam'abfolvere aliàs poffunt duellantes ab hac ex-

communicatione Pontifici refervatà, üt refert Laymann loc, cit.n.5.

!n.

Gobat tract.7.n. 573. LaCroix L.3. p.1. n. 861. & alii apud hos ci-

tati,, in noftra tamen Dicecefi duellantes abíolvere non poflint, cüm

(1*

d«

propofitio hzc ab Alexandro VIL 28. Sept. 1665. damnata jam du.

dum exulet À fana Theologia, quz ait : AMezdicastes poffuut. abfol-

T

1

vere Á caftbus Epifeopis referuazis, uon obtentá ad id Epifcoporum f a-

cultate. . ldem reponitur quzrenti, quomodo Epiícopus percu(lio-

10

nem Clerici jure communi-füb excommunicationis poená late fen-

h

(i'

tentíz prohibicam (ibi infua Dioecefi refervare poffit, prout eft de

fa&o

d.

"dAi3 ($2) ShPe

on-

fa&o refervata percuffio Clerici in Dioecefi Bambergenfi. — Refp

det nim. Inftractionale Romano - Bambergenfe editum 1725. tit. In-

flru&iones de Refervationibus Epifcopalibus, qu&d zaz Clericz per-

tiouem Epifcobalem fub culpa, licit veftrun-

cuffor incurrat. veferua

fiomem igmoret , imó

& Papalem [ub ceufura excommunicationu,

J'appofito,

ubd talem percu[fionem [ub excommunicnt ione 4 Papa pro-

hibitam f'wiffe p

raftivevit. — .Quo cafa aliquis mendicaus privilegia-

dem 4 refervatione Papali ffve excommunicatione

£us poterit qm'

^

Abfilvere , nem tamen 4

refervatione EpifGopali fub culpa.mif priss

Hzc ibi.

3t16 incurrit cafum relfer-

etiam licentiam obtinueris.

varum profcriptus vel reus, qui eccidit Miniftros juftitiz,

À quibus

ä

ad carcerem,vel ad fupplicium trahitur, quia non funt iniqui aggres-

fores, üt notat P. Laymann L. 3. traQt 3. p. 3. c.2. confequenter ho«

micidium illicitum perpetrat, 4. Is, qui ob contumeliam aliquam,

tanquam viro honorato in faciem dixit : — 77745 ;

v.g. quia ipfi

alterum occidi

t in cafibus per propefitiones ab Alex. VII. damnatas

qux hác in materià

fünt fequentes : 17. Ef Licitum Re-

profcriptis ,

ligiofó vel Clerico, calum

miaterem gravia crimina de fe vel deJua

zem occidere , quando alius snodus defea-

veligione fpargere minam

dendi sonm fuppetit , uti

J'uppetere non videtur , fl calumniator y2

aratus , vel ipfí Religiofo,

vel ejus Religioni publicà d coram gra-

:i;;

viffimis viris pradicta imp

ingere,ni,

2 octidAtur.

18. Licet imterf-

«ere falfum accufBtorem ,

f'nlfas tefles , ac etiam judicem, 4 quo 1ni-

f

ua certo imminet fententia,

Jf Aliá vviá mom poteff immocens damauum

l

evitare. ltem 30. ab Innocentio XL damnata.,

Fas eft viro houo-

Jf Aliter

z Atoyccidere imvaforem, qui uititur calumniam infenre :

Y

bac ig

mominia vitari uequit : ldem quoque dicendum , ft quis im-

ingat 4

lapam , vel fu,

sffe percutiat , ei poft impactam alapam,vel

Á

fullis iclum fugiat.

j

.

Katio eft, quia in omnibus hifce ca(ibus juxta

ttitur

Y

damnatam commi

homicidium i?licitum , & diredté volunta-

rium.

L

ir. Quares 4 Anincurrat hunc|cafüm refervatum homicidii vo-

d

luntarii Titius, dum fugiens equo invaforem inimicum , & videns

q

P

uerum aut hominem in vià jacentem, quem neceffe eft conculca-

ye, ve

l occidere, ne ipfe occidatur, revera occidit,vel quialium im-

P

Refpon-

pellit in &umen vel prxcipitium , ut ipfe mortem evadat.

det

-$53 (83) Bt$-

det Francifcus Longus à Coriolano Ord. Fr, min. S. Francifci Cappu-

cinorum in tra&tatu fuo decafibus refervatis part. a. caf; 10.de occi-

E

fione in facra familia refervata dubio 2do fub numero 3. Kemhanc

fatis difficilem effe & perplexam , decidit tamen in aegativam, non

incurrere, imó nec peccare.

Ratio ejus eft, quia in hoc cafu Titius

h

non directé quzrit mortem alterius , fed directé mortem propriam

j«

evadere intendit,

Nec equo contritus vel in precipitium impulfus

rationabiliter conqueri poteft ,

cüm ad vitam propriam fülvan-

,

dam aliud remedium non habuerit, & in pari periculo unusquisque

j

jus habeat, vítam propriam potiàüs quàm alterius falvandi, üt patet,

.

Ídque procedere ait, (ive fit fpes aliqua de non eventura occiíione ,

H

five moralis certitudo ad(it de morte innocentis fecuturá.

12. Qusres ;tó. Anidem dicendum, quód fcilicet peccatum ho-

(«

micidii refervatum non incurrat Titius in cafa, quo iniquus Titii

.

D

aggreflor obj

icit infantem qua(i pro fcuto , ut retro illum tutus (it,

j

& Titium occidat, an poffit Titius infantem illum occidere, (i aliter,

$

nequeat vim aggrefforis retundere?

&, Potefít absque peccato oc-

e

cidere. Ita Bonacinna, Lugo de Juftitia D, 10.n. 124. 'Tamb. L.6.

/h

C, 1. $. . n. r2. Leffius de juítit, L.2. c.9. n. 57. . Katio eft, quia Ti-

[

tius jus habet, vitam fuam defendendi contra injuftum aggretforem,

[

quod jus non amittit ex illà infantis interpofitione, ergo per illum

A

infantem poffum aggrefforem injuftum globo v. g. petere & occi-

rf.

dere, Notat tamen Lugo,mortem infantis diredté intendi non pos-

fí-

fe nequidem àt medium occidendi transgrefforis, talis enim directa

//4

intentio eft de objecto intrinfecé malo, adeóque femper illicita.

d

13, Quzres 6. An qui mandat homicidium

,qincu.rrat cafüm refer-

[j

vatum effe&tu vi mandati fübíecuto ?

rm.

&. Affirmativé, Ratio fola & unica à priori eft expreffa Cel-

ul

fiffimi voluntas in verbis decreti explicitis: Ert zandatum ad ifad,

Ya

voluntas autem Principis, prout in aliis, (ic & in hoc pracipué pun-

(à*

&o, cujus deci(io unicé dependet à mente refervantis, füprema tibi

Lex efto. Unde & fluit, quàd refervatio aliorum caluum ad man -

v0«

dantes non extendatur, v.g. in crimine incendiariorum : hoc ipío,

n5

quód in folo homicidio vi decreti mandatum expreffum fit, | ergo

hoc ipfo in hae materia odioía ultra cafum ex

!ca-

preffum'ext;ndendum

m*

non eft,

L:2

ofi-

Di(e:

de

$32 (840 &&f-

Dices: Quod de jure nullum eít, nullum przftat effe&um argv.

éap. zon prafl at de R. J. in 6 atqui tale mandatum de jure eft nul-

lüm,ergo nullum praftat effe&tum , ergo nec operatur refervatio«

nem. probatur minor. Wei turpis nullum: eft mandatum, nullus

contra&tus, nulla obligatio, nec ulla inde oritur actio.L.6. £. 3. L,

43. S. 6. ff, manudati, atqui mandatum datum de altero occidendo

eft manifefté de re turpi, ergo. & Dift. nullum eft pro foro exter-

&o, & quoad obligationem, & actionem inter mandantem & man-

datarium natam,ita ut ifte teneatur in opere exequi, quod ipfi malé

mandatum eft C. quoad forum internum & reatum confcientiz,

qui incurritur per malignum h'jusmodi animum alterius innocen-

tis mortem machinandi N. quamvis eaim ex . juftitià. mandatarium

non obliget ad homicidium faciendum, reipfa tamen caufa eft fubfe-

cuti homicidii, quod fine. previo mandato vel juffu. perpetratum

non fuiffet.

14,Q. 7. An etiam incurrat cafüm hunc refervatum, qui

ad patrandum homicidium confilium dedit ?

x. Qui dedit confilium, (ive homicida aliàs patraturus fuiffet

homicidium, (ive non, nunquam incurrit cafum refervatum, Rtio

eft, quia in odiofis nomine mandati confilium non venit, & diítin-

&um omninó eít; mandatum vel juffum dare. & folüm fuggerere

confilium, quo malignum quis alterius animum füfflaminare poteft

ad delinquendum, ultra ipfam autem verborum proprietatem extra-

vagari in hác refervarionis materiá, non patitur prejudicium, quod

fundatz aliàs Confeffariorum jurisdictioni ukra expreflam refer-

vantis mentem ipferretur. Idem fentiendum videtur de eo , qui

confenfum vel recurfüm przbet, vel homicidio patrando non

obítat, vel non manifeftat, vel bhomicidium

non impedit,

uamvis ad id etiam teneretur ex juftitià, vel qui- alio modo non

ita propinquo in homicidium iofluit, quia bi omnes in feníu rigoro-

fo nec homicidz, nec homicidium mandare dici poffunt, Non ta-

men diffiteor, ad reítitutionem damnorum ex homicidio provenien-

tium hujusmodi confulentem teneri in cafu, quo fola homicidii

caufa fuiffet, ita ut mors illata non effet, ni(i dolofum. boc confili-

um praceffiffet, de quo confulendus P. Laymann L, 5. de juftit.traé&t.

2, cap. . & tra&t, 3. p. 3- c, 4:n, g. & fegq.

1. Q.

433 (8:. 858

Lf Q- $. An incurrat refervationem, qui mandatum' qui-

dem non dedit, at homicidium fuo nomine factum pofteà ratiha-

buit?

Videri poffet, quódita, quiatalis mandáffe cenfetur ob Juris

regulam 10, in 6. Ratibabitionem retrotrabi & mandato uon eff

dabium aquiparari, etiam in delidtis L. t. f. 14. ff. de vi armatá

& Cap. //zut 5 3.de (imonià, ibi pzpo/fea confem[erit ac Cap.ewm quis

23. defent. excommunicationis in 6. ubi ille, qui percuflionemCle-

rici fuo nomine, etíi ipfo início faCtam poítea approbat, & ratam ha-

bet, excommunicationis reus habetur.

Sed m. reCtiüs id negari,

mandatum enim, ut influat tanquam caufa in homicidium, neceffa-

1

rió przceffi(le deber, ad preteritum enim non datur potentia, ergo

fi fübfequatur modó ratihabitio, moraliter in homicidium jam fa-

&um influere non poteft, ergo etiam preter malignum occidendi

affectum in przevio effe&u nihil operatur,

Undere&é infertur ejus-

modi ratihasbentem À compenfatione damni & reítitutioneimmunem

]

effe, Ad regulam Juris citatam xdet P. Laymann L. 3. de juft.

tract. 2. cap. j, n. 3. eam intelligendam effe de contractibus, qui al-

t

terius neícientis nomine celebrati funt, ac proinde à confenfu ejus

pendentes fübfíequente ratificatione confirmantür, dum alterius an-

j*

tecedenter contrahentis confenfus adhuc habitualiter perfeverat, &

cum novo ratihabentis confenfu moraliter unitur in unum placirum,

t

quod eí(tde contractüs naturà* Ad eandem mgdet P. Reiffen-

d«

d

ftuel, ratihabitionem quidem mandato comparari quoad culpam,

non veró femper quoad poenam przfertim illam, quz fpecialem ex-

preffionemrequirit, qualis eftrefervatio. Ad cateraallegata jura g,

ul

eorum difpofitionemutpote pcenalem & odio(íam non effe extenden-

n

dam ad cafum non expreffum c,15. & 49. de R. J. in 6, prafertim

in

ubi fpecialis legislatoris expreífio requiritur, prout de refervatio-

ne fentiendum eft. Multó minus dubium effe pote(t de referva-

0«

tione incurrendá ab eo, qui homicidium (uo nomine non patratum

pofteà approbat, cüm nequidem ratihabere, multó minàüs bomici-

dium mandá(fe cenfeatur in hoc cafü. ,94/4 zemoratificare po-

j

teff, quod fio momine gellummon eff, — Cap. Cam quisde fent, ex-

li

communicationis in 6.

L 3

Q. 9.

Q

-£o3 (86) 862

36. Q. 9. An refervationem incurrat Títius, quf mandavit

homicidium, fed mandatum revocavit, antequam homicidium pae

tratum fuit? x.Si revocatio expreffé vel tacité fada mandatario

innotuit, refervationem non incurrit. Ratio; quia per revocatio-

nem mandatum ceffat $. 9, Inftit, dezeazdato, nec mandanti am-

plius quid imputari poteft, cüm voluntas ejus per revocationem al-

teri notam fublata fit, 4 quá mandatum füam vim habuit,nec man-

datarius in tali cafü ex voluntate mandantis ampliüs operatur, fed

oprio & rton mandantis nomine occidere — videtur. Navarr.

M

an, cap. 27, n, 257, Diana, Pirrhing. Si veró mandatario re-

vocatio non innotuit, & intuituprzvii mandatihomicidium factum

fit, probabiliter dici poteft, nec in hoc cafu refervationem incurri,

Ratio eft, quia refervatio ftatuta eft in posnam homicidii culpofé

fübfecuti (íÍolum enim occidendi animum refervatio non afficit,ut

patet in cafu, quo effe&tus non fubfequitur) fed dum & mandante

mandatum revocatum eft, altero quamvís infcio, homicidium cul-

poíé ex parte mandantis non fübfequitur, cum culpa in folo animo

ubcip du T T o TRUE

concepta ante effectum (it retrattata, ergo.

17. Q. ro. An incurrat refervationem mandans homicidium,

quando occafione hujus non mandantis inimicus, fed ipíe manda-

tarius occiditur?

x. Negativé, quia in hoe cafu homicidium indire&té voluntari-

um eít, cüm przter intentionem & dire&tam mandantis voluntatem

mors mandatarii fequatur, ergo ex füpradi&tis. q.3. Refervationem

non operatur, Ex eodem principio refolves ca(um, ubí Titius man-

davit , Cajum vulnerari quidem, fed dire&é prohibuit, ne occidere-

5

tur, quamvis vulnerans Cajum occiderit, cafum tamen reíervatum

Í

Titius non incurrit, cüm mors Titio folàm indiredé fuerit vqlun-

taria, Vidc di;ta füpra quaft. 5.

h

eï

$. III,

Iläl:

--s:sa(sneä»-

E

. III.

De fludifa procuratione abortus fatus animati

effectu faéfecuto.

t

SUMMARIUM,

le

1. Exblicatur, quid fft. abortus,

h

2. Ip dubio fetus prafamitur mafculus.

3. Duobus modis procuratur. abortus.

j*

4. Recenfeutur. incurrentes bunc cafum refervatum & von. incur-

remutes.

l

$.6. Refolvitur quafHio, at liceat pro coufervatione mulieris fietum

expelere ex utero,

It

7.Mandans procurari abortum refervationem uon iucurrit,

("

4. Solvitur objecfro,

|.

9. Referuntur pana procurautium abortum,

10, Fit Ad pradicfa reflexio.

Efervatione in poenam homicidii voluntarii ftatutà. dubium

1

Confcflariis fupereffe póterat , an & Sacri Tribunalis rigor

m

eádem animadverfione utatur in abortum ftudioíé procue

rantes; an veró abíolutionis beneficio apud Confeflfarium

[l

