ntium Confeffariis ac

ob frequentiam fimilium dubiorum occurre

poenitentibus effet valdéo

nerofa & exofa.

2. Peccatum dubium non

eft peccatu

m fimpliciter, fed cum addito: Zz£is, ergo füb no-

mine peccat

i ftricte di&ti venirenon debet. Goba; Trg&. 7. cafu g.

num. 3j 6.

icies. Clemens VIII. An. 16o1. Die 9. Januarii prohibuit

14. Obj

abfolutionem à cafibus, non folim c/are

Jéd etiam dubie conten-

tisin Bulla Coenz, ergo & peccata dubia funt refervata, — m. eun-

dem Pontificem Anno r602. Die9. Novémbris omififfe in alio de-

creto eàdem dereilla duo adverbia c/aré & dgbi&, adeoqué ex

aliquorum probabili opinione revocáffe prius decretum, ut Peliza-

rius Tom. 1. Tr. 6. cap. 1. num. 16. & alii apud Gobat docent

num. 3j7. &Vivaad. 3. propoügionem Alexangd. VIL.

1j. In-

-$53 (15) $987

Tle

15, Inferes. r. Peccatum dubium nunquam efle refervatum ,

A

five fit dubium juris, utpote an fit lex refervans hunccafum, five

fit dubium fAcfi , ut cüm fcitur, peccatum hoc (homicidium, v.g.

s

o

abortum procuratum) effe lege refervatum, dubitatur autem, an

illud ipfüum peccatum commi(eris vel fimpliciter, vel fecundüm

Is

10

circum(tantiss feu conditiones, quibus eít refervatum, an v. g. re-

-

vera homo fit occifus, an plené deliberaté, an ex pharmaco prz-

d.

bito abortusffit fecutus, an veró alià ex causà. Sequitur ex rationi-

bus concluf(ionis,

Qe

1l

16. Inferes 3. Hoc idem procedere, fivedubium fit pofitivum,

cüm fcilicet funt rationes probabiles in utramque partem, quod

omnes DD concedunt teíte Sporer, five dubium (it negativum pro-

prié dictum, dummodo prudens (it & virorum prudentum com-

3

b

muniter, non autem cujuslibet privati vel indocti, ut monet Go-

bat num. 3:8.

l.

: contra te, ut

17. Inferes 5, Etiam(i przfumptio fori externi fit

fi Ícias te protuliífe verba hzretica, dubites autem , an veré & ani-

mo hzretico protuleris, tunc non cenftberis incurriffe cafüm re-

$

fervatum.

Lugo, Tambur, nifi, quod notat Lugo, in lege refer-

r

vatio, cenfüra, velirregularitas claré extenderetur ad cafum du-

bium , uti irregularitas incurritur etiam per homicidium dubium

s

Cap. SigzificáfHi de hom. vol. vel cafuali. Sed,

18. Petes. Quid(i hujusmodi dubiuminferiori Confeffario con-

feíus fis, pofteà veró comperias, quód foerit certó refervatum,

vel certó à te commiffum, quid tibi tunc agendum?

&. Sola poe-

nitentia eft agenda, nec confeffio illius peccati jam ut certi cogniti

eít repetenda apud alium Confeffarium habentem facultatem in re-

fervata.

Ratio eft, quia ftante dubio de refervatione & peccato

tuo non indirecté aut füb conditione, hac v.g. z/// poffez coflet

ver? e[fe vefervatum (ive ad reincidentiam , fed abíoluté & directé

fuifti abfolutus, ad recipiendam enim directam abíolutionem fufficit

manifeítatio peccati, prout eft in confcientià tunc, quando confite-

ris, & non prout cognofcitur poft abfolutionem; ergo etiam ha-

bitá deinde noritià certà de refervatione non eít obligatio iterum

——

illud confitendi, quod jam femel abfíoluté & directé fuit remiffum.

Confirm, ex (ententià probabili apud P. Sporerp. 3. cap, 3. fe&t. r.

$ 4

-$93 (19) £ei»

«el

$.4. per totum. — Qui peccatum priüs ut dubium eít confäfl'us, fi

f

pofteà comperit, id certó fuiffe fadtum, non teneturillud denuó ab-

1n (

foluté confiteri ex mente Arriagz & aliorum ibi citatorum, ergo À

£01

potiori non debes peccatum, quodjam üt certum confeffus es, de

íolá refervatione dubius denuó confiteri.

19. Fatendum hic tamen eít, quod (i quis recordaretur, fe pec-

fot

f

catum refervatum certó commififfe, dubitet veró, an illud confeffus

IU

fit, tali cafu poffeffio ftaretprolegerefervante , nonpro poenitente,

nf

adebque in hócce cafu teneretur adire Confeffarium , qui haberet

lpl

facultatem in refervata.

q

di

20. Notandum.,

Prater receníitas quatuor conditiones ad

p

peccatum refervatum requifitas addit quintam P. Gobat Trad. 7.

oft

cafu $vo. Comfeffari cafuum re[eratorum num. 35j. nempe

H

hanc, utcafus qui refervatur non fit valdé frequens, ne ut aitiple,

fa

aliàs pareretur nimia mole(tia inferioribus & fuperioribus.

Ot

ar. Unde non improbabile videtur facultatem abíolvendi &

3

Le&ione librorum hareticorum propter nimiam in Germaniá fre.

quentiam non effe fublatam , & ex Ludovico Engel, in manuali

&

Parochorum P.3. cap.2. abi Bulla Coenz velindex librorum hzre-

ticorum faltem íecundz claffis juxta Laymann, Lib.2. T. r.

f

cap r j. num. g. receptus non e(t, Catholicos in Germanià non ex-

communicari, qui legunt libros hereticos, preíertim ubi omnia

Bo ais

cC3

fcatent hzreticis, cui affentitur Cit, Gobat, fi loquatur deincurfu

——

cenfurz duntaxat, non autem peccati mortalis, füppofito, quód

conditiones ad peccatum mortale requifita adfint, & quód matería

notabilis (it, cujusmodi tamen juxta Herrinx non effet epiftola,

concio, aliàve brevis fcriptura; cüm enim in aliis rebus parvitas

materie À mortali excufet, cur non item inhác? Laymann Cit. &

aliiplures. Quszres, Anad incurrendam refervationem requiratur

ut peccatum fit publicum, vel füfficiat, quód fit occulctum ?

22. Notar. Diftin&ta effe hzc tria Peccatum zzzerzum, occul-

tum, & publicum.

Peccatum meré internum five cordis eít, quod

potentiis internis , intelle&u, voluntate &c. perficitur v. g. de-

]e&atio morofa, odium Dei vel proximi & hzc peccata non effere«

fervata decifum jam eft num. g. Occultum eft , quod neminefciente

p - oT-e IN OE RU h ERE r t m

committitur opere tamen externo concurrente v.g. verbo, fatto,

f

vel

-a (17) Be$-

vel (íieno, ut fifolus in hypocaufto nemineaudienteblasphemes, vel

folus Titium in lecto füffoces nemine vidente. — Pu£/icum eft, quod.

r $^ L

in communitate vel vicinià notum eft plerisque feu majori parti

*

le

communi:atis alico

jus.

23. Nota.2. Triplici modo poteft aliquid effe pud/cum fcu no-

(s

£orium, fa&o, jure, & famá. — Publicum jzre dicitur tunc, quando

IM

fcitur per confeffionem rei in publico judicio vel per fententiam

o

judicis jam publicatam. Publicum /fZ/7e eft crimen, quando per

n

ipfam fa&ti evidentiam tot innotuit, ucattentá conditione illorum,

ui eamhabent, velqualitate communitatis, arbitrio prudentum ju-

dicetur nullà tergiver(atione celaripoffe, ut quando coram majori

?l

parte communitatis collectà v. g. in Ecclefià vel Curia velin loco

]"

omnium oculis expofito v. g. foro velplateà przcipuá commiffum eft,

o

Famá publicum eft , quando fama publica, quz dicitur vox populi

feu Pica rei gefte, ut Baldus ait, de illo loquitur, vel rumor inde

ortus pervenit ad majorem partem communitatis nonobítante, quód

T

abinitio delitum patratum fit occulté, id eft folüm coram duobus aut

li

tribus.

24. Undeutcrimen fit Fzz74 publicum, putant alíqui füfficere,

fidecemillud fciant, quiahic numerus fuflicit ad conftituendum po-

(«

pulum feu Parochiam & turbam ex L. 4. ff. Vi bonorum raptorum.

[

Alii ajunt füfficerefex , quiahicnumerus eft plus, quàm media pare

il

populifeuParochiz. ^ Aliicum Ariaga D.ar. num. 27. de Sacram.

meliüs dicunt, atcendendum & judicandum effe refpe&tivé ad commu-

nitatem, hinccum Haunoldo judicantfüfficerein Collegio feu com-

muni:ate conftante o&to perfonis, fiquatuor fciant; quando veró

commaunitas conftat viginti perfonis, fufficere fi feptem aut octos

ä'.

uando centum, fiquindecim:' quando mille, fiviginti veltriginta

Ir

fciant, quz tamenperfonznon ex unà, fed ex diver(is domibus fint.

Si vicinia conftet ex 40. perfonis habitantibusin quatuor vel quinque

-

domibus, quando fciunt 10. vel 3. perfonze diverfarum domuum, cen-

fetur notorium: fi autem Civitas cenftet jooo, civibus, füfficitquod

7

fciant. 30. fparfiperillam Civitatem , autquóduna platea vicina id

fciat, quiatum moraliterimpoffibileeft id celari. Attendenda hlc

;

infuper perfonarum qualitas, qux notitiam habent commiffi criminis,

&ereduntur vel facile & leviter illud evulgatàre, vel econtrario

i

|

C

filentium

- (18) 987

filentium deeofervaturz , hinc Áriaga putsat, quamvis 50. viri gra-

f

ves & taciturni aliquid fciant, nonideó cenferi poffe famá publicum:

xl

His prafuppofitis

2;. X&. Quando aliqu

od peccatum refervatur fimpliciter & fine

eddito , refervatum eft, etiamfíi fit plané occultum. — Decafibusre-

LE

fervatis Papalibus certum eft ex propofitione ;. & 4. Ab Alexandro

H

VII. damnatis, quarum Tertia fic fonat: Semtemzia. A[ferems, Bullam

Cena folüm prohibere abfolutionem barefis & aliorum criminum,

Pl

uando publica funt , c id mom derogare f'acultasi Tridentimi, in

12

ud deoccultis criminibus fermoe[ft, 4Amno 162 9. 28.

uiiim Coufüfe-

Emim. Cardinalium vwifzm ef- tolerata efl :

vio Sacra Congregationis

H

Quarta: Pr«

jati Regulares

poffent in foro conftientia abfolvere quos-

eungue $ecu

laves ab herefe. occultá ci abexecommunicationepropter

1Ó

enm incurf4. Ydipfum etiam procedere videtur de refervationibus Epi-

fcoporum , ut

peccata externa quamvis occulta ab ipfis cenfeantur

n'

refervata, La Cr

oix depoenit, num. 1627. accedente Confeffariorum

praxi,

nifi aliud (itexpreffum, proutin Conftantienfi Dicecefiquilibet

Confe

ffarius poteft laicum abfolvere à certis cafibusrefervatis , fifint

occulti (quod fpecialiter in refervatione expreffum eít) preter homi-

*

cidium voluntari

um, & (iíit majore excommunicatione judiciali

innodatus.

h

$. IV.

reí

uarum per[omarum peccata fint veferuata ,ubi ffe-

cialiter de impuberibus ,"vagts , peregrinis , C9 refer-

bi

qalionem ignorantibus.

t

SUMMARIUM,

n

z. Igpuberes inzurrunt vefervationem Epiftepalem.

«

[

2. Nom vero Papalem.

n

3. Fagi c peregrini non po[fu

ut Abfolvi & pe*cm?i;, qua it Diacefi,

uam tran[cunt , cb ubi coufitentur , [uet veferuata,

t

4. Solvitur objettio ex P. Eugel.

Q

$4fertur Alius cafus exceptus,

[

6, Solvitur altera object íio,

V

z. Multó

-3 (19) £5l

g

7. Multó mints abfolvi pofjunt peregrini & pecmfis in propria et

At

alieuá Dieceft frmul vefervatis.

J. Poffa

wut tamen abfolvi a cafibus re/ärvxztifi im fia, moth verà ie

fine

U5f .

Dieceff , im qua coufitentur,

9. Solvitur objeéctio.

Indto

ulam

10. Affertur. diferimen imter prorogationem & delegationem juris-

dié£zont.

H

;om, Clementis X.

11. Conclufio limitatur ex declarat

j il

/

[

12.14. m ignorantes imsurraut vefervationem , refolvitur. fab

PU

diftincfione.

77

.

Ihüfe

13. 1 f. Affirmatur

de Cafbus Epiftopalibus , mom Papal,

offit al flui

JPW

16. Bona fides füla mon f aeit , ut primá vice peuitens p

Dpt

à refervatis.

IDntur

vocantur maículi ante annum

um

I.

Ico r. Im-pliberes (quales

bet

Ij

foemellz ante 12mmu

m completum ) perfedum ra-

tionis u

fam adepti probabiliüs incurrunt refervationens

fint

W

Epifícopalem.

ItaLugo apud La Croix de poenit. n. 1691«

Ratio eft, quia re

fervatio Epiftopalis ex di&tis $. I«

dali

non eít cenfura, vel pura poena,

fed magis eft medicina, quà pu-

beres xqué acimpuberes in

d

igent, ergo xqualiter etiam incurrunt

refervationem ex fuppofito,

quód aliter mens refervantium Epifco-

m non fit declarata..

f«

poru

2. Dixi. refervationem Epiftopalem iucurrumt , quia fatis pro-

babile eít, impuberes non, incurrere referyationes Papales, ut muld

tenent contra multos, & ratio eft, quia, ut latiüs dicetur infrà im

arte fecunda, omnis refervatio Papalis ordinarié habet annexam

cenfuram , ad quam incurrendam requiritur contumacia , confequen-

ter major &tas,ac cum ztate prudentia, qux impuberibus deeft

communiter, ergo.

Confirmatur ex cap. 1. de fententia excom-

ubi Alexander III. de

U

municat.

impuberibus Clericum percu-

tientibus refpondet, quàd ad fedem Apoftolicam

mittendi non (int,

uia eos stas excuíat, ergo à reíervatione Papali incurrendà ex-

cufantur impuberes ob defe&um statis & fatis maturj judicii ad

veram contumaciam requifiti.

C 2

3.Dico

7

*-508 (—20)

li

3. Dico 2. Vagi (qui nullibi) & peregrini (qui alibi, quàm

in illà dicecefi, ubi confitentur, fixum habent domicilium) cafibus

Cat

id

reervatis in tantum obligantur, utab illisin eà dicece(i, in qu&

morantur, non poffineabfolvi, fi commiffum ab ipfispeccatum ibi-

glll

dit

dem fit refervatum, quamvis refpedu peregrinorum in propriá

Dioccefi, vel refpectu vagorum, ubi peccaverunt, non fit referva-

qu

&

tum. v.g. Titius civis Bambergenfis Bambergz commifit fluprum

violentum, quod Bambergz cafüus refervatus non eft, & vult illud

Til

confiteri NVirceburgi, ubi refervatum eft, hic Titius non poteft

tui

abfolvi nifi à Confeflario in Dicecefi W'irceburgenfi pro cafibus re-

$

fervatis approbato. Ita Laymann de Sacramento paenit. cap. 1o.

qu

num.1O. Bonacinna, Lugo, Tamburrinus & alii. Ratio eft, quia

h

quivi. judicandus eft juxta Leges & confuetudinem loci, ubi re-

r

eritur, & maximé in foro Sacramentali poenitens judicari debet &

lU

abfolvi fecundüm conditionem delictorum , .que confitetur, &

jurisdidionem, quam obtinet Confeffarius pro tempore, quo poc-

jir

nitentis confeffionem audit; cüm ergó tunc temporis confeffarius

h

refpeQu hujus ftupri violenti v. g. ligatam & impeditam habeat

ft

jurisdidionem, & poenitens peregrinus in ordine ad hunc actum

W

fiat ejus fubditus ,. à refervatis ipfum abfolvere non poteft ob

zcftrictam ab ordinaro Confeffarii jurisdictionem in hec peccata.

E

4. Objices 1. ad mentem P, Engel in füo manuali Paro-

€horum Part. 3. cap. 2, $. 2. num. 6. fi Titius Civis Bambergenfis in

f

dic&o cafü à commiffo. ftupro violento Wirceburgi abfolvi non po-

q

&eít, ergo vel eft remit: endus ad Ordinarium Bambergenfem, vel

&

NV/irceburgenfem ,' neutrum poteft dici, ergo. Probatur minor

il

quoad. 1. partem, inprimis enim remittendus non eft ad Ordina-

Dv

rium proprium Bambergeníem, quia hic fibi hunc cafuüm

ten

uprm

ri]

violegtum non r-f:rvavits deinde non elt remit

L ii

d.s ad W/irce-

Iu

burgenfem, quia non eft ipfius fubditus, & refervationes cafuum

V4

tantum intelliguntur circa fübditos, Text. ia cap.7. Trid feff. 14.

&e Sacramento panitentie: (íunt enim introducte , ut quil'bet

fi

Epifcopus füos, non alienos fübditos ia officio co:tinea:, ergo.

Áta infimili Fagundez & P. Stotz. . Si peregrinus ifle Bamber-

gení(s abfolvi velit W/irceburgi, remittendus effet, vel fàliem &

Confcflario petenda effec licentía ab Ordinario W/irceburgenfi,

? (21) 8bf

m

us

híc enim inferiorum Confeffariorum jurisdi&'onem quosd hxc pec-

cata v.g. ftuprum violentum refirinxit, ergo & ipíius eft, eandem

,RQ.

relaxare, & limitatam ampliare.

linc Nego fecundam partem ar-

b1

gumenti. Deinde tranfeat, quód Civis Bambergenfis non fiat fub-

rü

ditus, quod tamen abíoluté ne

o

d-

o n

ri poteft, ut patebit infra, füfficit,

quód Confeffarius fit fubditus, refervatio enim, ut füpradictum

m

eft $. r, immediatiüs jurisdidionem Confeffarii, quàm ipfum poc-

ud

nitentem afficit. Nec habet, quód conqueratur Titius, cüm na-

|

et

turi zquum fíit, ut qui alibi vult fentire beneficium abfolutionis

Ie

Sacramentalis, fentiat in hoc facro tribunali & onus refervationis,

00

quod fatis alleviatur per hoc, quodíi incurriffet cafüm refervatum

la

Bambergz v. g. fi viveret innotorio concubinatu, qui W'irceburgi

reíervatus non eft, W/irceburgi ab hoc ipfo 4 quolibet Confefía-

s

rio abfolvi poffet, de quo uberiüs concl. fequente.

&

. Aliud tamen dicendum eft, fi & ipfe Confeffarius effet pe-

(pe

regrinus, ipfius tamen pocnitentis proprius v. g. Parochus ipfius Titii

üs

at

Bambergenfis, tunc enim non eflet jurisditio ab Epifcopo loci re-

ftrida, utpote qui in alienum parochum in hoc cafü non exerceret

d

jurisdi&tionem, quam totam refpe&u fui peenitentis Titii jam habet

ob

vifui officii. Hinc Titium 'à flupro violento hic

l,

Wirceburgi

abíolvere poffet Parochus Bambergz proprius,

f(']'

6. Obs.z. Peregrinus non incurrit cenfüram latam ab Epi-

n

Ícopo loci, in quo confitetur, quando peccavit extra ejus Dioeceíin,

0-

ergo neque incurrit refervationem.

E&. Nego Paritatem.

Ratio

«

eít, quia cenfüra per ftatutum lata immediaté afficit territorium ,

r

illique cohzret, atque idcirco neminem ligat extra territoriumpec-

14

cantem tefteLaymann, Refervatio veró nonafficit proprié territo-

rium nec in territorio exiftentes , fed immediaté afficit Confeffa-

(

rios, quibus adimitur vel limitatur jurisdictio, ne fcilicet abfol-

vant tali crimine oUftri&tos,

Ex his

m

tu

7- Colliges, àfortiori abíolvi non poffe peregrinum 4 cafu in

v

fuà Diccce(i refervato, fihic ipfe etism refervatus fit in Dioecefi

(

aliená, in quà confitetur: v. g. Bambergenfis, qui gravirer percuffit

]"

Pstrem füum, non poteft ab hoc pecca:o abfolvi hic W/irceburgi,

L

quia üt eff ezormis. offenfa pareutum rcfervata eft Bambergae, & üt

lj

iturex

violenta manuum injedio in p.rentes, Wrceburgi. Sequ

di&tis,

M

2

-a (22) Ghe-

tum, quod

,

di&is. Sedquid dicendumeft, fiperegrinus sfferat pecca

t

eftquidemrefervatum in fü& propriá Dicecefi, non veró eftrefervatum

in illà Dicecefi, ubi moratur & confitetur?inexemplo. Bamberga

u

In

refervatus eft concubinatus notorius, non veró Wirceburgi, quz-

u

riturjam, an ab hoc Civis Bambergenfis poffit hic Nirceburgi

W

abfolvi. Ad quam quzftionem

8. Dico 3. Peregrini, qui in cafüs fuse Dicecefis referv

atos in-

fibus re-

f

ciderunt, extra Dicece(in refervantis poffunt ab iisdem ca

n

fervatis abfolvi à quolibet Confeffario €

xtraneo five alcer

ius Dice-

dummodo non in fraudem

ceíis, ubi peccatum refervatum non elt,

h

refervationis & fua Dicecefi exiverint,

Ratio fxpé data eft, quia

refervatio immediaté afficit Confeffarium, utpote cujus facaltatem

3b

[v

& jurisdictionem reítringit, ergo cüm Confe

.

.

E]

ffarius extraneus Epi-

fit, etiam ejus j

urisdi&tio ab hoc Epi-

pr

fcopo refervanti fubditus non

he

fcopo reftringi, & limitari no

n poteít. Quod de Sacerdotibus

ft ex declaratione Clementis X. in

ho

regularibus omninó certum €

Poffe regularem

de

Bulla /zp

erpa magni Patrisf amilias , ubi ftatuit :

Confefforem i

n €a Dícecefi, in qua e(t approbatus , con

fluentes ex

u

in illa, ubi

Ms

aliena Diocecefi à peccatis in ipía refervatis, non autem

idem Confeffor eft approbatus,abfolvere.

Accedit ipía

praxis Con-

üxv

fententiam aliàs

q1

feffariorum feré omnium , qui juxta contrariam

*

llarum Dícece-

di

fcire deberent omnes cafus Epifcopales omni

um 1

homines pro a

bfolutione ad ipfos

v

fium , ex

uibus probabiliter

-

re

eflent venturi ,

fic Parochi Dicecefis W/t

rceburgenfis prafertim in

óffe omnes caíus refervatos Digc-

vl

extremitatibus expofiti deberent n

fit

cefis V/ormatien(is, Spirenfis, Ratisponen

fis, Auguftanz, Conftan-

Bambergenfis, quod

t

tienfis , Frifingen(is , Euftadien(is, Salisburgenfis,

D

eft contra praxin, & onus Confeffarii nimium aggravaret.

$

ha

9. Objicies.

Sicivis Bambergenfis à cafu infola Dicecefi Bamber-

00

genfi refervato pote

ft abfolvi W'irceburgi , ergó vel Parochus Nir-

Ht

ceburgenfis abfolvit ip

fam ex poteftate, & jurisdictione proprià vel

delegatà, neutrum poteft dici.,

ergo. Probatur minor: inprimis

Q

ius W'irceburgen(is abíolvat pceni-

Y

non poteft dici, quód Confeffar

Ya

tentem Bambergeníem.ex poteita

te & jurisdictione proprià & or-

ft; deinde non ex delegata,

ho

dinarid, ut patet, quia fübditus non €

tür

quam fcilicet haberet à proprio poenitentis Parocho

, quia Parochus

proprius

-$33 (2;) f&f

Qd

prop

rius ipfe non habet jurisdictionem in hzc peccata, confequen-

i

ter a

Iteri jurisdictionem in füuum fubditum delegare non poteft in

t

tali materia, in qua ipfe eandem non habet, cüm nemo plus juris

u

in alium transferre poffit, quàm ipfe habeat c. ze/zo 79. de R. J.

itgl

in 6. & delegatus non ex propria fed ex jurisdi&ione delegantis

judicet arg. c. /7ze 11. de officio i poteftate judieis delegati, evgo

lfl«

nec vi jurisdictionis à proprio Parocho delegate hujusmodi pere-

It«

grinum À cafibus in peregrini Dicecefi refervatis Parochus extra-

ld

neus in fua Parochia poteít abfolvere. . r. Argumentum hoc ni-

lem

mium probat: probat enim, ut patebit confideranti, quód nequi.

[l

dem Parochus in Dioecefi W/irceburgenfi , qui habet facultatem

am

abfolvendi À refervatis ab his alienum Parochianum ejusdem Dioe-

J pl.

cefis poffit abfolveres codem enim modo argumentum formatum

n

rocedit, E. 2. Fateor id habere difficultatem, quo jure ab extra-

bus

neo talis peregrinus abíolvatur: non enim ordinario, quiafübditus

In

non eít, neque etiam delegato, quia à proprio Parocho jurisdictio

g

delegari non potuit, ut fatis probat argumentum. Sed Dico hanc

ex

jurisdi&ionem, ex quà Confeffarius peregrinum Parochianum ad fe

vbi

venientem cum licentià proprii Parochi tacità, faltem de confüetu.

0f«

dine datà, abfolvit, non efle de/egaza Íed prorogazam & confe-

l

P

quenter qz4fi ordimariam. Mocipfo autem, quód Parochus füb-

ditum alterius Dioecefis abfolvat exjurisdictione prorogati, abíol.

4

vit ex jurisdi&ione proprià, quam utpoteab extraneo Epifcopo ir-

fos

reítri&am habet in peccata fibi in fuà Dicecefi non refervata; Unde

j if

q

vi hujus À peccatis fibi non, quamvis alibi refervatis poteft füppo-

fità prorogatione quemcunque abfolvere, Ubi notanda eft diffe-

(

10

rentia inter jurisdictionem delegatam & prorogatam , quód dele.

gatam habens przcifé ex jure delegantis judicet, prorogatam autem

habens judicet ex propriá, quia in prorogatione non confertur ip(i

u

nova jurisdictio ab alio, fed tantàm alienus fuübditus fefe ipfius ju.

Jite

«d

risdictioni jam antecedenter habitz fubjicit L. r, & 2. ff, de judiciis,

.

H

uamvis autem 1

n caufis Spiritualibus & circa forum internum pro.

m

tfi«

rogatio jurisdictionis fin& confenfu proprii Ordinarii vel Parochi in-

valida (it, quia ibi de bono animz agitur & proprius paftor cog-

of

nofcere debet vultum pecoris fui, qui pro eo eft rationem reddi.

AKT]

amen

turus, Barbofain Cap.//gzficafli 18. de foro compet, num, g, Att

hus

*

guod

u$

-$93 (24) 8027

uód fuis cafibus maximé juftà de caufá hxc prorogatio reCtéfiat, fa- 1

qua

r

tis exploratum eít, & univerfali confuetudinejam introdu&um cenfe-

tur, ut Parochiani tam alienam Parochiam quàm Dicecefin poflint

ced

ingredi & .conftitutorum ibi Paroch?rum jurisdi&ionem fuper f&

füp

prorogare.

ve

ILA

ddidi in conclufione : dwzwpodo mon in fraudem vefer-

vAtiomis exiveriut,nam fi in fraudem refervationis exiverint, ab-

n

folvere ejusmodi poenitentes non poffunt Confeffarii etiam regula-

Tit

Cot

res,uti patet ex declaratione Clementis X. qui in Bulla fuprà ci-

tata exprefsé dicit : z/// Confeffarius eosdem penitentes uvverit im

fer

Cl

vaudem d alienam Dieceffm pro abfolutione obtinenda migráffe :

quod fieret, (i habens refervata in füa Dioscefiabsque causà, datà

j

operá, & ftudiosé pergeret in aliam, ín qua non funt refervata, ut

ibi abfolvatur & proprium füperiorem evitet, quia hoc fieret in

te

fraudem refervationis, & refervatio non haberet effe&tum, nec effet

reí

id juxta intentionem Epifcoporum & confuüetudinem Eccle(iz, per

li

quam prorogatur jurisdidio ad abfolvendum peregrinantes , qui

Tar

boná fide & non in fraudem refervationis ad aliquem locum per-

Ti

veniunt. Accedit,quód fraus & dolus nemini debeat patrocinari:

Íx

Sequitur nunc quxítio quotidiana, an ignorantes peccato fuo an-

nexam effe refervationem eam incurrant;

Ad quod quzfitam

12. Dico 4, Ignorantes peccato fuo annexam efle refervatio-

"

nem non incurrunt illam, fi refervatio fit meré poenalis, de qua

It

di&tum eít $. t. concl. 2. Ita Sanchez L. 9, de Matrimonio D. 52.

Caftropalao , Stotz trib. pcenit. p. 2, q. 2. n. f9. La Croix n. 1607.

1gi

Hertzig Man. Confefs, n. 154. Wieftner , Schmaltzgrueber , quod

le

probabile vocant Lugo, Diana, & Gobat.

(0

Ratio eft 1. quia refervatio pcenalis fequitur naturam legis

poenalis , à qua taxata poena non incurritur ab invincibiliter eam

lt

Mi

ignorante ex cap. 2. de Conftit. in 6, ubi dicitur : Sewzeztzis per

atuta quorumcumque Ordinariorum prolatis ligari umolumus. iguo«

M

v.A

rantes , dum tamen eorum iquorantia cra[fa. non fuerit » aut. fi-

ima: hoc e(t, graviter peccaminofa : cujus capituli difpofitionem

f

ob paritatem rationis DD communiter tefte P. Pichler Tit. 59.n, ro.

extendunt etiam ad ignorantiam juris communis. Ratio.2. talis

K

posna videtur imponi contemptoribus Legis aut contumacibus,

a

E

qua €s

-3 (25) Bib-

t«

quales non funt ignorantes legem vel poenamannexam, e&'go etianma

"m

refervationem poenalem nonincurrunr. Nota: Hzc fententia pro-

lint

cedit ex fuppofitione, quód detur refervatio puré poenalis,de quá

: [à

füpra $. 1. Ex didtis

3. Inferes, probabiliffimum effe, quód cafüs Summo Pontifici

Jtl«

refervati, utpote habentes femper annexam poenam cenfurz, non

2b

incurrantur ab ignorantibus, quia ad cenfuram incurrendam requi-

la«

ritur contumacia: atqui ignorans invincibiliter legem nequit dici

| Cl«

contumáx, ergo non incurrit cenfuram , & confíequenter nec re-

H

fervationem, quippe quz non fertur à Papa, nifi propter annexam

Jf

cenfuram, utobfervant Navarrus, Laymann, Reiffenftuel Tr. 14.

lat

d.9. n. $. & dicetur uberiàs infra in parte 2. $. 1.

j

14. Dico;. Si refervatio fit tantüm medicinalis, vel potiüs

Un

medicinalis, quàm poenalis ; tuncincurritur refervatio ab ignorante

fet

refervationem: hanc fententiam abfoluté tenendam ait La Croix

pet

num.1608. Ratio eft, quia refervatio non poenalis importat me-

qui

ram , & abfolutam ablationem jurisdictionis propter bonum. com-

Xfe

mune, fine quà Paenitentis abfolutio nulla eft, five dein fcienter,

an

five ignoranter deliquerit, & quamvis etiam in refzrvatione poe-

Al

nili jurisdi&tio Confcffario inferiori denegetur ve! tollatur, id

tamen DD. fieriajunt non omninó abfoluté, fed fuüb hác conditione,

10«

nift delinqueus legem, eáque. proditam re[fervationem imvincibili-

qua

fer z'gizorftfuerit.

n

1;. Inferes, Cafus refervatos Epifcopales def:&bó incurri ab

0f

ignorantibus, càüm refervationrs Epifcopsles fint potiüs medicina-

)d

les, & non tam ad. vindi&am commifforum,

uàm ad cautelam

committendorum peccatorum latz fint, ut dictum eft fupra.

s

16. Sed quid fi poenitens habens cafüm refervatum Epifcopa-

am

lem boná fide accefferit Confeffarium, qui sliàs facultatem abíol-

putans füum »eccacum non eíTe refer-

vendi non habet À refervatis ,

Ut

P!f

vatum, vel faltem Confeffarium habere poteftatem a* folvendi àrefer-

710

vatis, quid faciendum, an non faltem primá vice ab hoc Con-

,j;[u

v

feffario poterit abfolvi?

I

&. P. Gobat Tr. 7. cap. 8. num.360. & eum fecutus P. Spe-

2ll$

rer, füpra citatus num 735. probabile cenfent, poffe talem igno-

rantem à Confeffario abfolvi pro primà vice, cum admonitione

"m

ales

ramen

- (26) GEP

ï'

tamen & refervationis inculcatione , tum quia multi DD. Navat-

rüs, Graffis, Jofeph à S Januario apud Dianam, Quintanadven-

nas, id probabile cenfent, tum etiam quia pié przfumere licet, Ec-

clefiam velut giam matrem non voluifle cum tanto rigore con-

ftringere fideles; ne bonà fide procedentes, & confeffi teneantur

M

idem peccatum bis confiteri.

Ipfe tamen Gobat num. r61. inhác

N

fententià practicandá magná opus effedifcretione judicat, necfide-

$

lem fuo fuperiori Confeffarium Regularem pronuntiat, qui hoc

Ü

ra&icaret, nec ex opinioneQuintanadvennz expreffédiceret: 7e

uidem Aabfülumm hác vice, feito autem te. impoflerum . monm poffe

abfokvi 4 me frue expre[fa f acultate [uperioris. — Ecfanénon modica

difficultas eft , quare enim primá tantüm vice, ut opinantur citati

D

1!

DD. & non fecundá, tertià, quartà vice, poffit hu

)

usmodi pocni-

t

tens abfolvi, fi relinquatur in fuà bonà fide, & inculpabili igno-

rantià? Ergo tutius fàné eft, fi nulla abfolutionis dandealia caufa

Ti

fübfit prxter folam bonam fidem, fi fine abfolutione ad fuperiorem

il

vel Confeflarium in refervata poteüacem habentem dimittatur.

Ü

(

$. V.

ï;

Quis po[fit abfoloere a cafibus vefercvatar ?

fü

SUMMARIUM,.

[

a. Pote[flas ordinaria aäjä&wzdi competit ipff veferuamti, bujus fn-

erieri,c [ucceffor;.

[

b omnilus omnin caftbus re-

z. Summus Pontifex potef! abfolvere 4

I

eruAtda.

3. Poteflas delegatA abfolvendi variis competit.

4. Poteflas Epifcoporum eirca cafus refeéruatos ex Tridentino,:

5 Quid poffiat Epiftopl cirea crimen berefis.

;;

6, Refertur facultas Revereudiffimi, ci Celffimi Ordiuarii Wirce-

í

y

burgen,

?s circa cafis Papales [Decinliter delegata A Sede .4po-

)

olica.

l

7 vFZtmftM faperiorum regularium cirea. enftn Epiftopales.

D

1. Dico

-48 (27) 852

.Il

Va

VC

Ico 1. Poteftas ordinaria per fe, ac dire&é abfolvex/xdi

à refervatis competit 1. ipfi refervanti.2.. hujus in

E

officio fücceffori & 3. utriusque in jurisdictione fpiri-

0f

Ita unanimiter DD. Ratio eft: quia

dU

tuali fupericri.

cui competi

t Poteftas ligandi, huic etiam competit poteftas fol-

hàc

jde-

vendi, pérque eàsdem caufas res diffolvitur, perquas naftitur, tefte

S. Chryfoftomo in cap. o res, de R. J5 atqui refervatio naf-

hoc

citur À voluntate legitimi fuperioris, qualis füpponitur effe refer-

-

T

urisdictione fu

:

van$, hujus fuücceffor, & utriusque in j

perior,. ergo

ij

per eandem voluntatem poteft denuó toli. IInde

jea

2. Inferes fümmum Pontificem poffe abfolvere ab omnibus ca-

ad

Ani-

fibus Papalibus & Epifcopalibus, Epi['copum á refervatis à fe. & füuis

antecefforibus.

q0-

uf

;. Dixi: poteffas abfolvendi ordimavia his competit , quia plu-

ribus inferioribus Confeffariis competit Ze/eza£z, omnibus fcilicec

?i

illis, quibus hxc delegatur ab aliquo habente poteftatem abfolven-

di ordinariam , ut füunt Parochi, vel alii Confeffarii tàm Sgcula-

res, quàm Regulares, quibus fübinde Epiftopi hàc in parte fa-

cultatem fpecialiter delegant, ut patet ex praxi omnium Dicece-

fium, in quo pun&to nulla difficultas. — Major ea eft, quid Epifcopi

tanquam inferiores poflint in refervatione Papali? De quo

4. Dico2. Jure Tridentini Seff, 24. de reform. c.6. concef-

fum eft Epifcopis, ut poflint z quibswscunque cafibus occultis etiam

Jédi .4p

offolica refervatis delinqueutes quoscunque , fibi. fubditos in

[j-

Diece,

of fiá per [ipfüs vel pér vicarium ad id. [jecialiter. deputan .

dum im foro con[itentia gratis abfolvere, impofrttà peuitentid falau-

lt«

£ari. 'TYext. cit.

. Dico3. Quod attinet peccatum hzrefis, non poffunt Epif-

copi, multó miniis alii inferiores abíolvere ab excommunicatione

propter hzrefin contractà extra articulum feupericulum mortis ac

feclufo privilegio foeciali : (quidquid olirn nonnulli DD. ob textum

[

Conc. Trid. loc. cit. in contrarium fenferint) Defümitur hoc ex

verbis Bulle Coenz Domini, in quàinteralia fic dicitur :

Ceterum

t«

4 pradidiis fententiis uullus per alium, quam per. Romauum Pon-

vflitutus, nec etiam tunc ,

rifcem ) "t

n martif Articulo co

13

de

C0

- 433 (28) Bbf-

de fand: Ecclefía mandatis, & [mtisfaciendo cautione

af it4 ab-

7

ridentini;

1

fólvi po[fit : Pér que verba fufficienter derogatur juri

nam pro derogatione Decretorum Sacri Concilii Trid. fufficit clau-

fula generalis: zoz obffamtibus Conflitutionibus Apeffolicis vel alia

hujusmodi: neque opus eft fpeciali ejus mentione ut P. Reiffen-

ftuel Tom. 1. Jur. Can. L. 1. Decret. Tit.2. num. $29. & Se

. CX

Jg

Barbofà & aliisfufiüs probat, Confirmathocdi&tum Clementis VIII.

nam cüm S. Francifcus Salefius pro Coadjutorià Epifcopi Geneven-

fis Romz à citato Pontificefuiflet examinatus, & inter alia interro-

gatus: Pofsíztze Fpifcopi Ab berefr abfolvere , refpondiffet: poffent

ex Concilio Tridentimo: Pontifex fübjecit: non effe hanc füam men-

tem, antiquatum enim recens illum articulum: |Qzazdequidem

(repofüit fàn&us hic Ecclefie filius obedientiffimus) zoz eff zzens

vefira famititatis, 4 meá diftedo, prorfis . Pontifiia. acquiefzo ,

prout refert Francifcus . Creuzius in verfione vitz hujus S.

Antiftitis part. 3. cap. 7. & ex eo P. Marin. Similem declarationem

Sanchetz Lib. 2. Decal. cap. 11. num. 26.referc de Pio. V. & Grego-

rio XIII.

poub u O Ed EE CUETA DD UE C IMRLIE LR DIRSILTUTMD TERRE

6. Dico4. Quidquid fit de jure communi, Reverendiffimi,

& Celfiffimi Epifcopi Principes Germaniz Tefte Gobat inter plu-

res facultates fpeciales à Sede. Apoftolicá obtinere folent licentiam

abfolvendi ab harefi cum poteftate etiam aliis communicandi: Am-

pliffimam fané in füis ultimis à Congregatione Generali S. Roma-

n & Univerfalis inquifitionis conceffis privilegiis circa cafüs Pa-

pales refervatos facultatem habet Reverendiffimus & Celfiffimus

W/irceburgeníi, quz ita habet num. 10. — 4bfo/vendi ab hareff c&

