KaI600-1856_12

-

-

——

—

——

af

"

*

*

-

h

"

--

»

ex

P«

p

-

—

L:

"

a

[4

Va

"as

-

W&

,

P d

—

g

—

— 9À

^

"

m

^w i

-

—

-

"

-—.

tv

P

»

Fa

p

A

d

[

. !

E

-

]

-

*

^

P

£*

$^

".

t-

Á

^

by

Z5

&

E

^F

H»

-

,*

-

M

;

H

"-

E

M r

4

^.

j

«

"

f

»

egmg

n

T

»

^

Ll

[ 4

-

Tb

/

—

:

—

v

—

?

t

CT

d

L^

n

L-P

*

.Uwr

-

UE AL i

[ ^

-

w

».

iocoTE

Y

n

d

6

e

E

",

Á

D

lü

*

p

"

Ab

^

"

d

N

g

»

*

E

"

:

E.

"

E

Éw

Tv

l

X

P

?

At

p

2

E.

E

""

"

o

zY

——

R

77

*

N

AE

X

W

5

d

* d

x

s AT

d

*

».

n E

j*

TEM.

CASIBUS RESERVATIS

TRACTATUS

CANONICO-THEOLOGICUS

II E Af

Ap MajonreM DEI GrontAM,

DEIPARJE VIRGINIS MARLE, ET $. JOSEPHI

HONOREM,

SUB PATROCINIO

S CAROLI BORROMZEI

S. JOANNIS NEPOMUCENI

SUBJUNCTIS

EX UNIVERSA THEOLOGIA

COROLLARIIS,

AULA MAJORE ACADE MICA ALMJE üNIVERSITATIS

W'IRCEBURGENSIS

. PRO CONSEQUENDA SUPREMA THEOLOGIfE LAUREA

Publice 'vmtzlatzom expmet

0 ANNES LEONARDUS FERDINANDUS

XAVERIUS SCHRODT , Wirceburgenfis,

SS. Theologix Baccalaureus ,

Biblicus , & Formatus ,

Juris utriusque & Hiftoriarum Auditor , Reverendifimi & Celíiflimi

Prmc1pls Wirceburgenfis. in Seminario ad $. Kilianum

Aiumnus,

Die 23. iDecembris Horis Ante C pofl Meridiem confuetis Amzo 1732.

iä

VVirceburgi , 'Typis Marci Antonii Engmann, LIaiverfitatis

Typographi,

^

E — u — 0 NU

REV EREN DISSIMO

CE LSISSIMO

S.R.I. PRINCIPI Ac DOMINO

D.FE

IDERICO

CAROLO,

.D.G. EPISCOPO

BAMBERGENSI,

ET WIRCEBURGENSI,

FRANCLE ORIENTALIS DUCI,

Sacre Cxfareg , Regieque Catholice Majcf'catls

CONSILIARIO ACTUALE

INTIMO ac CONFERENTIALI,

SRI

DOMINO DOMINO ME.O

CLEMENTISSIMO.

REVERENDISSIME

CELSISQIME

r

$. R l PRINCEPS.

DO

MINE DOMI

Ej

;

CLEMENTISSIME.-

E

?*)9

//

U[]"emnt Apäa[zogmm ia-

WA

"A

$;

E

"x tuta Canonum , . Clemente

/—:&

tefle , quorumcunque . fra-

éiuum Primitias ad Domum Epifcopi

mittendas effe :

A solum REF E-

RENDISSIMAZE CELATTU-

DINL

$

DI NI v TUJE ego Temæs bq/ää

paagellas ita annuente Principali tuá

Clementià demiffimmé depono : Ex-

h

acti bactlenus Cursüs med T beolosici

be Primitie [ant Tib REF E.

RENDISSIMO €& CELJKLS

SIMO ORDINARIO MEO

antiquorum jure Canonum pro Ca-

none pendendae, imo vero vel ip[o u-

re foli totus earum fructus tuus eft,

utpote in tuo fundo natus , ciun in

bujate Principali veré munificentid

à te nunc ampliato ad .. Kilianum

deminario,cujus unicum Celffhmum

Caput es,C9 Clementilfimus Prote-

äor affectu plusquam paterno

e[fE

dig-

diguaris ,. d me minimo ejusdem

alumnocollectusfuerit : Tua efl exilis

bec elucubratio ,mam Jummi, quo in

terris emines , Sacerdotii tui praro-

gativam exbibet , quà velut fupre-

mus Miniftrandorum Sacramento-

rum /ntifles Diecefeos moftrae pró

Jacro tribunali fmgulari tuo. judicio

cau[ds criminum graviores tibi uni

babes vefervatas- tuum denique boc

opufculum eft monmifi in obfequium

dapientifTmni illius oraculi busnillime

á me oblatum, quo in Clementi[fr-

mis pro f acultate beologicá editis de-

cretis ab ejusdem Candidatis non con-

tractam in breve compendiu

mtotius

Jacree

|-— facree feientie Epitomen , [ed. diljer-

tationem preprimis fimgularemevul-

garii Jaluberrimé jufffti.

Dignare itaque Clementilimo ob-

£utu bunc primum laboris mei par-

tum- Temeritatis ne accufés, quàd

ipa fervitutis ratio, [upreme tuce

Fpilcopalis jurisdicHonis eminentia,

debita [apientiffimis tuis juffis obedi-

entia exigit, vendicat, pr«cipit.

Patere Clementi[[umà , ut im perpe-

tuum devotif[nmne [abjectionis monu-

mentum te procidue venerentur be

pagine , C cujus avum maternum

cum reliquis mibi [anguine ju

£uis

ttis in [érvitüis fovifli gratiofiffnné ,

üsdem transfuft inde in me ingentis

|

debíti memorem fac immori

REVERENDISSIM E

CELSITUDINIS TUJE

AE a aT s OP

Clientum C Servorum gufimum

JoaNwm« LrowARpuM FeRDiNANDUM XAVERIUM

ScumopT, Principalis Seminarii ad $. Ki»

lianum Alumnum Clericum.

|

-9 (1) 85f

um

VA

i N N

.

u

Z p

aE

o

ÀN

4

7A 7

N

/,'

E

Y

/,

|

e

N

*&

A

(

N

ZÁCRS

NSAS

N

N

R

SSMEUN

M

J

N

h

,

)

z

g

T

D

Z

(

m--

t

A

N

zi

SEANS

i

SST

as

M

A

v.*

S PRI

RESERVATIONE CASUUM

IN GENERE..-

;

l4

(

Iffo hereticorum noftritemporis errore, qui cum

!

l

í

)

Wicleffo, Lutharo, CAlvizo pro foro confcientiz

:.ä

EM

X

interno nullam peccata refervandi in Ecclefià po-

p

z

;

teftatem agnofcunt contra expreffum illud oaz-

nis 20.7.23.€ MAtth. 18.'v. 1$.. cüm antiquif-

| fimus fit ufüs refervationis, ut oftendunt ZZz/-

deus tomo fecundo de Sacramentis cap. 149. So£z$

Indubitatum hactenus fuit in Ecclefiá

in. Dift. rg. q. 2 att. y.

fan&tà Dei, commiffas San&o Petro fümmo Chrifti in terris Vicario

claves (ugremam in Ecclefià ligandi atque folvendi poteftatem femper

exercui

ee

9

imó veró üt Trid. loquitur JSeff. 14. de penit. cap. 7.

maguopere ad Chrifliani populi diféiplinam pertinere [Antfiffimis Pa-

tribus noflris vifum efl, ut atrociora quadam ei» graviora crimina

207 Aquibusvis , Jed Afummis dumtaxat fAcerdotibus abfolveren

£Aur $

undemeritó Pontifices Maximi pro füpremá poteftate fibi in Ecclefia

univerfali tradità & Apoftolorum Succeffores Epifcopi pro comriffis

fibi Dicecefibus caufas aliquas criminum graviores füo confüeverunt

peculiarijudiciorefervare; qux refervandi poteftas in verbisChrifti ad

Petrum fundata áSacrofan&tis Ecclefiz Conciliis fepiüs afferta, con-

tinud Ecclefiz confüetudine ac praxiroborata fuit usque adeb, utde

hác refervandi poteftate nullus ambigendi locus fuerit relictus.

litatibus examinandis fit

Quarepro cateris refervationisin genere qua

L

*

A

-333 (2) &&f

$. I

l

QuideS quatuplex fit Refervatio ?.

SUMMARIUM.

j'

Refertur diflincfio inter Reférvationem eb totalem jurisditfionis

nmeg at ionem.

N

Definitur refervAtio.

.

Refervatio Aliaefl penalis, aliamedicinalu

Alia ftt diredfà, AMia indiretfé.

.

Bisb». d m - -

*

Aliaeft Papalis, alia Epiftopalis cbc.

—

*

Definitur cafus refervatus.

m—

D

Afferuntur caufa, ob quas peccata refervantur im Ecclefíá.

*

Reférvatio afficit primarió Confeffarium.

&O 99 3 € & s

*

On omnimodam inter refervationem , & totalem .ju«

risdi&tionis negationemin facerdotibus inferioribus pà-

a —R ^ i. " dem

ritatem intercedere, velexeo íatisliquet, quód facer-

dos fimplex plané nullam in peccata mortalia extra arti-

culum mortis abfolvenda jurisdi&ionem habeat; quin hzc facul-

tatis abfolvendi negatio fit proprié dicta refervatio, hec enim ficut

|

inatrociora quxdam peccata jurisdictionem tollit, ita eam in cae-

tera peccata conceffam füpponit: pro cujus naturà hic explicandá,

2. Dico 1.

Reíervatio nihil aliud eft, quàm reftrictio ju-

|

Dicitur. r.

risdi&tionis neceffariz adabfolvendum À certis peccatis.

veftrictio jurisdit!ionis: quia quamvis vi poteftatis ordinis & col-

late infüper ordinarie jurisdictionis Sacerdos regulariter abfolvere

validé- poffet ab omnibus peccatis, per refervationem tamen àLe-

zitimo füperiore fa&tam refpe&tivé ad certa peccata hzcjurisdidtio

alihs univeríaliter collata usque adeó limitatur, ut nullitatem

aCtüs íecundi inducat.

Dicitur. a. zeceffaria ad. abfolvendum ,

ä

fermo enim hic.przcipué eft de abfolutione à Miniftiris Ecclefiz

dandà, quáquz funt ligata & folata interris, etiam;n caelis fo!uta,

& ligata habentur, non veró de difpenfatione contra&tarum irre-

gularitatum v.g. Dicitur.3. 4 cez£is peccatis: non enim omnia

omninó

-—3 (3) 858-

omninó peccata refervationi obnoxia funt, üt latiüs infrh patebit

in $. 34

. Dico. 2. Refervatio quoad finem refervandi fpeGtata eft

duplex, Poenalis &-Medicinalis. Gobat, LaCroix. L. 6. pag. 2. de

Minift. Poenit. num. 16or. Poenalis eft, quz fit in odium & poe-

nam alicujus peccati.

Medicinalis, quae fit propter bonum fide-

lium. vel ob redam gubernationem alicujus communitatis. Putat

]

Gobat tra&t. 7. num. 260. tüm refervation em effe poenalem, fi habeat

cenfüram annexam, medicinalem, i non habeat annexam cenfuram.

Caftropalao T. 2. difp. r. pag. 17. num. 8. illam poenalem vocat, per

quam deli&um ipfum fpecialiter prohibetur vel punitur, medici-

nalem, per quam dclictum nonfpecialiter prohibetur vel punitur,

fed tantüm fimpliciter refervatur.

Hoc certum videtur, aitLia Croix

num. 1602, de Miniítr. Pcenit. fi refervatio füpponat delictum &

addatur ex füppofitioneillius commiffi, tum effepoenalem ; Econtra

tum effe medicinalem , fi non fupponat deli&tum, fed ponatur velut

medicina prefervaiiva , ne delictum fiat vel repetatur, & ideó

videtur, dicendum , quód refervationes omnes, quz defa&tó dan-

s

tur, fint fimul medicinales.

4. Dico.3. Refervatio quoad modum refervandi fpectata alia

fit dire&e, alia fit indire&té,

DireGé fit, cüm füperior cafüum

n

refervans jurisdictionem 'Confeffarii, quam reftringit , habet fibà

fubje&tam , aut fübordinatam, uti Celfiffimus & Reverendiffimus

Ordinarius W/irceburgenfis refpe&u Parochorum & Curatorum in

fuà Dioecefi, quam ideó dire&é auferre, fufpendere poteft & re-

ftringere.

Indirecté fit, cüm füperior refervans jurisdi&tionem Con-

feffarii non habet fibi fabordinatam, eó quód hicnon fit fübditus ejus

füperioris, füum tamen fübditum eidem fübjicit quoad aliqua tan-

tüm peccata & non quoad omnia; in hoc enim caíü fübditus füpe-

rioris refervantis non fübjicitur ifti Confeffario quoad illa peccata,

:

quz fibi refervat ifte Epifcopus, adeóquehic Confeffarius non poteft

abiis abfolvere, cüm careat jurisdictione in poenitentem reípectu

iftorum peccatorum La Croix loc. cit.

L

7- Dico.4. Refervatio quoad caufam efhici

enfem *lia eft Pa-

palis, alia Epifcopalis, alia Regularis prout fcilicet varii fuperiores

facultate refervandi gaudent, de quorum poteffate $, 2. Ulteriüs

À 2

iterüm

[ d

-d3 (4) B88$-

t

iterüm alia refervatio eft in jure v. g. percuffio.Clerici, de quibus

in parte fecundá fufiàs agetur. — Alia refervatio eft ab Zomize facta,

cüm fcilicet fuperior pro fuo libitu per fpeciale ftatutumrefervat fibi

J

Pw

quzdam

peccata fübditorum, quorum exeml?la exhibebit Pars

'Tertia.

6. Colliges ex his, Cafüm refervatum definiri

offe, quód fit

eccatum , nd cujus abfolutionem inferioribus fAcer

À

otibus reftritfa

efl Tarisdiifio. P. Reiffenftuel Tra&. 9. dift.9. q. 1. num. 2. cum

Communi.. Econtracafüsnonrefervatuseít, adcujusabfolutionem

etiam inferiorjurisdidtionemhabet. Chapeavillede Lïzfibus refervatis

eap. I. q. 2.

7. Qusres. 1. Quz fint caufz, cur peccata referventur in EcclefiA?

&.funt variz: Prima effe poteft, ut inter'Miniítros Ecclefie con-

ferveturlegitimus ordo, & hierarchia, quz, fi ftatim omnimoda

jurisditio inferioribus quibuslibet Ecclefix miniftris indifferenter

concederetur, ex hac parte periret, quam tantoperé tamen com-

mendatApoftolus 1. ad Corinth.12. Er quosdam quidem pofuit Deus in

H

Ecclefrá primum . Apoflolos , Secundoó Prophetas &c. & c.14. ommia

autem bonefle. ei fecundüm ordimem fiaut im vobis.

2. ad rectam

populi Chriftiani gubernationem fpectare videtur, ut non quz vis

peccata abfolvantur à quovis Confeffario, cüm in tanto neceflario

Sacerdotum numero non omnes forté habeant peritiam füfficientem

ad cujusvis peccatoris dire&tionem & emendationem. 3. fi poeni-

tentes ab inferioribus facerdotibus non abfolvantur, fed ad fuperiores

remittantur, illa difficultas in adeundo füperiore pro abfolutione,

oportuniffimum froenum ad cóercendos fideles à culpis gravioribus.

Confirmantur bhzc ex cap, 7rrefragabili. 1. Extravag. deoffic. Ordin.

& cap. Zzfer cetera Extravag. eod. & Proverbiorum. cap. 27, ubi ad

Prelatum dicitur: Diigemter agnofce vultum pecoris tui, £ubsque

greges [4

onfidera.

8.

Quares. 2. Anrefervatio primarió officiat Confeffarium, an

veró refpiciat immediaté ipfum poenitentem ? x fi textus Concilii

"[rid. Seff. 14. c. 7. & fübfecutz SS. Pontificum declarationes infpici-

antur, fequiturperfpicue per actum refervationis principaliter &

dire&é tantüm affici perfonam Confeffarii, ar&tatà velreftrictà ejus-

dem jurisdidtione; Patet id ampliüs ex datà n. 6. cafüum referva-

torum

-dMS (i) Bhe

$

torum definitione, qui dieuntur effeii, in quos inferioribus Sacerdoti-

à,

bus jurisdictio non eft conceífa: ergó afficit vel reftringit ipfam

jl

jurisdi&tionem.

Negandum tamen non eft refervationem etiam

$

pertingere indiredé ad poenitentes, qui refervatione f2&à in eà

Dioecefi poftmodum non inveniunt Sacerdotem inferiorem, à quo

f

poffint abfolvi, quod tamen cedít in proprium anima bonum, ut

/]

atrocitate fcelerum cognità ab ipfis perpetrandis vel repetendis

magis deterreantur.

H

$. II.

R

Quinam po[frt refärwtre ]76604(4?

i

?i

SUMMARIUM.

z. Pralati Eccleffa poffant peccata . refervare,

. Summus Pontifex veféruat pro tota Ecclefra:

3« hrchi-Epiftopi , &j* Epiftopi pro fuis Diecefibus.

ls

4« 4 Cafibus Epiftopo refervuatis mon abfolvunt Regulares,

$. De Parochis dubitatur, am peccata refervare po[fint.

u

6. Occurritur objettioni, & explicatur jurisdufio Sacellamorum im

. Dieceft W'irceburgenft.

7.JDe *

d

2]

/Tore juris Pnrocþi im umo vel -altero cafu po[faut peccata

refervare.

$. Pralati Regulares ordinarie mon nifi undecim Cafus. fibi. po[fuut

vefervare.

*

9. .Qui Cafus. emumerantur,

j

10. Examinatur, quo jure competat Pralatis Ecclefia bae poteff as

refervandi peecata.

1. tatüitur jurisdihionem Epiftoporum . fecundum fe efe juri

fl

divinz.

ii

12. Reffeitive verà ad certas per[onas c Diecefes effe juris bumani,

j«

13. SFaudum eft pro valore refervationis , etiamfé Cafus plurimi

refervarentur.

14. DAatur monitum ex P. Laymaum.,

le

Cum

Á 3

-$433 (6) QB-

Ye

Um potiffimüm facultas refervandi peccata fit penes

Pralatos Ecclefiz , eorümq; jurisdidionem, quà gau-

fü

dent, velut effe&us ordinarius fequatur , fingulorum

fi

di(tinda authoritas diveríam in peccatorum referva-

tione fibi potefítatem vendicat.

Sunt autem ii, qui

e

veniunt nomine Przlatorum Ecclefie, Imó S.Pontifex tanquam

fupremum.Caput omnium , deinde Patriarche , Archi-Epi(copi , Epi-

fcopi, Abbates & Superiores Regulares, de quibus per ordinem

2. Dico 1. Summus Pontifex poteft fibi refervare peccata in

H

univería Ecclefia, & erga omnes Chri(ti fideles. Eft communis &

d

certa. Ratio. Summus Pontifex eít ordinarius Epifcopus totius

i

Orbis Chriftiani, & Ordinarius Ordinariorum, à quo omnis juris-

K

di&io in peccata dependet: ergó etiam eam pro libitu poteft re-

N

ftringere. Et patet ex verbis Chrifti ad Petrum Joan. 21. Pa/ce

(UEs THe4$ , qu& verba juxta interpretationem communem & Ca-

al

tholicam de fümmo Pontifice legitimo Petri Succeffore & in terris

*

p

Chrifti Vicario femper intelle&ta fuerunt.

3. Dico2. Poffunt Archiepifcopi, & Epifcopi in füà Dicecefi

fibi certapeccatarefervare. Eft Communis, & habeturin Conc, Trid,

Y

Seff. 14. cap. 7. atque fundatur in verbis facre fcripturz AGt. 20.

"Attendite vobis & umiver[o gregi, im quovos Spiritus S. pofuit Epif-

|

copos-regere Ecclefiam Dei; pertinet autem quàm maximé ad re-

gimen fidelium folvere eorum peccata & ligare per refervationem:

f

4. Qu refervatio Epifcoporum usque adeo ftringit, ut & ipfi

Regulares, quantiscunque aliàs polleant privilegiis pro foro con-

ü

ífcientiz , tamen juxta decretum Clementis. VIII. Romz. 9. Januarii

l

16or. emanatum de facto fine Licentià à cafibus ab Epifcopis re-

f

fervatis abfolvere non poffint, quodcertum : eft ex damnatà 24.

Y

Septembris. 1665, Ab Alexandro. VII. ordine Duodecimá , quz fic

habet: zezdicantes poffumt Abfolvere & Cafibus Epifcopis refer-

vatis mom obtemtá ad id Epiftoporum f acu&ate.

$. DeParochisqueítio moveripoffet, an & ipfi pro fuà Paro-

ä

chiá fibi ca(üs refervare poffint? Conceditur hoc ipfis à Suarez &

!

Bonacinná contra alios apud Gobat Tra&. 7. cafü 8. num. 362,. At

[

ab aliis negatur hzc facultas parochis , ex hàc ratione, quód cüm

?

ipfi nt immediati Paftores fuórum Parochianorum , utique non

l

xfefermbunt peccata fibi ipfis,

6. Dices,

e

- 7) EEB-

]

6. Dices: PoffuntjurisdiGionem hanc adimere velreftringere

fuis Sacellanis: ergó nullum inconveniens fequeretur. .. Quidquid

fit de aliis Dicecefibus, fi loquamur de jurisdictione Sacellanorum

l

Dicecefis N/irceburgenfis id fieri non poteft, cüm Sacellani, idem

eft de cooperatoribus ab Epifcopo datis fuam jurisdictionem nullo

"

modo habeant à Parochis; fed ab ipfo ordinarioillos conftituente:

Unde negatur argumenti füppofitum, pro quo notandum,

uód

jurisdi&io Sacellanorum non fit delegata, nec tamen fit ordinaria

competens ex beneficio Parochiali, quo üt Sacellani non gau-

dent, fed eft jurisdidtio szazdaza i univerfftatem caufarum, ac

quaíi ordinaria pro foro interno, & eadem feré, quam habent Pa-

rochi, quorum vices gerunt Sacellani.

Pirrhing de officio vicarii

Se&t. 1. $. 2. num. 24. Herlet in füo Enchiridio Parochorum, Tit. r.

cap. r, $. 2. Quse jurisdidtio mandata quid fit, & in quo differat

ab ordinariá & delegatá, quia hujus loci non eft examinare, videri

poteft apud interpretes ad Tit, ro. L. 1. ff. de officio ejus, cui

mandata eft jurisdictio,

7. Id concedendum tamen eft, quód in cafü, quo Parochus

alteri Sacerdoti ab Epifcopo approbato pro uná vel alterá Die ju-

risdictionem füam proprié delegaret , unum vel alterum fibi pec-

catum poffet refervare, faltem.fi loquamur de rigore juris;

quia qui jurisdidionem alteri liberé -delegare,

eam pro

füo etiam libitu ampliare poteft, vel reftringere.

— -

8. Dico5. Nullus Przlatus Regularis poteft fibialiquod pecca-

tum refervare exceptis undecim ,. quz communiter folent in re-

ligiofis familiisrefervari. Si veró plura velit refervare, debet id

fieri cum: confenfü Capituli Generalis pro tote ordine, vel Pro-

vincialis pro totà Provinciá, Patet exdecreto Clementis, VIII edito.

1593. 26. Maji. apudStephanumQuarantamV erb. cafüs refervatin. 2,

qui volens reftringere poteftatem Prelatorum regularium in refer-

vandis peécatis füorum fuübditorum :nimis exorbitantem ita ait:

Nemo ex Regularium: füperioribus peccatorum abfolutiones febà. ve-

Jérvet. exceptis iis eoc. & paulo poft: ff quod. aliud praterez: pec-

catum grave pro religionis confervatiome, aut confcieutia puritate

refervandum -videbitur , id mom Aliter fiat,

um GenerAlis CA«

pituli im toto ordine, aut proviteialis maturá difeufftone, ci» coufenfa.

9. Cafus

-i33 (8) gikSe

t

9. Cafus autem à Clemente defignati pro regularibus , ut ab

td

iisdem refervari poffint, fequentes enumerantut,

1. Veneficium , incantationes, fortilegia.

fer

Vi

2. Apoftafía à religione five habitu dimiffo fiveretento , quan-

hC

do fit egreílio exira. fepta monafterii.

TW

3. No&urna ac furtiva € monaílerio feu conventu egreffio

h

etiam non animo apoftatandi facta,

(

4 Proprietas contra votum paupertatis, quzfit peccatum mor-

tale.

d

^ f. Juramentum falfüm in judicio regulari feu legitimo.

Qu

6. Procuratio abortüs, & auxilium, íeu confilium ad hunc

faciendum poft foetum animatum etiam effectu non fübíecuto.

p

[ln

7. Falfificatio manüs feu figilli officialium Monafterii aut con-

v

ventüs.

d

&. Furtum de rebus Monafterii in eà quantitate, quz fit pec-

catum mortale.

Ti

9. Lapíüs carnis voluntarius opere confummatus,

10. Occifio, Vulneratio ífcu gravis percuílio cujuscunque

U

ü

perfonx.

11. Malitiofum impedimentum aut retardatio vel apertio lit-

f

terarum À fuperioribus ad inferiores vel ab inferioribus ad füpe-

riores.

1

Qu veró ex his in fingulis religionibus fint refervata, & quz

L

cum confenfü & maturá difcuffione Capituli Generalis vel Provin-

n

cialis his accefferint, docent ftatuta cuique facre familie propria,

qu

f

quibus diutius non licet immorari.

10. Quzres Primó. Quo jure competat Ecclefiz przlatis pote-

0

ü

ftis refervandi cafus? 1. 1. de Summo Pontifice certumeít, quód

hanc poteftatem habeat ex jure divino, nam ficut S. Petrus imme-

Y

disté à Deo jurisdi&ionem accepit Joan.21. Pa/ce oves mezs,ita &

Summus Pontifex ejuslegitimus fucceffor eandem polfidet.

Ro-

driquetz Tom. 1, q. 17. a.2. & Catholici omnes.

De Epiícopis

mojor eft difficultas. &. 2. Quamvis jurisdidtio ordinaria Epifco-

t

porum fecundum fe & in genere confiderata à Chrifto fuerit infti-

tut:, adeÓque ea non,fit poreftas gubernandi puré temporalis &

I

civilis, fed fpiritualis atque divina: nihilominus fi ipfa confide-

retur

2483 (9) Bete

retür quoad has vel illas perfonas , quibus confertur, & inerdine

2d certas Dioecefes & loca ftu populos, refpe&tu quorum ea con-

fertur, fic ipía deícendit immediaté à Romano Pontifice tanquam

Ita P.

Vicario Chrifti, & fupremo Ecclefig univeríalis Paftore.

Reiffenftuel Tom. 1. ]ur. Can. tit. 31. $.3. num.69. Poft Fagna-

num in cap. Perzitiofzm de Offic. fud. Ordinar. Sannig, Pirr-

hing ibid. num. ;9 quiappellathancfententiam veriffimam & hodie

communem Theologorum & Canoniítarum.

11. Prima Pars, jurisdidionem nempe Epifcoporum fecun-

dum fe, ac in generali confideratione, feu ut loquitur Fagnanus,

quantüm ad immedistionem virtutis, fpectatam effe juris divini,

patet ex verbis matth. ult. ubi Chriftus generatim precepit Apo-

ftoliss Ewztes in mundum univer[um docete omnes gentes: quibus

verbis prsebuit eis poteftatem przdicandi Evangelium , fundandi Ec-

clefias, & creandi Epifcopos in univerfo mundo, quod & Apoftoli

rité obíervárunt, ut patet ex eorum actis.

12. Secunda Pars nempe quód Jurisdictio Epifcoporum, qua-

tenus confideratur in ordine ad has vel illas perfonas, Ecclefias, vel

dicecefes , velut loquitur Fagnanus, quantüm ad immediationem

fuppofitorum agentium, proveniat immediat& à Papà defümitur ex

can.

wi fe féit YI. q. 6. ubi Vigilius Papa fic ait JP/2 zaem-

que Ecclefía (Romana) qua prima eft , ita reliquis Eccleffis vices

as credidit largiendas, ut in partem vocata . ffms. folicitudimis ,

Concordat can. Decrefo IL

mom im plemitudimem — poteffatis.

q. 6. & can. zzu/turs. lII q.6. & can. Sacrofamiía dift.22. — Com-

rmatur exeo, quód Ecclefia Romana inftituerit Epifcopatus Can,

Qmnes dift. 22. ac Ecclefias (ingulas fingulis Presbyteris dederit

can. Ecc/efias XIII. q. 1. cumfimilibus: ergo etiam Epifcopi ab eà

immediaté accipiunt jurisdictionem quoad has vel illas Ecclefias ,

perfonas, & loca. Patet ulteriüs ex variis locis SS. Canonum,

ubi folus Papa Epifcoporum poteftatem auget, vel reftringit, unde

colligitur, ipforum poteftatem di&to feníu effe à S, Pontifice.

13. Quzres 2, Quidfi Przlatus Ecclefiafticus nimis mul-

tos cafus refervaret , quorum refervatio non videretur expedire fa-

luti fübditorum, annon tantüm illicita fit hzc refervatio , fed &

invalida, ut à Parochis obfervari non debeat?

B

E. Ta-

-433 (10) Bbf

- &. Tametfi poteftas refervandi füperioribus data fit in zdifica-

1

tionem , non in deftru&ionem, utloquitur Conc. Trid. Seff. 14.

H

de poenitentià cap. 7. nihilominis plerumque & licita & valida effe

Ij

refervatio judicari debet. Ita Laymann deSacramento poenitentize

1j

cap.12.num,j. cum aliis À fe citatis. Ratio eft, quia ia dubio

femper pro fuperiore przfamendum eít: ergo omnisrefervatio eft

I

habendapro validá &licità. "Tamburinus equidem Tra&t. deCafibus

pl

referv. cap. 2. num. 3. putat, quód fi Epifcopi nimiam & indifcre-

tam refervationemfacerent, peccare poífint mortaliter, quia Sa-

"

p

cramentum poenitentie maximé adultis neceffarium nimis grave

redderent & odiofüm, preberéntque hominibus occafionem, vel

?j

confeffionem omninó omittendi, velíacrilegé confitendi; nonta-

2

men inde fequitur, quódíiquid illicitum ab ipfis fieret, etiam in-

zj

validum effe, cüm hinc graviffima occafio fchifmatis oriri poffet,

facil& opinantibus Confeffariis inferioribu$, Epitcopum poteftatis fuz

ll

limites exceffiffe. Quare ut bené monet P. Laymann loc. cit. illi

in tali cauía fuüpplicare quidem poffunt Epifcopo, ut numerum ca-

fuum refervatorum reducat, fed denique tanquam legitimi fuperioris

füi fententie & convenit, & oportet illos acquiescere.

$. III.

l

boc, ut. peccatum cmj.ämr effe

r

refervatum ?

d!

qu'd feqüifdtzr ad

SUMMARIUM.

1. Peccatum vefervatum debet effe mortale.

ä

2. 3. Infertur plura mom effe refervata.

4. In religiofts familiis po[funt etiam venialia refervari.

s. Peccatum ve[ervatum debet effe externum.

. 7. $. Deducuntur varia Corollaria pro praxi.

$. Peccatum refervatum debet. effe confummatum.

10. Noz tamen femper ommimode,

II. 12v Deducuntur Corollaria.

13. Pec

'-!äg Crr) Bife-

(*

14

13. Peccatum vefervatum delet effe certum.

fle

14. Satisfit objectioni.

u

1 $. 16. 17. Explicantur varia peccata dubia.

J

13. Qui confeffus eff peccatum ut dubium, deinde uon tenetur con-

t

fiteri denub , ff cognofcat fuiffe certà refervatum.

bus

19. Affertur exceptio.

I

20. Duinta conditio adpeccatum reféruatum adducitur ex P. Gobat.

$n

21. Unde deducuntur motamina pro Germamia.

ve

22. Interuum , occultum, ci- publicum funt tria diflincía.

d

"

23. Deliéum tripliciter fit publicum.

À

In.

24. Statuitur, quando quid famá publicum effe cenfentur.

25. Peccatum potefl effe refervatum , etiamfi non fft publicum.

[A

um

Ico r. Peccatum ad hoc, ut fit refervatum debet effe

I.

i

li

mortAle , & non tantüm ex objecto , fed integré & per-

"-

fecté debet effe tale, adeóq; cum tánta deliberatione &

r$

advertentia ad malitiam moralem commiffum, quanta

requiritur ad merendum (ine ulla excufatione infer-

num. Herrinx, Maftrius, Lugo, Laymann & alii. Colligitur ex

'Trid. Sefs. 14. de poenitentia cap. 7. & Ratio folida eft ex P. Sporer,

uia poteftas refervandi peccata non abfoluté & fimpliciter à foló

libitu & libera voluntate refervantís pendet, fed refpicit caufam

CS99S

aliquam neceffitatis, ac utilitatis difciplinge populi Chriftiani, ut Tri-

dentinum loquitur, quippe quz poteítas data fit z «d/ficatiogems

uom in deflruciiogem : atqui neceffitas & utilitas difciplinz populi

Chri(tiani folum exigit refervari peccata mortalia & plerümq; qui-

dem graviora & atrociora, pernitiofa communitati fidélium, ergo.

Unde

2. Inferes 1. Si percutias injufté Clericum, fed cum tanto im«

petu irz, ut hic irz motus vel commiffa negligentia in examinanda

perfona Clerici te excufet à peccato mortali, efto non à magno ve-

niali, poteris abfolvi à quolibet Confeffario.

3. Inferes. 2. Super peccata venialia (idem etiamdic de mor.

talibus rité confeffis & abfolutis) ordinarié loquendo inutiliter fta.

tueretur refervatio, cüm hgcnon fint materia neceffaria confeffionis,

B^5

ncec

j

«433 (13) 863«

stec fit obligatio ea confitendi : hincà Conc. Trid. loc. cit. refervatio

)

m

peccatorumiinfílituta eft ad cóercenda atrociora peccata, qualia non

funt venialia.

Non tamen negandum videtur cum Herrinx P. 4.

i

'[ra&. 4. d. 6. de poenit. q. 1. num. 9. quód detur in Ecclefià po-

teftas, venialiarefervandi, non quidem hocfenfuü, ut fit neceffarium

Q

t

€a confiteri, fedut, ficonfitendafint, non poffintabfolvi, nifi à cali

vel tali: Jurisdi&tio namque etiam in venialia provenit ab Ecclefiá,

quz illam tollit in degradatis, & excommunicatis non toleratis;

adeóque abfoluté tollere p

It

erdinarié non foleat fieri.

offet etiam ab aliisSacerdotibus, quamvi;

4. Dico ordizarié, quia fant, qui

/docent valdé probabiliter

y

in Religionibus aliquando refervari poffe venialia, maximé cüm

illa percrebrefcerent , & religiofam difciplinam relaxserent, ut

[

q

eft v. g. fine caufA & frequenter filentium frangere; literas infcio fu-

periore fcribere ,

in cubiculum alterius Religiofi ingredi, quz

i

Pralati religionum in fuis circumftantiis tenentur etiam füb poená

eccati mortalis corrigere, fi nimiàm frequententur, ne verifice-

li

s&ur illud Ecclefiaft. 19. |Qui fpernit modica, paulatim decidet.

j. Dico. 3. Peccatum ad hoc, ut fit refervatum, debet effe

eXterZWm.

Nam licet peccata mortalia etiam interna refervari

pofünt, cüm à Pontifice omnes Epifcopi, & ab Epifcopis omnes

Parochi cum facultate limitandi jurisdidtionem accipiant in pec-

cata interna , eorum tamen reíervatio nunquam facta eft, teíte

Palao, necdefa&o earefervariíolent, nifiin aliquem a&um ex-

ternum prodeant, ut docent Suaretz D. 19. $. 3. Palao Trad. 23.

p.1j. Coninck, Lugo, Vafquetz, Henriquetz, Sanchetz, Lay-

mann , aliique, & ratio eft, quia iáternorum reíervatio ad guber-

nationem Ecclefie, przcipué exteriorarefpicientem (fiquidem Ee-

€elefia non judicat de occultis C. ffzu. tuz: in fine de Simonià ) pa-

nici 7 odl - n rE CR i ^

rum vel nihil conduceret, nec expediret, ut notant citati DD.

Inde.

6, Inferes. 1. Hzrefis, aut Simonia vel ufura meré mentalis,

quamvis coram Deo fint ex genere fuo gravia peccata, nihilomi-

müs poenas juris (uti & refervationem) non incurrunt, prout com-

muniter docent tum . Theologi, tum Casoniftz.

Imó & vul-

3

gatum eft inter Juris Confültos & habetur can. cogitaz;oms de

pocnit.

/ÁT

—-85'3 (15) 8f

tl

cenit. dift. 1. CogitAzzomis pemam memo patitur, intellige ab ho-

|0n

mine, bené tamen à Deo, ut explicat gloffa ibidem.

'4-

7. Inferes. 2. Si cogites & affirmes in tuo animo: xz/w eff

0«

inferuus: fides Papiflica. eff mibilo melior Calviniflicá, ctc. hoc

n

tuum peccatum mortale & quamlibet herefimmeré interaam po-

Al

l

terit abfolvere quilibet Confeffarius, La Croix. num. 160;. de

i

poenit. Secus foret, fihzreíin verbo, figno, vel fa&o quamvis

hzc enim cenfetur

lt

occulté ac nemine przíente prodideris;

J5

refervata ; quia eft veré externa, ac per fepoteft Ecclefiz conftare,

éftque folüm per accidens occulta, eóquód nullus eam hic & nunc

perceperit. de quo latiüs infra.

8. Inferes. 3, Quód non incurrat refervationem, qui füratur

üt

tantüm materiam parvam, fed cum intentione furandi magnam, aut

u

qui tangit manum puelle cum intentione graviter peccandi cum

IX

illà, etíamfi furtum grave, aut peccatum grave externum contra

d

Caftitatem alicubi effet inter cafüs refervatos, quia ejusmodi de-

li&um in ratione actüs interni (füb quà mortale eft) non refer-

vatur,in ratione veró a&tüs externi (füb quá refervatur) non eftgrave.

9. Dico.3. Peccatum ad hoc, ut fit refervatum, debet effe

n

in fuo genere confummatum , vifi aliud exprimatur, & quidem non

quomodocunque , fed eo modo, quo in lege refervante exprimi-

(

tur v, g. dum dicitur : Scezter , zezmer , prafumptuos? commif[um ac

[4

perfecium, quia verba legum accipienda funt cum effe&u C. re-

(a

Jatum. 4. de Cleric. non refid. & L. bec edifum 1,$. aurem k

quod quisque jurís, Et refervatio càm fit odiofa, verba in ornni

rigore accipienda fünt arg. cap. e4;z de R, J. in . reftringit enim

refervatio Epifcopis, Parochis, aliisqué poteftatem , quz ipfis aliàs

de jure communi competeret : ergo reítringenda eft ad folos actus

perfe&tos, & non extendenda ad actus imperfe&os.

Io, Non requiritur tamen, ut femper quoad omnem rationem

peccatum fit confüummatum , füfficit enim fi fit completum füb ea

ratione, fub qua in refervationis decreto exprimitur : hinc etiamfi

attentatio abortüs v.g. non fit completa & perfe&ta in ratione ab-

ortüs, eít tamen completa :/& perfe&a in ratione abortüs

attentati, & coníequenter fi.in decreto refervationis procu-

ratio abortüs Epifcopo refervetur etiam effe&tu non fübíecuto, pec-

B;

caturm

TW

--898 (14) $ER

catum quoad refervationem jam cenfetur füfficienter effe confum-

fi

matum , dummodo media ad procurandum abortum (int adhibita.

f

1r. Inferes 1. Ex fuppofito, quód homicidium fit cafus Epifco-

al

po refervatus, fi quis folüm mente etiam deliberatà velit occidere,

i

fi non occidaz, non incidit in illum cafum , quia nullus eft actus

exterior ; imó neqüe incidit, fihomicidium mente conceptum figno

exteriori manifeítet, puta, verbo vel literis indicans fe alium occi-

fürum ; imó & fa&o, (i verberet vel vulnus lethale infligat, vel prz-

E

beat venenum lethiferum , modó mors inde non fequatur, quia re-

fervatio non intelligitur folüm de actu exteriori , feddeillo, quem

$

effe&us fequitur.

12. Ínferes. 2. Si cafüs adulterii vel inceftüs fit refervatus ,

non incurrit cafum refervatum , qui folüm exercet actiones turpes,

etiam turpiffimas turpitudines cum uxore alienà vel confanguineá,

ä

nifi exerceat copulam carnalem cum perfedtione, ideft, ut ex na-

turá rei prolís generatio fequi valeat.

[

13. Dico. 4. Peccatum ad hoc, ut fit refervatum, debet eífe

certum. Suarez, Sanchez, Bonacinna, Lugo, Diana, Tamburinus

Í

& reliqui fatis communiter. Ratio eft. 1. Refervatio eft valdéodiofa

thm.pocnitentibus; quàm Confeffariis, ergoex fepé di&tis eft re-

ftringenda , ergo debet intelligi de cafibus certis claris & per-

fpe

&is, alihs enim Sacramentum poenitentiz ejüsque adminiftratie

