fent, unde notum haberet mifella,. quód' contradictio in fimilibus

pihil profit $ nec aliud, quo liberart poffet, remedium füper(it, Ca-

r()v

DT

]s

fum tamen refervatum nom incurri judicandum e(t à fponfo,

fponfam de futuro: corrupit terrore illi quodam folis verbis incufa

ne

[*

fo, quód ni(i confentiret; duceret aliam, cüm in hoc cafu : nec mo-

ralem proprié, nec phy(icam puella violentiam patiatur, & quam-

50:

r

vis durum utique accidat, non (ine ingenti proftitutione à fponfo:

injufté repudiari, habet tamen alia opportuna

d*

juris remefii-a-, quibus.

fponfum. ad implenda fpon(alia poffit. cogere,

m

on

7. Quzres 5to. An incurrat hunc cafüm maritus, quiintr:;' pri-

ä

mum.bimeftre 4 neo- nuptá conjuge füà vi copulam extorquet ?

n

n

m. Negativé, quia quamvis talis graviter peccet, ftuprum

tamen non committit, ut claré habet can.z, XXXVL q. r.ubi ftu-

In

f*

"rum committi dicitur tunc, quan-dþ- yidclicec 430 pracedente con»

7

46

[ d

«dM3 (102) &&f

jugali patZione vitgo corrumpitur, fed in noftro cafü przce(fit con*

Ó

fugalis pactio, fcilicet matrimonium ratum, cüm (int veri conjuges,

"

€rgo,

f

&

vg'. *Vo * :

JDe Crimine Incendiariorum.

SUMMARIUM.

ä

e

r. Datur. defcriptio incendiarii.

Y

2. Specificantur. ii, qui buuc cafum nom. incurrunt.,

3. 4. Incendiarius flabuli efc, mom incurrit,

T

$. Utz zecmandams,

D!

6, Qui explosá in teci um bombardá domum inceudit, verus iucen-

diarius €fr.

?

Uartum, in quod Confeffariis Dioecefis noüra& N ircebur-

gen(is jurisdi&tio per refervationem adempta eft, eft cri-

men incendiariorum, fcelus calamitofum, & Reipublicz

ti

maximé nocivum, ntroque jure jam dudum profcriptum.

H

Sancit Lex fin: ff. deIncendio & Ruinà: qwi datá operá

in civitate inceudium fecerint, ff bumiliori loco fmt, befl iis objici

Jolent, ( aliquo gradu id feceriut, capite puuniuutur, aut. cerit ia

din[ilam deportantur,ubi Gloffaffz.addit, ut Zeuecrementur. Con-

E

firmat id L. Capitalium 28.(.12.ff. de peuis L. qui edes 9; (f. de

f

Iucendio eb Ruiua:

Exafperata eft hzc poena per conftitutionem

Caroli V. ín (einer. peinlicben Jeai8» GiericbtSz Orbnung, art.. r2g.

quà incendiarii dolofi omnes indiftin&é vivi concremandi veniunt.

De Jure canonico laici incendiarii rerum profanarum prazter poe-

nitentiam tribus annis peragendam Cap. &i qui domurm 6. de inju-

ä

riis e£ damno, íant excommunicandi, nec abíolvi poffunt, donec

damna cauf(ata refarciant, & (i impocnitentes decedunrt, carent Sa-

crà fepulturá can, // quis 31. & can. Peffimam 32. XXIII. q. g.

Qui veró laici Ecclefias, Coemeteria vel alia loca facra vel hisad

triginta paffus conugua loca ju:fta cam. definivit / 35. XI

]c 90'40

ä

H

.00

l

-2 (102) B&f

n-

dolo malo incendunt, ipfo faéto funt excommunicati, arg

càn. ffquis

$

XXXIII,

. 4. cat, Canonica 107. Xl q.3. Can. Omnes Ecclelfe

XVII, q. 4. Jure-proinde Cel(iffimus nofter,ut fübditos fuos À tanto

facinore committendo faluberrimé abflerreret, pro facro tribunali

€normehoccrimen refervavit,dequofequentes oriuntur quzítiones,

T,Quazres, 1. Quis hic veniat nomine incendiarii?

m, Incendiarius,

germanicé. flYorotzDrenner dicitur ille,

qui dolo malo, ex odio, vel vindidá domum igne fuppofito incen-

dit, Dixi 4o/o zA/o,. quia fi incendium non ex dolo malo & dat4

eperá, fed caíü tantüm vel ex negligentià & imprudentià, etíi cum

culpà aliquà etiam latà, vel levi; velleviíTimá contingit, incendia-

rius proprié non eft; & quamvis de Jure Civili ad reparationem

^

damnorum inde fecutorum teneatur, cafüm tamen hunc refervatum

non incurrit, quia ad crimen incendii proprié tale dolus requiritur

;

arg. L. fíz. ff. de Inceudio ef» ruiná attentis verbisibidem daz4 ope-

rá, Dolo autem in hifce cafibus nulla culpa zquiparatur L. Jz Lege

Corz. 7- jun&à Gloflà verf, cu/pA /a£a ff. ad Legem Corneliam de

Jf«

Sicariis. Clarus $.f. q.84. D. 1. citans cómmunem, jafon in

!

L,zz act iomibus ff. dein litem Jurando n. 22.& 26.Imó nec ante Sen-

(

tentiam judicis ad reftitutionem dampnorum tenetur, (i illa culpa Ju-

m

ridica non fuerit conjun&ta cum gravi culpáà Theologicá.

n

Dixi 2dó Zomum incendit , quia nomine incendiarii ille pro-

t

prié venit, qui domos incendit, nec nifi fpecialiter in refervatione

Jj

expreffum fit, prout in Diaccefi Ratisponen(i expieTum eft, compre-

n.

hendit eos, qui fylvas, fegetes, fruges incendunt, cüm refervatio

d

femper fit ftridtze interpretationis.

Am

Dixiatio. /gze Suppofjito: quia(i nonigne, fed alio modo v. g

veGibus, diruendo, trabes laxando, arietes admovendo &e. do-

f

nt

mum d«ítruat, ut patet,incendiarius non e(t, Dixi 4t0: Zzcezdit,

effectu (cilicet fübíecuto, quia confummatum debet eíle crimen in-

«

«endii, aliàs cafus refervatus non eft, UInde

;(0

i«

a. lnferes, Hunc cafüm non incurrere Pr/m eum, qui fcin-

sillà cafu in pulverem pyrium incidente incendium excitavit, vel

Sle

Sl

focum & proxima ei ligna vel farmenta vel (tramina non fatis cu-

d

ftodivit, vel abjectum ardentis candelz fazgzm Siedtb 1$en. pedi-

bus non fatis conterendo extinxit , unde incendium domüs fuit fub

h

fecutum,

2.Eum,

jlo

-433 (04) 8bf

4. É£um, qui agrorum fegetes, hortorum arbores, vinearum

q

fru&us depopulatur, vel incendit: quamvis enim hi depopulatores

agrorum jure afyli non gaudeant juxta Bullam.Gregorii XIV, czs

Yl

aliàs nonnulli $, 3. ut Laicis edivam 1591. Confirmatam & decla-

ratam à Benedicto XIII, per Bullam £x 440 1725. In Dicecefi tamen

h

noftrá cafus refervatus non eft, cüm long? aliud fit,effe crimen ex-

ceptum à beneficio juris afyli, &efle in Dicece(i cafum refervatum,

ficut à contrario incendiarius domorum jure afyli gaudet teíte P.

K

Pichler de zzmunitate Ecclefiarum ebc. $. 1. Conclufiene 7. n. 29,

circa medium , quamvis calum refervatum incurrat,

3. Eum, qui voluntarié domui apponit funiculum igniarium

v. g. vulgó £unben (eget / fi incendium non fequatur, v.g. i pericue

Ium conflagrationis eft dete&um, quia deli&um non eft confüm-

matum. Secuseftfiex füppofitofuniculo incendium fequatur, quam-

vis ponens long? abfit à loco incendii,

34

uxres 3, Àn incurrat hunc ca

fum refervatum, -quï—[ïa'bu-

]um, horreum,vel villam füburbanamfolius recreationis diurnz gra-

tià frequentari folitam, aut dietam vulgo fuft-foaud; &ommer-ané

incendit ?

"

&, Negative, Ra

£io, quia in ftrictà iïgn'ï—fïbatïone incendiarius

dicitur is, qui Zozum incendit, domüs autem appellatione ftabu-

lum, horreum, villa-&c. non veniunt. Arg. L. 9. ff. de diverfis

R. I. nec in hàc materià utpote poenali ac odiosà argumentari licet

ex paritate, identitate, aut majoritate rationis, Arg, c. Odia cap.

4

i» peuis de Reg, Juris in 6.

4. Quzres 3.

An incurrat cafum refervatum, qui contiguum

domui ftabulum vel horreum incendit?

.

-]

vel incenfo ftabu.

lo ita iontiguo in-

g, Sub diftin&tione

.

tendit domüs conflagrationem 1

n effe&u fecutam , vel non? fi pri-

mum, incurrit, quia veré domüs incendium excitavit, - Si fecun-

dum, cafu factum videtur incendium refpe&u domüs, quod quam-

vis ob culpam etiam latam commiffam graviffimum peccatum fit,

cüm refpectu domüs tamen prater intentionem factum fit, cafus

refervatus non eft, & idem eft, ac fi horreum folum incendiflet,

$. Quares 4. Anmandans, vel confülens domüsincendium incur-

zat hunc cafum refervatum?

Be

-B3a (103) $89

nec coníulens incurrit cafum refervatum ;

1

&. Necmandans,

i7]

quia (i refervatio contra facientesferatur, non comprehendit etiam

1

mandantes, nifi hoc fpecialiter exprimatur prout latiüs in $. 2,

]i

videri poteft.

d

Quxres ;, Quid dicendum de milite, qui explosà in tectum

2q

ruítici ftramineum bombardá domum incendit?

E. Quamvis igne füppofito non accendat, quód meré per ac-

fl

P

cidens eít, cüm tamen domum accendat, veré incendiarius eft, incur«

2/,

rens cafum reíervatum.

at

$. VI.

Cl

ff«

De Criniiue Complicis.

IIj«

SUMMARIUM.

Ju

P

Explicatur crimen complicis,

I

2.

&pecificantur cafus, i quibus incurritur hacvefervatio.

ul

kt in quibus nom incurritur.

4*

108

Afferuntur cafas , im quibus ceufetur fubeffe periculum mortis,

s

Sacerdos son poteff aefolvere complisem aíteri confiteri uolentem

u

ex nimiá verecundiá4.

//lj

é.

Pote[fl tamen ab eo peccato abfolvere, quod in [Fatu laicali con-

«

fHitutus commifit.

ip

7.

)ui babet facultatem abfolvendi À caftbus vefervatis, mom po-

zeft hocápfo abfalvere À crimine complisis.

um

$i n in periculo mortis poffit abfolvere Sacerdos complex, dam now

adeft. alius , quàm Sacerdos [implex , refolvitur fab difHin-

ifl»

&ione.

i

uf

Enique ut falutaris in poenitente confervetur 'irerccundiaü,

If

nec omnis non finé maximo relapfüs periculo in: enarran-

(it

dis peccatis carnalibus tam facile tollatur erube/centia;

fus

ademit infuper in fpé citato decreto Celfiffim is jurisa

di&ionemConfeffario complici,ut complicem criminis carnalis opere

confammati abfolvere nequeat,.excepto periculo mortis, & quando

tunc

LU

. 33 (106) &&

tunc alius Confeffarius haberi non potelt. Sunt verba Decreti fuprá

relatiper fübfequentes quaftiones declaranda.

1, Quzres 1. Quid hlc intelligatur per crimen comp

licis?

&. Crimen vel peccatum complicis in. genere equidem illud

dicitur,quod commiffum eít cum focio: In prefenti autem, prout fo-

nant ipfa verba decreti, folüm inrelligitur peccatum carnale cum Sa-

cerdote commiffüm,opere confummatum,ita ut ille ipfeSacerdos com-

du n UT du Rarir o p M e r

plex perfonam illam complicem, cum quà peccavit carnaliter, ne-

queat abfolvere, nisi in periculo mortis, imónec tunc, quando aliua

Sacerdos haberi poteft. Dicitur 1mó erimez carza(e,quia ad alía pec-

catorum genera hzc refervatio non extenditur, üt verba decreti

innuunt, unde in alia peccata complicis Sacerdoti jurisdictio non

aufertur, Dicitur 2dó. Opere cozfummatum : quia alias ordinarié ac

us DEALM R

regulariter peccatum refervatum debet effe opere confüummatum, quia

verba legum accipienda funt cum effe&ctu C, re/azgm de Clerí£cts

suon refidentibus C& L. boc edicfum 1. $. bac.autem ff. quod quisque

P T -^

juris c*c.nec crimen intelligitur, nisi fit confummatum juxta

.

*2

bac autem Y.junttá glofsá dift.y de penitentiá.Dicitur 3tio./7 ut i/e

ipfe Sacerdos [uam complicem non po[fit abfolvere, quia hxc refer-

vatio eft tantüm refpectiva, relpiciens folum Sacerdotem compli-

cem , unde Sacerdos Titius non complex habens approbationem &

— €059 — 39 a2

jurisdi&tionem ad Sacramentalem Abfolutionem impertiendam re-

quifita abfolvere poteft ambos complices v. g. Cajum Sacerdotem,

Í

& illam,cum quà Cajus peccavit, etíi Titius aliàs non haberet po-

Y

teítacem abfolvendi à refervatis,

Poteft & ipfe Cajus delegare ju-

lr

risdi&ionem, ut Titius abíolvat perífonam Caji complicem, quiahaec

d

refer vatio eft perfonaliter refpe&iva,Dicitur 4t6.553iz periculo mor-

Zis, quia pro hocca(ü nulla tenet refervatio arg. Trid. .feff. 14. de

penit. c.7. Dicitur. gtó.im) mec tumc, ff alius Confeffarius baberi pof-

D

In

fit , quia conceditur hzc licentia abfolvendi, quód períona complex

ii hoc mortis periculo teneatur ad confefTionem , nec tamen habeat

ME

alias copiam Confeffarii,' ni(i Sacerdos complex poflet abfolveres

p

atqui fi ad(it alius Confeffarius, habetur copia Confeffarii , nec

[:

ade(t przdicta neceffitas, ergo nec adeft ratio, cur prafente alio Con-

K

,

feffario ceflet refervatio,

g

Ti

ere Sacerdotem per!'b,

a. Inferes ex di&is 1720 gon poffe abfolv

r

-M3 (107) B&f

nam complicem, cum quà commi(it fornicationem, ftuprum,adult eri-

um; ince(tum, Sacrilegium, Sodomiam, vel cum qvà aliam illicitam

quamcunque copulam habuit:Ratio eft:quia peccatum carnale exter-

num opere confummatum eft refervatum ; atqui hzc omnia przdi-

&a peccata fünt carnalia externa in füà fpecie luxuriz opere con-

fümmata, ergo funt refervata: Aliter dicendum foret,(i Celfiffimus

refervà(fet fornicationem, tunc hoc nomine non venirent reliqua

,

peccata carnalia. 2dó. Nec ille pote(t abfolvere fuam complicem,

qui copulam habuit quamvis (terilem ex quacunque demüm causá

vel fa&o accidentario, quia licet non fecuta fit impregnatio, (i ha-

bita füerit turpis commixtio, verum eft dicere, quód carnale pecca-

i

cum fit opere confummatum, quamvis effe&us naturalis copula ul-

timus peraccidens fitimpeditus. 3tib. Non poteit abfolvereSacerdos

Z

a

fuam complicem in magna feftivitate, ad lucrandas indulgentias,

vel temporePafchali,vel dum vult contrahere cum alioMatrimonium,

4

vel in aliis fimilibus cafibus,ubi aliàs ab aliis peccatis refervatis abfol-

vendi Confeffariis inferioribus facultas competit, (i haberi poífit

i

alius Confeffarius non complex, quia femper confulendum eft ma-

l

ximé falutari verecundiz,& ne tollatur erubefcentia; (i tamen ex

omifsà confeffione vel communione perfona complex aliquod peri-

l

culum diffarmationis vel fufpicionis finiftre incurreret, nec alius Con-

feffarius haberi poffet;abfolutionem obtinere poffet à Sacerdote com-

Q«

plice, fed cum onere idem peccatum altericonfitendi proxim& con-

t

formiter ad dicta in parte 1. $. 7, — 4tó, Nec potelt abfolvere etiam

je

"

inftante mortis periculo, fi vel przíens fit vel aliunde etiam perho-

ram,& cum aliquali incommodo vocari poffit Confeffarius alius ,

C

dummodo interea non urgeat metus mortis, Sequitur ex di&is.

f

t

3,E converfo abfolvere poteft Sacerdos deli&i complicem r (

peccatum commiffum fit furtum , rapina, damnum datum, vel alia

Je

21

injuria, quia fola deli&a carnis funt refervata , unde vi hujus refer-

vationis poffetSacerdos abfolvere eam, cum quá absque habitá co-

at

6

pula procuráffet abortum , nifi hoc peccatum aliunde foret referva-

tum ; procuratio enim abortüs non pertinet ad deli&ta carnis, fed

d

fe

reducitur ad homicidium, üt vifum eft fupra ;

uod camen intelli-

gendum eft przcisé,quantum ad valorem abfolutionis ob jurisdi&tio-

m

nem quoad hac peccata noq adem

ptam ; an veró licité in bypothefi

2

fal-

m

-$03 (108) &£03-

faltem id fiat, prudentis Confeffarii arbitrio relinquendum eft, qui

periculo relapsiás ,

tenuitati propofiti emendationis & cateris incon-

2dà Confeffarius poteft ab-

2

venientiis optimé noverit remederi,

f

folvere, fi cum complice habuit folos tactus , ofcula venerea &c.

quamvis in utroque fecuta etiam fit pollutio, dummodó ad copulam

perventum non fit, quía hác folà fubfecutà peccatum carnis cenfe-

:

tur effeopere confummatum. 37/ó poteft abfolvere períonam,queTitiz

mandavit, confuluit, vel alio quocunque modo caufa fuit , ut hzc

TTitia peccaret cum Sacerdote abfolvente, quia hac refervatio pr&-

eisé refpicit Sacerdotem & perfonam , qus actu deli&tum carnale

cum Sacerdote perfonaliter & phyficé opere confummavit, 470 po-

teft abíolvere, fi fit in periculofo partu, velaggrediatur diuturnam

navigationem periculofam &c. quia in his cafibus perfona complex

ä

cenfetur effe conftituta in periculo mortis , àt latiüs diícutietur infra

Qq«2.

& regulariter in quocunque cafu ob periculum mortis przcisé

&gc

ffant aliz refervationes circa alia peccat

a, ceffat & refervatio pec-

femper tamen reftringendo ad illas circumftantias ,

cati complicis ,

jn quibus alius Sacerdos haberi non pot

eft. Hinc 578 poteft abfol-

ï

vere egrotantem perfonam complicem, fi alius Confeffarius non nifi

pem

ante lapfum integri diei poffet advocari, & dubitetur, an moribunda

diem unum fit fupervictura ; quia in hoc periculo revera moraliter

alius Confeffarius haberi non poteft , quamvis forté phyficé loquen-

ffet advenire moribundà adhuc vivente.

,

do po

. Quzres 2dó. Quando er

go in cafibus partigularibus cenfeatur

fubeffe periculum mortis ?

3. Mortis periculum hie intelligitur ftatus ille, in quo pruden-

ter creditur mors fecutura ; quz omnia debent fumi ex judicio pru-

dentum , prout DD. habentin Cap. Eos qui, de Jzmt. excommun. in6.

r 4-D — (— —— 77* — 0C3. — £—o- 9X

ut cüm datur occafio, in qua frequenter homines pereunt v.g. quàn-

do aliqua ingreditur periculofam navigationem , vel pervenit ad pu-

blicum confli&tum , cüm mulier tenera & debilis primó parit, vel

folet habere partus difficiles , (i per fententiam fit adjudicata morti,

fi fit ita bannita, ut detur cuivis poteftas eam impuné occidendi. Imà

Leandro judice 7zzdf. $. d. 12. q. 6 9. judicari poffet,fufficere ad ab-

folutionem impertiendam , fi timeatur amiffio usüs rationis perpee

rva-

tua, licét mors non timeatur, quod etiam de abíolutione à reíe

'tis

-i33 (109) B5b

tis docet Sanchetz L.r.cap.3.9.2. lmóDiana putat P. 3. TrA(Z. g,

Ref.4. $7. periculum mortis adeffe jam cenferi poffe primo die infir-

mitatis periculofie, Ubi tamen reftri&io illa ante oculos habenda

femper eít, in di&is caibus : 5j A//us Confeffrius baberi mom poteff,

ut evitetur femper, quantum potefít, periculum majoris incitationis

ad Venerem, nec tollatur vel minuatur in poenitente erube(centia,

ne tam facilé contingat, quod in fimili P.Gobat metuit in rad. 7.777.

Confeffar. diver[oórum peccatorum n. ;81. ut pro balneo ex hyffo-

po fordibus abluendis neceffario adhibeatur fterquilinium, Hzc ipfe.

.f Quares 3. Quid(i perfona propter nimiam verecundiam in-

duci non poffet, ut inceftum füum v. g. cum Sacerdote commiffum

confiteretur alteri, quàm Sacerdoti complici, & hactenüs hunc ince-

ftum omittendo femper in confeffionibus alteri factis facrilegia facri-

legiis cumuláffet, an non faltem in hoc cafü , ubi eft periculum dam*

Qp pv EUNT TT ERE n EE

nationis zternz, Sacerdos perfonam complicem poflit abfolvere ?

&. Non poteft abfolvere, quia per decretum refervationis

adempta e(t omnis jurisdi&tio , ac fi plané nullam haberet Sacerdos

:

complex refpectu hujus peccati ; atqui Sacerdos nullam habens juris-

f

di&ionem concurrentibus etiam omnibus circumfítantiis in cafü me-

moratis non poteft abfolvere : ergo nec hic poteft abfolvere,

[

Confirmatur.

Solus & unicus cafus exceptus eít periculum

mortis , ergo in przfenti cafu non poteft abfolvere complex Sacer-

l-

dos, quia non eft periculum mortis, & aliàs notiffimi juris eft, quód

exceptio firmet regulam ín contrarium. — Unde optimé fa&turus vi-

r

detur talis Sacerdos complex, fi rogaret proprium fuum Confeffa-

rium, cui inceftam à fe cum poenitente fuá commiffum confeffus eft,

j

nt ipfe te&to nomine à Superiore peteret licentiam Sacerdoti com-

]e

plici dandam, quá hoc modo occulté obtentà poffet perfonam com-

F.

plicem abfolvere, & à laqueo damnationis liberare. :

1-

6. Q. 4. An Titius, qui in ftatu laicali conftitutus cum Cajacom.

]e

mi(it fornicationem , factus jam Sacerdos Cajam poffit abfolvere ab

]

hoc peccato fornicationis nunc prima vice in confeffione ex«

h

pofito ?

j

, Poteft abf^lvere ; quia Titio non eft adempta jurisdi&tio,

uod probatur, r, Verbadecreti fonant: — Dezique Jurisdicfionem

"

ffarius

come

$

Adimimus Con[cffario compliei atgui Titíus non eft Confe

-493 (110) 8bf

?

eomplex; quia fa&tus Sacerdos & Confeffarius non peccavit, fed

adhuc üt Laicus ; ergo cüm verba (int ex fzpé diGtis ftridé fumen-

[!

da, non comprehenditur füb Cozfeffario complici 'Titius complex

f

àt laicus.

2, Eít fpecialis turpitudo .& malitia facrilegii, (i Confef-

fe

farius Sacerdos peccet cum fua filià fpirituali , quz ad lapfumfor-

K

té induci potuit ob fpem facilioris abfolutionis & venie obtinendx

V

à Confeffario complici; quod ipfüm praíumi poteft fuiffe motivum

in decreto excipiendi crimen complicis; Sed hzc omnia non mili-

tant in noftro ca(ü, dum Titius adhuc Laicus peccavit, ergo Cajam

p

in propofito cafu poteít abfolvere.

7. Q. f. Poteítne Confeffarius abfolvere à crimine complicis, fi

k

aliàs ex fpeciali conceffione habeat poteítatem abfolvendi à ca(ibus

f

in hác Dicecefi refervatis, nec in hàc facultate in fcriptis obtentá

exceptio facta fit de peccato complicis?

hi

&. Non poteít; Ratio e(t ymó: quiahzc poteftas italaté ufur-

pata cederet in deftru&ionem non in zdificationem, cüm (ic in per«

Y

fona complice poffet tolli omnis erubefcentia, quod in perfonis Ve«

neri addictis utiliffimum frznum eít, quo fübinde füblato nec coelum

)

nec infernum morarentur.

2dó, Epifcopus non cenfetur hac con-

ceffione generali velle id concedere, quod communiter rion expe:

$;

dit, atqui communiter non expedit in peccatis carnalibus, utSacer-

$a

dos complex abfolvat complicem, ut advertit D. Thomas in 4. /ezf.

k

diff, 19.q. 1. c cum eo Gobat /oc, fapracit. 31/ó Tempore Jubilzi,

al

dum quilibet Sacerdos approbatus poteít abfolvere à cafibus refer-

vatis, non poteft eligi à poenitente Confeffarius complex in illis pro-

sl

vinciis, in quibus Confeffarius prohibetur, ne abíolvat à peccato,cu-

Q

jus ipfe fuit complex tefte Bonacinná de Sacramentis difp. s. q. 7,

di

pun&o j. $. f. n. 10, verfu £bdc ratione aliqui iuepte efc, atteítante

Y

de Dioecefi Mediolanen(i, ergo etiam(i . Confeffarius habeat pote-

It

ftatem fpecialem abfolvendià cafibus refervatis, à crimine compli-

de

cis non poterit abfolvere, 4tó, Sí talis Sacerdos poffet abíolvere à

IK

crimine complicis, hzc poteftas pugnaret cum fine & conditionibus

Sacramentalis abfolutionis, quod probatur: Confeffio debet fieri

te

X

cum pudore & verecundià & cum animo praecavendi peccata in fu-

fei

turum,atqui confeffio facta complici non fit cum pudore & verecun-

di

dià, imó forté ex ea accipi poteft . occafio lib&.riüs peccandi, ergo.

$t9.

LU

-B (11) Sb$e

fto. Talis Confeffarius fupponitur habere poteftatem abfolyendi à

le

calibus refervatis przcife;atqui peccatum complicis proprié no eft re-

:

fervatio, ergo nec includitur in poteítate abfolvendi à cafibus re-

fervatis. Probatur mizor, Refervatio faltem fecundarió imponi

foletin poenam poenitentis,non in poenam Confeflarii, atqui ademptio

jurisdictionis in peccatum complicis videtur potiüs effe in poenam

le

Confeffarii, qui cum poenitente delictum carnale commifit, ergo,

1

Cozfirmatur etiam exinde, quód refervatio importet obligationem

preentandi fe legitimo füperiori habenti facultatem pro refervatis:

Hzc autem prohibitio non abfolvendi complicem non importat ta.

H

lem obligationem, cüm poenitens poffit abfolvi à quolibet Confef-

fàrio ordinario jurisdictionem habente,licet non poffit abfolvi à

i

Confeffario complici, ergo hzec non eft proprié refervatio, ergo

nec conceffa eft cum poteítate abíolvendi à refervatis.

a

Eodem modo ex iisdem rationibus negativé refpondendum

3j

videtur ad quzítionem ; An tempore Jubilei poffit Sacerdos com-

plexabfolvere? videaturBonacinna 1. cit. qui primus hanc quaftio-

nem moviffe fibi videtur.

[le

$, Quares étó. Quid fiin probabili mortis periculo adfit Titius

6

Sacerdos approbatus,fed non habens aliàs jurisdictionem, an Cajus

lrl

Sacerdos complex debeat Titio delegare jurisdidtionem, ita ut . ha-

h

beatur hic copia Confeflarii, ut moribunda poffit alterí confiteri,

,

an veró Cajus poffit abfolvere ?

[e

&. I, Si teneas cum Emmanuele Sà, Navarro , Rodriqg, &

9.

aliis fententiam illam, de qua fuprà parte 1. $. 6, quód in artie

culo vel periculo mortis Sacerdos fimplex nulla jurisdiCtione prz-

h

ditus & licité & validé abfolvat, quamvis Confeffarius ordinari4

j

vel delegatà jurisdictione praeditus ad(it, vel facilé advocari poffit,

(

tunc dubium non eft, quin Titius Sacerdos fimplex poffit & folus

li

debeat abfolvere, quia pro hoc cafu eft Confeffarius, ergo Cajus

I!

non poteft abfolvere, quia alius Confeffarius haberi poteft, üt pa-

us

tet,

Sed (i teneas cum communiori ex Sylveftro, Sanchetz, Sua.

2

retz, Laymanno & aliisab eo citatis , Sacerdotem fimplicem pre-

(ue

fente alio babente jurisdi&tionem non poffe validé abíolvere,major eft

Ifj

difficultas,ad quam fuppofità hàc fententià Laymanni fuperiüs par-

(A

te 1mà propugnatá

9.

*c 20

-$93 (112) 9&B-

—

g. 2. Negativé: non tenetur Titio Cajus delegare jurisdictio-

nem ; fed poteft in probabili periculo mortis abfolvere perfonam

complicem. Ratio eft : quia verba decreti fonant : Quando £unc

Alius Conf elfarius baberi mon potef :

atquiin hoc cafünon poteft ha-

beri Confeffarius, ergos proba£ur mumor , ut habea

tur Confeffa-

rius, neceffarió requiritur in illo

cum approbatione jurisdi&tio, atqui

hzc non eft in Titio, ergo non

habetur Confeffarius.

Dices. Cajuspoteít darej

jurisdi&ionem , quà habicá Titius elt

Confeffarius, ergo poteft baberi Confeffarius. . Poteft, fednon

tenetur dare, non enim omnia, quz fübjiciuntur poteftati, fubjiciun-

tur abfolutz juris neceffitati ; Nec decretum hanc obligationem

ajo imponit, ergo Cajo adhuc li-

delegandi alteri jurisdidtionem C

berum eft dare jurisdi&tionem ; 'Nec id dolo videtur facere , cüm

fuo ju

re utatur zrg. L. quod & Lex $.1.ff-. de lib.bom. exbib. ergo

hác li

beré & licité non datà non habetur Confeffarius, €rgo non

verificatur conditio, ergo nec eft refervatio.

Inftas. In peccatum complicis xqué Cajo adempta eft ju-

risdi&io, ficut & illam non habet TitiusSacerdos fimplex, atqui fi in

perículo mortis ad(int duo Sacerdotes

, quorum neuter aliàs habet ju-

risdi&tionem, . uterque .poteft abfolvere,

ergo adhuc Titius poteft

o etiam Cajo vi decreti eft praferendus. g, N. M.

abfolvere, erg

uamvis enim Cajo a

dempta fit jurisdi&tio in peccatum complicis,

hábettamen adhuc fimpliciter jurisdi

&ioneminaliapeccata moribuns

de, & abfoluté loquendo eft

Confeffarius, at Titius plané nullam ha-

uód alius Confeffa-

bet jurisdi&tionem ergo vetificatur,

rius haberi . non poflit.

O. A. M. D.

G.

a ^ D i

A

d

A C

i Q

i

)

dRbdRb

)

dRb eRb

flo u

o

35 CR5

o o[o DI

E5 ORS I

$

E.

L d

G

J

E

QPOPOSOE Q QE UE QO QS OE QS EOE E N

CX2 Go Go o

GX2GXoGX)

p

Go GD GX? G Go Go C? Giiy ? QD QO Qp Qd

THESES

UNIVERSA IEIFSHEOLOG/IA;-

EX SPECULATIV A.

1

Exiffentia &6 Effentia Dei.

K d

.,

'

P

Ü

x

X

( Xiftentia Dei per Íe, non quoad nos nota elt.

£2)

Z

Il. Non poteft àpriori, fed folüm & pofterioride-

,

d

te]

monflrari.

g.

AL A

III. Ignorantia tüm pofitiva, tüm ad

K

longum tempus negativa etiam in homine rudi

ïl)l

G "

RZ»

$ h-

OU

nondatur. IV. EflentiaDei metaphyfica non in

u

NOXn9 )

USSS

ente áfe, fed per rationem entis finc addiro & fim-

pliciter bené conftituitur.

H.

lifo Dei

feCté beatifica ficut nulli (übftantiz inz

I

Ntuitivä, quidditativa, per

;lu;

telle&tiva etiam abfoluté creabiliconnaturalis, ita oculocorpo-

l.

reo vel potentiz materiali nequidem poffibilis effe poteft, II Ani-

mabus plené purgatis ex hbác vitá decedentibus ftatim conceditur,

»

III. In patriáànontantüm poffibilis eft,fed & defactó datur intellectui

füpernaturaliter elevato perLumen glorie. IV. Quodtamennonita

d-

indifpenfabiliter ad vifionem concurrit,ut per affi(tentiam Dei extrin-

fecam fuppleri non poffit,

III.

Scientia Dei.

Cientià (implicis intelligentiz cognofcit fe Deus neceffarió in &

S

per f& comprehenfivé perfeGiffime.

II. Creaturas poffibiles

non in fuà tantum effentià tanquam ideà, & caufà exemplari priüs

coghità, fed etiam immediatéin feipfis. III. Scientiá vifionis omnia

futura contingentialibera abfoluta a bíquelzfione libertatis creatae vi-

detin feipfis; IV. Interhanc utramque datur fcientia media ) per

quam certó non minüs quàm evidenter attingit futura libera condi-

tionata, nonin decreto füb

je&ivé abfoluto, & obje&ivé conditio-

nato, fedimmediatéinfeip

fis,

X

IVG t P"*

- $398 ( o ORE d-

IV. Providentia ,'t$ Pradeffinatio.

us voluntate antecedente o mnes omninó homines vult falvos

DE

fieri; II. Unde datjomnibus tam adultis, quàm parvulisme-

dia vel remoté vel proximé füfficientia ad falutem.

III, Alios poft

& propter przvifa abfoluté merita przdeítinat ad eternam gloriam ;

IV. Aliospoft&propter demerita abfolut$przvifà reprobat.

V. Mwllevium SS. Trinitatis.

Acratiffimum hoc myíterium nec folo lumine naturali cognofzi ,

S

nec füppofità revelatione evidenter probari poteít, II. In eo

dantur duz folüm proceífiones verz & reales, III. Filius procedità

Patreper genérationem; IV. Spiritus $, à Patre & Filio; quifiin

fuppofitione Latinorum impoffibili contra Grzcosà Filio non proce-

deret, ab eorealiternon diftingueretur.

e

Zingelt.

T Xiftentiam Angelorum fides docet, ratio non demonftrat.

IL Futura libera fapcernaturalia quoad fübftantiam, item fe-

creta cordium citrà revelationemnon cognofcunt. III. In decretis

fuisnec phyficé, necmoraliterfuntinflexibiles, IV. Viaeorum val-

dé brevis, bené diftinguiturin inftantia moraliter tria;'in prímo zqua-

liter omnes gratiam primam fan&tificantem de congruo meruerunt, in

fecundo boni perfeveraverunt, mali defecerunt peccato füperbiz ;

undeintertio illi glorificati, hidamnati& ad infernum , ubi miris

fed veris modis torquentur, funt detrufi,

VII.

Beatitudo

fentialis obje&iva eft folus Deus : l. Formalis effentialiscon-

ES

III. In-

fiftit tüm in vifione intuitivà Dei,tüm in amorefimul,

tegralis eft c&m gaudium , realis &intentionalis perpetuitas vifionis ,

tàm impeccabilitas; quznonoritur folümab extrinfeco Deidecreto

fedetiam ab intrinfeco.

IV. Ad accidentalem referri poffunt lau-

teoke Martyrum, Do&torum, Virginum, quatuorDotes corporis glo-

riofi &c,

VIIL Peccatum

Ur& philofophicum implicat. IL Malitia formalis peccati com-

miílionis non confiftit in privatione rectitudinis debitz, íed

adxquaté in a&tu pofitivo, qui contra legem prohibentem ponitur

Iil.

-$42 (0) P&f-

III. A&us,qui eft eau(a vel occafío omiffi »nis a&üs precepti,eft pecca-

tum mortale vel veniale pro gravitate vellevitatemater 25 actusta-

men, qui tantüm fe concomitanter habent ad omiffionem, quamvis

cum aétu precepto fint incomponibiles, peccata non funt , nifiinfe

E

habeant fpecialem malitiam. IV. Omiílio externa ex cau(à volun-

tariá (ecuta eo tempore, quo amplius impediri non poteft, in fe pecca-

minofà non eft.

IX. Peccatum Mortale &9 leniale.A

Antur peccata ex naturà fuà mortalia /& venialia;

II. Quo-

D

rum licetneutrum fit gravitatis fimpliciterinfinit, pro eà ta-

)ï;

men puracreaturacondignénequitíatisfacere, IIL Venialefit füb-

:

indemortale rationepericuli, fcandali, velcontemptüs; non tamen

ratione numeri quantumcunque multiplicati, modó nec in materiá,

necineffe&ufitconnexio. 1V. Undeperfe loquendo graviter pec-

caminofüm non eít propofitum faciendi omnia venialia.

X. Peccatum babituale & originale.

$

Eutrum confiftit in privatione gratiz: I Illud eftipfum pec-

l-

catum aé&uale phyficé preteritum moraliter adhuc períeve-

]«

rans, III. Hoceftpeccatum ab Adamo pliyfice, à poíteris commif-

fummoraliter. IV. Ab hoc fpeciale exemptionis privilegium con-

I

ceffum fuit Beati(fime Virgini Marie femper immaculatz, utpote

H

Matri Dei, vicujus quoque przfervata eft à proximo ejusdem incur-

rendi debito.

XL Peccati caufa, &9. effecius.

i nullius peccati cauía e(t per fe, (impliciter, & moraliter,

DEus qu

je

non p

oteft habitum per fe vitiofum infundere. II Peccatum

mortale períonale punitur duplici poená,damni nimirum & fenfüs; hzc

3

tamen intenfivé infinita non eft; quoad durationem autem zterna,

]e

III, Peccatum originalepoenà damni,non fenfüs punitur. IV. Venia-

le poená tantüm temporali, quzetiam culpá nonremifíàà damnatis

)*

oteft,

patiendo exfolvip

XIL — Remzil[/zilitas peccati.

a

mvis remiffo uno peccato mortali defactó etiam remittatur

Q

alterum, [tamen de vià; extraordinarià poteft unum fine altero

:3

velper condonationem puré extrinfecam vel per infufionem gratiz

fine

X2

-5 (o) S8tb-

fineullo a&u voluntatis remitti, II Remiffo reatu culpz etiam de-

factóremittitur reatus poenz cterng, remanente regulariter reatu

poenx temporalis. III. Poteft tamen Deus abfoluté extrinfecé re-

mitterereatum culpz, &relinquere reatum poenz zternx. IV. Pec-

cata femelabfoluté remiffa nequidem per potentiamDei abfolutam per

fe & formaliter redire poffunt.

ïl

XIIL Gratiafz ciemä Efficax.

Ratiía, quein genere potiffimum nobis hiceft donum Dei fuperna-

turale ex meritis Chrifti collatum ad filutem zternam fpecia-

liter conferens, naturenunquamdebetur. II Unde poffibilis eft fta-

tuspurz nature, qui ftatus quamvis concupifcentiá, ignorantià , ali-

isque malis tüm phyficis tüm moralibus tnon careret; 1II. Tamen

ineo homo haberetpotentiam non phyficam modó fed & moralem

vitandi omnia mortalia, operandi moraliter honefté, amandi Deum

füperomnia. IV. Gratiafüfficiens, quz datur omnibus & fingulis ,

non differtab efficaci entitativé & fubftantialiter, fed quód hzc d €-

VET - RE RUERT i o o

tur in iis circumftantiis, in quibus per fcientíam mediam effedtum à

Deo przvidetur habitura.

XIV. Gratia fantlificans 69 meritum.

Ratía fan&tificans diftinguitur realiter ab animá, & habitu cha-

G

