certé petiturus etiam exprefsé abfolutionem & refervatis , (i ipfius

VA

memoriz occurrerent.

Imó nec Confeffarius abfolvens vellet ipfi

um

effe plen& provifum , quantum licité fieri poteft, (i non vellet faltem

Iu

voluntate implicità ipfum liberare ab omni vincülo peccatorum, in

p

quantum hic & nunc validé & licité poteít liberare, ergo,

tlf«

6, Extendit hanc doctrinam Lugo n. 106, cum aliis ad con

FesQ

&

fionem etiam invalidam , quando non eft defe&tus poteftatis in ab-

s

folvente, alii etiam facrilegam, ita ut fi vel invalidé ex defe&tu do-

loris vel propofiti, vel etiam facrilegé ex voluntaria reticentia unius

)io

vel alterius peccati v.g. fim confeffus, tamen à refervatione abfolu-

tus efTe ceníear vi illius abfolutionis datz à Confeffario in refervata

lat

nlrl

facultatem habente ,- quia Confeffarius femper pracfumitur velle ab-

ll'lä,

folvere, quantüm poteít, cüm ergo ob indifpofitionem poenitentis

1

non poffic abfolvere à reatu culpz , poflit tamen abfolvere à refer-

fi

vatione quà tali, etiam prafümitur velle tollere refervationem , ut

deinde à quolibet Confeffario talis poenitens ab hujusmodi refervatis

J

abfolvi poflit;

fer

9. Et hoc À fortiori dicendum eftde cenfürdrefervatà, ob quam

caufam Gobat Tr.7, caf. 8. num. 392. docet, fi v. g. aliqua perfona,

vult

qux in primà Confeffione, quando üt hzretica redicad Ecclefiam,

)

confeffa eft quidem hzrefin, fedaliqua facrilege filuit, poteft pofteà

X

riitl

À quovis Confeffario abfolvi, tamcetíi peccatum hzrefis ob Sacrile-

gam Confeffionem anteà fa&am non fuerit remiffum.,

Ratio eft,

arfl,

Ia

quia herefis non eft À Papa refervata nifiratione cenfürzs fed poteft

cenfura tolli etiam in facrilegà Confeffione, ut mirimé dubitat

(

erio-

T üt

Miranda 'Tom. 3. q. 24. 2.13. cüm uabfo.lqucie à cenfurà per Sup

4

rem

Jl

-33 (44) Bbb-

f&m conferri poffit etiam invito arg. cap. unic de defponfatione Im-

'oberum in 6. ibi: j soz valet, quod ago , &t Ago, vvalet ut a-

U

ur

Lere potef. ergo ubi tamen attendendam effe monet (atisfictionem;

fiquz przftanda reftzt.

u

$. Quzres . Quzregulz dari poffint, ut quis facilé judicare

«

d

poffit, anid quod in Confeffione proponitur, fit cafas refervatus

necne? m.Regulx quedam generales apud Navarrum cap. 27. &

Chzpeaville & aàlios DD. hinc inde fparfz fervirepoffunt fequentes.

PrimA e[f in refervationibus non effe fpe&tandam paritatemrationis,

W

ficut nec in poenis, cüm enim refervatio faltem aliqualem, quam-

vis non primarió habeat rationem poenz refpectu poenitentis, qua

odiofa eft, ftrictz eft interpretationis , magíisque pendet ex vo-

luntate quàm ex rztione ipfius refervantis, ficut lex poenalis ncn

tam pendet exratione, quàm voluntateipfius legislatoris ; adeóque

non v;let in materiá refervationis argumentum á fimili, aut à ma-

jori ad minus; undenon fequitur, fi argumenteris (ic: legens librum

hzreticum incidit in excommunicationem per Bullam Coenz S. Pon-

tifici refervatam , ergo & audiens concionem hzreticorum, quam-

vis hoc pofteríus in (üis circumftantiis fit illo periculofius; . neque

fequitur: hzrefis eft refervata, ergo etiam blafphemia in Deum ,

quz eft peccatum long? gravius.

Secuzda, quando refervatio vel excommunicatio aliqua fet-

tur contra facientes, non incurrunt illam mandantes, auxilium fe-

rentes, faventes, nifi id exprimatur vel ex aliis juribus colligatur.

Navarrus, c.27. num. f 1.

"Tertia,

uando refervatio vel excommunicatio fertur etiam

in dantes con

í

ilium,

ferentes auxilium , faventes, intelligi debet

de iis, qui efficaciter concurrunt & influunt, ita fcilicetut fineillo

concuríu confilii, auxilii, favoris crimen aliàs commiffum non fuit-

fet. Idem ibidem cum Palao tract. 25, p. 15. num. 19.

4AY:A, quando refervatio vel excommunicatio fertur contra

eos, qui aliquid facere prefümunt, non comprehunduntur ii, qui

ex metu aut alio fimili affectu id faciunt, Item quando dicitur fcien-

E

ter, non incurrunt, qui id ignoranter fecerint, Idem loc. cit.

1

IuintA. poteftas ordinaria abfolvendi à refervatis eft favo-

rabilis & laté interpretanda, quia datur ob commune bonum, uti

& de

2

-B33 (45) &i

"

& delegata , nifi detur expreffisperfonisabfolvendis, utnotatPalae

tra&t. 3. num. 11. quia tunc non cenfétur dari nifi pro bono privati,

",

unde fi poteftas abfolvendi à refervatis detur Confeffario in gratiam

Confeffarii, eft laté interpretanda, fecüs fi detur in gratiam poeni-

TC

tentis. Sanchetz lib. 8. dematrimonio D. 2. num. 2. Tambur. lib. 1.

U

de Sacram?aus C. 9, $. T.

Plura huc pertinentia recurrent in decurfü, ubi de cafibus

"

,

Papalibus & Epifcopalibus tractabitur, hec interim de refervatione

IT«

in genere breviter dicta füfficiant.

d

Q«

-40881 8OEORIOSROOBPOSOORQIU-

o

lue

PARS Il.

I

j

fl*

CASIBUS SUMMO PONTIFICI

lic

RESERVATIS.

0s

Uss graviores criminum caufas pro fuprema fua

xä;

.

:.

in omnes Chrifti Fideles jurisdictione peculiari

N

füo judicio ha&enüs refervare confüeverunt

Is

;

A.

L

:/

Summi Pontifices , variis illa Summm Sedis

j

Conflitutionibus innotuerunt.

Refert Cafüs

[2

E

Sedi Apoftolice refervatos plurimos famofiffi-

«

XN—,

z.

"

ma Bulla Ccenz : Claufi continentur non pauci

i'io

in 1partibu

s ingulis

Juris Canonici

.

.

fünt & noviffime alix in

^

Corpus Juris ha&tenus noadum relatz Sanctiones Pontüificie , que

eccata quadam atrociora folius Chrifti in Terris Vicarii clavibus

fà

refervàrunt , ut in univerfüm Cafus Pontificii hodie fiot quàm plu-

ul

rimi, cüm crefcente quotidie hominum malitià creverint & ipfi j

De quibus antequ«m agatur in fpecie, communia quedam fünt prz-

mittenda , unde fit

d

r

^

3

$. x

ovd38 (46) GRv —

[j

X

Ab

Ti

Quid generaliter. ftt motaudum circa. cafras Summo

a

Pontifiti veferoatos ?. & fpecialiter circa Bultaqn Cana?

n

. SUMMARIUM.

n

F

*

: Pecc;z'h? $. Pontifici

q

referuata /m-ämt AMHCXAII CXCOHIBMPICA

Á

£iozem.

2.

Excufhtur Areferuatione ,. qui excu[ntur á cenfiran

Y

3*

ltem i, qui excufatur 4 peccato mortAli.

N

4.

lenoramtia 4 Cafebus Papalibus excufmt , unde

fe

5.

Exceptis eruditioribus pauci im Germania eos incurrutnt.

IK

Traditur definitio Bulla Ceues

[

7*

Ejnt Antiquitas ,

»

.

Utilitas.

9.

Im Germamin eff recepta,

Ll

I0. S$td mom im tanto rigore.

k

v

r Réferumtur trin Specialia Bule Cena.

i2. Nom omminó de[umt hodie , qui excommunmicationibus im Bulla

Cena latis fubjaceaat.

hi

1.

Ico r,

p

Omnía & fola illa peceata fünt Summo Pon-

tifici refervata, quibus annexa eít cenfura excommu-

Pi

[

nicationis Papz refervata, & propter hanc duntaxat

[/

refervantur. Íta communis DD. apud Palaum tradt.25

f

p.lj.$.2. Suaretz D.29.$.2. Sanchetz. Gobat tr. 7. n. 3653. Viva

de Jubilxo q.11.art.i. Cercum hoc eft de cafibus Bulize Coong, ubi

ql

in initio 65. (emper ponitur: Excommmunicamus &c, & in fine Bullx

li

.

fübj

ungitur, quód z&fo/utio 4 pradictis femtemtiis excommumicatio-

nis refervetur foli Pontifici, ergo re(ervata cenfentur hzc peccata

1

Hinc

Á

cum ceníüra &propter annexam cenfuram.

-

5

f

Inferes r. Si poenitens propter aliquas circumftantias þoch

l

cxcufari, quód cenfüram non incu;-rerit, quamvis cafum

illum

refer-

í

*

-$92 (47) g6$-

refervstum perpetrárit, non eftad Papam mittendus; fedà Paroche

vel alio Confeffario poterit abfolvi.

3. Inferes2. Cüm nulla excommunicatio vel cenfüra incur-

j)

ratur, nifi propter peccatum mortale, ideó quotiescunque aliquis

cafüm refervatum fine peccato mortali perpetravit v. g. ob igno-

rantiam invincibilem , inadvertentiam, infufficientem deliberatio-

nem, parvitatem materiz &c. Toties etiam & cenfurà & coníe-

(f

quenter refervationePapali excufibitur, üt notat Covarr : inrele. c.

Alua Mater de fent. excommunicationis in 6. $. 9. num. 1.

4. Inferes 3. Cüm probabilis valdé fit fententia illorum, qui

docent , non affici aliquem cenfurà Ecclefiafticà, non tantüm fi ex

robabili ignorantià nefciat a&um, quem agit, effe prohibitum,

fed etiamfi (icut effe prohibitum , ignoret autem effe cenfüram an-

nexam (Sicut. hujusmodi probabilis & tolerabilis ignorantia datur

circa conftitutiones Pontificias non ita per locorum Ordinarios

publicatas, maximé in feeminis, militibus, rufticis, pupillis &

minorennibus, utpote qui aliàs per Juris ignorantiam excufantur

L. czm. de indebito25. $.1. deProbat.)confequenseft, in Germaniá

paucos incurrere cafüs Papales, faltem íi eruditiores excipiamus,

propter igaorantiam harum cenfürarum peccatis fané multis an-

nexarum.

il

j. Inferes4. Verum, & folidà do&trind plenum effe id, quod

notatur in inftruCtionali Romano -Bambérgenfi edito 1725. ubi

pag.261. ita babetur: ANoz eff, quàód im tamtá vefervationum Pa-

o*

alium multitudine nnimum dejjondent && abfülutionis impertite

Iü-

aut impertienda uullitatem timeat. Confeffariu: quemadmodum

Qat

enim [cientiam Coufe[[arii etiam docfi, feduli, ac prudentis multa

2

ejusmodi re[ervationes fugiunt, ita plarima penitentem, quieo ipfo,

Ivà

ubd cenfuram Papalem ejsve reftruationem ignoret, mom £am-

ub

£um uullam cenfuram , fed ueque ullamrvefervationem obcomtumacia

j

[j

defecfum incurrit. — Jgmoramus euim nequit effe contumax. Accedir,

fit

uid plereque referuationes Papales , fecut. im his partibus fhecinli-

a

zer per Diecefes féngulas mon publicantur, ita probabiliter vel mon

recepta videantur , vel abolita adeb, ut. Sacerdos fAltem in abfo-

ffit

lutione pro foro imtermo, quidquid fft de extermo absque. amimi

um

(Erz;lüulo tufus procedere poffot..— iec . ibi,

VI.Dieo

r

4323 (48) Bb

6. Dico2. Bu//a Cez4 luntVterz Apoftolice, quz preícate

Ài !

ipfo S. Pontifice quotannis die Jovisfan&to, quo celebratur Ccena

tür

Domini (unde & Bulla Coenz dicitur) à Diacono Cardinali publicé

€ot

per modum proceffüs improprié tamen & largé di&i leguntur,

[üb

& continent hoc tempore. excommunicatienes à Clemente X. de-

bu

eretas iis, qui cafünr in: dictis literis committunt, ita ut di&kas

f

cenfüras incurrant non aliter, acíi proceffus juridicus contra eos

te

effet formatus, nec ulla cicatio vel juris folemnitas ulteriüs. exiga-

qu

tur.

Ita communiter DD.

Yà

7. Antiquitatem: hujus Bulle quod attinet, volunt aliqui

n

antiquiorem effe eam Mertino V, circa annum 1420. regnante, imó

p

UrbanoIV. & ClementeIV. qui federunt circa annumDomini 1261.

f0l

nà

füb quibus floruerant S. Bonaventura & S. Thomas, idque probant

ex eo, quód Hoftienfis , qui fuit contemporaneus przlaudatis

ldb

duobus Do&oribus, & illis pauló antiquior (floruit enim füb In-

nocent,. IV. & Alexand. IV. Pontificibus Anno1254.) in tit. de

o

D^h

Crim. f a!ff L. g. $. qualiter comittatur verf. porrà, expreffe jar

memioerit hujus Bullz füb nomine proceffüs.

m|

$, Caufi&, cur tot in ea excommunicationes latz fint, funt

I'lg

tum utunitas, puritas, & integritas fidei Catholicz &Religionis

hi

Chriftiang conferventur, tum uthoc difciplinz Ecclefiafticegladio

publicz pacis & juftitiz commoda ftabiliantur & conferventur.

&

f

:9. Dico. 3. Bulla Coenz recepta eít in noftrà Germanià: eft

contra quosdam, qui, ut advertit Auguftinus Michel in tra&. de le-

fol

ee Amortizationis non defunt, ut cum Fríderico à Sometino inIn-

lp

troduct, in Univ. jus L. r, tit, 2. n. 75. dicant fimpliciter, Bullam

fi

Coenz in. Germanià non habere authoritatem, quia ibi promulga:

ttà

ta non eít : At meritó hanc fententiam dicit P. Pichler ad tit. de

Ails

(antent. excommunicationis, n, 16. fibi femper vifam effe impro-

ve

babilem, pernitiofam, fcandalofam & fummm fedi injuriofam 5 ar-

i

gumentatur enim fic: Si Bulla Coenz. recepta non fit, nec authori-

tatem habeat, quz tantá cum folennitate quotannis à temporibus

4

tot retró Pontificum promulgatur & innovatur, quenam lex Ec-

p

clefiattica tandem erit recepta in Germanià & habebit authorita-

,

tem ? Certé promulgatio in Germaniá non poteft negari, cüm fole-

f

at inferi ritualibus Dioecefium & (ufficiens de eà mentio fiat in fcho-

f

lie

- (49) &tb

t

a

lis quotidie, Nec eft contrarià confuetudine abrogata, ut conftat

tum ex praxi Curiarüm Ecclefiafticarum , que emergentes v. g.

e

contra immunitatem Ecclefiaiticam, que maximum ex hac Bullà

'y

-

fub(idium habet, cafuüs juxta eam decidunt, tum ex ufu facri Tri-

bunalis Poenitentiz, ubi nullus Confeffarius audet abíolvere ob-

hs

0

ftri&um peccato in Bullà Coenz contefito v. g, hzrefi formali ex-

terná. Certé fi loquamur de Dicece(i W/irceburgenfi/ingulis quin-

W

quenniis hactenus à Sede Apoftolicà petita & impetrata fuit à Re-

verendiffimis & Celfiffimis hujus Ecclefie Epifcopis fpecialis facul-

tas abfolvendi ab hzrefi & cafibus refervatis in Bullà Coenz , prout

nà

patet ex parte primà $, . (i autem hzc Bulla in Franconiá recepta

n

non effet, ut quid peteretur hzc facultas fpecialis à Sede Roma-

nt

ná ?

iti

10. Id probabile eft, quod P. Läymänn Do&or é Germanis ce-

]i

leberrimus Tom. 1.]. 2. 'Tract, 1. c. 15. n, 4, docet de libris hx-

de

reticorum (non ex inítituto de religione tra&antibus, fed obiter

ul

tantüm hzrefíin continentibus ) dicens: Veruntameb in partibus

noflris Septentrionalibus Bullaris bac Conffitutio Jecundam ta

Á

'le(t

unt

rigorem vetepta mom eff.

hi

1 1, Dico 4. Bu

lla Coeng quoad excommunieationes ibi latas

dio

hzc tria habet fpecialia: r, quód fint late fententie , & ipfo fa-

&o incurrantur, 2. Quód fint fpecialiffimé refervatz S, Pontie

fici, ita ut ab eis nullus quamvis privilegiatus Regularis poffit ab-

d

ké

'folvere, nifi in mortis articulo,neque Epifcopus; ni(i fpeciali privi-

Is

legio de novo muniatur, prout id habet Reverendiffimus & Cel-

4

fiflimus W'irceburgenfis, 3, Quàód nullus contra eas vel potiüs con-

traBullam, quà feruntur, valeat titulus vel pretextus prafcriptio-

p

de

^nis, corifuetudinis quantumvis immemorialis, vel non receptionis,

)u

vel privilegii vel dignitatis, uti patet ex ipíà Bullà $, 24. & com-

muniter tenent Suaretz, Sanchetz &c, Unde

a

otl

12. Infert P. Reiffenítuel ad tit. de fent. excommun. $.

bus

i. n. I31. revera quosdam bodiedum exiflere, qui alicui excommnu-

Ec

picationi Bulla Cena fabjaceant, ciim uonuunquam in uno vel al-

ftà*

tero per Bullam Cena [ub excommunuicatione probibito. delinqui

manife[lFum fít, . Joter quos delinquentes utique futt judices e& Of-

Jl*

ho

fcial:: laíci, qui quvis ratione i()zg:diuntv dndices . Ecelefiaffic

]i

se

- (;o) £Cf-

u? caufas Ecclefiafficas debità profequi,

vel jurisdicfione fu4. liberà

i

uti valeamt :

Item. et illi, qui contra

poteflatem | Eccleffaflicam

ad laitalem recurrunt, atque. Offictaes. iis affiffentes cc. Hac

tg

ratficari videmus, nom ob[Fante, quàd fub

enim, pró dolor , pa[frm p

€XC0mmnum

icatione imevi

zabili prohibita fint im Bulld Cena $. 17.

[

2E£. 14. D.

cc. Hecipfe, Neque excufari hujusmodi judicat per

*

hoc, quód contra eos eti

am notorios in foro externo Ecclefiaftico

h;

plerumque non procedatur, neque üt excommunicati denuntien-

i-is!

tur, aut vitentur, quia per hoc minimé relevantur, quin adhuc co-

Tg

ram Deo & in confcienti veré excommunicati exiftant, & efrectibus

excommunicationis fuprà allegatis. in foro confcientiz fübjaceant.

tnà

lic

8 H«

tisd

den

Quinam )7 lCa]its Bul Cezna ?

dN

SUMMARIUM.

Q

y, Recenfentur per ordinem viginti cafus Bulle Cena..

x Referuntur üreviter inver[us redatti.

ttía

3. Qui finé [peciali conce[fFone extra articulum mortis Ab iisab-

Nu

fokvit, ipfo jure excommunicationem incurris,

D

ll

lco, n Bullà Coenz, qux incipit: Pa/foralis Rema-

pari

ni Poutificis Vigilantia, cum ex communicatione la-

prag

tz featentiz foli fammo Pontifici refervatà cafus re-

fervati fünt fequentes :

&t

Excommunicantur l. omnes hzretici, eorümque credentes &

fautores, ac Schísmatici, item ii, qui legunt, retinent , imprimunt,

imp

bus

aut defendunt libros hixreticorum dereligione tra&tantes, vel hare-

tes

- fin continentes. de quibus plura in $, sto.

tot

II. Appellantes vel cooperantes appellari à S, fede ad futu-

im

rum Concilium Univerfale vel Oecumenicum

.

£ -u.niverütates veró

àpu

& Collegia interdicunturj

IH. Piratz maris [talici ditionibus Pontificiis fubje&ti, eorüm-

judi

que fautores & receptatores. — CefJar i bis partibus.

VE

-H2 (r1) Bbb-

IV, Surripientes naufragorum Chei(tianorum bona in mari vel

r

littoribus reperta.

L

V. Impoaentes velexigentes novas gabellas fe

u pedagjia vel ane

Hat

tiqua augéntes,

[

VI. Falüficantes literas Apoftolicas ,

vel fabricgn'tes & falsó

l?

fignantes ejusmodi literas aut. fupplicationes.

p

VII. Deferentes arma & alia ufui bellico idonea ad Turcas,

(tico

hzreticos & alios Chriftiani nominis hoftes :

Item annuntiantes

tiefie

lisdem in damnum Chriftianorum ea, quz ad ftatum Chriítianz

: C0

Feipublice pertinent.:

ibus

VIIL. Impedientes eos, qui vi&ualia & alia neceffaria ad Ro-

G

manamcuriamconvehunt. Ce/fat bic.

IX, Violentas manus injicientes in eos, qui ad fedem Apcíto-

licam accedunt velab eá recedunt.

Item fimulantes, fe habere. ju-

risdiéctionem À S. (ede, ut morantes in curiá hác ratione iucommo-

dent.

;

X. Violentas ma

nus ihiïcïentes in Romipetas feu peregrinos

devotionis cau( ibi morantes vel abeuntes: item favorem qualem-

cunque ad id przftantes,

XI. Violentas manus injicientes in S. R, E. Cardinales, Pa-

jab-

triarchas, Archiepifcopos, Epi(copos &Sedis Apoftolice Legat'os ac

Nuntios, nec non favorem ad hoc przfítantes.

L

.

XIL Occidentes, percutientes vel fpoliantes eos, qui

prö fuis

negotiis ad Curiam Romanam recurrunt : aut eos, qui pro abfentibus

Tf

partes Procuratoris, Advocati, Auditoris vel Tudicis agunt : Item

6 h-

praítantes ad hoc favorem,

^

.

XIII. Appell

antes &

C

uri

4 Romaná ad judicia fzcularía: . Faci-

J2

entes appellationem talem unà cum a&orum extraditione admitti:

j

impedientes mandata Apoftolica executioni dari, autà Tabellioni*

munt;

bus in(trumenta confici, & confecta partilitiganti tradi;

Injicien-

bare-

tes violentas màanus in Actores & literarum Apoftolicarum éxecu-

tores:? prohibentes, nequis recuríum habeat adS.Sedem, gratias

füti»

impetret, vel impetratds utatur; aut füpprimentes ejusmodi literas

"a

apud f& vel alios retinendo,

XIV. Avocantes caufa

$ fpirïtualeä vel fpiritualibus annexas à

Qrme

, qui ibi caufas fuas profequi

judiciis Ecclefiafticis : impcd-ientes eos

P

volunt;

VL

-433 (2) Bbl-

volunt: compellentes partes AGtrices,ut literas fuas 4 di&tis judiciis

Eccle(' afhms revocent, & confennant, reos (ive actionatos À cenfu*.

ris & pcenis inflictis: abfolvx- impedientes literarum Apoftolicarum

executionem: & omnes ad hoc quoquo modo favorem preftantes.

fecl

mun

XV. Trahentes vel trahi facientes perfonas Ecclefiafticas ad

tribunalia fzcularia: condemtes ftatuta. vel decreta in prajudicium

hion

libertatis Ecclefiaftice,(ive juribus alicujus Ecclefiz præ)udlcanua.

hab

XVI, Impedientes przlatos & judices Ecclefiafticos in fuà ju-

Ipi

risdi&tione Ecclefiafticà: eludentes. eorum judicia & récurrentes ad.

curias fxculares: procurantes decerni vel exequi, ac decernentes

vel exequentes mandata poenalia dictis juribus Ecclefiafticis dero-

santia, omnes denique ad hoc favorem preftantes,

XVII. Ufürpantes jurisdictiones Ecclefiafticorum , vel fequc-

QM

&rantes eorum redditus, fru&ctus, ac quoscunque provcntus.

XVIII. Imponentes decimas & alia onera Clcrms aut eorum

bonis Ecclefiafticis : exigentes aut recipiegtes etiam à fpontedanti-

bus hujusmodi injuftas preítantias ; cooperantes & quoquo modo

14

favorem àd hoc exhibentes.

4 E

XIX. Szculares capientes vel bannientes Clericos vel procef:

JIR

fantes aut fententlamferentes, aut excquentes contra períonas Ec-

4 R

«lefiafticas. in caufis eriminalibus vel capitalibus (ine Sedstpoftoh-

l

£x licentià.

.. L

XX. Occupantes terras Ecclefiz Romanz & 1lhus )unsdlülo-

74

nem fupremam ufurpantes,& favorem ad hoc praftantes.

3. Incurrunt hi omnes vi Bulla. Coenx excommunicationem foh

$. Pontifici refervatam, quos memoriz juvandz caufà in verfüs re-

dactos exhibet Monacelli in formulario legah pra&lico fori Ecclef.

p. 3- tit. 1. n. ro. üt fequitur.

Haretici, à Papá appellans, cum fure pirata,

Augens vectigal, vel Breve fal(ificans.

Hoftibus arma ferens, victum quivé amovet Urbe,

ii

privi

(Los Papa, aut pietas, aut fua caufa ciet,

Prelulibus gravis, ad laicum fpectantia facrum,

do, d

Sit reus aut judex, qui trahit a&a forum.

lény

Przlati, Ecclefieque ufurpans jura, onus & qui

fund

Mis ftatuit, capms nofc1c cósque reos,

Sedis

tonfi

o (03) &ibe

(CIUS

- Sedis Apoftolicz terras quique occupat atrox,

]

Hos omnes Domini Coenz anathema ligat,

um

. 3. Notandum.

Qui ab his cenfüris extra articulum mortis &.

m

feclufo' privilegio, vel fpeciali facultate abfolvunt, ipfo jure excom.

Md

municantur, &abfoluuo eft invalida, quz tamen excommunicatio

lr

nonefít refervata;nifi quis abfol veret füb pratextu privilegii,quod non

ld

habet, ut declaravit Clem. VIIL approbans decretum $.. Congreg.

ju

prfcop,& Regular. Anno 1601. apud Piafecium p. 2.C, L,à. 3.

s ad

ntes

$. IIL.

qtQ

mem f nt Cafus S. Pontifci ve Groatiin Corpore

Qute

Juris ?

orüm

SUMMARIUM,

anti

vodo

1. Statuitur lata. excommummtzo in percu]ore.r Clericorum.

2, Explicatur, quinam veniaut nomiue Clericorum,

od

3. Ponuntur cafus excepti,

y E

4. Referuutur cafus Papales contenti im Decretalibus.

$. Im fexto Decremlzum.

ytoli

é, In Clementinis..

fiuo.

7. lp Extravagantibus

m ol

YIco I Dejare communi fecundüm partes fingulas juris Canonici

34

fümmo:Pontifici refervati , cafus (unt fequentes ;

g.

In decreto Gratiam.

Excommunicantur cxcommumcatwne foli Papse refervatà

Injicientes vel mandantes injici violentas manus in Clericum, qui

privilegium canonis bon ami(it, graviter eum pcrcuucndo,truden-

do, detinendo, trahendo, vmculando, aut vx aliquid enplendo, ta-

lémve violentiam inferendo, cui refiftendo i lmpar fit.

C,29. /equis

fuadente. X VL q. 4

2. Intelliguntur autem Clericorum nomine in primis in: Sactis

conhlituti, étiam-excommunicati , fufpenfi aut. verbalitex. depofiti ;

dem-

$elis

3

-$83 64 Bbb —

deinde Clerici etiam in minoribus conftituti, fi habeant conditio-

f

nes Concilii Trid.Seff.23. dereform. c. 6. qui nimirum beneficium Ec-

lecu

eleftaflicum poffdemt, vel babitum ei tonfuram. deferentes. adicui

Dj

Eccleffe de maadato Epifcopi inferviunt, ved in Seminario Clerico-

rum, aut in Aliquá fcholà vel Univerfitate de licemtiá Epifcopiquae

Jf i "viá ad majores ordines fufcibiendos verfantur.

ÍItem mona-

r

chi, moniales, conver(i & novitiíhoccanone gaudent. Cap. zos du-

u

Bium. Cap. de monialibus 1o. Cap.reliziefo de (enz. Excommun. in 6,

fenl

3. Excipe tamen prímó percuflionem levem, quz uon involvit

circumftantias a:

de fent. Excommunic.

ggravantes, à quà .ordïnarius abfolvit Cap, Pervemit

&,1

fe t

Excipe 2do. ni(ifint Clerici impuberes, qui fe percutiunt, aut

ex levitare jocosd, difciplinz aut correctionis gratià, aut nifi ob

mun

I

juftam fuf defenfionem Clecicuspercutiatur. (Cap. Szper eo, deíen-

tent. Excom,

Ti )

E

Excipe 3tio, nifi Clericus privilegium canonis amiferit per ve-

ram aut interpretativam bigamiam , per dimiffionem habitüs & ton-

füurz clericalis,per exercitium artís ignominiofie, mimi, ludionis, cau-

ponis, lanionis, per de

affin

ter Latrones &c.

gradationem realem , per affociationem in-»

3non

In Detretalibus.

V,

O

4. L Excommunicatià Delegato Papz ob folutionem not

prxítitam, fi per annum culpabiliter maneant in hàc excommunica-

1njuj

tione, deinde à folo Paipä abfolvuntþur.

C. 26, de ofF & (pofgcirt

lerj

jud, delegati.

Il, Advertentes,

fe falías "habere Titeras Apb&oïïcää; adeóque

tr; .

dünn

nomine curiz Apoftolicz falsó expeditas, & non deftruentes vcl re-

fignantes eas intra 20. dies, (i fiecülares funt, excommunicantur ,

Tuch

fi Clérici,

crim. falf

jfufpeäduptur, ,& E f.oï?* I:'apvg' abfolvuntur. C. Dwra d?

s

h&

h&v

N

IH Conífringe

ntes :&-fpoiiadtäs violentih -facriiegä Ecclefiam ;

poftquam eos Epifcopus fecit denuntiari, funt excommunicati & à

s (

folo Papà abfolvuntur. C. Cosquef£i- dc (ent. Excom.

IV, Incendiarii ab Epifco

«

tünd

de fent; Excom. :

[

*

H

p fpc!:ci'atix-n(denuntiïati.' C.. Tua mos,

à eli

im ex'c.ommuni.cäco ig eo cri-

V. Comimunicantes cum nomma::

miné

Mitero

tiQ

-H (2 8:$-

£t*

mine, propter quod excommunicatus eft, favorem & auxilium qua-

lecunque praftando, abfolvuntur tantüm ab excommunicatore fcil,

(cui

jt0s

Papà vel Epií(copo excommunicante. C. Naper defent. Excom,

In 6to Decretalium.

QIM-

n

fe

L .Dantes vel ufurpantes licentíam datam perfonaliter vel

du

realiter offendendi eos, qui cenfuram tulerunt, fi in eá contuma-

n6,

cià fpatio duorum meníium períeveravcerint,

C. Quicunque de

yuit

fent, Excom, in 6.

IL. Abfoluti. à cenfürá in articulo mortis, vel aliá de causá ab

t

€o, qui alias non poteft abíolvere, fi pofteà ceflante impedimento

fe non przíentent ei, à quo abíolvi debebant, reincidunt in excom-

aut

b

municationem , ferenti Epifcopo vel Papz refervatam : uti & ii, qui

à Papa vel ejus legato eà conditione abfolvuntur, ut fe fuo Ordina-

(cn»

xio poftmodum fiftant & hocfacere negligunt, C Ecs quj. de fent,

Vé«

Excom. in 6-*

Iu Clementinis.

n

(

6. l. Scienter contrahentes in gradibus confanguinitatis &

*

*

affinitatis prohibitis, aut cum monialibus

nec non monachi,

[ m-

moniales & clerici im facris conftituti matrimonialiter contrahen-

tes, poftquam ab Ordinario denuntiati fuerunt. — Cap, un, €os qu£

Clementin, de Confang. & affinitate,

fiofí

lE Hereticz pravitatis inquifitores ex amore lucri vel odio alios

niCa

j inju

fté hujus labis infimulantes, vel contra gravatos propter fpem

;ll

Jueri non procedentes, excommunicantur & à folo Papà abfolvun-

tur; at Epifcopi vel alii fuperiores per triennium ab officio füfpen-

d

duntur, C. 7Mu/torum $. verum. de hereticis,

du

uf ,

Hil. Keligiofi contrajura parochialia admini(trantes Sacramenta

Euchariftie vel Extremz un&ionis, matrimonia folemnizantes &

/] «

benedicentes, fine licentia ab excommunicationibus refervatis ab«

folventes, vel poft abfolutionem à peccatis indulgentias poenitenti-

[Eur

bus concedentes. C, Re/giof; de privileg.

&à

IV, Clerici Szculares vel Religiofi inducentes aliquem ad in-

eundum pactum, votum vel juramentum de fepulturà in. fua Eccle-

T

fià eligenda vel non mutanda, C. Cupieztes £. /as? de poenis,

. V. Domini temporales cogentes celebrareSacerdotestempore

) (f

intcrdi&i, evocantes ad miffam interdi&tos & excommunicatos,

n

pro-

E -u

jrohibentes tales poft monitionem abire ex facro, & excomrbuni-

cati vel interdi&ti, licet moniti, tamen detre&antes exire

Qe miffz

Sacrificio. C. Gravis de fent. Excom,

In Extravagantibus.

7. l, Exenterantes & fruítatim decoquentes corpora defun-

&orum, ut feparatis carnibus offa confervari vel alió fepulturz cau.

"n

14 deferri poflint,

C, Detefl auda de-fepulturis.

II. Damnantes peccati vel hzrefis alterutram fententiam affir.

4

mativam vel negativam de imroaculatá Conceptione B. V. & fpe«-

3'4

ciatim afferentes, peccare mortaliter eos, qui immaculatam coi-

fll

céptionem credunt, ejusdem officium celebrant, fermonem de e&

audiunt, vel libros eju

& vener, Ss.

fsmodi.tencnt. C.Grave nimis. de Reliquiis

"

j !

IlI. Dantes vel recipientes aliquid ob ingreffum religionis per

modum pa&i vel conventionis, C. $zzé de Simonià.

II

IV. Committentes Simoniam realem : id eít: dantes, reci-

pientes, procurántes vel mediantes aliquid dari pro fufcéptione vel

collatione ordinum, aut pro conferendo beneficio vel officio Eccle-

fiattico. C. C& dereffabile de Simonià,

fer

e

V. Dantes vel recipientes, aut promittentes aliquid pro jufti-

ià vel gratià in curià Romaná obtinendà, item nón denuntiantes

tiäf

:

éjusmodi nundinatores juítitiz, imó & utentes tali gratià aut jufti.

tïor;

€ià, . Excommumicamus de (ent, Excom, Continentur equidem

tior

prater has recenfitas dubio procul adhuc plures in Corpore Juris

Qu

claufz refervationes Papales non tantüm in materia excommu-

nicationis , fed & füfpenfionis, & interdidli ,

à quibus So-

p

Ciür

lus S. Pontifex de jure communi abfolvit , ut videre eft in

Cn

Cap. fuedamenta de Ele&. in 6. Extravag. , de Regulat.item Ex-

tit

travag. ad no[Pram ibid. &c. fed cüm earum quxdam velapud alios

eor

dubiz, vel non adeó univer(ales fint;,hinc potiores & magis commu-

ben

B65 nóffe füfficiat.

paá

i

T€/14

g-"lä«

lifu

$. IV,

-M$ 7) $58

ül-

iffz

$. IV.

Quinam fet cafus $.. Pontifici vefervati im

Bufario?

fün«

SUMMARIUM.,

il

J

Excommunicati fiemt, qui committumt Sinzomiam confideutialem,

iits

2«

Tam per acceffum,

t«

3.

Quam per regrefam.

COfl»

odl

4

Recenjéntur alia excommmnicutiones extra Corpus Juris v.ægai:--.

"

£e$,

Juli

$*

Cirea quAs omnes j)ræpfimi: aftendenda eff locoruam £on[ttn

tu 00

j p

I.

Ico. In Laértii Cherubini Bullario excommunicatione

d-

S. Pontifici refervatà innodati fünt fequentes

d

I. Committentes Simoniam confidentialem , qux ex

de.

una parte ftatim impletur, ex altera parte impletio dif-

ferrcin te

mpus futurum, eo pacto expreffo vel tacito ac confiden-

jl

tià, quód impletio infallibiliter fecutura fit. Fit autem modis duobus.

Int6S

2. 1mó Per acceffum : nam procurans alicui beneficium per colla-

ii«

tionem, ele&ionem, przfentationem vel qualemcunque intermedia-

|

]

dem

tionem, & refervans fibi vel altéri acceffum ad illud, vel falcem fru-

]un'

Gus aut portionem fructuum, aut penfionem alteri pro beneplacito

u

procurantis ex eo perfolvendam , aut econtra acceptans tale benefi-

$

cium cum pacto explicito vel implicito, quód lapfo aliquo tempore

;Hn

condi&to velit idem beneficium in favorem procurantis vel alte-

B

rius, quem vult procurans, re(ignare, vel falcem fru&tus aut partem

'alios

eorum aut pen(ionem alicui tertio à procurante nominato ex dicto

ymie

beneficio perfolvere , committit (íimoniám per acceffüm : expreffo

pacto juftitiz, (i dicat: Ego £ibi conf'eroyvel procuro boc beneficium cum

pAtfo , ut mihbi wel fratri meo idem ex debito juflitia cum tempore

vefiguer ; vacito paCto v. g. ff mibi beneficium contuleris , promitto,

048 idem beneficium pofl decemmalem fruitionem tibi ex mera era-

titudine velim refignare, Wem egote ad boc &emyïcium fne/ä;zt'alva,

5 ne

N.

-a (58) $ER-

$ meo fratri aunuatim decimam partem fruciuum vel pezfionem

toti

VIl

tot floreuorum, mom velut pretium , fed velut motivum recompeufa-

xiogis C gratitudinis reciproct oluturus fís.

3. 2dó Perregrqü?tm. Dimittensbeneficium & refervans fibi vel

g,

alteri poft aliquod tempus regreffum ad illud, vel faltem fructus aut

p

portionem eorum, aut penlionem alteri ad arbitrium dimittentis

vel refignantis ex di&to beneficio folvendum , & econtra acceptans

lie

inl

tale beneficium cum pa&o expreffo veltacito, quód poft cempus con-

di&tum tale beneficium velitin favorem réfignantis vel alteri,cui vult

dif

refignans, refignare, vel faltem illius fru&tus, eorümve partem aut

Ále

penfionem tertio,

quem vult refignans, perfolvere, committit fimo-

niam confidentialem per regreffum pado expreffo v.

g. refigno tibi

du

beneficium , fi ex debito juftitiz idem poít adeptum aliud mihi re-

abi

fignare velis : ve/ £acito v.g. cedo tibi hoc beneficium , (i fratri

meo ex motivo gratitudinis annuam ex eo penfionem pecuniariam

Seríolveré velis, — Nec refert, an beneficium fit meré collatum, vel

abl

rit

actualiter jam pofieffum, nifi id fiat cum difpenfatione Papali , €

fimonia confidentialis, ebquód fapiat fücceffionem hzreditariam, &

1b

a&um juftitie tacitum colligitur ex eo , quód non refignaret huic

beneficium , nifi certó confideret, beneficiarium idem refignanti effe

lino

Pius V. in Bulla : Jzzoferabilis. 6, Auguft. 1579.

U

re(ignaturum.

4. I. Excommunicantur excommunicatione foli Papz refer-

l:

watá fceminz ingredientes Monafteria Monachorum, five Regularium

fine prxhabità Epifcopi vel Su

perioris licentià actuali folüm fub pra-

Mo

Pius V. in Bulla Perfonarum Regula-

textu facultatis habitualis,

M

xium. a2. OGtobr, 1566.

*

mi

UI

DL Viri vel feminz intrantes Monafteria Monialium füb prz-

[ün

textu privilegii habitualis fine licentià a&tuali Epifcopi autSuperioris.

&

ITrem admittentes tales perfonas externas fine dicta licentia actuali.

t

Gregor, XIII. in Bulla : Ubi gratia 23.Decembr. 1582.

Yu

-IV. Procurantes abortum foetüs (ive animati five inanimati

ff

olim 4 folo Papa abfolvebantur. Sixtus V. in Bulla: Effrezazam.

f

1588.

Sed Gregor. XIV. eam in aliquibus reftrinxit, de quo ex

4
