quemlibet aliàs idoneum gaudeant ii, qui animato intra uterum

maternum fctul, fcelere maximé inhumano, vitam precludunt

.

priüs, quàm lucemafpiciat. Cui exorto dubio ut occurreretur,eá-

|

dem ferie verborum cum homicidis voluntariis in. decreto Celfiffi-

z

mi refervationi fübjiciuntur & ii, qui abortum fcoetüs animati ef-

fe&tu fübfecuto ftudiofé procurant: de quo

.U

1. Q. 1mó. Quid fit abortus foetás animati?

&g. Nomine a5or/45 in genere intelligitur ejectio foetüs ex ute-

ro, five formati, five informis, five animati five inanimati: Inter-

eft autem plurimüm fcire, an foetus fit animatus,nec ne; nam prg-

ter alia, i fcetus fit animatus, incurritur etiam irregularitas ab eo,

qui procurat abortum ex c. // A//quis de homicid, Quo veró tem-

pore in utero matris animetur; varii varié fentiunt, quos exhibet

Paulus Zacchias in quaftionibus Medico - Legalibuslib. r, tit, 3.

[

quaft. 9. num. 19. 20, & feqq. Ex quibus Au&ores quidam put4-

runt, ante partum nunquam inutero infundi animam rationalem,

a?

-$03 (88) £O3-

at damnata eft ab Innocentio XI. illa propofitio ordine 55. 7;de-

I

C

1ur probabile, omnem fetum, quamdiu im utero eff , carere animá

ratiopali, & tunc primim incipere eam babere, cám paritur, ac

confequeuter dicendum erit, in nullo abortu

bomicidium committi,

p

Quod manifefté refellitur ex illoLuce r.v, 4r, & Jerem. 1. v.. j.

Rom. 9. v. r1. Authores alii plus,alii minus temporig concedunt,

animam rd.

& Avicenna quidem de Animal. l. 9, c. ?. arbitratur,

tionalem aliquando infundi etiam tertio die à conceptione; Sed

C

communis opinio Scholaft

icorum apud Laymannum l, 5. traCt. 3.

pi

Cap. 4. n. z. ex Ariftotele lib. ;. animal,c, 3. & 9. & Pliio lib.7.

[2

f

natur. hift, c, 6, tenet, animam rationalem in Mafctulis 40. die à

Conceptione, in foemellis veró 8o, infundi, & hanc opinionem fa-

b

It

vorabilem fequitur hodie Sacra Poenitentiaria tefte Navarro lib, f.

Confil, confilio 22.

2.Q., 2. Quid fentiendum in dubio, qualis fuerit foctus , ma-

[

fculus, an foemininus?

z. Prxfamendum eft , fuiife mafculum, adeóque fuiffe anima-

fs

k

tumillum foetum , qui poft quadragefimum à Conceptione diem eje-

&us eft, atque ita obfervare Sacram Poenitentiariam teítatur Nol.

p1

dus apud Dianam confentientem P. 7. Tra&, ;. Refol, . Contra

g

verb przfümendum fuiffe foetum foemineum, ac proinde (i ante diem

[

80o. ejectus ipfe fuerit, non fuiffe animatum, mitiüs cenfentalii, ne

«

poená ho

micidii taliter delinquens affici poffit, quod faltem fubfiftit

It

in ordine ad pcenas corporales,

dum agitur criminaliter; Tunc

enimvero, quantü

m rationabiliter fieri poteít , fcetus potiüs inani-

fit

matus, quàm ani

matus przfaümitur , àüt pluribus allegatis tenet Bar-

hu

em refol. 41. & cum eo Sporer in tractatu

&i

bofa apud Dianam ibid

appendice de abortüs p

rocurati malitià & poenis. Huic tamen in-

D

o foro externo, in foro confcientiz ad

terpretationi ut ut benigna pr

majorem peccati hujus horrorem incutiendum preferenda videtur

q

praxis poenitentiarim, qux pro hocforo fupremà norma eft & Ma-

Tnr

iftra.

C

3. Q. 3. Quisnam dicatur ftudiosé procurare abortum ?

.

tu

&. Omnis ille, qui

ftudiosé quzrit, & ex propofito applicat

du

media ad id, ut fcetus ex utero ejiciatur vel occidatur, Duobus

Q

autem modis fieri poteít ejusmodi abortüs procuratio,

1. Di«

re&e

m

-P98 (89) gbf

re&é & per fe, applicando medium vel medicamentum per fe eff.

cax & ordinatum ad expellendum & occidendum fostum, utí fünt

ä

potiones quzdam medicatz vel venenatz, compreffio violenta

pregnantis, percuffiones, magna itinera, faltationes, pondera gra-

via eidem impofita, & alia fexcenta media, & non raró venefica,

j

uc hominum impudicitia ad tegenda fcelera ha&enüs excogitavit,

2dó. Indirecté tantüm & per accidens, utpote applicando pharma-

cum vel medium per fe folüm ordinatum ad conferendam fanitatem

pregnantis, etfi per accidens & przter intentionem fimul fostum

expellat, eive mortem inferat, üt contingere fubinde poteít in venz

ä.'.

fe&ione, velfumptione pharmaci laxativi : cujusmodi media in qui-

bus ca(ibus, & in quantum adhiberi licité poflint, examinabitur in-

feriàs queftione «,

4.Q. 4, Quinam incurranthunc cafum refervatumin hac Dice-

cefi?

W.

uicunque procurant abortum fcetüs animati effe&u fub-

h

fecuto. lta decretum cit.pag. dicitur 1. qui fP'udios? procurant,

J

id eft; datà operà, adhibitis dire&é mediis ad hunc finem, prout fü-

J

periüs $.füperiori di&tum eft de homicidio voluntario refervato ,

[à

quz fervatá proportione huc omniaaccommodari poffunt, Dicitur 2.

m

Abortum feths animari, ia ut neceffarió in foetu eje&o vitam pre.

ne

ceíliffe requiratur ad hoc, ut cafus hujus Dicecefeos refervatus

t

incurratur, quà vità quando fcetus animetur, quzítione 1máà di-

nc

&umjam eít, — Dicitur 3. effeéZu fubJecuto, id eít, ut fcetus ex utero

]l*

fit vi adhibitorum mediorum eje&us : quia refervatus eft actus ex.

[

nus cum effe&u, & aliunde ordinarié requiritur, hujusmodi peccata

ul

effe confüummata.

Ex C, relatum 4. de Cler. non refid, Propraxi

ex his

Ia

)d

f. Inferes : Hunccafümrefervatum incurrit rmó Mulier, qux

tur

experta eft, fi pondus grave portet, fe abortum pati, ftudiosé ta.

ha

men ab eo ferendo non abítinuit.

2dó. Vir ille,

qui per-

cuit graviter prefertim circa renes ( prout id periculofiffimum fce-

tui intra uterum claufo judicant Medici) mulierem pregnantem,

cit

dum przvidet facilé abortum inde fecuturum, cüm (ic cenfeatur

»u$

caufa abortüs , eümque procurare.

3tió Filia, que indicavitfecretó

Di«

matri íe concepifíe : mater autem ad tuendum honorem familiz

&

M

potio.

"

-$33 90 Bif

potiones, medicamenta, & (imilia filize porrigit, vel aliud quid ex fu-

pra di&tis facit, unde foetus in utero animatus pramaturé ejicia-

tur. 4tó. Qusz invita paffa fuit violentiam viri, & pregnans red-

ETXEU'DEUASSTU

dita, fi poíteà foetum animatum expellac.

ftó, Omnis ille, qui po-

tiones & medicamenta porrigit, vel alia quzcunque media ftudios?

adhibet, quibus foetus animatus expellitur, quamvis hic fostus in

lucem edatur & füpervivat, dummodo pramaturé ejectus fuerit,

quia hoc e(t proprié abortum procurare, & per accidens eft, quód fce-.

tus füpervivat, nec moriatur, quod tamen raró contingit.

Econtra hunc cafum non incurrit rmó. Mulier, quz nunquam

ä

ex onere portato abortum fe patiexperta eft, & prater intentionem

pondus quoddam levavit, & abortum fecit. adó, Qus tantüm

propofuit procurare abortum, fi effectus fecutus non (it, quamvis

peccatum graviffimum parricidii mentalis commiferit, fi ipfa parens

fit.

3tio. Illa, cui ab amafio infcié propinatum fuit poculum, ex

quo abortus fecutus eft ; incurrit tamen hunc cafum amafius procu-

rans.

4tó, Non ille, qui medicinam ad partum facilitandum por-

rexit, etiam(i fcetus ex utéro prodeat mortuus,

jtó, Nec ille, qui

ä

leviter caftigat uxorem, quz deinde furore percita abortum pati-

tur.

6tó. Non ille, qui mulieri potum prabet, vel alio modo im-

pedit, quó minüs poffit concipere vel generare, licet mortaliter

peccet. 7timó. Nec quz repentinà pa(fione gaudii vel timoris paífa

eftabortum.

8tavó, Nec Medicus aut Chirurgus, qui medendi gra-

tià, bonà fide, fine non malo medicinam mulieri fumendam prz-

fcribit, et(i ex illa abortus per accidens fequatur, quia dat operam

rei licite, & ex bono fine: ut infrà uberiüs dicetur,

9n6. Qux

:

ante diem 40. à conceptione foerum maículum, velante 8o. diem foemi-

ninum ejicit, quia nondum fupponitur ex füprà diis foetus anima-

tus, ro, Nec ille, qui nefciens mulierem effe gravidam, dat ei quandam

potionem, propter quam pofteà illa facitabortums quiabunc ftudiosé

non procurat. r r,Necille,qui meretricem iptroduxit per luum te&tum,

muros, vel fepes in domum fuam, unde ipfa cafu decidit, & abor-

12, Nec ille, qui

tum paffa eft, cüm nec hic ftudiosé procuraverit.

jocatur vel faltat cum muliere gravidà, quz ob id abortum f:cit,

etiam(íi id illicité fiat, dummodo non diredé fuerit intentus.

13.

Nec illi omnes , qui tantàm voluntarié indireGté, vel meré ca(íüaliter

con-

É AERP o 2X baLe — — —. db as EE a d04 — w

-d33 (91) 8kj-

-concurrunt ad procurationem abortüs, (icut de homicidio volun-

tario füperiori $. dictum eft.

14. Nec illa, quz in fuo cafü & cer-

tis mediis: fciens fe gravidam licité quendam focetum expulit. Oc-

ca(ione cuius

:

6. Q. 5. An liceat pro corifervatione vite mulieris przgnantis

aut periclitantis foetum-expellere ?

&.I. Licitum effe dare'tunc pharmacum v. g. ad faciendum

&bortum, fi fcetus nondum fit.animatus, & putetur mortem matri

allaturus, -docent Sanchetz l. 9.'de Matrim. Difp. 20, num. 6. & 10.

congeftis aliis, Item Navar. Henriq. Laymann, Theol. Moral.1.3.

"Tra&. 3. Parte3. cap.4. num.4. "Diana Part. j. Tra&. 14. Mifeell.

refol 90. Ratio potiffima eft r. quód hoc cafu fotus fit quo-

H

dammodó aggreffor invadens quafíi matrem, dum ei periculum

H

mortis.creat, quem proinde jure naturali licet abigere, quemad-

X

modum & alios humores noxios invadentes naturam.

2dó. Lici-

|»

tum eft ad confervationem totius fappottiabfcindere aliquod mem-

Ü

brüm etiam fanum & innoxium exfe, üt fi manu vel pede àlliga-

n

tus aliter non póffis evadere-mortem inferendam 'à graffante in-

]e

cendio , aut imminente ferá vel tyranno &c. atqui foctus nondum

"

animatus eft pars uteri materni, ergo,

3tió Ex duobus malis mi-

q

nus eft-eligendum, majdsque bonum przferendum minori; atqui

h

majus malum eft mors matris, quàm eje&io foctüs nondum ani-

mati: &majus bonum eft confervatio vitz matris quàm foetüs in-

"animis: ergo. lta illi. At negàtivam, que communior eft, cenet

Leffius 1. 2..de Juftitiàic. 9. dub. ro. num.6r. Navarr. la. de

ireftit. c.3. num. 140.' CardinalisdeLugo difp. ro. de Jifticià. fe&.;s.

lle

ànum.r3o. & laté Báfilius , -Pontius l.10.'de Matrim. c. 15./& àlii

?

cum ipfis. Ratio éft :in nullo -omninó-cafü licita eft pollutio feu -éf-

m

'fufio feminis vóluntaria, 'étiam(i 'procuraretur :ad 'confervandam

sl

vitam hominis:extremé periclitantis: ergo nec procuratio ábortüs.

h

prob.: confóq. ideb nunquam licet proeurare pollutionem,

ula

f*

talis'procuratio 'eft contra'finem À naturà per fe intentum , fcilteec

lUl

grenerationem' prólis :'atqui'procurare ábortum foetüs jam concepti,

etfi nondum animati xqué primó multó magis €ft contra finem

^

*generationis À naturá perfe non modó intentum, f:d'jam a&tu at-

(

ergo:à fortiori mon licebit

n.

*tentatum, &'pmxin-iä: attingendum ; ^

z

un-

,

*

-9 (92) Säx-

unquam, etiam ad vitam przgnantis confervandam procurare ab-

orrum. Cezfirm. Sialiquando liceret procurare abortum, omni-

nó ingens effet periculum, ne homines dcle&ationem copule po-

tiüs, quàm ipfius pollutionis quzrerent eo animo & fiducià, quód

oft-à ex causá poffit procurari abortus, partásque impediri (prz-

fcrtim cüm frequentior caufa pratendi pofit. abortüs pFocurandi,

quàm pollutio;is) ficque homines adhuc hac dele&atione contenti

minüs cora:ent de prole geonerandá, & fic non tantüm impediretur

ufus legitimi matrimonii, fed magna daretur occafio fornicationi-

bus & ftupris,. à quibus abfterrere folet timor prolis & futurj par-

tüs: qui umor magná ex parte ceffaret, fi fcirent homines , pofteà

ex causá (quam fzmel fuüfficientem in pluribus cafibus fübeffe fibi

quisque fingeret facillimé) licere abortum procürare; — Quod certé

fine maximo generationis & ípeciei humanz detrimento, & ma-

trimonii legitimi neglectu fieri non poteft. Fatendum ergo eft,

ficut pollutionis, ita & abortüs procurationem fimpliciter & in

omni cafü interdi&tam effe. Ita Lugo, & alii fupra citati difcur-

runt in przfenti, Ad Rationem r. in oppofitum refpondent, idem

fequi pro pollutione ; nam & hác non procuratà longé inajus füb-

inde inducitur periculum vitz amittendx , quàm à foctu ín utero,

fi ergo foctum liceat expellere tanquam aggrefforem vitz , idem

licebit in procurandá pollutione.

Deinde idem probat, licitam

effe expulíionem foctüs etiam animati, cüm non minüs poffit in-

nocens fe defendere ab aggreffore a»simsto, quàm inanimato. Ar-

gumentum ergo contra ipfàam Adverfariorum intentionem nimium

probat, ergo nihil' Ad 2.^negant, foetum effe proprié partem

matris, vel effe prapter matrem , ficuc membrum hominis, v.g.

msinus vel pes eft propter hominem, cüm factus alium habeat in-

tentum finem À naturá, imóinchoativé in fieri jam fit individuum

adaquatéámatrediftin&tum: ergo paritas nulla eft. « Ad 5. (iminas

malum eft 5bortus foetüs inanimati, quam mors matris: ergo

etiam minus malum eft procurata pollutio, quàm mors hominis

alias Reipublicz utiliffimi; eonfequens Adveríarii non admittunt

ergo nec id, unde fequitur.

Id tamen concedunt utriusque fententiv authores, íi mater

periculosé decumbat, & non füperfit aliud remedium, pofle ei pra-

I2s1

-9 (93) hf

b

beri pharmacum dire&té tendens in curationem matris, etfi pute-

ll«

tur inde abortus fecuturuüs; üt docet communis apud Leffiuml. c.

0.

num,62. Tum quia mater ante prolem conceptam jam habebat

jus utendi remediis neceffariis ad vitz fuz confervationen , quod

jus faperventu prolis ipfi non eft ablatum; Tum quia abortus cen-

ll

u

fecur tunc folüm permiffus, non procuratus, quia preter inten-

tionem fupervenit,' matre fuo jure utenti,

E&. 2. Quód fi foetus jam eftanimatus, nonefítlicitum prebere

1l-

4natri medicamentum dire&té tendens ad foetüs occi(ionem, aut

j

conjunctum cum notabili periculo prolis, prefertim fi certum fit

"d

in cafü vel valdé probabile, prolem

illo vivam edendam.

Ita

bi

communior cum Leffio, Navarro , Sauchez, Laymann.

Ratio

(

:eft; tum quia hominem innocentem per f&s& diredté occidere illi-

-

citum eft ,. quod fieret in cafü przfenti; tum quiaquilibet tenetur

l,

praferre vitam zternam proximi fuz vitz temporali, & hanc te-

netur pro illà exponere, ergo fi matre 4 medicamento abftinente,

proles ad Baptifimum pervenire poteft , alioquin moritura fine Bap-

An

.tifimo , tenetur mater abítinere, & potiüs ipfa mori, quàm ut in-

b-

'fans corpore fimul & animá moriatur.

Limita tamen hoc in cafü,

0

quo medicamentum sffet tale, quod per (e & dire&té ordinatum ef-

m

fet ad fanitatem matri cooferendam v.g. venz feCtios tunc enim

m

-id adhibere illicitum non foret, prefertim fi medicorum judicio

t

mater cum proleante ejus nativitatem aliàs (it moritura, quia

-

innocentem per accidens & prater intentionem in cafü neceflita-

l"

tis occidere illicitum non eft; Leffius , Laym. Sanch. & alii.

Colliges ex di&is, falüffimam effe fententiam illorum, qui

go

putárunt, licere procurare abartum ad coníervandum honorem

fl

nobilis puelle impregnatz , quia non funt facienda mala, ut eve-

i

niant bona Rom. 3. unde Innocentius XI. inter alias propofitiones

NiS

etiam hanc damnavit: Lce£ procurare abortum ante Animationem

po

J'aths, ne puella deprebenfa gravida occidatur aut. infametur.

ys

7. Q. 6. An mandans procurari abortum fcetüs animati incurrat

caífüm refervatum ?

&, Negativé. Ratio: quia mandans ex fupra di&is nunquam

t

incurrit cafum refervatum, nifi ubi fpecialiter exprimi:ur 5 atqui in

æa

refervatione circa procurationem abortüs non exprimitur mandans

€am

3

-3t 94'—) l25 d

eam incurrere: ergo-etiam non incurrit, — Prob. zziz. ex tenore re-

fervationis : Homcidiwm voluntarium, - maudatum ad illud. NB,

ubi folum mandatum refertur ad homicidium voluntarium : Deinde

fübjungitur : zec soz Abortüs agimatifaths [Iudiofa procuratio efe-

u fubfecuto: ubi de mandato ad procurandum abortum nulla men-

tio.

Ergo.

Dices : mandatum ad boinicidium voluntarium eft refervatum :

atqui ftudiofa procuratio abortüs eft veré & proprié homicidium

voluntarium ex L. ANeca7e 4. ff. de agnofc. liberis , & L. 57 quis 8.

Cod. adLegem Cornel. deSicariis ; ergo etiam mandatum ad pro-

curandum-'abortum eft xe(ervatum.

Cozfirm. ubi eft eadem ratio,,

debet effe eadem juris difpo(itio L.2 7270 fF. de V.O. atqui'pro man-

dato eft eadem ratio tam in homicidio , quàm abortu procurando :

ergo etiam debet effe eadem juris difpofitio,

w. N. minorem , quód nomine homicidii veniat procüratio

abortüs ad hunc effe&um fpécialem , ut refervationem incurrat ; fi

enim idém effet in materia refervationis procuratio abortüs &'ho-

rfiicidium volurtarium , non opus fuiffet fpecialem mentionem fa-

cere per ly »ec 407 de procuratione abortüs , 'fed fátis fuiffet dicere't

bomicidium voluitaritim:, quod fufficienter jam contineret procu-

rátiónem abortüs , & fic omnía verba fequentia forent fru(tranea.,

Sel meragloffa , quod dici non debet : nihil enim debet effe füper-

flaüm in'legibus arg.L. $ quas4doff.de Leg, "Fateor, quód easdem

éüim aliis órdinarias homicidii póenas incurrant'procurantes abor-

tum, fed^hóc vi'fpécialiüm legum eitatarum in'objectione ; fed hoc

fine (péciali lege in rnateria odiofa , qualis'eft refervátio , àd alia

'éxtendéndüm 'tion eít,

d cónfirmar.:dico , id'non procedere in

pun&o refervationis, übi otrinia'funt ftri&s interpretationis, &

ultra rigorofarn verborum figriificationem egrediendum non éft. 'Ac-

cedic, quód, üc'femper in fimili, ita hic.precipue'interpretatio fa-

cierda fit'éóntra illám, qui potuit'legem clariüs dicere, & non dixit.

8/Quiéres 7, Anetgo'nullas 'de:Jure/Ecclefiaftico comtüuni poe*

nas incurrat, qui mandat procurari abortum ?

*y. 'Rigidiffimias paenas conftitüitin procürantes abortum , vel

'mandàantes, vel' éónfulentes &c.Sixtus V. in Conftitutione fua :87.

quam:de verbo recitàc P ;Reif-

edjtä 1 588. ificipiéce: zEijæmmm,

fen-

-98 (95) 8kf-

fenftuel in tit. Ze bás, qui filios occiderunt. n. 16. dequ&in compen-

dium reda&tá notanda funt fequentia :

Primó $. . Eos, qui per fe, vel interpofitas perfonas abortüs

feu foetüs immaturi, tam animati, quàm inanimati, formati vel in«

formis ejectionem procuraverint percuffionibus, venenis, medica.

mentis , potionibus, laboribus , oneribusve mulieri przgnanti im-

pofitis , ac aliis etiam incognitis vel maximé exquifitis rationibus ,

ita ut reipsá abortus inde fecutus fuerit, ac etiam prxgnantes mu-

lieres , quz fcienter premiffa fecerint, teneri poenis omnibus Jure

Bivino & humano,Canonico &Civili ftatutis contra veros homicidas,

' Secundó $.2.5.4. Eosdem ihcurrere irregularitatem : unde nec

ád Ordines promoveri poffint, nec fi promoti fuerint, miniftrare, fed

€o ipfo omni privilegio Clericali , officio & beneficio effe privatos,

quz fic vacatura referventur difpofitioni Pap : atque inhabiles fint

in futurum, etiamfi delictum fuerit occultum: & qui foro Eccle(izfti-

€o funt fübditi, degradati tradantur foro fxculari, capitali fententià

puniendi.

Tertió $.. Similibus poenis vult teneri eos, qui fterilitatis po-

t

tiones ac venena propinaverint mulieribus , aut quó minüs foctus

le

concipiant , impedimentum przftiterint, vel ad hec quocunque mo-

do confüluerint, vel auxiliati fuerint ; nec non & mulieres ipfas,

.

quz eadem pocula fponté ac fcienter fumpferint.

Quartó $.7. Infüper omnes, quicunque vel quecunque, vel àt

principales, vel àt focii, fociz , confocieve ad tale facinus commit-

tendum opem, conf(ilium , favorem, potionem, vel alia cujuscunque

generis medicamenta fcienter dederint, ac etiam fcribendo literas

n

vel apochas, vel aliàs verbis aut fignisjuverint aut confüluerint, ipfo

facto excommunicationem incurrant , à quà nequeant abfolvi ( nifi

"

in articulo mortis) neque etiam in Jubileo, aut vigore Concilii Tri.

a-

dentini, nifi à Romano Pontifice, atque ut etiam ab eo duntaxat

h

urgentiffimis de caufis, in irregularitate eá de causà contractá dis.

»g

penfare poffit: Non obftantibus &c. prour zzore [2l;to.

Hujus tamen Bullz rigorem Gregorius XIV. conftit. g. edità

a

anno I

i

591. qu incipit: ees //poffo/icg, in duobus pun&lis gravif-

fimi momenti moderatus eft. — Verba funt fequentia ;

|

Primb $,a. in fine : PreduZam Conflitutiouem frc duximus

mode-

]e

- (96) f&S-

moderandam , ut À peccazo &i excommunicatione contra pexfonas

ibi expreffas latá, tam quoad eos , qui bacfenus deliquerunt, quám

quoad ilhs , qui poft noffram Con[fl itutionem im itsdem caftbus deli-

uerint , q

wilibet Sacerdos tam Sacularis , quam cujusvis Ordinis

Regularis ad Chrifli fidelium cozfe[fBones audiendas , e& ad bos cnfte

1;

ecialiter per loci Ordinarium deputatus plenam cb liberam in fora

confcientia tantum Aabfolvendi babeat f'acultatem eandem prorfus ,

quam idem SIXTUS Pradeceffor fibi a« ['uis Suecefforibus refzrvait.

Secundó $.3. ,Quó verà ad penas proeurantium fatís inani-

mis abortum , Aut exhbibentium . mulieribus vel fumentium pocula

flevilitatis , aut quocunque modo coufilium vel auxilium eis dan-

tium , in pradicta Conflitutione contentas , Conflitutionem prafa-

tam in ea parte , ubi de his agit, ad termimos Tfuris communis ac [s-

crorum Canouum , && Concilii Tridentini diffofitionem nutboritate

"nApoffolicá tenore prafeutium tam quoad praterita , quàm quoad fu-

^

zura perpetuó reducimus peri

72

de, ac ff eadem Conflitmizo im bac

arte nunquam emanáffet.

Nom obflamte eádem Pradecefforis so-

rí Conjiitutz'o;ze , quam quoad relz'quz omnia , prater contenta inm.

hac nofra Conflitutiome im f robore omnino permanere volumus ,

mten';que conmtr Av ids qm'ä;mwz 4e. Hxc Pontifex Gregorius: Unde

ex verbis ultimis patet , ex illa Conftitutione Sixtina nihil feré ro-

boris remanere quoad abortum feetüs inanimis ; pauciffima verà

immutata effe quoad abortum foetüs animati ; uti obfervat Barbofa

P. 3. de offic. & poteft. Epifc. allegat. 57. n. 163. & feqq.

9. Perpenfis hifce poenis meritó con(iderandum relinquitD.Reiffen-

ftuel l. c. n.25.

uàm infelices fint przfertim Clerici abortum foetüs

animati dire&é vel indire&té procurantes, aut confilium vel auxi-

lium quovis modo ad illum przbentes, five fint Curati, five Simpli-

ces, five beneficium habeant, five non : Si enim nullum pro eo tem-

pore adhuc habeant beneficium , nullum ampliüs acquirere poffunt,

nifi difpenfationem obtineant ab ipfo Pontifice, quantumvis deli-

&um fit occultum : (i habent beneficium, illud quidem ante fenten-

tiam criminis declaratoriam non tenentur dimittere , tamen ante

eandem fententiam , & licét delictum fit occultum, fünt ipfo fa&o

Gdeu- CT g - —,A-— u . . C

irregulares;confequenter przter alios irregularitatis effetctus, non am-

pliüs

M 97 EEf

pliàs po'ïïunt celebrare Miffas , quód tamen plurima beneficia requi-

-

runt, ut proinde faltem ex hoc capite ante omnem fententiam in fo«

ro conícientiz teneantur dimittere beneficia ; quia obligationi vi-

]

gore beneficii impofitz fatisfacere amplüs non poffunt, ni(ià Papa

difpenfetur , quod difficillimé , & non, ni(i urgentiffimis de caufis

fieri poteft : üt habet Bulla Sixtina cit.$.7. &. 8. Hecipfe,

$. IV.

Stzþkz;m Fiolentum.

SUMMARIUM.

g.2. Explicatur quid veniat nomine flupri vielenti.

3- Referuntur di, qui bunc cafum reférvatum mon inturrunt.

4« Ut i

ncurratur bac veferva

.Vtio, vequiritur im puella , ut f'uerit

virgo.

L

$. Satisfit obfject ioni.

6. Qui minis executioni dari fMitis copulam extorquet , vefeyvatio-

MHen incurrit.

7. Non tamen ille, qui À ueo -supta 1utrn, prïmum bimtfire copulam

,L'Xïüïgüff.

Ertium in Dicecefi Herbipolen(i refervatum peccatum grave

e(t ftuprum violentum, germanicé $otbiud)t : quod (icut de

JureCivili poenà capitis ple&itur Conftit. Crimin. Caroli V.

A

art, 119. ita & de Jure Canonico non manet inultum Can,

Presbyter aut Diaconus 12. Ex Can. 51 quis Epifcopus 13.di(t.81. us-

j

que àdeb, ut & pocna pecuniaria , caftigatione corporali , carcere

ll

etiam perpetuo, & aliis poenis coérceri poffit preter dotem puellz

a

dandam ex cap.r. & 2, de adulteriis & ftupro : Unde & pro foro

conícientiz injuria ejus caftitati illata meritó tanta vifa fuit, ut &

]

Sacerdoti aliàs generaliter pro omnibus peccatis abfolvendis appro-

bato, & Jurisdi&tionem habenti, in ftuprum violentum jürisdictio fuee

De quo

zit reftricta in falutarem poenitentium terrorem.

|e

Nota; Stuprum laté & improprié dictum efle & dici omnem illi-

:

citam

-dd$ (98) 8e£-

K

eitam copulam cum fceminá (ive cum virgine, five cum viduà, five

q

cum folutà , five cum conjugatá. L. Szzpru ft.ad Leg. Juliam de

n

adult. L..$/

4

(

Yum 101. princ. £. de V.S, — Item Lex 4. Inlt de publ.

H

judiciis.

Sed ftaprum ita laté di£tum in confiderationem hic non

it,7 unde

q

-,'ven

Y

1. Quares. .. Quid hic intelligatur per fP'uprum?

t

w. 1. Intelligitur ftüprum proprié tale, prout conftituit fpe-

ciem ab aliis fpeciebus luxuriz diftin&tam , & eft virginis nondum

[|

corruptz illicita de

floratio feu corruptio.

Ita in re Communis, &

(fimis in Can. Lex iZ2 2. $. cm ergo XX XVI.

)

habetur verbis clari

g. 1. ub dicitur : SFuprum autem proprie virginum eft

Hicita deflo-

Y

*ALÍO.

b

2. Quzres 2. Quid intelligatur per ly vie/eztum ?.

imie-

m Intelligitur tale ftaprum, quo virgo invita per vim oppr

tur & deftoratur.. Dicitur 1mà virge /zvz7 quia ftuprum violen-

?

tum eít fpecies injuriz , volenti autem non fat ipjuria, ergo perfona

debet effe invita,

Dicitur 2dà per vzz, quando fcilicet manibus

r

& pedibus renitens puella opprimitur, quod fubinde non fit (ine vo-

ciferatione auxilium implorando , ex cuiusmodi clamore pro foro

M

externo etiam probatur vis illata tete Berlich. p.4. decif. 41. n. 69.

Dicitur

N

& Mafcard de probat. vol.4. concl. 117. n. 26. & aliis.

fola enim oppreffio, & a&üs vene-

3tio opprimitur C defhratur ,

D

rei attentatio non fufficit, cüm

ad cafüm refervatum requiratur de-

Ji&um confummatum ita, ut revera virginalis corporis integritas

fit adempta per copulam perfectam ; ad quam quid requiratur caítis

, -—— ]

oculis & auribus paffim fugg

erunt Moraliftz , & moribus femper

virgineus bac in re phyficus P. $

anchez Lib. 2. difp.3 1. & alibi, Go-

bat tra&t. g. n. 390.

3- Inferes,cafum refervatum non incurrere eum 1279, qui. de-

Peempe? 3- ")

floravit Virgine

m in fui deflorationem confentientem, quz fi omni-

noliberé confentiat, non fit ei injuria,

& fic nullum injuftitiz pec-

catum, fed luxurig tantüm committitur ; imó probabilius ia hoc

caíu nec parentibus puella fit ftricta injuria, quia ufüm corporis &

snembrorum füorum à parentum jure independentem habet non mi-

nüs, acíi jam corrupta fit Dubium tamen non eft, quin in fuis cir-

N — a

em pà-

sumftantiis peccetur plerumque contra charitatem & pietat

;renti-

-$&d3 (99) &&$e -

"

rentibus & familice debitam, quia ex hujusmodi fornicationibus fei

t

quuntur graviffima incommoda v.g. inimicitimg, cedés &e, & tunc

l

ratione harum circumítantiarum & moeroris, quem parentes reci-

n

piunt, tenetur poenitens hanc circumftantiam explicare. 245 eum;

qui multis blanditiis,importunis precibus, puellam folliciravit, vel

promiílis allexit, vel fraude & fallaciis induxit ad coníentiendum

(

turpi commixtioni, quia non eft proprié violenta violatio [cum vi

m

& violentíá verá, üt in fimili difcurrit Card, Tufchus & Farinacius

de ftupro violento. 3£/0 eum, qui dives eft, & cui paupercula corpo-

[

ris (üi copiam dedit, fperans ab eo dotem vel matrimonium, quia iti-

dem nulla eft violentia.

4f6. Eum, qui fpé conatus e(t deflorare

virginem, íi aCu non fecerit, vel compleverit, quia eft. (tuprum

tantüm mentale vel folàm attentatum.

jl*

4. Queres z. Àn ad incurrendum hunc cafam neceffarió in puellá

Lu

»

oppreffà qualitas Firgizitatis requiratur?

18

us

Nota, Dubium obvium eft,an fiqua occulté fit deBlorata vel cor-

rupta, quz tamen communiter babetur pro virgine, vel cujus inte-

0

hu

ritas ex caufis vel naturalibus, vel quibuscunque aliis eft' ablata,

vel fibonefta vidua vel uxor per vim opprimatur, an incurratur hic

Pg:

"

cafus refervatus?

ur

l"

Ratio dubitandi aliter fentientibus eft, 'quöd refervatio potiüs.

[2

iojuriam vel violentiam refpicere & vindicare videatur, quàm acci-

£

dentalem & ignótam fqbinde qualitatemV irginitatis,fed hoc non ob-

ftante

lIs

E

E. probabilius effe

; quód in enumeratis cafibus (uEi vere deeft

;00

qualitas virginalis, quamvis propriiffima adfit violentia ) non incur-

ratur refervatio.

Ratio eft r. in refervatione verba debent fumi

l

proprié;prout jacent, ergo debet fumi ftuprum proprié dictum , fed.

hoc virginum eft, ut claré patet ex can, citato XXXVI.q. 1. ubi.

"

formalia hzc:

ftuprum proprié virgizum cít illicita defloratio,

(

Ratio eft 2.. E(t revera diftin&tio interhzc duo: forsicarío violeuta

ot

vel copula violeuta & [l'uprum violeutum, atqui hec non effet, ni(i

fl

ftuprum proprié qualitatem virginalem requireret, ergo, Accedit,

terpretatio adhibenda fit; ergo con-

If*

quód (tri&tiflima femper in bisin

N2

-

ju-n-,

(

-R (100) Bele -

nmi

sunftim confidéranda venit & qualitas ftupri propri& talis , & vios

lentia Virgini illata..

ten

v5

f.Dices.. Seda

d. quid requiratur fpeciälïter*qþ:ali'tas virginalis,.

& quare hzc equé primarió cum violenti& illatáin con(fiderationem

(Eäi

veniat? z. Bonum ingens. virginitas eít,etiàám materialiter in carne

di

fpe&ata te(te DoCtore Angelico: zda »dz q. r52, art. r, & feqq. & ex

Paulo Zacchiain quzft. Medico- Legalibus L, 4.tit. z, q. r. Ipfis etiam.

Ie

D

barbaris venerabilis eft Virginum integritas, cüm (it przcipuus pu-

ellarum decor,quo quia aliz in Notabili recenfite perfonz gloriarinon

Ità

Tia

poffunt, meritó hác in parte quid fpeciale virginibus. cedunt; quod

hi

erga injuftos aggreffores fan&um- odium excitat,ut & in foro poeni-

fü;

tentiz ob ereptum tantum ; decus poenam fpecialem fentiant. Fateot

tamen ab hác virginitatis qualitate, prefcindendo à violentià cir-

W

cumftantiam fpeciem. mutantem non induci, unde per f& hzc quali-

tht

tas explicanda non eft alibi, nifi in Dioscefi.noftrà, quod per accidens.

eít ratione refervationis annexe, Sed

310

Tnfías. Siqualitas virginitatis iv copul& vi extortà non eff

€o

circumftantia fpecieny mutans, nec intra. eandem fpéciem notabili-

l;

ter aggravans ( üt fentiunt plerique) ergo non eít obligario. eam:

in confeffione explicandi, ergo poteft quis facillim& eludere refer-

ii

vationem: dicendo z babui cum [o/ut& copulam. i extortam , not

qu

«eró. fatendo: ftuprum violentum ;; quod: certé mirum eff, -

U

fe

z. Mirum nomn eft, ratione refervationis annexa (xpé qualitatem

uandam: accidentalem, qua im communii confideratione 'Theolo-

jü

icà fuüb: ordirrarium confeffionis przceptum nor cadit , ratione an-

für

nexe paenz vel Cenfürz: Ecclefiaftic per- accidens. in confeffione:

f

explicandam effe; Sicponamus in Diocecefi refervatum: effe fur-

fo

tum 100. aureorum & ultra, quamvis dum furatus es f0.60. 70, $6;

n

99, fatisfacias ex probabili dicendo t ferazus [um. [ummam gra»

*fm

venm, i tamen furatus es roo, debes per accidens explicare deter-

Inj

minatam hanc füummam centum: propter annexam refervationem;

LY

Idem patet i crimine incendiariorum, licet incendium domüs non

füperaddat circumítantiam: fpeciem: mutantem, vel intra eandem

m

fpeciem notabiliter aggravantem pre incendio ftabuli vel fegetum,,

er accidens tamen obje&tiva &. accidentaria dom(üs qualitas in

[e

Confir-

*

wïeflibnc explicanda venit, De quolatiüs $. j, infra.

[ od

-R (101) $e$-

"

matur ex propofitione ab Ianocentio XI. 2. Mart. 1 €79. damnatd,

tenore cujus-fateri debemus . peccati alicujus confuetudinem, quam-

$

vis hxc nec fpeciem mutet nec,notabiliter aggravet, & hoc ideó,

quia ad officium Confeffarii, prafertim quà Medici, fpe&tare videtur;,

o

ut malo inveterato pro cavendo relapfu adeó facili congruam me.

dicinam adhibere poffit, quamvis priores a&tus peccamino(i toties:

repetiti per previas abfolutionesfacramentales omnes fuerint ha&e-

]s

nus remiíIi : Viva in damnat : propof. 6o. Innoc, XT. n. 16 & n. 17,

n

ita à potiori ad officium Confeffarii fpectare,videtur, ut ipíi expo-

d

nantur à poenitente omnia illa, quibus cognitis difpicere poteft, an

j«

hic & nunc pro- facramentali abfolutione impertiendà fundata fit

Y

füa jurisdictio, nec ne, quod:: ab accidentali fubinde circumfítanti&

l.

dependere poteft;

m

&. Quazres 410, An Incurrat cafüm refervatum, qui minis vel

metu reverentiali: quia fornicator v.g. puella. Dominus. vel Supes

$

rior e(t, ideóque graviter quocunque modo nocere

PQEC&»& nocuit,,

€opulam & virgine extorfit?

.

&. Affirmativé. Ratio eff, quia cenfetur puellz Geri violen«

tía, velle emim monm creditur ait Lex 4. vele f£. de div. R, J. qui

L

eb/üquitur imperio patris "vel domini, ergo eft habenda pro invita,

Q

quod procedit in cafu, ubi jam przceffiffet mala. tractatio ,. afperi-

tas. vultüs, fzvities, & minz infuper fubinde executioni date fuif:

j

