pictam re iam vera praeftitam docere, Habebat Vetus

[l

Teftamentum c»;ay tantum , nondum .« eZpe se?. Xeiscü,

fa

Debebat Novum habere zvrz» zv éxéve

m-

Colosf. IL 17,

0.

TÀ» Toeypeerey , Hebt. X, 1.

Tunc enim lefus in provin-

üm

ciam 7r€33 xgo'mv euuvíay I, Tim. L. 9. et Tit. L.2. fibia Deo

ute

Patre decretam, a feque, Filio Dei, promtisfima volun-

[

tate füummoque ftudio füsceptam , «v v2 zAggdpiemi TY

»9'

3400 E):ph, I.10. ingresfus eít.. A &T epx ópuevog & TÓy X*

on

Gjuoy , Aéye. Ovriay xeu "rposQpopay Sx. nOAqcas, ZOMA d$ xac-

qeríea , Hebr, X. s. et quae ibidem fequuntur verfibus

6,7,8, 9. unde Gal.IV. 455, "ose dà $A9« 4à wAägæpæ

102

TOU xg'o/vau, gfæm'e—e:)xsv 0 GsÓe TÓV Uioy mwTOU QEVejeEVoV €x, yue

aX 06 » *y VOpuEYoy UTO VOJAOV. . 1y&.TOUS UzrQ va'//.a'/ ääæyogæ/a-y, ia

(ute

)u

«jv vicOseíay dmeA«(Ompuew, qua fini lefus nofter vel fub

ipfa legationis feu minifterii fui publici aufpicia ad Io-

iurm

hannem Baptiftam , "ovre y4e., inquit , seézer . égiy zi

A«

JIAHPOZAI IIAZAN .AIKAIOETNHN , Matth, IIl 1«.

Vtut

uatte

Iceíus Chriftus venit & «2 /2«c«, agenda vita purisfima,

4608

gt

fine macula omni, neque quidquam mali umquam in fe

admittens., quin ipfos hoítes maledicentisfimos aufus

:'; gxal

provocare , Tí; s£ uj eA&ysei t wsg) aï,ua-g*r[æg; Ioh.VIII.

46. utut fuerit, uno ut dicam verbo. , NON- PECCATOR:

idem tamen ut peccator, quandoquidem srowsoa pro

corf

nobis ng: 1vsri1T1AE OMN1 Omnia fpoponderat , ut cir-

1)afi

cumcidi , fic.et baptizari debuit , voluit.

Venit autem

rope

TAATI KAI 72 AIMATI , feu,,

EE £ TO TAATI pu6yov , -a2 & d)

igero

C2a

ut

ecufte

20

2«

ut D. Paulus brevi dixit, yecpevee xkooz pexii Sayd-

T0 , Daydvs dé ZTAYPOT, Phil. Il. , non fantctisámus mo-

N

do, et innocentis(imus in omnt vita füa :^ fed etiam di-

risfimam crucis mortem pro nobis pasfus , quafi nos fuis-

(

fet, qui eramus nocentisfimi.. L. Petr. IH. 21 --- 2«,

H

XVIIL

rl

Iefa Chri-

Donum exiftimare maius esfe, quam aram ipfam ;

&X

fü perfo-

na duar.

quae facri&icium fibi impofitum fanctificet , ftultorum eft,

p

naturar,

atque caecorum » ex effato Chrifti , Matth, XXIIL 19,

f

inc Zyx»óss D. Paulus , Chriftum Z;z nrNEYMATOX AIO-

NIOY, per sPigiTVM a£TERNVM, lemetipfum obtulisfe

Qi

tel

immaculatum Deo, Hebr.1X. 14.

HyeUpum hoc zidwoy eft

Iefa Chrifti praeftantior Natura, feu Deitas eius , qua

lul

ceu in ara fanctificavit Naturam füam humanam , ceu

grposdpopdy TOU cquerrog curov , Hebr. X. 10. * Congruenter

huic fententiae T^eodorum sszaw fecutus Erafmus

a

scumipivs ad locum Paulinum priorem pag. 1321. b.

$K

exír. De fignificatis , inquit , vocis ItNEYMA , vide ad Luc,

t

24. 31. SeipJum Deo , infimita efficacitate Deitatis , in affumpta

h

bumanitate obtulit, «à tweüua enim . bic pro pgvrars accipi-

Yi

£ur 5 u ad Luc. 24. 37. pluribus oftenfum, Quo femelite-

ali

[

rumqueablegamur,ad Luc.sxiv,37. diligentia Schmidii non

Qun

1nodo recenfüm egit pag.637 -- 640, fed etiam Synopfin

vel

dedit p. 641. fignificatorum vocis neoua. — Cumprimis de

u

illa INEYMATOZ fignificatione , et Flacio Illyrico et Sui-

gna

cero noftrati , ut in Prolufionis pagina 1«. monuimus,

tor,

inobfervata , qua vzesarixes feu pertonaliter de Filio Dei

1ia

accipiatur , pluribus p. 638. b. fim. 639. a, inif. tradidit

&

do€trina Schmidii: ita tamen, ut lóhanneum niebpa L Ioh.

Ore

V.6. et 8. eodem non retulerit ; fed, quae pro vera ob-

lm

tinebat opinio , ad tertiam SS, Trinitatis Perfonam, Io-

a(]eo

hanni verfu intermedio feu 4. o &y;c» Tisüpo dictam, id

quod, quamvis ab inclytisftimorum Theologorum cho-

9n

Dita

ro , cui adfürgere et adplaudere lIubentes vellemus, fuüb-

inde decantatum ; neque ipfi celeberrimo gz1DEcGER O

xl']m

) :

2i

d

Corp. Theol. loc, H. $. XII. feu Tomi I. pag.28. et Med,

10*

Med. 2:3. p.7. improbatum , ne alios addam, quos

di

magnopere colo; cur nobis improbabile videatur, no-

DUIS

itra quadamtenus Prolufio aperuit. in qua, quod quem-

quam adhuc tentasfe non reperimus , z2 aveüpa in no-

ftro Iohannis loco de Deitate, feu Natura Chrifti divina

am ,

exponere füscepimus,

Necdum misíae poenitet vocis.

n eft

poenitebit autem femper, et mea fponte afciam cruribus

meis inlidam , ubi primum fedulus literarum facrarum

[ 19,

AIQ

fcrutator in medium adtulerit certiorem fuaque perfpi-

cuitate magis commendabilem verborum 4vevojcoy. in-

[isfe

"T

terpretationem. quam nobis non invideri in calce Pro-

^

, qua

lufionis iam optatum optamus denuo,

AVIIHI,

, (tü

entet

Idem scuwipivs, et ante eum szza, ad verba Ev-

TIyébpect,

j

jj

angeliftae Ioh. VI. 63. TO riNETMA &i $ ('aemaot , 4 cdol

Deitas

x esAe ££ , ut eoxe humanam , fic rnINETMA divi-

Chrifti

ub ^

Ioh. V.

(i LHCo

nam Chrifti naturam interpretati funt : ;neque eorum

J

6;0

i

haec interpretatio ab nexu et fcopo univerfàe orationis

qcopfe

videtur abhorrere, lefüm fuam hominis Gserdosms prae

30 IU*

]i

aliis «iAavOoamose vmepex5r illis docuisfe verbis. Quae-

li of

cunque enim praecesferunt de carne Chrifti comedenda,

yoplin

vel etiam bipertito de edenda eius carne , et bibendo

mis d

eius fanguine; quod veríü 57. a Chrifto de fe toto ma-

et Sut

gna tpqdea dicitur, ? veXyav ME , qui wE cveftitur: auüdi-

Jifmus,

torum Capernaitarum , quorum aures a myfterio Mes-

jio Dd

fiae , adeoque et a myftico fenfu verborum Chrifti , veri

qadii

et cocleftis animarum paftus, quo vera fide, illo animae

[An

[ If

ore, alimur toti, totae abhorrebant 5 mens laeva , Ie-

'efd 0»

fum in forma adeo defpe&ta divinam posfidere naturam,

iffly ?

adeo non intellexit, ut vi&tum ftomacho füo naufeabun-

do non ferendum , nedum concoquendum , crediderint

la. ü

m ao

parari fcrupofüm , coenam faxis afperiorem , ad quam

(b

U$;

cum calceatis fibi dentibus veniendum cesfet, qui fi ad

C 3

Mes-

EGGERO

Mesfiam , illum vitae panem , efurientes et fitientes iufi»

&

hi

tiam expleturum Icf. LV. 1 2. Matth. V. é. adtendere

operae putasfent, carnalibus omisfis alia omnia Zidexczi

j

K

sV 6sco Verf. 45. fenfisfent , et Chrifti Deitatem vim vi-

vifücandi omnem habentem Ioh. V. 21. agnovisfent:

qua non agnita caro Chrifti , feu humahitas eius extra

unionem cum Spiritu Chrifti aeterno, Capernaitice fum-

TC

Tolle enim Deitatem Chrifti,

ta non profit quidquam.

di

unicum vitae noftrae fontem: caro eius, hominis con-

d

temtisfimi ac defpeCtisfimi , quanti pretii , quanti meriti

fü

foret? Verba certe Chrifti vers. $1. quibus panem a fe

fc

dandum ipfe interpretatur ca&wrM fuam , quam & 0

Inc

mundi vita esfet parvnavs, mere facrificalia esfe celeber-

rimus r A w1v s lucide tradit , fic definens p. 262.

35 Sd-

del

flb

, Cerdos eft'idem., qui hoftia: Epo; et quidem proxime

nmere Deus,

pas

»fecundum divinam naturam , neque tame

ob

» fed SediSpumes , qui debebat esfe ex bominibus , Heb. V.

f

, 1. ut esfet nofter oxu, emidmrop Hebr.Mf. 16 , 17, Tota

tu

»€rgo perfona Chrifti requirebatur ad Pofliam, quamvis

fin

»proprie materiam eius conftitueret humanitas, Tota

n

»iidem perfona Chrifti requirebatur ad Sacerdofem,

Pt

» quamvis, quae obibat illud Sacerdotium, potisfimum

fl0

»€sfet Deitas,, Idem rawrz cur ab eorum fententia ,

TOY

qui verfüm 6;. de ecavOeazc , fecu utraque Chrifti natu-

fim

1a acceperunt disces(ionem faceret, TO IINETMA tertiam

ha d

potius quam fecundam Deitatis perfonam interpretatus,

ipotisfimam causfam habuit , quod a Iefü aeque genera-

Nio

Ia'i'u

liter verfu 63. ; «4e£ dicatur, ac Iudaei oblatrantes ver-

fils

fu $2. v)» edexe dixerint : omisfo utrobique genitivo

flam

pronominis perfonalis. — Quis autem nefcit ellipfin pro-

nominum primitivorum longe frequentisfimam? Velin

defg

olt

hac cum Capernaitis disputatione c qemio pov, Ct o m

eam evincunt. Verfio Lampiana p. 288. ad verfüs 63,

ptitm

H()Ml

articulum neutrum digne adtendit : at eadem ibidem,

et

Cmc(

):€

23

l

et fuperius p. 26;. verfüu «2. eumdem articulum foemi-

jid

ninum THN , ex nexu cum verf, «1, &t 53. pronominis

401

durixe0 virtutem manifeíto exferentem , ne quidem

VL

:

refpexit.

j

XX,

ia

Coniecturam noftram , in verbis D. Iohannis, «j

GC CE [o

Iffl

TO IINEYMA ts4 76 jexprUgoU , 61 TO IINETMA £eu z a As dera,

th, Vo 60

(ti

divinam Chrifti naturam voce roy nNEYMATOx videri

on

:

defignatam in Prolufione ita propofuimus, ut non omi-

Yi

ife

ferimus , quibus ea rationibus niti posfe videatur. Non-

ne exiis etiam , quae modo de Ioh. VI, 63. dicebamus,

& O

momentum aliquod ad fententiam noftram accedere vi-

Dete

:S/:'

debitur? lohannes enim cum in Evangelio, tum in Epi-

ftolis, eodem fcribendi genere quam qui maxime ufus

ime

pasfim obfervatur, ut et in Prolufionis $. XIIT, ec XIIII,

QU

obfervatum eft, primam inprimis epiítolam veluti Mu-

a

fivum esf& opus, ex tesfellis mere Evangelicis mire ftra-

[otà

tum.

Velim quoque adtendi fexti cum quinti verfus

mViS

fine iuncturam beneficio vocabuli orroz, quod prono-

Totà

men licet s£yx2 fuffixum fibi habeat mruzorz o xrr-

JHl

zroz, Fji.--.nempe lefus Chriffus : fimul tamen redire

jut

nos iubet ad extrema quinti verfus , ór; "IyeoUs £s O TIOX

A(B )

TOY OEOY,id eft Patri ac./.wz'mo;. evroOco; feu Deus ipüs.-

fatt

fimus et ipfe. quod r11:1 pe1 fignificatum non in Scho-

rtiartt

la demum Nicaeenfi, neque in Locis Communibus poft-

2tUSy

Nicaénis demum traditum ; fed ex Sacris et Prophe-

ner

tarum et Apoftolorum Pandeéctis unice hauftum , lIohan-

SVCf'

nisque Evangelio fignatisfíime confirmatum eft, Perfo-

itivo

nam itaque lIefu Chrifti Filii Dei lohannes veríu noftro

l pïO'

dei"criptw.xrus, tamquam Tó s-e,;:z?æ,wæ T/Q 6 Xg:fïa"v Ts Eu

vdin

Colosf, IT. «. et Palladium Chriftianitatis, commemorat

qut ;?e

primutm cz» cZexa TOY YIOY TOY ANGPOJIOY , CAYHeII F1LI11

us 6^

HowiNiS , id eft humanam Iefu Chrifti naturam , in

€ruce tandem facrificatam , feu eius per aquam et fan-

»1demc;

guincm,

(

24

)

guinem , id eft in.caa& && humana et humili adventum:

f

at fecundo fiatim loco divinam Tovy viov TOY e£ov;

ringrobEDS, Daturam feu Deitatem .eius, nomine Tor

INEYMATOZX 700 /.wzefug:?vrog ári TO IINEYMA g 9. a2oiOea.

I

fl

nam quae D. Tohannes de issv ngonowixs feu Imma-

nucle fcripfit verfu primo, r« '1acc0s &s ? Xeigóe, poftea

Q

L

verfu quinto , zi "IyroUs ecw 6 vió; oU Ocov , ea verfu fexto

noftra quidem opinione coniunttim occurrunt , fic co-

pulata nominibus , OYTOX (2 wóe veU OscU ) LHEOYZ ( ew»

f

]

740 voU xécju2 , L loh. IV.14.) o xrixroz (4s eft Mesfias,

Filius hominis) x« ro rmNETMA (iseitFilius Dei , Ieho-

L

va, ipíe Deus fummus.) quare verfum fextum fatis com-

l

mode , ut puto, cómpofueris cum verbis , quae haud

procul Bethlehemo notte iila fauftisfima , qua, ut ex

tenebrarum aeternarum poteftate liberati accipienda

vioS'ecío, liberi Dei, lucisque filit feremus , e£ANePOTIOZ

lux vera in mundum venit, ab Angelo Domini eximio

eximie proclamata funt, Luc, Il 11.. "oz; éré 9s oprv es-

pepgev OTHP (ywr; "ICeUg ) $6 $s; XPIXTOX (NH'WD: Mecciae )

Nomina duo Kwvpig

KYPIOX (nmyp, 6 Gcog feu 72 Hyeupsa.)

D.

et ocà; in N. T. eadem vi ac poteftate , qua Hebraicum

Qüt

mm, promifcue legi ex Specimine ERNEsTIanO in dispu-

füi

tatione ad A&tor, XVIL. 11. $. XXVL. pag. 35. iam expo-

7Ij

fuimus , leé&toremque ibi adiuturi loca quaedam opera-

Il

rum Lipfienfium vitio corrupta reformavimus, nil mi-

tür

nus veriti, quam ne vitio id nobis a quoquam vertere-

pet

tur, aut malam ab ullo lectore gratiam iniremus. Nunc

Dto

et TO IINEYMA eidem nomini rergeyeeupdro m aequi-

al

pollere quum cogito, ín mentem venit regauparixar

Ti

Qsa)wyg,uelvæv viri itidem xgrrutwrælrz' , celeberrimi Gottin-

g

genfium do&oris Io. Matthiae eeswen:, de. laude Dei

Tj

per fiptem cuocales e&. II Spiritibus Apocalypticis , docen-

ag

tium , literas vocales, quae confonarum , inflar corpo-

Opo

rum habentium ; veluti fpi.ritps vel animae fint ,

etiam

ZTYEU ,

li

2$

ayev pioreos dittas esfe ; graecorumque vocales feptem [qua-

Y,

OT

rum tertià H, s» 77 per "EvxA&d4v , Archonta ET UVUJACY

Olympiadis XCIV. anno 2, ante natum Soterem 403,

ddy

Teappiarrixi vocalis jr« esfe iusfà , nihilominus afpiratio-

W«

nem feu fpiritum quoque notare perrexit: diphthongus-

(

que graeca ov , et Hebraeorum 1 , feu Latinorum V

XO

icoduyeu2cw ] IEHOOYA referre nomen IEHOVA; a, ità

€0-

ut Graecorum heptagrammaton idem fuerit Hebraeo-

qus

rum tetragrammato , in venerabilis Aharonis lamina

iäSf

frontali magnificentisfime confpicuo. unde qua luce «2

ho-

izre myeüperra, Apoc.T. $, MI. 1. V. 6, illuftrentur, fciendi

u

ftudiofos ne pigeat adire Commentarios Societatis Re-

aud

iae Scientiatum Gottingenfis Tom. L. p, LXXVIII,

UO

104

XXVH-II. praefationis ; €t p. 245 --- 260.

XXI.

f02

mio.

iE al o i ERE

Alterum verfus no&'riv mää,ææ poft Z« in Verfione

TO WYibicot

L

Vulgata verfüm esfe, quomiam cnuisrvs eff cveritas, dixi-

olim ver-

7l )

fum Chri-

mus in Prolufionis paragrapho XXili. quod autem in eo

ftus,

dpn

extremo coniecimus , magis explicate dicendum vide-

cum

tur, nimirum videri , quum prius in margine Cbriflus

pu-

fuisfet adlitum a quodam , verba D. Iohannis , xai «2

trveUpocl 6g't T0 juetprupoUy &i TÓ VEUj . $g ] A9 , de Chri-

x9e

efa

fto, vero Deo, feu eius Deitate esfe accipienda, moni-

n

turo ; hanc glosfam poftmodo a librario , s? zveua re-

tete

petitum minus intelligente , loco pofteriore , ubi pro

Nuft

pronomine reciproco de mote repofitum esfe idem füb-

æqUF

ftantivum non cogitabat, in textum ipfuüm temere ad-

u

misfam , atque ita altetum « zveipa contta codicum

graecorum omnium fidem rmale extrufum esfe.

Libra-

ottit

j Di

rum latinum , qui primus elosfema Chriffus intrufit,

yette

aetati antiqui monitoris illius Latini fere fupparem fuisfe

oportet ; ita hoc interpretamentum codices Bibliorum

orpo

etiarm

Latinorum füperftites vetuftisfimos aliquot abhincfecula

mf".

jiam

26

y:«

iam infedit, cuius generis et membraneus eft, in Biblio-

theca Canoónicorum Turicenfium Carolina vifendus: ek

quo fpecimen, quod de toto codice indicet, a do&ta et

amica manu accuratisfime tranfumtum , inque aes inci-

fum ,curiofüulis Le&orum oculis luítrandum fübiecimus,

de quo etíi nunc praeftetfilere, quam pauca dicere: pro-

digii tamen fimile videtur, pulcerrimi codicis Calligra-

EE

phum tanta lippitudinelippivisfe , ut Hieronymiani pro-

logi paullo ante , in capite Epiftolarum Catholicarum,

manu íua exarati immemor , in prima lohannis epiflula

illum praecipue locum de Vhitate Trinitatis , feu capitis quin-

ti verfum feptimum, excluderettotum. . Aat Prologum

Hieronymi. prorfus omittere , aut d lineam veritatis a

Prologo clarisfime oftenfam , patris verbique ac piritus

g

l

£eflimonium in locum füum , unde exciderat , reftituere

debuisfet : nifi hallucinatione puetili aut alios ludere,

h

aut ipfe potins ludibrium omnibus debere voluit. Ver-

f

fum iítum feptimum librariorum negligentia praeteri-

tum, et ab Hieronytno fide optima reprenfum, diu ante

f

Hieronymi tempora in vetuítisfimis Novi Teftamenti

.codicibus le&um iam fuisíe a Patribus Synodo Nicaena

(

Autique antiquioribus ,. Belgica srarvvw , ut vocant,

[

.Biblia pulcre notant : atin Biblia Germanica Falckey-

Qu

-fiana, et Mangoldtiana; corrupte translatum eft, Giefet

do

Sfer8 oerbe ton biclen 9lfteu unb anfefenlicben Qebreen ,- veclche

L4

au bet Sicianern Seiten gelebt Daben , sum 25oweigtbumb bec .

in

SOreyeinig£eit angesoge.

ro praepofitione zv Belgae et

10f

acutius et verius vOOR,

Sed haec hactenus, nam ad

ü

L.Ioh, V. veríüm fextum , ubi codex Carolinus Cbriffum

ln

pro Spiritu ingesfit; non ad feptimum verfüm , quem

flagitio omittit ,.commentor.

N

Qarolina membrana cum

XXII.

" Àvrixpneos

Plantario Chrifti , feminis mulieris , femper obiacet

jam tem

H.

pore [o-

f-S-f-:fmïvnærïum Satanae»ei,: feminis anguigi. . Matth, XVÍ

tius

bannis,

7*

i

27

(

7. l. Cor. XI.19. Sic quum '5 Adyes elo£ $yévero , Yoh.T, 14«

1

feu Chriftus psvsuowo quum advenisfet , D. lohannis

e

aetate.multos jam '"Avriypízsz fuisfe legimus I, Ioh.1L.18.

(«

qui errores gravisfimos peftilentisfimosque fevisfe , et

US,

Domini lefu Chrifti Perfonam duarum naturarum im-

(o-

piis aufis oppugnasfe noti lunt. quibus D. lohannes ver-

fu noftro defcribenda utraque eiusdem Perfonae natura

i

)U

fortis(ime repugnans , cum abfurdam 2xscw, Chriftum

i,

hominem qarraesixzs tantum. adparuisfe , tum peud àw-

f

por ydci , nihil fani in divinis Kientem , et doctrinam

jifi

de vera Chrifti divinitate non agnofcentem , divina ma-

;um

nu elifit, quae 2« & evióspo, dicta expandi non eft opus.

la

Campum enim patentisfimum de haerefibus feculo poft

rifii

C. N, primo et fecundo exortis homines Ecclefiafticae

t

hiftoriae do&trinis ornatisfimi et patrum noftrorum et

ere,

noftra memoria non modo ingresfi, fed etiam emenfi

Vet-

funt. Ipfa volumina virorum eruditisfimorum quibus

Xetl-

evolvere non vacat, legant quaein compendium redacta

p

funt Tomo V. pag.315. feqq. Inftitutionum Theologiae

nentt

Polemicae plurimum Rev. srarrea: Helv. Bernatis,

cuius ibi Zppendix de Flaerefibus primorum Ecclefiae Chri-

Al

aC

flianae faeculorum fiti reprimendae par eft. Haud parum

quoque ad rem faciunt noftram , quae S. Theologiae

key

gt

doctor celeberrimus avavsavs nofter, ip2 xexepioué-

v $us , priore anni huius, quem vivimus , Synodo

wl

U

in difputatione de officio docloris Chrifliani in vefutandis ev-

:

roribus $. V1L. et VIHI. pag.9--- 12. adverfum errores de

ï

fu.

Perfona lefu Chvifli notatos a lobanne cum in- E-vangelio ipfius,

*,yijtu'm

tum in eiusdem Epiflolis , more Go , ideft perfpicua et di-

uem

iyuci-da expofitione enarravit,

ntot

GX NIIE

jpiact

Sed tempus eft facere finem Speciminis noftri alte-

Epilogus

XHT.

€ verius

rius; in quo idem patior, quod jn Prolufione $.X

fexti nexu

2

pas

28

):(

cum po-

þasfus fum.. Erant enim et nunc, quae copiofius di-

fteriori»

Use

cenda esfíent , cumprimis de verbo Marrvrzix , item

Spiritum rzsragí, íe (Spiritum ) esíe vkniTATEM.

ä

Quod fi autem primum quae dignisfima fünt conferri

f(

t

oracula lefaiana, Mesfiam fore «y, resrew populorum,

LV.4. pw "w ,. Deum vgsATATIS , LXV.16. fecundum

p

quae oracula Chriftus Deus homo fattus r zsrarvs eít,

ft

omnia Dei ve&acissima promisía esíe AurN in s&

1PSO4 ca4 y4&o emayysAMaa Gko0 , & durg ( TÀ ToU OtoU vid

A40c9 Xog ) TÓ NAY. xod & «vrQ v) AMHN , li, Cor. L

f

20. deinde quot Mesfiae characteres fint, fünt autem

V

complures, tot quoque teftes esfe , Iefüm Nazarenum

fi

€síe r&HovaM iuftitiam noflram, pgvM NosiscvM: de-

q

nique, quae in Evangelio Iohannis, uíque fimillimi fibi,

di

€ rzsrivoni0 Filii Dei, resr1s aeterni, et pgi vgn1,

t

longa ferie narrata occurrunt , in medium fi adducere-

mus: non modo iufto fieremus prolixiores, fed abdu-

(

ceremur ad duo veríus, feptimum et octavum , feu ad

f

tefles tres in coclo , totidemque in terra, de quibus ne

f

hac quidem fcriptione agere decrevimus. Velfictamen,

y

qnia füupra $. 1lII. D. Iohannis verba L. Ioh.V. 1 --- 14.

[r]

arctisfime cohaerere diximus, nexumQque fexti verfüscum

i

prioribus indicavimus , eiusdem cum pofterioribus con-

£0j

nexum ante , quam definam, mihi puto adtingendum:

y

quod ipfüm ad commendandam fexti ver(us interpreta-

E

tionem noftram multum conferre videatur.

Misfis igi-

Id

tuür longioribus £zeeyezíz«; amplificationibusque , quas,

Mp

fj licuisíet, addere etiam liberet , fimpliciter, ut fentio,

Qu

quaedam epilogi loco , obfervationibus tamen quibus-

VK

dam, fed brevisfimis , forte adfperfis , €eloquar , meliora

j

do&uris libentisfime obfecundaturus , gratesque gratas

acturus.,

Myfterium pEmoviNis , feu de Iefu Chrifti

erg

ET

Perfona duarum.naturarum ,. in facris libris teftatisfi-

de

n erra,

mïgum, per Evangelii praeconium EN THI PHr, £

t(

mni-

I

29

j

omnibus populis clarisfime patefattum et illuftrátum ;

1nodo autem fuo , feu qua ratione ambae naturae in una

hypoftafi fint unitae, omni rationi humanae , quae ne

í

T0 z2& Qquidem animae noftrae cum corpore unitae in

Il

tantis aevi huius quod degimus tenebris explicet , inex-

m

plicabile: at x rOt orrANOt, £ coelo , ipfo intuitu fidei

(

füccesfuro , omaino intelligibile, L. Cor, XIIL. 12. L. Ioh.

$t

HI. 2,

Hoc , inquam , Chriftianorum Paradoxum de

x

u

Chrifto , verfu noftro- fexto expofitum , quia Sacro-

l,

fanttae Triados myfterio unice nititur perítatque , et

/IT]

verfus feptimi per ?x inchoandi et verfus octavi per. x

n

füperaddendi necesfitatem D. Iohanni adtulit.

Vnitate

qe

enim Trinitatis , feu Patris et Filii et Spiritus Sancti una

dbi,

divinitatis fubftantia [.omnibus in univerfo cerrarum

orbe nomen Chrifto daturis creditu necesfaria Matthi

Mj

Je

XXVIII 19.] veríu feptimo comprobata; alterum my-

Qu

flerium, fed tamen fecundum , de una duarum natura-

yad

rum in Ie(u Chrifto perfona, cum mnredpurec , feu divinae;

J

tum UZare; xei &ere , Ífeu humanae, cuius duae partes

(

verae corpus et anima funt Hebr. IÍ. 14, firmisfimo ftat

I)

talo verfus octavi, in cujus exitu divine additum eft,

at

tres teftes, naturam Chriíti praeftantiorem, et duabus

on-

conftantem partibus infirmiorem, EIZ TO EN era;, fn tfta

m

perfona , feu [ut. P. Martyr comm. in I, ad Corinth, eya:

[

EIZ m«rfoz Cet. contulit, p. 3414.] unam per[onam esfe ,

ideft nobis obtigisfe Soterem Mediatoremque pgvuso-

| lg]'

03;

MINEM. quem D. lohannis tempore Antichrifti iam fuere

qui discerperent , lefum et Chriftum impie dividentes.

uo,

bus-

vide laudatos mihi Duoviros , srAPFERVM À. c. p. 347

$. CXXXH. et LAvaTERVM l. c, p. XI. lin. antep. Fruftra

liora

as

ergo Guil. WuisroN , nexum verfüs fexti et octavi ad-

misfo feptimo nullum esfe. Item idem fruftra, fexteftes,

mfh

cigli«

dequibus, fi veríus feptimus admitteretur , fermo inftitui

fe recafuros, Nam vert-

ts

debcrc;, revera. ad quinque es

füs

ml

3

$o

)x

e

(

fus feptitmi teftis sv 72 seavó medius, o Aoroz, eft Deus

filiusextra humanae naturae in tempore demum factam

1

uniohem: verfüs autem otlavi teftis e 77 y7 primus eft

Deus filius ; non ezA2s o Aéyeg feu vó zyeüpe, Spiriäw

Chrilii aeternus extra unionem hycpoivï-aticam, fed divi-

ä

ha natura TeU iU oU Occ0 , $) 9 Vi o Ocóg , Deus pa-

ter, i» ecy e r o A TÉTAUV £ÀdAncty qpays Hebr.f. 1.

t

Vnde etiam Apoftolus , defcripto in ver(u fexto Fidei,

vi&tricis mundi , obiecto , lefuü Chrifto Filio Dei, victore

mundi eia»9ezzo loh. XVI.33. confirmatoque eodem in

verfibus feptimo et octavo tribus coeli tettimoniis Dei

Triunius de Deo Filio in terram defcenfüro, homineque

futuro ; tribus item terrae teftimoniis Iefu eseSoszs

deícab Olympo in terram degresfo, homine quippe

fatos duplex hoc teftimonium; teftium in coclotrium,

totidemque in terra, non fextuplicaturus, nedum tan-

tum quintuplicaturus, ad Oeconomicam falutis pecca-

tori in Chrifto paratae rationem, libris facris folemnis-

fimam , inque Evangelio fuo toties reperiendam , ad

unum Dei Patris de Deo Filio teftimonium, quo verfus

fextt MAPTTPEIN eum ducebat, reduxit verfibus nono

t€t decimo. ^pEvs enim unus tceftis, teftibus omnibus

iuratis, omnibusque exceptionibus longisfime maior,

quem z4vesey Néurec)a; Hebr. Vl 13 -- 19. graviaque

inprimis funt media decimi verfus verba, Dei Patris

teftimonio fidem non adhibentes «Le/sui mémennuévas dvvév,

quae putent fibi di&ta, quotquot Chrifti divinitatem ne-

gando aut interpolando aut tergiverfando Dcum Pa-

trem mendacii arguunt , quafi huius de filio füo tefti-

monium fub exceptionibus, nefciunt quibus , tantum

valeret. - Fidei verae, Chrifto ipfi nos unientis, actus

formalis eft ipfa teftimonii Patris de Filio receptio.

unde etiam vere credentes in nomen Filii Dei habere

þac teftimonium $ $zvroic, iníra fe, in ipfa conjcienti

4 fua,

icutri-

Y

31

U$

dicuntur verfu 10. habere item vitam aeterniam , quae

in Filio Dei fit, verf, 11 --- 14. Ita praclare D. Iohannes

Chriftum »Ro nobis verf; 6 --- to. et Chriftum 1N nobis

verf 10--. 14, coniunxit, confociavitque, Eft namque

?[5

do&trina Chrifti , myfterio Patris et Chrifti innixa, non

t

minus practica, quam dogmatica: neque magis dogma-

h

tica, quam

pra&dica : dogmatica tamen v.antc quanm

a,

;pra-&ica.

Jf

um

/£

ue

m

"r

—

E

FE

V ia

E?

u-

J

:

S

A

S

ff

27

À

-

NS

ä

a

ES

B

s

X

SN

p

Ug

(*

:

g

EAC

SS

NS

j

nis*

p/

1d

s

rfüs

yi

i uf

itl

-—E

onü

n

bus

Qf v

u

15

a

TP

jf

p

«t*

Wg.- 7. lin, penult, lege tiabd(zt,

yuftt

(tu$

t10-

Xbele

[ fllar

(

*

--

w

-

£

-

$t

iC

L d

m,b

ia

IN

N

j

Mv

Éw

3

iE

us

"C

w

A

"

ó

-

—

——

IT ucrowcae s

o

MT a

ii u m

L r

i.

—

A aerca E

—

——

r i

—

m RRE TE ERN —

r E N

i i i t

.,w

—Z

SPECIMEN ALTERVM

.DE VERBIS.

AYXNOHTOIZ

R

19

Ü

I. IOH. V, verfu 6

18

"

quod

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

CHRISTO AVSPICE

O Baancee Q

16

poftridie Synodum autumnalem

IOH, GASPAR HAGENBVCHIVS

15

$; THEOLOGIAE PROFESSOR

Focus

E

et

N

SODALIS adlectus ab ACADEMIIS

Regia Jiterar. humanior. PARYSIENSI

Regia item fcientiar. Go'T TINGENSI

E

nec non Efrüfría CORTONENSI

ir

et Columbaria FILORENTINA

x

placide disquirendum publice proponit.

Refpondente

z

DIETERICO LOCHERO

Ecclefiae Oetvilanae Paftoíe defignato.

J"Adfumente

com

PETRO BOSSHARDO

$. T^eol, Studiofo

m

IPSIS KALENBIS NOVEMBRIBVS

GmbH www.

ANNO A NATO soTERE MDCCLVIII

ä

H Ro s

T $V ICcC.I

xx orriciNA GESNERIANA,

æ/ Copyright 4/1999 Yx