KaI600-1797_12
author: Griesbach, Johann Jacob

"

wme

-

A

*

— d.

Imem deom

u

w

—

i

À .

E

a

d

x

n

TM t

P d.

-

—

1

p

m

w

4

"

»

1

p

"

3*

,W.W;ä

t

ïMeæ

N

n v&þ | d w».ïæc

"n

iþaxyf

kM

-

«W

.xrü

FT

Ls W

-

m

E as

-*4

PL

—

f

*

—

E

W

m

w

.h,

H

d

a

P

j

F d

"A

he

k

m

*

.wä

(

-

,

tm

RU um M

bpt——

À h. —

i .

1

&u

s i

; i«

*

* W

Y

,b

x

"m

v,m.m

X

" .

-

-

d

*

3

-æ.M

D

-

* o

W— N N

f«

i

-

",.

J 3.

— a À

» .

e:

Ay

—

1

$4

W

;

w

&«

Ty hm

" v*

"d

a d

.Iþr»vw

W

.äkh

as

^

*

p

tà

W

j

M

*

a

i

s

49

$» F

* -

-

W»wï

— V

-

| "

Y

Jj:

(M M,

P

d

W

,«

L1

e*

—

-

W g

-

2

.

—

| d

5

Vi

» .

-

t

v

1!/

yt.

«

u

.T

..W.

mäuw

-./ .VHW. y

"h U.!«W.

-—

LACEC

m d

:

47*

as

*

-

l.

idy j

]

P

£

m

;

f

r

v

n

—

af«w

*

»;

!í/o

H.i

v

7

x

7

"

x

^

«

^

F.

EL

"AC

A

m 4

s |

"

Pao t /|

A*

-

——

*

L

EM

$ .

pæoïff

X

,w

w

AX

A.,P

£

O

u A^ N

^

NT

*

B.T.

UI

NW

M.

E

P

MM

h.

l.

»

W. P

"

"

WE

RI

"a

^w d.

-

i..W

W

M N

s d

t s

&t

&

.W(

]

^.

E

-

us

WJf *

d

-

"

Wm

^

j

ug

E

f

"

i

..f A

" d

h-

?

.M

P^.

X

W

m

r

"* N

? ;w:(e

——

a

æf.r

agl

p

^.

a v

n

—

(^N

;

.W

W

LÉ

d

Wä

P.

W w

-

m

—

JLJ.KW

B d.

C

,HM

9.

M,,

(

«m.

ah

kv

J

M

$;

NT

.w

7*

w-J

wv.y &

i o

o

o ——

A

g

-

) h..m,

1

M.v

,1—

d

hw

S

NI

La

mæu äj»

í5.

i

»e. Y

"d-

"-

N N

be. í

N

- w

N r

(

L

uM H

t

*

^Y

:

w "

Mw

lu/mkw

H

u-ra,

(*

u-

A

a

AC

—— M .a

"a -

s

är.r -

bv

W

ÀX

N

JV

&

C

hat

w

€N

VOU

.v

s

*

As

xj,x

frwaw.w:

- P^.

X

^ h

M

AT*

N R

:

Hþ

b

W

,Aw

NX

y-4

M

3

(X

*

f.

M

s

"

N

m

,W

4,,

$-.

NOMS

»

3

W

h

)

b

N*

*

&

JI

TWCON

x X

2

«

H

F

Ó

— 3

,.Mr

m *

x

EE

;

i

,

uf

l-

AW

y

3

^*

—

"

Ls

i À

"—

L3

4

L

L

T

j

—

*

T

X

VE

IU

3

f-.i!;..".

$1

hE

m m

1Mm

:

s

H.»-

. w

M

La

N

LN

Va

S

M aM

aA

"

-

.V

W

j

^«

MW

-

- ET

.M

W

r

»

R .

*

Y

H

P -a nw

1

X

,...w.»,.w

ANM

—

,Mu

»

w*X

N

Rn

Y

Ka MUM:A»

M

Y

z wæ.?a u

EX

"

W;

:

É vl

LÁ

E

N

N s

Pv

Y N-

x

jaf;.

"

"w

N UP E

(X a

N

Ve

A

». w

d

À

1

n

^

*

-

äa&,

i

ww

"

-w

"u

A

1

M..

/!

.Hr

N

dau

"i .,!..H—fw

J

E

d

(

(IhQ/ N

*

LT

.

w

v

...Vl..kw

Cs EC

& ^

ni

o t

^i

X

.

m a, n

-

2s

«

"

v

,N,I

,0

M

) a^

- . *

E

i

"1

AT

*

-

RUV.

«

"TA

Md

y

.rawr

b

-

w,,m

o w

N

ho ^

"

d

' U -

ïdf

.

"

um r

RAT

A oU

UARTEM

MATET

*s N

NUOK

x *

".

j

É

ber

-T

Á

" ..ri«m Iee

»u

x

as

w

ghv

:

^*-

.

AHW

»

A

4

DN

-

- 3

"hecai d

I

"h

W

N

"

* tf.

P NOENIC

UE

"

J

»

; NN

—

"

GNP«?

pm

M

v

i.

MH»O

"d

cow

*

A

*F

rj«

v*

fuæwp

LE N

--

N

X

b x QJ&.»

v* «

P*

A

"

w

*

X

H

TS* A:

EY

N

o À

-

Pv

s

h.

v

«.ï-*s

N

»

"-

E* TE

i 1

:

&.fä-

N

*a

«

k-fö

V

- 4

Y

W/

.WW

Ty

r

"

.u?(

EW

4 À

-

l

—

ia p :

*

*

.*V!l *

W.

ewe a

N

a ÉÉ

NM

i[g

Y3-

AK

»

i

Mï

3.1-

Ü

P

i

w.riw.,y

-

N

ET

p

(x

- Y

"

P. N

Y

-

0

A i

*. n

Ws

"l

As od E

L

L m

EE

-

us*

w

-

-

N

N-

t

*

u

"X

^

N^

N

A

"

-

(

P. t

a.

À s

b"

l.

TA

TA

Pa ET

—

rE 1

—

T

* .

-—

A

t

-

X

S

"

S

R

m

N

w

gt Y

$1

A N

w

«..lf

4

i r d

N

E»Mi

H?

AN

» ^

uhwm iee

-

M

"- w

T*

*

r

A v

1

ha. [

Mr

k

,..Jf«

i

Si w

Q

w..

ia

-

-

o

i

L

"^.

—

r

qetin

ww

W

I»v..ls.

**

—

..üqk.

wb

*j

x

lt

X

-ä

H...

-v

]

W

L

Y.&.

V.t«)ï

*»

il

b"

P UP

ss

"

Hn

-ïf.

--

?

Ms

at t

* /4,4Wfr

-s

AW 7*

M

N

—." €

i

E

Mv

t

./ M

—

b*l

Ls

3

A: , d

99

am...»ü!

A

"LO

-

Z À

"

w

as

h m d

» w "

^.

n*

m

I*

N

^.K

N

"

Ms

.W

v , N

Ts

M.

--

eeer.

Q.wW4 *«

L

-

«

A ^

p

N

V

ïf.wræ

x

RT

P.

z

*X

Ms

W.f....,

Q

hv.

f

CY

A

- u

T

[4:

-

$ -

x

V.Jf -.Ff)v L

M—M

.....In,ï..fu.,

f.ww —

lA

at

M w

»*

-

»

G,Wl

..—.f *WP

w»e

,.

-

h. X

BIX

-

n m

N

N

W

——

a

"

Ms

t*

X

N

—

/w »..

läv»t

ET

d

-

— 3 ol

w d

z

M

-«

SX

L

*

M

* *

"w UN

a

AX

MA

.

r

fh

:

,W

t

dT

« r

.uä.»,-etru

W

x!&»mw

N

w

*

E

——

-

À ^«

-

ia

-

— -—"

E b».n.r.ö!toæ/

|

M

N OR

N

m w

*

v $-

A w

J»»i

»;iï

-- .*

s

,

4

X

«Mf

ii

,

M

*

—^

--

d

»

* /w!"ït!bn

.Nw!.

we

11

A E

p

"

-

-

*l

E

b

a

w

W

d

LE O.

M

X

E.

"

Y

—^

"Y s

(

2

A N

^

H.,«

ORE

v

"

N

——

Wl

N m

-

M* i. t

MXCEN.

hd

uj

h.:fæ.. Kfiï..r.l.

hIN

.

X

kiw

:

o i d

XX

N

-

»—

A d

.

, N

^T

. -lfof

L

LO —

,.

m R

"Y

d

$u Oi

a d

-

Y

Y

^tà

N

"m

nb VE uv)wr.!,

) ab

u7X

B ET

m

. r N

E

w

i

2

.

MA

wa

a - d

"—

A.

p Mi n

db us

—

-

- A

t

O

-

"w

.u...v,.,.æ

p t

N

",

X

w.

n,.

L

73 u-

d. E

wv

i

a aper

—l

"—

*

"

ha.

*s

C

A

*

w*

- .

dN

bà t

v N

v

t

-

r?.üu.r

»*

av

COR

- n d

w X

*

Qu.lu.vþl(

n N

A

À.

M

—

"ww

-^

?.-.?P.yr

w

s

*

|ó

FVH.

.e.rd&».f

-

-

Qv

L

i^

a

w l t

.

ts gt

. d .

äu?w-æt«i

(r«.m

-

5 d

—— n m

d

—

iT w

p-t

r

—

MT

w *

.

"1

U

—

w

CA

N

a

ur.f.w/

Es h

, u

x

tp/

MA OV

M o

Avf

A s

me n

, m

t

o^ E

—

Qoe a

o

w r

mMr

p

—^

MW

R

d t

Hw

E

h w

u M

M

w À

i

N d

2

La RE

b. t

us o Y

m

Dn

—

-

L5

—

b u

TA

..7

5 €

AC

aR

L

Hl

s 9

N

Yv

P

— -

m

" ll

a .

——

xX

d

x —

—

. r*l

a

as

equTN

CC

*

E.

-

Mi N

a u

i I N !Vn l .

9*

-——-

"uÀ

W a,

has a A

-

U

m

TA g a. u

t

4

Y

ab

EY

*

qe s N

*

/d.r..

/W

ER

. li

—

Ayr

r

-

-a Éu

*

d *

P.

- -

at

DF a

Y

LA

us *

— u/wïl

.

4 ^

N

4

p a

——

s.

w

aM

TOR EM niten

"od

La

-

-

—

"-

J,.-w » " x

!»iäj o at s

—

E

LE

Wæ/

*

N

q' A

—

F

— À

A t

——X À

—— r

b ts

"t

— ts

— -

W.ï.»

. n

;.,-

0

r Mp

Mil w

" i.

t aC

WE r "ii Wa

A*

3

kX

CM

-

od

-

—

^.

H

" -

[

— a!

"d

L fe..)...&) *s

l...

-- i

»1

-

JWPMA

I/f

J N .

2

"per., h- À

r ge. o w

DN

d

"

vnïhï

-7

CC

w g

& w

s

ld-

"d

*

r nl

»/.U.w.

N-

»-

h9

* um

r k

M

T

. NSN

P d

O^

x*

"

sl «

Vr

st o

Q od

m NU

M

$ -

A-

LA

5

-

—

- Á

N^

pv .

-

n d

X

*ww

L

A m

a*

-

p

Llb d

y

—

"i

al

Pa

;9 w

s

4

« «

—

Es

r d

L d

N r

—

hi

N

Jy.q

eer

,

d

"

ALun

"

p

yx

—

L " «

ht

...ï..x xxnï..vk-

b»ws

.æ)

*

t

h.

umj

N

J

l

du

X

fw *

v

o

—

a

i

-

AQ*S.

—

"x

£v

^ h

Y

n

^ al t

P r m

LO ! ——

--

w

LUE

ph

--

N

)M.

x

—

m

uY

d

(

N $

F

-

M -U

h.

».

iw

m a E

at

I* ^

* T

OSN

:

-

A

—

;r,ï

-

bt N

À

P m

—

wl s

as w

KWMQ

O

--

n m

*O YX

V

* a :

-—

- n

v5

lDT

—

o a

^

— À

^

d

V

-

x

ub .T

hr at

o

UT

^

L d

:

En

- .

f&n,,

-

5

* V.F-;dx

---

2* 81

^

^i

C

fwr'

x

u p

TU*

N

"- w

" s

hais

CT M

t-——

2

d

s

oW

J

".

-*

lx

d

ts

.J

m w

x

AA

d. m

^

g

». ..Z.?ki

r

i 7 g,

as

& NE

!.VR:

"1

pX

Ils

us

-

A d

w

.-uv.t.!-M,rr

&

" as

»i

xlw!uw

£

EO nj

w

1*

És

A .

*

m

a

w

^

v

a uv

N

st P

x

-

$

Vnt

GT.

£L

.&1 *

3

* m

V*

d

N

./Lhr ,.fr/; /

". 0U

P2

^C

VM

$4

Ht

i

?? x

».

"

;

i

h

- —

aR

-

* w*

» &

(':Vtavr -

od

d

p

w*

—

CX

1."!.&

Ai.r d

N

)

s

It,

-

f-,i..../

T

LE

Mt

*

.na

.lxï.!r

M *

a^

MA

ANS

.vr

X

b

^.f

íÍw€

ww

» .

x v

" ——

--

—

b,..,.

A

Ed

TT

MX

w

z

n

w

hs

w L-xtUu,

—

"a

T.

-

t m st

L

À

* D ss

"

X

Hs

-

*r d

d

—

x

-

É

—-

ul

ïf)

Mi

x

-

Fï.w

hh "

—

4

*

Wf«vw :

A N

A

»

d

* r R

—

-

-*

A .

"

x

d

"— at

x

w

M

v gt

Á

VR^

[

»^

MA

"

n Nv

*

;

;

- m

p

-

,v

:

A

-

"

M

4

F»-

N

Md

TA

,'N

E ]

"

3.

L. MR -

FCCN

..ww

-

W

c,.u,—ua.w

.

MT 2

"du t

vt

1

*

] *

l

w

um

N

N

"M

Vr

-

M

IY

^ "-

äþw

X

n.

,

— N

i

-

-^

d

X

&l

as

" .ra,wn;

-

.—..t

*cx0

":

EL

db

La

L

s 7

at n

u !

J u

UN

I*

;

atl

(

AN

-

3

I-A

E'!»,—H'pw A

p

r

DA

15

9L

t n

^R

LO

.f.mt

d

RU

N

Vi a

x

1

*

x

Vm.ï.ff

&t

.

--

T

N

P

t

$&

a

-—

z

i

AT

LA

P

g &

M

h

i

xX T

* w

» AR2 d

2

X

x

W

3

LW

, .

4

qm«

---

- ,

? 406 Cs

M

La od

M

Pa

u

xX ^

I

-—-

L

-

L

.Zu&a

1w

-

1

C

$od a

n E

r

hr um a -

b

'w

e3.

«

mf

H;V.!t-

w!ö

v

d.

:

1

z

.)4...

r2

Vs

.

NV

| E

XX

y*

i

Jx

* iE d

A

N

a

1

yæ

if

h

U

$

Y

—

-

u

Q.M

"—

—

M

JH.

BRT

d

M

aïu'

-

75

- i.

N

-

»

-

UM

MX

- i

-

w

"- s

. E2

^

T 2

"

,v

rxfü..o

x

à

l.lv//-

t«

*M**r

. UM

.v

^

w m

M

wf

N

Cy

P

,

»

*

W

-:,ü.

h

J.k

k

s

:

AE

b w s -

AU

As

v

AX

-

a

,-W

A£^-— P

-

w*

p

-

lwwf.ïkï(ï -

**

Mi

x

E

"

Em Ia

W!v«

X

"

A

x

N Eu

m

. d!;dx

E

»

Y

-

"

hi d

m,

Y

AA

"

2

w

UM

«

x

T

rl

uïr/

i

:

)o

h

d

,

Ài

N g

X

.Hev;.,»

l-

A

-

Ed

1(:!.1

—

a. d

Hr'

Y

X

&J

2

x

o M us

T54 )

w

E

N

^

-

i 100 o —

- ^

j i

I$ Mu

-^*

LT

v Y

n»l;JA.V...P.

H

i

;srmow

— d

A N

m

X

Z

M

TU Y

LEJ

J

[2

Wi

PA

n

d

m

^

"

j

w A

"rRc a

-

-

MW

nE

-

m

"as

p

E D E

t

—

4

u WTA

(hM

—

—

itemems

^

ii

—

3

t

.

Isa

.

tal

d

H

igi

D

vorhanden

—.

u

Ls

Mp

9

M

iliesos 5

Ea

?i

Frl)

EO

N

P

m

AL

*

E

u

w

as

*

e

36

A

-

x

A

——

F

—

DISPyTATION-EM

THEOLOGICAM INAVGVRALEM

VIRI EXCELLENTISSIMI o DOCTISSIMI

F'RIDERICI*"IMMANVELIS

NIETHAM*MER 6-

PHILOSOPHIAE DOCTORIS EIVSDEMQVE 1N HA€

LITERARVM VNIVERSITATE PROFESSQRIS

EXTRAORDIN.ARII,

PRAEMISSO SPECIMINE V.

COMME—NTARII CRITICI IN MATTHAEI TEXTVM,

INDICIT

D. IOANNES IACOBVS

GRIESBACH

THEOLOGORVM ORDINIS ,H.,T. DECANVS.

IENAE

Tï*rïs 'STRAN.GKMANNT./

C

[

n

bi

Á

q

T

i

]

te

Ü

l

M.attB. VI. 25, » erba xo4 7) vriyv&, quáe in vul-

gari textu leguntur, utrum genuina fint, an ali-

unde huc illata, tam dubium videtur, ut Lecto-

ribus iudicium permittendum effe putemus. Fa.

cile exciderunt iíta vocabula vel propter o',;,am-

7SÀsUTov, velob locum fimilem Lucae 12, 22.

a quo ea abfunt, Verum, etfi non nifi duo no-

bis fuperfunt ;odices, I et 22, qui ifta omi:-

tant; 'egregii tamen illi funt: (conf, dicta ad cap.

5, 44.) ac a pluribus graecis libris verbà illa

clim abfuiffe , colligimus e verfionibus et patri-

bus, textum absque xe4 qi zrim76 laudantibus:

Atque facile profecto irrepere ifta potuerunt e

comm. 31 vel e Luc. 12, 29; id quod verofi-

mile propterea etiam videtur, quod codicesnon-

nulli vetufti Boftro loco pro xoj 7 7476 exhibant

9? 7! 7imve, Ut bis ipfis locis, unde noftrum in«

terpolatum effe fuspicamur ,

legitnr.

Certe

hryfoftomi commentarius occafionem non prac-

A2

mtueà

Il/latt/laez

VI

buit, ut verha illa omitterentut ; 3 nam abfunt iam

a Bafiii et Hilarii pictavienfis allegatlombus.

V1.33; Fgm'ov omiffam in nonnullis, velideo, quod

Luc. 12, 31 non mvcnltur, vel eam etiam ob

caufam, quia aufteriores chnfham, et praefere

tim monachi, regnum Dei non primo tantum lo-

co fed unice quaerendum effe contendebant. —

Tbid. dvvcv loco vou Qu etiàm apud Lucam ha-

bent cómplures vetufti codices

Inde huc tradu-

ctum fuit

Id vero anfam porro dedit cum omif.

fioni (ob cpsiorgAsurov) verborum xeu TÜV Oi O4-

07 Uvt]y &UTOU, quae nec apud Lucam reperluntur,

tum- etiam trapsPoütlom T/VW Oixcjog UVIy .-wq TV

BariAéiay- dovov.

Vf. 34. Pro a &auvsc vetufti ac boni codlces habent

D

éaUT)Cc, quae lectio praeferenda videtur, utpote

T.

durior, infolentior, et ita comparata, ut caete-

ft

rarum omnium ortus facile ex ea derivari pcffit

Nempe, claritatis caufa, £zuvzc mutatum fuit in

W

$2077 , COll vf,25, inzse) éaus«c, coll.vf.28

V

et Luc, 12, 26, in £avrzv, coll.Phil. 4, & et in

ali

T& £4UT"/c, cOll r (Cor.7, 32. 33. 34-

Si- pri-

V

mitus fcriptum fuiffet z& écurzc, quod mnemini

h

obfcurum aut ambiguum videri potuifet, vix

tü

qtusquam de mutando textu cogitaffet.

Cap. 7

» . Kos cv ut., loco a u5, Lucae eft

Cq

Ex eodem fonte etiam in fine commatis manavit

Mo

additamentum : 4 kaTaddCeTe, We p naTa-

T

1

AMatthaei

F.

5

n

QdixacÓ«re, mutato tantum xa4 ov p5 quod Lu-

cas fcripferat, in i. un, quo pofterius verficuli

od

membrum cum priore exaáctius conveniret.

b !

Vf 2. Legatur peven9z7s104 cum codicibus pluri-

Cl«

mis et optimis. "Avrizerez927sro4 € Luca irrepfit,

Vf. 6. Ta dyim, quod loco o &yicy e formula fo-

enatum

lemni ecciefiaftica: ze ayim Toig cyioi

hà

eft, habet ex antiquiffimis codieibus nullus, ver-

du

fionull, litinus nüllus.

Origenes femel qui-

jf*

dem a &yim profert; fed ibi in laudanda. hac

Ui

fententia orauone utitur obliqua,

anspofitis et-

iam commiatis membris.

Alibi ,

übi curatius

0t,

1l 1

hunc locum excitat, cum vulgari textu confentlt,

a quo necii codices differunt, qui ahas cum Ori-

ent

gene concinere folent.

yote ( Vf. 9. Ecci deeft in nonnullis, "Talia vero librarii

lb

,

fere pro fuo lubitu mox adduht.mox omlttunt.

ft

Nec verfionibus in hoc lectionum genere mal-

P.

[t 1l

tum ponderis attribui debet.

41

Vf 10. 7Eay omittunt nonnulli, iidemque, cum

(i0 j

aliis pluubus, ante £ay loco xe4 habent y xo:

utfitz xej 9vv e^120*4 , plane üt apud Lucam.

[*

pini

Ex hoc ergo hae lectionis discrepantiae profluxe-

Lt

runt' L sssl d

Ibid. additamentum zo4 £av woy

eiTQOU, Qu émidoge duro Cuopmioy itidem eLu-

) e&o

ca invectum eft

Imo quae in codice 61 ,. feu

i

Montfortiano ,

prima manu Ícripta leguntur :

"? gt 54y QiTüCS qUTOW, Emidwc Ui GXopzioy , 8b

are*

A. 3

M atthaez F.

ifto addltamento e Luca petito haud differre vi.

dentur

. KPEA ex KAIEAv ortum, et cov, quod

admiffo xesg, exulare debebat , mutatum fuit in.

e€uUT0My.

Librarius ufus eft exemplari, inquo vo-

ces autliterae nonnull&e detritae fuerant, utle-

£i non poffent.

Has e coniectura reftituere an-

nifus eft, et caétera textui fic efformato adapta-

x1t

Ergo Montfortianus librarius non primus

haec in Matthael textum invexXit,.

fed defcripfit

veterem codicem eLuca iam mterpolatum.

Vfa 1!, Aouara omiífum, quia falvo fenfu abeffe

poterat,

Latini codices anüquiores rctinent hoc

vOcabulum; e recentioribus omittunt nonnulli,

vel eadem de caufa, velob faltum facllem in

DAta DAbit.

Vf. 19. Oyy omiffum vel propter initium anagnos-*

inatis in .nopnullis Evangeliftariis, vel, quod ve-

ri fimilius nobis videtur, neglecta fuit particula,

&d nexum cum antecedente oratione fpectans,

in fententia, quae axiomatisfive proverbii loco

fexcenties a Chriftianis adhibebatur, — —

Ibid

poft iy9egzo: latini addiderunt bona; utrecte vi-

dit Auguílinus, ad manifeftationem fententiae,

feu, ut alibi iudicavit

propter confuetudinem

locutionis. — —

Ibid. cu/v» ante xeu Upuetg vi-

debatur abeífe poffe

nec apud Lucam legeba-

tur , ac in vulgari etiam apophthegmatis ufu pro-

cul dübio negligi folebat, — —

Ibid, complures

Matthadi V H.

äodi&es , et inter 'hos nonnulli e p?ae&antïoribus;

ü

loco ojvoc habent OU TO Ce

Cum veteres librarii,

In

fequenie etiam confonaute litera ; f.riberent oy-

o-

T9c ceum c adiecto, et & ac o faepiffime confun-

l&

derent, facillimc ex oUvw fieri potuit euroc et ex

llv

Pracferimus tamen oU-oc,

oUTOc oUTOc Íeu oUTO.

d«

tum quia ufüi loquendi Novi Teft. convenientius

ü$

videtur, tum etiam, quia fcribendo h. l, oUvwc

fit

occafionem praebere potuit pquime praecedens

0UTOC.

ffe

Ví, 13. Pro óv; complures latini exhibent guati,

uH

quod e commate fequente huc invectum videtur.

[l

Saltim ortum non eft e fcribendi compendio, quod

n

adhibere folent latini librarii ad indicandum quo-

niam.

Nam latini codiees et patres, qui h. l.

9

graecum o7; latino vecabulo exprimere voluerunt,

j*

non ufurpavere quoniam, fed quid, — — — lbid.

tlü,

et vf, fequente 5 zvAx abeft a latinis codicibus

quibusdam et a patribus nonnullis graecis ac la-

tinis.

0

E graecis codicibus unjcus tantum 1I3

id,

omifitcommate 14. Sed in hoc aeque ac in la-

Vi

tinis illls, quoniam abeffe poffe videbatur , exci-

]

ditlibrariorum negligentia et nimia feftnatione.

m

Nam fatis bene, five fenfum five verborum flru-

L

cturam fpectes, cohaerent zAavea xcA &UpU*

bt

a,e06 : ódoc, nec non gev xea TeO/upquerm f

t0

o(äog. , Librarii, qui fic fcripferant , praetermif-

j5

fum hic aliquid effe vix animadvertebant

Nee

3

JMatthad VII.

Patrum auctoritáti multum h. l tribui debet,

Eft enim haec fententia ex earum numero, quas

Patres faepe faepius repetunt

In ufürpandis au-

tem eiusmodi apophthegmatibus , quotidiano ufu

paere tritis, haud raro contigit , ut Patres, con-

fuetudinis quafi vi quadam abrepti, vel iterato

ádderent aliquid , quo fenfum luculenter declara-

MAOUI——— PÓn€

ri poffe putarent,' vel brevitatis caufa faepicule

praeterirent verbulum, quod minus . neceffarium

-

effe exiftimarent.

Sic Origenes aliique Patres ad

llud :

eUdec d'aOot, & qut ci D S«oc , qnod

crebro excitant,

addere folent o vaT5g, quam-

vis in nul'o codice id extet.

Similter in decan-

tato illo: à zavre uaQeov uou écviw, absque ul-

lius codicis auctoritate, poft zacre infererecon-

fuüeverant o v£pxpag que.

Hinc iidem Patres,

qui eiusmodi fententias cum. appendice quadam

vel eiiam detracto uno alterove verbulo, perfae-

pe excitarunt, alibi easdém fic laudavere, uti

in codicibus noftris hodienum leguntur; idquod

noftro etiam loco obfervare licet.

Ut enim alios

Patres taceamus, Origenes fepties x zvÀz omi-

fit; verum femel tamen, ubi conftitutum ipfi

erat

Ipfa textus verba accurate ,

laudato etiam

auctoris ( Matthaei) nomine, et collato parallelo

Lucae loco, recenfere, haud neglexit voeabulum

94 qUAm*.

Praeterea in iudicanda huius generis

locorum genuina lectione, veterum verfionum

L

9

: JW atthaei V[I

inter fe confentientium -te&imdh"iärh per

zfxagdi

eft momenti.

le

Vf, 14. 'T; legendum , locoor. — Haee enimlectio

cum difüicilior , infolentior et exquifitior, tum

a

teftibus

ex omnibus textüs recenfionibus et e

cunctis codicum - claffibus abunde fuffulta eft,

ï.

Quae contra dici poffe videntur, ad defenden.

'dum ov; minime fufficiunt,

Nimirum 1) vatica.

nus codäx , tefte Clar. Birchio,. 7 nOn habet, nifi

ex emendatione- manus iunioris,

Sed, tacente

E

Birchio, non liquet, prima manus utrum é;;,

an xo4, analiud vocabulum' quodcunque fcripfe-

rit, an denique,

uüt in codice mosquenfi B , vo-

ll

cabulum plane exciderit. Cantabrigienfis quidem,

J&

]

vaticani in Mattbaeö gemellus, hoc loco hiat.. Cum

vero latini codices Italae omnes exprimant z;,

probabile.eft, in deperditis libri quoque canta-

ls

brigienfis foliis fic lectum fuiffe; quo.conceffo,

i

teftimonium vaticani, fi vel maxime de primiti-

va eius fcriptura nobis conftaret,; multum de fuo

$

pondere amitteret,

2) Coptam pro lectione ov:

[»

laudat Bengelius ,

praeeunte: Wilkinfio.

Sed

í

Millius et Wetfítenius lecttonem ; ei tribuunt.

Quisnam horum coptici vocabuli vim ac potefta-

tem rectius exprefferit, utrumné coptici cedices

inter fe diflerant ipfi, an vero ambiguum fit vo-

jj

eabulum copticum, (quodin fahidica etiam ver-

fione ad exprimendum h. 1. ciusdem graeci verbi

À s

A

1o

JVatthaei 7 11.

feni'um Jadhib'etur)/, haec omnia & nobis quidem

in tnedio relinquenda funt.

Quo autem cunque

modo haec fe habeant, verfiones dirimendis hu«

ius.generis litibus non fufficiunt, ; Quid enim, fi

interpretes loquendi modum rarius obvium per-

peram intellexere? aut fi graeco codice ufi fünt

interpolato ? Pofterius hoe non prorfus veri dif-

fimile eff, cum. Armenus quoque cz, legerit,

Quin 3) Osigenes etiam pro eadem laudatur le-

ctione.

Attamen ad hunc quod attinet, dubia

res eft, quid in fuo codice ipfe legerit. Nam

veltironibus notum eft, in excitanda fcriptoris

alicujus fententia , praefertim praeeunte dicendi

aut fcribendi verbo, faepsnumero óz, pleonafti-

cum praefigi,

Fortaífis igitur Origenianum iftud

o non eft psrs contextus facri ab Origene lau-

dati, fed pleonaftica citandi formula*). Ne di-

camus, a librariis, opera Origenis defcribenti-

bus, aut ab editoribus, contra codicum Orige-

nianorum fidem, o:;illud e vulgari textu intru-

fum forfan effe,

Sed 4)fac, Coptum, Arme-

num et ipfum adeo Origenem in fuis libris inve,

nifle o7;, nihil tamen inde efficitur giü hoc, ma-

*) Nexus verborum Origenis hic eh : CCEas Tis vwQSs Tav-

v« ÜvsezMW »uxs BouAETOM w«* — AEXTEO! aäu'n:u o9 joyoy 75*

7:0ÀÀ0L x;m?"ot 134

QÀÀo XOA .

q0 är'n':u k«Te ueTe

Sauoy ysygæ,u,ccfïyov ToUrOy TOV Tpozron fwTeOW óci O'Tävi,:xr 7T. &

[|

IMatthac VII

I!

ture corruptos fuiffe gttordam 'alexandrinos codx.

ces, quibus opponimus o//o5 alexandrinos, -eos.

que valde praeftantes, nimirum C et L, qui ali-

bi rariffime confentiunt, quin Origenem quoque,

dummodo de huius lectione certo conftet

ha-

beant fibi concinentem.

5) Millius, in notis

téxtui fubiectis, 7; profluxiffe putat ex corruptis

latinis.

»Genuinum, inquit, quontam 1a manu-

fcriptis codicibus contracte repraefentatum per

qm, fecerat fcribe quispiam 1n apographo fuo ex

infcitia guami ; qui error in alios poftea, et qui-

dem innumeros codices transfufus, libros demum

graecos occuparit , mutato óvi in v* — Sed haec

copjectura nihili eft

. Ut enim in praec»aente

verfu 73 latini vocabulum o; non verterunt q40-

niaüm, fed vel quam exhibent, quod manifefto e

noftro commate irrepfit, velguia; ita probabile

eft, eosdem noftro etiam commate, ubi eadem

verborum fiructura recurrit, non quoniam fed

quia ufürpaturos fuiffe ,

fi quidem in graeco fuo

textu ovi legiffent; nec veteres latini libri verfu

14 quoniam habent, verum in recentioribus tan-

tum Vulgatae codicibus nonnullis vox haec repe-

vitur, Quodfi vero probari nequit, veteres lati-

nos guoniam h, 1. habuiffe, omni fundamento de-

ftituitur fuspicig, quae fictitium illud quoz/am in

quam, atque hocin ; degeneraffe fumit

Sed

ne Millio quidem ipfi haec conjectura diu pla-

—

12

Mattlzgcz V II.

culffe videtur.

In prolegomenis enim $. 385

aliam propofuit, quae Bengelio etiam fefe pro.

bavit,

Putat fcilicet Millius, primam literam

vOCiSs 07;, ad initium novae fectionis eo confilio

praetermiffam .a librario quodam fuiffe, ut in

márgine extra lineam deinceps adpingeretur ;

poftea vero ex oblivione penitus neglectam eam

effe, atque fic pro cv; manfiffe duntaxat z.. Cum

vero nec anagnosma, nec fectio Ammoniana, ne-

que xeDaAouoy maius ab his verbis incipiat , cal-

culum nofirum Millianae conjecturae adJicere

neutiquam poffumus,

Vf. 21. Ad finem commntis vou. £y ouegavoic &8dditur:

oUTo; e&ic&Àsugévon eic vty DaciAeiay 0v oUga-

vey, 1n codice 53 et apud latinos plerosque. De-

fendere haec conatus eft Bengelius,, librarios, ab

oUgayoic &d oupaywy delapfos, hiatum admififfe

exiftimans.

Sed reperitur hoc additzmentum in

fola occidentali recenfione, cujus lectiones alexan-

drinis haud raro in codice 53 admiftae funt, Qua-

re, cum abfínt ifta a purioribus alexanpdrinis

omnibus aeque .ac a conftantinopolitanis, nulli

dubitamus , adjecta ea fuiffe claritatis ac empha-

feos caufa, et ut orationis membra exactius fibi

invicem refponderent.

Quae res uti vel ipfi

Bengelio fraudi fuit

quippe qui ad h.1. notavit:

»in tali antitheto plenum fermonem adhibere fo-

lent fcriptores facri;* ita jam olim occidentales

-s

Mattlzaez V 1.

T$

hbxanqs, ad huiusmodi addxtamenta prcchves,

fefellit

Hiat codex cantabrigienfis usque ad cap

95 ?.

Itaque ne liquido quidem conftat, augmen-

tum iftud antiquitus in occidentalibus codicibus

omnibus extitiífe,

Caret eo faltim codex latinae

verfionis claromontanus, ut brixianum jam ta-

ceamus.

Vf, 28. 'EvcAce'ey loco e'oveveAecey in codlces etPa-

Ahb1

tres nonnullos irrepfit e locis ^"imilibus.

enim, ubi haec phraüs occurrlt, eonftánter ha-

betur évceA&GtV.

Vid. Matth. 11, 1 13,53.19,1.

X

26,

I,

"

Retinemus igitur vocabulum minus

ufitatum.

* Vf. 29. Poft oí yeauparec addunt alii cvcrav, 2111

xo4 ot Qaeireuor, aliiutrümque conjungunt; quae

lectio plenior Bengelio haud displicuit

Mana-

—

runt haec omnia e locis fimilibus,

Ejusdem ge-

neris additamenta reperiuntur etiam Marc. 1, 22,

Cap. VIII. 1.. Qui loco xeca[javri àe dvvo fcripfere

zavaDavyroct. xava(Joavovroc d& durcu , evitare vo-

luerunt, ne in eodem commate bis effet curo,

utrecte vidit Wetfílenius

Eendem ob-caufam

inofquenfis codex V. à prima manu omiferat cv-

* 0 pl'lllï.

Confulto textum immutatum hic fuiffe,

inde patet; quod commate $ , eadem recurrente

cüufa, eadem etiam lectionis varietas in iisdem

fere codicibus deprehenditur,

TO

jfatth. VIIF.

Vf. 2. Pro EASwv codices 215/ et Patré$ graeci non-

nulli exhibent sreocsA Ov

Librarius paulo ne-

gligentior facili errore ultimam fyllabam praece-

dentls vocabuli Aezeov repetere, atque fic zeoc-

£AOuy

ex &AO«y effingere potuit.

Sed fateri. ta-

men debemus, fieri etiam. potuifle, ut ggoc vel

cafu excideret poft Aezeoec, vel confulto delere-

tur cacophoniae vitandae caufa , nein tribus vo-

cabulis. contiguis zeoc ter recurreret:

Aezeoc

veomsAOuwy seoctxuvucs.

Praeterea duo codices,

124.€t 235 , in quibus £ASwv» prorfus defidera-

tur, fine dubio defcripti funt e codicibus, in

quibus ze0oreAOwy extabat; quo poüto" intelligi-

gitur, librarios binos a z eoc eA.Oay delapfos effe

ad LE C 8xUvtic-ey.

Non defünt igitur, quae ad

vindicandam lectionem weaäsASwv, proferri que-

ant,' At praeferimus tamen 2AOwv, quod codi-

cum praeftantiorum plerique tuentur.

Vf..3, 'O 44&'euc, quod pauci fed bonae notae codis

dices et verf;ones nonnullae omittunt , utrum ge-

|

nuinum fit, fubdubitare licet. Addi potuit, ne

lecter. verborum ambiguitate deceptus et ad fe«

Quens Agjgy minus attentus, £zremoag referret ad

aegrotum lepra-laborantem.

Eodem confilio fy»

rus interpres et codices latini 9 imcouc transpofue-

TUnt et verbo : zzvo praemiferupt.

Si plures

vetufti teftes nomen illud omitterent, omnino

jugulandum effe cenferemus; praefertim cum in

Matihae V I1L,

i5

contextu . nil reperiatur, quod omlfï' ioni anfem

dare potuerit.

Vfc s'

oco nominis z« ov pronomehn cvra feü

&uvoy extat in plerisque codicibus, verfionibus

Recte,

t Patribus,

Iíta enim lectio enata fuit

ex anagnosmate hie incipiente.

Vf, $. Ex auctoritate teftium quamplurimorum l1e-

gendum eft Aoyo.

Aotyoy, quae paticorum codi-

cum lectio eft, vele rhythmo aritecedentis vocis

TT ortum duxit

vel debetur fcribis, phrafin

eiz& Aoyyo non f3tis intelligentibus

uti etiam in

loco parallelo Luc, 7, 7. librarii Acyo mutarunt

in Aoyov. — Conferri poteft Vf 16. ef&BaAe 74

?TVSULLOUE Aayw.

Vf g. Phrafis paulo durior, ocngwvrag eui Uze

$foucidy, Occufionem praebult et omliïïom vo-

cum ozo ifouciay, et additamento 'ma-a-o,u,svog, et

interftinctioni ei, qua uzo eäoua*rav Ev conjun-

gitur.

Nil mutamus.

À

Vf 11 Pro eyax AO qrorraa ueta. æBgaa,u Xou

icaaXx xeà iauu[) & 77 BaciAam ov augavw e

commentario feu fcholio quodam in textum. pau-

ciffimorum codicum irrepfit: dyax MO naoyroa ii

TOic X0NTOIG TOU aBeaa,u Nimirum genuina il-

la phrafis e fynonyma, quae Luc. 16, 22.23«QC.

currit, illuftrata fuit,

. Chryfoftomi , codices ad

iiud iv voig xoAzOIg ov &Deaap addentés xaJ

16

I/Iatthaez V1l

-

acaax xeA iaxo, quod manifefto evu!garl textu

-

profluxit, hunc fortiter tuentur.

X

[

Vf, 13, Ex auctoritate antiquifümorum et plurimo-

rum codicum. ERATOVTREX fcrxbendum eft pro

marrov*mgxw. — — dbid. g» TC a)eag £xetyne,

Á

quod nonnulli habent loco Zy 7 eea éxuvy , e lo-

f

eis petitum eft fimilibus, ,v.c. cap. 9,22, 1:, 28,

17, 18. — — lbid. xe& vcoscgeavrec. o JTEL-

QDSEv'rsg &i TOV OIXOVs suguv TOV CLO"O eyoUVT O. &u)wv

U'ywuvam'x, addltamentum eft, huc traductum e

.loco parallclo Lue, 7, !09, quod cum mon fatis

accomodatum videretur ad narrationem Matthaex,

qlll 'rwv 7re,u$9£wwv nullam injecerat mentio-

f

pem, fed centuriorem ipfum ad lefum acecffiffe

q

tradlderat mutatum demceps ab ahls fuit i in xad

In

u'rras'gexþag a Enwra-'mgxog eic 70y amov ow'rou

l

$y QUTI 1'77 cugoc, sues TOV 7:00:30& (f aw'ov f TOV

V

-

"deOevouvra JouAov) ÜyiauvovTA. Prlor illa lectlo

Ti

s quam codex r24 habet in textu, fine- dublo ve-

tu(hor eft altera, quae in eJusdem COdICIS maár.

gme adjeætä legitur.

Nam fi hbraru in fuis eXemæ

planbus inveniffent lectionem cum umverfa uar-

ratióne optimé congruentem ; x U7roa"r€&xþocg o

!V

EX TOVE PX 0C X T. £. neu*lquam profe-.to mutafïent

(

eam in xe4 Umcc TRj avtée oi 754 À eyvic , quod

contextui repugnat,

Cum ergo h. l. ex duabus

MPUR ETU

" Jectionibus ea fit antiquior, de cuius falfitate li-

|

"&uido conftat, mmanifeftum eft utràmque repu-

MVatthae VI1

17

diandam effe.

Nec ex Evangeliftariis, anagnos- .

ma commate hoc terminantibus,

appendicem

J

Habent eam qui-

iftam proveniffe crediderim.

3

dem nonnulla Evangeliftaria, ut cl. Matthaei B,

Vg )

fed a plerisque abeft, v.c.acl, Matthaei. H, c,

Q«

£, et ab Evangeli(tariis 24. 2:. 32. 36. Imo Wet-

Ó

ftenius ne unicum quidem Evangeliftarium pro

licet eodem hoc'com-

,

ifto additamento laudavit

J

mate ad lectionem £xa&ToVratyt

t verfu $8 ad

vocem Acyoy 14 Evangelifaria, hanc pericopam

[is

exhibentia, excitaverit,

ldem etiam notavit, in

/y

codice fuo E verba, de quibus difputamus , iace-

)

re inter finem cvaryvomtec et initium alterius. Ex

o

quibus omnibus colligimus, appendicem illam ex

interpolaiis textus continui codicibus in Evange-

0y

- liftaria nonnulla, fed perpauca, irrepfiffe.

0

Vf 15. Loco àmxove auvoig Codices 94, inter quos

10

nonnulli funt vetuftate ac praeftantia infignes, le-

en

gunt di/S4oye&4 & UTO

Etf vero.ad tantamt codie

I

cum eraecorum catervam accedunt etiam verfio

nes nonnullae una cum Origene alisque graecis

i

patribus, tamen, aU«o;g praeferendum et contra

Millium, Bengelium , Wetftenium et Matthaeium

nt

defendendum eífe cenfeo,

Eft enim 1) lectio ob-

T

fcurior, difücilior et apparenter falfa, quippe

Nam ante-

Us

quae contextui-repugnare videtur.

cederite commate . Matthaeus , unius lefu mentio-

lig

j

neminiecerat, et fequente verficulo de folo le-

b

19

Matt/met F.

fu narrare pcrglt

Hinc

wgoa*nveynow QUT ,

interiacens &UTOc prorfus incongruum effe pu-

tantes librarii, Interpretes et commentatores;

proxime fequente' s;v facile arripuerunt auvo.

Verum enim vero discipulos nonnullos Iefüm

comitatos tum fuiffe, non folum e Marci t, 29,

manifeftum eft,

fed ab . ipfo etiam Matthaeo

comm. 18.

(&xeAeuety fcil. discipulis) et Comm,

23« (s,LLGaw- æu*rw |eg TO 7r,ä.owv, 4x0ÀoUOqaay

euUTo o [uOxurO4 aUTOU) inpuitur.

Ergo recte

Matthaeus fcribere potuit dupoves a U v 016

2)

E locis Marciaut Lucae perallelis traductum hüc

efle auvo;g, ut vifum eft Millio et Wetftenio,

me quidem wdlce Hanc ipfam ob caufam, qnod

contextus pluralem numerum refpuere videtur,

credibile non eft,

3) Lectionem. aUvoig tuetur

confenfus teflium veternm alexandrinorum cum

oecidentalibus

In occidentali recenfione primitus

fic lectum fuiffe, quamvis hiet cantabrigienfis et

:

diffentiat vaticanus

alibi etiom ad conftantino-

politanam recenfionem refictus, dubitare non fi-

£

nit codicum latinorum vetuftifimorum unanimis

e

conceptus, quibuscum, ut alias faepe, ita hic

quoque concordant codices 1

I3. 124

157

"Alexandrinos aütem antiquitus fic legiffs, patet

€ confenfu codicis L cum Copta,

Officere qui.

dem nobis videtur Origenes, avw» exhibens,

Y

Sed is non (ingula textus facri verba curaía ex,

T

Matthaei . l H.

T9

fcril;üt, verum fenfum tantum loci, öbïiqua nfus

lr

oratione, utcunque expreffit; quare utrum infuo

codice zuvw invenerit, an vero pluralem, con-

»

textus c2ufa, in fingularem mutàrit, mon fatis

liquet.

Quodfi.vero morofius opponere nobis

Z

velis ex alexandrinis Origenem, codicem C et

Q

verfiones Armenam ac Philoxenianam, 'ex oc-

li

cidentalibus autem vaticanum librum; non po-

J

teris tamen inde efficere nifi hoc: nec alexan-

[E

drinam recenfionem fibi conítare, neque oc.r

)

dentalem , fed utramque in diverfis libris. diver-

u

fas exhibere lectiones.

Hoc autem ubicunque

0,

ufu venit, quaenam lectio genuina fit ex inter-

yl

nis veri indiciis iudicari potiffinrum debet; qua

ü

regula admiffa, vincet omnino o* aUro. 4)

H

Auctoritas . verfionum , pro lectione ay70 pro.

ductarum , facile labefactari poteft, — Codicibus

Ü

fyriacis aür9 legentibus opponimus non folum

el

alios fyriacos libros cumm anufcriptos tum editos,

(*

fed verfiones etiam perficas, Verfionis arabicae

ül

