KaI600-1790_9

—

z

—

ia

ais

mw

3-

:

AT

E

.M

x

*

"

x

x

41j

-T

2

ETA

"--

"

u

*

À

: s

FUF *

z

E

T.

p

T

I um

-

B

z

A

—

i

TR

TC

TSa

"-

^.

m

d

£^

"

-

bl

LE

C

^X

p

b D

A

"- .

AA

EX

P

DIRI

Wx. v

*

—

D

T.

— a

2 d

P

m

lo

"s

b i

LA

yf«-.äqg

x

iv

—

fW.M

P d

—

:

& EL

u

.

x

^

^

E

-

—

—

Ea

—

- AÉ

E ao

—

A

us

!;Mwuf

—

st/ x

"t

A: t

X

at

——

r m

*

N

d 3A

:

*

-

i

»

«

as

D o

^

Na

s

p u-

D

s du

Z

"5l*

47

-

C.Mr /.læ

—

RCX N

a

&*

pv

f.!.s

-

-

^

P

W

-

w o Rn t

-s

N

EAU

IN

LA

^Y

M

*

n

O*

Y

CH

-

T

ss

C.

m

)

-a*

Ed

»

TA

t

RC s

u-

k

*

A5 o de

-*

ATT

À

$

:WO

.

hs

*

t

»*-.

^

-—

L

E

N n

r*

EX

EN

eo

- E

^

*s

w.

AA

T k

t

N g

u-

d

-

r

A

",

*

-

Rj

DN

-—

s.

—

ii

t

"

La

M

*«

il

v ^E

Sm.fe

«

P

*

l«

b

X Id

h-

faaw/,

M

-

W;

X

9 u

2

m

-

ts

P.

[ m

....f.km!u.

s.

Y

o«

$

L

X --

*

!

X

Y

u

-

x

LU

"

**

NT

g

o

mer E

t tm

.

1

x

* * m

- L

*

TP-

-

N

t2

P

W.

**

m

Es

k x

ERN

Wl YON

*s

x

r

-

n

X

't

ia .tr.),w

,

w

h.

*

^

*

&

M

A

m

ii

VR

.

z1

MO

-

-

Ls d

"-

d

jé z

3(-0,—- v

MA

x

EE

a*

d

!6

«

h2

&

:

HA. Y a

I 5

&A-

AT

Nv

m

-y

m

-

m

od

A

"À CM

hm MPÉE i

v d

e

E

2e

^

AX

N

I—

ÀR

)

-

A

*

-

WA *

u

YX

"

&

M

-

*

A.

l

X

AU

E

Hu-.n

r

w*

f/r- n

x

k

I*

N E AT

ed

-

* fnä?

las

IN

Y

M INER

*rew

s

dv

A^.

e

—

^

d

*

i :

o

n)...i

x

N- b

X

k

hs

ss

k ts

iA u

L

LT

—

Q

k

M

VN

hs

R«

W,

:

ER

*X

Ye.

Mtw

-

M»

a

d

Yu- .

a

AUF

^

L Q.mwn,aw.:

NT

..M

s af

X

as Y

n

»

*

C

gt*l

od

D a

LA*

——

t

!

*OSUN

—

d

X-

&

"- x

dec€

.m,«

—

C

Dxacs a UM

wodity d t

T

A^

al

E

j*

. TO

d.

**

E

j^

"

aC

3 u

*

M

z

lo d

[-

;

i n

*:

""

x

P

VU

P.

A

w

N

b Mi

M as

--

r xl

hs

AC

*

La^

Y

» n

[

p 6u d.

"-

T

r d

b

MP

p

T*

x

i.

m

:

D

Á

"

5

"-*

* s

*

»

ML.

X

*

E

-

M x

—

af

BÉ WR

r P

»

.

x s

N l

L«

T

X

W

,w(

I^.

"l

N

-

Ó.-

F

-

k« d od

^ UL

H.

"

—

-**

lmæ:ov

* w

"-

7v

X 1

*s

N

-

^.

w*

»

Aff.c

A/Wa

^

u««

* .

^

E

w

NA f

fX

t

R

—

- At

T

N

L

EU

"-

*

4

ii g

A

*

-

s*

W

N

ww

EO

W

*

—

Y 7

d

^

x* n

x

.A

- m

g

**

(

m

T

R s pl

C

-

æ».w]

* m

"W w

*

* EY

wv

u d

a MC

T.

9

Hdcj

"X

4&$ 7

m

n

"X

N

a,

:

$*

SN. N

N

*

T*

HoES

^ k

Y

n*

R

] 5261

**

F»N-Amw.l.

N

«

IJL

^i

"*

.^.

-

*X

W. n

hr d

,

m

m

M

-«

N

d-

-

"ww

T

D&f. «.r

b

* T. s

EX

W

X

J

W

A

-

N

hs

N

i

g

"C

. E

ä' -

ss

Wf

5

h,T

Es

X

tl x

t

M

RA

*

N

v

Y

P*

W

f

"d

ac

3

.

"

P

£t

A.

a E

*

i.

"

T

^.

g

E w

a. i

* w

* hd

--

b db ts

—52

A.

i

EEN

hE

r

M

hd

X w

-

— ^

i r RI

w

A

-^ U

P2

-

N

t

»

)

4

*

m

RM.

i

1

-

hs .

p M

nw

-

c9ri,

M

P

ag D

« d-

"*

v'owwu

1N

-

.

) .

JJ.,

1

M

Kk.

$À

A -

P ia 1&

-V*

VN

qusp

db

i

-

—

w*

o*

p m

-

LE

Z

-

U

E.

E

r

"

Y

M.

*

J

« A

a !

-

" t€e

,Fræ

x

d

^* a* i

^

Mr

,^.

.../J

lw w N

o

-

"T

av

K

-

--

-

N

A-

^

-

":

—

*

W,

DN

Z

£*

ul.

w p

R

—

££

z

M

rwv

EKY

m m

ul

*

s

L

31

*

.s

N

".

Y w

m

ya

M

h

J

-

**

)

2

-

x

m d

-

**

z

»

T I

-

-

f

h

p*

J

&

«»

*

r s

j

M,.w»

4

m»

P.

».z

)

^

at

*

Y

d-

E

^

-

i

^

W g

T.

j

"

Pa t

- N

P o

Md aM

F/IA

P.

E

; 4

,-w

WA

x d

j

l

o ER

]

m

MY

al

xX

u

H

A

r n

. st

P n

d

E

z*

m

-

p

.Wm«

A A

ER

—

p

ceu

E

.a

". N

..s

F.

* 9

"

—

[

m

vt

.

-a!)

9

L

TU

2

Y

n

N .

LO D

2

o t

.H-M

-—

n

&

h5

ha.

.w!

,*

N-

h.

d-

"

&V

ä!

a n

M

* p

M

H

h

t

—

:.S.

—

^

AF

4

t

r

P

Vi A

.w

-—

P

d-

nmm

1«

p

N

*

:j

i6X

d

*

"

í

—

D

s

"

Tk

&

&

t o

P

,

j

2

M u

wï

*

. L

"

»^

WO

-

-

p

as d X

p

n d

M*.nMr

$o«

n.Ju.s

.

-

*

- a um

—«

M..

*

pe

"

a«m

t5

4

Á

,

»

p

£v

-

a

*

Á

Q

p

"8

p

at IMUR

*

" r

t

al

*s ol

t

*

M ii

-

IX

s

54

w

z

cat

g.

^

N

L

x

a

N

-

* W

.

-€—

M.

aæ.M

€.

na

E

W«M&,

*

EM

L

p

.

MM

MW»

" d

:d

— m

E

245

«

IN

—

jee

»

m

——

-

VX

LE

»

A

» -

H&ak

—

m r

" oe k

»

A

-

H.

p*

"

wu.»

xX

d

2

w

-P,

*

F.

*

g.

-

fe

H m

;

^

-

T

p9

y

-

M

M

. v

ao

p

hs

* 4

pes.

P r i

n

^

ur

*

AMW

LUE

*

mx

h.

b

M:

A i

)

"

"-

M*

E

— À

"r

p

2

" ia

—

a

:

e

H

121

-

; U ab

Pj

M

lm

$.

"

".

ss

h-

e^am

f

(

-

;

a

ia

»

[ f

-

*

a

w

P

r

-

X

£

E

4

^E

— Qd

"

I

3

P

—

x

v

cmW

:

d

L.FW(

-

-a

£XY

K

2297

k

"A

*

LR

m 8

J

»

z

""

$)

"

I

-

a

*

V

&

*

$us

-

fl

,

—

&

9A -

$

A

9s

^

^C

-

-

J re4-.

C

2

a ts

p

.—W

-«

Q

—

u* x o*

ts

p

N

d

t*

&

P

L

a

-

-

M

»

»

3

cC,

2

.

--

-

—

*

W»u

H

AM

"

p

"

P

Iecdrue

Ho

«

Awï&

Wt

» m

n

^

p

m

|

d.

"

»W

r

Y

&

u u

f

r

N R-

A ia

-

—

P

Á

t

*

u

« m

"

.T

p

p

p UM

V d

PA

pye

M MM..

u

"

—Ó

"

aol n

f

hs

L s

I

^

«

*

F.

p

--

? 21

"

934

4 PELSA

,a

s

*

-

M

&

?

.

t

*

ao hÉs

d-

o n

w

"

L

^

,*

k

m

,

äæu&mh..p

E

*

-

Eu

*

P

*

-—Yor

d

"

—

*s

-7

-

P

--

,

al n

4 r omnt

v

—

* Hs

PO w

*

.

!

a

At

" j

2

Y

-

d

r

w

&

H

-.

-

.

* A

"

K w

»

€

s

T a.

"o

v

-

—

MP Y

d

V

p ml

N-

»

&

-

hnn

»

d-

*

L

«

-

M

-

*

-5

v

nw

x

—

b

-

P

LEU

Y

A

4 *-

E

*

f

-s

PO

s

mwar

-

-

»-

*

BK*8a

s

b

Wr

»

"

Y

x

2

H»

ia

.

-

jv

. *

s

a a i

-—

-

—

m

"

-

*

-

E

——

"É

,M.

l,.&» »^

»

*

$ -

—

"

^

2

*

p

ET

w ao

. a

-

ia

pe

H

?

d

"T

La

—

-

n*

*

*

»^

a

"d

-

$t

[

P

*

4*

9

p

ys

D a

,w

"1

"i

-

- x

«

RE

-

«s

—

-

.

H

du

-—

-

-

4..4

r

z2

:í

F

2

.

P

a.

P o

-

—

"

J.J?vuw

*

LT

—

-

Rn

-—

s

7

w.,m.

v ?

-

n

.2

*

"s

,

yn.

9s

h

T

»

7

d. L

J« u

A

^f

x

-

t

La

ii

z

t

M of

$*

3

-

A*

:

r

"

—

^

RT.

"-

Mems,..

«

v

X

s.

"

i.

:

£L

-

-

* ao

...W

Pa

a x

(

P 45 a v

:

a*

!

s 2

LE

L

"

iar at

WA ii

W r

t

n P

NX

T^

.

M

A

r

&

:

".

- m

X

&

7 a g At

d

*

-

p

—

fu»

p

-

-

L

4-

T

*«

P

-

i

-

w.x

"

h- .

æ.u-Jal xf

U

»

é

P

w

n

t

L

-

*

«M

"ts

*2

— s.

sàpte

r

*

-

o^ «

m

»

-

pl

x

-

( S.ü

—

-

-

h

p

. at

4

,

« 4*

pecs

Á

a z al

nLt

-

mv

"

p

^

£5

ts

i,

-

7-

m

-H

MW

4

b

-

r

p

N-

ve

W.

E

r 7u

A

-

-

A^A

-

W

—

«

rE

a.

P

F

LE

^ -

»

—

& N^

M

[

-

a

».

-

i

Mü[

fa. —

au;

p

w

-

m

2*

P

"

*

p

E

E

-

-

-—

v

"-

Fa

w

-—

— Ó

m

od

a

PL

"o

.«wna

—

47 g

«

P

a Y

^

Abm:

u s

um

F

X

"

ha d

*

P

p*

*

M

c

—

-

a

N

"

",

:

x -

l

E

*

*

a.

"

z

*

-

od

ls

^

Y

2

*

-

Jlxm.

m ov

—

x" X

—

zl

—

^

i

M

x*

j

t ii

at

P

E

y

o

-

*

o

s

«

.

-

m;æ

o

d

-

—

o

—

-

"

Mvv

p*

d

-

P

p

-—

*

dl

-

$.^.

F

"

-

r

t

OM

w*

La

—

-9

*

t

M

"

Wm

-

X

£

— Ó

s

-

*

E

d

v»

i

p

—

38 d

M.rn

a

*

-

-

H o

LAT

Y

L

h R R.

T

"

É

"

al

"

-

i R

Á

«

.*

-^

m

*

&

A -

—

v

^.

w

2

—

*

m

—À.

R

—

r

m

h^

m

-

--

1

T

iÉ

Ww

Wv

&

9

-

^.

E.

*

".

^

;

P N

L

-

-

T

-

-

L

"

*

at

-

*

v Saiif.

L

"

:

*

M.

um

"m s

a

a

pv

,

^" at

H.n

*

A

a

A.

-

*

-

-

7u

etow!

À

"

$.

Pa

p

v

co£-w

"-

À

i

"

w

-

p

r

-

CT

WM

-

**

M

"^Y

F

H

ts

—

FE d

m

t

PIN

2

*

*

j*

$

H

ET

*

d

.-

M

9

-

t

h-

»

*

x

&

uMn

E

-

^

4

-

»Hw

L

i^

-

E

F.

-

T

»

.

E

«

—

»^

-

—

p*

-

-

^^

—

M u

U

-

*»-.

as

P.

"-

—

P

-

m

xa

.

"

—

ons

—

—

noccdnm

A

.

"

T.

--

Digitalisat

vorhanden

j aM

lo

s

*

i^

g

wr

€—

s

h

tht

e

s

m

4*

E

g

"Y

:

Meqie.

IT u

AÉ

i.

.Rk-

y

Pa

sf

g v

ff

-

]

w

AC* ,

M

5

ts

L:

A

m

g

X

.

.

fe

hs

um

£

ts

w

£ .

" d

ak

VR

TE

-

C

z

Ef u

T

E

:V

PROGRAMMA IIT

CAVSSAS ETL!M!TES

INCER'TI T VDINIS

CIRCA TEMPVS NATIVITATIS

IESV CHRISTI

INQX[ IRENS

FERIIS NATALITIIS

PROPOSITVM

RECTORE ET SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTANAE.

095

MLES

)/

*

d

o

L

*

25

ANNO

/;7

qCCNN

n

£

MDCCLXXY.

T

&V

W

iïä

*

SU

(d

*fk

o

——äkf—ääf—äää——-

REGIOMONTI,

———Njw

TYPIS SACR. REG, MAIEST, sr VNIVERS, TVPOGR G. L, HARTVNGII

0

hu

m

tem j

annul

T

Bethl

Clis d

pog

teriu

quie

|

du

ia (

Trati

nxy)

P

fl

Itj

Commn

£t !l Qif,*

$

ï

l

M

"mu

fl

C

:

l,

)

Ql

AUR

i, (

|

I!m

iftne

Lrmed ^ mmennu CR A

—

— À.

a

ii Q?'ä

A

acra, Ciues, Domini nc:'ï?;"ri Iefü Chr*i'üï biftoria tres praecipue

exhibet characteres, e quibus verum natiuitatis eius tempus elft

definiendum, .. Primus character eft ille Matthaei, qui Chri-

ftum in diebus Herodis regis natum effe refert, cuius ope confequen-

tem incertitudinis, qua Chrifti natalis adhuc laborat, limitem, id eft,

annum cui natiuitas eius. poflponi nequit, in programmate A,

MDCCLXVIII, edito conftituimus.

Secundus eft Lucae, qui lefüm

Bethlehemi in lucem editum ad&irmiat cum Imperatoris Augufti aufpi-

ciis defcriptio luda

icae gentis per Quirinium inflitaeretar, quem in

Supereft

programmate A. MDCCLXX. publicato perpendimus.

tertius character.ab eodem Euangelifta propofitus, in quem nunc in-

quirere propofitum nobis eft,

Lucas fcilicet Cap. IIf, v. r. ^. fequentia tradit: 4pm» decimo

quinto imperit. Tiberu Caefaris , Poutw Pilato procsrante Indaeam,. Tetrar-

£ha - Galilaeae He'ifadc; " Philippo autem spfrus fratre. Tetrarcha. Ituracae. et

"Trachonitidis vegtonis ,. et. Lyfania "Alileses — Tetrarcha, |fub paäti;ïaiäm

maximis Auna et Caipha factum eft verbum Domini ad leauuem , Zacbariae

filimm , in deferto,

Breuibus poftea Ioannis Baptiftae hiftoria expofita,

commate 23. addit idemz, Jpfe awteem lefms erat quafe aumorsus tvigintas

Í

-z'mz'piem.

m ac valorem ad na.taïem Chrifti

Quo genuinum huius loci víü

vel terminum faltim incertitudinis ipfius antecedentem inueniendum

rite eruamus, opus eft ante omnia vt tempus v. 1. indicatum confide-

remus,

Quinque autem

b

hlg eiüsdem ;ndicia inuenimus Ggillatim

perpendenda,

Primum àc praecipaum, quod fatis quidem détermindtum et

diflinctum videturj eft annus decimus quintus imperii Tiberii Caefa-

ris, de quo tamen ipfo quoque interpretum ac chronologorum admo-

Multi enim ct qui aeram communem

dum diícrepant fententiae.

retinent omnes hunc apnum decimum quintum imperii Tiberii nume-

A 2

rant

IV

"

p

rant a morte Augufti, quem vita effe defunctum Se

xto Apuleio ct

impe

Sexto Pompeio Confulibus die XIV. Calendarum

Septembris i. e,

bunit

Aug. XIX, conítat ex Dione Caffio aliisque fcrip

toribus romanis,

Null

Confüulatus ifte autem iuxta omnium Chronologorum

confeníuüm inci-

(ione

dit in annum Varronianum vrbis cond

itae 767. (eu Iulianum 59, quo

efle

Tiberius fücceffit Augufto.

Quare annus decimus

niflta

quintus imperii

Tiberii fecundum hunc computum ince

pit anno Iuliano 73. Aug. t9.

conf

Difplicet vero hic computus ob rationes

» quae ex infra notandis eno-

anno

teícent, aliis bene multis ac inclytis

fcriptoribus , qui ftatuunt, an-

na li

nos Tiberii non a morte Augufti,

fed ab eo tem

pore, quo Auguftus

tion

Tiberium priuignum füum proconfülari poteft

ate auxit, coque ipío

faltim in prouinciis et apud exercitus in focie

capul

tatem imperii recepit,

Tib

effIe numersndos.

Qui primi hanc expofüerunt opinionem lo, Gc-

toni

erg. Herwartus in Chronologiae Cap. 248. et Antonius Pagi id

initi

Critica ad Baronii Annales, in eam adducti funt a Clemente Alexan-

lul j

drino, qui Stromatum libro I. de

Tiberii imperio fic dicit: Anguflus

Ex hi

Anms quadragtnta tribns,

Tiberius aunis XXIIL, Caius annis IF. "nperarunts

qud

mox vero addit:/ Qmuidam Imperatorum vomanuarum terepora fic defcribunt,

Y(

Caius dulius Caefar annis tribus, quatuar. menfibus, .quinque dieluss

poft

ment

quem reguauit Auguflus angis quadraginta fex, me

vfibus quatuor ,. die vuos

deinde "Fiberius annis vigiati fex s

Wrs

meufious fex,- diebus nomendecim.

Cr£-

Cs |

g £0 Xs, wivac «^, Tuégoc (P). . lam Tiberius mortuus eft die

XVII

ex ei

Calend. Aprilis i. e, Mart, 16, anni Iuliani LX X XII.

Quodfíi igitur

ab hoc tempore iuxta calculum Clementis priorem , fu

tm (

btra.himus an-

(s T

nos XXIl: incidimus in annum lulianum LX, cuius p

ars prior con-

gruüit cum anno primo po(t mortem Augufti,

nül(:g

Annis enim et diebus

Augu(li et Tiberii emor:ia'bus int(r*

fe rite comparatis, Tiberius

Ton l

ütm,

regnau't praecife praeter annos 22, menfibus 6, diebus 26.

luodti

vero ab eodem tempore iuxta calculum Clementis

pofteriorem fub-

Uente

trahimus annos XXVI. menfes VL et dies XÍX

1 |

. inuenimus initium

imperii Tibcrii in anno luliano LV, Aug. 25.

Hinc iuxta hunc cal.

Cüdc

culum annus decimus

leum

Aug. 25-

quiatus imperii Tiberii coepit anno Iu'h'ano 59.

l: t

P

Autores romani confirmant qüidem quoddam Tiberii cum Au-

üe (

guflo imperii confortium, — Tacitus enim Annal. libr I. Tiberium, ait,

Ihent

üyt

impe-

L.

v

) et

l

imperätc;rïo nömïnþ äfï'e,auctum ; collegam imperii, confortem tri.

o

bunitiae poteítatis affüumtum omnesque per exercitus óftentatum,

hs

Ihle

Nullam tamen temporis quo id quod narrat factum eft, addit men«

fionem.

Suetonius in Tiberio Cap. 2 1. dicit: Legem per con(ules

Qu

KTl

efle latam, vt Tiberius prouincias cum Augufto communiter admi:

niftraret, et id quidem factum effe pofiquam templum concordiae

M.

Vi

confecraffet, quod tefte Dione Caffio factum eft anno V. C, 764. i. €.

anno lul. $6, Porro Velleius Paterculus non folum in hiftoria roma-

at

füs

na libr. l, cap. 99. adfirmat: Tibcrium tribunitiae poteflatis confore

tione aequatum effe Augu(to et alterum fuiffe reipublicae lumen ac

rpfo

caput; fed cap. r21. quoque addit, hoc factum effe eo tempore, quo

pil,

Tiberius in Gallia cum imperio effet et quidem ante triumphum Pan-

Ce

nonicum. Ex quo iterum fequitur, illud anno luliano $6. vel faltim

im

initio anni 57. contigiffe, cuia tefte Dione libr. $6. A. V, C. 264. feu

Al«

lul. 56. in Galliam abiit Tiberius, fequente vero Romae triumphauit,

MM

Ex his aliisque argumentis Antonius Pagi et poft eum multi alii con-

ss

cludunt, Tiberium in focietatem imperii ab Auguíto effe receptum

Wfïf,

V. Calend. Sept. i,e, Aug. 28. anni Iuliani 57, quinimo ipfos Cle-

nf

mentis Alexandrini numeros cum hac füa fententia conciliare nitune

Jfb y

tur; quod tamen quam infelici fücceffu inter alios tentanerit Heihece

|ef*

cius in exercitatione de genuina natiuitatis Chrifti era,

facile patet

W

ex eiusdem

. 27. in fine, vbi nemo non attente:legens calculi erto-

IUF

rem deteget. Secundum hunc igitur calculum annus decimus quin-

at

tus Tiberii incepit anno luliano 71. Aug. 28.

0i«

Quamuis vero Chro-

nologi plerique huic fübfcribant fententiae

» filentio tamen praeterire

us

non poffumus, alios de eiusdem. veritate adhuc dubitare ob duas ei«

lus

dem obfítantes difficultates.

Primo fcilicet obiiciont, (; Tiberius vi-

o

il

f

uente adhuc Augufto veri nominis confors imperii iam füerit, opus

non fuifle, vt eum in teftamento (üo denominauerit fuccefforems (e-

Ill

cundo nullum aliud apud vllum : fcriptorem. vel romanum vel extra-

cil

neum exítare exemplum, annos Tiberii a proconfulari eius poteftate

69

effe numeratos, fed omnes autores hofce annos femper ac vnanimi»

ter a morte Augufti numerare effe folitos, confequenter Lucae quo.

que computum ita effe intelligendum,

His addimus, ipfum Cle-

À

ally

mentem Alexandrinum, qui primus eruditos quosdam ad hanc ad-

duxit opinlonem; €am pro vera non habere

ipfe

lpC

^

pg;uifïe ; quoniam

nata-

À j

VI

Á

u

natalem Chrifti ad annum mu;ït-o pofteriorem eo, qüï fententiae iftius

i

propi

BU

fautoribus placuit, I[cili?et' ad annum Iuügnum 43. alligauit,

Secundum indiciüm temporis a Lluca. notati eft Pontii Pilati ptae-

propl

fectura in ludaea,

Cuius initium fic determipari folet.

lofephus An-

indic

?

tiquit. ludaic. libr. 18. cap.

3

et s. commemorat, Tiberium initie im-

irigim

períi (poft Augufti ícilicet mortem) Valerium Gratum procuratorem

Non

mififfe in Iudaeam, poftquam hic vndecim annis in Iudaea fuerit , fe-

cutum effe Pontium- Pilatum, hunc vero per decem annos Iudaeae

incer

conf

procuratorem fuiffe, poftea a Vitellio reuocatum, Romam efle pro-

verti

fectum, refponfüurum apud Imperatorem ad obiecta per ludacos cri-

mina, Tiberium tamen priusquam Romam peruenerit Pilatus, vita

pUle

(m

excelliffe,

lam cum Auguftum anno lul:59. Aug. ro, Tiberium

autem anno Iul. 82. Mart. r6. effe mortuos, nullum plane fit dubium:

temp

bapt

ex hac Iofephi relatione fequitur, fi anno [ul. 6o." Valerium in Iu-

Dein

daeam venie füpponitur, Pilatum anno 7r. i. €. códem anno cum

N

us decimus quintus fecundum Antonium Pagi con-

quo Tiberü ann

latit

gruit, conftitutum:' effe Procuratorem Iudaeae, . Sic vero vel vltra

Dum

decem ànnos ibidem commorari, vel integrum annüm in itinere con-

W

fümere debuit, vt mortuo demum Tiberio, quod lofephus adfirmat;

Romam peruénerit,

Pofterius affümere placet iis qui annos imperii

Mattl

Tiberii a poteftate eius proconfülari numerant iique " nimis fere lon-

gam P

ilati in itinere moram ac cunctationem, €am ob caüflam facile

P

yoffe excufari put

ant, quod inuitus Romam redierit, adeoque Impe-

elle |

ratoris iram ac delictorum poenas extimefcensj iter füüm quantum

àloy

otuerit, protraxerit. Qui vero annos Tiberira morte Augufti com-

lefun

putant, Pilatum anno demum 72. defignatum €

iïe -Iudaeae procura-

lorda

CXier

torem contend-um?,,

doma

eliqua funt témporis a Luca notati indicia nihil fere adfe-

Quae t

pote

runt ad natà

lem Chrifti definiendum. Herodes enim, Antipas (cili-

D0jj

cet, ct Philippus, filii Herodis magni, moX poft huius obitum, ter-

a

yas hic indicatas e patris teftamento confentiente Imperatore obtinu-

Comr

erunt et prior certe vltra 43 annos poft patris mortem fuit fuperítes,

jniti

perii "Tiberii mortui funt,

philippus vero et Lyfanias circa finem im

vl

Qua-

i l

Caiphas au;æn-: iam a Valerio conftitutus cft fummus facerdos.

proptar

e

N

-

VIt

i[tius

propter nullum E;uod accüratius döfïhïat t*empus; de

'qüo næobi-s- fermo

eft,. criterium ex hiíce characteribus deriuari poteft.

Cum tempore fic determinato Lucas connectit initium muneris

prae«

»

prophetici, quo Chriftus in terris eft functus, fimulque aetatis ipfius

em.

indicium addit, dum v. 23. dicit: Zpfe autezm Jefes erat quaff anmorum

OrCIm

prigizta, intipieus (uaà mürü «» 6 "hproUc drsi ÉvGW Tewimovra ceyóusvec),

t, fc*

Non. defünt quidem. qui haec verba ita interpretantur, Ieíum tuné

]ene

incepiffe'anpum aetatis trigefimum.

. Cum tamen his plane obftet

conftructio: graeca: "verba ifta potius cum optimis interpretibus fic

pro«

$ I

vertimus: lefus autem erat circiter tricenarius cum inciperet, fcilicet

publice docere. :

vità

Sic igitur duplex adhuc in hiíce verbis circa aeta-

Fíütft

tem Chrifti remanst incertitudo.

Primo enim Lucas non exorimit

TE

tempus, .quod inter initium muneris Ioannis Baptiflae ac inter Chiifti

baptifmum et cum eo coniunctum muneris publici initium interceffit,

n [ü-

qum

Deinde, non. dicit, Chriftum tunc praecife triginta annorum.aetatem

COl

habuiffe, fed eum fuifle circiter tricenarium, quod procul dubio cum

latitudine quadam dictum eít, ita vt incertum fit, an lefus tunc an-

vltra

con

num trigce(imum tantum egerlt, num vero eum modo impleuerit,

timats

imo an non forte aliquot annos trigefimum iam excefferit. -

rpetii

Ad prius quod attinet, conftat quidem tum ex ipfo Luca tum ex

lo

Matthaeo quoddam temporis interuallum inter initium minifterii Io-

ficil

aunis et Chrifti baptifmum interceffiffe,

Lucas enim dicit, Chriftum

n*

eife baptizatums, cum omnis'populus, i. e. magna populi multitudo

Yturit

Á

]

à loanné baptizaretur, et Matthaeus cap. IlI, v. $. 13. c

arius indicaf,

co

*

lefum tum. demum, eífe baptizatum, cum non multi folum in ripis

CULae

lordahis habitantes, fed incolae quoque Hierofolymarum ad Io.nnem

exierint in defertum, quod igitur certe.non in primis diebus ac heb-

domadibus, poílquam docere ac báptizare coeperat, factum elffe

2

iX

l

adie

potett,

Neceíle enim füit, vt n

Iti praeterierint dies , antequam

(cili

noui doctoris in deferto ad lordanem degentis rumor per ludaeam

u

fpargi-ac Hierofolymas peruenire potuerit, ita vt incolae huius vtbis

ytinu«

commoti fiat longum fu(cipere iter, — l'emous tamen hoc; quod inter

t(e

initium minifterii loannis et Chrifti baptifmum praeterlapfum eft, non

funts

vitra integrum annum effe protrahendum, ex eo colligimus , quod

Q»

io luo fcopus pri-

in þoc-gafu Lucas, cuius in- confcribendo euangel

Inarius

optïi

EEXDAMEARERCAOUE WaepGtoEoSgR uD

L

Vl

marius non fuit Toannis Baþti&ae fed potius Iefu Chrifli hiftoriam ex-

dem

ponere, alia temporis quo Chriftus baptizatus eft munerisque pro-

rum

phetici initium fecit, indicia addere debuiffet, quod tamen non fecit.

adeo

Quamuis igitur lubenter concedamus, lefum non prius quam aliquot

&dpo

menfibus poft Ioannis initium praeterlapfis, effe baptizatums conten-

fatér

dimus tamen characteres temporis a Luca v. 1. cap. 3. expofitos ad

Turn

Chrifti quoque baptifmum effe transíerendos ac adplicandos, eumque

ferrt

igitur decimo quinto imperii Tiberii anno nondum abfíoluto fed adhuc

pret

currente bap

tilmo effe adfperfum a Ioanne et munus publicum docen-

decr

di fufcepiffcï

"

quid

deci

- Ad pofterius quod attinet, maior in tempore a Luca defïnito re-

linquitur incertitudo.

Expreflis enim verbis Lucas innuit Chriftum

ttipe

eo tempore fuifle circiter triginta annorum, immo hifce verbis tan-

tummodo adfeuerare voluiffe videtur, eum tunc iam habuiffe aeta-

B5]

tem, quae ad munus publici doctoris füfcipiendum requirebatur;

C

licitum enim erat nemini ante trige(imum aetatis annum publice do-

CCIC,

TraA

Itaque Chriftus, qui ftricte ludaeorum leges ferüare folebat,

Her

tunc temporis certe non impleuit folum annum trigefimunt fed for-

A

taffe quoque plus iam aetate erat prouectus.

Numquam quoque Iu-

Msf

daei, qui alias quaecumque in Chrifto carpere fünt foliti, ei obiiciunt

dille

iuuentutem, quinimmo lo, VIIL, $7. dicunt: tu nondum hab€s quin-

T

Beth

quaginta annos,

quoc

—Hisxigïtur praemiffis, fi ab anno impetii Tiberii decimo quinto

arpu

adhuc fluente, retro numeramus annos triginta completos, incidi-

pue

mus vel 1)in annum [uiianum 43, fi annum Tiberii decimum quin-

Omn

tum a morte Augufti numeramus, vel 2) in annum 39, fi imperio

verb

'Tiberii iuxta Clementem Alexandrinum tribuimus annos 26 et 6 men-

infar

fes, vel 3) in annum 41, fi iterum initium imperii Tiberii cum pro-

Oten

confülari eius poteftate connectentes Antonium Pagi (equimur.

Cert

Otr

Cum vero Chriftus natus eft Herode mlagno adhuc viuente, qui

fiel

anno luliano 42 vita eft defunctus, quod in programmate primo de-

lbii

monfítrauimus; affümendum eft ab iis, qui Lucam annos Tiberii a

ceffi

morte Augufti computaffe ftatuunt, Chri(tum tempore baptifmi iam

teru

Quod qui-

triginta duorum vel adeo Vt.rigi,nta trium annorum f'uriffe.

dem

Yete

IX

1ex.

Mes Huniixac sdaleaunn videtur multis, qui numeto triginta anno-

pro-

ieclt

rum a Luca indicato nimis inhaerents licet nobis cum Keplero hoc

adeo durum ac improbabile non videatur ob particulam scs a Luca

Quot

Ktett-

adpofitam, quae plane füperflua foret, nifi latitudinem feu ambigui-

tatem quamdam indicare deberet, adeoque nen vnius folum fed duo-

5 4d

rum quoque immo trium annorum differentiam aequo iure poffet in-

»que

ferre.

Factum tamen inde eft, vt Chronologi recentiores ac inter-

fhüc

C

pretes complures fententiam ab Antonio Pagi excogitatam praeferre

decreuerint, annos fÍcilicet Tiberii a poteftate eius proconfulari et

quidem ab anno Iuliano 57. effe numerandos. — Sic enim lefus anno

decimo

0 fG.

q

uinto Tiberii accurate potuit implere annum aetatis

(

triggümum.

) m-

te(a

: Quaecunque irero inter diuer(as iftas eiuditoi*um opïnïon&s ma-

itürs

gis placeat, id faltim e tertio hoc charactere fequitur, natiuitatem

e do

Chrifti non longe ante mortem Herodis contigiíle.

Qui eam vel

maxime ad anteriora ab Herodis morte retrabere elaborant, leíüm

ebat,

| fof«

Herode moriente. iam biennem fuiffe autumant, ad duo potiffimum

argumenta prouoeantes.

Primum deriuare conantur ex iis, quae

li

ciunt

Matthaeus cap. II, v. 16. refert, Herodem nempe, poftquam vi-

dilet fe deceptum efle a Magis, occidiffe omnes pueros qui erant

quit«

Bethlehemi et in confinio eius a bimulis et infra, fecundum tempus

quod exquifiuerat ex Magis. Quam dubium vero ac fallax fit i(tud

pinto

argumentum , facile colligitur tum ex eo, quod Herodes non tam

Xid»

ueros qui biennium modo attigerant, fed eos folum et quidem

omnes qui infra bimatum erant interficere iuffit, quare potius ex iftis

quin-

verbis concludimus, Iefüm tunc certe nondum fuifle biennem, fed

;per'w

infantem infra bimatum, crudelem vero regem terminum multo laxi-

m

| pfO'

orem quam opus erat, conftituiffe vt iafans cuius mortem intendebat,

certe interimeretur: tum ex eo quod iuxta v. 7. hunc terminum du-

orum aetatis annorum non a die quo [efus eít natus, fed a die quo

^ qui

ftella Magis appartit, computauit, ftellae vero prima apparitio nul-

T

libi cum Chrifti natiuitate coniungitur , fed longe poterat illam ante-

e]i 4

ceffiffe ob longum a Magis inflituendum ac perficiendum iter.

Al-

j fartt

terum huius opinionis argumentum depromitur ex fic dicta traditione

| qi-

bien-

dem

vetere, qua Iefum ckludaea«prof*ugum ix?tegrum in Aegypto

nium

X

— ——

fot

nium confumfiffe exhibetür. | Lubenter qüidem conced'mus, fefum

yt!

illico-poft Herodis fata ex Acgypto effe rcuerlum, nam li vel aliquot

x

diebus poft Herodis obitum lofephus cum Maria ac fscro infante in

Bsl

Aegypto effent commorati: non in ludaea demum fed adhuc in Ae-

deG

Toc

gypto vel füb itineris faltim initio flatim compceriffent, Archelaum

Herodis effe ex eiusdem teftamento in Iudaca füccefforem, quod ta-

pof

pat

men fécundum Matth. II, 21. 22. tum demum poftquam in regionem

l(raelis iam peruenerant audiüeruat, et vix quidquam oflicit teíta-

menti Herodis a Tiberio petenda confirmatio, . Verum enim vero de

hat

traditionis iftius valore admodum dubitamus, quoniam antiquiffimi

b

det

*erum chriftianarum fcriptores nullibi eiusdem fecerünt meationem;,

quare id autores qui inferioris funt aetatis non tam ex narratione ore-

deí

tenus tradita audiuiffe quam fortaffe vel ex i(to Herodis mandato de

pueris infra bimatum interimendis füo quidem arbitrio et beneplacito

fati

eollegiffe ac coniecturaffe videntur. —Magnum vero eft diícrimen in-

T

ter traditionem veri nominis i. e. hiftoriam veram non per fcripta te-

[!/,

flimonia antiqua fed per famam et narrationem praefenti fermone

?

factam et pofteris traditam, et coniecturam antiqui cuiusdam doctoris

As

itidem cum ais pcr

colioq'ui; commaunicatam et af*"poüf:ris reecptam

ac conleruatam.

&l

Cu

Quodfi tandem hanc etiam opínionem cui ipfi 2ntores ääctiffïmf

ün

operis chronologici perfectiffimi, quod Lutcetiae Parifiorum fub tituloz

fin

L'art de verifier les dates a. Benzedictinis editum anno 1770. iterum

en

prodiit, fauent, e traditione veri nominis elle ortam concederemus,

p

cique fidem habere vellemuss nihil tamen eft, quod Chrifli natiuita-

[ils

tem prius accidiffe reddat probabile, et fi quid porro exítaret, ex

H

quo eam longius effe rétrahendam quis opinaretur, id per tertiam

à

hunc a Luca exhibitum characterem /vel refelleretur vel admodum

(

fane xedderetur dubium.

Inc

i

Quae eam ita fint , habemuä -n'unc terminem ac limitem antcce-

n

dentem totius incertitadinis temporis, quo Chriftus eft natus, in

anno lulisao 46. feu A. V. C. 748. figendum.

Omnem igitur hane

lef

fer

incertitudinem in tres falim annos reperimus. coercendam, ita vt Ie-

fus vel anno- Iuliauo 40 vel 41. vel initio anni 42. certe fit- natus.

Reiccta vero ifta fic dicta ttaditione de biennio in Acfgypfo.transact(j,

4

Of-

i

")

-

—

XI

[efüt

fórtaffe adhuc arctius poffünt ciawdf incertitudinis huius cancelli, r*vz

iquot

Mte n

vt Chriftus vel anno Iuliano 41 vel 42. natus fit.

Prior quidem' vul-

| À&

garis cít Chronologorum recentiorum fententia, ícd nec pofterior

de(tituta eft omni prohabilitates facili enim negotio facta et fata He-

laum

t

V

C i

4f

d t«

rocis a lofepho commemorata, quae mottem eius antec

runt ita

poffünt contrahi ac coarctari, vt fatis habeant temporis fpatii intez

nem

natiuitatem Chrifli et mortem Herodis, licet haec ante l'a(cha anni

tela

0 de

42. illa vero in eiusdem anniinitio , ponatur, nec paflorum Bethie-

hemiticorum cum gregibus fuis in campis fbb diu commoratio noctur-

(fimt

na obftat, cum illa in climate vbi hiemes multo funt mitiores et quie

?em,,

dem non pafcendorum fed cu(todi

enu

w

dorum gregum caufía facta lit ob

OE«

defectum ícilicet fpatii in ipfis ftabulis hominibus repletís,

0 de

H

1Cito

Tribus bifce, quos hucusque confiderauimus, temporis natiui-

) if

fatis Chrifti characteribus, addunt quidam quartum e Io. cap. iI, v. 20,

ate

depromtum, vbi ludaei Chriíto de refürrectione fua vaticinanti e£

hone

corpus füuum templo comparanti refpondent: Quadragizta et fex anzis

^org

aedificatum eft. templum iflud , et tu intra tridunm illad excitabis: e quibus

tam

Verbis aetatem quam Chriftus eo quo hoc dixerunt ludaci tempore

eruere, confequenter et annum eius natalem definire annifi fünt.

T.

Cum tamen dubium adhuc fit, num Iudaei de prima templi fecundi

:

mi

tunc exfítantis conftructione a Serubabele füfcepta et poft eius fata ad

ülo:

finem perducta, an de eiusdem a Herode (üícepta et poft eius mor-

Tum

tem continuata renouatione loquantur; ac fi pofterius quoque cum

«UUS)

plerisque ftatueremus , ipfum tamen tempus quo Herodes renouatio-

Jild«

nis huius templi initium fecit nec a Iofepho nec ab alio quodam auto-

&

re fatis accurate fit annotatum ac indicatum; incertum hunc quoque

1üm

characterem , íicut ea quae Scaliger aliique aeque dubia ac potius in-

jum

certa e calculo ephemeriarum facerdotalium adToannis Baptiftae et ex-

inde Chrifli natalem deflniendum, aliisque adhuc magis incertis ac

infüfficientibus argumentis deriuare voluerunt, plane praeterimus ac

"

omittimus,

Subiicere tamen lubet füccinctam diueríarum de natali

n

lefu Chrifti ab autoribus tum veteribus tum recentio

nc

;-ibgs.expoütarüm

fentexntiarum recenfionem.,

te

. Nullus vmquam veterum &atuit Iefim natum effe anno fuliano .

ts

QU

'4-0,.7 fceu A. V. C, Varronignä 748.

feu.-aïmo ante aeram vülgarem

fexto

[ot*

— — Ó

XII

fexto , fed xhanec eft opïriïo recentiorum q

uorundam erudki!torum , inter

Antonius Capellus,

quos eminent magnus Keplerus, Anwnius Pagi,

et Cámillus de Sylveftris.

Anno Iul. 41. feu A.

V. C. 749. feu A. ante Aäram vulgär&m f

illum effe natum putarunt inter veteres

lrenaeus, inter recentiores Pe-

D. Lilienthal aliique multi,

tauius, Vílerius, Petrus Allix, S. Rev.

Anno Iul. 42. V, C, 750. ante aer. vulg

. 4. e veteribus Sulpitius

Seuerus, e recentioribus Sa

lomon van Til et Bengelius.

Anno Iul. 43. V. C. 751.

ante aer, vulg. 3. € veteribus Clemens

Alexandrinus, Tertullianus,

Hieronymus et Caffiodorus, e neote-

:

ricis Scaliger et Caluifius,

. vulg. 2. Iacobus Capellus,

Anno Iul. 44. V. C. 7$2. ante aer

Anno [ul. 45. V. C. 75 3. ante aer. vu

lg. r. iuxta communem fal.

tim opinionem Eufebius, funt en

im qui temporis

.huius kab ipfo allata

indicia de anno 42. intelligunt.

imo aerae vulgaris Chri-

Anno lul. 46. V. C. 754. feu ánno pr

ftum natum vult Epiphanius.

Fuerunt quoque qui Iefum demum

A. Iul, 48. feuV. C. 756. na-

tum fibi voluerunt perfuadere.

nfirauimus, fequitur verum Chrifti

- Ex iis quae Progr. l. demo

natalem tantummodo iuueniri po

ffe in anno qui [ulianum 45. antece-

dit, adeoque aeram vulgarem omnin

o effe falíam, quae a nato Chri-

cum

(altim 1779 anni, imo.fortafle

fto nunc numerat annos 17755

1780 effent numera

ndi.

Vt vero ip

(e natiuitatis Chrifli annus e cer-

tis definiatur rationi

bus et ita ftabiliatur vt nullum circ

