KaI600-1790_8

—

z

—

ia

ais

mw

3-

:

AT

E

.M

x

*

"

x

x

41j

-T

2

ETA

"--

"

u

*

À

: s

FUF *

z

E

T.

p

T

I um

-

B

z

A

—

i

TR

TC

TSa

"-

^.

m

d

£^

"

-

bl

LE

C

^X

p

b D

A

"- .

AA

EX

P

DIRI

Wx. v

*

—

D

T.

— a

2 d

P

m

lo

"s

b i

LA

yf«-.äqg

x

iv

—

fW.M

P d

—

:

& EL

u

.

x

^

^

E

-

—

—

Ea

—

- AÉ

E ao

—

A

us

!;Mwuf

—

st/ x

"t

A: t

X

at

——

r m

*

N

d 3A

:

*

-

i

»

«

as

D o

^

Na

s

p u-

D

s du

Z

"5l*

47

-

C.Mr /.læ

—

RCX N

a

&*

pv

f.!.s

-

-

^

P

W

-

w o Rn t

-s

N

EAU

IN

LA

^Y

M

*

n

O*

Y

CH

-

T

ss

C.

m

)

-a*

Ed

»

TA

t

RC s

u-

k

*

A5 o de

-*

ATT

À

$

:WO

.

hs

*

t

»*-.

^

-—

L

E

N n

r*

EX

EN

eo

- E

^

*s

w.

AA

T k

t

N g

u-

d

-

r

A

",

*

-

Rj

DN

-—

s.

—

ii

t

"

La

M

*«

il

v ^E

Sm.fe

«

P

*

l«

b

X Id

h-

faaw/,

M

-

W;

X

9 u

2

m

-

ts

P.

[ m

....f.km!u.

s.

Y

o«

$

L

X --

*

!

X

Y

u

-

x

LU

"

**

NT

g

o

mer E

t tm

.

1

x

* * m

- L

*

TP-

-

N

t2

P

W.

**

m

Es

k x

ERN

Wl YON

*s

x

r

-

n

X

't

ia .tr.),w

,

w

h.

*

^

*

&

M

A

m

ii

VR

.

z1

MO

-

-

Ls d

"-

d

jé z

3(-0,—- v

MA

x

EE

a*

d

!6

«

h2

&

:

HA. Y a

I 5

&A-

AT

Nv

m

-y

m

-

m

od

A

"À CM

hm MPÉE i

v d

e

E

2e

^

AX

N

I—

ÀR

)

-

A

*

-

WA *

u

YX

"

&

M

-

*

A.

l

X

AU

E

Hu-.n

r

w*

f/r- n

x

k

I*

N E AT

ed

-

* fnä?

las

IN

Y

M INER

*rew

s

dv

A^.

e

—

^

d

*

i :

o

n)...i

x

N- b

X

k

hs

ss

k ts

iA u

L

LT

—

Q

k

M

VN

hs

R«

W,

:

ER

*X

Ye.

Mtw

-

M»

a

d

Yu- .

a

AUF

^

L Q.mwn,aw.:

NT

..M

s af

X

as Y

n

»

*

C

gt*l

od

D a

LA*

——

t

!

*OSUN

—

d

X-

&

"- x

dec€

.m,«

—

C

Dxacs a UM

wodity d t

T

A^

al

E

j*

. TO

d.

**

E

j^

"

aC

3 u

*

M

z

lo d

[-

;

i n

*:

""

x

P

VU

P.

A

w

N

b Mi

M as

--

r xl

hs

AC

*

La^

Y

» n

[

p 6u d.

"-

T

r d

b

MP

p

T*

x

i.

m

:

D

Á

"

5

"-*

* s

*

»

ML.

X

*

E

-

M x

—

af

BÉ WR

r P

»

.

x s

N l

L«

T

X

W

,w(

I^.

"l

N

-

Ó.-

F

-

k« d od

^ UL

H.

"

—

-**

lmæ:ov

* w

"-

7v

X 1

*s

N

-

^.

w*

»

Aff.c

A/Wa

^

u««

* .

^

E

w

NA f

fX

t

R

—

- At

T

N

L

EU

"-

*

4

ii g

A

*

-

s*

W

N

ww

EO

W

*

—

Y 7

d

^

x* n

x

.A

- m

g

**

(

m

T

R s pl

C

-

æ».w]

* m

"W w

*

* EY

wv

u d

a MC

T.

9

Hdcj

"X

4&$ 7

m

n

"X

N

a,

:

$*

SN. N

N

*

T*

HoES

^ k

Y

n*

R

] 5261

**

F»N-Amw.l.

N

«

IJL

^i

"*

.^.

-

*X

W. n

hr d

,

m

m

M

-«

N

d-

-

"ww

T

D&f. «.r

b

* T. s

EX

W

X

J

W

A

-

N

hs

N

i

g

"C

. E

ä' -

ss

Wf

5

h,T

Es

X

tl x

t

M

RA

*

N

v

Y

P*

W

f

"d

ac

3

.

"

P

£t

A.

a E

*

i.

"

T

^.

g

E w

a. i

* w

* hd

--

b db ts

—52

A.

i

EEN

hE

r

M

hd

X w

-

— ^

i r RI

w

A

-^ U

P2

-

N

t

»

)

4

*

m

RM.

i

1

-

hs .

p M

nw

-

c9ri,

M

P

ag D

« d-

"*

v'owwu

1N

-

.

) .

JJ.,

1

M

Kk.

$À

A -

P ia 1&

-V*

VN

qusp

db

i

-

—

w*

o*

p m

-

LE

Z

-

U

E.

E

r

"

Y

M.

*

J

« A

a !

-

" t€e

,Fræ

x

d

^* a* i

^

Mr

,^.

.../J

lw w N

o

-

"T

av

K

-

--

-

N

A-

^

-

":

—

*

W,

DN

Z

£*

ul.

w p

R

—

££

z

M

rwv

EKY

m m

ul

*

s

L

31

*

.s

N

".

Y w

m

ya

M

h

J

-

**

)

2

-

x

m d

-

**

z

»

T I

-

-

f

h

p*

J

&

«»

*

r s

j

M,.w»

4

m»

P.

».z

)

^

at

*

Y

d-

E

^

-

i

^

W g

T.

j

"

Pa t

- N

P o

Md aM

F/IA

P.

E

; 4

,-w

WA

x d

j

l

o ER

]

m

MY

al

xX

u

H

A

r n

. st

P n

d

E

z*

m

-

p

.Wm«

A A

ER

—

p

ceu

E

.a

". N

..s

F.

* 9

"

—

[

m

vt

.

-a!)

9

L

TU

2

Y

n

N .

LO D

2

o t

.H-M

-—

n

&

h5

ha.

.w!

,*

N-

h.

d-

"

&V

ä!

a n

M

* p

M

H

h

t

—

:.S.

—

^

AF

4

t

r

P

Vi A

.w

-—

P

d-

nmm

1«

p

N

*

:j

i6X

d

*

"

í

—

D

s

"

Tk

&

&

t o

P

,

j

2

M u

wï

*

. L

"

»^

WO

-

-

p

as d X

p

n d

M*.nMr

$o«

n.Ju.s

.

-

*

- a um

—«

M..

*

pe

"

a«m

t5

4

Á

,

»

p

£v

-

a

*

Á

Q

p

"8

p

at IMUR

*

" r

t

al

*s ol

t

*

M ii

-

IX

s

54

w

z

cat

g.

^

N

L

x

a

N

-

* W

.

-€—

M.

aæ.M

€.

na

E

W«M&,

*

EM

L

p

.

MM

MW»

" d

:d

— m

E

245

«

IN

—

jee

»

m

——

-

VX

LE

»

A

» -

H&ak

—

m r

" oe k

»

A

-

H.

p*

"

wu.»

xX

d

2

w

-P,

*

F.

*

g.

-

fe

H m

;

^

-

T

p9

y

-

M

M

. v

ao

p

hs

* 4

pes.

P r i

n

^

ur

*

AMW

LUE

*

mx

h.

b

M:

A i

)

"

"-

M*

E

— À

"r

p

2

" ia

—

a

:

e

H

121

-

; U ab

Pj

M

lm

$.

"

".

ss

h-

e^am

f

(

-

;

a

ia

»

[ f

-

*

a

w

P

r

-

X

£

E

4

^E

— Qd

"

I

3

P

—

x

v

cmW

:

d

L.FW(

-

-a

£XY

K

2297

k

"A

*

LR

m 8

J

»

z

""

$)

"

I

-

a

*

V

&

*

$us

-

fl

,

—

&

9A -

$

A

9s

^

^C

-

-

J re4-.

C

2

a ts

p

.—W

-«

Q

—

u* x o*

ts

p

N

d

t*

&

P

L

a

-

-

M

»

»

3

cC,

2

.

--

-

—

*

W»u

H

AM

"

p

"

P

Iecdrue

Ho

«

Awï&

Wt

» m

n

^

p

m

|

d.

"

»W

r

Y

&

u u

f

r

N R-

A ia

-

—

P

Á

t

*

u

« m

"

.T

p

p

p UM

V d

PA

pye

M MM..

u

"

—Ó

"

aol n

f

hs

L s

I

^

«

*

F.

p

--

? 21

"

934

4 PELSA

,a

s

*

-

M

&

?

.

t

*

ao hÉs

d-

o n

w

"

L

^

,*

k

m

,

äæu&mh..p

E

*

-

Eu

*

P

*

-—Yor

d

"

—

*s

-7

-

P

--

,

al n

4 r omnt

v

—

* Hs

PO w

*

.

!

a

At

" j

2

Y

-

d

r

w

&

H

-.

-

.

* A

"

K w

»

€

s

T a.

"o

v

-

—

MP Y

d

V

p ml

N-

»

&

-

hnn

»

d-

*

L

«

-

M

-

*

-5

v

nw

x

—

b

-

P

LEU

Y

A

4 *-

E

*

f

-s

PO

s

mwar

-

-

»-

*

BK*8a

s

b

Wr

»

"

Y

x

2

H»

ia

.

-

jv

. *

s

a a i

-—

-

—

m

"

-

*

-

E

——

"É

,M.

l,.&» »^

»

*

$ -

—

"

^

2

*

p

ET

w ao

. a

-

ia

pe

H

?

d

"T

La

—

-

n*

*

*

»^

a

"d

-

$t

[

P

*

4*

9

p

ys

D a

,w

"1

"i

-

- x

«

RE

-

«s

—

-

.

H

du

-—

-

-

4..4

r

z2

:í

F

2

.

P

a.

P o

-

—

"

J.J?vuw

*

LT

—

-

Rn

-—

s

7

w.,m.

v ?

-

n

.2

*

"s

,

yn.

9s

h

T

»

7

d. L

J« u

A

^f

x

-

t

La

ii

z

t

M of

$*

3

-

A*

:

r

"

—

^

RT.

"-

Mems,..

«

v

X

s.

"

i.

:

£L

-

-

* ao

...W

Pa

a x

(

P 45 a v

:

a*

!

s 2

LE

L

"

iar at

WA ii

W r

t

n P

NX

T^

.

M

A

r

&

:

".

- m

X

&

7 a g At

d

*

-

p

—

fu»

p

-

-

L

4-

T

*«

P

-

i

-

w.x

"

h- .

æ.u-Jal xf

U

»

é

P

w

n

t

L

-

*

«M

"ts

*2

— s.

sàpte

r

*

-

o^ «

m

»

-

pl

x

-

( S.ü

—

-

-

h

p

. at

4

,

« 4*

pecs

Á

a z al

nLt

-

mv

"

p

^

£5

ts

i,

-

7-

m

-H

MW

4

b

-

r

p

N-

ve

W.

E

r 7u

A

-

-

A^A

-

W

—

«

rE

a.

P

F

LE

^ -

»

—

& N^

M

[

-

a

».

-

i

Mü[

fa. —

au;

p

w

-

m

2*

P

"

*

p

E

E

-

-

-—

v

"-

Fa

w

-—

— Ó

m

od

a

PL

"o

.«wna

—

47 g

«

P

a Y

^

Abm:

u s

um

F

X

"

ha d

*

P

p*

*

M

c

—

-

a

N

"

",

:

x -

l

E

*

*

a.

"

z

*

-

od

ls

^

Y

2

*

-

Jlxm.

m ov

—

x" X

—

zl

—

^

i

M

x*

j

t ii

at

P

E

y

o

-

*

o

s

«

.

-

m;æ

o

d

-

—

o

—

-

"

Mvv

p*

d

-

P

p

-—

*

dl

-

$.^.

F

"

-

r

t

OM

w*

La

—

-9

*

t

M

"

Wm

-

X

£

— Ó

s

-

*

E

d

v»

i

p

—

38 d

M.rn

a

*

-

-

H o

LAT

Y

L

h R R.

T

"

É

"

al

"

-

i R

Á

«

.*

-^

m

*

&

A -

—

v

^.

w

2

—

*

m

—À.

R

—

r

m

h^

m

-

--

1

T

iÉ

Ww

Wv

&

9

-

^.

E.

*

".

^

;

P N

L

-

-

T

-

-

L

"

*

at

-

*

v Saiif.

L

"

:

*

M.

um

"m s

a

a

pv

,

^" at

H.n

*

A

a

A.

-

*

-

-

7u

etow!

À

"

$.

Pa

p

v

co£-w

"-

À

i

"

w

-

p

r

-

CT

WM

-

**

M

"^Y

F

H

ts

—

FE d

m

t

PIN

2

*

*

j*

$

H

ET

*

d

.-

M

9

-

t

h-

»

*

x

&

uMn

E

-

^

4

-

»Hw

L

i^

-

E

F.

-

T

»

.

E

«

—

»^

-

—

p*

-

-

^^

—

M u

U

-

*»-.

as

P.

"-

—

P

-

m

xa

.

"

—

ons

—

—

noccdnm

A

.

"

T.

--

Digitalisat

vorhanden

j aM

lo

s

*

i^

g

wr

€—

s

h

tht

e

s

m

4*

E

g

"Y

:

Meqie.

IT u

AÉ

i.

.Rk-

y

Pa

sf

g v

ff

-

]

w

AC* ,

M

5

ts

L:

A

m

g

X

.

.

fe

hs

um

£

ts

w

£ .

" d

ak

VR

TE

-

C

z

Ef u

T

E

:V

PRGRAMMA IL.

CAVSSAS ET UM!TES

INCERTITVDINIS —

CIRCA TEMPVS NA HWIA

7TIS CHRISTI,

INQVIRENS

FERHS NATALITHS

PROPGSITV M

RECTORE ET SENATV

ACADI:MIAE REGI.MONTANA&

/95

MUE;

divu, A

r

p /

ANNO

L«l

cl

17

* N-

MDCCLXX,

p

d

i

IN

*j

S

m*ä

——

—

BUMECSTV NTP D DEU UACHGGEPQTNIRA 7879

RI:GIOMONTI

T'X'PIS HAR FVNG[AN!S

It

Mfficultatum, Cïües; quibus. tegnporisx quo Saluator nofter

nl

E

lefus Chriftus natus eft, laborat determinatio , enoda-

il

tionem quaerentes, programmnate ante biennium edito

t

annum Herodis emortualem definiuimus, adeoque in-

Ü

certitudinis, quae circa tempus natiuitatis Chrifti verfa-

].

tur, limite

m vnum, fcilicet fübfequentum conftituimus, —Nunc vt

I

ciusdem limitem antecedentem, id eft, tempus ante quod Chriftus

Y(

certe natus non eft, inueniamus, propofitum nobiseft, 1n illum

]i

-'äi.gfitur temporis, cuius quaerimus determinationem , chárácterem

de

inquireraus, quem Lucas nobis exponit cap. li. verbis fequentibus:

u

Fattnum eft autem ig diebus ilis, exin edillum 4

Caefare 44 ngnflo, vt de-

bi

Jeriberetur. umiuerfus orbis.

Haee de[cviptio prizna fatta eff a praefide Sy-

fic

riae Cyring..,

«Et ibant. omnes ,ut. profiturentur Jengnli im fuam cimitatem.

"A fcendit autesm ( Jofephas. a Galilaea. de cinitate INazareth iu Indaeam

m Cuitalém Dauid, quae vecatur Bethlebema ,. eo quod e[fet de dommo ef

Is

familia Daui4 vt profiteretur-cum Maria defponfata fïvz vxoere praegnuante,

[e

Fatfum e[| autem cum e[fe

ent ibi implezfih funt .die: vt quew- ?*P&ïperit

* fïl*ium »fwggg grim-agmimm &c, :

N

à|

( uodfi vliäxh mentïonefn ardiecifï;elt Euangelifta, 'quöm m an-

u

num imperii Áugufti inciderunt ea

quae rcfert, facile nobis de ipfo

H

natiuitatis Chrifti tempore. conflaret,

lam vero cum eiusmodi

nota huius temporis diftin

7

&a plane abfit,f'aqnäillam aliunde adferre

poffimus periclitabimur.

-

Wet

Dil

Antequam ipfuin

: hoc opus aggrcdiamur, »Kecjuentes praemit-

timus annotationes,

Ia

;

D

lus

NY

B AmoyeaC feu defcrïptio diftinguenda enfï a cenfu. Cenfus

enim proprie dictus eft pecuniarum exaé&tio, fiue nominum ad tri-

p

1j

butum foluendum inftituta profeffio. De(criptio autem eft eorum-

dem nominum ad alios quoscunque víüs facta recenfio, fiue nu-

W

£

meri & generis fübditorum declaratio,

Lucas aperte loquitur de

fola defcriptione , quae igitur non ex ne

ceffitate aut cupidine im-

hET

pot

plendi aerarii fed ex mera cutiofitate Augufti proficifci poterat, vt

&bi

Ícirct nimirum, quod Suidas afferit; «rócer éci s Ajfos , quanta

effet

mul-

bl

a

It

mültitude. .. Veþrïfïmi!e omnino eft in hac defcrïþtïon-e Idda'&os ad

p

nominum -profeffionem effe vocatos tantummodo, vt perficeretur

illud ab Auguíto elaboratum rationarium imperii, ouod magiftra-

(

tibus ac fenatui domum accitis tradidit, vti Suetoniaus in Augufto

n.

cap. 28. fefert. 'ng rationario ;. vt ex Tacito Annal. libr, 1. cap.

1

12. conítat, opes publicaé continebantur, quantum ciuium focio-

V

rumque in armis, quot claffes, regna, prouinciae, tributa aut

us

vedtigalia, neceffitates item ac largitiones, quae cuncta füa manu

T

i

praefcripferat.

Interea cum ceníus proprie dicti requirant quoque

deícriptionem aliquam feu recen(ionem , defícriptio faepe confandi-

SO

?

tur cum cení(u inprimis latiori fenfu fumto, quem Florus hifce ver-

:

bis defcribit: vt omnia

pa

trimonii, dignitatis, aetatis, artium, of-

J

u

/,

ficiorumque diícrimina in tabulas referantur.

II. Defcriptio eiusmodi , quinimo cenfüs, in regno Herodis

regis focii Romanorum ab Augufto praecipi ac inflitui omnino po-

lt,

terat, licet ludaea eo tempore nondum fuerit in prouinciam roma-

r

nam redacta.

Herodem enim regnum non folum a Romanis acce-

piffe, (ed Auguíto etiam fuiffe tributarium, omnem faltim Iudaeatm

a fupremo Romanorum imperio pependifle, ex quo Pompeius eam

[j

fub iugum Romanorum miíerat, tum e romanorum ícri

ptorum

;fq

tum ex ipíius Iofephi comp!uribus conftat teftimoniis,

di

i

IIT. Affertum Lucae Auguftum quHffe, vt deftriberetur vhl-

ueríüs orbis, vac« z cixouuévg, nec de omnibus totius terrae te

nibus, quod plane impoífibile fuiffet ,

nec de vniuerfo imperio ro-

i

mano, íed de vniuería ludaea intelligendum eft — Praeter alia hu.

ius fignificatus exempla, quae V. S. Reuer, D. Lilienthal in eno.

datis S. S. dubiis chronologicis pag. $32. e verfione LXX inter.

s

pretum & Iofepho allegat, colligere eumdém poffümus ex A& XI,

tl

28. vbi'prophetia de fame.per totum mandum £Q' oA qiy OÍRSUME-

ffis

vi( , ad folam ludaeam pertinuit, itemque ex Luc. XXI, 6.' vbi

Iu

tTEeYÍusvo, TO oikoUufv ea (unt quae debebant contingere in ludaea :

de

Ratiopem quoque fatis probabilem adferre licet, cur Lucas víus fit

"D

potius voce vniuerfi orbis , quam.denominatione Iudaeae; ^ Poft

yt

a diuidebatur in tetrarchias & eo

obitgn»yz' nimirum Herodis Iudae

m

fe

A

d

ipío

ml-

eiy

tipfo: tempore, quo hifloriam Chrifti *defcriBebat, in plures adhac

:diflributa erat regiones, quamobrem indicandum putauit tempo-

.re. defcriptionis huius primae vniuer(am ludaeám, quam ideo za.

Pvilla a 1

(€av TW oixouévii. appellat,.effe defcriptam, idque eo, magis cam

mox alius defcriptionis mentionem adiiciat, quae ad ftbnum Ar-

(Chelai potiffimum pertinuit, de qua nunc agenäu'm-.

LL-—a o EE N

IV. Di&'inguit Lucas primam totius Iudaeae deferiptionem ai)

alia, quae vndecim circiter annis poft priorem , ab eodem Cyrino

Lan. diles 1]

feu. Quirino pera&a e(t & éum ceníuü vero coniunéta, De fecunda

hae deícriptione ab Augufto mandata ad cenfüm habendüm Iofe-

a -

phus Antiquit. libr, XVIL cap. 15. ita loquitur: Cézs 44t-cbelai ditio

[0 ]

vetligalis effet. fatta & addita Syriae, mittitur illo a Cacfare vir confula-

*

£5 Quirtuns, qui cen[um ageret per Syriama Q ipfius JArchelai domum ven-

$5 ——

La

derer. & Antiquit, libr. X VIIL cap. 1.

Interéa Quirimus Senator. o«

i

emanus per ommes bosorura gradus ad confalatum vsque prouctlus eft. && im

Y

primis clarus a Caefare mutitur in Syriam , vt iuya populis vedderet , fa-

]

cultatesque cen[eret. omnium.

. Et eum o venit. Coponius praefetius tur-

D

mae equitumy, peues quem effet totius Indaeae verum adminiflratio.

As

Q* ipfe Quirinus 12 Iudacam. venit iam attributam prouinciae Syriae , vt

t

percenferet. facultates eius vegiouis ciuium € AArchelai facultates vendereh.

hi

[dem affirmat Iofephus cap. vlt. libr. . de bello iudaico & Anti-

fo

quit. libr, VIII. cap. *. vbi adiicit, hunc Tudaeae ceníum incidiffe

lt

in annum trigefimum feptimum poft vi&um a Caefare in A&iaca

De fe-

de

.pugna Antonium, qui eft annus vrbis 759 feu Iulianus j 1.

.cundo hoc cenfu intelligenda quoque videntur verba Gamalielis,

Q

&t

.quae A. V, 47. leguntur, & Keplerus difceptationem inter Hero-

t

dianos, Herodis Tetrarchae qui amicus erat Romanorum , mini-

ftros & inter Pharifaeos contumaces in magiftratum ethnicum or-

h

la

tam & ad Chriftum delatam fecundum Matth. X XII, 16. feqq. inde

f&

.ab hoc ceníü originem duxiffe exiítimat.

Huius cenfus a. V. 759

D

eracti ratione habita, defcriptio quae Herode magno viuente &

regnante facta eít, ab Hiftoriographo facro defcriptio prima appel-

àp

Q

latur, cenfas enim quem idem Qui

füi

uirinus poftea peregit nqp fine de-

fcriptione aliqua inftitui potuit,

flo

Q

R Quäd

h]

»-

V

üt

V. ngci Eüaügeïi&a' fiunc Quirinum | deferiptioem fadaeae

w

Q

primam inítituentem nuncupet praefidem Syriae, admodum vexa-

d

uit eruditorum ingenia.

Conftat enim tum & Iofepho tum e fcri-

I

ptoribus romanis, Quirinum anno demum vrbis 759 ab Augufto

H

conftitutum fuiffe praefidem Syriae, primae vero defcriptionis tem-

ore vel Sentium Saturninum vel; vt quidem autumant,

uinti-«

ab

lium Varum fuiffe prae(ideni Syriae.

Alii igitur hunc locum Euan-

gelii effe corruptum contendunt; & loco Quirini legendum vel Sa-

no

Ti

turninum, vt vult Valefius, vel Quintilium, vt vultBeza, cumi fa-

rnen le&io graeci codicis non folum per Manuftriptotum^& ver-

fe

fionum veterum concordantiam, fed etiam per luftinum in apoló-

1777

gia cohfirmetur, vbi Quirinum dicit füiffe illum, a quo ir Iudaea

[.

faCta eft defcriptio aLuca memorata.

Alii hunc nodum extricare

t-

annüifi funt verba Lucae ita vertendo: haec defcriptio ante facta

/f»

eft quam praeeffet Syriae Quirinus, quod fecit Io. Geo. Herward

I)

in chronolopia & lac, Petizonius in fingulari differtatione. At, in

ld

locis quae-aliegant, vt demonftrent vocem eredoc vfurpari crebro

Mf«

ro «gérégot , vt lo. I 15. 40. non de prioritate temporis fed ho-

Mf

noris lermo efts nec fufficiens adfertur ratio ,. cur Lucas nomen

i

eius qui primam defcriptionem fecit, filentio plaüe practerierit &

fth

nihilominus cenfus longo poft illam temporis interuallo pera&ti au-

M

torem expreffe nominauerit.

Aliis placuit terminum fysuovicaw

(ile

non de ordinario fed extraordinario munere in

r

telligere, ita vt eo-

atÀ

(é-

dem tempore alius effe potuerit, ordídarius Syriae praeíes, quo

Quirinus in Iudaeam cum extraordinario imperio fcilicetad defcrip-

i

$

tionem perficiendam ab Augufto fuit miffus.

Quae autem cum

ero

ita eflent; . Quirinus potius praeíes Iudaeae quam Syriae dicendus

jl«

fuiffet, quoniam defcri

ptionem non in Syria fed in Iudaea fufcep-

| of

tam refert Euangclifla.

Alii igitur quorum merito fübfcribimus

inde

fententiae, re&tiüs ftatnunt, Lucam hoc loco Ouirinum fy&uo-

15

veÓovro V? Xuiíac appellare zavé veéAmpw feu per anticipationem

(

apud hiftoricos tum facros tum profanos fatis fre

quentem, quod

ppd

cum fecundam defcriptionem inifet poft Archelai

exilium, reuera

d

fuit Syriae praefes,; & quod hac denominatio

ne eo quo Lucas hi-

ftoriam confecit tempore a Tudaeis vulg

o eftinfipnitus. " Verba igi-

tur Euangeliftae fic explicamus :

Haec defcti

Qui-

ptio facta efta

luoi?

A 3

xino,

*

VI

rino, qui poftea cum fcilicet (ecundam perageret, praefes erat Sy-

":

riae.

Herode enim adhuc füperftite, curam huius defcriptionis

dubic

Judaeae, quae nondum etat prouincia rornana ,* potius Quirino le-

Dua

gato Cae(aris extraordinario quam praefidi Syriae iniungere voluit

Toént

Auguftus..

Id quod magis redditur veri(imile ex obferuatione in-

gullo

certa quidem non tamen penitus reiicienda, quam e vetere quo-

rm]

dam fcriptore affert Suidas in voce «zoyeaQ?, Ícilicet Cae(arem

jn v

Auguítum, cupidum nofcendarum virium ac ftatus imperii , mififfe

jn vniuerfam ditionem romanam viginti homines dele&tos, alium

pfïpif;

pu!i f

alio, ad deícriptionem faciendam, prouinciam autem Syriam P,

tami

Sulpicio Quirino obtigiffe, non vt eam admini(traret, fed vt in ea

ment

genfüm inftitueret, propter quem extra ordinem mittebatur,

cji

VI. Chriftus ante defcriptionem hanc ludaeae certe natus

g

g/m !

non eft, nec longe poft eamdem, fed eadem vel durante vel modo

finita, Expreffis enim verbis Lucas dicit, Iofepoum Bethlehemum

Cufo

quia

effe profe&tum cum Maria deíponfata fibi vxore pracgaante, vt

n :

profiteretur, & fa&um efle cum effent ibi, vt implerentur áie« vt

W.

paretet, -& poftea infantem lIefum effe reclinatum in praefepio,

iginm

quia non erat locus in diuerforio; id quod peregrinorum multitu-

dinem nondum diffluxiffe, adeoque deícriptionem vel nondum vel

?

cenfü

*

quod

faltim non longe antea pera&tam efle, arguit.

lul r

füüm

His ítaque de ipfa;hac de('criptïcfne annotationibus praemiffis,

tempus quo fa&a eít, cuaerendum nobis erit in (criptoribus anti-

fam,

quis aliiss quem ia finem primo autorum romanorum , poftea Io-

Vigin

Thot

fephi & chriftianorum denique veterum fcriptorum , quac huc per-

tinere videntur teftimonia Percenfebimus,

ia n

fcty

Primo , quod ad hiftoricos romanos attinet, omnis huius de-

fjan

Qiot

fcriptionis, ficüti fere omnium quae fub natalem Chrifti contigere,

snemoria, ex illis vel temporum iniuria vel quod füfpicantur multi,

r

Liuii

Dant

peculiari hoflium fidei chriítianae ftudio ac fraude excidit,

hiftoria fuperítes ad haec tempora non pertingit, - Taciti annales

Vigin

non nifi ab imperio Tiberii incipiunt, '& Dionis hiftoria a con(ulatu

Quar

f

A.V.

Antnüu & Balbgadiconrulgcum, M-;A(Talae; & Cinnae, id cíl, ab

748

A'J.g;

&

i

i Sy.

vir

tiong

748 ad 758 adeoque-per—'decem'aþnnorum fpatium, Aïn';qUOcï procul

10 ]e-

dubio cadit Chrifti natiuitas, e commentariis füblata periit. ^ Dam«

num illud refarcire annifi füunt quidam e Suetonio atque ex motnu-

'oluit

ye in-

mento quodam marmoreo Ancyrano , quod breuem rerüm ab Au-

gufto geftarum narrationem comple&titur & apud lahum Grute-

Quo-

rem

rum Infcript. antiqu. T'om. I, p. 240. exhibetur, — Suetonius enim

jffe

in vita Augulfli c.-27. ait: Recepit & morum. legumque Végimen aequé

um

perperumm , quo iuvey quamqnam fine cenfurae bonorey cen[um samen po-

m

puli ter egit, primum Q tertium cum collega, mediam folus, —^ Wullum

Ínet

tamen témporis, quo pera&i fintcenfus, additcharaerem. Frag.

mentum vero inícriptionis Ancyranae fic habet: 75 covfulatm fexte

cen[um popnli collega -Agrippa ggi, lufirum pofl ameum alterum € quadra-

at

gefimum feci, quo luflro cimium romazorum cenfita [unt capita quadra-

nodo

giens ceatum millia efe. [exagimta tria, —

Cum nuper. lufirum folus feci

um

Cenforino & LAfinio Cejf. qua Infiro. cen[a. [unt cinium romanarum capita

E

quadragtens centum millia & ducenta iginta fr1A,-— dn confulata Fi —

ec vt

eum nuuperrime luflrum collega "Tuerio, Sext. Pornpeio & Sext,. . Apuleia

eploy

Coff. 410 lufiro cenfa [unt Romanorum capita qmdmgiem centitmmillia —

lütü-

iginta C feptem millia legi.

Ex hoc monumento conftat

. primum

cenfum Augufti a&tum fuiffe A. V. 756.

(eu anno aerae lulianae 18

nvd

quod etiam Dio confirmat libr. 55.,

fecundum A. V. 746, feu

lul. $91 quo Imperator mortuus eft,

Quod(i cum horum cen-

jl

füum vno comparare vellemus defcriptionem a Luca commemora-

tam, medius procul dubio effét accipiendüs. Primus enim annis

At«

à lo-

viginti quatuor ante mortem Herodis peractus adeoque nimium re-

motus eft, quam vt cum natiuitate Chrifti, qui Herode longe an-

pe

tea mortuo in templo Hierofolymitano duodecim annos natus cum

fcribis conuerfatus eft, componi poffit.

Nihilominus veteres Hi-

fpani primu hunc cenfum cuius edictum Tarracone

jde.

promulgatum

dicitur, cum defcriptione, de q

ua Lucas loquitur, confundentes,

gCI'C,

& ab eodem

nulti

annos Chrifli numerantes ,

aeram obíferua-

Liui

bant ab aera omnium aliorum. Chriftianor

um diuerfam,. quippe.

viginti feptem annis antiquiorem,

nilés

Neque tertius cenfüs quid-

lat

quam ad cauflam noftram fàcit,

fiquidem Herode' diu mor-

tuo peractus eft.

Relin

A V.

quitur igitur

cenfüs ille medius, quem

-$ed nee hunc pro defcriptione

"i

Auguftus fïlus A. V. 746 cgit.

hac

--

Vi

a

ml

hac aoftra oecumenica tuto haberi þgg*e arbitramur , - ob-ratio-

p

nes fequentes.

'labulae enim Ancyranae r) de ceníu proprio,

qui a Iola delcriptione & nominum proteffione differt, 2) de cenfir

Wil a

fdm i

Ciuium romanorum, non vero fübditarum omnium romani imperii.

loquuntur, 3) omittunt alios ab Augufto in prouinciis pera&tos cen»

gf!üd i

á

H

i C

fus peculiares, nu!

:

3 enim in illis fit mentio cenfus alterius a Qui-

hww

rino A, V. 739 acti, nec eius qui tefte Dione libr, ;5. A. V. 748

pajl

in ltalia actus eft, & (ic quidem vt pauperiores ac ii qui extra

Italiam viuebant omitterentur, ne quid turbarum darent.

Alias

t

177

quoque cur haec defcriptio A. V. 746 fieri non potuerit rationes ia

íÍra exponemus,

Sunt interea qui medium hunc cen(íum anno Iul,

ür«

MA ]

38. inceptum aut Romae

peractum , fequentibus aanis in prouin-

cias & focium Indaeae reg

pa'rm

*

num t;*gqf-ï.ifïe? firmis tamen argumentis.

(ut Ü

deftituti o.pinantrurg

—

lerus:

NV

Secundo, Flauius lofephus, qui vt füpra monuimus cenfum &

Lui

)uirino À. V, 759 perattum prolixe ac repetitis vicibus exponit,

Iudaea faQae vel nullam.

aliqu

delcriptionis tamen Herode fuperftite in

|

vel faltim non diftint&tam mentionem facit. 'Silentii quidem ratia-

delcr

DEm

pes admodum probabiles facile reperinntur tum in aperto huius.

Qum e

fcriptoris odio ac faftidio Chrifti religionisque Chriftianae, tum ig

H

&d jll

multarum aliarum quae circa idem tempus accidere rerum mée

morabilium omiffione & praecipne in eo, quod haec dcefcriptio

qut h

nun,t, !

abíque ce

nfufacta eos qui fecundam fecuti fünt euentus notatu

digniores t

3on habuerit.

Cum tamen fidei chriftianae hoftes at»

A4m ]

One ei

que empac

&ae fere omnes toties ad hoc lofephi filentium prouo-

cent, dcfenfores q

^

uidam hiftoriae facrae implicitam faltim & te&tam,

hion i

h

Dotuer

huius deícriptioni

s mentionem inuenifle fibi perfuadentin loco,

libr.

XVII. cap. 3. ita legitur: Erar quaedam Imdaee-

lidug

qui Antiquit.

id':[) i

rum. [ea exa

Eiereme patriae legis coguitionem. [sbi vindicans -quibus.

s

tamquam Deo, vt videri volebant, caris . addit

Íums erat boc mulierum

fem fP

Ü

fadalitium.

Hi Phatifaei vocantur y genus bominum eflutum , arrogans

Q anterdum

liones

regibus quoque infeflum, vi eos etiam. aperte , gmpugnare eon

randmi

ercatur.

JNam, eum tgta gens Indaenrum, fidem fuam. treirando ebli-

foli nom. inrauerutt s excedeptes . f(ex mi!li;g&

Pigi,

gaf :Rägi (j Cadari, hi

Pbererar vkor. pro £t

BHISCTHII y guäbh,f' bee mwme 4 Rege mwl&mu,

muslítan

IX

m

l

emplttam per[oluit , cus vopouentes gratiam, quoniam pfedebantur ' fm*ur.c

o

praefcire ex Dei colloquis , praedicebant, decretum. effe Deo regnum abla-

-nfi

tum ab Herode (f eius progenie frmi&fgr-re in (pfam 4 maruum Pbero-

Xéf]

vAm 4C communses liberos,

Sed hec quegue Regi per Salomen iunotuit. &&

As

quod aulicorum quosdam þlicitarmt'muneriäm 4tque corrumperent.

L

àui

4p culpa Pharifacorum | aliquot deprehen[os . interfecit , praecipsos. antores

n

huins confilii, - cumque. bis Bagoam: eunuchum C [uas. delicias Carugt,

X

praeflantifimae formae gratia fibi commendatum , & praeter. bos quoscun-

iias

que e domejtica familia cuwa. Pharifaeis confpiraffe ipforum | indicio compe-

T

rerat, — INam Bagoas in eam [pem . [ublatms evat, quaff parens & benefa-

ul

&or appellandus vegity quem. deflinareut vaticisia , profpere enim coffuva

Herodes

ln

sone rcgi omnia , conflabiliendo. [ueceffonem. prolis. leguizzae,

ntis

porre conuiclis Pharifaeis ac [upplicio traditis , amicorum conciliums adua-

cat G apud eos Pherorae vxoris accufattonem inflituit,

Ex his Io, Kep-

lerus i. commentatione de annpo natali Chrifli cap. XI, Pecrus

m à

Allix in diatribe de anno & menfe natali l. C. cap. III, Nathanael

»onit,

Lardaer in hiftoriae euangelicae defenfione Part. I. lib, IL (e&. L

lat

aliique hanc relationem Iofephi de eadem , cuius Lucas meminit,

deícriptione explicantes, concludunt illam fa&tam effe vel circa

fatiO,-

T

finem anni V; 748. feu. Iul, 40 , vel initio anni V, 749, Iul, 41,

m i,

cum ea quae refert Iofephus de autorum huius feditionis füpplicio

ad illud tempus omnino pertineant.

. m

Rationes autem praecipuae

cur hanc lofephi narrationem cum deícriptione noftra compoe

r/)]flb

tatu

nunt, funt, quia 1) totam gentem lIudaeorum iureiurando adda-

&am in nomen Cacfaris & regisaffirmat, quod abíque defcripti-

(5 al*

one ex Augufli edi&to fieri non potuerit; 2) numerus eorum qui

rQUO?

non iurarunt (ine defcriptione capitum totius gentis obferuari non

3& 4

potuerit, 3) ex reludtatione Pharifaeorum pateat , antea nil tale

lOCO,

factum fuifle in Iudaea, fed hos nouum quid portendere videntes,

;;ddfl-r

gifïll!

ideo indignatos effe, vt Angufti ac Herodis coniunCtam autorita-

tem Ípreuerint; atque quidem Lucas quoque banc defcriptionem

hieniti

dicat primam fuiffe.

Verumtamen non fatis firmas efIe haíce ra-

tiones, ex eo patet, quoniam 1)obligatio totius gentis ad iusiu-

yt i

randum , conuocationem quidem omnium in ingulis vrbibus ac

j di-

7;[!13??

;

pagis, neutiquam vero de,(jcrjpt;orïem & n.ominum : profcitione

e

A

j t /u

F

&

"d

bd

de qua Lucas fofummodo loquitur, neceffario praefüpponit, 2)

lé

hf

numerus relu&antium obferuari poterat, licet non deícripta fue-

yit tota gens; 3) deícriptio, vt fupra iam notauimus, a Lüca nom

I)

a

dicitur abfelate prima, fed refpectu Quirini qui fecundam peregit;,

ergo alise omnino potuerant praecedere, defcriptio quoque a cen-

lüt

fu diftin&ta absque facultatum profeffione ac iuramento fieri po-

I

tuit, & Pharifaet non nomina profiteri, (ed iusiurandum dare re-

v

Interea

n

cufarunt , nec contra Caefarem fed regem confpirarunt,

facile concedimus, defcriptionem Quirint non folum huic ad iusiue

p

n

randum obftrictioni velhanc illi oceafionem praebere potuiffe ,

fed etiam illam fortaffe cum hac fuiffe coniun&am ; & multa in

de

telationis huius contextu, inprimis occafionem cauffamque huius

n

iuramenti aliaque ftudiofe ac (edulo effe omiffa, in aprico eft.

Wi

Neceffariam vero vel fàtis tutam ab illo iuramesto ad. hanc totius

Io

W

gentis defcriptionem fieri argumentationem , atque ex illius tem-

pore huius quoque tempus fecure dcfiniri poffe, hoc eft quod ad-

fü

huc in dubium vocamus. . Inferuire quidem poteft haec Iofephi

Hi

xelatio ad confirmandum tempus defériptionis , fi illud. ex aliis. at-

W

2

*

non vero ad iltud

do

gumentis certioribus vd-ec.ermimu.imzus.

eruendum,

hi

pat

.Texftïa,. ínter chriftianos föriptores;. antiquiores, complures.

fil

quidem defcriptionis huius fecere mentionem; at vel nullos adiici-

G

unt temporis, quo facta eft, characteres, velin illis. quaerendis

ant

admodum errant.

Sic luftinus Martyr in Apolog. 2. & dialogo

5l

cum Tryphone, ad tabulas defcriptionis huius. Romae feruatas

col

prouocat, quod eam certe fadtam effe confirmat, nihil tamen ad

A'

€ius tempus eruendum . adfert.

Origenes vero contra Celfum

p

libr. L, & Eufebius Hiftor. ecclef. cap. 2. & 3. hanc defcriptionem

ul

falfo mifcent cum cenfü Quirini poft Archelai exilium faQto, & na-

Ó

tiuitatem Chrifti per maximum errorem morti Herodis poftpo-

la

nunt, Perpendendus tamen eft locus quidam Tertulliani, qui libr.

N

1V. contra Marcionem cap. 19. dicitz Seg & eenfmws conflat: attos (ub

dii

"Anguflo nune im Indaea per. Sentium: Satnrnimum , apud quos genms. eims

tul

ran-

(fcilicet Chrifti) ssquirere pormifent, Hunc i*-g.,i'-vs.u.r locum cgnfmde

F

Wt

CCS*?

»

XI

2)

tes, arite ominia tollendum eft dubium ex eo o-rïäds*, quod Euange-

t

lifta defcriptionis munus Quirino attribuit.

uem fcrupulum Ca-

QO

millus de Sylueftris in chropologia Part, L differt. Ill, eximere

olt

arbitratur, ope relationis Iuflini in oratione ad Antonium & Sena-

en

tüm romanum , vbi eodem quo Tertullianus argumento vtens ita

m

iínquit: icus quidam eft. Bethlebem in vegiene Indaeorum triginta . quin-

TO«

que ffadiis Hierofolymis diflansy vbi natus eft Chriflus Iefus, quemad-

tea

smodum ( ex: defcriptionibus cenfus a, quae [ab Quirinoprimo ve[lro in

T

Indaea Procuratore [nut confetkae, intell'igere poteflis.

Cum enim Iufti-

f

nus Quirinum appellet Procuratorem in Iudaea, probabile ipfi vi-

jdn

detur,

uirínum perfeciffe defcriptionem ab Augufto impera-

n'as

tam, (üb au&oritate Saturnini Praefidis Syriae , ex cuius imperio

eft.

minores vel eiusdem prouinciae vel regni focii vicini adminiftrato-

us

res, cuiusmodi erat Quirinus, pendere potuerint, adeoque. Ter-

eIe

tullianum ad defignandum tempus defcriptionis dixiffe eam factam

; aö-

fübSentio SaturninoSyriae Praefide, quippe munus füperius gerente,

äphi

His pofitis, inquirendum eft in tempus, quo Saturninus fuit Syriae

; aï'

raefes, lam lofephus Antiquit. libr. XVII, cap. 1. 2. & 4. nos

lod

docet , Saturninum; qui A. V. 755. feu Iul, 27. confülatum geffit,

Ex eodem

miffum effe in Syriam anno Iuliano 38. feu V. 746,

patet Saturninum interfuiffe anno 40. vel etiam 41:. damnationi

ures

filiorum Herodis in conuentu. Berythi habito, Antiquit, lib. XVI.

lici«

cap. 17. Praeterea ex eodem (Antiquit. lib. XVIL cap. 8.) & ex

dis

antiquis nonnullis nummis, quos Camillus de Sylueftris loc.- citat.

0go

Salctnon van TFill & V. S. R. Lilienthal pag. 542. aliique receníent;

atas

colligitur, Quintilium Varum ín Saturnini locum fucceffiffe vel

; 4d

A. V. 748. vel etiam 749. . Cum igitur Sentius Saturninus Syriae

um

