KaI600-1790_7

—

z

—

ia

ais

mw

3-

:

AT

E

.M

x

*

"

x

x

41j

-T

2

ETA

"--

"

u

*

À

: s

FUF *

z

E

T.

p

T

I um

-

B

z

A

—

i

TR

TC

TSa

"-

^.

m

d

£^

"

-

bl

LE

C

^X

p

b D

A

"- .

AA

EX

P

DIRI

Wx. v

*

—

D

T.

— a

2 d

P

m

lo

"s

b i

LA

yf«-.äqg

x

iv

—

fW.M

P d

—

:

& EL

u

.

x

^

^

E

-

—

—

Ea

—

- AÉ

E ao

—

A

us

!;Mwuf

—

st/ x

"t

A: t

X

at

——

r m

*

N

d 3A

:

*

-

i

»

«

as

D o

^

Na

s

p u-

D

s du

Z

"5l*

47

-

C.Mr /.læ

—

RCX N

a

&*

pv

f.!.s

-

-

^

P

W

-

w o Rn t

-s

N

EAU

IN

LA

^Y

M

*

n

O*

Y

CH

-

T

ss

C.

m

)

-a*

Ed

»

TA

t

RC s

u-

k

*

A5 o de

-*

ATT

À

$

:WO

.

hs

*

t

»*-.

^

-—

L

E

N n

r*

EX

EN

eo

- E

^

*s

w.

AA

T k

t

N g

u-

d

-

r

A

",

*

-

Rj

DN

-—

s.

—

ii

t

"

La

M

*«

il

v ^E

Sm.fe

«

P

*

l«

b

X Id

h-

faaw/,

M

-

W;

X

9 u

2

m

-

ts

P.

[ m

....f.km!u.

s.

Y

o«

$

L

X --

*

!

X

Y

u

-

x

LU

"

**

NT

g

o

mer E

t tm

.

1

x

* * m

- L

*

TP-

-

N

t2

P

W.

**

m

Es

k x

ERN

Wl YON

*s

x

r

-

n

X

't

ia .tr.),w

,

w

h.

*

^

*

&

M

A

m

ii

VR

.

z1

MO

-

-

Ls d

"-

d

jé z

3(-0,—- v

MA

x

EE

a*

d

!6

«

h2

&

:

HA. Y a

I 5

&A-

AT

Nv

m

-y

m

-

m

od

A

"À CM

hm MPÉE i

v d

e

E

2e

^

AX

N

I—

ÀR

)

-

A

*

-

WA *

u

YX

"

&

M

-

*

A.

l

X

AU

E

Hu-.n

r

w*

f/r- n

x

k

I*

N E AT

ed

-

* fnä?

las

IN

Y

M INER

*rew

s

dv

A^.

e

—

^

d

*

i :

o

n)...i

x

N- b

X

k

hs

ss

k ts

iA u

L

LT

—

Q

k

M

VN

hs

R«

W,

:

ER

*X

Ye.

Mtw

-

M»

a

d

Yu- .

a

AUF

^

L Q.mwn,aw.:

NT

..M

s af

X

as Y

n

»

*

C

gt*l

od

D a

LA*

——

t

!

*OSUN

—

d

X-

&

"- x

dec€

.m,«

—

C

Dxacs a UM

wodity d t

T

A^

al

E

j*

. TO

d.

**

E

j^

"

aC

3 u

*

M

z

lo d

[-

;

i n

*:

""

x

P

VU

P.

A

w

N

b Mi

M as

--

r xl

hs

AC

*

La^

Y

» n

[

p 6u d.

"-

T

r d

b

MP

p

T*

x

i.

m

:

D

Á

"

5

"-*

* s

*

»

ML.

X

*

E

-

M x

—

af

BÉ WR

r P

»

.

x s

N l

L«

T

X

W

,w(

I^.

"l

N

-

Ó.-

F

-

k« d od

^ UL

H.

"

—

-**

lmæ:ov

* w

"-

7v

X 1

*s

N

-

^.

w*

»

Aff.c

A/Wa

^

u««

* .

^

E

w

NA f

fX

t

R

—

- At

T

N

L

EU

"-

*

4

ii g

A

*

-

s*

W

N

ww

EO

W

*

—

Y 7

d

^

x* n

x

.A

- m

g

**

(

m

T

R s pl

C

-

æ».w]

* m

"W w

*

* EY

wv

u d

a MC

T.

9

Hdcj

"X

4&$ 7

m

n

"X

N

a,

:

$*

SN. N

N

*

T*

HoES

^ k

Y

n*

R

] 5261

**

F»N-Amw.l.

N

«

IJL

^i

"*

.^.

-

*X

W. n

hr d

,

m

m

M

-«

N

d-

-

"ww

T

D&f. «.r

b

* T. s

EX

W

X

J

W

A

-

N

hs

N

i

g

"C

. E

ä' -

ss

Wf

5

h,T

Es

X

tl x

t

M

RA

*

N

v

Y

P*

W

f

"d

ac

3

.

"

P

£t

A.

a E

*

i.

"

T

^.

g

E w

a. i

* w

* hd

--

b db ts

—52

A.

i

EEN

hE

r

M

hd

X w

-

— ^

i r RI

w

A

-^ U

P2

-

N

t

»

)

4

*

m

RM.

i

1

-

hs .

p M

nw

-

c9ri,

M

P

ag D

« d-

"*

v'owwu

1N

-

.

) .

JJ.,

1

M

Kk.

$À

A -

P ia 1&

-V*

VN

qusp

db

i

-

—

w*

o*

p m

-

LE

Z

-

U

E.

E

r

"

Y

M.

*

J

« A

a !

-

" t€e

,Fræ

x

d

^* a* i

^

Mr

,^.

.../J

lw w N

o

-

"T

av

K

-

--

-

N

A-

^

-

":

—

*

W,

DN

Z

£*

ul.

w p

R

—

££

z

M

rwv

EKY

m m

ul

*

s

L

31

*

.s

N

".

Y w

m

ya

M

h

J

-

**

)

2

-

x

m d

-

**

z

»

T I

-

-

f

h

p*

J

&

«»

*

r s

j

M,.w»

4

m»

P.

».z

)

^

at

*

Y

d-

E

^

-

i

^

W g

T.

j

"

Pa t

- N

P o

Md aM

F/IA

P.

E

; 4

,-w

WA

x d

j

l

o ER

]

m

MY

al

xX

u

H

A

r n

. st

P n

d

E

z*

m

-

p

.Wm«

A A

ER

—

p

ceu

E

.a

". N

..s

F.

* 9

"

—

[

m

vt

.

-a!)

9

L

TU

2

Y

n

N .

LO D

2

o t

.H-M

-—

n

&

h5

ha.

.w!

,*

N-

h.

d-

"

&V

ä!

a n

M

* p

M

H

h

t

—

:.S.

—

^

AF

4

t

r

P

Vi A

.w

-—

P

d-

nmm

1«

p

N

*

:j

i6X

d

*

"

í

—

D

s

"

Tk

&

&

t o

P

,

j

2

M u

wï

*

. L

"

»^

WO

-

-

p

as d X

p

n d

M*.nMr

$o«

n.Ju.s

.

-

*

- a um

—«

M..

*

pe

"

a«m

t5

4

Á

,

»

p

£v

-

a

*

Á

Q

p

"8

p

at IMUR

*

" r

t

al

*s ol

t

*

M ii

-

IX

s

54

w

z

cat

g.

^

N

L

x

a

N

-

* W

.

-€—

M.

aæ.M

€.

na

E

W«M&,

*

EM

L

p

.

MM

MW»

" d

:d

— m

E

245

«

IN

—

jee

»

m

——

-

VX

LE

»

A

» -

H&ak

—

m r

" oe k

»

A

-

H.

p*

"

wu.»

xX

d

2

w

-P,

*

F.

*

g.

-

fe

H m

;

^

-

T

p9

y

-

M

M

. v

ao

p

hs

* 4

pes.

P r i

n

^

ur

*

AMW

LUE

*

mx

h.

b

M:

A i

)

"

"-

M*

E

— À

"r

p

2

" ia

—

a

:

e

H

121

-

; U ab

Pj

M

lm

$.

"

".

ss

h-

e^am

f

(

-

;

a

ia

»

[ f

-

*

a

w

P

r

-

X

£

E

4

^E

— Qd

"

I

3

P

—

x

v

cmW

:

d

L.FW(

-

-a

£XY

K

2297

k

"A

*

LR

m 8

J

»

z

""

$)

"

I

-

a

*

V

&

*

$us

-

fl

,

—

&

9A -

$

A

9s

^

^C

-

-

J re4-.

C

2

a ts

p

.—W

-«

Q

—

u* x o*

ts

p

N

d

t*

&

P

L

a

-

-

M

»

»

3

cC,

2

.

--

-

—

*

W»u

H

AM

"

p

"

P

Iecdrue

Ho

«

Awï&

Wt

» m

n

^

p

m

|

d.

"

»W

r

Y

&

u u

f

r

N R-

A ia

-

—

P

Á

t

*

u

« m

"

.T

p

p

p UM

V d

PA

pye

M MM..

u

"

—Ó

"

aol n

f

hs

L s

I

^

«

*

F.

p

--

? 21

"

934

4 PELSA

,a

s

*

-

M

&

?

.

t

*

ao hÉs

d-

o n

w

"

L

^

,*

k

m

,

äæu&mh..p

E

*

-

Eu

*

P

*

-—Yor

d

"

—

*s

-7

-

P

--

,

al n

4 r omnt

v

—

* Hs

PO w

*

.

!

a

At

" j

2

Y

-

d

r

w

&

H

-.

-

.

* A

"

K w

»

€

s

T a.

"o

v

-

—

MP Y

d

V

p ml

N-

»

&

-

hnn

»

d-

*

L

«

-

M

-

*

-5

v

nw

x

—

b

-

P

LEU

Y

A

4 *-

E

*

f

-s

PO

s

mwar

-

-

»-

*

BK*8a

s

b

Wr

»

"

Y

x

2

H»

ia

.

-

jv

. *

s

a a i

-—

-

—

m

"

-

*

-

E

——

"É

,M.

l,.&» »^

»

*

$ -

—

"

^

2

*

p

ET

w ao

. a

-

ia

pe

H

?

d

"T

La

—

-

n*

*

*

»^

a

"d

-

$t

[

P

*

4*

9

p

ys

D a

,w

"1

"i

-

- x

«

RE

-

«s

—

-

.

H

du

-—

-

-

4..4

r

z2

:í

F

2

.

P

a.

P o

-

—

"

J.J?vuw

*

LT

—

-

Rn

-—

s

7

w.,m.

v ?

-

n

.2

*

"s

,

yn.

9s

h

T

»

7

d. L

J« u

A

^f

x

-

t

La

ii

z

t

M of

$*

3

-

A*

:

r

"

—

^

RT.

"-

Mems,..

«

v

X

s.

"

i.

:

£L

-

-

* ao

...W

Pa

a x

(

P 45 a v

:

a*

!

s 2

LE

L

"

iar at

WA ii

W r

t

n P

NX

T^

.

M

A

r

&

:

".

- m

X

&

7 a g At

d

*

-

p

—

fu»

p

-

-

L

4-

T

*«

P

-

i

-

w.x

"

h- .

æ.u-Jal xf

U

»

é

P

w

n

t

L

-

*

«M

"ts

*2

— s.

sàpte

r

*

-

o^ «

m

»

-

pl

x

-

( S.ü

—

-

-

h

p

. at

4

,

« 4*

pecs

Á

a z al

nLt

-

mv

"

p

^

£5

ts

i,

-

7-

m

-H

MW

4

b

-

r

p

N-

ve

W.

E

r 7u

A

-

-

A^A

-

W

—

«

rE

a.

P

F

LE

^ -

»

—

& N^

M

[

-

a

».

-

i

Mü[

fa. —

au;

p

w

-

m

2*

P

"

*

p

E

E

-

-

-—

v

"-

Fa

w

-—

— Ó

m

od

a

PL

"o

.«wna

—

47 g

«

P

a Y

^

Abm:

u s

um

F

X

"

ha d

*

P

p*

*

M

c

—

-

a

N

"

",

:

x -

l

E

*

*

a.

"

z

*

-

od

ls

^

Y

2

*

-

Jlxm.

m ov

—

x" X

—

zl

—

^

i

M

x*

j

t ii

at

P

E

y

o

-

*

o

s

«

.

-

m;æ

o

d

-

—

o

—

-

"

Mvv

p*

d

-

P

p

-—

*

dl

-

$.^.

F

"

-

r

t

OM

w*

La

—

-9

*

t

M

"

Wm

-

X

£

— Ó

s

-

*

E

d

v»

i

p

—

38 d

M.rn

a

*

-

-

H o

LAT

Y

L

h R R.

T

"

É

"

al

"

-

i R

Á

«

.*

-^

m

*

&

A -

—

v

^.

w

2

—

*

m

—À.

R

—

r

m

h^

m

-

--

1

T

iÉ

Ww

Wv

&

9

-

^.

E.

*

".

^

;

P N

L

-

-

T

-

-

L

"

*

at

-

*

v Saiif.

L

"

:

*

M.

um

"m s

a

a

pv

,

^" at

H.n

*

A

a

A.

-

*

-

-

7u

etow!

À

"

$.

Pa

p

v

co£-w

"-

À

i

"

w

-

p

r

-

CT

WM

-

**

M

"^Y

F

H

ts

—

FE d

m

t

PIN

2

*

*

j*

$

H

ET

*

d

.-

M

9

-

t

h-

»

*

x

&

uMn

E

-

^

4

-

»Hw

L

i^

-

E

F.

-

T

»

.

E

«

—

»^

-

—

p*

-

-

^^

—

M u

U

-

*»-.

as

P.

"-

—

P

-

m

xa

.

"

—

ons

—

—

noccdnm

A

.

"

T.

--

Digitalisat

vorhanden

j aM

lo

s

*

i^

g

wr

€—

s

h

tht

e

s

m

4*

E

g

"Y

:

Meqie.

IT u

AÉ

i.

.Rk-

y

Pa

sf

g v

ff

-

]

w

AC* ,

M

5

ts

L:

A

m

g

X

.

.

fe

hs

um

£

ts

w

£ .

" d

ak

VR

TE

-

C

z

Ef u

T

E

:V

| PROGRAMMA

CAVSS

:* ET LIMITES

INCERTITVDïNïS CXRCA TEMPVS NATI-

VITATIS LHRISTK

INQVIRENS

FE

HS Nä'ïALITHS

PRO"OSITVM

RECT.RE ÉT SENATV

ACADEMIAE REGIOMONTANAE,

EBI LE

A*?f

U du

s

s

j

//

K

ANNO

-

CXQES

Y

MDCCLXVTII

&*ä D

s—*

(

æ&

]s

æx*'

N

*;ïg-

N N

'XXXXXX

Ia

&

,0&!

REGIOMO NTI,

LITTERIS HARTVNOGIANIS,

II

emorabilius, Ciues, numq'uam contigit fa.

Cum, quam illud, cuius memoriam feftis hisce

diebus celebrat orbischriftianus. Nullamigi-

tur vmquam inter gentes víitatam aeram re-

perimus , epocha ornatam : celebriori, illa,

€ qua inte

r Chriftianos recepta pendet aera.

Verum

enimuero conítat fere inter omnes, vulgarem hancce

noltram aeram, quippe oDscuriífimis demum ecclefiae

temporibus introduttam, initio laborare admodum er-

roneo & verum tempus natalitium Chri(ti aliquot annis

effe reponendum ante initium aerae vulgaris. Diony-

fius Exiguus enim eiusdenr au&tor magis follicitus, vt

ilam cyclis fuis accommodaret , quam vt exactum

illius initium fcrutaretur, primum huius aerae annum

ad quadragefimum fextum . annum lulianum falfo alli-

cabat.

Chronologi complures recentiores hunc vt

emendarent errorem & natiuitatis Chriíti tempus accu-

ratius definirent, omném nauarunt operam ; nobis ve-

ro, vt in cauffas fuperftitis adhuc hac in re incertitudi-

nis inquiramus eique quantum fieri poteít, ce

nose Cir-

cumícribamus limites propofitum eft.

Praecipuam ac proximam huius incertitudinis caus-

fam efle chara&terum temporis, quo Saluator no(ter na-

eus et, ab Euangeli(tis expofitorum vel laxitatem , vel

infüfficientiam, vix opus eft monere, aft figillatim illi

funt perpendendi.

Primus huius temporis chara&ter, quem Matthaeus

füppeditat, eft imperium Herodis Iudaeorum Regis,

Iefum enim natum efl& refert in diebus Herodis tegis.

Matth, E, 1.

Dum fegem appellat Matchaeus Hero-

dem, fub quo natus eít lefus, illum quidem aperte di-

ftinguit a filiis, quos*aeque ac patrem, Herodis quidem

nomi-

v

n

nomine, numquam autem regis titulo 'in(ïgnïtos repe-

rimus, ita vt circa imperium füb quo natus eít Iefus,

nullum fuperfit dubium.

Interea quam laxa fit haec

temporis natalis lefu definitio nemo non videt, cum

Herodem illum magnum vel 34. vel 37 circiter annos

haeus mentio-

regna(fe tradatur, nullamque addat Matt

nem, quotus fuerit regni Herodis annus, quo natiuitas

Chriti contigit, licet ex iis quae poftea enarrat idem

Hiftoriographus facer aperte Tequatur hanc Ct

H

riíü nati-

Quidquid

uitatem fub finem regni Herodis accidiffe.

verofit, hic temporis c

hara&ter a Matthaeo allatus fuf-

ficit faltim ad terminum fuübfequentem natiuitatis Chrifti

i.e. cui illa poftponi nequic, conítituendum, fi annum

Herodis emortualem definire poffüumus.

Vr hunc quaerentes annum, magno moleítoque

fuperfedere poflimus labore, multorum iam olim effe-

cit eruditorum induftria, quorum inuenta breuiter hic

recenfenda licet adhuc aliquantum discrepent, fufficiunt

tamen, vt terminum quem quaerimus poffimus figere,

Fide digüiorem, qui Herodis magni fata ac res

eeítas defcripfit, autorem non habemus Flauio Iofepho

rerum iudaicarum fcriptore celeberrimo, qui non folum

temporibus ab Herodis aetate non admodum remotis hi-

(toriam condidit vernaculam, fed etiam in hiítoria He-

rodis exponenda, vti ipfe fatetur, ex Nicolai Damasceni

Herodis amici fididimi voluminibus haufit. Equidem

in autore laudato nullibi reperimus ipfüm annum mortis

Herodis ope aeraecuiusdam vfitatae expreffum, fequen-

tia vero quae illum produnt, commemorat. . Videlicet,

Antiquit, libro 14. cap: 26. Herodem fa(tigium regium

a fenatu. romano adeptum efífe affirmat, oGtogefima

quarta poft centefimam Olympiade, C. Domitio Cal-

2

uino

—

IV

üino iter:um*, C. Afinio Polli'(ärïe Coff Sunt quïäem;

qui hic ftatim Iofephum accufant erroris vel negligen-

tiae, quod Herodem conf(titutum.effe regem dicat olym-

piade :84 cum illud vt ex aliis concludunt argurnentis,

iam inita olympiade 185 fa&tum fit,

Cum vero Iofe.

phum magis ad proxime praeteritam olympiadem qua-

cum maiori ex parte concurrebat annus quo i

]

*

li quos no-

minat, Romae erant Confules, quam ad modo ineun-

tem :|85 refpexiffe verifimile fit, magni momenti non

eft haec obieCtio; & vt vt fit, appofita haecconfülum no-

inina collata cum annis Vrbis conditae fatis indicant

Herodem fa&tum effe regem anno V, C. 714 Varroni-

ano

Quamuis enim in hac quoque Confulüm cum an-

nis Vrbis condirae collatione differant Chronologorum

fententiae, omnis tamen huius differentiae cauffa in an-

nis V. C, annum huius aerae 490 antecedentibus hae-

ret, nec ad illum, de quo nobis fermo eít, annum per-

tingit, quippe quem omnes cum di&to Confulatu con-

iuneunt, Porro idem Iofephus libro I. de bello iudaico

cap. 13. & Antiq.lib 14.cap.28.refert Herodem demum

capta Hierofolyma M. Agrippa & Canidio Gallo Coff.

quinta & oCtogefima poft centefimam olympiade, menfe

tertio, feriis quibus folenne fit ieiunium occifoque An-

tigono, qui regnum a Romanis Herodi conceflüm oc-

Confulatus

cupauerat, dignitate regia efle potitum,

veto hic indicatus incidit in a. V. C. 717. Equidem dis-

crepat Dio Caffius a Iofepho in notando tempore expu-

gnatae ab Herode Hierofolymae, ille enim lib.49. Hift.

Rom. id factum, ait, Claudio & Nortano Coff. hoc eft

anno V. C. 716.- Sed in hac relationum differentia vel

lofephum au&torem multo antiquiorem Dione & res

fuas fcribentem praeferendum «ffe; vel ambo facili ne-

gotio

V

&otio concil

ia pöfï"e I—iQuef,* cam vrbis expugriatio eo-

fa&ta fit quo confulatus a Dione

dem fere anni teinpore

notatus defiit, ille vero cu

ius lofephus mentionem fecit,

odis initium. pa.

inüt, Ex his igitar duplex regni Her

tet.

"'l'andem lofephus tum Antiquir. lib. 17. cap. to:

tüm de bello ludaico lib. L cap 21. notat, Herodem

vita effe defun&tum quinta die po(tquam Antipatrum fi-

lium. occidit, eumque regnaffe poít detrufum regno

À

YY

10s5, e& quo autem a Ro-

Antig

onum tripinta quatuor an

Jam fi vel

manis Rex declaratus eft, tri

ginta fepterm,

ánno 714 annos 37. vel anno 717. ünnos 34 completos

(tales enim Iofephus

numerat) addimus, vtrimque pro-

ianüs 43, iuxra hune come

dit annus Vrbis 751, feu lul

Hetrodis emortuali habendas.

putum pro anno

At enimuero hoc computo

acquiefcere nondum li-

cet, cum erudirorüm fint mu

li, qui mortem Herodis

vel ad annum V. C. 750. grauiffimis ex rationibus repo-

nint, ve

! ad annum 755 protrahunt;

f

Prior fententia, quam.omnes

ere Chronologi re:

centiores celeberrimi ample&untur, fequentibus irniti-

tür argumentis: 1) Iofephus lib 2. cap. 6; de bello Iu-

daico narrat, Archelaum Herodis filium cui Auguítus

dimidiam fere regni paterni partem titulamque Echnar-

chae concefferat, nono principatus fui anno, legatis ab

Herode Antipa & Philippo fratribus ad Caefarem miffis,

in exilium effe pulfum Viennam Galliae ciuitatemn; An-

tiquit. vero lib. 17. c. 15.. decimo, iaquit, principatus

Archelai anno primates tam ludaeorum, quam Samari-

tarum non ferentes eius tyrannidem detuliffe eum ad

Caefarem, & paulo po(t: Caefarem auditis eiusaccufatio-

nibus & ipfius defen(ione mififfe eum Viennam in ei-

nutri

ligm. lam Dio Caffius lib. 4.

ait: Herodem Palefti

E

(i.€.

é

Wi

(i. e. Archelaum 'He.roäiä;ülium)' a fratribus accufatum

trans Alpes effe relegatum ac partem eius ditionis in pu-

blicum redactam idque accidifTe fübiungit CofT. M. Ae-

milio Lepido & L. ^rruncio hoc eít anno Vrbis 7$9.

Idem exilii tempus elicitur ex ipfo Iofepho, qui Antiquit,

lib. 18.c.2. refert, Cyrenium a Caefare miffüm terras Ar-

chelai occupafle cenfumque in fudaea peregiffe anno 37

e

poít victum ab Augu(to :«ntonium apud Actium; proe-

lium autem AGiacum a. V. C.725. effe commiffum ro-

mana nos docet hiftoria, Quod(i prius Iofephi teftimo-

niumquo Archelaum nono p

rincipatus anno relegatum

effe aflerit, cum tempore huius rei ge(tae a Dione notato

comparamnus, apparet, initium priri-cip.a,cu—s Archelai con-

fequenter & mortem Herodis incidere quidem in an-

num fupra inuentum 7515 fed pofteriori Iofephi tefti-

monio, quo illud fa&um effe decimo principatus anno

ftatuit, cum Dione comparato, fequitur Herodem effe

mortuum anno fuperiori, fcilicet 750. — Pofterius vero

hoc Iofephi te(timonium effe praeferendum ex eo liquet,

quod idem lofephus in vitae fuae deícriptione refert,

patrem füum Matthiam natum eífe decimo Archelai

anno, adeoque iterum Archelao nouem completos prin-

cipatus annos tribuit, & verifimile eft illum in priori loco

vel per errorem annum nonum currentem pro completo

pofuifle vel potius accufationis initium indicare voluiffe;

2) De Philippo altero Herodis filio, qui "'etrarcha vo-

cabatur, Iofephus Antiquic, lib. 18. c. 6. tradit, eum diem

fuum obiifTe anno imperii "Tiberii vigefimo , cum ipfe

praefuiffet triginta feptem annis Trachonitidi & Galan.

nitidi & Batanaeae.

Tiberius vero Augufto fucceffit

a. V, 767. d. 19. Aug. quod teltactur Dio. Caffius Rom;

Hitt, lib. $6, Vigefimus igitur Tiberii annus in

cepit

*

a. V,

VIÍ

a. V. 186. Aug. I9. & defiit eodem die anni ;78"71. deni-

tis ab hoc annis 37 regni Philippi, relinquitur annus ini-

tii principatus eiusdem & mortis Herodis 750. — 3) He-

rodes Antipas, tertius Herodis regis filius cum per lon-

gam annorum feriem TFetrarehae nomine Galilaeae prae-

fui(Tet, ab vxore Herodia aegre fererite Herodem Agrip-

pam fratrem füum ab imperatore Caio Caligula regio

nomine effe infigaitum diu ex(timulabatur, vt in Italian

proficifceretur eumdem titulum ab Imperatore petitu-

rus eumique Baiis commorantem adibat; tantum vero

aberat vt a Caligula quod petebat, impetraret, vt ab

Agrippa accufatus T'etrarchia priuaretur & Lugdunum

in exilium mitteretur, quae omniaz lofephus antiquit.

lib. 18. c. $. 9. recenfet. Dio autem lib. $9. Caligulam

a V. 792. Daiis fuiffe commoratuni affirmat, imo haec

circa illud tempus accidiffe ex eo liquet, quod Caligu-

lam non multo poft, fcilicet modo ineunte anno 794,

e(le occifum omnes fere vitae eiusdenm föriiptOFe's» (ta-

tuunt, lam numifma exfítat Parifíis quo Herodem Anti-

pam annum 43 principatus attigiffe comprobatur; imo

aliud Conftantinopoli repertum dicitur anmo imperii

eiusdenr 44 excufum,. Hi vero numt poft annum vel

792 vel 793 certe non fünt cufi, cum Caligula cuius in

illis exítat nomen anno 794 ineunte fit occifus,, qui He-

rodem Antipanr antea imperio priuauerat, Subtra&tis

igitur vel annis 42 imperii completis ab a, 792 vel 45

ab 793 relinquitur anrus initii huius imperii, i, e, mor-

tis Herodis 750.

4) Vltimum huius fententiae argu-

mentum ab eclipfi lunari defumitur, quae Herode letlali

morbo iam decumbente, contigit.

lofephusenim de

bell. iud. lib. 1. c. 33. Antiquit, lib, 17. €. 8. commemo-

rat;

VII

rat, Herodem iam " egrotantem, miffis'Romamnr litteris &

legatis, qui Antip.trum fi'ium parricidii aecufarenr, ad-

Cüm enim doCtores

huc alia adfli&tum effe acerbitate.

quidam iudaici audiuiff n: morbum regis (qui in arce

quadam apud lerichuntem decubuiffe videtur) efTe incu-

rabilem, imo rumor fuperueniffec eum efTe exftinctum,

illos.cum concitata difcipulorum multitudine deieciffe

aquilam auream templi portae affixam, quod vbi rela-

tum duci exercitus regii hunc cum militum manu com-

prehenfos illos duxiffe ad regem. . Herodem accitis lu-

daeorum. primoribus 2d ipforum .concionem in idem

theatrum veniffe leGtica ge(tatum, quod pedibusin(iftere

nequiret, feditiofos accufaffe & concionem facinus imr

roba(le.

Herodem igitur Matthiae ademto pontificatü

fuccefTorem illi dediffe loazarum vxoris fuae fratrem, fedir

dofos vero viuosexufliffe &lunam eadem no&te defeciffe

(uai n ceAdiem 0 a2 'aua vuxti e£éAemey,) Poítea idem lo(cphus

Íymptomata morbi ingrauefcentis, quo rex laborabat,

inultis verbis recenfens refert, eum trans lordanem ad

Callirhoen lerichunti vicinàm efle profe&tum, vt ther-

mis vreretur, mox tamen morbo au&o lerichuntem re-

nerfum, atra bile f(timulatum conuocatos Iudaeorum pri-

mores in Hippodromum inclufife & iuffiffe vc ipfo ex-

ftin&o omnes iaculis conficerentur, immani hoc facinore

effe&urus, vt omnis Iudaea lugeat ipfius obitum ; porro

litteris legatorum ipfi redditis, quibus certior erat fa&tus

Auguftum ipfi filii puniendi poteftatem conceflifle dolo-

ribusque. reuertentibus fe ipfum cultro. ferire centa(le,

quo fa&to Antipatrum opinantem regem exftinttum cum

cuftode de laxandis vinculis egiffe, quod cum regi e(let

occidi,

y5

nunciatum, hunc xra percitum Antipatrum iuflilfe

Vae

iplum-

-

m

f&

»

N

IX

ipfumque Herodem mutato texffamento quinque diebus

oft occifum filium vita efle defunttum.

Quod(i hoc

loco lofephus vllas dictae eclipfeos circumftantias prae-

tereaque temporis interuallum inter hanc eclipfin &

morcem Herodis intercedens annotaíTet, haec ita deci.

derent de tempore mortis Herodis, vt vel ipfum diem

ope calculi a(tronomici definire liceret.

Interea ex iis

quae lofephus poftea de Archelao refert, admodum eft

probabile Herodem ante Pafcha efle mortuum, ergo

eclipin quoque mortem regis, vt relationum feries de-

monítrat, non longe praegreffam, ante hoc Iudaeorum

feítum contigifle.

Archelaum. enim Herodis filium &

fuccefTorem declaratum, inquit, ante omnia funus curaffe

nec plures feptem lu&us dies exegiíTe, feditione autem

vindi&am. occiforum doCtorum & pontificis loazari re-

motionem flagirantium orta, hanc ipfíis pafcbatos &

azymorum diebus, miffis in templum militibus tri-

busque hominum millibus occifis oppreffiffe, & Romam

properaffe confirmationem vltimi teftamenti paternia

Caefare impetraturus.

Iter hocce ab Archelao non

longe po(t patris obitum efle füsceptum vel ex eo patet,

quod Caefareae Sabipum procuratorem Syriae inuenie-

bat Hierofolymam - petentem vt thefauro Herodis poti-

retur, qui nec Archélai nec Vari interceffione poterat

reaneri, quin iter in Iludaeam profequens ea quae vellet

pro arbitrio Caefarisque. mandata non exfpe&tans perfi-

ceret, Sunt quidem complures, inrer quos eminet ma-

gnus Vfíferius, qui lofephi hic contemnentes fidem, He-

rodem non verno tempore fed autumno e(le mortuum

ftacuunt, prouocantes ad fcriprum quoddam iudaicem

. Hic enim liber, qui dies

Megillat "Chaanith 'di&urvn-.

| Iudae.

[2

X

Iudae,bru,m feriatoä cum feriarum cautfis expobïta, ad

diem feptimum .menfis Cisleu, qui anno lIuliano 4z:£»-

cidit in 27.. Nouembris, notat hunc diem fuifIe diem

laetitiae ob laetam. mortui tunc. Regis Herodis memo-

riam, cuius regnum lIudaeis admodum graue fuerat. Sed

librum i(tum omni effe deítitutum fide, nullaque ratione

ä

lofephi poffe opponi affertis, recentiores autores inpri-

?

mis Petrus Allix aliique demonf(trarunt.

l

lam fi per

calculos e tabulis aftronomicis du&tos in eclipfes quae

f

circa tempus mortis Herodis acciderunt, inquirimus,

anno V. 751 nullam ante Pafcha reperimus eclipíin,

n

K

anno autem 750 feu luliano 42 contigit eclipfis lunae

Martii die 13, incipiens hor, 2. min. 4* & de(inens hor.

4 min. 9 a media noCte, luna fex fere digitos deficiente.

Haec igitur eclipfis eadem fuifle creditur, cuius Iofe-

I

phus fupplicium do&torum [udaicorum commemorans

fecit mentionem, mortemque adeo Herodis in finem

i

Martii feu potius initium Aprilis anni lul. 42 & V. 750

ineidifle concluditur.

Paícha enim huius anni tem-

Ó

pore plenilunii proxime fequentis. quippe primi poft

p

aequino&ium vernum i.e. Aprilis die rr, vel quo-

]

niam Iudaei menfium initia non ex calculo fed ex obfer-

T

uata prima lunae phafi quae plerumque fecundo vel

M

tertio poít verum nouilunium die confpicitur , definire

n

folebant, die 14. Aprilis eft celebratum.

ii

Nihil omnino eft, quod fententiae hisce argumen-

DN

tis. (tabilitae, Herodem breui ante Pafcha anni 750. effe

mortuum, magis obítet, quam quod fic 35. tantummodo

K

annos & quatuor fere meníes regno compleuerit, anno

ü

enim V, 714. exeunte illum effe declaratum regem ex

b

lofepho patet ; cum tamen idem lofephus, vt fupra vi-

dimus

K

XI

dimus affirmet eum annos 37 regnaffe. — Librariorum

ld

v-ro vitio haec tribui non pofle, ex eo clarum eft, quod

eodem loco Herodem, ex quo Antigonum interfecit,

34 annos regnaffe a(leritur, a quibus iterum fi Herodes

ante pafcha a 750 mortuus eít tantum circiter tempus,

E

quantum antea fubtrahendum venit, poíterius enim

regni initium a priori differre triennio pluribus in locis

Iofephi ex(tat.

Vtigitur numeros hosce cum ipfis

regni & mortis terminis quos loco mouere ob allata ar-

)

gumenta grauiffima non licet, in concordiam reuoce-

h

mus, ftatuendum eft lofephum per morem ipfi aliis in

locis confuetum , partem licet exiguam illius anni, quo

"

regnum nactus eít Herodes, velut integrum annum &

ii

partem illius anni, quo mortuus e(t, iterum pro integro

L

anno numeraíle, fic enim nec vllo alio modo Herodem

regnum per 37 annos tenuifTe. potuit afferere,

n

Ad alteram quod attinet opinionem , a Scaligero

0

& Caluifio olim propofitam , qua (tatuirar Herodem an-

noluliano 4$ feu Vrbis 753 effe mortuum, illa duobus

potiffimum innititur argumentis, fcilicet 1) quod menfe

Januario huius anni die 10 hora prima poft mediam

no&tem eclipfis lunaris aceiderit, quae eclipfi anni 42

l

Mart. 15. praeferenda videtur tum quod totalis cum mo-

(

rafuit àdeoque ad multitudinis (tuporem excitandum

idoneor tum quod fic cemporis interuallum longius in-

ter do&torum necem & Pafcha fequens conceditur, re-

e

bus geftis a lofepho narratis ante & poft Herodis obitum

lo

replendum, 2)quod fic Lucas referens lefum annum

Q

circiter trigefimum agentem, decimo quinto anno Ti-

berii-a Ioanne e(fe baptizatum , faciltus:

cum lofepho

L

poílit conciliari, Cum vero huius opinionis patroni co-

us

gan-

XII

gantur omnes fere quibus ten;pora notat Iofepths nu-

meros precario & cum petitione principii corrigere &

nihilominus fa&tis ab eodem autore relatis fidem habere,

inillis refatandis non morabimur, nihilque addemus,

quam Keplerum, rei huius iud'cem maxime competen-

L

tem, i commentatione de vero anno quo aeternus Dei

filius humanam naturam aflumfit, omnia protulifie quae-

ad h

ancce opinionem refellendam facere poffunt.

Cum fummo igitur hoc A(tronomo & vt alios prae-

tereamus cum Viro S. Rever. D. Lilienthal in enodatis

S. S. dubiis chronologicis, ftatuimus, annum V. 750 feu

lam cum le-

Iulianum 42 Regi Herodi fuifle fatalem.

fus Herode adhuc viuente certe fit natus, vnum, vide-

licet confequentem limitem incertitudinis, quae circa ex-

aCam ipus natiuitatis Chrifti temporis determinatio-

nem verfatur, in eodem anno 750 feu lul. 42. con(titui-

mus; antecedentem huius incertitudinis limitem Íeu

illud tempus , ante quod lefus certe non eít natus, vt

eruere pluresque ipfius huius incertitudinis rationes ex-

ponere poffimus, in commentatiunculae huius continu-

atione v. D. elaboraturi.

|

Vos enim Ciues, longius nunc quaef(tionibus hisce

chronologicis non detinebimus, fed admonitos volumus,

[

fetos hosce dies, memoriae nati generis humani Salua-

toris factos, ità celebrare , vt beneficii huius diuini

fru£&tus vberrimi in vos redundent, quos vobis

enixe app;*ecamur. :

TEU

PUR L EM DI

EU E ERl

AUE

UUPACEND C

| SERVATORI

NOVI PARADISI STATORI-

$.

QWWWQ; |

-orquebat medio. coelum hox hümida curfu,

Quum füper attonitos paftores adtitit ingens

Ardor, & ex alto delapfum fulmen olympi ,

Fulmen at haud minitans , quod gratia miferat alma.

Nuncius auricomus füuperum mandata per auras:

Effert, ac centum fübito comitatus aceruis

Coelicolüm, aduentum Meffiae publicat orbi,

Pafcebant dulci (recubantes pace per arua.

Herbiferis illi pratis armenta. gregesque,

Queis prima illuxit Chrifti nafcentis imago.

Ex his vnus erat diuino percitus oeftro,

Tglia fuauiloquo fociis qu-i protulit ore :

[ó

Euge

Euge falus hom;num facta eft, et in vrbe Davidis

!

Apparet Chriftus , quem tanta oracula fpiránt.

Nunc noua progenies coelo demittitur alto,

Nunc et ab integro fecloram naícitur ordo

l

Mira DEI noftrae praebet fpectacula terrae

I

Vox genii recreans cocleftis peQus anhelans.

Ecce noui faciem Paradi(i fiftit apertam!

Exulet hinc moeror, terrorque recedat mlquus

Finxerat ad fpeciem diuinae mentis Adamum

Omnipotente manu transgreffus cuncta Creator,

lo . M o E —

Conílituitque operis fütimam, ridente beatum

-

Sorte, frui poffet Paradifi laetus vt horto;

u1

Qui tum di&us Eden, curaque folutus ab omni.

Ver erat aeternum , placidique tepentibus auris

Mulcebant Zephyri natos fine femine flores.

— M o

Flumina tunc ibant auri, tunc pomifer annus,

o

Numinis atque fauor ftillabat ab aethere fplendens;

FKCo

Et fine lege colunt iufti praecepta Tonantis

H

Non fuit in mundo crimen, nec poena timenti,

lp

Nec mors imperio mortalibus incubat atro.

Ài

Parebant domino tellus et pontus agerque.

)

Regnauere fimul candor pietasque fidesque;

Et fine lu&titero cafü pia vita fluebat

k

Aft poftquam primi violàbant fan&ta parentes

(

luffa DEI, poftquam decepti fraude maligni

Ei

Infanda Satanae, pulfi felicibus oris;

Ex

T

N

X

Ex paradifiacis migrabant turpiter a*ruïä,

Omnia vertebant diro füb. fidere curfum.,

Intonuere polr, gladiö flammante minifter

Írae diuinae claudebat limina faufta.

Irruit inde fcelus, peccati lurida proles,

Morborumque genus tetrum, peftesque nefandae.

Cunda füb imperium pallens Libitina vocauit.

Ad coelum clamant populorum crimina multa;

Vindi&dae flammasque cient vndasque malorum,

Ac Aftraca fugit regi.ones caede madentes.

Nil nifi füumma manet nos orci poena rapinas ;

Et (fors aeternos cruciatus vltima figens.

Quis tanto miferos ex gurgite hiante malorum

Eripiet, Satanaeque ingum confringet acerbum:

Ferrea quis faeui peceati vincula rumpet,

Promeritasque luet poenas, tolletque reatum?

*

?

Quis , mortis fceptrum contundet et arma gehennae

Hem! dicemus io! DEVS et fons omnis amoris

Ipfe DEVS tulit auftor opem , folatia praebet,

Ac hominum generi miferando pandit olympum,

Promifit patribusï Meffiam ex ftemmate Iudae,

Qui rem reftituat noftram, damnumque rependat, -

Rex erit hic regum fan&us, folioque Davidis

Confpicuus , Salomonaeis qui tempora regnis,

Et pacis Princeps pacem portendet vbique.

Tum ccu paftor oucs ducens in colla Sionis ,

E

Appe-

f

*

App

vetiti Paradifi pafcua t)mbis.u

Sperauere patres, fperauit et.I(rael ingens

Promiffam in .caftae fobolem magnumque Goelem,

Ipfius ex gremio demiffum Numinis Vn&um ,

C

Qui caput infandum ferpentis conteret i&tu.

Nunc pluit in tolam coeli benedi&tio terram,.

Angelus haec nobis follemni voce reuelat,

Atque locum monftrat, cunis vbi ponitur infans,

Ü

Quem polus aligerümque chorus veneratur & orbis,

Plaudite mortales! quia res eft a&ta (alutis,

Praecinit et vobis coeleftis gaudia vates.

Nec mora nec requies, loca nunc adeamus ct ipfi;.

Cernere namque. DEI. miracula tanta licebit.

Ite citi, votisque piis vos reddite dignos.

Dixerat, et fratres coniun&is mentibus inftant ,

Ac manibus, rapidoque volant per compita curfu,

Donec ad infantis celí(i iam poplite flexo

Proftrati cunas, Paradifi gaudia tangunt,

Ofcula figentes. pedibus, queis Numen adorant,

k&ä*&w :

um Natalit. Chrifü —

cloloccLXVIII.

L.

.

MTIR T

m

—

EPT

d

e3

t

N

"-

——

xj

y....

,

$

m.w.»

-a

VAPMS

——

:

^s

w

d

DX

r

W

d

b

r

aE

F

a.

——

EI.

T U

——

w

al

v

M

»ä—,

p

T

aU.

«.Aä.

u

P

.

: Rs

TE xj

r d

*

T

m d

8158

".

— 73

ET

U E.

Ts

mj !

dl

u

ii h s UA a. r

L

af r r

-

me"

Th E

h

TX

d

o

r2

Ws O

—

x

-

t

"

ii

"—

. Bs d

ul

*

.;v

Fa

um m

u

d

X

- —

-

&

hs od

WT x

at

Qhüï

ab

"*

-

i

MA

,

P ss

1"

——

41-

-- v

p

r

n P.

t NG

M

***

x

r m

À x

N

t

ï»(ä

-

, n

UAOU

b ena"

Y

Cs o

-

j

-

l—

m

—

d

.lþf

N-

fqu

A

X

r

-

&ee

f*«

u

X

DA

B.

de

LE

p d

^M

:

* hu-

N

a

Mb rR

A

um

A

ts

mnïntq —

O E :

DT T

m

—

x

£

*«

hs

L

A

E

Kt&.&hær

a a

I« 4

KE LL a

-s

NY

o C

C

-

ib E

IN .

wïh&

25 t

R

--

— "

A*

p MC

^

-

AC

xX

M

hd

d

a

- u

LA AC

-

m

M *-^

w

x

A

»Jf

ïlfe

F

UA NT

.LA—K;M

MT

T -

æuc»H

E

-

Ms

N K

BN

W RME

--

* m

PU

^ E

PSUN

A

-—"em

m

— i

-

,

.f

I:M...WV. -

Pe o

s

at m

hs 2

—

EM

ii

T*

t

r N

«

Siwmä

r um d 7 D)

Ed

UR

x

N

AE

-

P t

P -

a ia

C la

2

x*

A

i

a.

Vi

z

(:

Ws

" s

J^R NIA

AW
