»peragende. Sed in def znando tempore Prefider appel!antur* Provin-

» tlàrtm,

Tum nunquatm Procuratores Wyeporevovrec Provintiarum

ywdieumtur , nifi cum iidem . Provinciis prefunt cum poleflate jurisdi-

senndis fatirgne confiat, eor, quiminorer Provincias regerent , Pro-

»curatores Zugu/li appellatos, & im Conflantiniana raiione poftea

»Corre&tores. Quodfi Quirinus fum Proturator in Syria fui]Jet, ei-

,que mandatur cenfus Judee , quod fane potuiffet fieri: liberum enim

»trat Cefari,mandare megotium, cui vellet : €7 fi Prefidi ipfi mandatum

»fuiffet , potuiffet i aliquem velde Legatis aut Prefe&lis militaribus,

,, vel de Procuratoribus Cafarir, mittere ad cenfam per Jud£am agen-

sdum, quem vellet, quemque maxime ei rei aplum putaret, ut im me-

,,morabili illa inferiptione apud Muratorium, in Thes. novo . Inftript.

»p. DCLXX, n. I. (ab ipfo quoque Cel. MaaNANo , Probl. p.

»9

17. allata) Q. ZEmilius quidam , Prefedur Cohortis Aug.ju|fu D.

» Qu

irini cenfam feci[fe dicitur. Apameng civitatis im Syria. — Sed ita

»,Lutas non . dixiff.

t aut potui[fet dicere wysuovsvovr(5 i& Euplac Ku-

dique

, [ed Jia $& Kogmís , &zrirqors 78 Kalcag(O» tv Eugía

»etiam hoc obflat inprimir, quod

nullo modo tredi poteft , P. Sulpi-

»,cium Quirinum Proturatorem Cefaris fuiffe. Etenim Procuratore?

,—,Cæfarïs erani fere liberti ejus, adeoque homines conditionis liberting:

»quod plane ab Sulpitii abhorret perfona , qui Senator Romanus fuit ,

»,€? magiflratur urbanos geffit , ad Confulaiumque uique pervenit. Net

»,dubitari poiefl, hune Quirinum non modo Senatorem vo tempore fuir-

»,fe , ad quod haet res perti

neí, fed etiam Confularem; quippe qui

ium ge[ferat, duodecimo ante primum

,,jam anno J/. C. 142 Confula

», Aerae Diontfianae animo.

Itaque etfí, ut Dio Cafius Lib, LIIT,

» p. 708, ed. Fabric. tradit , interdum etiam. equites Procuratores faBi

»funt Caefaris ; tamen. Quirimus Proturator e[fe non potuit: mam &-

»quites intelligendi funt ii, qui tion effeut Senatores aut. Magiftratus,

y,Efl lorus de hoc Quirino apud Tacitum, qui f/peciem veritatis afferre

eum non fuiffe e patri-

y,opinioni poffit , Znnal. 1H1I, 48. ubi dicil:

,,cia Sulpiciorum familià ,

fed ortum apud municipium Lanu-

»vium, & impigrum militize & acribus minifteriis, Confulatum

sfub D. Auguíto; mox & tri

umphi infignia adeptum effe.

» E:-

RDUCUNESCIUSETUMTSS

89

—— — ln

»Etenim. in minifleriis po[it proturatio intelligi. /Sed illa verba nihil

»aliud figuificant , mifi Sulpicium in '*àbus wSluaribus, €7 in omuibur,

»Quat ipfi ab Aupuflo mandaía effint gerendis , aerem €7. indufirium

»fuiffe: in quo. proruratio provinzialir intelligi nom potefl , ut opiua-

»mur ,. ín qua magi: fides laudatur ,. quatm celeritas acris in agendo,

y) »Quod autem Juftini au&oritatem opponit, qui in Apol. I,

»44.

Inperatores, ad quos fcribit, dicit de Tefu, Bethlehemi nato,

»tognofcere po]e & cenfibur, fempore primi in gwdaea Procuratorir

»Caefarei a&lis: id plane infirmum efl. Nam; f Juflini auGoritar

»valeret, nom Syriae Quirinus, nt ipfe vult , fed 3udacae Procura-

»tor fuiffet , quod eff fa'fum & omnium aliorum hifloricorum (ma-

Pximeipfius Lvcz, qui eum non Judax, fed Syric. prz-

»fuiffe fcribit) teffimoniis refellitur. . Nam. Herode rege vivo , Prc-

»,turatorem. Caefareum habere Judaea non. potuit:/ omnesque umo ore

»Utieres. fradunt , Procaratorem Judzeze primum Co

ponium ; per

»Quirinum , Syriae Praefidem. impofitum fuiffe.

3. Supra jam $. VHI. pag. 21. Card. Nonisrv allega-

vimus, qui, ut Tertullianus cum Evangelifta Luca concilie-

tur, probabilem effe eorum fententiam fcripfit, qui Quirinium,

ob recentem contra Homonaden/er vifloriam fota /4fía celebrutum , cumm

imperio cxtraordinario ad cenfum peragendum in Syriam mi[fum fuiffe

flatuunt. Huic vero fententie,cui poft CAsauBoNuUM PaUuLUS

PEzRoNivs, DEy x1NG1us & BENGEL1us, fubiuitium hujns $.

P: 75. citati; accedunt,opponit Ce. MAGNANUS,lib. cit. Corollar:

IV. p. 316 —319. fequentia: ,,SiQuirinius in Syriam miffus fuife

»fet extraordinarius magiítratus ad cenfüm peragendum: illum

»egilfet independenter a Saturnino, proindeque cenfus ille mi-

,nime dici potuiffet a&tus per Sentium Saturninum; quemad-

.modum Romoe cenfus. non. dicebantur acti per Confules, aut

»a Confulibus, fed a Cenforibus ad id deftinatis

Quod autem

;Quirinius hunc non egerit cenfum extraordinario imperio, 'fed

»delegatà tantum a Saturnino poteftate & ejusdem juffu fuffi-

,tleuter patetex infcriptione (p.anteced. memorata) antiqua; Ve-

&us Cohort. Aug.

,netlis ai?ervata, »'vli c,uj,gx.s-Q. ZEnilius, Prm&

, dici-

D )

du

Ó

o

I

!

n

»dicitut cenfum feciffe Apamense Civitatis; !

juffu Publii Sulpicii,

/

Vnde omni-

»Legati Ceefaris Syrize, anno fc. VE:

crae Vulgaris.

1 (f

cenfus in Syria non f

1

iA

liii

e actos ab extraordinariis

5n0 conftat,

,,Magiftratibus, fed ab ip

fo Syrize Proefide, qui per Procuracó-

Syriv tractus,

ReGe igi-

,rem & Legatos fuos cenfebat varios

»tur fcripfit Tertullianus, cenfum ,

de quo agitur, fuiffeacum

,a Saturnino, tunc temporis Syrie Praefi

de, cujus juffu eun-

$20

À ci

tor.

ld certo certius faf-

,dem in Judaea fecit Quirinius Procu

»fus effet do&iffimus Nomzsivs, fi ipfi nota fuitfet a*laïa/in-

o lcriptio.

Verum: ) qmd obftet, quo minus independenter a Sa-

turnino Quirinius, tanquam extraordinarius Magiftratus, cen-

fum agere potuerit? ego quidem non per

fpicio; prafertim cum

?

ITIs

i

í

H

To

putandus fit, cenfu fub fi-

Saturninus jam a Provincia decef

i

nem Decembris acto. Lucas fane illum myeuovevorro 77 Zupíae vo-

cat, majorque hujus auctoritas eft, quam Teriulliani, ad quem

tuendum fufficit, fi eo anno, quo Saturninus Syriw preerat,

cenfum a&tum fuiffe dicas.

!

£) Infcriptionem illam quod attinet, nulla prorfus confe-

quentia eft: Quirinur, Proefes Syrive ordinarius, anno VI (re&ius

VII) ZErze Vulgaris Quinio Zfemilio, PrefeBo Cohortis, tanquam

fubdelegato ufus eft, ad cenfum Apamen: Civitatis in Syria

per

agendum: Ergo Quirinus ipfe, 77ir Confularis, juflu Saturnini,

ä;

cenfum ludoeze anno IV a

nte ZEr. Vulg. peregit.

Contra digui-

tatem Quiriui tale officium fuiffet; falfiffimumque eft, ex data

iiW

ffe

jam refponfione, Quirinum unquam fui

Judææ Procuratorem.

g'

t

4. Denique SurPICIUM quoque SEvERUM, qui Chrifti

J

nativitatem re&e confignavit fattam Romee Confalibur Sabino &9

Rufino, five Paffano Rufo, id eft, anno lV ante /Er. Vulg. VIII

i

J

Kaleudas Januarias, erraffe contendit, Corollar. XVlIT, p. 365.

]

L

Sed

j

I'd

82

Sed, cum Chriftus in lucem prodierit, trimeftri ante obi«

tum Herodis, mortui ante Nifan anni 3 ante

' /Er. Vulg. üti

id

p robavi

L].J,

manifeftum efít: recte ftatuiffe SULPM:1 vMSE-

Y

VERUM, quod Chriítus natus fit anno 4 :

ante

AA .

Hur

;.

E

Vulgarem, VIIl, Kalendas Januarii.

Q—

rupum. W/ as

2)

COR RA UGENILA

l'ag..9.

l

1

inea ro. lege: definit.

p. to. poft Barzaphernem adde : mifit.

p-1i2. lin. antepem pofl numeravit,

PPL ol ïOkl hdS

Ort

P. 14. lin.

antepen. lege:

i

P. I6,

h;!, Z 8

!wc. pe

Ji L

um Sebaflum.

r tb CH t

p. s. lin. 1 1. Iece. Sepulturam.

p.37. $. XVIIL Iinea 10. pro

N. Ieoe R,

66 (X A)&Z(

lin. 5s.lege : Antoni

JMnuim.

& lin. g.

poft: " Dedue leoe- ab anno V. C. 9oo, quo Apologia fcripta

eíl,

anuos 150 &c.

L

Q5

ss

W^

--

d

o

u

i S

—

É.-

PA

27l (in

DF

(;Z

77

;5

,

a

*

$

ANSS

s

J

X

27 ]

N-

ET

/

?2

N

)

La r 7

DN

C

À

s

TE

i.

Nf

zL

.

z

z

*

»

—

ID NUA

EUTTE EO

——

——

A

-

Mu — r aaempedin RESGT . mer7 7 MRe—

35 A geiindan

f.nsïvu.m

af

LX

du

J

at

t.m

b

M

wooaeet

d. d

AC

E

"

Mi

m

ha

H

y

m

g as

p

p

D

A^

V

as

x

*

a

d

P. u

um

-

3528 aplife

a

h.

r.dmw

h.

Es

f d

p

eu

.

5

É

ati

A

Z4

L s

x

asitek a, ab MOR PRE L

Pa s

L

Y -

W

a.

v

al

r

—

L2

lwx

"

1

at i sb

s

TE n

ii

PRM

$g

W

F

—

- ie..

Á

Es

-

$

w

-

um

—

E

st

-

- od

ET

-

m

o

"t ab

-

;

x

"

—

-

—

r«

a

at

9

—

*

"

*

-

4

:."AM.:

P »

Ü

gt

-

, N

-

P ossadkincun s

-

x774,

i*

EE

m

"

- b d -

m

ER

—

L

A.s-«,

W

-odi o

&

& t

-

:

A!f

"ii

t

E i

——

e-

—

p

"

".

"—

w

— À

Ia

s

"

E

99

-

u.l.H

-

-

a

[ D a&

"us

g

g

-

Y«

P

—

"-

-

*s

ao

^ -UJK

:

t^

-

al

.H

»

&

"

du

CC

à ua.r.l;,,f ..,

d

"Belane

4* w

"-

AWW

i i

ww*

-

d- 4

-

Z9

—

p m ag

M

w

d

E

DH

*

"

". il

—

W:

-

*

*

"m (

-

*

-

N

IN Y

Pl

* 9.

À

-

s.

-

2 m

a

v*

af

"

N

"—

P

-

*

.

r

-

L

4 -

us

Fa w u^

- n db

—

"*

m

*s W

"t

LEU

a

a F ul

*

*

..,.

X

-

LOU

&*

J

—

t

"-

Á

Q6

;

"

——

Uo

—

-

-

—— n

..IH

w

EE

——

ï

"

a

-

-

l

"-

&

j4

——

vt

£^

*

£

:

.W.

-

at

" W

j

*

11

Lll

:

»

-

u M.

.-.u

u .

* &

-

us

LA

—

..x.

$—

QM

: N

*

-

o

À

*

QM.

d

M

— À

X

——

—

Àv

—

" H..

.M.«

m*

7 " Lf

——

UCbl

p

"

-.W!

*

*

-

——

Q.W.

. N

-

"

B h

(»

W

Ó*

od

A.

--

H

*5

o

— 9s

*

m N

a

a

—

"

w/ A

d

t1—ÀÀ

"

-—

E

"ER

AE

—

—

"

-

E

—

—

*

Phosdhes.

-

—

»

*

"

-

w-

"..

$47

wlf.

T

.

E

i

Mp

-

-

w M. w

n

*

B ac m

—

o

r*

——

w

-

"

d'alc

—

28 t

"

u9

$

M- ]

a

«

o

Mi

*

"

—

R

m

u ER n

*

—

-

d

m

m—

—

^

-

L2

PFé

—

—

p

.—.»W *

"q

—

--

has

r

" €Á—

u

"M

ho

"i

av

R,

—

T n endik:

u a hs

-a

M!

at

--*

u

a

(.!

- .lf

b

.

a^ A Rs

d

u-

-

"-2

a t

**

-

— Wal

a

"..

m

W.

w »

w*

-

X

J

9K

—

A

-

^. :

W

t

W,

*

m :

E

r

r i A

H.Q.

r s

Es

*

E

**

—

d

" ORE

-€—À

*

-

P

^

- f,r

Ó

m——|:

Pt

u-

— d

-

-

E o

-

—-

$,

&

d

—

rA

-——

^

-

E

4 Ro a d E

d

*

tl a

"

x.mr *&

-

"P

,

IN

-

E

*X -

a

A.

:

v

* a

[ d d

u

x

U w o

*

":

Ws

&i

E

-

"n

A

*

TTE

—

M:A.

:

st

R.

E

"

7

at

—

^

-

P

—

m

*

n

X

*f

d

P

n r

-

-

—-

-

p

- d

Y

-

m

-

*

-

E !4.»,:æ

-

El

v €

,

*

E

H,

-

-

"-

g m

"

-—

Vg

VA

-

&

a

"

i

—

od

^l

E

--

ts

"-

-

ES

d

.,«l

-T

9 m

sÁÓ

.

*

":

**

*

T

L.

...w

-

-xc

JH.

^a.

z

e

-5

*

.-«

P«co

W

-

»

d-

*

5

.w

*

u,v t

a

$

-

Á

-

^i

p

E

*

5«

á

j

T*

F.

E

bolo

* M

lr.

-*

5

m m

d-

-

h

—

"

yo

E

o

g

d

-

*

-

p

E

-

"m

"

^

-

.

w

E

-—

a

»

de

-

M

-

m

P

g

*

E

v

a

"

-

^.

E

m

b

w*

7-

y

a

p

"

-

*

"-

-

E

ul

L

Á

s

-

-

E

*

L

9.

rb

4

s d

P

r ue

e

w

-

p

Áv

m

,

*

P

!

—

p

-

--

m

"

w

s

E

p

^

"

E

-

"

r

*

&

?s

»

w

-

-

—

^

--

-

"

E

4

—

xf

20

N

*ä HISTORICO- CHRONOLOGICA ,

oska

XEANNO ANIIE ZER.

S

IV

EXEVNIE

R

9

lVM ESSR

CONTRA

o

MINIC. MAGNANVM

l45

VierFarbSelector Standard

z:MONSTRANS,

I

Balane Q

QVAM

]

O

VSPICIIS DIFINIS

H

p Z"lS EBERHARDINO - CAROLINZE

ERATH

Focus

o

EL CIEINTTZISSAINIO

MO DVCE ac DOMINO,

l

N

-

ä

OMINO

[

M

OLO

e

iI/Ekr TECCIJE REGNANiE REL,

| 40

RR SIDE

l

NCYIT WVV

VVT

ASAL Lie

U

A LL z

e

AND :

l

TOR PVBL ORDINARIO

MINARII THEOLOG

EPHORO,;,

MiS IN PHILOSOPHIA HONORIBVS

[

ä

MDCCLXXF,

OCOQV

CONSVETIS

[

'BLICE DEFENDET

I5

ïrö g;zïg/mkaä 371 äz

7 A EX

mzerhuj?ï 2055

[

" N NI

ANDIDATVS ET SERENISSIMI STIPENDIAR.

amaaQ

CA

——

LITTER1S SIGDlVVDIJ&WIS

3

2

W Copyright 4/1999 nyMaster GmbH wwwyxymaster

1