choaffe nequit, quia alias annum XV Tiberii non attingeret:

tamen unius alteriusve menfíis fpatium parande Domino vie im-

»!

peudere debuit;g Curfum enim implebat Jjohanues, dicens: Venit

poft me, cujus non fum dignus calceamenta pedum folvere. A&t.

Til

Xlll, 24. 25.

Duorum menfum fpatium admittit v AN "TiLr l c.

D

Part. lI. $. Hll..p. 233.234.. Trium menfium BENGELIVS Ord,

Te

Tf.f;f?g.

BESEREUCSVNGONSUDRUTM

63

Teunp. 206...D. 8 Novembris Chriftum bapþïzatum flatuit Epi-

phanius,

Hisce limitibus cam coar&etur annus nati Chriti, Veterum

quoque de m

enfe & die nativitatis Chrifti fententive confiderandse

veniunt, Ectlefa Orientalis; itemque Zlexandrina, ftcula Eufebii

& antecedenti €9. fequenti quoque, Chriftum Z1II Iduum Jauuarii:

Ecclefia vero Occidentalis VÍII Kal. Januarii i. e. d. 25. Decem-

bris natum effe credidit.

Zb utrogue die proxime ceríe abefl, quis-

natalis verus: Vnde non valde dübium eft, quin alteruter

quis eff ,

dierum plane cum verit

ate conveniat ipfe, & alteri ortum de-

derit, die menfis /Egyptii immobilis in inobilem , vel die VIII

Kal.Jan in diem VIH Id, Januar. mutato. Ita BENGELIVS.

Diem quoque 25 Decembris affumit SrRAvcnivs, Bre-

j

viar. Chronol, Part. Spece, Lib. IV. cap. XL. p. 791. 792, motus

inprimis

autoritate Chrgfoffomi, qui in Homilia anno /Er.Vulg. 386;

in Diem Domini natalem habíta; 5,

Ex Evangelio, inquit, li-

?

n

» quet ;

Chriftum primze defcriptionis tempore natum effe. Et

,,cui veteres

Hiftoriarum Codices, qui Romee publice aífervan-

Gitare libeat, perfacile etiam tempus hujus defcriptio -

,nis accurate difcere potuerit.

Caterum; quid hoc ad nos?

,dicat aliquis, qui illic nec fumius, nec fuimus unquam. Au-

ls

»Ículta; neque diffidas, fi (agd vv dxgiGOc TaUTd eidórcov ,

[

,l TV 7r02um àxelvi "Pa nv ojsyrtov, 7raQu2diQauowv ayy dpieay ) ab

, illir, qui exa&am hujus rei cogaitionem habent, quique illam urbem

»

, inhabitant, hunc accepimus diem. Nam illi ipfi, qui illic com-

j

,morantur, multo aníe €9 ex antiqua íraditione ipfum celebram-

i

»1t, ad nos usque illius notitiam nunc trausmiferunt. Neque

a

,enim Evangelilta fimpliciter nobis illud tempus indicavit, fed

lfl

»ita, ut etiam una hunc diem nobis manifeítum redderet &

, exploratum , Deique incarnationem patefaceret.

(

Ex Ordine Ephemeriarum ScaziGER Natalem — Domi-

n

ni diem incidiffe putat in dies Scenopegive, circiter finem Se.

[

tembris, in Notis, quas.in Fragmenta Grecorum Libro de Emeud,

Ü

enfem

Octo-

]"Li,

Temp. addidit p. 54-—-5?. Ex iisdem satalem Chrifli in m

"l

64

O&obrem anni Jul. 42 ultra medium vergentem, colligit SAr.o-

MO VAN Tizrr, l. c. P.lil. Cap.Vli p 240—249,

BENGELIVS vero Urd. Trmp. p. 200—202. Ordinem Ephem,

cum die25 Decembris conciiiat, apparitionem Gabrielis, qui Za-

charize, dum facerdotali munere fungebatur, nativitatem ]ohannis

denunciabat, cum 9 Sept. anni Jul. 41, ante /Er, Vulg. 5. con-

jungens.

Ex quihus ofnnibus re&te, ut puto, colligitur: quod Chri-

fti nativitas cadat in annum Julianum 42, ante /Er. V. 4. exeune

tem, & quod nulla cauffa fit, quin die 25 Decembris, & 3o

poft annis, ante diem 25 Dec. bäptizatus exiftimetur.

Manet annus & menfis Herodis emortualis ex Teftimoniao

J'ofephi , fcriptoris fide diguiffimi; quocum etiam anni regimi-

; ;

nis filiorum, nummis confirmati, conveniunt.

Manet aunus XV Tiberii, poft mortem Augufti computa»

tus,

Manet ipfe numerus 3o annorum Chrifti, cum anno XV

Tiberii ab Evangelifta conjunétus.

Tardius fi inciperentur anni Chrifti quafi 3o, infra mor.

tem Herodis detruderentur; Citius fi terminarentur, annum

Tiberii XV non attingerent.

Qui limites, quo funt arcliores,

eo certiorem demonftrationem faciunt.

A die quoque 25 De-

cembr. anni 42 Jul. fpatium habent, quze Luas Cap, ll, 21-28

& Mattheus: C.1,—18 memorat:

&

ä

Circumeifio, odavo Domini Die, Luc.II.

Repr«fentatio in templo, quadragefimo primo poft nativitatem Do:-

dr

mini die pera&a Luc.II, 22.

l

dvenius Magorum, qui Hierofolymis Herodem invenerunt;

D

& Chriftum Bethlehemi adorarunt, Matth. II, 1—18.

H

[

Fuga Chrifli in ZAEnyptum,

AMors . Herodi;.

-

| 2

Exitur ex ZEgypto, eodem tempore verno, quo Ifrael olim ex

lerat , ante Pafcha anni Juliani 43, quod erat d. 3. April,

A

Eadem

-—

WE NOOGDISCHEENCONÉ

—

65

Eadem ratione a Neomenia Tirri anni Jul. 72 /Er. Vulg, zj.

fpatium habent

1) Introitus Tohannis, qui Chrifto viam parabat,

2) Ipfum initium muneris Chrifli, a fufcepto Baptifmo , quem

Epiphaniu: , die 8 Novembris conti

giffeftatuit, Luc.1lI, 1 - 23.

3) Inde 40 dies in deferto , Matth.1V,

4) Infignes illi diesa Tohanne notati, Joh. I. 9-43. IT, 1—12. us-

que ad Pafrha primum v. 12.*13. quod erat d. 3o Martii, an-

| ni Juliani 73, /Er. Vulg. 28.

$. XXIX.

Tertius. Characler -

Paffus &2 smortuus eft Chbriflus tertio . pof Baptz]'?fz;u-m fufce.

prumi , Pa[cbate, quod erat in fitie bebdomadis.

Hanc chara&erem b. BENGELIVS Hartm, der Evang. $. 12.

P. 82- 89. 9o. Ord. T'mp. Cap. V. 206.íq. 229. 230, cum Zernarie

Pafthatum, quze anno /Er. Vulg. 28. 29. 30. erant, ita defendit

& confirmavit, ut contradici ;

quod vim habere poffit, nihil

poffe videatur.

Vnde pauca tantum delibabimus.

Primum po(t ba ptifm

um Domini Pa/zha, erat anno Tul. 73

JEr. Dion. 28.

Opportune Johannes primo huic Pafchati Joh.1l,

13 — charaüderem chronologicum addit, dicentes tum ad

Chriftum Judzos memorans; Quadraginía €? /zx annis edifica-

tum eft templum hoc: & tu in tribus diebus excitabisillud. Z/ero«

des M. anno regni fai, a detrufo Antigono XVIII, qui incurrit in.

(«

annum Julianum 215 templum.magniüce iaftauravit, Adde 46,

ü

habes annum julianum 73, cujus anni paífcha defcribit Johan-

nes. Conf, Wirsrv M in AMiftellan, 'Tom.H. p- 311

Tria tantum

pafchata expreffe memorat 7ohamner,

Primum, loco jam citato, d

- 90. Mart. anno 28. Feffum ,

^Eopaii , joh. V

; 1. memoratum eft feftum, poft illud Pafcha pro-

?þ

jl

x.ifn-e lequeus, i.e. Pentecefle. Vid, Ord. Jemp. .p..219. Hartuon.

der.

66

der Evong. p. 171 —174. Confentit S. R. D. D. Corva erfuch

eintr ausführl. Kirchenhift. N. T.- erít. Th. p. 226 - 227.

Secundam , anno /Er. Vulg. 29, d. 17. April. Jolr.

V

v

D.

"Fertium ,anno. JEr. Vulg. 30. d. 7. April. Joh. Cap. Xll, 1. —

XVIIL, 28. cujus chara&er eit,ut in finem h bdomadis ejusque

a21!

ii

&

im in Pafchate

anni 33, /£r. D. re-

fériam fextam cadat, qui dei

*Y

[3

K

n Zernario Pa-

currit.

Serior vero eft hic angus, quam ut cu

Íchatum confiftere queat.

Tres aunos venio , ipfe Salvator ia-

nem itin

ere, cum tertium docendi anmum ince-

quit, in ultimo ad pafjioi

perat, Luc. XIll, 7. 8.

i.e. Peni announo, veniauno fecundo, &

r

tertius eft, cum quo Pafcha Pa

i,

À

ionale

hic annus, quo venio,

«

conjungitur.

Cum ergo poff. baptifunum , amno «totis tricefimuc fufce-

t , tria tantum Pafcbata celebraverit Salvatorz tertio pa[-

[

20. orttus, aTno «etatis

fionali Amuo Tul. 75, /Ere Vaulg

"

33. ejusque amni muen[e quarto

.

Natus cogno[citur Chriftus

anno Jul. 42 ; (mtey ZLr. Vulg. 4 exeunte.

É x

Hos ammos mati, baptizati Cg m

ortui Salvatoris Veterum

licet 109

quoque Ecclefie Patvum snulti [uis. teftimoniüs,

fine diffouantia quadam , confirinaut.

Natum e[fe

Chriftum ftatuit JvsrriNvs MARTVR,: in fua

ad Antonium pium,

P

ro religione Chriftiana Apologia, qux

fetur pri-

vülgo audit fecunda,

fed ob graviffimas rationes cen

ma, ànie annos 150 fub Quirino,

grpó érdv auyTOV 7revmiatoyra, "yeyet-

Deduc ab annis 9oo annos 150:

vidai TOv Xpigóv &l Kugmís.

remancet À. V.

quo Chriftum eífe natum fta-

.750 , gulianus 42;

tult.

Bene,SALOMO VANCLILLa L c.p. 251:252- , Quodli es

io affumamus, Chriftianos in more habuiffe, cum fub de-

CeIl-

pE

67

x

,",»—cennalii:»us infolentiores a. gentib

us þaterenäm* iafultus, fuas,

»quibus Imperatorum animos emolliant, inftruere Apologias, at-

»que itahanceditam fuiffe anno A. Vulg.147, V. C. 9oo, quo

»€tiam Ludi feculares cum Imperatoris decennalibus coincide-

»bant: hoc pofito, demtis annis 15o, Chriftus poneretur na-

»tus anno V. C. 75o, ante /Er. Vulg. triennium & quod excar-

»Iit, qu:xe noftro calculo plane confentiunt, Saltem AMarcioni-

,»larum mentio, quam in hac Apologia facit Ju/finus, cujus au-

,&or Marcion demum fub Pio Papainnotuit, nos credere jubet,

, non traditam fuiffe eam Apologiam ante annum /Er. Vu!g, 142;

;quoPiu curam Epifcopalem demum fufcepit ; imoeam aliquam-

,diu poft ejus initia fuiffe recitatam, quia Marcion non ftatim

,Íub initiis ejus Romze innotuit, nec illico fectam feciífe dicen-

,dus eft. Hinc bene monet Raisartu: Hanc Apologiam ad

,Pii Papee initia referri non. poffe, quia in ea Marcionitarum

Ne-

,fit mentio, qui fub Pii initiis nondum fectam fecerant.

, que poftannum 7Er. Vulg. 147 fuiffe confcriptam, a quo Mar-

,tt; & Lutiur tribunitià poteftate acceptà Antonino Pio, tan-

»quam confortes imperii fa&ti, conregnarunt, velinde conftat,

»quod Jufinus, in titulo Apologiz, eorum nomina fine ullo

urus, fi

a

, digniori titulo commemoret; contra procul dubio fa&

,jam tunc eos in confortium imperii adíciviffet Piur.

Quibus

»rite perpenfis anrius 147 ante datos hifce Caefaribus tribuni-

,tiv poteftatis honores videtur confirmari, ut huic Apologive

;

P

:

»faciundz prz omnibus aliis opportunus.

IggNuE vs, Polycarpi Difcipulus, & pariter Sec. IT. Scri-

ptor, Lib. HL. cap. 25. fcribit: Natum e[Je Domintim noffrum circa

annum XLI imperii Augufii.

Primur imperii Augufti annus, eft

annus, quo Julius Caefar , Id. Mart. eít occifus. ^Ab ifto enim

anno & nece [ulii Coefaris Script

ores communiter initium impe-

]

rii Augufti deducunt. ex. gr. Jofephur, Amtig. Lib. XVIII. cap.

Augufto! quinquaginta feptem imperii annos, fex menfes tri-

buens. Natusergo eít Chriftus, ex mente /reznéi ,. anno Juliano

n. LXUVII. LXVIH. p.13:34.

42, Coz:ï Paar Zpp. Chron.

15

TER-

(

68

j

TERTVILIANYS, Scriptor inter. Africanos pr»ftantiffi.

mus, ineunte Seculo lII , pariter fcribit, Lib. adverfus J udaos,

€ap. 8: Quadragefimo primo auno imperii Augufli nafcitur. Chriffus,

SULPITIUSSEVERUS, accuratus priorum temporum hi«

fïorio-graphus, Sec, V, ineunte clarus, Hif. Eccl, Lib. Il. cap.

89. Chrifi annum natalem affixit anno Juliano 42, quartó

ante /Er, Vulg.: Chriffum natum effe ajferenr Sabino E? Ruffino Cots

J'ulibus, quorum Confulatus, prout l'afti Confulares teítantut ;

iftum annum indicat.

Addimus verba PETAvir,

Doür, Temp. Lib. XII, cap. ?s5

pag. mihi 13o: ,, Nemo ex ommi amiiquitate repertus eft , qui non

»ut minimum triennio antz (/Eram Vulgarem) natum Chriffum pro«

»diderit; plerigue quadriennio.

Qui Confulibus Cajo ?ulió Cefare

»t7 L. ZEmilio Paulo, €? anno /Ere Chrifliane ( vulgaris) primo

» Chrifum natwin ederet, ante Bedam, hoc efl Jeptimum ante geculum

sféperius eff netio,

Bapiizatum efe Chrifum atatis anmo trizefimo teftatur IGN AT 1 Y 8

qui, apud Clementem inquit : Kaj Qüc dexaóac érOv — 7roAumiu G die

pievo i [dorgrrioom 7r loiova, — Et eum. verfatus inter homines 2ffet trei

ennorum detades, baptizatüs eff a johanne.

dria Salvatori pofl baptifmum pafcháta . tribuunt , .EptPHA.«

Nivs, Séculi IV fcriptor, & Salàminis Epïfcopus, cujus, Hére«

ff 51. verba funt: Aso zr&4ara, j xarrd i doxdw T XnoUypds

"706 0 Xo'T)Q vroklT&4 , Xa] TO TQiQ 7rdyen — Duo pafchata pofi prae

dicationis exordium , celebrata funt a Salvatore, terlio deinde eff paf-

fu.

Cum EPr?PHANrIO confentiunt ÉvSEBIVS,

APOLLIe

NARIVS Laodicezuu ; HiyggoNYvMVs, CvniLrLvs Zlexaudrie

eu; BEbA, Nicotravs pk LvnA, Arrousvs TosrATvs,

PEnERIVS, MarboNaTVs, CarviNvs, Mvscvrvs, Pg.

TAÀVIUS, KEPPLERUS, aliique plures, a SrTRAvCH10, Bre«

vior. Chron. p. $02. & BENGEL

€itatl.

VIQ Hart, der Evang. $. 12. p.70.

Pa[fe.

quxremexicniuseda

69

ä;

.Pajïom"m td mortcm: Chrifi ad annüm 29 vel ao vel 3;

JEro vulgaris referunt. EP:puaNi1us, Cof. L. Coffo Lonpino ,

4M. l'initio Quartino, i e.anno 30 Vulgar. /Erz palfum tra-

dit. ]ur:us ArnicANVS paílonem Chrifti in annum XVI

Evsts-

Tiberü (/Er. vulg, 3o) in Eu/tb. Chrom. f. 77. ponit.

Bivs in Chronito paffionem Chrifti cum anno quidem XVIiI

"Tiberii, qui Pafcha anno /Er. Vulg. 32 habet, conjungit, idem vero

fe ipfe refutat, eo, quod vaftátioni Hierofolym?ze verum annum

affignat, paffionemque Chrifi 4o anuis ante fa&am fcribit,

adeoque anno 3o /Erv. Vulg.

EvrTHALIVS in Marryrio Pauli, a Con/ulatu. Arzadii YV &

Honorii [Il, qui erat anno /Er. Vulg. 396, retrorfum ad paffionem

Domini numerat annos 366;, & ad natum Chriftum 399, quod

plane rationes noftras comprobat. Carvisivs ad E. M. 4511;

s Circalus annorum $52, inquiunt Fafti Siculi, hoc anno, (an-

»tio ZEr. Vulg. 562) completus eft, & novus de integro incipit;

;,unde videre eft, in Greecia etiam fuiffe, qui computum //i&o-

y rini ab anno paífionis Chrifti, (/Er. Vulg. 30) dedu&um fecuti

»fünt. Qui paffionem in annum 7Er. Vulg. 33 detrudunt, toto

üntiquitatis teftimonio refutantur, BENGEL, Ord, Temp, p. 207.

$. XXXL.

Allati Cliarafteres Biblid, II & IH, qui Chrifum anno tri.

cefimo baptizatum , 62 amm tricefimi tertii incboati snenje

quarto paffum e[Jfe demon]irant, confequenter matuem . auno

exeunte 4 ante /Eram. Vulgaren, funditus evertunt tres

reliquas Cel. MAGNANI Propofitiones:

Chriflus fugit in. ZEgyptum anno ]7 anle Aer. Vulg.

AMagi, Chriflum adoraturi, ventrunt Hierofolymam , exeunte anno

V1 ante Aeram Vulg.

judeg Cenfus, quo natus Chriftus die XXV Detembris, agus. eft

anno /11I ante Aceram Vulgarem , a Procuratore Cyrino, tum

Syris Præjde Saiurnino s at ioto orbe in pace compofíto.

$. XXXIIL

l 3

tu

*xs

19

M CA SUDNIURNEHE. 3

$o XXXIL

4

2

Cliriflus fugit im ZEeyptus

: poff vepree[entationesn m-e. tesplo

&g adoratienem. Ma

5

Q

OVUTA ,

currente. Februario amni 3

J4Hr. Vüle, vediitque

poft mortem Herodis, fub imitium

Zrchelai , circa Pajcha

ejusdezm amni.

Ergo uon fugit in

4Egyptum. aumo. V. aute ZEr. V

"ulgavegn.

*

Chriftum natumeffe exeun

te anno 4 ante /Er. Vulg. frimeftri

ante Mortem Herodis,

qui labente adhuc Adar anno 3 /Er.Vulg. ob-

lit, ex auno Chrifli tric

efimo, quo fere com

pleto Paptifmum fufce-

pit,

& qui annus Tiberii.

fupra probavimus $.

XVmss, /Ere Vulg, XXVIImns .e&-.,-

Chriftum die 2

5. Dec. natum, & quadragefimo poft nati-

Vitatem die peracto,

fub initium Februarii in Templo reprzefen-

um a Ma

tatum, & poftea dem

gis adoratum fuiffe, ipfe ftatuit Cel.

MAGNANVS p. 381. Chri

ftum tamen anno VIII ante 7Er.

natum fuiffe (upponens.

Poft ador

Vulg.

ationem Magorum, cum He-

rodes infanticidiu

m moliretur, fu

mortuo Herode, fub initi

git Chriftus in ZEgyptum, &

um regiminis Archelai circa Pafcha

anni 3 ante /Er. Vu]

g. rediit.

Ergo non fugit in JEgyptüm anno V

ante ZEr. Vulgarem,

Quo véro fündamento Do&, Macaw

ANUS, poft BARONIUM

& SALIANUM,

plus temporis p

eregrinationi in /Egyptum tri-

buat, ex ipfis ej

us verbis videbimus:

»Cum, inquit, Chriftus

»23 Magis adoratus fuerit die VI lan

uarii anni V ante /Eram

» Vulgarem, ex inferiori Pro

pofitione 111, eum fugiffe in E

»ptum ante ejusdem menfis

:

finem necelfe eft,

ibique reman-

»fiffe ad minus per circiter q

uatuordecim

quindecimve menfes,

»id eft, usque

poft obitum Herodis Magni

. — Revera quidem

»filent Scriptor

es Sacri de tempore, q

uo Chrif(tus moratus eft

»in ZEgypto; fed eum per plures men

fþs ibi remanfiffe fufficien-

,ter innuunt, cum Angelus Jofepho

jufferit. ut longur fufci-

» peret iter in alterum Regnum, ib

-

que femaneret usque ad

1

:,Rïtü-

PEREGGUCNNUCHNCOPESIRR

L ——

TE

Id enim fat' longum tempus in-

,alteram fui adfnonïtïonem;

,dicat, nec de menfe

aut aliquot diebus intel

ligere licet. Sa-

L]

I

irp minimé

,Cr igitur Script

repugnat fapérius affignatumi

cim quindecimve menfium ad minus, imo

,tempus quatuorde

»illud fat aperte tanuit. Hoec porro P

mpcfïtäo*mim modo cor-

&

AA

h-

C

:

"-

an&i Epiphanii«

M

£

b

Í

iv, Chr.

,,Toboratur autoritate

Xv /Provl,, de

Prop. 1]. p. 229—232*

- Chriftus a Magis

Ven

»t

wun i ifta Eceleffe Traditio, q

VET Jan; fundamento

g

f

(tituitur.. Contigit

adoratus fuerit, die

Id

0 (Q

potius adoratio ilta cürrente eoden mie

Februario, quo baa

cra Puerperii peracta funt.

:

"

5

on

nationis in

3ào 'Textus quidem Matthoéi n

.

:

finit pereeri

cä

"

d

u

ofezeque vaticinio, ab

[gypto

.

quantitatem ; & Dei coniio

Evangeli

íta-allegato; fit fatis, fi in E

gypto Chriftus omnis pe-

Hoc tamen miemorat textus,

quod initium

riculi expers fuerit.

m infanticidii molimine;

& fiuis peregrinationis cüm

fugz cui

morte H

erodis debeat conjungi.

Ratio enim fugse cum unica

cümque Jofepho przefcriptum

fuerit infidiarum Herodis evafio »

fuerit, :i tantutnmodo 7emanere aqu

e ad moriem Herodiri pate-

lii rationem.

[pfa-

bat, ceffante Hero

dis vità ceffaffe etiam exi

o ibi, donec dixero tibi, fpem

q

ue illa verba, Matth.IL 13: £* eff

*

brevioris ex!

lii faciebant, Herodetum

fepiuageaario, & cum mor-

a lethali.

bo luétante;

lento quidem ; fed ex omnium fententi

Iteriusve menfis fpatio finienda erat peregrinatio

Quare unius à

in /Egypto.

Vno verbo:

'Tefte Lucra, tricelimus Chrifti annus

XV Tiberii, i. e. exeunte anno 27

ante /Er:

complebatur anno

erat, exeunte anno 4 ante ZEr. Vulg. qui erat

Vulg. quare naíus

Herodis ultimus.

Currente Februario fequentis anni 3 fuga in

a qua terra rediit Chriftus poft mortem He-

I&gyp

tum fufcepta eft,

rodis ,

labeute adhuc Adar defunci;

Ergo fesquimenfem circi-

non meníes quatuordecimr

ter peregrinati

o in ZEgypto durabat,

let authori-:

aut quindecim.

Contra LUCJE Tefümonium nil va

tas ÉPIPHANII.

$. XXXIII.

t La toe t r

72

GONTLEPETRTPSCRONIS,

$. XXXIII.

Magi, Chriffusm adoraturi, veuerunt Hierofolymami, cut-

vente Vebruario anno 3 aute /Er. Vulg. E

V

Tunt, exeunte anno VI ante ZEr.. Vulgarem.

8o non vene-

Magi Hierofolymam venerunt , nato Chriflo, Matth. 1I, 1. quem

Fenes

natum effe anno ante /Er. Vulg. 4 exeunte probavimus.

rünt, poít facra

puerperii; quadragefimo primo poft nativita-

tem die peracta, quod concedit Dn. MAGNANUS.

Venerunt,

& poft adorationem Chrifi, in patriam, angeli monitu, reverfi

funt; vivo adhuc Herode, qui labente Adar anni 3 ante ZEr.

Vulg mortuus eft. Ergo Hierofolymam venerunt fesquimen«

fem circiter poft ejus nativitatem, currente Februario,

auni 3

ante ZEr. Vulg. .

Jam perpendamus rationes, quibus fuam probare fenten«

tiam conatur Vir eruditus: ,,Ma

0i

$5*5

inquit, tefte Evangelio,

, Hierofofymam venientes.poftulabant: Vbi eft, qui natus eft

]

,Rhex judaeorum? vidimus enim ftel

4

am ejus in Oriente, &

» venimus, ;aderare eum,

Stella igitur,

qux* apparuit in

»ÜOrlente , & quà duce Hierofo!

ymam venerunt Magl, mon fuit

»Jignum. naftituri, fed jam uati novi Regis. — Nafcente ergo. Chriflo

.8pparutrot, HincHerodes, clam vocatis Magis, diligenter di-

»dicit ab eis tempus flelle, qu& apparuit eis, ut fcilicet novi Re-

gis nativitatis tempus diíceret, ficque eum facilius invenire

»poffet.

Porro, poftquam Magi per aliam viam reverfi funt in

»Iegionem fuam, Herodes, videns, quoniam illufus effet a Ma-

»gis, iratus eft valde, & mittens occidit omnes pueros, qui

»€rant in Bethlehem, & in omnibus finibus ejus, a bimata &9

» infra, fecundum tempus , quod exquifierat a Magir. Ergo didice.

»tata Magis, /lellam, fignum ortus novi Regis, eis apparuiffe a duo-

»buranni, Chriflus ergo jam natus erat biennio ante obitum Herodir

,Cumque ex inferiori Propofitione IV conftet etiam, Chriftum

,natum eífe exeunte anno VH ante ZEram Vulgarem, die XXV

, Decembris, patet, Magos Hierofolymam veniffe-anno exeun-

»te .Vlante eandem /Eram, menfe Decembri, & paulo poft ab

);iis

-

[£1

»lisChriftum fuiffe adoratum , nempe die VI Januarii ineuntis

anni V ante fEr.) Vulgarem. Problem. de Nat. Chr. Propos. [LI

P. 235 — 239.

Sed .1) 'fupponit Vir eruditus, non probat, fiellam Magis

in Oriente vifam fuiffe fignum mati regis, mon maftituri.

Nos ex

narratione Matthaei colligimus ; ftellam in Oriente vifam figuum

fuiffe uafzituri demum Regis, eamque primo apparuiffe circa tempus.

£onceptionis Chrifli. — Herodes certe sixoíwcsg grag dvrów TOv x govor.

v8 CQawopérs deápoc, accurate percontatus eft ab illis tempus ap-

garentis [lelle , fc. quo confpici cmpta ejfet flellay. INon tempus nati

Kegis.

2) Ipfa verba ZMattliei & Magorum , dum participia nob praes

oris adhibent,fed aoriftis in hiftorica enarratione u

terititemp

3

tl;ln-

tur, proxime a nativitate Chrifti veniffe Magos inuuunt. TZ.

P ,In-

GE *yervuOtyrroc (non *yeyermpéra) id. Ma^yoi 7zaggysyorro , legimus

V. I. & : vrB dgiv d oX al (non 0 qereyusvoc) a.oiAe0c v&v Iudaltov,

v.2. Monente enim Cafaubono ea Aoriíti vis eft, ut de re vel

aCtione paulo ante perfecta & quafi adhuc pendente ufurpetur.

3) Si biennio poft natum Chriftum demum adveniffent Ma«

gi: mirum fane,non ante commotam fuiffe Hierofolymam. Qui

jefus a nativitate usque ad reprzefentationem Regi grandaevo &

gegrotanti ignotus manere potuerit, facile concipitur. Sed eun-

dem, poft infignia Simeonis & Hannse de nato Servatore tefti-

monia, fere perbiennium adhuc Herodi & Hierofolymitanis nón

innotuiffe: vix ftatui poteft.

4) Neque etiam credibile eft, Magos, quibus ex Aypotheft

.

Cel. Opponentis (tella. figuam mati Regir erat,

1

ter fuum in annum

en

&i

aut biennium distuliffe,fi rei experim

tum illis taoti fuit; ac

fuiffe compertum eft; fi Rex illis fuit auro potior; & adoratione

honorandus. Longe igitur probabilius eft, fiellam fuiffe nafcituri

Chrifi (igüoum, Deumque rem ita ordinaffe; ut Magi Regem

Jud2»orum recens natum, teinpore decente, )pioPc Proefentatio-.

nem líraélifactam, adorarent.

5) Pimalus quogue parvulorum , ,qüos occidit Herodes, mi-

nlme æmþa—t N C.ïïlifï,&&llilï' bienu

io ente mortem Elerodis natum effe,

-Nam

;

—

E eroecum]

74

g

Nam intereinii etlatm d xac6a500 , infra bimatum, fecundum teine

pus ex IMagir cognitum.

Quid multa? Chriftam natum effe pra-«

bavimus frimzfiri ante mortem Herodis,

Si itaque bienuio poft

iziatum Chriftum adveniffeat Magi: Herodem, [Judz B egem, in

vivis invenire haud potuilffent.

Hinc fundamento etiam deftt:

£uitur traditio Ecclefi;? , qua ? Chriftum die VI Januarii a Mae

gis adoratum fuiffe dicet, cum po/f? Purificationem demum adve-

uerint, menfe Herodis mortem proxime antecedente.

$. XXXIV.

Defcviptio orbis umiverfi, qua matus eft Chriflus, ex édi-

o Ce[aris. Augu[fii/ Prefide Syriz

uirinio fada e

anmno exeunte 4 ante E.V ulgarezm: Ergo nou anno V1II

ente eandem erai a. Procuratore. Quir inio.

Hanc temporis , quo Chriftus natus eít , iiotationern ita des

fcribit Lvcas: Cap.ll, 1. "Eyevero 0$ & at nutgauc ämivæ:gz RA«

E« Qoyua vraqdi Kaísagos Av'yás'u , dizroyodiqpsdya "rágay. miy ónepuis

$nv. 2. duTW " azroyguQe 7rgrn eyevero wyejsovévovroc Tic 2vpiad

Kopmís. WVulgati z. j,Fa&fum eff autem in diebus illis:: Exiit editium.

5,a Cefate Auguflo; ut deferiberetur orbis univerfut.

2. H&: dd':ria

5 plio. printá faGia et Prefide Syrie Cyrino.

. Pér Kogmio?, qui hic fyéuoveuev qic Xuciaé , Prafes Syries ap*

pellatur, & quem perinde ut Lvcas, etiam Fravrvs Joszg*

vexuvs Kugnuoy appellat , Publium Sulpitiuim Quirinum intelligi, pa*

lam eíft. Con[ulatem gellit C. Sentius Situruinus, A. V.

: 135;

ànte /Er. Vulg. 19.. P. Quintilius 'árus A. V. Ci 741, ante /Ers

Vulg. :4. P. Sulpicius Quirinus A. V. C, 742, aute /Ior. Vulg. 12.

Hi tres poft Confulatum eodem ordine Syrie Provinciam obtinuere,

Váruf

Saturnino , tefte JosgPHO Ziniig. Lib. XVII. Cap. VIF

füccetlit.

Vitimusque Satufnini aunus fuit ante /Er, Vulg. 4tus,

& primus Pari ejusdem verze 36us, uti füpra ex Nummis Antios

€henfium ii honoremi Varicufis, docuimus, Anno vero /Er. Vulg.

rdinis

r Syria Provinciam accepmä Quirinum, cam Coponio,viroo

equé-

ï

SOSSUSETE RAUR A

78

equefiris. qui Sudee preeffet, idem teftatur Joseenvs, fupra

$. XIII. p. 26. a nobis allegatus,

De ipfa vero defcriptione , tempore nati Chrifti fa&à, mul-

ta difputantur.

Quseritur ) an per zracav nv omepuevm intelli-

gaturtotaterra illa, cujus pars erat Paleftina, fcilicet Syria

cum Palzeftina? an vero totum imperium Romanum ? quod P/s-

farchus a5v vzro Proualeov omeutm, 1. e. orbem Romanis fuübje&tum,

yocat in Pompejo. p.631r.

Pro priori fignificatu pugnare id vi-

detur, quod verfu 2 przefectura

Syrie diferte appellatur. Quzer.

f) de interpretatione verborum

Lucee ; avrn t9& d7rorygipn vrgoru

eyevero wysuoVevova(G a5c Xuplac

Kognís, ipfa, Duplicem verba

hzc Perfionem admittunt,

Prima eaque communior verfo eft, ut deftriptio dicatur

rQ&Tw Quirinii, refpectu dtrtozc ab eodem Quirinio decem polt

annos, ordinario $urie tum Prefide, in Judeea peractze, & pariter a

LvcaA A&or. V, 37. memoratze.

In zreery illa, Herode adhuc

vivo & Rege Judzee, juffu Augufti populus quidem [udaicus in

tabulas relatus eft, |fed eàdem cenfus bonorum Judzeis nondum im-

pofitus eft, quod in éevrégg demum accidit, 7ud4a, polt rele-

gatum Archelaum, Syrie adje&lá,

Ad zgexww hanc ftatuitur

QuiRiNius ab Augufto exíra ordinem milfus, & vel SaATUR-«

NINO, ordinario Syrie Prefidi, adjunfius, ( nam myegovsvay vox

latiffimi lfignificatus eft, Luc. Ill, r. XXI, 12. Matth.1i, 6.) quze

Pauri PEZzRON1:, in Hiftor. Evangelica, per Judaicam &

Romanam confirmata, p. 64.feq. fententia eft;. cui DEY LIN-

GIVS, Obferv, Sacr, Part. I. p, 126—128 accedit; vel Syrie Pre-

fes ad interim conflitutur, donec poft abitum SaTuRNiNI, cui

cenfum adícribit TERTULLrANUS, VARUS fucceffor veniret ,

uti BENGELIUS Ord. Temp. p. 203. exiftimat.

Altera verfo voculam o pro 7rgorsoz, pofitam eife vult;

(conf. Joh.1, 5o. XV, 18. Luc. Xl, 18) ut fenfus fit; Hec d eferiptio.

ante fatia efl , quam Quirinius Syrie praeffet.

Placet hzc verfio

ERAsMO Scnuuipro in notis ad h. 1. HgRwaRnro, KEPLE-

ko, Jacono PER1zouz1o in Differt. de Zuguflea orbi deferiptio-

2

ne,

OE dul

X

ss

16

$£, & e rezentioribus Duumviris Celeberrimir, $. R. D. D. CRUsto,

Hüjpomnem. ad Theol. Prophei, 'Tom. L p. si1 — $13. & S. R. D. D,

EnNEsTI, in Progr. Natalit. a. 1774, qui WESSELINGIUM

n ce i i E

in Differt, ad in[triptioném anliguam, & ABRESCHrIUM in Diluc,

jhyryd. p. 5ir. confentientes allegat.-

Si prima qüoque & cómmuünior Verborum Lucse vetfio re-

tineatür, & Safurnino, cui cenfum adfcribit Tertullianus, Pr&-

fide ordinario; Quirinió vero Legato ad ho negotium extraordinario,

Chriflus natur dicatür: ea fane optime convenit cum aíbgnato a

al

nobis nativitatis Chriíti anno.

lVitimusenlmn Saturnini ln admi-

niftratione Syrize annus erat IVws ante /Er. Vulg. quo exeunte,

ex infallibili Lucze teftimonio, tricefimum Chrifti an

XV Tiberii conjungentis. natus eft Salvator.

Qum cum

Cum vero Celeb. MAGNANI de uativitate Chrifli, anuo I III

ànte /Er. 'ulg fadid, fententia maxime nitatur aetó cenfus, qui

tempore nati Chrifti a&tuseít, perpendenda ejus argumenta funt,

Problem. de Nativ, Chr. Propof. IV, p. 260.feq. allata:

1, Imperator Auguftus, inquit, tefteSuetonio, cenfum po-

Id

puli tev egit: primum ac tertium. cum Collega, medium folus.

ipfum teftatur Auguftus in celeberrimo vetere lapide Ancyrano,

vitz fuxe breviario, in cujus fecunda tabula fic loquitur Au-

guítüus : 1N. CONSULATU. SEXTO. CENSUM. POPULI COLLEGA, M*

AGRIPPA, EGI. LUSTRUM. POST. ANNUM., ALTERUM, ET. QUADRAGE*

SIMUM. FECL QUO. LUSTRO. CIVIUM. ROMANORUM, CENSITA. SUNT*

CAPITA. QUADRAGIENS. CENTUM. MILLIA. ET. SEXAGINTA. TRIA. MIL«

LIA — —- CUM — IMPERIO. LUSTRUM. SOLUS. FECI. CENSORino et

ASINIO. COS. QUO. LUSTRO. CENSA. SUNT. CIVIUM. ROMANORUM. —

— QUADRAGENS, CENTUM, MILLIA. ET. DUCENTA: TRIGINTA. TRIA,

NILLIA. CONSULARIL CUM.

IMPERIO., LUSTRUM.

— . COLLEGA. -TIB.

CA — — SEX. POMPEIO. ET. SEX. APULEIO. COS. QUO. LUSTRO, ET.

ROMANORUM. CAPITUM. QUADRAGENS. CENTUM, L — — GINTA. ET.

SEPTEM, MILLIA.

»EÉx hoc pretiofo antiquitatis mbnumento omnino conftat,

»primum cenfum — pera&um fuiffe anno XXVIII ante ZEr. Vul-

E

»gárem.

ä

17

»garem

Altérum fuiffe pera&um ab Aügufto folo. — — anno

»VllIante eandem seram.

Tertium dénique ab Auguíto & Tibe-

»berio Collega — anno XIV /ErsxVulgaris. Porro certum eft,

,uec per primum , nec per fertium cénfum , indicari poffe verum

,& proprium natale Chrifti; fed tantum per feeundum cenfum ,

»qui ab Auguflo abrque Collega perafus eff anmo l/ I ante. Zr. ul«

,garem.

Eo igitur anno Chrifus nafüs eft , cum ex 1F A xiomate ,

» Bethlehemi oríus fuerit, dum ibi agebatur. ceufur.

Otium nobis heic fecit $. V. D. D. E&N EsTr, qui in /auda-

to Progr. Natalitio p. 5. ad hoc argumentum ita refpondet: ,,De-

, cptus, efl. Vir Dodiffimus in. hac ratione verbo cenfus,

Nam ille

,tnfus plaue diverfus efl ab eo , quem Lucas. mcmorat: quod . facile

,poterat amimadvertere » fi attendiffet ad verba monmimenii.

Nam

Auguflus dicit fe egiffe cenfum populi Romani, additgue etiam

numerum Civium Romanorum , tum repertum,

Enimvero cenfus Lu-

»x& non fuit civium Romanorum:; in civium enim numero non erat Jo-

,fephur: fed provincialium , cujus generir cenfus etiam apud — hiflori-

,tos veteres memorantur , uf apud Tacitum, 4nnal.7, 31. ubi Cefar

/

DGermanicus Galliae cenfum egi[fe dicit, ab eodemque 115 6. mi[fi. di-

,tuntur ad Galliarum cenfum. — 4tque ab hoc lapfu cavi[fet , opinor ,

»fibi , fi ei-contigiffet editionem. illiur monumenti Chishullianam videre,

?

,€7 nota: infpicere ad. illum. lotum Chishulli, qui bene monuit, de-

»ceptos e[fe viros, qui hunc cenfum- Augufli eundem. cum cenfu. Lucae

fecerint , cum ille fuerit civium Romanorum ex inffituto Servii Tullii ;

ï,hic, ab Auguflo inflitutus , ad ufum rqtionarii Imperii Romani.,.

2. Tum porro, pergit MAGNANVvs, Problem, p. 265—265)

»Syriwe Prsfes feu. Legatus erat Saturninus, ut patet ex vete-

»,ribus nummis Vari, ejus fuccefforis, fuperius Propof.I. Sect.

[]

»lil. defcriptis, Hinc T'rtullianus, ipfo fecundo Ecclefize fecu-

»lo, probans adverfus Marrionem, Lib. IV. Chriftum hominem

,natum in carne mortali, ait:; fed &9 cenfus conflat a&lor fub u-

»gu/to tunc in Tudaea per Sentium Saturninum , apud quor genus ejus

»inquirere potuil[fent.

Nec obítant San&i Lucx verba, qus in

»editione vulgatà Jeguntur: Haec defzriptio prima fatla efl a Prae-

3

7

»fide

18

tl RP SGNRAE T

,jljïa'a Syriae Cyrino. .. Hic enim interpres paulo minus bene -f'&fi«

»pfit Praefde pro Cenfore, — Cum enim vox graeca mysuovevovroc,

»qua Santtus Luras Cyrimi feu. Quirinii munus fignificat, de

»quavis poteftate paulo majore promifcue ufürpetur, ut norunt,

»quotquot groce norunt, & Quiriniur feu Cyrinus non fuerit

pSyris Prefes feu Legatus Proprzetor, nifi anno VI ZErze Vul-

»garis, XI!! circiter annis poít primam Jud2eze defcriptionem

»factam,; teíte Jofepho : tumque exifteret Syrize Przefes Saturni-

»Aur, ut patet ex nummis antiquis & Terfulliano: hanc vocem

»interpres vertere debuiflet Cenfore, aut Procuratore; nou vero

»Prarfide, quiatitulusifte latine zequivocatione laborat, & Quirinio

»non convenit, nifi ratione cenfí.

Idem San&tus Lucas Pilatum

»grece vocat myeuóvo, licet proprie Praefes non effet ]Judz,

»led tantum Proeurator; & Tofephts eodem titulo ornat' Z'olum«

onium , Saturnini Legatam. | Quod autem Cyrinu; feu Quirinius

»tunc temporis fuerit tantum in Syria Proeurator, patet au&o-

»ritate Sancti J'u/lini, qui jam florebat medio fecundo Ecclefize

»feculo, quique eum Grzece tantum appellat ézírgozrov, Apol 1.

pld eft Latine Procuzatorem, non Praefidem.,

Hesec autem auc&o-

,ritas, genuiuls Divi Lucae verbis omnino

uadrans, nobis fa-

»ne vereranda,

uflinur enim, cujus alti

d

ma Philofophiz ac

Hiltorize eruditio à celeberrimo Phtotio plurimum commendatur,

»res Judaicas, utpote ipfe Samaritanus, haud dubie bene nos

»Verat. Cenfur igitur, de quo agitur , atfus ef. in Tudaea a. Pro«

jCuratore Cyrino, fed moming €9 au&

$

orifatg Praefidit Saturnini. Vi-

de infra Corollarium. 1V.

Sed &) quod ad Saturninum, Syrie Præ/idem , Cul cenfum,

quo natus eft Chriftus, Tertullianus adfcribit, attinet: illeSy-

riz adhuc przfuit anno 4 ante ZEr. Vulg. quod ex teftimonio

ofephi, non refragantibus //ari nummis ; fupra probavimus.

. - ) Interpretem Latinum , qui vocem ryeuovévovroc per Pra«

fidem reddit, erroris accufat quidem Zagnanus; Sedipfum Virum

Clar. inhis, quze pro fua fententia affert, plus fimplici vice erraffe,

Cel. D. D. E& NESsTI, laudato programmate p. VII, & VIIL ita.

qo, ma-

commoz;f'cra.t: Primum formulaihæ:, Wysuovevovr (8» asic Ziugl.

) tife-

179

snifefle eff. ad definieidum tempus, non ad defgnandum miniflrum vei

