Singuli characteres chronologici , hactenus allati, ita fecum

Conveniunt, ut aflignatum emortualem Herodis

s

M. annurm &

menfem firmiter demon&rent:

[5

]

1, Herodes M. Rex declavatus eft a äomams Coff. Calvifio

t9. Pollione, exeumte circiter Septembvi ammo Per, Wl

4674» V. C. 714, aute /Er. Vulg, 40, Juliano6, S. V.

0

$, Herodes veguo vere potitus eft , pofl expugnatam Hierofo-

]ymam $2 detru[um vepuo Antigonum,. Coff. M. Vipfanio

"1

Zgrippa €9 L. Caninio Gallo, aute Per. Yul. 4677, V. C.

]

o U

)y

717. ante ZEr. Vu

C

3 . 23

7z, juliano 9. $. VI.

fe

3. Mortuus eft Herodes quinto die pof?. necem filii Autipatri ;

n

poft detvufuan vegno ZAntigonum amuo tricefimo quarto; ex

l

quo auteth a Romanis Rex declaratus erat, auuo tricefi-

L

340 Jeptimo.

$. VAI,

4. Com-

32

[ ]

4. Conveniunt cum.amzo Herodis emortuali, a mobis aüïgm.»

to, numni ab Antiocbenis [ub Varo, Syrie Prefide, cufi,

- &. VIII.

s. Mortuus eft Herodes labente adbuc nenfe Judeorum ul-

timo, Adar, qui dq/ïit d. 19. Martii aumo 3 ante - /Er,

Vulg.

S. IX

6. Jofepbus , more

S'udeorum, annos vegni Herodis Coniptt-

at ab ineunte anno [acro, five prima Luma snenfis INi-

Romanis Rex declaratus;

(am; nom a die vel suenje, quo a

aut, pofl detru[um Autigonum. regno potitus efh, ta,.ut

pars ultimi menfis, imo dies quoque umus in fme aumi come

putetur pro anno.

&. X.

z. Anuum 3 ante ZEr. Vulg. ejusque snenfem. Adar , quem

Herodis emortualem: flatuizus, commoufirant anni vegi-

zninis filiorum, €g quidem

&) auni Archelai, decimo principatus ammo Viennam ve-

legati.

B RE

8. 8) auni 44 Herodis Antipe, ammo quarto Caji Caligule,

L

j, e, 40

A. Vulg. 7uen[e. Septembri jam. Tetrarcbia pri-

"vati atque Lugáunum velegati. S. X|I.

CUA Ed ha k aca EEE For A M A EE R. R a RURT L

O. y) anmi 37 Philippi, vicefimo Tiberü ammo, i. e. ZEr.

äx'

- Fulg. 33 vita defuncti, & XLl,

X)

Ex quibus omnibus evincitur: sZortuum. e[fe Herodem

XX

X

M. auno Per. 3ul. 4711, V.C.751, julano 43, anteZEr.

XX

Vulg. 3, labente adbuc sneufe Adar, cujus dies ultimus evat

W

d. 19. Martii.

N

X

$. XV.

X)

Ad majorem rei evidentiam , & quia ob diverfitatem /Era-

)

XX

rum, variamque annos Regum computandi rationem. facile er-

ror in calculum obrepere poteít, fequentem fubjicimus anno-

AX

i

rum Herodis ',M' tabellam:

[mus

ÀX

XX

AX

p

33

mus annus Terodis; a quo Rex declaratus

V' c.

anteJEr Vulg. ïuüag.

eft, menfe Sept, a,u,c, 714, usque ad Nifan

r

49

T

H a Nifan

um

m

715 716

39 38

8

Hl

m

716117

IV

Guumvud

ïmus annus Herodis, a

3837

quo regno potitus eft A. V,C,717,

menfe Judzorum tertio ad Ni-

717 718

sfsö

. 9|1o

fan Ao V- c. 7I80

a Vi&oria

718|719

3635

IO|I1

A&iac, d. 5

l

VI

IIl

719 720

3534

II|!2

Sept. anní

j

VII

IV

120|721

8433

12|I3

jJul. 15. u&

VIII

721,722

3332

13|14

que ad Ni-

f

IX

VI

I92 193

3231

I4|15

fan anní

ll

VIt

15|16

-]ul. 16. I

Jj

XI

VIII

123 124

8130

XIT

IX

724 125

3029

16|17

Xl

7255726

2928

17|18

!

726 127

2827

I8|I19

i

XIV

XI

121 128

2126

1920

XV

XII

728 129

26*25

29:21

f

XVI

XIIH

*720 730

2524

21/22

XVII

XIV

730 ,73t

2423

2223

Vl

m

XV

31132

2322

23 24

'lcf j

TA -

XVI

132/133

2221

24 25

SNOOONI Qu -R o3 b

f

AX

XVII

2Y20

25 26

II

XXI

——

XVIII

4133|134

|

12

yx

IT m

XIX

134|13

2019

20 27

7f,

X

XlIil. —

XX

135,130

I9 18

27 28

13

136|131

1817

28 29

14

AXIV —

XXI

731/138

1716

2930

I5

jden

AXNV —

XII

138 139

16115

30'3t1

16

ft.

XXVI —

XXIII

139 749

I5|14

3l 32

TT

u

XVII —

XXIV

140 741

I4|13

3€" 95

18

ZA ——

XXV

741 |742

1312

33 34

I9

XXIX — -

XXVI

7424

143

I2|1I

34 35

20

XXX

UROA

XVil

II|lO

2l

XXXl —

XXVIII

143

|

744

Io

35 36

22

Em

XXXiI — XXIX

144|145

30 37

32

XXXIII — XXX

145|146

3138

23

00*

7146|141

88 39

24

XXXIV — XXXI

141,148

3940

25

XXXV — XXXII

1481749

40 |41

26

lmuä

XXXVI — XXXIII

149|759

41|42

]

AXXVII — XXXIV

159 151

ä

ïä

4243

28

E

Án-

GUPESSSEMPER TO

j4

Annum igitur tricefímum feptimum, a quoRex: declaratus;,

& tricefimum. quartum;. a quo regno: potitus: eft Herodes;. fere:

complebat Herodes ,. /abemie ultimo: anni Judaici facri: menfe:

Adar defunctus.

JosE?uvs ipfe aliquot locis.annos regni He»

rodis a fecunda Epocha computatos.cum aliis.charaéteribus:con-

jungit, ut exinde ipfi anni regni Herodiani confirmentur. Ita

annus: Herodis feptimur a. detrufo. Antigono: cum. eo. amno: conjune

gitur; quo:ad AUium. pugnatum. eff ,. Antig,. Lib, XP,. cap. V IT«

Vi&oriam: vero A&iacam reportavit Ceefar. fe 111 89 Meffala Co[[.

die 2. Septembris.

Fafti. confulares. horum . confulatum: con-

ä

ne&unt: cum anno. V. C. 723,. Juliano 15, ante /Er. Vulg. 31«

Meminit porro. Joseen vs. cit. Zntiq. Libro , cap. XII anni regni

!

,91

Herodis decimi tertii, quo fames invafit Judzeam,. & ut Herodes:

d

anno fequenti,. decimo: quarto, ZElio Gallo qui primus: e Romanis:

arma in: Arabiam . intulit;. copias auxiliares dederit.. lftam ves-

Q

b

ro expeditionem fufcepit /Elius Gallus,. tefte DioN E Cassto;,

(i

Hifl.. Rom.. Lib, LIII,. cap. 28 À. V. C..730,. ante /Er Vulg. 245.

Auguflo.X. &.C. Norbano. Flatco Coff. — Denique,. ut fupra. jam

f

o

ionuimus.$.VI, p. 14: Znnum regni Herodis decimum o&lavum ut pras-

teritum.; exhibet , quando Auguflus: in. Syriam venit, Antig. Lib: XFZ.

Ti

cap. XIV... Dio vero, Lib. LIV;. cap. 7: teftatur; Augu(tum ves-

10

di.

re in. Afiam: perrexiffe,. M. Apulejo & . P. Silio. Coff. i. e;: À. V..

C. 734, ante /Er. Vulg. 20, & Herodi Zenodori ,. qui Antiochiae:

)N

in Syria decefferat,. Z'etrarchiam dediffe ,. qu2e non parva erat, in«

€01

fit

ter. Trachonem & Galileam pofita, fcilicet Ulatham & Pania-

dem; agrumque finitimuan.,

Ex . quibus: folide:liquet, JosEs

Lu

PHyM.inannis. regni Herodis: determinandis fuiffe con(tantemy,

CU]

nec lo-um effe fufpicioni;, ac. fi .al'iclubilerrore.mcommiferint;Amaæ»-

f

nuenfes..

V

Q

$;. XVIL.

(

Hifce: omnibus: allatis: inquirendum eft:: num: conttra:

di

affiznatum: a:nobis Herodis:Magni' emortualem: annum: & men--

tu

fém. valeant: quid! argumenta .ab: eruditiffimo:.MAGNANoO,. pro»

ant

tuenda.tliefi;, quod.Hérodes M. anino IV., autt£r. lg. mortuns.fit,

allata 34.)

PRRERUEPSTETTIRIVERSNQ

z F

35

,

n

"Vir Celeberrimus, ut du plicem regni Helroäïs epocham cum

y

'anno :€]

jus.emortuali, quem effe annum 4 ante /Er. Vulg. exi&iq.-

3nat, conciliare queat, ftatuit:

3- Herodem. vix iscezpto ultimo regni anno,

adeoque

!

Jfub iuitiun menfis — Nifan anni 4 ante /Er, Vulgar. obiiffe ;

JHerodes , inquit, «obiif menfe AMartio,

aliquo£ tantum . diebus

lm

[»

ante Pafthatis feflum, ;amni 750 Komani, 37 incopto, x quo

4Rex a. Romanis .declaratur fuerat, 34 pariter incoepto a detru-

l

l*

Jfo Antigono, tertio L'ari legationis in Syria, 4710 Periodi 7u-

diang €7? IV amte ZEram Vulgarem; quo anno Pafchatis feffum cele-

L

u

ibratum die LX €? X Aprilis.. .Si enim ab anno 4674 Periodi Tuliane,

quo Herodes Rex a Romanis declaratus efl , mumeres 37 annos, ha-

685

ibebis .annum 4710.

s

Item fi ab anno .4677 ejusdem Periodi Juliane,

qjuo Hierofoliyma capta €9 detrufur Antigonur numerer, 34 annos ,. ha-

[:

lbebis pariter annum 4710; feu 17 ante ZEram l'ulgarem. Probl. de

L0y,

anno nativ. Chrifli p. 53. . Sed fruftra affumit, Herodem inchoato

)

jam Nifan, cujus primus dies in ifto anno erat d. 28 Martii,

m

rás

obiiffe, nulloque id argumento, contra communem: Hiftorico-

rum fententiam allato;, probat.

Labente adhuc menfe ddar LHe-

JJ

xodem mortuum effe, fupra $. IX. ex apparatm ad exegnias fplen-

væ-

didiffimas , hebdomadem ad minimum poflulante , ex edu&lioue Cadavt-

V

ris, le&ica portati, & cognatorum Principum, atque exercitus

ii

ii

comitio dedu&ti, ab Hierichunte.ad Herodium, locum ducenta ab Hie-

richuntie fladia remotum , qua aliquot. certe dies confumti funt.

Ex

$E*

nïaf

dLuf&u II dierum poft exequias, ex prima feditionis eruptione,

cui leniendze a/iguot dies fruftra adhibiti funt; donec tandem

m

m

ipfo Pafchatis die tria circiter rebellium millia, magna militum

vi, cedebantur. Qus? omnia fane, fi Herodem primo aut fe.

cundo Nifan mortuum eífe ftatuas, intra 13 vel 12 dies coar-

&ari nequeunt, . Labente igitur Adar cum Herodes obierit: aut

36 tantum annos, poftquam Rom»2 rex declaratus efat, regnaffe

yta

dicendus eft, f1 menfe Adar anni /Er. Vulg. IV, mortuus ftatui-

tur, quod omnibus teftimoniis repugnat; autanno demum II

pelre

4

ante /Er. mortnus eft, quod nos .aü"grimus.

-—

E.5

Vit:

$. XVII.'

86

PRXSSENSLORMDREERERA

5" XVII-

2do: ut Herodem annoIV ante /Er. Vulg. mortautn effe pfós

bet Vir eruditus, provocat ad Eclipf Lunarem, quze tefte Jo-

SEPHO Znfig. Lib. X/I1, eap. $. ea no&e contigit, quze fequee

batur diem, quo. feditionis au&ores vivos exuffit Herodes.

Hic; inquit, convenit quoque. Jos&PHUS cur Affronomicis tabulis,

Tzfle enim PETAvV10 dnno 7;0 Romano, feu II/ ante ZEram Iul«

arem fuit revera defeBlio Lunarir die X1II Martii, aut potius die

XII, horis pofi meridiem dntecedentis diei XI, ád meridianum Hies

s

3*

rofolyme& circiter 9

4

digitoruin ,- pf&ler propier g. Pïqblem. de annà

nativ, Chrift, p. 48«

Non heic utar verbis PAGt1r; App, Chron. n. CXLIL. p. 35:

Certum eft; hiftoricos fzpe Solis pallorem inufitatum cum ve«

i

fo folis deliquio confundere,

Sic Joseeuvs ipfe 4fntig. Lib.

XIF. tap. X XII. de Bruti Caffiique czede, ae de conjuratorum

ji

fcelere loquens, ait: Prepter gue Solem etiam averfum eredimus ;

qui €9 ipfe patratum in Cefarem facinus invitus afpexit.

Et tamen

PrETAvIVS, DoUr. Temp. Lib. X. tap. 66. demonftrat; anno fe-

eundo Juliano, quo Caefar interfectus eft, nullam Eclipíin So-

larem contigiffe, & Solis pallorem, qui tunc accidit, citra

Eclipfin fuiffe,

Sic Eclipfin Lunae a JosEeuo memoratam eiipfia

i

veram fuiffe non confíat, ideoque ex illa aumus mortis Herodis certo

?0

deiegi non potefí, Lunam eo, quo Herodes mortuus eft, anno

),E

defeciffe, largior.

Sed cum in Eclipfi illa afgnanda Viri eru-

D

diti nec inter fe, nec cum Joseeur Calculo conveniant; uti

w

pluribus docet STRAvcnzvs, Breviar. Chronol. Part. Spec. Lib,

IF, cap. XXXVI, p. 732 feq. fola Eclipfis determinare litem non

yl

yl

poteft. |Non fane ex eo, quod cujusdam anni menfe primo

aïhl

aut fecundo Lun vifa eft Eclipfis, re&e colligas, Herodem

j

tunc fuiffe mortuum; cum eum characterem videamus plus

D

quam uni competere anno.

Precario affumunt Viri do&i,

»t

Eclipfin illam, a |os&?uo memoratam, tuo tantum menfe Paftha

f'ubfequens antegre[Jam fuiffe: cum Jose&?Hvs, qui mortem qui-

ylE

Dv

dem Herodis intra Eclipfin quandam praecedentem & Pafchatis

?

fub«

Teoeesp ETU R

37

fuübfequentis folennia collocat , nullibi deHnïVerïf temporum in-

tercedentium quantitatem.

Anguftius quoque videtur dierum

4

circiter XIl interftitium, ab Eclipfi, quze die XiI Martis contigit,

usque ad diem ejusdem men(is XXIV vel XXV, quam;ut omnia,

Qa

$i

quix inter vivicomburium feditioforum & mortem Herodis gefta

funt, caperequeat. Abhinc fc. Tyrannus morbum expertus fuerat

n

accrefcentem , medicos advocavit, quorum remediis nil adjutus

1

ad thermas Callirhoes fuit deportatus; quas fibi haud profi-

j

cuas fentiens, Hierichuntem rediit, atque aliquamdiu cum gra-

[j

ld

vioribus Symptomatibus luctatus fuit; Poft hzec , acceptis ab

Augufto literis cum facultate ftatuendi de Antipatro, ut vellet,

auditoque ejus molimine, eundem quinque ante mortem dies

) H

ple&i juffit. Hoec omnia fane inter duodecim dies vix coarétari

queunt.

Eclipfis ergo Lunae apud Tofephum, mortem Herodis ante-

v

i.

gre[fa queratur, licet, im exitu menfir Januarii, quge BENGELII

um

fententia eft. Ord. Temp. Cap. V.*p. 193.

t

nen

F

s.

XVIII.

fé

So

ILfÀ

a, Annum Herodi emortualem effe IV ante /Er. Vulg, ex

nümmis J/ari, Syriae Praefidis, & ex Jofepho de Saturgino €7 Pa-

)

h

u

ro natratis ita probare conatur Ce. MAGNANVS: À variis

äïEp

ochis annos numéravere Antiochenfes, ut liqüet ex eorum

nno

eru-

*,,numi

fmatibus: fed Augulti zetate utebantur /Era AGjaca, ut

utl

,certo nos docent eornm nummi ar

gentei, in honorem hujusce

s cufi; in quorum averfa parte cernitur idern omni-

Lih

»Imperatori

1108

»n0 typus ;

ac in nummis Vari jam defcriptis, fed cum Epi-

»graphe: ETOTZ

NIKHZX f&5 K, ideft, anno vi&foriae vigefimo fexto.

rumo

odem

;id fufius oftendam Corollario V, adverfus N. P. Faure, &alios,

üs

»qui, zontemta evidentia ,

aliter fentire aufi funt, ut gravi con-

,tra fuam fententiam argumento fefe expedire poffent. .Cum

d0&17

,igitur h»ec vi&oria Ceefare O&aviano obtenta fit die fecunda

i

»Septembris anni Romani 723, feu 3t ante /Er. Vulgarem ,

| Qlll'

.& habebis ànnos Vrbis 748,

Jpati$

»his uumeris addes 25. 26 & 2;7:

3

»149

fope

v ERORIUSCESIZEIDSRONUE

38

4749 & 75o, ante /Eram Vulgarem 6. 5& 4, quibus Syriee prie-

»tuit - Z/arur, cuJus £riennio exeunte obiit Herodes Mapnus , ut col-

.g,ï;igi,tur ex Jofephi narratione. — .Eo teffe Quintilius /arur Satur-

nino fucceffor aniffus eff i& Syriam , anno nempe 748 Romano feu

»Vl.ante /Eram Vulgarem, ut patet ex primo Vari nummo,

,& ejusdem J'ofephi hiftoria , ubi Herodis M. obitus defcribitur

,anno Romano 750. feu [V ante /Eram Vulgarem, |Ex Jofepho

,enim zntipater, lLlerodis filius, a Patre Romam miflus eft;

i

,:cum pretiofifimis muneribus & teftamento, in quo Rex ipfum

»Antipatrum Regem declarabat. lbi plura; Jonga & graviora

»tractavit negotia; fed ipfe apud Patrem de cogitato firudo-

»que parricidio accufatus, Hierofolymam rediit, (anno circiter

»u Quintilii Vari;) Regiam enim domum ingreffus , ibi inveni£

»Varum, qui forte per idem tempus Hierofolymis érat; tunc ve-

»ro ab Herode in confilium de rebus agendis adhibitum. ;Hic

»porro Antipatro, patricidii crimine convi&o, furgens abiit e

lg

»Concilio, & fequenti die z4ntiochiam profectus eft, wubi pluri-

»1m1um commorzri folebat.

H&t namgue verba clare oflendunt ,

Poft

»Quintilium J'arun jan a longo fat tempore Syrie praeffe.

»Fari difceffum Herodes Antipatrum conjecit in Carcerem &

E

»Romam Caefari de eo fignificavit per literas, miffis etiam, qui

»coram eloquerentur mandata.

Per eosdem dies interceptoe

»funt Antiphili ad Antipatrum ex /Egypto miffz literze, —

j

»qua nova cognita filii malitia legatos & literas accufatrices mi-

I

»fit ad Caefarem.

Interea, dum Legati inftru&ti mandatis ac

[

»literis Romam properant, Rex, morbDo correptus, teftamen-

V

»tum condidit —. Regi vero morbus factus eft gravior; -- Hinc

di

f

»profe&us ultra Jordanem fluvium calidis aquis fe fovebat apud

,Callirhoen. — Hinc rurfum Hierichuntem profe&us eft, &

(

»paulo poft fupervenerunt a Roma literv a Legatis mitlis ad Coe-

X

»larem, quarum fumma erat: Acmen ab irato Caffare occifam

l

nj

»elfe , & Antipatrum relinqui arbitrio & Regis & Patris. Has

»diverías circumftantias adnotare volui, ut certius judicare pof-

]à

fci

»fis, quantum temporis effluxit a convicto Antipatro ad ejus ne-

,,Cema

Iter enim Legatoruma Judea in urbem, rei pergravis tra&atio

BI

menfium

p

Hs Cæfari: Iudicii miffio ab urbe Koma in Judzam, plurium

»Jpatium

RMCSEXENESUSUBNEDS

-

39

»fpatium neceifario: offenduntz: Vnde: nom fine. fündamentb dicere

,,—?poffum , Herodem mortuum: auno ttriio: Fari Legationir in Syria,,

»fewanno XXVII Acliaco ,. quo:cufum eft tertium Varinumifma:

»Hic porro annus: eft 750 Romanus;. quo ex. Jofephi narratione;.

»Herodes: vita: deceffit ,. ut ftatim: dlcam.. l.. c-. p 44— 50..

Sed ,. ut grimo: ad. ea' refpondeamus,. qux' Vir Clar. ex: Jo-

fephi narratione: colligit,. libere fatemur;. nos plurima leic de-

rehendere, a mente & verbis: Jofephi aliena; Id fc. agere vi--

detur: Cél. MaAGNANUS,. ut animum le&oris- proeoccupet, atque:

ad hypothefin,. Chriflum: triennio: ante: mortem: Herodis: natum. e[fes.

proegaret:.

:

Sàturninum,. nafcente; Chiriflo, Syrie Prefidem fuiffe ipfe pro-

"

Bat Do&8. AuBor p,29o: & nos: Chriftum anno exeunte IV ante

ZEt.. Vulg,. natum elfe infra: probabimus..

Sub: initium: hujus

anni,. ultimi,. quo Syri»e: proeerat,. Satürminus, ipfius: Herodis

rogatu, milit ZAntipatrum cum: Sylle0: Romam ad' Czefarem ,. par-

?

tim, ut Antipater Teftamenti confirmationem peteret,. partim;

utSylleum;. ante jam a: Nicolao: Dàmafceno' variorum-crimi-

l

num:accufatum ,. novi fceleris; attentati fc; Regicidii,. accufaret;

Quae'negotia:fane-intra: decem:circiter: menfes, quos:Romz An-

tipaterr degebat;. facile pertra&tari potuerunt. Ko:Romam: pro-

g..-

frBo ,. (non dicit Jofephus,. per' aliquot aunos ibi jam: commo:--

rante). Pherorar, menfe: circiter Majo: ejusdem' anni, veneno

perit, . detegiturque: cogitatum' ftru&umque ab' abfente, Antipatro

(

patricidium.,. quomodo fcil, Antipater,. offenfus; quod pater tanm

f*

diu regnaret; ex /Egypto' venenum Pherorz' ejusque uxori mis

It

ferit; ut Herodem eo tollerent, cum ipfe Romae degeret. Quis:

u

credat tantum fcelus tam diu: aut' occultari aut: differri potuiffe,.

ut per triennium: Rom' egerit Zntipater;. homo fpel regni di--

t

làtx impatiens; atque feftinandam' decreti parricidii exfecutio:

m

nem urgens?' Pateía&ctum effe fcelus: per: feprem quidem: menfes:

[s

latuit Antipatrum; qui Hierofolymam fe' brevi rediturum Patri:

"

fcripferat;. Literas Patris: vero,. ut: reditum' maturaret, injunz-

lt

gentes; in ipfo demum itinere;. quum'jam in: Cilicia' erat;; ac--

j

10

ceperat.. 9ub exitum igitur ejusdem:anni,. quo: Romam . profe:-

i

WSj

j

,i.Q

od r

&us erat, aut füb initium fequentis Hierofolymam rediit, ibique

Invenit Parum, Saturnini Succefforem , qui mon forie Hierofolymis

erat, fed venerat Herodis rogaíu, « ei fuper pr&fzntibus ncgotii;

confilium daret. — Poftero die Zntipater fiftitur coram Judicio Pa-

tris & Vari, & Criminis convincitur; Parus vero fequenti die

Antiochiam proficifcitur, ubi plurimum commorari folebat, quo«

niatm id Syrorum palatium eff , quo Proefides Syriz degebant. Nüm

verba hxc, uti Doüifumus MaGNANVS vult, clare offendant,

:5

Quintilium Varum jam a longo fat tempore Syrie preeffe?. aliis ju-

3

dicandum relinquo. lter Legatorum Herodis ad Czefarem, quos

,

fub initium Januarii Romam abiiffe probabile eft, & Literoe.Cae-

D

faris refponforize, Herodi Hierichuntem reverfo oblatze, plurium

p

quam duorum menfium fpatium non requirunt; Quare non fine

fundamento dici poteft, Herodem mortuum anno primo Legae

»

tionis Vari in Syria, qui eft A. V. C. 751, ante /Er. Vulg. 3.

»

"

Qua vero Vir Do&iff, Coroll. V. p. 120—130. eorum fen«

»l

teptize opponit, qui cum R. P. FAvn10 annos, in nummis Vari

»|

notatos, ab Zuguflorum 4ra computant, tam evidentia non funt;

b

ut aliter fentire nos cogant.

Scripferat R. P. JonaNNESs Ba«-

»

PTISTA Favn&, Differt. Hifl. Crit. p. 405 feq. edit. apud Jogn,

DowiN.MvsaANTivM, Tab. Chron. Sext. Ztat,: ,Quibus rae

»l

oOrc

»tionum momentis Vaillantius illud. evincit, eos annos

^ e

m

»26. 27 (in nummis Vari) effe actiacos? nullis prorfus, Card.

M

,Norifius, qui prior in nummis Antiochenorum fibi vifus eít de-

»prehendi(fe 2eram hanc Actiacam, ingenue fatetur, de illa al-

»n

»tum fuiffe apud Scriptores filentium: hine Dilfert, 3. .de Epo-

»Chis Syro- Macedonum, cap. VIII. tom. 2. oper. in nummis, iu-

Ie

N

»Qquit, Zntiothenorum alia epotha, utrague. ( Pompejana & Cre-

»fariana preeter Seleucidarum ) f'uperius defcripta recentior otcur-

|

i

N

»rit, emjur nec vola nec. veftigium apud Srriptores uspiam. reperitur.

»Nihil eft, quod tam ad rem meam faciat, quam ingenua ifta

A

,Coufeffio. Cum ii numeri Antiochenorum numifmatum 25. 26.

Cü

»27. non ufitatam ac celebrem jam antea epocham defignent,

ln

fed novam quandam, non antea perfpe&am: quid eft, quod

dit

»aliis divinando liceat ab anno Vrbis Conditz 723 numerate,

,nempe

M —— ÀÓ

gerssic i p ag

41

;,nempe poft A&iacam Victoriam, mihi v

ero non liceat aliter

nio ferius, ab anno Vrbis

»interpretari? initio du&to quadrien

ä

»727. quo, confentientibus Chronologis ex Cenforino & Dione

»apud Petavium Lib. X. de Do&trin Temp. cap. 72. wova Z£ra,

f

ve anni Auguflorum Komani incipiunt, —

Nihil autem ad rem

in eadem Dilffert. de Époch. Syro Maced. do&iffimus

»facit, quod i

ä

»Cardinalis expendat nummos aliquos fub Sylano,

Syrix

»Erefide, cufos, in quibus numeri explicari non poffunt, nifi

Efto id ita fit,

,defignent epocham Antiochenam Actiacam.

»quod tamen non omnino planum eft, nec omnis difficultatis

;'

»expers, fatis mihi eff , fíi nummi fub Varo cufi interpretationem pa-

,fiantur omnino aliam ab ea, quam Norifius ac Faillantius conjecere.

(2

His Faurii verbis opponit DoG. MaGNANvs: ,Plura co-

l:

»gnofcimus Antiochenfium numifmata ; in' honorem Imperato-

»ris Augufti cufa, quibus, fe /Era Actiaca uti, in iis teítificati

Iuerunt.

Vnum tantum defcribam ex argento: [n antica pare

an

»te cernitur capu£ Augufli laureatum , levam verfus; cum Epigra-

»phe: KAIZAPOZ XEBAZTOT, i. e. Céfaris Augufli.

In poítica

1l

]f

»vero depictus eft muliebris Antiochenfium genius; Oronds nà-

Àe

»tantis figuree pedem imponens, cum Epigraphe:

ETOTZz eA4K NIKHZ TIIA IB

H,

d*

»id eft: anno XXVI Vittorix$ , Conf. XII.

Alios Augufti num-

mos Antiochenfes, cum annis ejusdem /Erc A&tiacee exhibet

4»

MaGNANVS Tab. V,

rd.

]

E. Omnes hi nummi , a DoGiffimo Antagonifta allati in E-

al*

pigraphe notationem Vi&orie Actiacv adfcriptam habent, qua-

p

re dubium non-eít, quin anni illis adpofiti ab ifta Victoria

li

computandi fint.

Sed in nummis Vari nulla «"; Níxsc mentio

jte

fit, adeoque evidenter non confiat, annos Vi&oriv etiam in

(

Nummis Vari adhibitos effe.

Duplici enim /Era in honorem

Auguíti uti potuerunt Antiochenfes, eodem Auguíti tempore.

u

ifla

Altera A&iaca, cujus annis nummos, in honorem ipfius Augufli

cufos, expreffe notabant; altera, ZEra Zuguflorun, cujus annis

p

e[lt j

nummos Praíidis Syrize diftinguebant.

Vna fane ; non exclu-

his

U

dit aleram, cum variis, ipfo confentiente MAGNANO;, epoc

ufi

316,

m*

[ iil

42

uíi fuerint Antiochenfes. ;Cumqüe totus hif

B

ii Flavianse te«

ïw:

nor doceat, quod Saturntuo Varüs, ultimo

emum

iiv

ET.

ïOdviS M-

ànno, in Syrig Legatione fucceílerit: annus 23 in primo Vari

nummo notatus alius effe nequit, quam ]Julianus 43, i. e.- Zrae

Auguítornm 25. uti copiofe probavit Cow. pE SyrvESTRIS

Chron. p. 1o8 in Di]grt. de anno N. C.

-

$ xX

4. Quxe de annis, quos Herodisifilii. regnatunt, afferuutur, id

grorfus nom evincunt, que Cel. Auor intendit,

Problem. déanga

N. Chri(H.

Prop. [. p. 54: 4) de annis Archelai, quein JosEPHv s

lnmm - « s n p RE o

ànno principatus decimo: im exilium sniffum teflatur, ita Ícribit: ,,Si

jud2eorum more a Martio anni Romani 750 numeres decem annos,

decimi initium habebis menfe Martio anni Romani 759, feu VE

vro Vulgaris, Rom?e Confulibus /Emilio Lepido & Lucio Ar.

rüntio.

Id przcife nos docet Dro , (loc. fupra a nobis p. 25. ci-

»

tàto.) .Cumigitur Archelaus exulaverit anno

159 Romauo, te-

»

fteDioNE, & decem incompletis a morte

patris regnaverit,

tefte JosE&Pro, evidenseft, Herodem Magnum obii

ffe anno 750

J

JErxe Romana, feu IV ante /Eram Vulgarem.

p

&. Minus accurate Vir do&iffimus in annis Regum Ju-

n

daicorum computandis menfe Romanorum Martio utitur ,

qui

,l

partim ultimo Judaici anui menfi, Adar, pat

tim primo, Nifan, re«

»

fpondet, itaut, uno eodemque menfe Martio, feeuüdus jam iniri

»l

annu;queat, uti ex noftra fententia in fucceffione filiorum He-

»|

rodis id fit, qui Patri labente adhuc Ad

1113* ;

ar fuccedentes, primo

»

die Nifan fzeuudum jam regiminis an

li&

££2 d

nchoarunt,

2)

Idem. quidem annorum numerus prodit, five Herodes M.

inchoato jam Nifau anni ÍV ante

/£r. Vulg. quze Doct, Adverfa.

ri, five labente adhuc Adar an

n!

I!l ante /Er. Vulg. quae no-

hi

ftra fententia eft, ftataatur.

Sed cum

probaverimus, Herodem

À

labente Z4dar anno 3 ante

/Er. Vulg. obiif

le, atque JosEPnvs,

tü

€ex explicatione fomnii, ch

aracterem fpizarum decies mati

7

Wa:/l'm-

al

tiufn addat:

ab 4ídar anni 3 ante /Er. Vulgar.

usque ad 4dar

adj

anm

/

-

WE ECCESSE UEL EH

—

43

anti z. Zer. Vulg, i. e. A. V. C. 76-0 P

rincipatum t&miffe Arche-

xulavit a. 759 V. C. neque

laus ftatui debet; confequenter mon «

etiam, uti au&or vult, evideus eff , H

erodem M. obiife anno IV

ante /Er. Vulg.

MM QoNP MM um m

m CASSIVS A rthelaum irant a?pe: fuiffe ä*elega'tum

Dro quide

Co[, M. 4emilio Lepido €7 L.

Arïïi'a'äti()) i. e. Ao K]' C' 759 ]Eï.

eít, eum exilium ejus anno uno

Vulg.6. fcribit; fed mirum non

antevertiffe, cum pofterius Hero

dis Patris regnum uno anno tar-

etiam uno differre

dius confignarit ; ficque mortem ejus anno

s PAGr, Crit, Hiff.

coactus fuerit; uti re&e ftatuit À

NTONIV

Chron. ad annum Chrifli t45 p. 13. male,

circa hoc quidem pun-

2

fum, erroris accufatus a Cel. MAGNANO,

loc,. cit. .Coi'olläw'-.

Y

M

XIPF. p.182. 183:

Herodis A

;ztipfe pó4«& -65 hzec l

eguntur: ,, Anni

[

) de annis

O

»igitur XLIV

'Tetrarchiz Herodis Antipz, veteribus etiam

eflluxerunt a morte patris Herocis M. ad

olà

,nummis obfignati;

93 Romanum,

g«

»annum currentem XL (liræ Vu

lgáris, 1íeu

Porro fi. ]u-

h

», cu]

.-

us menfe Septembri jam exulabat Antipas.

»dxorum more a Mar

tio anni 75o Romani numeres, XLIV an-

50

habebis menfe Martio anni 793.: Ergo

»nos, XLiVwi initium

»Herodes Magnus obiit

"

*

poft initum Martium anni Romani 750,

E

la

*, qui eft IV ante /Eram Vulgarem:

W

»feu 4710 Periodi Julian

,non autem ante , qui

a

fic non invenire liceret annos faltem

It

4

XXVII Regni ejus,

ex quo Judzorum Rex. a Ro-

"

,inchoatos X

quia fic Herodes

,manis declaratus

.

fuerat; nec etiani polft,

|£

(fet attingere initium anni XLIV Tetrarchize

» Antipas non potni

g

,41ue,

Atqui, fi ita poft

inittum Martium A. V. C. 75o, ante

NL

des M, ut labente adhue Z4dar vitam finie-

JEr. Valg. 4 obiit Hero

tunc aé&tu non invenirentur

(

rit, uti nos fupra probavimus ,

ex quo Rex

Judeeorum. declara-

f

XXXVli Regni ejus anni,

letl

tus fuetat, fed XXXVI tantu

m, contra omnium teftimoniorum

$,

filiur, Antipas ; patri eodem anno,

labente

auctoritatem: ejusque

ens,

7

Nifon fecundum annum incipi

m

adhuc Adar, fuccedens, & primo.

2

jam

"m

EFUANERREMEREISSEER

44

jam anni 39 /Er. Vulg. menfe Septembri exulaffet , & quartum

Caligule aunum non attigiffst. Erronea itaque fententia eft, Z/e-

rodem M., qui labente Adar mortuur

eff, anno jam V. C.450, an-

te /Er, Vulg. 4 vita defun£um effe,

*y) deannis Philippi, p. 56 —59. hzec proponuntur: »Nummum

»Philippi ex ?ere medio publici juris fecit eruditus A4bbar Fonte«

snui, Difquifit. fur une Medaille de Phil. le Tetrar. edit

apud

;;Hiftoir. de l'Acad. Royale des Infcript. T. llI. p. 4os,

A Amfter-

,,dam 1731, in 12,

In antica parte exhibetur Capu? Augufli

»laureatum, levam verfus, cum Epigraphe: KATEAPOX CEBA«

In poítica vero legitur:

»0IA .. TETPAPXOT: circa templum, iater cujus columnas

sadfunt elementa L. AT, i. e. Philippi Tetrarzhe anno trigefimo

»tertio. Opus eft, ut videtur, non Judxorum, quibus vetaba-

»tur Principum effigies depingere, & multo magis, templa eo-

»rum frequentare; Sed Syrorum, Cefaream Philippi incolernes

»tium , qui in eo caput Augufti, templum in ejus hanorem ad

h

s4Panium ab Herode M. antea conditum

,U annum ab Actiaca

»Yictoria, more fuo, exhibuerunt.

Epocha, cujus annus XXXIII

»in nummo obfignatur, alia effe non poteft, praeter Attiacam ,

,»qu?e initium ducebat a fecundo Septembris anni 723 Romani,

t

»feu 31 ante /Er. Vulg. . Cum enim nummus cufus fuerit !m-

speratore Augufto & Tetrarcha Philippo, quorum nominibus

,Anfignitur, annus XXXIII numerari poteít nec ab Epocha Se-

Ü

»leucidarum, cujus, primis Tetrarchi» Philippi adnis, jam cure

U

»rebat IV Seculum; nec ab /Era Pompejana, cujus tunc erat

[|

»annus circiter LXX ; nec ab Epocha Julii Czefaris, cujus jam

M

»numerabatur annus ad minus quinquagefimus ; neca conditaCae-

»farea, cujus anno XVI obiit Auguftus; nec tandem a Phili

ppi

V

»Principatu, cujus, moriente Augulfto,

numerabatur tantum

h

,annus circiter XVIII. AnnusporroXXXIII

Actiacus i

»anni lL /Érze Vulgaris, & exiit eodem die anni Il ,

fuitque IV

»Tetrarchiz Philippi. PAilippu: enim, tefte

Jofepho, obiit anuo

» l'iberit principatus. vigefimo , tum ipfe

préfuiffet triginta feptem an-

Wi

yynis Trac honitidi $ Gaulanitidi at Bo

Gane&, Anno 33 /Et. Vulg.

(

die

R

REDSESESNUORESUUSER

-

45

,die 19 menfis Augufti Tiberius annum Imperii vigefimum

Obiit

»iniit, eumque explevit eodem die anni fequentis 34.

»igitur Philippusinter menfem Auguftum anni 33.& 34, annusque

Si inierit

,ejus Tetrarchize 37 iniit menfe Martio anni 33 aut 34.

,anno 33. primus Tetrarchive annus coepit anno IV ante /Er.

»Vulgarem; i vero annus (Tetrarchize ) 37 inierit menfe

[*

»Martio anni 34 /Ervze Vulgaris: primus Tetrarchive annus coe-

d

»pit anno 3 ante eandem /Eram. lgitur Herodes M. obiit anno

bl-

»IV, aut anno IlI ante /Eram Vulgarem: fed quia ex nummis

li

»Herodis Antipee patet eum obiiffe ante annum llI, anno lV

la

»obiiffe dicendus eft.

Rurfus, fi ab anno Actiaco 64, currente

m

,cum Tiberii principatus XX, quo obiit Philippus, retro nu-

TT

,meres 37 ejus Tetrarchiee, annum habebis Actiacum 27; An-

Ü

»nus igitur A&iacus 33, Philippi nummo obfignatus, fuit VI

)

»ejus Tetrarchize,

Cum autem annus 334 Actiacus inerit anno

EQ*

»2 /Erve Vulgaris; manifeftum eft, Philippum principatum iniiffe

)n-

»auno IV ante eandem /Eram, eodemque anno obiiffe Herodem

ad

» Magnum.

;CEI

lil

Verum, quod ad annum ZErz;.quo Philippi nummus no-

n

tatur, attinet, miror, ZE£r& Zvguflorum ne meminiffe quidem

l]l

Celeberrimum Numismatologum, in cujus /Erze annos »eque qua-

drant 32 ifti anni, acin annos /Erv Aétiacve. Scilicet erat id

"

X«

contra hypothefin, qua fe/a AGiaca /Era ufos eí(fe Syros Au-

tiochenfes contendit Vir Doctifhimus; cujus contrarium vero ex

jf«

annis, Vari nummis impreífis, fupra probavimus.

Quare reli-

tat

qua, qu ex nummo hoc colliguntur, mittimus. Quze de anmo

u

L:

Tiberii vicefimo dicuntur, aliema funt a Tefzphi & Tudsorum more

compulandi annos Regum exiermorum,

Quemadmodum enim /uo-

p

rl

rum Regum annos, non a die, quo Regnum obtinuerunt, .fed

ab ineunte anno Judoeorum facro & primo die menfis Nifan nu-

'pto

V

merarunt: //a ex£erorum Regum, qualis Tiberius erat, annos nu-

merabant, non a die initi imperii, fed ab ineunte anno Civili,

nü

ejusque primo men/z Tirri, uti docuit Saw. PrETi T. Lib. I. Eclog.

(fie

efimus. Tiberii annurs

£fi

lg.

Chron. C. 12, luiit ig'i.tgr vite

?' primo die m

E3

fr

d

um

46

fis Türi, anno 32 /Erv Vuïgäris., Cumque Herodes M. fafente

"Adar anni

^

Ó

aute /lir. Vulg. obierit, cujus primo die Nifau Phi-

um dulit; £ricefimur feptimus coepit primo Ni-

tlïippi fecundus annus ja

fan anni 33 /Erx Vulgaris, ita, ut ante Tisri ejusdem anni,

2

guo anuus Jiberii viti

J

imus primus iniit, oblerit Philippus.

Ex an-

nis igitur etiam Philippi patet, erroneam efle Viri Celeberrimi

mib*- ^ ER ! ce

fententiam de anno Herodis emortuali; Nam, cum labente adhuc

Adar obierit Herodes, fi anno IV ante /Ér. Vulg. mortuus fta-

tuatur; Philippur, cujus tricelimus feptimus annus hac ratione

primo Nifamannt 32 /Kr. Vulg. coepiflet, ne annum quidem Tibe-

!

rii vicefimum, more Judoeorum computatum, attigiffet ; multo mi-

nus annum eundem Tiberii, uti Cel. Antagonifta illum numerat,

D

a 19 Augufti anni 33 /Er. Vulg. demum incipientem,

Ex . quibus omnibus liquere arbitror; erroneam effe Cr/,

MAGNANr de auzo &6 meufe [derodis emortuali fententiam, evi-

&umque effe, quod Herodes amuo ante JEr. V'ulg.

2

2

labente adhue

»

Adar vità defuncius fít.

Patet porro, erronea: etle omnes eorüm

»

»

fententias, qui Chiiftum po/l elapfum 3auuariun ejusdem annig

ante /ir. Vulg. ftatuunt, cum nativitas, circumciflo, reprae-

b

»

fentatio in templo, adoratio Magorum & fuga Chrifti in /Egy-

ptum mortem Herodem antecedant,

Quot vero vel ?Zezfes:

DT

vel, uti Cc. MacNaNvs exiftimat, amauos ante 770vteui He-

»(

»t

vodis matus fit Cbrifius? ex fequentibus Chara&eribus biblicis;

»!

eorumque cum teftimoniis exterorum confenfu, eruendum eft.

yl

*

Y

$ XX

Secundus Characler :

l

Baptizatus eft. Chriftlus, cum impleret anmum ticefinlut

anuo XV . Tiberii,

Omni animi attentione expendenda eft annotatio anni,

nnurna

ipfi

quocum initium Przconii Johannis, ipfumque Chrifti a

trice-

À

"

"

Tl6t

$

)5

