fectis, in patriam rediturum, diffimulata ira, infidiofe refcripfit,

ut properaret, ne quid fibi, per ejus abfentiam, quod nollet,

accideret. -—

Has literas accepit Antipater in Cilicia, cum qui- *

dem prius Zarenti eas accepiffet, quae Pherore obitum declara-

lä

rent; quem quidem obitum doluit, non Phrrore amore, fed,

f

quia imortuus effet non in

rorvf,

Vvviik

e

Go patre, quod fe facturum fufce-

11

perat,

Vbi autem ad Celenderim in. Cilicia venit;

ubitare coe.

^

n

£31*

pit, utrum in patriam ire delt

et, matrisejectionem ferens ini--

quiíime: a quibusdam vero amicorum perfuafus oram folvit, & ad

portam, Sebaftam, appulfus, mox male acceptus fuit, atque a ne-

st

Tmine, uti in ejus difceffu factum erat,

alutatus, $. r. Eraf eo

tempore Hierofolymis. Quintilius V'arus, miffus Saturnino futeeffor ad

Eab aa

p

o

4060

7

£)

gube*f'nmze

| Syriam, veueratque Elerodis.rogatu, ut ei fuper pre-

gi

Jentibus. negotiir conjilium' daret. — Elis concilium habentibus fuper-

li

venit Zntipater, ignarur totiur negotii, & in palatium purpuratus

Jl

adhuc intrat.

Mox vero, a Patre, ad quem falutandum acce-

debat; repellitur, qui fratrum necem perpetratam, & patris .

qu

tentatam ei exprobrat, & poftridie ad caufam dicendam acce-

Q

Vet

dere jubet. $ 2. Poftero .die confederunt in confilio Varus &

Rex, advocatis eo utriusque amicis, & iis, qui crimen aliquod

ii

indicaturi erant, & iis, de quibus habita erat quseftio, & matris

t

Q

P

Zintipatri fervir, qui, paulo ante ejus adventum comprehenfi fuerant,

literas ferentes, quorum fumma hzc erat: ,,Ne reveniret; pàe

IN

&t

»trem enim de tota re certiorem eífe factum, jamque hoc unum

.,€1 fupereíffe perfugium, ut ad Cafarem reveniret,,,

Herodes

]bi

filium ipfe primo accufabat; Nicolaus: vero Damafzenus orationem

Vifi

Wt

a.Rege coeptam atrocius perfequens, argumenta omnia ad accu-

T

fatio-

lUg

Tukpiececn N

17

r

fationem firmandam denfabat. Varu.r'Ahtïpatro dicendi pro fe

jl

poteftatem quidem dedit; is vero manifeftiffimis indicils con-

victus, iu vincula conjicitur, (F'aro e Confilio difcedente,; & po-

I$

ftridie 7ntiochiam proficifeente , ubi plurimum. commorari | folebat ,

G

quoniam id Syrorum palatium 2//) — Eo vin&o mifit Herodes de

eo literas Romam ad Caefarem, & una legatos, qui eum ver-

b

bis de Antipatri malitia docerent. — Per eosdet dies interceptoe

[«

funt Antiphili ad Antipatrum ex /Egypto miffz literae , quibus

"

Acme, Judoa genere, & una ex ancillis Julie, Caefaris uxoris,

o

ei fignificabat, fe voluntati ejus obfecutam, & literas ad Hero-

ll

dem mififfe, & infertum his exemplar fiditiarum Salomes litera-

[«

rum ad fuam Dominam, ( Cefaris uxorem ) quz infidias He-

,d,

rodi tenderent. $. 3—7. Herodes, nova hac Antipatri malitia

(Q

in concitandis turbis cujuscunque generis ftupefactus, iterum a/ios

(fs

Legatos & literas accufatrices ad Ceefarem mifit, adjun&is lite-

If«

rarum Acmes.exemplaribus.-An-tigzait* Lib, Q9 cap., cit, $. 8.

ad

[lt-

"Interea dum Legati, mandatir ac literis inffrutli , Romam pro-

1 00

perant, Rex morbo correptusr aliud teffamentum condidit; Cumque

T

ex eo morbo convaliturum fe non fperaffet, quippe jam /feptuae

7f d«

ginta circifer ammos natus, rumorqne, morbum Herodis eífelethalem,

u-

increbrefceret , duo patriv legis interpretes, 7udas, Sariphei, &

atus

Matthias, Margarothi fil. concitaverunt juventutem, ut opera,

(C6*

qui Rex przter patriam confuetudinem fecerat, tollerent, &

ul

aquilam auream, quam fuper majorem templi portam dedica-

«

verat, detraherent, cujus /editionir au&lorer . ejusque fotios vivor

i&

nuo

igne cremavit , in quam no&emn etiam defetius lune intidit, 4ntig. Lib.

XFII. cap. 8. $. 1—4. Regi vero tmorbus fmfïm' eff. gravior , Deo

nti

r

peuas fcelerum illius exigente.

lile tamen accerfebat medicos, &

eran

h

medicamentis undique conquirendis. intentus erat.

Profectus

W

etiam ultra Jordanem calidis aquis fe fovebat apud Callirhoen,

um

]bi, de medicorum confilio, immiffus in refertum oleo folium,

WO(!H

vifus eft illis jam agere animam; mox tamen ad fe rediit. Hinc

oncm

rurfus FHierichuntem reverfus e(t. Zmtig. cap. VIII.

Interim

at

fupervenerunt /ifere Roma a Legatis, quos ad Cafarem miferat , firi-

fatio

pt.e

*

—— xv

18

pié, quarum fumma erat: cmen ab irato Cefare otcifain ejje , prt»

pier lotatam Antipatro operam ; ipfamque Zntipat

rum 7'£lfnqui arbiirio

Herodes ilüs quidem paululum recreatus eft,

&degis €7 Patris.

fed ingravefcente dolore fibi ipfe manus inferre conatur, àc

cultelli i&u perpetraffet facinus, nifi Achjabus, fobrinus ejus;

i&um praveniens, clamore fuüblato cohibuiffet ejus dextram;

moxque dénuo lu&us cum trepidatione ac tumultu occupavit

p

palatium, quafi rege jam agente animam, — Strepitum perfenfit

(t

Znlipater , & patrem vitam finiiffe credidit. .Hinc cum culftode

fe

carceris de miífione egit, multa ei & in przefens & in füturum

promittens.

Sed cuftos conatus ejus Regi nunclavit, qui, exe

jl

clamans prz indignatione, juffit «uni e fatellitio, ut fine mora Aniis

Herodes deinde, mutata voluntate, te-

gatrum occideret, tap. 1X.

ftamentum quoque fuum mutavit; Zmzipam enim, quem priori-

ibus tabulis Regni fuecefforem fecerat, Galilee Pereeque Tetrar-

0r

pi

thiam conftituit; Megnum vero Archeélao largituss Gaulonitidem

& Trachonitidem & Bataneam & Paneadem PAilippo , Archelai

6p

fratri, Tetrarchie nomine conceffit. His ita ordinatis guin/a die,

für

goft ocrifum. Antipatrum , vita defuntiur efl , cum regnajfet, poft dee

p«

irufum régno Anligonum ammos iriginta. quatuor ; poflquam. autei à

af

Romanis Rex ereatus fuerat , iriginfa fep?em. tap. X. S. d.

ve]

lam, fi ab exeunte Septembri anni V. C. 714, ante /Ef.

10 |

Vulg. 4o, Judxorum more, de quo mox dicemus, usque ad

us

1. d. Nifan anni feq. 715, ante /Er. Vulg. 59;. primum Regni

lis

Herodis, ex quo Rex creatus eft, annum nurmeres,

47 regni

Ü

annus incipit a primo Nifan anni V. C. 75o, ante /Er. Vulg. 4

fit,.

& definit ante Nifan a. V. C. 751, ante ZEr, Vulg. 3.

Eadem ratione, fi ab zeftate anni V. C. 717, ante JEr.

MI

Vulg. 37, usque ad Nifan anni fequentis 716, ante /Er. Vulg.

H

46, primum regni Herodiani poft detrufum regno Antigonum

annum numeres, 34 annus incipit a- Nifan anni V. C. 750; ante

Iab

JEr. Vulg, 4, & definit ante Nifan A. V. C. 751 , ante /Er. Vulg.

qui

55 quo ergo Herodes mortuus eft, non diu ante Pafcha.

ACCE

d

$. VIIL

—— —À

GNND

19

ij

s vi.

l

4. De boc amno Hevodis emortuali , ante ZEr. Vule. III

*: C071«

Jj

veniunt cum Slofepho qummi ab Antiocbenis [ub Quintilio

i

$

Varo, Syrie Prefide, cufi.

D

Cum novus huic anno chara&er inde accedat, quod

Mi

t'e(ente P. Quintilio VARo, Saturnini iu adminiflranda Syria Suc-

fit

ee[fore, Antipater vin&us, brevique poft deceffum 7"ari in»

,dg

terfe&us fuerit: Celeberrimi Numismatologi, Cardinalis HEN-

u

micvs Nonisrvs & JouaNNES VairrLANTIVS, poftque

2

illos plures alii, nummis iftis, fub aro, Syrie Prefide cufis,

:z[fa

ufi funt ad demonftrandum annum Herodis emortualem,

i

Jl«

Quatuor proftant ejusmodi summi parvi ex &re, Zntiochie ad

Orontem , Syrie Metropoli, cufi,

In antica parte confpiciendum

rf*

Jefil

probent caput S'ovir barbatum €7 laureatum , levam verfus, fine

elil

epigraphe: fed.in poftica cernitur muliebris Antiochioe imago

turritaac rupi f. monti infidens, cum palm?e ramo in dextra; ad

dif;

edes fluvius, fub viri effigie, emergit, defignans Orontem,

dt»

amnem, quo urbs allüitur. n fingulis Epigraphe legitur:

jj à

ANTIOXEON EII OTAPOT; in medio annorum numerus EK,

vel cK feu cZ K vel ZK , id eft, moneta Autiochenfium fub 'aro an«

At

no vigefímo quinto , vel vigefitio fexto ,

vel vigefimo feptimo, qui«

Exhibet

Qw

bus Varus, Augufti Legatus, Syriam adminiftravit.

gni

hos nummos etiam SaroMo vAN Tirr, Comment. de amno, menfe

egnl

€9 die nati Chriffi, 'Tab. l. & Cel. MAGNAN Probl, de anno Na-

p

fiv. Chrifli, Tab, I.

A variis quidem Epochis annos numerarunt Antiochenfes,

t

fed in hisce nummis, quibus Varus Syriam adminiftraffe legi-

tur, anni ZEre Auguflorum innuuntur,

i

ulb

Lonu'm

Auni Auguflorum & nomen & originem fuam ab eo tempore

n

habent, quo OBavianus Cefar in Senatu A4ugu/lur appellatus eft,

ui titalus poftea omnibus ejus fuccefforibus tribui confuevit.

ob

Accepit OGaviur J4ugufli cognomen; poftquam tres triumphos

z

ln

I

20

—— — À tÓ

in urbem intulerat, bellis civilibus finem impofuerat, & impes

rium , quod ha&tenus citra confenfum civium ufürparat, &; do-

nec Rempublicam ordinaífet, fe adminiftraturum effe prae fe

tulerat, jam vero deponére voluerat, a Senatu P. Q. R. legitimum

deinceps dicendum, acceperat,

Erant tüm Cajui O&avianut C««

Jar VIL, & M. Vipfaniur Zgrippa 1. Confules.

Ita Dio CAs«

SIVS, Hif. Rom. Lib. L11I. CENSORINVS de die Naíali, cap,

21. qui teftatur, inilium hujus ZEre procedere ex Kalendir Januarii.

Conf. STRAvcurii Breviar. Chronol. edit. Sext. Lib. iV. Cap.

AXXXIX. p. 764. 765. PETAvii Doürin. Tem. T

]

om. Il. Lib. X,

Mi VET i aE , WE aL z

Cap. LXXII, p. 177. edit. Antw.

]

$-

-

Cum igitur primu; annus /Erte Auguftorum incipiat éum 7a«

t

nuario A. P. J. 4687; V. C. 727. ante /Er. V. 27 , anno ]ul. 19,

quo Coj. fuerunt OBavianus Cef. VII, & M. Vipfanius Agrippa ,

l

annus hujus /Erz.35,

quo Zarus Saturnini fucceifor, tefte

b

JosePBO, Zntig. Lib, XVII, cap. VII, Syrice preerat, incipit

cum anno V. C. 751, Juliano 45, ante /Er. Vulg, a. Vid, Co«

Jü)

À

MITIS DE SYLVESTRIS Chronol. p. 108. in differtat. de anno

Nat, ChriflH,

Qq

1l

1

C. Sentius Saturninus A. V. C. 246 , Tuliauo 38, pöft Tiiium ,

tor

Prafes Syrie conftitutus eft, ut Can p1N. Non1sivs docet

i5

li

Crnotaphiis Pifanis, Differt. 2. p. 3o & feqq. exque illo AN T. PA«

Ver

G1 Zfppar. Chronol. n. CXXVl. p. 3o0. Syrie igitur preeerat pef

quinguennium , usque AXV.C.75o0, ]ul 43.

Egregie id. cons

ial

el

venit cum confilio, quod 4/ugsflo Cefari Maecenas dederat, te«

fte DioNE, Hif. Rom. Lib, LII, cap. 23. p. 677. &dit. Reimari s

E

»C?xterum omnes illi, quibus aliquod extra urbem imperium

Sat

Jcommittitur, — aegue minus irienmio , (nifi quis quid deliquit)

»üegue diutius quinguennio magifiratum obeant, ,,

Coónvenit etiam

Vr

Q

cum fententia ERTVLLIANI, Qqui» Jib, 4. éomira Marciotem ,

£apite 19. probans, Chriflum hominem natum in carne mortali, aitz

»$ed &6 cenfur conflat a&ius fub Auguflo tunc in Jjudea per Sentium

»$afurnimum , apud quos gemus ejus inquirere potuiffent. ,,

Quo

Chrifli

-

TERTYLLIANI teüimonig contfirmatur fententia de Natali

ünno

q

st n

d

d

X

ànto V.C. 756, —?»—uï. 42; nam fub fineim hujur anni Saturnints Syriam

reliquit.. Laudatus Card, Nog ts1 v sl.c. p. 320, utoftendat, T En«

TVLLIANV M non effe contrarium Evangelifte Lucze, fcribenti

ä

eap. l.

héc deferiplio prima Ja&a eff Prafide S

J

yfi£,

Quirinio;

Ff)hl-

robabilem effe dicit dottorum virorum

ivciit

entiam , qui dicuntz

jà

Quirinium cum imperio extraordiuario ad tenfum. peragendum in Sy-

r

»riam miffum. ,, Nam zugsfiur decrevit univeriorum, qui vel

In

fubditi, vel focii effent populi Romani, numerum ac faculta-

J

tes nofcere. Cum vero Quirisius, Vir confularis, id temporis

T

in Oriente degeret, ac belum coutra Homonaden/zs feliciter con-

ifit

i*

ut

feciffet; eundem in Syriam cum extraordinario imperio m

d

3

(jà

tum ibidem, tum in Jude&ea, quse gens erat focia & ainica pe-

puli Romani, cenfum perageret.

Quamvis vero eo anno $em-

Ü

tiur Saturninus Syriam adminifiraret, Quiriniur, ob recentem victa-

0

riam tota A(ia celebratus, defcriptionifaciéndae preepofitus fuit.

fle

Tazitur Lib. L. Annalium edit, Ernefl. $.2.p. 59.60: Aegimen,inquit,

plt

Jumma rei penes Germanicum , agendo Galliarum eenfui tum-inientum.

"

At Germanicus non erat Legatus ordinarius Gallize, fed fummo

p

cum imperio ad cenfus in Gallia accipiendos ab Augutto defti-

natus.

Ita etiam Rome cenfus non a Confulibus, neque Prze-

toribus, qui erant ordinarii Magiftratus, fed a duobus Confu-

!j

"

laribus, uni eidemque tantum muneri deftinatis, agebatur. Quia

DA

vero $entius Saturninur tunc Syriam obtinebat, Tertullianus ordi-

narium magiftratum nominavit, qui tamen ea iu re Quirini

-P""i

«G

or^

erat fubordinatus. PAax lc. n. CXXIX, p '3r.

te

— Novum igitar argumentum ex ipfis Vari nummis proaffignato

151

^

at

anno Herodis emortuali petitur,

Mortuus is qui

Ut

[!

je eft, c

Saturnino Varusin adminiftratione Syrize fucceffit. Succeff't vero

ipft

Waru: auno Auguítorum 25, i. e. ante /Er. Vulg. 3.

Ergo eo-

uit)

&em quoque anno Herodes vita defun&us elt,

Jf

W j

IX.

alt

$.

jitil

QuO

s. Mortuus eft Hevodes , non diu quidem ante Pafcha: qüad

Vule. d. 2, Aprilis; fed. tamea

jnfi

m-t a2529 lll.ante /Er.

C 3

laben-

d

gt

22

labente adbuc snen[e Judeorum ultino, Adar, qui defiit

d. 19, Marta.

Tefte JosEP1o, le&o teftamento acclamatum eft Regi Ar-

chelao, qui curavit, ut exequiz Patri fierent, quam fpiendi-

diffimze; quem in finem omnia ad decus facientia conquiruntur,

& univerfus regni exercitus ex omnibus partibus convocatur,

qui funus deducat; quze omnia ad apparatum facientia juftum

dierum numerum, Aebdomadem ad minimum, poftulaíffe credere

fas eft.

Abhinc eduffio cadaveris Herodium usque, ubi fibi monu«

mentum paraverat Rex , atque fepultura fieri jufferat, in locum,

ducenta fladia ab Hierichunte remotum, aliquot dies poftulabat; Le-

&ica enim portatum fuit funus, regio fplendore ornatum, at

que Cognatorum Principum, totiusque exercitus comitio de-

ducendum.

b

Poft exequias ludum F'IT .dierum, (tot fcilicet dies poftus

labat patria confuetudo) in honorem Patris integravit Arche«

laus, quibus finitis in templum afcendie, reque facra peratta

ad-Convivium ferale cum amicis fefe contulit.

Mlo iplo vero

l

)al'

die prima erupit feditio, ad quam leniendam cum aliquot dies

fruftra confumti effent, & jam in/laret Paftha, magnam militum

m

vim contra rebelles mifit, ipfoque Pafchatis die tria circiter

M

millia rebellium interfecit, reliquos difperfit. Autig. Lib. X /II.

hïi

£ap. X. $. 3. €7 4, Cap. XI. $ 1—3.

Ex quibus, a JosePHuo

»p

memoratis, patet, quod Herodes non inchoato Nifan, a cujus

))]H

prima luna usque ad Pafcha XIV tantum dies erant, fed la-

»df

bente adhuc men/e 4dar mortuur fít. WirtHgsrnMvS LANGivs

npl

de anno Chrifti natali p. 350. feq«. Herodem XlX Februarii, vel guin-

yt

quage[imo ànte Paftha dié moríuum (tatuit; CuR1sT, Norprio ve-

»

ro, Hiflor. Idutm, Tom. ll,. Oper. Flav.

of. edit, Havercamp. p«

»li

345. vel dies X X X pauciores fufficiunt.

Cui fententioc & nos

»]i

accedimus, exeunfe menfe 4dar Regem vita defun&tum effe fta-

ad

tuentes; quem menfem emortualem, ut mox videbimus ; anni,

quos

fU N TRUE

0835

02

li

lii regnarunt, quosque numifmata magno coa-

quos Herodis fi

firmiter commonítrant,

fenfu | cqmprobant ,

M«

$.

l.

]f

,

6. Afn(ni regni Herodis ; 7udæoydm more a So[cpbo conuptta-

m

.ab imeunte amuo [acro, i. e. menu[e Nifany mumerandi

Vi*

cuvrens pro completo fusnitur , ita üt pavs

Jüts amuusque

unius anenfis, imo dies quoque unus im fime aumi co-

n

i

[ ngtetu'r pro anmo.

Le:

die Nifan numerent Ju-

Quod annos Reg

um fuorum a primo

dte

doel, id ip

fi teftantur in Mifrhaa, "Tract,

Rofch Hafchana, Cap.

d

Arba Rafc

he Schanim, quo loco etiam tradunt: Dier unu in au-

530 computatur pro anno.

Plura teftimonia collegit D. Hosw AN-

Nvs in Annot, ad Hypotypofin Chrom. Sacr, p.

Zr. itemque SAw.

fiüs

Ipfe etiam Cel. MAGNAN

PETiTVS Lib.J. Eclog. Chrom. cap, 12.

Chee

Problem. de nativ. Chriffi, p. 153. feq. Coroll. VIII. contra recen-

attà

hronologos id evincit: ,,Certum eft, inquit,

ycro

tiores quosdam C

»Herodem a Rom

anis Judzeze Regem fuiffe declaratum , exeun-

e

des

»te Septembri ,

aut i

neunte Oc&tobri anni XL ante zram vulga-

T

ft etiam, eundem Principem obiiffe menfe Mar-

;,ïön.

Certum e

'Ket

Non autem ab impetrato Regno aunos ejus com.-

y1l.

fed ab ineunte anno Judeorum facro, cu«

,,putavit JosEPH VS;

TU

»]us primus menfis,

Nifan di&us, Martio noftro partim refpon-

As

»det. — Judsi enim, ut j

pli teftantur, annos regum fuorum

] la

cujus Luna facer incipiebat annus,

,put

arunt a Menfe Nifan,

G1VS

»ita, ut fi. quis

Regnum obtineret menfe Adar, feu Februario no-

ullimus aumi fatri, a Nifam immediate fegueuti al.

quin-

»Jiro, .qui erat

?

Non mirum igitur, fi

ov

»ter euidem regni an

us fuppuiaretur.

P

»]osEPHvs, utpote

Judeus, ab eodem menfe putaverit Hero-

d

105

;;dis a4DnDos.

e [Ld*

anul

So XIO

QUOS

GRU SREUNE

24

5. Xï.

7.Anunmun Ill ante ZEr. Vulg.

ejusque ?uenfem Adar , quem

Herodis M. emortualem [lat

uius, firmiter quoque com-

7Hon]Wrant anmi, quos Herodis filii regnarumt; eg quidem

a-) decezs^ anmi Archelai, Etbnarcbee

Judec, quos d

7Horte patris reguavit.

Tefte JosEPno Zntig. Lib. XF'II, tap. z. Bello gud, Lib. L. c. 18.

W .R - ao T

arthelaus, filius Herodis M. natu major ex uxore JMalthace, Samarita-

52, quem pater in ultimo teftamento non modo heredem; fed & poft

j

fe Regemícripferat, fedato, qui fefto Pafchali ortus erat, tamultuRo-

mam abiit, ut; ex patris teftamento, apud Ceefarem ageret, atque

?

ejus confirmationem fubmiífe rogaret.

Eodem vero tempore

etiam Zniipas ad obtinendum regnum pr

ofe&tus efít, utpote in

priori tetamento rex inftitutus,

quod magis refpiciendum effe

;

putabat, quam po/ferius.

Auguftus convocato Concilio, in quo

Cajo, ex Agrippa & Julia , filia, nato , quem ipfe

adoptaverat,

jp

primum locum tribu

*

it, auditis quz»e utrinque proferebantur,

primo iíto die nihil certi hac de re conítituit.

Negotium vero

13

drl

maturarunt advenientes ex ]ud»a Legati, qui, ut genus ipfo-

d

rum poteítate regia, quzetatn crudeliter rex

erat, liberata, Syriae

Praefectis fubderetur, petebant. Ea res

cunctantem Auguftum fic

ex

elicuit,

f

ut paucis poft diebus novoconfeffu habito, Herodisteflamen-

.Ium in omnibus ratum jufJerit, preterquam, quod ZJrchelaus non Rex, fed

ag

regni pariis dimidie, Tudee fril. Idume2 €9 Samarie Ethnartha con-

Qu

Q

jïz'mzrsiur. "Anlig. jud. L, XVII. «a

p- XI. $. 3. feq. €? Cap. XIIT.

.Bell. ud. Lib. H, cap. Il —IV.

Atque ita Archelaus poteflate tantum Eihnarche domum rediit,

Ye

quam Ífai diminutionem cum populi querelis & legationibus im-

lh

putaret, tyrannice multa in rzguo agere ccepit, maxime contra

a

Samaritas; duobus adhzc fummis

Sacerdotibus, 7oazaro nem-

p

pe & Eleazaro, depolitis.

Ob quod iterum ammo decimo princi-

h

paius à geutis proceribus Rome accufatus,

cum accerfitus ipfe

LY

parum íe purgaret, Caefar eum Viennam,

Galliarum urbem,

flo

in

us LRU

25

Y

us Syria adjünäït, .bonis

J

A

exiliám abegit; & Ethnarchiam 6j

omnibus fifco adjudicatis

*

Ceterum an

tequam avocatus Ro-

18 1

fte hoc exilium ei proedixit Simon qui-

!)

iY

1 iil

abiret Archelaur , tri

]s

dem Effemur ;

cum audiret, Ífom

nium eum habuiffe de decem

L

foitis ; triticl pl

:

enis & jam perfettis, quas, ut ipfi videbatur ;

b

L

s depafcerent.

Spicas enim

, cum .decem e[fent , totidem anmo-

i

una zeftate proveniat fpica, lta-

rum indicer effe ajebat, quoniam

Antig. Lib. X IL. cap, 15. XVLI,

que Zrthelao finem adeffe imperii.

^

E p

I""""So

.'MATTHI,A'M , natum

((le

idem JosEPu

vs patrem fui ipfius,

of

decimo principatus Archelai, Libro de vita

fua

fuifle prodit .anno

"

( d

,

E

Alibi veros fc..de Béllo S'ud. Lib. 11, cap. VT.

G. 2. fcribit:

ye

"

Vterque nu-

0fe

Archiloum in. exilium miffum anno

E

principatus sono.

n

amerus bene conciliari poteft, fi

decem .anno: principatum tenuiífe

elle

fiatuas.a patrir morfe; novem vero a

b Augn-./ii in Ethnarchia ton«

Qu:e etiam fententia eft SALoM.

VAN Tlirr dean-

quo

f?-mæäätæk.

/

rat,

^i naíalt ,

Part, H. top. 14. $. 4. ubi p. 108. ita: Decennio

efiniens Sofephus, locutus eft cum u-

tUf ,

ggri;:-cipatum Krchelai d

vero

doeis, eam seram agnofcentib

us, cif, loto Zntiquit,

Áft, quan-

cum Romanis loquitur

o

do illi folum novennium adfcribit, tunc

We

ex eorum fententia in Libris de Belle judairo,

Titi ]ufu con«

Romani enim -nulla alia principatus Jura in Ar

chelao

n

fcriptis ;

t

aggoverunt, qu

am qua .-ex conce

ffione Caefaris profluebant;

Romanorum in gratiam compofito,

fe ac-

[

quibus hoc in opere,

ofie

commodare par .erat.

üll.

KExilii hujus; p

meter SrnaBpoNEM, Geograph. Lib. XT.

Lib. LV. ad A. V. C. 759, Coff. M. ZEmi-

meminit Dro Hiff. Rom.

edilt

$7«, inquiens. 'Hosówc o IlaAduciyoc ,

lio Lepido €9 L. Arruntio:

M

s Jifi*

airiay aiym, d7TO

cÓv dàsAQov Anfic ,

vvrio dz dvreic varequogioon »

ont/4

idnoción

Herodes Palefliimus (Ar2

xai T Mípoc Àc doXiic duTE

t, Lib,

pelm.

chelaum ita vocat, prouti etia

m Zgrippam Pal£flinum nomina

Alpes eft relegatus, €9. pary ejus di-

pi'intl"

LX) a fratribur accufatus traus

s

tieni; ig publitum redaGia.

Cette

jpen

n

46

*

C'eierum . ditione Archelai Sy;'iæ tontributa valttitur a. Caefa

rà

Quiriniu:, vir confularis,

ut cenfum ageret bonorum in Syria, &

Archelai Domum fi

fco addiceret.

fumma

. Mittitur etiam cum eo Copos

5iw, vir ordinis equeftris, qui

cum poteftate

Judséis

praeeffet,.

Quin & in Judzeam, Syrix addit

am,; venit Quifinius,

niam addiceret. Qumui

ut eorum bona cenferet, & Archelai pecu

£enfus fatius eff anno trigefimo

Jeptimo pofl vi&lumti a Cefare in A Bliaca

pugna Antomiutm, utig. Jud, Lib,

Xþ,ll. Cap. IS- S- SLib. a.ïyl[[

cap. L: $. 1. Cap. ill. $. 1.

.. Jam , fi Tudeorum more, qui paucos labentis ultimi menfis

Adar dies, in computandis regum füorum annuis, pro àntio vé«

pulant, Archelai annos nümeres, cum primo Wifaz anni antà

/Er. Vulg. 5, jam incipit annus Archel

ai feeundut, confequentee

detimus incipit a. Nifan anni /Er, Vulg.

Ífnerunt M. ZEmilius Lepidus & L. Arru

6. V. C. 759, quo Coff.

niur, & finitur, ultima

Adar anni JEr. Vul

9.7. Ante vero;-quam deeimum aunum ime

pleret Archelaus,

Principatu exutus & Vienn

fus eft, cum derie

am in exilium pul«

fi

* Jam fpicee maturarent.

Eo relegato mifs

f

u

E

I$ ab Augufto Quiriniur cenfum egit anno 81p

fi

oft pugnam A &ias

n

cam, 1. e, eodem anno /Ér, Vulg. 7.

p

Sin vero novem Archelao aunos tribuas, incipe ab eo teme«

T

pore, quo ab Augufto cauffa teftamenti definita eít. Tum pri-

l

mus ànnus currit usque ad Nifan anni ante /Er. Vulg. 2, cum

quo /reundus. Avchelai inci

pla

'pit, & monur pariter a Nifan anni J

lo:

Iulg..6,...:

Cum igitur deeimo a morte Patrir anno, nono autem a cona

firmatione fegiminis pet Auguftum, in exilium miffus fuerit

ber

Ua

Archelaus, evidens eft, Herodem M. obiiffe anno Tuliano 43,. A.

V. C.751, ante /Er. Vulg. 3. labente adhuc menfe anni Judzeoe

N

rum. facri ultimo, Adar,

h

Si enim Herodes obiiffet anno ante

Is

Ar. Vulg. 4, undetier maturaffent fpice€ ad annum ZEr.

Vulg. "

ldem imortis Herodis annus,

fefg

ex illo ipfo quoque cos/zffu. pro.

(dé

batur, cui Cajur,

Augufti ex fiiia nepos natu major inter-

n

fqit; non autem Zuwiu; gjus frater. Qui tamen anno ,.

b

liano

BEESESSEESTSUUUTRSESEM)

27

liano 44 eandem dignitatem confülarem adéptus eft,

quam

Cajw; anno ]Juliapo 4x acceperat.

Sane anno Juliano

4.

t

Luiw, jam pari cum fratre diguitate infignitus, nón potuilfe

ab ifto confeffu excludi ad evitandam invidiam ; proin oportet

4

ante illor Lucii honores ea cautfa di(ceptata fuerit, & per Con-

7

fequens Herodes ante feftum Pafchatis anni

43 ]uliani difceffe-

rit. VAN TiLr l,c. p. 102.

$ XIL

£.) anni Herodis Autipe , Tetrarche /Galilee g2 Pe.

rec, cui Tetrarcbiam ademit. lperator Cajus. Caligula

j

anmo imperii quarto, i. e. /Er. Vulg. 40, €9 quem muin-

-

[

quus, a Vaillantio editus; oumos 44. Tetrarc

hiagau obtinuzl]&

.

commonftrat,

h

la

Hic eft ille Heroder, cujus €rebra in Evangeji&iä mentio

occurrit, qui fratri uxorem ; Herodiadem , eripuit , qui .J'ohan-

]l

nem baptiffam capite truncari juffit, quem Chriftus, infidiantem

il«

la

fibi; vulpem appellavit, & ad quem Chriftus a Pilato in vin-

culis miffus fuit. Evangeliftze illum & T'etrarcham & Regem ape«

pellant, aut, quia ta!is haberi voluit, ipfe enim Tefrarthiam fuam

j4

regnum appellat, Marci VI, 23. au£, quia talis fuit poteftate.

la

Neque novum el

t, nomen Tetrarche & Regis permutari. Exem-

fi

pla dedit Cnnism. Notpivs Hif. Idum, Tom,

ll. Oger. FLA v

iA

JosEPui, edit, Haverramp. p. 367

In honorem Imperatoris Tiberii, cui amiciffimus fuit, TiQ

i

beriadem de novo condidit. Antig, Lib, XVIII, Cap.3. Gradus

ei ad ruinam erat ambitio.

rit

Nam, imperante adhuc Tiberio;

h

cum,; apud Tyrum in convivio Agrippe, Ariftobuli filio, He-

)01

todis M. nepoti, Herodiadis fratri, paupertatem exprobrarat,

ls, patruo Afztipe infenfüs ad Fl/act

q1um .

ii

Syrie£ tum Prefdem,

(

fefe contulit, & deinde in

'taliam navigavit. Ibia Cajo Caligula,

[ Ü

(deinde

Imperatore) in imtimam amicitiam reteptur, die quodam

d

dum una vehitur in curru, precatus eft Tiberio, ut quampri-

i

mum yprincipatus locum 'Cajo digniori cederet ; quibus, ad Ti-

z

brritnm

jj

[ r i

28

berium ab auriga delatis, Agrippa in vincula conjicitur. — Mortao

autem d. XVl, Mart. a. 37, /Er. Vulg. Tiberio, Cajus Caligula;

nimium füi cultorem grippam , non folum e cü(ítodia eripuit;

fed & capiti ejus diadema impofuit, Tetrarehie, qu& Philippi fua-

rat, Regetm cónflituit , odjetia Lyfamie Tetrarchia, & pro ferrea ca«

tena dedit ei auream pari pondere. 4niig, jud. Lib, XVIIL;

fap. 8. 6. 3- 5. IO.

Altero deinde anno. principatus Coji C&faris; 1. e.

anno /Er.Vwulg

.38. Agrippe petiit veniam navigandi in fuum re-

ordinandi ejus gratia, reverfurum fe, eo pera&to, polli-

eitus. ofrph. l.c. $. xo.

Herodins veró', Agrippe foror, ac Znti«

p« uxor, xegiam fratri dignitatem invidebat, quod: eum in cel-

fiore honoris fede,. quam maritum fuum , collocatum cerneret,

virumque exftimulavit, ut Romam navigaret , paremque hono-

rem ambiret. Repugnabat quideim //mípas, otium & quietem

Illa autem

diligens, conabaturque uxorem meliora edocere,

vehementíus inftabat, nec prius deftitit, quam Virum; etiam ia«

vitum, in fuam fententiam pertraxiffet.

Qui, caum omniz,

quoad liceret, magnificentiffime przeparaffet, Romam, Herodia-

dem fecam ducens, navigabat.

Agrippa vero , intelle&to eorum

confilio & apparatu ,. quamprimum eos ora folviffe didicit, etianm

ipfe Romam mifit Fortunaium, libertum fuum, ad imperatorem

cum muneribus & literis, contra Herodem fcriptis, atque fimul

mandavit, ut i(tis derebus Cajum ipfum viva voce, fi opportune pof-

fet, certiorem faceret.

Vna fere Puteclor uterqueappulit, & Cajum

apud Bajas reperiunt.

Itaque Imperator, ab Herode falutatus,

Agrippe perlegit literas, aecufantes Antipam, quod prius cum

Sejano confpiraffet in Tiberium, & nunc iterum Artabano; Par-

tho, faveret adverfus Caji dominatum. XÁrgumento erat ipfius

b

Tetrarchee apparatus, qui in armamentariis fuis haberet tan-

tum armorum, quantum inftruendis virorum feptuaginta milli-

C

Bus fufficeret.

Qua re Caefar percontatus eft Herodem; Vera«

he eíffent, quas& nuntiarentur de armorum numero? Quo an«-

nuente fatis approbatam putans defe&tionem adem/am illi Tetrar-

thiam ad Agrippe regnum adjecit; Herodem vero perpetuo: exilio da-

f

mnavit, Lugduno, Gallie oppido , ei ad habitandum affignato. 4n-

lig. Lib XFILE. cap.LX, $12«

lt

Quo

Roarsuraeemuente u

20

Quo: id im perafo

ris. Caji Caligule anno fa&um fit, expreffe

Antiq. Lib. X 1X, cap. l 11. áe Zgrippa me-

4

teftatur JosePHVS;

morans: Quatgor füb Cajo Ceefare

annos regnaverat: Philippi

j

per triennium j quarto vero. Herodis

quidem Tetrarchia potitus

ds

guoque Telrarchie adjuntia;

tribus porro reliquis fub Claudii Cac-

l

laris imperio transactis.

-.

&i

Interfe&us eft Cajus Caligula d. 24. ]

anuar. ànno 4I fEin

LU

Vulg. & pr«c

edentis anmi menfe Septembri Agrippa, Caligulam Ba-

li

de atcepta Galilga Imperatori gratiar habebat, tee

jas comitatus, jJam

bi ita Agrippa ad Im-

It«

fle PuirtoNEs Lib.de Legot. ad Cajuin, u

jl

peratorem ait: Domaffi mihi regnum, qua /o

rte nulla iufer morlae

t, adjunxifli

et;

les felicior,

ld cum prim unam repionem mon extedere

10-

mihi mox majorem alteram ,

Trachonitim & Galileam.

Herodes igi-

am dimotus erat, menfe Septem-

2

tur 4nüpa: ex Tetrarchia fua ]

m

bri, ejusque Tetrarchiam tum poffidebat Zgrippa.

[

Cum teftimonio Joseeut

& PurroNriS, qui rem nariant,

W

qui àgnor defignant,

Tres

égregie conveniunt nummi antiqui ,

li

proftant nummi Herodis Amtipe ex vere parvo,

fignati anno He-

"ünt

todis XLIII.

Singuli in antica parte exhibent coronam lau-

jam

team, intra quam

. grzece legitur:

rem

TAIQ, KAIZAPI TEPMAN.

nul

ie Cajo C«efari Germanico,.

9&-'

4 cernitur palm2 ramus, cum Epigraphe:

in pq&ic

HPOAHSZ TETPAPXHZ L. MI.

*,;]izzm

itu S,,

j. e. Heroder Tetrarcha anno. quadragefíimo 1ertio,

J

Fnuunm vero confimilem Herodis nummum edidit Cel. VAIELLANs

AAf

Tivs, in cujus averfa facie loco L. MI. legitur L..MA. i, e.

anno quadrageéfimo quario.

Nummos hosce delinéatos exhibet

?üus

fati»

Cel, MaaNAN lib. cit, Tab. Ill.

jilli«

Quataor igitur & quadraginta atitios 'Tetrarcha fuit. Zerodes

(ere

Jtilipas, hique Tetrarchize anni effluxerunt a r;orte patris, Hee

j i

rodis Mapni, ad annum currentem 46 /Erz Vu!garis, cujus men-

i

o«

fe Septembri jam exulabat Atipas.

Ü tiü-

Regum füorum a menfe Ni-

Si Judorüm more, qui annos

Á«

fan computant, annos Antipe a Nifan anni 3 ante /Er.

Vulg.

3

nume

Quo

59

ia

numeres : habebis annos t:

E

À

ntum 43. : Quare, ante initium menc

fis Nifan, labente adh

ut Zdar anni 3 /Er. V ulg. Tetrarchia 4mtí.

p4 copit,

Ut 44 annos Tetrarc

hiz przefuiffe dici queat.

Ini«

tium ergo Tetrarchiove A4mtipe c

adit in menfem Zdar auni julia-

ni 43; anni 3 ante /Er. Vule

]

. quo auno & menfe confequenter

Herodes M. obiit.

Quoddam huj

(

EM

us rei veftigium exhibet Aaz/heus,

cáp. XIV,6. Herodis Antipz

At

A

H22420)

i/&, quse Johanni Baptiftoe mor-

tem attulerunt, memorans,

perbrevi ante. Pafcha celebrata,

^

coll. Joh. Vi, 4.

H

T

c yeccia quisquis non ad natalem Herod

is,

fed a4 inititm

regui refert:;

hic certe Tetrarcham ante Patcha

atri Regi, tum mortuo,

g

fucceffiffe agnofcet, quae b. BENGE.

LIO obfervatio eft, Ord, T.

mp.« Cap. F. $. 5« p. 193. edit. fecunde,

i

$.

AIII,

*

e

ä

Y2 Aumi tvieinta [optem veg

1

7

J

Z

7

y

As Philippbi, "Tetrarchee

Jturee 9 Trochonitidis,

5

1 [2

:

4 obiüt amno Tiberii wi.

C£/17A0.

Poft Herod

Ü

teftamento Re

is M. obitum du!ä 4Irehelaus, in ultimo Patrig

X declaratus, Romam iret

; ad petendam fuccef-

Hl

fionis in regno.confirmationem , ma

nfit quidem Philippus in Ju-

dza; fed cum audiret , regnum

vocari in dubium, fratrum 7-

l

thelai & Anti:

(? contentionibus, ipfe etiam . fuafu Fari,

Syrize

Froefidis ,

Romam advolat; partim,-ut Zrchelai

partes adjuva-

ret, cont:a quem omnes nitebantur

; partim,

ut fi hic regno

excideret, ipfe faltim

non prorfus excluderetur.

,

4ntiguit, L.

XFI. cap. XII.. Bell. Jud,. Lib. H. cap. IF.

Quod quidem ari

confiliu: in hoc profüit Philippo, ut,

z

dum Augufii beneficio,

regni dimidium cefíf

erit Arehelao; quadramr autem Antipe ,

ipfe

etlam in partem venerit, & quadrantem alterum,

Tetrarchiam íc.

Trachonitidir, Batànge & Auranitidir,

cum parte domus Zenodori.

j

obtinueril, Antiquit. Lib. XVI, cap

02;(11[.

Vnde etiam Luce ll r.-

lture& €Y Trachonitidis Tetrarcha dicitur,

l

Coeterum Philippur 'Te-

trar-

[

u-

—

al

le

is

tfarchie fus bene profüit. —Vicum Befzaida ad Lacum Gene.

fareth civitatis jure donavit, incolisque & opibus auxit, nomie

l

he dato, ex 7ulia, Ceefaris filia, Suliador.

Paneada etiam ad

Jordanis fontes inftruxit zedificiis, & Cefaream appellavit. Obiit

zi

^

Jüliade, anmso regiminit X X XVIl, Tiberüi X X, provii

icia ejus,

qued improlis deceffiffet, a Tiberi

o Syriz adjetta. J4ntiQ. Lib,

[

XFIl, tap. V1.

Annus Tiberii XX more Jud:eorum computatus, qui exter-

$

nórum Regum aunos a Tisri numerant, iniit primo die Tisri an-

ho /Er»x Vulg. 52, eum

que explevit eodem dieanni fequentis. Vi.

tam Igitur finiit Philip

F

uj inter Tisri anni 32 & 33.

5iannus ejus

Tetrarchiwe tricefimus feptimus iniit primo die N

ifan auni 33 /Ér.

Vulgaris, pri

mus Tetrarchize annus coepit /abente adhue 4dar anno

ànnus Tetr

3 ante /Er. Vulg. eodemque anno cum primo Nifan inchoatus eít

rarchioe feeundus; id quod convenit cum anno & men«

fe, quem

Herodis emortuüalem fuiffe probavimus.

l

$. XIV.

