KaI600-1790_12
author: Luithlen, Johann Christian Ludwig

z

ts

P

ia

—

a ia

A

":

"

T.

-

——

m

M m

As

2

P

"

i

"T

— Y

———Á

TT

"

:

YT

p

^w

1...1*4

EL

N

T Ww

»-

-

A*

«

-

p

Bw

E

,^

)u .

-

—

—

«

AV

rÁ

ES

hs

P.

P

Z

-

z

-

w^

t

*

As rod A rR

mll

E

-

"

a od

Mm

& o

"À

g

d s

--

.

-

"

-*

r^

z

-

N

E

"A

p

E d

k

«.H

*

Uw!

Ó

.4..

4 E A

-

—— t

u

P

d

-

—

s

m d

*d

—

a.

L

P« *

*

"

i

.

*

»

r

—

AX

*

-

* d

L

B

( 4..,

»4

a*

"

T^

Y

—

-

b3

-

P.

"*

X

X

E

D

--

O.M-

&

iT

" . d

P

o

w

e-

La

—

d

^s

-

P

Y

"-

r«

x

2

-

P

-

*

p

»

E

*

$

-

-

v

-

-

*

t

-

^

"

E

-

-

-

D

!j

*

-

«t

E

3*

a

E

-

"

&

d

—

lN

:

E

"

k

— "

1

:

4f

f

/

—— mhmy,

Y

H

-

"

L

*

41

A

A

t d

z.

Eu

;gi

«|,

3

* a

v

?

g

"

^^

a

3

ä

—

f

Asl

;

!

P

N12

$2565829350 021

U

z

ä;ä

I

JEIU

MM ..

&

«

r

".

£2

[f5

D. 2l

] &

n

DISSERTATIO 'HISTORICO- CHRONOLOGICA ,

CHRISTUM ANNO ANJTE. Z&ER

VULGAR. ]

EXIENVNIUR

NA'TLVM ESSE

CONTRA

CrrEs. P. DOMINIC. MAGNANVM

DEMONSTRANS;

QVAM,

SFB.AVSPICIIS DIFVINIS

RECTORE VNIFEKSITATIS EBERHARDINO - C'HROLINE

AILALGP N UEX CEN LLSSINLO,

SERENISSIMO DVCE ac DOMINO

DOMINO

CAROLO

DVCEWIRTEMBERGUEzr TECCIJE REGNANTE REL

PRAFSIDE

Y/KYXCLUDYY

VyT

LUDOV,

U

A LL2

AND :

PROF. HISTOR. PVBL ORDINARIO

ET DVCALIS SEMINARII THEOLOG. EPHORO,;,

PRO OBTINENDIS SVMMIS IN PHILOSOPHIA HONORIBVS

D

Septembris MDCCLXXF,

HORIS LOCOQVE CONSVETIS

PVBLICE DEFENDET

TO. CäRïöïïA*äï VSLVDOV.LVITGULEN

Wimngserhulanus,;

——2

MAGISTERII PHILOSOPH, CANDIDATVS ET SERENISSIMI STIPENDIAR

AA

——

TFBINGAE, LITTERIS SIGMVNDIANIS

oA ULL r nE C . MT od

000 99

x ,

z

24

El

öäx" * (lä: '(f

g

N

Y

Sjenn

J

"4

r

..-(.

PA

V

—

.i

'-

:

-

M

"w

P* N

dR

7

K

i/.

MP

z

;

I- Nö yo

$..b

3

E Jon tot celeberrimorum Virorum de atrro ChrifHi natali edita

fcripta, quorum prolixum catalogum dedit, facile adhuc

fupplendum , Jon, Ars. FABxicivs, Bibligr. Antiquar.

Cap. V I1. $. LX. edit, tert. p. 255—273; fruftra famere laborem

videri poffet, qui vel uni ex ha&enus allatis fententiisaliquid novze

lucisàddere, vel novam prorfus fententiam proponere conaretur.

Illud quidem a plerisque Chronologorum recentiorum repertum

eft, aberrare a veritate ulgarem , qu£ a Nativitate Chrifli compt-

tatur, ZEram , quoe & Dionyfana dicitur, ab au&ctore, Dionsfio

Exiguo, Scythie Mouatho €7 4bbate Romano, qui eam, Seculo

demum VI, circa annum 525 excogitavit, cujusque initium du-

xit a prima die Januarii anni 4714 Periodi Julianve, anni Vrb.

Conditz 7 54, quo Rom»e Confules fuerunt Cajus Julius Cefar & Lu«

cius ZEmilius Paullus.

In hec quoque fere confentiunt, verum

annum Chrifti natalem effe unum ex iis, qui ab anno Vrbis

Conditz? 748 ad 752 elapfi funt, pluribus tamen in annum 750

vel 751 inclinantibus.

Nuper vero zovam prorfus fententiam

propofuit; & «onira veterer omnes Q9 rece

(li-

A

s

ntiores C thizologoy ;

cet

i

2

EEE

GurcXOPONNUIHPTUDN

cet ipfi, qux» SALoMO VAN T'[LL,.vPETRVS Arrrx, Jomu.

Ars.BzNGELIVS alique de hoc argumento fcripferunt, in-

coguita videantur) Chriffum anno V. C. 746 , ante /Eram Vulgarem

V II natum efe afferuit Vir Celeberrimus, & aliis quoque libris

editis de republica literaria przclare meritus, P. DowiNrIcvs

MaaNAN , Ordinir Minimorum Presbyter, Philofophie Theologie-

ue Letor emeritus, nec non. Academiarum Regio - Metenfs ac Etru-

Jto - Cortonenfis Socius.

Libri eruditiff'mi, quo fententiam fuam

argumentis firmare tentavit, titulus hic eft: Problema de aunno

Nativitatis Chrifli, ubi, otcafionem offerente vetere. Herodis. Zntipé

nummo, in nummophylartio CLEMENTIS XIV, P. O. M, affervato,

demonfiratur , Chriffum natum e[fe anno V/11I ante Zram vulgarem

contra veteres omnes & recentiores Chronologor. Rome MDCCLXXII

apud Archangelum Cafaletti, Typographum ad 9. E

Venantium Monaldini , Bibliopolam,

u/iachz'um » €9 apud

D

In tra&atione ipfa Vir Eruditiffimus, ut Problema Afolvïat,

/

qiiatuor Axiomata, ex hiftoria Evangelica proemittit:

y

L. Chriflus natus eff ante mortem Herodis WT. Judee Regis,.

»

TI. Chri(iur. fugit in. zZEgyptum ante mortem Herodis.

p

T. Chrifur a Magir adoratus eff ante mortem Herodir.

IV. Chrifur matus eff , dum cenfus, A4ugnfli edilo , agtbatur in

judea. p. 33 —37»

»

quibus totidem Propofitiones fubjungit:

»t

S;d

l, Herodes M. mortuus eff. anno IV ante eram valgarem, menfe

ä)d

Martio, quam pag.40o.—65 probare; atque Corollariis XIX

S)T(

p.65 — 229 contra. argumenta opinionesque chronologo-

D

rum, aliter fentientium , tueri conatur.

3)

Il. Chriffus fagit in ZEgyptum anno V aute eram uulg&rem, quam

»

P. 229 —235 defendit.

IL AMagi, Chriffum 'adoraturi, venerunt Hierofolymam exeunte

C

anno V[ anie eram vulg

arem, cujus rationes p 235—239, à :

!

ditis Corollariis I & II p. 239 —260o aifer.t.

uj

Prop.

dxg

3

FUH juüææ Cenfut ,. - quo: natmv(fhrifim'dz'e AXX Decämbri:,

aGus eft anno VIII ante eram vulgarem a Procuratore Cyrino,

dum Syrie Prafide Saturuino, ac foto orbe in pace compofito ,

quam p. 260— 273 fubjun&is Corollariis XXI p. 273-277.

;

;ï

Ex quibus omnibus tandem hanc Problematis folutio'nm , fimulgue

quaíuor priorum Chrifli anmorum hifforiam tradit:

ä

»Regnante Herode in Judzea, exiit edi&tum a Caefare Au-

n

»guíto, ut defcriberetur univerfus orbis Romanus, anno VIII

5,ante /Er.Vulg, H»c defcriptio fa&a eft in Judzea, menfe De-

!

Scembri, cujus die XXV Maria, Bethlehemi, filium fuum pri-

d

,*,mogenitum peperit.

»Die autem 8. a Nativitate, feu t. Januar. anni VII ante

»Er. Vulg. circumcifus eft puer & Jefus appellatus. Die vero

h

»49, feu 2. Februar. ejusdem anni, Marize purgationis tempore

*

, expleto, tüleruht illum Hierofolymam, ut fifterent eum Domino,

,'& inde reverfi funt Nazarethum. JMén/e Martio ejusdem anni

i"& infequentis Hierofolymam rediere, ibi Pafcham celebraturi.

E

. ,Exeunte autem anno VI ante 7Er. Vulg. Jefus & paren-

»tes ejus Bethlehemum iter fecere, Magique, Chriftum adora-

».turi, venere Hierofo'lymam; unde ineunte anno V ante ean-

»dem /Eram, Bethlehemum profecti, puerum ibi adoraverunt

»die Vl Januari- Inde in regionem fuam Magis per aliam viam

nf

(X

»reverfis, [Jofephus & Maria cum puero Jefu; Angeli monitu;

»fugerunt 1n /Egyptum, ibique remanferunt, usque ad Mor-

oo

»tem Herodis, qui obiit, menfe Ma

t

rtio, anni IV ante ]Era;n

gam

»Vulgarem, p. 379—382.

Hec Viri Celeberrimi fententia, in qua concorder de affignato

T

Chrifli nativitatis amno habere putat Seriptores farros , — f'udaos ,

Ethnicor, Grécos €?. Komanos, infcriptiones item anfiquas, €9 nu-

al

mifmata vetera variorum populorum, locorum at Principum p. 379.

igentius excutiatur.

Inftituemus,

Dop

'digna omnino eft, .quae dil

A SS

quan-

Sysseptrte rP

&

quautum tenporis aliorümque laborutm ratió permittít; hujus

fententize quoddam examen; cumque non fufficiat, falfa refel-

Jlere, fed etiam , quoad id fteri poteft, certum quid. circa an-

num nati Domini ftatui oporteat, eorum fententiam ;

qui

Chriftuui ao amte ZEvaum vulgarem IVto exeunte. matum

e[Je putant , contra eruditiffimnum .MAGNAYN v w confirmare co-

nabimur,

Faxit Deus T. O. M. üt hvec noftra

E

opella cedat ixi

fanctiffimi fui nominis gloriam

$. II

Preclare Saromo vAXN Tizr: , Quamvis, i'nquilï y quæ?

»tionis de anuo Chrifíi natali decifio non fit defide, & Chri-

»ftiano homini fatis fis, credere, Dominum noftrum Jefum Chri-

»Itum; in plenitudine temporis a patre miffum, fub Augufto a-

»ium, fub Tiberio erucifixum omnes iimmpléviffe characteres, quos

»fcriptura Prophetica infuturo Meffia poftulat : — haud tamen

»fupervacaneam eos collocare operam exiftimo, qui, quo fides

,inoffenfo pergeret pede, omnia offendicula e medio tollunt: &

»qu?e variis eruditorum difceptationibus tmagis implicata;, quam

,toluta erant dubia, a nodofis iftis implicationibus liberant : ac

i

Quse haéte-

»pr? primis hifforiam fatram cum publira. conciliant.

!

,,Rus circa Epocham annorum Chrifti adduxerunt Viri do&ifft-

,,ml, — hanc quzeftionem tot nodis implicarunt, ut inulti accu»

j

,ratam ejus decifionem rem deploratam cenfuerint. — Humans

,autem incurize atque inadvertentize folum tribuendum eft, quod

A

Q

»in ipfis facris literis non animadvertant Firi, alias fagaciffini, qu& am«

,nolata ommem tauljam decidere p

offent. Commehit. Hiftor. Chron. de

Q

,nno, menfe 67 die Nati Chrifli.

1

'rzef.

Sane tempus zati, bap-

la

lo

»lizati & mortui Salvatoris iis ab Evangeli(tis defcriptum eft cha-

ra&eribus Chronologitit , qui aecurate, &, uti par eít , conjunGiim

lie]

,,0bfirvati, dilucidam fecum ferunt a

üuni; quo Dominus natus eft,

nofationem.

ly]

Przcipui funt Ai trer: 1. Natus eft Chriflus ante quortem

ath(

Herodis, 2. Baptizatus efl cumimupleret aumumn tricefimumn,

At

4n10

at t

5

anno X V. Tiberii 3. Mortuus*"eü tertio, poft baptifmusn

füfceptum ; qucbatcf, quod erat in fime bebdosadis.

$. IH

Primus . Cbaradier.

Chrifli matieitas. accidit ante 1nortem. Herodis, Judae

- Ragis.

Nativitatem Chrifti càm diebur Herodis expreffeconjungit MaT-

a

Hs Cap. IL r. eum ergo natus effet. efus in. Bethlehem Tuda in

ld

diebus Herodis Regir ; LucAS vero fübinnuit, Johannir conceptio-

]

^em, quaim fexto menfe infecuta eft conceptio Chrifti, im diebus

(j

Heredis fa&lam effe tnemorans, Cap. I, — 5. 26.

0$

el

Idem LvcAs, Chriffum, dum Augufli edi&o deftriptio agebatur,

jeó

Prefide Syrie Cyrenio, natum atque oavo die éircumcifum, & exple-

to purgalionis tempore, Hierofolyma in templo reprefentatum fui[fe folus

1

memorat, Cap.ll, 1—23. MaTTH;EUS vero adorationis Magorum,

PV

& fuge 7efu in ZEgyptum. ante. mortem Herodir, folus mentionem

facit. Cap. Il, 1 —x5. Qusritur hinc: 2) quo ordine hi eventus

hg.

Ó

(t«

ponendi int? & ) quantum temporis illis confumtum fuerit ?

Q

SaALOMO VAN Trizr adventum Magorum, cumque ea con-

an

jun&am adorationem , fugamque Chriftiin /Egyptüm, ante cir-

l

cumcifionem ponit, atque reprzefentationem in Templo, poft re-

jan

ditum demum ex /Egypto, 41me poít nativitatem die, contigiífe

fi dä

ftatuit ; ex hypotheli, Herodem die FIT. Menfis Cisleu, i, e, d. ag

bf

Novembris anai 4. ante &r, vulg, mortuum ej?.',- hunc dierum ordi-

TU

nem conftituens l. c, Part. IT $. V. — XIII. p. 216 — 227.

um

s 0

No&e, qu:e inter primum & feenndum . diem menfis Judaici

Civilis fzeundi, Marzhesven, id eft,

20. & 21. O&obris diem,

atque inter Sabbathum & primam feriaim intereedit,

fl

:

naf dtur Chri-

of

fius,

j

Ma-.

Elapfa felici illa noGe, d. zr;()&ob.die 2. Marchesvan,

E

£!

ii

6

HGEPDYOC UM

gi Hierofolyfnis Jam matum 7u

deorum Regeni quorunt, quiab

Herode accerfiti, atque

ab eodem de loco nati infantis edo&ti,

poftero die

d. 22. OGtobr. d. 3. Marchesvan, Bethlehemum ingre(fi Chri-

ftum fub oblatione munerum adorarunt, reliquumque diem illic

transegerunt ; Perno&antes vero ibidem in fomno monentur ad

Herodem non redire, eadem

que nocte monetur Jofephus per An-

gelum, infan

:

tare $

tem cum matre fugam cape[fendo in ]Egyptum(por—*

d:23,

O&obr, tertio mati Chrifti, d. 4. Marchesvan, quo & Mac

gi Bethlehem deferuerunt, primo mane

ex eodem oppidulo clam

egreffus fuit [ofephus,

atque feftinanter, iEgyptum verfus, iter

fuum- promovit. $. X.

.Via per Hebronem in Beerz

.

abam a Geographis cenfetur XII,

Leucarum, quam fugientes,

J

umentorum ope, facile intra unum

diem abfolvunt; fuitque Beerz

tba in ultimis Judzeze.confiniis fita

urbs.. Inde perrexerint

g)

d. 24: O&obr.

d. 5. Marchesvan, .Raphiam, atque d. 25. O&.

d. 6. Marchesvan Rhinocoruram , quae juxta Antonini itine

rarium

lt

22, MP. feu feptem leucasa Raphia diftabat ;

fuitque illa urbs

j

ditionis /Egyptiacoe,

ubi manere licuiffet; aut fi altius penetran-

d

dum in /Egyptum putes , reftabat quartur fugze dies, nati Chti-

fti fextus, [cilicet

de

d. 26. OG, d. 7

. Marchesvan, qui eos O/frarenam. ducere po-

Og

terat, civitatem 26. MP. feu novem leucas a Ahbinotroura remo-

tam, ubi

ln

d

d. 27. O&. d. 8. Marchesvan,

a fugx laboribus tuto quie-

tod

fcere & Sabbatum tranfigere,

)

R

d. 28. OGt. d. 9. Marchesvan isfautis cireumc

ifionem fufcipere

fii

potuerunt: inde,

usque ad VII, diem menfis fequ

entis Cislev, i.e.

Uin

25. Novembris, (quo Herodem mortuum

qu

pet menfem in /Egypto latitantes. $. XI.

XII,

effe &atuit VAN Tirr)

[lea

d. 26. Nov. d. g. menfis Cisl

ev Jofephus, de morte Hero-

tero

dis per Angelum certior fa&us

Ql

l

, reditum incepit; & facile, intra

quatrie

vv

P

WRGLSGEUUTODRSUNNER

1

quatridüum ; d. 29. Nov, urgente pietatis caufa, Hierofolymam

appellere potuit, atque infequente die3o. Nov. d. 12. Cislev Je-

fum in Templo reprzfentare, die, a nativitate ejus 41mo curren-

te, feu poít quadraginta dies plenos proxime fequente $. X1Il.

Coar&at igitur vAN Tzirr intra dies 41. mativitatem

Chrifi, Magorum adventum €7 difze[fum, G'ofephi fugam in. ZEgy-

piun, mavufonem iníerra peregrina, & veditum , pefl mortem He-

rodis, in Civitatem fandam ibigue fa&am Jefu in Templo reprefeuta-

lionem, atque die jam 36:poft nativitatem Domini Herodem mor-

tuum elfe (tatuit.

Qu* vero hypothefis fuo loco relinquitur,

cum plura fupponat; e textu facro non eruenda, imo quzedam

textui ipfi contraria, qui Jofephum, ex Egypto redeuntem, metu

Ag'chelai, non Hierofolymas, fed Nazarethum petiiffe docet.

r

Przeftat igitur communior fententia, quoe po/ repkæfmta-

Honem Chrifi in Templo Magorum-adventum fu

gamque in /Egy-

ptum ftatuit, ex quo rerum ordine,

uti b. BENG

ELIUS, D.

oer £vang. ed. 2dv pag. 55 — 57. monet,

non modo paterna

l

Dei cura, qua paupertatem parentum Jefu, e facrificio obla-

to Luc. II, 24. coll. Leut, XIL8. confpicuam, donis Magorum com-

$

penfavit, utin fuga, unde viverent, fuppeteret: fed & varium

ls

decorum utilesque confequentie colligi poffunt.

Primo. qui-

Ts

dem Jefus, ut primogenitus, Domino przfentatus eft

; tum ipfi,

efu, prsfentarunt fefe gentium primitice,

in fua vro as d-

innmotuit.

s« lraclitis ipfe Hierofolymitanis, & brevi poft gentibus etiam

m

.2. Ex Magorum fermone, a flella vifa

ad natum Ju-

no

dseorum Regem concludente, & ex vetate

pueru'orum, per He.

rodem fecundum tempus, a Magis comper

tum, occiforum, con-

]

üe

Jicere licet , tempore conceptionis Chrifti fte

i

iam ab ip(is vifam

fuiffs —

3. Simeon Jefum ut lumen gentium przedicavit, fta.

IPW

tim fubjungens verbum de Cruce.. Utrumque

lo

parentibus Jefu,

quum fifteretur, novum quid fuit atque inexper

tov

:

tum : jtaque po.

ILL)

ftea demum, at brevi omnino, al

[

um adventu Magorum, g.

terum fuga in Egyptum adimpler

l copit. —

4

'ntelie&u fa.

Jeto

cillimum eft; qui is/an: Jefus, a nativitate fua us

que ad prae.

incta

fenta-

jat

n

8

t i

fentationem in "Templo, Regi Herodi, &randovo, ozrotanti, fi-

liorum.caufa moerore lacerato; & Jud?eis exofo, ignotas man-

ferit, nec prius, nifi per Magos, innotuerit,

Sane & -Herodes

Tetrarcha de miraculis, quze ante decollationem Johannis Jefus

patravit, tanto temporis intervallo necquidquam inaudivit. s.

Totam migrationem /Egyptiacam, fi ante zzzedeac ponas, hie-

^j

me factam ef

fe oportet: at verus rerum ordo opportune iftud in-

fert, utfuga inftante vere, & reditus ipfo verno tempore con-

tigerit.

In hac fententia a mativitate Chriflü ad smortem Herodis trer

diréáter menfes. effluxiffe communiter flatuuntur , quod quidem inter-

vallum ,omnia capere videtur, quse hiftoria facra huc confert.

Sed, quia, poft alios, trimeftre hoc fpatium Cel, MAGN A N ad trienz

nium.usque extendit, hujusque rei decifio a reliquis chara&eribus;

cum anno Herodis emortuali.conjungendis, pendet, jam ante

omnla inquirendum nobis eft : Quo a,mza.fs' menfe mortutus fiz Herodes?

$. IV.

Mortuus efl Herodes Magnus anno IH ante. ZEram -valga-

Tefn , ünte Tuenjem Nifan, cujus dies primus erat. iflo

ànno d. 2o. Martii.

(

01

Hc propofitio probatur e FrAvio JosePnuo, tefte pro-

te

batz fidei, qui floruiteodem , ac Herodes feculo, quique JVico-

thw

lai Damafceni , tefis oculati & primi Herodis Miniftri, fcripta

(

pre manibus habuit, plurimaque ex illis transfcripfit. Ita vero

&

JosEPHVS Antiq.

jud. Lib. XVI[; tap. X, $. 1. Tom. I. Edit,

Ye|

Havercamp. p. 848:

b

Hyuog 7r&wz4, Me9. 0 AyrizraTQoV Xrélvai T0? uv TeAeuT A

LU

('chääg), [énssAeUaae , ueS" 0 uv ayeley Ayriryovoy , $rn Tíc Oa Qd

Q

ugl TQidxoyrm , uec" O Oi zO Poyuaioy drededwTo, emcd xal

I

'Tela'ïxovrr:z.'

Quinto pofl octifum . Antipatrum . die vitam finivit (Heroder),

1

f

cum regualfet, poft interfettum Antigonum, annos triginta quatuor 5

De

poflquam auíem a Romanis Rex creatus fufraf, trigiata feptem,

l.

Fíra-

ERE

9

V'irague hxec regni Herodiani longitudo legitur etiam apud

JosEPH v M de Brllo Jud. Lib. I; cap.22. Tom. M. p. 121 ne quis

mendum latitare in numeris: Mera óé Àv avalpe-

putare queat ,

:;

ci» 78 7raidóc ezriflidc 7rerre vpe us TeAeuTG , ÉaciAwUcac, dQ & usv

dzrowTéyac, Ayciyovor Gtgarnae TOV 7rQazypderow , 6rW Téoepa, xdi

qQidxovrÀ, dQ & à& Uzró Peoumieoy d7redeiy.9u ümAuAeüc, ezrTOS xail

apudxovTa.

Poflquam autem afilii cede quingue dies vixiffet, moritur ;

g

ex quo interfecit /4ntigonum regno politur, amnos triginta quatuor ;

ex, quo a Romanis rex declaratus efl , annos triginta feptem. Vtraque

ita definit in annum Vrb. Cond. 75r, Julianum 43, ante /Er.

l.

,

Vulg. 3 utnihil detrahi, aut multo minusxaddi quidquam poffit.

]s

50 Vv.

Y

Y. Hevodes A[calonita, Magmus deinde didlus, Rex Rome

i

j

a Senatu declavatus eft ,. Coff. Domnitio Calvino iterum ;

€? Cajo Afinro Pollione, exeunte circiter Septembri.

Plenior paulo hujus rei narratio hsc eft: Au&ore fcil.

i

gofeyho, Herodes, cui Hyrceamus füam ex filia neptem, Afa-

riamuetm, ex Alexandro, Ariftobuli filio, & Alexandra Hyr-

cani filia , jam defponfaverat, regnante adhuc Hyrcano, íuo

omnia arbitrio agebat.

Quod eegre ferens Zmtigonur, cujus pa-

ter Ariflobulus Judsze Regno quondam privatus fuerat, Par-

i/D»

thos, tota Syria victores, ingentium preemioram promiffis alle-

(

étos, in Palzítinam accivit, ut eorundem opera paternum re-

etQ

gnum recuperaret.

Pacorur, Regis Parthorum filius, cum fci-

dit

ret, Hyrcanum Romanorum partibus ftudere, cum duplici ex-

ercitu in Judzeam ftatim venit, ut, dejecto Hyresso , «mtigo-

yni

wum regno praeficeret.

Zntigonur cum coplis, quas privata pe-

cunia collezerat, Hierofolypmam movit, atque a civibus, He-

at

ul

rodis regimen perofis, intra urbem admiffus eft ; regiam ta-

men non occupavit, quod & fitu munita, & , valido milite in-

firucta, ab Herode tenebatur.

Patcorus exercitum procul ab ur-

iff))

be caítra metari juíIit, exfpectans conventuras a fota regione tur-

us

Cap.

h

þm aqum!econen, quam vomntfgïivimtem, Antiq. Lib, XIV ,

* 24.

(s

[ r

10

b4. Vbi fefta dies advenit, ac in urbe pafïïm: ctedes fierent,

aliis Antigoni, aliis Herodir partes foventibus, Pacorus, feditio-

nis componend?:e prsetextu , partem exercitus urbi admovit, ac

Hyrcanum,, in colloquium amice venientem, ac nullos dolos ve.

ritum, fpecie Legationis ad Barzaphernem, Parthorum Satra-

pam, qui cum altero exercitu longius Hierofolyma fubftiterat.

LE

Hyrcanis , ubi in caftra venit, in vincula conjicitur, ac Zmntigo»

nu; Judeis Rex flatim inponitur.

Herodes, qui in regia reman«

ferat, Hyrcani captivitate intelleQta, Hierofolymis relilis, fuos fe»

cum milites cum familia ducens, AMaffadam, munitiffimum op.

pidum, fe recepit; eodem vero valido preefidio ac copiofo in-

ftruéto, quo obfidium diutius protraherent, fieo Antigonus cum

exercitu veniffet, magnis itineribus in Arabiam ad Aalchum ,

Regem Nabateorum ,. pluribus fibi beneficiis obítri(tum perre«

xit. Verum a JMalcho juffus regni finibus excedere, in /Egy-

ptum iter intendens, venit Pe/ufium, ubi, a nautis, Zlexam-

driam navigaturis exclufus, a magiftratu ejus urbis fummo cum

honore in /Egypti regiam deductus fuit.

Cleopaira Herodis vi«

cem miferata, eum Ziexandrie detinere conata eft, haudtamen rffi-

cer£ poluil, me Romam properaret, procellofo licet (non,ut Rufinur ac

Gelenius verba Tofephi: Xejugvog "& Ovrog verterunt, Aiberno, )

ienpore, & parum tranquillis, ut nunciabatur, rebus Jtalig. An-

pw«

M x

jig. l. eod. cap. 25. Solvens igitut Al

andria Pamphyliam Vere

fus, & cum gravi tempeftate confli&tatus ( Xeuowi eQodpg 7r«pie

vrec61) ?egrein Rhodum evafit, ja&ura etiam farcinarum fatta.

Inde

Extru&a ibidem triremi in ltaliam . Brundufum appulit.

Romarm profectus, ante omnes Antonio (riumviro) denarravit ea,

ä

qu2e fibl in Judsea contigerant, & quod Hyrcanur apud. Parthos

à

caplivur deiineatur , & quod Znligonum Regem conflituiffent; fe au-

tem per procellas ad ipfum navigaffe, a quo afflittw, atque

tum -ab hofte obfeffze familive meliora fata fperaret. Ant. libr. cit.

sé6p.25. 4nioniu;, amici vicem dolens, fimmlque indignatus,

(

Antigonim, Parthorum copiis inftru&tum, Judzam invafiffe, re

cum Collega Zrigmviro, (C4fare OGaviano) communicata, com-.

M

muni.confilio decreverunt, Herodem Aegem Tudeorum per Seuae

Mef-

)

7117 'deþgnarc.

BERRCCICDSCUGESUOER

II

.Me[ï'a-la & poft e-um Atratinus, produ&o Herode, patris

ipfius beneficia narrando recenfuerunt, ejusque erga Roma-

nos benevolentiam commemorarunt, accuíantes fimul hoflem-

gue pronunciantey Amtigonum , non modo propter ejus primum in

eos delidum, fed etiam, quod, contemtis Romanis, a Parthis

accepiffet imperium.

His commoto Senatu,

Anioniurf in me-

dium progreffus, eos edocuit, quod etiam ad Parthicum bellum

expediret, uf rex fiat Heroder, — Cumque id omnibus placuiffet ,

decretum faciunt. —

Dimi[fo autem fenatu, medium f'ipanter He-

rodem. Antoniur €? Cefar (deinde Auguftus di&us) exiverunt, de-

ducentibus Confulibus una eum aliit. Magi/iratibur , ad fatrificandum

€7 deeritum in. Capitolio reponendum 5 ac, primo regni Herodis die,

«onvivio eum excepit Autoniur.

"4tque ia quidem Herodes reguum fu-

cipit, illud adeptur Olympiade centefima quaría, Cajo Domitio Calvi-

no iterum, €9? Cajo Afinio Pollione Confulibus, Antiq. Lib. cit. cap. 20.

Confules fuere Calvinur & Pollio anno Per. Jul. 4674. U. C.. Var-

ron. 714, ante /Er. Vulg 4o, Juliano 6. Hoc igitur anno Hero-

Ü

des a fenatu Romano Rex declaratus eft, & quidem exeunte dr-

Ll

citer menfe Septembri,

Ad Herodiani fcil. regni initium, quoad menfzm quoque reGe

confiznandum,infignis eft Charaécter, quem Dio Caffus per Ludes

g

Agollinares , tum, cum Antonius Ceefari bellum moveret, . cele-

bratos, fuppeditat, Zifl. Rom. Lib. XLFIII, ad A4, U. C, 714«

»ll

p. 540. edit, Reimari. Ludi fc.. Zpollinares celebrati funtIV. 1dus

:

Julias, i. e. d. 12. Julii, uti egregieex teftimoniis /Macrobii, Dto-

&

nis €7 Tuilii demonítravit CARD. Nonrisrius, Cenotaph, Pifan,

Ia,

Differt. HH. cap. V I, quare menfe Tulio, dimidia fui fere parte ex-

01

a&o Italive maritima infeltavit Pompejus, eodemque tempore

Antonius Brundifium copias admovit, & urbem terra marique

IU

i?

obfedit, tefbus DioNEl.c. & APPrANo de Bello Civili Lib. V.

Ultra bimeftre vero bellum ipfum non duravit, quia utrius-

1l

$i

que partis milites molefte tulerunt, Ducum ambitione mutuis-

que fufpiclonibus, ltaliam civilibus armis devaftari, & mature

ia

[n-

colloquia de componendis mutuo foedere Imperatoribus niifcere,

Ó

pgcem publice loqui, fuam in b

ello operam negare coeperunt.

z

ax

12

a r —

Pax ergo conciliata fuit; & ;4:onius una cum Caéfare in Vrberü

profe&us, quze ubi Rom:e audita funt, Senatus utrique Trium:

viro Ovationem decrevit.

Hsec circafinem Septembris contigiffe

Nonisrivs l. c. docet, cui fuum quoque caleulum addit AN T0«

Nivs Paar. Cri, Hiffor. Chronol,in. Zunales: Baronii T. F« Apps

Chron, p, 160.:.—

Idem tempüs autumnale, quo Herodes Rex a Senatü crea«

Menfe enini

tus eft, ex ipfo etiam 7o/ephi teftimonio eruitur.

Sivan poft Peniecofler folennia, Parthorum auxiliis regnum ad«

eptüs eft Zniigonus ; Herodes veto , domefticis Maffade inc'ufis,

periculum fugà eváfit, atque Zrabíam primo, ut ibi lateat,- petiit?

E finibus vero exire juffus, Peluffum verfus, potroque Alexane

driam fe contulit.

Inde, procellofo jatn tempore, eonf. AGor.

XXVFII,9. *gre in Rhodum evafit, ubi extructa triremi tandem

Brundufium venit.

Unde facile conítat, eum italiam non fuiífe

ï;:

appulfum, quin trescirciter menfes in itinere transegerit.

Il

JosEPHUuS quidem, aecarate Confulum mentioni, novurmn cha«

p

racerem ab Olympiade addit, Herodem Regem a Senatu creatum

»

memorans Olympiade q7à, i. e,

Ceniefima oBogefima quarta, quae

pI

ánno U. C. 714. menfe 3'ulio exiit, quo adhuc currente Olympias

71a

185. iniit,

Quare KEPLERUS,; de Natali Chriffi cap. 8. aliique

»

Herodem priore anni hujus parte Zegem faB&wm effe exiftimat:

2

»

Verum, aut in literis numerlcis & pro 2" fnbftituendum eft, uti,

»fä

poítt UssERIUM, in 4uualad h.]. Bucngm:Us in. Zelgio Ro-

»t

smano 1.2, p.75. ftatuit ; aut JosEPHus Olympiades inchoavit ab

pl

O&obri, quod $yri: in ufu fuiffe quidam fentiunt, tefte CARD1N,

sl

HreNnico Nonisio, in Centotaph, Pifanir Differt. Il. cap. 65 aut

«

Olympiadem currentem 184 plane evolutam intelligit, quia adhuc cur

»

rebat, cum facer Judzorum annus menfe Nifan inciperet; a quo;

»

ut poftea videbimus, Judzeorum more, Herodiani regni annos nu«

Q)r

ineravit. Vid. Cel. Josenus MAGNAN p. 66, 67.

D

Pritma igitur Herodiani regni epocha

; fecundum quatn a JOSEPHO

»0l

yftij

Herodes regnaífe amuos trigiuta fzptem, dicitur, pof/quam Rex a

0ttid-

&

dussuse n a a

-

X

*

ärvlmanig* defipuatus ej7 , deduc

enda eft a Septembri anni U. C. 714,

ante /Er. vulgarem 40, anni Juliani 6, quo in Faftis Romanorum

Calvinus iterum & fiuius Pollio Confulatum gefliffe inveniuntur.

$ VI.

b, Herodes vegmo [uo 'vere potitus eft, poft expugnatam, auxi-

liaue Sofio, Hierofolysnam 69 deiva]usu vegno Antigonutü,

Olyepiade 185; Co[J. Marco Vip[znio Agrippa & L. Caui-

7319 Gallo.

Quanquam Herodes regiam ex Senatus Confulto adeptus

Poteftatem, ad regnum occupandum feftinato itinere Palwftie

jà

nam fuerat ingreffus: -non tamen ilico regno potiri ei cons

ceffum fuit, Zmntigono, fe ei opponente, Romanisque auxiliis

li

i

haud candide cum ipío agentibus.

Hinc differre Hierofolyma-

yum oppugnationem ad tertium regni annum coattus fuit, & de-

vi&is jam Parthis adjun&oque fibi Sofio cum Romanorum co-

d

plis, rem urgere coepit ,,hieme finita cum exercitu Hierofoly-

n

,mam àggrefíus, & prope urbem caftra metatus eít, anmo ter-

Interim, dum

lE

»fio, poftquam Rom: rex declaratus fuerat.

»aggeres & turres extruuntur, Herodesin Samariam divertit du-

a$

,Gurus in uxorem Mariamnem, Ariftobuli Regis neptem, cele-

1ue

»bratisque nuptiis in caftra reverfus eft.

Operarum frequentia

ä.tf

»facile abfoluti funt aggeres.

A?flas enim erat, & opus fervebat,

üi

,nulla interturbatum aéris intemperie.

Obfeffi intrepide repug*

Ro

,,nabant, & conferentes pugnam cum Romanis fub Sofio, nihilo

al

,,erant inferiores audacia ; peritia tantum rei militaris cedebant:

1lNo

»utentesque defperatione pro fortitudine ad extremum perdura-

qut

»bant, idque obfeffi a tam numerofo exercitu, ipfi fame fimulla.

cat

»berantes & inopià.

Nam in Sabbaticum annum , (qui menfe Tis-

qll'O',

i anni anteer. 38. przecedentis coeperat, & nunc in exitum ver-

ia

Tandem Herode Sofioque fortiter

»gebat) inciderat oppugnatio.

»obfidionem urgentibus urbs capta fuit ; Hec urbi Hierofolymita:

puó

»rum actidit clades, M. Zgrippa €9 Caninio Galle Confulibus , Olym-

4

ntifate,

Epiade eentefima oflogefima. quinta , menfe tertio , jejunii folen

o

&

PL

MAm À €—À—

nE wsrITONN

»fanguam recurrente in s"'m:; temporis momentum illata Tudeir a Pom-

» ptjo calamitate 5 Nam £9 eodem die ab illo, poft feptem E7 viginti-au-

»50r Elierololyma capta fuerant.

Sofiur vero "Zntigonum vindum

»duxit ad Znfonium, cul Herodes multa pecunia

perfuaüt,. ut Z«

»figonum necaret.,, Antig. Jud. Lib. XIV. cap. 28,

Olympias 1385 A.U. C. 714. ante /Er. Vulg. 46o, poft folftitiunr

eeftivum erat inchoata quare 3tius hujus Olympiadis annus exiit

;

mienfe Julio A. U. C. 717.

Extra controverfiam eft, Pomprejum Hierofolymas fuperaffe

C. Znionie €9 M. V'ullio Cicerone Coff. anno U. C. 691. - Undefequi-

tur, annumregni Herodis ob occupata Judveorum, metropoli pri-

TW , incidentem in annum a vi&toria Pompeji vicefimum fepti-

mum, numeraudum effe ab anno U. C. 717; quoniam annus U.

C. 691. auctus aunis folidis 26 nos ducit ad annum U. C. 717.

Duravit per quinque men(er obfidio, tefle Tofepho Lib. de Bello

;ä

]udaico cap, 13. Ab anno igitur U. C. 717,ante zr. vulg. 37. Ju-

l

liano 9, quo Colf. erant M. Zipfanius /grippa & L. Caninius, Gallur

lt

defumenda eff fecunda Herodiani regni epocha, feeundum quam dicitur

r

a fofepho regnalfe annos 34.

Dro Cassius quidem Lib. 4q. Hierofolymam A. U. 716. ca-

Á

ptam fcribit; cujus auctoritatem UsseRrus in Annal. V. T. &

iel

CaRD. NoniS1us l. c, fequuntur, fed, quin Dio hallucinatus

dl

fuerit, & quin ideo A. U. C. 716. fcripferit : 4mno infzquenti nihil

pi

memoratu diguum a Romanir in Syria a&um fuit, quia anno 716,tri-

dl

buit, quze demum anno 717. infequenti fa&ta funt, indubitatum

LT

eft; Utiegregie probavit AN ToNr1UvS Paar; in Zppar. Chronol.

era

n. LXXX. p 17. n. XCVII, p. 22. & n. CXXIIL p. 28. ubl : ,,Votan-

"t

»dur,inquit,elapfus decimusfeptimus Herodis a morte Antigoui annus,quo

h

»Auguftus, circa zftatem, in Syriam venit. Dro teftatur, Augu-

EL

,tum À. U. C. 734.ia Syriam profectum, Hiít. Rom. Lib. LV.

Do

»Co[f. M. Apulejo Nerva &.P..Silio Nerva.

]osEPHUS vero 4nz-

Hn

»tiq. Lib, XV. cap. 121 ilón d duv8 (Hoddu) «iic fBaciMdac i£ zrageAe

fipg

»SVovroc évec Kaicap düc Xuplay aqixero.

Cum jam regni XVlL. an-

Qüor

Y

,,-nus Herodi practeriiffet, Caefar im Syriam venit,.

$. VIL

Ro titri nl

T$

'5. VIIO

9. Moïmus ef Herodes M. quinta die, þo/iqzþwz ZAntipatrum

&

2

j,,; "1777

occidit; pofi detru[usm Regno Antigonusm ammo tri-

ce'þ;f,-fo quartos ex quo aulem a Romamis vex declavatus

eff, anmmo tricefimo [eptimo. Hic vero annus eft Der. Jul.

:

4711 V. C. 751, Julianus 45, ante /Er, Vulg. 5.

Diverfas cireumftantias, necem Antipatri, ipfamque mor-

tem Herodis antecedentes & concomitantes heic annotare con-

ls

fultum ducimus , ut certius de illis le&or judicare queat. Te-

j

fte JosEPHo Antipater, patrem jam fufpettum habens, &, ne

J

ejus in fe odium longius progrederetur, metuens, fcripfit ad

amicos, Roms degentes, Herodi fignificare jubens, ut Anti-

patrum primo quoque tempore mitteret ad Ceefarem.

Id quod

lo

Herodes fecit, & Antipatrum magnis cum muneribu

s mifit,

u

nec non teftamentum fuum, in quo ftatuebat, ut poft mortem

u

fuam regnaret Antipater; fin vero prius moreretur, filius fuus

fuf

Herodes, quem habebat ex Mariamne, Simonis Pontificis filia.

Eodem tempore, quo Antipater, Romam profet&tus eft Syllzeus

d

Arabs, qui Corintho, Herodis Regis fatelliti. grandi pecunia fuafe-

rat, ut Herodem occideret, cujus criminis, alioru mque,quorumjam

u

us

antea Sylleusa Nicolao Damafceno poftulatus erat, Antipatereum

apud Czefarem accufare debebat. Expofuerat namque rem Herodes

zi]l.il

d

Saturnino , tum adhuc Syrize Przefidi, qui Zmtipatrum £? Sulleum Ro-

u

mam mifit. Antiq. Lib. X/1I. cap. IV.

Dum Romam profe&us

)W!

erat Antipater, Phrroras, Regis frater, morbo corripitur, &

extinguitur, veneno, ut putant, Philtri fpecie, ab axore, quam

jl

Ea res

qu

ZIntipater ftüpro & proemiis expugnaverat, perditus.

4nlipairo, quamvis Romam profecio, malorum fuit initium.

jgo-

LV.

Poít mortem enim Pherorze quidam ejus liberti fceleris indicium

Herodi fecerunt, qui tandem ceogitazzum firu&umque ab abfenie An-:

Y

i

tipairo Patricidium detegit, quomodo fcilicet Anlipater , offenfus,

quod Pater tamdiu regnum fne&tà fua detineret, ex /Egypto

,a

vengnum, per Antiphilum , Pherore uxorique ejus miferit, ut

Qa

Wl

dÀ

16

———Ó— À—À

WINEECRIZISPUNUNS

Herodétin e-ä, per occafionem , cum ipfe Rom?e degeret, tolle»

rent,

Hac

k LC

deteQtione facta, Dorir, Antipatri mater, in eodem

*

yeatu d

k

pn

prchenfa, e regia e

J

iici

wLEX

t

Ftur

Is2

; & ira omnis in Antipatrum

transfertur, qui, licet feptimutm jam meufem tam multa adverfus

eum moverentur in Judea, horum

omnium igaarus manft.

Lib; cit. cap. V. & Vl

Herbder (ita pergit ]

osgPiuvs C. VII.) acceptis-interim ab

Antipairo literis, quibus figuiücabat, fe brevi omnibus rite cones

