tricefimuth conjungit LvcaASs.

lta vero Evar

Á

gei

íta

l

;

C Y]

I";;/: lol

,'-'

Y

^vi6 t

;Zï

E

ï

v!

E £v Yeui ) orevaexciótxtdiaco Tic v

4

eptoviac T.

d

[S .

3-

w( F

qü:q

I*

LA

AG

iào H

1

76c Horeís IA« vüg Isoxioc, to] TerQgapacEvro

ll'

MÁAPR

206

&

5

E

"As

B

I

T

-

la.

pods , DiA7ETu 0», T8 dàsAdS dur8, dTirQapXs

4

&

r:'

4j

VTOUG

*

]

xal Too ovi

Tidoc Xeogc, xai Aucavís vic: AfiAmuc TeTQaoX

&i dopxiepeoc Avya, x Kaidicpa eyevero puja C«8 iri Iodyynv , aoy

[

TE Zaapis Uiv & 3j égigiQ. xai iA dc vracay Tiv vrepioctogov 78

dC

Togddvs, xuoUcctv fazrviTM ueravolac üc aCpeom d uapmiy.. V. 1.

d*

E-yevero i & 0 Qazraioivaa araya, 0Y Aaor», xal lncs PavrtisQtv-

lia

TOC X2 "rpo0sU " ojMele s

dyeo X Uveu v0y epavor , v.22. xal xara G-

n

fj*

V&I TO, 7rVeUJA0 TO d*yloy G COA T DLOD

du woe vrepizépdy 7r. aUTOY ,

l*

324 Qooviy && Sawa *yevécoaa Aeysau , XU d 0 Ut u2 Ó d*yarimoc ,

il

àv coi iudéxxsz, V. 23. Kel durót v Ó Tazc GG érOV TQuiXovra

dpadpuevoG , Qv , GG CVOIAIC €TO, vióc lecnQ x. T. A.

*

tl

VurG. Znuno autem qui

nfo decimo Tiberli Cefaris , f]?'ül'ïw'äüiö

.3.0

,,Pontio Pilate Sudeams; "Tetrarcha autem Galileg Herode: Philippo

V

tl

, aulem, fraire ejus, Tetrarcha Iture£ E9. Tratonitidis regiopis: é7g

» Lyfania Abilene Tetrarcha, fub. principibus Sacerdotum

una e9

Wi

» €aipha, fa&ium efl verbum Domini fuper gohannem, Zatharie fi«

J

p

» lium in deferto.

Et venit in omnem regionem Jordanis , predicans

m peccatorum — . v.21. FuGum

»baptifmum pamnitentie in remifFone

J

populus, €7 S'efu baptisato: €?

^

P

)5 £ff autem , cum baptizaretur. omis

,]0rante, aperium efl celum.

v.22. (* def[-mdiï Spiritus Sanus

l

» torporali /pecie , ficut columba , in ipfum: €9 vox de telo fata eft,

(5

» dicens: "T'u es filius meus dile&us, in te complacuit mihi. wv. 33. Et

ANNORVM TRIGINTA,

inci-

f

»IPSE JESVS ERAT QVASI

0]?[.::/1. rel.

» pitus , gt pulabatur filius 7

XXI.

$.

Y. Scopus Evangelifle eft aperte Cbronologicus, aumusque T

berii XV facit Epocham intvoitüs &9' Pr

gecmj?ms Joban-

/ifh

nis €2 Domini ipfius.

Res ipfa loquitur. Lvcas narraturus P'ræ:uïfärir atque

de-

üüi ;

ipfius Meffie oflenfionem 1[raeli faäam, temporis accuratam

fexi-

i.

jce«

g^ as ER ENENOPSNNR

48

" fcriptionem adhibet, nominatis omnibus Prïnciþïbus ; qui-tum

ullam Palzítinge partem fuo aut alieno.nomine poffidebant. In

tota reliquà fcripturà N. T. tam cumulata atque accurata

PETAViVS, DotGrin, Temp,

temporis notatio non occurrit.

Tom. I4. Lib. XII. cap. 1: Qui natalem , inquit, Domini cerío anno

definire tonati funt, unum omnes Luce teflfimonium ufurparunt , quod

£f cap. I1I, 23. ubi de Chriflo ad baptifmum accedente ita. fcribit :

» Et ipfe S'efus erat quafi triginta annorum, incipienr, Mireris igitur,

Ccl. MAGN AN VM hoccharactere non pariter ufum fuiffe.

SALO-

MO VAN TiLL: ,Luar, ait, principium Evangelii collocat im

, Votatione Tohannis Baptiflg ejusque proxime fubfequente préconio z

» efique propter evidentifimum Luce teflimonium de fide, credere, iu«

»ira eum Tiberii annum incidiffe ohanuis vocationem. Q9 primum

» tjus pr&conium , qui dici potemf regiminis T'iberii decimus. quintus.

» Quis enim aliur Lucze fuit fcopus, quam Epocham Chriftianif-

25 . d A Canen a "ss o — UX — Ac —

,mi ad principium Evange'ii alligare , & fic cum /Era cognita

Ka

» liberii componere? — Et pofiquam v. 21. deftripferat, quod Chri»

[ 3

» fs a Tohanue fuerit baptizatur non. folum, fed €9 fgnis caleffi-

» buy glo?*ijimtus: pergeus Evangelifía couclufionis lu.cojäaszmgit: Et

»ipfe erat Jefus quafi annos triginta natus, incipiens. afque

» fic &tatem Chrifli proxime eum. tempore. baptifmi Chrifíi compofuit

[X 3

Comment. Hift. Chrouol. de ano nati Chriffi, Part, /. cap.

IV.S«1. p. 52. 53- Epocha hec Eccdefie eff omniutn maxima, Marc.

I r. (coll. 1. Reg. Vl, r. de Epocha Templi). Hie quafi fcena N.

T. panditur,

N nativilatis quidem , aut mortis, refurreionir, a-

feenfionit Chrifli tempus tam pracife definitur,. — Fit autem denomina-

tio non a Confulibur Romanis, fed ab Imperatoribus. — Solet Scriptura

rerum magnarum Epothas accurate definire; id de Novo Teflamento fit

hoc tino lecto, verba funt BENGEL11 in Gzomone ad Luc. Ill z.

EM EEE

PA

2. Vox dexóusc, incipieus, imceptionezm mon ammi Clrifli

]H

tricefishi , [ed vaumevis publici denotat, cujus mrtiusm in

4A

ipfo baptifmo, a. Jobaune fu[cepto , fácfum eff,

Ju

Non dicit LvcAs: Ef ipfe erat fefusanuum tricefimum incipienr,

Qu

-

fed :

W

CH EEEb

— —À—MÀÀÀÓÀ—À

49

fed: 8 ipfe ,?rat frfm quaf annorum triginta, incipiens Íc. officium,

.

ad quod inaugura

batur per fufceptum a Johanne Baptifmum,

l:e

quo, voce ex Colo delapfa, toti populo commendabatur, & de-

fcenfus Spiritus S. quafi loco impofitionis manuum erat, qua

Do&ores creabantur.

Interpretationem de inceptione anni ne-

':'

que cardinalis numerus triginta annorum; neque particula ocs

admittit. Nullum exemplum afferri poterit, ubi dicatur: £ye

n

&oxopa a pidxovro, érGv , pro doxopua TQiaxog8 $6; & alienum

quoque ab ufu loquendi videtur, fempus definire €7. fimul laxere.

Sane voces doXópsvoc & o« male hac ratione cohzrerent:

prior, doXópsvoc, definiret 2etatem , altera 9osi laxaret, — Qui ince-

i

pit e[fe fricenariuz, non poteft dici, quaf vel dreiter friginta an-

lü

aorum. ltaque vox dgxoperoc abfolute ponitur, nec dubium effe

debet, quin ea fit verbi ZoXoue! poteftas, cum eodem fignifi-

:

]

catu ab eodem Evangelifta (umatur A&or.T, 22, quo verfu Lu-

r

£8: initium minifterii Chrifti eodem modo cum ejus baptifmo

! ie

l

gonjugvgï't, uti in noítro przefente, Adde AG. X, 37. XIII, 24.

Et

$. XXII

ïuf

ul

g Particula qu , annis Domini triginta. adjeja , 5 ocs

J

&ràv vpidixovra , annum. Chrifli tricefimum cum ad Laptif-

t

qui accederet, mom quidem precile, [zd fere, ut im die-

N.

bus faltem. quibusdam. differentia effet, completusn fuiffe

docet: Nullatemus vero eatn latitudimewn imfert, ut Clwi-

d

una

Jflum baptizatum [latuere queas vel ante initium; vel poft

. finem anni 30,.

o fl

[

Sermo eft de publici muneris iuitio ,

& bene GROTIVS

ad locum noftrum annotat: Haec tam accurata defcriptio £em-

pur aliquod legitimum | refpicit.

Lex, qus extat Num. IV, 3.

rifi

47. addita hiftoria r. Chron. XXIV, 2.3. diferte docet, Levitas

j ii

juftam fun&ionem demum aggreffos effe , cum effent fricenarii

quanquam, ut alia lex docet, Num. VIII, 24. anno 25 exacto

ittt

jaciebant minifterii fui rudimenta; quomodo & apud Achsos

alias-

(ed:

"

m s

Bo

l ,

aliasque gentes lrit?fimurannur legitimus ad gerentos magitratus

erat.

Ad hoc exemplum voluit Deus & Baptiflam, qui fex men-

fibus natu major Chrifto, & ipfum Chriflum anno tric/fimo. exot-

diri fun&ionem ipfis mandatam.,

Late fi fumeres particulam quafj, e Synchronifmo XV anni

Tiberii & tricefimi Domini nullus certus chara&ter Chronologi-

eus defumi poífet , foretque hvec baptizati Chrifti Epocha, quae

fui fimilem in omni Scripturá N. T. non habet, dubii prorfus

ufus, Sane, qui annorum numerum annotat, videri vult in

determinando tempore accuratus, & rem definire exaéte.

Neque tamen particula 2c« heic prorfus tanquam &zíppuua

Nam innuit, annum Chrifti tricefimum fuiffe

yragsAxov redundat,

aliquot diebus potius intompletum, quam abundantem.

Sic idem

Lvcas Cap.1X, 28. quafi 8 dier appellat, inchufis fe. terminis, qui

Marruao, Cap. XVII, 1. & Manco, Cap. IX, a. funt 6 dies,

Sic Pilatus fedit intribunali hora quaf 3, Jon, XIX, 14. & Chrie

ftus crucifixus eft, Aora 3 MARcrI XV,2s.

Lvcas cap. XXIII, 44. Eclipfin Solis memorans dicit 7» d

&oci cipe &xrv , reliquis Evangeliftis, MATTRJEO cap. XXVII, 45.

& Manco cap. XV,33 horam /zx/am fimpliciter notantibus. [n-

nui per particulam ecs, quod aliquot dies ad annum Chri-

&i tricefimum defuerint, perfpexere IREN;Evs & EPripua-

NiVs. qui pofterior d. g. Novembrir, Chri(tum vult baptizatum ,

cum fequente januario naralis ejus immineret,

Pone, quod

plures Veterum (tatuunt, ipfo^die natali, pro curfa anni Soflaris,

baptifmum Chrifti fa&um effe, tamen s2f annis triginta ad-

dere Lvcas potuit, quia eo anno, quo Chriftus, uti videbi-

sus, baptizatus eft, meomenia Tisri cwm ferie dierum — fubfequen-

tium paulo cilius fait, quam eo amno , quo natuy efl. BENGEL. Ord,

Chrifto ergo, cum baptifmum füfciperet, pauci

m u m TEP i

demp. 194.

inodo dies deerant ad complendum aunum tricefimum. Et five

quaf anuorum triginta fuifle dixeris, five annorum triginta complee

dorum, eodem recidit Epilogifmus anzoram etatis Chrifli, &illud

quafi Chronoïogicis,rationibus nil derogat,

Vim -

BEUURICAMGEEDKOUETENE

5rI

Vim igitur tefmonio Lvcz infert KePrERnvs in fua ad

Carvisii Epiftolam data refponfione : ,Omnino, inquiens,

»credibileeft, vocem gaafitantundem effe, ac plur minus, ita ut

hx aetas, falvis Evangeliftze expreffis verbis, vel 27 annorum prae-

»cife effe poffit. vel triginta duorum aut trium. ,,

Quem refutat

SAL. VAN Tirr l. c. p. 67—69, licet ipfe Chriflum ante completum

&laíir anuutn tricf/ïmum Primum balptizatum/ fuiffe, minus re&e ftatuat.

4 Ar&liffimie coberet. amnus. Cbrifli tricefigmus cum. ammo

. Tiberi XV, quo Sobanues | Precur[oris . 2Ónunus. im-

" hoavit; 62 perbreve duorum «vel trium [altim qnenfium

ä

imtervallum fuit ntev imitium

praconii 7ohan7?is C2 inter

bapti[num Chrifti.

Solide id demonftravit BENGELIvs: 4mmo X/ Tiberil,

Lucasinquit, faB&wm eff verbum Dei ad Johannem ; €$ (fubidem

tempus) /pfe erat, T«fur, quafi annos natus 50, incipiens, Precurfo-

,l

rir introitum KEvangeliíta per annos externi Principis cum teme

oribus publice notis conuectit? fed initium a Domino fattum

per zetatem ipfius Domini definit quam decentiffime,

Decore

etiam modum introitus exprimit LvcAs: Nam, cum dixiffet ;

lI

ad Prodromum «effe faium verbum Dei, v. 2. coll.X;35. Domi-

num, ait, iucepiffe, non ut fervum, fed ut filium. Grande prae-

umj

:

nemen,; ipfe, pramiffum,; facic Antitheton ad Jchannem.

Habebat Dominus poft admirabiles profectus vetatem legitimam,

;

muneri publico opportunam. Num.1V;3. Gnom. Nov.Tefl. ad Luc.

11L23. Vtraque notatio temporis intime coh»ret. Johannes, quan-

l,

tus quantus erat, Dominoinferviebat: & tempus Johannis miffi eo

ü

[:

tantum commemoratur,; ut tempus initii a Chrifto fa&i cogno-

fcatur. Johannis introitum, maximeque teftimonium illud ad

js

Hierofolymitanos Joh.l,19. adventus Domini feverus in tem-

plum celeriter excepit. Malach.ili, . conf. Joh. 1I, r3—17. Mul-

nter

to igitur brevius-erat fpatiu

mïinter Johaunis introitum & i

G

Do«

52

Ms ia d

Domini baptifmum. Marci L; 1. 9. A&. L a. Johatrines fexto mienfe

ante Jefum natus eft: minore etiam poft Johannisintroitum in-

tervallo Jefüs agere coepit, Johannem oportuit cito fenefcere j

quare etiam adultiores difci

pulos habuit; .Lue. VII,2o. Jefum

€refceré & vigere decuit,

. Quodfi temporis notationem apud] Lucam divellas; totatri

periocham laxaveris: & fcopus Evangeliftze aperte Chronologi-

€us, tum detmum obtinetur, fi agnofcas, verfum 1 de annis Ti«

berii, & verfum 23 de anhnis ipfius Jefu, ar&tiffime .cohzerere,

Neque enim in animo habuit, Prodromi introitum pracife, &

initium a Domino fa&tüm in latitudine defcribere, fed hoc ipfum

initium przecipue denotat Lucas.

lohannem tamen fcite inclu«

dit, ne quis eum quamlibet longo praeceíliffe intervallo putet,

Itaque rem magnam & fubitam uno fafce complettitur. Conf,

Luc, 1,68.76. Ord. Temp. cap. V. $. XIV, p.204a. 208.

VssER1VS 4nnal. ad A. M. 4030. Tohanmis miniflerium cm-

pium e[fe exiftimat menfir Tisri die decimo; qui & pénitentialir fuit;

cum folenni jejunio conjun&us, inquo, qui animam fuam non

affligeret, exfcindendus effet a populo; & £xpiatorius, quo fams

inus Sacerdos, Chrifti typus, folus in Sancta San&orum ingrea«

diebatur, oblato fanguine populi peccata expiaturüs. Levit. XXIIs

2/j—33. coll. XVI; 29—34.

Eodem die etiam, tuba per totam

|

térram petrfonante, gubileus antus indicendur mandabatur. Levit.

XXV;o. Annus licet Ipfe, quo Joliannes prodiit, quem /Er.Vulg,

1

$7 ftatuimus, Jubileur nou fuerit, uti VssER1

o placet, fed

l

Sabbaticus tantum.

d

Alii Johannem ip/o primo die Tisri prodiiffe cenfent, non aba

B

nuente BENGErLio: Aüno Juliado 72 neomenia Tisti erat die

N

Sabbati d. 20. Sept. — — Ea certeauni tempeftate populus;

d

hiegotiis vftivis perfun&tu$, magis vacabati ac brevi triüm men-

fium fpatio potuit parare Johannes Domino viam , in fpiritu &

Virtute Elize, apud populum , avide exfpectantemi. A&or. X1ll,

44.25. Potiore teftimouii parte poft baptifmum Domini perfunes

g

&us eft. Joh*.l&ll& Qrd. Temp. cap. cit. p. 205.2006.

Wt

[ m al

53

S- X XV-

&, Ad aumum Chrifli. tricefinnum cum wuno Tiberi] deciuio

quinto concil

iandum ficiitiá. /Erá sz*þe*r,.iz' fïocwzjulwi

ópus 1107 €jt.

Obiit Auguítus, tefte otmui hiftorià, Nole iu Campania,

duobus Sextis, Pompejo €9 pulejo, Confulibus, XIV Kal. Sep:

tembris, hora diei nona, L e. die 19 Aug. A. V. C. 767, Jü-

liano 59, 7Erve Vulgaris 14, a quo anno ei Tiberius tuccelfit.

Ita Canon Ptolemgi diem 20 Augu(ti, qui primus eft Thoth moó-

bilis in anno 762 /Erze Nabonaffari, cum initio regiminis Tiberii

conjungit, omnisque antiquitas a morte Augufti annos fücceffo-

yYis numerát.

A Morte vero Augufti fi completos annos nuine-

4

res, Tiberii annus XV inchoatur d. 20 Aug. anno V. C. 781,

luliani 73, /Ers Vulg. 28, quem vero annum, a die20o Au-

gufti incipienrem, annus Chrifti 3o, jam ante elapfum Janua-

- Hac dif*«

lj

rium anni /Er. Vulg. 28 impletus; non attingit

j

ficultate ut fefe expediant Chronolozi, varia, eaque ex parte

]s

violenta, remedia adhibuerunt. 4/i cum Car visro Herodem

"L

anno Juliano 45 demum obiiffe contendunt. — A4/i? duplicem im-

h

perii Tiberiani seram con(tituunt, PreConfularem Íc, , vivo adhuc

Auguíto, & A4ugu/l«am, a morte Augufti, computatam, quarum

illa hanc biennio ad minimum antecedat. lii annos 30 bapti-

*

zati Chrifti laxius fumunt, & iisdem unum alterumve addunt.

?i

]

i.e. anino fricefimo primo vel fetundo baptizatum exiftimant; Alii

denique Lucam annos Tiberii, moere Hebroorum, annos Re.

gum exterorum a Tisri computantium, numeraffe contendunt.

l,

Miffà eorum fententià, qui contra Jofephi teftimonium Hero:

]ie

demanno demum 45 Juliano mortuüm effe contendunt, ftatim

)5j

examinanda nobis venit /Era, quam fingunt, Proconfularis

2

"Tiberii.

*.H;

Hujus 3e?2e fationem habendam effe cenfuit JAcog v s Vsrs E»

RIVS, qui dnnal, ad a. P. . 4725, . /E. Vulgar. 12; ita: ,,Senás

IÉ

um Tis

»tus Populusque Romanus, poitulagte Auguflo, ut equ

»sberto

P

94

ESGINECUENORSOCEE

'

» berio jur in omnibus provinciis exercitibusque efTEf, quam erat

»ipf, decreto compl

exus eft, Pellejur Poterculus Lib. IL. Cap. I2t,

» Per Confules etiam eam legem latam eífe refert — Suetoniur,

»in Tiber, cap. 21, ut provincias cum Auguflo communiter admini-

» firaret Tiberius.

Jadtus de elevatione Tiberii ait Znmal. Lib. I.

»Cap.4. — Drufoque pridem. extintio Nero. (Tiberius) folus & pri-

» vignir erat: illuc omnia vergere : filiur, collega imperii, confors

»tribunitie poteflatir affunitur, omnesque per. exercitus oflentatur,

»Quin & Cenfor ille tum fa&tus, urbis curam L. Pifoni commi»

»fit, quod biduo duabusque no&ibus perpotationem continuaf-

b

» fet apud ipfum jam principrm, ut in poftremo Libri XIV Ca»

» pitulo refert Pitnius,

Vnde colligitur : Auno prafenti /Erae

, Chriftianze 12 Tiberium jam principem extitiffe, toto ante ex-

[

»teffum Augufti biennio: ideoque inter primi Principatus & fe-

N

»quentis Jonarchie Tiberii initium diltinttionem efle obfervans

»üam,

!/

Ad annum vero P. ]-4749, /E,Vul

g. 27 heechabet : ,, An-

»nus hic in annum D. N. Jefu Chri

1)

fli XXX incurrens & prin-

» ipium ü.vangelz'ixipjz'z;, promul

gandi jam per vocem clamantis

»indeferto: Parate viam Domir

9]

| — Annoe

nim deeimo guinto

»pristipatur Tiberii Caefaris, (qui monarthie i

pfius, ab exceffu

» Augulti coeptze, erat decimur tertiur.) Ponti

0 Pilato procurans

»te Judeeam — fa&um eft verbum Domini ad

b

Johannem.

]:;

Eandem fententiam adoptarunt ÉM A N. A'SCHE LSTRATE&

f

ANToNIVvs Paar, qui Crit, Hiffor. in 4nnales Baronii, ad A.V.C.

I

164, JHE. V, rr. p. 6.feq. ,Tiberius, inquit, poft cladem Va-

P

»rianam in Germaniam miffus, dum adverfus hoftes pugnat,

[/]

».Romw ab Augufto V, Kalend. Septembris Imperii Collega re-

,nuntiatur. —

2

College Imperii diti, qui tribunitia poteftate &

, Imperio Proconfulari preediti erant, quique ideo extra urbem

à

»1dem jus in exercitus, ac Imperatores & Augufti, habebant,

» Tiberium Imperii Collegam fuiffe, €9 ab ea dignitate annor ejus ntu-

e

»meratos pro certo pofuerunt antiqui Ecclefie patras, ut de baptifmo

ïäo

; Chrifti loquentes oftendemps. Et; adanuum V,C. 782, ZEr.V. 29.

P« 19«

p

ILOESS

R

3

p.19. 5Exiftüimaruut Veteres þatres, anno ZEre Cl

iri-

»ittanz 26 miniterium Johannis inchoatum effe, currente. nem-

»ptanno X Imperii Procoufularis Tibérii, annoque /Erxe Chri-

P*

»ftianz 28 Chriftum baptizatum effe, ita, ut miniíterium Jo-

»hannis uno vel altero anno duraverit.

Ex his manifeftiffi:mum

»redditur, amtiqguor, non folum Imperium Proconfulare Tiberii

,8gnoviffe, fed etiam ab eo Tiberii omnor mumeraffe; , Alioquin

»quomodo fcribere potuiffent: Chriftum azzo decimo quinto Ti-

»betii , duobnr geminis Confulibur , crucifixum fuiffe, & anno uno

,cum aliquot menfibus ante Patfionem praedicaffe, eum eo Tibe-

»rii aumo Lucas Chriftum baptizatum dicat?

s

Verum, licet Tiberius Proconfularem ab Augufto authori-

tatem [nactus fuerit, & collega imperii conforsque tribunicig pote-

a

fiatir affumiur, inde tamen peculiaris /Era Proconfularis exfcul-

le

penda non elft.

Naim, uti folide docet Sarowo vAN Tirr,

de anno, menfe €$ die Chriffi natal. Paxt. 1. $. l. p. 56& 57: $.U.

:

pf 38'—64'

ls

1) Licet moris fuerit apud Romanos, aliquando Tribunitize po-

fje

teftatis annos in principum notare hiítoriis & numifmatibus,

js

nunquam tamen id fecerunt a Proconf/ulari autoritate accepta :

Íü

&, quamvis Collega imperii 'Tiberius diceretur, nondum ta-

u

men llli htac jus natum fuerat, ad fucceflionem imperii; hoc

[l

enim fi fuiffet, ad quid opus erat Augufti teftamento, fia Se-

natu jam decretos illos acceperat bonores? hinc denuo Ve-

ftalium opera ad Senatum deferri Auguíti teftamentum cu-

raverat Tiberius. —

C.

Hinc nuspiam in.Romatia hifloria Princi--

patus iítius ratio habetar , quotiestunque anni regni Tiberii com-

o

u

"menorantiur.

fe

2) Nemo Patrum. verba Luce ita intellexit, quafi Evangeli&a

I

ad talem vram (Proconfularem) refpexerit; fed omnes an-

eff

um Tiberii X a morte Augufli effe numerandum praxi fua

il

confirmant ; Saltem non Clemens Alexandrinus, (qui, licet in

n

contrarium allegetur, annostamea Augutti & Tiberii particu-

mo

Teriullanus, La&Gan-

Jà ïwg:m, deinde, interjectà , dirimit; )

2

fius ,

10

pulsmmdimmy

fius, Eufebiak; Epiphanius, &Caffiodorur, quoä omnes ad parte& vo-

cavitBarnagius in Exert, Hifl, Crit.p. 224 &c. ut nihil relictum fit

novz hujus fententiz patronis, quod opponant; qui tamen

ilam hypothefin , in patrum iftorum gratiam tam aylie : de

optaverant, ut illi cenferi poffint Evangelifle non contrarii,

3) Quidquid fit de ZEra Proconfulari, Lucam faltem eam non re-

fpexiffe; fed A4wguflesm, i. e. annum XV Tiberii a morte

Augufi computaffe, ex congexione procuralionis Pontii Pilati

cum anno X77 Tiberii evidénter commonftrantur.

Audiamus

FraAvivM]oskPuvM, quiZntiq. Lib. XV/IIT, cap. 3. fcribit;

5» M. mbivio fucce[fit 4nniu: Rufur, quo Praetore mortuus eft Cze-

»far Auguítus, — Coefari in imperium fucceffit T'iberius Ne«

»ro, — aquo, poft Znnium Rufum, Preetor ( Ézragx G ) in

»Judeam miffus eft 7 alerius Gratur, — Hie, exatlir in Tud £a un-

» detim annir, Romam repetiit ; cui deinde Pomtius Pilatus fuce

» €effor miffus eft,

Idem 4ntig. Lib. cit. cap, s. ,, Vitellius (Syrize P'rïæfes) Marcello

, amico fuoad res Judzeorum procurandas miffo, Pilatum juf-

- »fit Romam proficifci, ad obje&a a Judszis crimina coram

f M D u d. MES L

, Imperatore refponfürum.

Ita Pilatur, decem annis in judea

p provincia exaflis, Romam

roperabat, Vitellii mandatis ,

»quibus nihil contradicere audebat, obfequutus. At,prius»

60

»quani Romam appelleret, deceffit T'iberius,

Ex utroque hoc 3'ofzphi Teftimonio patet,

a) F alerium Gratum & Pontium. Pilatum per integros annos XXI

Vot

Judaeze Procuratores fuiffe, imperante Tiberio, qui, a morte

Augufli, rebus prafuit annos XXII, menfes 6, diés 26, - Dein,

ml

quantum temporis Tiberii imperium horum Profe&uram ex-

hgh

cedit, tantum tribuendum Annio Rufo, qui ab Augu

-

fto pree-

i

fe&tus fuerat.

0

be

&). Falerii Grati primur annus componi debet cum anno Vrb. Cond.

769, Juliano 61, /Erv Dion. 16; wnderimur vero five ulti-

AR

Gf

mus, cum À. V. C. 1193 Juliano 71, /Er, Dion. 26.

y) Pon-

aüig

Chr:J

—

57

y) Ponutiur Pilatus /]üdææ Procurationem fufcepit A. V. C. 780o,

]uNano 72, /Er.Vulg. 27.

V|timus decennii, quod exegit, annus erat À. V. C. 789;

Julianus 81, /Er. Vulg. 36, quo finito, in principio anui fe«

quentis Juliani 82, /Er. V. 37, ex Judea redux, Romam ap-

pulit Tiberio jam moríuo, qui obiit d. 16. Mart. ej. a.

Cum vero, ex mente VssEnR1rI, /Érv Proconfularis Tibe-

ri, quam anno Juliano 57, /Er. Vulg. 12 inchoatam efie vult,

annus XV cadat in annum Julianum 71, /Ere Vulg. £6, quo

Valerius Gratus Jad2ez2e adhüc prafuit; & ex fententia AN ro-

Nrir PaGr, (qui initium ejusdem /Erz Proconfularis in Kal,

Sept. anni Juliani 56, Z7Erze Vulg. r1, ponit,) in annum Julia-

num 7o, ZÉr. Vulg. 25; Lutar fane /Eram Proconfularem re-

fpexife nullo modo poteft, quia Pontii Pilati Procurattonem Tu-

d£g, ad quam anno demum Tuliano 72 , ZEr. D. 27 acte[fit , eum an-

no X// Imperii Tiberii conjungit. Conf. quoque Arrzixius Dia-

lo

iriba de atmo €9 menfe Notali 7. €. p. 6o. 61. Ruit proinde omnis

l-

fpes, q

:

ro

k:

f

confulari erexerant VssEeR1 vYsá

PAGr.

uam inlæra Tiberii P'

*

ii

m

, 5. XXVIO

$

v

6. Neque opus efh , ut textui vis inferatur, &2 ammus Chri-

Jfi. tricefismus laxius fusmatur,

K

KEPLERO, fupïgra $.23.p. 5t.citato: , Omnino, credibile eft,

vocem qua/i cantundem elle ac plus minus, »ita at hec etas, falvis Ev-

orit

eifh

,,angelifle expreffis verbis , vel 27 anmorum pracdfe ej'e po[ft, vel tri-

»ginia duorum aut irium.

"

Cujus ratio illi videtur, quod Lucas

ex

in

hiftoria nati Chrifti definitum Herodis & Auguíli annum

rE

omiferit, & nunc ad ejus baptifmum veniens, notato anno Ti-

berii, vtatem Chrifti coactus fuerit fatis laxe indicare.

Quod

ond

KEPLERT ratiocinium optime refutat Sarowo vAN Trrzr, l.

ul

c, l'art, l. $. Vl. p. 67, fimul vero ftatuit: ad annum X7/ Tiberii

alligari quidem inilium miniflerii Johannir, non vero annum &tatis

w

Chrifli tricefimam.

Cumque inter initium miniflerii Tohannis, &Y

Qhri-

—

50

Chrifli, ab sjur baptifmo numerandi , aliquod intervallum temporir go«

néndum fit, quod nullibi definitum invenias , (p. 55.) exiftimat, Chri-

f'um, (quem natum vult d 21. OGobr. auni Juliani 42, ante /Er,

Vulg.4,) impleviffe eod. d. 21 O&obr. anni 7uliani 72, ZEr. I/ulg.

D. 21, annum &iatir trigefimum , atque ab eo tempore fuiffe virum

triginia annortumn , feu, quod idem eft, egi/e annum trigefimum pri-

mum, quia vir triginta annorum fí£í, qui trigefimum annum com-

plevit, quam diu trigefimus primus currit, atque nondum com-

pletus concipitur p. 232. Cum porro annus XV Tiberii ex ejus

mente inchoetur a die 20 Augufti anni Julianiz3, /Erce Dion, 28 ;

& Tohanner Baptiffa ftatui queat, primo decimi quinti Tiberii anni

menfe ad munus fuum vocatus: Chriflum vult baptizatum ante diem

21. O&tobris ejusdem anni ZEr. Vulg.28, quodemumannum zeta-

tis tricefimum primum implebat, l. c. Part. Ill. $. Hl. p. 232.

233. Addit: ,Satir relinguitur fpatii, ut Johannes potuerit dici

»90nuo X Tiberii currente vocatus, & Chri(tus fimul baptizatus,

ante diem XXI Octobris.

Intercedit enim duorum meníium

»Ipatium, quo faltim utrumque comprehendi potuit. p- 234.

Verum egregie licet ftatuat Vir Iquondam Celeberrimus;

fufficere duorum menfium fpatium àd iftud inter Introitum Jo-

hannis & inter baptifmum Chrifti intervallum, quod alii multo

majus ponunt: fententia tamen ipfa ftare nequit:

1) quia, fi plus, quam 39 anni fuiffent, pro ftilo Luce fcri-

ptum fuiffet, erat J'efus quafi annos 31 natur , incipiens;

3) quia primum Domini ,.« pofl baptifmum, Paftha, Joh. 1I, 25.

jam incidit in' diem 20 /Martii, d. 1; Nifan anmi. jjuliani 73 ,

/Er. Dion, 28, uti infra probabimus.

7. Lucas , Hebreorum more, anmun XV Tiberü a die

I Tisriinanno /Era Vulg. 27 mcipit.

&) Nulla prorfüs neceffitas eft, ut poít plene exactos a morte

Auguíti XIV annos, Tiberii annus XV dgmum d. 20.

Aug.

anni

IEREEYUCT CTNSENEINS,

39

anni /Er.Vulg. 28. ïn&hoatus ftatuatur. Hiftorici entm & Chro-

nologi ita non femper numerant, fed Depe annos Regum &

Principum hac ratione digerunt, ut cum annis communiter ufi-

tatis concurrant.

Hoc igitur etiam Lucar fecit, & hocdemum

modo Herodem Tiberiumque propius committentes nativi-

tatem Salvatoris in confinio anni Juliani 42 & 43 (ante /Er.

Vulg. 4 & 3) ac baptifmum non plus 3o pott annis in confinio

anni Juliani 72 & 73, (JEr. Vulg. 2

& 28) figemus: Quze

facilis & obvia totius difficultatis expediendze ratio fupereft,

& , quia unica eít, eadem vera fit oportet,

lta b. Bgu-

GELIVS, Ord. Temp. Cap. V. p. 195. & 196. quo libro, item-

que Harm. der Evangel. $. 12. p. 74 feq. hanc fententiam fo-

lide ornavit & confirmavit.

Romanos Striptores annos Principum a Calendis Januarii,

&

quocunque demum anni menfe vel die ad imperium pervee

J]

nerint, numeraffe, JonANNES DEKERIVS,

refpondente

l

LavnENTIO SvsrvG Diffri. fub tit. Zelificat. de anmo

ortus at mortis Domini, edita p.28. feq. Ed. Grzecii 1605 egre-

)

gie probavit: ,, Moneo, inquit, Regulam effe Chronologo-

0-

»rum, quam & triumphales probant tabulee Capitoline, &

0

» Diodorus Siculus, & Dionyfius Halicarn. S. Hieronymus,

, Eufebius, ac omnis denique Hiftoricorum utriusque ordi-

,nisfirmat manus: Qu2 ? in priore parte anni Romani funt

l»

»gefíta, referri fz2epenumero a Scriptoribus zrgoAwzaixóc ad

,annum Principatus vel Vrbis vel Olympiadis, qui preffe ac

»proprie in pofteriore duntaxat parte incipit anni Juliani.

)!

»Vnum dediffe exemplum ífatis habebo.

lgitur pari fenfu

, bapiizatus alleritur. Dominus anno .X 77 Ziberiano & - occifus

»XVITI, quo Apoftolorum Principes S. Hieronymo, Eufebio,

»ceteris notantur, anno XIV Principatus Neronis palmam

Ój

»accepiffe Martyrii; vel quo a Jofepho bellum. Judaicum

»COpilfe fcribitur in Majo, anno XII Neroniano & CX ]u-

,liano; nimirum xaemTa Wgö?xmïuv C9 more. Romanorum , anuos

58 Jonaario arceffeutium,

(te

E

H 2

Verum;

jni

66

Verümi, QUïa hacratione etiam gohannes Bapfi]?a m:ää deriuti

guliano 73, ZEre V/ulg.28, Caleudir Zanuarii, Prodromi munus in-

tlioaffe , fe&togue ejus die ad baptifmum actefiffe Dominus (tatui des

bet: brevius jufto hoc intervallum videtür; necconciliari cnni

Verbis Apoftoli Pauli poteft, AGor. X1lI, 24. 25: ;, Prsedicane

5teJohanne, ante faciem adventus ejus, baptifmum poenis

,,tentiv omni populo Ifraelis; guum impleret Tokhaüner curfum

»/fnun , dicebat: Quem me arbitramini effe ? non is ego fum;

»[ed, ecce! venit poft me; cujus non fum dignus pedum fo-

,leam folvere, Coll. Joh. l, 19 — 28. V; 33.

Neque etianmi

Lucas, five Evangelum fuum lexandrie fcripferit; quoe

L

c

BENGELII fententia eft, Harm. der Evang. ed!

fec. p 79-- 81«

Ord. Temp. Cap. V. $. Xl. p. 1965 five in ufum Ectl^fg. AIntia:

thene; quod SALOMON: VÀAN Tirr probabile videtur, /ib.

cit, Part, l. $. 4. p. 64. alia ufus /Era exi(timabitur, quani

vel apud Hebreos, vel Alexandrinos, vel Antiochenfes uütatfï.—

$) Alexandrinos fua àérá, quie a captà Álexandrià, i. e. d.29. Augü&i

anni]Juliani 16;ante /Er.Vulg.3o incipit,Imperatorum annos nus

meraffe, Com.CAMILLVSDESYLVESTRIS Chron. p. 99. do-

cet : , Non ignotus eft Alexandrinorsm mos; qui ad Romanos

»rum Imperaiorum annos in fuis nummis demonftrandos ànno

pe-

» Civilifusequecivitatis proprioufifunt. Eum vero annum a 29

,Gdiemenfis Auguftiincipiebant, quod& ea die poft cladem more

;5 temque M. Antonii Octavianus Alexandrià, /Egypti metropos

;»li, potitus effet, ut docet Cen/orinus de die natali cap. 20s

5 Eadem ratiene interpretandum eít numifma in di&ta civis

,tate cufum in Gal^2 honorem ; cum chara&teribus L. B. duod

;,idem eft, ac anuo fecundo,

Ibi fiquidem anaum. primum cou-

5; flituunt menfes illi, qui a Galhe in Imperatorem e/etiome ««

»que ad diem 29 zdugufli fequentir transacti fant; & deinde cga

»ptum ef dici anno fetunido, licet Galba, poft Neronis: mor-

»tem, (qui d, 9. Junii anni 68 /Ere Vulg. obiit;) & ante

, diem 29. Auguíti non nifi menfes 2 €9 dies 20 imperium tenues

»rit; & menfer 4 Q9 dier 17 poft folennem diem illum, unde

M FE i m i o D M i d d

j,anni

Inetstcoras pR

*

Ó

H

» ànni füi initium Álexandrinideducebant, (Mortuüs fc. Gal-

» ba eít d; 16. Januar. a. 69. /Er. Vulg.)

Idem dicendum de

,»Nutmifmatibus Hadriani, a Patino p. 127 relatis, quae cha-

»racteres KB, aunós 22 fignificantes, habeiit impretfos, quam-

»,Vis Hadrianur tribunitiam poteftatem non fumferit anno 23.

» Nam /Egyptii; horum numifmatum autores, veluti aunum

» inteprum fuppulant illos dier, qui intercedunt inier diem 10 Au-

p£gufi A. V. C. 870; (fEr.Vulg,Jxly) quo obiit Zrajanus, &

» Inier 29 ejurdem menfis , a. quo ipfi anuum fuum inchoabant,

2) 4utiochenos seram five Augu(torum, five Vi&torize AGiacez, ad

notandos [mperatorum annos adhibuilfe, ipforum nummi com«

N

probant.

QX

€) Hebraos externotum Principüm ànnos, qualis Tiberius erat,

a menfe Tisri numeraífe, docuit SÀM. PETiTVS, fupra jam

allegatus, atque infigne hujus rei exemplum habuimüs in an-

nis 'l'etrarchae Philippi, quos J'ofephus cum anno Tiberii vize-

fmo, a Tisri computato, conjunzit.

In Vet. Teít. his mos

jam obtinuit. Jen/em fc. Ciilev ante menfem Ni/an coniple-

éitur annus 20 Regis externi Zfríafafíha, Nehem. I, . I], y,

Lucas ïgït'Ui* annos Tiberii tompulat Hebrcorüm more, a

smenfe Tisri, ita, ut dies illos a die 19. inenfis Augu(ti, ad ulti-

ln n

fnuin diemn menfis Elu! A. V. C, 767; Juliani s9, ZEr. Vulg. 14

elapfos, pro primo anno fumàt; /zcu&dum vero annum a primo

Tirfi ejüsd. ànni, & detimum q*uinïum à primo Tisri ànni V. C.

780, Julian. 72, ZEr. Vu!g. z7. numeret, qui eo ànno erat

dies 20 Septémbris.

Ita, cum Jaco8Bo CAPPEELLO, Difpp,

Sedan. Vol. l, p. ro6o.

b. BENGELIVS ftatuit, bene notans,

quod Lvcas paíilim ràtiones anni Helleniftis familiares refpi-

clatj; Ex.gt. Ephemeriam 4biá, Cap. l 5.8. Sabbatum fecundo

a

primum, Cap. Vl, i. 7ejunium, quod pér Metonymiàm Zempus

autumnale denotat, quia Judoei Fzfío Expiationi;, quod in diem

X menfis Tisri iacidebat, Jejunium ceélebrare debebant, A&.

XXV[[, 9. Ord. Temp. p. 198.

H 3

Haec

ji

w toeniosyaua

V

62

a .,...þ..,—.;.....-.

h.

Hic Lucv annorum regni Tiberiani computatio proxime

Accedit ad morem Alexandrinorum,adie29 Aug. tanquam initio

/Ere Alexandrinz , & Zimtiocbenorum, a die 2. Septembr. quo

/Era Vittorie Actiace incipit, annos buperatorum mnumeran-

tium.

ANatus eff Salvator auno 4 ante Z/Er. Vulgarem . exeume ;

CJ"'—- Imüocx-—.—

baptizatus anno 27 ZEr. Vulg. exeunte : méque cauf[fa ulla

——

p

£

p

efi , quin die 2s Dec. natus; ;

&7' 30 po[t amnis ante diem 25-

Dec. baptizatus exiflianetur,

"74 C

Ex Imo Chara&ere, a morte Herodis, qui labente Adar anni 3 an-

te /Er. Vulg. obiit, defumto, manifeftum eft: Chrifíum na-

D]

ium g[e aníe elapfum jammrium £jusdem anni.

H

Ex IIdo Chara&tere, vicujus Chriflus, quafi aunor triginta natur,

li

baptizatus eff , amnmo .X Tiberii, patet; Chriftum d. 20. Sept.

s

anni 27 ante /Er, Vulg. tricefimum 2etatis annum nondum

»

,

habuiffe completum.

»

Ponenda igitur Chrifti 11atïvitas eft inter exeuntem Septem-

».

brem & labentem Januarium, errantque omnes, qui poft Janua-

rium anni 3 ante /Er, Vulg. & ante Septembrem anni 4 ante

»l

1,7

ZEr. Vulg. Chriftum natum effe contendunt-

Imo ab hoc ipfo quadrimeftri fpatio pars detrahenda eft, ob

"

DU

ilud , breve licet, intervallum,. éu£er imitium pré&conii S'ohannis

Baptiflg, €9 iuter baptifmum Domini.

Si ipfà Neomenia Tisri anni

»t

gü

Juliani 72, JEr. D. 27, quze erat d. 2o. Sept. die Sabbati, S'o«

hannem prodü[fe.flíatuas, qui certe ante menlem Tisri munus in-

YX

»

