Xgisos CC wisc 8 Gcs jta coniunguntur, vt tota oratio frigeat,

f(i Synonyma ea effe putes. Loca praecipua notauit iam

füpra: laudatus Spoujelius Vir S. R. (*)' fed breuiffimis

tantum verbis et.ita vt addi multa poffint, quae nos iam

addemus. .Ac primo quidem loco íaepe illos mirati fu-

müs, qui ex iítis aliisque locis probare contendunt, tum

temporis apud ludaeos filium Dei confuetam Mefliae feu

regis denominationem fuiffe.

uod (i enim .hoc fuit;

Cür quaefo femper adiun&tum legimus xeiso»? Explicationis

caufa?. At vero explicatione non egebat i(ta denominatio ,

.

quae, vt yolunt, vulgatiffima inter ludaeos erat. Quid

ergo iuftiüs quam-fenfu a fe differre iftas voces credere?

Deinde vero etiam id notandum, fere femper in iítis lo-

cis denominationem. propriam Cbriffi praeponi denomi-

nationi impropriae filià Dei;. quod ipfum vfui Ícribendi

contrariatur. Neque enim fcriptor aliquis fanus appella-

)a

tionem aliquam planiffimam per aliam explicabit Synony-

gnoramus

]

mam quidem ,'þatx longe obfþurioxfem.: Non i

N

-quidem

^ (7) 1 füpra C pag. 108 feq.

f

16

*3yte

&^

Es

a

Ms

' quidem; Vei optimos fcriptores aliquando Synäbnymä con-

iungere, imo id ipfüm vt plurimum ftili foecundioris in-

-dicium effe, nec quoque femper adeo anxie ordinem inter

locutionem propriíam et impropriam obferuari poffe, fed

e(fe hoc arbitrarium quid et quafi tranfitorium in fcriben-

do facile damus.

Verum id non valebit, quando locis

tantum non omnibus Euangeliftas pertinaciter fere Xes

addere videmus filium Dei. " Hocne leuitati illi, qua fae-

— pius inter fcribendum vtimur, aut non potitis. confidera-

tioni meditationiue attribuendum putemus? Sed ipfa illa

joca, de quibus difputatur , videamus, et fi qua explica

tione indigeant, obferuatione vna atque alrera illuftremus.

- Mattbaei XXV1. 63. 64. . Pontifex fümmus Seruatori iu-

ramentum more Hebraeorum deinde a reo affirmandum

iniungit his verbis: e£eguí e& &era, v& Oc & (ovroc s es tpuy

£imus* G oU. & o Xegigoc o u & O««5 Cogitemus vero ad hunc

locum malitiam Iudaeorum et maxime facerdotis fummi,

qui non dignitate folum, fed etiam impietate alios omnes

anteibat. LHuic fane malitia ipfa imperabat, vt atrociíii-

ma crimina colligeret et in Seruatorem deferret, quo fà-

cilius accufandi praetextum apud Pilatum: nancifceretur.

Huic igitur fatisne effe poterat Seruatorem de regis tan-

tumtitulo accufare, aut nonne potius alia omnia addi-

diffe putandus eft, quae inuidiam augere poterant? Hu-

3us itaque verbis fi mitiorem aliquam et faciliorem largia-

mur interpretationem, num quaefo mentem eius re&te nos

cepiffe confidere poffumus? Accedit, quod cum aflirman-

do refpondi(fet Seruator; id blafphemiam e(Te clamitarent,

At quomodo blafphemum vocare potuiíient,'fi de folo

regis titulo interrogatum affirma(Te credidiffent? Neque

forfan in

enim valere videtur, -quodw amicus monebat ;

: -Memag

"

K

e

—

m

o d

ä*v

j

blafphemiam fuiffe noz

ngefïïae þmfefäone id&o aq !Qäaeis

tatam , quod, cum illi non ifta requifita omtiia; quae Deus

de Meília praedixerat, Seruatori conuenire putarent, 'is

eo ipío Meíliam fe proclamando Deum mendacii argueret,

praedictionumque immemorem aífereret, id vero eft bja.

Jpbemus eííet. ' Scilicer praeterea quod ifta blafphemiae

fignificatio. plane fit infolita ; caeteris quoque locis. in

quibus blafphemiae ipfüm accufant,.non conuenit; quin

ex his potius patet; ideo illum hoc crimine fuiífe nora-

tum, quod filium Dei fe praedicans Deum fe faceret, cum

homo fit. Cum igitur hoc noítro loco idem illud iterum

quaeratur, num nimirum Chriftus fit Dei filius

uid

clrius quam eos ideo blafphemiam blate

rare» quod ex

vtrisque vltimum non negauerat ?

Verum in contraria omnia abit Cel. Heilegpannus ; et

ex ipfo noftro loco illique- parallelis Marci et T;ucae fen-

tentiae fuae argumentum petit; ^ Ita vero conclufiffe vide-

tur Vir Cel. ;; Cum ludaeorum primores ira de Meffia lo-

» quantur, (fünt ipfa Viri verba) vt eum haud dubitán-

» terDei filium praedicent; ;, iisdem vero de diuino Mes-

fiae faftigio nihil conftiterit; fequitur, eos in filii Deiap-

pellatione non diuinitatem naturae, fed regiam autorita-

L-

tem intellexitie, - Verum fefelliffe videtur Virum DoGis-

|

fimum quaeftio fümmi facerdotis a Matthaeo relata, Sci-

licet omnis narrationis feries et caetera quoque hiftoria

-

REuangelica fatis declarat, iftum non de eccle(iae füae do-

mate aliquo voluilfe inquirere, fed de criminibus iftis,

b

e.quibus accufaffe eum Tudaeos laetabatur. .. Deinde ve-

x

o

ro quanquam lubenter demus, maximum inter ludaeos

J

de vera Mefliae natura obferuari diuortium (negantes in-

n

rerim, plane nibil illos de n

;gturae pfagüantia Íciui

ffe);

]

-

d

Uv

ais

:l

P*

e

d

1'8

alia tamen quae&io eft, quid illi- reipfa ;:reääi*äterint;,«alia,

quid credere il

los Seruator lefüs voiuerit.:: Is vero in fer-

—

monibus, quos quotidie fere ad illos: habuerat , fatis clare

illis naturam füam praeftantiorem fignificauerat, feque et pa-

trem vnum effe dixerat Jobaug. X..aliaque, — Quid ergoiin

cauía fuiffet, quo minus tum, cum infernali odio excitati

atrociffima quaeque crimina fingerent, vti-ipfe fcriptor fa-

cer teftatur commate 595 quomints, inquam , hoc. quo-

ue, vti illis videbatur; crimez de titulo filii Dei vfarpato

roferrent, quippe quo admifTo facilius anfam damnandi

innocentem Seruatorem na&ti fuiffent. .Quod fi igitar hoc

modo rem Confideremus: ( nec .videmus 5 quomodo : alia

ratione confiderari poffit) corruit omnis: b.. Heiliuanmi

argumentatio, quin potius ipfum illud argumentum re-

torqueré licet hoc modo, vt; cum ludaeorum do&tores

Mefliam Dei filiam praedicent; idque ipfitis adfertis nixi

faciant, lefus vero iftum titulum alias- de diuina ftià natu-

ra explicet, exinde concludamus; 'h.

dum.

u

losquoque de :nfam-

rae diuinitate efle explican

II

XIL. 67. vbi;

(Sedv opþonii Vïr Do

&ifT locum Lucae X.

uod prima vice ita ex lefu quaerant, fitne ipfe Chriftus,

id refponfüm recufante lefü; ita efferant, filiumne Dei fe

pro—fïteatur.

Verum füpponere videtur Vir Cel., quod

r

probare debuiffet, if(tam nempe quaeftionem « ev si e w

:2 G«g eandem ipfam illam effe , quam antea propofüuerarit;

& cv &o Xpigcoc, fed. aliis tantum verbis elatam. Ipfe vero

f

fcribendi tenor in iftis ver(ibus obferuatus primo quoque

afpe&u legenti perfuadebit, quaeftionem. pofteriorem flu-

l

xiffe ex refponfione illa, quam ad priorem quaeftionem

Il

re de-

[

dederat Seruator; atque aQeo aliud»,quid fignifica

: w'bere

*

:

des

12

bere, quam illa-nïprifïreüa. Nimirum vt paulo curatius Io-

cum : huünc tra&temus:: obfernamus; noluifle Chriftum ad

quaeftionem fitze. Meffias aperte refpondere, . Quod fi

enim regem fe feu Meffiam: proclama(Tet: facile:videbat,

ludaeos;hoc de regiíro terreno-interpreraturos atque adeo

nouam:. accufandi: occafidnem' captaturos, - Hoc cum: eui.

tare;wellet, ita potius eos edocere- ftudebats vt ipfi ex re-

fponfione concludere poffent; .qualis fit ipfius, et regni

ab'ipfo eripendi natura.

Eum in finem hifce vtitur ver-

his;^Wigito fuo procul dubio femetipfum fimul innuens;

ATFb T yuy égui o Vióc T& avDoumE. oO nusVus x Qezuov T4e Quyatsug

78:9:8, * " Supponimus hic,; quod tota hiftorià Euangelica

probat;:filis bouimis titulo Meffiam fuiffe tum temporis-de-

nominatum.: Atquijam videamus; quid iíta refponfione

profecerit Seruator.

turow de zavrer ( ita narratur a S. Scri-

ptore) eu ew s o vi & €:9; Lloc ergo federe ad dex-

tram.potentiae diuinae rale quid fignificare videbatur Iu-

daeis, qüuod non.in Metliam, fola humana natura praedi-

tum , .fed.in illum cadat; qui praeftantiori natura fplendens

ad dextram Dei throno maieftatis gloriofo in(identis affideat.

nCHabana. 4. 50. in. ifta Nachanaelis. confeffjone. 2498;

cU &i 2 Ulog TüQtu, cu'& o QasuAsoe Ts 1eaA. praeterquamt quod

elumbis euadit fenfus fi vertas: Rabbi tu'es rex, tu es

rex: ipfe quoque contextus fuadet, diuinius quid in filii

Dei nomine effe cogitandum. " Nermpe illa detexerat Ser.

uator Natharaeli , quae: omnibus hominibus abícondita,

foli:Deo:poffe nota effe nouérat Nathanael.-:dure hac.de

re improuifa ftupentem videmus Nathanaelem. |. Sed col.

ligit mentem ; et concludit; hunc qui ab(trufiores homi-

num. cogitationes curatiffime nofier,. non merum effe pos.

primo-ay &'0 Vitg T2 Org.

fehemmem. »' Gonfitetur 'ità qu?

2

Deinde

-

20

K

E

vee-

-

o

Deiüude vero cam hi(ce togïïäüdnibm*addeäöt ';äiärpf;äls'

de filio Dei futuro Meffia, ftatimr fubiungit «« u-c a isvz

T7TÀ Irgost^e

- Hac ratione fi refponfiónem NNathanaelis con-

fideremus, plana omnia erunt et accurata, Quod fi vero

de Mefliae nomine. intelligas: ifta - verba priora , obiicio:

qui ergo Nathanael exinde quod lefus illa noffet ; quae

nemo hominum noffe poterat , concludere potuit effe.hunc

ergo Meffiam? Num quaefo ludaei credebant, Meffiam

füum ( quem merum hominem fingunt ) cordis- fcrutato-

rem omnifcium fore 2. At vero id nullo: argumentoypro-

bari poteft; - Vides haereri hics- nifi illud naturae fa(tigium

filio Dei addideris; quod iam illi vindicamus;:;cIn* Mar-

tháe vero elogio Jobanu. X/J. 37. «u & o Xgwoc o vieg T4 OH

iterum nullus plane erit fenfüs, fi vertas: T« es Meffias

rex. . Et vero etiam illa Seruatoris verba,. quae comiat.

25 et 26 leguntur, ad quae Martha noftro loco. refpon-

det, ampliorem aliquam et auguftiorem confe(lionem re-

quirebant; ac quidem illa de regio münere eft. « Denique

planus érit fenfüs; fi nobifcum vertas: T'u-es Meffias. fi-

lius ergo. Det. iu. 2nundus» venturus. .. Scilicet in.mentem

redibat Marthae V, '. doctrina; Meffiam fore filium Dei.

Flinc illum. Mefliam profe(là addit etiam , fil

t

$4

x

ium Dei efle

hunc, quocum loquatur.

Nec aduerfatur nob

is locus Matth VI 16 ch' qudu

b. Heilimanuus in hanc fententiam: Jam «comparet. aliquis

.. Petri, mdgifirim: [uum Cbriflum flium Dei

viuentis pronunciantis, verba a Mattbaeo exbibita eusm ora-

tioue a Luca.c. 1X. 20. eidem tributas -qua le[uni. vov -Xoicoy

T2 Ocx profitetur.. Addere potuiffet quod- Marcus tantum ;

babeat xe & o Xpizos,. . Sed nihil his locis proficitur. .. Quis

m ali-

mim: primo dixerit; 3£agcum. et Lucamnon parte

quam

ES

d

*2

E

a

zi

quäm era*trioniä 3 Petro :fhabicäe'*fed omnia- ei'uvsdeïm vérba

voluiffe sfferre? praefertim cum de Marco infuper: con-

ftet, multaillum omittere, quae apud Matthaeum leguntur,

adeo. vt infanus videretur, qui in Marco omnia-illa ,. quae

in Matthaeo leguntur, verbis quidem paucioribus at fen-

fü tàmien inuenire vellet. . Deinde etiam ex: ipfa orationis

ferie; quàe apud Marcum et Lucam obtinet, clarum eft;

illos non putaífe , non plus aut minus- inefTe-in verbis his

Marci etLucae: Tu es Cbriftus , quam in verbis Matthaei:

Tu es Cbriflus filius Dei viuentis.

^

:Quod fíi enim hoc

fuiffet: addidiffent etiam elogium iftud; quo Petrum aSer-

uatore ornatum fuiffe narrat Matthaeus.

Sed non incorn-

fulto illud omifiíe videntar. JNimirum laudes iftae, qui-

j

bus Petrus celebratur,.ita funt comparatae, vt facile vi-

deas; in ifta Petri confeffione ineffe debere aliquid ; quod

tanto dignum fit encomio;.id quod fane non in regis

fed

vindicato, inuenies. De-

in filii Dei: nomine;. Seruatori

N

nique nón omni probabilitate cà

ret illa fententia; quae in

lendum effe wv ftatuit.

Lucae loco : - voy Xeigov r& 6a füupp

Locum Jobann. X X. 31. in quo i

terum Cbri[li et filii

Dei denominationes coniunguntur, praeterimus,

quod

h

le

differentia inter Chriftum €

$

t filium Dei pate;:.adeg clare;

vt n.i'h,.il fere. adldi poffic.

LJ

X.

4k-,

$

Jo

. Accedunf alia loca, ex quibus confi

citüf, Iuäaeds

/

Dei titulo non Meffiam fed verum Dei filium cogi-

u

in filii

ale. :

Eft inprimis notatu dignus. locus Johannz. X1

X 7

(s

ludaei-Seruatorem .accufauerant , illum

Hepetitis vicibus

feditionis anfam praebere;

regemi fe proclamando. —Con-

(;

ilacus iterum irerumque Serua-

d

tra quas calumnias cum P

Jl«

nec qu

I;Iï

»mi? if;gucenciam teftatus»

3

;equgm morte dignu

iT

m

as

22

"33

u-

O

in illo inueniri: þrofeffus effet : tum vei*o illi -:-veziti ; ne li-

E

bertati redderetur, atrociffima quaeque crimina conqui-

runt, imo potius effingunt 14us, inquiunt; vouey €xopey xeti

xeT& TOVYOJADy "j4GY oDeAe azroOayay ors eauToy vioy Geu €7 ommty.

Ambiguum eft, quid füb w « intellexerint Iudaei, nifi

antea, quaenam lex ifta fit; .ad quam prouocant difpicid:

£ur.

uod fienim de lege aliqua a Romanis :data expli-

:

candus fit locus, non video, quid-opponi poffit; fi de

regis titulo.affe&tato accufationem eorum interpretemur.

Neque-enim vnquam Romanis in mentem. venit, ne quis

Deum aut Dei filium fe pronunciet vetare; at vero regis

nomen inuifüm. apud illos et-ideo legibus prohibitum

erat. Quod fi vero:de lege aliqua Iudaica. id e(t Mofaica

fermo fit: e contrario argumentari licebit,. verba- non:de

rege feu Meflia: fed: de Dei vero filio intelligi -debere.

Nufpiam enim regius titulus ludaeis interditus fuit. .. Ac

primo. quidem ex tota narrátionis ferie, et ipfo quafi fer.

monis colore perfpicuum eft;: nón ad Romanam fed Mo-

P UE Ws 2 WUM a PHTHNLU SIEOCUNE URUEV N

faicam legem prouocari. P'atemur quidem, verba suu;

vo4oy x j4ey C xxT. TOY vouoy 74dv, 'Vtramque - pati explica-

[C

D

Indaeis nominari

tionem. Sed nemo tamen negabit; nullam legem exa&tius

potuiffe vopec.z4oy quam Mofaicam.

R

Omnis vero dubitatio plane aberit, fi obferuemus, tum

temporis udaeis patruis moribus viuere fuiffe permiffum,

:

|

Cuius rei teítis locupletiffimus eft FI

lofepbus , qui Anti-

zi

quit. Iudaic. L. XV4. c. IV. edit. Colon.

pag. $552. iudaeos

"

preflos Agrippam narrat rogafle in - hunc modum.

N

??

Taur sv Afj , &* MEyICE Anygum TOU , Mj 3006 TrhT Ely u

p

» £mqpsa(eo9aa . 1unOs. RoAvem Oi r eOsci ag as . ag 14 eTepoig ,

» j* «Qaigeledas^ruy. oyray Mu a. u hacoue9a. veTSe , vrs

»

TET GiaCsc)ah, MAà ydo ov DAl A0V 65 RA xau up

a

p

blo;

23

3 Unay Aedopieya,. z;gdregav;-ss—: xau;-;ä*umþcsäæ xæ; 'wmfäæ dey aov

p Tüg CUyxAura xai Tdg 6y TO XoVTTETODM XérAcyag QsAT EC wreg;;rg

»» TOl CU WDTTEEA 093 U Eadem repetünmr fä:'epius in toto

ito capite, in. quo ludaei accufant apud Aerippam Gen-

tiles, qui conati fuerant ipfis adimere priuilegia a Romanis

conceífa. Accedit; quod quaef(tio illa; quam Pilatus (ta-

tim fubiicit zo9« e;ev fatis indicet, illum de Metliae ge.

nere inquirere voluiffe, quippe ad cuius inquifitionem

totum caput illius de filii Dei nomine vfurpato accufatio.

nis redire videbat. Sed; inquies, quomodo timere po-

terat Pilatus accufatione hac prolata ( vt narratur commate

fequenti) ni(i de regio titulo fit interpretanda. . At nos,

iure credimus Pilatum timuiffe non .de Caefare, fed de

Chrifto, cuius innocentiam ita.habebat perfpeCtam,; vt

omni opera füpplicio illum. liberare ftuderet.

De vita

Seruatoris igitur anxius. timore percellebaturludex non;

quod titulo regio. fufpicionem Caefaris moueri crederet;

fed quod ad legem prouocarent ludaei, quae morte ple-

Gendum iubebat illum; qui filii Dei titulum fibi vindica-

ret, Reliquum eft cum de lege Romana non poffit intel.

ligi locus, vt explicemus; qua ergo ratiene de. Mofàica

lege fit interpretandus. . Nullum quidem: expreffum edi-

&um in Mofis legibus inuenimus, quod capitis poenam

illi irroget; qui Dei filium fe proderet. Sed eft tamen

aliud huic cognatum mandatum Zeuit. XXIV. 16. ad

uod. ludaei refpicere. videntur interpretibus (*). . Ve-

rüm dubitamus an re&e id fia... Nam cum iam commate

idemus;

pr-ael'qþdente -blafphemq,p*oena feratur; non v

quid

(*) Verba Hebraica fint 1-0;151 t2uàrnbt r mwonm eov 3p3

nbv COU wp3 nmus» 32 myn » 13 quee vulgo vertunt , et

blefphemans nomen Dei morietqr, ita- vt lapidibus obruatur.

/

eá5

m

A& .

o

--

x

"

e

em alüs tàn-

quid caufae fu'erit Mofi, ftatim eandem E

cum verbis repetere, « Quapropter Arabi

:

m

o duce (?)

Jocum iftum íta vertimus, ; et exprimens i. e. proferens,

nomen lehouae morietur, Sed eft ipfe ille verfus 15

uem Tudaei tangere nobis videntur. Sunt verba: quicun-

que snaledixerit Deo [uo feret peccatum. [uum (** ) ex qui-

bus ita rationes fubduxiffe videntar, cum iíte lefus; hoc

ipfo quod filium Dei fe praedicat, blafphemus in Deum

fit ( cfr. Joan. X. 36.) ex lege noftra morte puniendus eft.

- Notamus alium locum ex Zcfis Zipoffol. c. VIHI. 37.

uo loco Eunuchüm Aethyopem, qui in eo erat, vt fa-

cris Chriftianorum initiandum fe daret, Philippus admo-

net e zistUtüg L oA-s TUG xægämg:, ääss*w ( fc. eai Bu viwyoa )

Ad quae ille aiseuo ov viov 02 Ocw ciyoa Toy Ipcsy Xosev,. Pri-

1no id quidem patet, Zefum Cbrifium efle fuübiectum ;

quod vocant orationis; vv 7« 6s vero praedicatum. 'l'an-

ta.ergo differentia initer Xeieev et viov rg Geg , quanta efle fo-

let inter fubiectum orationis et praedicatum. . Quod fi

quis paulo morofior perfpicere nequeat, 'vertat is quaefo

verba Eunuchi hoc modo ; credo lefíüm Metliam efíe Mef-

fiam.» Haec ícilicet grauis illa confeffio erat, regem efle

regem, .Meffiam 'effe Mefliam;, fine qua ad. facra Chri-

furdum

ftianorum admi;ti nom poterat! de fi vero ab

/ etplä-

(*) Primo Hmbz'ïäf CX5 eft: æo:;zifzaägit, protalit zom

eg. vnde

cA49 eft praecc,. Deinde Nomen 4efouae tetragrammaton pro.

nunciere nefas fuiffe apud ludacos, ex lofepho, Eufebio, aliis-

que probant L Drufivt, ;mama et alii in. Relanzi Decade . Digs

fevtat. pbilolog. de vera. propunciatione nominis Iehouae Tta-

ie&i ad Rhen. 1707. ^ Quibus addendus Magnus Ge[rerz; in

Commentatione de /aude Dei per feptem vocales, quae exítat in

. Commentariis Societatis regiae Götting. T'orn. 1uo,

0 (U) asen NUÓM vn'mkääpw*v: -tm VN

m

—

*5

eAb

o

7 2 S

e;t pïanä'eïumbem fehfum hoc vmodo Eunuchi verbis af

fingi credat: fateatur tandem n

Xgies et ico 0s denominationes.

obifcum; differre iqtcr fe

-

Verum vt ne parciores in exemplis colligendis

videa-

mur, mantifIae loco alium locum adhuc adiicimus

omni

exceptione maiorem. Eft is AGor. /X. 20. « e9tg

ty TO6 crpmyæyäug smweu&a"g TOV 'ngs"av,' 0Ti ETCC EGiy Q Ui06 TE OtM,

lure dixeris; in

?

eptire Liucam, atque adeo, cuius verba

funt; Paulum, fi vertas

; inSynagogis praedicauit deMes-

fia, illum effe Meffiam.

Non alio vero modo iíta iniuria

facer fcriptor liberabitur, quam fi yertas, vt vertend

dum

cenfemus; *ch: Chriftum

filium Dei.

g. X.

:

Satis, ,credo , euic

imus, male b. Heilma

THZUM . ad

vfum loquendie

Iudaeorum: prouocare; cum ipfa exempla

e S.S. petita probent, illis omnino difcrimen fuiffe inter

Xoigty Cb Utv T Gex,

. lam ergo in thefi noftra probanda ita

pergamus, vt loca

quaedam illutriora, in quibus filii Dei

denominatio occur

rit; diligenter explicemus , oftenda.

NU U LE

L

musque, facros fcri

ptores in ifto nomine non regem, íed

verum Dei filium cogitaffe, Et primo quidem omnium

obferuamus locam Rorzag, 1. 3 et4.. Qui locus eo cu-

ratius interpretandus nobis et vindicandus eft,

quo fir-

mius fententiae fuae argumentum in ipfo illó

loco inuenire

putat Cel. Heilmammus. Sunt verba

praecipua », HavAo;

QgAcG o Xoig 35 xwA-rog. QT 05 006 5 ææa)gia-,ue

V0 && £Ua y&Aoy Gs

Tép) TE URU auTE ((T9 yeousyeu s. Crépeirog AaDi)

XeTa '0'0&656(? L

$

TE ogäa*Sevrag Ui0U Oeeu ev,,äum,p;s: XATO, "TYEUMAQ) yi

QouyzC 67 as

sacis; Y&«9v.) », — Quibus verbis hunc maxime fenfum in-

n

effe putamus ;; Paulus feruus Iefa Chri(ti , Apoftolus vo-

de filio

: Catus fepaf',atus ad euangeligm De;', quod agit

UM eiug ,

26

"ao

8

D

» eius; qui, fi eius humanam ofïginem refþ.i(:;ias;, Dauid&m

, patrem agnofcit , praeterea quoque perfpiritum fanttum

» Dei filius eftdeclaratus modo efüicaciffimo ex quo e mor-

»tuisfurrexit , (*). Erex maxima quidem parte huius

fe&tionis fenfüm iam explicauimus, cum demonftratum de-

derimus, vicy 6s ludaeis non Mefliam aut regem fed ve-

rum Dei filium fignificaffe, quo ipfo maximum Viri Ce-

leberrimi argumentum ; quod ex vfü loquendi defümit;

us noftram fententiam fir-

concidi. Sed fünt alia; ex quib

mare poffümus, quibus pofitis b. iHeilmmmi interpretatio

1]

*

corruere videtur.

Ipfe primo

Ícopus Apcftölf, quer admittit Vir Do-

GifI., noftram tuetur fententiam. Nimirum Paulus nouam

do&rinam in publicu

m prolaturus facile videbat; iffawa

uam autoritatem (. vtim

ur verbis b. Heilgpaumi ) ffare mon

L

!

offe, mifi deeius, cuius ziomiue ac nutu. tantam verm geren-

autoritate finul con[taret. — Concedit ergo,

dau [ufcepiffet ;

omnem Pauli commend

ationem pendere ab autoritate eius;

a quo fit miffus.

lam ergo credere quaefo poffümus,

"

P'&Lü

um non grauiffimas adducere voluiffe rationes , qui-

bus euinceret; illum; cuius fit legatus , tanta gaudere auto-

;

ritate, quanra maxima eft. — At vero vide* quam tenuis et

vulearis ea commendatio, quae a rege aliquo petitur. Et

vero quam negligens Paulus,

qui id omittebat , quod ma-

nempe diuini-

ximam fibi autoritatem conciliare poterat;

tatem illius a quo erat miffus! At vero, inquies,

fatis

iam au&oritatis eft in rege non humano more fed ab ipfo

ere ad

Deo con&itutp. Fatemur 'quidcflï , tantum acced

1 ius-

»*

)lüli ifta duo,commata/æs yarm;xgs

cet, cet. et rs oeiTevrog vis Oi

ra e(fle credunt, il

lis 'coþrrai:iarur defectus

cet. cer. fibi oppofi

particulae 2 quam

Graeci in,msmbro oppoitto nog negligunt.

*s

D d

2"*9

-iiïi&s-xlï,cdi ïeugaktifautöri;agtem, quanïum,;gexwtaï.is diüinitus

conftitutus ab alio folis mortalibus ele&ofdjlþcxc., Verum

tamen non maxima et fümma haec eít autoritas, .quae co-

gitari poffit, quae a rege aliquo diuini numinis nutu qui-

dem confítituto, íed camen homine.petitur. ..Et femper

negligentior paulo et tardior Apoftolus videbitur, qui in

tota ifta.caufa peragenda non tantam fibi acquirere niteba-

tur- autoritatem, quanta illa eft, quae non ab homine

mortali, fed ab ipío Dei filio repetitur. .Iniuriam ergo

inferimus fcriptori facro,. quando verba illa, quibus mu-

neris fui commendationem comple&itur , non fublimi illo

fenfü ,. quem. fecum ferunt, íed tenui et. elumbi aliquo

concipiamus. .Deinde vero non attendit Vir Cel. ad illa

Verba, r ysvojévs 6& . eregumros ^a(3i9 ,. quin.illa in para-

phra(i, quam pag. 4. diflert. laud., de no(tro loco offert,

plane neglexit. .At vero continent illa verba, quod dein-

de in fequentibus inuenire fibi. videtur. . Scilicet confir-

j

mat illis verbis]|Paulus;, efie eum; a quo legatus fit miffüs,

regia Dauidis ftirpe prognatum. . Quid ergo ? Nonne

hiíce verbis fatis iam indicauerat regiam autoritratem illius;

qui ipfüm miferat. ' Hancne quaefo iterum aliis tantum

þ

verbis repetere neceffam habebat? Sane tautologiae vitio

oratio Paulina non liberabitur, fi cam Viro Do&tiff. verba

i(ta 5 cpeiDévrog , vis. Gez- vertas , defignato rege.

Accedit

ä

deinde; quod verba iíta; quae ftatim adduntur , x2ra va;-

44 innuere videantur, e(fe hoc quidem de.humana na-

,tura intelligendum; in illis vero; quae íequuntur, diui-

|

nius quid.cogitandum effe, . Non quidem nos illorum in-

ge

terpretum . fententiam .adoptamus , qui verba illa xar«

vryeu ts anyiieuyss , illis, ad quae nos prouocauimus, oppofita

Ji8

)P]

atque adeo dg. diuina Íefu natura

interprgtanda effe exifti-

2

mant.

n

28

"k

e

Jee

mant. . Sed tamen id. cuiuis þerfpicuuni effe pu"t'amus,l

male i(ta verba j,xere ewoxa ; hoc loco iam effe addita,

fi fubfequentia quoque de folo homine; nullo diuinitatis

faftigio elato, fint intelligenda. At vero plana funt omnia

et crefcit etiam oratio et in auguftiorem fenfum euehitur,

fi vv &xe. recepta fignificatione teneas. .Prouocat ergo

Paulus ad autoritatem iftius, qui non ftirpe: folum regia

Dauidis progenitus per ipfam naturam fuàm humanam

regia inftru£tus fit poteftate, fed. qui infüper, id quod

maximum fit, modo potentiffimo per fpiritus fan&ti mi-

raculofas operationes Dei filius fit. declaratus ex quo e

mortuis refurrexerit.

En ergo Paulus non iam folo regis

alicuius, fed ipfius Dei filii autoritate munitus muneris

Apoftolici commendationem proponit. lam vero perga-

1nus in explicando et vindicando loco noftro. "l'alem et

tantum regern Paulusait vioy 6«a egiduas. [In cuius vocabuli

fenfa adftruendo culpat interpretes b, Heilmmanius, qui cum

filiuza Dei eadem £ Acyor fignificatione fumerent , nece[[itate

quadam [e eo comipul[os vidi[Jeut; vt ex vocabulietyuo aliquam

ei poteftatem repevirent ,. quae ad folas demonfivatiouem

Tei ; quae aute infimita [ecula. füiffet, pevtiueret, 'Sed . ipfe

Vir Cel. in eündem, quem his exprobrat, praecipitan.

tiae errorem incidi(Te nobis videtur, Nimirum cum de

|

rege vv ecx intelligeret, neceffitate compulfüs eundem

verbo tribuit fenfum, quem habet latinum defigare,: qua

voce, vt ait, im "nagiftvatuusm | electioue vti Jolebant , otet

tveatos eos et. demon[Ivatos ciuibus fignificarent. . Verum

nüllam huius rei affert autoritatem.

Proinde.nos in ex-

plicanda hac voce tutiffimum putamus fequi Celeberr.

Micbaclis Fautorem et Praeceptorein pie colendum ; quem

Lexico

fcimus in Collegio prouocere ad éuidai qui in

| (Tom.

r

o

ee

-

J

29

(Tom Il. p. 712. edit. Kü[leïi) f'Lib i;OCe epizuot habet

y) 0puT MO . 0Ti TX 0Qig 409 TY. 6V. Adtp(Donojueymoy 6X g vAse , TaY

de ex, T2 tidue y TY ds ex Tg CuyapLDorépu* o M egiy aexn ao ews

o &X TE £iügg" o Ót a'upmegaa'p.æ 0 &X T$ UAJ6. 5

Ex quibus

verbis rite poteft colligi; epicew fignificare ;, defimive, decla-

rare. . Quae fequuntur «v 2viaue cum Bellofobrio et Turre-

tino vertimus ; modo efficaciffimo vel potentiflimo quo

fenfü occurrit Coloff. . 11 et 29. et 2 Zheffalou. 7. 11.

lllà xara zveupa ayicvzs plerique interpretes de. natura

diuina Meffiae explicant. Sed iure dubitatur de ifta figni:

ficatione.

Nam quod prouocant ad. 1 Petri lII 19. 1 ?T i-

moth. III. 16. Hebr. IX. 12. id falfo fieri monuit iam

lg

b. Heilmanuus. Nos vero vertimus 5 per fpiritum [an-

&tumi 5 intelligentes, siracula, quae femper fere in S.

litteris. Spiritui S. tribuuntur.

Denique tempus, quo

"

omniaifta magnifica gefta (int , ita fignificatur ;, s£ avasacess

7

vexpoy" quod vertimus » ex quo e tuortuis furrexit... De-

L

claratus ergo fuit filius Dei ex quo e mortuis refufcitatus

fuit per dona illa Spiritus S., quae nimirum faàtis innuunt,

j

J

eum regnum illud coelefte occu

Paæ'— quod vires meri

t

homini; fuperat ( * ).

.. : X I./ x : :

Multa alia loca fup

k

peditat Epiflola ad Hebraeos ex

In

quibus praecipua feligemus. In ipía epiftolae fronte Pau-

Jà

lus comparationem inter V. et N. T. oeconomiam iníti-

h

tuens ita habet E WoZuMeew; zæ;' wa)wrgmæ; wæ)&æþ 0 GOt0g A«-

I

Anæag; EU zTaTrpucW euj TOi WQOCPWTWS,' ET ETXTR TU Hpiépu

[

3 .

(TETOV

"

- (*) Aliud cau(2e noflrae argumentum fuppeditant nobis ver-

ba illa 4 T30) TW viH &UTS (parentheü* reli&a) st-Xg:s-a TH Kug;:'a**-æf/,äv,

0

quorum fenfus turbatus érit ,

fi illa vertas. » de Mgfäa xlcfu*

Mellia Domino noftro, ».

[l

30

*oeo

B

UER

TEHTUY e)cha*ev 'mu,wï £y. gmB.*,, ^ Td VCI*O mpätebit Cü;ïuisþ-;' iijb

via intelligendum effe avrs; ita vt referatur ad-Deum ; qui

cum vario et multiplici modo olim ad Patres per Prophe-

tàs fit locutus, nunc demum his diebus per filium fuum ef-

fatus fit regni ftatum. Deinde vero omnis verborum te:

nor fatis clare teftatur; in poíteriori commate augeri ora-

tionem et quafi euehi. — Iftud vero orationis wj»e non fen-

ties,. fi vv ece de rege intellicas. — Quidni? Nulla alia er-

go praeítantia N. F. prae illa V. T., quam quod in illa

per prophetas, in hac vero per regem aliquem diuinitus

quidem conftitutum at tamen hominem fit locutus Deus?

Senties deeffe aliquid non folum ad accuratiorem compa-

rationis inter V. ec N. T. inftitutae rationem, fed et ad

taieftatem illam orationis, quam Pauli fcopus requirere

videtur. .Itane quaefo etiam ignarus erat Apoftolus re-

rum fub V. T. geftarum,; vt nihil fuccurreret de Dauide

rege, qui-ipfe de fe profitetur. » fpiritum Dei per [e loqui ,,

et cuius orefacro multa etiam diuina oracula habemus ef-

fufa? Adde vero w e« ideam Acys aeterni, et ftatim ef.

feret fe oratio; magnifica erunt omnia et auguíta, et fplen.

dida apparebit differentia inter noftram N. F..et eandem

V. 'T. oeconomiam.

Sed et dignior Apoftolo erit oratio,

quae non a rege fed ab ipfo Dei filio muneris commenda:

'Tacemus ifta verba commatis fecundi;

tionem repetit.

quae ad hunc-wioy e«s funt referenda, tale quid praedica-

re, quod non de folo rege;, fed de perfona praeftantiori

praedita natura fit intelligendum. | Saltem quisque facile

concedet , de Chrifto lefü; quoad regni a Deo patre oblati

fummus fit arbiter , praedicari non pofle; Deuia per ipfum

suundum creaffe. . |terum hic accederead ideam regis hu-

ius id debet, quod illi tantam tribuat praeíta

;

ntiam ,

quanta

eft killiuisdï;-qui TA aiyay fit artifex.

3f

Qme &ätim poft auguítam illam filii Dei defcriptio-

nem fequuntur verba veríüs 4*i iterum nobis non de Mes-

fia feu rege, fed de ipfo filio Dei interpretanda videntur.

Quod qua ratione fiat explicabimus. .Sunt verba , zocare

xee:17æv , eVojAeyog .TE eUyy6AaY ) 070 T.3;stfæeeao*z"agov; "aQ auroUg

Comparationem ergo iní(Lituit inter

X&uNipoVoMuey Ov peob.

angelos et Dei filium. . Hunc, ait, tanto illis praeftare,

quanto auguftius na&us fit nomen quam quidem illi. Hic

vero quaero, num differentia illa in folo nominum. tono

ponenda videatur ? Quod (i quis abfurdum et Apoftolo

indignum putet: concedat ergo oportet fignificari diffe-

rentiam in -fenfu illo, quem. ipfa vocabula fecum ferunt.,

lam porro quaero, quis ezgelos audiens non ftatim natu-

ram eorum cogitet fimplicem et incorpoream? neque ve-

ro aliquis in fola ipforum deftinatione haerebit. — Quid er-

go toti comparandi rationi conformius eft, quam in vv

e«w nomine-naturam filii Dei quaerere? Nec vero etiam

defenderim ego Pauli in concludendo exg(jeav , fi tu;

omifíIa illa famma et augufta filii Dei notione, in folo no.

mine veltitulo haereas. |Nam ip(i quoque angeli , quos

filio Dei inferiores efïegfobare vult Apoftolus, in Sacris

litteris. Dei filii quin et Dii vocantur. . Vide ergo, quam

us Vir cuius in demon(trando

pulchre ratiocinetur Paul

accuratiffimum (tudium iure alias mirari folemus. — Hic

ergo vide quam bene rationes fuas fubducat , l'anto iile

melius cít ipfis angelis Dei filiis, quanto. praeftantius filii

Dei nomen e(t na&us. 5 Sentiet quiuis qui non omni pla-

ne fenfü eít deftitutus , claudicare orationem et vaga

omnia et incerta e(Te. At refpondet Celeberr. Micbaelis (*)

perfo- -

» diftinguendum cífe inter nomina quae nonnullis

(* ) | iü d*vei*j Erklaetung des Briefs ag die Hebraer pag.

*

s

323

o

e

W

-

o

» nis fenfu figurato 'etfiniprpþrib den,turf, et inter ilia no-

» mina quibus aliquis proprie et. diftin&tiue appelletur. ;;

At vero hoc ipfum volebamus. Eft ergo angelis nomen

filiorum Dei additum improprie et fenfu figurato.-

uid

ergo (fi Pauli argumentatio ftare debeat) clarius, quam

Seruatori i(tud filii Dei nomen non figurato illo regis feu

Mefliae fenfu, fed proprio effe vindicandum? Verum op-

ponit idem Vir DoGiffimus, ;; füperfluam hoc modo effe

» totam iftam Pauli de praeítantia filii Dei prae angelis

, difputationem. Quis enim non (ine omni probatione

» concedat; Deum aeternum angelis effe praeftantiorem

$.

.,,

Pace autem Viri llluftris dixerim, hanc argumentandi ra-

tionem manifefto receptum redolere fy(tema , quod ta-

men illis, qui facras litteras interpretantur, non in auxi-

lium vocandum, fed ex hifce demum effe formandum

alias vrgere*folet ipfe Vir Clariff, Quod fi vero Paulus

Hebraeos; ad quos fcribit, nimis tenuiter delefü Chrifti

natura procul dubio fentientes, veram eius praeftantiam et

praecellentiam edocere voluerit, quid magis ad rem fa-

ciebat, quam quidem comparatione cum angelis, quibus

aequalem folummodo effe fufpicabantur hi, inftituta, fu-

fius oftendere, quanto ifte illos poft fe relinquat interuallo.

Neque enim occafionem inítituendi eiufmodi comparatio:

nem tantum fingimus, cum ex hiftoria philofophica con.

ftet, multos tum temporis nimis amplos et magnificos de

angelis (ibi formaffe conceptus, quin illos Deos credi-

dile; et, quod magis ad rem noftram facere videtur, ipfi

Iudaei, (ad quos fcribit Apoftolus) dominium feu regi-

meg aliquod füper terrarum orbem angelis tribuebant,

Deutevon,

vt Velx e"); graeca ray à v,crfïxonxe- loci celebrati

XXXIL

"ao

d

$3

AXXXH. 9. patet.(^). In horum zg;v?mr—gmtiamünum

quaefo füperfluum erat monere, hunc Dei filium alíis illis

omuibus Diis, quos re&ius angelos dixeris, longo inter-

uallo praeftare? Quod deinde prouocat ad ufüm Grae.

