KaI600-1789_9

*

n

bv

:

r

:

P !

A*

w

— xX

giey *

l

"m

t

-

- 7 À s

£

—

—

-

d

—

*e

.4&*/,

-

ais

"É ts

—

as

A d

!

E

-*

.

w

M adica

2

A.

Al

N

—

:

Lv

X

b

-

w

M-

g.

—

u M

|

.

r

-

»

'Arw

.4

M

W&e

»

-

-

ET

-

i

(

-

b j

-

.

-

Md

"

"

g

T

"*

Ls

LX

Y

.!!D.'üv ^

t

ce

/»M

o

-

L.

—

EM

E

sww

^*

E s

"d .Mæ

k

-

d

p

**

ET

^

MX

W

*

-

-

)l

LE

N

u

1

:

" dro o

-

vwr—

a

"

^

-

as "X

*

H

"

ha.

j

AE

X

As

31

- hv

d

t

*

:

-

N

-

..

*

A

*

be

4

E

W—

.

-

É

i

s

4

x

N»

V.M

—

Hs

—

LE

a

u

i

Idi4

»

&4

S

I^

»

-

—

w Y

a

»ohN X

v.

i

5s.

-

vve.

H

A v

w i

25

& «X

(v

LP

.fb/cxu

0«9

Mp

7

—

TA

*s

bu *

d

^

d

A*

iy

E

k

"—

-

m s

VR

-

U "

:

1

— .a

u 4

«s

hncs. "

h

e-

k

l.

» ^

i

P

DM

n

k

-

M

"-

4)*

m

- o

"

"Á

"

"od

h E EX

s-u-

-

N

-

*s

"

*

N

CY

L

-

La

b

L

Pde

-

u

. ^

n

YX

Hf*l

$u

x

5 t

sf

ie

li ^.

:.m

d o

-

E

47

..ku.w

As

M.«

N

d v

O.-

|

L

.1-..;

s.

w x

k Nf

Y

* ais

—

ul

u;

d

—

:

-

n VO

M. E

-

A W

X

lm a

s;

a.

2

"a

L

X

m

-—

i

-—

v'!

*

d

W

*

^i h

ul

Mu

z2 KC G-

P**

Hl

HJ

* e.

$i

& y

$^.

MTO

N)

X

*

i

d

E

L

s

du

a,

-

ob ".

al

t

-

us u

*

E

—

Q/O(»

IÍ-

i

&X

N

a

Wwi *

. d

**

X

w'.

d

f»ü

*

, *

.rf.l.

d

a.*

ES

—

d

t

"

o *

P

ha i

A ,

p

-

[ N

w

A E

N

-^

iv

od

.H/

À

-- h

LU

-X

P.

LERM

*

La

b

-

-- e

as l m

À

-

w

-

Y

"-

-€—

W

(

*

a s s d

v

s

»M!

s

E

|

L

"d

*s

ww dT*

d. j

L

T n

——

i

P

"(

ha

-t

d

* s

)É

m

M

Á

b

:

À

m

"

M

*

h

k

-

3

-

h!

-

a.

À

"

Wil

^«

3

N

^

v

LE

E

ETJ

"-

M.M

LE

,æ

E

m

EE

75 4

ax.M,.H

x

rR

Vï

— I€À

—

-

r

"w

A

^

*

à

AE

.M!

TT «

..m

«Mt

1

-T

.

- C^

d

:

"w-—.

m o r

E r n

C

2

*s

*

»

w

R n

x

Em

t

*à

d- w Y

", i

ub w *

"

, T

-

-

& Qu A

—

X

* —

"

m N

"-

...pu

-

u

-

1

WE

K r

E

!!H.

E

^*

æ.

d

R* Airane d

^

"

A

m

lw - a zfxllxt

3.

4 9s

LUR

P

X

|

L i

«(

F

-^

,

r

d d

m

af

f

r d

o r o m

"*

m

x.,r

Á m

*

N

*

—

€

r d

»

p« w

Á u

h. M

w *

*

p*-

-

w

-

b

N n

b

A

,

,

Á

d

i,

f*

——

h

.

x

«

--

-

pH

- at

"d.

C n

-—

fl.v»-

—

^

Nl:

w

L

——

-

E

d

*

hT

d Ut i

.a/rfä.x -

..vW

» *

i.

P.

.M«.-

J&Jlt?

& .

MOX CAX

*

"

N

A

4 at

"h

H

-

P

N t

m

"W 9

:

d

feu

k

"ib

th

*

——

—R

*

-*

»

i n

AT -

W.

*

- p w

z W

3

ts

X

- n

——

N

& m d

hn

E

-

pbw

?—k

—

* 56

i

U

dR

A.

m

Bw

du

"-

—

pE D

o

N/

E*

*

u.n

H

w

.

y m

i

A r

& d

——

i a

—

hd

x

E

"

2

-

i i

H

p at

f

r4

f

bX

&^

f&i'

s

gl

p

P&

.w

a m

Pa

WOX

X

X

s d

,IV

AT.

h

"A*

lNSf

"

$-

*

—

—

—

a E

£

n

m n

F

P d

n A

w

-

b

As P

-

.'v.

ET

&

* d.

Pa

"fu.

d

X

—

-T

sss

-9

-

Y -

ER

.

t

-

a.

-

"

w.

.,H

w

——

j

.

--

nb

9s I'—

-

N

n

s. o

M. i

Mi

r

-

—

*

»

—

rm

..(&Jrn.

«Pf

E a

EM

^

-X

—

p

- *

n

—

u

m

-

—

t K

» 1

T

-

um

e£

&

m

^

t

..f

t

E t

,a

-

um M

E

--

$a

- r

N

w

-

fTO

r

a

É-»——

m &

**

w

.

$-

[

.

AC N

——

d

Ra

-

L

w 6

— LA

o t

— e Dd

-s

--

-

.

-

p

i m

——

E

— E

R N

p

Vr t o

us 4

Llïl.«v --

hn

—

L

$

.,;t

--

"a

4

E

C

— Y

us hg

A i

-*

P

d

N

:

um

H

-

T^

m

— 9

lb

-

(f

:

hu

PO diae. *

Y

CX a, u

m

d

-

-

——

v»/.

——

". P -

a at

A,'.I..'!w —

At

E

um

,

p

o u

»

i, ia . ao

n

m

L m

p teM

[v

&

"J

d

BN d

k

,W

dÀ u^

X

——

L d-

——

"

—— À

*

V

Lal

ERN

t

.u

o

-

A v

"o P d

vh»

— t

"

P dr- pE

4v

-

x

T

n - ao AUE

r a

ia UE

- ,.Jo«kæ

-

M o

r

Ts

- P. luw/v

xda.

li

a w i

A

. b E

—

P

—

iJ/r.

-

i,

» w

d

x

a d

m

r

T.

P

(fM

rh

:

—

x i

A adiur

—

9

o w

"w * m

t

VA

n** 22 ed

—

d

at

E

J—l Bo !

T

.

dR

—X

T

p

-

A

-

n

——

AT

n ick.

—

;

-

p

r..n.

2

w

-

aw

"

E

.

h

RUT r

5571

^

i M

-

o-

p d

AU od

-

om.

"

4*

-

n u

4

od

f...

or

"

ó

p

s

Aj

E

9

T.

-

—Ü!

i eitand,

d

k d

.

Mo

:

H

AÉ

f^.

av ww

b A:

a

P

g

c»

b m ]

—

—

r

p

a

-

-

»

..u

FY

MW

—

[

g

-

—— 1

-—

-—

"

hn

n f

x w

p ii

u

*

v

l

m

2 d

t

^

"P

»zs

^

-

A

—

-

3

-

NH

—

pl t

*

Yv

v A.

t

»

——

-

m

^

»

$s

R

- m d

"n

.

.sn

-

.

n

í

^5h.

atpe- m

:

— 44

E

&-

rtune

? m

m

N

uo

EVf

;

i

j 9

"^.

*

£

-

—«

^ *

A e

b 5

w

——

!

,... Va,-H "-

a d.

—

-

$4

*s d

z

:

3.

dl

-—

k

-

;

^

E

P .

T

" ul

R

»1

t

W)

--

H

m

N

:

D w

--

-

d)

a a

*

-

s/.

a

»

U

P^

d

W

——

p

m

;

-

^

nd

hr

L

i

-

p "

x,«

-

),,.

»

$—

m

L d

P .

"— Ó

H—

x)..w

*

^

Q R

^

^

À

-

—

(

—

À.

b«

2

d

vf;«

—

U "

«

.I-

W

n

C

d

1

& N

;

" »

^s

-

a^

^

m !

N

MM

--—

a

»

a

* .c,».l.f

W

y-*

-

—— - *

—2

b ï»

E

AÀ

—

d

—

^s

R.

a DI

"T

M»æ d É

P

;-5À

-

78

n

-a

LA CU EL

-

À

-

2

F

....

z

"-

r

d

—

ER

H

X

æ!o..o-

*

7*

-—

*

uw

X

W

W.

r d RA

d

—

Y

-

; lss

As

i

1

s

.m

", z

M

H

-wr

$L

YX

Mi

E

CX

Tota

U

-

M ,

—

-

^ Em

/u

M

m

«

p* 9

.I-,'.x

t

ET

A^d, d

2 ul

-X

u u

N

-

——

«

JM!"

»

.

i XX o

-

v

:

v «

-

—

a.

u.n

,.

p

-

*

ET

,

1

a a

P

à -

*

Ms

-

A

E »4»»

—

"

d

-

.&x

M

H

-

?

*

i

b.]

--

$^

z u

t

"h. d

dl

^. .ïä...,

—

We^- L

.

A

M

.

æ,.M

m

. ,..J,.)

.

—

j

n

-a

4

A.-

h.

W,

l

"

-

t

.

E

,*

À

V

-

-

Y

-.

u

MAF *

1

(?Mu

£

Wæ

o d at VU

:

"——

.oh

V. m .rl,,) «

Vo.(

9s

-- y

-

*

K

.n

E

»5

z M.»

prg: H

À

J

(sf .v,/.lp A

p.-

g

^*

Yj

A.

.

b

X

æl

Iï.l

M

./.a

x

bt

-

m

,

.p/

f

Ma

-

d

x

sæ«.læ/v

-t

.,

A.

Á

i

A

-

X

.

. t .Jv.'

-

-

AU

.

r

mlw

-

*

t t

2

f*

4 7

i

-

m

E

x

E

E

f.?

Y

Es

x.w

N T

&

a

— ^

Ym

"-

— Á

h T

k:

TPUP u

d n d

pv

d

A

m d

n

ETA

s

hi^ a a f ETE at 2

at o

E

Pa ii m

"r

n icipiuip h o

—

— n ——

—

E

A a^

2

p

$

n

3 m

-

m

t

D

Ms

a

PA ag

—

É

*

ace

Vs d

n

"

*

"

d

f

x*

m

Is

"t £.

s

s.

P*

i. . —

-

^

E

*á

——

——

DISSERTATIO EXEGETICA

NO

MINE Y10T Oeror

NON REGIVM CHRISTI

MVNVS,

SED PRAESTAN TIOREM

EIVS NATVRAM lNDlCANTE

VAM

DIVINO FAVENTE NVMINE

AVSPICIIS

SERENISSIMI ET CELSISSIMI PRINCIPIS

AC DOMINI

DOMINI FRIDERICI II

h3

HASSIAE LANDGRAVII &£LIQVA

,ACAD[LMIAE. .RECTORIS . MAGNIFICENTISSIMI

PRAESIDE

VIRO SVMME VFNERJNDO

D. CAROLO GVIL. ROBERT

S. S. THEOLOGIAE DOCT ET PROFESSORE ORD.

ATQVÉ ALVMNORVM .PRINCIPALIVM EPHORO

PRAECEPTORE ET FAVTORE PIE COLENDO

PVBLICA E COMMILITONVM DISQVISITIONI

AD . DIEM

VIII | SEPTEMBR.

cI»I»ccrxvilt

HORA LOCOOVE CONSVETO

OFFERT

AVCTOR ET RESPONDFNS

FRIDER. HERMANNVS. ROMERSHAVSEN

CASSELLANVS,

M&M&&ää&ä&&w

MARBVRGI

EX OFF ICINA TX'POGRAPHICA MULLERIANA.

.

Xs.

$.

*

"

u

E

£

i

LA

m

7«

&

a

Vgmékeete

-

*

*

—

d

-

il

m

:

*s

P

z

-

N

E

z

PT

-

—

$o

d

(

v

m

L

623

DX &a*äääää

-

v

«

:

NUA

P

r—-—l

L

T

(2

pE

&

&l

ää&

&

9s u

EL * E L C

Fs

3368

ä

ïügï:

æ—

i

i

L

M

T

&

xzow

am inde à longa t

empörum ferie difputatam füiffz,

82

E. quofenfu filii Dei denominatio Seruatori in Sa-

CSENS cris litteris tribuatur, nemo facile, qui do&ri-

A

nae Chriftianae fata paulo diligentius curat,

ignorabit. Quin iam ab ipfis rerum Chriftiana-

rüm-primordiis inuenti fünt, qui fenfüm iftius denomi.

nationis nugis fuis dæz:orqueïe omni modo conarentur.

Recentioribus quoque temporibus non defuerunt, qui fua

incereffe putarent; iftis nominibus omnem fuam qua(i vim

natiuam detrahere,

Cum *nim ifti iurati dininitatis Iefu

Chrifti hoftes vide

nt, in dogmate illo de diuina Serua-

toris natura adfe

o multum ponderis ab aduerfariis

fuis locis i(tis tribui; quibus idem ille Seruator Dei filius

vocatur: hinc totum argumenti neruum quibuscunque

rationibus poffent, incidere ftadebanr. Fuerunt alii lon-

s

ge ab his diuerfi; qui bene quidem in fyítema ecclefiae

fuae anitmati, nihilominus tamen negarunt, ex filii Dei

nomine quicquam pro praeftantiore Seruatoris natura

poffe concludi, In quorum numero non folum ingenio et

A

eru-

p

z

*

&

o

Aeruditïcne ampliffima, fed etiain- fumma nominis geläbri-

tate facile eminet b. Heilmauuus, qui in difquifitione de ra-

:ioue qua Jefus [ua.ex mortuis avacaca. Me[Jias demon[tra-

tus fit praemiflà .programmati Pafchali . anni 1763,; hanc

ppti(iïmum tuetur fententiam ; in plurimis locis vv ocg

non ad natürae praeftantiam fed-ad regium eius faftigium

pertinere, atque adeo idem fignificare quod. xase, . [No-

tum effe putamus vnicuique, quantos motus 'i(ta differta-

tio excitauerit.

Quariquam enim ipfe Vir Celeb. in dis-

fertationis limine confeffus effet, diuinitatem [e[u ea excel-

]jeutia, quanta intelligi, cum omnia f[umma cogitamus , pot-

eft luculentifTimis Jententiis a Patlo caeterisque fcriptoribus

praedicari; nihilominus tamen fuerunt, qui x i(ta fenten-

tia inuidiam Viro Celeberrimo conflarent, et affirmare

non dubitarent, non fatis (incere de.Chrifti nacura Virum

cogitaffe.

Quae quidem accuíatio quamuis omni- plane

careat fundamento , non tamen negandum, illam eius- de

fenfu vocabulis wv e«& ad(truendo opinionem . accuratiori

indigere examine.

Quod cum Summe Venerandus Prae-

fes Praeceptor et Fautor omni pietatis affc&tu nunquam fa-

tis a me amplectendus,. in Collegiis exegeticis faepius mo-

neret, adderetque etiam quae Viri Celeberr.. fententiam

labefa&tare viderentur: operae pretium.duxi ( monente id

et inftigante Cel. Praefide ) de.ves

cabulorum: vieg. Og

[euf[u paulo curatius hac.commenratióne ita inquirere ,. vt

fepofitis omnibus praeconceptis opinionibus ; quibus.alias

dges

torquetur interpres parum cautus, vel adeo .minus pru-

dens; folam fequeremur Sacram Scripturam, et , quicquid

ex illa pro vero denominationis vuv e«s fenfu re&te conclu-

di pqüïcï, ingenu*;þproüteremur.

S. II.

ho g

3

2 :

E

$

* 0 Ac primo quïäemj,'

V

t commentatio noftra iä(fïs li-

mitibus fitCircumfcripta, res, de qua difputatur ; antea

explicanda, et ftàtus controuerfiae rite definiendus venit,

Scilicet id quaeritur, num denominatio viec od Synoni-

ma fit appellationi xezez, id eft, num per filivz Dei; id

quod verba indicant, verum propriumque Dei filium ;

an vero quod ipfe Hebraeorum vfüs confirmare videtur,

Meftfiam feu regem intelligere debeamus. | Latet vero am-

biguitas in) ipfo illo Synonymiae, quam de duobus illis

vocabulis praedicant, vfü. Nimirum Synonyma poffünt

effe varia alicuius perfonae nomina eo refpe&tu, quo vnam

eandemque perfonam defignanr. Ira, vt hoc vtamur;

apud Homerum Agamemnonis regis fynonymae dici pos-

fünt denominationes EupuXptby Ayauiuyoy et Aresïäög, quo-

niam vnum eundemque demonftrant heroem, et quiuis

ftatim àc Argaióy legerit; Apamemnona regem cogitabit ,

ét vice verfa. " Hoc quidem modo, fi quis Iefu Seruatoris

nomina filii-Dei et Cbriflfi Synonyma appellare velit, non

habebit nos contrarios, quoniam qui modo in Euangeliis

Xeior dicitur, is ibidem wev o«« nomine' venit.

Sed eft

adhuc alia Synoninmiiae ratio; qua nimirum duo vocabula

fynonyma dicuntur , quia plane eundem fündunt fenfum,

ideoque etiam pro fe inuicem non turbato fenfü poni

offunt.

Cuius rei exempla, quia trivialia fünt, omitti-

timus.

Atqui hunc Synonymiae modum obtinere dicunt

in vocabulis filii Dei et Chriffi. Volunt ergo filium Dei

et Chriftum ita fenfü et fignificatione inter fe conuenire ,

vt plane (ibi inuicem, eadem fignificatione manente, fub.

ftitui poflint. Quae-fententia quali fundamento nitatur;

allato

q'u(ä'myuis id deinceps vlterius eXpulicabimu.s.,r'vel ex

2

tamen

[:

4

i

»

tameü exemplo per

fp'ici poteft,. Neque enim quisquani,

qui Ayauepyoa . ATgu

ày quoque appellari audiuerit ; inde

À« ergo ita fignificatione

cum Agamem-.

concluder, Azg&

€

7

none conuenire, vt quemcu

nque Agamemrnona Atridem

credat, vel omnem Atrei progeniem Agamemnonis no-

men gere

re fibi perfuadeat. Sic quoque; vt exemplo

fümto vtamur, in Academia aliqua T itio Prore-

propius de

£loris munere

fungente "litius et Prore&tor Synonymae

funt denominationes eo fenfü, quem fuüpra indicauimus.

E

Sed qui inde inferre vellet, Prore&toris et "l'itii nomen

ita inter íe conuen

ire; vt quemcunque Prore&torem Tii-

tium vocet, vel etiam "l'itium munere publico depofito

.

nihileminus Prore&toris no:mine 1

nfigniri poffe credat, is

vero nonne rifum moueret? Addimus aliud exemplum ex

litteris petitum. Sünt Iohann. XL 27. 28. noimi-

ipfis facris

na Chriftus; .

filius Dei et Magifter Synonyma, quoniam

dem Seruato-

vnam eandemque defignant perfonam eun

rem. At quis fanus inde concludet nomen Chrifti et

|

3MaezuaAz veletiam nomen filii Dei et Magiftri fenfu plane

et fignificat

ione a fe inuicem non abhorrere, fed Magi-

ftrum qual

emcunque aut Chriftam aur Dei-filium poífe

dici? Neque vero a

lia via incedunt interpretes ifti ,. qui

vv Gss titulum. de regia Seruatoris pote(tate 'interpretam.

tur. Cum enim vident, Euangeliftis illum ipfum ; qui

modo Xese, modo we ecs vocatur, vnum eundemque

e(Ie Seruatorem lefüm: exinde (tatim inferunt ; .duas iítas

denominationes ipfo fenfu inter-

fe conuenire. ld ergo

nos iam agemus, vt examine. in loca praecipua, in qui-

bus v G« fit mentio, in(tituto oftendamus longe inter fe

non folum ex vfu Grammatico ( de quo quidem non labo-

randum e(t) fed. et'ex ipfa 5

mente

acrorum fbli;'pt*orum

&

$

äi&ärre illas denominationes.

es

"us

D d

La

G;: dÀ

p Sed»«antequam ad acc

uratius iftorum

Io;Orum-'exam&n

accedamus, omnium primo .difquirendum putamus;-quid

Iudaei de Mefliae (üi; quem exfpeGtabant, natura fenferint,

In qua quideim re difputandanihil nobis facere videntur te-

ftimonialudaeorum fequiorisaeui,qui nnfpiam fere in Sllitre-

ris V.T gaturaefaftigiumin Meffia inuenire volunt. Quan-

quam enim alias gens fit tenaciffima. morum et do£&trinae

& patribus acceptae, atque ideo íaepius ex teítimonio lu-

daeorum recentiorum ad ipfos aütiquiores gentis mores ,

ritus gt opiniones fatis tuto concludere liceat: in hac ta-

3

men quae(tione quo. minus te(t&nonio i

llorum vtamur ob.

ftat, quod. in tanta et ram gràui re. aflerenda non extra

omaue partium ftudium pofiti videntur. . Nimirum fua id

intereíle videbant contra Chriftianorum fententiam, fi lo-

ca ifta omnia V. "T ,.in quibus nos quidem Praeftantioris

Mefliae naturae. te(timonia luculentiffima inuenimus; . in

alium fenfum detorquerent. |Atque hinc fattum; vt. vel

Janiffimis locis falfis. fuis et contortis interpretationibus

tenebras offuderint. Hoc igitur fonte relicto limpidiorem

fequamur facras nimirum litteras, ex quibus diuerfas Iu-

daeorum.de Mefília non dicam fententias fed .

opiniones fa-

cile poterimus eruere. -Id vero ex diligenti 1

s

ttione N. T.

á

clariifime patefcit,.ludaeos non plane ignoraffe, Metfiam

íüum diuino:genere prognatum fore, fed praeiudiciis fuis

et opinionibus effitis de regno aliquo terreno confítitaen-

do captos (aepius in ifta fide laboraffe, « Quorum prius,

vt ex multis locis vnum praecipue feligamus, luce clarius

pate(cit ex Nathanaelis confeffione Jobazz. L, $0. Y486: ev

& 0 Uiog TH Cs , CU £0 Qä'qckeu; TE lvgazA,

Nimirum ex col-

loguio cum Seruatore habito didicerat fibi Nathanael, non

nudum

EEE

z

6

ots

nudum homineh effe poffe illam fed Dei ];ilium, q.;uïþpe

qui abftrufiores hominum cogitationes curatiffime nof(Tet.

Íd vero profitetur hifce verbis ev & e vioc v2 ees, At vide!

quid ftatim addat ev & » fBaezeve a 1re2y^. . In. mentem

ergo veniebat Do&tori Iudaeorum celeberrimo V. T. do-

Grina filiusa Dei fore.Meffiam. . Hine cum primo. confes-

fus effet, effe iftum, quocum loquebatur Dei filium: in-

de ftatim infert, illum eífe. quióque Meffiani, Ifraelis re-

gem futurum,

Hoc vero quid aliud fupponir, quam

Nathanaelem credidiffe, Meffiam fore Dei filium? Quod

fi igitur firiniter hanc ludaeorum fidem,; quàm alia loca

uoque produnt, teneamus: facile refutatur quod obiicit

b. Heilmaumüs ex Luc. IV. 41. nam quod ibi, ita ait, dae-

s:noniaci eum filium Dei effe vociferabantur , ita ipfe expli-

cat vt eos id vulgave fermonibus fuis vetet, quod [tiamt fe

Chriftum e[Je. Scilicet prima illa profeffione de filio Dei

edita fufpicari poterat Seruator; iftos daemoniacos Vete-

tis ecclefiae dogma fecutos facile in eam fententiam pofie

incidere, vt quem modo Dei filium praedicauerant; hunc

ergo Meffiam quoque effe non diffimularent. ^ Hoc Ser-

uator veritus illis Meffiam fe profiteri prohibet. ' Vtne ve-

ro argümentis fi&tis rem ceteroquin elariffimam defendi

patiamur: monemus; Virum S. R. Sporfelium (*) erra-

re, quando ex Z7obanu. X. 24-33 eiusdem, quam nos

iam tuemur fententiae argumentum .petit. Nimirum cum

Iudaei, interrogato Seruatore, num ipfe fit Meflias et af-

extu ;

firmatione ac;epca ; lapidare ipfpm velint hoc praet

quod

p ) in der-'fPrzfzJ"zikg der Mcbaelïfcäeæ Erklaerung det Bv

zfs an

die Hebraeer cui libello vel ipfum illum Virum Doctiffimum , cui

eft oppofitus, laudem debitam in Collegiis aliquando tribuere

ineminimus.

E

E

d

dee

7

qudd,cumhomo fit Deum fe faciäc ,i :quid 'aliud. ( ita ar-:

gumentatur Vir.S. R.) hoc innuit, quam illos in Mefliae

nomine diuina omnia cogitaffe. . Sedinon fatis attendit Vie

Cel. ad ea, quaelefus refpondet; in quibus id fine contro-

uerfia praecipuum erat, quod filium Dei fe praedicaret;

id quod nos infra explicare- conabimur. jErgo lapidare

volebant eum, non

N

quod Mefäfamï feþïfed qubd-&lxi:qm Dei

,

æïf | P-;:a-cdigau.erat,

h. XXII. 41-46,

vh'cet in contra-

rium addu&tus a b. Heilmanno fententiae noftrae contra-

riatur. GConcedimus quidem Viro Cel. filfos effe iítos

interpretes, qui ludaeos refponfionem in promtu habui(fe

fingunt ( neque enim probant ) fed prauo et maligno ani-

mo indu&os noluiffe Seruatori quaerenti fateri, Meffiam

Dei filium effe, quippe ex quibus ille deinceps defendere

fe a calumniis potuiflet, ^ Nam etiamfi Pharifaei profeffi

fuiffent quod res erat, Meffiam Dauidis filium a patre ideo

appellari Dominum, quod plus quam humanae naturae

maieftate indutus filius. patrem merum hominem multis

paílibus anteiret; non tàmen videmus, quid commodi

Seruator inde parare fibi potuiffet, quum illi- ipfi Pharj-

faei tenaciter alias negarent, iftum, quo cum difputabant;

e(íe Meffiam. Concedimus ergo quodammodo b. Heil-

347510, lidaeos hocloco nihil de diuina Mefliae natura

refpondere potuifle, . Sed aliam. huius filentii. caufam fta-

tuendam putamus.

Acerbiffimae nimirum Romanorum

vexationes tanram Meffiae liberatoris exfpeCtationem ínter

Iudaeos concitauerant, vt. fola ifta recis . potentis et . Ro-

manorum imperium fumm»oturi cogitatio animum eorum

quod

totum OQcUPgret., Hinc in-M-elHafuo non iam id,

Vg T?

—

Eso

8

1

GN 5;5 : : &jäö i

V.'T. libri teftabantur; : diuinam 'ïna:&tüi'amli,'ï**fed" fegnurm

potentiamque fpe&abant. .. Nomm mirum ergo videri de-

bet, ludaeos ita regni faturi fplendore abreptos fuiffe, vt

nihil hic loci de diuina Meffiae natura illis füccurreret,

Haec ipfa de terreno Meffiae regno praeconcepta ludaeo-

rum opinio quantum jllam. antiquitlimam «de Seruatoris

raeftantiore natura do&rinam obfcurauerit, er quot du-

bitationibus illos torferit, clarius etiam patet ex loco illu-

ftri ZJobanz. V H. 27. Quo loco quidam ex ludaeis Hie-

rofolymae degentibus difputant, num ifte [efus qui tanta

cum zaegeirie Pharifaeis non cohibentibus difputet verus

fit Meffias.

Negant id, eo addu&i argumento, quod

ipfius. Sacri Scriptoris verbis notare malumus:

LE

aAnDac eyvacay o apxcyrec oTk uTOS. gY aAg9ue a Xpigót. — AAAn

TuTOy oidagaey , "roOey éeiy, o Q& Xpugtg Oa tpyeroa Wt yivucct

sro9ey ec;, . Fatentur ergo hoc ipfo ludaei ignorare fe, vn-

Iftud enim ze9«y esw non

de genus du&turus fit Meffias,

de natiuitatis loco fed de ftirpe vel genere effe explican-

dum, optime cenfemus b. Heumanuum monuifle,

lam

vero vide le&or quam abhorrens haec fententia ab illa fit,

i

quam alios Iudaeos protuliffe lohannes prodit capite eod.

Y'. 41 et 42.. AA sAeyoyv , ureg esw o Xoigos, — AAAOi d £Aeyoy ,

Qu yag eo Ts TaiuARIaS o Xpisos eoyreraus oU " ypac evrev ori

ex g Cmépjhorrot A«(Dià xeu azro BdAesu Tue xoMge, OT qy Aafoió ,

o Xpste eoxerai; Hi ergo Mefliam ex genere Dauidis or.

tum du&turum liberrime profitentur. En fententiarum

diuortium! illis fatentibus, ignorare fe genus Meffiae,

his vero contra contendentibus, ftirpe Bethleemitica pro-

creatum iri.-Meffiam. En ex;zpa illud quod in plebe Iu-

daica de hac quaeftione ortum effe , narrat Euangelicae his

hifto-

Itogiae fcriptor. ancluflgmus ergo ex'khis aliisque

. fiae

í 506

Ms

8X

MP

.:;

ri e.Sacrae'Is':a'c*-isfcerti.nih—ü(i'u&a*eüs.-f,iïc.i.nz.iiïä de. vera Mes-

fiae natura; magnum: potius fententiarum difcrimen inter

ipfos fuifle; Sacris V. T. litteris praeftantiorem eius natu-

ram fubindicantibus , : praeiudicio vero,. quo minus hanc

yf;;j;:a,;em tenerent ; plerum*q-ue e?? imp:?dvi?fltee

9

&

L

-

--5 His praemxfiïs propit

$'ad eaáccedamus, quae ad

*a;g---

putationem noftram pertinent. Maximum vero pondus

illi-argumento tribuunt, quod ex quotidiano inter ludaeos

nominis filii Def vf regis notionem./cum ifto vocabulo

coniungendam :efle probet.

Quapropter difquiramus

iam; quid Iudaei in'appellatione filii Dei fibi cogitauerint;

regemne íolum ,. ceteroquin- hominems an quod verba

fonant, Dei patris filium . verum. — Nec vero dum ifta

difpicimus; generalius difputamus, quid ludaei füb no-

minibus z s 53 intellexerint; .. Nemo quippe inficias

ire poterit; reges aliosque magiftratus Hebraeis atque

adeo Iudaeis f//;ios Dei eíTe appeilatos ; quanquam alia loca

adhuc deGderemus, in quibus fingulariter rex vnus ap-

pelletur e»s ;35 id quod vero non iam vrgere pla-

cet.. ld modo inquiramus, quo fenfu Seruatoris et Apo-

]

ftolorum aetate inter ludaeos illa we &«« denominatio vul-

gata fuerit, vti fere controuerfiae ftatum expreéffir b. Heil-

giammus. id vero aliunde.cognofci non poterit, quam ex

ipfis N. 'T- Sacris litteris;in quibus quippe quampluri.

mae ludaeorum difputationes proditae leguntur. Age er-

!

$o loca praecipua; quae ad'accuratum iftius quaeftionis

ij

examen conferre aliquid videntur, perluftremus.

Et

je

primo.quidem locó memorandus venit locus Jobann. X.

u

231-38.1n quo a S. Scriptore narratur, ludaeosSeruatoris

[

s eum

'fc;:rmonibush COmmotos; in; eo fuiffe, vt Iäpidibu

l

obru-

js

i

Ls

A

5

io

obr.uärcnt." Quibus turbis.cum. Qppofuifi"etif& eruator ;

quáefiuiffetque,. ob quamnam rem vtilem lapidare fe ve-

lint, at illi vero 7egt x2A2 , refpondent, eeys s /uSaCouei vt ;

aAAa p BAacQuae, wai ori cu ewO gumroc tv Troieis CeaUTO Otoy.

Scilicet non.expreffis. verbis.in antecedentibus legimus ,

Seruatorem fe wov 6«« praedica(le.

Nec id quoque mi-

rum eít, cum notüm:íit; facros Scriptores non omnes

omni tempore. a Seruátore habitas orationes cum- omni

fuà connexione, atque iisdem. pene verbis memoriae pro-

didiíTe, fed.praecipua tantum capita attigiffe illorum ; quae

Seruator füíius: difputauerat.. Quod a nullo alio faepius

fa&titatum videmus; quam.a lohanne;:vnde etiam ( vt in

tránfitu id-moneamus.) abruptum. illud. dicendi eenus;

quod.in omnibus.iftis Seruat

oris fermonibus a lohanne

N

memoratis deprehenditur; facile pote(t explicari, -.Quam-

uis ergo in illis comíriatibus , quae locum noftrum anteces

dunt; non commemoretur, lefum expreffis verbis fe viy

ece appellaffe: nihil eamen nosSeruatori'affingere, luce cla-

rius colligitur ex verbis iftis commatis 36. in. quibu$ ad

Judaeorum obieGtiones ita refpondet vue Aeyere r« (BAnz Q

püig ori- wroy Viag T O£ &u. . Sit ergo! praedicauerat fe

Seruator w ed! lam. vide le&tor, quomodo id tulerint

ludaeij et quo demum fenfu. explicauerint! Sane nou de

regis munere fed de diuino faftigio. - Ipfos audi ludaeos

optimos mentis ac linguae fuae interpretes:-or: ev ey3owrog

Q 5 inquiunt,-"w-acs:g ecsauroy. Csoy, .. d uod. r diCCS,Iudaeggx

ideo tantum lapidare volujffe/fefüms, quod Deum patrem

in fe, feque in patre efIe dixerat, atqüe etiam . id ex verfu

59 et 39 clarum e(le contenderis:.non nos quidem nepa-

o peem—j ( Rj um0

mnus hanc quoque caufam zeli ludaeorum . fuiffé, quod

Sed

hac Ain terra parem Deo 'pg;e&atefe praedicauerat.

E

354

*

exse

[f

addimus, non eam vnicam.et primariam fuiffe cauíam,

quin ex refponfione Seruatoris, ver(ü 36, colligimus,

ipfam filii Dei denominationem, quam fibi Seruator vin-

Iudaeos ad fur.orem incitaffe,

; dicæ.lf:;fäï, in pïimis

s 50 Vg.

: «* Verum vt totius, quo' Seruator

l €.vtitur ; ärgu-—

ménti atque àdeo ipía nominis filii Dei ratio eo clarius

pateat, patlo accuratius Seruatoris verba illa; quibus fe

. defendit, difpiciamus. ^ Ac primo loco ex tota orationis

ferie patefcit, Seruatorém purgare fe velle a blafphemia

iila, cuius a ludaeis accufabatur;- et-quam in eo pone-

bánt; quod eum homo fit, Deuri fe faceret. ^ Hoc ergo

erat crimen, cui opponere Ííe' debeber Serüator. Sci-

. licet'verba ifta z«» BAuccPrjuac w ori co. avyOpumog uv zraiue

céavro Gs Vertimus, non te lapidamus de facto aliquo bo-

o pera&to, fed de blafphemia, id eft; quod Deum te credi

iufferis, cum homo fis.

lítüd xa; hic non coniun&iue ac-

cipimuüs, fed vci vocant, exegetice. Nam habcet particu-

. . laiftahune vfüm; vt iis quae iam di&ta funt accuratius.

11

determinandis inferuiat.

Optime proinde Beza vertit id

eff nec minus concinne Grotius zempe, quos fecutus eft Cel,

I

Heumannts in comentario ad h. l. Volunt ergo ludaei,

cum varia dentur blafphemiae genera; curatius explicare;

5

i

de quonam blafpherniae genere ipfüm lapidare voluerint.

J

.His igitur calumniis obuiam iturus lefus vtitur argumento

j

jüod vocant ad maius a minori.

Prouocat ad Píalm.

LXXXII. 6. quo loco magiftratus feu reges aliique iudices

..tmmWSN »3 vocantur. 5,Si iftos (ita argumentatur ) re-

ls

» ges et magiítratus, quos Vates S. álloquitur; quan-

0

» quam homines effent mortales, filios tatzaen Dei appella-

j

eít contra-

fl,

» Fe non dubitacS. Scriptura, quae fibi non pot

2

793 dlcei-'

12

-

X

--

2

dicere, qui ergo Vos.me quei- pater fan&ificauit i'e

52

ab.omnibus regibus humanis. tanto interuallo- diftare

25

voluit, . quanto praeftantior.atque adeo diuerfa eft natu-

22

ra, qua praeditus füni, qui me; inquam , blafphemum

hd

dicere poteftis, quando fi/ium Dei me praedico, atque

» hoc ip

ío plus quam. humanam fortem mihi tribno? ;

Subítituádmus quaefo loco Deifilii regis titulum, atque

£unc videamus;. quam lepide Chriftus obieCtiones Iudaeo:

rum diluerit. - Blafphemiae illum hi accufauerant, quod

nimirum cum homo fit Deum fe venditet. " Ac Iefus re-

fponderet: lure me regem me prodere exemplo vobis eft

Pf LXXXII. quo ipfi reges et magi(tratus Dii- vocantur.

uid?.num ergo ludaei obiecerant, ipfum fe regem feu

Meffiam praedicare? Haecne erat blafphemia, quam Iu-

daei crepabant? Contra hanc ergo obie&tionem defendere

Ífe debebat.Seruator? Minime vero; ; Quin: tantum, abe-

rat, vt ludaei-hoc illi vertifient.crimini,..(i regem profes:

fus fe effet, vt potius eo ipfo die, quo haec difpuratio in-

ciderat, aperte ipfum rogarent, num ipíe reuera.fit rex

ille lfraelis. gentem liberaturus, eo quidem con(ilio, vt;

fi palam ille id profiteretur , regem ftatimn eligerent eum

et confirmarent, Romanisque fub noui regis aufpiciis bel-

— ? — n

lum inferrent.. , Quanquam enim- deinceps. cum .viuculis

datus judicibus fifteretur, et grauiflima quaeque patere-

sgur lefus, 1d crimini dabant ludaei; quod regem íe pro-

diderit: alia tamen tum. temporis eorum mens erat, alia

:

M

erfuafio. .Nimirum plerique ex ludaeis fperauerant;

D

hunc ipfum regem, qui Mefliam fe pronunciabat , fore

W

aliquando regem fuum, qui Romanorum iugo ablato re-

/

ü

bus ludaicis priftinum florem reddat;

p

Pacatumque vegat patriz"—s virtutibus orbem.

K

1

Hac

D

13

Hac igitur opinione indü&'i,* hac fpe -Aïnnkixi cum faepitis

ex Seruatore quaefiuiffent ; ipfene reuera fit rex ille'ma-

gnus atque etiam id aliquoties vr(ifTent ( *) ille vero e con-

trario occultando fe, partim euitauerat , quo minus rex

crearetur , et tumultus caufa effet; partim vero illos edo.

cuerat, non effe fe regem aliquem terrenum ,. qui impe-

rio poiitico, feditionibus et bellis. truculentis laetaretür,

atque'etiam vlterius, id quod rei inuidiam augere pote-

rat, de obíequio Caefari praeftando illos admonuerat.

Hinc illi vero fpe omni er fiducia in iftum regem abicCta

in inuidiam demum et-furorem vertebantur, operamque

omnerm impendebant, .vt iftum adeo abiectum fordidum-

que regem (quippe cuius regnum fenfus eorum non ca-

piebat) e medio tollerent. " Haec ergo tam fübito ctum

temporis mutatae voluntatis ratio erat; de qua noftro loco

nondum fufpicari licet. — Proinde nimis füfpiciofi ifti in-

terpretes videntur qui noftro loco putant ludaeos mali-

]

tiofo animo indu&tos quaefiuiffe Y. 24." Er cv &o Xoieoc , vt

tantummodo accufandi locum narncifcerentur.' Non enim

»

robant iftam de Iudaeorum malitia fufpicionem.

Quin

potius ipfum illud. deiderium, quo tum temporis rex Iu-

:

daeorum expe&tabatur, dubitare nos non finit, quaeftio-

nerriïillorum (fu-iffe Gncera

m, nec quicquam "in illa Ja-

D 3

tui(Te

|

(*) Haec /iþfa -!u*cfïaefo'ï

um libido regni conftituendi in caufa

eret, cur Seruator, qui fcditionibus aníam praebere nolebat,

faepius Meíliam fe pronunciare vetuerit.

Qua de re vide: Cel.

Plul vap Swiuden cif. fifiens vationzs «ur Saluator uo[lev , qui-tot

nggga;&j;;e qnovborum jatazioues- coram uultitudine patrauerit , 20«

æ;

zer "Janator me egs vefevreut, vetueyit, curque du geueve. noluevit

ullice [e Mefframa pracdicari Eupduni Dataucr. 1766. — Dreuiter.

q

jue tano

it S. R. /gcol in den Betrachtu

rem Quo

I)

ngen üley dit

i

wäg[gfz Ab fiebtos GOttes Pari. IP. pag. 13 h

exS

i4.

o

2

t—ui»'»fï"*e attae bilis. Non ergo ( vt repetamus. rem )"Gb:æc'e'*--

rant ludaei, - multo. minus blafphemiae nomine notaue-

rant, quod regem fe prodiderit. Nec ergo ad hoc re-

fpondendum erat Seruatori, neque. adeo eius refponfio,

nifi leuitatis ipfum arguere velimus, ad iftam rationem

explicari debet. Aliquando adhuc clerius etiam patebit

Iefum volui(fe fe def£cndere.a blafphemia; quae in eo con-

fi(teret; non quod Mefliam fe, fed|De: filium praedicaue-

rat, fi legimus quae ftatim fequuntur comat. 37 et 358.

In illis enim ad id ipíum redit lefus, quod antea iam in-

culcauerat, nimirum opera Dei peragendo fatis. fe often-

dere Deum patrem in fe, feque in. Deo effe.. Hocne

Mefliae homini nudo, caeteroquin maxima autoritate in-

ftru&o. aut'non potius Dei filio conuenire poffe credas?

fed tacite b. Heilmannus concedic, Iudaeos nomen vv exe

( h. 1.) in oratione Seruatoris non de Mefflia fed de filio

aliquo proprio effe interpretatos; negat vero quicquam

re&e exinde concludi pofie. Iftam quippe filii Dei expli-

cationem ex hominum maleuolorum animo fluxiffe con-

rendit, qui id dicere lefutn voluerint nom quod eum dixi[Je

ipfi fibi-confcii erant [zd quod ipfi plurimam . accufandi snate-

viam interpretabantur íünt ipfa verba Viri Dodhffimi.

Non probat vero iftam ludaeorum malitiam fed credere

illam bono animo iubet, quo non facile adducetur, qui

perpenderit, quae vixdum monuimus; quam vehementi

regis defiderio flagrauerint Iudaei, et quam parati fuerint ,

ipfüm fi modo voluiffet, regem conftituere. Hocanimo

igitur, hac mente cum ludaei fuerint, quis de malítia co-

gitet* Sed non conuenit quoque Viro Celelerr. fecum

ipfo. Nara cuius maleuolentiae in filii Dei titulo expli-

quando

cando modo arguit ludaeos, eam ipfam.jgnorat ,

. Mattb.. — :

r

d

dR Gd

1$

Mattb. X X VII. ,43. illi Seruatorem fü ppliöiyc; datum ita ca-

uillax*murmmæv £7 TOV O£0/5 eug*æ;&æ yuy auTOV, & DzA«e QUTOy,

üre yap , 'eri Gex &ipa wiec5 Quid? Hi igitur ludaei , quos ma.

leuolo in Seruatorem animo fuiffe non iam fingere fed ipfo

Matthaei ce(timonio comprobare licet, hi inquam , lüdaei

teftes.integri et incorru

pti- m fenfuü fïlio;-Deiþ afïïgnandg

gfin'g'ppfïunt;? ER

o' VII.

| qu'11:: alia loca in. hift

oria Euangelica, ex quibus iure

colligi poffe videtur; in vulgari loquendi vfü differentiam

inter. Cbriffum et filium Dei omnino fuiffe. . n i(tum cen-

füm veniunt omnia ifta loca; in quibus dao illa vocabula

