corum, quibus reges appellentur 2iyevag. et dwresQae , id

potius pro no(ítra fententia pugnare fümimus a

Vk. SP RQ

Erneft (** ) qui obferuat, illos, qui Graecis 2

iyeveig GE

durreees nominati fint,. re

fuifle creditos ( ***».

ges re ipfa ex Diis prognatos

Sed alio modo infürgi

t b. Heilmonnus , vt probet,

vic) 6ev. nomen non naturae effe; fed perfonae impofitum,

Apo&olum putat, eX nominum ayysAev et wou Gs comtr.

paratione concludere, quantum huic illi concedant, « Vbi

notamus, Virum Cel. nimis tenuiter owp» explicare de

folo nomine vel titulo,

Solum ergo nomen fiiii Dei ado-

ptauit Seruator a Deo! Merus ergo titulus erat,' quo iam

[-

ornatus rantum angelis praeítat! Sed credimus nos, non

i titulos

eum Deo mofgm effe ,. qualis ;B: hominibus, qu

: imper—

(*) Adopta(ffe haec videntur ab z;äegjrptiis, qui terrarum or«

bem in LXXH gentes diuifam effe, illisque totidem angelos

feu Deos praeeíTe exiftimabant, vti teftatur Jamblicbus de n yfte-

9215 AU ypt. $. $, c. 25 citetus eo nomine ab He4i» in libr, de

Babliorum textibus originalibus , ver

,?onäb;:; Graecis ct laiiga F z(-'(-

ata.

-

(**) in Billiotbec

a T/äevlogz'ca folym. JF. p. 912,

") Miratus e(t aliquando Prazfes qui fieri potuerit, vt

Cel. Michaelis, Vir a Socinianorum í^ntentiis longe remotus;

ob Commentarium in Epiftolam Pauli ad Hebraeos, a quibus-

dam Socinianifmi accufaretur. O ingratam orthodoxiam ! quae,

quid ranto Viro, nouam fuam priorum huius epiftolse capi-

tum explicetionem cum orbe erudito conimunicanti ,' deberet,

parum intellexiffe videtur! Sed manum de tabula!

34

"i, 95 dee

impertiuntur-negle&is

illis, quae titulus alias. fecum ferre

deberet. Scilicet, .qui id cogitant, naeilli Deum nimis

"

ad ht

1manas arteseffingere videncür. :JNon adeo vanus eft

Déus, fed quando. nomen

impertitur, iure credimus,

rem quoque additam efle

; quae eo nomine fign

ificatur.

Sic, vt hoc vtamur, quan

do peccatorem declarat.4u/ZutA ;

non is folus titulus videri debet»

fed verum nomen ; quod

rem ipfam; iuflitiam. eo

nomine : defignatam, impertiat.

reamus, ífed rem

Non ergo in folo nomine vel titulo 'hae

ipfaim eo nomine defignat

am illo comprehendi - credamus.

; non video, quomodo Pau.

juippe hoc nifi affumamus

lus Chriítam ægerr7ævæ Ev M

evey ray: eyye^ev Qicere potue-

| folus. titulus- inane. figmen-

rit, cüm merum nomen; ve

tum fit, nec quicquam ad me

liorem vel eminentiorerm rei

aut perfonae naturam conferat.

Quin et notum eft ; o

eodem modo, vt latinorum 7909€7 ;

de dignitate. et attri-

l. Bauagar-

butis rei vel perfo

nae adhiberi, vti monet.Ce

tei; ia Comment. ad h. l.

Sed concedit. quodammodo b,

fed ad id

Heilinanuus non in folo nomine fübfiftendum;

E

refpiciendum

7

?

quod illo defignetur. At iterum in grante

matica vel pot

ius ethymologica nominum interpretatione

haeret.

d nominum; quae ad rerum fingula-

Genus illu

rum munera, deftinationem ftatumque peculiarem defi-

nandum inuenta funt, habere, ait, haut obfcuram vel

confilii vel etiam dignitatis fignificatione

m. Siigitur re&te

l&,; ficuc o&yysiwv

mentem Viri Cel. affequimur, id fibi vu

nomen ad munus eorum et deftinationem

definiendum fit

inuentum, ita v.s 9«« nomen non naturaeíed muneris no-

men effe. Poffemus monere, nimis fillacem effe iftam ar-

guamentandi rationem, quae e€

x Graeci vocabuli fignifica-

Quid fi enim

tione.grammatica omnem füam vim repetit.-f

iHebrai-

o

d

33

Hebraice fcripferit Paulus? Sed'illud nos tamen non.vo-

lebamus.' Hoc potius opponimus. : Non cogitauit Vir

Cel. ipfum munus, vel-ipfum illum ftatum peculiarem

rei vel perfonae effe deducendum ex natura vel rei vel

pérfonae, atque adeo nomen illius:eo ipfo iam maturae

/defcriptionem fupponere , ex qua deinceps deftinatio fpe«

cialior fluat.. Angeli ergo vtique a muneris fui officio

denominati videntur , fed cum ad ipfüm illud munus de-

ftinari non potuiffent, nifi natura illorum hoc tuliffet; er-

0 etiam ad naturam füam ita appellatos effe quis negabit?

Patet ergo, nimis tenuiter i(tam. comparationem inter a

gelos et filium Dei inftitui, fi de folo munere; non de

ites,

natura vtrorumque cog

&. XIl

.

tur commate $t^ ei

usd. cap. ( Ser-

Locum, qui fequi

uatbus vero illum; :qui interiacet; ad aliam difputationis

noftrae partem ) iterum, pro fua fententia pugnare con-

tendit Cel. Heilmannus. - Eye. seouas auva e TaTEp , xas

auros €&at [u0i &i Uioy, - INon vero de naturali illa aeterna ac

neceffària effentiae coniun&tione valere locum, inde appa-

rere ait Vir Cel. quod^zulla. vei illtus. pollicitatio e[fe. pos-

[it; quae infimitis ante [eculis. ommi vatioue pevfecia es-

füt; ac abfoluta. At .vero monemus, in ifto loco, ex

quo Paulus verba defumfit 2. Samuel. VIl. 14. nou de

Mefiia effe poíle fermonem, fed de ipfo Salomone Daui-

dis fucceffore ; quod ita perfecutus e(t Dociff. Micbaelis (*)

vt addi .nihil: et excipi. poffir.. Ergo non eft ibi proprie

pollicitatio rei ómnino ante infinita fecula perfe&tae et ab-

folutae. Sed vti nihilominus illis verbis poteft S. Scriptor,

quo

: egregie often

dlf k Vlr L

de filio De*z'vl'oqueræs eo modo;

2,

. quem

" (*) in CoUägia Cfitz'co (zd Pf;JCX 'paa 46 1'»feq..

36

"o

E

m

uem modo nominabamus Cekw Micbaelis. ( * ). Si hoc

igitur teneas, facile refütatur argumentum b. Heilmanni

ad inuidiam excogitatum, quo Socinianorum fententiam

prodire credit; fi de diuinitate Chrifti verbum sea erit ad-

hibeatur ( . Nimirum l. c. Deus Dauidi promittit;

talem ipfum inter atque Salomonem intercefTuram relatio-

nem , qualis patrem inter et filium efle foleat... (Quae

fola obferuatio oftendit, nihil agere, eos, qui hic de re-

gio munere cogitant.) Cum igitur Salomo eatenus quo-

que typus eflet L. C.; in antitypo vero plus effe foleat;

quam-in typo: fequitur, vt iam. dudum de Salomonis

fuücceffore vaticinatus. fuerit Deus; patris filiique relatio-

nem Mefliam inter ac Deum vere et fenfu magis proprio

locum habituram.

Atque hinuc illud egouoA Gt Ei*ou! ex

quibus adeo verbis nihil confici pofle patet,

*

Prouocat Vir Do&Gtift; ad alium.1

ocum . €i

usdem epi-

ftolae c. 14/. 6., quem ipfüm vero pro noítra fententia

pugnare clariffimum effe putamus.. . Quis enim legens ifta

verDa » Xgisoc d w6 viog ezi Toy eioy avre , non ftatim videt;

duo iítà vocabula Cbrifli et filii Dei a fe di(tingui et fepa-

rari?€ LHlaec ergo num quaeío. fynonyma effe po(funt?

(Ie ap-

Sal;?-;zzl adeo hoc modo' ' plaqe nihil Apoftolum. dixi

paret,

(5-3 in der

i

i;irklaemn'*g d"eï'su Brxcf'san die Heþþaer; p. 106', in

notis.

" (**) Verba Heilmauni fü

nc,,Dequofi quis etiam dubitet, au-

,& deat 15 tantifper fimili formula diuinitatem ipfam Ghriftoinante

»quafi defponfatem Dei :o,-m. vadimonio. (bi fipgere :«v sco:

gy && Ctoy4 "as mra ov auule mtpa?äwwm* ,Xeï inrelligeï,":ni!i v,ä'h;:fmemer

» fallimur , fe ipfiflimam Socinianae fcholae profeffionem planis-

»fime enuntiaffe, Nempe filium Det factumi cffeTefüm, illa for.

» tula infiaua

:

L

» potult, s

t; DQPS nec faätzä;sk gg mquav, gec; tïgeri omnjno

$

L

,

X

o

eo

w

2 d

37

par&::g qui fübie£tum orationis et praedicatum Vm.m—ï'idem-

que pofuit. Sed paulo curatius in explicationem eius lo-

ci inquiramus, vt fen(us eiüs clarius pateat. |Comparat

Apoftolus initio huius capitis Mofen et Chriftam; eo qui-

dem fine, vt, quo maior hic fit illo» eo maiorem autori-

tatem et venerationem mereri hunc, inde perfpiciatur.

» Maiori; ait; honore dignatus eft Chri(tas quam quidem

; Mofes, quoampliorem honorisgradum is babet, qui do-

»mum exítruxit prae ipfa domo; 1.e. familia domum habi-

»tante. Effe vero L.C. ecclefiae huiusftatorem etarchite&tam

»bene noftis. Neque veroobiiciatis, Deum patrem hoc mo-

»do priuariifto honore, quem eidem iure tribu]nemo nega-

»Te poteft, quippe qui ipfe huius eccle(iae fummus fit'ae-

, dilis. Scitote nimirum effe quidem Deum. patrem rerum

, omnium;, quae in hac vniuerfitate exiftunt, conditorem ;

, fed tamen, ficuti quaelibetdomus proprium füum habet

»archite£tum, .qui jaedificii fündamenta ponit et caetera

,0mnia ordinat, Deo interim füummo rerum moderatore

, manente, eodem modo haec etiam ecclefia; fub Dei qui-

» dem aufpiciis exftru&ta; fingularem tamen aedilem habuit

; Chritum lefüm , qui fundamentis ia&tis ifta omnia difpo-

» fuit;. quae ad aedificii magnificentiam conferre aliquid

»poflfent. ;; "'alem quidem putamus fenfum efIé comma-

ii

tis 4

, quod alias primo afpe&tu loco: non fuo pofitum

videri poffit; fed quibus rationibus moti ita

locum inter-

pfät

emur, non iam huiusXlocieft, vt pluribus enarre-

mus ( *).

Pérgamus vero.in: conclufionibus dilacidandis

Jgt m

nas Paulus nectit. :

» At Mofes: quidem , ita pergit; qui

domo verfabatur , vc Dei fer-

s famma c;fm fide in tota eius

À

uus

it Praefes S, R i2 obferuatiogi-

T Plurä ad.hunc locàm dab

lus ad loca quadamn N. T. vaox prelo üäbiiäääïäïldiï.

38

T

d

-*ää

L

uus erat, quo fiebat, vt ieiïin*zoni.o firmarentur , quae enar-

randa effent; Chriftus vero vt Dei filius ia domo eius ver-

fatur. ;

Primo quidem loco nemo non videt; oppofitio-

nem fieri Ínter Segazwv et viog Gss.

lam ergo hoc de rege

intellige, et claudicabit ifta oppofitorum ratio oppofita.

Scilicet Mofes faepius Dei feruus, r 33y , vocatur, fed

non putandum , iíto titulo fordidiorem aliquam conditio-

nem defignari, quippe quem Hebraeorum víüs de inte:

rioribus regis alicuius amicis interpretatur; quin et ipfos

reges, Dauidem, Salomonem; alios faepius feruorum Dei

titulo ornari quis ignorat? Iam cogitemus quaefo le&tores

Hebraeos, ad quos haec Pauli epiftola pertinebat, i(ti fer-

ui Dei notioni magnificae adfuetos.

Qui vero hi inter

iftum fatis fplendidum ferui Dei et filii Dei titulum oppo-

fitionem eam inuenire poterant, quam hoc loco Apofto-

lus innuit? Quod fi vero a fcopo Scriptoris prudentis alie-

num effe putamus, noncurare, vtab illis ipfis; ad quos

ícribat, intelligatur: cogitemus tandem in «v ees titulo

non quod tropus aliquis fed ipfe verborum fenfus; prima-

rius innuit. . Satis fplendida hoc modo et. magnifica vtro-

rumque erit comparatio , Mofe quidem, vt Dei amico fa-

miliari res ecclefiae adminiftrante, Chrifto vero inde ab

infinitis feculis patris coniunCtione gaudente, et ecclefiae

terrenae cauías architeCki inftar cu

;gntc, quis buzc maiorem

illo £uiffe non perfpicit?

)

2j

$. XIIL

: 5

Seligamus alia loca ex eadem Pauli epiftola , quae pla-

ne filentio a b. Heiluanno fünt praetermiffa, . Eft locus

alius illuftris c. V. 8« s; wewree wv vt , ena Ov « uv emu9e T2v

vraxey, ld vero facile intelligitur, omnem orationis fe-

riem; et ipfam illam coniun&tionem xese. poftulare, vt

fli

él$

pv

"o

E d

Je

33

filii Dei no.r,nen in fummo, quem capere poflit, fenfu fü-

matur. Vides porro, innuere facrum fcriptorem , iftum

Dei. filium alias exceptionem in. iftis addicendis pofcere

E

potuifle ,. fed nihilominus illa pertuliffe. lam vero in fi/io

Dei cogita tibi merum hominem regem, Mefliam,. et o-

mnis corruet argumenti neruus. . Pütrat quidem Do&. Mi-

chaelis (*) », iure videri illum,; vc Meffiam, exceptionem

a.cafibus humanis, imbecillitatibus afflidtionibusque po-

ftalare potuifIe,,: fed pace Viri 'l'anti liceat monere, re-

pugnare haec toti 'T'heologiae, quae in V. 'T. de Mefíüia

traditur.

Quoties enim calamitates et infirmitates huma-

nas, imo ipfam mortem Metfliae fufferendam e(íle in Pfal-

mis praedicitur? Quam illuftri carmine Zefaias dolores et

mortem regis füpmi canit? Poteratne ergo Meffias mi-

tiora fata ex(peCtare, quam quae in tota V. 'T'. oeconomia

ipfi praedi&ta erant? Aut iure ne fperare vacationem po-

terat ab imbecillitatibus humanis et . affli£tionibus grauiffi-

mis, qui eum ipfum in finem munus hoc in fe fuícepe-

rat, vt paflionibus fuis delictorum noftrorum fequelas au-

ferrec? Vides, leCtor! innumeris difficultatibus inuolu-

cam efIe iftam fententiam, quae filium Dei de Meflia in-

terpretatur; quibus difficultaubus facile carebimus, fi;

quod res eít; iftud nomen de eo intelligas, qui tanta or-

natus fit maieftate, tanta autoritate; vt iure exceptionem

J A. v

poícere potuiffe videatur, id vero e(t, qui Dei fit filius.

Alium locum habet c. 9/11. 3. vbi comparatione in-

ter Chri(tam et Melchifedecum inftituta haec docet Apo-

ftoius ,5 ÀzATOD, CUUTOD, o&yeüeæAoynrag, Uure doxuy upegov

P,mg.ïam; T£À06 $2V , æcpæþLO;öysvog de T0 Vi TS OsN [heyE. Vép&Ug

y

parte

eig 7o Orteue, Et in prima ,quidem huius commatis

inter-

(*) in der Erklaerung des xBrigfs 'agj die Hebraer pag. 176.

l

M.

46

"o w "

g*(

&

À

ichbaalis »ïubemer nb-

interpretanda exp!icatioüem Cel.

ftram facimus, praeeunte Eufebio et Epipbanio, qui ifta

verba ezarsp, ejwitep , eytieaAcy"ros ita explicant, vt de

Mofis in narrando ipatre, matreque, item tota Melchife-

deci genealogia filentio fint intelligenda.

Sed quae fe-

quuntur verba evpusoto peyog àe TU u r& Ocs9" tam clare

iterum pro noftra fententia pugnare nobis videntur, vt

nihil fupra fit.

Quod quibus rationibus fiat, paucis vi-

deamus.

Nemo vero, nifi qui clariffimis verbis contra-

dicere velit, negabit, comparationem inter Melchifede-

cum et Chriftum inftitu. — Deinde vero particula 2s, quae

additur, fatis indicat, vtrorumque fimilitudinem effe

quaerendam in omribus illis, quae antea Apoítolus deSa-

lemi rege praedicauerat. Eft ergo Dei filius azarap,

equmr9p , eytyéamAcymrog , jwiT& AOXUV qjiéQuY , juyTe Cug TEAOG

£X,AV.

lam quis haec de humana Mefliae natura expfica-

uerit? ni(i qui Apoftolum aperte Euangelicae hi(toriae

fcriptoribus contradicere credat? Quis enim fi Chriftum

lefum vt hominem confideret, patrem eius faltem nutri-

tium, matrem vero et genealogiam ignorat? Ipfi quippe

Euangeliorum fcriptores lüculenter de his omnibus cer.

tiores nos reddunt. Fateamur ergo in filii Dei nomine

non Chriftum, non Mefliam, quippe cuius a Dauide ori-

co neminem latet, fed Dei filium efle intelligendum. — Id

JiU

buEd

ergo vi

E

Apoftolus, Melchifedeci ideo patrem , matrem

parentumque feriem a Mofe non commemorari, vt, dum

fübito in hiftoria Mofaica compareat, nec antea quicquam

de eius parentibus fit narratum , ita vt patre nullo nec ma.

tre ortus videri poffit, clarior typus filii Dei fit, qui nul.

lo patre, nulla matre phyfice prognatus , stque hinc etiam

terit.

nuila geneaiogig ornatus inde ab infinitis feculis ex(ti

Nec

EX

i

EC

-'nP

e*?*

P

T

41

a

4

:

j

H

*

Néc véro probantur, quae habet

La SE ,

H

k]

zi

df A

btelie

g

in

42

T

í

R

notis'ad h. l. vbi verba , ro vis v« Gse

AA

on de Me

f

;;5

13

L

."

P feä

1 *

.

generalius de filio quodam Dei i. e. angelo .inte

j!

;

&.

[u

renda

putat Primo enim temere negl

uo

igit articulum a,

pofito, . vti ipfe Vir Magnus fatetur, Meffi:s eft. intelli-

gendus.

Neque quicquam profcit, quando hunc ar&.

b

culum temere a. translatore textus Hebraici additum effe

fafpicatur.-

Etiamíi.enim lubenter concedamus, hanc

epiftolam primo loco ab.ipfo autore Hebraice e(fe con-

z

fcriptam : ex altera tamen parte facile ad. partes S.. V,

Praefidis tranfimus, -

qui iftam epiftolam Hebraice quidem

confcriptam 'efle credit, fed primis ecclefiae temporibus

4 Viro aliquo euzws», forían Luca, in Graecam effe

translatam argumentis fatis probabilibus euincere vifüus eft.

3

Quod (i hoc loco fümamus (neque enim rationes huius

fententiae proferendi hic locus eft) non video, quomodo

vitium interpretis infpirati; quod praeterea nullis aliis

argumentis, fed fola conie&ura probatur, admittere hic

poflimms. Deinde vero; cum iam cap. praeced. comm.

20 fimilitadinem fàcerdorii Chrifti cum illo Melchifedeci

commemorauerit Apoftolt

Ie*

$39

nemo non, dum iam in iíta

r

TYrP

comparation

M »t;*u

rgit, per Dei filium lefum Chri(tum in-

rel

L

À

r

C ï«:

i

'r-ä).g.&-

t

iw5Cs

ligendum ef

. Quod fi vero quis nobis obiiciat ,

ne quidem de dinina. Chrift

natura

E

!

erc naec, quae

J

Paulus ad fimilitadinem eijus cum Melel

fec

Àif

i

eco euincen-

dam affert, cum.Seruator fecundum diuinam naturam

ä.) 9

$* ;"-

(it: facile ad

pE d

patrem habeat, neqüe adeo szaroo dici

id refpondemus. Vtitur nimirum Apof(tolus (et qui ali-

f1

iA

ter 'Eïfgf?'u potui

ct, cum ad homines loquatur) iftis ver-

[

bis,-quae apud mortàl

víu ífunt rece

I

^

» o

f

3.

Hac igitur

h

ratione Paulus nihil al

dicere exiítin

;aïzdüs elb,

quam

-

F

Chri-

-

*

e

Jes

42

Chriftunr vel ex diuina füa natura. eo modo Deum ap-

pellare Patrem non poffe, quo

quLenr. mortales phyfice ar

parentibus pro.-creati.f

-6 XIV.

uae ex 'epäi-fjï:oïla

- Claudat tandem. agmen locorum, q

ad Hebraeos allegauimus; locus ex eadem epiftola adeo

illu(tris, vt iure caufae noftrae arx videri debeat. Eft ve-

ro c. Vll. c. 28. .O. vopog yao avSpuma€ xaOieuriyy opxEpele

£0V 166 axdeveiuy, 0 Aoyoc às T$ OpXüMocioG T$ MeTO TOV VO[A0V

vipy &ig TOY ouQyd. vereAeudueoy, — .. Oppofitum vero efle fen-

füum duorüm membrorum, id adeo clarum jeft, . vt pluri:

bus de eo non fit laborandum. - Opponuntur: vero fibi

Dei filius et facerdotes. homines. exovre«. acdeva.- -Quae

verba duplicem pati explicationem re&te monet Cel. Mi-

cbaelis (* ).

Nos. quidem in medio reli&uri, quaenam

us, vt, vtranr affümas, ex

fir praeferenda, id efficiem

vtraque tamen fatis euinci oftendamus, fil

iuu Dei non Mes-

fiam elfe aut merum hominem;,. fed auguftiorem aliquam

et ampliorem fignificationem vocabulo effe tribuendam.

Notat Cel. Micbaelis , adtevaav de. morbis.aut. caeteris affli-

&Gionibus intelligi poffe. - Ec fane vfus loquendi Graeco-

rum id probat. Vertamus igitur , » lex quidem homines

conftituit facerdotes affli&tionibus variis. fübieCtos, at ve-

ro iurisiurandi vox filium Dei aeternum confümmatum , »

et fentiet quilibet, qui modo membrorum oppofitorum

rationes oppofitas videt; f

k

H

lium Dei non poffe explicari de

brutus fuerit

Meffia mero homine ,. quippe. qui- variis . o

infrmitatibus paffionibusque pro nobis fufferendis. Ve-

rum iftam explicationem hic locum non habere ideo ait

Vir DoGiff. quod agæma ühri:(lïi fg.ceräezäg oppona

B:üll'

E

hae

"Á 3*

j í

g

p-

4

N

*

E

J

4

2

2

'hae;fac-'erdo—tüm adwua, ltaquede mortalitate et caduci-

tate humanae naturae verba efie intelligenda monet; quae

quidem interpretatio optime cum tota textus ratione con:

uenire videtur. .lure videlicet hoc. modo facerdotium il.

lorum, qui mortali naturae immerfi'per breuiffimum tan.

tum temporis fpatium munus fuum exíequi poflint, op-

ponitur facerdotio Chriíti aerernum. manfuro. .. Ac vero

hoc ipfo filii Dei notionem . efferri atque füpra omnem

mortalitatis ideam extolli quis non videt? Scilicet omnis

Apoftoli comparatio claudicabit, nifi prioris membri op.

pofitam: rationem ad pofterius membrum transferas, Age

ergo, ifti facerdotes a communi mortalium [forte non

exemti facerdotii (ui autoritatem morte infringebant ; filiuum

ergo Dei his oppofitum, iíto mortalitatis fato exemtum

nonhumana fed praeítantiori natura indutum declarari,

quis negabit? Aliud addimus argumentum ex hoc ipfo

loco petitum , ex quo patebit, quantum Apoftoli fcopo

aduerfentur, qui filii Dei nomen de Meffia interpretan-

tur. lamfüpra monuimus, et nemo non concedet; in-

ftitui hoc loco comparationem inter Sacerdotes illos V. 'T',

et fümmum N. '1'. facerdotem lefum Chriftum.

uod fi

ergo filium Dei de Meffia, id eft, rege explicandum di-

xXeris: accuratior comparandi ratio iterum deerit.-

ut

enim facerdotes mortales et rex ita inter fe poffunt com-

parari, vt huius maior prae illis dignitas in facerdotio in-

de perfpiciatur? Denique verbum ,rereAaupsvoy quod ad-

ditur , regis feu Mefliae notionem refpuit, cum de facer-

dotum initiatione adhibeatur, vt monet Dot&t, Micbaelis.

Vnde re&te conficitur, Mefliae hominis notionem efle a

filii Dei nomine femouendam, 'er

plus quam humani qqid

in ita denominatione cogitanduin.

Fa

Bene

44

o

E

o

Bene multa, credo; -Joca congefïïmus,fex quibus

conftare poffit, . qualis fignificatus:.we ess fit tribuendus.

Sed funt.tamen adhuc alia quaedam, .quorum : ratio ita

eít comparata, vt non parum roboris ad fententiam no-

ftram ex illis accedat; quae proinde hic addere non füper-

fluum fore . putauimus.

Veniunt vero in hunc. cenfum

omnia illa loca, in quibus fummus Dei patris erga-miorta-

lesamor inde demon(tratür, quod filium fuum miferit in

orbem, mortalium genus vifitatarum; . et a peccatorum

Quo pertinent loca Jobang. 1H. 16.

poenis liberaturum.

Rom. V1l 32. Coloff. 4..13. 1 dobann.:4V. 9;.10.. EX

1

quibus ad vnicum illum 1 /obanz. 1F. fingulatim , com-

mettabimur, quo illuftrato clarum erit; qualem liabeant

vim caetera loca huic fimilia (*). — 1ta: vero fe: babet ille

locus » sv rera scþ:wegæ&n 4 ayam TE Ocs -tv upiy, 6rt TOY

wioy aUTE (A0yCytY" drEgaAoey 0 Otop eiG TOV MTA0V , 1yat &W;'AW

Ài avrz ,. . Non iam vrgebimus;, quod .filius-Dei: dicatur

weveyerre, quippe ad quod alios alia quaed

am . enam non

fine fpecie aliqua excipere nouimus. . Ex folo tantum con-

textu et ipfa Apoftoli mente tuto concludi pofle puta.

mus, quis fit vug Gsy, — Scilicet id fibi in tota fere: epiftola

vult Apoftolus, vt amoris et erga Deum, et hinc erga

alios obfernandi fümmum: fit (tudium apud illos , .ad quos

fcribat. ld vero quammaxime monet illis;. quae noftrum

locum antecedunt, commatibus. ,, Ayezzre ait, eyazupey

&ANQASG . . . . . 0MAoA A QTUV , OU. fYv TOV Osoy, T& 0 Osog

Hic

» wyaTt egiv, ^ Addit fïaiïima o rHTa e;gügæ&æ cet..

V?rü

(* Locurh Rom.. VIlI. 35. evï)f:—;rïus—ïexþlïcïa'täm d'eäf;' Vir

S. R. J'alchius Goóttingenfis, nofter quondam in Hiftoria eccle-

fiaftica praeceptor, itemque Pautot

gie :deumgïandus, in dis-

fert. de C/f&þïa ftiio De prepréo.

4j

"R db m

vero mihi dicat aliquis; . peHït'ne.*»-Apo&bli:.ratio de.nïmïi..

ftrandi lubrica vllo modo. defendi et probaris. 6 in.filio

Dei-non omnia illa fümma, quae proprius vocis fignifica-

tus fecum fert, fed Meffiam tantum; id eft, regem co-

gitare debeamus? Is nimirum tantus eft'Dei amor ; .quod

regem aliquem ceteroquin fatis quidem. auguítum , at.ta.

men hominem miferit? "l'antusne vero etiam erga iftius-

modi, vel hominem vel regém dicas,. Dei amor e(le po-

terat, Vt certiffimum inde; maximumque et firmiffimum

argumentum in mutuo mortalium amore commendando

defümi fine omni exceptione poffit? Videlicet id quoque

in hoc Dei amore.commendando. manebit dubium, pos-

fitne Deus iteram aliquando alium fimilem. huic excirare

repem multo-maiori veftitum honore et fplendore augu-

ftiore!. Ira certe eft, nifi tota ií(ta commendationis ratio

itafit comparata, vt amoris Dei erga nos argumentum ;

quod filio mittendo probauit, vnicum tantum fui fit ge-

neris, nec quicquam habeat fimile aut fecundum, non

certe fidiffima et firmiffia iftius argumenti. Iohannei vis

erit

Quod fi vero ifto minus accuratae et lubricae de-

monítratonis vitio lohannem carere velimus: fateamur

ergo tandem, omnia illa cum Dei fiii notione effe coa-

iungenda;-

ferunt.

quae lgnge füupra humanam fortem illum e£-

r

?

X V.

-^HaCtenus nihiïdi-xin

us de loco celebrotiffimo

2

mill.7, ex quo cet vnico maximum . fententiae fuae ro-

i

(T;

t

-

bur ii arce

int, contra quos difputamus.- In toto vero

loco pertraétando ita' rationes noftras infticuere libet, v

cum praecipua eius loci explicatio, explicationisque pro-

batio ex fermone Pauli ,.mu

Emrum, cg»gnmen.zationibus

F3

agi-

"ike

a

eiee

ägïtato,ääor». XIII. 32. 35. petatur ,( hunc nos locum

paulo curatius luftremus , et quae in contrariam partem

afferuntur, examinemus. ta vero fe habent verba , x«

ii Uj G ewy&'e)&iïopg&æ TÀ/V 7rgog THG T'&vTEQug ETVy'yEP Y Dy-

Vóptyyy, 0Ti TaUTQy O Otog fATETÀNpGOXE wolg TEMVOIG QUTUV "Y

ume*wd; M& g. 56 xoi &y TU z.þaa?gþew miiiäeuree'—æ -yeygæw']æs m

Tóg us & cv, tyo Cuptpw vyeyewixe es5 In quibus verbis

illad primo difputatur, quid fit; axasseac tssv ,,. Sunt

enim interpretes, qui ideo; quod deinceps demum re-

furre&tionis Chrifti e mortuis fiat mentio, h. l. eam in-

nui iam poífe negant; funt vero alii, qui hoc quoque lo.

Cco ad Chrifti refürre&tionem refpici putant, nec aduerfa-

ri (ibi putant, quod iterum deinceps ad Chrifti refurre-

Gionem redeat oratio. Sed fatis hi refutantur particula

àe. (v. 34), . quae fententiam illam, quae fequitur, ab

hac noftra priori fatis diftin&te feiungit, . Singularem au-

tem viam nuper ingreflus eft Vir S. R. Krafftius Fautor

pie deuenerandus in. fingulari comentatione ad h. l. (*)

in qua illam obiectionem,; quae vrget, nihil tunc valere

locum ex Pf. 246, fi deinceps alius locus pro refurre&tione

Chrifti adhibeatur, hoc modo euitare nititur; vt verfum

34. multo plura dicere aiat, quam v. 32 €t 33. .. Indigitari

nimirum v. 34 refürrectionem Chrifti ad vitam regnum-

que incorruptibile, fed v. 33. fimpliciter Chrifti refür-

Ctionem defcribi;, neque hunc adeo füperfluum videri

re5

Ndeber;: p , ws*ed li;eaþ nobis pace Viri Ta;u:i-mone

ne

(*3 M. bie Abhandiüngen über veríchiedene Stellen dke:f

heili

g

feqq.

en Schrift von Juff, Chrif. Krafft, Caffell. 1-75 j P2g. 251

(**) Verba fünt , vorher (co*m'mat,el'gz et 33) redete er

33 nehm-

"ss

éx

N

o

47

ne.hac quidem explicatione ingeniofa | omnino tolli. .ifïam

obie&ionem, Scilicet explicationem Viri Summi, quam

de loco Efà. LV , ab Apoftolo citato, dedit, lubenter no-

ftram facimus. Damus, in illo Efaiae loco aeternitatem

regni Dauidici per Mefliam ftabiliendam promitti, . Sed

vlro quaerimus, quanam quaefo re tális repgni firmitas

fit confirmata et corroborata? Et ipfe Vir Do&tiif. pro no-

bis refpondet, refürre&ione Chrifti, iftud regnum de-

nuo efle ftabilitum. |Quid ergo clarius, quam hoc ipfo

quoque líaiae loco, dum regni aeternitas promittitur ,

fimul promitti refurre&ionem re

z

gis, fine qua (vt conce-

dit Vir S. R.) ne vllo quidem modo i(tud regnum ftare

poterat? Sed et his omnibus fepofitis alter tamen locus

Fj. XVL. 10. de refurre&tione Chrifti generalius loquitür ;

id quod ipfe Vir DoGiffimus S. 8. concedit.

Vel ex hac

igitur parte alius locus pro refurre&tione Chri(ti demon-

ftranda füperfluus omnino foret.

Quae res adeo clara

eft, vt diutius illi immorari . nolimus,

Sed et verba

» ayagqras MTS/ commode ita poffunt explicari; vt non

de refurreClione tantum fed et de natiuitate Seruatoris

i e. generalius de tota Meffiae conftitutione, quae. per

eius natiuitatem coepta deinde per refurre&tionem | ad

ORE Poc4 T ANO N TE Ro o RE EEE TR D. ORRT M

finem quafi perdu&ta fuit, fint intelligenda. . Ad quod

probandum vtemur loco adeo et verborum et fenten.

tiae fimilitudine cum noftro compofito, vt , quid ex.

cipi cagzrq i,HumpO(.ïiz,- non vidgamus. Eft is A&or. ]l.

20.

$*

nehmlich von der Auferweckung 'I:.eïf'u , &ls einer Einfetzung

$5

in fein Reich , ietzt aber redet er davon, als von einer Ein-

?*

f:tzung io ein unvergünglich Reich , und dehin gehoeretauch

die Stelle E(aias LV. 3, worauf er fich 5es:u£c,

j

[

A

-

X

:

A&

:O

p

M&

EC

&

A PA

3411

gg», 214* ^ Ex cnius loci ipfo: a,ïs:::kf'u et .-Væ

:

LU

24 kà

tenore patet ,

- habere evxasqee» amplam illam et natiuitatis

et refurretctionis notionem, quam modo indicauimus.

uem ipfum fenfüm locum quoque habere A&or. lil.

26. nemo. negabit qui.femel illum . admiferit. Deinde

etiam hoc noftro loco notandum e(t, fimpliciter hic poni;

dyaswcasc lycsy at Vero deinCcps V. 24 addi 45 £X VERDUV

uo ipfo innuere S. Scriptor videtur, priorem locum,

vbi illud. , ex vexeev ,, Orittitur, non de refurrectione es-

fcexplicandüm. Denique nec negligendus verf. 32, quo fa-

tetur Apoftolus, annunciarefe fociosquefuosipíis eam pro-

miffionemquam iamiam Deus impletam dederit. Hanc ve-

fo pollicitationem non fane ad folam Meffiae refürrectionem

G*;

1Li

j

fed etia madn

uitatem eius effe referendam quis negabit?

-Ha&enus- ex: fcopo. Apoftoli demonftrauimus, de

Chrifti e mortuis refurrectione locum Pf. o$i expli-

cari non poffe.

Sed nec verba quicquam pro ea fen-.

tentia probant — Nam quod Vir S. R. Kraffiius ait,

inde, quod filius Dei rex dicatur, concludi políe; gene:

rari ergo Dei filium, tum, cum.rex conftituatur, quod

cum Seruatori potifimum per refurre&tionem contige-

rit, ergo verba ifta ,, bodie genui te ,, de refürre&tione

eífe int

psyU

jes! ini

retanda; boc, inquam, arbitrarium videtur,

et ad folam thefeos confirmationem excogitatum , nullo

denique exemplo ex vfü loquendi corroboratum. Ve-

rum addit exempla Cel. Micbaelis ex quibus patere de.

beat, refurrectionem Qricmali-bus *per,hnguam aliquam

Á

.gene-

(*) : Verba Gïä—ECä futlt | $ wgotþwymä uy *a-zæ'g;g:äv', xui d) oTi ogxs

euner:) auTGM 6 Oloc, (x xaQmu Ts 0oTQUog «UTS TO XUTO, TQQXU MiUTATY ToY,

P. [ — CH 3 pemm pu A52 ad» "-—

Xeico» xa2icas iT 78 Dpors &VTE , Wgo:ä"m £AeA2CS Tipé TQug WyuSWTIUS TS :æg«;,»ö H

"W. U m

49

'generationefh effe expreffam; "Sed ita i

i üoftro quidéth

cio funt comparata , vt nihil inde pr

obaipofi. la.

exempla perlüftrare; quo fa&o cl

arum erit, ne ex

n

vfu quidem loquendi iftam explicatio

à

iem probati poffe.

Ex Meara[ch' Tebillim

ad P£; XCIII. 2; not

ht, Me(fiam ideo

'Vocari 3 ( filios procreabit ) quod omnes füb terra' dor-

iéntes filios fic rédditürus

» EX-

r

uo !

z

0c0, quomodo

erüi poffit, generari ;ïäfäïäfeïf*ïïi're&iqnö ad

hiberi mon pa-

tet, nifi iterum àntea probetur;

filium aliquem reddere,

nihil aliud effe,;; quam e mortui

S excitare.

:

- . Sed etiamfi

'hoc detar; " ipfa'tamen phráfis ex- contextu

&

P]

LE

in quo mor-

$

.

E

tüiorum 'fit mentio, facile hunc fehfütn ace

ipere poteft,

3

pd

quod longe fecus'fe hiábet ii hoc Pfalmi lo

co,'in

i

i

quo ne

erbulo quidem mortis aliqua iniicitür' ment

io, Nec quic-

quam ad rem fàcit alter, quem excitat; locüs apud. Sa-

lum, in quo ludaei Arabes dicuntur

D] « D

vo

Efram Dei filium

caffé , quod céediderint; illam e mortüis effe refüfcita-

tum. 'Primo enim ipfam phraf, eigueré pro e muor-

tuis excitare defideramüs; cuius iftelocus exemplum non

habet. Deinde vero, quándo ludaei Efram filidm Dei

minarunt; iion ad' eius e mortuis refüfcitationem, fed

E

ad Dei'porentiarn et miracuiofam vim' per Efrae refur-

A

'e&ionem "decláratam hanc. ph

rifin referendam effe vel

"Vfus fronet,-

ipfe Orienta

qduippe qui omnes illos;

1

uibus per miraculofam Dei

potentiam fingulare quid

accidérat, filios Dei'appellar

e/ confüeuerunt, ^Nec feli-

€lori fücceffa ^affertur"locus ad Coloff. L. 18. vbi xeca:

appelletur "zgeroroxee ix- Tay Vexouy, ^ Etiamíi enim Chrifti

refurre&tioneim illis verbis innüinon negamus: non vi-

Pf

fi.emusï'* tamen, qua rátione inde'**quicqugm pro illo

OCO

h]

j

*axe

;

u

d

h

$0

loco prob

axi poftt i Nyni dul d

rei pondus e(t, ex vexov. . Qui vero, gigni.e mortuis;

.de refufcitatione adhiberi poffit, id facile patet; fed quis

fanus inde inferet, gigni abfolute pofitum refufcitationem

notare? Quod attinet ad 4'u» locum, quem ex Lac.. XX.

56. citat , ne ille quidem quicquam probare videtur. Nam

primo eadem hic valent, quae füpra ad fecundum locum

monuimus. Deinde vero nec.contextus quidem patitur ,

vt vievg &:y de refufcitatis interpretemur ,. quippe quo-

rurm deinceps.demum fit mentio; vnde tautologiam oriri

facile fenties fi vertas ,, et refürreCtionis faCti participes

». e mortuis funt excitati. » — Vt;/breuiter vero de. hoc lo-

co noftram fententiam dicamus, hoc-nobis velle. videtur

et, incorrupta

Chrittus, ; non mori illos poffe, fubtiliori .

»

35

refürre£tionis participes fint fa&i , fingularem Dei vim

35

Tmiraculofam in illis effe confpicuam , quippe.per quam

illorum corpora ita fint transformata;. vt 1nori, aut. de-

?5

. ftrui nequeant.

Vltimus locus, ad quem. prouocat,

petitus eft ex Rom. VIII. 32. et ita fe habet. viodeqiay

gxovrp ) Tyy evraAvTQumiy T& caunros qpun.»» fed flatim in.

(it filiatio, vnde .patet non hunc

loco explicatur, quid

fuiffe vocis fignificationem grammaticam , fed theologi-

cam explicationem, vnde pro

1

*

: vfü. laquendi aibil: poieft

adftrui.

Quod vi

xo ait Do&tift Krafftius,, ludaeos tum tem-

poris fub &lio Dei nihil alind..quam. regem fibi cogitaffe,

atqjaeadeo hunc Pálmi locum de.

nulla alia re. quam. de

-Apoftolum. vero. fine

regno. Chri(ti interpretatos effe ;

il-

üubid;hmz eorum explicationem. (uam feci(Ie , hoc. ex

lis;

*oko

b

o

--

)ï,' ;r

li

du

e fupraäsfpmammus ; facx!c di

ri poleft.

uimüs-enim, ludaeos non adeo femper wo ed' de

repe, fed, quod verba ferunt, de vnico: Dei filio intel.

lexiffe.

Déinde vero etiam. po

.V'.

fi

itis illis ,"quae de Iudaco-

f

rum fententia ait Vir Cel; non fequitur tamen ,

