tam malorum impatientis, quam terrore, ob multitudinem eorum et

Qu

grauitatem prorfus fere infolitam , attoniti potius, et obítupefcentis

g

propter imperfcrutabiles eorum caufas; quibus indagandis feptiduano fe

XQ

It

filentio implicauerat lL. 1 5. Quas eius lamentationes, qui nouit huf

manae imbecillitatem mentis, dolorum magnitudine adeo perturbatae

n

et quafi extra fe pofitae, facilius excufabit et ignofcet viro, cuius de

probitate haud infucata fatis aliunde iam conítat, «nec fieri poffe mira-

bitur, vt animus, alias firmus fatis et conftans, in tam fübitanea et exi-

tiofa rerum omnium conuerfione, terrore pexjculfus, ita facile fränga-—

L:

tur,

plura, adagia et oracula nonnulla, ex vero prolata ore Tobi et amiöorumï,

hiftoriae effe vindicanda $. XXIL XXIIL ; fed quod non eo, quo fcripta

funt modo, di&a omnia et gefta, fed Zramatico potius poesate repraee

fentata videantur, ea inprimis, quae ipfe quidem vel hiftoricae veritatis

fidem excedere, vel orationis charaCterem habere putat, ad fcenam com-

"pofitum , non ex vero du&um; eoque refert fubitaneam quae Iobo tri-

*:

buatur, animi fortis primum et infra&i, deinde abieQl nimis, exae-

ftuantis, et fere defperabundi mutationem, eiusdem moerore iam con-

fe&i et mifere decumbentis fermones adeo longos, exquifitos, et metri

legibus adftri&os , hyperbolicam calamitatum fuarum exaggerationem, in-

credibilem amicorum immanitatem, tandemque fenfentiam Dei iudicis

5j

decretoriam. Qüae vero omnia, fi vere effent adeo improbabilia, vel

contradi&toria, nec dramati

qgidem apto et decenti fatis videntur effe ac-

€ommodata,

-

XII

M.

tur. Mirum enim'profedo non eft, quod fiup&a&am tot malis info-

litis, tam rependno impetu irruentibus, Iobi mentem adeo mifere do-

i,

lor confecerit, tacito fub pecore claufus, vt, poftquam diu fatis in

1gis,

tem.

indaganda eorum origine fluctuaflet, nihil autem, quod poflet leuare

di-

cruciatus mentemque fedare, deprehenderet, vt infelici forta[e fidere

at

J natum e[[ exiftimaret, eamque ob eaufam ita male leuiterque de fuae

T0«

natiuitatis tempore loqueretur, vt ipfe C. III. dixiffe fertur. , Non

u

opus eft difputare, an folum natiuitatis diem, annon ipfam fimul conce-

ati

ptionis no&em diris deuoverit v. 3 *).

Quicquid fit, imprecationis

i*pfo,

tamen formulae illae: pereat nox illa diesque v. 4. tenebris fit inuo-

jteris

luta, ne talem vnquam de füpernis Deus redire finat. mü'ï'ïj""?zi

: of

772:2, quin ne lux quidem füper ea radiec, ^2 YoY YEn—^N),

m nj

ne calis vnquam porro illucefcat, v. 5. foedam illam et abominabilem ")

, Q

efficiat caligo , inuoluant nebulae 3329 2977 [2 Un, ne amplius in

confpe&dum veniat, terribilem reddant triftiflima fata diei D7* 322,

lent

vt pro infeliciffima habeatur quae vuquam illüxit, v. 6. occupet eam

non

caligo, ne vel anni diebus, vel menfibus annumeretur, fiue vt nun-

(ti t

quam redeat, v. 7. fterilis ***) fit ita, vt nunquam iubilatio ei contin-

gat ex fobolis natiuitate oriunda, v. 8. execrentur eam, qui diris de-

entis

o fe

vouere folentlu&ctuofas dies, et vel ipfum Leuiathanem fuo poffent eiu-

it hu-

latu excitare ; v. 9. obfcurentur ftellae eius, vefperascente alias die

t

utte

comparentes 'iBWJ"DD'*D, expedet lucem, quae nunquam aduenia

*

-

3

vel

U

mirde

*) Hoc enim fieri poteft, etiamfi nunquam fatis cognita illa fuerit, nec

: exe

tuto de ea dici vnquam poffit: 5433 n»n conceptus eff mafculus, quod

aeque omnino ignoratur, ac ipfum conceptionis momentum,

Quare

n

nulla fe veritatis fpecie commendat HO V BIGAN TIO0pinio, quod nox

tuh

intelligenda fit, in quam protrahi folebat diei matalis fefliuitas , quam

otufthy

v. 7. fignificari putat, nullamque video rationem fatis probabilem, cur

$35 pro noh leyiffe Alexandr, ita facile fufpicetur, eamque vfitatàe prae-

pl

ferendam putet le&ioni, quam reliquae Verff, exprimunt, cui etiam

eprae-

graecum illud : $& ajee, non repugnat,

[irdtii

onit,

vfed—tacite potius eandem fup-

come

3* Hebr, smbusss ex bis vindicare, vnde z 0 v B1G. vertit : vendicent

50 tri

fibi eam i. e, adfcribant fibi et propriam faciant tenebrae, quae vero, fi

eyae

quid vendicare fibi dicuntur, quid hoc eft aliud, quam obfcurare, et ca-

j con

ligine foedum efficere? quod reliquis etiam di&ionibus magis videtur effe

eti

confentaneum,

2 "

?**) Hebr. 4:553, sgasros habet Sym. oe3uw Sept. ov Cod. Alex. atque

fidicis

fic pariter Houbigant. dolore plena, quoniam illi n3:3 opponitur, hila-

j "

zitas, quafi vero illa fterilitati, quae eft frequentior huius vocabuli pot-

ffe

€ítàas, non aeque bege poffet opponi, ac dol?ri.

AIV

vel ne auro.ramv quidem adfpiciat diei renafcentis "agv 5*:':1323!:: Illae

à

omnes, inguam, jmprecatiomir -formulaz , '€o neuuäuam ,fpecïänt, vt

f

nunquam Ííe conceptum eíTe et genicum optaret; quod fateor, vix vn-

E

quam optare poffe pium, quo fibi aeterni boni ipem omnem praeciíam

f

íciat, nifi dolorum violentia fiue ratione eum prorfus exuerit, fiue

li

mentis tamen impotem fecerit: Hoc potius in votis habuiffe mihi Iobus

videtur, vt nunquam redirec, nec mortalium cuiquam amplius contin-

geret triftis eiusmodi et infaufti ominis, quo nafceretur dies. In quo

quamuis parum inefle videatur, quod reprehendi poflet, in eo tamen,

g

fuo nimium indulgens dolori, peccauit, quod inde a v. 1 1. adeo de-

]

teflatur aerumnofae vitae, in quam nafcendo ingreffus eft molefüas, vt

d

longe magis fibi profuturum fuiffe credat, fi ab ineunte flatim aetate.

0i

praematura *) morte fuiflet extip&tus , antequam tot mala experiretur,

q

quorum nullam iatelligat, cur ad ferenda ea natus fit, rationem. :Num-

fi

quid enim decet ita cum Deo expoftulare v. 20. quare aerumnofo lu-

tioi

cem dare placuit et vitam his, qui in animi moerore fpiritum trahnnt?

MÓ

Ícií

V. 2I. qui mortem €

zi

A

edant, quae non aduenit ex voto, eamque de-

**)

fü

Qderatius appetunt quam t,hef;urps? y. 22. qui vehementer gaudent

ad

dlite

&à

*) Sic enim

v. I4. inquit, cum regibus quiefcerem et tetrarwh praefe&ïs;

Ije

i.e€. aeque bene ac ili, qui ninn rwas ,

collapforum fcilicet arcium

-Tliem

aut ciuitatum inffaurarunt, vt habet Chal. Syr. et Arab.,. spez;z Sym. ru-

EEE

dera collapforum aedificiorum, quod inique ad v. t15. trahit et ftrufturas

tis (

Neque adeo longe haec mihi pe-

vertit MON TEFALCON. in Hex.

Iobc

tita sut nimis coa&a videntur, vt Houbig. opus fit mutatione textus in

para

ni"an iunéiuras, i. €. aedes aedibus adiun&tas, in quibus laxe habitent:

Mn

quod longe durius effe puto et minus confentaneum. or2tioni, vbi de

AUHL

placida morte, non raptorum, fed magnatum fermo eft, qui vel monu-

mentorunr fplendore, vel diuitiarum copia, perpetuam gloriae fuae virtu-

vfed

tisque memoriam poft fe relinquunt. Nec eft cur alii nio5 legere ma-

phag.

lint fine Codd. et Verff, autoritate, quod fíine aliqua textus .mutatione

lirma

Voc. tr35n fubiicit Cel. Michael, et bmna ex v. I5» de fepulcris fic

commode interprecatur :' :Die fíd) a GSrünmme

en ber Ctábte ein prácbtiacs

ïmmo

Grabmal Bauen. —— bíe ibre Gobten- Odufer m

it Gilber .fïillcn r qugg fuic

confuetudo in fepultura veterum.

"

nauditam e

[fe f(ät;fïiath Houbig, putat, et f;lfo

**) Laetari ad gaudium, 1

defendi ex Hof, IX. L,, v

bi tamen haec ipía phrafis : 5u-5N neun-oe

f

vix alio fenfu poteft accipi, quam eo, quem Alex. babent: 4 xemt, w

y

sujpasov , Cum frequens fit in Codice facro copulatio zs nn»w cum 5*3,

ti

quod hic etiam sspxzeac interpretantur, qui.vltra modum gaudio exul-

tant; quae fententia fere expeditior, vel aeque tamen clara mihi effe vi-

detur, quam quae ex mutatione zs ?5 in b cogitur: qui fupra tumulo

!'EF

cio

u

ïä) |

laetantur, in quo feyulwc»ru.m repetiant, quamque Cel. Michael., nef:

2

lj

Xy

a

À

ad exultationem vfque, qui laetantur vbi confpexerint fepulcrum, quo

Vt

fpexatae admoneantur quietis? v, 25.

' Viro inquam, cur vitam dedit,

Vn-

(

cui abfconditum eft iter fuum, quod eius caufa Deus veluti fpinis ob-

u

E.

fepfit, Sym.. ome(þgagsv, vt nullum ei confilium, leuamen nullum re-

3

us

linquatur.

Quod autem fieri plerumque folet, vt 1mquls eiusmodi piorum

If

hominum, de calamitatum fuarum grauitate quetimoniis, facile offen-

10

dantur alii, et occafionem nancifcantur, fiue religionis eorum veritatem,

eDy

je-

eiusque do&rinarum vim et efficaciam, fiue ipfam cultorum eius fidem

v

píetatisque integritatem ; fiue tandem diuinae prouidenriae iuftitiam in

dubium vocandi :

Idem hic Iobi amicis contigiffe videmus.

Bene

at

omnino illos ab initio de integerrima Iobi probitate fenfiffe, palam fatis

tuf,

ex eo conítat, quod condolendi eius et confolandi caufa, quam primum

]me

lle

fama aduerfitatum eius ad eos perueniffet, de fuo quisque commora-

W

?

tionis loco ad eum conuenerunt, easque fuüblata voce complorarunt, ;et

fciflis vettibus, quod iacto verfus coelum puluere, grauiffimi lu&us figuis,

d

fua omnes capita confperferunt If. 11. 12.

Praeterea hoc ipíe fatetur

i.

antefienanus eorum Eliphas T'hemanites, eandemque ob caufam mirari

M

fe dicit, qua fieri poffit ratione, vt vir tantae pietatis tamque celebra-

(his

tae virtutis, fuum in aduerfis animum adeo facile defpondeat.

Quare,

cuuftt

memonto, ait IV. 3. pufhnc.e virtutis gloriae, quod ipfe olim verita-

, [l*

Jutas

tis cognitione inftituere alios quamplures; et manus remiffas confilio

roborare et folatio confueuifti.

j pe

Aæ

Sermones tui v. 4. infigniter com-

ys 1

parati erant ad erigendos in afflidionibus vacillantes , Sym. c(Qa-

tent?

Atvrae, titübantes, et genua nutantia do&trinae praefidiis confirmáfti.

hi d

Nunc véero, v. 5..cum ad temet ipfum calamitas *) peruenit, taedio

qonue

qittlle

ffedium et defatigatum viribus te demonftras, cum vix te attigerit

Annon fatis

e n

plaga, terrore perculfus, animum iam abiicere coepitti.

firma eft v 6. religio tua,

jnone

vt in ea pofita fit fiducia tua, fpes tua,

ris fie

immo **) firmxtas viarum tuarum atque robur, fiue vniuerfae felicitatis

M Wg

^

tuae

le f lllo

an ex eadem !e&noms mutatione , fusdet:

Syie bet (»*yzfeü(dmf& entgegen -

jaudysen (nemlich ber Sobfen, bie f' fon al$ ibree atcid)en. anfeben) unb

tfäf"

üdz freuen, toen fíc eín Gob autreffen.

p

/.Cum de ea fermo fuerit v. 3. 4 , hoc, quod in textu deeft, fubftaa-

" EMäi

um Hnl

tiuum facilius poteft intellizi, quam nny, vt vult Houbig., in nomen

mutari, ex mw malo afficere , qmd nunquam in hebr Codice víitatum

9 gillt

reperitur, euamü Syr, &nnr 0'3PT€1H0, et gaaec ara ei refpondere vi«

ii

deatur,

cu d

gf

V*) ]Ita fi vertamus, nec transpofitione verborurn opus eft, qua qmpn ad

finem verfus ponatur, pxaemxfïo sqz03 moy, quafi genuind haec effet ver-

a

borum.

t

XVI

à

P

tuae prae

fidium certum? — Offenditur igitur Eliphas tam fubifänea abie-

Ilpi

IK

&ae menti

is debilitate, eoque ipfum putat Iobum vel fuae diffidere re-

ligioni et pietati, vel füfpectam efficere vim eius et efficaciam, qua, fi

firma fatis eflet, poffet nunc maxime et deberet in tanta malorum gra-

fl

fiil

vitate fuftentari, Quod verum quidem eft, praefidium falutis omne et

fibi

in aduerfis folatium in- verae religionis ftudio effe ponendum: neuti-

quam vero eam ob caufam, ad quam Eliphas prouocat, eamque per-

qu

et

petua arbitratur experientia fatis confirmari v. 7- 11. Scilicet quod

l

Di

nunquam innocens in

P

iac vita perire, et auxilio deftitutus malis fuc-

ad

cumbere, minquam improbus quifque perpetua frui poffit profperitate,

fOJ

falua Dei iuftitia, qua femper ex fuis pii miferiis eripiantur; impii vero;

fi vel leonum robur haberent et ferocitatem , certo tamen penitus de-

C0l

M

"

leantur. Eft quidem hoc commune fere miniftrorum ecclefiae folatium,

DI

quo auditorum aures demulcere et miferos haud raro fellere folent,

m

H

N

ipfi

que fall

untur: Quo autem iure id fiat,' quo nitantur fundamento,

?r

Dedi

quid eo efficiant, quae pariant incommoda religioni et offendicula,

quae ex eo finiftra nafcantur de aliis iudicia, videant iph, et ex hoc

telhl

Miti

ipfo Eliphafi exemplo intelligant prudentiores, quam facile in peruer-

Wte

fam fententiam variosque abufus trahi poffint, quae bona piis, mala

D

impiis in hac vita ex facris literis nuntiantur, . Ex his enim, nifi debita,

quae vbique fübeft, füb conditione accipiantur, iuftaque cum cautione

quam

dete

in confolandis piis et terrendis impiis adhibeantur, oriri plerumque fo-

pay

ler, commuue illud quam plurimis praeiudicium, quafi praemia pios,

V'itor

fupplicia improbos de&cere ia hac vita nunquam poífent. Quo ipfo

delufus Eliphas, cum in hac tanta miferia adeo lamentantem videret Io-

dj

bum emnique fpe fua et fiducia, quam in fua hactenus religione po-

fuerat, nunc penitus fruftratum crederet, et omnibus felicitàtis fuae

y

praefidiis putaret effe deftitutum; mirum profe&o non eft, quod ita fa-

H

gram

cilþ fufpicarur, fiue veram non efle eius religionem, fiue inte

non

l

D

borum feries, fiue ex feribarum errore mutata, fiue ex occultiori métri

li

fi

lege, quod vtrumque durum eft fufpicari fine grauiffima caufa; nec cri-

tica Houbig. manu indigemus, qua^in mm quod tamen omnes habent

Wi

Veiff. ideo expungit, quia duplicis membzi feriem intercipit, quod ita

[

conftituendum eífe arbitratur: nonne religio tua fiducia tua erat? fpes

l

tua morum probitas tuorum? — Quid fi quatuor effent membra, de quibus

le

H

quaeftio inflituitur: wbm adeone nihil eft religio, tua; fiducia tua, fpes

tui, immo perfe&io viarum? — Cui fauere videtur Scholion illud , quod

alt

lu

Verf Aqu, et Theod, adiun&tum habet Cod. Regius: uarzam daena. qUXNe-

gitiioy,

E

XXVIÉ

le«

non effä fidem eius et þietatem, j

4

o

ut enim ea eft huiys 'Q,r-a,;iggïis fc-

ries, aut aliam ego quidem.nullam intelligo.

-

»

Ü

- Quis vero fit eius cum fubíequente, a

d quod prono;:aït:,k .gfaäulcg

[*

nexus , id nondum fatis ab interpretum quoquam in aprico pofitum-

e

mihi effe videtur, — Sir ita, vt plerique omnes fere exiftimant , et ipfe

i

fibi Eliphas'perfuafit, diuinum illud effe , eamque continere fententiam,

[2

quam Cel. «1cHaELISex v. 17- 19. expofuit, veram omnino illam

od

et Deo dignam: Scilicet. mortalium 'neminem adeo effe iuftum coram

i

Deo, vtiure aliquo eum reprehendere vnquam poflit ; fi quando vel

[v

adueríam'fibi, vel improhis fecundam impertiatur fortunam ; fiquidem

10

folus ipfe vtriusque inter mortales diftributionem ita bene fapienterque

(e-

conflituerit, vt

angelis quidem aliquam .eius rei curam-crediderit,

IIll

pow N2 W2

tantam potius in his quoque, vel fapientiffimis

hl

alias prouidentiae legatis , imprudentiam *) deprehenderit Y2N 9522 -

moyuc-.

5

It0,

n2n7h pWP^, quae nullo modo par fit, vel fatis

intelligendo tantum,

Ü

dj

nedum bene gerendo huie negotio, quod cum angelorum fuperet in- -

106

telligentiam, quanto minus miferis de eo iudicare fas fit mortalibus.,

x

Mirifice, fateor, ea mihi arrider fententia, quae verborum non tantum

T

poteftari et ftructurae confentanea, fed etiam arx eft ec caput principale,

bitdy

ex quo omnes tandem dirimuntur, tam querelae Tobi et dubitationes,

olie

quam'-.eius cum amicis contentiones.

Quare lubenter in eam conce-

.Joe

dere, illam vero reuocare vellem huius loci interpretationem , quam ig

08

pm-aphrafï& olim mea adítruxi, guwod ícilicet & malo genio profetia haec

videstur orafio, mifi fequentes adhuc obftent diffentiendi,

. Vel tamen

19(0

lo

dgbitan.di rationes, quas virorum docorum chamini fubmitto. . Primo

E*

m

enim

fuae

* Sym., vertit op«aiórarA et BaTAIOTH TA Sept, H0ADY Ti gx Afab. E

"h verrïauï.t,

1ft-

ideoque vi huius quidem vocis non repugnat Verf Houbiganti

$

in angelis

orta eff mutabilitas. Abhorrer autem a pote(tate vocabuli tau,

gram

- quod in

noi

illa quidem di&ione, vbi fil//os pouere vxores dicuntur Efdr.

X. 44., idem

eft ac parere, ficut phra(is illa latina, vbi oua ponere aues dic

linae: Extra hunc vfüm autem modumque loquendi,

untur et gal-

"at

quis prudens fibi

facile p.erxfü,adebit » quod vocab, pogere, iu f& habea

t parieudi fignificatio.

c ctt

nem? -Singularem eiusmodi vocabulorum vfum ol

jjent

fervare quidem decer

bonum interpretem , nunquam vero tales lcquendi formulas , fiue ad

)6 E

ipfam vocis poteftatem referre. fiue ad alias trahere lic

fpes

et longe diflimi«

les; in quo multos tamen fatis frequenter videmus aequ

€ hallucinari, ac

qUi

bus

Houbigant eui-phmfxs illa: ponere: i ali

quo mutabilitatem , fimilis videtur

fpes

"

alteri: pomere filios ;. vnde mutata infuper .

di&tione a&iua in pafliuam, mi.

hil aliud ea fignificari purat, nifi hoc

.orta eft in illis mutabiiitas :

«*

:v-qgam

interpretandi rationem mihä parum proþari, ingenue fateor.

-

xvIn

U

enim ab more illo díuino, quo alias viris fan&is apparuit Deus fuamque

n

vol

untatem reuelauit, abhorrere mihi videtur modu; * ) i//e, quo adeo

HU

furtim ad Eliphafüm defertur clandeffinum hoc oratulum v. 12., vt vix

lll

pauxillum.aliquid de eo furripuerit auris, vix aliquam oculus percepe-

rit efligiem fpiritus, paulisper quidem gradum fiítentis; at tamen fur-

Til

tiuo veluti greffu pertranfeuntis F v. rs. 16. ; quod fraudatoris

V

plerumque et malae caufae folet eíffe indicium, ^ Deinde nec fatis de-

I

centet de humana forte, et diuino eam regundi more, fpiritus ille pro-

[

nuntiare mihi videtur, ex ipfa Michaelis interpretatione v. 19-21., vbi

tl

par

um ait, Deo curae eflfe cordique miferam nimis breuemque morta-

tiít

lium vitam, adeo,

vt perinde habere videatur vel ipfas fupremi eorum

) in-

D

fati **) rationes, — Praeterea nec hoc verae o

Vr—n ! diuinorun

dolj

(»l"

[

I

*) Contrariu

m fehtentic Cel'.*Michaelis Annott, p. 14. fbie Qïefcf)rkiöuttg beó

[rio

aettlidyen

Geficbt8 ift fcon.

SRerftoblen unb unertoartet (an. vtrumque

h

l

idem fit,

alii iudicent) toatb. ba8 Drafel gebórt:

(ein Gicball eiíte oor bent

4

Yti

t

$bre corbep , (

quid profit vero oraculum, non fatis diftin&e perceprum?

an tale Deum

decet?) nnb faum toarb er eom bemfeiben i. ftiller buntler

fOï l

um alies filentium ne&is faciat potius ad tanto facilius

Stadt bemerft (c

fonum qu

emque

vel leuiffimum percipiendum.) Parum refert, an ymv

deuis aurae fonmm cum Vulg, et Sym. vertamus,

an panzillum aliquid ex

Verff. Chald. Syr. et Arab, — Vbinam

xenuiori fonu perceptum, cui fauent

vero fic vnquam agere Deus in theophaniis , patriarchali aetate alias fre-

quentioribus,:confuüeuit? Tudi

cet igitur aequus quisque rerum diuina-

od p. 2. ipfe Mi«

rum arbiter, an infit in hac vifionis diuinae pi&ura, qu

toenn fie. 6on Goff rebet,

chael. requirit: eine jebe moralifcbe Grbicbfumg ,

mu& obne 93erlet

.

ung be8 SGoblflanbe8 fepm. Parum igitur me moret,

de modo vi

fionis Aut. Obf. Mifc. dicit, quod facrum quendam

ä

quod

horrore

m incutere et diuinae maieflatis fenfu percellere aptus fit, et cum

seuelationibus, quas patriarchae in fomnis identidem acceperunt, miram

1

adfnitatem prae fe ferat: Vtrumque enim ftabili nulla confirmatum ra-

l

tione, p

ari a me iure necatur, quo ab eo affirmatut,

**) Ita enim fuse

Verf. fententiam ipfe explicauit p. 25. fie finb im ibrem

l

em linalüd! ausgefe&t , unb fterben fo, baf e8 fbeint, bie

ganjen €eber b

Gottbeit befünt

mere fícb nicbt um ibren €ob , unb balte ifu für eítte Seio

niafeit, bie ibrer

Slufficot unb tirtfeil8 nicbt toürbig fep , et p. 26. Srübet

nicbt fo auSgetbeilt, baff

5b uttb lanaes &eben finb nid)t nad) 9erbienften,

.

ber gafterbafffe ( faene tamen, quamuis non

femper

) fráb tvegaerafft toirb,

unb ber Gottedfürcbtige ein bobe8

9([ter. erretebt.

Syie Sxenftben fterben

obne baf eine vicbterfic)e Geredbtigteit

obne trtbeil unb SXecbt, ba8 ift,-

n

ibnen bíe Ctunbe be8 Gobe8 nad) ibren $Serfen. beft

mf ( quod tamen iis

nuntiatur et noh raro fieri folet Píal. LV. 34, Prou.

X. 27.) Sjieft iff ber

5

omo iam dixit Ecclef. VII. 16.)

-

táglicben Crfabrung aemág (de quo Sal

sb toirb Dier (o oorgeftelt, al8 fepn toir 9

enfcben. bief gt oerácotich, unb

R

Em 22

unfet

P.

XIX

Que

doli'faiti.s- videtut eífe cojnfentaneum; quod fu;)', in quem editum eft,

fine deftituitür, eiusque fententia, quae tamen facere debet ad diri-

deo

VX

mendam caufam illam ,. de qua lis oritur ct dubitatio, eft adeo dubiae

)pe.

iuterpretationis, vt nec ipfe eam recte intelligat Eliphafus, nec ad hunc.

finem ca vtatur, in-quem erat reuelata, "Tribuit quidem hoc Cel, eius

füt-

LOTTS

interpres praeiudiciorum huius viri efficaciae: Ita vero nihil facit ad

) de'

vfum, cui tamen inferuire in hoc negotio vel maxime debebat. | Immo

po-

ne fatis quidem apta videtur, fiue ad tranquillandum Iobi animum, fiue

ad componendum ejus cum amicis certamen,. talis huius oraculi fen-

vbi

Qrtae

tentia , quae Deum i'epraefentat adeo humanae fortis incuriofum, vt

)num

nulla prorfus habita, piorum et impiorum ratione, cafu quemque for-

tuito abripi ex.hac vita patiatur. Parum fane hoc refpondet fummi iu-

l

Itl*

li

dicis fententiae, qua Deus ipfe tsndem hanc caufam *) definiuit;. Bene

do

autem conuenit cum iniquiffimis mali genii confiliis, quibus aut Iobi re-

j N

ligionem fidemque, aut ipfam prouidentiae diuinae vel fapientiam, ve]

mque

juflitiam, et benignitatem, adeo fufpectam efficere Eliphafo contendit,

p ii

ytum

vtfiue Deum non eífe iuftum, fiue Iobi pietatem parum ei probari, ex

vt

forte eius miferrima fufpicetu—ro En dolofam, quae eo fpedlat oratio-

us

2

nem:

) ye

unft ob eime biel ju gerüge Ciadbe, aI8 baf ber Sücjfer ber 2helt ffe

uid et

bunant

toilrbígte ,. nad) einem. geredbten Vrtbeil8 «Ciprud)e früben Sob unb langeg

geben. ausiutbeilen.

Ita vidctur omnino, atque fic quidem de Deo fen-

j fr&*

tiunt plerumque fatis imprudenter iniqui eius prouidentiae cenfores, qui

o«

quam mereantur pii et impir vitam, vellongiorem, vel breuiorem, ex

»fe Mi'

folis hominum operibus et ftatu externo aeftimare folent, nulla habita

t

animacum , quam ignorsnt, et confiliorum Dei, quibus earum faluti

Qouets

profpicit ,' ratione.

Numquid vero legatum Dei ita de eo ftatuere, aut

endam

ipfum Deum tale quid oraculo confirmare decet, quafi parum curare vi-

et u

tàm hominum mortemque , et fere nihili aeftimare videatur , nullumque

eum

in his, quae cafu iis eueniant, veftigium infit diuinae vel fapientiae, yel

"n g

iuflitiae et bonitatis?

Numquid vel fingere decet oraculum eiusmodi

indignum Deo, quo adeo fufpe&um efficitur vniuerfum prouidentiae

]u

q

eius negotium?

yf, D

*) Contra fentit Cel, Michael. p. 15. ein. febr ricbtiger Gebaufe unb. eine&

( UV

Orafeli totivbíg, toeil ec ia ber SDat bie&ofung be8 gangen Stveifel8. entbált,

swi)&'

unb eben ba8 (agt,. t0a8 Gotf i ben Ie&ten Gapifeln fagen toirb. (vbi tale

jj, t

quid nunquam dixiffe Deum videbimus.) 9fleim e8 toirb fo borgeftelit, al

W

babe Glipbad ba8 Drafef, bas ibnr toobL gar íin 2Ibficbt auf íob8 lnfdlle

ch

geaeben feon mocbte (quafi vero haec illi mala fine iufta aliqua caufa con«

] (ft

$tj Ü

tigifent, parum ea curante Deo) aué 9Inbánglidyfeit an feine Sorurtbeile

i

jmeü

f

nicbt oerftanben. — r fübrt e& an, unb bleibt bep feinem tbeologifd)en &as

j

&e: Demn Gered)ten. gebe e8 in biefem £eben, enttocber beftánbig, ober bod)

-—

ii 16

æpn €nbe guf.

RA

m

-

XX

£0f

nem: mumquid iuftus a Deó "habeatur homo, aut Vin;ïocens vir quif-

(et

quam a (fuo creatore v. 17.?

En quam parum fidat intimioribus adeo

ce

fuis (in regimine mundi) miniftris, immo fuos etiam angelos (coelorum

incolas et terrarum praefectos, fcilícet ex antiquiffimarum gentium opi-

qu

nione) arguit imprudentiae v. 28., quanto igitur magis fic aget cum

fOrF

N

hominibus, qui in domiciliis habitant ex luto conditis, quorum puluere

conflar fundamentum, &v *yzivo; & Oeuehioc habet Aq. et Sym,, qui

C(:ü

velut a tinea corroduntur *) v. 19. .. Ab ortu folis ad occafum vfque in-

Q3

di

dies faepe continuo malorum impetu contunduntur, tandemque in per-

petuum pereunt, üemine aduertente **) v. 2c.

An non quidquid in

V.

iis optimum eft et praeftantiffimum 83 D'", clade faepius aufertur

38

funefta v. 21.? "l'andemque morienuum us eft ^D2022 w? idque

Or

fine confilio plerumque et ratione iufta v. 22.

His omnibus, quibus

fu

Deum inique arguit daemon, tacite fimul et dolofe malorum Iobi fine

dubio admonere voluit Eliphafum ***), quo ex his fütpicarécur, fiue

parum Deo probari religionem Iobi fidemque, fiue nihil prorfus eum

mortalium indolem fortemque curare.

Atque fic etiam intellexir Eli-

]

phas huius oraculi fententiám , idque in limine íam fuae orationis, fa-

M

tis quidem adhuc modefte, haud tamen obícure prodidit, fenfim autem

fenfimque liberius et audacius, maiorií cum indignationé. et fermonis:

acerbitate demonftrauit; in quo reli

imitatores.

quos etiam fuae habet iniquitatis

Satis igitur proterue íam incipit C. V. fuam TIobo miferíam eXpro-

brare, quod nulla ei copia relicta effet, fiue ad hominum, fiue ad an-

lum )

gele;um, quos fen&orum fine duþio nomine V. I intellexit, auxi

confu-

*) Hebr. p:5:553 quod Houbigant. inique "ïn fingular. convertit, et 5**

legere iubet, idque eam quidem ob caufam , quia Deus fit, qui eos con-

terat; quafi hoc nemo intelligeret , quando Plural, neutraliter explicatur

ex vfu linguae.

**) ewurs 9535 fubintell. 2

* vt phrafis illa occurrit Iud. XIX. 40. Efa. XLL

h

20. 22. Yob. XXHl. 6., quo autem facros fcriptores truncari pütat Hou-

bigant, ideoque av accipit hic etiam, vt fupra iam monui. pro generares

et fic vertit: uembne eoram progenuc

ranute in .femggternum interibunt; quid

fentiat, alii augurentur.

***)-Idem mihi pariter licebit, quod ipfe fufpicatur Michael, baf ibm bíf

. Dtatel toobl gar i 9f6ficbt auf $íob8 Iinfálle qeacben fepn mecbte p. 15.

1) Siue fuam, fan&orum aliquo exemplo , caufam tuendi, vt Houbig:nt,

opinatur, ideoque *»i» verrit: aufcultabit tibi, vt in tuam eat fenren-

tiam«. In quo illi faciltus adftipularer, quam in eo, quod interrogationem

ä

57b imperatiue explicat: conuerte te ad vnum aliquem ex fan&is.

|

L

-

XXI

quif

confugiendi: Idque, quod de fe nemo facile, de aliis quisque luben-

ter iudicare folec, (ignum effe improbitatis eius et poenae Dei iuftae

$ qdeg

lorüm

certiflimum , ex eo fufpicatur, quod improborum fors ea fit communis,

quam in (e nunc ipfe experiatur, vt azgrifudine animi, fua nunquam

7 opi-

et aemulatione ,

t Cum

forte. contenti wæ:

qua aliorum muldent felicitati

iluere

PNID, ftultorum more, fuam fibi permcxem parare non tantum et ac-

ce-uare foleant ipfi v. 2.; fed iuftae etiam Dei vindidtae fe reos effi-

, Qu

ciant, qua femper clade funefta et ineuitabili Beceffario in hac vita fun-

C lfj«

ditus eüertantur.

Atque hoc putat adeo eífe certum, . et irreuocabili

| petre

Wi 1nt

D ei confilio conftitutum, vfuque perpetuo comprobatum omni tempore

V.

^

fertut

3

$., Vt quotiescunque impium viderit in felicitatis flore radices

agentem, fuübitaneum ipfius

eiusdemque familiae *) et bonorum **)

jdque

omnium interitum, breui ""*) imminentem, 'infallibili femper augurio

uibus

fuerit T) ominatus.

Hunc enim a Deo conftitutum efle putat ordi-

i (ne

nem

fiüe

C.3

um

") Hebr, 3 domicilium,

a2 quo parum abludit, quod Vula Aqu. et Cod

tHi-

Al habent DON2, decm, pulchritudo, svmzpezaw, ob fcnptzoms fimilitue

f

dinem.

ürer

**) Quae duplm nomine v. 5. veniunt, $wx5, quod non meffem tanturn,

forii$

fed armenta eriam,

et quae ad pperer ftem pertinent,

bona ruralia

j

comprehendit, et n5»mn quod reliquas ficultates comple&xtur, easque

latrones ait, auide exhaurient, illa vero praedo famelicus deuorabit, 75:t3

innp* tc:x5 immo mediis ex armis, fiue in confpectu protegentium cu-

xpm-

ftodum auferet ea, vt Iobo contigiffe conftat ex C. I. 14. 15.» vpc; evorie

] af

æp&naaumz «vro: habet Sym . .et Cod Alex., avroc in Sing Aqu , qui '7:-2'3

fiue n^w pro 5« legiffe, etjx vt n3x pro caffoditione et protz&mne acce«

m4)

jf«

piffe videntur.

Haec puto, facilius admirti, aur max» pro Partic. Pih,

eX jv háberi, bw autem prope, i con[peciu verti poffe, quam Houbig.

violenta toleretur verborum truncatio ; quà hoc. efficit : Y^ L t:r'm't

"o

eorum manipulos armati ra ipuerunt,

Quo aurem iure I1l. Mlchael D5

corie

pro t&ho corbes 'ïCClplat fíe toerben fie in $tórbe fammlen, et verba fe-

jcatut

quentia fic vertat: eín ftunmter S5oben toirb gíerig ibr 9Slut fóludemn , dif-

quirant alii, cum nullam ipfe eius rei rationem dederit,

XLU

4*^*) [ta intelligo p&n& v. 3., quod tamen non opu: eft temeraria interpune

Hot

&ione ab. hoc v. auellere, et addito * cum -v. 4. fic copulare, vt tecxt

arty

Houbigant. et de repente filii eius a falure longe abfuerunt.

qnd

1) Sic verto Sig v. 3.

xerwpaezusy vt habet Aqu. et Cod, Alex. «wv l*(X

quamuis Vatic. vertat:

5594 abfumta eft habitatio , quafi legvfï'enr p2

1j

aut 33 effoffus , perforatus :

Qod qmdem temere nunquam praef'umen-

5

ganty

dum eft, re&:us tamen fufpicari licet variam le&ionem, quam hoc ad-

mittere, quod vir quidam do&us ait: soris effe apud. Indaeos, libere agere

nrer

onert

in vertendo textu [ocro , fed in. textu originali l'tteras et amces veserari ete

wem[; verba. uou We//lga"t; duf nount mtell:gere. In eo enim.nulla mihi

poixta

I

£

XxII

nem rerum Immutabilem v.6. 7. vt nunqügm fponte;velutïex puluer&

wgaï

nafcatur pracfentis vitae miferia, et velut ex agro progerminet hominum

znd

moleftia; fed. vt ftudio quisque fuo.et Jabore, fuam fibi fortem paret,

Quïf

son autem auium *) more libere volando, fuum fibi vitum rapiat, vbi-

Oi

cunque inuenerit.

Idque quidem.in fe verum omnino effe, nemo fa-

ade

ci

le dubitabit; Neque tamen eam ob caufam quaecunque huius vitae

Tut

vel bona hominibus, vel mala eueniunt, fiue pietati eorum, fiue im-

YV

ti femper tribuere decet, aeque minus ac foli hominum induflriae

J5

piet?

vindicare fas eft, . quae

ex terra nafcuntur omnia.

Hoc potius Deum

prodit vbique praeientem. et fua efficacem prouidentia, quae naturae

fiet:

ordine non.regitur, fed eundem ipía.fuo regit confilio, quod huius

tut,

vitae bona non vbique virtutem comitantur; ficut nec operae hominum

hátt

femper refpondet terrae prouentus; fed contrario faepius ordine, fem-

abel

per tamen iuftis de.caufis, omnia eueniunt, eum in finem, vc fide Deum

þiet;

obfequiofa colere eiusque regimini res fuas omnes committere difcant

W

mortales,et melioris vitae admoneantur,futuro demum feculo expectandae.

ma

Quare bene quidem.agit Eliphas, quod Iobi caufa Deum coníulere et

p

4n auxilium vocare decreuit v. 8., eiusque mirifice tam fapientiam lau-

m

dat, quam potentiam infinitam , qua hoc vniuerfum non þominum ar.

Qu

bitrio , fed fuo ipfius confilio regi demonítrat, ita, vt humiles faepe et

vità

afflidos erigat, fraudulenta vero improborum confilia peruertat, -quo

tüm

tefcere

list

ex fua miferia eripi"ntur **) egeni; Erotcruorum autem obmu

Cogae.

hu

n decens verbi Dei venetratio, fi apices et litteras

ier

pofita videtur, vel paru:

cextus originalis, quae non raro funt vitia fcribarum, vt verbum Dei fu-

o

mus, facile autem leuiterque verfemur in fingendo ver«

Pef&itiofe cola

qu

borum feufu, quae mon iutelligimus ,. aut nolumus intelligere , vt e; c, Alex-

andrini Deut. XXXIH. 8.. pro fs lfracl ,/ quod in textu legerunt, . bono

confilia i2 verfione fua pofuiffe putantur eyygev 3es, idque Aegyptiorum

*

1

n gratiam, quia perinde fit, dicasne, Deum praedeterminaffe habitationes

gentium cum refpe&u ad Ifraelitas,, vt hia Numipum mediorum culto-

ribus excipiantur, an, intuendo rem. ab alia parte, afferas, cuilibet angelo

uominatim. partem, tellaris attributamn e[fe , ,ai praefit ,. vbi etiam redle coli

u l

po[fit, excepta tàmen terta Canaan, Quod an perinde fit habendum, id-

eoque /audi Alexandr., non potius 770 vertendum, alii iudicent.

p

*) kat

!

4 *$n-Gr, accipiunt omnes , Sept. Aqu. sym. nec non Vulg. Syr,

et Àr. quibus etiam Houbig. et Michael, adftipulantur ,

in eoque acquie-

ífco, et entiquis temporibus eam fuiffe huius vocis potefatem, fufpicari

^ jubentius, quam priftinam tueri volo interpretationem: f//i; irae velitando

v arroganter extollere foleut; quae nimis omnino dura eíle videtur.

4* Plana fünt verba v. I5. eripit ex gladio, ex ore eorum (sladio fimili,

i. e. ex dellinato iis interitu) immo ex poteflate praeualentis miferum

ope

— ab Ls l. o

l

XXIII

Wre

eogatur audacia v. 9 - 16

Atque fic omnino bene quxdcm femper fpe-

B

randum eft piis, nunquam defperandum rebus in adueríis v. 17. 18,

|partt,

Quis autem finem malorum tam gloriofum, tantamque iis bonorum.

t; Vbi-

