KaI600-1781_6_1

—

-

E

$-

i

o

-

-

N

*

|

"

—

-

vt

"

..!

.

E

i

4

"-

Ls

M

n

d t

t^

N-

*

*

E

W

m

"X

M.M

^

-

A

hA

.A«.

-

,

——

»

oa.r —

-

A.

EM

M

* a,

-

iK s.

"

|

—

LA

—

4«

-

f

"-

I.K «w

"u

N

"

"a

Pal

La

w.vf

-

"ab

4

*

r«

—

u

-X

Hv

ts

W

"—*

"

-

s

d

-

»

P

E

d

A: .

i

M

.)OV..H

"

n

-

—

n

"

-

.

^

a

^

AE

.

—

g-

ov

-

JW

i«

t

Ed

a

T$

E

o

-

aM

£

b

—

"

^

p

DN

—

-

y«

"4

"

^.

H

^

*

-*

[

-

-

n a

m

—

o

La

;

d. m

d

ER

-

——

r

M

a

-

e

"od r

m

r

*-

^

Rgattei Lo

— P

Q.(

ET d

n C

—

——

i

Mdes A

at

—

*

*

i, À.

Y

—

s

*ra

*

u-

——Q€

p ts

B. N

-

MH

v*

-

m

4

-

Wk

d

wX

r

i

-

v.t.wd

X

"——

Á

n.,;

m

L s

at

Mx..

*

o

À «

-

E

-—

d a

& a n

-

K

$*

*

u

^

hoW

»

-

u

?N-

N

-

r esce

»

A ew

" .

R«

P il

A

N

-

utamt d

-t

—

--

m

Wp.

"

Ls

od

Mi at

"o^

E.*

Mu

—

N

a, at

x

L -

Pa

j

*.1

r

-

"

—

d

*

p

:

—

.

,

5

P

"

(M.

M.

M,oþ

-

hn

^

vt

".

a

P m

Hu

u.

s

H

*

—

f

LE

: C

f

LE

-

um

P

"-

»^

t

—^

w n

*

ia

2*

at

R

v

N

&

p

.

"a a^

t

P

p

?

——

Ps

"o

&

s

-

*

ob

^

É^

T L

-

u.

p

*X

v2

"

A

d

N CT

Ed

,

"w

EM

d

ln..wc

*-

BA

L

-

"^5.

-

Tt—

EX s

o

*

,

-

'Q!

H

/$. d

H

*

2X

..-.

u

p

m

-

m

^

a d

-

M

Pa r

p e-

m

Q

h-

l

F»

nt(

V

T

——

-

-

d

?

— !

*X

Q

L

um

B

m

-

e»

p ^

sb

"

: -

f&

* 7

s

$. s

LAMAN

HEN

K a

w s

-—

-

1M

w

I

,.w

!I.

—*

AM -

3

Pa*

- i

!

i

; t

—

* w

v

U

asl

i.

LA

-

4

«». iwæa-,. *

A^ CR i

.Hr

W

ag

to.

w

l..,ufl..

L

b r

w*

-

EM

zP

4w;&

L

-

2 d

— a

--

hn r

-Möh

be m

"

.,.

EI

-

E*

d

*

Ptlb

—

aiw

*

Mpf *

-^ A.

^

b as N

Y

-

-u

M

-9

a

-

j

—

-

& o«

u

.

o ,

w- o

N

.

-

A2X

&

-

E

,

LR

"

WV

R ET

*

r

La

——

*

m.!

v*

H.

LE

ld V 71

bipo - 6

-

*

'»

;

al

v

I

-

—

—

M

4

M

e.

A

FE

»X

t

LR s

p d

" dim

t

r

——

* 9.

d

y(w

—

"T

».

*

.

M..M

t

-

o

" þa.,"

m

Á .

P5

m

"AL

&t

R

—

& P

st

;

s

st

*

«*

W

w

p2

...

—— d

v

&A

wt

44.

t

*

Giæh

r

X

YX

*

r

as

Qu

--

*

V o

;

"

N .

i

A.

M

?

*

x*

v.w d

M.

L

^

.*

Ü

-

"V '-

HH

——

:

N

»

—

Mx

-

*

"w

1

*

N

-

.....v(.

— n

iX 14

.

*

: m

!9.5.

»

-

M,

» L*

DA 3 d

(.,4

*

-

z h

—— - o

L d

-—

"t

iws d n

oX

X

I

gt

M

—

-

"" :

*X ooqrm s

j

cw

2 N

-

x

À

s*

"4X

«X

"-

. s

3

»*"

Y*

ew

Y

VO

T

H

/

.J...-

N

w*

Y^f

—

—

p*

i

y^

LS

9- r

A

W.

.)

d t

wC.

£c-

w

ac i

-9-

"UA |

—

»...9-1

T* 8

m lru

H

hN

d

m

E

"

T u

* t

,

d

.d;) Á

À

— .

Q.itïc

.-tu'

"

"

^s

—2 m

-

vy

A

u

"

s

—— R

-u

r

p*ow

La

E

,

.

M

*Iw

«tr

vl»

W.

- X*5

"

od

*

ï-'/

^ -

.dw

&/f

--

e^* ^

—^

YNO x

4

wu

-

3

. 9d

*v

- N -—.

N

P o dis

LE I

h E

w ,

f-

i5

63 at

2

kP RCAT

$u

n

w

a A

HM

$:

L

La

H

L

f

—*

"

M:.r

s at H

w(.

MM

;ï-

-

P

LE

.M

w e

AW

——

— s

4

A&*

$ .

Fs

d.

"o a

Phe

IX w

-

4

-i."

Pe a m

-

à *

r*

m

L L

5

Mi

*

* .

H

.Xxxï.

"D)

M.

K

^

m

j

E-

Ye.

P*

P dio,

p

".

p m

.

As

,*

i d '—

r

| Pt

"

.-

, V

i

d

'W

2

- d La

.

2*

" k

*

T

v -

F^

—

-

&i

p

47X

«H/.

m

MW

,Mu

m

WHV

ey

««

C

t

—

MP .

-

5

L du . w

—

nn.E

Hurx.

. !

m.

£*

^

-

)

"-

h

'f

p

"

-'.v

$

—

d-

—

Pb

ns

h

fX

—

"

08

H

»

t

-

e€5

d M u

:

T

w.

y*

N—,

)

M m

at Wc «

AE N

PSNsu

—

Ml

T a s

n.

l,

v*

-Po

)*

! us d

.W

- d

—

E

r R

- Ym r

w

y*

Bdl

— "

-

-

——

X«

v .

"

.,.4

*

.xdw

:

p

"..

—

nm—

A a

t

778 v

ao RLCUEC

"

:

X

ho !

t t

.*

—

€

A ml

. t 4*

7

M

Bres s

a d-

-—Á

udp m

n

d

M.

re9

"

m

i

9

—— m

g a

m

A

Pa

As

P

W

P.

a, t

35 f

..s

"

L d us

M€—À

b

-

m

, ^5 lia

-^

t

——

-

n

?7

, m

p*

€-

Qu LL

nb

n

-

"

:

v

n ^

NT

L

—

.P-O!'i ",

2

'læv

*s

den

o W

-

v

5 d.

z

—

ww

—

—

»

E

E

d

"-

.k.qixäw-.x.

tl p

hr d

É

in *

—

E

AA t

— Ó

i

—

"

—

L

FX

pf Lt

-

us

-;! -T

tll

t

"*

at U

g m

" )æi *.

-

PL

-

"—

ENNL

a Mil

* «

b

E

-

2"

P dine d m

J*

m

*

s

* .

py-

"

..

u . m od

LA

-

st n

xdu

u

" i r W.

"-

d..t

HJ

^. ..a u.- æ at

-

.

N a.

a*

—

d

-

--

I

LA

m

«

.*

.M

b

I

. s

44

du

-

M

.W

D E

xod d t

ais

ii

r n

at

L

r egbeog: od

4

x

o o aiie

-

x g

adedentbe

r P

V d.

p

el

.( , wxmuäkmx...-: As

od

E

"

L

—

-—À—

r

—

—

UPs

TM

E

p m

m

*

--

A

—— n "

Ebsacd

ii

——

E €—

AE

:

;W-

"

-

Digitalisat

WWM

las

Mdv

v*

EY

Z

-

h

^

"

H.

r

M

m

lu-

—

SS

irm

m d

ww

j

les

.

ÀÓ

E

i

l-

E

W

"3

nb

nf

^

a

Md

L

T

-

m

d

E

L.

I

u P i.

:

—

RECTOR

ACADEMIAE LIPSIENSLS

AD SOLEMNIA

INSTAVRATAE ECCLESIAE

7B A C RA

-D. YX GERSUGDTP.A.Rk. S. CEXISCECEXXE

IN TEMPLO ACADEMICO

PIE CONCELEBRANDA

IN CIE

T

g

EEE EL

Specimen 1. prouidentiae ex. Libro Iobi eiusque aduerfitatibus

N sb .ad V.

k i ER ag Aþ'*-:a? m

2

vi

ft

[

Hs

Q

l

h

1V

f

Il

d

dl

j

;

2

d osa

A n

N

XQ

Nulla/'profe&o in te mapis confplcua apparet "admirabilis? pm«

i

FUU

MC

ï

$

videntiae diuinae OECOHOH]H, quam in eximio; cuius prae—

à

2 88

fens nos tempus admonet, bencficio, regendae tuendae-

cue -et amplificandae verae religionis.

Cuius quidem rei

fiugt

ulare ;

;

quod documentum in hifforia Iobi olim me reperiffe mihi

vifüs fum ,

in eoque pofitum effe vniuerfum eius Zibri argumentum exie

ftimaui :

Nf-*que nunc quidem ab eo alienam et penitus remotam hanc

effe do&rinam ceníeo.

Quod autem fieri plerumque folet, vt, qua

femel imbuta mens eft opinic,

vbique ante oculos nobis verfetur, vbi-

que veritatis praeiïdn habere videatur: Idem mihi etiam in explicando

hoc antíquiratis monumento olim contigilfe, ingenue nunc fareri non

erubeico.

Qua re fadum effe intelligo, vt totum Iobi eum amicis col-

loquium ad caufam religionis traherem , ab his impugnatae, ab illo de-

fenfae, etlocis quibusdam

nimis copiofa fubiunde pam»phlafi, ingere-

rem multa, quae ab huius prifcae aetatis hominum intelligentia ahena

e(Te, et clariori noui foederis luci magis , quam veteris oeconomiae te-

nebris, conuenire aliis viderentur.

Qua quidem in re leuiter me er-

rafie ,

et 'ihqmntïipcr, bono tamen animo , moduib exceffife ,' a viris

intelligo.

dOml I

amice admonitus, et veritatis fenfu victus,

Longe

autem

grauius peccare illos arbitror, qui fidem fere omnem in Mefliam

futurum /ab antiquis ecclefiae pamar&lahs temporibus procul ab effe,

eiusque nulla prorfus vefligia in hoc libro extare putant: Quod vix

praefüumendum erat a tam pmbatae Deo pietatis cultore, qui non ex

inftitito quidem, data tamen occafione, libere fatis et euidenter ad hunc

caufse füae vindicem prouocat, cum alia fere nulla fpei et confolationis

praefidia fibi relida effe fentiret.

Hoc enim ex frequentius repétita

huius voluminis, et vniuerfía fermonum Iobi omnium ferie probe me

animaduertifle reor, cum integrum librum iterum iterumque 1 "cudlof'us

perícrutarer, fepofito omni partium ftudio, et praeconceptae opinionis

ümore remoto,

adhibitis infuper et in confilium vocatis DoG. govsr-

GAN

TIetMÍCHAELIS alior umque inter pretatlombus, nec non AMIE?

fimm jymi Obferuatt. Mifcell. in Lib. Iob. quae Amftelod. prodierunt an.

MDCCLVIIL

Parum igitur in his, quae Iobum fidei euangelicae

teftem effe demon&rent, plura autem aliis in locis lubenter conccdo, in

conftituendo xrpumsfaopo libri, et argumento priucipali.

il

M

t

t"

umque eo omnino fpedare fatéor , vt huius maxime aetatis

hominibus illufre aliquod exemplum, reliquis f fimul temporibus falu-

bemmum ante, oculos poneretur, fimgularis JDei ef irreprefenfibilis pro-

viden-

2

—

v

IV

H .quue-:tjale *quidäiïi

Vl

uidentine "in Dbne .fapienterque rogundis. þimtwn. fatis:

N

eífe voluit füpremus rerum humanarum arbiter, vt ex hac eius cum vi-

p

ris probis fcelerisque puris agendi ratione quifque intelligeret, ad hor

Bu

conflitutam. effe vitam praefentem , vt ad explorandam probandamque ef

d

j

a, non vero ad re-

y

exercitandam.- fidem. hominum et virtutem facerent omn

munerandaim eam e£ praemil; ornandam , in meliori demum vita *), ad-

€

p

hucïfütura expedandis, voig uev xA9 vmrouevuy eg'ya aryod8 0oEo wou

f

vipay oj ap9aociny Car801, his, quiin ftudio bonorum operum ftre-

d

nuo et patienter perfeuerante decus omne et ornamentum quaerunt, eo.

X

que fummam et incorruptam animi morumque- fanctitatem impetrare

f

contenduut Rom. II. 7.. quod ftilo Script. S. dicitur eyovmaw Xeisv &y

H

e9agsig Eph. VI. 24. aagexem ev 77 0incuatua a(pQaeciay , fiue.vt

li

alii legunt adiaQ9ogioy Tit. 1l 7. quod idem eft, ac ev o o(D2aeso

l

vou mveuuárec 1 Pet. IH. 4.

Haec eit do&irina illa principulir, quae de-

Y

fcriptis hoc facro volumine rebus Iobi geítis et colloquiis illuftratur:

f

Faque omni quidem tempore multum omnino facit ad vitam rede tran-

quilleque agendam ; huius vero aetatis hominibus tanto magis neceffa-

ria fuit publica eiusmodi et folennis eius in illu(triori aliquo exemplo

e

viri infigniter iufti demonftratio, quanto rarior fine dubio et obfcurior

h

fuit his xeovoig e^yvoine A&. XVII. 30. ignorantiae temporibus eiusdem

intelligentia.

Nobis in tanta Euangelii luce verfantibus fatis illa qui-

H

dem cognita eft et explorata do&rina, poftquam Chriftus ipfe, vnige-

O

nitus Dei filius, fuo nobis exemplo illuftrauit veritatem eius et.com-

probauit ;.. cum mala quaeque graui(iïma ; ipfamque mortem cruentam,

;

infons pro nobis et omuis culpae expers füftineret: Quo ipfo infelicif-

H

fimae hominum forti, quae mortis nomine in Scr. S. venire folet; me-

delam parauit, xevrag^yc «s TOY Sayxroy, etin clara luce pofuit, fu-

dl

turae vitae felicitatem incorruptamque fanctitatem recuperandi viam et

C

rationem , in- euangelii docirina fatis expofitam , Quwricae gwnv oj

t

aQ9aeciay Q a Evoryyehug 2 Tim. L 10. Nouum igitur et inaudi-

tum nihil effe poteft chriftianis homioibus, fi quando integerrimae pie-.

h

hac

W

tatis Chrifti imjtatores calamitatibus quibgscunque grauiiïïmwis in

vita

1

*) Eius quidem mentio ab hutus libri fcopo eiusque hiftoria, quam poema-

tis dramatici habitu indutam effe putat, aliena videtur A. An. Obf. mifc,,

parum autem valet eius fenrentiae ratio, quod fcilicet pofita femel expe-

Gatione vitae melioris, prouidentia in piorum praefentibus aerumnis haud

ita magno negotio defendi poffit; ad hoc ipfum enim facere hunc lib-rum

et conftitutum effe, ego quidem arbitror.

"

fOW

d

V

let

vxta affliguntur, vbi e*'ä?den;,' qua aoj uyec voy *rs?xeicotääg 4*4; miseoc YOV

'ä

l-

inceffit via, nobis paritet Qu aroDic SAnpewge eundum eft in regnum

hiot

Dei. MHuius enim ducis noftri exemplo eiusque doctrina fatis intrudii

TE

nouimus, folennem hunc efle Deo cum piis agendi morem ,. vt fallaci

[f

praefentis vitae felicitati plura femper mala admifceantur, quae fint fidei

d-

eorum virtutisque exercitia faluberrima et experimenta, quibus prae-

ij

parentur et apti magis- magisque efficiantur ad praemia futurae vitae

"

fempiterna,

Haec omnia àutem inde a prifcis mundi temporibus ita

£0

clare nondum innotuerunt antiquioris difciplinae alumnis, vbi Deus in-

!s

verfo potius, quam nunc folet ordine, fic agere cum homiaibus con-

8

fueuit, vt piis femper fere bene e(fet, improbis male, vt fceleratorum

A

malefa&ta fübito plerumque grauioribus plagis coercerét, piorum vero

m

virtutem perenniori felicitate communiffime ornaret; quo teneram ad-

l-

huc et imbecilliorem hominum fidem in hac iuuenili aetate, - praefentis

[

vitae praemiis poenisque temporalibus, facilius quam minis et promif-

j

fionibus, in futuro demum feculo expecndis, ad pietatis ftudium ex-

l-

Citaret, eta vitiorum tam confuetudine, quam: contagione deterreret.

lo

Longe abíum a wan svn T o N 1 fententia, quáfi tota oeconomia gratiae

et falutis per Mofen genti Ifraeliticae tradita, eum in modum a Deo

ot

11

fuerit inftituta, vt praefentis tantum feculi bonorum pollicitationibus

l*

Xegerentur, nulla facta aeternitatis mentione , cuius intelligentiam fere

Q«

omnem fenfumque ab ipío antiquo reuelatae religionis fyftemate ab-

n-

fuifle Socinianl arbitrantur , quibus hic ipfe commentarius lobi fatis

n

aperte repugnat.

Ex hac autem, de qua modo dixi, amfigua proui-

j

dentiae diuinae oetonomia, in conftituenda fecunda piorum et aduería

Qo

impiorum fortuna, id fine dubio euenire facile potuit, vt plurimorum

anïmos fübito incederet tanta futürae vitae obliuio, et praefentis aefti-

]*

1

matio, vt praeter huius vitae vel praemia virtutis, vel vitiorum fuppli-

cia, alia fere nulla expedtanda .effe putarent mulii, adeoque cuiusuis

l.

tam pietatem, quam improbiratem , ipíamque religionis veritatem, ex

.

his veluti fignis certiffimis aeftimandam e(fe, (bi randem perfuaderent,

atque fic, vepuCovreg qrogimuoy ewoy euceQeuv 1 "Tim. Vi. 5., damni

tantum vitandi er lucri caprandi cauía, non integro animo, religionem

fe&arentur.

Atque haec ita fe habere, ex hoc ipfo volumine Iobi in-

teligimus, vbi peruerfae eiusmodi et perniciofae religioni opiniones,

fan&i huius viri tam colloquiis , quam exemplo deftruuntur ,. in quo

,

Deus mutatum hoc, et ab antiquo vfu paulo reniotum prouidentiae fuae

irreprehenfibilis regimen, veluci in fpeculo nobis exhibec illuftri. Eius

igitur fummam , prolufionibus quibusdam, 'ad nuntianda feftorum facra

À

dierum

L.

vi

Hj

dieram 'in&itutivs, breuitet in'qonfpeäu ponere decreni, 'easque prae-

lt

anittam zouae huius libri verfioni et commentationi trititae , quam , fi viris

WE

do&is haec fe fpecimina probauerint, breui adornare et publici juris fa-

f

cere coníticui.

(dea

Poffet.ne vero nuda rerum, nunquam vere ge

Pcar;um fíffio,,' illa-

et rationibus, ab

i

firandis eiusmodi prouidentiae diuinae confiliis nouis,

1

E

fentit quidem Il mwmrcsHarzris

víu pritlino alienis ; inferuire? . Ita

parobolae loco ha-

J v6

b

Praefat. ad P. l. germ. Verf. V. T

, fub finem, vbi

4

rantur omnia; eoque do-

benda effe cenfet, quae de lobo comrmoemo

€

vfum fuiffe ipfum Sal-

cendi genere, quis neíciat, faepiffime omnino .

-

n

2

P

H

ei morumque dodrinas ,

fidis

vatorem noftrum , qui grauiffimas f

k

eiusmodi rerum im

Agi

nibus propofuit; iisque do&trin

um veritati quid

nä;

f

At

que fic pariter Deus in fidta illa rerum cum Iobo

Q

quaefa detrahitur?

idem nobis ,d;cmoïnfhu re, quod in coníti-

l

géftarum imagine, poílet qu

elit in pofterum ver-

tuenda regendaque piorum et im

piorum forte ità v

j

füri, vt vtrique eorum nec bona

femper, nec mala euenianr omnia, id-

Ti

more fapere difcant et

que eo quidem confilio, quo ex hoc fuo agendi

f

hoc praefente .

fed futuro demum fe-

intelligant omnes, quod nonin

culo, virtutis fcelerumque expe

Ganda fit remuneratio iuffa.

Quod fi

fü

yero tale quid nunquam vere eueniffet,

quod de Iobo commemoratur:

N

certe fatis credere

Numquid haec omnia re

&e fatis intelligere homines,

exemplo nullo compro-

potuiü'ent vnquam ,

ex nuda eorum fidtione,

nt commenta, quae femper

bata? Exemplorum profe&o vim non habe

an poffibile fit, talia vere eue-

eam in animo dubitationem reliuquunt :

maginem . imitari?

Numquid

nire piis, aut fidae eiusmodi virtutis i

g

Deum, fi&itia Iobi calamitate

igicut deceret fcrip.töres facros ipíumque

malorum huius vitae pios admonere, quae nemini vn

quam con rigitï'enc,?

quam extiti(let,

exempli

Numquid fas effer, Iobi pietatem , fi talis nun

iW

u

s patientia verae redem-

loco al

üs ita commeudare, vt commentitia e

bula de pietatis eius diguitate,

toris Chrifti patientiae Jac, V. 1 r., , vt fa

verae . Noa

hi et Danielis hiftoriae adiungatur Ezec

h. XIV. .rfg, 20.?

f

Certe fi fabulae loco habendae effent res gef

lae lobi, quidni pariter

1

eorum quoq

V

ie veritatem hiftoricam jn diicrimen vocare liceret , quae

-

i

£,

Chriftto memorantur ,. quo-

I

g his locis d

Noacho et Daniele, ip

oque

ïï

aj

Quae vero de his

rum iu focietate S

criptura ponit Iobi exemplum ?

mo facile in dubium

extant in volumine facro confignara, prudens ne

vocabit :

andum.et pr

o fabula ha-

€ lobi igitur izäjioïia quo iure dubit

bendum t nefcio, quod eodem, quo illorum res.ge

*

ftae, J/lilo lifío-

ti vO-

$ maxime'temporibus, tan

riro narratur? Quis vnquam, ex antiqui

lumi-

-

uN

YII

t«

jtis

Iumïnis. 'v-i-d'fc parabolam P i qua omnía hiftoricae vetititis veffigia de-

| fä'

prehendimus, nihil autem quod ab ea alienum fit, nihil, quod fabulofae

i[:

fidioni, vel cum fpecie tantum aliqua. Ve;'i'tatis, tribuendum e(Te— vi-

N

la.

deatur.

2

Quid quaefo dubium eft, quid improbabile, quid huius aetatis

indoli aut. moribus repugnans, in liis omnibus, quae de Iobi patria;

[18

opibus, liberis et famulitio, de vitae eius et religionis ratione, de

hà-

do

pietatis gloria et celebritate, de afflidtionum eius grauitate er cum ami-

ssl

cis colloquiis, de Deo huius certaminis iudice eiusque fenrentia, de fine

d

malorum referuntur? — Quae fuat in his omnibus, quae fabulam redo-

leant, aut commentitium quid fpirent *)?

Numquid forte fictioni

[utd

fimile habeatur, quod de daemone, in congregatione filiorum Dei fimul

ho

lli-

comparente, Iobique pietátem criminante c. T. 6- 12. IL. 1 - 6. legimus?

a

Ego quidem nihil in his video, quod vel indignum Deo fit, vel ab ia*

dole mali genit alienum, fin ita rem vere geftam effe quis fibi perfuafe-

il-

ri. Neque vero multum his quoque refragarer, qui ad orientalium

te;

fe

morem et parabolirum ** ) dicendi gemus hanc libri partem referunt.

Quid? fi nihil aliud hoc emblemate fignificari contendant; quam quod in

fd

fz

fuüo cum hominibus agendi more, malignorum etiam fpirituum ratio-

jt^

mem habeat Deus, eorumque prauae fufpicionis , odii iniqui et crimi-

nre

nationum, quibus fuam erga pios lenitatem et clementiam, fuamque

Q*

eirga'ï improbos feueritatem infeftare folent opprobriis; quod eam ob

per

caufam, et ne quid iuftae offenfionis iis relinqueretur, nec aliqua-oc-

u£-

cafio, vel excufandae fuae perfidiae et iniquitatis, vel accufandae di-

pud

ttat,.

Q

vinae iuílitiae et aequirat;g ; quod inqugnx.,, iis non. tantum permi

infz-

"H

10[!

&) Multa qüidem' proferunt , qüï vel fc'rï'pti;ö 1äff*än'ïïx'm' genus, fiue fara-

1m-

bolae faciem referre putant;, vt WARBVRTONVS, fiue fabulae dra-

smaticae, vt Aut. An. obf mifíc, qdam tamemn verae vetcuffimaeque de l'obo:

]i2

bifloriae fuperftru&am effé ambo fatentur, et fidem biflericam narrationti

€eorum concedunt, quae C. L et IT.. continentur, reliqua vero omnia a.

t

c. IIl. ad finem c. XEL nilib aliud effe ftatuunt, nifi fi&tionem vatis 9ca-

ae

sz:0s& parabolicam: — Multa, inquam, proferunt, inprimis Aut. Obf. in

diquiüinne Crit, g. XHI- XVIH. vbr q'uinque Vl*get rariones, cur com-

Jo

his

munem deferat fententiam: Quarunmi autem vis tanta mihi vifa non eft,

vt meum ab ea animum reuocarenc.

jm

.**) Hoc ita fatis omnino eleganter exponeré contendit Cél, x 1c H A E«

h

LISin Not, ad c. l. Iobi p: 2. vt ex eo conftet : 98ie obne alle 9Berle&ung

be8jenigern 9Boblftanbe8, bem eine jebe moralifdye Grbicbtung beobacften

//

04

i

Tüin&, toenn fie 6on Gotf rebet,

ber Zeufel un-tet,: ben Góbnen Gortes ex»

mi'

feheinen unb ""? anreben. Éónnetiy

As

-

ido

VM .

21,

infidias ftruere hominibus, fed

ia esiatpptfecfetti in conPc«icuenda plorum.

fY

páriter atque impioru

m forte, vt, fi velint daemones, intelligere facile

^.

ffe Dei iuftiffimi iudicis fanctitatem, in diftribuen-

tem

poflint, intemeratam e

fnoi

quae vel fpiritus expectant,

dis bonis malisque huius et futurae vitae ,

ftot

vel homines? .. Quid , fi quis ita de hac libri parte exiftimauerit, quid

libr

quaefo reprehendendum videatur? Vere enim ea eft huius orationis

fà

fententia, fiue prop

rio illa, fiue figurato fenfu accipiatur, ex quo vtro-

*

Utl

que pariter omnes i

ntelligunt, quae fuerint clandeftinae malorum Iobi

qu

caufae et rationes, quae malae artes daemonis et infidiae, quae occulta

Ino

prouidentiae. diuinae in hoc negotio confilia, Quae cum ab initio la-

t

terent lobum eiusque aimicos, ad difceptandam vero et re&te iudicandam

qui

caufam illam, de qua lis inter eos exorta effer et contentio ; multum

t

omnixno valerent:

Quid mirum? ífi in defcribendo hoc. commentario,

P

commemorationi grauiflimarum lobi calamitatum, abfconditae fimul ea-

rundem origines , eodem. frilo hiflorico immifcerentur, quafi res ita vere

.me:c

Com

effent geftae, vt tale cum Satana , in angelorum panegyri comparente,

hae

colloquium Deus inftitueret, quo libera illi poteftas concederetur in

-

bona *) eius omnia ,

ipfamque tandem corporis valetudinem graffandi,

Vr |

ius, quam folam intadam relinquere iubetur ét

B!

eXcepta tantum vita e

feruare inuiolatam.

Sic igitur ex paritate Jlili hifloriti,. quo aeque

Z

-

Ya

commemorantur, q

uae Iobo immiffa funt mala, ac clandeftinae eorum,

nón tuto fatis colligere liceret, quod

Ornr

vnde originem habent caufae,

io accipienda fint omnia; idque ego quidem tueri non

tem

Jfenfu. aeque propr

aufim.

Neque vero ex €o,

quod. par.s aliqua narrationit parabolae loco

f

habenda &t, hoc facile fequitur,

- quod ideo infegra totius libri comme-

pof

-moratio fida fit rerum. nunquam geftarum imago ; idque ego quidem

t

tum,

pia

nim bellum, ab Achabo te"—u)ere fufcep

gþrx&anter nego. Q

ideo

dl

*) Ha&c funt ea,

ad quae prz"mzmz data ei poteflas reftringitur i5 sb5

ibet huius vitae bonorum;,.in tua fit poteftate , wb» p^

73 quixiquid h

ge

qv non-bx in eum ip

fum modo iniicere manum ne aufis L. 12.

inde vero , cum haec non

duni fufficere daemon putaret, ad tuto fatis in-

telligendam ex leuioribus

eiusmodi experimentis, integram Iobi fidem et

am, quia pe

llem pro pelle, dare, difficile non fit, et quod

pietatis conftanti

La o t g - AE I u

quifque habet ,

lubenter foleat impendere,

pro vita feruanda 1I. 4, tum

orporis valetudinem concelfa malo genio pot-

demum ad ipfam infüper c

N

eftas extenditur v. $: 5273 32n

fit igitur ille ipfe tuo nunc fubie&tus.arbi-

Senat. p3 habet, quod in Regio eft

tratui, *M, pro quo Cod. Regiom.

faüperferiptum, cul etiam fauet govov uv

LXX, parum autem differt ytrume

egram feruato,, fiue

cue quoad fenfum: veruntamen vitam modo eius int

vt Sym, et Theodgt, vertunt: sx avr.

IX

ideo neget vere effe geftum, -quig 'eius 'nai'ratidni a Chron, XVIII. 19-

l

22. fimilis immifcetur mali genii coram throno Dei apparitio, quam

jle

Á

multi aeque parobolicae fi&lionir inftar habendam effe putant? — Par au-

2

tem efít ratio eorum quae de Iobo commemorantur.

Immo quemad-

]^

modum alias mora£ae cuiusuis fabulae argumentum, avera plerumque hi-

ui?l

ftoria apud antiquos iam peti confüeuit: Sic pariter in hac ipía etiam

hIH

libri parte,. qua continetur illud Dei cum daemone colloquium, quod

10*

fidum multis videtur, fubeít tamen a/igua, latens fub hoc fchemate,

ob

veritas hiflorira *) eorum, quae vere gefta funt , etiamfi non Aoc fp/o,

jlta

quo repraefentantur modo.

Quis dubitet, tere inuidia exarfiffe dae-

lt

monem et iracundia, aduerfus Iobi pietatem eiusque perpetuam, qua

lm

ita tranquille fruebatur, felicitatem?

Vre indignatus eft Deo, et ini-

lum

quum eíle putauit, quod tanti aeftimaret huius viri probitatem , tan-

10

taque eum et alios verae religionis cultores bonorum copia cumularet,

e

adeo vltra modum indies aucta, vt beneficiorum multitudine ,: veluti

ete

mercenarii pretio condudi, lucri magis cupiditate ad colendum Deum

nte,

compellerentur, quam fpontaneo commouerentur virtutis amore. — Z/zre

rit

haec opprobria, fi non verbis, certe animo, Deo . fecit fpiritus malignus,

ndi,

vere ita de [obo exiftimauit, vt dixiffe fertur I. 9- 1 1. numquid D2

I ät

I

gr. Sæesaw, gratis, fine mercedis ftudio adeo Deum veneratur? An-

non j122 pro tuendo eo ipífo, '"2779323 et pro feruanda eius fami-

)que

W

la, j9—7wWUN ?2 *"»2» vel adeo pro 'cuftodiendis bonis eiusdem

;uod

omnibus, circumquaque veluti fepimentum Deus pofuit? Studiis au-

non

tem eius et confiliis 1'1' TT?Y2 adeo felices dedit rerum omnium

ioco

fücceffus, vt quaecunque poílidet bona, fummo cum impetu dilatare

"u

pofüt, N)N3 X"B per terram diffufa.

At vero, fi manum, fiue vim

idem

tantum ei inferre, 12—Y0NC7 2223 y3| er vel tangere bona ei eri-

EULT

pienda vellet, certe palam fieret fubito, 7272* *p28—7^» N5—DN

K

|eo

annon breui fludio verae religionis fit *.,*) valedidurus, P?:re optauit

-

haec

1N'l1

N D'*

pe

) Hanc ipfe H'fatet.ur -Auf. Obf. mif&. .5. XX, in eo tropum vnice fitum effe

dicens, quod humano more cum Numine fermones mifcens diabolus in-

154*

ducatur; non autem ia €O, quod propria efficacia, naturalium caufarum

m e'

vim omnem füperante, lobum fibi permiffum vexaffe dicatur et infandis

qüoj

modis exercitum habuiffe. Sic enim allegorica faepe permifceri hiftorie

ul

€is, teftem excitat Spanhemium,

)P/)C'

**) Ea fine dubio, ex fententia daemonis, vis eft et poteftas huius di«

atb

Iu e

&ionis nb q»3 bene, fiue potius vaJedicere , renuntiare Deo, quam

merito fic interpretatur Cel. Michael, — Gott 9lbfcbieb geben ift bermutblid)

t

[iue

fo vicl, dïävficf) $u anbern Eiöttem foenben.. Ille enim mos fuit omni tem-

H

ore

P

V

haec:dáemon.et fperauit ,- vere haec eius confilia vidit Deus omni(cius,

l

eique vt manum Tobo inferret, et integerrimae eius fidei probitatisque

in

conítantis experimenta faceret, aeque vere permifit, ac ipfe ea fecit

hi

diabolus.

Haec omnia, quae nec a maieftate Dei, nec a daemonis in-

a

genio abhorrent, vere geíla effe, quis neget? nec in his omnibus lo-

Ci

Ex his etenim caufae

cum habere fidionem, quis eft quin intelligat?

q

clucent.et confilia prouidentiae diuinae, cur tot tantaque infonti Iobo

[

mala immiferit, eum nimirum in finem, vt v2 quidem ex parte, ini-

I

qua illa daemonis aduerfus Deum eiusque cultores opprobriía eluderen-

n

tur, quafi nimia in /zos fenifate et manfuetudine, nimia vero 77 impios

t

Jeueritate vteretur, et ad conferuandum inter hbomines fidei virtutisque

ü

ftudium, continua opus haberet cultorum fuorum in hac vita felieitate ;.

b

altera vero ex paríe, vt homines fimul, non Iudaei tantum vt wARE v R*

LU

TOoNvs cenfet, iique quidem ex Babylonia demum reduces, ex hoc

]ïf:

Iobi exemplo intelligerent, iuftum effe Deum et a partium ftudio alie-

N

num . in regunda piorum et impiorum forte, non ex fola Auius, fed ex

i

futurae inprimis vitae felicitate aeftimanda, vtque fenfim adíuefcerent

al

his prouidentiae viis, quae omni fere tempore offenfioni multis fuerunt

li

et: adhuc. effe folent; quibus mirum videtur et iniquum, quod mala

at

faepe piis, impiis bona cuenianr.

Quid tandem;, fi quis facta effe haec

dd

omnia crediderit, non in panegyri angelorum, quo forre aliqui, quam-

vis fine caufa, adhuc poffent offendi, fed in facris verorum Dei cultorum

te)i

a

cotibur? Veniunt enim illi , prifcis iam diluuii temporibus, /fiorum

i

JDei nomine, quo a filiis hominum, fiue profanis facrorum contemtoribus

fo

diftinguuntur Gen. V. 2. 4.

Ex frequentiore autem facri Codicis vfu

lo

fatis conftat, .quod //are coram Deo, idem fit, ac mipiffrare , facra

jutere, . colere Deum et adorare.

Quid impedit igitur, quo minus ita

£l

€à

nfueue-

accipiantur verba L. 6, II. 1. fa&qm eft die, quo conuenire co

£'üi

-

verunt

tit

£iy

pore plerisque gentilibus folennis, vt nullum Deorum cultum fe&aren-

tur; hili eotüm , à quibus optimà quaeque &t copiofiffima huius vitae

bona poffent expe&are; eumque malus genius Iobum pariter effe imita-

N

turum , et'a véra feligione défe&urum, fperauit.

Eo certe ipfa eius

coniux iam fuiffe propenfa videtur, quando eadem phrafi hoc marito fuadet

confilium : $5feífeft bt noch immer bep. bert Dienfte beines. einigen Gottes?

]

faae Gott. gute 9tadyt unb ftirb IL. 9. ex Vérf, Michael, fiue ex mea fene

tentia: aut réligionem muta aliosque fe&are Deos, aut ad mortem te

2ccinge breüi fubsundam, qua nihil certius ab. hoc Deo tibi expectandum;

Pauló Jeniori autem f»fu Iobus hae- vtitur phráfi, de liberis fuis-metuens ;

ne forte Deo inter epulas valegixerint,, immemori pietatis animo, L. 5.

-

Pl

XI

iU

*vkerunt filii Det, k'iïu.e verae religionis cuït.dräs,.rhlh'f".]')iff :ïjhhï vt.

facra coram Deo facerent; quae vero, fimul eo veniens fatanas , modo

que

écit

inuifibili, fumma cum indignatione adfpexit ,. et aduerfüs praefentem in

his facrorum coetibus Deum, exacerbato animo ita criminatus eft prins

: in-

110-

cipem eorum et tutorem Iobum, vt non integra mente, fed turpis lu-

cri tantum amore, facrorum adeo ftudiofum effe eum calumniaretur, ea-

pfae

que ratione poteftatem a Dco impetrare contenderec, immilfis ei tot

0bo

lt

calamitatibus , hoc verae religionis et faerorum ftudium , füfpedum

Cl*

Iobo eiusque fubditis. et inuidiofum efficiendi?

Hunc enim cohfilio-

rum finem eum videmus 'in ipfa eius coniuge primum obtinuiffe, quae

piOf

tam fubitanea rerum mariti conuerfione, tantaque malorum eius multi-

wque

tudine et grauitate commota,. facile dubitare coepit, quod Deo pro-

TM

betur religio eius fidesque in. promiffum Meffiam , et ftudium pietatis

Yi*

hoc

conítans, cuius -pertaefa: fic. eum admonuit:. zumquid adhuc tamen tuae

lie-

firmiter. adhaereftas. veligioni , -etiamfi parum eam tibi.prodeife, vel ne

] ex

Deo quidem probari, ex hac mifera tua forte fatis intelligas? age igifur,

Aut renunfia Deo fuo . auf mortis te fubmitte difirimini , breui &ine dubio

rent

ab eo metuendae 1I. 9. Neque eft, quod multum miremur fatuae mu-

tunt

mià

Jieris, quo nomine a marito reprehenditur, imprudentiam, cum fatis

haec

adhuc frequens fit, quae muüktorum animos infedit opinio, et do&orum !

adeo.in Romana «cclefia v

li W

TO

rum communis eft'fententia: quod verae

jan-

religionis et beneuolentiae diuinae fignum fit certiffimum externa feli-

u

citas; cuius ex, magnitudine et perpetuirate, fiue ipíam religionis ve«

of

ribus

ritatem, fiue eorum, qui eam profitentur, pietatis dignitatem aeftimare

folent.

$ *.-'fu

Vtrumque. enim vel ipfi adeo coniunáiflimi lobo viri, qui

longe quidem; prudentiores effe hac , eius coniuge.videntur; .vi tamen

(tü

eiusdem erroris abreptig. in füfpicionem primum, deinde in dubium vo-

(s ia

carunt, fandemque palam conuiciis impugnarunt et opprobriis, . Quo-

jue

rüm ab iuiuriis qua ratione Iobus fuae tam religionis, quam fidei veri-

erunit

tatem, fimulque prouidentiae diuinae iuftitiam vindic

E

auerit, ,ex-ih&ituta

gius cum amicis difputatione intelligemus. -

C

4refte

De his corum colloquiis ego quidem lu

benter co-ncädö » quod

E

ii

iptà nunc extant , 0ra

nere * )

yeïe þabi-;a non fint eo, quo fcr

t om',.ïrv ge

; eil

yadet

f ubli-

eté'

þqu'ue'— vel maxime vrget Aut. Obf. Mif $. XIV. , nah-q-uod omnia fidta

] fefl'

N *V)

eífe fimpliciter credat, quae a. C. IIl ad X

Li. memorantur; ipfe enim

em te

aperte faterur $. XXL. ad hiftoriam referend

um effe, quod quatuor prae-

gduti

cipui ex amicis eum confolaturi inuiferint ,

cum eoque variis colloquiis

rueu

tauerint, ali3que fatta quam

,v?t:o citroque de prouidentiae confiliis difpu

L

pluza.

P

x1l

ESE-

lii

fublimiori, quam fert vfus fermonum communis, et fere poetico, quam-

vis parum certi adhuc conftet de antiquiffimorum temporum poe/ facra,

lit

lo

quicquid de ea Britannus r o w r & aliique plures, ex coniectura magis,

1f

quam explorata rei veritate fcripferint.

Populari potius et tum tem-

poris vfu recepto more fine dubio inter fe collocuti fuiffe videntur dif-

[

fentientes, quorum tamen fermones, in hanc ftili elegantioris formam

/

Ia

redados, quis quaefo facilius, quis rectius, in perpetuam rei memo-

[U

riam, Deo ita iubente, confignare potuit, quam Iobus ipfe, fuorum

quos habuit fermonum optimus interpres, eorum autem, quae ex ami-

corum ore percepit, bene gnarus et memor? — Vere igitur de hoc ipfo,

l

quod difceptatur, prouidentiae diuinae negotio, ea quae funt literis

mandata, eiusdem fodales cum Iobo difputarunt, iisque Deus ipfe tan-

dem decretoriam flatuit fententiam ; in quibus omnibus ego quidem ni-

Ti

d

hil video, quod non fit fatis probabile et fibi inuicem confentaneum, aut

fiáioni fimile videatur, vel in

£0

«

longa illa fummi Numinis oratiope, plena

maieflatis.

Vt

Occa

fionem amico huic certaminiþl dederüntvï querelae Iobi, non

ei

