KaI600-1780_1

w

^ i.r..t.

»

-

!...:

$.

-

-

».

-

AC

"

^

-

^

—

E

du

*

AC

-

X

»]

"&

-

E

"

-

-

Rc!

:

^

—

z

»

-

"

"

E

A

-

fM

"

M

s

-

ET

-—

TT

Em

*X

w

-

-

»

-

—

»

«N

p

--

o

W

E

Á

3

m.

E

-

V.

z

P.

b

EM

-

-

"é

——

-

o

—

^^

-

i

P

-

P0

-

L

"

r

—

"-

Pt

P

a

E

M

&

»

t

*

EY

w

-

-

*

L Y

-

&

J À—

"

-

ÉÀ

T

-

"as

-

-

«Wæ

-

m

»

*

.r* 3

px

NEET

-

*

--

—

EEN

".

wf

d

A

*

i

-

a.

E

-

s

*

"

d

s

-

-

* Y

w.

*

-

v

.

um

——

^.

"s

s

-

-

H

-

-

.

——

r

"

»

us

-—

-

n

"

4

—

E

E

u,.w

»

E

m

"

E

NU

--

-

»

a

a.

E

ad

-

4

"

a

3

-

-

"

h

*5

*

E

-

"

»*

e

ceee

^^

-

^

N

"

*

-

-

i.

&

"-

»

-

"

EI

-

".

-

E

-

"

:

d

—

t

*

ais

"

s.

-

t

"

e

W .

P

*

$

m

$. 1. *^.

EY

A w

-

E

W

»*

-

"

D

-

--

..IH

,

"-

-

-

i

-

"J

E

—

n-.,

II

L.

ue

-

LR

ha

^.

—

2À

x

Ue

..

x*

ma

^

b

M

.

LL "

*s P.

t

-

ml

d-

i

u-

*

W

1*

be

"Ü

-

d

--

—

A 1

»-

-

f

1

,

J

i

"

s»p

T

H

"h

-

—

EN

E

»

p

h

H

i

T

--

.

—

-

—

r

ao*

"-

"

-»1

T

f -

LX

M

E

- p

—

—

m

.f

"

h.

"

UM

i

9^« *

À

L

.

-

*.

as .

:

w

-

-

".

Pt

J

"m

p

"

v

ü-H—

m

ES

P

-

*

-

--

M

i,

—-,.Aw

p x

E

^.

z

-

LE o

a

EE

u

T

r..

«M

*

t

--W

t

b

w

hd

""

;..,,v h

af

—

RO d

d

^

"

d

p ml

E

a

—

"a t i

"

-

—

E

w

Md

- i

w

i,

-

2

-

^.

a,

l

EN

—— -

»

A

-

""

E

t

*

-

:

W

"D

»

2

P

Mu

^«

—

^

.t1

w

W

x

*e.

w

^

FU

"

E

—

— i

z Qu u

At

«X

E

i

"ia d

v

-s

—

....x

Av

-

du s

li,

L

*s

k

-

..»(w

"

-

-

-

"

"-

ER

TT

TY

^

-

P

-

w

—

-

^

&

-—

*

í4

w

"

.

"

um

s

h-.

*

-

-

*

*

*

"d

-

»

-

——

z

o

ss

Ra

ln

gec j n

^

M

"CIONOE)

P

u

e

»J us

2

n d

" rllwäwu.rhiz:vüh)« — wL,.u.,w,..:J... undnacca

E

—

—

t lat n iÉ

n

^

R

—

-

"

"3

F.

h

-

——

—

—

——

o

Ws

w

--

a ial —

Me

d-

— AR

m

AW

w o

——5

od

E

d

—

——

——

—

—

m

L

V

M

CR

» um

"ts

$

$

M

b

r

u n

*

.NK.?...

en o

.W

d

*

ww

d

^e

E

a

od

Yi

zi

lh.

[^

»

E

Yi

Wa

Vi HH a BMRU

N

r mws

VN E

AC

E.

-

-

e

-

ls

-

sstbl .

m

Bunisoacinen

MLA

-

i

o EEE

—

ia m R UT

Ó

P

E

e

-

^i

-

m.a

.

ARSftsecn

"

As

r at

u

d

s

Ua

PUR

"R

RU

TTRN

TrMNETWS

Qd

m

—

—

MC

xl

A N.S OOT

LU

d

COMMENTATIO

PSALMUM XXXH

A VERS.

EX

INCL.

ï

QUAM

AD D. XXXL MAD^A. O. R. MDCCLXX.

CONSENTIENTE. AMPLISS. FACULT PHILOSOPH

]

IN

REGIA / ACADEMIA

GRYPHICA

j

SUB PRAESIDIO

VIRI AMPLISSIMI ATQUE CELEBERRIMI

Dn. Mag. GEORG. GUILIELMI -

OVERKAMP

LL, OO. PROF. REG. ORD, ET FAC, PHILOS, SEM. -

PRO .

GRADU MAGISTERII

P

PUBLICO EXAMINI

MODESTE SUBJICIT

MICHAEL KOLMODIN

GOTHLANDIA - SUECUS,

7Z

EY

IN AUDITORIO . MAJORI

Q/

x),)

H.A,M.S

Ws pf

g; J

*«

EM

a

P

kï*

GRTPHISWALDIIE

T YPIS.

A.

F

ROSE

*EG. ^1C AD. TYPOCR,

aE

z

ais

i

Á

"

"

ime

*v

s.

P

5

-

-

Á

--

s

»

fs

»

Z

2

--

^.

*

"n

N

PROOEMIUM.

x

falmum hunc tri

gefimum fecundum Davidem au&torem

ejus infcriptio fatis nos edocet ac cer-

agnofcere , ipfa.

tiores facit; v. 1.

»oUD 17 quibus nimirum in ver-

bis David ipfe femet cantus

hujus auctorem profitetur,

em fidem conciliaret,

,atqüe ut rei,

de qua loquitur, eo major

E

ad pr

opriam

fuam in hac caufa experientiam provocat.

hic Pfalmus didafzalicur ,

qui titulus prater hunc duode-

porro

conf. 4 'Tim.

cim aliis Pfalmis trib

uitur adhuc atque adfignatur,

m toti Sacra Scripturz ad-

IlI, :5. quo in loco idem predicatu

, quod fit cantus erudiens

fcribitur. Proprie vertendum foret

d nomen hic Pfalmus

& hominem fapientiorem reddens,

quo

quilibet peccator cognitio-

omni jure meretur, utpote in quo,

ne veritatis ipfi fumme n

eceffariz ,

paucis inftruatur edocea-

Dei relatio, ftatus, conditio effe de-

turque, que ejus refpectu

torum particeps fieri cupiat, & quo-

beat, fi remiffionis pecca

modo ea accepta poftmodum fe ge

rere debeat. . Dein & Pfal-

mus hic ordine fecundus eft inter feptem illos

, qui de poeni-

tentia Davidis agunt; cum & in hoc negotium illud,. quod

,

Deum inter hominemq

ue refipifcentem peragitur, exponitur

Interim vero attente perlegenti, contenta

ataue defcribitur.

fatis manifeftum faciunt, eunde

m non a Davide doloribus con-

Ícientiz affli&to & in ipfo

peenitentiz actu conftituto efle con-

poft-

fectum, fed potius ab il

lo fuiffe eo tempore conícriptum,

uam jam fola

tio & divina

illa pace animus ejus fuerat erectus,

fiducia confcientie terrores vi&trix fuperaverat.

& fidelis illius

Unde etiam in Pfalmo hoc exp

licando non tam ad primam il-

n

fitum a mortuis operibus ad vitam fpi-

lam poenitentiam & tra

ritualem, quam peniten

tiam lapforum vocant , fed potius ad affi-

duam & continuatam mentis emen

dationem, qua& ex parte per

feriam averfationem peccatorum & dolorem animi ex commif-

fis antehac malis actionibus genitum fit, verbo ut dicam, ad

fpiciendum eft. — Cui accedit, quod

ponitentiam ffantium jure re

undam Pfalmus hic quoque vati-

& fecundum fententiam quor

"

CI

nium de gratia novi Fcederis contineat , id quod ex verbis

tque e

xerfu quinto inveniendis "n pDy DW2 nnw) a

a

ver(u ultimo evincere allaborant.

EXE-

22

L PUL

à»

O u

o

d

EXEGESIS

Verí. 1.

UO ) Falice! fcciffus

& progreffur ; quemadmodum ita

adbibetur radix "m . Jef.L 17.. Mal. Ilf , 12. .Gen. XXX,. 13.

inulrtisque aliis in locis. . Quod nomen hoc tam hic quam iín

Pfal. L v. 1. in plurali ufurpetur, id ipfum indigitat, felicitatem

juflificati peccatoris .non- folum ingentem & ineftimabilem,

fed. & variam ac; multiplicem- effe.

Omnigenam itaque derío-

tat felicitaterh tam animi quam . corporis, 'non.hujus tantum

l

feu:temporalem, fed & eternam future vite felicitatem, quia

non ob.unum folum bonum, fed ob

plura bona aut felicia, ho-

Io quis beatus dici poteft.

Si fpiritualem vite hujus

felicitatem paulo äccuratius ad-

huc enodare atque evolvere cupiamus, afferere poffumus, bea-

titudines, qus de juftificato homine predicantur, in;his potif-

fimum tribus pofitas exiftere atque confiftere momentis, feu be-

atitudinem ejus ad tria hzec revocari poffe capita. — Confiftit

enim eadem z) in concefla donataque juftitia Chrifti, ut pre-

tiofiffimo animz ornatu, atque in libera gratice divinc fruitio-

ne; 9) in pacein & cum Deo atque tranquillitate confcientiz ;

) in pofleffione ac jucundiffima fruitione reliquorum dono-

rum gratie ; qualiafunt: unio atque communio cum Deo, jus

liberorum Dei, libertas confcientie , gaudium in Spiritu San-

€&o, & letitia ex eo oriunda, quod certiores reddantur de fu-

tura adhuc eaque eterna beatitudine ac felicitates quc multi-

l

plex & multifaria beatitudo , que tamen dividi aut feparari ne-

quit, partim per adhibitum numerum pluralem *5 beatirudi-

si«5, partim per repetitionem verborum: Feiix ille, .Felix ille, in-

nuitur atque indigitatur.

$U5) verbum hoc re

fpicit hbminem, qui jam , uti Dag-'

vid, in ftatu gratie fuerit conftitutus, fed per peccata dominan-

tia excidit rurfus. hoc ftatu & vite: fpiritualis eo ipfo jacturam

facit; indicat igitur defectum, rebellionem & grave delictum,

in eo pofitum, quod homo a Deo ut fummo fuo Monarcha ac

Feudi domino, a quo omnia bona feudi inftar tantummodo ha-

bet, deícifcat, eum ut talem agnofcere amplius nolit, rebellis

abo-

'&dverfus.efund;m-*üat, imo ad i-nfenfiiïimumEjus hoftem di

lum

E

o

*

—

lum tränfeät ejusque imperio fe exinduftria & proteretice fubji-

ciat. Cumigitur vocabulum hoc non levius aliquod delictum,

fed proereticam' & malitiofam rebellionem indigitet, exinde

confequitur: etiam graviffima peccata, cum Felonia quz funt

comparanda, fub gratia Remiflionis comprehendi ejusque ca-

acia. effe, : feu- hominem etiam horum peccatorum remiffio-

nem confequi poffe: . Unde etiam fine dubio tria illa vocabula

diverfa, quibus in hoc & fequenti verfu varia actualium pecca-

torum genera defignantur, ftudio & ex induftria funt adhibita

atque ufürpata, üt eo ipfo indicaretur & fignificaretur, ea oni-

nia absque exceptione remitti & Condonari. Q9

a2

| wï

yrcmitruee

) '(I.;ria. -iRäA di;?crfa vocabula, 'quibhs peccatum hic a Davide deügnäg

t*

turatque denominatur, venenatam peccati indoletn nobis detegere

atque ante oculos debite fiflere valent.

&) dicitur Y(9B quz de-

nominatio jam a nobis expofita atque explicata fuit; 9) nmwtQorT,

aberratio quxdam , ubi aliquis a recta juftaque deflectit via atque &

meta aberrat; ) IY iniquitas, curvatura aliqua,, ubi rectam divi

nz legis amuffim derelinquimus, & varias curvas ac ferpentinis

motubus feu ductubus fimiles vias eligimus ; quz diverfz denomi-

nationes nobis veram indolem atque naturam peccati fiftunt atque

manifeftam faciunt; quemadmodum etiam tres pariter phrafes a

regio PrOpheta-Dävide adhibitz funt ad expriihendam'peccatorum

remiffionem, 1) dicitur 73 quz exprefïïo refpicit aliquam abla-

tionem vel remotionem, qua aliquid aufertur, uti mox uberius ex-

-'plicabimus . id quod cum animalibus facrificiis deftinatis in typo

fiebat, 2) v22 quo ipfo nempe fecda nuditas atque deformitas pec.

cati indicatur, qux obtectio ac obvelatio per vettem ac pallium ju-

flitiz Chrifti, quo fcilicet peccator induitur ornaturque, fit ateue

peragitur; 3) 2Ur, que phirafis defumta eft ab indice & catalo-

go quodam debitorum, in quo debitum notatum quidem efl, ve-:

rum deletur & poftmodum tamquam folutum jam in cenfgm haud

amplius venit; quz igitur condonatio & non imputatio proprix in-

juflitiz in imputatione juftitiz Chrifti rationem & fundamentum fu:

um habet, eaque nititur.

g-&f

D

5

A.

Wc2 "03 utrumque hoc vocabulum ita refpici-ac con-

fiderari debet, ut ad duos Vet. T'eftam. typos refpectum habe-

at; prius 'N73 refpicit arietem expiationi'in. Vet. "'eftam. in

fummo anniverfario expiationis die deftinatum, qui peccata po-

puli Ifraelitici portans auferebat, Lev. XVI, 21. 22. conf. Hof.

XIV, 5. in fonte. Cujus antitypus Joh. L v. 29... 1 Pet. II. v.24.

in fonte reperiundus eft, qui peccata noftra furfum tulit, fci-

licet. furfum in crucis lignum, quo hominibus oneri amplius

effe nequeant; quod ipfum myfterium fidelibus Vet. 'Teftam.

apprime bene cognitum atque perfpectum erat. Efa. LIII, 4. 6.

Pofterius O2 refpicit propitiatorium ;A«sseiov, five opercu-

lum arcz feederis Vet. 'T'eftam. cujus antitypus fiftitur nobis ac

reprefentatur, Rom. III, 45... Cum enim peccatum fit aberra-

tio a lege divina fanctiffima, atque hec evouux coram oculis

fupremi Numinis admodum fceeda atque averfatione digniffima

fit, obtegitur eadem per Jefum Chriftum ejusque perfectam

obedientiam, ut verum illud operculum expiationis ;. fi fcilicet

hzc perfecta & omnibus numeris abfoluta obedientia a refipi-

(cente & poenitente peccatore vera.finceraque fide ap

!

pxj*ehcn—

ditur afïumiþugque.

J ab d*

DUM "WUM) Repetitio hac inftituitur partim teftande

majoris certitudinis ergo, partim etiam ad indicandam füblimi-

tatem, dulcedinem atque praftantiam beatitudinis ac felicitatis

illius, ubi Deo reconciliati jucundiffima in & cum illo pace

fruimur: fiquidem verbis fatis exprimi atque efferri nequit,

quantam hic ftatus beatitudinem fecum habeat conjunctam..

TW 5 n urm w5) Phrafis defumta efta creditore quo-

dam ,. qui debitum aliquod non amplius in eo,- quem habet,

catalogo debitorum notat aut in cenfum venire permittit, ita

ut debitor debitum ex propriis folvere aut poenam debitam fol-

vere ac fuftinere debeat, verum potius & debitum & pornam

remittit atque condonat, & quia aliquis

vadem fe flitit, omnia

ut przftita jam & foluta habet atque exiftimat; unde debito-

ruin catálogus deletus cenfetur, dum debitum & pcena remiffa

omniaque ut preítita exfolutaque refpiciuntur habenturque.

AVnm

6 u 9

x

'.-'.*.ll'.?i"ï'H in hac fignificati

*

one refpondþt 49 Aoyiceso Griecorum

Rom. IV, 8.fqq..-

||

— qnmwosy óma

pNï) RC(L)—pulä Et quge in fonte occurrit

áàc deprehenditur, in verfione germanica omiffa eft, cum

tamen eadem hic neceffaria & apprime bene obfervanda

atque notanda fit, dum indigitet neceffitatem vere atque fin-

cere poenitentiz, fi remiffionis peccatorum participes fieri ea-

que frui velimus, ne Ícilicet fraudes quasdam clandeflinas im

anima foveainus j & hoc illudve peccatum adhuc-nobis refer-

vare velimus, conf. Hof. V, 16. . Significat itaque extermina-

tionem omnis mali propofiti; id quod fanctiflimus Salvator

fimplicem oculum appellat, cui aftutus ac fraudulentus oppo-

nitur oculus,' Matth. Vl, 22. 2 5.

Ac ejusmodi quidem homo

felix atque beatus hic predicatur, quia «) a peccato liberatus

atque immunis redditus eft, atque /2) jure communionis cum

norum fruitur.

Deo omniumque per'Chrjfïum partorum falutis & gratic bo-

Veff. n

In duobus his verfubus David ea, que in du

obus prece-

dentibus de beatitudine juftifieatorum dixit & attulit, uberius

explicat atdue exponit per oppofitionem eorum, qui adhuc fub

reatu culpe & peene funt; ubi ideo duplicem ftatum fuum fi-

ftit & vivis quafi coloribus depingit, dum primo in ftatu fecu-

ritatis, de'quo caput duodecimum fecundi libri Samuelis evol-

vi ac conferri poteft, dein vero in ftatu fervitutis fub terrore

lepis ac confcientie fuerat, fimulque oftendit, femet in hoc

agone anime ac confcientim ita fuiffe afflictum ac excrucia-

tum, ut certo refpectu preguítum aliquem inferni in femet

perfenferit atque expertus fuerit.

Siquidem ob arctiffmum,

quod inter animam & corpus intercedit connubium ac vincu-

lum, gemitus (7) &War?guküiæ,' in quibus animus verfatus fue-

a 4

rit,

(*5 153:4*:)5) VocabulumwnJNtD defignat & denota*t hizf eialmum

ac gemitum ob -peccati-poenam -& aculeos,

Occurrit de Jobo in

raviffumis afflictionibus 'conflituto, cap. Hl, 24. nec minus Pfal.

AXXU, 2. | adl;ibafur de Meília, qui in fumma derelictione, omnium

pecca-

b

N

6

rit, ita corpus afflixerint & quafi penetrarint Proverb. XVII, 22;

ut hoc inde prorfus enervatum & vires ejus dejecte atque

proftrate, & humidum radicale "195 hümor nutritius , five ge-

latinofum in humoribus noftris, quod alias, in: corporis-nutri-

mentum & pinguedinem cedit, per afflidtionum eftum eodem

modo fuerit depravatum.ac confummatum, ac terra tempore

exftatis ab-urente calore folis arida atque exfucca fieri folet, dum

calor tantus eft;- ut.non folum agros & prata, - verum etiam

haud adeo magnos lacus & rivos exficcet; per eftum ire divi-

ne nullam vim vite in eo amplius fuperftitem manfiffe, qui

proinde ftatus eum non folum ad finceram, quam v. fequenti

deprehendimus, confeffionem impulerit atque perduxerit, : ve-

rum.etiam incitaverit, ut fub propitia divina manüducliorie,

ue el ad infpirationem adfuerat ,. id ipfum memorie prodide-

rit, & Pfalmo publice canendo manifeftum fecerit, .quo perpe-

tuum aliis eHþt monitum ut á lapïu':'übi mnaximopere caveanþ;

Verf. s;

T

: yv'w Hoc verbo David, more humano five Aav'Qgævamæ«

v«àc de Deo loquendo, indicat; défcriptum: verfa precedenti

confcientize angorem, .ut bene meritam peccatorum pcenam;

eum ad finceram horum peccatorum coram Deo confeífionem

erduxiffe , atque.fic id quod loco peenz eidem a fummo Nu-

inine fuerat irrogatum, etiam fecundum finem a Deóo intentum

ci beneficio cefIifle. « Pro omnifcientia fua fupremum Numen,

quodcünque commifimus delictum, : cognofcit: atque perfpe-

éctum habet, adeoque ejusdem confeffione haud quaquam in-

diget aut opus habet ; aft dum hominem peccati peenitet, ce-

dit id ipfum in divini nominis gloriam, atque omnifcientiam

;

Ejus in animo noftro declarat vel manifeftam reddit atque ju-

ll

ftificat , fimulque finceritatem cordis teftatur; fiquidem omni-

r

[cientiam divinam eo ipfo agnofcimus atque profitemur, cum

f

2in

contra celando & excufando peccata ,. id quqd verbo 39

hoc

t

m

Y

—

f

peccatorum onere o

réAinsinndt -pchdens d;:pi;'eïcätibnes & fup-

i

licationes cum multis vaïidis,gemkïbus&-lac

?

f*'ï-:nig ;ipatri fuo coele-

j

i obtulit, Hþbr, us 7

2*

ev0

7

hoc verfu indigitatur, homo omnifcfentiam di: inam, güod ni-

hilofecius plane repugnat & im

D

poíübile eft, fallere quafi atque

decipere cupiat ftudeatque.

.»n*5mN) De loquela cordis intelligendum eft. Serium ce-

pi confilium atque fincerum propofitums & indicat bene pra-

meditatum antea confilium ac ftudiofam preparationem & con-

formationem tam cordis quam linguz, ad. pcenitentiam ac fi-

dem fuam erga Deum teftatam faciendi: ubii

gitur profeffio o-

rsagnitionem cordis preefupponit.

n ny SMu nmyw) Refpicit Mediatorem Novi Te-

ftamenti, qui peccata noftra in fe fufcepit eademque tulit ; quod

ipfum myfterium, five que abfcondita Dei fapientia, ut effato

Pfal. LT, 3. utamur, licet typis Vet. Teft. involuta effet, fideli-

bus tamen Vet. Teft. haud ignota erat ; ut adeo David dicere

quafi velit: Cur diu hefitarem peccata mea profitendi, quum

adfit Mediator, per quem ab iisdem liberari poflum; fiquidem

tu Meffia, ea in temet fufcepifti atque tuliftis ut in his adeo

verbis vaticinium de gratia Novi Feederis contineatur.- Cete-

rum duo hzcce

vocabula j*7 atque *ni'órt reatum culpe atque

reatum pcene indicant, quem utrumque Meffi

as in fe fufcepit.

Connexio itaque hzc duplicis reatus, culpe

fcilicet ac pone,

admodum ingentem peccati magnituc

linem feu peccatum, ut val-

de ingens fiitit, fimulque dignitatem ac

—

gloriam gratiz remif-

fionis peccatorum dg

clarat atque extollit

*

Mi Gu

Mib ny5). Proprie,

eipore inventionis , Teu, quo iæz.v-mirt-izr :

hec non tantum defcriptio eft temporis Nov. Tef

t

;

- quod ita ap-

pellatur Jef. XLIX, 8. coll. » Cor. VI, 1. a. fimul

que indigitat,

ore ut quilibet fanctus, quicunque ille fuerit, a

d Mefliam fo-

lummodo confugiat & apud eum p

eccatorum remiflionem

ratj verum

£

guaz-

quoque indicat quodlibet tempus

,

quoties 1

cilicet

fpeciatim q

uilibet fidelium

gratia indi

Efa. LV. 6. coll. Hebr,

geat eaque opus habeat.

cap.1IV, 16.

p) habet hic quemadmodum Jof.1, 1. Deut.

IV, 6. figni-

ficationem affeverandi, zeriz, omnino, certe fi magn

a diluvia irze

divinz, i, e. ingentes adflictiones ac graves te

ntationes adori-

riantur, que grandiuma —i'z&a«r maris

fiuctuum fideles invadunt

&

8

O *

& ftrepitura circumcirca efficiunt; tertium comparationis, un-

de magn«e afflictiones ac graves tentationes diluvia five inun-

dationes appellantur, in eo pofitum eft atque confiftit, quod:

ariter fubito impetum faciant ac adoriantur, celeriter fe quafi

diffundant, ferpant & omnia occupent, atque difficulter & cum

periculo effugi & evitari poffint, itaut anceps earum fiteffugium.

EU 'x"bN)k Id ipfum im-pletür in fideljbus'partim quo-

ad corporea fecundum Píal. XCI, 4. Íqq. partim & inprimis ve-

ro quoad fpiritualia & animam eorum, ita ut dum graves ten-

tationes extrinfecus invadant, anime & ejus eterne faluti ac

£elicitati haud officiant, (fiquidem illi, quemadmodum Noah,

pra

tiam coram Deo invenerunf atque in Chrifto tanquam arca

fofpites atque inco

lumes fervantur) nec fpirituale fidei ac-veri

Chriftianilmi edificium diruere valeant Matth. VII, 24. 25. quin

otius in commodum atque emolumentum. eorum cedere ac

vergere debeant. Meffiam igitur fore commune refugium o-

mnium juftificatorum , qui etiam poft juftificationem ad illum

confugiunt, remedium cujus ope femet abfcondant & feeuros

rzítent contra omnem aftum afflidtionum, contra procellas

tentationum, infultus ac impetus h

oftium, & contra fluctus ma-

lorum, Pf. XXVII, 1. eumque illos in ftatu gratiæ aífiduo con-

fervaturum & confirmaturum.

fuuül in

V nb nnw) fiftit ac defcribit hic Meffiam, ut

fpecie refugium, fecundum textum originalem.

u"53Yn v55 3 w xxn^xO) Tu meletis liberationis cam-

tilenir cirrumdabis, i. e. eo quod memet gratia tua protegis, e rma-

lis eripis &

falvum preeftas, ac opem mihi fers, anfam dabis &

fubminiftrabis Deum laudandi & letis hymnis glo-

occafionem

riam Ejus concelebrandi

, quin & alii inde excitabustur, me-

corona illorum quafi cin&o ac circurndato, ex auxilio tuo,

;E

cum,

irationem in fe- provocante, gaudium ac volu-

ü

omqium adm

ptatem capiendi hauriendique.

(

te

W*voä-:- ]

di

;

ul 'CLARI—S,S;IM,O«, XIRO -

A

CH

AELI - KOLMODI

:

MI

ZurosbrBIA CENDIDATÓ PiNIMNIAN

$; 1.

;

, OVERKANP,

A

E TIMOTH. CH

tatulor. honores Clariffime KO'LMO;DIN'; q—uoä ita r,n.cri-g

" éüS es, ut pratulatiónem merearis; finiceram , .. amicams

üfarüm facris initiatus, rerum naturali-

um ftüdio, duce etatis noftre Plinio, Tlluftri Equite DE L1N*

endifti operam, at-

Né. , Ih;aud levem neó þä'rft;ixi&öfiam fane imp:

rtinentes coluifti.

que fcientias etiam propius ad Medicinam pe

Mutato deinde confilio, cum ad noftram acceífiffes Academi-

fere eorum

am, "Theologia jam principe delecta fcientia, nihil

qus vel ad ipfius facrarum rerum ftudii ambitum vel ad difci-

plinas philofophicas & linguarum cognitionem referenda ne-

slexifti, fed in fin

gulorum preceptis potius imbibendis perci—

£

s

piendisque commendabilem adhibuifti diligentiam.

. Neque

defuifti etiam laudabilis *hujäsv/indu.&ifiæ & inde comparatz haud

mediocris doctrinz Tue, preter priva, varia publica edere fpe-

j

ci mina, cum alia inter ante fesqui annum nobiliffimam ad dif-

ceptandum propofitam materiam ea dexteritate atque alacrita-

te ingenii ex cathedra theologica defenderes, ut omnium au-

dientium calculum tuleris. Evenit deinde, ut 'Tibi ante anni

fere

fere elapfi fpatium per aliquod témpus à nobis difcedend...

fet, unde fa&umeft, Ut captüm prxdem coüfi

liumi ,. quad * p

Tua fore ]udlcaveras fummum in Phllofophla honoris gtá-

dum capelfendi , dlfferendum fuerit & . opmlone ferius nunc

demum exfequi liceret.

Ipitur j jam altero fpecunme academi-

co ex Summo Mandato Regio viam Tibi ad eam dxgmtatem

muniturus, nuperrime ad nos iterum acceffifti ac propofitum

ad difputandum attentione dlgnum argumentum proxime, ut

accepi, palam tueberis & à diffentientium dubiis vmdlcabxs.

Gratulor honorem, quem à Te reportatum ex difcrimine iri

haud dubius auguror; 'ac liceat.mihi gan,dædlfhmxs V

OUS nunc

quoque^in. cathedram . comitari..&. reliquas-omnis. vite "us

fcenas fauftiffimas Tibi. fmgulas fortunatliïimasque apprecari

'Tu.autem, Vir Amiclfïime me, 'fi non..male de; Te meritus

füero, amare perge;;: -Vale..-

Dcdx in Acad. Gryph a. d. 2g.

Maji. 1770.

f

q(!-'a

(

/ //

j

Í

B

)

l

(d Ui

o o

p

N

n Mi

m

Zs

d

45

k

—

-

-

-

—

—— —

—

p

as

A

se

-

d

x

at

-

-s

*

-

"-

*

2

p

Es

"m

P

"u

T

-

PN

^

D

-

-

p

T

*

P

*

s ,xL

d

-

u

.

-—

Ü

-

£

*

A

a

m

^«

g

"

^

-

:

*

vfn. 4d

p

t

diph.

m

V

-

1

a

»

usl s

d

-

"

)»»

P

-.y

"

ao

a hs

-

Ed

-

"

r

"

*

E

*

"

^

eu

-

-

-

u

.

"

*s

"

»»

*

^

u

£

v

M,

s

*

&

"h

-

".

3-

*

-

d

E

*

-

w

S

*

"^

-

-

L|

&

*

L

Tk

In

Pa

E

*

5

&

9*

-

w

ne

P

al

b«

1

!

-

E

RW.

m

w

*

*.

&

**

"

a

"

4

As

&

[

M

w

J

p

*

m

Ws

*

r

4

&

*

.

"m

*X &

o

W)

E

Fa

-

-—

*

t

N

-

&

i t

E

T

£f

.

"-

&

——

d

m

$.

"

h.

"*

-

f

—

bv

£

je

"i.

M 4. Pa m ao i

L

ld

*

-

EEN

*

ï-.m.

La

-

DI

Paf

"

m

S

-

i.

»

*

*

*

s

F

vt

-

Ts

E

v

ec

"

a

»

— :

-

a

-

irta,

^

* od

"

À

"us

»

d

fu.

-

á.

E

€—

—

-

á

ET

.

-

hs.

N

WH

u

*

*»

—

E

"

-

1

,.

E

--

d

-

El

--

*

À

*

— P

"

^sl

s:

g

E

»

u

»

".

-

P--aboeit

"

,w.

h

*

"

,.J'

EY

P

-

w

n

T

Re

k

b

4

"-

.m

x

-

f

-

Es

N

-

2

x

r*

A

p od

»

3

?

m

-"

"

$

P

E

"

d

"-

"—

N

*

A u

g.

m

——

l. B

W

M

-

N

*

44

[N

E

--

-

p

RO

J

w

- d

*

n

^

*

&

"-

-

E

[

k

4

w

---

"

:

-

r

w

E

E

--

—

*

--

Y

od

-

s

u

M

v

-4

N s

F Rs

"-

hu

.

-

a

us 3

-

N

u EM 2

»

d

peportghes

s

m

——Ne?À

""

m

—

EE

r ia ii a lil

r

—

m

..a.;,, —

:

Ea a ii r

—

t

r tet

"

LY

ES

d DUaeRdr

| 20 cem

V

Y

INSST

COMMENTATIO

o

PSALMUM XXXII

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

l45

r

A. VERS.

EY

INCL.

;ä

*

e

QUAM

o

E

AD D. XXXL MAJ1 A. O. R. MDCCLXX.

ä

ln

CONSENTIENTE. AMPLISS. FACULT. PHILOSOPH

IN

REGIA ACADEMIA GRYPHICA

SUB PRJ/ESIDIO

9

VIRI AMPLISSIMI ATQUE CELEBERRIMI

| 10

N

Dn. Mag. GEORG. GUILIELMI -

OVERKAMP

g

LL, OO. PROF. REG. ORD, ET FAC, PHILOS. SEN.

PRO.

GRADU MAGISTERII

PUBLICO

EXAMINI

MODESTE SUBJICIT

r

MICHAEL KOLMODIN

EW

ä

GOTHLANDIA - SUECUS,

l5

6

IN AUDITORIO . MAJORI

'*4'; &

M

H. A, M. S

N

g; - d

5

EM

»o 4

4

GRTPHISWALDIJE

3

TYPIS.

3A

F

RoSE

REG

ACAD,. TYPOGCR,

2

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com