bus, quibuscum illis inter homines.commercium. effet, Gen. XII, etc.

Et, fi horum temporum hiftoria diligenter expenditur; fàtis

éit,

eft perfpicuum, praeternaturalem illam Dei difeiplinam: hoc . voluiffe -

XkT

il

vt omnes, qui fruerentur ea , hominer uon. Dei tantummodo, fed coc-

leflium quoque Dei þtällz'tum ; cognitio'ne at reuerentia imbueret , vt hac

fmen 1

ipfà cognitione non minus, quam promi/5one felicitatis longe maximue

liru

ld

fauftiffimaeque , . quam: totum . tandem genus humanum per ZA brahami

gofleros con[ecuturum e[fet., diuinitus illis iterum iterumque data &t con-

dul

firmata, quam. grauiffime ,a. religuis quarumcunque terraruin ac geu-

ff

tiumi hominibus eosdem diffingueret ,' vt vero etiam per haes-ip[fa benefi-

cia primo quidem vnius Dei O. M. deinde vero fui ipforum, tumque et-

f'ütri

iam reliquorum quorumcunque hominum, amorem illorum animis:im-

lipio,

grimeret longe feruentiffrmum , eisdemque permitteret adeo , vt alios quo-

ts

que quarumcunque gentium fomines ad comzunes huius di/cipfinae v/us

fori

fecum. coniimgerent , ficque hos quoque ad obfequiuim , primis illig natu-

NUp

rác legibur praeflandum, perduceret. — A IMofis temporibus ad Chrtftum

huiug

quu/e gaudebant I/raelitae eadgm quidem , quae-inter maiores corum

QU()q]

grat-

4

v € o*

praeter naturam lþcu'm lzaäzzemt., di/ciplina, ita tamen, vt haec ab illa

t f

i did.

in quatuer praefertim rerum capitibus dirreparet: primo quidem in

orm Me

eo, quod Deus nunc multo apertius e£ fignificantiur non Ifraelitir folir,

fid réliquis quoque, couiunttis cum illis, populir, demonftraret, non uifi

quum —

yepta

fe, quem Mraelitae fupremz' Numinit nomine colant ,. horumque nalores

m qu

eodem foco iam habuerint; potentt//nmum naturae au&orem e[fe, Exod.

IIl etc.. deinde quod Deus , promugato a. fe ipfo Decalogo, qui pri-

" quam

m I«

.ma omnis verae rehgionis praecepta complectebatur, confcriptogue fuo

.edient,

juffa libro illo, qgui practer ,Decalogum legibus quidem. ciuifibus, fid

quae in totum nitebantur praeceptis Decalogi , continebatur , cuiusque fi-

dutiutn

ic, 108

bri mandatis Ifraelitae praefertim adftringendi erant, perquam luculen-

nquarts

ter doceret, fe totum inter Ifraelitas hoc agtre, vt ad colendas et diligen-

pj

Ter exequendas primas naturae leges cos reuocet obligetque, Exod, XIX

e!c. tum, quod religuas Deus leges fuar, eb in his praefertini eas, quae

fÜnalhuni

tpr ia

de cultu ipfius publico exponerent, mec minori cura ac diligentia, quam

yIl, C

illae; ab. [[raefitis feruandae effent, - hinc fepararet ab illis, Exod. XXI/

elc.: hinc ar&le quoque cum tisdem. copularet, Exod, XX, 9 eit. et

XXHFE, 14 etc. ficque planum faceret , has im fe. quidem diuerfas ab

"

| ad (or

illis , et illir quoque inferiores effe ; illas vero memini, qui Dei populo per

haec tempora adferiptus e[fe velit, ad Deum rite colndum fufficere, fed

"n L ii

his veluti fuperflruclas efe ;; denique, quod Deus I/raelitis non permit-

maximit

Alydhumi

leret tantum, [ed iuberet quoque, vt aduer/us duplicis generis geutes fia-

gulari vterentur [pueritate: primo quidea aduerfus Cananaeas omne*,

1a.d D

f nollent faa [ponte terrir fais patrür cedere, quod. inhumanir prorfus

TP

et crudelifumis flagitiis, inde a mufto tempore continuatis , hoc prome-

f imje

ruerint fuppliciwn, nec po[fent ipfi Il/raelitae a fiuilium flagitiorum con-

mqu t

tagione tuti. fatis effe, fi mitius cum illis a&uri effent;/ deinde aduerfur

qini ff*

eiusmodi populos , qui fua fponte, et ab. 1fraelitis non laceffiti , his infe-

aj U*

flari remque eorum publicam turbare aut peffumdare'aufari effent, quod

fiit 0j

quippe non iniuftum: modo, íed, propter fatis manifeftum

if st i

huius reipublicae cum auctorem, tum confilium, fceletum

C

J;um

quoqueerat. Ex quatuor his primis veluti diuinae inter 1frae-

.litas

F; lil

-

16

" w o

litas difciplinae capitibüs, Jolum ultimum per Tefum eiusguex/ïp(y?o-

!

los e medio plane tollebatur , propterea quod Chz"g'/liazaïfgon, vt Hrac-

ft coi

litir, datum erat, certdm. quandam tautumimodo orbis terrarum. regto-

bett

nem occupare, féd vbiuis potius gentium degere, omntsque omnino ho-

alia,

miies , religionis chriflianae beneficio, ad tueliorem primamque illam , a

jh*eï |

qua defciueraut, in his terrir verfandi confuetudinem. reducere, nec iis-

hud

dem , quamdiu nondum fui iuris, fed. aliorum populorum. poteflati fub-

ttdwi

icRi eraut, illatas fibi ab aliis iniurias reprimere aut vindicare licebat,

fiti

fed, vt ferrent potius et condonarent, demandatum erat. — Re-

frnis

liqua autem illa eatenus tantummodo inter. chriftianos nouam

(ut o

induebant formam, quatenus per religionem chriftianam omni-

bus hominibus inculcandum erat: primo quidem, /upremutn

fma

j f

Numen , quod I/raelitae, horumque maiores diuino profecuti cultu fuea

um

eint, patrem Ivu Chriffi e[fe , qui per hunc vhigenitum füum. filium,

W u

omnes quoque homines , qui [e fidei illius addixerint, amore plane pa-

Quan

iäm |

£ultoribus in o elaborandum e[fe , vt praecepta Decalogi, quae amore

quau,'

erga Deum fummo , e amore erga alios quoscuugue homines tali, guo

Wto :

aofmetipfos. profegui /bläimzy, abfoíuentur , & & quibus omuia, quae

1777

AMofes: et Prophetae docuerint, pendeant , multo exaétiur expleant, quam

fin, ]

quidem hoc praefcriptum . praeffitumque fuerit ab ipfis Iudaeorum do-

tibyr

&oribus; Matth. V, 17etc. coll. XXII, 37etc. denique, promifa,

Á Du

Ifracliti olim de futuro communi hominum [ofpitatore diuinitus. fada,

J ,

Íegesque omnes , ïquae publcum illorum diuinum cultum fpe&arent, l-

ia

terain et umbram fuiffe, quarum fpiritus feu vera vis, et veritas.feu tpfa

ü obfg

res, per ea , quae Chrifur ad vindicandos. ab aeterna. peruicie. homines,

lol

pro [anifiena palrir uoluntate, fua morte praeftteril, nunt ita patere

DN

goffit omnibus , vt plaue certum fit, inde repetenida . e[fe omnia , quae fo-

l dnp

miner , peccandi snoriendique neceffitate deprauatos , non probator modo

Do reddant ,. fed impellant. quogue, et idoncos reddant, ad exeguenda

quüm (

f |

in dies melius ,quae Deo eiusque voluutati confentanca intelligant,

,. lo, IV,

(Ctmat

5;3. coll. I, 17 €t Romn. Ill etc.

OCJ 1

| Quibus

J:

(v €oyv

17

ron .

d Quibus rite expenfis, non poteft non intelligi, guae

fjiae-

Ha-

fít coniun&io, quae chriffianae cum naturali intercedat religione,

(t«

bet enim primo illa cum quacunque praeternaturali religione

o l-

alia, quae eam antecefferat, commune hoc , vé argumentis demon-

, ü

C fíj*

Jfirit in fa&lo pofítis non hior tantummodo, Deum effe ei ab hominibus co-

Jendumefe , verum etiam, quis verus . Deus . fit, et quomodo ab ho-

ii

minibus colendus . fit; -demonflret tamen haec cum propter argumento-

hbt

vum perfpicuitatem , multitudinem. ei,grauitatem mullo. planius, certius

R*

firmiusque, tum propter ipfam tantae ei cum communi defideratiffma-

Oudtti

que omnium hominum falute coniun&ionem ad omuium hominum pei]äa-

omüir

fionem multo accommodatius ,quam quidem fa&un fuerat antea, fierique

reuum

per. fapientifima Dei confilia ante Chriffum potuerat. . Haec autem

lu fue-

quantam vim ad praeparandos. cususcunque generis ae indolis homines

Jïlium;

ad ea, quae rerum iam natura de Deo eiusque. cultu. tradit, non ininus,

n pt -

quam ad confirmanda haec et commendanda hominibus , habeant , fapra.

(rii

iam explicuimus.

Habet veto etiam chriftiana religio cum

; üimott

quauis praeternaturali alia, quae eam antecefferat, praefertim

[, 0

vero cum Mofàica, commune hoc, vf Zlare quogue doreat:. quae

30/, ?!//lt'

prima fint verae omais , ac proinde quoque uaturalis, religionis praete-

UL

gía, quam Deo cordi illa fit, quamque hanc ob cauffam neceffe fit homis

n d

nibus omnibus, animum eis aduertere et obtemperare quani diligentif]me,

atb

fí. Deo f& probare velint, falutemque ipfis ab illo deftinatam certo confi-

if fa&ür

gui; hocque iterum multo apertius et jgnifcmatz'm, quam zpþ Mofaiþgr,,.

ntti l-

et ia docet , vt explicet funul, quid iu iali praeceptorum illorum ffudia

' ////P,(a

et obferuatione praefertim fpettandum fit... Ita vero. chriftiana reli-

jomint

gio hoc quoque praeflat, vt ea, quae rerum iam matura docet, homi-.

f pa eïi

nibur omnuibus, mon eruditioribus tautummodo, fad vel rudi/Imis,

et inculcet imulto grauius, et tradat. quoque multo: planius exaBliurque,

quül D.

j 00

quaim quidem fola natura duce vel fatum viquam.fit , vel feri potue-

;!

ynid

ri. Denique habet chriftiana religio cum reliquis illis prae-

lo.

W

ternaturalibus, et iterum praefertim cum Mofaica, commune

hoc, vi declaret quoque: nul!un(z omm'no hominem in ffudio rerum,

meus

quat

18

*X €9 g

quag iam natura docet, vel exa&iffimo fuis viribus meritisque coufdere

po[fe; egere enim omnes gratuita Dei benignitate, quae , per fapientiff;-

ma Dei decreta contingere eis nequeat, mift intercedente, hominum loco

praeflauda et diuinitus praeftripta , peccatorum expiatione ; — hocque tt-

iam ita declarat , vt explanet fimul, expiationem illam, quam Deus ratam

fabeat, folamque propter perfeüliones fuas ratam habere poffit, a Iefu,

tamquam promifo Chriflo, et praeftaudam fuiffe , et reuera. effe praejt-

tam; hunc enim . fpellaffe facrificia et promiffa antiqua ommia , huius-

que crucis mortem praefertim fuifé. qua && gpraeffita fit illa omnitim ho-

suium expiatio, e&. Deus fibi genus humanum tantopere deuinxerit, vi

inde potifFmum appareat , quam bene. Deus eupiat vniuerfo humano ge-

neri, quamque vero etiam nece[fe fit , vt admittant homines diuinum hot

eblatum ipfis beueficium et ample&antur , fi. Deo. probari faluique reddi

velint ab acterna pernicie, Yo. VI, 14— 16. coll. Matth. XX, 28. et

Luc. XXIV, 44 etc. Qua grauiífima declaratione ne cogitari

quidem quicquam potefl, quod poffit e[fr efficacius ad naturalem reli-

gionem cum chrifliana huiusque fcitis ac praeceptis omuibus praeternatu-

valibus, ita copulandam, vt illa fie hac propter fan£iffima Dei decreta

ad rite formandos his im terris e& perficiendos. homines nullam omninuo

vim , nullumque vnquanz'vfum;izabgre pofft.

Cauete igitur Vobis, c1vES CARISSIM

r, ab hac noflrorum tem-

porum prauitate et]

euitate, qua multi, immoderato et inconfulto pror.

fus religionis natura

lis fludio, chriflianae adüerfantur adeo, vt, quod fibi

perfuadent, non nifi hac fublata e medio locum illam inter homines ha-

7

J

|; dubitent, viribus. efficere omnibus, vts nifi vi aperta

bere pofï'e , nul

poffint, clande(linis tamen artibus hanc fubuertant;

non perpendentes,

hac ipfa temeritate tolli omne tale religionis naturalis ftudium , quod ho:

minibus prodeffe poffit. — Seruate itaque potius ac tuemini bona, quae

poflidetis fingu

leri Dei beneficio, ne captandis aliis; quae Vobis non

data funt, et perdatis ea,

quae habetis, et perditis his ne confequi qui-

dem poffitis, quae appetatis.

H j

EO Acade'mia Vitebergenfi die

Miclxgelis., CI2J2 CC XCII.

-

v ER

á

z

(

T

r

»

"

"

$* r

m—m—

pwe

M

,F

r

D

v

""

r

j

—

-

N

wee

F

ii

-

T

H.e

:

;

L

E i a

—

li. eM i . MA

— ——-————— —

d

"

i

m«

cdi

p

a ii u D

IU

-

x

As

N

* rf hi!xdääï

PT

n

UE

Ty^

w

TU

p Y

—

CUT t

VeNT

x

P.

P

$

izu

d

an/

VETTS

adiciis

..

"

I

E

d

w

""

"-

C TE N

^

E

Atl J.ævnwl m

d

*

WT

E? '

TPBRWT

1

i d

dudinis41 14f

-

9.

«

ii

"

V

v

T

»T

"

xæb.oLn

,»

L ld

*

a

z

M.—

z

z

"T

..Dm.r d

—

p

—

*

h

—

—

-

.

"

7p ^

—

ys

*

"v

TT

T

*y"

x

M

x

LA

N

Á

-

p

v

» x

ESN

.

- J

w

:

»

Tu€ g

-

m

»*

AA a

—

L*

——Zts

u

M

7-

m

-

4 Irfwd

f.w.,

4

r

A

—

——

-*

v

(

h.

,*

iM

at.l

.r/»

R

i

"— —

——

-

—

i^ x

-

£

w M. rA

MC

gt t

x.... ^

»HAJ

l,

R

L 2 M

"-

* 5«/..

Ls

——

J.ï

-

^*

".

L

..

-

-

"-

:

n

u

F Ilv-

m "s.

w

t

UV«.P.».WI.,-

-*

U w T

:..I.l!/..

7-

-^L

!Mv

m

X

t

N n d

-*

*-.

*

Y

3

"^

, -

-

" k

N

od

—

j

—

m-—

DX

d-

w

.u—æ

MO

1

C^.

t^

-b..-»læ

*«

—

—

— o

-—

—

5

--

, vt

,l,.»

A*

L

w

-

.

"w s

W

.

n

A.

h.

—

P

H

E

m

Ms 1

as

r

"

l

ik.:xttn

—

^

at

H/»lx'l'i

,.t

A.-

* Q.r. F-A)

-

n

a, m

^ -

V/.

^

W

-

U..

X

Væ//

b

",

as

-—

—

. n

-

9

a s

N

f

-

k

"d

*

"t

i

5 a t

-

-

——

Á

w

s

a

-v.fuh.l?/

d

A -

.'l,hlg

-

— —..haf,

A

E EN

—

p

"o*

.f«fitl» * À

d

"-

)U

* d

e':l

»

.*

J

ii

W

"as !

u

43

EH

L m nl

flilv/

AR

'..o,r

E

-

—

I(t.v.w:

;

£t

-

L

-—

2

N

-—

—

-*

W.l

a

VN -l«h v

a**

—

-

TAE r

Á

- 3 .

—

D

Pa

—

v

Á f

—

^.

m

i*

.

N 46

—* —

W;

o»

n

d

al

o, J*.

À.

"s, 8

»

* —

-

us

AE

p - ij

*

"

N

"d

u

-

L

*

--

-

- u

E

-em,

— d.

$—

h, i

o

CL

:

u

-N

bt

Mo

$.

x

v

4M

re

«

ViX

n

u*

L

W

—

s.

--

-

*

l

—

.-(L'- 2

i«

*

d

1

d

u- C m

b n

"(

;

)

w

F J i o at*

d*

y»

-

M

B

M

"J

f,.(. B

^

Ouf "d.

. w

P.

.!

3 o

l..

"

—

M

-

* uU

l

nl

h

P

y t

7-

ia

Aàc

. *

——

k

H

h

$

EN

LE KE

N

T .

-

ul

!

M

Ü

mw

wl

4

- d

n

E

-

^. w

W

pH

.W

".

* x

-

iif

»e*

d

H;,r.

Ml

-,

^

RT

.w'i

M a

m

F

; dje

4

a.u.

u dl r r

P

-

m

*-

...-n

"A.

-

»" V aa,

o us

ub p o

——

»-— w

-

9

* nl

"u

E

w

"——

PRnggoiPe.

-

—

i.

r* t

-— 2

i

d

i

h—

ptt

7-

wb s i

"

-

"r P

RE A

-

i

o E s

h;.

U.W

4.»3

? M

Ja

DT

"

ml

.

a.

—

2

x, Af at

-

"

"

, N Y

n

r

d

d. M i

-..U..

,

"

N

..W

d.

w

,W

"$

j

-

n

a

e

»

É

— ejf v

—

ex.

-

: ER

"z

:l

d*

**

m

—

e

w

Á

4-

H

u as

b,..o

cw

qH

-—

P

^

,

rd

M, E

* -

QUP

$

-

..;.

*

t

-

—

d

-

z

r

" i

M'w

$.

"

W..:.

^*

th.

r U

.w

M :

a. i

-

*

As

od ais

.

m

"-

,M

s

- i

M

-—

.M

É

*

!41.

m

j

1.

m

r-w

,

*s

l"* *

r a

-

sapitt 78

*&

M

"-

P d

H

P^.

x

m...,

;

Sen d 1.

.W

.f'xl'

.

$À

H.c

* .I..H

W

ag

m

- od

Íx

Ms

*

E

-w) b

F

t

^*

a

- d

—

*

M R

Ü

"E T

E

:

LE

,.,,..

)

9À

-

,nm

E

-

.H

"

d

——

-

x

ES

Mw

w,

«

.

&

1

..M

ïhu

i

M,

!Hw

--

*

.y...

H

*

tG

M

H

H..

W

As

-

i

a d

f

e-

^^

Wuw-

b d

n

N

!

-

"

d

n

m

E«

.w

,

ia

--

^i

*

H

?

0*!

»t

- 9^

Á s

w

J5

* p

Ls

.:rr

;

/a

-

W

í

^

Veded

-

u

W

& s

...y

O.$

-

* 1

25 4

r

p»ï

-

-

*s

.

P

P

..

1

k.

B

LE

j

at i &t

^

-»M

m

C

E

M.v.lu

-

"

»

1

»

a

..ouæ.xr

-

"

..Nw

r

ha,

m

»*

^ n

i

-

7

Y

i

" zi

Mf

s.

La

s RUP

c;*qi

:

ain, n

**

"a

y4

—

4

"

yeem

,.,—

A

tÀAX .

:

iT

-

$w

&..

W.

-*

:

a

-Ó

^

*

22

$

. M;

r

&OR

EE

b

LE a

&

R

.ISJ.A. .. 3 x

W,

£*

s óael

*

j

w: *

[

,:.

UA

P

* $ r

2

"*

s*

&

lw

L

4

2 i.

"d

eóá

e.,vf

(4 & i

J

^|

&

M..w

hd

: fx( *

»f

N

d

"

^ N;h!,.a

Ls

.7».! wl

*

—

f

M

i

W

f*

M H

AX

M

M&,

r*

&

*

u«

-

M

E

" 5

$*

On

i

P

j

p R«

M

*

$

X

.

;

AX

"

w»

E

H

.Mæ;

r.

"4

L

f

u

RT

a

u

.a—..w:.m.

d

X

P

"n

-

&

»

i

Lb

M

i

!

E

El

WI

-

"s

&

.

i

.v.

-

D!

* $

i

RE

*

x

*

M

ER

;

at

P

".

E

*

"N

MM.

"NI

as

v-4

Ea

64

W

L

:

1

A n

-

.tþ;;

-

X

;A

A -X

*b

L

k

»

E

Y

LA d

E

U4

L

m,

i*

Ü

v

th

H

,.

"L

".

«

N

I

"P s

E

W&.a

*

NI

.F

$

--

e&

..!

;

X

3X

y 4

l

*

i

B

:

W

7

Ày

—

h.

...»

"

W

k d

—

E

W

-*,

LA

-

iN

E

«

h

E

Pa ^

-

"

1

aM

d

x

u

*

A& .

H

1*

E

»A/

i s

p4

|

.mt

Ào

W

X

v

N

4

&

-

ki

* ) !m

VP

Li

M

-

E

W &*

..m-

íá

"

* l

i

f

E

W

R

"

:

à

í

*

À.

"

[

"

1

$w

tJ

*

.ww

"

a.,

u d

E

^W

à

W:.b..

W

E

L ET

s

.MW

D

n

.M

M.

kKy*tj

WY

J X J

E

—

$ 093

;

4

LES

j

»- *

M

M

*

/«

W

.,w

"

' * 4

O

p

(

m

k

H

W

3

*

d a

v

-

!

à

E]

!

?

E

1

H

* 4

E

"

w

4

w*

r

X

m

"

,

I»r

.N.

,H.

W

W

L

M

-

"

M

f!

"-

$

æ-

;

æv

té

^

-

pt

F

2

H

&

v

,^

n.Xw

E

L

v*

A

1 d

«ï..x.! od

—ï

RECTOR

1

S

ACA]EMIAE VITE.BERGENSIS

I

R

9

CHRISTIANVS FRIDERICVS

|

eo

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

s

MATTHAEI

O Baance Q

PHILOS. DOCT. GRAEC. LIT'T. PROFESSOR PVB. ORD. COLLEGIOK.

E

IMPERIAL. ROSS. ASSESSOR ACADEMIAE ELECTOR. MOGVNT

l.(l.ä

SCiENTIAR VTILIVM SOCIETATIS LIBERAE ROSS.

VNIVERSIT.

N

KFA

S

l IGI P

MOSQ. ACADEMICAE PRINCIPALIS HASSIACAE ET LATI.

«

NAE IENENSIS SOCIVS VNIVER?ITATIS(LVE CAES. .

S

MOSQ CORRESPONDENS.

ES

|

CIVIBVS ACADEMICLS

9

FESTVM

MICHAELI

S

PIE CELEBRANDVM

130!011*

P

DESCRIPTIO*IIS LIBRI FOEDERIS

PARS

FI.

DE CONIVYV NCTIONE

l

QVAE CHRISTIANAE CVM NATVRKALI

;

INTERCEDIT RELIGIONE

ä// Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com