KaI600-1772_9

1o

DX

Pa

x

EE

d

a E Be GD ie o ii

—

*

)M..—x

u

*

&

"

a.

B

Bbesk

d

-—

TEURU

d a

m

"TA

"^

pheum CH

:

.

:5

L^

o

g

J5-

"ii

""»

-W"

TU PT

a

i. d

»

W

n Piio

-

3 ii ia

"

*

,

-

M

—

& nl

—

LE

m

3 W.

H D

F

T

-

p

ii «wx,w rf.w?w:: q

u

*

-

n

Is

*

——

""

E

-

s s

y. -

Av

B.l

/'.mr

"

L a

4

*e X

mn ,

-

H

«

-

m

.

-cP

-

"-

t

-

*

M

fm

LE d

r

Pt

-

"

L

-

— —

4

b« ss

r*

M m

-

-

ET

d

—

w

" toos

t

-

m

H »M H..

MA

,W..A

E

d

d- o^

B

*

E

N«

v

$-

-

""« --

^ H.

9

»

-

v.-

»

u.m

m

se

w

J

—

VN

w

— !

L

.. W » ap.»,:

/i

T

a

;

« —

M

,M

d N u

a

V

ab &T

«

m A

Ls

-

a. .

QR

TC

w

-—

*

L

—

4

*

-N

M

*

*,

-,

*

m

a*

l«cfAv

v

**

NI

P*«

$9 d

—

lm

l

.xw;'.

ER

". ut

-

f

M.N.H

--

EM

x

Pa

"—— À

m

t

49

*

Y X

K "X

B

-t g

m

Y^«

at

ha*

-o

C

*

^

Y

;

« s

B

X*

w

FA

r

pic T.

ET

d

-^

UN :

d f.J

*

)b

-

M.!M?

**

tv

"a.

«**

L

.2

"

26

*f

Jwo

VE N N

b

LO

à-

"t

v

L

.Nn

.

.w

u

r r

v«

m

24

»

-

^

W

1

d.

u

N

"m

* "d

-

N

ïa. W

b

-

E

^

^. s

4

lbf

M m

—

p

.

f

WP

a^

».Jul««.. m

NM

Y*

H

s

tu, e

x

—

-

» d

"* , *

W

-*

Á "

399

*

—

--

....

ww

b h

» .y'eïffn«'

-

».

vf

ET

. t

*s

p

"d N at ^s

.W

Pa

wX

..Hu

£

"w

p

. v

ir-

W.

.7-;..:4/,

&

M

W

M. t

at

.w.

u

p d

Secm

/U&,.

w

x

*

x

AX

EL

"ET

9r

..:of

d

-s wv

-5

k

| s

.fïlx.-

..r

s

* i

M

(

*.

.

à

-

rf

»"&w

*

m

"d

a*

w

*

|

» o

La

-

44!!

^

m

um.-l

s

hod

:

* ^v w

-

*

m

^*

".

u€——

47

&

.

Sc

--

.

d

M.bax

**

a

h

L

E

A.

N

*

M

A

lw

w..'

H

ab

"

.Anc-

"

p u

EMN

-

d

»,A

a?

&

w

"*

clf.—

—

-

ho ,

E^

"u

M

w*

:'

"—

m

A

Y* w

L

x i

af..),.

M.«

Mi d

T*

i

'M

w o

/ï

-

yt

—W.HS

)

MNeM UT

«

h.

"E

M

wihd

i T

..M

W. -

E.

- »

NM

*

L«

-r';

A

DO

ha

t»

:

A

;

T

j*

"I^

F*

M

b

Ls

z

»

[

MM

t

&.

4.3-11 4...

R?

—

H?

*

W

^nh

» j

P^

,3i

um

R XA!

-H.

-

w

n

N

LE

ii

$s

[2]

N

"fon- d* f

.

K É x

-A

*

AA

k*

*«

] 2"

ày

j«

h

4*

e-

E

M

I

-

w4, *

H/u.

i

"*

bPec*

ww

Yv

w..

*

at

;'.l

(Wl

$ "^s

E d

LT

er.,

)

-

[*

F.

I

— A sst

p

n .4

"gt ^

a

w«

«*

v* i

"ib d

"

*

-.H.

i*

E

r*

;h u

-

X

'æl

|

ün.

j

£t

w

.

»" - 4

w,.

a. w

WJ

u^ À

;

— À

7X

)

"i. "

ïn

——

u r ^ T

p m

y,-

- v

W N

r

n d

»ir

Nart s.

v f

4

-xxwiA , d

r

stf

-

i

k

awf'

-P J

^

"

T

T

M

l.l.!

Hn

b«

x Á

i

r

n-

2

.

f

"

—

M*i

.9

4

ii r

A

L£

--

| . s

A',..

t a

"A

r

i s

x

p

«.J..).

*

P

»

w.-

—

$*

LT

L

&*

W

,.

!1

[ a

:

m

« i

-

um

-X

;

À

i "

K .

-

^

L

n

X!'.

E

ïfn.

i

Q

-

$-l

:

-

a

H.

m

HM

* M

'k.

| -

i

"

*«

ape a

n s

À

Fogw

'&3&

x

j

w

W -

p

*

2

&

»

WH

-

m

,.

Pt

P

4»:«&&4

x

"

"-

"

H

AU I v*

$* (

"

EX

SE

[

p

.

m

a

LP

H

g

A

hl m

x*

ss

"

at

*

—

P

&

B-

^6

. m ^

^

* $.

——

m D«

-€«4

o P. D

d

pt m

pO

Y

z

n d

s^de

9*

j

.M.(

-X

a

3

a P

s

u^

oA.-

*l

ha

-

-

T

r

&

d

- d

.,H..

T a hd

47

—

at

—

m*l La

—

,

——

$

Jul

* d.

" "

bt

-

—

-

»m

f

&«

-

K ..

,xwl

-

^

iiíon,

h.

"

—

-

—

i.

w.w..

—

N

A

**

t

r

o

EC

2*

& m

(

-

p^

T u m

F.

—

:

,Wæ

QHuæ,

H

IAW.

-

a

a a.

-

Jf

C

--

-

,Mw

s

p

Pt

E

"

P

U

[*a

ia

a od

-*

r

i

RT

"

——

xa

H

g. Ue"

£ R

*eom

.'h

"

——

od

"-

--

—

Á

M« g

M.

p

—

g

À

As

-

A -

&

P

--

-

u-

—

/

qo-—

2

ha

N

:

"

E

;

---

"m

Mp DP

X

aræs.

-

—

T

E oU

-

r

d

—-—

-

6 m

-

"« ,

"

* w

"-

.ru.v

.

"-

Ü

ATT

-

l'f'lu

—

"sl

..W.

^m

s.n

X

atl

.

2

—

,

-

V. v

"

peus

x

k n

p

"

"u

y

T.

*

$BO

M i

» *

p

xfhe

-

m

*

- .HQ

—

ao

H

* *

n

—

M&W

*

re

LE

-

$-

.H

in.

hw

—

*

"ó

H.

hr —*

"

M.

N

4

Wf

Ja

—

sf apeee

*

W

ha

»«

m

-

Á

*a

m

"——

-

A.

-

d

-

^m

o

"

&

a u

m r p

-

*- ÀN

4

"m n

&^.

;

W

"

o

d

A. ,

-

W

.W

Yast

.M

a t

-

afb

--

ha d

w M

.H.ruly

-»W

!

s.

"

—

d

r

P

a

7* -

»

a

E.

m

€ .

**

——

L

M

a

"

W—

L:

*

u

"

Wa

li.w

d *

»

4.

-

a

"

-

-

d.

—

T

—

N

E

"a

D'l.

"É* A

"

—

P-

-

M.

"4

U..Q

[

m:

Ain., b- »

£

-

LW

"-

-

w

m

o *

PC ao a,

s d 0

o

-—— «

-

CX

»

j

b

"L

—

m

-

w*

a*

—

48

u

-T

—l

*

m

"bt

:2

-

e

ao p

p

- O»

" .

A

^ H'

— "

" w N

*

-*

&T

t -

—

La

sa;,i Xxl

m

"9

v o

v

».

EOE

i

» ,Jia

bt

-

M

!

-

L

d-

—

La

—

i X

-

:*

—

*s

AH.

L

—

4

—

x

"

:

—6

E

.W

-

&

-

/

-—

a

"(

z

u r

"

-

-

a

s

Á

f

L

r

"

*s

o

w

s

&

"

^.

hES

w

wU$

—

o.«.

Aw«

&

aF

*

N

!d»hv

-

N

s-,

w

*

"

T

^.

o t

M

b

h.

M

",

1vw

-

"- 25

-

g m

& o

—Àn

—

* .

w

-

-

-« o

*

-M-

A

[

T

-

«

at ..

* u

ao

-

*

—HM

ul

M i

at

*

-

:

—

L

nuidi

m

-

p

M

—

——

E

p

"

—

i

|

Digitalisat

vorhanden

i

Xs.

--

E E

ssl

Hu«ur...c.

^

——

*

x

d-

ls

"

EAL

j

RECTOR

ACADEMIAE VITEBERGENSIS

CHRISTIANVS FRIDERICVS

MATTH AEI

PHILOS. DOCT. GRAEC. LITT. PROFESSOR PVB. ORD COLLEGIOR.

IMPERIAL. ROSS. ASSESSOR ACADEMIAE ELECTOR, MOGVNT

SCIENTIAR, VTILIVM SOCIETATIS LIBERAE ROSS. VNIVERSIT.

MOSQ. ACADEMICAE PRINCIPAL[S HASSIACAE ET. LATT..

NAE IENENSIS SOCIVS VNIVER?ITATISQ'E CAES. .

MOSQ CORRESPONDEN S.

CIVIBVS ACADEMICIS

FESTVM

MICHAELIS

PIE CELEBRANDVM

IND!CIT

m

DESCRIPTIO'*TIS LIBRI FOEDERIS

PARS

FI.

DE CONIV NCTIONE

QVAE CHRISTIANAE CVM NATVRKALIE

INTERCEDIT RELIGIONE

-

li

n

61/

li

li

*

TU

—

U

f

ï.h

hi

Q

(

1

E

(

W

b

f

]

q

E

W

Y

m

ee

W

&

U quo,coeptun; inter'ChriHianos eft, paullo di!igäh;ius

reuocare ad animum: per ipfa religionis chriflianae decreta,

naturae feges mon minus, quam. quae fecum ferat chrifliana re-

ligio, Deum autiorem hubere, tantumque ideo abeffe , vt haec cum illis

pugnent, vt ne dubitari 'quidem pof[fit , quin. mutua, vtrisque et ami-

ciffuma intercedat coniun&tio; coeptum fimul eft, philofophiae operam

dare, non veteri illi, quae principiis paffun obfcuris et fiditüs, ductisque

inde [citis plerumque precariis imutteretur ,. fed talfí, quae non. nifi ob-

uias certasque naturae. [eges exploraret, exploratasque fegueretur vnice,

Quo facto mox peruentum eo eft, vt nemo Chriftianorum, ha-

rum rerum non omnino rudium, effet, quin intelligeret: qrat-

cpia religionis fln*ijïianae non confpirare tantummodo cum naturalis

religionis [egibus, et confirmare has, [ed ab his e differre quidem , ficque

ehriftlianam rtligionem oppido hor agere ,. vt refauret religionis natura-

lis leges iuter- hominer , eosdemque. ad obfegutum illis pracffandum non

compellat todo , ;fed . idoneos quoque: reddat , hocque. effe. tam perfpi-

cuum , viin primis praecipuisque chri[lHanae refigionit beneficiis: iure

meritoque rqferendum ft.

Ita autem quum ab illo tempore de

coniunctione religionis chriftianae cum. naturali intelligentio-

res fentirent chrifliani, nec deeffent, .qui a tznto tamque certo

beneficio, quod tali modo chriftiana religio hominibus: prae-

ftet omnibus, hanc ipfam illis quam efficaciffime commendari

poífe crederent, hocque agerent quoque inter fuos fludio per-

quam laudabili; non vmum. tamen hoc, fed varium euentum habuit.

Etenim imulti, qui inter ipfos chriftianos hae de re longe aliter

judicaffent , ipfamque religionem chriftianam, quod- rebus hu-

manis minus apta cenfenda.effet, in contemtum vocare.non

ii ac temerita

n priu-

o

't-e"fe dederi

dubitqfïgnt, g:uamï ?rpitcr tali äzfcit

dentic-

? x

4

- w m

L

dentioribur omuibus, ita quidem perfpexerunt, vt paffim fatertntur , rt-

ligionis chriffianae illo beneficio nec certiur quicquam cogitari po[f?, nec

W

amabilius.

3

Fuerunt tamen eodem fere tempore ex illis a/i, qui

inde colligerent et perfuaderent quoque reliquis: 4uae chriffinna

)

religio communid cum naturali habeat, fola; quoque effe, quibus tribui

pofft, vt vfu inter chrifianos perenni gaudeant; religua mor minime

[

f

attinere, fed. attinuiffe illor tantummodo, inter quor. chrifliana. religio

diuinitur conflituta fuerit. . hinc noflris chriflianis hominibur fola: reli-

h

gionir naturalis praecepta. tradenda, effe s. reliqua, quae Iefu perfonam

üd

eiusque cum Deo et homiuibus contuntionem, quae eius miracuía et pro-

Ju

plhetarum de eodem vaticinia, quae eiusdem a communi hominum per-

fl

nicie redemtionem et huius cum oeconomia vetere confpirationem , quae

Japti/mum et Cornam facram , quae ipfar facras literas harumque vfum

hi

et his fimilia [petient, puntium quidei /dpoflolorum temporibus tuliffe

N

e

emme, et po[fÉ quoque etiamuum vtiliter tractari in ftholir , a fag-

geflu vero facro profcribeuda vffe. peuitus. -

Quod quum intelli-

h

gerent alii, quam aptum fit ad religonem chriftianam,

ler,

quam vi tollere non poflent, honefle faltim fepeliendam;

Vior

nulli dubitarunt, laudare quidem religionem chriftianam | eo

li

nomine, quod. veras religionis naturalis leges hominibus

|

Üin

reddiderit, fed prouocare quoque chrifiiames philofophos omues,

i

vt ad ampletendam philofophiam eam, quae, quam accurate pro-

babifes religionis naturális [egés cum chriflianae. religionir praeceptir

lhis

confentiant ,' prae-écteris. [uculenter: doceat, in vuum veluti- toeant, o

li,

confilio , vi arcefJant tandem aetatem illam aurtam , per guam chriftiana

religio, plane ví Mojfaica illa , omni inter homines vfu exuatur , nec nifi

Tif

naturalis inter eosdem floreat. réfigio.

Vixque dici poteft, quan-

fl

tam vim ad chriflianam religionem, vero dicendam nomine,

hon

veluti cuniculis fubuertendam haec iam habuerit noftris tem-

u

poribus fententia, et adhuc habeat,

lam, quum nuper de-

ii

monftrauimus , "Decalogum in ceterit propterea quoque cum c/zrylz'a-ï

hüöa

pro-

naü re/igäon; ar&iffmo copulatum gj? Virculo, quod omnis verae,ar

Pa

inde

$

o* € Y*

n

inde naturalir äuqu ,'*-re/igrioni: : prdecepta(,' ab ipfo: Deo proMulgat?,

T

tomple&latur ; non abs re erit,. de coniunctione , quae chriflianae cum

j qui

naturali intertedat; religione, in. praefentisdifputare paullo ex-

1

plicatius.

fima

lrbl

Dicemus autem

qprimo,z quid fit refigio, et quare di/längüm-

tinimt

da naturalis a praeternaturali fit; deinde, quid forum ferat naturalis

reigio; tum quem vfum inter homines habere poffit , femperque docente

lrl

! nt]*

hifloria habuerit, quae phatternaturalis. diciturs denique , guid hàt

[oæmm

ad chrifianae religiouis cum naturali coniuntionem . rite. iudicandam

faciat. ..

H

/ [

Quid fit religio, varie quidem a v

a;iisl -de:ün-itur , fed prae-

| p

ftat ceteris illa reZigionis definitio, in quam tandem omnes confentiunt,

: quae

- 4fi

haecque eft, quae a notione ducitur, qua gaudet per conftan-

tem loquendi confuetudinem re/igio fubie&iue fpeGata.

Dicitur

i

Jj

enim haec re&i confiientia, et relum hic id eft,. quod normae. re-

w fug

xtelli-

fpoudet, ad quam regundi funt per hanc vitam homines , vt rite his in

terris verfentur... Eft itaque reZgio, fenfu accepta latiffimo , haec ipfa

norma,quae regat per hanc vitam homines , vt rite fe his in terris ha«

diit;

beant praébeantques quae, fi obiccliue fpectatur, dofrina probabilt,

» 00

ibus

fin fübietfiue lamitur, confcientia- huius normae continetur. — 'Nos

in praefenti de reigione loquimur obiefue confiderata; | quae,

oitie

quid ad normam illam referendum fit, fi ipía rerum, quibus

j pn

his in terris homines adftricti fünt, /oague natura docet, uatura-

Wllfif

lir, f&in aliunde innotefcit, praeternaturalis merito appellatur,

u

lam, quid fecum ferat naturalis religio,. non docent homi-

fiana

num opiniones, fed docet zpfa cum terrarum orbir ,in quo degunt ho-

i nj

mines, íum ip/orum hominum natura, Etenim terrarum orbir, quem

quan-

homines incolunt, tam in fe, quam propter coniun&ctionem

Qs

cum.rerum vniuerfitate, quae nobis ob oculos verfatur, ar-

n

Cliffimam, iía comparatus eff, vt cogat. plane tos, pro explorato

de-

- habere, fupremum ens effe, quod. Deum appellamus, a quo et ipfe terra-

rijhla'

seum ille cohaeret , non oría fmt tan-

rum orbis, et reliqua omnia , quibu

n

A 3

iummodo,

ii

I

6

int

tummodo, fed vnice quoque pendeant. Qdumi ehimvidemus, res

praecipuas, quas terrarum orbis complectitur , quales nos ipfi

[j

fumus, et poft nos animantia reliqua, et plantae omnes, ue

r

cafü, nec a fe eJE, **fed oriri certis legibus, fapz'enter conflitutis, à fui

Qu

milibus; manifeftum eft, ;ta ab aeterno. non . effe potuiffe, fed coe-

Q

giffe haec in tempore, et a caufJa repeteuda effe admodum potente ac in-

fü

telligente. ^ Has vero res fi cogimur ad illas referre, quae dicto

Vüt

€xi

modo ortae fint; reliïua, quae: inulto inferioris perfeBionis, et cum

illis tamen ar&e nexa intelligimus, non po[[unt non fimiliter a nobis pro

[

rebus ortis haberi , et ab eadem . caufa. repeti.

Cauffae vero, quae

füb

ipía orta, ac proinde finitae poteflatis eft, quum tribui a no-

bu

du

bis nullo modo pofhit ; vt res, quae mondum exiflerent, procreare

valeat ; facile ad intelligendum eft, son uifi iufiitam caufJam . effe

h

poþ»', ad quam primas Ihius vniuerfi origines rej??rre nobis liceat, hauc-

0p

que per hoc ipfum, quod infinita fit, pro fuprema quogue rerum con-

il í

ditarum omnium habendam a nobis effe. Ypforum autem Áominum na-

Y

tuüra nos minime dubitare fimit , quin rebus . illi reliquir, quas. terrarum

[

orbir comple&itur , praeftent plurimum , foligue fmt , qui has perfettio-

Wer

aues fuas, etunde eas habeant , intelligere , taligue perfuaftoni conuenien-

fj

ter his in territ verfari poffint.

Si autem volunt, vt par eft, ita

N

verfari in terris homines; neceffe eít, vt Deum, feu ens fupremum,

)

relle colant, vtpote a quo mon funt tantummodo et pendent. omnia,

n

quibus terrarum orbis et ipía rerum vniuerfitas continetur, fed

Qu

cui debent ipft quoque homines perfettiones omnes, quibus his in ter-

f

ris rebus reliquis ipforum praeftat natura.

Re&us autem cultus,

de

quo Deus ab hominibus his in terris profequendus efl, mon poteft effe

fire

alius, quam qui refpondet confiliis, quae fpe&aret Deus, quum homi-

0ij

li

nes conderet, eosdemque tot tantisque ornatos perfectionibus,

lite

hoc in terrarum orbe poneret. — Quae JDei confía non ex fola

th

hominum natura, fed e nexu praefertim colligenda funt, qui fin-

lur,

-gulis hominibus in his terris partim « cum Deo ipfo, partim cum

Un

"eliquis

rebus omnibus , quas pofdeut, partim denique cwrsx hominibus i

p

intgr—

]

7

"wom m

N

intercedit. —Hoe emim ex mexu, cui ipfa hominum natura füb-

1*

iecta eft; et obtemperare debet, /uculenter. appartt, quid Deus ad

m

re&ie verfandum his n terrir praefertim fpettari ab hominibus voluerit.

afu:'

Quod autem /ominum cum Deo coniunftionem attinet5 non poteft

] ttt-

ea non fecum ferre, vt i//i unc, propterea quod Deus íeu ens

D

fupremum eft, cuius poteftati fübiacent omnia, quae ad rerum

diclo

vniuerfitatem pertinent, quodque fuerant beneficia prorfus

2 gli

eximia, quibus hic ornaret illos, noz ament tantum , fed.ita ainent,

D yro

vt nihil habeaut, quod ament. impenfius, quodque illius ámori non

quie

fübiiciant quam lubentiffime.. . Qui amor erga Deum ab homini-

0 no-.

bus ita praeflaudus eft: — vt ipfi cognitaeque ipfius voluntati vnite flu-

otrear

deant; vt hoc fludium mente animique confiis nom. minus , quam di-

n ii

Bis eb fatlis, im omuibus et conflanter, cum ipfi exprimant, tum

m

operam dent, vt hoc fiat quoque ab aliis, nihilgue magis auerfantur,

It (Oii"

et ünpediant apud . alios, quam quod IDeo vílo modo difplicere [ciant ;

jti d*

vt denique /oc ipfo impulfi ftudio , in rerum natura , et in omnibus,

-Tártim

quae fub [ole geruutur , ad nullam rem cupidius mentem aninzumque adz

;-fe&io-

uertant , quam vnde Deum eiusque voluntatem in. dier meliur cognofcere

ii

pojz'nt e accuratius.

Coniunclio autem, quae fingulis homini-

l, ii

bus cum rebus intercedit iis, quae ipforum funt, fiue naturam

TA

ipforum et huius vires, fiue bona reliqua, quibus gaudent aut

cititils

fruuntur in terris, attineant, quum his in r

ebus hoc ipfum,

u fed

uo homo in terris antecellit beftiis, fit pofitum, /aer, inquam,

n tf

fingulorum hominum cum r&bus illis coniun&lio non poteft non iis-

dem praefcribere: vt ? ipfos rite ament, hocque tali modo demon-

cullut

dfirent : vt ff faasque- vires, fiue animi fuerint, fiue corporis, et fua

ul df

! /mmi-

omáia, quantum poffint, perfiiant; wt fe fuamque vitam, quaimdiu

mibus,

licel , conféruent s. vt vires fuas et fua omnia non nif vti/z'tercon/itmant;

, fofa

vtque e contrario dil'eeuter fibi caueant ab omnibus, quae Toforum aa-

turam deprauare aut deprimere , ?pforum vitam praecidere, reitumque

yi li

m ul

virium el relipiorum , quae in füa poteflate habent , bouorum v/um vel

m

plane to(lei'e* vel impedire fa/z?z'm poþn;; vt vero etiam nulli dubitent,

"

i

8

[

* ey

Q

entet i

f

iU ETE , jz'

fe feemque vitam, fuas vires eb bona fua omnia, lul

zi

qu

imaiora hoc officia voluerint ; quum res ipfa doceat, tafi tamque in-

ipl

genua fPutiendi 'agendique ratione Deo nifil magis probari po[fe, hunc-

al

que Dei fauorem [pondere mobis, tantum abeffe, vt tali nos ia&ura,

FU

quautacunque videatur , perdamus quicquam, vt confequamur inde po-

M

tius emolumenta fuo tempore et praemia. longe maxima ac certijima.

l

Ex nofrra denique cum reliquis hiominibus coniun&ione colligendum

k

eft: Deum hos non modo non minoribus , quam nor, naturae perfetlio-

fo

nibus ornaffe ac beneficiis , ficque luculenter declaraffe, eodem fe amort

f

omnes profequi , [ed noffris quoque neceffitatibus tam arBe nobiscum co-

i

gulaffe , vt omnes ac fimguli ad explendas illas conferre po[fnt plurimum.

Quo ipfo confequitur, eodem , quem nobismetipfis debemus , reliquos

h

a nobis homines amore ample&endos et profequendos , huncque amorem a

(

obis ita exercendum effe , vt illis nos in quacunque noffra cum eis. con-

üi

dun&lione idem praeftemus, quod nosmetipf in cauffa fimili ab illis nobis

(«

raeflari voluerimur. — Haec itaque funt, quae proxime naturalis fe-

Q

cum fert religio, f hutur leges non a vagis incertisque hominum

l

opinionibus, fed ab ipfa terrarum orbir; in quo degunt homi-

n

nes, et rerum vniuerfitatis, a qua totus orbis ille pendet, ipforum-

[

que hominum, qui foli, quo in térris fint confilio, cognofcere,

Yi

talique cogniticni confentanee fentire agereque poffunt, natu-

li

ra repeluntur. . Nec dubitari poteft, quin /eges illae ia comparatae

t

fient , vt , ft tenerentur ab oinnibus hominibur ac. [eruarentur , non po[fent. —

flà

non praeftare eis (alutem ac felicitatem, qua maior his in terris con-

tingere nequeat.

Efl euim faus et felicitas, cuius homines in hoc

il

terrarum orbe compotes reddi poffunt, a tribus praefertim cau/fis

fü

deriuamda : primo quidem a ta/i/ animi. tranguilitate, quam certa

(0.

parit de eo, quod Supremuia Numen ipfir faueat , perfuafio ; fecundo

ii

a tali vfu virium bonorumque, quibus gaudent, omnium, qui spfis et

b

ipforum natura dignus eft ; tertio denique a mutua cum reliquir fho-

li

minibus animorum confenfione, qua frui debet. is,-qui de fucceffu. et

)

euenti eorum, quae ipfe agit, bene. [perare velit,

Quid autem eft,

th?d

X«

4 € Y

quod nobis certius. tranguillitatem. illam am'äzz' comparare, poffit,

1 jï

quam L amor, quem fupra defcripfimus; quum nos hic, in

qLi

ipfius vitae iactura, bono effe animo iubeat? | Quid porro nos

hunt-

&mta'

d víum virium: bonorumque, quibus gaudemus, omnium, nobis di-

gnum, maiore vi impellere et concitare poffit, amore moflri;

T

-quum hic nós doceat, quae, et quante a, nobis praeftari non

debeant tantummodo, fed poffint quoque iure meritoque?

idura

Et mutua illa cum reliquis hominibus auimorum confenfio, quid, quae-

Áf«

fo!. fuerit , quo nobis conciliari poffit facilius, et feruari con-

amor?

flantius, quam amor, quo to:.alios profeguimur ,. illi, quo nofinet-

ii (0*

ip/os complesti folemus , fimilis?

.

.

TM

lam, fi de eo conftat, qui

d Íecum. färati Ket',u,xpraeüare poffit

digur

. hominibus naturalis religio quaeritur: guem vfum fabere poffit,

yun d

femperque iuter. homines per hiftortam habuerif, .quae, praeternaturalis

t (0i*

dicitur. Hoc enim tertium eft, de quo in. praefentia difputare

777

conflituimus.

Praeternaturalis . religio ,. obit&tiue fumta, conftat

i J

quidem etiam norma, quam fequi debent homines; fi vecle his

ftquLr

in terris volunt viuere, fed tali, quae monm ex rerum hominumque

hoiti«

natura, fed ex iis, quae praeter naturam hominibus accidunt, rite hau-

o

riendaac difcenda efl.. "V'enendum tamen, normam illam in aliis qui-

,(ccre,

dem plurimum , minime veto in iis, quae naturalis iubet religio, ab

hac differre poffe.

Puguaret enim, illa, fi res aliter effet, cum ipíà

, qattj

yratat

terrarum orbis, rerumque vniuerfitatis ipforumque hominum

p

natura; quod non admitti poteít, fi ea quoque hominibus

datur et praefcribitur in his terris degentibus.

Debet. itaque et

s Con

j hoC

illa in primis praeceptis habere hoc: . vt vnum Deum pro fuprema re-

Cous

rum, quae exiftunt, omniuim cau[fJa habeas , huncque iia colas, vt fert

s (l

coniuntlio , quae tibi his n terrir cum illo, cum tuisque ipfus rebus, et

cum reliquis intercedit hominibus, — lam, fi quaeritur, guem vfum ha-

(li ido

bere po[fit praeternaturatis iuter homines religio, quum in iis, quae

[jh ü

yir lo

naturalis iubeat, nec difcrepet ab hac, nec difcrepare quidem

vfum effe poff duplce ; alium, fi fo-

[ t

pofhit ; irgl,;pxromt,u eft, Auuc :

mines

qth

Io

tat

miues a prima indole, quam a Dro accep?mnt', non -dejz'eerent,- aliufh,

? deficerent. — Etenim fi non deficerent; potuil ip/a iucorrupta in-

p

doles, qua Deus primos ornaret homines, ita fe habere, vt illi, fola na-

d

e

tura duce; e& mifi Deus-ipfe eis t benignus pater adéffet, fuisque eor mo-

IK

nitis, confifiis praeceptisque inffrueret ac regeret , ne po[fent quidem. de

eius exiflentia , quum in fenfus non incurrat, multo minus de natura

l

reliqua et cultu eius, ipfuque iuribus, quibus hominer in fs terris gau-

lu

[;4

derent, certi fatis ac perfuafi reddi.. Nec opus eft, vt demonftre-

mus, ne potuife: quidem homines a. Deo aliter quam ita formari; vt

ji

ad re&le ver[andum in his. terris praeternaturali ipftur auxilio opus ha-

j

berent; fatis eft, fi negari non poffit, potuife Deum in condendis

hi

n

formandigue fiominibus ita agere, '?t voluiffe propterta, quod tali mo-

do multo benigniorem fe praebere. poterat hominibur, quam via altera.

D

Praeftat enim Deus tali modo idem hominibus beneficium,

^

quod pater benignus fuis praeftat liberis; guum eor uon a fe re-

li

ü

mouet, [olique ipforum arbitratui relinguit, [ed conuer/atur pratfens

£um illis, fuisque eos- ita regit confiliis ac praeceptis, vt normam il

l

lam, quam ad bene re&egu

e viuendum ipfa eir. rerum natura. praefcribit;

0

amulto citius certiusque intelligant, quam quidem fteri po[ft, fi fibi ipf

u

in hoc graui/fomo negotio confulere debuiffeut. — Qua quidem in re ac-

cidere potuit, vt Deur cum folir primis hominibus ita ageret, reliquos

(

vero ab his pendere vellet; perfpicuum tamen eft, fi quoque ho-

l

mines a prima fuüa indole non defeciffent, Zanc ipfam re&he his

in territ verjandi normam, quam primi hominer modo praeternatu-

rali a. Deo eo acceperant confilio, vt ad inueniendam illam , quae etiam

natura duce deprehenditur, manu veluti eos duceret, veliguis quoque

hominibus in regunda vita fundamenti lozo, h. e. idem e[fe. oportuiffe,

ï:

quod primis fuerat hominibus, quoque illi aeque ac i per totam vitam

carere non potuiffnt. . Si vero Deus permitteret, v£ primi homine:

:

a prima fua iudole ità defüifrerent, vt ab his, per ipfar, ab ipfo Deo

conditas , nafcendi et generandi feger , non nifi corruptum et in. deterius

tiui-

?-*ro/apfum humanum genus oriri pqæt,' quod ixj-de à prima nà

tate

11l

um,

tate fua procliue ad. d.vefï,e&end—u

m ab ea norma effet, quam ad.

"u

m his in terris ip

i

fa rerum natura ei daret; .v/um

probe viuendu

k

1 -

adeo habere potwuit.pra

ternaturíir v6

lii plane, nece[arium. .. Rebus

r ino»

enim ita conflitutis, 9

if Deum vel dirum vel iuconfultum tibi Jïngal*,

24 3

po[fet Deus, Jolius naturae-ope, ít

n d

neceffe omnino fuit . vf, quum non

üturü

tam communi. totius reueris. humani, miferia , eidem rite con[Mere , prae-

ternaturali hoc praeftaret modo ,.n

H

H

et omnino permittere po[jet , l, homie

gar

flte-

nes-in. fantam ruerent pernicteim, 3

.

uf con[litutum z'cgzm,' apud ipfum fuif-

tularetur , eoque ipfo luculenter demonu]i rartt,.

jj; ll

eL, vt dilo modo illis opi

y lt*

fe nullam aliam ob cau[Jam, quam. vt.noua prorfus et vere paterna. ho-

dmdit

minibus tribueret beneficia, pa[fum e[fe , vt omnes per ápfas leges ab ipfo

[j mo«

couditas ,. ab.illa, qua primi homines ma&i ab ipfo fuerunt , indole, uua

£, vt folius. maturae viribus nequaguam ad eam

1l

cum his ita defleceren

reflaurari.po[[ent.

lta autem fi res fe haberet , manebat quidem

ciunm,

p r

hoc , vt talis quoque prae

ternaturalis religio in grimis haberet confdlis

j5

ac legibus ,

vt reuocarel homines ad ipfius naturae mormam, a qua

raeftf

fed. modus,

quo praeftaret. hoc ,. talis e[fe. potuit., vt nullas

qm

dzfciuemnt ;

Potuit

Cs

omnino lhominum. per

totam fuam uitam faperfeder

e .0 pojet..

ffe, vt.fi. Deus uellet

lij/

enim. communis hominum prauitas tanta €

cos ad naturae normam , feu ad indofem , a qua delapf. fuerant , veuo-

w

iliguo

care , in. nullo id howine aliter, quam tali quaeäïcz' pfzæt,,qui prat-

ternaturalis. e[fet.

; ho

do .ab /zg/lorza £onfirmetur , minïc videbim us Shá-

*g&f hl!

uod guomo

riat facrae Genef, 1— lL. relatum legimus:

-*

mw.tu-

tim [ub initiis Jhifto

Deum recens a. fe con

ditos hominer. non remoui[f: a. fe, vt fuo arbitratu

T

ga[ím cum illis. conuerfatum effe

viuerent, [ed, vt benignum patrem,

quogïlf

T

£0 conþliö, vt-fcirent, quis au&tor. e[fet vniuerf. conditi, ei vade ipfi

e[fent ;

quid agerent dn. territ, e quibus iuribus fruerentur in omnuia,

m

juge ierrar

umi, orbis . racter homines, compleüebaturs . quae. futura

iomint

is contugiorzm ipforum ; quid 'appeterent. denique

e[fet cum fpes tum v

J Dv

ad tuendain .perenntim , . quam .o

btemperaturis ipfi. promiferat , falutem,

jrterit

quid .& coutrario fugerent,

Apparet'ig;»lquc ex his, teffe hifloria,

næMP

nt

gt

12

96 €9oy^

ne pj;im'ö.fï qfu?äïem lflomines , eostletiljue ne tum.qm'zvz'em, quum pári adhuc

his,

lut

':'Vejän't ab ömhir prauitate , e Dei fimibes , 'tali norma, guá praeter: natu-

rain üd retie viuendum his in terris gauderent, caruife, Nec dubitari

erat

poteft, quin ita illa comparata fuerit, vt Aominuer ue carere quidem

dul

ea po[fent , eadem vero adhibita , fatir praeparati effnt ad. omnia, quae

Qu

rerum natura ipfa de Deo Deigue cultu eos doceret.— Quis enim ne-

gt

fcit, nifi harum rerum omnino rüdis; /o/a zatura duce, quam fit

d(f/tl

difficilis hominibus vel intelligintioribus talis de Deo perfuafio," qua ad

lagfz.

rite colendum eum compelli poffint , uiff iam aliunde eis confliterit, Deum

D

effe et ab ipfis colendum e[fe. - De hoc vero fi iam conflitutum fue-

pj

rit inter homines; nemo non intelliget, guam id confentaneum

guli

rerum noftraeque ipforum naturae fit, et quid fecum ferat ad. refe co-

t a

Jendum Deum haec perfuafio. — Quodfi Deus igitur ab liominibus,

6a

quàm primum eránt conditi, coli vellet; curauit procul dubio , vt

Cür

de ipfiur exiffentia et colendi neceffitate certi effént , quia; hac pofita

fs

certitudine, ipfa colendi eius rátio tam incorruptos homines

Q 1

latere nullo modo potuit. — Reigua véro, quae Deus ad probe

tradi

degendum in terrarum orbe primis praeceperat hominibus,

Exod

huius érant indolir, vt quidem quam maxime ad praeflandam tantaii

fl

rem conferrent , nec taimen fola natura duce comperiri potuiffent ab fho-

N

minibu. Vnde enim fcire, aut.colligere potuiffent homines,

p

fubie&ia: ipfis effe, quae .v;f-zz'ue;fu'f terrarum orbis ferat alatue ; quae alem-

prin

dir cum ipfis tum reliquir quoque auimalibus inferuiant et deftinata fint ;

Indo

guaä jo;eïxgzgäegue' Uij rom'ugiormii "fziimq, fit; vbi arbor illa fit, quae

quon

tp/orum vitae profit; vbi altera e contrar?o, quae tidem noteat,. 'Quae

pate

quum ita fint ; fatis liquet, /acram de primir homiuibus hifloriam vl

frit

hant ob cau[fJam pro veriffima habendam, 'et ita, vt 'fonat , intelligés-

qu 1

dain effe, " hancgue certi//mam hifforiam. luculenter. docere, ne primos

H

itfor

quidem! homiuer praeternaturd

"

WUs u ab lia

g i.ft]ue

väluti*ducerem;w, caruiff; ^ ^

d

.7'" Quo prauior autem tam animi quam corporis erat indo-

hm

cum

les, in quam, vt primum par hominum fua culpa, ita et

Gol

his,

153

adhit

his', *pro.fäpienter a Deo conüituti's gene:randil'lyegi'bus, totum

nütt-

humanum genus, proruerat, cuiur quippe vis im eo pratfertim

bitari

erat pofita, vt omnes omnino hominer, natüraliter progeniti , inde a na-

guidem

"tiuitate fua procliues admodum effent ad deflelendum ab illo Dei cultu,

u

quem ipfa rerum natura eis praefcriberet, Gen. VIII, ?15 :anto dili-

n f&

gentiorem Deum tradit eadem hifloria in curandis iir, quae perguam

an ji

'apta erant ad repqmndos homines, fi vellent , ad primam, a qua de-

Jl azl'

lapfi fuerant, intzgritatem. . Quod enim homines attinet, gui ante

| De*um

Diluuium vixerunt; docet illa hiftoria: pa/fim cum fiis quoque Deum

ie-

praefentem egiffe , Genef. II IV.. VI.. interdum coelitus fignificaffe fin-

p

gulir, quis magir quisue minus ipfs fe proba[et, Gen.IV. 3 etc. /zm-

per àutem hoc egiffe ,- vt omnes füo, fi vellent admittere, regeret. fpiritu,

(lt tt*

Qbus,

Gen. VI, 3.

Qua locutione per conftantem víum loquendi fa-

Lbiü; u

crum fignificatur , prophetas, feu homines fuiffe illis temporibur, quos

füis Deus praeceptis imbuerat, et per quos iisdem reéliquos quoque homi-

poüta

jmines

nw*. i?'llbueïft -rgg.grgtguf; nec eü ex i-iS, quae Geü. III. IVc et VL

traduntur , intellectu difficile, ad 4or praefertim Adamim ipfum,

Q'robc

Enochum , e& INoachum pertinuiffe. Q-uumque ii, qui /oc Dei Spi-

(LÍDUS.

Jonti

ritu e regi paterentur, Dei fi/j dicuntut, Gen. VI, 4. nullum

dubium effe poteft, guin haec omnis praeternaturalis. diftiplina o

Üb l-

fpeiaret , vt hominer ad Dei fimifitudinem , h. e. ad primam illam, qua

mintes,

Hancque

j lt

rimi hominer a Deo conditi fuerant, indolem rzuocartt.

indolem in eo conflitifle, vt fimguli vniur Dei , fui ipforum , et reZz'-Q

7 þzt;

quorum homimum fiudio ac amore in. yegunda fua vita ducerentur, inde

? q'ull:

patet, quod Gen. [/T. 1 etc. plerisque eorum , qui adhuc Dei filiis ad-

Qwe

ün W/

firipti fuerant , exprobratur, quod fe promifcuis coniugiis cum reliquir,

qui Dei . piritu ragi nollent , nifcuerint, ficgue. Deum ipfum fuamque

,e]h'g!ü'

yiitt0)

ipforum dignitatem, fpernere coeperint, hacgue via in dies magis ma-

gisque ad exertenda inhuinana quaeque et crudeliffima feelera yrocliues

naub

vedditi fuerint.. Nec aliter fe .res habuit pof Difuuium ad 4bra-

Inuenies enim Ajc quogue Deum eandem ob cauffam

indo-

hamum v[gue.

cotlitus et praetzr naturam. agente

m cum hominibus.Gen. 2X et XI,

t u

LTTS

P3'

fis,

14

€x €» yv

p

"net pi'aeciþientem ^if talia, quibus homines-hinc -ad mutu'umnerga* ft

inuicem Gen. 1X, Y eic.. hine ad. fuorum. ipforum»sommodorum. ibid.

ii

5-.6. hinc denique ad communem-ynius fupremi INuminis amorem in-

N

fm' fi

cenderentur, dbid. 8 etc.

Inde ab brahami temporibur, quum

hg

omnes, per terrarum. orbem difperfi, homines, ne excepta

- todo

quidem ipía Abrahami familia, lof. XXIV, 2. ab illorum qui-

Íila

dem hominum, qui ante Diluuium vixerant, profanitate quam

maxime alieni, in oppofitum tamen vitium, prauiflimum ni-

11 0

mirum Deorum plurium et idolorum cultum prolapfi effent,

quar.

nec Deus vellet poffetque propter promiffa, poft Diluuium

hominibus data et confirmata Gen. VIII, 21. et IX , 7 etc. reos

bri n

oines, vt olim fecerat, denuo de terra tollere, ab his, inquam,

tir d

lt x

temporibus defiit quidem praeternaturalis illa Dei difciplina vuiuerfa-

lis && communis effe omutum hominums — feruabatur tamek, in A brahamt

pit, 1

huiusque filii ac nepotis familiis ita, vt innotefteret quoque per hos oimni-

d pj

illa :

