ditorem qro fumimo Numine habendum t[fe 5

nobis , et inuifibili ipfius naturae conuenienter, colendum e[fé ; - tertium;:

oport

s 1

debere vim habere longe maxima

m, fi-quis per Deum, vero ditium n0-

denique: colendum Déum non priua-

ille «

mine, quid affrmet; quartum.

uoque e[fe ac . folemuiter.

.Poffunt enim his

lo

£im folum, d publice q

lÍrae

maiora officia , mente ,

di&is, fallisque - Deo exhibenda, ne cogitari

uidem.

In-officiis autem, quae: amor erga alios mobis imponil,

etit,

Primum eft,

rite defcribendis tria praefertim fpectanda funt.

gontih

mus a communibus, illisque in. exequendo. vim hs

tir n

vt fingularia diftingua

maiorem itribuamus.

Conftat enim inter omnes, quibuscunque

' dtdor

in quauis manifefta pu-

officiis praecipuis , feu fingularibus,

ànimi

unque fuerint

, pofthabenda effe,

etpa

na mutua, communia, quaec

Secundum eft 5 quum fingularia

officia nec definiri poffint omnia,

iudic

forte ac confilio pleraque, nec

bus c

vendent enim a varia hominum

artes magnopere a fe

mutuo diícedunt 5

fum

quoad potiores.fuas p

in conjiituendo oj?cz'm:um fa

mmario non opus eft , vt fingula. illa: exph-

hia

omnium ia expofueris, vt reliquis ex-

ces, füd. fatis fuer

i, Áprimum

Quae

Communia autem

quod tuendas res alterius at-

atf

emplo e[fe poffit.

oteft effe ftatuique pretium ; neceffe eff

tinent, hisque varium p

Iu, f:

habeatur- huius diuerfitatir ratio, ne. vel

COW

vt in definiendis illis diligens

omittatur harum rerum

genus diuerfum. a reliquis, vel loco

tll a

Tertium eft: vt habeant quogue homi-

onatur minus commodo.:

Qu

nocendi

*

dibidine caueant, vipote quae fons [olet

fit, |

fei, quo fibi ab alüs

ium,, Haec enim fi obferuaueris, non com-

e[fe praue fa&or

um ommn

in explicandis primis omnis. verae religionis

h

qmittes, vt quis

raeceptis iure

quid defideret.. Ita autem quum comparatus

( hi

fit Decalogus,

hocque cum veri-fpecie inficiari non poffit, qui

ligioy

in iudicando eo, quae

líraelitas praecipue attinerent; feparare

prim (

teft non intelligi: &abendum eum cfft

a reliquis didicerit;

^

non po

&ni;

io primoru

m praeceptorum omnis verae. religionis ,a Deo

pro fummar

Cpta

Ifraelitarum perq

uam- fapienter- conflitutó, -hocque

ipfum

hrif

a. ipfo in vfum

ndum - fi£.

LI

!] OIite

z'dg[/e , n quo verü

3

t eius.conj!ium pone

Hna'ec

-

.Is

vuttt a

tium:

- Hoc autem fi fuerat Decalogi 'confilii;m;

rec ipfa docet,

oportui/e coniun&ionem e[f,

quae: inter illum et réligionem chriflia-

i 719'

nam intercederet, longe arliffmam.

Primo . enim,

quum prima

jnue

ille omnis verae religionis praecepta complecte

retur, eoque

m his

ipfo, quicquid Mofes vnquam et poft hunc pro

phetae reliqui

ogitái

líraelitas docuerant, fuperftructum i

lli effet5. neceffe omnino

i'flpüflifl

etat, vf is in conflituemda quogue religione chrifliana Jfundamenti foco:

« &l

poneretur , eoque

-

ui

/o omnes. reliquos homines et copularet. cum I/raelie

tis religiouir Vinculo,

t fücris quoque illorum librir quam máxime ada

ynque

di&os redderet. — Deinde, quum idem inter homines, fententiis

la pu

animisque mirum quantum a fe inuicem diftrraCtos, de recta

da enleo

erga Deum feque mutuo agendi ratione fanctiffimum ipfius Dei

ormnit,

iudicium interponeret, hoc

bus conftat nullum. omnin

que ipfas prauas cupiditates,. a qui-

u nec

o naturaliter natum hominem pu-

edunt;

rum effe, aut fe ipfum pur

d,

gare poffe, non mitiori, quam praue

; nl

facta, profcriberet fententi

hocque a iudicio penderent omnia,

ia

quae praeftanda in falutem hominum a promiffo Chrifto effents

rius dte

aptiffimus quoque erat ad compellendos non religuos tantummodo homis

uj

nts, fed Iudacos quogue, nou omni verae religionis Jtnfu: deflitutos , vt

AAE

commune reconciliationis beneficium , quo Deus per Cl

riflum pro pro-

l loco

mifis [uis omnes omnino homines ab ipfo: auer[os bear

e, hacque via. fe-

cum non minur, quam cum ipfir z'nuicem,

W fnt*

cogz'un'ger? vel(et.gztam ariifji-

füt; lubente( amp/ebïerentur;

j cont

| Neque tamen z';.ylz res jö/;cmr.nbdo höc «docetä

| þd f:uz't -quaal

piritus

que haec dottrina in fcitis praecipuis, quae Tefus

eiutque /Apoffoli de r«

»iïlf, qm

figione chriffiana huiusque confilio [uis praeftri

bferant.. Etenim quod

fopartte

priur attinet, conftat ex Matth. V, 18,

lefum ipfum, poftquam

nin tj

animaduerterat, ipfius difcipulos in ha

c opinione effe, vt prae-

m ]u

cepta prorfus noua futura effent,

;

ab illo tamquam promiffo

Chriflo ipfis tradenda

; grauiffimis conteflatum verbis effe:

y pf

aex

Nolite exiflimare, veniffe

þze, vt legem aut prophetay fouam,, non veui

Ht«

vi

þ;

N

16

Quáe conteflatio, fi comparatur cum

de f

Utiþ]ud'm;

fed vt zmpfeam

mox fequentibus.in

de acom.1

85 hoc faltim.voluit:.e' &on.vts

lifu

J

/

Laegiie o rinae addilos.a. fermantlis iis liberan

nifje 0 c.onj—lz'g; vt fibi

phui

ri, quag Mofes ct- propheta

e Tfraelitis praeceperints -veniffe- potius ea.

ipfn

remitti ipfis. ab illis. praeceptis poffa

confilio, vt fuos doceret , nihul.

D]

mamdiu praefens vita duret , cui

regundae illa praefiripta fuerint, ne

(de .

velit multo maiori cura ipfa

poffe qu

empiam ipfi vite addifam effe , nifi

ge

vita exprimere. i

la, et: docere quoque ita. alios;

quam quidem facium

Pal

Iudaeorum do&oribus.

Vtque intelligerent eius,di«

adhuc fuerit a

veli

fcipuli, gua

e lex et. prophetae

Ifraclitis ita praeceperint, vt àb his pet.

hánc vitam-

nihil ipfis remitti poffit ; exp/icabat mox deinceps non

uifi Decalogi praecepta ca', quae minus Te

Ge.a Tudacorum do&oribus ac-

cdin

cepta , obferuata ,'

qopulogue explicata : füerant, docebatque , quomodo

toni;

verius ad mentem primi

au&oris a reguic cotleflis ciuibus y: h. e. ab ipfius

foti 1

da, eb ex

ertenda; et- alüs quogue tradenda . e[fent.

a[faclis, et intelligen

Chvi»

Matth. XIX , 16 etc. eundem ,. interrogatum à

Conflat porro ex.

bus

juodam- dite iuuene: qui

bus poffit benefactis aeternam falu-

qui

tem . confequi, nil prius habuiffe ,

guod ad conþqumdam tántam

. Gonftat deni-

tuf.

yetm j?zru

andum. ei commendaret , .quam ADecalogum..

feue

que ex.

Matth. XXII, 34 ete. - quid idem Pharifaeorum cuidam;

pyes

ui ab initio aftute et fimulanter,

quafi ipfe ignoraret hoc, illius,

illi

legis diuinae praecepto explorare v

ellet fenten-

de praecipuo

hien

tiam, refponder

et, nimirum hoc: praecipuum quidem. praecepto

quod amorem erga Deum grae[cribat talem, cus

f hr

ruim omnium hoc e[fe ,

il fu

cinnid, quat fimt h

ominis , fubiici oporteat ;

neque-tamen obliuifcéndum

fetj)

non minorem vim

hábere alterum , quod mandet. I/raelitis amorem.

ef .

Gen

erga proxz'mum ,

illi þmilem,

quo fe ipfos profegui foleant; Duo enime

a quibus omnia , quae

AMofes et prophetae docuerint,

tént

y

jaéc praecepta effe ;

p

parhquám a* fuis fandament

;

i, pendeant, Quumque ille, docente

approbaffet hanc íententiam, et affir-

dOce

Marco cap. Xll, :32. 33-

jiaffet-tandem. plane ingen

ue, recte fe habere illam propterea;

Qp

lto. praeftent. praeceptis omnibus

ple

de

lu

quod pra?cepta duo ifta mu

ääæ

u

Uf Cunt

de facrificiis; relatum apud eundem Marcum legimus.com. 34.

EU

RHefumn illi, quam prope abfit a-regno Dei, dec/amää; . Ita enim . efus

itlrte

glaniffune veram cau[fam. exylicuit, cur feruari vellet ab dis quoque, qui

potiu& tü

u pl

ipfius difciplinae fe. tradituri efent, Mofis a prophetarum do&rinam

eam , quae Decalogo contineretur.

Ita Paullum quoque et, Zacobum

irint, n

de Decalogo docuiffe, ex Rom, XIII, r8etc. et lac.1l,8 etc. lon-

ara qy

ge eft certiffimum. —Videatur quoque 1 Tim.I, 8—10. vbi

n faiut

eis i«

Paullus modum praefcribit, qui habendus a doctore fit , qui vti

) lis pet

veliþ Decalogo ad formàndos chriftianos hon?i*zläs..

o non

- Pofteriur, quod ad- intelligend—am"D—ecalbgi cum feligioüe

orittt at*

chriftiana coniunctionem fupra diximus rzm zpfam fecum terre:

: zwmüdü

contuliffe nimirum illum plurimum , vt, intellela vera. eius vi, Tudaei

j ab 1])/515

non minur guam reliqui hominer ad ample&énda divina. bencficia, per

yn t]pnt

Chriftum ipfis tribuenda, compellerentur , Yefüs etiam iisdem, qui-

patum d

bus yrius, declarauitlocis. 'In primo enim docuit, monnifi eum,

m Jalt«

qui ita, vt ipfe expofuerat, de Detalogo fentiret, ipfum . vite' ampl&ti

m t

go[r. n fecundo vero iuueni illi, qui perquam confidenter at

(gt dct.

feuerauerat, fe feruaffe per totam vitam omnia, quae práeci-

l cuidamy

peret Decalogus, eoque ipfo perfpicue oftenderat, f& veram

10C, iltius

illius vim non intelligere, roganti denuo: quid ipíi ad perfectio-

at fentells

nem deeffet, hoc dedit confilium: f vellet perfiti , ipfius difciplinde

ag

ft traderet , venditis prius, et in vfum pauperum difiributir , opibus, guas

ta[mh al

in fua poteflate haberet, quasque per iniuriam illorum temporum

jj m

retinere non poterat, Íi lefum aperte profiteri vellet. — In tertío

j amr

denique Pharifaeo illi, propterea quod fuerat in hac fen-

Duo (l

tentia, Decalogi praecepía ür, quae agant de facrificüis , praeflare

! domffintf

plurimum, (quod e

us erat longe veriffimum,. quod res ipía

7

. docete

doceret, illis haec fuperftructa effe, ) affirmauit, prope illum ab

fit«

aupleGtendo ipfo abeffe. — Qaam diligens autem Paul/us fuerit in

, et à

pmgteï?aæ

plerisque, quas fcripfit, epiftolis, vt demonffraret vim, quam ha-

beat [ex. Mofaica, et praefertim Decalogur, ad permouendos quoscunque'

homines

18

"X e yv

homines , vt Chriftum ampliflantur, quod uemo, nifi huius-ope, illius

graeceptis fati:facere po[fit, ita notum eft, vt argumentis confir-

mare ne opus quidem fit. 'Hanc vero Zoannir Zpoftoli quoque

do&trinam fuiffe, ex prioris epiPco-lqae II, 1. 2. luculenter ap-

paret,

Videtis itaque ex his, civeS CARISSIMI, guanti a nobis

CH

quoque. hábendus fit. Decalogur, non. tam propterea, quod folus

fuerat, quem Deus ipfe Ifraelitis quam folemniffime promul-

gauerat , tabulisque ipfe infcripferat, quam, (quod ipforum il-

lorum euentuum princeps cauffa fuerat,) propter argumenti, quo

reliquis, quae Deus. Ifraelitis. praeftribi iufferat, praeftabat , grauita-

PHILOS,

tem, duplexque vinculum, quo totam oecouomiam velerem cum noua co7

gularet. firmiffime.

Hoc vero vt intelligamus, zaf'itutioni nor de-

IMPERT

bemus,. quam ab Apoftolis ; et per hor ab ipfo Iefa Chriflo de hac re ac-

SQXW

epimus. Hanc autem vt acciperemus , repetendum vnice eft. a. be-

Quae

MO

tefício , cuiut memoriam hodiernis nor reflauramus folemnibus.

fi penes 7o;, vt confidimus, conftitutum fuerit, ita celebrare,

1

vt ad rite intelligendam et exercendam chriflianam , quam proftemini,

religionem fru&us inde, in dies maiores capiatis; merito fperamus,

oj ea quoque , quae huius rei cauffa, per horum folemnium opportuni-

latem, F'obit tommendauimus , ferena fronte accepturor et in vfus t«

Jiros . conuerfuros effe quam lubentiffime.

P.P. inA

"

facris APei»xt»ecoP:. A. C, ci219 CC X CH.

cad. Viteb. ipifzä

,VITEBERGAEN

DüRRI

m'r'r:»ms cngiwi.: causwm

-

-

v ER

á

z

(

T

r

»

"

"

$* r

m—m—

pwe

M

,F

r

D

v

""

r

j

—

-

N

wee

F

ii

-

T

H.e

:

;

L

E i a

—

li. eM i . MA

— ——-————— —

d

"

i

m«

cdi

p

a ii u D

IU

-

x

As

N

* rf hi!xdääï

PT

n

UE

Ty^

w

TU

p Y

—

CUT t

VeNT

x

P.

P

$

izu

d

an/

VETTS

adiciis

..

"

I

E

d

w

""

"-

C TE N

^

E

Atl J.ævnwl m

d

*

WT

E? '

TPBRWT

1

i d

dudinis41 14f

-

9.

«

ii

"

V

v

T

»T

"

xæb.oLn

,»

L ld

*

a

z

M.—

z

z

"T

..Dm.r d

—

p

—

*

h

—

—

-

.

"

7p ^

—

ys

*

"v

TT

T

*y"

x

M

x

LA

N

Á

-

p

v

» x

ESN

.

- J

w

:

»

Tu€ g

-

m

»*

AA a

—

L*

——Zts

u

M

7-

m

-

4 Irfwd

f.w.,

4

r

A

—

——

-*

v

(

h.

,*

iM

at.l

.r/»

R

i

"— —

——

-

—

i^ x

-

£

w M. rA

MC

gt t

x.... ^

»HAJ

l,

R

L 2 M

"-

* 5«/..

Ls

——

J.ï

-

^*

".

L

..

-

-

"-

:

n

u

F Ilv-

m "s.

w

t

UV«.P.».WI.,-

-*

U w T

:..I.l!/..

7-

-^L

!Mv

m

X

t

N n d

-*

*-.

*

Y

3

"^

, -

-

" k

N

od

—

j

—

m-—

DX

d-

w

.u—æ

MO

1

C^.

t^

-b..-»læ

*«

—

—

— o

-—

—

5

--

, vt

,l,.»

A*

L

w

-

.

"w s

W

.

n

A.

h.

—

P

H

E

m

Ms 1

as

r

"

l

ik.:xttn

—

^

at

H/»lx'l'i

,.t

A.-

* Q.r. F-A)

-

n

a, m

^ -

V/.

^

W

-

U..

X

Væ//

b

",

as

-—

—

. n

-

9

a s

N

f

-

k

"d

*

"t

i

5 a t

-

-

——

Á

w

s

a

-v.fuh.l?/

d

A -

.'l,hlg

-

— —..haf,

A

E EN

—

p

"o*

.f«fitl» * À

d

"-

)U

* d

e':l

»

.*

J

ii

W

"as !

u

43

EH

L m nl

flilv/

AR

'..o,r

E

-

—

I(t.v.w:

;

£t

-

L

-—

2

N

-—

—

-*

W.l

a

VN -l«h v

a**

—

-

TAE r

Á

- 3 .

—

D

Pa

—

v

Á f

—

^.

m

i*

.

N 46

—* —

W;

o»

n

d

al

o, J*.

À.

"s, 8

»

* —

-

us

AE

p - ij

*

"

N

"d

u

-

L

*

--

-

- u

E

-em,

— d.

$—

h, i

o

CL

:

u

-N

bt

Mo

$.

x

v

4M

re

«

ViX

n

u*

L

W

—

s.

--

-

*

l

—

.-(L'- 2

i«

*

d

1

d

u- C m

b n

"(

;

)

w

F J i o at*

d*

y»

-

M

B

M

"J

f,.(. B

^

Ouf "d.

. w

P.

.!

3 o

l..

"

—

M

-

* uU

l

nl

h

P

y t

7-

ia

Aàc

. *

——

k

H

h

$

EN

LE KE

N

T .

-

ul

!

M

Ü

mw

wl

4

- d

n

E

-

^. w

W

pH

.W

".

* x

-

iif

»e*

d

H;,r.

Ml

-,

^

RT

.w'i

M a

m

F

; dje

4

a.u.

u dl r r

P

-

m

*-

...-n

"A.

-

»" V aa,

o us

ub p o

——

»-— w

-

9

* nl

"u

E

w

"——

PRnggoiPe.

-

—

i.

r* t

-— 2

i

d

i

h—

ptt

7-

wb s i

"

-

"r P

RE A

-

i

o E s

h;.

U.W

4.»3

? M

Ja

DT

"

ml

.

a.

—

2

x, Af at

-

"

"

, N Y

n

r

d

d. M i

-..U..

,

"

N

..W

d.

w

,W

"$

j

-

n

a

e

»

É

— ejf v

—

ex.

-

: ER

"z

:l

d*

**

m

—

e

w

Á

4-

H

u as

b,..o

cw

qH

-—

P

^

,

rd

M, E

* -

QUP

$

-

..;.

*

t

-

—

d

-

z

r

" i

M'w

$.

"

W..:.

^*

th.

r U

.w

M :

a. i

-

*

As

od ais

.

m

"-

,M

s

- i

M

-—

.M

É

*

!41.

m

j

1.

m

r-w

,

*s

l"* *

r a

-

sapitt 78

*&

M

"-

P d

H

P^.

x

m...,

;

Sen d 1.

.W

.f'xl'

.

$À

H.c

* .I..H

W

ag

m

- od

Íx

Ms

*

E

-w) b

F

t

^*

a

- d

—

*

M R

Ü

"E T

E

:

LE

,.,,..

)

9À

-

,nm

E

-

.H

"

d

——

-

x

ES

Mw

w,

«

.

&

1

..M

ïhu

i

M,

!Hw

--

*

.y...

H

*

tG

M

H

H..

W

As

-

i

a d

f

e-

^^

Wuw-

b d

n

N

!

-

"

d

n

m

E«

.w

,

ia

--

^i

*

H

?

0*!

»t

- 9^

Á s

w

J5

* p

Ls

.:rr

;

/a

-

W

í

^

Veded

-

u

W

& s

...y

O.$

-

* 1

25 4

r

p»ï

-

-

*s

.

P

P

..

1

k.

B

LE

j

at i &t

^

-»M

m

C

E

M.v.lu

-

"

»

1

»

a

..ouæ.xr

-

"

..Nw

r

ha,

m

»*

^ n

i

-

7

Y

i

" zi

Mf

s.

La

s RUP

c;*qi

:

ain, n

**

"a

y4

—

4

"

yeem

,.,—

A

tÀAX .

:

iT

-

$w

&..

W.

-*

:

a

-Ó

^

*

22

$

. M;

r

&OR

EE

b

LE a

&

R

.ISJ.A. .. 3 x

W,

£*

s óael

*

j

w: *

[

,:.

UA

P

* $ r

2

"*

s*

&

lw

L

4

2 i.

"d

eóá

e.,vf

(4 & i

J

^|

&

M..w

hd

: fx( *

»f

N

d

"

^ N;h!,.a

Ls

.7».! wl

*

—

f

M

i

W

f*

M H

AX

M

M&,

r*

&

*

u«

-

M

E

" 5

$*

On

i

P

j

p R«

M

*

$

X

.

;

AX

"

w»

E

H

.Mæ;

r.

"4

L

f

u

RT

a

u

.a—..w:.m.

d

X

P

"n

-

&

»

i

Lb

M

i

!

E

El

WI

-

"s

&

.

i

.v.

-

D!

* $

i

RE

*

x

*

M

ER

;

at

P

".

E

*

"N

MM.

"NI

as

v-4

Ea

64

W

L

:

1

A n

-

.tþ;;

-

X

;A

A -X

*b

L

k

»

E

Y

LA d

E

U4

L

m,

i*

Ü

v

th

H

,.

"L

".

«

N

I

"P s

E

W&.a

*

NI

.F

$

--

e&

..!

;

X

3X

y 4

l

*

i

B

:

W

7

Ày

—

h.

...»

"

W

k d

—

E

W

-*,

LA

-

iN

E

«

h

E

Pa ^

-

"

1

aM

d

x

u

*

A& .

H

1*

E

»A/

i s

p4

|

.mt

Ào

W

X

v

N

4

&

-

ki

* ) !m

VP

Li

M

-

E

W &*

..m-

íá

"

* l

i

f

E

W

R

"

:

à

í

*

À.

"

[

"

1

$w

tJ

*

.ww

"

a.,

u d

E

^W

à

W:.b..

W

E

L ET

s

.MW

D

n

.M

M.

kKy*tj

WY

J X J

E

—

$ 093

;

4

LES

j

»- *

M

M

*

/«

W

.,w

"

' * 4

O

p

(

m

k

H

W

3

*

d a

v

-

!

à

E]

!

?

E

1

H

* 4

E

"

w

4

w*

r

X

m

"

,

I»r

.N.

,H.

W

W

L

M

-

"

M

f!

"-

$

æ-

;

æv

té

^

-

pt

F

2

H

&

v

,^

n.Xw

E

L

v*

A

1 d

«ï..x.! od

&

4 m

RECTOR

f

ACADEMIAE

VITEBERGENSIS

[

o

dis

"n

e

CHRISTIANVS FRIDERICVS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

p

"

hf

um

7,

MATTHAEI.

ä

ä

X

o

ä

p

TM

PHILOS. DOCT. GRAEC. LITT PROFESSOR PVB ORD COLLEGIOR

IMPERIAL. ROSS. ASSESSOR ACADEMIAE ELECTOR. MOGVNT

E

ä

D

od

ut,

SCIENTIAR VTILIVM SOCIETATIS LIBERAE ROSS, VNIVERSIT.

--

Eu

I

n

MOS(L ACADEM[CAE PRINCIPALIS- HASSIACAE ET LATI.

m

[

NAE IENFNSIS SOCIVS VNIVERQITATISOEE CAES.

^if

e

oll

MOS(L CORRESPON DENS.

—2

lo

J/^

E

n

CIVIBVS ACADEMICIS

B

e

uac

SACRA PENTESOSTALIA!

lfs

!

PIE CELEBRANDA

M

n

INDICIT,

il

ne

Bs

7

DESCRIPTIONIS LIBRI FOEDERIS

js

PARS F.

ge

E

n

COMPLECTENS RELIQVA, QVAE DECALOGVM ATTINENT,

PRAESERTIM DE

d

EIVS CONSILIO ET CVM RELIGIONE CHRISTIANA CONIVNCTIONE,

nid

1

Wöj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com