modo Ezech. XVI, 38. et XXIII, 45. /eget, Num. F 11 etc. per-

::ä

f:riptae :

appellantur, e£ frequens populi I/raelitici cum adultera com-

paratio $

v. c. in Ezech. laudatis locis, item Ier. HII, $. 9. et fae-

ius , luculenter docent , Deum volffe, v& hanc fententiam mulieres

yratfertim fibi latam putarent. . Ex Leuit. XX, ro. coll.Deut. XXII,

g

23.34. et Io. VIII, s. recle colligitur, omnir generir manifeflis

adulteris inter Ifraelitas apidationit poenam conftitutam fuiffe diuinitus:

Quam frequens autem inter eosdeim nihifo fecius adulterii crimen fuerity

iam loci. docent, e Zeremia et Hofza fupra excitati, vtpote e qui-

bus conftat, prophetas ipfos illis hoc fcelus crebro exprobraffe. . Sed

multo luculentius hoc.inde poteft perfpici, quod Iudaei veteres

ti]e, cur

paífim teftantur, ipam "lzuim Jceleris fregueg?iam v-z'iz 'cauþ f

ipforwmn

vx, €*

15

ipforum groteres , -temyä[z' T. temporibus, diuinitus praefermptam adalte-

a

Ts

rarum explorationem non amplius obferuarent, curque in prouerbium

uxta

abierit haec fententia :. .. i. fecundum leggem. lapidationis potna adulteris,

T

omnibus irroganda effet , defuturos effe lapides, non. adulteros.

Quod

atth,

bene cum iis congruit, quae iuxta Io. VIII, 7 etc. zp/is Zudaeorum

(o1lil

proteribus Chriftus ad mentem reuocaffe traditur.

Ne fur-

tum facias.. 2323 furari latum vfum apud Hebraeos habet,. Prima

NS

kl

eius vis eft, qua furripere in[cio et inuito alicui aliquid Bignificats vid.

d

v. c, Gen. XXXI, 32. 2 Sam. XIX, 42. et XXI, 12. item Iob.

ht

XXVII, 2c.

Neque femper ;n vitio poni potuit, fi quis hoc

2

committeret , docente 2 Reg. XI,.2. nec fperni ab Mraclitis fo-

rii

lebat, qui nece//itate coa£us futabatur, propterea quod is furtim

.f)

lri«

fublata omnia reddere et compeníare tenebatur , falua vita, fic-

n

que plurimum hoc vitium ab adu/terii differebat crimine; tefte Sa-

lit-

lomone Prou. VI, 5c. 31. coll. XXX,9. quo loco vltimo figni-

il

ficatur quoque, committi furtum facile po[e a pauperibus.

Erat ta-

WM

menet hoc /» /zpudendum vitium fer. I], 26. Solet idem verbum

v. c. Leuit. XIX , 1 1. et lof. VII, t i. cum 9 T)2 omentiri, fallere, co-

N

N*

pulari, et cum furibus coniunclio ziuflis quoque iudicibus tribui

lef. ]; 23. — .Nec vfurpatur verbum hoc de /ofis bonis aíterius, quae

l0

[^ hg

arten maximam Exod. XXI, 37. et XXII, 8. recenfentur;

led de verbis quogue ac fermonibus , quos prophetae falfi prophetis

Itie

d

aliis furripuiffe dicuntur, Ier. XXflL, 40. et de auzmo, ícu fauore

populi ; quem fibi quis clandeftinis artibus-in damrium iufti do-

n

mini conciliare ftudet, « Sam. XV,6.8). et de tota afituiur peiyzz

na, quod , fi plagium effet, morte mulctandum erat, Exod. XXI,

lf

)

16. et Deut. XXIV, z. Hic 2323 de folis bonis alteriur intelligen-

dum erat, quia abfolute ponebatur. . 1ta enim fi ponitur hoc voca-

»

-

bulum, non expreffa re, quam quis furatur, /emiper bona, nun-

quam verba , aut animus , aut per[ona ; intelligenda funt, docente lo-

quendi vfu per vniuerfum codicemhe-braicum..

Ne-rq/g)ondea:

$

conira :

1

$) Sed Genef, xXxF , 20, furarä, animnm idem eü,.quoc.ï fallere animum.

Jl

16

* € yr

&ontra tuum focämz tamquäm teflis falfu. . Ne refpondeas idem

Refpondere enim contra aliquem in

vdl d

voluit, quod, ae tefferis.

locis explicatioribus omnibus , vbi haec occurrit locutio, non

hl

Ita hic fuit, fimilesque loci funt Num. XXXV,

nifi ze/lis dicitur,

fx'gnïf

50. Deut. XIX, 16. 18. et Prou. XXV, :8... Quare haec locu-

tàme

tio in locis reliquis eodem: modo intelligenda eft, quales funt

p

Ruth. I, 21..2 Sam. L, 16. Ief. HI, 9. et LIX, 12. His ex locis

£on1uj

omnibus hoc quoque conílat, 2 praefixum in hac locutione

Quitin

vim aduerbii non pro, fed contra, habere; quod confirmat quo-

quam

que fimilis PC XXVII, 12.1ocutio. Nec aliter acciptendum lo-

tl t

cum effe, qui Gen. XXX, 33. proflat, nexus fequentium docet.

üun t

Hebraeo itaque refpondere contra aliguem. idem eft, quod contra

de át

aliquem tefari , feu i52 y1, quod locum quoque habet in locis

&xï [

non ambiguis , Deut. XXXI, 28. et Pf. L. 7.

Sed cum rarius

ded

hoc fit, tum nunquam fieri folet in locis, vbi de foro fermo

falo

eft, vtpote in quibus nunquam te/lari, fed femper re/poudere quis

pro

contra alium dicitur. . Videtur itaque refpondere contra: afium fo-

Falfu

renfis locutionis vim inter Ifraelitas habuiffe , inde ductae, quod

que

illorum iudices ad dammandum reum , f vel capitis damnandus ejJet, non

W

m commiff deliffi profzfionem , quam teffium fidem regui-

iam propria

d

rere [olebant ;

. vid. v. c. Deut. XIX, 135 etc. et Matth. XXVI, $9.

iX

coll. XVIII, 16. vbi fais Chriftus quoque hanc iudicandi rationem com-

1.et

mendat, "Lalis teftis enim , aduerfus alium in foro conftitutus,

Deus

quum non poffét prius, quam a iudice admonitus et. quaefitus , aduerfus

C()mpel

reum teflari ; facile apparet, quare refpondere contra alium , Hebraeis

OiftQ

idem, quod contra alium teflari, fignificare potuerit, quamuis non

DCU:

liceret, vti his locutionibus promifcue, Quod per /focium ver-

f('nte

timus vocabulum hebraicum, amicum proprie fignificat. . Quo

UT

nomine inter Ifraelitas nunc is dicebatur , qui gente au£ refigione,

eut

putic qui aaimo. quogue coniunctus effet cum alio; ille quidem

lur

propterea, quod fas efft, aliquem propter. taleim coniunttionem pro

Puta

Quam ob rem fi

^

amico &abere , hic vero , quod reuera amicus æ;ü?:t.

N

j.fel

D

Xdet

*u €$ g

-—

17

t 1l

&el,demönürari'pofï*e;t, quod Grotio videtur in. C'o"mmem, ad

, 08

h.l. hic et com. 14. vocabulum Y* non mifi priore ille gaudere

"

locus

fignificatu, quo certum eft Exod. II, 13. fumi; confiderandum

; [unt

tamen foret,. 9 de ageudi ratione erga amicos praecipitur , pofje qui-

lod

-dem hanc proxime [peBlare eor, qui, quod gente aut re/gione nobiscum

contutit funt , amici appellantur , quamuis tales femper uon fint; non

tf

auien excludere po[fe, fed ul completti , et praefertim innuere £05, qui,

0*

ml.

quamuis gente au£ religioue a nobis diftrepent , bene tamen mobis cupiunt,

vel cupere poffunt, propterea quod. fe communi hominum vinculo nobis-

locef,

cum copulatos fentiunt.

contrü

Ita Chriffus Luc. X , 36. etc. praeceptum

e amore proximi,

Leu. XIX, 18. propofitum, interpretatus

locis

fatiUs

eft; et ita /ic quoque /ocii vorabulum intelligendum effe, vel in-

de eft perfpicuum , quia fequeretur alias, licuiffe Ifraelitis, teftari

fermo

falfo contra exteror. — "Veftis falfus ex ore Dei teftis mendax audiit, -

qui

pro quo ;5 fabulit Deut. V, :8. . NYU. "E. teflis vanus ponebatur.

4 10*

Falfus enim teftis is eft, qui, quum teflatur , mentitur , ^) culius-

gyod

que teftimonium, fi mendax deprehenditur, hanc ipfam ob

f 100

cauffam vanum iudicatur.

Potuit tamen teftis falfus h. e, z;eg-

j

dax et.vanus , valde noceus effe , füntque lectu digna, quae Prou.

vla 59

XXV, i18. et VI, 19. de ea re habentur. Hinc talis E

s

XOd. XX"Ii,

j COl*

1. et Deut. XIX, 16.18. ID teffis iniuftus dicitu

r, voluitque

IULUS,

Deus Deut. XIX , 16—21.. vt, qui talis effet, explorato prius et

fuert

comperto eius crimine , talionis iure absque clementia multlaretur, « Sge

ifnitt

lomo'autem, quo fuorum animis penitius imprimeret, quanto

s non

Deus opere teftem falfum auerfetur, 5ir in adagiis pofüit hanc

j ve

fententiam: fa/fum teflem nou impunem futurum,

Jéd. periturum effe,

(uio

Prou, XIX

;9.et XXI, 28. . Quae etiam caufía fuit, cur Deus

(tioilt

Deut. XIX, t5. nollet, vt quis.ad vniur teftis fidem pro reo haberes

yudenn

iw. Ex omnmibus autem., quae adhuc in hoc praeceptum dif-

n p

m

?utäuimus, apparet, aom modo guem fenfwm izabeqt, quidque fft

X

.g»uo

"h) Vid. lPxi'ou. XIV, 5. 'i'bi falfus teítis eode'x'þ inodo dgfïnitur.

-

Q € ?

bi

uam

quo ab to differat, quod verf. 7- aomple&'ebatä;j, verum etiam q

P

graue fit ad. propojitum.

Verfus 14. claufit

Decalogum in hanc fententiam : Ne cu-

h

cil, negue eius feruzmz

qias domum tui [o

£it.

Ne

-cupias vxorem tui fo

[

d fuerit tui focü. Ita

l

aut aucillam , .aut

bouem , aut afiuum , aut quicqui

Deus elocutus erat haec de monte.

In tabu/is

'autem . idem fcri-

[/4

1) Ne cupias vxerem tui focit, pro:

né cupias domumi. 1. f

pferat:

vxorein t. f. 3;

?1

2) Ne concupifca

s domum tui focii , pvO : .me cupias

m ancillamque, prO: meque eius [eruum aut an-

Agrum eius aut feruu

Ó

eillam.

4) Bouem e

ju$ aui aþmmz,

pro: au£ bouem aui afinum.

ante N ne, poft:

hi

Quibus omnibus ac

ceíferat copula Vaàn et,

q14

ne committas homicidium ,

per fequentia omnia, iuxta Deut. V, 18.

i

a non nifi tria funt, quae ad ipfum

Qua in multiplici difcrepanti

Primum eft, quare vocabula

fenfum alicuius videntur ponderis.

fecundum , quare, n2

vxoris et domus in tabulis fuerant transpoftta ;

Ti

cupiar, pofitum erat ;

tertium denique,

contupiftas, pro altero ne

]J(

icidium , pro wudo Ne in fequentibus omni-

.quare, p

oft, ne corumittas hom

*

bur Neque exprime

batur.

Reliqua enim, quod addebatur ag er»

la deerat,. ad fenfum nihil faciebant, hinc-

£l guod ante bouem copu

am fcribentis arbitrio pendebat,

ue a mero tam loquentis , qu

Quod priu; attinet, videtur mi-

fiue addere ea, fiue omittere.

luiffe , obie&ir non differre

hi Deus £ranspofitione illa fignificare vo

Manifeftum enim eft,

obie&ta horum interdi&iorum

interdila haec.

Si igitur ze in As quidem attinuit,

p

praecipua domum ei vxorem : e[[e.

cui inter

dicto apponerentur,

priori an goferiori: non minus li-

An ipfa re, quae interdici-

quet, ip/à inter

di&a obieflis non differre.

difcerepent? hoc iudican-

tur, h. e. an ipft

us cupiditatis diuer fitate.

de quo quaerebatur: guo nimirum permus

dum pendet ab a/fero;

cum altero lYO T cupias, in tabulis

tatio verbi wnn ^) concupifcas ,

certum effe, guod Hebraeus in vtr7

bis

foclauer?t. 'Tenendum itaque,;

1

dices hebraici. Onkelos idem ex-

i)H

oc murt habentomnes alicuius notae ce

Alexandrini &zi9v wjcei, et Sy-

Samar?tanus vero jxnn*,*

YA$

$ preffit per 3n.

*s

v € y9

I

40

bir cuþz'mdz' non habeat , quod maiorein vehementioremque eupiditatem 'exe

primat , quam FYyNDEI:. vide Num. XI, 4. 54. Prou, XXIII, 3.6. 2 Sam.

/.

;

"

XXIIL, 15.

Sicque omnino videtur Deus z fabu!

£

rverbo rmwnn figni-

Ti

ficare voluiffe , quod per. interdi£fum alterum ab alia veluti tupiditatir fne-

n

It

tie, eaque grauiore J[raelitis cauendum effet.. Nec dici potuit, quod Deus

fcri«

hoc difcrimen inter eloquendum Decalogum neglexerit, quum interditfo

qofferiori , quod grauiur priore effet , et princeps omnium, et veliqua omnia

[

ex interditlis obie£lis adiunxerat,

Sed non minus certum eft, verbuns

)

"ID ceupüt in lotis minime ambiguis, v. c. Pf. LX TIL 17.coll. CX X X1I,

; li

13. 14. &t Pf, XLV, 12. coll. Prou. V1, 35.. cum fTNDI]. permutari,

s.

ficque plane fictitium effe, /f quir velit maiorem huic vim, quam illi tri-

buere; quamuis negari non poffit, verbo cupiendi, quod maiorem vim,

poü:

db

quam rrwnr Aabeat , Hebraeum: mon gaudere, — Videtur itaque Deus im

fum

tabulis circa haec interdicta vltima declarare voluife: primo quidem,

obic&lis illa nou differres deinde vero , non leuem folam, quod videri po-

ahula

tuerat ex duplici 11 N2, quod, in fe fpectatum, merum alicuius

A

zei defiderium exprimere poteft, /ed. vehementiorem cupiditatem interdici

V.unJ

Cur autein idem 4ir interdiceretur, in tanto tamque mani-

gotiffmum.

miti"

A

feflo

.g!/'æ

yus ïl, non hic folum ; fed in Exodo quöque habent, Jlexandrini et

yce

Syrus àlibi quoque "»n et munn ita, vt hic, reddid

ere$ vid. v. c. Exod,

XXXIV, 24. et Deut. VII, 25. coll. Num, XI, 4, 34. Sicque nullum poteft

ïebäF)

e(fe dubinm, quin vtrique verba illa hebraica pro Synonymis habuerint, nec

: m

diuerfa a recepta le&io in cauffa fuerit, cur ita bic, vt diximus, vocabula

ferrt

illa verterent, - Samaritanus feruat quidem alias vtrumque vocabulüm, vt

774

docent iidem loci, quos mox laudauimus ; fed, quum videret, mwnn in

Deuteronomio pro T2nn pofitum , nullus dubitauit pro more fuo, quem au-

juM,

no cloloccrxxxiri, in duabus Prolufionibus de vfu Pentareuchi: Sama-

J

ritani , defcripfimus , reuocato verbo wonn, Decalogam hic quoque ita ex-

rimere, vt expreffum cum viderat, et ipfe exprefferat, in Exodo. u-

;1]'/6!'

ato et Zrabi plane, vt Zlexaudrinis et Syro, perfuafum fuiffe, verba

C

hebraica "2n et nMnn2 pro

mifcue poni,ipfa docet libertas, qua in verten-

Fuigatus enim in Exodo concupi/ces, et defide-

u-

dis illis vocabulis vfi funt.

vabis, pro fimpliei "znmh, in Deuteronomio autem pro *znn er minn, fim-

Jc^

;bu/i!

plex*concupifc»es reddidit.

Arabs contra in Exodo :ä.; amabis et

^

z PUR d

] u Iül'

[

4^^4

/*o7

;

J

voles, in Deuteronomio autem ( opialis, et iterum &X voles, po-

ne

fuit. Paullus quoque Rom. V!l, 7. et XIII, 9. it interpr"etatione horutm

interdictorum non nifi de ér;2ugp/a fimpliciter loquitur, nosque paullo poft

ü

pny

dfæl:loxm&rabimus, vfum ?gquexldi hebraicum hoc fecum ferre,

20

* eyx

fcüþ-bräüitztis Gudib,— videtur mihi hanc cauffam habüiffe, v£ fafi deo

anterdichun infolens , fed vtiliffrmm , tauto fiemius Ifraelirarum animis im-

groneretur.

Ceterum magnam habet veri fpeciem,his Deum interdictis

cauere voluiffe, ne /raelitae, quae iure mon po[fent , furtim vero raptimug

Ü

aollent , clandefHinir artibur, et. fub veGli. iuflique [pecie, appeterent. vape-

vontue; quae poft Lutherum Grotii quoque fuit fententia in Comment,.

ad h.l [ta faltim fatis planum eft, JMich. IT, a. interdifa haec iutelligi.

Probari tamen non potefl, /o/um illud vitium hic. fpeGari, quum negari

non pofüt, po[Je interdi&ia haec ampliorem vim habere, et. compleGhi Cupi-

D PHILG

ditatem quamuis , praefertim vehementiorem , qua appetuntur , quae funt

IMPr

alteriurs qualis fuit Zchanis Yof. VIL, 21. et aliorum, quorum Exod.

XXXIV, 24. fit mentio. — Vid. quoque cum Prou. L 22. Ief. I, 29. Deut,

&l

VII, 25. Prou.VI, 25. et P. XIX, 11.. fum Prou. XXI, 26. ct XIII, 4,

ler. XVII, 16. et Hof. V, 19.- de fimili verborum tam *12r, quam mwnmn,

vfu, Eftitaque ad fidem propius, hir interdi&lis voluiffe Deum, vt Ifrae-

litae a quauis alieni cupiditate , vehementiore. potiffmum, fibi cauerent.

"Tertium, de quo quaerebatur, coniuntlionem attinuit, qua interdicta, poft

ae committas homicidium, omnia cum inter fe, tum cum illo ipfo, gaude-

bantzm Zabulir. Quod videtur partim a 5reuitate horum interdiBlorun;

vtpote qua aptiora erant reliquis ad coniunctionem mutuam,

pardm a

auco fcribentis arbitrio, repetendum effe.

Haec fufficiant ad interpretandum. Decalogum. — De . reliquis, quae

eumdem attinent, vt de effatorum, quae, affirmante Dro ipfo, comple&tibatur,

$A

uumero, de horum diffributione per duas tabular , de confilio Decalogi eius-

demque cum religione chrifliana toninn&lione, alio, fi Deus concefferit, vi-

debimus tempore. Tam cohortamur Vos, Civss AcADEMIAE, vt,

quum hodiernum diem pia facrum voluit antiquitas angelorum memoriae,

qui, per ipfam Iefu Chri(ti, et Apoftolorum doctrinam, plurimum ne-

gotii v£ olim habuerunt, quum Decalogus promulgaretur, ia et habebunt

tum, quum Chriftus palam rediturus eft ad iudicandos viuos et mortuos,

haecita hodie J/or ad mentem animumque reuocetis, vt inter laeta Euan ge-

lii praeconia, et inter molliores noflrorum temporum mores, 'g;ïang'[imar

COlb

jimul Paullinas admonitioner, Phil. II, 12. et Hebr. X, 26—29. propofi-

tas, veftris imprimatis animis,.hacque ad rite celebranda haec folemnia

ü

maéli pietate, veflris nos donis frequentes ad aram comitemini,

j

PO P.

in Acad, Viteb. die Michaelis A. C. cIoIaccxc.

Pag. 5. lin. 24. ,poft ucgauerim addatur : propter Proü, XXX, 9.

-

v ER

á

z

(

T

r

»

"

"

$* r

m—m—

pwe

M

,F

r

D

v

""

r

j

—

-

N

wee

F

ii

-

T

H.e

:

;

L

E i a

—

li. eM i . MA

— ——-————— —

d

"

i

m«

cdi

p

a ii u D

IU

-

x

As

N

* rf hi!xdääï

PT

n

UE

Ty^

w

TU

p Y

—

CUT t

VeNT

x

P.

P

$

izu

d

an/

VETTS

adiciis

..

"

I

E

d

w

""

"-

C TE N

^

E

Atl J.ævnwl m

d

*

WT

E? '

TPBRWT

1

i d

dudinis41 14f

-

9.

«

ii

"

V

v

T

»T

"

xæb.oLn

,»

L ld

*

a

z

M.—

z

z

"T

..Dm.r d

—

p

—

*

h

—

—

-

.

"

7p ^

—

ys

*

"v

TT

T

*y"

x

M

x

LA

N

Á

-

p

v

» x

ESN

.

- J

w

:

»

Tu€ g

-

m

»*

AA a

—

L*

——Zts

u

M

7-

m

-

4 Irfwd

f.w.,

4

r

A

—

——

-*

v

(

h.

,*

iM

at.l

.r/»

R

i

"— —

——

-

—

i^ x

-

£

w M. rA

MC

gt t

x.... ^

»HAJ

l,

R

L 2 M

"-

* 5«/..

Ls

——

J.ï

-

^*

".

L

..

-

-

"-

:

n

u

F Ilv-

m "s.

w

t

UV«.P.».WI.,-

-*

U w T

:..I.l!/..

7-

-^L

!Mv

m

X

t

N n d

-*

*-.

*

Y

3

"^

, -

-

" k

N

od

—

j

—

m-—

DX

d-

w

.u—æ

MO

1

C^.

t^

-b..-»læ

*«

—

—

— o

-—

—

5

--

, vt

,l,.»

A*

L

w

-

.

"w s

W

.

n

A.

h.

—

P

H

E

m

Ms 1

as

r

"

l

ik.:xttn

—

^

at

H/»lx'l'i

,.t

A.-

* Q.r. F-A)

-

n

a, m

^ -

V/.

^

W

-

U..

X

Væ//

b

",

as

-—

—

. n

-

9

a s

N

f

-

k

"d

*

"t

i

5 a t

-

-

——

Á

w

s

a

-v.fuh.l?/

d

A -

.'l,hlg

-

— —..haf,

A

E EN

—

p

"o*

.f«fitl» * À

d

"-

)U

* d

e':l

»

.*

J

ii

W

"as !

u

43

EH

L m nl

flilv/

AR

'..o,r

E

-

—

I(t.v.w:

;

£t

-

L

-—

2

N

-—

—

-*

W.l

a

VN -l«h v

a**

—

-

TAE r

Á

- 3 .

—

D

Pa

—

v

Á f

—

^.

m

i*

.

N 46

—* —

W;

o»

n

d

al

o, J*.

À.

"s, 8

»

* —

-

us

AE

p - ij

*

"

N

"d

u

-

L

*

--

-

- u

E

-em,

— d.

$—

h, i

o

CL

:

u

-N

bt

Mo

$.

x

v

4M

re

«

ViX

n

u*

L

W

—

s.

--

-

*

l

—

.-(L'- 2

i«

*

d

1

d

u- C m

b n

"(

;

)

w

F J i o at*

d*

y»

-

M

B

M

"J

f,.(. B

^

Ouf "d.

. w

P.

.!

3 o

l..

"

—

M

-

* uU

l

nl

h

P

y t

7-

ia

Aàc

. *

——

k

H

h

$

EN

LE KE

N

T .

-

ul

!

M

Ü

mw

wl

4

- d

n

E

-

^. w

W

pH

.W

".

* x

-

iif

»e*

d

H;,r.

Ml

-,

^

RT

.w'i

M a

m

F

; dje

4

a.u.

u dl r r

P

-

m

*-

...-n

"A.

-

»" V aa,

o us

ub p o

——

»-— w

-

9

* nl

"u

E

w

"——

PRnggoiPe.

-

—

i.

r* t

-— 2

i

d

i

h—

ptt

7-

wb s i

"

-

"r P

RE A

-

i

o E s

h;.

U.W

4.»3

? M

Ja

DT

"

ml

.

a.

—

2

x, Af at

-

"

"

, N Y

n

r

d

d. M i

-..U..

,

"

N

..W

d.

w

,W

"$

j

-

n

a

e

»

É

— ejf v

—

ex.

-

: ER

"z

:l

d*

**

m

—

e

w

Á

4-

H

u as

b,..o

cw

qH

-—

P

^

,

rd

M, E

* -

QUP

$

-

..;.

*

t

-

—

d

-

z

r

" i

M'w

$.

"

W..:.

^*

th.

r U

.w

M :

a. i

-

*

As

od ais

.

m

"-

,M

s

- i

M

-—

.M

É

*

!41.

m

j

1.

m

r-w

,

*s

l"* *

r a

-

sapitt 78

*&

M

"-

P d

H

P^.

x

m...,

;

Sen d 1.

.W

.f'xl'

.

$À

H.c

* .I..H

W

ag

m

- od

Íx

Ms

*

E

-w) b

F

t

^*

a

- d

—

*

M R

Ü

"E T

E

:

LE

,.,,..

)

9À

-

,nm

E

-

.H

"

d

——

-

x

ES

Mw

w,

«

.

&

1

..M

ïhu

i

M,

!Hw

--

*

.y...

H

*

tG

M

H

H..

W

As

-

i

a d

f

e-

^^

Wuw-

b d

n

N

!

-

"

d

n

m

E«

.w

,

ia

--

^i

*

H

?

0*!

»t

- 9^

Á s

w

J5

* p

Ls

.:rr

;

/a

-

W

í

^

Veded

-

u

W

& s

...y

O.$

-

* 1

25 4

r

p»ï

-

-

*s

.

P

P

..

1

k.

B

LE

j

at i &t

^

-»M

m

C

E

M.v.lu

-

"

»

1

»

a

..ouæ.xr

-

"

..Nw

r

ha,

m

»*

^ n

i

-

7

Y

i

" zi

Mf

s.

La

s RUP

c;*qi

:

ain, n

**

"a

y4

—

4

"

yeem

,.,—

A

tÀAX .

:

iT

-

$w

&..

W.

-*

:

a

-Ó

^

*

22

$

. M;

r

&OR

EE

b

LE a

&

R

.ISJ.A. .. 3 x

W,

£*

s óael

*

j

w: *

[

,:.

UA

P

* $ r

2

"*

s*

&

lw

L

4

2 i.

"d

eóá

e.,vf

(4 & i

J

^|

&

M..w

hd

: fx( *

»f

N

d

"

^ N;h!,.a

Ls

.7».! wl

*

—

f

M

i

W

f*

M H

AX

M

M&,

r*

&

*

u«

-

M

E

" 5

$*

On

i

P

j

p R«

M

*

$

X

.

;

AX

"

w»

E

H

.Mæ;

r.

"4

L

f

u

RT

a

u

.a—..w:.m.

d

X

P

"n

-

&

»

i

Lb

M

i

!

E

El

WI

-

"s

&

.

i

.v.

-

D!

* $

i

RE

*

x

*

M

ER

;

at

P

".

E

*

"N

MM.

"NI

as

v-4

Ea

64

W

L

:

1

A n

-

.tþ;;

-

X

;A

A -X

*b

L

k

»

E

Y

LA d

E

U4

L

m,

i*

Ü

v

th

H

,.

"L

".

«

N

I

"P s

E

W&.a

*

NI

.F

$

--

e&

..!

;

X

3X

y 4

l

*

i

B

:

W

7

Ày

—

h.

...»

"

W

k d

—

E

W

-*,

LA

-

iN

E

«

h

E

Pa ^

-

"

1

aM

d

x

u

*

A& .

H

1*

E

»A/

i s

p4

|

.mt

Ào

W

X

v

N

4

&

-

ki

* ) !m

VP

Li

M

-

E

W &*

..m-

íá

"

* l

i

f

E

W

R

"

:

à

í

*

À.

"

[

"

1

$w

tJ

*

.ww

"

a.,

u d

E

^W

à

W:.b..

W

E

L ET

s

.MW

D

n

.M

M.

kKy*tj

WY

J X J

E

—

$ 093

;

4

LES

j

»- *

M

M

*

/«

W

.,w

"

' * 4

O

p

(

m

k

H

W

3

*

d a

v

-

!

à

E]

!

?

E

1

H

* 4

E

"

w

4

w*

r

X

m

"

,

I»r

.N.

,H.

W

W

L

M

-

"

M

f!

"-

$

æ-

;

æv

té

^

-

pt

F

2

H

&

v

,^

n.Xw

E

L

v*

A

1 d

«ï..x.! od

q

RECTOR

W

ACADEMIAE

VITE,BERGENSIS

9

CHRISTIAN VS GODOFREDVS

EL

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

ASSMANN

r

PHILOS. DOCTOR IVR. VTR. BACCAL. OECON:

e

ä

ET DISCIPLINAR. CAMERAL. PROF. PVBL.

ORD. POETA. LAVR. CAEbAR SOCIETAT.

.OECON. LIPS. SODAL. HONORAR

C'IVIBVS ACADEMICIS

e

SOLE

M

Nol A

*-

—

MICHAELI

ANGELORVM PRIN CIP]]

UsS AUCÓUR X

8

Q&ELIESRMASND.A

7

INDICIT

6

DESCRIPTIONIS LIBRI FOEDERIS

5

PARS IFE

ä

4

PERSEQVENS ET ABSOLVENS INTERPRETATIONEM DECALOGI

3

2

1

d. Copyright 4/1999. YxyMaster GmbH. www.yxymaster.com