patrari potuit.. Quare addidit: Ego enim Ious, Deus tuus,

JDei

Deus fmn , pevfidiae in ipfutn commilJae impatiens.

vocabulum in Hebraeo non vnum hic, fed dup/ex, adhibe-

tur. . Prius vzmmhw poflerius $w eft..— Illud p/uralis, hoc

ingularis numeri forma gaudet. Illius ffggularis 1N non

uidem omni caret vfu, frequéntior tamen p/uralis eft de

vno etimm Deo; quod hie quoqtie locum habet, quamuis

nondum certo conftet; quaenam . vera huius rei caufía fit *).

Hoc e contrario de Deo vero non nili in /mguíeri frequen-

tatur. llud ab moN, hoc ab m^w defcendit, m^w Zleóraeis,

Suris, et Chaldaeis non in viüTePr, ZArabibus autem, co-

hiit et veneratus eft, fignificat; n?w vero valde frequens eft

in fermone hebraico /grandi fignificatu.

Videtur itaque

tz*5N, devno Deo, vti hicj adhibitum, venerandaum

colendumque INiinen , * autem. IVumen, per. quod iurare

licet , indicare.

Quum vero vtroque vocabulo /ugunum

IVwmen declaretur, quod Deuws dicitur;. folet quoque ab

Alexandrinis, et his fimilibus, interpretibus vzo Dei vo-

?/-

cabulo vtrumque verti. — Verba: pez]?dme n z']g/zmz cow;ch?a/

e

2) De his terminis ebrumque difcrimine vid. Grorius ad h. 1

k) E folo enim fimili vocabuli hWN víà nihil tuto fequitur, quum et hu-

ius vfus vera caufa adhuc in quaeftione fit.

/—

& t

17

fae impatiens , . vni in Hebraeo vocäbulo refpondent, N2p

nimirum;.quod, quamuis raro, nec nifi de folo Deo dicatur,

conflat tamen e vocum affinium víü, et potiffimum ex Num.

V, 11. &c. eum proprie indigitare, qui Zante flagret in

alium. inuidia, quanta marito iuter I/raelitas eum, qui

ipfius vxorém epyeteret, grofequi licuit. — Potuit enim ma-

ritus talis, per /eges ab ipfo Deo citato loco praefcriptas,

vxorem, ab illo vfurpatam, adeo inuidere ei,vt non quiefceret,

donec perfidiam, ab vxore in ipfum couni]fam, detegeret,

deteftamque puniret publice ac feueriffime.. — Quibus iuribus

legibusque quum Deus depinxiffet veluti, quomodo épfe cum

J

futo, fixadliter

perft

do, populo atfurus effzt; non mirum effe

:

poteft, quod fibinetipft illud nomen qmpertinerit.

Poffent

|

quidem huius commatis verba hebraica, adhuc excuffa, ita

3

quoque verti: £eo enim f Ioua, Deustuus, Deus per-

fidiae in ipfitm commiffae mpatiens; | ficque Deus £riphi-

em veluti cauffam allegaffet, cur'vellet, vt caueret fibi po-

)

pulus ab idololatriae crimine. —PrZma fuiffet, quod loua

ht, h.e. vatice verus Deus; - feeunda, quod Deus Ifraelita:

)*

vum fit, h. e.artius cum ITfraelitis quam cum veliquis con-

(

€

iuntlus populis; fertia denique, quod Deus fit, perfidiae

2n ipfum commuffae-impatiens, h. e. artiffrmo cum visdem

/n

zalique copulatus vinculo, quale inter maritum eimsque

1

coniugem dntercedat.

Nec videntur plerique veteres inter-

pretes,. Zllexaudrini, Chaldaeus, Suyrus, Fulgatus, et

b

ZArabs, aliter intellexiffe propofitam fententiam.

Sed verior

f*

eft, quam nos cum Lu£hbero dedimus, eiusdem interpreta-

/.

tio, propterea quod. Exod. XXXIP, 14. — Deus ipfe eam

L

ita. explicuit, — Videatur quoque Deut. IV, 23. et VI, 15. vbi

ÁMoles bis idem fecit.

Quo vero haberent Iífraelitae,: vnde

-

difcerent, quam vimi dlla fiunmd. INuminis indoles iu dpfos

v

ipfo-

18

w-æ—.w

ipamäque ves ommes habitura effet; fubiunxit 10(juens

eodem verfu illis haec: v/turus delitlum maiormm in filüis,

in tertiam. vfque quartamque aetetem, fi odio me profe-

quentum.

Quod per v//urus vertimus vocabulum hebrai-

cum, eusmodi vindiclam denotat, quae in aninime vecen-

zem, fed inueteratam, diuque teiiam ac diffiulatam, pra-

aitatem. animaduertit, eo confilio, vt in lucem taudem

prodeat, eiusque mefanda facies et pudorem dis, qui eam

patrarent, et terrorem omnibus, qui coufpiciunt, incu-

Ziai; plene vt vindicta erat, -gua. inzer Tfraelitas anarito

fücuit n vxorem animaduertere, quae fuam erga illum

gerfidiam diu celauerat.

Delittum. vindicandum, | cuius

loquens mentionem facit, um guidem, nec tamen leue,

fed grauiffinm , intelligendum eft, crimen nimirum wio-

lati per idololatriam. patti, quod fapremum INumen cum

l/raelitis , vt ab omni fibi idololatria. fedulo. cauerent,

anierat.

.Eodem hebraico vocabulo vexoris m aumitum

erfidae crimen Num. V, 15. exprimitur, foletque idem 4e

culpa inorte digna dici, v. c. Exod. XXVIII, 43. — 7n ter-

diam vsque quavtamque aetatem pro hebraico tzawu ui—-hy

zcmy21— 5v pofuimus, quod quam cauffam habeat, paullo

curatius explicandum efl.. ttow5 et y2* adieclina funt, quo-

rum illud a tj59*, quod zres, et hoc ab Y23*?M, quod qua-

2uor fignificat , defcendere conflat.

Neque tamen idem pror-

füs valent, quod Zerzius et quartus, quippe quod Hebraeus

conflanter adietfiuis aliis, wb et *yv33, eloquitur. For-

matur autem ab adíectiuo «i t verbum, quod in coniuga-

tionibus Piel et Püal frequentem víüm habet, et zriplicare

fignificat, vid. Deut. XIX, 3. 1 Sam. XX, 19. et 1. Reg.

XVHI, 34. iterm Gen. XV, 9. Ezech. XLII, 6. et Eccl. IV, 12.

Hinc apparet, edie(limum W G non ferfium, fed trgþ[ex,

et

1:

m

L

I9

ét po non qwzfmn,— fed quazalmplex, effe. .. Solent au-

tem adieffia haec mon mifi de anaiorum gprogemie, mec

*f im forma pluralis mafculini, mec mift elliptice,

fippreffo fubftautiuo, quod [petlant, frequentari.

Qua-

re quaeritur , quafe ad ea fubaudiendum. fubflantinum fit,

Emil quo f///j, an tz9)*13, quo «eates liominum , pec

quas alii ab aliis defcendunt, denotantur. Po/ferius aptius

priore efle, e Gez. L, 23. col/icendum videtur.

Ibi enim

Jofeplus.Ephraimi, iunioris ipfius filii, t*b *223 vidiffe

traditur; quod ad. verbtm procul dubio per filtos tripdiciuat,

non filiorum, quod fenfum nimis impeditum haberet, [ed

aetatum, triplici ordine fe inuicem excipientium , verten-

dum eft; neque vezerum. eff interpretum, qui huuc et no-

Jfirum. fimilesque noftro locos, v..c. Exod. XXXIPF, z. et

Triplex autem

INum. XIV , 13. aliter ititerpretatus. fit.

et quadruplex in tali nexu 2dem, quod derinm e£ quartum,

efl, immo idem, quod tres e£ quatuor.

Potuiffet itaque

verti quoque faluo fenfu ita: ?z Zerfias v[gue quartasque,

aut /z £res quatuorque aetates; quod nihil aliud foret, quam

in lertiam v[que quartamque aetatem; quomodo Zlexan-

drinis placuit, hebraicam locutionem hic et alibi conftanter

reddere.

Zletates autem, de quibus-hic fermo eft, viden-

tur eodem modo definiendae, guo Gen. XP, 13- 16. ab ipfo

Deo definiuntur , Quippe cui menfürae et Z/raelifarum exi-

lum, quod ZerZio, et Judaeoruwm, quod guarío demum,

poft inductam a Salomone idololatriam, /zcu/o accidit, ac-

curate refpondet.

o» vero, adietliuis 1lis praefixum, in

!-

fe quidem nihil aliud vult, quam quod ante EZm23 voluit

/

eodem verfu, vbia *-pa pendebat; hic autem zon folam. il-

lam vim habet, fed facit. funul ad definiendum vinditiae

erti-

progreffiin, hincque apte ab A/exafzdï'zfm'; per &g conu

9

c 2

tur.

20

tur. *N3w^ denique additüm a loquente fuit ad exgolz'an

dam prauam indolem , nonauaiorum duntaxat, fed horum

gpofterorum quoque, docente commate fequente, vbi '.:3'-1:.8'?-9

quod zudolem illi oppofitam commendat, ne poteft quidem

aliter intelligi.

Sicque unae i/a2e valde temperatae erant,

contunctae quippe cum. demonfirandae patientiae prorfus

eximiae promiffone, nec veuera àn eos euenturae, qui du

qprauoruin maijorum focietatem nonventuri effeut, quamquam

hi, fi pauciores effent, et cum prauis coniuncti, a perferen-

.dis externis malis fimilibus non immunes prorfus effe poterant.

lpfae autem locütiones, /f£ w odio profequentur, et, qué

nabunt ae, fpectabant iterum patfum , ^). quo Deus Ifraeli-

-tas arctiffimo velutr fecum copulauerat vinculo.

Veríüs 6. haec habuit: JBene e coufrario fat&turus in

siillia (aetatum) dis, qui ee amabunt, et praecepta ea

ferttaóunt. — Locutio benefacere in Hebraeo z2 hoc zamtum

fert, vt cui beue fiat, verum etiani, vt| cui praeter meri-

Zum: benue Jïa,.t.

Habet enim c/emenziae notionem. adiunu-

mn, qua fuperior anferiorum imbecillitatis rationem ha-

cCvB5w5 non ine i,

bet, . et gro hac ciin iflis agit.

fed in qmillia , h. e. recte obferuante Grotio, 22 suulta millia,

fignificat. Docet enim hoc loquendi vfüs, de quo e. g. d4o

graefertim foci x Sam. XXIX, 2. et 2 Sam. Xl 11I, 4.

cum noftro conferri merentur, vt nihil de plerisque dicam

m tri-

mztägzzz's interpretibus , qui huic vocabulo eandem vi

buunt.

" — o

P) Habuit enim hoc pa&um non folam vim foederis ;uïüscunque fo-

lemnioris, et praefertim Teftamenti, vt nuper vidimus in Proluf. I.

pag. XIL. fed initi quoque matrimonii, quae in Chriíti quoque cum

3is, quorum caput eft, coniunctione [pe&tatur, .vid. Io. III, 29.

Matth. IX,'Is. et XXV, 1. 2 Cor, XI, a. et Eph. V, 25 &«.

21

buunt.

$unt ;auteni propter nexum .cum antecedente -æ;erih

3

aetatum millia intelligenda;. quare n

ullus. dubitaui, in red-

dendo laudato vocabulo hoc fimul exprimere. —.Bene autem,

fummum fuit,

feu cleienter agere velle in aetatum millia,

quod Deus Ifraelitis promittere potuit; quum ex Chrifü Ge-

nealogim, apud Matihaeum Lucamque reperiunda, con-

N

ftat, quum Chriftus nafceretur, zondum centuin aetates prae-

terlapfas fuiffe, per quas homines, inde a primo bomine,

alii ab aliis defcenderant. Fuit igitur haec promiffio. ex ea-

rum numero, z quibus non iam id, quod reuera, quam

euenturum fit, affirmatur. . Quid vo-

quod, fi fieri poffit ,

luerit, quz me amua

buni, ad praecedentem verfüm iam oc-

cupauimus.

Addebatur autem his: e£ praecepta. qnea fer-

uabunt, ad docendum, quomodo amor ille ab Ifraelitis de-

ex quo de odio in Io-

suonftrandus effet; quod fuit etiam,

uagn., paullo ante interdicto, rite iudicari potuit.

Prae-

cepta autem hic non fola ea intelligenda funt, quae idolo-

latriam Ifraelitis interdicerent, [ed veliqua etiam, quae

Deus iisdem, tanquam fui cultoribus praefcribi. veltet,

coniun&a cum illis, docente pacto, quo Deus Tfraelitas

oumanibus, quae disdem praecepturus effet, aftrittos voluit.

Ex his prima et praecipua fuerunt, quae totus. complette-

batur Decalogus.

Quare .Lutherus laudandus potius, quam

vituperandus, videtur, quod doceret, suimas e£ promiffa,

ä

his interdi&lis annexa, mon fola haec, fed veliqua quoque

le

in Decalogo gropofiíta, atimere; nec vllus dubito, quin

Paullus ad Ephef. VI, 2. in eadem"fuerit fententia.

b

Nunc abrumpenda nobis eft interpretatio Decalogi,

et indicenda. /o/emmitas, cui rite profequendae, pro more

fimus fcriptiuncula.

Contigit

g

intq nos recepto, hac prolu

e

enim,

22

", . uf

enin*i,- pro propeüfiffidà SERENISSIMI NOSTRI PRINCI-

PIS erga nos voluntate, vt in locum 'TrrTMANNI, olim no-

ftri, et de rebus fàcris inter nos non minus, quam de hac

literarum Vniuerfitate, longe meritiffimi, daretur nobis Vir,

quem mira omnes animorum ;onfenfign,e optaugramus. Is eft

/

MAXIME REVERENDVS, þAMfLJfSXSIMVS : bom::ssmvsqv;:

j

—

Ü

.DOMINVS

f

-CAROLVS - LVDOVICVS — NITZSCHIVS

q

á

PHILÓS. DOCTOR, S. THEOL. BACCALAVREVS, PASTOR NOSTRO-

Ü

RVM CIVIVM AD AEDEM S. MAR.IAE, ET CIRCVLI ELECT. SA—XON.

SVPERINTENDENS GENERALISj NEC NON CONSISTORII ELECT. QVOD

i

HACIN VRBE FLORET, ASSESSOR, ET S. THEOLOGIAE PROFESSOR :

D/

2

PVBLICVS ORDINARIVS Q.DE»S-IGNA'TVS,

gi

qui, vt publicum et öfszplz'nm"z'-zwk docendae Theologiae tma-

i

7/1$, clementer ipfi nuper demandatum, in hac rite obiret

Academia, futurisque collegis, qui primi ipfum PRINCIPI

l

Ü

commendaffent, mature fignificaret , quam bene eis cupiat,

hj

ab Ordine noftro perhumaniter petiit, vt Doczor T, heologiae

inter nos folemni ritu formulaque crearetur.

Quo de Can-

,

didato quo magis nobis gratulandum erat, eo lubentius tam

[

"iuftis humanisque eius votis locum dedimus,

t

Quare nunc in

eo eft, vt, quam vocant, JLécenfiam, fümmos in "Theolo-

f

gia honores capeffendi,. more maiorum a nobis impetret, . Vt

fin

autem omnes, haec lecturi, habeant, ex quo de vifa, a

!

li

Candidato adhuc transacia, rite iudicare poffirt, dabimus

ino

: nun*c-defcriptionem' eius, vt ab ipfo accepimus.

n

*o

—

Natw

V sR o

25

tur fum. F'itebergae , anno huims faeuli quinguagefmo . primo

Na

ad

die VI. dugufi,

gaire GvitrigtMo Lvpovico Nrzzscu,

,

Aea'em Oppidanom. Diacono, matre, CATHARINA ELISABETHA, gen-

fir RicnvERIAE, adhuc fuperflite.

Nondum feptimum aetatis amnum

exegerau, cum paierv

deceffit , matremque cum quinque liberis in ve ad-

odum fenu) veliquit.

Sed gratia, qua apud omner , fummos infimos,

jloruerat

pnmmomz

mihi loco fuit non coutemnendi.

AVulti enim,

qui pairi memoriam

honeftare . vellent, fümm rura et beneuolentia

amplexi funt

INetc

quidquam mihi magis profuit apud benefítos,

quam gatermi mominis commendatio; cui paeue foli acceptum referre

debeo, quod per omnam pueritiam et adoleftentiam

ad vitam ftudia-

s

que mihi munquam- carendum fuit. vebus meceffariüis.

Sed mortuo pa-

Y

ire, qui iam veligionis et litterarum initüs me inflitui curauerat , pia

!

suaier curam educationis meae iía fuftepit, vt coufiliüs vteretur tuto-

sir mihi conflituti, qui fuit b. ERN. Fuip. WEnNsponrivs, Theolo-

giae i, academia V'itebergenfi dottor. et proftfJor,' tognatione mecum,

|

ïd

gof/modum affmitate quoque. coniun&ius.

Huius arbitratu litterarum

fiudiüs deflinatus, primum in Orphanotropheum, quod tum V'itebergae

erat , deinde a mono aetatis auno in fcholam oppidanam, diftendi cauffa

"

mi/[us; duodecim autem aunos natur, a matre Mifuam dedu&lus fum iu

u

ftholam prouincialem, quam eo tempore regebat Flognivs, vir prifcae ff

lü-

deiet antiqui moris ; qui vi ipfe feuera lege didicevat, ita veteris et feuerio-

m

ris difciplinat vetinentiffmus evat. . Sed explitata ffronte me excepit quem

If

filiolum veteris. amici. academici agnoftere

nec folum commendatione

(s

fua flatim perfecit, -

vt Elktorali munifientia. gratuitum mihi in illa

Yt

fthola hofpitium comedwetur ftd poffea. quoqua per totum jkxenmum,

quod ibi confumfi, me carum. habuit in paucis , multirque sodis adiu-

us

uit. Heliqui huius.fcholae magifiri, quorum de me merita grato ani-

mo recordor , fuerunt , praeter Kuyuiva Mathematieum, Wsssivs,

CLEE-

jl

w

UASode f*

24

7

(nt

CrregMANNvVs, E£, quo adhuc fautore vtor, ScanEEGERvs V. Clat,

qui

vuur de omnibus. füperfies.

Jam iwm, cum im fithola hac verfabar,

yin

praefertin. per. CueEMANNI. difriplinam, praetipua quadam b. ERNE-

Tt Ul

svir venevatione imbuebar; quod propterea commemoro

guonum en

ver ad vniuerfa fludia uea regunda nonuihil momenti attulit.

Nec

" n

fit g

facifus praeterire pofum liberalitatem , quam eo tempore infgnem exe

Say

pertus fum, Krücrsru, Syhdic ciu tatzr V itebergenfis meritifimi, V'e-

nerandi Senis, qui propter awncitiam

quam olim tum parente meo

izmq

nülla

coíuerat

cum faepe alias beueficum fe mihi praebuit

&um per extrt-

Di-

mos curriculi fcholaffiri aunos paene folus neceffaria. fuppeditauit.

Jog

mrj"m ex hat diftiplina am. i770. V'itebergam vedü, et wwmero d-

p

MO Og Y

uium academicorum ad[triptus fum, .Reffore HirrERo, Viro Excell.

de $

HuWuwus. et

W

2

de me Wlimque meir et fludiis omnibus optime promerito.

fili

Jtholas Jflatim frequentare aíque ifa amare coepi, vt eum in omni Phi-

Praeterea : ad

lofophia at Theologia vmum magifirum — feGiaver.

J

0j

ScHRoECKHIVM, Virum Excell. me applicui ,

cuius 1e difciplinae cu-

deþgimzmz iam vetddiderat ef nomiünis fama ef j?:wptomm eins , quae

tum iem proffabant , Ie£io.

Huit per omnem vitam aeudemicam ita

m

L

adhaefi, vt non fofum ,. quaecunque traderet, fiue ad hifloriam. perti-

uerent, fiue ad litteras .Latinas et Hebraicar,

a[fdue. audirem,

fid

(

uullam quoque tolloguendi eum eo ,- ewnque de litteris confalendi, oc-

li,

cafionem praetermitterem.

Ner poffea, velia iam atademia , renm

ül

grauiorir momenti Jufcepi vllam, mjz' eius confilio explorato ; culus et

D/J

Std. aliorum quoque do-

femper copiam mühi fecit quam liberaliffme.

filü

Gorum diftiplina ufur. fum, vt "Yvru, Viii Exc. in. Phyficir; RavE-

n

xtin Hifforia antiqua; N'ERNSDORFEIL, ÍH ectleflaffita; Scuwapm et

tf

Bopnrwr im Graecis ; Wirkir ef Scuüvzn V. Cel. iem Gymnafi Ge-

al

rani DireGloris , in interpretatione Satrarum . litterarum.

Pofiremo

?0t

eun DarspiO v. s. v. profe[jio linguarum orientalium demandata effet

il

[4 4 A

UC owdR J

25

Jat,

eins non folum fcholar, vt Chaldaitar, Syriatar, et aliar, affidue fres

,

quentaui, fed humanitatem quoque et. beneuolentiam erga mo fíngula-

NEs

um ita expertus fumn, vt ille mihi in doGloribus optime de me meritis iu-

N

Haec autem ffudia atademica ne inchoa-

re cenfendus e£ venerandus fit

Nw

ve quidem , multo minus abfoluere, potuiffem, mifi tenuitatem fortuna-

D

vum publica beneficia fubleva[fent ; quae mihi bene multa contigerunt, tum

J

Sereniff. Eleloriz gmumificentia, tum Academiae et Senatus Vztebwgg;?/';,

0

itemque V'irorum Generofiff. a IFA olframsdorf. et a Bodeuhaufen. libe-

ralitate.

i

Hir jitbf (dis prouetjus an. 17773. Philofophiae et LL. 44,

[

Magiffri houores ScugoEckmro auffore et brabeuta. confecutus fum;

(l

primum autem ffudia mea in publicum protuli ftribenda di ilfertatione

*el

de Synodo Palmari, quam praefide b. WERNsponrIO publice defendi

r d

an. 1775. deflinatam eam . vindicandis Baccalaureatus T heologici hono-

Jj

ribus,

quos auGioritaie P^em. T'heoloporum Orvdinis , profe&uu gx-

[

ploratione fa&la, adeptus eJem.

i

(1i

Tum vero vfus facultate, quam Baccalaurzi honor. dabat, agi-

i

mum iam ad. docendwm . applicare, emsque vei periculum fa&urus, con-

il

uotatis priwatim nonmwlis

qui ZHthHtZO':'ZZ mea vti vellent

Hoebrai-

r

ca praefertim , interpretari coepi. — Quod cum iam faterem, atque in.

ji

£er haec ea quoque pararem, per quae aditus ad philofophiram cathedram

0r

££ locum inter. Ordinis Philofophici AdiunGos quaerendus. eff : attidit,

(

ii

vt lautis conditionibus inuitarer ad fuftipiendam inffitutionem domeffitam

jo

filiorum. domini a. Bodenhau[en, Cubicularii Elc&oralir, qui Brandif i

grope Lipfíam habitabat.

KEtfi videbatur conditio non fatis confentanea

u

inflitutir et confiliis meis: tameu, cum non aliena e[fet ab ve jl'ho!q/hm

(2

ci ingenium deffinaffem, facile adduEur fimm, vt arciperem , quae offer-

sentur, actedentibus praefertim vationibur alis, quar non attinet com-

1

semorart, Sed vi bonis quafi ominibus. academiam velinquerem , e£,

l,

q ais

/f

26

*M*ä-oä

quasti f?:cgyäm di jl'gplmam ScuRorEckmm, publico quadam dommemq

offenderem : ante difte[Jum difputationem, fub . Eius praefidio difteptan-

dan, elæbamm, qua difquiritur: Hiftoria prouidentiam diuinam quan-

do e£ quam clare loquatur? Eanc difputationem cum die 4. Octobr, an.

1776. publice defendiffem, infequente flatim die Vitebergom veliqui; ftd

&x £o tempore dotumenta prouidentiae diuinae, quibus ex hifforia eruene

dis antt dzjl'ejum operam dedil]em , in ipfo vitae meae curfu plurzma £t

elæwf La vidi. 4b initio infra fpes meas mihi euenerunt omnia.

Sed

haec ipfa paullatim eo me deduxerunt, quo munquam aufus eram adfpi-

rart. — Brandifü iam mtae difcendum erat, cum antea [tholae magis di-

dsz]äm. b omni autem cum litterir commercio exclufus, cum feuemae

ra ffudia plane frigeftere. [eutirem, mutato confilio priffino , cui nec

eventum annueret. Prouidentia ,

ecclefiaflicum munus. petere inflitui.

szd cum femel iterumque , hortantibus et invitautibus amicis , fed fru-

ffra, j?:cwj?;m. jam propior íricefimo aetatir anmo ,. ab fummo Smam

Ecclefiaffico petii, vt ad examtn pro Candidatura miniflerii admitzerer ;

eni etiam, venia impetrata, me fubieci Dresdae anno 17$0.

Sed hoc ipfo

anno Dn, a BonENBAvsEN, cuiur genti Deus faueat , vítro mihi obtu-

fit Pafforatum Beuchae et- Zweenfurthi, Dioecefeos Grinmenfis. Quod

munus cum an. 1781. adilJem, vedire iterum ad litterarum Jffudia , ürque.

sonfecrare otium vedditum coepi.

Sed non vítra quatuor. annos e£ dimi-

siumn mihi licuit vtt otio illo, ac fenere vitae curfum, quo tranguilliorem

aon habiturus eram.

lam auno1784. b. REBkorr1vs, ctius im me be-

neuolentiam gratif/ma 1eneo memoria, extitauerat ie, vt ad maiora

munera ecclefiaffica ad/pirarem, cum anno infequente Ephorus meurs B.

Faciigs, Superintendenr Grimmenfis, qui et ipfe me diligeret et Jfo-.

rentem cuperet , fuofü hortatuque fuo ;ue ad. fpem impetrandi Paffora-

iur, qui tum vatabat, Bornenfir, excitauit, ipfeque commendatione e£

autforitate Jïaa e[fecit, vt a'emcep: auditus e£ probatus a Seuatu illius op-

pidi,

Ó.

m

UAe R Jf

27

pidi, in quo ne nomine quidem motus vll ciui effem,, opinione citius Pa-

flor eius ecciefrae eligerer-et vocarer.

l

Commendatus igitur de more Summo Senatui Eccl. poffquam,

editis fpeciminibur, Paflor et Superintendens Bornenfir conffitutus eram,

ingre[fus fum haec muuera exeunte.anno 1785..— INondum. autem per vifí-

tanalz octaftones totam dioecefin obire potueram , ctun iterum iam, /ätbla-

Duobus enim annis exatlir , commen-

tis vebus, alio migrandum fait.

datione. S. R, Cariae. Exclefiafl. Epifcopatus Numburgenfis faffum eff,

vt ab Sanfliori EleBlorir Sereniffmi Confilio infpeGio dioecefis Numbur-

n

go- - Cixenfis vna. cum munere. Affe Jom in Curia Ecclef. mihi demanda-

!

retur , adiuntio Pafforatu ad. aedem S. Michaelis in vrbe Cigenfí: quae

^

munera men[e Ianuario an. 1788. aufpicatus fu.

ed hanc quoque Ci-

senfem commorationem , quae mihi non vnam ob cau[fJam gratiffima fuit,

)

diuturnam e[fe noluit Prouidentia diuma. .. INam fub finem anni fuperio-

gis fuffragis Academiae , Senatur c£ Ciuitatis F ebergenfts eletfus fum

Paflor eiusdem ecclefiae , de qua et pater meur, et vxorir auus, GoTT-

iiEB WEnNsponrivs, praeclare quoudam: promeriti funt. Nac defmt

!M.

au&toritas Summi Senatus Exclefiafliti , quo probaute e£ fuffragante. fa-

&umn cfl , vt sERENISSIMVS PRINCEPS ELECTOR , vocato mihi Pajlori ec-

It

elefiae , non folum. V'utebergenfir. Dioscefeos Ephoriam, vna cum gene-

l"

rali Ele&oralis Cirtuli Iufpetlione ,. Mf]efTorirque im Conflfforio cche-

Jj

ffaflico munere , ftd etiam, de commendatione Academiae VA iteber genfir,

[*

Proftffiouem Theologiae ordinariam , quam rlementiffane demandaret.

'ü

Y

Á

Sic, Deo duce, non folum ipfz im patriam ad. cape[fenda. gra-

70

miffma munera redü, fed ef vxorem cariffmam LvpovicAM Exrono-

je

xkAM GorTLmiAM, Pirillluftr. Yo. Cusis'r1an1 WERNspORzED, Sere-

ngü' Duci Bywnfv. e£. Luncb. a. conf. aul. et Profefforis in adsndemia

F»

2

Helm-

l,

T

EEX

28

, ROf

Helmþadienji qpublici, filiam vnicam, cum quatuor liberir, in fedem auo-

Reliqua omnia mea vt bene fuccedant , et in

rum et proauorum deduxi.

vtilitatem ecclefiae vertant, ardentibus votir a jäommp Numine precor.

Ex his ad iudicandum non eft difficile, quam mature

fe Candidatus nofter ad ampliffima facra munia, aliquando

inter fuos obeunda, praeparauerit, quam bene iam de Ecclefia

chriftiana promeruerit, quamque eximie nobis de rebus, ab

PH

Quo autem confueta

eodem inter nos gerendis, fperare liceat.

doctrinae theologicae fpecimina die Lunae d. X T. Ju/ii rite au-

fpicetur, antequam ad lectiones, pro Licentia habendas, acce-

dat, Orationem, de commodis, e fludio retinendi autigna et

vfitata ad T/zeologizïm redundantióus, habebit.

Quam.Paneg&rin, vt RECTOR ACADEMIAE MA-

r r Rn

GNIFICVS,- vTRIVSQVE REIPVBLICAE PROCERES, VIRI DIVI-

NARVM HVMANARVMQVE RERVM CONSVLTISSIMI, OMNESQVE

BONARVM LITERARVM FAVTORES AC PATRONI, PERILLVSTRLS

denique ILLVSTRES, GENEROSISSIMI, NOBILISSIMI DOCTISSIMI-

VE ACADEMIAE CIVES, Írequentia füa ornare et longe fplen-

didiffimani reddere velint, humaniter et officiofé rogamus.

?. P.in Vniuerfitate literarum Vitebergenfi, Dom. VI. p. Trinit.

A. G. cloloecxc.

^

s getaa

RRR

—VITEBERGAE,

uxgüpr ADAMVS. CHRISTIANVS CHA'RI-S.IVVS.

-

v ER

á

z

(

T

r

»

"

"

$* r

m—m—

pwe

M

,F

r

D

v

""

r

j

—

-

N

wee

F

ii

-

T

H.e

:

;

L

E i a

—

li. eM i . MA

— ——-————— —

d

"

i

m«

cdi

p

a ii u D

IU

-

x

As

N

* rf hi!xdääï

PT

n

UE

Ty^

w

TU

p Y

—

CUT t

VeNT

x

P.

P

$

izu

d

an/

VETTS

adiciis

..

"

I

E

d

w

""

"-

C TE N

^

E

Atl J.ævnwl m

d

*

WT

E? '

TPBRWT

1

i d

dudinis41 14f

-

9.

«

ii

"

V

v

T

»T

"

xæb.oLn

,»

L ld

*

a

z

M.—

z

z

"T

..Dm.r d

—

p

—

*

h

—

—

-

.

"

7p ^

—

ys

*

"v

TT

T

*y"

x

M

x

LA

N

Á

-

p

v

» x

ESN

.

- J

w

:

»

Tu€ g

-

m

»*

AA a

—

L*

——Zts

u

M

7-

m

-

4 Irfwd

f.w.,

4

r

A

—

——

-*

v

(

h.

,*

iM

at.l

.r/»

R

i

"— —

——

-

—

i^ x

-

£

w M. rA

MC

gt t

x.... ^

»HAJ

l,

R

L 2 M

"-

* 5«/..

Ls

——

J.ï

-

^*

".

L

..

-

-

"-

:

n

u

F Ilv-

m "s.

w

t

UV«.P.».WI.,-

-*

U w T

:..I.l!/..

7-

-^L

!Mv

m

X

t

N n d

-*

*-.

*

Y

3

"^

, -

-

" k

N

od

—

j

—

m-—

DX

d-

w

.u—æ

MO

1

C^.

t^

-b..-»læ

*«

—

—

— o

-—

—

5

--

, vt

,l,.»

A*

L

w

-

.

"w s

W

.

n

A.

h.

—

P

H

E

m

Ms 1

as

r

"

l

ik.:xttn

—

^

at

H/»lx'l'i

,.t

A.-

* Q.r. F-A)

-

n

a, m

^ -

V/.

^

W

-

U..

X

Væ//

b

",

as

-—

—

. n

-

9

a s

N

f

-

k

"d

*

"t

i

5 a t

-

-

——

Á

w

s

a

-v.fuh.l?/

d

A -

.'l,hlg

-

— —..haf,

A

E EN

—

p

"o*

.f«fitl» * À

d

"-

)U

* d

e':l

»

.*

J

ii

W

"as !

u

43

EH

L m nl

flilv/

AR

'..o,r

E

-

—

I(t.v.w:

;

£t

-

L

-—

2

N

-—

—

-*

W.l

a

VN -l«h v

a**

—

-

TAE r

Á

- 3 .

—

D

Pa

—

v

Á f

—

^.

m

i*

.

N 46

—* —

W;

o»

n

d

al

o, J*.

À.

"s, 8

»

* —

-

us

AE

p - ij

*

"

N

"d

u

-

L

*

--

-

- u

E

-em,

— d.

$—

h, i

o

CL

:

u

-N

bt

Mo

$.

x

v

4M

re

«

ViX

n

u*

L

W

—

s.

--

-

*

l

—

.-(L'- 2

i«

*

d

1

d

u- C m

b n

"(

;

)

w

F J i o at*

d*

y»

-

M

B

M

"J

f,.(. B

^

Ouf "d.

. w

P.

.!

3 o

l..

"

—

M

-

* uU

l

nl

h

P

y t

7-

ia

Aàc

. *

——

k

H

h

$

EN

LE KE

N

T .

-

ul

!

M

Ü

mw

wl

4

- d

n

E

-

^. w

W

pH

.W

".

* x

-

iif

»e*

d

H;,r.

Ml

-,

^

RT

.w'i

M a

m

F

; dje

4

a.u.

u dl r r

P

-

m

*-

...-n

"A.

-

»" V aa,

o us

ub p o

——

»-— w

-

9

* nl

"u

E

w

"——

PRnggoiPe.

-

—

i.

r* t

-— 2

i

d

i

h—

ptt

7-

wb s i

"

-

"r P

RE A

-

i

o E s

h;.

U.W

4.»3

? M

Ja

DT

"

ml

.

a.

—

2

x, Af at

-

"

"

, N Y

n

r

d

d. M i

-..U..

,

"

N

..W

d.

w

,W

"$

j

-

n

a

e

»

É

— ejf v

—

ex.

-

: ER

"z

:l

d*

**

m

—

e

w

Á

4-

H

u as

b,..o

cw

qH

-—

P

^

,

rd

M, E

* -

QUP

$

-

..;.

*

t

-

—

d

-

z

r

" i

M'w

$.

"

W..:.

^*

th.

r U

.w

M :

a. i

-

*

As

od ais

.

m

"-

,M

s

- i

M

-—

.M

É

*

!41.

m

j

1.

m

r-w

,

*s

l"* *

r a

-

sapitt 78

*&

M

"-

P d

H

P^.

x

m...,

;

Sen d 1.

.W

.f'xl'

.

$À

H.c

* .I..H

W

ag

m

- od

Íx

Ms

*

E

-w) b

F

t

^*

a

- d

—

*

M R

Ü

"E T

E

:

LE

,.,,..

)

9À

-

,nm

E

-

.H

"

d

——

-

x

ES

Mw

w,

«

.

&

1

..M

ïhu

i

M,

!Hw

--

*

.y...

H

*

tG

M

H

H..

W

As

-

i

a d

f

e-

^^

Wuw-

b d

n

N

!

-

"

d

n

m

E«

.w

,

ia

--

^i

*

H

?

0*!

»t

- 9^

Á s

w

J5

* p

Ls

.:rr

;

/a

-

W

í

^

Veded

-

u

W

& s

...y

O.$

-

* 1

25 4

r

p»ï

-

-

*s

.

P

P

..

1

k.

B

LE

j

at i &t

^

-»M

m

C

E

M.v.lu

-

"

»

1

»

a

..ouæ.xr

-

"

..Nw

r

ha,

m

»*

^ n

i

-

7

Y

i

" zi

Mf

s.

La

s RUP

c;*qi

:

ain, n

**

"a

y4

—

4

"

yeem

,.,—

A

tÀAX .

:

iT

-

$w

&..

W.

-*

:

a

-Ó

^

*

22

$

. M;

r

&OR

EE

b

LE a

&

R

.ISJ.A. .. 3 x

W,

£*

s óael

*

j

w: *

[

,:.

UA

P

* $ r

2

"*

s*

&

lw

L

4

2 i.

"d

eóá

e.,vf

(4 & i

J

^|

&

M..w

hd

: fx( *

»f

N

d

"

^ N;h!,.a

Ls

.7».! wl

*

—

f

M

i

W

f*

M H

AX

M

M&,

r*

&

*

u«

-

M

E

" 5

$*

On

i

P

j

p R«

M

*

$

X

.

;

AX

"

w»

E

H

.Mæ;

r.

"4

L

f

u

RT

a

u

.a—..w:.m.

d

X

P

"n

-

&

»

i

Lb

M

i

!

E

El

WI

-

"s

&

.

i

.v.

-

D!

* $

i

RE

*

x

*

M

ER

;

at

P

".

E

*

"N

MM.

"NI

as

v-4

Ea

64

W

L

:

1

A n

-

.tþ;;

-

X

;A

A -X

*b

L

k

»

E

Y

LA d

E

U4

L

m,

i*

Ü

v

th

H

,.

"L

".

«

N

I

"P s

E

W&.a

*

NI

.F

$

--

e&

..!

;

X

3X

y 4

l

*

i

B

:

W

7

Ày

—

h.

...»

"

W

k d

—

E

W

-*,

LA

-

iN

E

«

h

E

Pa ^

-

"

1

aM

d

x

u

*

A& .

H

1*

E

»A/

i s

p4

|

.mt

Ào

W

X

v

N

4

&

-

ki

* ) !m

VP

Li

M

-

E

W &*

..m-

íá

"

* l

i

f

E

W

R

"

:

à

í

*

À.

"

[

"

1

$w

tJ

*

.ww

"

a.,

u d

E

^W

à

W:.b..

W

E

L ET

s

.MW

D

n

.M

M.

kKy*tj

WY

J X J

E

—

$ 093

;

4

LES

j

»- *

M

M

*

/«

W

.,w

"

' * 4

O

p

(

m

k

H

W

3

*

d a

v

-

!

à

E]

!

?

E

1

H

* 4

E

"

w

4

w*

r

X

m

"

,

I»r

.N.

,H.

W

W

L

M

-

"

M

f!

"-

$

æ-

;

æv

té

^

-

pt

F

2

H

&

v

,^

n.Xw

E

L

v*

A

1 d

«ï..x.! od

—ï

Bs

U.

ORDINIS THEOLOGORVM

IN ACADEMIA VITEBERGENSI

o

DECANVS

aT

Q ['W"G yY WUVT

eo

FRIDE

T

[u

JLL

ÉU E

LMVO

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

x

r

JU

LOM

LI:Q'U'NQ'

V

ä

S. THEOL. PROF. PVBL. ORDIN, zivspEM FACVLT SENIOR , ET

o

ALVM ELECTOR. EPHORVS

E

2

ä

AD

ORATEONEM SOLEMNEM

þ))

d

äf Xg&äþf J? ?Uä tj

—e

Q

SVMMORVM 1

IN THEOLOGIA HONORVM

H

D. XJTIL ivrnLzrri cloloccxe

—

IN AVFDITORIO ]lIAIORI

HOR.

IX. HABENDAM -

INVITAT

DESCRIPTIONIS LIBRI

FOEDERIS

6

PARS III.

5

EXHIBENS INTERPRETATIONEM D*?CALOG[

QVOAD PRIORES EIVS PARTICVLAS,

ä

4

3

2

1

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com