KaI600-1772_4_1

1o

DX

Pa

x

EE

d

a E Be GD ie o ii

—

*

)M..—x

u

*

&

"

a.

B

Bbesk

d

-—

TEURU

d a

m

"TA

"^

pheum CH

:

.

:5

L^

o

g

J5-

"ii

""»

-W"

TU PT

a

i. d

»

W

n Piio

-

3 ii ia

"

*

,

-

M

—

& nl

—

LE

m

3 W.

H D

F

T

-

p

ii «wx,w rf.w?w:: q

u

*

-

n

Is

*

——

""

E

-

s s

y. -

Av

B.l

/'.mr

"

L a

4

*e X

mn ,

-

H

«

-

m

.

-cP

-

"-

t

-

*

M

fm

LE d

r

Pt

-

"

L

-

— —

4

b« ss

r*

M m

-

-

ET

d

—

w

" toos

t

-

m

H »M H..

MA

,W..A

E

d

d- o^

B

*

E

N«

v

$-

-

""« --

^ H.

9

»

-

v.-

»

u.m

m

se

w

J

—

VN

w

— !

L

.. W » ap.»,:

/i

T

a

;

« —

M

,M

d N u

a

V

ab &T

«

m A

Ls

-

a. .

QR

TC

w

-—

*

L

—

4

*

-N

M

*

*,

-,

*

m

a*

l«cfAv

v

**

NI

P*«

$9 d

—

lm

l

.xw;'.

ER

". ut

-

f

M.N.H

--

EM

x

Pa

"—— À

m

t

49

*

Y X

K "X

B

-t g

m

Y^«

at

ha*

-o

C

*

^

Y

;

« s

B

X*

w

FA

r

pic T.

ET

d

-^

UN :

d f.J

*

)b

-

M.!M?

**

tv

"a.

«**

L

.2

"

26

*f

Jwo

VE N N

b

LO

à-

"t

v

L

.Nn

.

.w

u

r r

v«

m

24

»

-

^

W

1

d.

u

N

"m

* "d

-

N

ïa. W

b

-

E

^

^. s

4

lbf

M m

—

p

.

f

WP

a^

».Jul««.. m

NM

Y*

H

s

tu, e

x

—

-

» d

"* , *

W

-*

Á "

399

*

—

--

....

ww

b h

» .y'eïffn«'

-

».

vf

ET

. t

*s

p

"d N at ^s

.W

Pa

wX

..Hu

£

"w

p

. v

ir-

W.

.7-;..:4/,

&

M

W

M. t

at

.w.

u

p d

Secm

/U&,.

w

x

*

x

AX

EL

"ET

9r

..:of

d

-s wv

-5

k

| s

.fïlx.-

..r

s

* i

M

(

*.

.

à

-

rf

»"&w

*

m

"d

a*

w

*

|

» o

La

-

44!!

^

m

um.-l

s

hod

:

* ^v w

-

*

m

^*

".

u€——

47

&

.

Sc

--

.

d

M.bax

**

a

h

L

E

A.

N

*

M

A

lw

w..'

H

ab

"

.Anc-

"

p u

EMN

-

d

»,A

a?

&

w

"*

clf.—

—

-

ho ,

E^

"u

M

w*

:'

"—

m

A

Y* w

L

x i

af..),.

M.«

Mi d

T*

i

'M

w o

/ï

-

yt

—W.HS

)

MNeM UT

«

h.

"E

M

wihd

i T

..M

W. -

E.

- »

NM

*

L«

-r';

A

DO

ha

t»

:

A

;

T

j*

"I^

F*

M

b

Ls

z

»

[

MM

t

&.

4.3-11 4...

R?

—

H?

*

W

^nh

» j

P^

,3i

um

R XA!

-H.

-

w

n

N

LE

ii

$s

[2]

N

"fon- d* f

.

K É x

-A

*

AA

k*

*«

] 2"

ày

j«

h

4*

e-

E

M

I

-

w4, *

H/u.

i

"*

bPec*

ww

Yv

w..

*

at

;'.l

(Wl

$ "^s

E d

LT

er.,

)

-

[*

F.

I

— A sst

p

n .4

"gt ^

a

w«

«*

v* i

"ib d

"

*

-.H.

i*

E

r*

;h u

-

X

'æl

|

ün.

j

£t

w

.

»" - 4

w,.

a. w

WJ

u^ À

;

— À

7X

)

"i. "

ïn

——

u r ^ T

p m

y,-

- v

W N

r

n d

»ir

Nart s.

v f

4

-xxwiA , d

r

stf

-

i

k

awf'

-P J

^

"

T

T

M

l.l.!

Hn

b«

x Á

i

r

n-

2

.

f

"

—

M*i

.9

4

ii r

A

L£

--

| . s

A',..

t a

"A

r

i s

x

p

«.J..).

*

P

»

w.-

—

$*

LT

L

&*

W

,.

!1

[ a

:

m

« i

-

um

-X

;

À

i "

K .

-

^

L

n

X!'.

E

ïfn.

i

Q

-

$-l

:

-

a

H.

m

HM

* M

'k.

| -

i

"

*«

ape a

n s

À

Fogw

'&3&

x

j

w

W -

p

*

2

&

»

WH

-

m

,.

Pt

P

4»:«&&4

x

"

"-

"

H

AU I v*

$* (

"

EX

SE

[

p

.

m

a

LP

H

g

A

hl m

x*

ss

"

at

*

—

P

&

B-

^6

. m ^

^

* $.

——

m D«

-€«4

o P. D

d

pt m

pO

Y

z

n d

s^de

9*

j

.M.(

-X

a

3

a P

s

u^

oA.-

*l

ha

-

-

T

r

&

d

- d

.,H..

T a hd

47

—

at

—

m*l La

—

,

——

$

Jul

* d.

" "

bt

-

—

-

»m

f

&«

-

K ..

,xwl

-

^

iiíon,

h.

"

—

-

—

i.

w.w..

—

N

A

**

t

r

o

EC

2*

& m

(

-

p^

T u m

F.

—

:

,Wæ

QHuæ,

H

IAW.

-

a

a a.

-

Jf

C

--

-

,Mw

s

p

Pt

E

"

P

U

[*a

ia

a od

-*

r

i

RT

"

——

xa

H

g. Ue"

£ R

*eom

.'h

"

——

od

"-

--

—

Á

M« g

M.

p

—

g

À

As

-

A -

&

P

--

-

u-

—

/

qo-—

2

ha

N

:

"

E

;

---

"m

Mp DP

X

aræs.

-

—

T

E oU

-

r

d

—-—

-

6 m

-

"« ,

"

* w

"-

.ru.v

.

"-

Ü

ATT

-

l'f'lu

—

"sl

..W.

^m

s.n

X

atl

.

2

—

,

-

V. v

"

peus

x

k n

p

"

"u

y

T.

*

$BO

M i

» *

p

xfhe

-

m

*

- .HQ

—

ao

H

* *

n

—

M&W

*

re

LE

-

$-

.H

in.

hw

—

*

"ó

H.

hr —*

"

M.

N

4

Wf

Ja

—

sf apeee

*

W

ha

»«

m

-

Á

*a

m

"——

-

A.

-

d

-

^m

o

"

&

a u

m r p

-

*- ÀN

4

"m n

&^.

;

W

"

o

d

A. ,

-

W

.W

Yast

.M

a t

-

afb

--

ha d

w M

.H.ruly

-»W

!

s.

"

—

d

r

P

a

7* -

»

a

E.

m

€ .

**

——

L

M

a

"

W—

L:

*

u

"

Wa

li.w

d *

»

4.

-

a

"

-

-

d.

—

T

—

N

E

"a

D'l.

"É* A

"

—

P-

-

M.

"4

U..Q

[

m:

Ain., b- »

£

-

LW

"-

-

w

m

o *

PC ao a,

s d 0

o

-—— «

-

CX

»

j

b

"L

—

m

-

w*

a*

—

48

u

-T

—l

*

m

"bt

:2

-

e

ao p

p

- O»

" .

A

^ H'

— "

" w N

*

-*

&T

t -

—

La

sa;,i Xxl

m

"9

v o

v

».

EOE

i

» ,Jia

bt

-

M

!

-

L

d-

—

La

—

i X

-

:*

—

*s

AH.

L

—

4

—

x

"

:

—6

E

.W

-

&

-

/

-—

a

"(

z

u r

"

-

-

a

s

Á

f

L

r

"

*s

o

w

s

&

"

^.

hES

w

wU$

—

o.«.

Aw«

&

aF

*

N

!d»hv

-

N

s-,

w

*

"

T

^.

o t

M

b

h.

M

",

1vw

-

"- 25

-

g m

& o

—Àn

—

* .

w

-

-

-« o

*

-M-

A

[

T

-

«

at ..

* u

ao

-

*

—HM

ul

M i

at

*

-

:

—

L

nuidi

m

-

p

M

—

——

E

p

"

—

i

|

Digitalisat

vorhanden

i

Xs.

--

E E

ssl

Hu«ur...c.

^

——

*

x

d-

ls

"

RECTOR

ACADEMIAE VITEBERGENSIS

CHRISTIANVS GODOFREDVS

—

ASSMANN

PHILOS. DOCTOR IVR. VTR. BACCAL. OECON

ET DISCIPLINAR. CAMERAL. PROF. PVBL.

ORD. POETA LAVR. CAESAR. SOCIETAT.

OECON. LIPS. SODAL. HONORAR.

CIFIBFES ACADEMICIS

S,QAKCRA PENTECOSTALIA

ANNO CIOIDOCCXC CELEBRANDA

INDIC;ATa

Xtvtaescrn)

DESCRIPTIONïS LIBRI, :QVI EXOD, XXIV, —7. LIBER FOEDERIS APPELLATVR,

PQUNS Z

COMPLECTENS

LIBRI HISTORIÍAM,

ERE

IZ

M

d

a

a

«

P^

—

El

]

A

t

£

P4

P

ls o

Melis

o

P

$

ia

us

:

a

«;,;

^

As

4

"

porvd

at h&

H

ls

"

—

*

"

-

— 1

m

*

M

m

*s

[

n

"

".

*

2

v

w

g

v

*

"

—

F

*

*

1

4

As

-

9^

"

-

"

-

E

ss

Va

-

s.

n

i

4

-—

..-.'P'";

h«

&

E

i

^

A

-

[j

&

-

&

:(;l

M

£

m

RECTOR

ACADEMIAE VITEBERGENSIS

CHRISTIANVS GODOFREDVS

ASSMANN

PHILOS. DOCTOR IVR. VTR. BACCAL. OECON.

/ET DISCIPLINAR. CAMERÁL, PROF. PVBL,

ORD. POETA LAVR. CAESAR. SOCIETAT-

.OQECON. LIPS. SODAL.»HONQRAR-

CIVIBVS ACADEMICIS

S.

P

D

2X

rk'.--—-—-

PSALMVS XLV

CARMINE REDDITVS

ulcia fert aninius coritexere carmina laetans,

D

Eft mea lingua boni fida miniftra ducis.

Tu mihi terrigenum pulcherrimus, ore venufto,

Quem Deus eximia dote beare folet

Accingas humeris heros acerrimus enfem,

Magnifico cultu fufpiciénde veni.

Sic exornato tibi cedant omnia faufta,

Sis vindex recti , praefidiumque boni.

Sic

Sic tua dextra potens miracula fortiter edat

Vt iura oppreffo fint ftabilita gregi.

In pharetra tibi funt certiffima tela repofta, -

Vt populi hoftiles, gens inimica cadant.

O Deus, aeternum eft folium regale, quod ornas,

Sceptraque funt regni non temerata tui.

luftitiae quanto ftudio flagrantior ardes,

Exofum tibi fic non minus omne nefas.

O Deus, hinc oleo Deus en tuus vnxit amoeno

Te plus quam focios, lautius atque tuos

Exhalat fuaues myrrhae tua - veftis odores,

Et Nardi, et quosquos Indus. Arabsque legit,

Cum fedes altas, et eburna palatia linquis

Heu qualis fplendor, quantaque pompa tibi!

Progemes regum laute tibi comta miniftrat,

Sponfa adftat dextris auricomata tuis.

Hue ades, o regina nouam iam concipe mentem,

Iam populum et patrios defere laeta lares.

Sic formae reX ipfe tuae capietur amore,

Tu vero Dominum prona verere tuum!

Pummes videas genibus procumbere flexis

Muneribus largis te Tyrus alta colet

Nec minus interius clare regina refulget

Veftibus auratis purpureoque habitu.

In

1

In tunica picta iam regia ducitur vxor

Pone pedes fequitur virgineusque chorus.

Plaufibus infolitis late cireum omnia clangunt,

Intrat regales dum noua nupta domos.

Digna tibi fuboles furget maioribus altis

Quae quondam multis gentibus impetitet.

Ad feros felix tua ftabit fama nepotes,

Ac te pofteritas relligiofa þglgt.

P

P.

FESTOPFNTECOSTES

Frt

A.

Gio4O4chXXXXo5

NU

du

f

H

1

fe

VITEBERGAE

Ü

&

LITERIS CAROLI CHRISTIANI Dünnrr

M

Ji

k

;

,Xx

AU

2

u

7)

R

VE

N

CA

r

ANNSS

&

e

,

[

p

Xäggäääïïi

E

-&x—x

L

—

E

X

N

A

IN

ARA N

u

i

)

L

ENSNN

/

es

of

Z

s

N

dl V

7

CRSIN

UR dan,

»«

»

j

222

2

N

M

(

mf

j

A

N N

usl

v

XOdl XXIV,7 | commemmaturlzlm Egtierif, &uo,. a'i*vfof;e'

fraelitis praelecto, et ab his, data fide, fe velle omnia,

;

quae Deus effatus fit, praeftare, dicto audientes, folemni

ritu formulaque recepto (ibid.); populum idem Mofes victima-

rum fangüine confperfiffe, huncque fanguinem J/anguimem foe-

drrir, quod Deus pro eflatis.illis omnibus cum Hraelitis pepi-

gerit,.appellaffe, c. 8. traditur.

Huius libri Paul/ur quoque

mentionem facit, Hebr. IX, 19. nosque, per hanc fimilemque

fcribendi opportunitatem, veram eiur indolem paullo copiofus

defcribere conabimur, propterea quod ea res cum in fe.digna

eft,. quae diligentius.excutiatur, tuni; vt fuo loco videbimus,

cum ipfa ;»g!igingg ?/?nggwm ;fopim;lähiwonis' lmbïetp!griþpun*i.

Quo autem pollit melitis intelligi; quid libef Mlle complexar

/t, contulendus rerim ordo eft ,. guae, inde a principio tapitir XIX

ulque. ad. c. v 1 capitis XXIP, inter Ifraelitas geftae traduntur.

, Hà-

j

bet qu;en? ihä : ifa;.

lnggnte "

A

mf.;n'f e :fte'r:tixo--, inde ab eo tem-

u

5

I

R L

à) Miaelitae, vt a menfel'i—ll(;,wciu;a Aegyþtur;xlfeliqu'e;m*atv, m üäbilehi täïxt'i

beneficii memoriam , menfes aüni.in pofterum inciperent - diuinitus iuffi

iuerant,

IV

v € ?

pore, qüo Ifraelitae ;e'xA&gypto demigtauerapt, adierant iidem,

relicta regione, in qua adhuc aliquamdiu commorati fuerant, Ra-

phidim dicta, defertum Sinai, ibique contra montem, qui de-

ferto tiomen dederat, caftra fecerant, cap. XIX, 1.2. ^ ! Quo

facto, Mofes, monte;Deum *) adeundi cauffa confcenfo, a

Ioua, ^) de monté ad eum clamante 5), in mandatis accepit:

vniuerfo populo ad mentem reuocandum effe , quanta quamque manifefta

jam a Toua acceperit beneficia, quippe qui illum eura plane paterna ex

4Aegypto ad. fe P) perduxerit; quidque idem ei, f praeceptir ipfius

foedere $) confirmatis , obtemperare vellet, praeftare porro . [ecum con-

fituerit, fiquidem f-z,-zzfzu-z' ei fint, pro pote[late ea , qua wzz'zmjb Llerra-

rüeci-

E ontngien od

9^

d

-

bt m

Á

"

'füeraüitz;:Egkgoä.'X"I'Ll'ï,',,:r m -'Aä,yþtüh *autä,-tgif J"iil'iüä "ménfis die XV. reli-

querant, ibid. com. 17. et 18. coll. Leuit. XXIHI, 5, 6, et Num. XXVIII,

16, 17. Erat igitur primus dies anenfis teriii inde. ab eo tempore , quo

ifiaelitae ex Aegypto demigrauerant, ipfius huius itineris des quadrage-

Jfimus

feptimus , fi, vt fieri folet in hiftoria facra tam veteris, quam notü

Teftamenti , fingalum menfem triginta diebus abfolueris.

£) Reliqua hiftoria docebit, Ifraelitas hac in re nihil pro arbitrio fecivïï'e.j :

: Con. 5. Mofes diferte dikci'turkadVDäulm adícendiffe, - Cuius rei cauffa videtur

inde repetenda , quod columna, Ifraelitarum dux, in montem feceffiffet,

Mofesque, poftquam Dei iuffo contra montem caftra poni curauerat, ab

eodem Deo reíci

;

re vel!,et,l quid wnunc .deinggïps hic populo. p.eragen(dun?

effet,

,

d) Íoua in codice hebraic

lo«ïno'xvnen eft, vni vero Deo proäfïütüi Docez hoc

non Exod, lI, .15. modo, et Deut. VI, 4. .fed coníftans quoque per

'omnes libros hebraicos loquendi vfus.

Quare ZJéi et Zouae vocabula, vt

^ .paífim alibi; ita hae quoque in hiftoria, promifcue vfurpantur.

8) Eodem tom. 5. Toua diferte dieitur ad Mofen de monte clamaffe, eftque

inde.collisendum,' illum emiuus cam Mofe idócutugt effe, ita tamen, vt

, populus, in caftris verfans, loquentem non audiret, cf, com, 9, et 19.

f ) Hoc quid veli;, e cap. I?I', 1—5. difcendum eft..-

'ï, ,g)h De hoe foedere vid. cap, XXIV, 7, i.

V

OXX €$

guus, futuri m52 n2510 reeuum facerdotum; feu talis vegni. ciuer,

qui omner Touam pro.uo r&ge colant, eiusque fauore et ^ potiundi

gt fruendi : eodem | omnes iure- gaudeant, SUYTD. VY. gensque. fan-

&a, Deo facra et addiZa penitus, €. 3—386.") — Quum Mofes haec

conuocatis populi fenioribus. propofuiffet, totusque populus

affhrmaffet, guam lubens velit praeflare omnia, guae Toua ,praefcri-

pferit, idemque Mofes nunc in eo effet, vt populi refponía ad

Iouam perferret, c, 7. et 8. ^) prius quidem quam hoc faceret,

Ioua ipfe declarauit:.4) /z,') den/a te&um nube, venturum ad illym

gue

i

e[fe eo confilio, vt populus Az'pfum cum illo loq—uentm audiat, fidem

illi

3

I) Haec promih'a, conftituta demum inter Ifraelitas ciuitate chriftiana, euen-

tum habuerunt, docente Petro 1 Ep. II, 9. et ipfa hifloria, praefertim

quod locutionem t2"305 n5h5» attinet. "Vid. quoque Apoc, L, 6. Rom.

XH, 1. Hebr. XIII, 16—15,

coll Ioan. IV, 21—24.

In reliquis enim

habuerant Ifraelitae iam nonnihil fimilitudinis cum chriftianis ipfis,

$) Quomodo altera commatis 8. pars intelligenda fit, ex parte altera comhua—

tis 9. colli

gendum , hisque c0;1ueniexlter'x-eliqua etiam commatis 9. expli-

canda fq:;t.

- K) Non clamando, vt fupra com. 3 fed loquendo. Vnde,colligendun; EP:, Mo-

fen iam columnae , in monte degenti, propiorem fuife.

l) Quoad fpeciem fpl'enäidam, qua Ioua in hoc monte fingulari modo prae-

fens effe, fuamque maieftatem et demon(trare vellet praefentibus omni-

bus, et, quibuscunque vellet, confpiciendam quoque reddere.

Vid,

Exod. XXIV, 9—11, et 15—18.

Videatur quoque : cap, 1I7, 2, et XIII,

21. 22, et XL, 54—58. vbifimilia traduntur. « Deus vbiqne praefens eft

et agit; fed per hoc ipfam poteft quoque, vbicanque vult, fingalari mo-

do nunc eonftanter, nunc ad tempus tantummodo, praefens effe et agere,

huiusque tantae rei fidem fuis facere non promiffis folis, fed gerendis re-

bus quoque, quae in fenfus incurrunt.

Nec poteft tali demon(tratione et

exiftentiae, et maieflatis, et prouidentiae fupremi Numinis inuifibilis, vel

cogitari quicquam aptius et efficacius ad confirmandos hominum animos

de tantis tamque abítrufis diuinis perfe&ionibus beneficiisque , praefertim

in conftitaendo tali illius caltu, qui non fit vagis hominum de Deo re-

busque diuinis opinionibus, fed ipíus fapientiffimo arbitrio co

taneus,

pfen-—

VI

"v €

m

2

) tum vero, explibä-tai populi fententia,

illi habeat in perpetuum

mandauit ei: redeat ad populum, curetque, vt omnes fhodie "- ) e£ cras

f decenter. praeparent in diem tertium, quo quippt. loua, fpeilante

£oto popilfo , in arontem Stnai defcenfurus fit;: curet vero fepto quoque

montem claudi, [atisque. fegibus: feueriffrmis mon populum. folum,. fzd

0l m'/i

iz;mmta quoque , a tangenäo monte arceri , tmonutemque a!) s n

tubae

£n) Hs;ec promiffa die demum abhinc tertio e.uentam habuïü'e,e com.. 16—1 9

coníftat,

Mirum quidem videri poffit, quod Deus declararet haec, prius-

quam Mofes populi fententiam explicuiffet; fed eo ipfo perquam perfpi-

cue figuificauit, fe fcire iam et approbare, quae populus refponderit , nec

ad hu;ug rei cognitionem Mofis interuentu opus habere,

$) Per nexüm antecedentium hioc fub dze primus me*n-iïs tertii; c£1ius com, 1.

et 3. fa&ta fuerat mentio, intelligerndus videtnr, ficque Legis/atio die iti-

neris Ifraelitarum ex Aegypto vndeguiuquagefimo accidiffet, — Vulgo cree

ditur, non a Chriftianis tantum, fed a Iudaeis quoque, docente auctore

libri Co/ri part. IHL $. X, 2n huius rei memoriam feftum Pentecoftes a Deo

inflitutum fuif/z , vixque.dici poteft ; quam bene iis. huius capitis hiftoria

aueat, qui cum Zo/zplio Scaligero fumunt, in tali dierum. computatione,

qualis Leuit. XXHI, 15. 16. praefcribatur, neceffe effe, vt quinquagefi-

enus dies in vndeguinquagefimum incidat; quae videtur Grotii quoque

ad A&, II, 1. fuife fententia, . , Sed , quum manifeftuni fit; ita notr intel-

ligi, quare pofiridie Sabbati quinquaginta dierum illa computatio inchoan-

da effet, diesque quinquagefimus ez vndequinquagefimus ibidem diferte

diftinguantur; videtur cum aliis fumendum effe: won vto die contigifje,

vt Ivaelitae cafira contra montem ponuerent , Mofesque bis montem con-

fcenderet ; fed primo menufis dieprius, duobus vero fequentibus poflerius

accidife.

-Hoe. faltim pofito; nec poteft hae fententia rebus geftis illis

quicquam aptius poni, reuera accidit. Legislatio pofiridie Sabbati, pro-

pterea quod dies XV menfis primi, quo Ifraelitae Aegypto exierant, ve-

Ípera Sabbati fuit, demonflrante Bengelio in Ord. 'Temp. pag. 61. edit,

17 70. et confentiente /Seder. Ojam cap. V, Certum quidem eít, docente

Liglifooto in Horis ad A&or. II. . Pharifaeis Chrifti temporibus perfua-

fum fuiffe,. Pentecoftes feffum per praefcripta illa Leuit. XXIII, 15. 16,

die quingaage[imo: pofl primum feftum Pajchatos diem celcbrandum effe,

nec vllos dubito, propter Flauii: Jo/epli au&oritatem,' Archaeol;, X V l'11,

1, 4. quin Iudaei in celebranda. Pentecofte illa, quae A&or.IT. 1. comme-

moratur , eandem fecuati fint fententiam , . /icque. haec nou in primum , fed

vitimum lebdomadis diem, [cu z'anaäbætum, inciderit, .. Sed.: conftat

quoque,

YO

VII

UV € ?

tubae o)ï figno dato, confcendi, . 9 —1 g Qlibus" dilxigentefc a

Mofe curatis , c. 14. et 15. coll. c. 23. quum, 'orto mane, die

tertio, ingenti tempeftate facta, et nube graui monti incuban-

te, tubaque admodum vehementer clangente , adeo, vt totus

in caftris populus contremifceret, Mofes populum Deo ob-

uiam e cáítris produxiffet, hícque in ima montis parte:con-

füitiffct: monte toto, propterea quod Ioua inter ignem ) de-

fÍcenderat ,. fornacis inflar fumante, ac tremente admodum, tu-

baque eadem vehementia perfonante, loquenti Mofi Deus vo-

ce7) refpondit, c. 16 — :9.") tum vero idem Ioua, qui in

montis Sinai faftigium defcenderat, Mofi, fimulatque hic. il-

efeare o

l;gg iuffü eodem adfcenderat, dfybgnde, inquit.,-fv 2 - obte

: p'zg/mzzä

quoqu&? &oh näc'ef[ä effei,ï' vt, quae ILucas A. YT, 1. traäiti, äx Pliari-

faeorum fententia inteliigantur, ficque nihil omniao impedit, quominus

tuto fumi poflit: effufionem Spiritus S. primo, h. e. eodem hebdomadis

die dctidifje , quo, per. diferta Dei praefcripta, Leuit. X XIII, 15. 16.

propo[ita , Pentecofles fefrum celebrandum. erat., quo etiam. per €à, quae

Jupra demonfirauimus , Legislatio Sinditica accidit, quoque a. refurre-

"fone Tefu Chrifti dies quinquagefrmus et'agebatur , et atfus miro aui-

morum confen[u a. Chriftiauis zredebatur . Tertulliani . iam. temporibus,

. Slocentibus eius libris de Coroua milit, cap. 3. et de ldolalatsfi:z cap. 14-

€). De hac füb-a, Deum ipfüm, in montem defcendentem , comitante, vid.

c. 16,

Quomodo vero haec populi in mont

s

-

H

em confcenfio -i:melïligenda fit,

YUR difc;e;pdum:ex com, 17. e[þ

[2 —w:—z: com, 18. h; e. ih*tär falgura, cotm, r6,

q) Vidétui vox -fuifffe',"quali:s illa 'I"oar'l. XII, 28—30, cf. Degt, V? 20,

y) Cf. Hebr. XII, 18—21,

Mofi, fperanti procul dubio , nóua.seque ac graüiffima negotía, quae Deus

:

ei commiffurus: effet, in cauffa fore, quare ille eum ad fe in montis fafti-

gium-arceü"erir,. tali mandato nibil quidem ab omni expeclatione alieuius

videri potuit; fed reuéra Deüs hoc ipfo mandato perquam luculenter de-

monftrauit , quantopere fibi cordi fit falus populi, quum a fapienter et iu-

^ ftiffimis de cáuffis latis legibus nihil remitti poflet,

VUI

*XQ €y 9

pulum, mb qui Iouam vifum perrumpant terminos moguamque popu-

jo cladem ad/:zfcant, ipfigue facerdotes,* ) acceffuri. ad fouam; luftreut.

£, n£ 4n 20 ille irruat,* ) €. 20—22.

His mandatis exfequen-

dis Mofes quidem, propter curam, quam iàm in eam rem im-

penderat, fuperfeden potfe P[atuxt C..33.

Sed, quum Ioua ei

denuo iuffiffet, vt de/tenderet; e£ vna. cum AAarone udzret, ?) fücer-

dotes autem popu/umguea conatu omni ad ipfum ad[cendendi, qiropter-

cladem inde enetuendam, auotaret; defcendit tandem ille ad popu-

lum , et ad hunc fermonem habuit, c. 24.

Quo fadto, Deus

gfata quae feguuntur, omnia edixit cap. XX, 1.

Sequuntur

autem.c. 2—14. effata Dei illa, quae; quia, docente Mofe

x

ipfo,*) decem fuerant numero, a chriflianis folent Decalogus

His vero intonatis, quum totus populus, tantis fra-

appellari.

goribus fulguribusque, tubae quoque fono, et fumante monte,

animaduerfis, àdeo commoueretur, vt procul ftans Mofen ro-,

garet:?) velzt Zpfe cum eis. Jogui, obtempmatmz:, nec admittere,

ví

cum. eis- Deus foguatur, mortem inde ametueutibus, hicque gopuhumn

bono effe animo iuffiffet, guod .Deus non nifi explorandi: eor confiíio,

vigue zpf ius metus, ;Jomndw anute oculos, a peccando eos arceat , dta ege-

rit, tumque idem; procul ftante populo, ad illam, vbi: Deus

erat, caliginem accefïïiïet ; loua Mofi in alus, . quae I(raelitis

trade-

23 Iudaex Ifraelitarum primogenitos intelligant; non fine magna veri fpecxe,

propter cap. XIII, 1 etc. et XXIV, 5. et Num. IiI, 11 etc.

9) Quod quomodo intelligendum fit, ex Leu, X, 2, et Num, XVI, 55. difci.

poteft.

y) De hoc reditu fuo loco videbimus.

$) Exod. XXXIV, 28. Deut, 1V, 15.. et X, 4.

y) Per cepita tribuum et fenioers, docente Mofe ipfo Deut, V, 2o. va quo-

que, inde a com. 21, vfque ad 24, hie populi fermo fufus' perferiptus

. legitur.

2) Plura Mofi Iouam tanc comm:üiï'e, ex Deut, XVIIIL, 16. etc. planum eft,

IX

traderet, commifit haec: vidi/f: M*ael!tä:, de cotío ) ip/iz-m* Zocgz-

£m cum eis e[e 5 quare caueant ,ne idola pener ipfum ") faciant, quan-

Huis pretii. . ZMtare * ) quidem , ipfi facrum , in Jofitorum

^) fucrif

ciorum vfum, ab illis Hruendum effe,

ubicungue velit ab iisdem . coli pu-

blice, hocque magno. certi/mogue illis emolumento. futurum effe ;

Jfed

firuendum effe caefpitium, nec, . fí lapideum fuerit, lapidibus arte

fattís

conflans, fi vel ipfi eos conciunauerint, gradibur quogue, per quos

confcendi poffit, careus, tuendae pudicitiae caufja,

cap. XX, 15—23.*)

His vero Mofi commiffis, idem voluit, vt il]

e iura quoque lfrae-

litis proponeret,

cap. XXI, z. £m feguentibus, inde a com. 2. tapíi-

Z XXI, ufque ad finem capitis XXII, pe(/&rqytaf, Tum iuffit idem

illgm

4

8) Ex nube, quae de coelo in montem venerat, vid. Deut, V, 19, et X

; 4.

vbi Ioua bis diferte dicitur 2u smonte, ex igne et nube, locutus,

D) Eo loci, vbi fingulari modo Deus inter faos praefens effe,

et pro tali ha-

beri ab iisdem coliqge velit. .Vid. cap, XX, »,

et XXIX , 45.

£) Hoc propterea praeciyit—u—r,- quia idolorom cultores Deorum im

X

agines afta-

.ribus, illorum cultui facris, apponere folebant.

d) Per facram horum temporum hiftoriam fuerant adhuc, inde a p'rima hu-

mani generis, in deterius prolapfi, aetate, inter

l(raelitas quoque, non

nifi duplicis generis facrificia ex animalibns in

more, mb oloca

ufta,

quae in totum, et ta"pbw retributorid, quae ex parte tantummodo

,ab

offerentibus immolanda erant, poterantque ill

à quidem ex auibus quo-

que, haec vero non nifi ex armentis

gregibusque fumi.

U. coll. Gen. XV, 9,

Vid. Leuit. i, et

Qnare hic quoque non nifi duplex illud. facrifi-

»

ciorüm genus commemoratur, et quoad animalia

a

potiori duntaxat de-

fcribitur.

Lege autem lata fancitaque foedere,

et V, nbn quoque er n'bwh,

acceflere iuxta Leuit IV,

h. e. facrificia, pro omnis

generis pecca-

tis deljffisque, ex errore aut ignorantia commiffis, ex ii

sdem animali-

bus conficienda; cuius rei veram cauffam Panllu

x

8 p!agam 1ïedditr ad

Rom. V, 15.

s

£). cf. Deut. XXVII, $, 6, vbi de primo aitari Vin terra Cmïä;in e

xftruendo,

m locum.

ümilia praecipiuntur. De ceteris videatur Grozíus ad noLh:u

-

B

X

"u € v

illum. ea exfequi, quae, vt vna cum Zlarone ad ipfum rediret, prius

mandauerat, ! ) quam ipfum propofuiffet. Decalogums - fecit tamen

hoc paullo explicatius. Voluít enim, vt, praeter Zaronem, Na-

dab quoque et Abihu, €). et feptuaginta e fenioribus. Ifraeliticis, Mofen

comitarentur , hac tamen Íege, vt omnes procul adorarent, cap. XXIV, t.

Quae vt rite intelligantur, hiftoriae auctor obferuat: /o/i Moft

ad fouam accedere licuiffe, religuir noms. populo vero me licuiffe quidem,

vna cum ÍMofe in montem ad/cendere, C. 2.

His itaque mandatis

acceptis, Mofes, reuerfus ad populum, prius quidem enarrauit

huic omnia et Zouae effata, et iura illa.") — "Tum vero, quum po-

pulus voce affirmaffet vna, /z omnia; quae loua effatur e[fet , prae-

Jfare.velle; perícripfit ille quoque laudata?) effata omnia, poftri-

dieque nihil prius fecit, quam vt altare füb. monte, ftatuasque

duodecim, ^) pro totidem tribuum lfraeliticarum numero ex-

ftrueret, miffisque Ifraelitarum pueris,") qui integras immo-

larent victimas, "). louaeque pro reddendis gratiis iuuencos fà-

crificarent, horum ") facrificiorum fanguinem ita diftribueret,

ltare per-

yt partem vnam in crateribus reponeret, altera vero a

funderet.

f) Vid. Exod. XIX , *4,

£g) Aaronis duo fïlii», natu maiores,

À) Haec antegreffis confentanee intelligenda funt, bi enim Zouae effaia

(mm *535) nonnifi ea dicebantur, quae comple&Gebatur Decalogus, iurà

vero, feu t2nuzwm, quae capitibus XXI—XXIII continebantur,

i) Decalogum et lura,

K) Procul dubio vt poguïi, altare cinggntis ; iniagïnem f'eferrenï.

I De'his videantur , quae fupra fuþ t) obferuauimus,

") Vidgnmy"fumtae»hae ex hircis fuiffe, cf, Hebr. IX , 19.

$) Iterum duplicis illins ordinis ; quem paullo ante fub 4) defcripf;mus.

XI

funderet. . Quo facto, quum-, fumto foederis illo libro ?) popu-

ae loua

loque audienti praelecto , hic affirmaffet , ?) f .om"m'a., qu

2

eilatus

0) Quem fcripfiffe Mofes paullo ante dicebatur. n*"»3 vocabulum eft, /o/is He-

braeis vfitatum. — Pa&£um fignificare, vel folus locus, vbi primum legi-

tur, Gen. IX, 15. docet,

Sed alibi quoque, vbicumque locum habet hoc

vocabulum , eft autem longe frequentiffimum in libris hebraicis, contex-

tus jdem confirmat,

Quare etiam veteres interpretes in exprimendo

hoc fignificatu confentiunt, — Vfurpatur tamen proprie de /o/is pa&is fo-

lemnioribus, quae caefis vi&imis fanciri et confirmari folebant; quare

Hebraeis n*3 035, caedere paium , idem , quod Latinis feríre foedus,

Graecisque 0puix régpyverv eft,

Eiusmodi paCum fuit, cuius Gen.,

IX, 15. mentio fit; nitebatur enim Jacrificio, a INoacko oblate, decente

cap. Vili, 21.

Tale quoque fuit, quod Deus cum Abrahamo iuxta Gen,

XV, et cum huius potteris, Ifraelitis, iuxta hune ipfum locum, quem ex-

plicamus, inierat,

Videatur etiam ler. XXXIV, 18. vbi pa&tum fimile

commemoratur. In/cripturis N. T. conítanter folet hoc vocabulum per

àixdapu]y verti, quod pure graecis non. idem, quod paífum aut foedus,

eít, (cu»97x5 enim hoc dicitur, eftque hac voce vfas Zquila, in verten-

do hebraico n*«32, laudatus propterea ab Zieronymo,) fed teffamentum,

feu infirumentum , fignificat, Paullus que ad Hebr. IX, 15 etc, clare do-

cet; vocabulum 6227 non foederis, fed teflamenii fignificatu accipien-

dum.effe, eodemque hebraicum m^3 ad expicandam veram eius vim

tam apte exprimi , vt loci ab ipfe laudati conuenienter ei intelligendi fint,

Iam certum quidem eft, hanc N. T. confuetudinem ab Z/exandrinis re-

petendam efle iuterpretibus, qui hebraicum n*na graeco 0/2372) non in*

terdum , aut in nonnullis locis librisue tantummodo, fed con(tanter expri-

At enim

munt, quod feruarunt queque librorum apocryphorum au&tores.

vero, quum 6/x275] Graecis non fit foedus, fed teffamentum , hocque

Alexandrinos interpretes latere non potuerit, hi vero vocabulum n»5,

longe frequentiffimum, nunquam per cvyOqwjv, fed conftanter per djx.

x veddant; fumendom videtur: — Z/exandrinis per/uafum fuiffe, he-

braicum n»3. pattum quidem eff, fed tale proprie, quale teftamentum

eft , quod non uifi intercedente teftatoris morte ratum habetur , ficque vel..

uti coaBtos fui//e , vt , fi vellent veram huius vocatuli vim exprimere, ita,

vt fecerunt,, illud redderent; praefertim cum viderent, locis praecipuis,

vbi hoc occurrit vocabulum , quales funt , quos fupra laudauimus , f/gni-

ficatum üllum longe e[fe aptzjïmum. Mihi perinde videtur, fiue fic, fiue

aliter hoc exprimas vocabulum , fi modo diuerfitatis huius' ratio reddatut

idonea, ficque falua maneat Paullina illa eiusdem inie.

&rinam chriftianam longe grauiffima,

fpifetatio , ad do-

p) Denuo, et multo folemnius,

XI

", €y Q?

effatur effet, praefituros e[[e, dislo audientes z Mofes, fumto fan-

guine confperlit populum his vfus verbis: en famgamem 4 ) foc-

deris, quod Joua pro effatis illis otmnibus vobiscum pepigit, ") c.3 - g.

Quibus peractis, Mofes et Aaron, Nadab et Abihu, ét feptua-

N

gmta feniores Ifraelitici, confcenfo monte, !fraehtamm Deum*

/

:

viderunt, cui [ub(krammt) videbatur opus laterum fapphirino-

His vero Ifrae-

rum, lpfumquc coelum ^) feremtate aequans.

litarum optimatibus vim nullam ?) ille intulit, quippe qui, vifo

Deo, ederent biberentque, ?) c, 9—r1.

!

L

Iam,

[

) Qm fanguis prifci foederis quantum differat a fanguine noui , Paullus ex-

t

plicat ad Hebr. IX, Sed wdeatm quoque ipfius Chiilli de hac re featen-

tia Matth. XXVI, 28.

y) Dicitur iam pepigiffe, propterea quod victimae ipfius iuffu iam caefae et

(

immolatae erant.

$) louam, vid. Exod. UI, 15

et Deut, VI, 4.

f

t) Hinc colligendum eflt, eos fuperiora noii vidiffe,

$) Hac comparatione clare f'ma ficatur , £otam JDei f/peciem , cuius imam tan-

:

tummodo , partem praej fentes vider ant , coeleflis , [eu /zzprc;m, regis imà-

Quáe fi eadem cum illa fuerat, quam Ezechiel,

per vi-

II

ginem æetm'//o

fum ipfi propofitam , cap L. et X. defcibit, quamqun 1pium arcae facrae

opewulum quoad eandem imam partem expreflit, quod mihi indubium vi-

t

derür; facileadintelligendum eft, quare et A'aron coa&tus a populo, vt Dei;

1l

a fe uix, imaginem exprimeret, et Jerobeam , primus decem tribuum rex

lf '2eliticus , vt popuh, a templo Hierofolymitano , cuius potior praeftantia

a duobus Cherabis, iu loco templi fan&iffimo, Dei inter faos fedem re-

(

ferentibus, repeti folebat, facilius conftantiusque auellendi ,. defideriis fa-

tisfaceret , ille vnum, hic 'duos vitulos, feu boues, funde:ent.

Planum

N

enim eft ex Ezech. I, 1o, coll. X, 14. vultum Cherubo proprium, boui-

num eífe,

Ü

x) S;cque docuit, in fe non 1mpofiïb11e effe.

quo paretur fao tempore toti

r

populo omnibusque hominibus propior ad Deum admiffio,

W

y) Fecerunt hoc procul dubio poft reditum in caftra , vefcentes facrificiis, pro

ü

reddendis gratiis Deo oblatis,

XII

fam, .quid fit cömp[exus Liber Foterit , tap. XXIV, 7. tom-

üpinoratur, ex octo prioribus huius capitis: commatibus, col-

latis cum quatuor capitibus praecedentibus , demonftratu non

eft difficile. "Ea enim ; quae Mofes fcripferat legeratque, c. g.

TM tgflzm, €.7. mhrn 127 9?UWN gxae Joua gj'atm f£, et C.4.

hm m efüta- ouae; -dicuntur.

Haec eadem fuiffe, - quae

Mofes, prius, quam fcriberet, (imulatque;' acceptis a Deo in

:

monte praeceptis nouis, ad populum redierat, . narrando iam

eidem expofuerat, enexu horum commatum cum com, 3. lu-

culenter conftat.

Haec autem hoc in commate non vffata

tantammodo, uae Joua efatus ft, m 23 w m2 ; ve-

rum etiam gffæm fouae et iurd, Q'OS m rmm AELT, appenan-'

tur

Quibus terminis vltimis, cum laudatis capitibus ante-

cedentibus- comparatis, non dübitari poteft, quin fub Zouae éf-

fatis ea,, quae-cap. XX;, e—i4. füb juribur autem reliqua,

quae. capitibus XXI—XXIII contineritur, intelligenda fint. .. V£

enim illa, quae caput XX, 3—414.; compledctitur ; commate pri-

mo eiusdem capitis efata, quae Deus effatur fit, ita reliqua, quae

tribus fequentibus capitibus explicantur, in noua infcriptio-

ne, cap. XXI, r. iisdém praemiffa, zura J/raelitis propouenda, dp-

pellantur.

Eftque aptiffimumi ad remi, quod eodem. illo

commate , cap. X XIV, 3. et Jouae effata a iuribus diftinguantur,

et /aec nihilo fecius, .non minus quam i/[a, ad ea referantur,

quae Toua effatus fit, 11 fpectantur hoc. commate, de quibus fue-

rat in antecedentibus expofitum.,

Difüinguuntur enim' /aec

in laudatis locis eodem modo, nec erant praecepta foía capi-

tis X& , 2—14. Íed erart ;ura quoque capitum XXI—XXIII :

b 3

quae

XIV

"x € *

quae Toua effatus fuerat, quamuis idem iiIa publice audienti þopu--

lo, haec vero priuatim foli Moti explicuiffet. Quumque Mo-

M

fes, abíolutis his, quae Ioua ei, tradenda populo, commi-

ferät, eodem commate , narratum huic effata Jouae omnia et iu-

lu

raü.ommia, veniffe dicitur; non,poffunt faec niH de effatis. iuri-

Y

burque iis intelligi, quae deícripta funt in praecedentibus. : Pa-

B

tet itaquez — ZLibrum foederir, qui cap. XXIP, 7. commemoratur,

[

Iouat gfam complexum effe duplicis generis : alia, quae eminenter. ita,

qi

alia, quae iura, J/raelitis proponenda., appellabantur, horumque illa

di

cap. XX, 2——14« haec capitibus XXI—AXXIIIL contineri. . Re-

I^

