a) v. €. n*w C0Hi. YO pro nb"t. et com. 25. 5wo pro i,

p) Sit

y) v. c. bvb com. 25. pro byrp quod eft in plerisque Samar. aut tzbnpa com. 6.

0 Sic

t0 b

pro t:brip3^ , quod babent Samaritani omnes excepto vno.

m

16

*

—

cauífa eft partim in maiori numero codicum Hebraicorum, partim in maio-

ri cura , quam recepta potiflinium leclio a Iudaeis experta efl, tefte hiftoria,

f) Confinfum vel vniur codicir Samaritani cum omnibus aut plerisque Hebrai-

cir magnum quidem pondius habere, longe minus autem nonnullorum cum non-

nulis,*) cauíla eadem eft. £) n dilJenfu codicum Samar. omnium ab onini.

bus Hebraicir, Samaritana le&tio interdum manifzflo praua eff , *) interdum

F

plane genuina videtur,?) interdum atqualis habenda eff Hebraicae,?) interdum

aufem cidem. poflponenda. ^) — Ad has igitur iudicandas lectiones magnam

vim habet ipfius lectionis bonitas.

h) In diffenfa codicum Sam. plerorum-

que ab omnibus. Hebraicir magni ponderis eff. le&lio Samaritana ea, quae He-

braicir refpondet codicibus*) ; in diffenfu autem nonnullorum a nonuullis ea fu-

WR

perior habenda eff , quae cum recepta congruit f ) ; cauffa iterum pofita eft ia

ET

amiaiore numero codicum incorruptiüimorum.

Sed praefcripti huius libellilimites iubent nos vel inuitos hic fubfiftere,

511

et perfequenda reliqua differre in tempus aliud. Eft enim de(tinata haec

fcriptiuncula indicendae orationi folemni, qua in memoriam reuocandum

debitisque laudibus profequendum eft infigne beneficium, quod wanvrn-

GER1ANVM dicitur, cuius liberali collatione non' minus, quam multis

aliis benignis legatis piisque inflitutis, B. cH&1sTI1ANA MARIA VATERIA,

£ f£lit MARPERGERIA, de nofira Academia prorfus eximie promeruit,

Oratoris officio fungetur. Vir Praecellentiffimus , et Plurimum Reuerendus,

loanner Gottlisb Drasdo, Philofophiae et Bonarum Artium Magiller, Ordi-

nis Philofophici Adiunctus Ordinarius, 'Theologiae Baccalaureus, et Acade-

miae Bibliothecarius , qui adhuc beneficio Marpergeriano vfus efl. meiiti(li-

mo, vtpote ia omni bonarum literarum genere exquifita eruditione orna-

3

tus , dicetque doéte et eleganter de Melanthonis veritis in z'nleiyyifemhdii Jtri-

AK

gturir. facris.

Quam orationem folemnem vt »eROCERES ACADEMIAE

rr vmsis Ciueque AAcademiae Generofiffmi et Nobiliffani frequentia fua

exornare velint, publico nomine rogamus. P. P. Dom.Rogate, ci212ccr.xxxi i.

&) v. c. £O 10. ppww cum Vau medio, quod habent quatuor Samaritani,

eét quinque Hebraici , aut com. 11. nz*wo cum Iod riedio, quomodo legunt

G

' tres Samar. et duo Hebraici.

4) Vid. exempla in fuperioribus,

B) v.c. cott. 11. 3162 pro nmo; con. 15. navo pro 288 ; £0fff. 20. n25w , pro qpv';

et cons. 25. 5 pro nim.

€) v. C. C0fli. 33. 5iov pro vv ; et Com. 17. *v pro mp; er con. 31, txer pro npw.,

d) v. c. cofti. 12. 5 o5n pro Y»*o5n; aut com. 27. o*3z pro tononaa.

B) v. c. t2nam com. 7. quod feruant duo. folum codices Samar.

£)v.c wnnw cofH. $. pro quo in nonnullis Sam, et Hebr. nnnem

a - qe»

"

—

—

NT

ld

de

—

z

z.

"s

VM

a

M.:

:

o

*

"

w

t^

T

Ea

L

"

TR

pto,

MTIDUTUUPRESNES

-

—

C

ia

-

T

d

2

—

:

--

w

p

-

x

——

:

m

—

eystens

vt um rKnis u rA MECI Rm. T TMRU u

.

"

&.

"

*

-

»

d.

"

-

N

"

o

*

"-

E

-

"

-

a

-

"

Á

»

—

s

- i

$

£

à.

ES

*

-

"

a

*

&

h,

*

£*

»

&

9^

*

i

-

"

D

"

3

"

—

b

W

-

M

R-

d

F

N

,

-

-

«

"

d

p

t

:

)

H

-

*s

*

-

a

.

At

-

-

-

p

*

*

.

p

"

"

"

«

"

-

»

-

wl

,W:..

J

»

"

"

"

-

"

&

-

*

n

»

"v

",

"

*

h

-T

»

ids

-

df

"

i d.

F.

"

*

.

«s

"

te€

E

la

-

d

-

*

:

PU

^

P

ÉN

"

m

$

g

's,

-

*

-

^.

-

-

x

-

"

t^

w

»

h

*

.

*

u

e

"

*

-

T

-

"«

E

*

-

"

"s

-

»

«

-

-

-

-

p

^

p

A

E

E

4

-

-

*

5

-

*

d

e

$

E

£

«

*

k 73

l20 cm

Y

RECTOR

-

ACADEMIAE VITEBERGENSIS

Ti

F RIDERICVS AVGVSTVS

19

"u

94 e

FISCHERVS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

,

E

at«

JVR. VTR. DOCT. SERENISS. PRINCIPI ELECTORI

H

tted

SAXONVM IN CVRIA PROVOCATIONVM A CON

m

O Balancee Q

16

SILIIS DIG. VET. PROF. PVBL. ORDIN. CVRIAE

Xæk,

15

YM,

PROVINCIALIS SCABINATVS ET COLLEGII

Focus

E

rEX]

IVRECONSVLTORVM ASSESSOR EIVS

N

DEMQVE x. r DECANVS

no

D RT 1 0 N -E.-M

aïe

i

W

IN MEMCRIAM BENEFICI! MARPERGERIANI

E

wf*h

-

D

XXxX.' MAII

CIDIOCCLEXXXIII

LJ».

nf

B ORA VIIPE

-

IN AVD[TORIO MAIORI

RECITANDAM

SOLEN'* ITER INDICIT

u'tl

ranus

CIVESQVE ACADEM[AF

raus

AD EAM

AVDIENDAM

brad

6

I.N.V LT A T

[E]

ä

5

Differitur de vfu. Pentateuchi Samaritani, a Kennicotto emendotiuy deftripti, ad

tudicandam . e£ - emendandam. Pentateuchi Hebraici Veteptam. leioném.,

4

ad exemplum Genefcos. XLIX,

3

2

ïäj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1