KaI600-1771_24
author: Fischer, Johann Friedrich

„
5

PROLVSIO
DE VERSIONIBVS GRAECIS v. T
LITTERARVM HEBRAICARVM
MA G IS T RIS

ORATIONI

DM PROFESSIONIS HVMANIOR. LITT. ENTRAOR
IN VNIV. ARTIVM. LIP S

—,,—

A. D. IIII. KAL. MAIAS HOR. VIIII
MORE INSTITVTOGVE MAIORVM
ADEVNDAE CAVSS A
REECITANDAE .
P. R A E M I 5 S A

A B

1IO H. FR’RID. FISCHERO AA. M

LI I P S 1 4 GH .

HEX OFFICIN A IANGENHNEMIA

= .

Eln vocibus, quae etiamnunc profano mulkorum proca-
W cique ore iactantur, innumerabilibus, cum Chri-
ſtiana virtute ac conſtantia maxime indignis, tum
— ſummae etiam religiomi inſigniter pernicioſis,
haud ſcio an ponenda ſit periculofiſſima vna ommium reli-
gioſaeque maiorum grauitati inimiciſſima, quod clamitant,
qui conſtituerint ad rerum diuinarum cognitionem ingenium
ſtudiumque conferre ſuum, eos non valde firmis Graeca-

rum litterarum copiis inſtructos eſſe, eos non admodum magna

ſermonis Graeci ſcientia praeditos, oportere: quippe quae
relinquenda videatur inutili Grammaticorum moroſorum miſe-
roque ineptorum Criticorum gregi, quorum profana ingenia
periculum non ſit, ne polluantur et inquinentur barbarae iſtius
inanisque et leuis doctrinae ſordibus atque quiſquiliis. QCuius
erroris incredibilem neque vIlo modo ferendam amentiam pae-
neque furorem quanquam multorum iam proborum beneque
ſentientium excellens abundansque doctrina, et copioſa oratio,
ita compreſſit et fregit, vt vicerint, eos libros „quorum corpus
Chriſtiani nomine Noui Teſtamenti complectuntur, non intellegi
ſatis, ſine ſumma plenaque linguae Graecae ſcientia, poſſe, quod,
quo impurior flueret ac lutulentior oratio eobrum Graeca, eo

maior et vberior, eo accuratior et exquiſitior, Graecarum litte-
rarum coghitio ſita deberet eſſe et vigere in eorundem interore-

A 2 tibus,

IIII 4. F. e
tibus, quales quidem eſſe oporteret omnes Theologos, vt, quid
e Graecis fontibus hauſtum eſſet, quid ex Hebraicis riuis ſumtum
et ductum, ipfſi iudicare valerent: tamen aeque facile oſtendi,
opinor, intellegique ab omnibus poteſft inſignis ſtultitia vanitas-
que peſtifera et impia iſtius erroris ex eo, quod nec Veteris
Teſtamenti libros licet recte explicari ſine Graecae linguae auxi-
lio. Quo magis etiam cohortandi ſunt et commonendi ſacrarum
litterarum ſtudioſi, ne ſero, vt apud Ciceronem Antonius, le-
viterque et labris primoribus guſtent Graecas litteras, ſed vt
mature eas imbibant fontibusque earum vberrimis ingenia, tanquam
hortulos, irrigent, melleque et neçtare dulciſſimo pectora, velut
apiculae cellas, repleant et ſtipent.
Graecas enim Latinasque litteras multo facilius et plenius,
quam Hebraicas, addiſci poſſe apparet, quum non modo magna
ſatis, in omni fere genere, reſtet librorum vtriusque linguae
multitudo, quibus aſſidue diligenterque legendis ingenia illarum
variaeque et multiplices virtutes et dotes plane cognoſcantur, ve-
rum multi quoque et iidem doctiſſimi Grammatici mature extite-
rint, qui litteris vel integros libros diligentiſſime enarrarent, vel ſin-
gulorum certe verborum, rariorum maxime et reconditorum,
vim et poteſtatem explanarent quam accuratiſſime et explica-
rent. Quo vtroque adiumentorum genere ſatis conſtat carere
litteras Hebraicas. Nam primo quidem nemo, cuius monumen-
ta ad noſtram peruenerint memoriam, tum, quum verſabatur in
ore cotidianaque conſuetudine hominum lingua illa, inuentus eſt,
qui libros diuinos Hebraice ſcriptos interpretaretur, vel eodem
ſermone, vel alieno et peregrino. Eorum enim hominum indu-

ſtria, quos notum eſt vulgo Rabbinos vocari, fere obſcurati ma-

gis ſunt, quam illuſtrati, libri ſacri: miraque eorundem atque mul-
tiplex inconſtantia et leuitas in tradendis Hebraicorum vocabu-
lorum notionibus abunde, puto, declarat, neque ipſis cognitam
ſatis perſpectamque fuiſſe rationem atque indolem linguae.
Quapropter vtrumque Buxtorfium ſcimus, et patrem et filium,

communes nuper Germanorum ferme omnium linguae Hebrai-
cae

ce
Hub
aucte
Otnn
tin
iaſ
e

juge

or
un
Cun
Alus
pere

ſci⸗
de
lat

„ SG * WM
cae doctores, a multis, in primisque a Francogallis, et in his ab-
Hubiganto, *) grauiter, neque iniuria, reprehendi, quod
auctoritati recentiorum Iudaeorum et ſcientiae tantum non
omnia tribuerint hoc in genere litterarum. Deinde vero vix
attinet dicere, quum res ipſa non tam loquatur, quam clamet,
inſigni illa paucitate librorum Hebraicorum, quos habemus ho-
die, non parum impediri verborum, vt ſingulorum, ita etiam
junctorum, omninoque naturae ſermonis, intellegentiam.
Sed quoniam his ipfis libris magna pars religionis Chriſtia-
norum ſacroſanctae continetur, vt ignorari Hebraica lingua, ſine
ſummo ſalutis diſcrimine, nec poſſe, nec debere, videatur: Cir-
cumſpiciamus neceſſe eſt et comparemus alia ſubſidia et auxilia,
alias vias quaeramus et inueſtigemus, quarum ſemitis feramur et
perducamur ad eius notitiam, ſi non pleniſſimam et abſolutiſſi-
mam; quod, in his tantis inſuperabilibuſque itineris longi difficulta-
tibus, vnquam futurum, quis ſperet? tamen eam, quae abſit
quam proxime ab laude perfectionis. Quorum adiumentorum
quanquam permagna habetur atque ingens multitudo, id quod
nuper Michaélis, filius, Vir his in litteris ſane cum paucis com-
parandus, nemini anteponendus, egregie docuit et oſtendit pe-
culiari lbro: tamen neminem futurum ſperamus, qui dubitet,
quin plurimum auxili, hoc in genere, exſpectandum ſit ab Grae-
cis Verſionibus antiquis, tanquam in acie olim apud Romanos ab
triariorum ordinibus. Quae Verſiones vtinam integrae omnes et
ſaluae ad nos incorruptaeque veniſſent! Etenim auctores illarum
faiſſe non tantum Graece, ſed etiam Hebraice, doctiſſimos, fa-
cile doceri idoneis ſpero argumentis et confirmari poſſe. Atque
de Graeca quidem eorum eruditione a nemine vnquam dubita-
tum nouimus: immo vt quisque fuit Graecarum litterarum
ſcientifſimus, ita Symmachiae in primis quintaeque Verſionis
elegantiam et munditiem omnibus fere numeris abſolutam admi-
ratus ſemper eſt maxime et laudauit veriſſime. Etiam in Alex-
A 3 an⸗
*) Prolegg. Bibll. Hebrr. To. I p. 135.

v 4 4.
andrina Verſione certiſſima reconditae cuiusdam interiorisque
doctrinae Graecae veſtigia comparent impreſſa paſſim, ita vt ſi
auctores eius, ſi Aquila, ſi Theodotio, ſi caeteri, noluiſſent in-
eptae Iudaeorum ſuperſtitioni ſeruire et obſequi, qui vt omnia
Graecorum inſtituta moresque, ita etiam linguam, penitus odis-
ſent; ſi voluiſſent hoc ſequi et ſpectare, vt vim ſententiamque
verborum Hebraicorum ſeruarent et exprimerent, non verbum
pro verbo redderent, vix dubium debere eſſe videatur, quin
etiam reliquiae harum Verſionum hodie ab aeque multis Grae-
carum litterarum cupidis ſtudioſe legerentur, atque Ennii olim
Pacuuiique fabulae apud Romanos, ductae et expreſſae e fabulis
tragicorum Graecorum principum, Sed nec ab Hebraicae eru-
ditionis laude abfuiſſe eosdem interpretes, oſtendi, ſpero, facile
licet: dummodo cauendum ducamus, ne grauitatem et indu-
ſtriam veterem meriamur recentioris inertiae et leuitatis regula.
Etenim quis credat, homines illos fuiſſe tam ſtultos, tam amen-
tes, tam inimicos etiam exiſtimationi ſuae, vt, propoſitis nullis
praemiis aliis, praeter vtilitatis operae laudem, nominisque im-
mortalitatis gloriam, Verſiones ſacrorum librorum conficerent
elaborarentque eiusmodi, quae, ſimul exiſſent, ſtatim vitupe-
rarentur a cunctis, contemnerentur, reücerentur, opprimeren-
tur: praeſertim quum didicifſſent planeque tenerent, librorum
diuinorum ſancktitatem, vt nulla re, ita nec Hebraicarum littera-

rum profana inſcitia, violari polluique debere? Hoc vero quan-

tum exiſtimandum eſt Hebraicae doctrinae argumentum, quod
Origenes, quod Hieronymus, quod ali,*) auctores idonei ſane
atque graues iudices, profitentur et oſtendunt, enituiſſe in in-
terpretibus illis, maxime in Aquila, **) tantam ſermonis He-
braici ſcientiam, vt maior, tum quidem, deſiderari non poſſet:
quantam fſcilicet in loſepho nouimus viguiſſe et in Philone. Ve-
rum
*) Audtoritates eorum magno ſtu- **) Vid. Vueſſelingius Obſeruatt.
dio collegit Montefalconius, Vir ſum- 1, 19: ibique maxime Epiphanii lo-
mus, ad calcem Prolegg. in Hexapla cus, de menſs. et pondd. c. 15.
Origg. p. 91‧ 102.

futn

nes
teſte⸗
lecho
Au
paro
mul⸗
ſrip
Leos
ine
Aut!
Citki
Duer
tem
ſere
MN
prer
Ac
haut
Ver
He

Alias

Oat
Vn.
ſtra
ſcri
li
en
Te
Ur
dos

. S 4 — VII
rum n quid opus eſt pugnare ancloritatibus alienis, quum Verſio-
nes ipſae habeantur ſcientiae auctorum Hebraicae locupletiſſimae
teſtes indicesque certiſſime? Nam in iis quidem, quae
lectori aliunde cognita eſſent, nemo, quod conſtet, inuenit
adhuc quidquam, quod inſcitiam linguae magnopere argueret.
Quidni ergo exiſtimemus, eandem latere ſcientiam in iis, quae

harum Verſionum indicio patefiant et cognoſcantur? Quod vt

multi noſtra aetate doctiſſimi Viri praeclare docuerunt in fuis

ſcriptis, quibus nuper admodum acceſſit Boiſius, Quedlinbur-
genſis Theologus: ita flagitare idem ab lectoribus videtur ipſa

interpretum diligentia ſingularis ac ſumma fides, qui ea, quae
aut non intellegerent ſatis, aut reéte conuerti in Graecum poſſe

diffiderent, non reddiderint Graece . ſed Hebraica verba reti-

nuerint. Quod eorum exemplum vtinam vernaculi noſtrorum
temporum interpretes imitarentur! Quae quum ita ſint, quis non
ſperet, intellegentiam Hebraicae linguae poſſe Verſionum illarum
auxiliis plurimum adiuuari? quis eas neget magiſtras eſle inter-
pretesque Hebraicarum litterarum fidas atque idoneas? Et quum
auctor Verſionis Vulgatae, quam appellant, non pauca petierit
hauſeritque ex earundem Verſionum fontibus: huius quoque
Verſionis, quae ſolet fere ab imperitis miſere contemni, quantus
quamque inſignis vſus ſit et eſſe Poſſit i in cognoſcendo ſermonis
Hebraici ingenio et natura, quis non intellegit: Sed de hac re
alias: nunc redeo ad Verſiones Graecas.
Earum enim eximia vtilitas et Praeſtantia quo magis perſpi-
ciatur ab omnibus, atque adeo, ſi fieri poſſit, ab inimicis Graeca-
rum litterarum: eam placet explicare Paullo diligentius et demon-
ſtrare vberius. Quae ꝗ quidem diſ Puratio videtur commode ita de-
ſceribi Poſſe, vt primo dicatur de verbis ſingulis: deinde de vocabu-
lis iunctis integrisque formulis quaeratur: denique oſtendatur ex-
emplis idoneis, quomodo lectiones multorum locorum Veteris
Teſtamenti verae et genuinae poſſint, ope et indicio Verſionum
Ularum, indagari et reperiri. Critice enim etiam ad intellegen-
dos libros diuinos adeo necefſſaria eſt atque vtilis, vr, qui au-
deant

VIII 6 † *
deant eos interpretari ante et attingere, quam de germana et ſin-
cera loci cuiusque ſcriptura viderint, laqueis ſaepenumero ſemet
iInduant miſere ac inuoluant inextricabilibus: quam diligentiam
memini ab Hubiganto non temere deſiderari in Schultenſio, ma-
gno illo vereque docto ſacrorum librorum interprete. Sed quo-

niam breuitas talis Proluſionis et anguſtiae non capere ſatis vi-

dentur triplicis iſtius diſputationis copiam et vbertatem: nunc
de prima eius parte, neque ea tamen tota, diſſeremus, reliqua
in tempus aliud reſeruaturi. Neque enim verendum putamus,
ne inſtitutum noſtrum reprehendatur a bonis recteque ſentienti-
bus, quum velimus ſic et rationem ſtudiorum noſtrorum
quodammodo reddere; antepoſuimus enim ſemper inde
ab ineunte aetate res diuinas humanis, nunquam poſtpoſuimus,
vt credunt clamantque canorae Cicadae; et bonarum litterarum
tirones, quibus maxime ſcribuntur eiusmodi libelli, cohortari et
excitare ad ſtudia Graecarum litterarum. Quod quis dubitet quin
ſit officium eius, qui ſit, bonas artes profiteri, publice iuſſus?
Praeſtant autem Verſiones Graecae in verbis quidem ſingu-
lis neque copulatis vtilitatem omnino duplicem. Neque enim
modo propriarum vocabulorum natiuarumque notionum veſti-
gia, veluti digito, monſtrant, ſed translatarum etiam et adſci-
tarum. Quae poſterior vtilitas vt communis reperitur Symmachiae
in primis caeterarumque Verſionum, ita eam, quam primo loco
nominaui, Aquilanae fere propriam eſſe, diligentes eius et ſtu-
dioſos lectores non poteſt fugere. Sed ante tamen, quam
aggrediaris inmueſtigare et venari generis vtriusque notiones, ne-
ceſſe eſt, id quod ſponte, meque etiam tacente, intellegitur, vt
videas, primum quomodo legerint interpretes, et vnde quae-
que duxerint: deinde an verba eorum ipſa ſint integra neque ab
lbraris corrupta: denique an ſint locis quaeque ſuis collocata.
Nam quemadmodum in Origenianis Hexaplis verba Graeca ab
Montefalconio, neſcio an fide et auctoritate librorum ſcripto-
rum, quibus vſus eſt, haud raro relata ſunt ad verba Hebraica
aliena: ſic et Hebraicis libris hoc et Verſionibus Graecis acci-

diſſe

W

R

inge

ſalte

un
cert
o

4“D

. 6 vrIII

id conſtat inter dodtos reique peritos, vt vocabula multa vel
ingenio vel manu librariorum aliorumue, ſi non deprauarentur, ar

ſaltem immutarentur. De ſingulis, age, ſeparatim dicamus.
Atque Hebraicos quidem Codices Graecorum interpretum
multum diſſediſſe ſcri iptura ab iis libris „ quibus vtimur hodie,
certius debet, quam illa, quae apud Sagram, videri. Quius eo-
rum diflenſionis pauca haec ſunto, ex ingenti numero, exempla.
Seporae, coniugis Moſis, verba, quorum de ſententia a multis
iam multa diſputata conſtat, — D , vti nunc qui-
dem leguntur ,*) etiam in duobus illis Codicibus Vuagenſeilia-
nis, qui ſunt in bibliotheca Senatus Lipſienſis, quosque nos nu-
per inſtituimus, nec fruſtra, vt alio tempore apparebit, cum li-⸗
Alexandrimus fic reddita funt, 89 7 ααα 1 7egiropi. Ex quo
ſi quis vellet collegere, vocabulo er olim conſiſtendi notionem
ſubiectam fuiſſe: is Profeclo, et ipſe erraret grauiter, et alios deci-
peret turpiter. Immo vero haud erit difficile docere, in Codicibus,
quos adhibuerunt interpretes Alexandrini, extitiſſe verynon rr.
Neque enim modo litterae vtriusque vocabuli, in lingua maxime
Samaritana; his enim litteris ſcriptos fuiſſe antiquiſſimos Codices
Hebraicos, norunt intellegentes; ea eſt ſimilitudo, vt, qui pPermutari
inter ſe earum figuras ab librariis facillime potuiſſe neget, is certe

vſu his in rebus omni careat neceſſe ſit: verum in Baſilienſi quo-

que Codice membranacèo, quem Montefalconius ſaeculo decimo
ſcriptum iudicabat, legebantur haec verba, in Sixtino iam exem-
plo edita, 6α EGpatos hUουεr αιαα rρ τεραττοοναν. Quae
verba a quocunqe etiam ſint profecta, tamen declarant ſatis, au-
ctorem eorum inueniſſe in libris ſuis en, non r. Atque hanc
ipſam lectionem quum in Codicibus fuis haberent, vti diximus,

Alexandrini, ſcirentque, verba primae Coniugationis poteſtate

ſaepenumero gaudere communi cum verbis Coniugationis VIti-

mae: putarunt, bnf boſſe recte transferri per éo quomodo

apud

*) Exod. 4, 26.

B

x 42†
apud Lucan legitur,*) &α ) oονσνσ1 dαααντιοας υντνιι. Cui quidem
non diſſimilis locus inuenitur apud Ioëlem vatem in eadem Verſio-
ne. Primo enim Capite Oraculorum eius paene extremo *) extant
haec verba, soniοναοααον οααοααουποος ις D Oärννανu,,ς αν‿ν quam
ſcripturam ſequutus eſt, more ſuo, interpres Arabs, et, vt videtur,
etiam Syrus. Ea quantum Gdiſcrepet a lectione noſtrorum libro-

rum, quae haec eſt, nepeeb De e Wp, non eſt quod

pluribus docestur, quum praeterire id neminem queat, qui ſit
Hebraicis litteris vel leuiter tinctus et imbutus. Nos vero con-

ijectura duéti, quam vera neſcio, multa enim ſaepe in hoc conie-

cturali genere perquam incerta eſſe nemo non nouit, homines illos
Codicibus vſos eſſe arbitramur, in quibus legeretur D WSE
Srrpen . Nam Wwopy quidem quin facile potuerit con-
fundi et commiſceri a librariis cum verbo n, propter magnam,
cum ſoni, tum figurae, litterarum ſimilitudinem, nihil dubitan-
dum videtur, praeſertim quum Chaldaei pro *ρ dixverint
uy, et in Arabica Verſione reperiatur verbum . Quse

tamen ratio, ſi cui forte durior videatur, is per nos quidem po-

terit Boiſio allentiri „ qui Alexandrinos Iudaeos ſi ſpectaſſe cenſe-
bar *) Krabicum verbum —. Sed ea ipſa de cauſſa non ap-
paret, quare quis velit in dubium vocare permutationem voca-
bulorum H o et 5DD: Herb) autem alio quoque loco †)
iisdem interpretibus dicuntur Oârνο ., neque litterae verbi huius
nimium diuerſae funt ab litteris vulgati vocabuli. Atque huius
quidem generis locorum prope infinitam multitudinem in iſta
Ver-

*) c. & 44. Vt Pſin. 8. ep. I, 3 ſetie dulgere: deinde debebant vbique, no-

unguis, *) Vv. 1
*) In libro vernacula lIingua ſeri-
pto, cui index eſt, Beytraege zu ei-
nem rfichtigen Syſtem der Hebraei-
ſchen Philologie, p. 342. Quo li-
bro eth multa vrilia continentur, ta⸗
men primo Auùctor videtur nimis ſtu-
dioſus eſſe nouarum opinionum, amo-
rique linguae Arabigae nimium in-

ſtro iudicio, addi, tironum aliorumque
cCauffa, loca e libris Arabicis ad confir-
mandos vocabulorum ſignificatus, vt
quisque poſſet ipſe de iis iudicare, ne-
que in eam opinionem veniret, vt pu-
taret, Auctorem ſua non e propria le-
Gione hauſiſſe, ſed e Lexico Goliane
aut etiam aliunde collegiſſe.
†) Habac. 3,; 17.

Veri
ligui
ga⸗
duce
rtfn
A
pue
hoe

guel
lamn
Ver

1S. -— n

Verſione ineſſe Kimus Sed nec in caeterarum Verſionum re-
liquüs rara ſünt et noua eiusmodi exempla ſcripturae diuerſae,
quae incautos neque ſatis diligentes lectores fallere poſſint et in-

ducere, vt de nouis verborum inauditisque notionibus ſomniare,

vt fit, et garrire, incipiant; Praeſertim his temporibus, quibus

antiqua quisque, vt ſtulta ſcilicet et inepta, reiicit faſtidioſe et re-
pudiat, noua quaerit cupide et amplectitur arcte. )2OD, Vt
hoc vtar, ab Hebraeis vocantur promtuaria, esN n On-
quelofus, et Ioſephus, librorum Chronicorum interpres,

1u)R, eleganter appellant. In Aquilae autem Symmachique

fragmentis loco Exodi quodam *) nominaütur n νοοτιαττπι.

lIam valde inſaniat demensque ſit, qui oeD putet ſignificaſſe

olim tabernacula, quod vocabulum illo ipſo loco habetur in Vul-

gata Verſione: quum ſatis apertum manifeſtumque videatur,

Aquilan non minus, quam Symmachum, legiſſe oDD. Aeque
vero abſurdum foret et ineptum, ſi is ex eo, quod Alexandri-
ni habent in titulo Hymni Dauidis noni, ο οαον gDio; 78
v S Aquila porro quintaeque Verſionis auctor, vevirτα 0 78
ε. Theodotio denique et ſexta Verſio, vreo dupie 178 8,
cogere vellet, H a priſcis Hebraeis ita vſurpatum eſle, vt vel

occulta, vel acduleſeentiam et iuuentutem, ſignaret. Nemo enim

vel mediocriter his in litteris verſatus negare dubitareue videtur

debere, quin alias interpretes illi lechiones ſequuti ſint, ita qui-

dem vt Alevandrini, quos nec hic deſeruit Arabs interpres, re-
pererint in Codicibus ſuis, ' Rbv— d, quod eſſet a verbo
Dby: at reliqui legerint, vel R, vel 12 R— y, Vt
Pby idem valeret, quod 'y. Nam dups certe et vear-
viorng vnum idemque declarant, etſi poſteriori vocabulo noui, vt

aAliis multis, carere Lex Xica. In libro Samuelis priore pro —
legit Aquila alicubi? *) d, et Pa, id quod iam Mon-

tefalconius vidit, pro , quum in tabulis, vt ita dicam,
Verſionis eius extet Sρνονα ”ααορετο et Gooνρνο6ροορα Sed

Plura huius generis exempla afferre, et longum foret, et alienum

B 2 V ab

X*) C. ; II. **) 1 dam. 2; 198⸗

XII e

ab inſtituto noſtro, praeſertim quum ſint in medio poſita, pos-
ſintque, diligentia vel medioòcri adhibita, reperiri a quoque, qui
non ſit omnino inexercitatus ineruditusque harum litterarum.

Atque ad hoc ipfum caput referri debent, vt ante ſignificauimus,

loca ea, vbi in Codicibus Graecorum interpretum easdem qui-

dem verborum litteras fuiſſe appareat, quae ſunt in editis hodie

libris, ſed ita vt ipſi illi homines ex aliis ea fontibus deriuanda
cenſuerint. enim, quod Pſalmo quinto paene extremo *)
legitur, nemo ignorat eſſe a verbo p, quod denotet aduerſa-
ri, repugnare, rebellare, in primis quum ſtructura verborum et
ſeries orationis aliter id accipi nullo modo patiatur. Vnde per
p ſcite reddidit Chaldaeus Paraphraſtes. At Alexandrini Iu-
daei quum id verterint per zagsziugavay, eos illud ab verbo
p vel ) ductum ortumque exiſtimaſſe, quis non videt? Cu-
ius quidem erroris veſtigia magis etiam et quaſi digito demon-
ſtrat Syrus interpres, qui, vna cum Arabe Alexandrinorum au-
ctoritatem ſequutus, habet „os--. Eundem tamen errorem
errauit Theodotio, ſimia Alexandrinorum. is enim loco quo-
dam Deuteronomii verba H) DN PD) interpretatus eſt,
vt paullo inferius dicetur, ita, aροναονοινιοαιττ 1ο οοαα ναν1ει Et
apud Ionan, quarto Capite, *) legerunt Alexandrini, quae eſt
ipſa editorum nunc librorum ſcriptura, urm. Sed quum in
Verſione eorum ſit 78 quidτι, neminem ſperamus eſſe futurum,
quin intellegat, eos Infinitiuum iſtum ab verbo * profectum
natumque putaſſe. qua in ſententia, praeter alios, etiam Iona-
thanem, Chaldaeum Paraphraſten, fuiſſe, ſatis declarat eius Pa-
raphraſis, in qua video haberi Nag &. Neque vero neceſſe

duco, vt pluribus planum exemplis faciamus, qui delectum ha-

bere in regionibus, vt ita dicam, Graecarum Verſionum, et
contrahere manum firmam notionum et idoneam vocabulo-
rum Hebraicorum, velit, eum diligenter videre oportere, non
tantum, quomodo domini earum et auctores legerint in ſuis Co-
dicibus, verum etiam, vnde ducenda verba quaeque putarint.

Uae
*) v. 11. **) v. 6.

e
periun
non 0
vacuis
incoh
homi

mulere

Cllas,
D 4
Pron.
bene
ralis
nbus,
cone
quum
d,
erten
1bon
ere
RN
Virg
oſte⸗
NR
Verbe
Wo
4At
Co;
dom
ſüm
age⸗

14

„4 . XliII.
Quae enim hactenus a nobis hanc in rem diſputata ſunt, ea ſatis
1 perſuadere lectoribus et probare id, quod volumus, poterunt, ſi
1. non omnibus, certe tamen integris anllique et inepta fuperſtitione
vacllis atque liberis.
“ Niecque vero ipſae Verſiones Graecae particulaeque illarum
incolumes ad nos intaminataeque peruenerunt, vt nullus liber ab
hominibus deſcriptus, ſed vehementer vitioſae innumeris locis
ðð miſereque contaminatae. Haec igitur vitia, has labes atque ma-
((culas, nemo non intellegit, et quaeri debere, et deleri eluique,
ab acribus et diligentibus linguae Hebraicae inueſtigatoribus.
Protulimus nos quidem alio tempore copiam eiusmodi locorum
bene magnam, neque exercitati in hac litterarum bonarum libe
ralisque doctrinae parte, vt vincatur id a nobis et doceatur plu-
ribus, poſtulabunt. Sed nugarum ſcilicet Criticarum pertinaces
contemtores vt conuincantur, et perſpiciant, ſi velint, tandem,
quam mihil effici poſſit in interpretando ſine diligentia emendan-
di, quam vna ſaepe litterula, vel loco mota, vel non correcta ſo-
lerter, decipere interpretes vel acutiffinos Pofſit, vt habeantur
ab ommibus peritis ludibrio: diſſerere nonnulla etiam hoc de ge-
nere lubet, ſi vnus forte iſtorum alterue eo perducatur, vt men-
tem mutet, Criticenque, velut caſtam Pudicamque et ſalutiferam
virginem, adamare i incipiat. Verba, quibus vtitur Moſes, quum
oſtendit lumina Iſaaci ſenis occidiſſe, in libro primo *) haec ſunt
SDU HND . Iam Aquila verbum REI legitur reddidiſſe
verbo Xανο οαν ſic certe Montefalconius edidit ex inſigni
lo Coisliniano Codice, qui ei ſaeculo ſcriptus ſeptimo videbatur.
At quum verbum illud Graecum Hebraico reſpondeat nullo mo-
do; quum hoc ipfum verbum etiam ab Aquila, **) non tan-
tum ab Alexandrinis **) caeterisque interpretibus, †) alibi ver-
ſum ſit per dνααανιροι+οοο. nomen ab eodem Aquila † †) per
? quum denique litterae verbi AAMYPROHXZAN b

B 3 litteris
*) c. 27, . †) Iob. 17, 7.
7) 1 Sam. 3, 13. 11) Eni. 42, 3.

er) Deut. 34, 7Y-

„ S
XIII 4 K & *.
litteris verbi A MATPQQOHZAN parum vel mhil differant:
certifſſimum puto, &αιρορμαποαν errore et neglegentia librarii,
extitiſſe ex ααανρραασιοοαν vel potius ex ααανοαισααν ita vt ad-
modum mirer, Montefalconium potuiſſe vel tantulum dubitare

de certitudine et veritate huius emendationis. In eiusdem Aqui-

lae reliquiis apud Moſen paullo inferius, *) in eodem libro,
extabat οααραοιασρ quod mutandum eſie in suiugévnv, verbum
Pobp clamat. Et loco quodam libri Samuelis prioris *) ad
verbum Ovideo Montefalconium e Codice Coisliniano,
de quo ante memorauimus, produxiſſe eéoenéovro, quod profe-
Ctum eſſet ab elegantiſſimo Symmacho. Sed eſt ſane vocabulum
nihili. quod etſi ſagaciter odoratus erat Montefalconius, tamen
auſus eſt Latine conuertere per quigſcebant, ac ſi manaſſet a ver-
bo ipenev. At vero Valquenarius, Vir et reconditae Graeca-
tum litterarum fſcientiae, et admirabilis ſagacitatis ſolertiaeque
emendandi, laude florentiſſimus, sosρoτο reponendum vidit
praeclare. *) Neque enim qubium debet cuiquam videri, quin
Vulgatus interpres et ipſe id in Verſione ſua verbo vagabantur
expreſſlerit: et gloſſam, quae apud Phauorinum eſt, hanc, soég-

Sonro: AgsR αναοτο ö, poſlet quis ex illo ipſo loco Kuntamn pu-

tare, niſi Suidae auctoritas, a quo mutuatus ſua eſt Phauorinus,
intercederet cogeretque diſcedere in alia omnia.,. nam in eius
Gloſſario etiam locus ſcriptoris, neſciebam cuius, ſedes gloflae,
quem male omiſfit ille Grammaticus, additus eſt, hoc modo:
éSo⁹ο, εααανοαιο O’ 9 Sρarο uDτ̈& 1/ oiοαα
Juexo rio iασοαοα. neque enim opus eſt pro 6osροντ—. re-

ſcribere cum magno Kuſtero egρρνρMHYτ. ) Aliquanto autem
maior eſt et grauior Montefalconi error, quo ablatus tranſtulit
in Lexicon, quod Hexaplorum Origenis aureum opus clau-

dit, verbum ατο Xααυr οπ, quo ait, praceunte Codice Colber-
tino non minus quam Coisliniano, Aquilan vſum eſſe in Ionae
Oracu-

*) c. 32, 10. †) Vid. Doruilkius ad Chariton.
*) c. 23, 13. P. 202.

IXE) ad Parip. Phoeniſs. p. 147.

Otacul
lun leg
fann ce
hunc
Uutiun
diae
N⸗
nec d
Nedu
Gad
us!
1ent,
proue
er nec
e o
o
Aa
13 ſll,
is,
Khor
Bod
inge
Mihil
tamen
leſtan
W
narn
et la
tatib
quan

ſegnn

—

4 † & . „ xvV

Oraculis.*) At vero ego vel ſacramento contenderim, Aqui-

lan legiſſe d ρ b, non , vt librarios appareat perpe-
ram coniunxifle verba, quae disiungere debuiſſent et ſeparare,
hunc in modum, τα OXααουdοτuον. Vnde enim penderet alias Ge-
nitiuus ille? Aeque male apud Alexandrinos interpretes in Ab-
diae Oraculis *) editum eſt in Sixtino alisque exemplis
&n ρνα⁰Il“Üοοοος e quo ſcripturae laqueo quis non miretur

nec diuinum Hieronymum exuere ſe et explicare potuiſſe? **)

Neque enim ignorant Graece docti, zug Pogov, non 7 voοd 0εα⁵0*

dictum eſſe vatem, qui praecederet aciem, lauro tempora cin-

ctus tenensque facem manu, cuiusque vitae etiam hoſtes parce-
rent, ita vt verba 8 αv, voéοοο venerint in conſuetudinem
prouerbii, quo ſignificaretur, ad vnum omnes interituros eſſe,
et nec nuntium cladis ſuperſtitem manfſurum. Vtrumque poteſt
e gloſſa Heſychiana diſci hac: vog Oéοοο 706 Oéον α 6

uéοον ααοανωον ”τιοοποα. Omnino vehementer optamus, vt

exiſtat aliquando, qui collegat vocabula, ſyllabas etiam et litte- .
ras ſingulas, ab librariis inter ſe permutatas, cum in libris Hebrai-
cis, tum in Graecis Verſionibus: quod beneficium nouimus ab
Schopio contigiſſe Plauto et Ariſtidi a Cantero. Quem colle-
gendi laborem quanquam patet eſſe taedii pleniſſimum, et, quum
ingenü acumen, quo fere metitur aetas noſtra magnos homines,

nihil requirat, vt gloria, ita aliis etiam praemiis, carere videri:

tamen nullum arbitramur laborem debere tam grauem, tam mo-
leſtum, tamque taedioſum, duci, qui non ſuſcipiendus ſit ſumma cu-
piditate, nec minore patientia perferendus, rerum diuinarum bo-
narumque litterarum cauſſa; praeſertim quum gloria iis tamen
et laus deeſſe ſempiterna ac propria non poſſit, qui mentis facul-
tatibus ita vtantur, vt ſummae religioni conſulant et proſint
quam plurimum. Sed illuc redeo.
Vt enim certo exiſtimari poteſt, Graecos Interpretes alias
ſequutos lectiones eſſe, ſi verba eorum Hebraicis, quae ſuperſunt
*) c. 2, 9. **) Vid. Druſius Coniectt. ad h. I.
**) v. 18. et Eraſmus Adagg. p. 423.

xvV 4 *
in libris noſtris, nullo modo reſpondeant, niſi tota mutentur: ſic
Graeca verba mendoſe deſcripta apparet, ſi paullulum immutata
congruere reperiantur cum Hebraicis. Sed magna tamen in vtro-
que genere opus eſt cautione et diligentia, ne emendare quid-
quam et mutare audeamus temere et ſine cauſſa. Qui enim cor-
rectoris et emendatoris perſonam atque partes ſuſcipere velit et
bene agere, eum primo adhibere oportet in conſilium, vt impe-

ratorem tribunos atque primos ordines, reliquas orieritis linguas,

et in his Syriacam maxime et Arabicam; quippe quum fieri poſſit,
vt fuperſtites in iis inueniantur notiones Hebraicorum verborum
ab interpretibus Graecis loco alieno exprefſae. Deinde ipſam in-
terpretandi rationem cuiusque et orationem neceſſe eſt idem dili-
genti et aſſidua leckione Verſionum cognouerit penitus: quippe
quae longius recedat non raro ab oratione et conſuetudine pro-
fana, vt qui huic vni afſuetus innutritusque venerit ad Graecas Ver-
ſiones, is fieri non poſſit quin labatur ſaepenumero grauiterque
erret. uae quoniam in promtu funt et per ſe intellegun-
tur, non monerem, niſi ſcirem vſuque didiciſſem, peccatum
eſſe hoc in genere a multis iisque fummis et eruditiſſimis homini-
bus. Atque prioris quidem cautionis legisque ratio eſt cum a
magno Schultenſio dudum perquam accurate et diligenter expli-
cata, tum nuper a Michaéle et Boiſio, celeberrimis Viris, etiam
ab Hubiganto, egregie illuſtrata et confirmata exemplis luculen-
tiſſimis. Quare ſtudioſos harum litterarum delegamus ad libros
ſſtorum Virorum: quos Viros vehementer rogatos cupimus pu-
blice, vt pergant e theſauris ſuis depromere et proferre copias
Arabicas, quibus adiuuetur etiam intellegentia Verſionum
Graecarum, praeſertim quum perraro contingat cupidis linguae
Graecae tantum otü, vt poſſint ingenium naturamque Ara-
bici ſermonis penitus pernoſcere. Sed alterius cautionis a no-
bis ante propoſitae quam diligenter in emendando ratio ha-
benda ſit, ſatis, ſpero, declarabunt haec exempla. Fulle-
rus, ille Miſcellaneorum auctor haud ſane indoctus, pro

εααατι, quo vocabulo reddidere Alexandrini, loco non
vno,

wo,
opor
etlan⸗

plici

bor
nri
enim
exr
AW
Ver
1 1.
S
uc
guo
epl
Plen
s
Ae
Put
ein
r.
Du
Se

1

De

— —

S

8 †Sr „ xvVII
vno,*) Hebmicinmn nomen pyuep, reponi contendebat )

oportere ναττα, quod putaret, qua in ſententia video
etiam Boiſium eſſe, *) npyb per ſe ſignificare non ſim-

pliciter et abſolute cibos, quatenus cocti funt et parati, ſed ci-

bos ſapidos et delicatos. At me tamen res multae, in his

antiquorum maxime aucéctoritas, ire iubent in alia omnia. Et-
enim quum nec e notatione vis iſta, non dicam elici, ſed ne

exprimi quidem, Poſſe videatur; quum Onqueloſus, quum
alii interpretes antiqui, vt Aquila et Symmachus, ſimplicem
verbo illi nudamque notionem cibi fubiecerint; hi enim id,
vt Alexandrini, conuerterunt per eαααντρα, †) iſte per
; 11) quum non credibile ſit, oculos librariorum
atque manus in locis tam multis aberraſſe et peccaſſe; quum,
quod caput eſt, Alexandrini ipſi idem vocabulum alibi † † †)
explicarint per Gbohara, quo nomine apud Heſychium ex-
planatur verbum 3οαραισ quis eſt quin videat, quam in-
anis ſit, quam vana, quam inepta, iſta Fulleri emendatio?
Atque eanderm ſententiam ferendam, idem iudicium faciendum,
puto de Lamberti Boſu correctione, qui quodam loco Ho-

ſeae † † † †¼) apud Aquilan pro ααι0οαναεν, quod in reliquiis

eius reſponder Hebraico vocabulo α o, reſcribi iubebat *)
αασπιιρ qua in re duces ille videtur ſequutus eſſe Alexan-
drinos interpretes, qui habent eo ipſo loco a lρ ναοποοα. At re-
pugnat iſti coniecturae et aduerſatur conſuetudo ipſius Aquilae.
is enim et nomine παπαον vſus eſt aliquoties Pro Hebraico
P „*) et praeterea conſueuit, id quod alio iam loco ſigni-

ſica-
*) Gen. 279 4. 7. 9. 14. 17. 3 l. tttt⸗ c. 9, 8
Prou. 23, 3. Prolegg, ad editionem Frane-
*) 1, 17 p. Xp. queranam Verſ Al lex. c. 3: quo capite
zr) d. 1. p. 241. D èð continentur animaduerſiones quae-
Prou. 23, 6. daaßm in Verſionem Alexandrinam.
†*) Gen. 27, 4 etc. pl. 6S, 23. Trou. 18, 7. c. 20,

†T–) Prou. 22, 6. 25 et c. 22;, 25.

C

XVIII . e

S

ficauimus,*) effingere e Graecis vocabulis verba noua ad ſimili-

tudinem exemplumque Hebraicorum, ita vt dubium videri

nemini debeat, quin etiam e nomine νHοMπο fecerit verbum
G0οειοα πο, **) quod eo minus mirandum eſt deſiderari in

Eexicis, quum careant iidem libri multis aliis verbis non no-

vis nec raris. Eſt autem eανναω προναςν, deeſſe enim exiſtimari
debet avig, laqueus poſitus vt captentur ferae. nam Mon-
tefalconius quidem id in ipſis Hexaplis vertit in ogffendiculum
cadens, et in Lexico in offendiculum lapſa. quae verba profecto

a nemine poſſunt intellegi. Ex eodem fonte atque capite fluxit

opinio Druſii ac Merceri, quorum hic quidem apud Ioëlem,**)
iſte apud Hoſean, †) pro uriuara, in Verſione Alexandrina,
emendandum cenſebat eſſe Xyjurα, quod in libris Hebrai-
cis extaret D. facilis ſane neque dura emendatio, ſed ea
tamen, qua nomini uXoα tribuatur vis infolens et noua.
At vtrumque locum ſatis apparebit ſanum eſſe atque integrum,
qui medicinam non poſcat, modo teneatur, conſuetudinem
Alexandrinorum fere propriam hanc fuiſſe, vt vocabula ge-
nerum ponerent pro vocabulis formarum: quod multis ex-
emplis, quorum nonnulla in margine collocauimus, † †) do-
cere et confirmare potuiſſemus, ſi id tum, quum haec ſcri-
pſimus, egiſſemus. Itaque uriuaτα ocis illis Verſionis Alex-
