andrinae ſunt vineae, non poſſetſtones. Cuius ipfius obſer-
vationis ignoratio doctiſſimos homines eo deduxit, vt libros eo-
rundem interpretum Hebraicos putarent, ſed falſo, ab noſtris
Codicibus ſcriptura diſcrepaſſe. Apud Hoſean † †) pro verbo
PE
*) Spec. Clauis Verſs. Grr. p. 39. ) c. 1, rI.
P† c. 2½ 17.
**) Vnde verba cawνααρπι dorον᷑.ꝝ f†) Gen. 43, II BeDTIP. Alex.

quae Deut. 7, 25 leguntur pro He- drι r zerαν. Pſ. 25, 3 H,
braicis wPe-n, et in Cod. Ba- Alex. dvolzsvreg.
ſil. interpreti incerto tribuebantur, †TT) c. 6, 5: cuius loci noua in-
ab Aquila cenſeo, et quis non idem terpreratio habetur apud Boiſium d.
cenſeat? profecta eſſe- I. p. 230,

E
Drue
Palli⸗
R
etiann.

non
deo
uli/
nere
1ore
ſah
MEe
quo
poſte
Mirar
goum
ONr
1es (
Prae
Gucd
n⸗
Eſta
bum

XVIIII

4 †. 6 †. H*
RPeur Alexandrini habent Ar* sραρρα quod verbum quum
Druſio viſum eſſet non conuenire cum Hebraico, coniechuram
paſſlus eſt ſe eo ducere, vt exiſtimaret, interpretes legiſſe
er. At qui ſciat et didicerit vſu, ab Alexandrinis ſolere
etiam verba formarum permutari inter ſe, *) hunc ſpero
non eſſe miraturum, eos verbum Qur reddidiſſe verbo Ao=-
Sepigemn- Praeſertim quum id non minus, quam verba r.-
oραα*! et sudeoιν, **) etiam Oeoligey, †) de omni ge-
nere abſciſſionis et ſeparationis dici inueniatur. Sed in er-
rorem aeque grauem et magnum inciderat Druſius, quum
ſuſpicatus eſt, in libris Alexandrinorum pro N, apud
Hoſean, † †) extitiſle rP. neque enim verbum õ
quo vtuntur ibi interpretes, reperiebat quomodo explicari
poſſet, vt verbo reſponderet. quod ſane non parum
mirandum puto. Neque enim fugere debebat Virum ma-
gnum, verbo duoiuodoge ſubeſſe non raro vim et notionem
obſtruendi, non aedifieandi: quippe quum non modo vete-
res Grammatici illudi interpretentur per dοoααY † † T), ſed
Praepoſitio dvâ etiam in alüs verbis compoſitis, vr omnino
apud ſcriptores Graecos claſſicos, *) ita ſingulatim apud Alex-
andrinos i interpretes, **) ea, quam demonſtrauimus, pot-
eſtate gaudeat, vt ii, ſine vlla controuerfſia, errent, qui ver-
bum avomοαο¾ααα vbique mutandum eſſe, vel in oοα0οα+ä-
C 2 eéin „

X*) lIoël. I, II et 4, 13 α%.

Alex. revvuré. Hoſ. 10, 12 „.

Alex. rcvdigers. Pſ. 3) L 2 23.
Alex. ναρ⁰αιον Vt Pſi. 30, 6⁶
59. at Alex. να‿ναανι . Pi. 20, 2
aem. Alex. bτιονοtτιοα ε. Pſ. 25,
2 E). Alex. l . vbi
tamen valde vereorne legerint aaphe.
Heſiod. εον. 18I ſ. Nam
ànαεανn Attica dialeto idem valebat
quod in communi Degloct. Moeris:
An*, ATTXOς 9eoν, EAANviGαα⁵
***) Anacr. Odar. 18, 7

†) Sophocl. Aiac. 23 ⅛: quem lo-

cum laudat ad Tho. Mag. P. 44 ¹

Stoeberus.
†) c. 2, g.
1 » Schol. Aihoph. ad Pac. 99.
*) Vt dveasonsw apud Xenoph.

Cyri paed. 7 p. 5 a4 Hutchinſ.: et-

iam apud Polyb. 5, 62: quem docum
debeo Abreichio Dilucc. Thucydd.
356.
*) Nehem, 4, I oSavro a αοαdksαIι
dvadgtoασαd.ws ͤ Hebr, „ 95 r
drdp.

2 .
XX & E*
ei, *) vel in evouoοονρν, *) praecipiant. Omnino quo
magis abhorret oratio interpretum V. T. Graeca a conſuetu-

dine profana, eo plenius, vt ſupra dictum eſt, eo diligentius,

imbibi debet atque cognoſci, vt vis verborum Graecorum vera
percipiatur penitus, neque falſae ex iis et alienae notiones ver-
borum Hebraicorum cogantur. Quo quidem vitio nec Mon-

tefalconium, Virum vere magnum, immunem fuiſſe atque libe-

rum reperimus. Eo loco Geneſeos, *) quo Moſes aquas oſten-
dit ex orbe, vi impetuque ventorum, paullatim redactas eſſe in
Oceanum, pro Hebraico verbo 2à ν* in Aquilae reliquiis ha-
betur &α ποποα quod verbum quum Drufius reddidiffet per
conſtiterunt, Montefalconius eum corrigens vertit coërcitae ſüunt.
Neuter vero cepit ſatis mentem Adquilae. ErsXXe Mαenim de
aquis, opinor, valet diſcedere, demitti, deſerere terram, defluere,
quia ii qui eunt, qui iter faciunt, de quibus conſtat verbum
iſtud proprie dici, †) ex vno loco veniunt ac pergunt ad al-
terum. cuius quidem notionis veſtigia impreſſa apparent in no-
to illo Paulli Apoſtoli loco, †) £X X ε ααο νο ααντασ ο
O& r ˙τιισ s ροτραποον vbi G6XX manifeſtum eſt
ſignificare idem et declarare, quod isααοο vel dv& α.ονασ
quibus verbis explicatur in Glotlario N. T. Fabriciano, † † †)
quod Albertus edidit. Eodem pertinet nomen goig uoͦ,
quod in Aquilae fragmentis, Pſalmo Dauidis triceſimo, *) le-
Zitur. Id enim non valet feſtinationem, vt Montefalconius
vertit, ſed punctum temporis. quod poteſt vel eo doceri, quia
idem ile interpres Aduerbio N6ορ ſic vtitur, vt ſignet e.
templo- **) quomodo id apud Heliodorum meminimus oc-

currere

*) Vt Duquerus ad Thucyd. 3, †) Vid. Kuſterus V. M. r1, 35 et
& 1 et Lamb. Boſius Obſeruatt. Critt. Drefigius 1, 121.

P. 85. †) 2 Theſſ. 3, 6
**) Vt Vueſſelingius ad Diodor. IIf) P. 149.
Sic. p. 420 To. 1. *) v. 6.

5*) c. 8, xr. **) Pf. 6, 11.

Cutxe
rores
Vitari
Viden
hoc
exen
Tehe
riv
digen
Ude
Mel
Is
locun
liahe,
conu
Co
et.
t lo
Pete
ido
iſe
tenun
Ci
der

My
eode

ſien
29)

r HE AIAXI
currere non ſemel. *) Qui quidem aliique huiusmodi er-
rores quanquam diligenter debent, vti diximus, ſtudioſeque

vitari et caueri: tamen eo facilius ferendi eſſe condonandique

videntur, quum ipſe interpres vetus, quem vocant, offenderit
hoc in genere et lapſus fit ſuepenumero. cuius rei hoc eſto
exemplum. Verba Alexandrinorum iſta, ?l r&&
ei οτσ quae habentür duodeuiceſuno Pfilmo, **) reddi-
dit interpres ille Latinus ita, eripiar a tentatione. At zεορα.
riion ſunt praedones, latrones, hoc eſt hoſtes Dauidis, vt NXa-
&ht apud Symmachum, **r) eodem modo quo iucices ab
iisdem Alexandrinis †) dicuntur uirigiov, et pirataé apud
Heliodorum † ) eiaται⁰α So&αio. non diabolus. Caſſiodo-
rus † † †) enim, deceptus infcitia i interpretis Vulgati, ad iſtum
locum Dauidis Pperquam ridicule animaduertit haec, tentatio
diabolum ſignifcat, qui momentis omnibus tentat, vt nos a bona
ronuerſatione abſtrahbat. egregia ſane cedroque digna verba!
Qod ſi non eſt garrire, Graeculorum more, et nugari, aperte
et perlibenter fateor, ignorari a me naturam vimque nugarum
et loquacitatis gairule. Tam turpiter ſcilicet ſe dant inter-
Pretes diuinorum librorum, qui praeceptis ſapientiae nuper
inuentae etiam abundent, ſed linguarum veterum ſcientia
idonea et accurata Cireant! Sic vero vlciſcitur, ſic vindicat,
miſella nimirum Grammatica ſui contemtionem! Sed haec hac-
tenus: veniamus ad tertiam, quam propoſuimus, cautionem,
cuius vſum et neceſſitatem comumenddare cunctis res ipſa vi-
detur.
Cognoſci i igirur quaerique quam diligentiſſ(- me debet,
an verba Graecorum interpretum locis quaeque fuis Poſita re-
C 3 Periantur.
*) p. 43. 172. 394. Etiam 29,66ο Prolegg. ad Verſ. Alex. c. 3, ad
eodem ſenfu, legitur apud eum Gen. 49, 19.

ſaepiſſime. vid. P. 4. 20. 35. 36. ***) Hofſ. 7, r.
293 Comelin. ) Exod. 21, 6

f) §. p. 235.
*) v. 30. Conf. Lamb. Boſius “ P. 56 To. 2 Garet. Venet.

XXII „+ &

periantur. Neque enim illa tantum in ſcriptis doctorum Ec-
cleſiae Chriſtianae veteris alieno ſaepiſſime loco laudantur,
verum in Codicibus quoque antiquis haud raro mirum in mo-
dum conturbata, ab ineptis vel Grammaticis vel librariis,
deprehenduntur. Quod quidem in reliquiis Aquilae, Sym-
machi, et reliquorum, fieri potuit eo facilius, quum verba
eorum fere adſcripta eſſent marginibus Codicum Alexandri-
nae Verſionis, additis ſignis, quae reſponderent notis inter
verſus interiectis. Quae ſigna et notae quam facile potue-
rint, vel euaneſcere vetuſtate, vel neglegi et permutari inter
ſe a librariis, vt ea quam dixi confuſio oriretur, quis non
intellegit? Quam ad rem Montefalconium reperio non ſatis
diligenter attendiſſe in Hexaplis Origenianis. Sed vtriusque
generis peccatorum, age, ſpecimina quaedam et exempla
proferamus, vt id, quod oſtendi, magis etiam appareat et
cernatur. Euſebius quidem et Hieronymus *) auctores ſunt,
Hebraicum nomen a &, loco quodam Deuteronomii, **)
redditum eſſe a Symmacho per ροοεταω+ν, quod vocabulum
Hieronymus ait ſignificare menſuram. Horum fidem et au-
toritatem ſequutus eſt, poſt Druſium, Montefalconius. teme-
re profecto. Primo enim zoοoοτι +” non valet menſuram,
ſed ambitum proprie, et apud Symmachum illo loco regio-
nem deinde nomen iſtud referri debet ad vocabulum den,
non ad verbum 2 NN: quod non modo communis notio
vtriusque vocabuli, et Graeci et Hebraici, poſtulat, verum vel
maxime hoc, quod idem Symmachus, in Sephaniae Oraculis,**)
verba am vertit õ 73 ααοοαοαοον, hoc eſt,
regio maritima. Neque minus grauiter lapſus eſt ſeque paſſus

falli Montefalconius hoc in genere alibi. Primo Capite Deutero-

nomii †) retulit e Codice manu ſcripto Baſilienſi, neſcio
ſponte,

*) Vtriuſque verba habet Mon- **) c. 3, 4.
tefalconius in notis ad Hexapla **) c. 1, 6.
d. 1. P) c. t, 27.

ſponte,
Vrd!
o
tio gn
verbo
gline,
NN
etum
NNä
Symm
eCocl.
lanng
etiam
Gore
ſychin⸗
hoc et

bulum
ia
et i
Vt lo⸗
guide
idem
iPhm
Ned
opon
et nate
VShen-
iin⸗

V
11)
iff

eic.

44 „ XxIII

ſponte, an indicio et t unstoritate libri veteris, ad verbum

P5 verba haec, A. οοορορροοeſ 4O. ααοοναοοονοτι b1

S0ρο αυο quibus tamen ſatis apertum videtur reddi verba

n de ee, non verbum „Er. Nam Theodo-
tio quidem , vt ante oſtendimus, ductum putauit a

verbo , quum tamen nullo modo, neque per leges lin-

guae, neque per ipſius rei naturam, dici poſſit q — Nè .
Aquilan autem verbo οορρι reddidiſſe verbum pn,

etiam ex eo perſpicitur, quia aliis ab eo locis †) idem factum
nouimus. In Ionae Oraculis, ſecundo Capite, † †) apud

Symmachum video in Origenianis Hexaplis „ ad nomen 8,

e Codice Coisliniano editum ροοaντ†⁰ꝙ⁰ρ. falſo. Immo ds-
bavrog reuocari debebat ab editore ad vocabulum nen,
etiam in Verſione Syriaca N. T. † †) reſpondet vorcabnlum
ροονορ°, a quo dτερauτ—-; ſane nihil differt. Apud He-
ſychium enim ρτσο explicatur verbis éροο ν *Lανσ
hoc eſt, àravrâορ. OμM μαου Mπσυς antem, quo vocabulo Sym-
machus fertur interpretatus eſſe nomen D), aut ad voca-

bulum Dep pertinet, aut reiici debet ad Adiectiuum ovοοα

ita vt, inducto nomine Symmachi, vtrumque, et ραααουουιασι
et ροορσροα, vindicetur Aquilae, qui nomen acceperit,
vt Ionathan, Chaldaeus Paraphraſtes,*) de mari rubro. Cui
quidem conie7turae accedit non parum ponderis eo, quod
idem Aquila etiam quodam Deuteronomii loco **) iſtud
ipſum vocabulum Hebraicum tranſtulit, cum Onqueloſo, XN Y)
eodem modo. Haec igitur et alia eius generis complura
oportet diligenter teneri non modo ab indagatoribus i ingenii
et naturae Hebraici ſermonis, verum etiam ab iis, qui, id quod
vehementer optandum, ſummae religionis omninoque rerum
diuinarum cauſla, videtur, nouam Hexaplorum Origenia-

Uorum

†) Vid. Pſ. 5, 11. Pf. 78, 17 etc. *²) Verba eius is haec ſunt, 8 N
it) v. 6. vne d dr.
111) Luc. 8, 31. Rom. 10, 7 *x*) c. 1, 1I.
etc. 7 d hen.

XXIIII E e

norum editionem adornare volent. Cuius rei ſpem quum
noſmet ipſi, ante triennium fere, fecifſſemus ſtudioſis ſacra-
rum litterarum: elaborauimus inde ab eo tempore maxime
in hoc, vt collegeremus contraheremusque copias necefſarias
et idoneas, in quibus laetamur Codicem eſſe manu ſcriptum
formae maximae membranaceum bibliothecae Collegii Paulli-
mi; cuius copiam nobis ſponte, vt ſolet, fecit, pro ſumma
ſuia incredibilique in nos beniuolentia, Belius, Vir illuſtris et
ad iuuandas, ſine vlla cupiditate ac libidine, litteras bonas na-
tus. Scriptus autem eſt Codex ille ſaeculo fere duodecimo,
vt e ſpecimine ſcripturae, quod ad calcem libelli huius exhibere,
certis de cauſis, et quaſi repraeſentare lectoribus, iſtorum ſci-
licet crepundiorum cupidis, placuit, exiſtimabunt intellegen-
tes; complectiturque Capita Exodi poſtrema, Leuiticum, Nu-
meros, et particulam primi Capitis Deuteronomii, e Verſione
Alexandrina, ita tamen vt in marginibus collocata compareant
paſſim, praeter ſcholia breuicula, verba reliquorum interpretum
Graecorum, quae vel omnino non extent in editis Hexaplis,
vel careant ibi nomine, aut omnino interpretis, aut certe aucto-
ris veri. Sed de Codice hoc differemus alias pluribus: nunc,
age, reuertamur ad propoſitum.
Hae igitur, quas oſtendimus, cautiones ſi diligenter ad-
hibeantur, haec praeſcripta ſi ſeruentur ſtudioſe, neminem
ſperamus inuentum iri, qui dubitet, quin tuto poſſint et
recte indagari in regionibus Graecarum Verſionum et inueſti-
gari notiones verborum Hebraicorum, vel propriae et pri-
mae, vel translatae et alienge. Cuius quidem rei argu-
menta ſatis idonea erunt, opinor, haec. Si enim interpre-
tes, vel omnes, vel ſaltem plerique, eadem verba Hebraica,
non vno loco, ſed pluribus, aut etiam omnibus, reddidiſſe
reperiantur iisdem verbis Graecis, quis neget, quin notiones
illae fuerint vocabulis quondam ab Hebraeis ſubiectae? prae-
ſertim ſi addicat vſus conſuetudoque caeterarum linguarum
orientis.

—

„ A. „ †. e XXVY

orientis. Iam ſi e notionibus illis, ſiue ſint rebus multis com-

munes, fiue vni propriae, intellegantur manare et fluere reli-

quae omnes: quidni illae propriae primaeque putentur, hae

iudicentur translatae et impropriae? Sed rem, age, exemplis

nonnullis egregiis exquiſitisque planam et dilucidam reddere,

neglecto tamen litterarum ordine, aggrediamur. & qui-
dem non dubito quin effuſionem Proprie et profuſionem ſigni-

ficarit olim: ſed deinde transferri coepit, praeter alia, etiam ad
montium radices; credo propterea quod montes ibi ſe veluti
effundere videantur. Haec vero ſic poſſunt doceri et intellegi

facile. Aquila enim, tertio Capite Deuteronomii, *) nomen
Nu& interpretatus eſt Per naτιραορας, et Onqueloſus per
RD: quippe quum vterque pro c3OO D& D, quae
erat ipſa Codicum Lipſienſium lectio, legerit haud dubie, et

meo quidem iudicio melius, 3890 RCN Hr. Iam quum

nemo ignoret, Aquilan hanc fere ſequutum eſſe rationem, vt
Proprias verborum Hebraicorum notiones, alienis etiam locis,
exprimeret redderetque vocabulis Graecis; quum porro ver-
bum —) in Verſione Syriaca N. T. extet aliquoties *K) pro
verbo Sαναρα quum denique ex hac notione ductam facile
appareat illam alteram, non contra: quis eat inficias, ean-
dem debere primam notionem propriamque exiſtimari? Si-
gnificaſſe autem idem vocabulum etiam radices, cum e ſerie ora-
tionis cognoſcitur, tum e Verſione Vulgata patet, cuius auctori-
tatem ſupra diximus non neglegendam videri hoc in genere,
quod multa illuc e Verſionibus Graecis veniſſent. in ea enim
oco illo Moſis dilerte habetur ad radices montie Phaſoa.
Progrediamur ad alia. N& proprie quidem ſignificare ſleus

Jetere, putere: ſed per translationem valet vel malum impro-

bum, eße, certe videri, vel inuiſum baberi- et das primo
notat Fetidum reddere; deinde ita vſurpatum eſt, vt eſſet,
SS vel
*) v. 17. S vid. At. 2, 17 Rom. 3, 15 etc.

XXVI 4* G *

vel facere vt quis malue et improbus videatur aliis, vel in-
viſum aliquem et odioſum aliis, vt malum improbumque bomi-
nem, facere, ſiue odia aliorum contrabere alicui et conciliare,

tanquam improbo et ſcelerato homini. Quae quanquam noui-

mus ab aliis quoque praecipi: tamen fit fere ita, vt ratio figni-
ficationis et cauſla non e linguis veteribus demonſtretur et
oſtendarur, verum e ſententia et orationis ſerie collegatur
vtcunque, vel potius coniectura quaeratur, vt multae neces-

ſario dubitationes relinquantur. Nos igitur demonſtrationem
rei, pro inſtituto noſtro, e Verſionibus Graecis petemus.
Etenim non tantum nomen &&nà apud loëlem *) ab Iudaeis
Alexandrinis, et ab Aquila apud Amoſum, **) translatum

inuenitur per azga: quo vocabulo etſi carent Lexica, ta-

men putorem eo et fetorem ſignificari, intellegitur e no-
mine voνοοοαια, Phile ον0οRιοο dicit, quod Symmachus habet po-
ſteriore loco: ſed etiam verbum ‧da per ezoôcρ explicatur
in Verſione Alexandrina, **) et Nen ab eodem Aquila †)
non minus, quam a Symmacho, † ½) conuertitur, loco quo-
dam Exodi, per anτ⁶°‧εινο quod verbum nemo nefcit deno-
tare fetidum reddere quanquam nec hic reſpondere Lexica
video conſulentibus. nam ατ—Ns06quidem vt omnino declarat
quicquid vetuſtate corruptum eſt ac perditum, vt vſum quem
praeſtare debebat, praeſtare amplius non poſſit, † † †) ita
etiam de rebus fetidis dici tralatitium eſt. Quam interpreta-

tionem mirifice adiuuat corroboratque verbum 6α6Xυορι

quod legitur illo quo dixi Exodi loco apud Alexandrinos.
cuius verbi ab poteſtate quum pendeat quodammodo intelle-
Qus eius quo de quaerimus, Hebraici: non erit alienum,
nobis quid de ea videatur, paueis exponere. Profectum au-
tem ductumque verbum id a verbo 6bειν eſſe conſtat. Ha-

*) c. 2, 20. †) Exod. d. I.

X*X) c. 4, 10. PT T) Vid. Caſaubonus ad Theo-

XXE) V. c. Exod. 7, I8. 21. phraſti charr. II et Albertus ad Eph.
†) Exod. 5, 21. 4529.

bita

* + E 4* XXVII
bita igitur legum analogiae ratione, proprie lud ſignificare
arbitror Jacere vt quid feteat. quem certe intellectum habet

in his verbis Alexandrinorum, *) RXιτ r v σρ

Sucoy, hoc eſt, Jeriſtis odorem noſtrum fedum ac tetrum.
Nonnunquam tamen videtur ita pon, vt ſit facere vt quis rem
perſondmuété, vel Fetentem auerſetur „ vel abominetur quacun-
gue alia de an ADa. Qua quidem ex re ſatis poteſt exiſtimari,
Auid Cauſſae uür⸗ Aod Medium 0£α oαρπρbαα vValeat, Nel
. Tetene, **) vel omnino abomina-
ri, aut erſari. 2) Sed de verbo Seragen hactenus. Quae
enim diximus de notione verbi CNn translata, ea confir-
mari Hcet 1 non modo fide et a uctoritate Alexandrinorum,
qui in Ceneſi †) Pro NaE habent α ovοασ &vaH
ſed etiam eo quod in Paraphraſi Onqueloſi extat eodem loco
enn . Paullo inpechtietes minusque definitae viden-
tur eſſe notiones vocabuli 22⁸, quod quin a verbo 2&,
quatenus hoc inſia idiari ſignificat, originem ducat, dubitatio-
ne carer eh Io. At quae propria eius ſit et quaſi prima pot-
eſtas, incertum, ſal tem Vchemmenter dubium, videtur. Ne-
que tamen ego ſubſeriptor eſſe et approbator dubito eorum
ſententiae, qui vocabuloi 1Io Nene Fram proprie appellatam
cenſent, propterea quod illa velut inſidietur luci. Etenim
primo Aquila id cum Symmacho non minus tranſtulit Per
ugg, 1† † 3 quam Onqueloſus per , †TT) quo nomine
etiam Syri *) fFeneſtram indicant. deinde, id quod omnium
minime neg glegendumn arbitror, dicitur de eo et Hran et
—85; **) quod vrru mque e intellegitur proprie conuenire in
eneſtram. denique pofkur unt e notione illa reliquae omnes

commode et ſine Vlo negotio, tanquam riui e fonte, deduci.
D 2 J VrIur.
* Exod. 5, 21. †) c. 34, 30.
**) Ariſtoph. Plut. 700. 11I1) Gen. 7, 1I.

***) pPf. 5, 7: vbi pro apn f ha- †† †) Gen. d. I.
bent ejeAéegeret“ alius quidam inter- *) Vid. Act. 20, 9. 2 Cor. 11, 33.
pres ignotus, τοα.. ) Gen. 7, II. c. 8, 2.

XXVIII E . E

Vſurpatur enim etiam de fumario, haud dubie propterea,

quia et ipfum inſidias quaſi ſtruit fumo, vt eum capiat. quo
ſenſu legitur alicubi apud Hoſean; *) quo loco in reliquis
2 P

Theodotionis extat uazvodvνν, elegans ſane vocabulum.
Sed, occaſione inuitante, dicendum breuiter videtur de ver-

bis Alexandrinorum, ne quis forte, iis male intellectis, ſe
in errorem patiatur, vt fit, cum Theodorito impelli. Nam
Ppro 2& eſt, eo quem laudauimus loco, in editis qui-
dem libris, excepto Complutenſi, w0ρ οοναοαοοαν. At quum

interpretes legerint, ſine Vlla controuerſia, 32 Rn, vix atti-

net commonere, corrigendum eſſe, e Complutenſi exemplo,

2 X. „ 1. . . . .
u dnροροdd. Caeterum e ſcriptura illa praua, et e verbis

Theodotionis en uazvodv‿αα, compoſita fuit et conffata te-
mere lectio, quae quosdam etiammunc libros obſidet, aο

ννρνο ν αντνοιο νν nam in Aldino quidem exemplo vitio-

ſe ſcriptum eſt τ0ρ ονοροοεναν ααατωινοοο Sed reuertatur illuc
vnde deflexit oratio. Videtur enim vocabulum π* etiam
de molibus illis fluminum dictum eſſe, per quas ars et manus
ruere aquas cogunt. nam hae et ipſae aquis faciunt inſidias. Col-
legi autem hoc videtur recte poſſe ex eo, quod Aquila apud
Hoſean, *) et Alexandrini apud Moſen, **) vtuntur vo-
cabulo naraρονττρ... LSed ſatis de nomine 2& diſputatum
ſpero: pergamus ad alia. s de ſaeuitia vulgo et crudelita-
ze accipi nouimus. neque vero id male fieri, nos idem libenter
fatemur. Certe et Onqueloſi et Alexandrinorum auctoritate
tantum ponderis ac roboris accedit interpretationi illi, vt
nullo modo labefieri, nedum euerti, poſſe videatur. nam
Onqueloſus quidem pro a, in Exodo, †) habet in ſua
Paraphraſi Pn: ſed in Alexandrina Verſione occurrit, pro
eodem vocabulo, nunc 6e † ſimpliciter, nunc, addita

Prae-
) c. 13, 3. †) c. I; 13. Etiam in Syriaca
) c 13, 3. Verſione ibi eſt IZCL.aA. Q. .

*) Gen. 7, II. c. 8, 2 † †) Exod. 1, 13.

V

==

N

44 . * XxVIIII

Praepoſitione, er i. *) Neque vſus verbi n in

Chaldaica Syriacaque lingua abdicit. At reliquae tamen
Verſiones Graecae intendere quaſi digitos videntur ad ve-
ſtigia alius notiomis, neſcio an propriage, e qua extiterit illa
ſuperior. Etenim in Aquilae fragmentis, apud Moſen, *

pro na legitur év r6OO/ααυο. ſic enim non dubium eſt
quin reſcribi oporteat pro evrouDiaτα, Vt Montefalconius e

Godice bibliothecae Pariſienſis regiae edidit: quum vix credi-
bile videatur, neglectam fuifle ab Aquila, quae erat nimia
hominis in conuertendo diligentia et religio, particulam a;

etſi non ignoro, Montefalconium tranſtuliſſe in Lexicon no-

men svrovyuc, aeque ac verbum ο Wοαυοιν, de quo
ſupra diximus. ToovOαα autem ludibrium, petulantiam,
inſolentiam, ſignificare, abunde declarat poteſtas verbi r0Oαν
quod valet petulantem, inſolentem, eſſe, ludibrio babere. Qua
quidem cum interpretatione pulcre conuenit explanatio Sym-
machi, et, quem etiam alibi **) veſtigiis eius inſtitiſſe noui,
Theodotionis. vterque vertit per ααναα Neque vero
VIo modo dubitari debet, quin Vulgatus interpres ad vtraque
ila vocabula, et r0vOαα. et Soοααναυαα, reſpexerit verbis
illudentes eos. E quibus omnibus quis non iudicet, verbum
9 ab Hebraeis olim ita vſurpatum eſſe, vt ſignificaret inſo-
lentem petulantem, eſſe, illudere? Quam opinionem adiu-
vat certe plurimum atque adeo plane confirmat Arabica lin-
gua, in qua verbum g — 3 notare legi laetum, petulantem,

proteruum, eſé. Sed mentio linguae Arabicae nobis in me-

moriam reuocat verbum ye, cuius hanc olim poteſtatem
fuiſſe, vt valeret diſipare, diſturbare ſeriem nexam et com-
poſitam, magnus Schultenſius, in eximio illo et prope aureo
in hbrum Iobi Commentario, ex Arabica conſuetudine do-

cere inſtituit. **) Quam viri eruditiſſimi ſententiam corro-

D 3 borari

*) Exod. 1, 14. *½*) Pxod. 1, 13. gaw c abt. c. 5, 7 æAd Sasas
***) Vt Exod. 4, 25 10 is Sa†νοε. ***) ad Iob. 4, 12.

XXxx 4SOPE “

quo reddidit Hebraicum Theodotio cum lIudaeis Alexandri-
nis.*) Neque vero quenquam confidimus iturum eiſe infi-
cias, quin ipſe Aquila voluerit exprimere eandem ilam no-
tionem verbo ιςoτανοο, quod ter "*) legitur in reliqis
eius, non item in Lexicis vulgaribus. Id enim ſi integrum

eſt neque corruptum, ſane non reperio, quid pofſſit declarare

*

.

1
aliud, quam diſtendere, diſpandere? Verum magnopere ve-

.

. 2* 2 . 2
reor, ne deprauatum ſit, et corrigendum aroenescoa . Ni-
hil tamen definire audeo. Atque ex hac notione, quam

1

recte primam propriamque dixeris, manalit notio nudandi,

quae frequens eſt in lingua Chaldaica, e Symmacho
alicubi **²) ſcimus verbo vvpgvey eſte redd nam et in
diſſipando diſtinendoque, et in nudando, ineſle intellegitur
notio communis tollendi et ſeparandi. Denique idem illud
verbum Hebraicum reperitur etiam ita adhiberi, vt ſignificet,
in quinta certe quidem Coniugatione, auocare, deterrere.
Namque verba Moſis, vel potius regis Aegyptiorum apud

Moſen, †) iſta, Puypp Dyn dN WD D, exponi
dubio procul debent hoc modo, rur auocatis Wrablitas ab

opere, ſiue cur deterretis Wraëlitas ne opus faciant? Primo
enim Moſes ipſe paullo inferius pro en dixitbpaun: )
deinde, vt omittam, Onqueloſum Syrumque interpretem ha-

bere in Verſionibus ſuis EE et S.1 * „ α 0,

etiam interpretes id Graeci ita explicauiſe reperiuntur. Sym-
machus quidem reddidit per AοορρρNa d ορρ pro quo tamen
Montefalconius in Coisliniano Codice inuenit dror5τοτρ.
quae duo verba apud Polyaenum † † ¼) quoque permurata fue-
re inter ſe ab librarüs, vt dyarpgéze et duagss οο apud

Pollu-
*) Exod. 5, 4. c. 32, 25. †½) Exod. 5, 4.
XX) Exod. 5, 4. C. 32, 23. Deut. “
32 . . † †¼) d. I. v. 5.

XX) Exod. 32, 25. 11†) 2, 1. 29.

borari poſſe mihi perſuaſiſſimum habeo verbo Nαοαααdαν

Polluc⸗
ſciunt
tuendn
t ap
Odaie
ctedo
Lammd
nulgat⸗
WI
ſcim

(oé

litare
Polt.
Recki
verbi
r
am
de pe
Rem
mugn
Tedo!
bris
re ia
ba ali
VN
UIe,
ONr
fulci

4

+ & . e— XXXI
Pollucem: †) et apud lohannem ††) Euangeliſtam non ne-
ſciunt harum litterarum ſtudioſi Boſium pro sεροοα⁸ reſti-
ctuendum, ſed forſitan ſine cauſſa, † † †) cenſuiſſe vsâsαρ
vt apud Anacreontem, *) ſi quidem ab eo profecta ſunt illa
Odaria, Faber et Barneſius pro dvenoοντoροoονvο oſtenderunt, ſed,
credo, aeque temere, **) legendum dvesoορρρο quod a
Lamio nuper mutatum adeo in dveuorgs e video. Certe
vulgatam apud Symmachum ſcripturam recte ſe habere, Alex-
andrinorum declarat auctoritas, quorum in libris, quod
ſciam, ommibus legitur, fwari dasbτ⁹ rνXαο τοτσ
Sovwv. Ipſe vetus interpres verbum οsρςτι non male
conuertit ſollicitatis. ααaοαο ιν enim ſaepenumero valet con-
citare, ſollicitare. *) At eco loco Moſis ne ita explicari
6 poſſit, ipſa verborum ſtructura intercedere et vetare videtur.
Rectius idem interpres hoc verbum reddidit per auertere in
veerbis Lucae †) iſtis, &Grrov αααρρ ειν 7ο ανανναιτ r0
Tz,6 rIs.ο quibus profecto non aliunde plus lucis affundi,

H“ quam ex illo ipſo loco Exodi, poteſt. Caeterum ex iis quae
de poteſtate verbi or) difleruimus, liquido diſcitur, lectio-
. nem 5, quae eſt in Codicibus Hebraeoſamaritanis,
maggis illis Hubiganti deliciis, gloſſema interpretamentumque

redolere: cuius quidem generis alia non pauca ſcimus in li-
bris iſtis extare, ita vt fides eorum atque auctoritas non teme-
re iactanda et efferenda videatur. Sed feſtinat oratio ad ver-
ba alia. &2, pro quo a Chaldaeis, vt ſupra oſtendimus,
Dy dicitur, Viri docti praecipiunt proprie ſignificare ma-
corem contrabere, muceſeere, ranceſeene. Quae ſententia
cur improbanda et reiicienda ſit, ſane non reperio. Immo
fulciri eam ſcio et ſtabiliri poſſe verbis incerti cuiusdam et ignoti

inter-
†) p. I10 n. 78 Vuetſten. *X*) Nam veAde d*oοτιu+*οο vide-
† †) c. 2, 155. fffur eſſe vortex turbineus, vt Ouidius
—11I1) Vid. Albertus et Kypkius Metam. 8, 556 loquitur.
ad eum locum Iohannis. XX*) Luc. 23, 2: vbi vid. Elſnerus.

*) Odar. 41, 14. †½) Ac. 13,; g. .

XXXII r
interpretis, quae, apud Ioëlem vatem, *) e Codice Bar-
beriniano prolata funt a Vuaktono primum, repetita deinde a
Lamberto Boſio in editione Franequerana Verſionis Alexan-
drinae, ſed omiſſa a Montefalconio in Hexaplorum opere.
At quanquam inſerta leguntur ipſi Alexandrinorum contexto,
tamen ſatis manifeſtum eſt, ea aliena elſe, et e margine illuc,
vt alia multa, commigraſſe. Sunt autem haec voατα Gε ιτ1:;-
ονXνρο ατοι uτιαου ‿αραονατιν ντυ. Pro svoροauτ†τ1iο 6ε vel He-
braicum verbum Wez docet reponendum eſſe SvpνπτασEα.
lam vt oα 9ονα Proprie ſulci nominantur, et deinde, quam
notionem praeteriit Theſaurus Stephanianus, ipſa Jemina ſul.-
cis commiſſa: ita Xeioνaαντοα dicuntur glebae, quibus quaſi
oblita iacent grana, et Sver*α4⁵ ſignat ancore „ quo verbo
explicatur in Gloſſariis antiquis. Ua Lexica nobis clami-
tant eſſe indagare, inueſtigare Joerutari. quibus vt non au-
deam reclamare, tamen notionem illam recte negari arbitror
primam eſſe et propriam. Nam quum ego nuper, Abdiae
oracula interpretaturus publice, incidiſſem in locum quen-
dam Pſalmorum Dauidis, **) videremque, verba CbD COR
ab Aquila ita translata eſſe, qααεοε τααπςενιν ſtatim
coepi coniicere, Gor proprie de Jarritione fuiſſe vſurpatum.
e qua notione quomodo altera illa extiterit, facile Poteſt in-
tellegi. Cuius quidem coniecturae nec nunc nos poenitere,
libere aperteque fatemur.
Sed quoniam, vt ait ille „Praeceptoris eſt, docere, quo-
modo quaeri quidque et inueniri debeat, et vnum aut alte-
rum exemplum ſubücere, non omnia: etſi longe plura huius
generis exempla potuiſſemus proferre et in medio ponere;
tamen, ne et inepti duceremur et modus libelli iuſto grandior
fieret, finem ſcribendi faciundum modumque putauimus;
maxime quum ex hactenus diſputatis videremur ſperare poſſe
intellectum iri facile planeque ab omnibus, quam late pate-
ret

*) c. 1, 17. Pſ. 64, 7.

ret y
proc
cand
vel
ase
incu
w.
E,
elt,
A
nuri
excu
rere
men
prae
core
rum
tem
efflo
A
mo
deſ
pien
in
Vior
cer
ling
Tun
tem
diot
dfke
Cita

ſcdi

„ G * XXKXIII
ret vſus Verſionum Graecarum in lingua Hebraica „ quantum
prodeſſet diligens earum lectio, cum ad reſtituendas reuo-
candasque amiſſas et exactas ſingulorum verborum notiones,
vel proprias vel translatas; tum ad explicandas confirman-
dasque aliunde cognitas et repertas; ita vt lingua Graeca,
inculcandum enim eſt idem ſaepius, a ſtudioſis ſacrarum littera-
rum, vel hanc ob cauſſam, perdiſcenda penitusque pernoſcen-
da, non leuiter attingenda, videatur. Longa quidem haec
eſt, fateor, via, et, quum nondum munita ſatis ſit, magnaque
ducum peritorum doctorumque, quorum veſtigia ſequare, pe-
nuria reperiatur, perdifficilis et permoleſta, quae viatoribus
excutiat ſudoris non parum, et cuius in ſaxis ſalebrisque hae-
rere neglegentia humilis et pigritia lenta facile poſſit, ſed ea ta-
men, ad cuius calcem ſi ſtrenue decurrerit liberalis induſtria,
Praemium adipiſcatur, cuius amplitudo et dignitas, neque cum
coronis victorum Olympiae, neque cum triumphis Romano-
rum imperatorum, comparari vllo modo queat, hoc eſt, faculta-
tem idoneam interpretandi et explicandi libros diuinos, e qua
effloreſcat ſcientia rerum diuinarum accurata, quae non inter-
dum proſit, ſed ſemper, non tantum in vita ſed etiam poſt

mortem. Quodſi Hannibal in omnia, etiam vitae, pericula

deſcendendum ſibi, ſi omnes moleſtias laboresque et ſuſci-
piendos libenter et Patienter perferendos putauit, modo vt
in Italiam ſibi, per Alpium, et altiſſimorum montium et in-
viorum maxime, iuga, aditum aperiret patefaceretque: quid
cenſemus Chriſtianis eſſe faciendum, vVt, per cognitionem
linguarum veterum iuſtam, perueniant in arcem ſcientiae re-
rum diuinarum, e qua poſſint tuti et otioſi proſpectare ac con-
temnere errorum, ſomniorum, nugarum, agmina, quamuis co-
pioſa, tamen imbecilla er infirma? Atque Profeſſoris artium
officium eſt, vel allicere et excitare cohortationibus ſuis, vel in-
citare et exacuere, ſtudia ingenuorum iuuenum, vt neque de-
ſidiae illecebris ſeſe decipi, neque difficultatum magnitudine et

E . mul-

—

. . . 2 , ** . . *
XXXIIII * & r
multitudine deterreri, et deduci de via recta, patiantur, eosque
amice commonere, he ſinant vnquam aures patere faciles Sire-

num, vernacularum praeſertim, carminibus, hoc eſt, vocibus

eorum ſuauibus, qui, vel mediocris linguarum veterum noti-

tiae auxilio, omnia effici poſſe, riteque verſari in maiorum
diſciplinarum regionibus licere, clament.

Ego vero me in omnibus inſtitutis meis, in ſcholis omni-
bus, et publicis et priuatis, ſequuturum ſemper eſſe, deo
fauente et iuuante, ſpectaturumque ſpondeo hoc, vt cognitio
linguarum vel comparetur, vel conferatur, ad intellegendos li-
bros et humanos et diuinos, atque adeo ad collegendas conge-
rendasque ſapientiae omnis, vt humanae, ita vel maxime diui-
nae, copias. QQuo quidem eo magis referenda ſunt optimi cu-
iusque et rei Chriſtianae amantiſlimi ſtudia, quum iuſtithima dei
ira, vt alia vitia hominum innumera, ita maxime contemtum

religionis non ferendum, incredibilemque leuitatem, neque

minus magiſtrorum minorum ſcholarum peſtiferam indulgen-
tiam, ſeueritati ſalutari maiorum tantopere contrariam et inimi-
cam, quam contumaciam diſcipulorum inertem et igna-
vam, ſed nefariam et effrenem, videatur caſtigare velle variis
diuturni belli multiplicibusque calamitatibus. Quam vtrius-
que ſapientiae coniunctionem et quaſi colligationem quum
quondam in hac litterarum Vniuerſitate Loachimus Camera-
rius, Papebergenſis, popularis meus, ſuaſerit vnuus omnium
maxime et acerrime, cum in ſermonibus, tum multo ma-
gis etiam in libris, hacque auctoritate ſua effecerit, vt non
tantum ea, qua ipſe floruit, aetate, ſed quoque poſtea, per-
magnus ſemper repertus ſit in noſtra vrbe numerus eorum, qui
hoc in genere etiam certarent contenderentque de principa-
tu: non alienum putaui, praeſertim quum Bergerum, *) ſum-
mum Virum, ſcirem Lipfienſes grauiter cohortatum eſſe,
vt conſulerent memoriae nominique Camerarii, ſi virtutes

*) In libro qui inſcribitut Eloquentia Publica p. 167 ſs.

Viri in
ellet
Gram
Orati
INN—

COmnn
Pe, d
AVI
magri,
ſand⸗
lluth
4ppare
Iuſicen
quam.
Acode
et hon
euer

10⁰
5

ſtrae
Camn
er
AWNen
et de

“

.

. e ee. . XXXV

4

Viri immortalis, quarum praeſtantia tam praeclare meritus
eſſet de rebus Academiae Lipfienſis, hoc eſt, Camerarium,
Grammaticum pariter atque Theologum xcelentem, laudarem
Oratione breui, qua adioo, more inſtitutoque maiorum,
munus Profefloris humaniorum litterarum extraordinarü,
commiſſum fidei meae nuper, dei nutu et conſilio, a Princi-
e, benignitatis diuinae exemplo ſingulari, F RIDERICO
