KaI600-1767_26

M

PA

y

W

,.

hn

p

o

a

H

-

4

-

-

^

"

A

-

"

-

»

—

ts

.

-

-

M

*

N

,F

»

-

"A

*

v

|

^

*

EY

A

"

5

uY

-

*

*f

£7

-

w

^

-

*

B

""«

"-

-

Y

$-

à

n

Ü

a

p

"t

H

d.

w,

d-

E

t

^.

-

.x-»

-

*

-

tX

l

-

LN

^

&^

e

"À

,..

"- à

M

E

hwm

?

»

&X ts

z

M.

H

"

—

;

«,....

M/

»

V

BH

^

"*

"

ET

-

e*

"-

E

j

4 .

H

À

A

t

r

LE

d*

-

&«

—

TYN

—

E

Yi

.Mv

, R&

W

.

44

js

:

-

"P

Vk

j

H'

a

,.H

C

-—

—

t

-

"

E

..A.

E

N

1

m

[

«

w

Lj

)

.^5s

"h

"—

——

Á

L

J

" "

y^

-

-

, tmxi

—

T

L m

1

F.

B d

W.

pv

Ts

L.

"

&t

X

v

v -t

-

-

b

m

N

n

-

à

—

74

1

-

Y «.,

t

—

-

»

-

À

2

p

-

P a

v*

.

nw

É

*

"

^

i

—

d

"

-

P

——

4

L

d n

*

&

i

-

m

w

je

u-

p

'x

)

v

i

-

d-

4

o

--

v

..w

-

n

:

$ st

p -

$

..h.

-

£

"

»a

-

£ x

,.au

w

R

—

——2

—

-

-

E

-—

F

p

-

K^2 w

—

^uf

vt m

—

—

hC i

—

a

:

Ü

—

-

*

—

—-— -

-

-

t

As

^

m

pa

"

-

*v

A

Pen

!

A«

«O.

-

;*

-

$

d m

K-

"

1L€-x A

-

Y«

T-

Ls

E

"

"

M

xX

"«

".

-

"

-

À*

u n

-

t

TC

*

-.4

M

P i

—

-—

ATU

m

M EE

n

..uw

W

—

—

»

E

—

P

d

E

uT

E

x

r

m

^2

:

!

d

As

Ed

vese h

d

M

d-

T u

TOE

o

d

n

d.

£

PA

A

211 a

À

i

ses

:

P

x

7

s

i

-

R

-

Po

&F

"m

d

P

—

—

Digitalisat

:ïl

vorhanden

PEEPMETO

r

-

[j

4

-

"j

TRE

m

x

9

E

À

u

a!pg

5(:- ET

i

x

l

»»

ia

——

fa.

Tiano

REGIAE

ACADEMIAE

Qu

DI TM

CHRISTIANO-ALBERTINAE

u r

ifri,

PRORECTOR

itdh

iil

CVM

lüribus

y'eftut

PROCANCELLARIO ET SENATV

format

m elt

Ilp.t0

DIEM DOMINI AC SERVATO-

ditum

Qstfatie

- RIS NOSTRI IESV CHRISTI

EOTV

» x

NA'TALEM

j (en

j del

rospill

CIVIBVS ACADEMICIS

[atictta.

i ht

RITE CELEERANDVM

ormés

INDICIT,

qu

PRAEMISSA OBSERVATIONE

DE

OPTICA RERVM FVTVRARVM DES$CRIPTIONE

AD ILLVSTRANDYM LOCVM

IESAIL rxinm,r1-—6

KILONII

LITTERIS

MICHAELIS

FRIDERICI- BARTSCHII

ACAD. TYPOGR

A /ä/ VN Dd AL UR 70 D7 PA

&o

fefe

j

fuir

l$.

fáer

€on

Ície

)

ate

eri

/ CL?[[

ti0f

p

ptox

tes (

P)äotp

(änOS

h

A

Vil

V

i

Tat

Vàtt

UO'];

mel

3

x

a

3

Dd

ofEüNEM DOMINI

NOSTRI IESV CHRISTI DIEM

NATALEM pie fancteque celebrandum moré confueto

indicturis, vifum' nobis eft,

CIVES SVAYTSSIMI,

nounulla de optiea rerum futurar.

um defcriptione praefari,

& oracul

um, quo Meffias ex

fpectanti ecclefiae confpiciendum

fefe praebuit, il

luftrationis loco adjicere ;

ut noftro etiam exem-

plo ad fovendas animo meditationes noi

nine chriftiano fefto-

rumque dierum gravitate dignas v o $;

quorum nobis non ma-

gis eruditio quam pietas curae cordique

eft, excitaremus.

Quum igitur vEsTRA omniu

m interfit, crvzs, codicis

acri, quem non theologis, fed g

eneri humano fcriptuni effe

confiat, tantam Vobis,

quantam permittit cü

fcienti

jusvis conditio,

am comparare, Legem placuit hac tem

poris opportuni-

tate oblata exponere, ad cujus normam vatici

nia haud pauca;

ex his, quae moram afferre

ledum iri confidimus.

folent legenti ? facilius abhinc intel-

Atque dudum quidem ab his,

tionem fufcepere, bene obfe

qui probi interpretis inflitu-

rvatum eft atque accurate, pro-

phetarum fermones, etfi irter

dum-ad f.

olutam orationem quam

proxime accedunt, (in primis ubi res

futurae tanquam praefen-

tes & quafr jam peractae fiftuntur

;). Pleramque tamen carmina

PHotius, quam profam, nec raro

numeris fuis adftrictos' effe ;

quos

igitur ingenio divinitus incita

to compofito

s fl quis animo

frigidiori nulla

que poetarum confuetudine exerc

videatur

itato affequi fibi

, mire eum fiducia fua filli.

.Notari etiam hoc pote-

rat, quod varia haud raro poematum g

enera in uno codemque

vatum facrorum carmine occurrant.

Ita, verbi gratia, elocu-

tionis fublimitatem & ly

ricam audaciam, quae in toto Jefaiae

fermone elucet, hymni

fubindc'ixlterthti, adeo fuperant, ut

ex increfcente pgullatinl

orationis elatione fr

equenter de argu-

-

74 2

: mmti,

4

x

4

Dd

D

DO

fot

mehti, quod defcribitur , gravitate haud lubricum ferre liceat

ch

judicium.

Cui difcrimini quisquis poetarum fcripta legens

Qu

haud attenderit, faepe ille ea; quae nonnifi Zerei carzmizis con-

Vi

veniunt, ad alios plane & tanta perfona indignos referet. Qua

ti

in re'circa vaticinia, Meffiam fperantibus cxhibcptia , Írequen-

tiffime peccatum elfe apparet.

Pïl?

*

Ifla autem- obfe

rvatio , .caeteroqui

n veriffima, ad 'pärfpi-

H

pre

ciendam omnem propheticae dictionis vim & naturam minime

1

fuffecerit, nifi & illam alteram regulam. fubjungamus, nempe,

non folum ex legibus poetices, fed etiam ex ep£ica rerum procul

BFO

[

diftantium /fecie haud raro füturorum eventuum fepracfentatio-

dlic

nem dijudicandam ;. & eatenus prophetarum imagines non tam

f

poemati, (quatenus ars pingendi a poefi in tanta utriusque con-

ífenfione diftingui folet,) effe fimiles, quam picfurae potius,

t

quae objectorum variis intervallis disjunctorum multitudinem

f

Y

fub unum quafi oculorum obtutum colligit.

f«

Cujus quidem fententiae jam ex eo capi poterat conjectu-

rà haud levis, quod ab antiquiffimis inde temporibus ufu venit,

II

ut non lolum, quibus rerum futurarum nutitià contingeret, hi

ulatores; (a) (1Sam. 9,9. 2 Sam.

ingg

proprio nomine Speczatores & $pec

ük

17.) fed ipfa eti

àm vaticinia, rerum futurarum

24, 1 1. Ezech. 3,

tate

Prq[afä?m (b) vocarer

ur. (Jef. 1, 1. Obad. 1, 1. Habac. 2, 3. rell)

Js ;

ophetas, qua profiten-

Hinc frequens illa loquendi forma apud pr

"

L emigus proffetfarec)

tur, fe res oculis fuis obverfantes eerzere, ve

Vgl

In primis autem huc referenda funt exempla vatum, in Jece

Qs

emiuentisri conflitutorum, ut rerum procul fitarum ambitum

r

totum

Vit

-

Qui

vocabuli ambig.uïtate implicaremus,

hior

(;1) Seber nï*fï, hïh, npx.

Vernacula lingua diceremus ,

: Aus-

* (b) Gdicht ; ïSTQ Maluimus proe-

ftc

bteu in die Zukunft,

(c) Ezech. I, 4.. Ecce autem viar

Jp

tum, quam vifim vel vfienem ver-

.

tere, nec vcram rei

notionem gallica

turbinem a feptentrione orientem, caez,

-

"

Bd

2

Dd

cet

tótuni uno quàfi oculorum obtuiu complecterentur. - Ita Eze-

gels

-chiel, (d) urbe & templo deftructis, in exfilio vitam degens,

COl*

quum de novo templo urbis fanctae certior faciendus effet: D;-

Qui

vigitus extra mevaptus, ait, videbar mibi iu Palaeffinam transfirri

üen-

etdn monte altiori. conflitutus urbem .e vegione. anflrali e

.

x]lru:f?gm

Pra//äc*c?zzrf.

r'fpi-

Pariter Johannes, (e) cujus Apocalypfis ad i

xiteïligendas

yle

propheticas imagines multiplicem praebet ufum, quum arcana

ipe,

regionum ultra folem fitarum fummamque beatorum gloriam

ycul

procul fpectaturus effet, Voce awadam , inquit, exeitabar , dicen:

Et

lo«

tis : " Hue adfeende, ut tibioflendamy, quae abbine futura 927

tm

alio loco: Zzge/us, ait, qui me. accedere jufferat , wut mili eccle-

fíam Conciliatari defhonfam offenderet, perduxis me, divinitus extra

(

jU$,

me raptum, in montem excelfums, mibique offendit uvbem magnam,

nan

R/'Zf?d Hla Hierofolymas quae cacleffem a Deo babent originem.

Quanquam ea , quae hactenus in medium protulimus, fuf-

du

ficere poterant ad firmandam illam Legem de vprica vaticiniorum

onit,

s4!HrA, tamen & aliud fuggeramus teflimonium poetae, tum

; li

ingenio praeflantiffimi, tum doéctrina excultiffimi , qui fuam

$at

quid&m in recte fentiendo circa id, quod pulcrum eft,. fubtili-

n

tatem atque acumen feculis adeo & gemibm probavit ; ad cu-

d)

jus igitur normam fi praecepta, ex quibus carmina (int interpre-

ittt

tanda, diriguntur, metuendum non erit, ne vifionibus aut fri-

«t)

volis ingenii inventis haec inniti dicatur interpretandi. ratio.

Quam itáque is, quem jam fümus laudaturi, regulam obferva-

i lt

ittm

vit, hanc in carminibus facris effe obfervatam ne miremur: &

otulll

quidquid ille ab elegantia füua, cui in primis ftuduit, non ab-

horrere p.»iztar&tï, idfi quis eft, qui in poemate facro vituperan-

? mus.

3

dum

, Àif

-

) c.46. v.k 2.

ji Uldi

-

(«) Apocal. 4, 1. & 21, 16

, (

^

Do

6

& -

^

z

Ro

dum effe cenf'/eatä, liberum nobis interea efto, in dijudicanda

de

poematum natura atque elegantia a Marone potius ftare!-

ge

l

Virgilii autem auctoritas fiquid in hac quaeftione valet,

iij

opticam rerum futurarum eminus oculis objectarum defcriptio- -

adi

nem poematis pulcritudini cumprimis convenire, fatendum no-

bis erit. , Ita enim ille, Libro fexto Aeneidos, quum fingit

Aeneam, ad inferos delatum, duce patre fuo i«Anchi['e, fata

rorum praevidendo cognofcere :

:

pOGQ

Dixerat Anchifes, natumque unaque Sib'yllam/

Copventus trabit ia medios (£) turbamque fonantem,

Et tumulum capit, undé omues longo ordine poffit

Adverfos legere & venientum difcere vultus.

Atg

Nunc age, Dardaniam prolem quae deinde fequatur

li

Gloria, qui maneant Itala de gente nepotes,

"du

Illuftres animas noftrumque in nomen ituras,

h

Expediam dictis, & ze £u4 fat4 decebo.

€0.

lle —. vidés? — pura juvenis qui nititur

hafta,. catt.

ï!Prl

Poftquam ita ex uml profp.éfatos reges Albanos filio fuo de-

fcriplit fenex, reges enarrat Romanos.

Etfi autem Romulum

(e

oftendit primum,

lam [

— — widez , ut geminae

- flant vertice cfi?raeä

1777

inig

- tamen, antequam ad Numam Pompilium tranfeat, qui, fi Li-

tjus

flaricusa vel ebronologicum ordinem fibi fequendum effe cenfuif-

Tionj

fet poeta, flatim poft Romulum nominandus erat, fuavi qua-

Vifän

alterius

Mul

dam & venufta eva£fs non folum Julii Caefaris, quafi

o

byj,

*

Ro :'n dz

Non fecus ac notas, auditörem

Is

(£f) Ergo & hoc quidem *inäenio

H

[7/

poetaru m

proprium,,

obífervante

Tapirt.

2

Glj

etiam Horatio :

Quare miramur, fi ad J

efat XU XLo

tione

vell, &imilem audaciam non fentiunt

Semper ad eventum feftinat, &

Dtim

À

in miedias ves, ;

interpretes Fr

igidrores , Caeteroquia

t fe]

do&ärmmi

D IP!

- UM

Dd

X

d

Romani imþeriix conditöriä, mentionem praeocc

upat, fed ea-

dem zeexpa fufius etiam atque uberius de reb

us ab Auguflo

et

gerendis in ipfa furgentis urbis defcriptione exponit; &, ;zera-

n

tis adeo ac reperitis vicibus , "variisque et temporibus et locis , hujus

1«

adventum praedictum effe ac praedictum adhuc iri, affirmat. (g)

Hie vir, bie eft, tibi quem promitti faepius audis,

l.git

a

Auguítus Caefar, divum genus ; awrea condet

Seeula qui rurfus (h) Latio, regnata per atva;-

Saturno quondam «zer.

Hujus in adventu jam nunc & Caf'þia regna

Refponíis horrent divüm, caer.

kA'tque tum demum ,. finitis Augufii laudibus , Numam Pompi-

lium, & reliquos, quorum -fata: praedicere fingitur, circum-

* fpicienti monftrat.

Quoniam autem reges antiquiores, 9277

Verois remotioris 4d/]eifu , hactenus ex oculis amiferat, mirum in

eo fe proditartificium poetae, opticam rerum emimus 4pparentium

rimum

regrxefentationem imitati, quod, Numa vifo, Anchifes p

incer-

de:

lum

(g) þgobe hotezmus, ievatam . d.

tijz'mum, quippe eo regnante, quem

Jam ac vepetitam unius. ejusdenque Herois

taret,

carminim antiquiffimorum Zeroem pu-

mentionem, quam in veris prophetis

Videent igitur alii, qui fimi»

infigendae tanto altius animis verae

les Prophetarum picturas (e. g. Ief.

li

, ejus imagini aptam agnofcere nolunt

XI. LXV. LXVI, loel, [V. re2) de in-

nonnulli, Maroni adeo neceífariam

figni aliquo carminum facrorum He-

(uil-

vifam elffe.

Nam quod ille Octavio

roe, quo regnante fecula vere aurea

q.

adulaturus fitis utitur. vaticiniis,

orbi terrarum illuxere, interpretari

et]US

non obítat, quo minus ab iftis fa-

nolunt, fed ad .reges five duces re-

bulis principia abftrahendo clicia-

torquere conantur , 'quorum/'aetas

yma-

mus, quae doceant, quid ex fesfu

ingenii poetici pulcrum fit & venufium,

nihil tulit, quod cum beata primaevae

nnocentiae conditione comparari que-

wfem

(h) Ergo ex ipfius Virgilii declara-

at; videant ipfi, quomodo interpre-

tione Ecloga 4tá füb imaginibus a

tationes fuas, quibus monftrofam

i.Xb

primaeva, generis humani innocen-

tis felicitate petitis defcribir ftatum

facris vatibus hyperbolen affingunt,

quii

probis confirmaturi fint exemplis, /

"

X

ex ipfius auctoris fententia Iangf fforen-

ab

8

em»

CA5

incertus, quis ille fit,. dubius haeret, mox quafi attentius con-

tul

[

tuitus legislatorem agaofcit:

äTc

«Quis procul ille autem ramis infignis olivae

Sacra ferens? nofco crines incanaque menta

0«

fti

Regis Romani, primus qui legibus urbem

Fundabit , ««e. -

[

gi

Similem plane huie Virgilianae

dubitationi qüäe&ioncm illam

p

effe, qua utitur Jefaias LXIII, r. Grotius.aliquatenus animad-

vertit; nobis interea fufficiat, monuiffe hoc loco, quod & iftud

Id

artificii genus epricae rerum procul fitarum. deferiptiesi ttibuen-

ne]

dum, & ipfa piZzra utriusque loci profpectiva (1) fit.

Quibus ita obfervatis, jam. coníectaria noanulla ex ha-

ü

&enus dictis eliciemus.

Exempla pauca, verbo plerumque a

illu

nobis indicanda tantum, ipfi his regulis nullo negotio accom-

ïg.e'

modabitis, civ&s SvAVISSIMI

A

x

i

lic

1

Mf

- Cenfeci arta.

CO?X

L. Rerum futurarum. fpectator, quoties imagines oculis

T$

ipfius objectae eodem , quo illas cernit, módo pingéndae funt,

al

loci temporisque jztervallarum, non. ebronelegicams, vel biffori-

Càe]

cam, aut phyficam, fed apticam potius rationem hubebit.: Eta Je-^

anty

faias c. Xl. ebjecfa maximi momenti, id vero eft, fecula aurea

Meífiae eminus inter nubes quali corufcantia primam cernit ;

'ïn

j

quorum defcriptione abfoluta demum, ariss pawllatim fe cen-

il

N

trabente profeciu, e regionibus remotioribus ad fua fenfim tem-

Hil'i

pora, izver/o plame erdine , propius recedit; victorias Macca-

bjungit;. & redi-

baeorum, feculo illiauteo eptice proxinias ^ fu

MÉ R

v.

tum

E

Ptoy;

(1) vel perfpe&i?

Proy

v:; potiu»s,' fi artis vocabulo üti liget, CPCW?«*Ziz!ijF"be Vär.

Ocul.

- [?ellmïtg'en,)

zi

&t

LI

u

-

DÀ

D

[

fum' Xe::c Babylonia, ag/iüi's radiis longifüme kd!if'tan.tem » poftre-

mo denique loco defcribit.

Sic videas in ipfa hac apparente

araLiu ordinem epticum ftrictiffüime obfervatum, & fingulas res

oculis objectas pro-fua quamque digrlitate 4iverfis lemizibas di-

ftinctaseffe. Illadautem nifranimadverteris, non folum horridam

quandam oriri, fateberis, dictionis difcrepantiam , (quafi ima-

ll

d

ginibus plane iisdem mox in uínbra, mox iterum in luce ful-

T

gentiffima pictis,) fed etiam more admodum incongruo tempo-

ud

ra Maccabaeorum reditui ab exfilio, in cujus tamen defcriptio-

li

ne proípectus ifte terminatur, antevertere videbuntur..

II. Speculator,in tumulo quafi conftitutus, interdum momenta

hi

quam nmaxime diftant

ia fubito quodam abtutu videbit ;; & Heroem

"m

illum carminis in primis eo quidem ordine oculis obverfantem

M

fpectabit, quo, fi. phyfica rerum intervalla permeanda effent,

diftingui nequaquam poterat. (k)

lta Caéfar & Auguftus inter

Romulum & Numam medii collocantur. - Perqhaan fimilem

etiam. 730')&34/:1' Joel. HI. obtinere putamus, fi cum capite IV.

comparatur, quamquam, fi cum fermone praecedenti confe-

Y

ul"s

ras, facilior idearum combinatio oritur inter largam 'poft annos.

W

calamitatibus variis laborantes pluviam, &largam miraculorum

caelo demifforum effufionem ; nec non inter annum fertilem &

hiti- :

annum illum Jubilaeum , qui eft feculi aurei imago. (1)

k

l

u

HI.: Obfervator eminus profpectans, fi quod momentum

1l

in primis. contemplatione & cognitione dignum deprehenderit,

illud repetitis forte- vicibus in

(f«

fpiciet; mutata etiam paullatim

tef

ftatione (m) eo, )ubi maxime fi

gebantur , fubinde rejiciet ocu-

icet

B.

L

lqsï;

edi-

(—k) i. e. obje&a remotiora ex im-

(1) e. g. 'Je;f 613 I. 2. ubi perinde,

tün

provifo interdum confpiciet, resque

utin Jfoele, diem vindicae huic anmmo

propiores & longius diftantes una

perfectiffimae Libertatis ad

oculorum comprehenfione comple-

vYidemus.

iun&um

"2,0

&etur,

(m) .Startdpfzf;fï. :

-

Xo

o

$9

los; atque ita rem prae'&i'pue attendendam e variis regionibus (n)

& fub diverfo variorum momentorum nexu collocatam , confi-

dcrabits partesque ejus complures animo obverfantes defcribet.

ll

Ita.non folum variae ac diverfis temporibus & a variis fpe-

|

dlatoribus repetitae Herois cujusdam primarii defcriptiones ab

illo puleri fenfu, quo Virgilianum ingenium viguiffe fatebimur,

non abhorrent; fed ne in uno quidem eodemque carmine com-

E

pluribus locis intertextas ac repetitas ejus dclineationes varias

4l

faftidiet ars illa póetarum vel pictorum, quae in imitatione natu-

rae verfatur: eoque minus iteratas iflas objecti ejusdem reprae-

fentationes disiectis unius corporis membris comparare fas erit,

2

quo magis neceffaria animisque altius infigenda erat cognitio di-

Ir

vinitus prgemönf*randa ; ea praefertim cognitio, cujus in primis

K

cauffa rerum futurarum adfpe&us antiquitus nonnullis con-

p2

ceffa eft. -

ï

3. VHl 14. D

Conferantur loci Jefai. VI, 3. VH', T

í

IV. Res futurae, quantumvis longo témporis locive in-

ä

tervallo diflantes, fi ex providentis numinis confilio tanquam

ll

cauffae & effectus inter fe cohaerent;forte (üb unumi oculorum ob-

tutüm colligentur; & quae certo refpectu alterum ab altero

)

quam remotiffima funt momenta, evanefcentibus interea e con-

In

Ípecta rebus interjectis, quafi proxima inter fe videbuntur; id

d

vero eft: "Quaecunque objecta zwr4 quodam exw «emjumida

1

N

"[funt, ea quafi phyfice fibi propimqua apparebunt.

dictionem prelis Ddeic)ide

Hine putamus, non folum prae

aeternum regnaturae 2 Sam. 7. (cujus authenticam interpretatio-

nem exhibet Pf. g9.) illuftrari, (nempe Semen feu Pofteritas co-

li

Qt

leitive (o) Familiam regiam uno confpectu comprehenfam figni-

I

. ficat,

W

(ny aus verfcbiedenem Gefichtspuntfen.

num vel Imperii Afiatici dominum

ficem Roma- dclicripmris,'hcebxt, ex vitis com-

C0) l)x:a poetis, Ponti

D

il

Ed

]X

.

ficat, ubi, quae praedicata fingulis conveniant, quid autem de

Á

uno ex hac gente tantum intelligendum fit, quidve de eodem

e.

intelligi nequeat, ex hiftoria fingulorum d:)udicari debet,) fed

etiam . vaticinium illud infigne Servatoris noftri Matth. XXIV.

b

Lüc. XXI. Marc. XIIL ex hac obfervatione effe explicandum. Li-

lf

ll*

cet enim ea c0ncedamus ;maxunam certe partem, quae-scHLE-

as

GziIvs, (cujuslibrum (p) vozis, czvgs cARISSIMI, etiam

atque etiam.commendatum volumus,) de genere dicendx, (q)

ll*

quo. Chriftum .effe ufum apparet, acuté, ut folet, atque egre-

gie monuit; & quanquam ipfi credimus, Jefum, quum cafus

t,

l-

futuros longe profpiceret, eos tamen haudquaquam fpeculatoris

more eminus profpedtaffe, fed amime: praefentes intuitum effe

lfs

res remotiffimas

tamen illi, quibus futura praemonftraturus

]*

erat, fimili quodammodo ratione , qua obfervatores ifti antíqui,

ad difcernenda imaginum procul diftantium vera intervalla haud-

*

quaquam valebant.

Neque ratio apparet ,

quandoquidem , quo

l«

cautiores vitam infütuamus, temporis futuri exitus caliginofa

m

nocte premi folet; cur earum rerum longinquitas ab xïhs cerni

b

debuerit, quarüm praefentia meditationi mortalium non fatis

f0

propinqua afferri poteft.

Sufficiebat,

eventuum proxxmorum

u

ingruentem propinquitatem dxftmä'us defcripfiffe; & hanc qm-

id

dem diflinctiffme defcriptam legimus.

Interea quae de vitis

"]

in fide perfeverantzum fervandis, (quod etiam his ;- qui religio-

Bz

*

nis

7

J

4t

plurium azam coraponere pezfonam,

fiones fub imagine Solis fiderumve

10*

ut momenta fücceffiva appropin-

cbfcuratorum defcribuntmodo phy-

7

quando comprehcndan;ar, a qua

ficae, modo hiftoricae apparent ra-

lu

ratione ne hilloriam quidem prag-

tiones, quibus indud&i, quum poe-

maàticanm obnorrerc videmus,

tico ftilo fcriberent, hac imagire ufi

il

(p).Weiffagungen Jefa von. der

fint; Jefus autem di&ione ad hifto-

Zer&oxung Jerufalems,

riam quam proxime accedente per

1'»m

(q)- Seilicet in plurimis locis, ubi

totum 1llum fermonem utitur,

um-

prophetae magnas regnorum ever-

*

E

&

$5

95

IIZ(

nis cauäa vi-tamxzïimifi"uri erant, folatio dictum fuit;) : de —cau.'te

inftituenda vivendi ratione, (quod generaliorem quandam, va-

u

1iii

im

(

riisque- parabolis repetitam , continet hortationem,) de

pro-

vifo tempore judicii, (cujus certum adventum etiam his, qui

excidio Hierofolymorum non implicarentur, praenuntiat,) in

fr

hoc vaticinio monuit; ea ita funt'expreffa, ut ab ifto judicio

Im

jamjam ingruente animos auditorum furfum traheret, iisque

lo

d

remotiora, quae tum fingulis, tum univerfis aeque certe immi-

a

ic

monflraret.

Quae obfervatio fi hoc

neant, judicia eminus pr

J

loco obtinet, perfpicietis, c1vzs, quid in illo Servatoris opti-

fi fP

mi fermone fuüperfit, quo etiam noftrum unumquemque com-

Ya

TR

monefactum voluerit, ut, ex quo propinquiorum momento-

rum, quae praedixit, fübitum exitum cognoviffenius, de re-

motioris fcenae, quam nobis ante oculos pinxi

W

k

't : gravitatcf: eo

certius nobis perfuaderemus.

x

p

V.-In delineatione profpectus, ex

5bf'burit8te feu umbra,

in qua conftitutae funt imagines, aliquatenus de remotiori illa-

rum diftantia judicium ferri poteft.

Id quod ex comparatione

loci Dan. IX. cum vaticinio Chrifti modo laudato appatcet. Conf.

Je£ VI, 13. VIII, 16. 21. Habac.ll, 3. reZ. — Etiam hac obferva-

j«

tione illuftratur quaeftio illa Hierofolymitanorum , quum procul

bo

ten

adhuc diftantem, quanquam approperantem , Meffiam eminus

nondum diftincte agnofcerent, & facili errorej antequam pro-

i

$u

ius acceffiffet, cum Victore gentis Idumaeae pf*inzum confur-

In

derent. Jef. LXIII, 1.

U

VI. Interer momentum aliquod. remotifiimum , eminus

tis

radians;.vel mnajori luce colluftratum, tam praefens nonnun-

latori ante oculos obverfatur, ut, neglectis

quam contemp

B

US $. x65.1

la Zezgisfme diflams hactenus ei fiat

li

interjacentib

2 il-

proxima.

Quo facto naturae confentaneum eft, imagixþlcn

lam

H

$2

13

$5

te

Iterum ad

lam remotam pleno lumine depictam rep raef'entare.

comprobandaim banc fente u?ïam exeni þïo utamur Anchifae, cui,

confiderato ! Augufto, .

nnago

bh]a(?

licet propioris , initio

ut

obícura erat.

Sicut autem chnuxn 11L1d lumen, in-quo Augu-

ftüm videmus collocatuim,

carminis

Dorw

L

lil

'roem prodit, ita non fo-

10

lumJefai LIII. & LXHL, 1 — 6. vaticiziorum Heroem deícribi, co-

lores, quibus pingitor, produnt; fed etiam in pofteriori boc

ii

carmine is, qui picturae naturam perpendit, animadvertet, -

X

jeris quidem momentijideam fuiffe viforiem a tarba triumphante

l-

ïfPü'-fdem, PRIMARIVM autem MOMBNTVM, quan.um ex

effe SANGVINEM

"

varia radiorum adumbratione colligere licet,

0*

TRIVMPHANTE ADHVC ISTA TVRBA EFFVSVM. (f)

i

VIL.. Ia dijudicandis demque piduris, quae profpectum

RU

fiftunt, eandem capiamus, oportet,

ftationem, ex qua cam-

pum fuum circumípexerat obfervator.

[dy

AX

T

A

M*

ILLVSTRATIO ORACVLI IES. LXIII, I — Ó.

J

Quo igitur certius de oraculo, quod illuftratiohis loco ad-

1.

okfu'vemus

jecturi fumus , ]udicarl poífit ,.

Jefaiam Zioni vel

s

r*

ICU[

populo Dei y»ysía promittere crefcentem padnatun inde a Cyn

tempore felicitatem.

Sub uno oculorum obtutu coüfiderat fla

[us

tum integrum a finito exfilio & huic annexum regnum Maf*iac.

0*

Summum Splendorem pollicitus erat Zioni cap.LXI, 10— LXH, 5

u-

In primis capite modo citato frequentiam urbis praedicat. v. 4.

Urbem defcribit miïauratam, moenibus denuo cinctam & por-

»

nus

tis munitam. v. 6. I9.

jf

Haéctenus coHoc:a OS nos vzäemus in'eo loco, ubi, prae-

(lis

tento exfilio, ad novum fplendorem renata confpxczmus Hiero-

fat

B. 3

foly-

[111

(r) Hiftoria demum docuit, (quod jam €, 53. Pr:edxxerat Jefaias,) fam-

-

Jam

gummf fmffe Vi&leris ipfius,

Es

D

14

æ z

folyma ; urbs tamen ante oculos, vcffatur, nondum ad illud di-

»'

Sed

guitatis fafgium , quod exfpectare jubebatur, evecta.

»

he quid praejudicati afferamus, integrum jam locum tranfcribe-

»

mus:c. LXI/, 4 — LXIH, 6. (S)

»

»Per

J

y

(s) Vaticinii iaä m'mt;- exponendi

tür fortuna, Verfantur mihi jam

hunc effe fznfum credimus, — ,,Sci-

»nunc ante oculos moenia urbis re-

»f

»tote, ludaei, & quisquis veftrum di-

»ftitut&e,

$peculatore$ cerno, qui

entiunr adventantiumg tumultum

»

,vinis oraculis fidem habet, — fore,

»E

,ut,finitoexíilio,quod vobis commi-

»procul flu&tiiantem annuntiant. Ex-

,,h

»natusfüm,aevum Melliae Salusque

»fpe&tant incolae agmen, non ho-

»ftium, fed fociorum,

fed civium

»dudum promiffa approperet, Quip-

,adventitiorum, quorum cauffa yi-

»t

»pe his, quos futurorum praenuntios

»in fpecula qua(ï Zionis conftituit

»im jubent feftinato opere fterni,

eéto &

yf

,Dsus, prophetis veítris , quorum

hofpitibusque novis figno er

»vaticinia.in Babyloniam vobiscum

»fegionem, quo contendant, & des

»iranfibunt; (quorum igitur praedi-

»fiderium Zionidarum praemonftra-

pth

Audio. vocem caelo demiffam,

»

; &ionibus freti hdelesin tpfo Jam re-

G

»cuperandae patriae defi

d

ac

r10 limul

»quas me docet, Redemtorem effe

,adventüumMef[

*

iae ardentiffimis pre-

»illum, quem e longinquo apprope-

»rantem confpexerint ifti ; nec lu-

»cibus exoptahunt, c. 63, I9. & 645

pl

sL)his, inquam, pro

p*

jetis. veltris

»daeos folum, fed, confiuente un-

»tl

ii

Cs

i

pVaria f& forma con

lendum prae-

»dique multtudine, peregrinos eti-

,am, Zionidarum civitate donatos,

t

»buitServator, interea vos, hüve fa-

»cerdotes, five cujuscunque generis

»adventantem comitarj; & portas

yl

»pii, quorum conílantes preces fuo

j»urbis regiae, quae praefenti gaude-

»

»tempore Deu$ certiffime exaudiru-

»at Numine , populis fine difcrimine

»rus eft, pergite clémens Numen im-

»cunétis abhinc patere," — —

Vix eft »«quod moneamus, ima-

,plorare, nec orando defiftite, do-

l

(

»néc voti compotes facti fueritis,

ginibus

ao

tiero

o

iymorum ftatu

2e

nrem veri Numinis

3,NeiI

5$ novar

P

n illam, quam ex Hie-

petitis defcribi

-

cultricem, "Quare fi religioioribus

[/,

»rofolymis inftauratis orrundam &

»per totum- orbera terrarum cele-

exfpectandus erat Servator, per quem

Jf

,brandam fibi conditurus elt Zio-

fe totamque ecclefiam ab omni malo

liberatam iri fperarent, eleganti fi-

,nem, Meffias, idem & lehova,

,fÍümima potenta ac virtute prae-

&ione pingitur urbs, fpeculatoribus

ab

»ditus ,

ab omni periculo ,

per moenia difpofitis, de appropin-

omni

tüebítur,

quante Zianis Defenfore ac Propu-

quà

»hoftilt

impetu

qlluh

»Rebiis laetis abundabunt cives hu-

gnatore certior facta; Neque igitur

llae

,jus'regni, &, au&oris. beneficio-

'anquiramus aínplius, quinam in hac

es?

PO

fubef

»rüm memores , profperrima fruen-

tabula fint fpeculator

þEx libris

$8

15

$8

/

,Per tuaà moenia difpofui, Hlerofolvma excubms quae

[*

' cofitinuo te clamore die no&uque praemoneant.

Vos, quo-

d

Q«

»rum eft, fidem implorare Jehovae, nolite vobis, nolite mo-

,ram dare illi, donec firmaverit,

donec per orbem terrarum il-

»luftria reddiderit I—Izerofol)ma.

Per hanc Jehova dextram,

z

,,per hoc praepotens jurat brachium: bbize fruges, ait, deverare

m

»ttas non amplius boffibus , mec ab[orbere gufha labore parta tuo per-

t

,mtttam barbariss fed, qui in m/llgmd/t a'fþm'/:ämt, meffe fmmt;/r,

g

[

bymms datarcm celebrantes , vinumque bibent im. aede men ipff qui

,,Mrpj ferant

,Portis erumpitfa vos foras, erumpltc' Populo adventanti

yl

»tramites everrite! Munite,- munite viam, Rmtamque elap da-

If

»te obvium gentibus fanum erigite advcnta itibus."

&

Aeo

»Linguis favetc' .ultimis terrarum finibus fententxa pxo-

1«

,mulgatur ïchovae

il

ff

»Aftrte nuntium. Zionidi

o

,,STRVAFOR EC('L TVVvS IAMIAM ADVENTATS

M

D

a

»€n gerit fecum. muntras pr aefevuntur eiy quae difiribuat praemia.

E

ed

»Gentes , c]mäw comitatus accedn*, palmlm abbimc votabuntur fsa-

t05,

»us , redemti Sebovaes. tuque ipja boc uuscupaberis nomiat, y&x-

ta$

V

,,QVE'*JTATA ILLA, V&BS INCOLIS ABVNDANS.

-

une

x

N

nm

ia

lle quis eft ? — Candens vicferezm ].Woalzt umibtus.

umü

Viclor Idumaeae vcdit. bic? an Bosra [ulatfa eflf —

jb us

gett

1/76, grad du plemo properaus, trabeaque decorus !

n

*

E^

jl

jbus

qm&em Prophetarum tunc temporxs,

prophetis éminus Meffiam profpe.

yplil

quum ]2111"] am approperaret genns

&antibus 1dea:

opil

fed in ifthoc figura-

yut

Íuae Vindex, fpes illa alebatur; &

rum nexu imagis etiam ad ornatum

fubeft omnino occulta quaedam de

pertinet haec defcriptio,

ha

ibris

16

E

A

(q

Tio)

- En ego, qui juflo. populos. examine cuntios

4$ mix féppetit. ingens.

M

Pwdera, Serwtqr, virté

A

*

quà

Unde mäar tmen z/le ? madentem. [anguime amitium ..

füb

rejþtrgæmt;

Ceruo , velut 'mg;(io quam fervida prela

pot

Á

T

W

-

h'oc

Ipimo ego eaede viruüm: [bumantia prela f!äcgi $

pitg

Convulcata. jacet gens tota : - comtes mibi zulluss.

Wuti

"

Solus ego in[ilii populos, fervente. fubactos :

lum

Presfi calce mea : multo tameti iffa triumphaus

Tent

Jurba mibi veflem. f[qualore et. fangnine fparfit.

Cog

Sed jem ferte dies, poenas quo fumere dudum

dC [

Conflitui , fubirat; : redimendis fauffla redibant :

tanq

SecHla: mec vindex , (mirum!) nedum exflitit ultor.

m

luterea: mibi. Dextra fuit. vindex , mee. defuit. ultar

Fervidus. bic ABbismus

proffrata. caterua. trismpbans

Vent

Hec p:d:y(triml nkteo jgc'e:t , € calcata jncgäiz /

collc

Is

Quodfi jam //zre, in qua cAo-Ho"catusx propheta Vidorem

&;n

confpexerit, definienda eft, videmur nobis adid temporis per-

Hhpice

dudi éffe,- quum Hierofolymitani nuntium acciperent de Idu-

Yoca

maeis debellatis; quod accidit anno circiter 125 ante Chriftum

iï':

-

natum. (ex computatione Uffer.) — Nec vero vel perfonae gravi-

M&

tas, vel pictae tabulae ratio patitur, de Hyrcano ipfo, Idumaeo-

rum debellatore, cogitare ; etfi non concedimus fo'um, fed*

IIS Ti

perfuafum etia/*m habemus,

vicdferiam .ab;hac gente reportatam, (t)

(quafi

lOTCm

[

tribij

Qs

i Memas , aeternus Dei Filixxä, cam Steþhanilimärpretztion.cm. cont-

firwr

quem Legati caeleftis munerejam an-

pluribus veteris tetamenti.locis cre- -

Vtüm

t'quitus funöþum effe, poft authenti- dimus, idem ille eft , qufm Michac-

M

fj

Prel

z

LA

N

s

&

t

- NT

$5

(quafi tran'slu&&ritem ) Q) & triumpbum p,:u//a diþgntiorem', (Cïa-

I

riori tamen luce radiantei

2

n,) fub uno oclorum ObIMIM 'ftn'fïe cop-

Pr:be?afem.

Priori autem ifli victoriae ab Idumaeis reportatae propin-

quam fcenam ex hiftoria Iudacorum, Romanae abhinc ditioni

fubjectorum , cognofcimus nullam, quae Ais celoribus.- depingi

potuerit, nifi maximum illum cuBzaisr: triumphum fateamur

hoc loco intelligendum effe.

In £472 ?emoto támen Szezae ; quae

pingitur, //zw, tum tempus, ad quod pervenerat futurorum prae-

muntius, tum Jecss, unde profpectabat, poftulaffe videntur il-

lum errorem opticum, quo hi, qui ea, quae ad Zionem pertire-

rent,. circumfpiciebant, primum de Victore ab Zuaeis reduce

cogitaffe finguntur.

Defcribendus fcilicet erat Heros, quem in-

h3

de zb Hyrcani tempore, id vero eft, fee/e proxizze prarcedezte,

tanquam Ipraefentem quidem. nondum

N

7

, fed Jjanjam à Ppïo//cäran-

tez exípectari oportuit.

Neque adeo putamus, exftiturum jam effe ,/v 'qui quaerät,»

Veneritne ex /dumaca Meffias; aut; Quisnam ille fit, quocum

colloquatur ;; vel, Annon /dumaei , pro fymbolica loquendi ratio-

ne, (quam confuetudisem aliis quidem locis haud negamus,

«

. &in nominibus Zionis, líraelis, Iudae, czez. ipfi concedimus,)

ii

typice fignificent ecclefiae adverfarios; fpirituales forte, quos

du

vocant, hoftes; five populum judaicum; aut etiamr romanos

u

imperatores? Etfi enim, quantum ad rem ipían-, agmen ho-

yi-

— füile quaevis mala a cuR1sTO regulfa complecti credimus pE

|e0"

4

ea

-—

f*

Tu-

- lis nomihe Daniel popuü judaici

rum pofterioris

adumbrationem ;

"

()

torem praedicat, (conf. Jof. 5, 15 —

plena autem defcriptio & totus ora-

udi

6, 2.) 1pfi haec quoque aliquatenus

tionis nexus graviorem innuit fce-

tribui porerat-victorta,omihofa illu-

nam, cujus iftud judicium nonnifi

;ont

flrioris pro vindicanda gente fua

entt quodammodo praebuit, vid. ex

u

triumphi praenuntia.

regulis fu

(0) !ta lef66, 24. trauslucentem d

8

praeced, ,

pra/e/xpoiiitis IV. & gþferg.

hat

nrehcrsz»inms cxciaiii-Hicnofc)l)'mo-

*

|

9

18

a&

€a quidem in primis, quae fne E1v0s moleffia fuperari 'n'c'n« po«

tüerunt 5. iftiusmodi tamen quacfïionibus optica figurarum zzter-

ií

