prolaberetur. . Ceterum fi totnm Coclum deberet effe difterminatio

etiam f

aquarum fuperiorum & inferiorum , dubitarem , utrum de illis (chüm

Tient,i

nobis fint ignotiffimz, neque fpes feré ulla acquirendz alicujus de iftá

üvís,

p!

fcientiz) &que atquede noflzis Deum laudare poffemus aquis ; qui ta«

SX

men tantasà VirisSanctis, Davide v. g. & tribus pueris in Canfíco fuo;

effc (e

reportavit laudes ; tanta

Mlis credam,

í

m gloriam, nt non pauca de his innotuiífe

efï þ/r

IIUHC lo

$. X. Brevibus nunc etiam quid de hypothefi eorum , quorum

Tut(is w

equidem prioribus non pauciores funt; qui per fuperiores aquas nu-

aliquam

bes intelligi putant ; nobisvideatur, expediamus.

Si fatendum, quod

my de |

res eft , itapreillà hec mihi femper arrifit,

ut etiam longé pratulerim:

lYidere

verüm examine accuratiüs inflituto.,, neq

ue hanc omninó fatis facere,

unt abn

multisq; premi dubiis deprehendi,, quz aliud fuadent. Etprimó qui-

Íitty funt

dem, quo miniüss veriorem credam, hoc impedit; quód nubes ille non

Tatsty

fint aquz formaliter tales, quales ab inferioribus feparatas effe dicit

Bt / /74

Scriptura , fed tantummodó materia ad formam aquz recipiendam

proxima; non obítante, quód paffim tamen aquz dicantur : ubi Spi-

ritusS. condefcendit hominibus, pluvias ex nubibus liquefactis & in

liierigg

aquarum guttas refolutis oriundas fuag; gravitate delapfas , ejusdem

Dinfüy

in Coelo fubftantiz effe exiftimantibus , qua apertis quafi Caeli catara-

ud D.

&tis delabi ipfis videntur.. Accedit, quod nubes fecundo creationis die

erens

m Cont

nondum extiterint,ita nempe pluviis fo;cundæ,ut aqua dici mer

tur:;

(

É

WE rv 288f

iXiS,

s

tur'; fed die demum ultirm

0 quo vapores é Terra afcendiffe docemür

& aquas pluviales , conftituta priüs nubis triole & hac dein liquefacta,

)

adirrigandas Terras generaffe. ^ Inió vix ac ne vix quidem effet ali-

initd

quod difcrimen aquarum hárum omnino difcríminandarum , cum

UE

potiüs ob perpetuam vaporum in pluvias & pluviarum in vapores mu«

nino

tatarum viciflitudinem fibi maximé effene conjunct&:

$. XL, Et/quzfo cüm expanfunm fit perpetao fejungens aquas; íri«

æthc-

i«

ter quasinterjaceat;ubi prodit fe hoc expanfi officium, fi delapfis aquis

pluvialibus Coclum fudum & ferenum eft ; & à vaporibus, quod non

f n6

noris

raró contingit, puriffimum? nonne potius turic aquarum conjunctio;

quàm disjunctio ? Coeló itaque fereno nunquam dici poteft ; quod

Jelabt

xthee

expanfum dividat aquas : neque etiam nubilo & pluviofo , non tan-

tum ob jam dictam aquarum inferiorum cum fuperioribus & fupe-

li po»

riorum cum inferioribus permixtionem fnultis vicibus repetitam $

idef.

eretit

fed etiam quod nubes fxpius fere fint contiguz, quam feparatz , prz-

cipue fi loca eminentíora intuemur; qüuorum certe culmina , quod

| quis

inato

etiam huc aliquid confert , ultra nubes crafliores frequenter promi-

nent , ita ut in illis conftituti multoties tuti fteterint ab imbribus &

(cüm

d

pluvíis, quz circa medium montis fui decidebant.

S. XIL. Porró in textu extat; aquas inferiores fub firmamenta

quia

eíIc feparatas ab aquis, quz funt fupra firmamentum, ita ut ei, quod

-0 fUO;

eít /4pr2, opponatur id, quod eft zz/7z, non quod jzxra, uti quidam

otullie

hunc Íocum mínus firme interpretatum volunt. Ideoque vel exinde

ruríus patet, nubes híc intelligi non poffe : Deus enim altero die non

jorufmi

aliquarn faltem a&ris portionem , fed oznem aérem & íntegrum crea-

jas niüe

vit; de quo deinde 7oro , non de aliqua ejus parte, dixit ; quod aquas

,qu

dividere debeat.

Quemadmodum itaq; per aquas inferiores, qua

jlerift:

fünt ab infra refpectu expanfi, intelligunturaquz ille , quz izf»a to-

ficef C.!

£um íunt expanfum 5 fic peraquas fuperiores , quz funt , ut retineam

'XXQ qm-

Ebraismum , 4 fupra expanfum, intelligi etiam neceffe eft illas , quee

]le nont

funt fapra totum expanfum. Neque valet, quod quidam ex 5yp

fe dicit

aeal pluvias exiftiment deducendas tanquam aquas fupracceleftes :

jendat

eüm nihil aliud illo vocabulo indigitetur ; quàm quód aqua hzc ab

jpiopi

inferiori , ut prefixum B vult, five ab infra fit feparata , & fupra ex-

j &t

panfum, quod 59 4/ involvit, locata. Neque quicquam evincit il-

:jUSdem

lud Davidis Pfal..104. v. 3. 4402 contignat in aquis canacula fua &c.

| caame

cum contignatio nori debeat effe ita vagabanda & erronea, uti nu-

bes & pluviz, fed firma & fixa: Unde etiam conttat ; Spiritum S.

r

Ccomm.

uf

WE i€ 29

communem hic & vulgarem fententiam retinuiffe , cm vulgus plu-

vias é lagena quafi Cocli delabi credat.

$. XIII. Cüm itaq; ut tandem inftituti rationem ne excedamus;

& rem brevibus nunc comprehendamus , in prior? capite monítrave-

rimus , aquas dari fupra Coelum aéreum , nempe quz in Planetarum

corporibus coritinentur , adeoque fupracoeleíles 5. in.hoc veró pofferi-

ori , aquas , non nubes, ab aquis fuiffe feparatas ($. X.) , nequeetiam

infrà expanfum inferiüs in aére locatas aut locandas, fed fuprà illud

($. XII.), quis non facillimé perípiciet, aquas illas Planetarum (cüm

nullz aliz fnprà ccelum aéreum aquz, prxter Planeticas;fint repertz

aut reperiundax) per hasaquas fuperiores intelligi poffeac tantüm non

debere ? Nam & fingulis harum aquarum conditionibus , quz inno-

tefcere poffunt , fatisfaciunt ; neque etiam mens noflra ullam patitur

vim , fi huic fententiz affentiatur.

$. XIV. Quodfiveró infuper, quz Pfaltes hymno fuo 148. ca-

nit, intimius & accuratius confideraverimus , habebimus certé fuffra-

£ium ejus non coactum fed fpontaneum , quod nobis noíIrzque fen«

tentie multüm favet. Cüm enim omnescreaturas, ut in Dei laudem

erumperent , adhortatoriis quafi verbis petierit, aquarum etiam fu-

periorum , que Deum laudarent , mentionem fecit, non quidem ab

initio, quod procul dubio factum effet , fi ille füprema & extima oc«

cuparent (quamvis neque tum quidem nobis contradixiffet , fed fal-

tem decentem creationis operum divinorum ordinem fecundum

dies fervaffe dicendus foret ) fed poftquam Solem , Lunam ceterasq;

flellas premifit, illas his fubjecit, & ulteriori defcenfu ad ea tandem

pervenit,; quz circa Terram noflrám & in Aére contingunt: unde

prono veluti alveo fluit, quód aquas inferiores càm fuper ipía Terra,

tum imbres & plüvias h, e. aquas in Aére, aquis fuperioribus voluerit

contradiítinctas.

Non tamen hzc argumenti loco, fed illuftrationis

faltem gratia, & ut babeamus, quibus commodé finiamus, pro hypo-

p

thefi noftra adduxiffe nobis lubuit.

Quapropter conjecturis noftris

circa hanc materiam , ftylo minus quidem terío , perfpicuo tamen,

expofitis , aliorumq; opinionibus ob allatas in hoc cap. rationesan-

tepofitis , ita ut nihil ab illis tanta cum fpecie regeri poffe arbitremur,

nihi] reliquum eft, quam ut & nos DEO omnem retribuamus

gloriam.

!

FTNUI

-483:(0): Bbf

-

—

—

"

oman a —*

-

—

-

— g

-

—

7 vll g

EM

"N-

B&

E

4

[*

i

P

d

-

-a

a

u

2

iineide

x

UV

s

E

v

u

P

*

;"

E

s

EE

[

E

".

u

la.

*

zK

3

F

*

Es

F

li

ii

ia -

ia

M

-

-

*s

——

a

"

—

——

Z

—

—

—

"

MSUSNEN

Tj

——

—

—

v

—

M GUNAENaa n

lww

a

x

—

^

-

-

u

D

Es

-

*

m

Mdan

t

V

us

Va A EUTTE GE n

aE M

o

Y

ii

eh r RR

N

" L. ..W

,.y *

s

*

-

—

p

u ais r

a

—

—— —— ——

E

Y g t6V

Y*

ii gt

à

FUTE-

£R

—

ii du r a

T

T :

—

s

"

t od

—

ii

L. Tvw

t

; o

-.

e

"—

t

DX

o 1

É -

m

p

t

*

AJ.

Neté

——*

--

E

-

s.

2

É

d

t D

g

AL

-J.A

punit a i

2

—

x

P

tss

E

h:.

« -

D.O»B. *

-

TA o

* ,

m

Á

e

"o ..lvd

at

-

"

À

hE. a

. . C ARA as QU

*

-7*

—

"OR

x

,4A

d

-

* o

€— m

u.:

.

n d

eM.

"-

(,g..uo»4

»»

rwa

a

E

P

"

M w C«

-lp.

I

L

-

-

—

.-/..

-

""

g

a , s

—

—

* &

Hs us

d

-

M

"

b s o

.

....,l,

u

-

—

o* ov

v* 3/

o

il.Atl

y*

m

FM.

-

—

at

$À

C0

dee ao

,!..f...

^

W

,a

AW

a x

yNS

* r

OM

2

m

A T

R

—

d

aca

,

v

v

a

--

*

"W

A*

LA

A dT «

-

*tüns

"

z

-

-

*

E

O

$ 2

-*

"E

--

Sibes.

$-

W

a w

—

b

i.

r

d

i

E

AC 7-

"

—|

Ht

$ $a

*

N

t

gt

E

*indi

"ia

b

- Dd

-

u

kæx.»

H

EM

4

n*

A um

.U.

.2

d

xïl

d

i

—

*

[

a,

hn

kl

YU

zw!wv.

| 3

kl

M.

-

" pen

ha^

d

"

L

^

£

-

:

Wt

"-

Pa

-

..

l

1

m d

E

d

$.

P

|

d

"

p X

o d

W

" w

I—x&. ..sx.').

^v-

j

"

M

J

À

,.

h

-9 E

d

2

£E.

"

9

ad's

W.'

x -

EyT o us

us at

"i

qges

F

*

&L AC

14 & L.

al

"r

'.—J

H

^

—

-

.

A

ab d atl uresidlc n

d

P

X —r

a

baipn d

i

P

&

*

« a

P.

,4.'&.. *

n

-

a

hs

h

9«

ii

—

EA

pf

M

F.

-

»

5

9d

d-

M

d

^

*

Á

"-

Wx

H

"

-

p .

p

m

—

P r

-«

M

—

£-

-

9tl

,d

s

v

enpai.

»

p

"

-

*

"

L

p

d.

g

s.

"

—

*a,

s

-

E

r

W

a

[

P 3 on

-

du

*

A. o

*

£

Mi

.W.

g

"

"

—

-

v

"

—

F

*

a.

"

"

—

,

"r

Es

m

"

ps

^s

x

"- d.

x

-w.

"

-

m

ts

Hs

2

^&

-

——

UR n

t

€

P

a

"

Beue

a

In..l

"..

-

*

4

-

IN

-

-

:

3

sí

*

t

a

—

-

J

»

s

"

v

».

V.

"E

a.

*

"

*

"

Z

Y

I ]

X

DISPV FATIO INAVGVR ALIS

]

qva

W

(o)

19

a

$t

A 'VAS SVPRACQE

18

LESIES,

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

- Gen. cap. L verf. 6. 65 7.

B

p

NIHIL ALIVD QVAM

e

Un

em

AQVAS PLAN ETARVM

&

[at

ESSE,

lo

SVB PRAZESIDIO

E

o

o

N

M. GEORGII PAVLI

S

YX

m

ROTENBECCIL

It

Logices ac Polit. P. P. longé celeberrimi,

Y

et

g

idi

on

DOMINI t€ PATROXNI fu. atatem .

fufpiciendi ,

J

tr

PRO SVMMIS IN PHILOSOPHIA

8

(l

n

A

HONORIBVS

(Q

rité confeqvendis,

7

o

ad d. 21. J»». ANNo MDCCI.

6

!u

nl

publicé defendet

Jdo

IOHANNES ESAIAS HÓCHSTETTER.

5

M

Wexffenburgo Noricus , SS. Theol. Stud.

4

10X

pef

ALTDORFI,

Wi

Literis HENRICI MEYERI, Univerfitatis Typographi.

3

luX

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

m

E