ipfe eft, quem couferuat. Altiffimus multis temporibus, qui per femetipfum liberabit

ereaturam [uam etc.

Explicatur igitur per Meffiam, quem Deur dicitut

diu conferuare, h, e. qui diu ante, quam tempus redemtionis veniat, adeffe,

et alicubi verfari dicitur. Horum verborum banc effe vim patet ex v. $2.

Quaerens enim Esdras, quare viderit virum afcendentem e medio mari , re-

fpon(i tulit hoc: Sicut wou pores liaec ferutari vel fcire, quae [unt iu profundo

maris: Sic wou poterit quirque füper terram videre filium mcum, vel eos,, qui cum

eo fuut , x ) uifi iu tempore diei.

Latet igitur in his verbis opinio Iudaeorum,

Meffiam iam dudum fuiffe natum, neque, nifi tempore definito, eum

confpicuum fieri, fed,. donec aduenerit, ignotum vfpiam verfari. y). Ex

qua Iudaeorum opinione fi explicueris locum Ioh. V1I, 2/7. tollitur ali-

qua difficultas, qua locus ille laborat.

Etenim fi locum ita accipiamus:

hic vude oriuudus, vbi uatus fít beue fcimur, Me[ias vero veuturus nemo [cit vude

fit oriumdur: haec explicatio repugnat do&borum Iudaicorum de Meflia

difciplinae, ex qua Bethlehemum patriam Meffiae effe dicebant. z); Bene

autem ludaeorum de Meffia expe&lationi conuenit interpretatio haee:

Scimnus

EE

Bg

x) Iudaei fperabänt cum.Meffia plures effe venturos. . Cf. QVEsd'r.-Vlf, 28. ,Rt-

uelabirur filius sueus cum: hi, - qui cum eo funz. ^. Quidam Mofen , alii Eliam,

Melchifedecum et veteres prophetas Meffiae comites et zpodoZsc fore fperabant.

J) Pluribus h&ec opinio demonftrata reperitur in. der critifch, Gefch. der Chiliasin.

Th. L. Abfchu. XL. Ànprimis buc facit locus ex. Dial. Iufiiui Mart. ibi landatus,

£) Cf Tratfatus Berachot Talmud. Hierof. et Commentarius in Genefin , ( Bere-

fthir Rabba y quos locos adfcriberé nomn vacá

quoque Ioh. VlI, 42. Matth. Il, 6.

.t',,i quippe pauno longiores. Cf.

d

i

15

GC ECFDEESEPOUGEUU

Scimus, vnde vetierit hiics (et vbi inde a fua Bethlehemi natiui:taæ fuerit

verfatus) mmulto vero alia veri Mefiae erit ratio, quem uos expeclamus. — Ir

onde veuerit, et obi a uatiuitate fua fit. verfatug nemo uou wfciet. : .Sine dubio

enim iam tum fabula ferebat, Meffiam iam dudum Berhlehemi natum

vfpiam iu mundo vfque ad fuum aduentum verfari in loco

incognito

atque obfcuro, . Sufficiant haec ad demon(trandam librorum Apocry-

phorum vtilitatem ad N,'T' interpretandum, quatenus ex iis cogitandi

fentiendique ratio ludaeorum poteft cognofci. Reífat, vt doceam, eos

quoque hac ratione prodeffe atque confulere N. T. interpretando, quo-

niam ex iis inftitutorum, rituum ac morum Iudaicorum cognitio poffit

depromi, quos noffe debet, qui rite vult N, T. libros interpretari.

Iohaunes in Euangelio c. X, v. 22. commemorat, feítos quo.sdaxä

Tudaeorum dies, qui vocantür &yxeiviss. Quorum origines, tempus et

omnem reliquam rarionem fi qvis adcuratius velit noffe, is adeat locum

1 Maccab. IV, $9. ex quo intelligimus, fuiffs hos dies feftos quotannis

per o&iduum, inde a die vicefimo quinto men[is Chasleu, qui ex parte

Decembri noflro refpondet, ad memoriam cultus templi a. gentibus

profanati, et a Iuda Maccabaeo reftaurati recolendam ex eiusdem au£tori-

rate fumma cum laetitia celebratos.

Cf£. 2 Macc, X,; m — Conflat,

do&ores a Iudaeis pairum nomine fuiffe infignitos, Quare interpretibus

Jefus: Matth. XXII, 9. ad illum morem refpexiffz viderur, praefertim

cum eo in loco difcipulis fuis, futuris do&toribus tradere videatur prae-

cepta. — Sed forte latius patere voluit Iefus illud v. 9, praeceptum, — Ex

2 Maccab. XIV, 37. enim adparet, fuiffe Iudaeos paullo liberaliores in

patris nomine tribuendo, iisque folenne fuifle, alios quoque aliorum or-

dinum homines, ciuium amantres ac ftudiofos, honorifico hoc nomine

condecorare. |Neque repugnat huic fententiae Matthaeus, qui v. I, haee

Iefum non ad folos difcipulos, fed ad populum quoque dixiffe au&or eft. —

Praeceptum Iefu Matth. VI, v. 6. fpe&tat morem Iudaeorum, a quo tunc

temporis muli receffiffe videntur, qui praecipuae pietatis laudem affe£cla.

bant. Neque igitur adeo vrgenda videntur verba ziceASe/2;e và TOLUCIÓy

ce , 9 xMicas Tiy SUpay ca in precibus faciundis, Adduntur enim

haec, quia ex recepto inter ludaeos more vtrumque fere folebat cffe con-

iun&'um, Vide T'ob. III, v. 17. extr, coll, v, r1. et Iudith, X, v, 1. . —

Fuiffe

f

T9

.

Fuif

olim inter Indaeos morem

in quibusdam cornuiuiis

pauperum

habendi rationem, eosque vel vocandi, vel iis mittendi; ex locis r Esdr.

1X, $ 1. $4. et 'Tob. II 2. poteft cognofci.

Qui laudabilis mos aetate

Hxnb

illi Do-

lefu in defuetudinem veniffe negle&tusque fuiffz videtur,

mini noftri apud Lucam c; XIV, 12- 14. orationi aliqua affundiur lux.

V ocatus ahqudo Iefus a.Pha ufaeo aliquo amphfï'mo cum animaduer-

teret, cohuiuas effe homines dmor».., hofpm propmqua cognatione con-

iun&bos, et vicinos, in mentem ei egregiam iftam inter ciues quondaám ex

legibus Mofaicis receptam confuetudinem reuocat.

Difcipulos Iefu

in mnenbu

quae vna cum eo faciebant, . f;epe lem nus in IN, T. fecum

habuiffe fporns et cophinos

Vide hos lecos: Matm XIV, 20, XV, 3

Marc, VIil, 8. VI, 43..Luc. IX, 17. Ioh. VI, 13

Quod qui fa&um fit

Fiebat

docere nos poffunt loci Iudith, c. X, $. XIL, 2-4. Tob. I, r0. r r

vero ex more Iudacis vfitato, qui, quoties longius ab oppidis iter face-

rent, cophinos fecum ferebant, a cibis gennhum abflinentes. 2) — "T'ur-

pis inter Iudaeos obtinebat confuetudo , quav vis, velleuiffima de cauffa

vxores dimittendi,

Permiferat Mofes maritis Iudaicis fub quadam lege

vxoribus diuortii libellos dandi facultatem. Qua libertate Iudaei abufi

deinde funt.

Sed fuerunt etiam inter faplentxores Iudaéos, qui turpem

hanc confuetudinem minus probar"nt.

In duas igituz partes abire coepe-

runt, quarum altera diuortia probabat omnia, altera non ni(i quibusdam

in cauffis ea licita putabat atque permiffa. Siracidae iam tempore haec

fenrentiarum diuerfitas fuiffe videtur, vt fuadet locus Siracidae c. VII,

v. 19. 26, . Fortaffe huc quoque pertinent loci c, IX, T. c, XXVHE, r5.

Prop:erea enim [ua haec praecepta ifli nimiae in repudmndis vxombus

licentiae opponere videtur, Natae funt hinc duae familiae, Hillelis altera,

akera Schammai, quorum illa diuortium femper, haec interdum tantum

licere cenfcbat. 7) — Sed quorfum haec difputo? eo fcilicet, vt adpareat,

non temere quaefiuiffe Matth, XIX, 3. Pharifaeos ex Iefu, quid fentiret

ipfe de diuortiis.

Volebant Iefu inimicitias conmhare ex defimuone iuris

" huius

8) Istelligitur hine quoque Iuvewaris, qui Sat, IH], v. 14. ita fcribit: Iudaeis

( loquitur autem de pauperibus) quorum cophiuus foeutimque füpellex,

b) Cf, onxnrcor in h. 1 et MJCHAELLS Mofaifches Rechr, H Th. S;325. ff.

BC TOE RE

20

huius controuerfi, quod Rabbinici doGtores ne Eliatm quidem dirimere

poffe iaB&abant, Meffiae zreédeouoy , a cuius diuina fapientia litium inter

do&ores diremtionem, et omnis iuris controuerfi definitionem exfpe&ta-

bant.c) —

Sepulta dicitur Iuditha c, XVI, v.23. 2 TGQ C7WAGo TB

eydegos civT1iS. Confirmatur hinc mos ludaeoruza, ex quo corpus Iefu

exfangue, vt Matthaeus c. XVII, v, 6o. au&or eft, in fepulcro eft recondi-

tum, quod in rupe erat excifum, — Diriores Iudaei, qualis Iofephus ille,

A

e

talia fepulera fibi exfeindi curabant. . Manaffe vero et Iuditha c. VILL, v. 7

ipfi quoque beati fuiffe dicuntur, —

Poftremus Iefu Hierofolymis ad-

uentus ex narratione Matthaei c. XXI, $. ita excipiebatur a multis, vt ar-

borum ramos fternerent, qua iturus erat, et fecuadum Iohannem c. XII,

v. I3. vt iis omnino multitudo obuiam ci procedens vteretur.. Rattone

lefu, cuius caufa haec fiebant, erant ea fane noua, inaudita, fingularia,

neque vero per fe, quippe ludaeis laetitiae publicae figna, cf. 2 Macc. X,7.

I.Macc. XHI, $ 1.

Quemadmodum vero Graeci et Romani eo honore

inprimis vi&tores afficiebant, 4) ita et Iudaei facere folebant, cf, Iudith.

€. XV, 12. 13.. E quibus elucet, quid fenferit cogitaueritque muliitudo

Iefu obuiam procedens, eumque concomitans,

Sine dubio enim fpes

eam tencbat, fore, vt hunc aduentum Iefu folennis regni diu iam expe-

&ati occupatio confequeretur, e) hinc triumphi laetitiam. praecipiebant,

Et quo tandem alio confilio hbomines, confiliorum eius ignari, eum iam

Hierofolymas venire fperare debebant, nifi hoc, vt hotlibus oppreflis

regnum occuparet,

Nifi hoc veniffet, eum omnino non fuiffe venturum

fibi perfuaderent, meceffe erat, quos latere non poterant, quae fummus

Senatus Hierofolymitanus contra eum ceperat, confilia, ex quibus omnes

ac finguli, qui locum, in.quo verfaretur, fcirent, id denunciare iube-

bantur. —

Mater Ebraea 2 Macc. VII, v. 27. in fua ad filium oratione

commemorat etiam ho,c, quod ipfum per tres aunos la&auerir, Intelligitur

itaque

c) Cf. Au&or der crivrtijäh.' Gefch, des Chil, Th, 1. Abfchu XII,

pag. 300, et, quem ille

laudat, Licruroor in Horis Talm. in Matth. XV1, 10

e

4) Cf Vossivs in Comment. ad. Iul, Caef.

ipfe hue pertinet,-

de B. G. L. VIII, c. 51. qïïi focus

e) Cf, Luc, XIX, r1.

3j

TE

&

"

GppeuesonBoogercet m

t

21

itaque, quomodo locum habere päan*t verba, quae Iefus M;*-xtt(ï;ä. XXI

m d

prouerbialiter ex Pfalmo o&tauo laudat, & &cporros OuAecóvroy VorT -

Tíco cuvoy. Quid enim mirum, paruulos tamdiu la&entes poffe fari ? /) —

Ad templi Hierofolymitani ornatum et magnificentiam augendam folebant

a ciuitatibus era fingulis hominibus, regibus praecipue, multa ibi dona-

ria vel feponi, vel fufpendi. Antiochus grauiter affli£tus 2 Macc. IX, r g.

vouet, fe templum xeA/seis avoouuoaoi xoowaüoery. 2 Macc. I1L, 2. reges

dicuntur v jegov ezrosoAwue ToAs womTigtus dokdieen.

Vide fis etiam

I Macc. IV, «7, XV, 9.-

2 Macc. XIlI, 23. Huic igitur mori debebantur

ila eveS5uerx, quae Luc. XXl; $. commemoraütur, — — Ex 1 Mace,

11], 47. 2 Macc, XIHIE, 12. et Iuditli. VIII, 6. intelligitur, ieiunia apud

Iudaeos fuiffelu&lus figna, eiusque comites.

Hinc adparet, quare, qui

Matth. IX, 15. dicuntur zrev2&y, iidemeverfu eodem vasducer dicantur;

et vero etiam, quare Marcus et Lucas pro zrev9é&y, quod eft apud Mar-

thaeum, ponere potuetint yg5zuesy. . Hioc ita effe patet etiam exinde, quod

Iudaei religioni fibi ducebant, Sabbaáti die ieiupare, qui erat laetitiae dica-

tus, cf. ludith. VHI, 6,— Hinc faepius legimus lefum Sabbari diebus

effe ad epulas vocatum, v. c. Luc, XiV, 1. —

In euangelio Iohannis

c. IL 8. 9. cexTeluAvose occurrit, qui vina praeguftar.

Vfos fuiffe Iu-

daeos in conuiuiis aliquo fympofiarcha, quem maziflrum couuiuii ad mo-

rem Romanorurm notiffimum adpellaueris, patec ex Sirac. c. XXXV, 1.2.

vbi nonnulla de eius officiis praecipiuntur ab au&tore. Hyaspive enim

ibi effe hanc vim, cum ex eo loco ipfo, tum ex antegreffis in c, XXXIV.

intelligitur, quod cum hoc arCliffime cohaerer. —

lefus Matth. c. VI,

V. I. $. 16. exemplis Jeneficeutiae ,. precatiouis et deiumiorum docer, noón poffe

Deo probari, quae ideo fiánt, vt laus et graria capterur,

Quod vero co-

haerenter haec tria exercitiorum pieraris genera pofuit, hoc non fine

exemplo fecit..Solebant enim haec a Iudaeis vt res eiusdem generis iungi.

^

C£F. Tob. XII, g. vt «lios locos taceam. —

Ex locis ludithae c. X,

3*

c. XVI, 8. adparet, lauari et vngi folitos fuiffe Indaeos extra lu&tus tempora,

praecipue quoties folito laetiores fuerint. 1n promtu igitur eft fenrenia,

C

quae

| f) Cf. Euang. de N;uïu. Mariae apud FABR;CIVM in Cod,

Apäcr. Nou, Teft

'Fom. 5 pfig. 24 et 26.

"

22

Gipc Ri ao o asE

—

quae fubiicienda eft verbis Iefu Matth, VI, t7..— Vult fcahcet vt ieiunan-

tes habitum praeferant quotidianum ,

et vultum hilarem potius,

quam

triftem ac feuerum. —

Legentes apoftolorum literas qmmaduertxmus

omnzs, fi a paucis recefferis, h

habere hoc commune, vt in earum exordus

au&Ctores coctibus Chriftianorum, vel fingulis Chriflianis confirment, fe

feml er et perpetuo eorum iu pr mbm fütis recordari,

Animaduertitur etiam

in ipfis adeo veräns, quibus haec exprimunt, quaedam. confianua, qua

MM — — MM —— €——À ÁÁ ERN E RRE N EEE

fattum eft,

vt in epr'tohs facris faepe recurrat formula z'vrove xoj

oaäïoa?xemv*w: pyetay qavos 7ro161dd o Ezri v wgoasuxwv vel plena, velde-

curtata, Itaque cum omnium fere N. T, epiftolarum in ea re fimilitudine,

tum eriam au&oritete epiftolarum duarum du&us, quae ipfae quoque

a Iudaeo ad Iudaeos confcriptae dicuntur, et quarum exemplaria 1 Macc.

XH. et 2 Macc. I. exhibentur, g) exiflimo; fuiffe hanc quandam epr]cola-

rum legem et carmen aliquod inter Iudaeos receptum, quod Apoftoli in

fuis, quas ad Chriftianos miferunt, literis retinuerint.

Cum vero pro

religionis fociis preees facere, bonaqüe pro iis nuncupare vota in fummo

ponerent officio Iudaei, quod ex 1 Macc. XII, 11, adparet, facile eft ad

intelligendum, quare Paulus ad Rom. I, 9. adeo grambus vífus fuerit

verbis, vt fcriberet: Moerue *yco u8 dsly 6 eoc, wc . T. A. —

Haec

habui dicere de vtilitate, quae ex libris V. T. Apocryphis in res, quas

N,T. libri continent, redundat.

Quae etfi non ea funt, quibus non pof-

fint graulora fubfhtm , tamen minutae quoque res et paruae, vt in omni-

bus, ita quoque in interpretatione fummam faepe vim folent habere,

earumque ignoratio quanto interpretationi literarum. facrarum . fuerit

detrimento, faepiffime eft cognitum,

g) Et quidem ex priori loco pertinet huc v, 11. ex pofteriori v. 6.

I———-ä-———

4

EOSSURFOSMERTORPICRE RRU

--

?^5

3

&M&Aæ&&&5Aæm&&&f&&&&&&&&&&&ä&&&&

. AVCTORI CLARISSIMO

S, Po D.

Y

PR A)E SES.

C u mibi f'ensficaffer canflz;um TvvM, ji'riþendz'v ln'anmzlla de

vfu,

quem librorum apocryblorum F.T. ledlio

"

poffe praelere in illuflrandis

vebur, guae mouo Teflamento

|e

contiueutur: fautum abfuit, vt com-

primeudum puzarem eiur operir couazum, ve laudanda mibi videre-

uv et excitanda illa "T v A follerzia, quae elaborarve vellee im avou-

qento graut, quod nondum fatis trallauit virorum doforum dili-

gentia, Sciebam enin, e librir apocrypbir peté poffe zaulta, quae ape-

it

viaut vim er ovigiuer opimiouum, quas moui T. eflamenti Scriptorer

t

e? commeiovant [aepe, ez oppugnant.

Fidebam, bos libros egregie

5

IWufirare zugeu

qum dudaicum, omnemque feutiendi ez ageudi confue-

fudinem eorum, qui poft

exfrlium Babylonicum vixerumt ; iupyimis

j

vero difei ex iis poffe ratiouem ,

quam iflorum temporuus bomines

$

Jequi folebenuz, cum librir

geutzs fuae fa

eris vtereutur, eum loque-

if

veutur de veligione ac differereut, cum fe

Jfuaque omnia cum geutibus

€Xtevis conteudevent,

Haec et alia multa, fcte

bam, ve&us intelgi

ab eo, qui bos libros diligenzer coguouerit, sude

que lucem capere non

tautum ea, quae Chrsflur ipfe

docuertz, .ac tradi uffevit; fedesiam

planum fieri, c

ur ontiia [re, tiec aliter a primir chr

/Jfhtanae veligiouir

magifiris fueriur propofeza,

Hoc autem, facile iutellegis , N AR

LARISSIME, ZZbyzmzr fenere debere eum

7

, qui fel'eiter verfari

voluerit n quoefHoue difff.

£

£

4

7

Wuna, quid ez quantum n znflitutir Dao-

m et apoffolorum ad homines omne

s pertineat, fitque femper

et vbique eredendum et feruandun

15 quidue fi refereudum ad

ss

íolos

MM

24

?

folos Iudaeos, propriumque loco et genti, ezi primurr effulfr

Jux veligiouis Chriffianae. — Nibil videz, qui de ve tam graui quid-

quam wviier praecipi decermique pofe putat, ffte cogitata le-

&ioue librorum apocryphorum, e quibus "Y v ves ez placiza N. T.

amlta ilufirauda effe, veGe ceufes. — Sed vfum librorum apoevypbo-

- —ERSNS

vum eum, quem vitimo loco commemoraui, ezf "Uv, N 1g Cra-

RISSIME, zou nift leuiter terigifli: 1amen lbellus, a'V g propofr-

zur, qui totus ef 'T V vs, et in quo ad me ne verbulum quidem per-

ziuer, fatis docet , quantum profeceris, ez. quam varia [ in 'l'E,

gam elegaus ez accurata dotlrina. — Ego mevo 'T £ pullice per bauc

eccafronem alloguor eo libeutiur, quod mou modo per plures annos ad-

Jevipzus fuifli [acietatz il meae, quae priuatis exercizationibus [izre-

ä

zas tra&lat: verum etiem ingenio, diligeutia indefoffa, movibus ba-

zeflis ac probir, voluntate denique in me 'l v A dudum effeciffz, ve

"D E uprazmis amavem, et uumerarem iu bis, de quibus praeclara

quaeuts er fpero, ez coufídeutius polliceri poffe mibi videor.

Opro

zgitur vebemenzer , vz aliquando larga feras diligentiae "T'V AE

praemia, YTiBique ez focietatit, cuius "V v magnum fuifli orua-

meutum,meaeque difciplinae memariam vebementer commendo, F'ale.

-

Scr, Vitebergae, Z. XXVIIL Sepz. MDCCLX.XXV[L

NT

a. J)

Y

íc N

7)

RA

As

ANES

Ex-

25

u

D

AAE

*

.

*

j

"L o

$*

ii j

*

"

tT ———À

"

"

-

-u

p

À

CU e M d o BN N o st C

o at

»

^

henndne u MCb

m

— —

»

E

——

ET

DN

*s

-

Y

^^

-

*

-

"

EUA

a

1

P

*

E.

E

-

T

;MW

M

F

*

Pa

;

P

34

k

ii

z.ï,.

d

e

A

"

n

s

L

FM

"e

Cg

d

^

—

":

d

A t

A É

r-.x-.rnw

A

*

3v

d

—

M

E A

4

d

h wf

d-

"m

——

— "tl

A.

DN

m

VATS, Luea m n

d

ER

x

x

TET

-

N

-

m

lo PEUEEL. "us

ER

p

E.

T

A

d a u

—

p

""

E E "

-

—

p**

r

E

hu

p^v

W)

-

MVE

—— —

MH

W»...

CU

o AUE

p

w

&r

p r

i d

y NA..,k.

"* as

X

^s

d

* w

F4é $

at

— QÓ Ed

dl

"-

N a

EE

w

—

d-

—

FU

-

--

——

—

-

ES

P

--

ts

-—

-2

M

-

»

-

DO

—

-

,

p

"

"

—

-

.

*

Á

-

* x

-

N

—

-

W

-*

t r

'h..

À

I

t«.

x,a

? , u

L

—

--

-

p

"m

E. w

;

m

-

m

nwt

-

&

.

A

m

*

V

wv

—

&r.

"

*

-

IW

b

m

a

-

-

* Is

EL

us d.

* 9

-

-

-

--

-t

"

".

[—

-

-

B.

Mermed

d

"-

n

—

$

.h

"—* u

N

d

b

aT

f*

n

Wl.l

—

n

5

"-

& .Uf

-

$*

A a

—

É

À

E

——

X

-

-

y»

w »

«* Y

W

,

P.

N-

Q

*

^«

N

--

f ts

—

—

LA

—

2*

-

-

*X

——

a

»ar-

—

-^

m

"-

*

p s

»,

-

s

d

2

-

w W

E

-

n

m

,

"N

—— J

-

E

n

-

9 Y

"

-

":

"*

"m

L

f

w«l

d

"

-

^

&

-

N m

A,E

^

"-

*

-

-

l...uc

e.

-

2!

vï-

B

ls

L

T

—

—v

A a.

-

ss

—^X

o

. -

d

i

——

E

—

»

h-*

—

"-

w

PES

jrmc

t.'

b

*

AAE«.n

p*

ü

-

M. N gsatthe

*.

^

9«

o

h,

:

m*

Bw

AT M Ws

V.

--

h?

m

.

uW.

L

"

—

X

i-

—

^

-

£

w

*o&

47

À

jN

.

-

E

b*

L

-

—

"*

"—

r

*79lv.

m*

-

T

v*

—

us

"s, V

P

2*

PEN

f

LON

-

--

a

Z

--

E

-o. 4

d

m i

.

-

TW d

fn.t/aow

——

-

*

.Q.H.

vl

-

Á

-

Y^

A o

a

m

,m..

-

-Jqu^

vt

cati

ha 21

-—o

7-

—R

——

-

»t

—

.K

- ts

v

E

-

p

-

—

—

ï&c

$

?

?

Y*

—

V. W

p

£*

ii

p

-

Es

d

...H

-

^i

-* .uh-

^

k*.

MP 2 i

4

* &

p

—X

"d

.a

M

$

-

2*

i.

"

-

—

Ed

"w

-

-

B

E

"

T*

9

(

-

"

n

eae

*

l

*

Á

-

T^

e-

W

—

*

-

Ls

"a

".

:

wow

dX

--

E

"

-

(

".

H

&-

9

"«d

*

E

Mf

--

hd

k/

"o

.I'

w...

T4 ..

*

W

t

amï

. n

Y*

9d

M

»^

€-

—

"I

d

,æ&w

1

knl.u

L

".

w

EC

E

MM

-

"

"

AT

;

P

-

p

E

*

-

AU.

f

hm

*

"u

A.

.,.A..y..s...ï..

M

^

4

-

T

Ms

"i

M

L

—

Ve

»

-

v*

—

-—

*

É

—

o

-

"

il

:

ker

E

m

:

"

»

Rs

s

M

t

at ]

Ls

"-

1

X

s.

r

b o

x

i

w

j

Á

»

a

eme

he

—

»

*

-

V*

"a

--

E

s

-

i

æi&

E

x

w

E

-

a.

:

-

-

E

ES

*

»*

"

-

$?

"

Ls

df

"& .

s

A

s

"

2l

Y

-

[

z.

at

—

E

-

E

-

P

at

"

K

3

gt

*

t

"

-

m

-

-

-

"m

d

-

—

ET

iab ag

J

-

x

*

-

-

&

$v

F

"

-

-

:

d

d

"

-

*

"

-

*

£«

LT

-

»m

E

m

*

5

f

--

*

a.

-

E

"

r NGS.

v

T.

-

"

-

--

E

d

-

—

-

-

v

a

&

*

»

des

"

—

»

»

*

ff

*

^

.

-

$

-

-

E

-

E

-

as

T

d-

£*

*«

^

a

»

^. ef^

-

I20 cm »*

V

Z

U

Y

I

X

PETENDA RERVM

I

VAS LIBRI N. T. CONJTINENT E LIBRIS V. T.

I

APOCRVPHIS ILLVSTRATIONE

R

19

I

D!SSER TA TIO THF OLOGICO EXEGE TICA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

QVAM

du

PRAESIDE

E

I

O Baiance Q

16

E

|

FRANCESCO VOLKMAR

Focus

N

REINHARD

I

THEOLOGIAE DOCTORE zrvspewove PROF. PVBL. ORD. AEDI

|

.ARCIS gr. ACADEMIAE PRAEPOSITO CONSIST. ELECTOR.

ASSESSORE zr PHILOSOPHME PROF. EXTRAORD.

I

e

A. D.

OCTOBR A. R. SS MDCCLXXKXVII.

E NVMERO EORVM

I

ä

. QVI PRIVATIM SCRIBENDO AC DISSERENDO SE

z

EXERCVERVNT

l

PVBLICE DEFENDET

ASNAC TSO R

|

IOANNES GODOFREDVS IEHNICHEN

HERTBERGA

SAXO

I

Y

AA. LL, M. zr R. M. C.

BR ia

6

[

; 8

m

l5

q—

VITEMBERGAE

5

I

TYPIS IO.

TZSCHIDRICHII

s5

l

" H

4

3

2

sæ/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

J