SatbssOrbnung Ferdinandi lII 4e 44750 1654. P. z. T. 1. S.2, Reinking de

i, f

Regimine Secul. €9. Ecclef. L. 2, Cl z« , 16. num. 10,. Schübhard de. Auffregis

tdexc

æp(ix p

€» 2. ZH2 58$. Rümelin a4d A. B, P. 2. Coroll, 2. lta ut Privilegia Auftregarum

in cffectu nihilaliud fint, quàm exemtiones a Jurisdi&ione Ordinarii Judicis,

1.

Jihant

alioquin in perfonas Imperio immediate fübje&as competente , d. Reinking £.

9 CL 1. 6 17, 9. 12. fruftra quoàd Judicium Imperii Aulicum diffentiente Paut-

Qucin]

meiftero z 7vat?, de furisdi&lione L, 2. c/4. n. 139. cüm res clare in Legibus

(tttn t

Imperii decidatut & privilegia Aufttegarum eque in Judicio Impetii Aulico acin

DN

L B.ab

Camera Imperiali obfervanda fint Stryk de Proceffu. "Muffreg, . 40, & Dn. D,

Schvveder i Introd, 44 Jus Publ. P. Spec. $. 2. &« 12. $. 12, pag. m. 921, Dr.

fol. 107.

D. Grafs 4. Difp. p. 3o. — In mediatis vero vix fufpenditur Jurisdictio, cum in ar-

Bantar

quàm ]

bitris compromiffariis exceptio litis pendentiz exulet: L.9.$. fize L. 10. L. 30.

Qüe pa

dereceptis qui arbitr. Blanc. Quaff, 6. de effetlu compromiffi s 1. - Lancellot de

4Attentatis P. 2. 0. 15. 2,178.. Mevius P, 1. Decif. 98. uum.4.. Brunnemann 44

.a

L.9, utm. 2, dereceptis, | Hincquearbitri faltem immediatorum conventionales

in futu]

gulism

Auftregas Legales ceflare faciunt, per O. C. P. 2. 7: 2. €27.6. f.fís. Knipfchild

de Croit, Imp, L. 2. 6,33. 5. 9. Mauritius P. 2. Corf, Tubing, 1. n 79. Refcri-

COfüpro

ptum Imperatoris ad Ele&orem Palaátinum de 24»z0 1 578. d. 28. Junii; syaf£

t d ari

píie gemeine 9fustrág, bie fonbere Q3ereínigung unb CGerteág, fo bie Gitánb

QOmprey

untereinanber baben, nicbt auffbeben.. Schubhard 4e Z4zféregis c, 2. 2, ?7. Min-

msagnu

danus de Proce[fibus L 1, c,19. u. 2. Titius 7ure. Publ. L.7. €. 3. $.32. Siryk

Pomiff.

ia Difp. de Foro Auffr. 4.7. NV'ald(chmid cir. Differz, $.9.. Cubach apud 4tra-

tttdib,

maum Folum. 4. Difc. 26. ^. 3. PaCtaenim detogant Bs communi , & provi-

Poniff

fio hoministollit provifionem Legis, Sinolt cognom, Schüz de Stat& Rel Roma-

; "or (;

»& Fol. 2. Difp. 3. tb, 3. — Aclicet dicta Ord, Cam, faltem de Principum Auftre-

Wt pof

gis loquatur , locum tamen etíam habet in minoribus familiis & Auftregas a

Czlareconfirmatos habentibus, Textor 44 £. 7, noviff. Difp, 2. tb« 33. Neque

galiöus

N

aliud diccndum aibitror, licet Auftrege conventionales Auftregis Le

confti-

cumprimis Auffregis comuent, €8 teflament.

291

—

conftitutione fint pofteriores, fíentiente Lynckero 4e grav. extrqua(, Se&.ïz.'

u

G. 6.20,

iomn &

XV.

At

*

Præcedente $. actum eft de effe&u compromiffi neceffarii conventiona-

a Qj

lis, ratione furisdi&tionis fafpen(z, nunc de illius effe&u ratione pacifcentium ;

Hiiitaque obligati funt ad compromittendum arbitrosque eligendos, quorum

decifo etiam poftea ftaretenentur. Modeftinus Piftor. P. 2. Quafl. 7o. Peregri-

at

firum, V

nus de fideic. Art 1. mum. 112.. Urceolus de tranfattionibus Quefl. 63.. Dn,D,

Harpprecht Cozf. 74. 7. 22.€9 73.[eqg. Neque veró faltem ipfi pacifcentes , fed

pitulat.Lïæ

& illorum haredes ejusmodi pa&to familiz ftare tenentur , neque folüm eo in

Wi

cafu , fiillorum éxpreffa mentio faGta fit , per L. 22. $.79. L. 47. $- z. ff. de ve-

Reinkiag

ceptis qui arbitr.. Cap. fin, x. de arbitrisy 1d. quod extra omne dubium pofitum

m

'eft ex communi fententia Do&orum, Hunnius Ercyclop, furis P.2. T. 40« € 9

Mil

2.1.€2 2. Bachovius ad T. ff. de receptis c,7.".7. Blancus Qwéfh.7. 9. 2.

ii ]udias;

Johann Baptifta Z 75. c 7. Lautetbach Z7. Syzept, $ 43.. Uti quoque plerum-

Niakogl

"que in pa&is familiz hzredum mentio injicitur, przfertim in confcederatione

a hat

Deren oon$Riepput hzc verba expreffa fanc; lnfern Sunobetn, Grben unb

gt

Sftad)

fomten Lünig fo/. 302. 2o4. €$ 2oy. qu& etiam leguntur in pactis familia

jj od

L. B. abOvv, & Ganerbiorum de Cronberg Lünig fo/. 25$.

361. À feégq. ut &

"

fol. 137. €8 fegg.. Mauritius d. Conf. Tub. 1, p.494. Sed & ineo cafu pofteri obli«

. f 921: :

gantur , fi

in pactis non nominati funt ; Quilibet enim in pa&is fuis tam fibi

'ïiO) d n

quàm haredibus profpicere voluiffe cenfendus eft. per L, ».

de probat, omnia-

llh N' L' 'H'

que pacta tam a&tive quam paffive in haredestranfeunt, L.72.

L. 49, de Obh-

TL

gat. €3 AC

Quapropter talis difpofitio inter vivos, in qua neceffitas demum

a&um deducitur, allegatis Re-

m

J

in faturum compromittendi a paciícentibus in p

OgvcntiOH?

gulis metito fübjicitu

.

r: Nequetamen fingularis & abnormis difpofitio de ipfo

, jj

n L.27. $. 1. L. 32. $. 1. L, 49. $- 2. ff. de receptis Cap. fin,

Rcrcfl

compromiffoextans i

j

x. de arbitris , Lautetbach 7r.

Synopt. $. 43.. ad tale pa&um familie , qued ad

fu

!II!, *

compromittendum five ad arbitro

; neceffarios primum eligendos vel conftitu-

Cii

l)

tos agno(cendos ne

ceffitat , extendenda exit , cum

ratio a Do&oribus in com-

j

lite

/

promiffo adducta ,.

quod nempe ex fingulari confidentia, qua fortaffis in ejus

"T

t

hzredibus & fucceffo

ribus vel prorfus nulla vel non ranta fit, fiat, oppidó in com-

jl n

promiffis neceffariis ceffet ,

cam tempore ejusmodi pacti arbitri utplurimum

gredes eos pro

(ua confidentia & libero arbitrio haud raró celi-

&PWW

ignoti fint, & h

jh

Aff

gere poffint Dn.

D. Harpptecht. Cosf: 74« ?. 1. feqq.

j AURW

$: XYL

1

ifeq adim-

t

Notiffimaquidem aliàs Juris Regula cft ,

qugd ad fa&tum. præg

Ncqüe

plendum

qn

jl

g

E

722

SGHOE&FF äe 4rbz'tï£f necej]?zrizä;

Es

: Df

hus

plcndhm nemo cogi queat per Z, 12. $. fiz. de re judicata,. B, D. Batdili 2

tonfa

deobligationibus facieuds tb. 112.. Dn. D. Haipptecht Conf, 74. 9. 25. fégqg.. & hinc

COntUf

in terminis decidit Johann Baptifta Z. s. c 1. 2.8$ 70 quod non pracife quis ad

compromittendum cogatur, fedíaltem ad ponam contra&us vel intercfle te-

(tre nc

[tide

neatut , nifi pa&a effent jurata , cum juramenta

Jare Canonico hocin cafa quo-

ttelea

que praci(c Ícivanda fa&aque adimplenda (int, idem Baptifta L. y. c,7. s. 4. 63

€, 2. n. fin. €9 L 6,c. g. Suyk Cautel. Contratl. Setl, 2. c, 5, $. y.. Add, tamen

ïfffpt, 4

hàtion|

D Batdili ; 4. Dsffert, tb. 112.68 115,— Sed di&ta Regula incompromilfis necef-

fatiis, quz ex Legis vel ftatutidifpo(itione fieri debent, officium fuum perdit ;

M

m [

Hiac Blancus W/Z.J, 2.18. €9 Quafl. 10. 0. 5. C 12. dicit, cogratos & affines

t uri

pracife inarbitros compromittere & fa&um . hoc legale pracife adimplere teae-

ri, Joh.Baptifta L. . e. 7. 70. €9 11. 1dem ftatuit Dn. D. Harpptecht Cosf. alleg.

& Àof

inüanti;

24/2,23. 27 102,114. CÀ pracipue . 104. rationem addit, cum in factis legali-

bus , uti in teftamentariis, de quibus fequente cap. ?. $. 28. ex receptiffma Do-

ptimg

&orum traditione, factum pracife implendum fit L. 35 $. 2. de Procurat, L 14.

graduí

i, T. .

ff-9. quod metus cau[a L. 1. deadminiflr. €9 peric tut.. Hinc de Auftregisconven-

tionalibus immediatorum idem dicendum effe videtur, cum ab Impggatore & pet

(Onven

Leges Imperii confirmati , ac eapropte

r etiam lcgales fint, Schilter Exerc,42.$. 54

54, n

[/

d.

illorumque pacta, qui Leges condete poffünt.fere vim Legis habeant, L. pen, C

tt di(li

de Donat. inter vir. €$ Uxor. Modeft. D'iftor P. 2. Q. 7o. n7. 9 $. Q. 71. . 19. &

'üte det

Q. 72. . 16. Berlich P. z. Concl.g.2 18, nec non Auftregz conventionales atbi-

Ithoccs

tris ftatutariis zquiparentur , Piftor 4, P. z.

. 7.2.. & de fute Germanico

Clationi

M

multi Do&tores ingenete fa&um pracife preftandum effe dicant, Joh. Schilter

Pt

Exere,$ $ 2. €9 Ex.12, $, 11.€8 fégg. Cum infaper hujusmodi neceffaria com-

promiffa in eo fe fundent, ne fecreta familiz pandantur, comprimis inter diverfz

vl mw*

religioni addictos , ac nelitesillarum ruinam poft fe trahant, quo caíü vicariam

C an Y

ejus, quod intereft, preftationem vix locum habete,

(ed factum pracife adirp-

COnttoy

116.. Sed

plendum effe docet ex Mantica B, Dn. D. Harpprecht Cozf- 74. . 115.

Qationi

an ha&tenus di&a etiam adarbitros neceffarios a mediatis ele&os ac à fuperiore

m()dos

non confirmatos extendenda fint, dubium eft, cum Leges publice hic fileant,

üim.

iultique Doctores partes fe per poenz vel intereffe folationem liberare potle

doceant Textor cztata Difp. 3. th. 21,. Dn, à Lyncker Tic 27. 9. 189. €9 190, ità

*lon a

ut , fi mediati compromittere atbitrosque fecandum pacta eligere nolint, tutius

uri Communi relinquantur , & pars lxfa coram or

Qtta flt,

1

dinario , vel ad p vd

*incat: ;

ad intercífe , actionc competent

€ agere debeat,

$. XVII.

De(kherg

Md

Caufa itaque coram Auftr

egis conventionalibus, fecondum

Vþa&a fanü-

R

lig, tra&tandaerit: Quid vero tum faciendum fit, querunt DoGtores, fi forte

cus

ïmtteth

D]

Cumprimis Aæ/lregis cozvezt;ö teflament.

L

Reus Auftregis conventionalibus uti. detre&et, vel praícriptz illorum formz

non fatis faciat , adeoque litem protrahat? Sane aibitri ab uba parte eledti in

y, V

f qi i

contumaciam alterius pattis, quz pacta familiz fequi recufat , de fa&to proce«

dere nequeunt ,. cum cafas hicutplurimum in illis expreffe non fit. pofitus. &

t

fttiGta formulam compromilfi pattes fequiteneantur, neque arbitriab una par-

T

X

te ele&i altera patte abfente procedere poffint, contra L, 17. $ 1. €9 7. L. 18 de

vecept. qui arbitr. Piftor Quefle 69 m. .feqq. . Neque canfa ad. Auftregas O:di-

d n

mifisdte

nationis pertinet, prout tamen fentit Schubhardus Ze 24uffregis. Cap 9. ". peuult,

j p

C$fis, quem fequi videtur Blum. & Proceffu Cam. Tit. 27. umn. $9. quapropter

eum Deckherrus s /'indic, ad dill. n, $9. p. 203. tectiflime reprehendit, & con-

ios Ccatntd

-

tra Jurisu(um di&acfls pronuntiat; Ex hac ratione, quod Auftregz legales in-

1mpkï€ t

ha

ter Aufttegas conventionales & . Judicia (aprema Imperii eapropter intecmedise

inftantiz eíTe nequeant , cum tàm conventionales quàm ordinationis Aufttegz

fjf hg

rimz inítantiz locum occapent, & parem poteftatem habeant, ,nec inter fe

if

windl i

gradu fcd folis externis conftituendi formis differant:. Uti quoque ipfe Blumius

£. T. 27. ". 202. Üibi feré contrarius non diffitetut:. Hinc etiam Auftrege

conventionales faciunt ceffare Auftregas Ordinationis, juxta dita in praced.

p

pur tV

$.74. nequeab illisad hos appellate licet, vid. $. Cap. hujus 19. Aliter igi-

tut diftinguit di&us Deckherr pag. 20. vel enim, inquit, Reus conventione

,nt,L.ytn,Caï;

ftare detzectat , & plane in Auflregas conventionales non vult confentire: Et

)' 7],7]. Mn

?

&

in hoc cafu agendum erit ad implenda padia familiz, Ganerbiatus vel confa-

;rionalcsifþl'

derationis, & in nonadimpletis ad poenam pa&tis infertam , arg. L. 3o. ff. de

j

il

recept.

Duplex enim hic controverfia intervenir, una de pa&is plane non agni-

,j

tionibus fa&i , & an paCta illa jufta

«diri

tis , quz prius decidenda, ut fcilicet & dera

i

vel injufta, valida vel invalida(int, analter illis invitusadftzingendus, nec ne,

j

Ti

j

acan velquatenus paena commiffa fit, aut. non , conftare poflit? Altera j

gf

conttoveríia de Auítregis in pactis compzehehfis, ita tamen ut Auflcegz Ordi-

qdif!

pzæaf

nationis falvi non adimplenti maneant, | Vel ReuspaGta familig rata agnofcit,

jil.

g

modos autem in illis pre(criptos formamque adimplere recufat;. Quo cafu

jf

caufam , ob non fetvatamformam, hincque plane ceffantibus Auftregis, ad Ca-

b!C H(AH[ j

meram Imperialem devolutam ibique recipiendam effe ftatuit, cam hic unice

J

& validitasex agnitione pactorum

de non adimpleta paCtorum forma queatur ,

ö? o,lf

j

certa fit, ltaut poena legalis , nimir

um przjudicium deferti fori Auftregalis, ob-

j

qu

Verum énim veró , fi immediati, de quibus

tineat: arg. L« 39. $!

. derecept.

Auftregas conventionales fcrvare detre&tent, tum pars

j

Deckherrus loquitut ,

procedere optans apud Judicem otdinar

ium inftare deber, ut cogat tecufantem

Illuftris Dn, a Ludolf p. 7 21. ad compro-

per mandata Blum 774 24« z, 5 2- feqq

!

j

mplenda,

Modeftinus Piftor Qz2ff, 69. . g.

jf

miþzeqdum & ad pada fa.miliæ adi

4

Hhh hh

& N'iw-

d

794

C H (8] E P d de arh'tri: nece[[arims ,

& Nicolaus Everhatdus Junior Zolym. . Cowf. 16. ubi hac verba: Quaapropter

fé. Reus fit conttmax , ab. AMHore fupplex libellus $.. Cafarea. Majeffari excbibea-

|

Iygr , in quo petat, tt Rens mandato. Imperiali ad obfervautiam comventionts. ba-

oftciu

reditaria cogaturs gemina tradit Lentius ; Dip. alleg. de privilegiatis inumedia-

figno

torum S. R, 4, Procerum suflantiis C. 2.. $. 4.

Cum venuentibus À agaturs fi

bach,

7s atlor , oppofrta in alits Judicits dechnatoria ,, Reus abfolvetur : .Sia vero Reus , tn

avbitvto Atloris eflo , vel ordinarinm [uperiorem , qui Camera , non "Aufirega , adire,

lt fttt

1j À

€c. vel ille ab Imperatore qubuscuuque vemedis , à Camera mandatis ponalibus

uübus

fine clau[ula : w cogatur , impetrare, — Id quod etiam Juris eft in arbitris flatuta-

uda

riis, Joh. Baptifta de arbztris L. y. & 11. ab his vetó ad Aufttegas conventiona-

lire]

les ex necelfitate pa&torum electos confequentiam valere docet Piftor , 2,

Quafl, 69. n. s. C8 9.

:20.2.2. . Curautem partes hoc eodem remedio uti ne-

qpint ,

loatbi

queant , fi una contra formam & modum prafcri

prum excipiat , nullam fubeffe

d faft

caufatm video: Sane identitatis ratioadeft, arg. L. 22. 44 L. 4499l & hac ra-

vel fd

tione femper in libero partiumarbitrio pofitum videri poffet , utrum Auftregas

qmpín

conventionales agnofcere , an veró per formz rejectionem Auftregas Ordina«

fanilia

tionis vel Judicem ordinarium fubftituere vellent? Cum tamen conventionales

as

Aufttegz cum füa formain tot Legibus publicis agniti & approbati fint, ac fi

Jtfo

üg f

illi adint , Legales ceffent, neque pacifcentes immediati horumque hatedes

tgintm

per preftationem . intereffe a fa&o pracife adimplendo fe liberare queant, fi

D.Lan

A&or conventionalium Aufttegaum judicium.eorumque formam urgeat. — Vi-

Confrs

detur itaque Analogiz Juris convenientius, five Auftregz pactitii iphi five fal-

tem ipforum forma ab alterutra patte refpuantur, partem lazfam adire Judicem

-

hi

MY

£ompetentem, qui in immediatis, czteris paribus, jüdicium Imperii Aulicufn

Qft

vel Camera Impctialis , in mediatis vero ex foris domicilii, contra&us, rei fite

aliis ]

& reliquis eftimandus eft , ac corameo ad pacta implenda horumque formam

Quetnt

fervandam competentibus remediis vel per mándata vel a&tione ex pa&o fami-

/

ütetm «

lig pro renata defcendenteagere. — Si tamen in pais familiz aliud conven-

tum, & incaíam conventionis non fervandz nonnifi peena przftituta vel pre-

Veint,

Uti poenam re-

flatio intereffe fubftituta fit , talipa&o omnino ftandum crit.

fd dilig

je&ionis a caftro & amiffionis bonorum communium parti renuent

i in pa&to fa-

Wtb

D6

miliz de Rieppur, & inconfc

deratione Ganerbiorum de Cronberg poenam pet--

fól. giz. €? grg. & fW

t imj

jurii & Ganerbiatüs praftitutam inveni apud Lünigium

188. Nec non peenaamiffionis litis dictata eft in ordinat

ione Majoratüs, quam

Vrf

diatos ad factum

exhibet Mauritius z Cozf. Tubing. 1. p. 492.

Siquisautem me

ting. d

pizcife preftandum non obligatos dicat , nonnifiadtio ad poenam v

el ',«intggpü"cv

i

acquirendum juxta $. praced, concedenda eft.

lii

s! XV l u.:

Ti

a —

795

EE

clmfjjümz': Au[lregz': :?onvent.' ] ?e/ldmenti

äapnyrr

j ht

$. XVNI.

: fufcepto, hi

t

Compromiffo itaque hac ratione conftituto & ab arbitris

ii

officium in fereceptum implere tenentur, &, finolint, cogi poffunt mulda,

pignoris captione vel arrefto, nifi juftam excufationis caufam habeant: Lautere

g,

n e

bach. 7r. Sysept. $, 22. Baptifta L. y. c. ?. Joh. Voetius . 20. 9 4 14. ad Tit.

de receptis , ubi fingulatem modum inter Anglos Belgasque in Pacificatione d.

ul

28 April, Anno 1654. Att. 28. conventum recenfet, ut nempe atbitri litibus

li PWW

ts d

quibusdam dijudicandis ab utraque. gente ele&i, fi non intra certum tempus

myentite

eas definiverint, conclavi includantur, abomnihominum confortio fegregati,

ibique fine lumine, fine cibo potuque aut apparatu alio quocupque familiam

r 21

glio t

agant , donec fententiafüa commiffas fibi terminarent quzftiones, — Utrunr ve-

iO arbitri conventionalesetiam , uti de flatutariis $. j. Capitis precedentis dixi,

ln

ad fu(cipiendum arbitri munus compelli poffint , quaftionis eft? Ec fi agnari

j t

m Autcgi

vel fideicommiffarii pa&to familiz immediatorum comprehenfi & ele&i fuerint,

empinomunus, illud etiam inviti in fe fufcipere tenentut; Hinc in pa&to

n O[diü&'

familiz Nobilium de Rieppur hzc verba leguntur; baff bie benannte oren

ii

Syerfonen ibre8 Ctamtma unb Stabmeng bie Cad)en gutedbt oertragen fdut

T üüty u

pig fepn follen,/ Lünig. czr /oc, fal. 303. Aut fiin proprios Confiliarios vel Col-

a

legiam Juridicum compromiffum fit , etiam hi, pofiis ponendis,cogi pofTant;

1 qucant:"

D.Lauterbach ;z Difp. de Confrus eorumque ]ure C 2. tb :0.. Quapropter in

pet

confcederatione Det 41065 Sorüber 9Bilbelmg unb. SSaltfafarg fanbgraven itr

al

Sh

fwiugm $,7 allegata fequeniia verba habentur ; 50 follen toit einen fSbz

j: i?

imann aus unfers $5

ruberé ekatb Éieffen, ben unfer SAruber aud) vermóge,

gjdnint

Da& erbie Cad) mit9tecbt(ceiDe: Lünig. 4./. fl 9. atque itain pluribus

0^ u

aliis locisobfervavi; Decetero veró arbitri compromiffarii regulariter cogi ne-

0

[U

gfomïäm

queunt; Voctius s. 2o. €9 fegq. dereceptiss Joh. Baptifta L. . Cap. 1.

Ü

i n

autem electi atbitri officio fuo rite & legitime defüpgantur, omni modo fibi ca-

j t

veant, ne compromiíli modum & terminos in illo comptehenfos excedant ,

TL

fed diligenter & ftridé cuftodiant: Non enim aliud illis licet, quam inibi, ut ef-

ficete p

offint, cautum eft , & conventionales Auftregz nonnili particulares funr,

,MDH

D. D.Gta

(s ia Collationis 1. C. cum. Receffibus P,2. $. 1. p. t'. hinc ultra perfonas

de familia & ultra caufam nulla fit extenfio; Lauterbach Z. Sysopt, », y. €9 3.

T

Knipfchild. de Nobilitate Imp. i

pamediata L. 2, C. 23. 9. 821. Quare etiam Con-

um

od

ermanica S. 26. dicie: Pauca, Auftregis negotia

ring. de fudiciis. Reiputliea. G

jj

decidenda (unt telidta , & adimodum anguftis cancelliscoar&tata eft eorum Ju-

m[m ,

risdi&io, Modeftinus Piftor, Quafl. 71. ». 10. adeo, ut fi extra metas. comn-

. promiífi evagentur modumque pr

z(criptum non obfervent, illorum fententia

Hhh hh 2

ipfo

»

R

x"—'&.x.py

796

$ CHO EPEFF de avbitris ueceffariis ,

rmede n

litis J

ipfo Jute nulla fit.. Lauterbach. 7ra&, Syzopt. $. 33"-" Poteftas enim. Auftrega-

utis D.

rum conventionalium maximé ex conventone dependet; Et, ad inflar alio-

rum arbitrorum compromiffariorum Lauterb. 4. 7745 $. 22. proptié nullam

ftegi]

(am, 7

bhabent jurisdi&ionem, cumeorum poreftatem unice pacta privatorum, qui ju.

risditionem. tribuere nequeunt, Stryck, i& Difp. de Zdrbitro Feud, 6. , $ 20

| df

conflituant, Quod fi tamen pa&ta familie de a;bittis conftiruendis inter illos,

; putator

qui Jute fuperioritatis territorialis & Regalibus gaudent, fint inita , ipfisut ju-

j ptauft

&ofieti

dicibus, jurisdiCtio vix denegari poterit? Auftrege enim conventionales non

rantum privatorum fünt, verüm getoillfübvte Sveebtlid)e 9luéttàg; Ord. Cam.

| Dvent

P.2. 7,2. Ettanquam majorum providentia erecta, atque per publicam $.

1 luin d€1

Cafaree Majeftatis Au&oritatem, conceffa iis jurisdictione , confirmata judicia

| dtter

confiderantur, que & in invitos exercentur, Jacob Schuldefius ad Modeft,

; Mij

PDiftorem

uæ—/zo 696 n' f' QQ70I nr:. ödd20710 z. 60,9. 6510- adu -.Q: 724' no

| lt Uane

[4

"Ditro Feud, c, f.

7.8. €$ 10,. Lauterbach. 7r, Syzopt. $. 29.. Stryk. i» Difp, de A.

BIN

z. 26, Betlich. P. 1. Cozclsf. a, . 18, Textor zz Dip. ad. R. L. soviff.. tb. 17*

! dafbg.

Schilter Exerc.12. $. . Uti quoque Auftregis Legalibus & ftatutariis Jutis-

| Til pa

di&ionem attribuunt Berlich, 2. , Blancus Quafl. 6. num 1. Q. 10: 2, L. Scac-

13)136

cia de 2udicris L.2.6.2. 9. . €$ 6. Sttyk. de Z4rbitro Feud. c. y. 2 15 Utram

! lünete-

vero Jurisdi&tio illa ordinaria, an delegata fit, difputant Dodtores ; Pro or-

! fim dili

f 5'54'1 l

dinaiia pugnant Piftor, Quf 7o. », ;, & Schultefius ad busc s 2. Betlich,

d, Concl. 4, n. 18... Textorautem nec fimpliciter ordinatiam nec delegatam ad-

! Giffimi

Dequit ,

mittit i2 Difp. alleg. 3. tb. 17. — Sed medio modo fe habere dicit , cum à Legibus

quidem attributa non tamen fimpliciter, fed mediante requifitione, nomina-

Téhtjone

tone & cle&ione competat , nifi ex tenore pa&i familiz certz alicui perfong

Cuz ],

immediaté & pracisé, hoc eft, citra requifitionem vel (imilem a&um , Juris-

preffe qi

di&io Auftregalis fuerit affignata, tuncenim magis ordinariam cffe, . Uti quo-

Wocedart

que Mevius Cof.

c6. 4.68. conventionalibus Auftregis anomalam Jurisdidti-

li Suo

onem ex Jure Imperii pu

blico certam formam habentem attribuit Sinold. Schüz.

Qs i,

J.P. m z. p.i24, & D.

D. Grafs. p. 2 . €9 24.

) iViS j N

$. DUX,

.

mvgj' tb'

s Cönvent'ionä!i-

Suboritur bíc alia quzftio: Utrum coram hifce atBitri

s q'eH

busreconventio locum habeat? Affirmant Deckherr & P'indie, ad Blutpnum p

Vetert

272. Textor adeg. Difp. $. tbe 79. arg. L, 14. Cod. de fententiis, INov. 96. €.2.

hite ad,

2,1. todocaufz qualitas conventioni inter partes inite adverfa non fic; De

Kthdjor

n ab initio coram

1

quacurique euim caufa propter repugnantem ejus qualitater

i Gf

Auftregis conveniendo experiri non licet, deea quoque in rec

onventione nulla

Ri d

D. D. Schvvedet

judicis «t poteftas, Sttyk i» Dzfp. de Foro 4dufhr. . 22. CÓ 24.

nare

10000 HOE

35 Iniroduil. ad 7 P Partf Spee, s. 2 €27. $.14.. Id quod etiam Jurisc£ i

it:if'

.

'Eün*zph*mz'fAä-/?regä coneut, & ze/iammt;

797

bitris ]uris"joh. Baptifta L. g. C. (. Stryk de reconventioue C, 3. $. 2ó, in ?taxu;

lat d

tariis Blancus Quaff. 4. 2, 23. Scaccia de udiciis L. 2.6. 2« 4, 16. ac in Aues

& vt

ftcegis Legalibus , qui etiam certis in cafibus reconventionem admittunt, Ord.

Cam. P.2. 7:4. $. 2. €9 16.. Rümelin ad. 24. B. P.2, Coroll. 4.€9 6. Suyk de

[lj 9m jll-

t4, 54

Proceffu Auftreg. a. 16.[eqq. — Poffantinfüper Auftrega: conveationales de pra-

itilts,

paratoriis, Schilter Exerc. 72. $. 79 Blanc Qaff. 4. ». 27. feqq. & accefforiis,

puta ufüris, fru&ibus & expenis judicare, licét nulla illorum mentio in pa-

D

jonna

&o faerit fa&ta; Utietiam de folvendis fumtibus, fi quaftio oriatur, arbitti

O s.

conventionales judicare poffunt; Maxime tamen ad padta refpiciendum eft:

Itain declatatione illarum conventionnm, quas tradit Kyllinger zz Difcarfibus

ublicam $

v jdtà

de Ganerbiis Callrorum pag. 239. Íequentia verba obíervavi: nb allesau(f ber

Md

seriuftigten 9Bartbep Vinfoften gur Danb bringen,

&c.

Etcin confaderatio-

ne Ganerbiorum de Cronberg hzc verba habentur :

9luff be8 Selàgers obet

TU

270

ber 9artbepen lnfo

ften, toclebes Zbmann unb Qufat erfennen. folfen, fid)

SXatb8 erboblen. Lünig ciz. /oco fol, 188. INro.147.

Quid tunc dicendum fit ,

yuis J*

fitale pa&um deficiat, vid. Séryk 4e Proc. Z4uffr. ». 3. Brunnem. Cvofl. 124.

j1, 1 9

133.136.137. Mevius Conf. 106.. Rhetius L, 4. 7: 2. $.26.

In fpecie vero ut

munere füfcepto aibiter legitime fungatur, requiritur , ut caufam controver-

j, Um

s; 105

fam diligentet & obfervato judiciali ordine cognofcat ; Lauterbach. 77, Syzop

6.34. . Et procedendi modum addifcat ex conventione, quz ftridi, imo ftri-

1 B

&iffimi Juris eft, atque ultra ea, quam de quibus conventum eft, extendi

epatim 4

nequit, pet L. 32. $. 15. 17. €8 frz, ff. de recept. hincque juxta formam in con-

Y ä[fgïb"s

ventione praícriptam ftridiiffime & accuratiffime procedendum dicit Sinolt

Schüz lawdata Difp. tb. 3.

Eamque ob caufam in Ord. Cam. Z. 2. 7.2. ex-

(ul Pcrfoqz

ut juxta tenorem pa&orum familiz , [aut berfefben,

preffe difpofitum judico ,

hlm',.]um,

procedatur. Suyk de Foro 4duffreg. num. 6.

Exemplum vero precefsüs in Do-

[iiqu?

mo Saxonica adhibiti memorabile erudite & folicite excn!

tum exhibet Aru.

| ll[ud

j

maus in Polum. 4. Dife. Academ. 36, s. 5. tsque ad m, 22. Et ulterius ex Ar-

OI SChuz'

chivis procedendi modus

petendus eft, ex mente Textoris z Difp. ad R. 4. zo-

viff. s. tb.67.

Neque hic filen

tio praterire poffum compromiffum a Coraiti-

bus de Hohenlohe

Anno 1j11. in confederatione antiqua initum , in quo

;vcononäfi

convenerunt, ut Actor 6. vel 10.

Vaíallos nobilés Reo, quem fimul de ele.

j

&ione admoneat , nominet, quofadto Reus non folum 3. vel $. ex illis eligat,

GSn&clfau invitet, ut fe intta 7. hebdomades

,' N* ?

ac elo&tos nac) ÉSebringen obcr

n

ad caufam ditimendam fiftant, fed

& nomina ele&torum intra menfis fpatium

jj t

(Qii

Qui arbitri deinde communibus fumtibus caufam infia

Actori denunciet ;

"

looo'. Horenqs oretenus ve

| in fcriptis pertra&tandamn fumant, atque, conclu-

W;dff

-

Hhh hh 3

—äonc

æwaf'

i

[

"ass

u

791

S HOEPEFF de arbitris nece[farits ,

p

i

fione a païrtibusl intra tres menfzs a tempore Dct erften. &agfa&ung Coäpuy

tb h

tandos facta, amicabilem compofirionem tentent , hácque fiuftra tentatà rem

fententiá decidant, itaut, nifi jufta caufa impediat, tota lis intra dimidium

BAUT

1d)

anni fpatium fiaiatur:' Si vero cauía Yooo. florenorum fümmam excedat vel

| d

h. ftl

injuriam concernat, di&tusque modus pa:tibus difpliceat, A&or ex tribus Ca-

i. f

pitulis, velFacultatibus , in quibus & Tubingeníis nominatur, unum unam-

tj

9D

ilorom.

vecligat, quod vel que fententiam ferat, — Si autem caufa plane gravis ac dif-

ficiliseffet , Camerale Judicium illam, arbitti loco, decidat. Lünig Spici.

; lm (

&ecul. Seichgatrebivs ztet Qrbeil fupplementa u oenen Gaffen von Jobeniofe

t vel

IN. 1, fol. 1819. €9 1820,

Qonem

Deficiente veto pacto juxta Ordinem Juris & pro na-

tura procefsüs procedendum eft, Stryk dez4rbitro Fend; C. 4. 9. 5,. Lauterbach

qnda,

dv Sysopt. S.24,— Suadendum itaqueeft, ut modus ptocedendi prefcribatur

| Dth nel

in padtis familiz ; Quod latius fa&tum in declaratione conventionum a Kyllin-

E

geto p. 256. €9 feqg. exhibita , nec non in allegata confederatione Gancibio-

| rompell:

rum de Cronberg: In qua difpofitum eft, ut füborte lites ad fuperatbitrum

! Kcellarj

jam antea ele&um deferantur, qui intra 4. hebdomades partes citet, ut & ACtor

Qorei co

D.D. La

& Reus duos quilibet agnatos vel alios nobiles adjungant; Quaz quinque pet-

fonz terminum 4, hebdomadum ad libellum porrigendum, litem conteftan-

z' 10' Codc

dam reliquaque proponenda prefigant, fententiamque fuam intra eundem

? BI 7

terminum ferant ; Siautem caufz gravitas füadeat, JurisConfültorum judici-

4-7.245

umexpetant, ZEquum tamen eft, ut prius amicabilis compofitio tentetut,

LT

propter Rec.Imp. novifs. $. 779.

Uti hoc etiam in omnibus familie padis

| Ui Co

; ryk d

haGtenus allegatis, e. g. in confederatione Landgtraviorum Mifniz & Thu-

ringiz, Díe Cad) freunblíd) u (deiben, Lünig pag 794. A. 1. in padto fa-

fatutar

milie Nobilium de Kieppur, in Det Güte 2u bergleicbett, idem Lünig fv 20f.

- MCnon

cit. N, 204, & aliis injunctum effe obfervavi. ^ Cauía tandem fufficienter co-

tem l

gnitá fruftraque tentatá amicabili compofitione atrbitti conventionales fenten-

imen al

tiam certam ac pacto familiz convenientem/.præfentibus pattribus, debito loco

| "lperiote

& congruo tempore publicare tenentur: Lauterbach 7745 Syzept, S. 2;. Licet

D"/(herr

autem ab arbítro compromiffario vix dicatur, mit Mrtbeil $u ved)t erfannt,

Auüregis

fed (altem hac formula adhibeatur, toítb v0n benen bierinnen erbettenen

3 qbirr

Gbiebsziebtern bíe Gad) babin ent(cbíeben ; Aliud tamen de Auftiegis

mmmg "n

ftate fpecialit-

conventionalibts in Legibus Imperii publicis vel a Cefarea Majt

— i mgdu

fime confirmatis dicendurn fentio.

Prout in citata caufa Comitum Manstei-

denfium JurisConfultos Ingolftadienfes, tanquam udices caufz., fuo nomi-

neTententiam concepiffe, nec folum pronunciaffe, Reos effe condemnandos,

0ff

fed & his veibis,intmaffen toir fíe bieimit vertbeilen, condemnáffe, tradit Piftot

ln :

m

"emmprimius Auflregra etuvent, C9 toflament,

799

m p

Acin Brunnemanni Cozf, 130, 2 140. C. 123. 9. 1. €9. C. 137.

I

Quafl 73. 73

2.68. hecíententize formula extat

Gpred)en toit. niebergefeste 9luftragse

ntatim

fimidm

SRicbter mit Virtb

eil 4u tecbt5 Necnon apud Lünigium ZVro. 17. Grimmifdet

veedit

9Oadtferud). sioi

(den Cburfür

ft Sjobann unb Jeréog Georgen $u oacbe

feredben. unb toeifen. toir miádj

ttbus (

fen.. fol. 257- hecverba leguntnr,. [doeiben,

jm und

tiglid). Quamvis etiam fententia arbitrorum *compromi(ïariorum ex propria

illorum auctoritate nullam vim habeat , nec proprie. judicialis fententia, fed

ld

iip i

faltem ein (d:oieboridterlid)er 9fusfprud) dicatur neque exceptionem rei judie

Bob

catz vel actionem producat, Lauterbach 7r. Sysopr. $. 22. ita utob folam ele«

&ionem & promiffionem partes tali laudo, remota appellatione & iniquitatis

T4u)

querela ,

flare debeant: per Z, 1. C. de arbitris, & partes vel per. indire&tum ;

Lsb

mb

metu nemp

e poenz five intereffe prftationis , vel dire&ó ope fcilicet exceptio-

nis pa&i , aut actione infa&um, ut fente

ntiz homologate & approbate ftent;

"m

compellantur : Lauterbach 7r. Sygopr. $. 4o.

Nihilominus tamen ab atbittis

p Gngti

llationem ad judicem fuperiorem otdinariumlocum habere Do-

enpbiut

neceffariis appe

&ores communiter affirmant , Mynfinger Cent. 4: Obf 68. s ,

ibique. Gülich

i

D. D. Lautetb. Coll, T beor. Pr. $. 24. €9 $9. ad T. derecept, Brunnem, a4 Y

qinqk p

2, 10. Cod. de receptis. 'Titius P. P« L. 7. 03. $. 37 Engel z 7ure Canonico L. r.

n comcüan'

T. 1.9. 7. Uffenbach defudrcio Imp. 44ul. fol. 14$,. Rhetius 4ufliz. fur. Publ, L.

i end

4« T; 2: $. 22. cum nullibi in Ord, Cam. vel Receffibus Impetii aliud ftatatum

fit, idemque obtineat in arbitris Juris L. 23. de appeliat.

L. g. qui fatisd, €ogs

p tetiat

L.31. Cod. deappellat.. L. fin. Cod, de judic, — Voétius z. r. ad T. de receptis ,

iie

Stryk de r

bitr. Fend..€. 4.. 9. 20 Mautitius 22 Conf. Tubing. 1. 2 79. €9 $o, in

j U

flatutatiis, Hilliger ad Dozelem. L. 28. C. fin.

lit.c, Blanc Quefl. 10. s. 10. feag.

] Pääo fl

nec nonin Auftregis Legalibus O.C. P. 2. 7: 2. cum quibus fere parem auctori-

1 f'/ h

j

tatem habent Auftregz conventiorales , Suyk de Foro 4duffr. 2, 36,.— Minime

m

(

tamen ab Auftregis conventionalibus ad Auftregas Legales , fed ad. Judicem

ob

at

e licet, Blum Zroc. Cam, T. 27. », 202. ilidem

gpioli!

faperiorem ordinarium appellar

Neque mea vcritatis tramite aberrare credo , fi

lt

Dechherr ; Uffenbach foJ 148

? U

Auftregis conventionalibus imme

diatorum omnes illos effe&us, quos fententia

| l'ff

i

l

ab arbitto ftatutario lata parit, Dlanc Q. 6. z, .. O. 9.

de effetlu. feutentia,

u

y

maxime n.9, €9 Q.11. 2. 5« 10. €$ i1. attribuam , cum pracedente S.VI 8, etiam

A u[,n'[ü

füo modo jurisdictionem ; ad[c;»ip(crim.

st

LU e d

?

/ f

4f d

Offc& fefe occafione hac controvetfia a Do&oribus difputata; Utrum

nl

!nandoh

vigglicec pactum app

ellationis prohibitorium valeat? Fere enim in omnibus

;

pactis

u

S

800

lbz'tris- nece/]äzri»;s ,

SCH'O EPFF dear

at

padis familiz & conventionibus de aibitris eligendis appellationem proïiibi;

detert

tam cffe obfervavi 5 E. g. in confoederatione L. B. ab Ow' , claufula addita eft,

atitti

pbnealle Appellation, Redu&ion , Revifion obet. anbere Sufpenfiv-Snittel,

i, Y

item in pa&is familiz Nobilium de Rieppur, Ganerbioram de Cronberg , que

Ventic

exhibet Lünig /oczs cizatis, in multis aliis etiam fecundum Dattium 4e Pace Im-

Diiea

perii publica L. 1, 6. 27. . $9. €9 11 5. inconventione Nobilinm deRiede(el, ut

dicioi

&in illo familiz pa&to, quod Betfius 27 Tr. desStatut. famul. illuffr.. p. 554.

At

exhibet, eadem verbaexftant, nec non in Unione Ele&orali Wildv. 4. Difp.

D.a

$.24. 9 $o,. Quid igitur detali pa&o a (uperiore non confitmato dicendum?

&apc

Nam fi confirmatio acccíferit, nullum dubium fubeft, quin valeat: Ahasve-

—

ii pri

rus Fritíchius 77 44dit, 4 fpec. Speideliá voc. GYo(cbyled)tezegiftet. Standumilli

ime

eíle atbitror; Quod etenim pacto appellatio tolli poffit, (i litigaturi vel liti-

l,

gantes huic beneficio renuncient , adeoqueid, quod illorum poteftati fübjacet,

L

per paCtum a fe abdicent, non faltem Regula genetalis, Z peuult.: Cod, de

patlis, L. 44. de min. quod quilibet iis, qua pro (e iotroducta, pro lubitu re-

ff

nunciare poflit, fed & talem renunciationem tam expreffam quàám tacitam per-

ia

IT

