imponant,; fatis jam in omnibus fere Juris Publici Compendiis fcriptores prae-

108

caverunt. vid. fi placet, que & nosdefuper monuirnus'in Differz, de Literis

Itl

Status Thef. XI. atque conf£. Viri elegaztér dott DN. GUIL. FRID. PISTO-

1

RII 9famerctungen über allerbanb ben. lefprung, Qot « Oied)fe 2c. beret

M

be? if SRóm. äeiæægras

en betreffenbe SUtateriett, Part.LI. p. 35 y. fqq«

ad S. XMI.

W

(Qurt

b.) Omne fere, quod declarationis ergo hie adfcribere volebamus, cum

Jatfte

jam dixerit integerrimus Vir, 7'Ctusin maimts (ui avi babitus , ac etiamnum

nui d

P

oft fata Illuflris Vice- Cancellarius quondam Brmnsoico- Luneburgicus DN.

us ticte

LU

DOLPH. HU G O in egregio fuo de Star. Religioa. Germ. Libro C. 72,

$.;7. Huncquoque prz nobis audiviffe placebit. | Atqui is zbide;z candide

lut. Ü

t

fatis : Qnanquam , inquit , 77 Contvoverfis Principam ac Ordinum Imperii, frue

"T

sle ipfà jure Terzitoril, frve de re quapiam alia exortis, dijudicandas leges PRI-

VATI TURIS adhbibeamu , atque frc cau[as Magnatum (j Privatorum ma-

iO

nam partem eodem jure metiamur ; NON POTEST TAMEN PRINCIPI-

gt

muiti

BUS EODEM SEMPER RIGORE, AC PRIVATIS JUS DICI. Sepe

10fl N.OS

enim , nt noflra quidem Reip. flatus fé babet , oulunus majus eff , quam ut. ardi-

nariam medicinam patiatur.

Itaque cum Controver[ia adeb late patet , ut quie-

mio fig

n Tet

zem pitblicam turbare po[[rt , [ape ''EMPERAMENTO ALIQUO JURISDI-

(

CTIO MITIGANDA EST. Pergitllle deinceps, atque poft allegatum ca-

neut

fum fstis Hiiuftrem , in ejusmodi utique litibus componendis non przdeztians

tantum . Zudiciariam , fed etiam Politicam occupari, peropportuné monet,

nite

QU

Denique um REINKINGIO hanc pracipue caufam exiftimat, quare Emi-

nentiff. Confilium [mp. Aulicum quandoque fententiarn in caufis gravioribus,

ubi politice concurrant confiderationes, non pronunciet, fed caufam prius

"J

cum Foto, mit einam Gutadoten, referat ad ipfum Zwperarerem Ansuflif-

d

mum ; Quo fatto, addit, Cafaream Majeftatem . caufam in . Coz//lio Secreto ,

geüü'

im Gebeimen SRatb, proponere, in quo non tam J'uffitia , & uris, quam

du

Status rátio conlideretur, utpote an tali velalio rerua ftatu commodum fit

'».S,ïm.

xli?*e?'

ita pronunciare? multo*que magis anxfine*mfzgno Inmperimotu & [canda

lo ejus-

)

modi

—

4fá

HELFFERI(E'H de urisprudentia Principum , Ordinumque

[

m

ftin&im omnes Roman. LLum apices , folam parendi rationem pmdent&s, ipfis

|

adaptari queant. c.)

$. XIV,

"

TY

Mil

modi fententia jam concepta executiozi mandari poffit; Quod fi enim diffici-

lisilla fuerit, velalia izcommoda timeantur , non raro pronunciationem ali-

tin

quantifper fufpendi, donec commodior exfequendi occaíio eveniat. Ha&e-

D

nus HUGO. Cui tamen quoad s/rzzm jungimus ZzzZatiff. Da. D.SCHWE-

|

aulþte

pont

DERUM in Jur. Publ. P. Gen. Cap. 1. $. 5. & Part. Spec. S. 1. C.12. G. 12.

ubian. 1657. Ele&ores quidem, ne id in pofterum amplius fieret , fedulo

l

fnter ;

monuiffe rogaffeque, atque tum quidem repulfam tuliffe, tandem vero illud

Tetrit

obtinuiffe docet, quod /mp. gloriofjj. FERDINANDUS III. LEOPOLDUS

atque JOSEPHUS in Capitulatt. fuis promiferint :

I

?c. toollten , bag Syero Gebeimen SRatbaz

Qbie fie nicbt geftatten

[cendt

Collegium,

famtíid) ober (onbera

li, berer SReidszCoad)en , voeldbe oor ben SReitbs

JofzoXatb gebórern,

ip(tus

íd) anma(fe, barinn fid) einmifdhe ,

obet auf einigerfen roeife bem Seicbds

HON

Jef:Satb eingreiffe.

Aft cum nechzc fufficere videbantur, ulterius cau-

&m ;|

tum in. Capitul. Noviff. Aucuflif]nmi CAROLI VL Zrz. XF L ibi:

€f$o aud)

dcm y

im 9ieic)seof'SRatb in vichtigen Juftiz-

C5adyen ein Votum ober Gutady

L

fett abgefaffet, unb uns referitt terben

follte, toollen tvit. ung fofdbes ii

9Intoefen be8 SReid)g-DopStatbé:

Preidenter ub 9X eid)8;Vice- G'an&lerg,

mile

mit 3ugiebung ber Re-

unb Conferent

en, unb anbeter SReicbeAoof. Státbe,

d

n

epber SReligionen 2c. oortragen laff

e

n, tmit Denenfelben barüber beratbe

D

feblagen , unb in Feinem anbern Sxat

ratione, at

b refolvireg, Quid? quod eádem ex

Princi

que quoniam illam dignitatem conditionemque Illuftriffmam

&

pes noftri ubique fibi adharere fentiunt, fxpius contigiffe novimus, ut

in caufis iftiusmodi privatis fuis , gravioribus prafertim,

f1 qua forfan fen-

tentia juftó nimium gravatos fefe putarunt, zecz

Comitia, ceu ultimum remedium , prenfarint.

r[im ad ,zni'verþzlig Jmperii

omr

ad S. XIII,

ln

c.) Suntequidem , qui idcirco quoad negotia atque caufas ejusmodi Prin-

£m

cipum privatas ad íümma Imperii Judicia delatas, in genere magis ad ea, quz

Vete

ad SubfLantiam atlus pertinent , quam ad Ex*erza duntaxat ejus folezzia at-

tolc;

tendendum effe opinantur. vid. prz ceteris Dn. KEMMERICHIUS 4e Lib,

d

FIIL c.1. $.8. 5 fqq. qui & ipfe id eó zquius cenfet , quod Z«c plerumque

N

tantum inventa fint , ut ne fubditi actiones fuas , prout velint, inflituant ,

sf

Fa

nec quidquam majoris momenti propria authoritate perfhiciant ; Qua tamen

lem |

quim

&f

tio in iis, quiipfi funt Perfonz public? & Imperantes, ceffet, Verum

male

*

$. Rom. PDrop. Gevti, Privata.

"

455

5' ; XIV.

fis

Quandoquidem tamen ipfiilli

tam frequenter intercedentes re/?

?&w quo-

»

que psblici, non olim folüm quosdam ex iis, qui jam aliquid pervidére, in

transverfum egerant, ut pleraque capita, bác potius (betlantia , reliquo Juti

Publ.vindicárint; 4.) Sed & ipfos, quod miramur, Duum Viros laudatos,

[*

"

uitamen majorem deinceps lucem affuderunt, 7777 U 74 fc. atque K E 24-

JMERICHIUAM, adhué dubios & füfpenfos tenuerunt ; /.) Nos quidem

nullatenüs reformidamus, omnia & ifta intra Difciplinz noftrz ambitum &

^

pomocria quafi revocare, eandemque adeó intergerii , inflar, Jurisprudentiam

0

inter publicam atque mere privatam ( (eu fabditos proprie, Cives & rufticos in

Territorio cqncemcntem) conftit

uere mediam.

M

$

XV.

M

Wi

Indicatis ficautem, velpotius digito faltim monflratisiis, quz ad cogno-

fcendum izdolem ejus ,- Cautelas atque ljmites , neceffaria funt 5 nunc ad JURIS

u

ipfius, decidendis quidem iftis privatis Principum caufis pracipue adhibendi,

lu

l

FONTES SUBSIDIA atque FUNDAMENTA progredimur.

Neque enim

:

ij

W

sU

tam abfonum quemquam fore fperamus, qui & hoc potiífimum intuitu Eos-

dcm vel plane—nvullis , 4.) vel a'rbitrgrijs faltem /.) LLbus uti prefumferit ;

Pa-

jj

riter

i

l

male ficut plurimüm Magnatibus confülatur, quamque parum & nobis hze

tj

arrideat fententia, pluribus aliquando oftendere licebit, ubi Ordo tractatio-

fj

i,

ortim atque Coztrattunm materias perduxerit,

!j

nis nos ad"leffammtmjiqs, Pa&l

ad $. XIF.

m

4.) Conf. jam ai&a fupra S.

IF. . &. circa fin.

]

mam

b.) Illum quidem Libr.1. C.1.6 $1; Hancsetod. libr.F H c.1. $.5

JUS, W

ad $. XF.

N

Jl Átt

4.) Etquis ullushominum in hoc,, quo pofitos nos videmus indiftin&tim

q/////

omnes, ílatu mifero fatis, corruptoimperfectoque, vitam absque ulla pla.

ne normá degeret fecurus & ipfe? Pertinenc huc, quz Juris Nature DD.

communitér, interquehos tamen recentiores longe folidius diftintiusque, ac

(if

veteres, denorma actionum humanarumingeneré, ante omnia fere alia in-

quæ

tulcare folent.

4 0

p.) Peregregie ILL. ac Elegantiffimus Batavorse 7Ctus Cornelius a

Llþl

BYNCKERSHOECK in 2r4f. Obfervationum Tur. Civ. inter multa alia cor-

(ue

KC

date fcripta, obfervat, nnnquam magis periclitari opes hominum, (adde &

Rempubl. inuniverfum) quam fi Jurisprudentia cerebrina occupaverit judi-

n

&ia, fi non ex jure, fed ex arbirrio , lubrico illo G incerto , manus confera-

Pam

tur,

mak

476

HIïLFFERICH de& urisprudentia Principum Ordmumq;æ

riter atqlue nec illos rationes füas re£te fubducere acbitramur , qui ea duntaxat

ad Jurà, quze:non nifi [ndependentibus, preterque DEUM neminem alium

funsriorem refpicientibus, Principibus adaptari fueverunt, ipfos adílringere

l

volunt. c.)

.

$. XVI.

Ti

Non ignoramus equidem ac legimus paffim

, ut folicitse hic jam ab aliis,

yi

recentioribus prafertim, cafüs quidam ab invicem feparentur, diftin&teque re-

L

fpondeantur.: 4.) : Verüm cüm omnia pleraque illorum ad 7 tantummodo

"

Romanuum Civile dire&a fint, eoque tendant unice, ut, quisnam /zjs demum

uíus in determinandis quoque Ordinum Imp. caufis & controverfiis in genere

fuperfit? declarent; Hec utique minime fufficere videntur, . Quare altius mo-

pï

do adícendere , ac, quid Jura, tam DIVINA, quam HUMANA, in univer-

fum hue conferant ,:

QI

paucis difpicerg, vel & per tranfennam faltem oftendere,

praftabit & juvet..

5- XVI[.

tur. Cujus & vid. Dedicat. ibid. pramiffam , ubi pofterius hoc dominans

belluam plane multoruw Capitum vocat. conf. omnino , qui-incommoda plu-

ra, exJureejusmodi arbitrario profluentia, graphice deícribit MELCHIOR

von OSSE z» Teffamento [uuo edit. T homas. p. 47. fe4.

ad $. XV.

c.) Id duod illorum quosdam

non intendere tantum, fed & aperte agere

videmus, qui Proceribus Germaniz verem proprieque fic di&lam 7Majeftatem

fério vindicare allaborant cum B. Dn. THOMASIO & GOEBELIO /er.

fupr. alleg.. 'TITIO item Lir.P17.c.8. $.14. BRUNNEMANNO in Zwr,

;ï

Pabl.prudentia Diff. V. $. 2. nec non B. ILL. GUNDLINGIO in Singulari-

bus ad L. 7Majefl. C. 1. . 4.0. aliisque.. Tamet(i, quod & ad pofferiores bofce-

4

attinet , pre iis omnino, qui, retento veteri Epitheto , Majeftatem aza/o-

d.

gam & re[petlivam , (. poteltatem Zajeffatzs emulam , [ummaque proximam,

Ipfisadhuc tribuere malunt, boc tutiores nobis ambulare videntur , cüm vel

ïOg

ex potentiflimis quisque haGtenus illà 2427e/fat;s appellationeabftinuerit, nec

tl

T

revera propter hoc Swperzoritati Eorum Territoriali, ac liberiori omnium

m

quorumcunque, ad civitatis moderamen neceffariorum , Jurium ufui, velin

Eccle.üaiïicis, vel in Secularibus, decefferit quicquam.

J

Co

4d $. XFI.

Dor

lii

4) Scilicet ante omnia di

fpiciendum monent: Utrum zzter imperantäm

& fübditum , an inter duos ter

vitoriorum Dominos ac Con-Status , vel & e. £

Wi

Principem inter atque. queuliber. alivm. extraneum negotium geratur? Et

toy

NI

primd

;N

.. Rom. Imp. Germ. Privata.

4$7

"

at

$. XVII

L

TA & REVELATA

m

Ac ILLA quidem cüm communiter aliàs in CONNA

[t

foleant difpefci; hzcque rurfus fubdiftingui in Ceremonialia, Forenfra & AMera-

lia, five , quam deinceps appellationem culerunt, pofftiva uuiver[alia ; Pofte-

riorum jam prime da« [pecies nos haut morentur; 4.) quoad s/rimam veto ,

5

perinde nobis, minimüm ad noftrum jam fcopum, erit, five cum Viris quibus-

dam DoGiffimis adhuc eam tueri quis voluerit , five in ejuslocum cum Peate ns-

N

per fatis funttó CHRIST. THOMASIO , Honeffi ö'Decari'regulæf fu

bítituere.

um

b.) cum

"

0

primé quidem in cafa rurfus : Num a&ue bujusmodi in fe (betlatus indzjj'tärens,

b. c. conditioni neque imperandi neque parendi proprins fit ? an vero fibjettionem

I

quandam involuat fruul? vid. camprimis D. CHR. JO. CONR. ENGEL-

BRECHT in Libro ceterà eleganti atque erudito de Servirstib. fur. Publ.

Proleg. $. 1.

w

ad $. XF 1I.

M

a.) Utpote quz Judais duntaxat in Pzr. 7e//. abs Deo latz, eosdemque

l jit

etiam folos tenuerunt. — Etad priore; quidem illas, Ceremoniales videlicet Le-

HO

ge , quodattinet, quia folummodo de ritibus circa culrum divinum, popu-

lo hüic olim ob(ervandis, difponunt, meritó poft adventum Chrifti Salva-

toris Opt. Max. mortuas, atque per fe quafi ipfos quoque apsd 7udaos eva-

nuiffe cenfentur; quemadmodum egregié docuit Z44agxss Favitor noffer ,

u

4f

(':

MAGNIF. atque REVERENDISS. Dn. CANCELLARIUS D. PFAFFIUS

0 ht

in pecul. Dii. de Leg. Cerimon. etiam 'quoad fudaos abrog. conf. omnino

m]nï.

"THOM, GOODWINI Mefé d* Aaron , itemque JO. SPENCERUS de

7 2/;(7',;

LL. Hebraor. Ritnalib. ( de quó tamen notabile proftat judicium in 4££. Era-

774

dit. Lips. German. Part. 135 p. 153: Íqq-) nec non PUFENDORE in prz-

ul

claro de Habir, Religion. ad Stat? Civil. libello. . Quamvis utique & illarum

Mil

cognitio exa&tior quantum ad meliorem [uris etianrnovioris Ecclefiaftici in-

w

telletum conferat , ipfo exemplo fuo fatis docaerit Zdes laudatiff. Vir. D.

,W

PFAFFIUS in Origisib. Tar. Fcclef. ' Alterum vero, Forevf? fc. Jus hocipfo,

um

quod rem Judeorum Judiciariam fpe&abat , ac de negotiis ipforum Civilibus

Controverfiisque privatorum interfe, nec non de Criminibus, eorumque

,W n

pornis agebat , Reique ipforum Publice fpecialiter accommodatum erat, füb-

larà hac, fublatum quoque eít, miéque Chriftianis jam ullibi attenditur.

Qu

od quidem ultimum az re&fe? non levis inter Theologos atque JCtos con-

»PWV.W'

£roverliae

ft; Cui tamen nos modó haut ingerimus, vid. Celeb. D. AUGU-

"OU

STIN. LEYSER in Z4editatr. ad Pandett. Val. 1. Spec.V11, n. 7-

u ^

Mmm

b. ) Opüs

Pïl

HELFFERICH de farisyrudentia þr;;zc;pym, Ordinumque

"

b.) Cüm non minus & ad harum fervationem religiofam omnes omnino ho-

mines indiftin&tim , atque adeo X Principes, fefeadltri&os putenc. c.)

äi XVIIIO

i

If

p.) Opusante omniahic eft genuinà Hiftoria literarià de 7wre ifto 4/v;no

b

oftivo Univeríali; quam cum omnium accuratiffime dederit. Ce/eb. olim

l

Gieffenfium Cancellarius , B. JAC. FRID. LUDOVICI in Delizeat, Hiff. V22

LC

Nat. p. m. 17 2. ft4. adillum remififfe (at erit. . Et ex hac veró illud poriffi-

mum patebit, ipfi THOMASIO hunc prz aliis honorem deberi, quod pri-

t

f

mus novam Juris fpeciem , zomize quidem aztea jam cognitam , íed parum

ii

adhuc excultam , in ordinem redegerit.

Praílitit enim hoc, atque primas

den

lineas duxitin Difp. de Crimine Bigamie, qua inter Lipfienfes ejus eft feprima,

fig

& quidem à 6. $. u[quead 20. Plenius tandem inílitutam exfequutus in /z-

flit. purisprud. Divin. Sed &idem cum pofteà in reliquisDifpp. & TraGtari-

L

bus Íequutis ageret, complures mox habuit, tàm ex JCtorum, quàm ex

ipforum quoque Theologorum Ordine, qui fententiz huic ipfius fubícribere

-dubitarunt nulli..— Quemadmodum etiam abinde nullum fere nomen magis

increbuit, magisque frequentari cocpit inter Juris Nat. Scriptores, ac illud

uris pofitivi univer[alis , ceu teverà exiftentis , & abs Naturz jure oppido

diftincti.

Haut tamen eó minüs , atque licet THOMASIUS fuerit primus,

0

li

qui exiftentiam peculiaris ejusmodi Juris Divini fpeciei ftabiliverat, primm

lj

quoque fuit , qui eam iterum deftruxit, etiamfi, quod & ipfe in propriáà p/ez.

yl

Hiffor. Tur. Nat. p 15. $. 12. fatetur, o fnmmul & uno momento, íed paula-

tim pedetentimque ad id pervenerit, .. Quo minus itaque hoc facilitati fua le.

vitatique tribui, vel &, quafi eo (que male ipfi cupientium conje&ura fuit)

affeclis fuis folummodoilluferit, haberi volnit

Adminimum fatis fpeciofze

videntur caufze & occafiones, quibus fe ad Syftema prius mutandum permo-

tum Ícribit, quasque latius exponit Ipíe tüm in dicf. fuà plez. Hiffor. 7wr.

Nat. p. 1 5. féq. tum in Fundament. fur. INat. ej. Gent. cap. proem. $. $. f&4-

Ultimó itaque fic diftinxit: Leges vel funt Hzmaza, vel Divize ; Divine

fant vel Uriverfales, regulas videlicet jsmP?, bonefti & decori fimul pandentes,

vel particulares & pofitive difponentes de Judaeorum Keligioze atque Politia.

Primüm veró mentem fuam defüper aperuit an. 1702. in pecul. Copentat.

Obfervat. Halens. Tom. V'I. n. 27. inferta, cujus $, 43. cum. feg4. precipue buc

fpe&at ; usque dum totam rem connexit in modó 4/egg. Fszdament. nr.

It

AÀNat. c& Gent.

E

BU

c.) Eadem quippe & iftius , quod t

äfitopere plerigsc.;u'e defenfitatum hacte-

de-.

m

nus fuit, ac usque dum defenditur multis, po/fitivi furis .Allni'wrjklzä ,&

€org

"

N

459

$, Rom. Imf. Gerrk. Privata.

lo.

$- XVIL.

Quemadmodum quoque, quz divinis hifce Juribus

pofitivis contradi-

J

ftinguere fuevimus,

CONNATA, dum nihil funt aliud,

ac ipfiffima re&tz ra-

tionis, circa actiones hominum morales , diCtamina ,

proprie & in fenfz ffri-

710

& ipfas , quas diximus ,

bonefli

Giori, non nifi precepta js/Hi , in latiori vero

j

& decori regulas , completentia, vulgó

NAT

UR & GENTIUM Jura vo-

cata; Hac quidem Difciplinz, quam mo

do majorem in lucem conftituere fa-

ut

fi non fola eadem femper & ubique

tagimus, noflra ita cenfemus propria,

.

regnare, tamen maximum fubinde prz

fidium przbere videantur. 4.) Tantum.

ï

abeít, ut ultimo demuml

oco, atque poft exhauftos omnis reliqua Jurispru-

u$

dentiz fontes acloculos, quin

& poft excuffas DDrum fententias, adilla con-

UA

conveniatque. 5.)

fugere, eorundemque decifa tum primüm difpicere liceat,

a

$. XIX.

i

d

amm-

m 4

eft obligatio, neque differunt aliter, nifi »ode

cori atque bonefli regularum

(tbut

Viáque cegnofcendi.

Utrisque Deus elt author fan&iffimus, idemque nulli

1 ij

omninó mutationi obnoxius.

Et quid denique 44 , quid j4/ti», quid

cilid

ít, ac quando omnia illa officia, quze

giagis pium , imó quid szagzs ChrifHianum e

oppido

quilibet homo, nulla plane dignitatis ord

inisque ratione habità , r alizs ,

primlii,

tim WX fibi quoque debet, zribus hiíce p

5

raceptis , admodum momentofis,

J

1

pfiusque Salvatoris Chrifti ore pro parte confirmatis,

explicantur: Qwod

Jibi non vts fieri, alteri mon feceris: Quod Tibi vis fieri, & alteri fecerzs ; e

)riä ffm.

l

du

uod vis, Alii ut faciant fibi , tu te quoque Tibi facies ipfí; primum jufli , al-

jliclte

terum decori,, tertium denique boze/Pi regulas exhaurit. Acque ipfe THOMA-

n lii

SIUS i» Obfervat. Halens. d.l. $. 5 9. graviter fatis : Decet, inquit, viros pru-

fp:rioæ

dentes (f fapientes, non. folum obférvare pracepra jufti , fed & bonefli & decori.

ymo

Quo minus veró & caufarum erit, ad timendum, ne plus equo fic Magnati-

xentur.

bus Principibusque frena la

.4d $. XFIII.

v'/:;:

CASP. ZIEGLERI i» sor. ad

vIne

4.) Valde huc commendari meretur Prafat.

tf

Grotium de Jur. B. &P.-

Ü

nE

b.) Idque eó magis, cum &

aliás prima quorumvis aliorum jurium funda-

quorum & omnium idcircó bafes & normz

"Mi Áfv

menta x illis haurienda fint ,

yehit

recte vocantur. Ubiquidem nil obílat, aut dubiummoveat, quodintanto

Eruditorum confli&u,. fuper ponendis acceptandisque principiis certis & im-

que jura hazc fubindeincerta fint, femperque fic res ad pro-

motis , ipía quo

di arbitrium redeat. Ut namque illud fieri haut negemus,

t

miícuum judican

T

cordibusque hominum infcripti , in fe fa-

n

tamen principia juris Nat. divini ,

Mmm a

ti$

/

4,60

HELFFERICH de furisprudentia Principum Ordinuüaque

u i ii

$

XIX,

Neque veró duo bzc Jura dum nominamus , autumet quïsquam, ac fi di-

[

ftin&as duas fpeciesilla &nos habeanius, reque verà feparatum quoddam Ges-

r

sium Jus ab illo AVarzra ftatuere velimus. 4.)

58 XX.

Jama quod ad HUMANA, Principum quoque noftrorum caufis dijudi-

L

candis accommoda, attinet Jura, hac melioris ordinis gratia in Dome/Zica &

Af

peregrina feu exotica difpefcere licebit ; tüàm & i//a vero rurfus (ubdiftinguere in

"i

Scripta & nen Scripta f. Confuetudinaria.

qu

5' XX[.

l

ü—atimïo-

ln

Et inter iftas q"uidem. domeffic

45 firiptas leges quo minus primum

«um adícribamus Zrivilegizz Eorundem , que magno ubique numero common-

flrare

um

tis clara, fimplicia ftatimque obvia funt, nifi quis vim rationi inferre, aut

meris faltem cavillationibus in re luce meridiana clariori, uti velit. . Neque

divería, qua pro diverfitateingeniorum Dd. conílruunt principia, immuta-

bilia ipfius Nature-decreta vel turbant. vel evertunt. conf. omnino IMM.

g

W'EBER de Ofcul.mutuis int. INat. & Civit. Tur. p.9. 4. ubicertitudini huic

diverfas DD. opinioneszque minüs detrabere pofle fcribit, acin ipfa Theo-

L/

logia multorum diffenfus circa principium fidei veritati Sacrarum Literarum

"

. d

b

quicquam derogare queat..

[

ad $. XLX.

4.) Enimveró quemadmodum Lex Naturz e

ft norma Quädam*ubiwrfa?l'is,

ita quoque non fingulos tantum homines, fed & Gentes obligat univerfas.

Jamigitur ubi integris illa Gentibus earundemque a&ionibus applicatur, Gez-

fium quoque 7wrisnomen fert. Prater quem utique refpectum nullum

aliud Gentium jus, idque five voluztarium (ivepofitiuum;,. quodlegis proprie

fic di&a naturam habeat, atque caufam belli producere apta fit, agnoícimus;

ä

hoc minus, cum Gentes izrer fe invicem cozfrderate communem aliquem

Superiorem , przter Deum, haut venerentur. Séd nec, quod ipíemet inter

fe aliquando de ejusmodi Lege convenerint, doceriqueat quicquam. — Ipfos

vero Gentium mores, circa decorum przfertim, obtinentes , ubi pro tali

H

habere quis voluerit, pernosquidem poterit : fed tüm quidem nihil aderit,

t

quod legis naturam exprimat, nihil, quod, fiquidem de violatione quarela

exiftunt, juftam ad educendum gladium caufam fubminiflret. Idquod ab-

M

W

unde jam ac dilucide f:tis commonítrarunt PUFENDORE de ,. N. & G. L.

H.eap. 3. $. 2;. THOMASIUS in Jurisprmd. divim. L

. F. 6.2. $: 103. feqde

dlp

tüm & praprimis in J'undam. T. IN« * G. L. 1, C.

F. $. 65. fqq. aliique,

N

M

S. Rom. Imp. Germ. Privata. '.

461

flrare valent , a&plimmis, fimul & antiquiffimis , iisque ; Gvd integro aliquan-

li-

do Statuum Ordini , five Huic modó, al;erivc, ab Impp. expreffe datis & con-

ceffis, nil omnino vetare videtur. 4.)

$

XXIL .

fïi(ïït'nas illias táàm

Dehinc alii forfan eó retulerint quoque non folüm vetu

f

Vif quàm szlro-Gothomm» Burgundionum , Francorum , Alemaunorum, . Baju-

variorum , Ripuariorum , Saxouum , Angliorum c Werinorum , Frifoonum, Lon-

1 golmrdorum &c.

Leges , 4.) fed. & famofailla Capitularia, b.) quin & quascun-

que alias Regum

& Imperatorum Francicorum , Saxonicorum, aliorumque fub-

inde ad Carolum IV. Conjlitgtianas. €) Verum cüm

, quod

N

»fequentium usqïu.e

attinet,

luv

dl

4d $. .XXI.

Apum

ht

4.) Quo itaque ma

gis neceffarium eft, ut diplomata monumentaque ejus-

X

modi publica feduló conquirantur ,

ferventur , tandemque, sbiexrevidetur,

ce quoque luciexponantur! Quove major nunquam non gratia illorum

N

publi

Colle

&oribus Editoribusque. habenda! Specimen ejus rei novum idemque

fmuti«

IMN.

erinfigne in

ter Nos quoque nuper datum fuiffe , cüm Pr Cozfzlrif. atque

ni bult

Excell. D. HENR. MART, BURCKHARDU

S Sereniff. Wurt. Duczs Confilia-

;Thw'

Ti Reg

iminis , Supremique Dicaft. Affeffor meriti[]ymus, preclarum illum Li-

brum , cui tit.

Ojürtembergifd)e8 leeblatt breper privilegiorum, Exemt.

wratut

Fori, Auflregar. i de non appellando , ederet , merito letamur.

,

ad o AAE

vll

4.) Eas fcil. quas, poft BASILIUM HEROLDUM, SICHARDUM,

TILIUM, GOLDASTUM &c.in unum collectas, fub tit. Codzczs Legum

jl

RIDER. LINDENBROGIUS publicavit , & ad quarum noti-

y r

J"ntiquarum F

Vullum

tiam exactiore

m oppidó faciuntea, qua fcripfit in eleg. Specim. Conjetturar.

De Oris. c. Naiur. Legum Germanicar, ILL. JFrancofurtenfium . Antece[for ,

"

-apric'

D. CHRIST, GODOFRED. HO

"

FFMANNUS.

u

ft Eruditi(fimus ille Gallorum STEPHAQ

um

b.) De quibus tantopere meritus

vt

NUS BALUZIUS.

c.) Quibus qu

idem undiq

ue corradendis compilandisque þrimus fere ope-

lt

ram, eamque fatis praec

laram atque laudabilem , impendit MELCHIOR

2;

wlk

GOLDASTUS in Zomzs ConfHitt. In

,

-

»perial. £um Latinis , vum Germaniczs,

jj

eflly

l]f[(k

AÍt, quam parum

fepenumero avthentiz illarum tribuendum fit, dudum

)d äb

perviderunt eviceruntqu

e harum rerum gnari, artisque prafertim Critice &

diplomaticz call

entiores,

Quos inter feliciffimum illum folidioris juris

(.].

[Lauratorem , H. CONRINGIUM, przcipué commen-

du

pgblici prudentia in

Mmm 3

daffe

i

l

d2

HELFFERICH de furisprudentia Principym , Ordinumaue

attinet ad p?iom, non nifi particulares ille fuerint, nullamque adeo univerfa-

lem obligationem producere potuerint , uni quippenationi vel populo tantum

fancitz ufurpateque ; Tum & ex poflerioribus complures forfitan pro tempo.

lh

rum iftorum ratione, vcl in ipfis quoque Comitiis fcripto haud adeo diligenter

confignatz , ve/fcripte quidem, fed ob nondum inventàm typographis artem,

t

ad paucorum notitiam pervenerint, vel & . propter notabiles illas, que tum

maxime in Imperio glifcebant obfervabanturque , confufiones & converfiones,

parum roboris five acquifiverint, five (mutatà cumprimis deinceps cunr tatus

Imp. formulá, jurium quoque Germanis antea ufitatorum, ratione) retinue-

—ä

rint, 4.) Nec illz; nec bifie quidem adeo multum hic femper immorandum ,

vel &plus equo tribuendum , arbitramuripfi; e.) Quantumvis utiquedecz-

d

-tero

j

fi

daffe juvat in do&Liff. de Orig. Zwr. Germ. Libro, ubi à Cap, 17. pet mulra feq.

p

fervato Impp.ordine, perpetuum fere Go/da/fi cenforem agit. Cui omnino

M

jungi meretur, rareolim eruditionis Fir, B.JO. WERLHOPFIUS in Specim.

T. furis Germ.patr. p. m. $ $. féqq. ubi plures adhuc alias ejusmodi Conftitu-

tiones Impp. antiquas recenfet , quas & va/fiffima illi Collettioni LUNIGIA-

NJE, que titulum zfrcbivi Imperialss gerit, maximam pertem infert;s vi-

demus.

d.) Sunt ultima hzc jam obfervata quoque CONRINGIO 4. 4. cap. 27.

D. 160 164.. fdq. ubi ipfohoc& illud tandem eveniffe docet, quodprater

Auream Bullam, (quippe quz propter ufum infignem in magna fubinde vene-

ratione extiterit) reliquarum omnium ad Maximiliani I. usque tempora pro-

ägf

mulgatarum Conftitutionum Imperii publicarum memoria pené extincta fue-

rit. Cui quidem afferto necnos refragabimur, modo ad iflum usque zvum

reflringatur, quofeliciora demum fataaffulgere, ruptisque prafertim archi-

vorum repagulis, tüm & canobiorum clauítris referatis, juxta cum tot de-

l

fideratiffimis rerum Germanic. Scriptoribus, complura tandem & ejusmodi

I

tàm [Imperatorum quàm Comitiorum Decreta, jim cum blattis & tineis cer-

tantia, fenfim abs Eruditis protrahilucique dari ceperunt. — Sed ob easdem,

Q

quas fcripfimus, caufas, minime cum /4sd. WERLHOFIO mirandum pute-

t

tl

mus, quod & vulgati illi Receffuum Imp. Codices, atemporibus demum

I

Maximiliani I. atque Ordinatione Camerali de A. 149j- aufpicentur, prz-

terque A. B. &, quz longo poft intervallo A. 1442. publicata, Reforma-

tlpl

&onem Friderici III. Francofurtenfem, nullam aliam antiquiorem hujus-

dic

modi fanCtionem exhibeant.

tlor

: &-) Secus ac olim vifum ILL. KULPISIO in pecul. libello , quem fub fito

L.

W

,-N

4

$. Rom. Imp. Germ. þriwfd.

463

h.

teirö nec ign

oremus, necinficias eamus unquam, haut eó minus in ipfis his

Jurisprudentie noftre Germanice Thefaurum delitefce-

infignem antiquitatum

Qe

yfe, unde in controvet

fiis tam publicts , quam privatis, praefertimque wbi de

q

robandis confuemd

inibus acitur , muirum

fepe luminis & illuftramenti, (iqui-

co u-

2

dem rectealiquis u

ti fciverst , foenerari liceat. f.) Dc Suevico & Saxoni

ribus,

CONRADI SINCER! ngmine &didit , atque THOMASIUS deinceps notis

iluftratum Commentario fao ad Inflit. e Pandetl. adjecit, de Germanicar.

Ler. veter. ac Rom. fur.in Rep. noftra orig. Q autlor. prefént. ubi torus ineo

e»

.

N

elt , ut & anti

quiffimis iftis LLbus Conítitutionibusque patriis in omnibus

(

bus decidendis primas vel ex hac potiífimum ra-

pen

e Controver(iarum generi

W

tione vin

dicet , quod ezdem nec per Maximilianum l. nec ullà alià Lege Imp.

ublicà abrogatz, fed nec perfe cefsaffe evanuiffeque dici poffint. Verum

tf

d jam tüm aliorum praclara in refutandis potioribus ipfius argumentis ,

u

quo

mult

um omnino fpeciei prae fe ferentibus, exiftat opera, confultó nos ulte-

Specim.

rioribus bic abítinemus. vid. pra cateris Celeberrimmm noftr. B. DATTIUM

ynfltt

de P. P. Lib. IV, cap. l. 1. 117. 130. féqq« itemque ex recentioribus AUTH,.

T0

Diatrib. Hifforico- "furid. de Recept. Tur. Rom. ejusdemque (?' LL. Germ. ve-

us V

ter. in for . u[. && autlor. pra[en

t. Kulpifio oppofit. 171 3. $. necnon ILL. LUDE-

WIGIUMiin Different.

ur. Rom.c Germ. Diff. l. Thef: 14. quibus additum

d

velimus judicium egregium WERLHOFIT. 4. /. ». 104. ubi fe quidem non

fimpliciter impugnare fcribit, quo minus Legibus ejusmodi ideó , quod in

at

vt

Archivis & Tabulariis reperiantur , juftafua tribuatur authoritas ; Aft in eà

u

tamen , quam antea dixerat , rei Jurisque German, commutatione, & vel

mm

inda

f

nullà, velinftabili, LLum San&ionumque obfervantià, pro vetuffiorum illa-

rum Conflitutionum u[u tantopere niti , folido, quantum ipfe quidem opinetur,

TT

at

fundamento, //ze multa wtique cautione non licere,

uod & Viri rerum Germanic. peritiffimi dudum non agnoverunt

T2

f) 1dq

gmod

modo , fed & pre

claris rerum documentis luculenter fatis oftenderunt;

j

du&lionibus, quas vocant, Illuítrioribus publicis, tan-

Quin in ipfis plane De

d

tümabeít, ut vel& a

ntiquiffima hac fperni (oleant pratermittique , ut po-

tius cum aliis fIrenue & eadem

hodienum prafertim deducere & urgere videa-

m'PU"'

qunum

mus. Atqueficergocum €

(t quaítio v.

g. de feicee[ionibus, frmilibusve Prin-

m caufis: Utram

Íc. ille flatim ex LLbus Imperii eommunibus

"l PFZ'

cipum ac Statuu

Áorm

decidi, an vero ante omnia quo

quead 7ara in[litutaque huic olim alterive na-

fubindeque pecsliaria, v. g. inSaxo-

p*

tioni vel Provincig Germanice propria,

nicá ejusmodi Controver(ià ad Sexoricum

,in Burgundicaad Burgur;dicum &c,

us

aïuþ

[

Qv

d

464

HEL-FFERICH de Turisprudentia Principüä Ordinumatte

Jus vetus attendi debeat ? valde operofus eít Jo. SCHILTERUS in;';ji, fur,

r

Publ. L. I.tit. 2.$. 17. ut pofterius ftatuminet ; Ac licet nonomnia ipfiusar-

H

gumenta [atisfacere videantur : Idem tamen in effeGtu tüm olim femper in

1

Germania propugnatum fuiffe obfervatumque , tàm G hodienum obfervari,

inünitis plane exemplis, ex omni hiftoria petitis , demonftrare perfacile fo-

ret

Sed vel unicum jam cafug fatis Hluftrem, eundemque Nobis domefti-

qut

cum , Swecce[fronis fcil. H'urtembergice in Comitatum ditionesque Montispe-

At

licardicas, ex mero utique mere Jwreque Burguudico olim Celfiffims huic

lgt

Domui per gloriofiffimam illam Heroinám HENRIETTAM acquifite, co-

lob

gitare liceatcommemorateve.

Eoque cumprimisetiam pertinent, quz in

Ál

caufa Novocaflrenfi. pro Hero fuo, Porz/Jje -Rege potenti/Timo , fcripferunt,

qui

Duum-Viri ILL. LUDEWIGIUS & GUNDLINGIUS ; qui & pofterior

D7

deinceps de Succe[Jjone Faminarum in Gallia Belgica commenzari aggreffus e(t

| euil

in Gwndlingian. Part. XL. n.4. & 5. itemque qua de veteri Francico Ture

féccefforio peculiati, poft SCHIL TERUM aliosque egregie differuerunt

l s

Zduth. ANONYMUS Geldria i Zutphanii S. R. M. Poruff. vindicat. p.12.fa.

ut

ac novi(fime Celeb. Vzr. D. JO. GEORGIUS ESTOR in Zzaledt. Fuldenfib.

BL

Sett, 1. $. 9. dit. a. Sicque porro innumera alia Jurisprudentiz domeftice ar-

gumenta, ex folà quidem confuetudine alias derivari folita, fed in ipfis iftis

antiquiffimis LLbus clare fatisfundata, allegarepoffemus; Exquibus utrur-

9)

fus unicum illud , caufam quoque cumprimis noftram oppido inftruens, ex-

emplum attingamus ; tritiffimam illam Pra&ticorum doctrinam de infigni pa-

ln

&torum nudorum, (deremodó certa, animo fefe obligandi, abs fcientibus

N

volentibusque initorum ) efficaciàin foris Germaniz , tum Inferioribus tum

?!

& Supremis , minime ex Romani, fed Patrii cum maxime [uris antiquiffimi

principiis , deducendam effe, dudum evicetunt JCti undique Praftantiffimi;

vid. pre cateris /a54. SCHILTERUS de prax.. Tur. Rom.in For. Germ., Ex-

erc. VIII. $. 2. éqq. itemque B. HERTIUS, exinftituto ad vetus iftud pro-

verbium : Gin QBort, ein QBort, einSmtann, ein 9anim, commentans

g

«

paramiar. (nar. Lib. I. pavoem. $. $. 5.

Quibus & jungere licebit Pracepro-

h

rem atque Patronum , in maximis fitbinde nobis, babitum , porroque ad cineres

d

devenerandum, Celeberrimum noffrum Dn. D. MICH. GRASSUM in Diff.

he

de patt. futur. contratt. preparator. ubi poftquam 7/ef. /2. non minus &

Principes, five cum zqualis fibi fortis Principibus, five & cum fubditis, cali

at

modo pacifcantur , firmiter obflri&os docuit, tandem ipfe in 72ef. 2 .

Ll

genuinam hujus rei caufam reddit, quodícil. Germani, quibus a7/i4z4 fide

tii

verba dareignotum , dum per modum fpotanez receptionis furi Rom. íe fub-

n

miíerint, in ufum & fori (ui obfervantiam id Juris emergere fiverint nunquam,

fis

üt

$. Ropt, Imp. 'Germ., Prionta.

46f

-U

fu.

rxbus j þotiüï

mïäiüisdu*abüs Compilationibus comprehenfis , (neque huc ta-

criptis nobis fermo eft, proprié fpe&antibus, )

df«

;men, ubi de LLbus Germaniz

'in

diftin&tius expromere conftituirus. £.)

u

fquæ nobis fedeat fententia, alibi

$. XXII,

X

3ri,

Et cum his autem vetuítioribus quomodocunque co

mparatum üt;; Ma-

l

jora tamen fine du

bio fub(idia Jurisprudentic noftra Principum privat prata-

bunt, longeque u

beriores fimul & luculentiores decifionum Fontes recludent

(

iori &Vo pu

