propt. calumn. Liy. ff. de furej. B. Dn, D. Grave de jurej. propt. calumn. c. .

quidem i

,S. 2. B. Dn. Lautetb. ;2 tratt. Syn. dejur. $. $. 2 18. unde & in teflamento tali

"

fion mili

idem obfervandum effe concludi poffe videtur,vid. Harppr. 4. /. 24.2; 5. féqq.

yrt, prir

$ed ad hanc exceptionem meritó replicabunt a&tores, nullibi provifum repe-

Tituiing

riri, nec probari poffe, nobilibus hoc in articulo fingulare aliquod jus indul-

fit quoad

tum effe, qui cüm non inveniantur excepti, meritó ftatuendum effe, &illos,

It quibus.

perinde ac alios omnes, regule in textibus expreffis & juris analogia optimé

fundate, in fuper communiori DD. calculo & ufu frequentiori corroborat

A D

obnoxios effe, per coníequens fi ipfi praffentes teftamenta fua non obtulerint

Q qu

rb

aut infinuaverint, fed per nuncíum, procuratorem, aliosve ea conficere cu-

fütft de

raverint, illa effe ipío jure nulla, adeoque cüm defun&tus hoc, de quo lis eít,

Otorum

teftamentum per alium faltem confecerit, idem hic ftatuendum effe, & hóc

lt 4lis

declarató nulló , potiorem effe illorum conditionem tanquam heredum legiti-

wre i

morum pr. . de hered. qua ab int. def. |Et ita, quia rationes pro veriori hac

fententia militantes eequé quadrant in perfonis honoratioribus atque nobilibus

tl paf

ac in aliis, oppoótam illam exceptionem zobilitatis atque dignitatis re&iflime

lillius

tonfrat

elidi, & pro heredibus ab inteítato judicari debere patet ex iis; quz hanc in

EX

diltem.

rem recté annotata reliquit Myler. ab Ehrenbach. de Star. Imp. c. 23. $. 2.

ubi perfonas in dignitate excellentiori conítitutas, Aulicos, Confiliarios cum

lia q

-——

47], 4

alis privatis hoc in paffu ex parj judicat, Ziegler, de jur. maj. l. 1. €. 1. $. 25

W. ó,

€& 3o. ubi in cafu, 0a einer oon 9lbel unb Gburfürfll, Coàdbfifcber jObrifter

L m

feflitet, non aliter obfervatum fuiffe, acin perfona inferioris conditionis fieri

'

folitum eft, obfervat. B. Dn. Maurit. Cozf: Tub. 1. zum. 4.5. fcribens, nec Prin-

EIVR

(]Ue fm 1

cipes & Status imperii , dum ultima fua elogia condunt, alia privilegia alle-

t y

gare pofle, fed a&ive & paffivé privatorum jure uti, add. Magnif. Dn. Prafes

ia Collat.

ur. Rom. cum. R. L. R. G. fétl. $. p.24.fégq. quibus convenienter

ii

quoque refpondit laudatiff. Facult. Jur. Tubing. Anno r697. ap, B. Dn. Harppr.

^t, Cj

S"yk. 7

in d. Conf. y4. num.258. féqq. ubi etiam pro ulteriori confirmatione fuperad-

dit, baf manmnaud) Barones, nobiles vel fimiles jurisdi&tionem habentesper-

Ci, f J

fonz apud propria aCta ibre Seftamenta auffricbten voollen , fie biefee gmat

Mi

voobI nacb belieben tbun Eónnen, jebod) audp fie auber& nicbt, aló in G

geivatt ber gefcbtvobrnen Gericbtsz2Yer(obnen, unb voo Diefe8 berfommens

Q6 p

tem dtf |

qud beffelben Geridbt$ Aduarii vel Notarii. ibid. z. 264« fe44.

;*"Ptio ]

XVI.

oj v

217

d

t4m gentris « quam [rientiarum ex fm'?wtazrn;

XVI.

um t

m agett

De Zwre noffro commtni hereditatem pa&itiam f. conventionalem nullam

dindul

effe con(tat ex 1. fiz. C. de paFt. & fcriptis latiffimé ab Excellent, Dn. Prefide

dejuj.

in Colla. T. R. & R. . de fetl. y. th.i. p.r. feqq. adeó ut pacta fuccefforia ne

. 6j

quidem inter perfonas nobiles aut in magnitbca quadam dignitate conftitutas

ento tal

non milites, eo jure valeant. a7g.7. r9. C. depati. ex Stephan. Bertrand. 7. r.

j

pert. prior. conf. 2 9. Magnif. Dn. Prafes d. L p.;. Secus eft, ubi Jure co»-

jm t

fuesudinario vel flatutario aliud inductum apparet, quod tamen faltem flrin-

y; indul-

git quoad ea loca, ubi id viget, generale veró jus communi juri contrarium

&illos

in quibuscunque cafibus per univerfas provincias valiturum efficere haud valet.

optimä

id. d. 1. p 10. fq. & ibid. citt. Fiducia hujus juris ergó fi quz nobilium familiz

oborit

£erta quedam mutuz fucceffionis aut. in fpecie confraternitatis paCta, (tbs

vlerint

verbrüberungen, inter fe iniere, extin&is mafculis alterutrius familie, con-

W

fratres de fuperítite familia vi illarum conventionum poffeffionem relictorum

A

bonorum velur heredes conventionales jam intrarunt, filie veró aut fi que

] 1 &XXXADQ

funt alie fequioris fexus ex ifta, quz jam in maículis defecit , familia, vindi-

m 1eg'u'1-

«are (ibi à poffefforibus illis intendunt hereditatem eam , ex hoc capite, quod

rrioti

talia pacta fuccefforia juribus noftris fint in totum improbata, & propterea

nobilbis

nulius momenti, ut exinde nulla poffit pratendi fucceffio, & quod pa&a

refifim:

confraternitatum conítitutionibus Germanorum quidem fint comprobata, fed

-faltem inter perfonas illuftres & Status Imperii, non veró inter nobiles , auc

ye hancin

:. 25, 5; 20

alia quavis, utut eminentiori dignitate conítitutos per Iuff. Pac. Caf. Suec.

urios cud

Art. 4. G. 10. C* art. 15. $. 13. R. T. de Anno 165 4. $« 18 $. Capit. Cafar, Leopold.

art. 6. fofepb. avt.6. &j Carol. FT. art. 1. ibi : Syte unter Cïburfürfïen ; süfü

lm,g.üc

T

ftet unb. Gtánben erribtete Grboerbrüberungen, 2t. Poffefores veró &

rei contrà objiciunt Exceptiosem nobilitatis , in [pecie immediate, & huic quo-

jj

]

que fingulariter competentis facultatis pa&a talia hereditaria, & confraterni-

lt

j

tatum validé erigendi per Capir. Leop.art. 39. O* sovif. Carol. I I. art. 1. ibi :

wm W

K

Gyie obnmittelbare (repe Seeid)8 Suitterfebafft mit. eingefdblofjen juct. infir.

Mu

& 27. Knipfchild. de fideic. fam. ill. L.3.c.10. B. Dn.

i

Pac. Cef.. Suec. art. 4. $.2-

ab int. Diff. $. 6.7. $. 10.. Magnif. Dn. Prefes, i» Je

n papp

Stryk. i» trat. de [ncce[f.

Coll. fe&l. 5 . pag .2 9. ( ibid. alleg . ut

& in Diff.de nex.. Ord. Equ. immed. erga Caf.

ne

i

itaut propterea me

ritó ab actioneabfolvendi &tanquam heredes

penre

e Imp.-t/a. 16.

(fione hereditatis relinquendi.

Quod fecus effet, fi pacifcen-

p

ii

pa&itii in poffe

n /

tes nobiles fuiffent non inmediat

i, fed mediati, quibus jus per pacta heredita.

UE

tem deferendi regulariter. non competit poft alios Stryk.

d. L $. 1r. t exinde

u

Quoad nobiles me-

Exceptio mobilitatis (impliciter talis hic fruftra objiceretur.

xceptiones : primó nifi Princeps terci-

diaibs veró quia DD. duas tradunt E

£

forii,

j

|

21!$

GRASS de Exceptione Mbilita:is;

|

quimstcuce

torii, cui fubjecti , confentiat, & pacta talia fpecialiter c.o/'n'ür,met: fecundó

; dnte, .

niG expreffa Lege aut recepta confuetudine aliud indu&tum, poft alios B. Dn.

tere, Ma

Stryk. Z. ]. $. 11. San& in Cafibus his exceptis, quin locum obtinere queatcum

Á Qzani

effe&u & exceprio INobilitatis frmpliciter talis , & in f pecie quoque »xediata, nul-

jones fe

lum nos dubium tenet. Idem quoque in nobilibus virzzre t2libus, utut in

ttionis.

excelfa aut infigni fint.collocati dignitate, in fpecie quoque in Parricüs civita-

ütad

ium , quibus itidem hoc jus. regu-laritcr. non competit, adeoque ab his fruílra

yobatio

hactenus proponitur Exceptzo digzitatis aut mobilitatis f. virtute f. fnguine ta-

( pf

lis : nam nec hi eo jure gaudent, quia non funt immediati ; ubi veró ftatuto

t jum.

aut coníuetudine aliud indu&um, per exceptionem à regula etiam ad hanc

Qu mod

dignitatis & nobilitaris alle

üicatum

gationem ub fpe ex hac ratione confequenda vi-

&orie convolare Eofïunt,,

i, Q

XVII.

: e

|

I$

TU

Moritur in locis fortean à loco oïr.igin

longits diffitis nobilis ex Familia

l

BI

N. generis nobilitate per fe & notorié fatis clara, nullis reliCtis liberis.

Ad-

t in c

venit foemina, pratendens fe ejusfororem germanam & ex nobili ifta Familia

tur, &

N. legitimé oriundam, petens exinde, ut admittatur ad herediratem fratris, tan-

l* [ ]I

quam heres ab inteílato atque legitima per ZVov. 1 1 $; c. 3. Afferunt fibi & alii

It

WL

in loco mortis fortean ex teftamento vel nullo, vel alio quocunque modo in-

[

1 N]

valido, vid. pr.I. de ber. qua ab iut. def. iltam hereditatem , in cujus jam

Fütas

funt poffeffione per aliquot annos, pratendentes validum eífe teftamentum ,

WW

infuper & actrici opponunt exceptiozem nolilitatis palfvam && negativam , eo.

Wt c

ipfo negantes fe effe fororem defun&li legitimam,, illa contra fe.talem effe afe-

m

Qboro

rit; eamque exceptionem retundere allaborat replicatioze nobilitatis con[anguini-

tatisá, legitima. atliva, i affrmativa, &fororem germanam effe conítanter

t

afferit, de(uper difputant : Rei urgent , hanc qualitatem & nobilitatem generis

non przíumi , fed potius quemlibet prefumi popularem. Gloff. zz czp. 57 for-

falii h

1& verb. [Gientia x. d. elett. n 6. Felin. im-c. fim. x. d. pref. C du c. fin. x. de pro-

bat. 'Teneri ergoó. illam qua afferit fe nobilem & de hac familia oriundam ad

COntraf]

Obhgawl

probandam hanc qualitatem veluri extrinfecam ,, quz naturà non inelt , fed

illuftribus fa&is, literis, armis aut Principum gratià acquiritur, J. 1. ff. de pro-

o ff

Att],

bat. ci* ibid. Bald. ia zotab. 1. ut & inde hic dependentem proximiorem iftam.

coníanguinitatem , quam etiam probare. debet, quz talem fe Afferir, /. fz. C.

-l'[fea

d. probat. Mafcard. d. probar. 1. concl. 7 2, in p** Pacian. d. prob. L. 2. 6« 12. s. 4.

i,

ii

& 5. Carpzov. i». Refponf. 1. 3. t. z. Refp- 6 5. - 1. qq. . A&trix proinde fufcipit

Rn

probationem ei injunCctam , producit vel duos teítes, perfonas graves, fedde

ájor.

auditu faltem deponentes, qua probatio hic dicitur per exceptionem àregula,

R lORjb

&ànquam in re difficillima probationis & in fenfus extetiores teftium non ca-

dente,

'Vn

—

219

t4m geutris , quam . fiientiartim eä' virtgtgzng.

ünd

a;;te , qualis eft filiatio , con(anguinitas, affinitas, /, ?7.ff. condit.. & dem. luffi-

Di

cere. Maícard. d, 1. concl, 40 9. s. 1. Pacian. d. /. 2.24. Lanfranc. 4e Oriano ze

qum

C. Quoziam. x. d. probat. c. 8. ntm. 94. vel ad conjecturas, indicia & przfump-

nu

tiones fe vertit, quibus non minüs con(anguinitas tanquam difficillime pro-

ut (

bationis, demonílrari poteít, poít alios Carpzov. Z. . »m. 7. fd. vel provo-

Jld

cat ad famam, quz fola duobus teftibus faltem probata plenam fidem &

M&ï LY

probationem etiam hic in probanda con(anguinitate & nobilitate facit. /. 7.

A t

C. d. pof!ul. Felin. ia c«10. x. d. teffib. n. 9. Carpzov. d. J n . füd Et hiíce

tüto

ita jam demonftratis fine dubio pro a&trice pronunciabitur. Et ad eum quo-

hanc

que modum rem fuiffe aCtitatam, & in Senatu appellationum Anno 1625. ju-

A

dicatum fuiffe teftatur. Carpzov. . J. ».15. ibi : &rfenmen von Gottes Giae

ben, GBir Sjobann Gorg 2c. bafi S3rigitta oon SSünau Sybr fürgeben,

ba& Goie nemlicben Janfen unb Griberid)8 von $5ünau veolbürtige Codme

TiAd

(let gemejen , sut Sfeotbbur(ft beícbeinet, — Non minüs & Scabinos Lipfien-

M

fes in caufa Nobilium à Trotha Anno 1634. pro iis, qui agnatos fe vendita-

amiia

bant, & conjeCturis id demonftrare fatagebant, ita decidiffe, refert idem Z.

]s u

1. 2.16. ibi : lnb gleicroobl nad) gemeinem QGabn ber Stedisgelebtten bie

j Kal

9inoermanb(cbafft unb gradus generationum , beboraus in alten. Gefdbfedy

jlo it

ten, unb vor fanger Seit unb unbendliden Cyabren bero, aud) burd) con-

m

jecturas ufb prafumptiones ertoiefer roerben Eónne, fo erfdbeinet baraus fo

jj

tum ,

viel, baf tvanm oorgebadhte przfamptiones $0 Giegenpart Gurem CBetterm

fl , [

burd) gnug(amen SSeroeiB ober. ftárcfere CQOermutbungen sur. Gónüge mricbt

"m

abgelebtet toerben móger, Sybr bie libellirte proximitet urb nbere 9mnoere

T n

voanb(d a(ft.sur æotbbuþfft þefct)e;?iïglelthunb beogeb?ad)t babt.

yiuntt

ais

.Nune quoque nonnulla exempla ex materia 7s 24 reyi, in fpecie ex

jf

fatlis licitis c. contratlibus , ut adducamus, difpiciemus 1. ratione sutzi ex

tte

contractibus zomizatis realibus.

Filius familias mutuam pecuniam accipiendo

]

obligatur, ita ut adverfus eum perinde ac adverfus patrem familias creditori

m '&ö.

»

d

aCtio ffrifo jure. detur, J1. L. 9. $. fin. L 0.l 11. L2 pr. & $. 4 ff- ad SCt

d

AMaced. qu& tamen inefficax redditur oppofità à filiofam. exceptioze SCti 7Mae-

, lut

cedoniani , ita ut. ad reflitutionem condemnari nequeat d. l4« $4 bgoS 6s T. .

$. 1. ff. eod. $. 2. I. quod cum co , qui in al. pot. eff neg. geff. dic. etiam(i. mobilss

jl

12 pb

fit, Q in dignitate conflitutus , veluti fi Senator & Con(ul fit, uti fuo tampo-

i

cint

re reCté. relpondit JCtus z J 1. $. 3. f ad SCt. 7Mac.

Quanto enim quis in

(di

majori. dignitate conítitutus eít, tanto magis ambitioni indulgere , & pro-

3

fufionibus dignitatem fuam augere ut plurium (ítudebit , re&lé ita judicante

iU

Uh:

AMaced. tb.13.. ut adeó. refpectu majo-

ngn a

?3. Dn. D. Frommanno iz diff. de SCt.

Ee 2

rum

T

z20

M

dídu d-

s

rum fumpïuum' à noSiïi aut honoratioïi pro more, utut laudem non usque

jris- ind

quaque merente, imperidendorum, aut erogari folitorum, exveprio bac nobi-

"*iztipnm

itümant

litatis & dignitaris alteri illi exceptioni SCti 44aced. tanto magis locum faciat;

& ambahz exceptiones ita junCtz tantó potentíüs opezentur, & non tantum

Dn.D.

filiof. fed & Patri eó magis prodeffe poffint etiam in cafu, fi filius£. talis cone

J quæ (

t VVent

tradicerite Patre mutaam pecuniam aecepiffet ad erogationes eas, quas moder-

ni pravi mores ampliüs pro illicitis aut indecoris haberi nolunt, quzeque patrí

Mm2. qu

quafi ex necetfitate quadam, & fub pretextu per honorem non omittendarum

jqud J

earum incumbere, videntur, quarum intuitu SCrum Maced. locum aliás non

Mlquia p

invenit £. 17. $. 15. ff. l.2. C. ad SCt. Maced : Cui rei accommodum videtur

/ Yil plen

exemplum quod in fcenam. jam olim produxit in cafu, ubi filius nobilis in

Monda. v

ttam inte

Aula cujusdam Principis confeníu patris degebat, nomenque inter alios Au-

Iz illius nobiles profitebatur, fed fine aliquo falario , convi&tu aulico conten-

tentus, baf Cr frepe Gafel bey Jyofe Dabe : IndiCta preparatione ad inftans ,

7 Buas, $&

uti vocant, Carzeval, quod aliás bacbazalia dicunt, cüm filius falario deftitu-

hotorium

tus à patre talia improbante & renitente fumptus pro comparandis veftibus

Tüm cauf:

ludicris & larvis fruftra peteret, ab amico quodam 200. thaleros mutuo fump-

Stf)'k. iü

fit : deinde creditor hos repetit à patre, hic objicit exceptionem SCti Maced.

MO

& hanc jure oppofitam fuiffe, nec in prejudicium pàtris enervari poffe rep/i-

t pag,

catione nobilitatis, & pratenfi honoris, fed patrem ab ea impetitione abíol-

in fliisf

vendum efífe, privatim confultus ex rationibus ibi deduCtis exiftimavit B.Dn.

j w C ,

Stryk. in »f. mod. ad tit. d. SCt. AMaced. $. 10.

Quid fi veró quis conítitutus

! hiori niti

in dignitate tali, quz liberat à patria poteítate, uti olim patriciatus, & nunc

x Nl

omnis quz liberat à curia viZ. fepr. th. r 3. tunc ereditori ex mutuo agenti fru-

]

/

W Wägs 1

ftra obje&laret SCti Macedon. exceptionern, cüm eam omninó retunderet Re-

Cicfs w

plicatio. tam eximie Dignitatis atque Nobilitatis.

Abíurdüm enim creditur

tatum ]

ei cum periculo credi, qui Reip. aut 'Ecclefiz negotia gravifima liber gerit.

; Rhis qui

Buf. ad . 1. $. fin- ff- ad SCt, 7Mac. ». 3. cui fententie quoque meritó fubfcri-

Pernicien

bunt de [ena zz £. de SCr. 7Maced n. 3. aph. $.. Carpzov. p. 2. 0. 10. $. 17. s. -

digmla m

& ibid. Gofwin.ab Esbach. in not. cum adcitatis : poft plures alios B. Dn.

12

Frommann, iz Diff. d. SCr. 7Mac. tb. 24. B. Dn. D. Lauterbach. 24 4. tit. $.8,

tTtim tor

Nil obflante eo,quod in contrarium movetur ex ZVov. 27. c.7. quod nempe à pa«

ttia potcítate ita liberetur, licet non quoad favorabilia, tamen quoad odiofa,,

Qd dene

odiofam autem.(t velmaxime, filiumf, illum cogi ad folvendum mutuum

tryk. l, l

contra jura acceptum. Siquidem Jus illud, quod'ex SCto Macedoniano ei

tribuitur, nullatenus ad familiz jüra, qua in d. JVov. ?r. €, 2; filiisfam. in Or-

Stch

dine ad familiam, & huicin ordine ad'illos refervantur; pertinere dici potefl,,

n&ctàm in filiorumf, quàm parentum favorem & foneratorum odium illud.

juris

8 ila üt

*

zzí

lm generif; 4zaäæfäiäntiari?m d* virtutunt.

i

ad SCr.7Maced. Sane inj Friþi,isþfäm.-.

que

indudum effe conftat. 4. 9. $. pez. f.

locum itidem non habere

C Statuum . Imperü SCrum Macedon.

t^

Priscipum

f. ad L. 2. C. d. t. 3. 27.

ex quibus id referunt.

üt,

antumant Connan, & Aug. B:rbo

B. Dn. D. Lauterbach. Z. /. tb. g.

in fiz, & B, Dn. D. Frommann. 4.t£h. 24. i

UT

COfle

fa. quz opinio his

videtur niti rationi

bus: tum 1. quod Principum filii, pa-

domini rerum paternarum & principatüs paterni dicantur ,

t«

tte viventé, quafi

di&ioni paternz non videantur effe fübjedi, tum

yuri

tum 2. quod poteftati & Juris

erii locum obtinere non videatur,

W

3. quod Jus Roma

num inter Principes Imp

& de privatis vera eft pe

r 1. 12 ff. de lib. & poffh. hinc hanc

non

Sed quia prima ratio

la hic fundandam recte colligitur.

etut

nihil plan& conficere ad ex

ceptionem à regu

que ex eo folo refellitur,

quod (ine dubio

s irt

Secanda wvero falóffima, quippe.

etiam inter Princip

es noftros & patr

ia poteftas atque Imperium vigeat. Dn. de

À

20. Dn. Schilter, z prax. ur. Rom.

in for. Gerum,

teri

Rhez. zz j"mf. pzzhl. É6

ue Zer

tia itidem falfa hypothefinititur, cüm plus quam

15

notorium fit, Principe

s noflros jure privatorum hactenus quoq; uti , & eo-

N

(tri tribunalibus ex Jure communi decidi. D.

(ubos

rum caulas in fümmis Imperii no

Stryk. i2 Ufz. ff- mod.

ad tit. d. SCt. Mac. $. 5.

add. qux fusée fatis hanc in rem:

fump-

nif. Dn. Praf. i« Collat. T. R. cum. R. f- R. G. fetl.ge

Maced.

deducta leguntur à Mag

4. Coll. feli. 1.

tb. 4. Exinde recté concludimus , etiam.

uml

1b. 1. pag- 22- f24- janit.

noílrorum a

dmittendam omnino effe 5azc Exceptio-

in filiisfam. Principum

! abfol-

fuerit oppofita, tanto magis valituram , quantó fir-

Ban'

aem SCt. Maced. ficubi

miori nititur fulcro. ex jun&

a alia illa Z/uffviffma illius. celfrtudinis, Dignizatis

HitutUs

oc quoque híc maximé fecum vehente, ut.quan-

& Nobilitatis exceptione , h

y nune

tó magis antecellunt aliis ho

norátioribus & nobilioribus, tantó magis ambis

yi ff

uti refpeCtu aliarum dignie

tiofis profufio

nibus ftudere. & indulgere foleant :

u

feriorum hanc rationem valere mod

ó demonílravimus, inpri-

ditut

tatum longé in

mis quia & fe

neratores i(li Principum filiis mutuum dantes graviorem

erite

rentibus

& Reip. inferre poffunt, unde majori quoque odio

n

perniciem. X pa:

digni,

merentes

& hic equé ac alibi, ut contra eos pronuncietur. Schilter.

TL

queamus, inter perfonas illuftres hodie pra-

: DHr'

d. i.

Et quamvis hoc diffiteri ne

fertim communiter pro indecoro

judicari velle hoc SCto uti, quafiid earum

' 5'87

(i res fuerit ad . judicium deducta,

dignitati repugnaret, propterea tamen,

àpae

nis jurisauxilia, bene obfervat B. Dn,

HO(&,»

haud deneganda effe his ipfis talia commu

Stryk. d, 1. $. 5-

cuul

XIX.

3n0 Cl

Secundo ra tion& Coutrallns

verbalis fe offert exemplum in fide juffrone mu-

m t^

fe recipiendo obligantur quidem ipfo ju-

lerum : & alienam obligationem in

o[e'r'

lejani

ze, ita ut adveríus eas actio compctat;

fed oppofità eæceptione Scu Fe

n illüd"

Aiu!is

222

GR ASS de Exceptione Nobilitatis ,

d

tsss sst

non pöffunc condemnari ad folvendum, cüm talis interce(fio à jüæ no

firo

tac d

quoad effe&um in totum reprobetur & irrita reddatur /. 2. $. 1. 7 7. /, ;6, jn f

inte co

l. 23« ff. l. 0. C. de SCto Fellej. idque ob fexus imbecillitatem &inconfideratam

facilitatem 4..; pr. ff. de minar. l. 4..3n f. C. de fponf. l.un. $. 1 . C. de R, U. A.

l, qïmd

3 deder

qu2 unà cum rei familiaris periculo ipíis inde imminente per /. 7. $. ;.

l. 2« 5.1.*

kduci ini

ff. cod. vera caufa eft hujus SCti. B, Dn, Lauterbach. zz colleg.

thbeor. pratt. ad d.

t C ac

5.$.2, — Quod fi veró intercedens foemina zobiüis aut illz/!ris it, anne agens

t prorí

hànc exceptionem SCti Vellejani replicatione nobilisatis, aut dignitatis ilzffrio-

neficiis |

vis, qua pollent e. gr, Duciffe, Comitiffz, Abbatiffze enervare iterum queat,

üet, v

quzflio eft & hodienum inter Do&tores valde agitata. . Quod hzc replicatio

Wtorua

profit a&ori ad infringendas SCti Vellejani vires, ita ut foemina talis, quod

in fuam fidem recepit, folvereteneatur , maxime f1 iz6mzul faperioritate terri-

m füorur

t SCto ?

toriali gaudeat , id affirmant Hering, 4e fidejuffor. c. 7. num. y 1.9. feq4- plur.

ubi omnium latiffimé : fuperadjiciens, cüm antecefforem in hac fua fententia:

l. i l

videre non contigerit, fe le&tori defuper liberum arbitrium relinquere. Ludov,

Qdo matr

Ttinimp ob

Engel z Colleg. Tur. Can. 1. 3. t. 22. $. 1. mum. ult.'Tabor. i2 annot. ad C.

7.4.

tit. de SCto Fellgj. tb. .. Bicc. in C.

- L enucl. $. 3. 2.16: Dn. Affeff. Cam.

oþfervamia

Q? 1d d

Schrag. in iztrod. ad ff. d. £. $. y. Carpzov.p. 2. c.15. d. g. ubi ita traCtatum ef-

fe refert in caufa Principiffe ab Anhalt ab una, & Dn. Comitum à &dytvat

[ä:

Thager.

burg .-SXubelftabt, ab altera parte Anno 163 ;. Struv. zz S. d. C. ex.zi tb

25

"'tinary

ksa aü Y

3n fin. ubi teftatur inclytum Facultatis Jurid. collegium in Univerf. Jenen(i

It addir.

ita pronunciaffe Anno 1667. Müller. iz zor ibid. lit. , Dn. L. B.à Lynker. is

anal, ibid. in fia, Eckhold. ad4. «. $. y. Schilter. i» prax. Tur. Rom.in for. Germ.

| m pa

'modinece

Ex. 28. $.6. Vitriar. iz' ur. Civ, timiv. ad tit. de fideju[for. num. 16. & ex aliis

quoque nudé ita refert B. Dn. Lauterbach. zz Collez. ad t..de SCt. Fellej. $. .

it fa. Qo

circa fin.. & Schütz. i2 Cowp. d. 1. cujus fententiz has adferunt rationes , tum

&b

quod talis fosmina regalia & jurisdiCtionalia exercens negotiis virilibus & mag-

ni momenti fufficiat, cüm pro tribunali federe, jus dicere, aliaque ad.in-

|lilli. qu

ftar virorum exercere poffit, poftalios Ludolph. Schrader. . fes4. ..10. foB.i.

Inte

li

Igan

]umo te h

4UmÓ.y. tum: quod in ejusmodi fazminam non facilé aliqua imprudentia, aut

jüdicii conüiliique imbecillitas prefüpponi poffit, hoc minüs , quia fuis inftru-

Pflenfes [

&a effe folet confiliariis, ut deceptioni non adeó videatur obnoxia, tum quod

& is, qui ejusmodi foeminz fidem in contrahendo fequitur, nontam (tatum

Ter t

muliebrem , quàm illuftrem dignitatem admini&rationgmque per omnia viri-

qmque off

li adminiftrationi fimilem refpexiffe cenfeatur, Hering. Carpzov. Müller. 44. .

Wtl ia

Contra veró adori hanc replicationem prodelfe negant B. Dn. Lauterbach.

in conciu[. for. Ex. 28. th.19. B. Dn. Stryk. in zor. ad Schutz.. d. [. e in

uf f.

ll(mem dl

md. in tit. ad SCt. Villej. $. 7. adeoque & hujusmodi fæmings illuftres,

perin-

N COni

de

CUR [

tam generis, quam füientiarum d virtutum.

ib

Nemameions

"

——

oftro

de ac alias pri

vaias exceptione SCti Vellejani 'tutas effe & maqne-re, non ob.

f

i f

(lante contra

adá allegatione illuflris illius dignitatis, flatuminant, tum ex

ratarmi

eo, quod fus noftrum foeminis indiflincté, & fine exceptione hoc benefici-

[ 4.

um dederit, & dignitas talis fragilitatem fexüs, quàin repentinam poflunt

b

-

deduci inopíam Z. zz. $. 15. C. de R. L. A. fanareaut corrigere non valeat, pro-

al

üt nec ad((tentia confiliariorum nimiscredulam aut facilé labafcentem men-

E

tem prorfus excludit : tum quod & fanina noftrz illuftres ordinariis jurium

lifrie

beneficiis fruantur, & jus commune inter Principes Germanig generaliter ob-

qucat,

:

tineat, vilente & hic jam füprà addudà regulà, quód in contra&ibus jure

licatio

privatorum utantur : tum quód adhuc hodie matres illuftres & nobiles libero-

q'uod

rum faorum tutrices fi effe velint, folenniter renunciare debeant in fpecie quo-

farri

que SCto Vellejano : quod arigumentum hacin materia pro evidentihabet Dn.

olur.

Stryk.

in Uf. mod. d. . quod dum egregi& confirmatur exemplis non tantum-

sana

modo matrum zo

bilium immediatavum & hodie ad renunciationem hujus SCti

V,

omnino obligatarum , praxi Camerz imperii quoque hanc in rem extante, &

A

obíervantia quoque

ia Dire&tóriis & Senatibus equeftribus nobilitatis imme-

diate id demonítrante;

quz adducta à Magnif. Dn. Pref. i» Diff. de tut. mat.

4. th. 26 . imprimis pag. 39. fed G exemplis aliarum i/gffriuns

atum. é

züb. imper. imme

$

foeminarum tutr

icum veluti Baroniffz de Gódens, & Duciffe Mecklenburgen-

dut

Zl,th.llo

fis, ad quz provocat ex Huld. Eyben. de tzt. fem. m.2. $. 3. C? 17. Müller,

án addit. ad Struv. d. l. in fiz. xectiffimé& ex his concludens, ex hoc apparere ,

, J

quam parurm tuto nonnulli affsertum eant, ufu Germaniz renunciationis talis-

nker. !

r, Gtrfh

modi neceffitatem folennitatemque non ampliüs obfervari. add. Dn.Stryk. 4. 7

t iliis

imfin. potius e(t, ut ultima huic fententie adítipulemur. conf. Joh. Volck.

Bechmann. iz Comment. Íf. theor. pratt, ad tit. de SCt. Fellej. im ob(- pratt, uit.

lj $^

(5, [

ubi hanc fentenriam reítringit ad fceminas illuftres ssaritatas , fcribens quod

fmg

fi illi; qui afferunt in foeminis illuftribus SCtum Vellej. locum nonhabere, hoc

d iv

intelligant de maritatis, Íe contraritirn tueri moalle, cüm ille etiam debeant

g&.l.

jurató renunciare huic beneficio , fi intercedant pro maritis : G ita refpondiffe

j, at

Lipfienfes menft. OGobr: 167 r.

in(itu

XX,

nqu

'T"ertjö quoad Contra&us Cofen[aales, ratione Ewptionis Venditionii fe

Si enim in dignitate f. politica(. ecclefiaftica confti-

ftatum

quoque offert exemplum.

tuti, illuftres,- aut nobiles emptionem v

enditionem lucri querendi cauía , (i-

yia viti

; lil

ve mercaturam in:civitate exercerent, civitatenfes ipfis recté opponunt eXCep-

rerbich

tionem dignitatis c& nobilitatzs, per text. iz . 2. C. de comrmerc. In dignitate fiqui-

dem conilitutos & nobiles commercandi ad eum modum libertatem nonadeo

, Uf

decere , (ed & bono civitatis publico maxim&nocere communiter DD. perhi-

j Pc"ï

bent,

E

L

)

224

GR ASS de Exc&ptione Noäilitatä;

D Em

|

b r

f

?p

gent. Tir;q. de nobil. c. 27. Nolden. de Stat. Nob. c. 22.$.3. Zie;gler.de jar.

UM

AMaj. l. 1. c. 4i. $. $. Maurit. Z. INobil. tb. 10. Fab. i2 Cod. Sab. 1. 0. 1. 28. d. 18.

immedi

Mev. p. 2. d.2. num. 4. Catpzow, p-2. c. 6. d. 4. B. Dn. Lauterb. i» Golleg.

t Aufli

tbeor. prat, tit. d. C, E. V. th, 13. Magnif. Dn. Pre(. zz Diff. de negot. Cler. pnf:.

f dicit,

€. 2. per tot. (j ibid.citt. Uti veró legibus moribusque cujusque regni, provin-

onico &

cie, accivitatisftatuendum eft , quid deceat , quid dedeceat in iis, que funt

fodi co

civilia, ita quoque quis modus obfervari debeat, Mev. 4.7. z. 4. Poffent & ra-

lec fen

tione Coztrattas mandati, modique per procuratorem in judicio agendi, vel

tobore [

alterius ádhucgeneris varia exempla proferri ; Sed properandum eft.

tetritori,

XXI,

&

tentiam.

Ordo quidem nunc nos deduceret ad obligationes ex deli£7z: defcendentes,

(àneam j

& ad eas,quz occafione horum nafci poffünt digzitatzs & wobilitatis Exceptiones fed

Ü de i.

ptatecmiffis his, quia & ex fequentibus cum quibus affinitatem habent,maximam

bECh: BCA

partem dijudicari poffunt, pedem potiüis proferimus ad Zura atliorum,ex quibus

demqm

€ives, quia antedicta jam eO referri poterunt, hic iterum ex profeffo quidem per-

Thn, ] 44.

traCtare fuperfedemus, magis intentiad perfécutiones criminales , ubitamen in(i-

Wttjjsta

muloccurrent, quz inaCtionibus civilibus ex deli&is defcendentibus applicari

Wimme,

poffunt ac debent, ut propterea fufficere videatur ex utroque genere alterutrum

illud, faltem per nonnulla exempla ad hanc exceptionem pertinentiain penfi-

(ii, qui

ia

culationem quandam adducere: Et quidem primo in exercezda jurzsditlione cri-

Wine L,

minali ipfa exempla hinc inde occurrere poffunt Fxceptiozem dignitatzs c& nobili-

ilio mo.

tatus eximia.

Nos veró in hac unica fpecie hodienum adhuc valde agitata hac

ACere d

vice erimus occupati: Scilicet zobilzs immediatusin territorio alicujus Principis

—

àut (

aut Statüs Imperii R. G. deliCtum aliquod committit, & cüm ibidem deprehen-

quod;

datur, carcere aut arreíto derinetur , inquifitio in eum à domino territorii int-

5?4 enyr

ftituitar, & proceffus eó dirigitur, ut ibidem judicari & puniri debeat ; De-

átloj,

linquens veró opponit Excepziozem nobilitatis immediata , vi cujus hoc obtinere

contendit, fe tanquam immediatum ab hac & omni alia jurisdictione fingulariter

Tton ii

effe exemptum ,. & ànemine, nequidem in caufis criminalibus judicari, ac puniri

Wfflas Q

poffe, nii ab Imperatore ipfo, qui hanc facultatem cognofcendi in talesimmedia-

tos fibi refervavit. Hanc ipfam exceptionem & prafcriptionem fort opponens an

fïdiä'mm

audiri debeat? res eft non adeó expedita, cüm pro & contra difputetur: Àn in tali

*

ca(a dominorum iftorum territorialium jurisdictio in nobiles immediatos funda-

dïtherin

tafit? Pro zegativa $. rationes conge(íte leguntur ap. Knipfchild, 4e f»r. &*

ii

mm.m "

priv. nobil. imm.l. 364 23« num, 4. ubi & Authores Cafp. Lerch. Umm. &ali-

Pratem

os hanc negativam füftinentes laudat z. yc. & uum. $ 3. qugiisdem in termi-

Vanj

nisreperiuntur apud Eund. zz tratt. de T. C priv. civ.imp. l. 2.€. . num. 7 9.

l.

ïüuantö |

féq4-jun&. fzum. 1120 113.quam G iisdem rationibus convalidare fatagit Erte

ü

-

tayt genevit, quam /ää*wümm & oirittil.

22f

ml

| fu in&e/h?s, de Anho : 65 9. in caíu Lomicidii, & de Anno 1682. in ca(u fräü;'—«

ln

€idii , ubiiple Imperator cognitionem & jurisdictionem criminalem exercuitin

d.

immediatos nobiles ex circulo Suevico, fuperaddit , cum Refcripto Cafareo

ad Auflriacam Cancellariam emiffo hoc jus foli Cafari afferente.

Nec dubitare

Aileg.

'-P'I'Obu

fe dicit, quin & (imilia prejudicia & res judicatasin circulo aut diftri&u Fran-

tovir.

conico & Rhenano invenire liceat, qualia przjudicia pro norma & forma in ejus-

g [unt

modi controverfiis decidendis obfervanda & legum inítar habenda reputat. Et

A tt-

hzc fententiafi prevaleret, fupra adductam exceprionem . nobilitatzs immediate

Contra veró pro affirmativa illud jus dominis

,W

robore fuo perítare fat validam.

territorialibus afferente plures itidem accumulat rationes, ex quibus hanc fen-

' . tentiam tanquam juri & praxi communi & quotidianz quam dicit magis confen-

taneam ipfe adítruit laud. Knipfchild. z rr. dejur. nob. l. 3. 0. 2 3. mum. 57. feqq.

entes,

n fel

, & de jur. civ. imp, d. l. 2.6. $. ntm. 90. feqq.. Authores quoque C. J. A. Biden-

imam

"bach, Befold. W'ehn. pro hac militantes adducit ibi num.z0. c hic num. 112.

& denique rationes diflentientium refutat iz jlfo tr. num 72. feqq. plur. &j in boc

guibw'a

mwe

yum. 104. f44 Et huic fententiz fi locus detur , conítat fruftrà Z/zm zobilitatts

Quod nullum plané dubium patitur in cafu ,

neni

immediata exceptionem objici.

ubi immediatus ftatus , vel nobilis officialis eft illius, in cujus territorio deli-

appïïcad

rerotrü

quit, quippein quem jurisdictio domino omninó competit, /. z. 3. C. Quor,

jjn p

app. zon rec, utiin terminis concludit Gylmann. Sypph. tom. 1.p. 1. 9. de ConfHi-

frinttr

tutione L. Diffamarifol. y 30. num. 2. Knipfchild. de jzr.zob.d. c, 23 2. 2 j vel

g

alio modo peculiare forum na&tus eft, cui fe ele&ó certó vitz genere obnoxium

facere debuit, veluti fi nobilisimmediatus in Univerfitate degat, Rectoris Univ.

;iratahäc

Prncip

aut fi miles Ducis jurisdi&tionem atque imperium nullo modo detrectare poteft,

&zgï&hen'

quod per fe patet, vid. Donell, z Comment. jur. Civ.l. 12. c,20. $ ibid. Hillig.

ju enucl. & in confeffo quoque eft: vid. Sytánctif. Sitterz£yrbin. p.1.,3. D 4.

titori

z J

Rationes utrinque allatas otiosé hic repetere nolumus , multó minüs in alter-

ütrius pertis prejudicium, lite adhucdum pendente, & in pofterum quoque

ahindt

glariet

non aliterac fub prz(idio publicz authoritatis, eo modo quoejusmodi contro-.

veríias membrorum Imperii aliàs determinre juris & moris efl, finaliter deci-

denda prefumptuose quid hicílatuere intendimus.. Quando veró , quodquo-

nured

tidianum feré JCtorum eltofficium , ad caíus propofitos pro juftitia ad normam

urium noftrorum redtiüs difpenfanda judicium tmpertiri neceffitas imperat ; id

hnit tl

^.

diffiteri non licet, quod , uti nobilesimmediati ha&tenus funt in qz2f poffeffrone

nosfu"dä

"AL

eontra ejusmodi jurisditlionales à Statibus Imperii adver[us fe exercendos atlus

oteftandi , .« in coutrarium mandata Cefarea in favorem fmi [naque caufa ex-

j ul

ff

erandi, ad que facilius decernenda Aula Cafarea tantó propentior effc tolet,

pint

jiP

I^

guanto impenfiorem curam minillri ;lli pro'interefífe Czfareo etiam in ho:

jure

j

gglEE

l

226

GR ASS de Exceptione Nobilit-zt'tïs;

-

—

jure, quo fupremam illam Czfaris & Imperii jurisdidtionem in immediatos 1;

dipro ca

figniter flabiliricredunt, cum exclufione jurisdi&ionis territorialis alterius cu-

Q on

yon(tran
