morganatico , fed inveniuntur etiam fimpliciter, & pari cum aliis equalibus

MM r

connubiis affe&tu & effeQu inita. Excell. Dn. D. Schvveder. d. /. :). 22. féqq,

jmgi

C

& quaedam inter modó enumerata exempla id itidem confirmant.

Que cum

LL d

ita (int in perfonis i/zffribus atque Principibus quoad connubia tantis plané paffi-

Nür. j

busaut gradibus difparia, & tamen proptereain fenon vitiofa, non illegitima,

Itb ,

non nulla: id quod latius adhuc per plures rationes egregié conítabilitur per

Refponfum Juridicum Helmfítad. Menf. Apr. 1698. in caufa matrimoniali Prin-

T'lt ordir

cipum Albaniz impertitum, quod exhibet B. Dn. Sam. Stryk. Z. Diffzzf. fpon-

fal. Sel. g. & 27. feq. multó magis locum invenient in fponfalibus & matri-

| "'big: 7

E

moniis zobilizm cum ignobilibus , quelegitima omnimodo funt & manent zqué

ac alia matrimonia inter perfonas non prohibitas cujuscunque ordinis contra-

j ftd Qj

drfeer

€&a ; quod dubium ferénullum habet, fi-nobiles 7544« profapia cum perfo-

Mm»i n

nis »nc primtm nobilitatis , aut nobiles fazguize cum perfonis virtate c Dig-

tüm ha

vitate nobilibusfe copulàverint, cüm, uti jam tradidimus 7/. 3. ejusdem fint

inViCem

commatis , ordinisatque dignitatis: & quamvis magis dubitari poffe videatur

de matrimoniis nobilium cum inferioris ordinis perfonis, veluti fi civice , &

Vitnte, |

mef& üc (

ex his plané plebeje, aut ruftice fint Conditionis, quz ineuntur ; quam im

rem. maximé quadrant diffuadendi rationes contra talia Connubia congeflz ex

tbilem d

aliis à Carpzov. z 7wrzspr. Conf. l. 2. t.1. d. g. n.1. féq. Inter quas non po-

iil

: m M

ftrema in effe&tu fuo effe videtur illa, quz ultimo loco z. 1. féqq. addu-

um

€a, petita ab incommodis indé ut plurimum fecuturis , litium nempe & di-

1105

fcordiarum inter ipfos conjuges füboriendarum , & his qui anneGli folent,

infelicium eventuum, malorum quoque quibus premere & fatigare folent

invidià turgidi agnati nobiles plebejam talem conjugem, juxta illud. Ovidia-

t

um in Ep. 8.

?.b

b-

l

Quanm

TM

,*'*"x

tam geueris , quam [cientiaetum cä* virtutum.

197

-

d

P

"tl

—— Qnmuam male inaquales veniunt 4d ämtrz;jwagm

j m

Jam premitur magno conjuge nupta minor. -

cm,

te ipfa tamen nec hic aliud ftatuendum effe, quamin pramiffis modó cafibus,

Df«

conítat ex eo, quod talis Statüs aut conditionis difparitas & inde quas fubnafci

Lip

'pqiï'unt incommoda, utut impedímentum matrimonii contrahendi diffuadens

tU

dici queat, nullibi tamen in juribus noftris, f. Divino, f. Gentium, f. Jure

ld

Civili communi, f. Canonico f, eo qnod in Receffibus I. R. G. difponitur, f.

E.z h

quod moribus viget, regulariter inveniatur pofita pro impedimento fponfa-

$ $4

liorum & nuptiarum. prohibente, multó minüs pro caufa Conjugium jam

orum

contractum iterum diffolvente : utpotius experientia quotidiana teftetur no-

WVe

bilem ignobili , divitem 'pauperi, dominum ancille & vice verfa tali fozdere ,

f

valido omninó per jura noítra omnia, nifi quid in aliquo loco fpecialiter ine

«do

du&tum appareat, uti de Daniz & veteris Saxoniz moribus refert Cypraus d,

libus

Conjug. C.13. $ 36. . 7- Q in fin. ex aliis Limn. m jur. pull. L6. c. . num. 6 2.

Gerhard. z loc. de Conjugio $. 309. Carpzov. is Jurispr. Confrft. d. l. z.

.Sw&.

jungi.

!x u

ti. d.ro. Struv. is $.

, C. Ex 29. th.2$. & Müller. i5 iz addit. lit. j

näpam-

Vitriar. iz 4ziv. 7. Cive priv. ad tit. de ntpt. $. 48. n.4. in fin. Myler. ab Eh-

enitiIiy

renbach. de Gamol. Princ. c. $. $. 60. ubi potius tale matrimoríium pro ratione

jior p

circumítantiarum, maxime fi res fit anguíta domi , opulentià ducendz uxeris,

ii Prite

utüt ordinis inferioris, omnium optime erigenda & amplificanda, fuadet his

! Hpun-

verbis : Tali fazé viro nobili omnuino aunitendum cf! , per conmubium fflia boneffg,

& m*

licet. civici Ordinis, prafertim divitis , nobilitatis paterua decus con[ervare , ad.

a

quod Conjugium ipfa vatio Starás f amilia nece[ftat , ne per integram vitam for-

TU

deftere cogatur. Catp. Matth. Müller. Prof. Rofl. zz Difh. de matrimon. Nobil.

cum ignob. c. 1. $. 2, ubi plures quaftiones huc pertinentes decidit ; maxime&

f Peï lu

r

cüm hzc harum perfonarum in dignitatis gradu & ordine vel eodem, vel fe

n lt

invicem proximiüs contingente , nulló alio intermedio gradu inter eos inter«

ideatut

-

viente, veluti inter nobiles utriusque fortis , & eos qui funt in civico ordine

meté fic dicto nullus ordo alius intervenit, exiftentium differentia talem no-

(

——

vam i

tabilem difparitatem aut inequalitatem non inducat, ut exinde familia nobilis

du

aut illuftris reverà po(fic dici obfuícata, aut fplendor ejus quafi obnebulatus ,

yn *

Pfeil. 2. Cozf: 7 $. 5.16 1. Miüller. z addit. ad Struv. S. T. C. d. Ex.29. tb.2g.

m

lit.i. non magis ac in cafibus, ubi vel Reges Principum, vel Principes Comi.

T.

d«

tum , vel Comites inferiorum ordinum filias ducunt, & hoc modo matrimonia

contrahunt non minüs valida ac legitima ac illa, que cum fui Ordinis perfonig

h Olenh

t Olmt

contrahuntur , per 7204 demoz[trata. add. Dn. Stryk. 4. diffenf- [ponfalit. fett. g.

Quit

$.74- ubi quod fruftra fentiant, qui matrimonium Principis cum Virgine no-

bili pro nullo reputent, & liberis in

de natis jus fuccedendi in paternas Regio-

Re$

71

Bb ;

198

- GR ASS de Exceptione Nobilitatis,

——

nes denegent : quam fententiam fine dubio fola opivioze, nula veró juris ra-

? pavit

tione niti afferic, & ulterius confirmat füpra laud. Refp. Helmft. domuiSereniff.

1 tboni

Albaniz impertito ; etiam cum ea Extenfione, ut pactum pzrentum nullate-

tvit,

nus valere poffit in prjudicium ex inzquoli tali matrimonio prognatorum ad

M

totalem exclufionem liberorum illorum à principali e. gr. dignitate, fi here-

jtted)

ditate abftinesnt paterna ; quod pluribus ibi in di&o Refp. convalidatur ap.

tortati

Stryk. .. $.74. quod & Scabinaüts Lipfienfis decifo, aliorumque JCtor. Re-

Z

fponfo egregié ulteriüs conftabilit Richter. p. 3. d. 722. per tor.- .1mó ratio in

Ug

univerfum non tantüm in Conjuge ex ordine immediaté fubfequenti, fed & in

Dutüry

illa , que ex inferiori per multa interítitia aut plan& ultimo fociata eít loco at-

UT

ln

que Ordine, militat ea, que depromitur ex nobilitate & dignitate mariti, quá

hg

etiam erigitur, colluftratur & refplendefcit uxor , utut ex infima & plebeja,

j fj (

f, ex fece plebis, imó ruflica plané forte fuerit du&a, per texxt. clariff. in 1. g.

i

iffid

E

ff 4. Senat. l. fin. C. d. incol, l. 15. C. d. dign. Fab. i» Cod. Saband, c. g. t.28.

d.16. uum. 4. Nolden. d. Nobil. c,11. num.6. Tiraquell. d, »obil. c, 18. zam.t.

TT

U hi

feqq. Müller. 2. /, Zicgler. Z. jur. 7Maj. L. 1.6, 28. $.25. f4. Joh. Volmar. Bech-

Wij

mann. iz Comm. ad ff. tit. d. vit. nupt. in Obf pratl. 5$. ubi quod ex matrimo-

TU

nio Nobilis cum plebeja liberi prognati veré habeantur nobiles, & g«

j vel

familiz inde nullum fiat prejudicium : & ita pronunciaffe [Ctos Helmfítad.

DT

fW al

menf. O&obr. Anno 1620. refert Tomin

1. Conf. $. ". 4. ubi quod Georg.

à Q, avita fua & antiqua feuda à Patre fuo Apolline derelicta jure (ibi afferat,

f" 16

quantumvis NB matre ruftica fuerit prognatus. add. qua fcribit Carpz. i» 7»-

71, 10f

At

vispr. Confrft. l. 2. t. 1. d. 11. per tot & ab boc aliisque modo addutlis citt. & ejus-

d. aQ

modi exempla matrimoniorum à nobilibus cum ruíticorum filiabus initorum

per jura noftra nullatenus improbstorum, quamvis deinde fingulari Edito Re-

jlet

&Q

Jam aQ

gis Boruffiz An. 1697. emiffo in quibusdam quoad cffeCtus legitimi matrimonii

Nüptiag

detrahendos in fpecie ratione fucceffionis in feuda deneganda reflriGtorum re-

Vnculo

cenfentur ap. Dn. Sam. Stryk. zz Uf. Paud. mod. ad tit. de rit. uupt. $. 7- ver-

bis Regii Edi&i his : CfSeil Sybro .ónigl. Stajeftát. in 9reufien eim Edi& in

0 profu

i diffo

biefem Joer&ogtbum pxubliciren faffen, barínumn Derjenigen oon 2IDel beprae

tt

tben, toeldbe fíd) mit-xBauren , ober anberer geute, fo gar geringen Gotam

ïwnem [

be8 (inb, Gódbtern oereblicben , pro morganaticiserHláret , aucb Díeoon b«

dam

nein gebobrne Stinber von Der £ebngSucceffion excluditef tverber,

Pïjjr dECg

Qualis

reftridtio imparis ejusmodi matrimonii quamvis ex juftis caufis fieri queat, ta-

laltis dece it

men ftridé accipi debet, & ultra terminos edicti ad alias filias , quz non adeó

LUETT

depreffz fortis (unt, minimé extendenda : unde & matrimonium nobilis cum

LUR

flia bibliopege tanquam ex opificibus non abje&z, fed honeílioris conditio-

lat Y

nis ordo JCtor. Hallenfium pro morganatico ibidem vi edicti Regii haud re-

As

putavit,

t4m generis , quam . [cientiarum &j virtutum.

199

l4

putavit , (ed viduz illi omnia, quz aliàs viduis nobilium aliis fanguine talibus

iff

ex bonis feudalibus in eo Ducatu debentur, attribuere & adjudicare non du-

t€

bitavit, ibi: jbiobI bie Joanbmerc'er. orbentlid) unter geringe Cotanba»

LZ&

feute geredynet mecoei, 2c. q

ud) bie SSucbbinber benen .:Danbterctáleutetm

IU

merben imüffen : Z6

V

,

w

l aber Dennod) ín Dem Stónigl. Edi& bie

guaecedynet

g

Jepratben nmit

acrinaen Gotaubg Gd)teun nicbt gener«l cer verbotten morz

M

ben, (onbern notanter

paben gefefiet roefcbe gar gerigen Cotanpes finb, unb

0 1n

homines a

bje&ta forcis oerftanben roerben müfren, unter beneim

alfo baburd)

àn

SJanbwerdert

1 aucb- ein gtoffec Unter(dbeib , inbem etfídbe vief gevingerfib,

) d

el8 anpere, weld)e8 ex objec

:

o, bamit ein jeber umgebet , aeftimirf toirb ,

bann e8 gibt op:

ficia fordida &c. bin

gegen ber SSucbbinber [rbeit fo beranbt,

u

baf (ie oorncbm

li benem Gelebrten , tvie aud) Sürften unb Joerrm bep

14

Stuffricbtung (tattlicbe

t Bibliothecert $u ftatten fommen , urb alfo Dasjenige,

4b

womit fie umgeben $u

OSefórberung Der frepen eünfte unb ber Gelebrfane

ber $0n benenfelben nicbt gefagt meerbem, Daf fie gar

h.l

Feit absiele, fo mag ba

j

gerittgen Cotaubé , tocB

balb ba& ftónigl. Edi& auff fie nicbt gegogen, ub alv

rimo

fo Daà marrimonium,

me

[cbes ber Q3erftorbene Gbelmann mit eineó SSudpe

a, pro morganatico rit geacbtetierben mag. — lib

TE

binberà Godbrer getroff

matrimonium pro iegitimo "u acbten, fo muB GUCf)

miol

toeil aí(o gegenmoártiaeó

eot

ber QGitttoen alle$ 0a

8fenige au

8 ibre8 Marici £ebrrGüterm, gereicet merz

bafiger £anba- Dronung einer 9(belid)en ZBitten gea«

K(lerit,

ben, tvas fonften nad

fponte fequitur, fupra reCté negatum

7 f*f

bübret.

Ex his

hattenus propofitis fuà

Xeus

effe, nobili fponfalia de c

zetero quoad omnia fua requifita re&té celebrata im-

fona ignobili aut inferioris ordinis detreCtanti, autin matrimonio

itorürtt

plere cum per

&o cohabitare, aut quz ratione dotis aut donationis propter

joM

jam actu contra

qmonll

nuptäas p

rz(tanda ex neceffirate

juris incumbunt, pra(tare recufanti , & poriüs

"M

vinculu^ illu4 difol

vi opranti hanc zobiliratis Exceptionem Activam ullo mo-

:imó potiüs contra talem hoc ex fua parte intendentem

(ete

do profuturai effe

a

& ad diffolvenda ípon

falia aut matrimonium agere non verentem rmnilitare ex-

yv

ceptionem nobili

tatis pzz'[äwzm, inde vel m

aximé depromendam & cum effectu al-

d, ut cuilibet hono viro grave effe debeat fidem fallere, / 7.

jtet

legandam , quo

1 O

pr- ff-. de conft. pec. fLaspr.

ff. 4. patt. ita nobilem aut illuftrem perfonam prg

Quahs

aliis deceat bonam fidem A€

nofiere , pacta & conventiones usque quaque fer-

vare, àfallaciis & decepti

onibus abhorrere & abítinere : & quó quis eft illu-

at,ïa

radu eminentiori con

[titutus. eó foedior in eo eft fidei

f adCO

flrior, & in honorum g

js cum

violatio. Myler. 4b Eb

renbach. iz zomol. Ord, Imp.c.1. $. 2. Limn. iz Zur.

Paull.1.6.c. g. num. og. in [in.

quod maxime allegandum adveríus eum, qui

ndii?

(ub promifhione matrimonii pellexerit, atque

yud f

wirginem utut inferioris Ordinis

Íedu-

m[avlf:

—

209

GR ASS de Exceptione Nobilitatis,

rsans

1 quafc'

feduxerit ad illicitos congreffus, quos & imprzgnatio fecuta. -Ad'han/c üqu*idemx

£t alte

ducendam officio Judicis etiam invitus compelli debet, nec auditur excipiens ,

fe nobilem effe, illam plebejam ; potius veró hzc Exceptio replicatione zobili-

tinis

Ditis |

£ 4tis5 eliditur hac: ergó quia nobilis es, tantó magis adimpleas promiffa: nui-

dii tl

libi enim nobilis exceptus reperitur ab hac ufu Confiftoriorum quotidie fre-

quentata juris regula, quod ftuprator fub. promiífione matrimonii ftupratam

d

pracisé ducere teneatur, perinde ac qui publicis fpon(alibus fponfus exiflit.

j

latl ,

Ate a(

d. jar. connub, p. 1. c.18. in fin. Carpzov. iz Jurispr. Conf. l.2, t.14. d. 228.

Ec in cafu converfío, fi nobilis virgo à viro ignobili aut fortis plané abjecte

lt

D0f

€o modo impraegnata petat, matrimonii promiífionem adimpleri debere, &

L

TEQU

ile objiciat ftuprate excepriozems nobilitatis pa[Jivam , quai nobilis fzemella

p $

propter nobilitatem cum plebejo non poffit copulari, vana & fruílranea effet

hC

hzc oppofitio, tum quia hzc hypothef(is falfa, z5 ex ante ditlis patet, cj ex

D.

infra dicendis ulreriis patebit : tum quia foemina nobilis plebejo junCta, quam-

j

595

vis exinde non definat nobilis genere aut fanguine talis, quia connata hzc qua-

11 t

litas intimiüs perfonz infidet, & quamdiu hzc fupereft, perdurat cum ipfo

Wt g

fanguine, dignitatem tamen participatam, & jura inde manantia cum praro-

MOF

gativis ftatás & conditionis priftinz perdit, dum plebejo fe jungit, & inde

Md

plebeji jam incipit effe ordinis, ex qua ratione etiam tali facminz ortu nobili,

hh

fed ignobili nupte ejusque filiabus jus retractus nobilibus immediatis compe-

fr&]

tens negat Fac. furid. hujus Univ. ap. B. Dn. Harppr. Cozf. $ 3. 7. 490. cum

, lo

plur. aleg. 'Yextus ita feré diftinguens eft i& 1. 10. C. d. zupt. I 1. C. d. dignit.

- Ritiüs

Faber. iz Cod. Saband. tit. d. dign. n. 17. Stryk. in w[n mod. tit. d. Sen.$. 9. fq.

d() .m «

Chrift. Matth. Müller. Differz. de matr. zob. cum igz. $.14, perinde ac in con-

btate

trarium plebeja nobili junCta hujus nobilitatis particeps redditur, cüm uxor

Df

non poffit non conditionem mariti de jure noflro fequi /. &. F. de Sezat. Zieg-

Mtoor

ler. Z. jure majeft. l. 1. c.28. S. 28.fd. ubi infimul notat quorundam populo-

o

iil

rum contrariam confuetudinem, quà etiam plebejus maritus ex conjugio foc-

thtj

minz nobilis illius nobilitatis particeps fieri dicitur Nolden. de Stat. INob. cap.10,

Unde notabile

Qdf g

s.12.[44. fecus ac jura & mores Germaniz fecum ferunt.

um

hanc in rem nobis in promptu eft exemplum , quod fermé ante quadraginta

"

annos occurrit, ubi Regium Confiftorium Gryphiswaldenfe opilionem, qui

V, ff

fzmellam nobilem fub pollicitatione matrimonii ftupraverat, recufantem huic

Qiut[) M

confociari, invitiffüimam re&té coégit, & ad altare deduci juffit, ut promiffa

t

ibi adimpiercc, & cüm in Sacerdotali copula adhucdum repugnaret annuete,

toolte ba8 Cja voort nicbt von fid) aebett, Sacerdos nomine ejus fidem dare,

Jung [

h)

63

manus jungere juffus erat, quod & factum, & poítea in concordi matrimo-

T'üpari

mio ambo vixgre, — Hoc tamen negandum aon eft , quod certis in cafibus inz-

Bu 'J

quis

&

d

m geherz's, quam ftientiarum &* viriutum.

20f

À

(dem

qüäïe tjle matrimonium inter nobiles antiquá profapià tales ex una parte, &

Vif y

€x alteca parte nobiles novos aut virtute aut dignitate tales , aut inferioris or-

dinis contra&tum hoc incommodi fecum vehat, utliberis ex hoc conjugio

lil

nui«

natis viam praxcludat veniendi ad certas quasdam prarogativas, quibus aliàs

fre-

alii nobiles ex utroque parente tales gaudent, veluti in torneamentorum ludis

atam

equeftribus, ubi non admittuntur , nifi qui ex utroque ftemmate nobili pro-

gnati,

& nobilitatem ex quatuor avis paternis ac maternis genere nobilibus lau-

yht

ffanc, tvelche CBierfcbiltig (epr , ober betvetfen Eónnen, bafi

22

dare ac probare po

jecta

fie von 4. CDádtterlidben unb SXütterfid)en 9(belidben 9lbnen gebobren utib

bertot

nnen. Limn, zz

ur. publ. l.6..c. . n. 5o. fqq. Rhet. 2. jur. publ. l. 1.

2

t.19 6

.$. Knipfchild. 4. fideic. fam. ill. c. 7 . 57. Müller. z sot. ad Struv. $.

mella

[C. Ex.20. th. 28. Quam in rem extat , quod difponitur , itt bet S'uritiete

effet

g

fytbit, su Stagbeburg. ao 1434. ibi : £b ein Surnier z Genof eínca SSuta

ger8 G'odbter obet eine SBàurin su einem ebeliden SSettgeno(fen nebme, bet

[uam

mag mit Skecbt, bietveil r [ebt , ungefcbfagen ober ungeftrafft ben Srurnier

N

nit aebrauden, aucb berofelben Seinber oorn ber. QGeiber eimem gebobrety

m o

unb ibre finos-Soinber bif ins Dritte Glieb. Georg. Rüxner. im Srutniere

l Ptæm

$d. zir. oon C3erfünbigumg. $. urb ob eirr S'urmiec « Genof. fol. 20. Cujus

& ink

Authoris notabiles errores tamen ex Goldaíto & aliis redarguit Limn.4./. ».1 5«

u nObm)

fi4. & Janus Doufa, /. $. A4unal. Holland. p. 395 Ipfos illius ordinationis ar»

; cormpe

ticulos veró exhibet & de authore difpurat Limn. Z. ]. z. 7. fg4. plur. eosque

90 um

penitiüs explicat z. 27./74. Sed de modó memorati articuli rigore moderan-

| digrih

do in conventu Ànno 1485. Bamberge à Franconice Nobilitatis deputatis ces

lebrato confultatum & inter catera cemperamenta & hoc addu&um fuiffe :

cin n

CfGeleber au$ einem Qurnierg Geftblecbt eimed erbabren SSurgere fromme

m uyof

unberídumte Sodter, von benen. Giefcbled)ten ober Grbabren aud benen

,.

(ritdbten nebme, um (einer Seabrung urib 2tusfommens tvillen (eittes Cotama

j p

mena , 00d)

baf bie Oybme unter 400o. fl. nid)t gubrdd)te, beme foll manes

10 foc

nidf. eeratgemn

, Sybu unb feine Sinber veiten laffe, Dod) mag man 2rbu

(l

er innetbalb. ;o. Syabren erft su. S&uriven sugela(fen

cbíagen ; tvelcber. ab

toáre, too fidb D

ec au

ffer oem (bel oerbepratbet bátte, ber, nod) (eine &50bs

tdfagmm

ne, (ell matt nicbt

tbeilett, e8 oáte Daum Sybnr barinm morben ein merdlid)s

e; qm

(5uto , alà 10000

$l. (o ol man e8 gütbfich vulben , unb mit ybien baltea,

em hult

q0it 00t : annotatum reliquere Limn.

in addit. ad fus publ. l.6.c. 5. num.62,

ffit : Myler. ab Ehrenbach., iz Ga-

romi

jung. .1. fj4. ubi & plura notabilia conge

mol.c. $. $.38. P 39. && plures ab bis citt. — Pati modo nec admittuntur ex cali

1md

'1

impari matrimonio nati ad Collegia Canonica fuperiora aut cathedralia, $u

nammo

n folum

gürfil. bober Citifterm, in quibus etia—m juris & moris eft, ut no

ipus

ak

hemo, ,

qu

202

GR.ASS de Exceptione Nobilitatis ,

t

nemo;, nifi Princeps , Cornes aut Nobilis ; fed nec hic quidem aliter, nifi 4.

LR

generationes Nobilitatis probare pofTit, recipiatur, poít plures alios Myler. ab

Ehrenbach. 4. 1. $. 40. Müller ad Struv, 4. /. ;z fiy. Nolden. Je Stat. zobil. c. 11.

f

fytet d

zum.29.(4q. Plutes adhucdum cafus exemptos, ubi quoque tales ad Con-

Wlb

ventus aut collegia certa non admittuntur, nifi nt , uti loquuntur, perfe£liffimz

tiari a

nobilitatis & longá majorum ferie ex utroque latere nobiles, receníet Nolden.

s part

d. l. n. 2 . féqq. Ziol. de promiff. generof. fide vuall.900 Caualiers parole c. 2. 2.44.

!

imerie

e& 4lleg. Quomodo veró & quà actione quis hanc nobilitatem contra negan-

tes, & à tali prarogativa eum excludere tentantes fibi afferere queat, id ad-

?

m

;

Am ?

difccre licet ex iis quz fcribit Schwendendorff. iz fummmar« a. forenf. expof.

ant ex

( quid. in [pec. exp. c. 2. membr.4. art.23. ubiprajudicialem aCtionemutilem

ex mente, tum ZVobilitatis Affirmativam competere docet fub hac formula :

fiet, n

fedger bringet vor baf QSeflagte ibit vor Feinem oon 2lbel balter , unbbaz

t detra

'niliüs, di

bero nicbt verftatten tvollen, bag er be8 Sjtabmen unb beg CfBapens berer

i isqu

on 3. gebraudben móae, ba ex Dodb (citteir 2lbel von Gltern unb Grog: Glz

Wt , v

ter gnugfam bepsubringen bat, (ofd)er aud) itt notorietate beftebet, umb nies

mabíg ít Qroeiffef aegogen morben : Safen banm aud) SIdger bety bem boe

t

ben Gtifft qu 9. ba Eeine, l8 recbt(baffene vor 9[bel unb Dodgraduirte

linífeum

Syver(obnen cecipiret toerber, obne einige Z'Giberrebe infcribiret, unb enblid)

GÍ8 Canonicus inítallipet teorben, — Cyft bannenbero. verurfad)et toorbett ,

Hac

$ag anguftellen, unb bittet nad) erfolgter 9fmtioort gu erfennen , baf bes

dia qm |

flagte $dgern ?or einen recbtfcbaffenen. von 9[Del su boftem, unb alle

tontubit

Gddben unb lInfoften su erftatten (cbulbig, unb er bemnad) fo woobl bes

lm if

lone |

Sftabmens al8 beg CfGapen8 be& Gefdlecbt8 von 5e. ficb su gebraud)eit

vooblbefugt. Etibid alià : 3yag SSeffagtes &yom. Gapitul tldgerm al8 eis

ümä hE

tten ooht 2(bel , gegen Grlegung ber geroóbnlic)en Statuten- Gelber $u recipi-

/]b/ j mll

ren , 2€, fd)ulbig : tum etiam acZozem nolilitatis uegativam , re[petHivau illam

ber f

quz huc pertinet , qua

ndo nobilitas non fimpliciter negatur, fed faltem zolili-

P'ne m

wann er 9on COatter unb SXutter nidbt bierfdbiltig

tatis qualitas , veluti,

Vtdm

tff, contra eüm, qui pfo tali

fe gerit, negatur, libelló hanc in rem ita in-

T :

itru&ó.: $e(dgete fagen f

ürflidy, teie baf 00

r etfid)en QiBodhen eine Sufanz

Schïader.

tmenfunfft oerer in8 2

(mt

Sye. gebórigen bon 9fbel vegen allerbanp ?Ingefes

genbeitenm gebalten,

babep 9ScFlagter fid) eitgefunben, unb ift aud) burd)

&oris, jebod obrie Coníequenz, gugelafjen worberr,

IU

4

CBermittelung be8 Dire

p d

ö

ungeacbtet. bep.- fold)en. CSer

fammlungen. eormabla. Fei anber admictiref

m s

teoroem, af

8 rocídyer feinen 92

[oel von benen 2(bnen 2Bátterliber uno. 9))ütz

Vb

terlicdber finien gnugfant

bepbringen Fónnen:; S3etlagten8 Girofs9uttei

]

Gber, miec notorium, u$

etuta

fW.Pïaa

Qöücge:lidyunü nicyt 3belid)en. Cotanbe g

fenz

1 mü!ïl ")

[

E

! 14m generz':, guam fbientiarüm & w:'rmrgni.

203

-

íi,

fen X*c"öenub Dabero S(daere Durd) beFfagrens SSeginnen $u Diefer elage be:

TM

toogen teorDen , unb bitten nad) erfolgter 2(mtroort qu erfenmen, baf. 35e/

c.l'.

Cor-

fíaater ber 2Ibelicben Caerfammlungen in bem 9Imt 39, fid) binfüro gu. ente

balten, 2c, fibuloig. 1d.4. L 4rr.24. Quas omnia tamea , quiajure fin-

fim?

gulari faltem ita obtinent , Statutis & Ordinationibus fingularibus , aut mori-

'ldm.

h

bus particularibus ita induCta, ultra non valent, quàm quatenus intra iíta fua

pomocria fe continent, quó pertinet vel maximé Zz/fr. Pac. Cæjï Suec. Art. $.

jgife

$. 17. in fi», ubi quod Nobiles, Patricii, gradibus Academicis infigniti, tan-

dad-

quam perfonz idonez , à Canonicatibus five Collegiis Ecclefiaflicis non de-

u

beant excludi, NB. nifi fundationes adverfentur.

De catero veró quod ap-

ilem

z

paret, nec verz nobilitati , nec ftatui matrimoniorum legitimo quid derogant

uh :

aut detrahunt : quamvis prudentiüs tutiusque & (ibi fuzque familie conduci-

n2

biliüs, dum ejustnodi & multa alia incommoda faciliüs evitare aut avertere à

Qd

fe fuisque poífit, agat, fi obfervet fupra jam addu&tam regulam : Si vis aptà

&a&'r

nubere , nube pari; id. quod pluribus adhucdum rationibus evidenter demon-

t

ftrari & convalidari poffe adnotat poft Reusnerum, Alb. Gentilem, Cypreum,

a

n. 62. feqq.

qduitft

Arnifz2um ?'Cluverium, Limn. 4. l."

*

XI.

utlid

Hac denuptiis. Sequitur 2dus modus patriam poteftatem Vconüituen.v"

FDWH !

di, qui eft in legitimatione per fübfequens matrimonium. — Hic fi nobilis

M at

concubine loco cum aliqua plebeje conditionis confueviffet, liberis ex ea-

ib d

dem ípíi natis , tandem eam in conjugem legitimam fibi facerdotali benedi-

qod

&ione eo quo decet modo copulari facit, mortuó patre nobili vel liberi legi-

quidi

time nati, vel qui alii funt ab inteítato fucceffuri hereditatem eam in totum

TT

fibi , exclufis liberis per fubfequens hoc matrimonium legitimatis, vindicant,

recip

liberi hi vero admitti ad fucceffionem eam pretendunt, perinde ac liberi le.

lum

772

gitimé nati in bona & allodialia per JVov. 7 4.. in praf. & INov. $9. c. 8 . in pr.

& etiam quoad feudalia, fecundum id quod hodie communiter recepti mo-

itig

ris eft, per ea, quz fcribunt de generali moderna Confuetudine quoad feuda

,in*

im

Schrader, p. 7. V. 7- 7/. 1. Rofenthal. Z. fed. c,7. concl. 1. 2.1. fqq. Schurff.

Cent.2. conf. 56. Finkelthuf. D. Feud.6. th. 1. Struv. in S. T. F. c. g. apb. g.

glv

2.12. Gail, 2. O. 141. 2. 2. Mynfing. 5. O. 42. z. 2. Gulich. zz Obf. ad Myn-

u

fing. 7, . & Fabric. z vep. Gail. d. l. qui receptiorem hanc fententiam vocant,

bul,

uam & probat in eo Cafu ; quo feudum acceptum 9ot fíd) unb feine ebfid)e

citif

$

ebobrne Sotan

ntidbe leiblicbe febend» Grben B. Dn. Lauterbach. 7 Co/leg.

ib

tbeor. pratt. d tit. de bis qui

f vel al, jur. th. 29 . & in. Diff. de legit. per fub.

vtf

satr.tb. 37. quam

vis veritati juris quoad feuda contrariam magis convenire

aífferant Bacho:. 4

À Treutl. 1. D. 2. thb.6. li. f.. NU efenb. Vulc Niell. & alii

geïW

(

Cca2

quos

204

GRASS de E&Ceptfün*e Nobilitatis ,

—— Á

Frouas ean

;;üos hanc m refn adducit Fabric. 4. /. Guiich. d; l. Gofwin. ab Esbach aid

| ttlen

Catpz. P. ?. C. 28. Def. i17. num. 4. Lüdwell. iz tratl, d. facceff. feud. c, 2. $.2.

(dp. 4f

p.167. quz negantium fententia claro videtur niti textu z. F.26.c.1. $. INNatzuraless

Gul

"&mi

Latiffimé Bicfch. z Comment.Feud.ibid.Exc.Dn.D.Schweder. in Diff. d.lib.inftio

patre Iegit. 15. 23. Exc. Dn. D. Majer i» Comm. Jur. Feud. c.6. $.15.. Que

Adicetu

fententia fine dubio obtinet ubi Conflirutionibus quorundam locorum leeiti-

]

il allq

mati per fubfequens matrimonium à feudis arcentur Fabric. 4. /, z fiz. u

u&

iritima

in fpecie in Ducatu Brunswicen(ü & Luneburgenfi Wolffenbytano eam ex-

tubilitat

preísà conflitutione receptam tradit Hahn. ad W'ef. a rir. d. bis 2ui fuii vel

wdcmql

al. jur. . 3. ad verb. per fabféquens matrimonium. & de Ducatu Magdsburgenfi

Dn. D. Schweder. 4, /, & B. Dn. Stryk. iz zot. ad Schiüz,, voc. Confuetudine

N

de Ducatu Magdeburgio & Marchia,

Cüm veró uti di&tum,; praxis Germaniz

communior receptiorem eam fenrentiam obíervet, teftibus Gofwin. ab Es-

Plebejus

pendum

bach. 4, /. iz fiz. & aliis etiam aliàs diffentientibus ; proüt & Ludw. 4. /. mo-

ittref o

net, à communiori fententia nec in refpondendo , nec in judicando receden-

W

dum efífe ; imó in omnibus feré Europe regnis idem ufu obtineat, quod mul-

N &gnat

tis exemplis & authoritatibus fuffulcit Myler. ab Ehrenb. iz Gamol. Princ.

k ülten

€.24. $. 2. etiam in feudis, qu& vocant, titulatis & regalem dignitatem an-

h.f

nexam habentibus. id, Z. /. $.2. & $. ubi quod & in perfonis illuftribus hoc

Nhte ve

|

procedat , modó non penitüs abjeCtz fortis fit talis concubina, quam Princeps

Mül/þ 4

fibi junxit. B. Dn. Stryk. ;» Uf. mod. ad tit. d. bis qui fii vel al, jur, $. 9.

! Unferat

Rationem reddunt, quod vilitas ejusmodi concubinz multum quidem detra-

'"if'Pf &

hat illuftrium liberorum exiftimationi, legitimationi tamen in fe nihil officiat,

fátit, d

Covarruv. Z. matrim, p. 2. 0. 8. $. 2. u. 9. Myler. & Stryk. dd. /. — Satis jam

patere cenfemus , adverfus hereditatem petentes integram liberos ita legitima-

tos tutos omnino effe per jura noflra ita communiter recepta, oppofitá Ex-

J;zjig,

£0 g(]/ 0/7

ceptione legitimationis c* nobilitatis tanquam optimé fundatà. B. Dn. Lauterbach,

Ils lrd.

in Diff. d. legit. per fubféq. matr. th. 18. ibi : Quis unquam fando audivit, in-

Qs Plfflä -,'

ter nobiles & ignobiles non effe jus connubii.

Et ftolidum omnino judicae

*l Lal

Bachov. dubitare an per hoc matrimonium liberi legitimentur : quomodo en.

tlom Am'l

im patris nobilitas huic legitimationi poffit effe impedimento ? & ita perom-

fta],

4

nia Germanig X [taliz collegia in omnibus Confiliis fuiffe conclufum ex

Matth. Wefenb. cozf. 44. ntm. 7 5. refert, nullà quoque admiff híc differentiá

i &entisi

"f um]

inter Jus Civile & Canonicum id. 4. 7 ;; fiz. & hoc ex aliisadhuc quoque con-

ftabilie Nolden. 4. Srat. zob. civ. cvi1. nn. $ $. féqq. Cafp. Matth. Müller. z;

od

P

0tg. ?

Diff. d. matr. nob. um ignob. $. 0. - $. 12. i frg., quod tanto magis extra om--

nem addubitationis aleam effe videtur, quanto certius eft, filium naturalem patris

[!t 4 C"l

li

que fieri

[

etiam illuflris per fubíequens matrimoniurm legitimat(um participem quo

regula-

UT

/—x

"

'

"

20f

*

tam generis , quatm. (Gientiarum ( virtutum.

ia

l

,

$, ármorum & infignium iflius familiz. Bocer, de regal.

regþlaf3£er, dignitati

&

Cap. 2. num. 2 9. Th

l

eod. Hópping. de jur. infign. c. 7. n« 16 1. fe44. Myler. ia

altfa

Gamol. d. c. 24. $. 2.

Stryk. i» Uf: mod. d. $.. adeó ut etiam jure primogenitue

u

re & majoratüs pra lib

eris ex eadem uxore legitime deinde natis dignus rectius

laté defendit Myler.

ab Ehrenbach. 4. . $. 5./dq. & ab boc

Qug

Judicetur , perea que

egiti-

ilid. 4lleg. ubitamen

& diffentientes citat $. 6. z fiv. ut adeó & hocrefpedtu fi

w

ab hac prrogativa vellet excludi, ei competeret Exceptio

legitimatus ab aliis &

m«

nobilitatis, & altetius illuftrior

4j v

is dignitatis ö( primogeniturz eodem nomine

eodemque gradu competentis.

XII.

E

rgenfx

Munctertio de modo patriam poteítatern conftituendi per adopt

flonem.

2771

ani2

Plebejus à nobi

liadoptatusan nobilis fiat ? inter DD. non convenit. — Diflin-

us inter Jura z/livianea , & moderna. Quodad 4/a attinet,

Es

güendum cenfem

mo

intereít omnino quomodo fiat Adoptio.

Si adoptio ab extrazeo aut eo qui

ero afcendentium faCta ,

quia non confert jus patri:e pore(tatis

pinte

non eft ex num

| od

nec agnatienis,

nec familie jus, unde & zwperfetta , aut minus plena audit ,

ab inteltato in bonis patris adoptivi adoptato tribuit.

. Pïinc.

fed faltem jus fuccedendi

tem ane

$. 2. f. d. adopt. l. 10. $. 1. C. eod.

quod quidem contra comm. DD. opinionem

fuerunt Arum. Z2 Éxerc. 4

À Inflit. 2. thef. 20. & Wiffenbach.

Dus hot

negare veriti non

i» Difp. ad Inftit.

e. thef. 34« nullum eft dubium, quod hac nobilitatem non

Princpi

d unum feré omnes conveniunt. fer J. pez. $. 2.in fin. C, de

Wo 5' 5

conferat, in quo a

adopt. Sxrauch. in. fur. Iaff. unio. Diff. 4. :

bes.18. ci7 ibid. Da, Thomaf. Ekhold.

m d

otíf. iz zot. B. Dn. Lautezbach. zz

| oficat

ad tit. d. adopt. $. 3. G ibid. Schvvendend

Colleg. ad tit. d. adopt. th. 1. in fin. Excellentiff. Dn. D. Majer. z Comment. ad

5j i

lii

Jnft. $. 1. p. 228.

Si veró arrogatio , aut adoptio in fpecie fic di&ta, pleza, ab

eoquie

(Ein numero afcendentium veluti avo mat

erno facta, quia h& adoptio-

lii £

ffz&tum poft fe tráhbunt, ut adoptatus & arroga-

flþ»n L

nis laté f1c diCtz fpecies eum &

tus plené tranfeat in. adoptantis familiam &

poteftatem unà cum liberis fuis

"t, m.

ff. «od. 1. 1 95.

$. 2. ff. d. F. S. & ita ra-

W&Cüï

6. . L. eod. 1.2. $. f l as. pr. l 0. pr.

"

tione familiz ejusdem arrogatoris aut a

doptantis afcendentis omnia agnationis

jdo t

que dignitatem X nobilitatem, ejus-

vt of*

jura . 23 ff. 1.f pr. & $. f C. eod. omnem

que gentis infignia confe

quatur. /. 25. ff. 4.

adopt. l$. 1.6. L. 10. ff. 4. Senat, L. 1.

yn W

Co

À. d. decur. exinde non poteít-non ftatuminari, hifce

frentà

$. 4 ff. nd.cogn. l. 4.

modis adoptatum per

bac jura noftra omninó fieri nobilem. Locamer. i2 Difp.

gecoft

Arum. d.difp. z. th. 21. qui quidem fimpli-

il

Novwo- fufl. ad tit. de Adopt. qu. 4-

citer de omni adoptions etiam minüs p

lena id ftatuunt , Treutl. ; D. 2. 25.1 0.

cra of

$.. num. 263. Wiftfenbach,

lit.a (b ibid. Bachov. Hópping. de jur. infig. c.7.,

d. ndopt.

4.6. B. Dn. Lauterbach. &

) [ fmi

e.3

: EKCCI;

ad ff. .. d. P tb 25. Hahn d Ief. rit

Igguh'

406

GRASS de Exceptione Nabz'limti; ,,"

P as

Excellentifïl. Dn. D. Maj. 44. //. Dn. Titius zz 7ar. priv. Rom. Germ, l. 6. c. :3.

at o

. Rod ne

$.18. & L $.6.7. $.13. n fin.. Diffentiunt tamen Bonus Curtilius, z zr. JVobil.

p.4. col.;. quem allegat & fequitur Tiraqu. Ze Nobil. c. 15. $.6, quamvis fatea-

* ttm Prii

fhoritat:

tur hocquod raliter adoptatus ex nobilitate adoptantis non nihil illuftrior fiat,

Dna. Thomaf. ad Srranch. d. Difp. 4- tb.15. Dn. Phil. Reinh. Vitriar. iz ur. U,

:

optani

V. 1. t.3. d. adopt. nmm.10. Schvvendend. ad Echbold. ad tit. d. adopt. $. 3. & B.

Dn. Stryk. z Uf. mod. ff. ad d. t. $. $. in medio id relinquit, dum fcribit: Quic-

ferend

um 1do,

quid [fitde Twre Romano. Pracipua, quà hi nituntur, ratio efít, quod jus

dem

*

nobilitandi privatis non competat, multoque minüs horum libero & indifcreto

ju

arbitrio conceffum intelligi debeat : que tamen ratio parüm videtur flringere,

MO VerQ

Jilorun

quia hoc modo nobilirasilla non tam à privato defertur, quàm potiüs ex legis,

factum illud privati ita qualificantis, authoritate & conceífione, qua vult
