dum reftat. — Covarruvias quidem z Reledd. c. peccatum. p. 2« $. $..2

relinquen-

exiftimat, feras captas, licet contra interdiCtum venandi, acquiri ca-

: Wietid

da4 "vel re-

pienti, cum fera in naturali libertate conftituta , nullius adhuc effe

B

flituenda.

dicatur, & lex prohibitiva cenfeatur tantum afficere aCtum venatio-

lt

V n

nis , non vero acquifitionem ex venatione; potiffimum etiam heic

ipía fera in refarcitionem damni occifori dati cedente , proutarguen-

; Niponi fu

dumex eis, que tradit Nicol. Everhard. [un. coz//il. 10. , 57« vol. £.

Wf

0

Verum enim vero tutius feras ita occifas venationis Domino relin-

M

l, tt

quendas & reftituendas judicamus , occidendi ifthác licentia potiffi-

mum in diminutionem ferarum conceffa , pro coníervanda magis

L

R

poffeffione vel qua(i libertatis quam damno actu dato recüperando.

&med

Hacpermi(lio enim ultra intentionem juris concedentis non videtut

bt b

)

efe porrigenda. Unde olim illam feras ita depopulantes perimendi

t

facultatem Conftitutione Caroli VI. Galliarum Regis , ea folummo-

szmh

V

occifz ,

Wt

dn

do praítitam tradunt conditkione*, utferz damnum þi'nferentes

domino

p

7

| feraruem nqcz'fwz.

/

j

EWP

Mmth

$

:;döfdino jus venandi habenti reftituerentur. . Confer pott Guil. Be-

nedi&t. j2 Repetit.c. Raymutius. i2 verbis: & uxorem nomime Adela-

"

t

vulmiff.

1j nf

fram. . 3 5 3. cit. Nicol. Everhard. Tun. lawdat. confil. 1 0.2. 37. V0l 1

Sed hant

Nec quicquam juvat id , quod fupra ex Covarruvia in contrarium

j feris,

propofitum ; fiquidem iftud, ut merum Juris Civilis conftitutum,

tte athj«

ad (tatum hodiernum germanicum, quo ferz in dominio Domini ve-

W IG

nationis effecenfentur , amplicandum quam minime. Schilt. Exerc.

^

jnndut

Theor, Pratt, 45. tb.. 10. Q H. -

g p

$. XXII.

r Qu

-

d putt

J Eodem ex fundamento & rationibus id fuadentibus , ad reqüi- Quefiio bue

u Go

ACIIS. TE R

fitionem cujusdam Status Imperialis tertii Ordinis , Collegium hu-

91HtA.

xlimint]o

jus Lycei Juridicnm, non dubitavit Refponfum fuum affirmative

Vi ul

fug

gerere ad Quaflionemipfi propofitam hujus tenoris: C'Bae matt

: tl

enblid) ben unt

erfaffenber Remedur, tb differirenben ?Ib(cbaffung

roedf I

bergleicyen (d)

áblidyen Gemilba, su 2[btvenbung gró(ferm Coda

-

A

beng- unb anberer obgebadbterzmaffen , von pem iqurgebultiger

£anb

manmt be(orgenben Ungelegenbeit , SbrigFeitfichben 2(mtotves

ga,

vor Smittel unb CfGeeg su ergreiffen, bamit (oldbem 1Inboil

gefteuvet roerb.

e ?. nb ob man nidt befugt , unb mitoRedbt vere

, &mme

entmortlid), toei

ín fic) bas$ Glemilb voeber mit Fleinen Jyunbern

g dilcutét

10d) anbern 9c

rjagen unb (dbeu madyen pber abtreibenldfet, baf

; tz.g.f.WO

(iefen unb liegen su laffen ? obet (o gut ber lt

(elbe nieber $u

j at

fertban immer Fan,

folcbes su vertreiben, mitbin ben Coeegen ,

TM

(oibu GXtt burd) fe

ine 9Xtübe unb Sleif auff bem elbe atjabte

mv

lid) seiget unib beftbebret ,

móoticber mafjen qu conferviren? Secuti

s um

Refponfi füumma hifce conceptra

fuit verbis: af vot allembie Sy2otba

Youta

fU

bur(ft erforbere,

nod) ein unb anberes mabl Denen benacbbarten

baé G'emilb 10 Diffeitiger Lntertbanen. Gd

n

Serr(dafften, fo

elegentlid) begen, (reunb »unb nad)barlidye

i gt

ben , bermafjen ang

j pl

nadjbructfame CBor(t

ellung , su berbierunter gu beforgenben nótbio

vgndä W'gls

ger Remedirung $u tbun , ub gmar m

it bem enblicben 2Infügerr ,

p

P 1

bafi ben beren fern

ereulinterbleibung ,

man (o gat bie permanbte

g

ul

unb sugetbamn

e atcme

Wutertbanen uno Seute, umb mur oon ferie

tenRuin tb

CerberbungDes ibrigen ia 2eitengu geficbern , umb

j mmm

db insiea:

T

türfiden.

g

Cïæ'

at in feiner anbeþn ?lbü;ï)t,

—

ald nur 59 rlebigh'ci)er n

joni

l [j 2 HILEE?RAND de Conjäfpation& femmgn noþivd..

türlidben SKecbten unb fonften beEinotlidyer erfaubter Defendirung)

beó ibiten oon G3Ott. befdbebrten Goeegens auf ibren Gelbern umb

Qmiefen , benn aber aud) einfolalicber 2lbroenbung bes. teeniger

nidt ber publico bíeruntee mit anbeimmad(enben 9ibgangs an

Soertfbafftlic)en Praftationen , gar nicbt gu verbenden baben,

ober ibuengubermebren gemeit (eín mürbe , ba& ibnen alfo (ibdbz

licbe báuffige 2IBilb , mann e8 Dero Selber, CBiefen unb Scüdte

fernet, al& ge(cbebem, betretten , unb gleid)fam depopulando oerz

toliften (ofte, aleidwooblen , ba es fid) sumablen nidbt ab(drectenr;

nod)barunter anbere Joülffe sugeftanben toerben tvolte , burd)

] (

fiieber(dhie(fen unb fállet , abgutreiber, umb Darmif (o gut fiefóns

men fid) felbfte su SSepbebaltung be8 ibrigen qu rathen, bie man

bann aud) ii folcber al(o eon jen(cit felbften veranlaften eufferften

$3egebenbeit , oermittefft , bep benenbédoften Seeicbs;Dicatteriis ,

erboffenttid) leidt su erbafteniben COerorbnung, pro defenfione

B

be8 ibrigen, aud) Svecbtlicben ju vertretten, Feines CfGeege8 ent»

fteben bürffte, — Rationes ita reípondendi, cum antecedentibus ex

"Z hefibus fatis innotefcant , -heic adjicere duximus fuperfluum qui-

dem neceffarium tamen, ut hujus pertrationis flumab-

rumpentes, B. L. affectum benignum nobis

expeteremus,

G

T

D.

CICMe-

fid, D

Iueg,

Mi ffme

di erar

enxcus f

't Im'my.

l * C

&

Mffe

Wm, ,

Wi j,

Á

M Pgu

Vtrtey ]

XVIL DIS-

Gl ,l

0. Y

]

« (o) Eb

f;;'

o ag

XVII.

ndtunt,

AT

DISSERTATIO.

fettipt

115 d

LIBERARUM S. R. G. . CIVITATUM

Mbgt,

Md)äb/

JUDICIO AMICABILI,

EO

N

PRO LOCO DEFENS$SA 4

E

iW

eäi

CHRISTIANO HENRICO $iflet; D.

j

ff

i,

]

l

uj

: Et in Eberhard

. Profeflore Juris Extraordinario,

ï

l

|

Qitit

RESPONDENTE

du

!

. JOHANNE DAVIDE SEIFERHELDO,

A

Hallano ex Suevis.

Diclteris,

o defnfon

TUBINGZE, !7!9.

g t

pR ETA IIO,

«dentibsit

B.U s.

vrüüum qu'i- ,

lennium efh, €d quod excurrit, LECTOR BENEPVOLE , quod þang fp-

i?umab-

li

fam, quam bodié , Cathedram con|cenderimus di[putatoriam , Exinde,

in publicum prodire nec libuit , nec licuit. — Cum autemivfignis SERE-

NISSIMI PRINCIPIS ac DOMINI NOSTRI Clementta Profe[forio

normet haud ita pridem admoverit muneri; EJUSDEA non. modo

Clementiffimum AMandatum , fed €3. vecepta ballenus "Academia bujus ob[ervan-

tia , tt pro Loco boc Profe[forio legitimé obtinendo , Specimen quoddam publicum in

lucem edevemus, demandarunt.

ANoftri quod erat boc enodo offici , quam luben-

n[[imé feciffemus mon citius modo, nifi tale mobis placm&:t Thema , cujus delinean-

di grátta , spipertitam ante puälz'comm atlorum communicatiouem , pennam arvípe-

ve minus videbatur con[ultum; [ed €8 in forma aliquanto pleniori , zifi Nobilifrgni

D». Candidati Refpondentis petitum AMedieationes woflras anguflioribus smcludeve

juffüffet cancellis. — Quapropter etiam, quod , inopimato (uccre[cente paginarum nu-

miero , mimis ut videbuur feflinanter filum abruperimus , omultaque omiferimus (ci-

tu in bac tpfa materia oppido quam nece[farta , veniam dalis , eo , ut fjeramus ma-

jorem , quo eadem $n Tratlatu peculiari , quem typis mandabimus , omnium quam

freri poterit proximé , fupplere B.C. D. conflitutum ff Nobis. Tantapariter vitiobaud

vertes , quod prafens pra alus [elegerimus Thema , perpeudendo, quod , utut.Du-

calem fcandamns catbedram , m'equ ncflri potius videi 1 po[[et offci , Jura defen-

Aaaa

ere

(II. DIS-

P æ*—n—

$54

EULLER de Gä:ï')a'tamm Imgerit

at

dere SERENISS. PRINCIPIS NOSTRI, ff non pecaliaria , E lef»;' mä alsis

l

f. Üj

jaitem Principóns Imperü consuuntas Hlatamen adeó jamá clariffisais dedutla fint

hveto,

Firis , ut itsdem addere quid aufuri mimis baberi poffemus prefumtuofi : Civitatum

é contra Imperialinm juribus, pro derelitlo propesaodum babitis , Quibus tamen

li dubi;

giüratum

1

eum, non Prafes tautum , fed &9 vel maxime Praclartifmius Dominus Candidatus

1

V

Kefpandens, tanguam Civis ex. Prauvlili Lnperii Civitate, plurimis obffriidi feut

LBERV

modiss praterque ea , n integra bac. Differtatuome , SER ENISSIMI PRINCIPAS

liibus,

ac DOMINI NOSTRI furibus aut P*iuilegüs, ne in wminimo quidem quid con-

[ecant j

tineatur contrarium , ampliorem inffituri noffri vationem reddere [uper[cdeues , ut

que iterat

valeas (?æper ; Naäi:iue ima noffris cum couatibus faveas ,. precamur.

pi

B. C. D..

diio naf

NAUG. DE LIBERARUM S.R.G.1I. CIVITA-

tücabili

DISSERTAT. I

TUM JUDICIO AMICABILI,

tibuss H

minatim

56 I.

Uemadmodum M. TULLIO CICERONE (2)tefte, belli fortuna an-

tiones Q

VK

ceps femper eft, & dubia; Ita quoque, in militia, (ut italoquamur,

cuüm IMPP. LEONE, & ANTHEMIO, (2) atque DIONYSIO GO-

t quosd

THOFREDO,) (c) togata , fivein ]udicis, litis eventum vel maximé

CH

incertum effe, rectiílime, fa

Dim pris

VOLA. (4

o jam tempore , obfervavit jC CLARISS. SC(E-

Wem, m(l

H. Quz ipfa obfcr£7ati0, cüm eó majorem hodienum fibimet vindicet lo-

N

to, feäi

cuüm , quó omnes ferm? lites in judicium dedu&z, proh doler! fa&tz nunc

VLK

videntur arbitrariz , (e) proinde cauté omninó agunt, viáque incedunt opti-

má, qui in litibus, fi quas habent, non convolant ftatim ad judicia; fed, fi

( ,t

dljdi

unquam poffibile, ad alia potius litium fopiendatum remedia confugeft? p

unt.

HI, Ejus-

(f

[/

?2

CAQI

(4) Lib. 1. de Offie. cap. 25.

(P) I» L. 14.C. d. advocat. diverf. ?udic.

poti

(e) dnmor. ad b.l. li, v. ubi dicits: ZIsbiltam feonile eft Lello,

Pa

-?gg&m lus €9 judiczum.

(4) n L. s. ff. d. pecttlic.

hj

( Vid. JUSTI NOMICI, [(ub quo nomine PHILLIPPUM BURCHAR-

0 Yi

tí]

DUM latere, ex'Difcarfu patet ab hoc edito, 4e bodierse furispruden-

tienavis À vemedis y auno1692. ediso] Coufilrum nvviffimum €8 amnuium batle-

LE

xus euulgatorum facilimum , de locertitudine 84 amt

sguitate Puris tollenda -

( ln

[mreve controver[(a decidendo ; feu de no'vo Codice faci

S!(b t

?üda , 40. 1676. editum.

:)w

$

Penonemeptgr

- Judicio )Azmz'ckä!li.v

[ u ais

-]H. Ejusmodi Remedia, 'à Do&toribus paflim recenfentar varia, (f) intet

du fnt

illa veró , commendatióne omnium digni(fima viderur Compofitio amicabilís ,

Ciita

feu dubiz rei tractatio amica ;; maximé omnium, fi quidem lis eft inter Ma-

]u t

iflratum & Cives, aut Subditos, (g)

du

é cónfidera(fent S. R.G. L. CIVIT-ATES

]V. Quod cüm & inter alia, prop

nlb fat

LIBERUE , olim, i» plerisque non tantum , illisque poriffimum controverfiis ,

QUP

&litibus, que inter Magiftratus oriebantur & cives, arbitrarios fibimet que-

qm' f

fierünt judices; Verum etíam, pofteriorum intuitu , exprefsetandem , vicibus-

hts M.

que iteratis , in. Conventibus fuis Civitatenfibus univerfalibus, ( auff ibret

gemeinfamen Ctát

t«SYagei) de eo convenerunt inter (e: ut, & quandoSe-

diio nafceretur in Civitate aliqua , proximé ftatim ex gremio, ad eandem

V

amicabiliter co.*npa&evdam, aliquos Eódem ex ínis mittere teneantur Senato-

d

[

ribus ; Hancque conventionem, Receífibus circa difceffum (uum confedtis no-

minatim aliquoties infertam temporibus demum recentioribus, & ad conten«

tiones quoque, inter femetipfas oborturas, verbis excenderunt difertis,

foraia

V. Nos, effectum con(ideraturi per hanc ipfam conventionem productum ,

Joquitih

uti quoad ejusdem appellationem, labenter retinémus, quó à B. DN. JOH.

T51000-

CHRISTOPH. AB UFFENBACH, (5) qui Doctorum , quantüm novimus , om-

vedimai

nium primus , & hactenüs quoqueuuicus , negorii hujus aliquam injecit mentio-

[

nem , in(ignitus eft, ïUDICII AMICABILIS nomen; Ita hoc folummodó ad«

dimus unicum : Judicii vocem non in ftri&to hic accipi, proprio, aut aliàs confue-

vindical

to, fed inlariori aliquantulum , atque impropriori fignificatu.

fidg m

VI. Utautem có clariüsiutelligatur , dcdqwönam proprié hoc a&uri fimus lo-

edunt (p

j o

co , Cicetoniani (7) haud immemores moniti , ante omnia, Tractationis noftrx

J

(I4; !

f

objedi pramittendam arbitramur Definitionem , qua ex mente noftra , ita fe ha-

Aaaa z

bet,

gt p

F"(f) Vid. inter alios, SAM. STRYCKIUS, z» Iutrodutl, ad i;x. Forenf.

Q

lll,F/'f'

caute inflituend, cap. 2. per. tot. C VENTURA DE VALENTIIS, [five

potius, juxta F

LACCIUM, d. Pfeudonom. num $51. & DECKH. d. A4defp.

p.2:6. GEORG. VALENT, W INTHERUS ] i» Partbenio Litigiofo, L. 2.

TL

€. 3. €9 fegqq.

;!!

(g) Vid. B. DAV.

MEVIUS, p. £. Dec. zo. 88 dec. 222, & SAM.STRYCK.

TL

in. Diff. de Jave. Perfuafui , cap. 2. m.a9. p. 39. in Pel, g. Difp. 18. CASD,

n

1

ZIEGLERIUS, i» Dicaffic. f. Tr, de fudic. offcto €9 delict, concl. 22. $. 4. p. 411.

Yi

"À IMP

il

- (&) In abfoluto fuo, d« Cosíil. Jmper, Cefar. 2dnl. Tratlattt , cap. 12, Setd. 1.

-

L

p

Sub[ell, 7. p.157- D. tn frm.

l gdl!W'

() Quod is Lif. 1. d. vfficiis habetur , cap, 1. Ms 2

356

HILLER de Civitatum Imperü

——

us (o)(

bet : Quod Judicium hoc amicabile Civitatam Imperialium, nihil (it aliud, c;uäm

Bitium , inter Magifiratum maxime , Civesque lyperiaiium Crvitatum , autmn €3 bas

omanis(p)

dulam n

Sp/as invicem , exortarttm amica Tratlatio , in loco £ngtttetato , &'Deputa!z': proxime

Vicinarum Civitatum Imperialuum eódem miffis

epe , lites ba modo fimiantuy amicabili.

, u2 in/limtqa infinem , 73() ipforema

VII. Deícriptio hzc, cüm & in feperfpicua , peculiaris interpretationis, aut

gl0,

commentatiopis haudquaquam indigere videatur, &, quoad illa,

quz dubia for-

TON

fan haberipoffent, velobícura, i

nipferioribus, abundantem confecutura fit il-

NAN

luftrationem ; Nihil nunc magisin

cumbere Nobis exiflimamus , quàm , ut de hu-

du

jus Judicii amicabilis OR/GZNE

, hoftram in medium proferamus fententiam.

:mgm

VIII. E

quidem, quoad hanc, ad inveteratam provocavit confuetudinem ,

mmg(

nec non fpecialem , Ao. 159 1. abuniverfo Colle

gio Civitatenfi conditum Recef-

fu.

fum, B. DN. ABUFFENBACH,

(£) Verüm enim veró, cüm non folum , à quo-

wuf.

nam probabiliter tempore,

inveterata hec confuetudo petenda fit? indicare omi«

h 5

ferit ;

Sed & ad manus Nobis fint Receffüs Civitatenfes , Citatóillo, d.ao, 1491.

) &

longé antiquiores; in fola hacce B, Viri affertione tutó fübfiftere ne

quimus, fed

pari

potius

-

primordium hujus rei altiüs pauló repetere cogimur, ac inv

eüigare aCcue

Vido

ratius.

IX. Interim tamen

E

» Ut ad Caroli jam M. (utpote cujus modó feliciffimis

u

aufpiciis,

Germania noftrait unum coal

uit corpus) ztatem ufque, eidemveaícen-

)G

damus proximam,exacturum àl

un

illorum ftatus , vel modicé tant

Nobisopinamur neminem , cui modo temporum

um, eócum eft cognitus, quod omnium omninó

no

Civitatum Imperialium , (quo

tquot hodienum adhuc exiftunt, cazs ex vetuttiffi-

mis illis, omniumq

x

ue , in Germania nof(lra

, primis, quas, in Germania Cis- Rhe-

nana, Cisque Danubiana,

( & à Germanicis populis ipfis, & à Romanis, Galliá

Succef-

omni, à Julio Cæfare , in

P

provinciam redactá, (;) con«'ditas-,: (z) Jure

fionis,

h

——

(&4) s loc antecit.

-

()i

$4

(4) Romanis, & quidem primüm 4 populis: Germanicis, Gallicanam re-

[77

gionem, quz ad Rhenum erat, occupantibus, uti vid. eft ap. C/ESA-

ht(.

REM, Z.4.€9 j. Comment. d. Bello Gall. DIONEM Laf ;3. & AMMIAN.

!

MARCELLIN. Zi/15, FHifd, círca fiv. hoc modo: Nobis veró Trans-

[(77]

Rhenana di&á, Transque Danubiana.

!

W

( Quamvis fa&um hoc effe, neget, bel

A

aque Civilia ,. ne in provinciz

formam Gallia ordinaretur fü

:

bacta, obftitiffe, di(erté annotaverit DIQ

Lib. $3.

lw

RIN-

à

(z) Qx-arurþ nonnulla atque potiores recenfentur ah— HERM. CON

GIO,

—

ff7

j udicio amicalili.

:

n d

& ia Gznnania(ï*äagnæ

d quim

fi,o.nis, (o) Carolus

M. accepit: rzz» ex illis quoque, quxd

jiocfeculo po&

m& lr

Romanis (p) fea Trans Rhenana, TransQue Dan

ubiatia dicta, abi

Chriftum natum, Vto. (2)Epifcoporum maximé. (r) Mona

(teriorum: Regiorum

pxime

Áaaa ,

que

iimm

-—w.m*

GIO,, n Diff. d Urb, Germ. $. 32.

eg 25.

AMM. MARCELL. ;» Hiff. AN-

tit, 4ut

TONINO IMP, :z Itnerario :

PTOLOM.EO, i» Geogr. BEATO RHE-

xb fore

$, fab. Rubr. Provincia

N

NANO, 4b 1. Infht. Rer. Germ.inter Sellones alta

um à Danubii vipis at«

N

Romana , veteri Germania utrinque , &t d Rhem ,

tingente:.

ULR. OBRECHTO, in íuo, prater abío

lutionem , nihili

ententam,

Rerum , cap. 5. p 37

aenditer,

indigo opere, quod Predromum infcripfit Zlfaticar.

Y

?2H.LEHMANNO i» Chroz.

1. Cap. 9. p. 20. D. Edit.

lum N

feq9. CHRISTO

k

Sprr. L.

novi[.€$ B. JOH, NIC. HERTIO, ;»

Notit/a Veteyis Germania populor. p. t.

]im, iqu

C 1. $3. €8 cap. g. $. 10. $n Tol. 2, Opufc. Tome. 1.

P- 18-'9-;2065 f;'

ndicareon

partim à Romanis ipfis,

aof

(c) Ab Antecefforis fuis, qui easdem,

per varias,

partim ab Alemannorum gente, Hunnor

umque Rege Attila, reportatas.

equimus, l

vi&orias, in füam redegerunt poteftatem.

e[tigare At

. Et quidem, illuüri primüám, fub Marco Antonino Imp.

Geographo j

j feicifimi

PTOLOMAEO, Zib. . Geogr. cap. 17,

(q) Germaniam etenim magnam , feu Trans-

Rhenanam, ante Vtum Secü-

demyedln

lum, nullas plané urbes habui(fe , neque eas

dem ferre potuiffe Germa-

jo terporum

nos veteres, ex AMM. MARCELL. Zjb 16. Hsf.. pluribus contendit

m omniqö

HERM. CONR. :» dil. dif. $. 23. €$ 24. quamvis illad ipfam quodam-

modo dubium reddere, ac, jam Auguftitempore, & Trans-Rhenanorum

g C

yris U à

quosdam apertis defiiffe vagisque habitare fedibus, evincere videantur ,

quz ap. ANN, FLORUM leguntur , £» £pir. Livis, Lib.137. verbis: Civi-

]i

t Sucaj j

tates Germania cis Rhenum €4 trans Rbenum po[ita oppugnantur à Drufo.

[ron

Pl

(

| Hi en. in vicis villisque; degere probibiti: [Vid. ACTA CONCILII

n

SARDICENSIS, «o. 250. bab.in verb. . INon licet [impliciter Epifcopum cou-

jcitd

flituere in aliquo pago, 'vel par

va urbe , cui velunus. Presbyter (ufficit : INon

Am ïtf

necefe eff euimillis Epifcopum conflitui, NE EPISCOPI NOZAE N €$ .AU-

P

f

THORIT.AS FILESC.AT,/| SYNODI VERNENS. fab Pipiuo, 240. 255.

M

(MUN

v 1

congregata , can. t. 77

4: Ut Epi[copi debeant e[feper fPmpnlas Cvvitates. &c EPI-

STOLAZACHARLE PONTIFIC. AD BONIFAC.Z. ao. 742 ibi: Z4eri-

mje debes Charil[Erne quod im [aerts Canombns pracipimmr ob[ervare, w mirime

n quiüd?

per villulas , vel modwas Crvitates Epifcopos ordinemus , ue vilefcat nomen

on

Epifcopi ; apud Reges, arque im.gemores.,i fummá nicebantut oge., ut n

m

CO

uV

(

EULLER de Civitatum Imyerii

Batesnesn

$18

?

que ['a

wrindt ac a

latiorum (/) occälion-e , aut aliter etiam , conftrudiz) (üb Carolo MeCiUS'

demque , ex maículina ftirpe, Succefforibus , condido fuerit municipalium ur-

: i, f

bium haud longe dillimilis: omnibus omnino provcatibus, reditibus, atque

Erebr n rnrecirg

utilitatibus, (/f) penes Fifcum regium , ejusdemque ut plurimum Procuratores,

HEIDE

aut Exadores, Camerzquenuncios; Juris ve:ó didtione

; Ineró, mixtoque Impee

rio, (7) nec non integta propemodum, Rempablicam,

quibus

& quoad minoris quoque

()4q

momenti negotia, (u) vicario Imperatorum nomine; gnbernaudi poteftate, (w)

peiine

li, P

()) 0b (

folum liceret ipfis in nobiliores concedere urbes, verum eti

am, ut; aD-

;

titetg,

tiquioribus illis , numerofo Epifcoporum coaetui, in dies , magis magisque

Grivior

manni:

excreto haud quaquam fufficientibus, novz fierent hinc inde: Voti quo-

que fui, exftructis paffim Monafteriorum clauftris, compotes facti: Ingen-

it. Jud

ü non tantum Libertorum hominum, Clericorum ope manumifforum,

&ntécec

nine e:

numero ad loca illa, quibus vel templi, vel cenobii magnifica ftru&ura ,

vel virorum facrotum in(ignis authoritas atque fama celebritatem induxe-

E

tat , copfluente, zdificizque ibidem , eum cenftruente in finem , ut opifi«

dtar

cia exercerent, atque mercaturam, ea cumprimis venalia habendo , Hlis-

in $pE

que, qui Religionis caufa, ad facra hzc loca commigrabant, vendendo

obfi(te

aut permutando, quz ad vitz commodioris

ufum, necelfitatemve peiti-

lm i

nere videbantur: fed & impetratis poftmodum à Regibüs ac imperatori«

N

bus, pro ejusmodi locis, Civitatum Urbiumve

Gfrl)j í

no STEPHAN., BALUZIUS

juribus , Vid. hic omni»

, I Prefat. ad Capitularía Reg. Franzor. &

t?.ha dq

IOH. MABILLONIUS, d.

Stud. 7Moenaff.

Y

»

p

()

H

De Francicorum Regum Palatiis, diligentiffim? ege

:unr HADRIANUS

Yo

VALESIUS , i» Notitía Gallar, & JOH. MABILLON. ££., 4. d. Re drplom.

primi

er tot. De Saxonicorum, & qui poft eos, Imperium hsbuerunt, BEN-

QUs el

JAM. LEUBERUS, ín feitter 9Xa

gbebutgiftben Gtappellnfueg s.

| Q Q

767.[e44. & AHASV. FRITSCHI

US, d. Palar. €$ dou. domimc,cap. 5.

les: (1

(/) De quibus plura vid, ap. CHR

ies, h

Spir. Lib. 2. cap. 44. per tot,

ISTOPH. LEHMANNUM, z:» Cbror.

n

(t) Vid, ANSEGISI Co/lz8.

C

T

aptt. Reg. Franc, Lib, g

;6'. 48.81./00

(*X) Cen£ ILLUSTR. HALL

COmir;

ENS. PROF. DN. CHRIST. THOMASIUS»

Va [;

diff. d, Purisditd. &4 dMag

"fhratuma differentia fec. utves Gevanasar. $. 2.

(v) Vid. CONRING. z

ctr. D

hus

in Tratl. quem vocat &if

1/J- $. 72. non obílante, quod illud ipfum, tam

QUm

erifdbeit 2Sericbt vor oenen alcen Aeicbsr

UI

vogcgycn /. i'ff I. C 2. f m

-

"dpolog.CÀ ia -AGI. Lindav. paffim negavericDAN.

Duïibw

HEL-

&

R

p

$f9

fudicio amicabili

t

perin&e ac fub prioribus Francorum Regibus , (x) apud Comites (y) conftituta,

lo

ipdinu

mpera-

urbibgs, hiíce diftrituique utplurimum eisdem proxim&vicino ;(x)abi

bis, gt

tovribus

OCUf

HEIDERU $; cüm fermo illi fit de recentioribus demum temporibus, à

Oqit lmnr-,.

quibus tamen , ad antiquiora; confequentia in univerfum non procedit.

r quoqt

(x) d. quibus, id ipí(a

eftte,(r)

2

m GREGORIUS TURONENSIS att;&atur j usf. 6.7

*

X

Füfkt, Frauc.

pmn-

EU i, viatan

(7) Ob fimilitudinem aliquam digniratis Comitive , in Romano Imperio

ufitstz, latiné loquentibusita, vel,utex RIPUAKIORUM LL. z. 5 4. patet,

n,utnaü'

Graviones: In vernacula autem (St6ben/ feu porius Girauen: Alder-

n magisqüe

You qu

manni: abatate haud dubie, atque canitie, (quia nim. Comitum munus,

in Judiciaria poteftate confiftens, non nifi (ene&ute alios ex nobilitate

(; Inger

antecedentibus demandabatur) quafi feniores, (prout etiam hocipío no-

amilforut,

cAlimdutt,

mine expreffe infigniuntur ab HINCMARO, Rhemenfi quondam Archi-

Epifcopo, £piff. 3. c. 29. €8 25.) vocatos: non obfítantibus illis; quz: trà-

emindue

duntur à DN. THOMAS. dic. Difp. $. 66. ubi nim. derivationi huic , quod

1, Ut pl

i» SPEC. SAXON. L. r.art. 2. ejusmodi Judex (Oteffeaicaur, & (Otebe/

af l

obfiftere , propterque ea , nomen hoc purat effe originarium : càm non fo-

j vendento

làm in noviff. Edir, Spec. hujus Saxoa. in HONORATISSIMI DNI, AFFI-

eme p

NIS, D. JOH. STEPH. BURGERMEISTERI Corp. f«r. publ. €$ Priv,

: impezamti-,

Germ in loc. al nihil ejusmodi legatur: fed. & , fiquidem in aliis Edit.

j,lic onte

bunn. 3

talia deprehenderentur , poftcantum temporis fpatium , etate recentioria-

pud Saxones preprimis, ob reputatam fermonis ftylive elegantiam ma-

jorem, ad antiquiorum vocabulorum immu:ationes aliis procliviores, à

DN

primitiva hujus vocis originarione, facillimé 0mnium diíceffus in&i»;u-

tus eífe poffit.

-(«) Quamvis en, Urbibus primarió , ubi que fuerupt, prafecti fint Comi-

(l

tes: Índeque etiam, perinde ac alii, e. gr. Marchiones, f, Marce Comi-

r

tes, Die OtatdfeGrabenz a marca, f. limite: Provinciales veró, bie

£aubr Grabein/ à pagis atque provinciis urbibus deftitutis, (Neque enim

Comirum fimpliciter. didorum. dignitate aut poteftate major quondam

erat Landgraviorum ; hifce, illorum intuitu, ut fpecies tantummodo ad

TTR

genus , femet habentibus; Neque ullum penes me refidet dubium, quin

g.fl'

quam plures hodienum Comites dicerentur Landgravii , nifi generum fu-

fis m

um, Ludovicam, Lo:harius Saxo Imp. Thuringiz Landgravium creaffer,

u

Ducibus nen multó inferiorem , cqn&itutis fub imperium ipfius, perinde

a"[ DAi ]

ac

j

$60

a

Hl;LER de Cwitatum Inperis

ucacs aR EDO

Re-

zibus atque Regibus prafectos, (a) nec non Scabinos,.(!z) Comitibüs ;4 Miäïs

y(()pras

.

giis

puocoat

[ idesnd

Dd

ticim, l

ac fab Ducis, 1 2. Comitibus) ranquam à locis, in quibus j

ura di&ebänt :

ii ad m

Comites Civitatis: Vid. CAR. DU FRESNE :» Cloffario ad Scriptores medie

hn m

&f infima Latinitatis, lit. C, voce Comites Civitatis: p.m. 1187. ubi plura hanc

in rem adducit exempla: 88urgeQtaben/ SSurgeStid)terz vid. DN.

' chimb

THOMAS. di Diff. $. 99, €9 99. vel etiam fimpliciter, ac per excellenti-

vocab

am, Comites, nuncupati fuerint: CAR. DUFRESNE , d./. voce Cemes.

i Nut

p: 084. Nihilo tamen minus & circum jacentem Pagum, utpote à Civitate

ff X

nomen quoque adeptum , Jura ab eisdem accepiffe, teftise(t egregius ante

p

[erám

laud. DU FRESNE, Comitem in genere definiens: fsdicem Civitatis ac

pagi circum iacentit : cui addefis DAN. HEIDERUM, i» zdelis Lindav. p.

Duncu

49. €$ 573. ubi & derecentiorihus temporibus, quibustamen , quàm olim,

pole

multo magis imminuta erat, Comitum atque Przfe&orum in Civitatibus

t Co

poteftas, (equentem fcribit in modum : f£t[icbe toenige Xeicbe/Dog^

pl

teyen unb pfletten baben aucb auffer ben &itábten] einen gewil

plura

fett Djfe«, ober benammte Xeicbezaloó J&oníglicbe Dór(fer mitqer

quis

bracbt : €8 i»loc. «l:. YOte nicbt wentger otefe (bie Sieid)s59gte)

ante

tanpen etáoten/ (ampt oeren Comiratu suttletcb/ &c.

fä rge &!360.

(o) S

& CHRIST. LEHM, L. 4. Chr. ópir,

€. 2. P. 231. CS c. t. p. 261.

C

(4) Munete hoc defunáos vel in propria regulariter perfona , vel etiam , ca-

bt

1

(quanam veró minores faerint caufz

fu, quo impediti , quoad caufas minotes, tam Civiles, quam Criminales,

mj

; queznam majores ? Videri poteftin

D

UR. PROVINC.SAXON. L. r. avt. 59. €9 L. 3. art. 52, JUR. PROV,

A

SUEV. c. $.. 1. & ap. ILL. DN. THOMASIVM , £a aatec. Diff. $. 71. €4

(

754) pet vicarios fuos, ibre G5tabsalo Gtattoalterz Juniores quando-

L,

que, vid. JOH'. MELCH. FUCHS , i» fuis AAddir. ad Chr. Lehm. Chron.

( N

Spir. L. 2. 0. 22. p. 87. £. necnon minores, vid. HINCKMARUS, ;n Epif?,

übi.

4d an. 78$. vocatos: Scultetos nim. Shultefios, Shuldefios,

Gdultei/

Gdul&en &dulbpei

i

d

lett / in Civitatibus: Centenarios vero Comites,

Plun

;

f

Vh

& [udices, bie 3ent« Gyraben/ in vicis.

O

C) Senen Gdeppen; Gxdjoppen/ ober Cidüpffent abantiquo, ho-

llock

ieque antiquato propemodum Germanico vocabulo

, Gaffen/Odopf

II

fett/ i. e, eligere, creare, conítituere, (

ciatim eligebantur)

quia nim. ut in textu dicimus, Ípee

(K) Cor

ita forté , fec. H. GROTIUM , i» append. Epiff. 7 37.

Dpu

ä-liäs veró etiam, 1

2 Legibus maximé Repuariorum, arque Salicis, Ra-

chim«

OPu

T

3

Judicio amicalihi.

$61

N

ht

ü(iisRe-

giis, (c) previà ele&ione, ex ingenua, meliori, ätq-ue poti[ïim/a plebe, inftituta, (?l)

Datá tamen, non folüm Sacrum Epifcopale

giis

populo coafentiente , (2) adjun&os.

at tl

jadicium, liteetiam penes Comitesjamja m pendente, adeundi.. ( /) Sed & ulte-

0itt,

itias facere negligentibus, caufamve

riori , ad miflos regios , ( g) quin & hifce juft

b

autho-

t

MATDUEGERA (

m banc

ï&t DNl

chimburgios, Razburgios, æagenbvwgev/ v

id. CHR- LEHMO dal- ä

vocabulo Germanico, Sftatb/ vel ted)t/ ex mente B, JOH

N!C. HERTII

vl

6jg. €9

TT U

in. INot. Veteris Germ. populor, p. 1. €. 4« $.7, i. Fol, 2. Opufc. Tom. 1. p«

e3 Cv

é6. & Argentotati, (ec, U

LR. OBRECHTUM, i» Predr. Zdl/at. Rer, cap. 9

p. 141. quin & alibi, Conftapfolarios,

(nomine, adhuc hodie, Germanis prx-

gtegius inte

fertim Rhentum accolentibus, Judiciique , Affeffores ,

bie Con(toff(ct

Crmtati

nuncupantibus, ufitato , fuamque ori

ginem , dpublico Judicii loco, Sta-

pholz,

mallique nomine infigniri fol

ito, trahente; B. HERTIUS.;» Diff.

: quäm ol

de Coríu

lationibus , Legib. €$ fudicis , n [pecialb. Rom. Germ, Innp. Rebus-

v Ciricius

7.2. p 434. & 435.) nuncupato$: Dequibus

at

publ, $. 16. im Pal. 1, Opufc.

plura videri poffu

at én eleci. D

iff. FRID. BROMMERI, 4e Scabinis antí-

dnontuti

qm':

; medii evi,

& vecentiorib, & adhuc plura videri poffent, fiquidem

tf

ante

laudati Ulr. Obrechüi P

rod. Volumen 74 prodiüffet in publicam.

du

(c)

Seu Legatis atque Commiffariis, & Palatio regio, in Civitates & provin-

/

ii

clas, cxira ó

rdinem, cam ampliffima poteftate, annuatim miffis: vid. CAR.

ól.

DU FRESNE, i2 Gieff. ad Script, med, & inf. Latin. lit. M. h. voce, p.m. 653.

ul eum, v

Dominicorum quoque, & Regalium mifforum nomine, nec

infin. C2 654.

m Criminä '*:5;

rthü

non Legatorum à Latere Regis

, infignitis: vid. B. HERTIUS. ss Aotitía

n

d

W

Regui Franc. Véter. cap.. $. 27. £t Val 2, Opuc. T. 2. p 406. [e44.

(R. IV

(d) Vid. ANSEGISI Colleciio Capitul. Reg. Franc. L.

3,0.33. CÀ 56. 8 cap. addit.

j

L.5.6.23.74. 8 75 Add. CHRIST.LEHM. L. 4. Chron. Spir.cap. t1.p. 261.4.

jgrsqunan

(e) Nümero interdum 7. vid. di£f. Cap. L, 3. c. 40. & CHRIST, LEHM. d;d. loc.

[rn

(im.

f

ubi Civitatis Spirenfis exempl

um : & L.2. c.22. p.87. b. non nunquam veró

"

Ludov. Pit,

d.ao. $19. ap. STEPH. BALUZ. 7or. t. Capit.

. plures: vid, capit,

L.6. Bened. Levita Capit. Franc.cap.261, HERM.

;, W&M

(f) Vid. locus, quem ex

VCl'ö (]omïtö,

CONR. exhibet, $. 24. d, fu4.

Reipubl. Gerza. ubi fimul notat : Tudicium

hoclongé præ&itiüä cüm multitu

dine negotiorum,tüm auchorigte & digni-

'an[iqllüw ï,'

tate, Comitum judicio.

s

(g) Commiffa etenim Miffis erat reg

üs poteftas inquirendi in mores egrdm, qui

qiinth

popuii conftituti erant R e&ores

:a

uomodo juftitias facerent? perfcrutandi:

ones relevan

di, unà cum facultate,fiquidem à re id ipfuza

y E ?

Populique oppreff

; Slfidsw ,a"

videretur , malos in

juftosque Scabinos ejiciendi , & in locum ipforum, me-

liores

(

«52

HILLER de Ci'vf'mmm Inperii

otret M À

W nünc

suthoritare fua cdmponere non vaklcmiw'i:us, ad ipíu

;

f

3

m Palatium xegiugn ,,(i;')

provocandi facultate.

a Scabi

X. Et cüm poft Carolingos quoque, fub Conrado 1. eundemque infecu-

ditit infl

tis Regibus atque Imperatotibus Romano-Germanicis, eüm in antedidlis , tüm

L

in illis quoque , quz fub- Henrico poftmodum Aucupe, (;) & hunc excigienti-

bus, eisdem accefferunt , Imperialibus urbibus , priftina duraverit Reipbl,

f EPIW

forma, (4)in eÓó tantummodo noa nihil alterata , quod non folàm, ceíffin-

( «

f $

n

tibus;

datis

liores eligendi. —Vid. cit. Cof. ANSEGISI L. 2.c, 12. 26.2£. L. 4',—;. 66. 8

:

qud,

L. f.6. 143 & omnino CAR. DU FRESNE, 4 p. £ $4. HERM. CONRING.

Tedjat

ditt, Dff. d. fndiciis Reip. Germ.S. 36. CHR. LEHM.i» €hr. Spir. L, 2 cap. 10.

tates [!

per tet. nec non JOH. NIC. HERTIUS 4./ & i» Diff. 4. Ovigine £4 Progr.

m

fpecial, Rom. Germ. Imp. Rerumpbl. S. s. in Pol. 2.Opufe. T. 2: p. 14. €8 16.

UM

!

- €&) Ubi deinceps, de caufis eà legitimé delatis , cognofcebat Comes inter-

( t

dum Palatii , nonnunquam veró Rex aut Imperator ipfe, — Vid. CONR.

nifs

n

d. dif. $.35.€8 37. Hicque, in Comitiis (xpius univerforum regni Senato-

fjusm

rum, uti patet ex locis adductis à CHR. LEHM. d, L. z. v, 39. p.r34. 0.

Ts

6) Hunc enim, poft pacem ab Ungaris , ad novennium obtentam, perplu-

Tion |

rium , non in Saxonia tantüm, fed & aliatum quoque in Germania Ur-

etiam

bium. Authorem atque conditorem, eaque propter, ab HERM.CON-

]

itere

, RINGIO, i» Diff. de Urbib, Germ. $. $2, utut, ex fententia IOH. HENR.

pofte

MEIPOMII, i» Zatrodutl. ad. Ff Infev. Saxon. p.32. minus adxquaté ,

verum Thefeum Germanicum conftat effe vocatum.

tet»(e (

WQX W

(£) Affertio enim illa, Carolingica gente extinctà, omnes omnino Civi-

|

Tne

tates factas fuiffe mediatas , atque ptovinciales, quam, inter alios, magni

Uam

cetezoquin. nominis JCtus DN. JOH. PETR. LUDEWIG , i» Difj.. .

* Ittu

Civitatum di[pari nexu cum $. R. Imperioy cap. 3. per tot. defendere . fata-

Qquas.

git , oppidó quam falfa, ex nunquam Nobis probato , ab EODEM ve-

l) Exm

ró, i2 Diff. de Courado 1. Orient, Francor. Rege,, integvo cap. 4« in Germae

(s

&A Principe, fub: eod. €4 in Comment. ad. A. B. Tit, 2. $.8. latius defen-

lm il

fitato profluic principio, quod poft Carolingice ftirpis interitum, 1u

Ttonja

Conrado . eundemque excipientibus Impp. plena jam, in omnibus Du-

W p

catuum partibus , acceperint Superioritatis Jura, Duces, Provinciarum-

que: Kectores : Quemadmodum veró. errorem hunc, jam diu, non fine

QR

Omi

fumma ratione ,. notavit , atque , pro more, omnium deftruxit folidiffime,

pl

ILLUSTRIS, POR, REG. CONSIL. INTIMUS, & HALENS, PROF.

FAMIGERATISS. DN NIC',.HI;ER,.G,UN DLINGIUS, Paironusac Pra-

Qm ]

ceptor

W t

4 AR

Judicio amicalak.

$63

fum, (/

tibus nunc R&giis Miffis, & Scabinorum electio , Mifforum loco, à Comitibus

atque Scabinis, populi confenfu accedente, peracta jam fit, & egregia quoque

Vi

petierit inftantia, populo , ad. Miffos hosceantehac conceffa ; (/) Verum etiam,

lii n

Bbb b z

quo

L d

.*xcipienri-

: Reipbl

