juri accommodari poflint ea , quze de jure Auftregarum profert

l

Auth. Comitiol. Ratisb. p. s. p.tm. 390. quod ab initio à parte minorsm

Q

Gentium fuit voluntarium, tratiutemporis , ve[bettu , Aut boritate $

Jf

praeminentia potentiorum f a&bum fuit neve[Jarinm : ficindi&tailla,quae

f?:

vulgó 93efbe dicuntur, ab initio blandé per rogationes exigeban-

(

tur, hodie per modum precepti: atqueita ex ptecario, praceptüm,

d

ex bethben, aebietben & ex betbe fa&um eft Gebott, juxta illud, e/f

t

rogare Ducum . Befold. V, betbe, — Faciunt huc & ea, que de

contributionum nativitate & incrementoKlock. c. 7. 7. 07. & feq. &

.116. (f fiqq. demetatorum introdu&ione Dn. Tabor. 4. 7dMet.p.i.

lxk

€. 4 inprimis n. 9. p.23- de Clavium oblatione, Knipfch. lib. 2, de Ci-

I^

vit. Ipp. €. 1. 8um. 67. adducunt. — Certé operarum praíftationes,

Id«

nunc in Germania, aliisque Europz Regnisac Rebus publicis, pet

$1

longam & diuturnam confuetudinem ab aliquot retro feculis, ufi-

li,

tatz, atque pro lege habita funt; Balth. Z.c. Nec quenquam hodié

n

tam temerarium effe Crediderim, ut confuetudinarium hoc jus Di-

vinis Legibus , vel humanis con(Litutionibus omnibus, repugnare,

diceret: Quis enim eff , qui. [bditos nou teneri putet ad colligendas

j

Atl

fégetes Principis , & ad févviendum illi, qui vitam ,. & omnia ff4 ; pro

felute eorum femper tenetur. parata babere? inquit Arnif. Z. 7ur.

Xf

il l'

AMaj. c« 1. lib. 2. p. m. 161.

Tantumnue non merebitur oculus vigil

mll

Principis , manus defendens Regis, ut ex L. gratitudinis praffet ali-

[

quid ruflicorum unss & alter illi , cui poflf DEUM , debet Spiritum ,

W

eui univerfitas auimam , quam tot millia bominum trabuut. Sængui-

«em prodigere debet pro falute Principis fiabditus , quidui impendet ali-

u

viti

quid laboris , qui fe debet : cur nonjumentum quoque d afiaum ? Plu-

rimum Reverendus Theologus Dn. D. Ofiander z Différt. Theolog,

16.)

ll

Polit. d. Ture Regio, 1b. $.

Non debet detrectare leve aliquod in-

»Mf

commodum, qui tanta ex tutela publica Principis, aut alterius,

ejusdem vice fungentis, percipit commoda & emolumenta, 47g.7,

j

7

1 4. C. d. Spfcept. Add.l. 3. in f. C. d. quadr.prafcript. Now. 1. praf.

; Regg.fubjd. P.

ls

V, g. Pïdff" N. 43. P 46. Wahremb. ab Gbrenb, 2

tf

85« 10 Q«

B

16

S

F KOMMANN de Szbd;torkm eb

m. 70 Confo Reinking- lo Ic Clo jc» C- 4—. Z. 96- KIOCk- do tr.

fl

€. 1. num. 91. C féqq. lat& Herm. Lather. . d. cezf- 2. 2sm. 4. Dn.

"Tabor. de /Metat. p. 2. cap. 1.

Confirmantid non folüm Germaniz,

Italiz ac Gallie, de operis ftatuta, vel etiam confuetudines (ut

ii

modo dictum) in tota feré Europa hac in parte vigentes, fecun-

It

dum quas, tam in Supremis Imperii Confiftoriis , quàm etiam in

fi

aliorum Principum ac Civitatum tribunalibus judicatur, tefte

(

Balth. c. 2. p. 20,

qi

m

I2. Ceterum quonam referendum fit. jus operas exigendi,

&XigAD-

non una omnium efl fententia.

Univerfali feré Germaniz confue-

Dv

zur vl

üi

Ms

vel

tudine, fervitia & munera hzc, vi ac poteftate jurisdiclionis, exi-

W

Juiisdi- gi, poft plures alios, laté probare conatur Balth. c. 7. p. 107. eaque

étionis

i

propter inter fructus jurisdictionis, indubitanter retulit Gail. 4.

K

Criminalis 1. 4»pPf]. c. 10. quod tamentextibus ab ipfo addu&tis non probari poffe,

b

contendit Klock.4. c. 2. z. 37. qui & ipfetamen vix firmiores fubfli-

tuere videtur,

w

Ad quam veró jurisdiCtionis fpeciem, five potius

partem, ille pertineant , iterum non minus dubitatur: Etei quidem

quiin loco criminalem jurisdictionem habet, operas praílandas effe,

communiorem fententiam dicit Otto Z. . P.c. 11. p. m.43e. quem

fequitur Dn.W'urmf. p. s. Exerc. T. P. 9. tb.41. Ataliter fentit Bal-

Ci'vil is?

thaf. 4. c. operas rufticas ada&tus jurisdiCtionis fimplicis fivebaffz ,

ben nieberm unb GrbiGeridhten, referens ; titita hac jurisdictionis

g

parte munitus, etiam jus operas exigendi habere dicatur. Befold.

tamen & Speid. hac V, poft JMollerum . ac Kichen, certi juris effe

'

docent, quod jurisdictio five fuperior fiveima, nihil commune ba-

- beat cum fetvitiis ac operis, bie £ybrigfeitlid)e Jura unb bet geleifte

- SSurget/Cpb , sicben bie Stobn unb Gienft, al8 eitie Efe&tum,

nicbt nacb ficb, unb beftebet bie Jurisdi&tion, oornemlid) in jure di-

.«endo & defendendo, unb nidbt ín oneribus imponendis, tradit

quidam ex Maulio 4. boz. tit. 4. Add. Carpz. conflit. 52. p. 2. d. 9.

"vvel

dominii

Klock. 4. c. z2. 36.

Exinde non pauci concludunt, operas non

viac poteflate jurisdi&tionis, fed potiüs propter dominium dite-

. Sirecti?

&um, proprietatis jure, exigi : ideoque, in dubio, domino proprie-

tatis, bem Crbiunb Gigentbumseoerti, à quo rzffici fua bona in

vim beneficii recognofcunt, nidbt aber bem GerídytszJoerrn, ad-

vyel

judicari, Becker Z. 7, P. ib. 5. c. 4. p- 103, Speid. ]. v. Id ipfam

Conven-

tionis ?

tamen cum. citra conventionem expreffam vel tacitam non faat,

Balth. e 7- p« 109. aliioperas ex conycntiqne vel praícriptione tan-

tusa

R

A

waxime Ruflicortm Operis,

Yt

If

Dn.

tüm deberi poffe arbitrantur, Rudolph. ab Heiden. ap. Fritf-ch.—p, t.

Exerc. 10. tb, ot. Bocer. Difp. d, Reg. tb. 17. l. c.— Rurfus alii juri

vel

Yig,

mancipatüstantüm, Det geibeigenfd)afft, accenfent, Gryphyand.

Manci-

(ut

ap. etrum, v. 2. Difc. 26. num.107.

Alii denique Jus Operarum

patüs?

CUIT

i

If

inter regalia, ac confequentia jurisdictionis tetritorialis, bet £anbg:

ie

fürftl. boben ÉbrigFeit ( d. quàin feqq.) recenfere malunt ; Cafpar

Reïgaliumf :

$eipolb, ap. Arum. d. Concurr. jurisditl.. Sic enim ille probat, eum,

qui hac fruitur, 9011 £anbsfür(tl. Dber z»errlicbfeit unb Jobeit

nii,

tvegett , etiam infalutatis, benz Gent2unb QSogtep-Derttt, eorum

fut

«

diftri&uales, qud) bie Uncentbarm unb. Sogteplicbe TInterfaffeit

unb 2ebenleutad Syagofelg, SMferbiunb Jyanbsrobn unb Syren(t,

Q

su Sort(übrumg ber Syagoburb , Seugé-utib SYeetGlarr 2c, cogere

|4

poffe. Author. be$ C'Bertbeimb, Gegen ; *Sericbt8 contra Q'Burfge

lr

butà. p. 1. c. 16, concludic, bieteeil nununtaugbar, baf alleje&t

li

N

angebeutete, mit yeiib8 Geroaft eroberte, Codlo(fer,Gotdbt umb

Gyor(fer , üiber soep, aud brep ober mebr , bunbert Syabremn, ber

n

GrafffafftOBGertbeimb incorporirt unb infeparabiliter arbángig ;

(s

Gyannenbero bem. Girafen uno Gotamm:Jaug CGertbeimb, ii

quem

S$tafft bero babenben Dignitet, SXegalien, Des J5 Seidos Sedz

2

ten unb Gieredbtigfeiten,mit Srobn, SDienft, Coteur, 916ung,ac. uit

!KZ j

termor(fe. — Confentiunt Ele&or Mogunt. & ceteri Domini Con-

o

fccderati i2 Coztroverfra Wildfangiatus ad EleCt, Palatin. Coprenger,

j

in Epifl. ad Amic. Ellychn. prafixa , Scriptores d. controverfia paffim.

T

Civitas quoque Hamburgeníás (cujus libertas nec hodierno dieex-

i hd

tra invidiam efL: jurene, an injuria, id alii curent) Superiotatem

fuam intercatera & eo argumento contra Duces Holfatiz-: probare

u

AUf

conatur, quodà Io. 20. 50. 40. 8o. IO0. & ampliüs, annis, pre-

T

di&is Ducibus 3 Civitate nulla fervitia & operz praítite fuerint.

4dit

Burgold. «4. . P. p. 3. d..13. p. 9. 107.. Idem quoque fentiunt

j

Knipfch. Z. £r. lib. 2. c. . n. 197. &b lib. 6. c. 3. (ubi confentientes

10f

adducit Ba/dzm, Pruckman, AMeifner. ) Befold, d. zrib. domeft. fac.

dte

difc. 1. c, s. tefte Balthaf. . c. Rofenthal. Z. F, cap. 5.q. 3. Speidel.

prie

v. $anbefürftl. Cobrigfeit, Auth. Z4onument.Firg.Sacr. in Duc.I'ur-

1 il

zemb. p. m. 207, Dn.Kreidenm. 0n De8 teut(cben 9lbels Gotaat zc.

j

q. 4« 1,212. Schüz. i& C. - P. V. 1. D. 6. tb. 22.L.c. Spreng. Inff. 7.

um

P.1. 2.c. 43. - Nec omninó alienus eft ab hac fententia M. Dn.

At

Myler. qui p. 2. c. 28. "um. 14. ad effe&um homagii refert, quód

tAt*

exinde fnbditus domine adílringatur, $u alfet unt—ertbäni

gem Goes

i

2

borfatt,

s.

I2

FROMMANN de Subditorum d* —

ï)Birfam; ifem sut SXei, Golg, 9u(terung, umb gro-bn:.ibienfïeh;

quodipfum & (rbarb & Balthaf. (utut nonnihil diffentire videan-

tur, vid. illius cozclzf, $. izf. hujus c. 7. p. 121. ) non uno in loco fa.

rentur : homagium v. f. bie Grb.unb Zanbg/Joulbigung , e[t fupe-

rioritatis recognitz vera « infallibilis teffera, M. D. Myl. , c. z.

15. proque a&u univerfali jurisdictionis habetur, fub quo omnis

ä

alius aCtus, putacolle&arum, tributorum, aliarumque functionüm &

t

onerum prazftatio continetur, Klock. c, ze. z. 320. Bef, v. j3ulbiz

f

guig. Bock. . 3. c. 4. 2.18.

Magishuc faciunt, ea, quz ex Paurm.

W

lib. 1. c. 9. 2. $. d. furisd. apponi merentur: Ut euim faprema poli-

tica, f quoque bac iuferior Principtm c Ordinum poteflas , absque

pecunia j hominum opera expediri uequit ideoque tam jure regalium

Xä

exprefe concefforum , quam con[netudine Principibus , Comitibus , &

[

reliquis Imperii Optimatibus , bominibus faarum ditionum fubfidiaria

onera, tam realia , quam pev(omalia, ijnjungere permzjkm : Perfünalia

n mea

ut operarum vuflicarum , qua vulgo Wtobuen appellant .. Quibus

(:

fententia?

& ego calculum meum adjicio , ita tamen, ut nec ceterorum opi-

niones fimpliciter rejiciam, dicendo : regulariter facultatem exigen-.

di operasà fubdiris, tanquam fubditis, ex jurisdidtione five fuperio-

ritate territoriali & regali, tanquam fonte, fluere , inde poftmodum

expreffa veltacitavoluntate, ut aliorum Majeftatis jurium exercitia,

inalios derivari: abhominibus veró

propriis, fimilibusque perfonis,

ex caufis aliis: ut infra patebit.

; "

13. Imperatori hoc Jus competete, in fais prefertim ditioni-

Exigendi

bus propriis, hafitationem nullam patitur ; tbatb cosclef. $. fed

operas

£omepetit

& in Principum ac Ordinum fubditos eum idem exercere poffe, cer-

Impera-

tum alicui videri poffet.

Generalis enim eft definitio , prefümi de

fori.

jurisdi&tione Imperatoris: five-niti eum intentione fundata quoad

omnem jurisdictionem in toto territorio Imperii, item cauíis ac

perfonis univerfis: ideoque cum quolibet ordinario concurrere

Paurm. Z 2. €.4. zum. 20. C féqq-. Reink. £. . CL s. c. 7. laté Cafp.

ES

£ipolb, Ze concurrentia Turisdit, q. . Imperator quippe fons &

origo dicitur, unde velut per rivulos & canales diffluit & promanat

quicquid eft uspiam jurisdi&tionis. Carol. Tapia iz Rubr. 4, Cozff.

princ.c.4. num. 10. omniaque regalia & jara ex ipfo, tanquam O-

ceano, & ad eundem, refluunt. fec. Jaf.zu |. qui Roma. $. Seja. z. 15.

d. F. O. Sixtin. de Reg. lib. i. cap. 4. z. 1. ( feqq.

Qu aflertio non

malé quidem fuperioribus íe

culis convenit , tefle Lehman. ít bet

Qypur,

P M

X

maxime Rufz"comm Operiss

1j

it;

Mäpent* Qon lib. 4. €, 14.. übibæclegunwr: Qïïann'eäsï äev;eri

ii

pber SSi(cbofflid)er SSeampter , Gefanbter ober SOiener gerepBt ,

f

baben fic $Xtacbt gebabt , een 9Xte&gern, $Bectern, unb anberim,

Jus

1va8 fie sue Soetbburf(ft bebürfft, teroebens su nebnt

en

"$b

Cääf?ï'b ?

/fl.

OBagen, Gidiff unb Gefcbirr ju forbern, unb baben bie Janbe

nis

qoercióz &diff ; Subr « unb 2(derfeut olle Sienft su Srobn tbui

f

müfïen, Status tamen modernz Reipubl., libertas, privilegia ac ju«

Qu

ra Statuum Imperii (in quorum exercitio, Imperator fe neminem

f[fh

tubaturum jurato promittit: éii jeben JDerrm unb Gotanb, bey Sxbr

ij

ten Grepbeiten , Jyobeiten , G'Bürben , Otecbten, 9tadt unb Ge

]!!

toalt 2c.. oerbleiben 3u faffert , Capit. moderni Gloriofifs. Imper.

W/'l

-Leopoldi. arz.2. Becker d. 7ure P. lib. 2. . 4« nm. 15. p. 14.9. ) hanc

fententiam vix ferre poterunt ; inter eaquippenon minimum , 44042

j

Ordiues Germania fubditos ( ex conceffo fibi territoriali jure, unde

operarum jus, ut ha&enus dictum , depender, illequetanquam fru-

;/

&us colliguntur ) ve/ proprio ex arbitrio, velpromt cum ipfis patHi funt,

J

fle

polfont vegere , ita , ut. paucil[ma frat, qua Imperator [abjettis [latuum

immediat poteft imperare , dicente Monzamb. 4. Srat. Imp, Germam.

0 5. $. 5.6. O z8, Add. cap. 6. $. $, quod confirimat Pacif. à Lap. z

Jfritl. ad d, c, s. difc. i. p. 373. Conf. Burgold.

ad f Dop d. 190.

ft, quod

E

uum. 3. p.m. 256. Klock. c. 4. d. coutrib.uum. 142. Hince

n

non pauci doceant , fübditos domino immediato fortiüs adítringi,

quàm Imperatori. Knich.4. Avrocrat. c. 1. num. 12 54. Matth. Steph,

n

d. jurisditl. l. 2. p. 1. €.7. num. 3$. Limnge. L4. c. $. men. 9. Schüz.

(d

F. i. D.6. thbef7. 1 y. 17. &entel ap. Fritfcb. p.i.. Exerc. 2. thef. 65*

er

Dn. G tüblen. 4. Pezia atat. l. K. p.23.. Que tamen cum grano falis

[

accipienda. vid. Reink. Z. c. 7.' s. 44. &t feqq.. Leipold. d. q£t. 3.

u

Limn. 4. « zu,s. 1 $ 4. Becker. [ib, 3. d. T. P. c.4. numaó. Add.Ziahn,

L^

Jchuogr. 7Mun. c. 2. num. 6. C feqq.

Imperii, non tantüm fefftonis

d

14, Principes, ac Cocteri [tatus

2

- ac fuffragii jus habent in Comitiis, fed G in territoriis fuis Qut d.) p,j,

gaudent univerfali territorii ac fuperioritatis ( quod vocab. à Dd.

jc*i pib us

lis, chm multis aliis, hauftum, inque . Statibus

at

noflris ex transalpinis Scho

Imperii

f.

forum noílrum translatum, ait Dn. Tabor. J.. 4et.. p. 1. cap. 4«

CZLterigs

)

WHm. y- p- 22. PaurmeifL. Zb. 1. c. $. 2.5..) jure, inomnesterritorio

h

inclufos. Dn. Conring. 4. Dacib. c Comit. p,m. 97. M. D. Myl. d-

€bolog. c. 9. & feqq.

d. Statib. Imp. c.35.36. & 37. Beck. d. € 53.17.

dbe a.

[

quod 'agud noftrates audit paffim

bfe fanbsfürftl, Gráffli

3

$00€

i

14

Yno M NEANTER Srk:

bobe £Sbrig -Joerrlid ;unb Gieredbtigteit. decrer. IMuguff. 1548.

$. toentt qud). Knich. Z. ZAvtoc. c. 1. 2sm.1230. && féqq. Schüz. P. 1.

(

D. 6. tb. 4. bie fanbsfüt(tl. Joobeit unb SRegierumg. Coecfenb, p. z.

C. 1. 2. 3. de qua dubitat Dn. Pufendorf. 4. Jrreg. Reg. p.m. 65. an

ullis antiquorum aut recentiorum cognita fuerit ea fpecies potefta-

[/

p

tis, preeterquam Germanis. . Jure Civilicerté eft incognita , folisque

moribus introduc&ta , Magn, D. Myl. p. 2.c. 36.22m.2. Dn. Beck.

l:

(

l. 5. c. 2. INot. S. R. I. utftuftra propterea fint , qui hanc ipfam de-

[l

cempeda Juris Civilis, negle&tà moderna confuetudine, metiri co-

nantur. Sptring.4.4. 2. c. z.

Necillam eodem ubique modo exer-

(i

ceri, eamque in aliquo territorio pleniorem, in alio autem minüs

plenam effe, admitti debet Limneo. /. 4. cap. 8. num. 12 8 . Fr. p.r.

l

Ex. 3, tb.7. ad cujus variantis fuperioritatis caufas referunt. non-

]

nulli acquirendi varietatem , cum vel gratia, vel contra&u , vel ufu,

quaratur, vid.Mev.d. jur, Trib. IWifin. p.m.5. Add. omninó Leyfer. ap.

f

Fritfeh.p. 2. Exercit/ g. tbef. 14... Hine non eft. vana Dd. querela,

quod nec jure aliquo fcripto , nec perpetua, aut certa aliquaobfer-

vantia, hzcfit definita, Dn. Bockl, 2. cap..— Caeterüm in genere, ejus

vigore, obeunt feré omnia , quz ad gubernationem Civitatis funt

neceffaria : fruuntur enim jure facrorum ; ferunt leges, etiam juri

communi contrarias ; coníLlituunt judicia ; creant magiflratus,

ä

eosque abdicunt; exercent jura belli, pacis, focderum, inter fe &

cumexteris ; gaudentjure fifci, indicuntcolle&tas, & tributa, per-

cipiunt vectigalia; cudunt monetam ; paucis, vindicant fibi fere

omnia regalia, tam Majeflatis, quam fifci; nec folum ea;que in c.

un.2. F. 56. recenfentur, fed etiam, fi qua alia funt, quz magis ex re-

cepto ufu, quam lege aliqua fcripta, regalibus annumerantur; fa-

cile enim mihi perfuaderi patior , non omnia regalia, ne fifci qui-

dem, ( de quibus tamen vindicandis à Friderico Imperat. ;/; decre-

tum eít, Cujac. 24 4. c. ) in d. c. enumerari, vid, Befold. 4e Regalib.

án prafat. num. 7. íed & ufu induci poffe, ut que olim regalia non

fuerint, interregalia hodie numerentur, vid, Po/it. coztroverfar. ex

Jur. feud. de regalib. decad. fab Prefidio Magn. & Nobilifs. Domini

Erici Mauritii, Afiefforis nunc Cam. Imp. Gravifs. Fautoris ac Pa-

troni Maximi, Z7ze defenu[ams.

Inter omnes, qui hac & alia jura

Statuum recenlent, fufficit nominaífe Magn. Dn. Myl. zz fzpizis lan-

dato, utilil]mo Tr. d. Statib. Imperii, & Dn. G^ec'enborff im gürz

üeg;ötaaxt;, p.3. Esercent autem ea, non precario , familiaritatis:

au!:

PL

n d

x

Ig

:mxi'me Ruflicorum Operis,

nb

aut adminiftrationis, fed proprio quafi, ( quicquid etiam contradi-

lK(c

cat Otto i2 7r. Polit. d. Majefl. C. 2. 1. 23. cum aliis nonnullis )

Knich, Z. Subl. territ.j.l. 1.

lP

perpetuo acad heredes tranfitorio jure,

£. 1. 4. 373« ( d. Mutocr. €.4. . 1302. (f féqq. Paurm. £. z. c. zl£.

E

d. Tarisditl. Catp-

l.

uum.62. M.Steph. lib. 2.p. 1. €.7. 0. 309 4 9.

zov. ad L. R. €. 3. f( 13. ?. 24. Monzamb. c. 5. $. 27. &ib. Pacif. à

iue

T0

Lap. Ut proptereanon adeó inconvenienter à quibusdam Reges ,

Y

(fed dependentes tamen ) falutentur, Bald. iz /. f Cod. 4. teftam.

milir. qnod ipfam agnovere Maximil. I. & Carol. V. Impp. in fuis

| (t«

j

di&is, qua refert Magn. Lanfius, i» Confilt. de Prigcip. Provint.

Europ. p. 211

quod pluribus confirmant Limn. /b, 4. c. $. Limn,

jnis

Enucl. À. 1. €. $. 2272.6. Q? L. 2. €,14-

quibus add. Klock. 4. c. 4, sm.

/L

giz. ibi : quoad us Principum , à Regibus, Inmperii Principes, zibil

0fl«

n

aut parum diflant ; im verb plus poffuut in Principatibus fnis , quam

vel Rex Polonia im univer[ó [uo regno .

JEmulatur enim fupe-

f

rioritas territorialis , fummam Imperii majeftatem, Dn. Conring.

à,

Dl

de Ducib. (& Comitib. & à multis dicitur analoga majeftas, Struv.

Qu

Ex. 3. th. 29. 9yufeubor(f. de irreg. rep. Burgold. 44 Jf. P. palfum.

(rnt

Imó Principes propterea uti claufula plenitudinis p

oteltatis, inquit

M.Stephan. de fwrisditl. lib. 2. c. 7. um 46.

Quosdam etiam

yi

QUP

Principes titulum Majeftatis ufurpaffe , ex Hojeri deftripr. Imp.

Germ. notat. Franc. Irenic, iz Colleg. is Burgold. p. 1. p.132. Pu-

riex

Y

tarem tamen hzc & alia ejusmodi inter raró contingentia refe-

Df

o

renda effe ; Legalia certé non effe, nec frequenti ufu roborata, vix

U

dubitandutn.

-

T

1$. Hinc etiam formulailla , parietaria, & ad prodigalitatem

AT

usque toties decantata (ut /zerori & Limneo dicitur) promanaffe

SP:i:gpes

f

Status

1

cenfetur, quód quilibet Princeps Imperii, ac alius jura territorialia

Qu

babeus, tantum poj/i»zt in territorio [(u0, quautum Impemtar in lmpe-

Imperii

t

ZADtum paf;

rio: Ginjeber Joert i(E Svapfer ün (einem £anb , Mager. de 444vocat.

;nt im fuis

iil

dïm. Cüm.PlMïim, d[!t'gdl'. [4^ 6. Z« 4—7- KlOCk- €. 4-. Z. 14.4., ubi Origi. territorii:'

fiof

nem ejus refertad Callrenfem, quem cateros more avium acovium — 4/4244»

Imperator

5 ex

balantium turmatim fecutos, ait ;; longé tamen antiquiorem, X

B

niti

ante Br. & Bl. tempora, JCtos hocaxiomate ufos effe, laté often-

in lmperiot

Ps

dit &idbulenburg z /rsg. de origine bujus d. Differt. apud Fritfch.

D

7

quod ipfum etiam confirmat M. D. Myler. c. 4. 4. Sr. . . Perfpi-

cuam hujus di&ti rationem effe. dicunt, quód ejusmodi Princeps,

p

m,cum

u

aut alius Imperii Status, territorium füum accipiat infeudu

eodem

ruf

-

Y6

äözüMANN de Subditorum c*

eodem jure, quo Imþerator/& Impe'rium tenuit, Reinking. /. ;,

hr

Cl. . c.6. 2.8,. Verümhancrationem non parum obícuram reddere

t

videtur, quód tradente ipfo etiam R einkingio./. . Cl. z. c.16. . 28.

W

D

€ f£qq. (necnon Sixt, /. 1. de Reg. c.4. 2.60. C5 féq4. Knich.de-otocr.

€. 1. 2. $ 83. Befoldo it. Limneo, ac aliis, ) nonnulli Comitatus, ac

lite

Baronatus, in totum vel ex patte allodiales in Imperio fuerint &

adj

adhucíint ; Talem enim olim fuiffswa Comitatum Waldeccenfem,

i

Reink. d. /. Bregantinum, A. bet 2ínbauifcben 9(usfubr2c, Hol-

Mi

landicum, Grot. /ib. 1. /4z7z4l. Belg. perhibent : talem item hodie

In

ln

effe Comitatum $totfj, referunt, Reinking. di&.1. Schüz. C. . P.

g

F. 1.D.6.thef- 5, .6. & Pinneburgicum, Schüz. , /. Baroniam

$5rondjotfi, & dominium S(erffen , Frid. à Sand. i» Cenfuet. Feud,

W

Geld. tr. pralim. c. 1. num. 4.. Id certe conftat, Civitates Imperiales,

i

li

vixulla excepta, ( V. Limn. a4 Capit. Car. P. art.24. V. Cytátte)

nullo feudi nexu, territoriis fuis imperare, Dn. Conring. ad Lamp.

1

p S d- Sebun d. ib $.

Nihilominus tamen hujusmodi ter-

l

rarum domini, Imperatorem ut Superiorem agnofícunt. Knich. D.

]

Territ.c.1. n.11, & féqq. ejusque conceffioni faltem regalia , territorio

l

illorum cohzrentia, accepto ferunt. vid. Reink, Z. . &edenborff.

D:256:2. p 1.

!

l

Quidam id

16. Pradicta Regula

—, utut communiter recepta videatur,

negant ?

Boc. de Regal, c.4.num, 3. Otto. de . P,c.17, p. 547. Vatiatamen X

t

olim & nunc fubit judicia. v. Clut. $ylleg. rerzum quor. concl, 26. Boc.

d. l. Klock. c. 4. z. 205. Ziegl. $. Lazd[aff. num. 113. C. 8eteb. de

Ord. Eqneff. avt. 2. p. 212. Speid. iz Spec, v. Sanbäfflrftl. £ybriafeit,

qued vel, Carpz de L. R. c. r. f2 13. Fritích. p. 2. Ex, $, p. 390. ita, ut non

Plus tribuat pauci, illam omnino ut falífum, temerariam , ac magno errore irt-

Statib.

troduCtam, rejiciendamexiftiment — d. Z4zib. quippe, quá fecun-

dum aliosplus, fecundum alios veró minus, tribuatur Ordinibus;

Et prius quid. preprimis-eà ex causà, quód hac ratione tot maje-

ftates, quot Status Imperii, in una Republ. cumulentur, Sluter,

animadv.in Hyp. à Lap. p. 1. €. 2. s. 4."quod ipfum per integrum

libellum argumentis tamen fatis infirmis, probare conatus eít per-

fonatus ille Relfendío, de Summa Princip. Germ. poteflate, difpari

paífu premens veftigia Monzambani.

Cui occurri poteft illis, qu

de dependente poteltateStatuum proferunt Paurm./. 7. c. 6. ? $. de

fnri.&d. Sixt. de Reg. l1. c.1. mumm. g. Lamp.p 3. 0. 2.$, 9. " ibi Con-

7*

ring. Cgrpz. 44 L. R. c. 15 F 3. um 20, Q* féqq. Limþ. Jdo . H

n

»Sä

d

— masiue Nafticiyum Operis.

17

MR

Dn

.Tabþc;rl. de AMet. p. 1. c. 7. Httth. $. Dn. Gecfe'nborfï.xp. "RUE 2.

Mere

Otto iz7. de AMajeflate c. 2. 2. 22.. Mluftres Domini Rutheni, z»

T

Differt. Mcad. de Tempeffiv. atat. fab. Prafid. Nobiliff. & Confult.

TP

Domini Scheineman, Ill. Colleg. P. P. &c. Patrono ac Fautore e-

, 4€

tatem colendo c. j. z. 7. Dn. Baeckl. z Nor. Igp. l. 24. Burgold.

i

ad. T. P. p. 3. p. . num.7. C p.1. d. 10. num.18. d. 0. num.i8. Pacif.

W

4 Lap. & Teutenb. coztra Zonzamb. paff; Auth. AMositorum Imp.

jj

.46. . differt, d. Libert. Omuim. 6. $. 6; 4.9. Stamler. $, 9. " feqq.

odit

Egregia in hanc rem funt verba Mauritii ,. Laudr. Ha[f. qua refert

4

Limn. Enucl. 4 2. c. 1 ». Tria féudia Imperii ruinam procurare : pri-

h

mum eorum , qui Caput Imperii nofiri abfolutum » 405 limitatum, ex-

eptant : Secundum eorum , qui libertatem Statuum ita deprimunt , ut

4i,

bf

fervire , quam obedire malint : tertium eorum, qui ditlam Statuum.

J

libertatem ita extendunt , ut legibus quibuslibet Imperii foluti magis, -

h

quam ligati- apparere malint ; Pofterius verb ideó, quodStatus. di- vel minus.

W

tiones fuss in haredes transmittere poffint, non veró Imperator

.]

Imperium ; binc malunt dicere, quemlibet Statuum plus poffe. in fuo,

orio

quam Imperatorem in Igperio, Joh. Dauth. ad/. f. C.d. patt.num.16.

Klotck. 4.c.4. 24m. 314. C? féqd. Sedid quidem, ex di&

a ratione, £ lus pof-

-

Wf

fequitur vel minimé : nec enim majeftatis [us eft,. nec ullus vel Po-

jint* Status,

uam Im-

UE

liticorum vel JCtorum (quos mihi videre contigic ) rransmiffionem petator?

talem,inter juralmperantium retulit:cum necalienare Regnum,ad im-

M&

erandi facultatem quicquam facere,velintPolitici,non infimi fubfellii

J«

vid.Dn.Martin. Profeff. Chilon. Libert. Aquil. triumph. p.1.6.6.$.5. in

j il

f-«& p.269. A. Exercit.contra ZMonz.amb. Ex.7. $.13. p.24. Neque

(

illa tam ex Procerum Imperii, quàm ex prima potiüs feudum con-

non

ftiruentis & acquirentis voluntateac poteftate, five ex pato & pro-

I

'videntia, dependet, juxta commun. F. F. fententiam v. Dn. Struv,

qute

"

Synt. Feud, c. 9. $. 1. Herm. fafcic. T. P. c.g.inf. Quid? quódita

quemvis, etiam infimz Íortis. hominem, plus poffe fequeretur .

Jee

quàm illos ; qui fammam ubique imperandi poteflatem , ele&tionis

(

i

tamen jure, confecuti funt. vid. Grot. Jb. i. c. 3. $. 10. Dn. Beeckl..

& Dn. D, Ofiand. 44.4. $. 10. & 11. Kipping, coztra Agber.axiom.

[4i

ari

-Polit. Gall. lib. 3. €. 3. 410« & féqq.. Martin, d. p. 26 . quibus in

locis oftendunt, eleCtionem, inífe confideratam, poteflatem Im-

us

perantiumnon diminuere. Ad. tamen Arnif.c, 6.. Rel. Po/. f: 5 ?. 9.

lt

-Accuratiores qui (ibi videntur, fundamenta affertionis illius defu-

quód nempe

h

munt ex Capitulat. Impp. & art. V'III. ]. P. $. gandeant.

Img'e-»,

mg

1$

FROMMANN de Subdit&ram "

propria facultate aliquid ägendi.,; quod

Imperatores deftituantur

quidem majoris momenti

r

eft, nifi accedatStatuum confenfus ; Illi

véró, quoad fua territori

3, nullius confenfu. opus habeant,: Bur-

gold. a4. 7. P. Pacif. àLap. i» ffritt. ad Monz. aliique plures ex Re-

centioribus,paf. — Quibus tamen fe opponunt Stamler de refervar,,

ä

C. I HATI. 1 3. 14. CPC.. Otto de

f

$. 6. & fé4. Sluter iz animadai p. r.

4dajeft. c. 2 nuem. r j. (cui & capitale vifum; Ordines Czfari domi-

&

fiatu: ac potentia equare Herm.c. 1 1. 24m.74« cocterique omnes,,

il

qui Statuum

Imperii adhucdum Monarchicumeffe contendunt : quii

N

omneés etiam, eXnece

ffitate füz hypothefis;, fibi perfuafum babent,

nec per Capitulationes fümmo Imperat. Imperio terminos poni, de-

eralii , vel illis Majeffatem: ejus ledi aut minui, Reink. £z. cj. z.

s. Kipping,

1

d. c..

&.2. num.97. (v féqq. cl. 3. €. 9. Herm. c. 9. zzm.

1

ax: 17. 0 L8. (f m Inflit. Polit. c. 16. lib. 1. dep. lt Geth. cozzr.

7

(

P. Hec. 2. qu. 3. Spreng, l. 1. c.28.in f. aliique plures , inter quos:

mirum eft & Limneumreperiri, ( F. enum L.1. €.12. nmum. 27. t0n. Do

:

(j 2. A4dd. in append. p. 28 0. & prolog. ad Capit. €. $. num. 22.) cum:

|

bique pro ftatu mixto , & in eo Ari-

quafi pro aris & focis pugnet u

ftocratia prevalente: fed ipfe

tanden: ambiguitatem vocabuli Ma-

[atere voluiffe videtur )

ofïöndit" , A: Annot'..

je(fatis (fub quatam diu

d Capit. Rud. 2. art.32.

cad Ferd. IF; $.47.. Sequitur Limneum

acutiílimus Strauch. Diff. Exot. 4.. $. 28.

Capitulationem plenitu-

concedens, nom tamern fümmitati z

dini quidem Imperii derogare ,

cui Refp. Stamler. $. 2« z4m.7«. Sunt,

qui & cateris, nom parvis

aü(ibus , nec fruflra, contradicunt ;

quos

inter Hypol. à Lap. p. 1«

& . [.2. Monzamb. c. *. $. 2: 4 & fé

44. C ibi Pacif. à Lap.Burgold..

y. 2. d. $. ". z. Fr. Iren». a. d.e p. - d. 1 1. p.i26. Li

mn. Enucl.

Ziegl.

L 1. c. ir, Ad, omnino Arnif. £. 1. de Majeff. c.6. n Dn.

& Dn. Boxkl. ad| Grot, L 1. c: 2. $- 16..— Fortaffis id faltem regeri

per certa padta &

poffet, quàd &cipfa Principum poteftas interdum

transactiones cumStatibus Provincialibus, quos

vocant bie ?atibe

Cetánb,

fit reflridta & temperata, ita, utimrebusad flatum pu-

fer& nihil fine ftatuim confenfu. & confilio

—À

blicum pertinentibus;

agere valeant.

v. M. Dn. Myl c. 2g. 7: 3110. ? €« 43

: C'.-2fer(þ; "art.

2,n.31. p.oz. Dn.Satferbacb, d. Copfil. c.2.$. 4-

( 12, Burgold.

nifi

P)-- 2

d. g. n. 2« & p.1- d. 23. s. 4. Relfend. d. tr. €- 14* p« 237-

quis cum Bocer.

aliisque affeverare velit, confilium Statuum Pro-

wimc, voluntatis magis, quàm: neceífitatis, eorumque vota magis

-

p

Ségogap

59

onaxime Ru]ïzfcomm jOpeäïs.

-

quod

;'änfülta'tiva , quàm decifiva effe, ..autFebs fzepius dicis tantüm gi'a.;ia

; Ill

convocati: quod, utut quibusdam Provínciis convenire queat ,

Bur

v h

$

ceneraliter tamen intellectum vix veritati conveniens effe crederem ;

quO

d & ipfe Relfendío, parum aliàs tribuens autoritati Statuum

VW[' $

Provinc. (dum eos 9[mer^Joetrn appellare non veretut ) non ob-

(0 d

fcuré fatetur, p. 277. & , quem fequitur , Burgold. . ». 4. Memini

Qftie

equ

idem, me formulam conventionis , non admodum diffimilem

,

illi,

quz in Receffibus Imp. frequens eft, hujusmodi Rece(fib. Pro-

n

vinc. benn Padbtags ;ibfdbiében fubje&am vidilfe , .hifce verbis:

Dett,

amb mad allerten gepfiegter 1Interrebung unb

'baf auf (ofdbe? ,

d

joatiblung,tvi

b

tüné

qitibnenPrelacen aud) 2atb(cbafft umb fie (id)

'

"

anit uis qatert

bánigerglicben, befd)loffen,aud) verab(cbibet babett

"

4€. Sed certiores dehacre erunt illi, quibus conventibus illis intereffe

Interim tamen ad cujusvis Regionis obfervantiam, pacta,

f

«contingit5

u

& transacti

*

ones incer Principes & bie Zanb « Cotánb refpiciendum

Il

. €

ffe, docet me M.Dn. Myler Z. »:10. .Ad. Dn. Fritích. 90n bett

(

"Sanotágelt, c- ?. $. 4- & Ged'enborff im Sürften«Gtaat.

J At

$7. Tandem qui cautiffimée fe incedere putant, ajunt, Z45- 4ptastum

M

358m pp]]& QOrdines in fuis Provinciis, quautum Dnperator cum Statibus

E

E

P

poffine ,

i.

4£0zJAH"

im., fz

T

À

(:Comitia?

-gmmt Hf

jeur

Enoch. Gláfjet,d.Grar.delizg. conced.1h.a.3. Pacif.à Lap. . 9. $. -

Comitia in Imperio, Lamp. p.3. «.3. $.42. - Fq

que

Pon7

Sed tamen hhic elt, quod defiderare poffes ; fc.nechoc

piti

perpetuum

& liquidum &ffe , i exa&tiüs jura Statuum cum poteflate

«omitiorum conferantur: ut idxantuüm dicam, inon paucos attus,

PHIVIS

h

excelfus , ac defeCtus Ordinum, ab Imperio, judicio Camerali ac

rgol

"

Aulico, poffe confirmari , infirmati, reformari, corrigi, fuppleri

&c. interpofita querela, appellatione, revifione, reftitutione,

ij

i

mandato cum vel fine Claufula, aut aliis modis, Cameral. pa///sm.

ggm

M.Dn. Myl. c.:4. s. 1. D. Textor. de jurisd. Territ. tb. 24. quis

"n

veró diceret poteftatem & a&tus Comitiorum alterius reformationi

m

&c. fubeffe! V. J. P. art. VIIT. Geunbfefte be8 JD. R. SRelcb8 p- 2.

c-l. Hyp. äLap, P. I.A'c04-v- /:l- ä» 609- p. 132- Lampc p- 7. C. 13- '50'6,

yp'

1 lo

€.14« $.2. C 24. & caeteri Comitiologi, ex quibus facili negotio

Mtfe

erui poteft , dicum iftud, non usque quaque -currerg quatuor

Quarenus

Oldv

pedibus,

Aalit admie-

nilt

19.

Vel ex his igitur colligitur ,

quäm minus bené, qUidam tAnt com-

7:01

communem illam regulam , exea potiff. caufa infringere allaborent, munei il-

d

guod fimpliciter & gen. intelleda, non fit vera: quos propt

erea lam regu-

d

2

non ?

"

Ws

20

FROMMANN der Subdiramm & :

hon immerito , poftKlock. 4. /. redarguit C5d)ulenburg. de Aifert.

c.g. Plurimi igitürillam admittunt, variis tamen adhibitis decla-

rationibus, quas v.ap. Reink. /. , c/, s. €. 6.. Knipfch.Z.e. 1. s. 43.

Ming. de Sup. territ. concl. 5 4. Klock.d, c. 4. num. 304. & féqq. !Qui-

bus admiíTis , nec ego adcó intolerabilem eam putarem imprimis f

AMea de bac

cum Franzk. Jib. z.. Refp. q. 15. 1. 47. ita formaretur : Principes &c.

ve [ententia.

jute territoriali eandem feré poteftatem in territoriis fuis habere ,

quam olim exercuerunt Cefares in univerfo [Imperio. " Verüm cüm

& alia ejus notet vitia M. D. Boeckl, i2 INor. S.- R. L. lib. g .e:2. num.s.

€ z. nondum etiam propter tot tantorumque virorum feriam ac

conítantem contradi&tionem, authoritatem,; ut ita dicam,, claffz-

cam, multó minus publicis cenftitutionibus Imp. five avthenticis

documentis, (quantum mez quidem tenuitati conílat ) firmatam

five legalem, «confecuta fit : declarationes .etiam illius, non ubi-

que patiantur rígorofüm éxamen : nec denique tanta ejus in fupre-

mis Curiis fit neceffitas vel utilitas (ad probandum enim vel deci-

dendum controveríum aliquod Jus regale, vix ubique valido fun-

damento niteretur, qui przter hanc regulam aliis probationibus

E aA EEE E AAE n VRT ER

noninftru&useffet: de quo V. omnino Schulenb. 4./. & imprimis

s. 9. Huld. Gübelt ap. Frirftb. p.2. .Ex. $. p. 390.) haud opera pre-

tium.erit, ut multis ad eam defendendam defudem 5 Firmiter cre-

dens, nos illà non adeó incommodé carere- poffe: per me tamen

quivis fuo abundet fenfu: ego enim id unicé intendo , Principes

noftri Imperii; Comites ac Barones, nec non alios, vi dicte jurisdi-

Gionis territ. in ditionibus fuis operas à fübditis exigere poffe ; illam

enim (fecundum antea di&ta) in Ducatu &c. comitantur omnia

jura, regalia, jurisdiCtiones, pertinentiz , cafílra, territoria. Ming-

d. fip. terr. tb.22. quod przter quotidianam experientiam , rerum

magiflram , comprobant varie Principum de operis Conflitutio-

nes, ac Ordinationes ; cujusmodi extant in Eledoratu Saxonia,

Bavariz, Brandeb. aliisque Provinciis. In fp&ci'c, quasdam & qua-

les operas Ruftici Ducatus Brunfuicenfis. Princi

pibus fuis glebean;-,;

tradit Burgold. 44 . P. p. 1.d. 23. inf. .

19.: Sed nec Nobiles immediatos, Die

Is exigemd:

Sv!äït. 9üitterfcbafft t

eperas & Otbwoaben, Scancten,Sbein:Gotrom, unb Gl(ag, ab hoc jure ex-

Nobilibus . cludendos effe , evincit, non tantüm notoria facti evidentia , fed

immediatis

& jus territoriale, illis non minüs, quam Principibus ac Comiti-

songede

Z.4n.

"bkfs , Sompetens. V« prater Aægbores à Maget. Zhav, c. 6.

Wgrmg

umR n

M d

maxime Ruflicorum Operi;.

21
