v tim

Huc usque de causà efficiente feu. Legishtore, Legislatione , Legum

nulon j !

vigore

, extenfione & Autoritate, fequiturt Legum fabje&tum , quo compre-

henduntur Legislatoris fübditi, vel in perpet

uum, vel ad certum tempus ipfi

ipentilr »

) Dn. Hert.. Diff. de Colf. Leg,

m Gemiti

fubjedti ;

(dantur enim fubditi temporatii ;

j. 4, S. 4. His enim

leges przfcribuntur, ad quarum Ícientiam de Jure Ci-

y ii

Obnr t

vili & Canonico obli

gantur poft duos menfes , /Vev. 66, C. 1. €9 C. 49. X.

Excommun : indeque etiam vulgo concludunt Dd. quod Lex & con-

Ts Ele&otibus

de fent :

fritutiones provincialcs n

on ftatim atque promulgatz funt obligent , fed de-

ClVl[l» QW'

jac j v

mum poft duos à promu

lgationis die meníes, Carpz. P. 2. D. 101.7. 20, quem

terminum & Ele&tor Saxoniz obfervat ,

& Palatinus z» Ord. Provic. Palat. 2

js ln

ad fcientiam , & ad obe-

Prafat. te

tinino vero hoc elapfo , obligantur fubditi

Gamimæ j

dientiam,

etiam inconfícientià, Aoms 3. V. 1. feq. , Pet, 2. V, 13, nec in«

"TOLM

ationem vel caufam impulfivam , in rebusenim mere

tegrum eft iis inquirere r

ij

civilibus vel indifferenti

bus, in dubio jufta caufa prefumitur, neque ratio

exigitur nam flat pro ra

tione voluntas, quod tamen fecus eft.de Jure Na-

turz & interdum Civili, fi

(cilicet Princeps ad poftulationem parris refcrip-

ferit , ubi füb & obreptionis qu

«ítio integra eft , quà pendente, Refcripta

locus tribuitur, quoties ad falía narrata

j

fyt Hs

nullius momenti funt, & tories ei

nuUä n

emiffa , vel judicatis

contraria reperiuntür ,

AMev. p. 2. De 183. 197 €9 295. ",

Mandatum fit non enim

11. Gail. L. 2. O. 54.

idque procedit licet Imperatoris

arguitur , femperque Regula fubintelligitur :

f;;,j'-f

Imperans fed referens falíitatis

npo:cä

fi preces veritate nitantur C. 2.

X. de Reféript, Gail. d. 1. jun&a L. 5 C. ff con,

io, C. 22..de Prab, in 1. vel fecundum

j t

jur. vel util. publ. nifi ex motu propr

il

(

Q

?

motes hodiernos fine claufulà (int,ub

i fimpliciter paritio injungitur Dn.Stryck,

j |

uf, mod. 7: d. LL. $. 7. quodnam vero inter

duo refcripta fibi invicem con,

n

docer, Mev. P.

2. D. lf?:

1

tratia alteri preferetidum fit ;

$. Xl,

iU

Qq4q4414 2

T

-

/

z

840.

WI LLIUS de bodierma antoritate. 69 veciprota

| (chab;

od

Majeftat

De fübje&o nunc tranfco ad obje&tum juris, quod comprehendit omnes

Majeftar

tes, quz ita comparatz fünt ,

ut . leges de iis ficri illisque applicari poffint ,

M. Aot

vuis, P

Hopp. a4 $. 1. d. f. 69'7

$; - XIE

Magiftr

do exdj

Finis denique legum eft ut juftitía vigeat, fcopus vero, ut Reipublice

—

k Confl

tranquillitas obfervetur & felicitas vigeat, hac enim füprema lex eft 7. y. ff. de

)

— —

file perp

Decret, ab ord, fag

1 th,

, vid,

$. XUL-

lg in

Antequam vero tra&atu legum abeamus ,. pauciffimis faltem addendum

b (ütt.

eft quod leges regulariter non nifi cafibus faturis applicentur, neque ad pra-

Divina

terita, imprimis vero poenalia extendentur, porro quod ad neminem nifi jam

lum EXj

natum & exiftentem pertineant ,& tandem non nifi fubditos obligent, Knipích.

r (L)

de Crv. Imp

« Le z. 6s 10, $. 69. Phisdp. Uf. Pr. 41zfl. L, 1. Eccl . & de Cafibus

fnifia a

fiant frequéntibus , de quibus in difcurfa plura.

(IlL)

LCwr. 7

bas adl

CAP, IV.

ia Mef

.DE RELIQUIS JURIS SPECIEBUS,

tia Ecc]

dit q

9. I.

Itinii

Xcellentia materie propofitos nonnihil jubet vexire limites & per digref.

Qb nv

E

fum de alio quoque follicitum effe,

Df 1

Licet enim Rubrica faltem Juris

civilis mentipnem faciat , tamen occafione legum humanarum campus pandi-

tur tranfeundi per reliquas jurium fpecies & oftendendi, quatenus ha&enus

recenfita poteftas circa jus Civile applicari poffit Jari Divino, Nature &

jt N

Gentiam, de quibus monendum eft , quod ea huc non adeo quadret, nec

niter

ultra legitimos terminos extendenda , & huc trahenda fit, ordinis ratio , ob

tfnir

dignitatem manifefta, prerogativam & primum locum tribuit Juri Divino

DEUS enim fupremum omnium Gentium fefe conftituit Regem & Domi-.

lrinrell

num Dominantium , hinc vi Divinz & le

ï"aminj

gitime Majeftatis Legislatorem egit

.r""t (ti

& Jura populo fuo prefcripfit,

quorum efficatia omnes obligat, adhibitá ta-

m

men diftin&ione inter 74era/e ,

Ceremomale, €9. Forenfe , hujus iterumin sz-

verfale & particulare.

i

,

Hinc argute anncnf': 44 L. 1, C. d, LL, ijïq.uït ub

e

Whü"u

m

furi Cl ä Siaum. Tnp. ïa)efate.

fe habet jl;dCX ad principem

, ita fe princeps ad Deum , hinc leges à Divina —

nam üt Magi&ratus

N

Majeftate lat

z , hominum difpofitioni non fübjacent,

nditonm

à Deo dependet, quod Imperatot

Majeflaris imperia patiuntur, ita Majeftas

ii pl

M. Antonins Phil. veriffime expreffit , inquiens ,

Magiftratus quidem de pri-

cipibus decernit, hinc

vatis, Princeps de Magiftratibus, Deus autem. de prin

Magiftratus nunquam Divinitus inftitutas leges infiingere p

oterit , quas paren-

Principum Placita

do excipere oportet ,

ut inferior Superiorum impetrata.

Md

Leges autem Divinz univer-

& Conflitutiones infaper certo faltem populo,

C&Zf-g'd!

fales perpetuz , omnique generi humano latz funt

$ Gfat- de ;Z.B. ö,P.L' I'

(imo & Particula-

C. 1. tb, 15.2. 2. imprimis autem Jus Forenfe univerfale ;

re , vid. Lautetb. Diff. de Confil. p. 57.) przbet ntilitatem , ejus pracipuas

Leges in compend

io quafi allegavit, Titins, fepe alleg. C. 3. $. 7 cujus ver-

Lex Politica Univer[alis €8. perpetua eff Decretum Voluntatu

maddendt

ba funt fequentia ,

Divine expre[fe promulgatum , quo Deusomues bomines,

intuitu atlionum indifferen-

d

ujus geuerts effe cenfen-

ipen nj

tium exatlifinse obligat , vwel ire licite qtid agendi jus tribuit, b

tur (4.) Lex penalis de bomicidid capttaliter puniendo, Gen.

9. Wo 6. C- (11-) Di'

;ent,Knip[c

Ts

qu/z'zio gua AMar

ito Imperium i2 Uxoreza conceditur, Gen., 3. V. 16. 1. Cov. 11. 9. $.

ales, Lev. 18, (4F.) Probibitio polisamia, Gen. 2. V. 22,€9 23-

(11.) Leges Conmubi

2, Cov. 7.w. 2 feq. 1.

Tim. 3.v 2. (F.) Probibitio Divortwrum, Gen. 2,'v. 23. quiw

bus adhuc multzaliz a

ddi poffenr, quas tamen brevitatis ftudio mitto ne falcem

in Meffem D» : Theologorum mittam, omittenda tamen non eft Jurispruden-

tia Ecclefiaftica, que verfatur circa D

ivina negoria, quatenus refpectus jufti in ea

um flait, & Principibus nofiris jure poft

cadit, quz ex fi

ummaá poteftare Princip

d. Zano 1605. S.

liminii afferta €

ft, fec, JVov. 6. pr. Ca. duo funt. 10. Diff. 96, R.

nnb nad) Derm ARezc£k. L. 3. C 1. 6 n m

feq. Carpa, furis pr. Ecclef, Lab, j

"T

Def. 1, Boehm. de ?. €9j. . 7-

II.

dhen ]i

$.

u p

inftituti ratione excuffis ,

Hifce pro

ordinis ratione fequitüt

; luitt

.

hzfere Philofophi & ICti, com-

Mu

]

us Naturz, in quo definiendo dubii

imunitet a

(Terentes efTe di&tamen re&z rationis, fed fecundum captum meum ita

rd!ä J n ,

definiri pot

eft, quod [it regula ([en complexus regularum : ) bominibus a Deo median-

jii,

teintelletlu , €9 t

ruo motu , ub metuira, 9 pena divina/ prafcripta, ut fecundum.

: D]IWI "

allam inflituant atciiones,

bonefla faciant, turpia fugiant, ad obtinendum finem ad quem

[ur

j fgi[

fut: conditi , cov.

f. H. Gror, de I.B, €9 P, L. 1 C. 1. $.:0. Hocigitur, quoniam

Deum 2autorem

habet, fequitur /gdfrxum. €8 immutabile effe, naturalia fiquidem

It

j m-

jura, quzapud omnesGentes per

equé obfervantur, diviná qudam providentiá

utabilia manent $, 77.4. de 4, IN

£.

T

conft)ituta femper firmaatqueimm

/t Gl öCISf:

[2

l

Q4444 3

ES

um

$41

WI LLIUS de hodierna autoritate €2. veciprota

toritate CO.

dl leg. agn. titt, licet argnmento L, 6. ff de 1. €$ 1. mutationi obnoxium videatut

quz Lex tamen non fugitivo , fed accuratiori oculo afpicienda venit , licet enim

1 Legisl

hus fotfaa

jus Civilealiquid addere vel detrahere dicatur juri Nature , nihilominus tamen

firma manetregula quod jus Natutz fitimmutabile , adeo, ut ne Deus quidem

t iisder

M'l 5. Iu a

illud mutare poffit, etfi res de quà jus naturz difponit mutationem recipiat, Braut-

fonfio,

lach. jsr, Publ, L. ?, C. 1. $. 7- Sttuv, S.4. C. Ex. 1. tb, 5 8. Grot. de 1. B. €9 P. L. 1.

€. 1, th, 9. /, J..

tpe&hu n

fas (altem

*

"TL

Tid, Franz]

Prater adducta juta etiam alindoccurrit , apud Gentes in viridi obfervantid

pofitum, quod ICtis & Philofopbis juris Gentium nomine venit , quod ratione

Ádem obfi

lum (ant,

eriginis à communi Legum naturá & regulis recedit, & ratione cauíz efficientis

ditm dtce

à prioribus eft diftin&tiffimutn, omnes enim leges à fuperioris fan&ione vim &

i n L

originem trahunt, hicautem hoc non obtinet, Gentesenim fibi invicem funt

b f illg

pates , itaque videturnulli Genti poteftas fuiffe Univerfalem legem condendi ,

& Attioch

& fic jus, Gentium deficere, (ed res proríus aliter fe habet, dari enim jus

lt veis,

Gentium , certos mores & ritus inter Gentes ad certam juris fpeciem referen-

(tiiri !ege: |

dos, omnes confentiunt, explosà tamen eorüm diflinctione i& 74; Gentium

primavum €9 fecundarium , proprie enim unicum eft jus Gentium , ideoque

TU

termini hujus Divifionis non fünt ex jure Civili Con£, Hopp. «4 $, 11. £. de

Q perfon

Qiantam a

. N, G. €$ C, ortum ipfius fagaci animo inveftigavit preter alios etiam Gro»

tius inquiens: quod fit repertum temporis & ufus, & licet nulla expreífz fan-

14 do r

t homi

€ionis vel divinz vel humanz veftigia extent tamen . tacite inter Gentes, re-

ceptum eft, & diu antequam populi ad hunc modum excreverunt, idque

i, l, 5. 2

propter hominum necceffitatem & utilitatem communem Colleg. Argentor.

4 ant,

Moque (

tit, de 1. E$. 1. $, 18. 79. Hinc objectum ejus maxime fünt adiaphora, non ab-

folute neccffatia fed. propter communem utilitatem bona , quz tamen ex par-

dadi f

ticulari ratione quandoque in hac vel illa republica reftringuntur, Srruv. 5,

", quoq

-& 4.»

4. C. Exerc. 1, thef. 19. Warmf. ex ex . jur. publ. 1. Q 3. Ex. L. Q. 1,. Fruftra au-

tem quaritur an jus Gentium apud. omnes Gente$, etiam barbaras in ufü fit ;

quamvis enim a barbaris non adeo fan&e obfervetur uta cultioribus, obligan-

Mi

tut tamen nihilominus etiam iftz

5

licar

; itaut cultiores ab iis pængm poflint fume-

B

pof

re, fi id viglavcrint.

PARS SECUNDA.

l

Dttio,

CAPUT I.

E de(

De Autorizate juris circa Principes & Status Impetii..

.'I.

li

[

'

h tïatm

rhilïïs anterjioribus, ratio jubet

ut uberius expendatur materia propofita,

tte c

nam Difï&r;atio*ha&enus habità de poteftate Statuum Imperi & Au-

n

Dr

:

41

pori-

P n

P

-

V^

E

Juris Civils €9 Statuum Imp.f Poteflate.

845

Mu ss

toritat& contra leges communes , revocant nos adaltiora, ut nunc difpiciamus

vilem

lict ia

an Legislatiores ipfi legibus vivant vel iisdem foluti fint? & ex antecedenti-

Yinos t

bus forfan quis facile concludere poflet , eos ob recenfitam in leges potefta-

tem iisdem plane folutos effe, quod & diffette dicitur n L. 7 ff. de LL. L,

Vs qula

dpia

14. S, 1. de tmansimaiff. Obi Imperator folutus dicitur Legibus & facilis eft re-

MH

fponfio, fcil, legibus natmralibus & civilibus non eft folutus, quia horum

refpe&u non confideratur ut Princeps, fed ut homo, Principis enim Pote-

s

ftas faltem . eft Civilis , unde ea quz funt juris Gentium tollere non poteft,

vid, Franzk. Ex, z. 4. . neque eft folutus legibus fundamentalibus, quibus

obf

fidem obítrinxit Jurejurando cum inauguraretur, ha enim quafi ex. jure Gen-

qod raton

tium funt, C. 2;. X. de jwrejur,quin & in legibus Civilibus ratione uti Pria-

jeefücent

cipem decet , ut nec eas ipfe facile transgrediatur, juxta illud aureum Theo-

done vind

dofiii » L. 4. C. de Leg. Nihil Majeftate Reguantis dignius effe, qaam legi-

jnviemut

bus fe allegatum Principem profiteri, & illis (übmittere principatum, quod

s condnd

& Antiochus lII. laudabilitez obfervavit, miffis ad fingulas Civitates litteris

ji m ]

his veibis, AMazdatzs waers. non obtemaperetis , [f non frat & Republicá , aut fi quid

d

contra leges Statutague Majorum fcripfere , imprimis autem id notandum, dum

j Gu

à nemine magis fidem fervandam effe, quam à Principibus Magnatibus, aliis-

ff idfüqm

que perfonis publicis, nam apud Principes fimplex fides tantum valere debet,

$ n

quantum apud privatos Ju

ramentum valet Carpz, d.L. Reg. cap. 3. $. 8. m. &.

: etium G

nam do&trina quz fallendi axtes docet, ipfum jus naturale evertit , & homi-

gt -

nem homimi, Civitatem Civitati infociabilem reddit R, f €9 d. 7ur. publ. L. t,

r Gs P

tit, 1, $. 29. & maxime pacta cum fubditis inita Religiofe fetvent vid, Zzffrum.

fl quw

Pac. art, 7. ibi falvis paihis cum fubditts, Rec. 4. d. 4dnno 1654. f, 171. exem-

, A[gcn[ür.

ploque fint aliis ut nunquam fidem frangant etiamíi füb . neceffitate publica eo

t n

adacti fint, neque enim hoc ipfum nexum obligationis tollit, quia accidens

jn at

eít , quod formam non mutat, neque metusomnis officit &ber. d

:

..l. L.;: 7-:2.

í Sr[uVo ]

$. 3. 4«

frofra ^

W d. us

Miffo nunc fapremo Principe, infpiciamus , an & hac ftaribus Impetii

| lp

applieari poffi

nt? & quidem fiillad axioma Commune pabliciftatum :. Tan-

fg[/llmä'

tum poffe quemlibet Principem in (uo Tetritorio, quantum Imperator in

Imperio, verum foret , que omnes feré poft Caftrenfem ufos fuiffe Teftatar-

Klocb de Contribut. c. 4. foxtaffis non fru(tta de hocdubitare poffes , fed enim

vero improbant hunc modum loquendi Paurmaifterus, Limnaus aliique plu-

res , ftatuentes , periculofam effe hanc loquendi formulam, quafi nefas fit in-

flituete comparationem inter utrumque poteftatis genus, alii vero amplius

hoc axioma falfitatis prorfus accufant , videtur tamen hac afferrio

Progtc(ä ,

tollerati

pH

g

ag

WILLIUS de l;odz'ernä autoritate: €3 reäzprom

844

at t

tolerari poffe (1 fano fenfu intelligatur , fruuntur enim ftatus in ditionibus fuis

| h'rigiofarr

pleniffima jurisdictione atque fimili ratione qua Imperator Rempublicam uni-

iliut ad

vetfam adminiftrat , ipfi patvam fuam adminiftrant, integrum vero & opti-

éUnpa

mum volnmen confcripfit 244/z, qui omnia tam Imperatoris quam ftatuum

! adoitritü

Jura, preeminentiam , fplendorem , dignitatem , elegantiffimis verbis ac-

,

t:dio js

curate proponit, & unum ab altero fepatat,

Itf d

|

5. VI-

;

Itaque appatetex his, Imperium Statuum refpeGtu fübditorum Regium

petdet e

quidem, & adeo amplum effe ut trahere aliquid à fummá poreftate videatur,

1

ipfosque Jurisdictionem ordinariam & omnimodam , non tamen plane ab-

]

quit libet

folutam, & fuüpra legum Civilium poteftatem conftitutam babete , Lud, Hu-

go. C, 2. $. 9. 9 c, 4« $. 5« €9 11 p 147. Knipfch, de C, 4 L, 1, C 1. 943*

licet enim in dijudicandis privatorum litibus recurri debeat ad. jura provin-

cialia, & faltem in fabíidium jus Civile adhibeatur, tamen in Illuftribus res

! lVi tam

paulo aliter fefe habet, hos enim Lirigantes fus civile zque; interdum vero

j dicium I/

tuendi U

fortiori vinculo firingit quam fübditos, nam & Statuum a&us fecundum jus

Civile judicantur , O. Cam. P. 1. 7. 77. O. 1. Zhnlici T. 2. 9 5, ut fic falfum

tum (cript

Déntam ]

fit quorundam di&erium quod jure militari utantur, qua Status Impetii, que

fententià merito aliis difplicet vid. Stuck, Cesf. 1. v. 22. neque enim eadem

- gattifim;

militie ratio in ipfis occurrit , que jus militate parit, alias quilibet qui

fendum aliquod tenet , jure militari teftati poffet , certé Leges teftamentariz,

in O:dine Maximiliani de Anno 1512, omnibus przfcriptz funt , unde fequi-

tur teftamentum Principis nullum effe, fi folennibus juris Civilis careat , vid.

t 0 en

Rofenthal de Feud. C, 12. Concl, 10. 8. 15. fegq. Ludvvel, P. 1. de Uft, volunt

€ 4, quin & ipforum principum intereft ut. folennitatibus potius utantur,

- dpfe nyl

iis teft

quam ut periculo fuppofite volantatis alienz fe fubjiciant, Lyncker, de bis

Imque h.

que Printip, Siat, Imper. libert. perp. accenf. fesl.. 2. 5. 7 [e44.

-

—

defgl :

CAPUT II.

j d. D/ï.

Prxcipua juris capita huc pertinchtia.

-

.

I

S.

ïu:isdi&i:,

] llb [uo

d

f'äo(ïtiones juris Civilis interdum majorem Illuftrium quam privätorum

D

rem

E ]'C.Hb

!

habete zgtioncm , patet in alienatione in potentiorem , ubi alienans

—

igi-

i ( i

p

3

845

—

furis Civilis €9. Syatuum. Imp. Potefíate.

x

oibts i

litigiofam jure fuo cadit, quod fecus in alienatione in parem vel inferiorem»

/N

hlcam d

idque adhuc hodie pro lege eft, nulláque contrarià confuétudine abrogatum,

s lt opt

Mev. p. 2« D.124. €$ 175, & tanquam exceptio peremptoria in fecunda inftantia

m Bu

admitritut , z^ P. ?. D. 49. modo animo dolofo & fraudulento, & à potentiori

; Wil d

exactio jam fada fit, item P, 3. D. 0. 51/57. pluzes limitationes habet Brun-

neme Zd L. . C, Ne. Lic. potent. Patroc, lit, pr«tt.

II.

$.

e-

In Tutotis datione infignis fe offert differentia, Ele&oralis tutelad

tUt chium

z T. 7. Privatorum vero tutelam lex rclin-

pendet ex difpofitione Aurez Bll

he vidett

quit liberz parentum difp——oütioni , vid, N'urmf. Ex, à. Q« 77,

y p i

ie,

$.

l,

h Cn L n'H.

j pmvin'

In Teflamento ,. privati pro lobitu inter liberos difponere poffant ;

c

es vero, fcu llluftres Perfonz , nihil in preju-

dbf

falvá tamen legitimá, Princip

Brautlach. 1. P4/4, L. 2.C. 6.$. 2. in modo infti-

dicium Primogeniturz faciunt,

du

ft, quod privato hareditas tam per teftamen-

fcanin !

taendi quoque notatü dignum €

f

tum fcriptum, quam Nuncapativ

um relinquatur,.Princeps autem per Tefta-

| ut fic al[u

C, de 2£ff. cujus tei ele-

(

1

mentum Nuncupativum , hzrescxiftere nequit. L,2o.

n

b— )

gantiffimas füppeditat rationes, Brimzem. 44 Cit. Leg.

j

E

ui]ibff ! q

"d

3 5- BVO

g

em Jare cenfetur quo Privatus,

1un

ii

'

In teftamento denique invalido eod

Va

E»

ex eo enim ne Cafari aliquid debetur, Philip

p. Uf.pr. L. 4 Ecch 4.9. nam licet

UE

privatus in commodum prin-

ipíe nullis egeat folennitati

bus juris , tamen fi

Hf)

te vc

lir, nullum eft non adhibitis folennitatibus nul-

j 1

"

cipis teflamentam conde

uib. mod, tefl. infirm L. 3. C. de Teff, L. 2.

N] i

lumque habet effe&um ,

G. fi». Inff.

Litis causà hzres inftituatur Princeps Drunn,

ff de Leg. 2, idcm eft fi

d. Tif

5 V.

uzftio an ipfe flatus; Imperii

Ratione deli&orum infignis occuftit q

m

in alium Statum in territo-

ecritoriale

Jurisdi&ionem (uam & poteftatem t

affirmant plerumpue Dd. per. L..

rio füo delinquentem extende

te poffit,

quod

tamen fortenon quoad hodier-

Jun. quod

1, C, ubi fen. 1 ,vel Clariff. Lautetb. T.de

de Princ. Imp, C, 37« S. 10.

,,,'mm!"m

n05; Ícd antiquos llluftres. procedit ,

licer Myler.

C, 20

Errk

y

Jj

£

ss

E.

E

ii

p

$46

WILLI

JS de bodz'?md autovitate €9 rtcipram

C.29, 3. 31-.,Lcontratium defendat, cui Knipfchild, 4e Crv. Zmp, L. ?. C. y., a. 79.-

WT. COR

/€4. accedit, in fequentibus tamen hoc limitat , & ratione Principum Imperii

ab eà fententiá recedit, $. 114. cui & ego füb(cribo, nam par in parem nul-

4 ftio pre

lum habet Imperium, Brautlach Z. 5, C./. $. 77. Principes & Comites, capi«

-! bosdoct

taliter delinquentes ubicunque fuerint , non nifi Cafarem judicem habent,

- Dutong

ex cozfhu. Friderzci 1 apud Goldaff, 2. Oet SReitbg

Gafung Fol, 22, $Bo e8

quanton

aber (Sürften unb anber

"* boben $euten. an ibr 2eib ; an íbre Gbren. obet

eecbt. gebt

Daf toolfen toír felber. ricbten auf bie 9Geife, toie eg. in bem

: : VO cali

1

Sapferlicben

efeic) von alten Qeíten berfommen ,

J

non tamen folet Impeta-

]

!

tor absque Ele&oribus , fi non omnibus, faltem q

í

übusdam , & aliis priaci-

pibus Imperii , in caufis

tanti momenti quz Reipublice tranquillitatem con-

cuteré poffunt; judicare, Vid. tamen Gail. de Pignor, €. 14.9, 3,C9 R. 3. de d.

1577. UL 1. plane in caufis fra&e pacis, ubi proícriptio feu bannum condem-

nato peticulum capitis & vitz infert , jüdicium Catnerale & Aulicum Impetii

U

0

cognofcere poteft, )..— Cam. P. 2, t. 22. quodfi vero Status Impetiiin com-

muni tertitorio deliétum committít , judex non eft alter condominus, fed iti-

d

t

dem Cefar unde firmum manet quod pat in parem nullum habeat imperium

liintet

quod bene, fed fruftra Conradinus, ultimus Dux Suevie & utrinsque Sicilig

julicare

Rex objecit Carolo Andegavienfi, ipfüm injurià avitis Regnis

Spolianti, &

Íim : (

Carnificis manibus fubficienti cervicem ejus.

. ümbis ]

luftrium

i VL

DC [f 0

Ihitstor

Paucis hifce Exemplis rem nonnihil demonftraffe ('u,Hïci&, valídiora

fivators

enim fünt exempla quam verba, & plenius opere docetur quam voce, hác

ln !

tamen ratione nec quicqmam detrahitur ftatibus Impetii , Calculo enim tite

fubdu&o , ratio liquet cur prudentiffimi LL. conditores , O:dinationes has

n'busQuc

in Camerá Imperiali introduxetint , nam fublatis crebris illis diffidationibus ,

ad confervandam pacem & tranquillitatem publicam, Proceres non amplius

viá facti ad atma prorumpere, fed viá juris experiri debent, uti pracipiunt di-

vi Imperatores Maximil. I. Carolus V. & alii, qui confenfü Statuum , falu-

m "

betrimam de Pace publicá Conftitutionem promulgarunt, Gasl de Pace publ,

idttm |

L. . C. 1. Lud. Hugo de Stat, Rons. Imp. cap, ult, toto,

Hinc ergo Principes

Iriem.

fpontancá voluntate, & quidem vi pa&i ad obfervantiam legum (unt adftri&ti

I

fïalldare-

Behm. Zwrrod, ad f p. 20. idque nonfolum quoad a&us inter ipfos, fed etiam

1

lts

cum aliiscelebratos, hinc in certis territoriis reperiuntar Dicafteria, in quibus

|

etiam fübditis litigantibus refpondent, Coccejus C. ; 2, $. 27. 0. 23. Brautlach.-

Q

- Pt dy

L. 7.€.29.$.72, Lampad. P.3.C. 16. $. 15.€3 16, feq. quá tamen benevolentià

Subiti

: lab

1

]

d

p

-

Juris Croils €8 Statuum. Tmp. pateszteï

949 .

at t

C' j-Mgo |

Subiti & Privati cauté atantur , non vero abutantur , fecus enim peccarent —

i Il

tam contra Rcgulas prudentiz quam debitz obedientiz , fi enim Legis difpo-

putol

fitio precavec & compefcit Parentum & Patronorum in Jus vocationem, uti

mits, a

nos docet 7ir. ff. de;n 745 vocando. multo magis id injungitur fuübditis, Summum

em ha, -

Patronum, feu Patrem patriz convenientibus, cum quo reverenter. agere, & in

PT

quantum fieri poteft verba in. fz&um temperare, & juramentorum, imprimis

C (

véro calumniz prorfus immemores effe debent.

TT

P.

CAP. IIl

bf [mpee

li p

Uivtem C0f

CQNTRARIA ET LIMITATIONES PROPONES,

UR? h

I.

L

n t

$.

Jimngi

Uoniam vero nulla Regula hne exceptione , ideo ratio jubet afpicere li«

ïmpctiiincom-

mitationes & exceptiones ne finiftre opinioni anía przbeatur , ac fi nul-

coinus d

là inter llluftces & Privatos adhibità differentiáà eos uno eodemque modo di-

Deu ii

judicare, & Dominum cum fabdito confandere velim, |Haud enim ignarus

inq

fum : Omnes LL. non femper omnibus accommodari poffe , hinc etiam nec

jpolai (

omnia Jura Civilia ipfis conveniunt , multa enim íunt permiffa in familiis Il-

luftrium quz ad amuffim Juris Civilis regulari nequeunt fed ipfi conttariantur,

nec in omnibus Caufis eorum difpofitioni fubjecti funt , ea enim in. multis

limitatar, in plurimis vero, imprimis autem odiofis prorfus ceffat , nam lites

privatoruzi non femper quadraut Caufis Illaftrium , hinc fi non per omnia

jn, vt

lil VOCC)

H

tamen per nonnulla Juris Capita diflerentias explanabimus , Prarogativis Ju-

jp exim 1*

ribusque eorum Majeftaticis alium in locum ;cfcrvatjs.

iguione

$.

lI

iibl

gon a

"

Statim vero in confideratione Litium ftatuum occurrit judicium & Fo-

p

p

mum ubi conveniti debeant , Privati in foro competentis fui Magiftratus ju-

VITID

fil

dicium fufcipere, & Legitimo modo neque per faltum omnium fuperiorem

/,

/

judicem, fed Domin

um territorii adire, & primá inftantia alter alterum de-

dU

rincp

tiam prius excipere & deinde eam per ap-

fraudate neqnir, hujus igitur fenten

[

fridi

pellationem ad judicium fuppre

mum

devolvere poffünt, modo fit Caufa ob

(

h

legitimam fu

mmam appellabitis ,

& Turisdi&io Camerz in tali proceffa fundari

"m

j

poffit dum non quavis con

demnatio ad certam fammam licet maximam, fit

i

jur

»-

aufa Civili ,. neque Princeps Jus de non ap-

d

"

"appellabilis, nifi de(ccz;dag ex C

Rrt rr 2

Il

pellandg

g

848

WIWiZL 1 Lbodierna Zitlär:'tatkï €2 reciproca

1

| Fidq'uli(

pellando habeat , conftat enim de quibusdam planenon, Mev. P. . D.idz,

nifi in Caufa protractz vcl denegatz juftitie appellari poffe , & talis otdo ob-

duidut,

fervatur in Caufis Privatorum ne vero Principes & Status. Impetii deterioris

]

quam Privati fint Conditionis vel canfz eorum unius inftantiz alea periclita-

rentur ipfis in primá inftantia conceffum cft Jus Aufttegarum de cujus ordi-

|

ne divifione & proce(fu accuraté & latius diflerit Coccejus C 22, $. 27. Meier

m !oco:

in C. J. A. 7zt. de judic. tb. 256. feq. quia fecus vel coram fe ipíis litigare vel

j m prac

ftatim ad fupremum ]Judicium pervenire coacti forent , cum tamen* Camere

4 Aamidtu

ICto in prima inftantia nequidem qnoad Inmediatos fundata fit Coccejus C.

4 ttam cej

32, $. 23. nifl in cafibus exceptis, quos collegit; ab eo cit Gail. 1. O. 1. ab

tidrationi

his vero auftregis patti gravate appellatio demum competit ad fuperius judi-

cium. Non folam autem Jure Auftregarum fruuntur , qui a&u fecundo fta-

| , ü

tus funt, fed etiam Appanagiati , imó liberi omnes u

*

pum & Comitum, ut & Uxores,

triusque [exuf, Pinci-

$.

III.

] h Elc&o;

j landi

Alteta differentia. quod (cilicet ftatüs immunes fint, äpfæ&ätionä Ju-

tamenti Appellationis , uti noviffimo comprobatutm eft exemplo ia caufa Ab-

f COCCqus

batis Fuldenfis in Dicaft

.

s-. II?'-

:

e4.

þrio Francofurtenfi, vid. A, 7. de An. 1654.

(

$.

IV.

: 'pEmt be

li

Ouuntu.

Porro in materia proceffas tertium fequitur privilegium feu differen-

tia, nam privatisincumbit Juramentum Calumniz , quod vero fatibus eorum-

tnduir

Tito ]ty

que intuitu etiam confiliariis eorum actualibus, fi Principi patrocinium prz»

fient, remiflum eft per R. 7.de 4v 1654. $. 4.3. quiais qui officii ratione agit non

kium ha

NT

cenfetur Calumniari, accedit Principum ipforum dignitas , in quam non cen-

fetur cadete calumnia vid. tamen de ]üramento reviforio Roding. Panudetl. Cam,

LU

p49- 222. Occafione Juramentotum monendum eft: eft quod Generalis affe-

veratio Illuftrium bep Gürftlicben abelítoen Gfren. . Hodie de confüetudine

vim Juramenti habeat,

|

Kmpfchild d, Crvit. Imp. p. az9. MynC/Cmt. 1. obf. 17.

|

Befold, Thef' pratl. voc, $anb unp SRei

d

t iurs

2, O 59. Strav, S. ], C.

Exere, 17. tb, 114

bsSürften i. SürftenzOutbt. Gail, ,L!

| at.in K

*

,g fl v

$..

- Wilm

In ipfo quoque judicio Immunes fant llllu&rcsþä fatisdationibus keïxtiam[i'

| l Cat;

Fi; e-

furis C'z'*uilä &3 Siatuum Imp. Pete/?al?.

T

—

"

ïft'itut, de

3' D»W.

Flde;t;(rore; ha

s Otdod

$atidat,

þc:i poffint Frazta, 4d ff. 1it. de Satisdat, . fin, Hopp. pr

i dtr

VI.

$.

4 pf

od

Miffa materia fortmali feu. proceffis fequitur perfonalis , in eaque pri-

TL

&o loco occartit minorennium 'Tutela,

ubi multa fingularia occurtünt , quo-

lnfttis ex bonis pupii

li alimeanta vel vicdtum

li |

rum precipua funt : quod Tutor Il

e C

& ami&um pro fe & fua familia capiat ,

hinc etiam prohibitio donationis Tu-

lufttibus Tutoribus, nec exigit

ut redditio rationum admie

Cocju

torum ceffac in 1l

$. 14,qui

uOnd

niftrationis, quam nunquam pctitam

fuiffe Teftatur Coccejus Cap, 29«

E

gein d

in eod., cap. reliqua docet fingularia Tute

le iilu&rig/m.

frondo f

E

, Pt

$. VIL

s Impetii ;

Ratione tutele monendum. eft, quod ea þcr Conftitutione

orennitas,

in Electoribus usque ad aonum XVIII

.

duret, quo impleto ipfis Maj

jus ftandi in. Comitiis & in Conventu

Ege&ionis Imperatorig conceífum eft;

veluni ]

Coccejus Cap. 29. paffim.

p cuo

f. vul.

ihge t

ut intet ICtos, an durante Patria poteftate , ipfis cotn«

; Quafftio agitat

Macedoniani , quod quidam negant , fed hi de fummis

pétat beneficium SCri

quorum a&usnon

loquuntur Principibus

N

1

faperiorem non recognofcentibus,

fed fecundum Jus Gentium dijudicantur , Principes

m

fecundum Jus Civile,

vero Imperii , cum in Co

ntra&ibns Jure privatorum utantur , idem bene-

iibur t

atría poteftas eque inter Principes locum habet,

g

fidum habebunt, nam & P

& caufa finalis SCti Macedoniani in

Principum liberisnon ceffat , vid. Schile

" agitnol!

ter. Ex. 27. $. 77

WIZZ (

g. IX

p

d

luftrium , quoque occuttit in

fignis di&'erentiä

yfirdlt

"Ratione Faiminatum Il

lariter ferre poteft, quod cef-

o , arbitrium

non n

ifi Mas regu

j

& juris difpofiri

di&ionem habentibus Bochm.

T. de Recept. qui

(at in Feeminis I

Huftribus, Juris

habentibus, denegant

; Gl ,

hifce vero foeminis ,

]utisdi&ionem

arbitr. vecep. $. 2-

h, T: Schrag ad

ff. h. T. rationem red-

uidam Beneficium

SCti Vellejani, Laut.

litatem

Decif. 9. quia indi

gnum effot has fceminas ftagi

dit CQTPZ» Pc 2 CC lf.

Rtrrt 5

allega-

)

!

T

i

xX

f

i

"

$40

W1L LIU s

Je lodierna. autoritate €9. vetiproca

m ii

allegare velle, & non abs re videtut in hifce ceffare hoc beneficium, nam ver-

pemoriale

ba & affeverationes eorum, qui regnis vel territoriis prefunt, & Majeftatem vel

lito de L

Regalia habent, feré Juramentis equipollent, hinc etiam promiffiones & affe-

laL

verationes eorum fervande funt , quá ratione exulat hoc beneficium , fed in

reliquis llluftribus res aliter fe habet, illz enim ordinariis jutis bencficiis utun-

tur, St:yck. é»zot, ad Lauterbach T. de SCt, Pellej.

C

& X.

| tois pred

IC& ) Ob tl

In muliis aliis juris capitibus, egregia reperiuntur differentie & pra-

rogative , quz etiam in eo confpicuz funt, quod donatio $00. folidos exce-

' &ïf,fcdm

! d L.4,

dens, non valeat absque in(inuatione judiciali, $. 2. /»/?. de denat, L. 26. S. f ff

b, T. íecus autem eft in donatione Principi velà Principe facta Lautetb.

; Dotfirar

COP jur.

| lnidtam :

b. Z'Brünnem. äq L. 244 €9 utbent, Cod, item à Priwy de Donat.

| |onderat-

E EE

u ) faci

. Vütmf, ,

In acquirendis rerum. dominiis in jure vatii permittuntur modi, inter

iíe pad

quos etiam inventio, occupatio , venatio, de quibus in 77f 7. 2e R. D, agi-

ftodo at

tür hodie vero Legum difpofitio valde reftrinxit antiquam licentiam , nam

"Idis te

omnes respoblicz , & quz antea nullius erant , ut Gemma, Margarithe, Suc-

win ju

cinum , omniaque mineralia, ut & venationes ferarum, Principibus refer-

|

vantur, nec quis harum rerum ufum fibi afferere. poteft , ni(i Conceffionem

1

Piincipis probaverit, fecus enim poenam eum incurrere dicendum eft cum Dd.

€$ Hopp. ad $. 12, J. de R. D.cujus fundamentum partim ratione politicá, par-

ts Ten

tim vero zquitate nititur, nam Grot. L. z. C. 72, $. y.elegantiffime afferit, quod

iribus àn

ex his tefervatis , nemini lafio inferatur, & quod equiffimum fit res quean-

fe ath ]'

tea in Dominio nullius erant . Principi affignate , qu

1

Q digqitätcm fu&inere

l! ptobi

queat,

i

lüet]t $t

$. - XIF,

Poft acquifitionem Dominii fequitur etíam confervatio & amiffio cjus,

quod non fola traditione , fed alio etiam modo in alium transfertur, unde

In

Mmt D

ort& fünt ufücapiones & praícriptiones, in quà materiá juris Rigor limitatur

quoad Illuftres, nam cum Privatorum Actiones & poffeffiones rerum mobi-

l tebus E

lium & immobilium , Corporalium & incorporalium , diebus , menfibus ,

Nüle f]l

anno, biennio, triennio , decennio , tandemque longá & longiffimá pra-

fcriptio terminentur , conftat Principam Actiones , quz pro Principatu , Re-

feþvatis & Regalibus tuendis, vindicandisve competunt , experiri fatum im-

memo-

1 la &11

L. N

R EE

t a,

juris Crils €9. Statuum I:;zþï'- Poteflate;

gt

k Df i

memoriale, & przeícribi tempore , cujus initii memoria non extat, Illuftt»

pl

Baro de Lyncket, Differt. de FatoS, 22, €9 ia Dec,

nertuf

D. 120. L. f, C. de Fund. Patr.

7:»674 Cent, 4. D $024 Cent. 13.

m, i -

-

K !

O6 OXHE

Circa acquifitionem Dominii vel traditionem rerum , alíud exemplutma

nobis prebet materia Pa&orum , nam nemo de viventis hzreditate pacifci po-

tet, ob turpitudinem voti captande mortis, & hareditas regulariter non pa-

tiie & r

olidos exte.

&is, fed modis à Legibus praícriptis defertur , Brunnem. a4L. 75, C. de Pact,

€$ ad L. 4.. C. de Iuutil. Stip, in Hluftribus autem omnia hzc ceffate, adoculum de-

Lisif

mon(trant Pa&a Confraternitatum Germ, Dít Crb/23erbrüberungen.

Quz

llbs WP.W-

finiftram in Familiis liluftrium przfcindunt opinionem , publicum enim prz-

ponderat bonum , & tendunt hzc pacta ad confervationem Illuftrium familia:

rum , faciunt ad Pacem & tranquillitatem Imperii , fübditorumque falutem ,

W'urmf. Ex. 3. Q. 21. effe&us Conftaternitatis

