trario potius concludere videtur, inde, quod de rzs veritate fucceífionem

t

in infinitum (atis fundatam effe, cordatiores [Cti, quorum prazcipuos jam me-

in inf

nem hic

E Co

saorayi, agnoícant. —Quare etiam advocatum; Fiici HAMBURGENSIS ina

D4VatUs

"umatc,

22

atqni reudi modos Fifi commodrs

Mmee li

05, Qui

n

-s

avaturu&x,före, exi(tente tali cafu , operam crediderim, cum Vfu'.cc&mo ad de-

i tdrem

cimum gradu

m nullibi in Statutis noflris reftrida inveniatur, hincque remo-

tioribus ex €

laufula in fine Statutorum adje&ta, ibi : $a aud) Fünfftiger acit

Lde i

Citabt i &álle sutragen ürben,

teeícbe i Die(em vorgee

"t WZIM'

in biefer guten

funb COerorb?

(a&ten. Cotabt

A

ecbte nicbt fpeci&cirt, ober babon difponir

,j ündt

pung octban-:

fo (ollen. oiefel

[4

ben nacb gemeinen. befcbriebenen Svapfertidbett

niudee

SRecbten umb benen im .

E

mifcben SReid) publicirten Conftitutionten etórs

ul

Idem fentiendum erit de fimi-

, Cj

tert toerben,

&c.) fundata maneat intentio.

libus ftatutis & juri

bus, ex. gr. PRurENico L. 7. art. 3. $. ult. vid. Müller a4

Curpiot

Siruv.. d. Exerc. 28- $. 36. l. d. Et quamqua

m in ifta preterea Do&orum dif-

V. ad j»ä

certi quid affirmare aufim de generali Germanig praxi ,

cujus limi-

'nonmo

cordia vix

ue falutare vix datum fuit, nec id tamen pretermittendum effe pu-

pa huc usq

40 ]i

to, quod quzcunque et

iam fententia in plurimis locis obtineat , fifcus certe,

gt d

«ujás inter prz

cipuos re

ditus hzereditates ab inteíl. olim fuiffe commonftrat

uml

Celeber. Dn,

Ludewig iz Germania Principe L.1. €, $. $. 3. lit. m p. 41 1. ex

ag

eoque Excell.

Dn. D. Mógling, Fautor meus ztatem devenerandus iz differen-

" *qu0r t

diis jur. Crv.

& Sratutar

..Smw-szlgnfs circa gmateriam emþhytmþas in szlz'mf:

ret l p

10745

5 conjugum c.2.p.30. non habeat hodie, cur multum de bonis

é fucel

!

ij-W'W ]

jVe

vacantibus a

d regalia fua relatis fibi gratuletur ; fiquidem f. decimi tantum gra-

f( à

dus Collaterales ,

f. iidem in infinitum ipfum excludant, raró certé talis cafus

, du

accidit, cum ipf

a

natura inter homines in univerfum cognationem quandam

edeturm m*

con(lituerit L. 7.

ff.4. . & f. nemoque hinc facile fine collateralibus dece-

(

dat , nec illos, ni

f1 decimo gradu proximiores, relinquat. Müller a4 Srrzv.

tumd hi

d. l. lit. g. deinde & hoc

obfervandum hic veniet, in BoNrIs rEUDALIBUS fücceffio-

i j

nem agnatorum ad

quartum & fiptimum xantum. gradum olim reftri&tam, £.

(ui

dd. Eyben. i» Sele&. Feud. p.18 9. in infinitum poftea ex-

|

F.g. $. Hoc quoque a

ggprt

«enfam |effe per Textum

J. F. 1. $4« 2, Fend. 31. Ne Íc. Feudum domo exeat,

j $]

& ad Dominum revertatu

r, vel Fiféz , prout nempe Fifcus a Domino dire-

p

.&o diverfíus eft vel non.

Stryk. d. Diff. 5. c. 2. $. 1. ita ut priori fc. cafu Fifcus

dcom p

-plané nihil poffit capere

Stryk. d. /. poftcriori veró. tunc demum, ubi nullus

plane.agnatus fuperfit. ad

d, hic Carpz. dzfp. F. 5. tb. 4.0. Rofenth. c. 7. concl. 56,

; d $u

aum. $- Concl. j g. num.16. i

f Stryk. exam. I. F. c.16. qn. 19, ibique Beuft,

in Comment.ita tamen , ut quei

bi differit, nontam ipfius, quam Celeb. Schwe-

;dum h

b alio ore excepta , plagio deinde literario

deri noflri, utpote cujus pleraque, a

ldcm P.ZI

fua fecit, & perverfe fzpius, ipfius

contra mentem expreffit, notas effe fcias.

ro (

De CAMERJE IMPERII quoad hoc pun

&um praxi, vi cujus eadem collateralium.

Feudum femel ad defcendentes , & ab his

o

4n infinitum fucceffio obtinet, modó

imo acquirente flatim ex paCto ad

$ iäm mel

ad Collaterales pervenerit, nec tantum 2 pr

à

collate-

ny

$24

. GR ASS de';zefgle.'äliquzoad" E?

alident

t

collaterales tranfierit, quo fcil. ultimo cafü in feptimo tantum -gradu facce*

| m

dere illos ait Gail. L. 2. obf 1 5 0. & qui demum alii tam a Stryk. quam dicto

1 n

€jus Commentatore laudantur, inter quos ipfum Magnif. Schwederum pro-

! hioc «

pterea hic repeto , quod ille z Diff. de fure awnat. in Fendis tb. 29. (F $0. non

n cert

Canit

modo diftin&ionem illam omni carere fundamento probat ; Conf. hic etiam

Stryk. de Succ. ab inteff. diff. 4. c. 2. $. 14. fed in regnis etiam , EleCtoratibus &

lu

vero ]

Principatibus, fucceffionem illam ultra decimum gradum receptam effe, cui eo

minus refragandum effe arþ)iiror, quo

Illuftrioribus exem

plis fententiam firmavit.

pyrou

s. X.

;

N

Mana

b

j on

. Neque veró in eo folum qübad

a vacantia fifci commoda negligi ar-

fi ingl

bitror, quod SaNGUiINis, tot cogmati, remotiífimi licer, runs fifcum exclu-

ton h

dant, lIgnotum enim nemini effe poterit, majus fere ad huc. prejudicium £if-

dxor

co enatum effe , poftquam 1unis rrTuro tot fibi perfonz hareditates, ad fif-

0nora

dim e

cum cateroquin perventuras, afferuerint. Agmen inter has ducunt conjuges.

Sicuti enim CocNaris ex cap. z/de cogzati , ita & poft hos Uxomisus & V ts

Chre

del'is |

fücceffionis primam fpem fecit pratorum zquitas Pororzm ipis Poffeffionem

indulgentium :. z. tit. ff. &* Cod. nude cognati & t. t. wende Vir cj uxer. quo prg-

core(

toris beneficio illos adhuc hodie opus habere & fic etiam prafcriptum cestzs

Ff

dierum xerminum, a die fcientig computandum, illis obfervari debere ftatuit

W n

Stryk. , Diff. 4. c. 1. $.3. 4.7. quód tamen ita exaudiendum forfan videtur, ni-

Gntibus

fi pacta dotalia adnt inter conjuges, vel ftatuto certus modus fuerit introdu--

TáTishh

étus , Vid. Bardili de Succeffione . Cozjugum thefr 2s. Frommann. iz diff. Here-

Quod

dit. && Bon. Po[f. th. ult. Beier ad f.r. de Bon. Poff. »tum. 21. de quà: Cozja-

Veniat

um Succe[fjone Statutaria vid. e multis Stryk. Z. D. 4. c. 3. per tot. Lauterb.

à (oci

luced

Coll. Ib. Pr. de Succe]f. furis Novi[f. $. 4.9. féqq. Mevius ad us Lubecenfe P,a.

1.2, 4. 12 HH 12. & fpeciatim de conjugum Succeffione Susvo - Harewsi Ex-

(

cell. Dn. D. Mógling. 4. 7. c. 2. $. 2. féqq. LuseceNst Mev. d. - HAMBURGENSE

Inj, ,

Stat, Hamb. P. 2.7. 3. 4.4. 6. 7 $.

De requifitis veró ad fücceffionem Pra-

CERTU)

toriam , ut fc, illa poffit procedere ; neceffariis vid. Stryk. Z./. $. 6« fegg. Lau-

Wodo .

terb. d. 7 $.42. £ 43. ubi etiam quando ab hac fucceffione conjuges excludan-

fet ) [Cd

tur, additur.

An veró etiam SroNsis hxc B. P. deferatur vid. Stryk. $ &.

pf d

Lauterb. $.4;. ubi affirmative hanc qu. decidunt, prior de jure etiami civili

Dry,

uxorem & fponfam de przfenti nihil differre putans ob 4. 20. ff. de R. I. pofte-

teüdUm

rior de ítri&o jure diffentiens, fed de zquitate, & ad excludendum fifcum,

fponíam admittens vid. Riemer Dec. 8« qu. 8. Scharff. c.4. $ 3. Sicuti veró haec

conjugum Succeífio Pratoria cognatis demum & agnatis deficientibus obtinuit,

|

i SPCCiJ

ita nec in horum przjudicium novi quid ftatuere auc iftam fucceffionem in con-

Gt,

jugum favorem extendere voluiffcv videtur ixy. IHSPN:!?EW , quippe qui con--

W! ,

Pges$

s

atquirendi modos Fz/äx commoedis.

jiy

usf

,

' þ/äö prv'æf;erendos- effe voluit arg. $.4. , f. de Bonor. Poff. niü- q:ubd

facce

jüges faltim

E

Nov. ug. €. 3- & Aath. Praterea C. unde Vir. ( uxornovum

n o

in JNov. $ 3. C. 6.

hoc conjugibus benebcium indulferit, quod

, exillentibus licet liberis, tamen

m po

ne ad fucceffionem vocarentur, De qua & requifitis illuc fpe-

), m

in certa portio

: etiam

Cantibus non e

ft, quod fusé hic agam. — Laté bac excuffere omnia Stryk. J,

bu &

l. $. 17. fé44. Lauterb.

d. l. $. 46. fé4. & Dn. D. Mosgling. 4. D. c.1. $. 2. Ecquis

vero hic non videt,

&fci maxime fui commodis infigniter detraxiffe Principes

Q

rmarit

per Succe(fionem iftam ,

fiquidem ubivis feré terrarum receptam, fi excipias

MancutaM BRANDENBURGICAM,

cujus Sereniffimus Nomotheta, mediam qua-

.nu

Mis exiftentibus collateralibus , fuperítiti ,

gligi d

—

fi ingreffurus viam , conjugi ,

lidum ex beneficio Preetoris 7. z. ff. 4nde vir c

, exdie

non bareditatem defunGi in fo

suixor ipfi indultam adjudicari , fed

portionem tantum J/fatutariam Í, dimidiam

um ££

bonorum communsium i tribui velit

3

alteram vero dimidiam a fifco percipien-

; i 8

0C

b. L. Eleél, fab tit. eo0n tb dllen unter

ET

dam eífe. vid. Coz/ff.. 7Marcb.

cui forfían addi-

Gheleutben.

Stryk. Z. tr. D. 5. 63 $. 10 & D. 4.6.3- S.19.

s Vi

deris confuetu

dinem AusrRiAcAM, qua anno 1674. viguit, modo interim

'OMW

ita infolenter fifco adhuc favere refert W'eingarten

corre£ta non fit, quam

.quopre

Fafcic. Diverf. jtur. Lib.

I.P' 3.

f é5. ex eoque Dn. D. Mo;glin

gn d- D- €.2. 5;.

m Gu

ut aícendentes etiam po

ft liberos ab inteftato non fuccedant ,

fed aliis defici-

d [htu'ft

- Poft Conjuges venio. 2.) ad LIBERALI-

entibus haredibus a fifco excludantur-

jidetut, Y

TATISIMP- SoCIOS,quorum altero (ine hzrede decedente flatuitZzzp. Cozffanrinus,

jcintrod

rtem potius folatium quam ad aliam perfonam extraneam per-

a

quod ad confo

Jf liberal. Imp. Socius frue barede deceff. ubitamenid monendum,

veniat. J. 44. C.

u p

a focio tali fifcum non aliter excludi, quam in.re donata,

fiquidem tantum

; i

ucceffor partiali

s eft. Peregrin.de 7ure fifci L. 4. 1.3. . 9. Brunnemann, ad

WM' hà

1. uz. C. de cad. to

l. Stryk. d. tr. D. 5. $. 31. add. Mollenbeccius iz D. de liberalit,

pupsl

Inp. Socio per

tor. Carpzov. decif. Iluffr. B. 2. dec. 1 34. "Yerrio. fifco prafertur

gun ao

CERTUM COLLEGIUM,

in quo defun&us fuit vid. Stryk, $. 22. /eg4. ubi-non

a

ecie collegia

Jus Civile praferre voluit fifco , recen-

modo , qae in Íp

Á [aF

fet , fed in fequentib

us etiam hoc neutiquam ad omnia alia collegia extendi

dudite

poífe docet. 4.) ECCLES!

AIN BONIS CLERICI defun&ti ffcum antevertit /. /4u1e

k UP

& Cler. Stryk. 4. l. $. 39. quod ACADEMIAS quidam ex-

pre:byter. 20. C. de Epift.

1. Docron /. PROFESSOR fine alio hzrede dece.

"

tendunt in caíu, f1 STUDIOSUS

An etiam HOSPITALE

| poüe'

dat. ldem Z. /. Richter ad 4utb. Habita Difp. 7. num. 2

fmumy

fuo alumno in cafu fimili fuccedat. vid.

Fritfch. de jare bofpitalii c.7.in f. Krefs.

]ure Ecclefi gaue

gobe

in Specim. jfur.for. h0.

in f. qui hoc aff. quia hofpitale

brintlb

deat.

Contrarium ftatuit Befold. zz 4e

libatis ff. ex . lib. 377 9 38. 40 . Voet,

inct^

m. de (iice, Nerum alia ratio nutri»

tirs ad $Cr. Tertul. $13 ob Jegem 0. Com

pe

:

torig

1&1

j

m

GR A5S de seslfio quoad . |

[ n

torís in genere taiis videtur de quo in 4. /; 7o. alia ho)fþitalisþ cum Eccl&fïa pari

jure gaudentis. — Nec m. facultas difpnendi alia collegia excludit, quia fucceífio

(

in iisdem tantum in cafuü inte(tati defertur.

) PAPRONUS IN BONIS LIBERII

E

brer

$«3. T. de fucc. libert. que tamen fucceffio hodie parum utilitatis haber Stryk.

il

$.40. Non.tamen 6) TUTOR IN BONIS PUPILLI, fine harede decedentis, fif-

tute,

co przferendus videtur, pet tradita ejzs4. $. 47. quem etiam de czteris circa

.gg;

4

fuetu

bona vacantia , obfervandis, que non adeó ad no(tram tra&tationem fpe&ant,

provi

pr& caeteris evolvendum duxerim. — Id paucis faltim adhuc coronidis loco híc

fubjungam . quod verior mihi videatur eorum fententia, qui de Juris veritate

frag. |

tan l

fícum per PRUESCKIPTIONEM QUADRIENNALEM a bonis vacantibus exclüdi vo-

futi

lunt, fine diftin&ione , a zzmciata fuerizt fifco nec ne, tum ob generalitatem

itrati

Textus /. 1. C. de quadrienn. prafcripz. tum quod ipfa denunciatio tot annisex-

terb.

piret. /. 1. $. 2. ff, de jure fifi ci l 10. S. 1. ff de diverf &* tempor. prafcript. Late

Stryk. 4.1.6.56. 5 57..

Ü at

quamquam « in hoc multum incommodi fifcalis (itum

daufu

effe fa; appareat.

t Ca

5. XI.

*

"Neque quo*äd RES PRO DERELIC

TO HABITAS, quas quidam

fub no—mïne-b.o;-

STUE

fiile

norum vacantium etiam venire putant, quibus refpondet Peregrin. L. 4. £, 3.

féteni

$. 29. fifci commodis magis hodié quam olim profpe&um eft. Quicquid en-

àm dicat Perezius d tit. cod. de bouis vacantibas , qui fcil. tit. pro dereli&to mo-

Tünc;

tribus ceffare ex Zyprai sotiria Turis belgici notat, & Befoldus, qui omnes

t(i

hodie res five mobiles fint , five immobiles ad fifcum fpe&tare dicit, fi anullo

Litis C

Tf

poffidentur z Diff. de Regal. . 4. ad calcem tbe[auri pratctici. . Vid. Stryk. i

L. M. . pro derelit. $. 1. tamen , fi vel maxime de rebus ipmobilibus , quoad

Dt$,

E

ex. gr. loca deferta & inculta id afferueris , quo faciunt, quz przter Peregrin,

Bu

c. l. habet Stryk, 4. /. ubi integrum Oerizgeri locum hanc in rem repetit , quo-

ad bona tamen s»olilia aliter res fe'habet ; hzc enim non fifco, fed cuilibet

falt

occupanti plerisque in locis cedunt, Peregrin. c. ]. s. 22. quod prajudicio etiam

fhar,

firmat, Carpzov. P. 3. Cozff. 3 1. def.

Cit,

20. Stryk. d. [.

7.« Philiji Ufi pra& V2 dexR. D. fc(oga

LE

5. XII.

d

295

$4

. Conftitueram hic etiam quedam addere pg RONIS NAUFRAGORUM , prat-

L

cipue ubi Illuftrem Thomaf. 27 Di/érrar. de Regalib. fiftic.2. $. $.p. 50. in eam

ire fententiam vidiffem, quod bona naufragorum ad Regalia fifci optimo cre-

Qtt

dat pertinere jure, five bona fpe&es, de quorum priftinis Dominis conftet ,

q

fiveilla, quorumignorentur.

Tüend

Verum cum contraria fententia, tanquam jure

Gentium etiam fundata, prolixe jam defenfitata fuerit ,

ut alios omittam, a

TAT

B. Joh. Schele, Hamb. Viro JCtiffi

mo & pofL fatadevenerando in Differt. In-

W

augo

M

deccunctecm

acquirendi modos Piféà Commodis.

327

al

a p

aug. Argentorati 1674. habita & de jure naufragii colligendi iníctipta , ibique

OM

étiam , quomodo hic ex aquitate fifci fuíi commoda Patrii legislatores poftha-

LIDEN

buerint , prolixé oftenderit, limitationibus faltim quibusdam additis Vid. $. 1 1.

Stryk.

ad illum ablegare malo Cives maxime noítros, quam multa pro fifco hic difpu-

tis,ff-

tare, cujus intereffe quin melius negligatur, quam impiis & irrationalibus con-

j d

fuetudinibus promoveatur, nemo erit qui dubitaverit, qui IMrrn, JUsriN:aNt

*pe&am,

gravifü

mam intetrogationem haud plané vilipenderit quam iz /. r cod. de sau-

loco t

ifce verbis profert, quod us baber Fifius in aliena calamitate, ut. de ve

veritit

frag- h

1am lutiuofa compendium féttetur ?

quique prztter Zluzb. Frider. savigia cod. de

udi vt

furnä

& admonitionem Caroli F. in Ord. Crim. art. 21$. tales confuetudines

|itatet

irrationa

biles pronunciantis & abolendas jubentis Vid. Gail. L. 7. obf.1$. Lau-

nnistt

terb. Diff. d. jure fifci c. 3. $. 19» Conf, etiam Sratuta Hamb. P. 2. tit. 17. art. 4.

y, [att

Q art. 31. Receff. Hamburgenfium , qui inquam prater hzc omnia manudata frne

d vt

clanfula contra illos , qui iftiusmodi bona naufragorum inique fibi vindicant,

in Camera Imperii decerni folita, quale proSzNATu HaAwB. contra Duces Hor-

saTLE impetratum refert. Gail. 4. . fanz judicii trutinz fubjicit. Quamobrem

mineboe

icilegii tantüm loco repetam , quz in majus naufragia pafforum folatium

fp

recenti

Conftitutione ordinarunt ,. qui gubernacula Reipubliceg Patriz felicibüs

UEL

enent.

« vid t

nunc aufpiciis t

Hac fcilicet verba intelligo, que leguntur it bet 3olle

eliomo

$oe[dbe vott G.

G. SRatb. ber &tabt Jamburg bem jesigen Q3ogt auff bent

i o

neuen QBetc Ccui i

d fcilicet maxime officii demandatum , ut de fervandis rebus

iflis curam adhibeat) ftri&te jtt obferviren anbefoblett tvorben , d. Ao. fcil.

n j anUHC

4. Februari, ubi contraillos, qui res iflas a. fe fervatas detinüerint

N2

1719. d.

ju, Q

art. 1. rigorosé hunc in modum animadvertitur, ibi :

ollte ficb eitter obet

f ngïm.

bet anbere gelüften laffem, etroas von fofd)en geborganen Gütbern « fid 4u

! Cfif; qUO'

falten, su verbeblen, oDer

gat teeg $u pradiciren, foll ber jenige , fo e8 gez

than, für eínen&ieb gebalten,

unb für jebe3 &otüd mit 1o0, 3Reicbétbalee

d (Ui]ibtf

unb tooer bienidt bat,

mit CGaffer unb S5rob auf 6. 2 80e

jio

( traffe, obet ,

puhgt

eben i Gefdngnu

B ermdbret roerben, falle aucp eim (ofdber ectappter 230fez

voicbt sum anberm ma

bE über ein (oldoe8 SSubenftuc£. betcoffen rvürbe, foll eg

200, SReidbsátbaler Cotraffe begabl

en, ober 12. QBodben lang auf Qaffec

unb 935rob gefangem gefe&et, jum

britten mabl aber auf fummarifcbe r«

UM: W

!

) ind

fanbtnuf ,

mit utben geftricberr ub De8 fanbes. vertoie(en, ober gar nady

de iisdem rebusDomino reíti-

timo t

SXefinben,gebenctetroerDet, Addaturart 8. ubi

(onito

tuendis ita decretum legitur: Senen Gíigentbümern

ober. Gevolmádhtioten

woerbenfotdye G ütber , aud) falls e8oerlangt iro, baó Cofm, JDole, 99a»

4

vm ^

ftei, Gauert, 2lncernoon ben QGraden necbft

erfegtem unten 4u berabmietne

jitt

n

tvieber auggeliefferf umb oqe

ben53ergegelbe unb fonftigen veblidben Seotten ,

)iffeff; lä

u

l5

$2*

x

GRASS de negleä?'is) quoad

gt

gubenbrhigten rallébie bülffidbe vanb burd) ben »eren SImbtmomn gu 9t

&ebüttel gebotter, — Qui tamen fiintra annum & diem amiffas res fuas, velex

P

confumtibilibus publicé venditis redactum pretium non répetierit , tunc demum

!Ii!him

fifco adjudicantur Z. arr. £. ibi ;z f- unb bae gelofete Gelot Syabr unb &age ,

t me

falf ficb Feir eigener imelbet, aufbeben nady COerflie(qung folcber aeit aber G.

0nitt.

G. Statb sum be(tenber Cotabt Gammerep einfenben, — Qui idem terminus in

[

time e

art. 31 Receffum praefixus eft, ad mores aliorum locorum , qui pariter legibus

(| piam

fuis maritimis facultatem Domini in rebus naufragis vindicandis certo tempore

fed eid

circumfcripferunt , poft quod Dominus re

; quf.

ï.fuasldereliqu-iiï'e videutur , Vid. alleg.

þ, B. Dn. Schele $. 1.

ET

L x

Ifientt

' Supereft ut ad titulum pE mims, QU/A Ur I!wDiGNIS AUFERUNTUR nuric

|fftur,

4 M

transgrediar, quo in toto jure noftro nullum magis emolumenti fifco afferre

poffe arbitror, fi finguli , qui ibi enarrari folent, cafus, &íco adhuchodienum

ubi&.

hareditatem vel totam, vel ejus partem, in quantum fc. ad indignum perve-

| &t Ad

nit, vindicerent, Verum;, utilludtaceam , quod non defint, qui omne pla«

4 pii,

né commodum ex hoc titulo fifco auferunt, fiquidem omnia, quz de jure

noftro Civili inde fibi acquirit, cum abrogato titulo de his, qua ut indignis,

r teí

ipfi ablata effe ftatuant. Chriffizams, Faber , alit, qui tamen affertioni fue fidem

hman

propterea conciliare mihi haud potuerunt, quod noviora praejudicia, a'Klo-

ckio F. 2. conf. 46. 1. 11 1 3. F. 4. conf. 5 3. feqq. & Mevio P. y. decif: 13. con-

. ique

trarium doceant , indeque de regula Juri Civili ftandum effe , poft alios a fe lar-

, Wg. t

| ubta

giter adductos con(ulant ill, Dn. Bar, a Lyncker i» diff. de bon. ereptititiis$. o.

Stryk. U. 74. ad tit. de bís qu. ut indignis S. 1. ubi & contra Carpzov. P.5. Prax.

3t.5

Crim.qu. 13 j uutm. 27. qui per autb. Bona damnat, C.de bon. profcript.omnem bo-

effe ]

norum publicetionem extra crimen lzfz Majeílatis eforo fublatam contendit,

dG

fusédifputant, quibus quoque accedere non dubito, cum fupra jam memine-

E L ;7;

rim, neque hanc Zfz;/. neque Ord. Carol. 4. 218. ad ea pertinere, qua fifcus

indignis & fimilibus aufert, fed de.fola fücceffione ad mortem damnatorum

[

difponere; ut inquam de generali, qualem iíti fingunt, hujus tituli abroga-

ln

tione, nihil dicam , maximé ubi eleganter Stryk. d. /. moneat, »» ivde quod

tjur

imterdum — fura feftalia . megligantur , | eorum — flatim. abrogationem. inferen-

Nat !

dam , prafértim , cum bodie in totum negletla baud frat. add. Au&, ib citt. & ipfe

Ton

Strykius de fucc. ab inteff. diff. 12. 0. 1. & féq4- quin tamen i2 £aztum, & certis

Qui |

cafibus indignis conceffa fifcus non auferat & vel ab haredibus cocteris interdum

l

. €0nt

antevertatur, id uti longa ferie deducit Sixtin. de

[4

üpi(

ex illis prftantiora exempla indicis faltem loco nunc depromam,

"gAl. l. 2. €.10. $. 97.f644. 1ta

i. *' n

t

z.

—X

*

-

325

p

As ts

t

chuireqdi modos Fg']äi commodis.

$. XIV.

;u Sïv

ydet

| ;Primum exempluov

efto in illo , 44 aliquem teffa

vi coegit , quale teffa-

demurt

mentum metu exortum p

fo quidem jzre valere, ficut regulariter cztera nego-

Cod. de iuutil. Stip. l- 5.ff. de acquir. vel

uyt,

tia meru inità $. 3. . deexcept. l- pen.

TA

omitt. bared. l. 2 1. S. fen. ff. quod metus cauj

ía & que de hoc argumento uber-

ninis f

rimé exponit'Magnif.

Dn. Prafes iz Collat. 7

. Civil. cum recef. Imp. Se£t.10 . th.r.

Hincqu

e heredem ex tefLamento acquirere hareditatem,

rlepus

|putant interpretes.

auferri docent, tefte Menoch. P. 2. arbitr. Tur.

empot

fed eidem tanquam in digno,

de fure

- quaft. c. 395- Bachav. ad

W

efemb. rir. ff. qui teff. fac. poff. Peregrin.

d d

».

W. Af. a

(t, quodaliter res

fe habeat, inde liquet, quo

d t&üa-g

f/öi Lïz- I 6-?1*&

fecit,. fed coaCtus, plane non fub-

mentum ejusmodi,

quod fponte quis non

PI 3'- (;075-/20 5.0

fiftat, (icque defuni&

o ab inteltato fuccedatur, judice Carpzov.

g Itf

def. 16.

Add. Scharff.

c,2- $. 7. p. 5 0. & Illuftr. Baro a Lyncker. 4. D. $. 30*

j ii

ubi ad o

.pr. ff quis aliquem tef. probib. refpon-

m

bfd. 1. 1. pr.de Ture Fifai & l.2

Stryk. P. 7M. adtit, fi quis aliq.teffar-

det Add. Schilterus exerc. 28 th. 18I.

(teriorem fenten-

m p

probib, $. 2.

Lauterb. 4d esz

d. tit. $.8. qui omnes etiam po

ome p

& non fifco, fed haredibus ab in

teíL. bona illa adjudi-

T

-tiam moribus fervari,

mé faciunt przjudicia a Carpzov. c./. Brun-

ari teítantur, quoríum etiam maxi

fi tamen iple compellens hares ab inteft.

; indigniS-

nemann. cezt. 1. decif, 85. allata; ni

fng d

fit , Stryk. de fz

cc. ab intefl. diff. 12. €. 2. $. 21.

Alia veró cum ratio (it // quze

i, M

obibuerit, quem pro indigno declarat textus iz /. 1. ff f quie

- aliquem teftari pr

idem adhuc hodie juris effe, negari vix poterit, quod olim,

; 0v

»

aliq. te[f. prohib.

105 i [Chf'

tibi-a cali indigno

hzreditas auferrifolebat, qnare etiam Schilterus Zica exerc.

pm:!it?!- D

35.5.182. regulam &

jus pro fifco effe hodieque & exceptionem ab haredibus

P:J'-PW'

dicit, a

dd. hic omnino Illuftr. Dn. Baro a Lyncker 4, dzff. $. 3o.

eíle probandam

Jmncwbo'

& Con[ulentes apu

gncand

d Stryk. , 4d. d. 1. $.1. & Fauít ab ?lfcbagenb, cl. 9. conf. 6.

g

P ;/71". fe14-

$. Xv.

u ficti

neceä defuntli, que Jure

i)eihde penam ablationts bonorum. ob inultam

l. 6. 1. g. C. eod. l. 9. l1 5 ff

momm

——

Rom. fi(co applicata fuit /. :

7. de bis qu. ut indig.l. 1.

qroge

de jmr. fic.. de confüetudine non fervari ,

fed proríus ab aula recefhiffe, obfer-

j 1

m limitationes ex ipfo Jure

vat ipfe Peregrin. L. 2. 7. 5. iv fiz. qui varias etia

Dn. Lyncker Z. Diff. $. 21.

Rom. diligenter annotat,

quod etiam facit Illuftr,

t&,p:

qui licet pocnam privationis bon

orum contrahzredes hodie non plane exulare

& ei

contentat fequenti $. ;2 nec id tamen diffitetur,

confifcationezm bonorum ex

capite indignitatis ceffare favore legitimorum fucceffo

rum , indequehac neáit

a[&f dlfm

uti ut plurimum effz fo-

n

i

"A

conclufionem , quod fi ipfi hi effent illi negligentes,

bonornm adhuclocum habear, quàin re confentientem

:

lent, pocna privgtionis

TX

etiam

j

8)o.

GRASS de uegleBis quoad

|

t

m

etiam habere videtur Schilterum exerc. 28.tb. 17o. Add. id exerc. $0. tb, z. ü-

| quod|

quidem ille ffcum femper jus fuum retinere afferat. — Quidquid veró hujus fit

ET

raró admodum hodie ex hac privatione fifci commodis ftuderi inde videtur col-

Ánno

ligi poffe, quod hodie remiffa fit ut plurimum privata ifta vindicatio & accufa-

Lynd

tio, füfficiatque, fi denuncietur magiílratui, eidemque publica necis iftius

&Me

ultio relinquatur. Vid. Ord. Carol. art. 214. quem ideo hic etiam maxime ur-

get Scharff. 4. diff. $« ». p. $ 3. féq4. ubi non modo prajudicio LipsigNsi contra

um

rwfï.y,*

Ó

fifcum hic pronunciatum fuiffe , ex Carpzovio refert, fed unanimibus fere Dd.

foinim

interque hos laud. Carpzovii, Schilteri, de quo tamen non ita plane afferi id

WUr, at

poffe concludet qui allegata modo ejusdem loca conferet , Habzii , Saudii, Juliü

Clari, Nicolai Reusueri, Brunnemanni, AMevii (quanquam hicipfe . ;. decif. 200.

QUs q

dilii

non omntcs advocati fifci partes hic excludat ) attbai Huberi & Struvii cal-

100 m

evinci ftatuit.

Ó

culis abrogatam hanc/privationem

$. XVI.

z

enfus

dcm Q

Neque 7ertio.quoad illam queflionem: z ff cozjua

&onjugem occiderit ,

Quinis

pro indigno baberi debeat occidens & fífto bareditas deferatur ? ita plané fifci com-

h ff

modis ftudetur, uti Zocerzs & alii putant, qui indiftin&te fifci caufam agunt,

!01!6722]

quin imó , quodlucrum ex pattzs dotalibus competens proximis haeredibus de-

lt tel

beatur, fifcoexclufo, & fic pro incapaci habeatur occidens ex /. 1. $. ;. ff fol.

ajatrimon, fatis evinci poffe videtur, quare communis feré etiam hodié Docto-

17

NT

rum hac eft fententia, quod fifco demum lucrum legale f. ftatutarium tribua-

bay

tur. Vid. quos prater Strykium D. ;. c. 7. $. 27. ubi prolixe hoc argumen-

tum explicat, in utramque partem hic citavit Scharffius $. $. p. 52. & junge iis-

City

(f

dem (Sauft ab 2((daffenb. cL o. cozf. 3. p. 367. 4.) Lynckerum 2. D. $. 20. cui

w

tamen non poteft non fingulare illud videri, quod in marito uxorem & hac

tame

maritum occidente, marito dos, quam de jure lucrari poterat, mortuá uxore

ablata hzredibus mariti competat 4. /. 10. fol. zarrim. — Adde denique, quod

tid)

£t

prater AMylerum, Everbardum , Bullaum Heidemannum, sliosque , quosin-

diftin&é proharedibus occifi hic refpondentes adducit Scharffius , codem mo-

do judicatum effe referat Annzus Robertus rerzm udicatarum L. 3.€.7,

:

Ti

.$. XVIL

UT

Succedat his IVto illa quzft

io, fimilis certe & affinis modo ventilatz, 47

Jf filins occidat patrem vel frater fratrem extantibus alits filiis vel fratribus occifi

Thort

t

in bonis patris velfratvzs ipterfecli pro portione ad occidentem [bethante admittatur

lwi,

fiféus , an vero excludatur , & portio accrefcat alizs filis uel fratribus exifentibus

in codem gradnu cum interfetlore perfona occifa ? Movet hanc Lauterb. in D. de

m

Jave fifii . 18.. cui etiam de

Juris veritate pro fifco judicanti non video, quid

n

ob. id

opgoni pollit ob /. 7. $. fiz, de boz. damnat. l. 1. pr. £ qg:;r aliquem teft. pr

VU!h

quod

'tm

EETETTAEY

-

*

——

ieumcmt

acquirendi modos Fiféi commodis.

P

quod prolixe

etiam deduxit necsb eodem hic omiffus Heigius*ïï). 2,qH. 3 3. num.

jf

3- ubiin ean

dem fententiam defcendiffe refert Collegas fuos W'ITTEBERGENSES

W

Ánno r£94. ità pronunciantes.

Nec aliam fententiam effe judicaverim Illuft.

T

ad eundem fc. Heigium & Peregrin.

de . F.l. 2.t.3, n. 2-

iftius

Lynckeri 4.7. $. 20.

& Menoch. Zrbitr. 744.. Qu, cafn 3

6. v. fecundus ei ca[us, provocantis,

& Ufe

qua

rz;quam*exp'reffe illam non declarer.

Quere etiam Mevius P.5. Dec. 152*

Contt

zot.

i

4 fifci Advocatos officii fui hic monet; quin tamen contrarium in certis

-re D

fferi

minimum locis hodieobfervetur & cohzredibus portio interficientis relinqua-

tur, aut ad minimum non eodem femper favore fifci hic ferantur confulentes,

fuli

quos ut plurimum brocardicu

m illud vulgare. /, 10« de jure frfci ,contra ilum in

i.

dubiis quaflionibus pr

onunciandum e[fe ,

inculcare videas, eo minus dubito, quod

ä

denti proxime cafü commoda fifci admodum limitari o-

v u

non modo in prace

i

ftenfumfit , a quo ad

prafentem huncillatio procedere multis videbitur ; fiqui-

dem nontam lucrumlegale videatur fraterna vel paterna hareditas ,

quam fan-

miäerir.

guinis jure eo

dem coharedibus, quam interficienti debita, jusque accrefcendi

(cicott

in &íci fui detr

imentum extendi finat ipfe Sacratiffimus Imp. z L. z. C.decad.

ibid, Gothofredi fed etiam Scabini Lips:eNsEs contra fifcum

u

h

zollend. $. 14. add.

ibus d

ita refponderint apu

d Carpz. Pr. Crim. P. 3. qu.13$. num. 4. at 9. $. feis

ff

tien [eiblicben 23

atter ermtor

bet unb ungebradbt , beroteegen ibmeaud) bie

eDolo

G'obes;Cotraff suet

fanbt, unb anibm gebübrenber maffen exequirt rorbett,

tet 9. . fid burd) (eine ZGerbrecbung, innbalts bet

y tbut

,

£yb nun moobl acbadb

«reume

eififben Se

(bte feine8

9tntbeils ber odttertidyen Grbftbafft, ficb verfuftig

ungä li

gemacdt, (o bat

(icb. bod) ban

fenbero Ctoeil Die consfcato bonorum auffet

bem ga(terbelepbigter 9

»

ajeftát beutig

8 &a98 ferrer micbt (tattbat. — De qua

5 1h qu

tamen ratione Vide que

fapra paffim memoravi) Det Fifcus fefbige8 £Srt8, fid)

"N

(n

u

nicbt gu erfeeuen, fonberm es ift baffelbige eud)

.9'6 be$ Qbätegä äötüt)ern unb

; QU

S)?itfüïtbexj sugemadbfen. Q3.

XVIII.

;uoslll

Et quamqua

m generaliter de regula omnis defundti occifor indignum fe

mmo

reddat, uc eidem

fuccedat, fifcusque hinc ab eo auferat L. 7, $, 4. ff-. de lon.

L

damnat.l. 14« Cod. de fideicom

miff.licet etiam per negligentiam tantum caufam

at Lj

mortis prebuerit D. 2. ff. /.

10. Cod. de bis qu. ut indignis L. 31. $. 1 1. de adil,

/

edil, L. 91. de F. O. Sttuv. exerc. 34.

th. og . 9. 1. f. fuerint in culpa Zaza five

j

2.tit. $. ". 10. vid. omnino Ill. Lyncker Z. Z/fj-

ul

levi, Mantica de conj. slt. vol. 1

du

lu

$. 19. &* 20. & Fauít ab 9l(cba

ffenb. cl, . conf" 3. p 366. féq4. non modo ta-

D

men illa limitatio agnofcitur utp

lurimum, quod liberi occiforis, fi fc. illeante

vulneratam talem vita decefferit ,

facceffione fifcum excludant. Matthzi 4e

, 0il

Crim.c.19. Vasquez. de fueceff. refol. L. 2.$. 20. nm. 12. tunc enim , quia nun-

Pïoh l

t

quam

q

mä,,

132

GR ASS de neglettis quoad

quam occifori delata fuithereditas, & per confcäuens neciterum ab illo auferri

poteíft, liberis ejus tanquam fequentibus propterea aperitur fucceffio , quia

tuncJucrum manet apudillos, apud quos manfiffet; fi indignusille non fuiffec

flum :

in medio vid. Peregrin. de ure fifci l. 2. t.2. num. 28. Sttyk. de S. A. L. Difz.

Àddat.

$. 1. fedaltera etiam exceprio illa approbarur , fi indignus talis incapax fimul

Qui de

fbc. "Tunc enim magis incapacitatis caufam tanquam fortiorem attendi, &

preien

Fifco exclufo ulterioribus locum dari teftatur Peregrinus . /. z. 27. propterea ,

plo.&

quod qui incapax fimuleft, fifci intentionem fundare non poteft, quia ejusdem

me -

ablatio habitum capiendi prefupponit, add. Sixtin. de regal. 1. 2, c.10. num. 120,

d

quo pertinet etiam cafus, fi occifor ex /ege ssuzicipali fatkus fucrit incapax ex

gr. f teflator. filiam. fuum baredem inflituat, g prohibeat bona alienari favere

xepotum ( ulterims ab . iffo filio deftendentium & . contingat filium committere

acae, 8

parricidium , quo fc. cafu fucceffionem non ad fifcum fed nepotes ex filio de-

volvi putat Baldus Peregrino c./7. 7. 2, », z. etiam allegatus, qui tamen ipfe

lenius & maturius hanc decifionem, con(derandam effe monet, quod forfitan

inde ftare non poffit, quia fifcus: excludit vulgariter fubflitutum arg. eorum,

qua praced. cap. z. 27. tradiderat , quz ejus licet non allegati verba integra re-

N

petiit Fauft ab Olfcbaffenb. 2.4, p. 26. b.) — Sicuti vero Peregrinum hic errare

indeliquet, quod generaliter inft;ituto non adeunte exclufo fifco fubflitutus ad-

mittatur, fiquidem ipfe Imper. 47;/. s. $. 1 3. Cod. de cad. tollendis poft inftitu-

tum & ab inteflato fücceffores demum ad erarium fuum devolvi velitharsdita-

tem non agnitam , ita novum hic przter opinionem invenio exemplum, quo

fifci intereffe negligatur. vid. Lauterb. iz D. de jwre fefci d. c. 3. $. 18. in frn. qui

i

hanc rationem fuper addit, quod hareditas in pcenam indigno auferatur , hic

vero fi admitteretur fiícus, indi

gnus haud puniretur , q.gippe qui nunquam

eam adiit nec adire voluit.

SI XIX.

2

Addam his denique omnibus, quod licet zxer ztra ann

zm lutlus nubens

inter indignas perfonas etiam recenferi foleat, fiqüidem illam omnibusa marito

relictis exuat textuszz J. 1. (?* z. C. de fec,nupt. ob incertitudinem maximée oteri &

D

fanguinis confüGonem , & quia mances prioris mariti m ocrore fic viderentur affici,

JNov.22. C* [Nov. 29. nihilominus tamen proptetea in locum ejus non fucce-

dat fifcus, fed haredes alii, enjus ip(i Imperatores zz 4. /. 1. hanc reddunt ra-

tionem , ze in bzs, quibus corretlionem morumm induxerint , fifci videreutur ha-

bere rationem. — Quare tanto minus indé commodi vel proventus aliquid ho-

dienum fperare (ibi poterit fifcus, quo proniores

praterea indulgentioresque

in concedendis difpenfationibus talibus viduis effe folent :

Cenf. omnino Lyn-

Antec

CKef dc D. S' 23* add' Fau&. do l, ci. . cf)"f-zf-—ï:'i-OZ-

$, XX.

(Qïun

-

LE

ätquiiendi modos Fifci cómmodis.

Pecchag

& x

r

.. t fic tandem non 'hpjüs mod

o argumenti

fed totiüs etiäm differtatíonis

, Qu

Suffecerit, hec pro modu

lo

ingenii in medium adduxiifc,

Fuiffet

flum abrumpo.

&antia colligere, fuppleat, corrigatve,

