tagonifta pag. (equenti 287. Atteflatum Lasdgravi Wilbelpi Haffiaci, & Mar«

n

ebionzs Badeufis tanquam munimentum quoddam producit, in quo a di&is Princi-

] C(]"tlgio

ibus, Nobilibus cautum eft,quod omnia, que in Conventibus Francofurtenfibus

vafünilt

acta funt, ipfis nullo przjudicio aut damno fint futura ? Primo hic excipi poffet ,

1,6 Uüqmm

hoc Atteftatum ftudio partium effe confe&um : deinde Principes Haffum & Ba-

m You

denfemillud non nomine ceterorum Ordinum Francofurti congregatorum , fed

proprio motu dediffe,ut adeo vel exinde Atteftatum, quod in re, que ipfis vel

plane non, uti antea Hippolytus ftatuit, vel faltem non folis competebat, dede-

runt, nullius pondetis fit habendum. — At liberalisero, & concedam, perhanc at-

d

teftationem juribus Nobilitaris Immed, optime effe profpe&tum, curigitur vim

T

omnem fententiz Ordinum Evangelicorum Ulmz, & Francofurti in hac Con-

T

troveríia latz deroga:e vult? Hocenim quisquein alio recte effe exiftimare debet,

yuic a

quod ipfe fibi jus dici velit, &ipfa zequitas poftulat,ut; quod quisque juris inalium

»D m

li

flatuit, is eo ipfo etiam erga fe uti. patiatur 5 vid. zot, tzz, ff. quod quisque jur. in al

flat. lex ult. C. de frutl, C li, expenf. — Viderat hancargumentorum pro Civita-

ii

tibus firmitatem acerrimas alias Nobilitatis jurium propugnator ZVo/dezzz, atque

(

1A *

l WD

hinc exprefle dicit Cap, p 376341'73 Principuts Conventu , nbi Crvitates Imper.

les

)

4

cüündo

o s

Wi us

960

'wmckzm

de pracedentia Cz"vitäilm«ijbïþ.

CiAuTORGRessuS

jes €9 Nääi/&: immediati frouul comparent, Covitates Nobilbus circa j* äx'gasä*g':'m pm;

erolb ita fcribic: 9tif

$d |

ferunt

wr. Et Franchenberg in feinem. Ewropeifcen 4

* fimdstar,

benengReicbs Citábten bab

en Gie ber Precedence falbe

t langesgeit/fer Gotteiz

mum vim

tigFeit gebabt, unb baben

fo vielDíe Pofleffion betrifft, Die &beln unb Gbte

-s fe fun d

baren frepen Steid)ss Ctábte ben. 3

orgug bebalten, baber. immittelft bey

. troriali ac

anofung 4u SPuünfter uno Ofc

: Conftitut

Correfpondenz Sagen, ub Der Gtiebeng: J2

nabrüg bie Sxítterítbafft per Deputatos fanbeír unb. fídb ber Seffionen ub

: 277 ng

SRatb$« Gánge entbalten müffen 2c. -Imo ipfe meus Antagonifta in Oxs-

! h, ut neq

[lione 1P, ubi agitur, an e re. Nobilitatis Immed. fit, ut iterum ad Seffio-

pnt, L.

zem & Vota Comitialia admittotur, z. 252. fateti coactus . eft, Civitates nun«

* Uta C

üam Nobilibus effe ceffuras. — G8 ift jebod) 4u beforgen, e8 mod)ten bie

ilo tempo

(brbabven, Gren unb SReidbse

Gtàbpte, unb bas gefamte Gotábtifdbe Col-

friptionis

legium tocgen

Det Pracedenz tin

v QDorfí& balber fidb ftarc£ batoiber legetn ,

diem gan

unp mit ibren

GyegenCinvoenbungen ba8 ZGerd fdwer madyen , teie man

& Barone

benn folcbe8 bey. obangesog

enen. Setitnbergifeben, Jyapfbronnifd)en , unb

time fund,

mmen

fünfften im. S'Gerc£ mit. mebreren. verfplibret

ti Comitis|

Grancfurtifd)en Sufa

t Civitatu

anb erfabren.

eGeile

n eg nun mübfabim unb fibxoer baber. geben. mbd)s

fe, voenn Der

frepen. Seicb8 z SRitterfebafft ia ibren S3egebren voillfabret ,

tim & pat

qxnb fíe u Denen gemeinen. Oxeicbe

Sefionen uab (Gotimmen 4ugclaffett

. Wüüntipfr

tocrben . folíten ,

fo toill ratbfamer feyn, oí8 Coudben einguftellen , unb alle8

Itütionen

il hoc is

ín í&igem Gtanb u laffen. —Sed ponamus quoque; Civiratum Jura adhuc

in dubium vocari poffe; quamquam, fi nnlla alia pro illis militarent argue

Ym Equ,

menta, hac ipfa Poffeffio fufficientem faciat przfümtionem:; cum femper ju-

peü publ

re & nomine proprio potius, quam alieno , poffidere quis ctedatur. AMenocb,

GDt, ten

Conf. 395."Mm. £. Exinde infigne tamen habent Privileginm & commodum

time El

Civitates, quod in Poffcfforio fint fuperiores & ab onere probandi liberen-

" denti pto

, Qen

tur. Quare etiam hoc nomine pragnantiffimum femper Civitatibus reftat ar-

Ifmus

—^

gumentum , quia, dum impugnans poffeffionem ea allegat, que Jus & me-

rita concernunt, poffeffor femper manutenendus eft, JVatta Confe 121. . 95»

Wefzrtim

&, quod interea temporis, dum Imperator de hifce Controverfiis cogno-

&2 cau(

fcit, merito quilibet in pofleffione Seffionis vel quafi

tuendus fit, expreffe ha-

W, Qp

9iber. inmíttelft , fell

Nobiles

betur in Aec. /poperii Spirenft de anno. 1570. $. 164

eín jebet bep fcinet poffeffon vel quafi, woíe bie bergebracbt, gelaffem

fepn àc.

Manebit ergo. hoc argumentum Civitatibus omni loco atque

* lce o

tempore fartum ac intadtum , donec in Petitorio ca

dant; quod vero nuns

quam fiet, cum prater Poffeflorium fufficientibus rationibus Gn-t inftudte,

At dubio

nlmq

t No|

ut de vidoria nihil ha'bcant: quod timeant.

Sed

Q

It cet

-

22f

p Nqbilitdte z'mmeäliatgi

d. '

Sed properandum ad Quintum. 'Argumentum , qued in Prafcriptione

llïbit.: W E

fundatar, magnamque cum priori habet connexionem. Ipfe Hippolytus maxi-

dU t

|

a

mam vim huic prafcriptioni attribuic, dum privilegium illud; in quo Nobi-

LA

|

j

Í

les fefundant , utin Comitiis comparere non teneantur, .prafcriptione imnie-

t y

moriali acquifitur effe contendit. — Et certe , operatur Prafcriptioidem, quod

uY

Conftitutum , Lex, Privilegium, & Conceffio Imperatoria legitime acquifita

(font u)

Sixtim. Cozf. ». Hinc videmus , vim Prafcriptionis immemorialis tantam ef-

a h Qn

fe, ut neque Eccle(iz , quarum alias maximus eft favor, contra eam reftitui

TEUM

pofnt, L.sit. C. de fund. patrim. quare & Rol.a lAlle Conf. s 9. num. 6. vol. 4.

jtate D

& Natta Conf. 222. n. 2. bene annotarunt, quod Juraalias non prafcriptibilia

NT

ifto temporis fuffragio acquirantur & amittantur. — Hoc igirur Privilegio Pra.

fcriptionis cum Civitates Imperii jam a fine Seculi XV. usque ad hodiernum

Dd

ii g

diem gaudeant, ita, utfemper exclufaa Comitiis Nobilitate, poft Comites

n E

& Barones locum immediateobtinuerint, quis non lllarum pracedentiam op-

VOEU

|

|

time fundatam effe videt? cum hacuti fupraoftendi , legale fit confequens Vo-

Wi

n

1

tiComitialis. "Non enim folumhocipfum tempus immemoriale flatim ex pat-

q n

!

6

ï

)

i m

i

!

te Civitatum cum poffcffione eftinchoatum, fed & confirmatum fuit per fcien-

!

tiam & patientiam Nobilium, qui neque contradixiffe leguntur. — Imo agno-

TU

f

7

veruntipfi potius Nobiles, hoc Jusfibia Civitatibus prafcriptum effe, dum Re-

j

TU

l

:

füitutionem anno 1686. quovis modo follicitarunt: nam, qui reftitui cupit ,

j um

ille hoc ipfo fatetur, fe jus fuum prius amifife. "Neque vero hanc reílitutio-

, n d

nem Equeílris Ordo eo, quo parerat, modo ambivit. Non ad Comitia Im-

lr d

ca, ubires decidi debuerat , & ubi jura Ip(is &que adminiftrata fuif-

J

perii publi

ym tnp

fent, rem

illam detulerunt; Cafar ab Ipfis imploratus, quafita apud Mogun-

y,

L

tinum Ele&orem interceffio, res per cuniculos, non manifefte tradata ; evi-

onmo

li

denti prorfus indicio, defperaffe tum ipfos Nobiles de obtinenda in Comitiis ,

pdi IXf

quilem quafiverant, fententia, — Sed nec ipfe Carfar, qui alias in ipfos propen-

jbot s

fiffimus, nec reliqui, qui non minus ipfis favere credebantur, ex Eeclefiaítico

prafertim Ordine Status ,

ipforum petito tunc fatisfacerepotuerunt ,-quia , per-

MT

LL

fpe&ta cau(ze Nobiliu

m imbecillitate , poftulato huic repulíam dare cogeban-

i o

tur.

Objicis fortaffe

, repulfam hant non ex Comitiali Imperii Deereto tuliffe

T d

Nobiles , adeoqueeam contra ipfos parum'facere: verum illud quidem non ne-

j

o, au&toritatem Comitiorum hic non interceffiffe , quamquam SinguliStatus

jl

1

fil

de hifce moliminibus cognitionem habuerint ; at prudentiz Nobilium adfcrip-

o 4

feris, quod non inte

rcefferit. — Quod (i enim res ad iftud. Foram effet. delata,

fine dubio petitum i

llorum fuiffet ftatim reje£tum, quod ex Cafaris , reliquo-

Ti

h

rumque Nobilitatis Fautorum con

filiis pátec, qui fcilicet diffuaferunt, neres ad

Comitia deferatur, ut honori Nobilium profpiceretur ,

qui lata ifta publica re-

gl

Aaaaaa

gulfa,

92412

IWINCK LER de Pracedentia Civitatum Imp.

GT

pulfa;, haud parum fuiffet labefa&tatus, — Ipfietiam Nobiles poft illud cempus

videtur,

ita acquieverunt , ut nullam poft hac litem amplius Civitatibus moverint, Unde

p alleg

; (onven

egregium iterum nobis oritur Prafcriptionis contra Nobiles argumentum, qui

indeabillo tempore nihil novz protelTationis injecerunt, atqueadeo, apetito

vitatum

fuo defiftentes, prafcriptioni cuidam de novo locum dediffe merito cenfentur.

ftpetitis

Nanc lt

Qui enim juribus fibi competentibusuti, G ea exercere prohibitus e(t, & ac-

quievit, fibi ipfi prajudicat &c.

fts, in

Opponit quidem Zippolytus, hanc prafcriptionem Nobilitati Immediate

4?

füerunt

non poffe cfle noxiam , quia tanquam res merze facultatisin illorum arbitrio po-

exeo cl

fitum erat , ad Comitia venirevel non ;; quod autem emanferit, fa&urm effe ex

nullos f

certis rationibus, acdemum ita concludit, quod tantum , & non plus prafcrip-

, Wm,

tum intelligatur, quantum in fpecie poffeffum reperitur, /.74. $. 4. ff. de ac-

| üproe

quir.pofzff. Verum opponihic poffet, Jus Votiac Se(fionis in Comitiis ex eo-

|. euarlbis

rum jprium numero effe , que regulariter obligationem habent conjundam,

; puiz

adeoque in cenfüm rerum merz facultatis venire nonpoffe ; fedfilentio hecin-

Sutuum

volvens, id tantum dico, quod fi hzc argumentandi ratio procederet ? libe-

tefponder

rum erat jure aliquo uti, vel nonuti, ergo jus illudnon poteít prafcribi , que

lTmperato

quaío & quomodounquam locum habere poterit praícriptio? Imo ad omnem

Ihtfieco

prafcriptionem valide incipiendam requiritur, utille, contraquem prafcribi-

Imperato

tur, liberam habeat voluntatem jure fuo utendi, nec coaCtz deinat illo gau-

Lt hg

dere. Tunc ergo Nobilitas Immediata haberet, quod contra praícriptionem

. Whíoh

adduceret , fi probari poffet : eam inique & vi a Comitiis injufte fuiffe exclu-

"ni u 3

fam , & per confequens Civitates Imperii injufto quoque modo proximum po

bur iil

Principum Collegium occupaffe & hucusque retinuiffe locum. — J[am vero fefe

butr,

ipfam accufet, quod emanferit, GCivitatibus non contradixerit, qu& jm&

Dottbq

quoad Seffionem & quoad Pracedentiam przter immemoriale illud tempus ,

hr

Utrut

per ultimam quoque przfcriptionem ab anno 1686, usque ad noltra tempora

novum jus fibiacquifiverunt, ut nullo modoillud adimi ipfis queat, — Quodad

!d)ttgen

textus ex [Jure Civili allegatos attinet, eos pro mea potius ,. quam pro contra-

ria fententia ftabilienda facere, inde patet, quia dicunt, zastumeprefcribi, quane

VWber;; R

ml M

tum po[feffam fuit. . Acqui Nobiles negare non poterunt , Seífionem immedia-

tam poít Comitesatque Barones fuiff poffeffam a Civitatibus, Gquidem per

vt né

aliquot jam Secula ; quid aliud ergo fequitur, quam, quodhic ipfe ordo feden-

Wt

d q

ifhe, (

di & fuffragium ferendi poft Comites & Barones fuerit prafcriptus?

Argumentum VI. a Re [udicata petitum quoque pro Civitatibus magis;

itj

a

quam pro Nobilibus, militat. — Primo enimillud dicipoteft, quod, finonex-

Ql

lt

Dtinee

tet fententia qizdam definitivain favorem Civitatumlata, tamen nulla con-

ud poffe

&ta eas plfoduci poflit , quoq ultimum tamen de Nobilibus affirmati ha

j

videufr.

tibllem (

d

923

Ll

p Nolilitate Inmediata

?

ts

videtur. Contraria enimeft 1.) Sententia Ordinum Prote(lantium, quam fu-

yt, Unde

pra allegavimus , ubi di&i Ordines, perpen(is utriusque partis rationibus in

tun, qi

Conventu Correfpondentium Norimberge, anno 1619. habito,, Legatis Ci-

, (ptto

cenut,

vitatum prz Legatis Nobilium prarogativam tribuerunt, quam poítea etiam

repetitis vicibus in Conventibus pluribus Francofurti- habitis obtinuerunt,

IT

Nunc lubenter quidem, ut fapra, agnofco , Conventus hofce fuiffe particula-

res, in quibus non omnes Electores, Principes ceterique Status congregati

ag G? |

fuerunt : at illud tamen Antagonifta meus mihi quoque largiatur, neceffe eft ,

ibitriono

ex eo clariffime apparere, femper & quovis tempore ex Imperii Ordinibus non-

um dfoat

nullos fuiffe, qui pro Civitatibus Imperii publice deciderunt ; e contrario nun-

syeltie

quam, quantum ego quidem fcio, a Nobilitate oftendi poterit, vel femel tan-

tum pro eapublice pronunciatum fuiffe. Ubi enim Illa in Conventibus parti-

4jüw

mitis t

cularibus preceffit, qualia exempla quedam Hippolytus adducit; ibiJus Praro-

onjondt,

gativz fibi proprio motuarrogavit potius , quam quod per fententiam aliorum

nrio ha

Statuum fimul comparentium obtinuerit, Neque exinde hec Ordinum Cor-

du Doe

reípondentium fententiain totum eílrejicienda, quia decifio Pracedentiz foli

Efoibia quæ

Imperatoricompetit; nam, quamquam non negem Tribunal, coram quo or-

gad od

dinarie controver(iz Se(fionum inter Status Imperii funt decidendz , effe aulam

g at

Imperatoris; funt tamen nonnulli Do&ores inter quos przcipuus Lizmens d-

gcilo g

J.de Zare Publ. L. II. c. 9. n.92. qui hanc dijudicandi de Seffione poteftatem

non foli Imperatori adícribunt, propter verba, qu& habenturin Receffs Impe-

Ácripione

fr «

»ii 4u 2tug(putg de uuo 1500. fub Tir. CfBie bie Syerung ber Se(hon smifcbetn

yimum p

ben Sürften bingeleget toerber ol burd) bas Segiment, $.. Q'Geiter niad

bemoc ibi: bieCIBie ber jenigen, bie eábetrifft, fürter gufenben, ibr9Intz

p o

toortbarinn oernebmen, unb alsbann fofd)e Cocbrifften umb 9Imtmoort unferit

ye n

u "mpuh

Gburfürften gu(cbicten, ibren atb barinm bóren, uttb bartacb (old C5dbrifft

hod

unb 9fntreort aud) mitbem genmcloten unfern unb Deg Steid8 SRegenten bez

yodi

(icbtigen 2c.

& ( pe [mperatorem cum Statuum confenfu id fecifíe, conítatex

Imperii Receffu

de An, 160 3. Ratispone babito $. 66. Grtiürenwit us abermabs

"T

tcben SReicbasGagen , al8 int

Vlþ/ ! Ml-

len, baf mir u yofge unferg bep unter(cbiebli

tiad) complirten A&is, famt

m

Ciabt 76. 82.94. Utlb 98,

getbauen Grbietena ,

jtm p

etlicben au& Sittel be8 Joeil. SReidb8

Cburfürften , Sür(ten unb C5tánben

SRáte , bargu deputirten SYerfobnem ,

utib bas jenige ag bieruüter oor bei

j

Syortbepen einbradt, einFommen,

(o fórberlid) e8 mbglid) referiren, utnb

fennen unb auffored)enmollen2t, Huc

mgngr

alsbann , tvas SRecbt (epn voüitbe, et

Comitiis Auguíte Vindelicorum 15 9.

ngn CX'

pertinet , quod Ferdinandus Cafar in

jj of

habitis Statibus Imperii promifit, fore, ut

Commiffarii conftituerentur, qui ami-

cabilem compofitionem litium tentarent ,

quod fiid fieri non poffet , fe affumtis

jp^

Aaaada

. Electo-

*

tss

924

L Hl N CKLER de Pracedentia Civitatum h

nitp*.

—

Eï,e&OfibQS & Principibus, qui nullum intereffe quoad lites Seffionum hzbgï-

dlen

rent ,. perceptis utriusque partis juribus pronunciaturum , vid. Receff. Zrap. W

um

Ougfoutg de 4uzo 15 s ». $. al8 fíd) benn aud) bi&bero ibi:. Symfallaber, fie

j lts À

barinn aller(eit8 gütlignid)t eertraaen tverben módbten , wollentit alébanm

vifing

auff nácftFünfftiger SReicb&2Ger(amlung, ctlid)eber Gad)en untermanbte

tius in

GburGürften urio Cotànbe su uns gleben , unb (amt benfelbigen nacb gnuafae

| diatam

mer C3ernebmung jebes G beiló babenben Gierecbtigfeiten, in Coaden enbe

, polipo

licben vecbtlidben 9tuffprucb unb GrfüntníBtbunic Apparetexinde, Cafa-

j pafar

rem quidem competentem harum Controver(iarum Judicem effe; fed cefTantur

; uncor

t£arme

n modo allegati Receffi; , interdum etiam Ele&ores, Principes, aliosque

feiit,

:

TE

onfilium admitti , qui cum Caffare has Seffionum litescomponant; ut adeo

um

fententia Ordinum Correfpondentium Proteftantium non tam patvi fit. efli-

Qu jam

manda, Sed mitto hzc, & z. ) ad Nobilitatem Alfatize Inferioris me con-

, Quod Q

verto, utpotequa 24zzo 1615.d. 28. Febr. per fententiam definitivam Civitati

| Íedrem

Argentinenü, cum adhuc Imperialis effet, cedere coacta fuit, queres judica-

| meutri-

ta legitimum Pracedentiz titalum Civitatibus omnino tribuit. Regerit qui-

um, ir

dem ippolytas p. 283. feqq. hoc fattum tori NNobilitati Immediatz ideo nocere

- fntenti

non poffe; quiareseíLinter alios ada, Nobilesque Al(ati feparatuim a reliquis

— beaz, p

Nobilibus Immediatis corpus conflituunt; deinde , quia magna Nobilium pars

thilog,

Magiftratui Argentinenfi fubje&taeft; fedhae rationes facili modo explodiatque

Ad

refutari poterunt, NNam primo, quod res adtainter perfonas, eandem caufam,

.

lübere |

idemque jus agendi habentes, pleniffime probct, teftantur omnes JCtis vid.

"m part

Riminald. Conf. 62 9. 2. 27. Schrader. Conf. 1. num. 37 6. Decian. Volum. l.vepp. 55.

füuntu

z. 23. conf. AMenoch. Conf. 1.5.206. Jam quidem inficias irenolo,. Nobiles In-

defüme

ferioris Alfatiz alongo jam tempore neque fub Suevica, neque füb Franconica,

Té non.

neque füb Rhenana Nobilitate comprehenfos fuiffe ; illos tamen non minus par-

&nttn ín

tem fpecialem totius Nobilitatis lmmediata S. R. Imp. facere, ac omnibus ju-

Brodeffe

ribus frui, quibus reliqua corpora, eo certius affero, quo evidentius hoc ex

162 [

Diplomate be$ eXutterlid)en Otbené :Prædicätägürböbung a Ferdinando II£..

Noblfes 1

Imperatore ZAinno 1654. conceffo apparet, ubi hzc verba occurrunt : De9 eeicbe

ä

I conditi

Grepen Sitterfbafften ber Crapfen, CBiertel; SXittereorf unb SSegircten

Ptt confe

im fanb $u Godymaben, Srancten, SbeinzGotrobm, unb be8 SSejitcf8 i

lintern Gl(ag. . Nunc, fiuna Nobilicatis Immiediaztpars, qua origine anti-

15, Quo

W pace.

quiffima, ac nobilitatis genere zque bene gaudet & gloriari poteft, ac Franco-

Wioris a

nici, Suevici, vel Rhenani Nobiles, Argentoraten(i Civitati præcedentiamim

tantum non dubiam reddere poterat, ut potius per fententiam definitivam a Ca-

lTs

aera Imperiali ipfi injunQtum fuerit, Argentoraten(i Civitati cedere ». reliquz

t Cüritiuc

fimme;

i hmj

certe Earccs pr&rogativam cp usque pzæceqdere non poterunt , d?ge.c. cla

QiieTmt

fä

——

Dpra Naäiäimte immediata

»2y

ne ?

oflendant, quanam ipns pre Nobilitate Alíatie Infer. prerogativa co;np'eta'c,

].

eamque tantameffe, uteojure, quo, utipíe

Q'tepfpad) fatericogitur, Nobi-

GW

|

litas Alfatica Civitati Imperiati locum cefht, non teneantur.

Quod (i Archi-

u

va fingularum Civitatum Imp. perluftrare, atque ACGaintereas & Nobilespeni-

WW

tius infpicere liceret ; ex iisdem fine dubio innotefcerer, Nobilitatem Imme-

i

um

y

diatam in eodem diftri&tu vel Circulo, ac Civitates, firam, Civitatibus fzepius

tam fuiffe, ita ut quemadmodum Civitas Argentoratenfis in Alíatia

u

poftpofi

g, G

-

prafereb

atur Nobilibus Immed. Alfaticis; fic quoque Civitates immediata in

deellnt

Franconia, Suevia, Nohiles immediatos Franconicos atque Suevicos antei-

m

rent. Verum quidem eft, Nobiles Judicato Camere Spirezf? non acquieviffe ,

i o

caufamq

ue ad Cz;rem pertuliffe ; fed, & hoc verum eft, Cafarem, utpote

derat, feaut juítitiz aut pratenfioni Nobilium per Imperialeali-

ii ( ao

qui jam przvi

ris m«

ü

uod decifum contravenire d

ebere, noluiffe hanc litem fententia fua definire ,

TO

fedrem

forti atque alternationi , falvo tamen cujuscunque jure, commififfe, ut

neutri difpliceret parti. Objicit etiam Stenfpad), fententiam in Camera la-

ij

feeutt

tam, in judicio ex lege diffamari effe tantum interlocutoriam; verum, quod

T

—

fententia abfolutoria ab inftantia vel obfervatione judicii hic vim definitivz ha-

beat, p

robat , qui ex profeffo in l. diffamari commentarium confignavii

gna g

F,f Bar«

oblliumpis

tholom. Blarerus cap. X. n.44-

. Ad alteram , quam tradit

Hippolytus , rationem refpondeo , eameöminuæ

ubüw

habere ponderis, quo clarius demonítrari-poterit, minimam tantum Nobili-

dun o am,

& C[H Ts

um p

artem Argentorati degere, & inter hos paucos effe, qui juribus Civitatis

frauntur. Si ergo apotiori ,

uti hocipfum argumenrum Srepfpad) urget , eft

"I

defumenda denominatio : Nobilescerte Alfatiz ideo Civitatibus Alfaticis cede-

xobllsilr

quia pauci eorum Civium (íefe adícripferant numero. . Res

Francottà

re non cogebantur ,

enim inter alios a&ta ; funt ipfiffi

ma Hippolyti a & tepfpad) verba ; aliis neque.

pül'

JU

prodeffe neque o

beffe, & fa&um cuique fuum, nonaliis, nocere debet ; vid.

omnió

.162.4. 292«

Verum in(tat AntagonifLa nofter ulterius, atque ex eo, quod

tl hot

D

Nobiles Alfat. Infer. in urbibas degant ,

probareconatur, hosipíosnon ejus ef-

d ,

fe conditionisac dignitatis, cujus funt Nobiles Franconici, &Suevici (&c. ac

ial

ns nihilinde accedere juris & preeminentiz Civitatibus Imperiali-

p

Til

per confeque

bus, quod N

obiles quidam in Civium fe referri paífi funt numerum. — Sedlicear

;t'lmgs'j !

rfarii publicea[Terere, eos, qui Nobiles Alístos in rure viventes

cum pace adve

melioris ac no

bilioris conditionis elfe; ac Nobiles in Urbibus degentes , quia

f

hi Mediati, in craffiffimo verfari errore, quem evitaffent,

illi funt Immediati ,

*

g

fi curatius jurà & p

ri

vilegia Alfacicz Nobilitatis infpicere voluiffent. Habent

ma /^

enim domicilium (u

um Argentinz pluresex Illuftri & Generofiflima Nobilita-

«

pari tamen paífu cum Nobilibus aliis-

À

gfime

tis Stirpe o;iqndi ,

qui (1 non meliori,

Aaaaaa3

]Imme-

QBW

E

)

926

WINCKLER d Pracedentia Civitatum fmpï

pl

n n

Imthediatis ambulant, de quorum Immedietate eo minus dubitare licet , quo

plura hanc in rem nuper demum typis impreffa funt Diplomata a variisImperato-

, Unde pi

fiftigio

ribusimpetrata — Nec video, quid immediati illorum detrahere poffit, quod

Iiquis.

quadam familie Magiftratus officio in Civitate Argentinen( & olim fun&dze

itiam ul

fuerint, & adhuc fungantur , quidque refponderi poffit ad quzítionem : an

Áüro cor

Nobiles Immediati, penes quosante annum r5 32. Summa Imperii in Civitate

(Oncuttu

Argentoratenfi erat, reliquis Nobilibus Immediatis, qui hac Magiftratus po-

teítate ac dignitate non gaudebant , fed in pagis rufticis fuis tantum impera-

tts Vülgo

bant, poftponidebuiffent an przponi? Certe prius affirmare velle, ridiculum

puticipar

pti, fur

plane effet, atque omni rationicontrarium. — Sicuti ergo nec antiquitati, nec

flnris at

fplendori generis vel natalium obeft, membrum effe inprimis imperans, (ive

*

caput coimperans Civitatis Iperialis

P

ita nec Immedietati aliquid decedit, fi

ttec Civi

tit'ale D

quis munus Magiflratus in illa obit. — Sicuti neque illud obeft immedietati , fi

quis in minifterio nobili ( a[ó Page? alicujus Principis fit conftitutus, aut of-

fer pof

ficio alicui aulico prefit, aut obligatione Vafallatica fit adítri&tus Statui; dif-

it follici

fropio fa

ferunt enim bie Joulbigung8sMlicbt, five vinculum fübjeCtionis, qua obfe-

quium ac fidem Domino fubditi debent ; bíe febeng z 9Mlidbt, Gve vinculum

E.

diCioner

vafallagii, quo propter rem feudalem vafallus Domino feudi ad fidem, non

moment

item ad obíequium iragenerale, ut fubditus , adflringitur ; & bie 9[mbtg:

C

*Dflicbt , five vinculum Officialium, quo, quibus a Principe munus qiod-

quodgue

dam commiffum, aut a civibusin Civitate Imperii delatum, ei fünt devindi,

Siismun.

vid. Confultiffimi Dn. D. Feltzii Dfert. I. de Statu INobilitatis

Gildafl, 7

07- €

N

Klmmediam.

tb erte

. VII. Illudq

uoque Prerogative caput , quod inajorem ]urisdiäionem at-

Qd ,

tinet, fiexaminare lubet, eo minus in eo difficultatis reperiemus, quo cer-

QOtt t

tius eft, & füprajam di&um, Civitates effe Status, 7ormmque in Comitis Deci-

Dett 3

Jfvum exercere , ut exinde merito nomine Coimperaztium cenfende veniant,

Chriffen

qui, ficucin aliis juribus Majeftatis exercendis, ita etiam in Jurzsditlioge cum

QUE tb

Imperatore concurrunt.

Qui enim , uti de aliis rebus, íta etiam de litibus

Utb tj

inter Status e. g. occafione interpretationis Pacis W'eftphalice &c. interveni-

Wptgr:

entibus cum aliis confultat, & decernit, eum revera poffumus appellare Ci-

Wl lh

vem Coimperantem , Q ut publice adminiítrationis in univerfum, ita etiam

lton.

JurisditHionis participem. — Jam vero , quem fugit, Civitatesob dictam modo

1 n

Pacem Weftphalicam ad deliberationes publicas, uti círca alia, ita inprimis

l

Tihs,

circa 7wrzsditlionem . ordinandam (aam conferre partem, ita, ut, (i de Vifita-

tione Camerz e. gr. quz Jurisdictionem nomine Imperatoris & Imperii exer-

Ui

cet, agitur; fineeorum confeníü nihil concludi debeat.

UL

Manifefto hoc pro-

Ntlt d

bat nuperum Vifitationis Camerz cxemplum,

runt

ubi Vifitatores ;epræfcnta

non

LTM

m

j

111

d

p Nolzii&ata ipmediata.

927

»

j

XvrOMS

ue, fed & Civitatum Imperialium Legaïri :

t

/nbg tantum Ele&orum Principumq

ec

nptrao.

Unde patet, eas etiam ad . def

4us Judiciorum Supremorum corrigendos fuo

füffregio debere concurtere. Sed &in particularibus Conventibus una cum

t qUOd

reliquis Statibus. conveniunt, & in negotiis Publicis non tantum, verum

tl

etiam ubi controverfiz occurrunt, quz tales Conventus e. gr. Circulares pro

n u

:nCivïtatc

foro competenteagnofcunt, in decidendo eodem cum reliquis Ordinibus jure

It p

concurrunt. X Apparct hinc, Civitates de equali illa poteítate, quam Docto-

res vulgo Stati

bus cum Imperatore in Comitiis competere, docent, quoque

m inmptte

participare,

E

nomine ipfarum haud minus, quam reliquorum Sratuum Im-

P

ridiculom

perii , iummam 1

n Imperio Jurisdi&tionem exerceri, adeoque ratione fwri;di-

jtiti, 04

&ionis etiam Civitates Nobilibus praferri,

Idquod & inde porro patet, quod

At [yt

deii, 1

inter Civitates Imperiales reperiantur exemplo Argentorati, qu& waicium Ca-

"

inerale Delegatum habet, ad quod, fi fumma fit appellabilis, ita, utlis de-

i, (

ferri poffet ad Cameram ipfam ,. folet provocari, Ut adeo , cum ab Imperatore

tus ) luto s

in follicitudinem Imperii fint affumpte , evagx?yluv nomine veniant , & fuf-

j d

fragi

o füo ad deliberationes & decifiones, uti circa alia, ita etiam circa Juris-

X

di&tionem non parum in magno illo corpore;

quod Germaniz fata circumagit,

re vindm )

momenti afferant. Hincappellantur Fulcra& C

olumnz Imperii &dulen unb

Wfldemv n

Gtigen beg . .

SReitcb8. Perrus de .4ndlo de Roman. Imper. L. T. cap. 16«

bit ht

l

ma

(int pars roboris S. R. Imperii teftatur ipfe Imperator

yunus quti

quodque non mini

Sicismundus in Dét

Gyeiftiden Reformation de Anno 1436. que extat apud

at derit

Goldafl. Tom. 1.

Coz[tite Imperin

l, fol. 170. ubiin proocmio ica dicit: Syarunt

- Jumits

feino ecmabinet

beB erften allibr eblen Seidhó- Cotdbte, wverim ba8 Jyaupt iff

Frond , bie Gei

ftlicben unb OBeltlidben Joauptet faffet f

0

[[en, tvag ibrn oott

m

unb toenn man eà tecbt anfiebt ,

fo ftebet e8 nur.am

GOtt empfoblen 1f 3

venn bie feblieffen unb nicbt adten, (o todte bie

ben SReicb8 « Gtáttett,

^ntiti p

Gbriftenbeit

Gfxte,

utib aller (einer Girraben entfrembet, unb. tvdt alleg

ldæ Wniam'

SRecpt tbui

$6 ottunmar,

cenn Gótitidbe Sconung erfofcben (tebt,, Syate

Aff m

umbnieman

b au ecmiabnen ift , Denn allei

tt bieSeicbá z Ctdbt, bie bócb(ten

p &lb

nidt $u erm

abnen, benm

fie baben bag Iinrecbt inm mit Ge«

Syduptet fito

et ober feonig, mógen ibrem Gotaat nicbt mebe

i

toalt.

Anfer

Jerr Der Stapfi

*

vilitt v*

bebalten :

ber JDod)murbige

&taat 1

ft abgegoger bem SXeid von bei (süre

lt t

(len , unb bag unfer Sei

d framd , b

(óo, unb (tbad) ift... :Darumibr Gb«

um

len SReicdb8 Gotáote feinb

ermabnetbey .0 && bem CBatter, bey QG GolE

jprims

/fatben SBlut, bas er [ür uns eergoffen bat, vaf

Gbrifto, 5ep feinem Ovofiin

(359tt gefrepet fepr , tvie rvit ung balten follen,

[ Viür:-

ibr anfebent ,

toie toir 901l

(j u*

tvie alle Srbrung Fein Gol

ebma bat; bie SRecbt (ep.. &but bargu, al8 bie

^

hoc Pl' 0'

u

m t EM

ibrba8 ober(t Olico (epo , auf

[ oie in bie(et gekitbie Ghriftenbeit wob!gebaïe-t

qon

—

£

528

IVINCKLER'de 'Præcedentiaþ C;;"fuimmm. Imþ:.

22 É

TURSTEZER.

ift. xr]am vero, i N

obiles confiderare velimus, eos nihil hac de re participare,

& Mi

intelligimus. Quarationeenim illos Coimperantes appellare poffumus ? quo-

Nobile

rum toto rempore adminiftrationis Reipublice nulla habetur ratio , qui ad

D

(derem

nulla Comitia vocantur, qui nullam derebus ad Reipublice ftatum pertinenti-

bus fententiam "dicunt , qui ab omnibus Conventibus excluduntur, imo nec

Nonnt

certiores interdum earum rerum fieri debent ;

quas gerendas atque exequendas

fogatis

Imperator & Ordines in Confilio decreverunt.

Certe eum coecum aut invidia

jure v

du£&tum effe,' omnes rerum finceri :eftimatores judicabunt, qui non agnoícat,

vilitura

praltantiorem hinc quoque effe Civitatum Imperii pre Nobilibus fortem.

qdC

VIII. Atque hzc omnia adhuc magis corroborantur, fi fequens axióma

Inperi

Pr&rogative de Cohazrentia cum füpremo Imperii Capite jungamus : nam, uti

Nobilit

prius poteflatis, fichochonoris Civitatum maximum eft indicium. Sunt enim

—

l:

Civitates , tanquam Status, Confiliarii Imperatoris & Imperii, nec nudi tan-

fygey

tum (unt Confiliarii , fed fimul fuffragium ferentes, quique tanto majorem in-

tidg

timioremque cum Czfare ; omnibusque ImperiiStatibus nexum habent ac co-

bü&ü f

herentiam, quanto magis iflam circa-publica negotia deliberandi facultatem

1095

exercent.. [d vero non exiguum effe , vel exinde patet, quod hunc bonorem

Suecia obtinuerit, multique Exteri ambiverint. Appellantur hinc Civitates

""

tf 4y

14 t

pars Corporis Sacratiffimi, & MembraPrzcipua, in quibus tanquam Bafibus

"

li ,

flet & fubfiita

t

Imperium ipfum, Bertram de Comit. Imp.concl. 45. imo San&æ

& Inviolabiles idcirco a 5/zissuzdo in bet toeltlic)em Reforzzation de 47. 14 ;6.

ag

8p- Gold. c. 0. pag. t 91. dicuntur, ibi :

t

ba tvurben bie Joeilige teid)e»otdote

tintl

Seorbnet unb gefrepet, barum (f

eben fie ge(cbrieben beifig, tem ibnen wirb

empfobíen alle geredbte unb G36f

tlicbe C5eeligFeit, u- toirb bie Gbriftenbeit

Q Cf

burcb fie geflütcfet, vid. Keipfch

L de Ci'Uit. Lu I]. 'C. lg nümu Z«

gt

ft4- «& Hier. Gi-

filbilo

&«5 de Crim. lef. Maj. (cribit, in iis Crimen lafze Majeftati

s committi poffe.

dCis Rg

Quod fi jam Originem Nobilium indagare velimus, inveniemus , eos Impe-

ratoris fervos & famulos olim fuiffe & adhuc hodie appellari.

Sic ipfe Kzip-

A

Qfel)feg

fchild. qui fub nomine Hippolyri 2 Q'tepfpad) latet L. 1. c. 1. ». 27. de Nobilita-

Mftq

te Gc. Diplomata Caatea & Receffus [mperii citat, in quibus tantum famuli

UTR

nominantur. In templo Mifnenfi Epitaphium cum tali infcriptione legitur:

anno 1382. obiitStrenuusfamulus Henricus de Schleinitz, vid. Georg. Fabr;r,

?

P

Á

UA

L. II. Annal. Urb. Misgenf. fol. 5 4. ubi addit , quod illo tempore non am-

!

^

1 n

pliorfuerit Virorum Nobilium titulus, quam, ut ftrenui famuli nominarentur.

Hincetiam f'nedyte bes. Joeil. SReidbs in Ordiz.

,Regimmtide 4ngo 1$CO. £ik,

lhj i

CBon ber SRitter unb. feuedcbte Cteuer & in multis Receffibus Imp, dicuntur ;

Wi

Tl N

vid, C-occejusf in Jur. Publ. c. xxxs. n. 14- -Q'uaïis Vero intey Coimperantg:

n,

&

1 u.þ

üv'lübibx

Á E

g

db

519

t ii

pra Nobilirate immediata.

[]

urtictu,

& Miniflrantem kno.tatur differentia, talem quoque inter -»Ciäitates Liberas &

s? qu

Nobiles agnofcendam eífe , ipía res fatis fuperque docet.

i, ial

IX. Quodíi denique illud Pracedentie caput, quod onera refpicit, con-

pertinti

fideremus; vel exinde quoque facile jus Civitatum pre Nobilibus eliciemus.

t m

Non nego equidem, hoc argumentum folum fimpliciter non fufficete ad Pre-

exequais

togativam flabiliendam ; interim & hic regulailla ordinaria locum fibi fummo

*

aut ii

J

ure vindicat, quod ea, quz (ingula alias non juvant, conjun&ta tamen fint

nagnot

valitura, Unicuique autem notum eít, nec ab ullo unquam negatum fuit,

tteff

quod Civitatesad Imperii onera ordinaria pariter ac extraordinaria , ad Camerz

T a

Imperii fuftentationem , & ad reliqua tributa centies plus conferant, quam.

: um ut

Mobilitas Immediata. Ipíe Qrepfpad) Qw. II. ». 225. fatetur illud his ver-

, Suncexit

bis: baf G;ie bieSRitter(chafft bep Den SReicb8 « COer(ammlunger , betten fie

net N t

bepaemobiet, (o viel oermerctet, baf ben benfelber: meiftentbeila vom Deg

mj

SReicb8 obliegenben SSefcbterben unb 9[nlageft confultiret toerbe, Goie abet

habentat t

baju ficb niemablen verfteben voollen , (onbern ibre bergebrad)te Exemption

xdi fectuut

unb S3eftepuntg allegiret , ub ibre Soienfte bem Sxom. Sveid) meiftentbeila

mit &arfesung £eibed ub &Slutbes8, unb tap(ferm SXitterlidben Jeciegazbas

yumc Donon

hin Ciriute

ten ertvie(ern , unb ton ubralters bergebradbt, baf Goie niemanben anber(t

:

um Db

nit , aí$ umb gebübrenben Golb acbienet, umb fonften vorbim su TFeinet

j iil

SReicb8otlfe, amn C3olcE ober Gielb, verbunben gere(en, fie audb vete

! ll? ff [4;6'

