vatia dedit/ ideo Difputationes ille non funt unius generis, habent-

Juris Pu

que quedam vulgaria, quz in aliis quoqueScriptoribus Juris Publici

notari folent : quanquam Prafes harum judicium fuum elaboratis

nui,ä,.

intea dii

etiam adhibuerit, & quaedam tum temporis nondum reperta ex pro-

pria experientia iisdem addiderit.

Scripfit autem idem AuthorSup-

ibttrim

, Wf

plementaquoque preclarain opusillud jam perfe&um , ex tractátio-

ne publicorum negotiorum decerpta, verum haGtenus inedita : Sed-

Se

& filius tali Patre dignus fobaz. Helvicus Schuzius cum adhuc Pro-

d m

feffor in Academia Gieffenli effet, defüis quedam paterno operi ad-

junxit, quz cum ab aliis, tàm a Magnifico Dornino Erico Zanritio,

lljus lo

i Quo

fub nomine Zarefcriptarum Pofitionuna furis Publici laudantur z

quilabor ab eodem Helvico continuatus fuit, poftquam ipfe intet

Confiliarios Judici Imperialis. Aulici,. & deincep

s Cancellarius Ducis

ætamm

A

rüle

Wmlabc

X

M

r4

s

653

m

Sacri Romapi Inperit.

urzts t

*Brunfvico—Luneburgici1in Avula Cälleäü adlectus effet. Poftea Caro-

illoft,

lus Schar[cbmidius novam totius operis Scbiiziani editionem paucis

tottyat

ab hinc anníis paravit, additis quibusdam Annorationvibus fui;. v1d

Lt Wt

Sulpicius l. c pag. 7 3. C feqq

oque i

Pettinerhucaliquaratione etiam Cbr;f?

ani Gaffelii 'Tractatus de

quiindid

aliorum quidem etiam Regnorum

gexamit/

Statu Publico Europa novil]rmo :

defcriptiones, fed breviores continens, at in no(ireR

eipublicz defig-

U b

natione maximéoccupatus: inquo quid zftimandum, quid minus,

'omurm Y

mox apparet: laudandaceteroquin Authoris indufílria utilis , quam

etapili

commendat etiam Szlpicizs l. c. pag. 84-

ferit, j

C;mmc:ntarius Ju-

- Quodfi przlaudati Domini Erici Manritii

As

ris Publici quem in hac Academia Eberbardiza etiam moliebatur,

re ia v

abfolutus effet, inque lucem publicam prodiret, haberet ille utique

yhil cenfuz

inter hizc majora Volumina, de quibus hoc loco fermo, precipuum

Qlibnini

quoquelocum

. Quemádmodum autem ex ungue Leonem, fic ex

fpecimine quo

dam operisillius, quodpublice extat, & de Principis

hs f

uris Publii Germanici,

infcribitur , totum licet eftimare : quali

(nfspe

etiam in pretio tanti Viri Differtatione; reliquae ad varías illuftres Juris

da funt,

tht

Pub!ici materias merito zítiman

XI.

rinipunde

u o

Nonalieni quoque hincfunt, qui per modum coll

e&ionïs Hifto- Seriptores

: in qua Claffe 2/per mo-

g

ricz autoritatem aliquam in Jure Publico na&i funt

dun Colle-

niar m

Baclerus i. c. memorat Francifcum Ireuicum in Exegefi rerum Ger-

dionis Hi-

lii

manicarum ; qui Autor claruit fub Maximiliano I. Imper: illiusque

florica buc

decim libris comprehenfum multa autoritate in. argumentis »or;izepr.

n

opus duo

"d

uris Pub

lici convaluit. vid. Gerhard. Jo. Voffius de Hifforiczis Lati-

[irs P

ni/5 lib. 2. cap. 10.

Huc prater Lehmanni Chrozicon Spiren[t , de quo

antea dictum, refert etiam Bacclerus, Z4darfilj

i Patavinilcriptoris ce-

g dité

leberrimi, Defenforem Pacis: quo fcripto Jura Imperatoris potiffi-

p

munm afferuntur.

jyrors

XII.

d

Sequuntur jam Scriptores argumentormm fngularium quorum Seriptores

( cdm d

'adeo multi funt,

ut nominare fingulos nimis longum foret, & nec frugularium.

dT

hujus loci,

nec noftri Inftituti. Specimen aliquod illorum exhi- argumento-

, le!ïlfl !

buit quoque Becler

usin confignatione fupra citata, juxta feriem ma- "^

fio tamen quotidie novis fcriptoribus etiam cum

teriarum , qua recen

( i

etate poítea aucta eft, & adh

ucaugetur.

Pertinenthucquoque illo-

m

l aliorum de diverfis Juris Publici argu-

rumlabores, qui velfuas, ve

l

"m

Nnnn 2

mentis

r

*w*

&

PREGIZERI Difciplina Notitia-

um n

umet J

mentis habitas Differtationes uno faepius Volumine exhibuerunt , in-

Ítituto omnino utili, & quod probat etiam Su/picius l.c. pag.$ $.. Ad

gumenta,

qualia opera referri debent, /Vzcleus Turzs Publici Gieffz olim ,. &

dem meth

alibi quoque editus : Z4Lusveri Fritfibii Exercitationum variarum

qeoccd

Juris Publici volumina quatuor partibus comprehenía: & opufcula

: dum ufüm

varia XLVIT. nuper uno volumine edita: Cozradi Biermanzi Com-

! tum, fed

mentarii tribus Tomis Hanovis ediri: Difputationes Bafileenfa , que

3 diquod ]

etiamaliqua hujus generis infe continent : Reprafénratio Reipublica

1 iliusSupr

Romano Germanica , Noribergz edita.

Ne quid dicamus de variis

4 tolripot

| veba R

Differtationibus Srrauchz, Corringj, Rbety, &c.in quibus potiora

Juris Publici capita etiam pertra&tantur. -

| ^ pj

ufti autem: "TraCtatus formam habet in hac. claffe Scriptorum

| qrimqua

Jibellus JVicolai AMyleri ab Ebrenbach, dePrincipibus & Statibus Im-

qunom

perii Rom. Germanici, fuo pretio eftimandus , nec debita laude frau.

los Sctip

dendus: íed qui totius Juris Publici argumentum non exhaurit, ve-

tiubu m

rum partem illius cantam, licet nobiliflimam, tra&at ;. quem in-ma-

, Winque'

teria de forma five Statu Imperii pracipue etiam probat Bocclerus i»

t Paulo

ANotitia Imperii lib.22. cap.2. — Addatur judicium de illo Sulpicj in

Quas in (

cit. Differtatione pag. 37: & 38. ubi refert, quod libellus ifte ufur-

nifiusin

patus fitin Aulis etiam Magnatum, erudiendis, ac ad Regimen publi-

tentiis C;

! Dedifion

cum formandis Principibus Juventutis ; quosinter idem ftudiis Se-

reniffmorum Wirtembergie. Ducum. Can o1y MAXIMILIANI,

Dttifion:

Gronct: Fnipsnici beatifme memoriz , &Lupovici in

Magenh

Illuftri Collegio hoc , (üb moderatione Profefforia-Pra/iz: hujus Dif-

Amerali

fertationis inferviit, — Coníiliariis certe, ac omnibus aliis in publica

Guiliel,

negotiorum adminiftatione conflitutis idem pralaudatus: Author

Cameral

tum citato libello , tum aliis fuis in vulgus editisoperibus notiffimis

terja |

Juris Publici, & pra&ticis, prafidium utile prabere poreft : cujus

| al

Commentarii pofthumi in citatum libellum Ze Principibus & Stati-

Vi in [

bus Imper?, edendi- & obtinendi fpem nondum omnem deponimus.,

E &U]Fnb.

ex quo multarum quzftionum & controver(iarum majorum, exami-

| Nt poff

natis utrinquerationibus, deductionem, judiciumque dehis,. quod

"hperr |

uberius & apertius peti poterit.

aliquoties anta fufpendebatur,

XIII.

Rerum-.Ca-

zueraliug

Sed & i» Rerum Cameralium ,. ut.appellantur, Compilatoribus;

Marpurä

Compilato-

qui Vota, Confultationes, Relatione

$, Obfervationes, Coníuetudi-

Ü

[2

nes, Decifiones, Sententias, & inte

grum Proceffum Supremi Imperii

ïm?"ïia

j

]udicii, quod paucisab hinc annis

trifti fato Spira INemetum transla-

WP

E?ml

z

Sacri Romani Imþeriii

! éf1

D

TUnt, .

tum eft JZezlariam , colïegerunt & defcripferunt, multa extant ar-

H

gumenta, ad hanc Difciplinam Notitiz Imperii pertinentia, non qui-

olim, &

dem methodice, ut vocant, fed praCtice, & pro renata traClata, at-

vattm

22

que occalione controverfiarum inter Status [mperii a&tarum, fecun-

. dum ufüm foreníem adornata;. qu& nontantum ad Jus Civile priva-

! opicl

ii Com.

tum , fed pleraque ad publicum Imperii pertinent, cujus certamen.

tji, que

aliquod Ingeniorum in illis rebus dijudicandis cernirur inter Judicii

illius Supremi Affeffores: qui etiam €x notitia Juris Publici Imperii

Reipvl:-ür;a

; de vars

no(lri potiffimum prafentari , & eligi folent, Quo etiam fpe&tant

is potitt

verba Rachelj in Introdu&tione ad Jus Publicum Germanicum cap.

9. pag. 48-

Etft in Tudiciis qua. agitantur. controverfia, privatos

criptotun

plemmc;ue £0

scernant , ipfam tamen Judicium , & proceffus J udicia-

itutus , Statum publicum civitatis affcit.

Inter

atibus It«

rius quomodo frt couff

adefrat

hos Scriptores, prz

ter famo

fitfima Gail, & Mysfageriin Obferva-

tionibus nomina , eminent,

Adrianus Gillmaunus , qui Symphoremata

haurit, Y

quinque Tomi

s contenta confcripfit, (fextum Tomum illis adden-

yem It

At t

te Pazlo. 7Matt

hia Webnero) fohannes Meichsnerus in Decifionibus,

nos difpofuit.

Nücolaus Cisuerus : Petrus De-

odijinit

quas in quatuor Ton

naifius in jure Camera

li: Chriflianus Bartbius : Raphael Seilerus inSens

ys il uüIF-

Jillemannus de Beuignzsin Obfervationibus &

" tentiis Cameralibus :

ma p*

Decifionibus Camerz lmperialis : Cf

arzs Klockii Relationes,. Vota

hudis

Decifiones, & Res in Camerà Imperiali ab Anno 1600. judicatz.

Mu

m Camerz: & Gamb/ius Advocatus

porit t

AMagenber fHius in Ordinzrione

TY

L

Cameralis in Receffum noviíTir

um Imperii. Quibus addi poffunt

hi

Camerales: Jacobi Blumi; Proceffus

Guilielpi Rboding5 Pandséctz

T

Cameralis,

& aliorum, przíerrim etiam Reuner? ,

&. Deckeri in hac

ys Authit

materia Ícrip

tanotiffima: quibus accenfendi, Webnerus n Commen-

votílms

cii Imperialis Aulici, & Rotwvilenfis: Z4e-

tar. ad Ordinationem Judi

d o

vius in Decifionibus Summi Tri

bunalis Regii, quod eft Wifmariz:

"TL

. Sed & reférri

&"Ufenbacbius de

Confilio Czfareo Imperiali Áuiico.

] yonimus

rundam [Ctorum de Rebus-ad publicum

huc poffunt Confilia quo

f, ejan

Imperii Statum pertinent

ibus fübinde lata: qualia funt K/eckizza ,

35 qU

& prater Zirgentoratenfia ; etiam

toto pracfer

tim Tomo ultimo ,

&til

& Tubingenfaa.

AMarpur genfaa ,

IV.

t in hac Difciplina Notitize

Subfidiarii

;ilätüïiäiffr'

Ultimo lb&o recenfendi etiam fun

j

s foutos,

Subfidiari Libri, quos Ba-

Libïis

ul

Imperiinollri, intet Magiítro

4. paucisatüingit: Swipiciss autem in

ll

n

gmnsï

elerus. i»n.NOIit. Imp. lib. 1. cap.

5

innn 3

cit,

*

(

Á

p CH

6&

PREGIZERI Difiplina Notitià

dunda etiam

cit. Differt, pag. 91. &c,. paulo latius indicat , G cx illisaliquos ad

Hilteingen

vetufliora, nonnullos ad prefentia magis, difciplinam fuam accom-

modaffe ícribit.

Adprioris generis claffem refett ipfe Friderici Lin-

! Ditialous,

; lydicem ej

denbrogi; Gloffarium: & fimileslabores Aenríi, Rigaltz , Wendelini,

Wafs, Poffi,ut & Speelmanni Archeologiam : GolZa//i Vocabula-

] ais titul

rium Alemannicum : JZilbelmi Somnzeri DiCtionarium : Caroli de»

] herandos,

Ptodi

Frefne Gloffartium Latino Barbarum.

bilf. D

Lexicogra-

Ad pofíterioris generis Claffem pertinent Lexicographi quidam

äNo

J Mprafentat

phi jurisPy- Juris Puhlici propria tempora magis refpicientes; quos inter laudan-

ic£,

dus precipue eft Pazlzs Webzerus in Obfervationibus Practicis, Vir

j guio argu

doctiffimus , & Rerum Germanicarum peritiffimus; cujus omnia

imum qui

fcripta, probata in publicum, tulerunt calculum Eruditorum, Vid.

luthor il

Szlpicz'm L. b4g. 02.

Z

-

it reliquis

tibus Imp

Poft IVebzerumhocloco nominandus eft Cbriffopborus Befoldus,

in' Thefauro Pra&ico , colleCtionis ubertate quidem major J/ebzero,

noltre, i

Valibi, ;

fed judicio, ordine, ac fele£tu minor: in quemSupplementa & con-

tinuationem fctipfit Chriff. Lud. Dietberrus : & noviflime Frirfibins.

Weteantur

Sed & ob. Tacobi SpeideliiSpeculum Obfervationum pro con-

tinuatione quadam operisiftius Befoldiani haberi debet: a quo Col-

Conf

lectore inferta quoque funt Speculo ifti monumenta quzdam inedi-

fo, Uj

|;tà, quz ut maxime neceffaria commendantur.

Nec reticenda hoc

Iperio,

loco eít ejusdem Autoris Sj/oze Quaftionum, Confulationum

Dreleng in

Comperiu,

Definitionum & Decifionum Juridicarum & Politicarum, cujus ul-

tima manuinfinitis inlocis corre&z emendatz & auctz. editionem:

timinibu:

locupletiorem & concinniorem Vir Magnificus D. 7ob. 7acobus

ollendi ,

Certius JCtus Celeberrimus, & Sereniffimi W'irtembergice Ducis

tima, q

Secretior Regiminis Confiliarius, atque Pro-Cancellarius, Feudo-

Runtür,-

rumque Prepofitus, tot meritis dudum graviffimus , ha&tenus fingu-

lari cura, & magno loboreadornavit, Operisque jam ultra dimidium

ljUS par

abfoluti defiderio Orbem publicum.a

tenet.

c eruditpm fibi devinàum -

Ts pragm

Y5, liter.

Subjungendum his eft Z/osveri Fritfcbi, Manuale Jurispruden-

Itenda.

ti2 publicz, magna jam parte audtum, & ex Scri

Amoyyy

notz concinnatum.

ptoribus melior—is

Locum etiam in hac Claffe fibi vindicat Dn Francifeus Frid. ab

E

ZIndler, in Corpore Conflitutionum Im

"

perii, quod inítar locorum

Wt

communium , & Indiciscu

jusdam in Jure Publico Imperii noftri, fer-

vire poteft.

Cujus Auth

Vtyat.

oris Turzprudentia pullica G privata , lau-

mn |

danda

Ü

Sacri Romani Imperii.

äf* $£

danda &tiam hoc loco venit, m

odo plures illius Titulos haberemus.

isiiqd

Hifce ingentem cumulum facile

effst adjicere ex Tra&ationibus Co-

Vr tUt

bus quisque propria indu(tria fibi

Til

mitialibus, & Cameralibus: ex qui

Indicem ejusmodi facere ,

collectione fingularu

n materizrum fub

T

certis titulisin(lituta, poffet :

unde interhaec Sub(idia msgnus ufus

fi Vr

: rl

fperandus.

P

rodiit etiam non ita pridem ingens X

fua laude dignum opus

, cum Titulo

Nobiliff. Dn. 7«

c. Bernb. Multzen a Super. Schünfeld

phi qita

peratorie per [rngula ejus Jura. Cuiau-

dnter la

Reprafentatio AMajeftatis Em

argumento abfit longifime ut. quis

quam Imperii civis vel mi-

Jrdics, Vt

guíto

am, &rationesquibus.

nimum quid

detrahat: principia tamen quad

"

cujos at

i

cum in Przfatione , &Prolegomenis, tum

AOCU

|

/

P

Author ille paffim utitur,

in reliquis partibus iftius op

eris, in Materia de Majeílate, & Sta-

fieri debet de forma Reipnblice

tibus Imperii , (unde judicium.

ho lt

noíire, in qua ille optime quidem unitat

em fervat, ac defendit )

curatius examen

p Jl

& alibi, non ubique ita folide funt, qux non àac

seno d r

-

mereantur.

ime if

XV.

9mum Qu

Conflat denique Difciplina Notitize Imperii,

dà qua hactenus t Ufus e

"TO

tatioze , adeoque experientia r

erum Civilium in Exercizatie.

fermo, Ufz & Exerci

updimit

imperio ,

tanquam f.

ortiffima Magiflra : quam pluribus laudare ad

gt

Illius fane beneficio

m

prafens in

ftitutum, effec foli lucem foenerari.

Confut

i

entonoflro ,

qua non nififüb fpe-

i

"

comperiuntur multain hocargum

ari,

turm, CUj'JiU

ciminibus fingularibus declar

&in ipfa tractatione negotiorum

ag ii

Suntque per univerfum hoc opus plu-

oítendi , ac doceri poffunt.

l ]47:

rima, quaz revera Ícriptis

non

attinguntur, aut in publicum profe-

enter ait Beclerus in Notitia S. R.. Impe-

g D

runtur, uti do&te & prud

Quare a

deo neceffaria eft ad Difciplinam Notitiz

gj H

rii l. c. pag« 1 $-

ssl

hujus parandam ill

a Expe

rientia rerum, & Commercium cum Vi-

s, etiam per peregrinatio-

jradin

ris pragmaticis ME H

fuque rerum fpe&tati

nes, literas, & Coll

oquia familiari

3.

Qua omnia quomodo in-

pi denin

[trat

ftituenda, &o

btinenda , mon

Lipfius in Epiftola ad P/ippuns

Baclerus in Differtatione de

Peregrz'mz'ione Germa-

d

Lannoyum , &

Differtat. pag. 26

bus addi potef*c* Sulpicius in Cit.

ib n

nici Cefaris : qui

ium Magi(ïrorum

feqq. ubi etiam d

e Exercitatione & Ufu, qui omn

n hac quoque Di

fciplina fuperat, que

dam notatu digna

" f

pracepta i

qu& huc per-

obfervat ,

& juxta de Subfid

iis Germanice Hiiïæriæ,

a

D

M

tinent , edifferit.

XVIO

P)';'Wf lïmi :

XW

6,56

PREGIZERI Difiplina Notïti;

d

XVI.

A.

dimen infi

F&ndumm.

Oftenfis ita fundamentis & principiis Difciplinæ,i quz nobis

| um Gern

$i5 ( prin-

€ipiis bujus

propofita, addimus adintelligendam amplius indolem illius, Quz-

alllingun

Difciplina

ftiones quasdam.,, quibus etiam locum dedit Beclerzs in Notitia S.

(ilicet ube

edáuntur

R, Imp. l. c. pag. 16. quos interprima hac eft : z Noriria Imperij

! tonfoevudi

Gnua[isones

D

|

quadam,

polft haberi ex fure Civili Romano privato, ac Voluminibus antiquis,

.

E

a

|

Inptti

qua eo pertizent ? Idquod maximam partem negandum, non minus

r

1

ais

,;

N

filicet , u

Mn. Notitia ac de Jure Publico id negat Craverta Confil. 906. n. 4. ibi: Zz decifio-

| proprium |

bac poffie

nibus can[avtm 1s [Latus femper attendendus eft , qui uunc eft , non qui

! luabfolut

hbaberi

ex j ure Ci-

olim fuit , aut futurus c$t. vid. Autor ber Syonaterti(dben Informa-

| nitom cef

*ili Rom.

tion, Sebaffianus Faber. |C. Vice-Cancellarius Wirtemberg. Lebman-

| ftreceptu

£rivato 23

n5 in Chronico Spirenfi l.c. cap. 4. Heigiss part. I. quafl. 7. JPa-

tlquomo:

remundeus ab Ebrenberg lib. 1. de foeder. c. 1« n. 104.. Befóldus de Ju-

; Qod etue

risdictione Rom. Imp. p. 2.. Ligzzazs de Jure Publico Imper. Roma-

finent , e;

nilibr. i. cap. 3. Jusautem Publicum effe partem Notitiz Impetii,

tionibus,

. nequeitalate patere , atque hanc, di£tumn eftfüpra. — Et illud jusPu-

d

blicum antiquum quod in Jure Romano Civili continetur libris Pan-

, Wbi, unde

dedarum, & Codicis Juftiniani Imp. prioribus, & pofterioribus ,

toRom. qi

quodque Zzli»s Cafzr Bulengerus excoluit adeo diligenter & erudite,

( tit, ade

l

atque Jacobus Gutberius ex textibus Codicis Theodofiani & Jutti-

jn ite, dli

nianei collegit, ad Notitiam hodierni Imperii, nec per omnia perti-

nere, nec (ine incommodis & abíurditatibus ub

Ad peter

" fectecum

ique applicari poffe,

! C Cidice d

aliis tradit Beclerus ]. c. ubi addit, ea qua de catero ex

Jure Civili privato afferuntur,

Turisdithi

non nifiad partículam Notitie Impe-

dtlepatio;

rii moderne, & quidem fzpe

per comparationem, pertinere,

Vitandi itaque funt,

Nibilomi;

qui in hac quzftione nimiumtribuunt [uri

Vg teggp

Civili antiquo Romano,

quique omnia quz in illo dicuntur de Im-

Tis ] Pïæfm

peratore & Principe Rotm

ano, deque Prafedis Pratorio, Prafidi-

G m:ö' ü[l

bus Provinciarum, & M

agiftratibus ,

fine omni judicio , & temere

proríus atque abíurde , traducunt adI

a[h;m e/i

mperatores noflros hodiernos,

(qui non ita Monarchice im

i&l to,

perant ut primi illi) maleque applicant

Iokgomg

ad Principes & Status Imperi

imodernos, qui longe majore gaudent

potetate ac dignitate quam

ullus Magiftretus olim Romanus. — Alii

Mler

autem , qui prorfus hic eliminant [uris Civilis Rom. confideratio-

nem, etiam non (unt ferendi :

ualmperu

privatum fuum etiam ufum in ha

habet enim jus Civile Romanum

c-ipfa Notitia Imperii , fi fobrie

W ]Unu

cum illa,

& cum Jure Publico co

perit

& aCtioni

njungatur, przfertim in Judiciis ;

bu«s.inüitugndis j

quibus Jus profcquimur: cujus rei fpe-

—ci-meu

1 L Pr'watq

Sacri Rom»m) Imperis.

6;5

|Watromcoor,

cimen infigne dedit Ludovlp

but Hugo, in'Tradatu de Statu Regi;

quæ-nobïs

num Gerrmaniz.

Hinc & Affeffores Camerz Imperialis juramento

lis, Que

adítringuntur ad

Romanum Jus Civile, illiusque obfervationem,

n NortaS,

fcilicet ube deficiunt

Statuta provincialia , & locorum, moresque &

titit -Imp:rq

confuetudines horundem , nec non praxis & obfervantia in terris

ftione media incedendum efíE via : ita

hu i,

Imperii.

Itaque in bac que

mon tnus

fcilicet ,

ut in dirimendis controverfiis noftre R

eipublice femper

i: It

proprium Jus praeferatur

peregrino, necantiquum illud Romanum

fed hujus ufüs moderate adhibeatur , fi ni-

d, m g

ita abfolute refpiciatut ,

ierno noflris rebus conveniat, & praxi fue-

guinforme

mirum ceffante Jure hod

difpiciendum, an, G ubi

ff Lentt-

tit receprum: unde

prudentia opus, qua

& quomodo Jusillu

d Romanum admitti queat,.| Eft & artificium ali-

yelt; J

Wiln d.

quod eruendi ex Jure

Germanico privato, qua ad us publicum per-

tinent , ex intelle&is fc.

penetratisque Nomotheticz prudentiz ra-

mer, Ro

d Ottonis Differtationem de Jure publ,

ttiglmpti

tionibus, uti innui: Baeclerus a

nziui parte prima Juris p

ublici tit. 1..$. $.

ld Jl

pag. 4. Addi his poteft 744

ubi, undepetenda cognitio

Juris Publici , disquirit, & ex Jure Publi-

ar s t

fecta, quzdam omnino abrogata effe , re-

yofleriori

co Rom. quzdam adnospro

& ait, adeoque de Imperatoris ,

& Principum Imperiihodierna po-

x n

(imilibus controver

fiis,ex Jure Juftinianeo decifionem

teftate, aliisque

Yi '

e tradit.

INon pauca quidem tratlantur in Pandettis

romma p

haud petendam eff

C& Codice de fure p

ullico , ait ille, sti fuut tituli de magiffratibus , de

,pplict o^

diciis , de jure fifci, derve militari, ad municipalem -

de d

wrisdi&lione , de u

de legationibm , de operibm

publici:, de rebus ad Remp. pertinentibw.

Vr I

bodie longe alia eft facies quam fuit

Nibilominus quia Imperii Romari

ettinttt

flinia

gi Imp. ideo illu

d Tuspublicum quod in corpore u-

m

n t

elim tempore 'fu

.

ris, prafertim vero lib.ff.

Vs

Cod. ac pracipue tribus pofferioribus Codicis

untü

TR

babetur , veteri Rep.mutata, magnam pariter

libris,cb* aliquot INovellis

do, Pt

eft mutationem.

Befoldus de Jurisdi&. Imp. Rom. in prafat.

o, &

palum

Synopfeos Juris publici. Limnam in

quat. to.

Becherus in proocm.

05

,hodiemos

at. Impp. Se&t. 8.

ii

prolegomenis ad Capitul

il.

z

I

;)orev

u

ohoc loco occurtit: Ex quibas principirs Noti-

lil

Altera jam Quafti

n interfit inter id , Ex quibus

mnüS.

tiá Imperiz' comparetur ?

Ubi etiam apparet, quantut

c0n

(iut

l

rie venit, &interacc

uratam Notitiam P?/2cipiis

NotitiAa Im-

quod Jur

is publici nomine prop

r & diffufior eft, uti aliquo-

lci

omi

n

Jure publico longé latio

perii compa-

fil

( lr

Imperii , quz ipfo

m reCténon minus ac de Ju-

retur?

ES

ties jam di&

um, Et de]

ure publico quide

nmJ

ulb

j. etiam dic

itur quod colle&um, fit ex

j

te privato in $.4. f.de f.

]ute

?

Tj

Q 009

(i

j

u

PREGIZERI D;/äiþlina Noritia

6;8

|

p EEE

|

Jurenaturali, Gentium,& Civilt. Ged4dez: ad L 6. in prinb; Jfh ?Ie*üz

|

ecurrit d

Hununins Var. Refol. lib. 1. t. 2 1. quaft. 28. Bachoviusad Treutlerum

: i& Princ

Difp. 1. part. 1. Th. 6. & 8. SchzziusinCollegio Jur. Pub.Difp. z. th.f.

trodud, a

Id quod de Jure Publico noftri Imperii Romano-Germanici peculia-

d, u

ribus Difoutationibus inAcademia hac oftendit quoque fiepe laudatus

ut: & ir

Magnificus Zasritius. Sed hoc non poteft eque dici de Notitia Im-

|

Qius ac p

perii noítri univerfim, quz maxirnein fingularibus con(iftit: qualia

T

od iterü

ignorat univerfale illud Naturz,& Gentium Jus:quanquam utromque

diarum R

PrintibiA

illud Notitie huic non contratietur: ficutnec Jas Civile. Quemad-

ficitur , 1

ilius domoe

modum igitur quzlibet Difciplina habet fua propria fundarcenta &

—

Jis Feudal

flica, Hiflo- principia quibus nititur: Ita Notitia hec conítat quoque ex domefli-

TiA (-/9' Poj

llicum , fi

- cis principiis, qua funt Hifforia, & Politica. Ut enim (ciatur quo-

.« HCA:

i funt leg-

22072 *£770f0

modo fingula fe habeantin Imperio noftro, Hiftorici operis eft, ut

d Logisl

plane hbinc

autem , quomodo iíta judicari debeant

, intelligatur, Politici judicii

tonfoetud

gureNatura,

eft. . Interim non plane poffunt fegregari Jus Nature, Gentium,

men/ de I

Gentium ,

& Civile, a Republica noítra Rom. Germanica, ejusque Notitia.

e» Civili,

cipis iis

Cum enim Civitas fit fpecies perfecti(fima focietatis, ejusque natu-

ralis: omnis autem ejusmodi Societas Juris naturalis vinculo con-

J publ.

fomfeend

tineatur , merito noftra quoque Civitas & Respublica pro funda-

mento habet

lm , e

us naturale, ut & Jus Gentium : cum przfertim

firam :

;"Gens nofílra -

:

ermanica per tot Secula inter moratiores Gentes

Jus publ

Europe emineat. Interim tamen Notitia Reipublice noflre, de

telimon

qua hoc loco fermo, ex his juribus proxime peti non potefl : fed

tentioni:

propius huc fpe&ant, uti didum , Hiftoriarum, & in his venet-

etii ,

andz etiam Antiquitatis, fcientia, & precepta Politice generalis.

j

tüs Prin

Pertinent buc omninó verba Swlpicii in citata fepius Dilffertatio-

teft Hf

ne p.56. Ferumeft Hifforiam c Politicam , fve priucipa cum Bocclero ,

Ihter ad

ffve adminicula Jurts pablicicum Prafchio dicere velis, certilma fun-

"m int

damentae[fe , quibus umiver(a bujus , cui operamtur , difciplinecontexs

t , feliciter. inadificerur : atque borums minus accuratam . tratla-

li, qu

Howem. cam[am e[e , quod us Publicum mon fatis frt excultum ,

idem Prafchius de ZCto vero f perfónato p. 14.3. oflendit, imoex

s

Ti roh

neglettu illorum [fludiorum omuia fer& mala, qua Germaniam nunc

affigunt , oriri, ex. meliors autem cultu

lu num. l

fortunatiorem flatum jpera-

Unt.

vi debere, profieri aufus eft,

ac demonfirare faflinuir Conringius »

de Hifloria quidem in. Prafat

Majir ])

ione ad Taciti Germaniam, 4e poi*

Hica veró, in Epiítola Gipha

nii Politicorum Ariílotelicorum Intet-

t Rf

pretationi, prafixa,

ts q

Quemadmodum autem hoc loco: iterum

occurri;

MT

N&

i'SdC;'z' Romani Imperis.

6$5

MA Ó À—

Vim' 'ff' d( ) s«

olccurïrit di&'erenti;x'-l;ïo'titiæ Imperii, & Juris pub

lici Germanici:

4d Trerm

Germanici bene cum &

4chelio in In- Prina:þïd'

ita Principia Juris Publici

jftris Paubli-

ia f

trodu&t. ad Jus Publ. Gernx.

diftingui poffunt in Priwcipia effen-

€t Germ:

lud publicum ceu partes ejus effentiales conftitu-

narc al

di, quz Jus il

Alia effendi ,

fepe ld

unt: & in Principia cognofcendi ,

quorum adminiculo Jus illud re-

Alia cognoe

eNotità I«

lligi & fciri poteft.. Ex quibus Priscip

ia ef- fcendi : alin

étius ac plenius inte

etiam Communia,

nilit qui

féndi iterum confiderari poffunt.

vel ut Cemmunia quibus fc.

& Jus publicum ordinatur : & alia propria.

gumunm

aliarum Rerum publicarum Status

il um

falcitur , ut funt Jus Naturz, Jus Gentium : et fuo modo quoque

que Germania fibi in fuum ufum pu-

fundarnt

]uä Feudale: vel £ Zropria:

oquecxdmefri-

blicum , fua voluntate, & publica autoritate ,

peculiariter. fcivit :

ab iis condite, vel approbata , penes quos

v fcaturqu

ut funt leges arbitriar,

ü operise ,a

eft Legislatoria in G

ermania pot

eftas, vel jura non fcripta, ufus,

& obfervantia Imperii Syefi SReid)8 JDerfoms

. P g

confuetudo, praxis,

met,

de qua vid. Differ

tatio. przlaudati Dnn. K»lpifi & de prin-

jz, Gntin

(s univerfim ac figilatim legendus Racbelizs in Introd. ad

josqit N

cipiis i

Jus p

Ubl- Germ. c.

f. & feqq. qui cap. 11. l. c. inter Principia

T g]ugque fite

ermanicum, refert Cogzitionem Hiffo-

fs vindb

cogno]cmdi

Jus publicum G

ricam , eamque etiam Gene

alogicam, Geographicam , Chronolo-

lica pro 2

ut ait, Hiítoria, aut Scriptores ejus, non faciunt

o p

icam : quia,

us publicum ;

fed leges vel fcripte, vel non fcripte, de quibus

ratiorts at

hibeant Hifítorici.

De qua fententia ferram con-

ficz noiti

teftimonium per

tentionis non movebimus

cum Rachelio. Sed f1 de Notitia Im-

non p

Publico divería eft, fermo fit, ad il-

TYl

erii, quatenus illa a Jure

lius Principia non cognofcen

di folum, fed & effendi, referri po-

Jitice gcnmï'ïs.

Politicam attinet, illa non tantum

ceft Hiftoria.

Quod autem

ys DA

inter adminicula cum ijäh

jo & Racbelio l. c. cap. 16. nec fo-

v Bæd&ï :

ndi, fed & effendi, tam Juris Pu-

!

lum inter Principia cognofce

i

if ld

blici, quam Notitiz Imperii,

noítra fententia referri poteft.

j

n

CVII.

Jj/ciplim

um 197

Et Hiftorias quidem quod fpe

&atamplius, habentille

magna&x' Vis Hj

oria-

: J

; u

h

de Offic. Quaft. Menochioin Confil. ?,5, ag

pre-

vim proban

di , tefte Balbo in/. r. ff-

fiit, "

I.num. 272.

Natta Con(il. 656. num

91. quippe quz notorium in- £4»dum.

/

n

dus de Probationibus Concluf. 287. Glofla in c.

ducunt.

Mafcar

ml

16. ut adeo fcientiz j

uris omnino jungenda fit cogni-

»,

gt

placuit Diflintt.

j Conr!

tio Hiftoriarum: n

e illarum ignorantia damnum, quod fape Prin-

iaf

"u

um maximo detrimento experiebantur, af-

€ipes, & Respublicz c

fit cum Schazie in Colleg. Jus Public.l. c.

Jicorum

ferat: ita ut dolendum

[;co i

Qooo2

(

fíj

E

-

N

.

é6o

PREGIZERI Diftiplina Notitia

um

|

]

th. 12.quod Studiofa Juventus non jucunéiffinum modo, fedi X

tila : inq

utilifimum atque neceffarium hoc ftudium in Academiis fegnius ple-

YXXl. de

rumque traCtet. Praecepta autem Politicz generalis NotitiahecIm-

iantiqui

perii eatenus applicat, quatenus Status & leges Reipublicz noflre

xit, babett

patiuntur , uti bene loquitur Sc5zzius l.c. ubi cum Iabremnzdo ab

-

ticriptum

Ebrenberg veCe etiam ridet illos , qui putant ex idea- Pl«tonis &

|

u (ua tem

Artiftotelis, adeoque inforo folum Scholaítico , Rempublicam no-

| Ia , ut.

ftram re

*

j tmquam c

deat.

gi poffe, qua fuis juribus, Philofopþis iftis ign»oti's, gau-

; inquo libr

XIX.

:

; e maxim

itice ch)'titiam hanc Iæp;-

Cum igitur beneficio Hiftoriz & Pol

! lum alieg:

rii impetremus, &ad illam duabus his alis certiffimis fubvolemus,

Qi peccavi

«

ut cum Baclero , ( quem ducem in hac matéria elegimus, & cujus

js elt unur

Notitia Sacri Romani Imperii , etiam ubi a nobis fpecialiter non nomi-

foría Gern

natur , laudatur, illadque infigne elogium apud Su/picium in cit. Dif-

| tmGerma

fertat. p. f j. & feqq. calculumque per totum [mperium meretur) lo-

, Qelegent

Quomodo 44 Quamur, queritur cum eodem atplius tertioloco: Qxaomodo ad banc

l.T

basc Difci-. Difciplinam Hifloriarum cognitio baurienda fit * Quaain re opus efl cau-

um :

plinamHifi- cjonibus, & dele&u Hiftoricorum: in quibus praferendi funt, qui

! Inttodudtic

Y2ATH?» C0-

gnitio baguri-

maturo & exa&to judicio Ícripferunt, quique cozvi rebus geftis, &

, füfite not:

actionibus ipfis interfuerunt : & quz alia attendenda funt, notata

enda.

inatuny [

ab illis, qui Methodum legendz Hiftorize fcripferunt, quales Zodi-

-0 Btgefrmt

nu5, Reineccius , Chytreus , & plures, in Belgio etiam, Scriptores in

UE

unum opus colle&ti. Cognitio autem Hiftoriz Univerfalis & omni-

misTV. Ra

genz ut ad alia multa, ita & hic utiliffima eft, a qua ordiendum

; at : ünug

maxime, & ad quam fideliter difcendam commendatur quoque C/re-

Derent Auto

zicon Cariomis: in quo exornando operam locarunt P. Zdelancb-

tobile illud.

toz , & generalius Pewserzs : habeturque in illo libro egregia ubi-

Aültorum

que narratio rerum Germanicarum , cujus vel folum procmium

lnium p«

continent epitomen Hiítorigz. . Sed & proficua hos ad ufus eft Hi-

ÜIenris J

ftoria Clzverii, qui res Germaniz fatis exacte tradidit : nec conte-

; Putmegl

mnendus libellus Szraremazzi , qui inprimis Hiftoriam poft Chri-

; Mitrimp

ftum natum accurate fcripfit. vid. de Utilitate ex Hiftorie univer-

/

| d tripæmib

falis compofitione, Differtatio do&tiffima Beclerz.

XX.

; ities,

":ttendenda

1 n gj

boc loco

Przcipue autefn fpe&tanda

hic Hiítoria Dome/f/ica ,

'icï eft Ger-

primum

manica : quam Bec/erzs n Notitia Imperii l.c. p. 17. iterum opti-

3 Pfdïï .gb dt, i,

Hifteria De- me partitur: quod tra&tari poffit. I. per Opera lfagogica , & Gene-

EX

. ralia:

UT p,ü

&k

661

BFRU

»S

—— Sacri. Romani Imperil.

tiodo, lii

ralia : in quo genere refertur

Huldritus Mutius, qui fcripit libros effics , ij

Hiftoriumque fuam 4f

Gerzna-

sf p

XXXI. de rebus Germaniz memorabilibus ,

AZicA:

otitiater|n

ab antiquiffimo tempore usque ad Seculi fuperioris medium perdu-

Quomodo il-

yblicewde

xit, habetque multa egregia, itaut opus illud tanquam viri erudi-

latratíari

poffir.

abremudd

ti fcript

um a do&iffimis commendetur meritó : quo propius autem

l.

a Phtonit

eo accuratius fcribit Hilloriam Ger-

ad fua tempora folet accedere,

per Opera

piliam n«

maniz , ut fere folet contingere.

Sed habuit autorem hunc majo-

Ifagogica,

& Gezera-

Ignois, g

rem qua

m debebat Zbeodorus Grasvvinckelius , in Libertate Veneta,

.

P

Mutium neminem ex Scriptoribus citat

*

qui Za.

in quo libro preter

et(i imaxima laude dignus

, tamen nemo ut fundum Hiftoriz illum

ue irrifus eíL ab eruditis Grasvvizckelius ,

m hanchpe

folum allegare debet ; icaq

ua

Hifloricum , & officium viri eruditi, cu-

s (abvolers,

qui peccavit in principi

AMutio autem in Hi-

ims, &j

jus eft unum quemque

fuo. pretio zftimare.

poteü P. Bertius in Commentariis Re-

i

.

floria Germaniz bene jungi

ïitetnonnomi:

rum Germanicarum , dignus quoque qu

i hac referatur, ob caufas,

m in i D

quz legentb

us illud opus haud vulgare mox appzrebunt.

mmertur o

&ari Hiftoria Germaniz

bene poteft, per Seriem tem-

P

uml

II. Tra

Per Seriega

Directorium Z4arci Freberi , quod Racbelius

reopstte

por«m : quo pertinet

.

*

ubi ac-

Temporum,

Introductioni fue ad

Jus publicum.Germanicum inferuit

rendilit, (

Scriptores, qui poft Chriftum natum con-

curate notati funt omnes

ebus d

manig, quique u

sque ad annum Seculi noflri Se-

a fint, 14

2

fignarunt Res Ger

ptuagefimum tert!

um pertingunt.

Sed & illam feriem Temporum

; Quit hi

(ervat & o[lendit Simon Schardius , 1n To-

egregié, judicio Boecleri ,

, Seiptt 1

mis IV, Rerum Germanicarum.

Cui addend: füunt: Tres Tomi 2z/Zo-

vl o

riani : unus Urffifi: unus Reuberi: ttes Freberi: opud quos varii com-

u ordtl jf

parent

Autores, diverfi zrate, judicio, & utilitate, quique conjunttim

