
UREOvS

ris

& inter Iäp-crium & 1mperatorern ex altera parte intercedit, ex

ter-

eon

zias in con-

sationcs va- rarum) fuarum ab imperio defcendentium eoque cafu contingente

t 1

£rarium op-

redeuntium feudali recognitione & Imperiali inveftitura illos ad

gonere fata-

fidem & obfequia obítringentem Dn. D. Schwed. i» Jztrod. Jur.

E

p

güüt.

Publ, Part. Spec. S. 2. €. 10, $. 3.

Idque confpicuum reddi vel ex

4guen

Quae

fola Juramenti formula, quam exhibet B. Dn. Sam. Stryk. i» Ex.

pondt

fitioft

sccententut. 7u Fond, /Anbend, w, p4. féq4. . foronung beé fanb; Gtiebena gu

Proce

CBormbé de Anno 152 1. Tit. £janbbabung be8. Zanb/Griebend,

- 2t. $, baraugé befeblen toit allen unb jeben obbefdriebenen , Gud)

Jofipl

aucb biemitaus SXómi(d)er Svapfecticber S0tacbt bep ben Gpben unb

ttq

P

9Dflicbten, bie Sybrung oon besa SReicb8 megein infonberbeit getbatt,

Quotie

ub ben ben Geborfant, ben Sybr unsals Sxómiftben Stapfer,fbule

1bus ?

big (cpo, auc) ben COerfuft aller $vap(erl, Gitaben, Sprioifegien

unb SRecbten, (oSybr eonling urb bem $Xeid) ober fon(ten babt,

Jacise

Qualia fane (cribi necfolere, nec Jure propitio poífe ad eos qui Ma-

dolut

i, a

jeltate abfojutà pollent, judicat Vitriar. d. . $.6. Jir. . vid. Joh.

Guil. Itter. Z. feud. Imp.c. 9.$. 3$. ubiJuramenti à Ducibus Brun-

b

fwico- Luneburg. praítare foliti formulam exhibet, cum quibus

Inde di

conveniunt quz rei huic quoque convenienter fcribit Dn. de Se-

tendi

]to ec

ckendorff. i teut(dben Syürften-G^taat .2: 0. 2. n« 1. verb. baf batt

lelb«

nenbere ein teut(cber Gür(Loc. & ». 2. verb. baf eire yür(tlicbe-or

beit nicbtaar abfolut fepri, fonbern auf Seapferl. Smtajeftàt urb bad

tindi

-Deit, SReid) Sybrem unterthánig(ten Refpe& babe: quem hanc in

«ogo.

rem laudant Dn. Vitriar. . /. & Excellent. Dn. D. Schweder Z. 7

Ms r

üpe

$. 3. & in fin. ibid. fubjiciens, nec facilé ipfos Status id diffiteri,

ImP

quod & exemplo confirmat Mauritii Landgravii Haffiz ex vero ita

;.Prap

edicentis: TriaStudia zuinam Imperii procurare : Primum eorum,

- quicaput imperii noffri abfolutum non limitatum exoptant : Secnndum

majeí

eorum , qui libertatem Statuum deprimunt ,. ut fervire quam obedire

fübor

fitori

malint : "lertium eorum, qui dillam Statuum libertatem ita exten-

Tus dj

dunt , st legibus quibuslibet Imperii foluti quam ligati apparere malint

add. quz laté deducit Itter, de fewd. Imp. c. 9. $. 42. & plur. fiqq.

lmpe

In vanum hic quoque laborare contendunt, qui hac talia faltem ad

prao

meras titulorum confuetas formulas—atque figuras, aut externi ho-

poris

ii

noris ad Stylum Curiz aptatos apparatus referre audent & amant.

Ipfe namque Provocationes ad fumma Imperii tribunalia, inde

z USP

emanantes caufarum decifiones, commiffiones , mandata, Privile.

dem

fiorum de non appellando, & id genus aliorum lxnpetrationes,

2

con-

Tigr

&-».

"-

LR f;periqrigaiü dtervitorialis acquifitiua.

i

34

$6

ut protracta jufïitiä & ad eas

tht

;odcem'on!;s', querelas de dénegata a

ion infre

quenter obtentas medelas, Gqua funt fimilia alia; qua

05 ad

per quoti

dianam feré experientíam, fe dant in confpeCtum, inde

fu.

hzc effe rerum veré ita fe habentium pregnanti(fima

det

-Q!EUCHECS ,

i

pondera,

non vero mera verborum & titulorum involucra. — Nec

p Es

Dn. Gebel, Z. L. p. 45. adductas, partim à pracedentia

zationes à

d

n

Proceribus no

flris prz Rebuspublicis indulta vid. Capit. Caf. Leop.

(

i,

LJ

. VI. art. 1. pattim à pari cum Regibus dignita-

Jofsphi art. 7. & Car

L

te & quz fint fimilia, pe

titas pro Majeflate veré & abfoluté fic di-

ul

(

uré afferenda, fatis flringere, imprimis

&a Proceribus Imperii fec

T

quoque nec extitul

o illo :

Deigratia, quem à longis usquetcempo-

f

s no

ftros jure fuo ufurpaffe, in propatulo eft, hoc

!

ribus Principe

T

ij

quod fupponunt, effe eum fimpliciter notam imperii

pracise fequi ,

nifrà Deo dependentis, vid. hac de repleniüs

N

abfoluti & à nemine

qua-

territ.

6. $6. poft plures alios Dn. D. Schweder 4.7.

qid

Hert. de fuper.

Que, äuam

h

$. 4. p 822- ft44-

Qu omnia quam erudite & quam fpeciosé hinc

ys B

deeo forte data occafione in confli&u pluribus

fpeciosé di-

inde difputentur ,

Íputentur ,

qül )

agendi & diffe

rendi copia etit,

& reli&o cuilibet defuper judicandi

deiisin cons

» d

bundat ingenio , liberiori judicio, & relicta quoque

fli&u , reli-

ro eo, quo a

At

cuilibet fua ,quad

electatut, libertate terminis aut diCtionibus u- &o cuilibet

l

vel in fénfu fuo proprio vel improprio aut ana-

arbitrio lLo-

T

tendi aut abutendi ,

quendi vel

QE u

)

l

losgo.

Hoc tamen exinde certiffimum redditur quod ex omnibus

proprié vel

f harc!

jis re

Aiffimé evincere detur, Proceresimperii eo ipfo dum dicuntur

impropri&

EM

wedeth

fuperioritate. territoria

li gaudere, preeminere omninó fublimi tali Suffcere vc-

ró hic poffe

| d

fs

impe

rii aut regiminis Jure,

quod poteftatem in regendis territoriis,

'quanäo

g m

Provinciis atque

ditionibus defignat fammz poteftati proximam &

ex vero de-

(tatis &mulam atque analogam autimmediate

I

y r

qnaje(tatem vere. maje

monftretur

d modo inti

mavimus, falvatamenfemperTmpe- hanc pore-

d

—ïubordinatami,quo

r d

datoris & Imperii

Majeftate.

Quod & ipfi Principes noftri hatte- (tatem effe.

diffitebuntur in pofterum, quam diu a

&

b fublime pla-

| utth

mus diffiteri noluerunt , nec

diem iis non liniflro, fe diffolvi non

né aut (u-

] maïmt

Imperii nexu

, inhunc usque

N

pereminens

d an fatis faufto fydere unquam futurum fit, tem-

inteiritoriis

;j

praoptant: quo

jum a

poris fucceffus

demum edocere poterit vid. Dn.

de Lynker 4e fzper. rcgeadi jus,

Interim fufficit omninó ex vero ipfis afferere regendi utut diver-

n o

agerrit. p. $3-

um pro

us pi'orfus fubli

me aut fupereminensin terris fuis, quocunque tan-

conditionis

llicetur vid, quz fcribit Dn, Hert. Z. foper rerrit.

radu di«

h; n

dem nomine appe

zb. 6 $. quamvis diverfitas

quedam in eo appareat, quod pro fupe-

verfo,

pririe

mdgnö )

giorum eminentiori ftatu,

alio atque alio dignitatis aut conditionis quod oftean-

i

X

gradu

fs

346

GR .ASS de prafcviprione —

—

dánt diverfa gra'du alit& atque aliter infigniri debeat atque foleat , maximé Ger-

7

quidiftin- manico noflro idiomate , quo quz Ele&oribus, Ducibus , Princi-

jf

guuntur

ibus &c. competit communiter & re&e vocatur bie fanbg (yür(lz

epitheta aut

! Kai

pradicata.

licbe £obrigfeit , Die ?anbs Sürfilicbe JDobe Ébrigfeit, que Comi-

| a

tibus bie Gráff. bobe JObriaFeit , que civitatibus Imperialibus Die

(táttlid) ober C5táttifd) Joobe £brigfeit , SSottmdfigfeit, laud.

- Dn. D. Schweder 4./. $. 5. p. 223. Knipíchild de Zzr. Civ. Imp. 1.2.

tiste

C. j. n.22. 9 de fur. && Priv. Nobil. Immed. L. 3. c.4. n.10. & qug

dl,

Nobilibus Immediatis afferitur, bie 9[belicbe fanbs:£ybrigfeit

Kuipfchild. 4e

ur. Civ. Iusp. d. l. s. 2z. autin genere bie fanbg

&ur

quun

Syobe £brigfeit, £anbazSerrlidbe SBottmágigfat , £yber;Jerté

illo t

fidbfeit unb Gebietb, J»obe £berzunb. Geredbtiafeit, Quoing

folviti

unb S3ann2c. vid. Knipfchild, de Nob. Lib. d. 1. $. 9. textusex Con-

u

ftit. Imp. pro ufitatis tzlibus appellationibus adcitans, quomodo

omnibus & fingulis, fimilibusque aliis qui fuperioritate territorialí

?t'm:

preeminent , in generica hac deícriptione tribuitur, que tamen

ipfun

if

ro fing

ulorum fubje&orum prarogativa & conditione fpgciä"cuxn

ftridi

aliqd Epitheton Propnium fibi fuo

.jure vindic;t..

Lonlr

LJ

VI,

Prafcriptio

Natü'rä terminorum , rerumque fub illa contentarum ita fatis

(icit

Superiorita-

deSnP

tis Territo-

adoculum reprafentatà, tranfirenunc debemus ad ipfam definitio-

nem realem prafcriptionis fuperioritatis territorialis acquifitiva,

bif.

fitiva defi-

rialis acqui-

que omnium optimé ita concipi poffe videtur, quod fit modus

ateel

Bitür.

dicit

Superioritatem T erritorialem , ejusque [ura, per continuationem

w

quafi poffeffionis cemporis le

[

quirendi.

:

gibus & moribus dcügigi lcgitime ac-

LSO VI I-o

P

tra

Dividitur"

.

e-

dri

L

Dividi p.(o)»tefï hzc Praf

[

riptio varié & r. R

atio

ne 05]'&6?2 de

xatïoh:: ob-

eam , quà acquiritur Jus Superioritatis Territorialis cozjmzétim cume

füp

quo ufucapto & prafcripto & qualitas

EU

je&i in eam, Zp/à Ca[lro aut territorio ,

inc

quáacquiri- ea huic inharens in vicem affefforii & pertinentiarum jure veniens

tün

zur cum ipfo jnfimul przfcripta ceafetur ;. aut utialias loquuntur 77 Cozcrero con-

territorio

fideratz: & in eam quá Superioritas rerritorialis (£07/fz & iz fé a

li

fimut

D

éceam ,

uá £, & quidem etiam ut. qualitas quedam przdii, & jus paffive

i

féoríim; rer- przdio inhzrensfpeCtatur, attamen non alitcr ac res quzedam per (&

ritorio apud

Jnbfiffens & proprio: f0 Ture abilrahendo. à przfcriptione pradii,.

T

domipum

fortean prafcribentis. jam antea proprii, aut jure dominii ad alium

im

inanente ;ac-

quiritür.

»

vpercinem.is* & pencs eum *i".pofïer.um' quoque i;a, manentis vel

L d

&l

E.

-

34Y

P

p

! p;pei-iqrz'miis Levritoriali gtqzï/ïmw;

7 iif

cquiritur'vid. quaä fcripta extant apud Mag-

inabþra&o confiderata a

ande

nif; Dn. Pra(id. ;« Diff.

de modo taxandi urisd. tb. $« p. 29. cum

st

Knichen, Mantica, Matth. Stephani ,

Corfie

Lud. Hugone & aliis'ï-ibidq;gk

u o

gdcit?tis.

$. VIII.

j od

2. Ra'tioge cauíz confti

tuentis in przícriptionem fuperiorita-

o

Ratioae

f [

tis territotialiszitslatam Q won titularam , five quod híc nobisidem

caufz jn ti«

robato non proc:dit, tulatam &

dqe

eft, in eam, quz titulo nonoftenfo aut non p

g

& eam quz veltitulum plané non requirit, ut

plurimi Do&ores lo- non titula-:

que, utut de

tam.

Bati

quuntu

r, vel contenta eít titulo faleem prefumpto,

At

lo nihil conftet, tamenad finem fuum decurrit & plenéa

b- 'Titulata

illo titu

quznam di-

Qnilj

folvitur,

efficax omninoó ad pleniffimum fuum, qui inde propitio.

catur.

X Con-

& debet , effe&um:. quarum i//2 evenit in Prafcri-

jure fequi poteft

amoti

ptione Superiorit

atis territorialis vel in Cozcreto fpeCtate ,. quando Qua locune

ä

caftrum & territorium przfcriptione acquiritur i

nvenire po-

ütoti

ipfüm predium,

.

teít , & in

Y t

infimul& cum eo i

pfo fuperioritas territorialis , quz pa/fju G ma-

prafcriptio-

þeciä'wm

gerialiter territorio , di

(tri&ui & glebae inhaeret & incubat tanquam

ne fuperio-

ut velut fervitus quedam fundo connexa riratis ia

nebula fupra paludem, a

.concreto &

dicitur, poftalios Reinking Z

R:S. & E. L. i. cl. $. 0. 1. 8.7. Min

feorfim fa-

derrit.tb. 9. ci ibid. cit.

add. Magnifici Dn, Prafidis fipr.cic.

yit Dd

de Sup.

&

&a.

Diff. de s20d. tax.

urisd. tb. $. p. 29. in fin. tanquam pertinens

At

itorii acquiritur, ut hic obtineat, quod alias

:quifltiW l

accefforium quid terr

dicitur, cujus €

ft territorium , ejus

& regulariter jurisdictio ei in-

(y od

hzrens , Meifchner. :. Jec. 7. . ?. quo in caíu pre-

yiiond

eumbens aut ad

inter prafentes & zo. annorum inter abfentes fufficere

gilimtïf*'.

fcriptio 10.

tradunt Matth, Ste

ph. de furisd. l. 1. c. 3. 9. 25. B.Dn. Fromman.

4. veletiam in ab/?ratto fpe&tate quando jue.

de Condom. territ, tb,1

fuperiori-tatis t

errirorta

lis citra predium, quod domini fui manet ,

j

7 (ut

acquiritur, 1n

hujus tanquam alterius territorio exercendum : quo

in cafu iterum ad in

(taraliarum rerum incorporalium veluti fervitu-

waütaä |

is vel decennalis vel vicenna-

,cniens

tum, itide

m fufficere lapfum tempor

C. d. prafcript. leng. temp. L. fiv. C. de fervit.

Tü coti

lis p. L. fin. in fin.

- od. (tatuminant, u

tique in cafu ubi fervitutes fint continuz, fecus

; ( d

quibus jura territorialia communiter compa-

fj funt discontinuz,

szvä

rantur, indeque & in his pr

eícribendis, ex communi Dd. opinione

-nkP!f fi

de paulb abhinc & infra adhuc plu-

[ædlli;,

immemorialetempus exigunt , vi

fibus, idoue

five talis przfcriptio decurrit adv

erfus Conílatus, five

j um

adverfus fimil

es alios etiam privatos Thom. Michael. de zr54it?.

j

POTX

t9. 62«

p

148

| GARSS. depraferiptioue.

FSUPRET TEU

m

COX

um

z

Tl 63.lir . & g. Dn. L.B, deLynker.de Sap.terspeg2. qua

rum

|

n? ;3

fententia prior quidem analogiz [uris noftri Romani propius acces

| :Long

dere videtur Pauermeiíler. de . furisd. Imp. Rom, L.1. c. 23. m.

2X,

fM

féq4. quamvis fscundum communiorem Do&orum fententiam

mo-

Pil*c.i

dernis moribus etiam communius receptam tempus immemoriale

! plne.

aut fecundum nonnullos alios longiffimi temporis 5o. vel 40.

anno-

Non titula-

Hic tamen- id

7

| forigl

ta . veró im-

rum decuríus requiratur.

fufficere poteít, .quod in

Wönq

memoriale

illa longi faltem temporis praf(criptione tit

!

lveró:

e

ulo opus fit. utroqae illo

tempus re. Cafu, ut & bona fide, eaque probare nec

ffe habeat , .qui ejusmodi

Wte, &

quirit.

in Preícriptione ftnam intentionem fundare discupit; quibus proba-

Violent

Eam fine (istalis prafcriptio füuum operatur effectum

titulo.

, ita ut etiam fuperioris

yaferi

Rationes. -

tas aut- jurisdiCtio illa territorialis poffeffori vel qua(i acquifita (it;

irevior

curia; Utut tempus immemoriale nom, fed faltem lon

gum illud tempus

Ü tme

effluxerit. Laud. Dn. D« Frommann. zh. : 4.

in fin.

Contra veró

&tiam c

Dac qu&-nom titulata audit (ine decurfu temporis immemorialis in«

Ptoi

valida dicitur, eo veró.elapfo efficax redditur, etiam adverfus Im»

diüingu

peratorem & Imperium,. ita ut per continuationem talis quafi pof-

'Nm, q

Íeffionis fuperioritatis poffidenti illire&té acquifita cenfeatur, etiam

R! [0 A[

fine titulo; quippe qui in lapfu temporis ,.cujusnullain conttarium

li t

extat memoria, contineri- creditur, cujusque locum implet tanti

Müfes

temporis poffe(fio vel quafi. c. . x de Praferipr. cum & vim confti.

o

tuti 7. 2. $. 4. f. de aqu. quot. confüetudinis & legis /.1. i» fiz. cum

OHgO

L feq. pr- f deaqu. t* aqu.plimv. arc.. privilegii c.26. $. praterea x. d.

de j'u

F. S. expreffze conce(Tionis etiam à Principe factse Reinking. 4e R. S.

'377'.8

€ E. l. 1. Cl 5.6.2. 2. 26. féqq. Ming; de Super. Territ. $.26, B.

Ut

Dn.Lauterbach. 4e variet. temp. art. nli: & polt immenfum Do&to-

tiorj

rum numerum B. Dn. D. Harpprecht..

de Prefcript. imm. À collett,

, ]

$.30, ubi quod & fe habeat in vicem Privilegii ex certa fcientia à

Uhlgu

Principe indulti , . & tantum poffit, quantum Princeps fupremus

Qta l

cum caufa & ex plenitudine poteftatis, hancque fententiam quoad

Baltos

Regalia &alia fimilia eminentiora jura etiam quozd prafcribendam

Y

fuperioritatem territorialem - contra Impe:atorem & Imperium in

(5

noítro imperio receptiflimam effe teftatur- Rofenthal. de Feud, c. «

M

concl. 26. n. 1. féq. Kloke izvelat. camer.22. n.73. /d- communem.

hancopinionem afferens,

Alii quod' jam intimavimus , longi(fimo:

tempore 30.]. 40. annorum fufficere

putant ad talium jurium prz«

1] rafer

Ícriptionem /. fzy. C. de Praftr. |loni

-femp. c.ex literzs x. de

As

QUand

P;m". €. cnm olim x. df Prafcript.

LO EN

'Ma-tth*; Steph. de furisd. l1. 6387

7s 33

»-

N

duers

Mi

: fiperioritatis sirriborlel acqnifitiva,

34»

un

n33 Genul Piftor. & alii apud B. Dn.dïMäurit. P.i. conf. 1. n:aï

(

. Longoval. apud Pauermeifl. 4e 7urisdicl. Imp. L.1. 0. 23, 2. 26. in

0270

fív. Michael. de 'urzsd. concl. 63. lit.b. féqd. Henniges de Super. terr.

0.

p 14« $. 20. ubi diverfas fententias diverfimodeé vel longiffimum l.

riale

plane immemoriale tempus ad praícriptionem fuperioritatis terri-

(no«

toríalis requirenctium conciliare hoc modo alláborat: ut czgm titzlo

t

G bona fide quadraginta onnis hocjus pracribi poffit , immemoria-

e ii

li véró:étiam /rze titslo folà continuz poffeffionis & exercitionis vir-

modi

tute, et(i poffidendi habendive principium vitiofum fuerit, veldti

'obts

violentüm. ^ Quz iterum hfe nobis oftendunt, differentiam inter

tiori«

prafcriptionem hujus juris titulatam & titulo carentem , ita ut illa

a t

breviori tempore, &vel longol.longiffimo, b«c veró non nifi la«

tiffimé excurrente veluti immemoriali tempore abfoleatur: in quo

n

qtt0

etiam concordant antea allegati Stephan. & Michael. 447 //. B. Dn.

Qs tv

D. Froimm. 4e Cozdon. territ. tb. .14. circ. fa. aliique 'qui infuüper:

us It«

di&ingu'ün't , an prafcriptio decurrat coztra Imperium Q Inperato-

u

rtm?, quam requirere: tempus cujus. initit memoria non extat per

, tiut

R.I. Aug. d. Anno 1548. $. venir audy s6. ibi: voanm gegett b

nict bargethban toerben Fónte, baf Gr je i Stenfcben Gyebacbte

tritiu

ht tint

nüffexc, EcS. Jodtte aber 9. $. ZiBatr aber innerbatb SYen(den

y o

(3^ebancfen 64. an: contra 4/zm,. quam pro diverfitate cafuum vel

longo l. longiffimo tempore contentam effe ad[truunt Dn. Donauer.

Jïn. n

de urisdill. ia terr. al. ce2. tb. 40« Knipfchild. de Nob; £ 5. C. 1.

"h //,

AdS

f7,&d€ .7"7" Ci-v. Imp. l, 2. C. f.- Z. )-3- E'- B;' de Linkæ do l- !...4:2-;.

Quamvis alii fimpliciter immemori:le tempus requirant, ubi fupe-

5.255 )

rioritas fine territorio acquiritur Dn. D. Schweder Z. $; 2 €.10. $. 9,

podee

lll

Dn. Hert. de Super. terr. $. 61.. Brunn. Conf. 167. 2. 2. ibi: G8 if

untaugbabr, baf.nad) gemeinet: 9tennung. ber. Gelebrten alle

ntit i

Jura utb Regalia, f0 per Privilegium Summi Puncipis móger erz

2

[003

balfen, qud) burd) unbencicber ZQeriübrumng , manin fie alfobea

ndam

febaffen, bag Eeín 99?e

itcb eineg Contrarii A&us fid) erinnere, unb.

ber Superior, toiDet toe

[cbemn bie CBerídbrung fauffet , beffen nidbt

gm i

at

OL

unmin'enb, Fónnemn ermorben m./e::b-

X.

unem

3. Dividitur ex adjzntto temporzs faperioritatis territorialis Abadï;m&o;

/fimo

prafcriptio in eam, quz /ozgo-tempore 10. vel 20. annis perficitur, temporis in

| pfæ

quando inftmul cum territorio praícribitur, & in eam que longi[J. cam , quae

ODgO,

.7"

1030* vel 40. annis abfolvitur ;

quz fine dubio ex ratione juris va-

quá

(b

hda, ;o n g1

aimgg-

s i»

X)x 3

3$0

GR ASS de pnþ;ptzoþä

p

lida , utique fuis in cafibus modo indigitatis, judicari debet, ubi

Ímo

[CQUI

de titulo conílat, res dubiae(l. .Et quamvis alias quoque ex folo

longiffimi cemporis lapfu titulus prefumatur & prefupponatur /. £.

ia

$. r1. C. de Prafér. 30. aun. Dn.Lauterb. de variet. temp. art. ult.

pana

Cantt

$. 6. & D. Harp. de Prafcript. immun. À. Colletl. tb. 20. feqq. ubi im-

(n inc

primis de quadragenaria immunitatis à Colle&is praícriptione id

ufüpe

verum effe ratione tituli inea quam maximé prefumti pluribuscum

per generalitatem textus iz /. 4. C, de Prefcript. 30. 1. 49. ann. tum

input

Mev, ;

pet Z. fin. C. de fund. Patrim. ibid. penitiüs explicatam, tumper

€. 4., X. d. Prefcript. adflruit, qua verior quoque eft fententia, quan-

u$l

Conm

Ec denique do rationem & analogiam juris fe&amur, & denique ineam que

$n cam], quz

tempore immemoriali perficitur & abfolvitur, & ufu feré commu-

tdfpon

immemoe

D. C

iali tempo-

niius obtinet, quodin fpecie hoc. fuperioritatis territorialis jus, in

£e€ abíolvi-

fe & inabítraCto con(ideratum, non nifi hac immemoriali prafcri-

jngit

amitte

£üt.

ptione ubi detitulo non conflat, acquiratur B. D, Fromman. d. /.

tb. 14.. concl. fin, & moderni DoGores D. Schwedcr, Lynker. Hert.

i, |

& alii /apra jamcitatiquod extra dubium eft, ubipraícriptio con-

D P

142

tra Imperatorem X]

:

€onfentiunt.

n-xpcrium decurrit, in quo omnes ;ommgmitgr

—

conf /;J

Caprur li.

&l

Don t

/

De Caufis þajw Pr;g/ähþtionif Apit.

etiam

50

le

Natu

Fundamen-

tum Cau.

Und;u:ur hzc fuperioritatis t

erritorialis perind

e ut aliarum rerum

s

F

aliorumque fimilium jurium praferiptio in jure & zatsrali gen-

NI

famque re-

motam hu-

tium Ó Civilii, eoquequod obtinettum ex LL. Romanarum tum ex

nol

jus prefcri- Conftitutionum Imperii noflri R. G. principiis. .Quod ad z/u4

com

ptionis ex

fpectat re£tius. fentimus cum illis qui ftatuunt, quod uti ufucapio

&b

jureNaturæ

comg

« Gentium

ita & prafcriptio , inprimis quz eft five longiffimi five plane im-

repeti poff; Inemorialis temporis, inter modos dominia aut alia jura acq

uirendi,

gl

labo

flatuitur ar. omni jure juftos referri mereatur. — Quamvis enim exrerzZ fpecie

Wenti

quefirma-. przfcriptiones aliquidà Jure naturz alienum continere videantur,

füm:

tur,

imprimis ex hac ratione, quod zquitati naturali omninó adverfe-

&

tur, id quod meum efítüne fa&to meo in alium transferri/. 17. ff. de

lone

R. 1. $.2. T. d. bss qui fhi l. al. juv, l. 2. ff. eod. & alterum cum damno

D.0

alterius locupletari £.: 4. . d. cand. ind.1.206. ff 4. R-I. re verá ta-

ler

men, modó ex circumítantiis fuis juíti&cis prudentiüs perpenfis

H

Prin

æüimen;ur, nihi] ejusmodi in fe habent , potiüs vero cpnfentï'cp'tc.

imno

Q

p

—

D

E

v Jüperioritatis territoriali aequifoiua,

imo didtante tatione juris fia

turalis juftze prouiudc*ïari debent, dum

"

rum aut po[fefïörum priorum , &

ï

Q

ht

fequuntur negl

igcnt'iam domino

uam iíta càüm

derelictionis prefümtio

nem indacit, tüim amiffionis

4

m quam riaximé fe-

cam meretur, iníu

P

er publici boni ratione

[

fi

ftit , ne dominia aliave jura diutius maneant

(jffe

élantur, qu& n eocon

iantur non facile

in incerto, & ex ea in

certitudine confufiones or

cu

iméfieri poffit, pracaveantur vel

:

st

exfuper

abiles litesque, qaam opt

Ts . pro [5o. E

gre

gi& pro more fuo hanc in reni

. tUtl

amputentur

N. & G.infp. 6

.' 5. 24-. n- 20 ä—r 50 ;2- 72-4- Strqu

Mev. i2 INAcl. jnr.

m

in $. 1. C. Ex. 43

.6.2. €F

» ibid, Mül

l. in addit. lit.d.. Harpprecht. zz

f&44. ubi ad contraria

qui

Comment. ad pr .

7. de Ufucap. imprimts n. 40.

fubeffe ftatuminat

) qu

ihil alieni ab &quitate

naturali

friu

refpondet & n

ubi przcedentibus & hanc

Dn. Coccej. 4. Prafcr?

qpf. immo C. 4;. h. Z^

s if

iis coinicidentem n€ po

ffeffores perpetuóquaG

jungit rationem cum

N

amittendarum rerum

metu convellantur Z. 7. pr.

C. d. Prafcript!30.-

"Wa

folicitudinis & litium pericu

li add. Magnif'.

ann. (ed finis fit omnis

t Ht

te femper colendus ia Pofit. Contr. ad

Dn. Praíes Fautor pia men

io tv

E x5

. Lt prior. tb. 9.

Et ex hifce rationibus etiam Gewtium.

muntt

facilius ufüm prafcript

ionum recepit, atque induxit Mev.

confen[us

2.2. ita Ut etiain o

btineat inter gentes quà gentes &

dc li 5- 24—.

dem Reipubl. funt concives, fed

non tàntu

m inter eos, qui ejus

dem. Repub

licà non comprehenduntur, Jure

etiam inter eos qui eà

ot. 4 7. B.c P. L. s.

Naturz & Ge

ntium

j

faltem gaudentes Gr

Vasquium hoc nega

ntem refutat , adíftruens quod,

! as i - w ubi

p

f cum eo ftatueretur,

co n.troverfras

de Regnis Regriorumque finibus

ui, max

imur inde fecuturum fit in-

p tl

nullo unquam tempore exting

um

commodum , exquo nontant

üm multorum animi perturbarentur ,.

lul

ur, fed & idageretur , quod

al i

& bellorum femina copiose projicerent

Wplo

fenfüi repugnaret..

Id quod etiam convalidare

communi Gentium

is variarum Gentdium h

oc prafcriptionis Clypeo

'e ]^

allaborat & ex

empl

[Cfldf!

ffuetarum , inprimi

s Hebrzarum & Greca-

identidem fe defendere a

numentis maxim&

Dd

rumtam ex facris quam

profanis hifforiarum mo

monitarum

Regi- trecentoru

m annorum poffef-

jmuf !

exemplo Jephtze Am

B. D. Cancell.

u

quv

fionem objicientis eX

| fudic. c.

L 1. 9. 26. fd, vid. tn.

d.l. quo

d & ulterius confirmant Zieg-

,f

D. Ofiand. zz aor. ad Grot«

j

ler. i» zot. ad Gr

ot. d. l. nm. 1.

Co

nring. d. fizibus Imperii c, ry.

9. & in fpecie quoque de

ea

Habn. ad W efen

bec. tzz. ff d. lfucap. 9-

re legiti

mo prafcribendis Marc.

Principum bonis & juribus tempo

Harpprecht. de pra-

j

5-Hi , Dng

m

ghon d' Præ'[äc þonierihc, COIF;I-W' 2

It 732?3

v

| äfz

GRASS Hde *pmfc'riptia;;e'

d

PPariter.& ex

Sure :noftro

jEript".limmun. à. colle& c.2. $. 1, fg. Quod vero ad 'jüs'xnoürum

Cz-

à

' fl v

Civil. —vile, quo in Imperio R. G. utimur, attinet, indubium omninó eft,

quod LL. Romanis prafcriptiones tanquam modi dominium aliave

Mu Pl

jurà acquirendi jufti , fuam acceperint fubítantiam & efficaciam ple-

umpt

divgl

niffimam, quippe quz eas(ibi qua(i. proprias feéerunt , formá fpe-

cificá iis fuperindità, multisque fingularibus tüm citca modum tim

sinC

circa tempus defuper indu&is

:

; quo refpectu quoque modi domini-

D

(ioque

um ut X alia jura acquirendi C

viles appellantur pr. 7. d. Ufucap. L. z.

lo füp:

Jf- eod. L. 3. cum fqq. L..8.S.

1. C. de Prafcript. 30.

l. 4.0. ann. L. fín.

ftipti

C, de fund. Patrim, L. 23.cum Aub. faq. C. d. SS. E

€

clef. INov. 12 1.€.

sie:tanq

Etriamex ]u- 6.

Cum quibus concordant & [us Canon. zz C. 1.

de préjcript.in 6.

friptio

re Canonico jn

& Conítitu-

fpecie quoad prafcriptionem immemorialem Co

nílitutiones Im-

guandc

tlonibusIm-

perii, uti conítatex R. 7. ding. de anno 1548. G. y6. 5 9. C 64. non

It com

perii;& mo. IBinus & mores moderni etiam inac

quirenda per pracriptionem fu-

pive

ribus mo. perioritate territoriali ,

qua in fpecie hujus confiderationis eft ob-

tf 4

demi. — je&um, quuocvl patet ex j

am fupra deductis & infra porro d

f:ducendis;.

ts sel

3S. 1.

ttdis:

*Secunddm :'h?a'rþum TLL. nor

mam

ut tale J us tertitoriale aäquï'rï

"

Ratione,

poffit pro Caz/z. efficiente proxima re

quiritur 1. poffe(fio velquafi,

Iratio

caufz effici-

que ad omnem ufucapionem vel pre

Ícriptionem, quà dominium vel

r

entis!proxi. fimile aliquod jus acquiritur,

five inchoandam five confummandam

tiente:

mz requiri- przfupponi debet Z 25

turl

- Jf de Ufurp. & Uficap. eaque 2. ratione finis

füper

Czvilis,

qu& conjuncaa elt cum affe&tu & animo dominium, ubi (cil.

'longi[

PofTJI.ïo vel agitm d

ere corporali,

aut jus illud quod in rebus incorporalibuslo-

N

quafi eaque, €0 dominii eft, & dom

PA

inum quamvis non formaliter, attamen effedti-

"um

vé talem dicit,

acquirendi Z.. 5 ;;

ff 4. 0. &. A.L. 15 pr. f. d. Ufurp.

pon

Civilis con-

& Ufucap.

T

Qu

janda cum

emadmodum enim in prafcriptione fervituturn eti-

pà

animo azz

am Civilis poffeílio requiritur, & civilicer ratione finisquafi poffidé-

latio

affdu do. I&dicitur, quire alterius jure fervitutis & quidem fervitutis (ibi con-

tior])

minium ,ve/ 1

itut2 , quz quamvis non fitin ejus ominio feriti? ic.dicto , tamen

aliud ali.

i

km'm;

quod jus ac.

n bonis ejus effe cenfetur , utitur L. 1 0. ;17. 1 $. L. frn. ff. férv. quem

tl t

amitt.ita &in

quirendi.

neceffaria effe

prafcriptione fuperioritatis territorialis civilis poffeffio

Otnis

re&te dicitur, quà quis eam exercet ad éum modum,

& d;

. quo eà utitur t

anquam fibi fuo

jure quafità aut inftar domini, 2. Re-

Qüne

Tituus& Quiritur etiam zi/zlzs,

qui eft jufta ad dominium aliàs acquirendum

quidem re. habilis caufa,.

tl

gulariter

& quidem ver? zoz petative interventens de. regula

Quf

Verus,; 07

L. 27.ff.. de ufü

c. nifi jufta excufabilis erroris caufa doceri poffit , quo

putativus.

ca(u ritulus eti

—

äl'p

am putativus per exceptionem à regula juftam facit

dy

p'oiï'eQ'-

fiperioritaris terrivorialis acquiftion.

E

—

Datur exce-

Dcaoff. $. ,iy.:gp

ro empt. &qul ft:ah« ritulo

m G-

;þoffefüäneüï þer L 'l-l&'Cf/'

ptio: quem

niti vult, eum probare neceffe

'bïlbeat Lo 2,»

ff. d. Prob. L. 19. C. d. 205

alfegans

l,

& przícriptionis allegans

probare te-

Mltve

num.pec. cum exceptionem u

fücapionis

ibus fuis requifitis;

inter QU2 etiam ^ perür in

qmple

eam ptobare debeat, cum omn

Dn. »P»IE;E- praícriptio -

eít titulus Bach.ad 7r. 2. 4. 22. tb. $. lit.

H. ad8. Magnific.

tri

(t cralatit

ii & hic ne temporis

Wntum

fes in Collat. SeEl.1 1. th. 2. p« 22- quodutique juris €

ongi, non

10.1. 20. annor. nom

tantum, quan-

tantum ubi

TOi

quoque applicabilis in prafcrapt.

ediantehlac pra- um ipfe

do fuperioritas terricoriali

s cu

m ipío territorio m

hbg

fed etiam quando fola hec

(ine territo- territorio ;

Lf

fcrip

tionis fpecie acquïrituf.,

fed &fepara-

& per

fe fabi(tens jus1

ongi temporis pra-

.tim atque

[

riotanquam, feparatum,

dem & (ic titulum in cafu,

fola cádem

fcriptione alicui acquifitum dicitur ,

fiqui

ïgt.inö.

ominum effe cred

iderit, hocjus acquifità

n .

quando e. gr.ànon domino quem d

in comp

lexu fuó emtione, donation

e aut fimili alio ritulo fibi com- prztenditur.

'(, 0

qua fit quafi traditio L. 11. $.

paraverit, accedente u

fa & patientia ,

od

. fin. ff de Servit.

perinde ac in aliis juri-

idiu

1.ff. d. Pabl, in rem att. L

prafcriptione quz-

bus celuri-etiam in fervitutibus longi

temporis

iducend

u

de R- -PO -Lo 4-- 'Loþnuï(c; dq long-c

tendis titulo omnino opus eft.L. 24 ff

d latius dedu&um vid

ere licet apu

d Magnific. Dn.

rleac:]m'ri

ftemp ) P'/'&

fbr. quo

fimulad text. L.

Pralüd s Difput.de f

i !»lï!fanl".vt-la..g,P,.57,fäq. ubun

dl

um magn

a fiducia diffen-

4 a—cïP'ïf —/l.f('f

rv.vind. quem ut plurimum «

Nonirem i&

d

tienres objicere

folent, refpondet. . Quen

do veró pro afferenda fibi

"n

allegat. preícriptionem

prafcriptios

fuperioritate te

rritoriali quis opponit , aut

ne tero po-ris

i

annorum , aut plane immem

orialis temporis ,

k

longiffimi ,

;'langiüimi 30. vel 40.

decuríu tanti

/

Aut Ymme-

g

ei [ufficit titulus talis faltem praf7

mtus, quippe qui in

inter-yeni

ffe fup- morialis,

gt

z

temporis, ma

xime cujus initii memoria non extat ,

m

itaut fola canti temporis qua

fi poffeffio, ia quali

etiam Ptæ-

ponitur atque pre(umitur ,

ima demonfílratio atque pro-

um

& per eam abfolute przícriptionis legit

fumptus ti-

iutum t

l.40. Ang. qua& eít commu-

batio (afficiat , 2. C. d. Prefcript. 30.

itulusïfuïæäco

L]

ïpa/lïdf'

nior DD. conclufio in fpecie quoquequà

(üperioritatem territofia-

(bicone

denique & 4. requi-

4

lem ita acquirendam per .fupr.

allo in 'Cg -'I- 5- anä-

*Boni

"fxldcfs,

, um

Canon. & morib

us noltris ornni

. qua de Jure.

situr etiam . fides, qua de Jur.

C. fin.

p p

omnino tempore adeífe debet

&in

prafcriptionibus longiffimi

Canonico ,

lis temporis, imo etiam cente

naria ,

moribus

j POMIO

x. d. prafcript.

aut immemoria

fidei

etiam in

€um-enim .mal

a fides easdem corruere faciat ,.

& exceptio malz

.modllm-/

P

offe prefcriptio-

v;' 1

poft aliquot annorum myriad

es adhuc competere & oppon!

nc]on-gia.".

[

rendim

ft alios Fac. Jurid. Tub. apud B. D.

mi, immee

4«

ua(i communi ore dicatur po

! reguïa

Harpprecht. i» Cozf.

! Tubing. 30« n- 2 9- f

quodtamenita temper2n- moríalis &

nj;at , vel in calu , centenatia

f g

dum , nt procedat (altem 4j

de mala fide aperto.co

p d

y

Quo requiritusg

polïïm'

$

ii

354

GR ASS de prafcriptione

eum exce-

flquo cohtra' hic militantem b. f. pxæfümtionem : qdäm' ,þï,æf;cri-

prio m. fidei

"

femper

ptio longiffimi temporis nedum immemoorialis juxta canones in fe

competat, habet, etiamfi nullus poffit allegari titulus, adverfarius contrarium

tir

n

procedere

quod limit- & poffeffionem m. fide vel

ceptam vel ad finem perductam pro-

faltem, ubi

bare vult, in quo non impediendus, uti id pluribus jam dedu&tum

ptit,

fi.l-'l

dem. fide,

ap. Magnif. Dn. Pras. iz Collar. S; II. d. tb. 2- p. 5 4 0./q. ubi & autho-

liret

aperto con- fitates prajudicia inveniuntur quorfum remittimus. — Et hac ta-

flat, vclad- lia quoque in hac materia

Inveni

verfarius

fuperioritatis territorialis pra(cribendze

malite

«ontrarium

obfervanda venire, conítat ex eo, quod nullibi, ne hodie quidem

fj

probarc

excepta deprehendatur, ut & ex communiori DD. calculo , 4e us

risdidi

wlr.

Jam (upra.

CAPUT IlI. .

»

Iynke

ht aut

JDe Subjetto [. deiis , qui ad. fapevioritatem territorialem prafcriben-

lr po

dam babiles funt', adwer fis quos prafcriptio talis decurre-

'mn 5- !

re potcï , 4git.

gt

du

Subjectum

Pfum ruBrum hoc-indi

gitat, ]übje.&um hujus præfcrïptionis dupiex

activum

|

effe, G atlivum, quod prafcribit & pa/J/vum, quod prafcriptio»

Wt

eonítituunt. nem

ptror

3

patitur. Primó nobis agendum de/o, deinde de /oc. Sub no-

mine [(Aubjetli atl ivi veniunt nobis 1. iz genere omnes illi, qui quacun-

al j

In:ge

;1CX€

fiímun

omnes;

ui

que ufucapionis & prafcriptionis fpecie res quasvis prafcriptibiles f.

res poffe — corporales f. incorporales fibi acquirere poffunt, quales funt, qui

yutt

fione, vel . restales civiliter

GpiY,

quafi fibi ac-

velvere vcl quafi poffidere valent, animum & affec-

tum dominii aliusve alterius juris acquirendi habentes , quippe (ne

d

quirere pof-

. funt.

b

quo jura talia nonacquiruntur . 5 ;. ff. d. O. & A. idque indilinaé

orq

f.id agant finguli ut finguli, £. colledi in quandam communitatem

