nobile illud Corpus Hi/fori« Germanzica

faciunt; additis ex inftituto,

& Dietmaro.

His accefferunt ante

Dl MtlAmb-

Eruditorum etiam. W/ricbindo,

qui Hiftoricos Gsrmanicos

biennium Rerum Germanicarum 'Yomi,

m(fmmm

ab Henrico Meibomie

Seniore primum editos & illu

firatos, auctio-

Germanicos ab ZJezrice Adeiborio Juniore,

m

res, atquéalios Hiftoricos

continent,. Deaatiqyis autem il-

nunc primum editos & illuftatos,

M

bus Germanicis magna parte v:

;jler Judicium |Gevvoldi in

lis Scriptori

eriis ïvzg&imti , 4tque

otit uni

traCtatu dc Septem

Viris [mperii : H j» 7Monaff

[atione longiusremoti, non qua viderant , A€

à foro civili populig, couver

fed

qua rumor C fama vulgi auceps ilis fap-

Ü

quibus coram interf nertmt ,

retulerunt.

Ab his tamen exciendus

j d

peditabat, im Commentarios [A05

busdam Epifcopis , & Abbatibus,qui

ierum tf

rebus

lh&G

g

egï Qrto Frifingenfis, cum alisqui

000 3

fi

T"&.

b

PO

$62

*

PREGIZERI Diftiplina Nutitia

u a. M

rebus arduis, etiam a fe conícriptis magno judicio , ipfiinterfuerunt,

! Orlo init

tiorahaba

Quantum veró cuique ex his tribuendum fit, difci quoque pote(t tum

aliunde , tum ex egregio opere Ger/. o. Po[]ii , de Hiftoricis Latinis

dimiin To

; Qutmen

quem fecutus eft ZZartizus Zeilerus , de Hiftoricis & Geographisce-

lebrioribus, multa quoque de fuo addens.

: tbonenfi

1.

III. Ad parandam Hiftoriam Germaniz juvat Sy/oze ZActorum

- prem Al

Per. Sylogen Pullicorum:

-orum

quz diligenter & magna induftria collegit Go/2/f; , cu-

| tpendis a

Publtcorutm.

jus extant Tomi tres Coz/fHirutionum Imperialium . Ycem bie 9f eid8e

d

mentum n

banblungen : & Politica Imperialia : ne quid dicamus hic de Tomis

Á fi jum

ejuedem ZozarchiaS. Romani Imperii. Convenit tamen & hocin-

, quntum p

ter eruditos, effe quzedam in. Go/Za/Hi operibus fuüppofititia, qua

nin; def

noneam ztatem & autoritatem habent, quam pra fe ferunt, videtur-

| Wque tem

que ipfe quandoque varia diplomata, etiam quz non extant, finxif-

| Wniteetia

fe. Quis enim credat a 7zifcozz; temporibus,, a quibus orfus eft

tiquas, q

Goldafius, talia adhuc fupereffe fcriptura formali. — Et patebantipfi

primo 7

quidem veteres Bibliothecz , & Archiva paffim per Germaniam, prz-

Ciroli M.

Franticor,

fertim Helvetiam , in quibusipfe infimulatur etiam quandoque qu&-

dam obliteraffe , ne aliunde peti poffint, quam ex libris fuis, ut his ita

incompar;

majus pretium acquireret.

Hujus generis Conftitutiones quedam

üütentor

extant quoque apud Zzovizm , queitidem , quanquam velut formali

i time

fcriptura produ&tz, non funtgenuinz: uti ex collatione Hiftoriz con-

diu defid,

fentientis, aut discordantis, nec non moribus, & ufu*ævïi , phrafi

Vatiis Di;

item , & flylo Seculi, poteít dijudicari: cujus laboris egregia fpe-

- Wetinenti

cimina ediderunt przter alios , Reizeccins, & JMirami. [ungenda

, Quo

his porro funt Horrlederi AC publica fuperioris Seculi : & ad imi-

üsQuead:

tationem illorum edita prafentis Seculi A&a colle&ore Lozdorphie,

4 jeri dii

cum continuatione ejusdem ab uno &altero Authore fuscepta, ad

tium [ab,

annum usque LXXXI,. cujus operis tamen fummas Capitum qui fcri-

Q55 atqu.

pít, non caret ftudio partium , plus inclinans quippe ad Pontifi-

Tünt, tan

ciorum caílra.

Opus etiam recens, cui Titulus: Ewropei[tbet J9e

leïpoffum

rfo[D: ut & Palckezierilibri, quos infcripfit, CGertoírte8 Europa:

titig Ma

necnon Tractatus Gzf/elii, deStatu publico Europz noviffimo , item

tyig, i

Leozis Aizema Focderati Belgii Hiftoriographi eminentis, ut & Bra-

| cuiuS €

€belii , atque Thuldeni opera, multain fecontinent ejusmodi A€a,

m et

Documenta publica: que non femper in fingulares-libros aut Syl-

logas conducta, fed quandoquein variis Scriptis fub alio titulo di-

fperfafunt. Quibus addendum 7bearrum Pacis , Moguntiz ante

lts [

aliquotannos editum , quod Tabulas ipías , fuperioribus Seculis adeo

hag

raras , Pacificationum per Germaniam, & reliquam Europam hoc

$ecule

&

C

.

Sacri R'&man*i Imper:'z';.

663

—P

(rintefum

*S-ecu(lo initarum , diflin&e refert : modo Z&a Pacis lV&/z*phali&æ pie-'

niorahaberemus: 44l Pacis INNeomagienfis ic fatis editis, Amftelo-

quepoudm

[ForidiLritk

damiin Tomis IV. & exante etiam utriusque Pacificationis Hifforia,

cui tamen addi plura poffent. — Sed & moderna Comitia Imperii Ra-

Ctogrotte

die

tisbonenfia nequid dicamus de prioribus , magnam faciunt ho

Nlore As

[

partem A&torum publicorum , qu& fparfim quidem habentur, &

augendis atque illuftrandis quandoque libris, qui ad prafens argu-

t Gof

m bitsud

mentum noftrum fpe&ant , inferuntur, quz tamen opere pretium ef-

fet, fi jun&tim juíla ferie poffent edi: guítum quidem illorum ali-

shíc deTuns

m & hod

quantum prabentibus chartis , quz infcribuntur :: Serzes ominofaree

rum ; deficiente tamen ipfa hujusSeriei continuatione ad noviífima

pofttà, e

usque tempora, Nemo sutem neícit ACtorum publicorum nomine

enunt, Vittt

xanc, t

venireetiam, uti anteajam innuebatur, Leges X confüetudines an-

tiquas ,

qua inprimis etiam fedulo funt legende, & quales collegit

ybus orist

primo ohb. Bafilins

Heroldus :. auCtiores edidit Frid. Lindenbrogius &

Frpibati

deductas. Sic &in Gallia Capirularia Regunz

tmaniam j

Caroli M. usque ?vo

Francicorum edidit Stephanus Paluzius. — Et foannis AMabilonii opus

wndoga t

sfir, t

incomparabile de Re Diplomatica , prater alia multarariora; novam

ducentorum & amplius monumentorum colle£tionem continet, qua

rions qui

ipfa tamen Cenfores quoque fuos jam invenit. Hancin rem autem

quvüti

diu defiderium & con(ilium eft , de requirendis amplius & edendis

v Hilorett

variis Diplomatibus ad leges Germanicas , aut defcriptionem Status,.

ifo av ]

In Scenam etiam prodit hoc loco ZZeatr&m Enuropa-

pertihemibüs*.

ofis tg"giJ "

um , quod profequitur r

es circa initium hujus Seculi ab anno XVII.

yi. p

t

(tas; cujus Tomi quidem duo priores ma-

jit

usque ad noítratempora ge

qll: Ü

jori diligenia fc

ripti funt , ac reliqui ,

qui hincindeetiam ftudio par-

"d WW"

tium laborant :

&in quibus ipf1, qui interfuerunt rebusgeftis, Du-

(]

mg Pm» i

li

^

Gimilitiz, & mini(lri, a&afua fzpius vixintellexee

ces atque prafe

um qU^

tunt, tanquim

fecusfcripta: cujus rei teftem unum ex multisallega-

gpot?

um Fridericum ab Holz, Generalem Rei Tormen-

ppc 4

re poffumus Georgi

jrpe

M

tarig Magiftrum ,

Heroém fortiffimum, & Nobilitatis Libere im

m fideliffimum z

n

26 u

li

Suevia, imó Wirtem

bergiz etiam bujus, paraftata

jvl

ex cujus etiam d

elineationibus caltcorum , przlioru

m, & obfidio-

qu

t5

num , nec non al

iis manufcriptis( qualia etiam Sereniffimi principes

usm0d'

Mi

icUs, &Urnrcus Wirtembergie Du-

j

Fratres quondam F n iDER

Jibrosd

ces, duo Belli Fulmina re

liquerant ) iftud 7/earrsmm Europeum ir

dl

Nec filentio hie preteriri debet , Dizrisuz

jjo i

f

multis emendari poffet.

0 u

Europenm , quod recentiora ACta public

a habet, cocpta ab Ele&tione &

Corb-,-

$0

71

furo)

WIF

ES

664

PREGIZERI Difiplina Notitia -

COA

I i

Coroüatione A'uguüi(ïïmi Imperatoris LE O POLDI, anno hu-

Qdeinde

jus Seculi LVIII. continuata diu quovis femeflri nundinis Francofur-

ia

Annilio

ten(ibus, & in 46. Tomos ad an. Chr. 1682. excreícentia : in qui-

qn, &

bus negari camen nequit multaetiam comparere , qua exigui funt

tis pote

pretii, ita ut fcorias a meliore metallo feparare opus fit : ceffavit

ia

-

bis illiu

etiam continuatio ulteriorillius operis jam ab annis pofterioribus be-

fcriptus

ne:rnultis, ob cauís quas inveftigare hic nolumus.

—

dniici G

-

IV

Sed & IV. per Chroszica varia-addifcitur optime Hiftoria

Yiti de

Per Chroni-

Germanix.

Non autem intelligimus hoc loco vulgaresScriptores

ea Gerama-

lemg:

Chronicorum, & levioris pretii, quorum una methodus, utali-

bingenfi

24cA.

us alium defcribat, & fabulas fine cura mifceat: quale fere eít

ia

Con(ilii

Chronicen Cologienfé Anonymi, Tbome Lyreri, & alicubi etiam Se-

d qu

bafi. Frauci, fed meliores illos innuimus.

Quos inter ad no-

ais

Hittoria

ftrum hoc inftitutum peculiariter commendstur Zveztizus , Scrip-

a al

voluit ;

tor egregius , cujus Annales non tantum Bavarie, ut titulus fert,

hujus P.

fed totius Germaniz res referunt, ex monumentis maximam par-

virenüj

tem fide dignis, & magno ipfisque Pontificis quandoque odiofo

anni sz

candore collectas.

Multum valet etiam hoc loco David Chbytraus,

porandu

vir magno judicio & eruditione praítans, cujus Chroniconitidem

4m ey j

eft cum excellentia nominandum , non tantum in Saxoniz, fed

]CS, dt

totius Germaniz rebus: de quibus etiam pariter Zlberrus Krar-

Fiflore

&iHs, & Reimerus Reineccins optime meriti funt, Sed X laudem

tem effe

in hac claffe merentur, Spangenbergeri Chronicon Mansfeldenfe :

ittror

"Adelarii Erichii Chronicon Ducatus Juliacenfis : Pieritii Chronicon

tis |abq

Comitatus Lippiz, Hierosymi AMegiféri ( quem civem. quondam

ti bellt

Wirtembergia habuit) Chronicon Carinthie : & jungendus huic

C05 Pel

nuper [Iluftris

ob. W'eichardus Valvaffr Baro, in eximio opere ,

0, ad.

de Ducatu Carniole ( Gbrbefi Jer&ogtbums Grapmn ) de quovid.

Noleli

judicium eximium in A&is Eruditorum Calend. Mart. An. 169o.

lazatin

Hifce accenfendus omnino efít. Brovverz; quoque Autor curiofus,

gb

& diligens, qui fingulari apparatu ex optimis Archivis congeffit An-

nales Trevirenfes , & in illis tractavit Res Germanicas, rariores

TT uj

tvf

plane, laudatiffimo opere: quod diu haud integrum editum in ma-

nibus verfabatur Principium tantum, non patientibus illud totum

Drtmo,

lia [nie

edi in vulgus refpe&ibus quibusdam politicis, civilibus nedicam,

an aliis Colonienfibus, & 'Trevirenfibus.

Legit tamen illud to-

'eten(

fOVine

tum in Aula EleCtoris Moguntiri quondam Zeclerus , qui multain-

de defumpfit ad illuftrandam Hiítoriam Germaniz. Prodierunt

(min

-

deinde

noüïan

66j

Sacri Romani fmperïi

apessucsunm

; M0

ll«

deinde in lucem an. hujus Seculi LXX. Leodii Antiquitatum'E

Ftacoh

:

Annalium Trevirenfium libri XXV. au&toribus Chriffepboro Brov-

14 : u

«ero, & facobo Maferi»: quibus lucem quoque accendere in mul-

expi i

tis poteít

Codex membranaceus Zfforia Trevirenfis , a prima Ur-

t od

(t Chriftum natum MCXXXII.

bis illius origine usque ad annum po

fcriptus a Canonico quodam

Trevirenfi :

qui liberalitate ob. Lw-

ri(ïribushc-

Wirtembergici quondam Prafedi ,

dovici Gutbii à Suls Gyneczi

me Hilots

Viri de re literaria optime meriti,

& fupremo Elogio Panegyri-

esSerptts

ftz magni Theologi ,

Tobis Wagneri Prpofii & Cancellarii Tu-

bingenlis, digni(fimi,

pervenit in Bibliothecam inftru&iffimam

odus, ii

yhe fire t

Confilii [uftitie

fuperioris,

quod Stutgardiz : atque is ipfe Codex

ibliotheca Augufta Vindobonenfi,

teíle Lambecio in

i etum 3

e(t, quem ex B

wer d m

Hiftoria hujus Bibliothece

, edere, & notis illuflrare quondam

us Codicis apographum Differtationis

gini U

voluit Cafper Br

ufcbius : cuj

huius Przíes Reve

rendiffimo & Eminenti

(fimo Principi Ele&ori Tre-

E ial if

naximam pi

virenfi |JCOHANN

] HUGONI Auguítz in Vindelicis circa fuperioris

aobtulit, magnalubentia acceptum.

Browero autem com-

j

anni aufpici

parandus in Hiftoria fcribe

ndanon eít anragonifta Kyriander , qui eti-

m

fed non tenta eruditione, fcripfit Anna-

oniconiti

am ex Archivis quidem,

les, de origine & Statu Trevire

nfi; cujus Civitatis jura ipfe contra

TE

fed fucceffuimpari. Optandum au-

Ele&ores defen

dere allaboravit,

( E

tem eífet, ne Germaniz

Chronica edita, &inedita manufcripta , in

d u

exterorum manus ita tran

fiiffent, utillorum penuria jam ipfiin mul-

asf

Ut enim . taceamus de illis, qua in prio-

ii Corott

tis laborent Germani.

ti bello Germanico decefferunt

Archivo Imperii, & quzad Sue-

um (

pnid

con

(tat Gallos multaiftorum,

etiam eodem bel-

hii

cos pervenerunt,

gl

& cura atque inflin

&u inprimis Cardinalis tum

PC

f

lo, ad fe traxiffe,

Germania convexiffe; qui

Richelii , um . Ma

z4rimi, undique ex

( qUOVl ,

literasque a

b [mperatoribus,

p

4

Mazarinus moriens, omnia fcripta ,

ab. Bapt. Colberto ,

; Àn!

lls

ad fe miffas, legavit

yor 0

Regibus , Pontificibus,

Thefaurus ifte, cui vix par alibi reperitur,

f Àv

in cujus Bibliothecam

cong:

tranfii. Et quanquam initio pa

üci inter Gallos fuerint, qui his

frDOox tà

men Ca[anus , Aaberius, aliique,

iib g

commodeé fciverunt uti :

um 9*

ilta fnis rebus adhibuerunt,

& deinceps abuíu

quodam Regis fui

Romanum , & varias adeo Germaniz

;illi u

praten(iones

in Imperium

pUs p

j

li Holfato, Chifletio, Kippingi? »

j

Provincias ,

ab /4auonymo Nobi

t

jli

Martinio, Lud. dn. May

. aliisq

ue refutatas, effinxerunt; quibus,

mulüi'q'

2 funt fal(z ille Reuniones ;

Arreítis &

qui

noítra memoria fuperftruet

!

, Odignlüf

PPP

Placitis

h

t 666

PREG IZERI D;'/cz'p[ind Iotitia

w

;Placitis Parlamenti .atque Camerae Mercníis ,. & Brifacenfis, quän-

Ced.

doque etiam Vefontinenfis, roborote ,' & per vim atque frau-

dem executioni datz , cum tanta & injufta adeo ac violenta immi-

terti qux

nutione-Impserii noftri: quodhodienum arma Gallorum con

nm, de.

ne fasnature 4 Gentium adeo gravia fentit.

tf&'Om-

; prcolend

[2

V. Multum Hiftoria Germaniz adjuvari poffet eriam per Zz-

Per Inedita

j um , Q

edita , quzin Archivis & Bibliothecis affzrvantur maonumenta: quo-

| Winarum

qua in ÁAr-

rum Archivorum inítru&tus & apparatusllicet melius fe hodie habeat,

chivis baf-

; s permi

fim affer-

acolim, tamen alicubi in multis adhuc emendatione ;opus habet.

; WMod in jj

"VAPBEIUT ,

e» Vid. fpecimen aliquod Archivi, etiam ad hos ufus bene ordinandi,

! trProvin

Biblioibecis, apud Ds. ZMulz'in Reprafentat. Imp. Maj. p,2. cap. 28. .Ex defide-

| firis , cor

ratis autem dudum, utante dictum, hocetiam non poítremum efl,

| &refpe&i

in Z4zféo Boecleriano , & in Sulpicii Differtat. citat. p. 1 r g. expreffum,

| fionoftto

utadparandam Notitiam, dequaloquimur, & ad excolendam ma-

| Q verar

gis Hiftoriam Germaniz viris eruditis & civilium rerum non igna-

; (gnition

ris major & facilior acceffus ad inveftiganda Archiva, & Protocolla

. qibus G

daretur: exquibus quid communicandum, &edendum, quidnon,

üum, E

fed tanquamarcanum lateredebeat, ex regulis prudentiz bene con-

! ficiential

[tare.poteft; damnantur autem interdum quadam in illis filentio,

fhentarii :

que citra rationem occultata, & hinc ignorata, Imperii rebus plus

! Íedulo d

nocent, quamprofunt, Ethorum Archivorum copiam utilem adeo

: gda qu

& neceffariam , implorat jam hinc inde , quantum licet, Co/egium

ju propi

Tuperiale Hifforicum per Germaniam, fb Aufpiciis , &faventegra-

1 pet,

tia Sacratiflimi Imperatoris Cafaris LEOPOLD , variorumque

tis, ]u

Imperii Electorum, Principam, & Statuum : in quorum Aulis , Cu-

IWm por

riis, & Academiis, motore primum Excellentiffimo Dn. Cbriff.

ilippi]

Francifio Panlisi, Medico.& Polyhiftore Saxo - Ifenacenfi famige-

ti) Vin

ratiffimo, uti jam plures viri celeberrimi Collegio ifti, cuiadleGtus

Wierunt

quoque cít Diffzrtationis bujus Prefes, nomen dederunt : ita Sco-

Gal 1

pus illius eft etiam argumentum hujus prafentis Differtationis ; &

U hobis

paranda, ex Hifloria Germaniz , mutuis Collegarum operis ,

i hoe

per Seculorum a Chrifto nato potiffimum decurfum perficienda,

| U E

Imperii Notitia: qua incrementa etiam haud vulgaria fibi fub Col-

Cilig Y

legii iftius ( de cujus incunabulis, inílituto , ftatutis, & ordina-

hb,Vm

tione, ex fchedis quibusdam editis, & ex Colloquiis recentioribus

eruditis quorum titulus S)?onatlíd)e

Giefprádh m. Januar. & Maj.

llioe

ann. 1685. quzdam conílant ) Dire

G&ore exoptatiffimo, Viro in-

comparabili ,

Nidem .

spromittit,

& nofílris elogiis maj

Ore, Dominvo Jfobo Lud

0!]7170 ,

BRTW

X,XIf

/N

M

: Sacri Romani Inperii.

663

r

XXI.

i

ACenus, q

A

"

T

[

HU u

Sed & prater Hifloriam Domefíticam Germanicam, ad qüa(rïi Hiflovia

omnigena

Aiolenta j

referri quoque poffunt Seripra Polemica illuftriorum Controverfia-

R CODICLOS

Rerum , qu&

rum, de quibus vid. Szl/ricius in cit. Differt. p. 1 17. accedere debet

Imperinm

percolendz Difciplinz noflrz Hifforia reliqua omnigena , & fele&ta

nofirum

Lelam p

rerum , que Imperium noftrum przcipue tangunt , Gentiumque

pracipue

vicinarum, & earum , quarum res olim & adhuc funt cum Germa- zagguzt:

Nümenteq

t hodiehdu,

nis permixtz. |Obtinet equidem Germania dudum ( vel Lazfrana € has inter.

atione ) Principatum in*

v opus hd

illud in Z/lzffri Collegio hoc probante Conful

ter Provincias Europz : cujus omnes res, pace & bello, domi &

tne ordinini

J Erdel

foris , confiliis, foederibus, focietatibus, mutuisque commerciis,

ximum d

& refpe&ibus, ita contexte invicem funt, ut nihilillarum abImpe-

tio noflro alienum videatur.

]ta videlicet communisres agitur, ut,

g.l

qui verarer

um Germanicarum notitiatmbui cupit, non pofhit carere

xcolendamrm:

m nonigt

cognitione

aliorum vicinorum Regnorum , & populorum , cum

LÀ

E

& adhuc quotidie intercedit, nego-

, & roocl

quibus Germanis crebró fuit ,

tium. .Et videmus fanequod mult

a fingularia ad hanc rem noftram

um, qiint

facientia fuppetitet vicinarum Gentium Hiftoria : inqua velut Com-

ntie bt

mentarii inftar effe poteft , Hiftoria orbis Terrarum ecmanzi, qui

jn ls hn

fedulo deícribit Hiftoricos quarumcunque Gentium: cui conjun-

yeri lp

genda quo

que Riccioli Geographia & Hydrographiareformata. In-

æiamutillmä*-q

jc, 0

ter propin

quasautem Germaniz Hifloriashocloco nominari primo

poteít, Hif/

oria Hifpanica , Germanig Imperio, Circulis, Comi-

Hiffanica..

)

&vf

tiis, Judiciis, & Domui pre

fertim Auflriace Auguftz, qua alte-

, vurtum

niam moyvet, atemporibus

rum potenriz fug lacertum per Hifpa

PhilippiI. Regis ,

& Caroli V. Imp. ut

antiquiora illa, quibus Go-

"u

thi, Vandali , Suevi ,

Gentes Germanice, Regna per Hifpaniam

guon n

tenuerunt, fileamus, penitiffimé jundaa.

j, eiadto

Gallia autem quoque Germaniz vicina, non amica, vel invi-

Gallica.

: t

tis'nobis Hiftoriam fuam inculcat , in-quà prater alios commen-

Tamionisi

dandi hoc loco maxime occurrunt Scriptores a P;rbwo, atque Zfz-

;Efü

f opCHS;

drea & Francifio de Chefne editi.

Et facit huc Francifci l.. Regis

g;üciendäe

Gallie Refponfio ad Principum

Germaniz literas apud Sleidanuum

jbl

hic de Ger-

Ti

lib, VIII.. Commentar. pag. 215. & quz ibidem Autor

[$;

& gtl

manorum Gallorumque nece(fitudine ex B. Rhenano ,

Mutio, &

(

reccnt

milio refert : quibus addatur Oratio Fraxinei Legati Gallici apud

Qnuaf'&

Wi

eundem Sleidanum lib. XXI

V. Comment. pag.773. de perpetua inter

mo:

Tio!

Germanos & Gallos amicitia, verbis quidem toties

jactata; fed vix

Jl

unquam

j;

Pppp 2

668

ienrain

PREGIZERI Difiplive Nuiiia ;

n enininin

jorem al

unquam fida: & de variis inter utrosque rebus geftis ZZarcheri Nar-

ï gumR

"

ratio. Immixta autem eít Hifloria Gallica Hdlortze Germaniaz fin-

| jmfüb

gulariter primum per Francos , jam indea temporibus Regum Me-

fidlum «

rovingicorum : aucta deinceps [Imperio Caroli Magni , (qui Ger-

German

manis & Gallis fimul imperavit) & mutuaaflinitate crefcens, cum

Regnum ÁArelatenfe per Galliam . Germaniz acceffiffet : & cruenta

j tonfilia:

|

antemur

Aellis, poftquam Ludovicus XI. Gallie Rex & Succeffores. ejus de

bus bujt

ditionibus Burgundicis , imo de Principatu Europe , & Arbitrio in

(mul fit

illa pacis ac belli , armis toties cum Domo Auftriaca certarunt. Quïa-

Hj

liter etiam Hiftoria Germanies rebus Galliz hoc noftro Seculo per

utrumque Bellum Germanicum , & fecutam deinceps Pacem Weft-

hujts vel

phalicam , & Neomagienfem, innexa, fuerit, fatis conítat: modo

ibplede

dafusde

non utramque paginam Hiftoria Patrie rupta a Gallis utraque Pax

nunc im.pleret.

quiipfiq

d& al;ca.

Sed & Hiítoria Italica , in qua Sigonzi, Gmicciardimi, ovii

fünt , g

opera ad noflrum fcopum przcipue valent , hoc loco conjungenda

emiacg

eít, non tantum propter Regna Gentium Germanicarum in ltalia,

Qum Imp

Tts, velut

Gothicum fcil. & Longobardicum quondam , fed & propter Impe-

rium Caroli M. & propter Regnum Italie, quod Otto M. Imp. Ger-

vindi;s n

manie univit; unde huicin illam , &ipfam Romam, perpetuum

üg quoq

Jusaccrevit. Ethabet adhuc hodie Imperium noftrum fuos Magiftra-

Tiniam,

tus per ltaliam, Archi-Cancellarium fcil. Archi-Epifcopum & Ele-

tülo ho«

hidi, po

&orem Colonienfem, Vicarios perpetuos, Duces Mantue, Sabau-

diz, Montisferrati, Mutinz: & hos aliosque pracipuos Italie Du-

tmplo d

ces & Principesfuos agnofcit Vafallos: ne dicamus dg aliis Imperii

magis (

juribus in Italiam, etiam quoad fines & limites. Et utinam Hiílo-

ttulo,

riam Germaniz non ita occupaffent res Pontificum Romanorum , a

plius, n

-$

quibus toties turbatum Imperiumhoc: quod quidem etiam nomine

fuo dum longo jam tempore Romano-Germanicumgudit, nonrü«—

magnam

nit Italiam a Germania divelli

AOnes,

. Nec aliena hinc Hiftoria Zizzzzrie. Afflixerunt equidem ma-

mngnrim.

e

* iofne

xime Hunni füb Attila Rege Germaniam , & hanc fub finem fami-

Inc

i

lie Carolingicze tributariam fibifecerunt, etiam fub primis Saxoni-

Wüpavi

cis Imperatoribus vifcera hujus patriz ferro depopulantes, fed ab

ts ten

HenricoI. Aucupead Martisburgum, ab Ottone M. Imp. incampis

, Con

Auguítanis ad Lycum victi & cafi. Verum füb Henrico II Imp. ami-

Wiata

cior Germaniz facta Ungaria, dum novam Regni formam, Chrifti-

U aq (

ane religionis vinculomagis adítri&tam , illi adícribere cocpit, mae

-QC b

jorena

6692

szgri Romani Imperis.

l

me,

fatcti N

jorem ab illo t

emporc cognationem contraxit: qua auCts maxi

uftriaca Familia dedit, in qua Regnum illud

Ormani t

cum Reges Ungarie À

jam fub Augu

ftiffámo R

ege JOSEPHO juventuti fue redditum,

; Mp M

fa&tum e(t here

ditarium : de quo per ar&tiorem quandam locietatem

ni, (qib -

Germaniz jungendo fcimus fuperiori Seculo ardu

a agitataquoque eífe

ctefcens, u

confilia: certe Turcica bella his ita intercefferunt,

ut licet Ungaria

t: um

antemurale Germanie quoddam fuerit ha&tenus, illam tamen viri-

dfores u

( Arbirron

bus bujas fervatam ab interitu etiam nuPlcr adeo fuiffe, fatendum

(imul fit.

vanint, Q

Hifloria Bobemis diu

fuit ipfius Germaniz Hiíloria, G pars pojrruica,

lo Skolo t

hujus velut inci

ma, cum Regn

um illud matrem fuam adhuc arctius

; Pien Wa

ampledteretur ,

& in finu hujus Sceptrum fuum reponerer. Vid. Go/-

of mod

Sed poftquam a Regibns Luzenburgicis,

da[l4s de Regno Bohemiz.

lss a

quiipfi quidem German

i fuerunt,

& faftigium Romani Imp. tenue-

(aas feparatas mogis a Germania habere Bo-

runt, gubernaretur, res

dinin, f

bemia C(.'Bpit: nontamen nex

u illius pline foluta, quin maneret Feu-

faos numeraret inter Principes EleCto-

o nj

dum Imperii hujus,

-& Reges

n ini

dam & Cives honorarios Germaniz , cujus pro^

res, velut Status quos

pl

vincias nobiliffimas , Sil

efiam, Moraviam & Lufatiam illi coronz

te

Quemadmodum autem Bohemizres Ger-

Mp

fug quoque afferuerun

maniam, cum exitioq

uidem hujus & interitu fere , ad fe traxerint Se*

m, p

n foos t

culo hoc adolefcente,

Hiftoria Belli Bohemici, & enati hinc Germa-

.c-

felices Unionis & Ligz partus, triftifatis ex-

ftopun

nici , poít anteceffos in

lantud; j

hi

1

Manét vero

Bohemia etiam ab eotempore conjuncta

emplo docuit.

uo , accedente etiam novo belli atque vi&toriz

| uosmhæ á

magis Ger

manie, exq

utulo,

incer Àu

(1riace Domus hereditaria bon

a; fineullo dubio am-

PUA

plius, n

umerati fub Ferdinando lI. Imp. & Rege cocpit.

uinim

ed & trahi in partes has

poteít Hifloria Britanmica, CUjUS Hpipan as ,

gnagorto

A»

nt quo

que Gentes Germanicg Angli &

p at nom

magnam partem conítituu

& multisin hac Regionibns, adbuc ho-

Saxones, a qui

bus Anglie ,

J ll; non

nova quondam Regni forma

per Egbertum cocpta:

die nomen , &

in Anglia thronum

& hinc prima Famil

ia Saxonica, qua Regium

du

rnubiz Ducem Imper

ii Rom,

fmem 4f

'occupavit: ut fileamus

Richardum Co

ium a Ludovico IV. Im-

U

faíces tenentem , & Angl

ig Regem Vicat

yimis 9

ntea ab Anglis in Be

lgio gefta (unt, &

u

per.

conítitutum , & qu&ea

Jontés

Sed &res Henrici

VIH. & Elifabetha Anglie Reginz mul-

occupata.

[m mæmp '

tum ad Germaniam , præferti

m in cau(a Religionis pertinuerunt. Et

OILIm 'am

& CarolusI. Magn& Britanniz Reges

fu.

'hoc noítro Seculo JacobusI.

Union&

*

Pppp 3

qu.

m

F'

670

PREGIZERI Difiplina Noritia

nE

ssts

Unioni & caufz Palatinzin Germaniaaddi&i, magrjum momen

tum

fflonom

Hiítorie Germanice intulerunt; quod auxit etiam fuo arbitrio Ca«

hbito 5

rolus l.. Magnz Britanniz Rex in Pacificatione Neomagienfi, Ho-

prandi :

dieautem WILHELMUS ejusdem Britanniz Rex , non tantum

( recent

Germanicum fanguinem ex Naffoviorum Principum traduce An-

nig pro

glie iterum , Scotizque & Hiberniz Regnis junxit , fed & Germa-

audit Ci

niam omnem arGiffimo fo:dere fibi cenet devin&tam , vindex quo-

iabl

que libertatis Avirz , & probaturus fidem tituli, quo ante annos

Ddl

t

non ita multos infigniebatur libellus a magno quodam Mini(tro fcri-

um Bl

ptus: L/ Ewropa eiclave , fl "ngleterre ne rompfes fers.

tlbus nil

Sueetcau,

Spectat huc quoque Hi/Poria Suecia, nontantum ob communes

quz Genti ilii cum Germania intercedunt Origines ; & quod Suecia

Cillia pe

ï

tranfiver

cum Dania & Norwegia, totaque adeo Scandinavia , pars olim fuit

liet dein

Germanig magne, & quod decantatz toto Orbe Gothorum res,

Gertnay

quibus amplius inquirendis infervit hodie Collezizgz ZIntiquitatis Up-

rum ibe

faliz, non aliz fint quam Germanice , fed propter proximiora ztati

noíire tempora, quibus Sueciz fuperiori Seculo ex Provinciis Gere

Confir

Ob comn

maniz ampli(fima acceffit Livonia: & in bello Germanico parentum

Ipedtu

noftrorum memoria, Suecorum arma, Chezirii,

& Paffendorffi (ty-

lo quoque illuftrata inügn'iter ad ufum Hiftorie G

pþriino*

ermanicaz, ftupen-

dis viCtoriis totam peragrarunt Germaniam

ium?

; contracto deincepsfr-

licas Pa

miffimo interSueciam & Germaniam vincul

o per ipfam Pacem W'eft-

phalicam , qua Coronz Re

po& fu

gni Suecici fatisfaCtionis loco integrz

quadam Provinciz & Domi

omni j

nia Germaniz feudi nexu , & cum jure

Is ad!

voti ac fuffragii in Comitiis , Condirectorii in- Circulo Saxonico

$

Inferiore, & ere&i Supremi Tribunalis Vismariz attributz fuerunt:

quibus omnibus nova deince

Hf

ps acceflit cognatio, poftquam fub Ca-

Dondun

rolo Guítavo Rege

Sueciz Regna Familiz Palating in Germania ad-

i qu ;

dictafunt hereditaria: & Pax NeomagienfisSueciam in partes paulo

ante armis Electori Brandebur

Qtis t

gico illatis fecedentem,q Germaniz

iterum conciliavit, & fociavit.

TY

DwnicA.

(Onfüex

Proxima his eft Zfferia Dania ,

non tantum ob refpe&tus pau-:

o ante fignificatos,

à m Tm-

& quod Dania aliquando Imperio noítro tribu-

taria fuerit,

& ab eodem titulum Re

gni in Petro Rege affumpferit ,

füm a

fed quod ante hzcduo Secula Daniz

& Norwegiz Sceptrum , jun-

Qs

&a etiam aliquandiu Suecia

ïmpera

, in familiam Comitum Holdenburgico-

rurp, & oriundoram hinc O

latie Ducum,

tranfierit : in qua illud

Dler

etiam hereditarium factum eít füb F

niæ, (

cui'

RIDERICO HII. Rege,

üïlquj

if'to.

n

—

Sacri R omarii Imperii,

fhomem

ifto nomine, IHlaflrifhmus Dn. DETLEVU Sä Comæ in Rünzzt;,

arbitrio (;

habito ;z Illuféri Collegio hoc Panegyrico folenni, 4e Formarusm im-

gienfi D

TIOT tantuf

perandi vicilfitudine , evatulatus eft. — Sic itaque Holacie Ducatus,

& recentioribus abhinc annis Comitatus Oldenburgicus, Germa-

traduce A.

niz propius jungit Daniam : cujus propterea Rex membrum etiam

d& Gum.

audit Circuli Saxoniz Inferioris, qui multum refpicit Daniam, &

vindez q

ipía ab bac vicifam artenditur.

) afte n

Belgica Hiftoria ipfa Ovigine fua eft Germanica, non alia. Et

Belgica.

Mini[ho fti

cum Belgii ditiones , ut de illarum antiquioribus Dominis & poffeffo-

[

ribus nil dicamus, ad Burgundiz Duces Regii fanguinis Valefii in

bconmmunas

Gallia perveniffent, manfíerunt juris Germanici; & tales quoque

qudSuutà

tranfiverant ad Archiduces Auflrie, S Reges Hifpsniz ; a quibus

s ol i

licet deinc-ps fub RegcPhilip. 1I. imo ab univerfo imperio Romano

ythorüm f

Germanico , feceffum fecerint feprem Uniue . Belgii provinciz, qua-

tipitiy

rum libertas etiam in Tabulis pacis Weftphalice approbata denique

ximiora ztd

& confirmata fuit : manent tamen illarum res adbuc Imperio noflro,

'ovindit at

ob commercia , & fadera , hocipfo tempore prafertim, G ob alios

jto parttum

refpe&tus politicos jun

&æ: modo Gallorum res, etiam cum Im-

ie magis ad fe trahereat Bel-

zfmd&rjïftg

perii noftri detrimento, non ira quotid

qice, lp

!

gium

! inquo quicquid illis per transactiones, & conventiones pub-

) deincupi

;

-

licas Pacis fubinde ceffum eft , non equidem impugaamus ;

fed quze

Picem Vi

poft raptam

Pacem Neomagienfem erepta iterum a funt ab iisdem,

itia

focoinug

omni juít

'carent ; qualia funt etiam illa que hodie ab hoftibus

his ad Montes Hannoniz geruntur.

, &j

glo at

Sed & ratio fuadet,

haud elonginquo petita, jungere hocloco

Polonica.

ex fingulari confideratione judicit Politici

putefum

Hifloriam Polonicam,

nondum ita obfoleti.

Utenim taceamus controverfiam Porufficam,

um ib us

de qua Sleidanus lib.

XX. in princ. Cozringims , Beclerus, & alii fuis

vnana

dcm Zaclerus in Notit. Imp. l. c. pag. 19. Po-

locis tra&ant, putat i

us p

lus curz effe debuiffe , quam fere

Garmie

loniám ex caufis gravibus Imperio p

confueverit fieri ,

cum illa Imperio non ita noxia, quarm nhtilis, con-

tfa Turcas etiam

fuerit, & magnam fzpe offenfionem pertulerit,

seddus pat

m habuiffet; Sane Lefcorum Tertii

flro tribé

cum cauíam invadendi Germania

Poloniz ( qui in Expeditione Caroli Magni

fiompit

'

& Quarti, Principum

Imperatoris

contra Pol

onos anno D CCCV. occubuiffe feruntur )

tf

n

poíteri;, Du

cum & Principum Marchionumque nomine , Pomera-

lenbuf

Ü

Q!CU'

rchig Brandenburgice , &

l

"

niz, Caffobie, Rugim, Lufatie, Ma

; gl

reliquis ejusorz , adSaxoniam & oftia Al

bis vergentibus, Germaniz

regio-

i ;Iï:l

TO

672

PREGIZERI Diftplina Notitia

^

.....

regionibus pfæfuerunt, & per nuptias afinitates cum Teutonicis

domefti

Principibus contraxerunt: qui ipfi tamen Polonis multa intercepe-

fervant *

runt, quz iterumamiferunt : uti exbellis, que cum Moravis, Po-

necalien

roeranis, Caffubiis, aliisque Germanis, Siemovitus; Lefcus V. & varii

poteft D

Poloniz Principes, atque Reges gefferunt, conítar. - Quod ipfum

inhae A

etiam Prafefture Limitanez feu Marchiz, ut vulgo vocant, aGer-

—

primis fa

manis fub finem Seculi poft Chriftum natum Noni contra Polonos

&ceurati(

inflitutz, teftantur. — Paruit a. aliquandiu quoque multa pars Polo-

Qua prod

norum & Slavorum Germanis: quibus etiam Polonia Regiam dig-

Nwi, q

nitatem, G viciffim tota Pomerania Chriftianam fidem debet Boles-

0btinet ,

lao Crivoufto Regi Polonie, qui Provinciam illam fibi fübjecit :

(mute

cum quo notzbile bellum ge(fit Henricus V. Imp. vid. Nesgebauerus

üm, &

in vita Boleslai Chrobii, & Boleslai Crivou(ti, aliique Scriptores

hos-u(us

rerum Polonicarum, . Ex ratione autem Status putatur effe, utar-

fed toti

&ius cum Imperio Polonia jungatur, quod(ine dubio plus curarum

Pomifïfi

ha&enus fuiffet, fi major Germaniee quies fuiffet. — Junxit quidem

vel alian

res fuas fpius cum Polonia per facdera & nuptias quoque Domus

Mdifla c

Auítriaca, quz aliquoties Sceptro illius Regio vicina futt, fed non

ftü&m |

finezmulatione quadam fubinde potentie, & invidia tum ipforum

duobus]

Regum, tumotdinumRegni : nec JOHANNES III. modernus

MILIAS

Poloniz Rex poft liberatam obfidione Turcica Viennam, quo no-

ünc in

mine Germania ipfi plurimum debet, bellum Ungarico Turcicum

multum amplius urfit.

Ciütelag:

Melius autem hodie. Germania iterum de

Wt

Polonia fperat ex nova affinitate, quam nominatus modo Rex per

üblicae

nuptias JACOBI Filii natu majoris cum Ele&torali Domo Palatina

politico

Neoburgica inireftudet denuo. — Sed hzc ad. noftrum argamentum

—

a

que Rej

de Hiftoria Hifpanica, Gallica, Italica, Hungarica, Britannica,

-

itüta

Suecica, Danica , Belgica, Polonica, paucis attingere tantum vo-

Qoque r

luimus. Singula enim per partes exactius oftendere, & demonftrare,

atque uniuscujusque Hiftoriz hujus Scriptores recenfere, exami-

?il

mare, majoris effetoperis, hinc quidem etiam non alieni, fed quod

Alt

tnodus Differtationis hujus non admittit, differendum igitur for-

