GburezsSraunftdtoeig votiret; Stad) Gnbigung biefet

N

Deliberation toutbe b

urd) vas 99tar(cball ? 9!mbt Gburz SSraunfd)meig ebetiz

fals gu SRatb angefagt , toelcber barauff gegen 8. Llbr in einec mit 6. 99fet

( ]u

ben befpantem S'utfden unb gierfidben 9iuffsug. ec(cbienen.

SOet A5

trodué

Ors

litztis-

€bur; Stapntifcbe empfienge ben(elben etlicbe Codbritt auffer ben

Opinio,

dimmer, urib begleitete Sybm al(o in bie SRatb82 Cotuben , mofelbft &v Syb:

0 ntpar

yne bie leGtere

(onft von Gbur.*pfalg intten aebabte Gotelle à latere. finiftro

augetoie a

OU eriat

nf

Thef. — XIII.

— Quantum ad PERSONAM REGIS ulteriüs dubitat & notat Cl. Author

Nnto

jj

Ele&um in Germanorum Regem, difcrimine nullo peregring Patrie (uti

od d

tempo-

51j

Prz"nc;"pz"omm Cocceji Taris Publ. pmdemz'.e.k

JESLVGAEV BÉ

s

um

ión

tempore Interregni Magni diverfis vicibus contigit)fervato; Non veró Ger-

Qutit«

manum Principem in Regem Bohemiz creatam Jus Civitatis Teutonicz con-

iij

fecuturum ; Verüm fuprà jam addu&tum abundéque evitum, non tam PER-

qot

SONJAE, qdàm PROVINCLZ, que Germanico [ure gaudet , rationem

u

haberi; Quare Speculailla duo Suev. & Sax. que Cl. Auth. Cap. XI. $. 12.

verbis: Syenn bie 4. aper« Sürften follen &eutftbe S)tanm vor CGatter unb

fgm

SFtuttet2c; nec non Cap. XII. $. 75. ber Svünig in $55bem, mocil G nidt

W*.

ftem : toceil Cr nidt Gin Ceutfdber Sann ift.

In fui fenten-

Seut(cb ift.

N

tiam allegat, eó minüs (prafertim hodie, vel etiam à Seculo duodecimo,

qti Tte

quo Rex Bohemiz Archi - Pincerna & Elector Imperii à Principibus Germa-

i V

nig renunciatus , ipsóque ità fa£to peregrinatas remiff2) quid negotii faceffere,

uD

quó certius, Ia à privatis, iísque incertis Authoribus compofita confignata-

ihdit

que effe5 Confequenter illa Juris Authoritate carere; fed Gfidem Hiftoricam,

TU

evincente Thef. Preced. XII. potiore probandi vi pollere, Schilter. « 7»i

u ]un&ä

. AAllemann. Cap. X. &. CF. Aliique Celeberrimi Nominis DD. extra

Jatomqt

" 0U

om,nemrkdubii aleam ponunt.

COROLLAR I A.

tll

»

i, i

I.

n

fwutbenu;

X - YUbia : Anne Imperium Regalibus annumerandum fit? Et eo contines-

, tur Superioritas Territorii ? fub diftin&ionis fcdere dirimenda, remur,

d

I].

0 WIM

umne, uno Remedio v- gr. in integrum Re&itutiohis ele&o , ad Appel-

gl

Wil

lationem detur & fuperfit regreffus

Vel Revilione inflitutà , Benefi-

i ün

cia juxta Mevium P. 7 dec. .X. Statuto , Conílitutione aut Confuetudine in-

troducta Reflitutionis in integrum , alicubi Repofitionis nominatam, Nul-

I

2

i y

litatis vel Syndicatüs, & id genus alia exclufa fint? Varia quidem DD. eít

Mil Q)w/

opinio, At re penficulatius confideratà , prius affirmandum : poflerius ve-

&

zb negandum, exiftimamus 5 Prout in Notis fuis ad Cl. GAILII Libr. I.

fiiito

obfervat. CLIII. proximé tertiüm prodituris prolixius deduxit Nob. Clariff.

& CODfültifs. DI 'IHyLLIUS- &C-

Iii.

Nnon, deficientibus omnibus Remediis Provocatoriis, ab Imperatore

A

male informato ad Imperatorem smeliz; informandum appellare conceffum?

| otot

quidem tentatum , fed à Confilio Imperiali

qii (

W

;Q'god citra Juris ra»;ionem,, faepiüs

Ttt

Aulice

w«

ass

j14

H E L LINGII Anacepbalaofis exegetica .. .

Aulico denegatum, atque Anno 162g. ità Decretum : Syaf 9ybro S?OMQ—I.

$maj. bie Appellation à Ceefare male informato ad melizs informandum, a[8 micbz

tiolid) ub (ira(ftoürbiger tweife eingemarb , bie aud) an fid) felbft nallunb

nidjtig, von f'apfecticber SOvajeftat SOracbt biecmit caffüren unb — auffbebett.

uam Communem in Impetio & Praxi receptam Sententiam laudat Dn. ab

Uffenbach Tr. de Excel/ef]ymo Ca[arca- Imperiali 4nlico. szpf XXII. Setl. IV,

C

IV.

Adem ratione nec ab Imþeratore ad Imperii Status, velad Imperatorem

E

& Status fimul appellare licet.

M.

Upplicationem Supplicationis five Revifionem Revifionis , vel , ut vocant;

»

Super-Supplicationem , s. Super-Revifionem ne quidem eo cafu dari : ubi

Revifus , five is, pro quo fententia lata, in revifione vero reformata, fuit,

Revifionem quarit, cüm Juxta L. s. C. de Precib. Imperat. offer. poft Sup-

jQ.

plicationem alia Supplicatio non admittenda, litiümque finis promovendus

KCo,

fit, certiore tenemus calculo.

VE,.

Egnum Germanig veré eft, & dicitur Ariftocratico - Democratico-

R

Monarchicum,

.

d

l

VII.

Rincipibus Novemviris Minoribus ( excepto tamen fecundüm quosdam

Rege Bohemiz ) Singularis tutela. conftituta eft , ad adminiftrandum,

non Principatum , fed Jus Eligendi Imperatorem , & omnia inde pendentia,

VIII.

$1

cét de Jure communi Feudali Dos non fit onus Feudi, moribus ta-

LI

men Germaniz illa, ut & Alimenta in Familiis Illuflribus e. Terrico-

$ II

rio, adeoque à quovis Succeffore debentur, & recipiuntur.

«

$ lII

u

engue

D7

5' Vi D

t g.

$VL

XVO DIS-

! ?III.

L:ï* " '

äeäco'aæea'

f

TWl

itdy

XV.

lt

g,

DISSERTATIO

)n.

l;l IK

CAUISIS UBI MEDIATUS IN PRI.-

MA INSTANTIA CORAM SUMMIS

u -

IMPERII TRIBUNALIBUS CON-

VENIRI POTEST,

AO

PRURSIDE

Vil

nit, D

IOANNE FRIDERICO HERTLING,

ov

p

JCto, Sereniffi

mi ac Potentiffimi Ele&toris Palatini Regiminis

onfiliario, nec non Pande£t. Profeffore Ordin.

& Coïl-egii RevifionisC

PRO LICEN' II A

nocratit

defenfa ab Antlore

Y

JOANN. CHRISTOPH.

'RINGER,

Survorun1Ho - FRANCO.

HEIDELBERG.E, 1725*

; quosm

—R

ilndom

STNOPSIS.

! pendemia.

$1 P

it" dek ïnrisdi&ione omnimoda in Subditosr tanquam efe&z SMP?-

C

vioritatis. Statuum territoriali.

pnbs t*

$. II.

Dicitur de Privilegio prima Inffantia , quo SubditiStatuum f& tueutur

: ferite

.contra evocatione

m Supremorum. Imperi Tribuualium.

II £it Jrasftio ad Cafus exceptos.

diatus Q injicitur mentio. de

Nobilimt; P Pagis im-

$.1V. JDeferibitur. M

mediatzs.

mam luflantiam intelligatur , indicat.

$, V

szd per pri

ate fudiciaria , Ptfti-

$. VI. De Sn?mis

Imperii Tribunalibus. eorumque poteft

vt C? negative.

$. VlI.. Exbiber. Cafum primum Trallationis

fuiolatk filicet. Paczs Relz'gio]k.

K 1

$. Xï?ll. Difrit de ejus Praxi.

Tif

$. IX

: pl

[|

^

e

E

$16

HERTLINGII de caufs ubi pediatus.iu pripgd

st

$. IX.. Proponit Cafum fecundum , violata Pacis profana.

vant (

6. X. De Can[is Fifcalibus.

atf

$. Xl. De proceffz i caufrs. Fifca

libus. contra /ilediatos S. Rom. Im

jridid

perii Cives.

timitten

$. XII. De cafu violati Prirvilegiz" Cafares.

$. XIIL. De Diffcultate bujus. A&lions.

U

$. XIV. De Cafu Poffelfionis litigiofa.

K

$. XV. De Conflitutione ex L. Diffamari.

n)

Cc

$. XVI. De Praxi bujus Conflitutionis. & Differentia A&ionis, qua fundatur

in L. Difam. C. d. in gen, c& mauumiff. ex "fTure Communi.

()

$. XVII. De Canfis protratta vel denegata fu[litia.

[

$. XVIIL De Cafe , ubi Dominus Subditum fuum in Su

Aá COonmvenire vault.

N

mmis Duperii 'Iräenaä—

(j

$. XIX. De Cafu, ubi quis. Privilegio prima Inflantia venunciavit.

J

$. X X. De eo, qui contra

ali latam turbatur.

féntentiam in Conflio Anlico aut Camera. Imperi-

$.. XXI. Recenfentur. tres . Cafüs,

1.) de eo qui "fudaos recipit ,

2.) Can-

jurisdit

cellaria Imper, "fura debet amt — 3.) im Comma[ariorum Salario ex[olvende

enoro[zs. e[f.

0c Pl'ii

Mlto r

$. XXII. De Continentia Can[a.

U ,n

$. XXIII. Epilogus.

thhitter

f

(4) n&

D oNE

temedi

|4 d

Q)

)

Nter Jura illa eximia, que cum üuperiorïtat& tetritoriali acqufivére Status

I

Imperii, pra ceteris eminere mihi videtur Jfurisditlio omuimoda in fub-

/

. ditos. (1) Vi enim hujus Privilegii Juris dicendi poteítas, qua antiquis

(3)

lr

temporibus privativé & folitarié ad Imperatores fpeCtabat, (2)cum Statibus

Imperii Romano- Germanici itaeft communicata, ut eam hodie non amplius

[

mandatario & adminiflratorio fed proprio nomine exerceant. (2) Hinc non

()t

tantüm várias condunt le

ges atque flatuta, fanb unb CotabtzStedite,

() F

9policep z £orbnungen »c.

tis,

fed & inflituunt in provinciis fuis Tribunalia at-

que Collegia, qua jus atque juflitiam fuorum nomine & audoritate inter

ij!

cives adminiflrant. . In his fubditi ipforum, ceu prima fua Inftantia, regu-

lariter in omnibus caufis conveniri , atque de aClionibus (uis refpondere de-

bent, nec ad fora extranea.

Smm

^invitó Dominó, trahi queunt. Si autem de

facto ab aliquo id attentetur

, tedte prohi-bent fübditos, ne compareant , re-

"Btoltere

Yocan£

/*'*N

z'n/*?äntia coram mmmis Imp. Trib. conveniri poteff.

$17

.

vocant eos Mandatis poenalibus (4), vel, (1 res fit cum potentiore, petumE

contra gravantem Mandata Czíarea, de non turbando in poffe(hone l. qs.

(1673

jurisdictionis territorialis , neque trahendo fubditos extra territorium, fed

remittendo cauf:s ad forum competens S. C.

(1) Rchweder. Iatrodutt. ad jus Publ. Part,. fpec. Se&, 2, c.

513- $. 12. fq.

Reincking. Z. Rer. eccl. eó fec. l. 1. el. $. 6. . n 104 féqq.

(2) Struv. Sysragm.

ur. Publ. cap. 26. $. 15. add. Hert. Comment. d.

vt

Confultat. Legib. cb judic. in [pecial. Rom. Germ. Imp. Rehusp : $. 19. pr.

(3) Secundum tritum illud :

mi babet territorium , babet etiam pro fé ti-

lum pre[umtum cujuslibet gurisditlionis im territorio per l. zec quicquams

Tride

9. ]j* d. OI]ïC. Proc. 'Text. f, P. Stat. Imp. Tit. 4. Hs 94.,/&qq.

(4) Paur

meiitodu '7//!7'2361- ll 14 .€6. 2;. Ze 4.1. C"PZ. d. 1)7-06. tit. 2. drt I.

Z

184.

Lauterb. Co/eg. Theoret. Pratk. l.. 2. £. 1 S. g.

4 lmpari-

5. Il-.

Quid? quod ne Cefarea quidem Majeftas, quz tamen aliàs fons omnis

1) r

jurisdi&tionis dicitur, (1) Statibus hac in parte prajudicat, aut privilegium

exfdwndi

hoc primz In

ftantie per Proceffus inhibitorios , caffatorios infringit. (2

Multo minus fummis Imperii Tribunalibus licitum

eft, (5) fubditosStatu-

um , negle&o foró inferiori, immediaté evocare, vel Mandata contra eos

emittere, LHc enim contra Immediatos regulariter tantüm locum habent,

(4

) neque caufz mediatorum aliter, quàm interpofita appellatione aut alio

remedio devolutivo ad fu

mma Imperii Dicafteria dovolvuntur. (5)

(1) Conf Quisquert. Cameral. quaft. 1. $« 19. [éq. & quaff. 2. $. 15.

(2) Vid. Cap. Leopold. $. 3. Lauterb. Tr. inaug. de Condom. territor. cuma

e Sttt

fip- conj. c. 6.

tb 3. C 4. ibique Dd. citt.

jj t W'

3) Rec. Depzt.

d. anno, 1600. $.. (S8 toitb nicbt tveniget 2o. i0i: baf

g at

bcfifall8 Denen Magiftratibus proxime immediatis i Dem nicbt oorgue

m tb

areiff

G - O0. C:F.

et Jung. C. O. C. P. l. Tit. 25. $. 4

(

L. tit. G8 (oll aud) ev(tlicb 1.

Ht nn

þ(y) Facit huc diftin&tio Cam

eraliftarum inter caufas S. Q. & Appellatio-

*/WW/

nis, quam tamen, ceu minus accuratam ,

rejicic Ludolf. Cosement,

yulia 4

Syfl. fur. Cam. SeEb. 1. $. 2. . , C 2« page 22.

T(À intét

5. III.

, IU*

Sunt tzmen nonnulli cafüs excepti, ubi ceffante hóc foti Privile

gïo,

j de

Mediatus Imperii civis füpremornm — Ttibunalium jutisdi&tionem omninó

yet d

rimz Inftantie fe contra illorum Mandata aüt

gt

agno(cere, meque exceptione p

Citati-

«

,Ttt;

j15

HERTLINGII de caufis ubi üäefljatux n prir?a

Citationes tueri valet. Limitatur hoc ipíó regula fupra à me propofita ,

animum igitur induxi meum, pauca quedam pro tenuitate mea de iis pro-

ferre, & fundamentum , quod habent in Confílitutionibus Imperii, in-

vefïigare.l Faxit Deus T. O. M. ut omnia cedant feliciter !

5[ IV.

qui|

j

Tantis

Ad rem veró ipfam antequam me accingam, haud incongruum effe

mii-

videtur, quzdam de terminis in rubro pofitis przmittere atque vel duobus

verbis eorum explicare ffngnificationem.

Dicitur itaque mihi(r) heic Z4e-

Wittg

Quitate

diatus , qui immediatis Imperii civibus, quoad perfonam fubje&tionis nexu,

(

homagium Galia (2) fubje&ionis onera exhibendo devin&us efl. — Ex qui-

bus manifeflum eít, quód excludam ab hac tractatione liberam Imperíi

'1

(

Nobilitatem , (5) Die $Xeic)és tepezSuitter(d)a(ft, atque pagos immedia-

tos, (4) bie SteicbS ; Syórffet, — Quanquam enim negandum non eít, eos

ratione certorum Jurium & Bonorum Feudalium etiam aliis Principibus

().

párere, hoc tamen non obítat immedietati ipforum, per varia Privilegia

Cafarea atque San&tiones Imperii pragmaticas firmiffime ftabilitz.

(1) Schweder. Zurrod. in us Pub. Part fpec. . fetl.. 2. c

19. in prz'nc.

vl m

(2) Quod enim ex fola homagii omiflione ad fubjeGtionis ne

gationem non,

Atlico

firma femper fieri poffit argumentatio, docetur in differc. H fllichii fub

in juf

prafid. Struviano Jenz nuper habita, de Domimio direilo im aliemo ter-

i, 1

vitorio $. 8.

riter ]

(3) Quantis animorum motibus noílra ztate de Nobilium horum im-

u

medietate perfonali, prazcipué fi in alieno territorio habitant , difputa-

minal

tum fit, docent ícripta Burgermeifferi aliorumque hac de re edita, in-

tüm |

penit;

primis veró ColleCtio anonymi , fub titulo : ZVobilis zerritor;o Jfubjetlus.

(4) Inter quos notifimi funt : Godjsbeim unb C5ennfelb, patriz mez

(9) v

quàm proximé adjacentes, Epifcopus Herbipol. tanquam Protector eo-

()

tit

rum, Q[8 ibr angenommener &obutunb God)irmJOGrr, varia in eos

exercet & pratendit jura, ob qua graviffimz. in Confilio Imperii Auli-

110J

co & Camera Imperiali enatz funt lites, qua? quidem partim deci(z par-

p

tim veró in judicio adhuc ventilantur.

Sunt etiam nonnulla punCta ;

n

quz ob paritatem votorum à Camera ad Comitia Ratisbonen(a funt re-

li,

miffa, dequibus conferri poteft eorum untertbánig(te8 Memoriale an bíe

tii f

allgemeine SReicbs/CBerfammltung , ac.

cum adjuntt. ubi plura inveni-

Dj

es. add. fünig8 SXeitb8z Arcbiv Part. Jpec. contin. 4. Tom, 2. tSott(e

Qonf

2ot. ubi

O

fungpaeg. $o3. Ludolt. Comrent. Syflem. Scö?. I 2. 95 d. 11

disqui-

Á

- . dnflatitia ca;?/;zm femm. Imp. 77:'!). conveuiri pot?j?, gt

f15

disquirit : 4 de Commumitaribus bisce pradicari poft us territoriale ,

Yfta ,

) pfo

ob biefe Oueidbs, O emeinben au

() Territorial-Joetren feven?

m

5. V'

Vocis, J»nflastia , voriz funt fignificationes , 'variæque diflin&liones

apud Dodtores; (1) fed miffis hisce, indiciffe mibi fufficiat , quod prima In-

f

antia mihi fit illud judicium , ubi adverfarium meum , contra quem ACtio

Vfe

imó convenire debeo , a id) meinen Gegentbeil. suet(t

N

mihi competit, pri

belangen mug. Differt (2) ab hac Jnflautia fuperior , ubi nullitates & ini-

kl M

quitates fudicii

inferioris, interpofità provocatione, corriguntur. (2)

ls ,

(r) Vid. Blum. Prec, Cameral. Tit, XXF. s. 6$. feq. Berger Oeconom,

Er qi

"

ur. lib. 4. tit. 1. S. 2« not. 2.

|Impeti

(2) Vid. tn. Lynck. 4. Gravam. extraj. pag. 14. n. $. ubi docet ; quód

immedite

Inítantia appellationis ratione provocantis nonnunquam poffit effs prima,

d us

Imp. Aul. Cap. 16. fubjett. 4.

(3) Add. Uffegbach. d. Confl.

il

5' VI.

Prirlgà

Quid per Summa Imperii Jribunalia in tubrica indicare velim , quilibet,

. vel me tacente , intelligit. — Sermo mihi nimirum eft de excelü(fimo Confilio

X

Aulico & Camera Imperiali.

Ililud Viennz, hzc Welzlarie floret.

Ambo

jonem o

in juflitia adminiftranda concurrunt (1r) cüm inter Mediatos Imperii cives,

aflidii b

ita, utab eorum decretis & judicatis non detur provocatio (2) nec regula-

TL

riter. Recurfus ad Comitia. (;3) Re&é tamen eorum poteftas reftricta eft. ad

LL. Imperii fundamentales, imprimis quod ad caufas Ecclefiafticas, (4) Cri-

horut i

minales, ($) & Politicas (6) 9yoficenz Coadbett, quippe qua certis (7) tan-

Quos vero hàc vice

I difPUFl'

tüm. cafibus ad fumma hzc Dicafleria deferri poffunt,

«aiu,

penitius inveftigare, meum non elt, Confuli poffunt Do&ores Juris Publici,

T

(8) vel quod tuti

us, ipfe Imperii Leges & Ordinationes.

ud. Aul. Ferdin. III. Tit. 2. $. & wooller toit aud) 7. Mau-

u n

(1) Ordin.

yuuct?

rit. Diff. d. fud. Aul. $. 12. feqq. . Cafus vero, in quibus Cam. Imp.

TULU

non concurrentem habeat jurisdiclionem , . recenfet Jo. à Schultz in Diff:

-

) " hyle

-

pecul. Francof. bab. 1706. it. Uffenb.

de Cezfil. Aul.

itima, v. g. Supplicationis Reviüo;

jl p

(2)

Competunt tamen alia remedia leg

nis,

Reftitutionis in integrum &c. de quibus vid. D. Crameri , Confilia-

a ln re

rii Patrie meritif, Z4azual. Proc. Imp. 44ul. Uffenb. c. |.. Cap. 23. add.

yunti

Diff. Schwederi elaboratifs, de. Cozcur[m & eletlione utiliorà remediorum

g enn

contra fententias in [iemmis Imp. Tribunalibus latas. pet tot.

,quU

exponït

'W '/Wï. u:l

Q3) In. quibus veró cafibus Recurfus hic de quä locum. habeat,.

Happel,

6'15qu'

j20

HERTLINOGII de caufis ubi mediatus ;"n prz';äiai'

usb

Happel. in 4iff. de Recarft ad C

&

tf^

],"ffi.

aream AMajeftatem vel Comitia Hniver[a-

Dur|

lia, nec non Ludolf. in Zzimadverfrozibus ei fübjeCt, item i Comment,

i&

Syff. SeGk. 1. 8. 1. pag, 1. in not. add.

S'utge unb

gtünblidbe S93ersdb

(ittio

tung, baf ber Recuríus ad Comitia ii Der S3ufed

ertbalee C5acbe bem

Jedfürftl. SJàauf Jeffen/&yarmftabt nid)

f precludiret toerben fónne,

m i

ubi complura hujus Recuríus exempla exhib

entur.

bque

(1)

(4) Plenius de his tra&tant. £a i» Casfa Magiflratus ci .Mzmjï Eccl.

1

Wetzlar. contra Parochum. $yelimutb, quz excant ítt ber &taató;

Gante

[e) Part. 26. Jung. D. Crameri difs. inaug. d. Canfis Confrftoriali

bus ad

L

Judicium Anlicum pertinentibus.

(;) Lauterb. Co/. Tbeor. Pratt. L. 4.5.

P!l

F. . $. 4. Hugo d. Star. Reg. Germ.

«

Cap. 3« $. 41

(6) Vid. omninó Rec. Imp. zoviff. $. 106. Mev. Part. III. dec. 1 54.

(7) Si nempe Nullitas infanabilis in

Q)

manifefté poffit doceri , Uffenb. 4. co

judicio inferiori fit commiffa, eaque

f

mittuntur tàmen

nfi. ddul. cap. 10. fabfetl. 2. n. 2, Re-

plerumque caufz ad judicem competentem, correctà nul-

())

litate & prafcrip

tà viàá, quomodo impofterum contra I

nquifitos fit pro-

qw

cedendum. Text. a4 R. I. . difp. XI. s. $g. in fiv.

Notabile haud

ita pridem legi Conclufum

contra 00Il N. ubi judici in

Judicii Aulici in. Gad)en. Gebrübere, G.

p

t

feriore injungebatur,

ut praevià legali in-

rotulatione, Acta Inquifit. ad impartialem Faculta

tem Juridicam trans-

mittat, Refponfumque, quod inde venit,

ftatim fic claufum Confilio

(t)

Imp. Aulico ad publicandum exhibeat.

(8) Precipui ex his uno velut intuitu videri

poffunt apud Ludolf. Co-

^

ment, Syflem. Sett, 1. S. 14.

". $1. p. 216.. feqq.

(

$. VII.

His ita

que premiífis rem ipfam ageredior ,

& primó quidem cafum

Fiolate& Pac

z religiofa ,

(1)

qui ob praítantiam objedi fui reliquos om-

nes antecellit.

Cui enim falu

s fu

dGed-. o

inter bona przcipua numeratur.

3, illi etiam religio, curz cordique eft, &

Quocirca nemo in ejus exercitio (2) li-

bero turbari aut offendi debet.

Vetant id leges cüm divinz (3) tum hu-

manz , adílipulante & fuadente

&quitate naturali,

Nam ubi Religio non

Áimiy

arta atque teCta manet

; ibi nec in Politicis ma

(4) fed metuenda diffi

diz

gna fperanda eíl fecuritas,

älilld (

nium rerum ceníetur mife

; rixe& & tandem bellum inteftinum, quod om-

rrimum. Experti id funt Majores Germaniz no-

N f,

ire maximo fuo damno,

derunt

ideoque falubgrrimas circa hanc rem condi

leges,

&j

u

2

$21

inflantia coram fumm. Imp. Trib. convmïri patejl.v

R

mibetrtittiy

Inivetunt Pada, '"Transactiones, Receffus (j) Gc. graviffimasque

i:iwrþ.

clegexs.

contra tránsg

reffores ftatuerunt poenas, ita ut nec Mediatos ab iis eximerent.

Winent,

Concedunt enim , fi mentem legis re&té infpicias, etia

m contra Mediatum

Jutiy

nec non Mandata (6) ad confequen-.

r

Citationem fuper fra&ta pace religiofa,

Fifco Cafareo inferendam, quan-

dum id quod mihi debetur, & ad pocnam

fitt,

doque etiam ad Bannum.

vid.' ap. Schilter. d. Pac. publ. c. 1. $. $. Sum-

i ul

(1) Cur Religiofa dicatur ,

Jit. XXFIII. à num. 12. usque 6 3.

mam veró hujus pacis exhibet Blum.

t

add, Deckherr Cozfulr.. For. c. . fe24. Text. Jf. F. Stat. Imp. Tit. III.

TY Y

féqq. ubi disquirit, an & quatenus ii qui à

». 200. feqq. junQ. ». 302.

pietatzs [tud

io nomen accepere, patrocinio

pacis hujus gaudeant. Legi

Reg. G.

etiam hac de re merentur ea; q

ua äifferit Ludolf. Comment. Syffem. Sett.

lc 5- 6.7)0 160

/

(2) Aut [Jurium inde

dependentium, v. c. perceptione Decimarum, alio-

ni

.Ka,*eaque

rumque redituum huc fpe&antium. Zz/f. Pac. Ztrt.

F. $. 45-

1524M

vredini

(3) Facit huc praceptum illud Servatoris noftri univer(ale, Z4atth. V1l 12

quod fi obfervaretur ubi

que, multe ceffarent lites.

atos ftpto

(4) Quia religio maximum

influzxum in ftatum regionis externum habet,

xbl bl

rientia & antiquis rerum geftarum monumen-

prout ex quotidiana expe

brübur G

tis fatis abunde conftat,

vid. elegantiff. Pufendorffii Tratlar. de Habita

jb gl

M

Religionis

Chrifl. ad. Statum Civil. per tot,

dicam tdt

liquis nominanda eft Transactio Paffavienfis & Pax Augufít. d.

(5) Pre re

m Coníi

Anno 1$fj. nec non Ofnabrug

enf. quz cun&is pacificationibus infe-

É

quentibus: ba(in & fundamentum prabuerunt.

atl r

Hac tamen (i petantur füper hac Conflitutione, nunquam S. fed fem-

(&)

er C. C. decernuntur, C. O. C. P. 2. £. 25. $. u. c 12.. Blum. Tit.

XXIX. m. 200. féqq. ubi rationes adducit.

Confultius igitur eft, qua-

23« praefertim

m alum

lificare petitum fuum faper quatuor Cafus feu O. C. Tir.

fi agatur contra Immediatum.

qos 0

$. VIII.

f

|

),

L

)h

uodí veró de praxi heic quaras, negari quidem non poteít, rarií-

eym D*

fimum effe cafam, ubi Mediatus ob crimen fr. pac. relig. folitarié ( nam

ligo 1

aliud eft, 6 cum Domino fuo territoriali fimul convenitur) à Confilio Im-

at

condemnatus fit. — Aft exinde

per.

Aulico;aut Camera citatus, multó minus

Wd en

non fequitur, quód lex

prorfus fit abrogata,

quia fi ita argumentari velis,

pgniï n

tmulta injure noftro temeré pro a

brogatis pronunciare deberes. Textus (1) & Ra-

ndidenmt

*)uu

tioneg

st

W

j22

HERTLINGII deaufis ubi n;ediatm in prima

tiones, (2) quibus veritas thefis nofílie ntitur, tam evidentes funt , ut'

W

na

neque diffentientium Doctorum (3) auctoritas, neque ufüs rarus eam de-

ol

flruere valeat. /4) — Quilibet AGtor eligit remedium , quod. fibi tutiffimum-

AU I

!

& commodiffimum videtur, difpiciendum igitur, an confultum (it, Do-

[

; t

minuim territorialem ob conniventiam fimul. convenire, an veró, omilfó

ub

«l

illó, AGCionem contra folum íubditum dirigere.

f

InUdf

(1) Continetur in C. Q. C. P. II tit. 10. in rubr. 90n æerfonen unb

li

T0nef

C5adben 2c. ibi £ongeadbtet, ob fie mit. ober obmte SOtittel Dem 9Reid)

d

untertoorffen.

Qua verba ob paritatem rationis redté etiam huc ap-

plicantur, Ludolf. Comment. Syfl. SeH. 1. $. 4 . 2

()

(2) Has vid. ap. Blum. zi. XXVI!l. z. 73. ic:: Tir. XXVIIIL. z. 220«

(3) Inter hos agmen. veluti ducit Deckh. 44. BÍgm. t. 29 9. 62.

(1)

(4) Con&. Lynck. 4, Graw. extraj. Cap. 9. P. 2. G. 49. ". 7. ibique cit.

(1)

Springer. add.. Zu&. Breviculi Proc. Imp. Agl. Tit. XXIX. $. i.

(4)

$. IX.

u

Eadem, que haCtenus de Pace religioía dicta funt, füo modo poffunt

appplicari ad Pacem profazam 1), quippe quz etiam forum Summorum Im-

(t

C

perii Tribunalium per fe fundat, nulló habitó perfonz refpedu, five(it Me-

diata, (2) five Immediata.

Cafíus hic iterum rarus eít ; imó hodie vix da-

/

bilis, quoniam vis atrox & alia hujus Actionis requifita difficulter in Im-

mediatum , nedum Medistum Imperii civem cadunt.

Hodiernis temporibus

omnes diffidationes & violentie in Germania ceffant, ubique feré locorum

Ür

in'promtu funt Judicia optimé ordinata; quae fine ulla mora auctoritatem

pocedi

RY

fuam interponunt, auxiliumque oppreffis preftare folent. "Vis non amplius

hes

eft Jus, nec vindida privata inter cives toleratur, fed graviílimis cocrcetur

ponis, Et hzc ell ratio infre

quentiz hujus A&ionis , c/ui diutius immorari

fez j

fupervacaneum duco.

j

peii

mép

(1) Hiftoriam Pacis profanz feu publicae fu

ppeditat Schuz. jt Publ. Fol. 2..

Ex, 4« tb. 2. ibique Scharfchmidt.

&Af

(Z) Text. dd R. .?. N DZ:/P.II- 5. 4J- Gail. de Po Pu Lib. It C-7. n.2 ïo.

t (

(3) Ludolf. c.7, $. $. 7. 7.

qn Ver

totiis [

-

E o d

(1)

Pergo ad cafus in praxi. frequentiores,

Caufas nimirum Fzfcales, quz ut

)

conftitutionibus imperii publicispa(fim recen

fentur.

(1) Plurima quidem in-

)

ter eas tantummodo ad Status imperii quadrant , a

deoque ad. noftram tracta-

(1)

. tionem

523

inflantia camsie fummis Twp. Trib. conveniri poteft.

Wumag ii E

—

n

poSUEc DN

ht

üt

Sunt ramen aliz, qux omninó etiam :n Me-

1m de

tionemvpropri'e nonwpertinent $

disto locum habent. Sic v. g. huc fpe

&at, quando Privatus dogmata perni-

(imum

ciofa in fcriptis publicis d

iffeminare audeat, (2 ) aut

fummis imperii Dicaíte-

; Do

Mandatis , Refcriptis &c. debitam reverentiam non

omif

riis, eorümque Decretis,

exhibeat, vel Notarios C

a(areos publicos & Nuncios Camerales , Proceffus

in(ünuantés, malé tradet. (5) — Porró eó refe

rri-potefl, fi quis Nobilem ,

t un)

Baronem, Comitémve imperii fe mentitur, aut

| infignia cum Galea aperta,

M

sm

Privilegium habet. (5 )

otïene Glb unb $elm, gerit (4), nec tamen

ag

(1) Comp. Blum, Pr. Cam. Tit. XXX. 7. $. féqq. 'Yext. ad R. f. N. Difp.

l fj

X. $. 16. usque 50.

(2

2) Ludolf, comwent. Syffe

biqx (l

(1) Id.e £ w 24.

m. Jz-& l. G. &. n.zaf.l;.v m 54. fj. ubi prejud.

&

k]f- d. anno 1330. tit. 1j 9 rlïe*annro 1j 42

(4) Vid. Reform. Pelit. du

DL

do pf

(5-) Brevic. p*

ax. Imp. 4

l. Tit. XXVIII. $, 27. add. omnino Refiriptum

morüm[n

a»no 16$2. quod exhibet

(velitMe |

Cafareume de

Uffenb. de con/ïl.-/lul. Cap. 7*

; fa. 1.

li six d

5. XI.

jerin m

temportt

Omnibus hifce & fimilibus cafibus Procurator Fifci Caffarei immediat&l

Statuum domicilium ha-

r [ptorum

rocedit contra Delinquentes, licét in territoriis

cum cafíus

udortsten

beant. Non juvat eos Exceptio Fori aut Jus de no

n evocando ,

n anpit

(s& exceperin

t & jurisdidioni Cafa-

hos leges & conítitutiones imperii expre

N

e veró Advocatus Fifci Status Im-

jj ccert

rez immediatz quafi refervàrint. ( 1))

; immotit

perii eorumque fubditos fine fufficienti r

atione Proceffibus oneret, (aluberri-

Diczfterio certi deputentur Confiliarii

me provifum efít, ut in utroque Archi-

confenfu & praícitu in inft

ituendis ACtionibus fuis uta-

ia

& Affeflores , quorum

bunalia fpcGet:

tur.(2) Probehi perpendunt

, an caufa ad fuprema bac'Ttri

lï-

an veró rectius ad Fora Principam , quippe qui ali

às etiam Jure Fifci in. terri-

toriis fuis gaudent , fit remittenda? (3)

(1) C. O. C. P. a. t. 21« pr. & S. ult.. Lynck. de. Grav. extraj. cap. 9.

Art.2. S$. 4 9.

. Syamit aud) 7- R- L. Noviff. $. berübttem 93.

n quæ, äl

(:) 9R. . O. Ti 6.

fe44-

;uid

g

" ta

r

(3) Vld Text. J. P. Stat. Tit.4. $. 272-

Uuu 2

$. XIL.

nou

X

$24

HERTLINGII de mujäs ubi Tn'eoïätg: in prima

E

lu

5- XIII

i &

Poít Caufas Fifcales referunt huc communiter Do&ores Cafum violati

lii hi

arta

Privilegii Ce(arei. (1) Sunt equidem nonnulli, qui hac in re diffentiunt (2) ,

& Reum Mediatum non coram Summis Imperii Tribunalibus fed foro Domini

pimtu

territorialis fui conveniendum effe ftatuunt.

Aít , rationes eorum tam vali-

( &

d& non videntur , ut nosà do&trina communi dimoveant.

Majeftati enim ,

fm vet

quà Augufliffimus pollere debet, omninó confentaneum eít, utipíe(olus

.g. M

de Privilegiis , quz vi Refervatorum concedit, cognofcat (3), eaque proprià

muni d

au&toritate contra violatores quoscunque tueatur. Qui Privilegia Imperialia

t den

temeré ledit, ipfam Cafaream Majeftatem, ejusdemque Jura lefiffe cenfet

/r ^

lco D«

adeoque re&té hujus vindiCtam fentit. . Quocirca etiam hodie plerumque

F

|

i-

fcalis. Generalis fimul cum Parte procedit contra Delinquentem & ad pocnas

()

Privilegio infertas agit, ficut id varia prajudicia paffim obvia teftantur.

C?ï

CX]

(1) Blum. Ti XXXFIIII. n.2. Lynck. c. . Uffenbach. d. Cofil, Impe

ZALul. cap. X. Set. 2. 4 23.

(a

(2) Deckh. Proc. Ihfo;rm. p.23. G ad Uffenb. c.10. 1. 2. 2.27, add. Mev.

.P. 2. dec. -94-.

(

i.

(;)- Gail. 1. 1. 0.1. s. z.

d

ä

$. XIII.

Ut autem Adio cum effeCtu poffit inflitui, requiritur ex parte Rei non

folüm fufficiens Privilegii ejusque contentorum notitia (1), fed etiam violatio

dolofa.

Quz omnia , cum luculen

pre

4

ter debeant probari, Adctionem fatis red-

Qui

dunt difficilem. ( 2 )

üs(z

(1) Uffenb. de cozfil. Aul. c. L.

fümg

(2) Ludolf. fe&. 1. $. 1. s. 6. p. 17.

pona

h pri

$. XIV.

Watito

Occurrit jam cafir de poffeffroue litigiofa, qua matetia priffi'nïs tempori-

It t

Mmis

bus veré litigiofa fuit, hodiéque multis difficultatibus (1) obnoxia eft, prz-

Obtine

fertim in applicatione ad factum.

Sed meum nunc non eít, evolvere contro-

Otum

verfias interpretum ; fufficiat mihi demonítráffe, quód Mediatus heic iterum

iCPro

Iprimam inftantiam in Summis Imperii Tribunalibus- fortiatur. (2.) 'Congifbgï?

N fp

inflàntia coram j?fmm.. Ingp. Trib. comveniri pptef.

y2j

illud, ubi duo plurésve Mediati de poü'effïone rei immobilis vel juriam liti-

gant, & Jurisdi&io inter plures Magiítratus vel Dominos eft controvería. (5)

atl

Ratio hujus con(titutionis eft, ne Partes litigantes, dum de Foro competenti

t (1),

incertz fünt, ad viam fa&ti tranfeanr, & fic imbecillis à potentiore injufté op-

lomini

primatur aut jure fuo excludatur. Ex quibus conflat, Spolia, Turbationes

» valie

(4.) &c. ad hanc conftitutionem proprié non pertinere, fed requiri poffeffio-

um ,

In illis cafibus alia querenda funt remedia,

nem veré litigiofam & dubiam.

Mus

v. g. Mandata re(litutoria, inhibitoria , confervatoria, & quz ex Jure Com-

du

muni zd retinendam vel recuperandam poffeffionem peti poffunt, nifi Advoca-

Inpei

tus clienti fuo prejudicare, aut folenne illud: QBie gebetten, abgefdblagen,

Cenftit,

-

loco Decreti reportzre velit.

u D

Ad gt

- (1) Conf. omnino Ludolf. Jeamment.Sy/f. fé&. 1. $. 7. . 2. p. 6 5. fe44. ubi

caufas harum difficultatum indicat, easque una cum quzítionibus prin-

t

cipalioribus folidé refolvit.

Quj n

2 C. O. C. P. II. t. 22. $. . ibi : S:Battbepen, bie mif 9mittel bem eeidy

untertoor(fen.

*

r

(1) Text. ad R. T. N. Dif. II. $. 4y.

£4) De his vid. Lynck, 4. Grav. extraj. cap. y. fétf. s. $. 13. s. 6. Mev.

P.1. Déc.122.

5' XV-

-

n

Attingenda jam paucis eft cozffirutio ex L. Di;ï?zmarz", qua fäxtum nobis

"TU

prabet cafum. (1) Tenetur juxta mentem hujus conílitutionis Mediatus ,

m i

qui Statum Imperii aut alium immediatum de fraCta pace publica aut aliis cau-

fis (2) ad Cameram & Judicium Aulicum per fe fpe&tantibus diffamavit, in

fummis hifce Imperii Tribunalibus comparere , ibique in termino przfixo fub

pona perpetui filentii a&tionem fuam proponere & caufas tradu£lionis legiti-

me probare. Ratio hujus conílitutionis defumpta eft à noti(fimo illo prag-

maticorum axiomate, quod A&tor fequi debeat forum Rei. — Diffamatus énim

in caufa principali pro Reo eft habendus, quamvis in pun&o diffamationis

A&oris vices fuflineat. (3) Priusquam citationem fuper hac conítitutione

empttt

pO

Cü; Præ

obtinere queat ,. ante ornnia diffamationem fummarié docere debet, idque

Documentis (4.) vel alio modo in Legibus prafcripto. (5 ) n quo differt

m

hicProceífus ab aliiscitationibus, ubi tam accurata caufz cognitio precedere

j i

(

tur, ut caufa , de qua diffamatio fa&ta,

non fol«t. (6—.) Deinde etiam requiri

Uuu 3

]uris-

f16

HERTLINGII de canfis ubi mediatus in prima

—

SBe g

lal

Jurisdi&ioni Supremorum Imperii Tribunalium per fe non CXimäth: utifunt

; di

caufe Matrimoniales, criminales &c. In his fruílranea eft proyocatio, &

is Gaili

Diffamatus jus fuum profequi debet in foro Di

ffamantis Ordinario, quo rales

caufe pertinent. ( 7)

)u

(12 Conrinetur in C. O. C. P. I[. t. 27. add. Lynck, de Grav.

extraj. cap, g.

j(

P-2- $. 49. 0. $. Text.ad R. T. N. Dif. 2. $. 46.

(2) C. O. C. c. I pr. ibi:

(E

j!

gleícben Gadben.

in Sriebbrüdigen, Codmad) unb anbern bet;

(j) B

-Quid autem . intelligatur fub ultimis verbis: ub

m

anbern 20, exponit Blum. 7ir. XXXVT. z. i

4. comp. Text. c. /. Dif?. s.

$.15. féq4. qui hanc conítitutionem diftina

é explicat.

do

( V

(3) Gail. Zb. ;, Obf 10. 9. 1.

(4) Non admittitur cum fola juramenti oblatione,

Mev. part. 3« Dec. 33.

& P. 9. d. 102. 103.

Ver

lts t

(1). Receff. Imp. Noviff. $. 5. C. O. C. c.l. ibi: Glaublid)e trfunb,

Ubque e

(6) Gail. c./. 2. 7. vid. tamen Rec, Imp. d. anno 16 $4.6.79.

fum,

(7) Blum. c. /. z. 10.

| Atrbiffie

Vel avari

$. XVI.

|

Quod ad Praxin hu

n

ühtur, -

jus conflitutionis attinet , inficias ire n

on poffum,

|

fefforiw:

eam noflrà ztate non ade

o magnam effe quam olim

; tempore condite Ordi-

ltipta,

nationis Cameralis. ( 1)

Crime

n frattz Pacis public

bus in textu no(lro fermo eft,

rar

& & alie caufz, de qui-

WP

ó hodie audiuntur; ergó etiam Diffamatio-

quindc

