dentiam Nobiütacis Immed. pre Civitauibus

jnikgo

Imperialibus.

Atque ita

tandem excuffis, qua ultro citroque afferti fole'nt, rgffgmtgsque

æmmm

bus, Civitatum pre Nobilibus eminentiam demonftraffe

Adverfariorumrationi

ii

Plura fortaffis caufz huic iní

ervientia adduci potuiffe nullus dubitoz

te puto.

i

]

at Conflidui Ac

ademico hzc fufficere poffe, aequus Lector facile judicabit.

if 7

j

a hecvindicare inftitui, idarrogare mihi volui, ut quic-

7

/

J

Nequeego, dum jur

*

;l

genium invenire. poffet, producerem;

ipfius argumenti

quid limatiffimum In

"T

(i!ill.?f'

caufeque juflitia ac

evidentia fretus, hoc quicquid eft laboris, eo facilius

n me íu

!

l'þl ,»'Wt]*?

promptiusque i

[cepi, relicturus reliqua Exercitatiffimis in publicarerum

:;;f?/lf"

"

fcientia Viris.

Neque id etiam, dum'hezc fcriberem, intendi, ui Ordinis

i .W', fgj)

alias venerari foleo , Ó ea, qua decet , reverentia

qu;ikris 3 guem maxime

. Ddd ddd ;

Pl'üfä-f

',/,//71 ] !/

ï/l!leJ

um

e £4

L

250

A.Dz'/]ä;-m,tilo Jfuridica

|

od

Matt/:ih

profequor , ]urä vel Dignitatem laceffere, aut contemnere vellem ; fola ve-

ub &

ritatis ratio, quam poít ferium examen inveniffe mihi videor, Speciminis-

4 V

que Academici edendi obligatio ad hzc fcribenda me induxit ; unde

i & u

majorem quoque Le&orum zquitatem mihi expofco,

pariterque promitto.

uis vl

].

SOLI DEO GLORIA.

Ec derivat

1. de D.

XXX.

Ceutt,

"DISSERTA

u CO

0d, G.

TIO JURIDICA

-i

ivenite Y

.j. ubl

JURE EXIGENDI COLLECTAS.

ALE

teffitate

ELOCATIONEM FILIARUM -

Bteura,

Cines 9

E

ILLUSTRIUM,

l..

tb* 3- litl

d Contri

O^on

T.

i^ etealer/

fionum

—— feüulei

prout ac

PRAESIDE

terumte

con(titu

CASPA

RE ZIEGLERO,

-—

JCto, Anteceffore, Confil, Ele&. Saxonico , nec non

fui juris

in T'c0p

Facultatis Juridice Ordinario,

Penfio ijl

. babita WA ittebergæ

—

tnte bel ]

Ánno 1686.

Qomine v

A UX

füm a Sel.'

I

(roy, Lj

t pre(l

T On prater rem Zacitzs , neqüe quietem gentium, ait, fine armis, ne-

que arma fine ftipendiis, neque ftipendia fine tributis haberi poffe:

N

lib. . bifl.c.z4. Hinc (ine dubio jus enatum eft Principibus, ut plebi

ttm obl

llnon f

aliquid oneris in tributis pendendis imponerent. Ut enim fine iis fe-

curitas Reipubl. ac defenfio expectari nequit: ita multi, dum tributi fumum

!d

fugere coniti funt, 1n fervitutis ignem fe precipitarunt, ut eft 2

pud 7ob.

]Mattbia

Z

9j1

de Jfure exigendi C«'blle&iæ: ad Elocationem Filiar. Illuflr.

2 QREMENNRO.

m

Mattlaiæ de Contrib.c. 1. 9.35-- —Quapropter cum - correlratiïva fint Gdïqgu;xg

unb Gidu6, &jmum

divino AMattb. F 11. 25. Luc.IF. i2. tum bumano 7.7.

, Sptinite

C. de Vl igal. jure permifse ; iniquum nonerit, wt Ma

giflratus ob neceffita-

Yit; ünit

0,

tem & utilitatem publicam licitas imperet exaciiones. arg. 4 16. J *ddg. y2

45 appellamus.

Quas vulgart nomine Ce//ec£

IIl. Occurrit hoc voca

bulum in 4urb. Item nulla. C. de Epifé. & Cler.

Et derivatur acolligendo. — Ciceroni ufurpatur pro pecunia, que exigitur. Jib.

Gallt voc;nt :

La taile, laide, le tribut, le peage, Germani:

2. de Or.

(Gteuer, q

uod vocabulum generale eft , 2Inlage, &odbof, &dja&ung, us

Qlb , Coniribution.

Quod odiofum nomen legimusin 7. 52. $. 6.ff. de admin.

tut.

Cui non diffimile efl Capiratiozzs ilud.

Parum Suaviores appellationes

invenire licet 27 £

P

t. C de Indill. in tit. C. de Annon. ci Tribut. c. 23. canf. 24.

ubi Exadiores dicuntur.

Blandis vocabulis exprimitur per Co/aziozem

2 Ri5 Su'bfdium, fibventionem , auxilium, Preces ,

quas quidem preces ne-

ceílitate admi(tas elle , Tacitus docet 16. 4dnnal. efs..— Barbare nominatur

3

Steura, Berna. Hlinc ortum effe comm. putant vulgarem loquendi modum:

oP' p'oLIl. Ex:XI.

UM

Ginen $Sebre

n onlegen, i. e. colle&tas indicere. Scbzz

tb. 3. lit. a.

Antiquas Collectarum appellationes videfis apud Cafpar, Kleckium

de Contribut. cap. 1« 2- 115- fe4q-

Colle&z penfiones ratione rerum f. facultatum & poffef-

lHi. Suntautem

fonum in ufum Reip. a fubditis exigende.

Intelligo vocabulum pezfrozis,

prout accipitu

r in J. 3. pr. ff- de aun. legat. ut nihil alrud fit , quam prafl:tio

bns & terminis divifa. Becman in 7M. P. cap. 20. tb. 1. Subje&um

terum tempori

con(tituunr. Subdiri.

Quoipfo patet, Colleétas differre (1) « Dozativis, quz

fui juris populi ex pa&to fpeciali

fibi aliquando folvere tenentur, non quidem

in recognitionem

fuperioritatis,

fed tranquillitatis publicz gratia, Sic v. c,

fiec at

faperioribus annis Rex Gallig praftitit Regi Suedie, ut du-

Penfio illa, quam

tributum non eft appellandurn.

Multo minus hoc

rante bello a(fifteret fibi,

nomine veniet a penfio, qua Imperator Rom.M

aximilianus II.. 30000. aureo-

rum a Selymo Turcarum

Sultano inducias pactus eft.

Quorfüm vid. Pjafzc.

/

illa pecuniarum oblatione,

quam Domimo fuo ex liberali-

Chron. p. 5 3- (2) ab

tate præüzin

t Vafalli,

quam vulgo Dà8 Prefenr- obet Donativ - Ge[b appella-

mus

Coll

«&a enim de rebus Allodialibus eft praftatio Realis, Praefent- (5fb

,'ifmiil nt

Carpzov. p« 2« (.46.d 35.92.19. . ]us enim Vafalla-

ii o*

autem obligatio perfonalis

X. de judic.

Sed fubjeCtio proprie ex eo me-

; Ipel

gii non facit Subditum, 4

rg. . J*

f ii

tienda eít, an quisin territorio

Domini domicilium habear. Hgn. a Rofenthal.

Jti

fymum

xde Fmd.q cap. j.xconclnj? 76. 9. 4

lV. Jus

j

(J/]

[j

lii

QH

3*

962

Dzlüï*rta(ib furialim

n

m

IV. Jus exigendi colle&tas eft þoceüas imperandi præüatiön:ä illas , de

Y

quibus modo,diximus, Idque ei tantum competit, qui fummam in Republ.

habet Majeftatem. 2. F. 56.

Ratio eft, nefubditorum bona e contrario ex-

dumus ;

qrto d

pilentur, &libidini cujusque fine imperio imperantis obnoxiz fint, Vid. Dz.

var m

Zieglerus de ur. Maj. lib. 2. cap. 1.2.16.€517. ubi (imuleorum rejicituropi-

nio., qui Coll:&as indicendi poteftatem ad Jurisdi&tionem referunt.

Briton.

V. ExcommuniDd. opinione vel Ordizariafunt Collattz ; vel Extraor-

quinqu

dinaria. 'Quae divifio fundata eftin /.6.6 fiz. ff. de Muner. 1:6. ff. de acat.

4 Mar.

mun. 1. 239. $. 2« de V. S. Ordinariz certam , regularem ac perperzarm habent

fprotur

ln Su«

praftationem 5 /. 6.6. 4. ff- de mun. & bon. l. 5. C. de Annon. b trib.l.fin. C. de

omni arg. defirt. Xl. quamvis non femper State atque annuz (int, quales in

lem ex

terris Sax. funt Sdbof f. &du&aeío , que probonisimmobilibus imponitur,

j46.

It. Colledtz

fed Temporarietantum , ut pontium ,. caftellorüm etís. reparatio.

videre |

Imperiales f. Univerfales, Skómetgug , sReicb8- .þü[ff, eXe. 9. de Idamo 1542,

1

prater

S. G8 fellen aud) infin.

Item Collectz ad fuftentationem Camerz. $X., 9. qu

& col

S9(ugfpurg de An. 1566. $. bamit aucb biefe 2lcbf.

Perpecruum enim omne

confir

id reCte dicitur, quodcaufa, a&u vel porentia perpetuum efl.. ZZagzif. Ziegle-

v4$ C.]. 2.14.

Et ut ordinaria Colle&ta dici poffit, requiritur, ut (1) a fu-

qua de

obftrya

premo Magiftratu ( 2). ob caufam ordin

n

ariam & fucceffisam & ( 3 ) uniformi-

Titunera

ter imponatur. Kloch. d, tr.c.2. n. 6

:

VI. Extraordinarig , quas Galli vocaot: Les tailles ez certains cas, Fer-

6".4/. (4

Htl |

rerius in add. ad Guid. Pap. qu. y7. nece(hitate & utilitate pablica fuadente, ex-

tra ordinem , & ex improvifo imponuntur. /. s. €. de Facat mun. 1. g. $. . ff

5' fï" l

CL tece

eod, Nec hz perpetug funt; fed tamdiu durant, quamdiu neceffitas easdem

Auetodi

invexit. Limz. Tur. puVl. lib. 2.c. 18. n« 35. arg.l. 43. ff. de vilg. [ubft. L. Hun.

C. de Caduc. toll.

uales funt Indictiones bellice, Col/eCte Turcice, . S'üitz

IX

417 1]

cemGoteuer , Circulares Gtepf(teuer/ Accifa de Cerevifia &tancdober 9Siete

d7

Goteuer, ExaQtiones Provinciales, fanbffeuer, qua non nudeinfignum fub-

je&tionis & fuperioritatis, fed etiam pro fru&tibus & emolumentis Reip. ut &

quuntur

pro curis & laboribus , necnon pro compenfatione expenfarum, quas Domini

3

cgat Y

& facere & pati debent, pro pace & quicte tenenda inter fubditos & pro fua

?. &a

dignitate fervanda exiguntur, prout fere loquicur Szroz de Pratis Confil. 100.

Q füad

s.1, Quofgillatim fpeCtant iZe, 4« 4

delocationem filiarum Iluftrinm Jehái-

Tatium

tis indicuntur. — 3yie táuleinGoteuer.

Vcürre,

VII. Hz cumin Praxifrequentes fint, & multis implicatz controverfiis,

cn()fm]a

opera pretium effe duximus, ut expofitis iis, quz ad generalem ColleCtarum ex-

hd G

(iremus.

mm l li

plicationem pertinere videbantur, fpeciatim earundem naturam perlu

VIII. Ut

Ofott

Ofe

P ænäudp

G-

um

E

N

tggoes

96j

fanaonas

Ilyftv.

—

E

eme - UE CA

sillis, &

VIII. Ut autem rem ab ovo, quod dici !ize"vit, exordiamur , difquifituri

iAl

ttano ex-

- fumus primum : Ex 440 loco natales fuos. boc jus arceffat ? Quod -quidem

Set-

n D.

certo definire non aufim , eo quod ubique fcre recepium effe videamus.

vari in plerisque Gallie. Provinciis, teftis eft. AMrgentreus £m Confuet. Ducat.

ttjdrope

1

Briton. artici 87. not. 3. n. I. Item obtinet in regno Sicilie , ubi Rex hoc cafü

ve Bu

quinque milium unicarum auri fummam exigere a fubditis valere perhibetur

4 Mar. Muta in Capit. Regn. Sicil. c.6. 6 7. tom.1. Neque in Anglia id

J dl

r hbt

ignotum eft, ubi a tempore Henricil. ad noflram ztatem Reges eo ufi funt.

LA

In Suecia Regem pro maritagio filie 100009. thalerorum prater fuppelle&i—

lem exigere poffe, docet 4utor Tbefauri polit. in velat. de regn. Suec. pag.

i, quisi

ys p

326. Simile cuftoditur in Burgundia Aquitannia & aliis locis plurimis , uti

Bo

videre eft apud Ber. dec;f. 126. s. 2. /44. In Germania quoque fic ufu venire,

d A if

preter Mynfinger. cent. y. obf. 21. evidentiffima probat experientia. Et, (ire-

x 504

&e colligo, videtur ejus origo repetenda vel a Romanorum clientihus , qu.od

j enim otnt

confirmat P/grarcb. ia Romulo; vcl, quod verofimilius eft , ex illa parte juris,

uz de libertis eft. — Hi enim quia füb clientela Patronorum erant, id circo us

r r

, x()o

obfervantiam debebant, & fi neceffitas poftulabat, ad dotandas eorum filias

munera conferebant.

(;)uniform:'

Quod patet.ex /. 7. $. 3. de oper. libert. L ult. ff. de l-

beral. cazf. Quorum munerum Tereztius ia Pborm. AGLI. fc. 1. ita meminit :

T 170

Hevilem filium duxtiffe. audio uxorem : evedo munus hoc corraditur. Add. l.i2.

du ?

6&. fmm. de Adnsin. tut. l1. G. 5. de tutel. 68 vat. difftrabendi. Hinc probabile

eít receptam fuiffe, ut Vaf: llis & fubditis ex conventione vel praícripta con-

n lo bb

:

edítis t

fuüetudine Patroni collectas imponere foleant.

T

þ/lz. L ?77'

IX. Magna inter Dd. contentio eft : z jure fubditi ad elocationem fitz-

arum illuffrium teneantur conferre ? Affirmantium funem ducit Roffredus Be-.

urtite,

i

d n

ueventanus in tr. ordinis judiciarii p. v. vubr. de Sacramentis p. 364. quem fe-

nfpum A

quuntur Ludolph. Schrader. tr. Feud. part.6. cap.6. n.12. Tacobin. de S. G.

Negat vero Rofenthal. d. tr. c. y. concl.27. n.4. Klockius de Contr. cap. $. m.

j p ^

ss Domit

27. G ali. [ili fundamentüm ponunt (1-) in utilitate & tranquillitate publica,

m lm

qua fuadet, ut. urgente fingulari neceífitate jura Majeftatis przter modum or«

nf

T

dinarium exerceantur. Jam v. jus indicendi tributa Majeftatis eft, cum quo

li

yum J

concurrere deinde dicunt dominium eminens, quando ex fingulari neceffitate

enormia plane indicuntur tributa. Ergo, &c. Accedit. /. 2. ff. de jur. dot. l. 22.

r

$.2. de Condi&i. Indeb. (3.) in eo, quod Pater de neceffitate teneatur dotare

furim

filiam. /. 17. ff. de R. N. l. ult. verf. utramque C. de dot. prom. Ne ergo tali

[rati

dotatione diminueretur patrimonium & dignitas Domini , fubditos afferunt ad

rj U

praíftandum Domino fübfidium effe obligatos.

Hi vero , negantes fc. fenten-

tiam fuam ftabiliuut (1) ex eo, quod neque ulla lex, neque Conftitutio neque

Eee eee

"

E eudalis

l:

964.

"v pifertàtio furidica

m

feudalis confuetudo præciþiat , ut fübditi tunc , cum agitur de filia in-inatrimo--

"

nium elocanda, fuo auxilio Domino fubvenire cogantur. Erubefcimus autem

fttti

fine Lege loqui. Novell.i£. c.1. (2.) quod dotem fceminis conftituere is tan-

! T

tum cogatur, qui Legibus expreffe jubetur. Ita e. c. nec Mater tenetur do-

| um

tare filiam J. 14. C, de jur. dot.. Néc. frater fororem. E. multo minus Vafalli

iot

fett d

Domini filiam. (3.) Allegant Caufam Syattatt contra ä'atg;aü*coram tribuna-

li Camerz Imperialis A. 1 90. agitatam , ubi probatum non fuit, quod fimili

Mdltt

in cafü fübdiui collectas praeflitiffent , referente Rofentbal. e. 5. concl.77. lit. .

&

X. Mea fententia Princeps collectas tales omnino imponere poteft, as

|

inferat,

uidem ipfo jures (ed tum demum , quando vel cum confenfu. fübditorum id

|

|

:

a

t' ti Cl

Üf ima.

cit , vel longiffima confüetudine five immemoriali pra-fcriptione jus collectan-

di acquifvit.

Sic in Confuetud. March. ex edit. Scheplizii part. VI. Tit.12.008t

l prium

ber Zanb(teuer legimusfeqqd. — &8 ift

aber bie Sanbfcbafft/ ber Zanbbetbe

ad Ext

unb . (teuet befrepet voorben 9L 147 .

burcd) bert &burfütft Albertum, aus»

videgn

non fü

genommett 3. Sálle $ (1.) toegen. gefdbebenter. grofjer Seieberlag/ (2.)

iegen eímes. HanbrStrieges/ unb. (3.) au. Sluspieuruag ber Serrens

duriíc

Sráuleitt, Sic quoque Illuftriffimo I. Duci H. in inveftitura jus imponendi

) W ex ec

collectas pro maritandis filiabus conceffum eft, & ipfi confirmatum An. 1593.

Cum enim eo tempore inter Ducem H. & Status provinciales Ducatus H.

|— fent

j

contreverfia haec ventilaretur , ita refcriptum eft : liib toir Gernebimen/ 26«

ipibus

3u. aefcbieigen, as eftvan ber Lintertbanen bermoeigerte Crbbulbis

Ritsd

aung unb abgefdfagenet táulein» Cteuer bor. gefábrlid)e nb Det

&ndun

SobtigÉeit prejudicirftcbe bortbell unb Gingat

a bem[obL. Syauf H. britie

Qjus ;

gen/ unb. auff bie DRadbfommen mit ficb. sieben módpte ; 2018 babert

-| perind

tvit nidot unterlajfen twollen. 2c. Vid. plur. Confil. " Marpurg. 27. wol. 3. n. &t

| Téfert]

XI.

uz tamen Confüetudo generalis non eft, nec proinde ad Juris ne-

las a

ceffitatem trahenda. Ex quo colligimus, quod, ubi neque confüetudine nec

rcfervga

m eft, ibi temere eoutinon poffit

privilegio nec conventione hoc jus introductu

jiel !'?tig

Magiüratus-., Id quod. patet.ex Refponio Sca

binorum Lipfienf. M. Jul. 1662.

fincr

ad Confultationem $3. H. M. Gxraffeng. u

Gitolbera. P. P. S3aben Dor

lm fre

qwenig Syabren q0en. C Gieófl. G. 35aa

fett ub Seáulein bom Ctol»

s. v

berg/ (p &. G5n. ün britten. Grao ungleid)

er linien mit gotutbfreunba

cbtid)et /tnb bie dttefte Civ. G. G. Setrin

XIli

(dafft 6ermoanb/ (id) ber

hi fac

SSrubetii/ Seinvid) Genft Gv

affen g. Ctolberg ! biejdnafteaber Gürft

P gf

gebredyten 3u 2libalt 9108

de gebeutatbet) barüber gerotfie pa&a do-

od (

talia auffgertbtet/ unb bon

€. Gr. Gn. beneben bero Derri SDrubet

barum eíner Jeben 4ooo. (5fl. pro. dote Detgeftalt berfpt

]

|

n/ d2

QUi jnre

e

ige(aat/

10n dclm

(old) quantum $0i bere gefambten Hntertbanen eingubring

ff

ET

—mmes.

:

*mnmu

as

96;

de gure cxigenii C&fleäïxï 4d E('?Mtionem Filior. Illuftv.

t

E.

Mi

vtw;btduä'—dud)/ auf Befcf;eþeäwä atibeuten/ (

vaff Seinrid) thtfteaäwi-

y QUE

! & Gr. Gn.

lintertbanemn: aber bar

tertbanen ibr antbeit abgefübret

6 r

bent fid Deffen gemeiaert/ uib Da

6 ber Sráutein 3.

L

jRattet aujf.r oet

p d-

gefamten Sanb £ein Ptedbt ge

babt/ fie bátten aucb |

olde Oteuren niee

s Vi

aus, borgepd)üst/ bate

mobis geiiliiget/ uub moárei ttr poffeffione libert

Vtributt-

ten auc) bon Cburezunb Sürftl. &bB Dbet»

Syoffaetit gu Éeipyig

gd fini

besrvegem Inhibirnion amn8gebracbt/ &c. Vid. o

3

b. Philip libr. 3. Eccl. ig.

DAT

$. . Caveat 1gitur Princeps , ne aliquam innovationem v

el violenciam fubditis

Caveant. C. de 4gric. 69 Cenfit. lbr. H g. C. deflat.

ydi, n

inferat. /. 23. $. . verf.

ikorumid

E. imag. t. 1. C. INe Rufticus

ad nullum offic. libr. 11. J 10. H 11. C.de SS. Eccl.

saldee

£. t. C. Veiligalia novo inflitui non pof. — Siquidem ante omn'a Princeps pro-

rium debet excutere marfupium , reditusque füos ordinarios expendere ; quam

[it.120

futodt

ad Extraordinarias hujusmodi exadtiones deveniat , ne Tyranni fpeciem prze fe

rtom, (

videatur ferre , neve piebejorum animos exulceret. Cives enim iílis floribus

non funt abfimiles , qui leniter contraéli fuaviffimum odorem fpargunt ; fed fi

t

t u

duriuícule comprimas , odorem adeo infuavem ac capiti noxium diffundunt,

impore

ut ex eo facile vertiginem contrahere liceat.

*

»

XIL. Diximus Reges , Principesque

fu

periores hoc jus, fi confuätudo

yAn.1f9)

Ducits £

ferat , jufle exercere pofle. — Sed forre aliud ob[ervabitur in 35, qui 4 Prin-

B( mw l li^

eipibus

feudum , fed absque jure Regalium. impetrarunt ? quales Duces, Co-

mites & Barones Germania noflra non p

aucos numerare PotePc. Videtur di-

Gul

cendum , quod fic.

Quia enim tantum merum & mixtum imperium habent ,

y u

TA

D

lle&a conftituitur, «rg. ^. «m. C. de Su-

f

p t

cujus reípectu non nifi voluntaria co

perindz'ä'. libr. 1.

non pcterunt'exigcre collectas , nedum extraordinarias; Et

s

pit

refert Bodinus ot

dinationem Moliens. ubi Carolus IX. Francorum R. vetat Col-

)0L ], Ilr*'l'

le&tas a fubditis exigi , additque

ejusmodi jura tanquam publica & foli Principi

j usf

Gontrarium tamen verius.eft.

Neque oppo-

refervata przícribi non poffe.

gwdlnC i

fita ratio quicquam efficiet.

Cum, fi de jure loquamur , neque Regibus ipfis

& Principibus fuperioribus charitativunr ho

c fübfidium a Vafallis deberi, cere

g.i6

Collectas tantum confuetudine vel

1

u

tum fit. Sepius enim diximus , ejusmodi

Ill

padlis , vel neceffitate

urgente , ob Principis forte tenuitatem imponi.Cic 2. Offic.

"T2

XIII. . Hinc complures familias

tam in Germania, quam in Italia aliisque

j

s

idemus uti. Boer.

decif. 126. n. 2. in tantum , ut hocpoltea

M

t

locis hac poteftate v

Nobiles quoque fit traductum. — Et quidem

í

per coníuetudines & pacta ad

m

quod Confuetudinem concerni

t, communis

Doctorum regulä .eft : Etiamfi

1&2 dl)

quid jure non valeat , tamen, fi

de fa&o obfervetur, in difputationem vocari

W Ál

!

5.1$. Omnis enim hic vis in confuetudi-

j

non debere. Job. Kógpen. Decif. 3-

nc fita cít, & ubi hzc conüctud

o non eft; ibi jus illud locum non habet,

;

( gtl

j

Eee ece 2

Srbulz.

u

n

m

-

Mp

966

Diffevtatio Turidica

ia

Scbalz. Synop[. Inft. Tit. de bis , qui. fui vel al. verf. Effetlus.. S.i-;,d; fe ipfo

ä

um )

Patrimo

teftatur Guido Papa, quod homines ville fuz S. Albani ipfi dederint 3o. flo-

renos, cum filiam fuam Francifcam elocaffet Nobili Guidoni de Dorgefia, Vid.

i, À

Guid. Pap. quafl, 7. n. 3. Neque dubium eft, quin pa&to ad id adítringi que-

dotem |

filus d

ant fubditi, cum ea pacta, quz non funt contra bonos mores , fervanda finr

].7. 6 7. ff. de patt. c.2. de Supplend. neglig. in 6. Cyuin imo teflatur & cit.

$o

bo:Sit

Kóppen, d, l. vale fubfidium

» quod Baronibus, Nobilibusque fit , in. Mar-

(netur c

chia vocati É9 tbebe,

-XIV.

uod attinet Princi

Qum Do

pes, Duces & Comites Apanagiatos, aBgeo

lominun

funbene/ pber bergicbene Syerten/ eos hec Confuetudo nil juvat: Quo-

prius eft

niam ipfis Lege pragmatica tanta alimoniz provifionalis affignatio facta eft, ut

T0n ten

pro dignitate generis vivere poffin. Hinc quia a regno fünt Íegregati , ad

minus ]

exemplum filiarum elocatarum nihil pro fe fuisque amplius petere poffünt. Vid.

krneft, Gottbmann, Conf. 3. €9 4,

Pï[)mov 1

Íctiption

XV. Nova exfurgit quafflio : 4 illis locis, ui)i talis mos increbuit, Col-

x

letta [aui debeat tantum pro una. filia nuptui danda ? Quod quidem omnino

fitüf : 4

afferendum videbatur , cum odiofà ftricte accipi , neque ad cafus verbis non ex-

Hv g

preffos extendi debeant. C, 22, de Elett, in é, Sed rc&le negat hoc Martb, de

MOI'S el

ffatt, decif, 265. & reliquis quoque competere filiabus hoc jus nullus dubitat,

Vorem ,

ex Annalib. Franciz demonflrans , Philipp

um Pulchrum pro dotefecunda filie

hb. 4 [/P

Tfabell,

uz Regi Anglie nupferat, tributum fübditis indixiffe.

Eodem jnre

X

ufum Fridericum Il. teftatur Ferrer,. IMddit, 4d Guid, Pap, g.

f7* P. m. 666

dUotue |

Ubi addit hanc opinionem plutibus JCtis & Arreftis Parlamentt

Tholof. ap-

vie det

probatam eífe, figillatim . extare. Arreflum . pro..Domino Ze /z Broffe. contra

num ine

fubditosfuos. Hinc colligo in iis locis ubi ejusmodi confuetudo viget, non

Deat 1

ebítante priori ratione, pro omnibus filiabus elocandis colle&as exi

Bupane

Lf gdt. l

Mattb, Steph, zm difcur[. Mcad,z. vol, i, tb g.

mo., üt

XVI.. Caterum hoc intelligendum eft de prima nuptiarum vice. Nam

t at

Q Dog

fi filia ad fecunda vota tranfcat, fübditi ulterius non conferunt : Sed illa priori

N] m

dote contenta erit. Fundamentum hujus affertionis eft in. Z 4g, $. r, ff- de

P. S, Ex qua lege Dd. regul

am conficiunt , fermonem fimpliciter prolatum de

XIX

primo intelligi ,

d Iatu

Í. primo adlu finiri, e. g. . Si cui res ea conditione legata fit,

h() 1b

Vs |

ut, ft eam. lega

tarias perdiderit, heres rurfüs praílet ; hic eam, íi forte

Yd

amiffa fuerit ,

femel praeftando liberabitur. 7, z.

$.18, ff de Legat, . i Quade

le U

y

1 at

tc vid. |— GeedZ, 44 4, 1, $9. 9. 24 Cafus igitur fi]

tabilis in perfonis pluzimarum filiarum

iz .elocande eít quidem reite-

D

; non autem unius filiz. S£eph,e, f

XVI. &zz'd autem juris , fe fih

4 fit Naturalis ? Refp. De jure Can.quo

TO ag

A

Pater & alfre'; & dotare e—amv tenetur,

*fdf ( fín, X« de eo., qui dux.in matr,

Vifido

quam

p

Md

»Jg jure exigend: Cjoj!!äff;z? ):dElaQt, Fz'lixrþw Jüufty,

$67

néEnente

t

qgþzm polt. 'e.odcm'ben:cficiox-/xfruiAvidetur filia Illc"gïtimä ,wwfi»deüïus e)—(vfüo

fiti f

Patrimonio commode ipfi dotem conflituere nequeat. Sebrad. p. 6. cap. 6. v

orpit d

102, À quo tamen alia jura: feceffum faciunt.

Nec male. Conceffo enim, -

dlngq:

dotem hanc alimentorum loco füccedere ; non tamen exinde fequitur : E. Va-

fevant t

fallus dotet.

Quod ita pro-

Cum Vafallus alimenta Domino non debeat.

fator & d

bo : Si tum; cum Dominus jnrato promifit alicui quid. folvere, Vafallus . non

tenetur eurn liberare a periculo anima ; mujto minus poterit cogi-ad liberan-

Siquidem anima

dum Dominum a periculo Corporis ratione alimentorum.

hominum quibuscunque rebus praferuntur. / 2r. i fin. C. de SS. Ecclef. Sed

o5, abgo

j Q

prius eft. 2. F. 26, verf. Licet Vafallus E. & polterius. Quod fi vero Vafallus

p ded t

non tenetur Domino alimenta preftare ; multo minus exhibebit filiz , & adhuc

minus lllegitimz. ^ Nec enim ubique cum detrimento fuo Domini utilitatem.

gt

'cpöfïum.Vid,

promovere debet Vafallus.

Secus eít, f1 confuetudine, .conventione aut prae-

fcriptione aliud fit introductum. GoZofr, A4nton. Difp. Feud, 7. th. 9 tit. g.

XVII. Quod fi vero Pater obierit, relicta filia, filioque fucceffore, qu&-

bt *

siem omit

ritur : a tum pro.elocanda forore filius ad inflar Patris [ubfidium charia-

*

verbis nont

tivum exigere valeat ? Prefuppofitis czteris requifius affrmare d non veremur.

Mors enim Patris filie praejudicio effe non debet ; multo minus ipfi auferre fa-

ho Jurth

vorem , vi cujus ex publica collecta dotem fperare poterat. Pxetr— Friderus

us db

efecund

lib, 2. mandat, cap, 45.

XVIII. Id dubitationem ad

huc recipit : 47 bec *mnfuäiudo 4d hup?ids

Fodemjtt

quoque filii extendi pofft ? Affirmandi rationes funt (1.) quod filius non debeat

^ )-7, y. m.ääb

| Tho. 3*

effe deterioris conditionis , quam filia; (2.) Quod, quemadmodum mafculi-

num includit foemininum , /. z, ff. de V. S,'ita foemininum . 1n fe quoque conti-

, Mþ contaa

neat maículinum. $,26. 7. de R, D. l.. $. pen,

ff. de A. R, D. l. $ 1. de

.

o Vget, Q

effe momentt non exifti-

Legat, t, l, 19, ff. de Cond, & dem, Veram has tanti

y ag p

mo, ut communem eamque veriffimam Dd. fententiam labefactare poffint ,

qua Dominum nibil petere. poffe pro. nuptus filii conftanter afferunt : quoni-

vic N

Jlili priorl

am tum dotem non expendat , fed accipiat. Sebrad, cap.y« eoncl, 79« m«

XIX. Sunt & aliz collectz Extraordinariz , ad'quas Domino Vafallus

T d

obligatus eft : Siquidem conferre is tenetur pro redemptione Domini, fi ab

gl

Tenetur ad zs alienum fortaffe ex facto & culpa Vafalli

fegatt Is

hoftibus captus fit :

vel in ejus commodum contra&um: & qua his funt fimilia. . Sed eas inprz-

j f

uzdt

fenti exponere, alienum a noflro inflituto eít;. Nobis enim fufficit, potiora

n

capita penfionis , quz pro elocanda Principis filia, ab fubditis exigitur, nom

pro materie dignitate quidem, pro viribus tamen expofuiffe.

',/o/'

XX. Caterum que& hac d

e materia breviter fimpliciterque fcripfi, ea

(

mperite

m

x

eonfi

lanc improbata effe omnibus. Quod fi forte quid 1

t

j

flf) , non p

Eee cecec 3

Wm

——

z

u

sasaé

Y

96$

Dz]ärmtiä j'ur;z'dz'a

fadium, quod hoühi commune eít, zrg, 1. 44.

ff. de acqu. | £0f id i;t -&tatis

infirmitati partim , partim vero pe

rexiguo temporis

fpatio , quod mihi iter me-

ditanti relictum fuit , adfcribatur ,

ab zquo Lectore magnopere contendo.

DEO SIT LAUS ET GLORIA!

006000000000000000000

90000050

COROLCLARIA

Ex JURE NATURJE

gusz natura G. Gentium differunt,

Ex JURE CIVILI

Bupillus , cujuseu

nque atatis fit , fime Tutoris autoritate ne quidem natit-

valiter obligatur , nifi

ubi locupletior fattus eft«. L. 9. de O. & A. vel ubi

dolum commifit, L. 37-

de O. & A.

$. 1. in fin. de minor. vel ub at!io ex re ventt, L. 46.

Palum Creditorum plurimum pre

judimt privi(egidtir. L.$» 5$ uIt. L. 8.

] ——

fequ. ff. de Pact.

Ex JURE CANONICO -

Ntte

juramentum ; quod fine difpendio falutis aterna fervari poteft , j.'-rv;n.

beru

dum eft. c. cum contngat. 28. X. de Jurejur.

juramentum contra bonos mores non eff obligatoriune, c. $ 8. de R. J. in 6to,

dicat

Ex JURE FEUDALI

homw

qut face

Vd]hllu; regulariter de re feudali teflari nequit, 1. F. 8. cap. 1. Filius wa-

mrali: ^d fucce[fonem feudi non admittitur, 2. F. 26. $. naturales.

.Ex JURE SAXONICO

onico non nifi dua babentur fpecies pra[criptionum : una AAnna-

Itic ncc

j'r^ Sax

lis binnen 9Y

abr unb Sag/ «ltera Tricennalis , binnem beepfig£ Subt/

!tf g] ]

fif

mec[,

Oyabr unb ag. &mþ 9f, lib. 1. art.28. & 29.

WJ!Z

:*'I(O)Mw

Iemmïlare

00 i

(

ütger

kli

lvet

Ptun

JOHAN-

"TR

"

969

-M$ (o) 8b

jl

a M—M—ÓÓ

Y o atti

I$ BACKMEISTERI,

hl

JqHANN

ontend

'uris - Confulti ,

- "TRACTATIO JURIDICA ,.

x

RENUNTIATIONE FILIARUM

9005

*

ILLUSTRIUM,

ïsräu!eiïïï:æergieg :

TU I

RFLORENTIS.SIMA' AC CELEBERRIMA

&b ul

ARGENTINENSIUM UNIVERSITATE

o

HALAE MAGDEBURGICAE ,

Anuno 1682. habita,

,7' S.Ulf- L'B

B. C.

D.

N res creatas hominibus competens Vfacul'tas , hon tantum efficit, ut iis li-

pmjï:f"w

| bereuti, fed & abuti L. 2 $. $.41. de petit, bared. imo jure quoque fuo (e ab-

d) tll

dicare poffint Z. 29.G. depatl. id enim eft privilegium a naturaipfa Liberis

hominibus conceffum, ut habeant plenam poteftatem faciendi ea, quz cui-

que facere liber. $, . de . perf. modo non officiant confervationi torius , ad hanc

L F

fiquidem omnia dirigenda, & ne tertio cuipiam prajudicium creetur, factum

m

enim cuique Ínum , non alteri nocere debet. L. 27. $. 4. de pa&. L. 155. de R.f.

Hinc nec Juri communi renuntiare licet , fi e. g. focii prajudicium fubfit vel-

, au Ang

res commode dividi nequeat. Gail. 1. O: 40. 2z. 40. 7Mynf. y. O. 63. t t. C. de comm. -

rer.al.

Nam fi hzc divifionem non recipiat, ne quidem pro parte renuntiantis

ii

fubfifter Z.;7. depa&. detal. L. z. de pofiul. L..9. $. 2. deprocur. Gipbam. de Renunt.

€4.9.372. - Atque ideo uti cuilibet licet patrimonium faum quocunque licito.

modo augere ac confervare , ita quoque in favoremtertii Juri profe introdu&o

renuntiare L. 41. de AMinor. qued enim Lex mihi mea cauía dat , o mihi etiam

non uti lícebit, Cic, 2.in F'errem: idque in omnibus Juribus, qua in bonis re-

nuntiantis funt,, ejusqae proprium intercffe concernunt Z 27. $. 4. de pact. pto-

cedit, (ive illud fit Jusrerum, five perfonarum, illudque velin re , ut Dominium,

tam plenum $. 42. 44; 46.de R. D. (modo:quid exteznum animum renunciandi

declarams accedat Z 7. $. 1. o a«l a po[[ - D 2: $. 1. L 5« $1. pro derel.) quam m:.

j

T

**

"us

k [j :*;..,51

st

57*

Differtatio Puridica

E ssiesim

nus plenum , ut Emphytwäuf.,:, t. C. de f. Emphyt. Ainrel. Cak&æl. de Eesphyt, Feu-

qud i

dum , quod proprie dicitur refuratio 2. F.g. 35. 49. 7Mynf. . O. 65. Struv. S. P. F.

DEU

€.£2.$, 14. quofsciunt quoque modi dominii acquirendi, five fint ex J. Gentium,

ut Venatio $./2. de R. D. & aliz occupationesin littere alibive fa&a , quibus tz-

—

Qüt, pa

$2 C

cite quafi renuntiatur, dum Principibus folis hzc jara exercere conceffum. vid.

inequal

L. 7. de diverf. $ temp. prafc. five ex J. Civili , ut Ufucapio , pr.7, de Ufvc. L. ga.

deteffan

$. 4 de a. l. a. poff. Mynf. 4. O. 2 j. . f. Donatio L. f. C. d. pa&l. i, E. €4 P^. Giphan.

um ob í

de Ren. c. s. p. m 396. &c. Servitus L, 26, €4 31. de S.U, P. , 20, 64 24.d S. R. P.

Succeff

Pignus L.17. $. 2. de patt. t. t. C. de remi[f. pignor. Pofeffio L. 3.5. 6. L. 17. $1. L. ge.

itin ,fuc(

$.4.dea.l. a. pof]. Fixreditas, de qua mox, five ad rem,. idque oristur velex

eu recepx

coniracu, tam vero , eoque vel reali L. 22. de Dosat, vel vetborum L. 77. $. 16

Quntiatie

de Leg. 2. N. 136. c. 1. vel Literarum L. 4. C. de nomnpum.pec. vel Confenfuali L. 1o.

M

de a. l. a. po[f. L. 15. $. 4. Locati. L. 65. $. 3. L. 4. $. f- pro Socio L, 22.8. f. £Maadati,

quam quafi , ficuti hoc per omnes quafi contra&tuum fpecies oftendit , Z5omizg.

itum fept

Quoqne

pe Renunt. Th, 17. i. G. vel ex delito , hocque tam vero quam quafi deli&to,, pri-

vato vel publico, obfervatis ramen juris regulis ac diftin&ionibus , uti hoc fufius

cminir

provinci

demonftrat laudatus 7 boming. i» fequ.lir. i. Nec perfonarum Jura aliena funta

—

Fichard;

facultate senunciandi: poteftati cnim ad Libertatem proclamandi £. 4.24ib, ad

Lib. procl. non lic, kem Juti Civis & Incolatui L. 24. ad AMunicip. Inffr.pac. Caf.

tibus ni

confent;

Suec. art. 5, $.12. nec non Farnilig $.6. €$ 9. 7. quib. mod. patr.pot. folv. L. . C.de

Emanc. Libb. cenuntiate licite

quis poteft: quin & in Officiis, hisque tam Eccle-

uta, n

fatis jnäu

fiafticis , ut Pontificatu c. r. de Rengat. :2 6. Epifcopatu, Prelatura , 4.1. X. de Re-

aberj

sunt, Reink, de R. S. $ E. cl. 1.c. 1. Jure Patronatus c.14. X. de 7. Patros. c.2. Eod.

in6. quamSecularibus, ut Imperio, Regno, vid. Lapp. de Kep. Rom. Gerrn. P.

8- "»173.

DaNat

3.€. 2. $. 7. feqq. ibique Conr. officio vcl munere psublico, Dalser de Ressnt, c. 1.

20.11, Renuntiatio locum habet, quales Renuntiationes fpeciali nomine vozan-

aCQuirj ;

Paulo

tur Refignationes. / Sed hisomnibus pertractandis, cum vix magna Volumina,

ne dicsm exiguz ha pagella fufficiant, placuitunicum Renuntiationis Objectum,

in&mque

HanspirATEM nempe feligere , paucisque perluftrare , quamvis ne hoc quidera

df LFM. ID,

quoad omnes fuas partes, fed quod ea tantum jura, quz fequiori fexui circa

^L E

illad competunt: Nec tamen ea pro materiz dignitate enucleare vel temporis &

t h;

lociratio , vel ingenii imbecillitas permittit ; quare accuratiora commodiori occa-

fioni ac tempori refervamus, inter ea tamen B.

L. fubmifferogamus, prafentia

m born

hzc, qualiacunque fint, equibouique confuler

ene dedignctur.

quisil.

I.

Yb llyj

X ulls ia Juris parte Leges Civiles a

deo äeprehcnduntur fovllicitæ, quäh

fl2

l

VI

circa difpofitiones Hzreditatum:

f

fnmmam enim hic adhibuere curam ,

lt

üit vita deccdentes de/ip patiter fui ac eficis admonere

ntur, neLibestas cjus

6d

[

pE

"itinec:

; quod,

97t

— M

ais

dg Fäc'nuü?id?. P'Hidr)!m, Ii!g,äriææ;

UM

äuöd iterum non redir, arbitrii impediretur, & iamen xqualia jura iis, quo

St?uv- S.?. Pl

natura equa forte pafci voluit, fine ulla ztatis fexusque di(ctimine difttibueren-

J eatm,

tur, parique fuccesfionum jure amicitia fraternaque dilectio confervaretur L. ó.

NU

ncedm d

$. 2. C.debon. qua Lsbb. L. f. C. comm. utr.jud. L. 27. $. 20.de Leg.2. quantas enim

inzqualis fucceffio excitaverit difcordias, qua in patricidia, ftatricidia & alia

d Unag -

deteftanda facinora etupere , oftentit Berf. de patl. C3 Stas. fam. ill. c. $. quod ips-

fA Glpïu.

fum ob fummam ac evidentem zquitatem polteriora fecula fan&z cuftodieru nt:

PTR

Succeffü amen temporis inter Illuftres potiffimum Nobilesque Familitas invalit,

PA

ut in fucccffionibus fuis ztatis fcxusque differentiam denuo introdaccrenr, uti

e oriatunt

