Qum Gün(ften Grbz2eben : QBaffer, baraus man ben Jerr(dbafftem einem

BU

Qb

jdbrlicben Sif qu teiden verbunben ift, vocl

J

(be bie "Junbabere i Sbreïn

æugen $u gebraudber unb su erbalt

en babetn.

Ser

XIX.

Hf ]

Cui talis navigiis faciendus per flumina publica tr

anü&qus, aut aliüs iftius-

lag;,

lu 2l

modi navigationum ufus innoxius , faltem ex jure humanitatis debitus, ab alio

füperiorem non recognofcente inhumaniter denegatur, an ficubi jure belli gau--

furisdi

deat is, cui negatur, hic ipfe jufítam adverfus ita denegantem aut prohibentem

d

belli gerendi caufam habeat ad eum fibi vindicandum ? Pro affirmativa faciunt,

Inda

que habet Grotius, J 2.c. 2. $.12. Bocer. de jure belli c. 4. num. 1 5. Molin. de

3

Obferv;

jnft. & jur. tr. 2. d 104.. nm. 7. G alii quos ibi allegat ; Pro negativa quae tra-

Ut h]

dit Strauch. Ze zper. mar.c. $. $. 2. Ziegler. ad Grot. d. 1. Dn. Cancell. Ofiand.

minüs

ibidem , ubi quod nimis rigidum , bellum poffe propterea inferri. — INos brevi-

decem

ter ita fentimus, quod ubi neceffitas cran(itum

aut navigationem omninó ex--

ili g

| poícit , & ex fola inhumanitate, nullàque

juftà caufà ab alio negatur, pro non-

tifd

emg;inö :

pnä(icor!m bodienum velitta.

145

nUCOR.

mexb 6 -

omnino injufto habendum fit iftud bellum, quod ad vindicandam iítam tran-

(o lo

feundi aut navigandi libertatem, communi hominum jure competentem , fufci-

I Df

pitur , aut faltemn ei neutiquam füccenfendum fit, i vi & armis viam fibi ape-

bin d

riat, aut obílacula in. fluminibus publicis pofita removeat, perfringat, aut

EEE

perrumpat. Textor. (Zpr. cit. loc. Bocler. 24. Gror. d. l. Pufendorf. /. 2, c. 2. $.5*

db um

ibi: qui ubi nece[Jrtas adegerit , etiam vi po[f?t vindicari, fiquidem ex. inani diff-

r

dentia, aut auimi malignitate denegetur. . Quanquam prims ea venia placide [it

Ditth)

petenda , neque vi perrumpendum , antequam appareat ex füla iabumanitate , ct«

90

tra juflAm cau[am dominum füli eam denegatum ire.' Floc cum ita obtineat in

t 1

vindicanda libertate, ex jure humanitatis faltem competente, multo magis lo-

fi

N

t P

cum inveniet in cafu, ubi tranfitus , aut navigationum ufus ex pacto, ex trans-

I

aCtione, aut alio quolibet pleniori jure debitus per injuriam à cali denegatur.

Quicquid enim in fLatu vigezt:

5 j4dicii a&tionibus legitimis exigere poffumus,id -

"I

"

eje se

icH,ve

t

in ltatu ceffantis j«

luti fi res eft cum fuperiorem non recognofcente,

bello repeti aut vindicari poteft. — Ubicunque enim definunt judicia, incipiunt

Y

bella vid. Grot. Ze jsr. B. && P. 1.2. c.1, $. 2. Dn. Prafes in D

iW

ifput. in illnfiri

"AU

Collegio balita , ae Recuper. bellica , thes. 6 . juntd tb g. e s.

.

tj d

Vat»us A& tef-'

n i

In imperio noftro R. Germ. fi Princeps principi, aut alius ft

ritorii Dominus alii conflatui & alterius territorii Domino, aut ejus fubditis,

ORE

tranfitum aut navigationum ufuüm negaverit, is, cui negatur, adverfus dene-

utu (

gantem in Camera Imperiali impetrare potefl. — Aazdata frme claufula, tane.

y, ul

quam in fa£to omni jure prohibito, quff bie oier (yálle, Ord. Cam. p. 2. t. 25

;

tan u

Mev. ad. fus Lub. lib.1. tit. 1. art.11. 2, 9. id quod . przjudiciis addu&tis, in.

frdit

caufa civitatis Aanisgranenfis contra Ducem — Zuliacen[em , d. 27. OG. 1586.

TAU

& Senatus Bremez[is contra Comitem Oldenburgzenfém : Senatus &* communi-

tatis Brunfovicenfis , contra Ducem Brunfvvicenfem , Nobilis Al(ati , Louz;el-

bourg, contra Epiftopum dirgentinen[em , firmat Rofenthal, Ze fesd. c. y. con-

[ ['&iUS'

Xv dio ! :

cluf. 21. num. 3. ubi addit, quod infinita adhuc alia dentur, Matth. Steph. 4e

jurisditt. l. 2. p« 1. €. 7. . 414, (é44. non. minüs & prejudicio in cauía beff

)Cm gau' "R

Aol6flófena civitatis Ulmen[is contra Fuggeros Ao. 1 582- roborat Petr. Frider.

jbencem

Mindan. de Procef, 1.2. €. 26« n58. 10. ubi etiam quid mandatatalia impetrans

J faciunt

obfervare debeat , Fritfch. de jsr. Graut, c. ulr. num. ?. Gylman. Symphor. fuppli-

ffolin. . —

CAt. tüm. 2. p. 3. tit. 6 [Tpplicat. 1. Sixtin, de Regal. lib. 2, €. 3. num. 42.

on

n

minüs etiam mandata fine claufula five izbibitoria , (ive reflitutoria in Camera |

, Olian

decerni folere contra deteriorem ufüm fluminum publicorum reddentes, aut

os brti

'alià ratione obítantes , quo minusin fluminibus publicisufus liber fit, arg. /.7, »e

anin &

Myler. ab

rü non

quid in fium. putl, li. fF. nt in flum, putl. traditum reliquerunt Dn.

Gbtenb,

E

man.

d

"

NV

146

G

RASS de XLiïferMï

e "Pï'"z«zmimzäm

ET

beenb. de Piiäb. cä"]iat. Imp. p. 2. €.66. 2. y. Sixtin. de Kegal, d. d. num. 39

& 40. idque ità (ive homines, five merces vehantur, adeó ut nec fi merces ve-

1.,/. Jr.

hantur cogi quis poffit, ut hoc vel il!

oloco eas exponat. ex Mynf. Refp.r5.

äl?W

uum. 3. Sixt. modo cit. loc. ubi prejudicia.

Quod tamen cum exceptione in-

Wb

telligendum, . nifi locus, ubi detinentur, eo privilegio aut jure jam gaudeat,

t

vid. ;b. ;e. Qua omnia ita obtinere, modó navigatio fine jufta caufa, aut cum

i ag

altetiüs injuria, impediatur , aut flumen deterius reddatur, aliás vero fecus di-

At

cendum effe , re&té notát per /. 4- ff. de ripa mun, Myler

«

L lf.ï*nzm. 5 in fín. ad-

AMorii

;

&at. Sixtin. d, L 2. c. 3. uum. 1. feq4*

? (t. p

XI.

Á

fe ag alio, jus

Qu

Mec ratio juris obfiftit, quo minüs & is, qui ita injurio

i qu

aliquod novum bac in re fingulariter in fuo territorio vi juris fuperioritatis

bt

ftatuente.& obfervante, excluditur à libero navigationum ufü & commreatu,

f t

jure retor(ionis eo, quod in odium eorum qui novi juris aliquid perperam fta-

N

tuerunt, iniquitatis corrigenda , feu inzqualitatis ad parilitatem reducenda

u

gratia adinventam, & hoc refpe&tu fumma aquitate nititur. Carpz. p. 3. c. 3.

IOT

d. 1. 2. 2. C $. adverfus illud (tatuentem & ufurpantem uti poffit, eum iterum

t

mediznte tali [tatuto , utique (i & is poteftate legum ferendarum gaudet, ex-

n

cludendo à libertate navigandi per fuum territorium arg. . 1. $. 1. L 2. & 3. ff-.

àut in

r ia al flat. & eorum qui habet. B. Dn. Lauterbach z conclus.

Quodquisque $u

xer(i

for. exercit. 5 t

h.12. Hahn. - 4d IFefeub. d. L . 3. obf. ut. ubi », 6. quod fi ci-

: At

vitas excludat à nundinis alterius civitatis mercatores, bzc recte & illos arceat

nundinis fuis : quornodo conftitutum (n bem G ürftl. SSraunfdyreigif. füttes

]. p

Compg

Purg. fanbtaas 9ibfbieb su GSal&balen 4uno 15 $7. $,45. ibi : utlD ift Dettie

"251

] llb afi(

nad) eon b

eus

G. £anbs G ürften &. . G. Llnterthanen Fra(ft biefes fret

- Mitob

sugela(en unb fie bamit privilegiret, baf biejenigen voelebe fie aufferbafb G.

"

üt

i, p

5. 6Ls

ftentbumern su ibrem Srabrmard't nidt geftatten mollen, ínmere

: Pï OP;'ia)

balb Gürftentbums : fo. tvenig in a[8. für ben

€5tátten biernechft auc) nícbt

Ht

gelitten , fonbern auff ibr anFommen von ben

SSeamten unb. Gericbteberem

verfcbtoffen merben follen,

Qdj

binmoiberum guruct gemiefen , tb bie wabren

[I.

a[u: D

ändUm

Pariter & hodié adhuc iis juris remediis, qu legibus noftris prodita, &

contrartio ufü non abrogata inveniuntur, adverfus quemcunque alium in flu-

f.g,fä

Ts

minum publicorum

libero ufu nos impedientem , aut prohibentem , aut aliá

,'um, 4

aliquà ratione jus noí

irum nobis difficilius aut deterius reddentem, uti poffu-

mus. Ziegler de

Jfur. dMaj. l. 2. 644 5.

$.29. ibà : Quod. pratori olime licuit circa

At pj

fiumina ( eorum cur[um con[ervandum ,

id mutatum fere bodie nibil eff: &

12. 006

Bachov

quidem tam M]ïejäriis & inter

di&is five probilitoris , & vüm Me, quo id agitur,

ut

t C

odl

d

ublicorum. bodienum velila.

147

Ht 3j

(65 V

ut liceat in Humin& püblico navigare, navem per ripam onerare aut exonerare

li. pr. ff. t in flum. publ. zavig. lic. Sy0f id) ungebinbert in einem frepem

qi.

flieffenber CYGaffer fcbiffen, am Gieftabe au8 ober einfaber unb boran nicbt

ynt It«

edbibert reerben mádte,

Noe Meurer 90tit OBafferzoieobt . von

&

f'ïq

P

E

A (

tdat,

N

ifulit

part. ult. num. . B. Dn. Frommann. de differ. att. pet, ci» poff. tb.42. um ilfo ,

t

quo agitur ne quid in flumine publico fiat aut immittatur, quo iter navigii

(us dj«

deterius reddatur /. z. pr. & .15. ff. de flum. b ne quid in flum. publ. ive vefls-

tutoriis , fa&o jam abfoluto Z. 1. 1. $. 1o. fé44. B. Dn. D. Frommann, Ze diffzr.

at. pet. (j* poff. d. tb, 4.3. Ziegler. d.1, $. 2 . féqqd. Noe Meurer 9$om Cf Gafiets

'

SRecbt d. part. nlt. num. 2. . 3. ibi : Syietveil toi(fenb Daf Feinem qugelaffet

), u

iu gemeitten. flieffenben Q'Baffern vaà. fürgunemmen , barburd) ber gemeine

(itutió

"n

Qebraud) ober Cibiffung verbinbert, berobatben fo jemanbs in ein Cpa

fer toa8 qu bauen , ober aud) eingulegen tvillena , bat mam perfonalem a&io-

t

nem, obet interdidum ne quid in flumine publico, quod eft prohibitorium

a

barburd) ibuen fofdyeé getebret, ober fo er. fd)on gebauet ober eingeleget,

i Gb

itenun

barburd) bie Codbifumg verbinbert, ift. einanbet interdictum reílitutorium

i SRechten gegeber, ba Die lag batauff sielet , baf er (olches roieberummeg

j d

$u tbui (chulbig erfennet. teerbe: quam petitoriis , velutiadverfus prohibentem

!.(5'3-,'

aut impedientem me in ufu fluminum publicorum , adeóque & navigationum

pcatdl

exercitio, etiam a&io injoriarum parata eft. /.15. $. f£z. ff. de injur. L. 2. $. g. ff.

od lit

zequid ia loc. publ. Schneidewin. ad $.2. 7. de R. D. zum. ». Hermes, in fafc.

g arcut

jur. publ. c.11. 2:20.193..— Quod fi. aliquis libertati jure hominum communi

f

M

competenti, ar&ius quoddam vinculum fuper adjecerit, pacto quodam, aut

( V

alio aliquo contra&tu,, & mediantibus illis titulis, & modis ad id jure inventis

lt

& probatis, facultatem libere navigandi, rates aut ligna transvehendi per flu-

Ti

mina publica per alterius territorium labentia, jzre quodam ffaetlariter quaf

Á

proprio, (ibi qugfiverit, tüm fecundum id quod actum eft, & ab a&tore nunc

jíit

intenditur, locum etiam inveniet vel a&io aliqua perfonalis, five ex pacto,

qu

condi&io ex moribus, five ex contra&tu, qui intervenit, veluti a&io exítipu-

latu, emti &c. quà agitur in id, ut Judex declaret eum effe obligatumad prz-

ftandum, dandum, vel faciendum id, in quo fidem dedit, & quod promifit,

3,0

l. 3. ff. de O. c& A. vel etiam ubi jus tale à Domino illi alteri aCtu jam eft con-

" f

ftitutum ad illud jus contra quemcundue impedientem afferendum & vindican.

i lia

dum , a£2o realis, veluti Cozfefforia utilis , argamento eorum, quze inprimis de

offee

jure pifcandi , venandi , jurisdictione, fimilibusque aliis juribus tradunt. Gai],

- al

l. 2. 0.66. per tot. Schneidewiu. ad $. 2. 1. de a£F. n. 10. £b 1. Vinn. ibid. i, a,

Bachov. Ze a£fion. d. 2. tb. 2 3. Joh. Bapt. à Villalob. Copm. opin. lit. A. 5 p 2,

ad tit. Si ferv. T,z'ind. ; h. 9. jun& , 44

;gïtuff

[.4

Ern. Cotþmann; 4« Conf. 1. 1. 17. C. - A.

P^

L.

i.

-

148

GRASS iäermte Fluminum publicorum zagmm rqläädf :

tir. de jä-rdruz':t. tb, pen.

Quamvis enim ftride loquendo fervitus nulla impon'i.

poffit mati, fluminibus, aliisque rebus, quoad ufum liberum Jure Gentium om-

nibus communiter patentibus, /. 1. pr. ff« commmn. pradior. . | Noe Meurer ,

vom CfGaffet z SRedbt. . oon ben Cynfulit. p- 6. z. o. & quando facultas iftius-

modi alicui fingulari jure. conceffa apparet, tunc potius dicatur reductio ejus

tei per eam facultatem ad terminos juris Gentium. Molin. de I. & I. tom. 3.

41

tr. 2. diff. 7 0 2. n. 6. ejüsque adftriCtior quedam obligatio, fecuritas, & confir-

matio ; Tamen quia illius plenioris juris in fluminibus publicis per alterius

territorium fluentibus, inque ejus proprietate exiftentibus , fuperindudtio val-

de fimilis eft fervitutis in alieno predio conítitutz acquifitioni, nil obftat, quo

4

minus, per iriterpretationem , ex mente & ratione legis, confefforiam fervitu-

MR 4

tibus formaliter fic didis, propriam, $.2. J. de attion. l. 2. ff. Si ferv. vind.

producamus, & propter convenientiam talem accommodemus ad iftiusmodi

facultatem in fluminibus publicis fingulariter conceffam, afferendam , quepro-

fil. ex mente,dicitur ; cui contraria eft segatoria uti-

pterea retléeozfe[foria utilis,

lis, qua competeret ei, qui alii perpetuum & format

um tale jus in fluminibus

.U

publicis, in ejus rerritorio, poteftate, ac proprietate exiftentibus, negat, & ab eo

flumina iíta libera effe intendit. v. Cothm. 4./. z. 17. feqq. Juntt. n. 1 20. [£qq»

*

quz itidem non alia, quàm zzlis ex mente. Quemadmodum & aliàs talis con-

Jo

fefforia & negatoria , & moderno jure pro vindicandis variis aliis , vel noviter

inventis, juribus locum inveniunt, & applicantur : de quibus latibs 7277 ge-

nere s titm in [pecie per infinita exempla. v. Dn. Schwendendorff Ze a£toz. fétf. 2.

Quas tamen ut. potiüs dativas cum Bachov. »odo cit. loc. dicamus ,

PET tot,

ratio juris non admittit , non quidem ea, quafi dubitaremus de dativarum exi-

Ítentia; tot textibus enim hanc evincentibus, vid. B. Dn. D. Frommann. 4;f.

de diff. a& nat. & dat.

pa[fom , c per tot, frufttaneum eorum judicamus cona-

five noviífimeé actionem dativam non da-

tum, qui five à multis retró annis ,

a&tiones fe fundant in jure aliquo ,

, 4

bilem defendere fatagunt ; fed quia hz tales

fervituti alicui ftridte fic dictae valdé fimili ,

eique contrarià libertate, adeoque

flente, aut caufa intermedia, ad aCtionem ,

[

oriuntur ex materià aliquá praexi

quz eft nota a&ionis nativa.

- Varia adhucdum alia re.

producendam habili :

-edia, pro varie

tate

fa&torum , ratione & occafione hujus circa flumina pub-

073

liberratis & facultatis nafci poffunt, fed que fingula hic

UAMA Q

lica cornpetentis

excütere , maxim

é cum facilé ex locis fuis, ubi cafus ita contingunt, :

^ifig Ü

ffint, de indulriá fuperfedemus.-

depromi po

778

ff i

SIT SOLI DEQ GLQKIA.

mm, m'

, f

V, Drsj.;

P m

P.

r ial

93 (9) B.

14g

imponï

m of«

V.

leurer ,

s ilius-

IMSSERTATIO

1lo ejüf

If f

CONDOMINI TERRI.

Y eoite

. JURE

' alters

TORIALIS ^

dio v

2

hat quo

EXTRA TEMPUS ADMINISTRATIONIS, -

ferviti-

PER ALTERNAS VICES QU CONDOMINIS COMPETIT,

j.Jitd,

CONSTITUTI,

tmodi

POR Og DE

.

JMICHAELE GRASSO,

TT

uminbis

J. U. D. Pande&. & San&ion. Crim. Profeff. Publ. Ordin.

—

3&3&

Sereniffimi Ducis W'ürtembergiz Confiliario,

j M

PRO LICEN TILA

:

taliscot

PHORO HARTLIEB di&o WALSPORN

J novittt

JOHANNE CHRISTO

Memminga- Suevo.

i

M,ff&.l.

p

TUBINGAE, 1717.

Qicamus ,

Á

K

Irün ui«

PRUAEEA

TIUNCIULA.

m. i

j$ (014

. Refens hoc tbema inaugurali , qui pofl exantlata confueta. Examina in

)f de

B Alga bac Eberbardina nobis nuuc. incumbit , labori Iubentes. deffinavi-

7q007

oquc

mus, partim ob uobiliorem ejus. praffantiam , partim ob crebriorem ejus

1em ;

etiam in Summis Imperii noftvi 7ribunali[7w * ipter perfonas quoque ilnu-

j

flres integrasque Respublicas aut. univerfitates obuenientem ufum. — .Hoc

ja I€-

&yuidem , fi pro dignitate fna p

enitins explicare aut exbaurire deberemus, diffu-

que

Jillima opus foret trallatione ,

cti bac vice. invigilare mobis non licet, cum offcii

hic

vatio , «£& Alia circumflantia ,

ad ea qua. peragenda jam imminuent , citius mos ve-

mpendium poterimus , feletiuritanquam

qocezt.

"Agemus evg

o qua per temporis £0

ex uberirime[fe ea, que pre

cipue € re e[fe vifa [unt. Nallatenus vero dubita-

mus, quin G b

£, qm(zlia

qunlz'a þmt' 1

ad deflinatum [uum figem ufui futura

bonique conf'le;mmr . e/thm vVoveamus atque [beremus.

jnt ) qui aqui

Ti 3

TRA-

u

:

F

n

LGR ASS de j'ure Condowif;i Tärritarinlisyj

TRACTATIONIS

CaAbPpur k:

Q p;

Exhibens generaliorem hujus ma£eriz do&rinam, cognitionem atque com-

Yeur

.

plexum.

qute

.

I

l

ntita

h: d

E(cribi poteft Jus Condomini

territorialis extra tempus admini(tratio-

: frrt f

nis, alternis vicibus cuique Condominorum concredite, conílituti,

quod fit facultas moralis jure quzfita ei, qui territoriumaliquod cum

li

itmed

alio, veluno pluribus, eodem habendi modo, pro partibus indivifis

proprium habet , círca illud ipfum una cum juribus pertinentiis & acceffioni-

tla |

bus fuis juíte-aliquid, non tantum cum confeníu condomini, aut, (i plures

Quta

funt, reliquorum condominorum omnium, fed & non adhibitis in confilium

7

illis, at ut in adminiftratione per temporum fubalternationem legitime exilten-

eiptig

tibus, pro libero legibus communionis tamen non contrario arbitrio fuo agen«

if.,.

di vel habendi.

Sive brevius eft Jus in aut de territorio plurium pro partibus

fitur,

m a

indivifis proprio fine metu impedimenti cum juris quodam effe&u ab Admini-

firatoribus objiciendi jufte aliquid agendi vel habendi.

jl

$.

2

vim

Utres planior fiat d;fcriptio

nem illam per partes fuas non nihil quantum

,

opus erit plenius explicabimus. Vocabulum Juris quam variz fit fignificatio-

nis in eo non morabimur vid. Hahn. 24 JZef. ad tit.de T. & f. in Obf. 14« ad

G

verb.varie quoque Ekhold. & Schwend. iu zoris ad dill. tit. $. 16. Rebhan in

li Dro

|

Hodeg. jzr. ch. 2, clim.1.par. $. ir. a. b. Dn. Lauterb. zz colleg. tbeor, pratt. ad

tf

Imp

tit. de Juft. C jur. tbef:20. Hic nobisaccipitur Synonimice cum potefítatele-

W

Vurig

gitime conpetente, uti hincinde non tantum apud Philofophos, fed & Jure-

confultos in legibus noflris ufu venit Jeg. 215. ff. de V. S. leg.1. leg. 3- ff- quod

jl

quisque jur. in 4lt. - Loco generis ponitur faczítas. . ixc etenim, uti & vo-

&j

cabulum porefAatzs, laxim: quando fumitur, latiorem infert fignificationem,

tanq

m

quam vocabulum Zzrz. Dicitur quippe quisfuo jure uti, quoties quis facul-

"It

)qu

tatem feu potefílatem, quam quis ad aliquid habet, reCte exercet : unde &

i

l

Lud. Molin. 4e »ff. & Tur. tr.i. Difp. 1. in genere jus definit per facultatem

LT

aliquid faciendi, five obtinendi, aut'in eo infiftendi, aut alio aliquo modo fe

mre) k

habendi, cui f1 absque legitima cau(a contraveniatur injuria £team habenti, id

IOlem

quod re&e probat & plurimis exemplis juridicis confirmat Hahn iz elegazti fuo

Nl

lmta Qn

tratt, de fzre rer, C4«C0HCL.2. ( concl. y. per tot. &5 fé2a.

e

um fmg

$. 5

Pf

.extr)d Lemptus Adminifivationis,

1ft

*

3.

ui

a hoc jus talem facultatem denotat,

Diciturquod fit facultas mowilz; ,.j

quà perfona aliqua cum effedu morali poteft edere a&ionem voluntariam, ita

tom:

utcum ex ejus arbitrio pendeat agere id an omittere velit, effe&tus actionis in

agentee exerat, eique imputetur, vel inbonam vel in malam partem pro di-

ver(itate qualitatis actionum vid. Pufendorff iz Elem. Jfurisprud. univer[(. l.2.

axi: i, non autem ponitur fimpliciter facz/ras zzoral;s, fed cum additamento

[ratt

jure quafta, quandoquidem i//4 videtur magis infinuare a£zalem prefeutiam

[rin

dcum

qualitatis alicujus in res vel perfonas , obfcurius autem faltem connotare Qfere

in medio relinquere sod;m, quo quis ea fit potius; hunc vero fuperaddita /ac

divilis

ffori«

uerba perípicue indicant, ut jam intelligamus iftam facultatem reCte fuiffe ac-

quifitam, & jam re&te quoque obtineri & exerceri Hahn d. tr. cap.t. €antl. 2.

purts

ilium

5.7. ixcduo vero qualitatem Íc. illam & modum per vocabulum juris magis

i

exprimi , quippe quod utrumque perfpicué in fehabet, [tatuit Pufendorff Z. 7

def.. 9. $. 1. & exinde quoque JCti, quod alias per facz/rarem communiter defi-

p

partïbus

nitur, pervocabulum jz/zs reddere folent, ut percipiatur z0z ommem faculta-

tem aut poteítatem, etiam zargralem faltem intelligi debere, fed Jegitimam c

Adriti

juflam, quz homini competit ad aliquid jufte habendum aut agendum ex Dei

vel mortalium ordinatione, atqueex caufa de effz&tu judicari debere. Feltmanm,

in tr. de fur. in ve & ad rem c.1.2.24.

quzntum

yato-

Condominus. territorialzs iMe efï.,, qi;i aliquod territoríum, cum aiio vel

f 1p^

aliis proprietate tenus, pro partibus indivifis, communehabet. — Alias Domi-

eohon i

M.

mus (impliciter talis proprié is eft, qui jus in re cale habet, quo res corporalis

m&.d

[latelte

fingularis fit propria, uti id patet ex Jeg. 3. $. 1. ff. de damm. inf. juntt. leg. 16.

$.23. l.19. pr. eod. L2.$.1. D. Jf ferun. uind. 1. 6. C. d. pat. int, empt. & vend, L.16.

& Jure

£ h

C.d. prad. & l. reb. min.leg. 2. f 3. C. de. jur. domin. impetr. l. 3- S.12. ff ad

exbib. leg. 13. $.1. C. de ju4. in quibus ultimis duobus textibus 4. fpecies fimul

( 0*

nem,

tanquam fibi contra diftin&te recenfentur, & pracipua jurium in re fpecies di-

eitur , quia coctera jura inrem virtualiter comprehendit. Joh. d. Lugo Z. 7. e*

Bob -

F ri.d.2. $.1.2.1. Günipfam corpus att ipfam rei fubftantiam comparatum

nde &

n. inf.itaut etiam ad extremum proprietatis , quod eít alie-

icatem

&. leg.13. ff. dedam

nare, pérdere, confumere, fe extendat. Hahn, 4. tr. c. 2. concl.18.7.3. à quo

1odo-.6

editarium, quippe quod etiam eft quafi quoddam uni-

nti, !

proximius abefE 7u5 bar

verfitatis dominium , qu

oresilla univeríalis, aut hereditas univería, aut quota

—

unti [

dicitur 4 24« ff. de . 5. dominium infimul re-

quota eftetiam noftraaut propria

fum(ingulariumr, pofi

tis termini

s habilibus prefumtive fub fe comprehendens

l. g7. ff. de A. vel O. H. $9.

ff. de leg. 2. & ha&tenus eo magis referendum,

"

Cm

w

12

ASS de jure'Canäomini Territorialis

-

cum &ha&enus in füb(tantiam ipfius rei competere poífe non male dicatur 4rg.

1

l. 13. ff. fam. erc. Dn. Prafes. i concl, furid. inaug. uoviff. concl. $. cum ibid.

j

:

all. Thom.apud Frit(ch. 7 Diff. leg. A4c. diff. 6. d. Litig , pof 6. m. 17« feqq. i m.

24, féqq. in quo ha duz juris in re fpecies differunt à rel/quzs tribus fpeciebus,

T

fervitute, pignore ,. & po[fel]one, qua faltim in rei accidentia i. e. in emolu-

V. iT

mentum & utilitatem, quz ex illa alio modo haberi poteft tantum funt com-

« teti

paratz Hahn 4Z. /. z fiz. Schwendendorff ad Eckhold. zir. Ze R. F. $. 1. qui qui-

dem exiftimat dominium explicatius definiri per jzs iz ve in ipfam rei fabflan-

j OPP

bl " ce

tiam competens : cum hoc modo forma & differentia fpecifica dominii diftin-

tin f

&tiusexprimatur in ordinead reliqua jura in re, quam fi definiatur per jz; iz re,

t f

t

quo res corporalis fit propria, quia proptrium effe & ad reliqua jura realia fpectet:

us dif

Sed quiaó proprium in definitione dominii fricfe , per texr. fupr. alleg. in reli-

quis vero fpeciebus /zte & abzf/ve accipitur, ita ut dominium hoc modo acce-

plratus

ptum convertibiliter fe habeat cum jure inrein genere confiderato, quod Bor-

qudyt

Attil, ]

nio quinquemembri juris in re divifioni ab Hahn ftatuminatz fe opponenti

integr. diff. Lipf- hab. 4nno 1662, de jur. in ve atb, veal, prod, luculenter fatis

piblico

tà, d

commonítravit, textibus ubique locupletiffimis pro propria & abufiva illa.

ts t

acceptione adductis Enoch. Glafer iz Ziff. apol. Bornio bac im re appofrta per tot.

inprimts c.2. $.2. féqq. non eft quod propterea accuratiorem illam & luculentio-

plts

614

rem 4 fize proprietatzs petitam & commnuniter receptam definitionem defera-

i ulri

mus, potius vero eft, ututramque conjungamus melioris explicationis gratia,

Univer[

uti jam ex traditzs apparet , de coctero quod Hahn & Schwendend. jus i fzb-

Inperi

flantiam tei competens unice domizio ftricte fic dicto tribuant, 4e reliquaczveto

Ípeciebus juris in re in genere & indiflintl? depradicent jus in zccideztia com-

iüus p

IQ&C (i

';paratüm, id limitationem quandam pati ex jzre bereditario , evincunt modo

&t

tradita: Tum vero hoc jus hereditarium tamen in eo differt formaliter 2 jzre

dominii, quodillud dicat hereditatem zziver(am & tanquam rem univeríalem,

t

nj

qualis etiam diciturratione patris quotitativz per £0£. ziz, ff pars ber. pet. juntt.

tit. de ber. pet, propriam leg. 10« pr. r15-feqq. de ber. pet. & deinde res fingulas

in ea contentas ut plurimum faltem prafitive proprias, cum.& in hereditate

N

WE f

reperiantur commiuniter non tantum Teflatoris proprie, fed & alienz; depo-

fite, commodatz &c. - 7oc vero dicat rem corporalem]iz;gulærem. propriam,

& quidem vere talem vid. B. Dn. Frommann. 4, Ziff. art. petit. c5 poff. $. 10.

FOptie

Uti vero hazc hattenus tradita vera funt de domino fo//tzrio, ita eodem modo

m

ft

fe res habetineo, qui commuze cum alio velaliis in re aliqua dominium habet,

HIQS g

Condomiuns inde di&us, qui eftis qui jusin re caleconjunctim cum alio vel uno

Wtje

pluribus habet, quo res corporalis duorum pluriumve pro partibus indivifis eft

tivif

lQ

propris. B, Dn. Frommann de eendom, th. 5. & pa[jm. Gexm. geniein Gigetta

t[or

tbumb,

a f

d

d d Adwiniftratiorits

if

u dïg.

mb -

tbum, eiel berrlid) eigentbum, mit obet

5

famt .þertfd)afït Befold. in;tbe]..'

hn

*Pra&. & Diether. coztiz. b. voc.

*

.

Clebus,

- Territorium unde dicitur vid. pluribus laud. B. Dn. Frommann. de cos-

emolu-

t COf*

dom: territ. c.1, $. 1. Aliter autem accipitur de Jure Givil Romano Juftinianeo,

*

qiqi-

quo tetritorium fumitur pro univer(itate agrorum intra fines cujusque civita-

tis, oppidi, ville, diftri&tüs , pagi aut Caltri L. 22». $. $. ff. de F. S. l. 4. $.2.

jie

i dilit-

ff. 4. cenfib, jurisdi&ione quidem munita , fed non territoriali moderna, no-

- mine fuperioritatis territorialis quze venire folet, cum temporis nondum adin-

f it t

venta, fed faltem tali, quz Magiftratus jure competit, ita ut pro jurisdictionis

(pe&ef:

talis diftri&u, & (ic ager tanquam continens pro contento accipiatur, cum Ma-

lod*

$

illratus ejusdem loci intra fines terrendi aut. fübmovendi jus habeat, Die

|o 4ttt«

9adt $u

bámigett 2.7.229. & i. ff. d. F. S. L. f.in f. d. jurisd. & 4. 7. d.

sDor-

Attil. Tut. B. Dn. Seryck. . jurisd. cireumftpt. c.1. m.38.

Aliter vero Jure

gmpmix

rl

publico R. G. quo etiam fümitur pro univerfitate agrorum jurisdictione muni-

tà, fed immediatis Imperii Civibus proprie falrem competente & Jus fuperiori-

xf d

tatis ber JDoben Zanbes £brigfeit , ei quippe hodie annexum involvente: uti

ia p

poft Stryck. /. cir. re&iffime hoc diftinguit B. Dn. Frommann. Ze Coz4. territ.

yolentio

£. I. H4/2. 2. add. omnino Dn. Praf. Zzffert. de modo taxandi juriid. 5.2. Ec

m deiti

in ultimo hoc fignificatu hic territorium accipitur, denotans terra fpatium &

n at

univerfiratem agrorum jurisdictione territoriali in. fenfu moderno & Statui

"T

Imperii noftri R. G. accommodato tali munità, quatenus totum illud ex plu-

r vero

ribus partibus unitum atq; conjun&um fpeGatur, quod Dominorum proprium

jti C

fe&te dicitur, tanquam res omnino corporalis , non attento eo, quod finguli

t mod0

— agri in territorio illo fiti non (int iftius territorii Dominorum proprii, Suffi-

j 4 ffft

cit enim hic quodtotum tale fit. — Et uti id eftin dominis folitariis;ita &inCon-

yfalatm

/;M&.

" dominis tcrrito;ialibus, qui tales func, quales zbef. :. defcripfimus.

LJ

e

x

7 ulm

Non eft vero Condominus territorialis, quod jam antevertimus dicere,

ditate

nifi ei fit territorium cum alio vel aliis proprietate tenus commune pro parti-

depo*

bus indivifis. Divifo fane realiter que fa&ta eft, contraria eft communioni

)pïiäm)

. proprie & (tri&a (ic di£tz , nec datur amplius condominium partis actualiter

yf-ä'l?!

. jam feparatz atque divife, quam quippe quisque Condominorum, qui antea

moo0.

tales erant, fibi foli tenet (ine concurfu alterius , tanquam totum aliquod foli-

| habet,-

tarié proprium 4 pez. C. comm. div, Sic quando unius domus du partes per

veluno

diviionem realem actualiter feparata funt , ita ut e. g. inferior Titio foli, fu-

ivifis &

. perior Cajo foli, hactenus ejus inter fe condomini qui extiterunt, aCtu jam

T

peris ,

,s;g?ï'a fitatque tradita, ut ut partes ifte parces adhuc dum fint unius cor

$)

unius

.

M

1/4

GkASS de fzrcf Condomini "ïe'rrito;ialz"s

D ddiina

unius domus, ftru&urá fuà talis , & eatenus adhuc dum poffit dici.quæda;n

communio, quoad formam illam exterzam ex ratione connexionis atque co-

vii g

imh

hzrentig, que & fic quoque perdurare videtur, tamen proprie loquendo par-

1ina (

tes ille non funt amplius communes aut plurium dominorum propriz , fed

1ml

quisque fuam partem tenet totam tanquam fibi foli propriam, de qua folus quo-

Qtgt Y

que difponere poteft pro lubitu, perinde ac (i nullo unquam modo nulloque

iulat,

tempore fuiffet communis. /. 6, ff Com. prad. l; 25. $. 1. ff de V. $. Debent ergo

t

partes indivifz effe, ubi Condominium aliquod prafupponitur, & concurrit

duxon

quisque in qualibet etiàm minima parte, adeo ut ne atomum quidem fupereffe

uT

dicant, qui communioni iíti non fübjaceat , qua durantequilibet quidem par-

tem juris intelle&u habet; neuter tamen Condominorum fuam partem ab al-

telitet.

terius parte difcretam oftendere valet/. 66. $. 2. ff. 4. leg. 2. 1. $

:

T302 f dereb.

Qon imi

qib, dl

eor. qui fub tut. l.19. fF. d. A. R. D. l. 43. ff. d. A4. vel, O. P.

$.

e

$f d

nic (an

Illud nihil interreft territorium illud an commune fit. pro partib

uüus thafi-

litdys

vifis aqualibus , an inaqualibus, Nam & in territorio boc modo communinon

minus quis eft Condominus, ac eft in territorio ;//o modo communi, quamvis

te0ta ,

il q

hic majorem partem fibi pro indivifo acqui(itati habeat, quod legitime fieri

potefít quando quis e. gr. tertiam partem fibi co&mit, altero reliquas partes

Dio u

Tomer

poflidente, vel inzqualem ejusmodi portionem Judicio Teftatoris five legati ,

NT

five alio titulo fibi partam plures pro indivifo habent , vid. /. 24. $. /2. ff. deleg.1.

infeque

l. 65. S. 1. ff. d. .4. R. D. Sane qui eft Dominus in zerzizilla, aut minima, parte,

Quotie

d. dom

eque eít Dominus & quidem totius illius rei , ac ille, qui jus illud habet in

duabus iflis tertiis, aut in majori parte, cum & Lic concurrat in parte illa mi-

Jf)w, ]

tamen

nima per corpus illud univerfum adhucdum quafi divagante; & in incerto po-

fita, & illein parte hac majori nondum etiam ad certum aliquod pun&um re-

ciebug,

vocatá, nec certo loco v«l termino circumfcripta aut inclufa, fed cum minori

(tq]

illa particula haétenus pro indivifo communi, ita ut nec ha&tenus quis poffit

übyte

partem füam diftin&am monfítrare, aut hanc vel illam füam folam dicere, nec

mlf; QUt

concuríu aliquid de tali re adhuc ita

horum aliquis fine.alterius confenfu aut

Q m 1

communi Ílatuere valeat /.24. ff. comm. d.

Vincedit

y

»z'v. vid. B. Dn. D. Frommann. 4e

Condom. th. 3 1. feqq. plzrib.-

'tpto p

$. 8-

"

Ut

Nec fine ratione defcriptioni noftre inferta funt verba : eoZez babezd;

D

modo. Ad condominium enim proprie tale requiritur, ut duo vcl plures ad

(f

[,

unam eandemque rem proprietate tenus concurrant uno eodemque tempore,

ac uno eodemque habendi modo, aut eodem Dominii genere. Siquidem fi

Mi

Died

alius alio dominii genere rem fuam dicat, alius veró eandem alio iterum do-

rit'cnlu |

"

mini£

-| üif

d

caememelati

exira tevptis A;lmim"im:ioni&.

17

[ entit

uedam

-r;nrl:l'a

Unu

- s ul

vninii genere fibi

V 154 41 w

t, hi nullo medo poffunt dici C

omini, quia non

(ue co.

eodem habendi mo

do jus fuum in eo fibi aflerunt. Sic quamvis Uxor rei dotalis

(do par-

tig, fed

domina dic

atur & maritus quoque jure optimo ejusdem illius dominus fit, ta»

men nullo modo hi poffunt dici

Condomini illius, quia quando uxor domina

15 U

dicitur vid. /, 3. $. 7- ff- d. minor.

lz1i. f. d. evitl. 17 y. pr. f- dejur. dot. L.4.ff.

illoqe

faltim zazzrali, in fpe potius confiftente, &

d. collat.: dicitur talis , dominio

st 90

refpe&tum faltem involve

nte in futurum foluti matrimonii eventum , quo dos

Oncurtit

ne retro traditione reverfura efít aduxorem vid. Bach,

iperef

aduxorem ipfo jure & fi

— Maritus vero dominus eft dominio civili ,

ad Treut. l. v.2. D,7. th. 6. lit.c.

tmprr

realiter, vere, abíolute

& cum pleniffimo effe&u, in quantum legis prohibitio

T

r text. in. l. 20. Cod. de jur. dot. c& ib, Dd. $. 1. Iaff.

J m

non impedit, fit di&o : pe

gtib. al. lic. vel non

10705'

3. l z j ff d. jur. dot. L 10. L. 21.1 23. Cod. eod. l.13.

dot.

l. 1. ,7. pro dot. l. 21. $.4.ff. ad municip, Eodem pa&o

$. 2.ff. defund.

Wt at

j

nec funt con

domini fundi feudalis, emphiteutici, aut fuperficiei, Dominus

diretlus aut fuperior, &D

ominus zil aut Inferior, puta vafallus, Emphy-

uY

lio habendi modo , Jus in tali re fundatum habet

, quamvïs

teuta, Superficiarius, quia a

dvocant Jireclo, alio modo bic, qui nempe domi-

ille, qui quippe dominio, quo

*

itimt fet

nio utili, quod appellitant, gaudet : quz do

minii diftin&io quam

quoad

g t

noítris non reperiatur , re ip

fa tamen non difíco

n

?g;

nit, &

velgtt

nomen in legibus

infequentibus moribu

s invaluiffe praxique moderna ita vires fumfiffe, uttoties

hp

