viforii Ele&toralis Palatini Confiliatio , nec non Curie Matrimo-

s d

-nialis Directore atque Profeffore Jurium Primario ,

dilnat

Pro Licentia defen[a à

T

myuih

LUDOVICO CAROLO Gyofefcmibt] bbl Pgla:ino,l

HEIDELBERGJE, 17275.

]

f

mosudd

mreni

CADPUT I.

"TL

DE DEFINITIONE ET DIVISIONE VL££.

I.

Odisi qUibm

$

4 "XUm ufü vocum cognito quam fzpiffime in rei ipfius perceptionem pro-

; n (

vehamur, idcirco omnino neceífarium eft, anre alia, ipfam vocis /ie

mLMLM

C

a pellatione

m evolvere. Sicigitur, miffis aliis derivationibus, illam

yi du ,

ample&imur , quá

via dicitur quafi veha, unde in vernacula , ?f6erg, SSage.

H

- Martin. Lexic.Etymol. voc, via, & fic fimul definitio viz patet,

(c. quod fit

J jj

l

i

folum per quod vehitur, feu planius fecundum l.2. $. $ 1. ff ne quid in loc.

al i

"

um publicum reli&um ac dire&tum certis finibus in latitudi-

. pub.que habet fol

gt l

ne ab eo, qui jus

publicandi habuit, ad hoc, ut in ea publice iretur com-

0

J

*

d?earetur.

$.

II,

»

g

Viz autem, vel publice fant, alias Confulates, Pratoriz vel militares ;

WWWW

j jl

- Syeet;unb Zanb«Gtrafjer,

quz Íc. tam ample fant & patule, ut integer ex-

; m

etcitus ere&is haflis & vexillis per ea

s incedere & commeare poffit; & ut in-

jor

- telligantar effe regie , Svapferliche,

item

be$ Joeil. mifden 9uid)s Ctrafz

orro etiam GilaibS4Gotraflenappellantur

2

Id,

T. .fm.?nb Söqanen vocatz (un;,' qua p

y

E

;;;;;

-

r

$n

'HTLH LIUS de jure

segoeusiesse

Vid, Befold, Thef Pra&. voc, fanb«Gytraffe, Oettinger de jur; l"imitx. lt C.9.

Vel vicinales, czque itetum vel in utilitatem totius alicujus Univerfitatis vel

U

certi predii conftitutz, — lll oicizsales, Gelovtaeege , SOot(f ^ Cotrafien, ha

: fia

aliquando agraria plerumque (Enupliciteï gqbæäüeege Vocantur,

| qoque

EI

6.

Iil.

-

| lm rer

fiiam n

Hz Jute fervitutis i privato fundo competentes füb titulis Inftit. & Pan-

dect. de fervitut, ruft, tra&tantur, mei vero, quz illuc pertinent, tra&are,

! ihconfe

ibusla

non eftinfiitui, fed folummodo pracipua,

qua circa viars publicas obfezyan-

da veniant, Deoannuente, exponere volo,-

Es

tbort, ]

ünquei

5. IV'

g

|

Hic tamen obiter adhuc notandum , iflas fc. vias viczalet, aptariis op-

|

pofitas, vel ex via publica verfas vicos vel agros, rufticorum prata & fylvas

Q

| fotef

decurrete ; & aliquando inaliam viam publicam exitum habere, vel aliquan-

&

do fine ullo exitu intermori l. 3. ££. de loc. & itin. pub. add. l. ult, de S. P. R,

| Qiitaten

quarum ille , quatenus à publicis vcl privatorum agris fad funt, quarum

fid, add,

memoria non extat , publicarum viarum numero funt. d,

7

h* fï, de kloc. &

Qu (tcn

quacunqu

itin, ggb. Mindan, tr. de Interdi&t. tit. 3, n, 6.

ium, |

5-' V-

Huc quoque pertinent platee päganicæ . bie Soot(r Gtraffer, quatum

| lnfra cap

ufum fcdreftridum, pagorum Domini fibi vindicant, nempe ut plurimum

E

linum aEudve framentum inibi ferunt, ita tamen ne vise per vicum porrede

Quzdan

neque ingreffui in villas officiant, quod Jus jurisdi&ioni contradiftináum

porred

vocatur, Die SDor(f ^ Cottaffen z Gevecbtiofeif, neque ad exftruenda «dificia

vel atbores perpetui ufus gratiá plantandas extendi debet; fingulis autem ru-

! bel*ä*ül

Wt text.

fticis id non competit , nifi obfervantià vel prafcriptione id acquifiverint;

LP

plura hac de re Vid. in Difp. Grypbisvvai4. Prafide fo. Schaclf. habifa,

( obyi

Q6 n

- CAPUT

II.

z

4 Wi&ï)on ü

. DE USU VL PUBLICAE. |

j d

Ed

5.

L

n

"n d

o

T Is ita premiffis redeo nunc ad viam publicam,

Hzc vero V'i'ä?þublica feu

regalis,

NT

di&ionis,

potiffimum confideranda cft, zationeufus, 'rcfc&ignis & juris-

AT

|

$. IL

W

| ü)ergg

7

",

d

813

r

Viarum publicarum.

lus

ll.

'c:ümrisv;l

AU(us vero viz publice promi(c;uä omnibus patet, cum fit juris genti-

TM la

um: ficuti enim focieras inter homines à natura conftituta eft , confequenter

quoque que ad illam confervandam pertinent , conftituta effe neceffeeft; in.

ter que. & ufum viarum, maxime te(pe&tu commerciorum, quz ad fupplen-

dam rerum ad vitam neceffariarum indigentiam, inflituta. fuere, ceu necef-

farium medium ad finem illum obtinendum, refecendum effe, apud omnes

t s

t, t

in confeffo cft.

Et quod omnia loca naturaliter debeant cffe libera tranfeun-

s Obf

tibus luculenter probat Jas Roman. in ]. 3. ff. de Jo & ]. jon&t. 1. 7. ff. de ferv;

expott. l,24. pr. de damn. infe&. l. 2, $.21. inf. nequid in loc, pub, publice

*

namque intercft , fine metu & p;ricsïq pet itinera commeari,

n

)

d

IiI.

$.

[l

Quemadmodum autem ufus hic absque publica fecuritate obtineri non

mll

v du

poteft, per fe jam fluit, femper ea loca, per quz vulgo iterfit eaudem fe-

curitatem habere debere, fünt verba l. 1, $ 1. & 2. ff de his qui dejec. vel ef-

lk. dcs Pc J

fud. add. ex facris litetis textum Numter, 20. v. 14. feqq. & 21, v. 1. feqq.

jrr, qun

qua íécuritas nihil aliud eft, quam immunitatis ab offenfione , damno &

g ib

quacunque alia injuria tam in perfona quam tebus metuenda, juftum prafi-

dium, quod vulgo dicitu

: falvus conductus Germ.. ficber æeiaib, de quo

infra cap. 4«

.*

IV,

Et cum porto ad ufüm vie publice certum fpatium requiratur, de hoc

u pl

icum Jl

i

quadam difpiciendafunt. — Hoc vero fpatium de jure communi debet effs in

orre&um , i Der Gerabe, oco pedum, in. anfraCtum vero feu flexum ,. íit

al

Det &tümnte, fedecim, L 8. ff de S. P.R. cum quo convenit jus Saxonicum

"m gl

!ü! autfm,fü-

er text. t CBeicb ilb art. 130.. Sanb/Gotrafien bie follen $u vecbt baben

inberDeite g. Suf, & tanta viz latitudo requiritur, ut currus, fibi invi-

d

cem obvii, fine remora pratervehi poffint G»ácbfifbe8 faubr. 1. 2, art, g9.

ln

De8 &5nigs Gotrafjen foll fepn. affo breit, baB ein SiGagen bemanbern augs

voeidhenr mi$8e ;

quod cam in locis montanis effici atque anguftia viarum

emendari non poffit di

&, art, $9. difponitur; SXaf ber. [eere 2Gaagen folle

vocicben. Dem G

fabenen, unb ber mínber GOlabene bem fübvoererm, Der

f

SReitenbe berm S'Gaagen unb Der. 9e

2

enbebem SAeitenben, fepnb fie aber auff

einer Srucfen-unb jaget man. einen SXet

tenben. ooer eíten 3u. iSu£, fo foll

(l

n

berfür fommen, unb wele

pt!öf

ii

pet ?Baagen ftill fteben

; fo

[ana, ba8 fíe mógen

jl

thet 25aagen u erft au

(ol $um erften. iberfafja

i g qus

«

Immf, D

ten,

[

u

UE

:

E

$14

VHTL LIUS de Jure

ten, er fep leer. obet. gelaben, quod ita ab aurig

lil

fs in Provinciis G/cr'manïæ

qb('cxvati', experientia fatis teftatut,

w prei

50 VO

Y

lgoft

fotma

Si tamen eveniat in viis anguftioribus, aurigas ob iter diftortum , alii

alios non advertentes, tranfitu: impediri & neuter obviantium currum velit

dejat,|

retroducere , quà occafione inter aurigas plerumque à verbis ad verbera venire

folet, ejus potior eft conditio illique de jure cedendum, qui viam prior in-

Int

gteífus fuit; Speidel. in fpecul, voc. (SSubrmanti, hanc rationem reddens, cum,

t0

quod in publicos ufus deftinatum , id . primo occupanti concedatur:xquam,

riþus p

1

iptt ,

vis & ipfe moneat, difcretionis ratione & fepofito hoc juris rigore, ei, qui

( 24,

4

:

majori onere gravatur , fzpius parcendum cíl:, quod etiam frequentiori ufü

5

iab im

receptum effe, teftatur apud cit, auth, pon Det Hoch fingul, jur. fingul, aL

| Üoneri

VI.

*

; bulifn

Ufus vero viatum publicarum gratuitus eü, nec olím pro tranfitu quic-

Tün, ten

qpret,

quam exfolvi oportuit, Vid, Lehman. Copepetiftbe Chronick lib. 2 c. 44. ibi

$u Qeiten ber Sráncfifdben ónig, quo vero fecurior effet tranfitus , olim of-

ficium tuendi viatores ab invaforibus vel latronibus, certis perfonis demane

M

datüm, quibus merces aliqua pro comitandi opera foluta, quam vocárunt

tut feqt

Dag9 Gieleife, & przter conducendi officium, vix, preprimis ubi per fylvas

Doftto ,

eundum füit, certo tempote vifitati debebant, quod vocabatar ben Joalt bt

d Vi

ftoceder

veiten, Der JDaltritt, Vid. Schilter. difp. de Amtaffiis infert. Exerc, ad ff. p. 1.

ftabilita vero pace publica & fylvis magnam partem excifis, officium, con-

0$ tener

ducendi defiiffe ( de quo plutib. infra) mercede nihilominus retenta, quam

QOn(ueta

omnes víatores ex(olvere fimpliciter teneantur, funt qui aHegunt.

S' VIL

N

t deill

Verum Eontrovcxtunt hic adhuc D. D. num pro folo tr

änüw per vias

ibl

k2

püblicas , aliquid nomine pedagii exigi poflit? & qui' affirma

nt, hac praci-

pue nituntur tatione, quod Princeps hodie vias publicas in territoriis ac pro-

lUC Que.

mmüt U

vinciis fuis jure regali pofideant illarumque cura ac prote&io ipfis incumbat,

unde non immerito compeníatio damni à tranfeuntibus petatur: qua affir-

At [en

mativa etiam cx jure Romano defenditur v. L 21. f£, de donat, inter vir. &

d d

uxor, e coptta vero negat Jus Saxon. ?anbtzSecbt 1. 2.

Rürits

art. 27. verbis: (itt

j

jeglic 9D*ann foll aucb Sollfrep fepn, ev fabr,

teit ober gebe & paulo poft:

d

tlv

unb mít Svedt fep er. Geleit8 frep, too

et feínen 2eib pber Gut» 2Baagen.

H?- ihl

1j

!

€hbus

toil, ubi tam?n caíus , 100 €t CXDiff8 u

l.ll'

nb 5rucfen nidyt bebarff, cjxucxipiz

1

:

| Md

od

us t

Viarum pubhcarum.

f;är ;

ngmanïz

Vid. Lehmann. loc. cit, quod &, ni(i Dominus territorialis id ex privilegio

vel prafcriptione aut ufu & confaetudine cujusque loci obtineat atg. R, J.

Auguft, de anno 1$48. $. ferner $u nod) mebter, ibi: at rtben e8 Berz

t d

Éommen, verins effe, zquitati quoque propius accedere videtur, confer, Grot,

tmum vt

de jurl B. & P. lib. 2. C. z. 5. 14,.

beravit

$. VL

1 pit

j

Interim tamen in quibusdam cafibus adhuc jufté à tranfeuntibus feu via-

toribus pedagium exigi poteft, nempe fi neceffitas vel utilitas publica hoc et-

I qmm'

X TE

flagitet , vel alia jufta caufa fubfit Klock. de zrar.l. 2, c. 77. n.21, Eveth.

conf. 34. 0. 26. ita ut non inepté dicant, qui dicunt, totius hujus rei juftiti-

od vf

am ab impenfis immenfis, quas in viarum & pontium refectiones & exfttu-

fmgUL OI.

diones item & confetvationem viarum , Damif bie 9fGeege uno Coteege. in

baulicben SGeefen erbalten. tocrbem,

adverfus impetus & inundationas aqua-

rum , tempeftates , glaciem, inibres & ventos,

Vid. Klock. d. l. collocari

iíto qi |

oportet , dependere.

L odb ii

*

lX.

, Ol t

onis demun

Moreffi fpe&amus, illi neque ubivis jzs Saxonicum neque Jus Roma-

numfíequuntur, in fpecie vero Judai in nonnullis locis, prout in Palatinatu

qm vt

noftto , adftriti funt, ut pro folo tranfitu per viam publicam vecligal pen-

bi p

danr. Vid. Sirick. U. M. ff. 1. 39. tit.4. $. 6. quod tamen alii tunc demum

w ii

procede

re dicunt, ubi prafcriptione & ufa hoc fuüerit obtentum, alías nec il-

*

zil

los teneri

, afferentes, Dieteric. in not. ad A, Bull. tit. 1 7.: vetb, extorqueri

jcm, (

coníuetas,

tnti, u

X.

lica fecuritate commeätus gaudeni

Nunc videndum de perfonis; qZJæ pub

& de illisquz hac non fi

uuntutr.,

Supra vero jam notatum eft, ufum viz

íÍcae omn

E

:bus fc. tam civibus quam peregrinis patere debere,

(ïm PC[ Vl'qs

publicz promi

Id

hinc quaritur ;

num idem etiam quoad paganos obtineat: Et cum ufus via-

ram fit juris Gentium ,

quod omni generi hamano commune eft, infidelitas

um

lo jure aliquem non privet arg. l. 3. Inft. de J. & J.

Ti

l

autem feu paganifmus il

&C.ls& l. $* ff. de J. &J; hinc ipfïs quoque

& l. z. de Jur. Nat. Gent.

qu [

fecuritas pub!ica inter Chriftiano

s omnino competere debe*? quod & uíu fic

j

J/

Dubium quidem moveri poffet ex Matth. 18.

j u

fervari experientia fatis docer.

ibi: nolite trahere jugam cum

v. 17. ibi : fit tibi velut Ethnicus & 2. Cor. 6.

jb p

infidelibus; fed ibi familiatior tantum Chriftianis cum

infidelibus converíatio

aagw

qap

l

intetcdicitur ,

cx qua corrüptio morum , do&rinez, & confequenter labäfa

&?-

t1o

jj

|

N

,

$16

H YLLIUS de jwre

ais

tio facreïät;&æ ieügio:&is oriri poffet, neuriquam veto ab ufu

jgïris gentium ,

quo fecuritas publica pertinet, gentiles excludit,

H

" übict

$. XI.

$ ju

/ïïe jadais fruftra dubitaremus, num etíam hi fecuritate pub!iï:a gatide-

- ht ili

ant, cum non folummodo commerciorum capaces per R.I. 1551, $. biferau

| Nifrant,

begeguen. cuiadd.Privilegium Caroli V. Judeis conceffüm anno 1552 fe

1

It non |

etiam in pleiisque Provinciis Germaniz à Statibns Imperii, qui jus recipiendi

3 quiser

|

]udaos, vi fuperioritatis territorialis, exercent Myller, de Princ. & flat. Imp.

| iíoiffe

patt, 2. c.60. $. 2. ita receptifint, ut Jure Romanorum vivant & pro civibus

Romanis babeantur , qui vocantut odutCjuben, unde etiam Privilegiis ju-

| totficari

lat defe,

rium fruuntur Auth. cit, d. 1. $. 9. Strick. U. M. lib, fo. tit. 3. $, 7. & L. 18

|

; A

tit, 4. $. 1;. Vid, omnino Schvveder J. P. patt.fpec, fe& z. c« 14. $, 17.

Vfoolian

|

$. Xl

|

fque c

( 04f

Alia quæ'üx'o fe offert de hzteticis, num etiam illis (ecuritas pub!fca' com-

; gigay

ptere debeat? . Et de Jure naturz & gentium per $. przc. deducta , res omni

J Biiliantes

|

dubio caret; obflat quidem, quod «eos divitagdos cffe , admoneat magnus

&mb&&m

gentium Apoftolus in Epift. ad Tit, v. 10. fed hoc iterum de familiariori con«

verfatione intelligo.

Intetim tamen non negandum eft fummum Imperanrem

NT

hancex jure gentium ha&enus defcendentem libertarem ob rationes civiles

, mer

reftringere poffe arg, 1,6. ff del. & L. ficenim Conftitutio Imperii conttaana-

3 Aon gaud

baptiftas, quorum feditiofa collavies omni poteflati civili debitum obfequi-

um denegans , fuperioribus feculis Imperio odiofas turbas dedit, lata eft an-

n0 1529, quz illis, jun&. R, T. 135:. $. nad)bem aucb, ibi: follen eoimas

À

$

türíicden eben gum obe mit Seur , Gdroero ober. bergleidben gebradbt

Wt

ä

iverberl, omne commercium & publicam fecuritatem. aufert; cujus conftitu-

D Ctigl

tionis extenfio etiam tentata fuit contraeos, qui à pictatis ftudio- nomen acce-

Wb gt

pere, fed Fifcali Caf, proceífus denegatos fuiffe, teftatur. aut: Delineation:

Ti capfrs

Jur. Cam. pag. 20. quoniam, qui nomen pientiffmi profiteretur, adhuc fuit

"Wtem vi

nemo, deinde rei ipfius definitio nondum fuit data, in quam omnes eonfen-

fiffent.

Homines vero innocentes vel Theologos publice approbatos fe&tz

at

lizreticz titulo onerare, juftitia charitasque non patitur. Controverfiz autemn

Ui

tiidi

Theologorum Fifcali Czf; caufam non przbent agendi.contra alteram partem

ex diffentientibus: quamvis fueript dudum & hodie fint, qui füb. pietatis

Mi &

ER

fpecie fanaticifmum tegant aliosque eftores peftilentiores,

quodíi probati pof-

|WC

dfmu

fit, non dubifo , qu»rin cogü!tutio illa contr

a ta.leg egtendi-— Lpol]ï;,-

e.XIII;

i "

|

* n

|

&w

"

-

Vadpiioct

Priarlini pulblicarum.

*

w : ,W d

XIII.

gaa, 'w

LÀ

Hoftes etiam fecuritate publici commea

tus non gaudete, expeditum eä;

fed ubicunque, non tamen ín territorio pacato Crot, de I. B. & D. l.5. c, 4.

$. 8, jufte interfici poffünt: In quorum numero & partibus etiam habendi

ia p

li

funt illi, qui hoftibus nllo modo auxilinm ferunt, & qui illis tales res fübmi-

tl

!

niftrant, quz in bello potiffimum ufim habent V. Grot. d. l. 1.3. c 1. $. .

!j

)^

T

nec non proditores & transfugz &^ qui in hoftium numerum fe conferuntt

rl

AV

Ts

quales etiam illi íant, qui cum Turcis aliisve Imp.

tibus nefanda confilia

f

mifcuiffe probantuz, ob id ab Imperio profcriptione

*ï

"omniumque bonorum

to Cb

confifcationem merentes O. Cam. P.2. tit, 2o, S. tocifet.

Porro huc petti-

iilgis j

nent defertores, exploratores, Die Gopionen, graffatores , vulgo , Cftaffeite

T T

SQauber, frenbeutber, latrones, qui invicem differunt, illienim vias obfident

MP

& fpoliant absque cede ; latrones vero, Díe Sy)orber, fimul homicidz funt vi-

tamque cum bonis abripiunt , unde etiam illi his mitius puniuntut, v. infra

cap. 4. . I2, Speidel. fpecul. voc. Gtenbeutfer, item. Zingari feu ZEgiptii,

Diegigeuner P. R. l. 1500.

& circamforanci, vagi, absque certo domino

! ublicacomïl

a, r 0U

graffantes vicatim ac pagatim oberrantes milites ,

5eten fofe Snedte uno

opat gl

fanb;Sáuffer, de quibus V. Ord. Pol. Francof. de anno 1577. tit. 7. hi enim

slinri v

omnes, ceu publice tranquillitatis & focietatis, quam latrociniis fuis inrutif-

; npeanta

fimam reddunt, turbatores & hofles, à focietatis humanz beneficiis omni-

bus, merito excluduntur, . Monopolia exercentes fecuritate commeatus etiam

ii dl

tj cntadte

non gaudent ' V. Ord, Pol. tit. 99 )]onpoliett,

s

d

$. XIV.

dudie

Speciali huic $. tefervavi bannitos & ptofcriptos Imp. bie teicszo(edo

if

w ^ Hivero, quam primum, mediante fententia declaratoria, quz requi-

Mi gebma,.f

ag at

ritur etiamfi delidum fit notorium V. R, I. 152 . tit. poen. alier Sricobrec)et

6.unb objemanos r549. $. unb ob fetianb8 O. Cam. l.2. t 10, ex graviffi-

pnan d

D

miscaufis, communi ftatuum confenfu, tales legitime, faerunt denunciati,

hyc i

omnem viz fecuritatem amittunt, ita, ut à quibuscunque libere & impune of-

r

unde etíam vulgo C3o9clfret) vocantur, O Cam.

ï nn; Wn(m

fendi poffint A. B. c, 1. $. 2.

Hinc bannitum occidens ob ho-

P.2:t 9. & 10. $. t

nb ivo eg berbalben.

du

micidii poena proríus

liber effe Vid. tamen Carpz. Pra&t. Crim. l. 3. pu. 140.

"

ftitiz dicitur Bald. in ], reos C. de excuf. utat vero fit,

(l

1,I42, & executor ju

1

,Ms

mihi omnino tutior & humanior videtur fententia

Dieteric. ad À.B. l.c. qui

j plct

hoc demum in cafu refiftentie armate , ceterum autem occifionem banniti

0[)1[1 PO :

1

in ttü

pplane non permittit, five ille ob conrumaciam , (qqod hodie non nifi

toribus

,ï,xllh

R -

$18

7TLLIUJ' de ?ure

$

d

toribus l. curatoribus contumacibus obtinere poteft, quia proceffus banni con-

N

hjis &

trà alios contumaces in non comparendo antehac inftitui folitus , hodie p. R.

| aj

1.1654. $. 26. fublatus cft) five aliud delictum, bannitus fuerit; & verba

fholeta

illa, baf er an £cib unb G3ut ftep gemadbt voirb, hunc habere fenfum affc-

| npent

rit, ut àquovis capi & füperiori fifti debeat bannitus , & fic quoque refpon-

! ttob(id

detunt Scabini Lipfienf. ap, Carpz. l. cit. n. 141. add. Limn. ad A, B. c. 1. $, &.

: qe jofl

ebf. 14. nifi crimen perduellionis commiferit bannitus & in litteris banni in-

.*

| Vi pote

terfe&io banniti perm

r: ubi tamenfilio non permiffum occidere patrem,.

| WOtes ;

nifi in cafu l.35. ff. d

-R

igiof. Vid. Dieteric. l, c.

alios effe&us banni Vid.

ET.

apud, Blum. füb tit. 29. ubi quoque n, 183. legi poteft quid circa fc

minas

hoc in cafu obtineat,

6. XV,

X

C

Adeo veto exofi funt banniti, ut etiam ipforum

þi"'cceptatores;,x' nifi fint

| , ne

parentes, liberi aut confanguinei Schvved. J.P. patt. fp. f 1. c. 2 1. $, 6. ea-

dem cum ipfis poena teneantur & in bannum incidant ?anb»(StieD : de anno

| quid w

Imperi

1548. tit, Griebbreder unb Gbáter nidbt su baufen. $. voeldbe Sobrigfeit

b

aber, proinde neque hi publica fecuritate commeatus gaudeant. — Hic tamen

l

$ t

notandum, poffe Imperatorem uni vel alteri Statui, Privilegium concedere;

(iOncm

Wc&pl

ut bannitos fufcipere ac' manutenere queat; quale privilegium Comitibus à

Leyningen conceffum eft , ita tamen, ut fi quis tales bannitos convenire velit,

Ipore

di&i Comites coram fe caufam examinenr & judicialiter procedant juftitiam-

ial

m[tfci.

que debito modo adminiftzent ; num vero in tali cafu appellare licet bannito?

hoc affitmandüm videtur pertra, Blum. c, 44. n. 16.

Utj

GThug,

50 XVIQ

3 F

Vifis nunc pcrþfonï(s ; qui publici commeatus fecuritate plane no;ïikgau-

dent , porro nunc de reftrido ufu viz , feu reftricta libertate ttanfeundi per

vias publicas quzdam dicenda funt; quemadmodum vero Princeps natura-

p

lem libertatem ob publicam utilitarem refttingere & quod naturaliter licebat,

vetare poteft Gror, l, c. cap. 2, $. . ita quoque non dubitandum cft, quin

I.lS neg£

'cly

etiam tranfitus libertatem , de jure gentium alias omnibus competentem, juftis

Cnre

ex caufis limitate ac reftringere poffit.

Plures autem caufz denegandi tranfi-

tum effe poffunt, inter quas etiam, juftus metus refertur, à Felden. in ani-

| h

thd

madv. ad Gror. d. l $. 13.. Si tamen tranfituri. Principis fecuritati profpicere

Qtbon

& eo nomine cavere paratifint, ita, ut fecurus eífe poffit Princeps, nullum

fibi damnum inde'tedundaturum fore, trapfitus innoxius absque injuria de-

negari non peteft, fed talis denegatio juftam belli caufam paret; exemplum.

. hujus

$6À uaqeas

p

Viarum. publicarum.

1]

YDi QU

*hvujus tei exftat in Sacto Codice Deurer, c. 2. v. 26, feqq. cui add. Grot. d.1,

qu

c.2. $. 13. . Cavendi autem modi inter alios funt, ut prius à tranfituro po-

cvet

ftuletur tranfitus, ut inermes aut divifis manibus transmittantur milites, ut

[um af

impenía tranfeantis, is qui tranfitum concedit , fibi prafidia idonea conducat,

T

ntobfdes dentur. Grot, d. l. — Si veto Princeps alterius Principis fubditis abs-

C4 ll s. ll

que jufta cauía per territorium füum tranfitum deneget, alter jure retorfionis

buni f

de Vind, Priv. ita ut qug civitas alterius civitatis met-

uti poteft. Vid. Strav,

[CPäfffm;

catores à nundinis fuis excludit ,

illius viciffim cives ab hac à fuis nundinis jure

Enüi Vl à

fogitt

hoc excludi poffint Zaf. parat : ad ff, quod quisque jur.

& . XVL

: con&itütum

Caterum per R.I. de anno 1559. $. bette $u begegnen ,

T

eft, ne exterorum Principum exercitibus iter per Imperii fines concedatut :

NT

o exteri reges aut Principes, ubi tranfitum militum pet

« deam

quid vero & quomod

Imperium impetrant ,

cavere debeant, videri poteft in R. I..de anno 1582.

T

De ttanfitu militis vero Imperii domeftici per di-

$. pemnad) fefen, oroner,

ii m

tionem unius vel alterius Status Imp.

haec conftituta legimus in Infttum. pac.

[

,erüphal. att.

17. $.9. Ibii Quotres milites, quavis occafione aut. quocumque

voiit 1

tempore per altor

um tervitoria aut frnes aliquis. ducere velit , traufitus. bujgsmodi

venite ol

snllituatur ejuis »

ad quem tran[euntes milites. pertinent , fumtu , atque adeo. [ine

t 'ledäm'

spaleficto , damnuo €$

moxa eorum, quorum per territoria ducuntur : ac dentque

" bunio!

omuino ob[erventur ,

qua de conervatione pacis pablica. Imperi Covftitutiones de-

cermunt €8 ordinant. — Confer. Multz. Regra(, Maj. Imp. part. 2. c, j, $, 25. n«

/99. Fritích. tr. de tranfitu militar.

g n p

$.

XVII.

'ult;a-

zn(clmdi "

Pariter q

uoque viatum publicarum libertas reftricta eft, ratione fac

ium Vid, Ord, Pol. de anno 1577. tit. 22, quo

tis negoti

andi & certarum merc

lt

1.

ue pertinent qu

z ad militiam feu fuftentationem hofti infetviunt, vulgo

j cfl; gllf'n

pracip

Contre

bande-fGaaten dide, cuj

us generis quadam recenfentur in l.4. ff. ad

nteny ; u[m

C. qua expott.

non deb. l. 1 1. ff. de publican. c,6. & 17, x.

j

l. Jul. Majeft. 1.2.

de Jud. de qua materia fpe

ciali differt,

egit Horn. de mercibus illicitis feu con-

"LL

M, ff. de contrahend. emption. $. 6.-feqq.

K

trebandis , add. Strick, U.

Pxofp

1

m

l gul?

Ti

$: XVIBl

njuli

Duas adhuc quaftiones h

ic fübjiciam qua huc pcrtiäc'ï:tg quarum prima

gxcmflï'm

L l2

it

Müi

ca

y?

£10

THYLLIUS de faré.

4

hn

d

fit, num vicinus ?rinc,eps vel Magiftratus teneatur vicino concedere tranfitum

captivi, bie SOutdfübrung feine8 Malificantert ?. & quamvis nulla ratio ap-

quo f

|

necelfa

pateat, qua talis transductio denegari aut reftringi poffit, cum reipub. inter-

fit, delinquentesad locum perpetrati delicti remitti & ibi puniti, neque per

f qur

conftre

hanc transductionem turbetur jurisdictio, ubi faltem via publica utitur trans«

ducens, que, ptafertim ad juflitie adminiftrationem & tuitionem reipub.

! feensí

omnibus patere debet, experientia tamen . teftatur, hoc cafu hodie femper à

| ddbt

Loino jutisdi&tionis , literas falvi conduCtus impetrandas & vice verfarever-

J aucíere

|

|

fale: ab illo, qui captivum per territorium alterius ducere intendir, dandas

effe, tnan pflcot um eitt Geleit alápann anjubalten uno fihri(ftlid)e reverfa-

lien on fíd) guftellen.

Àn veto , qui inalieno territorio ; .per quod ducitur

captivus, cvafit, ibidem, poftquam fe in libertatem recepit, capi de novo

poffit , quaritur ? & negat Wehner ap. Reincking. de regim. fecul, & Eccle-

fiaft. lib. 2. claff. 2. c. 17. $. 97. fed affirmat di&t. Reincking. dicens: fi male-

ficum & violatorem pacis pub. quem quis coepit in fuo territorio profequi, in

alieno etiam perfequendo capere poffit, ita tamen, ut ubi captus cft, juti

| D

fiftat, multo magis eum , qui jam in fuo captus in alieno evafit, ad hunc cf-

ef

Alias

tym uf

fcctum, utibi, ubi denuo captus eft, juri fifti poffit, capi licebit.

etiam é veftigio poff perpetratum in füis finibus delitum, in vicini territoti-

ttttitot]

um fegientem ,. in fequi & ibi in continenti comprehendere licet, ita ut fic

Veatut ,

apprehenfüm, Domino loci ad petitionem remittere neceffe non fit, fed ipfe

Qp

in territorio fuo, ubi perfequendi fa&um eft initium, puniri potcft Myler de

ftat. Imp. c, 48. n. 9. modo non femel perfecutionem cffugeri, — Vid. tamen

Strüv. Ex. 49. th, 13. & ibi alleg. Math.

l:

50 X IX.

Eram e

Alteta eft quxflio num absque confenfü Magifttatus, p&iïöiui tertitori-

&l

um funus ducere liceat? & negat Klock. vol. 1. confenf,-10. n.477. affirmat

Ditgare

vero Strick. U. M. ff, de religiof. ubi tamen hoc denunciandum effe afferit,

verti

Ittdis v

non quidem ut funus ducere liceat, fed ut conftet, an- non morte violenta

ioban

perierit defun&us, quo ille magiftratusin authorem criminis inquirat. . Funus

veto non nifi exfoluto vedtigali fpeciali, bet Q'openzgoll, de loco ad lecum

QOUj f

Münrre

uansvehi poffe , immerito prztendi, probavit Bcycr. in poflit.ad ff, de rgligio[,

£ XX

Antecjuam hoc caput finiam

us citca ufam viz adhuc notandum eft, via-

nquius

Ü :

ïqtjibps " cquiti-busv velaurigis, per cerram tranfeuntibus; quanto pfopi

mRegm

fccun»

Rn

821

Viavum- publicarum.

Ms ia

lm

fecundum viam &antös, in loco ample&ti potuerint, ad refe&ionem equi, ipfi

TO.

equo fuo porrigere, ut & herba, viridique fylva pro (füa commoditate & ufü

neceffario fine vaftatione, uti licitum eífe per Conftit. Friderici l. feud, 27. in

T

gt

f, quam tamen conftitarionem defolo neceffitatis cafa intelligendam ratio &

D

confuetndines Germaniz volunt; extra hbunc cafüm enim, frümentam depa-

Jutt t

ícens fed. fecüm non auferens, damnum farcire deber, C»ácbfifdheg zanb;

m

ie ii

SRecbf 1.2. att. 29. & 40.. & quamvis hodie Germania vicis & cauponis ubi-

e rl

qu& fere abundet, hanc tamen conftitutionem plane evanuiffe dici non poteft.

*dit j äam

(ftert

CAPUT

LI.

Luod ducitt

g de 100

DE REFECTIONE VIARUM PUBLICARUM. -

g Ed

u L

$.

I

p t

[) Eipublicz intereffe tritas cffe vias & commodas , apud omnes in cenfeH'o

s d j

eft: ficenim quivis absque incommodo iter facere poteít, & commercio-

Y fhonc &

rum uíüs promovetur, imo in fpecie Ptincipis intereft, (i commodz in fuo

J du

tertitorio habeantur vie , cum euim ita corumetciorum ufus maxime promo-

dui r

veatur, dum vis tales magis frequentantur, fci quoque reditus refpetu. ve-

t, lt u i

&igalium inde maxime augentur,

lfit, (Cd [Pc

II.

at

5.

)'id. um

Hinc eft, quod Romani, tantam curam circa vias publicas acïhibueri'nr;

etant enim electi nonnulli & conftituti penes quos viarum cuta effet , uti patec

ex L 18, $. 15.ff. demunerib, & honor, & in dies in ufu fuit, per confiliatios

gt

j

purgare vias quibus negotium fuit, per dena ftadia fingulos lapides locare. &

In fter-

P

diverticula & diftantias adnotare Alex, ab Alex, l. 3. ger. dier. c, 13.

d

nendis veto viis non minus utilitatis quam pulchritudinis venuftatisque ratio

d

D

r n

om

habebatur à Romanis, ita, ut tanta olim viarum per totam Italiam magnifi-

1

f

[

centia füerit, ut ftraturam eatum tribus fabricarum Romans Reipuþ, miracülis

Jyci

adnumeret Halicarn. l. 11, Rom, antiq.

T.

jj

il

IIT.

;

$.

Hodie in bene conftitutis Rebuspub. adhuc idetm fere o

bigué^ Go

[Cü: ""

in RegnoFranciz adhuc hodie peculi:*ris re

gius magifttatus gggfütutus eft , qui

j!

) j

q&

s

E

&uram

ia

Nesiuif^

$22

THYLLIUS de jure

J

1

TE n

N

curam viarum exercet, qui vocatut, Z44aitre des ponts , pafJages C9 chemins. '7 Et

. obrehedi

dolendum fane, in Imperio noftto Rom. Germ. non meliorem curam viarum

idcere

haberi, que (epius, exiguis fumptibus patcendo; maximo commerciorum

: fenfes,

incommodo in ipfum damnum ftatuum Imp. quo fructus ve&tigalium non pa-

Md repat

rum minuuntur, qui tamen, fi viz commodz & ftratz fuftinerentur ; maxime

: tecefftas

augeti poflent, in plerisque eorum tetritoriis, negliguntur: ubi tamen in-

! Wet, mu

terdictis compulforialibus locum effe contra eos, quos vias fattas te&tas tenere

1 k&l 6090 1

& confetvate decet, tradit Mindan. de Interdià. tit. 5, n. sz.

j

| s opt

s

$.

IV.

|

Pi t

Quis vero vias teficere teneatut ?. DD. non conveniunt, aliis hoc onus

Principi (ve Territorii Domino, aliis vero fuübditis illud incumbere, ftatuenti-

BM

bus. Illi fententiz (uz argumenta ponunt in variis emolumentis & fructibus,

L: ubiiluc

: üxetbi f

ut v. g. poetis pecuniariis ob deli&a in eis commiffa & multis aliis utilitatibus ,

quas Domini territoríales é viis percipunt, dicentes , equum effe, ut qui ha-

Wmodi co

beat commodum etiam ferat incommodum , quo etiam facit Conftir. Friderici

ls& maj

d & (ine

Il.Imp. de anno 1236. n. 3. apud Goldaft. Conftit. Imp. 1. p.28. qua expreffe

cavetut, omnes, quivedtigalia percipiunt etiam vias, pontes reficere dcbere,

]u, Msj

Hi é contta ad Jus Romanum provocant, quo refeCtio viarum inter munera

perfonalia refertur l, 1. $. 2, ff, de muner. & honor, & fobditis incumbit 1, 18,

$. 15, d. t. alii denique cenfent cum itinera, vieque publice nullius in bonis

effe credantür , jure quoque gentium vacent omnibus & u(üi omnium zque :

T

fubjaceant, omnes cujusque territorii incolas ad eas reparationes , absqueullo

perfonarum difcrimine, pro fia quemque facultate obligari, ira ut etíam Cle-

ricos p. l. 7. C. de SS, Ecclef? Nov, 131. domusque divinas & venerabiles Ec-

/ Vie pu

clefias tam laudabili titulo adícriptas effe, teftentur Im

titor

peratores in 1.114. C. de

n

ptivil. dom. Auguft. ibique Perez. in comment. n. 4,

matione Or

n not

£v

"Qte Brin

Ego, ut inter hanc DDrum. pugnam mear hac dere [cm&ntiam appeti-

t fer

am, ficcapio. Ante omnia flatuta locorum item mores & con(üetudines hac

"A pli

in patte fequendas effe.

t ftu pon

Caterum autem , quemadmodum hodie ftatus Imp.

vi fuperioritatis rerritorialis tam ordinarias quam extraordinarias colle&tas, ubi

- "af

utiliras & nece(fitas id. poftulat, fubditis imperare poffünt p. R. I. de anno

: ml'ïhï 1li

1654, $. 181. unb gleicbtvie Capit, Leop, Jofeph. att. 3. verbo quoties id ne-

| Rittpl

ceffitas utilitasque publica depofcit, prejudicium Cam. Imp. in caa, Comitum

-q Ha-,

E

/

Viarum phblicarum.

8:5?

"

asss ]

n w -

ab Hahau hanc in rem exhibet Schweder. J. P. p. f. fc&. 2. C. 15. S. 3. itaetiam

ob refe&iones viarum & pontium , ceure utili & neceffaria, fubditis colle&am

m viaun

Yerdrun

indicere poffe, non dubitandum eft, l. pen. C de priv. Dom, Auguft. fic, ut

forenfes, qui agros poffident in diftrictu illius civitatis, cujus vie reficiende

m n p

vel reparandz funt, hoc nomine colle&tari poffint; cum non minus ufus &

]ry at

neceffitas indicendi etiam ex parte ipforum forenfium interveniat l. 11. ff, de

| a

vacat, muner. l, 14. $. 2. &l, ulc, S, 22. ff. de muner. & honor, Bocer. decol-

«dus t

Hodie etiam ad reficiendas

le&. c. 9. n. 18. Frantck. var, refol, l. 28, n. 36.

vias, operas fubditis fepius per prafecturas indici ; obfervare licet.

$. VL

ihoc /onus

Pii tainen Principes, qui oves tondere non vero deglubete, demum

permitti, intelligant, pracavere Ícient,

ne mifelli homines, qui alias hodie

«t danent

fere ubique colle&is ordinariis fatis gravati, utipíis fzpe vix tantum fuperfit,

n

unde fibi fuüisque mifere vi&um & amictum quarant & exhibeant, his & tali-

ts

usmodi colle&is extraordinariis nimis graventur.

Igitur Status Imp. artificia-

f ngide

vf f

les& majores expenfas, quz in reparandis viis defiderantur , à viatoribus fa-

dle & fine incommodo fubditorum jure colligere poffe credo Vid. Ziegler, de

T ,

Jur, Majeft. cap. 17. $. 14. 0. 19 & fupra $. 7. cap, 2,

Mf

jpter m

CAPUT

IV.

cimbit l

r

Jlisinln Y

DE JURISDICTIONE IN VIIS PUBLICIS.

omnium f^.

I

T d

$.

ain o

z publice (quarumc

onftituendarum poteftas eft penes Principem feu ter-

ul l

'VI

ritorii Dominum, qu

ttalem conftitutionem edi&o publico feu procla-

