eerdorii , àc Dn,, Prof. Róslerus in. Dif. de jnre eirca: Saera..

716

ÉT R

3G*HEFFER de Regalibus ,

—

lverit, dari Civitates :r;imicipal-es, quin & cives Impetii mediatos , qui ex

B

fingulari Imperatoris vel Domini Territorialis indulgentia juribus gaudeant

Regalibus com , quz vulgo appellirant, 4dajoríbur: v. g. nobilitandi, legiti-

mandi, ereandi Dodtores, Notarios &c. tum fimorióus: veluti jure venan-

di, pifcandi, habendi merellifodinss, molendina bannalia &c. — Quare op-

TC

pido falluntur Reinking. de &. 5. €8 Eccl. lib. 2. cl, 2, cap. 2. nutn. 254. Ácnie

Ízus de Pur. Majef^. lb. 2. cap. 2. siutmr. 1. (4. & alii, affeverantes, exercitiumm

horum jurium, Msjorum praferiim, quippe quz fummz poteftati infepara-

bilier finc connexa, in privatis reapfe nu(piam inveniri. Profe&o enim quo-

tidianz ifli experientiz- contradicunt, — Iaterea fatendum magagam inter hac

& Regalia priora differentiam intetcedere. — Proprié enim loquendo privile-

Io, ln

gia funt à Cefare vel quandoque etiam à Domino Tetritorii conceífa, nec

alio fcofu Regalia dicenda, nifi quatenus à Rege vel Superiore conferuntur ;

confequenter iffa non jure proprio, fed ex placito Superioris poffidentur ,

adeoque definiri debent, qnod fiht privilegía certis fruendi per. Imperium vel .

J

certum aliquod territorum fez£libus , illefa tamen Dominarum apud quos degunt ,

Majéflate ffue. Supeviorisate, Territoriali, Sed manum de zabgla' Atque hic

efto Dz(gumionäs noftrz ünis.k

,

Myet

*eä

S

Z

DA

Z

æw

ETSN

Vny

Á

(

NV

274

Getg

j

E

E4

»

ZA

Ut

f

£

Ms

N

t

i

Á

X

N

VàCate c

Z

EC

bS

As

[/3

—

ï/

«

[(1D

S

ER

N

Y

34

Z

Ü

-N

ttlac re |

N

z

m'ä.

a i

IN

(/i

P

EEE

BN

"tittenn

j

—

A

AU

n

t

/2

mX

AI:-

r

m

(

W

NSS

lr o q

—

-

d

um

J U.

HE

tht oy

S

W

L.

"

/

"

| "s [mpe

)

2

l

Eu

2

l

——

——

Emand(

—

/

l

E&atem,

T

"""—uvvn""?,rf'

LÉ

—

a& S

A hi

Nattkco

p

n edud

4 )o( m

——

732

TT

XXIV.

gaüdtmt

DISSERTATIO

di lgie

J Wt

Quitt»

2j M

VICARI

IS IMPERII ROMANO: -

exerciu

GERMANICI, -

i infpae

PRo£sSIDE

enimqo

inter bt

DN, JOHANNE SCHILTER,

yo prii

JCto, lnclutz Argen

toratenfium Reipubl, Confiliario Primario ,

nfa,

& Profe(lore Honotario,;

ontecit

defenfa à

poü.ldtmüb

þ—]OHANNE ADLER

BERG,

A, & K. Nbb*.. Sueco.

yrin*

ARGENTORATI, 1693.

an h

j g

44

D. G. .4M.

DISSERTATIONIS

DE

VICARIIS IMPERII,

5.

I,

Romanum ; pofteriora; fa&á in Germanos

Mp&tïumï quod prifca fecula

translatione, de qua viZ. H.

Conring, in Tr. de Germ. 1mp. Rom., Romano-

|

Germanicum appellarunt , v. Maurit. de Princip.

7. Publ. G. C.2. f. quod

fi vacate contigerit, ita cuiqueeveutui optime p

tzvi

dit Prudens Antiquitas, ut

atre ) nul

lum tamen caperet Respublica

|

ex hac re ( viciffitudinum plerumque m

detrimentum , fed percontinuam Maje

ft. Imperatoriz reprefentationem omnes,

alias non vanz metuendz , confufiones tollerentur ,

& fingula zquiori pera-

Scilicet, ex longa confüetudine & obfervantia , atque per

gerentur otdine,

vetu

ftas & fundamentales, certi conftituti funt. Vicarii, quiin

Leges Imperii

gubernando lmp

erio & adminiftranda juftitia Vicatiam Imperatoris gererenc

lilz in pattibus

poteftatem.

Sunt autem in

L]

Germania hi, Palatisus €9 Saxe,

Rheni & Suevie

& ubi jus Franconicum viget?

Hic ubi Saxonica jura in ufu,

1, & 2. & ex addita hujus

ficuti clariffime probatur ex verbis A. B. Cap. V. $.

Car, V, Imp, Parag. lII,

munerisconfirmatione in Receffibus Imperii & Capit.

- Aaa aa

?

L

»-

y

PU

Es

.1-6

539

N

SCHILTER (le V'icarits

CHEH Bs

.

U.

fe dum

Vacar&: autem dupliciter dici p

oteft: primo in cafu Abfentiz, deinde in

(tm Comi

eafu mortis &interregni, Etenim Pacare jndicium , Imperium , Ecclefra , dici-

Ngbus K

tbverint (

tur Scriptoribus medie faltem Latinitatis, non tantum, quoties per mortem

vacaptiaeft , fed etiamperabfentiam , velinvitam , velvoluntatíam, — Vacatio

tipesptofa

itaque dicitur Juftitium , five tempus, quod vacatà jure dicundo, ait Sgeelm.

d (Alpa

Glofar, Nofl, de F'it, Serm. Lat. Lib. 1Hl, , y4. p. 658.

Sic vacans Ecclefia,

xoAa($ca , etiam quoties Epifcopus vel Clericus apud hoftes eft , & abíens, Dz-

Porrd

Frefge Glof, — Atque P'acautia Imperialis Qudicatorem in A&tis S, Theodoti inter-

hipufie V

pretatur Metaphraftes, Defenforem Regium, Da-Frefge ibid. Rem ipfam

nenja,

portó, quod utroque cafü & mortis & Abfentiz Imperatoris Vicariis jus illud

It Princi

competierit, & ante & poft A. B, teftatur Jus Alem, Feudale, & Imper. Rupet-

rgiccmPalm

tusin Diplom. pro filio Vicario, llud Cap. XLII, S. 6. in Latinum translatum

tong , q

fic habet : Qwoties Rex. extrafues Germania profici[citur , mandatum dare potefi

u'xs hä&en

AMarefchallo Imperi , ut baunum concedat loco Ipfiss, — Isque eft Dux . Saxonia, qui

tilfe & «f

loc jus babet pev T huringiam , Saxoniam €9 HalJiam usque ad Bobemiam , €9 [uper

dt; in ipü'

omnes Francos, quicunque illifat , qua jurà Ejtus fubjetli funt. — dtque cum Rex ipfi

itchfi ad (

banc poteffatem conce[ferit ,. exercet etiam [uper omnes Suevos uique ad Rbenum , &

Qoma ex|

per AMontana (.frve ZAlpes Rhaticas) suque ad smilliare à Tridento,

$, 7-

Comes Palatinus ad Rbenum jus babet bauzni concedendi traus Rbenum

t ad R

euque ad milliare à Meti, €9 ad. e/£fram uique ,. 4c per Flandriam. — Et quamw&

Cütfam po

Rex ipfi bauumm uon couce[fevit , jts tamen banni concedendi babet , spfo jure,

toldm M.

Jure enim veteri Bannus five Executio in caufis Criminalibus non nifi fpe-

U5 i

ciali conceffione Regis vel Imperatoris impetrari poterat, di&, cap.XL41, & fs

t Hetgas

Prov.cap. CXF. CXXLI, CX XUI. us Sax, Prov.l 2.c. LXIF, . Neigitur crimina

( ln [

manerent impunita, abíente Imperatore, neceffe erat, ut Vicaria Poreftas in-

Pulig

terim conflitueretur. — Átque hzc prima videtur fuiffe occafio conftituendi Vi-

BUSTTEN

carium unum vel plures per Imperium Germaniz. Quorum poteftas fübinde

etiam ad alias jurisdictionis partes extenfa fuit. — Adhac differentia apparcet ex

"if

L Inyrtj

allegato textu inter Comitem Palatinum Rheni & Ducem Saxoniz , quod tile

Ms rj

apfo jure fivefcripto, fivenon (cripto, atque jureipfius Comitatus & officii Pa-

QA:

latini3 Duxautem Saxonis tum adhuc ex (peciali tantum conceffione, Bannura

Epi

ii

vice Imperatoris concefferit & vices Ipfius extra ordinemgefferit. Hoc vicaria-

4 dt G

tus jus confirmavitCarolus IV. Imper, Ruperto Seniori Ele&t. Palatino A. 1375*

Pragz die Lunz ante S. Valent,

lm

Wanun die Pfaltzarafen by Ryn, die Kurfurflen fout, von Rons Kayfern und

Kunigen folicb Wirdekeit uad fribeitvon altenund langen zyten. ge/ml/t ban und zoch

t VelOflm

ben ,

Wmnull;u

baben Jit/!en, mnzm Rom. Keyfer nud Kyunzg uber Berg gexogen fint , eder &jt

dAs

(

!u D

&

X

739

Jeaperii. Rom. Germ.

—

das fre daun gemeine Ficarien des. Reichs bie diffjt ge'meþä frot. und. fia follen. i. e.

dnuiti

Cum Comires Palatini ad Rhenum, qui Electores funr, ab Imperatoribus &

ji, d

Regibus Rom. hanc dignitatem & libertatem ab antiquis & longis temporibus

hi

habuerint & adhuc habere debeant , queties Imperatores & Reges Rom. ultra

Vado

Alpes profedti fint, aut proficiftantur, uthi tunc. Generales Vicatii Imperii hic

d

citra (Alpes) füerint & effe debeant.

«t El

$.

IlI.

)(Cm; D' j

. Porto RupertusImper. quum

An. M. CCCCI. Romam petiturus Comiria

doriitt«

Augufte Vindelicorum celebratet , Vicarium Generalem per S. R. Imperii in.

m if

Germania, Gallia Belgica & Regno Areclatenfi, Provincias, Ele&orum & alio-

js st -

tum Principam , Comitum & Nobilium confilio & confenfu, Ludovicum Co-

mitem Palatin. Rheni & Bavariz Ducem , conftituit, adje&a hac precipuera-

x Aipte

at

tione , quod adverterit, à Romanis Imperatoribus & Regibus predecefforibus

fuis ha&tenus exftitiffeobfervatum , ac etiam de Jure Comitatus Palatinus Rheni

TOE

SMOW! l

fuiffe & efe, cum Rom. Imperator vel Rex ultra montes Italiam ingteffus fue-

If öW l

rit; inipfius abfentia Vicariatum Imperiiin Germania, Gallia & Regno Are-

latenfi ad Comitem Palatinum Rheni pertinuiffe & pettinere. — Integtum Di-

,

numK:xlä

KMM L

ploma exhibet Go/44/7. 7. 1. conffit. Imp, pag: 38$1. — Inter Exempla Pradeceífo-

rum Ruperti refertur Otto IV. Imper, qui fratrem Henricum Comitum Palati-

7

u

numadRhenum, Vicarium conftituerit ; Romam petens.

Atque ex jure hoc

Em

caufam perniciofi Rheno belli inter Hermannum Comitem Palatínum & Ar-

noldum Meguntin. A: Epifcopum videtur arceffere Seth. Calvifius ad A. C,

, ü"o

pol tij

l

115j.fcribens : D»m abfens eff Imperator (Frid. 1/) ie Jtalià, Germaniam tur-

jf

bat Hermannus Comes. Palatinus , qui belluma infert MAruoldo Epifcopo AMoguntino ,

AU

«|

t

Jl

quens Imperator abfens prefecerat. Imperia.

Sed dat penam poflea turbata Pacis

Publice, Allegat quidem Trithemium: fed apud eum de cauffa przfe&uras

fachal)

Impetrii aut Vicariatu nihil appatet, fed hanc in Chronico Hirfaug. adjicit

tiuend

l

INam ipfe Imperator. AArnoldum A: Epifcopum canfltuerat multis Potentibis in cir-

f

qd

euitu invitis, quippe qui uoveraut , eum virum juflum €9 auflerum , eorum malis

14

"

N

lt

fludizs miutime confen[urum. — Caufa itaque fuerit quod non Vicarius Imperii,

fed A: Epifcopus Moguntiz invito Hermanno & Sociis, couftitutus fuerat Ar«

, lii

Bgnmln

noldus, Cancellarius Ímperatoris. Arque quum «vróz?is Otto Epifc. Frifing,

L.2. de Geft, Frid.I, C 29. referat, ambos ab Imperatore teduce in Comitiis

x a

J

teosinventos, fedalteri , A:Epifcopo, ob fenii morumque gravitatem & Pon-.

noA'

tificalis ordinis véverentiam parcitum, alterum punitum portatione canis: ita-

nM

que verofimile non eft , Moguntinum tünc Vicariur fuiffe conftitatum, fic

/

j

Wï j

etenim nullam meruiffet pacnam: . Majorem autem nec equalem tantüm Palari-

nus, qui ipfo jute Vicarius pacem Publicam tueri debuiffet, K Deduxit hoc jusii

j

Aaa aa 2

Ál

caíü

SCHILTER de Vicarits

740

sss st

caíu abíentie Carolo V, Ele&or Palatinus & literas Confitmatorias impcitavit

pAur

NV/ormatiz datas A. C. 1521. quas exhiber Goldaftus itj De

. qi o |

:

ü ä)ïeid)äuüge.

ftttn ne

P. 1. pag.241. &/243.-

Idem porró

jus vindicavit Palatino Rheni etiam per mortem: Nacante Im-

ltnt no

: df abí

perio Ludovicus Bavarus Imper. in Comitiis Fráncofurt. À. 1339. per longam

& approbatam confüetudinem inconcuffe à Majorum ordina;ionc hadenus ob-

u

E potefas

* fniam r

fervatam ,. Goldafh. T. 3. confhit. lmp. pag. 411.

*

e

lipiend

Hic altef etenim Vacantiz cafu

s tanc maxime conttovertebatur inter (edem

pittm jr

Rom, & Imperium, & Johannes XXII. Papa Bullam Avinione prid, Kal.

Wües p

Apr. A. C, 15 17. de pratenfo jute Vicariatus fedis Romanz defuncto Imperato-

tiOrem a«

re, promulgavit; & iis quoque, qui ipfo Imperatore vivente ex ipfius com-

tperge

miffione Vicariatus officium obtinuetunt, poft difceffum ipfius absque fedis

; Tinit,

Romanz licentia retinere Vicatiatum prohibuit,

Exftat ipfa Bulla cap. s. Ex-

travag. j0. XX11. — .Ne. fede Facante.. Cui quum fe opponeret Imperator, is

Di

eum excommunicavit A. C. 1323, vid. Zfventiz, Lib, VIlI. contra quarb inter-

[ quöb

pofita fait appellatio ad Concilium generale, 7 Hermart. coztra Bzov, p. 242,

üetunt.

Secuta Comitia Renfenfia ad Rhenum A. C. 1558. & ibi ex adverzfo faedus atque

& Poref

unio inter Septemviros conditum, & SCtum faQum adveríus Attentata Curie

tftantur

Papalis, v. Prafid. lib. 6. de Lib. Eccl, Germ, C. ?. 4. donec tandem fub Carolo

9f t

IV. Aurea Bulla plumbez oppofita A. C. 1356. & de Vicariatu, per mortem

uj

Im peratoris vacante Imperio, res contra pzætcnfioncm quorumcunque decifa,

NT

& jus Imperiiatque Vicaziorumü Palatinia

tque Saxonis per omnia ftabilitum,

Wt

tq

V.

R

Hinc itaque abfentiz quicïem d

uec verbis A. B. neque fenfu vel inten-

Qtslia

tione aztizgz cum Lémnao inobferv. ad C, y. 44. B. p« 234. affhrmo ; Cumiis ta»

n j

men nec illicó faciens, qui nulla ratione füb hac Poteftate Vicariatus Palatino

& Saxoni collatà abfentiz cafüm , tam temporis non controverfum, volunt

Wt j

comprehenfum.

Eatenus enim pofterius hocfüb verbis A. D. intelle&um con-

C""Lm

cedimus cam Taboread A. B. h. t. & putamus, quatenus Generales Impetii Vi-

Mu ]

earli funt, & fi forte accideret extra Imperium ptoficifci Imperatorem fine con«

hi Jütis

ftitatione fpecialis fui Vicarii, utique aflerimus argumento hujus Legis compe-

um 4j

rere dictis Ele&oribus jus Provifionis & Vicariatus, falvo tamen Imperatoris

vivi jure in cafu abíentiz,

Cum enim Imperatortes iu Exoticas terras abeuntes

leu

proprios fibi conftituere Vicarios foliti , (quos alii Zmperatorzs zon imperit , alií

ii)l

ffeciales vocant) ceu plurima fati proftantexempla, que videri poffunt, pre-

Wnls

DN

ter alios, apud d Frén. Gloff. Poc, F'ic, Imper, & Sprengetum Juffit. $. P. Li ii«

tori

E lY

cap, XXX. p, 263« Itaque convenienter prafümitur þauc poteftatem Imperg

L j

per

P -

Ms

Imperii Rém. Gerw.

741

u

p&r Aurcam Bullam non fuiffs ademtam, quo minus ipfe rc!ihquäi Vi—carios-.'

j

Vi

g,k /

qui füo loco Impetio przfint: nec, absque eo fi fuerit, Vicariis otdinariis jus

füuum non competere. |Hac occafione meminimus diftin&ionis , quam adhi-

cute I«

bent nonnulli intet. Zzperatorzs & Jmperii Vicarios:- Hi in cafu mortis: /ljin

xhipan

cafu abíentie vel atbitrii Imperatoris ; Zz minor, Z/certo modo major eft

Sed ut verum fatear , illam difin&ionem fübrilem magis quam necef-

du

pore&as.

faiiam reperio: Etforte hoc auctori ; cui etiam aliis in negotiis id folenne ef,

largiendum, nam fi naturam Vicariatus & Vicariorum diligentius infpicio

yereden

patum intet hos duos invenitur difcriminis, cum eorum uterque Iperatoris

vices gerat, & parimodo: nam tempore Vacantiz aliquem in Imperio Supe--

prid. n

riorem neuter agnofcit; Uterque tempus fibi prefcriptum habet , & fic neuter.

npente

vfnt QU«

eft perpetuus. — Ineotamen differentia videtur, quod alterum Lex & jus con-

hrque (;äis

flituit ; alterug & Imperator,

. W,;Eg-

50 ; VIG

Diximus Par, 1. per Germaniam Vicarios effe Palatinum & Saxonem ; Scili- "

qpedt l

qui a

cet quó contradiftinguanturiis, qui extra Germaniam & in Italia vel quondam

HUR D

fuerunt, vel jam adhuc fünt, atque aliàs perpetui , ob continuam hujus tituli

& Poreflatis poffeffionem ac ufurn, dicuntur,

'Talem vero eífe Sabaudum fatis

fedus dUf

m

teftantur hec Capitul, Leopold. verba, Att, IV. Go tbun toir aud) oasjenís

ib C

9e, wa8 ba8 Gburfürftl, Collegium unter Dato Deti 4. Junii an. ibne toegert

annulit unb 2fuffbebung DeB Dem Joaufe Coavoya gu Stadbtheil unterfanges

e müiïfïlg

mque difl!ü!

nen Sapfecl. unb SReid)a2 Vicariatd unb. Generalatg , n &ytalien gefcbrieben ,

biemit alferbings einvoilligen unb beftáttigen , Dergeftalt, bafitoir ob beffel

sbl

ben S5eariff veftiglid) Dalten, unb Díe Joerfogern von Goabopa bey ibrec i

Citalia babenber Vicariatg ; GYetec)tigEeit uno Privilegien gebüibrenb (cügen

Ti

uno baubbaben toolfen.

Hos Hareditarios Particulares vocat Sprengerus &

CujniiS u

cum meum non fit de iis hac vice prolixius agete, Lect. remitto ad ewm Cap.

T Pamiw

"

AXXX. lib. fub. Cit. pat.284, & Limnaum , Tom, 1. L. 10I. cap.12. . 8, It ad b. 4

,

Capit. Leop. € 4. B. ac feipfam citantem : Caterosque Syftematicos J. P. Scri-

ln d

ptores, Infpecie vero deSabaudo, & num poteftas ejus Vicaria abíoluta fit

nj l

nl

& (uijutis, videatur confummatz hujus ftudii notitie encomio dignus Con-

mi

ea

ringius de fu. Imp, L.1. cap. XATV. p. 623 65 feq. Edit. INoviff,

.

3[0113

*

I

Limites Vicatiatus funtex Parte Palatini intra Partes Rheni

& $uevie , &

T

jd

A

ubi jus Frasconicum in ufü , utexpreffa A. B, vetba c. V, evincunt; & cx parte

;mn

Saxonis, sbi Saxorica jarà fervantur.

Hic autem vocabulum jutis pro diftri-

futt; [

&u capi vix poterit, Nam id no

pþll»

n intendere Caxolgm v«l faltim patet ex voce

(l

fcjrwmmr $. 15

jyrt

*

Áaàaaà$

M

25

s

SCHILTER de Vz'c'drz';s

74*

st

. : VWIIT,

Offe

Praícribit Vicariis ratione jurisdiGtionis certos limites À, B. ut & tatione

temporis. Sicuti enim à momento vacationis lmperii fuam exercere poffunt

t Vicatio

poteftatem, ita & illa ulterius fe non extendit, quam ad cotonationem Regis

t hac

Wt Contt

Romanorum, vel ad illud tempus, quo novo Capite gaudet Imperium. Id

enim indicant verba ifta , 4 sanus futuri Regis Romanorum. — 1n 'TextuGerma-

li lnper

Bico , qui in prima Parte omnium S, R. I. Conflit. Moguntiz edita Anno

Lepeprim

M. D. LXVI. legitur, ejusmodi habentur verba :

'Gie offt ba8 Joeilia Steicb,

iendili.

al obftebt, [ebig toítb, fol[ Der er

D 1.

z

leucbt 93faf&araff bep Stbein, bes Soeilis

genReicbs^GraSrudbfef, au

ftatt eing Suomifeben $ónig8, in fanben qut

Ql ex Spal

Abein, ín Cbmaben unb S

tand'en,

$0n be8 Cburz Gurftentbums unb

Sunt |

*Dfalt&ovafffcbafft Svepbeit. woegen. eín

Certoefer unb. Mfeger Des Oteích8

hl D quip

epn c.

Sic facilis eftfenfüus,

dum pet verba a4 z5 , non nifi, joco €9 zo-

itttodu&

zize R. Rom. intelligi debeant, — Sed non folet zzazi pro viceufurpari. Atque

t opini

ifta translatio non eft antiqua & cozva textui latino, vetus enim ita habet in

aDCe perp

Cod. MS, Bavarico,

quod ex Bibliotheca Hordlederiana Pra'fes poffidet: 9fGie

Wfruinr)

bicf e8 bienac)

gefcbicbt , baf bas Joeilig Seicb febia ftet ,

fo (o1l Der 9falti

Satonem

9raoe oortt 9X

bein QSormuno fein De8 J3eil

ígen SXeid)8 von ber 39fal&graffe

(Onnexio

tcDafft teeaen, qu ber

Jant eíng Fünfftigen

oumífden Sïönigä in ben at2

liutea Bu

Den De8 Siein8 unb GSmaben unb in Grand&e

*

itftride

Quid porro fit aZ zzavus babere conftat ex d

ocumento vetufto a pud Freher?

àti poff

in Orig. Pal. Cap. 6.

Confcriptio Marcha €8 Silva qua pertinet ad. V'irunbein in

Itligio i.

pago Ringovve , fieut eam. Chmradus Rex ad manum [uam babuit, - Q:od du

i& $

Frénein Gloffar. interpretatur tenere ,

poffidere, avoirez maim Oyn Jyanben

Tiettio,

baben, $u Janben befommen.

'"Vetus formula

»qua jam tum apud Otfridum

exftat lib. V. c. r. de Cruce Chrifti canentem ;

Po

— . vibtit worolt ezutá .

petto ;€

Z fiues felbes benuti,

I Crerpe

dirigit orbis terminos .

V, g,

ad füasmet manus.

Mu ]

Idem l; 1; Cap: XI. 29, 30. Edi&tum Aug

Ella werolt euti

ufti Impcf; teferens:

L lp[l' "

"Iratines

Z miuera beuti

Nitoris l

Omnes mundi fines

ad meas manus,

* l

Eo üsque érgo durat Vicariat

maäus

—— -

Vi

npr

fuasaccipit Imperium, ut no

us exercitium , usque dum Rex electus ad

d

ue

n

n opus fit multis cziticum hicagere & pro "m

lib

TOUl

legetegzu275, quod Limnzo ii

mentem yeqi.;e videtur. Obf, z ad h. l,

Y

$. DF-,

s

duper. k&m. Germ.

743

WDBALAEGUS

[J : IX.

Gd )

- . Oftendiin pracedentibus, per A, B. conftitutos effe in Imperio Gerrmani-

co Vicatios, Palatinum & Saxonem. — Nec tamen ideó dicitur utriusque Vica-

t pdin

m

riatum hac Conftitutione non effe antiquiorem ; Et quidem quod Saxonem atti-

um d

net, contra nonnullosaliosaffero, ejus Vicariatum , pracipue refpe&tu abfen-

wO

tiz Imperatoris, A,D, quoque vetuftiorem effe, neccapere eum omnino ex hac

dita At

Lege prima fua incunabula: quod fatis probat füpra Tit. citatus ex jure antiquo

& Feudali Alemannico : & iis jungas etiam illa que habet Burgoldenfis ad J. P,

fig hu

w o

Difc. P. 1. D. XIX. p. 329. qui pro Saxone authentica fatis & Antiqua teftimo-

nia ex Spangenbergio & Crantzio exhibet,

YT

Itj n

Sunt tamen, & przcipue Limnaeus & Sprengerus l. cit. atque Arumsus ad

h, 1, qui putant nullum prorfus fuiffe Vicariatum Saxonis ante A. D, fed eà ipsá

o -

introductum ,. ita « ipfi originem fnam adf[cribere. debeat,

Quod vero de co-

i

aj h

rum opinione fentiendum , patefcet forte, dum argumenta illorum accuratiori

lance perpendeto: Pro palmario adducunt vetba A. B. — Ez eodem jare Provifro-

i lt i

ais fruivolumus , quafi indigitarent illicó ifta nullo Vicariatus jureantea gavifum

FBdcx

':

a

/

Saxonem , cum eo ipfo illum tunc ftui voluerit. Carolus,

Sed qualis hzc fit

wl

connexio, Lynceus certe fit, qui videat.

Quin imó pro illis cffe non poteft

Jj

(l

h

Aurea Bulla, utpotequz nihil expreffein hoc cafu de Saxonetradit, — Et fi ver-

int

bisftricte inhzrendum, vel forte non nifi Aeyopay ia foret , vel fatis fane pro-

bari poffet plura competereSaxoni, quamqua in textu expreffafunt. — Sicenim

ul

rcliqua in Palatinum collata poteftas, ut judicia exercendi, de feudis inveftien:

fj

di &c. Saxoni ideo ademta non.

vt

judicatur ; quod nulla ejus in'Vgrbis fia;

mentio.

i u

GoX

TO

Poteftatern Vicariorum nunc con

fideratutus , pre primis- neceffarium re-

perio, examinareca, qua claris literis conftituit Lex. Scil.

Cun poteflate judi-

cia exercendi , ad Leneficia Ecclefiaflica prafentandi , vecollgendi veditus €. proven-

Ws , C9 inveffieudi de feudzs , juramenta. fidelitatis vice €9. momine S. Imperiü veci-

piendi. Macíuntillain A. B, conceffajura, quealias-nemini ; quam Impera-

tori ipfi primatió competunt.

Primum igitur eft jzdícia exercendi 5 id quod

primarium atque effentiale munus eft Palatii Imperialis Comitum , ut vice Im-

peratoris jus dicant, in eoque vicaria illa poteftas Comitibus S. Palatii vel Palati-

nis jugiter inhzfit, olim in Palatio ipfius Imperatoris przcipué, quandoque

etiam in provinciisab eodem , poftea in Palatiis Imperii hincinde ere&is à plu-

ribus atque eó deftinatis exercita, — Hodie fit autem hocin Summis Germaniz

", g

Tiibunalibus qua funr Camera Imperialis , 008 &peif. . veicb8 Gammer/Gericbt,

udicium

prol/ '

& Curia Au'vlic-:ay Cafarca, -Det $avfetf, SReíd)ssADofzotatb ; Quoad j

u' icum'ï;

Á h ï |

"

744

SCHIÉTER de Vuanh

Aulicum , cempore Vicariatus habetur illüd á fingulis Vicatiis in ft;is i)alratiiä vel —

dndum (

q74177

Diftridibus, fub titulo Regiminzs Ficariatus,

Qoad Cameram Imperialem ,

fs con

utique poft deceffum Imperatoris fnam, eque ac antea exercet jurisdictionem,

cum tale exercitium jurisdi&tionis Camerz impedire nec valeat vivus Imperatot,

1977

paf bem GammerzGericht fein ftracfer £auff aefaffer tovrben foll. . Qrd. Imp.

m prea

tit. 35, patt. 2. Conf. Catpz. L. II. Refp. Jur. Elect, Tit. 1 1. d. Exc. for. Incomp.

fïZDIP[Opï!

R.XX. Juftitia vero exiftente interregno adminiftratur in Camera fifb nomine

tdn, 1401

atque infignibus utriusque Vicarii, Hoc vero & obiternotetur, motam fuiffe

jano & !

inter Saxonem €9 Palatinum (üb initio hujus feculi controverfiam ratione Vica-

lestofinm

riatus Imperii citca Cameram Spirenfem ; £oc utique ob fitum Camerz in Di«

tnerlibert

ftrictu Palatino id jutis (ibi folieffe obtendente : 4//o & temonftrante vim fen-

titfco T

tentiarum Camerz in fuis quoque exerceri provinciis. Res ita compofita eft A,

Haben

C. 1612. ut fimultanea & equalis effet utriusque in Cameram ratione Vicaria-

tit aol

tus poteftas, fcilicet, quod (ub communi utriusque Vicarii nomine & titulo

tim hocee

proceffus expedirentur. —Que vero circa hzc duo judicia gefta funt, durante

jtteio &te

H

provifione, confirmare debet folio admotus Imperator. vid. Capit, Car. V. art.

ts tàmen t

26. Ex his fequitur, ratione judiciariz poteftatis omnia competere Vicatiis ,

4'00]- CH&

que habet Im

perator in Imperio, ni(i quz —(pecialitcr in LL, Fundamentalibus

Wondam h

excepta funt,

4l Bull, ]u

5.

XI,

lt Precim

Jus, cujtis aperta fit mentio ,

altetum eft prafentandi ad Leneficia Ecclefiafli-

10 difrim,

c4, quod nihil effz aliud affirmamus , quam jus Patronatus ;. h. e. jus eligendi,

Pomotíoner

nominandi & preíentandi ad Saccrum Ecclefiz minifterium , atque huicanne-

t* Colloi

xum beneficium feureditum & obventionem.

Quod jus uti Jure veteri atque

Tipetator d

regulariter penes totamerat Ecclefiam ,. ca. zulla, dift. 62. €$ C, [eg. Fr. Duaren,

Q lpl

lib. V. de $. E, M.c, 1, ità invaluit Juftiniani inprimis zvo, ut dotatores & fun-

ima

"m I'mper,

datores Ecclefiatum , quó magis ad id invitarentur, hoc jus acciperent. ANovel.

LL c. 2, jute tamen Cleri atque Principis falvo, ZVev. 72. c. 2 €9 18 Nev.

Rtlioc ag

127.€. 2. quod jus Patronatus vocatum , decujus origine & progreffu Bosque-

d d Vjc.

tus ad. /azocent. 1 L. lib. IHJ, . Et quanquam Marfilius Patavinus ad Ludov. IV.

W Video d

Imper. hanc beneficiorum diftributionem rem omnino temporalem atque fe-

| ufïmaniæ PI'

cularem adftruere referatur, . V. 1. defenf. Pac, 15. & 2:17. verum tamen eft ,

! iUS pfimag

fpiritualirati, quam vocant, annexum id effe. Ex quo. & jus Regalíz feu Re-

N Pïæfema

galiorum derivatum , de quo idem Duaren. Lib. III. c. XI. Qaod jusuti Regi

Galliz fiae dubio competit, ita in Imperio Germanico merito Imperatori hoc

loco vindicatur : ficut & jus Primatiatum Precum quztamen jura non confun-

denda, nequehicin A. B. jus ad beneficia Ecclefiaftica pre(entandi de jure Pri-

Hieht

mauarum Pr.accipi poteft, quum hoc Imperatori ip(i exetcenda

m aut alteti

llm, Q

c;dendum

*

&

/

Imp; Rom. Ger.m.

745

iE

lat w

'cedcddum competat, non Vicariis. Fuit enim Confuetudo P,rincäpun?, att

!

x

Cumad. Urferg. de Ottone IF. Imperatare , ut liberaliter & promte beneficia feu

(Hont,

Ecclefías conferrent Piimis petentibus. — Atque Exemplum quod H. Conringius

in Pull, Ingoc, X. c, LX. 2 213« huctrahit , de Àa. 1145. non videtur jus Prima-

pQ

)d. Ij

riatum precum continere, fed conceffionem Prebendarum quz Imperatoris

Jun

erant propriz in Ecclefia Traje&ina, |Certe Ruüpertus Imper, jus Precum harum

) nonint

ita Àn. 1402. Norimbergz díc Lunz poft S. Cetharine exercuit, ut refratariis

m füfe

Decano & Capitulo $. Dartholomzi Francofurti, non admitrentibus primas

one Vi

Precesinfinuantem, & coaferentibus przbendam primo tunc vacantem alteri ,

omnes libertates & bona decimasque adimeret , & per Landvogtium

ve ln Di«

Wïttcra-

b

vin lee

viz Fifco Impe:iali addiceret.

)flta eü Ao

Habent ergo Imperatores hoc jus prefentandi , & quinin aliosid conferre

y Viat

queant nullum eft dubium; licet meum nunc non fit inquirere in Quzftionem,

num hocce v«el etiam Primarium Precum jus per conceflionem à Pontifice, aut

Ti

y, Qu

jute f4o & ex longa confuetudine (inefundatione aliqua habeat Imperator ?. Po-

Car at

tius tamen pofteriori accederem parti, ftataendo cum Baeclero ,. /Vorr, Jpop. z.

4« C. 1. eff? hoc jus Primariarum Precum reliquias priftini, quod citca Sacra

reVitit

quondam habuere Imperatores: Qui plura defiderat, vid. Conring. zz 4zim.

ao

ad Bull, Inzoc. X,

Intelligunt nonnulli per hoc jus przfentandiillud Primaria-

rum Precum, quod fic unum idemque foret ; Sed id nos non credere facit pri-

mó difcrimen, quod , axeigac loquendo, eft inter prefentationem folam &

7 EchIï'

promotionem ipfam, perquam íc omnino recipere debet perfonam przfenta-

il

tam Collegium vel Ecclefia, cui przerit: Deinde, quod jus Primariarum Pr,

du

Imperator ele&us demum ipfe exerceat, hoc vero jus prafentandi etiam Vica-

um

T

rii, igitur divería fint oporrer.

fr um

1

Limnzi opinio eft, Obf. X7. a

d b. L.4. B. extingui Jus Primariarum Pr;

gl

cum Imperarore & fic Vicatiis nullo modo concedi poffz, fed non magis extin-

j MP

gui hoc arbitror , quam reliqua fpecialia Imperatoris Refervata, quorum quz-

i M.

dam & Vicariis Majeítatem Imperatoriam reprzfentantibus competere poffunt,

Hl Bg l

1

nec video , quid obftet, quo minus ea & Vicatiis concedi poffint , quz aliis

fudOVA f

Germaniz Principibuscommunicari queunt. . Sicenim Ele&ori Brandenburgi.

Ti

u

co jus Primariarum Precum indultam effz experientia nos docet, Quin imo

m o

eum prafentare poffint Vicarii, loco Imperatoris, ad bencficia Ecclefiaftica,

»(eu[æ'

ceu verba perfpicua extant, utique & Jusprimariarum precum iisdem commn-

)d

dem fpeciali, qua in A, D. vix continetur.

nicari poffit , fed cx conccHïonc iti

?

t

5, Xil.

Hicobfetvatione dignum judicatur , (ub recolle&ioneilla redituum & pto-

elll

-—— —

: ]Uf

ventuum , quz tertiam Porcftatis

Vicariz fpeciem conftituit, etiam compre-

Bbbbb:

hcgdi

cdgndllm

746

SCHILTER de Ficariis

henäi totum illud Accepti & Expenfi complexum. — Nimirum ideo»coxlle&os

voluiffe reditus Carolum , quod ipfis Impetii quibusdam neceffitatibus commo-

-ttti edit

de fubvenire poffent Imperio tempeftive provifuri.

At XXX,

Quin autem & hujus rei rationem noviter eleCto Imperatoti reddere te-

t, Ij

neantur, prout Adminiftratores vel illi qui. delegata gaudent poteftate , non

hia

dubito,

lidem inco

Sicquoque manifeftum eft , quod (i quid in commodu

m & nfum Imperii

iE

de fiio à Vicariis collatum foret , tempore Intertegni, ad ejus refufionem pra-

ihiber: Q

ftandam utiqueomnino obligari novu

m Impetatorem vel Imperium.

tf lo

L]

Xill.

.

Wib

Quod fi cohtingit Vafallos Imperii de feudis fuis in

veftiendoseffe, &þhanc

Quin a

Ihyttatori.

quoque poteftatem, ceu quartam juris Vicariatus partem V icariis concedit À.

Hac

B.; addendo & jwramenta fidelitatzs vice €9. nomine S. Imperis vecipiendi.

V, ptoul

vero de feudis minoribus funtintelligenda ;; Majoraenim feu Vexillatiafoli Im-

8 $.9.q

peratori refervavit Carelus, ut videbimus in fequentibus. — Quod juramenta

litgius def

tttei differ

fidelitatis attinet , ea per Regerz Romanorum poftea elelum , fuo tempere omuia in-

sovari C$ o?e novo fibi ipfa juramenta praf

ari debent.

Qeabdicar

.

XIV.

Hinc

j Vidimus fic breviter, quid per expreffam Conftitutionem Vicatiis adju-

Q ipfe

dicat A.B. Reflat, ut paucisadnotemus & ea, quz ipfis vi Legis non compe-

tunt; Namquicquid Vicariorum poteftati adimit A. B, illó & catere eosompino

.O

atbitror. ;. Fewdz Principum, íc, tam Ecclefiafticorum, quam Seculatium,

)

[

i, |

duntaxat. excepts , C illis, qua Cyanleben valgariter appellantur ; quorum inve-

ltpritvis (

n (et n

fliuvam . €8 collationem foli Imperatori vel Regi Romanorum pecialiter ve[feruamut.

Feuda Principum Ecclefiafticorum cum fceptro, Secularium per vexillum con-

Lour, fe

cedifolebant. — (Sabrzvel Gabnsfeben idcó appellantur, quod à Principe tradi

Gaud, &t

& conferri folerent. — Non folos vero Principes gaudere Feudis vexillaribus;

Cliqug an

ceu vult Buxtorf. ad h.]; Sed & reliquos Dominos Territoriales, apette fatis in-

Wtam: o

nuere videntur verbs; C25 24« Cjc, — Superflua enim alias forent.

Wytenne

Omnem veto vexillatem inveftituram fibi refetvarunt Imperatores ; utex

I

1 ding

hoc loco patet, & ex Receffa Imper. W'orm. A. 1521.

eottt. SRegitmient 5

i

alíen berfentgett,

"mper

$.1inb bebalten urts bebor bíe SSelebnumng ber fefen unb Sieg

t itveri

bie Gie unter ben

enju empfaben ,

"ttim et

iu. vetfeiben.

Gabnen offentlid) mit Solcnnitæ:en pfies

inc emendatione opus habet Vulgata Moguntina translatio A.DB. c. V.

* [l'fnus

Atq

fibf

ubi, ausaenommen bet Gürften Gabn z ebén. re&ius enim vetus MS. habet ,

" Defe

þev Sürften $cben unb Q?anæeben j ficuti & Textus Latinus.

"

| Tüiyie

! Qu.id

ET

-

d

Imp. -Ram'. Germ.

747

Ea at

to n

Quid autem hodiecirca Feuda Majora, h. e. quz plurimos & magni mo-

YUs Cunmy '«

menti reditus habent, difponere

V-Valc; folus Imperator vid. capit. Leopold.

Ait, XXX,

Veddutt

z. Ipfetamen Comes Palatinus omne geuus alienationis eu aälz;ggtionix Yerune

tefte,

Imperialiuma bujusmodi Provifianis tempore expreffe [ibi noverit interditum, — Übi

itidem inconveniens eft Le&io Verfionis Moguntine: COerfelbe Syfaf&graffe

bat au8 Sapfert. Güte u verbietea alfe QGerüufferung 2c..— Vetus & genuina

fam ln

fonem p

fic habec ; &yocb fo foll Derfelbesiyfalarave voifjen ,^ Da& um offentfid verpos

l

ten íft alle eránbrung obec CBerfe&ung. De8 2xeic)8 gut bie 3v

Ft er Qiote

munf iff 5

iC(ïC: &hmc

- Quin autem hoc & Saxoni ptohibitum fit, nullo caret dubio. Ipfi enim

s concedt

Imperatori nullatenus integrum eft bona fcu partes Imperiialienare vel oppigno-

m

rate, prout caute fatis & opportune hzc Claufula inferta eft Capitulationi Caro-

lriafe

line $. 9. & reliquisomniam Impp. — Et fuper hanc rem legi fane meretut Con-

od j

tingius de z. Imper. L. 11. c. XIX. p. 373. €9 feq. qui zelo non fucato de verita-

te rei differit, ^ Porró & ritulus Imperatoris omnem Im

perii diminudionem fan-

vpar:omm"'

&e abdicat ; $u allen Seiten Stebrer De8 Sieicb8.

Hinc ergo patet in Vicarios fuos id juris conferre non poffe Imperatorem,

z

quo ipíe non gaudet.

Vicdi t

gc XV.

:

s

Hac $. oftenfuro , quid in gezere & citta has expreffas Poteftatis fpecies

Vicatiis, LL. Fundamentalibus & Reipublicz forma falvis, cempetere poffit ,

j Secularium

inprimis facile videtur judicium de iis, quz Imperatoti non funt licita citra

m

confenfom omnium velcerto in cafu certorum Statüum, ut jzs decernendi belli ,

w* f

