ratz erant , recuperatz effent, exercitium tamen religionis ,

,pro qua impigno

u

quod ibidem in.a

nno r624,in ufü. fuit non eft introdu&tum, fed fubditi be-

contenti effe debebznt ; 4wo4 fCilicet

(l

neficio, & difpofitione $. 444 vero z7.

;j

n

non debeant cogi ad. migrandum , neque ad deférerendam veligionem,

qu&m jisb

|

j lh

priore pojäj?)re Ele&are fcil. Palatino amplexi fuerant.

; ///l l

|Jh

Thef. XXXIV.

lh

Germanico : az z , qei Dyna(Ham

ugïa

Szpiüs difputatur in imperio Romano

und

imperio. immediate [ubjetdam jure antichr efcos

(mit 9yfanbt. &billings.Stedbt)

olvere tenueatur.

Relpondet Mül-

Wt

polfidet imperiales colle&las interim eo nomine fo

«

lerus de Princip. & ffatib. imper. part. 3. cap. 9

7. 4.19. & juri, & zquitati con-

& non poffeffor hoc onus fufti-

p

fentaneum effe, quod proprietatis Dominus ,

nere debeat, cum folutio.colle&tarum , & rei tributariz ad

P

(criptio, pertineat

uM, -

(

Dominii. Bubrigar. i

L. cum noti[fmi

j

ad Dominum przdii, . «.('mgqþue effe&us

Rrr 2

Cod.

qoük

foe

HENNEMANN de ure Oppignorationum

porsM

Cod. de prafcript. 30. annor, ac quantum ad jus Dominii, & illius effe&us de-

bitor intelligitur per Creditorem civiliter, & naturaliter poffidere per L. pig-

noris fF. de ufucap. d. L. cum sotil]imi $, fed cum illud Cod. de pre[tvipt. 20. ann.

[

L. fGienduwn $. Creditor ff. q1i [atisd. cog, atque ita deci(um fuiffein fupremo

parlamento aquisgranenfi multis rationibus corroborat Frantifc. de Clapperiis,

fä&l

canf. o$. decif. z. per tot. Mülleras Z. /oc. Lyncker iz analett. ad Schboveder.

jus publ. part. [pec. cap. 26.. $. 13. verb. wfufrutluario pag. 5$2. ubi e&tiffime

addit: diverfam longe conditionem efle u/zfrauttuarii ac mariti, quam Credi-

toris pignoratitii, cum hic teneat rem .cum onere pro forte debitori credita,

atque ideo, ut colle&tas folvat, & imminutionem ufurarum, vel fortis patia-

ttedi

tur, equitati repugnet, add. /, 7. ff. de public. & vettig. l. . $. nlt. ff. de cenf-

la.

contrarium fentit Jtter. de Feud, imper. cap.2t. $. 25. Klock. de contribut. cap,

jui |

11. 2. 20 9. Schwed. ad jus publ. part. [pec, fe&l.t. cap. 26. 1. 1. & longe ve«

tht

rius exiftimat; poffefforem antichreticum, Dett SD(anbta: Synmbaber fultinere

fatul

debere onus colleCtarum per l. 42. L. 5 2. $. 2. ff- de patt. L.7. ff. de pall. & ve-

fonal

Gigal & argumento eorum, qua de níufru&tuario, ac marito , ratione rei

Moli

ufufru&tuariz , & dotalis quoad colle&arum folutionem tradit Carpzov. p. 7-

Min

eon[L. 16. def. ult. && lib. 1. tit. 10. refp. 105. Befold. voce Cyoteut. Lauterb. Ze

(Mj

Jure antichreféos tb. ;5. modo illz perceptos fru&us ac reditus non abfor-

fcnpa

beant, imo excedant, tum enim pro modo redituum faltem tenetur, G illas,

Horq;

quz frudtus fuperant, Jure à Debitore repetit, ficut. & ufufru&uarius 44.

qui

autb. idiue eo expeditius procedere putat Itterus 4i&. [oc. fi verum eft, quod

in fj

pafhm inculcare videas magni etiam. Nominis Juris Confultos, 3D0fanbtung

1$. 5

proprie in Germania eífe venditionem cum pao de retrovendendo. Befold.

tem

zbef- pra&.. voc. SManbtCodyilling. bique citati : quamvis hodie. vocabulo

dj

OBieberfauff pactum retrovenditionis, voce autem $Dfanbt«&dyilling pignus

merum absque Dominii cranslatione denotetur. Schilter P. Z7. prax. arz, 4na-

J«c. i

Iyt. de Ture retrovend. cap. 1. n. 14. féqq.. ltter. dicl. loc. s. 25. in ffx. optime

Waf

videtur diftingaere Mev. p. 7. dec.111. in vetb.. Credirores im bona debitoruma

Wafgp

immil]t non fant omneos ejusdem conditionzs ,, immituntur ahi faltem feeuritatte ,

Wïf: p

" crediti fm* gmtia , ideo boma tement, ut merum pignus, Alii pro capienda Ye

yl

um f

in folutum tanquam folutionzs medium , qm'äþb: prater Crediti. fecuritatem fe pi-

gnorts jus ex immiffione nibil contingit , illi fumnt inflar uudorum Creditorum pi-

gnoratitiorum , qmi mon percipzant frutlus ut. fuos, fed faltem Jure pignoris ,.

ideo teneutur de ii5 ad ratienes , perceptos in Creditum. imputant, Qood fs

D

ultevius progrediatur fus immilfionzs, £j non relinquat vem intra terminos pig-

hiltur

) (

umoris, [éd [mmul tribuat facultatem ex fundis. tauquam [olutionis medio. Credi-

p

'üdæ, |

anticbreticarum eavummque veluitione.

$03

ERE

um ;edzlgendi , fratlus. fín

e rationibus. percipiendi, ex eo faum redigendi, if

H

cenfequens eft , onera ab. immilfis effe faflinenda , && nom repetenda, mon. fecus

4l

atqu

e de its qui Jure antichretico pignora tenent, [entimus , quod ut fruliuum

20

Dom

inii fine vationibus. colleiis fint abnoxii, Mev. ditl. loc. Bocer. de Collett.

lfs

i

MTR n,3g.'c9- fé44- vid. Klock; de cogtrib. cap, 11. s. 219. feq4.

T]e

Thef. XXXV.

T

d

[

Luitio pignoris, vid. riz. Cod. de Init. pigr. coníftit in oSIatïcne pecunie

quie

credite , & repetitione rei pignoratz foluto Debito, velalio modo extin&o,

T

l. 3. C. de luit. pign. C. 6. X. de pign. qua de caufa nec juri offerendi debiti, nec

f

juri luendi pignoris prafcribi poffe

, verius eft, quia ex communi DD, fen-

mg& u

tentia, & tam Camerz Imperialis, quam aliorum Dicafleriorum, & variarum

fulünvtt

facultatum przjudiciis ftabilita receptum eft, quod etiam in a&ionibus per-

RA

fonalibus per. pr

mícriptionem extinguendis bona fides requiratur. Ludovic.

Molina 4e

g

9. dif. 66. verf. fecunda conclufio. Gail. Jib. 2, obf: 1. s. 1 ,

tions r

o p

Myns. cezt. 4.. 0

bf 6. n. 3. per C 5* ef fin. X. de prafcript, L 13. pv. ff. de ,,'fw.P.

ditor poífidens pignus habet ícientiam rei alienz, ergo praz-

tb

& n[ucap. fed Cte

n dbf

fcriptio propter m

alam fidem fibi locum vindicare nequit. W'idmont. de piz-

norat. a&b. n. 219. Carpzov.

p.2- -t def. 3. diffentit quidem Vinn. Zij. 2. þleä.

j g,

queft.

cap. 6. Lyncker iz analetl. ad [Iruv. Syntagma lib. z. tit. 60. pag. 247.

"I

d Wd

in fin.

fed verius contrarium de moribus, & Jure hodierno. Gail. Z.2. obf.

18.4.4. ubi

teftatur Cameram Imperialen hanc tanquam veriorem, & equio-

f

i MOH.

rem fententiam effe fecutam. Grzv. /ib. 2. concl.18. . r. C 2. Mynf. cent. 1.

017]'. 16.

Goedd. vol. i. cozfll. Marpurg. 28. 9. 247. Vultejg. vol. 3. conf: 24,

vt

z. 254.

Carpz. p. 2. conf?. i. def. 3. hacque fententia approbatur iz iz/frzps,

m

e

g. Caf. Suecito art. 5. $. 9. vers. qua vero, ita tamen, zr f üppig-

Mth L

p^c- Ofnabm

zoratio bomints 3s€moriA" €Xxce

dat , POHFJ?W rem appz;gnommm re/Zimerenon fe-

merita camfa. fufficienter. examinentur. d,

d

neatur , nift po[fefforis exceptiones , &

verf. przjudicia quotidie funt obvia,

vid, Brunnem. cozfil. 130. ibique exeme

jl f

inftitutz.

»yd& "

plum famofz reluitionis poít annos 4o0,

n

'Thefis ultiíma.

j

'

' ff

, dum pignus fo-ïu*rto pretio ,-.

!

De impeníis in rem oppignoratam fáclis

^

W//

luitur, acris plerumque folet effe difceptatio,

num tales impeníz fint reftitu-

i

ngum tempus in. poffeffione Credi-

endz , 'præ(ertim fi res Qppignoratæ per lo

Ts

TET

torung

u

jo2

HENNEMANN de- fure Oppiguorationum

torum fuerint, qua de re elegans extat decifio i7 J.25. ff. de pignerat. adt.

quod attendi non debeant expenfz , licet utiles fint, f1 debitorem nimis gra-

vent; merito enim tales impenfz faciende funt pro conditione, & facultati-

bus Debitoris, quas probabiliter ipfe Creditor faceret ,. & facere poffet vid.

l

1t

l. 25. ff. de neg. geff. l. 28. f. de rei vind. l. $, ff. de impenf- in. ves dotal. fatl.

|

fnin

multum hic arbitrio Judicis relidtum , qui ex circumftantiis ita (latuer, ut zee

audiat delicatum nimis debitorem , qui fcilicez plane quascunque expenfas ferre

Juisdi

recu(at, zec etiam. onerofzm. Creditorem d. l. 25. qui Ícil. nimis gravare vult

Debitorem, & impen(íis majoribus hoc agit, ut lüitionem debitori faciat

difficilem, quia non dicuntur utiles impeníz, quz fa&z (unt, ut Dominus

|

Mpet

110y,

cogatur habere rem pro dereli&ta J. /. 25. ff. de pignerat. 4& . Frantz. iz com-

—

ment. b. t. n. 3 3. vid. Gail. Jib. 2. obf 12. i2 fin. ubi dicit : boc zotandum contra

potentes. bypotbecarios , qui. Dominia poyidmt fb patto de relnendo Sofaubtae

Ojübaber, & rem hypothecatam novis, & pretiofis zdificiis, feu meliora-

tionibus ita exornant, & augent, ut fumptuum magnitudine Dominum re-

luitione excludere, (bique proprietatem Dominii retinere fatagant. Grav.

lib. 2. concl. 2. coroll, 2. Gars. tratt. de Expenfis cap. 1. 1. 31, confer. Mev. p.7.

dec, 6. quod fi itaque impenfe immodicz fatte , creditor contentus effe de-

ÀN

bet, fiills, in quantum falvo pignore poteít, tollere liceat /. 25. ff. de rei

vind. quo cafu tamen debitor potellatem habebit , tantum offerendi, quan-

tum res deflru&ta valeret, — Sed & re adhuc integra ad inflantiam debiroris per

Y

mandata inhibitorialia creditor impediri poteft, ne pro lubitu in re oppigno-

rata zdificet. Mev. p- 3« dec. 281. Sttyck. in nfie mod. Jf-. de pignerat. att.. $. 17.

E

Menoch. 4e recup. poffeff. remed. 15. 2. $5 3. Naurath. ad Zoes. ff- de ;?fufm&u

ad n. 25. in additam. atque ita finem imponimus Difputationi inaugurali, ini-

tiumque facimus, Deo omnium bonorum largitori gratias agendi publicas &

maximas pro viribus, ac fanitate hucufque clementer conceífis, quibus ufi

has in illius folius honorem & gloriam, de hac materia celebri pofitiones

JO,

Küto

congelfimus , le&orem benevolum enixe rogantes , ut eas ea mente benevo-

le accipiat , qua nos proponimus, tum ut fatisfaciamus legibus, & moribus

(

majorum , tum ut exiguum noftrum íludium academicum

Optatus coronet

EINIS

lu

COROL.-

z "L

antichreticarum earumque veluitione.

f05

m

Qgra

COROLLARITX

QU

I

lt vl

uxta normam ;z[Prum. pac, Weflpbalica art. g. $. jfm Diecefanum 48. Do-

i.f

|

minis territorialibus catholicis in fub

»

V AME

"

Jurisdi&tio-Ecclefiaftica.

ditos Proteftantes competit quoque

S

efe

t

II.

i t

A

Jonis

:

petrata revifione non excluditur remedium reftitutionis in inte

N

grum , f

NT

novg probationes in ;urfu reviforii fuerint inventaz.

H a

XIV.

u

y mite

DISSERTATIO

minm t

p G

oMev' F';'

ANACEPHAL/EOSIS EXEGETICA

"TE

PRINCIPIORUM

Wä')ï' d( rfi

J

jl (

kbiorit

ï

JURIS PUBLICI ROMANO- GERMANICI

IN

p

; 4&, 'S, Ih

HENRICI

de COCCEII JURIS PUBLICI PRU-

ii

ENTIA EXHIBITORUM,

g,

PORURSIDE

ul

DERICO HERTLING,

ais

OANNE ERI

votiones

JCto, Se

reniffimi ac Potentiffimi Ele&toris Palatini Regiminis

[ae

& Collegii Revi

forii Confiliario, nec non Pandett. Profeffore O:din.

:

noribts

Facultatísque Juridice p. t, Decano,

PRO LICENTIA

?

defenfa à

H. FRID. JOSEPH. de WILDERER,

JOLT. WIL

Düssrrbponrpi10 -MownrANO.

HEIDELBERGZJE,; 1724.

REX

Qu

u

go4

HERTLINGII nacephalaofis exege&z'cd

REX

a

ll

Heodoricus Re & Nomine Primus Oftro - Gothorum five Gothorum

r

- Orientalium in Conftitutionibus fuis Cap. VII. non minüs Gloriose,

quàm Religiosé :

u

f0,

Onanquam Poteflati Noffra , DE O FAFENTE, /kbjalceat emne ,

11

quod volumus, Voluntatem tamen. Noflram R. AT110 NE metimur, ut illnd

Quoi

dttu

magis aflimemnur elegiffe , vquod Cunclos dignum q/f'agprabare.

ipli

Theüs I.

US publicum ROMANO- GERMANICUM ad differentiam Juris publici

UNIVERSALIS , quod ex re&tz rationis didtamine, principiisque natu-

J

ralibus ,. H. Grot. de Zwre B. e P. Libr. I. Cap. III. IP, & F. Puffen-

BCT

cis ]

doríff. Aliisque Naturaliflis hauftum & depromptum fertur, ad Statum &

qdam

Formam Rei Romano- Germanicz pertinet , quà Jura Officiaque cüm Regis,

Uni

tüm Procerum & Subditorum Germaniz , ceu Clar. Author. Nofler Cap. 7II.

S. 4. & 5. plusculisque locis latius declarat, diductiusque exequitur, conti-

fent;

121

nentur, edué, ac cujusque Regni & Reipublice, Hifpanis, putà, Calliz,

atis

Britannig , Daniz &c. proprius eft ftatus, exindéque PARTICULARE Jus

&S

Publicum, falutem iflius directó & principaliter intendens actionésque publi-

Y

Cas eó dirigens enafcitur & deducitur ;

Quot enim legitima Imperia, tot

luí

etiam jura publica. — Recté id fpecies audit & pars Jurisprudentiz, cüm vim

I

coa&tivam refractarios compellendi habeat, Non Politices, quz ad fingula fe

non dimittit , fed in communi de illis falrem & generatim tradtat, quid de-

cernendum : quid obfervandum: quid immutandum etiam in Republica fit:

differentis praeterea ab illa quatuor modis formá, ícilicet, medio, Éine, at-

que effectu.

pertu

vid

l'Opn

Thef. II.

Quefit

Tractandum quidem iflud, judice Cl. Authore, m Academiis effe , at

joris

non controverfandum de eo , quod publicá lege decifum, Tabule Pacis Os-

ilyd

il

m

nabrug 4rr. F. $..5 o. dillitant ; Arguendum hinc id vel taxandum vetat 7 7.

C. de Crimin. Sacrileg. — Non revelanda aut producenda quoque Imperii Ar-

Bïltam

€ana, vel Rationes Statüs effe evulgandas, fapienter monet Becker. $yn

apf-

Ar.

*

foj

: Drincipiortm Cocceji Juris Publ. prude»ti&. |

Bur. Prbl. in Proem. $. 1. Vel quid in ejus przjudicium Exteris, putà,

Populis in Germaniam iniqué concedendum ; Aut huic jura veré competen--

OFU

tia difputando perfracté prepoftereque reddenda dubia ; At Capirulo 55. X.

de Sentent. Excommunicat. à. Cl. Authore allegato, vel nudo verborum cor-

fjose,

tice oftendente , ne hili quid horfum faciente ; cüm hoc de Excommunica-

to, qui in Clericum etiam volentem manus injecerit violentas, etiamíi hoc

Wit,

in fatisfa&tionem acceperit injurie , loquatur ; Cujus hzc quoque eft ratio,

lul

quoniam hujusmodi manüs injectio etfi non violenta , tamen injuriofa vi-

detur, cüm Canoniíte non tam in Clerici patientis ordinat

x , quàm Otrdinis

iplius Clericalis potiüs favorem promulgatus fit,

Thef. III.

( pubïic'l

USnoltrum publicum zqué, ac privatum inS CRIPTUM & NON-

sque titie

ECRIPTU M re&e dividitur? ILLU D Legibus SanGionibusque Pragrmati-

j hf

um &

cis Imperii, quas Cl. Author hoc Cap. l. enumeratas habet; Exceptis quibus-

dam Imperii Receffuum Capitibus, quz fingulorum , Procerum etiam, non

m Ms

Univer(i Imperii caufas réfpiciunt, quorum, inter alia illuftre in jure reprz-

«ll

'

fentationis Fratrum liberis concedendo exemplum Conítit, Carol. V. de a»ze

tut, eont

2521. G 15 31. pr£bet , Complufculaq; Alia iftiusmodi generis Inftrumentum

[ä í Gäuïæv

Pacis W/eílval. fuppeditat. Ad H OC referenda Confuetudo , Ufus, Praxis,

TAR

& Stylus. Quo de inter cetera Cl. Nofter Cap.. AXIII. $. 15. videndus ; cui

Jlluftr. Dn. de Ludolff 7r. Swo Abfolutif]ime Comment.

T.

gt. Syfematic. de Iure

N

Camerali, &c. meritó Jungendus.

Thef. IV.

uinp

.,'

quid j

bub!ira [

Fundamentali aurctthge Imperii mutatà nonImperii Forma, nedum Im-

j )f/]( Ls

erium ipfum, illicó tollitur.

At llla, ad variam Reipublice Formam,

vell, A SUMMA POTESTA TE validé conftituitur , ubi fcilicet pleno

Proprietatis feu Ditionis & Imperii Jure, Rex Imperium v. gr. juíto bello

quefitum habet ; aut in Cujus , Quorimve Ditionem populus aliquis, ma-

joris mali vitandi causá, ita fe dedit, ut nihil exciperetur ; Coníequenter

Ó 2«63 D

iftud pleno modo, Grotio ita exprimente, poffidet, adeó, ut, in Imperio

ito, ne quidem difcernatur SEX US, quemadmodun in /Egypto

D d

-olim &

Britanniá Vfa&um videmus,

Ti

[ Àf

ANullo diferimine S EXUS

y,

Reginam fcit ferre Pbaros.

958

Ait,

HERTLING I I Jnacepbaleofis: exegetica

yo6

v

Ait Lucanus: de Britannis. 'lTacitus, Neqne enim SEXUM z Imperio ;r;;

cernunt ; quod & Hiftoricis haud ignotam; Nec A D OPTIO, naturam

n

& in hoc imitans , defectámque naturalis fobolis fupplens , obílet : SicIo.

t

hanna L. Regina Neapolitani primó Alfon(um, deinde Ludosvicum. Marga-

D

n

dftt

ritha Daniz Suecizque Regina Ericum Pomeraniz Ducem. Auguftus Tiberi-

N 1

um, Tiberius Germanicum , &c. in Regna adoptavére. Er quis nefcit , Ferdi-

nandum Il.à Mathia Auguíto acoptatum fuiffe? Vel Partüs Nothi I LL E-

jj

GITIMITAS impedimento fit , prout Exempla Succeffonis Illegitimorum

identidem extant varia : fic Alphoníus Arragonize Rex in Filium Nothum

Regnum Neapolitanum , quod armis fibi acquifiverat, transtulit, teíl. H,

Grot. de f. B. & P. Lib. I. Cap. III. $. XI. nec non Libr. II. Cap. V1I. G.

XII, ibique Gronov. & Teímar.

Alia utriusque Exempla przclata affatim

f4nqu

allegantib. Sed & CONVENTIONEPRINCIPEM INTER ET

forpo:

POPULUM PER CAPITULATIONIS VEL PACTI RATIO-

Vinci:

NEM INTERCEDENT E id fieri, docet Puffend. dej'.]V.ä'G. Lib.

fem,

F. Cap. VI. N. ro. quod laudatus Grot. 4. /. de certo Imperium habendi

Lufat

modo etiam intelligit: Hac, ait, Jl babent jure pleno proprietatis ; Alii juri

inæqt

Qnuamvis enim à Deo conferantur im.

li A

u[ufrulluarios lii jure temporario.

peria , nibil tamen efl. impedimento, quo. minus certam Regimini:k formam fità

fepar:

conflituat popslus , approbante Deo qualecunque Regimen, quod natura c& rationi

Aut

205 repngnat. allegat. antea Puffend, de I. IN. & G. Lib. VIL Cap. FI. N. g.

fnes

Vel INITO ETIAM CUM EXTRANEIS FOEDERE; Ita,

1777

ut neutra pars absque alterius coníenfu quicquam , Verbi causá : Bellum

confi

fufcipere , aut Pacem cum Hofle inire, &id genusalia intendere , celebraré-

que queat; quod Exemplis horfum maximé quadrantibus illuftrat Ruland.

de Commifs. P. IV. Libr. II. Cap. III. nec non Knipfchild. 7r. de Zurib.dF

Privileg,. Civit. Imperial. Libr. I1, Cap. F. N, 184.

ut F

'Ihefis V.

ton(ii

üt B

Territorium non tantüm ipfum fed quicquid & Rerum & Jurium eo conti-

æCq

netur, MA TERIAM [uris Noftri-Romano - Gerinanici Publici OBJEC-

n

TIVAM,, tradente Cl. Authore Cap, ZX. $. 14. $ feqq. con(ílituit , adeó,

Auj,

ut iftud duplex (it: Territoiium Romenum ac Germanicum (utpote ab illo

it f

nunquam íubactum, fed plané diverfum. ) Romanum autem, ab Ortonum

Ton ir

evo(Ottrone I. Scil. ad comprimendam Regum Italie Tumultaariorum

W do

Tyrannidem à Summo Pomiüce Popqlöque Romano per Legatos in auxilium

n

vocato,

w

yo7

Grmemenum

. Priscipiorum Caæfjä-?üfü Publ. purdeutia.

V

ocato :,wi-llisq;- equé, ac ante à Carolo M. Longobardis g!onof'zfïïme devi&lis ,

Itrafm

Utrod; exSummi Pontificis PopuliqueRomani voluntate, intervenienteq; pacto

h-

Roma Imperatore renuntiato & inaugurato, cujus rei Hiftoria loquitur apud

Marga-

Lehman. Chronic. Spirens. Lib. IJ. cap. XI. & Libr. IIL cap. XXIF. verf,

Tibtti

Cnom Sdpfer Ottone bem Grflen tvirb ac(driben unterm Zyabr 952 &c.

Ptl«

Nec non Libr. F. Cap. X. verf. Arno 262. lls S$apfer Otro ii Sitalien

[LE-

gSerei(et, &c. ) Germaniz perpetuà Lege innexum, & Territorii Populus.

TOrUIT

um

'Thef. VI.

. 8

m

"lerritorium i(tud . vel ut PRINCI/PALE Ipfa fcilicet Germania, vel

t

tanquam AC C E SS ORIUM refpicitur, quod , tüm Provincias Regno in-

corporatas Jurium Suffragiorümque Imperii participes, veluti Lbodie omnes Pro.

WU

MT

vincias Slavicas Orientales equé ac Boreales Marchiam , puta Brandenburgen-

lA

(em , Ducatum Pomeraniz, Mecklenburgi ; item Marchionatum Mifíniz, Silefiz,

m hiberd

Lufíatie & Regnum Bohemiz , tüm eas, qux Imperio tantüm Jure focderis

inzqualis feu fubje&tione improprià cohzrent , utolim Hungaria, Gallia, Ita-

;; Alijri

ii h

lia; Arelatenfes five Burgundice Terre, que & illo , & hoc 2vo proprias tamen

Á j '

feparatásque à Germanià Regiminis rationes habuére, compleétitur ; unde CI.

Authoris fententiam , quam Cap. 7II. $. 7, denudat , nimirum : Z/iq405 intra

E nitit

wes quidem Germania in Statuy Imperii , velin jfus INationzs veceptos non e[fe

J M

veluti. Bobemiam , &c. fubfiftere haud poffe, cuivis pauló penficulatiüs rem

TE; Ht

-

; lum

confideranti facilé patebit.

elibrire

'fheC VII.

d

l ill?'iþv d.

AD hzc, Provinciz Regni Germanici Quedam IMMEDIAT £,

ut Franconia & Tetra Rhenenfis ( quedue Regnum Francie immediate

conftituerunt ) Suevia item atq; W'ellvalia; Quedam MED IA T 4£ funt,

ut Bavaria , Saxonia, Marchia, Omnésque Terrez Vandalice & Moravicz ;

) (,Om'ï'

Hatq; divifio majorem uberioremque uíum, ^odie , quàm oliz ante Inter-

regnum Íícil., przbet, ubi Omnes Im-& Mediatos Comitiis interfuiffe CI.

)MEC

Auth. Cap. XX. $. 12- 14- & 15. luculenter oftendit & probat. Porroifte

t h

o« zbl

]

in füperiores & inferiores , bie Kberzunb Tnters £anbe, G EN ERATIM

non incommode dividuntur; ut Idem Cl. Nofter Cap. /X. $. 7. & 1 o. egre-

o

ei& docet , Effe&tum iflius divifionis fimul peraccuraté ofteudens. Sub illis,

j

Denen Jober fanben, Terre, Francici feu. Suevici Juris comprehendun-

T

$8

P

tüt.

goa

;o8

HERTLINGII A(adcgphalæe)þ's exegetica

1

|

a

tur.

Hifce ,

veró , benen linter 2 fanben, es inne&untur

, quäa ( ut

D!

Celebrat.

Nofter loquitur ) -ad Jus Provincie Saxonice psrtinent ; vel

m

redius , qua , fecundüm fententiam Sprengtri & Limnzi, quos Cl,

fuler

Auth. in contrarium . Cap. X/T. $ o. allegat , Saxozico 74re utuntur, Quod &

mp

SanGioni A. B. Tir. F. verbis J» bzs loczs , ubi Saxonica ura vigent. prorfus

conveniens , magis arridet.

Facit preterea Speeulum Suevicuomy Zibr. II. Cap.

F. S. 3. pag. 118. mentionem quoque Det. offerz?anbem verbis

9Ule

bie oberbalb beá Cflerzfanb8 von bem Qeidh belebnt, ober Deg SReicbg

l

Syienft S)tamm (epub, bie follem biemen gue QGinbem, que 5oblen, que

gtimi.

$5ebent.

Ifte , £5fterzanben , autem, trans Salam pars Germanie Su-

perioris G frzgulariter "lburingie, quà hz ad Orientera vergunt, £f;

picnte

Sbüringer funt, conferatur defüper Schilt. a2 » Femdal, Alemaric. Cape

dt; ve

VIL $. 6. Bimembrem bhanc Provinciarum Germaniz divifionem Cl. Nofter

Mrgdia

at -

deinde ad partem ejus immedistam SPECIA TIM Cap. dii. IX. $. £.

! NENT

applicat; Ille, bie£Sbereanbe, ait; continent Sueviam & Franciam: Hs,

bie lInferz $anbe , Terram Rhenenfem cum W/eítvalia, & Wetteravia ;

N AC

Reges Y

fingularémque ejus effe&tum cüm maximé in Comitiis vigentem fervarique

folitum /féq. $.. 9. diP:inEtþ accuratéque fuübjungit.

TThef. VIIL

!

! gtoxin

FORMAM Imperii Romano.Cermznici , autem, quod concernit (de

BY

quà per tranfennam fupra tantüm vifum) ex triplici Populari, Optimatum

G Regio Sratu mixtam vel temperatam toto Cap. /[[. infra peraccuraté

dem (

evolvit, & confiderat Cl, Noíler, ibique $. ;;, notanter addit. Sra;zs

tanqug

Brater

zon recipitnt à Rege leges, [ed communi con[enfia fHatuunt ex Formula : fabett

, Am g.

C^ie fic) mit lin8 , unb QGirllns mit Sbnen oerglidben; & quidem Con-

tradg ; CQBeife, Grfldrung bes fanbs;Syriebens u 9iugfpurg, de Aduuo

| ngwlm

1500. in finc.

Princ.

Etiamfi Major Pars tantüm confíenferit, Minor,

] 77

| Vafente

autem , diffenferit, prout Cl. Auth. Cap. XX.$. 25. ad dubium iflud mo-

| lmptrüN

veri folitum : Quomodo Pars Collegii Minor cum Majore non confentiens

contraxiffe dici poffit? appofité refpondet : ;; psblicms, ajens, AMajer pars

Attm

obtnet: ul im ommibus Curiis , c& Collegiis Publicis confen[fu majoris. partzs

Onium

deciditur : Quam mixturam tamen ad negotia Comitialia, de quibus Status

Tür j P[æfc

Univerfi cum Imperatore deliberant ,

, ite

& Jure fuffragandi utuntur, adeóque

ut Univer(i in Corpore confiderantur; quorum fummam Idem Cap. XX. $.

P"düï&[qr

29. $0. 31. 32« "« 23* COpiose exhibet , remur, potiffimum effe reftringen-

dam.

N

jo5

Principiorum Cocceji furis Publ. prudentia.

[n cxteris, vero, Regiam vel Imperatoriem Poteftatem illà, qua

i(

üt

dam.

"

vel

Statuum eft, poti

orem majorémque effe, cüm ibi ut finguli veniant, Cl.

us (l

Nofter Cap. XXI. $. 7.

aliisque Iocis egregié oftendit , unde illa Publicifta-

Q

rum parocmia : Univer fó

; cum Cafare impe»mre , Gingnlos autem parere.

v

li

l C:fp.

Thef. IX.

l:

r

t

CL. Author, preterea, EFFE CTUM furis Publici in Poteüate le-

n

gitimà Obligationeque illi

parentium refpondente ponit; Utramque vel Im-

nig

o

S;

nec non Rempublicam, velExtraneos intercedere,

, h

per.ntes inter & Parente

iüs perpensi, exiftimamus, Tria illa przcipue Jura

2it; verüm , re accurat

& Federum non ad Jura ( ut vo-

?if- az?lW

Regalia Belli &

Pacis, feu Legationum

N

cant ) TRANSE

UNTIA : fed ad Regalia Jura, que dicunturt IMMA-

It

NENTIA, long?

certiori Calculo referri; eáque inter lImperantes folüm

TO

Reipublice vigere & obtinere; Non veró

& Parentes ejusdem Statüs feu

itteavts

Reges vel Pqpulos liberos extraneos v

el pares five fimiles refpicere.

[eryti

Thef. . X.

Romano- Geramnico conftituti

FINIS ]uris publici in. Imperio

proximus ac proprius JU

STITIA eft,

qurz, non nisí Jurium Imperii

st (

bene cognitorum ad negot

ia obvenientia, Statum & gubernationem Ejus-

ad quz Jura

yimuum

dem concernentia ingenuà commodáque applicatione obtinetur,

igi debere,

u

tanquam ad

Helicen & Cynofuram a&iones judiciales probé dir

i

ar omni-

jt, H

przter innumera alia loca, frric.

XVII. S. 2. J. P. W. verba in

um manifeflé innuunt , fanciüntque :

pro Majori etiam borum omnsium &

l: bübm

dine && fécuritate fit bac Transattio Perpetua Lex (

jm C

fengulorum patlorum firmitu

j An

Pragmatica Inmperii Santlio, &c.&c.

Obligans non minus abfentes , quàm

Minor ,

pracfent

es, Ecclefiaíticos eque ac Politico

s, five Status Imperii, fivenon, fint, (ut

j m

Imperii Nobilitas Immediata , Commun

itates Immediate, cateríqs privati )

& Officialibus, quàm Tribunalium

viets

Eaque tam Carfaris,

proceriimque Confilariis

quam perpetuo fequan-

n

omnium [udicibus &

Affefforibus, tanquam Regula,

tur, preícripta, adeo , ut hin

c FINIS Ultimus Reipublice, putà, Salus,

j Purti»f

Pax, atque Publica Securitas

& Tranquillitas longo cum effe&tu fuccedac

5 Smms

"m

perdurétque,

t

m

$5$ j

Thef. XT.

u

$16

HER'ILiNGII Anacephalaojïs exeggtica

hi

*'..*![U[

Thef. XI.

t

I!

uantum ad JUS. AL BINA G&IIX', quod qzaf alibi Natorum,

[ apij

Galiié LE DROIT D' AUBAINE di&um, cujus Cl. Author Zic c

v at

/fé44.. Cap. FIl. $. 7., nec non Cap. XXXI. $. 27. ulteriüs mentionem injicit,

Wg.

in fure Privato . Communi adeó non obtinere Text. L. 17. ff. de. Stat.

Hom. ibique Brunnem. quàcum notiffima illa /Vove. LXXVIII. ejusque Cap.

F. prorfus convenit, fatis fupérque evincit; Verüm in publicis Juribus,

ejüsque Officiis, Dignitatibus & Comitiis nec non Jure Provinciali & Munici-

]us

pali S.Scripto, f. non-fcripto , ubi nimirüm Civitates Quedam & provinciz di-

$0N

verfo utuntur Jure, hoc ab altera adveríüs partem alteram, argum. To;. Ti

intendit

Íf- Quod quisq; fur. &c. Talionis 7ure mutuo retorqueri , religiose femper

Dohem

cultum obfervatiimque fuiffe, afferit Cl. Author , plurifariisque exemplis id

Cipem |

Schilt. de 7»re Peregrim $. 19. & féqq. nec non Müller in Struv. Ex Z

Jb $4. lit. a. egregie illuftrant & confirmant, Quibus merito ea , qua

Gt'rmm

fubfequenti Capit. XIII. $. 3. de Cenfu Emigrationis & Detra&ionis accom-

Regem (

modeé tradita, junguntur; Exigi t4mez , ait Cl. Nofter , ibiporef? ab. iis quo-

düodec

que, qui jus nou babent, Jfure Retorffomis. —.Et comtra ue ab i quidem peti

& Ej

poreff , quorum jus e[ff , ex privilegio novi domicilii , voqn ber SOortb freyo

ocum (

$ugig i([; De quo pactionibus mutuis communiter hodie inter conterminos

h Cdp. l

vicinósque Imp. Status, & alios Immediatos vitandi majoris incommodi

if

gratià (etenin, , Juvenali Saryra XF. taxante:

XUu g, :

U.

Inter finit imos vetus. atque antiqua frmultas ,

U0, q

defierit

Immortale adi?m, e nunquam [anabile vulnus.)

-

privileg

Caveri folet. Ejusdem feréeít fortis , cujus intuitu Recefs. Imp. 4e 74725

burgj,

1j94. $. $2. ut moribus inteílinis, quibus per iftiusmodi Arrefta perfacilé

Dent x

datur anfa, eó mieliüs obviaretur, publice fecuritatis causá, fequentibus

f"'-"ifi l

diferté difponit :

Unb o viel bie ungfeide Stepnungen unb C3erftanb be$

Wt Re

QBDïfüArreft E

&c. Vers:llnb ad licita de Jure permiffa Arreíta, toelcbe

hm ;

ratione Contra&tüs confeffati , rei judicatz , pa&i, transactionis, confuetudinis,

Feltod

privilegii, aud) NB. getvobnli

Obet berbracbter SYtacbfteuer, 9Ibiug , tecbt

U, bre

máfig erfangten unb aervóbnti

cben oll8 bafben fích sutraoen módpten, nicbt

x*.K tot (

$u excendiren (eper, &c

.9c.. Necaliorfum vergit, abindéque alienum hau

il ag

vide-

Aj

Principiorum Cocceji fnris Publ. prudentia.ïl

$IE

videtur, quod abundantioris cautela ergó ad majorem tranquillitatem etiam

Inftr. P. W. 4rt. F.$. 27. fancitum, ut. & inhibitum eít, Vers: ZVeqse

fye voluntarit [ive coaBe emigrantibus nativitatis , ingeunitatis, manumifforis ,

!N

noti opificii , bone[Ta vita teflimonia denegentur , ant iidem rever[alibus inufttatis

T

vel decimationibus fubflantia fecum exportate NB, plus aquo Jrextenfis pragra-

J

l

qentur , &c.

Mf

[ap

Theéf. XIL.

i,

WW

Jus Civitatis Germanice , aptem, vel PRO VI NCIZ vel PER-

de d

S O N.£ competere, exemplo à Bohemià Ejüsque Rege defumpto probare

T.

intendit Cl. Author ; Verüm , cum Thef. preced. VI. jam allegatum , Regnum

n

Bohemiz Provinciam quidem Slavicam , at non minüs Jurium Imperii parti-

!

ml d

cipem effe, prout Duces, poftmodumque Reges Bohemiz : enarrante Cl. Cap.

»1/

III. Setl. IF. $. 5 s. verf.. Quin(2), ait, quod fummum Imperii eff , Reges à

u, u

Germanis accepäre. Ita Bohemis Uratislaum Henricus [V. in Concilio Priucipum

54tt0r0

Regem con[lituit ; cic. Uladislaum Fridericus I. , pridem Ante A. B. à Seculo

) iit

TUf N

duodecimo , Anno, putà, 1290. 6. Kalend. Ottobris Archi-Pincernatum,

ia i

in]

& Ele&oratum adminiílráffe, proximimque Illis ab Ele&oribus Ecclefiafticis

locum conceffum fuiffe, Eosque Conventibus Regni Teutonici interfuiffe , A.

«t m

yermin

B. Cap. IV. c Ult. dubitare non (inunt ; Quibus loca omninó congrua fingu-

commOdf

lariaque apud Ci. Auth. Cap. lll $. 56. 64. nec non Cap. LX. $. 12. ( Cap.

Xll. $. 9. 14. 1. 16. 17. extantia multum luminis affundunt. |Haud offici-

ente, quód di&um Regnum Bohemiz per aliquot temporum intervalla Jure

fuo, ob valde moleítam tunc temporis Comitiorum frequentationem , uti

defierit ; Quamobrem Bohemiz Regem ab Imperatore Friderico II. peculiari

Ne Hic Comitiis Regni Germanici nifi Norimberge, Merfe-

privilegio

burgi, aut Bambergz habendis interreffe obftrictus fit, beatum fuiffe, te-

)7

nent, tradente Hertio 7ol. 1l.. Opu[cul. "Tom. i. de Renovat. Romano- Ger-

(fidt

hdle

manici Imperii &j* Regni. Bobem. Setl. ll $. 6..— Aut varias politicas ob caufag

ntibus

iltud Regnum impeditum fuerit; Juri, quippe, fuo Comitiorum priftino

u

Anno 1708. 3o. Jun. poftliminió reftitutum, inque Collegium Electorale

ii

reintroduCtum ; Et quidem eà lege & pacto

Ne aliis ejus privilegiis, liber-

uudmlSy

tati, prerogativa antehac gavifis fraudi aut damno (it; Bohemiz proinde

;,tc

Rex tot. onera ferat, quot alius Elector, ac praterea ad Suítentationem Ju-

j f

dicii Cameralis ;oo. flor. annuatim exfolvat, Conclufum commune $Sepbeg

(&o i(t ferners bee

y il

jbderer SReid)8; Collegiorum abundé tellatur Verb :

qit

(btoffeis

912

HERTLINGII Anacþpbal.uyïs e.gegetim

um

d)

loffen tvorben, baä ibree Savfert. SXtajeft. s alletgnábigftem ägeliei»en

ty

j

rep guftellen fepe, woie unb tvanm Goie, bermóg S»ero babenben undifputir-

oUl

fíden Stedbté unb 9Sefugnuf , 9ybrem SSóbmifden Coig unb Gotimm burd)

A

eine epgene gemugfamb besollmácbtiate Gefanb(cbafft begleiten , umb in allett

VN

deliberationibus im &burfür(tl, Collegio bey ordinari umb Extraordinari Qi«

lii

fammenfünfrten, SReidb$ « Deputationem, Collegial-unb anberem Qgem

Wtrbis

erfübren; bingegem aber aud) $u alle SReids unb Srags^Oneribus &

DI

reítationibus pablicis, qttd) anberen 2lnfagen, für nun roenig(t ein Gbute

&t

fürfil. 9tn(cblag, unb 30o. Gammer ; Gülten sum Gammer» Gierict, 9yb»

tiam a

tett Privilegiis fori : Ne fce fübditis Regni Bohemiz ad fumma Imperii 'Tri«

quo

bunalia, vel, ob protra£tam aut denegatam Juftitiam etiam vigore Tit. VIII.

lg re

A. B. provocare, fas fit: Conferat. Blum. Zir. XL7l. de Privilegiis D. D.

QUO Ca

Eletlorum , Aliovumque Imperii Statuum cic. Tabaul. I. Sfebod) obrmadtbeilig,

übernebmen, unb in allen 9tulagen begablem su faffer; Atque hanc Conclu-

Qu f

tyince

fionem introdu&tio Legatorum Regis Bohemiz fecuta, prout.Scripta Jun&á

4

zelatione iftiusmodi Aétus folennis in vulgus edita probatum teítatumque

reddunt, in hzc verba; Giegen fed)éMbr 9lbenba turbe beni Joerren 30f

shifdben Gefanbten u SRatb angefagt, tveldyer bann aud) unter $Sebienung

be8 Joetri Cardinals Livrée unb $vut(de mit 6. 9Merben befpannet , erfdbiee

Wen, unb voeil e8 mut mur eine refre

quentatio Collegii geroefen , gienge et

gleic) auberen Ghurfürftl. G'efanbten

itt bie SRathésCotuben , unb tourbenut

Ub

ein paat Cod)ritt toeit ber

j

felbe vom Jerrn G bur-Srapntifden in ber Svatbée

Kotuben empfangen,

umb Cbme Goeine Cotelle à Latere dextro $toifcbett

Gbur»«Stapi& unb &

butz SDfaf& angetoiefen, unb al(ó in Seffione Solenni

üiber bieIntrodu&ion

