Éireg. . 20, €9 in Difp. de Arbitro Feud, . 5. 3. 28.. Schradet de Fendis P. 10. $ttd.

; libet.

4. 5 j2.[eq9. &inter Reges Bohemiz Domumque Saxonicam confederatio h-

| €2.Nj,

teditaria de Anno 1571. $. unD auff Daf folebe; Lünig. SReid)szadrobiv. Con-

| i jorar

zin.2. Aten 9Ibtbeilung, 2ten 9lbfatte8 zz Supplementis INro. 127. f9l. 774 Limn.

| lifeg;

L. g. cap.15. n. 9. Schubhard de Aduffregis cap. $. s. 2, Talesquoque Auftregzin

, Wt Qu

fraternis unionibus Electoralibus de Anno 1521. & feqq. quz legi poffunt

| ag

apud Goldaftum pon SXeicbs.doünbeln P. £. 7 2. p. zi7. Lünigium $Xeid)s?

; Qumfa

dtehiv P. Sp. fol. 21$.219.227.228. 242. & Müllerum ím 9Xeicos/G'aggT/ea-

| P' Sþl: L

zro T. 1. etfte Cyorftellung eap. 24. p. 222. 299. conftituti & in Capitulationi-

"Ibf

bus Matthiz & feqq. ufque ad modernum Art. 1. confirmati fünt, — In fpecie

Tiio ]

in $. 3. fpecialesantea conventi approbati, & in fqq. S. 4. & $.. porro ordina-

; Nitdiato,

tum, ut controverfiz inter illosorte coram reliquis Collegii Ele&oralis Mem-

Yeba It

bris ventilentur, & amicabiliter vel per viam Juris, adhibitis Confiliariis, per

Wt o

unanimia Electorum vota, decidantur,

Late Dn. Guilielm, W'ildvogel i»

' itiOneQ

Difp. deUnione Eletora, ton oer Ghut/Gürften-CQereín. $. 14. 17. 24. €9 28.

It Im

Lentius i2 Dijp. de privilegiatzs immediatorum S. R. 1. Procerum inflantis, vulgo

V at

bie Qluäträg, qua extat in Difputationibus Bafileenfibus Pol, 3. C, 2- $; Etin

illos, qui in una familia ocdinatifunt, adlites in eadem ortas determinandas,

lm qà

MT

& communiter Ctammz9fustrág audiunt: Quales Auftregz conftituti fünt in

LT

gnauim

Familia Ducum Saxonie inter Electorem Saxonicum ]oh:;mnem & À

Ducem

--

&3

W

du ncntz

cumprimis Auffregrs conmvent. & teflament,.

j

Dilce'm Georgium de Anno 1531. $. unb nad)bem Lünig Oeitbseztrebiv P,

tiut

ffec. Cont. 2de 4ten 2lbtb. 2ten 9lbíaG ANro. 47, fol, 260, Limn, C. &, L, y.7.6,

d

Suyk i» Dsfp. de Foro ZAuflreg, f.7.. NV ald(chmid z alleg, Dzfp. $.9. — li. Divi-

ia

1

duntut in perperuos , qui pacto conftituuntur, ut perpetuó durent ac in familia

Wtl M

ebferventur, & nominantur Auftregz. hareditarii , Crb/9lustrág , Stryk &

n

NV/aldfchmid /oczs allegatzs, & temporales , qui faltem ad certum tempus due

rant ;; Uffenbach de 7sdic, Imp, 448 fol. 144, Sinolt cognom, Schüz /oco alleg,

GN

Ill Difpefcuntur Aufttegz conventionalesincertos, qui pa&to ad caufas diri-

mendas in anteceílum conftituti, & incettos vel arbitrarios, qui emergente li-

te, pro lubitu vel juxta modum prafcriptum, eligendi (unt; Titius i» fure

d

Pull, L,7. 6.3. $. 29« Conferantür Quitinus Cubach i2 Difurfu de Comnifa-

d

du o

riis. Ordimationis vel 7ndicibus Auflregarum , qui extat in. Arumai Difcurfuum

Eml d

"cadem. Volum. 410 Difiur, 26.. & SinoltSchüz ze didl. Difput. tbef. 3,. YV. divi-

"

dunturin juratos & injuratos: Priorum fpeciem exhibet Kyllinger in Z*. de

nf

; Doltriz

Ganerbits Caffr. ex literis illis comventzonts de 44nno 1373.€9 1534. fol. 212, C9 217

:aniæ u lilü

Pariter iNobiles de Riedefel ranfaCtionem invicem Anno 15 86. d. 9. Aug. ini-

tam juramento conficmarunt, prout ex Adtis inclytz Facultati Anno 1723. ob-

Atut &dtltl' *

latis obfervatum,

Everhardus Junior etiam exemplum juratorum Auftregarum

non,

ji hd

exhibet vol, 2, Cozf. 16. 2 1. Joh. Baptifta z& 7*a£l. de Compromisfis l. 5« cap, 1,

€3 2. lib. 3. cap 6. D. D Harpptecht, Cosf. 74. v.77. Schilter. Exerc. 42. $. 11.

zdet

qui jurata compromiffa eo magis fervanda elle dicunt, — V. Diftinguuntur in

Andin U*

l. 7 74' Limknl

Aufltegas conventionales, qni fpecialiffime a S. Carfarea Majeftate confirmati

funt; Quorum exemplum extat in Domo Saxonica , cujus Auftregas conventos

ht

pl

a Carolo V. confirmatos effe refert Limn. / . cap. ( y. & 4. Patiter quoque Pa-

hg

Qum familiz L, B. ab Oxw , quod exhibet Lünig, ín feine& Sieicb82 4rebivg

i

P. Spec. contin., 3. 90 Der Grenen. Seicbs zSXitterfchafft 2tev (Sortfesung 7be

;ium

LA

"

J

ï;ïüg

4

Pibtheil. et

f O9ibfaf Nro. 222. fol. 257. ab Imperatore Jofepho d. 21:. Junii

:

*:ulauoq

Ànno1709. confirmatum eft; Et in illosAuftregas,

qui generaliter quoad im -

E (pmc

mediatos Imperii Cives approbati funt in Ord. Cam. de 4fzzo 14.59. $. 25. quae

etuntur in Ord. Cam. de 4nuo 155 5. P. 2. 7: 2, & przcedente $. allegata

vetba rep

J

fünt, Concept Gammergericbte/Drb

nung P. 2. 7: 2. S. Jtem , & in Capitu-

iflläfiiä PCI

latione Caroli Vlti z4r^. ;8. hzc verba habentur; & onbern einen jcben bep

T

qt

feítet Immedietát,

Privilegiis denon appellando & evocando, fotoobl in. Ci-

,7&

Ele&ionis fori, item Jure Auftcegarum tam lega-

L

j

vil- a[8 Criminal &»adben,

1]

lium quàm conventionalium ve

1familiarum bep ber erften Inftantz unb beren

fl

orbentlicen unmittebabren Snicbtern. bleiben faffen. — Stty&. i Dafp. de Foro

j

"uflreg. $. 6.

Coccejus s Diff. de Zuffregis $. 6.

Id quod etiam in multis aliis

j

afir-

lmpexij Feccm

busceipío fa&tum cft, dum omnes Auftrega indiftinaé co

F

mati

mem

j

"

ia

s

SCHOEPFF de ;zrbz"tri: necejä.zïifs ;

m:;i funt; Rec.Imp. de 44220 1 57o, $. $;. Receff. Depu—ta.t'de A:maiäoo.g. 2-;

taaam

feg4. Rec.Imp, noviff. de 24z5o 1654. $. 16$, Inftrumentum Pacis Cafarco-

ts &

Suevicum 24r7, s. $. 6. -GammterzVifirations. Rece(.. de 44zs0 1712. $ 9. Ca-

q: u

pitul. Leopoldi 24rz ;?. &2 22. Jofephi 2477. 77. C? 27. Ordinatio Judicii Im-

im teffan

perii Aulici FerdinandillL P. z. 7:2. $.7. de 4n»o 1654. . Nec non in illos,

:|

hquaEre

qui in Legibus publicis Imperii Germanicis plane non approbati (unt, uti fi a

! Blioseyon

mediatis tales Auftregz conftituuntor, — Confer. Ahaíverus Fritfchius z 444djz,

1777

ad Spec, Speidelii voc. GyefcbledhtezStegiftet , qui ftatutum confenfü omnium

! ia C

Nobilium de B. conditum & ab Electore Saxoniz confirmatum affert, quod

j Donum $

caufz & lites inter ipíos de rebus pecuniatiis quibuscunque coram Senioribus

; Matii, $

familiz tractari & vel per amicabilem compofirionem , vel judicialem fententi-

khibharc

am mediante ordinario proceffü finiri debeant , remota appellarione, füb poena,

1f

6

5

f(

joo.fl Hincimmediatorum Auftrege obconfirmationem Cefaream validio-

dem paüa

res privatorüm audiunt, Suyk zz Dsfp. de Mrbitro Feud, C, 1. 5,23.. &, ratione

ittis nibi

confirmationis , non inconcinnelegales nominantur, non tamen eo feníu, quo

fl 7;4[], p/

Auftregz ordinationis legales vocantur; Cum hi a conventionalibus prefere

ionibs:

u

tim eo differant , quod ab ipía Lege & Ordinatione Impetii introducti & ipfam,

dlqta tran

conftitutionem fundatricem habeant, conventionales vero immediatorum per

ODleatio

pacta familiz fint conftituti, & faltem a Lege publica confirmati, adeoque.

Q his

ornnem fuam formam & normam a convenientibus acceperint; Uti quoque

] fs

Legales Auflregz upiverfales funt, & tantum immediatis competunr, conyen-

UR

tionales vero particulares dicuntur a D, D. Graflio SeZ. 1. pag. 71. ac etiam medi-

tlintran

atis competunt ; Q:o feníu Sinolt. Schütz 7 4. Differr. zb, ?. conventionales

Unus, dü

nonlegales nominat, quamvis tamen re&e addat, quod Legalium nomine

nominav«

etiam non legales, propter hanc confirmationem , veniant, Schiltet. Exerc, 1.

l autem

tb, . . Neque hac diftin&io dextre accepta aliquid incommodi patitur; Quoad

terminormm tamen legalitatem re&iorem illam videri dicit idem Sinolt Schütz.

dpati le

Vjttque

in jure Publico L. 2, 1. 44 Pofit. 2. p. 525, quadifpefcuntur , quod fint yel im-

p Uquiritur

periales (qui illi ipfi, qui aliàs Legales) & particulares, qui aliás non legales,

gemeine fonberbabre 9fuBtrág.

d

L]

j

| i 4tlityj

X,

Hi-ärbitri vel Auffr&gæ conven

tionales partium confenfa

| eliguntuf;& (nia-l

Onamm :

upeti()[ihg

xime ex conventione dependent Sttyk. z Difp, de J4rbitro Feud. , &t. 21. €$ n

vienfis Pat

Difp. de Foro A::/lr.'n 6. Acconftituuntur vel . in 'pactis familie & gencilitiis ,.

quale Exemplum nobis exhibet Nicolaus Betfius ;5 77482 de ffatutis, pallis. €$

MO

| "ttirs

con[netud. famil. illuftr. Ed gobil. p. 554« ex pa&o familiz in. difpofitione paterna

fandato; In quo difpofitum , ut ex Nobilitate g. cx Jarís Peritis 5. & ex Civi-.

| Dütany

| llïeraniæ à

tatibus illius [azïui!ig4..idonci viri per fortem ab utraque parte eligeren

tür , qui,

tentáta

—

eimprimis Auflreou mnwnþ ö teflament.

N 7&8/3

JUOTR

tentata omicabili compofitione, litem fententia (ua finirent: Vel in pactis fuc-

NT

cefforiis & diviforiis , aut Ordivationibus familiarum , GeftbledbtezOrbnut

nj s

Qen : Uti Maaritius Majoratus ordinationem inter Comites quosdam conftitu-

) dl

tàm teffamentoque paterno praceptam Coz//l. Tubiag, 1. p. 532. 9 feqq. wadit,

n l,

in qua Executores ultimz difpofitionis arbitri ac. Judices controverfiarum inter

i ia

filios exortarum conftituti leguntur. Schilter Ex. 1 2. $. 79. Suyk z» Difp. de r-

ht 4

litro Fettd, C. $, 2. 1:.. Vlufttis Dnus a Ludolff Z. Comzzent. p. 37. 9 7 0. Roding.

POT

]s

in Pand. Capmi, Le1, T. 4, 9.43. €9 44. — Vel in pa&is confraternitatis , uti inter

n d

Domum Saxonicam, Drandenburgicam & Hafliacam de Anno 1614. d. 29.

qm n

Martii, $. tvtirbe aber einige Jellung, Limnzus Z. 4. juris Publ. cap. $. n 25,

n t

Schubhardas cap. ?. 7. ?. Sed vid. Lünig $veitbgztrebzvs P.5p, Cont. 2da. Atl

p o

9Ibtb. 2ten9lbfaG A. 7$2. f9. 752. & Limn, 7

jD. d. d cap, P. UR ubi qui-

hibent, fed de ar-

r v

dem pacta confraternitatis de Anno 1457. & Anno 1614. ex

j Ó t

bitris nihiliniislegitur. — Vel etiam in pactis Ganerbiatus , quales Kyllinger

at

in TraGL. de Ganerbits Caftr, Form. 2. €4 4. in fine fubje&tos habet.

Velin transa:

yubagti

Gionibus: Cujusmodi Auftregas Comites Mansfcldeníes Anno 1 f 20. in jurata

vodháici

áliqua tranfa&ione invicem conftituerunt, ita nempe; ut quzlibet pars duos

medirat

,;i

Confiliatios, qui in cafum difcordiz faperarbitrum eligerent, ordinaret, &

li

M

!

a,

Coram his cauía ventilaretur & terminaretur, Lünig. Sieitd)8trebivs 2« Cont.

(

l

|

i

u

gtoepte Gortfe&ung 6ten 9Ibtb. 12ten9Ibfag A. $ . S. unb fo abet o2 24, Mo-

Y Ü

!

petunt, d Cï'

- deftinus Piftor. P. 244 seft. Jlufü. Q. 69. . Similesaibitros Nobiles de Riede-

j

fel inttanfa&ione de Anao 1586. d. 9. Aug, conftiruerunt, ita ut litibus ortis

n

unus, duo vel tres ad füinmum agnati , . quos & A&or & Reus pari numero de-

a

nominaverint ,eligantur, qui fecnndum acta & actitata fententiam ferant:'Quody

ln 9?

"

fi autem in hacconvenire nequeant, fupremum aliquem arbitrum partes vel

lt

!

P

agnatilegant, autacta ad Facultatem aliquam Juridicam impatrialem -mittant ,

j al

r

Qs

N

j

hujasque fententia ftenr,

Di&z vero conventiones ut valeant, ante omnia.

M

d I

f

requiritur, ut perfona pacifcentes, neque natura impediantur , neque Legibus

j

prohibeantar, fed valide ejufmodi pacta inire queant , . Lautetbach 7746 Syzopt.

['nonf

i

de AArbitris Comprot. n. 10.

Nihil tamen impedit inzqualitas dignitatis vel pete

fonatum : Poffünt enim tam füpcriores cum inferioribus, quam inferiores cum

fupetioribus contrahere: Ui inter

Regem Bohemiz & incolas Ducatus Glogo-

untut

m

'8

vienfis Pares Curiz di&i Ducatus judicaffe ,

& Senatum Strale(undenfem in cau-,

'[ ?1.2/

fis controverfis inter Duces Pomeraniz & Cives Stralefandenfes cqgnofccre&

qulh

gC

tefetunt Schubhatd C. $, 2. 7« Schrader 4e Feudis P.10.. Set, 1. a. f»?-qu. &

TM

l ,

Aufttegarum fpecialium in Ducaru Po-

Cothmann Ps/gm. 1. Refp. 33, ". 62*

.f

itio

meraniz ordinum confenfu receptorum mentione

m facit, fecundum quos non

(

ut,

TU

qüb

lkc;.Ducem. in jus alib vocare, nifi prius coram PrOViHCiälibu's conveniat

Ác.

gCIC

(

-

—

n

il

784.

$CHOE

P

FE de arbitvi ne&ejärii:; :

Ac licetdi&z Ordinationes Cámerales , Receffas Imperii, Inftrumentum Pacis &

lrrer; (

Capitulationes Cefarez faltem de immediatis Imperii Civibus loquantut, Tex-

iil C

tor £v Diff. ad. Rec, Imp. 3. th. 11. 8 in d. P. P, Stat, Imp. T. s. n. 85. Stryk iv Dip.

IU

de 4drbitro Feud, c. 1, ", 19, ia nempe, ut in familiis illuftribus jura tetritoria-

fbebiBt

lia & regalia habentibus hujusmodi Aufttegz (ine dubio obtineant, ftatuente

titot Schi

Modeftino Piftore P.2. Q 7o. B. Dn. D. Harpprecht Corf. 24. 4 25.. Nihil

] nze extra

tamen obflare video , quo minus idem de mediatis & familiis non illaftribus,

elem ve

quoad validitatem pa&ti , dicam , docente Rodin

gio Pazd. Cam. L. :,7; 4.n 44«

] 2

& Sutyk de Foro Auffr, n. 6,.— Quod enim neceffitas com

promittendi etiam pet.

! Aliffifgas

actum quorumcanque privatorum induci poffit, adeo ut,

fi quis fpeciali pa«

Qu ,

&oad hoc fe obligavetit,

quod fuper controveríía, vel jam fuborta, vel de-

| monfir

mum füboritura, ipfe cum adverfario in arbittos compromittere & ipforum fen-

lsin junic

tentiz acquiefcere velit, tale pa&um omnino valeat , tradunt Marcus Antonius

ltineg. eí

Petegrinus 4e fidezc. Zdrt. 11. 9. 112.

Utceolus derrazfatt. Quafh, 63. Lentius x

ltàit di&

Differt. laudata c. 2. tb. 3. B. Dn. D. Harpprecht Cozf. 74« 7s. 23 [eqq.. Licet

Videqtur,

enim compromiffüm generale de omnibus litibus a pattibus valide incatur, &

-

Weg,

plenum dicatut , ad futuras lites tamen non extenditur, L. 27. $. 6, L.46, ff de

: Mnonlari

veceptis , qui arbitr.. Joh, Voétius ad T iz. ff. de Receptis v 18. nifi expreífe fütura

T Xüyeder

quoque includantur earumque mentio fiat, Stryk 44. Scbazz: Corperid, Tit. de

'200 t?l]f

Keceptis ad verba, uon comprebendautur, Bachov.ad. L. 4£, ff. de veceptis fol. 1289,

Totor ?.

€ 12go. Joh. Baptifta L. 2. c, 25. 4 5. c. 1. €8 . 10,

] d R

nobiles obtinet , notante Schubhardo C. $.

Frequentior tamgn ufus apud

| 7. L,

nUHlbl in [

X

Fl'a[iter ali

Movent hinc Db&ores hanc ql;æ&

iox;em: Utrum confenfus Imperatoris

lhttet * (

ad Auftregarum conventionalium immediatorum conftitutionem neceffarius (it ?

ti() ]Udä(

Quam Textor z2 Differt. ad Receff. Imp. novif, 5.

thb. 19 fega, verofimiliter affir-

T»en obf

mat, ob Textum Ord, Cam. P.2, 7: 2,

qui expreffe difponit, ut Proceres Impe-

| fe. harisa

ri, qui Auftregas conventionales non habent, fcilicet jam tünc, coram Au-

Ing Paj

difzæ Di ;

ftregis Legalibus five ordinationis ibideim prefcriptis, in prima inftantia, forum

fuam fortiantur , ac eapropter citra frandem Legis & approbationem Impera-

immfdiaz

toris non permiffum fit , declinatis Legis Judicibus , primam inftantiam ad alios

Vtto de fa

Auftregas conventionales nullibi confirmatos deferte , atg. L. 29. € 3o, de Legi-

(Ee ere: C

&us, cüm privatorum copfenfus non tribuat Jurisdi&ionem per L. z. Ced. de 7

(Wenrian

risdi&, Licét quoque Textusille O:d, Cam,

pergit Textor , tempotibus anti-

Íhc Qo

quis per Confuetudinem & ob(ervantiam Im p

erii mutatus videri poffet, iftam

B'T

tamen judicii conftituendi rationem pactitia o

bfervantia roboratam non in con-

E D

fequentiam trahendam effe, qua(i nimirum cuivis immediato ad detrimentum

Wetiori

Jurisdi&ionis Imperii absque Cæfarea confirmatione novos Aufttegas inducere

] "G

]

.li.ccircr.lä

74

n

——

-

F

cumprimis Au]iregb c"onwm.r & :e/iamäm.

78j

Ms

RA

novifi. $.216 in fine , repetitüsid

lifc&te: ; Cum przfertim etiam Receffus Imp.

n T

Capitul. Caroli VI, 242. 14 expreffe difponat ;

"nb mít Conceffion Der Privi-

vtj

legier erfter Inftanf ober fonberbabren O9tustrágen, au(f oiejenige, toeld)e bíez

jiuri

ftlbe big Dabero nicbt gefabt ober gebracbt, fürterá an uns balten. Idem fen-

&t at

tiunt Schilter z2 f/, 7. Publ. 1. 1. L. 4. T. 7. $. fiz. Dnusa Lyucket de grava-

.2 NÀ

minae extraj. Setl. 1. C. g. $. 20.

Ad hectamen argumenta regeri poffet; quod

n Tl

eadem verba , quz in Ord. Cam. de Anno 1495. extent; inilla de Anno 155 $.

TT

(

P. z. T. z, repetita fint, & hinc, admiffa illainterpretatione, (cqueretur , nullos

od at

Avftiegas Conventionales valere, nifi quiante Annum 149 5. pet pa&a familiz

conüitari, velpofteaexpreffa Ca(area confirmatione approbati fint; Cüm ta-

^

g

a

OLIS

men Auftregarum conventionalium confirmationes t:

m generales quàm fpecia-

edente $. 8. allegatis legantur, quz ftu-

uml

lesin junioribus Imperii Legibus prac

Mrerunnd -

-

canez eílent , fi faltem de Aufttegis Anno 1495.

confirmatis intelligerentur ,

XKatut

di&us Textu: Ord. Cam, magis detempore judicii inchoandi accipiendus

j i urna

videatar, fiquis fcilicet eo tempore conventionsles Auftregas rion conítitutos

.a li

habear, Recefsüs veró noviffimi $. 276. non nifi de novis prime inftantiz &

um *

fingul

auium Auftregarum privilegiis non facile concedendis loquitar. Dn. D.

í «J'Luff-äo 'æ

de foro Alluflrium Imperío. R. G. immediate fubjectorum

»'[iexpfcfïä f(ulllf;

Schweder i2 alleg. Difp.

th. 0. 12 fiíne.

Et hoc ipfo

Auftrege quidem certo modo reítricii & odiofi,

( d -

2. 193. minime vero pror(us füblati, fed potius in

Textor ? P. Stat. Imp. T« 5.

vapi f

ejusdem R, Imp. novifs

560j

€3 ,06. in genere confirmati füunt; Ut adeo cum

nullibiin conventiona!

ibus Aufttegis Cefarea confirmatio requiratür , nec fpe-

mmeuu(l!ü?* , !

cialiteraliquid de convent

ionalibus ftatutum vel reftri&io facta fit, Regula hic

debemus. Licet etiam conftitu-

inttet . Quod Lex non cantat, nec nos cantare

af

tio ]udäcis jaris pu

blici, cui privatus derogare nequit , effe videatur , nihil ta-

ficatiin atbitrio partium pofitum eft, de controverfiis inrer

m

men obftat, quin,

of

fe natisabsque judicii ftzepit

u tranfigere, eciam certi judices eligi queapt , Roe

2 44. Quapropter ipfe Textor diffentieans zz tb.21,

o

ding Pazd. Cam. Loro4.2 4

tUt (O00

ditla Difert. diffiteti nequ

it con

fitutionem Auflregarum- conventionalium ab

firmatione factam non prorfus inyalidam effe, i

]HM Ql

"n

immediatis absque Cefarea con

/

vero de facto hoc contingeret, aibitrorum

privatorum conditionem non ex-

i j

cum immediatis eadem , qu privatis, poreftas

tribuenda fit.

Quam

forii ht

cedere,

m

(ententíam ha&tenus dédu&tam defendit

Stryk i2 Difp. de Foro AAuffreg, u. 6. €8 .

wg.ü )

[L IQMII!

& hinc confirmationem Caroli V. Pacti familie Ducum Saxoniz de Anno 15 $ 4.

du

potius ex abundante quàm neceffitat

efactam effe exiftimat ;; Uti quoque Lenrius

u

miliis,

fine jurisdi&tione qua funt, absque confenfu

[

ind, Differt. tb. 3. pa&taa Fa

j

par

da judicat ,

W'aldíchmid ie Diff. de S. R. 1. Comitum Auffregis

.

n

fuperioris inita vali

s & familiz pa&ta fuper allodiis ab imme-

u

g

- thg. Qum &integra confraternitati

us

d

. Ggg 88

diatis

i

E 4 **;j

SCHOEPFF d ;;Bitri: necejkfrizï: ;

786

|

diatis Impetii Civibus inita Cafarea confirmatione non indigeant. B, D. D.

—

Hatpprecht vo/, zov, Cc

nf-

CA2« . g8, Trall, Academ, 8, P. 2, . 24« p. 648. .D.

ticcomp

242.

z

| tmaliqu

D, Graís Sec, f.(s. 1, p. 218. €$ $. 2, p.

e

XI,

ton (alter

In compromifïï; conventionalibus frequentiores Judices funt V afalli, No-

biles, Agnati proximi , Confiliarii vel Collegium aliquod Juridicum ; Hine

deóta (i,

evenit, ut interipfos quoque Auflregas conventos gradus quandoque fint ex«

-j latetbai

preffi, eum nempe in finem , ut pars fuccumbens novo Auftregarum remedio

t vetba

uii poffit , Textor z Differt, ad Rec, Imp. novift, tb. 26, Suyk s Difp, de Arbitro

Feud. C. j.2.27. . Utihecobtinent in confaderatione familig de Rieppur de

1

De

Anno 1404. que Anno 1577. renovata & declarata fuit, ut fcilicet aCtor tres

| Ink ;

agnatos impartiales Reo nominet, qui, requirente intramenfíerm A&ore, arbi-

] triüs, $c

|

|

trium fufcipereteneantur, ac tunc & A&or & Reus , quiliberunum, ex otdine

i Impei

ad Nicarum & Sylvam Herciniam, Nobilem addant; Indefedu veró trium

| tuto eled

agnatorum impattialium alios tres immediatos Nobiles ex dido Otdine affu-

WVormati

mant , qui litem fententia fua finiant; Lünig $Aeid)gedrebrv. P. Spec. Cozt, 3.

(b L y, (Z

7ben 9lbtf. oon Der Grepen SXeics-Suitter(cbafft, er(ten 2tbfagies) ate ortfte

ltet de n

fiung, ZVro. 204.. fol, 303.

Pariter in Pacto familie L. B. ab Ow pracedente

6. 7. allegato conftitutum , utfübortz lites per tres idoneos & impartiales fidei-

Imperator

| nice (

commiffarios , velinhorum defectum per tres proximosagnatos, & fi gtavitas

Impetator

caufz füadeat , affümtum aliquem Jurisperitum dirimantur , horurmque fententia

i iüdï'dllm (

fopiantur, vid, Lünig z loco praced. $. 7. allegato, Exhibet quoque Mauritius

| DAD.

dn Conf. Tubing. 1. p. 449. Majoratus Ordinationem , in qua difpofitum, ut nata

Difp. de ]

conttoverfiz per confervatores & executores ultime voluntatis fequente pag.

tilig d

$10. nominatos, petito a duobusCatholicis Univerfitatibus confilio , decide-

rentut , in cafü difcordiz vero fuperarbiter ab Executoribus/eligeretur , qui liti

B

TU

fententiá foá finem imponeret;..Non defunt plura adhuc adducenda Exempla,

Qlfetm G

fed hcíuffidiant. Requiritautem . przprimis, ut ele&ti Judices fint perfone

ITR

babiles, kautetbach 77..5yzopt. $.79. — Quod etiam denotant verba in laudata

confederatione familie de Riepput contenta: Cj (all aber nidbt 3. tinpate

&5 cau(e

tl T;

tbepifcbe SYerfonen unferá Cotamms unb

Sabmeng gu finben todren, al8 Da

T&bulis K

vielleicbt nicbt (oviel oorbanben, ober ba gleic) fo viel vorbanbetu,

Diefelbiz

',70 C. æ.

gen ber &aden verwanbt, ober fonft untauglid) fepn mód)ten. Lünig 4X?e

doco fol 305. — Aliàs enim exceptio inhabilitatis vel fufpe&ti Judicis ab altera par-

Wdfï t4

te opponi poffet ; Baptifta Z.75. C.77. Everhardus Junior 9. z. Conf. 16,

, "RüCQs

Quaritur hic; An compromiffum in duos fimpliciter fatum , qui deinde fu-

perarbitrum certum eligant, validum fit ? Quod affirmatur ex Cap. 77. * de ap-

! Itidy in:

:b- T.r'

Wf diies

pellat. quod infpecie de a-:bitæig neceffariis loquitur: Limitat tamen Laute

.S)no[t.

umilldep

uT

—

787

eamprimis Auffreoze coment, 69 teflamenh

A

S]nopt. $.24. nifi in tettium incertam eligendum compromiffum fit: Uti & —

J PO 64!1 Du

talecompromiffüm , fi quatuor arbitris eledis poteffas data fit eligendi Faculta-

tem aliquam Juridicam , fubfiftere ftatuunt, Modeftinus Piftor Q»zfl, 72. Der-

lich P. z. Cozclus 44 9. 12. Lauterbach 4. $, 24.. & tuncfacultatem illam electam

W -

non faltem con(ultorem , fed verum atbittum, fi nempe loco eine8 fbmanng

fiom, t

ele&a (it, effe tradunt, di&us Piftor Qzsf?, 7;. Betlich Cosclsf. 4, n, 14. & -

Lautetbach $.30. qui hifce in cafibus magis ad mentem contrahentium

n n

, quim

um od

ad verba refpiciendum cffe judicat.

fj bl -

"$.. Xl

iclit

Defideratur quoque in compromiffis convent

ionalibus caufz habilitas ,'x

de Foro ZAuffr. $. 6.. patiterutin atbitris compromiffariis & ftatu-

t u

Sttyk in Difp.

y Adord

tariis; Scaccia 7*. de Judiciis L. 2. C. 2. Q. 4. ". 62.

feqq. . Eaptopter, de Feu-

jn,d Mi

dis Imperii chalibus fi lite

soriantur , nec atbiter pacto familiz datus, nec fta-

4 at

tuto ele&us, cognofcere va

let, arg. Ord. Cam. P. z. 7:7. Ordinatio Regiminis

Normatienfis de zduzo 1 521. $. 7-

Reinking de Regimine Seculari €$ Ecclefiaffi-

Oil

P [ s f CW' 3'

£o L. 1. Claff 4. C. 19o . 132.[04q.. Stty k in. Difput. de "rbitro Fend. c.3. n. 1t.

"PULdE

Ittet de Fendis Imperii C. 254 $. 2r

22e

C

um illarum cognitio ad Refetvata

Imperatoris fpe&tet , & caufz

Feudorum tegalium communem Reipublice Ger-

de quibus nemo magis follicicus effe debet , quàm

"d

manicz falutem & pericu!um,

h &ügmi[?i

Imperator ratione Imp

erialis Officii, concernant,

eamque ob caufíam fingulare

atl

jud

icium conftituant .

neque (ab generali confirmatione & conceffione veniante

r

Dn.

D, Schvvedct zz Jntrodutl. ad ]us Publ, P. Sp. Setl. 1. C. 9. $. 9. €$ feqq. ac in

ott Mu

— Hinc etiam Caufz feudales in Pacto Fa

vt

g

Difp.

de Refervatis Imperatoris $. 32.

milie de Rieppur fequentibus ve

rbis exclu(e leguntut:

eReebimlid) va fold)e

d

Gpril

du Gorberungen febert

Gyüter betráffen, fo follen biefelbe oot bemn

:

gnmlf)) d

obet fonften,

al8 fíd) vermóg beg £eben Svecbte, aud)

vtl qül

ebensDerren, 9Xtannen

rfommen vef 2[pel8 G'eut(cber Nation , gebübrt, erbre

tl

[o^

alfem Gebraud)unb Je

Necnon exclufz funtfeuda-

Á

j

tert unbD austragen toeroe

n. Lünig 4 4 fol. 205.

d

I pff(

m

les cau(z in literis conventionum ,

five SSurgftitben, quas exhibet Kyllinger

p

l

in laud. Tratl. N. 4. S. 6: pag. 236.

Uti etiam caufz feudales exceptz füat in

Tib

u

num, Datt de Pace Imperii Pullica

j

j

)

"Tabulis Fosderis Saevici ejusque prorogatio

/

L.]?. C' (?- 5' 9!

C. 9. 9. 40.

49. C. 14. 9. .

C.18. €$ 2 1.5 17. CÀ C, 23, 9. 19.

"U

|

(

Quodfi tamen Judex

ordinariuse

lectus fit , Itter de Feudis Imp. C. 2 5. $. 23. Blum.

[

Proc. Camer. T. 41. $.

8. Dn. D. Schvveder 7. P. Parn Spec. Setl. 2, Cv 12, m. 13..

)

g

illum fpe&tet , velfaltem de dividendo:

(s

Blancus Qz4f/.

4..t. 26, feqq. ac caufa ad

h

k

Feudo interagnatos

& Vafallos agatur;

tam Auftregis conventionalibus locam

i

effe dicit Stryk z» Difp.

de Arbitro Feud, C. 3. . 16. C

um Domino directo nul-

J

^

ffir. quippe qui utrosque ad feudi fucceffio-

u

"

luminde przjudicium exfurgere po

nem

u

Ggg 88 ?

M».—l

788

SCHOEPFF ze arbiis uece[farits ,

publicis

nem admiüg Hincoptime fibi confulunt, quiincaufa dnbia; an atbitrum ad-

mittat, Domini diredi confirmationem petunt: Itter d. C. $. 23. Stryk alleg,

üsque d

Difp C.s.".4. Licet enim flatutum vel pactum familiz de arbitris in caufis

pomifa

faborti litigii affamendis loquatur, in lite tamen feudali pattes fineDomini con-

Firo uj

Qitration

fenfü compromittere nequeunt, cum ftatutum vel tale pa&um ad illarum re-

rum , quz libere alienari nequeunt , controverfias extendi non poffit, Schrader

Bull, $t

de Feudis P. 10. SeEl. 1. uum. 170. Stryk i Difp. de Zrbitro Feud. C. 1. nu. i.

ditio Ij

——

fen mg

Reinking 4./oco » 136. — An vero & quatenusarbitri iu feudis non regalibus &

mediatis admittendi fipt, inter DoGores difputatur; ita tamen, ut fi fincere &

tios diffe

bona fide compromiffüm ineatur, multi illos non . plane excludere audeant,

tfitate D

Nconflit

z. Fetud 1. 2, F. 34. 2 F. 46. atg; 2. Fend. 26 G. f Fafallus, Suyk de 24rbitro

Feud. C. 1. . 28, (eqq. C 2. n 13. €9 26.. C g, . z. À de Foro Anfir. n.4o, Blum

itmediat

Proc, Cam. T, 27. 2 183. €9 T. 1. nttin. $.. Coccejus 2» Difp. de Auffregis $. 16.

jire Publ

Excell. Dn. D. Majer z Comment. 7uris Feud. p. 611. 612 €$911. Lautetbach 7r,

Inytrii t

Synopt. $. 24. Conf. tamen Schubhard C. y. ».170, Itter C. 2 . $ 21. pag. 1064.

Lauterba

Deckherr ad Blumium 7:27, 7.42;, Roding i4 Pazd. Camer. L 1. 7.17, $6 . $

tlaud, L

habcnt,

2;5. Notandum adhuc , in confaderatione Canerbiorum de Cronberg, quam

exhibet Lünig SReitbSzAtrebiv Contin. ;. 7ben 9lbtbeilung. 3ten 9lbfaGré vo

fatem fi

ber Grepen SveicbesSuitterfebafft. 2V.r47- fol. 167. feqq.

etiam caufas feudales

Mf ];;;1

D iis r

fub compromiffo neceffatio comprehenfas. effe his verbis: &Daf bcy Cntflt

Bung einiger CtrittigEeiten fíembcdbten £eib, Gbr ober Gut, £eben8 ober. ete

Bllstio l

Gen8 betveffen, &c. — An etiam Auftregz pet pata. familiz conftituti de fidei-

atitris cc

Cj, de s

commiffis judicare poffint , late pertractant Koipfchild C. 77. 7«709. fe4. Suyk

de Arbitro Feud. c. . 2.14. & Blancus. Quafd 4. z. 21, arbitros ftatutatios de

tiona lib

fideicommiffis cognofcere poffe afficmat, fi fecundüm ftatuti formam & nor-

ptomiff;

gosanfr;

mam compromittant, cum ex neceffitate ac Legis difpofitione id faciant, Exci-

piuntur quoque a judicio Aufttegarum conventorum , caufze Religionis , prout

üamaf C(

conftat ex confeederatione intet Ele&orem. Saxonicum Johannem & Agnatum

t

$ fepr

guntur; &f toofeti

i

Ducem Georgiam de Anno 153r. in qua hzc verba le

iO f

itoifchen obgenmelbten fünfftig Sjrrungen fürfielen, toel

(be bic Religion nídf

3' 04.. [j

beträffen. &c. Lünig fo] 26o. loco precedente $. $. allegato..

Porro caufz crimi-

Nitisa

nales excluduntur ; Arumzus /ol. 4. Dsfc. "dcnd. 36. n 96.

Suyk de Foro AAnftr,

ra&d. Synapt. '$.

"aique der

7^ 6.24.€8 3$. Uffenbach ded, Imp. 4nl. p. 147. Lautetbach 7

látos Prin

24. Uti exceptz funt in literis conventionum de caftro Ganerbico Ánno I f

Vft ii

initarum a Kyllingero 4. 77a&. exhibitis p. 2 76.

'54"

| Is 4

$

XIIL

De c&tero veró , quod Auftrege conventionales fint,

äuod funt 7'& ;lue

s Impetii

&b aliis diftinguuntur , eft publiga velquafi ex pacto familie & Legibu

| "lit

1

publicif

.

789

s Rieto rce

cumprimis Aufiregis convent, C teflament.

atb

publicis accepta potefta: judicialiter vel quafi caufas controverfas cognofcendi ,

easque dererminandi ac definiendi, Licérenim parum differant ab arbitris com-

, At

ptis ii

promi

ffa:iis juxta Strykium zz Dsfp. de "Arbitro Feud. C. 1. num, 18. €9 ia Difp. de

Doritich

Foro Auflr. n, 6, ut $ m LUa moderuo ad Tit. ff. de Receprs qui av

Litr, $. fín, ita

d lat

ut ratione originis& a

b initio compromiffaria judicia fuiffe ftatuat Textor fu.

yfin, a

Publ, Stat. T; s,n. £1. neque diffona fed valde

affinia dicarit Uffenbach de 7-

C n.d.

dicio Imp. z4ul, fol. 197. Schubhard de Z4uffregis c. 9. n 24. Nihilominus ta-

men muül:z inter arbitros neceffarios conventionales & arbitros compromiffa-

agl

fferuntenim t. in eo, quod illi femper ex ne-

a n

rios differentie intercedunt: Di

ceflitate pati familiz eligantut ,

hi vero libero litigantium confenfu acele&io-

idere du

L.4 T.7. 9.

2. Àuflrege

(p;'k i hr

neconftiruantur : Schilter iz 4ff, 7. P. Rom. Germ.

immediatorum conventionales auctoritate publica Caarea nitantur , Textor

fs ln

T. g. nutm.17, . Schilter. Exercit. 22. $. .. lter de Fendis

T UL

jure Publ. Stat. Imp.

Ámperiüi €. 2 5. S.22:

& 5. ut judices primz inftantig , jurisdictionem habeant,

La

'

$. 18. Difp. Sinolt cognom., Schüz

Lauterbach 77a4&. Sysopt. $. 2?.. & lequente

6, ) p

D

én laud, Difp. tb. 3« q

uz fecus inarbitris mere voluntatiis & conventionalibus fe

j T

]aris neceflitatem habeant & pote-

habent, 4. Auftregz conventionales in fe

i t

flatem fuam in invitos, qui cormparere tenentur, ex

erceant Textor zz Difp. ad

«f

i

:

L

Rece[[, Imp. no

viff. 3. tb 7. Schilter d. Exere. f, y. quod in arbitris compro-

n

miffa:iis non o

btinet: Sinolt Schüz aZeg. :£b. 2, — $. ab Auftregis conventis ap-

il

Tl

atio locum habeat, Or

d. Camer. de zfupo 1 5 j j. P.2. 7:2. $, : €$ 7. 6. ab

|

i

pell

MM

|

atbitris compromiffariis

veró appellare non liceat, pet L. z. ff. de appellat. L. 1.

Jlitt

f

6. reconventio

& coa&io coram Arbitris neceífariis conven-

$n

Cod. de receptis.

n

tionalibus pedem figant,

per dicenda in fequente $. 19. qua in aibitris com-

T

tomiffariis vix locum habent.

Licét vere Auftregas conventionales, ob lon-

[ m MUA

osanfra&us & circuitus permiffamque

appellationem, parum hodie prodeffe

j n

ftatuat Conriug 4. /, 15 62.

eamque ob c

anfam Carolum V. dixiffeferat: 2[ugz

l;gln

ttág feonb voo

bI 9tustrág,

coeiten fie offtbaa Oucdbt ber Sfartbepen aus bem

J

Nihilofecius tamen cum Sino

lt cognom, Schüzio f4re Publ. L,

i

1

€anp fragen;

o

M

3. 4 poftt. 2.

B. 1. pag. 520 €4 521, illorum ufum in apricocffecredo , fi pra-

Jgi

ioni renuncietur, brevis procedendi modus praftituatur, íum-

ch !?,

[Jj

primis appellat

(

f

tusque determi

nentür & refttingantur; Neque tacendam ,. hac ratione imme-

d

ftantiam confequi & fic duas inftantias habere, Knipfcbild 4e

diatos primam in

j

p

ure Crotts P, 1. 0.35. 9. 39

feq4 Rümelin 24 44, B. P. 2. Corol). 1. Sttyk iA Difp.

nuUIM'

de Foro "Auflr. n. $. controveríias inter privatos

parietes terminari , arcana fa-

atque moleftiarum . fumtu-

miliz non pandi :

lites citius & expeditius finiri ,

umveenormitatem evitari,

Prout hos fere omnium compromifforum in pa&tis

bfeivavi: Confederatieni enim Fratrum &

mhMe ?

familiz conftitutorum fines fuiffe o

m?cm

688 g8 3

Ágna«

"

ld

j

d

ïigy,w;jbä

799

SCHOEPTF 4e arbitris necefarit —

4

um

tonflt

Agnatorum L B. abOw, hzc verba inferta leguntuf: qu?ermeibung ,'be.'

L f

fabrenber XGeitláufftigFeit ub groffer MinPoften ; Er pa&to Ganerbiornm de

Cronberg: SDamitbie Cadyen nídyt in oie $ánge gcfábrlich gegogen verben,

Lünig Seicbezatre

*

p

biv loc. alleg. fol. 361, €9 fok. $7, Mauritius zz P. z. Confi T',h

lt, cati

Ling.t, pag. 498.

$. XIV.

Hi itaql

Per Aufttegas conventionales fuüfpenditur Jarisdi&tio Ordinatiorum Jue

dfti(e |

Qs dej

dicum, quod, quoad immediatos, probant Textus diferti in Infttum. Pacis

Ca(areo-Suecico 4rr, $. $. ;6.. Receffus Imperii novifs, $. /62.. Capitulat. Leo--

itpr

oldi Z4rz, 18. €$ 36.. Jofephi 24rt. 7 €2 2:, Caroli VI. Zrz, :$.. eic84yoffs

Villot

