tum à Vafallo melioratum , nam fi pro conceffione intervenerit pecunia, aut

Vafallus notabiles fecerit in feudo meliorationes, tunc Dominus dire&us abs-

que-fru&uum imputatione in fortem non erit ab ufurarum vitio immunis,

(

Widmont. iz Celleg. Pandel. tit. de ufuv. m. ot. — gtius cafnsefl. in cap. 1. X, de

À

"

)

afur. in fin. ubi habetur: sf forte Ecclefia beneficium f'uerit , quod redimendum

Wi

ei de maun Laici boc umodo videatur.

T

VThef. VL

E

T

Pofito hoc quoad pactum Antichrefeos inter Jus Canonicum , & Civile

nom

difcrimine hoc in queflionem venit : utrum his noílris temporibus, quibus

hrelos

ufure quincunces, & femiffes permittuntur, ac tolerantur difpofitio JurisCa-

t

nonici obfervari, an vero fecundum provifionem Juris Civilis pronuntiari de-

(ottelD,

beat , quod ejusmodi pa&ta Antichrefeos valeant & fubfiftant ? quodadhuc ho-

Qf , m'

die difpofitio Juris Canonici fit fervanda, & pactum Antichrefeos non valeat

ga&um,

tradit Modeflin. Piftor. Coz/il. 13. incip. um iff Danmn ». 20. vers. bietoeil abet

xf

bannod & feq. 7ol. i. Joh.Kóppen Decif-22, ». 4. — Sed contrarium pa(fim (ta-

yi; m

tuitur poftdue complaures citatos Berlich. parz. 2. decif?170. , 16. * féqq. fusé

l [ MPAI)

deducit, quod tamen non obtinet, fifru&us effent certi, ut ufuras legitimas ex

generali confüetudine Germaniz conceffas excederent quotannis, Kóppen. Didf,

yj i

«

decif. 22. Berlich. Z./oc.

Thef. VII.

Y

Plerumque in expreffam , & tacitam dividitur Antichrefis; zacita dicitur,

ff q'üibüS

fi debitor Creditori in fecuritatem Crediti gratuiti rem frugiferam pignori dedc-

| UXOFCN.,-

t conie

rit absque fru&tuum refervatione, quo ipío tacite hoc actum videtur, ut Cre.

ditor interim reillafruatur, donec creditum reftitutum , ita tamen, ut fruitio

m

illalegitimum ufurarum modum non excedat. . g. ff. iz quib. canf. pign. tacir.

r

contrab. cujus legis dubia verba: gratzitapecuzia contra varias Interpp. diffen-

yiitt Ib

fiones, de quibus Godofred. a4d . ]. $. ita cumStryk. iz sf mod. Pandett, de

futt J (j

y, (

pignorat, aä». $. 4. commodiffime declarari putamus , fi pecuniam illam dicamug

gratuitam , qua fine ufürarum (tipulatione credita eft, in cujus compenfatio-

(um

nem fruitionem rei oppignorare conceífiffe praefumitur creditori. Expreffa

r

quie

vero Antichrefis eft, cum res frugifera nominatim eà lege tradicur creditori, 'ue

in vicem ufürarum ex eádem fructus percipere poífit, quz à zacita Antichrefi

eatenus differt, quodinilla creditoris poteítas percipiendorum fru&uum limi-

t

095

tata

u

479

HENNEMANN de fure Opþz:gnorationum

l

'tatä (icï; ac adlegitimam ufürarum quantitatem relricta 4; /, $. econtra in--häc;

fcil, expreffa refert, utrum fru&usexreoppignoratà perceptibiles certi fint, an

1u

hn

incerti? fi prius, puta, quia fru&tus uniformem , ac immutibilem aftimatio-

nem habent , .tüm creditoris poteftas in illis percipiendis rurfus ad legitimum

jom

tf

ufürarummodum rei"trih*gendä eít, nealiasfraudibus aperiatur feneflra, ac foc-

n'?xratoribus optima prabeatur occafio, faluberrimas leges, certum ufuris mo-

(i0ne

ttid

prefcribentes eludendi. Si poílerius, eoquod proventus ac aítimatio

d

Q in

&

uum tempore mutari foleat, tunc creditori liber rei Antichreticz ufus per-

mittitur, ita, ut omnes fru&us, licet quantitatem legibus definitam excedant,

f(

(i]

percipere poffit, quia facile dari poteít cafus, quo fru&us ex re oppignorata

perceptibiles nequidem adzquent legitimas ufüras, quod proinde damni peri-

m

culum fpe majoris lucri compenfandum videbatur. /. 17. Cod. de ufur. Frantz.

in Inflit. de p

3

irnor. S.7. Faber iz cod. lib. 4. tit. 4.3.dq€nit,4o. 9. 10* Carpzoy.

l

p. 2- conflit. 30. definit. 4.0. n,10. & feqq.

Thef. VIII.

ptibn

Antichrefin in re fua conftituere poteft quilibet Dominus habens liberam

Que

rerum fuarum adminiflrrationem per /. z. cod. mand. juxta formam tamen à

tiihr,

Jure communi, aut ftatutario prefcriptam vid. Ghurpf. ?atibt. p.2. rir. 16.

d p:)

$. 2. vers. Sy0d) fo jemano, fpeciali rationeidprohibetur, fires nobis fitcum

Quri

agricolis, cüm his enim fundorum, pecorum, vel mancipiorum rufticorum

Outh

cïvn/xgna'w facere non licet. /Vov. 22. (? féqq. Rauchb. p.4. quaff. 20. n. 15. ibi:

Qutjut

hi fma

cuta agricoli part. 5. Carolus Molin. Tra&f. de ufur. qmc/f. 334 ". 261.. quo ta-

men loco verf. fecus ff agricola multos babeat limitare videtur hanc Juris commu-

Tieaty

nis difpofitionem , illamque tunc locum habere putat, fi agricola unicum tan-

Mi

iho

tum fundum habeat, fecusfihabeatplures, & unum , quo carere poteft, daret

in Antichrefin. Molin. . /. Berlich, parr. z. decif. 17 0.n. 3. C 4. pari modo, quo

—

4d ],

tür e

& inftrumenta ruftica, períonz , & res ad agriculturam pertinentes oppigno-

rati cum effe&u , aut capi non poffunr. /. 7. & 1. 97 e$ aurb. agv icultores cod. qua

poft

dium,

ves pigz. oblig. poff. — Ia utnecvaleat, fiagricola fponte dent talia inftrumenta.

Polt plures citatos Brunnem. ad. 44. LL. putans hanc feritentiam effe receptio-

KU[, u

-fi u

rem, & magis favere agriculturz, quod prafertim noflris moribusfervit, qui-

bus agricola fundum privare inftrumentis rufticis nequit in prejudicium fuperio-

Gtip f

X

Que toj

b faffet, Brunnem. 2. 7-

rs. Crmuf bie Jo(fgemebr ben beflrg

he

fut

IX.

antiChn

Confítituta itaque Antichrefi creditor ampliffimam habet poteftatem ex

üsref

fundo oppignorato fructus percipiendi , atque omnes obventiones , ita ut

"prels

quemadmodum ufusfructuario, cui ufufructus predii jure empbyteuticario ad

dinenü

, ipfa

tertium fpeCtantis ufusfructus inte; vivos, vel mortis caufa con(ticucus eft

-

ïtryk. ;

i

etiam

472

4ntz'elyreticgmm earumque velaitione.

]

etiam laud&mia per tempora durantis feu conítantis ufusfructus oBvenientia

tribuuatur, Poít plurimos ita ftatuente Corafio 44/. 4. i» verbzs : zif quinqua-

t af

n.24 Cod.de Tur.emphyt. inquiens: de Laudemio contendunt

atio-

gquazm partem.

nurm

Dominus foli, & fructuarius,

receptum eft, Laudemium ad fruCtuarium per-

tinere, utpote cujus funt omnes in univerfum fru&tus, & quacunque obven-

i

; mo

tiones. Harpprecht. cozf. 35. 9.155. (& féqq. fic etiam & potiori jure creditori

matio

antichretico laudemium ab Interppr. adjudicetur, eoquod & ipfe in cafu liberz,

& indeterminatz fruitionis predii antichretici omnes fructus ad exemplum ufu-

p

Sedant,

fru&uarii percipiendo fuos faciat. Per /. 17. iz verb. w fruttus confequeretur

Cod. de ufar. l. 11. $. r. ibi : u fruttus percipiat f. de pignor. Chriftoph. ab. Ha-

nonut

i p:ti-

gen. de wufaa nfir. cap..1 1. . 222. Lauterbach. j4 difput. de J'"re ayrixancsuc.

"ranti

dhef. 4.2.

Thef. X.

WGVc

. Supra jam T/ef PII. infinuatum eft, qualis fit differen

,tia quoad perce-

ptionem, ac imputationém fru&tuum inter antichrefin. expreffam , G taciram.

Qu res curb (ic majoris confiderationis placet formarequzílionem : 47 i 25-

v L becm

y um

iicbnji expre[fa exce[fus in frullibus forti quoque imputetur ,. & Creditor bic etiam

de perceptis , e percipiendis vationes reddere. teneatur ?* v.g. in cafu fequenti :

W tit-m

ufenb 3Reicbstbaler tbueid meinem Glaubiger meirt

jis f

Chor bie mir gelicbene fa

riliud

Giutb. Tufculanum berge

i

att Sfanbtatoeif libergeben, baf er an flatt ber

2infen (oldyes nacd) eigertem Gutbefinben nu&en, unb genieffen móge , num,

Y/ 15 'öv.

fi frudtus petcepti excedant ufuras 1000. imperialium, Creditor ad rationes te-

j qui

neatur, ac (uperfluum reddere, velin fortem imputare debeat? Stryk, zz ^

T

Mod. Pandetl. tit. de piguorat. atl.$. y. cum Tabore de altero tanto D- 3. Art.42.

icum tt*

;b.7. Rauchb. p.1. q4. 20. . 25. Lauterbach. diff. de antichrefi th. $ 3. Cujac.

w&,daret

ad l. 17 . Cod. de sfitr. Anton. Fabr. iz error. pragmat. err. 5. — Negativam tue-

tur ex ratione: quod quilibet debitor minori mercede predium fuum locare

4 OPPig"()'

P

offit, quam fru&us inde redigi queant, modo locatornon fit lus ultra dimi-

2

a

q.'!&

dium, a€ proi

ndenihil obítet, quó minüs predium pro ufuris Creditori loce-

n

l

gt

tur, ut plusindecapiat , quam quidem ordinaria ufürarum quantitas admittit,

m

L. fi ea patlione 14. Cod. de ufar- — Jam veró antichrefis nihil aliud (it, quam lo-

d fiL, ql)'.'

catio fundi, ita ut ufurz alias preftandz cum locario compenfentur; ficut ita-

uecondu&or locatori non tenetur ad rationes reddendas, ita nec talis creditor

antichreticus in hoc cafü ; ut merito L. 3. Cod. b.z, De frudtibus percipien-

dis reftringenda fit ad antichrefin tacitam, quiaibi fru&uum perceptio Creditori

j

expreíse non eít indulta; in quam fententiam facultatem quoque Juridicam

y IM T

Hallenfem. Zdezf. Febr. 1707. iviffe, atque.ita pronunciaffe te(tatur landarus

Stryk. 4ict. loc. $. 6. in verbis: &Dap aus Denen Acus fo vicl gu befinben, baf

1b 6ü1 1? ;

qu

Suppli-

"

HENNEMANN de ure Oppz'güöhtianübï

Ls

Supplicant $01 ber geforbertet Sted)numg über bie Intradem beg Ax;tichre:icä-

eingebabten Gutb8, bi gubet ecit ber erbobenen $lag su verfbonen, ub

€8 bey bent Contradu antichretico al[lentbalbengu faffen (epe. — Rationes deci-

dendi adducitfequentes : quod, licet /. . CoZ. depignerat. a&t.. Creditores an-

]

tichreticos ad rationes reddendas , ac fuperfluum forti imputandum adítringat ,

i

hac tamen difpofitio. 4. /, 3. tunc locum habeat , ubi expreffum pa&tum de

qi

compenfandis ufüris cum fructibus pignoris non oppofitum, fed res frugifera

[

fimpliciter oppignorata eft; aliud dicendum effe de contra&u antichretico ex-

preffo , in quoà parterei fubeft contra&tus locati conduGti , in quo loco merce-

f

r

dis pro ufu alicujus predii debitori ufuürz ab'ipfo alias folvendz relinquuntur ,

fe

quo cafu nemini prohibitum eft predium füum minoris, quam fru&us percipi

"on

poffint, elocare 4. /. 14. Cod. de »fur. praterea ajunt, Creditorem hic effe Do-

li

»

minum fru&tuum , cujus lucro ac detrimento cedunt, qui proinde ad rationes

Qto

reddendas deillis fruCibus, & reditibus, qui ipfi Jure dominii cum periculo,

&nt!

& commodo competunt, non fitadílringendus, ut graviter errareillos, qui

dat

Creditorem antichreticum ad rationes reddendas vocat, afferat Mev. inx*difcu/i.

Cor

Rauchb. p. ;.

d. 20. . 25* & feqq.

levam. iæop. debitoris c, 4« n.23.

Thef XE

ioq

H

Econtra cum diftin&ione Refpondent Frantz. 7z//it. 6. 7.. de pignorat. att,

Aty

W'idmont. Colleg. Pandett. tit. de ufar. $. 96. nosque cum illis fequentem in

modum: vel fundi oppignorati conditio ita conftituta eft, ur etiam contraría

flet

ts

tempeítate , vel incidente notabili fterilitate tamen plures fructus dedu&is

tum

etiam fumptibus , quam eft ufurarum quantitas, fingulis annis percipere pof-

fim v. g. ex vineà mihi mutuanti pro ducentis mutuo datis oppignorata cum

WQ

N

pa&o antichrefeos fingulis, & non adeo fertilibus annis fruCtus ad 20. florenos

ex|

percipio , & hoc cafu fingulis annis decem floreni erunt in fortem imputandi,

vel debitori reftituendi per /,77.Co4. de sfur. velconditio rei pignori date non

euli

&t

confiftitin certis, fed potius in proventibus valde incertis, ut facile contin-

bito,

gere poffit, ac fubinde foleat , quod fructus menfuram ufürarum interdum

non adequent, interdum excedant , licet computatis pluribus annis Exceffus

Omni

* u

aliquis, non tamen adeo notabilis reperiatur, talis fru&uum exceffus nec erit

IN

in fortem imputandus, necreftituendus , tum quod fertilitás unius anni com-

penfetur cum alio minus fertili, tum etiam, quod omnia dependeant à futuris,

int,

W

ag

& incertis contingemibus, quz incertitudo caufa eít, quod z» Z. /./7. Ced. de

tüm

s[ar. Antichrefis fuftineatur, dum denique fi fru&us percepti quantitatem

u(urarum non attingerent, debitor ufurarum defectum non fuppleret, ergo fi

tt,

ha

fübinde plus fru&uum nancifcatur Creditor,

nec debitori aliquid reftituendum

eft. Arg. /. 25. $.6. ff. locat: condutt.

"Thef. XIL.

j

N

!

*

481

um

!äfn'tic!axretlm-nw m*mïque veluitiane.

&ict

Thef. XII.

u)

Caterum ficutin materia poffeffionis multum intereft, utrum quis rem

ltt-

animo , feu opinione Domini, ut interpretatur Paulus in /, 22. ff. 4e soxal. att.

il

an vero fimpliciter üibi quocunque modo habenditeneat ; Ita etiam creditores

n

antichtetici, qui pignori quidem incumbunt, extra tamen animum Dominii,

|de

quia (ibi poffident proprer Jus, quod in re conftitatum habent, non nifi natu-

r

ralem dicuntur habere poffeffionem. 4.75. $. 1. ff. de Public. in rem atl. L. 3.

j

i

$. fia. ff- 44 exbib. l. 55. in fin. l. 27. l. 0. ff. de pignorat. att. 1. 37.ff. de acq.

rer, Dom. atqueita, quia non eo animo nancifcuntur poffeffionem, ut credant

W ,

(e cffe Dominos ideo de fructibus rationes redderetenentur, exemplo omnium

i

eorum, qui in re alterius verfantur , & adminifílrant. Gabriel s Commnun. opin.

hv

lib. 6. vol, 2. 1. 5o. ut hic przcipuus effe&us (it pignoris antichreticé poffeffi,

notus

quod creditor poffidens fru&us fuos faciat , ex quo principio defenditur cacita

pexicuïo»

antichrefis, quz contrahi intelligitur juxta feperius dicia, ubi pecunia mutuo

]ts, i

data eft gratuito, &res, quz fruCtus fert, pignori data eft, quia hocipfum

iif

conventum cenfetur , ut frudus loco ufürarum retinere liceat, de qua fpecie

loquitur 4. £. ff. i quib. cawf: pig- tacite contrab. ubi Godofred Chriftoph. ab

Hagen deufun[ur. & ann.vedit. c.11.2.13» fe. Anton. Perez. Cod. depact. pigz.

mmndfw

At vero quia ideo creditor fru&us percipit, ut fibi fatisfaciat , utique ut con-

gt

ftet , num fatisfa&um fit , rationesreddere tenetur, cum poft folutionem pig-

nus fit reftituendum. 4. z. Cod. de pignor. att. ibique DD. ita ut etiam juramen-

n n

y d

tum ipíi quandoque injungi poffit, Dan. Moller Jib. 4. femeff. cap. 19. s. 3.

clpc(t PO /

ut quantitatem fru&uum perceptorum fignificet Berlich. decif: $2.7. 2$. quam-

r a

vis enim hoc cafu videatur dicendum , quod debitor affirmans fatisfattum effe

ex fructibus, illud ceu folutionem allegatam probare teneatur, ut judicavit fa-

9 BOICHQS

cultas Juridica Hallen(is 27 ration. dubit. apud Swyk. in nfie Mod. Pandett. tir.

imputan l

j z t

de pignorat. a&. $. 6. allegatis..— Difficile tamen , vel potius impoffibile foret de-

bitori, cum ipfemet bona non poffederit fed creditor, cumque fru&us non

j a

j

omnibus annis fint zequales. Hahn 44 Iefemb. rir. de pignor. Ziegler Decif. 12.

ex quo porro confequitur, quod Creditores ampliffimas poífidentes hypothe-

Frctlis

n« u

A

cas & credito fuo, & hypotheca fimulexcidant, & ip(i Creditores debitores

fiant, íi nimirum fru&tus, qui fingulis annis percipi potuerunt, primum in

qi corm

fi

Jtis,

ufaras imputentur, & quod fupereft, forti detrahatur, quo cafu fors non tan-

(jj, &

tum, fed & ufurz fingulis annis minores fient, & tandem penitus abforben-

tur. Berlich. p.z. coscluf.:. Kóppen dec. 22. . 4. fé44. Neguzant. de

pz'gngr.

s

(

«

g s. tmembr . ult. 2« 1, Sutyk. decaur. contratt, fett. 2. cap. 4« $. 22

j

Pp'g

Thef. XIII

g

E.

492

HENNEMANN de jure OPpignordtionnm

Thef. XIIL.

Illud jam in quæüionem venit, quomodo rationes ineunda fint, utrum

fufficiat de perceptis tantum fra&tibus eas conficere, an v:ro de percipiendis

í

etiam teneatur Creditor? dubium videri poteratex eo , quoi bonz fidei poffef-

is eft Creditor caufam habens à Domino , de fru&tibus percipiendis

(U

for, quil

[

non teneatur ,

fed hec male fidei poffefforis pena fit, qui nu lum jus in folo

(t, ut nonde perceptis tantum, verumde iis quoque , qui

lir

habet, ita 2quam e

non percep

ti, honeíté tamen percipi potuerunt, refpondeat 7. 33. . 62. $. 1.

[

À. l. s. Cod.eod. $. 2. Inflit. de offic. jud. l. 4.. Cod. unde vi,l25. S.4.

ü

. de reiin

(it

de bared. petit.

l. 1. Cod. eod.. Hartm. Piltor. p.4. 4.28. , Sed non videtur hic

d diftin&io poffe(Gonis, quz ex bona & màla

WUR

locum haberehzc ratio, eo quo

Cre

fidedefumitur, ad eos proprié pertineat poffeffores, qui animo, vel opinione

per

Domini poffident, & hinc igitur Creditor neque malz fidei eft, dum caufam

habet à Debitore Domino , nec bonz fidei , quoniam abeft opinio Dominii,

Bachov. «d dreutl.. Difp. 21. tb. 1. lit. F. vol. 2. necigitur qua de perceptione,

& reftitutionefru&uum bonz, & malz fidei poffzlforibus attribuuntur, ad Cre-

ditores extendere licet.

Pro affirmativa aütem, quod Creditor fru&tus etiam

qu

percipiendos imputare teneatur clariffimus habetur textus zz/. 3. cod. de pignor.

wg

aG. ibi: Creditor, qui pradium pignori nexum detinuit , fru&lus, quos percepit ,

p

ebuit , invationem exouerandi debiti computare necefe babet. Cum

«d

vel percipere d

uo confíentit

l. 2. Cod. de pa&. pign. ibique Brunnem. s. z. & féq4. & ratio elt,

ipf

tum quia debitoris intereft, rem fuam pignoris nexu citius liberari, tum quia

t

Creditor in bonis debitoris verfari debet, ut bonus Paterfamilias arg. 7. $. $. 7-

w

- de rel. auth. jud. po[fid. .vid. Panormit. z cap. i. m.$:.X, de ufur. . Unde

b

fi agrum deteriorem conítituit, eo quoque nomine pignoratitia actione obliga-

fn

tur / 3,—.» Cod. de pignorat. a&t.

po!

dis

Thef. XI.'V;.

flra

Hoc tamen fingulariter addendum.en, Creditör.lc"m à Prztore immiffum

tot

de Jure Civili non videriad t:ntam neceflitatem adítringi , ut de fructibus etiam

C

percipiendisteneatur, cum nec fiquid perditum, aut

amiffum de pignore fue-

rit, dum tamen dolus abfuerit , refarcire id obligatur, & ideo reltringenda ea

fim

inh

effe, qua ha&enus diximus, ad Creditorem tantum eum, qui ex conventio-

nepignoriincumbit. taenim diferte Ulpian, z /, 9. $. . ff de reb. autb. jud.

T10n

pl

poff. Ef pretereaquafitum , fi deteriora pmdipz f&l frnt. frne, dolo lo creditorts ,

vel jura eorum ami[Ja , vvel adificia diruta, velexufla, item fawiliæ', pecorumque

M.

€eura

p

"

485

4hfz'cl7r&ti&amm earumque veluitione.

R

eura ala nonft , aut pvij*Jäb;-l-ii—;rad;'ta

: fne dolo tamen malo, aut teneatur ?

t , eritque melior ejus conditio ,

qm

( apparet eum non teneri , quia dolo :malo care

malum, verut culpam quoque

AMIS

quam in pignore creditoris , qui mon tantum dolum

fruftra ab eo exigen-

debet,

Siergo ded

0!o tanturm reneatur taliter immiffus ,

n

ad 1. 2. Cod. de patl. pigu. Neguz.

de pig-

CDüls

tur fru&tus.percipiendi. Brunneman.

nor. mewmb. 2. . 24.

Contrarinio videtur ft

atuere M-v. part. . decif. $1. in.

[olo

fummario : Crediror

immif[Bus imputat in creditum frutkus non tautum perceptos ,

qu

exiftit veró frequens inter Creditorem,

Y

fédl etiam percipiendos.

Aitque porro :

& Debitorem controver(íia cum rationes reddun

tur, ut ad iftas teneatur Cre-

h

liberetur, ac rebus

vt

ditor de quantitate

fru&uum, hoc plerumque quo eo citius

Atque ita ex Jure fentimus,

M

d

fuis repotiatur , majores perceptos obtendente.

Creditorem teneri credito imputare fru&tus non t

antum perceptos, fcd etiam

pinmN

percipiendos.. Ha&tenus Mev. d. /oc.

T

omiti,

The; XV.

ytiott,

Alterum hic, &noninelegans fubnafcitur dubium , utrum ratio fru&tuum,

a

qui percipi

pot

uerunt, conficienda fit ex perfona debitoris , id cít, ut tantum

g eium

r potuiffet habere ex re op-

cogatur Cre

ditor deducere deforte, quantum debito

Ee Pign?f-

an vero ex perfona Creditoris,

Sichardus iz Z. . 3. Cod. de pignor.

MCW !

pignorata,

a&. cum Baldg pro Cre

ditore refpondet ,

quod ratio ineunda fit ex perfona

, t

quod àDebitore Domino caufam habeat , quz

ipfius potius ,

quam Debitoris,

m d.'

tamen ratio non ufque adeo

firmiter concludit.

Dominicus folo Debitoris

um Qj

perfonam confiderat, & vul

t fru&us pignoris ,

quos Debitor non perciperet,

I-M']'

debere Creditori in fortem imputari. /. 6. de

, Ut

'mec percipere cogitaret , non

& Tur.q.1. 3. 2. fed hoc refutat Navar

rus in manuali cap. 17. s. 216. tum quod

T

fructus proveniant ex bonis alienis ,

tum; quod induftria Creditoris facile

mtotius debiti , & facere,

ut fru&tus eam multis mo-

offit fuperare quantitate

dis excedant. Brunnem. ad 1. 2.Cod. de pa&.

pign. ait: ex bac l. aperté demon-

quos percepit Credi-

ftrari ,

nontantum à Creditore preltandos elle fru&us,

potuitipfe, habito refpe&tu nou ad alterius , fed ad

jfut

tor, fed & quos percipere

eum

Creditoris perfonam; quia

Creditor non eít malz fidei poffeffor, fed habet cau-

efüte

fam poffidendi à Domino

, ergo

fi per culpam levem (nam hzc fola à Creditore

non vero leviffima) aliquo

s fructus, vsl operas

in hoccontrac&tu preítanda,

quos,tamen

ipfe percipere potuiffet, hos fru&us, vel operas

twenm'

non percepiffet ,

m. yep. . V1 Covarruv. i2 cap. quamvts.

præüare teneatu

r. Neguz. depignor.

j J^

lib, 6. de pa&l. Molina 3.

2. difp. 535« n. 3. ex eadem L. 2. de

TULE

1. $. 4. H 14

z

ait Brunnem.

add.l.2. quod Creditor

n

Im&. P

Ppp2

etiam

u

ign. colligiggr veritas fententiz ,

434

HENNEMANN de j'ure Oll-)pz:gno;aïz'onllwk

etiam eos fructus computare debeart , quos ipfe pezcipere potuit, licet Deïbi&.ilor

non potuerit percipere. Fagundez. de ,f. & . lib. 7 . cap. 7. 1. 6. Carolus Mo-

lin. de s[ur. 2: 264. Creditorem , ait de fru&tibus pcrcipiendis teneri , fi quos

[

non percepit culpa lata, autlevi, non vero teneri, fi quos non percepit culpa

Ó

leviffims; quz fententia eo nititur fundamento , quod Creditor non teneatur

It

ad culpam leviffimam , fed tantum adlevem per /. 5. $. 6. ff. commod. $. fía. In-

ln

ffit. quib. mod. ve contrab. obligat. l. 44l as Jf- de piguor. & hoc eft, quod

[H

ante diximus Creditorem diligentis patrisfam. officiu

:

m íuftinere deþere Zieg-

Iht

(

ler. decif.' I2

25

fec

'rhet. XVI:

ln

Sejus ä Sticho mille impertale

5 mutüos accepit ad zo. annos , eidue non

folum praedium fuum Tufculanum pro fecuritate Crediti oppignoravit, fed & in

eo Antichrefin conflituit ad przdictut cempus, cum autem ex pofl gravillima

clades bellica Provinciam invafiffet , remque cum jure Antichrefeos datam ita

»

dtv

devaftaffet, ut nifi fa&a prius reparatione , infumptisque magnis impendiis,

dif

nihil, vel parum fru&tuum exinde fperari potuiffet, Creditor contra&tum non-

lige

dum elapfío tempore refignavit, ac pecuniam creditam repetiit, cumque non

Ànt

folveretur, predium eítimari & diftrahi petiit. — Quztio orta eft, an duret

utili

contra&tus licet per bellorum calamitates eo vaftitatis fundus dedu&tus fit, ut

tit [l

parum fru&uum inde fperari poffit; refpondemus cum Mev. part. 6. decif. 266.

dtbo;

affrmativé, eo quod duplexfubfit contraCtus, alter principalis Credizz, & alter

ficilt

' accefforius pignorzs pro illius fecuritate.

Etfi vero interitus rei oppignorat

tptk

w

pignus perimat, ideoque etiam hic contrattusifta perempta definat , /. . Cod.

de pignor. a£t. attamen creditum ipfum, feuprincipalisobligatio minime extin-

d

guitur Z. /. . ut vero Debitornon attenta pignoris clade nihilominus Credito

Ton

obnoxiuseít , ita viciffim Creditorlegem Crediti fervare tenetur, ideoque cum

peri

pecuniam ad vicennium credidit , etíiinterea pignusinteriit, vel inutile reddi-

frud

tum fit , tamen mutuo ftare debet, nec enim pignoris interitus eft modus tol-

ltzetj

lendi principalem Crediti obligationem, nec defectus fruCtuum pignoris con-

ventionem fuper mutuo mutat , nifiexpreffim illa conditio adje&ta fuerit, ut

|

dum non ultra,

intuiti

MCV. dl 1.

quam is habetur, duraret. 4. 4 ;« (2 6. Cogi.depz;gnqrat. att.

"

tit

»

Qibt $

Thef. XVII.

QU (

Aintich

fis,

Majoris autem difficultatis res effe videtur, quando fine pignore Ahtichäe-

Mtti

ut unus idemque conga&us initur, & mutuum contrarium cont.rah.-i-aur.v

n

—

antichreticarum earumque veluitione,

48f

itot

Aneä- t;znc mutuum duret ex parte mutuarii ? ex fimilitadine rationis Mev. d.

lo«

art.6. decif. 266. idem tenet, quod preced. quaff. Nam licet pa&ti Anti-

ü0s

chretici utilitas cafüimminuatur, tamen Crediti ratio non mutatur, cum ut de

eo repetendo poft cafum nihilominus aCtio Creditori manet , íta Debitori do-

]i

tür

nectempus preícriprum non tranfiit , retinendi ratio fubfiftit, deinde pericu-

/»

lum eít Creditoris quoad utilitatem Antichreticam , ficut eft Debitoris quoad

od

acceptam pecuniam, quando itaque cafus pecunte quoad hunc non extinguit

mutuum , nec cafus praedii Antichretici quoad illum nocere debet. E ubi

g-

cauía, pro qua datum aliquid, non culpa alicujus, fed cafu fortuito non eft

fecuta, minime locus eft repetitioni. /. pez.. Cod. de conditl. ob canf. dat. ibique

Brppnem.gid. Carpz. p. 2. conflit. 35. definit. 24.

A

'Thef.. XVIII,

i

m

Si itaque ob fupervenientem calamitatem , quz predium antichreticum

devaítavit, nondefinatcontraCtus, nec exiítat Creditum refignandi & repeten-

um M

di facultas, fupereft dubitatio, an non Debitor Creditori ad ufuras deinde ob-

:pen&iis,

m n

ligecur, donecpecuniafolvatur. Errefpondet Mev. d. part. 6. decif: 26 $.. es(

Antichrefis viceufürzfit, & in ejus locum conventa, idee tamen , quod iílius

Quc not

g at

utilitas per cafum belliimpediatur, non fuccedit onus ufurarum de quibus defi-

cit ftipulatio, nec exurgit alia caufa, vel culpa, ob quam à debitore praftari

b fïh 1

debeant. Nihilhic ultra deber , quam ut prafter, quantum in fe eft fruendi

rj i

facultatem ; eoque minus tenetur, quodpericulo Creditoris fit fru&uum per-

jl

ceptio , quod circa etiam ejus id damnum 5 nam quomodo fi fru&us excede-

gign(mlæ

rent u(urz licite quantitatem nihil inde Debitoris commodo cedit , fed lucrum

lr)'lco'

e(t Creditoris, fic ubi multum infta illam funt, etiam hoc Debitori imputari

g a

non debet, Quam quidem fententiam eatenus admittimus , f1 fuo lucro, &

T

periculo Creditor accepit Antichrefin , cujus jus, & zquitas eft ex incerto

quecim

fru&uum /,.77. Ced, de wfur. ideo , utilatatur Creditor ex fru&uum abundantia,

7274

ita etiam zqui(Timé folus luget ex iftorum dan?no Mev, d. loc. . 5. (

j t

Ts

Aliud putamus, fi mutuum, & Anrichrefis fit fimpliciter contradta ,

b W

intuitu fructuum ex przdio percipiendorum in vicem ufüraram v.g. Giegerr

(j, f

ein 3yatlebn oott. rooo. SRtblr, baar GXfb jábtlid) ad $. pro cento intereffe

gibt Stichus bemSejo (cir Gurb loco ufurarum gu benugen, unb su. geniefferr,

quo cafu 1 ob calamitates bellicas, aliamque caufam perpetuam Sejus ex predio

Antichretico nullos omnino percipit fru&tus , Stichus ufuras licitas fupplere

yudtt

. Cod. de conditl. ob can[. dat. probatur-

tenetur. 4/g. eorgm quatrad. DDre adtit

Ppp 3

due

lmhimf'

496

HENIDOXPINNUI P r ER

as

z

Qque erg. a pari ex L. ;;fabit $. Cod. de atl. empr. & vend. lubi ïm-pp, Digc'iet. «

& Maximin. refcripferunt, quod compellendus fit emptor, qui nactus poffef-

fionem frutlus percepit, partem pretii, quam penes fe habet, cum ufuris re-

ftituere, exquo à contrario infertur, fecus dicendum effe, cum fructus perci-

^

pere non potuit. — Ergo etiam fi Creditor fru&us ex fundo Antichretico perci-

[

perenon potuit , ex parte Debitoris confurgit obligatio ufuras lieitas preftan-

l

di,

Secundum arg. deducitur ex L. 7ulianus 13. $. veniunt 20. ff. de a&b. empt.

f

& vend. ubi dicitur, quod debeantur ufurz pretii poft. diem traditionis, ad-

diturQue ratio : cum re emptor fruatur , aquil]umumefl , eum nfuras pretii peu-

n

n

dere, . Cum itaque Juris-Coníultus rationem ufurarum ponat iz fruirione fem

Qet

perceptione fru&uum , exinde fequitur , fi frui non liceat, vel fru&us perci-

tnim

pere, ufüras non deberi. Ergo etiam f1 Creditor frui non po(fit fundo anti-

iij

chretico in vicem ufurarum oppignorato , ufuras petendi à Debitore jus confe-

10n |

juitur.. "Tertio magis, & clarius probatur ex 7 liberalitatis 16.$. 1. [f. deufar.

ubi Paulus Juris- Con(ultus refpondet: J»iquwm effe nfuras ab eoexigi , qui fra-

pnot

tion

Gus non percepiffet.

Nam ut Godofred. a4 L. Zulianus 13. $. veuiunt 20. ff de

att. empt. (j vend, notat : fru&uum & ufurarum zqua viciffitudo eft, qui fru-

Crar

bula

&us rei venditz percipit, ufuras pretii nondum foluti praítat venditori, nec

Uttà

enim fufficit rem habere, fed illud fpe&are debemus, an facultatem habeat

fru&us percipiendi. 4. /. 72.S. poffef;onem 21. Fachin. Lib z. controv. cap. gt.

fübn

cum

$. unde. cum fé44. unde Fridericus Martini tra&l. de eo quod interefl cap. 5. n.i7.

fint.

ita difcurrit: emptor ad ufuras ratione fru&uum perceptorum eft obligatus

d. l. curabit 5. Cod. de a& empt. L. falianus $. veniunt ff. eod. ergo à contrario

Ton,

fenfu , (i emptor nullos ex re percepiffet, vel percipere potuiffet fru&tus, vel

qu

propter reifterilitatem, vel propter calamitatem, vel propter nimium aítum,

f

vel propter bellum, ad ufuras fructuum non eít obflri&tus.

Ex quo pro no-

hi

ftra affertione argamentum à contrario tale formatur: fi iniquum eft ufaras ab

eo exigi , qui fru&us non percepiffet , ergo etiam iniquum elt ufuras ex fuo ca-

pitali non accipere illum, qui fruCtus ex fundo in vicem ufurarum antichreticé

oppignorato perci

Ddit

pere debuit , & tamen nLIllqs percepit. Martini d. loc. Manz.

n

decif. Pal;zt.quaj. 6.2. 14.

pino

TheGs E

Vand

Pluribus hucusque monílratum eft, quod Creditor ex pignore antichre-

hem d

tico fru&us perceptos, ac etiam percipiendos imputare debeat, ac primo qui-

Qibus

item

dem in ufuras, G deinde quod fupereft in fortem. /. i. Cod. de folut. ibique Brun-

o Do-

&H&m:

nemann. & quod pignore id fuum proprium cpmmodum infcio, & invit

mino

487

p—

.antic/?rcïtfimmm; eafgmqge relnitionue.

mino utinon poffit..-

l- qui jument;z ff de furt. $. furtum AHten m/lzt de obli-

.

l.jgi.z'hpr

. ( $a. ff. de furt. fallit tamen hac affertio in

f

ga. qua ex delitt. nafc

Bu

';g.n

ore fe movente, fi

ve nutritio if effenben 9fanbt, ideft, in animalibus ,

tation

;biliter enim conceffum effe vidstur poffeflori pignoratitio , ut eo tempo-

tGl

TUl

re, quo

illafub manibus, & in fua poteltate habet, ex beneficio legis per zex-

tum in l. 2. $. $. in fin.

Jf. de aqua & aq. pliev. arc. ufurpare poffit, ficut propria

4f

[/it, quia hoc Creditoris voluntati, & arbitrio

fua animalia.

Diximus, po

7?1' '

permittitur, itatamen ,

ut li iis uti velit, pro paftu & nutritione à Debitore,

d

(lit , & autem uti nolit, obligatus fit Debitor

t«

tanquam Domino nihil petere po

nutritionem DIe ?legung, pretio

condigno folvere, eoquod ;limentatio fpe-

h

&et ad.animalium Dominu.

Diximus ulterius , quod uti poffit pignoratis

y.xix-

animalibus, ficut propriis, ratio e

ít, quia contra&us pignoratitius cíLbong fi-

Q 'Mx'

dei, requiritur igitur offic

ium boni viri,

ut nimirum pignoratis animalibus

i

onat,

non plus oneris imp

quam propriis; nam fi contra fecerit, actione pig-

du

gnoratitia tenetur D

ebitori ad omne damnum ; quare autem ufus cum nutri-

qui hr

metfi. quis cum animalibus pignoratis plus mercedis lu.

tione comp:nfetur, ta

10. Dr.tl'

crari potuerit ,

quam in

alimenta eorum infumprum fit, prout quotidie in fta-

,quit.

qui fua animalia pro certa mercede in fingulos dies locant,

ior, M.

bulariis experimur ,

uttamen condudor prater merce

dem etiam jumentis neceffariam pabulationem

m bt

fubmini(lrare debeat; ratio a

lia non videtur effe,

quam, ut litigia evitentur,

lia plus in die mereri pof-

m

cum modicum Prator non curet , faro autem anima

g ,j.?ïul?'

fint, quam fumptus eorum requirat.

Atque ita fentimus cum illuftr. D, Ba-

art. 16. in quo habeur:

OfBáren e8 abet

ol

ron. Schmitt 44 7 Bavar. tit.15.

t

e(feube

fanbt, (omag ber Gau

biger bie stemfid) , unb fold)er maffen, al8

i, V

Cfiebe für Die dguug vobl braudjetr,

ba er aber bie nicbt braucbt,

eu eiaen

t bat,

bie d&ung $u begablen (chulbig (epn.-

fo o bet bag Sfanb ver(cae

p

Thef. XX.

TTE

x

Interim hzc inter ufüm, & fru&uum perceptionem differentia eft, qüod

at

Debitor Domin

o infcio, & invitore oppignorata omnino uti nonpoffit , at-

- Matts

tamen illo ignorante ,

& renuente fru&tus rei oppignorat& percipere, eoquod

illarum, fztus animalium &c. quz, fi fer-

pignori cedant, ut

funt partus anc

vando fervari non pofhint

à Creditore vendi, & preriuim eorum in diminutio-

ut in effe&u aliud fit de ufu pignoris, & de fru-

nem debiti computari debet,

] gnïifhrg'

Gibus pignoris invito Domï&p

difponere, cum illiíd (it extra Creditoris pote-

rbitrio , quia ead

ém facilitate conceditur illi di-

qimo (

ftatem, hoc autem in ejus 2

(

f

fius pignoris, utpote tanquam acceflorium rei

ftractio fruduum , quam 1p

. princi-

gt

qino

48*

HENNEMANN de ure Óppigurationum

qzme

principalis , eodem nexu cum pignore obligatum, pretium tamen non fuo,

1

fed Debitoris lucro accipit, & à forte detrahit. Molin. de 7. e . dif. s35.

il

de contrali, n. 2. Eodem modo ufus rei pignoratz à forte deiucendus eít,

f

j

