Carpz. p. 2. cozff. 5 1. i. m. g.

Et quód Vafalli etiam , fecundum

i,

communem Feudiftarum opinionem , propriis fumtibus ferviant;

Y

Struv. Syntag.. F. c.11. tb.ult.

ldque communi mixtorum rune-

[

rum naturz convenire videtur, /. f.$.26.27. d. Mun. Klock. d.c. z.

z7.21. Miitamen fpecialisconfuetudo , pa&tio, vel alia fufficiens ,

Mi

idonea, ratio aliud fuadeat.. Vid. Klock. . c. 7.5o. M.Dn. Myl. 4. c.

$h

22. 1:$. Maül. d. t. 2.20.21. Add. Brunnem. ad 1,20. 2.2. t ad.

à

1 23.d.t. Vid. fapra puzil. 7.

4

r

lnfirumenta:

44- Ex diCtis & id fequitur, quód füb

diti fe i-pfoä infiramen-

ü

" quibus

tis , fine quibus operas preftarenequeunt : qualia fünt equi, boves;

«

semparan- plauftra, aratra & id generis alia. o. /. $. /. 1 z. deinflruil. legat. fuo

(

da?

fumtu inflaurare, fraclaque reficere debeant, Rofentb.-Z, F. c. $.

4:22. Klock. z. 5:- M. D. Myl. 4.c.5,5, — Ut, licetab hoftibus, pra-

CG

donibus au*'i.m'ïli.d?; etiam ipfiug domini ,. ejusmodi infirumenta

H

diri-

Z

n

"

nmnxime Kuflicorum Operis.

4j

m

at

äxræplantur, aut deteriorareddantur, domini ne fic quidem tenean-

qBi-

tur, ad damnum illud refarciendum ; preterquam enim, quód

nemo ex alteriüs fa&o obligetur, fed cuique fuum factum. nocere

XibUs

debeat, /,5.$.5. d. N. O. NL L. 15 5. 4-R. f. predonum quoque ho-

2!

fliumve incurfus, ca/ibus fortuitis annumerantur, quos à nemine

if

expeditum eft, /.19. Com.1,33. && feq- L.41. Loc 1.23.d. R. F.

praftari ,

Tt0«

Sixt. de Reg.

lib 2.c.12. 1.70. Rümel. ad AL B. Differt.3. concl. 33. M.

AT

Dn. Myl. d, c. ». 9.

Excipit Erhardus cozcl. 26. 7.1, nifi ob privatas

ddios

dominorum inimicitias damnum illud datum (ic , per .66. fol. mat.

i

quod verum arbitror, fi ipfe dominus fua culpáà inimicitie caufam

Yf

dederit , per ea,

quz de damno , ab inimico conductoris, in re con-

3

du&a dato , tractantur iz

Difbut. Inang. d. isimicitia lub. M. Dn.,

10

Praide babita.& qua latius adducitin fimilicafu Dn. D. Sauterba/gf),-

de pericul. rerum. in foc. conjugal. illat. th. 36 : &uéags n

De

;

4$. Tanta eft interdum fübjectorum, imprimis hodiernorum

"ediss

n

rüfticorum (quorum mores atro colore depinguntKnichen , vef7, **

ratione

ht

pa&t.p.2. 6. 3. n 4 9. Klock. 4.c, 2.) pervicacia & pertinacia, ut licet

operarum

ydici

fervitia redigantur in ordinem , eaque fine Ítipendio exhiberi

competen-

n te

queant, nkhilominus , odio refra&tario erga fuperiores, maluntli- — ribus.

ope

tibus fefe implicare , quàm praíl;re, que dominus zqua judicat;

quó

ad quam infaniam non raró à rabulofulis, rabiofulisillis, quos bag

W

OfGürt. €anot. p. 1. tit. 17. ntenmenper appellat, (001 eittem foerrüff;

,

ten 9tufftoictler beB Stabmeng , veleber fid) im S3auren^fricg ge

braucben faffen, Klock. c. 1. ». 2 3. de. Contr.) invitantur. Knich.

| ///i

d.tr.num.57.

Viciffim tamen & nonnullos dominos cyclopica ac

T

m

infolita fervitia à mifellis ruflicis extorquere, fcelus prozelo, latro-

cinium pro patrocinio, flütmen pro (tbirmen , venditantes , . ne-

p

m

mini non poxe?c conítare, extantque de hoc abuíu frequentiffim:e

n6

interpretum querelz, quas prater Brunnem. fuprà addu&tum, refert

Sixtin /. 2.d. reg. c. 13- Klock, 4.c. 2. 5 5. & Auth. epiftolz illius ad

16

T

H.Stamm. Utrobique jura fubvenire volunt, certis propofítis ,

tam poffefforiis, quàm petitoriis, remediis : de quibus confulendi

j

Grtbarb. coscl 25. c? feqq Balthaf. c.:8. Maul. ssm. 17. 69 feqq Mev.

Vs

ad 9us Lubec. d. lib. 1. tit. 3. artic. 2. num. 1 9. Add. Gilm. rer. jud.

Cam. lib. 1. dec. $.. ubi relationem habet ex. ejusmodi proceffu ; &

f9.

no contra fubditos, & his

"

G enf&el. e. 7. ubi latiffimé deremediis domi

Nec non Klock. Z. c.

e quidem 1.

contra dominos, competentibus agitur.

20 na domino

t

j6. ubi in fpecie, an domino contra fubditos contumaces a

dmit- contra fgb-

na

F

3

Fü

tenda 4itos

iri

46

TR bMMANN de Szäditoru?a e

tenda fint arrefta bonorum, incarceratio perfonarum , pignoratio-

f

Mat

nes jumentorum, fequeflratio villarum, donec obedientiam prz-

N

Ítent , fub diftinClione decifum videbis : qui re&iffimeé etiam ad-

monet c.78.2.96. di(lhidiis ejusmodi emergentibus primó verbis,

D

deindeherbis, deniquelapidibus, utendum effe. Vid. & Berlich. 4e-

t

€if. 6 5. ubi de pcenis rufticorum , debita fervitia praftare recufan-

?

j

tium, quzdam invenies,

r

1I. Subditis

46. Subditi tamen , nimiis -

fervitiis & infolitis opetis/oþpreï-

[

'Contra-do-

fi, à competente judice decens auxilium quarentes, catera vero

Vi

minos.

Obedientes, & fefe debita ratione fubmittentes, obid in obedien-

ti2 , rebellionis , aut Majeftatis eriminis argui , ideoque puniri;

juris ratio non admittit, ut Incluta Facultas Juridica hujus Uni«

verfitatis ante paucos menfes ad cafum fibioblatumrefpondit. In

Ce

genere enim tpqnn Giebottunb COerbott von ber DybrigEeit Funblid)

€

toiber Secbt, compattata, COertrág, Jyanblunger, Stepbeit, uno

bm

Immunitdt , gefcheben , a bátten ote lnterthbanen aud 5yug,, at

[

1e, bod) mit bódbfter zoefdeibenbeit, u anben, unb manm ibre

q

Is

Shibungen, Grmeifungen, 9Sitten unb $yfebem nid)t confiderirt

oeroen mocbten, ftünbe ibnen ben orbentlicben SKicbtern $lag eittz

Y

4utovribenbebor , ita tradit infignis quidam Pra&cticus ex Maul. zir.

u

2.0 9. 7.1:7. Admittendum etiamGailio7. ;. O. /7. ea propter in Ca-

d

mer. 1mp. mandata fine claufulaadverfus dominos impetrare poffe ;

gm

modo tamen caufz fint graves(qualesrecenfet Maul. ir. 4. 2. 17-)

W

& verifimiles : non enim facilis effe debet judex in decernendis hu-

q

jusmodi mandatis, ne ad majorem inobedientiam invitentur fub-

[

diti, R. 9[, deanno 1594. $. 50 foll aud) sum $. Rhoding. 2az4.

Camer.l.:.c,12. p.1$3.. Hinc Camerainauditis dominis ad nudam

fubditorum inítantiam hzc mandata non decernit , fed priüs Prin-

cipi vel Magiftratui ejusmodi fcribit, querelas fubditorum expo-

[

nit, & refponfum requirit : quo accepto, fi adhuc verifimiles

e

permaneant, tunc demum hacmandata decernuntur , Gail. d. Pigz.

t

c.10. F. d. Rec, Igp. | 1n genere enim proceffus fübditis aut civibus

Y

contra Magiftratum proprium, nifi premiflis literis informatoiis,

t

(vulgo SSeríd)tzG5dbreibem) non effe decernendos,cautum eft$f. 9f,

l

de an301654. $, SBettebetta, 99, Comitiolog. Ratisbon.p. $. p. 26 9.

qu

Quod fíi veró ex refponfo informatorio Magiílratüs appareat,

D

mandato quidem fine claufula locum moneffe, aliquotamenreme-

&

dio fuccurrendum effe, mandatum cum claufula decerni poffet .

1n0dà

*

ia

»

maxime. Ruflicorum Op&ri:.

47

J'atfoe

modo þr;;iciicium non fiat privilegiatz inftantiz , ber?l)uäträg' ;

1ptt«

Maul. Z. 1. 2.17. Vid. omninó Klock. c. 79.7. 298 . €? maltis feéqq. ubi

m al

hocremedio locum effe oftendit, licet exploratio illa non pracefferit,

erbis,

modo in continenti querele Subditorum probabiles reddantur.

1. lia

Cateriim quis erit tam intrepidianimi,quitam potentif]omos adver farios

CUiart

in fus vocare velit ? quis erit pràmus , qui nolam feliappendere audeat?

quarit & queritur Pacif. à Lap. AMonz.amb. difé. 1. m. 3- ut proinde in:

gt

cummuni Litania (ubditio

1

Mre debeant : ataliattione libera: n0$ domines

"

qïluiwppe;

d

«en

J

l

Curia patperibus clan[a eff ; dat. cen[us bonores ,,

Inde gravis judex , inde (euerus Eques.z

Ut

lt

:Germani id per adagium exprimunt : Geft unb Gervalt bat

ä)ïecbtf;

Ij

G5dtvad.unb 9Lrmutb bid) (cbldgf :aut , G'ematt, Glb unb Gun(t,

- bricbt SRecht, &reu, unb Svunft, — Ut proinde hujusmodi fübditis

W

M

ljv

l

unicum folamen reítet : Patientia. . Oporteatque fubje&tos. affue-

TE

fcere iterum mori antiquo

lomini, quà juvat, eunt: Oportet

- femet erigere vulgatis illis:

ortiter ille facit, qui mifer effe poteít:

jderítl

uv

Item : non eífe fpuendum adverfus Olympum : hzc & alia fimilia ,

ut flerilitatem, nimios imbres, & cxrere nature mala , toleranda

effe: oportere coclum implorare , pro meliori aura ; ceffantibus-

iC

U

p

J

que aliquando nimbis, fperare poft nubila phobum 5 vel tandem.

7780

omnibus defperatis, cedere malo ; ut vulpecula Erinaceo ; ut avi-

,cule accipitri. Vid. 4. Epif?. ad Herm. Stamm. — Paucos, tamen ante:

ndill

y

annos in judicio Imperii Ruflicos ,. angariis & parangariis nimium

; J h

preffos , contra dominum juílitiam obtinuiffe , refert Fritfch. 4. 7..

Luftrat. cap. ult.$. 2. Eadem ratione, in caufa CffSepImünffer contra

m

fute

Sftaffau decretum fuiffe anno 1580.. & ejusmodi: prajudicia plura

exiftere , refert Sixtin. Z. Regal.L 2.cap. 1 3. num. 59.. Sed & in vi-

p*

cinia ante Seprennium: Ruftici quidam. in. judicio Aulico. que-

i

p

relam & litem, propter nimia. fervitia, ut ipfis videbantur , mo-

veté non verebantur , hocque ipfo:anno , fatis. tamen.acerbam, fen-

;ivibus

tentiam, non (ine lachrymis, ut mihi. quidem relatum , audivé-.

l[O[iiSv

re

11

Quod fi tamen. ipfimet fubditi de. fevitia domini non con-

querantur, nec peralium. id fieri curent, ipfum judicem poffe &

7 ZUI

debere ex officio, fine ulla imploratione , iis: providere, ne plus.

,greifl

&quo onerentur & vexentur, perkt 6. $. 2. ? 3.d. Off. Prafid. recte

nm

: exit Klock. c. 79 s. 30 9« Sixtin. d. c, nnta. 5 5

ol

47» Ac

rl

48

FROMMANN de Subditorum ex

Anp ,

.47- Actiter etiam difputatur, & hoc quoque fecu!ä, contra

invitis do- bie æ

urgaui(d)e S^eamten , difputatum eft ab Illuftri Nobilitate ,

minis , fub- javoe

dit alterius

diata partis ad Nicrum: An fubditis, nimium oneribus, ope-

protectioni j, 18 » angariis, parangariis & contributionibus, oppreffis, permiffum

Jubjicere pof. fit, etiam invitis ac infciis dominis propriis, fe fuaque potentioris

nr?

fuperiorisque clientele. mancipare & fubjicere ? Quod ip(üm non

pauci afferunt , per c. $. 6 18. X. d. privil. Plures tamen id exemplo

pelhmum , fcandalique plenifimum , contra Jus, A. B. receffus

lmperii, aliasque conítitutiones Imperii effe, multis oftendunt ;

nb ba£ foldbe Q3efthbmerben bannenbero nitgenb8 anbet(tto, al8

bep fóblidoer beeber. &beit ungentitteltem. fyber Joaupt Sapf.

9Xtajeft. ober a bero unb bef J5. SReid)sftabt reprafentierenb G.ante

mergericbt, gebracbt, unb ba(clbften Der, su SQtotb erforberte ,

duf unb Gdirm ge(ucbt, (o mobl, alà 2ibf:bafunguitgleicber

S3e(dtoerben ecbebtunb gebetten toerben müfte: Neque enim fub-

ditos aliud adverfus Magiftratus ordinarium, licetaliud prafidium ,

patrocinium aut clientelam , quzrere agginvocare poffe, quàm domi-

ni omnium immediaté fuperioris ; velutiad quem proprié pertineat,

querelis inferiorum mederi. Vid, Jz/?r. P. $. 12. Capitul. Leop. $. 9. &

prater a. à W urmf. Ex. $. 4. 1. cumulatos, Magn. D. Myl, c. r$.

xum.16. " (é44. Dn. Boeck. IN. S. R. f. lib.16 . cap. 3. Dieter. 2dc.15. A.

B, Knipfchilt. //b. 2..6. 24. Maul. d. hom.tit. i. num. 6. ci féqq. in ter-

D

minis latiffimé Auth. beg ausfü

fcbafft SSe(cbwerben conzra SSurgau.

brlicben Difcurs übe? bet Syutter

"

Hac delibaffe fufficiat : permulta enim adhuc fupereffent, qui-

bus hec materia illuftrari potuiffet ; fedinflitutiratio; pedem fige-

re jubet. Te, Benevole L. obnixérogito, ut, fi quid minuüs congrué

à mediCtum obfervaveris, id tuà, quà polles, eruditióne, judicio,

il

tib

prudentia, experienria, refarcire, meque benevolentià perfequi ,

hj

ne graveris,

hu

lo

szi » v rerze DEUS, fit LLpzm", Gloria ? Honor.

Ü

G

[o ]

u

lt

e

13

a

Ed

$3 (2 86

Ontfà

Ititt,

II.

ilfum

.

2

DISSEIE;FATIO

oris

d

( 001

OPPIGN

ORATIONE FE

UDO-

ml

udis

RUM REGALIUM PARTICU-

irt;

LARI SINE CONSENSLU DO-

1 0!5

^

Siül;lu

" MINI JURE ET MORI-

J

i

BU$ PERMISSA,

hi

Pro Loco defenfa 4

N

W

QU

Jo

,.ANDREA FROMMA

NNO,

dti

j. U. L. & Profeffore Extraordinario,

tifiats

Re[pondente

ia

RICÓO SCHICKHARDO , Nürtingenfi.

I

GHäISTIAN'o FRIDE

Tubingx À. 1699.

jj,A

t

THESIS 1

Pt

1r'r;

Üa concinnioris merhodi gratia, veterumque ad exem- 1

gtelfus. ;

plum JCtorum altiore nonnunquam folicitudine circa ori-

h

Qu

ginationes vocum, tra&tatui ceu compendiofa quedam

a

idea prefixarum, à plerisque inftitui folet disquifitio, eam

7g/!/c7

füb initiumhujus Difputationis à nobis pretermiffam e(le nemo mi-

(CLO Y

rabitur, qui modó'confiderabit, nobis, qua licet breviore via ad

quï )

nofítrum fcopum tendentibus, non licuiffe prolixius .preliminari

Iisdem etiam de caufis excufatum

huic vocum indagini immorari.

nosirifperamus, dum fepofito hacvice, quod ad evitandam, ex

üiverfa nominum acceptione«faciiä: oriundam -obfcuritatem , ador-

mari aliàs confuevit, majore verborum in iufcriptione pofitorum,

examine, omiffisque aliis quoad fignificandi vim iisdem zquipol-

lentibus verbis, non nifi de Oppignorationis vero & genuino fenfu,

conveniente fc. & LL. Romanis & recept Germania confuetudini,

nonnnllahic prafanda duxerimus. |

1l Oppig-

I5

r

E

"d

CU

jo

:g

ROMMANN: de licita Oppignorat. parti'culär;

—

Oppiigno-

IIL. Oppignorationis, pignoris, item pignorationis varios

fäf

rationis.

inter fignificatus , vid. $. 7. J. de .4G.. l1. pr. L. 9. $.1. ff. de pignor.

j

deJure Ci- ille cumprimis ad. nos facit ,. quo per contractum realem creditori

v

L.

jus in re alicujus, propter crediti reftituendi fidem , conflituitur,

l

Juftinianeo

fignificatus]

arg. L. $. f ff. depatt. $. ult. I. q. mod. re contr. obl. NV'efenb. is pa-

&

vatitl. t. depigu. & bypotb. .. — Quanquam ut de iftaoppignoratio-

i

matura. nisfpecie, quz per nudum pa&tum fine traditione perficitur, data

E

occafione nonnulla addamus,. ipfa materiz connexitas poftulabit..

l

Per iftum contra&tum pignoris Jure Civ.. [uftinian. Creditori jus

Al

reale feu rem ipfam afficiens in re oppignorata: conítitutum fuiffe,

nemo feré unquam poft clariffimos ix- J.1 9. $.2. de ngn abl ion, L1z,

l

Cod. de diflr. piguor. L17. ff. Li5, C. depigz. dubitavit, "Franfiffe

Ó

quoque per hanc rei traditionem in Creditorem poffeffionem, non:

quidem Civilem illam, qua quis animo domini rei incumbere folet,

(

bene tamen naturalem , evincunt pariter jura in .22. $.1. de 0X«

[

abb. l1 3. pr. de ufimrp. e& ufuc. l1. $.1. de.pign. l9. C. de pign, atd, oc-

currentia : Dominium veroó apud debitorem remaníiffe, nec hoc

jure unquam in Creditorem translatum fuiffe, certiffimum redditur

per 1,35.6.f-. de pign. act. L12. de diffr. pign. Vultejus , p, 3- cozfi1$-

ä

z.18. cujus reifortiffimum argumentum defumitur ex./. 24.-pr. de

pign. a&l. l63. S.f. de A. R. D. Q t t. G. de jure dom. imp. ubi tradi-

|

tur debitcribus in folvendo ceffantibus, creditores, qui pignus ac-

ceperant, cujus facilis & expedita diftra&io: non: effet, impetrare

folere, à Principe, ut id dominii jure fibi liceret poffidere,. indicio

.fatis Érmo , ante hanc impetrationem debiliori dominio: jure rem

oppignoratam creditori devinCtam fnifle. — Obtenta facultate à Cae-

fare, ut rem dominii jure poffidere liceret creditori, velíi hic ipfe

viinitz cum debitore conventionis , ut f1 intra certum tempus nom

fit foluta pecunia, jure emtoris poffideat rem,. jufto pretio afti-

mandam , (qui cafus eft zz /.16. . f. de pign. ) exiftente conditione:

ä

pignoris dominium nactus fuerit, finiri caufam pignoris & obliga-

tionem, mutato.in aliud. genus contra&tuum hoc negotio conítat

ex 1.24.. de pigz. a&f & rationis eft, quod cum in re propria pignus

ïVIl

vel hypothecam habere nemo poffit, /45.de R.J. nec creditor ti-

f

tulo emtionis aliové dominii translativo pignoris proprietatem jam

adeptus, illud fub diverfa & huic füo jam acquifito juri plané con-

traria ratione poffidere queat.

Exquo & porró fluit, creditorem

:

ia dominum effectum fuo jure fru&tus quoscunque pleniffimé fuos

facere ,

&

A

d

j*

vmungí

',Tmäomm regalium.

värios

'

äfafere, arg. J. 5. C. de R. F. l. 20, ff. eod. remque acquifitam in alios

p;gnar.

pro lubitu transferendi illimitatam habere facultatem, arg./. z 1. C.

editori

mandat. ttanslatamque à debitore mullo pretextu revocari poffe.

UitU,

Lauterb. iz Coll. Tb. pr. t. de pign.act. $. 21.

7] je

lem *ju-*xta*Lï.r.*Romanas

Ania

1II. Hanc effe genuinam pignorisindo

ermania

fatío«

ab Imp. Juftiniano compilatas , facili negotio quilibet deprehendit ;

ubi verba «

dta

an veró in univerfum hec fit pignoris natura, ut ejus dominium ,

o faubfchaffr

ükbito

SBerpfam

falvo jure pignoris: in creditorem tranfire nequeat? & in fpecie,

r us

anin Imperio Rom. Germanico ubicunque verba : *Mfanbfcbafrt ,

buttg ,

filt

occurrunt,

CBerpfánbung, 9tb ; Codillittg occurrunt , non dominium,

dominium

,

fed (implex tantum pignoris jus conítitutum intelligi foleat ? in eo

in credito-

wäilf?

non conveniunt interpretes. — Juri Rom. antiquiori, LL. fc. X:l. zem qua ta-

Itf

lem trane

"['abb. ejusmodi pignoris fpeciem, mediante quo dominium in cre-

feat?

J

ditorem per mancipationem &a lege ttansferebatur, ut foluta ad

N

Affirman-

diem pecunia remanciparetor, non foluta fine ulla denunciatione

tium

j W

vendi poffec, non incognitam fuiffe , ex locis apud Ciceronem,

Opinie

T

Paulum [Ctum, aliosque pluresextantibus, operosé deducere alla-

P

CU

ii

borat Celeb. Strauchius iz Ziff. de Oppign. Imperial. tb. 3. fé4. quam

(u

j

fub fiduciz nomine in dd.ll. occurrentem pignoris fpeciem, naturz

pignoris haud repugnare, ex eo, quod & hac ratione fecuritati cre-

hn

ditoris, translato Íc.in eum dominio, optimé& profpiciatur, eexifti-

qusae

mat 4. if ;b.5, Hujusfiduciz cum veftigia quoque deprehendan-

p

tur in C. Theod. 7. », de izfirm. bis, qua fub lty'mmz. ( quiCodex jam

jndi?

fec. V. in Occidente füb Regibus Gothicis vim legis accepit, ufus-

--

u

que ejusdem devictis licet & fubactis à Francorum gente Gothicis

"T

populis femper remanfit, non invalefcente hac in parte, nifipof

774

plurima fecula Jure Juftinianeo) non dubitat id, Author conje&u-

;rof

xari, admiflis LL. Theodofianis & Gothicis (in quibus fiduciz no-

"

men itidem occurrit, vid. LL. Longobard. 4 7. de doz.qu« fub thinr.

dioe

A. 2. deprob. alien. min. Cujac. ad Panl. fent. l.2. t.13. pr.) à Carolo

g

M. in Galliis & omni regno Francorum, eodem tempore & inregno

Teutonico iftas receptas effe, hocque modo apud Germanos fi non

bltt

nomen fiducie , tamen rem ipfam innotuifle.

Quam opinionem

g

itof [i-

fuam plurimumj|roboris inde accipere putat, quod in Speculo Sax.

l. 2. art.24. habeatur, suusquisquepote[t faabona etiam jure amittere

mj

ear

fét alienare , fi ab eo obligentur, conf. Spec. Suev, c. 211. Ex quo

toret

coníLare certiffime putat, & Jure Sax.Suevicoque dominium pigno-

30

contta&tum quarendum effe,,

tis in creditorem tranfiiffe, nec alium

d-

2

quam

At

N

ml

£X

F

RO[WMANN de licita. Oþpignmfztt; þartitullzrif

——

a

a

qüam Fiduci'ain:,.- ubicunque m

t

w

ntio fit eitiigeg

fiQ

drfanb«ediillinge,

Á

CBerpfánbung, 3Mfanb(dafft. 4. 4iff 1. 24.

(')þiniþ

1V. Alii remhanc nom tam alte repetentes,. confüetudini uni-

verfali Germaniz attribuunt eoque provocant, quando verba Cflerz

D

j

L.

vfánbuna, 9 fanbsGodilliag , SManbfcbafft, S9rinbung, SBibere

W

fauff, I Giber£ofung,, hodie fynonyma effe, alterumque pro alte-

ro (ine difcrimine poni [Latuunt, v. Zafius Cozf. 1 2. n. 11. Mart, Uran..

Mi

AUf

7. 2. conf.6. 1. 2. Veréque juxta d. Germaniz. confuetudinem emtio-

nem venditionem cum paéto de retrovendendo celebrati , ficreditor

W

frudtuslucratur, exiflimat W'e(emb. p. 1. R. 2.2.90. * g1.. Árum.

LU

i

2. dec. $. 1. 79. cont. Bef. T. Pr. voc. æfa*nb;:äd)iaing, W/ehn. z

m

9. pr. voc. 5Dfanofd)afft ;; Dehinc per contra&um pignoratitium in:

UH

€reditorem tránsferri utile dominium,. eumque pofle(fionem tam:

Oil

l

naturalem. quam Civilem habere, nom abíurdé fLatui. tradit Auth.-

w

ber 2inbauifd), Seid)s z SMfanb(cbafft , fol.26. f 24.in f. d 259

Ll

i

te

jr. vid.eund. p 344.izf. Nonminimam huic DD. fententiz occa-

Vi

fionem dedifle videtur, quod cum juxta LL, Juflin. creditori jus per-

cipiendi fru&us haud competat, adeo;. ut fi easdem absque domini

tl

W

le

voluntate percipiat ,. furtum committat, /. 54. pr. de furt. perceptos

autem in fortem imputare debeat, /.7..C. de diffr, pigz. & licet ex

wa

.padto forteantichretico pignori adje&to creditor fru&tus percipiendi

Ig,

T

facultatem acceperit, tamen Íructibus ultra legitimum ufurarum

modum perceptis, facta reductione, exceffus in fortem computetur,.

d

Chri(t. ab Hagen.de sfur. c. 11.2.120. Strauch. d. 1. tb. 22.

Moribus

fifhg

autem Germaniz. in univerfu.m,-oppignorationum, betr Coafute

itti

gen, Manb(dafffen , diverfam plané naturam effe cernerent, cum-

EW

hic juxta coníuetas formulas (quas vid. apud Strauch. Z. D. 74 22

9.

[47

& A. ber £inb. SeeicbaMfanb(t. p.1.) creditores plerumque irre-

vocabiliter. fruGtus fuos faciant, neque adigaritur ad fru&uum legi-

lo«

Ts

timum-ufurarum modum excedentium reflitutionem , v. Uran. W'ef.-

Bef. 2. ]. Limn. d cap. Car. F. art.4. voce Sfanüftbafftett , sum. r 8;

Stta

quod. tamen aliàs fieri deberet , /. 1. 7. 2. C. de pigz. atf — Inde fatum;:

tted

tsf

ut iftis:Germaniz moribus oppignorationes inriovam quandam con-

ttaQluum fpeciem ,. non abfimilem emtioni vendit.cum pa&Cto dere-

dem

trovendendo ,. transformatas plerique crediderint,: autumaries ,

tl

liac confuetudine legitimari perceptionem fructuum à creditore fa-

fign

&am ,. cum nonut POEefïOr'pignoris antichiteílicus, fed Ut rei pi«

lt

aciat.:

l

gnorap umv licet- revocabilis ,, dominus. eosdem fuos £

Frid,.

d ""

Fäudbmrü' regal;*,i;;;;;;,u

fnd Mærtm de gj-(ttïe:.ceigfimfm €. L. 2.127; Strauch. d l tf'a 4.4. add..

Arumz. d. dec. 2.78.

N

Pror (eg-

juni«

V. Verum enimvero utramq

u

ie opinionem tanquam genuinz

tentia in

TE

pignorum nature morib

usque Germaniz parum conformem debità

ubium

ffe, quis eft, qui non videat; In re, ,

ts

&ircumfpe&tione traCtanidam e

pcacuw

d-

cujus dominium nobis jym quafitum eft,. quom

odo pignus fübeffe

de R. E.. Contratiantur fibi horum ju-

)a.

pofsit, non liquet, v. 7 £.

fiin

N

rium qualitates, & abforbet domini caufa pignoris rationem,

Wilor

uno eodemque fubjedo concurrant , À z4. de pigzor. attion. — Et

jruf

ámpropria valde locutione eos fibi placere exiftimaverim , qui pi-

il

gnoris nomine adhucinfigaiuntrem, cujus dominium pro pecunia

mutua in creditorem translatum, refervata licet debitori reluendi fpe;

f

(

potius sutem hoc cafu' quemcunque alium contradtum , modo ne-

U[hf

gotio adaptari poffir, quam pigrus, celebratum effe crediderim.

f

W

Hariz v. pignoris naturam ante tempora Jultiniani in Rom.Imperio:

1

IN

alteraram fuiffe, perque contradum pignoris dominium quandoque

tranliiffe ex eo, quod de fiducia, cujus apud Paulum, & reliquos

J ptf.'-'

cc. l. menrio &it , addnétum, probabile haudredditur. Idquidem

omitl

verum eft, perfiduciam, juxta Paulum L. 2. fémr. t.73. dominium

cegw!

pigaoris ftacim in ipfa traditione, nom demum vi Legis Commiffo-

t eg

tiz , in creditorem translatum fuiffe, v. Cujac, ad d. l; Pauhi; an: vero

ipien'

hac fiducia per contradum pignoratitiam fuerit celebrata, quod:

jrarun

Strauch. 4. /. rb. 6. velle videtur, translatoque licet dominio veri

jtetul

tamen pignoris naturam retinuerit , adeóclarum non eft. Fiduciam

orbus

per mancipationem contractam effe teftatur d. l. Pauli 5 mancipatio'

i

4utem cum aliter, quam p*'er*emtion'em'vend'. fieri non poruerir,

qm

4. de mancipat, foleunibus Bott. i2 Top. Cicer. Briffon. im fel. ex fur-

j

. perfpicere nom poffum, qui potuerit hoc:

ff

loco per pignoris contrattum dominii alien

atio feri? lmó cum:

u-

fes pro pecunia mutuo' accepta creditori mancipata ; dicatur ,

T

Strauch. d. dif. :b. y, & fic quodammodo vendita fuerit, ficque

n5

creditori ratione pecuniz creditae fatisfa&tum, vix video, quomo-

lo hxc fiducia pignoris loco apud eun-

jurt;

do foluto jam debiti vincu

- ob reluendi facul«

.cgtr

dem effe potucrit?

Ut hinc credibile potius fit,

jete

fatem , quandam pignaoti

s fpeciem habuiffs fiduciam , revera tamen

: uti in cafu,

: quo fiduciacontrattui Commo-

t

jignus'haud manfiffe ;

dati vel depofiti acce(Ti

t ftatuit ex Boétio P. Pithosus 4Z. tit.107

j

G,;ollar. LL. Mof. & Rom.

G

És

t

*fïdq

N

E Rn

$4

TROMMANN de licita Oppignarat. particulari

rA t t

Meecr p

-

Etfi vero daremus, olim fiducia contrata pignoris dämïnium*ïn

f

creditorem tranfiiffe, eamque nihilominus naturam pignoris recinuif-

V

|

fe, quis tamen crediderit, veteres Germanos, quos fua femper legum

fimplicitas commendavit, ultro c fcrupulofz mancipationum folen-

nitati,ipfis etiam Romanisimprobatz, fubjeciffe: nunquam vero pro-

bari poterit, LL. iftas Longobardicas & Cod. Theod. Germanis ita

obtrufum fuiffe , ut abdicatis patriislegibus, exteras has confiitutio-

i

nes unicé venerari debuetint, v. Conring. ZeOrig.l. Germ. c. zo.

[

Quanquam enim cognitz ezdem fuerint in Germania, aliquemque

earum ufum itidem fuilfe , ex antiquis liceat monumentis deprehen-

h

d

dere , in hoc tamen fiduciz paffu , cum nec nominis nec rei aliquod

veftigium extet, agnitas, oppignorationesque ad earumnormam in-

t

ftitutas effe, nemo facilé dixerit; maximé, cum inter fiduciam iftam

& Oppignorationes Germanicas ea motabilis fe differentia prodat ,

je

quodjuxtaPaulum/. 2. fézrt.t.1 3. $.2. inilla creditor fru&usfuos non

8

faciat,(edforti imputare debeat,in his veroplerumque jus percipiendi

f

fru&tus plenarié in eundem transferatur. Malé vero ex f/pra citt. Spe-

culi Sax. Sueviciquetextibus evinci crediderim, Romanorum fiduci«

b

am . ita ufitatam Germanisfuiffe, ut ad hujus exemplum & ipfi pig-

M

norum dominiain creditorestranstulerint. "Verum quidem eft,24,/.

!

füb alienationisverbo , quodin Germ.ibid. Cer(e&elt redditur, com-

l

li

prehendi etiam, fi bona à domino obligentur, fed notum etiam eít,

quam laté pareat alienationis vocabulum, alienat quoque, qui alteti

hi

jus in re fua conflituit, (ive oppignorando d fist , five fervitatem im-

h

ponendo. /. f. C. de reb. al. non alien. prieter jus eniminre, fed infe-

À

rius dominio, nihil quicquam creditori conílitutum fuiffe per dd,

V

jura Germanica , fatis pateícit ex Spec.Suev.c. 244. 9* 248«

Secunda

VI. Quod alteram opinionem attinet exiftimantium, fenfir

b

í

uoque

Gertmaniz moribus receptum effe, ut contractus pignorationis cum

il

üu

Ípecta eft.:

€Q

^ emtione vendit. pa&um retrovenditionis annexum habente in effe-

&u unum idemque fit negotium , verbaque*IMfanb(cbilling , Dfanba

t

fbafft, Saufffebilling, pro fynonymis habeantur, perque contrae

£

'um pignoratitium in creditorem cum polfe(one Civili eiam utile

ii

dominium tranfeat, eam nobis pariter nonunaratio füfpectam redCit.

&

Quanta enim hodienum interhzc duo negotia füper(it differentia, res

f

ipfa teftatur, fatisque docent pleriqueInterpretes ; quem enim fugit

tn

quz fic nativa verborum Spfanofdagrr, 9Mfamnbumg, 3Dfanbíoilling,

&fficacia, qu& eorum natura,quam diverfo jure cenfeantur ab illis, ícil.

h

$auff,

m

aol J;;æ*;f P

äudomm regalium.

wy

Wm t

$auff , X'Giberfauff , faufffbilling, que non nifi emtionem vendi-

inuif

D

tionem fpirant ; ut merito & hic, cum deiftorum Contra&tuum in-

enndi modo, cognofcendaque eor

um vi & qualitate differitur, cu-

enum

la

jusque contractus verbis (tandum fit, . 60. ff^ de Leg, 3. l-125. de V-

pro

$. talisque habendus, quem figura literarum oftendit , Decius Cozf-

I$1£d

305, . 1. proindeque ubi verba pignus fignificantia ejusqueindolem

ltl«

exprimentia adhibentur, & hodie contrattum pignoratitium à parti-

mn

bus initum , minimé vero emtionem vend. cum paCto deretrovendo

celebratam effe,contra vero verba emtionem vend. denotantia;itidem

N

W

hd

hujus contractus inter partes gefti cteris paribusindubitatosindices

i0d

eíe, certifhmum eft. Gail, p. 4. c075,15. 7 20.. jung, Confult. D.

!f

Stryk. de Caut. contr. f. 2. €. 14« . 27*

m partiumy éincuridaut im-

if

Saepéquidem accidit , ut Notarioru

lt

perità pignoris

contr2&tuiadjiciantur, verba emtioni: vend. tantüm.

applicanda; e8

(ol as Linterpfanb auff eine getoife Qcif oiberfduff

j

Qm

[icb fepit, & viciffim de emtione vend. (ub retrovendendi lege celebra-

ra predicentur;quz non nifi pignorationi, conveniunt,e. g. foll erbag

11 Sï&

ibie toibertáuflic) verfdbriebene unb verfauffte.Syaug nad) ecfangs

f

u

T

u

ten 9ofanb d)

illing reftituiterr, vid. Gail. p. 2. Cozf. 14. per tot. Zas.

d. c0n$.12. 9. LL

À, i. W'ehner. 4.v. SMfanb(cba(ftem, Dn.Stryk. c./. pro-

t

j of

prerea tamen à verifimili partium intentiomehaud recedatur, fed po-

amely

tiüs omiffis verbis,menti contrahentium aliquatenus adverfis,tefpici-

j

endum adprincipale, quod fübeft , & ex fine & effe&tu dignofcitur, ne-

ul

]

g

gotium.

arg. 4. 2 1. C. Locat. I $. C. plur.ual.quod ag. Arumae. c. 2. dec..

$. 2.74. Nontamen exinde deduxeris, verba : fanbfcbilling, R auffe

[« I

(oilling, SIBiberfauff , C'Giberfofurtg , idem plan& fignificare ; ficut

vpff [

enim iz d.1. 3. C.pler .val. quod ag. ideG,quod füb verbis emtionis vend..

revera pignus fuit contra&um , nec horum contra&tuum natura im-

fenir

mutata , nec focdainde nominum confufio orta efl, licet ex.certiffimis

jscom

n e&e

conje&turis leges verba , emtionialiàs folennia, ad pignoris negotium:

traxerint 5 ita in genere tenendum, quod, fi de primaria partium irr«

u

tentione contra&uque quem inire voluerunt, confLat ex certis indi-

conct

ciis claufulisque eidem annexis , nihil ceteroquin interfit, etfi aliis:

etiàm minus congruis formulis mentem fuam explicaverint. Ethac

i

ratione Germaniz confüetudine ( veriustn. etiam jx. LL Rom.) in-

tll

fió

trodu&um fuo modo dici poteft . SSfanbung , anbfoilling ,

yet

m

CyGiperfauff, 2c. fynonyma e(fe, neque ha&tenus referre, qua ex

BiLily

his voce animi fui fenfa contrahentes exprefferint. vid. Excell. D

Jis

Stryk..

n

$6

-FROMANN de licita Oppignorat. ;partïcztl;rï

Stryk. d. f 2. 64« $. 3340f add. Arumz. . 1. zim. 7 5-f644. Qg;

M

fenfu fi fupra citati DD. iftas voces aequipollere invicem ftatuerint,

ïa

facilé cum ipfis transa&umerit ; fed vereor hanciftorum omnium effe

fententiam.Ii enim qui inter pactum deretrovendendo & contradtum

pignoratitium nullam agnofcunt differentiam , perque huncuutile do.

f

miniumCreditorracquiri (tatuunt,v.Uran. & Auth. ber tmbauifd)Srt,

5Dfanbfdyafft. d4.J/. ec mentem contrahentium ex verbis conventio-

I

num dijudicare poffent, promifcuum tamen hunc verborum ufum im

p

. diveríis quoque negotiis ad eundem finem admittunt. v. W'ehn, cir.1.

n

Arum. d.c. 5. 7. 7 9. Aft quam diverfa fithorum contra&tuum forma,

(

Ti

quam diverfus finis & effeQus jam ex fupra traditis liquet. Vult.

- «&onf. vol. 3. c. 18 n.1. feqq.. Gocdd. con[. 28.2. 223. add. Dn. Stryk.

Ph

3l

fape cit.c. 4. $. 2 3. fq, & cumprimis $. 2 1, wbi docet , quomodo bac ne-

otia frnt difcernenda ; ut hinc füummna omninó confufio fit , i duo

p

hac omni jure diftin&a negotia mifceantur. v. W'ehn. 4.7. Procul

W.

etiamà vero abeft , quod per pignorationem Civilis poffeffio & domi-

n

nium utile in creditorem transferatur; quanquam enim communitet

oppignorationibus addantur paCta de fru&tibus ita percipiendis,ut nec

forti fint imputandi, (id nimirum contrahentium libertati eft reli-

cs

€um;nec de effentia oppignorationis in genere requiritur ,cum dubio

careat, easdem & hodie nuda conventione absque traditione juxta/.r.

lo

de pign. act. vel cum traditione, fedin creditoris tantüm fecuritatem

W

fieri absque poteftatefru&tus percipiendi,nomenque;ber2y(anb(daff

li

felt,eapropternon amittere, Tabor. de alrero tanto p.3.art.t. unm.2.)

Q

illatamen fru&uum percipiendorum facultas crcditori conceffa , in(i-

L

mul & dominum in eundem ttranslatum effe , haud arguere poteft :

Y

: Manet namque inconcuffum juris axioma, pignoris dominium, falvo

f

Ícil. pignoris jure, in creditorem non transferri, vid. 44« fepra aV.

n

add. Gail. p. 2. cozs. 14. 7. 3. quodque idem frudus confequatur, hoc

i

non ex dominio, (id enim haud habet,) fed ex conventione pignori

W

" adjeCta proficifcitur. B, D. Lauterb. Ze jur. antichr.th. 38. quae nihii

d

aliud, quam antichrefis eft, frequentiffima apud Germanos in pigno-

f

rationibus, tefte Zafio L. 7. R. 72.7, 17. N ehn.4.v. 5Bfanb(cbafitam,

L/

& absque omni confcientiz fcrupulo, obftante licet Pontificia prohi-

bitione in £, z. 2. ? £. t. de fure jur, recepta paífim & immemoriali

Germanis coníuetudine approbata, W/ef, 1. Cozus. $.71. 44 Gail. z,

ïä

D. 3. 'Tab. d. p. 3. 4. 1. &. 7. Dn. Lauterb, 4, diff. tb. 9. Cujus negotii

;na:urag

haud adverfatur,

eniffime

guod moribus -Gcrmaniæ ereditor pl

tu£tus

K

TYeudorum vegalium.

$7

fru&us ac;;uirat, nihilque,[orti impatet,eam enim illimitatam fruendi

Que

