Serríd) &bulteti uff SOnitttood) oor Soativit[, 9Otarl. 9(nmo xyyrto, 1475.

Thef, XII.

l

[

Appellationes etiam ad CuriasSuperiores fuiffe devolutas , argumento eft

inter alias, fententia, quam ex ACtis Vimpinenfibus excerptam hic adjicere

; |

placet.

S9Oergetbeiut,

[

9tad) lag 2Imtmurt &eb C'Biberrebe Syrem fehrift:

J

lic)em Sürbringen ber 2

ügen C5ag laut vor gefprocbener COrtbepl onbSXedbtz

P

fa& Crfennen Q'Gir sü t

ecbt bas bem Seinbt 2tmna Stenblin fein voruf inbalt

botgefprod)ener SBrtbeil unb Der yeauen Syresübracbt güt wverben folle , ono

t

urter ba8 oberig vera(fen Güt im 4tven aleid) Gbeil getbeilt ba polid)en pa8

h

[

ein o[gen unb toerbenfoll, Verum enim vero hz Appellationes proprie tales

&ü

auderant; Ea enim eft Appellationum proprie fic di&arum natura, ut ab in-

eriori judice non nifi ad faperiorem dirigantur, per Nov. 25. c.4. c. 3. in óto de

p

4fppell. Hinc à majori ad minorem, vel à pari ad parem, vel ab uno & eodem

&

&d eundem Appellationes referre non licet 5 /. 4. ff. de recept. qui. arbitr. l. 13.

füi

&t

$. . ff- ad SCrum Trebell. Ayrer in proceffa Civili p 1« cap-4.. obf. . n.14. unque

44 ^. 19. in tantum, ut fi de confuetudine ad parerm rite appelletur, hoc ipfo

qu

is, ad quem ita

provocatur, illo àquoappellatur , major fiat, arg. /.14. ff. de

pol

Jursd. Sede

jusmodi Appellationes improprie tales vocantur, fi quidem ex

H

Adis conftat , eas à judicibus urbicis & paganis devolutas effe ad alterius civitae

no

b

tis judices, qui fuperiores haud erant, (ed quos ad fententiam ferendam arbi-

T

&rarit íolummodo eligebant, ficque eorum jurisdi&tionem volzztarie proroga-

bant. Exquo inferendum , quod hujusmodi provocatio genus quoddam pro-

X

rogationis fuerit, ac merus atbus voluntatis libers, non neceffitatis,

Stryk. Uf

£j

JMod. ff. Lib.49. tit. 3. S.fiz. juris enim eft

, ex confeníu litigacorum mutuo,

eum , qui judex competens non eít , aliàs tamen judicandi potellatem habet , vel

ut dicitur 7z/. $. C. de Turisd. omn.jud. ci* de Foro Compet. judicio alicui praeft,

competentem fieri poffe, per /. 1. ff. dejud. — Hoc autem cum fit, Jurisdi&tio

Prot

judicis incompetentis prorogari dicitur,

unde & Jurisdi&tio prorogata nomen

i

habet apud Pra&maticos :

lon

tus fint in /.7. C. de

apud Pragmaticos, inquam, quia etíi de re ipía tex-

Aurisd. l. 15. 18. ff. de Turzd.l.i. G 2. 691 74. $. 1. ff. de

Ier

Jediciis , appellatio tamen illa

Jure Civili prodita non eft, quo verbum proro-

ln

gare (oli tempori videtur acco

mmodatum , ut zz /. 24. ff. Locat. Cond. l. 19. 30*

futi

$. 1. ff. deLegat. 1. 1. z. ff

de

re judic. A tempore vero non incommode hzc

Yore

Appellatio ad jurisdictionemt

ranslata eft, ut,

ficut, cum tempus definitum,

)

ultra quam cum eít, extenditur,

flra-

prorogari dicitur, ica öl jurisdictio Magi

u

tus,

-

in Germanuia.

4j

tus, cum extra terminos five limites , intra quos eft coercita , extenditur, pro-

If

rogari dicatur, — Prorogare igitur eft extendere, proferre, diffundera, laxius

reddere, protrahere ultra terminos fibi conftitutos ad caufas & perfonas fibi

,

non fübje&tas , Lauterb. Exerc. 5. cozcl. For. 5. quodip(um prefupponit aliquid,

quod protogetur, quod f1 intra terminos fuos coerceatur, prorogatione opus

non habeat, extraterminosautem & limites fuos non operetur quidquam, nifi

prorogatum fic legitime, & quod per fe non competebat , id competat ob pro-

rogationem lege approbatam, aut certe legenon repugnante. Hinc prorogare

äx

/

jurisdi&ionem, eft jurisdictionem extra fuos limites, intra quos eft coercita,

l

ad negotium aliquod controverfum ad jurisdiCtionem illam non pertinens, ex-

tendere , vel ut brevius dicam jurisdictionem non competentem, competentem

jj

j

facere. . Quod ut fiat , requiritur 1.) ut talis adeatur judex, qui judicandi po-

teílatem habet. 1. 3. C. de urisd. li. ff. de 74d. 2.) ut caufa, de qua agitur,

á

V

ejusdem fi qualitatis, cujus qualitatis funt caufe ad jurisdi&ionem illam, quz

prorogatur, pertinentes, itaut qui magiflratus illius funt fubditi, in ejusmodi

nit

caufis jurisdi&tioni ipfius fubjiciantur etiam nolentes. Nam fi de caufis illisne

jl

fuis quidem fubditis Magiftratus jus dicere queat , profe&o multo minus dicet

m

extraneis, ut qui jurisdictionem non habeat in caufis ejusmodi ne inter fuos

nh

quidem fuübditos , atqueadeo jurisdi&tio , utpote quz non eft, prorogari non

t 19[0

poffet, & 3.) ut litigatoresin eum fcientes, fe judicem alienum adire, confen-

4

ferint ; Nam fi judicem competentem effe putent, per hoc jurisdictionem ejus

md

non prorogant, quia errantis voluntasnulla eft, G quz ex aditione prefume-

(v

batur, pererroris probationem excluditur. L. 2. pr. ff. de judic. l. 15. ff. de Ta-

d

rid. Ex quibus patet, quod quis jurisdidioni alterius judicis fubjici poffit

u

volens, lege permittente, ficque jurisdictio, (icut & Magiftratus five judex,

1 pm'

qui competens non eft, nec exfiftit jure; fa&to hominis à lege approbato im

2

hypothefi reddatur competens.

T

Thef. XIII.

d

Ne tamen füperioritate territoriali gaudentes exiftiment, fora iffiusmodi

C[h

prorogata füperioritati fuae aliquid detrahere, eoque fefe extendere , ut tales

d

judices ,

quorum jurisdictio prorogata fuit, causà jam decisi, adhuc jurisdi-

qa

&ionem quandam fibi arrogare quea

ntineos, quifuz fe jurisdiCtioni fponce fub-

qu

jecerunt

, arbitrarie ipfos eligendo ; caufa equidem adhuc pendente ,. jus illis

dicendi facultate gaudent,

eà vero definità, ne minima quidem jurisdi&tionis

rort"

particula illis relinquitur.

Meque enim pert talem prorogationem ordinaria

[]lo

fed (altem quoad h.nc caufam fufpendi-

prorogantiu

m jurísdi£tio extinguitur ,

ho

tur. Nam

ficuti ele&o arbitro partes poffunt ordinarium judicem praterire,

Imun

liceret etiam alienam jurisdictionem

li

fme noxia ordinariz jurisdictionis ; quidni

proro*

q»

42

XIARPPRECHT de Curiis Superioribut

prorogare , acalius judicis judicio caufam fubjicere. ^Neque exinde metuenda

Jurisdi&tionum confufio, cum exercitium illius prorogata jurisdictionis fit in-

Ílar precarii & merz facultatis , atquearbitrio partium relidum, quod proinde

nec poffefionem aliguam nec przfcriptionem contra judicem ordinarium fa-

cerepoteft. — Nec tantum privátus, fed etiam Magiftratus Majores alius Magi-

giftratus equalis vel etiam inferioris jurisdiCtioni fe poffunt fübmitteee, /. 14 ff.

de furisd. Etita principes quandoque coram proprio judicio provinciali aut

aulico conveniri poffunt, utexemplum eftin RegeSueciz, qui coram Tribunali

NV/ismarienfiftare folet ; In Rege Bohemiz , qui judicium Vratislavienferatio-

ne Silefiz fübit , & non paucis aliis.

Sic quoque Reges Gallie coram Parlamen-

to, uti vocant, quod fupremum eft Lutetiz Judiclum , jus (ibi dici patieban-

tuf, qui tamen non aliter ibi conveniebantur , quam per Procuratorem ,. idque

ideo, nc Regium Nomen ac fplendor Magiftratuum oculos perítringeret, vel

Majeftas ulla fui parte minueretur. .. INec difpar eft ratio Imperaroris noftri, qui,

fi conveniendus fit,; nonin propria perfona, fed per Fifcalem comparet, prout

er Introd. Tur. P. P. (pec. Secb. 2. cap. g. n. 18.

teftatur Magificus D. D Schsved

Jhef. -—XIV.

Parem cum his habent rationem Arbitria Compromifforia, qua funt judi-

;:ï

cia, quorum judices, qui ex poenali Compromiffo litigatorum fumti, ultro ea

I

tfeceperunt, de controverfia ipforum libere cognofcunt, & fententiam dicunt.

t

Quemadmodum enim tantum abeít, ut talia judicia, qua principi funt fubje-

€&a, & quibus tamen princeps fe fponte fubjicit, fibialiquam in ipfum J[urisdi-

€&ionem vindicare poífint, ut potius fuperioritatem ejus territortalem porro

veneratiteneantur,; ipfique fubjecta maneant ; Ita abfonum quoque foret, fla-

lc;

tuere velle , quod judices Compromifílarii ex . mero faltem arbitrio eleGi (ibi

quandam queant attribuere jurisdi£tionem in eos, qui fponte fe ipfis fubjiciunt

ad fententiam accipiendam.

Argumentabor à majori ad minus : Cum pedanei

h

judicis nulla fit Jurisdi&tio, . s. i» pr.[f. de ve judic. l. ult. C. ubi c£ apud quem

cognit. in integr.vefHit. agitanda frt.

Cur arbitro ullam Jurisdictionem compe-

tere diceremus ? Quippe cum judicis pedanei opinio judicialis proprie fententia

il

C

fit, arbitri vero non eque, /./5. $. 5. ff. de bis , qui not. iufam. : Ex fententia

D

judicis pedanei aCctio & exceptio rei judicataze nafcatur, non vero ex fententia

&i

arbitti , . 1. C. de recept. Arbitr. Accedithuc quod omnis Jurisdictio velpropria

ft

e(t, veleft aliena, puta ab alio mandata, /. 5. 7 . ff. de Offíc. ejus , cui mand,

(

eff Turisd. e l. 5. ff-de fTurzsdi&t. Propriam autem jurisdictionem arbiter non

D

habet, ut que vel jure Magiftratus competit, vel fpeciali aliqua ex Lege, /, 7

b

in princ. ff. de Offic. ejus , cui mand. eff Jurisditi, "Nequehabet mandatam Ju-

lT

gisdictionem , utarguit Z. .5. ;. f. de recepr. aui arbitr. receper.. Cumitaquein

jure

t

;'x

ER

in Germania.

"

P

if

jure

Arbitris Compromiffariis jurisdi&io in flri&iori fenfu , quatenus denotat

j2

poteftatem jus d

icendi, denegetur, certo certius eft, illam, quatenus late fu-

t

mitur, ac in no

ftto Imperio Superioritas Territorialis appellatur , Lauterbach

n Colleg

. Theor. Pratl. Tit.de Turisd. n. 2. multo minusillis competere in eosf

qui voluntarie ipfos ad laudum fcrendum eligunt.

Y

Thef[ XV.

Auftregarum quoque hic eft injicienda mentio, utpote qui etiam qua

n-

dam cum Oberhoviis (ut iterum cum Kreffio loquar ) habent affinitatem, ac

P

robe ad naturam Compromiffariorum judicum accedunt.

Qualem naturam

& ante Maximiliani I. tempora habuerunt ; Cum enim perturbatus pe

r bella

Civilia & diffidationes Germaniz tatus judiciorum circulos adeo turbaffet, ut

quilibe

t contra alterum pro lubitu in bellum & arma rueret, rei plerumque, ut

imminens à fe bellum averterent

, in defignatos à fe fub Compromiffi formulá

]

judices ita confenferunt,

uthorum fententiz, fivezqua five iniquaeffet, parere

W

& (Lare vellent.

Et cum

Aulicum Imperii Tribunal tot litigantibus haud (uffi-

f

ceret; huc tandem in Germania deventum eít, uc vel ftatus ipfi Auftregales

quosdam judices,

queis controverfias fuas fpontanea voluntatum fubmi(lione

fübjicerent, ne ad bellum & arma ceffantibus judiciis deveniretur,

conítitue-

ul

(

rent, vel Auftregalia quedam judicia per modum Confccderationis alicujus in-

RU.

ter complures focios, uno eodemque foedere conjun&os, inflituerentur, ita

ie

ut fociietiam, quiprz aliis domefticarum virium robore pollebant, caufas fuas

um fociorum, vel eorum arbitrio, qui judices foc-

[mïsü-

cognitioni judiciali vel omni

1 porro

deris erant, fübmitterent. — Cave vero putes, talia Auftregalia judicia, pacto

lt'(ll

perpetuo jam in anteceffum con(tituta, hic cum Curiis Superioribus comparari,

;'&i i

vel Auftregas legales, quideficientibus conventionalibus ex generali difpofitio-

(idnt

ne legum [mperii dependent: Eos faltem innuo, qui, ortà controverfià , pro

d

Jubitu litigantium eliguntur. — Differunt autem & Auftrege à Curiis Superiori-

u

bus, quod in caufis Criminalibus illorum Jurisdictio non fit fundata ; At ha

illarum decifionem non refpuant : Quod illi caufarum matrimonialium dijudi-

lp6-

ntià

cationem fibi vindicare nequeant ; ha vero illas admittant: Quod illi munus

nti

delatum füfcipere teneantur; hz nonitem: fed potius conítat, quod precibus

ottid

ad (ententias ferendas fuerint quam fzpiffime permotz, uti docent AGa Spi-

renfia ita: Ofan OGier nubi uf betoegenben Lr(acben unmó femlicber Urtbeill

opria

77

einbelliglid) nit ent(cbtieffer fónnen ;

€&50 baben 9fBier biecauff. eim foldbe8

10f

umb mebrer Unterricbra unnb erclerurg toilleim,

aucd) bamit baiben SYartbepen

lh

1228 billid) unnb redt woieberfabren móge,

an G.

Sürfidbt. QRepl. al8 u«

altember

fomen, geriefen unb berfcbober,

j

ferm ocbentfidben £oerboff tvie von

D übery

i

unub tbun benfelþen alle gericbttige

A&ailämlï) beplagen biebep eermar

e"be",fh

xxm

:

454

HARPPRECHT de Curiis Snpgrioribm

^

;

z5

fenben ;

ftkunb-lid) pittenbe , umn8 bierunber eutoeten SRatb unub guf8 be

bundensue

befter Gelegenbeptt mie biebeoor gue mebrmabls befcbeben , meben

OfBieberfenbung ,

ben AGis ju fommen su la(fen, bas mollen gu G. Sürficbrl,

CBepl. S'Gir unns alfo gu gefcbeben getróften, unnb benenin aubere QGeea gt

bienen unnb freunblid)en CfGilen ju. ermeciffetr genepat, batum fauterburg,

€montags ben. 14. Syunii 2(nno cyymj. 1574.

Infcriptio. Syen Gbrenz Qgez

ftem , Sürfidbtiger unmo QbeiBen SSurgermaiftern unnb SXatb ber. Gtatt

-

G5peper oc.. Unfern gónftigen lieben Joeren uano guten

$u ?autetburg.

Nteunbelt, Suþfcriptio.

öd)ulïbleiä ut?b Qjerid)taäcböffglq

hef.

XVI.

Cum itaque Curiz Superiores fuerint Judiciaarbitraria, quzalterius Juris-

di&tioni fübje&ti (epenumero in cau(is dubiis ad fententiam dicendam . volunta-

riéeligebant , quid ? quod precibus illaad id permovere ftudebant, certum at-

que evidtumeft, & lucemeridiana clarius , quod nalla plane gavifz fuerint ju-

risdictionein eos; qui tali modo ipfas confulcarunt , fententiasque ab ipfis ex-

[ —— R— — M EEE EEE

petierunt.

Etenim licet fe hifce Curiis ad: judicium accipiendum fubjecerint ;

fpontanea tamen erat fübjeétio, ac voluntaria jurisdi&tionis prorogatio, nec

fefe ad quasvis alias obvenientes cauías futuras extendebat , verum in libero

" DEE EE --

eorum arbitrio pofitum erat, easadeundi ac declinandi 5 quod. vero de iis haud

[

intelligendum eft, qui talibus curiis funt fubjeGi, fed faltem deiis, quialienam.

agnofcunt jurisdi&tionem ; quod Befold. iz Difcur(: fur. Polit.de Appellat. cap.

N

d

JF. n. 4. bene exprimit, his verbis : Zra fape poffmnt partes fe uutuo convenire co-

vam judice aliquo, qui tamen illorum Dominus non eff : prout vuflici quibusdam

d

in locis babent ein £yberboff , ubiillorumcau[a etiam in alieno territorio agitantur.

Aít nontantum alterius ftatus fübditi, fed & Nob:les Imperii Immediati haíce

Curias Majores fzpius confultabanr. . Vid: Lehman. Chr. Spir. Lib. IP. cap.2 1.

ubi meminit: af ein Ratb frembben umb einbeimifchen aud) vielen abelíd)en

Syerfouen aufm 2anbe ber benadbbarten Cotábte, Glecten unb Sorfffbafftem

in eRecbt(acben aeforodben.

Sic Nobilis Immediatus Knebel de Kazenelenbo-

gen , quondam Poffeffor pagi Gundelsheimen(is, Curiam Superiorem. Bretten-

fem ad Electorem Palatinum fpeCtantem adiit , ut de veneficà quadam fenten-

tiam ferret, fuppliciumque fümeret: Ex eo autem haud inferendum , quod

ä

Ele&ori Palatino exinde competere ccperit Jurisdi&tio in hujus predium libe-

rain & immediatum, hujusque infequentes Poffeffores Nobiles Immediatos .

id enim fi effet, competiiffet quoque Curiz Spiren(i Jurisdi&tio in Civitates ac pa-

os ad Palatinatum pertinentes, qui olim controver(ias fuas illuc detulerunt,

li

ex. gr. Silligbum , vel, ut hodie appellatur , 93illigbeim, Gobramftein,

pitn

u

ecbmed)epbeim , Joeucbelbeim vel Jeud)len, Syanftatt, mutterüaf ,

em

p«

&

ix Germania,

455

u

fwenbeiäx, SD?ubad)T five Staubacb, QiBaf&etn unb'CïSi-nginge-n , aliique com-

d

plures in

A&is Spirenfibusinveniuntur.

Accedit quod Knebel deKazenelenbo-

(

gen Curia

m Superiorem Brettenfem rogaverir, ut fententiam ferret ; jam vero

j

D

certum eít

, inferiorem judicem haud requirere füperiorem , fed factà ipfi rei

lj

fmentione expe&tare ejus mandatum, necquod alicui ad ejus inftantiam conce-

?,

datur, illi coactive injungi; Sienim Curia Brettenfis jus habuiffet proprium in

[

hac causá pronunciandi, non opus fuiffet, ut hic Nobilis Immediatus illam

togaífet, quo hujus caufze dijudicationem in fe fufciperet; id quod Deatus meus

Parens Luftricus, quem Pietatis caufa appello, D. Faber, Immediati Equeltris

Ordinis Creichgovienfis quondam Syn

dicusin fa&tá hac in caufa Deductione fa-

tisluculenter demonflravit, his verbis: Syaf es NB. feines Gr(ucbens, Críamt

eis von etebel oon feasenefenbogen gebraudyt bátte,meant

geu8 , Oergünftia

Der ob vicinitatem

ermeblte oberboff gu SSretten Jurisdi&tionem gebabtbütte,

le

Adde quod adverfa

tur Argumentum , de notoria liberorum Imperii Nobilium

W

Iminedietate , àM.;gnifico D. D.Sch wedero ./ztrod. iz us P. Part. f. fet. 2.

M

N

Cap. 18. n.10. cxpreffum hifce verbis : Specialium ad immediatos inprimtzs (petlan-

tium primum ejf , quod à Principum territoriali furzsdittione fint liberi, Imperio

t

e Impemtoriimmediato fetjetti. Nulla ergo quondam Curiis Majoribus com-

ul

petit Jurisdi&io , multo minus hodie illis adhuc competit, qui tales Curias

n

Superiores olim in fuo territorio habuerunt, necjam, pofítquam in ufu effe

u

defierunt, amplius habent.

Patet ex A&tis Wimpinenfibus , quod pagus$Xie:

i

cben diáus olim multoties Curiam Majorem W'impinenfem. confultaverit, ad

r//lm

cujus pro

bationem ex multis aliis fententiis illi ab hac Curialatis hanc excerpere

TU

lacet.

SRocben. SYtadb íag, 9fntrourt, Sjtem ürbringen onb Synbaltt bee

lt

$auffi

ebef GrEennen 2fBir gurecbt ; 9Byll Glisabetb Setenglin Gonten Q'Gite

? n

toe ben CBerfauff. (ürein 23

erfauff baben , bab SSernbart SOe&ler 905 unb

J

Smadt ven fouff an fb sulaffen, Sbetfie aber. folicba nit, foll bie Srotobie

Cfapber gu Sjten banben nemen onb foll jeber. tepll fin.Svoften für fid)

j

autter

lo

felbs b

agem. [udices. SBernbart Sytar(cball , Sbeter Syür, Janns CDilbeln,

Partes.

OSernbart SQe&ler, A&or. janni Joffmaun?Reus, — Jam hicpagus

nl

cum a4 Palatinatum pertineat , Ele&or Palatinus (ane haud concedet , ut Civitas

1

W'impinenfis , cujus Curia fuperiori olimhic pagusfqit ufus, jam fibiin huncce

e

locum juri;di&iouem arroget.

Thef. XVII.

5,

Verum enim vero non modo Nobiles immediati , fed etiam flatus Impe-

rii Curias Superiores olim fzpius confultarunt. Cumenim maximam fibi con-

cil

iaverunt autoritatem, eo quod in neutram partem inclinantes, nullo habito

i

, judicabant, & juris, obíervantiz, ac conícientig ratio--

V

perfonarum reípectu

lii 2

nem

436

HARPPRE(;'HT d? Caris Snperio-ribm

nem habebant, ufu veniebat, ut fepiffime EleCtores, Principes, ac Comiteg

caufas controverías haud exigui momenti illarum dijudicationi committerent ,

quin etiam futuras refervarenc , F uchs i» Addit. ad Lebm. Chr. Sp. L. IV. C.XXT.

Imo & A&a Wimpinenfia docent, quod quidam Magifter Ordinis Teutonici

Curiam Superiorem W'impinenfem olim rogaverit, ut controverfie Mergethe-

mii tum exiflentis decifionem in fe fuíciperet,

Ita enim ad illam fcrilebat :

)

iirid) von fennteróbeim Seifter beutt(cben Jrbens su beutt(den unb tvell

[

fiben fauben. — Unfern feüntlicen Girugguocor. Grfame 9bife gütt Srünb,

li

918 COn(ere lieben getrepe burgermaifter vnibt tatt su Syvergetbeim Syrer Grpe

tis

beit onb altem berfommen nad) Syr 1lrtel eon 9d pffegen $u boten, baben bie/

]i

felbigen oon. 9Xergetbeim 2y&ünbt (ad)en unber banben, barum fie ürer erz

D

fanntnüs onb leütterung notbórfftige (im, 9ll8 d) bif aervártig beti&ere ,

(«

begbalb suvd) geíant , ferner unberric)ten verben , bitten CGir od mit (one

il

berm CBlais gütfid) G5ie barjmmt gum beften ju fürbern, onb vd) umb enferm

tvillen güttoillige nb früntlid) gegen Synen qu ergaigen, baram tütt Syr on8

fiicbt mpnber $u gefallen , bann ob e8 lnfer felbg facbe mere QBir woollen e8

fus

qud) emb vd) gernver(cbulben. Syatuntan Goontag nacb 2lffumptio, 9Xtat,

liu

9[nno rl. .yyquinto, 1475. Infcriptio,

Syen Crfam

4

a bifean ænfern guttett

t

Srünb äurgermienftern nb 9

att su QBimpffen,

Thef.

Ll

XVIII,

fult

Exhifce ergo quam luculentiffime colligi poteft, Curias Superi

ortes nül!am

tii,

involvere jurisdictionem in voluntarie illas eligentes.

Quid enim quafo ! cla-

fhini

rius eft, quam quod id, quod precibus ab aliquo expetitur, fiat fine obliga-

Von

tione five fübjedtione ? alioquin modo di&ti Ordinis Teutonici Magiftri Judi-

MQ

cium Mergethemienfe agnofcere teneretur Jurisdidionem Curiz W'impinenfis ,

lo

quod abíurdiffimum: In propatulo enim cít , quod par in parem non habeat

bi

Imperium, Z 3. z fip. L 4. ff. de recept. qui avbitr.vecept. l. 5 . ff. de fudic. l1.

Tiü

$. 4- ff ad SCtum "TIrebell. INov. 23. cap. 4. multo minus inferior in fuperiorem

tur

ullam fibi arrogare aut exercere poffit poteftatem & jurisdiCtionem ; id quod

if

tamen fieret , f1 Curie Majores aliquam involverent Jurisdi&tionem; 6 quidem

u

ex fupra dictis elucet, quod potentiffimi etiam principes illas coníultaverint.

Ed

Similem rationem habere videntur Magdeburgi & Hallarum Saxonicarum am-

plifima quond:m inílituta tribunalia, ad quz olim. Polonice, Bohemicz ,

tion

$d

Marchiz Misnenfis urbes complures provocarunt, Conring. D. de judic. Reip.

Jürig

Germ. "Ihef- 94. fub frn. & Tr. de Orig. Tur. Germ. cap. 32.. Stxyk. Uf. AMod. ff-

i

Lib.49. Tit. 3. $.. Sicut Roftochium , Stralfundium, alieque nonnullz urbes

tnfi

inlitibus dirimendis Lubecam folent

provocare, Conr. de Orig. 7ur.Germ. cape

quaft. pralim. 2

nf. 3.

Qültc

a æ & Mev. ad» Jf Lubecenfe

)

/

TU Co:þmang Vol, 1. €o

L/ P

I

/-*SN

437

p esiedd

in G'errnam'ft: |

4

*».2.-

þSic qüoque hodie Civi

tates plures inter fe invicem controveríias fuas di-

rimere folent.

[ta Norimb

erga judices agnofcit Windesheimum G W'eiffen-

- ? u

burgumn oppida.

Schwinfurtum füum Advocatum Regium , fed qui adjun-

uot Scabinos Norimbergenfes & Rotenburgenfes: Dincke-

gere fibi debet aliq

(pila àmmanum Urbis

& Scabinos petitos Nordlinga, Rotenburgo ad Tubram,

Secatz autem harum exemplum fu

nt & alize urbes.

Namque & Argentina in

caufis civitatis judices agno

(cit

Bafileam, W'ormatiam & Ulmam. — Ratisbona

Norimbergam & Ulmam. — Eslingain caufis civita-

Auguítam Vindelicorum,

Heilbronne, &Reutlingz , Reut-

tis Con(ules & Senatum Civitatum Ulmz,

linga vero Confules

& Senatum Ulme, Eslinge & Gamundz Suevice. —Licet

fibi invicem jus dicant, &una alterius decifione lites fuas

itaque hz Civitates

committere teneatur,.

in quo à Curiis Majoribus differunt; in eo tamen cum

M

una alterius JurisdiCtioni haud fiat obnoxia.

illis conve4n'mïnt , quodeo ipío

Thef. XIX.

i

es fefe habet cum iis Civitatibus, qus per ftatutum vel con-

w

Sic quoque r

Yi

fuetudinem ufurpant

ba8 Qugred)t , i. e. quando una Civitas apud aliam Cenfi-

t

lium quzrit & confulit, à

[8 Vberlingen gen Sotbroeil , o»n Cotodad at

von Soimmegen gent 2lacb ,

oon S3ern gen (yrepburg im S5rifgam. Su-

j

u

aell,

micur autem voca

bulum Qug hic pro appellationis quodam genere five pro con-

fultatione.

Quando igitur tales Civitates apud alias Civitates pares de fenten-

tia, quam tulerunt

, cognofci patiuntur, eo ipfo una alterius Jurisdidioni

n

fed id &t magis in vim confultationis & arbitrariz prorogae

n

minime fubjicitur ,

»1

a

tionis, Mev. ad 7u Lub. qu pr. 2

n. 17. ( feqq. Struv. D. de 'urtsd. prorog,

€ap. 3-

Tb.4. quam appellationis, cum hac ad fuperiorem & non parem dirigi

M&

foleat:

Hinc illz appellationem talem recipientes nec compulforiales nec Inhi-

n

bitiones decernere, nec exequi poffunt; cum par in parem non habeat Impe-

j

u

T

rium,

l. 4. fF. de recept. qui arbitr.vecept. fed quecunque ejus generis requirun-

tur, in Camera Imperiali impetrari debent. Thomas Michael D.de Zar:sd. Tb.,

"

Sic olim & Grzci ad peregrina fubfellia ob diffidentiam mutuam provo-

i

36.

jm

carunt ,

Befold. Diféurf. Jfuridic. Polit. de Appellatiouibus cap. IV. n 2. Necnon

Helvetii in contr

overíiis publicis componendis eandem ufurpant judiciorum ra-

tint

tionem, JofiasSimlerus 2.

de Rep. Helvet. fol. 14.1.b. apud ditk.. Befold. Loc. cit.

i

Sedab(onum foret, talibus, a

d qua inftituitur provocatio , fubfellis attribuere

(;

Ita & Civitas Helmftadienfis Anno 1564.

juris

dictionem in hofce populos.

mno 46,8. marcarum à Brunsvi-

h

à Senatu Magdebur

gicorogatafuit, ut de da

cen(ibus fibi dato, cogn

oíceret ac judicaret.

Ejusdem Civitatis judicium non

[

H

alberftadenfi Epifcopo , Schóningehíes de damno 300.

7?0

multo poít ab Ernefto

marcarum (ibiillato accu

fante , requifitum fuit. Henr, Meibom. Orar, de Orig.

h

lii 3

Hf lme

T

HARPPRECHI de Curits Saperiorz'bt?!

Helmflad. Opusc. p. y4.0. apud. Kemmerich D. de prorogatione fur:äd. no).;l

$. 1 8. lit.e.

Quoties porro Confilia ab Academiis expetuntur ?. Num exinde

Jurisdi&tionem fortiuntur ineos, quife confulunt. — SenatusCivitatis Imperia-

lis Giengenfis in caufis dubiis folet confultare Magiftratum Ulraenfem ; Sed num

illeideo hujus Jurisdictionem agnofcere tenetur ? Ad exemplum Univerfitatum

Scabini, qui judiciis affident, nec tamen judices funt, fed confulendo folum

(

lucem ingenii porrigunt judicibus vel litigatoribus , Brummet de Scab. C.o $. 4.

fepius confültahtur: quorum au&toritas tanta eft , ut ; quod de jurerefpondent,

Í

velut oraculum celebretur. Hinc eorum pronunciationes f. reíponía, qua

CfBeiftbunb dicuntur , adhuc hodie magni zftimantur. At nec hi ulla gau-

)

dent jurisdi&ione, tefíte Brummero J. c. fed ejusdem fere fünt auGtoritatis, cu-

ü

)

jus veteres [Cti. qui judicibus de jure folummodo principis au&oritate reípon-

debant.

Cumitaque jam fatis demonítratum fit, quod Curiis Superioribus,

quippe qu2 ex mero faltem arbitrio ad fententias ferendas eligebantur, ac Sca-

L

binorum & Academiarum inftar confultabantur, nulla plane competierit juris-

dictio ineos, àquibus fuerunt confultz ; hinc fubfifto, Coronidemque Differ-

tationi impono. Tu vero, Benevole Lector, fi que judicio Tuo minus con-

grua viderentur, pro Tua animi zquitate emendabis, idque, quod melius ex-

plarvlari&potuifï'et,

fupplebis.

DEO interim Ter Optimo Maximo (it laus, -

honor & gloria in fempiterna Secula.

]

NOBILISSIMO DOMINO RESPONDENTI SUO,

AUTORI

DISSER TATIONIS,

d. P. X

PRAJESES.

redit aJ TE, quodante 'TUUM fuit, publz'cä etiam bác epi/fol?z : Sic TUA,

5

uam interpolare nulla ratione , cujus uec liucolam varias ob caufas mutare

volui , 'TABI boc ipfo readitur differtatio. | Unam per fónam quoad car dinem rei

am Te, nuec

defendenda tantifper 1Ecum fuflinere fas erit $. nec ergo laudari iff

defiderariin eaaliqua pro prafenti circumflantiarum fitu comveniet. Dedifli [peci-

mine boc ex chartis publicis rarioribus momenta verum quadam non unicuique oU-

via, verim talia , quaguflumjuris Germanorum proprii, à Germanorum plerze-

que adei negletti, produnt , quaintelligentibus amplam meditandi cau[am fug ge-

runt, quin imoqmuaquoque pendentibus ipfo fa&lo fummi momenti litibus , q4od ad

decifionem earum adtinet, pondus addunt infigue. — [n argumentis ergo talibus ,

per Do&lores non adeo tritis , vel volai[fe ,

ae dicam fontes decidendi minime poftre-

Pj

|

mos adiffe , (at erit. — Qu bene, apteque pofita &j conquilita proinde bic fW:t

4

'Aï

| m Germania. —

E

t

iffa TUJE. dilige

ntue ; TU D ingenii frattus Zmple&ïämri Leö?or.

Sin Auten nün-

4l

de

nulla adjetla forent . qua ad palatum uninscujiaque non adaptata , qua longius

semporis [patium ad elaborandum forte requifrviffemt , qua ipfe ego alio minc inde or-

dine, qui arbitrarinieft , tratlavifem, i quadam , aliis vifa omnino ad vem fa-

cientia non itaplene tatlas Ipfe'TU partimoptime alia , quod novi, occaffone fitp-

ä

lebis emendabisque , (dignum enim efl argumentum disquifitione exatta ) partim

( inrerum prafentia mafcule, ut [em concepi, defendes.

ANec bac mea me [bes

fallets 2 primts euim. noflra jurisprudentia f undamentts per "TE jatlus affiduum

TE, alacrem, conjungentem jucundum ( i. e. bumaniores literas ) cum utili ac

nece[Jario , cd inordinemea , qua percepifli , digerentem [ubinde deprehendi. Age

ergo : Inflitue certasaen hoc literarium. — Fiet deinde , quod [peras ; atque in pe-

N

enliare Pranobili]]mi Domini Parentis folatiem & decus ejusmodi etiam pramia

"TE excipient , qmmn)z cum [Iudizs prudenter direttis bene compo[iti merentur tmo-

w

N

re. Vale. | Dab. XVII. M Septembris , MD CC XXX[I.

;utis«

Difi

XII.

$ (ott

DISSER TATIO

u d

1U,

URISPRUDENTIA PRINCIPUM,

UE S. ROM. I

MP. GERM.

ORDIN UMQ

PRIVATA,

'Pro lóco à

&

/1O. TACOBO

HELFPEERI

CH, T. U. D,

TA

Ejusdemque modo Prof. Publ. Ordinario Seren. Wurtemb,

at

Ducis Confiliario , fupremique Provocation. Tribunalis Affcffore,

N

defenfía, Re[pondente

j

; Ni

nt

O. FRID. HIEMERO,

[

Supremi Dicafterii W'ürtemb. Advecato.

;l

TUBINGZE, i710.

4 /

LE

n

I

Y

"OW Abet &Hhoc—GERMANIA, P;tria

.dulciHiAma, pra omn-ibuþs pbde afl.;'is

lia

Europz Regnis & Imper!is precipuum, nec immerito in peculiari faa fe-

H

ublieum

d

licitate referc, quod, quemadmodum Jura, Regimen Ipfius p

fn

9t

fpc&;?f:-

[m

*

E5

R

440

: HEi;fFEKICH de färüpr;;g!cntia Principum Ordinzmquä

fpe&tantia, in univer

fum, fic cumprimis quikquid Libertatis, Poteflatis; &

Prazeminentiarum publicarum PRINCIPIBUS ejus PROCERIBUSQUE com-

petit, p

ublice profiteri, liberiorique fubinde animo fcribere ac docere, liceat

omne 4.

GUSTIS-

) Modo debite intra Moderationis terminos hoc fiat, AU

. SIMO-

a.) Ut mirum hoc Videaiur quibusdam , Exteris prafertim , rerumque

noftrarum parum gnaris ; Alii tamen, his fagaciores, idem peculiares ratio-

nes frmgularemque Imperii Romano-German. formam facere, mox fübodoran-

tur. Ét enim vero in tam vafto, quod Germania refert, Imperii Corpore,

cüm oz unius pro arbitrio res omnes geri fpectentur , nonnullisque negotiis

anima folus quidem J»perator , aliis fimul & Elecfore;, maximisque jundim

omnes, & i/Li, & reliqui Status ,. Principes, Comites , Gc. exiftant , obferven-

turque; tüm denique po/ferioribus hifce , przter hanc, quam habent, Reip,

partem , domi fublimia fua Territorii Jura adhuc falva fint , maneantque; Ec-

quis non multum irregzlaritatis, five, (utin gratiam eorum, quibus locutio

hzc forfan nimis dura, fufpe&a , monftrique planealiquid alere videtur , mol-

lius dicamus) /zeularia & extraordinaria bené multa deprehenderit? cozf.

quz fcripfimus in Difput. de Fillit. Diflintl. Terrar. Germ, in mediat. && Im-

med. cap. I. $, 1. lit. a. $ c. It. . 6. lit. i.

Jamautem , re&te obfervante JAC.

BRUNNEMANNO in £xem. fur. Publ. Lib. L. cap. 1. qu. 6.. quo laxior eft

imperandi vis interillum, qui Caput agit inRepubl. ejusdemque Membra &

Ordines; hoc amplior fübinde materia fuppetit, ad divería utriusque Partis

ä

Jura, tum & ad »»tuam . quali seceffariamque venitentiam delineandum.

Quid? quodipfam hanc Germanici Regiminis fzgularitarem, LLbus & Ob-

fervantià fatis declaratam, quá nimirum Principes ejus Statusque in Societa-

tem concurruntuniverfi, verique Co - imperanres (ant, ac idcirco ctiam no-

tabili elogió: Gingeleibte Gieber ber Stajeftát, cluent, non facere hoc &

admittere folüm, íed (uadere plane, pofcere ac precipere putemus; quó

H

folicitius fc. omnia feparentur ,. tàm & fuum unicuique eo certiüs conftet.

L

Atque hzc demum vera caufa Jberiorzs bujus Studii longe nobiliffimi i» Ger-

emania cultura.

It

Quam tantum abefít , ut ullius ha&tenus Principis verecun-

dia vel interceífio retardárit, ut potius Scriptores illius identidem incitati

q.

fuerint, indiesque magis animentur, ad omnia quacunque, alibi inter Im-

perirarcana referri folita, aperto velo publicanda , quàmque fieri potelt, fo-

mg

lidius femper diducenda.

Quó & illud tandem effe&um, ut Dotirina wrts

0n

7

. Publ. ex omnibus recentioris zvi Imperiis folos apud Germanos in peculia-

rem JDifciplinam ac magnam modo artem evaferit , interque inanes atque

t

*

tantum

It

,Ax

441

quaensto

dés

1

du

$. Ro?!. Imp. Germ. Prz'vdfl..

tant

u

im non abfonas queftiones merito nunc & illa referatur, quam quidem

]s

multa olim feveritate legimus agitatam, cordatiores vero fübinde riferunt:

lirum [c. in. Academirs docere liceat us Publicum? Quemadmodum quo-

que, ficubi Publici alicujas Juris mentio occurrit, Germazicum XaT ïzäozäv

intelligi fuevit. . Prafíertim cüm alibi Gentium nil hujusmodi reperiatur,

Non equidem defuerunt unquam, magnoque etiamnunc numeró circumfe-

i.)'

runtur Rerepp. & aliarum Defcriptiones. | Verüm, fieaforían exceperis,qua

de Anglicis, Polonicisitem atque Suecicis modo (poft denuo mutatam hu-

jus Regni Formulam ) rebus, (utpote in quibus pariter aliquale Ordinum

confartium , (ve, quod alüs magis placet, quidam in ZZajeffatis Exerci-

zium Influxus) idem licet illud ubique a Cermanico noftro toto, quodajunt,

i

€clo diverfiffimum , confpicitur, cozf. omnino Commenztat. egregia Hale Sa- ,

i

xop. nuperrecu(a //J. BERNH. L. B. de PLESSEN de Libert. Germanica vul-

T

? vonber alten Ceut(dben Grepbeit cap. III. $. &- ) tradi poffunt, omnes fere

s

plerique hujus generis libelli aut ita comparati deprehenduntur, ut fecure

Yutt

