quam fmt qui Certiorationem füperfluam exiftiment, tum propter claufulam

in omnibus Renuntiationibus comprehenfam. — Ex certa Scientia , Gail, 2, O.

T rb

4 ".6, tum .etiam

propter juramentum , quod vigore c. quamvis omnibus

Pïtng.,',w

Renuntiationibus ac

cedit , & loco certtorationis effe creditur ,. juramentufmn au-

findi ifïev

&m non elt vel faltem non debet cfíe vinculum iniquitatis c. ;8. de R. 1. in 6.

Wanen

; 6026. :

* li

d

—

-

'ïde Renturtial fs'lz'akänb l/lu/frinm

incnrk,

€, 26. €8 28,1 X. de lnrvej.: c.2. XX 1. gu. 2 Habn. de fure rerum €.18,2. z-f.' Kellenb.

ithty

9. 4. habetque vim geminati con(&:nqu; Scbrader. Cowf. 12, . 272, cui ineít vis-

l-

claufulze Ex certa fcientia, rationemque enixe voluntatis comprehendit Geedd,

Hb. Dul'

Con[. Moarp. 27. . 3. », 33. €8 Corf. 22,0.221. . ldem de patrimonii valore dicen-

: du

dum, cum ejus Vires uxor fcire prefumatur , Z. 1.7n f. de 44. E, F, L. 2, $. 25« De-

ijf, i

pofiti , nec in patrimonio paterno prater Legitimam quicquam pratendere pofhit,

n f

cui per dotis conftirutionem fatisfadtum : quamvis fo: fan Kellenbentzii diftidtie

lfmas

inter fucceffionem futaram & delatam non adeo fir incongrua.. Add . G/4, Papa-

y, n

Decif. 227, Bened. p c. Rainniins 16, in, verb, duas habensfitas , X,de Teffam,t

?attitio n

27. €$ 26o,

iif

XXII. Ex parte Faminz renuntianti$ Dd. vigore d. e. quamvs z. dej a. im

Q O

&. requirunt Juramenti preftationem Zresl. canf. 3. c, 6. 9Mufcul. mtenibr. 2, concl.

| commmii& !

3- lit. E.ibique citati , quam adeo neceffariam effe volunt, ut nec per equipollens

3« )7

ii

pofIt adimpleri, Kedenb. qu. 3, n. 6. Bar t[champ. The[. pratt. e. 31,8. 1. 65 0.

od umtta

przfertim cum juramentum hicad folenniratem requiri vidzatur, PFef.

J

235

p d

$.36. Invaluittamenin plurimis Germaniz provinciis, affeverationem fa&tam,

fs

£t

»tr6

Gail. z. O. 59.

bep Sürf, (

f. u15 909el, Gbten/ vim juramenti habere.

; i d

AMufc.c. ln.204. — Brenl. conf.3. c. 7. quod in praxi obtinere cum alleg. docet Habz.

u p

.de L. rérum c. 18. n, 21. Betf. depatt. gj Stat. famil. Mluffr. c. 7. p. 266. — Imoin none

jpidep

nullis locis renuntiatio nuda promiffione facta vim hibet Renuntiationis jurat ,

uti de Auftria teftatur //uffr. Baro Enench, c. tr. pre44, P. 1.6. 13« 19.

vv

XXIIL. .A parte ejus cui renuntiatur cequiritur Dotis conftitutio, non i&

j il

uno nummol. rofa confiftentis , qualem exiftente Statuto filias dotatas a fuccef-

fione excludente füfficere voluerunt Baldus, Jafon, aliique, vid. 44fc. smembr.

fe ii M

2. cl. 1. conel. 4. lit. B.m.127. dn f d coucl. y. lit. F. 3. 221. quos reprehendit illuftris

!

Vaht?

Enench, cít. le, 12.9. 4. inf. Ícd congrum, pro facultaubus Patris & dignitate

Mariti, Z,69. $.4. de fure dot. quod & tenori d. c, quamv:s & intentioni con-

hlsa mj n

( /[/[M '

fuetudinis renuntiationem introducentis videtur convenientifhmum , cum non

"

g

prafumatur Confuetudinem plenarie filias a fucce(fione P;rentum removere yo-

Áil

luiffe, fed potiusillis Legitimam , vel aliquid loco lgitimz fervare, ut proin-

rufS[///'

il

"

[

- de alimentorum conftitutionem ad dies vitz (ine affignatione dotis, in cafum

-maatrimonii, non fufficece tradant Dd. cum cunc nihil (it,. quod locolegitimz

; Kfi/l, [I

füccedat, e/f. c. tr. c. $, p. 374

Qod praxis communiter obferyat , teítanti-

] qu*m

ii

1l

bus ómnibus Renuntiationum In(trumentis, vid. $pr$»g:fe/d. de Zfpan. c. 12, "1. 6t

4, VV

l;(t

Spreng . inff. 1. publ, 1. 2. c.41, . Nec fupplebit hic doxis defe&tum religiofa jarisjue

randi affeveratio Renuntiationi addita, ita ut dote promiífa non íoluta vigore

(;[BH !

jutamenti przeftiti R. enuntiaus nihilomiaus obligetur ad fervandum quod juratum,

4

Si enim filia tempore

n

& a fücceffione abftinendum , uti vult KeZ. 29. 42. st 27.

"M

Gg2g88 2

renune

€982.

Difertatio ?hri*dimx

r sss

renuntiationis Dihil pro dote acceperit, dolo cenfetur facta chuntiatibg nifi ex

XX

W Do

üngulari ratione filia Parenti Jus dotandi remittere, fibique ex propriis bonis

dotem velit & poffit conflituere, Covarr. Rel. 3. $, 2. 9. 7.

Docte autem a Patre

| plcnaric;

promiffa , Renuntiatio hzc mutuam includit obligationem , habetque refpedtum

u Gati

alterius promiffionis, quibus a&tibus fi juramentum addatur, eatenus illud fer-

K; ürpz"p'.

vandum, quatenus & alter implet promiffum , c. z. X. de Jsrej. L. s. ff. de L. Co-

, Gtüt Do

nmi[], Grot, de J. B. €9 P. L. 2.6.13. $.16. add. Covarr. $n c. quamvis , P. 1.8.4.m.

| MC Hamoer

6, de pat, in 6. Betf. de paél. fam. l. c. 7. p. 305. [equ. $ p. 313.

Videtur autem in

ibiplo m

hifce Renuntiationibus dos eo magis neceffaria, quia hic quafi Legitimz locum

ts jam.

intrat, Pult. P. 2. Conf. Marp, 29. 1. 49, & quadantenus in locum alimentorum

clfenequit

fuccedit, Camperz. Cemm. [uper fdat. excl. füm. n. 44. Euerb. in Loc. Top. Legal,

Yeo futfic

loc, àb alim.ad dotem €4 contra, Utadeo hic quam maxime favor dotis obtineat ,

^j$. cujt

quem Leges non tantum ratione feeminarum eitribuunt, quo eo ipfozquam nu-

hl -X--de r

bendi conditionem fibi parent, L. z. de /ur, dot, L.18. dereb. aut, fud. poff. (cd &

aliis tefla

refpe&u novorum Conjagum , ut fuccurratur oneribus matrimonii novis Maritis

decedente

fuftinendis, alimentationi v. gr. uxoris, liberorüm, &c. £. 29, C. de Jur. dot. totius-

frinifel

que familig, L. 22. $.9. fol. zoatr. & multis aliis, vid. L, 21.$. 7. de Donat, inter.

ttate dor

V. $ U. L. zo, C. de 7ur. dot. quibus Dos regulariter non fufficit, £,5 C, de im-

pro alime

pon. lucv.defer.c. 16, x,de Ufur. — Maritus tamen non fert hec onera , quia dotem

p ;

accepit, fed dotem accipit , quia fert onera, unde dotelicet non accepta, uxo-

:|

Áilent Uf

rem tamen expellere nequit, Z.f.C.de Repsd. Iniisvero, quicontinentiz vo«

| 'ttig Uf

tum fufcepere, in favorem familiarum & Agnationis, exbenignainterpretatios

|. Mater tac

ne , alimenta Legitimz vicem fupplere dicuntut.

E

:19, Se];

. XXIV, Eft antem Dosilla pteítanda ex bonis paternis, fi Patri renuntiatio

AXI

fadta, L. f. C. de dot. promif, AAlb Brum. Com. f'p. flat, excl, fam. art. 6. . 235«

fequ., Beued, ad c. Rainut, verb, duos babens filias x. de Teff,172. fequ., ex aliis enim

faca/:af/öa;

QO bitey

bonis (i doraretur filia, qua illi jam ultro competunt, e. gr. maternis , non poffet

d*icï Dos , cum Pater, hzcbona tradendo, Liberis potius íua.reftituat, quam re-

nf

| "ts capï

vera dotet, arg. $. 14. A de Legar. Unde queque filia, in totum licet exclufa ,

"mdi L. ;

non tamen cenfetur exclufa ratione dotis , d, Z.. f. 444. L. 19. de R, N. Honded. V,

Ti mnlus l

2, P, 1. Conf. 1. n. 6. nec fatisfacit Pater offi-io fuo dotandi, fi filiz loco dotis ea

lt

(f

ona, quorum haber Ufumfructum, pleno jureaffignet, ficutiin Camera judi-

M

catum effe tradit 24y»f. 5. O. 22, Vid. tamen Tuider, in Cod. tit. de dot. promiff.

Ri Di,;

Nec liberabit regulariter Patrem ab onere dotandi,

. quod filia aliunde habeat ,

060

quo fe dotare poffit, nece(fitas enim dotandi fimpliciter Patriincumbit, Gaij 2

MT

'1"0

Q. 95, z, 4. Enenck. e tr« priv. 9. c. 3.m. 4

ni(i Pater ipfe egeat. . Quod fi maternis

J

À

n

etiam bonis renuntiatum ,.

U

a Matre quoque dot;m conftituendam effe vult ab

mOdQ aut

W

de Z. Rer, & ,zf. 919

,l);":

XXV,

)

de LRemnu*at. Eiliavum [i&/ïrimä

n5

——

niliqx

- XXV. . Nec fufficit dotem effe þromilfam, fed data (it & actäprba requiri-

bonis

wür. Dosenim promiffa, verados non eft, cum dosperrei traditionem demum

G

plenarie conftituatur , £. 3. $. 2. de fand. dotal. L. y.inf. fol, matr, . , C, de do,.

x

CAME. Gail, 2. O. 47.n,13. non obfl. Z, 6. C. de dot. promiff. & aliis textibus a Diff.

ldl

Carpz. p, 2. C. 23. D. $. ». 9. addutis, non enim (equitur , Dos promiffa etiam vo»

! ln 04'

catur Dos, E. vera eft Dos, Sponfusenim nonnunquamin Jure dicitur Maritus ,

' 50 4'«"0

nec tamen vereeft Maritüs, — Sicut igitur pactum de mutuo contrahendo differt

n i

ab ipfo mutuo , ita dos promiffaa vera..— Quod verum, fifilia temporerenuntias

(locym

tionis jam tum nubendi conditionem invenerit , Dos fiquidem fine matrimonio

TOR

effe nequit, Z. 56.$. 1. de I. dot. L.f. C, de don. aut,uupt, — In nondum Maritatis

j

vero fufficiet nuda dotis promi(lio , Zzrags. de Retr. eonv. $.7, ad fin. tit, Glo[f. 2.

o

n.29. cujus exfolutio in tempus contra&ti matrimonii differtur L, 27, de Jure dot.

;quamnu-

£. 1. X. de adult. ita tamen utinnupta nec de hac dote promiffa difponere, nec eam

aliis teftamento relinquere, arg. L. 4/. de Cendit. €$ demonflr. nec , ab inteftato

2! (l

m as

decedentes , illam in h&redes (uos tranfmittere poffint.. Carpz. P. 2. C. 46. D. ze.

d od

Springsfeld.de Adpanag.c. 12.2.67. — Interea tamen alimenta ex dote & pro quan-

RL

titate doris folent praftari, ita ut (i dos fit 4000. thalerorum, quotannis 200.

&ctd' W

pro alimentatione praftentur vid. Exenck. Priv, 14. P. 1. 64 12.2. 5. Springsfeid. do

gadod

" Aapn. c. $. ". 11. quanquam in perfonis illufttibus majores ratione dotis concedi

ep, U*

folent Ufurz quam in aliis contra&ibus, vid, L. f $. 2, C.de Jur. dot. ubi (edes ma-

terig Ufurarum dotis. . Patri autem Jus alendi competit, L. , $. 1. de7ur. dot»

ipentz!

Marter tamen in fübíidium quoque alimenta praftare tenetur , Carpz. P. 2. Cv 10

gptt

D. 19. Selden. de Succ. Ebr.c.9. qui & fequ. 1. de taxatione alimentorum agit.

XXVI. Hujus dotis quantitas , uti didtum , zftimanda ac determinanda ex

qicidt

facultatibus Patris & dignitate Mariti , Z.. 3. ff. de Leg. 3. quibus an conveniat ,

^ 6' f !'1)"

conftabit ex arbitrio Judicis vel boni Viri , Carpz, P. 2. C. 25, D, 7,". . veletiam

TA

j

ex Conftitutione Parentum , fiqui adfint, propter falutare confilium , quod pro

Liberis. capere przfumuntur. L, 25. C. de Zravatl, L, f. C, qui €9 adv. quos.

g

;eXChl m

Frautz h. L, 2, Re[. 4 . 49. P'ult.F. 2. Conf, Marp. 29.9, 46.C$ «$, qui tamenn. $ 1«

cum multis male exiftimat, dotem Legitime omni ex parte debere correfpen-

W//. l.

dere, ipía enim legitima minui poteft, uti late oftendit Mw[cul.c, tr.concl, 7. lit.

i

B, n.29. & plaribus 2Uwfer. Baro Enenck, Priv. 14. P,1. c.12,9. 4. quibusaddi me-

nj

rentür Dierrich, ad 44, B. tit. 25, verb. patrim, facult. Merlin, de Legit, l. $. tit. 1,

p

qu, 6.n. 6. ut & planetolli , ex jufta nimirum exharedationis caufa , Peretz, adtit.

pbeto

C, de Incff, Tefl. . 3, Etench. €, l £« 13.m. 3. dnt, Faber in Cod, Def. 19.add, Grot, La

"

2.1, B.€d P.c 2.9.4.. Omneenim pretium, ficut ipfa fucceflio , accipit a com-

d

modo aut incommedo Civilis focietatis, uti eleganter. demonftrat 7à zay$ Cone

?

ringius , n not.ad|Lamp. P. 3.0.4. $.4, — Dotisipitur confliutio ad norman Legi-

|

6gg 228 3

y

«

—

Es

E

994

Differtatio Taridica

s.

um

timz adeo exacte non erit ditigenda, fed pro ratione circumftan

tarum vel major

. [rbit p

vel minor conftituenda , quod & in Apanagio obtinere videmus , - Dietricb. ad .4.

torimari

B, tit, 25. cujus cum hac dotatione magna e(t convenientia.

Dotes tamen filias

W. .

rum majores debent effe quam fru&us apanagii, quoniam dotesfemel dantue ,

li, & j

fructus apanagii vero annuatim percipiuntur. — Lisn ad A. B,c.25. $. 2, Obf.12.

; Jitjorm,

i»f. Neclocum hicinvenit diftin&tio Baerii , Maranthz, alioramque inter do-

Nenuntiat

tem ab Extraneo & inter dotema Patre conftitutam, Patri enim femper neceffi-

; lütriation

tas dotandi incumbit, inprimis in Renuntiationibus , & quidem ex bonis pro-

Qie , f«

priis, determinatio tamen dotis , utpote Juris privati, pro arbitrio dotantis nuuc

drimfelà

major.erit nunc minor, 2/4»fcui. c.

XXX

Add. Keli, c. tr. qu. 4.2. s. 36.

l.., 299, Handed.ff H xCan/'z(t. 10, 8.14,

lttt, (ed

XXVII. In determinatione autem dotis non tempus mortis, ut in Legi-

Ítyant &

tima, L,6. C,de Inoff, Teff. fed renuntiationis infpiciendum Covar. Rel. 7. $. 4.

Enenc&',: d

". 15. addatur ratio fupra $. 1$. allata, cui accedit, quod filiz renuntiantes ab

- A. d,

inteftato fuccedere nequeant, KelBlenó. q4,1,8.9, Mufcul. c,l.m, 264. on ipfo

infcrviunr,

cadit illorum fententia, quiauctis benis dotem quoqueaugerivolunt, Gwrierez.

üLfcd

adc. quamvis , [umm. Filiam, 7.4. Giphau,de Renunt,c. 6, p. 311, prater allata enim

i.

finalis quoque Renuntiationum cauíaiisrefragatur , KeZenb. qu. 42.9.66, n mad.

1

lie, T,.

Carpz., P. 2. C. 27. D. 4,5. 4. Covarr, d. 1.$.0,2.3.. Necenim diminutis bonis

ttdotia..

dos minui poteít, Boerius Decif, 62, per tot: ob dabium, fortungcafum , qui pa-

P poffan

riter dotis augmentum impediet. — Przterea (emel legitime fa&um fupervenienti

j aia:que ol

caía non annullatur Z z. de Jrin. att. priv. L. 1. C. de adm, Tut. — Dosautem hic

i

lii codi

tempore Renuntiationis cepfetur fuiffe Legitima.,

*iï-a 33f

XXVIII. Eadem erunt dicenda in filia fpirituale matrimonium comtrahen-

mmc - fæn

te c. 10, X XP14, , 1. per eaque habet Zawr. de Palat. Comm. faper flat. excl. fim.

. Petna

n. $9. [eg. Covarr. $. 2. t.4. in f. Honded. F. 2, P, 1. Confult. 1. .12. nifi quod ma-

' dffæm. ex

jorem dotem nubenübus quam calibem vitam eligentibus affignandam putet

XXX,

Boer, Dec. 3, 2.13. Mufcul. cl, 1. membr.2. concl. g.lit. F, . 226,

Mortuo autem

|Fijis

|

|

priori Marito filia tempore primarum nuptiarum & renuntiationis rite & legiti-

lia

me dotata, non denuo erit dotanda. 24u4 fed quamvis C. de R, U. .4. N. 97. e. F.

Wt iUiS Ve

Hic enim Dos poft mortem prioris Mariti non revertitur ad Patrem viduz, fed

M ku

pleno jure apud. eam remanet, .Ec femel dotata, non eft iterum d

*

ota n.d.a'--." li«

mä i n

cet perdat dotem, Chaff. ad Corfa. Burg, Rubr.7.$.12,

- ulb

l lu[,r

XXIX. Sive autem hz Renuntiationes nuptias precedant, five eas fequan-

"hf B"

tur, nihil intereft, " Omnienim cempore locum habetratio cum quamvis, non

Md

* llcet d

obít, quod ibi dicatur, nuptui tradebatur, ponitenim fa&i narrationem, non

Tbore ((

Juris difpotionem, Zened. ad c. Rais. verb, Duas babens filias X. de Teff. n. 26n,

Ec ali juod dies poft.copulationem demum renuntiatum fuiffe illuftti exemplo

Vs fa&,g

" i

um

: probat

E

de Renuutiat, Fibartmo Hs -riüm:

5

—

probat Springsfeld de Z4pan. c.12,n.é2, quamquam ntplurimum ante ingreffum

lvj

|

T TM

thorimaritalisfiat, Non tamen neceffe Sponfum vel Maritum coufentite. Brew,

c4H[. 2. €. 9. quanquam tutius exiftimem confen(um Mariti, praprimis fi illu-

ol

idant,

tis, & in (umma poteftate conftitutus, adhiber: nec Liberorum, przfertim

.Ol

Majorum, coníenfum negligendum puto, ne hi defundis Parentibusillarum

jnterd

Renuntiationes impugnare conentur. — Majoris quoque certicudinis gratia, Ree

rnecel

nuntiatione celebrata, folent foeminz literas Reverfales manu propria, Spons

fique , fi quis adfit, munitas, quz vulgo Betgiegbtic(fe vocantur, tradere.

onis o«

ts nutc

Sprignsfeld de 7dpau. c. 12. n.6o.

.XXX. Pinis harum Renuntiationum non Familiarim tantum confervatios

Mb

nem, fed & Reipubl. utilitatem concernit, ^ Mafculi enim foli familiam .cons

whlge

fervant & illuftrant, & in Ágnatis proprie familia confiftit, L.19y, de F. $,

J Rdl ;l SJ

U

Enench. d. tr« priv.14. P.t. e.12,n,12, Mu[cul. membr. 2. concl. 4. lit. B. n. 122.

yotiotr d

"hrnif. de Rep. l, 2 c.2, Se8l, 12, m. 59. 88 6o.. qui belli pacisque tempore Reip.

inferviunt, ejusque oneta gerunt Z. 2. de R. Z, L. 3. $. ?. de AMun. €$ Hon, Retnk.

: Qoih

t Gu

in L. f- C. de pall, n, 196. Betf. de patd. fam.ill,c. 4.. E contra faeminz familize (uz

finis (ant, Z.795. $. 5. L.196, $.1, de F. $, nec ob fexum publica Reip. munia

c li enim

,;;,//JVJW ]

fubire, L.2. de R,. 2drnif. c. k n. 69. poffünt: nec enim Magiflratus, nec Sa-

cerdotia , nec triumphi , necinffpnia ;; nec dona aut fpolia bellica his contin-

jncsbot

gere poffunt, inquit L. Paleriur i2 Orat. pro abr, Leg. Otpie apud Liv. l. 24,0. 7-

if QUW*'.

aliasque ob fexus maículini preftantiam in multis juris articulis longe deterioris

i

(unt condirtionis quam Mafculi, L, r. pr. de Senat. l.9. de flatu bom. | Et unus

)u

Vir; ex fententia Iphigeniz apud Euripidem, lucis afpectu dignior eft quam

mille fosminz, —^ Ut propterea etiam filiz facilius excludantur ab hzreditate

T

paterna quam fecundogeniti, Berf.c. tr. c. 9. p. 28 4. 8 c. 10. p, 640. Gandent, Diff.

, ad

de fam, excl.add. tr. de Infl. fec, mar.c.9. Enench.c, l. c. 12, n. 19..

j quod *

XXXL. Ut autem Mafcali familiz fplendorem fuftentarz queant, opibus

anum pI

& divitiis opus eft, vid. L. . $. 6. de Leg. 2, teíte fiquidem Experientia per di-

[yp

viias , prafertim inveteratas, fuftinentur & crefcunt , familie Nobiles,

Ti k

fine illis. vero .decrefcunt, fordefcunt & pereunt, A4owala, F. 2. Conf .13.

ANn

hh

3.5 Knipfch, de fideic. fam. INob. c, 7. ». 11, fegq, egeftate quippe fordentibus

| Vlduz !

((d

vita eft fupplicium & mors folatium, L. . €. ad, L. Zul, Maj. & absque facul-

I

loun 4j

tatibus lubrica & manca dicitur Nobilitas, ZMwfeul. membr, 2.cl. n concl. a. lit,

B. n, 116. Bened. ad c. Rainut. ver[. duas habens filias X. de. Teffam., s, 129, feq?.

e5

qu

Unde licet duz fint przcipuz alz, tefte Berf, c. tr, c. 10. p. 721. quibus omni

i

[

tempore fefe. - Nobilitas a contemtu vindicare, & e fordibus ad excelía ho-

g]!fml n

norum faftigia eluctari queat; Literz nempe & arma, ut tamen in hiíce a te-

j

bele

ngrig-&arhn unguiculis exerceri, & poftca foris virtutes togatas pariter ac

!

d p

wa

ïls;as

m

—

996

Differtatio 7uridica

o

licas addiícere pömt,- pecunia opus eft, (ine illa enim nihil fiet quod opus;s

dtfite

cum bona fint nereus rerum. gerendarum ,. & ficut (anguinis vite naturalis,

| hf

ita bona vliz Civilis vehiculum funt, fine quibus nec familiz dignitas nec per-

| hs obtin

Íonz poteft ftare authoritas. — Reisk, a4 L. f, C. de patt, ». 125. Kioch, 2. 3.

Ubi quis.

Xd2. n. 147.

Hinc Juvenalis:

FW/.

tmore :

Haud facile emergant, quorum Vittutibus obftat

vtto a,

Res angufta domi.

quítionen

& Euripides:

-

tipends d

Curia Pauperibus clau

a e&; dat cenf&s hondres,

puttu, lic

Inde gravis Judex, inde (everus Eques.

l äquidm

XXX. Reipublice quoque falus & utilitas

hoc exigii ' Intereft enim Reiï

U& alias Í

publice Ordinum ac familiarum de Republica bene meritarum diguitatem effe

t1n cont

falvam, Z.z, $. 13. de Ventr. infpic. L. 9. C. de quaff. Aalin, de Hyp. prim, Inre

10 s.i. an

L. 2.6,1. 9. 3. Vebxer, ob[, pratl voce Svápf StàpBtag/ p.«4o. Maxime ve-

XX

ro Illutzium & Nobilium , urpote quibus inprimis tam pacis quam belli tem-

Wro &' in

pore Reípubl. in paribus fui concreditur gubernanda , ita ut illis tanquam

eQativan

columnis Refpublica magna ex parte inniatur, & firmamentum smunimene

f, 32. [A 4t,

tumque regalis potentiz ex illaftri Nobilium familiarum diguitate fit reputan-

hs of

dum. Z4nzton. Robert, rer. jad. L. 2, p. 252, M. Wenl. menabr. 2. cl. 1. concl. 4. hit.

At L i,

B.».17. Unde qui amplificandis & augendis illuftribus familiis ftudet , ille

N, qua qrei

publice utilitati principaliter profpicere dicitur. — Kwip/cb. c, tr. e,7, 9.7- 9 4.

Pidtrimopgp

feq4. Hinc Petrus 2dnt. de Petra in tr, de pot, Princ. circa Ius quef. tol £. 22.

Pæ etfl cri

qu«ft. 5. n. 3. propter publicam inquic utiiitatem , quz confiftitin confervatione

gl.ämät ed

familiarum , in agnatione poteft lzdi pietas per Principem , condendo v. gr.

0.142, M

Sratutum, quod excludat Matrem a. facceífione filierum , quamvis enim ha«

AX

reditas Parentibus pietate quadam relinqui debeat, ordine mortalitatis turba-

T0 15 tot

to, hihilotninus, quia divitiis confervantur familie familiarumque dignitas,

Unt : ]u

propter inopiam vero honeftas perit , confetvatio autem dignitatis ac familiz

j

01'et, dOn

ad publicam pertinet utilitatem , publica hac uxilitas vincere debet fupra di-

Müamm

Gam pietatem.

Nec ftatim filiabus & feeminis hoc inutile dici potet: quo

fk'du(iomm

enim publice utile eft privatis quopue erit utiie, cum a falute dignitate Rei-

UT

publice privatorum etiam dependeat falus & utilitas, nec enim id tantum fer-

Vi

:

vandum, quod privatim unius ex fociis intereft , fed quod focietati communi

(

expedit, dicitur in £. 52, . 7. pro focio.

XXXIII. Operantur hz Renuntiationes mutuam quandam Obligationem

U g

7 ltss

inter Renuntiantes , & illos, quorum hareditati renuntiatur, vigore cujus ilis

dos cauta preítanda & alimenta,. hi vero foeminas Renuntiantes exceptione

V m ádn

mai-

removere pofíunt, :ffg. $. 3. 1. de Exeept. lolentque in Camera lmpcriali

data

p

X)?XVL

s2*

— ]

| . de »Reïzmzfidtv, Fäiigf:mz | ïü&g/ärz'wn;

opus;

| :

data i'me- claufula de&ärni contra fceminas, que Renuntiationi f]rare d&rc&ant;

uraïis»

Betf. c. tr. c. $. p. 365. quod non tantum in illis fed & in illorum defcendent-

WW

bus obtinet, juxta regulam univerfalem a. Se/Z. de Swec. Hebr. c. z. traditam «

L 30 CWL

Ubi quis eft fucceffione hzreditaria preferendus, univería etiam proles, qua

e femore ejus égreditur, eft praferenda. — Datur igitur & his Exceptio, nulla

vero actio, cum Renuntiatio non impediat delationem hareditatis , fed ejus ac-

quifiionem , 4fufc. cl, 1. membr. , concl. 6« lit. L. n. 774« in f, Pro dote vero

exigenda datur vel condictio ex Lege , L. 6. c, de doz, promiff; vel actio ex Sti-

pulatu , licet nulla flipulatio intervenerit, Zs« $.. 6 13. c« de R, U. A, Info-

la fiquidem materia dotis Jura noflra tacitam fingunt interveniffe ftipulationem,

«j

qua alias fine certa verborum folennitate , in interrogatione verbali & congrua

at

ac in continenti facta refp

onfione confiftente , pveragi nequit, pr.4. de V. Q. L.

j .pl iff, i

1. $. 1. Eod. 1. . $. 1. de O. €5. A.

XXXIV. Diéla obtinent in Mafculis naturalibus & Legitimis fimul , an

[arire

beli m

vero & in Legitimatis per fübfequens matrimonium inter Dd. controvertitur.

jg tangu

Negativam multis defendit Pezr. 4zt. de Petra de pot. Princ. in jur. quaf. tol.

£. 32. n. Ic.feqq.. Affirmativam vero communiorem dicit Ceval, in Spec. com.

j gpunitt

opin, quaft. 2. n. :«. Mihi tutiffima media videtur via, quam & 277a4». zntr.

fi p

CW' A^

de I. prim, pr. quaff . 34. ad Jus primogeniture accommodat , ut fcilicet Foemi-

nà, quz renuntiavit , przferatur Mafculis poft Renuntiationem per fübfequens

fludcn L

matrimonium legitimatis , fecus fiante legitimati.

Aliis tamen legitimatjs femper

7. m,/o /II /'

l /f! M:'

praferri exiflimo , nec enim facile Princeps per fuum Refcriptum Naturales le-

gitimat exflantibus Legitimis , 4u. preterea C. de Natur. lib. n.89. €.9. Gail.z.

ieruitt

ldo wj

Q. 142. Add., Brun. Com. fup. flat. excl. fam. avt.12. n.47. Betf. €.6. p. i9o.

XXXV. Fomina vero ita per Renuntiationem . exclufa a Succeffione ,

"TA

non in totum vel in perpetüum cenfetur exclufa, fed tantam dum Mafculi exi-

juis LUF

flunt : Jus enim fosminze non penitus exílin&ctum, fed interea dum Agnatio

T

ü's'

floret , dormit & in fufpenfo eft. — My»f. Refp. o7. n, r2. Nec licet Mafculisin

n d

( lt d['

fceminarum , quz renuntiarunt, prajudicium ftatuta vel pacta facere latiorem

T

j

"

exclufionem inducentia , Berf. c. £r. c. 4. p. $9. Omni autem agnatione exflincta

: 0

D

admittitur Cognata, licet foeminz ab Agnato ultimo adímt , Kell. 2. 19, five

j M

,nm v

daufula : euff einem febigen - 9[nfal[/ adjecta, fivenon. — Renuntiationes

enim.non facile prefumuntur factz a foeminis fine caufa, & fine refervationé-

i ommulll

alicujus fpei fuccedendi, cum liberz fint, L.29. c. de pact. Semel autem ob

non exiflentiam Mafculorum admiffa, fi poftea mafculi fuperveniant, ex quo

pl

hgäfm

jl

eft femel admiffa nunquam excluditur , Gabriel de ff atut. concl. 4. n. $, Vid.de

)P

€

hac aliisque R enuntiationibus adjici folitis claufulis, Vital. Ze Gamban. de Clauful.

y

fui ceffione feu. Remiffione verba, quan-

jJi

XXXVI. Cum xautcm.in Juxis

Ü

-

Hhh hhh

tumvis

N

988

Dïijärmtz"ok j'uridz'Mi

p

Gu

tumvis g&neralia,' reftringi debeant ad ea , de quibus Xferoüiniliter cQgitatum :

l

Grot, de I, B. & P. lz. e.16. $, 12, Puff. de L. N, G G,L$/6,12.5 33«

lf

Carpz, P. z. « 46, D 124 7,6, prxterea. Renuntiationes fint flri&ti Juris, firi-

I ptabi

um

&a quoque in iis fervanda erit Interpretatio, nec ultra cafüs & perfomas in ea

|

1

expreffas extendenda, /.21. «. 44 SCr. Vellej, Honded, , 1, p, 3. canf. 29. .

107. ut adeo feemina generaliter fücceffioni renuntians , ad fucceffionem in

Emphyteufi recte admittatur , Kellenb, qw, 26. n, 15. & filia renuntians. hate-

ditati paternze fratris fücceffionem recte capiat, licet in illa fint bona nifi pater-

na, Natta T. 44 eonf. 6$7, Renuntians tamen hareditati ex teftamento nullo

modo neque de J. Civili neque Pratorio admittitur, & fimpliciter renuntians

EM PA

videtur omni juri haereditatem quarendi renuntiaffe , arg. L. 13. $24 65 $. ff.

NE)

de Jurej. Natta T. 4« conf. 31$..1. 16.. Cum vero ratione foeminarum odiofze

fint, in illaram favorem erunt interpretande Mafe, el. 1 , concl, 4. lir, du m Iof.

€/ 108. concl. 7, lit,E. 1. 253, Vult.V, 3. Conf. Marp, 21. 9. 247.

XXXVII. Ejusmodi Renuntiatio , quoad omnia rite ac legitime celebrata,

nec ob lefionem ultra dimidium ex /, 2, «« dec, veud, nec ob fupervenientiam

Liberorum, arg. 1,2, c, de Revoc, donat, infirmatur. Gatierez.conf. 22, 14 31.

Mufcul, c. I concl, z. lit. B. Carpz, P. 2, C, 25 D. 4.

Dolo tamen metuve ex«

torta neutiquam [fubfiftit, fed' dabitur renuntianti actio de dolo , fi a tertio

dolo inducta, quod etiam fit, fi falfo afferatur renuntiationem in familia effe

ufitatam, mendacium enim fine dolo effe nequit , /, $. 94 27. de dolo, L. 43« $-2«

de furtis, fí vero a Patre vel Matre , aclio fübfidiaria in fatum ; 4, f, £m f. «. de

dol, mal. Habn, de Ture verum c. 38, m. 22, 23. Covarr, Rel. 3« $.440 2. adeo

ut & Metus reverentialis obftare videatur, propter /.4. e R, I,. & quia mi-

nor Metus in fcemina quam in Mare füfficit , Kellenb. qu. 42. 0. 74« Ut tamen

Gtur h

tum Renuntiatio effe&tu deftituatur , Renuntians recte abfolutionem a juramen-

(trüm

to , f1 quod accefferit, petet. /7:c,/, . 77, Pater quoque téftamento filiam, qua

füis bonis renuntiavit , inflituens , confctur tacite renuntiationem remififfe , Gu-

Quem C

lts jn h

tierez ad c. quamuis , n, 11. Pariter paCtum Patris cum filia, que renuntiavit »

initium ,. Renuntiationem, ftatuto quamvis introductam, modo absque tertii

Yobis

prajudicio fieri poffit, infringee , pactum enim per Patrem cum Liberis fadtum.

quod f

BG , (4

in ultimam voluntatem convettitur, habctq.ue vim fuptemi judicii , nifi tam ex

teftamento, quam ab inteflato filix exclufe, Bezf.

T ubf

(lef patt. fem, illuflr, c, 4

P^2 76,

'CI(), AUI

XXXV

III. Affinia jura ünt , Jus Primogeniture & Majoratus, de quibus

vid. Tzraquel, Engelbrecht, Toan. de Czrier , jac. a Sa4 , aliique , necnon Dd.

ad 7/7,2 $. .4. B, De differentia vero horusa duorum Jurium inter fe vid. Arnold,

Ü

4

0'5 )

li

t

Gor

Engelbrecht, de Jurisd, vet, Reip, n. 142, Springsfeld de ApAnag, 6 M'-'fWE

s

m

Aj

p

985

wä

-

£b CoO BMRO

k d

t

dun,

ET þäuc—ä hec eaqtle exigua de 'illu(lri ac ampliffima hac materia delibaffe

1.913.

fufficiat, plura, & limatiora annuenti divino IN

Á

umine commodiq -occafm fup-

( L

pcditabit.

u

9inbattg

971]: A h

fhonett

XXXI.

as ht

ORATIO

nj at

eito 1l

vt

V'ö h ^

NEXU STUDII CRITICI CUM P

as

lamm/üümæ :

DENTIA

ï[oAO h ml k

j

- JURIS PUBLICI, -

)

i;ne qi

Pyo Loco babita 4

60"![- n X

]OXH. JACOB

O MOSER, J. U. D

m

TUBING.E,

-

&&RR»

OXOar

j i

Anno 1728.

k

fgi^

j P

f

IGurus modó , Auditores , folenni hac in Panegyri : Ze ne-

^

xu Studii Critici cum prud

entiá

furis publici , vereot, ne

PR!ELQP-',

d

1j

«t

di- QuIUM

! Q'M'z

novaturire Veftrorum plurimis , neque Thema frugi,

Continet

u

numve, quod pro capeffendó munere Profefforió dedu-

Excufatio-

u

catür hanc in Chathedram, felegiffe videar.

Ecquis enim. Ve-

nem Tbe-

" 1 ;wgmfll

(trüm, Auditores , vel fando inter nos audivit haclenus, effe ali- matis.

ii

quem Critices cum prudentià Juris publici nexum ; effe aliquem il-

ncnf()hl

jje

fius in hoc addifcendo poliendove ufum ? Et quotusquisque eft ex

i^

g

TU

Vobis, qui de Arte Criticá. alium fibi formet conceptum , quàm

terul

quod fit Ícientia quaedam propria Grammaticis & Verborum Re-

i

du

T

"t

gulis , (z) quibus quid cum Jure Imperii noftri Romano - Germa-

Y

uD ?

nici publicó ejusve prudentià rei fit, non ap'p'aret ? Liberabitis me

üp f.[04

verb, Auditores, ita confido, à fufpicione novaturiendi criminis ,

ff !

difcetisque juftum Studio Critico flatuere pretium; concipietis vero

Jis

Hhh hhh 2

fmml

j

" deqlu

Ü

g

"

(2) lta in univerfum Criticos , fed nom fine fale nimió , appellitat

h A,O

"

j

LU

Gor:uxs Gzgganp Trrvs íi teutíden £ebenzStecbt. Cap,

A

)',?h À

l

3« $. 30« p. m 75.

* $ O

N

990

Oraito de N?xu Seudmn

z

!

at a ità

fimtd quöque dignum erga Ctiticaflros indig-nationxem

j quo.ruxh

Cüm

(idicam

fcilicet ineptüs eó res evafit , ut in oris literariz. Reipublice quam-

- lh T

plurimis propter abufüm Critices etiam damnatus fuerit verus' at-

que neceífarius ejusdem. Artis ufüs, &ut resipfa commendata fue-

lr cujusd

rit , debacchatum veró in folum artis nomien , at quam innoxium!

quoque di

(4) Et linc ille lacrymze

*

!

inde eft, quod fit tam exofuüm paffim

amplos eí

hoc genus hominum, qui fe appellitant Criticos, quodque tam

decrimenii

malé Studiofz Juventutis faluti confuluiffe cenfeatur, huic quoque

ju noflru

Eruditionis parti litandum , fuasque hic & curas horasque & un-

fnite, us

gues impendendos effe fübinde à bonarum artium cültoribus , di-

: püblici Ge

Wetllarini

cere qui -fuerit aufüs : atque agnofcetis denique, non me rempus

b

malé collocaturum , aut in devia à rectó Regioque folidioris Eru-

Eta

ditionis tramite itinera Vos me fore feducturum, quodft & in po-

dl atq

üt, noftt

fterum quoque aliquam literarii mei otii partem hujusmodi curis

confecravero., & in Scriptis meis ac Pralectionibus publicis que

Ti tetmpo

ac privatis utrumque Studium, ubi id fcitu neceffe , ubi utile, ubi

Pet fingu

PROPO-

& jucundum vifüm fuerit, commodé junxero. — Hzc fcilicet omnia

lt , de

SI'TIO.

intelligetis janr, Auditores, cüm dictó de Tbemate, & quidem

: H Eog

primó locó, 4e meceffarió , Gtíecundó , de genuinó Critices eum

BUA

prudentia uris publici nexu per breve tempus jamjam verba fa-

| de apthe

&uro. aures prebebitis faciles , animos faventes. — Ad ea veró pro-

Iul ro

tinus excitanda in Vobis cüm vel folum fermonis meiargumentum

Vs pariby

aptum fit fatis fuperque , hinc ulteriori benevolentize, quam vocant,

t

tbdtm wl

captatione , precibusque & obfecrationibus lubens füperfedeo , &

E ünguæ

ad rem ipfam potius me flatim accingo. Indicabitis autem, Au-

am

ditores ; hec nofcendi aviditatem in me audiendó patientià, ad-

CAPUTIL

tregium,

de NE.

probationem Veftró filentió.

! d hujmn

Ars Critica, (5) Auditores, eft illa fcientia , qüæ circa Lin-

CESS A-

* tütg

RIONE

guas, Verba flylumque verfatur, ita, ut de illis, non veró de re

| AIüpud s

Cum

Xu Sru-

ipf illiusve veritate judicet.

—

I fue(j

DI CRI-

TICI

E Raxim

CuM

(2) N/*omen þeni'm ab eo äccip,ig , quodejus ope judz"eemur;de Vet-

^ Conce

bis, & ftylo &c. Jo. Crzmicus zu 4trt,. Critie. Praf, Sec, Ia

|

j

PRU-.

Cundum [(

DENTIÁ

$1. PAU n

it nol

Junis

(D) Inter Scriptores Artis Criticae Studiofis commendanda , eft

Bulla

PUBLICI,

precipué Commentatio Cunisropnonr Aucusr HEUMANNI,

j d€ q

S .T,

Defipitio:

premiffa ejusdem Barergis Criüzicis [ene 1712. in 8. editis,

.

ubi fumma fcientiae hu

jus C

x

4Artis Cyi-

apita füccincté quidem , at nervo-

(j

fici7

f& atque etudit térperadlar

HEul

i

H

j

D

n

|

221

i

Criici cum 'Pm'afenzi.z ?yri: Publici,

—

ii

5. HJ.

Cüm autem varient admodum oþic&a , dircà quz ]udic—ium

Criticorum -

quorum þ

Criticum occupati exiftimatur communiter, dum ex, gr. mox de au-

Officia

Qu

WUj at

thentiá, mox de interpolatione, mox deatate, mox de AutoreLi-

: funt

adfoe

bri cujusdam aliisve quztitur; hinc pronó indé fluit alveó ; effe mulriplicia.

poonm.

quoque diverfas & multiplices Criticorum partes & officia, atque

üm pa&ïm

amplos effe limites , quos intrà regnare, quos intrà curate, nequid

dique m

detrimenti Orbis literatus capiat, iis eft conceffum. — Eít itaque

jam nofttum , inflituere finium regundorum judicium, atque de-

i quoqit

finire, usque quó in Orbem Criticorum exfpatiari Confulus Juris

q o

torbus, d

publici Germanici fit impune , & fit honeftum , & fit urile atque

nece(Tirium.

m pl

$. I1I.

jilis rv

Eft antem, Auditores, Criticorum prizó, (4)

(inquircrc inin-

L Inguz"rcre

yli &ape

