Irferigi

eminentiz ac Jurifdictionis in Imperio noftro, omnesque $tatuum dignitates aQ

tüsille t

Regalia fluant atque ad eandetn quoque tefluant. vid. poft Mauh, Stephan. de

t at

puridict. Lib, 1. . 24. fegg. itemque cap. 2. Müllerum ad S:ruv. S, Z Civ, Ex. 4,th,

79. lit. a. D. D. Grafs nofter i drputat. de modo taxands furi[ditl, tb. 2,

IV.) Profeudis Regalibus, quzipfa aliis nominibus fzuda majora titulata,

& à modo inveftiendi vexillifera, item vulgo fceptri, bie (yabiv

unb Ceeptety

£eben infigniri folent.

D«finiuntur autem ifta, quod fiat Feuda, cum dignis

"

tare Regali ab eo conceffa , qui poteftatem conferendi habet, vid. poft Rofenthal.

de Feudeap. 2. concluf. 1.54m. 3. Ma nif, Dn. Re&orem noftrum D. Mijerum in

Vixtinj f

Commenr. ad fus Fend. cap. z. $. 15.(eg9, de natura Regalium feudorum fafé dif-

W. g.

(erentem. — . Mores ramen feculi noftri t refpicias, accommodatius fo:tean defi-

Vg

niri poterunt, quod fint feuda, quz ex prafamprainveftientis Principis volun-

tate , nifi aliud quid obftet , vafallum ejuíqae legitimos defcendentes Regili Di-

« Ffl

gnitateornant. — tter de fendis Imperiicap. 3. $.7. — Atque hecfeuda Regalia li-

üs

cet pro ipfis Regalibus accipere videatur Hottomann. £s Lex, Feud. maguam ta-

H

men inter Regalia ftri&é fic di&a & feuda Regalia differentiam effe , velexinde

oli

pater, tum quodilla per vocabulum jurium, bec rerum re&ius definiantur,

2

adeoque R.egalia in fe refpce&tata fint juza & per confequens res incorporales ;

qui

Feuda Reg:lia veró res corporales, fuis licet Regalibus iterum atque juribusor-

na'z, * vid. Niell. di/par. feud. 11.tb.1. [jt.b, tum quod de his folus Imperatorfeu

puar

&l[

celüffimum Jadicium Aulicum; de illis vero & Camera Imperialis cognofcat.

fon

uti ex ordizar. Cap, p. 2, tit. 27. €8 poft Schbrad. intr. de fend. p. 12 SH1, 2. num, 72

lt q'g

a?gumc:manmr Carpzovii de Reg

alibus cap. 1. apb. $,

W

(V.) Pro furibus, qua ab Imperatore quidem dependent, fed à Statibus

ftte

.Impcrii

E od

- * vid. p:g- ftq.

L

i,

70j

" " Sþecie( S, À. ,

htss

äivet(a fam ab iis juri-

nGägmæ

Impäïii t;fiman in alienis teïritm*iis exercentur & eatenus

itionibus vi Superioritatis territorialis

proprio jure poffi-

p

bus, quz Status in fuis D

den: Hlla(tr. Dn. Baro de Lyn

cker én /ima/ell, ad Struv, $. . F. cap.é. aph,1 3. mum-1«.

vtv

ibus & Statibus Imperii inimediatis ,

d rl

(VI.) Pro juribus Majeftaticis Princip

itorio conceffis, ita tamen ut

daltin

vel etiam mediatis d Caare figillatim & abíque teri

Univerfali Turifdictioni nil pra;judicent. vid. poft aliosKl

ock.de Conutribat. th. i.

i il

Illuftr. Da.

atque hzc demum jura proprié bie Settlidfeiten dici merentur.

ln

de Cocceji. 1» faris Publ. Prud. cap, 21. $. 7-

i

poteftatis notisac particulis,. * vid.

^. €VIL) Pro omnibus ac fingul

is (aprema

liquafldera

& Dn. D. Schw'eder noftet /» JIstre-

aj

Ziegler. de jure ZMajefiat, lib. 1. cap. 3- $. 9*

datt, ad «s Public. fell, 1. cap. 4 $. 1. llluttr.

Dn, Chrift, Thomafius /» Difpat. de

ul

latior hic fignifica-

Prafcripiione Regal. ad jura Subduorum non pertinente $. 7. atque

jommsnt

li(per

jiemus

tüsille candem cft , ad quemin pertractatione hujus argumenti curatius pau

erit attendendum.

nl

CAP. H

jo Et4|

De

*

T

p

Ü

jnibus..

Variis Regalium. Deftniti

siora t

SUMMARIA..

Qu

| oyomes tanquam definita fuo awgufliores 88

, andj?

$. t. P'aria:frfbit Regalium definitione:,

ä

Sixtini fcil, Barcholii , Conrad. ab Emnfr-

[abflituitur DefinitioToomafrana. $.3-4- ]

f

Mgne?

!

5 bae ipfa fafius explicat

» C /hzäilz'mr:;

»

Ü

-del, €3 Rafmzbæi;i.. $, 2, rejiciurtur ba

Uuuu

$.1,

Qu

f

PUL EE TMUE

I

t i t

$

hEd

j

Ü

ia

E Fruftia hic

q u 3.42

ï

'quam nobis objecerit , ita confundi Regalia & Tara Maje&äw

te ngi j ll

tis, à fefe longé div

etfiffima, Hoc enimipfum, quod inter Regalia & ju-

f,

1

d g

(crimen , intercedat , perperam

fapponunt nui

lis

ra Imperii, nefcio quod di

»

h ontisa

magmmü

folidis rationibus ddducti v. gr. C 5t iff. £i

X

CULUL

yü

| CoJl. Polit, Exerc. 2.1b.

L

*

L2 4

/s

&t

j

4

27

*

En

invero

t Vfl D

24. & Árnold. Clapamar de 4frcas. Kerumpubl.

f/g'r;) *

p

egalium

.-£,).a

ACClI*

dl

quid imped

iat, quo minus laxiori in fig ificatu vocabulum K

i

ncorp

M

ifertatione dum & nosfacimuss recté Regalia

piatur ? Ouod in g:a:.r;fïcmä d

f uilbmm

Nitimurin eo non modo tefti-

u

& jata Majeflstis pro (ynonymis habemus.

Vm cr

moniis fupra allegatis, fed & con'enfu:

B. Da. de Gólaiz inlaud. Gymva[gmas

[i

Pf

!

pm irium , Lie b «nthali«

te de Regale Vafsgpz!; jare cap, 1. num. 13. contta C

] J,I!W,

, nallaplane d:ffzrentia

um & ümiles dicentis: $ed f rms;—'uf:mzzmgæ/?;swlzbnwx.

Y.

,

é8

od

AMaje

4

J

lais jura apparet; qusa ex à

eaiiane ES attrib

J'u

DT

inter. Regalia

d

i

que commnnta habent , elucefet , pofferque ph

ribus plaxsm effei , fe cpera pres

Jn

t videretur.

P.

T

-

V p

1706

SCHEFFER de Regahäu:,»

—À5Ó€

mamAIARTA

&L

paéntis

Aeorun-

: Uam varia autem Regalium eft

acceptio , tam variz etiam à Dübus

i Republ

dem nobis exhibentur definitiones.

Prout enim qnifque vel ex affedu

lY,

fingalari nancin Czfarem , nunc in Scatus Imperii prontore , velex pecu-

1 Citca a

liari Regalium quorundam intuitu ad (cribendum feaccinxir; Ita & varias, nunc

Dinny ,

laticres, nuncfiridiores, nimifqueinadequatas definitionesprotulit. — Hic «li-

Witerarum

quibus dicuntur jgra, ei qui /uperiorens non recegnofcst , vel cusconcefione aut pra-

d Reg—ali

feripttone , confaetudineve quafita [unt , competentia ad [alutem €$ decus Respublic,

fimen Re

lt invice

tuendum Sixtin. de Regalib. lhib, r. cap. 1. num. 14..

Aliis íantjura , m Jpsperatori

&omano conce[fa [unt in prsmm immenfi laborir, quem p: o Imperto (uffiwet. vid.Bor-

HibteCm CQ

cholt. ad ri:. qu4nt Regal. numer, 2.

Rurí(us aliis funt zzra Imperatoris Romani

YT

4Majeflats propria, ipfi m frgmum [uprema eminentia , ad Imperit utilitatem tributa,

il Splen(

Conr. ab Einfidelir, de Regahbus.cap, 1, ntem. 21. cum qua d«finitione feré coin-

tifi, qui

cidit hzc quam ex omnibus quafi compilatam exhibet Rofenthal, 4e feud, cap, 5

dthï[, tü

£onclnf. 1. wutz.1,

Quod (int jura Ipperii pott/Uma €$ [umma , Suprem: alicui Prim-

potc&;»s tü

cipi ejufoue. Fifco in figuum praeminentie €d laboris smmenf? pramium ac uuli: atis pn-

Mp. ?i 5. l.

b/tce commodum , ad dm

pern dignitatemn C$ mqjq/fa!em confervandam , tendentia ,

ffnt, D

dexta, data , conce[fa €$ refervata.

II. Verum uti ha&enus allatze priores definitiones fingulz angu&kiorcsfunt

fuo definito: ita nec hzc Rofenthalii omnium Regalium Germanicorum natue

R?galiag

ram adzquate fatis exhaurit,/— Nititur enim primó illa communi quidem, fed fa-

perflua & obícura Regalium in majora & minora, quz & Fifci dicuntur , diffin.

W'?

Qione. Deind: & ipfa manca nimium &anguftaeft.— Dantur fiquidem in Im-

perio noflro Regalia quam plurima non Cafari modo , fed & Statibus Imperii ,

Electoribus , Principibus, imo & Civibus reliquis, tüm vi Superioritatis territo-

5

rialis, tum ex conceffione Imperatoris , vel alterius cujufdam Status , inalienis

quoque territoriis competentia, ita ut difficile fit,, omnes & fingulas Regalium

Ithar, ,

Ípecies una definitione comprehendere. — Quod fi tamen dicendum , quod íen-

Mliels Mf

'WPI!HIM

timus, forfan omnium recti(fime ex llluftr. Dn. Thomaíii mente ftatuemus:

Kegalia 1n genere effe fumma poteflatis partes , atliones Cwium dirigendi , de vebut

Ketpublica aibonendi €8 cum exteris de negotus belli 9 pacss tratlandi ad obtinendos

x

Civitatum fines, vid. Thomaf. d. difput. de prafcript, Regal. ad /xlm Subditor. non

Z

periinente. G. $.

, Vide,

U fäfll

illam

lll Diximus ea um poteffatis partes propterea , quia Regalia non faltem

Q

qua penes Regem, fed & quz penes alios quof. unque Imperantes refidet

tf

Majeftatem , ceu partes totum fuum, conftituunt; Namque ut moxinfta audie-

luribus

wj

Wt

mus, & ipía Majeflas Civilis, ceu totum Valiquod pote(tatiyum, ex p

p9 CCP-

d

ES

-

787.

in Specte $. R; "

qupe aiiäi

pö:cntiis conflatum, in

tot pattes potentiales diviäi'potcfl ac refolvi ,

x

US ORU

tia.

in Republica occurrunt jura fub Kegalium nomine venien

mum objecta occupari

eudi

IV. Diximus preterea , partes illas circa tria potiffi

cirea res in Civitate pu

blicas, quod

dag

1. circa a&tioncs Cieium quod Imperto 1.

Dominip 3. citcarempublicam quatalem , five refpect

u fui , five refpectu Gentium

atl t

fic dio , utita, quicqui

Hac

exterarum regendam, id quod Regimáne fi (peciadim

uta, Dominium & Re-

yeun

eft Regalium, haud incommodéad hzctria Imperium p

ffitadine autem hzc tria

gimen Reipublicz referri poffi. « Quo nexu & qu

anecce

T Ke:pubhc.

ex notione ac natura

Majeftatis à Civibus in Impee

z lmperatm

1cfe invicem confequantur , id

Thomafius Z. .

4 w

rantem collatz , eleganter docet Ill. D.

^

À

| Sunt autcm

"

.. V. Tandem & fiüium , quos Regalia refpiciu:

c, mentio facta.

dem nemo affequitur ,

qen hbt

illi Splendor , utilitas ac Securitas Reipublicz ,

quos qui

ia cura effe

Hujus enim primar

s fs i

nifi, qui foprema gauder poteftate (cu Majeftate.

! Sacra Deique Vicaria vis ac

debet, tueri jura Civium, proptereaque di

citür ,

hn

d. Dn. de Cocctji. 74r.

Public.prad.

, dl*

poteft.s ruendi jura Civium a

c Rcipublicæ. vi

€ap. 7.8. 1. £$. 2, & de fine ac

(ícopo Imperii Roman. Germanic,

addatur peculiar.

T

Afilea Anga 1202,

l, i

difput. Da. N—ic. Wilckens quam habuit

CAP. IlI.

Dc

n uüiorcsfum

que de hujus fabjecto proprio ,

Regalz'um fonte, 4

ui efl Majeflas, item

bus formis tum Rerumpublicarum w genere ,

um i (pecie

jdem" '

indeque re[ultanti

M

lmp:rti Romano - Germanici,

ynttül, i

ii

- SUMIV:ARIA.

ial

B

Lorma €9 Strutlura lmpers: Romane-

it. 'de Fonte Regal

$

um,x quicf? Ma-

infäfl?'a,[iwf

4 G.4. de inaquali 7Majefla-

, n2

ieflas , dequetujus Dyv

dfibilitate. $, 2. de | Germanit

d o dnrer

Cefarem C S:afu: participa-

l, A

galiül

faljetlo Majeflaris,

itemq3ne de variis Re-

ä

ttoue.

TOA

$. 2, de

E

fhmpnbhcamm Forms'f 1n genere.

Uuuu 2

$, T.

t Ratllfmd:

queeem gnspmufi*uno sss

u

7 i

"T

:;4 Keipubl, Germ. Feudali

. - Videtur tamen Illuftr. Da. de Bode in D:ff. de S?a

bus quibu(vis ane

giir"

tb. 1, ad hzc ipfa Feudis

Rega!i

€$ feudis Regalibns cap 2.

udum Regale d

efiviffe,

nexa jura potiffi

mum attendiffe ,

& proprerea Fe

705

Í

J

etens ,

propriem quidem, fed

i nl

quod [it jus exercends

Regalm a territorto cotop

Civibus Imperá conceffum , wel

Á

ab Imperetore €$ Imperio

at

prorfus independens ,

(nfad

per invefhturam confirmatum , cumo

bhgatiene

fidei atque Officis prerattri ]

, PIUH

nl

Amperio preftandi cenjuntium.

(ui

N

?

"

A

*

"08

SCBEFPER de Regoz:ïääm 2

b

d

SI 1.

iritou

H

Ons igitur & fcaturige omnium

atque üngu!

orum Regalium eft Tipl'a Ma-

7:::/s7z'

(

*

ï

F

jftas. Ex hac enim jura Majeftatis promanant, ceu rivuli ex fonte, — Et

Mi

quemadmodum totum alids conftiruitur per partes fuas,. ita & Majeftas per

tids u

ipfaRegalia, tanquam per partesfuasporeftativas, — Siquidem hoc d naturato-

& abifn

tius eft, ut & in partes diftribui po(fic, & ex hisin unum collectisiterum paríici at»

hule m

queintegrari, — Quz fibenécbferventur , tunc facile fuerit judici

'm-idterpene;e

Vite cox

trita ifli de Majeftaris divifibilitate di

1

f

ceptationi. « Netomeft Bodinum sstr. de

quoctam

Republ, lib 2.c, 1. Kirchneru

m de Republ, dff. 2. nvm, p, Rein

king. de Reg. Sec. €3

titm,q

Eccl. lib. 1. clafl 2 cap 2.,231. g

£

a

3liofque,.qui Rem publicam mixiam dari infici-

x N

antur , id evincere congti, quod Maj: ftas

planéind;vidua fit, omnemque refpuat

f?ldi;z):];btw

partiionem. — Verüm videntar hii hancopinion

em delapficxeo ; quod tocüm

jiea d

morale feu poteftativum ejuíq

ue effentiam ac naturam minus dextró zílimárunt.

$.105,

Certé Majeftas totum al

igquod eft, ecfraon phylicum , ut integrale ,. morale

peimt, :

tamen, virtu:le , ac poteftztivum

Natüra aurem totius alicujus moralis rám fime

W leeug,

Plex non eft, quin divifionem patiatur

Hinc hlicer anima noftra, qua Philofo-

dotff d

phis aliás quo

ue totum aliquod poteilstivum. audic, realem partium füarum

divifionem no

i

1

"a

-

)C

£u

.á

l

Ni

admitrat, id tamen. hon gaquépr

it dä*'aïgü , qualeno: hic

td mod

anteili

vifibil

gimus, toto, quippe quod priocipium fpisitaale, adecque realiterindi-

üüth ew

€, üt anima non e(t, fed potius comp.fitum,

quoddcm morale, &

&as a

€o ipfo ,

quia ex partibus compcfi:um in partes ireru

m divifibile. Planum

^

f eriar

hivcc eft, indivifibilitatem conceptum Majcflaus effent

rP

.

ilem li» :dquaquam in-

Tufttia

gtedi, reétcque illos agere, qui flatuunr

M j-ftaera dividi poffz, uti Dn, Dx

Schweder nofter 4» /ntrodut], $a fus Publ,

pavt.geu.cap,2.$, 19,

Sed tasien , M

CGm t

qit, ZMajeffas mbilomimus , t totu

lesretle div

"m aliquod pote[f aivotim , in partesfuas potentia-

ttj25) |

iditur. Similia & B. Dn. Struvius haberéz Syo:

, fur, Fendicap. 6. S. 137

!

"1. — Regalia, dicens, wibil aliud funt ,

guat 7 urgi AMajeffatts , 0u& fant Paze/l 4-

tes varia , quibus velui

viübi!

H

:t':

partibus: Majeffas , FABZUAI To m

aliguod poteflatvvum ,

cozflat. Pariter B. Do.Zie

ls tion

g'eius zz trali. de fur. Majeff. ltb.v. cap. 3 po&quam fae.

Mlm &

de Mzjeftatis diviübilita

te difputarat, tandem his veibis coacludit ; s« veró:

&5

c

üonun

definiam tandem, quid de prop

2

jta controverfia videainr , ajo , dvvidi poffe Majeffa-

tem C3 divij

Á

, Q

m eam fuje vicibus non nmmis , nec vartone objetlá tamzm

. od p

Wdfm ]

quoque in fe, €9 dyvifibilem praptevea etiam

effe tum, guatido cenfideratum 1m atla ffgna-

$6, C8 in exiffentia [ua. o&jæäzwæ

(gnatenus [cul. bac f&mæ!f cwzïzfzmiij?::,zg:;zmr ) abffra-

beodao ab omai Oateria t

etreumfLFantiss ndvvsduantibus.

Afitcum hec nimisfcho-

lafticé proesa,

*lo

qua Zieglerus pollait ,. fubrilitate ,. proponantur , andiamus nunc

edam B, Dn. D;

[

Hochftetierum noftrum £z Coleg. Pufindz f.

Exerc. X 1. $. 19. übi

lic (5 nera Y* P

erfpicué non minus, quam neiv

dl

oíe piaíens argumentam.tadat

] affcrit-'

AUl

09

i Spee $OR

o

YX

—

r N

n

"

Cuss

afferitou

t

g

rationes hzud decffe, 'qnc.i*ä-M'aje,:&as in partes dividi p

; ipfa li

ütac

Qunt ver

ba D. Viti) zi tmmpediat vel ex parte materiz, quiaiu partibus

fon B

Maeltans efl muliitudo: welex parte effctentis, qua efl voluntas bumaxa, €$ d-

r

2007 )

lt

vid: poteff : vel fiais , quivslumiates ad dvvifionem

f&'l' vtv

t , Ut efi W;;fgzm z(;'framtaäz'.æ-,z

: DAT

& ab

ifronts Regaliusm , cni malovcmedium efl partitio Regalssm

uidena que wom

p

babe: omnia Regalia, is nec omnta poteft , qua vuli, — Jtem fints eje[mods efd cou[etu

Rtsrpout

vatio co»cordia turev rmperantes &c. placet his omnibus prater complares alios,,

ümpitr d

quorum omnia recenfere hic faperfedemus, fobjungere B. Dn. Gotil. Gerh, Ti-

[

tium ,'quippe qui £ fpecim. pr.

Publ. hb 2, cap,7 $. :06. [9q, vem folidé percra-

ydariiftc

Gat. . Merentur vérba ejus adduci, quando 1. c, $. 106. AMajeffar , dicit, mew eff

naguexe[mt

indesifibilis per effe tiaza , um enitm ad exemplum alioram jursum confenfn , quaad

piura objelia, excitetur , utique ilius partes juxta hac feparark po[4nt. — Ec snox

quodwmm

g

alománt

$. 107.

FHinc vel ita partes dividi poffent , ut dvverfis fabi

Ewe

;c éudependenter come

perant , vel poffant quadam partes plane tolli, ut manca fit Majeflas , ae aliquando

tl mog:ï:

ralistimit

$p locum partis deficievis poveffas gnobultor CS dependens [ubffitwui. Cop£ & Pufcne

lhlb

dotff, de /. N. G Gsb $, cap, 4. $. 9. 29 & Grotius de j. B. &8 P. lib. 1. cap. 3. . I7a

r f:u:gg

Nimirum ; üc ftylo utamar Lyncketiano , Reff, j j. s. 107. habet fe Moj:ftas.

É

ad modum touus per 2

£y t

c

x

gationetm, quale accrvus lapidum.

Q;*äen::ïda 9

qudenti

dum enim acervus moner , licet unus alterve lapillus fubducátur; ita & Maje--

3 rca!;äïnïä'

a2tve

ftas manct majeftas , licetuna alterave ejus p

Cb

vtl defici.t prorfus, velin diver-

m «

r

ii

j^

.l;']*-

fa ctiam fubje&a transferatur,

Arnifgus iv tr, de Jar.. Majefl. lib. 2. caper.st. 1e

ïJ'f. ]

il

Jufütiz quoq:

je univerfalis exemplum affzrt, de qaa tritum illud :

Qu

i

"

(

t

Ü

)

f.iJf;!m &u fe/e quriutes conttret omnef.

Cum tamen nihil prohibeat, * virt

;* d

tes illas inter fefe »eiïe feparabiles, & actu:

etlam feparari. -

H

u p*

Iaterim fatendum fu

o modo ca;rto.qus (enfa Majeftatem dici poffe indi-

IN

'vifibilem, faltem ens aliquod indivi(um, eo fcil, (enfu, quo Majeftas diviübr-

! funt ,3"'".?'"? .

lis non eft in pluces fpecies, víd. D. D, Schweeder loeo fapr. adleg.v. g. in peifo-

WN/MWW '1 |

bl

Á

ico eriorum con-

nalem & realem , quz diftin&io multarum alias in Jure Pu

i?

: P

',',.,7'7.1

füfionumque genitcix re&iffime à Publiciflis p aftaniffimis damnstur ac rejici-

tur. , Obflat enim illi Unitas Summitafque Majeftatis , cum repagnet , duo fub

: T

todem genere fumma dari , unumque per alterum tolli fit neceff:,

Porro:

u

W,;:

Uuuu 3

J

à

z UEMELUEDS QEONCUXIORO PRLSSSEGINENA,

;; lr

,

1

» Loqui»mür hic ex mente A'fni(æi, cujus verba. adduximus, alias fa! gnati,

p

tam ardtam vera virtutis cujosque cum altera conrexionem effz , ut una ab:

[gmüiüï*:f

^

Í

altera divelli ncqueat. — Ira enim ver? juftus non «t , qui crimiae aliqvo la-

['g']/l

j

borst, licec omacm Juftitiz laudem $ mundo reportet, — INam quiin unico

wm Hä

j

delinquit , totius legis reus eft. — Tacob. II , v, 16;

p

m

»1o

SCHEFFER de Regalibus,

Eu

CNEREPE

M

m d

| mujctati

Porto in änavis Republica Majeftas indiviía eít , qu-archus illain toto'cïomn

jp 5171&

plexu fao omnique ambitu (pectatur. — Ita enim omnia illa, qua fummam Ma-

BY

jetatem conftituunt, fimul conjancta non poffunt nifiuni, five reverà, five va-

tonfuíe

tione attribui, vid. Arnifzus d. tr. libr. 1. cap. 3. 9. 1. confequenterio omni Rerum-

a, in

publicarum forma unica depiehenditur Majeftas, eademque multiplicare ne-

quit. Ipía veró Regalia licet inter plures diftcibuta , tamen nonnifi unicam Ma-

; Áim p

! liphyfic

j'c&atem efficiunt..— Duoitaquein hocargumento caute obfervanda, Ussm : quod

omnis in quavis Republica Majeftas in partes fuas potentiales feu fubjeGtas dividi,

; Noatür. Y

L)

L)

& quoad has plaribus, iifque diverfiffimis, fubjectis ineffe poffit.. — 2diterum

qi fing

! fobuna,

quod tamen hac ipía Majeftzs (it quafi fpecies monadica, nullas conípecies ade

mittens quemadmodum nec duo fub communi quodam genere infinita dantur ,

Cun

quodque ifla , qua integra & plena confiderata , unica tantüm in quacunque ci-

[ Corpoi

unicum,

vitate five fimplici five mixta deprehendatur. — Etenim femper illa eftin fubjedto

quodam communi, * hoc veró zílimatione morali unum eít , & per confequens

tamen p

nonnift unius quoque Majeftatis capax , utita verum fit, quod D. Do. D. Hoch-

. Corpus,

ftetterus ex B. Da. Tacobi Thomafii apsot, ad Tabul. 49. annot, 226. adducit , etff,

| 4cpopul

inquientis , »axtime dividastur Regalia, manent tamen tip[a mibilominus indyvia

idile at

! Mij

ec unita $5 (ubjctlo commum , quod efl tota Civstar.

Sicutt tamerfi faculiates quin-

que Sen[uum maximé [imt divifa per certa corporis organa, uniuntur tamen inip[o

] htum fim

animah , tanquam [« bjello communi, vid. Hochítetter Colleg. Pufendzrff, Exerc.

1 Popti, i

Q pato c

X4. $.19. aliad ergo eít dicere, Maje(tatem dividi poffe in partcs & quoad has

commanicari plutibus, quod verum ; aliud poffe eam dividi in (pecies & qua in*

üm,&

tegra eít, pluribus ejuídem Reipublice membris ineffe, quod falfum. Hoc

Dis parte

' Optcim,

enim pofteriori fenfa Majeftas accepta utique unica eft & femper indivifa.

ll. Dum autem Majeft:s unica dicitur, hzcunitas non (altem in perfona,

tia) EH C

(cd ctiam in corpore quzrenda eft. Vid. Ill. Dn. de Cocceji 7arzs Public. prad.

n

£ap. 21. $. 2. ut pateat , quid innuere velimus, ex fuperioribus norandum ,omnem

Conf. de

in omni Republica Majcftatem nonnifi perfonalem e(fc. Itaque & (u

bje&um

&ä&e

majefta-

üm i);al.

m

D qualibe

* Non repugnant h-.:zc, quz de fubje&o communi dicimus iis, qua in $. fe

| Bilo vel it

quenti adducuntur. ldem enim fubje&um Majeftatis nuac commune dici

poteft , nunc proprium, fed diverforefpe&u. — Quando enim integra Ma-

BRT

jeftss refertur ad Majeftatem aliam , tunc refpe&atur in fubjecto proprio,

| mnVEI&[u

quod vel Princeps eft, vel Optimates, vel Populus, — Quod f veró una ea-

Rlür, p

demque Majeftas referatut ad eos, qui pro diverfa Regalium divi(ione di-

li,

verfimodé de ipfa patticipant; tunc rota Civiras fubjectam Majeftatis e

| ln

Tüpul

commune; Subjc&tum proprium aurem fub hoc refpcéta eít varium & mul-

tip x, prout (ci.h'c;t variant perfonz , inter quas Regalia funt diftributa.

| mmo'cm

/X

diue

»

-3n Spetre $. R. j

i

rÁ

ale eit, hoc veró juxta Grotium :» d.tr. de f. B,€9 P. cap,

[n tuoton

majcítatis femper perfon

3. $. 7. & qui huic fuccenturiatur , Pufendorffi

um in tr. de 1, N. €8 G, Lib. 7. cap. .

m M

termino civitatis laté,

ei, t

$. 1. vel commune, velproprium. Commune eft Civitas,

Propriumilla ipía per-

n«

confuíé & vsgé fumpto, Vid. Pufendorf. . /, cap, 6. $. 4

Íona, in quam Imperium feu Majeftas confenfu civium. fuit translata.

quue-

üpliat

h

Quod

j onicaml

füm perfona vocabulum vel phyfic

é fümitur, vel myflicé ac moralitet,

iduum quoddam ac fingulare de-

Üntm: quo&

fi phyficé (umatur , per eamtantummodo indiv

notatur v. gr, Petrus, Paulus. Moraliter íum

pta etiam plures comprehendit,

j (isid

lent, quod perfona phy-

qui finguli tamen aftimatione morali tantundem va

")

ficé una.

2

E

ott i

Cum itaque diximus unitatem Majeftatis non faltem i

n pcrfona,þ fed etiam

finita dunt

Majeftatem vel penes

in corpore querendam , ex mente Cocceji hoc volumus,

quiaue

fonam phyficé talem, vel etiam penes plures phyficé tal

es, unam

unicum, ceuper

refidere..

elia bj

tamen períonam moralem , feu, ut dicitur ;

myfticam efficientes ,

yrconqu

Aft totus populus zequé ,

Corpus enim vel totus populus eft, vel populi pars,

p».D H

arum habetur pro per(ona.

aibus ita obfervatis

ac populi pars fenfu moraliff

Adduat, j

facilé jam conftat, quod

majeftatem fingulis Rebuípublicis , qualicunque

m t

pïæ'

R egiminis forma affcctis, tribuamus.

Quot veró Rerumpublicarum formz

sl

; id ipfam tripicx fubjecti

l

1

fertim fimplices, ut loqui amant, & regulares dentur

yr t

proprii , in quo majeftas habitat ,

diverrütas oftendit.

Veleuim Imperium civile

Monarchia , velin paucos fed optimates devol-

f(äd"ü ' Exvm

€x pa&o civium in unum, & fic

ao

vitur, & fic Zdriffocratia , vel denique in toto populo , falm major

imultitudi-

«s d

nis p

arte remanet, & fic Derocratia generatur, — Hinc egregié B. Dn. Titiusis

fillom

Specim.

ur. Public, hib.z 'cap. .$.28. Monarchia, inquit. (Arz'/ïacmtia) (Democra-

rindivifän

tia) ff Civitas $n qua Maieflas ( [unbicelo phyfice Uns) (plurs£us

) (maajori multitudimis

qninp

paris) inbarcet €9 ab eo

dem [ubjctla quoad omnes partes , m eofdem [nbditas exercetur.

lp

Rerumpublicarum fotmis ex veteribus Reinking

"LL

conf. de tribus hifce precipuis

de. R. $. €4 Eccl.hb. 1, claff. 1, cap. 1. num. 12. 13. ex tece

ntioribus autem Pufendorf-

t

& b

l

fium in d, tr. hb. 7. cap. y. per tot.

Qa

amcunque jam harum formarum fumferis,

mj

difcrimine, utfiillain toto po-

in qualibet Majcítatem deprehendes, hoctamen

pulo vel integro «orpore exiftat, una fit in toto c

orpere , nullainfingulis: fiin

i

j

qu

i

collegio paucocum , ruríus una

fit intoto collegio,

nullain optimatum fingulis.

u

five domi habitet, five inpublico

C0

:

Cum 6 contrario Princeps maneat Prioceps,

nittf'

converfetur, — Sed planahzc fant , & cuivis, qui

vel prima Poli;icgs fundamcnga

«d PN?[IC;

pofuit, haud ignota.

il

, imà difficillima materia eft, fi non tamin gehcre de

T0L

Ill, Difficilior jam

, i

"u

Rerumpublicarum formis, quam in fpecie de prafenti

Reipubïicæ noftrz Ro-

Sant quidem; qui-

yil

mano-Germanicz ftatu,ac habicu for»mali quzítio inftituatur.

]

bus

zrm""SJ

d

x*'&v»wx* d

7:2

SCHEFFER de- Regalibur,

p ia

bus mera cumoävaä videti ür * brevibus terminis tec hinicis umvex(am cc.mpagem fi-

DP'D SLP

ve ür:z&uïam ä ï c&em totius Status Imperia per tot membra diffufi, ante oculos

[&;n æi»ïz.& at

(ttt potto

^id. Da, Brunnemann, Exames, jar. Public, lib, 6. cap, 3. 44. 12.

Ahame

Masfrfem

üa;ä nequit, hanc de F..uma Imperii nofti Germaaici dquuuüüoümn,

Ánd, $u

ut illa fua non caret difficultate ,

ita nec utilitate omni delftitui,

1 Titius , &c

vis Legum Germanicarum juriumque hinc aepcndenuum natuta foli«

*

Horum ot

&À

u$

nt

ää

lg

stus:, G cum principiis generalibus copferantut, cum contratio le«

:ï

1

dem imis

gï?

ex

:;

-

ira publica-fine reípectu ad hanc normam wn(d:mnubus, tei imago ac

extetü

! Vtnitn £

a fpecies facile imponat.

Non immeritó igitur di i(quifitionem de forma

ligius al

Inperii Germanici quaftionem Juris publici capitalem dixit Dacclerus tefte Kul«

ifdibus

pifio ad ZMonzamb. cap. 6. $. 5. qui & ipfein eadem univerfum Juris Publici argue

tiom diffr

mænmm velut in centto conflaere contendit d. c. 6. $. 1. conf/ B. Dn. Titius 4»

(venda &

d: j'ff: 1. de formatatius Reipublic, German,

Nec mirum etiam , tot & tam diverfas.,

przfengi ar

(zoà etiam monfirofas , de Forma Impe u Ge :mamcx ngmoncs cnatas efle

Qi0n tanty

V exavit Q -"mge non uno ab hinc fecalo hoc aïgam&ntam Viros & in Aulis &

(uart, qui

in AÁcademiis fummios, neícientibus pæn(x*ue ubi in lubricitate ifta pedem

i

Diluleta

figerent, vel unde ex tot femannatum tuibine fereciperent, ifto femel immerfi

Net tatie

ac Aïïülïx ?/iïmïo

Esmzm funt,

ü Fæïmam Reipublice Germanice AMenarcbicam & henc

tlam

M

alü abfolu

. o

m, aliilimitatam , üt Reinking.

N/izendortlius , Schüzius , Stamme

ttodo ext

letns,

Scho

ockius, per 1llnffris, Daro de Ly».ckar &c.

Sunt, qui ZAriflocrat-

tiores pa

cam, duos inter Baomus & pf*nonarus Hippoli us à lapide, . qui poüerwr Íu-

N

binde tamen temj peramentum aliquod in. msia admipiftrandi munarchxcum

äqï'!&ï&(lü'

ii B. Da. de Kul n's

cante eum

'&E&

Sunt qsu ex hac utraque Jdixtarp ,

$

hius, Bacleras, Arumgus, (J»uzcv:uæ, &c.

»mrum ouin

fe

tamen mens fuit,

aliis in xmxr:na ifta Acxf)couaua*n

?1* Lu

AAR

Y3 463

ueus , aliit, q deis

pr

Da,

p

s

4f

[7;/

* ï«ïsvaus & zcmum eft Bened. Carpzovii ;"dumm, qnod mhz circa liii-

6;'!('4

gia Ddu*n de Statai. Imperii noftri hodierno £« zr. de Capit. Caf. fen Lege

"4114

Keg. Germ. cap. 13. !?;szfm ab init,

Harc luem , lctibens, facilise C$ felie

dem,

cirer compesere poffent d , quiverum Ienperts duatino w[u peritiam acquirute

yuzt.

In pulvere fi æzflam Schbolaffico wulta fape de Pa

hu

eflate Princ! P'*m &

flata- Regnortm tauguam de ideit Platonicis varte di j]f:'p uniur , 2ne fiad ufum

R:zp

commnnen exagamtur., videtur in [omnts fuiffe laboratum :

ldesm cem*zgat TTR

p

eus vel smixis Afaieflati Przmzp:;m adnlaautur ,

vel utimit cakdem arrodunt.

Vtim

idua f

J.W

Sclicet B. Carpzovius ipfam argumen'i hiüjus tfaöa!m'ïcl:ä h

,[Clï 3

ner

W

fed id lolummodo optat, ut. quos aíus & f*pr.ana alüs

t—d

lP:.L&.üOE(.S

teddidit, calamum hic ftiingerent t manufque

OPSFA deQV£lCiïtc

m

U

-N

Ed

(5

asl

*

in Spetie $. R. ].

PUR

lmpegmiïx.

aQ

bn. D Schxeederus nofter adftipulatur, Monarchiam prævaiere affecentibus.

(altem non

Sunt porto, qui nec fimplicem, nec mixtam, fed irregularem &

N

Monflrofam ut Sev. de Monzambano, fcu, filarvam detrahas, Lib. B. dePu-

pl

fend. Sunt qui Syfematicum , (ed modo extraordinario confederatam , ut

|atiti

Titius,&c. Sunt denique qui plané 4dorbitam faciunt, UtlIll. Dn. Thomafius.

contrante

Hofum omnium ac fingulorum rationes atque argumenta jam excutere equi-

den nimis longum foret, neque etiam przfenti inftituto noftro accommodurm.

ts

Ut enim Éiteamur , cuivis facile conftare, unum ex his modo allegatis multo

t de f

longius

altero à veritatis (copo aberaffe; pauciffimofque à fe impetraffe, quin

qs tl

affe&tibus & pardium,

à quibus dependebant, ftudio litarent: nec id tamen

ol

etiam diffitebimur, nos tantum no

bis fumere nec velle, nec audere, uc in re-

Dn uH

folvenda & exenteranda difficillima hac quaftione (aliis qui int

egtisua&:atibus

um d

ffundere ftuduetrunt, velut B. Dn.

de Pufendorff.

-præ(enti argumento lucem a

« duar d

non tantum iz ZM:nzambano

fus (ed & in peculiari Difguifttione de Republica irre-

TT 0

ungimus varios ejus Adverfarios à celeberrimo Dn. D. Struve $s

guldri. cui j

"T

Bibliotbeca. juris fele

& cap. 14.. $. 49. €€ 46. recenfitos) nos acutiores arbitremur.

tamus, eorum utique fen-

[cmdimmïfï*g ,

Neu tamen nihil dixiffz videamur, breviter id anno

tentiam, qui Rempublicam Germanorumi pro Syftemate Civititum plurium

P

modo extraordinario confasderatarum , habent, dignam effe, quam pruden-

us

ide & id procerto habemus, communes

tiores paulo altius meditentur. * Deir

XxxX

jllos

T

p

Tb

r

monjlüh

i

* Eft hec fententia fzpius jam laud. B. Dn. Titii.. Ratio ejus pa"lrflarïa pro«

at

fec&to haud consemaenda in eo flat, quod fcil. Imperium Romnno- Germ.

g"

pro una Republ. uno Imperio civili animatà,- haberi non poffit, /aRe-

publica emtzs , inquit, &»a, gqnalifcungue illa alias [it, vequiritur, ut tota

!

AMaje/las umi SubjeHo mhareat , ab eoque per veram peteffarum fubordinatia-

d

f"",

mem , in eundem populum, quoad omnes partes , exerceatur , qualem Reipt»

Blica babitum ; cum libertate Territeriorum germanicurumy jurifque Territe-

miit j

trlalis independentia ,

legibns fandamentalibus próbata, ac a nobit antea. fatis

!

al i "lgl

demonílrata , nunquam aliquis conciliavertt ,

utut verbis pécufis, at inanie

w/;,«,,g,ö(*

d

if

bui , facum .bic fieri piffe ,

non negemut. vid. ejus d.[fert. de Forma totius

cum illuftris. Dn. Lynckeri

pit"

Reipabl, Gerim. $.41. 68 $. 83. in quo pofte:iori,

& Bocleii rationes attuliffet &oc ergo, pergit, prebandnm erat ,

quod per

uod nem

Ij

qil

unum idenmque Iraperium ciuile , ommta w Germania expedtaxtur , q

"

j

h

g 4

temere fiet..— Sifinguhflatus , dn fuis Territoriis leges condunt , vuoi'ites coxfcri-

bunt , tributa impoeunt, facraordmant , legatos mutuvt , faderaineunt , ac

l

u^

)lvf'

»

€

plura alia , járe proprio C

libero , faciunt , wbinam eff prixcipium aliquod com-

l

] (

anune , ex duo illa ommia prefiuant ?. boc [as

fc

£ non, n*t/ï [v f-;i Ineuniam c/?mdt Pörgji.

A

.

5

m

p

scm;zpäæ de Regalibus ,

:

Ó

p

i

i

-

^

ii lmp

telis & fequacium conceptus de Rerumpubliearum fo'rn-)iä valdeina-

dxquatos cffe, neque fingulas, occurrere poffünt ci

d. Pro]

vitatum ftru&turas ex iis,

tanquam ex regula indubitata , menfüurari poffc. -

IV. fam & difpiciamus oportet, de fundamento, cui omnis illa de for-

mis controvetfia innititur, Videlicet eff illud Majeftatis, feu porius jurium

Majc(latis, diverfa atque inzqu:Lis inter Cafarem & Status difpenfatio, - Exeo

enim , quod Maj:ftaris inter Cefirem & Statuseft divia, quodque inzqualisin-

| $8

ter eos de ifla participandi modus exiftit, Ddbus occafio fübnata eft de Forma

j

| Df R

Reipublice Germanice tam varié di(ceptandi. — At bené cum quzftione hac agi-

tur, ubi illa per Auream Bullam, per tot Capitulationes, per Receffus Imperii ,

i R:ga/m

per publicas Pacificationes,

per quotidianam denlque Experientiam eft expedita,

| n $4

:

Nimirum folem negaret in metidie, qui in Imperio noftro Germanico jura Ma«

( txam

|

Mihátuy d

j'(iatica negaret. diftributs, — Refragatetur ei, ut diximus, experientia, obítas

|

rent tabulz Legis publicz , contradicerent celcbzrrimorüm JCtorum demone

ftiationes folidiffimz, quin famos venderet quicunque contrarium afferere conae

ä Imi

retüt, — Ád rem.ipfam veróà quod attinet jam antea audivimus in omni Republ,

3 t

Majeftatem certo cuidam fubjecto proprio ineffe, Quod fi igitur de fubjedo

E

T

bendi ra

proprio Majeflatis, quecítin Imperio Germanico, quaratur , ad facilioremtei

elucidationem id tenendum ; Rempubl. noftram Romano- Germanicam confie

j ptünof

derati poffz vel qua compagem (aam integram & fyftema Civitatum fuarum,

3. feni

U

£x quibus conftat, univerfum: vel qua fingularia, quz finguli $tatus occupant ,

InUlS (

Territoiia. Sub priori refpe&u gaudet Germania regimine communi per Impe-

ll.

ratorem & Status exercendo, utita Majcftas Reipublice Germanicz Imperatori

.] proceda

