Germaniz probari dixit & P. ;. Dec. 153. Klock. de erario 1,2.. c. 24.0. 4.14.

féa4- Magnif. Dn. D. Schweder i» Iztrodutl. ad

itsc.]

6.11. cui praterea -accedit etiam Hertius c. 7

J Publimm P. Spec. Sett. 2

5*- IV []

htmo f

—

;1j

-

atäuinndz' ptodos szäz commbáis.

usl

"

IV.

eyhm

- Aft in eo cardo tei faltem verfatur, an in deli&is, quibus defcendentes,

adícendentes, imo & Collaterales ad certium gradum admittuntur, iidem fal-

penun,

tim Ríco præferanturhodienum , an veró plané damnatis ad fupplicia teftamen-

. 5- 3 LA

us ni

ti fa

&ioconcedatur. De Jure Civili, etiam noviffimo, quidem certum eft,

quam teftamenti fa&tionem reddiderit damnatis, uti prater Schilt.

O

quod nur

i

Ex.38. $. 27.

contra diffentientes cum largo numero jam adftruxit. Cl. Luder.

Mencken. in

d. D. de teflament.fati. damnat.

ad mortem jure Civili denegata &

' abolte

——

moribus pler:lfg;,

afferta $. 4. feq. ubi & ampliationes, & limitationes exhiben-

r;o IjOB'

:

(ires ullam difceffionem feciffe putant, quos allegat

tur.

À quo nec mores no

| PIOWH'

Schüz i» Compendio Lauterb. p. 4.84- quibus e

atenus quoque accedit Strykius

jig tett

U. 7M. ad tit. qui teffament. f*

ac.poff. $. 10. ut extra SaxoNiAM (ibi enim quod

; at

te(tandi licentia reddita ipfis fi

tindiftin&é, Dod&ores Saxonici ad unum omnes

tineut:

nor diffimulant. Vid. Titius a Schix dl Carpz. Pr. Crim.P. 3. q9.135.2.20-)

(it, d

ROm

tales damnatos tum quidem teftari poffe putet , f di&ti gradus cognatos habeant,

quos inzqualiter inftituere

poffunt, hincetiam, fi extraneis quid ita velint re-

xb u

torum con

fenfu opus habere illos afferatin Cawte/. Teffam. c. g.

linquere, cogna

fecundit

fiadcaufam, qua illis teftamenti fa&ionem ademit, refpiciam,

a

$.54. Verum,

certé nonvideo, d

uomodo etiam extra Saxoniam vigere adhuc jus Civile cam

indifind

m

certo afferere poffimus.

Caufam enim hanc, quz olim inteflabiles illos fecit,

-

conkqut

hodie ceffare quis amplius dubitaverit,

Certé cum tam extra quam intra Saxo-

ohibita t

cutem peenz , utpote cujus folius fublatio civitatis reftitutio-

niam pr&ter fervi

$P at

nemnondum con

ficit: laté Menken, 4. 4. $. 15. feq. & civitatis preterea amifTio

(is t

exoleverit, nemoamplius hodie damnatus civitatis jura amittit. Fuere in ifto

r

liberaliores Germani, & beneficiurn Juris Civitatis non adeo rigorosé denega-

Zn ]

runt illis cafibus, in quibus Jus Romanum id fecit..—. Unde, fi quando copitis

717

damnato vita donaretur a Principe, non opus eft reftitutione in. integrum,

*

Fudorit

quemadmodum

Jure Rom./. 6. $. pen

,

ff. de inj.rupt. Schilter. d. Ex. 28. $. 25.

onorurmi

f)uarenon eam

ihiquidem mens fedet , ut illis in locis, in quibus vel retenta

j d

hac in parte Juris Civilis ef

i

*

difpofitio, quemadmmodum de MancutiA- Baax-

li'5» QW

vENB, & Ducaru PRUNSWICENSI addu

&o etiam prajudicio, firmatStryk, Caur.

didat

—

vel ubi contrariá con

fuetudine non abrogata legitur, indiftincté

Jeft. c. 3. $. $ .

PU

te(lamentifactionem talib

us damnatis afferam, cum potius Principes Jus Jufti-

Mcvii í

bus hac in parte magis profi-

nianeum , tanquam zrariorum fuorum proventi

u

cuum recipere ac fequi poff

e

imó, ubi per conniventiam, uti loqui amat Stry.

ha&tenus id fuit, reftaurare iterum ac confirmare,

) hh

kius c./. $. 54. neglectum

320

nemo fanus dubitaverit, vid, fi placet, Mencken

d. l. $. 25. in illis fc. delidtis

.in quibus Vc'onfifc

atio bonorum per ordinationem Carol. plané non interdi&ta

j

Br

eít,

?14

GRASS de negletlis quoad

eft. vid.MenckenJ. l $. 32. & auCtores $.4. allegati,ïfed faltim juxta ]-V—afu. 124

re(lrita eft. — Attamen, fi nec illud negari poterit Schiltero 4, Ex. $. 31. quod

hoc in'argumento commodius decifio ex patrio Germanorum jure, ejusque

[isd

toncedi.

maxime confuetudinibus petatur, ob ceffantem fc. civitatis amiffionem, quae

dutt. z

caufam deditían&ioni Juftinianez, haud certé quid obftet video, quo minus

in magnum fifci detrimentum plerisque locis hodie, extra criminis perduellio-

menta et

nis reos, damnatorum ad mortem bona non folis tertii gradus vel aZ/cezdenti-

fidan .

bona ffc

bus vel defcendentibus vel Collateralibus de regula ( exceptiones enim & limita-

trati crir

tiones non omnes refpuo, de quibus vid. Menken. Z. D. $. 29.) relinqui, fed

ipfos etiam damnatos quocunque modo c&teroquin de illis difponendi facultate

f4t lm

gaudere flatuo, qua in re preter Schilterum 4. /, Menkenium $. 27.. & $. 33*

quiltos

tunc al

fequor fententiam JCtorum plurium celebrium, quos hi etiam non pratermi-

fere, prajudiciis certé & decifionibusid firmantium , precipué vero Philippi

MAT

àn Uf. Pr. Infd, lib. 2. tit, 12. ecloga f& conf. Colerus P. 1. Decif. 34. Struvius

| ptientia

642- dfj

ad f Ex. 32. $. $. Brunnemannus ad Zfutb. C. de bon. profiript. Carpz. praxi

Crim. P. 3. qu. 135. $. 9. fq4. & pracipue $. 22. ubihisdenique verbis mentem

n ff

Íuam declarat: Erf/verà lgbens fatear , veril]Tgmam banc effe fententiam , & teffa-

(nbat,

apenta talia de jure parum vel uibil valere s attamen . bodie fert ubique contrarium

tonf, Fa

ob[ervari. de confnetudinegenerali, ita ut hi, qui fant decapitandi, plerumque in

Heigius

carcere faciant teffamenta & in[flituant baredes , qui ad. f[ucce[[Tonem quoque ad-

hrefeng

mittantur , teffes (ant. Tul. Clarus c& alii cc. & Coleri decifionem ibidem in

bus teli

fine repetit.

His denique noviffimé acceffit etiam Clariff. Schra:terus, Prof.

Quati f

Jenenfis i» D. de legatis ad pias canas c. 3. $. 17. p- 63- imo, fi Statuta zxrRA

dtque |

SaxoNiAM proferre liceat, res clare fefe habet Juge W'üRTEMB. P. 2. t.2. ubi

eelaria

hzc leguntur verba: benen aber, bie nid)t um boberSalefis unb Gréfaftet ,

tum,

fonbern folcber Stigbanbfung toege , tvelcen neben ber febené/Gotraf bie

dimy

Gonfi(cation ber Gütber nicdbt anbangt , sum Gob verurtbeilet, laffen tvit $u,

todem

baf fie eor eber nad) bem Lrtbeil Seftamenten ober. Codicil (Dod) fonfter uitz

tam Præq

ferm £anb ober bert gemeinen sX ecbten gemáf ) auffrid)ten móger, — Uti etiam

deþeant.

exemplum nobis fuppetitin infanticida, quz in carcere Freudenftadenfi libere

de bonis fuis tefTata fuit.

"ii

Notabilis etiam hanc in rem textus reperitur in Jure

*4, l]

Civiraris FRANCOFURTANAE AD MOENUM, P. 4. £. 2. $: 6. a Schiltero d. Ex.

M

$. 23. "ota 4.) tepetitus, vi cujus ad quodvis fupplicium damnatorum tefta-

menta, etiam poltfententiam condemnatoriam condita , pro validis agnofcun-

tur, exceptis tantum eorum voluntatibus, qui Crzzez Lefz Z£Majeflatis Gmi-

llsb

liaque delicta enormia commiferunt.

Imo idemque in Patria quoque Haw-

d

l

lQn)

lit, i

BURGENSI Obtinere, quotidiana pfaxis comprobat.

$. V.

UT

acquirendi modos Fifi commodis.

31$

BA

Ht

^ 5. V.

l

)d

quibus damnatis iftis ho

die te&amenti factionem

u

lisdem itaque rationibus,

concedi (tatuo, illis in deli&is, in qui

bus per JVovellam r34. & ordinat. Carol.

telta- -

quæ

d.art. 218. j. art.135. con

fícatio bonorum ordinarié lecum non habet,

jnus

fifco & commodisejus exclufis, 44i ante.

Vios

menta etiam eorum valere arbitror,

m

^lam condemnationem . violentas fibimet ipfis manus intulere, quorum nempe

bona fi(co femper addixit Jus dige

ftorum, ubi conflitit, illos confcientia pa-

imiti

l deportationem poít fe trahente, /. 7. $. .

i, d

trati criminis in crimine mortem ve

ff-4 bon. eor. qui

ARLC

fintentiam dic.. deprehenfos vel de eo accufatos aut in-

altitt

fibi intulife, 4. Z, z. pr. & $. 1. 1. 1. C. eod. haredibus veró

$p

quiütos mortem

pudorem zrisalieni id feciffent,

tunc (altim reliquit, ubi t2dio vitz proptef

eor. vel valetudinis adver(z ime-

term!:

l. 6.8. 7. de inj. rupt. irrit. l. 1. d 2. C. de bon.

yllpy

ntia aut furore, 4 st pr. & . 2. de bon. eor,qui ante fententiam l.45.9$.1.

NI

patie

& inter hos Lauterb. itemque i& D. 4e

« 2. de jure fifci. vid. D. D. ad d. tit.

] PTM

jure fifci c. 3. $. 8- Peregrin. L.4. £. 4.

$. 1, ubietiam , cui probatio hic in-

pentet

cumbat, pro diverfo cafu diverfimodé explicat ,

L

(de quà probatione etiam

pul

o cl. 9. cen[- 30. p. 416.[eqq.. &

g

«conf. Fauít ab 2[(c:baffetiburg zz cozf. pro. erari

Heigius P. 2. 49. 36« ?.

34-fiq.) & preju

dicium quoque de aliquo ob crimen

umqw ii

barcfzos detento affert,

cujus, cum mortem is

fibi confciviffet, bona hzredi-

wwdf

Quar

bus celicta funt.

e; uti propricidz ejusmodi per allegatos Textus ex&-

quati fuere per om

nia condemnatis, & perinde ac illi pro confeffis habiti, in-

fs P[O-

deque ea

dem etiam

ad fundandam bonorum publicationem requifita fuerint ne-

um

ceffaria ,

ita quoad hofceetiam hodie ob rationis paritatem indubitatum reddi-

m

.tum , quodin quocun

que deli&to regulariter bona retinent noftris moribus jam

/

il

M

damnati, & cum jure

Civitatis falva etiam teítamenti fa&io ipfis remanet, in

if

li

eodem etiam retineant,

qui ante condemnationem ( certam tamen illis ) vi-

t

lr

tam przclufere fibi ipfis,.

cum nulla ad(it ratio, cur deterioris conditionis effe

ul

debeant. Cl. Menken. Z. D. $. 25. Ric

hter. dec. /7. &Schilter. Ex. 49. $. 176.

(etiat

. $. Sttüv. Ex.22. th. 9.

ubi przjudicia. Brunnem. ad l, 2. C. qui teft. fac. po[. "

E!e&. Sax- Pl 3- 6072/1-- 6.

! vt

z.. Berlich. obf: 43. 1.33.

Hinc etiam in. Cozfrit.

j ]i

facultas teftandi ipfis relinquitur , quema

dmodum etiam nec legibus Germa-

)dfr.

nvenitur, cum contrariu

m-potius patefcat ex

norum alis adempta unquam i

Ü gl

ord. crim, Caroli V. art.135. ubib

onaeorum hieredibus relinquuntur, nifiin de-

e

li&is , barinm er (etu £ebert unb. Guth oecrou

t(Éet, que verba de crimine per-

j

Stephani ibidem, & Stryk. U.

j;

duellionis intelligit Ludovici ad diffum arr. Add.

Q de jure fi(ci $. $. ab

i

M. tit. de bonis cor. $. 1, Lautetb, i Colleg. ibidem $. 4-

iisque adductos.

5, v-

At2

$. VI,

3316

GRASS de 'negleäia' ql»tedai

7

[ ss

$ VL

exti

De DEPORTAT!S, DAMNATIS AD FERRUM 2Ut ad BesT!ASautin METALLUM QUi fer-

Q95 |

€i peze cfficiebantur Digefforum Jure, & tanquam civiliter morruibonis pariter

dem à

excidebant ac damnati ad fupplicia . $.$, .. Qu teflament. fac.po[. nunc qui-

eidem

dem nihil addam, quoniam apud nos iftos ignoramus hodie, quod tamen quo-

ur C

ad dammatos'in metallum haud abs re forfan negle&is eratiórum utilitatibusac-

ANNO1

'gcn'f-s:t Klock. Ze erariol. 2. €, 27. n.47. in fine, emphaticis hifce verbis ufus: 0£

dem,

boc vererum iu[flitutum revocaretur in ufum , quam multiin carcere mtltos aumos

authe:

continentur publico fumtu truncantur auribus ad palum ignominia publict flagellan-

efe,

tur , exiliomultlantur ? Interim cum vite civiliter degenda copia denegetur , adfur-

tmodo

ta latrociniaque iterum prolabuntur. INusquam euim ob infamiam po[funt coufiflere,

ubi co.

hn non prx/fet ejusmodiveos &i vere nocentes , velad totam vitam veliut penua fervos ,

inviri

vel pro delitlorum menfara ad certum tempm im tenebras metallicarum f[pelunca-

IT

vum ablegare? Multas miferórum. centurias bodie carceres coutinent , qui tam

etrocia delitla non. perpetrarunt ,. ut morte puniendi fiut , cur non ad metallum

H

damnuantur auroque effodiendo deputantur , ut profimt veipublica pona eorum ,

tenti,

quorum [telera obfuerunt.

De damnatis veró noflris ad opus publicum, qui-

Pofent

bus per . INovell. 134- c. 10. &que ac damnatis ad mortem profpectum fuiffe -

Quebur

melius videtur, quoad bonorum publicationem:fifco alias applicandam ; .qua-

V et

re etiam illis perinde teftamenti fa&ionem concedit Manzius de teffam. tit. 2.

Wnt t

z. 214.féqq. paucis hec monuiffe fufficiat, in eo quidem pariter fifci hic negligi

ttbat.

emolumenta, quod bona eorum defcesdeztibus , a[cendentibus & collateralibus

differe

ad tertium usque gradum excluío fifco relinquenda fint, etiam hodie; neque

Laute

tamen inde ref/amezti fatlionem liberam illis , ac, z&queut ad füpplicia damna-

2b

tis, falvam effe, cujus diverfitatis rationem hanc affignat B.Stryk. 4e Caut»

ü.

Teflam.c. 3. $. 5 3. quod hi civitatem ejusque jura nonamittant, antequam ul-

Que j

timo fupplicio reip. membrum effe defierunt , hincque, fi quando capitis da-

atur

mnato vita donaretura Principe non opus fit reffitutione in integrum , ut ure

"f

Rom. tefte Lipiano in l. Jf quis 6. $. pen. ff. de inj. rupt. árrito , fed per fimpiicem :

tert E

aggratiationem cum donata vita omnis remittarur pccna, [Ítatus autem Jibertatzs

lm

vel civitatzs , uti nunquam amiffus, ita nec reftituendus veniat, judice Schil-

à

HETQA

tero d. Ex. 38. $. 24. illi veró tanquam deportatis equiparandi ,. uti civitatis.

Quamy

jus nunquam receperunt ullo jure, ita necinde dependentem Teítamenti con-

dendi facultatem hodié fibi poterunt vindicare, quare illis loco cautelz com-

adtff

Sdhar

mendandum , ut, (isrario Principis, deficientibus forfan tertio ipfis graducon-

Em (

jun&is , bona fua addici noluerint, ad indulgentiam ejusdem confugiant, &ab

eoqueteítam. fa&ionem petant. Stryk. 4. . $. j2.quem etiam de BANNITORUM,

f dC ]

ongu;

illum

Præcipuö ubiab Imperatore id fa&tum, ucüamcn&i; evolvi malo, quam

exíctie

Krloy

nf

—

dcquifendi medos. Fifci commodis.

'exfcfxb.ere x

ta tamen , ut, qüæ de bannitorum a,'P'rvinciþiwa'Js & Statibus Imperii,

bus quoad amiffum jts te[tandi fimiles judicat ,. teflamenxis ibi-

qufer-

quos ille priori

j parudt

dem affert, no

n ità plané mea faciam , fed potius, qui contrarium hic fentiunt

omnino nec pratereundos effe exiftimem. — Adda-

ncqu

eidemque etiam allegantur,

Id in tranfitu faltim hic indigitaffe fufficiat,

n que

tur. Carpz. Praxi Crim. qm. 14:0.

ibusate

FUüGIENTIS ;

& pocnam pzblicationzs bonorum ei-

ANNOTATIONEM BONORUM REI

jw. 0j

dem, fiintra annum non c

ompareat ,

irrogandam, neque per JVov, 134. &

quidam putant, correctam aut abolitam

tos ditt

authenticam : bona damnatorum , uüti

effe, vid. Sixtin. deregalib.l. . c. 12.

p.189. neque hodie vilefcere, fed uthoc

jiagellæn«

per J. 4« £17. 40 f 4 413« £0 a. g.

AU

modo tangam , tam de Jure LunectNs:

ubi conf. Mevius, quam de Jure Patr

10

HAMBURGENS! per SAZ74f4 p. 4« Art. 1 9.

cufn,

st i,

in viridi adhuc vigere obfervantia.

Add. .zaamburgiïci)g 5ebeu « SDfenning8z

elut

qui tl

vanung- 4. 10.

$. Wil

ori hujus capitis parte ver

fati fümuä, de illiä fc. cafibus in-

La

- -Ha&tenus in pri

tenti, quibus ex bo

nis privatorumineorundem peenam acquiri poterat fiíco.

D] em»

ulla adhuc addi , quz tamen vel ex addudis per fe li-

cum, (*

'

Poffent hic quidem nonn

quebunt,

velita nota fun

t & excuffa , ut prolixiori haud indigeant explicatione,

um fl

is de negledtis

fifci commodis teflentur, ideo tamen non

lum ; QH

wel etiam, quamv

erant recenfenda ,

quod eq

uius fifco hac in parte detrahi , quam profpici appa-

ith. tit' à

am hic quoque de POENARUM MULCTARUMQUE COMPENDIIS

ticugl

rebat. — Quare omitt

differere, cum , qu&

ibi forfan in fifci odium hodie maxime ordinata fünt a B,

jb

Lauterb. zz D. de jzre

fifii c. 2. $- 12. Sixtino de regalib.l. 2. p. 136.137. . Faut

jc; 16

ab Afchaffenburg. Cozf:

pro arario cl. o. conf. 34- p- 431. ]. aliisque jam annota-

cia m

utalios taceam, Klock. de arariol.2. p. 9$4.. Ne-

ta.

Evolvatur de iisdem ,

, d

i urgebo ,. quod exceptis quibusdam locis, uti de Lussca te-

æquzm j

que id in prefent

[tatur. M.

ev. 4d ..

s Lubec. P. 3- tit. i. art.12. & de NVünrEMBERGICO Ducaru

qpitit i

p

W. ist250 Syead) jet

tgemelbtem. & P. 2. 2. 9. $ slt. ibi: Sytebel,

,

j fit

yvi 7. P.

refert B. Lauterbach. ad tit. in quib.ca

uf. pigu, vel bypoth. tacite contrabatur $. tr.

mpice

in bonis delinquentis, a die latg fenten-

-libeïW

nullam alibi, quoad easdem paenas ,

tiz condemnatoriz hypothecam fifco a

fferat communis Dd. Schola , quorum

jc od

Struvium ad d. £. $. 15. Frantzkium

uamplurimos a fe allegatos, inter quos

j d

ad t. ff. de pign. n.

; 3. & Lauterb. a//egato loco eti

am recenfet, fequitur noviífime

ynti

C 3. $. 2. p. 61-féq.... Ubi

Scharff. ia (epé a

legata dif. de hzs , quæ,jurib; ac priv.

ïclæ qort

etiam Carpzovio , qui prater

alios ob generalitatem /egzs. ZIufertwr 46, $. 3.

diffencit. Vi

a

ff. de jur. fifci. hic

d. farisprud. for. P. 1. con[fl. 28. def. 104. ad

nt,

Tacebo etiam id, quod pozna, qua ex POPULARIAUS

um

longum refpondät.'

tur , ex fententia communiori regulariter fifco neque in--

;

ggmowsus reo imponi

Rr 3

a

tepra

$418

GRASS de negleflis autad

tegra neque pro pzrte, uti quidam putant; Vid. Bocer de regalib. c. 3. s. 25:

[

fed tota atori (it applicanda, per:J. fin. de lirig. l. 3. pv- de fépulch. viol. l. 12. pr.

Quorum

de V. S. Bachov. 4e attion. difp.1. tb. 46. Hahn ad Wefemb. ad tit, de jurzsditt.

!t furt

4. 13. quibus etiam accedit B. Lauterb. z Di[f. de fs. frfed c. 2. . 13. conf. ta-

olim ínt

men idem iz Colleg. ad tit. de pop. act. $. 3. c$ 4. G quz de Ufv earundem /o-

tento fl

dierzo differit Schilter. Ex. 49. $, y &. fé4. ex eoque Stryk. U. 24. ad t. d. pop.att.

dirman

$. 77. itemque Müller ad Struv. eod. ;. lz. i. Silebo etiam de poena, ex Ret

um (im

LITiGIOS/E emtione venditione fifco acquirenda, p./. 1. pr. de Tur. frfc. & qui-

ante, f

dem pro diverfitate cafuum diverfimodá.

De quo vid. D. D. ad. tit. de liti-

(twino

giofis & inter hos B. Lauterb. ibid. $. 79. ? alleg. D. $. 14.. Add. Peregrin. de jure

Qti vert

FRifci l. 4. t.6. S.28. Frantzkius Far. Refol. 1. 1. refól. 1 1. Klock. de erario l.2.

Ordinati

c. 12 . (yau(t ab 9ifdyaffenburg cozf- pro erario cl. o. conf. 22. p. 424. quodque

titerin f

pluribus recenfere mihi nuncincumberet , (i fatisfe probaffent illa, quz de ab-

wajudic

rogatione hujustituli attulerunt Chriffinpeu , Struvius , Granevvegius , Wiffem-

Qod eti

bachius , & alii , à B. Lauterb. 4. 1. $. zlr. & Magnif, Dn. Pra(ide i» concluf. in-

Ühet, m

augur. jurid. a Dn. Lc. Harpprechto defenfis$. 6. adduGi,

Verum fuperfedere

hispoffum , cum contrarium a laudatis; & quos ipf fequuntur, viris, flabili-

UE

Va

tum fuerit, qui tamen &in hoc prioriplané fententie non refragantur, con-

Mun

cedendo íc. quod gratiam Principisimplorando quis rem litigiofam absque vitio

jtimen

& poena litigiofi alienare poffit, reftrictivé ad pezam fifco debitam, non veró

dorid 4

fimpliciter ad jzs rertio jam quefrtum eiqueinvitonon auferendum arg. S. 2. f.

Id etiam

dehbis, qui fui vel. al. jur. Magnif. Dn. Prafes c. l. Neque id etiam neglectis

Migit

fifci emolumentis, prout illa ha&enus fumfi, annumero, quod vigore Ordi-

Tlotes

nationts Carolina art. 218. confüetudines ifte, que olim in quibusdam GrRwa-

Quo el

NLE locis viguerunt , imó hodienum adhucin T uRGovta, aliisque H zr-

VET14 partibus nondum ignorantur. vid. Myler ab Ehrenbach Ze. Prizcipi-

nec p

obfery

bus C Statib, Imp. c. 29. $. 6. tanquam irrationabiles vifz abrogatz apud nos

re; f)m

fint, que Rrs runrivas non Dominis ipfarum reftituendas, íed, quampri-

ïcuntu;

mum apud furem vel alium quem deprehenderentur, fíco adjudicandas

ftatuerunt.

Quare etiam hodie Magiítratus rem furtivam ob expenfías in

" ftie

tl f(rq

inquifitionem fatas retinere nequit, licet fur easdem ex propriis bonis re-

Obtdt

[tituere haud poffit, quia in cafu inopiz furis has expenf pro onere jurise

reda&m

di&tionis in compenfationem mul&arum, quas fifcus alias percipit, haben-

tur, Richter dec. 6 9. »sm. 176. Excell. Dn. Ludovici iz Diff. de reffitut. rei

luml

frtiva c. 1. $.27.fecus, fi in ipfam rem furtivam neceffarias impenfas fe-

$

cerit. Ord. Crim. art. 213. Statut. Hamburg. P. 4..4. 35. ibi: 0 foll. e8

l naflf

ibm obne Cutgefbtnig toieber gelieffert toerben, febod) bafi er oie NB. oat«

,244X

| negk&

euf gewanote Untoften guttoillig toiebet etüatte, Ludovici 4. c. 1. $

Clariff.

M &

acqm'r;ndi suodos Fifci commodis.

312

r

t af

Clarmi Wildvogel— im D. de conditlionzs furti

va natura Q ü/i» bodierzo $. 171;

lzl Pr'

d

uorum prior de illa ibi etiam quzftione agit, « fwre firpenfo uibilomizus ad

rinit,

vei furtiva veft

itutionem contra. beredes agi po[]t. condittione rei furtiva , qua

nf tt

olim intet

Finckelthufium maxime & Carpzovium ventilata fuit, Carpzovio

ch IM-

certo faltim refpe&o, in cafü fc. fi res furtiva adhuc in bonis furis exiftat, eam

QQ?JK&-

affirmante in Praxi Crim,q.80. 2. 101. feqq. € contra Finckelthufio Obf ; p.

, aM

eam fimpliciter negante, utroque tamen, ut videtur, contra veritatem pug-

] & qu;x'

nante , i Saxoniam excipias, ubi fecus effe nec ipfeDn. Ludovici difftetur. Add,

dl

omnino Magnif. Dn. Prafcs i» Pofition. controv. 4d L.4. Inff. $. 2. pertot, Si-

m p

cuti verb omni id plané dubio caret, ut in ordinem revertamur, quod dicta

Gïï.a ln 4

Qrdinatio Carolina quoad res furtivas, Dominis illarum afifco reddendas, regula-

quiq

riter in foris n

oftris recepta atque rerüm praxi confirmatafit , quorfum faciunt

Jædea-

prajudicia, qu

e Philippi in U/z. Pr. Inff.. Tuflin. ad l 4.t. 1,. ecl. o. attulit ,

m in

Patria HaMsunctnst fpeciali P. 4. arz. 2 5. jam allegato ita ob-

JMjfar

quod etia

do Dominus fe talem effe legitimé probaverit. Ord. Carolina art.207.

wdij.ir

tinet, mo

perftdtt

ibi : lnb f0 jemanb cer(efben JDaabe begebrt, unb (o viel ameigt, baf ibnt.

N

bie uns vocif:

líd» geraubt ober geftoblen feynb, & Srar. Hamb. d. l. ibi: bete

urb ben Gigentbum genugfam fan beweifen / quod

ur, con

«

[be bem e8 qugebórt ,

qu viti

juramen

to etiam a Domino rei preílito expediri poffe putat Excell. Dn. Lu-

son if

dovici 4

À Ord. Crim. d. art. 207. l1 fc, vir probate vitz ac fidei fit, hincque

id etiam certum evadat , quod fola tantummodo rerum cuftodia committatur

Ir .5-2! !

]

p g

Maeiftratui, donec fc. de illarum Domino conftare poffit ; Ita nec illi locorum

ire Ul*

mores videntur improbandi effe, qui certum ifli cuftodiz terminum perfigunt,

quo elapío,

fi Dominus fui copiam non faciat Magiftratui , resque fibi ablatas

m n

tat, fifcus ejusmodi res fibi tribuit , quod de jure Saxonico

quu Bv

nec probet nec pe

p

obfervat, ejusque difpofitionem defendit laud. Dn. Ludovici iz Diff. de reffir.

vei fuvtiv. c. 1. $. 25. 26. quo fc. jure poít az:4: demum &* diem fi(co res ad-

pud ngi

dicuntür, qui idem terminus in jure patrio Z. art. ?5. Dominis ad repetendas

luzmpff'

ex fifci cu(todia res fuas prafigitur, quem fi praterlabi paffi fuerint , dua ter-

jicnis

g

tiz fifco, reliqua veró tertia pars illi, qui a fure rem iterum ablatam judicio

obtulit, vindicantur, ita quidem, ut etiam pretium ex rebus confumptibilibus

bonis f

redactum rei fuccedat loco & pro eadem portione inter fifcum & delatorem

"a

z

[ paod

illumv dividatur.

n

S. VIII.

,/hm.

«56

Sed*hæc quafi in tranfitu exem

pli loco adduxi , ut faltim conftaret ledo-

IPBH[

zi , i fimilia forfan alia exempla adhuc reperirentur, in quibus fifci commoda

Ü füu j

A

negleCta effe appareret, me in iis precipue ver(ari , quz cum aliqua fimul in-

i Ve-

,gz!

f

juri:ixhconjun&a effe vifafunt, tantumque abeffe, ut fifco nimium blandir

-

lim ,

Ü

Al

*

^

TW

N**

E

GR A$S de negleäü'-yäuoad-

326

L

Qum

lim , üt porius nec detrahere illi , nec nimium tribuere, chüe media quäü via

incedere mihi propofuerim. — Quod uti füb finem capitis primi jam indicatum

« | ht

a me effe memini, ita prolixé recoquere nunc fuperfedeo. — Pedem potius

fun P

hn

moveo ad alteram & pofteriorem hujus capitis partem ; propeto fc. ad negle-

tellatu

&a fifci commoda, que 08 ALIAM cAusAM ipfi debebantur, ouaw o5 PoENAM

illorum ,. ex quorum bonis (ibi acquirere eadem poterat.

Atque hicquidem

iem a

Scharf

ordo me primum ducit ad BoNA vacaNTIA , qua in fcnfu flriCtiori & fpecia-

liori hic definio , ralia effe qua omni barede deffituta funt , vid. L. 1. pr. L. 4. C.

tütem-

Rmen

de bon. vac. ibique Brunnemann, Peregrinus L. 4. t. 3: $. 2. Quo ipfo a bosis

in bon

caducis differunt, utpote quz quidem hzredem habent, fed in ejus perfona

effectum nancifri non poterant. - Conf. hic omnino Stryk. Ze Swcceff ab intefl.

0bligar

tontro

Dijf. s. c. 1. $. 22. feq. ibi4, alleg. Hic quidem illa ftatim controveríia moveri

folet ,

uonam jüre h&c bona fifcus accipiat , jwre regalium an beredis titulo.

inde de

vid. SSau(t ab 9lfcbaffenbutg iz- Confeliis pro arario cl. $. conf. 17. p- 346. B.

3 dlia

Cedere

Harpp. | Confit. 'I(?abi;'zg.w. 2.157. féq. Mev. .5.' Decif. 10 1. n. $. Lauterb. Ze

transmilloue baréditatis th.iz. p.20. féq. & in Diff. de Tranfit. a&lion. th.18.

Wivari

ubi laté probare fatagit , bona vacantia regalism jure &íco deberi , ibique

100 C0

etiam contra.Riemerum decade $. qu. slt, contrarium fentientem difputat 444.

Vécanti

idem in D. de jure fifci l.2. $. 16. ci in Coll. Tb. pr. de fecce[f. Tur. noviff. .57.

!'192-.

Itventa

Hertius 4de faperioritate Territor. $. y 2. Peregrinus de jure fifei c. l. n. 12. ubi

pariter fucce(fionem fifci in bonis vacantibus zoz fapere jus bereditarium dicit.

hærede

Conf. etiam Bachov. 4 Treutl. F. 2. D. 16. th.1. lit. F. Richter de Succeff. Sel. y.

alext

tia ato

2. 3. Stryk. c./. $. 46. qui omnium maxime urget, quoad bona vacantia fifcum

hzredem legitimum 'effe, neque id obílare dicit, quod juribus regalium ad-

fyt

Ícripta (int bona vacanitia. 2. F. 56. quia propterea ad illa videntur relata effe,

be

üt Cvitates municipales eo citius hoc jure abítinerent, cozf. bic. qua c. 1. $. $-

p

dixi, imó manere nihilominus hoc jus regale, licet fifcus haeres fiat. — Quic-

iorby

quid veró hujus fit, id tamen nemo negabit, quoad effe&um haredis loco

Ü bg

haberi fifcum vid. Lauterb. aZ. /oc. hincque fi rem penitius intueamur , nihil

WU 2

feré intere(t, five fi(cus pro vero harede f. haeredis loco faltem habeatur judi-

h

futní

ce B. Harppr. 4. Conf: 71. n.15 $. feqq. addatur idem z. 1$2. féq4. quia id nihi-

gt

ominus incommodi femper habet fícus, quod bonaiíta non aliter quam cum

üuägefg

onere zris alieni ad ipfum tranfeant, quamquam faltem pro viribus haredi-

il hi

tariis per J. 1. $. 1. de jur. fifii, quam in rem largum Do&torum idem fecum fen-

Vtus ]

tientium adducit numerum Stryk. 4. D. ;. c. z. $.52. add. Harppr. 4. Cozf.

U àm

n. 164« feqq. Lauterb. de tranfit. atl 2. 1 9. p. 2 1. an vero ad legara etiam exfol-

venda tencatur fifcus, videatur Stryk. 2. /. $. 5 1. ubiin affirmativam tandem:

1

tranfit, & fifcum etiam ad szvezrariun conficiendum teneri contendit $.«

mm:)i

quam-

N

-

$2T

3

"

L.

acquivendi mados Fz'j?z caæmaalz?:i

uam ;;,utoja-xma«if pofterius contràría, quod credam,

fententia, magis .Iie pro-

[ vit

quamq

um

bavérit

ha&enus, indeque etiam a plarimis Dd. defenfa fit, quos inter etiam

Jottui

funt Peregrin. 4.7. $. 2 7- Six

cin, de regal. l. 2. €. 9. n. 46. feqq. Mev. ad jus Lu-

becenf. p. 2. t 2. art. 14 9. 45-

& quod hzc quoque communis DD. fit opinio

nge

G. hareditas qu. 5. n. 3. ficut fecum confentien-

)ENAM

teltatur G

raffus recept. fentent.

nuper tamen talem nactus

]i

dem

tem alique

m vix fe habere ip(e Strykius fatetur,

«

Scharffium fc. qui i» d. Diff. $. 5« p. 44

. eandem conficiendi inventarii neceífi-

]

tàtem fi(co impofuit , nifi ultra vires

hareditarias obligare fe velit, quorum

m

diriguntur ,

quod fifcum tanquam haredem

)

0

tamen argumenta co feré unicé

z

erioni

án bonis vacantibus fuccedere ,

ficque perinde ut alios heredes ad inventarium

obligari

exiftiment, quz tamen fententia, uti per ea, qua

jam adduxi, fatis

p

xontrovet

(a adhuc fit, ita, qui illam ampledti detre&tant , argumentum etiam

novet

giuli

inde deductüm non (latim fuis approbabunt calculis, przcipué ubi etíam quo-

ad slia momenta inter fifcum & privatum haud parum difcriminis hic inter-

4e

cedere , obfervat Sixtin. . . $. 4$. Hinque: etiam Fifcum Falcidia quidem

yeb

j hll

privari po(fe :

fi nimirum tanquam - hates inftitutus fuccedat, & inventarium

fi ex deli&o alterius, vel bona capiat tanquam

ibiqu

non conficiat, minimé vero,

vacantia, affirmat Lauterb. zjr.

ad L, Falcid. $. 22. add. Harpprecht, de Conf.71.

at Á

3.122. ftqq- his tamen omni

bus non obílantibus HaMBURGENSsEM Fifcum ad

i^

Ih

ubi legitimi non adfunt

;; W

inventarium conficiendum in quacunque hareditate;.

hzredes,

feraet obítrinxiffe, haud obfcure forfan conjicere licebit, f1à bonis

mm mt

ad extraneos devolutis, &

detra&tioni decimz partis obnoxiis adbona Vacarr-

j $dj

ucatur, ltaenim verba habentc. ii ber 3ebenz 9Mamnigse

if

tia argumentum d

art.2. Q

x

á$yrbnung,

le um jebe Grbfcbafftett, bagu fid Eeine eblicbe eibese

Jium "

(rben befinbett,

unb auf frembbe oerfallen , foller burd) ben. Seben-2fene

l n

ning$ fenecbt , obngeadbt

et bag ber Qierftorbenen Teftamenta gotgefcbuttet

"22

i

*oaum suforber(t Da8- Te(tamentedirt, ub Die C5qz

j

voorben, perfiegelt , au

ce barnad) bejcbaffeit;

of (ofcbe Grb(tbafft 2(mts Dalben inventirt ub bate

j; Joc0

iiber 2. gieicblautenbe Iuv

entaria. Oetferfiget, Davon bag eine i bie Qeberte

mhxï

gdc£abe beném abrocenben

(tben 4u Fünfftiger Seacbricbtung bete

y j*

*feennin

ere aber ben incerefficenben Grben , ( bató (ie fich angeber,

geleget, bas anb

j nb

ausgefolget terben fol.

Quas veró de edittali citatione a fifco facienda &

m cul

alia hic fupereffent discutienda, prat

ermitti facile poffunt filentio, quia non

hæredl

tantus Do&orum diffenfus ibi fefe offert;

ab iisdemque etiam diligenter, qua

uml

huc amplius perti—qen»t , evoluta fint.

"

j of

AS

50 IXO

j CX[O

"Tranfeo hinc ad alia incommoda, que bonorum vacantium occupatio-

jm

r

mé moribus rariffimam reddiderunt,

i

sem, a fiíco faciendam , poüris mai

Sf

Sfci*lic*eig

E

quäm

L

GR ASS de keglc;ä);f ä'uaaäl

Ls

Tiratu

Scilicet quantuluscunque étiam adhuc favor Fxfcx fuerit, cum inter illos, qüï

Saxauiis. Junz in capiendis hzreditatibus Fifcum antecedebant, agzati faltem

timum

tioribt

ad Decimum. Cognati NexO. ad. 6tum. gradum . admitterentur, $.»/r. I. de fecc.

it bit

Cognatortm , in maximum tamen. Fifci fui detrimentum orzes a latere cogna-

105 ad fücce(onem pre fifco vocat Imp. JUsrixiaNUs z JVovella u$, c. 2. unde

ftut

I$

in infinitum fícam excludi , modo ullus fuper(t, qui vel remotiffimo gradu de-

funéto conjun&tum fe effe probare poífit , (de qua probatione conf. Stryk. Z.

9d

Dif. 5.$.245 D.2. $6 35- €? 26.. & Peregr. L.4. £, 3. num. 3. W elemb. Cozf. 12e

fttttg

-

libus |

zum.45. Harpprecht. refponf. 6 0. num. 36 3. féq. Id. Re[p. 96. num. o1. Carpzov.

dfur. Prad. for. P. 3. confl, 1 9. Def. 22. ibig, Goswinab Esbach. Mev. a us

$m

tordia

Lnubecen(. P. 2. 1. 2. art. 32. addatur Menoch. P.2. prafumt. 5 1. 2.3.) nonmo-

nihuc

do de jurzs Theoret, veritate ; quod poft Bocerum 4e regalibus c. .. 20. Bar-

ty de Succeff. L. 1 8. t. 3. Forfter. de Succe[f. L. g. 6« 10. num. 1 .Sttuv, exerc.38.

t0, qu

Qujós j

1b. 36. ibiz, Müller, coritra diffentientes , qui vel veteri illi difpofitioni ftandum

putant hodie, velin genere Succe/fioni Collaterali decimum gradum prafgunt,

Crebe

tque ]

aditruxit Stryk, de S. 4. f. diff. 1. c.1. $:2 0. & Diff. 5. 6 1. $.24- quorfum

etiam inclinant Hertius de Zurzspr. Civil. Set. 2. $. 14« in f. Harpprecht ad pr.

M fur.

Jf. de bared.. qu& ab inteff. n. 47 2. féqq. Lauterb.4m Coll. 4. fucce]f. jur. noviff.

€ fua

Vicant

$..37. && de jure fifci S. 15. fed étiam de praxz obtinere, cum FHahnio ad We-

femb. a tit. uade legitimi n. 3. Gudelino de Zar. navif. L. 2. c. 15, aliisquete-

du C

ftatur Lauterb. . /, a quo etiam non diffentire Magnif. Dn. Schw'ederum me-

&ccidi

n

mini, cum in privatis ad /zs pab/, le&ionibus ad partis Spec fe&l. 2. . 15. $. 11.

fucceffionem collateralium zz zsfivitum defenderet ; in quibusdam tamen locis

dat,

ex fuppofitione erronei principii eandem decimo gradu circumfcribi notat

4.l.i

nem

Lauterb. Z. /. quod etiam de jzr. Würtemberg. Colonienfi , Saxonico, Marcbicae

Brandenburvg. ( Marchico- Badenfi expreffe comprobatum docet B. Harpprecht

PA í

in diferentis Tur. Civil. &* Marchico- Badenfis $. . p, 134. qui ideo de juris

tcnüm

quidem veritate Succeffionem Collateralium in infinitum concedit, de praxi

&T

vefo decimum tantum gradum tam inter agnatos , quam cognatos, fifcum pu-

o div.

Dné ni

tat antevertere, quam in rem plures etiam illi allegantur non minoris auctori-

tatis Jure Confulti Carpz. . pr. For. p. 3. Conff. 18. def- 21« Richterus de Suce.

»phnewag

ab inteft. fB. 2. m. 4. 1. 30. ut alios taceam, qui de fingulis quibusdam locis

n g.

id affeverant, quod de jure Lunsctus: etiam , ranquam ex jure communiinter-

pretationem recipiente, afhrmat Mevius: P.2.7.1. art. 1. 5, 57. add. idem P,2,

deri n)

Art. 12. " 14. cujus camen allatum ab interprctatione argumentum pro con-

fta f«

