dolem atque naturam Linguarum, ut, quisfitcjus, dequá quari-

1

tur, nofttà tempeftate ftatus, & quid ejusgeniusnoftris fecumfe- ' 13

olem

usmod a

rat temporibus, nonfolüm probé teneant, verum & , quomodo

&

iiics a

jb utits ul?l

-

pet fingula Secula & ztates comparatum cum eáfuerit, nonigno- maturam

rent, denique & , quid eidem, tüm in univerfum, tum in iflà vel

Lingua-

Álictomy

rum.

iftà Epochà in fpecie conveniat, vel repugnet, in numerató ha-

t & quidü'»

E Critiit

beant, cüm argumenta fottiffima haud raroó inde petantur. Ex. gr.

Si de authentiá libri Controverfiam oriri contingit, Critice artis

regulis probé inftru&us, fi genio LinguzScriptura conveniat , cz-

la wf

teris paribus pronunciabit omninó pro ingenuitate, rejiciet veró

eandem vel (oló hoc criterió motus, (i nimium quantum ab indo-

um 3'0(3!1[7

le Linguz recedere eax deprehendet.

E

X

atb

s

$,IV,

).

Jamveró & hzc faum in prudentià Juris

publici uüin;; praftant

Applicatio

qutet

egregium, ubi, uti & in omni Jure alió , plané frequentes fant ca-

ad

atïentiä»

al

fus hujusmodi, in quibus ad Etymologicum Studium, &notiam u publi-

$195,

natutz Linguarum confugiendum nobis eít, veluti, cüm quanam

"Ti [

Linguá hzc velilla Lex, hic vel ille Codicillus & Diploma pri-

o d

mitus fuerit confcriptum, pro certó non conftat , intereft. ramen

ul

3

vtl maximé , ut fciatur, ubifané, aliis circumftantiis, utin oppo«

fitam concedamus fententiam , haud fuadentibus, vel ex folo, &

i

fecundum folum hoc criterium judicium erit formandum.

æf' SFEOI'

$- v.

Sit nobis locó Exempli Lex Germaniz Fundamentalis, Aurea

rebitinferius , (£) non otiofe quaritur z

Exemplum

ldmda i

Bullg , de c;uä (anà, ut appa

AursaBula

exem

"m

m

i

Hhh hhh 3

TROUS

d

8' edms )

*(4)-2 HztnwANS l. c $ 5 P.

G) $. XXX,

991

Oratio de Nexu Studis

Textusne Latinus , anne veró Germanicus pto authenticó fit repu-

du :

tandus, & uter horum alteri fit prefecrendas?. Hic veró Critice qui

um

gnatus eft Scientiz , facilà Latino palmam tribuet, cüm ipfi Germa-

püblic

nicz Linguz indoli omnibus zvis atque Seculis ufitata repngnet Texe

tius, i

tus Germanicus, & fzpé nullum, fzpé mancum, fepé depravatum,

risput

Ízpé plané contrarium aliis Imperii tàm cemporis conditis Legibus

Diffzr

atque Obfervantiz Imperii eum continere

quivis per(piciat, qui vel

C1

obiter tantum eundem unquam infpexit.

D

(Linriff

$. VI.

Secundum Criticorum officium dicunt effehoc, ()ut (cruten-

2. Scrutari

tim pl

Origines

tut Origines atque Natales vel vocumfingulaiium, vel ctiam dictee

quarum

Vocum

riotam, Pareemiarum & Proverbiorum , quando fcilicet Hiftoriá hic

tttpret

&

deítituimur , & non, nifi ex judició atque ratiocinió Criticó res de-

L05 nos

Adagio-

xum,

pendet. — Nec veró hic eorum circà hoc Capnt munus fubfiftere cen«

fs

fendum eft, fed & eft eorum, verum vocis veladagii (enfum elicere

[

I1.

atque eruere & quid in teceffu ea , idve habeat , exponere.

quora

$.

Applicatio

Hac autem ícientiá inftcu&um effe debere Do&orem Juris pu-

quide

ad Jus

blicijindé fatis patere arbitramur, quod in arduis, maximique mo-

—

Urunt

menti Quaftionibus atque Controverfiis, Pratenfionibus Illuftzibus,

lmper

public?m-

& Dedudtionibus, quas vocant, immó & in argumentis theoriam

&deb

refpicientibus indé (zpius robufta (atis momentadepromantur.

in fer

, VIU,

Cujus reiinnumera cüm clare liceret (pecimina , interque ea do»

—— RRR RTRUR

dete-

Exempla meflica, & recentiora

quidem , ex notiffimis fuper Archi-Vexilliferi

Vox

iflgtr

. Rom. Germanici Imperii munere litibus , aliud tamen, idemque

ia x

Mare.cbal-

li.

itidem noviffimum (7) & priori afline malumus feligere: Scilicet

tibil

. cüm de munere , füpremi Scabulorum Prafe&i tanquam Archi- Offi-

cuc

ció quodam in Potentisfimum Hannoveranum Ele&orem conferen-

005 feg

dó modernis in Comitiis nuper demum adhuc agitarentur confilia &

ln imi;

confertentur fententiz,, atque, id ne fieret, Saxoniz EleGtor Poten-

reby]

tiffimus intercederet, Atchi-Marefchalli Impetii, 'quö Is gaudet,

?gim

muneri annexam effe Stabulorum cutam obtendens, inter alia quo-

Gcin

que (c) hoc in argumentó Suz caufz przfidium haud leve quafivit,

zfe-

quod ipfum Marefchalli vocabulum origetenus Stabulorum Pr

&us

)

£

(«) HEUMAxN. Á c.

A

()) Ubi, &bi velit vox: (fut

mf&[)ne/ &c. varié difputatum

().

uit. Pjd, ipfa Acta apud TriUceLIUM i» Elett, fur. Publ.

" Commzmcatü, ut

]

vocant, Aari;bonenfibas , ANevellisque pu-

li

: bljcis lte&ibus.

a

m

i

H

*

- €ritici cuä Pradestia ]'ari:- Pullici.

395

mevE r

De

Lftpl-

&um apud Germanos femper denotaverit. — Qu veià ex Di&erio-

Adagiis

iczqi

rum & l'roverbiorum indagatione Criticá in do&trinam Juris, etiam

ïemwi'v&.

Cttrtde

publici, re(ultet utilitas,

Illaftris Gieffenfium quondam Cancella-

aliique (/)qui in Brocardica Ju-

g.xaïu-

rius , incomparabilis Henrius , (4)

tavtm,

ris publici (nam & haec büc pertinent,) commentati fant , integris

& Legbu

Differtationibus ipfó fa&ó comprobarunt,

I! lx.

(c) eaque plané neceffaria atque pra-

t, quin

Critici muneris Zerzía ,

3 Interpre-

ftantiffima pars hac eft , ut obícurius ve

] ambigué pofitorum verbo-

iari

obícura,

af

rum phrafiumque, aut

integrorum

locorum atque Scriptorum adz-

& quacunque taliacommode in-

um d

quarum fenfurh nobis fuppediter,

Milocati

terpretandi Regulas

monítret , adeoque de veró

Autoris fenfu fecu-

.

riicind

ros nos reddar, quz 1

pfa Critices pars fpecialis Hermenevtice attis

aatécte

nomine efferre amant Sctiptorcs.

(X

Hac verà dexteritate, hac fcientiá qui carere

*

poterunt JCui,

APP!icatio,

at

6

quorum non ef verba tantüm Legum tenere , veru

m&, & precipué

us pul-li-

r bt

quidem vim earum atque poteftacem , & qui in (pecie carere eà po-

cuni-.

terunt publici Juris noftti Do&ores atque Confulii, càm & ipfz

Mimiqmm *

Imperii Leges atque Conftitudiones, prafertim antiquiores (pius

ns lt

adeó fint obícurz, ut divinatrice Criticorum virgulà non adhibità

p

in feníü eliciendó operam oleamque tempusque & curas eum pete

omanit

dere (it neceffe , quisquis isfit , qui hocfufcipiat, & quantocunque

nreria

di- ol

Ingenii atque Eruditionis flore is pra aliis gaudeat: cüm & porró

ita exulcerata fint hzc noftra tempora , fex & fentiva Seculorum , ut

, i

j

nihil tàm fandé caveri, nihil tàm circumfpecté poni,, nihilque ràm

; V

cliré poffit edici, quin dentur homunciones , (publici aris Conful-

lm AfChi' j

tos (e mentiri non erubefcunr ,) qui nodum in fcirpo quarete , fum-

rem 0

at

ma imis mifcere , & quascunque Imperii San&iones ad male(ani fui

nmrwnü

m

cerebelli normam redigere & tra&tare conentur , adcó, ut ad Ana-

*

jidorot*

Lc-giam di&i Ci:zeroniani

*

quod nibil fit tàm abfurdum quin idipfum

j r

, tám

P

dicatur ab áliquo Ehüofophb, ingemifcere n/obis. liceat: nihil

claré

——

g

"

(«) In Differtationibus , queisim p,ofü:it Titulum : 'Epidäp;gid&: Pay-

(

amiarum ju:is privari 3 publici Germanicarum. Gic(le. 1 699.4.

"d

& E, 'idzpmde: Paræmmmmïnri.s&rmam'mmm; Gieffz, I710:4.

( Ex, gr. 1ll, Dn. CunisrtANUS THOMASIUS i5 Differtatione de

m

Brocardico: quaunt in territorió , pra[dinuntur effe de territorié.

U

b

Halez. 1709. 4.

ul j

(c) »H/F.UMANN. AA

ais

N

Oratia de Nexu Sk:;dii

r

Teotrtoeeen

?94—

AUMU UUR

clarà in Imperii Legibus poffe poni, quin evertaturà

gittin

q;xodam , qui

t vel

publici Juris Con(ultus vult videri, vult haberi.

$. XI.

Cujus veritatis teftimonia cum proftentinfinita , adeoque cuivis

bdo t

Exem-

x

Ex

plum.

Cotinthum hic adireliceat , ne ex odió certarum Perfonatumin me-

totibu:

; dium protuliffe nos iíta quis exiftimet, tranfeant; addimus ramen

prioris generis exemplum & plurimisunicum, iterum ex Aureá Bullà

tue a

decerpuum , quando fcilicet Palatinus Ele&or Sereniffimusin eádem

üm; ng

de

(4) audit Imperii Vicarius partibus Rheni, Suevis & in jure Franco-

Qüt $us

Vicariatu

nicó, ad quem locum, utut plurium Virorum dodiffimorum Sen-

lentifim

Ele&toris

tentiz atque conjecturz extent, à nulló tamen horum ita luce ha&te-

hinc, ii

de tuer

Palatiïzi.

nus fuit donatus, quin velobícuritas remanetet, vel conjecturis ni-

mium quantum levibus fuperftrueretur explicatio , jvel Antiquitati-

DEAL,

bus, fidei Hiftorice , atque Obfervantiz Imperii manifefté repugna-

Rasste

Diftuz

ret, cüm tamen Criticó tantum, qui per medium profundum ire

haud recufet , locusilleindigere nobis videatur.

;

Vttitate 1

'ä. Xuc

*

Quartó & id incumbit Cr

!

tico , (£) Auditores , utind

icet üyldm

[

& Índicare

S:ylum.

vel certi generis hominum & Sedtarum, vel certorum individuo-

þarfim |

rum, & ut, prout is fecandum diverfas acates diveríam quoque

hic vi];

formam induerit, probe diftinguereíciat. — Et in fpecie hífc demon-

Er gcnul

. ftrabit Criticus , quznam verba phrafesque & loquendi formule

temporibus fingulis ufu frequentatz , & quá ratione modoqueintee

Hal

- gri Libri & Diplomata fcribi tüm confueverint.

QUé ptuc

egum .

Xl

am veró, fi non omnem penitus artis Diplomaticz in pru-

Applicatio dentià Juris publici ufam tollas, càm eadem ars quoad ifthoc Ca-

TR

ram' *

putmeré fit Critica, nec hujus infignem in eadem utilitatem ire po-

[us?ubb'-

Tüen(e .

€unt.

terisinficias. Immo vixeft, ut prefumamus , quenquam tam obeíz

natisfore, utin fententiam hanc noftram pedibus ultró concedere

|

Ur, €na

refpuat. Teftantur fanà tot Germanis noftrz bella Diplomatica,

mm üCC[

—«

quorum integrum Caralogum & Hiftoriam nuper demum magno

cum Eruditionis & multiplicis le&ionis adparatu expofuit Ill. Ha-

)d

lenfium JCtus Jo.PergUsá Lupzwwr16; («) Teftantur fané , inquam,

Wofler. ]

ifta bella, fzpiusa&um , conclamatum atque defperatum plané fu-

adf() lar

turum fuiffe integris de Rebuspublicis, quodfi Criticosii non repe-

lat

m inte-

,

rüffent, qui caufam eorum ultimum feré trahentem Spiritu

, N

X

gritati

m€———

*

"l r

—

MM ÓÀ ——

(4)

C

d;,;)i ; ;;g

P. S T.

H

C? HEU.'-«?AN'N & c. p4g. d2.

(4) 5

(e) L pf«

p

"

i

Á "M. M SStovtm, 2 $. 15 Wi'g, 33,?. s. 36. 74-

(( &

"

z

'E'w'tic; cm Prüdestta '.?ün': Paäüci.*x »

s EE

——

r m n m

—

EE

qui

giitati reddidiffent , & Hannibalem portis Romz jamjam immiaenes.

tem velut alteii quidam Fabii, non quidem cunctando,

i

bendo reftituiffent.

»d .(.ïcri*

Qute

Exempla fi. poíciris, auditores, receïize,.qx.tzamis animorum

«

& XIV.-

Exemplunt

p

motibus agitata fueric Lindavienfis lisilla Diplomatica a cctoginta

Lindavienfe

4 il

usque annos protracta, & forté adhuc glifcens fub f:villà iuc

ndie p aplonta.

eidam

um; nolo tamen, cum omnium poftrorum oculis adhuc obverfen-

o

turejus ACta, cum & ipfi Vos, Iilufires Domini JCti atqse Excel-

umSCII-

lentiffimi Domini Philefophi manus hic ftrenuéconferuciitis, nolo

ehidt

hinc, inquam , ip his recoquentistempus infumere, horamqae val-

de ruentem fallere. « Adeant, qui rerumignari (unt amaebeas Hzr-

r

DERI, W'acNEREcKIL , CowmiNoIt, BarrUzm, FünsTEMBERGII ,

nüquiati-

TU

RasstERI, SacrrrARiD, TENZELII atque - N/EcELiNI Epiftolas ,

Differtationcs, Tractatus & Volumina, (a)adeant , & convidi de

du

vgritate noítrorum dictorum mox recedenht.

iceliln

i

JQuintó loco & id quoque muneris eft Critici, (b)ïex recenfiis — $. XY,

" €HU 0a

indiidie

patt*i-m hactenus, partim & ex aliis Criteríis demonftrare, utruni

frare

m qui

hic vcl ille Codicillus & Diploma atque Conftitutio fit authentica ,

g

Spuria,

ii

fit genuina, anne veró fuppofititia , fpuria atque confidta ?

dl Orff u

hs

Habere autem & hic opus Critico publicum Jusnoftrum Ejus- — $- XVI.

t

l

a

que pradentiam , iterum in propatulo eft pofium, cüm & ipfarum Appücaä e

Legum Impetii, praíertim antiquiorum fplendidis fub Titulis ven-

n

-k iuä pulrli;,

(

ditentur plures Cosftitutiones, quz notam fuppofitionis & cenfu-

CU

i

uU

ram Critici haud effugiunt, & quz vix Seculo anté, immó & vix

lil

enit]l

«

meníe ante, quàm typis ez ad decipiendos incautos exprimeren-

TOU

tur , enatz funt ia cerebello Impoftorum five do&orum five indocto«

ram licet enim hic ad Analogiam Horatii canere

plofi lh

Fingimus indodi do&ique Diplomata palïïmv.,

mggno

. Sed pergamus ad Exempla , quae inter fi&orum, quod aperté

5.» xvil.

It n

Jl

copftet, Diplomatum, vero tamen propé fimilium, . meffis haud

Excmyph.f

n

j

àdeó larga eft, quia illà ipíà de c»usá doctis qucque Viris f* infi-

znelü

nuant, magnaque vi animi fzpé eorum ab his patrocinium fufcipi-

CU

tur. Nuper tamen demüm IllI. Dn. à Lupewi6 pro tali Diploma:

n

tum erudité fi&orum fabro fe publicis in Scriptis haberi atq

üé ac«

ji"

lIii iii

rcufari

| (4) De quibus fufius agit III. Da. à LUpEwIG

3

[

!; l;e €;0?;?;ïf 17. ?/7. j.j.'

4I

!.56

I/

(6( HEUMANN l. c païq. I

Ratio de N&'ü Srudii

996

ss

- cufari Iit.efati Otbis Proceribus eft conqueftus , (4) cui

gerö:fuas res

; pili

tutandas nos relinquimus ,

|. Cnliunt

Cum noftrum non

fit tantas comþohere lites,-

| lonino

Ecquis veró illorum numerum inite audeat, que voS-eigg atque füp-

E

pofitionis non arguuntur folum, fed & aperte convincuntur Privi-

! hr fort

legiorum & Diplomatum? Exemplum tamen ex more dabimus uni-

! tiülto ja

- cum, idqueintegrum, cümitalepidé, dicam & ftolidé id fit con-

4 ütiontm

i

fi&um, & à miíero quodam Monacho confarcinarum, ut Catone

que iplia

feverior fis oportet , quodfi ad recenfionem fomniorum tàm fuavi-

t &q

um, & commentorum tàm futilium fubridere recufes. — Arrigite

; hil attiq

ergó aures, Auditores, & percipite C, Julii Caisamis, Romani

, Dehtüm

€. Iul. Ca-

£

Otbis moderatoris feftivum Diploma : (5 ZVes falims Imperater,

, tonunti

! [aï;]

d.

Digla-.

nos Ca[ar €9. Cultor. Deorum , nos Supremus terra Imperialis Zdugu-

tionem [

Jflus , nos Suflentator Qrbis uuiverfi. Plaga Ortentalis Terraqua [ua

, Jungath

Jncolis Romanatm veniam €$ pacem. — Vobis smandamus per. neftrum

Diplomat

Triumphum , quod! Vos ills pracelfo Senatori avnnculo Parentis , quo-

t N

niam nos eidem €9 [uis baredibus fueque domís de[cendemnibus dosa-

(j ditores, |

vimus vos fedatariam poffeffionem. perperuo tttendam , frbi €& fuis Po-

! tetiten,

fferis in perpetuum: relinquentes , quod nullam pote[fHatem [uper eos [Ha»

DÀsro f

auere debemus , mos eis €4 diclis Succe[[oribus [uis largimur omnes uti

làt, mo

litates terre. Ortentalis suemorata. — In[uper nos eundem avmmculum

Studiof

noflrum €9 omnes ejusx. Succe[fores affumimms Confiliarium in fecretiff-

umine :

»uum Corfiliusm Romanorum , totaliter , quod deinceps nullum perpettte

NT

um negotium frve can[a fieri debeat [uo fine [citu..— Datum Roma, Ca-

nät, ELl

pitalis AMundi , die Veneris , Regni moflri AAnno primo, €$. exatlionis

Á fidej j

- dinri ZAnnó primó, — Eccur veró immoramur hifce, quz , pro genuie

. 'tbuend

nis qui agnofcit, helleboro & nafturtio habet opus, & que Ca-

Ei&, Hvei

roli IV. Imperatoris tempeftate, eaque barbará, jam' pro nugis

emun&z naris. Viro (c ) fuete. declatata

, Vtepferin

plusquam pgerüibus ab

puþli-

Dtee

titi(u:n :

(9) 108 3. p.m.6éo.. Cui Beïb anfam dgd'ilïï: Ducatum, ex mene

fl.lm haud'

te I1l. D. à LupeEw/tc, Brandenburgicum, nemo non ignorat.

A intgin

uod & fiflic Dn. Liiurc1vs itt De8 Otelcbg trebivs- Con-

Udeta t

tinnat. Vietbt. ov(e. « 9b(af. p.m»r. nüm adhibitó judi-

Ci&:a. i edixerunr,

(c) LAunENrIO Varra, Criticorum füperioris avi Principe $s

x

Epiflolà ad. Carolam 1. 1

(; m

exagitat..

"p. ubi v;-crbis: ;pq;æfcxwrä.fgts- id

——

, Vf

^i

E

"

Cra'?:'ci cmnv Prudentia ]urit Publici.

I

publicä.

Jungat tame

n huic, cui volupe eft,- alius Imperatorï&*

Sylveftro I.

Conftantini M. fcilicec, G Diis placet, Donationem

Romanorum Epiícopo fa&am , cum quà olim tàm pulchra, tàm

ag

venufta, tàm tota & fecura ab omnibus Imperatorum in fe jurie.

nuur Day-

bus fortilimis fibi via «ft Romanenfis Ecclefia, quam veró à

pj

multo jam tempore, longeadhucanté, quàm per D. Lutheri emens

id fit o

dationem Religionis refli:ueretut & bonarum artium cultura , adeoe

t Catont

que ipfius Romanenfis Ecclcfia Filii (4), qui & eruditione florue-

re, & qui polluere judicio, & quibas veritate nihil fuit prius ni-

vim (uar

, hrigit

hil antiquius, nec ipfa San&z Sedis

ptoftitutio , fabulam, come

deprehenfam pro tali

s lonai

mentum, figmentum deprehenderunt, ita

ue Conftitu-

g t

pronuntiatunt, pronunciata fua defenderunt, talemq

ii M

tionem iftam ab omnibus haberi volueruut, jufferunt, mandarunt.

iori Cafatis

Ti

Jungat hunc Codicillum , inquam, cui volupe e(t, pr

Diplomati, & omninó is gloriari poterit, habere fe pa

t nobile fta«

7) y

N

—

ttum, INos,; cum alia dicenda re

ftent, pedem promovemus , Au-

d n

ditores, qui & Legum fuppofitarum Specimina deguftare geftiunt,

remittentes ad Colle&tiones Legum Imperii Seculo füperiorià Gor-

Qd

pAsrÓ factas, quarum de fide dubiá, querelas eruditorum qui igao-

T d

ii

rat, monoculum eum effe nece

ff eft publici Juris Confultum vel

E

Studiofum, carentem quippe altero ptudeþ;iæ Juris noftyi publici

lnmine , -literariá hiftorià.

m ii

.XVlll.

u

Sextum Critici Officium hoc eft, (^) ut in clariffimá

luce po-

6. Indicare

"a

nat, annon ipfe liber, ipfa Lex, ipfum Diploma integra quidem

Gloæmatdn

fit fidei , atque absque dubio Autori, cujus nomen in fronte gerit ,

—

,dair

ld

ttibuendum, interpolatum tamen Gloffematibus , qua , five mali-

£, ng

(^

; Q(qllz

tià, five imperitiá, five errore , impoftoris , librarii & Scriptoris có

yo D

irrepferint,

, XIX.

hii

- Decet veró & hic vel maximé Juris publici Confultum agere

" [

ub]l'

Applicatie

Criticum , cum in oculos omnium , immó & eorum, qui nafüm obe-

4

faltem non primofta- - Iy: pub

fum haud habent,.ízpe hec non incurrant,

CUni.

gme

tim intuituy & quandoque contingat , ut à reru

m non faris petitis ob

ciatur ut fpurium ,

uü ,gnümc

Gloffema taleintegra Lex , Dipl

omaintegrum :ejt

B

^

: Wl ün

fcent iidem ipfi-

te pro genumo aguo

»*e 925

met,;

hibio

,udl'

qqod tamen fublato Gloffema

Iii ii11 2

"

lnPCl

u

(4) Interque eos Gng&lari Declamafionc; lauäatusmoaö VALLA»

(/) HzuMasN /, €.

9258

Oraiia ;f: ANexh Städä—

2

X

met, cüm & hac fraude plerumque utantur , /centonibusquehgchui-,

norum adíuant falía Diplomatum Legumque nebulones fal(arii,

X

Gloffema hujusmodi itrepfiffe in Auream Bullam, quam ite-

Exemplum pum j

Scd;:e

;

1

n rem przfentem vocare amamus,, & quidem in Capitulum XI.

P

1

AuresBu]. C€9rnmunis omnium ad. dictam Legem Commentatorum fert fenten-

ts j

la Cap..X1, 512, quippe qui $, ejus ultimum cujus initium hoceft: Hanc autem

$.ult, .

aliique

egem propter quzdam dubia &c, pro adulterinó proclamare haud

erpiltt

ubitarunt , in quó tamen pracipitanter eos agere , necreperiiffe hic,

ttic1m

. BDon quod in fabá pueri, fed fanum uti

i

D

€

que cflzlocum, integrosque

( &

X

"

jus natales peculiari Differtatione aliquando comprobabimus,

peualt

$, XXl.

N

Septimsm Criticorum penfüm eft, (4) indigitare loca Scripti

ben

7. Indigita-

[4

genuini, qua in mendó cubant, & quá ratione ea poffintemendari

f i

five adjumento MSStorum Codicum, five & his deficientibus , im«

emendate

mïyre |

mendofa mó & quandoqueífuppet

N

Ü

S

E

*enþe hcrum copià, ope Cn?'ici &,. pragma-

tici judicii,

alinon

$. XXIl,

, Hic verà continere menequeo, quin'kopter/n atqu& peroupt-cmv,*

fnodo

Applicatio ur exfurgat demüm aliquis étantó eorum numeró, publici Juris no-

lac dl

ftri Ícientiam folidiorem qui crepant, exfurgat, & €ó nervosinten-

fetfus «

Ius pulli-

£ Rf/.

dat fuos , ingenium fnum & induftriam , ut concinnum, adaequatum,

& qun

emendatum, ordina tum publicorum Imperii Jutium corpus nobis

ln

exhibeat, Jus Imperii publicum ab incertitudine, quam velebío-

Critieis

lam etratorumincuriá illapforum multitudinem vix effugiet ; (uppleat

quippe

omiífi; exterminet faperflaa, eliminet menda, in ordinem deni-

&hteà (

que in omniz redigat ; Immortale promerebitut nomen, gratias agent

Editig

Jeu, agent Judices, aget ipfa Juftitia & Imperium univerfum &

Bo SCH!

pracipuà quádam induftrià memoriam ejus fervabit ecernitati. — Ve«

Petii in.

rum enimi veró vereor ne

Bittim .

- verba mifer fruftra ni

l proficientia perc?ahi. :

Et

Hefculei labores molientem opus

ex/pe&ant; Augie quoddam fta-

lo aní

bülam venit expurgandum , alía multa, qua fudorem movent , ex-

antlanda füvt; & hec omnia denique ia te fi receperis, tunc nec

molam id inftruit farinariam , nec patent ad id oppidó neceffariorum

(9) 4

Atchivorum atque Tabulariorum Piincipalium aditus , nec denique

Hin

& privatis, etfi facientibus háüc fubfidiis literariis ii fincinfiructi,

b) D.

communi publico fersiendi hoc modó ulla intentio, ulla cupido,;

J^

f

E*

maluquu*-:x potius poft mortem füam. ea

Des

(r) .

()]y

—m-—m

| (4) Ipzx tbrd,

(') li

(

N

(f

A

j

Critici cuma Prudentia faris Pullici

2995

u7:]

ts

Deferri in Vicum vendentem thus & odores,

Va

s

Et piper, & quicquid chartis amicitur ineptis.

qunit

Sed vel ifta teferre tedium creat atque indignationem movet,

6. Xxlil

m

Pofceret .n&!tutum, üt & jam flofcalos hujusmodi proferre-

Exemplum,

ferentte

mus in medium; fed càm & Maunmius, (4)& Ho£rFMANNUüS, (£)

-

[onc t

aliique iat tegros eorum fafciculos jam d*'ccrpferm

horüm f..nma

mare hod

expilate, cüàm & fupe: fluum, & càm molcítum id nobis foret,

€x

erife B

ucicim, c;uod aures titillare aptum eft, fubjicimusqti$ Der Raþs

CorporeRe-

ce.[]ïtm In*

mxeglosql'

feit (ärïmbr megen bct 9teligion 5:?(&3!91:?5. Tit. 12. $.

m

penult. ubi in Editionibus omn bu, legiar: Syiemtt toolfen moit

peru.

Z

elya t

beni Lngebocfam nidits abyieben; benbte Stinber xören C

(incemen

tetn ïd Lgäï*ïzgl 'cüm quivis faná tatione preditus perfpiciat, é dia-

jentibus, 1

metro contracdam flll(R. ïmpc—ramns mentem,

] &P gu&'

- O&lavó locó & hic Ctitico labor incambit, (c) ut(ubodetetur,

$.XXIV

annon iü TextuLc*gss , velin Diplomate &c.aliquid defit, &quo

8. Subodo-

YaYi

modo hz lacunz expleti mbca,æcä fcilicet ex MSStis,

aut fi plané

gt )

Lacunus,

bli J

hzc dcficiant, neque etiam ex aliis locis five Ci xcam&xmns vel

"]

(

fenfus corum locorum potfit refticui, ut (alrem id monfttet, quld

i

3

& quantum defit,

, du

n

$, XXV

)

indiget veró iterüm & hic ,sbsque dubió manu ocuhsque

l wrPu m

Criticis lmpc; i R

Receffaum atque C

Conftitutionum Corpus noft:um,

APpllcatlo

ugm VCIO 0'

r

qulppä in quo lauiffe hactenus lacunas multaás namxm ]Ctomm

Ius publi-

met WPP

CUffi.

antea obícrvatos , fatis jam apparéet, tüm ex additis in novitfimis

Editionibus, tüm & ex editis ab HI. Dn, Darrio. noftrate, (4)

gmnesibe

B, Scuiireno, Confult. (e) Dn, MurieRo, (f)a iisque Legibus, Im-

| umvff(llmQ

(

perii ineditis. quam plurimis, ad qua & in ipfis editis Receffibus

[C[DWHO

partim fuit provocatum,

Et latere

hodisque adhuc alias hu;usmodz Imperii Leges is

g. XXVl

Exempluma

mox animadvertet , qui ipfum Receffaum Corpus fedulà lc&tione

uoddäm [æ?

lii iil 3

Vul-

mgim)

j, !

nc M

(a) /n szïrm. de Rmf P. Ipoper. th. 60. intet ETUsp. Op;;]b. ab

pctm[wmm

HeRr1O edita p. ». 122.

f]fc/ fmqu

(b) De rat, seterpret, LL, Imp. Rom. Germ,publ, Cap $ p um

d

37. 3.

j a

(c) Prætelmuuc hoc, fed male, HEUMANNus l.e.

j

(a'; In egtegió Volami:e de Pace p« ublicá.

I dbtat. ; *Y. phäl Tomo 1f

A

t

(f) oym 9ieidoss zag&(ïötsmt Utb Zeeatro.

Oratio de Ncxu Studá

1000

BM AUE SIUI. TSRG

:

volvet a

&

tque tevolvet, ubi & deprchender adhuc Reulilfonts ad

d d

w

priores Conftitutiones , quz tamen cum Orbe eruditó nondum fant

-

t €x

a

communicatz , quod , ut fiumemus exemplo, proferimus Receffum

arque

Imperii Ratisbonenfem de Anno 154 r.in cujus $. 66. Receffus fe-

dijudi

Gibur,

cundarii fit mentio, qui tamen hu;txsque didó in Forpore non

ii

confpicitur,

loco f

$. XXVII.

Porró & Aoesó locó

intet Officia Critici connumerand&m &

]

9. Difterne-

la

t

vreOriginae

id prefertim eft, (4) ut oftendar, quanam Linguá originaliter Lex

le &

vel Liber quidam exaratus fuetir, adeoque, utrum exemplum, uter

um i

Vetfiones." textus fontis, utet rivuli & copiz locó (i: habendus.

Iità. C

blici utilital

, XXVIII,

— Neque veró & hoc nullam in pruden:à Juris pul

& fup

€oncit

ApPlicatio tem przftare cenfendum eff, cüm & habeamus Leges, que nüm

D

Latinó, num veró Germanicó idiomate fint conceptz , contentionis

i forr

Ius publi-

ferram hodieque femet inter reciprocant. Do&tores. Juris publici:

endur

cu;n.

jam veró expedit, ut de veritate alterutrius fententiz fimus certio-

qui pr

res, cüm, Latinum textum fi infpicias, aliter , aliter & , fi Ger-

dendg

manicum confulas, ftatutum inveniatur , in rebus & caufis, quain

Wm c

Jura Statuzm , immó & totius Imperii noftii influunt, atque ho-

l

rurá in przjudicium , admiffà oppofitá fententiá. vergont,

mon(t;

$. XXIX.

Suprá dicere antevettimus , non otioíé quzti, quonam ldio-

Xltne -

Exemplum j

ate Aurea Bulla fit congefta? utrum Latino? anne veró Germanie

Íe ha

Ipja,

Aurea Bul

. €o? Noftrumeít, oftendere jam, quid fitergó, quod ex hujus con-

X ar

troverfiz , ut videtur, cutiofztantüm evolutione & decifione pen-

la, -

tenn

deat,

Scilicet, Latinus Textus quodfi e( authenricus ,. ex. gr. Vi

te de

catiatus Ele&toris Palatini pendet à Comitatu. Palatinó , adeoque

Deme

«etiam demiá,illi Digritate Ele&orali penes Palatinum Rheni Comi-

Ipà C

tem remanet : Contra veró Germanicum praftare Textum fi verum

ad &m

eft, Vicatii S. Rom. Germanici Imperii in partibus Rhieni , Suevie

Cs anr

& in Jure Franconicó Dignitas muneri Ele&orali inhzret , adeo*

— — DP

De

que in Ele&orem Bavarum translatum id fui[fe , dicendum eft; alia

ll&um Y

ut modó ficcó pede preteresmus.

(

Ptatem Liber

i

$: XXX.

Eft & Crticorum 4ecimo (&) difpicere, quam

-

QU& An

IO. Dljudi-

care etatem

vel Diploma , de quó quaftio incidit, pre (eferat, & quó circiter

Plllcor

Libri vel

tempore compofitum id fitliterisve mandatum ; id quod; fifit Apo*

mo

Eq

Diplomatis.

grgphum tantüin, aut plané codex impreffus , cujus de atate fer

E

ff!enu;m

[ d

i

*

Pf&&mm

(4) Licet & hoc omittat HaguüuaANNüus, À e.

(£) HzuMANN. À. c. p. m. a1.

42

p

- €ritici ctm Pi

[2 2

Je

w

II

ntía Puris Pullict,

—

ones d

:E, dignofc&t Criticus, ive, qubd hic idrïem, eft, DEplOnæafibus;

dum u

tüm ex recenfitis foprà Criteriis, fcilicet ex indole & zrate Lingu

lum

atque ftylo, cüm ex alüs; MStum veró fj fit, quó de quaritur ,

ectfusl

dijudicabit id przterea & ex Materia, & ex literis, esrumque du-

pore t

&ibus, atramento, numeris, Sigillo, aliisque, que miaudarum

A

locó forté haberet alius.

$. XXXL

andam «

Jam, f de Applicatione atque ufu hujus partis Critices dubium ,

sdite Lt

Vos exerceat, Auditores, hanc refponfionem capite. Teftatiffi- . j5 pudJi-

CUnm.

Qïum, Ua

mum illud eft, quod antà diximus, graviffimis litibusinvolvihau

rató. Germanici. noftri Imperii Status & Respublicas per confida

Mi w

& fuppofa Diplomata, (epé tantà cum Ípecie veti ex centüm aliis

; u

concinnata, ut, quod carpas in ze ipíá, defideres ia ftylo , vellices

in fermulis, fugilles in aliis non fupert, Quid ergó? Confugi-

contenuont

endum híc erit tanquam ad aram facramve anchorum, ad ipfum,

us pl

(imus &t

qui pro originarió exempló vendiratur Codicillum , bic deprehen-

3[& 1 ü t

denda no:a fappofitionis , hic figmenti convincendus, infalyö—:rem

tuam collocate fi voluetis.

,XXXII

:aufü, quæiu

lra plus quam mathematicé demonftravit CosRINGIUs, de- Exemplum

n atqlle 4

monflravit N/EGELINUS, demornftraruntalii, quod, licet vel ma.. Lizdavienfe

reun

ximé in ipfis Diplomatis formulis nihil effzet peccatum , fed. re&é

gonim ldi?'

Piplqma.

fe haberent omnia, ex folá támen Authenrici iofpedtione pluribus

s Gu

ex argumentis falfitatis poffit damnati Lindavien(is Coenobii pra

tenfum Diploma, la, ut & Conttoverfiz de impreffó Diploma-

qeio

te demus exemplum , quam de Expedirione Romaná Conftitutio-

j 0 g['

adeoqüc

nem edidiffe fertur Carolus Craffus , atque Commentarió integró

w

ipfà Conftitutione praítantiore illuftravit Ma&QUARDUS FREHERUS,

ad eam faltem ztatem non pertingere, maximam partemex indi-

" f

ciis anted tactis demonftrarunt plarimi.

hetis

m

$£ XXXlIW,

d

Denique & uzdeeimó (4) locoque ultimó circà id quoque Cri-

u Detegere. -

hat

ticum verfarur Studium, ut quis librum vel Diploma . nullum vcl

"Aütores

ili

T Cür

fidium Autoris Parentisque nomen in fronte gerens fit enixus , vel Pfeudony- -

mos vel

quó Aurore atque Suafore in lucen: id faerit protrufum dctz;a&ö

m fm L]btf

Anonymose

-glaucomate patefaciat & in apricó ponat.

P

L

J

Eq-,u-i-z!e:m hzc cognitio intià folarn vanamque cur!

ofi—)t**atem & .XXXIV.

! nth

P

DSEBESATRET

Ícientiam quandam fübfiftere, adcoque ad Jus publicum, faltem 'Applicatio

u

nime

(M

practicum , cum frudtu traduci haud po&äv'i&etut, Verume

yeró

| u: ;m?;lä-

[ ia

(4) DUMANN 4 c-

Nüsatusis

1002

Oratio de INext Siudi

UEX Ta T H EHb PA i

Gu

verà bwcn' ita, Auäitofes; non ita i

(ta res fe habets habet omni

m

jam 'CHC |

aliquid przter vanam fcientiam in Receffa! Refert fcire, quis Le-

j fiima,

gis vel Diplomatis Autoris nomen prz (e haud gerentis lator fr,

| g &

fcilicet , ut indeconcladamus, eó num & nos adhucteneamur ftare,

NT

g, XXXV.

Exemplum poícitis, Auditores? dabimus! Juvat hfc rutfusin

m

Excmplum

partes vocare allatum jam fuprá famofum illum Au:ez Bullz Ca-

; us Oi

AureeBul-

le Cap. XI.

pitulo XIL. fubje&um paregraphum , cujus de Conditore, numip-

! publicoi

femet. Carolus IV. num veró W/enceslaus ( horum enim altecum

1 bishoj

S. ult,

ftatuiffe eum evincemus) eundem rcliquis Aurez Bulle Conftitutio-

Conitime

nibus addiderit, licetfit valdé obfcuiom , viridi tamen is adhuc eft

ibditer

in obfervantia, eademque , fremant licet, qui authenticum effe

3rtem,, !

negant pernegantque, ac reliqua hujus Codicis Le

gssvi& autorif

Ié Vos

tate hodieque pollere certum eft & indubium.

mate, Q

Et fic jam, Auditores, fines totius Regni Critici obambula-

Commt

Epiïfygu—s v

»

imusatque perlu(travimus , vidimus, quam ea fint cgtegia, quam

. Eruditio

Capitis.

]

ucunda, quam amaena, quantamquetüm, in omni eruditionis ge-

Tànt qu

nere, tüm veró vel moximé in Imperii noftri publicorum Jurium

Glanr f

prudentià utilitatem prefter, ufum habeatars Critica. — At veró di-

4 medmm :

cenda reftant adhuc alia , quz tamen, ut poteft fiéri, admodum

N

ditioneg

&

E

CAPUTII,

paucis efferemus,

Fï) o

Scilicet audiviftis h

-ai&enusl, Auditores, Lommendin d

de

üema

GENUI-

quam maximé operam [Ctorum, publibi Juris noftri fcientie foli-

.

tàmen.

NON&BXU

dioti, qui

]

Jung

unt Stadium Critcum: cüm veró nih

il hic æqq&

üamr

STUDII

1

€RITICI

facilé contingere foleat , quam ut

- Cfetag

Incidat in Scyllam, qui vult vitare Chä»rïybditln:

. CUM

&OQQeí

PRUDEN-

Hinc noftcarum partium omninó & id porró effe exiftimamus,, ut jam,

À

CDHCCP;

T1A JuRIS

quantum per anguftos , queiscircumíctibimur , tempotis limites no-

$:

PUBLICI.

bis eritintegrum, perCompendium Vobis demonftremus , quá de-

| Vubis

:l

$.L

mum ratione modoque pratetvehere hos fcopulos, hasScyllas has-

Tra nfitio,

rmufed

que Charibdes vobis incumbat, & quomodo ergó (e habeat & GE-

P a

NUINUS Studii Critici cum prudentiá Juris publici nexus.

$.1L!

. Nec veró id jam poícetisà me, Auditores , arbitror , ut quibus

Rüntiis

ïmm()rm

Gontentà jn cafibus effe neceffarium utilemque Studii Critici cum prudentiá

Ub -

Capitis. Juris publici nexum anié expofuimus, quez iftis in fingulis (ervandz

. Vobis fint cautelz

1

» téhendzque Vobis fint Regulz ordine jam ex-

n i,

cüm.

CUf

pgnamus ,

Si nobis centum lin

ltüri [im

guz fint oraquex centum,

: dies tamen prius deficeret q

Dim

W lend

uam matéria; nec id q:..z:oqufr noft

z. jam

s

-FN

) !

At

-Critiel ziv Prudentia faris Pablici.

t M

— M

zco;

N

jam effe exiltimamus, ut de vitiis Criticorum, quz fané fant quam

l

ïais le

plurima, Caralogum modó tcxamus fiftamusque Vobis; fufficiit ce-

i (t,

tigiffe & commemoraffe potiora, eaqueubi facilé cefpitare , ubilabi

v us

Ízpé contingit.

Cavebitis erg

$. li,

TO

"

o

, Aïldiïoges, fi qui fanr, quos fermo hic nofter , "

autcla f.

lls C

quos Oratio hac noftra de praftanuffimó Ciitici Scudir u(u cum J

UI* Nears Cri«;

publicó eo induxit, fübíecivum tempus fuum curis & obfecvationi- jj;4 pro ipe

um

]

n altenur

bus hujusmodi, quam nihil aut a

À

$agendo, ut malintterereatque fá — Erudi-

onfttut

confumete. Cavebitis, ne in ipíius Ecuditionis folide penetralia

tione capia-

íut , fed'
