, inter alios veteres Juris Publici Doores,

m Civitatibus dubium reddere ac dene-

il

-

lud us territorial

ein fuis fcriptis paffi

8

are voluit , fed Limn. ip fr.

Pabl.tom; 3. 1. 7. €. 1. $. 20. allegante infupet

" gf"""

, pro

fua fententia (tabilienda, Juris- Confultos ,

j i

quam multos Celeberrimos

T [amtïï'n

prolixé cjus fent

éntia refuta

ta e(t. v. fpecialiter de Superioritate Térritoriali Ci-

vitatum Imperii Differtationem

fb Prafidio

Magnifici D. Wildvogelii habitam ,

Ybl lm?

Prefide Iluflri Dn.'1 bomafo ventilatas , ubi 77 6.

if

& XXX. Tbefüs ex fure vario

jf

dicitur : JNoz obflant aliorum quon

dam [omnia , eam faperioritatem iis Civitati-

bus flraminets ex a

rgummtia denegantium.

Jus ftatus, in quantum Jure Voti

Al

Decifivi & Re- ac

Correlationis in Comitiis conítat,

eisdem ante confectum

'[iVl'!Cgii H

yi (

In(trumentum Pacis W'eftphalice à

multis magni nominis Viris, imó & a

Comitiis, Votum tantüm Confultati-

j

Cancellario Mogumix?i Elc&oris in ipfis

iii

vum

j

,

|

é1$

d

HOFFMANN de Origine Libertati

ERE R EOE .

|

p

& Im-

vüm eis tribuentibus, 'in'fcr)iþtis"denegatum efl. Sedeos, qui Liberas

l

eu/[ ;n !/

perii Civitates Status [mperii effe, & Votum Decifivum in Comitiis habere

Drema, de

óubitant, ccecutire & de Sole dubitare. J/ehzer. iz. Obferv.pratt. verbo Srepe

ii vola

Steicb8- Cotábte. ftatni. poft Inftrumentum Pac. W'eílph. conditum ibique

tie enim

infertum art. 8. neminem fcio, qui Jus Territoriale Civitatum Im

perii vel ]-us

igiin dub

Status plenarium in Controverfiam vocare annifus fit.

20,

fibjisha

1777

Reftat, ut quï-d differentiz ab 2n't?q

uo inter Civitates Liberas & Imperia-

les tantüm interceffzrit , & an aliquod reale (itdifcrimen , exponam. — Et qui-

. $u

| ! &üfing

dem Kzipfibild, Limuaus, Reinking, Burgoldeufis , Autbor bet Qwunb: Oefte

! tl

De$ , Sóm. Steicdb8, Kwlpifrus , Schuzius , magna adhuc cohorte aliorum

burgum m

doctorum Virorum, quorum nomina recenfere nimis longum foret , ftipati,

aTM

reale difcrimen intercedere negant. — Sed non obítante magna , quam allegati

Hamburg(

Do&ores apud Eruditos habent , authoritate , Dz. Hezff. ia cir. Diff. triplicem

inter eas ftatuit differentiam, — (1) Ciuirates liberas dicendas, qua immunes fut-

: btrpofpec

ript, ( adhuc frnt à fülvendo annuo cen[a , (ubi addo: & aliis extraordinariis

Slilri a

tleri Cont

pra(tationibus tàm fervitiorum quàm pecuniz) 4wem lmperiales ad augendum

Cefaris ZErarium , velab antiquo contulerint , vel adbuc.conferant. — 'lale at-

fa. Sta

teftatum $pho 9. antecedenti adduxi. — (2)) ZMerzum mixtumque babeant Impe-

rium , quà catere Civitates Imperiales ab initio f uevint deflituta, (PrafeCtis me-

Jim

ttmpora

rum mixtumque [mperium, vel in totum vel pro parte nomine Imperatorum

exercentibus ) po/Zea licet vari£s titulis (quos $phis antecedentibus notavi) i//ud

Iplo Inte

fibus o

acquifrverint. — (3) .Ab antiquo Ture Territoriali Jint gavifa, cujus unam alte-

ramque partem (uti itidem jam di&tum eft ) Cefares deinde pedetentim , per Pri-

Rolandi

quedam

vilegia , alizs Imperialibus conce[ferint. . iac funt, quz cap. 6. à $. . usque ad

$. 9. inclufive pag. 32, 33. Cf 34. habet, — Et ea , ad probandum Civitatem ali-

de fredey

CJere (;

quam vel Liberam , vel Imperialem tantüm eífe, fufficere exiftimo, — Si veró

infimul (4) etiam femper à Ducum Poteflate Liberam, & nulli quàm Regi &

Verdgh,

", z'ncrer:

Imperatori immediaté fuiffe Civitatem. obnoxiam probari poffit, uti de Wor-

matia probavi, tantó melius fundata eritopinio. — Ceu Lebmanzus l. c. libr. 4.

ROllndin ü

Vfl

C4p. 4- DAC- 28 j. cum aliis exiftimat. — Argumenta, quibus adverfarii non dari

difcrimen reale inter diCtas Civitates contendunt, enumerata ac refutata videri

N]h

poffunt apud Dominuu Henff. loc. cit. à pag. jamallegatauque adpag.4o. . Vel,

fi mavis, adiri poteft Pfeffizgeri Fitriarius Ilu[fratus libr. 1. tit. 18. $.1. lit.f.

"

"sj

pAg- 77 9.

hd

Wi

$. 2r.

là lml

De Mixtis, an dentur adhuc Civitates ,.

quaítio eft, & nanias Iürisccn-

hi

fultorum effe,

0fminus

dum ita ftatuunt , reCté exiftimat jam fæpe laudatus D

Hen[-

A&

"9s

oX

l

nl o

As i

: )'Liber;z'm'n'z ö* Imp;rii Civiia;nw,f

b

E RSDUPUASUM

beas n

Heus

nitis hubet

! mdz&;z D;J'cap $. Inveniuntur tamen quzdam ,- uti Hamburgum &

Brema, de quibus an ad immediatas vel mediatas referéndz (int, dubium effe

r P

multis in ordine mixtarum Civitatum eas referentibus ; Hol(a-

aliqui volunt,

Vitum i Qu

tiz enim & Bremz Ducibus Homagia praftant, ab hisque

multa illarum Privi-

ppei t J

legiain d

übium vocantur, * contrarió ab Imperatore pro immediaté Imperio

&ideó earum Libertas meritó prefumenda eft..— ReGte igi-

fubje&is hábentur ,

tur Schbvveder in Intro

d. in Tus Publ. T. R. German. novi[f gartis [pecialis fett. 2.

;s &i

n Civitates Imperiales & mixtas, Imperiales

€ap. 9. $. 14. reje&ta diftinttione i

m hp

e(fs diftinguendas in. Imperiales ve

l (Gine contradictione, vel non fine aliorum

v«

contradictione tales , exiftimat.

Adquem ultimum cenfum Bremam & Ham-

yrte alofam

burgum meritó pertinere liquet.

videri tamen prater Limzasm Vitriarius illu-

irc, lp

firatus meretur , ubi libr. 1. tit. 18. $. 2.

li. D. & E. multa ad hanc litem de

Qu ii

Hamburgo & Brema perti

pentia non fine cura congefla reperies.

De Ham-

Jf nv

burgo (pecialiter etiam Vi

deri poteft. &riftian 9jacob S5reitenfelB im coztin.

f

uimnt jf

Sleidani ad Anuntm 167 9. fub men

e Otlobri &* Novembri. De Brema veró 7za-

extaodnt

ckeri Contin.

bet &od)au SSübne ber. CIBelt pag. 242. 357- 354* 464« 519* d

f- So s.P.m. 74'6.

E p A

feqq. Svandenberg8 Guropáifdber Joerefb parz. 4- rir.

a, D

L]

£2

d ultimum de focdere Civitatum Hanfeaticarum , quod pauló ante

hat W

Jama

Pt

tempora m

agni Interregai inccepit, item de fa:dere Civitatum Rhenanarum

dito, & an, acin quantum Civitates in i[lis focde-

[

ipío Inte

rregni.tempore con

U HOW) J

ribus compre

henfe Liberz & lmperiales nominande fint, (imiliter de Statuis

ii

"]W PUL

Rolandinis, & utru

m in locis, ubifuntpo(ite, earum libertatem arguerent,

polfent. Sed cum ad finem properem, Lebmannum,

TA W h

quzdam adhuc proponi

)'. l) W

de fa:dere Civitati;m R

henanarum agentem, evolvendum aliis relinquo ; de

itiam qui habere defiderant,

Cintà

ram d

fo:dere Civitatum Hanfeaticarum accuratam not

im RU

Werdenbagii Tralatum & Hagemeieri Commentariu

m , de bujus faderizs origi-

un

nM

ne, increraentis , decrementis , Gc. prolixé agentes , adire poffunt ; de Szarze

n

Rolandinis extat jam allegatus tractatus Zluferzs D». Rbcrii, adquem þrevitatis

u

mMA&

"T

cqufa lec&torem remitto.

ht

$. 23.

duf

f

Nihil ergó fupereft, qu

àm ut Deo teroptimo maximo pro clementer ha-

& conceffis viribus, ad ftudia mea hucusque per-

T

enus praítita infigni gratia ;

hfv) y

ducenda, devotiffimas períolvam

grates, humillimé rogitans, ut me mezsque

H

T

mendata habere velit,

quó praprimis in fui nomi-

[tudiaimpofterum fibiita com

nis gloriam & proximi

utilitatem vergant; interim pro ad finem

erducto hoc labore :

[

$it Soli Summo gloria fumma DEO.

4

]" ;

liii2

p

CQRQ.

£.

0

620

PREGIZERI pijdþim Notitia

SeneMQ,

]

umapssttesen at

Y

COROLLARIA.

sdmodum :

quibis ab

j

Us fuffragandi in Comitiis Liberz quzdam Civitates praprimis Bhenanaä jar&

*P'Jla'lf ) Mä'

à tempore Henrici IV. cum effeCtu habuerunt.

Bercita

Similiterad Re- & Correlationem cum ElcCtoribus

& Prir—lcipibusiä' multis

retró Seculis in Comitiis admiffz funt.

Hippocrate

Feuda regalia individua funt, nec divifionem reg»ula.r'ïter admittuht, pet

vribos iftis

expreffum Juris Feudalis textum &alias rationezs.

:

hec ante t

Minor ob impetratam à fuperiore veniam ztatis, fratrum fuorum impu-

bergnam

berum turelam , ita ut adminiiïrationcm bonorum fraternorum in fe fufcipiat,

| Napoblic

| Quomajor

pon confequi poteft,

li, Ho

hi ramus

|

C elioin

füb(idium

DiSSERgTATIO

ttm que

men pra

DISCIPLINA N öTlTUE GA CRI

Citum ,«

(uo mit

ROMANI IMPERII,

quis cafe

PRaESIIDE

conjedu

ÓOANNE UL

RICO PREGIZI

jRO, D:

€pos ir

liario Wirtemberg

7

Conü

ico, Dicafterii Aulici. Affe

fTOICA, &

i Becla

. Juris Publici, Politic. ac Hiftorlarum Pro

:

feffore Ordi'n.

modi Índ

defenfa

L)m.*n p

LEOPOLDO MELCHIORE a ROTBERG.

titt X c

TUBINGAE , 169r.

d lii

VC opti

D.

B. . F.

Ti De

$. ROM. IMPERII.

DISC[PL-/INA NOTITLE

ide i

"Thef.: I.

— ——

fifim

"TOtitiam Reipublice in genere, & noflri etiam Imperii, Di-

tend

Z;;z;ur Difci

fciplina.quadam comprehendi,

& per modum Artis alicujus

pina Notitia

S. Rom. Im-

tractari poffe ,.

licet difficilis admodum; & latiffime diffufa

Burihy [

fiütdg :

perii.

fit, &circares contingentes ac arbitrarias verfetur, dubitan-

*?hihþp

llius i. dum non eft.

Neque erim hancrefpüit:conditio & genius Civitatis

N

cultas. ugiverü.m * ne

L]

Quem-

p

que illius, cujus Cives in Gertpam'a fumus,

admodum.

IN

D

62f

Sacri Romani Imperi'z'ï.

Ed

a]:lfnödmh autem cria funt ,) juxtä Plutarchum wegï 7!'06],866!.' QY

quibüs abfolvi

tur omne quicquid in Orbe diícitur & docetur,

T

sRhmanæïaü

édciz, MaÜnig, & "Aexumus N

atmrA , Inflitutio feu Dottrina, & Reqm'ji: L

c abeunt hinc Herurzque

iplbui u

Exercitatio five Ufus, in quo plerisque convenit, ne

Sic etiam rimum. .

Hippoc

rates & Jamblichus,

qui non peregrina his addunt:

NAturA,

Rom. Imperii. Requirititaque

tribus !

(tis conltat Di/cipliva INotitia S.

E: 4b bac

vlnitrt, pt

hzc ante omnia Aaturam (qua invita

nihil fieri aut przítari poteft )

Indoles.

benignam ac facilem :

cujus donum eft Jzdole,,

quz hoc loco ad

tüpeomim

ha

Rempublicam

procli'vzs :

&t.eo magis eximia ac przftans exigitur,

Vin lg,

difficilior eft hec Difciplina ,

& ipía tractanda Respu-

quo major &

M-

blica. Hoc fcilicet eftillud MaAv, quod ne

mo nifi Ulyffes effoderet :

hic ramu

silleaureus, quem folus /Eneas decerpir, utloquamur cum

"

Cafelio iz Propolitico cap. 1 8.

Ut autem taceamus Zessoriam, cujus Midorin:

fub(idium etiam magnum Reipublice affert

momentum, & Docilita- Docilitas.

OC&Q'CU-

tem, que multu

m valetin rebus Civilibus, refpicimus hoc!

folertiam , & perfpicacitatem , atque Jngenin Pra-

men præfertim :

Ingenium

nullius Reipublice cognitio perhicitur. | Ex

Praciium ,

AE -

&icum , absque cujus ope

quo mitifice przdicatur

a Thucydide Themiflocles : qui i. fabitus ali* curs 7udicio

uis cafus fe obtulit, pro

fpiciebat, quid omnino fa&toopus effet, & z.

&

ventum affequebatur: five ut Cornel.

conjedtura omnium facillimee

Ejusvvis,

Nepos in vita illi

us cap. r. ait:

Celeriter , quaopus erant , reperiebat :

" excogitandiy erat : vid.

*RO, ].

neque mimus invelus gerendis promtus, qua

Exemp[f,

ibi Baeclerus iz Corzment. 4d 1. c. ( pag.1 .

ubi de przclariffima ejus-

ADtiiqutte

Mif d

modi Indole prz

clare plane commentatur.

Et tali ingenio' folerti

lrdin.

Cyrum p

uerum re

fert preditum fuiffe Xenophon, ut ad quzfita cele-

riter, &

cosfimode reíponderit.

Ejusmodiautem Ingenio proprium

ER

eít Judicium pra&ic

um, quod Dei munere contingit 5

agnoícente

]. Hift. ubi memorzbile omnino do-

hoc optime Comizeo in fin.

/

num Dei effe ait, ingenio dextro dotari

quempiam, & perfpicaci ,

quale ip

(e habuit Comineus.

Vis autem ejus cernirur i2 jndieando

e conjiciendo de futaris, in perite

re&ti(fim

ede przfentibus, in callid

j& accommodata : quo pertinet grande illud: Tem-

eligendo maxitr

fapienter uti, apud Corn. Nepotem in- £pamzi-

pqribm fervire , e& b

urcs d

sonda: . temporibm

magis parere quam moribus , spud Ciceronem

& quodidem Neposin Dione inter multa alia

vifime d

Philippic. 1 1. Cap- 1 t*

.a Natura que ille h

abuit bona,

jaudat, ingenium docile, come,

4f aiie

u,in-

us MILU

aptum ad artes optimas:

& qua in Eumene ab eodem celebratu

liii 3

n (*

3 genii;

m

3

624

PREGIZERT Difiiplina Noritia

53

p ais

WxCED A

genii celeritas. Huc itaque inferendum elt practicum ililuüvme

ntis

omniun) c

Recemtiora.

lumen, in vit acnegotiorum abdita penetrans: ad exemplum, ut

dhratur te

aliquod exrecentiori evo ponamus, Grotii , inter iflas rerum tene-

um, his at

bras oculati ac perfpicacis, ut de illo refert Baeclerus in prefatione

wfet vac

Commentarii a. us Bell. c& Pacis pag. 14. quanquam alicubi etiam

tram (cie

i

ccecutierit Grot. b 1.de T. B. & P. cap. g. $.11, Galibi, circa No-

-R

(lio Hugo

Áubtriy; ;

titiam Imperii noftri; utioftenfum nuper n Differtatione , quam fub

Dzn. Prafide hujus quoque Differtationis in Illuffri Collegio hoc habuit

(iondam

Generofiff. Dn. Frid. 7Maximil. a $fengingen, th. 15.feqq.. De smo-

h torgm

i , quibus Imperium cà Dominium publicum definunt. — Ex hoc pri-

entiu übi

mum requifitum defiderat Baeclerus i2 Ioriria $. Rom. Imperii , in

(unt, in

Jo.

A

elo IFerdenbagio Cancellario Archi - Ep. Brem. Viro quidem

doCti

dis

tate dife

imo, &in J/z2//ri Collegio hoc Generos. acobi Kotze, Eq.

Sax. ingenii & virtutis admirabilis, quondam Praceptore, fedqui

Siqu

lumine hoc practico deítituebatur, & theoretice nimis ubiquein

tidm D

practicis (peculabatur ; utapparet ex illius operibus de Repub. Germ.

feda (nnt

& de Civitatibus Hanféaticis, quorum utrumque legere vix opera

Unc in .f

pretium effet, propter multas quoque fabulas , nifi Aéta publica alibi

infertaeffent. /. Ec quam alienaa vero funt, quz ille in parte prima

ite con

Rüs funt,

Tra&tatus Generalis c. 1. & 2. in materia de Univerfitate, Commu-

nione & Origine Civitatum, deque fundamentali origine Societatis,

udia qu

& de myfterio regiminis Paradifiaci, nimium fpeculatur , & Platonis

quanquæ

Dialogis, cujus Philofophiz ultra modum deditus eft, adeo ut l. c.

Acada*.m?

*

cap. 12. Rempublicam Platonicam proxime ad Chriflianismum ac-

"-

quafi

cedere afferat.

txle O

IT;

Qic ipfi

secamdu;n

W. , ;

Naturam , quz incipit, & praparat, conceffumque ab hac [n-

—

Requifitum ,

genium pratticum, fequi debet /7/firzrio & Dottrina, cum Ufa atque

pats efl

Docirina t

li? redd

Ipfistutio.

Exercitatioze. DoGrina enim addit naturz cultum : Ufus cultui com-

plementum & perfecionem.

Et Z»fHitutio recte quidem 4 Boclero

jucunda [

€)s4 abfol-

vitur

jn INotitia Imperii lib. 4. cap. 4. Anditione , adeoque vivà voce , qu&

U

«Auditione

mentem alit, & Lecioze abfolvi dicitur.

Audiendo facillime di-

Dd 1

Lecione.

fcitur , fi quis habeat idoneos DoGbores.

Tanti enim hoc loco pre-

Vpote

ïöütus f

Ejpns exepa-

fertim eft, cum Julio Agricola Zifcere 2 peritis. — Sic (tudiofüs audi-

pla:

endi fuit Epaminondas : ex hoc enim facilime difci recte arbitraba-

Yn (

ADLiqHA ,

tür , tefte in vita illius Corn. Nepote cap. 3.

Ita audiendo maxime

profecit Foxius Legatus Gallicus,

qui in legationibus fuis, & aliis gra-

Wlone.

alebat (emper DoGores, & homines

lh,c À

viff. negotiis publicis. diüri&rus j

omnium

Liberarum ei Imperii Civitatum.

p*

62j

od

*

1 lod mentis

omnium diíciplinarum peritiffimos, q

*

uos fecum duxit , ut quicquid

r:cmt:";æ..

iemplum, u

darerur temporis a legationis muneribus, in itinere, aut alibi vacu-

$ ferum tene

um , hisaudiendis impenderet, cum alias harum rerum le&ione non -

in prehaion

poffet vacare ; & fic factam, ut ille per compendium ornium plane

dicubi etiam

rerum (cientiam hauriret. — Quod etiam eundem in modum ex con--

, tita N

filio Hugonis Grotii (vid. illius Epift. 16. ad Gallos ) fecit Benjafn.

Et hoc etiam imitata eft

v quam ob

"Aauberius Maurerius Legatus Gallicus.

ihoc hvt

Quondarm Chriflina Sueciz Regina, que propterea femper verfabatur

i Dom-

in Vixorum doclorum coníortio , quos etiam audiendo tantam fci-

, Btyre

entiam libi comparavit, ut illos quoque, qui ex profeffo (tudia tra-

n Imp:rii, n

Carunt, in raborem quandoque dederit, & ita de omnibus rebus ac-

s Vitoquitt

curate diíferere potuerit.

IiI.

x

ii K,

aore, M

2$j quzras ergo, Ubi, &a qüibus Inftitutio h

ec p.etehda ad pa- ry; && a

nimis u

non excludendz in illa acqui- 2uibus izffi-

randam Difciplinam Imperii noftri ,

2utio bac

j Bsl t

renda fant. Zfcademie , tanquam Semin:zria totius Reipublice , que

gert vt o

perenda.

hunc in finem etiam ab Imperatoribus in Germania fuprema pote-

Cui lecus 1n

Camlis d

-

flate conítitute, & a Statibus Imperii fundata, ac fuftentatz, hacte-

Academiis,

jn p yin

nus funt, ut in illis omnis divina & humana fapientia, adeoque etiam

yare, O^

ftudia que proxime ad Rempubl. fpe&ant, docean'ur & difcantur :

ipíne Y

quanquam hzc Difciplina , de qua hocloco fermo eít, rarior diu in

In quibus

atur,&lenis

Academiís , vel quibusdam faltem, Germaniz fuerit , inculta adeo,

per Germa-

nium dis

lü: adtO u

& quafi pro dereli&o habita perpetuoque velut filentio , tanquam

ii

ex lege diffamari , illi injun&to , cum maximo

detrimento , & perni- zeg/eca

dolet Limnzus 70. 1.

Jfur.publ, quidem:

cie ipfius Reipublicz , uti innuit ac

fuo tempore Jus publicum , quod.

lib.:. c.2. ubi ingulari Dei gratia

,mwmm

pars eft Notitiz , cujus difciplinam h

oc loco tractamus , majeítati

& non absque

,af

fux redditum, in dies (plendorem debitum recipere,

Sed deinctjs

jucunda utilitate, & utili ju

cunditate publicis in.Ac

ademiis paffim

magis excul-

fiascalt t

ii ^

tradi , explicari, & excoli tra

dit, negledtum antea , quia Ítudia haec

a fuit.

rentur , privataque jura ,.

ii vt

qt

,

7

pra&tica non alio fine quam opificia tracta

utpore ad panem lucrandum facientia, po

tiffimum : excolerentur :

o faclir

cum (ciant fe veram ,

hoclott"

rectius fentientibus nonnullis modernis , qut

am fufcepiffe. . 1. $. r.

[f. 4e

(hadiol

(

non fimulatam Philofophiam tractand

Jf. d* . (vid. de folida & peculia

ri hu

jus vocis Philofophia expli-

g

C. de his quibus ut indign. bered. l.

jendo

catione. JNov. 97. iz pr. €. 2. l. 11.

(

2 j. Prafch.

jj &

z. C.de repud. Bechm.in Comm. ad Pand. Exerc. i. num.

4e

hn

if

on

E

614

PREGIZERI Difiplina Notitia

eemeetru gt

d—;tï'äto vero d& perjonato. Niopper. de wris arte ) ;verz;z jnri:;

dicitar,

nním in

pritdentia.) civilem fapientiam, rem fanctiffimam pretio nummario

aíftimare aut dehoneftare nolebant. 4. £. $. 5. T. de var. & extraord.

yopterea

cogrit. qdo loco notanda funt maxime verba Hennig. in notis ad

qz Politi

Becker. Sysopf. Tur. publ. Imp. Rem. Germ. ad p.6.1.2. $.2. — Olims

prudentian

enim nonnulli privati Turis Dotlores illi difciplina peuitms immerfe, cum

v tetia

proudentiam "Turis Publici efferrecaput, nec paucus fe&latores accipere,

fmlig, p

con[pexere , fen invidia vei ab ipfis nom primum produtla, fen meta

tigm, par

privati incommodi, opponere fefe. naftenti dotlrina ceperunt , eamque

dominorur

—

ex Academirs velegatum volebaut , argumentis quibuscunque inuentis ,

«im de (oi

ad fidem opinioni fa& faciendam ,quatamen ab alizs copiofe vefutantur.

tonpottis

JNobss in prefens [uficiat , nullo loco virtuti effe iuterditlum; cumque

qooue, (

"Academia fint publica omnts ertüditionts virtutumque offcina, in quibus

tormplexut

ereduntur quafi. inflrumenta ad. Dei gloriam , c& Patria falutem ali-

Prodentia

quando futura idonea, intempe[liva efW eorum füllicitudo, qui príuata

turpium , -

autilitati pubicam poflbabeant ,. uec » quos permittunt fibi aliisque ciui-

Qu2 honeí

bus ad eorum privatum commodum , atque lites forenfs erudiri, illos

2.pag,3 I

Reipublica benein[litui cupiant. — Magis prudenter fane de. per[onis ci

-

pimo loc

Jabjetto habili quefriffent , quam loco, exemplo Ariflotelis , qui non uli

Yitjus: F

Politica frt difienda, féd a quo, difbutavit, — Addatur his Excellent:

militer lo

Dn. D.Schweder, iz Zutrodutl. ad Jus Pabl. Rom. German. in Pra-

t capita

atione,

tiorqueP

IV.

Errores qu—o-

t quod

f*uDÁAT CEF-

Multi etiam inter hos atbitrabantur, nihil ad fe fludiumquej

Q C

€& Doécfores

Juris hec pertinere , fed potius Politicis relinquenda: Et illi tamen

Däfcïplinæ

bujus

meri ita Legiftz ad confilia Status , ad deliberationes Comitiorum ,

Fiæ: illi a

Infiru;;0. ad tractatus Pacis ac foederum, feré unice adhibebantur; cum ta-

l bonsmy

2is,Aac Di/ci-

men verus & perfectus JConífültus utique omnes hujus ftudii pofi-

plina :

W asf

9H& 20n

tiones G partes, adeoque jusnon privatum folum, fed & publicum,

—

U T

2a95tz9 ad

qued ad [tatum uniuscujusque Reipublicz fpe&at, cognitum habere

-

li optte

Sdlos , fe4 cs debeat. /. i. $. 2. ff. $. 4. .. de Tf Q 7. Viciflim alii fuerunt, qui

Politicog

Quider vt

difciplinam hanc Jurecon(ultis ita propriam fecerunt, utex illa nihil

titim. "

Decfas.

relinquere Politicis voluerint : qua de re aliquoties in una & altera

Gerrnaniz Academia controver(ia mota e[t. . Sed hifane non intel-

At (Onfu

ligunt, aut nolunt intelligere dignitatem, amplitudinem, & argu-

mentum Doctrinz Politicz , qu& totam civitatem , omnesque illius

A lr

partes, & univeríam adeo

prudentiam civilem, legislatoriam fcil. ,

deliberativam , ( quze fpecia

Q

li nomine quandoque politica & civilis

dicitqr.

/—

S'aci*i Romani Imperz'z'."

taian

-

es

aicitur ,' &um pluresqiirxt res quam vocabula;)

& ]udiciariamwüve fo- Dignitas

L jurz's-

Confulti delibant: ipfi 4/2//24e

um

reníem in fecontinet: quarum ultimam furis-

argumen-

um Doéiri-

extratrd

p

terea partem dodtrinz Politice five civilis univerfz tractantes :

| fotis d

na, preterquam quod univerfalem illam Juris- 54 po/iziza :

que Politica doctri

^ (l

prudentiam ex ]ure

Naturz & Gentium conítantem quoque refpicit, ewjus par-

& £em delibant

«tf o

traCtat etiam alia [ura:

qualia utique funt jura libertatis, civitatis,

jCti.

familie, peregrinorum , Civium

tam imperantium , quam paren-

Dodirina

At

tium, parentum

, liberorum , conjugum, fratrum , amicorum, p;/;jj;,

[mmew

fociorum etiam , atque feederatorum. Cum eiap rra-

N

dominorum , fervorum,

enim de focietatibus horum , vel primis & fimplicib

us, vel fecundis, 44 Juza.

i irtuti,

compoátis & perfed

is, traCtet do&trina Politica, eadem in fe jura

nfitent.

etas conílare poteft, imo omnem

(; m

quocue,

fine quibus nulla foci

latis, continet.

Etc cum fumma totius

, ing

complexum Jurium Majel

Is confiftat in difcrimine honeftorum &

Prudentiz politicz fi:e

civi

[nlutcm dl

& noxiorum , ut intelligat & eligat aliquis

turpiu

m, utilium item

qm' p'ri-vata

uz honeíta funt ,

& utilia in vitacivili, vid. Boccler.

in Diff. Polit.

Ab (it

2. pAg- 3 16- fé4

q. utique v

idemus , prater utilitatem etiam honeftum z:rario7ufti

enilil,

fiderari deberea Politico :

ratio honeíti autem invol- e/47 44

-

primo loco con

Politicum

, perfamkö'

'

honeftum ac juftum, aliud utile, for-

u

";

vitjus: Etquanquam aliud fit

fpe&at , eum

maliter loquendo 5 ta

men conjungen

dum utrumque in vita civili :

eo quod ho-

is Ed

Et capi

calis illeerror e

(t, quo honeftum ab utilitate fejungitur; ve- p,fiups.

qitn. n

& Ariítotelis fententia eft , nihil utile habendum ,

riorque Platonis

nifi quod honeftum,

quod confirmat Cicero pleraque parte lib. 3. de

hzc inter fe differre quidem, & demusilli 45,/5,; 7,.

Offc.

Concedamus itaque

flodimqy

Juris ac jufti tradit, nomen Jurispruden- rispradentia

Difcipline, quz rationem

p il i

tim : illiautem qua tractat ra

tionem utilis , nomen (peciale Politica & Pelirica.

omitiotum

modo ha difcipline nonnimis afe invicem removean-

imponamus,

y; cm te

tur, aut fibi opponantur.

Grotius equidem ipfe in. Prolegomenis

; [fud[[ POU'

de f. B. & P.$

TELU W n

vemperaffe fs inifto Jurisprudentiz univer- grorz fon-

x ubl

us alterius funt traCtationis, ut , qua doceant , renria de

falis opere ab his, q

j

fit facere ; quia ifta

fuam habeant artem fpecialem Poli- 4c expen«

UM i

quidex ufu

ut alieni nil admi-

fuenmh

qUI

ticam, quam reéte ita fola

m tractet Ari(loteles,

Bodinus , apud quem hac ars cum Juris

TL

fceat, contra quam fecerit

if &

]utt

arteconfundatur: id quodrepeti

t Grot. £. c. lib. 2. cap. 9. $. 8. ubl cuz anno-

latis inter-

TULU

etiam inter Politicum arque Juris-

Confultum diítinguit , & Ariítote-

pretum ad

g

lteram artem a Politica diftinguere,

eanden ;

lem Jurisprudentiam , tanquam a

ii

& cum hacnon confundere, Jib. . Pol. cap. 11.

tradit , ne quod in

j

k

aliig

(oriat

[CII-;

a?

i

jcu

— Ó

626

| PREGIZERI Diftiplina Notitia

Bierpeo

aliis cþulpavt', Paldrqnittat" ipf;,þ pelaossov &x ye'vzg es yeQ., ab uno

tonferant

!eidmï: «

Sed neícire fe ait 'el-

tratlandi genere ad alterum tranfitum f aciens.

undt pon

denus, quid fibi Grotius velit, dum hzc dicat: effe enim juftum

tidacum,

quiddam eorum , quod focietatem confervet.

Unde omnes Legis-

m pote

latores de juíto przcipientesid perpetuo fpe&tsre, quod publice utile

; &m Polit

fit, juxta ipfum Ariftotelem /ib. $. Etbic, cap. 11. tantum ergo abeffe,

! jl aute

ut juftum ad Politicam non pertineat, ut potius Politici de formis

j Quteact]

Rerumpublicarum difputantes nil aliud quam jus quoddam quarant :

; hrilloteli

& hinc Platonem fcientiam civilem circa duo , honeílum fcil. & ju-

|. Pitcartus

Átum verfari , tradidiffe,

Cui confentit Pythagoras apud Photium,

: Romine at

dum definiturabillo QQpoyuoie » u6 srpoonperixo) Tie sy T05 7rpax TOi

yalu& d

äggo/m"rQu ? Prudentiaeft babitus, quoeligimus id.quod in vebus atlio-

blüm ha

zi fubjettis vetlum probumque eft : 'Yacitus, qui lib. 4. Adunal. c. 33«

rodentia

prodentia bonefla ab deterioribus , utilia a noxiis difcerni (cribit : Ci-

! üe civili

ero Jib. 3. Offic. cap. 17. ubi ait : quod prudentia fit locata in deletim

- lotoexpl

bonorum ( malerum. Horatius lib.:. Ep. 2. Euflratius ad lib.6. Eibic.

- tttalios !

dre deb

Ahriffotel. p. 101. ubi recenfens vd 725 zroAurixgs weayyarfagkxeqüuff

* ponit de

Aeit4 non omittit mentionem Jujh & inpufhi, wsgï dixzimy , xod

dOixaY, Kl T0 TaVTAV» 7p OmióTuT(ÓN , KO Tü& ci6 Ocoy , Kgj

[ mentoB

n0, vel!

Grasvuin-

và ÜGa, Tij : CF ante omnia fantlitatis C veligionis, cultusque

€kelis.

Dei, d*rerum divinarum. Graswinckeliusin Stri£turis ad Cenfüram

busde

| folentS

Feldeniil, c. reponit, Grotium non aliud velle, quam diferetam effe

quod Pj

traCtationem eorum quz fint jufta, & qua fint utilia, cujus contra-

rium perurgeat Carneades , & omnis illorum chorus, quibus julti

quicqui

noften

& equi matereftutilitas. At Graswinckelius ipfe l.c. opus habet

fateride juffo, quod in unaquaque :Republica fervandum eft inter

; autilla

| tatis ]e

cives, agi in Politicis , & privatim apud Ariftotelem. — Qua do-

&rina Politica juri civitatis nil adeo alieni admifcet, uti putat Gras-

Yero eff:

l

winckel,l.c. fictiam agit dejufto, quodinter alias Respublicas , aut

! Ttsl.c,

[ pl'lfde]

i Becleri

Gentes externas fervatur: quod fecit etiam reéte in principio ftatim

operis fui Huberus 4e jzre Civitatzs — Recte itaque Bocclerus i2 Com-

BD

ment. ad Grot. ip proleg. L.c. monet, quod Politica doctrina nequa-

quam folis ítet utilitatum quzftionibus, jufli injuftique rationibus

odo di

lion lg

negle&is, aut aliunde quafi de mutuo fumtis: Juris nomina effe ,

d

quazcunque fummam poteítatem in civitate conítituant : finem ci-

idhihe

iL

vitatis non honeflate minus (tum quz juris eft, tum quz decori , )

EEMQ, )

tis ità

Tütur:

quam utilitate definiri: qua jur?s naturalis ac perpetui momen

cone

* ï)ium, q

627

Sacri Romani Impefii.

conferantur, ut ne leges civiles quidem cujusque civitatis majus ali-

PUR

unde pondus habeant, quam quianaturale eft, five juris naturalis

im julum

di&tatum , obligari omnes cives pacto civitatis, aut praecepto fum-

nsLoe

mz poteítatis. — Cum itaque Bodinum arguit Grotius, videtur qui-

bliceutile

dem Politice unam confilii, deutilitate, quzftionem relinquere:

abf

jufti autem ho

neflique difputationem adimere. Sed hoc non in

us

caute accipiendum effe ait Bocclerus l. c. dareque lucem his & Bodini

j QWW.K

Ariftotelisque exemplum, & verba Grotii, quiidem voluerit, quod

yfol

Piccartus iz Comment.in Polit. Ariflotel. lib. 4.c. 14. — Bodinum eo

d Phour,

nomine arguens, q

uodPoliticam & ArchiteCtonicam fcientiam de

* wqwæï:

gradu & dignitate u

3 dejecerit, dum ad jus Romanum Gallicumque

folum hanc do&trinam reftrinxit :

qua inre erra(feillum, dum Juris-

TT

nl 6 1

pruüdentiam , feu rationem interpretandi le

ges Romanorum, fcien-

Opus tamen effe hoc

;fb

tiz civili immifcuerit, ait Feldenus /oc. cit.

"T

loco explicatione, ne alio haec trahantur, (ut vid

etur fadum prz-

ter alios fuiffe ab Ulrico Hubero de 7»re Civitatis, ) quam quo ten-

Bd [lbuälflhil;l

dere debent, caute animadvertit Boclerus loc. cit, ubi exemplum

"T

ponit de Magillratibus, de

quibus agere Politici fit: in quo argu-

3mw'æhl(4? d

vel Roma-

mento Bodinus /ib. 3.c. 3. &* 4. occupatus, fijure civili ,

"T

no, velGallico, pro fundamento utatur , Gexcerte civitatis legi-

l

yi, al

1"(

busde Magiftratibus uni

verfe decernat , ut plerumque etiam hodie

at C

folent Scriptores Juris Pu

blici , tum facereid Bodinum ait Bocclerus,

Politico enim domi nafci;

sdirarne

uod Piccartus & Grotius reprehendunt:

conditione, utilitate cog-

aj a

uicquid de Magiftratuum natura, jure,

N i

iil

nofcendum e(t: at fi

his ex fua copia inftru&is,

exempla ad hanc

etat ex certz & potiffimum fuz civi-

aut illam partem argumenti rep

(uis do&trinis feneretur author , id

j dit

tatis legibus, indeque lucem

judicat Boscle-

!

[ d0'

vero effe, quod laudi d

andum, nec reprehendendum,

Reipublicz inftituta multum & honeftatis

sgpa

rusl.c EtquiaRomanz

1

At

& prudentiz pra fe feru

nt, nil ma

gis optavit idem, quam ex legi-

gyübhc 1

u

Y a

bus ejus populi exemp

la difputationibus politicis, fed erudite ac-

(

commodari. Idquod fa

cere non poteít, qui methodum , de qua

cleIuS Mh

r

qüd

modo di&um , invertit,

& politica argumenta ex legibus formare,

p

domeítica copia provifis exigendo

14 fmom

non legum exempla rebus jam

a

adhibere inflituit.

Sed quis fp

eret hujus eruditionis fpecimina eo

E fncm ff'

feculo, quzrit Bacclerus l. c.

quo ullius argumenti politiciinteriorem

qectto

& naturalem contextum refcire ,

tam diligenter & arroganter retu-

n

)

fi vulgi fuffragio triumphatum

i

u

Sïunt». qux Politicorum nomen , qua

2

x

628

PREGIZERI Difiiplina Notiti

vukcndi-

n

übg madcipio trahuht.' Non autem amplïus hic difceptabimus,

teloaic:

quousque pomaria & fines fnos extendant, quibusque limitibus

qu: Judi

contineantur Jurisprudentia, & Policica , necrepetemus cum indigna-

hubitu ip

tione, finium regundorum diuagitatas controver(ias, & quis alterí

dvitatem

miniflret.

Non videmus tamen, quare ita a nonnullis reprehen-

yroceder

altorum

Piccart? ; C& dacur fententia Piccarti l. c. e

ip Prolegom. ad. Ariffot. Polit, ubi in-

veloina

4

fententia

ter alia recte afferit, Juris Coníultos, (i cum judicandi peritiaetiam

! mumin d

"vigdicata.

NoueÜeriury & BsAevriX5y conjungant, Politicos effe. Nec adeo

m* |

L

vtisinfti

abíurdaeft, f1 reCte intelligatur , fententia Alberti Bologneti Difpst.

| mrzqu

de Leg. ur. $ /E45.c. 9. & Franc. Suarezii de Legib.in promm. quam

J mpslc

nddita

repetit Zieglerus ;z zortis ad Grot. iz proleg. |. c. ubi faterur, in re-

Zitegleri

ririden

bus gerendis & Politicum & JConfultum concutrere poffe, & mu-

ttrnus $

een[ura.

tuam fibi przftareoperam, fed diverfo modo & fine ; quem tamen

tontende

ipfe diftinguit nimis l. c. quafi Politicus non etiam juítitiam, qu&

Acdtmi.

eft Virtus maxime civilis & politica, & focialis, fibi habeat pro-

fumeft

poíitam , nec examinet atque decernat,' num juílus fit actus, de

Q Jurisp:

quo difceptatur : fed G caute fünt accipienda, qua Zieglerus l. c.

dentibus

tradit, aliquid poffe effe utile quod juftum non eft, & viciífim ali-

tlinis no

quid juftum, quod utile non fit: concedamus enim in formando

ttahant,

Statu & Politici & JCti judicium requiri, ut quod utile & juftum fit,

pum P

definiatur: tamen, fi Politicusid quod juftum eft determinet , facit

prefidia

Grot. ].

id etiam quatenus eft Politicus, nec terminos fuos transgreditur ,

uti antea demonftratum : & vice verfa, fi JCtus non tantum quod

Mf u

juftum, fed & quod commodum Reipublicz & falutare eft fe&etur,

qï.libus ;

non adeo extra provinciam fuam in alio vitze genere feexercet. Con-

Vid.]oh

cedamus itaque unicuique difciplinz fuos limites; nec ita reílringi-

thUi]u

mus fines Jurisprudentiz, utalii, contra quos agit Zieglerus Z. c.

t0 l"pfo h

p. 38 2p. aflerimus enim & ipfi JCtum per fe jus confiderare , &

Pere ;

etiam juris naturalis cognitionem profiteri debere, & hujus ope

sRüpub|

