Partes null aliz effe poffunt, quam ut pronunciet, uti poffidetis, ita poffi-

eend

deatis. Mavius./Parr. 2. Decif. 305. Part

d

x

GL Decsíi4. Drün. TE Liþ- 2

Ts d

£ap.1. $.4. Klock. P. 1. Confil. 5 1.

(timim

CAPUT HL

D

.DE FRUCTIBUS JURISDICTIONIS SUPERIORIS-

im,

SEU CRIMINALIS,

^

W

I

Tnit:

$.

B Univerfalis Turisdidionis emolumentis, ad Specialium Compendia

bach

A

progrediens, ipfe ordo jubet, ut de Superiore feu Alta, verba facere

breviter inftituam.

Inditur-ei nomen multiplex & varium, Crimina-

lis enim, merum Imperium, Jus Gladii, Omnimoda, Centena, bie 2etttz

I ten

barteit, ytaiflidbe JObrigFeit , S5fut-àanm, SyaleGericbt über Jaut unb

Unte

Vil

Daar, SXtlefiiftbe Jbrigfeit, S'ónigs; S8ann, COi&tbumbs9(mt, £Ybere

$t

G3ericbt nuncupatur. Complectitur illi dijudicationem caufarum criminalium,

quibus talis culpaineft , ut legum judiciorumque poenis obligentur. — Nori(li-

tbe

l

ma hujus Jurisdi&tionis divifio eft, inlimitatam , qua particularis quoque &

itnd;

fpecialis vocari confuevit, & quz ipfain alterius ditione feu territorio, ubi al-

tudin.

tOn u

zeri Vogteja competit, exercetur, & in illimitatam, univerfalem etiam &

omni-

r

j !

-

d

-

4

Ii3

! Jurisditlianis fm&iäzfï

It

oritate territoriali ar&illime cohjun&amv

ria: Dd

Qwrrïni.ge'nam'di&am, atque cum fuüperi

Prior feu limitata,

germanico idiomate: SDie (à

mtlicbe unb allgemeine 2ent.

m, Ju

quatuor tantum enormia & grandiora del

i&a, Homicidium nempe, Incen-

oris feu

dverfione punit, Dietherr.

vi p

dium, ftuprum violentum , & furtum jufta anima

Clara in

bndum

in Addit..ad. Befold. Thefzur. Pra&l. verb. 2entbat

fidbe £Sbriafeif.

hanc rem maxime funt verba Imperatoris Rudolph

i

i, Nobilitati Franconia pri-

quam

F

Zre

Publ. Ipp. Rom. Lib.6. c, 3.

iS, Vl c:

vilegia fua co

nfirmantis, quxz Limnzus de

antibus

füppeditat : &ya eit Cotanb, auf

beren 9on 2[bel. Lintertbanen unb Sinnfa

geutenbie Gent unftrittig bergebra

dbt, fo(olle biefelbe, üb

er bíegemóbntide

| annm

9i(ters bertommen , al8 ba finb : 9Oooro,

SSranb, 5Ytotbe

W/, lh

4. (àlle, vviebon

sucbt umb Syieb(tabf, in feimeríen CIBeià modb

CGeeg , exercitet. toctbelt,

modi

Pofterioris feu illimitatz latiffimi funt termini, irrogat namque ea pocnam mor-

i Tett

y nf

tis, mutilationem, perpetuos carceres, torturam , relegationem ; bannum,

fuftigationem, infamiz turpi

tudinem, & que (unt alie corporales coercitio-

mæim

nes ; Vindicat illa omnia fcelera & flagitia capitali aut alia infigni ani

madver-

N

ut unb Gbr betreffen, oocr, tvann eiz

nl

fione digna, tveldbeDal8, haucb, J5a

ner am 2eib , Giieberi unb Gbren mit

SRecbt gefirafft toetben mag, ut funt

,&

blasphemiz , doloía termini motio , injuriz reales, perjuria, homicidia , in-

idis

i d

cendia, ftupra violenta, furta, rapinz, ponderis & menfura adulteratio &c.

Unde nemini ob(curum effe poteft, fru&us & emolumenta hujus Jurisdictio-

L

nis denuo maxima ex parte, multis pecuniariis abfolvi, dum fuperioris vel

criminalis Jurisdi&ionis Dominus , capitalem feu afilidtivam corporis poenam,

in deli&tis mitiorem relegatione coércitionem non promerentibus , raro qui-

dem , & ubifalva &illafa conícientiaidfieri poteft, pofitis ponendis, in mul-

J

tam zris commutat, fuppliciique rigorem , appenía certa pecuniz fumma,

mitigat D. Harpprecht. Pol. Cozf. Tuling, 3. Conf. 49. ". 15 9. feqqQ. Lauter-

bach. fapra alleg. Differtat. de Ture aggratiandi ,

$

H.

Linck. Z.)zj??rm;.ä de Centena.

al

T

Aliud Emolumentum ex eo negotio, Dominus Jurisdi&tionis fuperioris

rimim

in rem fuam vix convertet.

Etenim Avena Centenz, ber G.ent-JDaberti, quam

centenici fübditi in recognitionem Centenz ipfius alicubi folveretenentur, item

( auto

n aperitores , li&tores & carnifices erogandi,Det 2?anb8z

ul

vi&us, panes, fumtus i

!G

o

$medte, SewSSittel , Sren»SSotbemsSrob ober Zeebe 1. ingleidbem baá

Syeucer/Gelb, atque i

n univerfum expenfe in Executiongm Criminalem fa.

hinaïium:

fubditi per longevam provinciarum confue-

Nl

ciende, quas quorundam locorum

uquC&

tudinem perfolvunt s

neceffatiam rerum confequentiam haud efficiunt. | Sane

confuetudoilla rationi & zquitati repugnat, fingularis

atque odiofa jure habe.-

TL

oili aut

etia &

tur, & cum in certis cantum locis vigeat, receptaque fit, vlla favorat

exten-

o

Q

^

IIA

: GRAMIZER de.—

extenfiva interpretatione confrmari, Ítabiliri & introdu&,iv non debet.) Nec

m

ullius momenti eft, (i quis obvertat, ex adminiftratione juflitie fubditorum

D

vitam, fortunasque in tuto collocari, & à malis nocentibusque regionem li-

W

berari. Ínpromtu fiquidem eft Refponfio, hoc ipfum à fan&tiffimo fummam

tenentium civilem officio jure exigi & expe&tari, ut pocnam. violatz publicae

m

tranquillitatis fontibusinfligat , & acer vitiorum vindex exifítat, fumtusautem

?Emir

in eamrem, cum poenas Diis, hominibusque meritas debitasque quis luit, ex

if

reditibus publicis perfolvat , inemtaque fubditis maneat juftitie adminiftratio.

t

[urer

Befold. Coz/il. Tubing. Pol. 2. Confil. 26. Klo;k. de Coptribut, cap. 1. n.312.

&APUT IV.

DE FRUCTIBUS JURIS

DICTIONIS CIVILIS, VOGTEJEE

x

SC. ET

ttjtt

ILLIMITAT/.E ET LIMITATAE.

Qquoc

$

I

atb

Ru&us Jurisdi&tionis alte & Criminalis, excipiunt Compendia baffz &

tidj

civilis, quz Vogteje nomine venit. Alícubi, & in Francoónia quoque,

Init

b

Vogteje vocabulum lauffimz pariter ampliffimzque eft fignificationis, ut,

tejr

ino

qus Superioritati territoriali ufu & fru&u propria ceteroquin funt, quidam

Au&ores hujus Jurisdi&ionis fpeciei affignare non dubitent, teflibus W'ehne-

ttei

ro, Linckio, Knichenio &c. Hunc in miodum Vogteja ipfis aliquando de-

éir

notat Territorium,. Girunb unb Oeben , cum omni caufa & Regahbus , iif

Qui;

aller £anoes-Derrlicbfeit , bober unb Xyber SRottmáfigfeit, conceffum. — Ita

ülä(gug

vero Vogrejz Exercitium Immediatis neceffario attribuendum erit ; fruuntur

hi 35&

enim ipfi, prout verba habent, in Conf. pro Jur. Nob. Immediat. Franc. Mund.

fs

Tr AU.. de Muner. annexo , 2.16, penes Caflra fua, & Oppida, Pagos Villasque

Qb

proprio territoriali diftri&u, Regalibus, Jurisdictionalibus, mero ac mixto

Vrf

Imperio, habentimmediate fibi obnoxios fubditos, eftque illis in hofce Vog-

Qibad

five ex jure

teja & [udicialis poteftas, unà cum plurimis aliis prarogativis,

ädCO a

five ex confuetudine refultantibus, al&ber Grbz Julbigung; 9Mlidbt , Q3ere

Nhi

botb, Geboth,

cnftra!

)L-»Mh

&

7

barfeit , OReif , (yolg, Goteuer, Scobn , Soienft,

Qüe f

G;da&ung unb alle8 Geborfamg. — Quam ob rem haudabs re Domini Terri-

Aet;

torii etiam nominantur, quoniam jura fua territorialia, utpote /ColleCtandi,

f j

Ordinationes faciendi, pracipiendi, mandandi, prohibendi, onera fubditis

DTR

imponendi, & fi que alia Jurisdi&tio fub fe continet , tenent, & indubio ex-

ercitio poffident. — Nil jam effet negotii ex W'ehnero aliisque luculentis au&to-

r

ribus, jura ad hancce Vogtejam attinentia numerando percenfere , eorumque

tæqut

tam prolixum texere Catalogum, ut, prater quatuor enormia & grandiora de-

licta

iDuntg

Ifitg

--

—1

«- fwisd;'&'ionis fru&iäm:

Guj

N

licta crim-ibaha, cüm Superioritatis territorialis tum aliaru'rp ]uri.s/;:di&honqm

ïOl'lIn;

Regalia vaftitate fua concludat ; aft, hzc omnia me praterire polffe arbitror,

« ll'

nmam

quod fupra de Superioritate territoriali, ad quam Vogteja hecce proxime acce-

dit, fatis füperque actum fit. Mihi hoc faltim propofitum eft, oftendere,

uolice

quinam fru&tus fint V

ogteje, jurisdi&ionem baffam refpicientis , inferioris

j aucem

nimirum X mediat2, qua à Statibus Imperii juxta cum Oppidis, Villis, Ca-

T

flrisque iterum aliis feparatim concedi poteft, ita ur nihilominus de Superiori-

irato

tate & Impetio nihil derogetur, aut imminu-atur. Confítituit enim illa pecu-

r

liarem Jurisdi&tionis fpeciem.

II.

Vogteja illa inferior., ba8 CBogtzSXecbt, Soffmardt. Gerict,. ff

H

márcti(de Srenbeit, ober Y

iebergeritbtlide £ybriafeit , circa caufa Civiles,

quocunque nomine veniant ver(atur ,

alá Gülben, G5dbulben, fiegenben, fabe

rtenben, bermeglíbben unb unbemeglien Giüttern, & deli&ta leviora, bie

yidbt u Daut ub Jaar geben, Sreoel, — Dividitur praterea in illimitatam &

N

| qmw,

-

limitatam; Quiillimitatam five generalem, totius alicujus Ville aut Pagi Vog-

tejam, bie C3oaten unb Grbgericbt, per Inveftituram eft adeptus, ille eam

ynis,

in omnes pagi iftius vel Villz Incolas exercet, id quod vocant, auf ber G

quidam

Va

meinsu &yorff unb (yelb, — Cui particularis folum & limitata conceffa eft, ar-

&iffima poteítateille utitur , atque Vogtejam fuam extra limites & terminos,

ando d

/

quibus tanquam concellis & clauflris circumfcriptus eft, exrendere nequit,

bus, f

um M

illidue tantüm certi & denominati Vafalli, intra ambitum przdii fui aulave,

fubie&ti funr, atque cum terminis& finibus aulz fuz, ipfía ejus terminatur ju-

front

risdidio, in (einen 4. 9Máblen , al8 eine mit S&bür unb 2(gel. befebloffene

y ii

Vil

pber mit JMfdblen oerftrictteCBOootep, auf getoiffe rbiober Zeber/eutl) unb

berfelben J3ofraith, — Utriusque vera igitur eft & expedita diftin&io. , Sed,

, niit

quoad fruétus & emolumenta, in prafenti tra&tatione mea, divifio illa non

l/[f W/

adeo attendenda mihi videtur, ut feparatim de utraque diíferere opus habeam.

f,ï jur:

Nihil quippe facilius, quam, obfervata fubjecti & objecti diverfitate, unicui-

Qu

ue fuos adícriberelimites & (na vindicarejuta. Quod enim Domino Vogteje

ïjæuih '

generalis feu illimicatz juris & poteftatiselt, in pagi aut Ville incolas univer-

j t

fos, illud Domino Vogteja particularis & limitatz, intra fui predii cancellos

R&andh

in fuos habitatores Vafallosque ferme pari licet libertate.

| (gpdth

5.

II

jubioe"

Fru&us Jurisdi&tiones baffz rurfus ergo prebent 1)

VQmultæ pecuniarig,

( quiY

exque ex caufis Civilibus, & ex iis, quz tuenda hujus jurisdi&tionis caufa

.

orümqLle

"derivate , delictis porro minoribus, & modici exceffus peccatis im-

jjor: &

aguntur ,

(

flli&tiva punitio exulat, & incarceratio,

?oütæ ; inquibus capit.arlis aut corporisa

x

aut

—

116

äRäMiZER ?h

ziiup-

—

-

m

zW

aut multa pecuniatia ,

per longum temporis Ufum locum ix;xveni£ : utiþ func:

mur

A dulteria fimplicia , fo

rnicationes agri injufta confitio, ejusdem injuíta mef-

| ub

ent

p

fio, injuftique fepim

i pofitio, ita tamen ut limes &dapis marginalis inceger

t

maneat , bàe llbeta

dem , Hbermáber , Ubergdunen obne Caerle&ung bet

earcfteite , altercationes , rixe , vibices, lzfio , levia vulnera furta mino-

tf

, convitia, mercium prohibitarum venditio , [telliona-

MO

r3, injurie, calumniz

lffer

tus , lufus vetitus &c.

$»a8 Sóraumn « unb. £3au « (cblagen , SXouffen ,

Gtedben , SBerffen,

Ofermounben obne G obes Gefabr, geringer Siebftabl ,

la

€3erfauffung eerbottener QBabr , oerbote

if

Injociet , Cdbelten, Cdmábett,

tenet Gopiel , 2t, 2) Gabelle , ratione caufarum Civilium folute, pro con-

dbin

ficiendis v. g. Contra&

ibus & [nventariis, pro rationibus tutelaribus, C0f2

aferi

munb(daffteStednung, pro Conce

fhone Securitatis publice, füt. Gieleit itt

Qioqt

fyrt, Syorff unb SX)ardt , pro Sigillo

appenfo eut impreffo, (ieglungs;OXez

Qu b

bübrat , SeblgefD , pro receptionea

ut valediCticne,

Jtuffnabnunb 21bsugse

QUi d

pbcr 2ib(biebé-Gefb, pro Donatione Civitetis,

tocaen &rtbeilung bes SSute

lin,

Quan

gerzRecbté pro

;udemiis, J)anb.£obn unb Grb/Sdl[, pro enceniarum nun«

dinarumve perm;

(fione & prote&tione &c. quo referri infuper commode pote-

ha

runt , reditus ex fundis , VeCtigalibus minoribus, ceníu detractionis provenien-

du

tes, bet Éleine Bol[ unb Sadbfteuer , prout in Oppidis Norimbergenfibus Ufu

venit. 3)Alizres vel ob Qualitatem Vogtejz,

vel in recognitionem ipfius prae-

ftande, qua admodum variant ,

diverfique juris mo

risquefunt , nimirum Die

circa feftum W'alpurgis denominatz,ova

(

CiGalperfübe, à tempore Oblationis

tecoft:sles & autum-

æqu

uadrage(imalia, bie gïafmad)t;(äper,Gallinæ, aut caPi Pen

fatiot

nales, bíe Mfingftz Joerbft z sRaudb-unb JoaupteJouret ,

avena Vogtejica, Det'

len:

€noot J:abern , Sverm2Dadbt,

bie Dritte unb pterte Gar

b bergleicben QRaib. Gelb , Opere &c. in

wtefl

Grift; Gelo, Coilber 3inp, un

s or

quibus percenfendis enumerandis

que mi

hi breviori liceteffe, quod omnia hac

I P

rolixius legantur in Knichenio, L

o

inckio zz Difp. de Pogteja , & Ertelio i2 Prax

4 , ibique allegatis Doéctoribus.

àt d

Jurisditlionis Inferioris aure

t |

APU

DE FRUCTIBUS JURISDI

NIS FORESTALIS.

"

ti p

$.

I.

:

CIIO

Qu

Per

M

7 Enationem & Foreftam compreh

end;ntis Jurisdi&ionis didte P»Foreüalis,x

lflb

ber gorftlicben Sobrigteit, Fruátus,

bie CfGafbnugumngen, nunc ut

exponaimn ,

Inititutio moonet,

Eít autem

Jurisdi&tio Forefti , qua de

äïüge

tiS, fui

in Foreftalibus & Venatoris. — Conftitutionibus Otdinationibusque Cjagbe

Weint

süb Gorft Dvonungen / expliceteagitur, illa ipa; qua circa fylvas ac nemo-

Exercetur ea potif-

p

3 & circa omnia pariter ab his dependentia, veríatur,

lnUd

bl

a

&

d

x

fzris»di&'z'bkis fruttibus.

117

accrmert

tilunt:

mum harum ratione rerum, quibus J

ura Venstionis fünt annexa, axdco"qu*e

vitur partibus : I

.) Banno ferino, Germ. QfBilb.35abit,

( me-

duabus cumprimis abfol

iimepet

quo ipío

imperium in

feras tum jus ac poteftas venandi , tantum acquiritur,

ita ut inve

ftigare feras , perfequi illas & capere, plus autem n

on liceat; 2.) Ju-

u

um & nemorum curam in fe fufcipit.

Qaiemadmodum

t2 mifi«

re Foreíti, quod fylvar

lellioti

vero duz ifle partes,

& obje&to & fübje&o, & adminiftratione & effzCtibus

differunt, imo ut pars

& totum, fcu potius ut magis & minus, inter fe diftant;

48

;ielïüübl:

ita aliquibus jus Forcf

ti, exclufo banno ferino , feparatim competit, nec duo

E contrario

illa femper & ubique in

diffolubili nexu conjunda inveniuntur.

Wt

[b.23abn , alii ba$ or[-echf

Y (

liepius contingit, ut in uno forefto alii bie Qb

v OU

adícribatur , nec ítatim qui altero v. c. jure foreíti gaudet,

eapropter jus venandi

quoque il

um habere credendum efl. Multo minus exiftimare debet, eum

Gu

Ó

u

qui bannuim

ferinum pofhidet, jurisdi&ctionem foreftalem (ibi vindicare poffe,

Qua de re accurate, ut folet, a

git Ill. Seryck. z Prefat. ad. Fritfchii Corp. jur.

Y

à

Ven. Fóreft. Quare fru&tu

$ quoque utriusque

diftin&ti omnino funt, & nequa-

)

)

:

)

M

debent. vid. Knichen. Je wre Territ. c. 4. n. 295.

m

quam invicem confundi

Ahasv. Fritfch. z» Corp.

"ur.Venat. Foreff. Caxvpz. in Pratt. Crimin. Part. 2,

node POW.'

ov

quaft . 9 4. n. 22- W chner. voce (Sötfï'id)e £ybrigfeit..

Vibus U

Yius pte^

Reflringuntur ita

que Banni n äïg OfGifb 2 5abits , $agb « unb 9Y^

jum f

gena : Gietecbtigfeit Emolument

3, ad ea I.) quz ex jure venandi proveniunt,

ad venationis mo

dum fe conformant, e. g. qui univerfalis ve-

u

Wa*-(æ,()w

hacque ipí2,

Cfifo.SSabn, jure fraitur, commoda exinde

a.

nationis, Det boben

Cagb.ober

fluentia percipit ; &

qui particularis, be8. Fleinen ober niebern CiBaibreerdé ,

(t, commoda huc relata expeclat. 2.) Ad multas à venanti-

5) ;ïþü(mf

potéítzte donatus e

TP

bus ornibus &i

ndagato

ribus maxime ferzrum debitas, fi contra prohibitio-

nem Principum a

líquid committant , velin leges venatorizs temeré peccent,

j h;gc

m incürrant ; Íc. eum exercitio venandi indul.

jil Jl

aut alio quocunque modo pona

mandatum Superiorum a

b eo arcet, cum acuti nimis pali à fubdi-

gent, quos

us infguntur, quibus deinde fera. tranfilientes crebro transfigi

tis pro fepib

queunt, bie C3erbietu

ng bt fpi&iget Bäune, cum fubditi bombardis armati.

eyücb(en u ber CfGilbfubr tragen, cum canes absque

per fylvas tranfeunt,

alligatis per nemora transcurrunt, Detien Jyutboit.

fullibus collo. cransveríim

S&rüigel angubángenzc.

t

3.). Ad expenías & operas , ad quas , aliquibus in lo-

gunc U

quod'absque*iliis Venationes commode expediri ne-

"T

cis, fubditi tenentur, €o

queant , j

d90 Srobit, Zj

Ager:Gdbrung, Cragbzunb Jounbé-Syabern, & 4.)

E

u

ad apes feras, Di? toil

pen Qymmien ;

quod poítremum in fylvis Noricis, à Cae

,cnen

in Privilegio quodam de An. 15 0. fplendido

tolo1V. Imperatore Aþguïth

n

2

titylo ;

f

Z

GRAMIZER de

—

r

ïurisd.iä

titulo : Cein unb beg

BITUE: S3ienen« G artetr vocatis, diverfo plane mddo

Vet.

Oobíervatur.

Hejc enim, ex fpeciali Czfarea gratia, Mellicide five Zeidlatii

yria

non tantüm fíoli apes habent,

d & foli fimul fylveflres feu feras apes occu-

t t

pant, fibique in folidum vindicant. vid. Generofi admodum & Magnifici Do-

i füm

mini Schearlii, Junioris, Con(liarii Norimb, graviüïmi, fupra jam laudati, nec

ftüm

tamen unquam dienée aut fatis laudandi, Differtse. Inaugur. a'efme AM:ellicidii,

lm j

bont Seibel. SRedbt. Noe Meurer 9om Cíagb; ub (Sorftz Diecht, — Wehner.

Ut me

vocib. SSotft: SRecbt unb C3oaelbeerb, Befola. voc. Sot(Le Recbt , $yorftlidye

4

tcedfta

fobrigfeit 20 in-quibus Audtoribus plures huc pertinentes Quationes, vexatz

üimun

&.controv,erfæ valde, pulcherrime di(cuffe & illuftrate inveniuntur.

ttilin

. IIl

|

at 1

Forefti porro [uris frn&us abfolvunt. 1.) Mult rurfus, impofits & fol-

ttqüe e

venda tam à conflitutis faltuariis, officii fui partes non rité implentibus, quam

BX2

ab aliis in Ordinationes foreftales, CfGalb : £orbrungetn, peccantibus, v. g.

fi arborés fruáifere extirpentut , fi fylvis noviter caefis damnum inferatur , (

bnefici

Sirydi

capra , oves, aut alia animalia fylvis nociva gregatim in nemora immittantur,

NUUN.

fi impingentibus in jura foreftalia pignora auferantur , & foluta pecuniz fum-

ma reílituantur, (i fylva fit bannita, & jus pafcendi aut lignandi ad certum tem-

S

pus interdi£tum fit, atque nihilominus quidam Statuta illa fusque deque habe-

re audeant. 2.) Jus pafcendi, fües immittendi rempore glandium , C5d)mein iif

] inferyjg

ba$ Gderid) einftblagen. 3.) Jus lignandi , item ligna arida & mortua ab ar-

Dus fü

boribus & frondibus feparandi ; quo pertinent & liena jacentia, CfCiID: Sale

We, «

unb Qäïüd)e,* 2aub;recben, Q6&albz2infe;2c. — 4.) ]us defalcandi graminis.

(ünig , A

Quz poflrema tamen hzcce, fubditis, non nifi limitate, certis temporibus &

modis fruenda conceduntur. Denique j.) Jus glandes legendi, Gicbel ub

ütem &

demr

foilb. £bf fefen, Joafelnüffe brecben.

Ertel. n P. A. . f. Lib. 3. cap. 34.

dim Y

Obf. 4. ibique alleg. DD. non obítante, quod àStruv. iz $. 7. F. & quidem

früdu

Cap. 6. apborifm. i1. Juri venandi fit adfcriptum , cum ei fatisfactum fit à Rivino

in Concilio , de Jure g

p. 23 3. legendum extat.

landis legendz, qgod in Ahasveri Fritfchii C. 7. VF

h, Strj

Ác

CAPVT- VL

ONIS FEVDALIS COMMVNITER SIC

EM

DE FRVCTIBVS JVRISDICTI

DICTAE,

À

" tef

,

bl

&

lpll'.ls e

as Vinculum ePc,r quo Va-

BU a

'Ortiffimum quam maxime reverentiz & £delit

r

E fallus Domino fuo obftringitur; quandoquidem ob id, tam corporis quam

W&e (

animi viribus, in pace zque acin bello, ei opem ferre tenetur.

Quare

'i[aïlus

]uris-

fz;risdi&ionis* fmäibl*?s.

I19

d

Jurisdi&ionis feudalis emolumenta & commoda, no

n exitmf momenti funt.

: modo

, Yubet veró ex iis fequentia cumprimis annotare.

Scilicet. Vafallo, feuda

'eidlari

$0(*

propria poffidenti, vel determinaté vel indeterminaté preítanda 1.) incum-

bunt fervitia , bie ?ebenbienffe ; Sed uti fermé uíu receptum & confirmatum

xiDoe.

^

- eft, famtibus Domir

À.

Qu ut rite exhibeantur , ante ornnia infípeclione li-

t n«

-terarum Inveíliturz opus eft, cum ille de conventione inter Dominum & Va-

lil

fallum inita , clara teftentur.

Vafallus enim ad alia, de quibus litere [nvefti-

d.

turz mentionem non faciunt, non obligatur, nifi ingruente & urgente fumma

if

neceífitate , que omnem legem refpuit & prout in vetere proverbio dicitur,

Vexatt

ultimum ac maximum telum eft. — Determinatio Servitiorum in feudis Im-

perii, in Matricula fadaeft. — Indeterminata fi equitatis ratio expofcat ,. mo-

derata ill3, poffibilia, honefta nec inconfueta fint oportet, & in iis exigendis

t

atque exfequendis, ad utilitatem & qualitatem feudi attendatur ; quippe contra

;uam

fas & abíonum valde eft ; ut aliquis plus oneris & muneris fufcipiat, quam pet

A gï

beneficium tenet. — Rofenthal z Syzopf? Juris Feud. Cap. $. Conc. B. 19. e44.D.

u xxx

Stryckius i2 E, T. F. cap.18.q. 7- 1. 12. 27. G adhasi

*

tuntit

n Ánnotat, szipger;

Struv. in,S, J. F.c. AT ap/ooriff.jäqq. !

V lt

*

LÀ

yn t

Subítituuntur autem fervitiis, & haut raro eorum loco praftantur aliz

Y häbf'

D

res, per quas commodo Domini feudi confulitur, & utilitati falutique ejus

ol Il

.infervitur. Ita, Reipublicz neceffitate fic ferente & cogente, atque Domino

gMe

rebus fuis aprius & utilius pecunia, quam fervitiorum praftatione, profpici-

j

,q

1

L

]

nj

?

ente, equeflria fervitia ere redimuntur, — INotum eft , preítationem hancepe-

ragits

cuniz, Adoham five Adarationem , Germ. Die Joeerfteuer,, vocari.

Quanti-

oriti ,

tatem ejus & fummam vel confuetudo loci determinabit velliterz invefliturz

al

definient Dn. Stryck. 4/.7. 4.28. Alio modo, nec invitis Dominis , fe qui-

j i h

dam Vafalli à fervitiis debitis expediunt & liberant, per dimidiam partem

271

fru&uum feudalium. — Hac ipfa vero dimidia frn&uum pars pro fingulis annis,

firito

in quibus fervitia funt praítanda,

feg qgibus hoftem faciunt, gomputanda erit,

2 h

Dn. Stryck. 4. 22.

S. IIl.

-

Acceffit 2.) Domino feudi , ex Jurisdi&ione fibi com

petente, ihnge il-

lud emolumentum, ut ad alimentationem fui Vaíallus teneatur.

Nam fi ad

1

(

eas rei familiaris auguftias Dominus decidar, ut inopia laboret, ad explendam

ipfius: egeftatem , Vafalius dimidiam cujusque anni fructuum feudalium par-

tem (uggeret. Aut i contingat, illum in poteftatem hoftium venite, vel

y

injufte captivum detineri, tum 2.) fide jubendo, vel quacunque ratione alia,

yrió

quam

Vafallus ipi fubveniet ; d quod Domino feudi novum fuz jurisdi&ionis parit

U

T

emolg.

]utis-

I20

GRAMIZER de

omemem

emolumentum, Et f1 vel maxime folutum lytram ex bonis captivi Dominï

bincm

capere nequeat , illud Vafallus pro contributione fervitiorum velalimentorum

Tf de

loco, preítita habebit. Dn. Stryck. quaft. 38.

derfa

IV.

—

$

iprio

Auget 4.) hujus Turisdidtionis Emolumenta, fa

'cultas extraordinarias col-

ATU

Al cor

le&as imponendi. Winzing. z agzot. p. j 1 9. ibique alleg, DD. fub qua non

immerito comprehendo Jus maritagii, feu contributionem , quam V afalli ad

dotandas Domini filias, ni(i pater congruam dotem conftituere poffit, vel con-

fuetudine, vel pa&tis vel neceffitate urgente, debent, Germ. Die Stauleime-

DE F

Gteuer, — Quod & penes eos obfervabitur , qui à Principibusfeudum , quam-

etrarunt , quales Duces, Comites, & Barones

NB

vis absque juribus regalium , imp

Germania nofira multos numerat. W'ehn. z Obf: Befold. i» Thef. Pratt. &

ord

Dietherr ;2 Cozt. bac voce.. Aft. illud ad fecundas nuptias, denique filiorum ;

|

l05

haud temere extendendum. — Cafp. Ziegler. iz Diff. de Ture exig. collett. ad

ff de

elocat. fil. iluflr. — 'Nec minus ad extraordinarias Colle&tas referri poffunt , ob-

Omnes

lationes pecuniarum , quas Domino fuo Vafalli ex liberalitate, quocunque no-

mnüm q

mine veniant, przílant, vulgo Prazfent- Oelbet , Donav - GXtlber, Struv.

ipltur :

Cap. 14« aph. 16. n. 3.

quod-

« N5

pende

Pertinent huc porro j.) Multz, in feudalibus, vel ob commiffionem vel

füini j

|

omiffionem in res vel perfonas Domini, dictare folitz, e. gr. que propter

NU

contumaciam in non comparendo, velimprobum beneficii ufüm , ob omif-

nl

fam & non petitam inveftituram (etiamfi quidem juramenti praftatio pacto -

ïad&,l

fit remiffa) ob condonatam feloniz poenam , ut & in omnibus illis cafibus,ubi

d

p&m'xr:x q

Vafallus arbitrarie punixtur, exigunt

ur & folvuntur.

üxsg

s. VI.

tüent

Jandem hisce 6.) addendum eít Laudemium, D48

eren ;Gefo, Jþanb?

minis

[obit.

Scilicet Domino feudi, pro receptione novi Vafalli, in quem zeucum

NVE

per aliena

tionem, aut alio jufto titulo , transfertur, certa pecuniz fumma, per-

1te],

folvitur.

"Viget etiam illud, non tantum cum Dominus diem obiit fupre-

mum , fed & obtinet hic mos, f1 alia quavis ratione mutatio Domini interce-

4

dit, aut dum liberi , conjun&tim antea Laudemium folventes, poüea diviflonem

iil

feudi, jufto confilio, inftituerunt. — In folatium quafi & Dominirecreationem

tlverf

confuetudo hzc introdutta putatur, & a quibusdam Juris interpretibus

! turbä't)

Laudemium majus , bie bobe eben/cfBabr dicitur, atque quandoque vice(ima,

interdum etiam , duplicata ratione, decima pretii parte abfolvitur & aftima-

ET.

|

tur. Quamvis fatendum bt, determinationem illam ex confuetudine unice

tüm ob

]

uit, ne-

* dependere, (hinc & Confuegudinarium appellatur) & ubi illa non inval

minem

&2. H

).Xx

7?rz'sdiäz'oni: fruttibut.

IAI

Ed ao

Dominï

Ihinem ääproþ:er obligari, Vid. Franzk/ de Landem. cap. 4« 1«8./e44.. Lud-

lOFU

. wig. de Rezov. Invefl. p.44.4. Dn.Stryck. cap. z. Carpzov. P.2. C. 39. D. 53.

- Divería itaqueratio e(t Laudemii minoris, f[eitte febenzQBabr, abufivé fic diéti,

&àpriore utiquediftindi. Hoc enim in honorario, pro fcriptione inveftiture

tiis col

literarum folvendo , in Taxa praterea & fportulis, pro inftrumento Inveftitura-

qu non

rm conficiendo , Cancellarize praftandis, confiftit. Struv. Cap.X. apb.12. p g.

TRUE

.Velcofte

CAPVT VLTIMVM..

Nl

DE FRVCTVVM JVRISDICTIONALIVM EFFECTIBVS.

um

$. I.

Baront

N Effc&us fru&uum jurisdi&tionalium , de quibus hatenus precipua Capita

yfi X

I

ordine expofui , ut adhuc inquiram reftat.

Argumenti ubertas, eos mul-

foruft,

:

tos admodum effe arguit ; fed cum intra Difputationis Academicz limites

"T

mea decurrat fcriptio, & brevitatis ratio ubique à me hucusque fit habita, non

N

omnes in medium producere potero, fed communes tantum & illos poriffi-

Me

TU

muüm delibabo , qui percipienti proficui funt & lucrum aliquod. afferunt.

f[ ^ SUWI

igitur arbitro, primus ac nobiliffimus fruCtuum jurisdictionalium effe&us erit ,

quod ízpius memorata emolumenta Domino Jurisdictionis precife fint de-

pendenda.

Quod in tantum verum effe puto , ut f1 quis forte, confenfu Do-

yonet "

mini infuper habito, alium pro Domino fuo agnofcat, eique praítanda, uti

loquimur, przftet, is non folum eapropter à vero Domino fupereo conveniri,

u

)05 n

vi J. 34. $. 4. ff. de Solut. 1. 12. C.eod. cujus rationem adde ex /. i. ff. de R. .

fed &, pro re nata, carcere, aut alia gravi multz exactione coerceri atque

at päao,

b

puniri queat. — Confer omnino Reform. Lib, 1. Tir.1.1.1.. Diverfum longe jus

& dispar conditio eít, fi qui vi metuve, aliisque libertatem confeníus de-

ftruentibus viis ac mediis, eó adigantur , ut fru&tus iftos aliis quam veris Do-

minis exhibeint.

Nam fi hoc cafus ferat, venia & impunitas ultró eft dan-

!

/

A

f

jf

da, & contra tertium, fi vis illata fuerit, omnia

græüdia funt adhibenda vid.

x p

Ertel. de fnrisdi&: Infer. Lib. 2. c, 25.

PIE

t (upre-

Alius erit efäeaus fru&uum Jur

isdidtionalium, fi1 variis re

vmediis contta

'mteïce'

infultas adveríariorum, & obtineantur & . con(erventur.

iftonem

Non alio certé fine

adverfarius in jura noítra involat, & fructuum noíltrorum perceptionem per-

,tioneat

pretbis

turbat , quam ut poteítatem, quà hactenus ufi fumus, fibiafferat & dominium

noftrum in fe transferat, nobisque non ambiguam modo reddat poffeffionem,

giüüm]?

g(ime

fed & plane

os illa exuat atque privet; cujus conatibus legitima defenfione

tum obviam i

m

, & fi aliter fieri non poteft , vis vi repellitur. /. 7. ff dc:fujf.

"T

4 ^re ^ Longe quippe multumque praftat, inviolata & inta&ta femper fua

j ahiils ]v

jura

g

122

GR JMIZER de

J

—

hm

jura fervare , quàm , poPc vulneratam caufam, demum remedium quatere./. z/f.

lf q

in fin. C. in quibus caumf, im integr. refl. neceffe non eff. — Nerum cautela heíc

vipt

w

infimul opus eft, nec ita crudé afferta hc funt intelligenda. — Scilicet agreffio

li Zt :

przcedens inimici noftri , violenta fit, & inva(io ejusdem in jufIa, /. 7. C. zaae

tit

vi, l.3. $. 9. ff. de vi Q vi armat. noftra & contrario defenfio nullam habeat ,

T

moram, nec in longum differatur. d. /, 2. $. g. refpondeatque. injariarum pro-

pulíatio praviz offenfioni, . 1. $. 27. e04. Quod f potentia adverfarii propu-

?

gnationem noftrz caufe eludere videatur, proteíLatione fadta, illam tueri lice-

Ti

bit. J. 4. $. 1. ff quib. mod. pign. falu. 'Yab. Sc Barb. i Thef- Loc. Comm. voce.

Proteffatio.

Nec minus integrum erit , jure experiri , & rem omnem legibus

frde

dirimendam committere.

DC

Quo in cafu, juris noftri confervationem & tuitios

zem, varía sggredi poffumus via. — Etenim; fi delictum quoddam concurrerit,

lm i

lum

fra&iz & violate pacis publicz adverfarium accufamus, per Rec. Imp.de A. 1548.

&. r, iz verb. ya6 aud) feitter 2c. vid. Gail. 7r. de Pace Publ. Inttr. Pacis Zfrt:

[

17. $.6.7. Recuperandz poffeffionis caufa, Jus Canonicum tutiffimum & ple-

fenius

zifimum remedium nobis fuppeditat , z Caz. rediztegranda 3. Canf. 3. quafl.1.

€& cap. fape18. X. de Reff. fpol. Poteftatem autem & jura noftra declaramus ,

0b dïg

tum í

intentata confeíforia utili arg. $. 2, J. de 4&.. Levioribus inimicorum affultibus

alia parata funt remedia. Nam adverfus eum, quià vi abílinuit, infru-

hoc:

Yran

Guum tamer perceptione nos turbavit , & jus illud, unde perceptio enata efE,

controverfum nobis fecit,- a&tionem injuriarum in(tituimus, arg. 4. r 2. $.. f-

Ium

de Injur. Ad retinendam poffeffionem vel quaft, utimur falubri cumprimis in-

quíng

terdicto uti poffidetis, cujus vi turbatori noftro injungitur, ut à turbatione

W at

defiftat, & competentem cautionem praftet. Gail. L. :. Obf:116. z. 5. add.

litui

Can[ |

cap. 9. X, de probat. — Ad. declarationem: denique libertatis , infervit utilis ne-

Utv

gatoria. " Immo nihil quicquam obfítat, quin & hac in re, iis, qua per Im-

Ampe

perii fanctiones conceduntur remediis mandatorum, e. g. de Pignorationibus,

uti queas, dummodo exceperis pignorationes ob fructus fur

isdictionis Crimi-

li

em fa&tas,

nalis, & ob caufam ejus, ipfam nimirum criminalem Jurisdiction

per expreffa verba Ord. Cam. de À. r5 g$. P. 2. Tir. 22. ibique: 9tilei

ii Malefifjz

€5aden ausgenommntert- Mindan. de Z4azdat. Lib. z. €.56.$- 2 3*

& Lib.z.

& El 5 4.

Y

^$. Hf

Probationes ex fructuum perceptione refuültantes, novum eorum effectunt

oftendunt. — Ex parte fruentis enim , poffeffionem vel quafi jurisdictionis no*

flrz probanr. B. Brunnem. i» Cozfl. pezult. 5.25 y. Klock. Fal. 1. Confil. 50«

9.27 $. & Confil. 27. 1. 6. Knichen. de 7zre Terrir. Cap. 3- 9

1213. ex parte

vero praíLantis & prabentis , fubjectionem commonlirant. c. 2« X. de C

nfb

A h

.

—

: .7.»;71'5&'&:'0;?1';- frutlibus.

32-3. ] '.k*--,,

[:

ete L ul

tl ht

äü, quod fi

lentio involvi non debet , hac in poffefforio fzltem, vel ubi deés. ,

denteragitur, vim fuam exferunt. Fab.» Cod. Fabr. Lib.

t agrefïïo

cauía proprietatís inci

H 22. Def..i6,

Nam in petitorio; dum cáufa proprietatis principaliter

C

habat,

ventilatur, longe fortiores &Vpræxgnantiores iis probationes exi.guntgr arg.

m pro»«

as C. de Probat.

fV.

d

i p

Patiter in Demonüratiohä.fþ

eciei Jurisdi&ionis, utilem navant operam.

g

"Videlicet prout conceffio vel praícriptio unius alteriusve fpeciei Jurisdidionis,

j Og

[lri&e & citraextenfionem capitur, per ea, quz habet Meichsner. — Tomw. 2.

m gbit

Dec. Cam, Lib. 2. Decif. 4. 2. 175.ita quoque perceptio certe fpeciei fructuum,

RUR

illam ipfam jurisdictionis fpeciem , äx qua proveniunt, veluti effe&us caufam

gniunti

fuam arguit , & clare defignat.

u

[]

V.

Wi f

*'Tandem poftremus, -quem" commemorare placet , effe&us confiftit, ia

mmw&'

Valore & zílimatione.

Tralatitium profe&o eft,

uuü-X

fiepius di&orum fru&uum

/M

n'-!n [

ob dignit

atem , jurisdi&ioni annexam, percipiendi fru&us exinde natos mul-

claratis

doris & eítimationis accedere, atque majoris zítimari, fi v. c. 200.

tum fplen

affülrbt

^hoc nominein Ufus noftros redundant,

quam fi ex aliis rebus 800. proveniant

, I

Francif, Mantic. Card. Je 7av. Conv. Lib.4. dit.20. z. rj. Eam ob caufam

yenttat

Rimin. . /. allegatus, afferere non dubitat, duos ex jurisdi&tione perceptos,

/]'.3('/;1 j

quinque exforte 100. fruendos, aquare.

THocautem non aliter in zítimatio-

r

ne attendendum eít, quàmfi reditus certi funt , & citra controverfiam con-

wbutote

flitutis in certos enim & dubiosnemofanz mentis tanti faciet. Klock. Tom. 2.

