blice per. Germaniam late feriptave.

Quo quidem

Leges ill recezt

Qs

fub nomine nos j

am cum.maxime intelle&tos commendatosque velimus, po

In

A. Bullam Caroli I 4.) vulgató alias vocabuló ap

pellatos Rece/f/zs Ipip, tam ea,

"

alibus fübinde decreta , quàm, qua in Depsta-

que in Comitizs Germanie Univer fz

omnium Conventibus , conclufa fuerunt,

Ll

N

zorum, Fifitationum , Circulorumque

s

rimis faluberrimas illas Coz/Zitutiones In«

:»»exhibentes; b.) . Hecque inter cump

fhru-

t

URRU

u

ut pa&; civiliter effenc ft

erilia & ad pariendam obligati'o,nem Civilem a&tio-

nemque inefficacia.

Qu

od vel tum przcipue obtinere commonfílrat IDEM

il

de Promi[f. fub amiff.. Honor. & Exiflimat. cap. II.

lict t*

Vir Excellentiff, inalia Difp.

fs s

. 1p. X paffim,

ubi fimpl

ici promi(boni ab antiquo ufitatz ille claufulz:

$u

$5ep Gürft. bey Grdft. ac.

tvabren QGortenunb Gbren 2c, accefferint.

im memoratu

digniffimum eft prejudicium Exce/frf. Tribunalis

T

£-) Inter

lügni l

Imp. Aulic

ij

haut ita diu in controverfià longe famofiffima fuper Comitatu

jentibt

Rittbergen(i proditum; Quod & Celeb. D. STEPH. CHR

ISTOPH. HARP-

PRECHTUM ad«on(cribendum peculiarem illum 7ra&. de Noz wj modern.

bus tuft

1iquimmi

Specul; SM:*U?L'. m For. Vicariat

. Palatin. potiffimum permoviffe conftat.

nilitis

4,) Et huj,us namque multa capita , eaque prafertim , qaz Ele&oribus non

m r

uá calibus , ac citra iutuitum Archiofficiorum , quedam plane peculiaria con-

ydpto

2IF

cedunt, proprié ad J

urisprudentiam noílram privatam pertinent. Cogita

jus iflud comparand

i terras cum

Regalibus (ine confenfu Imp. Privilegiaitem

W/I'

ocandoque, fingulariaque illa quoad tutelam, fuccefhio-

rf

de non appellando ev

bj

nem, individuitatem , inalienabilitatem Principatuum &c.

p.) Equide

m cüm non unius ejusdemque generis , materic vel obje&a int,

H

ffus hi difponunt , moxqwe in illis agatur derebus, Statum pu-

tili

citca que Rece

dminiftrationemm immediate concernentibus, rzex de nego-

"

blicum ac ejus a

d

tiis (altem tranfitoriis, à Cafare & S

tatibus expediendis v. g. de certo militum

numero confcribendo, de bello 'Turcico &c. »ox denique de. Legibus cau-

(ov-

g. de Contractibus, ufuris, Judzis, tutelis, teítamentis,

An

lüämr

i

ïfl.squf: privatis v.

P

commet-

466

HELFFERICH de ffurisprudentia Principum , Ordinumque

s

firumentaque Pacts , publica £. profaua, Religioþ, atque Ieffpbalica , fu!chrdm

LY

iftorum libertatis tranquillatisque publice, juxta cum iis, qua8 pro Execzutiene

/

earundem, qwà facra, qHÀ Civiliá, falutariter hinc inde difpofita leguntur ;

ni

ec

L

u

hi

commerciis, remediisquead abbreviandum þrocefï'u—m falutaribus &c. Qui-

libet ftatim videbit agnoveritque, non omnia ifta Eorundem capita, fed po-

fleriora tantum huc facere, vel abs nobis ín argumentum trahi poffe. — Et

P

quamvis fint bene multi, (quibus & ILL. GRIBNERUS in fupr. cir. Dif?. de

til

Prajudic. Princip. Imp. ex abus. Jur. fuflin. cap. II. $. 4. not. d. calculum

«l

fuum adjecit) quitüm quidem Receffus [mp. quando fcil, rebus caufisque Juris.

ii

privati normam preícribunt , non ipfos quoque Principes ac Status , fed fub-

tio

ditos duntaxat eorum obílringere putant; Sufficere tamen poffünt, que in

genere de IHlorum-in univerfum omnes in Imperio degentes, ipfumque etiam

u

Imperatorem, obligandi vi & efficacía, differnerunt, poft B. MAURITIUM

)G

de Receff. Imp. tb. 3o. laudatifs. Dn. D. SCHWEDERUS rum ;z /Zur. Publ.

b

Part. Gen.cap. 3. $. 7.tum in Difi. de Privileg. & furib. fingular. Perfonar.

Jil. Setl, LT. cap. 2.$.12. itemque Dn. D. GRASS in Collat. Tur. Giv. Rom.cum

t

mi

Rece[f]b. Imp.I. $. 5. p.18. fq. ubi cum maxime folennesillas paffim, & in

Qu

omnibus fere Rece(Tibus obvías, formulas obligatorias urgent ;. Quas & inter

Vi

uti extantior eft ea, que habetur in R.

» H0Vi[5. de au. 16 54. S. 9. ibi:

nb tvirbie &b

ur/Syürftet unb Gotánbe, unb ber abtvefenben verorbicte

D

SRdtbe, SBott

Caj

(c:baffter unib Gefanbten 2c. gereben unb verfpred)en, ingu

C

ten teabren &reuen, alle unb jebe obbeftbri

ebenespuncten ub 2lvticul , 'afa

toie obftebt , (o oiel bie einien jebett ,. ober

ben, 9on benrer

)

efcbicft, obet

Getoalt babenber í

[t, befrifft obet betreffen mag , toabr , ft

at, feft,

aufrid)e

tíg unbobnberbro

d

en su balten unb su vollengieben , unb bem nad) allet

f

CSermégen nadysuf

Onimen. ita quoque haud malé omnium loco allegatur.

u

Ác, ut vel plane hic fileamus ufum & experientiam, in contrarium militan-

b

tem , quotidianarn , quis eft vel hofpes faltem in Jure publico, qui ignoret ,

fümmis non folum iftis Tribunalibus , Camerz fcil. ac Judicio Imp. Aulico ,

quam primum Receffus ejusmodi publicatus eft, exempla ad originalia de -

$u

I

fcripta, ( & i/j quidem per Moguntinum A Epifcopum) eum in finem, ut

Lc.tb.27. fed & i

religiose, qua lic noviter ftatuta; obfervent, transmitti; vid. MAURIT.

velle fe in

píos Eorum Judices & Affeffores inter aliá jurare debere,

o

pofterum penes ipfos litigantibus juxta illa quoque jus reddere.

f

vid. Ordiz.

Cam, p, 1. tit. 57. GU Tudic. Anlic. tit. 7. circ. fin.. a veró non

b

merz priva

torum, civiumque mediatordm, fed imo maximam pl

anepartem

W

Principum

W

d

$. Rom. Imp. Ger»?. frivam:

467

OTFUR

ä;chnoh Ordinationes Camera (quibus Q fuo modo, €.) ilas f/»zdicii Inp. Aulici

CUT

addere licebit) Regimenti, Politia, AMonetales ac imiles ; 4d.) 'Tum veró Ca-

JntUcs

gitulationes quoque Cefareas ,

itemque qu&in cau(is, ad Circulos pertinentibus,

N«

ab unoquovis eorum ftatuta funt ordinataque, Setaf ; COerorbnumngen , 9Ibz

V10074-

fobicbe, Edi&en , »t, e) Quin & ipfas quodammodo pacificationum ZVo

Qi-

genfis,

dp

lt

?rincipumStatuumqueipforum caufz ( privatz fcil.) funt, quz in illis ven-

(þe/e

tilantur definiunturque. cozf. fupr. $. P. s0t.4.. Id quod & beneviditac con-

i

Wf

ceffit B. THOMASIUS ad 7Monzamb. cap. V. $. 12. sot. l. ubi, quando qui-

IWR

dem communi totius Imperii confenfn LLes hujusmodi ferantur, id eà inten-.

Wi

H

tionefieridocet, ut valerent illz propriéin terris Judiciisque Imperii.-

T

. €.) Scit. digitum hic potiffimum intendimus ad noviffimam illam, que

Q «t

aufpicis FERDINANDI III. Imp. durantibus Comitiis Ratisbonen(ibus an,

RTM

D

72

1654. confcripta fuit publicataque. Et hanc vero, licet Ele&ores, (juxta

nonnullos) per Capitulationes poftmodum conceptas firmaverint , reliqui

Pernts

t3men Ordines, PrincipesacStatus, cum maxime Comitialem eamque com-

Pon i

munem fuffragationem urgentes, haud approbarunt. Quorfum & fpe&ant,

, di

qus habet TOB. PFANWER in Hiflor. Comitior. 16 y 4. Lib. V 1. c.6 . & lib,

VIl.cap. 1.2.5.6.7. AUTH. ber OrunbzCDefle P.LI.c. g. $.(€8 batstoat

6d

,j

?t, UFFENBACH 4e udic. Aulic. cap. IT. $.6. MAURITIUS de 7z4dicio

TL

Cef. Aulic. $. 19. Equidem cüm noviter AUGUSTISS. IMP. CAROLUS VI.

T

Capitulat. fue Artic. X I. circa fin. promififfet: Gifeid) nad) angetrettenee

t

J u

Sftegierung per Decretum $on bem $?R eic) eimn Gutadten, voegen su eerbe(

ferenber &ero SReidbs2Sof-otatbs ; Orbnung, u erforbern, unb o tvelz

ít, a

l

quy

ter8. (otbane CGerbefjerung móglicbfter Syinge su befótberm 2c,, Mox feq.

jb u

A. 1715. füb D. 14. Jan, oppidó notabilis illa San&io prodiit, quz titulum:

j

verbefferte Steicba-JoofzS atb8-Sorbrtumng 3c, in fronte gerit, & exhibetur if

| militd"

ber Gurop, Gotaata;Gautlep p. X X 7- p. 721. fa3.

d.) De quibus omnibus ac fingulis cum diftin&

ius datäqüe operà egerit

jgnortt

Supr. laud. N'ERLHOEFIUS iz Speciminib. Tur. Germ. patr. ad illum jam

AO

jod

remififfe, fatis forfan fuerit.

J, yt

e.) Et hec enim Circulorum illorum , a quibus condita funt, Ordines

uT

omnes, eorumquefubditos, quin &alios quoscunque inillis degentes, ob-

eres

ftring

ere , certum efl. vid. preprimis Ordiaat. Polit. de a. 1577« 1it. 22. $. 2.

(

jbi: benmna

& fe&en ub toollen vt , bag unfer utb bes J5. SAelbs G repf,

ja

ieber oot fid) 2c, & porro.

Gyaffelbe (oden nidbt alleitt bie &repgGotánbe —

yrtett

amb ibre Lntertbanen , fonbcrm

db alle atibere in ber Grepfen, ob fie

um

N

nnRn25.

- gleic)

g

468 HELFFE RICH de jurispmdentia Principum , Ora'inzmqye

geufis , Risvicenfis , Badenfis Gc. formulas. f.) -

$« XXIV.

[/

Num Principes noflri proprii

s quoque LLbus, quas fubditisfuis, vi fupe-

il

ài|

rioritatis Territorialis, ftatuunt, Pofitivis ac Civilibus, vivere, juxtaque eas

a&tiones fuas privatas metiri reneantar? Quazfítio forían abfona videatur Domi-

hii

tianzquefimilis, «) Ettamen necnovum quid nec infolens eft, Eosdem etiarn

fill

cuam

p

gleic nidbt GrepfzGotánbe (epib ,

u balten unb , fold)en nad) su (e&en ,

(dulbia fepn,

to

Ll

telligendum.

Quod utique, falvo femper reliquo Jure Imp. publico , «in.k.

j

wl

f-) Ubi videlicetnon folüm ipfas Germaniz Le

ges pubxlicaus , veluti In(tru-

hi

b

mentum Pacis W'eftphalicz, pro bafiac fundamento habenr,

li I

l

illum Imperii ftatum in fpecie concernunt.

| fed & hunc vel

lim f

um

4d $. XXIV..

P

Prmcq

4.) Etenim ipfo eo, dum ex fablimi f(uo Territorii Ture imperantes ,. tum

LLatores agunt , LLbus iftis fibi quidem fubditos reddunt obnoxios, non

l

veró femet ipfos quoque obítriCtos volunt,

Àc cüm legis virtus jzxta L. 7.

faci

d2

: de LL. confiftat in imperando , vetando, cogendo, puniendoque ; Quis

fubjectorum Principi imperabit, quis coget, quis puniet? Ad minimum,

bene notante H. GROTIO de J. B. & P. L. H. cap. 14. n.2. $.2.. Punitio

a

C coatlio non pe[funt procedere , vifi A voluntatibus diverfis: itaque cogens £

coattum requirunt diffintlas perfonas , neque fufficiunt re[betlus diflintli. De-

nique, parem in parem non habere imperium , nedum inferiorem in fuperio-

rem , veritaseft perfepatens, Gad cujus probationem nequidem opus fue-

rit allegatione Z 4. f. de Recept. — Plane , uti quoque alia plura ad firmandam

:f;:

thefin hanc cumulari aliàs folita, ftudio pretermittimus ;; Ne curantes qui-

dem, ex diftinctionibus bene muls hic olim adhibitis, (de quibus vid. a^

It

ANDLER in zrzprud. publ. & privat. L. 1. T. 3. p. 2. 1.9. fjq.) famofio-

rem illam , communiorique DDrum calculo probatam , inter vim coatfivam,

fer

atque direclivam : utpotecui & i

píi quàm parum tribuendum fit, jam ex aliis

Tio:

docuit Dn. D. GRASS zz cit. Collat. I, $ 5.p.

Neque enim, quando

velipfi Impp. THEODOS. & VALENT. iri /. 4.C. de LL. dignam Majeftate

Itj ,

regnantis vocem arbitrantur, LLbus alli

gatum fefe Principem profiteri, alibi-

que, ((cil. in L zir. Cod. Theodos. de

/'t(£

dicitur, (ibi, falvà Ma

Ippell. ) bonum Principem non dedignari

(j

jeftatis fue reverentià, jus cum privatis effe commune;

vel & ulterius urgetur

,

ulttoneá imperantis LLum ejusmodi privatarum ob-

fervan;iä fan&iores illas

apud fubditos reddi , Principisque ad exemplum eo

fuo:;

facilius

/N

à

L]

469

i

T t

cum ll'übdi'cirs litigantes, in caufis, Ipforum intereffe attingenti—bus, prafe

rtm

atrimonialibus , immo & frfcalibus, ubi Dominii potius, quam zmperi qu&ftio

pe-

vertitur , J-) fponte fuanonillorum tantüm Tribunilium atque Judiciorum or-

8

dini (emet per Procuratorem fubmittere; in quibus fubditis alias jus dici con-

HO

fuevit, fed-& eodem plane cum illis jure fefe judicarepati c.) . Quod vel tum

m

nullum amplius dubium habet, ubi valida Ipíos.inter, fubditosque ac ftatus

provinciales pac£a defuper inita, in medio funt. Z.)

$. XXV.

:

Hzc de domefticis Juribus fcriptis. — Sub zoz Scriptzs vero indigitamus fa«

I

Y«

mofum illudnomen, Obfervantiam atque Coz[uetudines Immemoriala.

Atqui

non has minus in Jurisprudentia noftra Illuftriori regnare, omnemque aliquan-

[is.

do fere paginamfacere, quis rerum in Germania agitari folitarum vel parum in-

u

telligens non ftatim comprehen&erit? Ez quippe, per tantum temporis decur-

fum fervatz , maximam tandem partem Jurium illorum atque Privilegiorum,

Pripcipibus plane peculiarium, procre

atricesfelicifimz fuerunt. 4j ——

Nnn3

, m

um

——

y, M

facilius Civium adtiones comp&ni&c. omnia hzcullam in eode

atal

m obfg;yän;

de Legis nece(fitatem important.

l QUiS

b.^) Quoríum legi merentur, egreg

ie tradita Ícriptaque ZZagzi olim»;äthi,

imimum,

g. D, FERD, CHRISTOPH. HARPPRECHTI Cozfl. L. I n. 131.[d4.

Dui

c.) Quod, quemadmodum communi fere Germaniz ufu undique, & com-

cogemö"

rimis de Saxonia conflat ; Sic & SERENISS. WURTEMBERGLE DU-

h, D*

CES idem ha&lenus exemplo íuo laudatiffimo egregie comprobarunt , dum

fiptio

eas nunquam non caufas, quibus Czer4 Ipforum implicitz fuerunt, plerum-

jous 1Ute

que per RemiJJonzs , quam vocamus, viam ad Supremum , quod hic floret,

maydm

Provocationum Tribunal .deferri ;; ubique juxta propriarum LLum nor-

i (u

mmam, Conáliariis Affefforibusque prefcriptam, decidi curarunt.

"d

d.) Ech«c vero, licet omne robutr fuum jam ex ipfo divino Naturz Jure

o

foenerentur habeantque ; Tamen admodum follicitos eapropter fuiffe (um-

of

mos Pacificatoresolim W'eftphalicos; patet ex Jv/fr. Pac. Ofnabrug. Artic. F.

er ii

$. 23. ibi: Patla autem , dransattiones , Concqälones, qua inter tales Immedia-

vand?

tos Imperii Status provincialas C fubditos- nec. ab iisdem, mifi mutuo conen[ss

Agie&ätö

recedere liceat. . lemque ex Artic. FIL S. 1. ibi : Salvzs tamen femper Staruum

n', illbl;'

&ïs, privilegizs , rever (alibus ö(cf

eum þa&glzm futis coriuentis , pa

À

pit

4;5 $44

DmW'ï

4.) Tenaciores Utique, quamiquosquam Germanos fubinde fuiffe moram

i

füorum ac ufuam, abs Majoribusad ipíos transmifforum, £4 in his quoque,

j yurt Q

qua

fg(ü&*ä

*

47o | HELFFERICH de Turisyrudentia Principum Orfïvïng/mq.ug

k

AXXVI.

n

Reflat, ut paucis adhuc de PEREGRINIS & EXOT

I(;'.[S, huc þræcipuä

quoque facientibus , JURIBUS difpiciamus. Ubi quidem nos, quo minus Juri

Civili Romanoaliquis, idemque fat amplus tribui queat locus, dubitamus nulli,

J

Mi

Quemadmodum etiam , quotiescunque vel adhucdum füper prajudiciali illa

f

Quzílione: Urruz fcil. reveraillndin Germania receptum fuerit unquam ? con-

£tovertitur, affirmativam nos indubi;ati , ullaque fine hafitatione fübinde re-

fponde-

d

Q

que definiendis Privatorum caufis inferviunt , pro certó habendum. Idque

(

ipfum & eft, quod temporis facceffu bag $eid)sJoerfommen appellari coz-

pit, de quo peculiarem illam Commentationem habemus CULPISII; Cui ta-

6u

men jungi meretur B. THOMASIUS, tumin Diff.de Jur. Confuetud. c& Qb-

IÀ

fervant. tum in alià Ze 7Mor. cum fur. feript. content, Et juxta hafce quoque

uo

Confuetudines judicari oportere, expeditum eft. vid. cumprimis cit. Zzffr.

fin

Pac. Ofaabrug. Artic. V 11I. $. 4. ibi:: Decatero omnes laudabiles Confuetu-

dines, & S. Rom. Imp. Con[Htutiones c& Leges fundamentales, inpoflerum veli-

To

&iofe ferveztur. Ex Capitulat. zoviff. Artic. I.ibi: Qsered)tigïeiten,öjebräud)

Á

ub gute Geroobnbeiten,

fo fie bigbero gebabt ober in 1Ibung gaermefen »c,

f

fíe aud) baben

Ton

ats SAomifdber Seónig banbbaben unb (cbü&er. — Saltem cum

acta prefupponant ezdem, qua probari debent, ipfaque hzc probatio fzepe-

Quo

numero difücilis fit ; Hanc quidem ii przfertim , qui res in fupremis Imp;

Can

Tribunalibus judicatas, referunt, veluti GAILI US, MYNSINGERUS,

I

MEICHSNERUS, KLOCKIUS, GYLMANNUS &c. infigniter juvare

dir

b

poterunt; Aít longe majora praftabit Hifforia Germanie, tam antiouior,

quam recentior, eaque pragmatica & genuina, juftisque monumentis fuis ,

.

A,

Diplomatibus, Ad&is, Scriptoribus &c.

ftru&a ; Ut vel exinde etiam in

t

noftra Jurisprudentiz parte magna ejus

&

utilitas, & neceffitas appareat.

Iito

Exemplo nobis jam inter infinita alia,

fit celebratiffimum illud , idemque an-

$

Qu

tiquifimum Przzcipum judicium , 008 teutfd)e Sürften Sedpt, cujus exiften-

Dn. D. SCHWEDERO in

tiam nonnulli quidem (ünr, qui in dubium vocare audent, nos veró cum

Tüm

ur. publ. Part. Spec. c.8. $. 12. fqq. Excell. D.

121 0

JEREM. EBERH, LYNCKIÓ in pecul. Difb, de fur. Principum, ac novi(fime

Dto a

in Staminib. Tur. Publ. Tab, 114. Dotlifr. D. TO. AD, KOPPIO in . Ze Dif-

Camj

ferent. inter S. R. 1. Comit. e Nobil. Im

m?d- Se&- lL 5- 30 po 1?3- qq, & Sg&'

eillud non folum afferimus vindica-

Qipet

III. $. 9. p.252. 3. aliisque, intrepid

musque, fed multo latius,

W

[

ac explicari haCtenus fuevit, fefe extendere, pre-

mngu

terque caufas criminales ac fi

udales, & in aliis Civilibus majoris momenti ,

N

inque

,-N

$. Rin. Irp. Germ. Privatas

471

U&

.fpondemus : ss quippe hoc edOc;ntiþüs, & Hifloria 4. ) & Lkgib:f: imp.-i /z*s,ä)

ii

jnque genere, i Gjadhen , bieber jyürflen Sanb , feutbe, Sürftentbum unb

li,

l

febenicbagten, aud) $eib unb Gbre befreffer, obtinereftatuimus. . Quor-

i

fam & haut obfcure collimare videtur difpofitio Iz/frzm. Pac. Ofgabr. 4rt F.

"

?..5)'. ia fin.

ad $. XXVI.

:

| a.') Quam tamen, ut pleniushicexcutiamus, nec locus, nec tempus quo-

M

que, necícopus permittunt. vj4. interim quz poft CONRIN GIUM de

N

Orig. Jfur. Germ: prolixius tradidere, HERTIUS de Cosfzltat. LL. & Tadic.

Gerus. $. 14. f4. THOMA

/

$1US item , BEJERUS, HOFFMANNUS,

Jtte

BRUNQUELLIUS , aliij/

-

b.) Utpote qux non fo

lum Juris Rbm. Ceu Conptnis ?ujmddm J"ri,men-

yqi

" W'ïl

tionem faciunt frequentem , fed & illud, tanquamperpetuo valiturum , paf-

nlosti

fim precipiunt, obfervandum. . Sic, ut ex multisaliis vel hec tantum ad-

notemus , cümi MAXIMILIANUS I. IMP. Camerz Impetialis Judicium

m r

A. 1495. fundaffet , in Affeloribus hoc precipué quoque requifivit, uc-effent

hatj

jurium periti & promot, ber SRecbten getebrt gnb- gerotirbiget ; Tam verb

em um

non eft dubium, Imperatorem voluiffe, ut

eó quoque jure uterentur, in

quó honoris gradum meruerant. Porroin $. item alsafeid). 2o. de Ordizar.

iol

Cam. ut in appellationibus à Sententià interlocutorià idem obtineat, 1088 íit

yis Imp:

ben seayferl. Svedpten geotbriet, cautum ;. fed S£ idem Imp. deinceps in -

E

3

diz.Cau.üe A. 1590.$

"

.

bie Succeffion &c. provocat quf geneítie ge(cbriee

n

bene &'apferl Secbte 5 ac in Ordinat, Notarior. de A. 1 g12. bemfelben nq

ticutts

c, Notariisinjungit, ut officio fuo-funganturuacf)zïïn'nb*atfgememwæed)—,

( [Uii,

ten ub Gefefert , ubi fimul integer titulus de Teftamentis ex Jure Juftinia-

um i

neo petitur, fubjun&ta poenali comminatione , Ddf alle Notarien oiefe aug

qet

Stavferl: Sedbt gegebenie yorm ber Greftamenten fleigig baftem folle, ^ Et

Mu W

qu& plura alia'ex Receffibus Comitiorum , inde füb CAROLO:' V. habito-

ewfkf!

rum, de À. 1721, & 1529. nec non ex Ordizat. Ejus Crimim. art. 107. 10g.

p um

121. 6 135 . argumento diduci folent. Quibus addere omnino oportet , qua

uD

ro afferenda [uris Civilis an&oritate expreffe fancita reperiuntur in Oriz,

yilin*

Can. FERDINANDI 1. P. 1 tit. £. $.1:ibi : Sie SSepfiser (ollen nidt nady

f

eigenent Gurbebunc'en , fonbern auf be8 SXeicb8 gemeine SRecbte Lrtbeil

o

faffeu. conf. ibid: P. I. rit. 57. ubi fol

enni: juramento Judex & Affeffores con-

jl

s

ringuntut, ut' fententias ferant : 5y0d6) De8 eeicbe gemetitem Seécbteir,

T ?W

de 24

Q;un*&id,cmin judicio Imp. Aulico obfervári; patet ex ipfius Ordzzar.

wmmü D

16 54..

m&)&

* —

:

472 ; HELFFERICH de ffurisprudentia Princigum , -Gm'ingmqge

T riblinalium qudtidiänä. £«)

,&fr;zxisiidi;hourum- quoque

. $. XXVII.

1

Sed nec, quando ulterius disquiritur: Urrum receptio iffaipfas quoque Prin-

!F&

eipsm cau[as Q neg

,Otia /jye&gt ? ab afüïrmantium partibus ftare faciþ:2 abnueri-

Bur

*

MU

mus '4.)

$. XXVIII,

lIt

lom

16 j 4.tit. 7. ubipariter non modo Cónfiliarii Aulici jurare tenentur, Quf be8

T

- SReídh8 Conftituuionen , urib bie gemeinebefcbriebene Sed)ten, fed & circa

(ja

.e fin. pr&cipitur, bafi Dba8 Corpus juris Civilis & Canonici allejeít auff ber

SReicbs- of SatbézGafel fepn (olle, -bamit man fíd) oerfelben gebraucpen

Éónne, Atque füb hifce quidem formulis & difpofitionibus ipfiffimum jus Ju-

ftinianeum latere, nec olim dubitarit quisquam, nec hodie fere dubitat fa-

itte

it Ge

nior ullus... Haut eo minus & hoc dogma fibi aliquando oppugnandum fum-

loc]

fit KULPISIUS in fzpr. cit. Diff. de Germanic. LL. authorit: $.7.feq4.. Cujus

quo;

quoque tüm copti ipfum nec poftea panituiffe , docuit in Comment. ad AMon-

examb. cap. V. $.13.. Verum quod fíolide fatis eruditeque inceffit B. nofler

O. PHIL. DATTIUS de Pac.publ. L. IP. c.1.2.13 3) fqq« atque; ad locutio-

Iuj

nes: Gemeinesxect , eapferfid)e SRedhte, gemeíne SReicbszoRedbte , ali-

fü

quot obfervationes hermenevticas addidit, quas.& ip(is aliis textibus egregie

roboravit. nihil hic addimus.

c.) Neque veró fufficit amplius ad

fubruendam hda,x.ïc(, dixiffe obvertiffe-

ol

que, nonquid fiat, fed quid fieri debeat, attendi opportere ; Cum quicquid

);

hic clament privatorum.unus alterve, minime hactenus dimovere valuerit

UT

vel unicum Collegium. inferius, n

W

»

edum ipía Superiora: f'ummkaqqe plane

"Tribunalia in Imperio.

(

ad $. XXVII.

?

a.) Equidem haut eft, ut ad przfumtiones hic confugiamus, nobisque

perfuadeamus , quemadmodum nemo fibi przjudicare cenfetur ; Sic nec Prin-

3

cipes per liberam eamque tacitam.admiffionem Juris iftius Civilis conditio-

[2

Ü

nem fuam tàm infigniter deteriorem reddere voluiffe; Cum «ontrarium res .

tür

ipíaloquatur. .Jam enim exHiftoria, Diplomatibus, aliisque optime fidei

monumentis, facile foret demonítrandum, citius iftud in ipforum Princi-

ex

pum, quam privatorum, caufis & negotiis, auctoritatem locumque obti-

in7l

nuiffe, (icquidem, ut jam modóSeculis XIV, & XV. pleniffimé loquantur

regl

Magnatum Chartz formulis iílis,

»

:

quibus bexeficizs Turts tam. Civilis quam

tün

Canonici ,

renunciari fuevit. vid. omnino plures eorum allegans HERTIUS

fos

4gmu

4 $.14.. Imo vero oppido notabilia funt, atque maghiücq , que 24

olim

,A*'*N

-

E R?m. Imp. Germ, Privata.

473

$. XXVII.

- Saltem cum deinceps quare

ndopergitur: Qwomque antloritatem ejus C in

Iffe

fé patere voluerint Principes * non equius modo, fed & ufui Imperii magis con-

rj«

fentaneum arbitramur , ut otiofum idem fit, necantea applicetur, quam ubilI.)

nativg patrizque LLes ac Confuetudines plane deficiunr, I1.) iniqui, ipfum di-

,

gnitatique ac faftigio Noftrorum adverfum, nil habet, I11I.) valde ab antiqua

Romanorum Republ. difcrepans Germanici Imperii habitus, mores, rerumque

W

& circumflantiarum diverfitas non repugnant.

Quibus utique limitationibus

i

(

rmanicz nil planeofficere dicipoteft.

fgrvatis, receptio hac Libertati Ge

*

ht

BCX DOA

It

Succedit JUS CANONICUM. Decujus au&oritate non una eft omnium

l

fententia. Interim tamennon exindefolüm, quod ufus ipfius ante Jus Rom.

"

n

in Germaniainvaluit, fed & ex primà eáque majori erga Conditores reverentià

Y

ul

hoc habet, quod in Proceffus materiis aliisque pluribus Juris articulis, etiam

rzdominetur.

Q

.

"

quoad Principgm caufas ubique fere p

XXX.

, ol

Quod deníqne ultimo, inter Juraaliunde adícitaloco adhiberi fuevit, 7

Qcutit

Feudale Longobardicum , non minus & fuum ufum poft deficientes Inve(titura-

.

j d

t .

rum literas , pactaque familie & Gentilitias, Conltitutiones item atque

, eg[eglt

C?nfuetudines, pgæüare, negari haud poteít.

vt

olim LEIBNITIUS in Prefat. fua pererudita & perquam curiosà Codiczs 7ur.

T

Gent. Diplomatici de hoc Jure, ufuque ejus in Gentium plane Foro docuit,

lt

in $. Habent autem. Chrifliani &c. ibi; Itaque ob illam quoque.connexionem

lue pïznt

Gentium Cheiflianarum, qua ex veteri Romanorum potentia fuperfuer at , fa-

um efe videtur , «t LL. Romanaprope inflar furis Gentium com

munis babe-

veutur crc. Unde && Principes liberos in contrattibus &i federibus ,. in tefl -

artibus , easdem ob[ervare folitos ,

mbïqu

mentis , alitsque ffuris Gentium vel publici

ex boc ipfó. Codice noffro pa[fimm apparet.

Ita video, obligaffe ffe Imperatores

u

norum reguorum e.

Sed & tan-

;ondi(iü'

& Reges (b hypotbeca omnium [uorum bo

tum abeíle videtur quibusdam , ut Jusho

c in Principes noflros vim fuam non

271

exferat ,

ut nullibi fere magis, quaminipfis, vigere cenfeatur; Subditi enim,

ftatuta regionum particularia babent, quibus

frit

inquinnt , mediati plerumque

] obli'

reguntur ; Immediati vero ,

cumiipfimet Jushoc per conventionem recepe-

fus , in Conftitutionibus Imperii expref-

ganuut

runt, ftareeitenentur, ut extfa ca

(lint,

T

fos , alï €o recedere non po

WE

TANTU M!

m

Qoo

)im

XIII. DIS-

AE

4 Tï-.

474

HE—NNEMANN de Jure Oppz;g'noragz:ontl?

XIII.

P

DISSERTATIO

,

!

URE OPPIGNORATIONUM

«

!

ANTICHRETICARUM EARUMQUE

(er

RELUITIONE

Ti

W

REBUS TUM IMPERII AC PRINCIPUM TUM -

(

D

PRIVATORUM

V

P ORE A D E

Y

(f

ERANCISCO CHRISTIANO HENNEM

ANN,

&

]. U. DoGore, & Profeffore Publico & Ordinario,

M

PRO LICENTI A

Bi

defen[a »

n

O STEFNE ex Rafha

Ti

. JACOBO JOSEPH

y Lkod. s

d

HEIOELBERG./E, 1726.

——

Thefis; I.

Nríxeneis ab ayri , contra, viciffim, & xpocuo, ütordicta, latiné zf

qu

À

mutuni , fignificat contratum pignoratitium , qío Creditori jm re piguo-

u

ratá utendi fruendi in vicem ufararum , velpro ufura eris alieni concedi-

:Hv à debitore L. 9. in quib. canf.pign. tacit. contrab. L. 11. $. 1. ff. d. pignor. &

bypotb. l. 1 4. 1.17.cod. d. ufir. Gbutpf. £atibr, parr. 2. tir. 16.$. 0. infin. Sine

quo pa&to Creditor fru&us ex pignore perceptos vel tenetur reflituere debitori,

e

velimputarein fortem deduCtis tamen prius fumptibus, cum fru&us nonintelli-

fi

gantur, nifi dedu&is impenfis. /. 7. ff. folut. matrim. l. 1. fF.fam. Ercifc. 'Tum,

t

Ü

quod quzlibet res fru&ificet fuo Domino, Dominus autem pignorisfit maneat-

Ti

que debitor, tum etiam, quod pignus à debitore tradatur Creditori non ad

utendum, aut fruendum, fed folummodo in Crediti fecuritatem, confequen-

Ü

J

ter creditor ultrafinem, & naturam pignoris, ac intentionem contrahentium

tür

fru&us lucrari ne

6j

6. 3 0. definit. 4.0.

quit. d. Z. L. L. Widmont. p n ujifr. ( frutt. Carpzov. p. z.

]u

Thef. II.

at

fity,

t, QX

Qlamvis autem hzc nomina: 9Yfanbt^Gdpilling, fpfaubtfd)ag

anoung,

hj

,N

e

antichreticarum earumque reluitione.

475

pfánbung,

& (imilia ad [uris Intelle&um, G- proprium fignificatum redatta

ignus infinuent; perea, qua pa

ffim Interpp. tradunt a4 zir. de pigzor. c by-

otb. Müller ad ffrzv. Fxerc. ad ff. 26. tb.

2. Befold. im tbefaur. Pratt. vocab.

SManbtGdilling, 9Manbt(dbafft.

Arumqazus part. 2. Decif. 5. n.

74« in fin.

iermania con

fuctudinem, imo etiam alibi per hac

tamen juxta communem

cum pa&to de retroven-

eadem vocabula contractum Emptionis Venditionis,

dendo c

elebratum , & ipfum predium, íeu rem hoc pa&o

venditam vulgari

modo ,

feu communiffime, & frequentiffimé fignifcari, tum ipfa viva rerum

tum & viri in foro verfatiffimi nos edocent. Proutex Zas. [ib. T.

experientia,

fert Richterus iz coz/il. vol. 2. confil. 107. 1. 12. ibi:. CoWfitta

j

Confil. 12. 9. 11. t€

mabl bas CiGort 9fanbt(cbafft u

nter bem gemeinen Sotann. (Cui fecundum

W'efenbecium etiam doCti nonnunquam

fefe accommodant:). offt miforaudt

titb, a8 ber nicbt eigentficb Unter(cbeibt b

üft inter contra&um emptionis

ndo,

& contra&tum pigneratitium.

W

& venditionis cum pacto de retrovende

Addat, Arumzus 4i&. decif. 5. ". 74- & fe

q. Wefenbec. lib, 1. confil. 2. n. 91»

Binsfeld. cap. i. de »[pr. q. 3-

concl.1. Frider

icus Martini de cezfih. cap. 1. pAg-4.9»

num.166. C pag.51.7.18 3-

Befold. 4i£. 1. qui omnes in primis denoflre Ger-

maniz coníuetudine teítantur ,

quod nomen hoc 5jfanbfcbafft frequentiffime

idl

aCto de retrovendendo conjunctam.

À

denotet talem venditionem cum p

Ilj

'Thef.

-Quz adeo procedunt,

ut licet ininftrumento expreíla fiat mentio : itttó

hilominus fubeffe poffit contractus pigneratitius,

cyi

berfauff « &dbillig8 ni

d vocabulum : Cín CBiberfau(f, prooppigno-

n

q

uia in Germania frequens quo

*

]

Itl

ratione, €l

159 fanb«Gdjillittg accipiatur ,

& per mores Germaniz bie O orte

J))

Wi

Ofpiberfauff , unb 3Dfanbt«Godillitg, ejusdem Gint

naturz, & virtutis. Gyl-

MW'

mann.

om. Ill. iu pmjndici:i; vocab. reluitio p. 299.

Lyncker cozfil. 148. n. y.

j

pfánbtüngen , va gante Cooblo(fer ,

9lembter, Gyórffet,

j !

G onberlid) i 2Ger

[icbfeiten berfe&et

qdeb

Jt

fanb, unb Unfertba

nen mit allen SReu&ungen, unb Joert

"m

toerben, Add, Gylmann. Tom.IF. p.1.

qol.41. , 14. 4t G' Coler. Decif. g.

Tum.

Unde etiam Camera Imperislis,

quod Creditor per confuet

udines German. ca-

e oppignoratis fru&tus lucretur,

gleid af8 ob ein CfBiberfauff

aneit

ftris, oppidisqu

pigneratitio contra&tu.in foreem imputen-

TOE

getroffem máre

(cum alias fructus ex

j

tur dd. LL.) pro

nuntiare folet juxta

Gylmann. Tom. ult. p. 2. tit. XI. vol.y.s.3.

tiürm

& p. 3. vVol. 10. Be

(old. 75. Pr. voc. toiberio(en iz. voc. SDfanbt-Codpilling. Unde

aris Confulti Helm

(tadienfes anno 165 9. fequentem in mocum refponderunt:

Pll'

Geutfdbfanb bie bepbe Contra&us pignorzs &* vendi-

Gyaf mant o

ot 9l[ters im

tionts cum patto de retro

vendendo toenig unter(d)ieben ,

bas anbere gebraud)t roorbent.

fgnberil fqiï"eineä w*

N

Qoo2

Quam

ii

*

476

HENNEMANN de ure Oppignorationum.

Q;am fententiam quoque approbárunt Juris Confíulti MGryphiswaldenfeïs

l

jn refponfà [uo [uper cau[a Saxo Leoburgicacontra Civitatem Lubecenfem in puntto

veluitionzs Civitatis Müllen concepto die 31, Tan. 1687. quafl. 6, ut refert Stryk.

D

in Uf. mod. Pandetl. de pignerat. atl. $.7. — De qua materia pluribus videatuc

Strauch. de oppignorat. rer. Imper. th. 33. 9 féq4. 'Thomalius iz difput. de sf

Wf

pr&. diffintt. inter. Emptionem cum patto de retrovendendo, j coutratium piz-

1f

)

seratitium €. 3. $. . (ä" fea4-

H

'Thef.

IV.

t

De Jure Civili extra Controverfiam eft, quod oppignoratio Antichretica,

Vid

feu Antichrefis fit licita J. . $. 3. ff« depignor. l 11.6. 1. ff. eod. 1. 23. L. 9. ff. de

Mjir,

pignorat. a&b. L 14. 17. cod. demfuar. & patfim DD.ratio ponitur in incertitudi-

d

ne fru&tuum & compenfationelegitimarum ufurarum 4. J. ri. S. 1. f. de pign. &

bypoth. qu& ait: $ antichrefis fatla fit , & in fundum, aut in ades aliquis indu-

|

catur , eousque retinet po[fel]Jonem pignorzs loco , donec illi pecunia foluatur , cum

difcriw

in ufuras frutlus. percipiat.

De Jure vero Canonico pactum hoc Antichrefeos

ufur:

ufurarium & illicitum eíE, prout patet ex cap. 1. 2. & $. .X. de nfur. Ratio in

n0n

promptu eít, quia tunc fübeft ufura, quando mutuans accipit ultra fortem,

beat

quam credidit, fed f1 fru&tus non teneretur imputare in fortem Creditor, lu-

die d

crum perciperet ex mutuo ultra fortem, ergo ufurarium & illicitum eft pactum,

mdit l

adeo, ut fi fruCtus à creditore percepti adzquent fortem in mutuum conceffam

bt

is teneatur pignus nulla ulteriori expeCtata folutione reftituere debitori ; imo

tUitm |

à tertio quoque poffeffore res pignorata repeti poflit per condi&tionem ex cap.é.

dedad

X. de pig7. Engel z Colleg.

ur. Can. de P

gnet:

Stryk. ipsfis 7Mod. pandecl, de pignor. $. XI.

ignor. in Jïn Mev. p, 5. Decif. 342.

Thef, V.

J.eci[,

Tres cafus à przdi&ta Juris Canonici prohibitione excipiuntur in quibus

pactum Antichrefeos eft extra vitium ufurz.

1mus Si quis duxiffet uxorem,

f del

cui focer, velquivis alius extraneus certam pecuniz fummam pro dote confti-

tit ;

tuit, quam, quia non ftatim perfolvere poteít, interim genero fuo quandam

(itorj

Vineam, vel aliud predium frugiferum datpignori, utex eo fructus percipere

anlegi

poffit. Adquam fa&ifpeciem Pontifex Innocentius III. 7z Capir. falubriter 16.

X. de u[ur. refpondet : Gezermm ad frutius poffol[TFonum , qua [nbi 4 focero fiat pro

Untgg

IOnt,

numerata dote pignori obligata comiputandos in fortem non e[fe compellendum , cum

P';WM;

frequenter . dotis frutius nom f'fficiant ad onera matrimonii þtppörmndz- Cum

ratione excefsüs pa&tum liberareprafumatur. Chri(tophor. Schambogen $. fiz.

Ntttit

anflit. de pignor.

W fr

2dus cafits : Si Dominus dire&us Vafallo fuo pecunias credi-

diffet ,

is autem directo Domin

o predium feudale oppignoraffet, quo cafu

VAm

"t

A;þeätus Dominus fructusinterim

; quamdiu mutuum non perfolvitur , lucratur,

n

N

antichreticarum earumque rclaiti&)zeg

477

^níes

& in fortem imputare nbn' tenetur, Per text. z Cap. 1. X. defeud. — Ratio in

tilo

feudi natura ac conditione ponitur: qua eft, ut ficut Vafallus fru&us illos,

'yk.

licec fervitia excedant, ex voluntate dire&i Domini rede percipit, ita & econ-

itut

tra, fi Vafallus fit immunis à fervitiis, eos dire&tus Dominus reéle percipere

,

offit. Schambog. 4ic£. /oc. módo tamen feudum non fit emptum, aut mul-

I]g-

