
juscunque folitarié afferendo & cuftodiendo; quod patet vel ex folo illo privi-

legio Imp. Leopoldi, de non eximendo pto. colle&tationis de Anno 1688. in

itionibu

thoritat

verbis iftis: af unfer oornemlid) babep verfürenben Sapíerf. precipui ub

Intereffe tillen 2€. quod exhibet Dn. D. Burgmeift. ;2 Cod. diplom. pag. 3 12. fibi

bpapm.,

vel maximié incumbere autumants unde non rara fünt ejusmodi mandata Cz-

* M Culi s

farea pro nobilibus immediatis & olim jam faventiffimé impetrata. vid, Ertel,

ttum ext

i» d. obf 3 9. Dn. Burgmeift. ;» Cod. dif. 1. p. 627. Lunig. ittt SReid)eeMrchio.p.

Acle den

2. fol. y2. c.86. & p. 2.f.67. & hodié quoque in cafibus contigentibus denuó

tfe eam

emitti folita: ita & Status Imperiinon immeritó quoque; femanu teneri fata-

tjris Ci

guntin 4zz[; 'poþäane criminalem "Turzsdiclionem vi [uperioritatzs territorialis im

"tdliis €o

emnes, qui in tervitorio delinquumt , & hoc ipfo buic foro fe fubji;i'unt , iInunivere

- Aomanis

fé«m fà extendentis , libere, etiam in immediatos nobiles exercendi. CQuam in rem.

Nratore]

infinita feré exempla & res judicatz hinc inde non tantüm ex his oris,, fed & ex

ticivilbg

variis aliis Imperii noftri provinciis & territoriis in medium produci poffunt,ubi

fetifico

domini territoriorum & cognitionem in immediatos nobiles itidem delinquen-

lls verb

tes & deprehenfos petegerunt, & condemnatoriá fententiá didatam poenam ,

tibu

non attentà proteflatione aut. contra&tione contarià executioni dederunt, Et

V Dogl

non ita pridem , in fpecie ex certis nonnullis a&tis przcedenti Anno ad incly-

Ct bf

]

tam Facultatem Jurid. hujus Eberhardinz transmiffis licuit innumera fere ab

füoque n

Anno 1 547. usque adannum 1635. ex Archivo Herbipolenfi, & protoeollis ju-

ïüï.pnbl

diciorum , quz-in iis terris habentur centenorum, Der Gentgericbte, adducta

] wl a, [

varia ejusmodi exemplacolligere, inter que duo etiam. connumerabantur, ubi

Qd Y

reiad poenam gladii condemnati fuere, quorum unus tamen ex jureaggrati-

; Qudem

andi à poena illa ordinaria tandem iterum liberatus.

Ex quibus ad invicem ita

etiam ;

collatis facilé perfpiceredatur, quanta vis hac inrein exemplis & prajudiciis.

at id

collocandafit , cüm utraque pats hzc pro fe allegarevaleat, &fi ex unius par-

a

te pro norma haberi debeant, idem quoque ex alterius parte ftatuendum,. aut

prad.og

non adeó multum iis fidendum fit, cum prajudiciis prejudicia debellentur.

EE

Nec in hoc quoque multum prafidii pro diluendis argumentis, quibus Knip-

t Quf

fchild. 44. /. contra nobiles immediatos hoc in paffuufus, poneremus cum

T

Dn. Ertelio. zz 4. obf. Equ. in fin. quafi leges privatz & civiles hic pro cynofura.

| Quide

haberi nequeat, tum quia non allegantur eum. in finem, ut ex illis directi

pf

hac controverfia decididebeat, quippe qua&in terminis ;cr;ninantibu,s de nobi-

Itit i

libus immediatis nihil determinanc, aut determinare poffunt ,. fed. faltem ex.

zatione & analogia illarum , ex communibus & híc valituris principiis ince-

immedia

VOtantib

dentium : tum quia öcfxob'ilesf immediati his legibus equé ac alii obnox

ii furit,

&pro

Stne; j

ä&

—

tam geueris , quam [eientiarum & virtutum.

227

aemide.

t05 if

& þrö caulis fuis recté decidendis uti debent,imó & fzpiusipfiad bas.þrovocanf ,

lus CU

utiin omnibus aliis jurium articulis, ubi vel agunt, vel conveniuntur, de-

mon(trantibus id tot prajudiciis fummorum Imperii Tribunalium , & Obfer-

privie

(89. n

vationibus quoque Equeftribus, quas exhibet ipfe Ercelius hoc in cafu earum

ui uffü

aüthoritatem in difcrimen adducens, in aliis tamen admittens vid. obf. 14. 0.

-

& paffim. ita & in fpecie in hac materia, ubi clypeum fibi querere folent z.

T

J

h C

1. C.ubi Sez, que quamvis pro haclite determinanda, & Nobilium immedia-

d Ed

torum exemptione ab aliis Jurisdictionibus probandanihil facere videatur, quod

frdiny

facil& demon(lrari poffet, fiopus effet, dum tamen in favorem hujus ipfius

caufz eam non raroó , quod ex actis videre contigit, allegant, &ita authorita-

s denuo

eri lttu

?

tejuris Civilis ipfi nituntur, inde fponte fua fequitur, quodinfe approbant,

ial it

inaliis eos non poffe improbare; tum quia qu& ex legibus noftris Civilibus

uuintre

Romanis hancin rem deducuntur , etiam ex Jure Germanorum proprio ab Im-

NG

peratore ipfo unà cum Statibus Imperii promulgato & normam omnibus Impe-

:

rii civibus prefcribente fortiffimé conftabiliuntur, & quidem textu admodum

yfunt;ool

fpecifico &

fortiffimo. iz R.I. Ratzb. de Auno 1594 $.. Gbener mafen 68.

hisverbis: toamn eire einige SDerfobr NB. Gorberlid) bie mit 9tittel bem

ylinqud

j Pænämæ

SReicb untermoorffen auff freper Paubftraffen einen boglid) erfcbieffer,. ober cie

rünt, lt

we betaleicben 9Xigbanblung tbdt, foll er für ben NB. orbentlicben SRibter,

baGr bíe &bat begangem, verflagt voerbert.

Quem textum hanc in rem

ul inclj*

uf

uoque maximé urgent Rutg. Ruland. Ze Comwiff. l. 2..€. 3. 1. 6. Arum. difc.

ulls i

Jfur. publ. vol. t. difc. 13. qu. 7- pag. 253* Juft. Sinold. cogn. Schüz. i» Zur.publ.

u

vol, 2. ex. 3« tb. 12. lit. d. Stamler. d. refervat. imper. difc, 37. 1. 3. ex ratione,

j

quod ibidem fi non explicité ümplicité tamen idem de immediatis ftatuitur ; i-

Itf

uþï

g

quidem vox G5onbetlid) ,. Latinis preprimis , .haud obfcure figaificat, quod

yiamn

etiam alii, Jicet immediaté Imperio fabje&li , ab ordinario Judiceloci puniri vale-

ant, id quo proprio & nativo iflius particulz (1gnificatu fatis liquidum reddi dit-

ejudf(ffï

alefcit ex fcriptis Strauchii z Jex. part. jur. vocab. Prafertim. Befold.in tbes.

juspit*

ratl. vocab. C5onbetlid), Et ad eum modum quoque judicavit Fac. Jurid. hujus

llentil

loci ad March. Bad. Anno. 1714. d. 3o. Mart. Denique quando pro decidenda

|

hac caufa in favorem nobilium immediatorum aZ Statum. Imperii petlicum mo-

; Kf

,1115 Cum

dernum magis re(piciendum eff: inculcant ,. vid. Dn. Ertel. iz 4. obf 35.;'?]?;;'.

: nofum

id quidem non incongrue urgent ; Scd tamen & hic non fine ratione obverti

poffet, rem ita non confici & in dubio perinde relinquiac ante, cüm hoc

; dir i

fitin queflione, quid Status publicus , quid Jura Statuum & jura nobilium

immediatorum hoc in paffu fecum ferant : /is, nobilibus. fc. immediatis pro-

LA

vocantibus ad ratiozems immedietatzs , & jurisdictionis Cefarez univerfalis in

jig 10*

m

omnes immediatos, cui territoriorum domini nil præjudicare' poflint ; i//; ve-

P

TO;

& Bw

—

228

GRASS de Exceptione Nobilita?i:,

——

ró, Statibus fc. & dominis tcrritorialibüs'ï'tidem provocantibus ad Statum

tediati

pub'licum modernum, & zmprimis [uperioritatis territorialis , univer[alis quo-

] !pro

iome:

que in omnes indiftin&té in territorio deprehenfos ejusque Jurisdictiont ob-

noxios, in ipfis Capitulationibus Cafareis toties quoties ita confirmate & mu-

À orà

nitz, ut Ca(area Majeftas in ejus exercitio przjudicare vel concurrendo, vel

/4 ihita ir

caufas eó pertinentes ad fe trabendo , nec velit nec poffit, fide publicà toties

'L:'f.i lühe

quoties folenniter interpofità : vid. Capitul. noviff. moderni [mperatoris nottri

(Onu

Caroli VI. glorioüfïïmi in dïtg. ibi : QB[L' fo[fen unb mDHenNB. 'in aael qge,

thend

ge bie &eut(tbe SRation, ba8 Joepl. Sómif. Steid) unb bie Gburfürften, aud)

0s St;

$ ibhin

anbere Sürften, Orafen, JDerrn unb Gtánbe ben Sybren Jyobeiten, SRedbe

fen, Geredbtig£eiten, 9adbt ub O'etvalt bleiben lafjeit, NB. obne tinfeve

düxtus P

unb manniglid)e8 Gintraa unb COerbinberuimg ; uti quoque ita judicavit laud,

Tine du

Fác. Jur. z» proxime cit. Refb, d. 4nno 1714. adeó ut nec ptivilegia in contra-

| Wod in

rium concedi poflint, aut fi jam conceffa fint, cafíari aut annullari , imó pro

IU

caffatis. & annullatis ipfo jure haberi debeant i» Z, Cap. art. ;. ibi : qud) Sytiee

1 f inf

manbeti einig Privilegium bamieber ertbeiten , utib ba eínige batvieber ertbei

ET

fet tvoórben wáren biefelbe gdn&lid) caffiren, unb annulliret, aucb Diemit

- ldior

caffitet ub annullitet babett 2€,. £t proftant hanc in rem quz fcripir D.L. B.

h jdice

de Lyncker, in refponfis fuis Anno 1710. eoque tempore, ubi Augultiflima

WG&, (q

Aule Imperialis Confiliarius jam exiflebat, typis vulgatis, & quidem ix

tübcitu

Refp. 47. n. 26. f4. abiita : ba bingegen mit benem nobilibus immediatis if

'? /'lll

1

$

fo vocit e8 eine anbere SSefdbaffenbeit bat , bag nad) 9luftveig ber Obfervanz

^T inter]y,

fold)e (o to0bl ratione domicilii in cujusdam territorio conftituti, ub nidf

n

ioeniger ratione contra&üs ober deli&i in benett foris aliorum, qud) meliato-

1 IMom r

rum, toobl befanget roerben mógen 2c. & porro : CíneanbereSSemanbtnufe

, Uarm

bat e8 mit einem von 2(bel, toeldber audb etivoa. in einiger Gotabtgerid)ten

delinquitet, — Nam ille, quia fubjici poteft Magiftratui oppidano, quando do-

1 VFH(iom

micilium ibi figit, ideó etiam delinquendo poteft fubjici, quamvis dignitate

l. liien,

majcr flt, wel[ ble Dlgnltäf füt üd) Fe[nc Exempnon mad)et. Ha&enus

] 0peratm.

ille. jung. ;» Diff. de libert. Stat. Imp. feSl. 2. $. 6 p. 4 9. quibus ipfisad obfer-

Q CUM

vantiam, & infimul ad vim & effe&tum prorogationis hanc cognofcendi fa-

j intrarin

cultatem refert. Super quo ultimo quidem puné&to, nempe an prorogatio

MEET

immediatorum ad eum modum fieri queat ? iterum valde difputari folec.. Pro

Cltul' P,.æ

xegativa pugnat Dn. ab Andler. i 7urisp, publ, t priv. l.2. t. $. 8 3. Ratio-

Wef ht (

nes pro hac fententia facere videntur 1. quod in prajudicium Maieüatis'&Ju.-

l"ntanam

risdictionis Imperatoriz talis prorogatio effedum habere nequeat. z. Quod

nec clerico id liceat in prejudicium Judicis fui Ecclefiafticie, fégvificaft; 1g. c. Si

bliqe il

alii im-

um Ü

diligenti 1 2« 9, d-for, comp. . $. Quod prelumi nequeat immediatum

i

" add

mediato

æ

229

tan) generis, quam [Gientiarum G virtutum.

p

-

lle, ut criminaliter cum co procedere pöfi':r.. Con-

tm

mediato ita fe fübjeCtam ve

irmativa, que prorogationem hanc validam adítruit, militant hae

j

trà pro ff

0b

rationes; I.quod nu

llibi nec Jure Civili, nec Canonico , nec Receífibus, aut

aliis ordinationibus Imperii hec prorogandi facultas nobilibus immediatis in-

n

vd

m

hibita inveniatur , idque quotidie ita quoque fine ulla contradictione ab iis ip-

tties.

fis làábentiffime fieri exernpla innumera docesnt. Sic qui inftrumenza obli-

L&Xü

ationum , qu-ibus-fe hodie in contrahendis debicis obüringunt, legerit, de-

B

preh ende

t, toties quotics fe exprefsé prorogare Jurisdictionem in Principes &

alios Status, & Judices aliàs non fuos.

Sic quoque huc referri merentur pau«

Qui)

|

i

lo abhinc addu£ta exempla, certi vite generis electi, quando nobilis imme-

t

|

diatus Principis alicujus minifter & officialis fit, Studiofus, clericus, miles, ubi

laud,

fine dubio in hoc for

o fuo peculiari debet judicari, condemnari atque puniri ,

trd»

quo

d in confeffo eit.

2« Quod exinde fimul evincatur, à clericis quibus id

expreísé pro

hibitum , ad nobiles immediatos , quibus nullibi prohibitum,non

o

recté inferri,

cüm & aliis juribus atque privilegiis utantur clerici, aliis nobi-

3W

]es immediati ,

Knipfch. . c, 3. Quod tralatitii juris fir, prorogationem ju-

x

risdictionis locum obtiner

e non tantüm, quando expre/fó partium confenfu fic

T

entem , /. 1. J. 2. ff. d. jud. (.1. C. eod. L 18 ff. d. fa-

L.B

N

jn judicem aliàs incompet

risdit*, fed & quando fit t

ito confenfu, ex circumftantiis qui colligitur atque

hz

l. 3 3. . de Iudic.

dem ?

inducitur. /. 4.. C. d. Jurisdid. omnu, jud. l; 15. ff. eod, 1. 2. pr.

Lii. $. 1. ff. de furisditl. L. 22. ff. 4. jud. l 1. eiy fabjett. MMuth. C. d. fent. e&

ii

anterloc.

Cüm autem 7acita prorogatio duplex fit, a//a , qua conftatconfen-

feant

antiis collecto , veluti in litis conteflatione coram

fa prafmpto , & ex circumft

ynift

incompetenti fa&a,

omifísàá

fori exceptione declinatoriá, ubi probatio in con-

i

^

trarium admittitur , Z. 2, pr. ff d. jnd. alia quz fundat fe in confenfu f£lo 4 /e-

P

ll

4

veluti in. conventione !

nítituta coram judice rei ad effe&um recon-

il

/

£t indatto ,

ventionis coram eo

dem judice ex capite connexitatis caufarum continuanda

p d*

& &niende, 4. l.14. €& Autb. C. d. fent, & interl. qui confenfus fidus etiam

[ N

operatur contra nol

entem & proteflantem , cüm proteítatio fatto fit con-

enus

gï

hanc fiCtionem aut przfumptionem legalem probatio in

yet-

tfaria, & ita contra

contrarium non admittatur , cüm ju

s hoc non tantum prafumat, fed & fingat,

dfe

non aliter fervari debere , quz propterea di-.

ftatuat atque. difponat , hoc ita &

,gatfo

in quo quidem diffentire videtur Hahn. 44

] P[o t

citur prefummptio juris C de jaure ,

fcribens , omnem prorogationem elfe vo-

W^f: tit.

d. jurisd. ad verb. prorogata

tatio*

Sed contrarium patet ex modo traditis ,

&que

luntariam , nullam legalem :

&Jr

folidé i(ti do£rinz oppoíuit Struv.

in$. jc C. Ex.4. tb. 5 9. & ibid. Müller,

Qu

cere datur

, illius addubitationis fzb. z. 5,

in not. C addit. Facilé exinde conji

;vö.

efumi nequeat alii immediato fe ita fub-

ji m

fupra adduCte , quod imumediatus pr

3.

j« urum,

*

Secages

9550

GRASS de Exceptioue Mäilimtiy ;

jecturum , ut cum eo criminaliterþprocedere valeat, robur

'perdurare non poffe

:|

1

ad obje&tam in re ipfa & juris analogia fundatiffi

mam illam diftin&ionem ; de-

S MT

linquens enim, dum amator iftius periculi exiftit & ipfe feipfo fuo fa&o huic

t trim

forti committit 5 vid. /. 24. ff. 4. jur. fifc. INov. 7. c. s.

i pr. atque in illo ter-

11 fl

ritorio delinquere mavult, meritó & ex ratione comm

unis tü

tilitatis atque fe-

üriter in

curitatis leges eum obflringunt ad omnia ea, qua ex hocf

acto fuo, quo al-

t itlil,

terius jurisdictionem violare trans

greffor legum omnium mavult,

fequantur.

Wil 76,

vid. Magaif. Dn. Pref. z pof: contr. ad. 1. 4. T. tb. 1.

lit. g. f44. Hec funt, que

ïb. 4-4.. K

in utramque partem ita difputari poffunt, quz (ingu

la re£tiüs trutinando faci-

Tiatione

lé quis judicaverit, cujus opinionis momenta prevaleant. — Floc certum eft,

l4, qut

quod potior DD. pars pugnet pro jurisdictione Statuum & Dominorum ter-

(li in d

ritorialium in ejusmodi delinquentes immediatos nobiles, uti ha&tenus toties

imi ].

quoties, fusque deque habità omni contradi&ione liberiüs exercità, ita & in

Mit. Ca

jurium noftrórum tàm publicorum , quàm privatorum ratione & analogia pro-

bé fundata , quamvis quà facultatem & modum puniendi nonnulli diftinguere

ib plura

lltt nom

velint, nonnulli veró eam fententiam indiftinGé defenfitent : uti videre eft ex

DD. à Knipfchild. z zr. d. jur. nob.e. 27. 7

! 4l g

f

37. f4. citatis, quibus . addi pof-

&X inter

funt Myler. ab Ehrenbach. Z. Prizc

ip. & Stat. Imp.c. 37. num.10. B. Dn. Mau-

rit. d. INobil. $. 4.0. Mulz.

Mtfif,

in reprafent. Maj. Imp. p. 2. 0. 26. 3. 36. B. Dn. D.

Grav. in dj&?"f. inäiæ—i/

d. Anfireg. aff. 11. B.Dn.D. Bardili , iz diff. de judic.

Imp. A4ul. c, $. fetl. 1 "

Tert,

P.10. ubi ita : hanc complurium diftin&ionem , quod

fi immediatus in fuo delinquat , folus Cafar per judicium Aulicum, fi veró

Mmm te

'Onftituto

in alieno delinquat, Judex loci , in quo delidtum commiffum

, judicandi jus

habeat, plawfbiliter. defendi.

, 4

Id quod dubium nullam habet in i//o cafu, (i

BN

in fuis territoriis deliquere ; tum enim recté pro Judice fuo folum Cefarem

; 408,

f

agnofcere dicuntur, qui vi Jurisdi&tionis Univerfalis in immediatos omnes &

fingulos fümmam eam poteftatem exercet. Magnif. Dn, Praf. iz Difp. de uex.

| Rlam,

lm It

Ord. Eaq. imneed. erg

4 Caf. & Dup. tb. 4. jung. tb. 2. ibid. & Authores inexten-

fiori Editione Z. zP.

lde, ut

3- Gitt. ubi, quomodo à Judiciis fubalternis aulicis & pro-

vincialibus in Suevia & Franconia pet exemptionem fibi profpexerint. — Ma-

N wero i

net ergó fixum & irrefragabile quód cüm Status & Domini territoriorum ob

delictum in hifce terris à nobilibus irnmediatis perpetratum, & liodieadhuc-

Tát], &

l

Q

4]

dum quam maximé in fua quafi poffe(fione jurisdi&tionis criminalis in eos de-

[Y/

linquentes ibi deprehen

fos fe manutenere magnis animis omnimodo (uítineant,

& impofterum vix ac

T fae J

ne vix quidem expectari poffit, ut inde defiftant , fua

Wpbre

Áponte fequatur, à delin

M pec

&In

madverfionem adveríus

quentibus illis contra capturam , inquifitionem, & ani-

m

fe in ejusmodi cau(is criminalibus à domi

nis t&rrito-

f

ziorum ;fmiiitgtam » fruflra Exceptionen INobilitatis immediata hic o

b]lC!.

Votue ho

XXII.

*Qnir

4,-*-'&

e X

:i

231 .

agl

tan generis-, quam [entiarm d virtutum.

"

—

EE

de

Secundoó. In Probatioze per modam fübfidiarium torturz. Quod fi u-

iuic

dex criminalis nobilem 24 rortzram condemnet , reCié hic opponit Exteptio-

tef-

nem nolilitatis, iliusque five fazgnizis, five virtutis. 'Torqueri enim regu-

30

lariter in imperio noftro non poteít nobilis, /. 4. ad L. 7l. 7Maj. vid. Tiraqu.

d-

de nolil. c. 20. num. 1 29. ubi plures texxt. citat. Carpzov. z prax. crim.qu. 118«

Af

num. 7 6. Match., Steph. de zobil. civ. c.6. num. 41. feqq. B. Dn, Maurit. de zobil.

qu

l. 44. Knipfchild. 4e nobil. l. 2. c.4. num. 103. féqq. ubi limitationes & am-

fiti

pliationes adducunt, inter quas imprimis & hanc, nifi Prizceps confenferiz, d,

ell,

l. 4. aut crimina fint enormia Stepb. Z. /. Knipfch. Z. /, Nec torqueri poflunt

tef-

Alii in diguitate confticuti, veluti Doctores , Licentiati , confiliarii , aliive cla-

)tits

rif&mi Z.6. C. d. prof. & ZMed. l.10,. C. de dign. juntl, L 4. $. 1. C. de adv, diu.

n

judic. Carpz. d. 1.'uum. $0. féqq. Halbritt. j» Orat. de priv. Dotlor. p. 14. feqq.

pfO'

ubi plura huc pertinentia, qua ibi videri poffunt. — Et hi uti torqueri regula-

gxxm

riter non poffunt, ita nec de regula terreri. debent Farinac. iz pra&. criminal.

ORE

qH. 41. nttfh. 19. féqq. Halbritt. 2. /. p. 16. feqd. — Et quando aliter. judicare Ju-

üw .

dex intendit, audiendus efl reus allegandg Exceptionem INobilitatis & digni-

V Mar

ET

Hatis

XXIIT.

DsD. ;

Tert. Ín ipfa zximadverfrone &j puuitione ex Nobilitate;aut dignitate pze-

T quod-

narum temperamentum, induci & nobiles aliosque in dignitate honoratiori

f vetü

conftitutos regulariter mitiüs ac ignobiles atque plebejos puniendos effc Dd.

Wij

comm. afferunt . 6.. ff 44 L. ul. pec. l. 4. 1. 12. ff. de incend. vuin. naufr. L.6.

FAW! l

ff* de extraord. crimin. c. fin. x. de ptm. c. 24. qu. 1. Tiraquell. Z. c. 20, zzmz..

"ehrtm

10 9. feqq. cum adcitatis. B. Dn. Maurit. Ze zobil, 1b. 41. ubi explicat hanc re-

ynts

gulam, & diftinguit inter posnas in abf/raHfo & im comcreto fpectatas, — Et .

j h

illam regulam faltem obtinere in pezis arbitrariis, qua Judicis arbitrio ita re«

|

xtett-

li, ut ipfe deillis pro loci; temporis, p:rfonarum ratione zftimet & flatuat,

|

non veró in pazis uniformibus , àlege taxatis, . indifcriminatim & uniformi-

ipto

Me

ter impofitis, ubi arbitrio Judicis nil permiffum, fed juftitia equaliter admini-

ftrari, & omnibus, ut hactenus equalibus , aptari debet, redté flatuitur. Ti-

üm Ob

adhuc

raqu. d. /. z. 13 1. Carpz. pr. crim. qu. 38 num. 25. . qu. $2. num.61. incly-

05 d

tum Fac. Jur. Collegium in hac Alma in Refponfo de Anno r7or. ap. B. Dn.

D. Harpprecht. z Refp. Tur. crim. cb civ. Refp. 25. num.12. féqq. ubi quoque

jnei

t ; fua

in fpecie in crimine Zzcezdii ex Ord. Car. art.12 . z. 14. feq4. blafphemig,

num, 16. adulterii, latrocinii, veneficii, aliisque fimilibus z. 7 7. /e44. in fpecie

T

quoque homicidii z/47. 20. fé44. nobiles pariter atque ignobiles uno eodem-

-tEIIiIO'

que puniri fupplicio multis confirmat : quo nos remittimus. — Denique & in

g.ene:;ï

n XX[I- *

r

M

-

Ex,

.

L

9

CIP

Wipintinc o

GR ASS de fure esequendi in Imperio,

-

&

wg'enei'ibus poenarum aliquando differentiam quandam inter.. honoratiores ,

tam dignitare quàm fanguine nobiles in ordine ad vilioris fortis homines ob-

fervari , e. gr. illos poená laquei non ita, ad minimum rariüs, affici ac hos. poft

alios Maurit, Z. /. tb. 42. jung. Philippt zn Uf pratt. Inflit. L 1. t. 1. ecl. 1. per

NT

tot. Carpzov. qu. 32. 2. 61. Muller. ad Strzv. Ex. i. tb. 18. 22 fin, Vaud.Fac. Jut.

j

LD

d. Refp. 35. num.10. Nec fuüigatione puniri ex aliis. adducit B, Dn. Maurit.

E

n 1

d. l. tb. 45. Halbritt. iz Orat. de priv. dotl. p. 21. &b 22.

In his ergó proficit

aliquando Exceptio digmitatis & nobilitatis ffue virtute, f' genere talis, prout

res incidit in his vel illss ha&enus memoratas circum(tantias. — Sed de quibus

latius agendi tempus deficit,

XXIV.

Hzc exempli loco in hac materia, que latimhd& patet, & per omnia

feré jurium noftrorum puné&ta f. momenta, quoties Do&tores aliique graduati,

fg

aut in honore conftituti, vel nobiles utriusque fortis fingulari jure utuntur ,

à

n

de quibus videri merentur Tiraquell. Steph. M»urit. Halbritter. 44. Zl per tot.

iz) No

feré, aliique paífim, fe oftendit, adduxiffe fufficiat. Reliqua ulteriori inda-

iluftris

'gationi aliorur'* lubentiffime r

elinquimus.,

l:) :

G

Woturi,

|

S

lu Stat

£il

lilfitg

(DT

DISSERTATIO

Tat(

W

Q)

n

QUENDI IN IME.

JURE EXE

IN Spt&ciE

]

DE EXECUTIONE AB UNO per Grapfi-atisfdoreiben

t

Sürffen ALTERO IMPEDITO VEL

ben

€x

NOLENTE SUSCEPTA.

dm«

imp

PRSESIDE-

det

DN. MICHAFLE .GRASSO,

nfiliario Ducali Würtembergico, & in Academia

Et,

JCtO , Co

Tubingenfi Profeffore Juris Publico Ordinario ,

lmþeno |

In Imperi

PRO LICENTIA

t Defenfa ab AUTORE

üjorum

jo. JAC

OBO MOSER, Stuttgardiano.

Micigf

LIS

TUBINGA , 1710,

-

233

4 m ffec. de Ewectit. ab semo ber $. Xuabeteib. &c;

""

ACVAPUT "a

les oD« |

Quo de Jure exequendi differitur in genere.

. polt

$. 1. Iutroitus.

$. 4 De jure perficiendi Executionem

m

$. 2. De rebus Executioni dandis.

in genere.

1. ]Urc

$. 3- De fure decernendi Executio- — $.

$- Ratio pro Circulis ex eorum fine.

Vaurit.

6. Eadem ulterius declaratur,

ne"m in genere.

$.

d

$.

7. Connexio dicendorum.

j, proi

*

$.

l.

:quibus

Imperio Romano-Germanico agitata fuit Quaftio: 42

JEpius (1) jam in

quem pert

ineat f

us- decernenda perficiendaque Executionis in Statutis pa-

bliczs? At vero videas ejusdem in difquifitione non ex vero'

omniá

üzque pt

aduti,

femper rem fuiffe z(timatam , at

que difceptantes prconceptis ex Opi-

WU ;

nio

nibus nimioque partium Ítudio in diverfas haud raró partes actos.

(2) Nos, qui abh

is vacuum rebus, hicanimum adferimus, primas tantüm

L?ïf t

igri d

illuftris hujusce Th

ematis lineas ex genuinis ejus principiis ita jam fumus deli-

ftiffimo , quz funt Imperatoris., Statibusque, que

featuri , Imperatorï ut Augu

*

funt Statuum, deb

ità cum mo

deftià atque veneratione utr ^«jue excelfiffimi

€ulminis vindicemus.

(1) Tum prafer

tim , cum in Jura

Circulorum involare velle videretur Impe-

D. GODOFR. LANGII. (Cinfeit. $u ben Gefeidt. unb

rator.

Vid.

Publ. Libr.2. Sell. g. $.2 . mum.16. lit. i. p. m.7 1.

bent z.

(2) Inde

, licet pr

afertim fub initium atque finem Seculi XVII. non defue-

rint ex

doctiffimis furecoufultis, hanc qui materiam inutramque partem

ventilárent , editisque compluribus fcriptis atque Differtationibus ad hzj«

,

Cap. $.4. not. (1) ex parte percenfendis, illuftrarent5 quia camen hac ,

tüim vitiis in textu modo nortatis fcatent, tüm ad prefentem vel maxime

E

s

m

cufam e!

..'LS

ue merita refpiciunt, adeoque univer(um hocce jus non or-

«t 3

dine debito, necinomni fuo complexu pertractant , inde, inquam, haud

immeritó plenam atque adaequatam hujus ].uris.Sciagraphia-n) i'nt.f:r de(i-

l

derata Juris publici quis reputaverit—.

2

n

'dis primó difpiciamus , €z feré in

Et, ut de rebus Executioni m:;nda

[. Receffus, Ordinationes & Conclufa, que

aldti |

Imperio noftro funt fequentes

in Imperii Comitiis, & qua his equipollent,

Deputatorum Conventibus &c.

ubi locum hzc non inveniunt;

unanimibus Statuum votis rata

majorum , aut,

fuere habita.

(

1 ) 1. Sententiz & Mandata in Summis Imperii Dicafleriis,

ue

Imperialilatz atque emiffa. 1II, Pa-

Tudicio fcilicet Imperiali Aulico Cameraq

"

cifxfatio-

É

—

$

234

GR ASS de fure exequendi in Ithäria,!

ci&catiþnes, & publica pyrofana—; & publica rel"igiofa , & fübfequentes , five inter

iE dUI

Íimco

Imperatorem atque Status, five hos ambos inter exterosque Reges totius no-

mine Imperii ab Imperatore Statuumque Legatis pactz... Denique & IV, pla-

(t)]

cita Conventuum, quos Circuli vel fimul omnes, vel eorum quidam tantüm,

()

vel finguli quoque folent in ftituere. (»)

n

(1) Quatenus fcilicet hec exigunt à

Statibus præüatiönem Colleäaruön &

fimilia, quee, ut mandentur Executioni, proprié ita dictz, neceffe eft.

b

(2) Coníultó hic omifimus Jus exequendi res mediatos Impetii cives concer-

nentes, nonenim, nif1 deimmediatis modó agere conílitutum nobis fuit,

illarumque rerum Executionem fpeCtare ad Territorii Dominum, & poft

M

hunc ad Circulos, conítat ex Ordizat. Cameral. de Ang. 155 5. Part. IlH.

fi

Tit.4. aliisque Imperii Receffibus, in fpecie noviffimo Rarzbovezf. de

(

Tit

AInn. 1654« S$.160..— Omifimus & Jus exequendi Sententias ab Auítregis

latas ; his enim, cum eam tantüm Executionis fpeciem tribuamus , que

Q

judicialis dicitur, & fit juffu & imperio, per ea, qua tradidir B. HEN-

of

RICUS de COCCEJUS, z» Differt. de notion. && Execut. Anuflregar. per tot.

fu

in [pecie cap. 2. & pro decernendà Executione reali implorandam effe Ca-

d

meram Imperii Judiciumve Aulicum cenfeamus cum GAILIO,BLUMIO,

d

REINKINGIO, aliisque, quos citat B. Dn. JO. GRAVE zz Difp. de A4u-

t

fireg. $. 20. nobis autem de reali Executione, ejusque fufcipiendz perfi-

ciendzque Jure fermo hic fit, hinc facile patet, referri Executionem Sen-

tentiarum primz hujus Inítantie hüc non debuiffe, fed comprehendi

jam fub fecundà rerum exfequendarum Claffe. Hac tamen omnia de Le-

galibustantüm Auflregis funt accipienda ; Conventionalibus enim, imó

CE

G Legalibus quod pacto hac dari poffit poteftas, quod & actu dentur Au-

ftrega ifthac poteüatek præditi, nullum eft dubium,

N

s M

f

bu

Jam, quod ad ipfum Jus Executionem decernendi attinet, negandi&m id

Íci

qua

noneít, in genere, & de Regulà ad Imperatorem id fpe&are, in rebus,.

Thin

füb cenfum priorum trium ( 1 ) Claffium veniunt, ceu per fingulas eundo fpe-

[

Wt

cies in fubfequentibus demonfítrabimus Capitibus.

Notandum tamen & hoc

eft, ita penes Imperatorem Jus hoc perfiftere, utnon, nifiejus Circuli,in quo

bf

(ei

perficienda eft Executio, ausfdyreibenbe yür(ten (2 ) Ducesve ad hunc actum

Vdli

queateligere ; ut adeó, fi penitius rem luftremus, appareat, accenfendum effe

N

hoc Jus decernendi Executionem iis Imperatoris Refervatis , que Suo quidem

V

nomine , nontamen ex voluntate, fed ad normam Capitulatione aliisve Impe-

cé-

D

rii Legibqs praícriptam peragit, eum fcilicetin finem, a&tui ut eo major ac

()

dat

233

us

in ffec. de Execut. ab »no bet . Xüaföreib. ócc

;

iE

einter [

—datautoritas, tantoque promitius Imperato

riz Majeftatis reverentiá, inque ca

p

1U$ nQ-

- fum contemtüs eó gravioris poenze metu mandata adimpleantur.

c Cap. 3. $. 15.

V, pl

(1) De quartà vid.. Cap. 2. $.1rr.

ertnanicá tüm in Differtati

onis rubro , tüm m nigro uti

ntüm, —

- (2) Solà hác voce G

tatis hinc inde Latinis vocabulis omnem rei conceptum

maluimus, quam ufi

tis videbatur concinnum voca-

m .

non fatis exhaurientibus.

Neque enim fa

bulum PRINCIPUM CIRCENSIUM ,

à NICOLAO MYLERO ab

T

EHRENBACH z 7r. de Statib. & Princip. Imper. Part. 1. cap. 12. n.22.

Ti E

|

bis fuit

(OB.8

7. hoc cum fignificatu ufurpatum. . Voce veró DireCtoris, cum

& pl

appofit

o, vulgo Grayf « aud(dreibenbe Sürftar,

utut Imperii Legibus ea

art. Ill

fit con

formis, eáà tamen abílinuimus ex ratione,

ne ex ufu ejusdem in«

bnaícatur occafio confundendi toro coclo diverfa Dire&o-

7 t

cauto porró fu

ifiegs

ris atquebet t

apf«aus(dreibenben Sürften officia. Vix enim aliz caufz,

s qE

quam promiícuo

vocis : Diretlorz; ufüi videtur adfcribendum, quod ex

omni [uris publi

ci confultorum numero haCtenus feré ne unicus quidem

g u?&'&-

fuerit repertus,

qui diverfam utriusque originem , divería fata atque in-

g. gt

dolem recté tra

diderit, quodque & illi, qui pre Brandenburgenfi Mar-

Tu) d V.

3LoMIO, E^

chione Epifcopo Bambergenfi,

& prz Epifcopo Conftantienfi Duci Wür-

tembergico, ( quorum no

mina

dedimus in Der Joeralb. unb 3pvoliti(d).

jp r

GrEtübrung bes Q'Gürtemb.

OBappens, Libr. I. Cap. 2. $. 10« n0r.7. qu&

ede p ;

carceres adhucdum mordet,)

in Circulis, refpe&ivé Franconico Suevico-«

onem d -

cue tribuunt Dire&orium, id pro exceptione à regulà venditare, padtis-

,mprehen l

ue forte defuper initis adícribere malint, ( ceu etiam exiftimavit Vir pro-

yis d i

fundz eruditionis, & quem maximi, uti omnino par eít, facimus, Dn.

eniM» f

O. FRIDERICUS PFEFFINGER, in literis Luneburgi Ann. 1715.

,) quam diverfa, que omninó hic fübfunt, agno-

g |

d. 1 1. Maji ad nos datis

Fauítam

fcere Officia.

hinc Lucinam precari fas eft egregiis meditationi-

bus, qua hoc de Themate

premit Vir quidam illutris, rerumque harum

fcientiffimus , potentiffimi

noftri Ducis quoad res quoque Circulares Ad-

um N

miniíter dexterrimus. Cozf.

interim bíe grünolid)e 1]

orftellung , 1oa8 e8

us

"

unb Diredorio ifl

ben £óbl, &5dbtod:

mit bem Grapf ; 9lu&(cbreib: 9(mt

eo ?

biftb. Grap oor dine $3Seranbtn

ug babe, que Anno primüm 170j.

T

deinde & An, fuperiori 17 :9. recu

fa prodiit 77 fo/. Ibi veró in primis

u

velimus confulas bie SSepnlag INwm. 4 p. 7-

$. ubi potiores DireGtoris ,

ben

Gütfle: adus adumbrantur.

unc i

P

otiores item ber Grapg « aug(dreiben

dn ^

V'id. quoque

JAC. BERNHARDI MUL

ZII Differt. de Qüïc.';Direx&q.r, e

(

Duc. Circular. in Execut. Sentent. $.4

.P.m. , »

gl

LZIU

841. &. alibique nec Eidem de-

— (3) Negatid quidem pemegatqee MU

;

B^

^ fuere -

Yj

d

236

GRASS de Ture exquendz' iz Inperio,

p

od

fuere argumenta, qua fucum imponere poterant rerum -imperitirs;

cer-

; ii val

tum quoque G id eft, non exrare ullam Legem pablicam, quá Se poreftate

(uitor

! lreCitc

hác Imperator difertis abdicaverit verbis..— Verum enim veró nec efl opus

expre(sa aliquá hanc in rem Conflitutione ; eccur enim ejusdem vices

.Aim ope

non fübeant ii Imperii Receffus, ex Imperii Ordinationes atque Pacifica-

"I mente

tiones, ubi Dett G rapf « auc(dbreibenben (urften atque Circulorem Du-

, tributaq:

cibus exequendi Jus primario, Imperatori autem, non illis, in fub.

tf oj

fidium tantum tribuitur. Addantur quoque Autores $. 4. sar. (1)

(1)

cumulati.

D

rei

N

Ipfam autem exequendi pa&a;mjuäicata , transactaque poteftatem Derr

a

€rap& ausftbreibenben Sürften Ducibusque Circulorum tribuendam effe nul-

Q) £

lus dubitabit, qui, quz pro flabiliende hoc Jure fequenti tertio Capiti inclufi-

RU|

mus, abjectà, que veritati tam graviter obeft , nimiá autoritatis humanz vene-

Regz

ratione petlegerit, adeó, ut plané opus haud effe cenfeamus, generalioribus

jri

rem hic agere argumentis, quin potius, cum explofa jam fint adverfariorum

u

tormenta majora, ( 1) paníis quoque velis hoítica nunc caflra pratervehere

Tüm

poffumus , unicum hoc fi addiderimus , quod fer& pratermifere cocteri, opti-

proc

mum híc necti argamentum ex origine atque fine Circulorum Imperii.

55

lls

(1) Noftre quz oppofüitSententiz Ilaftris quondam MULZIUS ;. iz jam

fpet

cit. Differt. Lar. Germ. de Officio Diretlorum c Ducum Circulariumin Exe-

[//771

cutione Sententiarum j 2. in Examine Scripti de j"ure e-xequmdi Sententias

g

Diretloribus Circulorum competente ; 3. in oeten gmepen C3dbreiben eineg

Sreunbes an eimen Greunb , ün ber SOtectfenburg/Guftraui(dben Succefa

Y

fíons-C5adye; denique & 4. in berlnter(ud)ung ber fogenanntengrünoz

licben SSebauptung bes $Reicbs unb ber Grapfen Geredytiafeit bie

Qülirign

CRollsiebung ber Lrtbeil betreffeib, qua te&to nomine Annis 1697, &

mfr

1699. ediditin 4,

Quz tamen in fumos abire juffit i. B. de COCCEJUS

Qiod f g

im Scripto /iuomymo de fure exequendi Sententias Imperiales Diretloribus — '

Circulorum competente ; 2. 1ll. Dn. CHRISTIANUS THOMASIUS , 75

fite Pafh

"TIhefib. "Furzs publ. oppo[itzs Differtat, Anouym. de. Offic. Direttor. & D. -

()) &

Circular. in. Execut. . Sententiarum.. 'Tam & 3. Autor bet grünblicben

El

SSebauptungbes SReid)g unb ber Crapfen Oeredbtigfeit bie CBellgiebung

ber LIrtbeil betrefferib. — Quorum Scriptorum omnium robur in nuce vi-

nj

Wt

deas apud Excell. Dn. PFEFFINGERUM ;z Commentar. ad. Vitriar. Inff.

$a

