uniusque diffenfus efficit,. ut reliqui circa res communes , ut tales nil valide

[tatuere poffint, /. fíz. C. de autb. praff. precepta quorundam , utut numero

ütom

; quæ

plurium & dignitate quoque majorum, fubditos jure non obligant, & non

jtorid

parentes nullatenus poffunt dici contumaces. — Nemo etenim duobus dominis

contraria przcipientibus, ipfo Deo edicente, obedire poteft, unde & hic va-

o ""

; I

let; quod dicitur imp

offibilium nullarm effe obligationem Z. 3. pr. ff ad SCr. Sy-

on Pef'

lan. 1.35. ff. d. V. O. L i s. ff d. R. f. c. 6. d. R. F. in 6. DeindeG jurisdi£lio

omnium videtar impedita per concurfum contrarium , quia ubicunque con-

5.De

currant duz virtutes paris potentiz , tantum juris habet una ad refiftendum ,-

? ]IW

quantum altera ad obtinendum , uti ex Floriano ratiocinatur Fulv. Pacian 4e

[] 'ZIOCQ Gl ?Z?/lm. 62" Pv 461'/äqql Eflqe

probat. l. 2. C. 36. nm« j 3. Speidel. àz SP?

C*

j

-

VGE?Q

x66

GR AS$ de fure Condorriri Territorialis

Ji (ü

vero in hoc cafu (ubditis quandam facultatem dominos cogedäiad concordan-

dum exiftimant Fulv. Pacian 4. /. z. y $. Speidel. 4. /. Befold. i» tb. prat. voc.

gl

Snepberrig. Quod de jure cogendi per direfiups mediante coattione veré

[

fic dicta, vi cujusdam quafi Zzperz, aut per modum prafcripti exercendo.accipt

! trila

debere faniora Politices precepta vix ac ne vix quidem admittunt, quamvis ex

le ho

lege oppofitionis, quam modó citt. Dd, j/;4. faciunt, inter fubditoru

"Ó partes'

[ pi

cogeudi , & provifiozem fuperioris id fequi videatur ;

Potius vero id cum zempe-

imPri

vramento & de cogendi modo per obliguum tali, boneffa civili c obfeaniofA ra-

Wtinius.

tione in adum deducibili, vel remonftrando, confiliaque falubriorain medium

Tur.f.

afferendo , pro concordia in finem melius promovendi publici boni ftabilien-

. "Qutatis

da, vel etiam decenter fuperioris auxilium implorando , ubi commune publi-

b'adem

cumque bonum periclitatur , áccipiendum eífe arbitramur, cum B. Dn. From-

'!;).' dllOCA

mann. de cond. territ. c. g. tb. 14.. Et funt omnino híc fuperioris, f1 talem

1(0?16[. Égt

Condomini agnofcunt, hz partes ut diffentientes & contraria fubditis füis com-

t Prines

munibus przcipientes ad concordiam reducat, & ubi opus eít renitentes quo-

!f'l' 9' m

que eo vi imperii füi compellat, talemque modum adminiítrandi vel confit-

$g.

met, vel conítituat , qualem juílitize & zquiratis ratio exi

'ï

:

Whng

Gail. . pigzor, C. 20. num.7. Frommann. 4. £.

git ex Felixfgo & aliis

a

)

T

DON. 25

:

E

n

K bt

Àn Condominus non Adminiflrator, five

V'extra tempus adminiftrationis

N

conílitutus, eo tempore quo alius Condominus admini(trat, cum fubditis in

j Dtoprio v

territorio communi verfantibus communemque jurisdictionem agnofcentibus

T

hi

infcáio adminiflrratore contrahere valeat ? R. Affirmando. — Quamvis enim

"life qud.

olim Magiflratus veluti Przefules provinciarum cum fubditisin provinciis, quas

F.

Viatur t

adminiftrabant, negotiari aut contrahere ob metum concullionis prohiberen-

M

tut, /. 2, C. Si certi pet. l.46. L 62. pr-ff. de C. E. U. 1.46. $. 2. ff. 4. .fur..fifc.

.

ane pnm

l. 23. [f. d. R. C. l. zm. C. d. contr.jud. ita ut ne quidem per alias fuppofitas per-

t :JIIUS,

fonas contrahere iis licitum fuerit . Z, ?. C. Si cert. pet. l. 46. $.2. [F. de Tur.

fOntmfh,m

fife, d. l. um. $. 3. C. decontr. jud. eo fcil. tempore quo adminiflrabant. Z, /. z.

pr- & $.2. l. 3. C. ff cert. pet.. Hodie tamen hanc prohibitionem Juris Roma-

"tlie j

7

ni plerubique in terris imperii R. G. imo in totius Europz provinciis ab ufu

|

(

J

lild. 1 !

rece(lifle notat Struv. iz S. . C. Ex. 2 3. th. . &b ibid. Müller iz addit. lit. .

"1 b

poft plures hanc in rem adcitatos B. Dn. Stryck, ip »fi Pand. im2od. ad tit. d. C.

M. i

E. U.$.2. ubi rationem addit, quod noftri Provinciarum Prafides non adeo

u

remoti fint ab Aula Principis , ut hinc fi pote(Late fuá abutantu: facilis recurfus

M u^

P

"

fit ad Principem. Phil. Knipfchild. ;z z», 4e cozzratlibus Ex.t. tb. 48. i2 fin. in

sïfür!ugïx

e

AT

?

nere fcribens hanc prohibitionem hodierna confuetudine, fed Ízpe cum do-

3 Kffü'ms

ndis fubditorum lacrymis non obfervari, quod intelligendum de iis cafibus

l

Wrah

t

sibi

—

exta tämpm Adæi;ziþ*fationi:.

167

—

rdane

ubi '--fubditi acerbe nimis tradantur, opibus fuis emunguntur, & promifcuse

m

magiflratuum lubidini atque avritiz contra jus fas

que fe expofitos queri de-

: Vtté

Lent. Extra hos vero toties quoties videmus contra&tus inter fubditos &

sccipt

magiflratus indiftin&te omnes & quoscunque, imo & ip

fum plane Principem

visex

re&e hodie, & cum effedu obligationis ex utraque, &

uti fubditorum, ita &

partes

Princ pis, parte valide obligationis, Ginde quoque furzentis etiam adverfus

[a

itifte

ipfum Principem alicujus a&tionis celebrari :cum enim nihil humanius, imo nihil

iofzi f

divinius fit, quam promiflorum conventorumque confílantia & obfervant

ia

edium

Li.pr-ff. de patt. & ibid, Jafon , maximeque Principem tanquam juflitig &

jiliene

&quitatis fontem & diribitorem deceat, fidei femel datz flrictius inbzrere &

ubli-

ab eadem, ne transverfum quidem unguem recedere AV gu l ts

Jf* de conff. pec,

rorm-

A. d.loc. prad. civ. Gail. 2. th, y 5. s. 4, Card. "Tufch. co

nmm. concl. lit. P,

Concl.6 0. fé44. cum-X fan&tior natural

alem

is equitatis jurisque Gentium ratio,

.

cui Principe: non minus ac alii obnoxii fünt arz. $. 7. & 2.

J. de T. N.G. c

j qu-

C. 1. 9. ff- de , c 7. elegantiffime ut folet B. Dn. Mev.

in V.L N. C G.infp.z.

W

6.23. per £ot. u5i 1mprimis zzm.2. cum certum fit, naturz leges à Deo omni

) & ais

)umanz creatu:z effe inditas, qui poffent ab iis eximi ,

qui fe homines agno-

fcunt : & commune illud ipfius juris nataralis divinique

principium , ut quis

'alteri id faeiat, quod fibi ab aliis fieri velit. Math. 7. v.

12. Luc.6. verf. 21.€,

Orutoni

dile&i. 13. X. d. major. q& ob. & vubr. eb t. t. ff-

quod quisá, jur. in alt. fFat. imo

ptopriae usilitatis confideratio id fuadeat, ac

;bditis i

ab o

[3

m

exigat ,.ne contrarium feéctando

(cybos

nni commerciorum genere ipfe fe excludat,

nemine facile cum eo con-

trahere audente, & hactenus quafi exul effet,

yis t

qui omnium Przfíul eft, ut ra-

nCü&quas

ciocinatur Bald. iz /. 21. ff. de legib. & in l24

: $. 5 ff. de minor. Trentacinque:

yhibutt

VAr. refo!;i"gü-fäiïafe p4c. Ref. i. num. 1

ubi poft alios cumulatim adductog

hanc primo regulam format :

Pontifex Romanus,

if

Imperator, Rex, & quili-

j ptf

bet alius, qui fuperiorem non recognofcit, patis

& contraclibus ligatur, &

contractum cur ipíis fz£tum, nemo ipforum revo

j frr.

care poteft,

Deinde earn

La

fecundum doGrinam Pauli de Caítro , Cornei,

Abbstis, Parifii, Alexandri,

ampliat j/i. z. z. etiam(i Princeps cum fübd

Roma

ito fuo contraxerit.

Knip-

ab wfi

Íchild, 2. /. 44.79. ubi multas hanc in rem con

gerit rationes, inter quas &

tv h't' 2.

hanc pracipué urget, quod Princeps,

d

quoad Contra£tus,

privatorum jure

cenfestur,

& jure communi utatur /. 2. $. 2.

"T

ff- me quid. in lor. pull. 1.60.$. 1,

n adCO

ff. de.coud. c& dgmnon. l. 6. ff. de juv . fifc.

quam rationem quidem ad non fubdi-

tos reílringi debere moner Marc. Ant.

Ssbell. iz Swmm. div. traH. 6. Priauceps

J

W4DJ.17. S€d G in caíu, ubi Princeps, cum fub.

4

itis fuis contraxit; applicabile

HQ;;. f

effe re&tius ftatumir

am d

la. - Ziegler de jar. enajeff. L. 1. c.1. $. 17. modo cum iig

ra€lat de

cfibus

€ontrahat ut quivis alius, non uc Frinceps qua talis, veluti quando t

u

.fmgocioi

dl

GR ASS de ure Condominï'?grritorialis

ia

us

negotio & cauía ftatus, juribusque publicis, Obligari hoc modo Principem

lp C

faltem zararaliter , non vero czviliter non pauct, ftatuunt, Abb. Anr. de Butr.

Imol. & Dec. i» c. 1. X d. probat. qui communem hanc fententiam dicit.

Inperi

indam .

Quamplurimi autem contrarium defendunt, Eum fcil. obligari & nzturaliter &

107 fmin

civiliter. Bald. Aret. Felin. Loffred. quos adducit Gabtiel. come. cozcl. L...

Is potel

Ljt. de fur. quaf. non toll. concl. g. num. fin. & Trentacinqu. 4. À. z. 20. Gail.

ISET

Cravett. Hillig. Ayrer. Rauchbar. Kubach. Coftzl, W'efenbec, Arum. Georg

de Cabeio

*

*

- tidus,

Bruning. quos in agmen conducit Ziegler 4./. c. 1. $. 76. & hane

ETIT

fententiam veriorem dicit, Sabell, Z. /. z. 17. alios adhucdum adcitans, quam

*«f t at in

& fos fequi non dubitamus. .Nec movet in contrarium, quod Princeps fu-

| ademqm

periorem non recognoícens Judicem non habeat, coram quo adtio poffet pro-

:lternequ

poni, & qui vim cogendi haberet.. . Quamvis enim a&io adveríus talem Ptin-

1 Wt OttUI

cipem non pofhit intentari ad eum cogendum , hic tamen fufficit eam proponi

poffe , eum in finem , ut per fententiam Judicis, declarantis Jus Creditoris de

j 9022- in

IKormof

eo jaridice coníLet, ut in confcientia teneatur illam admittere, & fecundum

| fvdebi

naturalem zquitatem íponte pati executionem. Zoef. i& Comm. ad ff. tit. de

- ] tentior

legib. »4m.33. vid. plenius hac de re differentem Trentacinqu. 4. l. »4m. 21,

-Jh Judi

Optime linc facere illos Principes, qui de contra&tibus (uis cum fubditis cele-

. HIXepg

bratis ficubi litigium aliquod exortum fuerit, coram Coníiliariis fuis aut com-

: Molidi

miffariis in hanc rem peculizriter conftitutis experiuntur, aut experiti patiun-

cum [

tur, & ab iis fide fuà, quà Principi tenentur, tantifper. libertatis, fententiam

expetunt, per bené edocet Ziegler 4. /. c. 37. $. 22. Et non rara (unt ejus-

fontrife

.

modi exempla Facultati Jurid. hujus Eberhardinz propofita, ubi Principes in

L df

litibus fuis, quz ipfis intercedunt cum fubditis, confiliatios fuos ad eum mo-

it hts q

dum confidere jubent, aüdituros utrinque in modum proceffus momenta cau-

^^ fipr

t hbeba

farum & fententiam juftam à Collegio furidico expectaturos ; veluti ante ali-

Pl hi

quot luftra notabile exemplum occurrit optimi alicujus Principis in noftra Ger-

mania fe tali judicio fubmittrentis in caufa pharmacopolii, in quo ipfe erat he-

"o

fi

J

Tl

res inítitutus à teftatore, non domino illius, -quod vindicabatur à vidua &

liberis ejus, quos volebat ille litibus implicare, pro quibus hic merito judi-

1

Wt ab

cabatur, qui inde quoque fuum non tantuni ex capite £ozeffi , decori , atque pij

Atf

fed & ex capite /7//i obtinuerunt.

Wtl

Ec male hic Principem defenfitaffent, qui

(Ht

ad hss diftin&iunculas & abílra&iones in Perfona Principis, & caufis ejus

e

t

W

flt My

ld

conícientiam tangentibus fat infelices recurrunt, quibus hodiealiqui etiam non

incelebres viri adeo dele&tantur, ut credant fe inveniífe, non quod vulgare fit :

tb (

qui fane Principem formant ab honeftate & pietate alienum aut vacuum , &

l qu

o ij

eo ipfo nomen boni Principis dubium faciunt, & ipfi invident, parum remi-

m ;5

Ondon:

nifcentes effati illius» JCti n 1. ff. de condit. inf. & oraculi Ikmperatoru

l' 4'0

&im m

169

CePEOCSS —

extva Hompbi Himini/ïrafz'o'zïfï

cipem

14 C. de. leg. & in fimilibus text. Parum quoque, remifcentes Principam

e Butt

Imperii R. G. caufas majori cum cautela dirigendas effe, juftitiamque difpen-

. dicit

li &

&ndam , ac Principum nullum füperiorem recognofcentium, quibus tamen

non minus invidiofa eft talis abflra&tio, nifi gloriam aucupentur abfolutz ta-

d. L4

lis poteflatis, quz magis in Tyrannidem declinat. Sed de quo pun&to for-

. Cail.

fitan alibi alia occafione pluribus.

Eodemque jure cenferi debet ille con-

Gtorg

tradus, quem cum toto & integro populo etiam iz ip//s Comitirs Princeps ,

& hat

Ííub fchemate tamen private quafi perfonz, iniit. Et utique par hic eft per-

; quat

inde ut in alio cafu, quoad jus & vim obligandi , utriusque horum conditio,

eps l

eodemque vinculi nexu uterque tenetur, non obítante quod cogi alter queat,

et pO*

alter nequeat, cum ea diverfitas non ex modo obligandi, fed ex perfonarum quali-

n Prin

tateortum habeat. Uti eleganter quoque obfervavit laud. modoZiegler d. c. 21

'oponi

6. 22. in fin. Uti igitur fecundum modo deduda Principi, fuperiorem non

ris de

recognofcenti , cum fubditis fuis licet validé ita contrahere, ita id multo ma-

ndum

gis valebit in Principe Imperii noftri R. G. contra quern actio cum effedtu etiam

executionis intentari poteft, five coram Auflregis, &ive Camera Imperiali,

f.t'Me

Et uti talis

221 !

five Judicio Aulico, quotidiana feré id docente experientiá.

dids cde

Princeps vel alius fuperior, & dominus territorii, |cum fübditis fuis

u o

in folidum talibus contrahere valet, ita etiam nullum eft dubium, quin poffit

jrpiti

& cum fubditis in ifto territorio quod eum aliis commune habet, degentibus

ntentam

contrahere, non tantum eo in cafu, ubi cuique Condominorum féri proprii

n ej*

fubditi affignati funt, jurisditione communi omnibus condominis tamen &

E

Prinoptsl

in hos competente, mulc&taque exinde cuilibet pro rata fua cedente , veluti c

Q um o

in fupr. cit, cafü nuper Facultati Jurid. Tubing. oblato, lex communionis ita

fe habebat. — Gyaé bet. (lecfen O. gemein(dàfftlich , bie ntertbanen jebodp

fo alfe £eibeigen , oertbeilet, Da8 Grdflicbe Joaus vort A. bie bobe urib. Ma-

yi at

lefiifcbe JbrioEeit unb Joerrlid)feit, aud) bem G5tab su O. allein, unb auff

; at

alle Syamobner baben follem, bie gebóren mit ?eib gu meme fie wvollen.

CfGantt aber bergleicben Malcfiz &ad)en nidbt am ?eib , fonbern mit Gelbt

idie

G5traffen gebüffet erben , biefelbe ,. voeldye von ben Giráflidben Zeibeigenett:

a?

unb anbern Qynmoobnern, aud) fremben, au(jerbalb ber 2fbelicben U. Peibei

[fenh qül

genen, gefallen, benen Joerrem Girafer oon A. alleit oerbteiben ; wag aber

aulis qu

für Malefiz Gelbt ; Gotraffert von benen V. £eibeigenen gefállt , baran bie

Jiam l

Jerren Gra(en von A. 2. &beile, bie -Derren von V. aber einen Sorittbeil

(i

$u empfaugen baben (ollen &c, fed & in eo cafu, ubi fZbdiri omnes fimpliciter

gïgm

ro indivifo communes funt, nam & cum his, zqué ac cum illis contrahere

caum. *

Condomino licitum eít, ita ut utrinque obligatio valida nafcatur.

Ratio et-

ionm ?

enim Condominii tetritorialis & communis jurisdiclionis fola impedimentum

3:

J

Y

od

aliquod.

170

GRASS de j*ure Condomini Territorialis

ais

i, C

äliquod ne fübditis quidem- creäre aut obje&tare poteít in libera facultate d&'

l

rebus fuis contrahendi. Hz enim funt & manent folitarié proprie fübdito«

qentibus i

ï

indis, m

rum , nec condominium territoriale, quod efl in univer(itate agrorum, ad fin-

lo illimi

gulos agros aut ad fingulas res fe extendit vid. fzpr. tb y. i fs. & exinde

contrahere etiam cum uno dominorum poflunt pro lubitu, perinde ac cum

o ut nec

quovis alio five concive, fiveextero, Publice etenim utilitati vel maxime

- Y furisdit

infervit, quando id precavetur ne libertas commerciorum impediatur. Vasqu.

- entcufa

illuflr. controv. c. . nutm. 1 5. feqq. Sucd. conf. 323. num. 41. féqq. ad quam pro-

lrifima, c

- lm nobil

movendam non parum proficit imperturbate relicta fubditis licentia, fruges,

merces, res fuas vendendi, aliové modo diflrahendi, alienandive, cui & in

pat,vel et

quem velint : proin ex omni parte juftam publiceque utile haud eft edictum,

a"l' l'c'du

quo coguntur fubditi, ut ad domum domini aut fuüperioris precifé venum

— tisdi4tion

transferant fuas merces. Mev. p. 2. d. 27 9. n»m. 4. nifi ubi: publicz utilitatis

& neceffitatis rátio aliud fuadeat. Joh. Volck. Bechman i» Comm. tbeor. pratt.

CGH'W?: H

ad fF. ad tit, d. C. E. F. obf pratl. praejudicium Scabin. Lipf. de Anno 1615.

tttliome

adducens : vel indigentia Domini id efHagitet, quo cafu zquitatis eít omnino,

; Üidduni d

ut prz aliis ei fuccurratur. Mev. d, l. num. £, féqqd. modo idem pretium folvat,

]

m f

quod alibi impetrare datur, Natta cozf. 4 3. s. 4. Ícribens contrariam con-

Mite il

fuetudinem non valere, fed pro violentia haberi, & poft alios adhuc Mev. Z. /.

| ;'SM- tur

i» fin. Bechm. d. .. Nec intereft an contrahat cum fübditis Condominus ad-

ltediatoi

miniftrator, an is qui extra tempus adminiftrationis coníliturus eft. HaGte-

ttltun

nus enim utrique idem jus competit, Ubi vero confirmatione contractus

!l Vetoin

opus eft, ibi (i contrahens icondominus non adminiftrator confentit, autho-

) 'ibEm. Go

ritas ab adminiftratore accommodata fuum híc fine dubio praítat effe&tum ;

|

ln lg. MM

ille vero i renuit, hic, qui jam eft in adminiflrationis flatu jure non poteft

Wütdfatun

exigere, ut condominus non Adminiftrator ab ipfo confirmationem eam petat.

M^

Neuter enim imperium habet in alterum , id quod ex 2». /e4. uberius cognof-

Juiq

Arlg

Qlon

cere licebit : & poteít ininuatio & confirmatio contractus talis, maximé ubi

Wülsimm.

caufe cognitione opus non eft, coram quocunque alio etiam alias incompe-

* n;dum trim

tenti Judice, imo ab ipfo Condomino, etiam in alieno territorio quando de-

git; *Heri i

quia eft a&us voluntariz jurisdi&tionis Ziegler. de 7»wr. 24ajeff. 1.

- tsl

€.26. $.12. conf. tamen B. Dn. Lauterbach. d. volunt.

Jfurid. th. 2 s. féqq.

, p

& 28. [eqq.

Lj

5. 3.

Anne veró (i unus Condominorum in territorio com

muni delinquat ,

tio WTitore

ngat) alh

alteri Condominorum, maxime in ftatu adminiftrationis conítituto , jus com-

N

petat in alium, maxime extra tempus adminiftrationis conítitutum, cognof-

W'lt h fe

cendi & animadvertendi ? Diftinguit Georg. Ad. Will. s diff. Gie[f. de jurisditt .

2

€0/711o

n &t Q

extva temptt Adminiffrationis.

L.

MeerRAIIDn

at dt

;omrk. C.4.. $. 1 3. inter cives imperii zzediaros immediatos , & de illis delin-

bdito«

. quentibus in communi territorio affirmar, maxime fi omnigena jurisdilio cri-

jd fin-

minalis, nullo caíu excepto , condominis fit à fuperiore conceffa, qualis con*

xinde

teffio illimitata latiffimam interpretationem admittit . pez. de conff. Princ.

c eurm

adeo ut nec perfona privilegiata eam declinare valeat, cum delinquens proro-

axime

get jurisdi&tionem ejus, cui alias fübje&us non eft. , ;. /J. Ze Off,. Pref. 1. fin,

Va

ff de accufat, l. 2. pr. ff. dere mil. utut perfona admodum honorabilis fit atqué

mpre

clariffima, quia omnem honorem reatus excludit. /. 1. C. zj 5ez. Unde & non

rügts,

folum nobilem mediatum ab alio nobili mediato, fiin hujus diftri&u delin-

&in

quat; vel etiam inferiori & civico aliquo Judice puniri poffe ex Brunnem. a4

lum,

d. 1. 1. C.d. Sen. fed & Condominum adverfus Condominum delinquentem.

nutm

jurisdi&ionem criminalem exercere poffe ex Klock. z. Cozf. 12. &;m. 5 o. Brunn.

tatis

ad L. 4. f. de vecept. qui arb. Bocet. de jurisditl. c. 8. mum. 24. Aloyf. Ricc,

nl -

Coll. 2277. (tatuit ex hac quidem ratione, quod Condominus dum delinquit,

jurisdidionem eatenus amittat, ut intuitu deli&ti pro privato habeatur, & ju-

.

o

risdictioni domini fe tacité fübmittere videatur ; de /i; , immediatis (cil. negat,

| (olvity

quia tum fecundam jzs civile ab ordinaria criminali jurisdi&tione excepta funt

perfonz illuftres, ceu de quorum criminibus Imperator folus cognofcit. /. ;. C.

m o

"at

ub. Sen. tum fecundum Jus z Zmperio R. G. ufitatum caufas ftatuum acaliorum

inisate

immediatorum imperii criminales Imperator dijudícat, citra diftinCtionem,

an deli&tum in loco immediate imperio fubjecto, acad delinquentem fpe&tante,

Bde

yrdu

an veroin alterius ftatus territorio fit admiffum, per plura prejudicia adducta

ab Ern. Gockel. de jerzspr. jurzsditt. $. 3. Dn. ab Andlern is Zwrispr. publ. L. 1.

T

£. 19« "HH.24. per confequens nec condominus territorialis in condominum

f lus

immediatum ralem jurisdi&tionem exercere poífe, ftatuit modo alleg. Will.

d.l.$.14. Nos vero indiftinCte zegamus Condominum territorialem ullam

mpem-

jurisdi&tionis fpeciem in Condominum fuum, ne quidem mediatum, multo

uogno »

minusimmediatum Imperii noftri civem exercere poffe, adeoqué nec civilem,

; ii

nedum criminalem jurisdictionem illi in alterum utut extratempus adminiftra-

mpe

Cum enim hi Condomini ratione territorii fui

0 de»

tionis conftitutum competere.

& jurisdi&tionis communis parem plane & equalem habeant invicem refpe-

"

;

&um, haud quaquam attento eo , (1.) anunus ex illis in fe majoris fit dignita-

Jith

tis, alius inferioris ordinis. (2.) an majorem territorii partem habeat alteruter,

alio minorem faltem fibi vindicante. (3.) an ordo Adminiflrationis alterutrum

tangat, alio aut ipfo delinquente extra temqus adminiítrationis conílituto.

quat ;

.coff

Diverfe fiquidem hz qualitates naturam parilis nexus ex communi eà jurisdi-

&ionein(e confideratà, qui inter eosintercedit, necalterare , nec diverfificare

L

no*

j

if

valent. Quilibet enim partem habet pr

oindivifo unius ejusdemque jurisdictio-

Ya2

nis,

TA

k* — "

172

.GRASS' de fure Condomini Territovialis

nis, ïdäiüs eju»srdemque poteflatis atque dignitatis, fe diffundentis qxuoqu'&. per

- 2 diad Ex

minimas particulss , in quastamen quisque eoram concurrit, ut nullus fuam

ii plura|

poffit monftrare partem , qua identificain totum femper & ubiqué eft & ma-

net, uübi ubi fit, & à quo quafipoffideatur aut exerceatur.,

Hinc tanto magis

Qi

híc fibi vindicat locum illud decantatiffimi juris, quo par in parem negatur ha-

Q0n , Y

bere imperium per Z 4. ff-. de recept. qui arb. vec. l. 4. ff. d. jurisd. l.13. $.4. ad

qum ?qu

Scr. Treb. ex quo etiam Ganerbiisin feinvicem , ubi unus in terris ad eam focie-

tttem, fi

tatem pertinentibus deliquit, hanc poteítatem cognofcendi & animadvertendi

tone mar

re&te negat Kylling. Je Ganerb. difc. p. num. 1. feqq.. & in genere quoque Con-

"m unc

dominis adverfus Condominum in territorio pro indivifo poffeffo delinquentem

titifolve

itidem recte negat Myller ab Ehrenbach 4e Prizc. cStat. Imp. cap. 20. $. 32«

FRerulg,

quam indiflin&te negantem fententiam nobifcum defendit B. Dn. Frommann.

'ttis tum

de condom. territ. c, 9.th. 1. rejiciens quoque ibidem cafüs, in quibus nonnulli

At marr

hujus regula exceptiones, fed fine fufficienter concludentibus rationibus íta-

f ey / j

tuere allaborant. — Ethzc negativa etiam vera eft in cafu ubi adminiftratio per

«ertos diftrictus, aut quarteria, utiloquuntur, eft diflributa, vel ex pluribus

Vtnion

FLüt nem

oppidis, vicis aut pagis unus locus uni, alius alteri eft affignatus, & unus

lat g

M

Condomirorum delinquit non in loco fibi aífignato , aut fuz adminiftrationi

concredito , fedin loco alterius admimiítrationi aut poteftati ineo exercendae

1 atbpeid

*

obnoxio.

Namnec hzc a(fignatio aut adminiflrationis diflributio, quamvis

Pt ttgt

| "ettnim

infubditosillius loci proximiorem & prevalentiorem quandam operetur pote-

ftatem ex prefuppolita parendi ar&tiore neceffitate communi Condominorum

!f' diViftheF

.'2, lmmm

confenfufubditis hisinjun&tá, attamen paritatem illam inter Condominos ne-

l

:

|

"! domtisi

quaquum tollere potens cít. Ipfüm enim jus Condominii & jurisdi&tionis ter-

ritorialis communis manet cormmune & in fe atqué fübítantia fua indivifum ,

tbiis «

,.?,SOK

cum iíto fuo parili nexuatque refpectu, quo ab initio lztabatur, folo exercitio:

f

H

ibl

ejus per regiones illas & adminiflrationis diftin&os. terminos divifo atqué fe-

W

creto : poft Barthol. Abb. Imo l, Butr. Anchoran. Bald. Caftr. & comm. Dd.

Dier d

Pacian. de probat. L 2.6, 36. num. 96. (éqq. plur. ubi hanc fententiam etiam ve-

|ntit M

riorem dicit, & ulterius declarat, diffentientes quoqué Rotam Rom. & An-

gelum adducit, & argumentis eorundem occurrere fatagit : tantem & limita-

4

"Aribus v

Umn

tiones fubne£tit, in quas quidem penitiusinquírere nuncnon vacat. Officium.

erg»o Condominitalis, adminifltratoris maxime, in ejusmodi cafu in eo eft, ut

Iræmmdmr

informationem de delicto à tali Condomino (ive coadminiílratore, five extra

TüVete

i lgnem

tempus & terminos admini(lrationis conítituto, commiffo fumat, illudque

fuperiori denunciet. Ancharan.zz C. izauifctores n fin. deeret.in 6. Pacian.de

Ts g

À. num.8 3. NTl de Diff. -4- $.15. circafis. B. Dn. Frommann. d. tb.18. in fin.

rgu

464 "tl

grovocans ratione competentiz Jurisdi&tionis in períonis illnílribus in tali

19X

"N

-e.afw-

extra tempus. Adsginiflrationise

Eu

ptt

cäfu ad Excellentiff. Dn. D.Schweder. de Fur. aftr. T.R. G.imm.figllj. tb. 23.

uam

ubi plurahanc in rem notatu digni(Tina Jzztf. prac. & féqq.

na-

LJ

ifis

ijd(i Condomini terr'itoriaiæä'inter fe difcordes ad concordiam veïpäæ?;

ha

nenon, velnoníatisílabilem, reduci queant, aut unus ex Condominis, plus

, 4l

quam zquum eít, usqué quzquefibi arroget , vel aliasfive ob nimiaminzqua-

(t«

Jlitatem, five ob aliam quamcunqué caufam, haud placeat ulterius in. commu-

t

nione manere, annead divifionem a&tualem provocare poffit pro lubitu fuo

COn

faltem unus ex illis, & compellere reliquos multo plures etiam invitos poffit

item

ad diffolvendam iftam communionem ? &. Affrmanda omnino hzc quzflio eft

' ;20

de Reenla, etiam in perfona unici illius Condomini, extra tempus adminiftra-

j

tionis tum, quando ad divifionem provocat, conílituti , qui Condominus

ul

li

equé manet, ac is Condominus, cui adminiflrandi facultas contigit: id quod

I

patet ex /. g. pr. f- comm. div. l. fin. C. eod. ubi quod nemo invitus manere in

QEï

communione tanqüam matre difcordiarum teneatur: prout etiam ex eadem

W

-

ratione nemo invitus ad communionem ab initio ineundam compelli jure po-

us

tefl. 1. 26. $. 4. . de cond. ind. plures rationeshanc in rem congeílas videre li-

ao

cet ap. Speidel. z [Pec. voc. G. »sm. 6 2. p- 46 2.

Quz regula quoque, vera eft &

endz

manet, utut ( 1.) Condomini inter fe conveherint , ne unquam divifio fist,

ym s

Talis etenim conventio nullas hactenus vires habet, & non obítante eá tamen

[ pote

ad divifionem provocare poffünt, quod manifeftiffimum effe dicitur in . /4.

notunm

$. 2. ff. comm. div. l. 7o. ff. pro foc. cum fit contra fübftantiam, aut ingenitam.

ysne

vim dominii, qua in facultate & arbitrio de re difponendi confiftit, & infe-

n

parabilis eft à dominio quoad aCtum primum B. Dn. Frommann. 4. 4or, ac4.

WUP

th. 5o. féqqd. non poffe unquam ad divihonem provocare & rem fuam figilla-

grati

tim fibi habere. Struv. i» $, 7. C. Ex. 15. th. 27. ( ibid. Müller iz addit. lit. a.

u e

Brückner de jzrzed. comm. c. wlt. $. 4. imo etiam contra publicum intereffe , in

pi.

€o etiam confilltens, ne inter fübditos enutriantur difcordiz Spdidel. . L. p. 46 3.

jve

Diffentit Mev.p. s. d. 157. nutm. 4 idque non tzntum in contractibus aut'di(po-

2

hm

fitionibus privatorum, fed etiam in Regum, Principam, Baronum, Nobili-

nite

umque conventionibus.

Cum enim Princeps vel alius fupetior juftitià plenus

cum

præfumamr ; probabilis inducitur conje&tura eundem velle id , quod jura vo.

T

lunt. Cravett. cozf. 15 2. 2:m. Sqeidel . . & maxime ubi caufa impellens ad di«

extià

vifionem de novo fuperveniat , quippe ex qua regulariter omnes aliz conven-

1qu18

tiones & difpofitiones alterationem quandam recipere poflunr, qua enim de

d

novoemergunt , novo quoque indigent auxilio atque remedio. Cravet. conf.

264. num, y. Dec.conf. 235 mum.3. Speidel 4. /. Vera porro manet régula

in fïh

1 uli

modo propofita;utut(2.) Condomini per 5o. & ulteriores annos1n comm

unióne

d-

j

"

perftá-

asss

GR ASS de Ture Condomini Territorialis

a

neat

perftiterin. — Quamdia enim ftat communio, & omnes & finguli rem com-

um urgs

lo abfut

mumnem pro indivifo poflident, tamdiu prafcriptio currere non potefít, .cum

hoc modo unus alterum pro Condomino agnofcat, & mala fides hiíc interve-

iir, de X

niensnon minus contrarietur, Bachov. ad Treutl. 1. d. 1 9. tb. g. lir. a. $ b. Pe-

? dect

Yhibit

tez. in C. tit.comm. div. n. 6. Struv. & Müller d. 1 lit. F. B. Dn. Lauterbach.

4d tit. ff. fam. ercif. tb. ult. & ad tit.com. div. tb. ult.

Unde fie. gr. fratres vel

0d adt

focii, eorumque heredes in communione fteterint etiam per 50o. & amplius

tlltet, &

annos, neque divifionem, petierint, haud poteft dici preícriptum commu-

^tipoel

nioni , ita ut impediti exinde cenferi debeant in facultatepctendi divifionem,

- diedem |

[

& judicium diviforium cum effedtu inftituendi , recte ita concludente Schnei-

il dey,

dewin iz Coment. div. ad $. 20. J. de atlion. ftb. vubr. de at . comm. div.uum.

1 pitd. d.

1 9. ubi ampliat etiam fi per 1000. annos fteterit communio : & Speidel g. /.

? ltittione:

Hoctamen certum eft, fi unus Condominorum rem communem per 30o. an-

IMI,. Doy

nos folus poffederit nihil aliis defru&ibus communicaverit, aliique nihil petie-

titin n

rint, fed in quieta poffefione eum reliquerint, quod tunc ille, qui poffidet

! huverit,

praícribat, & a&ioni communi dividundo amplius locusnon (it. /. ;. $.1. C.4.

: nsidhion,

ann. exc. N iffenbach. iz comm. ad ff. d. 22. $. 25. Müller iz addir. ad Struv. d. l.

V t [au

Lauterbach. 4. /. & ita quoque intelligendus Mev. p. 9. d. 157. zum. 1. 8 2. De-

WWtoC

nique ( 3.) poteít & ad divi&onem provocare, unus Condominorum , utut

Quoadreli

teíLator injunxerit, ne unquam ex communione fecedant, fed in perpetuum

communiter poflideant, & bona.illa adminiftrent.

f:jä... Hea

Nam & hic eadem militat

Vtan. di

ratio, difcordiarum ex communione propullulantium quocunque modo eradi-

candarum, unde & metito inhoc caínidem quod in primo fLatui debet, impri-

Ádol

mis fi nova quzdam caufa füperveniat , id quod pluribus firmat , refutatis etiam

lUnis divit

diflentientium argu

ntis Schneidevvin. z Comment, ad $. 2o. Infl. de atlion,

"

!

liteteus

rübr. de AG.comm. div. tb. 20.feéqq. Speidel 4. 1. Dicimus autem Condomi-

ttiüm, a

i

nos poffe ad divifionem provocare, etfi ze/Paror injunxerit, ze 4/44Ham ex com-

D) ifä!f()m

munione fécedant. — Hocautem limitari debet (i teflatoris difpofitio: limites fal-

T

ifün

tem ponat Condominis , ne intra certsm aliquod tempus divifionem commu-

[l

*l],

nionis petant: veluti fi prohibuit filiis ne dividant certa quadam bona, donec

i w.num'l. 1:

1

omnes ad legitimam atatem pervenerint: velalias breviorem quendam termi-

num ítatuat communionis, e. gr. intra quinquennium , decennium, aliudve

| "t p

ts TW 1

ejus generis tempus, adhuc dum continuandaz;

Hac enim difpofitio regzlari-

zer Qtringit 4. ff. de conf'ir. Inff, ubi tempus r6. a

nnorum exprimitur:

perinde

ac ftringit conventio inter focios aut Condominos,

ut per certam tempus in

m mde d

communione manerent 7 1. ff. pro foc.

Paul, de caftro vol. 1. cozf77 7. inpr. So-

ia

cin. 2, conf. 278. num.1 2.

Otttm

in quo neminem d:[crepare annotat Schneidvv. 4.L

D Quod fi vero m

?8^& atque pregnantes caufz adeffent, qua diviio-

d

ia

nem

Z

extra tempus Adminiffrationis.

17f

com

nem urgerent, e. gr. Si focius promiífis non flet, fifit rixofus , damhofus,

am

diu abfuturus, aut re eá communiillo modo fruinon liceret, vid. He£t. Felic.

CO

in tr. de Socist. c. 25. zum. 24. féqq. ubi hec exempla pluribus examinat at-

. P.

que declarat. poft alios Brunnem. aZ 4. L. 14. $. pro fóc. tunc non obítante illa

rbach.

prohibitiene , utut temporali, quin ad divifionem provocate poffint, non eít

« v

quod adeó dubitemus, cum & híc eadem ratio utilitatis X publice & privatae

mylüs

militet, confiftentis in eo, ut difcordiis & contentionibus civium quantum

fieri poteft, occuratur : ut propterea & híc valeat, quod commun. dicitur:

ymimue

jomtt,

ubieadem ratio , eadem quoque juris difpofitio effe & obfervari debet /. 22. ff*

chne

ad l. 435. uti poft Dec. Chalderin Alexandr. Cravett. Fulgof. recté decidit

7: Wma

Speidel. Z.4. p. 64. B. Dn. D. Lauterbach. ad rir. ff. Comm. div. th. s. Plures

'I du l»

limitationes fuperius adducte regule principalis recenfet Schneidvvin. Z. /.

, 4l

m.21. Poteít (4.) unus Condominorum ad divi(ionem provocare etiamfi ar-

getic-

biter in fententia compromiffli, aut in laudo fuo communionem perpetuam

edet

injunxerit, Hoc fiquidem ejus poteftatem vel maxime excedit : & ficuti per

luc'a"

transactionem aut pacta contrahentium talis perpetuitas induci non potefl; ita

nw, du L

nec per laudem. Schneidvvin. Z. 7. poft Alexand. Barbof. J» rer. Coroznio ax. .

Uno vero Condominorum ad eum modum provocante ad divifionem a&ualem,

^2 Dt

m, Ut

quoad reliquos communio propterea non eftfublata. Michalor 4e frarrib. p. 2,

C. ;6. He&, Felic. de Societ. c. 3 5. num. 4.. Maícard. 4e

tetüum

probat . vel. 3. concl. 131?.

j mulitat

ïGratian.dijEept. for.c. 67 . num. z þ:qq.

$.

d i

Ad ,obtinendam banc Condominii t

ertitorialis jurisdictionisque talis com-

4f Imp i

qie m

munis divifionem aCtualem , & communionis, haCtenus inter Condominos

m

qualitercunque que intercefferit, diffolutionem, paratum eft remedium divi-

