
tveileg. i (ein Gie

toalt ift,

tümpte8 aber au8 feinem Q'gilopan, fo i(E

i.

«8 nicbt (ei, DN. de Seck

dmtr jf

Cndo[æ P.ios- ET Regal. P ?s Óóo

6 Gil

$ m,.

N

a

$315

d

r d

feravum gidya.

Verunti-

5. VIII

minüs gi.

Veruin enim vero ficuti D

ominus Venationis Det Cyagb «Jottt Dominus.

fiUS, tf

ober Cjagobabet,

fibi, uti recenfuimus profpicit omni de evitand

o Venationis

aliis in a-

m inutie

nocumentoin venatione fua,

Áta nec ipfe in alendis & tuendis feris

Lmt,

lendis atque

d feras

aliis damnum inferendum admittat. arg. /. 24. fj- de S. P. F. L. 47. ff-

tuendis feris

fi

olut. matrim. quemadm. dos pet.

& l.2. $. item Farus 5.ff. deaqu. & damnum

attri

aqi..

Iuv. arc, Sebaítian. Medic, 7ra&. de Penat. q. 19. part. pri

m. inferre nom

ebet.

d

énatyle

N

Nulla potiffimum alia conje&ura exiftente, quam quod hoc jus in

feras ei, qui easdem capiendi libertatem olim habüerunt , translatum

vt

voluerünt , in (ibi Przfectos (ine omni damnum hinc fentiendi ratio-

LA

ne: Juítiffi

me ergo Illuftr. DN. deSeckendorff. p. 5. c. . Reg. ;. $.1.

tmdat

hanc in rem

d Die

fcripit; Sf&ur ba bingegenbie Cbrigfeitenumnb Zyagte

befügte

benen (c:hdbfidben SRaub/Srbieren aud) abbelffen , ub iim

"

wnnico d.

Sfeotbfall

fi

i

dj uinb bie G5eintigen bafür gu (cbüfgen, niemanb mebrett,

urt, Titit

unb anbet

Orifoprátb nidbt in (oldber S9tenge bege, baB babur

d)

mafen (ie audb, nad SSillicbfeit

i w

ber

efb ; $3au verberbet merbe,

ub

fotcben veranlaften C5

aben $u erfe&en, gebalten (eyri. Unde Mo-

j u dU

raliít» adeo Venationum

Dominos mortaliter & ita peccare cenfent,

tl

N M

ueant, nifi de damno provideant refarciendo, &

ut prius abfolvi neq

d

averruncando eo,

quod ferz aliorum przdiis ac fru&tibus inferunt.

l

il

u

Ludov. Molin. rom. 1. de fufl. & Tur. Difput. 47. Nl'ehner. in oLb-

a

ervat. Pralt. voc. Sot(t'Redot, Sorft, GiBilopan. — Nam etiamf(i

|

55

agrorum poffeflores continua fua & fuorum vigilia noCtuatque inter-

nonfym/

D

d

diu , in abigendis feris à prediis fuis damnum adeo ipmet evitarint,

Wi

ln

valor vigiliz & 1

aboris ip(is nihilofecius fatis damni quod paffi, erit,

Í

J

Molin.cit.loc.

d

Quam ob rem non poteftnon damni per feras aCtu

"i

dati refarcitio juftiffima effe, ceu eleganter ex Covarruv. iz cap. pec-

pl p

catu

s. pArt.2.5.8. n, 1. adducit Thom. Merckelbach. ap. Klock. zom.

n

1. confil. p. 1. confil. 3

0.2.21, in verbis: Probibentes V'enationem vel in

locis publiczs , vel in pr

ivatts etiam propries , tenentur. ad veflitutionens

damni vicints illati ex multitudine animalium , in loco probibito, ob in-

lr

fti

eduttto K

zerdillam venatiouem enutritorum exterius erumpentium. (j melfibus

jp iif

& feg

etibus per deva[flationem damnum inferentium. — Caufam etenim

hibitione venationis , ferarum multitudini dant, undequoque

)

"TL

/fua pro

data & exinde oborta damna zquiffimé ferunt, ob rationem

l

"I

vicinis

Quf

bl

]. 3o. $. 3

in verb. nam C qui occaftonem praftat , damnum feciffe vi-

N

!

l

detur.

. 4

dl. Aquil. Schilter. Exerc. Theoret. Pratt. 1.

tb.1. $ 2.

/

C Gail. lib. 2.obf.6 8 m.10. Permittant igitur Domini ve

nationum

communi

h: i^

" Yyya3

EY

40

HILDEBR AND de; ConfervAMone

us

tliino

communi jure Gentium olim omnibus conceffam venandi lqibqertatem,

aut noxam àferis datam Izfis reftituant, & provideant de damnoin

0. C

futurum avertendo , ne verz fervatz nimium cedant in agrorum alie-

im hodí

fntis, at

norum populationem, & fruc&taum nocivam confumtionem. Sixtin.

de Regal. l. 2. 018 , 92.76. Atnold. de Reyger iz Thefaur. Tur. voc. ve-

tim focia

natio. in addit. pofter. .. Nicol. Everhard. jun. vol.r. confsl.10.7, f 6.

( darungt

l Thto

W'ehner. iz Obferv. Prati. voc. fgogfä?zïed)t, CSOBK( Obifbbarn.

ät.lüiiüm £X

Dubitari equidem potefít, de nexu hoc, quo Domini Venatio-

Mem

gexu Prin-

eipes & Do-

num, ad damna per ferarum multitudinem aliis illata, teneri perhi-

| 4 t35 diti, |

30in1 Vena-

bentur, cum vagabundarum feratum nondum domini effe dicantur ,

! Merckelb,

1ionis feras

licet ipfis jus venandi feras fit qua(itum. arg. 1.3. $. 14. ff. de A. vel

| tlititeità

ita folicite

alentes te-

A. P. Conferantur Vinn. 44 $./2.4. de R. D.9. 2. & DN. Pufendorf,

j TIm dgros

zeantur ad

de fur. Nat. Gent.l.4. c. 6. n. 1. adferentes, fola prohibitione feras

; u

damna illa

dominio prohibentis non fübjici,

Verum enim vero Ííi hic cum

| flinitame

"

-arcim-

Pauloin ciz.1.3. $.14. de poffeffiene fenfiffent, & nos adftipulatores ha-

; &lpim

da..

buiffent. Grot. Ze Zwr. Bell. &j Pac.1.2.6. $. n. $.

Effe etenim hodie

feras nondum occupatas licet, fed in diflri£tu venatorio circumva-

fidio ten:

gantes in dominio Venandi jus habentium, idcertó adferereratio-

| Ctte ho

|

nibus haud deftituimur.

Non quidem nitimur fola ratione Grotia-

à iOl'um 1

na, fed hac; dorninium ferarum moribus noftris jure acceffionis &

|

Tüm ) nlïll

fru&uum quafi ad eum pertinere , ad quem jus venandi fpeCtat : hoc

1 UD Vzcpi

enim apprehenfio ferz corporalisnon facit, fed folum aut diftrictus,

E

qui illam continet , &in quo jus habemus eam apprehendendi. Sic

Vi utinr

fera in banno fetino noftro morantes, noflrz (unt , & earundem do-

Y o

minium mediante folo & diflri£tu venatorio tanquam continente

| Tung; x

nobis quzfitum putatur. Id quod haud obfcure etiam comprobatum

; llj in t

clare extat jure Alemannico c. 227. $. 7. & $. 3Schiltero i2 Ex. Theor.

; Ptl

Pratl.4.5. $. 10. addu&o , hifce in verbis

CfGattrt e$ 3u Sedbt be$

| Obþr'u- Pra

ift, be8 ba ber CfBiltpan if 9tim jegticb

CfGilb ift aimes Snannes

mit SXecbt , bi

etoeil e& ín. feitter Getoaft ift, fumpt e8 aber aus feie

Nec 0

nenIBiltpan , (0 ift e8 ticbt fei, — Non opus proinde eft ut cum

l Culpa f

Huber. z pralett . 44 Dig. de A. R. D. tb.7. fingamus, quod jus ve-

TU

nandi habentes , quodam miniíterio intercedente capientium demum

J abiger

ferarum domini fiant. Exiftentibus enim feris circumcurfitantibus;.

mediante banno ferino in dominio, utique iftarum Dominus de

damno ab eisdem dato refar

ddLA

a

ciendog & futuro amoliendo, etiam ante

Cmgn&

E

tamnglem adErehcnüqggm

ib

tenebitur. — Nec exceptione quadam ac-

V& d

quiíiti

ferärüäi zociod.

EH

——

letrem,

qüiüti nondum in feras dominii fee tueri quisquam valebit. arg. /. r.

! dtoin

$.10. ( 12. ff. i quadr.pauper. fecifj. dic. . Cum omnino ferz fecun-

Orum dj

dum hodiernos mores fint in dominio ac poteüate venandi jus ha-

D. Sitin,

bentis, atque hinc is dictante ratione naturali , fecundum pracipien-

^C Qf«

tem focialitatis humanz legem, ita zqualitatem confervare debet,ut

& daminum per feras datum refarciat & pracaveat futurum. Schilter.

10,1, ;f.

W.

Es Theor. Pratt. 19. tb. 1 ( A

$2 IX.

N

Memoratam fupra refarcitionem damni per feras ita multiplica- r;,,, ;,;.

p

ts dati, eo quoque caíu non iniquam exiftimavimus cum "Thom. Zeorciden.

:21. * . 23. Utut 7^ venia fu.

fedicamr,

Merckelbach, apud Klock. 0. . Cozf/. cit. 30.2

£a

foliciteita alentes feras expreffe permiferint earun

dem, i in vicino- ^ 2r4fffza,

Domimnmi ta-

Pifedor

rum egros diverterint, occifionem. Wehner. z Obferv. Pratt. voc.

72672 "0062 -

Sorftredbt, gorft, CGifbpan. — Occidendi licet venia praftita, Do- 755 44

pition s

fed ob concurrentem 44zi re-

, fi hicem

minitamen ab obligatione fua non liberantur,

flituz. £e-

ahtorest

culpam (uam , ad indemnifationem Izfis faciendam nihilofecius ob-

nEDttur.

flricti manent.. . Neque eft ut conquerantur, quafi fic absque fuo

etenitm hod

10 Cittunit

fa&o teneantur. . Nam hocutique intercedic, dum iftas feras in fo--

cietate hominum itaftudiofe confervant, ut haram multiplicatione

dfereecat

aliorum agris & fru&ibusdamnum inferatur, alioquin non exoritu-

tione Grti

acoftoni

rum , nullave diligentis patrisfamilias cura pracavendum. Non enim

funt vacui culpa, quicompertis lzforum querelis, ferarum fuarum

fpda: Dt

copiam damnum inferre , adhuc tamen ifthanc multiplicatam affer-

qut diHri&q&

Vare conantur , manenteubique per feras fa&ta devaftatione & laefio-

al V

ne. Cavereautem id poffent, ( feras non ita adaugeri curaffent, quo

anndem d

humanz focietatis officio negleCto, vinculi ad refarciendum damnum

od

nexus in propatulo omnino exiftit, nullatrucidandi venia lzfis alle-

gata evitandus, Schilter. Exerc., Theor. Pm&. 19. th. 2. NVehner zz

,5 n

Obferv. Pratt. c. 1.

wittó

'uï

$. X.

)j

m

Nec porro opinandum, agrorum poffeffores faltem in eo damnum j;,, ,,,

j V

(

fua culpa fentire dum non vigilant latrantibus canibus ac moloffis , regizuri,

& fru&tibus adhuc pendenti- Jeeuz izve-

aut fepimentis feras beftias à fuis agris,

uod JU& fe

bus abigere fatagunt, hacfepiendi & fibi przcavendi fa

cultate potif- nit, Alia li-

cetferarupa

wm demum

fimum à Domino ven:tionis non interdiéta. arg. /. 27. $. 9. . 31 ff.

Ab afhione

il

qtius

. Gail. Jib, z. obf 6 $. n«11* Aft cum

conce[fa.

«ad L. Aquil. & l. 202. ff. de R.

)orii

ont nu J

demonfílrari non poffit, fubditos pre

diis pollentes unquam ad talem

gt

vix eft, ut

laborem de jure obítri&os effe, arc. 1. 15. $1. ff de fervit.

dam i

Yyy 3

iplis

qua

qullm-

sä-hn?*

f42

HILDEBRAND de Confervdt:oneï

Q

BURRWAU I OET T ERE RRE

inc i

ipfis hujus vigilantie omiffio imputetur in culpam, fi enim Leges

eum, qui fuo in fundo inalterius utilitatem jus venandi pati tenetur,

adot

ARip

nolunt cogi ad faciendum quicquam, plane acquieícentes, dummo-

('pit.

do zqua patientia iftius accommodetur, arg. /.6. $. 2. L 9. pr. ff. ff

ferv. vind. Befold. in The[asll. Pratt.voc.Cyagen, — Multominus ez-

ilibdi

fRttiq

dem illum ad tale fa&um obítringere voluiffe prefumuntur, qui re-

f jori

gulariter ifLius in fuo fundo juris exercitium ad vicini commoditatem

fufferre haud eft devin&us. arg. 1. 10. ff. de S. P. U. &j L. 24. $. 12. ff

pf

de damz. infett. — Libertatis enim fuz jure utens, nemini ad hujus

utiqu;

|

Inp. )

reftridionem & diminutionem tale fübire cogitur fa&tum, quod con-

tinuas vigilias, necnon perpetuam in abigendis feris a fundis folicitu-

pirfera

dinem damni evitandi, aliumque laborem expoícit: FHoc enim

n tirgi

! tl

quempiam onerare utiqueiniquum foret, Ludovic. Molina Difp. de

! htürin

Jull. ei jur. 47. fol. 227. tom. 1. verb. ff quis.

p

$

D

, f;d conf

Venandi

Idquoddeemendatione damni afferuimus, non tantum dee

[»)

v?

,' 'ZI C.

Wbebens jus

debez re-

quod vicinis, fed & deillo , quod propriis fubditis per ferarum enu-

Jarcire

tritarum multitudinem datum, intelligendum effe putamus. Quili-

Sk

damntigs ,

bet enim Dominus & Superior itain juris füiexercitio fefe gerere de-

^. fitütün

& feris fjue.

j Mis P] /i*ue

bet, ut munus & officium boni Principis & Domini exigit , hoceft,

duley|

Alienis fub-

tueri fubditos eorumquebona; nonautem concedere velanfam por-

Alter;y

ditis da.

rigere, utullum eisdem inferatur fine jufta caufadamnum .5, Regas

K pFiUs Qu

2817

| WMscong

l

CAp. 10« V. 9 C? L.4. C. deemancip. L. 2. S.merito. 10.$.fiquis a Prin-

cipe. 16. fF. ne quid in locopublico. Mev. p. 1. decif.t14.1. . 3. & Petr. An-

Witom

ton. de Petra ztegr. tratt. de jure quefito per Principem non tollendo.

T

Utut enim Dominus in fübditorum bona vi Supereminentis Dominii,

EY

pro lubitu fuo ac arbitrio ftatuere valeat, & hi etiam hanc faculta-

aE

tem in eundem fuo modo contuliffe cenfeantur. — Pufendorf. 4e 7.

! Vodhm,

N. & G. lib. $. c. ;. Grot. cit. lib. 2. 6 15. $. 9. . Et quamvis porro

| WaXatp

Tütuer

quilibet Dominus Regalia ac jura fualibere contra fubditos exercere ,

hzcce adeo propria autoritatein minus,obfequentes defenfitare pof-

U qnime

fit per verba Capit. Jofeph. $. 7. — Sfaffen bammn auc) G.ourfürfter,

IT

Syürften unb Cotánben sugetaffen

unb erfaubt fepnifolle, fid) nad)

T intre

Cerotbnungberer 3 eid8/Conftitutionen bep ibren bergebradbtert

ï*"dem 4

unb babenben, Gürftlicben

Juribus felbften , unb mif affiftenz bet

BI Fl

benacbbatten C^otánbe tvib

e

t ibre lIntertbanen su manutenirett/

mchoci

unb fie gum Oeborfam $u bri

Itàell, Omnisrameniíta Domino com-

Vyenis

petens poteitas eo refiringenda venit, fivel extrema neceífitas ift-

!X?m-

banc

feraruem nociud,

$45

I

hanc liberam difpofitionem in bona & res fabditorum efllagitat. Pu-

inLepe

fendorf. cit. loc. vel inobedientia parentium fefe exferens, illam via

Lt

fa&ti procedendi ration

em exigit: alias enim via juris utendum. arg.

, m*

1j. Adextremam autem talem neceffitatem

Copit. Leopoldin. ar*.

Afj

à fubditis fubeundam

, damnum per ferarum multitudinem datum

Ytinus g

neutiquam pertinet,

nec poftulatio Domini ad tuitionem Regalis

ir,

fui juris iftam patien

tiam pratendens..

Unde tali in cafu de damno

moditn

per feras fic dato, Su

bditis negotio cum Domino fio intercedente ,

!4"5' n'f

a ordinatacenfemus. Ord. Cam. p. 2. tir. 4. c; Rec.

j

utique ipfis judici

Imp. Noviffim.

de Anno 1654« S. 105. Domini enim fubditis fuis

, Qul

d emendationem tenentut , nifi malint

perferas nocentes omninó a

dis folicti

fatione mortale incurrere peccatum Thom. Merckelbach.

Hoc enitt

in tergiver

ap. Klock. cir. coz/il.

20.7.21. 22. * 23.

Nam his competere cen-

in i. d

non ut eosdem ac eorundem res]zdant,

fetur in fübditos poteftas,

fed conféervent , & tueantur..

l. Prax. Aur. de furisd. Infer. Civ.

lib. zl c. 7. 06.[: 6.-

antürm d)

5. XII.A

ferrunet

. Sicuti autem damnum iítud per feras vel jam tum datum, vel 4iose; Je

As QM'

futurum, & aferarüm multitadine majus metuendum eft, ita quoq;

daino dato

re[Hituendgo y

gt

duplex pro ifIo avertendo confideratio extat.. Altera damni a&tu dati.

A€ futuro

Avertendae

i, hocel,

Altera vero damni adhuc infignioris impofterum exfpe&andi. Ad

janfat pO*

tinet, competere lefis ad ejusdem reftitutionem aClio- corperen.

prius quod at

p MP

nes contta ip

fos Dominos, venationis exercitium habentes, jure ***

ex infraadducendis harum figuris, plus

"us

optimo maximo radicatas,

j &Pm. h

fatis manifeftabitur.

Sed ratione pofterioris damni,

nempe futuri

p u NM- f'

pracavendi ,.

altioris videtur effe indaginis: Num heic remedjgficuti

circa damnum datum fefe exferunt ,.

pariter ratione futuri fuperfint.

s Donit

dem alias datur a&io ,. fed

hat

Ob damna enim futura evitanda, nulla qui

cautionis damni infeQi , à rebus inanimatis ruino-

abl

duntaxat poftulatio

:

yis p

fis metue

ndi. L. é.

& L. z. $. ff. de damuo infetlo. kl1mc cautio ad

fes. anima

tas & feras fpeciatim ,. vix videtur extendenda. res inter

0!

animatas & in animatas hujus in cautionis exadti

one difcrimine fingu-

duf

bis conilat: czmres

u

Jari intercedente, c

eu ex Ulpiani £. 7. $. 1. ver

u

u& damuum dederunt , ipfé extent : &des autem ,

"

i

quidem animatas ,

Verum enim verg

du

(

:

fivuina [ua damnum deder

unt, defrerint extare.

feras exípeCtandi , remediis juris analogiz

r afrlüen

W

nec hoc in cafu damni per

convenientibus deftituimur ,' & judicialibu

s & extrajudicialibus ine

o

fraexponendis, Ipía enim naturalis ratio

fuggerit, ut illi qui con-

1

fervationg

T

h :

f44.

HILDEBRAND' de Conjärwtian:

L

ia

fervarione férarum atque beftiarum damna aliis inferuntk; : ä&höcid

julte metuentes fecuros reddant, Schilter. Exerc. cit.1 beor. Pratl.19.

tb.1. Mecdifcrepantia ab Ulpiano i& L. 7. $. 1. ff-de damno infett.

F

adduQa, ubiqueobítat omnis cautionis exactioni , utut non fecun-

" im'rü

Q for

dum Legislatoris verba, bene tamen ejusdem mentem, cum ferz

circumvagantes non fint ita in poffeffione ipfius domini, ceucatera

Áipedi

animalia, ut poffint infervire damni dati fatisfa&tioni. Nihil pro-

ttndens

inde impediet, Ulpiani rationem iz L. 7. $. 1. de damn. infett. eli-

laud va

Nendim

quis inanimatis accomodatam, etiam ad ferasextendere, his potif-

dummo

fimum nondum adprehenfis, & fpiffime in Domini venationis pof-

feffionem nunquam venientibus, quo & (uo modo refpexiffe vide-

t5, tm

O Ca

tur Thomas Merckelbach. ap. Klock. coz/il. 30. H vol. 1.

(s Cor

$. X

fLindy

Numc fe-

; Ad damni datireparationemc

uendam hzc competere cen-

ittrod, j

quuntur

Remedia

fentur Remedia: Nempe de paítu;

el utilis L. Aquilie, velin fa-

ex e

ad damui

tüm [ori

&um actio. L. 14. $. fin. ff. de P. F. ci L. fin. C. de L. Aquil. Gail.lib. z,

TAI102em

dati repa.

obf.68. . $. Georg Mohr. de Pzzar. p.1. 0. 4 0. 21. f0l 35. Thom.

tite gau

Merckelbach. /ap. Klock. cir. confil. 30. nut. 24. in verbis : Stidbt

fübii,

Éeniia.

€ompe-

teeiger teció man

fid) aus been SRedbten su erinnerm, baf biffal8

ts omn

ber Qbilbbansz»e

Vam, ?

tr, baer bas Dominium über bas Qilb, tv

9en erlittenen Codbabens, unb gu beffen effimarion enttocber sl

Sütee

L. Aquile, obet de paftu pecorzs atlione Qbet aud) ex Editto ff. f

Vb fs

quadr. panp. feciff. dic. mit SRedbt oorgenommen unb eiagefaffet

Amer;

toerben Ean.

Eousque tamen modo laudato Merckelbachii afferto

pun (g

eras jl

a&ioflis ex Edicto ff /f. auadr. paup. feciff. dic. movenda folummodo

adítipulamur , quatenus id intuitu utilis non diredtz actionis quad-

ail.l&'t

rupedariz intelle&um effe voluerit.

Cum ad id, ut a&tio directa

quadrupedaria locam habeat, non (ufficiat quod fera beftia nocens

in alicujus dominio fit, fed requiritur etiam, ut non fecundum na-

P

turam fuigeneris , fedcontra eandem vel manfuetudinem hucusque

Ut m

confecutam , damnum dederit. L. ;. $. 7: $ 1o. ff. ff quadr. pa

H

dic. per ea, quz hancin rem habet Lauterb. i7 Col/eg

dheoret.

Pï

s.

Uldillg fCI

d. tit. $. 7. in fin. Co

Z

d

"tüdor

/f. Sixtin. de Regal. lib. 2.cap. i

$. 2. 76. lluftris

"—

Dn. deSeckendorff.

: 3« €. 3. Regal. 5. $. 1.ibi: fie aud) mnad) $3il;

"j

ä.ig)feit, folcben vera

nlaften Gbaben ;u erfeten , ggbqlten feyrt.

Qs dg

W -abn

$.XIV.-

p

—

Jines

f femrm "eCIUA,

f4$

&ehocid

$. XIV,

Drdug,

He -a"ö:*tiOnes proutiin Dominum venationis vel mediatum p

Z

onfecur.

vel immediatum. Imperii memnbrum exiftens competunt, itaquo- z« aZiones

um fere

que fori ele&ionem, in quo inflituendz, c

uique easdem moturo ^«ffasze

cero . u-

fuppeditant. Quamobrem a&or reftitutionem damni accepti in-

AC

fíregali , im

tilpro

tendens, hocforum rei folitum absque Proceffus nullitate praterire

judicits

haud valebit.

Unde fi membrum Imperii immediatum eft conve- 175cri

f vl

^

!

i

niendum , ipfum adeo Auftregarum forum eidem erit adeundum ; fwor s-

dummodo requifita hocce judicium fundantia extant, vel immedie- 4*

yions o

tas, tam ex A&toris, quam Rei conveniendi parte huc neceffaria,

pexiïïe qile

dl Il

Ord. Cam. p. 2.1i5.2. 3. " fegq.. vel iftud forum fingulariter conce-

dens Con(titutio , feu nonnullis Civitatibus [mperialibus id privile-

gii indultum. Limn. de Zur. Publ. lib. 9. c, y. 2.16. Schweder.. i

introd. in us Publ.part. (pecial. ftl. II. cap. 17. n.6.. Utut Princi-

p

pes ac eis Principali dignirate pares, etiam Auftregarum hocce fo-

ig, wlinte

rum fortiantur, licet contra eosdem agentes nulla ubique immedie-

1 Gul

tategaudeant. Schweder. cir.Joc. z. 9.

Hinc mediati Imperii , five

4f Thut

fubditi, fivefubditi non fint , ifthac Principali dignitate prafulgen-

nbis:

tes omnino conveniunt illac in- Auflregali inflantia. per verb. Ord,

-

Nj

l

|

il

Cam. p. 2. tit. 4. in fin.

1b folfen (olebe 9Iustrdge aud) mif ben

QBH 2

!

93auern unb anbern lntertbanen, gegen ber Gyürften

S5ürgetit,

TM

l

uno Sürftenmáfigen ftatt baber, Qui (ane contextus Ordinationis

Cameralis nullo alio fenfu accipi poteft, quam fübditos adeo Princi-

as

pem füum coram Auftrcgis etiam in hujusmodi prafenti damni per

Jpach

feras illati caufa, convenire debere. Blum. Proceff. Cam.tit. 27. 1. 62,

p(ilunm

Gail. Jb. I. obf 1.2. 6 2. Mynf. cent. 5. obf. 1. n. 2.

;&ionis qüä i

od

50 - XVO

(

Remelta

s

Pro damno futuro evitando, prater extrajudicialia, de qui-

ad futti-

ecunc

)

bus mox infra agendum , fuppetunt talia remedia judicialia. — Ni-

THU dAUR-

(

mirum cautio fententiz de damno dato latzinferenda, pro multi 547 evj-

m t

jl

Curare enim de- 72»4um,

T LL

h

tudine ferarum hucusque enutritarum diminuenda.

recen (en-

heor lP

b

bet a&or , ut illaper ipfum Judicem adjiciatur. Nechzc adeo ana-

!

19

B

f IifBHï

logiz juris inconveniens effe videtur, potifimum cum & alias vin-

s i

dicaturus rudera operis , quod damnum dedit, tam de praterito ,

quam de futuro cavere teneatur damno. £, 7. $. 1. ff. de damn.infett.

j P

nec non illum , qui alterum in fuis rebus inquietat & turbat, opor-

| Y

Zzà

teat

$3*

Gupps um

' HILDEBRANDde an[erwtiane

N

CM

teat eundem fecurum reddere cautibne ihterpoütä de non amplius

Jnt m

turbando, L. 12. ff./£. ferv. vindic. L.7.ff. de aqu. cottid. ci afliv.

intat

Huc fimiliter refpexiffe Thomam Merckelbachium, arguunt hacce

Vr

verba ejusdem.. Syíietveilen aberer(t amgebettete aCiones nur ab

ir Capi

fein auf ben. bereit8 erlittenen Codbaben unb beffen. Grflattung ,

legitur.

abet nidbt auf Éünfftige damna geridbtet, e8 fep Danm, bag mam

vermittelffber caution in pun&lo executionis FünfftigbieUrtbeil b

bin gxte.ndigen too[te, ap. Klock. p. 7 .Coizf(!; 40. n 244 in mned.

f

$ XVL

tontal

Mandatá

tro lot

five Clan-

Quod fi ejusmodi cautio fäntentiæ adje&anoniinvenitur, Man-

lofis a

fula.

data fine Claufula porro veniunt extrahenda, vel de non vaftandis

(atee

agris illorumque fru&tibus, perferas nimium admodum, ac in mul-

dorf. |

i

titudine usque huc confervatas, velde precavendo dano, impofte-

bnupt

rum hinc inferendo , & de non turbando in defenfione contra feras

(ute

licitefufcipienda, Pro his Mandatis fecundum Ord. Camsp. 2. zit. 27.

(tit

fundatis tenendum: Utique primo omni juti & equitati contrariari ,

f. 7' 0:

ita aDomino venationis, multiplicatz beftie in grande nocumen-

1

Venar

tum aliorum utalantur. Deinde publicz adeo utilitati haud conve-

g

Unde j

nit, ut pro voluptate ea, quam quispiám ex multitudine ferarum

f

|

tis qd

capit, vaftetur agriculturaalias egregie privilegiata, & confumantur

À

]

fructus, tam ad pauperes agricolas eorumque familiam exhibendam

t

|

fotel

facientes, quam ad fublevamen publicorum onerum & tributorum.

]

WW

perünentes. .Hic prafentiffüemum morz periculum eminet, huic

]

bt

damno accrefcenti quantocyus etiam per przcepta fine Claufula oc-

currendi , potiffimum , fi Dominus venationis fzpius de medela dam-

berl,

Cj

ni iftius facienda fuerit rogatus & admonitus, G eidem mandandi,

Oil

ut & damna datarefarciat , &ferarum copiamin pofterum diminuat ,

omnemque nocendianfam prafcindat. — Quaread fupplicationes Di-

ttiüf

cafteriis Imperii exhibitas, fimilia mandata emanafle refert ex Gyl-

i

ll

'táte

mann. Sympboremat. fupplicat. Cameral. 'Yhomas Merckelbach. ap.

DT

Klock. p. 1. cit. Confil. 30. 2.26.usque ad 2g.

Caute tamen in decer-

nendis Mandatis ad inftantiam Subditorum contra Dominos pro-

BIUT

prios proceditur, dum non ftatim nudis horum narratis credi folet ,

P

i, Th

fed Conftitutionibus Imperii provifum extat , ut literz informatoriz

primum exigantur ab illorum Dominis, contraquos querelam puta-

M&m

runt

$47

MERSPuneg

| ffurw »ociva.

aiüpliüs

. Nov. d. 4. 1654« $ .1 0 $. ibi: ben'e'niïr"i;

,ruht movenäämïä&c- Im

beribre fybrigfeit bie Proceffe nicbt

Cf

fecthanen unb SSürgern mi

t hact

Aeicbttid) ecfenmen ,- fonbern 00

tbero umb SSericbt (reibem, , Idem

Wt q

in Capit.. Cafar. Leopold. «r7. 14.

ftüf,

legicur.

A

*

& Jofeph. art. 77 X- ordmagum

j Ut

W

]

$. XVII.

j

Propofitis usquehuc remediis judicialibus agros & fructus fuos Ext; &;,;.

contraferas tuendi, nuncíuccedunt extrajudicialia, .FHzc inter pri- Zicialis

mo loco venit confideranda tuitio agrorum & fru&tuum , tam mo- aefe/fie.

iur, Mate

toflis ac latrantibus canibus , quam alii

s ftruQuris quibus ferz fugari

n wands

& arceri poffunt ,

omnino conceffa.

Illuftris Dominus de Secken-

, Acinmu

dorf. im &eut(deanürftem

C5taat, p. 2- cap. 3- $- z.ver.. Qui5e

baupturtg. ibi : obet mit b

etg

feicben fnittelit vertoabren , ober fo

, inpode

fellem ,

baf fie stoat as GG

ib o0m Godbabet

contra r

Éleine Junbebaben

e

Ertel. de

Jfurisd. Inf. lib z.

j .2.!&125'

an ibren rudten a

b(dbtecten fónmen.

contatit

c. 7. 0. 6.

ec cuftodia ut defenfionis

fpecies nulla prohibitione

le nocume

Venationum Domini impedire v

alent. Bocer. d. Regal. cap. 1. s. 70.

haudtone

Unde Mandatum poenal

e de relaxando ca

ptivo, adinítantiam Illu-

jine f

ftris cajusdam contra M.

B. Decretum fuiffe referunt: Df €5.(y. G..

einen &5d)

af Ruedbt , woegenbe

t (o voobl su SSe(cbüigungber Cd)as

onfamuntr

e toiber b

ie Cilben Sbiere ,

afà Sefo/Gerodcb8 urtb srüdbte tvis

ibl

ilbpreth, ungebrügelte Jounbe ges

r

berba

otbeunb (c:mar&e CIG

toc

[dbet Supplication qucb biefeé eitte

m L

balten, bep

fangen [affeit ,

Qu

oerteibet gemefett ,

toie Die

ftaiferl.. Stafeftát ern(ilicber 95efebla

Cdoreiben an

*

G. G.. abgeben laffen , bero C'Gifbfübren ub

nidt di"?'

Cimilbbamns-JDe

gung anberg nicbt,

bannben gemeinen Stedyten gez

m,mdm l,

màg, alfei au

fibren Cigentbum,

Girunb unb $5open, urb alfo

d

obue 9xánnlid)es

& daben anguftellet ,

bag aud) niemanb verz

rontu

in Gruno unb Güter mit Baunen, Jourben unb

(av]

voebret fepn (oll, fe

OfGilbbrátb , fogut alà er Fónte gu bet»

d. 2

auberer QSefticbigung 92n

mü dew

wabren, gurtab

[ baf nieman

b (ufbig , avf ben feinigen uno mit

e

inenSXtacbtbeit

einen anbern fein QGilbbrdtb su unterbalten, Con-

pinos u

S

er. Thom. Merckelbach. ap. Klock. p.

1. Confil. 20.2,28. 7 Gylman.

du

in S]mphoremt. Supplicat, Cameral. tom. 5. jhpplicat. 62. fol. 284-

u)

a

Zzii

$. XVIII.

n

-

b

rA

HILPEBRAND de Conjärvätione

uxémauan

l.I n

15, pol

Peoffunt

Dinusn

Denique nec hzc fpecies.proprie defen(ionis eft deäegandaii

permiffa

ferarum multitudine damna metuentibus, utin cafü efflagitate me-

um, q

Jeil.. fupes

tiontur

rioris fe-

dele planz non fecuture, noeiyas (ibi befti;s agros depopulantes &

dvenati

yY€ 2gT0$

in hac vaftatione deprehenfas , occidere, atque fic fundos & fru&tus

depopus

fuos defendere valeant.

Quod fi énim cuilibet pro defenfionererum

Jantes ,

fuarumlicitum eft, lzdentes & va(tantes homine

quando-

d

$ repellere & quan-

que licite

doque' adeo interficere. L. 3. $. 9. L. 17:

ff- devi & vi arma

t D

V

Jf- de L. Aquil. L. 1. C. quando lic, snic. frne judic. fe vindic,

Quidni

octidif

etiam liceat multo magis bruta acnociva animalia fruu

fe.re,/allio

s a fupremo

dla tatk

Numine datos corrumpentia & vaftantia enecare, cum rerum füarum

venatiot

tüitio contra has non minus quam contra homines permiffa effe de-

PUR —PMM

beat, ex regula, ut, cui plus licet, id quod minus eft, eidem haud

eütrita

fpponi

debeat. effe interdi£tum. L.27. ff. de R. I.c. 5 3. de R. Lin 6:10. Hoc

argumentum a majori ad minus affirmative procedit , etiam in matería

OM

titione.

odiofa, Gravet. Corfil. 457. z. 9. & frequens 'effe folet a per(onaad

Merckel

Jutqti

tes, Nicol, Everhard. zz Topic, iz loco , aperfona ad res.— "Tametfi

perhanc defen(ionem alienis rebus nem

peferias (imuldamnum detur.

fl

L. 3. $. quod ait Prator. 7.ff. de incend vuin.

LL

lt

d. P us fumo.4 9.

omm

S. quod dicit. 1. ff a L. Aquil.

Unde poft Didac

- Covarruv. zzze-

Vett . c. peccatum. p. 2. $. 2. verfrc. illnd

À

profetto. Nicol, Ev:rhard. fun.

Confgl

confil. 10.2. 57. Vol. i. fthoc cumprimis juris nsturalis defenfionem

bng, i

—— ORRPSÓRA —— RRE

nq

di&antis fundamento'nixus fcribit: - /457

itos ab omui pgua immanes

effe dimittendos , qui feras ,

boc mode fuis Jégetibus C pratzs smocentes

Wij

eccidunt ; quando Peincipes

lVenationeg

differa

probibentes tantam multitudi-

Ti jam

nem ferarum enutviunt , nt ia extea

Jplvas er umpant , er me[fibs ac

fegetibus damna inferant,

qua ipfé Principes uesquam ve[ltuunt. Hanc-

fl

ce defendendi rationem

ex eodem zq

litíüm

fimam pariter reputans Thomas Merc

uitatis naturalis principio juftif-

Dndent,

kelbach.ap Klock. p. r. cit. con-

ffl. 20, 2. 9. itaconfuluit : (2

etgiebt fídy bodb biefer ocbluf , bafs

Bufelfo

5od-woblunb CGobl. Gyeboh

tfle Derren Confülenten ; oberbero

t Ms

Untertbanen mit gutem

fo ibten 9fecfern um

Syug sRedbtena

bag fbábtide QBilobrdrb,

0 Ziefenr Dermaffe

Il depopulzndo juft&cf, im-

Ckclb.äp

pune jufdllen, un

b gt er(cbieffen suge

nino abludunt ea;

faffet. — Cui pariternonom-

qua habet G('Ot.. de.

I B. e P. lib.2. CAp» 1. $. 13

3. Bs

"Rtþs

d

femmm HoCiU4.

$43

T

*n.. 1ndn f;a.. Sicuti alioquin ne&e[ïï-tas extrema praftat juüu res af-ie-

nas , potiffimum eas , que olim communes fuereexiftimatz; itanom

minus neceffitas defenfionis , facultatem in feras iflas nocentes prifti-

ttgndi

Fflagitatæmc-

nam, quafi poftliminio reftituere videtureis, qui exinde damna pa-

tiuntur, obnixe efflagitata potiffimum earundem diminutione, fed

popts lr

avenationis Domino usque huc plane non obtenta.

dosd hfs

smítonetrum

455 XEX.

Tl

Vittdh l

,.-L;Came ££men ifthoc remedio occiíionis utendum , nullb fcil.

Propría

i, Qu

L4c fHitip

fere alio füperítite. Omni enim modo primum tentandum, an non

Adpibends ..

durzliptm

alia ratione hzcce nece(fitas evadi poffit ; puta adeundo Dominum ;,5; 4

w torm

venationis G enitendo, num precibus diminutio ferarum usquehuc

mum , fs

mj de

nulla me-

enütritarum, obtrineri valeat, id quodin alio neceffitatis cafu pariter

del,

P. dl

fupponit

Grotius Z. /. $. 7-

I(thanc demonítrationem, annexa pe-

A

: Jequi-

in ftt. h

titione in

flanti fa&tam, fepius iterandam , prudenter fatis fuadet

m inatnd

d Klock. p. i. coz/il. 20. 2. 1 . in verbis: 9Y8d)t8 Dea

Merckelbach. apu

t perümaad

floweniger aber fónte mi

t bem 9Bifo ju fülfen, gefragtet maffen

« Ti

gleid)mo

bLal(o oerfabren oeroen,

af umb mebrern Gimpta tvilz

m d

Ílen, Sur

ftenberg nodb 5mep ober bre) mabl mit ber angebeffteteit

ff;;;kfumu.æq.

Commifiation et(ud)

et-moerbe, bafin miebrigen tyall bie -Derten

virtuy. i

Confulenten ben Sybriaen tu 2Ibmenbung Deto eujerften C3erbers

OGilb8 etmas 3u vimgern , unumbgaánglid) perz

abart ]

ben8 , bie 9fnjabl

s deftont

bengen , aud) motber

unbillige Gervalt nad) CBermógen banbbaben

i m

müften.

Non.tamen nece

ffum ducimus ,. . ut hec defen(io privata

differatur ; donecom

nia ceffent judicialia remedia , vel reftitutio dam-

yatic a

i

d

ni jamjam illati haud fiat, , ceu exiftimat Nicol.: Evethard. vol. 1. Coz-

fl.10. 1tm.57. - Namhis licet adhuc p.endenätiþxfs;,l occifio depopu-

gupus

lantium | ferarum in agfis'dcprehcnikmm non extat prohibita, cum

TT HJBF'

rins o

endente adeo lite;. cuivis licentia fuppetat, pro confervanda fua

TAU

poffctlione .

el qu:fi libertatis, faosfructus & fundos eo modo con-

tra nocivam

devaftationem jure tuendi. Gail, Jib. 1. obf. 14.5. Mer-

l

j

. . 20.

p (

wt

ckelb..f?. Klock. cit,loc. 2.418

501 ,XXI

v

epiitit)

n

Hac in occifione porro exigimus , ut fub permiffu & auctori- 3".

riternot T

i damnum patientes & feras trucida: occifre

tate ejus fiat, cujus Superioritat

Z22

turi ^trarum

u

;fo

! HILDEBRAND de Canfärwtz'one

E

4509 nifi

Superto-

turi fubfunt, — Neipficitraejus voluntatem ex factis fubditorbm;æ-

amino.

rum pra-

diofum defen(ionis negotium fortean enafcatur, rurfuüm prudentiffi-

d od

d.

fcitu £e*-

me innuente Merckelbach. ap. Klock. ciz. Joccm. 11 42. i rg. Conf.

M quic

goiffa.

Ertel. Pr. Anr. de Turid.infer. Civil. lib. 2.cap. 25.obf. 1. Sedhanc

viam fa&ti Domini Venationis propriis fubditisin occidendis feris,

popofit

eorundem agros & fru&us devaítantibus, non eque competere arbi-.

itltatum

tramur, fatius ac tutius putantes, hos judicialibus duntaxat reme-

] ntionis e

diis contentos eífe oportere, neipfis nimium admodum vinculum

'; Tley, 2

obligationis in eum laxetur, cui homagio addi&ti, Gne pietatem

eidem debitam, privato molimine tranfilieridi eis anfa detur.. : Quam

4

ob rem adeo nec remedia judicialia eisdem facile concedenda: puta-

Eod

mus , concernentia potiffimum jurium Regalium exercitium. Capit.

) fit

Detm.

Leopold. z 3. ibi: $eicbf Leicbtlid) gebóret, fonberi a limine ju-

dicii abzutib u fc:hulbiger parition qmn (eitten ganbes 2 Sür(ten unb

| lsLycd

| lggerere

Jerrit geroiefertperbe, R. . Iov. de 4. 165 4.. 10 g. ibi:: Dentett Lt

4 &t f

tertbanem unb $5urg

|

«n toiber ibre i')bri-'gfeiqt bvic Proceífe nicpt

1 agl

Ieicþtlicben ecfenmern,

M q1)

o

$. XXL^

LE

Fera otci-

Sed fete depopulantes enectz ad Aqüe'm p'ertixiäant,; & num ca-

(Ututet !

[^ funt

pienti, an Domino venationis fint relinduendz, denique difcutien-

(IttoGtl

Dorpamo

106 atbv

«jenationis

