taliter inhzrenr , in quem & omnia ei inhzrentía jura unacum nova Ele&orali

Dimum P

dignitate reftitutus fuit Comes palatinus & in fuum ralatinatum ad Rhenum ,

ugil

eoque ipfo in jus Vicariatus atque in jus dijudicandi caufas Cefarem fpectantes,

m Bol

Unde ad fecundum patet non incumbere ralatinis probationem aliam,

Go eden

quam quà oftenditur Annexum Electoratus non efle Vicariam illam pote-

firim elü

ftatem.

fd &ine

Quid de poffefforio , quod Bavaris tribuit Inveftitura Maxim. L. fit judi-

tidepier

candum, velex eo appatet, quod hzc ex parte abolita fit, nam etfi negari

Comites »

non poffit ipfi A. 1623. per inveftituram collatum effs Ele&oratum una cum

fb perln

Vicatiatusjure, ea tamencernitur fuiffe caufa, quod & ipfe Comitatus alati-

tonem -

nus$ Rheni ei conceffus fnerat, quod exiftente fortecafa vacantiz nullus certus

fitotum,

nonexifteret Vicarius , qua vero poft reftitutionem ralatini valere non poteft.

tamen de

Ad tertium, per Hiftorica, qua referuntur, exempla aliasque ex jure ves

lní. B.a

teti probationes monftratur Aurez Bulle tempore longe vetuftiorem effe Comi-

W Pu

tis Palatini Vicatiatum , quum femper pari paffu ambulaverit cum ipfo Comitis

. loco8

Palatii officio. — Et quid finon foret? Exinde tamen Davatis nullam enaf(citut

itfntia

argumentum : Quin poriusfufficere Conftitutionem Car. IV.

L.1L C. XXX, Lim-

itveftit

Ad fequentia refpondent, Sprengerus 7wripr. Publ.

naus ad 4. B. C. P. Obf. , & BurgoldenfisP.I. Difc. XXVI. — Atque dataocca-

FM

fione de iis pluribus infrà : Sicuti etiam

fi quid amplius pro Bavaro ftatui poHit?

Hifce 2» modum difcurfus faltima diCtis,.

l, ne Ü

tii off

e

XXIV.

Otiginem

| Jam de Pälatinis argumentis

videamus. Etlicet folidé (atis afferantur Pa-

AtUehte

latino fua jura , & precipuehoc Vicatiale per publica illa (cripta, qua pro par-

Getmanj

teipfius exftant, itautfi ea hic loci adícriberem , ctambem bis coctam propo-

Ve

nere me velle viderer5 cum tamen & nonnulla fuperfint dicenda , que eá;

Mi z

quá huic negotio vacare licuit , curá

ïnvolvere

yobfcrvare potui, non poffum non brf:-

vibus & illa ipía addere.

fttur, f

Videtur autem hic ftatum palatini

—dupliciter effe confiderandum ; qualis

Wthenti(;o

nempe illefuerit ante , & qualis poft Inftrumentum P. W'eftph. refpe&tu Vi--

cariz hujus poteftatis. — Priusquam fancita & hecLex , in quieta fuit hujus juris |

F [npe,

poffeffione alatinus , vel quafiper integra tria fecula, usque ad terminum fu-

pra $, 21. anpotatum, quó omnia Elcétoris palatini jura , ipfaque dignitas in

uU ptoy

W V

4

Bavarum funt collata, ceu ex literis Inveftiture Maximiliani I, üquidp ap-

paret.

.

lide|

Poft

femi

! Gttn

mlueillltn

LP N

Mbetn E A o

AMtsiligiin

"

Ineperis Rom. Germ.

7$9

xyeenfo tl

P'oft"lvnftf. !Pac'-

em,

La

lS veró, & quidem pet aperta-'m ejusdc:h Legis fanCtion

ptiora (ua jura una cum Comitatu Palatino recuperavit. Att.IV, $. $. Quoad

v Elb

d Men,

Domum Palatinam CÀc, €9 $. 6..— Deinde ut inferior Palatinatus totua cum omnibus

€$ fngnlis. Ecclefiafliois &9 ffngularibus bonis , [uribus €9 appertinentüs , quibus ante

pedum

amotus Bobemicos Ele&lores. Principesque Palatini gavift (unt , omnibus. documentis

ionem dl

&jc. eidem , íc. Carolo Ludovico Com, ralat. plesarzeé reffunantar.

Hinc ergo

iim gt

flatim elucet, non folum in Ele&oratum, qui oGavus & tunc ultimus fuit,

fed & in eacuncta jura teftitutum effe palatinum , qua ad Electoratum vel Ac-

jn.I, j

chidapiferatum non pertinent, vel quibus ante motus Bohemicos gavi(i funt

m ef ul

Comites Palatini , atque fic per convenientem indu&tionem fequitur retentam

im an ci

fibi per Inftr. P. NV. hoc Vicariatus jus, przcipue cum illud per eandem pacifi-

vitats d

cationem non in Bayarum, necplus, conferatur, quamquod expreffe eft con-

znüliu t

ftitutum. — Nam licet quaftio , cujus Vicariatus fit , apertenon decidatur, cum

non pot

tarnen de omnibus juribus & dignitatibus, quz ralatino antea funt ablatez , in

ueex jut

Infir. P. aCtum fuerit , confequenter & de hoc Vicariatus jure transadtum puta-

ef d n

tur, Profeergofandamentum jutis & prefamtionem habet Palatinus, quód

il (uri)

fc. loco & vetbis allegatis tacite de hoe jure adüum fit, atque ad. petitionem. &

lm exi

inftantiam ejus claufula illa de Vicatiatu Bavaro antea conceffo in literis nove

inveftiture Ferdinandi Mariz penitus omiffa & exclufa fuerit,

c Yf u

$. XXV.

que daad

Fundapentum juris pro [é babet , quod fcil, Vicariatus jus non ab Ele&ora:

fini l

tu , nequeà Dapiferatu, utindiffolubile annexum, fed à Comitatu palatino &

tali officio , dependeat. — Hoc au'em eft, quod negant Bavarici, qui altius

originem Vicariatus Palatini , quam ex Conftit, Car. IV. non repetunt 5 Inde

ftatuentes hoc Vicariale jus effe appendicem Ele&oratus, ob verba , qua in textu

Germanico, bc8 GourZürftentbume woegen, exftant.

q p d

Verum huic opinioni ipía A, B. verba contradicere videntur, Cosinatuo

du PWPP'

Palatinivatione vel Priviegro , qua fi jacent in textu latino , nec contrarium

Udh qüæ i

involvere poffüntea, que in Germanico be8 C fur ; Gürffentbums woegen le-

guntur, fi modo fano inrelligantur fenfa,

Interim tamen latinus textas pro

authentico habetur , & tantó majori gauderevidetur auctoritate , quantó anti-

lu

; qugHS

tl

quis Imperii Couftitutionibus eft confórmior, Etlicet verofimillimum appa-

d

/

ii

reat Imperatorem hanc fuam Conftitutionem pró zqnali auctoritate in utráque

r[Jgjw

lingua promulgatam voluiffs, quod & confiimat Cap. XX X, A. B, & Capitula-

um

tio Car. V, Arc; XIV.

Á

jpis"

Inde tamen ftatim non fequitur , à latina linguarecedendum effe, ubi dif-

j

W

2')

fentit Germanica; fed inter textam Germanicum veterem & cozvum Latine,

hi

atque inter recentiorem & inteþpelatum effe diffinguendum, & (ine d

ubio prior

POHCF.FOIï

ít

X

760

SCfJILTER de Piaris

pofteriori praferendus, quahqnuiam neuter fit authenticus, fed Latini auth

c'n:

Atquck

diritnomer

tici translationes, & quarum aa&tores non utique idioma latinum ejusque fen-

Coricis itu

fam fatis reCté allecuti obfervantur, quod vel ex Proemio apparet, ubi per

Ceteri

bella inteftina inter Julium & Pompejum, utrumque vocabulum fübftantive

acceptum & fic redditam ; Den ftrit mit fd:barfen froertern biB uff Da8 geberme,

p teliquis

1

H Uno.a

que in recentiori quidem emendata,

àtio, fedà

Quinimo fi A. B. per fe ipfam interpretanda eft, utique procerto conftat,

latpalen

hanc vocem Principatus , nonaliter Germanice , quam per 098 (yüt(tentbumt,

d

hdens,

explicandam effe, | ceu ex Cap. /21, S. 1. & Cap. XX. uþi Vox Principatus (z-

Benes(

pius eft repetita , liquet.

tltino Cor

De cztero , quid in probationem argumenti, quod Palitinis ratione Co-

(f Hin

-mitatus hzc poteftas debeatur , dici poffir, falvá quam utrique Principi debe-

mus veneratione, breviter videamus ; fimul fuo loco oftendend

g icare

Z

9 illud ab an-

Inde

tiquiori repetendum principio , quam A. B.-

COmiti Pal:

*

XXVI, .

d. Extr;

Quó à relique plebis quafi

mixtura & colluvie condigne diftinguerenter

jidicindi o

digniffimi & praclariffimi quique, nomen Comiris, ficuti & Ducis, Pape,

Idat & co

Regis, Imperatoris, in ufum communem veni(fe, optimeratiocinati quis po-

Doteftas tar

teft. . Sic enim apud Romanos appellatio Comitis tanquam Primz dignitatis

Magiftratusve nomenaudiebatur, ut Comites Sacri Palati, Rei militarzs , Patri-

Vica

mnonorum , Scbolarum , €?c. de quibus Codex & Nov. Juftin. ut: L. ;. C. de Co-

prim) rd ;

z2it. €9 Trib, Schol.1.1, €9 2. de Comit, Rei Milit. & notantur pracipue Z 1. Cod,

Conflittum

de Com, €Ó Archiat, Sac. Pal, & L. un, de Comit, quiprov,reg. — Atque Befoldus &

ttimDd,

Speidel, 7/efanr. pra&l. voce taff, Comitis.

fllmt C(Me«

Penes Germanos principi femper Comites adfuerunt, uti teftatur Tacitus

li &

in de Mor, Germ, c,13, m. 5.

Gradus quin etiam C9. ipfe Comitatus babet , judicio

ptitmam e

eJus , quem [etlantur y Magnaque €9 Conzitum emulatio , : quibus primgus apud prin-

apertis tsn

cipem [uum locus, €$ princiqum , cui plurimi C9 acerrimi Comites,

an,L,|

Notat quoque in faa tatura nihil aliud vox Comitis, qiam quod fimpli-

citer Comes, à Comeffe, vel cum & effe dicitur.

Imperatores enim vel fum-

cP' Acrom

0C Y

miPrincipes in fuos Comites velaulicos, velitineris, non nificos receperunt,

qui vel genetis fplendore & antiquitate maxime confpicui erant, velaliàs proba-

d.

Ut etim

tiffima vita reliquos antecellabant. Sic Comites Imperatoris , Palatii, vel Pa-

latini, de quorum officio mox videbimus, di&i funt. , Sic Comites quoque ,

Vlb

, qui provinciis, ut Gubernatores przfüerunt

, appellati, ut 'COIBH J[auria , i, €.

Prafe&as Ifauriz Nov, XXVI, C. II,

B

Deinde Regiz Przfe&us, Major Domus, vel

BW

xpo& Ca.r*olum M Comes

Palatinusquafi pro Synonimis fervierunt,

-

p

| *f,i lutr,

]

»

s

Atq?lc

A

*

dmperii Rom. Germi;

76r

RAT

tini lt

i Atquc hinc fucceffu temporis in magni honoris vocem & infignem titulam

abivit nomen Comitis, ità ut fibi gloriz duxerintetiam principes ipfl xof' i£oxyis

quare

Comitis titulo uti, v. dz Frefne Glo[f.

ret, üip

Cateris porró omnibus praferri coeperunt

Co'mitcs: balaxini; ob ralatii

v fobfasi

pre reliquis officiis & Dicaftetiis prarogativam.

Neque enim Boxhornio z»

n g.

Hifl, Unvo. ad A4, C, 998. pag. 579. ad(entimur ,. qui Comites ralatinos non à a-

latio, fed à limitanea /mperii ditione cui przfe&tos fuiffe autumat, á Pfal , Paal,

certo&on(tat,

Lantpalen , di&os putat, Marcham & Marchiones cum Palatinis temeré con-

i

duf

fundens,

itcipatut

Penes Getmanos , abfente vel füper caufas cognofcere detre&tante Cafare,

palatino Comiti id facece incubuit, Speidel. in Befold, Thef, rra&. voc.- SYMaltte

i nrione o

Qtaff. Hinc judex raladi , 3Sfal&ataff, Gicuci ralatium quoque alicubi 3IMfalf,

Nrind i

E,g. hic Argentorati, dicitur.

Inde ergó eft, quod in Cap. cit. $. 3. ejusmodi Primarii judicis oficium

Comiti Palatino Rheni competere judicat A. B. ceu ex coz/uetudime introdutlum

eft. Extra dubitationis'aleam itaque effe dudum monftrarunt Scriptotes, rale

ffingoertt

judicandi officium Comitibus Palatinis Rheni, quá talibus, utique adhzrere,

Juas, Pf

reftat & confideremus, quid eodemin fenfu de Vicariatu, cujus judiciaria illa

poteftas tanquam fpecies eft , dici queat.

inati if

;

ma dignid

$. XXVIL

ditgi, D

leätatui :

Vicariatum potius dici a

nnexum Comitatui Palatino, quam E

L-I-C' fCä'

primó vel exinde probari videtur, quod etiam ante Septemvirale Collegium

1 üh

t l

conftitutum hac Vicarialidignitate gavifi fint Comites Palatini. Communis

s Dolca

i

enim Dd. fententia eft, ante Friderici II. tempora nullum ejusmodi inftitutum

faiffe Collegium ; quod non folum ex Martino rolono, quem circa medium

fur T

Seculi d&cimi tertii vixiffe probat Voff. de Fijfd. Lat. L, L. C. LX, p. 9. 4$5. &

Wll ) /WW

primamSeptemvirorum mentionem feciffe judicat Baronius, oftenditur , fed &

apertis rationibus id evincere ftudent Onuphr, panvin. de Cofh, Imp. c. VI,

i M D

Thuan,L.1l. Lehman. in Chron.Spir. L. V. c. XVll. Conring. de Germ, Imp.

m WH'

Rep. Acroam. lV. p. 106.

jm n

Hoc veto tempore antiquiorem fuiífe Vicariatum, non modo. rei neceffi-

tasfuadet, fed & illum penes ralatinos pracipue fuiffe fequentia forte evincunt,

| p

Cum enim genus fuum à Carolo M. (cujus tempore nullum exftitiffe Ele&torale

collegium , nullosque Septemviros, apud omnes fidem invenit) ducere dican-

Zfü) n :

p

tur Comites palatini, verifimiliterftatui poteft hanc Vicatiatus dignitatem unà

-cum genere ad fucceffores & pofteros propagatam fuifle. — Precipue enim hoc

j ^

confirmant ea, quz de Arnulfo, Carolomanni filio, Caroli Craffi fucceffore

äreþ&

(0n* )

fgadugtut » Ícil, Carolo Craffo , quodrebus c(ma publicisque adwoinilrandis (up

A05

A[qlïc

SCHILTER de Ficari

262

L ssdil:

n65 po[fet , cuvatorem datam e[fe Aruulfum , ut habet P. emilius,

Curato:erm

SHX- DUI

Wi d (

enim agere hic loci nihil vult aliud , quam Vicarium , vel proviforem, Unde

& Vice- Imperatorem appellat Arnulphum Compilatio Hiftorica apud Pifto-

ttntiore

rium T. I. Script. rer. Germ. p.730.

(

II. Deinde exclatiffimis A. B, verbis,, Comaiatias Palatini privilegis, Inde

Lt Uf

etiam patetante ALD, viguiffe hoc Vicariale Palatini munus, quod & ex German,

In

Stcce(fi

Aventinicodice L. 7. tic, — 9Bíie Sóníg Suboif ftatbac. probatur ; Nimirum

poft Rudolfi Habsburgen(is mortem interregem faiffe Comitem Palatinum Rhe-

M

ni. ltaenim habetur: Cjri bem 9jabt 1290. ba Joer&og Joeitirid) ftatb, ftatb

"o i

aud) &ónig SRubolf fünff SFtonatb uno cifff &ag bernad), ba er feinen Coobn

Gul

Jerfog 9llbrecbten aus Jefterteich an ag Steid) weofte gebracbt baben , uno

T &

barurmb alfo bag SXeid) obne $ónig ub Sagfer , fo ift Der 9ofal&graff am

Wt Co

eAbein De8 Joeil. Seid)8 Vicarii. Latinus Textus Lib. VII. p. 443. ita: So-

V,

etin Germania, quamdiu orbata Capite, Prafectus Pretorio Rheni Duxque

Q Vies

Dojorum interrex effe, atque Imperii muniaobire, Ludovicus tum hujustmodi

T05 veni

dignitate defangensapud Rhenum diverfabatur, filiusejus Rudolphus injBo-

dpnitae

jaria degebat , atque uti Auguftani, vicinifui, cives Sacerdotes, epiícopus , fe

Q Vica

atque parentem fuura tan

quam interreges rccip'crent atque imperata obedienter

( Vic

facerent , poftulabat.

manico [

Nulla hic Electoratus mentio facta eft. Sed & idem teftatur Martinus

toncludi

Crufius L, 2 24ps. Suevic. & vid, Spangenberg. in Chron. Mansfeld. C, r16,

ACDUS

Ubi de Duce Ottone tempore Ludov. 1V, loquitur: Yaf et bíe fütnemftett

Con, [

unb fdteereften Shürben im 9Reid). feitber Sapfet 2tenotfá Gob tragen müfe

fl []

fen, unb baber audb. be8 Steicb8 getreuer Q3ertoaltee uub Sapferlidber Vi-

ffntum

carius genamnt toirb, vid. Burgold, P.I. p. 454.

i

lgevem.

1lI. Ex aliis Imperii Conftitutionibus, Sic enim fimili jure Vicatiatum

pj

obtinuiffe Ele&orem Saxoniz littere Sigismundi Imper. de Anno 1414. com-

CUA

probant, ceu vid. Befold, 7Z'bef. Prati, V oce Vicatii De8 SVeicb9, ubi ait:

ïeffatem ]

(o[d) Vicariat gef&tt Dem Gburz Gürften aus Goadbfen, al8. eineri 39fale/

t X

orafen. — SDiefe *Dfalgrafffcbafft aber iftin Coadfen ub

efoeftpbalen, u

nidt in 9Xteífen , voie aus. einem. SebenzzSvieff &onig Goigismuno

8 de An,

1414. $u fehen i(t. h. e, Ejusmodi Vicariatus compertit Ele&ori Saxoniz , qua-

H

tenus Comiti Palatino. Hic Comitatus Palatinus autemin Saxonia eft & W'eft-

phalia, & non in Miínia , ficuti ex literis inveftiture Regis

Sigismundi de

Tif

Hzc verba nec fine fündamento funt,

etíi nulla Con-

Anno 15 14. videreeft.

f

ftitutio,

In eotamenettat Befoldus, q

uod Comitatum Palatinum Saxoniz in

Weftfalia ponit, patet enim ex Sigismun

di conceffione ii Saxonia füperiori

tcml()tem

eum effe, tq; in prefc&uraAlftetenfi furidari,quam qugm cederet Auguftus E ,

3

cmhlk

aX.

E

Á

*

r sezl

t

lmp Rom. Germ.

763

AUR

—

Sax. Duci Sax. & Exele&tori Jo. Friderico, refervavit fibi Jus Palatin

n Ut

led,de C, B. G.P.25. -

Similidixijure ; Nam litere inveftiture Saxonis re-

utih

centiores hocquoque tcftantur, in quibus habetur , ba8 Gfurz Gürftentburm

CrtSmarfdball/2Impt unb Cbur ve$ DDer&ogtbums ju. a

cfen, quc!) Vi;a.

"U

riat unobie 9Mal& gu &adfen mit ibren Sugeberungen.

Qetul,

In Sigismundi Imperatoris Bülla de An, 1413, & 1434. ubi de jure &

Vfmtom

Succeffione Ele&t, Palatinorum agitur , hec leguntur verba : — ZVec z5 omuía

m

65 fingila privilegia , denationes €9 conce[fiones qmulz'äet per Divos Romanorsm Re-

&W

ges €9. [mperatores , pradece[Jores nofiros.: €9 INos, dilli Ludovici progenitaribus

MM

&omitibus Palatinis Rheni, €9 fibi quomodolibet fatias , dagas C9 conceffas autbori-

Zamtus €dc. €9 tenore prajentium de certa [ententia confirmamns. Inveniesap. Gol-

"

jgfit

daft, Conft. Imp. T. I. p. m. 145.

u

IV. Hacce jam edo&ii , obiter & illud addimus, neminem ob Ele&ora-

mlï &)mu:.

tüm Vicarium Impetii effe, ergo nec hoc illius annexum; Si enim jure Electo-

ratus veniret Vicariatus, Bohemo urique veluti primo Ele&ori & Regla quoque

) Jus W

dignitate fulgenti ille competeret. Sed uti non omnes Ele&ores funt Vicarii

nec V icatii przcife Electores , quod Exemplo Ruperti in filium faum Ludovi-

cum Vicariale munus An. 1401. conferentis probatur. In Imperio vero Ger-

u obCAiCnla |

manico omnes Ordinarii Vicatii habent Comitiam Palatii, & viciffim. Unde

m

concluditur non quà Ele&tores , Vicarios effe, fed quà Comites Palatinos,

Eatenus enim Electores fünt ,. quatenus Officiales ;; quod verbis auctorismagni

stcld-c'"g'

Chron. Belg. evincitur: Erquamvis tres Ottones [upraditli per. fucceffionem. ge-

u fU

gt

du

i m'f

neris YegHAUertiiih, pollea tamen cum Imperitim apud (olos Saxones ferre per annos

lj

eentum perduraffet , snfhitutum fuit, wt per. Principes Officiales Imperii 4Amperator

gt

eligeretur, . lem conf. Abb. Stad. i Chrog.p 315. €9 vid. Gemold. d. S. R. dnzpe

Septem*uimtn p ó 2.

g

Cum itaque jam valde probabile fit ;; penes Palatinum hanc Vicariatus po-

0Ul -

ubl M

teftatem ratione Comitatus, in quem perInftr. P. Ofnab. reftitutuseft , effc &

ii

fuiffe, exceptionis fuz contrarium adferenti probatio incumbere videtur,

u

»

"Ul "

$ XXVII!.

T

gdc M

Hiíce ita przmiffis, proPalatino

etuntür, pertor temporis lpa:ïä,'

j

quibus hoc Vicariali jure ufus & gavifu

o u

neminem anteà fuz Vicatiatus ad-

lxgüf! !

d

miniftrationi contradixiffe, dum fcilicet illam poft Aurez Bullz conftitutionem

j

!]

u

Í

jab A. 135 6. Comitatus Pa/!atini, ceu verba jacent , Privilegio quiete pefferit.

nlluä

(b

Beneficio itaque prafcriptionis amplius in hocíuo jure turbari nonpoffe, Re-

centiorem contradictionem negotium noncevertere, cum pro fe nullam Impetrii

J

"

nger»n habcgt ;

nec aperte de eo jure ftatuatur in Inftr. P. Ofn, — Priorem ideó

Ddd dd 2

legem

j

Py

Ó

E

764

SCHILTER de Ficaris

:

eesentieRe

lege&u iropipibus fis pundis falvam & integram manere, in qqibu

s x[im ft;amf*

ipi non derogat nova & pofteri

or

& |

D

] Dipifer

$. XXIX,

maifef

Per clatum jam veroliteram probari, nonamifi ffe Palatinos fuunr in Vica-

fiatum jus, cum nihil ipfis per Inftt. P. V. ademtum judicari poffit, quod ex-

t füpta

Dipifet

preffis verbis pofitum non fit.

Difponit enim folumillud Inftr. & quidem Art.

IV. cit. de reftitutione cujusque paitis per ipjurias bellilefz , & prafertim ab

pliiter.

initio mox de amica compofitione inter has duasinclytas Domos, Palatinam &

t & f

qeina

Bavaricam. Etcum jam pratet alias in Palatinum factas pratenfiones etiam tre-

decim myriades folveddas poftulaverit Bavarus, in majorem hujus fatisfadio-

Ioquam

nem , amore Aurez Pacis, Dignitas Electoralis, Palatinatus Superior unà cum

munetuti

lii ad

Comitatu Cham in Bavarum cx communi pacifcentium confenfu & voluntate

funt collata, qui & idcó pratenfi 13. Millionibus renunciare tcnebatur.

hitatu T

4drt, IV. $. 4.,

tpatavi

LP ; üüi

Nullam vero hic apparere Vicariatus mentionem, fed optime prz(umi

offe illum Palatino cum Comitatu retentum effe, 'cujus ratione & privilegio

ipfi compctit,

D

Rhcnun

50 XXX.

*«

Qu2 ptj

4Accedit& hoc, quod, utiverbo antea innuimus, in Inveftitura Ferdin.

Whiens

Mar. & tecentiffima EleCtoris Bavarici omnis mentio Vicariatus omiffa fit, quan-

doquidem poft Legem fancitam per Pacem Ofnabrugenfem amplius nihil in Pa-

Tatoris |

Á

latinatu Inferioti poffideat. — Etfactum hoc effe judicioatque arbitrio Imperato-

!efpronf

ris fatis mon(trarunt Scr. Palatini , atque pracipue ille in Refütatione contrarela-

tionis Bavaricz , feu ut titulus eft ; 9lb[einung beà GurssSaprifien Gegeris

tet Elcï";

$5ericbte.

B'tiiten

Sponte igitur & ex

fe ipfo quafi fequi , de quox quis non eft ihvg&itus;

illud utique- & exercere non poteft.

Ro ol

Inftant autem hicDavatici, atque i

deó in literis Inveftiturz nihil dCAVic'.än-.-f

Petat

Pa at

tiatu exprimi dicunt, cum expree hac de te ftat

uat Inftr. P, W. per verba ;

d [

Sicut batlenus , ita CÀ. inpoflerum

s.

3*

Quz de inveftitura Davari

sempore belli facta. intelligenda

NT lles

, vid, Aut, De8 Qbur;«äöm)rifg!&)jeu

QegenZBeridbts,

ï

Ytfnm

Sed regeritur: non poffe verborum contextum , fibene infpiciatur, hanc

M

éitra torfionem aliquam tolerare 2xÓezi» , cum potius illas priores Inveftiturz i-

u !elmq]

tetas reftringat , fiquidem non nifi de Elec&torali Diguitate, Palatinatu [uge-

at

zieri una pH Comitatu Cham , ihidem hoc intuitu fanciatut:

ütuerum

t

465

at od

Impy. R*om. Gem;.

a

$

*

XXXI.

j v';m(um

- Demum & hoc additur, Vicatiatum non poffe commodé Electoratui vel

Dapiferatui adherere & annexum effe, cum nulla omnino connexionis ratio

lt

manifefta appareat: Peraccidens enim , nec ab initio, jun&a fünt hacduo,

p

wit fupra pluribus oftenfum ; atque 2 i» dexy petitur, fi quis aflerit ; mediante

Dapiferatu ineffe Comitatui Palatino ad Rhenum Vicariatum, Contratium fim-

[2

ii

pliciter a(lerit & ut fancitum antiquitus conficmat, quod Vicariatus jus compe-

tat & fundatum fit ratione Principatus Palatini, non dicit ratione Dapiferatus

ial

n

quz in abflra&to utique difcernenda , etíiin concrero concurtere poffint, Por-

ro quamdiu Lex pofterior non derogat priori, neque contratium fancit, pet-

i (

eior t

manet utique fanctio vetus, & hic Aurez Bulle, quod ratione Principatus Pa-

latiniad Rhenum competat Vicariatus : atqui Inft. Pac. feparavit quidem à Ca-

TT

miratu Palatino ad Rhenum Dapiferatum, & feparari facile potuit ; Sed non

at t

feparavit Vicariatum ab eodem Comitatu Palatino, igi

Fut adhuc hodie poft

ina p

r

1.P. illieffemialitcr inhazrere videtur.

.

XXXlI.

?

1 p

. De Rcætero , àBavaricisoggeritur, Vicaríatus jus non tam in Palatinatu ad

Rhenum, quam in przcedentia & prioritate inter Eleores in A. B, fundari ,

quz prioritas per Inftr. fzpius di&z pacis in Bavatrum eft translata.. Imo incon-

f

veniens fore , quod fi infimus Ele&orum Vgcariam in cateros exerceret Impe-

nill d

ratoris poteftatem. -

" Ad prius reponunt, no

dum in fcirpoquatere vellevideri, cui ïpfius A,BB.

u

on fit.

itio nf

tefponfio $. 1. Cap. V. fufficiens & clara fatis n

"

Pofterius Eruditis non magnum movere

fcrapulum , nota cum res fit in-

p n

ter Ele&ores Seculares watione poteflatis & extra fuum Ordinem Collegialem,

,m(d)enääfgi

meffe, cum unus tefpe&u Imperii magis non valeat,

paritatem femper babenda

nVCW;

quam alter : Reliquis Ord

inisfolum gratia fa&is. Sané conftat, Romanorum

T

füiffe, prefe&is prztorio rerum fum-

Imperatoribus inconveniens haud vi(um

[

mam atque judiciorum committere, 4 7, C. 7 h, de Epife. aud» L. 117. C. T.b, de

iif

'

decurion, ut facra vicefoli verécogaofcerent , /, 76. C. T b. de appell. & tamen

"i

j u

Coníules zcs3e/a gaudete . s». C. 7 b.

de Coff. at & Patriciorum ordinem ,

l

j D

etfi fine jurisdictione, d. 1 s. €3 ibi j4c. Gotbofr. Neque Ottoni M. vitio

d

verfum , quod Romam profectus, Hermannum Billingium Vicarium in Saxo-

:

íd

")

nja telinqueret , necdum ducem.

i

"

hi

d

j

Hac fuere præcipua illa argumenta, que pto utriusque parte allegari

overfia decifivam adhuc non tulerit fenten-

peumion, atque licet hacin contr

tiam

Ddd dd ;

P

— (

l

2566

SCHILTER de Ficarizs

d

—

d

tiam Imperator, (cujus eft unà cum Elecoribus ac Statibus fupc; ejusmodi

t ptt

eaufis cognofcere) laboraíffe tamen multos Principum, concordiam hifce in-

tborian

clytis Dominibus & diffidiorum oblivionem exoptantium, ut conyenienti qua-

Me

dam ratione hzc & aliz fedari poffent controverfie, quovis fere tempore appa-

Qumun

rui. Przcipue autem rem ipfam aggreffi funt circa Annum 1670. atque pa-

vf ittre

rum abfuit, quin tota hac fuper Vicariatus jure orta lis rite compofita fuerit;

fifheftun

ceu Tra&atus, qui eo tempore füb certis Mediatoribus confe&ta funt, fatis

Qudaqio

comprobant, quorum cententa primaria, ut operá digniffimum pretium, in

quem um

compendium redacta hic , ut tem Le&ori cuiv

V

Citc

luimus.

is B. gtat,amr-,kfubne&:v:c Y0-

(jt:

EXTRAGTUS.

Fer

-

Ex Reliione Germanuitas

Urriusqua

—

khrchi.

soet gweifiben ChuresSapern unb. GburzaMfaté nadoer Ml ve

ranlaü'eikc !

tF tanto

unb Dafelbft gepfíogener Tractaten,

—

Atl

Ccafionem ad hos tra&atus dederat Landgravius de Fürftenbetg, Wiilhel-

&L

Ó

mus Egon, hodie E. R. Cardinalis Eminentiffimus & Epifcopus Argen-

tiorti D

tinenfis An. 1670. 17. Decembr. communicatá aliquá formulá Unionis intet

Átchidipi

utrumque Electoratum : Electis propterea utrinque mediatoribus Maximiliano

Ti & T

Henrico AEp, & Ele&. Colonienfi, & Philippo W'ilhelmo Com. Palat, ad

Quo

Rhenum. Atque etfi & aliz inter uttamque Domum controverfiz fimul ad

ar&iorem unionem ineundam componendz effent , primatio tamen de Vica-

(tperam

OT Drima

riatus controverfia actum fuit: quumque antea de tertio Vicariatu erigendo

mentio facta fuiffet, mox reli&o hoc confilio , ea Unionis Formula à Media»

(cnte t

äliquam

toribus fuit Partibus propofitaad diem 3. Sept.1671. Ut quoties fedes Impe-

tettus |

ratoris Romani vacaverit, Vicariatus Impetii ad Rhernum , in Autea Bulla Pa-

Bavarian

latinatui ad Rhenum conceffus, utrique Ele&oratui communis effet, & con-

Cvem e

jun&im adminiftraretur per communem Vicariatus Senatum , utiusque Electo-

It (rribe

ris nomine atque communi Vicariatus Sigillo: Dire&torium per menfes alter-

nando , itautin proxime faturointerregno primo menfe Bavarus, in fequente

interregno Palatinus primo menfedirigeret , & in ca(u difcrepantiz feu paritatis

Votorum decidendi jus haberet.

Quod fi vero hic modus communionis non

B

placeret partibus, alterum propofueru

;

nt ? utalternis menfibus canfz emergen-

T

tes per cujusque Electores Confiliarios

WI,

proprios reciperentut , cognof(cerentür

& nomine illius füi Ele&oris expedicentur :

Atque in primo interregno Bava-

Wi

rus primo menfe gauderet, in fuübíecuturo

Palatinus :

Atque hanc alrernatio-

D

nem duratutarum usque ad extin&ionem O&avi Ele&or

atus Denique Titula-

turam alteri ab altero dandam

» quà quisque i;ï(c uteretur, ..At Davarus p

terea

Exh

*

.aä

W

[.

767

Mu

Inmperiü Rom*i Gern.

TE

,

tcteä þrætcndit folus jas conftituendi Przfidem communisSenatus, qui & Di-

m hi

re&torium haberet & in cafu patitatis Votum Decifivum

ii

Mediatores porto & Palatinus duos Prafides qui dirigerent alternatim ;

h1

nintipe

communi tamen nomine, Unum, qui à

Bavaro, Alterum, qui à Palatino-

Q ag F' j

conftitueretur , propofuerunt ; At Bavarus füuum Prafidem etiam Palatino ju-

npofm i '

ramentum praftare debere obtulit ; Sicfore, ut Palatinus Bavaro hadtenus

l funr;fïü

coadzquatus , & Bavaro nihil nifi denominatio tantum Prafidis refervata effér,

ii

D

"

!

quem tamen ita fe ele&urum obtulit, ut neutti antea fübje&us effe deberet.

Circa Titulaturam Communis Vicariatus, Palatinus hanc formam pto«

n 1

pofuit :

Ferdinandus Maria & Catolus Ludovicus D. G, Comites Palatini Rheni,

Utriusque Bavariz, ut & Palatinatus Superioris Duces; S. R. l. Atchidapifer

& Atchi-Thefaurarius , Principes Ele&ores , in pattibus Rheni, Sueviz & ju-

L

du

ris Franconici Provifores & Vicatii.

At Bavatusiftam: quafi Palatinaeffet contra I, P.

bctg,Wilhel- :

S. Dei GtatiaFerdinandi Marie, Uttiusque Bavatiz & Palatinatus Supe-

tioris Ducis, & Caroli Ludovici Comitis Palatini Rheni, Davariz Ducis S. R. I.

f dge

Uniarit

Archidapiferi & AT hefauratii , Principum Ele&orum, in pattibus Rheni, Sue-

y Mi

viz & Juris Franconici proviforum & Vicariorum.

Com, Dd

Quod ad jus conftituendi Prefidem attinet, Mediator Neoburgicus hoc

"

temperamentum propofuit , ucillad Bavaro concederetur, Palatini vero Adíef-

for primarius titulum Cancellatii haberet ? quod Palatinus ita acceptavit, ut

n d

abfente Prafide Cancellarius vice ejus fungeretur.

Itemque fi Przíes caufam

mb

áliquam proponere nollet, ut Cancellario illud facere jus effet, " eoque cafa

tettius Affc(Tor Palatinus conftituendus ; ut Senatus hic in loco tertio extta

ld (

m

Bavariam & Palatinatum in Meditullio Circulorum collocaretur : utarchivi

j d d

clavem etiam Cancellarius haberet 5 & Sigillatio in pleno fieret :

bTitulatura

r La

ita fcriberetut:

pitil»

gl*

Gatl Pubtoig ,

T fcqmüæ

Geroinano Sotaria ,

h

Y

itt £ber eunb SRtieberz SSapetit,

unb 99fal& Gra(f bep Sibein, be8 Joeil

ver £berr 9fals Jerfog

"m

eil.

eRom. sXeicba Gt

hz Sd)aemei&f»'

Wt &

a

SRém. Seicbs Cr&s St

uwbfe unb ub Ghurfütft 2c.

t

Ghburfürft »c.

gnüf

IUB'

en be8 Stbeina, Godbroaben unb. Grancifden

d

u

"

LA

!]

nb íu Xben fanb

SRecbtens Gütfeber ub Vicarii.

"

)

tis fuis

]

. Ex his Mediatores novam Formulam Unionis cum temperamen

pro

r

n

-

768

SCHILTER de Vicarüs

propofuetant, atque dies conveniendi Ulma 28, Novembr. 1672.-cohdii€ïtus,

m

fed ad 8, ( 16.) Jan. 1675. prorogatus fuit. Poftquam 14. ( 24.) Jan. trada-

Vg COl

tus primordia ceeperunt, defideratunt Palatini , ut finis ultimus, unio utrius-

hr fat,

que Domus przliminariter tractaretur, ut deinde de mediis fpecialibus, inter

fntentu

qua Vicatiatus controver(fie compofitio przcipua, difpiceretur? undecommu-

Wceptis

nicatio eatum rerum quz cum Aula Czfarea & Gallica interea geftz, faltem ge-

Vefider

idoxir

nefatimn & reciproce follicitata.

Bavaro hic tergiverfante , poft aliarum quo-

que litium mentionem hinc inde fa&am, tandem pramiffis proteftationibus , .

In

hos tractatus fi compofitio non fequatur , neutri parti pra;judicio fore, ad tra-

tas- (

Gatus de Vicariatu progreffum ad d. XI, Febr. atque à Palatino adhuc duo Me-

lvc effo

diatores religionis Evangelice defiderati: quo ipfo mediatio fupen(a fuitusque

ad 21. Febr. (3. Mart.) Nec tamen , nifi 8. (18.) Martii demum Formula

Cance

Mediatorum de Vicariatu confiderata, & declarationes hinc inde fa&z , que

Aff

pattibus tamen verbotenus non. communicate , fed temperamentis adhibitis.

Dayar

Hinc alia atque alia & tandem hzc Formulaà Mediatoribus conjecta : I. Bavaro

jusefTe nominandi Prafidem Vicatiatus, perfonam illufttem , neutri antea fub-

X

jediam , fed immediatum membrum Imperii, qui tunc utrique juramentum

Tcliym

preftare & officium Prafidis Vicariatus utriusque nomine gerere debeat, — 1l.

In d€ An.

Bávatus tres Affeffores Relig. Cathol, &-unum Sectretarium Palatinus totidem

Xl

eligionis Evangelice , & unum Secretarium , conftituat, utriusque nomine

ttio, f

uramento obligandos, Ill. Primarius Affeffor Palatinus titulo gaudeat Can-

fendns,

cellarii, & primo voto, & pracedentia in & extra Senatum prz reliquis Affcf-

|

Xl

foribus. InSenatu vero foli Przfidi prafenti jus effe vota evocandi, idque

| " Veto Y

alternative de latere ad latus, praterea in Caufis Politicis & Civilibus Conclu-

fum per majora pronunciandi ,

!

velfiparia , fuo voto caufam decidendi. 1V.

Impedito Przfide ad unum velalterum diem, dire&orium fubeat Cancellarius

primumque Votum tunc habeat primus Affeffor Bavaricus, conclufüm tamen

Si abfente Prafide

t bu,

Prafidi communicetur : Viciffim & Gancellario impedito,

4

lU

vota patia fuerint , redux ille conclufüm faciat , vel vice Prafes. — V. $i impe-

MU

W b

dimentum alterutrius fuerit diutarnum , fas fit Davaro Vice- Prafidem , aut Pa-

!

latino Vice-Cancellarium conftituere.

n

2

*

hij

ubf

Vl. 2dut fHatig ab initio in eum eveutum Vice- Prafidem €8 P'ice-Cancellarium

bt

Mi

effe con[ituendum : n cafum AMortis vero. ut in zrt, 1. . N]M. Infttuctionem com-

Wb in

muni nomine concinnandam effe, contra quam quoties unus vel alter facturus

quid , idconfeftim ad utrumque Ele&orem cffe referendum? Interea vero in

U

aliis caufis pergendum. — Vlll. Przíes & Cancellarius Secretum Vicariatus con-

Qd

jun&im in arca cuftodiant , & fingulis clavis diverfa concredatur , in Atchivo

] Vlca[m

confetvetur & omnes figillationes in pleno fiant. Similiter & ad Archivum vel

Regiftra«

P

»

3

769

EN

Pmperü Rom. Cerm:

Regiftraturam Prafidi & Cancellario du claves difcrepantes dentur

-. IX Re-

. td

vifio conceprorum in. pleno Senaru utriusque Religionis Adfefforibus prefenti«

j u

bus fiat, fupplicationcs & memorialia non nifi in Confilio recipiantur & prze

, t

fententur ab utroque Secretario, & eo ordine , quo exhibentur, proponantur;

CORICIe

exceptishis , ubi peciculum in mora , quo de conveniatur inter Cancellarium &

m

Prafdem. —X. Originalia fabícribantur tantum ab utroque Secretatio, Bavaro

m

ad dextram, Palatino ad finiftram.

ädom' ]

In Judicialibus fübícribatur : Vicariats-GieritDf. — In Gratialibus: Vica-

T

rats- Ganf(e), — Et figillum in kplcno imprimatut, Schema vero fedendi

ll

OFCO:

M&W

Piafes

g

Cancell.

I

AÍT. Bav,

