
TU

abditesque receffus penetraffe Vos exitimetis, Criticam fi callueritis

ro (edió

aticym d

artem, Criticas ad unguem fi renueritis Regulas ; ita enim certiffi-

mé Vos expectabunt fata, qua Crenzs ille Thebanus, in Program-

ad eandenif

vitca

mate, quó A&ui huic folenni prelafit Magnificus Dominus REcron,

du

communia Criticis effe rarus eft, nempe in feptum vere folideque

Eruditionis nunqdamingrediemini, —Viaícilicet eft Áts Critica, qu&

:mdidor;islgt-

manu quafi ducimur ad veritatem; (emita eft, quam qui prudenter

calcant frequeates, rectó ad Parnaffum tramite contendunr, & eft

Qrünm If

J; Jl

M

Df

Qf|g

medium, quó ad obrinendum fiaem, quó ad confequendam Eru-

L

ditionem maximó curn emolamento uti nobis eftintegrium, immó &

[l a m*m

có uti oportet ; ipía tamen ipíe finis non eft, non eft ipfa Eruditio,

"d

Quemadmodum autem eum , qui dum intrare Regiam geftit, in vià

tamen lutoque fempec hzrer, vel ipíó commauni omnium animane

i ii

uam ratione preditorum fenfa carere nemo non jure optimo maximó

Bihgl lum

cífet atbitraturus: ita & , qui folisin Regulis & arte Criricá (übfiftere,

ecque fe immergere folüm voluerit, is fané verum de verá Eruditione

Jdin:

conceptum fibi non format, is nunquam emerget.

: TV

S

*

P

d & de hoc valdé communi Ciiticorum maló atque morbó ca

utela 2,

yilina

Vobis, ut caveatis, Auditores, eflis monendi, ne fcllicet qualibet Ne /4ins* .

unis Y

TT

lr

ex mufcá elephantum, & velut cbrii quolibet ex ftramine nefcio quam ?s ipbare ;

"

I

&

pilum atque columnam Vobismet ipfi fiagatis

, clarius dicam, ne 47 , 44*

bt

ertemCritg:

minutiis ,-quisquiliis, & qua, five Ícias, five neícias, perinde eft,

Cain fra.^

20

[

" ómmoremini.

Eam enim viam , iltud iter fiinibitis perverfum fané

hs

iA

f y

jti

inibius, Iplique Vos ipíos nafó (ufpendetis aduncó , omnemque Ve.

&a?ztg

f ii

ftram illam (cientiam , rantum abeft, ur pro Erudidione, utnepro

]i

(chmdz

1

um

curiofitate quidem, vifi v:niffima, nifi furilifima leviffimaque ha-

jj

bituri fiat omoes, queis habirac meus fana incorporefano, — Et fic

eccinendum Vobis foret LipsraNuM (4) illad: Grecorumifte mor-

bus

Kkk kkk |

——

j

(-v*!) d. Brevsar. vite, p

m, 508, jeg.

! bl

ioe4

bmtia de Nexm Siudn

r !

r ao

bus fuit, quzrere, quem nmuerum remigum Uiyffcs*- bal;uilfct:

Pr

Infnita

prior fcripta effet Ilias an Odyffsa , praterea , an ejusdem effet aucto-

Eximia

ris: alia deinceps hujus notz : quz five contineas, nihil racitam

confcientiam juvant, five proferas, non dodtior videberis fed mo-

ns & f

leftior. &c,

Ecce Romanos, (ecce Germanos) quóque invafirina-

t pral

TU

ne Studium fupervacua difcendi! Ec íic doctore Cunisrornono

Eripm

MarrnaNnAsio quodam vobis fo:et opus, qui mul:ó fale porfiicando

iftud Veftrum fupercilium , iftud cerebcllum, ridendoque Velftras

ts erg,

Vobis ineptias exponerer, & intraoleas Vosreduceret, -

pettte f

$. Y.

D:nique & de alterá Pedantifni Criri-i (pecie Vobis ca: ebiris

Tüptas a

Cautela 3.

Auditores , inani & ftolidá illà multorum Criricorum faperbiá , qui

do m«

Ut caveant

hi

folis (ibi micas falis effe & fuper aftra plané evolaffe (e fuam períci-

culo(à .

Critici

entiam cxiïüimant, ubi difcunr.

lute Ri

à

- - Qquanta ub ncéte jaceret,

TU£,

pedanticá

-NC&I'Q

dies

-

-

Ll

-

3*

-

[

liquea

quodam

Sub pedibusque vident n

übes & fidera Daphnis,

tüm ho

Upeicil.ó,

Etenim eft plerumque füpe:bum animil & faftuofum genus homie

.

TUIS,(

À

num , Critici elogió qui fuperbiunt, qui, cüm in fccipus antiqniae

rum recenfendis deploratum, ut lopauatur , cujusdam Comcli vel

ht5]oc

TY rageedi locum in integrum rcflituerunt, aut etiam in pejus muta-

quz(o,

runt, videntur fibi egrum valetudinis conclamatz mortis & faucibus

Qug de

eripuiff: ac vitz & fanitsti ceddidi(fe , (4) ita, ut pre tripudio Veri-

»

rincig

tates hafce fuas fanguine quoque fuó obfignare quandoque iis pul-

Venerte

chrum effer, . Immó, cüm leve cis videatur , fum:á fibi Dictatoriáia

Ton K

Republicá literariá autoritate quadam , ac veluti cüm /Eolusin claufo

ventorum carcere regnat, fbepitum ciere atque intonare iliai: ita

in[;füf (

ego lcgo, iralegi jubzo, m:Ó periculo ira legas &c, fubiude egte-

& filppf

gid hac dirisque d:vovenda claufulá Le&iones fuas muniunt ab co-

treniff

rum iv petu, quibus metum hzcipjicint; Infanit, quicunque mee

quando

cum non ítalcgic, & qua fantalia, quz piget veladducere, cüm ne.

Worta].

mo fit tam ftupidus, quin videat, lernacumin contubernió progna»

i ii

tà fu ff* cjus g neris dideria, eorumque malefanos Autores.

Creni(ä,

A: jam veltandem iterum, Auditores, canenduim eft receprui ,

n

zoclufi

o, Convifanda nobis fut vafa retes

hic ns(ter e(t finiendus.

que, votisque & preabu(s (crmo

TE

C

) 8

P,imas

lter Clu

(«2 Videlocum LUDOVICI MOLINJEI z C4

o CO

räö?e(. Mamfn.*p. TA

apud HEGMANNUM 4 e, $.7. P. n

Ptj o

p

*

.

Crinci cum Pkä&entia Puris Pabliei.

Yo65

—

!

bhufe :

Primas T[-B.I. partes debeo,, Ó zterne Deus, benignisfimePater, PRECHS. -

á

Ti

J In&nita fait TUA in me conducendó nulló non tempore boni'as :

uM,

ii um

Eximia fuit TUA gratia, indulgendo mihi nil taia merito innume--. *

X

verisledne

ras & fottung & mentis corporisque dotes atque dona: Singulare

jitvitit

eft przícrtim hzc pra(ens mearum rerum condirio, hi meus Status

JUSTOPRM

-

TU opus Providectia: agnofco, fateor, veneror! Quid ergo?

:yirfncxrdo

Eripe me mihi, TIBIque mancipa totum, ita demüm felix , ita bea--

tus Cro.

Et fi ultcrius immeníam TUAM clementiam precibüs im«

t Vi

l

"

petete fas eft, fac, quaío, ut quas conceffifti mihi ha&enus incor-

discoint

ruptas animi corporisque vires, integras & porró fentiamin obeun-

do mcó hoc munere graviffimó: fac, ut & mihi hac in Spartá peri-

fieb

culoíá conftituto nihil fit prius, nihil antiquius bonó publicó & fa-

(clungad

lute Reipublice , normatà ad amuflim omnium Legum fupremz ,

TU , Venerandum Numen, Voluntatisutique Sanctiffimz. — De-

fiique & hocfac , bone Pater, ut & meis ex fcholis prodeant in pofte-

rum homines, qui non, nifi TUAM promovere gloriam geftiant ,

jphih

TUIS fervire cupiant, publico prodeffe anhelent!

vOTUM

T d

Ad TE jam devolvor, qui Secundum in his terris à Numine te-

ls

YO

yipistt

nes locum, Potentiffime PRINCEPS, Clementiffime Domine.. Da,

j Cone

PRINCI-

M

urío, Sereniffime PRINCEDPS , Servo TUO fubmiffiffimo, ut,

PE. :

djn p

$3

^

[

ii

W

quz deguftanda mihi prabuifti plaries fumma gretiae & favoris TUI

onise

:

Principalis luculenta plane Specimina , facró hic filentio tegam atque

etti UJU l

g

venerer, atque potius, quas infucata in Principem pietas, & qui

gdoq!

en

du

non poteft non omnibus iis, queis

iB

MT

de meliore lutó finxit precordia Titan,

; /EVLS'H( ,

infitus effe igneus in Patria Patrem indulgentiffimum amor exprimit

otirt !

LJ!I

& fappeditat, preces fundam, Vota nuncupem. — Deus TEfervet,

(szndf fg['

Sereniffime PRINCEPS, & concedat, lztus ut intucarisiterum eli-

i *

quando Nati Natos, & qui naícentur ab Illis, & quamdiu inter

m

mortales eris, neminem TUORUM mortalem effe fentias , fed pro-

i l

ductis in immenfum Virtutum opumque TUARUM laudibus cum

m

dU

sl

Sereniffimà GENTE TUA upiverfa multá p?äerita:e crefcas atf

i Ofe

&e

que vivas!

-

$.

jd t

TE quoque

4D£US"bznïginHïmä fervet, fexehifïïme PRIl*f;

:o

"

d

CEPS, avitarum ditionum harum digniffime Hares, Domine pa-

PRINCPE

riter Clementiffime, &, Qoz divirius TÍ81 fuitjun&a, Sereniffi-

HJERE-

P mls

mam CON JUGEM , Principem REGIAM, Seculi delicium, Spem DITARIO.

yoleos colles volitarut olim examitia,

patrie unicam! Quot per H

tot

)l

g !

^ ii

Kkk kkk 2

Oratio de INexn Swdä»

106-5-

tot feïicitateg VESTRA cingant tempora, quod fcondes tbäererquoa-

dam Ceraunia , toc VOBISa DEO obveniant zternüm duratüra mue-

r zäimpl

nera? & praertim , qua votorum Summa eftomnium , Summusia

E-

Calis Dzus TE, Sereniffime PRINCEPDS, femper nobis praftec (i-

porum

milem Screviffimis TUIS MAJORIBUS, timilem Potentiffimo Do«

ditiotis

mino'PARENTI TUO, fimiiem T IBImet IPSI, qualis fcilice: fuifti

aictti;

nobis hactenus; & preftet TE nobisab exceffuFodiifimi noftri Da-

tti, qt

vidis, quem quam diudffimà Numen avertat, Salomonem fuavi(fi-

vetimip

mum atque prudentiffimum,

j ltvocaté

3e

Servec & VOS Dsus, qui Arlantes eítis Patriz , & venitisin pate

| p

ro

ADMINI.

tem curarum , quas pro nobis & felicitate noftrá ge:it Sereniffimus,

! lcabim

Sint & potró fortunata VESTRA iíta Con(ilia, fauftisque rerum

STRI!$

] tibims

PRINCI-

(ucceffibus. ad invidiam usque coronata, . Sint veró X VESTRAE

Yi

PI$,

foilicitudines ulterius quoque dircétz in hanc Academiam, & cum

1 &l

tcl

primis integram nobis linquatis libertatem, noncffzenem quindam

! & fl

nullisve plané limiribus ciccumícriptam, qua communis effe folet

N5

mulus laíciviente hoc in omnem proterviam propendende Seculó,

ET

fed innoxiam, Academicam , evehendis Difciplinis apram atque ne-

neceffiriam , ut , quz velis, (volemus autem femper licita) (entite,

quz fentis, dicere , prajudicatas opiniones , (uperftiiofum receptae

rum fententiarum cultum , & quz funt hojusgeneris.alia , p:ffam da-

Ita & nos de eó erimus folli-

Ie, veibo dicam, utemergete liceat.

citi; ut probemas ipfó factó, meliusita R eipublicz confuli, exci

tari lia

Scientiss,

praftanilfima ingenia, provehi ir;.f; folidam -E,-Iuditionein &

4

4.

DEUS quoque &

VOS fervet, Ácademiz noflre P'axtrcsæ;xn:-

pro:

PROFET-

fcri pü ,. Excellentitlimi Domini Picf.ffores, quos magoàá cx parte

SORIBIUS

Praceptores veneror, Patronos omnes. — Coscedac VOBIS Idem

Acadcmi?-

Numen bcnigniffimum fentem ad . Vora fziiciratem omnigenam ,.

vitam long evam , fanitarem inconcuffm,, glotiam promeritam. . £t

cüm VESTRO Exc. Dn, JCii ex Ordine inclyto plcrique jam fint

vetcrani copiarüm ductores in caftris literariis , iogatos Vos volo,.

iC

uam poffum, eoixifimd, ut me

quoque ncviter in Ordinem VE-

| DN.

COI

SIRAM aile&unm, ficubi dæpt-:hcnäuicis. aberrare reducatis; ficue

bi cetpitare , conficmetiss ficebi veriatem tueri, defendatis ; habe-

bitis vi-iffimin obcuncis laberibus, (ociumiadc£ ffüm ; in praftan-

dis oblequiis Cultorem venerabundu

VHANN

&un iutegerrimum,.

m ; in cxhibeadis Officiis ami-

Deni-

AU

Pa

Critici cum Prudentia ?37*5';?4;!:5:;&

LOWPG ID L REQSn

pnm— P n

Iu

V. 8«: V OS, -*Auxi,þl»:iimre:s* reïsqn, VCormmäïikïoon;es' üpzhni :

ADHOR--

Däni—que

TÀTIO

AT

adimplete lzti fpem Patrig, Voluntatem Parentum , defiderium

ad

3

wmuria

AUD

iTO-

Precepiorum Spem facite fub(ecutorum aliquando Fcliciorum tem-

palde

porum; Decurrite ftcenué ín ingreffo ftadiorum fladio, & adEtu-

ftm o

gES, '

ditionis folidz palinam alIequenctam citstó gradu mecum contendite

ihce l

alacres; ubi pariter certi eftis, perglte mecum ; ubi patiter hzlita-

aof D

tatis, quarite mecum ; ubi parirer errores admiffos agnoícitis, ree

n usl

vertimini mecum ; & ubi pariter aliosa fcopo abludeie cetnitis, eos

revocaté mecum.

1ta R:giamad verz E:uditionis culmen viamin-

jnsio p

grediemur ; ita demüm indultas nobis à Deo dotesanimi re&té col-

uvf

locabimns; ita non intermorituram noft i nominis gloiiam afper-

,

IU

;abinms.

: ETE

Vivant ergoó

, iterumque vivantSereniffimi noftii PRINCIPESt

& florebit Patüaa.

Vivanr EORUM ADMINISTRI Illuftriffimit

jm, At

ln

& florcbit Academia. ^ Vivant hujas Excelienüffimi PROFESSO-

emqu

f

yis d iql.rl

RES! & florsbit Eruditio:. Sequeminihos, Auditores, & vive-

endcind

tis in zternum ;

tam

Fivitur i»g-miä' , €&tera nortis eruni?

dt) ii

DTX

I

at

j pE um

I

-Sfabang

j«inpi

, XXXII.

gilil

DISSER TATIO

du

væl?zrresw'ü'

ETRACTUS,

TD! Paüö

SJURE D

SOon bet

ONIO [üem

er bem &X

ngg—ä:æefät.

gt

l

Stadbftenet ob

PRetSIDE

eridt

!

l /'m] ,mf

DN. JOHA

NNE THEODORO SHEFFER,U.].D,

J

(5100y

LATINO CAESAREO PROF, JUR. FUBI.

- COMITE P

'mt*mv

ORD, relic,

"m

IN

Pro Licentta defenfa ab .dAUCIORE

j P

NE NICOLAO CRONNAGEL, Dint

|

JOHAN

kelsbühl. 'Supxexvpü

] '(ffhll

quod hic eft, Dic

afterii W ürcemb«rgici Advocato,

jj

Tubinga ;

K

1117,'5.

9

9

J,4.5,

2

o

"u

w

1908

SCHEFFER de fure

L

nl d

B.

lotcj, À

Rduum [(aue «ft €9 quotidiana im praxi ocearrens boc , quod mili Speciminis

«um ]

Inavgsralis loco elaborandum propofus , Thema: 24zimo quidem conf'itue-

ibunde

ram prins , lud pro eximia[na €8 infgni, quam in Republicababet . uti-

[rim L

L

Laj

létate paulo [pecialius deducerey Cum tamen vix waalterave elap[a fuerit

Y

bebdomas , ubi almam banc adwrim Univerfitatem €8 buc ipj

f,

[

temporis /patto uon mo-

do confueta pro obtinendo Gradn Dotlorali fuflinuerim examina , pracereaque im nti-

pirde

emerum supremi, quod bicloret , DicafferWrriemberoici Advocatorum gratifif]i-

Wnns p

m veceptus fuerim , [ed etiam , quod magtsefh , ob proxisme soflantem Atlum p oma-

Dv

tionis folennemrad elaborationem Thematis mhil fere semporis mits fuerit velstlum ,

J

propofitum emutare , €9 obbasipfas, in quas prater opymtonemincidt augufhias , mate-

Chvii [

riam bauc , alias maxime prathcabilem €$ quotidianam , non quantum [atis eff', ple-

tpparer

perfonis

na eruditaque tratlatione elaborare , (ed primas faltem eas lsneas ducere digitoque

quafi mon[lrare fontem , unde jus boc deceudevet , coatlus fui. Q ued [r tatiaen ali-

CW:!.?

quando plus otii fuerimus natla C cognoverimus , aquam inpartem bec , qua [cripta

li,

f'nt , accepta futffe , ea qua veflant : de per[onis, quibus boc jus competit, contya

Vitüt à p

quas exerceatur G'c, alzo tempore uberits €3 fov[ampey modurm perfeilionis Traélatio-

dtratlug

nis explanaturi [umus. — Satis igitur excu[atos nos babebis B. Letlor!. €& fr aliquair-

ttiam D.

"us

vepferint , qua mninus velló ditla videbuntur evroris veniam exiguo tessports [patio 3

W

Cen[um

€oncatenatis , qui praterea Excellentisfmum Dominum Prafidem undigttaque occute

patum teneut , laboribns [ummaque maerie diffcultati ad[cribes , Eoc eff quod abs

7us Gal

g

Tua bumanitfzte äemmw atque flagitamus, — Sutsgitur. Differtationis noffra

üngl

H

Mien

Que [

Etymalagz?z' Juris Detraifus , ejusque Homanymïa , $yHo

df /;!,p"lZ

€4 Divifrone,

njmg, : dcfäri-

1

pt:'zjn: reali

Y,

(

/

fte M

;

Uamvis Terminoram -éxplicatio magis ad Philolog

orum, äuäm

Peutiug, |

j

JCtorum pertineat forum & Leges noftrz Civiles, qua jubent,

VI,

ut rerum potiot, quam verborum habenda fitratio , arg. /Vov, 17*

1

t

pr. in fiv. (ub rigidum Grammaticorum imperium revocari neque-

li gb iï

ant, pratereaquein Jure operam navantes officio fuo fatisfeciffe :

coäamuniter C

redant, (i ea, qua fapiunt pulverem , sj vecant, Scholafticum ,

dl

ficco potius pratereant pede, quam ut operofe iisinfiftant : Nihilominuws ramen,

DT

cum quazvis Difciplina fuos habeat terminos technicos & fuas attificiales figni- "

ficationes, fine quoram intelle&u ad iplius rei interiora pedem trausferre ne-

P "c'.(aþi

W.

l,

mini Liccat, infuperque infiniti ex vgrborum &quivocatione facile orianiuc er-

IrOIcs,

lu

Q

4&:4::

Ei

t

1009

Düfä&ü!.f

UP

u dEeucy

t

fo'tcs, ante ompia in vocum fignificationes eritinquirendum; quod i-p(ümeve-

Ym L

terum. JCrorum in perícrutandis verborum ductibus adhibita ingenti folertia

abunde fatis apparer ; Nobis igitur quis vitio vertat , non fcimus, fiillorum pra-

wiitu-

ht Ht

fe

E

tim ULP LANI i» L. 1 pr. de 7.€9 f. 11 $. l. de pat- 11 pr. de R. €, P AUL in

L.

2. $. 2. eod. €9 in L. l, pr. de fiart. GA Z inlr. d. O. 7. &6 IULLANA in LL n pr.

ii

fp tl«

ad L, 42uil. . 1mo ipfius SACR A7/85I MI Imperatoris JUSTUNLANI veftie

giisde quid vid. $. 7 /. quib. med. fus P. P. falv. $. 2. f. de Tatel. cim. fsmil. iühaee

t ii

L ll

renres. priusquam ad ipíius rei pertractationem devcniamus teripiuos in rubro

Differtationis. n:ffre occarrentes breviffimis exponamus.

st P tifjis

uris unde deriverur, & quam varios iftud in Jure noftto

i,

ÀL Vocabuium 7

Civili Romano accipiat Significatus vel Dapondiis notum eft, & luculenter

TL

d.

apparet ex L. peulr. & ult.f. de ]uft. 3 Jur. — Hic accipitur pro facaltate merali

perfanis circa aliquid cempetente [ive pro libertate agendi. vid, B. Do. Lautetb. i»

r dj

Colg. Técor, Pratl. d tít. $.29.€9 Ilgflr. D. Poehmer, im /utrod ad /jr ead. s. t«

Í f; [4mgn45-

ill. Vox Deirallus vero eft, uti omnibus liquet, nomen verbale & derie

r m

vatur d prapofitione de Optt vel ab & verbo mrabere , giebett/ cjusque fupino

h--

dctratlum , de qua tamen vece redius oonfuli porerunt Lexicographi, quoríum

ii TMM'

ctiam B. Lectorem zemi timus.

g

g

lV. Germanis hoc ipfom 7: Detratlus , quod alii etiam DeduElionem ,

Ce»fum , vel fus Emigrazionió . Gabellam Detrathioris ,. i'idemque Colle£ham &

ij

WIW?

us Gabellarum apprMant, vernacula lingua dicitur: SyeSeacb: Ctetier/ bag

j j

u

(ï'x':i'

O(6sugs:ober Qibfabrta: 9t

/ inaleidyen bee Seadbidhof / bie 9Ibfcbies

T

buns / Slufnabm Gelo/ 3lugfauff/ Stugrober QReegtofjung/ Sebenbe

p

æfgïmigzc, vid. Befuld. i» Tbe[aur. pratl. voc. 2Zib[ecbofi / 'tacbr Steuer, ibi-

que Diethir. & NUchner. in obferv. pratl, ad easd. voc. ad4. B. D. Hett. in diff

de fuperiorit. terri', m 55.

WJ Mm

V.. jus Detrallss veró in genere defcribi poteft:

; quod fit pore/fa: Prt'ä:ip:'

frve Maglraiuá comperent de Civtum emisrantb«nm vel exierovtm bareditates ca-

pientiza bonis albi srausferendis certam portisuem detrabendi,

ort, qmm

4

u z 'Ubfm j

VL. Eftque d«p/ex; Jus fc. Detratlionis in f[fecie fic didtum , & Jus Emi-

gratiovir. — ld eft, quo de rebus peregrino baredi vellegatario pertacce(fio-

,, I

nem ab inteítato aut tcft:mentum fub illo Magiftrstu acquifiris & alio cransfe-

12

[

rendis in foro r:i fi . quora certa deduciiur, propric, bet Ql6gtg pber SlD»

(ausfid

h Wum,

(dog/ wann nemlid) ba$ Grbeaus benen Geridbten pherbem ! onco-

rio, ii ein frembbcé abgefotgtipirb, — Vid. Philo acchi flugcr SSeatmbteg

g

part.1.cap, 25.8, 1. Dicitur alizs Deeratius reahis vid. lllufti. Do. de D« ger Cecoe

j

H

us

xont, J«y. l é. 1. tit, 2. $. 15,8 dc hac matcriapeenh differt, D. Dn. Coceju dt jare

i

Deiratlus, per tot,

j

t l[-

lls 71(1 ;

U[!s,

——

E

Ó

t

10IO

SCHEEFFER de 7:47*3

—

Es .

——

rtition

VH; ïa.r Emigraitonis veró eít, vi cujus Cives e Civitate alio migra'meksþ,

Principi five M*g;&zaïui, cui füb(uot, de omnibuseorum bonis, tam mobili-

jtlion

! üceffs

bus, quam*ämmoöilibuä, tempore difceffus poffssíis certum quid folvere cogun.

tur, . Hocque appellatur bie Srador Ofeuerzober bet Soacbftbof ! Philo-

æbJuQ

l

parch, 4./. & vocatut. Derrathas perfinalis , 1MI. Dn, de Bcrger. d. /4, quamyis fi

rem ipfam confideremus,, exigua vel nulla prorfus horum vocabulorum fit diffe-

hf 5

rentia, qui caufa quoqueeít, cur termini ifti fepius confundantur, ac promis-

| lam pro

mida»s

cué ufurpentur , vid. IXeceff. Imp. de am. 1594. S. umb fó íel. 82 B. Dn. Sam.

Stcyck, in diff. de Refrgnatione, furis Civit. ca

pafuma

p« j« $. 2. $ 4. &»Kþt»lipfchild. de Ciwf,

GETOOe 4

4ypper. jur. C privileg. lib. 2. cap. 2o, n. 9.

tüm füat

VlII. Alias autem 7s AMigrattonis refpicit Subditos vel ventestes vel abe-.

u»tcs , hinc rut(us induplici accipitut //gmícarm, quatenus fcil. folvitur vel Ci-

ftmame

privatis

vitatis adipi/cende , vel deferenda cau(a.

Tacob. Bornit.

we arario lib, q. cap. z.

lllud dicita: ba8 2Surget Gelb) oie 9lufaabim/ ic.

bet SSurgetrobet

profpici

epdtícbt Dfentnig. vid. N/chner.

ad voc. Zóurger ? JAecbt & Limn, ia jar,

lica tef

tis conf

Publ,tom. 2.lib. 7.cap. 25.in addir. P. 229, nec jam noftri eft Inftituii; hinc illud

hac vice confultó hic omittimus , & duasíaltemillas

C átque

fpecies, quarum in Dei'cri-

piione mentionem injecimus, retinemus.

nunqu;m

IX, Utrumque véro fundamentum fuum habet in Domino illo Univer-

Rodurs (

fali ,. quod Principi five Magiflratui in perfonas & bona fubditoram alferitur,

& Go

&CCte co

- Vox . Priucipis veró vel Magiffratus hic cam las famirur, ut omnes, quizà av-

aievin Republica gerunt, (ub fe comprehendat, — Sed ne circa hoci

IV,

pfüm Ca-

hem iftar

pur ultra propofitum noftrum prolixiores fimus, accedimus ad

eXpte(fr

Caput 1l -

tredif.

de

C'.Da

| Libertate —Migrandz' 14 1

" Genere, quam in Specie,

V.D

4

ul

$. I.

"T Cvj

: Ic fi nazizralem intueamur Libert

atem , deprehendimus Naturam

: : nulli nos.

TT Conl

lu

certo loco tanquam adíciiptitios alligaffe, (ed potius totum orbem inha-

Pü end.

L

birandi facultatem nobis concesfiffs; cuilibet igitur in tali libertate conftituto

integrum manet & manebä.t domicilium [zmm'pro lubitu variare, ac unam Re-

lammn ( e d

gionem cum altera cnmmutare.

W

Ulüedian

II. Aliud tamen dicendum, fi talis h

omo, qui antea nälïius agnöizit Im-

"rb

perium, vel agnovit quidem,

fed eo jam folutu

seft, fponte(«fe alicui Civirati

li tj

grat

adjungit, tunc enim cafus probe fanr di(c

ernendi: Talis enim liber homo vel

[3j]n

e d

fibi in pa&to fubje&tionis, quod fociera

tem. neceffarió praecedere debec, licen-

ltt; d,

xiag*n emigmnäi exprsfïc teCetvavit ,

vel non ; priors in g,rijf';; ü;&iädeäm erit con-

vena

-

Es

^

L

u

BeralBun

ret

d

w

ven ticni,-

AW

Y3g

invitus detineri poterit in Civitate , poffertors veco incafn , fiin fub-

T

je&ionis pa&o nulla proríus licentiz hujus fucrit fa&a mentio an tunc quoque

ODil-

di(ceffus ip(i integer & falvus mancat, inter maximi nominis S'ctip*torc-'xs adhuc

Ogun.

i

fub Judice lis ett.

Iil. JVegativam

hujus fententiz tueri Videtär Grot, dc f. B. $ P. LL

ii d

cap. $. $. 24. Affirmativa vero iuharer. D. Dn. de Pufendorf, exiftimans: licen-

t i

tiam pro arbiuio migraudi liberum hominem fibi (emper refervaffe , utque adeo

promie

smundasua (z porius , cum Socrate , quam Gle/é certa adízriptum facere volaiffe

n $m

przfümator & hanc in rem adducit locaex Valer. Flacco, Diodor, Sicul. Ci«

l cm»:.

cerone aliisque. — Qui enim , Zsquiens , Civitati fe adjungit, ille cura fui ac re«

il d

rüm fuarum baud quidquam (efe abdicat; Sed id potius agit, ut in figne fibi

firmamentum citcumponat ; Quiatamen fzpe contingit, ut publicum Regimen

1 d C

]

privatis alicujus rationibus parum expediat , aut alibi commodius iisdem queat

/

NT

rofpici: & verà poftalari nequit, ut ad unius aut paucorum lubitum Respu-

TT

r

blica reformetur : proximum erit , ut ipfis fit conceffum per migrationem , rebus

jmn n

fuis confulere. — Ergerro: talibus licentiam migrandi denegare velle , idem fo-

; hii

ret atque liberis hominibus imperare, ut fupra parentum fuoram conditionem

yit D

nunquam adfpirare audeant,

(ed & ipfz civitatesex hac migrandi licentia coru-

modum (entire poffz adí(citis aliunde egregiisviris, . Id Pafendorf, de /sre Nat.

ilo t

€4 Gent. Lib, 9. 6, 1. $.2..— Cui adftipulatur, & (imul argumentis G:oriis fatise

n

m

facere conatur.

D. Dn. Dr. Hochftetter £s CoZeg. Paufend, exerc, 11. $. 56.

i(,t'l'!!ï'f

fllï"j'

T

1

«gi:ïav'

.IV. Redius tamen cum Gcotio cap. f. $. 24.5. 2. arbitramur , emigratioe

j

nem iftam prohiberi poffe , fi focietatis interfit, ne quis ex ea difcedat adeoque

expreffum Imperantis vel Civitatis confenfum (emper requiri. vid. egregié hac

de re differentem. . Ulr. Huber. de Jure Civit. li£. z. Se&. z. cap. 1. n 28. mult.[23.

& Exc. Dn. Prof. Railer. in Themar, Jurisprud. Natuc. lib. 2. cap. 18 $. 16.€9 17.

V. Duplex enim ex ipfius Pufendorfii do&rina ad conftituendam Socie-

J

talem civilem femper requiritur pactum: U»um, idque precedens, quod ip-

(am conftitationem civitatis, al;erum vero, quod formam regiminis refpicit :

g,l

ii

Pufend. Lib. 7. cap. 2. $.7. & $.. Licet euim priori pa&o renuntiare Civibus fem-

fl mhï

Of

Ti

per integrum maneat, ex pofteriori, tanquam fortiori, tamen non naturalis

m

A

Y

tantum , fed civilisoritur obligatio, quz ex natura fasderum eft dijudicanda, &

3

T

q

uo mediante concivibus non tantum , fed fummo praferim Imperanti Jus ali-

Adeundus igitur hic ipfeerit, quicognofcere poteft,

quod tribuitur queficam.

n !l

[t

num emigratio damao vel fraudi fic Reipublice,

necne? priusfi deprehendat,

j

Hran

teciffime denegabit difceffam. vid. Bodinus L. z. de Republ, cap.6.p. 90 (74) qui

Zhb

"12

" th

ita fentit: omsbus tamen Principibus ac Civitatibus pro jure. AMajeflatis Imperit

f W j

licebit. Sin vero nullo vel exiguo civitatis

J

u

Ci-v;: dotni cqn:ix:rg femjer hcniz ac

cominge

(1[ CO

Lli1lii

u

"

;&L

a

h

s

'xg-i-—m

[^ .SCHEFFER a?'e* : $jure

rl

x

n

liommod-o di(ceiïüm*&-fimui foctunam Civis remoretur Pri-nceps;, ;cgäl;fäïet

$ul

quidem cogi non poterit: quo vero jare id faciat & an non peccet conira offi-

Htb

cium zqui ac boni Principis alia eft quxítio, quam nos hic relinquimus intactam,

fkïgfï

interim vid. B. Do, H:rt. i» »oz. ad Pufendort. d. i. $. cap. 2. $. 2,

Mctt ;

VI. Et hec inon tantum dijadicanda veniunt ex regulis Decors,

qua&

lus

vult Pufend. 4, CAD.17. $. 2. dum dicit: eum . Civitais pleruemnque inter[it , noffe

"P

tiaflar

Crvium numerum, indice

"

Ht ag

t de fito dificffa , (ed ex regulis quoque j2fftie &'*Prw

elentia civilis , quas Princeps prafertim poteft habere cognitas.

( /wþi

- VI. Hinc omni ploré catet dübio, publicis locorum ftacutis emigtatio-

tipifep

nem poffe impediri, quz lex inprimis in Mofcovia, Chioa, & Ducatu Pate

IX

menfi fuos propugnatores invenit, — Plara hac de re nobis infett Simon i» saf,

dunt,

ad Grotium d, 1.2.60.5.$.24. ubi quoque notandum, quod de jme'CivüiKe-

mici

in

mano quidem Domicilium hibitationis quilibet pro arbitrio mu:are potucrit;

libzt c

atque animo emigrandi bonis fuis alium-in locum translads, , Jus Cisiratis

gnue,

amiferit, per L, 2067 27. $. 1. f. ad municip. | Domicilium vero originis penes

ia (en:

ipfos quoqus. immutabiles erat, & Civis originarius illud.neque pet rcnuas

ue fe vertee

4d jus,

ciationem , neque pert mu:adonem tollere potetat, fed quocunq

ptohib.

bat, jus illud retinebat. | L. 6. f €4 L. . [ez. C. eod, vid. Gylmann. Symphoreum

de cond

Supplicat. Tom, J, parr. 3, Vol. 2. », 2, f65. & Mev. ad fws Lab. l.1, tit. 2, 8 16. 9&

Drand,

tdlem civem, etiamfi emigrandi licentiam nactus faerit, ob hocipfam vincu

part.2,

lum & 2Lia bencficia ante percepta antique parriz perranere obligatum, qua-

pluwr, k

tenus novz flatus patitür , comprobatur exemplo /ob. Storrii, nativitate Angli,

À

qui, utut Hifpanig Regis fabditus poftea fucrir juratus, quod mulra contra

tum t

Anglie Regnum machinatus effzt, ex infiJiis captus Majeftatisque damnarus

TtUey)

fuit ; ratio addcbatur, quod temo parriam,

in quanarüs, exuere, reque fo-

frug,

lum natzle aur Principem pro lbero a:bitrio poffer ejurare, . Vid. Camdenus

po

eft

ad ann. 1571. & Toh. Meutfius ip vita Guilielim, Adurtac. k g. ad ann. 1$69.

U bt g

— VIIl. Statum Germasie nofttz antiqnum fi conüderemus , abunde fäïïs;

Xl

patefcit Status Impetii in vindicandis iisdem fuis juribus femper fu. (T:

temcifä-a

, ubi

Áttten (

mos , tcftaturc id ipfim Imperator Carolus IV. 22 lur, Billa tit. 16. per tot

cjüsmodi civis absque impetcata vehia é civitate diíceden: æqu:pä!-awr be

iluz;

an', at

p

!s€

jugum originarig fubje&tionis abjicere quaerenti, — Digna funt verba Auguflis-

UM

fimi Imperatoris, ut hic adducantur: Itienim ibi: Cetermm, gi4 monntlti Cie

4es €8 fubditi Principum ,. Bavontim €9 aliarum bominum , frcuii frequens. ad nos

7gerela-/perduxit » jugum originarta. fubicflionis quarentes abjiccre , $m07anm

Tilag,

tt f

ztezmerarío contemnentes ,| dn aliarum. Cioitatum. GCives recipi fe. pracurast "9

frequentius in. pratersta. procurarunt. C nibilozsinus in priorum dominorum , qu0$

,' apP;dts

]'"E([

TAT

tals fraude pf—ffwäfmw vel prafunsmnt äe'k-rere D terrés ,. civitatibus

Pf

LUg

"

-

5 w!;is-a

D&tmäml

1etg

ii

vercsumetg

D

n

(5 wlm Pa

or

..Pamltrek 'rqäafeäte: -Aaäw'

i:atäm ad quas boc modo fe 3mmj$ymi ,,lzber-:

d |

taribus gaudere C3 ab eis defen[ari contendunt ,

qui in partibus Allemannia Pfal-

iunt,

tam autem patyocinari x debent

Burgeri con[ucverunt valgariter appellari. — Quou

m Principim Eles

Ahcnt fraua €8 dolas, de Imperatora poteflatis plenittdine emsih

, qui

Borum , ccclefiafficorum &5 fecularium , [ano accedexte cosfilio ,.

ex certa coufctene

$ fub-

"TE

tía flLatnimus C$ pro[entifege perpetua valitura [anctmus :

gmæd praditla ciei

Iudentes &n oxamibus terrüs , lacts

€$ provinctts [a«

43?*'

díti eis , quibus fabfant, talster

in quarum civer tali franderee

erí Ipperti d prafemi die an pofferum , Civitatum ,

nigrzrio-

fe procurtint , juribus €8 bertatibus inuudlo potsantmr..— A. B, d.tir. 16, $. 1. € 2«

(ipi)

o B

IX. Hoctamen non ob(lante plurimiiique non infimi fubfel!ii DD. conten-

g i l

con(aetadinem univeríalem in Germania noftta recepram do-

dunt, quod , pet

C

micilium etiam ori

ginis quoad omnia per renunciationem tolli & amiiti, & quie

i W*f*

libst civis, modo al

ias liber homo fir, domino eriam invito jus civitatis reft«

s Qu

gnare , alio m

igrare aliamque Civitatem pro lubi

tuadire posfir, — Laudatur hanc

OL[, 36. 1, 7. add. Mev.

iib p

3a fen:entdam Matth. de. Affli&. Dec, 2£4. à Gail. hb. 2.

"

r

:. 2. 4,69. in tantum ut ftatutum mütationem domicilii

-

ad jus. L;zä. li. tit, 2. av

d

( t

[

probibe*:rzs p:o nullo & ]

ibertati naturali noxio habesnt, atg. L. 29. (9 71.$« 24

1

n

de cond. €3. demosfie, Henr, Kl

ock. de vellig. Cancl, 63, Schepliz 4d con[aetsuds

r,.lb-

». $. Myler ab Et

wenbach. de Princip. €$ Statib, Ianp.

il h

Brandenb. p. 4 tit. 14. $. 2.

art. 2. Cap. 63. $. 4« OC in a7

4dit, ad Rumel, Cosmgment. ad. A. B, p. 2. diff. . $.5. 52

pl

ex

um 1

plur. Knij

x(cild. de jar.

t.J

privileg. Covit, Imp. lb. 2.

cap. 20. 1. 2. [eq.

dem hic adducunt non tan;

jute Aggl,

X. Pro ftabilienda hac fua fententia plures qui

lis & inter illos prefertim Z. y. $. f». de Cap

tiv. €$ pofBüemn.

jl

j ;Omfg

um texcs Juris Civi

reverf. cum [imnl. fed & RecetI, Imp. de anno

1555.$. Bo abet unfer, & Ia-

du

fY

Bulla deduci

n u*".O

ftcü

-morl

)ac. Zdrt, $; $.12.

üin imo & argnmento, quod ex Áur.

mentis obviam ic Illnftr. Dn. de Ludewig

Candt

poteít, pro more

(uo folidiffimis argu

Grláutetumg bce gülbenen SDull. arr. 2. tin. 16 S. 1.

)

ín bet 00

liftánbigen

[it

«I.

Sed cum textus illi Juris Civilis ficut

in aliis plurimis caufis , que pre«

j

bi

uif

ita & hic adæquatö al

legari neque-

fentem Germatriz noftrz ftatum concernunc

H', (gnhf

fi quis religionis &

rNr.U E

ant, atq

ue Cox/Iit. d. Rece[F. fap. propiié cantum de eo caíu ,

I[17

ntabili mmgmndi,äenc&cäü uti ve

lit, loquatur, Vid.

pietatis érgo triíti ac lame

Rumel. 4, p. 2. ff 7. $.5*

& Rudolph. Gottofred. Koichenin Op. Politic. .

*

lluftr. Domini Ludevvigi eotantum

(*

2. part. 2. feél. 2. $, 2«

Pratereaque mens 1

Ü

Wiw

m emigraudi civibus Imperii non fimplici-

redeat, ut domonftrare velit libertate

& gab-f:?änm Detta

ionis bie ab Cteuet/ non eífe

;W VM/

ter effe prohibitam ,

confundendam if Detti

gaó (Selb/ de qu

a vid. ipfum laté ia ersdit. tratt, de

LA

clos, Gect. 2« Cap. $.

Canóa hzc & fi que elia

qlf"

-jare C lientel. Germ. io. feud. $ «

if

xiftimamus, ut nos moyeant , ut ab iis prin«

Wdlf

;;,0

:

?ï?fïïri velint tanti ponderis non e

L z

cipiis ;

Ü

yll

f

Q»K

ss

p

1e u

SCHEFFER de fwre

d

bt

D

C

N

jium :

femper iis inheremus pede:

piis, qua (upra fundamenti loco pofuimus, feccdamus: quin immo Etmi;:i

E

XII. Quid denique ft illi ipfi qui in contrarium abeunt DD. eonfitentur ad

wenfm

unum fere omnes , plures dari cafus, in quibus emigratio fübditis non fit per«

quacus.

12 C.

miffa, veluti fi feceffüs fiat gregatim, fiintempeftive, fi in fraudem concivium,

itemque fi ad certum tempus focietas fuerit inita: Vid. Pufendorf, d. I/. £, cap.

- GE B

41, $. 2. velíi ftatuto aut mortibus libertati ifti fuerit dero

gatum, quod cxpreffe

l!

afferit modó inter diffentientes allegstus Mev. d, avr. 2. v., 70L

W noni

XIlL . Noftram igitur ut tandem de vexatiffima hac quz(tione fubjugamus

dtima

fententiam, illa breviffimis ó redit : poff: Principem vel Statum quemvis Im-

| du

perii emigrationem quandoque fubditis vel penitus prohibere veletiam fub cer-

E POfïCïid

tis condiuo»ibus eandem permittere, vid. Stamm. de fervir, pe» fonals. lib g. 64

wimi.!sj

12.$.11. Dexcorff. Arum. & Rumel. ad 4 B. 4. avt. z. tit. 6. adeo , ut ncgligentium

abile g

bona per arreíta fifti poffinr, necconftitutio Imperii fuper at:«ftis hic allegari aut

eft in t

locum invenire queat. — Vid. Mag,

nif. Dn, Dr. Schvveder introduét. Jur. Pubï

qai pri

patt. fpec. fcct, 2. c. 1f. $. 4.

ecc:ffro

M

