quoties de iis jud

icia no

ftra perfonent, indubium plane eft : vid. Frommann.

ma, päf[C,

iff. de red.

j hii

d. domin. acquif. t

bef. 16. 32. & f£44- ioique alleg. & Dn, Prafes in d

dom. leg. i. thef. 2. &

$. C de eod. diff. z. th.1. féq4. ubi pluribus. Quo ipfo

teillit

tamen non negamus

dari & Condominium in hiíce dominii minus pleni fpe-

certo po

Iures fant domini dire autfuperiores,

£yber«Gigentbum$z

ciebus, veluti ubi p

hum f

$foerrem, pro indivifo unius fundi

, predii aut territorii quod alii in feudum ,

! /II/'M/I'

emphyteufin aut fuper

ficiem conce

dunt : & ex diverfo ubi plzres funt domini

.' ,;o(üt

?

utiles aut inferiores , Di

e $tinber;eigentbunts Joerrem , quibus unum aliquod

, neC

caftrum aut przdium jure v

afallagii , emphyteufeos , aut fuperficiei pr

o indivifo

uciti

conceditur.

Hi enim utro

bique eodem modo habendi, quisque in (uo gene-

TL

omini

fe,pro partibus

indivifis in uno eodemque hoc objescto concurrunt, c

exinde exiftentes ,

& rem tanquam propriam pro partibus illis indivifis fibi

vindicantes. laud. Dn. Frommann.

de condom. thef. $. in fu. & thef. o. bie Gez

bendt

Drep, opet mebr

meinszderren ,

ubi condominium territorii dicitur, $t0€D ,

üres d

berrige, oiel berrig

e, mitgugleid) 2 gefamt « gemeine Joerrfdafft , Befoldus

npore»

H. lit. 2. n.44« Cb lit. G.2.46. Frommann de Condom. ter-

& Diether. i £h. pra

dominio territorii vero an modo allata & recepta

idem f

rit. c.1. thbef. 10.

Huic con

um de

e quoque applicari poffit ?. quari

gl

diftin&tio i;x 4dominium dire&gm* & util

E

meretur,

156

GRASS. de Ture Condomini T?rritafïidlif

meretur. Negat id laud. modo Dn. Frommann. 4./.c. 3. thef. z O;i'oäïää

"

men non fimpliciter , uti verba ibi jacent, accipiendum eífe cenfemus, fed re-

(iaren

[lringi debere ad exempla feudorum Imperialium, qua dum ab Imperatore

E

conceduntur nullum Condominium dirc&tum admittunt, res ipfa loquitur.

p

Neque enim hic reperiuntur plures Condomini dire&i, qui calia feuda confe-

itgte

runt, nec poteft hic cafus aliquis, ftante prefente imperii R. G. Statu, fingí

itr. d

aut excogitari,,quo detur ha&tenus condominium aliquod dired&tum, Solus

1tS

enim Czfar una cum Imperio feuda illa concedit, ubi non nifi unus eft domi-

ii e

nus fuüperior, nullus vero Condominus, & pro eo hoc habendum, ac fi totá

fitotio

Refp. R. G. infeudaret, vid. Itter. de feud. Imp. c.19. $. 2. féqq. Et ideo negáe

Muj

tiva illa faltem intelligenda ratione 1. dominii aut condominii Zire&;, quod

toxdlit

invenire hic non licet, ut modo demonílravimus, non vero ratione dominii

fum )

utilis; in quo concurfus plurium Condominorum territorialium néutiquam

itidem

deficit, ut ex fequentibus ulterius patebit.

2. de prima aut immediata illa

tim [

feudificatione, quz ita fit ab Imperatore, nom vero de fabisfendatione aut

^

3. deeo cafu

7 6t

Jüb emph]tmticatione Condominorum utilium in territorio tali.

tales

ubi agitur de coexiftentía talismodi Condominii territorialis Zire£; cum . con-

fobva

dominic

tali z£ilj, quale exemplum in feudis ejusmodi impetialibus fimul nom

Áboy

datur. *

*o

uod vero in imperio noflro R. G. unius ejusdemque territorii 1.

jfï; ü

plures poffint effe condomini zi/es, exempla varia probant, veluti in domo

Brunsvico Lüneburgica, Anhaltina, aliisque, ubi plures in regalibus Imp.

H

feudis fuccedunt , & de iis fimul inveftiuntur , ita ut unusquisque Vafallus do-

ydier i

mini fit, quamvis ut plurimum unus nomine omnium inveftituram petere &

accipere foleat, qui vocatur ber gebentráger. Itter. 4. 7 c. 2 1. $. 12. Struv. $s

" quoq

füenti

$. . T. c. 10. aph. g. m. 1. fé44. Sttyck. i» Ex. Tur. feud. c. 13. qu.7. & c. 7-

ER

qu. 4. C ibid. N'inziger i» adzot. B, Dn. D. Grave de frmnlr. inv. th- 5. Quod

Dïflvel

2. plures domini zziles de uno caftro aut ter:ritorio (imul fubinfeudari aut fubr

ità (

emphyteuticari poffint concludere licet ex 2. F. g. pr. ? z. F. 25. $. Benefici-

hat f

am.2. F. 3 5. G. infaper z. & iis qui hanc in rem fcribunt. Strüv. i2 $. . F.

Qoqu

€. 1 2. apb. 9. [eqq. Stryck. im Ex. . fur. feud. c.19. qu. 23. féqq. Franzk de lau-

W vj

demio ir4. z. 42. féqq. Dn. Praes i» Diff..de red. dom. leg. 2. th. 7. circ. fim.

Omir

Et uti unum fubvafallum aut emphyteutam fibi conitituere licet primo Vafallo

jura x

aut primo Emphyteutz, ita & plures fibi. eligere poteft pro lubitu. a7g. rexr;

mod, citt. juntl, L.20. $. fin. ff. de 4, R. B. Dn. D. Frommann. 4e cozdog. ter*

littyri

rit. C« 4« $. 6, * 7. id quod etiam in feudis regalibus locum invenit, & nom

tantum ratione partis quantitativz ad quam id re(tringunt. Struv. d. Lapb. ro.

CiTCa t

z. 5. (éqq. Stryck. d. L. qu. 26. aliique, fed & ratione totius feudi regalis, quod

C

dg praxi hodierna in, plgrisgue Europz locis pro indubio habet B. D. Maurit.

/

22

| tengi

;

E

PXtvA Lémprs Admini]?kfztz'anisa '

rR

T

od ti

i

.Afeud. dec.14..8. 7-X Germaniz noftrz con(uetudine atque obfervan-

£d t

tia rem €

ffe expeditam cenfet [tter de fend. Imper.c. 22. $. $. in quo & multi

tatort

alii ab his allegati confentiunt : quod tamen non aliter ac falvo jure Imperii

Dn. Rhet. 2. z2 j»r. pnbl. 29. $. 2. funtl. $. prout etiam

uitut,

-- Reri poffe re&e monet

'onfe-

de cztero fubinfeudatio telis legitime & (ine fraude fleri debet.

Stryck. 4. 1. q2.27.

nte fequitur,quod & 3. inImperio noftroR.G.

fingi

Itier . d.l. $.6 Ex quibus jam fua fpo

Solus

unius ejusdemque territorii plures

Condomini Diretli & plures Condomini utiles

. illi, qui de eodem ter-

domi:

.. fimul exiftere q

ueant i» fabinfeudatione, quando fcil

( tot

- fitorio fimultanee

burd) cine gefamte JoanbzSelebnung, ober Sit;sSelebe

fegis

nung ineftiti. pl

ures fnbalternos Vafallos fub infeudando fibi deligunt atque

conítituunt, B. Dn.

Frommann de Cozdom. territ. c. 4. tb. 7. vel quando ite-

quod

minii

fum hi pl

ures. (ubalterni vafalli fübinfeudatione (ecunda, aut ulteriori plures

uam

itidem fubin

feudant, quod in infinitum feeri poffe , poft varias varié fentiene

illa

tium Doc&orum opiniones recen

fitas, re&tius ftatuminat B. Dn. Maurit. 4. J

[

£b. 6. i Dn. Itter. d. . $. 7. quibus in ca(ibus ziles illi Condomini primo loco

TA

& funt Condomini Dire&i in ordine & oppofitione ad

tales quodammodo

WO

fubvafallos fuos, &

hos iterum eodem modo ad fuos fecundo & ulterioriloco

noaor

fabordinatos fübvafallos. Dn. Praíes i» Diffrt. d. Red. dom. leg. 2. $. 7.in

igorlt T

fin. ubi etiam quod idem obtineat in fubemphyteuticatione.

$. 9.

j domo

Hoc jus , de quo hic agimus, Condominis dicitur competere, uti przci-

vs Im

j

1

]ys d'

aliter in ipfum territorium commune, ita & per zeceffariam confequentiamin

a

.ea quoque

; qug ad territorium illud fpe&tant, jwrz, acce[fiones , omuesque per-

t

tinentias.

-Quamvis enim dominium ftri&e fic dictum non competat nifi in

uti hic eít illud territorium , quod defignat terre fpatium X

y 0'6-17'

res corporales,

univerfitatem agrorum jurisdi&tione territorial

i munitam , quod, quàefltotum

f Qu

"n

ita conjunQum, proprium eft communiter id tenentium , ntut agri finguli

haut (intin horum condominio ; Attamen quia pertinentie G jura, in fpecie

w

D

P5j

uoque &

jurisdicio aut füperioritas territorialis, fe habent ad territorium

I

ut virtutes

dominii rei corporalis fingularis ad ipfum dominium , inde quod

àclar

*

Dominus aut Co

ndominus circa territorium agere poteft, idem & circa talia

Wc ,W.

virtute ejusdem condominii territorialis. B. Dn. Frommann.

Val

jura pOteü ,v«

d. cond. territ. €.

1. £b. j. ut propterea merito verba illa zza cum juribas, per«

ro N),H

tinentiis & acce[]ro

nibus fitis , defcriptioni fupra allatz inferi debuerint, quia &

jom.

circa ea omnia jus con

dominii talis (e excendit.

& nf

$. 10.

lh

l

q

Condominus iftiusmodi quicquid circa territorium , vel jura ei inhze-

I9; qUO

agendum fufcipit, in eo merito alterius Condo-

1 Mauf(f-

,rent—ia., aut ad id pertinentia ,

U 5

.mmi

Mé

i

GRASS de 7ure Condomini "lerritorialis

P

ais

mini, aut fi plures funt, illorum omnium confenfum requirit, (ine quo in re

[^

communi, quà tali , nil valide agere poteít. . Difponeret enim de re aut parte

aliena, quia quievis particula, etiam minima, ita communiseft, ut ad alterum

zgm'f

v(on

quoque pertineat, adeoque invito hoc quicquid agit, (ine effe&tu regulariter

(

agit, cum alteri

jus prohibendi fit. Jeg. 25. F. comm. divid. L. 5. ff. d. JUip. férv.

D

& inter tales Condominos unio quedam exiftat, ut quafi unus tantummodo

Vre hu

territorii illius, & huic incumbentis jurisdictionis aliorumque adhzrentium

t2

jurium dominus fit & difpenfator, pluribus illis effe&ive pro una quafi perfona

Wt (l pa;

reputatis, ut adeo nullus ex iis (ine alio quid facere v

aleat, non magis acquis

fine feipfo quid facere poffe dicetur. Phil. Matth. vol. z. conf. AMarp. 27.2.19«

Qundo

domin.

Bald. vol. i. cozf:296. num.4. Paul. de Cafltro a4 1. 15. $. 1. ff-. de pign. att.

Si nemo Condominocrum in loco judicii communi,

gemeinen ober gefamten

tf p

Geridbt$ £yrtb

omini

edificare invito altero poteft. /. $. 127. $.. ff deS. P. U.. ex

pote(t

ratione ibi expreífe pofita, quiais non folus dominus : etiam(i edificatio aut

mutatio flat in melius. He&. Fetic. de Societ. c. 29. num. 16. G 5 5. Gail. de

Tüinatt

rf

pien. obf. 20. aliique, quos hanc in rem allegat Brunnem. 24 leg. 2 $. ff. comms.

div. ubi alias adhuc ampliationes hujus juris profert. Sic unus Condomino-

pto v

—

nium

rum fuperioritate territoriali gaudentium fine alterius confen(u conítituere

th, af

vel immutare quid non poteft, vel fcedera pangendo, velab illis jam jam padis

7

recedendo , novas leges aut ftatuta condendo, mutando & id genus alia mo-.

M

i

liendo. | Quorfum eciam referri poteft quod olim in Comitiis Ratisponenfi-

bus A. 1654. tra&tatum legitur inter Ele£torem Brandenburgicum & Comites

( un, B

de Lipp. de civitate communi ejus nominis , Dàg rtet

Qültatis

ntid) Feim G beil obne be8

auberemn Coortoiffen u

nb Ginteilligumg eine Guarnifon,

?

. aeugsJoaus ub bete

ientis

iteà h

gleid)en balfen (ol[, Speidel zz Spec. biffor. Tar.

pol- lit. S. zum.20. Joh. Ad.

Wll. z Difp. inaug. Giefs de jurisdit. comm.

?on Gemein Joerr(cbafft c..

mt, P;

$

$. Ubi aliud adhuc exemplum de collectis & gabellis noviter fine confeníu

[ (0jj,

omnium & fingulorum Condominorum à nonnullis eorum faltem indi&is in

Civitate Gunzelsau inter. Electorem Moguntinum, Epifcopum EHerbipolen-

Hhcna

fem, Comites de Hohenlohe & Barones de Stetten communi adducit , & acti-

VOnfenft

rata illa ex defe&tu confeníus fingulorum jure non fubfiftere recte concludit.

tah ) Pro

5- III

VOl n

- Hzc de regtla. Dantur tamen cafus ubi unus Condominorum etiam tei'-'

RUM

ritorialium, non adhibitis in confilium, aut invitis plane aliis condominis in

lt aP.E

territorio aut alia re communi, tum 444 t4li, tum & maxime qua parzez, fal-

t lts

f (Lam, utut adhuc pro indivifo talem refpicit, quid fufcipere atque pera.

VOS e. gr'

gere propitio jure noftro poteft. . Quod innuimus verbis defcriptioni no(trze

"t j

hunc in modum infertis : ju/fe aliquid non tantum cum con[enfi condomini ,

AUE

W ten

N UP

z

extra tempus Adminifirationis.

. 1f5

Ls

att ff plures [ant , veliquorum condominorum omnium ,J?:d ( non adhibitis incon-

ointt

Jilznm. ilis ec, pro lïberox-legibm LtAmem commnnionis non contrario arbitrio fio

patte

agendi vel babendi, Quod attinet ad cafum prisum facultatis i2 re communi ,

teum

qua.comtmmni , uni etíiam dominorum competentis, utut reliqui diffentiant, ejus

laritet

varia exempla collegit ex adcitatis Brunnem. Z. . zz. 6. féqq. veluti 1. in

.fem.

commune fepulchrum etiam renitente condomino mortuum inferre licet fa-

modo

vore humanitatis & religionis $. ». . d. R. D. 1. 2. $, s. ff. derelig. & fumpt.fua.

nuum

ut & 2. fi quid fit in re communi, quod alteri non nocet, agenti vero prodeft,

etfoni

ut f parietem incruftravit aut pinxit. /.75. $. f. f. d. S. P. U. maxime vero 3.

cquis

quando pzblica atilitatis ratio exigit , ut diffenfus & prohibitio reliquorum Con-

A. 1«

dominorum non attendatur, hujus enim potior cauía effe debet , quam inte-

p

reffe privati /. 57. .. T. 44 L. 4qn. Hoc refpe&u utut uni foliinvitis aliis con-

ifeil

dominis zdificare minime liceat, tamen reficere & reparare communem locum

EX

poteít unus etiam contradicentibus reliquis : fiquidem publicé intereft edes à

)auc

ruinarum focditatibus przfervari /.7. F. 4. off. Praf. l. f. C. de jur. Reip. Cujus

WO

refe&tionis tantus quoque favor eft, ut Condomino intra 4. menfes fumptus

£s

pro parte ipfius erogatos cum ufuris non refHituente reficiens pro folido domi-

omino«

nium in loco communi fibi acquirat, /.4. C. d. /EZ., priv, Struv. d. edif. priv.

(Litoett

tb. 46. Mev, ad. Tus Lub. l. . art. . 2.6. Bruckner diff. dejurisd. communitQtt

ii pa&is

ecfamten. Gericbten c. . $. 6. idque 4. multo magis (i tale quid fiat authori-

j mo

tate & juffu fuperioris, Magiftratus aut Judicis Sande z deciJ. Frif. L 3. 1. g.

onetie

d. 42. Brunnem. ad d. 1. 28. . ult. Quod vero ad fecusdum caífum attinet fa«

omitó

culratis agendi circa partem fundi aut territorii communis tanquam partem

od

agentis propriam , tralatitii omnino juris eft, uní condominorum competere

um

circa hanc partem fuam, quà fuam, uti etíiam ita nomine mei, tui, & fui ve-

h. Ab

nit, pars, quam aliquis habet, in re cummuni /.23.6$. 9. f. iz ff. d. F. S. 1. .

j

77

c. comm. rer.. alien. & Gingulorum effe dicitur £. 5. $. 1. £* z. ff. de leg.1. L zf

þ,;än

Ái

de condit. && dem. l. 3. ff. fam. ercif- Mew. p. 8.d. 18 1. $. 9. liberum difponendi

li in

& alienandi arbitrium 'arg. 7. 2i. c. azd. etiam reliquorum. condominorum

yolen-

confenfu non requifito 21g. 7. 2. ?* 4. C. de comem. rer. aliez. cüm enim in parte

a

tali, pro indivifo licet, nullus Condominorum concurrat, fed cuilibet eaqua-

jdits

tenus in fe fpe&tatur, folitarie competat, alienando nihil decedit portionibus

reliquorum Condominorum juxta refponfum Fac. Jur. in Alma hac Eberhar-

m C

dina ap. Befold. p. 2. c. 42. 7. 6. idque per quamlibet alienationis fpeciem five

jnis i

per ultimam voluntatem arg. /. 7. C. qui teft. fac. poff. five per aCtum inter vi-

terW,W'

Vos e. gr. vendendo, & vel ipfum territorium commune, etiam una cum an-

nexa jurisdictione, vel etiam fine ipfius territorii venditione, faltem jurisdictio-

j molti

odo in

nem aerritgriakm in fe aut —in abitratio conüdcäatam . cm utroque m

H

j

vendi-

Ál

Ms

160

GR ASS de fure Condomiri derritorialis

m

| dinatyps

venditionem aliamve alienati*ohis'fpeciem confuetudine & jure modernorum

X(.l.;.',:

noftrorum temporum deduci queat, Knichen de fublim, cj reg. territ. fur. c. .

7177

9. L1. feqq. Math. Steph. de jgrisd. l.1.0.38. num. 39, c& ] 2. p. 1. €-7. $. 190.

J£44. B. Dn. D. Frommann. de condom , territ. c. 9. $. 5. & plenius Dn. Praf.

, Qu

j qua p

jn dif. de mod. tax. jurisd. tb. s. oppignorando /.C. Si comm. res pign, dat. &

^lüs incl

ibid. Jul. à Beyma /. 2. Comm. div. 1. 7. C.comm. utriusá, jud. — Et nontantum

ltnatior

ita alienando in Condominorum ali

quem in quemcunque ex pluribus ipfe vo-

fenfüs

luerit, fed etiam in extraneum , eum

.np. qui Condominus non eft arg. 7. ;*

um ef|

C. de C. E. F. L. 3. C. de comm. rer. al. contra quem anne condominus jus pro-

timiíeos habeat ? quzri poteft. . Et. rationi juris convenientius exiftimamus

ii ne

lomini n

Condominum idem offerentem praferri. /. 3. C. Comm. div. arg. l. 34. $. 2. C.

d. donat. Carpz. p. 3. c. 1 5. d. 4o. & ibid. Goswin ab Esbach. Lauterbach. ;

: üftet m

| G diff.

colleg. theor. pratt. ad tit. comm. div. th. 16. — Anne vero fa&à jam venditione

| d.ine digi

alienatione deinde jure retractus gaudeat ? id Condomino jure conceffum

efíe non deprehendimus 4. /. 14. Barbof. 44 l. 4.. C. comtb. revum alien. polt Ja-

; fl i

fon & Bald. Carpzovius z. c. 2. 1. $. lr. ubi & prejudicium, Brunnem. a47. u5.

vid. fup;

C. zon lic. babitator.

Secus tamen ubi vel ftatuto vel confuetudine aliud indu-

tommur

&um fuerit, cum enim merito Condominus prafertur, ex fumma qua hic

C0 t

férritorj

fubelt zquitate. Mev.p. 7. d 44. .5 Bruckner d.juris. comm. c. $ . $.7. prefercim

in condominio territorii, & communi jurisdictione, ex cujusmodi commu

| Ut fempi

nione tanto plus incommodi refültare folet, quanto crebriores inde & ferven-

| "immig

tiores lites & difficultstes oriri conítat. B. Dn. D. Frommann. d. £. Sin vero

territorium non allodiale fit, fed feudi nexu affectum, aut jurisdictio illa feu-

) h ;uk

dalis (it , tunc confenfum Principis aut domini feudi dire&ti ad alienationem

* temyy

eam infuper requiri certum eít, Pacian. d. probat. l. 2. c. 4 3. . 24. Brückner

fürialiug

d. l. adeo ut fi negle&to illo confenfu quis ad alienationem partis fuz procefferie

Fliffrati()u

feudum pro hac

parte amittatur, & fi plures funt Condomini dire&i & ex illis

"berum

unius confenfus fpretus faltem pro ejus parte id amittatur arg, 2. £. 24. $. Er

Duni fuff'l

ideo privetur quoad. illa

p, portionem. Smivf $. j' EU 3 aph. 9. ?. 9. B. Dn.

F:qmmann. d. l. th.6.

LT

6. 12.

Wi tni

Nec impediri poteít ACondom

inus territorialis in alienatione tali partis

(ttit. :

fuz per alterum Condominum, z:z bic iz adminifiratione communis territorii

MOIS

conflHitutus ft.

Quamvis enim i(tiusmodi Condominus Adminiítrator, non

ERN

tantum quà partem fuam, íed & quà partem alterius pro indivifo adbucdum

U6n

communem , ea gaudcat poteftate, qua quisque Dominus territorialis in ter-

Vgt j l

ritorio fuo in folidum ipi proprio, & vi hujus officii omnia ea poffit,

qu2

Alias fpcciali juffu opus

[ Dn. Ff:

habent, five ad acauifitionis , five ad conjär'vatianis, five

"

UT

aliemg-

Em

- 161

exiva temptit Adminiflrationis.

r aryende decreha , juftum moderamen & difpenfationem fp&&ent, arg. l. t.

n'orurm

$. 1. 4. 3. ff. de off. Ej. cui mand. jurisd. . t.t. C. de adm. verump. & 1. t. ff-

;

m

de admin. rer. ad civ. pert, — Attamen potefílas illa adminiftrandi rem commu-

$190

hem, qua communem, non poteft jus alterius condomini non adminiflrato-

Drel

ha.

ris qua partem fuam , tanquam fuam, feorfim in fe confideratam, aliis limi-

tibus includere, ac leges communionis in & per fe fecum ferunt, qua talem

tancum

alienationem nullo modo inhibent : per. »odo tradita : per confequens nec

p&væ

diffenfus ejus , nec prohibitio expreffa aliquidoperabitur, cum alter illius, quod

?. ]

fuum eít, liber fit ntoderator ac arbiter /. 27. C. »azd. l. 2. C. de bis quib. ut

s pro

indign, nec alterius imperio ha&tenus obnoxius dici poffit, quia tanquam Con-

namus

domini in hoc fibi pares invicem exifílunt , qui imperium in fe exercere regu-

Hs

lariter non valent. /. 4. ff. d. Rec. qui arb. vec. 1. 13. $. 4« ff ad. Sct. Treb.c. 4

ch.

C.6. dift. 21 0. 20. $.quamuvis X. de Ele&. utut alter Condominorum tn. fe or-

tioné

dine digniratis aut przeminentiz multum fuperior fit altero, veluti f territo-

(fum

rium inter fe commune habeant Ele&or, Dux , Princeps, Comes, Daro.

N

vid. fupr- th.10.

Hoc enim haCtenus non attenditur , fed ex refpe&ta rei

LA

communis perinde ut pares judicantur. arg. eorum quz fcribit Frommann. 4e

wind

Cond. territ. c. $. tb. o. feqq. utut etiam alter , qui adminilítrator efft maximam

| QU& hic

territorii ptrtem fibi fuam habeat : nam ex hoc alterius jus, quod is etiam ex«-

tra tempus adminiflrationis conftitutus habet, in parte fua quantumvis mini-

;ræfertim

commo-

S m

ma imm?nütum dici non poteft. laud. modo Dn. Frommann. Z. /. c. 7. t*, 9.

$. 15,

Gin vt

In rubró & defcriptione noft

ra mentio porro injeta efT adminiffrarionis

T

per temporum fubalternationem , aut alternis vicibus. alicui Condominorum terri-

ao

torialium. competentis, qua occalione notandum eít, varios effe modos admi-

fridint

niftrationis aut gubernationis communis territorii.

Velením Condomini ipfi

»r()ff/fefjt

imperium & jurisdidionem cateraque omnia exercent conjunttim & com-

474 [/7

muni fuffragio : ita ut nullus fine alterius concurfa quid agat, aut f1 quid ita

)

íB

a&dum tanquam illegitime fa&tum non valeat. Schrader de fez. p. 1 0. fett. 4.

. D

num.64. vel folent exercitium territorialis Condominii & jurisdictionis com-

munis uni confortium füuorum concedere, veluti non raro Seziori, vel primo-

gemito, qui non tantum ,. aut non unicé, fuo , fed & czterorum Condomi-

Ji parti

norum nomine talia peragit mandata , refcripta decernit ac emanare facit, ac

eïïiforü

alios aétus regimen publicum concernente

s expedit, fub hac e. gr.formula:

y, 00l

eliebte -Derren SOrübere Dn. Sle-

begebren vor Un8 umb Uinfere freunblid) «9

hucdüm

vogt iz Diff. de alternat, 0f Smut(diebrumg zb. 70. Brunnem. Cosf. 16 1.2.46.

B. Dn. Frommann. 4e cozdom. territ. c. . thb. 9. fpecialiorem ubi hanc formu-

fic, Q*

gür Hn$unb bie Durdleudtige

j

RD

Jam 90n Giotteá Gnabet voit Sribericþ &c.

d

MU m;,

162

GR 458 de ure Condomini Territorialis

B

ii

um

&

T. €

"

Gürften , tInfere freunblid) « geliebte S5rübere fperren 9(fbrecbt &c.

?

349

um

biemit 5&entlid) gu toiffet,.— Vel etiam communem conftituunt Procuratorem

trtlbet

eum procuratorio, baf ber Gebollmád)tiate basíenige verricbten folle, tvas

tm G

bíe Principalen 90n (elbft jut Gotelle verrid)ten fónnten, folltern unb wolltem.

"W 14

ex Blumbach. 4. far. empbyteut. c. 25. laud. B. Frommann. A. 1. £h. 1 3. com-

/Con

munem Caftellanum , aut ca(lri cuftodem, einen SBurgC3ogt , Kylling. de

Gazerb.. diff. 10./num. 2. féqq. NV. i. diff. Gieff. de jurisd. commn. c.4. . 9.

licph

latchi

communem officialem Judicem, Affefforem, fcribam aliosve pro lubitu minis

tgimer

ftros, electos communi omnium confenfu, curiam faclentes, ad juflitiam in

noda c

fubditos equaliter, fepofito omni dominorum refpectu & partialitatis, quam

Qmmu

vocant, affe&u, jurisdidtionemque nomine omnium exercentes Bef, zz 75.

türigm.

rail. lit. Z. n. 24. Boer. dec. y. nuum. 2. NVil, d. 1. $. 10. Frommann, . A. £5.1.

Vel fi ex his modis nullus allubefcat, folent procedere ad divifionem ufus &

Slevogt

Exercitii Condominii aut jurisdiCtionis per alternas vices. & ut plurimum pet

R

tultati

Tibus

temporum fübalternationem , qui modus adminiftrandi Germanice appellari

bent, |

folec bíe Sout(cbierung,. vel ut alii. loqui amant, pie 9tut(cbarumg , quas

—

di&iones à latino'mzzatio diCtas autumat (prinas « (SelD zv tr. d. IMpanag. c.2.

tb oj

bt

nutz. 11. feqq. ita at Syout(dbierumg dicatur quafi S)tutierumg. Befold. r/ef. pract.

Qbgrf

voc. jven ober brep berrige ac(ambte Joerrfbafft, Goldaft. de majorat. l.1.

€. 21. nttin. 21, Brückner defurisd. comm. c. 5. th. $. Slevogt. dill. diff. de alternat.

ifale

Nobjl

tb.2. idque vel alternis annis aut vicibus (Citn. Syabr unt bag anbete arg. P. 5«

Yul jf

pr- ff. d- 44. quot. l. 26. ff de adm., tut. lz. G. 10. l19 $- 4. l 23. pr.fF. comm.

div. L. 16. $. 2. ff. fam. ercif. poft alios Gail, de pignorat, tb. 20. 2um.6. C 2.

]

( gf

QUtgt

Q.153. num.7. vel etiam menfibus alternis , Rofenthal 4. fezZ. c. 9. m. 1.

a

concl. 6. num. 2 3. vel quia crebris iflis per tam angufta temporumintervalla fal-

tem & fe diftin&is mutationibus & alternationibus majus periculum juflitiz vel

tetardandz, velintervertend:e, velalias non fatis re&eadminiltlrandz, imminere

L

(uaud,

per videtur, per eas, quz longiori tempotis & aliquot annorum inrerílitio à fe di-

tommu

flant,fübalternationes, veluti per triennium Knipíchild, defideicom. fam, zb. c. 6.

2. 217. Vel tandem etiam fi viciffitudinaria gubernatio per temporum fubalter-

(trey

quifion

nationem non placeat, per exercitium & ufum Condominii ant jurisdictionis

cuilibet Condominorum ad certos diflrictus, regiones, aut, ut vocant, quat-

türid Pei

teria relidtum, Cofta 4e quot. & rat. qu. 87. num. 9. Sapius jam. lud. Dn.

il inem

Frommann. d. /. c, 20. £b. 4. Et quamvis ingenere quoque tales fubilternatio-

lty ttt

(&mpori

nes, per temporum vices maxime, fua habeant incommoda & inconvenientia,

qua recenfet Peguerra quaft, crim. 10. Befold. iz thef: pract. voc. itey obet

s inf

j

brep :Derrige .þeg;rfgbaü"t, Slevogt z. l. 1£5.26.27. ? 22. Attamen hisnon

LSET

Wittune

Obítantibus vicifitudinarie illius guberngtionis & adminillrationis per cem-

porum

r

exira tempiut Hdmingylrationi:;*

i

W

u

p&rum alternationem plura etiam illuftria & antiquiora & recentiora exempla

atorem

exhibet Dn. Slevogt rb.:2. && plur. féqg4. imprimis Leopoldi & Etnefti Fra-

T.

tram Germanorum Archiducum Auftriz ex Gerhardo à Rhoo /. 4. bffor. Auffr.

OULU

(

Auuo 1406.id. tb. 17. ratione Ducatuum Sleswicenfium Holfatiz , Stormariz,

; com

& Comitatus Ditmar(iz inter Regem Danie Chriftianum IV, & Johannem

|

inf !

Adolphum .ex Henric. Ranzovij. 4zzal. Cherfos. Cimbr. clafs. 2. 1d.tb. 1.

^5

Marchionis Brandenburgici Friderici inter duos filios natu majores ejusmodi

y min

regimen introducentis zh. r . Poffe etiam ifta, quz inde oriri folent , incom-

tiam 1f

moda certo modo devitani, aut faltem imminui, fi regimen ita formetur, ut

, quati

communes miniílri conílituantur, qui dominorum nomine, unam tantum

n tþc

curiam faciunt, in qua fubditis adminiflretur juftitia, re&te obfervat laud. Dn.

ag

Slevogt Z. diff. de alterzat. tb. pen.. Et nuper in 5ne praced. anni. inclytz Fa-

l

;&

cultati hujus Eberhardine propofitus talis cafus fuit , quamvis fub fi&tis nomi-

m w

nibus, ubi Condomini alicujus pagi communem talem curiam conílitutam ha-

J

We Atl

bent, ber Slecf toat gemeinfcbajtlid) , unb gebórte einem SeicbssOrafern

g J qUäS

unb einem eXitter(cbafftlicben Cavallier su, fo vaumod) Da8 bie lntertbanet

nqg (2

vertbeilet , 000 Denen Gelb z G5traffen aber, (o vou beeberfeite Lintertbanen

T

abaeforbert toerben, 2. Sbeil bem Girafen, ber 3. &beil aber bem Cavallier

n

gt h

sufallet, & quidem conflantem 12. Judicibus 8. ex parte Comitis, 4. exparte

i

vll

Nobilis, qui Condominorum fuorum nomine omnibus & fingulis fubditis fi-

u M

mul juftitiam adminiftrant & difpenfant, ibi: bag u Crbaltungber Juftiz guz

j

£et 9olicen unb frieblid)en £ebens ein Giericbt votr 12. 3Derfobnen Dergeftalit

, U^

eingericbtet , vor toeldben

^

: ch

ben folleit.

bie Qäürggrltcl)e Gademn gered)tfertigemeæ

vallafäl'

I

.

Dicimus tandem in defcrixption.e 3

qu

od talis Cöndominus etiam tum

ditia Y*

minere

uando extra tempus adminifirationis conltitutus eft, habeat facultatem circa

f d-

commune illud territorium libere & jufte aliquid arez4i vel babendi.

Dum

Lc»gl

agere poffe dicitur, videtur id magis referendum ad ea, quz refpiciunt ad ac-

Altet-

4

uifrtionem , adminiflrationem , & diflrattionem : & cum babere dicitur , vide-

Y

lionié

tu

rid pertinere magis ad cozfervationem & defenfionem , mediantibus etiam eum

in finem competentibus legitimis remediis. Sic potcfï: Condominus territoria-

quat-

minifílratione tum

, D

lis,, utut tum adminifílratio ei non incumbat, fi alter in ad

natio"

temporis fibi concredita conítitutus abutatur fua poteftate, & fubditosoneri-

Li€nti3'

bus infolitis pregravet, aut pccnas aliter exigat ab iis ac communionis territorii

leges aut

ordinationes ba8 GemeirrSud), C3ogtz Gericts ; Éyrbnung per-

) g

fnitcunt ,

aut gratiam facere velit in poenis infligendis, ipfe defuper prote(tari,

yisnof

r tl

.& hoc ggere , ut omnia fant conformiter

ad léges communionis, & id quod

2

inter

Pomm

]

-

u

s*

s

GR ASS de j-'z;re Cozdomini Täfritoziä?;s :

inter eos conventum eft, & ratio commiffz adminiílrationis eäpo'fcif. Nequc

enim uni alicui concreditum aut. demandatum Condominii & jurisdictionis

communis exercitium alterum jure Condominii ipfo privat, quo uti poteft

*

fpecid

quandocunque exigentia rei id defiderat : nec poteít adminiílrator ultra quod

;

ipfi alterius Condomini aut communi Condominorum aliorum, (i plures funt,

confenfu commiffum eíEL, (ibi fumere.

In re communi potior eft. caufa prohi-

Ui

bentis 4 22. ff. comm. div.

Hinc juíta cauía eft renuendi, fi Adminillrator

Iu

Condominus pocnam carceris pro lubitu in pecuniariam mutare vellet, aut hane

fidirist

vel exaltare, vel diminuere. Quo pertinet, quod in modo laud. Refponío.

(beant

Facultatis Jurid. Tubing, noviffimo refertur ipforum Confiliariorum unius

Condominijudicium de Anno 165 5. ita impertitum, Dag insgemein, to eis

tive u

- Wmuitit

nige 9Gogté3üdyer unb jugleid) am einem £t ober Slecten

$vep ober mebr

- grhruin

Cnogte-Jyerren oorbanben unb concurrirer , bas auf (old)

en $Sall, tvo gee

toiffe Gotraffer quafi ex pa&o aut jure Condominii 00tbanbe

n, einige Grbóbs

;ï toncludi

ober Grnuiebrigung ber Cotraffet, obne be8. Condomini Confens, unb mit

us f.

loc obi

Cinmilligung, nidt móge oberfónne borgenommen toerben, fonbern in allz

| Yerlitas

toeg bey beiri ZOogt;S5ud) unb confuetudine etiam jam perícripta (eiit beroett:

t fociet

beit bebalten müfjfe, Unde & Anteceffores inclytz Fac. concludunt. Oeif

Qüm

Die Joerrem oon Verona a[8 mit CBGogt8-Joetrett ad eam jurisdictionis fpeciem

; Wmcom

ibre Concurrenz in cognofcendo & (tatuendo babeit, alío trage fid) auf bem

sRücen, ba8 biefelbe aud) bep Transmutitumg er einmabl anac(e&ten Gotzaf?

E

fe cinguroilligen, utib bie Gtdfflícbe Alexandrinifcbe foldben Secbte ficb nicpt

[4

j idqu«

allein amna(fen t

18 Di(my

Onnen: idque etiam ita juris effe, utut Condominus majo-

BL

rem partem jurisdictionis habeat, & depoena duas partes cum alter faltem ter-

tiam partem habeat. Anthon. Fab. ; Cod. Saband. 1. 3. £. 26. d. fin. num.7.

| c'gl' 5-2

Bocer. J. jurisd. c. $. zum. 4$. Dn. Frommann. de cozd. territ. c. 9. th.a9.

ï ?qu

ADyicem

Quod fi vero in his X fimilibus Condomini in concordiam venire nequeunt ,

lite defuper adhucdum durante, (ane res aliter. tranfigi nequit, quam per re-

| lz f

curfum ad fuperiorem defuper partes fuas interpo(itarum & dijudicaturum.

UniUsqzlg

Gail. iz tr. de piguor. obf. 20. num. z.

Aütre (

Pro defenfione jurium fuüorum , quee

Pt (

Condominus ibi habet , competunt, varia remedia & poffefforia & petitoria,

quz alias pro dominio & Condominio afferendo & defendendo , ut & pro ju-

ATeDtis n

risdi&ione five folitarié alicui competente, (ive communi, competunt, (ive

VOntrar

t'qugdw

dire£ta fint , five utiles pro re náta, quibus diutius immorari tempus non per-«

mittit. vid. B. Dn. Frommann. 4e coz4. territ. c. 9. tb. 23. C féqq. plur. B. Dn.

&l

Lauterbach. zz Colleg. £beor. pra&l. ad . tit. de

o

&0JigHA. C, pen. tb.o. G C« ult. 1b. 3.

Jurisdict, Dn. Brückner. 4e jurisþ

m"um d1

Mu

L 094;

C A-

la

"extra tempmus Ac?mz'm)?mfianif;

16f

CaPUuT MII.

lionis

otelt,

Specialiores quasdam quaftioncs ad hanc ,materiam

oppidó. pertinentes

quod

pertractans.

[unt,

Y.

prohi-

Uid &i Condomini territoriales in his vel illis rebus ac cau(is (ibi (ünt con-

[titor

trarii, & minus concordantes in Condominii aut jurisditionis exercitio

acha«

fübditis contraria przcipiant, quomodo hi fe gerere , an, & cui ex his parere

'ponf j

debeant ? z.. diftinguendo : Aut pluribus commune eft territorium commu-

Unius

nisve jurisdictio in folidum, ut zziverfi; , veluti i univerfitati, civitati, com-

vt t

munitati aut corpori alicui tale jus commune quafitum fit, G hoc in cafu f/z-

It

gulorum precepta aut diffsnfiones nil operantur, fed regulariter vota majora

) t

concluduar. . 3. L. 4. ff quod. cujusq, umiv. nom. L. 3. ff. de decret. ab ord. fac,

(üfy

l. 19. ff. 4d munic. l. 160. $. 1. ff. d. R. . g. 1. 26. ff. de re jad.. Et naturali ratione

w

hoc obtinere, urin iis rebus, ob quas coníociatio quaque inftituta eft, uni-

w

verfitas & ejus pars major nomine univerfitatis obliget fingulos , qui furit in &

o

de focietàte : debet (iquidem aliqua efferatio expedicndi negotia eo pertinentia,

BI

& cum natura rerum humanarum & civilium raro admittat, ut omnes in

(peciem

unum conveniant, equius omnino , ut pars numero minor fequatur majorem,

qufout

quippe qua rationem integri habere videtur, quàm ut major fequatur mino-

tCtt

rem ; idque ita tam in comitiis, quam in judiciis obfervari debere ex Appiano,

ip df

ex Diony(io Halicarn. Ariftotele , Curtio, Prudentio, atque Thucidide reCtiffi-

me firmat Grot. de a. B. & P. lz. €. . S. i7. Ziüegler. de jor. AMajeff. L i.

ysmij

lt

(.21. $.23. Aut [unt talia jura communia pluribus pro indivifo & in folidum,

, II

ut ingulis, quo nomine etiam veniunt plures civitates & communitates ad fe

invicem con(ideratz : qui tanquam perfonz mylíticz (ingulorum jure utuntur.

"27

aUeunt,

l. 22. ff. de fide ju[f- & hocin cafu, quia omnes & finguli confentire debent ,

Pc[ [

