forium, a£fionzs communi dividundoin fpecieappellari folite , cujus naturam in

^ondot

Wj lW/'

applicatione maxime ad prafens hoc thema paucisadhucdum , quantum opus.

nobis vifum eít , delineabimus.

E(t hec a&io (1.) Civilz: & non Pratoria.,

Jite i

ommu

Effe eam LL, X1I. tab. introductam probabile videtur Perezio. iz C. ad £ir. Comm,

div. num.1.12 fin.

Sed deficit textus. Rationibus autem non deftituitur hec

, o

ï&

, term]- "

fententia, Primo omnesreliquaz actiones Ziviforie , imo omnes relique actio-

nes zixt&, tatione Íc. caufz efficientis , regulariter funt civiles.

Sic adtio fi-

gliuoV

nium regundorum Legi XIl. tabl. adfcribi poteft. 7. fiz. ff-. fiz. reg. & originem

rf

r

fuam inde: deducit & adctio familiz ercifcunda /. z. pr. F. f'am. ercif. ut & hare-

ditatis petitio /. z. ff de bered. pet. — Poffefloriam hereditatis petitionem tamen

Unde & non fine ratio-

$0

pretoriam effe patet ex /eg. 1. 69 /. 2. ff. de poff. ber. pet.

"p

l

ne infertur, ejusdem eam quoque effe originis, & legi XII. Tabl. quoque ad-

du "

em

2 dlvl I

icribenslam ,Íi non ex verbz , tamen ex þnfmtia illius, quz fuit, nemin

33

n

d

" d

*

;72

*G.RfäS'S de fwe C'arïdagaz'm' 7::*?2'(671'41?5

ïncommuniöne propter rixas & diícordias in

de oriundas permanere debere

riuvmpal

Frantzk. ip comm. ad tit.ff. Com. div. uum.2.

Deinde nullibi hzc actio inter -

tratend

Pratorias relata invenitur ,. & in fpecie quoque noninter exceptione eas,

que

ex quafi contra&tibus juris Pratorii effs dicuntur ,

quarum tres recenfentur ap.

fender;x

L]

Dn. Prafid. /» diff. de impen[. in e al fatt. th. 22

Eft (2.) diretia, per ex-

:Z,Z.SJ;]

preffa legis verba qua producitur, quatenus intendi

Q0ntra |

tur, ad ipfum commune

territorium , tanquam rem corporalem , dividendu

m, unaquidem cum per--

nfuitu

tinentiis atque connexis, qua (imul in eam divifion

em per neceffariam confe-

ntm int

quentiam veniunt. Saltemenim corporaliam rerü

fit& ton

m, quarum dominium ha-

bemus, divifio proprie ad hanc a&tionem pertinet.

L. 4. pr. ff. comm.div.

uan-

tifum,

do vero faltem de divifi

—

one jurisdidionis communis feor(im confideratz con-

Quodamr

Qitius.

tentioeft, tuncquidemidem hoc genus aCtionis, fpecie tamen alia competit:

nempe non Zire£ta, fed zrilis, communi dividundo. a&io, illa qua zrilzs ex

fiüm ide

mente dicitur, & non exlegis verbis expreífis, fed faltem ex ejus ratione, evi-

flétit) 4

tandas illas, que ex communione oriuntur,

dotdine

difcordias & rixas eque htc ac illic

Ápe&tante,

per interpretationem eruitur Z, 7. 6.7. j 10. 1. 19. $. fin. eod, . Ec in

lreha

Ípeciein hi

$ terminis competere hoc judicium utile ft:tuminat Brückner 4e jz-

/t,| 13

rzsd. comm. c. ult.S.pen.. Perez. in C. d. l. pum. 2. B. Dn. D. Frommann. de di-

vif. aU. c.2. $. 1. circafin, — Haecratione caufz effcientisremota E(t (3.) zativa,

Puplex f

!

quia oritur ex immediata & ordinaria cau(a,

ad producendam ex fe aCtionem -

Dalis fie.

habili,

uti patebit ex divif: féqq..— Poteft tamen fieri darivae.

gr. ubi à Condo--

Uante

mino alteri ceditur, quod fieri

poffe edocemur /. frn. G. de bar. vel a&. rend. 1. g.

C. eod. vid. Perez, d. 1. Struv.

inS. T. C. Ex.15. tb 21.. Eft (4.) mixta ratione

dorp. "

cauíz efficientis, & ideo

partim realis partim perfonalis $. 20. 7. deatl. & rea-

I fitjo,

li, quatenus ex domini

0; aliove jure inre oritur,

dum quisque partem fuam .

Qd

e€x Condominio autrecommuni (ibi vindicar l. 4. pr.

.7.pr. $.2 6. 7 . 10. ff h. t.

!j

6f

Q perfonalis quatenus ex quafi contra&tu,

& facto geílionis aut adminiftratio-

DO p

nis rerum communium ad praítationes perfonales cormpetit $. 7. 7. de obl. ex

l

&t b

quaf. contr. l. 4. $.3. 1 2 9. pr. b.t..— Ec talisefl femper babitudize fuà & poten-

&

u Wty

tià, quamvis non femper a£/z quoque mixta fit, veluti fires jam communis

as

effe defiit, tunc enim amplius ad divifionem agi nequit, fupereft tamen hzc.

Wiehflon.

a&tio ad praflationes perfonalestantum, utilis fcil. leg. 6. $. 1. ff. eod. Perez. d

*

Üb faci

l, zum. z. prout etiamfi manente communione faltem agitur ad impendia utili

t fu

l

haca&ione/Z, 14. $. 1.eod. — Hcrationecau( efficient r

proxima E(t ( g. ) duplex.

j

tbi uterque noítrorum Condominorum ad d

Dip.

ivifionem provocare non tantum -

poteít, fed & quilibet eorum utrumque re

fpectum & a&oris & rei fabic, &

u-

V ttim ]

qui provocat, non a&toris tantum , fed & r

ei

etiamkf.l)lid

infuper, & qui provocatur non.

177

Fïipt.

£ei tantum, fed & a&oris infuper partibus fu

ngitur, cum ex utraque litigan-

&];

duum

trdïia,

1 4;:1), l

.

"À

X*"fl 75

s

"

Esra nb Adoolfranenti

!'ebcr'e

-tï',um parrtfe ; finon a(fa femper, poteztia tamen fit, quod in hoc tali judïcïo

Inter.

pracendatur, & alter ab altero quid petat , & ficuterque agat, uterque fe dé-

que

u

"fendere neceffe habeat, per text. z 7 37. ff. de O. & A. I 13. l 14 ff. de jud.

4 2.8. 1. ff. Comm. div. l. 10. ff. fin. veg. l. 44. S.4. ff fam. erc... Quod quidem

[ 0*

mulie

«ontra proceffus & judiciorum ordinem incurrere videtur, dum ad judicium

conílituendum opus ut álius fit, qui petát, alius à quo petatur, & qui a&tio-

-

nem intentatam excipiat atque ad. eam refpondeat ; hoc tamen hic ex neceffi-'

£ onie

.tate conditionis caufz,, unde tales a&iones oriuntur, & juílitie ratione ad-

Ym lt

miffum, cum zquius omnino. vifum fuerit fub hac procedendi ratione, utüt

QAY

con.

quodammodo. confufa, partes admittere quam repellere, ad pracavendas eas

& citius fupprimendas implacabiles (zpius diffenfiones, hoc in genere a&io-

yetit :

num identidem propullulantes , ob quam cau(am leges noflra hac in parte

] 74

, t«

merito adeo indulgentesfuere, de eotamen infimul ftudiofifimé follicite, ut

adotdinem, quam fieri poffit, hoc genus revocetur, introducendo, ut pro

cilic

W

a&tore haberi debeat, qui prius ad. judicium provocavit Z. /. z. $. 1. ff. comm.

div. l. 13, ff. dejud. aut utraque fimul provocante forte res.dirimenda (it. /. 14.

T

Jf de jud. poft plures Brunnem. 24 . . 13. . Eft(6.) non iz rem ftripta , fed

TT

satith

fri;plekcþüve directa hoc refpe&tu, | Quamvis enim , uti diximus, etiam perío-

nalis (it, & tamen detur adverfas Condominum poffidentem, divifionem de-

lionem

Condo«-

trectantem, & quoque adverfus fingularem poffefforem , in-quem alter Con-

dominus partem fuam alienavit. /. ;. C. comm. diu. 1. 14. $. 3. ff. eod. Olden-

'end.u lr l?'

dorp. de af. for, cl.4. atl. 2 2. 5.Cui & adv. quem. 4. in fin. Ex qua caula beredi-

qutint

j n

zatis petitionem etiam a&tionem in rem fcripram effe, evincere voluit poft Clofs,

& Alexandr. z rzbr. Sicert. pet. Rob. Marant. iz tr.deord. judicior. p. 4. diff. 5.

m m

2um.61.féq4. . Attamen hzc communi dividundo a&tio propterea non potelt

)f

pro inrem Ícripta reputari. — Repugnat hic fane analogia juris noflri in totum.

jliratio-

E(lenim hac aCtio; quatenus datur adverfus poffidentem ad divifionem, ex fe

,MZ "

otett*

-

& (nà naturá realis, & hocrefpectuadverfus poffefforem competit, ut propterea

—

E

€a opus non habeat extrinfecus facta generali fcriptione in rem aut fubfidiaria illa

pmunié

Infuper & dehicit legisla-

yn ht

extenfione, cum hochabeat ex fua propria natura.

tio fpecialis, hoc particulariter difponens : Deficit & fundamentum , obliga-

JefeZ.

tio Ícil, ex fa&o quodam illicito proveniens, cui legislatio ad(iftere folet : vid,

[ia utll

B. Dn. D. Frommann. 4e divif. a&b ingen. c. 4« $. pen- & c- 5 fert cire. fia. pro-

) du

ut etiam bereditaris peritio ex iisdem caufis ab ea claífe rectius fegregatur, quod

canam

etiam folide demonítravit, Marantam refutans Ad. Cortrejus z Diff. de atb in

übiti Y

rem [cript. c, 5. num

i

Et bzec ex loco Szbje&.

Eft (7-) quatenus realis,

ycur of

avbitraria, arg. $.31.

. de A. B. Dn.Frommann. iz diff. 4e differ. a&. arb, &

l

Jicigat"

J* de A. L. z.

g

mon arb, thi 32. quatenus vero perfonalis , Poxe fidei. per $. 2 $.

$. 4

1

GRASS de j'm*e Coädon?ini Territorialis

pomsseuem

$. 4. 1. 14. $- 1. Jf."camm. div. Nil fhovente m contrariutm illa regula, 4uäe rg.

] p

A(0e2nt

peritur ap. laud. modó Dn. Frommann. Z. ]. :). ». ubi quod a&tionum arbi-

trariarum nulla fit bonz fidei. — Hanc enim non accipiendam effe, nifi de actio-

V ntentiis

? COntet

nibus zere aut pare realibus , aüt perfonalibus , non vero de mixtis, qua diver-

, q

fo relpe&u & arbitrarie funt, & bonz fideis, cum ratione realitatis arbi-

trarie , & ratione perfonalitatis fint bonz fidei , tota tractatio ;jid. imprimis in

ipplttei

'tod Ci

tb. 21. i2 fin. tb 22. féqq.. evincir Hi2c ex loco forme accidentalis.

E(t (8.)

divifória, que& hoc fibi proprium habet , ut Judici in ea permiffa fit facultas

N Pl'f :

hc lal

adjudicandi uni parti tale jus, quod ha&tenus nondum habuit, ita ut per folam

eam fententiam illud jus, quod alter Condominorum ha&tenus habuit, in eum

- tpere ,

^ Wtv r

tranferatur fine ulla traditione $. frz, .. de Offe. 7ud. l.17, C. de ufur. $. 26.

| vibos-

. de atl. utique quo ad partem rci communis ita adjudicandam , non ita quoad

Ht deq

aliam quandam rem. ag. /. 14. ff. comm. div. Secus ac in aCtione mere declara-

L

zoria, cujus generis funt omnes aCtiones & reales & perfonales, quz non funt

diviforie, in illis, enim judex. fententià fuà non valet conílituere novum ali-

fjititum

LT

quod jus, quod antea nondum erat acquifitum , fed faltem.declarat illud jus,

.l

quod fibi ante proceffum.jam acquifitum a&or pratendit, ipfi competere : uti

of

id evincit textus luculentiffimus iz Jeg. 8. $.. ff- f£ ferv. vind. Exinde appa-

1 peri

ret verum effe quod dicitur, quod: Judicis fententia in judiciis realibus 4;vi-

LU

foriis teferat ipfum modum dominii acquirendi , & fit ipfa caufa dominii alte-

| , imb

l de beï

riusve juris in re con(litutiva,, im Zec/aratoriis vero fe (altem habeat, per mo-

dum . tituli ad. dominium aliudve jus in.re transferendum habilis, perinde ac in

terfeaei

judicio, alio. perfonali. vid. B. Dn, Frommann. 4e tradit. ver. tb. 12. Hac

U hn

ratione:- f/zis.,

Ef (9.) perpetua, & non. temporalis 7,7. $. 1. C. d. anx,

" r

exc.. vid. tb. prac.

Et elt denique ( 10.). frazíztoriz. ad heredes.

Quod

Wägw

qxp,editifïimum eft , quoad tranfitionem a vam, nam heredibus fine dubio

« Centions

.datur, & quatenus realis , quia ipfum jus in re, dominium, fervitus &c.

um ef

tranfit. vid. B. Dn. D. Lauterbach. 4e zragfít. a& th. 2. & quatenus perfo.

lum vjart

nalis, quia eít ex quafi contraCtu, per textum generalem ;z /. : 3. C. de

W &

&ontr. fhip.

Sed. quoad. tranfitionem. pa///vam ,, quatenus realis eft , non

BCSN

datur- adverfus heredes, quà tales, fed quatenus po(lident W/efenb. ad rir.

Cndum' Gl'

Com. div. num.3. im[m. quod re&e rellringit. B. Dn.. D. Lauterbach. z

" 3 ' Bæck

Colleg. ad d. t.. tb. 10.. quoad ipfam rerum communium. divifionem ; quatenus.

quoq; regu]

vero. eft períonalis, ex quafi corítraCtu ad praffIationes. perfonales cempetens,,

Wt ) 1'

fine. dubio elL tranfitoria quoqué paffive,, ita ut & heredes. rei teneantur /, 4..

S. 3« L 10. ff Comm.. div. Hsc ex loco Contrariorum.,

6.

u

| RUW

| Quid. fi. veró, Condomini. tales. 'r

z

nt » Qui judicem, aut. fuperiorem. nul-

NU u

lum

exira tempta Aclmz'næmtïonï!: |

179

GRPSSS

:

La

—

lum agnofcu

nc;- cuþm quibus judicio eXperirirnon datur, fi inter fe con(ren'i

æ.

ïuä r

nequeant , quolibet eorum fuum arbitrium, contrariantibus (ibi invicem

n arbi-

fententiis, pro juíto reputante & prafra&té tueri audente, anne tunc ita intet

: adtioe

(e contendentes ílatim ad vim armorum, & fubfidiarium illud belli reme-

divet

; Q

dium, quod inter liberas gentes nullius imperio fubje&tas vices judiciorurn

fupplere debet, fecundum tritum illud : Pe/lzm iszcipit ,. ubi judicium deftoit *

Z

quod Cicero i» libro de offic. 1, ita exprimit : Dwo fuznt genera decertandi u-

it()

num per difceptationem , alterum per vim , cumque illud. proprium frt bominis,

facolti

boc- belluarum , confugiendum eff ad polterius, ff uti mom licet. fisperiore : pro-

t [olam

rumpere , anne vero potius omnia quzvis molliora media pro amicabili

jn eurt

quavis transaCtione aut compofitione tentare debeant ? id unicé adhucdum

[9/^

brevibus difcutiendum nobis fupereft, Sané ipfe modó allatus Ciceronis

,uoad

locus demonítrac, bellum faltem juftum dici ex capite neceífitatis, X per

lat«

modum [nbfidiarii vemedii, cam fzeva res fit bellum, cumulum fecum trahens

n

injuriarum & infolentie , uti ex Plutarcho , & ex Auguftino edicente: BeJj-

yn

&rare malis videri felicitatem , bonmis nece[fitatem : c À juflis non fumi nifi

jd jus,

ueceffario , ab imjuflis [poute, &rmat. Grot. de . f. B. & P. l 2.6. 24. $. ult.

gre ; t

Quó pertinet & illud Terentii : omnia priws experiri quam armis fapientem

deipp

dicet. "Unde uti abíciffio membri per fe non eft licita, co tamen in cafu li-

us d

cita, imó neceffaria eft, quando alias totum corpus corrumperetur : ita

jni at

& de belli juftitia ex ftatu neceffitatis fentiendum elffe re&iffime monet U-

prmo

niverfitatis hujus Manif. Dn. Re&or D. Hochftetter, i& Colley. Pufendorf.

njicit

d. Off. hom. C «iv.pag.$16. Necelfitas autem apparet, quando adveríatius

j, B

ejus pertimacie eft, ut nullà vel arnicabili interpellatione, vel alià diíce-

TL

ptanidi juris via, quà inter vquales, wubi defiunt judicia, «conrroverfie con-

(uoi

tentionesque Topiri & conciliari folent, in faniorem, veddendi alteri quod

j dibio

fuum eít, viam reduci nequit. Dn. Prefes 27 Dif. de Recup. bell. tb. 4.. Ta-

-us &Tl

lium viarum && mediorum contentiones inter fupremas ejusmodi poteftates

| Pef( ,

amice & humanius componendi molliorum tres communiter recenfent

s earundem iníticu-

s C i

fpecies 1. Co/oquism inter easdem ipías, aut per legato

p, M

endum. Grot. d. tr. /. 2. €. 23. $. 7. Pufendorff. z tr. d

LON. ? Gub ys C

y. df

$.5. Baecler. i& Difp. de Collog. Print. per tot. ad quod inflituendum pares

ii

quoq; regulariter obligatas effe, re&é ftatuminat Dn. Kulpif. 4 Gror. d.l. $. 2.

us

Huic z. proximius re&e jungitur judicimm fortis, confeníu partium id per-

mittente. Grot. 4.1. $. ». Pufendorff. 4./.$.3. Et 3. ubi nec partium difce-

mpg[CHS»

nl

ptatio exitum controveríiz invenire aut comparare poteít, necf[orti rém

committere placet; proximum eft & ultimum medium z» Corpromiffo , ubie-

nitioni atque dijudicadioni res relin-

l

leàis -utrinque arbitris, eorumque cog

2

(

-. Quitur,

l

d

GR.ASS de Jfure Condamini Térvirorialis ee

q'uitu'r,' cum :hac utrinque liberé facta fponfione, -fe flare velle Borum fen-

tentiz. Grot. J. /. $. $. Pufendorff. Z, /. $.;. Exempla controver(iarum quam

plura hoc modo diremptarum ex Alber, Gentil. & Grot. adducit Dn. Hert.

in Comm. ad. Pufend. l. 5. . 13. $. . lit.c, jungens quoque ex aliis adhuc alia;

quales autem eligendos effe arbitros ex regulis prudentiz pendere recte in-

culcat. Dn. Kulpif. Z. 7. add. omninoó Dn. $im. Henr. Mufzi Diff. de modis

compon. Gent. controv. per tor. ubi plenius. .. Hifce veró jam fruítra tentatis uni-

m

cum illud Ze/; fubfidium, i alter jure fuo cedere nolit,

quod quidem regu-

lis Chriftianz vite , fi circumftantiz aliud non fuadeant;

exattius conveniret ,

de quo vid« Reverendif. Dn. Cencellar. D. Jàger zz obférvar. ad Grot.

k2

TAM

€.24. O. ]. remanet, cum vel ipfa natura, eique infcripta lex curam fal

utis

proprie cuique commendet, cui innexum illud jus me meaque defendendi ,

!

aut id quod meum eít per vim quoque extorquendi, quando amicé iílis mo-

dis impetrari haud potuit. Et exinde quoque comm. inter juílIas belli caufas

S

in fpecie refertur tentanda confervatio & recuperatio rerum noflrarum , ab

alio iniqué detentarum Grot. 4.£r. 2. c. 1. $.2. Bocer. 4. bell. c. 4. sum. 10.

]

é ibid. citt. Dn. Praf. in d. diff- S. 4. in fis.. Quid veró fi jus.ambiguum fit ,

controverfià .exortà de ditione, quam neuter adhuc dum poffidet, nec patet.

quis potiori jure gaudeat, aut uterque ex zquo quidern poffidezt, fed inter

: (HR[S

fe convenire nequeant, quod ad praíentem noflram materiam proximius o-

|

mnino pertinet, iniquus omninó cenfendus eft, qui oblatam rei controverfze

x""-'&

divifionem repudiat : re&é id obfervante Grot. Z. /. $. ; 2. cujus opinioni hac in

parte cum Molin. Bannez. Suaretz. re&té fubícribit laudatiff. Dn. Cancellar.

D. Jáger. 2./. O. 2. i» fiz. & Dn. Kulpif. Z. . $. 3. liz, . Poffent quidem ad-

. hucdum multa alia hic in medium adduci, nifi tempus deficeret.

*

apita pracipua, quibus nunc

Sun; vero hac c

acquiefcimus.

1

S.

S.

D.

G.

It Hb

1 d n

OC

! Vi

g

o ]

mq

Xtptíen

FXX

uadmþhc t

J

&Or:s |

Vg

Ut m

lls

WP:

VI, DIS-

—

i

03 (9) BM

I$í

m fen«

à quam

VE

. Hert,

o

u alit

DISSERTATI

. in-

fnodis

Mi oníe

ONE NOBILITATIS

- EXCEPTI

;

:

n nv

UTRIUSQUE

venittt,

tot. 14

" TAM GENERIS, QUAM SCIENTIARUM ET VIRTUTUM,

falutis

PO RGEGOIDE

dendi,

$ fmo»

^MICHAELE GRASSO,

caufas

D. Sereniff. W ürtemb. Ducis Confiliar. Pandect. Novell.

WE

F vd

F« Cr.imin. Sancti

on. Prof. Pabl. Ordin. p. t. RECTORE

:

LUTUMAD

Univerfitatis Masgnifico;

yum t ,

defenfa à .

;

nec patit

NANDO à MENZINGEN

, Eäüite Suev. '

d intet

CHRIST [ANO FERDI

TUBINGJAE , 1717.

jximins 0

Mi

yntrovet

yoni bacit

THESIS 1

Cl

müs , paucis vim vocum in rübto occutren-

quidem Ü

E re ipfa antequam aga

licare non abs re cffe duximus.

Vocabu-

tium in anteceffum exp

icergt.

$

lum £xceptiozis unde

dicatur, & quotupliciter accipiatur tradi-

43

tum reperire licet a

pud B. Dn. Rebhan. zz Hodeg. j[ur Ch. 2. clim. 4

pár.3. $. 33 C -

A-ch in ejus enucl. Bicc. ad tir. d. Except. $. z.

ad Wiefznb. 4. £. $ 1.

Müller i2 INot. ad. Struv. d. t. tb.2.. Quan-

qu. Hahn

tum ad no

(trum fcopum proficit,

duplex imprimis notanda elt vocis hujus

|

acceptio : Alia /azier, quà denot

at omném ta

m. Z4Glorz . quàm Reo adverfus ad-

1

tionem Jure competentem defenfionem , five

verfarii fai qualejmcunque Inten

five in Duplicatione , Triplicatione, aut

in Exceptione, fivein Replicatione,

Quadruplicztione confiftst

RTAR CNTO BI

3. 1. 22. $. 1. [f. de Except. pr.S.1. 2.

(3. T. de Replic. Mia v

ero ffridlior, quà deno

tat faltem. defenfionem rei ,

Jure competenti « in fe

quidem efficaci , fed ex cir-

« "Attoris Intentionixüriäo

n eff«&u inique-oppo

fitam. d. J. 2. pr.ff- L.10. C.

-cumítantiis adver(us 'reum i

de Except, — INos hac vice exceptioneæ iq

flriclieri hac acceptione principa-

2

liter

D

.T

A

"r

182

GR ASS de Excepti&ne Nobilitatze ,

liter con(iderabimus, ita tamen, ut aþplicationem & ad cateras defenfionum

'tm fpl

Ípecies modó recenfitas pro re nata facere haud detrectemus.

fo R. (

II.

Nobilitatis vocabulum derivatur à voce Jobilis , qui dicitur quafi zofcibilis

t Stutu

perato

aut notus, X celebris prz aliis tum propter Genus, tum & própter Virtutem

ofif1.

praeminentem : Zet. "mebe fepr foll al$ eitt gemeiner SDantt : que nominis

notatio aliis allufionibus meritó prafertur. Befold. Oper. Polir. L. 1. C. 1 1.8.6.

Mj of

num. 38. poft alios Jof. Nolden de do Stat. Nobil. Civ. C. 1. 2um. 1.

. Dn.

i?

u

Maurit. de ANobil. inprim. Germ, th. 1. 1diomate noftro Gbef , Gbelmann, Gbels

tAnno t

[eute,sott 2(bef, 9(be[Sgenof, X itter, Befold. z5e

f.

?

uN

jj

rati.voc.Mbel & (oeltnedpt,

^tt territo

Maurit. 4, /. :5. $.. Unde Nobilitas quaíi Nof(cibilitas Tiraquell. Z. IVobil. c, z.

uum.;. Gregor, Tholof. L.4.e Rep. c.2. 2. $. Nold. d. l. szm.7. Dn. [oh,

tmpe n

Stephan. Burgmeifter in Tr. 60tm $Xeid8 2lbel pac. 207, Excellentiff. Dn. D.

" at

Schweder in /ntrod,iz Tus Publ, Part. Spec. Setb.2.c. 18. $. 1. Accipitur hic

Qubus

titulus dignitatisque gradus, vel in fenfu Laziori, velSrriiliori. Et illomodo

b ii

etiam Períonis illuftribus & in füblimiori dignitete conítitutis, Ducibus, Prin-

itity N

cipibus, Comitibus, Baronibus ttibui poffe & tributum fuiffe fcribit Cafp.à

ttientio

Lerch. ; tr. d. Ordin. Equ. Germ. Caf. p. 1. f. 5. [q4. Paurmeifter d. jurisditt.,

Wüpeten,

l. 2. £. 41. 9. 12. Lehman. z Cbron. Spir. 1.2. C. 14. Nold.4. l. zum. 0. fdq. Dn.

"ltptus

Eyben z» Dif. d. titul. Nobil. . z. féqq. laud. Dn. Burgm. 4.1.p. 193 & 214.

t tnog

Non minus & hoc titulo infigniri, qui quamvis gesere non , dirpitate tamen

p&litgr 3

& bonorum gradu xales funt, veluti Do&tores, Patricios, Principum Confilia-

3

Jüpttiore

rios, adnotat per lzffr. pac. Osnabr. art. . $.17. Dn. Schilter ad. us Fenud.

''guhrite

Zllem. C.1. $. 29, Dn. Burgm. 4 1. p. 206. Excellentiff. Dn. D. Schweder 4./7,

!

$. 3.

f debcre

Imó & Imperatoribus hoc Predicatum olim datum fuiffe con(tat ex

L. 3. ff. 4. Natal. veffit. l. 1 . C. de patt.. Dn. Maurit. d. 1. 15. 2. Curiamque

Yot

Romanam f. Poritificiam, in eo (ibi quid Przcipui arrogare folitam fuiffe, &

lt &,

adhuc dum hodie erga Ele&ores, Duces & Principes hoc Stylo uti, ut dj/e-

W fJ

lo $

&os filios, nobiles iros eos appellitare fibi przfumat, aliquot adductis Exemplis

D7

probat Speidel. 7z /Peczl. jarid. pol, Hifl. Voc. 9(0e| Reinking. d. $. R. & E. L.

mgls D

1. Cl. $. 0. 11. 8. 9.

Ex adverfo tamen Principes Imperii Anno 156 1. literas eo

V Date

titulo infcripras , fibique oblatas Pontificio tum temporis nuncio non refigna-

Ur

? W

tas , ne dignitatum Ordines, quibus Imperium R, G. gaudet, confunderentur ,

ferm(me

remififfe recenfet Chytraeus z7 Chron. Saxor. lib. 20. Nold. d,4. c.1. z. 61. Dn.

| mämsv

Maurit. Z. /. ;b. ?. add. omnihó Eyben 4. riz. Nobil. $. 4- f4q. ubi diffusé fatis

QUIM |

hacdere, Hoc veró modo, & in fenfu

Jfritiori illis competit, qui plebejo-

BR q

rum, & ex familia nondum nobilitata fa

torum ordine funt exempti , Princi-

Itür q

pibus, Comitibus & Baro?ibus contradi

h

[tin&ti n;talium non minüs ac Virti-

tum

Q

Wi

MeE

184

Iam gewri.e, quam fientiarum d& 'w'fmmm. |

onum

cum fplgddoïe pracellentes, Nobiles iz ffecie fic didi : quorum in Imp.ärio no-

(tro R. G. alii funt »ediari, qui Imperatori ac Imperio mediante alio Principe

(b

lit

aut Statu cui fubditi fünt, parent, veluti bie £anbfapen; alii imoediati , qui

utem

Imperatori ac Iínperio ita parent, ut quoad Perfíonas fuas alium Statum pro

Domino aut Magi(tratu regulariter non agnofcant , bie Sytepe 9teicb$ bon 2IDel,

mints

RT

melcbe obne SOtittel ber Seapferf, 991ajelt. unb benr Seid) untertoorffen $3.

9L. su 2lugfpurg de Anno 1555. $. unbinfolcen Svieben, 9. 9[. guSRegenfp.

. D

de Anno 1576. $. &yaumn voeiterg tollent tvit, Ord. Cam. p. 2. t. . Bidenbach.

C

1td)l

quaft. Nobil. 1. 1. num.7. Knipfchild. 4. Nobil. L. . c.2.24m.7. qui fecundüm loca.

L b

ac territoria ubi degunt, in tres Circulosaut Claffes vulgo. diftribui folent ,

nempe in Suevicam, Franconicam & Rhenanam, biéXitterfbafftinGodmas

]oh.

n D.

ben, Srancfen unb SRbein fanben, quibus affociata quarta'Alatiz: Inferiosis,,

rhic

de quibus vid. Msgnif, D. Prafes in Diff. 2. tut. mat. zobil. Imp. immed. tb z..

füq- & ibid. allegg.. Maurit. de Nobil. Germ. tb.26.fjqd. Quorum omnium:

wdo

intuitu NMobilitas nobis níl aliud eft,, quàm Dignitatis in Republica gradus:

3

eminentior, vel ex Natalibus, vel ex Privilegio alicui infra Baronatus gradum:

i

competens, quo ex plebeja, aut communi hominum forte atque conditione;,

ais

,(CIM. Dnc :

exemptus, & pracellentioribus privilegiis ornatus reperitur. Et deNobilitate

8.('?2140

hoc modo /f/ri&? accepta hzc tra&tatio quoad rabri primum membrum princi-

paliter aget : quamvis, ubi vel eadem vel major ratio: militat, ad. fimilem vel:

j tme

faperiorem bonoris atque Dignitatis gradum ab hoc reCté inferri, &Gidem Jus:

Corilt

u

regulariter , ex eadem.concedentis voluntate obfervari atque applicari poffe at«

que debere, fit quod per neceffariam Confequentiam ftatuendum. veniat..

veli hh

IH

conla d

Hee de Nobilitate: Generis , aut Sanguinis familiarum:

/'fpl*endbre:quæ ex-

uriamp

cellit, & nomen hoc fibi quaíi proprium vindicat,. Germanice ber 9(be[ , bie

fuife, & |

SRitterfcbagt, bie von 2[bel ; Nunc de al/rera. Rubri parte',, nempe de INobili-

u d

Late Scieutiarum Q Virtutum , meritorum horundem glorià que przeminet;

eys d

& magis Diezitatis nomine venirefolet. Vocabulum v. Digzgitatis latins qui-

244 :

dem patet , denotans quamvis przftantiam,, quomodocunque vel rei , vel per-

r t

fonz, etiam. folo: naturie beneficio competentem: — Sic dignitas dicitur ineffe

n ffügm-

in fermone, in. vultu, in geítibus, in re pulchra;.nitida, fplendida atque pretiofa..

ndgrentllf !

Stritlins veró ad perfonas refertur, quomodo hic confiderari debet ; Et Poc in:

»"-6,'00.

fenfà vel in gezere: defignat:alicujus honeftam. & cultu & verecundia & honore:

rl'fquö fii

dignam authoritatem , ita definiente. Cicerone:in /. 2..2. 2zvezt. qua mjor red-.

T

ditur ex preeminentia potefTatern quandam fibi conjunQam . habente : mizor:

j, i

v.elt, que fine adminiftratione exiftit, G Zozoraria diggitas appellari folet ,,

x Vj

Dene

g

äläBringegg quem.ornat J. fin.Cs.d. dign. vel etiam. iz ffecie defignat emi

äam;

$

Nue€

w

GR ASS de E.vïgji;iäke Naäz'fftdïü;; |

te(ltis

tiam poteftate aliquá, aut falcem*üngulari quadam veneratione at'i;ue aüthor—b

tate infiructam ; quà ultra plebejos, vulgares & in'dignitate aliqua non con-

(gularit

AtttE |

ftitutos confpicuus quis & venerabilis annuente & concedente Cefarea Maje-

flate , aliave fuperioris jus conferendi & evehendi habentis authoritate reddi-

Qd m

tur, nomen inde aliquod fingulare juraque fingularia potius. Facit.huc

- pratio ]

1. 14. pr.ff. de mun. j houor. &j* tot. tit. C. de dignit. l. 2. C. d. commerc, L.

'*äOrdine 1

d. pofful. $. 3. & 4. proem. inflit : 1.6. 0 7. C. d: Prof. c& AMed, L4. $. 1. in fin.

J ticibus

ifat od

de. Excuf. Excellentiff, Dn. D. Schweder z» Diff. 4. privil. & jur. frag.. perf.

illuflr. fet. 1. c. 1. tb. .. Horfüm reférri merentur Perfong ZZagiffratuum l-

(l gtf

ne dubio majorum, qui quothodo in Imperio Romano olim fuerint diftin&i ,

: ts lii f

quibusque titulis infigniri foliti, aliis vocitatis 7//uffribus , aliis fpett abilibus, aliis

L

clariffimis , aliis perfetti/]mis : explicat lat& Perez. im C. ad tit. d. dignit.num. 3.

X

xb rag

à

fe allegatos laud. Dn. D.

« tto hifee

fdq. & novius pleniffimé omnium pofít plures

Schweder iz dit. Diff. d. c.1. tb. 6. f44. Perfong Profefforum, Confiliariorum,

itit del

Docorum; aliorumque, quos vocant, graduatorum, Advocatorum, militum,

ts W E

& qui funt id-genus alii eximiz maximé fortis /. 2. &* tor. tit. C. d. Advoc. div.

Odorib

judicior. b citt. modo l. dignitate five togatà & literarià, f fagatà & militarita-

€ l. d

les.

4 Ord', ? Olit

troque n. modo f, marte aut armis, five arte aut literisnobilitas virtute

talis conciliatur, cüm utrobique mediante Virtute, quz fons eft hujus nobili-

1 ffitur

tatis .1.7. C. d. poffal. l.4. C. d. flat. d imag.c.. INos qui x. d 'prbbat. emer-

- Amento

gant, laudem, honorem & dignitatem fibi parent Tiraqu. Z. Nolil. c. 2. $. 4.3.

4 XUr, 'þl

ibi: eo deventum, ut eos nobiles duntaxat diceremus, qui alios virtutibus,

H' wi C

divitiis, fcientia, induftria, eloquentia, re militari Reip. gubernatione, füa

- Jfttis T

aut majorum dignitate , aut alia quavis excellentia, non vulgari, & ea qui-

"6 i i

dem nota & celebri anteirent ; & porro c. 5. z. . modo juíla nobilitandi ac-

i p

n

cedat forma quarenda in authoritate fuperioris, fine qua fola fcientia; fola Vir-

& Lltr l

tus non nobilitat. Matth. Steph. 4. Nobil. L. 1. c.4. 2. fiz.. qui omnes utut Ge-

^ W |

zere nobiles non fint, funt tamen Digzitate nobiles, iisdemque juribus regu-

: Diffip/inar

lariter fruuntur, quibusilli, Zz/7rum. Pac. Caf. Suec. art. y. $.17. Dn. D. Schwe-

Md t

der. im ieutr. dm ffüs publ. Set. 1, c.6.. 15. poft Schilter. a2 fu5.Feud. Alem.

ET

€. 1. $. 29. Dn. Burgm. 4. tr.pag. 206. i fia. t p. 213, pares quoque, modó

. DPungl

non fint Ordinis plané inferioris, veluti magiltratus & minifteriales mino-

BN

res, bie Sicbter in betten Soórffern , untec benen SSauerg Seutet , & (imi-

les illis, vel ratione Officii excellentioris , vel honoris, exiltimationis & emi-

.| ii

nentig, Virtutibus partz , gradu infigniori.

Quó facit vel maxime texrusin

;

|

Qj

R. L. Aug, de AAuno 1 500. tit. 21. $. 5.

Ubi creati Doctores nobilibus fanguine

talibus, & non fimulequitibus, Die ntt 9

Pïæmmm

og 9(bel uno nidt SXitter fepnb ,

Dbl

non tantum exæquantgr ;f

ed öï praferuntur , illis vero npbilibus, qui fimu

-

MCUTN

z

eque&ris

E

s

h4m pexevis, quam /Z*z'mtiarþ)h e viriuium.

T

—

POR U!

ithori

equäüfis bïgn'igatis fplendore precellunt, benen von 9(bel f0 SXitter finb ,

1 COT

tegulariter parificantur in verbis

unb fonberlic) (ollei bie 60n 2(bel bie nid)t

Mj

SRitter. ober Do&tores fitib, SYWerlen ober Gofb, 2c, $u ttagen abftellen , 2c.

Syod) mó$gen bie oon 9lbel bie SXitter ober DoGtores, &c, &c.— Qua equi-

reldi

ic hat

paratio Do&torum cum Equitibus, & diftin&io five prerogativa eorum in

;.L7'G

Ordine ad "Nobiles //mpliciter tales, non

Equites ibid./4 $. 7. & $. iteratis

1 i

vicibus porro confrmatur per verba : item Die vor 2(bef, fo fie nod) nicbt

SRitter ober Doctores finb , (ollen Feirt Gofb , 2c. item bie vor 2lbel,, fo SXitz

j. perf.

ter oDtt Doctores finb , follen Fein gufben Cotüct tragen, 1c.. & toties quo-

yum l

ties aliis fimilibus in textibus repetitur Ref. Polir. Z4ug. d. AX401530. HE. I2 S.r.

4j, alis

2. &* 3. junEl. tit. 15.. Reform. .Aug. de dnno 1 548. tit.14. junil, tit.15. Ord.

Pol) Francof. de Anuo 1 577. tit. 1 1. juntl. tit.12. quod argumentum , à conde-

'///72-5'

n.D.

coro hifce Imperii Coníticutionibus determinati & permi(lh veftitüs & ornatüis

oruftt,

habitu defüumptum, etiam validiffimé concludere ad inferendum parilem Digni-

tatis & Exiftimationis in aliis etiam jurium articulis, eorundemque honorum

i,

Juc- va

Do&oribus equé ac Equitibus debitorum gradum oppidó patet ex &* 7, Trev.

( Col de A4mzoi1512. $. item follen biefelbe 8. SRátbe, 3t. 11. & 4. Ref. &

Aitaritte

Ord, Polit. 4d, ll. ubi decentia veltitüs atque ornamentorum geltandorum con-

st

[

g nobl

»5

neditur cum prarogativa Statüs, Ordinis atque Dignationis, qua pro fun-

damento & norma illius, ut & aliorum Jurium ei convenientium meritó ha-

, at

Lb

betur, Aibrem Etaïlb unb Stevbeit gemää, ]Of. Nolden. de INobil. c. $.2.129.

Jfiq. cui conformiter quoque Anno 1707. d. 4. Apr. refpondit inclytum Fa-

v'[[[ut'lbusv

cultatis Jurid. in hac Eberhard. Collegium in caufa Pracedentiz inter Dodto-

dont; 1

k qUi'

res Juris & Medicinz & inter nonnullos Patricios N. controverfe. Et eft om-

nino publice Utilitatis optimum pra(idium atque firmamentum ubi fc'entiis

[iund t

& Literis fuus fervatur honor, quam in rem Symmachus. /. 1, Ep. 7 9. Scimus,

]

j i

yut

T

inquiens, boras artes bozore mutriri, atque boc [pecimen e[fe florentis Reip. ut

0u

- Diftiplinarum Profe[oribus opuleuta premia pendantur : Ec re

é quoque Tacit.

js ff

Annal. 11.6.2, 2.4. Sublatis fludiorum pretiis etiam fIudia peremm. — Sinehis

hw*

uEES-— p

enim non facilé inveniuntur, qui alacri ftudio eas fe&tentur, nec erunt, qui

Imperantibus adeffe queant fuis Confiliis in bené regenda Republica, quorum

$09

r mto

Operà fi non m

agis, zequé tamen indigemus, ac eorum fubíidio, qui in tuenda

|

ea promptos a

tque fortes fe virtute fua & armis exhibere debent. . Virtus

i

communis fons eít, ex quo utraque Nobilitas fuam tra

xit Originem ; & uti

; u

"Nobilitas Gezeris vel Sanguinis, ita & Nobilitas Literarum & Erudiiionis in

2 tCXfus m

premium &. teílimo

nium Virtutis & militaris & literate f, Eruditionis cum

s

n(füme

publici egregii notabili incremento co

nfertur, &ita inter fe confocianrur, &

fubfidio, Becman, 7 o

adequantar, ut altera alteri mutuo fit

-

Hr. Dign, l///"«f"

P

y m

Aa

3

gqucüfls

T

isipend

FRid

VGR'ASAS de Exceptz'onev Nolilitatis ,

OrmanmcEacu

Di[. z. $.2.[é44. Unde & Nobilitatis Genus confequi dicuntur Do-

sTj

&ores in Academiis , & Dignitas hzc Equitum Prarogativz in Imperio R. G.

femper fuit equiparata. Horn. de civit. L,2..7. $. 1, quod multó magis ve-

t quad

rum eít de iís, qui infimul officium aliquod illuftre aut confpicuum penes

"du qu

tontir

Principes noflros gerunt, veluti qui Palatii aut Aulz: Magiftri, Cancellarii ,

adabili

Mareíchalli, quem dicunt , aut confiliarii partibus funguntur. Ref. Polir, 4nug.

j de alb

de Anno 1530. tit. 90t 9[be[ z4. $. 2. ibi : unb fo eirter eitteó yürften Joofmels

tl qai

(tec, SQtarfcbald, ober Otatb, unb odb nidbt von 9Ibef todre, ber mag fid)

|

Denen von 2(bel gleid) tragen. j2 $. 3. & tir. fd. 1 5. Quod & repetitur

Quf pe

Tholof, ;

