erecta Camera i'm—periali ,

| 'orogatio

horum judiciorum ju

risdictionem

declinare ce»perunt, femper tamen ii, qui

eudi jure ea tenebant,

contradixerunt , autoritatemque fuam quovis modo

Ut, i (cqu

tuiti fünt

unde deinde gravamina orta,

quz profezt Goldaítus in politifdet

SteidbsSánbeln p.XXV. quo vero

nobiles fibi profpicerent , in Ordina-

tionibus Equeftribus ab Imperatoribus c

onfirmatis, prohibuerunt, ne membra

lr n

ordinis alieni judicii jurisdictionem agn

ofcant , & fpeciatim mentio judiciorum

Uo

provincialium in Ord. Suev. 4e 44. 165 3.

4rt.17, & Ocd, Rhen., rir. 12. fa&aeft,

in Ordinatione Franc. v.. Par?,A. tit.

13. generaliter tantum ponitur : f0 faum

b

bie 9[beli

tben 9Ytitaliebet einanb

te

Getídt

et bot Cbur^Sürflid)en ober anbetit

s

en ntbt fürnebmen ob

€t befiagen/ quam generalem loquen

rationem judicia provincialia etiam.

continere , fequentia. hujus tituli verba in

dicant. Pzrerea haud pauce fam

" Penzgm.

ab Imperatoribus imperrarunt ,

iliz nobiles fpecialia privilegia exemtionis

müem h»m

fed cautionibus hiíce non obftantibus,, defici-

ente decifione publica ,

judicia provincialia , eadem fibi jura , qua olim ha-

qus app

;uerunt, data occafi

one vindicare, exem

pla noftri temporis teftantur : quod

ll $

quo jure fiat , meum in prafenti non eft

expendere.

M& mlhl

bj

XIII.

m

X

$27

Nobilium Inperi Inzmediatortim.

ts

tfcnb.a':jü

Xlil. Oftenfum ha&enus eft, quodnam fit forum liberorum Imperii no-

ab

bilium ordinarium , nunc evolvendi cafas funt, in quibns ceílet, Decantata

is,idetum

juris regul

a eft , a&orem fequi fortm rei , hinc fua fponte venit, quoties nobi«

les actoris vices fuftinent,

v. gr. mediatum quendam civem vel fubditum lite

frein m

dam. Pertinet huc etiam

lo &t

ulfando, caufam iu foro mediato effe pertradtan

uum provocans in

del

ca(us, fi nobilis d mediato ex /ege drffamari provocatut , q

4

vinmedati

negotio reus et, & provocatus a&oris vices ft

x )

b

it. Mzv. p. HHT. de«

principah

o

m

cif. 213, nil caa

(a ad cameram fpe&et. v. O. C. p. 7, tit. 25. & Blum. proc.

Vlicionm

Cam. tit. 36. S. 9.

Secundam exceptionem prabent caufz Feudales, fi lis velins

niisad Cl

ter dominum directum & vafallum ,

vel inter convaíallos de re aut facto feu-

rooxiont f

dali verferur, v. invictifimi Imperatoris Cato

li VI. mandatum panale de non

quod infertum eft

N

recurrendo ad curias feudales, in cauíis mere civilibus,

Ordin. Equeftr. Franc. p.279. & 281. edit. nov. 2.) Si alia pradia v. gr. rue

pqusreaut, *

Ln lx' c' ;' 'm.

flica poflident, coram jud

ice rei fitz a&tionibus realibus conveniri poffunt. L.

fi lis iis in alio foro

griasia lt

f €. ubi in rem C$c. — 4.) 1o cafü L.49, pr. de judicits ,

'denunciatur, rem ad fuum judicem revocare nequeunt,

cum affiftendo ftatus

M

ii

,

pé.

m

caufe non mutatur, adeoque privilegium fori non attenditar, v. Carpz

T

eliure !

£, 3. def. 28. — $) Si mediato cuidam in lite faccedunt. — 6.). Si milites aut mie

niftri principum

fiant, in caufis ad miliriam & offi-inm fpe&antibus , quoa

widi tt*

i

nimirum ex con

fenfa fuo & juramento praftito obligantur, coram judicio mi-

IT

iiott hmïf

litari, aut principis forum. fortiuntur. v. Befoldum v. & fu. — Denique, an

prorogatione fa&t: judicis alias incompetentis jurisdictionem agnofcereteneans

"a

?en'al

"

?

wr , in fequ. Se&t. diíquitam,

7 uf

3 quo"

n

SECTIO II.

T

il

N

gs INobilium Imperii ipmediatorum,

[j

; De prerogatione jurisdi?ioä: alter:

r

l.

nit mmem

T

Uoniam prorogatæl jarisdi&tionis Origo Romanis LL. fine dubio adfcri-

ioj

benda eft, res ipía hortari videtur, pauca; qua ad illaftrandam hanc ma-

"'.IZ' ,

/

teriam facere poffunr,ex eojure repetere.. Equidem fi nomen fpe&to,

jttt *

nufpiam illius apud' veteres jureconfultos mentio occurrit , & magis proprie

L

M

(i

terminos jurisd

ictionis proferri aut propagari, quam prorogari dici debere,

J if

interim ,. cum denomina-

ex Perizonio Noodius de furisd. L. 17, c.12. docet :

" yd

)

tionem hanc , quam recentiores impofucrunt , communis interpreium: loquen-

pi u

di ufus appro

baverit, eam in prafenri retinere non dubitavi.

antlbllïæ

II. Si L. 1. & a. ff. de judiciis infpic

io, prorogatio jurisdi&tionis definiri

qüzol

poífe mihi videtur , 4uod. fit

atius , quo jurisdiclto M*agz/lmtur litigantium con-

j

gmmuf ]

Lege Julia hacce privatis concefla erat poreítas,,

[en[u'cx:fa fines fuos produciiur.

Ffíff35

j

V. Læ.

HOFEMANMN de Foro Competente:

55

m

V. L. 2. $. I. €. tff. ne ab eoram arbitrio, jus pubiicum immutahdi facultas de«

vilgio g

penderet. — Differt. hc jurisdi&ionis fpecies a mandata, quz ab co, qui fuo

etuat. v

jàte jurisdi&ionem habet , transfertur , Z, . de jurisds?, illa vero confenfu par-

jusmodi t

ium, ucin definitione didum, tribuitur. Imprimis autem hic notandum,

ft, tatüta

z0d alii mninus curate obíervatunt, non pro protogatione habendum etfe, fi

fis necef

d

Mis in alio loco contrahat aut del

inquat ; nam ad prorogationem pracife re-

üvít, qu

quiritur , ut ex judice incompetente fiat competens , quod de his cafibus dici

Yl

nequit , quia forum contra&us & delidi, ex ipía Lege citra ullum fa&um pro-

fratam ,

rogationis pro competente haberi deber. £, 21. de O, €9 I4. L. 3. $. 4, de judi-

—

Tugno n

ciis L i1r, ff. de cuflsd. reorum , conf. Strauchius a4 .

p. C. de pa&is C 4« H. 15«

ilerus

& Leiferus i» d.ff. de prorog. Turisd. aphor, 6.

t

ten juis-

l!Il. Modos prorogandi Dd. commen

ti funt 4. 1.) Vdewloco ad locum,

qia (clic

2.) de tempore ad tempus, 5.) de perfona ad perfonam, 4.) de cauía ad cau-

Gtminie

fam : de quibus quid cenendum (it, docet Mauritius Ze pereffare principis Lege

QU jto d

Regia C$. jurisditHone th. 1. Ut ex definitione fupta tradíta patet, prorogatio

Wt or

conftituitur confenfu , qui cum vel verbis vel factis exprimitur, dividi poteft

jttiti&on

in expreffam & tacitam. — Ad priorem lítigantium conventio fufficit, qua ex

m Map

L. Julia judiciorum validum obligandi jus accepit. — Ad tacitam fa&tum ali-

ttbiblice

quod concludens , a íciente perpetratum requititur, quale fe exerit in recon-

-

m

AXOtit:

ventiione, cum quiin agendo judicis slicujus obíervat arbitrium , eum &

d.

tütt, f

centta fe habere non dedignetur , (i reconvenitur. L. z 4. C. de fent, €8 inter-

mganda M

locut. v. Hahn, ad W'efenb. ad tit. de jurisdi&l. tb. 10. tale factum etiam eft , (i

ia

QUi i f

judicium fuerit fufceptum , hoc eft, lis conteflata , tunc enim per quafi con-

lat t

tradtum jus alteti quzfitum auferri nequit, judiciumque, ubi femel acceptum

tisidin

eft, finem accipere debet. L. 2o. de judicits , at

que przrterea per litis conteftati-

NIS jue ]

onem fori declinztoria exceptio excluditur. Z,s/r. C. de except. . Non vero

—

OtCertir :

prorogatio fa&a prefumi poteft, fi quis in jus vocationi paruerit , arg. Z, j.

ml] POH&

de judiciis , aut fi quis tantum edi fibi genus a&tionis poftulaverit, non enim

ais

*18 praj

videtur in judicem confenfiffe , qui genete actionis nondum cognito fcire nequit,

x nec

cedere an contendete malit, Z,

33. de judicís, Fubet £ praleti, ad ff. ad sit. de

D lmpe

jurisd. $. 12. ff.

z

n D

UV. Qaidquid porro impedit confenfam , ob(tat etiam prorogationi ; fic

V ugq |

fi quis dolo indu&us pa&um prorogativum inierit, aut errore lapfias illud

, eri

[

negotium fufceperit, vel viribus prature compul

fus incomperentem judicem

adierit,

conventioni (tare nullo jure tenebitur. v. L. 2,

V.

pr- ff de indiciis, Infi»

m

mul requicitur, ut

partes confentire poffint, & quia hic jus de lite cognofcen-

di transfertur , fac

ultatem alienandi,

Bd

l fæ

babeanr,

& legitimam ftandi in judicio perfonam

Q

Praterea etiamíi . ejusmodi

: Q

perfonz |Gnt, qux fpeciali foro ex pri-

I w

vilegio

$9?

Mäz'!s'um Iriperià Ionmediatortm.

——

DP

f:xb certiorand&

(ulus de«

vilegio gaudem, quibusve jura i

o

enorate licitam cft, de jure

fervatis pa&

io hu-

, qilio

erünt. v. Strauch. ad L. p. C. &e pattis.

Requifitis hifce ob

enim u

criusque confenfu

fenft p

jusmodi unius peenitentia irrita reddi nequit, quia

Qundum,

fit ; natarale eft, ut eo modo etiam diffolvatur. Z. 37.

de . f. Judicis confen-

jam pradi«

mele,

fus neceffatius non eft, L. 2. $. 7. de judíciis , jurisdictione tamen

ditt.

atlt re-

L, 3. C, de jnris

tus fit , quippe quza partibus ipfi conferri nequit.

ib d

:V, De ufu hodierno proroga

tionis diverfifime fendunt

Dd. pars affir-

impre

mativam , alii negativam tüentur fententiam,

uiriusque opinionis Íe&tatores

. mediam viamincedit

d

magno nurero allegat Der

lich us , p. /. conel. $. . 31- f44

H.*lnln!

Schilterds $7 exerciz. ad ff ex.6. $. 25. poftquam eni

m iz exercit.1, $. 12. om-

b(ervabilitate collocaffet ,

nem jaris Juftinianei in. Germania autorita

tem in O

nris Imperatoris & ftatuum

y d o

quia (cilicet ex illa ipfa intencione jus civ, admitte

voluiffe hos, ut omnia ea ex Jur

c Romano obfetventur ;

ao at at

Germaniz appareat ,

crv

quz pro diverfitate formz reipublicz: commode obí.

rari poffunt ; forma rei-

ii Lt

um ac dominorum

, o

publice. omnino repugn

ate deprehendit , ut tpfornm fta

dicatur, quod vero ad

meros fta-

djidprd

jurisdi&ionalium jurisdi&io prorogari poffs

tuum Magiftratus atrinet , nec legem in contrariu

m latam obfítare , nec ftatum

NI

Equidem non meafacio, qu£

» f jl

reipublicz refpuere , quo minus admitri poffit.

d quod ad prorogaxionis uíüam

r i

de autoritate juris Romani profert Schilterus , e

Nam jus civile de p:o-

ium, at

attinet , facile in ejus fententiam difceffionem facio.

&

roganda Magiftatuum ju

risdi&ione difponit, quz adminifttatoria tantum ;

/m, (fi):M:

ttodüdta erat, atque ideo priva-

etm d

magis in favorem & utilitatem fubditorum in

otuit,ftatus vero & domini ju-

t quafï (

tis hac ratio expediendi juris facile concedi p

risdictionales fubditos homagio obftrictos hab

ent, & dominii non Magiftra-

jl m

füum ac fubditorum favorem

tus jure jurisdictionem. exercent ,

quae neque

j n

Romani difpofitionem plane hu

c applicari

, N

concernit , hinc facile patec, jucis

Prorogatio itaque absque confenía fu

petioris fa&a , tanquam in

rn'[, ügl ., ; !

non poffc.

ut Schilterus loquitur,

ejus przjadicium tendens ;

locum non habet , przcipue ;

TL

dominorum territorialiunr jurisdictione prorogan*

»cum nec de principum ac

t

m provincialium ac Landfaffio-

l

»da Imperator , neque de vafallorum & ftataua

j i^

»tram Domini territorial:s tale q

uid fancire po

(lint, quiaakeri fine fa&toipfius,

fitam hábebat , non citra injuriam au

ferrent,

(

id quod femel jure dominii que

a

con£ etiam. Andlerus £» jurispradentia:

&&c. L.I T. 10 513,

fusi

,aP

J

VI. Videndum nunc, quid de no

bilibus immediatis dicendum fit, ni-

g

j

jurisdictionem proro»

mirum an ab eorum srbitrio alienam f. incompetentem

fudiflifo IG /

hiftoriam fuperiorum tem

porum refpi-

gandi facultas. dependeat ? Equidem fi

:

( n(? (

Ccio , extra omne dubium res pofita videtu

r, cum fepiusin controverfiis, qua

j

D

!

j i

dinis , vicinorum imploraffe

auxilium leguntur,

|

LT

ipüs vel cum membxis. fui ot

ut

D

|

j

gi

600

HOFFA.ANN de Foro Competente :

ut caufz cognitionem in fe fufciperent, cogniramque fententia terminarent;

Wbcuä 3u-

hinc non dubito fore plerosque , qui omnem, quem hac de re fufcipio, in.

pitorom ja

quifitionem inanem judicent , aut ad minimum onus murationem probandi in-

henebot j

jungant, cum quod olim licuit, & hodie permiffum prafumi non fine rarione

w in decerne

mihi objiciunt. — Sed fi penitius rem infpicio , nefcio primo an hujusmodi fub-

tt, que O

m;ffiones a nobilibus in caufis controverfis iis temporibus fatz, recte Romano

i. Ineo

nomine prorogationis efferantur , malo conventiones auftregales vocare , quas

M Otinb

tuhc maxime in ufu fuiffe ejus zetatis monumenta teftantur , has autem propius

lg oet

ad arbitrorum conftitutioner accedere quam prorogationem quis eft qui igno-

ELTT

ret! deinde (it, fuiffe prorogationes , tamen a ftatu reipublicz tuibido, füb quo

fa&e (unt, ad pacatum , minime validum trahitur confecutionis filum : propter

! ding ov |

| Wijburft

abfentiam enim Imperatorum , & defectum commuvis alicujus & (ummi ju-

| t u juri

dicii, atque continuas turbas, qua totam im pleverant rempublicam , eam quise

que fibi liipandi viam elegerat, quz (ibi tutiffima videbatur, quibus difficul-

! Vliotate nob

tatibus hodie omnibus remotis, & íe

Nill p

quentibus rationibus 'obüaq;iþus , Áne

dubio aliud dicendum erit.

| Ioptro torp

VII. In th. . primz fe&ionis quibusdam locis ex LL. Impetii prolatis

g !'Engu!is me

ftafüt, coní

t

probatum dedi, nobiles Imperii immediate Imperatori eífe fubje&tos. Alfferit

; libtiore (ec

id etiam Ferd.L in privilegio contra Landíafliatum , ubi

legituc : Syabutd)

gemetne Stitterfdbafft

l cotttove

(fo un$ al$ Sionmifpen Sápfer/ unb orbeintlis

Qtius otdir

(ber bócbftet Obrigfei

t n beiligen 3teid) alfein obne SFtittel untet»

fttut , literj

tvotffen) ge(cbmálert2€, & aliis locis Birmace poíTem, nifi de re, pertotum

Imperium notoria, teftimonia proferre, füpervacaneum judicarem. — Effe&tus

| s ordo

q 'ultns, fifcii

hajas fubje&ionis precipue confiftit in juris dicendi poreftate , tam in civilibus

quam criminalibus , quz Imperarori, vi jurium majeftaticorum, & tanquam

u Altate o

fummo in Imperio judici in omnes immediatos, & ita etiam in nobiles pri-

QOEAm o

| 0rdini ho

vative, & per modum refervationis competit. Hinc non video, qua ratione

E

LL. Romanorum autoritate, que de longe alio catu , ut fupra ofteníum eft ,

| i,

di(ponunt , adítcui poffit, ut nobiles Impetii immediati , qui fummz Impera-

Vhtür

» Quia

toris jurisdidioni immediate , & privative fubje&i funt, protogatione facta

alienum judicem adire queant, vera potius vox eft Carlevallii , quí im Tr. de

judicás tit. 1. diff. p. 2. qu.$. SeHl, 2. ».1203. fe44.. evincit, in hujusmodi caíü

"C ent

mbmen l

renunciationem & prorogationem pfane locum non habere. - Expreflis verbis

etiam in refolutione Cafarea 4. ;7.

f4l. . 1722. in cauía $3ammetéleben con-

ia

ua be Sónig 6on 3:reuff

en al8 Sbet&ogen 8U WGQMBUM emanante

i Í

"u

legitur, baf ttad 9f

ugtpeié be

ln

UC

t Jteic)$ « Gefcbe in beten artbepen

: Bton

cten nicbt ftünbe ; $ap

fetlicyet SX»ajeffát unb Detet bóch(ien

!

Sitei

(b8 - 9« r:'gg,ten jarisdi&tio

Bu

? Dotto

n per prorogationes pbet fonjten einigett

ANobilinm Imperii Immediatorum,

&

Em

tülrem;

aläöwæ 5üA

täün. '*Ag)þliþandutn igizür & hic pnncipiþm iliud 'eit, pachs

i,

N

privatorum juri publico n

on pofle derogai, idque eo magis, cum in R, T. novs

tobatd i

$. beneben jollem rof. judici,

prafidibus & afielloribus Camere injungicuty

Áieraiot

inftantig & auftregarum ha«

wiodib.

ut in decerneudis proceffibus, rationem prime

beant, que contra f& funt, sbrogent , & violat

ores pro arbitrio judicis pur«

h omano

niant.

In eodem R«c. $. tDeilet: auid) etiam legitu

r : babep toollem mir auf

Watsqu

gemn/ u

6 in$ fün(ftige mit s

*et GOtánbe OCud)en unb Grinnetun

llando, roie aud)

electionis foti ,

Qsl

tbeifung Det privil

egiorum de non appe

d

unb anbete bergleicben] welde

j 2iuefcblie

flung. uno 25efcbráne

ib,lbqn

jurisdidtion &c.. Qu

étinnen toollen ; bie

c'ung Oee beiligen. XAetebe

lm:ptott

Qtotbbur(it bátterlid) beobadbten1c.

Quod fi igitur Imperator cavere

& fummiqe

vult, ut jurisdictio Imperii fuprema nulla in te im

minuatur; multo minus a.

, u qi

tale quid faciant.

voluntate nobilium dependet, ut per prorogationes

mediatam , fpeciale in

ubu d-

"Vill Pratetea confiderandum eft, nobilitatem im

anbus, ii

Imptrio corpus, & infignem ordine

m conftituere , ftta

fponte itaque fequitur ,

is membris nihil peragi poffe, quo univer

(o ordini iniqua conditio af-

a Gngul

Hinc cum

mpei p

eratur, con

£ Do. ab Audler «s Jarispr. Cdc. L. £. T. 16. pH $. 7.

m

fuperiore (eculo quædäm membra circu

li GDebürg vicinorum ftatum judicia,

ad controveríias (uas decidendas, requireren

t, idque, in convenrd univerfali

: uui

nz-d

ag) Mergenthalii habito , propone-

m

cotius ordinis equeftris (corre(ponde

Pt u

retur , literis de dato Mergenth. (1 1.

) 1. ul 165 1. emiffis membra dicti pagi

totus ordo dehortabatur , ne in pofterum tal

e quid in prajudicium fuum ten-

T

prix*ril:*gia nobilita-

p

dens, (u(cipian

t, fed con(titutiones Imperii- atque ftatata &

"m

tis accurate obfervent,

Hifce adjun&a erat comminatio , ut fi quis lites fuas

te tractare continuaverit , falvis juribus Imperatori ,

y, u

coram judicio incomperen

diatz in bonis fuis fa

ndatis , & e corpore equeftriex-

ip o f

& ordini nobilitatis imme

terminetur. integras literas vide apud

Luoig. ftt . , 2f. parte fpec. Cont.114,

X nl

9. Quid, quod eo magi

s abítinere prorogationibus nobiles te-

|

qinin ts

2. 2bfao p. 19

um confe&is & confirmationibus [me

m W

[

nentur, quia in

O. Équ. confenfu omni

ie 25oelicbe tYTit Dlier

i

peratorum munitis expreffe ca

utum elít : fÉe follen o

9j

ber eitanber vor Cburfürftli

cben ober anterm

Gerid)ces. nicbe f

ü

P

v

g

d. Ord. Equ. Franc. p. 7, Tu.13.

j

jj

ndymen / ooer bctlagen te. vi

omnibus rationes ha&enus productz fatie-

(isit

ii

IX. Verum enim vero non

ypre

faciunt , fed contrariam fententiam a

liis rationibus ftabilire volunt.

Primo pos

il

L

!u

nemini inferre preju

dicium , cum falvo judicis compee

sq gmam

nunt, prorogationes

dam metuendam

tentis five ordinarii ju

re fiant,

nec exinde exemtionem quan

W

effe ; porr'o defiderant

expreffam prohibitionem Tauris

Civ. Can. Rec.L aut al-

"1]

ij

licz, denique provocant ad quotidianam c

ontrariüng

i

jtif

terius ordinationis pub

|

Ál

ii

GE8.8

te&antefn

y

eo:

fJOFFMäNN de Foro Competente

^

VPts

ass

H

lir, no

teflantem experientiam , nimirum cum nobiles in Iaftrumentis obligztoriis fo-

tünt dié

ro renunciare , aut electo certo vitz genere v. gr, (t miniftri principum , mili-

tes &c. fiunt , ipfo fado alienam jurisdictionem agnofcere, five prorogare fo-

quedn.

ls tece

lent. Quod ad primum argumentum attinet, non equidem neg:bo, apud

diatotü

Romanos prorogationes Magiftratui ordinario damno non fuiffe, verum in

$ermania ob mutatum reipublicz ftatum. al.ad dicendum effe íupra in th, $.

hoc (ua

oflendi, In fpecie quoad nobiles immediatos, diffentientes ad literas:blego,

ttgno u

tetr £gt

quas immediatus ordo equeítris ad Ele&orem Füidericum palatinum de A.16 1 $.

(tcünda

exaravit, quas Lunig. in Q,. XX 2f. p. /pec. Covr.

L. IF. 2b bfats p. 32. n $. cx-

hibet

» ibi invenient ele&orem: Fridericum ex prorogationibus a nobilibus,

diveri

[jtcale

antea fadiis , jus fibi atrogatfe, & ad fuum forum tanquam ordinarism trahere

Th.1X.

voluiffe, quod (ane fat grave przjudicium eft , ut d:lacide ab ordine equeftri

ibidem demonftratur./ Secundum argumentum ex locis füpra in ch. 7.ex Rec.

fiegis

Imp. nov. & ex ordinationis equeftris Fr. difpofitione, allegato. in przc. th.

ln feca

do aul

loco refutari poteft. — Circa ea, que de renunciationibus Inftrumentis obli-

gsterlis annexis proferuntur , notandum, fi claufula generalis adjicitur , Gaf

Obeva

er vor allert Gertcbtert folle vorgenónmnen voerben /. eam intelligendam

Receni

tantum effe de judiciis competentibus, teíte Mynfingero. C.4. O, $£, fi vero

fpecialis ad certum judicium iucompetens dire&a, nullum eam producere pof-

De

fe effe&ium, quia per th. 7. & &. nobiles renunciare fuo foro, & alienam pro-

!

rogare jurisdictionem prohibentur. Inju(te E. hoc nobis objicitur, cum non

]

TL A

videndum fit , quid fiat, fed. quid fieri debeat.

!

Tk

Ad inftantiam , quam ex eo

]

delumunt, quod' nobiles

vafalli milites aut miniftti aliorum principum fiant,

Th.V

refípondeo, id ab anti

quo jam nobilibus permiffum, neque unquam imme-

tüt, à

dietati eotum

^

przjudicio fuiffe , ut ipfe Imperator Ferd. L. in Priv. toibet bie

£anbfaff

[

LA

'tef) conceffo, verb.

Cultag

eud) auffetbalb. Deffe; baf etmoa einet

1

Dilen

obet mebr unter ibnenac.

fatetur. — Obligatio enim , qua eos ut vafallos ,

N

miniftros vel principes ligat, ultra feudum , aut officiam extendi nequit, (i-

quidem eorum mentem.egredi non debet, fed ad animi fententiam reftrin-

genda £ft, — Ceterum hic labori meo finem impono, D, O, M. gratias humile

limas agens , quod vires huic operi feliciter perficiendo benigne concefferit ,

fimulque etiam rego,

acquiefcat.

ut Benevolus Le&or hac qualicunque. opera mea

ON

CONSPECTUS.

De Foro comp

Th.I. Evolutio vocabuli fo

etente nobiliups Insperit ipmmediatornm.

rum

*

defcriptio:, eft vel competens, vel incompe-

tens ; fori competentis definiti

obi*

0. Th lUI Quid fignificet vosabulum n

lis,

—

$6t

6o$

ais

Y

ANobilium Impevii Immediatorum.

alias. nobiles fexti clypei fue-

TO

lis, "nobil-is germani definitio, & quomodo

diatos & 4mmediatos , fimul«

w il

runtdici. Th.1IL Dividantur nobiles in me

Th. IV, Ratio tractati«

gtl

quein originem nobilitatis i

mmediatz inquiritur.

nis recenfetur, duz periodi confticuuntur ,

altera de Foro nobilium imme«

bogl

ad Camerz ere

&ionem, altera ab ere&te -

vem

diatorum a tempore intertegni,

Ratio expediendi juris in intet-

T

hoc fummo tribunali ad noftra tempora.

tegno:uïïcata receníetur.

- Th.V. Ratio expe

diendi juris nobilium folutoin-

m

terregno usque !

d Camerz conítitutionem recen

fetur. Th.Vl. Initium

M.lüsx

Th.VIL, Explicatur, qua ratione nobiles rem fua

m ore

EE

;2.».!5&

fecandz periodi.

TTh. VIHIT.

(tris

ffatio

pobl,

dinaverint.

Quaritur , an finguli ordinis Eque

E

m udet

fpeciale privilegium prime inftant

im ab Imperatore i

mpetraté debeant.

Th.IX. Agit de au

fttegis Legalibus ;

five ordinationis, & — Th. X. De aue

n

ventiona

libus, qux nobilibus immediatis competunt.

Th.XI.

l T.CXRCCQ

ftregis con

inftantia conveniuntur nobiles immediati in Camera,

vel judi-

In fecanda

ü pm.tþ

cio aulico.

Limitationes de Foro nobilium

in prima & fecunda inflantía

m d

obíe:vandz adjiciuntur,

Th.XII. Agit de judiciis provincialibus.

Th.XIIL

iicr M

bus ordinarium nobilium Forum ceífat.

lgt

Recenfentur caíus , in äui

SECT. II.

jb

s nobilium Imperii immediatorum.

oduore p

De prorogatione Juvisditlionis alterin

um

Th.I. Agit de nomine proröga

tion!s.

Th.II. De Definitione & differentiis;

y, m d

ditur.

Th.1V. Requifita prorogationis exponuntur.

TE Ü

Thl. Divifio tra

Th.V. Agitur de u

(u hodierno prorogationis in genere. Th.Vl, Querie

(ipit fu.

tur, an nobiles prorogare poffint

Th. VII. Denegatur ipis prorogandi fa»

yum I*

T

h.VIHI. Ratio 2. & 3. profertur. — Th.IX.

cultas , ratio ptima redditur.

(entur , & refutantur.

n

Diffentientium opiniones recen

and ,. a UR uns U

]

( ün

tti

uumnesem

d

$

"a

TL il

XIX.

jm

mmrcflnn

DISSERTATIO

,j

g

h

UM

ORGII

NE LIBERTATIS LIBERAR

,///; E

s

ETIMPERII CIVITATUM.

J

PRO LICENTIA defen[a à

.jOHANNE PHI

LIPPO HOFFMANN, W'ornatienfi.

fion

Heidelbetgz ; 1719,

jj*

l

PRO«

l

Ggg g ?*

D d

.-a

604

HOFFM ARN de Origive Libertatir.

PROOEMIUM.

lbettas inzftimabilis res eft ;b hac a*utem'*ïnæ&imabmHbertäte Status

Germanici Imperii gaudere tes in vulgus nota, de 4ua lifertate Sta-

tuum . Imperii , ut. €$ de iis, que lbertati Principum Statummque Im-

h

| perii perperam acceufentur , duabus Differtationibus inter alios egit

i

/?ri.r

L. B. de Lyncker.. Ideó, cum preprimis à fcopo meo alienum fit,

l

fapervacaneum effe puto , illam multis exemplis probare ; unicam fpeciem ,ni-

[

[ragands in Comitiss , inftar omnium allegaffe, fufficiet, i» quibus

Cuficoru

Qmaine 4

mirum ,

"

tatus, una cum Imperatore de fummaverum deliberant, indicant,

quid per

fermoil

at2ue de

z

, Fid. Rumelin, in Dz]?rïat. ad -A. B. part. 2, Diff. 3. $. g.

ii m

Conftitaunt autem ifti ftatus triplicem Senatum , Porentiffimorum fc, Ele«

inyrial,

Íim , dic

&orum ; Serenilfimorum Principum ; ac Liberarum & Imperii Civitatum; qui-

bus omnibus tanquam fummum Caput Augufliffimus Imperator praeft. vi4,

(rdem E

Limn. i jur. Pebl. Tom. 3. hbr. g. cap, 1. $. 122,. Triplex hicce Senatus fine

contradictione Jure fuffragii & Voti Decifivi in omnibus deliberationibus u-

Uit

pet negotiis Imperii gaudere debet , ut íunt di(ertaggerba d. 9. Inffrzm. Pac,

tticlente

Vefiphal. aft cüm Libere & Imperii Civitates exercitium & plenarium effed&um

Vitatis Ca

4 ledtos

fibi non concedi, conquerantur, & infüper proteftentur , uti videre eft ex

Citel Stibetid) oóon Detben Grunbfeft be$ S). 9q. 9ieidis parr.2.

cap.6. 4 pag.131. n[que ad 165. convenientiffimum mihi effe, exiftimavi , The-

À

Cinrins,

fes quasdam loco Differtationis Inauguralis circa hanc materiam confcribere ;

quas ab initio in quatuor. fe&iones difpefcere mihi propofui, in 1ma de Ori-

3

Wom t

gine Libertatis Liberarum & lmperii Civitatum: ; 2da de Jure earundem fuf-

i&m j ïC

üt VOC

frag,ndi in Comitiis; 3tia de Re-& Correlatione & quomodo cadem Liberis

& lmp:rii Civitatibus competat; 4ta de quaftione, an Civitates Imperii Jure

itas, l

petere poffint ab Ele&toribus & Principibus Imperii admiffionem ad fimulta-

ums s

neam Re-& Correlationem , a&utus;

K üpr

"DVe ey

Verüm dum ulterius de hac materia rité. pertra&anda cogito , copiof-

orem fefe fcribendi mareriam przbere, quám ut terminis Differcationis includi

DN

ï'mmfim

poffir, przterea ctiam 5tiz & 4 fedlionis pertratationem bimis delicatam

imó & odiofam effe repcrio,

(k]llis [

Mutatá igitur cà fententià ; de prima fectione

hic tanrüm & quid.em 1mo De Ongine Civttatum Germaanie ,2do De O/rtgme

Cietib

Libertatis Librrarum €8. Dmperis Croiratum (follicitus effe , circa reliqua verà

D ]

c€o:rolaria quadam in fine ad

Cl

jicere volui, uberius ceeteroquin de omnibus co»

h

gitare horis fecundis refervans, "Fu modó

Ü

*lti gj

Annue magne DEUS , fcliciteg annue corptis.

p

!arm,.,

Rff

o

N

Liberarum &4 Isperi Civitatum.

m

CAPUT.I

L

"

De

C'ermdm'm

t O

Ort;gine Crvitatum

lt djie

$. r.

redior , quedam mihi circa voces Vi-

Wt l-

Ntequam ipfam tro&ationem agg

|s Q

ci, Oppidi, Urbis, Civit

atis, dicenda effent ;

(ed id jam fusé à Poli-

"TA

dicis & Limn, 4» fur. Publ. t 3. l, 7. €. 1. a&um eft, & , me ifta no-

NY

mina fecundum communem ufum loquendi intelligere, nec accuratum

Clafficorum genus obferva

re velle, declaro. Si quis autem nibilominus ,

pat

! t

quid. per Crvizatem velim ,

fcire delideret, ei refpondeo , JMnlritudinem populi

Koipfchild de j. €8. Privil. Cyvit.

H

s

üsdesa emomibus inclufam me indigirare velle.

dmperial. l. 1. €.1. $.10. €€ fegq. non curans Baldi fententiam jam dudum exp

lo«

w .E

(am , dicentis : z4d Civitatés ESSE requiri , Epi[copum babere ; nectamen negans,

hum i

te €ffe debere.

fedem Epifcopi ordinariam in. Civita

p o

$. 2.

.

cenatis t

Ulteriüs etiam cüm in definitionem , tüm in fpe

cie in cau(äm- finalem ,

onibu f

efficientem , materialem , & formalem Civitatis inquirere debetem ; verüm bre-

ïhþmfï. PMI

vitatis caufa ad Conring. de hiíce egregié diflerentem :» Difput. de Crvitate na-

um

hAs

iir

va lectorem remitto, ad alia pariüs, n

üum ipfam tradtationem me cen-ve;tens.

l

adee du

if p

Antiquis cemporibus

nullas Gerar;an;;e Civitates fuiffe exploratum eft. eid,

m u

Conring. de ÜUrbibus Germania.

Adhibetur quidem ab aliis diftinétio in Germa-

anfctt;

niam trans-& cis-Rhenanam,;

diciturque in trans- Rhenana provincia Urbes

i d (l

Moguntiam fuiffe , non veró in Germania,

jam , ícil. N ormatiam, Spiram,

anden d

ut vocant, magna ; hujus autem diftin

&ionis, licet hodienüm magna (it uti-

ln Ti

]

litas, tamen fi antiqua cempora fpectat ,

quz meritó (pe&are debet, nullus eft

liO

r

1

ufus ; cam tüm remporis nulla füerit Germania trans-Rhenana ; omnis quipe:

"m

lz annumerabatur, Rhenó limite inter Germaniam Galli-

pe ea provincia Ca

amve exiftente ; & urbes fupre

nominate poft mortem demüm Ludovici Pii ,

P

"

&a, Germanig obvenerunt, vid. Cu-

L.

Ü

*

divifione inter filios dicti imperatoris fa

j

l

uod & pottea cum

Treviri, Colonia Agrippina ,

spinii

fpimiasns: fub. Lorbarie.

u

ea

liisque Civiratibus , Pofteris Lotharii Cafaris d

at

Aquisgrano, À

rgent.örato j^a2

ficienibus contgit. v;4. Lehm. Chron. Spirenfe

L;þrl 2' CGP- 460 Pdg. ?. ]7).. ö

s-R henana Provincla -

p o

126. Nibilominus ufque ad cempora Fridericil. tota tran

Gallige annumerata fuit, Lebme hér.1. cap. 2.. p. 2

uod etiam teftatur Orto -

jgi £

libr. 1. de geffis Friderti d. cap.10, dicens :

Heuricus ápud. Leodwum

3Mb35 (

Frifingenfis ,

- diem obiit , fepulissque ii vtefhimtt

ejus , carpus in Gallia Cvitatem Bpiram tranf-

Germanicos

portatur Q9 c.

)€en P'

;pulos in iisdem oris jam tum temporis fes

. dem fixam habuiffz, non in

EL.ROI'.

Gg8 8

j

606

HOFFMANN de Origine Libertatis

d

$

r H

:

acceferun

Melius forían procedit diftindio in Germaniam trans-& c

1

's.-Danubium' y

tiine n

pro Germanica enim terra Bavariam, Sueviam , Auftriam, qua vulgó dicitur

faperior, nam inferior tüm füb Pannonia adhuc comprehendebatur, regiones.

! $x

fub nomine Norici , Vindeliciz &c, venienres , cüm preprimis varii Germanici

| tettifimg

populi easdem fub Valentiniano I1I. lmperatore de novo inundáffent habitas

! df pot

fuiffe, non facilé quis neg:bit, vi4. Conring. de Finibus Imperis, cap. 4.

pag.32.

: damnum

Jam veró Auguftam Vindelicorum tempore Rom

anorum & Francorum urbem

| qum m.

tüm tribu

(atis celebraram fuife, veteris hiftoriz fcriptores teftatum reddunt abundé.

vid. Linmn, Jur. Pabl. tom. 3. libr.2. cap.4. — Preter eam & alias Civitates in €o

|

qui & c

traÓtu extantes nulló negotió recenfere poffem , fed fufficiat allegaffe verba

ä

(iccelfore

|

Fellej, Putereuli Hiflor. libv, 2. cap. 95. dicentis : Rbatos P'indelicosgue agrel[; ,

Quentes

muliis Urbinm &$ caffellarum oppugnatiomibus , nec n

on dirella quoque acte feliciter

ttm cirà

funlli , Gentes €6. perdomuerunt.

Ex quibus (atis fuperque patet, tempore Au-

traxeri

gufti Imperatoris urbes in iítis re

gionibus penéà multas repertas fuiffe , & va-

LA d

!

lebit có magis teftimoninm Pate

rculi, quod h

o

ic bello ipíemet interfüit, ac

ideó canquam teftis avroius de ve

titate pra aliis teftari potuit.

N

50 S-'

Sed miffis diftincionibus

; in Germania quam magnam vocant, &

a

ab Occidente Rheno, 4 Merid

ie Danubio, ab Oriente circiter Viftula fluviis,

à Septenttione Mari Baltico ,

Ndïgai

nius videre

& Oceano Septentrionali terminabatur , u ple-

t |

efl apu4 Pactficum à Lapide im mot, €4 feritl. ad. 7Monzambano de

Stat., Imp. Ge

et,

re. integro difcurfi fecundo.

Ánte tempora. Caroli M. bené ordi-

ltmonf

natas Civitates fuiffe non reperio.

Ad fimilitudinem quidem ftativarum Ro«

1

tigit ,

manarum, unde etiam Germanica v

ox Gtábt orta effe videtur, loca exftru-

xerunt, ab iisdem etiam & demüm

| feri füles

Francis indies melius edificia ftruere di-

A0n [c]y

dicerunt, & edes contra

morem antiquum contiguas habuerunt, ita ut ad

& C.a-pit

formam Civitatum propius

accederent , maxima autem iíta loca majorem titu-

| U feoo.

lum, quàm Ville Regiz,

germanice , eitteó 9teid)á«Gy(edtend/ non merue

| W&l

erünt. U;i de Francofurt

o exemplum adducit Lehm. Zr. z. c. t9. pf 76

ig"e h

,60

Tm o

hi

Regnantibus Imperatoribus Car

o'ingis iftiasmodi Villarum numerus &

abl

tdis

amplitudo indies quidem in majus

excrevit, preprimis cum Religio Chriftia-

na ubique introduceretur

n (Ubl

» atque Epiícopis fedes, quas in vicis & pagis habere

prohibebantur , affignare

ntür ; ad refiftendum tamen hofti ejusque vim propel-

lendam neutiquáàm erant

capaces,

ïnte

Dec tüm probé munite, quod ex Hunno-

W DQ&

Tum totam feré Germania

m perv

tur.

Urbes tamen

trans- R hena

agantium ac deyaftantium irruptione proba-

Crili

DaS, qua tem

Carolingorum Germaniz

ht a

r

accefferunr,

Ü

Liäerärz:m E2 Imperii Croiatum.

—

607

-

VOROAU

,ibus ;iiafxas* j;mu

aCceB'emnt,« ut & quasdam trans-Danubium , aut iftis flumin

hinbim,

ris bene munitas excipio.

*

P

$. 7

p d

ibus lo-

S;xonicis poftmodum Imperatoribus Germaniz fceptrum tenent

giott

jetmatid

rentiffimum Civitarum ftatum incepiffe cum multis id ipfam teftantibus tutó

Lhabitas

afferi po:eft. — Nam cum Henricus cognomento Auceps videret, quam ingens

damnum Germania ab hoítibus eam devaflantibus pateretur, Villas & Pagos

4. Wg-;!&

b denega«

w

quàm maxime ampliavit , muniv:

t & Privilegiis auxit, ut Hunsis o

eó melitis obviam iri potlit,

u du

tum tributum irruptionem de novo minirantibus

oceffit, hoc exemplum, cum

ii

