Statibufque tanquam fübjeto proprio infit — Modus veró, quo Imperator &

XXQ D! q"[

Status in exercitio communis hujus Majeftatis concurrunt, ita habet, ut ali-

Doftre.

quam eamque eminenter Majeftaticam Jurifdictionem Imperator folus vi Refer-

vatorum , aliquam Imperator cum Electoribus , reliquam denique Imperator cum

Il

Wa (e

hingulis Statibus conjun&tim, nullam veró ullus Statuam (ineconcuríu Imperae

toris exerceat,

Vd P".WA

Aliter res comparata eft, (i jam territoria in Ifnpcfio— fingulariaintueamur,

bj

Tunc enim finguli Scatus fingulis gaudent juribus, quz univetía uno Superios

Ro (

ritatis Territorialis nomine comprehenduntur. Prout veró hi Status iterum ii«

lt, a

ter fe diverfi funt ordinis, potentiz atque dignitatis, dum Ele&ores alii, alií

3-'&57.

l

1

Principes & utrique vel Seculares vel Ecclefiaftici, alii Comites, Barones, &c.

Mrjeg

alii Civitates Im

periales: ita & diverfisiterum Regendi formisucuntur, alii Mo»

i

bt

|

natchica , alii Ariftocratica, rurfus Democraticaalii ; alii veró etiam forma ex hi«

44]074

Íce mixta

» ipfaque Majeftas five Superioritas Territorialis.

lis velin per[ona'ïri-

-

M

buitur, u

O-

tE!e&qriEus Principibufque ; velin cotpore, ut Civitatibu;, quas v

74

m&m 11

cant

--

"

s

715

du Specie S. g. ,

Sasccrertl

$ n?n

sddtie

cant Imperialibus. In hoc 'autgm laxius inquirere ; noftrüm in praíen

Vr

el. ' Properemus igitar ad.

-CAP. 1V.

De

i

ll o

ere.

Yitt j

ivifronibus ac fpeciebus in gen

VFariis (ïegalium D

SUMMARIA.

tio,- E

-.$. 1. €8 2. Traxfitus ad divilionem. $.3. | cutitur trit

a illa in Regalia Majafai es

næquahs'm-

[ defomi

Divifio Regaliæmx in 7Majora €9 Minora,

ZMinora, | S.10.

quaritur melior €$ accu-

ratior divifto. $. tt. bac antem e[l in Ree

oneluc

$. 4. n Refervata C Communicata, $. 5.

galia Immasentia €9 Tran[euntia, $. 12»

furlmptt

$5 Kegalm e/qunz'pammiæ €$ D:,fgmpa.

rantit, S.6. 1n Ipuipanentia €9 Tranfeuntia,

Subdsvifo Regalia Immanentium $n

d expcäm

6.7. examinatur Divifio tertia, $.6$.exa-

Secularia €9. Ecclefiaffica , ac 'I'mn]&f

nicoju

M.

uutium in Pacifica €$ Bellica-*.

euii, d

sninpatur d/z:w,ä'a fecunda. $.9. imprimis e

5.

i.

xum n

Imifum poftquam Regalia,ä n

ob

is atcunque defcripta funt atque d:fini-

dfeecat

m, introfpeximus, ia-

N

ta; poftquam etiam ip fontem ipforum , Majeftate

od

formas , quas

diveifa Majeftatem ha*

"T

2

fimulque varius Rerumpublicarum

& eadem occafione nonnihil de Im-

þ&ndi ratio gignit, expendimus; tandem

'faciliorfmkfi

Romano Germanici ftiuctura , ut

& Majeftatis Germanicz fubjedto ,

aticitt (

peräi noftri

divifionem exhi-

differuimus: nunc ordo poftulat, utipfam quoque Regalium

atutt (UEFJJ'

beamus diverfaf(que earundem fpecies brevirer enumeremus.

uus of

Il. Solent autem. Regalia à variis varid difpefci. Nos, ut eo diitinctius

n

LT:F(:

iftorum divifionem recenfebimus, . Poftea ve-

procedamus, primó communem

to,

uomodo commodius illa tum i

n genere, tun in fpecie , intuitu Germanie

Jopt x"'

nofire, nobis dividenda videantur, oftendemus.

hbt V ,g.

]

II Communiter ergo Regalia dividuntur in Majora

(cu Majeflatis & Mi-

ii

moraíeu Fifci, five, quod eodem redit ; Regaliafunt velprizi velfecunds ordinis ,

a?

velprincipalia vel f«lfidiaria , itemque vel perfovalia velfcalia.

Piioris ger

eris, five (1.) ZMajora Regaliz dicuntar jura, in quibus porift-

eu

ja1nti

mum fumma Principis poteftas ,

digniras & preeminentia Regnique utilitas re«

ario intereffe,

V;d.BOcer. de Regalzäm'cap. 2. n'nm.

j SuF:W

lucet, abíque tamen pecuni

tüs J

yr

3. fe4. Ludolph

Hugo definit, quo

d Gntjura Regia, qu& tn univer[a Reipublica

ore ahh

admini/iratione coxfrfi

snt, Vid. ejus tr. de Stasà Region. German, cap. 3 $. 2. quem

n

ur. Public. part. 3. exere 1. Dn, à Cocceji

Darot

h

- exhibet Ahaív. Frit(ch. ister Exercit.

UA

ug in ipía poteftate tuendi jara & Re

rnpübl.

w[u[ D

Majora & principalia illa vocat, q

item & Dn. Schxwedet

o

conüftantés aris Public. Prud.cap. 21. $. 7- Zieglero at

bernationem 1

ii

o

noftro 4ajera illa vocantur , q44 £*

(

j

umue Reipublica [Larum come

cernuat ,

l

qua: f

XxrX 2

-

n

us

í

—

»16

SCHEFFER de Regalibus,

— —

p

:emmt,—vid. ille d-e fur. Majeflat. Lib, 1. cap. 2, $. 28. hic veró en estrodudl

; fu.

us & feff

Publ, parz. [fec. fel. 1. C4p. 4. $.2, — Referuntur inter illa poteftas Legislatoria',

uE&ote

jus Magifiratus conftituendi, jus circa Sacra, Jas Delli, Pacis, Legationum,

;i:. Invi&

ferendi Leges, reftituenda famz, creandi Notarios, cadendz monetz , indee

&

que dependens jus ordinandi Zygoftatas five W'ardinos &c. de quibus fingulis

Qlione, B.

vid. ab Hagen £m J»fhz, parifr. Publie, bib. 2. cap, . & Magyif. Dn. Re&or nofler

dicic ele,

Majerus u Copmentar, jur. feud. cap, 12. per tor. & de his potiffimum elgia ifta

--

Imperantc

€4p. 1, $, 4. jàm addacta, aliqua complura, quslias quod Jura fint potentiora,

fedetis a

offibus Principis coharentia, ipfi coronz annexa atque perfonalia, przdicari

tilfmodi

poffe autumat B. Dn, Hert.. E/em. Prad. Civ.part. r. fetf, , tb, 17. quique eum fe«

fola fecun

quitur, B. D», O. kel £s 1ra2, de

praferit. iwæema praferiumrer. Dümüf?- G Regal.

t jura ill

Princibum cap. s. ib. 3.

N

ttna Quo

JMinora Ícu. Fifiá Regalia ve

ró ipfis fünt )ura , quz unicéad confervandum.

Reg

& augendum F.(cum refpiciun

mediis & (ub

t, inque reditu imptimis ac fru&u atque fic in

ditos, t

fidiis faltem ad Reipublicz tuitionem pectinentibus, confiftunt,

funt Jus

Vid. Rofenthal. de fend, cap- , concluf. 2, num. 1. Bocer. d, tr. cap. g. num. 6. nec

Tüm, &

non Dn. dc Cocceji /eco fepra alleg. B. Zieglerus & Dn. D. Schw'cderus nofter

VI,

dcfiniunt, quod fint commoda €$ emolumenta, qua ex bonis publicis , vel altásvae

Düot, /j

Hoke Imperi ab eo, qui [ummum in. Republica babet. Imperium percipiuntur vid,

tpedham

locc. fupr. citt. Vocantur valgó bie Seapferiidye Güter u$ Gammetgefáll.

VlI,

iem: SDic nt

fbate Regalien, eademque dzplicis creduntar effe generis, alia

Dirifione

que tuitionem & confervationem Reipoblice pro.objecto habent , ut jus vctie

Itpüdian

galium, tributorum, fluminum, merallifodinarum , viarum publicarum &c.

ptoband

4lia , que commodis privatis, fzu recreationi ac voluprati Principis inferviunt ,

Nuamc

nec hzc pofteriora alio in fenfu Regalia dici poffünt, quam quia non privatis,

Qiverfo

fed Principi competunt, e:fi non officio principali, Dn. de Cocceji 2. cap. 21. $. 5»

jtdo pe

IV. (2.) In Aefervata & Commounicata. — Mla, qua & incommunicabilia

3b alrer

aliis, (ed talé ita, audiunt, funt jura, quibus pars quapiam in Civitate tàm

tXteros ;

mixta, ubi cilicet modus adminiftrandi alius eft ab ipía foima, quam fimplici,

It lg,

fola gaudet , nec in confortium partes reliquasadmittir, |1n Imperio noftro vul-

Vil

£9 dicuntur jura Majeftatis Cafatez v. g, jus creandinovos Principes, Comites ,

.i& patti

üifque locam affignandi in comitiis ,

cognofcendi in caufis Illuftrium , fuper

It prim

feudis Regalibus &c.

Cenmmunicata veró dicuntur, quæ in Civitate mixtà una pars fine præ-fcit&

"Quitqu

reläqmrum exercere nequit. — Haàc

pertinent negotia quz Imperator vel cum

F.

folis Ele&oribas,

velcum omnibus Statibuscommunia haber, — Illa fant nego-

"que Cüm

tia Cafareo- Electoralia, hzc jüra, quze dicuntur Comitialia, Sic Impcrawd

^ patefe

quidem jus ä&gd- creandi Principes & comites integrum manet, fitamen ad vo-

tum

mmus i

p n

r;n Specie $, F. 7

imredu&.ïun

win & (c(fionem in Comitis adoptari velint Princeps vel Comes, neczíle ctt ,^ .

Legili

ut Elc&orem & Collegii, in qucd recipi volunt, conic;ius adrhibeacur; Vid. Ca-

Lepaitn,

p Invi&tifimi noftii Caroli V. art. 22.

Utitur häc diftin-

yonete, t

V. (3)) ln Regaha ezEguipar antia & Difquiparantia.

&ione. B. Dn. Ziegl:rus in fa. pius cu, rr. de jur. Maj. hb, 1. cap. 3. $. 26. 27.. dlla

vubus g

Nedor d

dicic e(le, que rcfpedáum M:j

[tatis ad. Mijeft:rem. iaferunt, adeoque inter

im el gl

Imperantes ipfos tanquám pares verfantur : Ta

lia fun: jus belli & pacis, Jus

" pozcnu'ora,

focderis fanciendi, jus Legatorum mittendorum & fimilia. Neceffe autetn eft

accidit , uripfa vel

ja, pedia

ejufmodi jura dari, eo quod nulli Reipublice tàám fclici effe

fola fecum contenta , velab aliis femper fatfecura effe poffi, — Quareopus habet,

uiquecum j

m dN

ut jura illi fupperant, quorum vi cum aliis comz'aþeze & incommoda quzvis ex«

terna quoque amoliri valeat.

qua Majeftati competunt in refpe&tu ad fub-

coeryandi

Regalia Difquiparantia (unt ;

ditos, tanquàm impares & qoz limites Imperii h

aud egrediuntur, | Qoalia

ag l

, cult

funt Jus vedigalium , Mogiftramuum creandorum , Jus punienflvi, muldta«

Y

j mb

rüm, &-c,

V, (4.) In Zpmanentía & Tranfcuutía.

Hac hegmia cum exteris concete

H

w;dercsmfïfx

fi ad lubditos

nunt. ///4 iterum intra limites Reipublicz conunenir, nec ni

il, wla!:äff-j

refpectam aliquem important.

ertt iunl!tf.i'fd'

Igus notz Regaïiümi

VII. Sunt be, quas attulimus , communiores ac in vu

z

Divifiones, Nos quemadmodum omr.es & firgulos, ultimum imprimis non

fe g a

repudiamus 3. Ita non omnes tamen (id quod praficini dixerimus)

zque ade

nt, g[jtlSï'f ;

r

proh

andas «ffe arbitramur, — Ut enim 4 zertía incipiamus , eam velideo fupe

fi

ublicua

nec ab ifta diftinguitur , ni

Buam cen(íemus, quia cum quarta reapfe coincidit,

jpic i

diverío accidentium , que obje&üm afficiunt , refpedtu.

Utraque enim ab ob«

li3 [ Pfi?mh

je&to perfonali, quod funt vel fubd

iti vel exteri ; defumta eft, per id veró una

us

)

ab altera difcernitur, quod divifo io

Regalia e-£osipavantie €$ Di(gsuiparantia

:

| qualium vel inequalium , ijla veró

exteros (übdicofque fub ratione virium ve

; Civitat

$n Immanentia €$ Tran[euniia itos fub ratione loci& übi refpiciat.

um

m»

)

Vill. Quo

d ad fecusdam dvifianetm attinet, illa velideóquia à modo hiben-

i n

m nuncíolitario, nunc cum aliis communi afcita eft ,

di& particäpandi Maj: ftate

t$,

diftinctiones , locum invenire nequit, fiquidem

inter principaliores Regalium

tmam (HP :

nobiliffimz rerum divifiones ab obje&o potius, qu

àm modo repetenda videntur,

f,

t

um fub-

Et quanquái dici pf;zaät)cu

m modo ho: Majeftatis participativo etiam ip

icam vel feocfim acqueindivifim , vel divifim

; fint Pm "

C i

jedtum Majeftatis, quod R:mpubl

ratol i

licari & includi; retamen penitius infpee

atque cum aliis conjun&tim renet, comp

] t

fnt!

bjedirat

ionemin divifioneifta haberi, Utta-

a, patefcit, modi magis, quàm fo

]"

pcrz»f"

egalia

in genere dividantur? Primario non

€camus , in quaflione, quomodo R

Xxxx 3

mod n

quari,

us

*7is

SCHEF?ER- de. Regalibur ,

quari, quis & quomodoþ ea teneat , fed qualia & quotuplicia iffa in fe int ; id.

uod non asliunde melius quam ab objc&is principalibus addifci poreft.

bouc

,IX. Reftat antiqua illa eaque decantatiffima Regalium £e ZZzjora E4. 2Mj-

sora diftin&io, — Patrocinatur huic & vetu(tas, & conimunis feré omnium ad-

tlque f;

probatio, — At veró fi glaucomate detradto oculatius remintueamaur , certé nec

(6;, qh*

juitica

utilis ifta eft, nec accurata. . Neque proinde mirum, eam à recentiorum pla-

D

eunt J

rimisex. gr. Textore £a tr. de fjure Publco Cefar. Tit. g. mum. $. Vlluftr. Dn. Thoma.

Tartor, ,

fio i xetíir a

d Haberum de jure Civit. Lib. 1. feli, . CAP, F. 0L. X. "Titio ittt teut;/

«l

(ien PebemnSfiedyt. cap. ?. $. 15. aliisque rejici & ex(übilari. Utique pulverem

tl coh

ifta olet fcholafticum & nonnift litibus vaniffimis anfam praber

propterea

fionem )

—

quod fzpiffimé non.conflat fub quonam cenfu hoc vel illud Reg:le venire de-

ue med

beat. Deinde deprehenduntur quedam ex minoribus Regalia, quz , duüm

mine inf

commodis fuis maxima fzpiüs onera conjundta habent, hincincommoda magis

füciciun

uüáàm emolumenta Fifci dixeris. ' Porró .(ïnguia Regalia qualiacunque etiam

Tt per

illa fint, Fifcum fuo modo adaugent, fi non primarió & dirc&é, faltem fecune

Iu ;

darió & perindiredum, — In exemplum efto vulgars iftud hodieque abjectum

feré Notatiorum genus , quod vix ac ne vix quid«m (ine certi pretii ex/olutione

)f!l:rgï;;æ'

vt

ereatut , ne dicam quid de aliis dignitatibus , qux immediatis

aque ac m«

u dif

diatis nonnifi previa prenumeratione certz alicujusfummz conferuntur, . Uti

Pf

. hoc abund? patet ex Taxà. Dignitatum fmperii, quam JAppendicis loco Examint

ftta uv feud, fübjecit B. Dn. Stryck. fa£, ». P. manifcfto , arbiror, indicio, quàm

LUTTTT

malé Regalia in msjora & minora feu alio nomine in M- jeftatis & Fifci divi-

pr:zih;;

dantur, Tüm &idobfervandum olim ex non paucorum fententia inter Regalía

!imx nga

m o

majora quid relatum fuiffe, quod jam indiftin&tà patet commercio privatorum j

&

/ . * Sic olim jus fabricandi arma pencs folos Unperatores refidebat, quod tamen ho-

dié in peculiare jàm abivit opificium , nec quicquam cum Regalibus commune

hp hij

habet. — Ulterius di&um modo jus creandi Natarios, Poctas laureatos, & id

müfüm )

X

geneus alias dignitates minutas conferendi, vul golocum fuum reperit inter Re«

Itl

gilia majora; contra jura que rervum rerum gerendarum fübminiftrrant , atque

fic omne momentum in Republica abfolvunt exiguis faltem ac minoribus Re-

Rat

galibus accenfentur, vela

ti. jus colle&andi, vectigalium, merallifodinarum ,

t i$ u

fluminum navigabilium indeque dependen:ium jurium &c, quod (ané ridica-

kl

. lum. . Adde quod multis inlocis jüra quzdam referentur inter Regalia majora,

|

qua alibi vel minoribus faltem vel Regalibus plane non adnumerantur. v. g. jus-

üüïïcs ad

|

praxandi, cauponandi, jus hibendi molendina praíertim bsnnalia, jus ven-

:|

a Á

ceadi charras luforias, calendaria, taba

1

Kl (

cum &c. quz aliquibus in locis foli

: Principfs (ibi v

indicant, in plutrimis aliis prov

lm

iaciis veró privatis pro labitu exet-

|

cenda ræi*inquumur.

alium

RTT

Iiiufi etiam accedit, quod nec ipái Dd. dc hoc Reg

divi«

PT

( UE

Ed

od

n Specie S, R j

d

—

lil

awi;fïüxznx fibi färis"toü&e UE

orum enim alii, foiiulmþer;':fozzi Regaïiä attri-

l

bsunt M:jo:a, tanquam veré Majcftatica, Statibus veró folummodo minora ,

4 M.

atque fic hos eo ipfo à juribus Majeftaticis penitus excludunt, non confideran-

m

plurimüm in provinciis fais illimitatam proríus atque fic Ma-

tes, quod hi at

C

Trane veió Regalia minoranon

jeftaticz hsud abfimilem exerceant poteftitem.

2

Qunie

erunt juta. Majeftatis veié talia

*

anne magis & minus mutabit fpäiïm?! vid,

t Thon

"Textot. Jeco fupr. eit.

t

"Al , cam ipfis animadverteretur.

hoc modo opinionis fuz fundamentum

epulvcvm

ium prolapfi , tertiam infuper addidere divi-

malé coherere, ab uno errorein al

A

PI'QPIEIH

fionem Aegalis«m putà 7

Vinimorum , qua penes reliquos cives five immediatos

qtnye d

five mediatos in Germania noftra refideant , nobis veró aliàs privilegiorum no»

quz, düm

mine infigoid folent.

Solidum igitur atque veritati kmgä convenientiffimum

modorapl

judicium ett, quod ll

uftz, Dn. Thomafius /oco jam allzg. de hoc argumento tulit,

quiens, divifo hec in [yflemate artis nl babet u[unn

ii ii

Re pentius vofpetta, in

m u

Nam efl cbfcura i.e, noa ad(unt pesficus limites 8 termimi , quibus [eparari pojjost

utrague, U»de Dd, fspe affenti

unt partim im defimtioue , parttm £m appécattone

a

Dei

5

i er ol

[2

$ rect

a:/i se g;ecä:mum

le »uullum babet ufum in deffsiendis controver[)s

]

quad majora uec

zqu K n;

D

aut dolirima praxt.

Nam qui vulgariter ajfertur ujns dupiex ,

w i

»t , alienari à principe ,' nec pra[cribi contra Principem ,

minora po[[int , eiiam

i

P&l

"d

erroneus eft,

Jd quod magis perfpicuum fiet , li ejus ortum [petles , qui debetur Inter-

li, g

'

vetibus furis

fend, Longobardici- [ciltcet recenfentur 2. F, y6. [ub rübrica: Qua

& Ri

fint Regalia , Cfe,

Faria Regaliorum (fecies , qua folent coberere feudis Regahibus.

utur Regalia Legum ferendarum , bell ac pacis C2 fmi-

i

Cum verà ibi non deprebenda

lia, Fendifla , ut vationem darent , cur easbi fint omi[[a ,

invenerunt diftintlionem

p

1

énteY-majora

M

punora. 4c vuinora dexerumt, oUa continentur i»g di(flva mþz't.u!o-ï,

]gd um j

!

y

majora qua non continentur , £9c.

Gcarum Divifionum nobis fatisfaciat ,

g V

X. Cum itaque nulla fuperius receo

fententiam promamus, — Ánte omnia

yiinc

fupereft , ut , qu& melior reliquis videtu:,

veró prznotamus,

duo nobis juxta $. 2. praftan

da effz, primo ut Regalia Ma-

lts i

t

jeftatis in genere, /ecmodo at eadem pt

out ex Majeftate in applicationead Ime

jnorit

étata flaunt

, in certas claffes diftinguamus. -

perium noftrum Germanicum fpe

fodmarüm-

alia vatizs utique & tantum non infinitas divl-

(iti ]i

. XI. In genere (pe&tita Reg

fiones admittunt d fiae, obje&is , fub

j«&is, modis, adjundis, &c. defumen-

li^

(tantia divifionum

das. g. '&'*Gïö nos iB pïæiïi'ns nont

im de numero , quam pre

u d

quz utifupra jàm in-

l [

Ícliciti fumus.

llla autém praftantiffima videtur divifio,

liï, J

Hinc jam ex defnitione Regaliam

IU

nuimus $.8, ab objeáis petitur primariis.

Imperium , Domirium G ..

i

füperius data cap. 2. $. z. liquet , Regalia in genere ad

juiu:

Dn». D. joann. Frandf, |

Regimen xevocari poffe. conf, Clariffimus Theologus

g NE

j

Baddgw

Rm

920

SCHEFFER de Regalsgxf,

lrm, a

Buddeus $& Elem. Philofoph. pratl. p. 2. cap; 4. [c&L. 12. 59*18.) : Scd;äumv,hæc d:-

|

ftin&io, quaoquam generaliffima, tamen aliquid obfcuritatis habeat, & pro-

'.

poritcali

pterea quod trimermbtris eít, fubdivifiones nimium accumulet; Itaque alanr

: iptlition

adoptabimus zqué univerfaliffimam , eamque bimembrem , tum ab objeáis

igindi

principalibus fubditis & exteris, tum à finibus civitatum primatiis , qui interna

uini ape

& externa ejus felicitate abfolvuntur, petitam.

Sclicet, quicquid juris ab Ime

; llos, nov

' tttticellr:

|perente exercetur , id vel intra Rempublicam manet, fübditofque ferit , vel ex-

tra eam tranfit & in ex:eris terminatur. — Emer

; podi, bof

git hinc divifio maximé priacipae

lis , fuperius jam ex aliorum , imprimis recentiorum mente addudta ; &cumilla,

- lütque d

in jura z:quiparantiz ac difquiparantie, coincidere di&a, nobis autem jam ap-

—— Nütum, |

probanda, quando Regalia difpefcanturin fura vel Zposanentia vel Tran[euntia.

| Mütonüm.

XIL Regalia Jzmazentía autem, dum feíe exerunt vel circa res politicas

1

&

Ldæn Kc. ]U

five profanas, ve

circa res Ecclefiafticas five (2ctag

; hinc ab obje&to fuo rur(us

' nlmu lum

fubdividi debent in Secularia & Ecclfiaflica. — Numerus omniam atque fingulo-

ium k of

rüm Regalium non quidem eft infinitus, e(t tamen indefinitus, quare rotüne-

paíii, «

| dum numerum ponere velle fruftraneus labor eft Chaffinzi , qui ducenta & odto,

j u dtlt&u:

& Sixtini, qui quadringenta & tredecim referuat teftibus Carpzoviis de Regalil.

XN,

cAp. i. aph. 1. Noftrum itaque erit potio:es falrem &

quz vel primz nobis in

ttinionem

memoriam recurfent, Regalium (pecies enarrare.

- las Ec

XIHL Sic ad Regalia Secularía haud dubid pertinet ]us exigendi homa

fs

gium, poteftas Leges ferendi illa

Íque interpretandi, Jus Mandata , Ediáa,

; di M

Reícripta edendi illaque affigendi, Jas difpen(andi, Jus aggratiandi, Jus re-

; Turindi

ftituendz famz , Jus concedendi veniam ztatis, Jus legitimandi , Jus difponen-

cendi i

di circa matrimonialia Civium , Jus compellendi fübditos ad munera publica ,

Eccefa

Jus ordinandi Politiam ; conftituendi Magiftratus, Jus monerandi, Jus colle-

tcundu

etandi , accifia imponendi, Jus creandi Notarios, Magiftros, Doctores , No-

Mi

biles &c, Jas indulgendi privilegia, Prote&oria, Moratotia (eu literas quin-

Portus &

" quennales, Jus erigendi Academias, Gymnafia &c. Juscen(endi & confiícandi

libros , Jus dandz Civitatis, Jus inftiiuendi nundinas publicas, Jusinterdicendi

—*

vel ordinandi monopolia, Jus commerciorum , Jus difponendi circa pondera

* M

& meníuras, Tus conftituendi pretia rerum, Jusordinandi & confirmandi Uni-

!

tbu,

verfitates ,

Coi

-

legia , ttibus opificum, aliasve focietates , Jusavocandi Subditos,

!dqu

Jus tccipiendi peregrinos,

a

]

fudzos, atque alios infideles, Jus relaxandid futa-

'iah

mento, Jas

puniendi, Jus profcribendi (

1

v€ dcclarandi aliquem in banpum,

L

Jus confiruendi Afyla, Tus tribuendi

t KE

Sa

& v &&

|Y711

21

P;Q,g

P

mcondudum, juszffigendi (alvas

Juis

Guardi:s, fus fandtificandi Refide

&

LA

3

liave loca publica, 'Jus Archivi, Jus

^

d

1

l':'.'i

Vb

viarum püblicarum, Jus cor

Xducendi , Jus ponen

i

à1

nfigna in locis & itint

& k

u$

un

» publicis , Jus erigendi ci

ppos vectigales, Jus perfequendi & indagandi, Jus po-

.w

flarum ,

-

Cd»pede SSRÉE—

7é$

t

m z

ftarum, Jus difponendi circa novellas , Jus comiti

orum publicorum & diztarum

Jus recipiendi

a, hp

provincialium , Jus uitimz co

g^itionis & extremz provocationis ,

Jus ordinandi proceffus , inft

ituendi vifitationes Dicafteriorum

[caqu:alm

appellationes,

Jus Do-

i dj

largiendi Revifiones (ententi

atum , reftituendi contra lapfum fatalium ,

dithefauros, bona damnatotum , agros dere-

quiia

minii (apereminentis, Jus vindican

li&os, novaliaaliaque bona vocand

a & erepritia, Jusderra&us , Jus decimandi

i'jurisablm-

erit, vtl

aut uicefimandi, Jus Domaniorum,

Jus palatiorum, Jus forcíti, venandi, aucu-

fluminum navigabilinm , porcoum, riparum,

mépipe

pandi, bofcandifive lignandi, Jus

gendi

(accinum , arenam auriferam fiveaurum flu«

&conili,

indeque dependentia Jura le

retium, pontium ,

viaticum , margatitzs,

us piícandi, Jus molendinorum,

um j

.

ulz , Geranii , Grue

|Taunfunt

pontonüm feu trajectus,

Justelonii (eu ve&tigalium, Jus Scap

nni, cupr

i, &c, (ed & (alis,

.res pl

tiz, &c. Jusfodinsrum non faltem auii , argenni fta

; ci

nabaris aliorumque mincrae

nitri , aluminis, fulphuris, vitrioli, auripigmenti

dofto u

ndiob(des, Jus fequelz, Jus

lium & foffiliur. Adde jus A«mandiz, Jus da

a;queüngu!c-

ta, Jus conícribendi milites ,

qure t

prafidii, aperture , &c. Jus exttuendi muoimen

Jus dele&us, luftra

tionis , metatorum five Inquartandi, &c.

gcena d

lefaflica veró Regalia tefe

rimus ,

jus novam i

ntroddcendi

XIV, Ad Ecc

"I

religionem , Jus tolerandi alterius religioni

addi&os, [us componendi contro*

rimz nl

verfias Eccleliafticas ipfifque Religiones uniendi,

Jus difponendi d« bonis Ec«

Jusvocandi & ordi-

Qu

clefiafticis, Jus conftituendi Confiltoria eaque diffolvendi,

vípendi r

nandi Miniítros Ecclefiz , Jus difponendi circa adiaphora & cultum externum,

du H

Ü

l

Jus indicend

i ferias (acras & profanas,

Jus ordinandi calendatia, Juscogno-

[iändia ]üs j

Ícendi in cau

(is Ecclefiatticis, Jusconvocandi Concilia, Synodos, Jusvi

(i:andi

Judit

Ecclefias & Parochias, us proteg

endi defendendique Religionem & in fpecie

s'-ïf'w

W

n

fecundum Jus Canonicum atque in i

llis, ubi iftud viget, Regnis, prafertim in

Aunatarum , De—

ydi, J w

]mperio mofire, jus primariarum precum , Jus Patronatus ,

Dodorthy!

Áirai

Pomu &c.

1 at )

Yyyy

XV. Ad.

h & con [CW*

TU

lie

hactenus recenfita , omnia, & f quz dantur alia à Su-

gine

E chaiia Ecclefiaftica,

z Religioni add;&tis, jaíto titulo, exercentur,

Cra FGU t

tibus Evangelicæ aut Reform

fimadU*

idque non demum exinduku Inftrum.

Pacis W« üphal. fed vi ipfius Juris-

l(

Wi

]

uod (i veró accidat, ut hi Sta-

j $N

g

di&tionis Territorialis. vid. snfv. $. 27.

tus Cenobii, Ecclefias Cathedrales aut Co

llcgia ciufmodi ECCICH'&(HC.

d

J

pb

jurisdi&ioni fuz (ubjc&ta cene

ant, tüm eadem hzc [utainita iiscompee

Competunt veró

&1 Cndng u

tunt, quz alias Imperator & Papa conjundtim hibcac.

Aetli

ul

ex moderna coníuetudine non faltem Principibus viris , fed &inc

apitulis

uod fibi

rlf

nti5"

TU

farmipinis coram /conja'gibus , quale jus eft primariarum precum , q

A

cxpreæ

znrff, j

li

jb ]

þ:n

SCHEFFER de Regalibur ;

oemsemes.

um

ndi

XV. Ad Zranfeumtia & quidem ad Pacifica receníeri dcben't,, jus. vn;l'-it-tc

Legatos cujufcunque ordinis, jus contrahendi fecdera , INeutralitatenr, 'conce-

lum

dendi inducias, pangendi Pacem , jas Guarandiz , Protectionis, Advocatiz &

|

Ia

ad Ze/ica vero jus ineundi belluma tum offenfivam , tum defenfivum, jus be

3 u'i.

a;plma

gerantibus adfiftendi , Jus recipiendi obfide

hyman

s, Jus R.ep-reiïzäliam:ln« & e *

CA :»- -'-

1

Es

De

filisea

ngaliäw Imperii- Romano- Germa

nici in fjecie.

i

lr Kq

SUMMARIA.,

;

dj c

5 L. Trasfitio. $. 2. repetitur

ex fu- | rmm €8 Territoria Principum

nha, $

í re,äæä?w*.

perioribus: duplex: Regaluws. ad. Impe- | $. 3- emergit. bive. divifio primaria in

(fartz,

[ QUE EAC

Yyyy 2

dempe.

tilerif

[ di H

ftttrto]

expreffà vindican-d;um curavit Electcix Brandenbu

rgica , tefte Schiltero ig

ducin

addit, ad. hb. 6. cap, s. $. rnitr, fii de libert. Ecelef. Germ, & B. Dn.Sam.

UE

Suyk. in diff. de fure Papali Principuus Evangel. cap, 4. $. 3./24. & in fpecie

de Jure Annatarum Ptrinci

pibus. ctiam Proteftantibus. *cpmpetenlce..; vid.

z Eund-— d- €np. 4" 5,'.. 7. /ä?e.

h

* Sunt bac finonomnia , attamen potiffima Majeftaiis jura , breviter & fum-

li

matim ánobis recenfenda. — Quemadmodum veró ifta preci(é funt Regalia

i

in genere fpe&tara , adeoque cuivis Reipublica: in univerfo, qua patet ,

ga?ia'

mundo competentia: ita tamen eorum alia funt a£fz/vta, ex natura Rei-

mani

publica cujufvis: neceffzrió refültantia ; alia Eypotbetica, pro diverfiate

Getro

Regnorum eorumque fitüs, proventuum , reboris , &c. certis fuppofitio-

C()mp

nibus & rationi Statusinnixa.. Perquod ipfum veró generalitas Regalium:

lotam

nontollitur. Pofita enim conditione, pofitis certis Kegionum proventi-

bus, reditibus, &c, DPonitur etiam generalitascompetentize, nulla plané

l

Wona;

in toto otbe Republica exclufa. — Cecerüm diffi:eri nolumus, in enume-

rando nonntnquam ros inter immanentia retuliffe, qua cui ad traníeun-

LP

tia: pertinere videri poffent , qualia fünt jus dandi obfides , tribuendifalvas

Ffrifgy,

fiüa,

Guardias, &c. Verüm cumiilla ipfa pro dive:fo confiderandi modo &

immanentía fint & tranfeuntia, pattim cum civibus, partim cum exteris

connexa:z noluimus nimis anxii effe in te tanrilla, ficut nec ordinis & ne-

lY,

— 2

xus quo fe invicem contingunt , naturalis, fuperftitiolam admodum habui-

vl fg]i;

musrationem, — Quod fi cui tandem videantur eliqua nomen Regalium

LITS

plané noncmereri, fciat is, nos ide

o iflhzc in Regalium numerum com-

m ;

pegifle, quia, e:fi hic ibi a&u talia

non fiot, nec pro Regalibus veté cali-

óus reput

mcii.c,,—I

entür ,. poffant tamen pro: multiplici circumft:ntiarum . concurfu

talia fizri,

H

1

ifraque dignitate prolubituImperantis convefliri,

R

.v. :

N

——

;

ü ls,'aie : Bv. Ro 4,0

m .

z'm ertalia 5,7':?'7!:071'41:'4. $. 4 Iomperi-

litorum , qualia: f" -meiaäiy'ïdtälfk-"'

$. 16. jus. cencedendi privilegusto mowe-

, ff

alia rur[us vel Ce[area fant , vel Cafarea-

at f

Elctloralia , vel tandem Comittalia. $. 5,

tandi, $. 17. jus declarandi Statum Ali-

apphcantur. bis opmmbus diffintltones in

quem in bannum, $. 14. travfitm 4d exse

meratíozem Re[eyvatorum Ca[arit juxta

.ïïsbeü'»

Immanentia €8 Tran[enntia , Politica C$

Ecclefiaflica, . S. 6 Imperialia quomodo

|

dullum D». D. Sckmederi. $.19. prime

fuflixennt: locum generis. $.7. recen[en-

leco fPant. Refervata Eccleiaftiea- $. 20.

jeauuntur Sacularía, $. 21, xetamina qua-

tur. Regalia Comitialia. $, . [ecunda

claffis continet Regalia Cafarea- Eletlo-

dam (ubjunguntur. $. 22. fit pragreffos 4d

ralia. $. 9. Tertia claffis exlubet Kegalia

&egalia Territorialia. $. 23 exbibetur eo»

T d

|

ram defimtio. $. 24. dyviduntur bscrur-

v

Cefarta, $.10. 11, de voce €$ nsta cha-

rallerifflica Re[ervatorum, $. 12. 13. de

Efm in [mmaxentia £€ Trav[enntia y utra-

Impe-.

P oddenl

incerto Refervatorum numero. $.14, ad-

|que in Eccleftaffica €4 Pelhitia. $. 2j

duciur. cautela. bic probé ebjervanda. ( de Regalibns (eu potius priwkgä:

p

d«

s

)»in

$.U* anentio fit Referyatoram hodie aba- | vatorum.

*5- I-

-

T W

Upereft ut ad liberandum nomen & ad exfo'venda promi

ffa cap, 1F. 5.» I6,

?CICDW- L

.

data paucis etiam tangamus Regalia, quz ex Majeftate in applicatione ad

il

Imperium noft'um Romano- Germanicum fpectaià fluunt ,. adeoque Re-

m

in Imperio noftto modo peculiari fefe exerentia.

galia

i qm P?[äly

II. Hoc factui cx füperioribus repetimus, utique Reipublicz nofttz Get-

T

manicz peculiarem prorfus ab aliis formam effe atque hinc Imperium R« manoe

Germanicum jaxta $. 2. €$ 7o. d. cap. IP. dupliciter fpectari debere, primo qua

^ dimfïv'zte

il

]

compagem integram & fyftema fuum univeríale, fec&nde qua (&ingularia fingue

lorum Statuum Territoria.

irasW]

IE?

III, Quibus ita premiffis pr

ima jam omniumque .gcnera'limma Regalium

jm P[O

t

lu

RRomano Germanici lmperii d:t7/» hzc emergit, quod slia qvidem fist Zmspe-

ï, nuuäP

, g

u

vialia vel umiverfalia totum quippe integrumque Impcrium conceroentia , alia

Jerritorialia vel particularia , ut pote ad particularem quandam Regionem ad-

mnkW

fticta, Utriufque generis Regslia tam Jwperialia, quam Terruortalia , pro di«

od

j o

verío contemplandi modo in diverfas iterum fpecies abeunt.

(

jl

li&tans;

IV. Et I»perialia quidem prout exercitium ipforum vel foli Carfati re

&r

vel folis Ele&oribus cum Czfíare commune , vcl denique ad Cefaream Majefta-

u

n

tm oemne(íque & fingulos Status conjuré&tim allig:tum eft, diver(a fortiuntuit

; Rggaïwu'ü

nomims; nam primi generis dici poffent Cefarea lecundi Cefa:ea Eletleralia,

sertil-Comitiala , tetminis his ad rem fubflratam peculiariter accommodandis,

nt

i qu

J

V, Singula hac rurfus vel mmaventia funt , vel Tranfeuntias hac bina veró

p

a

Yyyy 2

pre

7 1 4

mlb

SC'HEPPER de Regaïiäw,

z

d.

H

pro diverfitate obje&totum , quibus occupantür, vel Poeliica

vel Ebcïfia/iicä ,

m

VI, Itaque accuraté loquendo Regalia Imperialia fuftinent locum generis ;

tiendi f

tipiend

tria ifta Cefarea , Cajareo- Eletloralia & Comitialia tanquam (pecies fub fe conti-

nents, Quod (i ramen Imperialia univerim fpectentur, pertinent ad illa non

jïi G4lli

faltem omnia feré capite fuperiors recenfita jura , fed & (i.quæ alia deprehendun-

torraot

en, ut

tur , eo excellentiora, quo majori eminentiz fplendoris gradu facratiffimano-

flra Refpublica Romano- Germanica catera Imperia & Regna oraniaautece!lit,

hdfut,

Quz ipía tamen affertio non eo ufque extendenda, ac &i cum Vultejo 4£, ;. de

fealüre

dum 1j

Fend. cap. . num.6, & aliis Doctoribus arbitraremur, practer Cafarem & Sta«

tus Imperii, reliquos Reges Principeíque omnes faltim invafores effe, ipjuftof-

Irdi $

que potentiz ac Majeftaus fuz ufurpatotes , fuo propterea merito notatis atque

ttif, vid

Blinis hü

caftigatis à Dn. D. Schwedero noftro $s Znirod. part, ffec. fecl. 1. cap.4.8. 9. Sed

ut didum, fingula hzc jura ad totum Impetium pertinentia quoad exercitium

Vil

-

i Cain

varié inter Imperatorem & Status funt divifa. Quod fi ergo de fingulis parti-

ità com

tionum claffibus figillaim aliquid differendum , aufpicabimur ab s/risza, in

qua Regalia flant à Cafare finguli(que Statibus (imul exercenda.

Inpetio

vl' CGPI.

VlII. Vocabimus illa Comit:alia , eo quod plerumque in Comítiis publicis

ab Imperatore & Staiibus vel in propria per(ona, vel per Legatos comparene

bj

tibus, folent expediri, Sunt autem ifta etfi numero non plurima , tamen pon-

VC i

yitin í

dere momentofiffima , ideoque à concuríu capitis && membrorum fimul fufpenfa.

v. gr, Jus fufpendendi vel excludendi Statum à (effione & votoin Comitiis vid,

qüod ü

Capit, lovictiffimi Caroli noftri VI. «rz. z. jus ferendi & interpretandi leges unie

qualia ]

verfales a, 2. jus belli & pacis. ar£. 4. jus imponendi ceníus, tributa & ftcuras

pudi 4

five colle&as imperiales. arz. y. jus exemptionis & moderationis matr.cule &

/W QQLce

perequationis, item jus redintegrandi circulos. i&id. jus facderam pangendotum

Ms

in & extra Imperium. 4rz.6. — Jus difponendi circa commercia & monopolia.

&lil IT

4rt7. — Jus corrigendi defectus rei monctarig. arz. g. Jus reftituendi Statum

J decl

fufpenfum ad votum & feflionem. s£id. jus alienandi & oppignorandi bona lm*

perii.ar£.10. — Jus difpen(andi circa decreta executorialia & o:dinationis circue

Wüc ad

lorum. arz.72.. Jus obrogandi vetera vel erigendi aut ordinandi nova Imperii

lX

judicia. 4rz.16.. Jus declarandi Statum aliquem in bannum. art. 2e, Jus admit«

"4, (Oh (

tendi Statum novum ad íeffionem & fuffragium in Comitiis. d. arr. 7. € 22.

i,

delectus
