reperiatur, vel Juris Civilis difpofitio per confüetudinem corroborata eft. Sic

tbittio

in PoMERANtA fzccizi colleGtio in littore maris , Stypmann de jzre marit. P. z.

Wa nd

rfor, ïm

C,4. ?. 2. G alibi granorum auri colledio ex fluminis ex. gr. fale, arena, pri-.

vatis adhuc permiffa eft Excell. Dn. Ludovici ad tit. ff. de. A. R. D. $. $. Idem

4ios &

de füccini colledione privatis in. Ducatu Megapolitano reli&ta refert. Schóp-

h237, ;

fer jn Synopfi faris privati ad ti. de A. R. D, $. 32. & es. levidenfes, in lit-

i D;ä. j

Dodorun

tore maris colleCtas, fere communiter inventoribus relinqui teftatur. Stryk.

U. M. ad tit, eund, $. 12.

Quod veró ipfas regiones Boruffiacas concernit ,

1 Cl

cetté, fi infpiciamus. verba Juris Pruten. /. 2. £.1. 2. 2. 7 S. 2.. ita illa fe ha-

H Um)ü

bent.

G if bie Pufft, ba8 9meer , fammt bem llfer unb. Geftaten befferr,

Qditis m

toié au

ep unb

d) ba8 Stege/QGafjer , burdjaus allen lebenbigen Greaturen gugleic)

^ gl

ft

gemein, barum fau nod) mag an ben Geflaten be8 90teer8. Sifcbe

temmm :

au fabe

n/ ooet etvoas anoóets su fücben/ níemano verbotten ober vetw

'rema N

toebret voetoen / Qu

fferbalb be8 S3ornftein8, toclcben anben Geflabtenbe8

n

9neer8 aufgute(en b

e9 b

ódfter Cotraff i unferm Jer&ogtbum 9yreuferi

LR PG

terbote

acquiyindi modos Fi]Z'z commodis,

153

verbotten (epm. Hinc enim conflat, folam fuccini colledionem fifco fuo

o anno

addixiffe Legislatorem, non gemmas, non conchas, non corallia, non unio-

nes , non adamantes , quas fimili jure fibi vindicare potuiffet. Cl. Krefs z» Spe-

Itetque

Cete tt*

cim. Turispr. foren[. p.6g. exceptio veró uti in cafibus non exceptis femper

Gub

firmat regulam , ita hic etiam non aliter ftatuendum eft.

$. XXIV.

m gu

Adductus prope effem traditis Sixtini zr. de regal. t. 2. c. 16, ubioperosé

od qo

largam pro fe DoGorum numerum allegat, ut circa METALLIFODINAS IN FüN-

JuisC-

DIS PRIVATIS REPERTAS (de cateris enim dubitationis caufa nulla fupereft)

C D.

eatenus fifci commoda negligi adhuc putarem quatenus Jus CivileRomanum

ter o

nus Prin

quoad illas privatis magis quam publicis proventibus confuluiffe certum eft,

fiquidem venas metallicas una cum metallis & mineralibus in fundo privato

, inqi

repertas , dominii aut proprietatis jure illi addixit, cujus ifte fundus ptoprius

', ti d

fac, dee

effet, J. 3. in f. L. 4 1. 5. $- 1. de vebus eorum , qui fub tut, L. 3. C. demetall. . 4.

6.7. ff. de cenfib. 1.7. $. 1. G 14. ff. fol. matr. l13« $. 5« ff. de nfufrutt. 1. 15.

, nonili

$.1. de comm.

pr«4. foluto faltim certo Principi ve&tigali /.77. $.1. ff. de P. S.

n fatis v

L.15. ff. de publican. Late Magnif. Dn. Prafes Collar. 7ur. Civ. cum Recef.

que n)

Imper. Sett. II. 1b, 3. p. 10. ubi etiam utriusque fententiz Patronos, quorum

beri, Til

una etiam moribus Germanorum rem ita fe habere , regalibusque fifci venas

yconfit

in talibus fundis repertas tam juxta Textum z. F. ;6. quam 4, P. c. g. nonni-

mb

fi fecundum quid & quoad Camonem metallicum xel in decima vel octava velalia,

roffat t

juxta loci confuetudinem,. parte confiftentem adícribi putat, altera veró pla-

terdicltt

ne & in totum ficque illis annumerat, ut in Principis mera poteflate meroque

; nl

arbitrio pofitum fit , velint ne domino fundi füb onere decimarum perceptio-

1 d. Y

nem fru&uum ex fodinis illis permittere vel fibi refervare. — Et fpeciofa, fa-

772 :

teor, funt quie contra fuperiorem hanc fententiam in medium profert , poft

g, p

alios & Fauftum przcipue ab 9f(cbaffenbutg z» Cozfils pro erario cl.6. Conf.20.

j fim

D. 237- 243 add. idem. d. IF. conf. 248. p. 14.9. fzepius nobis allegatus Scharff,

$ciüp

in Dif. deits, qu& jeribus fci perperam. accen[entur c«2. $. 4. largo etiam

? iüm'

Do&orum idem fecum fentientium numero ftipatus id veró maximé urgens,

: St(yks

Jus Civile Romanum per dictum Cap. s. 2. F. 56. & 4, B. c. 9. non effe cor-

re&um, fed falvam adhuc inter fundos publicos & privatos quoad metalli-

—meemif»

Jl fb

fodinas manere diftin&ctionem. ' Aft quod hac in parte fifcus non habeat, cur

TOU

de neglectis emolumentis fuis follicitus fit, certé non modo ex ipfa dictlorum

textuum veriori ac magis congrua interpretatione, fed ipfa etiam Imperii ho-

fj i

N

(b

dierna & generali fere confuetudine, rebus etiam judicatis firmata, nec obícu-

ger t

re in- R. J. de anno 1j41. $. Syierocifen toit. aber, fine ullo difcrimine corrobo-

w

hia

rata, poít multos àíe laudatos late adílruxit Magnif, Dn. Prees. a//. loco,

J

u

quod

W

i

cesimewe

M

GRASS de migle&:'æ q:mä

]

OT

quod in tranütu faltim monere volui,

;

Merre

viderer.

ne infigne exemplum præ—xteriilfc'x

ilicit? a

. XXV.

Aliter veró res fe habet, quoad Tussaunos,.

uipe

Quin e-nän quoaci illos ]ïxs;

(o5 n0

Civile, quod commodis fifci parum vel nihil hac in parte tribuit, in viridi ha-

frisfadi

Cenus obíervantia permanferit, extra dubitationem pofitum elfe arbitrior. Et

alde Zj

juvat ante omnia eà, quà fieri poterit, brevitate, difpicere, quando Jus Civile

luftr, T

fifco adícripferit thefauros vel integros vel ex parte. Olim quidem ante Lso-

Nis conftitutionem fodiendorum theíaurorum facultatem a Principe prius im-

bt m

fut. i

petrandam fuiffe, arg. 1. s. C. de tbefauris multi volunt interpretes , quibus

videbim

tamen refpóndet, Ziegl. /244. loc. $. 11. & hoc faltim ad acquirendum thefau-.—.

tüm &

rum jam effoffum neceffarium fuiffe docet. — Noftra hoc non magis intereft,

tet inve

quam centies a Doctoribus tradita hic repetere, quomodo pro diverfitate vel

loci, ubi repertus fuit thefaurus, vel modi, quo effoffus, Jus Civile de Do-

occupa

fimili l

minio thefaurorum difpofuerit. Id faltim agam, ut quid circa thefauros fifco

nem h

addicendos ftatuerit, repetam.

Integrum thefaurum fifco tunc tribuit , /7 arte

ilicita & probibita inventus fuerit in loco inventoris proprio, ex. gr. fceleratis

pater

tus fue

facrificiis .. 1. , C. de Thefaur. l. y. C. de malefic. Peregr. de ure fifii L. 4.

F. 44 "1. 2. Cardinal. de Lugo de juffit. & jure difp.6. z. rt. . 12. aliique a Lau-

Widem.

itüs fue

teib. Z. D. :b. 19. addudi , ubi etiam , quid per locum proprium intelligar ,

prolixé docet. add. idem i» Coll. 4 4.tit.$. 36. féqq. dixi notanter proprio.

IN

Quamquàm enim non defint, qui thefaurum arte illicita in fundo alieno inven-

Ed

lvento

Veniens

tum pariter fííoo adjudícent ; uti Molina de J. 6 . tr. 2. difput. 56. m. 1.

Berlich. parre 2. concl. 66. z. 11, plurimi tamen DD. contrarium ftatuunt, &

Ts no!

AT

Domino illius fundi integram thefaurum relinquunt, tum quod in nullo juris

textu limitatio hzec reperiatur, tum quod potius i, /. z. generaliter dica-

Cum

tur, i, quiin alieno loco thefaurum (crutatus inveuerit , totum boc locorum .

OC'pL

(ohtent

Domino reddere compelli , && velut temeratorem legis faluberrima puniri.' Sixtin.

de regal. l. 2. c. f. 9. 34. fe44- p- 315. && féq. Lauterb. d. D. tb. 26. p.m. 29. &

ilos a [

de jure fifii c. 3. G. 9.

Stentia

Inter media veró illicita refertur cozfzlratio aru[picum ,

necromantarum « (imilium 4. 4. 5. C. de malefic. cujusmodi horrendum exem-

üghe m-

plum recenfet Carpzov. Praxi Criza. z. 41.

Evocationes fpectrorum 9[nruffe

[

unb SSefcbroebrung ber Geifler, proje&iones globulorum fauff ber (yabem

mfü'dik

Smáulen, viionesper fpecula, Chryftalla, characteres &c. vid. Leifer. i» jsre

4 ln

Georgicol, 3.c.2 $. $. 47.

An vero fi(cus thefaurnm fibi ideo vindicare queat,.

fitie

quod illum quafi à fpe&ro aliquo fponte fibi indicatum vindicaverit, vid.

r

Schoepfl. d rir. de A. R. D. ».47, ubinegat, fi nullaars magica adhibita fue-

at

qual

FKit. Neque veró virgulam mercrrialen;, (cadentem) inter tales artes magicas

referre

blo,

ERE

$o

äacqyz'rendz' »odos Fifei Commodis.

arceem

eriilt

is & [Ctis ufum talis v-'irgulæ-tha—giæ.

feferre folent, qua

nquam multi e Phyfic

fllicit? ad(cribant,

&cum pa&o Diabolic

o implicito conjun&um effe afferant,

ls agat ex facultate occulta ?. & alii

uti Specling. ;z

Diff. An virgula mercuria

os us

herus i cogtinmat. Thefauri Befold.

voce X)ereti, quibus plené

di ha

quos notat Diet

fatisfa&um «ft. a B

Frommanno iz tr. de faftinationibus L. 3. P.15, 6.4. $. 1.

r. Et

adde Zeidlerum iz Panto my/!

erio 90 ber QRünfdelSRutb, cum Przfat. Il-

CU

luftr. Thomafit An. 1700, in

$. Matth. Willenium in ber $Be(dreibung voit

eLo

Ao. 1694. 8. €

ditam. Stryck. U. d. t. de A. R. D.

per Qunfobel SRutbe,

Nunc

35 if«

.16. ibique addutlos.

HíaCtenus de

thefauris in loco privato repertis.

—

s in loco extra patrimonium privato-

quibus

videbimus, quid fus Civile circa thefauro

het

rum & qui in nullius boniscenfetur, rep

ertos ftatuat.

Hic quidem regulari-

ratione , quod, qua nullias funt,

tert,

ter inventori totus cedit, ex generali illa

ate (

rb. dl D. thl 29.

Hinc in mari, in littore maris ; vel

occupantis fiant. Laute

NV

fimili loco , thefaurum

occupans totum fibi retinet. In eo tamen exceptio-

yros ff

s vel facris vel religiofis, utpote qu&e

nem hac patiuntur, quando in loci

LU

pariter in null

itis bonis effe cenfentur ,

6. 7. féqq. . de R. D. thefaurus inven-

(celerati

!

bi enim, fi fortuito id fa&tum , Imperator Hadrianus relinquit

tus fuerit.

if

ntori $. 2 0. . de R. D. $. 3. Si veró data operaqua-

quidem illum ex a(fe inve

"E

fitus fuerit, totus cedit

fifco, per expreffam conftitutionem Textus unici 2.

ndligih

F.;6.

in locis veró fifcalibus vel Civitatis i

nventus fortuitó pro dimidiá parte

F. 56. nifi thefaurum in-

( Proprio.

inventori: pro

dimidia fifci effe debet . $. 29. & 4. 2.

oj

fco debitam fupprimat , quo nempe cafu in poenam invento-

veniens partem fi

[. )'äl "ll'

ris non modo totu

s fifco applicatur, fed ille infuper alterum tantum debet

uti data opera quzfitus pariter totus ad

UE

folvere, per J 3. 5.f. ff. de jure fifai,

yllo j

ffcum pertinere debet. vid. Lauter

b. d. D. thef. 3. Quanquam veró circa

atut, 7J. 3. $.10.

de jure fifci , multumque

yr d

hoc: pun&umxirreconciliabilis vide

f

€ontentionis inde inter inte

rpretes

ortum , hec tamen uri nimis prolixa apud

|vi malim, prafertim ubi FaipERict ImPenATORIS

girti

alios a Lauterb, allegatos evo

2j

fententia in d. cap. promulgata ,. hodie

obtineat, ubi non ftatutis vel alia ra-

Confer, Schilter. Ex.

ad ff.45. $. 30. ubi eleganter

j Wmv

tione immutata fuerit :

erraffe quatuor i

llos Anteceffores Juris Bononienfis, ftudii Ir-

m

docet , maxime

9t

nerii difcipulos,

BurcaRUM, MARTINUM ;

Jacosum »& RrGrowE & HucoNEM

ad hanc controver

fiam ab Imperatore Friderico

accitos, ut indicarent in ve.

! CU

in. Lombardia ad ipfum fpecta-

zil j

ritate omnia' juraregalia , qux ratione Imperii

ultimo.loco inter regalia re-

(

rent & füa effe déberent; quod in Z. c. 2. F. 56.

cum tamen de eo nulla nec

fif, T^

ferant dimidium the(auri in loco Cafaris inventi,

vatis acquireretur in fuo

jiu n

qu

z(lio nec dubitatio fuerit , quüm, quod fingulis pri

folo,

fed de acquifitione the-

n

Ríco aut Imperatori denegati per fe non poflet,

urorum

gt

4o6

: GRXSS de negle&is' qu—oad

A

gt

fiürürum in ux;iv;rfüm extra furidos fiícales repertorum quaítio fuerit , tan-

) f:rio

&i

quam de regali; Et idem in fequenti $. 3 1. ita : 4r, quidquid fit , quia ta-

tnum f

men Fridericus L. baé re tum contentus forte, quim alias vepetitio vegalium fatzs

pl |

édiofa efft, & invidiofa Pontifici , &* poffea libris Tarzs feudalis infertum hoc

capitulum fuerit ; atque error (io m

$m U

da. etiam jus faciat , ex 'þinc confz;gqit? ut in

U.H.adæ

füra noffro hoc jure utatunr.

vemporib

/ $. XXVI.

j

$n de

Hec Sthilierus. Sed objicietur forfan- Grotia

uum illud a-(ï?:rtüm, qüocï

affecle ejus, utpote Arnifzeus de d. f. M, c.6. 1,23. Chriftingus Vol. 5. dec.

g exhib

l de th

16, 2 ult. dec. 17 n. . aliique, quos.citat. Struvius i» S, . F. p. 432. hic al-

TUSITANT

legare folent, qui Ze 7. B. & P. 1.2 c.8. $.7- Germanis, inquit, populi the-

t huda

fauros, st & alia eüéetrora. addixexunt Principi , atque id. jus nunc commmune

LL, abrog

eft. & quafi Gentium s Nam ( in Germania , & Gallia, & AAnglia, & Hifpania,

frumenta

er in Dania id ob[fervatur... Merum enim veró. majori fiducia quam veritate

utam exl

Grotium fifco theíauros liodie adjudicare indiftin&é, fingularum feré provin-

]uris Ro:

"eiarum, ubi fcil. contrarium adhuc viget, mores oftendunt. — Quz etiam ratio

pttt , ni

e(t cur poft Zieglerum 4Ze 7. 44. 1. 2, . 20. $.19. haecin verba prorumpat Lau-

is fuit

terbach. . £ £b 31- INos non de juffitia fed de fatlo bujus coufnetudinis dubitamus.

^

uamvis: eyim: ex/ nasurali vatione ves: uullius. occupanti cedant, attamen nihil ob-

Tiphton

L

fu. &

ffare, quià minns legilius j* moribus alindconflitui polfrs. cic. . Videamus igitur

defacto, & ünguläs:Provincias::-a Grotio allegatas perluftremus. — Ordiamur

qui dub

que fici

a GrnuaANIA, prafenti fcil. ejus flatu ;; de antiquo enim fifcum: non jure faltim

T. "

privatorum thefauros in fuis repertos fundis, fed regalium jure indiflindtéil-

tecurrit

los acquifiviffe fatis. forfan: conftaret ex. legibus, quas THEODORICUS VERO-

Wwnm

NENsiS Rex Gothorum, & FiRiDERICUS [IMPERATOR G Rex Sicilie hanc in rem.

Tatum

"tulere. vid. Schilter. 4. . $. 26.. ubi (2 $.27, Jus Vetus SAXONICUM adducit ,.

€nim u

quale fifci jus füà ztate exoleviffe gratulatur Colpurnias Secnli IIirii fab Carol..

:

Y

tum H

. Poeta ecloga 4..

! flf?zgeraï.

Jfam neque damnatos metuit jatbare, ligo

nes

Quid Pri

iUS pofät

' Foffor, €& invento, ff fors dedit , utitur auro

— ANec titget , ('ut nuper) dum jugera ver[at ara

Ü Q

ANe fónet. offenfo contraria vomere maffa ,

| Jamque palam pre]fo. magis ac magis inffat avaktos.

lt

L

Dehodierno veró. contraria certé confuetudo viget..

Praterquam eni

'th',.quödï

'non modo genetaliter juxta 5 Commnune controverfiam de thefauris.in judi-

& n d

ciüis & ttibunalibus decidi teftetur; — Sixtinus dæ*rkgalä»li 2« € f . n 1. p. 329.

"ubi fimul refert; fe in eleganti fa&i fpecie de thefaurisex juris.communis. di-

li |

; dica-

Bf d

fgofitione refpondiffs;, ac fecundum refponfum: iuwdä-im fapzemo Haffiz

flerio

| Nl

A

&

397

acdnirendi gsodos szcz couamodie.

P

n

À H

flerio & in Camera Imperiali, ad quam a paftc victa appellatukm erat, pronuf-

ciatum fuiffe ; fpecialiter certe id de fingulis feré Germania provinciis affirmari.

jat

ote. DeSAxONIA id prajudiciis teftantur. Carpz. P. 2. conff. 5 3. def. 4 feqq-

"

DA

Stryk.

U. M. tit.de A. R. D. $.14« de Jure PRuTENICO & CULMENSI Hopp.

Mi W

IJI. H. ad eundem tit. S. 39. de

Jure SuEvico poft Fridericum (antiquis enim

us Veteri Jure communi Teutonico ufi videntur) Schilter. Z. Ex. 4.

?tem*porib

$. 22. de

NORIMBERGA & MULHUSA Sttyk. c. [. $. 15. ubi eorum /fatuta inte-

| quod

xhibet, & HAMBURGI ac LUBECAE idem obtinere concludit ,

quia fpecia-

j dfc.

gra e

——

les d

e thefauri. inventione difpofitiones ibi non extent. 75 GALLIA vero &

hic dl

LUSITANIA totum thefauru

m non ad Regem pertinere teflantur, quos hanc in

iitl

1 iite

zem laudat Lauterb. Z. D. $. 3:. de BErGto ipfa hoc agnofcit Groeneweg. de

[

LL, abroga

tis ad $. 39. f. de R. D. & frfeum prater quadam. transathionum in-

! MM]

ullis imentoribus inita, nullum juri fuo titulum vemve yudi-

firumenta cum woun

quare & in hoc negotio fequendam conítitutionem

qæ(m

catam exbilere po[fe docet 5

:pxov'm-

Turis Rom

ani putat, Vinn.

ad eundem $. p.m.208.. Ex quibus addu&is facile

jamtato

ANGLIAM excipias, ubi per legem W'ILHELMII. zbefauri de terra

pitet, nifi

npathu-

vegis fuut ,

nifí in ecclefía uel cometerio imveniantur , memorante Henrico de

yita

Knighton,

de evintib. Auglia ad annum r087. apud. Hertium ad Pof. l. 4.c. 6.

de quà vid. Schilter. Ex. 45. $. 24. & DANIAM forfan (de

TU

1 3. & SCOTIAM,

s i

uà dubito) Juris C

ivilis difpofitionem quoaád theíauros adhuc vigere, hinc-

que fifci commo

dis neque hic nondum profpe&tum effe , quidquid etiam fentiat

Qrjat

$. 2. p 4.0. contra quem eadem femper

j fitin

Illuftr. Thomafius Z. D. de regalib. fifci

recurrit refponfio , tamdiu jus commune in obfervantia adhuc effe, quamdiu

ii

non modo non abolitum, fed ftatutis etiam & prajudiciis, uti hic, confir-

"d

"T

matum eít, ficque inter jus & fa&um femper hic diftinguendum effe. . Hoc

enim uti femper probatione indiget , ita tutius eft in illo manere quíod fcrip-

[ addllfifa

m de negle&tis fifciccommodis dillero, non deeo,

bt

tum Hopp. «l p.r$7. & du

quid Princeps per nov

as lege

s introducere , eisdemque fifci fui commodis me-

(ed quid pro prafenti rerum ftatu jamdum in

lius poffit profpicere ,

prax9i -ob.-

- p« 24- Scharff, 4 D. 0. 2. $a,

tineat , difputo. Stryk. U M. À. 1

$. XXVII.-

'Tuesaunos relinquam, illud adhuc Coronidis loco circa

Antequam vero

hanc materiam indicandum , non modo

Jus Civile, &, quod ei fuffragatur ,

apitulüm Friderici obfervariin quam plurimis quoad thefauros,

Im»quöa

allegatum C

fed in detrin

;entum fifci etiam fequenti cafu. unicam ab illo difcefhonem fieri.

T !Udf

Scilicet , ficut de jure Civili per addudta in $.24.

in fine 'Yhefaurus zz loco reli-

p

ra inventus fiíco cedere debebat, ita bodie omne jus illud fifci

Tb

Jï'

giofó data ope

d

E«crEsus nun

c tribuitur, utpote in quarum dominio hodie funt loca religiofa.

-2

Inde,

fl

10*

GKR ASS de neglg&is quoad:

l

|

ossan

'Inde; G Thefau;xsä m ii,s fortuito inventus, inter eccleüäm & ixävcntorem g—fï:'

dividendus, ex ea ratione, quod loci religiofi non amplius privati fint (quo

ca(u totus inventori cederet) fed publici, qui locis fifcalibus z $.29. 7. de R.

D. equiparantur, fi vero. data opera , totus Ecclefiz relinquendus. — Confer,

Finckelthufius Diff. 4, de feud. qu.20. lit. c. Sixtin. de regal. L. 2. c. f. n.38.

j 501. 7"

Peregr. 4e jmre frfea l. 4. 1. 2. n.7. Schulz. de feudis c. . s. 147. Arniízus de jure

gular

à 5.11-[)

JMaj. 1.3. 6.6. 1. 24. Klock, de arario 1, 2. c. 117. 2.23. add. m. 31. féq. ubi ele-

antem hiftoriam exhibet de CanorolV. IwetnATORE Thefaurum in Mona-

j

fterio fibi oftenfum & a Monachis oblatum detreCante, eaque que. Deo &

queni

Ecclefiis devota effent, concupifcere abnue

T4the.

nte. Hisaccedunt HpPp. d.Lp.281.

Ü A

& Schilte(us d. L $. 21.

eiau

*5.' XXVIII.

Ec hzc quoad generales acquirendi modos pracipua arbitror effe exem-

D7

pla, quibus mores no(lri de augendis fifci commodis nondum adeo foliciti fui-

pb

fe videntur, Si quadam forían omiferim, aut exigua certé erunt, & cum non

1l l

magno fifci detrimento conjuntta, aut, in quibus przftat ipfi fifco , rerum

/dewri

quarundam neglexiffe proprietatem , quam illam fibi adjudicaffe, quod pofte-

a, 2j

Wtang

rius exemplo ripars probat Stryk. U. 4. tir. de R. D. $. 1 . ibi : quod Domi-

AT

»ium riparum plus oneris , áuám commodi contineat. | Involuit enim hac proprie-

145 nece[ftatem vipa munienda vel veficienda, quod unus utilitatem dominii multzs

ünffn

parafangis excedit , ut binc fifeus , qui commodzs tantum intentus , dicam fcribere

l] q

noluerit privatis riparum Dominss.

Obtinh

Opponi quidem Strykio hic poffet , nihi-

lominus fifcum hodie fibi vindicare ripas, f| ex fententia Zofii ac Deffelii z

[

E

z0t, ad. d. t. de R. D. procedendum eílet. — H enim propterea id ftatuunt, quia

UT

in c. s. 2. F. 56. regalibus accenfetur ripaticum. — Verüm , quod ipaticum ibi

Jmo

7/4/

nihil aliud quam Pecfigal vel portorizsm , quód flumen trajicientibus imponitur,

d7

denotet, (conf. hic Sixtin. de regal. 1. 2. €. $. p. m. 4.9.

qui in explicanda

hac voce prolixus eft yauft ab 9ffcbaffenburg Cesf: pro erario cl. 6. Conf. 17.

gltl. l

P- 233-) €x eo evidenter apparet, quod jus trajelus, bie SábrzGerecbtigfeit ,

'Uiolem

$1 d.

ob quod ripaticum folvitur non accolis fluminis , fed Principi tanquam regale

competit, niíi a Principe tacite vel expreffe alicui privato fit conceffam , falva

4nt J

tamen privatis utrobique riparum proprietate manente. Cl. Krelf, i» Speciz.

Ve, Y

Jurisprud. for. p.zo. & Philippi z Uf. Pr.

. h. t. Ecloga 9. Addatur ipfe

Q9

AU

Stryk. c. /, ex quo etiam refponderi potelt Illuftci Thomafio z4 . d. 1. p. 1 14.

ubi proprietatem riparum ad privatos hodienum adhuc pertinere negat, — Si-

ifuw :

quidem fic fifcus ctiam expenfas refe&tionis in fe recipere deberet, (i invitis

!

They;

Dominis tran(itum

per ripas concedendi & veCtigal eo nomine exigendi facul-

Wotapi

tatem fibi affumeret

o

CAPUT

!

l? Rw

um

um

acquivendi modos Fifci cómmadis.

309

CAPUT. l.

f

COMMODIS ,

BE ':'.N-E.GL'EC

TIS FISCI

UOAD MODOS IPSI AC-

w

SINGULARES DISSERENS. .

d

QJ;RENDJ

SUMMARIA.

—

ORf

rendi fin-

penarum multarumaue

: Compe.z;diis *

DY7A

$. I. franim: 4d modos acqui

L

-eulares , quibus fifco acquiritur.

b) de pena ex popularibus atHonibus

l

$. 1. ) In POENAM delinquentium,

privato reg. applicauda c) de pama

N

:

emtionis vendisionis rei litigiofa, d)

Moni

Jfure quidem Pandettarum per confe-

de rebus furtivis non fifco fed Domi-

J

quentiam in delitis capitalibus, quod

tamen mutatum per ANov. 17 . * 124-

no adjudicandis G €) de condi&lione

P.z!lt

& Authb. Boua damnatorum ,. qua

furtiva, [ufenfoó licet reo , contra

baredes competente.

etiam collaterales pra fífca admittit ,

uam

Imerins defenditur,Ufus hujus Antb.

$.7III. 2) ob aliam caufam,

QUE

robatur.

cnam, zbi 1) de BONIS VA.

iif

S.J

1.

CANTIBUS. . Eorum definitio. 44m

1mmi

I. Quid in detrimentum |fifa bic

— fifeus illa jure regalinm, an haredis

flatuerit Carolus V. i» Santt. Crim.

rerut

AYt. 218. quomodo bhic artic. inter-

titulo acquirat ? an cum onere erii

| po&e

pretamdus 2

alieni, ex[olvendorum legatorum &

Dutn»

iu delidlis ,. in q»iibm bodie

conficiendi inventarii ?

roprtt:

6.IV. an

$.LX. Fifti incommoda . circa bonorum

confifcati

o adbuc viget , faltim fuc-

ymilli

ce[fjo ab inteftato ad rert

inu gmdum

Facant. acquifitionem confiflunt. pri-

fm l1

obtineat ? 4n vero teffamenti fatlio

mo 77 eo, quod bodie omnes a latere

cognati ipfim in infinitum excludant.

N

omnuimoda rveis permittatur ? quod

Praxis varia.

dili v

pofterius de fure Civili etiám novis-

Quid in feudis ob-

i qi

frmo negatur, de con[uetudinario Ger-

tineat V Beuflius plagii notatur.

(ul ! J

manorum afhrmatur ,

$..X. Secundo , 4204 juris titulo f//czm,

4 illos :

bodie maximt , antevertant , 1 )con-

Ynltüty

6.7. Et ampliatur etiam quoa

71

qui ante fatlam condemnationem

jugss.

De Bonorum PoffefTione Pra-

n

qiolentas fibimet manus intulernnt.

zoria. — De fucce]fioue conjagum fla-

tutaria. dmpl.quoad fpop[os. Qtid

M

$. PT. de deportatis,damnatis ad ferrum,

eqae

ant leflias , aut in metallum vemifr-

Jfuflinianus in INov. y 3. G 117 con-

(

i

ve. Klochi judicium de frfci utilirate

Jyugibus novi indnlgeat ?. 2) Liberali-

lm"o

uoad dammatos im metallum bodie

tatis Imperat. - focii. ?) Collegia,

4) Ecclefia z bonis Clerici — 4m

zegletla. De damnuatis ad opus pub-

etiam Academia ? /z Kolpitale ?

4

licum , quibus. denegatur veg. tefla-

$i

menti factio.

De bannitis, De an-

5) Patronus i» Losis lberti , zon

sotatione bonorum rei amfugientis

tamen 6) Yutor iz boris pupilli, De

yiiti

u

bodie adbuc ufitata.

prafcriptione quadriennzl&.

S.FIL Remilfive Q per tranfitum ) de

Qq3

$ L.

LU

316

. 'GRÁSS de kegla&»'x quaad

"--—

$. XI. I1.) de REBUS pto DERELI.

te/la)*i C0cg

TAR qg"ia! ; /i 'vq:æ': proiyi;

$

CTO habitis. Diffingu. inter. v&

buerit ?

| /f(ll.j.

sob. ciimmob.

hoc Jus

6. XF. 2.) in cafn innlte neci defuhïli.

Tberis r

. XII. 1I1.) de BONIS NAUFR A-

$. XV1. 3.) conjugrs a conjuge occifa.

GORUAM, que& Ilufir. Thomafius

$. XFI. 4.) parentis afilio vel fratris

idin de

minus vetie fifco vindicat.

Con[ie-

4 fratre occifr. —

dmpet

unaem P

1udo Hamburgenfis peculiarzs novi[-

$. XFIL. 5.) cnjmmnqzerdd'znäi 0

fa.

ciforis ; quod incapacitatis cau[a cum

jnir,

XIII. IV.) de HI$, QUA£ UT IN-

indignitattis caufa concurrens fortior

m ilas

DIGNIS auferuntur ,

uem titulum

babeatur.

DT

í

n vulgariter fubflitu-

Mitet di

»on quidem per omnia a

rogatum effe

- tus obveniente tali cafie excludat fi-

afferitur, in quibusdam tamen cafr-

Cum ?

;

fca]m

bus fifci fara bic limitari && refcindi,

$. XIX. 6,) exemplo uxoris intra an-

tUt ttruy

uod ofleuditur.

um lutius renubentis.

!

] Wi leg

$. XX. Concluffo. —

tht ad

5 XIF. 1. ) in cafn ejus , -qnialz'q-uem

I.

[it, omg

G!

NCULARES ACQüiRENDI MODOS definio , quod fint, qui certat tantum pte-

Jtt, fs

fonas vefbiciunt , quibusque privatorum vel totum patrimonium vel certa ejus

(tt] de to

gortio aufertur , fifcoque addicitur , welex particulari plane caufa illi acquiritur.

Titem ?

Lauterb.- Co/.. h. Pr. ad tit. de fure fifci $. $. 9. & 10, qui hinc illos in uni-

hiaj

dtinde

verfales & particulares difpefcit, qua tamen diftinCtione cum magis placeatilla,

quam ;z difp. de jure frfi c. 1. $. 1. habet, nempe ubi ex bonis privatorum fifco

ubi hoc

velineorum, quam meruerunt, poenam , velaliam ob caufam, tribui & com-

àd tertj

todem

parari dicit, eum quoque in prafenti capite ordinem fervaturus fum, ut pri-

mum negle&a fifci commoda.

ticaru

fam provenientes receníeam.

quoad poenas, dein quoad easdem aliam ob cau-

l6, 1j

II

lune No

eX D

$.

Jam quidem, quod advozwas

ELieris fiíco adjudicandas fpe&at, fi jus

* Quod ;

PaupscranUM intueamur, conílat, graviores poenas publicationem bonorum

Q nfere

rei vel confifcationem fecutam effe.

Hinc non modo tunc reorum bona capie-

batffcus , ubiper expreffam fententiam Judex eorum publicationem decreve-

EL

tat , fed tacite etiam illa ad ipfum deferebantur in omnibus illis deli&tis, ubi

ht nge

vel vitaadimebatur, velcivitas, velfervilis conditio irrogabatur , utpoteubi

Atrt n

per confíequentiam fententiz ad hzrebat confifcatio, licet non exprimeretur

Ort Rs

p- F. pr. f. de bon. damnat. l. 2. c& 1. 4. C. de bom. profcript. hincque eo ipío

ttoy

etiam teftamenti factionem amittebant p 1. . $.4. ff-

Qui teff. fac. poff. adeo,

Vendg

ut teftamentum antea per eos conditum irritum redd

atur

-l- 60 5- f» ä.6. ,O

Is Jam

d tite

T

de inj.vupt. irr.l. 8.8. 1. ff.. Qui tffnment. f^cere poffunt.

Conf'T Lauterb. 4

Qu

ch

um

-

-

d

acquirendi modes Fifci commodis.

3IE

ui te]lan?.fnb.ïaojjï g. z. Q' ad tit. de bon. damnat. per tot. E'lere,gtinus de fum

äl

fifci l- 3-.1. 34 fe44- Mu

ll. ad Struvium . Exercitat. 32. $.1. temperatum tamen

& VarswriNO usque ad dimidium, reliqua parte:

fmd

hoc Jus ab

Impp. Turoposi:o

liberis refervata /. 7. pr- ff-

de bon. damnat. l. 10. C. debon. profcript. . Plane veró.

df

id in detrimentum fifci mutavit nova

Jusriviasa Conftitutio duplex, una qui-

fmmi

dem per ZVov. X//1I. c. 12. hifce verbis concepta, — Oportet autem te G in boc

emuem ponere pra'videmz'am, cum aliquis dignus pfppameri;, peza illum quidem

(f E

bupire, ves attem ejus non coutingere , fed. finere ejus. & generi . legi & fécun-

ij X

dum illam ordini. Nonm enim ves fant, qua delinquunt , féd qui res po[fident ,

rfirtir !

at illi reciprocant ordinem : eos quidem qui digni funt pana , dimittunt ; illorum

ff

—

autem auferunt ves , alios pro illis pumientes, quos lex forte ad illerum vocavit

m

jitcc—eyljäh.em;

Altera & recentior quidem in. ZVov. CXXXIF, c. fs. ibi: Subflan-

judicibus ,. aut. eorum officits, [ed ueque fécundum

tiai eorum nom fieri lucrum

It4 df«

veteres leges fifco: eas applicari,

fed. fiquidem. habeant defcendentes & afcendentes

m €os babere..

usque ad tertium gradu

Si verb, mulieres babeant , qui condemnati

omnibus modis jubemus , iflas. &

dotem. &j antenuptialem. donationem acci-

fant,

pere» £ ver

$: frue dote. talibus per (0nz« conjantia fuerint a. legibm definitam p)zr'--

m

tem de tot4

febftantia condemnati eas: accipere frve filios: babeant f. non fi vero u«

rti tj

miguem pmdi

Gorum. babear , qui. deliquit, tunc fífto: fociari ejus. fabflantiam.

guitith

In maje[ftatts

verk Crimine condemnatis: veteres leges [ervari gubemus. . Ex. hac

y in uti

deinde. Novell

a defümta eft 4uzb. Bona damnatornu 1. 1. C. de bon. profcript..

]

lii

ubi hoc adhuc additum legitur ,. quod prater ad/cendente & defendentes usque

orum d

ad rertium gradum in.Novella memoratas ,. fifcum excludant etiam: Collaterala

,ui & Coæ'

Vitiofz quidem Zrzerii, quem communiter pro auctoreaurhen-

eodem grAdn..

J], u

pfl'

ticarum reputant ,.

fed vid. Magnif. Dn. Prafes zzCollat. 7. C. cum R. 1. Sett.

od

16. th. 2. p. 28.. tran(criptioni plurima Do&torum pars id tribuit, eaque propter

hanc Novelle extenfionem in foro rejicit vid. Ant. Matthai de crim. c. 2. 9. 2.

eo quod authenticz ex Novellis Juftinianeis excerpta: & privatà autoritate Co-

" f us

dici inferta per fe & ex fe nullam juris au&toritatem habeant. Hahn. ad Wefemb.

gnon

zir. de bon. damnat..2. 6.. Lauterb. iz D. de jure fifci c..3. $. 6. in f. G im prole-

om. ad Coll. h. Pr. $. 5- ». 9. in f. quare in. Irneriam vehementer invehitue

d

Ant. Faber decad. LXXIIL. err. 4. 5.6. praterquam tamen, quod rem ita feíe.

d ubf

habere non ex errore Itnerii ,. fed ex noviílimo ufu fori Italici & edicto 'Theo-

t |

dorici Regis Italize c.

LXII. quod integrum repetit ,. imó jus hoc non noeum

jl

fsd renovatum fuiffe, fiquidem jam in 7 $.

C. "Ib. de bon. profcripr. fancitum,

j

i

T.

oftendat eruditeSchilterus Ex:ad ff. 2 8.6.26. ( i not« a. ) add. id. Ex. 4.9.$.175,.

fatis jam monet przter Brunnemann. ad. d. Autb. & Dn. Menkenium Diff. Se[..

mj]äddfo'. |

XIJ. 1. 2 3. Sryk. in. U. M. ad tit, de bon. damnat, $, 1. .communiter hodie:

& LT.

&ollaterales: pra fx'fs;q admitti..

:b i ::;;

LA

$12

- GRASS d vegleltis duad -

[ ss

$.

IH

Converto me jam ad wORES NOSTROS; quos uti fifci co

-mr,noc'la eöäeä

At

alícende

modo hac in parte adhuc negligere, quo Novellarum jure negligi coeperunt,

tím ffto.

nemo erit, qui dubitet. Conf. omnino Sixtin, de regalib. lib. 2. c. 12. $. 30.

prafertiim, ubi deipfo GERMANORUM proprio jure ex deli&tis capitalibus nul-

tifatlio«

lum, ífi PERDUELLIONIS CRIMEN excipias, bonorum publicationi obnoxium

qod m

B. 32 f

eífe certiores nos reddat IMPERATOR CAROL. V. iz Santl. Crim. art. 218. ubi

Confuetudines iftas, quibus contrarium viget, abrogandas penitus & abolen-

Mencken

das jubet, conf. Maguif. Dn. Prafes iz Collat. Twr. Civ. cum R. I. Selt. 15. B.

worilus D

Lauterb. de jwre frfci c.1. féqq. itamagisforfan , & dixerim mox plane, proven-

u AC

Sdhiiz ia

tus fíti quoad quam plurimas confifcandi caufas in plerisque Germaniz terris

fublatas effe nunc oftendam. — Erit tamen nulla mihi de eo controveríia; an hec

U. M. ad

bonorum publicandorum interdictio Carolina , qux hifce verbis continetur:

thandi J

tor diffrr

G ein tlbeltbáter (aufferbatb bes 2affers unferer befeibigten SXtajeftát, obet

fonft in anbern Sdllen, (o ber llbeftbáter eib unb Goutb midbt termürceet )

ts damp

$om Peber sum S'ob aeftrafft, C'Beib unb Seinber at ben SSettelGotab, umb

QUos ingq

Da8 Gutb bent Joerrm gugetoiefer tverben, itaplane generalis fit, utfecundum

Inquere ;

TE

quorundam interpretum, qui vel vocabulum oDet expungi volunt, vel poft

vocem (utb addunt rnicbt Dergeftalt, eie i erroebntem ?after, indiftin&te

(itt& non

omnis bonorum confífcatio in delidtis, ubi bona non tantum per confequen-

(tto affe

tiam publicantur, fed poena confifcationis fpecialiter imponitur, prohibita re-

lodie ce

putanda fit, quorum non nullos adducit Lauterb. 4e jze fféic. 3. $.7, — Satis-

tiam r

fecérehis &fimilibus objedionibus, que magnaz, etiam autoritatis [Ctis pro-

hémmo

bantur , ita, ut & Carpz, Pr. Crig. qu.135. $. 22. féq4. illas amplectatur, di-

eXolevi

verfo licet modo, eodem tamen fere coincidentes, ut alios przteream, illu-

Yberyi

fünt j

ftris Dn. Lyncker de fonzs ereptitiis. $. o. p. 16. féq. Sttyk. P. 2M. tir. de bon,

damnat. $. 1. Flertius de Superiorit. territor. $. 42. & Excellent. Dn. Ludovici

domnat,

in notis ad d. art. Ord.Crim. qui intuitu deli&orum capitalivm quidem bonorum

Querradi

conffcationem non admittunt promifcué, ne liberi protinus quzvis ob deli&ta:

Cuare nc

parentum ad mendicitatem redigantur, fed faltim iz crimine perduellionis, quoad

RTT

vero zoz capitalia toties illi locum concedunt, quoties expreffa lege dictatur,

Div & [

Eadem eff fententia Lauterb. Z. 1. & iz Coll. Pr., tit. de bon. damnat. . ult.. Cl

72/1'0'3'8

Lüderi Menkenii iz D. de teflament. fatl. damnat. ad mortem $. 23. Mevii ad

telamg,

p Lubecenfs l1. . 2. art. 3. . 20. fq. uübiid vel mille exemplis Statutorum

Tünenm

