Addat his , cui volupe eft, p

lurahuc fpe

(imul

Jf

qui de rerum pra

xi magis inlirnctum

(e e(fe (entiat.

Tanto gratius mihi eric

h

(picilegium , quo mod

eftius virium tenuitatem, in tam am-

"*

pra fentis laboris

iendo deficientium, deprecor lubentiffi-

ptett

plo

& tam ltéfe exferente campo emet

previis DEO Immortali pro conceífis

:

me.

[nterim in lingis bifce du&tis, &

jusdan

ii 120

clementer viribus grati

is, uti decent

bus , ita devotis, fpeciminis hujus,.

inaugurahs

& (tudiorum fimul Aca

detpicorum fit

jpas ü

WEBIRAGS

jf

mittets

!

$vs

lio de-

m pf

DISSERTATIO.

| forft

| :

:o Wf Uml

IONE SUPERIORI-

lthfä ft"

PRESCRIPT

jc ertat

TORIALIS ACQUISITIVA,

iitusdt

-TATIS';TERRI

pPRJIERSEIDE

fL if

!

MICHAELE

GRASSO,

bayite

Ducis Confiliario, Pand. &

Jhlma 9"0,

j.u. D.

Gereniffimi Würtemb.

ij g

Crim. San&. Prpf,

Publ. Ord. p. t. Recrone MaGNIFicO,

atf

It

RO LICENTIA

defen[a &

Megapbiitano.

C. A. MULLERO,

TUBINGJAE. 1737:

T

at

TNAUGUR.ALIS

SERTA

TIONIS JURIDIC/E

jpanito

erioritstis cerritorialis acqu

ifitiva,

T

þlS

' De Prafcriptione Sup

APUT l.

ut afïid-

--

n Ia

nominalem , quam realem , at Cä* Divifreneus.

Evbzbens Definitionem tam

$.

l.

junt e"

lucidiüs appareat, quó

tendachzc Pramittirür

terminos

u

T infrontifpicio (tatim eóo di

ninó erit, cerminorum hicoccur-

rumr

gl*

noítra difquifitio, fatius om

cis faltem, quoad feri poteft, in

evolutijo,

joretu*

|U

rentium evolutionem, pau

anteceffum przmittere, aut eo qu

a copiose alias referri poterant

t

no Hf*

Yc3

(olummodo delibares

í Yb

-

r2

" ao

334

GR ASS de pveftviptione

d

Y

Yocis.

Prz-

Et 1. quidem quod attinet vocem Prafir;priozzs, patet ; eam

fcriptionis.

ortum funum deducere à verbo prafcribere,

quod idem effe ac prafi-

I

nire, prefigere

aut priflituere certum quendam terminum intra

! fiiqui

quem res eft, qu& prz manibus eft, ex

pedita effe debet , pluribus

«m Ti

jam anté ex c. 2.. de conceff. prab. &j c. in féngulis 19.difl. 6..demon-

ftgtnt

Variz ejus ftratum dedit Joh. Franc. Balbus zz zr. de

pra[cript. P.I, qu. 2. pag.

D. fr

acceptiones ! /« QuO remittimus. . Varia omnino in

ufu furis ejus'e

ft fignifica-

Iry,i

I

tio, potiffimum veróà denotat, 1. Exceptionem & defen

fionem rei,

ton té

Sumitur ocl gt

plurimum, *oz, zit. ff. c C.

de Except. Prafivipt. && prajud. &

ttrid.

generaliter

p/?

quidem vel zezeraliter omnem aut quamcunque exceptionem Z. ;r,

vid, La

exceptjone

J de Except. L. pen. c ult. C. eod. l. 3. $.1. ff. de Pravar. l.

3. ff. de

Schwe(

AAHt

appellat. L, 2. $. 1. ;Fïæd.L;fnl. d. Adult. l. 2. C. f contr.

defenfione

fm* vel lU.

oflende

publ. L. 29. pr. ff. de Exc.vei jud. l. oi. ff. de folut.

eamque five dilato-

tidion

r-ci

riam l.12. C. d. Except. ? Prafiript. veluti praecriptio fori, aut ex-

$2ve

P rtgeï

dilatoria

ceptio fori declinatoria L. fiz. C. d. Except. L. 2 9. C. 'de pact. five

lInt,

frve

etiam peremptoriam velutirei judicata L. pez. circ. frn. ff. dere 7ud.

litate

peremptoria /. 2 9. ff. de exc. rei ud. aut (imilis alia 4 2. C. de prec. Imp. off. L. z.

wf lt

C. feutent. ve[c. non po[J. d. L. gi.ff. d. folut. quamvis videatur diffen-

Vel

tire Alci:st.

Titdita

in L. ff quis 29. C. de PaH. n. 4. fe44. vel etiam fpecialiter,

UET

fpecialiter. folam illam

exceptionem, quiz nomen Prafícriptionis hocin articulo

jroeá,qua ex

intat,

Íoio tempo--

fibi proprium fecit, & ex folo temporis lapíu pendere dicitur zo£.

Dttioi

rislapfu

tit, ff. de diverf. tewmp, praféript. && tot. ti

[

Pcndet, : 4420r.

:

g ^ 4e prafir. 30. vel 4o.

2. Pro

fs.

modo

.II. Defignat modum dominium vel aliud aliqï:od Jus acqüï—

ia

rendi per poffeffionem temporis lege definiti, ita ut hactenus coin-

dominium!

àli ,

ut

cidat cum ufucapione, /.3. ff. de sfurp. C nfucap. juntl. vubr. &

aliud quod. ?. . d. Ufuc. && long. temp. prefer. L. un. C. de ufuc. transf. qua fi-

045 ?A

dam Jus ac-

P l4 02/;'31

/quirendi.

gnificatio vel maxime hujus loci eft Propria, cum híc demonfílrare

& conftabilire intendimus, fuperioritatem territorialem etiam per

,dincæn

Qua

[ tj

fignificatio

preícriptionem, ut modum acquirendi legitimum, recé acquiri

UM

hujuseft Pole. Id quod etiam ulterius elucefcit, ex adjecta infimul voce

loci?

biitw

qua etiam

4cquifitiva, quà innuitur prafcriptionem híc confiderari eam, que

«l

effe&tum

acquifitionis effe&um parit, in oppofitione ad prafcriptionem fu-

m

fuum opera-

perioritatis territorialis exzizivam, quà qui ifta fua territorii Jura

m

tur in Supe-

negligenter hactenus tractavit, &b alio ea in contrarium diuti-

del' n

rioritate

na quafi poffeffione exercere, aliumve fe inde eximere paffus eft,

territoríali

ab ea iterum excluditur EF

hxan

md, l

acquiendà./ punc nop eft,

quam tax?en hac vice pertra&tare animus

$.IL

.Noþn

x

f'nperioritatis territorialis acquifitiva,

ET

—

$. 1I.

em

of

Sequitur vox Swperioritatis.

A Superis f, Supþerioribu«þs-. ie

2,

inttà

1

Vocis Supes

iis qui primas tenent in fuo ordine, dubio procul derivata, & ad

rioritatis ,

fibus

eam Imperii fpeciem poteftatemque civilem, quz Superioribus aut

unde ita di-

miorte

regentibus in fuis ditionibus competit, accommodata, vid. B, Dn.

catur.

D. Fromman. 4e Cezdom. territ. c. 1. $. 4. Knipfchild. Z Zwr. e

Cum

z.pug,

nift

Priv. nobil. L. 3. €. 1. 1. 22. féq. Unde etiam porro. adjicitur Epithe-

. Epitbeto ,

m

4:"

ton territorialis vid. Fromm. Z. /. $. 3. ad defignandum id , quod territorialis.

Quid hz

u

reftri&a fit civilis ea poteftas ad cujusque Superioris territorium,

Lt

vid. Lud. Hugo de Srat. Region. Gerim. c. 1. $. 10. féq. Excell. Dn.D.

voces im«

f

Schweder i» Jstrodutl. ad 'fus Publ. Part. Spec. S. 2. €. 10. . 2,

portent ?

"-

!L

oftendentes ad eum modum relé infigniri territorialem eam Juris-

jtt-

di&ionem, quà, qui in fuis territoriis Principes aut Primi exiftunt,

W

ad regendos íuos fübditos jure füo utuntur, uti in imperio noftro

.

funt, qui Status Imperii audiunt, aut faltem immediatà illa No-

bilitate gaudent.

Eft quidem vox Swperioritatis minus latina, &

"t jW.

-

ufü faleem, non tamen prorfus ineptéindu£ta, uti eleganter Author

"

,/L*Z'

- difene

meditat: a4. Iz[fo. Pac. Caf. Suec. quem comm.

Dn». Henniges opinan- & quenam

fint fynoni-

ciditt!

zur, in Manti[f. I. ad Spec. 4. $. 1. quia rem non 1ncongrué repra-

ma.

fentat , variis alias nominibus appellitata, aliis eam vocantibus, ve-

antica

(imur !

nuítiorem quidem in modum Sublime Territorii Tus, aliis fazpre-

amatum , alis omnimadam furisditlionem , aliis Regalia, aliis fspe-

, 4

vinui, genemle aut eminens dominiam , alii:s poteffatem quandam ma-

us4ttt

jeftaticam , aliis. us Principum , aliis füperadjicientibus Summum ,

aliis Sugsmoo proximum , Summo faöordimmm : aliis Zurisditlionem

mus C

n Ü

eam quam Status Imperii , aut etiam Noliles Imperii Immediati in

71

Provinciis , Territoriis , aut Ditionibus feis babent : aliis aliter adhuc

delineantibus : & Germanico quidem idiomate, bie fattbes-(yür(ls

yltntt

lr

m Pe(

lidye £ybrigfeit fimpliciter, vel cum adje&to bie £anbesQrür(tlice

55obe £brigfeit ,

-bie £anbes J»obe £brigfeit, Die fanbe8 J507

p

beit unb £ybrigfeit,

bie £anbes Soberamb Jyerrlicbfeit , bie Óbetz

g ov

Syervíicbfeit unb $5ot

tmáfigfeit, Speidel, inSpec. voc.fanbszunb

eür(tlic)e £brigfeit.

W'ehner in Obf. Pra&t. voc. *Zanbä»;äürü:

m V

fid)

e £ybtigfeit . Superioritas Territorialis Excell. Dn. D. Schwe-

ytiJut

der iz [ntro

Án & ;xo,-

d. d. l. $. 2. in fin. Magnific. Dn.Praetes in Tratt. de AMod.

modo No-

, dit

daxandi ffarisdit. P.1.6. 2. & in Diff. de Tut. mat. wob. imp. im-

ilibus Im-

lffug tl )

3eed. ubi etiam , quod hac Superioritas Territorialis Immediatis

me/iatis

n

Nobilibus denegari non poffit aut debeat, quamvis Statibus tan- comperat -

*

quam remilfivé,

1

"-

Á

$36

GR ASS de preftviptiont

u

quam charactere Statüs inGmul, præfulgentibus'competat in-grä&i:

4

dr

excellentiori (& eminentiori; his vero tanquam fola immedietate gau-

| Quet

denribus in gradu hactenus remiffori , quod etiam firmant ibidene

|

&t

1

|

allegati Dn. Kulpis. 2Z. Zoszamb. c. 2. $. 1 4. p- 5 94. Struv. de Cha-

quem(

vatl. Stat. Imp. apb. 26. B. Dn. Maurit. ad Capit. Leopold, $.3. ad

ker. d

- verb. basu beu Gotánben (amt erftgebadbter SReicba SRitterfcbafft

fültem :

Dn. Joh. Chrift. Donauer. iz Dif. Inaug. Altorff. c. 1. $. 9. B.Dn,

tnodo 2

Lautetbach. i» Coll. Tbeor. Pratt.ad Tit. de Turisditl, $. 44. B.D,

ipparel

Frommann. 4. Cozdom. Territ.c. . $. 4« & $- 17. 18. (5 1 9. aliique.

Aliadt

plures ab eodem adcitati & quos cumulatim adducit Philip. Knipfch.

tonisfT]

de

ure Civ. Imp. L. 2. C. . s.13. féqq. Antón. Wilhelm. Ercel íif

fu. B

bem meu»eróffüeten. cbauMat ber £anbs« Sürftlicben JObers

2

$5ottmáfigfeit $. 22. &-noviffime quoque Joh. Laurent. Schmidt

w Con

in Dzff. Inaug. Altorff, 4Aua,

fir. u

Immed. per tet.

117 0 $. babita de Super. Territ. Nob. Impfv

n

$. III.

-

S

Q3, 4

Hoc veró fuperioritatis territorialis Jus unde, & q

uando e,i-v

Supexïorita :

41 prov,

tis territori- furrexerit , & quomodo in eam, in qua nunc eft , formam adoleve-

Pitz

alis origo - rit

, res eft plus quam incerta, aliis in aliud tempus id rejicientibus.

Cntpert

quàm fit in-

Sunt qui obrinent, effe partum plane novum, olim proríus inco-

certa often-

tlis adi

ditur.

gnitum & forían duobus faltem feculis retrorfum computatis pro-

s Cor

Án novus gnatum quam in rem Aurhor Der $eapterbeimifcber Confutation ita

ttles re

plane partus confidenter fatis : Syie £anbeg $yürftl. obrigfeit ift oor 9flterg itt

A?

SReid) eit gan& unbefanbt &ying getvefen , unb ift erft eim neuet

um D)

ero

foccus noftri feculi , referente ita Kulpifió d. Jegat. Stat. Imp.c.7. $3-

omni

& ex Limn. L. B. de Lynker z Diff. d. faperior. territ. in pr.pag-s.

dame

Ertel Z. 1. p, 1 5. ibi : woffri C prioris feculi. Vitriar, im Juffit. fu.

Decno

I4

Pabl. l3. t.15. $. 1. in not, lit. B. Quod quidem pro incongrue

princip

LoAd

di&to eatenus omninó haberi non debet, quatenus refpicit vocabz-

uütis J

la iMa fzperioritatis territorialis, ufü adoptata noviori, eamque, in

Bentis

vocabula (*

quam hac ipía poftea excrevit & invaluit formam atque definitio-

prafeatem

L

1

UT

formam nem. Dn. Rhet. de 7zr. Stat. Imp. cive. Saer.C. 2- S.14.

Kulpis. 2./.

lrite

concedi pof. p. 177. de Lynker 4. /. $.2. ubi quod hazc vocabula recentioris fint

lncin

fc traditur.[Lyli ; & variantis quidem, neque eodem modo iisdem verbis uten-

tis : tum etiam quatenus refpectus habetur ad ea, quz primis tem-

159(

C g,

poribus, five legibus moribusque Romanorum, five Jure fcripto

D.sq

Germanorum difpofita aut indu&a legebantur, quippe quibus hec

NIS

Bon. . 444 talia adhucdum erant inco

zem ipíam

gnita, Quatenus veto re; ipfa in fe fpes

Vies

;tur.s

ER

e

*

23y

fkpe)-ioritatif territorialis 4cqui/ftivæ.

"

in fe , que à

du

&aturA, 'k;'.);remodoribus omninó initiis ejus origo rep&ci*folet. In

remotiori-

g

quz tempora veró pr

cis& hec inciderir, Scriptores admodum vari- j decd

ribus

(

ant.

Alii eam altius

repecunt à [tatu regionum veteris Germaniz,

Q

uem Clever. Lib. 1. Germ. antiqu.c. 37 . de(cribit, tefte Dn. deLyn- repetitur.

'*x D7

j d

ker. d. l. p. $. À

lii originem ejus ad Caroli M. fafces referre malunt, 4 4u

r

i

faltem in nonnu

llis Comitum exemplis, & quoad certum tantum-

temporibus,

orum gradum,quo tum terporis iis indulta

variant Do-

hUt

todo aufpiciorum prim

étores.

M

apparebat ap. Dn.de Lyn

ker d./, & Dn. Hert. de faperior. territ. $.5.

«ll

Alii ad tempora Heinrici, Auceps di&i,

Conradi Magnif. S. I, & Ot-

!

J i

i

tonis [II. Ming. 4e

finper. territ. S.2.. . 21. Dn. de Rhet. i» Jnffit.

fed

Zyr. Publ.1. t. 07. $.15. Dn, Vitriar. z2 Inft . Tur.

Publ' L- 3- t- lf.

N

h

5-2. in 7701'-

lie. B. Alii adtempora Magni iftius Interregni poft mor-

hnidt

tem Conradi [V. 1254. orti, Dn. Burc,

Gotthelff. Struv. ;2 Hiffor.

ur. Rom. c. 10. $.13. Alii ad tempora Rudolphi ex Leudero Hert.

j Af

d. l. p.123-

Alii à Corolo IV, ejus initia, primitus quidem in Italia

«oepta, aut

deinde à Friderico IlI. inde usque ex ltalia in Germani-

derivare volunt, Dn.Schilteriz Zur. Paubl.

ao

am provenientis ercum

D,1. 124« $.6. ubi ex regeftis

Imperialibus Augufli Palatini fe id

dolie

ere fcribit, Hert. . L. .p. 192. Ertel d.4. p.75. Alii

jentib

compertum hab

aliis adhucdum

indulgent perfcrutationibus partim & oppofitioni-

(ug n

bus contra aliorum quorundam adeó ex longinquo Juris hujus na-

ytis p

tales r

educentium adíerta vid. Eyben. is 4iff. de Origine illius: Tan-

yation?

tum po

teff Princeps in fuo territorio &c.c. 3. ap. Ahasv. F ritích i«

ytucn

Exerc.

In quorum !

d

Jfur. Publ. P. 2. Ex. 9. p. 411. Kulpis. d.L. p.r37. inquorum

ententias

omnium & fingulorum veritatem tamen, aut przluppofitorum fun-

enitius. iu-

ï ,617'5'3.

damentorum robur penitiüs hic inquirere, nobis nunc nec vacat, quirere non

"M^

vacat.

nec

no(tri eft inftituti, nec multum ad fcopum hujus differtationis

j n

principaliorem juv

:abit.

Sané in incertis potiffimam partem conje-

Infuper qua

ongm

&uris hec talia fe

fundant, nec ex certioribus Hiftoriarum monu.

potiffimam

meü

partem ia

mentis, quippe qui haCtenus hic, tefte quoque Dn. Kulpis. Ze Le-

conjecturis

06 n

at. Stat. Imp. d.l. p. 137. deficiunt, definitam hujus certitudinem incertis coá-

/snitio

ftere vi-

haurire datur. Poffumus quidem ex hiftoricà eà recenfione quam fi

dentur.

hsd

hunc in finem concinnum in modum exhibent laud. Dn. Kulpis. Z.

ori fit

Henniges ad Spec. 4. medit. ad Inftr. Pac.

l. $. 4. & fqq.. & laud. Dn.

picute!

C. $. mantif]. 1. in tr. d. fuper. territ. $

.30. G plur. féqq. Excell. Dn.

nió g

D. Schweder iz Intr. Tur. Publ. Part. Spec. $.2. 9. 6.

occafionem

Hoc jus

. (cif

m

(ua interílitia

quomndo

hujus Juris hinc inde propullulantis , atque per varía

reaffu-

vites fibi

ipis

vires , aliquando etiam irerum depreffas aut imminutas , fibi

fümpferit-

/ 1

u

menti

atüh

b

|332

äRHSS de. pmjäïiptz'one-

o Geprei RE

elatiores ,

"HWM?"Q 'm.ent-is addifcere , multumque lucis toti huic materiz inde focnera-

d/lgl

ri ; Exinde vero originem ejus certam & veram , genuinam faci-

Aliquando

N

depreffiores?

em, naturam , etatem virilem, atque plenitudinem in quam vel

! modis

Inde certó

primitus adfurrexit vel nunc compofita extat, metiri, adítruere &

frerid

quid adítru- certó definire velle, divinantis magis effe credimus quam determi-

ere divinan-

Conver

nantis.

Et ne quidem ipíi hi Jureconfultiffimi viri & Jurium Pu-

morib

tis magis

effe quam

blicorum Callentiffimi fcriptores feriem hiftoriz inftatu Germanig

-s pum

determinan. de tempore in tempus delineando, venufté fatis reprzíentantes, au-

! Meich

tis. :

fi fuerunt bujus ipfius Juris in toto fuo complexu fpectati natales ,

Ditiy

ad hec vel illa tempora hujas vel illius Cafaris praecisé referre;

lzt.j

quod ingenue & fcité admodum faffus eft modo laud. Henniges 2./.

Obfery

6. 2 9. his verbis : Caterum. vera id pracise enumerare non aufrm cum

dem v

f'eperioritas territorialss frt aggregatum qm'd ex multis atlibus: Turis-

yven

di&liosis Ó* imperii, quo tempore.- quave occafrone unum quodá, pecu-

tndem

liare us aut datum fit Statibus , aut u[urpatum pra[criptumnue, ple-

ximilia

vaque euim initio [ime firipta lege fine Imperatorum voluntate per tur-

Pcincip

bas Cb inter motus civiles. u[fie quodam propria autboritate inchoaro,

Di, de

? mox in imitationem teatto , þ?im caperunt , quorn*minitium quod.

h jg

zatura (ta latet , nominare certo mon po[Jamus , conjeti urari anceps

preifis

eft $- errari [apiffmie obuoxium , wt adeo ommino filere: praflet , quam

$d

vana divinatione deridendum [t prabere. — INop invidebimus banc aliis

Ivi

gloriam, qui magis propitio Delio uatatore utuntur , aut quiin Hiflo-

prob:

ria patria aGlorumwe reconditorum rece[]us &

E

.[z?zlcmria; diligentius pe-

pora

Zelrarahbte.

4

G

$. IV.

Jponi

Cautiüs ve-

deanfürþ qui

ró incedere,

Ex his facile colligere datur quod cautius agere ví

fimé

non diu fe torquent iftis conje&turis, quibus nativitatem ejus prz-

qui moribus

.

*

QUe j

pedetentim

C1s

e

: ad hoc vel illud temporis momentum , aut ad hujus - vel illius

tfn&re

per tempo-

Imperatoris indultum reducere fatagunt , fatius vero agant , qui orie

rum inter-

Citoi

titia eam.

ginem ejus fundare malunt in eo quod moribus hinc inde fenóm

ub

invaluiffe:

fen(imque invaluerit, afferentes per temporum fpiramenta, atque

-

W

€» a4d

per partes, fuperioritatem hanc territorialem proceífiffe, necom-

nes Proceres imperii pari modo parique gradu , fed alios citius,

uT

alios citiüs

ad alios alios ferius ad eim perveniffe, eam ipfam quoque non flatim fed

tii

feriüs perve-

'galien

niffe, non

pedetentim demum in plenitudinem eam , ir quà nunc eminet, ab-

iiffe uti fere loquitur Eyben z Z. Diff. c. 4. Frictch. : . p. 415 janit.

B

fiatim quo-

que in eam P

. 417. d2 6, $. Ubi ita : Certe qua non tranfiere illicoy [ubinde tamen

ff

ert..

u

plenitudi- delibara , allnvionis vitu fixis jdli? jïfmatisque f[eufim coaluerunt. Hl

ls

m

-— —l

ÁÁ

jizperioïitgztïl 't&rri;orialis 4þqz4ijz'tiwa.

IT

rc. fs. ubi, addit & firmat. citiüs perveniffe adP.fi-ncip&s nem , inqua

Y fat

pröfan"o's ;

(erius ad Eeclefiaflticos, & compl

ementum deinde variis nunc cft,

abiiffe fta-

m wl

modis acce(fi

ffe, oftendens quoque quomodo illud accefferit. Kem-

tuunt.

j d

merich » JIstrod. a4 us Publ. l.7. C. 2. fere per tot. Cum quibis «usm in renil

terrr)

convenire videntur omnes illi, qui fcribunt hane fuperioritatem adducuntur

m Pt

moribus ufu & confuetudine

faiffeinductam & variéhincindeufur- authorita-

tcs.

r

/

patam Limn. 4e

Jur. Pu

bl. L.a. t.8: num. 1$$. poft Gylman.

652

Meichfn. aliosque

N'ehner iz Obferv. Pratt. voc. $anb8 G ür(ttiche

natzlis

£. 1. n.21. €b de lib. Imp. civit.

£ybrigfeit Knipfch. de nobilit. L. 3.

:

refert

E2 » 7 Ertel Z. ] p. 15. ibi

bfof burcb ben Gebraud) uno

'(fandem

igcsd.l.

Obfervantz eitgefübret. Ming. de fiper. territ. in proem. S. 4. Tan-

P 37

Cafàtres

dem vero übi per incerementa fua ad pleniorem eam maturitatem

eam expref-

fri

pervenit ,

Caíares jam amplius non dubitarunt expre(fe quoque

sé appro-

eandem aut

boritate Imperialt hinc inde confirmare, quod ante Ma-

baffe.

,(WW-

$, Ple

ximilia

num ]. Imperatorum: neminem fecifle, & hunc primum

iperim

Principibus & Stat

ibus Imperii eam expreffe conce(fiffe advertunt

CT.

hat

Dn. de Rhet. z Izff.

"i

Zur. Publ. L.2. 1:1. $. 12. & Dn. Vitriar. J 3.

it.b. imo & plate Capitulationibus Czfareis ex- — Inprimis

rimnqüüA

p1.25. $1. in zot. L

per Capitu-

ii m

te(hs in toto

fuo ambitu integram fub nominibus bet Jobeit ,

lationes Cz-

Geroalt, Regalien, £ybrigfeiten &c. generalioribus & col-

fareas.

i, (WM

emadt,

lenni conventione infertam admittere & pleni(fime com-

m

le&tivis fo

jl

probare :

quod a tempore Caroli V. usque ad novi(fima hzc tem-

pora noílra

i

£.

actitatum fuiffe certo certius reddunt Capitulationes Ordipe quz

geztif/f!"

Cafarez fucceffivé omnes, quod ip

ía infpectio evidenterob oculos fccäüfenwn

ponit,

Imperatoribus noftris facratiffimis expreffiffime & folennis-

debere atque vel'e hoe.Juscuique falvum at-

;nthb qui

fimé pollicentibus , fe

jus pre

que in

cegrüm fervare, & in libero ejus exercitio quemlibet manu-

tenere

quàm in rem. Capi

tul. Carol. V. art. 4« difertiffimis ita:

re/ j///05

bie Gburdgücften, aud) anbere ütz

uiotie

€5ollen unb colen QBir 1c,

"ftet, Graben, Jyerren u

rib &tünbe, bep Sjbren dSobeíten. YOüve

L (enm

oen/ YAecbren, (PerecbtiaEeíten:

tBacbr uno «iPewalt : jeben

,uqy

obueunferunb máne

gec 0

1065 (einen &tanb unb SfGefen bleiben faffei,

niatidbe Gintrag unb CBerbinbernuf , unb Tybne

n oqju Sbre Re-

; (s

galien, ObrigÉeiren/ Srepbeiten Privilegien ,

Dfanotcbafften

um *

aevmobubeicen/

ntt,

uno (Getrecbrig

teiten; aucb (Gebraucb uno gute

fo (ie bifber ge

babt baben ,

ober in tlbung gerefe

üfiub,sugbaf

1 ]W :

er uriD ?anb, in gutec

beftà

nbiget Gorm , obne ale CBeigerung,

jl

baben al

8 Saóntifcber $

j H

confirmiten ub beftátigert,

(ie aädä

2

| ofiig

"

)anos

iB

340

GRASS de præfäriptïanf

fiseem

banbbaben, (büsen unb fd)*iiämen, bod) männig!idj a feinen Reds

hp

ten unfddblid), —Quod feré iisdem repetitur in Capitul. Ferdin:n-

jdi

di l- arz. 3. vid: Lim. inxädnot. ad, d. art. 3. ubiobfervat, in quibus

—

nf

le&io differat à precedenti, Capitulatione Carolina. In Capitula-

ptct

sione Maximil. II. quidem hzc talia ita non repetuntur , quamvis

Dif

quoque contrarii quid ibi non legatur , brevi(fimis fiquidem con-

fetha|

ceptá & differente à prioribus non folum quod ítylum le&iones ar-

Tatut:

ticalorum , & collationem mateciarum attinet, fed & in fubítan-

fipim

tialibus ipfis, unde & Limnzo fufpe&ta vifa, confidenter credenti,

df d

copiam hanc cum Originali non convenire, Concordat veroiterum

qu

cum Carolina illa Capitul. Rzdolphi IT. art. 3. ut & Matthiz zr:. 7,

Mdit

item Ferdinandi H. arz. ?. & Ferdinandi HLL. ar*. 2. Ferdin. IV ar2..

Want,

Leopoldi , Jofephi az. 3. & Caroli VI. moderni Imperatoris invi-

poffe:

&iffimi art. . quamvis in pofterioribus his Capitulationibus Z. $. 4.

K gre

in forma extenfiori conceptus fit, vid. B. Dn. Maurit. ad Capitul.

tibus.

Leop. art. ?. & Dn. Ahasv. Fritfch.zz adzot. ad Capit. Toféph. art. 3.

illatg

ut & ibid. Nitfch, in Commentar. ad art. 3. C. 3. $. 7. & adnotatio-

tonve

num Author ad Capit. Car. mod. d,arr. 7. & noviffime Excellenr.

tenit

Per

Dn.D. Schweder in Collat. fuccintka Capit. Cofar. poff Pac. Weflphal.

ütitui

Inftumen- 4455 , $ 2. Quibus robur accedit firmiffimum ex Inftrum. Pac.

tum quoquc

lmm

Pacis W eft-

Weftphal. C.S. art. $.i2$. 1. quo nominatim Principibus & Statie

KG

phalicz.

us Imperii Romani hzc poteftas verbis formalibus afferitur. ibi :

Ws

libero "furts territorialis tam in Eccleffaflicis quam in Politicis exerci-

cedi

H0 (C. ( AYt. $. $. 29 ibl : eum fure territorii & fiperioritatis exe

hat

é

commnni per totum Imperium batlenzs ufitata praxi cic. infuper

l

formulam ex confueta utplurimum formula in literis invefliturarum frequen-

3m

o

literis inve-

tius obviá, nempe bem ?anbs-Joerrn veríieben unb gegeben mere

fity,

ftiturarum

1

:

ben2c, ober(te unb. nieberfte Gerichtezc, mit allen unb fegliher

la,

frequentio- f)brigfeiten, Gbren, Sürben, Grepbeiten, JoertfidEeiten 2c,

Irem.

NOblln

referente ita Din. a Seckendorff i ceucjcben. Stir(tenextaat P. 2.

V

u

€. 1. 0. 4. & Dn, Eyben iz Explicat. Regula : Principes tantum po[fe

LT

dm [seis territ. quantum. Imperator in Imperiþ C. $. $. 1.

a

$a

LHæc Supe-

Hac Superioritas te-rritoria]is iä'ImpErie R. G. in ifta fua am-.

Qlig)

(

zloritas ter

- plitudine atque plenitudine, quà nunc fznQionibus pragmaticis

BX

ritorialis

conítabilitaeft, ufuque viget per corum fere Imperium validiffimo;

in plcn:imdi—

Wfra

pe fuà nunc

defignat omninó regnandi poteftatem Majeftati feré fic ditze analo-

ltay,

de(crjbitur. Bam . immediate proximam Dominis Im;erii R. G.territorialibus

Raj

um

*

141

jïtperiori't-a(i: tefritariali: 40qzi/&i04.

diaté Imperatori & Imperio fäb'-

m

inperfomn*þöl res territoriis imnme

lii

jectis sppertinentes proprio regula

riter, perpetuo & in fucceffores

vraníitorio jure , fal

và tamen Impera

toris & Imperii Majeftate, com-

ibus

D. Schweder d./, $. ?. & Excell. Dn. Pra'fes

[/74

vt

P

etcritem vid. Dn.

£. Alüferé ee-

amvis

Diff. de Mod. tax

andi 7nräd£

H.rb.2. Curh quadefcriptione in e

dem modo

] (f«

fe&tu fere coincidit tüm fuccin.

&a Dn, de Lyncker. definitio , quà ejus

definiunt.

naturam ita delineat ;

quod fit poteflas immediati poft Cafarem

QUE

& res territorii íui competens iz /asd.

üblle

regiminis Statibus in períonas

'edents

diff. de Super. territ. p.13- féq4* ubie

tiam penitius eam explicat: tüm

oribus adhuc conceptae

ft verbis Dn. Hennig. f. Author.

jterum

& qua brevi

24"-30

AMeditat. ad

Infir. Pac. C. S. in trall. de fup. territ. ubi ad Spec. 4.

[ atj

gant. 1. p.3. luperioritat

em territorialem accuratius definiri non

d fit Jus Imperii füb fummo proximi reale

risive

poffeexillimat, quam quo

dornatam eam definitionem plu-

TAED

& proprium, ubi etiam nervose a

Diximus quod due pofleriores 4

In quibus

efialtionis

gt

ribus eleganter declarare fatagit.

allatz de&nitiones fer&cum illà, qua à

nobispriori loco traditaeíl, |bustamen

eph.ttis

conveniant: Siquidem aliquid di

Ícriminis intercedit:

inLynk-riana al

iquid (ub-

«dnotutt

a

ltem Sratibus tribuitur, ex illà qua

effe difcri-

i

Fycehtt

etenim Superioritas territorialis f

minis often-

utitur hypothefi, quod nonnifi

Statibus, minimé veroó Nobilibus

ditur , &

Immediatis competat d. /. p. 16. ung.

ij dl-[: de Immed- Ci'v- ImP. CXPHC:HH'-

Rmm, PQCI

& hoc jure,

fuo utique gradu gaudere, f

T

R.G.$. 14. quos tamen

r4$.2. jam per plures

firmavimus allegationes: quibus robur ac-

«riur.

cedit non tantum ex communiori Dd.

calculo & rationibus, quas

"m

*

de Priv. Nob. e&: Ord. Equ.

yriuti

hanc in rem congeffit Knipíchild. z 7r

l. 3. C 1. n. 2. Q plur. féqq.. Sed & arg.

Capit. Cef. novior. Leopoldi,

infopt

ofephi zr£. 3. & Caroli VI.

$. 1. ibi:

:

(&ambt ber unmittelbabreun

"d

Quo vel maxime pertinet Diploma

p t

frepen SReidosSRirterfebafft.

loriof. memoriz anno 1698.

Calareum ab [mperatore Leopoldo g

gt

Nobilitatiimmediara Suevice ifidultum ,

bie Danbmerde.2unfjte

hi

betreffenb: ubiira: 2ll$ eerorbnc

n SGit, (esem , ltacuiren,

erfenz

sat Pcz'

pilfommener $)2act , rede

um p

nen unb befebfen aug Svapjerl. bácb(t-b

tbe

ten Ciaiffen, seitficben ?Racb u Gu

finben , Paf 2c, ber Gewalt

S5yanowerd'er anjunebmen ,

aus ber

Sjutrer(dafft uib Sero 9)tite

iven GrbzJjulbigung ber LUntertoanem

; f

glieber Immedietát , privat

unb ber NB, oaraus ficb e

tgebenben Z.anos » Dorigbeit 1c. vid.

: ii

iufrapluribus qu ratio eft,

cur potius in genere Terrzroriorum Imp.

jdifim

Inanediatorum Domints adí(cripferimus.

Deinde eam etiam re(lcan-

" il

['th nos v

ero indefinite territoriorum

"

git ad territorium cujusque

immes

;o[iahbï;

yu;

14*

GR ASS de þr.äfcrïptfan?

—

li.

immediaté Imperio fübje&orum mentionem injecimus. Fieri näthy-

que poteft , ut quis Superioritatem territorialem etiam in z//ezoter-

pfl'ällt

| debt,

ritorio exercendi facultatem fibi quzfitam habeat, ad in(tar fervitu-

domin

tis cujusdam in przdiis conftitutz, per tradita Magnifici Dn. Prz-

afferer

fidis in Diff. de mod. taxandijurisd. tb. $. p. 29. ubi & alii adcitantur,

rition

quod inolens videri non debet ; vid. Dn. Donauer ;z diff. de Jurisd.

ilufu

in territ. alien. per tot. inprimis in c. 2. th. 4. fé44- adeo ut & hzc

ica quafita dici po(fit jpre proprio aut patrimoniali quod dicunt, ali-

Dec pri

cui competere : utut diffentiat Dn. de Lyncker. 4,/. p.;7. — Eá veró

Áipere

friciam

quà Dn. Hennig. utitur laudem quidem meretur accuratioris cujus-

dam notz, quo brevius eft concepta, fed ex verbisiftis adítri&tio-

tum ab

ribus fubobfcura aliquantulum reddi videtur, faltem ex iis , prout

W.

5

D ilibi

jacent, non ftatim cuilibet obvium eít, per eam definitionem in-

telligi fuperioritatem territorialem in noftro quz viget Imperio.

) li

Neque enim Reipublice Romano.Germanicz neque territoriorum

quat,

i cert

ad earn pertinentium ulla, ne quidem per zquipollens, inibi fitmen-

tio : üquidem & vocabulum; quod adjicitur, rez/e, utinec fuper-

itdicat

addita vox proprizm , idíatis evidenterob oculos ponit, cum & in

lüperi

alia quadam Respublica forfan & fimile quoddam ita fublime jus in-

ibi feq

veniri poffet, quod vel ipfius laudatiffimi Authoris explicatio ver-

ditis 4

Juvofhs borum , reale & proprium, quorum zquivocationem removere opus

Gtto

omnes con- Füit, innuere videtur.

aliud

De eztero in eo feré omnes conveniunt,

venire,quod quod fuperioritas t

erritorialis definiri debeat per poteftitem (üummz

ilum

fit! poteítas

poteftatis aut majeftatis xmulam, ei analogam, proximam , fub-

&xor:

fummz po-

DN

teftatis

Ordinatam, qua gradum ordinis fatis difcernit fecus ac putat L. B

aemula,

de Lynker 42./.p.:4. quando fubordinata dicitut s Zwr»wedietatis

Uti a

&

^ Tmperii noffri territoriis, aut quando ei vox immediaté fignificantiüs

lsf

analoga

adjungitur, aut potefítatem Imperii poft Imperatorem lummi, vel

lic I

immediati poft Czfarem regiminis; aut Jus Imperii füummo proxi-

Wam

proxima,

mi, qu& omnia & fingulain idem recidunt, & quanam id generis

türig

Àn

alia.funt Epitheta, quibus naturam ejus explicatiorem reddere &

Whet,

ad vivum reprzfentare omnimodoallaborant, ^Definiunt alii non-

di

fput

majeítatrica

veré & abío-

nullt eandem per poteflatem ZZzje/Zzricam ver& & abfoluté talem

d?).a

laé ais -aUt /zdepezdentem Perfonatus ille Joh, W . Relfend(o Heromonta-

Gitora

aut

nus z "Ir. de Summa Princ. Germ. Pot. c.3.. Bernh. Kóhne zz diff.

US, H

indepen-

dens dici

de modern.ftat. Ele&. Sacr. Imp. p

- 56. feqq. & noviffimé adhuc Dn.

C()grm

ltà o

queat? id

Joh. Wilh. Gobel. Prof. Jur, Helmítad. 4e Juribus Procer. Imp.

nonnulli a

Vriur

ferunt.

- Majeftaticis c. 2.$. 2. ubi Proceribus Imperii; non t;ntum quate-

nus

EE

—

f

4145

E

: ngeriofVimtiszerritoriazlzkl acquifitiva.

—

re-gati, & tanquam coim-

i

nus 'cüm,þ.rïj.mpera-tdrzih comitiis funt cong

perantes & Majeltatis Caía

rez. participes a

d gubernacula Irnperii fe-

Mte

& tanquam fuorum territoriorum

dent, [ed & quatenus üt finguli

IÀ«

ur; Majeítatem abfolute talem

Pra-

domini atque regentes confiderant

afferere & vindicare audent , idque

partim authorititibus partim &

4

1üf,

uod ali

rationibns hinc inrem congfzihs.

Quibus alii fe opponunt ( nec

:

ó

.

riid,

nec £a5 fatis concludentes,

communi

w

illa; füfficientcs aut rei ipfl convenientes,

quod probare debebant,

afferunt , adíIruentes in-

cgant.

d

nec probantes,

ICF n

&

fuper ex Authorib

us hanc in rem condu&is potiores fi penitius in-

j vt

—

voluiffe, tan-

contra

'

fpiciantur ,

vix inte

Migi poffe id ferió verbis afferere

nitentes

Qu

tum ab:ffe ,

ut re ipfa id conílabilire intendant e.

g. Rhetium i

vel

ridio-

lInfl. Tur..Pu

bl. L2 t. 14 $. 10. primis definitionis fuz verbis, ut

non ferió ita.

loqui,

pf(?llf

& alibi pa(fim

estidem quidem appellare poteftatem fummam, fed

(1 i

temperare,-ut facile inde judicari

potteri

oribus vérbis iterum ita

fibi ipfis in

illum fummitatem illam ,

liceatita loqui, intelligere faltem

yriorutt

criptis fuis.

in certo (tatu, certoque gradu ta

lem quz analogum quid fummitati

contradi-

fitmet

diate fubordinata, quippe quz

cere conse

indicac,

quia ei proxima aut imme

.chpe

dhuc agnofcit,

quod innuere videntur ifta qui

tcndqnt,

fuperiorem alium a

A

um &m

ibi fequuntur verba ; nifi Reflri

io el

Lege publica vel patizs cum fub-

-dübi exprefs& quod Status Imperii

yjuit

ditzs app

areat junct. $, 8.. prec.

Nec

4tio vt*

do Imperatorem & Imperi

um agnofcant fuperiores.

cerco mo

u ops

:

aliud ferunt judicium de Coccejo ;z

jurzlspubl. Prud. c. 2. S.7. fcil.

[tatem definire ,. fed.

yrenuutts

ilum quide

m etiam eandem per fummam pote

quod id intelligi debeat , /a/vo Jure Imperii,

mlum

expre(se fuperadjicere ;

4 füï

illudque ipfum ita explicare , qu

od Íumma fit relative & eo in fenfu,

Ad Dn. Vitriar, quoque iz

iib

uti alias dicitur jus

territorii fublime.

nimis confidenter provocari , cum

-

j

Inft. dur. Pabl. l3« £. 45« 25*

fanti

rialem. non. de

finiat per poteltatem fum-

hic fuperioritatem territo

i, V'Z

mam,:potiüs vero expre

fse ibid. Lit. 4, fcribat, effe eam Impera-

x: Etiz $. 6, feqq« ulterius hoc.confir-

prost

totiz Majeftati fubordinatan

fimpliciter májeltaticam pronunciant ,

gmetïs

mer, & contra eos qui eam

dett

difputet.

.. Nec aliter. judica

ndum eífe de pronunciato Mageri . Ze

f

(cribentis, quodStacus Imperii ref

pectu iub-

Jj 00

Adv.arm. c. 6. n. $4

attamen non diffiten-

Lal

ditorum fuorum Majefítatem habere dicantur,

tis, eos Principein Summur à

ut Imperatorem pro ^uperiori re-

Vel

d dfjï

cognofcere.iz d. c.6.

Zs 66. 730

e pafim. .. Reliqus vero qui ferio

| máxime obítare nexum illum plus quam. no-

fi qui ferió

hu^

ita opinarimalunt, ve

1ta opinari

malint ,

, IH

torium, qui inter territoriorum. imrmediat

orum Dominos ex una ,

"

i qu[c-'

fii

344

— GRASS de preftripiane

hs

dl
