
fentientibus verüm Czfare invito nihil & tunc

ung t ij

nunc a&tum videri, loca apud Cl. Coccejum /ape d

&, Tro Cap XXv 51 390 allega-

t

ta, ubi di&orum Excepriones ex allegatis Imperii Receffibus de 2dpzzs 1544«

$: $2. €8 155 . S. 25. imulinfetuntur, ex alle docent,

probantque; Infuetum

v df

xiftentibus Votis five in Comitizs (ive Conventibus

d ag M

quoque haud eft Paribus e

Va

Deputatorum , aliisque Cafi

bus ut in P7/zatioze Camere in. Confiljo fupplicatio-

icdindi n

zum Rem pro ulteriore rei ponderatione & maturiore p

enfitatione ad alia Co«

ia Cooi/

mitia deferri.

Prout hoc non tantüm in Comitiis Spirenfibus Anno 1544.

& Rati:bonnenfibus Anno 1 94. celebratis, fed etiam in Pacificatione W/eft-

iftd Conni

hi Cl

valica'de Anno 1648, docent 44rz. P, $. ;2. in materia colle&andi fa&um ;

fl Pacis Rad ,

Veibis: C res bac in pra[enti congre[fa decidi uon potuerit , ad proxima Coni-

b l

tía remi[[a effo.

Quó etiam Receff. Ratisbon. Noviffim. de 44nno 1654.. $, 192-

LT.

iij

refpicit , fequentib

us Verbis difponens: 9Àann aber bep erftoemelten ordi-

ibigo uI

bet bie befagfe Marerien audb Goadben vorfiefen, Die ob»

Mp

1 famm

nàri - Deputation ü

i Ml

f

ne unfer unb ber. gefambten

Gurfürften unb Cotánoen QOererbnung gu

:

feinem Gidlug $u bringen ,

fo follen Díefefbe neben allen anberen , voeícbe

ne 1 foge

um

bie&mabl toeaen Für&e Der 2

eit o6tfía gt erlebigen , nidt mbglid) gerefen ,

i

auf nedbftfünfftigen SReicb8

qag aufaefte

fíet unb vertoíefen toerben, voel

!

ub

toit

mít Der Cotànoe S3cli

eben ot

oíe&mabf[, Dod) obne Sftadtbeil

M

u

den

9

Surfürften. bergebracbten SRebtens , Dero

lä fj

m

unb

S(bbrud) ber fümtfiden

5

M

vorbergebenbte Requificion um

0 Con(ens $u reaflumitz uD continuitüng De8

i

ie&igen innerbal

b $toepen Cyabr

en oon daro benantlid) auf ben fiebengebene

' Wil

ii

Den 9)1a) 1656

[

alífier toieber eingufommen ,

unb toa8 anje&o Dbinterftàne

b ingroifd)en eftoa su. gemeiter

9Seratbfiblagung nod) füt«

pig bleiben, un

fallen; màdjte ,

fürgunebmen, unb ju banblen, 2c.

Wvlm

colüpþonfm

XVIIL.

D

medium commodius aliud, quom

odo nimirüm in cafu , ubi Depsato-

j

r(f)af!lg'

RE

vrum Nota deprchcndantur

Paria, decifio procuretur ,

Receffüs. Ratis-

"D

pann

bíe Gyadben, 2c. fübminiftrat, i

bi: Gyolten

j

íi

bon, de 44zzo 1529. $. 0

fürfauffen. ,

W

mü"

Obet Vota Paria ítt eitiet

obet mebe ügd)en, .übeg eerfebeng ,

ee

i

j

u^

828

TL ZIU $ Je Potovio:

betei& man ?fifb iä nicbt vergleicben Ebnte, ba bann bafjelbe a»bn ung Durd)

uufet Stapferlicbe Commitfarien gelanget, fepnb twoít De8. Ginábioftea G

1

biefeng, unfer Svapferlicbe Refolution ;u. evóffuen , uno ermelten vaferen

| fitte I

Commiffarien unberíángt u fertigen laffen: |Quod & olim in Regimento,

! d Nota

etái de eo expreffe nihil fancirum. quamvis iftud dudum exoletum prorfus-

que fit abrogatum obtinuiffe, eadem per(uadet ratio. — In Conventibus Ele-

Inf

&oralibus, qui ob illas Caufas, quas Imperator folus (ut fupra memoratum)

jutisdic

expedire non poteft, inftituuntur, Vota illorum prapondetare, remur , qui-

bus Imperator accedit; in Circularibus Dietis, veró quando Omnium, vel

Inc

quorundam Circulorum Duces congregati, paria fi exiftant Vota nullum qui-

f& D

dem füpereffe videtur decidendi medium; attamen & hic locum meliori re-

ä

rum trutinationi & accuratiori infpe&ioni vel confaltationi fuper fore donecinde

velUnanimitas velV otorum pluralitas tandem eliciatur,& emergat judicamus; fe«

Le

cus autem,ubi unius CitcaliMembra conveniunt ; vel (iinter Bellicos Confiliarios

tonTeft

DuciDellico adjanctos paria fint vota; ibiDucem refpe&tivéCirculi,velBelli caufam

juxta fuum accedensVotum omninó decidere poffe uti fapraZZef, XIP"allegatum,

haud addubitamus. Atque hee Paucula fünt , Le&or Benevole &.Candide,

quz circa divitem hanc Materiam , Minerva rudi breviter ftridtimque pro-

ponere animus fuit, — TIBI SOLI , ó ZEterne DEUS GRATES pro innume-

ris Tuis Bencficiis NOBIS Beniguiffime exhibitis, fint eternz ! Et ut Studia

Ultetiora Noftra tui folius San&iffimo Nomini volumus confecrata , ita

10

GLORIA TUA in Excelfis ultimatus omnium Adtionum Nofttarum eft ,

eritque

FIAM Z «

GOROLLIMAR.I A.

I

Rinceps Nobiles Vafallos ; tniif ?';agbten , invefliens , Venationem &

[-

captaram ferarum minorum tantüm, non etiam Majorum , 0e8 rotfz

unb fotearfen 23Giloe$ , "Equé ac Regalibus fimpliciter conceffis , nonnifi

minora, non Majora concelfiffe creditur. Cl. Prafid. in Notis ad Dn. Strice

kii Examen Jur. Feudal. Cap. IX. quaft. 26. deducente.

II.

Fomina liberam reram fuatum adi

1iniRraci0nemr habens , Feudum, pet.

Rationes à Cl, Dn. Prefide in di&is N

£ n

otis fuis ad Dn, Strickii Examen Jut.

Feudal, Cap-.V. qu. 23« & 24, allegatas

» indiftináé concedere poteft.,

inf

H,

tion

VU ay

E i

Plaralitate €8. Pavitate,

825

U du d

lil

1

Y Ui

gt

Et Pater Filio in Feudö, mortalitatis ordine fortean igverfo, non ob

lt vt

ftante Z, Feud, 12. €9 2. Fesd. 5o. füccedit quo de conferant, Cl. Dn. Prafi-

h Mginay

&t p

dis NotzinDn. Stryckii Examen Juris Feudalis Cap. XVI. qu, 2« 2, 4.& 5f

wentiat D -

Infinustionem Teftamenti coram Camera Domaniorum , ob deficientem

imemonmm)

tDatnus,

, Itnir, i

jurisdictionem non fubfiftere , exifti

V

Omnium, V

In controverfiis de poHE:fFone aut rei proprietate, non tantüm lo?üs

Xm'» fíte,

a lum qi

"

fed & Domicihi Rei ,fowm tribuit.

m melor

VI.

fredonctd

Legatum . Teftamento relidtum in monetá , juxtà valorem, tempo

"

T

non Teftatoris mortis, fed conditi Teftamenti eft exfolvendum.

ia nl

Y

d

ERE

"

58

uedbilico

XXVIII.

4

Jurdigim :

je i Codih

t 9*

DISSERTATIO

( orO jonome ,

1f

um n

HODIERNA AUTORITATE .

Noftan ^ |

/RECIPROCA JURIS CIVILIS.

STATUUM IMPERII POTESTATE

Pro: L&entia defenfa à

GEORGIO HENR!CO NYILLIO Spirenü.

HEIDELBERGAZ, 1710-

m - j

.

l- M

g

Dn ; Slffäi

PARS PRIM A.

/

?

CAPUT

]

$

I

operz pretium duxi initii loco

E Autoritate Furis Romani Scti

PEUIUS P

sdemque. dignitatem , fi

1

um;P"

ipfius Excellentiam breviter pt

amittere, eju

ere oculo, duri

"i /IID

D

non in totum , tamen in tanttim »

fugitivo faltem afpic

1

ftia

harum pagellarum n

on permittet.

J

cam'ad amuffim demonftrare ; angu

b d

PppPP

$. Il,

-t

— .

830

WILLIUS de bodiersa. autoritale & :-'ecipkrkom»

corseriui

$.

II.

fn0s, d

| tpret

Eft veió Jus Civile magnz autoritatis. — Quibus verbis Lauterbachio,

| Bll

jJCto, famá (uá majori, compendii füi initium facere, & his verbis Excellentiàm

! iisboja

ejus demonftrare, zquum vitum eft, & quidem non abs re, nam non tantum ejus,

! locabt

Íed & reliquorum ; haud infima Claffis Scriptorum tsftimonio, totius feré Euro-

pe populorum coníeníu , ob equitatem & Juftitiam fuam receptum eft, & pro

'mis&i

.

communi quafi jure, atpote ex Juris Nature & Gentinm praceptis colle&um, re-

putatur, & in Germaniá tantam habet Autoritatem ut qui Lege nititur Juftiniancà,

licet ejusdem obfervantiam non probet, tamen caufam tamdiu fundatam habeat ,

É

] 0E Y

donec adverfarius jus pofterius contrarium monftret, Lauterbach. Cosclp/f, Ferenf.

E

.E.X' I.ngCZQ l, hïev. P,z-DeC; 9?. 5P04. Df 770

$.

IiI.

B

Non folum ergo Lauterbachius , Jus hoc fuo 'encomkïo &ondecorare, fed&

[

permulti, antiquiores & recentiores, eruditione & do&triná celeberrimi, tam Ec-

- ft,hinc

clcfiz quam Cutiz Aniiftites, hoc confirmare non dedignati funt, hinc etiam ple-

m pan

rosqQue magni nominis JCtosingenium füum ad enodandas Romanorum Leges

! Tpetedi:

unicé applicare videmus , nec proinde adulationi affini credi debet. infigne elo-

- de,'l.eg]f

gium, quo acerrimus alias Scriptoram cenfor Laurentius Vall. z Praf. iz. 3. ?.

Qulaadti

Eleg. JusRomanum ornavit, dicens; Perlegi proximé quinquaginta Digeftorum

t Paffe

libros , ex plerisque Jure Confaltorum voluminibus excerptos, & relegi cum li-

Áintinte]

enter, tum vero quadam cum admitatione ; primum quod nefcias, utrum dili-

lquih;

gentià ne an gtavitas , prudentia an zquitas, fcientia rerum an orationis digni-

tas, przftet, & majorilaudedigna videatur effe, — Deinde, quod hac ipfaita in

unoquoque illorum omniafauntintelligi egregia & perfe&ta , ut vehementer du-

ites, quem cui przferendum putes..— Nec minus illuft:e eft Atthuri Duck, 7e

Un

4ngli deUfn &À Autoritate Turis Civilis, L, 1. c. 2.teftimonium dejuris hujus pt&-

flantia, ita loquens, Deus pro fingulari providentiá fuá in genus humanum etexit

; J Canc

& excitavit Gentem Romanam in Impetii faftigium, ut percam daret Leges o!

| t Gra

terrarum tam pias, juftas, & falateres,

quales necab ullo Rege popuk?vc date füe-

; Rtpta

£ünt, nec in pofterum daripoterunt.

"WetO a

| m&nn, üd'

"-

$.

IV.

fql

Splendor veto hujus jutis nonfolam politioris ingenii homines; fed &*

(quod notatu dignum) infidelíum, & barbaros 'Turcarum illuminavit animos »

Tlon

ide-

EE huu |

quos Codicem Juftinianeum Stylo Turcico redditum, fan&iffime affctvare v

mus

f

:

"m

—

A.

»

I«

?zræf Civils € Statunma Inp. Poee[fate.

—

831

mus, ad quem tanquam ad Sacram anchoram confugiunt, exinde normam &in'.*-..'

terpretari

onem haurientes, reliquarumLegum & Actionum , Jwrmf. Ex juris

qetbacht

Pull. 2. Q..

, cüm multis ibi alleg, Autor. infinitis aliiselogiis eft encomiis ju-

xcelentit

ris hujusmateriam propofitam augere poffem, fed ob magnam Scriptorum, qui

tantomeu

bocabunde praftiterunt copiam, fuperfedeo plura addere; ne vidcar Ptofus& ni«

u fcEn

mi; & cumtoadio alioruum hisinhafiffe. '

»di o

olledm.te

CAPUT

II.

-

mJu!ïin*iancä»

gam abl

DE VERO VERBORUM, SIGNIFICATU, DEFINIT

IONE-

iif t

ET DIVIS|ONE JURIS.

50

I.

Eli&is autoribus, proprius ac&edcndum eft ad inflitutam tractationem, &

[

eCofAfos (Cd

4

commodam tra&tandi rationem, cum vero hac in fcribentis atbitrio pofita

fit, . hinc obiter faltem infpe&o nomine; & copgtuá delineatione demonflrata ,

j[imi,mm í

v

jnceianp

rem panlo poft uberins perfequamur,

ne aucem laborem illotis, ut ajunt, manibus

aggrediar, paucis przmittam d

efinitionem juris.

Quod fecundum.

L. 1. pr. ff.

o V

gS

inlg d

Í

de 1. €8 ]. eftat

s boni & equi, veljuxta Grotium. L. r cap. 1.7. 9. d. f. B. €$ P. Re-

gula adionum

Motalinm, obligans ad id quod rectum eft, qua retineri poteftli-

DN [ 3'

€$ G.cap. 6.S. 4. eam reprehendat, quomodo portó

" d

cet Puffcndox&lL. 1. d j. N.

( um "

fint intelligenda hzc verba,

docet L. 1. $. 1. ff. d. t €9 Jnterpretes Zaris Cz

1

?ilgä-ad d.

:

g

(il

T. quib. conf. Colleg. «trgent, T. d. f € 7.$. 304

l

^

ron

li

$.

II

at

fj

|

mefl(ff l

il

Unde vero nomenj

utis derivetur, non opere prerium erit multa difquir e-

yi D

"

vetur à juftitià,

fecund. L. 1. BWj4. 7. €2 7, an à jufto, (ecund.

te, an vocis origo deti

i

j

Jus Canon. Df. : c.&

.vel denique à jure poffidendo, C. ; 2. X. de P. S.magna liseft

um

inter Grammaticos & Logicos,

quorum argumenta diligentius inquifivit, & juxta

g

H

nius. Refoh Jur, Crv, lib. 1. TTa&. 1.

: 6$,

"

g

pracepta Philofophica examinavit Hun

[/4 dZ

m.

has vero altercationes in locum ineptarum originat

ionum vocum tefert Boekel-

ferri meretur Franzk, a4 ff. boc Tit, z. 42«

mann, 44 ff, 7, de f. €d. j $. 12. cui con

6'7.

N

l,

$.

nö;/fd ,

'Homonymia, Synonimia,

aliisque vocum acceptionibus, prolixoque verbes

g

umulare faperíedeo, ratione à fcopo ; qui re-

l

g;-

ïlm, luxu & apparatu materiam acc

PpPpP2

fpici

j

W

"

p

»

*

B2 -

WILLIUS &de,' kodieräa antoritate €9. veciproca

fpici (Olct,wpetita, nam verzinon fimulatz addictus Philofophiz, non 0pero[ö fe-

g.'*l &boho

Gabor verborum aucupia, contentus fi pro ingenii viribus rerum enodayero pla-

3 nbit, Cc

1 dlonem

gas, neculli cuipiam litem movebo, qui vel ex Logicorum vel Criticorum Regulis

aliam verborum originationem & interpretationem aíferuerit 5 Ledtore interim

T « AGi

J ticum a

ntymologiz capido miffo tam ad Lexica Ph;lologica, tum Juridica, quibus adda-

tur celeberrimus Boeckletus, Zz/ff, Politic. Lib. 2. Cap. $.

1 authorita

l thatibus ,

N

IV.

* qiinFo

| i form

Sequiturergo ut materiam propofitam plenius confidetemus,proponentes

fcil. Divifiones Turis, quod vix feliciüs faccedet, quam ubi ipfam rem penitius in-

] uptoban

fitie Le

trofpexerimus, itaque paulo altius repetendum premittendumque videtur, Jus

Juftinianeum . & A&iones inde defcendentes, ratiene cau(z E ficientis divifas effe

Nilicis ,

in Crodles & Pratorias,illud jus ex Legibus, Plebi(citis, SCtis, Principum placitis ,

n Syck

& Conftitationibus, & Prudentum Refpon(is d«(cendic, hoc vero Pratores in-

dubitaf,(

troduxerünt. — Quemadmodum autem Juris Civizs & Pratorii diverfa origo, ita

diver(us quoqueeorum jutium effe&us eft, inter quos przcipuus, quod Aiones

Civiles fint perpetuz, Actiones autem Pratoriz annales, fecandum annuam Eo-

]i

rum Jurisdi&ionem. pr« 4afl, de perpet, 3 temp?r. «G. |

* quinlm

* Vappro

.. d

| ( (

Dectliarite

Licet vero A&iones Prztoriz annoinclu(z fint, iam eadurarionis qualitas

inquibusdam iis communicata fuit quá Civiles gaudent , cujus.exem pla habemus

tm, add*

- VDiin,

in a&ionibus rei perfecutoriis, & que bonorum poffefToribus dantur , vid. From-

q, qu

mann. z Differt. de 4461. c. ?. nequein totum procedit AGiones Pratorias posna-

les annales eífe, nam & in hifce exceptio eft, uti paterin AGtione furti manifcfli,

Rittam,

Yeür , j

it, Adionede Naut, Caup.Stab. & quz hifce fimiles fünt, Lauterb, apud Schuz.

7. d. diverf, temp. pra[cr. poliy.ic ACtioin fa&um (i menfor fal(üm mod.dix, ;o.

tii obf

DN

annis pracribitut, ex ratione quod fit principaliter ex ne

j

m arj

29772

gotio gefto, & dþli&um

| Titue tay

tantum fupervengt?t, vid. ad pr. Ipfe, d. perpet. €3 temp

:

u ClVlll

$. VI

Non vE-.r.o ftatim a&ïo Prator

iYico fn

ia cenfetur, velà Pretoreintrodu&ta,quat cer-

tisapplicavit cafibus,

Nehle

quod ipfi conceffüm erat per L.

7.5- ].f:d-?.ö?c&g; E

d i

Jlnf. de Legit. agz. [ucc. quatum Legum vi poteftatem

habebanr jufta interpretatia-

ne, quoties Lex defiderabat, Jus Civile fupplere, cor

rigere & adjuvare, fi facilio-

ti vià ad cxitum ducere poterant ea,

, Ug

que vclob nimiam Generalitatem cx æqu?'

À

^

a

L

pura Ciïff'!if'eä Statuum. Imp, potiylatäl-

u

& bono reftringere vel nimis z;ziguüis cancellis inclufa dilatare neceffitas defide-

Vs

il

rabat, Colleg. Árgent. d. Z. €$ . $, 7o. in totum vero vel expreflam Legis fan-

m

lls

&tionem vel decifionem mutarefas nonerat, aliud igitar eft dare, aliud introdu-

(

«

cere A&tionem, Oldend. Claff. A&. Forenf, Cl. . AL 6. p. zz. 43. fed hzc mittam,

unicum adhuc addens, quod tam Juris Civilis quam Pratorii una eademque fit

xbissdd ä*

authoritas; idque adhuc procidit licetalter ex antiquis Manufcriptis & Schedias-

matibus, equidem rari(fimis , leges repetiat aliàs, quoniam hoc jus , longin-

quá in Foro receptione & ufu , eam quam nunc habet autoritatem accepit, & i

quà formá, Camera lmperiali Inftitutá , Jus fuit inventum, in eá quoque

fOponen

approbatum, & in hunc usqne diem retentum , adeo , ut nemini allegatioigne-

pen'uiusin- *

rantiz Legisalicujusquicquam proficiat, paucis perfonis exceptis, uti Militibus,

idewr, ]i

Rufticis , aliisque," Lauteib. Comp. Juris, 777.4e Coudndeb, p. 203. quod ve-

idinindi P

ro Suyck i» INotis ad. Lant, ibid.limitat, &an clara Juris decilio hàcde readfit,

umplacitis, "-

Preorerde

dubitat, Conf. Brunnem. 44 L.f« 17. 12. G9 ult, C. de fgr. €$ FAH,, ignor.

i g

$. VIL

u At

a |

Jürium denique in Imperio duplex

eft ratio, itautalia fint Camæ:äm*a,

Y

quz in Imperio expre

ffe &b Tmperatoribus & Statibus Sancita, vel ufu recepta

& approbata; univet

fe vigent & vocantur De8 oeid)8 genieine e9ecbte, 3Ibs

(

fcbiebe, Gevoobnbeiten , alia Parzicularia.

Quz in patticulatibus Provinciis

peculiariter introduc&ta, ve

! vi füperioritatis Territorialisconftituta , ut funt S/z-

ffent & aliz juris Divifiones (c.in Crvile & Canonicum Humanum

joniqult |

tut4, addi po

] Ia babcmt!s

€4 Divinusm , Natura €9 Gentium ,

de quibus omnibus integra extant Volumina,

fic di&o differere propofui, nunc

; Vid- F[Om'

quz, quoniam faltem ex jure Civili ftri&te

H

din Terris Ecclefiz indiftin&é fer-

oria pere

mittam , de Jure Canonico hoc addens, quo

, in Terris Proteftan-

t manit i

vetur , in Germanià vero adhibitá moderatione quádam

1 Ud SChUZr

tium obfervatar quando

Jus Civile veldeficit, vel equitas Juris Canonicirigo-

vel quando Juris Naturalis & Divini vefti

gia imitatur,

nOdl dixi ;C.

rem Juris Civilis vincit,

idque tam in materia Sp

itituali, veluti caufis Matrimonialibus, & Juramen:

[

roceffu , Ufuris, aliisque, interim in dubiointer

tis, quam fecalari , utinP

lla ftatuenda eft differentia, omnes vero, quz in

Jus Civile & Canonicum nu

liari Differtatione edidit Dn. Stryck. infctipt : Dif-

aprico funt, differentias pecu

annotata fimul in Foro obfetvantia & praxi hu-

fetentie ]urisCivilis & Canonici,

g d

ris. . Hisce infüper percrebra

m Status mutationetaccefferunt $

A

/

jus vel iftius Ju

de quibus alii integros fcripferant

alia Jura fc ; Pablicum , ,Fmdd!e e$ Mlitare ,

Tra&tatus.

jv

d

g

Ppppp 3

"s

,.

$34

W) LLIUS de hodierma aWtaritate 88 r&'cipraag

- m hab

CAP., III,

4 pemam c

- hd à.ja

.De Proceribus Imp&rii'Romani, & Authoritate Statuum I

1 Qt, ne

ngpcrii

circa Jus Civile, & de Statutis,

hlam eft

t defud.

$.

I.

- hii famf

i tmporira

|Uoniam ultimo Capitis antecedenris Patagrapho vatriarum Juris. divifio:

: hum affe

num & Spccierum mentio facta eft , ideo ratio jubet tempora noftra intue-

idudle ]m

ri, & Authoritatem Juris, primo Capite tam fpeciofe allatam accuratius exa-

L

minate, & ctiamex noftro xvo dijudicare ; ex dicto vero paragrapho rem ho-

! Qu omni

die Paulo aliter fe habere ex vatiis juris mutationibus & additionibus concludere

inim Re |

pronum eft , in quantum vero hodie , (falva tam nihilominus Juris Civilis exi-

N

dtntt oloy

ftimatione) à Conftitutionibus antiquis tempora noftra declinaverint, ex novà

tenfis, ci

fpecierum indu&ione apparcbit, infpe&àinprimis Imperii, ejusdemque Statuum

Inpetatot

Legislatorià contra Jus Civile conceífa, nam cüm non minus hoc, quam aliz

"fneranja

Civiles difpofitiones à Majeflatis arbitrío dependeant , facile eft , viciffim ali-

tbttgen

quam correctionem , Limitationem, reftridionem vel novam additionem fufti-

Inpeiet,

neant, liquet vero Caufa & ratio horum non nihilex precedentis membri $, E

Wt nullare

z4l, ubimentio fit Jurum Zmperialium & Provincialinm , quorum illa vocautur

tiTutee

Univerfalia, hzc vero Particularia, feuStatuta , qua ineo conveniunt , quod

MiPotent

utraqueex ordinatione Procerum , Imperii vim & autoritatem acceperint in eo

ito debe

autem differunt, quod univerfalia non nifi ab Imperatore & Statibus fimul in Re-

UnC Vere

gno univerfo, hzc vero non ni(á Statibus patticularibus, etiam inconfulto Im«

D oceq

peratore Iatz, in particulagi territorio vigeant.

fitandan

II.

-

Ut veroVirtus & veritas horum ;Jlanius'innotef'cat, follicitós nos effe opor«

tet in Limine tractationis afpicere Caufam Efficientem , feu Autores Legum &

'Foftïmp'e

Statutorum , quod vix felicius fuccedet quam ubi eorum defcrprionem Paulo pe«

"tb (e

nitius iniofpexerimus , quo facilius poftea períequamur materiam propofitam ;

Pltcob,

ita enim & inflituto noftro, & ipfiargumento fatisfacere licebit,, Caufa veroef-

T omn

ficiens LL, eft voluntas Legislatoris, arg. $. 2 Jaff. de 1, N. G. €9 C. cujus nominis

5 ]

duplex in Impetio noftroeft confideratio , co enim vel Sacratiffimus venit Im-

perator ; velquisque Status, five Territorii Dominus, ante di(quifitionem ve-.

:g tett

210. l, 5

4

ro ad melioreni rei cognitionem przmittendum (1.) eftCaput fummüm, vel Im«

Sum«

tiltm t

perator nofter, quicft Summus in Imperionoftro Prinþcps, fupremam &

mnarn

n

A

P

*

— Ó

— ais Choilis 83' Statutm. Dop,. Poteflate:

837

mam habens Majeftatem , Poteftatem , & inter omnes ubique imperantes fu-

premam dignitatem, qui in Jare dicitur Mundi Dominus z L, . f. De Leg,

ARhod. d. jall. L. 4.6. d. Quadr. Pra[cript, quod equidem indiftincte affitmari ne-

uml -

quit, nec mulra contradi&tione careret, nam allegata L. 9. ff. d. L. R. non-

H

folum eft omnium Legum intricatiffima , in cujusexplicatione optimi ICti val-

de defudarunt , fed & non credendum eff antiquos Imperatores tam crude .

fibi fumfile prezdicatam Dominii totíus terratum orbis, quod imprimis tunc

temporis nemo affectari potuit, interim tamen hujus Tituli ufus non inanes

fs o

Íecum affert rationes, licet enim nunquam fuerit realis, fed verbalis, neque

tanolrainte

a&uale Imperium omnium populorum denotet, fed illius faltem mundi pat-

atcotats r

tis quz ad imperium pertinet, tam Mundi Dominus eft ratione preminentiz

npho n |

quài omnibus Mundi Regibus przfertur , W'urmf, Ex. 3. O. 2. Imperator

ibuscondut

enim Reges fübditos habet & Vafallos , de quo vix alius. Regum in Occi-

gris Cl -

dente gloriari poteft, habet Regem Hifpanig refpe&tu Ducatus Mediola-

erin, at

nenfis, circuli Burgundici, ditionis Senenfis, que tanquam Feuda tenet ab

moue at

Impetatore, Regem.Sueciz refpedtu Ducatus Bremenfis, & Verdenfis, item

, qu ah'g

Pomeranig &c. Regem Danie refpe&u Ducatus Holfatiz & Comitatus OL-

, vidn d

denburgeníis , Regem Bohemie , qui quantus quantus eft nil nifi Vafallus

diionen b |

Impetii eft,merito igitur tribuiturImperatori prerogativa interRegesChriftianos,

menbii

qui nullatenus controverfiam faciunt de primatu honoris,faciunt hocetiamBarba-

zi & Turce, Tutcarum enimSultanusin literisEum appellat;ben fümef)mften untee

vll vt -

;cniunr: ( |

penPotentafen J ESU itaque inAuláTurcicàLegatusl mperatoris prafertur reliquis,

vepet ind i

imo debetur etíam Imperatori noftro. prarogativa pre Turcarum, Sultano ,

nunc vero inftituto introdu&um eft ut Legati utriusque Imperatoris in campo

sl

fibi occurrentes manus fibi invicem porrigant atque fe in gyrum a

:

ganF ; ac?

evitandam controverfiam de prarogativa.

L:

$. II

i

10 diq j

m tanquam (Qpremumlm perii caput veniunt IT ptzcipuaImperii

L

'Poftimperatote

nitionem afferre difficile

Membra feu ftatus,

de quibus accuratam & genuinam defi

ghbr

esDo&orum]urispublici,cum aliis aliz placeant definitiones,

videtur,obaltercation

g

quas omnes afferte

fupervacaneum eft, nobis breviter ita defcribere placet,

jf t

ftatüs Imperii fuut qui

jus feflionis & fuffragii in Comitiis habent, fuperio-

ynanits

Schvveder , s Zutrodu&l. jur. Publ, part, [pec. feit.

v J

ritate tertitoriali gaudentes ,

2. €. 1, $. 3. conferatut. Lampadi

us, de Republ. Germ, p. 3. . 3. f5. 1. aliud

o*

etiam Cafaris, procerumque con-

m,VCHm'

quidem requifitum addit Lymnaus, ut fcil :

Li lg CQ Z.?4 6;. Cuj ad&i*f

g

fenf communi Imperii Matricule inícripti fint,

n

j

pulg.

r sf

836

wL LI U de bedierua autavitate. €9. veciproca

—

tine fint

pglätur W'urmferus , Ex. 1. Q. 26, feriem etiam. Matricularum in medium

proferens , fed horüm opinio rem non conficit, infallibilis enim & perfedta

E foiti

lec dubia

Matricula non datur, neque Wormatienfis illa, inter omnes optima , vitiis

X

d it

caret, hinc Schvvederi fence»mia fufficiens erit.

$.

IV,

Explicatà nunc pro inflituti ratione Causá Efficiente feu iegum flatuto-

H

rumque Conditoribus, ulterius procedendum & demonftrandum venit quod

| poüqüam

Caíar & flatus authores (int, tam Legum Univerfalium quam Particularium,

| tutt pof

Principes enim. & Status Imperii in Teiritorio füo Leges & Statuta condere

| Ur, impr

& juri Civili derogare poffe, omni caretdobio, nam vi fuperioritatis territo.

| D qui

rialis, proprio jure & etiam inconfulto Imperatore Leges faciunt, ut fubditi

E

juxta illas a&iones fuas inftituant, idque fecundum ordinariam Legum diftin&io.

-| lion cony

nem, dum Leges commode à fine in Oligaztes & Permittentes diftinguan-

itunnem

tur, Titius jzr, Priv, Rom Germ. L. 1. C. 3. $. 1. 10, 17. quà in re quis-

h fpecie

que Status majorem habet in fuó Territorio poteftatera , quam Imperator in

polteriori

univcrío Imperio , quippe qui non nifi flatuum confen(u Leges condit publi-

peritt ad

cas , uti Receffus Imperii luculenter demonftrant, non obflantibus Legibus

foentaleg «

dvilibus , L. ;, ff, àe Corft. Princ. $. 6. Infl. de 1. IN. G. C. alíisque , in

li eft ind

quibus omnis poteftas foli Imperatori tribuitur , quz tamen noftris moribus

(i enim |

lt femel

centro quodam circumfcripta eft, nec amplius quod Principi placet (quo:no«

mine femper in jure Imperator venit) Legis habet vigorem, licet in eà adhuc

Cïpes qua

fpecies antique .poteftatis & autoritatis remanferit , ut folius Imperatoris no-

* g. indi

mine obedientià & obfequium injungatur. Reizck, de Regs fec. €9. Ecclef, Lat

Detatirio:

€9 2. C, z. 9. 123. cujus fententiam fuam quoque fecit Eckholt «2 ff. de La

vilionis,

S. 7. R. I. de Zdnno 1521. $. Datauff, €9 aduno 1521. $, 1.

niü il] Pt

Qor Saxo

$. IV.

Pring, £

h. s

Statuum autem Im

perii poteftas non pati paffa ambulat,nibilo.minui

TR

proprie jnre ipíos haber

e jus Legam condendarum negari ncquit, ita tamen;

ut aliquando ex

conventione cum

Statibus Provincialibus ad horum confen-

TM |

lz(:d

&L

fum adftridi fint, Philippi.

uf. Prat]. z5f

: L j. Feclog 9. Eckoldtad ff. de LL. $.

$, Lautetb. i2 Differt, de Co

Z

p!zir zb. 4

97 12. quod uii in Legibus ferendis, ita

t

& abrogandis vel mutandis obfetvat

hz Lcges Provinciales juri communi

ur Phil. de Lib, Eccl 12, quamvis autem .

; etiam in

Mtnus ;

Camerà vid. Ord,Camer, P.

1. Tit, 12. $. 1. Textor, Difp. V1. de

?

QUi wile

Hrtsdsél, Terrgt, h, 42. modo ftatuta 8i;'

: 1Ga[l I

timé

837

Juris Civilis €9. Statuum. Twp. poteflate,

E

Á ————À

,& in ufum deducta , nec quid contineant quod

1 intdn

timé fint condita, publicata

non fuitin poteftate Legislatoris,

Mev. P, 2, Dec. 74. Part. 3. D 6o. qumdiu

n& p

vel Civili , donec Provinciali le«

p

hzc dubia fünt, infiftendum juri communi

2L, C 22 ./t.þ part. 4. D. 77.

gealiud introdudtum effeprobetur. Mev. p. 2. Dec.

$.

Vil.

Hac itaque revocant non ad disquifitionem an. & quatenus Prïnccps ;

Legmm futy

jn veitq

poftquam v

el ipfe, vel per Legatam Comitiis interfuit, Leges iis contratias con-

? fi recte rem. confiderémus: difficilis & dubio plena quaftio vide«

Paticohr,

dere polfit

Sutyta condt

tur, imprimis q

uoniam & ipfos ad obfíervantiam Recefluum adítridtos cerni-

neum res clara eft, ibi enim multa reperiuntur, que

portltett

mus, quoad Jus Juftinea

antiquis illius Imperii.

m

oribus & ftatui accommodata , noflris temporibus

i, u d

non conveniunt , hinc ea ft

atum moderno accommodare utique permiffüm eft,

[ umdiüin&ic.

TU

Brunnem. ad. L.1. C. d. $umma

Trinit. €9 ad L. 2, C. d. 12. ff. Praf. prat. Orient,

aje dlngua

blicum , quod fpar(im Prafertim vero tribus

In fpecie quantum

attinec. Jus pu

TYT

Codicis traditur , hodie propter mutatam rationem Im-

p n

pofterioribus libris

di non in omnibus habet utilitatem , Leges vero fanda-

perium adminiftran

" g

et ibi majora, fe offerunt dubia, & res paulo altio-

mentales quantum aitin

qnibu pl

tis eft indaginis , coníu

ltius itaque negativa ample&tenda cft fententia, ficu-

fales non nifi commuüni Statuum confen(u latz fuünt

ti enim illz Leges Univer

nofiri

ita femel latz , amplius dif

plicere non poffunt fed iis obligati manent tam Prin-

l [po "

cipes quam ipfe

Imperator , Furftn. 4e fur. fuprem. C. 26. ideoque , fiquis

L

e vec

llet per jus provinciale, monopolia effelicita? contra&tus fce-

v. g. inducer

lere, aut fübditis competere beneficium Re-

Md

neratitios in Imperio prohibitos va

g ij

vifionis, fine dubio nihil. ageret,

Textor, Difp. lL. de fure terit.tb, 24. feq.

quod facere folet Ele-

71tdd!f'd'u" -

nifi in Ptomulgati

one novi juris proteftando caveant ,

&or Saxoniz , tanquam

fummus juris Saxonici prote&tor. Myler ab Gbrenb.

d. Princ. €9 Stat. Imperii.

Part, 2. C.29.

$. &. Berg &efol, LL. obfl ad Laut, de Conft,

& ab eo cit. Lu

d. Hugo, 4e Srat. Reg. Germ C. 3. S. 19. Titius L. r, C,

Pr. Q. 5.

M

3.$.64. qug vcro

di&a (ünt de nova

legis latione, etiam intelligenda funt,

ji

m

de novz lgis interpretatione, a

uthentica, Mev. p. ?. D. é7. Brun, adLi/ii.ü

j

12. C, d. LL.

VIII.

l

" [0[) ii

*

4

! ii

Occafione horum quz modo di&ta funt, examinanda efl'queftio , an &

rt

quatenus in reliquis admiffa

(it flatutorum extenfio, & an argumentum ad fi-

"T

nem. ad L. 2. C. IVoxal, a&l. Brautlach. L. 7, e. 7.

milia valeat? quod negat Brun

u

h

decentes ftricte effe interpretanda , neceorum

"

P

potcn;

T

5.'60 Gaili Ll 2 04/;1:4'0 nc?n ö :0

Q34 44

p

"

WI LLIUS de' bodierna amaümtc €4 reciproca

815

cxsauem ts

vils at

potentiam extra legitimos limites extendendum, imprimis quando juri Com-

duf

muni & Receffibus Imperii contrariantur, Lauterb. Ex. 7« Coscl. 2. quocafü

|

nequidem ex identitate rationis extenfionem admittendam, nam quocd eft ex-

j P.Z.(?.)'.ä

preffum pro omiffo habendum, hac tamen pro paite limitat & extenfionem

tomine,

& perpe

admittit fi ftatutum.| ita concipiatur, ut Legislator velit tenorem ejus ad fi-

milia pertinere Mev. p. 2. D. 4o3. Cui & ego fübícribo, his vero deficienti-

fipendit

büs manet prior Regula, & Camera Imperislis fecundum conftitutiones Juris

Titulo, .

todem ,

Juftinianei judicat, quod Aff-fforibus juramento injun&tum eft Oro. Cam. P.

1. Ht 23. A tth. Duck. de. a4utorit. 7ur. Civ. L. 2. C.. 2. $. $. qui. eod. cap. $.

—

vedo-He

44. C 15. pluta huc pertinentia profert , Titius quidem, de jur, priv, Rom.

DC

páffim valde perftringit jus Juftineaneum , & L. 1. C. 1. $.. 31. Íeq. elegauti

methodo multa oftendit incommoda, fi quis Juris prudentiz Germanicz pri-

vatz, Leges Komanas fundamenti loco ponere velit , interim tamen tam in

H

antecedentibus quam fubfequentibus ipíemet fatetur, quod nullum jus ob

vipore ,

ubertatem Legum, communia legum naturalium decreta continentium , ne-

hendünti

gotiis humanis melius applicari poffir, hinc etiam quam plurimas Germaniz

fibjedi s

Gentes , quz ante quam Germani certo jure ufi funt. fecundum conftitutio-

J 4'4 So 4

nes Saxonicas jus dicebant, jam ab iis in. quam plarimis Caübus receffiffe ,

W&

& ad jus Cefareum rediiffe cernimus, quod & in ipfis Saxoniz Electoribus

d fett:

confpicuum eít, qui jus (axonicum ad concordiam cum jure Civili, quan-

fittione:

tum fieri poteft redigunt, & interdum rigorem ejusdem, lenitate jaris Ci-

Dittm pol

vilis temperant , uti patet in. beneficio Ceffionis , quod. afpeitas illius juris

tinuo

rejecit , ex jure Romano vero admifit , & hac ratione omnes Germaniz fta-

h cef;'ll; t

tus promulgant ftatuta, & (ecundum €a,.cum Romanis Legibus conjuncta,

lentiat

jus dicunt, quod etiam in jure Feudali obfervatur ; fi cafus ex illo jure deci-

teprum

di *nequeatþ, Struv, $. 4, F.e, 1. tb. 14

dvilibu,

tripitur

$.

IX.

lu &.

rü'it ) Ub

Hoc loco autem non inconcinne quzritur , cujnam juris Pägti Leges

ptovinciales accommodari poffint , Juris Civilis nomine eas venire, nullanos

nll"iu:* m

mHä: Y

tenet dubitatio , quamvis non pauci fint, qui hoc jus ad Pratorium referant,

Bartol. z» L. ;, ff. d. . O. z, 4, Schneidvv, a4 $. 1. t de Obhgat, m. 7- fcd

l, Gl

H

abíque re&à ratione infpedà enim tam Principum quam Pratorum potefta-

Detane

|

te, res ob manifeftam differentiam erit clata , fupra jam demonftratum eft

TitCes Y

jus eorum temporale, ob temporalem eis conceffam poteftatem, Principum

P t ,

autem Poteflas eft perpetua, irrevocabilis & in haredes tranfitoria, nec obli-

Wt hüö

gantur fuis Edi&?s ficut Pretores, uti contra cx Pretorum Ediáis n

ulla Pi-

V j

V d

vilis

]

!

9 3'.9;

m

7;:7*?'5 Civili €$ Statuum. Imp. Prtefate.'

- fed faltem actio in fa&um oritur uti Eck-

jutiCn.

vilis aCctio vel condi&io ex lege;

Kulpif. 44 AMozzamb.

, quii

olt, a4 ff. T. de LL. $. &. Bachov. s(s ra de ffat. H. .

qed d

p.2: €. 3.44 S, y. p, 7 7, pr&terea Pretores non proprio, fed faltem Imperatoris

rant Provinciis, Principes vero proprio nomine , omnimodam

exentore

nomine, prze

v uad l

& perpetuam

exercent Jurisdi&tionem , que ne quidem prafente Imperatore

0 dl

fa(penditur, Rei

nck. d. Reg. Sec. €9 Ecclef. L. 1. C. $. C, 7. 9. 3 fé4. Hincetiam

Titulo, NOS DEi GRATIA, Utunrur, & ut füperior

itatem territorialem ,

wiont J

)ro. C

eodem , fi non majori jure quoad fübditos gaudent, quo Imperator in uni-

pb

vetlo- Hopp. $. f de /. €$ I. proinde Obligationes ex novis eorum San&ionibus

ottz , non ad Pratotias fcd Civiles referenda funt.

f. PW. T.

f digti

$. X.

gmate p*

