ín hoc genere ex inftituto praftiterint To. 4 cHoKIER , Canonicus quundam C Fi-

. ntori a

ï ]

carins generalis Leodievfit, necvon Abbas fecularis P[etenfit , primarias preces kR«

.] üts : j

DINANDIL, rur. fcholiisilluftrando ; nec non pEr&us vARCEULUS, RICCIUS,

3 Josttnux

FELTZIUS , MAYERUS, L. B. DE LINCKER FRITSCHIUS; precipue vero Excell Da.

j R&:manæl

ERIEBNERUS , ut jam Dn. BoEHMERUM in f. C, P. L. 2, /, . omnesque fere Juris

plius faif

publici fcriptores fyftematicos taceamus, ^ Nihilo tamen fecius nos de T hemate

jue, (emi

inaugurali non adeo trito ac vulgari cogitantes, propofito noftro: fura precifia .

Inperator:

eirca ce[fronem precum eonee]Jarsm (pecioíius inveftigandi inflituimus, cum non

Dorat di

pauci fere publici Juris fcriptores hocce argumentum fatis quidem dignum vl

&ddnit f

Icco penitus pede praterierint, velfi quidem iftud attigerint , duobus vix vcrbis

Á d

ilius mentionem ipjecerint, ac Ceffionem quidam fieri poffe ; communitet

| nf 2

affirmaverint , fundamenta vero hujus fententiz neque fatis adflruxerint , tantum ,

1

N

abcft, ut rationes, quz negativz favere videntur , temoverint, illisque fatisfe«

ï tis com

€erint, veletiam modum , quomodo ceffiones ejusmodi valide fieri

poflint, j

À

m--

] Inperj]

effe&u earundem oftenderint, & demonftraverint.

um [mp.

ll. Quemadmodum vero ut fuccincte brevitati tudeamus, temporis & in«

E

ftitati noftri ratione admonemur ; Ita melioris ordinis & perfplcuitatis caufa, pau-

Uib /

cula quedam de genuina precum primariarum indole, quantum quidem ad.

| "V-P.clz.('

eaodationem propofiti themaris fufficiet , antequam ipfam controverfiz flatum

u ÀN

aggredimur, pramittamus, non inutile fore credimus,

ï Pïimäfiäs ;

Iil. Primariaram itaque precum Imperialium Jus in eo confiftit, ut S, Ce-

! Mtum

farea Majeftas Jure, quopollet, proprio, per univer(um Imperium in capitulo -

htj

vel monafterio mediato , vel immediato , una vice, unam perifonam., fecundum

naturam beneficii, normamque ftatutorum & obfervantiz idoneam, ad bene-

Noin g,

ficium Ecclefiafticum vacans vel vacaturum , tám in men

capitularibus immediate vel

fibus papslibus, quàm

B]

mediete eo effectu prafentarepoffit, ut preciftaaliis

omnibus fit przferendus,

a,fm?, iü

& íca pi;qlg velalio Collatore admittendus.

i a

.1V. Ex. :

"n

Preces bopevatorie. cedendi.

: 622

I1V. Ex'quo autem fare preprio CAESARI jus

precum pïima*ria*mm compes

ib re&o nomine coNs

At

tere afferimus , À (ententià erroned JUsT! FONTANINI , qui f

RADI OLIGENH látuit, nec non WILHELMI DURANDI, fic dicli

SPECULATORIS ,

4,

MARTINI URANII , PEIRI GREGORIJI ; SYRINGII , GAILII , aliorumq

ue, quos addu-

cimus divorti

um; Ho»

xit prEFFINGER. ad Pitrzar. Tom. 117 p. $9. iri. $, merito fa

non aliter , nift ex fume

aplat

rum enim errores, qu

/,

ibus Imperialibus fcilicet precibus ,

fila

iO

li

*

d

mi Pontificis indultu, feu privi

lcgio locus relinqui volüit, ficut fatis fuperque

EJO t* Rgi&ïæfgät. ?ïd'ï, Pri?5, Prec.

d uile

ex inftituto jam tüm explofi ab 45AM0 cORTR

6

iffe, u

Sac*at. Iroperator. Rom. Germianicts , [:'z'e pravio Poni

iftcuma

s

ffenfu cempetentis s

Item L. B. DELYNCKER visdictis Primar. Prec, Cafar. Maj

eflari proprio inre competene

pm hira

LicENT Differa

yium,

tium , nec nou excell. omugBNERO JDiffert, de Peimar. Prec, ómper. O

29is temittimus, quo cers

TM

tattoni oppo[fté.

]ta ne actum agamus , adillosnos eo m

lto minus

é LEOPOLDUM , Inu

ia:precmæx- .

tius cft, neque Div. Impp. FERDINANDUM IIT, nequ

V]. de Sedis

TOSEPHU

M, & AUGUSTISSIMUM IMPERATOREM MODERNUM CAROL,

), AC |

Romanz puvilegio vel indulta

in precum fuarum conceffionibus ullatenus atri-

; x

AtÍ

[2

cum, proptio

ae fec d |

plius £uiffe follicitos, quin poti

us illud Jus; tanquam Majeft

N'eftphalicà 2drz, P. $. 19, €7 26. iftud

de Thunt

jure, femper exercuiffe, pofiquam pace

H

ceptis verbis confirmatum fu

L

t, de quo non pauca, eaque

| ?m;ïffï;ï'

Imperatoribus, con

notatu digniffima Precum Impet

lalium teftantar diplomata, qua non tantum

jy, um I*'J

]i',]o L. 3. !. 2. go 9; lä'lf. Q-Pg 90.

ádduxit fupra landatus PFEFFINGER. ad Priar. Tom.

; dignn!

s virtét

feq3. (« d qui extant quoque in ELECT- JUR. PUBI, Tom.

FILp. 95 & ransa Cotanteo

communit

Gin$. 7. 0. p. 25?- fe24-

^"

V. Per u-

verfíim porro

Leterism cum ej

usmodi jus Precum Imperato»

xipt, t

Ele&ores , aliiwic

ris competere dixinius , pet h

oc ab illis precibus primariis , quas

jjouctt

&

(11

£

-

-

ftam eft, he enim non perto-

Impetii P:

incipes concedant , diftin

ui, manif

t*

H

rrarum vim tantum exerunt inregulas fice. g.

poläm '»wm

tum Imperium, fed intra fines

Eminen:iff. & Sereniff. ELECTOREM MOGUNDD

N

IT ]À

n

: primaïäarüm Precum jure in

yort i

onini'bus*Archiepiffïcpzms fui Ecclefiis & b

ficiis frui, teftatu: HORNIUS Prad.

TA

far. P. c. 22, $. 4 à voRguRc Parat. Jur.can. c

laf. $. p. 289. BERMES f. P. €. 27. $ 39*

du

1OR, SAX. quod Preces

THULEMARIUS OUovir. cap. X. $. 6.

Item de potent ELEC

&

ia

i d n

'äai

3Soratus dederint, ex fideDi:

primarias ad Mecsburgenfem «liasve Ecclefias!

p

( Op. 7ur,

&

; Tomn. 1. Se, 6, $, 2. lzt:d,

du

plomatum conftare adftrait Dn. GRIEBNER

u

p.181, De ElectoreBranden

buigico , OBA

ECHIUS ad 7. P. W. Ztrt. 5 $.. p. 149

"7

at

nec non LONDORP, Z.

45

Cent. atl publ. L,

12, 1 127.6.73. videri poflunr,. Quo

(

Ed

di

vero in gaa!z'äet capitulo Jenpevii inase

ato , vel enediato Jure precum pzima:ïaïum

nb

füimus, id, quod ad protettantium capitula

u

gaudere Imperatorem fupra $. IHI. po

yr, 1

. F. ita intelle&am volumus, utin smme-

attinet, jaxta frz. P. $. 18. 3 26, Pac

;gaüaahlf

olim p

reces exercuit , illlas iadiftincte , Gcita

^« diatis capitulis, in quibus Cxfac

ieipes

y l

.R:ïä D

684

REINTIARTH de Poteflate. Preciflo.

mb p

u'sprimzri

refpectum ad aiini decretorii poffeffionem , in sediatis veo , quatenus intermino

critico Ka/ezd. 7an. (624. in poffeffione fuerit

tibUs , €01

Vil

nis ratione, impofterum exercere valeat.

; habitá infuper in utriusque religio-

Ciitaloe

VI. Non verofolum immediate , fed mediate quoque jura precum primariae

nun4

rum exercere Cafares, certum eft, — Pofterius contingit; tám pet REGEM ROMA-

-

mel conce

NORUM , vivo fcilicer, & ad gubernacula fedente Imperatore , ubi hqd jus ex Cz-

-

faris indultu exetcet Rex Romanus , cum Ó contrario Cafare mortuo,, jure pro-

preces ptc

Cantsad c

prioidem jus cidem competat. rnurscu de Primar. Prec. Cap. 3. $. 3.C$ 4.. Deinde

qutvimg:

etiam pex eMPERATRICEM. INam & hanc vigotreinveterata con(uetudinis in capi-

tulis fexus fequioris ex indultu Auguftiffimi Conjugis preces perfonis juxta nore

DInt, e, P

preces ipf:

mam ftatutorum & obfervantiz, habitá pariter religionisratione , idoneis, cone

p

cedeze folere , & poffe , extra dnbium effe exiftimamus cum Urnic, oBRECHTO 44

eneficium

precita m

Inff. P. L4rt.P.$.18.p, 16 8, sRYCK de Jur. Papal. Princ. Evang. £. 4. $. 5, confcra-

jus àc pot

tur quoque D». sóHMER :» uf 7Mod. Jur. Can. L, 3. t. 2. $. 105. ubi precam REGINA

-

6l FRITS

BORUSSI.£, aC COMITISS/E LIPPIENSIS commemorat, de quarum altera videri po-

Certillimn:

teft rasni CotaatS^Canfelep 7em.;.p. «$1..— Quod Imperatores quoque pre-

Vicanuig

cum fuatum jus aliis ftauibus in certis Imperii provinciis fuo nomine exercendum

'P'-Ln fn

demandaverint & concefferint , ex Diplomate NrENcEstAT, Imperateris, quod

ex EREHERO , & conrngJo allegaxitsrguvius, in fzr. Publ. prud. cap. 10, $. 21, vi-

- VIit

hominat

gore cujus RUPERTO , ElectoriPalatino anno 13 26 indul6t, ut ipfius nomine per

m vacam

Diecc(in Spirenfem, & W/ormatienfem utatur precibus primariis, fatis con»

ftat; Quid? quod idem Juris primariarum precum exercitium ab Imperatoribus

ATX

a

Oftdtgt.

comitibus Palativis interdum concedi, fupra laudatus celeberr, osRzcHrus ad

D6, Con

Infir. Pac. Viefiph. Mrt. V. 8.18.p. 143. affitmare non dubitavit.. Quid autem de

Vicariis Imperii intuitu juris primariarum precum fit ftatuendum, ad pereruditam

at2 Qer

Diffztt. magnif. Dn. en1EBNER( de Primar.prec. Vicariorum Imperti brevitatis cau-

ME [;,/,. !

l0 ]Ies

fa nos remittimus , ubi torargumentorum ponderibus eorum fententiz , qui Vi-

cariis Imperii jus primariarum precum iverunt denegatum , fuitoccur(üm ; con-

tra vero proadftruendo iisdem cali Jure tam actiter pugnatum , ut extra litenifere

9f

lcnenun

pofitum effc videri poffet: Vicarios codem modo intra Vicariatus fines , quo Cz-

far in toto Impetio, tam in cafu(edisper mortem, vacantis, in omnibus Eccle-

1",!"

fiis, quàm in cafa abfentiz , velalterius forte iütercedentis impedimenti , in eis,

ubi abfens ; vel impeditus Imperator fuo jure ipfe adhuc non eftufus, exercere

queat, Vid. Aun, nuit, cap, P. confer. prEEFING. 2 Not, ad Fitriar. T. l1. L, 3.1.7-

t pote

$.2.l. a. p 6t9. fega. ubi pag. 610.

Impetatoris Div. rgoporpr refcriptum ad Aucu-

, p

STuM , zdrcbi- Epifc. ,

7!

4gd. adminiftrratorem dire&um , füb dato W/ien , 4.13./4^

COt(rin

1672, allegat, ex q

fs

ldum

PL ABpateha aulam Imperatoriam Vicariis Imperii turm tem

h

r1$

o

N

685

Preces. Ipperatoris cedendi.

x

Sruaomee

hst

ris primatäas þn-:-ces conferendi po

teftacem expreffe di:negam: ,v(oläsque imperato-

-

ribus , eorumqae fuccefforibus , idem illud jus afferuiffe.

.usquue!igw

V1L Semel vero, & una tantum vice in to:à vità Imperator hoc jus in uno

Capitulo exercer, nguwiGEs ad. /nff. P. I P. $. 26. Iu y. p

40$ TiTi0S, Spec. 7. P. La

uo no5 deftituvs, fe-

xumpritt

g. cap. 2, $ 32. ex quo confequitar ; quod precibus eff-&u í

MGEM OU

lium collatorem novg

mel conceflis , ad idem Capitulum , vel monafterium aut a

ihocjusexCæ-

impetiri non poffint , quin potius tali cafuconce

ffioben:ficii va-

preces pro alteio

o, Juepre

cantis ad ordinarium collatorem pertineat.

Notanter vero ejusmodi preces re-

& D

Si enim priores effe&tucarue-

quifivimus , quac «ffe&u , (üo non fuere deftitutz.

ndiisincp

morienre, vel

rint, e.g. Preciftà, antequam beneficium quoddam vacavetit,

fonis at

preces ipfas negligente autrep

udiante, fiveintalem (latum incidenre, in quo ad

intuitu Capituli catholici , fi

, idnno, ?

beneficium , in capitulo redditur inidoneus, v.g.

i oUa

mperatori per novas pr:

ces alium nominandi

precifta matrimonium contrahat, It

46j 00

jus ac poteftas ompino compertit, re

&e ita docente crrock15A de prim. prec.p. 24

m

cum FRITSCHIO depríps. prec. cap, j. srRuvI1o/ynt.

]. P.cap.10:$. 36, Hocquoque

fe, aut quo denique

st

cettiffimum, in arbitrio Ceíaris, quo anno, aut quo men

yes qngüt Pï;'l

vacaniiz cafu prafentationem facere velit , fimpliciter cífe poitum; rir1us, äaaf

nl

]. P. L. . c, 3. $. 20.

| !M.ïiil qü?i

VIH. Preciftam, hoceft,

perfonam in precibus ad beneficium prafentatam

, illum ita compatatume

ffeoportet , utad benefici-

»[u ' 10,5'22(1'

& nominatam, quod attinet

Áigg nf

um vacans juxta ftatuta Capitularia velo

bfervantiam fitidoneus , Zuf). P. W. A4r:.

(

j

!]

tandas

sitis,

[

]

V. 8.18. 68 26. alias preces fuo deftitui effe&u, nec capitula ad iftasaccep

j

Hinc fi beneficiati omnes in capitulo (int vel Princi-

jb [mplläfm

!

obftrisgi, eftin propatulo.

pes, Comites , Barones , vel Nobiles , aut Do&ores, feu Licentiati,

precifta tali

r, o

l

u1

chara&ere f, qualftate non cortuícans ad beneficium vacans haud recipitur. HER-

MES Fafr. . P. cap. l. $. 24. — Quin imo , fi juxta capitularia ftatuta non nifi cales

i

^

aibrerta

nobiles, qui veteris funtprofipie , & multarum imaginum, ad beneficia & pre-

bendss admitti queant, fed e. g, pracife requiratur, ut ab o&o genetationibus

metits d

(

p

adyt 9[nen nobilitatem oftendant, preciftam tot

partium enum:rationibus non

ol

fuflicientem furrogari non poffe, re&e concludit, nswwtcEe ad 4pff. P. drt. P.

$. 18. lit. 6. p. 24 5-

Nequead beneficium R egulare precifta, qui non eft regularis,

fintis qllü

]

f. religiofus, cHockiR £s Sckolis ad prim. Prec.

Se&, 2. $. 27. multo vero minusin

gmmbllsEC

iment

Capitulo catholica talis, qui Auguftana Conf.ffiohi addidtus, vel vice verfa,

gtl

-

ul

admitri poterit.

J

IX. Precum primariarum objedta

m Aeueficta Ecclefiaflica vacantia vel vacas

M

A

tura copftituere, res ipfaloquitur, — Unde error, quem non pauci, inter quos

jpuum

((iel :

M

Befoldum , W/ehnerum , Speidelium , Struvium , cum aliis deprehendimus , ex

LY

"

d

um

0 errant , qued preces primarias , & Panis-SOtiefe / uuum idcmque $£Tþ, &p

4$

688

REINHAK de Peteflate P?eäy?(;

od

las de

has,, illas indigitari , ex ftiméat, eo apparet laculenrius. Rc&äxeniin Mul *usiä

tüt Con!

Repraf. Majefd. Imper.p. 2.€. 33. 9. 253. f. 94.3, Panis- SOtlefe) & preces, Qbfa&ä*:c

ita ditingui ob(ervavit, ut hz fola beneficia Ecclefiaftica, ille verto alimentorum

fb €

certam portienem pro objecto habeant , ac quzdam provifiones fint , ab Imperas

CAROL

416 M

tote perfonis laicis conceíLe , ut alimenta ex ceenobio quodam ad dies vitz ha

TEANI

beant; Germ. Qïügä'(;ïyï*äffäga um Zdpen-Dftunbe/ Ulb Prefentarianse

Ghtifften eines Sapfer

$/ auff ein G DttessS)auf um eítie Dfruabe

ii

ienfem

gu d

9

brück, |

ben unb ä*?ïääæ einem sïätæ:aäieæev.

N

WN'ehner O£f pr. *ve;,XP;zäixg

tm acu

*Briefe.

ptimati

X. Ex parte Precifte, fi precum Cafarearum effe&a deftitui nolit, requi-

ritur, ut illas intra menfem & die notitie, Prebendam cffe vocantem , Collatori

19 nom

ordinario decenter exhibear, ac ut juxca earündem teriorem procedatur, petat

tum füer

tbodum

atque urgeat. Quo fpatio menftruo clapfo, nii juftarum ignorantiz caufarum

allegatione & demonftratione co

nt

Bt

fal(am

amacia purgari queat , preces ex patteprecifte

expirant , qui (iz negligentiz imputare debet, quod in ptafentandis literis Cae

expediti

fateis terminum przfixum non obfervavetit , qui propterea ufuintrodudus, ac

tommut

Collator.

preciftze praícriptus, ne diutina nimis Ecclefiafticorum bencficlorum: vacatio

damnum inducat Ecclefie, Fritfch. de fwr. Prec, Prim.cap. y,qu. 3. cap. [i cleri-

AtetUS e

€41 1. de Praébnd, C dignit.in6.

Neutiquam tamen hoc eatenus accipiendum ,

Cario & a

ac fi precifta pracife beaeficium aóu vacans, aut primurm vacaturum acceptate

Yià exeqi

Xl

debeat. | Poterit enim optimum, quod fibi arrider, expe&are , adeoque tam prie

mum, quam fecundum omittere, & tertium demum, fi nullum ancea jamtum

precun;

acceptavit, optare, quo vero femel acceptato, variatio amplius eidem non pet-

potc?ï,

mittitur. Hermes. Fafr. f. P. cap. X4. gn. y. arg.vap, Quia cunélis 1. de conc, prab.

giatie

$5 6. ubi tamen cautelze loco preciftz obfervandam , ucfingulis vacantis benelicii

i

B';'Hn

vicibus, per Notatium, & teítes collatori & cap

&i M

iló voluntatem fnam dilucide

lu f,o,

declstet,, ac per proteftationem interpofitam jura precum conceffatum confervet ,

geda$

notamque negligentig hocipfo feavertat ; vid. Prz

lt ef

judic. JCtor. Salisburg, apg.ld

Hermes /upra cit, tr.cap. Xl qu. 4« m 63«

5

"

Tádicatu

XI. Intuitu Capituli £. collatoris precum Czfarearum

iegitim: exhibitarum

ptefe

m

effe&us iu eo potifimum verfatur , ut preciftam , fi ceterafint paria, nolens vo*

* homj

lens teneatur recipere, idque five beneficium f. prabenda in menfe papali, (ive

—

Tiito &

extraordinario, velin Menfe Ca

pitulati f; ordinario vacare contigerit ,. fiveetiam

—

alius jam tum ex

&E

$89

: um

Gantiam habuerit, dummodo vacantizeson ex cauía permutae

ma?

tionís bonà fide inter beneficiatos utri nque factz extit

ii

m

dem fronte vi & natürz vocis:

erit, " Refragari primá qui«

y It

Precum videtur , quodill

um, ad quem dircee;

--

&d parendam ita adftringere dicantur

, ut etiam Impp. toties, quoties contra«

Pütion

li

dictionem hujus yel illius

capituli minus fündatam metuant, precum renori clau.

WO hl

falam

æ

ya

689

Precé. Iperatris éedentir.

Mi

, infimul certis executoribu$ executioncm ineven-

Mirun

fulam de cxequendb ifg(erant

rum conrumaciz demandarefoleant; quale exemp

lam videri poteft apud Anton.

, tbjde

ARU

Fabri &taate; Ganfelep Zom. o cap. 7. pag.

286, f244, ubi Auguftifimus Imp.

? Diony[fi Beeleu 44nno 1715

dbl

CAROLUS V. precibus in favorem AMartizi Hermaun

d. i6. Mart. conceffas infimul Eminentiffimum Electorem Mo

gunt. DN. LO-

fer ia

bornens, & Monafte«

v[entatitr

THARIUM FRANC. gier. ssem. nec non Epifcopum Pader

lam mediatum N ieden-

UT

rienfem FRANCISC. ARNOLDUM contra Capitu

brück , Epifcopatas Osnabrugenfis, denominavit executote

s; Verum enim vero

-. W'W

rem acu tetigiffe videtur Dn. Titius fecim.

?.PoL.f.C.3. 5.420

qui de precibus

rei (pe&emus , auguftius omni-

Vuit, r

primatiis ita judicat , fcil, hocce jus, fi veritatem

no nomen mereti, fed abjectius ex errore & fuperftitione accepiffe ,

quod credi-

m Ciltri

tum fuerit: Sacratiflimis Imperatoribus non jure Majeftarico

& proprio ;

Ícd per

, x

vie um

modum indultus vel privilegii , & quafi precarió illud competere , id quod tamen

fal(am effe fupra jam affertum d

edimus. Magisitaque vox: Mandati, qua in '

parzepïcci&'zz

expeditionäbus precum primariar

um poft confe&as Tabb. Pacis N7 eftph, uíi fünt

áslitrr G

manifefto indicio, in arbitrio

rodudus, 4

communiter Impp, rci ipfius veritati fatisfacit ,

Collatorum ordinariorum, utrum prefentatum admittere vel

int, vel non , nul-

orim v

latenus effe pofitum, Auguftiffimosque Impp. ejusmodi preces fibimet non pre-

. 30 Mp' f(;[rm

cario & alieno jure, fed proprió vindicare & majeftatico , ia ut contra ycniantes

accipicnäum.

viá executiva ad parendum compellere poffint,

r

XII. Ex di&is igitur haud difficile erit cognita , in quo nunc primatiarum

gt

precumindo!eä potiffimum confiftat, & effe&us, ad quem merito quequereferri

at

r'-k

nf

poteft, quod ex parte Augufliffimi concedentis in ordine ad preciftam rem merz

idem

|

gratiz , f. beneficium grauofuminvolvant, de quoram beneficiorum naturajuxta

T ii

£, 3. [[. de Conf.. Princ. fatis conítat , quod fint latiffime interpretanda , magisque

anripicta

in £ivorem beneficiati , f.illias, cui gratia conceffa, extendenda , quam refttin-

m

genda Stryk, Dif de Expetfant. Cap,P.5.44. — Deinde quoque extra dubium po-

gt

fitum effe putamus, preciftz cx precibus fortius omnino & firmius, magisque

FaliSbllïngfu

ràdicatum jus acquiti , quamá folo Patrono ad beneficium quoddam nominato,

& praíentato, vel etiam fimpliciter ad beneficium Ecclefiaticum expedtivato.

ajb

j

De nominatione enim & prafentatione Patroni fatis conftat, qued perillam no-

minato & præfentato Jusin ecclefiam nullatenus

acquiratur , fed hocipfum ex fo«

fgä

h, li

la admiffione Epifcopi dependeat , cap. 7. X. de fur, Patron. cap. 28. $ 29. X.eod.

eeru'ü

P

28. $. 92,€$ o2 ex quo Patrono laico jus variandi indul«

;;l

Bóhmer f. E. P. Lib. 2.4-

f

u

anl

j

tum , itaut(i vel maxime przfentatus ab Epif

[o

4

opo reje&tus appellaverit , quod fa-

qm*

cere polfe reje&tum ex c. 29. 3 f. X. de f'ur. Patron. conftat , patronus pendente ap-

"fm dn'.ui j

pell

atione nihilominus alium prxfentare poffit, cum pet prafentationem candi-

od

i, nealium praíentet patronus, Cap, ;, 6$

dato nullum jus acquitatur prohibend

24

te

ii

$555

f

REINHARTH de Peteffate Precife

n

inenendensenass

DAT

24. X, de ] ur. Patron, contca vero per fecundam & tertiam ptæ(cnt;tioyncm prïma

.| hr q.

Reque revocatur , nec revocari poteft, quin potius juxta cap. 24, X. de Pur. Patron,

! li, m

epifcopo eleio concedirur , ut , ex prefentatis divetfo tempore , magisidoneum

praferre poffit , eique beneficium conferre. — Ex quo confit, ut eoipfo, quo pa-

tim m ejo

fetein tei

tronus laicus plures fucceffive prefentat, non tam patronus, quam Epiícopus

ecclefiz provideat. Con£ Schild. 77f2, J C. L. L 1.13. $.11.inzot..— Athecomnia

Ehrenbac

-

yatiofee

in prafehtato & nominato per precesíe habentíecus. — Dehisenim dicitur, quod,

catteris paribus , facultatem collatori ordinario in t

af i laca

otum adimant, ipfamque prz«

bendam affe&am reddant , Stephan. Gratian.

T. 4H. Difcept.for, Gap. 471. Frit(ch,

qud neip

Qüs, ac f

ee pritm. prectb, Cap. P. », y. Hahp, de for, rer, Concl, 82. atque precifta per (olam

—

fu.

Nominationem Imperatoris jus in ipfam p

triar. Tom, 111 L. 3.1.2. $. 8. li. e,im f p.44.

rzbendam acqqirat PfeHïnger ad Fi-

B

üerüm

Bratie at

XIII, Expedativas vero ad beneficium ecclefiafticum quod attinet, conftat,

quod vel expreffe , & diretie, veltacite & indire&le concedifoleant. — Priuscone

Conceden

Cefiaflica

tüingit , quando aliqui fpem futurz fucceffiónis in officium ecclefiafticum & emoe

Princeps

umenta ei ahnexa accipiunt , ut tamen interim Clericorum numero noninferan-

tür , nec Canonici aut Paftores fiant, fed um demum , 'ubi beneficium , f offi-

Brofpicir.

cium vacareincipit. — acize vero & oceslte - indireleillis conceditur « xpectauva,

nem!em,g

feferen

qui ftatim quidem canonicorum numeroinferuntur, velad officium Ecclefiafti-

cum promoventur , fed /se prebenda, — 'Fales, qui funt , dicuncur quidem Caxe-

Pontifice

sici , fed in berbis, negarique non poteft, hoslonge certius jus & perfe&tius, fim-

tap. 38.d

Vatus co

pliciter expectivatis, habere, quippe qui jamin ipfius officii poffeffione funt col-

locati, chorum & ftallum adepti, folennique rituinveftii, cum illi fola fj pelacten-

ühdam

tür, qua nonraro deficere folet, & evanefcere. v. Dn. Bóhmer ]. Ece, P. L. 3. .

QCeto «X

Conttari

XIV. Sicut autem jus expedtarivam eeclefiaflicam concedendi nequeordi-

natiis collatoribus per cap, . X. de donat. neque legatis Pontificis cap. in, f. de Offc.

tm con

XV,

Legat, in . multo minus Patrono competit, quippe qui adhuc minus jutis, quam

otdina:ius collaror habet

[o (xpga

» 6« £. X. de fur. Patronar. fed (oli pontifici tefervata le-

gitur, atque apud proreftantes principibus idem jus papale, ut libecrime expeda-

Ti om

Q (ücce

tivas indulgere queant, adfc:ibitur Horn. de expeclat. Ecclef- $. 18. in f. Stryck. de

r pap, Principum evangel cap. 3.6.6..— Ita evanefcere utplurimum folent ejus-

" dgue,

—

modi expectativa per mortem concedentis,, fi hzc ante vacans bencficium forfan

e

m"a AH

contigerit

; ita ut n«que fucceffores ad(tringantur, expedtivatum ad beneficium

h que

poftea ad

mittere; Neque enim ejusmodiconceffiones expeótantiarem ad claffem

Conventionum & paótorum , vim obligandi itrevocabilem fecum ferentium de

"d

jure trahi poteru

Dt, cüm conftct,

decretum expectativ

idemque operari ,

üm mere gratiofum effe,

ac prvilegium adbene

placitum conceffüm , quod mo«te con-

^ptehen

Cedentis expirat , cap. 7, de re[erépt, in 6.

Lcurenius de foro £enefic. Sel, 1l qu.632

"o IO

&

Preces. Imperatorit cedestis.

691

m

».1. Sixtin. de Regal. L.1.C. 6.. 44.cx quo recte Schraderus de Feud. p. 346 295 27

nem pr

]u hum

infert, quod gratia fub principe pradeceffore non confíummata, qui eam cone

ceffit, morte concedentis expiret, & devoluto principatu ad proximum agnas

jsidunm

d quo anteceffor non poffit diípo-

tum in ejusdem libera voluntate confiftat ; quo

fo, quje

fe nullam in eo poteftatem habiturus eft, afferit M

yler.a

nereintempus, quoip

n Eplga

Ehrenbach $» EDyparchol. c.

[

23

.. 133. praertim cum ipfo jure Canonico ejusmodi

theconni

X. de pmä. C0H-

gtatiofz cxpectantic ecclefiafti

ce , utpote infe valde odiofz cap. z.

ciur qui

tur , cap. $. de Conce[]. prab. in 6. Quid?

ceff. à (acceffore pro revocabilibus habean

imqip

quod ne ipfum quidem concedentem , ut

illas fervet, ex capite P«//Zitie teneri , ree

4nh B

iffert. de Conctrf, expectat. general.&$

&ius, ac Suyckium , qui contrarium /s D

hp (n

C, 3. $.. alferuit , docuiffe Dn.

ffecial. n, 3o. & Diff. de jur. Pap. princ. Evange!

Talismodi enim conceffio

&ingeraqu-

Bóhmerum . E. Pro:. L. 3. Tit. $. $. 1449 15- credimus;

quam £acite pro lubitu

gratie naturam precarts habet, quod femper tam exprejfe ,

:ine.r, u

Concedentis revocati & mutari poteít; qua tacita revocatio expectantiarum ec-

, Drusco

clefiaticarum tum quoque contingit , quando Ponrifex , (velapud Proceftantes

[icum t

s vel tribus decreto expetativo ad idem beneficium lacceffive

Princeps) duobu

ononidia

limo claufulam: amteferri, annedtis, vel priori expectativam ge«

profpicit, & inu

icium,

neralem,pofteriori ve

ro fpecialem concedit ; Uttoque enim cafu pofteriorem priori

jcapd

praferendum effe, i

dque ex Concedentis voluntate vel expreífa vel tacita ab ipfo

i Ed

Pontifice deci(um legitar 1 cap. 7 de conce[J. prabend. C$

ecclef. non vacanti in 6. C$

gid t

cap. 38. de pra

bend,inó. Nequehabet , de quo ex capiteinjuftitia prior expectie

cum erronea fit füpra allegata Stryckii hypothefis, juítoque

hus

vatus conquerattr ,

(fonefnrd

fundamento deítituta , quafi fcil. primo expe&iv

àto ftatim , femperque jus ex de-

(ola

!

13 i

creto expeGtativo/irmam , tamque ffabile quafitum fit , ut plane revocari nequeat ;

U

HN. P'M j

contrarium enim , quodque ejusmodi expedtivatus regulariter j5 imperfetlum (ale

jl

tem confequatur, ex fupraaddudtis ra'ionibus manifefte colligi poterit.

din

u u

y

"A

/

f

XV. Exquo

nunc fatis apparere exiftimamus , Pracillam Ca(areum cum me«

bendz ecclefiaftica comparari non poffe; Hunc enim infir-

ys ts

qll!

ro expectivario pra

mum omnino habere jus, quod non p

er revocationem folum concedentis, vel

j

rmt

(

ejus fuccefforis expre(fam vel tacitam ,

fed quoque per mortem ejus flatim expi-

& utíperamus , jamtum probavi-

j

rat atque corruit, ia przcedentibus diximus ,

mus; At vero ut idem de Precifta afferere non

liceat , res ipfaloquitur & fimiliter

j fakm 14

eis ; que S. XII. inf. ex Gratiano, Frit(chi

o, Hahnio & Pfeffingero adduximus,

& nominatione ipía Prebenda affeta

d at

if

fcil. quod ex (ola prafentatione Imperatoris

ye

reddatur, preciltzque jus non ad przbenda

m , fed in prebenda vacante acquie

u

r

ratur, evincatur. Quin imo omnes fere Ju

is publici fcriptoresin eo convenire

tcremmm

ris ante ca

(um vacantiz contingens , Preciftze

arwüïmc j

deprehendimus, qued mors Caía

[]1

nullatenus neceat, tantumque abeffe,

ut fucceffor ejusdem vel Vicarii Imperii

j mw(ffo

preces

$s$5 2

,

14,4!!

,]

Es

692

REINH*AR*;ä de. Peteflate. Preciffa

x

ATA m

preces Imperatoris demortui negligant , vel revocent , quin potius ut ad gï&&um

ülm reü

quovis modo deducantur, curare debeant & (oleant, Struv. Synr. P. P.cop, X,

j prater ce

$: 27, id quod exemplo moderniinvi&iffimi Im p. CAROLI VI. in Diploma:e Pre-

| Seyk D

cum in favorem ZMartini Herm. Dionyf. Beelem, anno 171 5.d. i6. Mart. conceffirum

E

fatis confirmatur , de

quo vid. Ant. Fabr. Gifaafé: Qqægelïep-l Tom, 50, p. 278

| $. 2.

XVI.

ugcum ita fint, opportunum nuncerit , uradchema noficum inate

dem alle

gurale paulló accedamus propius, ac quid de poteftate Preciftz preces Imperato-

it potius

ris, cum jure inde quafito, per Ceffionem ín alium trausferendi, fentiamus ,

XIX

mentem quoque noftram breviffimisexponamus, | Ubinonimmerite przmonee

4 Videtar &

mus: Per Ceffionem heic ánobis nullatenus implicem nudamque Juris repudia-

Mjmalia

tionem velfrenuntiaæiomm,quo (enfuforían Vox: C

effromis tam Jure Canon, $n t. .

Wllv"t;o

. de Renuntiat, quam Jare Civiliin vàriis textibus;

e.g, L.17, f de Recept. arb. Ed

0'3908215

1. ff. de Ceffiom. bonov. L. 1. C. de patt. pign, L. 17.

$.. [f. de Nonal, aflion, occarrits

]

Htorias ]

fed potius plenariam & legitimam jutis noftri ab

dicationem ejusdemque in alium

ntm effe

translationem fubintelligi-,

qualiter forfan Ceffionem JCii Romani e g. in L, 25.

foerita ce

F de liteval cauf, L.

15.ff- Commun, Prad. L. 76. ff. de olit, pluribusve aliis acce-

. heneficio

Ppum voluerunt, Atque hác ratione Ceffio precum primariarum in rci veritate

nihil aliud eft, quami

apetratz ab Imperatore ad beneficium vel prebendam pra-

i hetede

eutationis vel nominationis á perfona nominatá in alium facta alienatio. Eoipsó:

|Mgls

enim, quo juri meo renuncio; illudque in alteramtransfero, eo ipfo illudalieno ;

quz jurium alienatio etiam R«fi

&t, Deck

gnatioá non nennulliss imó Parifio de Reffenat.-

Cinc] l.

enefie. L, 1/ qu. 1. , 1, ip

fa Renuntiatio nih

7

il aliud , quam ceffio juris fxþi. cxrca

"däuï Y

prabcndam competenüs, dicitur,

XVII. Cum

Dd. communiter

itaque ceffionis leges & legibus alienationis pendeant, ita ut

* quóc

hanc regulam efforment:

Quicungue batet jus Alienandi , ille

babet quoque jus cedendi,,

trl nor

& quodcunque alwenaripotefd, cediquoguepoterit €8 conira

XX

Lentz. de atl. Ceffton, Ca

Pn ,90

M. 1. 9. 1. feqq. Card, Dufch. Concl. pra&. 203; s. 16.

Ptttil ve

ls. C. Brunnem. de Ceffron,

4G. c. 2. 2, 1. hinc fponte fluit : Difpofitionem L. 27. C.

um ]u;

JAMandat.

quod quihbet hber verum fuorum fit moderator €9 arbiter , vim [üam etiam

ad Ceffio

liàte vide

nem farium extendere , ita quidem , ut totiesilla de genere licicorum liae

nf

thdg

enda , quo:ies illorum exercitium ne

que pa&ts neque Conventione circumfcri-

Retto Ff

ptum legimus. Cafp. Anth. 7ve/aur. L

«2 94,28. 9. 2 Paul, Chriftineus 7el, z. dec..

pio Gmon

H0. 9. 3. Petr. Fianc, De Tonduti 25.

£V. C. 32.9. 1. Sttyck, Differs, de Turibus €$

|

Nüderere

ALlion, non ce[fibil-bus Cap. 1. $. 2. p. .

Qu principia, fi ad nofttumcontroverfiae

ftatum applicentur , tota res eo redit

At n

3

; üt videamus, an.& quatenus precifte legis:

quzdam vel con(aetudinis directa vel

indirecta difpofitio obftet , quo minus pre»

gmmma D

&6$ ab Imp. impetratus per Ceffionem

Z

'&lta«

in alium transferre queat ?

Vtdhn

TYIHoUd -— plurimi fer

e Juris publici fcriptores Gmpliciter & cxfug:-

'.Wn Pgt

m

&

695

j

Preces. Iypevatoris cedentir.

T

du etsi,,

d

idefin

ullam tcürä&ion'em Precife Ceffisnem precum faaram indu

lgeant, intet quos

Can, ad f. p. 171.

d

preter ceteros deprehendimus Sigifm.

4 Vorburg. Ksd. fur.

Dn. Bóhmer. f. Ecc/. Pror.

omor

Syk: Differe. de Expetiant.

Cap. p.m. 42 usqte 4« p- 22

r$,Struv. ix

conclns

L. 3. T, 8, $. 20. i2 f- p. 595. Fi

itf: h. de Prec. Imper. prim.fare Qu. 4. .

P. Prud. Cap, 19. $.

19. $n f. cum ibi-

WI ,W. Pl 27!.

Synt. ?. P. Cap. 10 $. 37.

i5 f. & in ejusd. 7nr.

Jrdrn iib

'Tantüm abeft hancce fententiam ad

eo videriliquidam,

dem allegato Cortrejo ;

s ]mptan

ut potius graviiïïmis' dübiis adhucillam

deprehendamus obnoxiatt

fiz conceditur, invetti omnino

, fenrmy,

XIX. Quodfr enim (D Ceffio Precum preci

videtar & deftrui genera

lisilla & in jure fatis fund

ata Doctorum regula : qued jsro

U præmone«

ea de Ceffian. jur. Tit. g.

urisrepudi

perlonalia u

on fént ceffibilia, qu

^m tradunt Alg»honf. DeOl

C tl

à Sande de -4&, Ceff. cap. 5.

». 34, Brunnem. de Ge[[ion. a&. Cap. 4.

qu. 1.9.3. Joh.

UM

a. 29 8 2. Sity k de fur. C$

allion, non ce[T-bilib, Cap. 1. $. 6.

Jam vero preces Impe-

ratorias in lisque ad bene

ficiur ecclefiafticum factam nomitiat

ionem . provifio»

i occtr

á

fi ob fingularia

nem effe aliquid períonaliffimi, negar

j non poteft, cum non ni

Wi inalur

Übiautem p

etfíonz conditio loc

um facit

gtl

merita certae períona concedi loleant.

beneficio, ibi deficiente eà beneficium deficit,

inquit J

Qtusin L. $. ff. de &. ?.

vt al at

3

nee earundem effedtum

du t

€& L.196.ff.ecd. — (11.) Preces morte preciftz expirate

ad heredes transmitti, maniftum eft? Nunc autem ce

ffioni irerum obftat altera

ppendun p

d quoque non cff ce[fibile,

Regula: Qaodceusque non eff

ad beredes trantmifiile , idlu

yudo. EPW

veciprot. L. 1. Cap. 14. ". 3 Cardin

al. Dufch. prat?.

"

Petr. Peck, de teffam. Conjug.

Tiraquell 4e Re-

Concl, lit. C. Concl. 204. ». 30. Lenz. de

AG, Ceff. cop. 19. M. 2. . 2.

od M

€4 aEL, non ce[[ibilib, Cap, 1. $.7-p. 9

tralHa $. 26. Gl. 1. n, 79. Suryk, eit. tr, de far.

j (bidi

oobje&o habere

beneficium ecclefiatticum,

(IIL) In aprico pofitum eft, preces pr

de quó conftat, quod non ficin comm

ercio privatorüm, adeoque in alium trans*

é

danr, t

fetri non íta poteft ac aliz res in corporales veljura potueru

ntn

9 d

feré fine interventu

XX. Porro (IV.) Ceffiones precum in alium nunquam

T du

commodi fieri folent ; ac vetó

tale quid fecune

pretii vel refpetu alicujas infignis

-;;45. jj hh

dum Jus Canonicum Simoniacam

labem involvit, atque Ceffionem omnino vi«

pen L

eficiorum ecclefiafticorum femper turpes

j

tiare videtur, cum nandinationes ben

cenfendz , five quz dire&é committunrur ,

fiveindire&e , ex quó quóque fundas

jcirocum

mento Efpenius 2. 2; de fur.

€C€1f/. lo 27. C. 7.

$. 1£, refignationes in favorem tertii

t circutt

(

(V.) Per

Ceffionem precum primariarum ob

