Jur. publ. Tom.H. Libr. H. Tit. 6. $. 26 OL d D. . 1106 /fdqe

(2 Y

Etenim cum fit certum explorac'um;i;le, eum vel maxime in iinæm/omnq—

B

. illud

Wi

a D

- dn frec. Je Execut. ab sno bet ( v. 2fuefcbreib. cc. |

257

7 od

8j Q !

illud vaftum moleque fuà ruens Imperii noftri Romano-Germanici corpus in

otelate

quatuor primüm ab Alberto II (1) poíleà in fex , denique & in decem partes

five Circulos à Maximiliano I. effe diftributum, uteó facilior promtiorque eo-

[l opus

| vics

rum operá foret pacis X tranquillitatis publice executio atque defenGo,þ ( 1)id

acifice

in mentem oculosque cuivis ftatim labi neceffe efE, ea infimul Circulis indulta

n De

tributaque eff« Jura , eam pote(tatem, fine quà effe&u neceffario. deflitui de-

v (üb.

buiffet optimum optimorum Imperatorum iní

litutum.

fcriptisque folüm conceptam, fed

i. u)

5

( 1) Quam Imperii divifionem non mente

1

re ipsà Executioni effe mandatam contra dubia à B. de COCCEJUS ;z 7zr.

^

r

publ. prudent. Cap. 33* Append. 3. $. 41. p.tm. 5 50, aliisque mota fuó locó

at M

atque tempore demonftrabimus,

(2) Fid. Conflitut. Alberti

II. $.1n

b ben QiBorten. apud B. JO. SCHILTE-

T

Tom. II. Tit.19. p.75.23.9. Conf. quoque Ordizat.

jtiindd

RUM is Inffit. Tur.publ.

4ng VY

Regimen

1. de Aun. 1500.

Tit. 1. Receff. Imp. Colon. & Trevir. de Ann.1 j12.

ralioti .

prior. $. 9. Y0. 1t.

Hincquoque cum & Electores Imperii, & Archiduces

Auftriz tanquam Princi

pes armipotentes fatis effent tuti ab infultibus alio-

r ariorut

rum Statuum, fuisquein Territoriis Executionem pacis publicz ipfimet

terveli

procurare poffent ,

priori iftà Maximiliani L. in Sex Circulos divifione,

l.

gerä, opt

illis, quos nominavi

mus, omiffis, minoribus tantüm Sratibus fuit pro-

fpé&um , hiq

ue foli tüm in Circulos fuere redaCti. — 7i4. cir. Ordiz. Regi-

J iinm

ment. Tit. . & Exc. Dn. J[AC, CAROLUS SPENER z Hifler. German.

ii n

d

aniv. cä* pragm. Tom. II. Libr. III. ' caä. 4.7 $. 7 p« m- 349.

n

Hüc veró prafertim referas Executionem Pacificationum , Sententiarum

ii

dn Imperii Dicafteriis fummis dictatarum , Concluforumque Imperialium Cir.

fqji

if

culariumque. Fruftranea quippeob imperiofurn nonnullorum Imperii Proce-

1607

rum (1) genium foret faluberrimarum Ordinationum Legumque Coníflitutio ,

quod fi non effent in Imperio, qui, quod publicá lege cautum, quod publicá

CCEUS

pace pactum, Executioni mandarent, inque refractarios vi & armis animad-

"LA

——

JUS, i

verterent. (.2))

& D

(1) Eorum cum p

rin'ikis,. qui nec ad feculare exhorrefcunt Bannum , nec ad

Ecclefiafticurmn ,

quorum de compofitione tot in Comitiis inde à Maximi-

nl

liani I. temporibus Confultatione

s inftitutas videas e, g. i2 Ordinar. Ca-

d

meral. Conftant. de Aun. 15 07, Bit, 17. Rece[f. Imper. W'ormat. de .An. 15 21.

i nyc "

$. 27. alibique paffim..

Impe/rio cantilena eft : Syie £yrbnungen beä

ii il

2)

Vetufliffima enim hac in

2anb.Srieben8 fepen be

plfam unb robl verfeben, aud) fein itt Die Gebet

aber e$ babe bibero allmegen an ber

m

/omüc.

unb auf as 3Dapier gebradbt ,

j

AC

;

ii

—ags

-GRASS de fm*? exequendi in Imperio »,

rdgsm mb

Execution gefebtet , quod fuit Votum Legati Auguftani Epifcopi in Co-

mitiis Circuli Suevici Ulmz Ann. r5 j4. habitis apud B. JO. GEORG. de

KULPIS izpraf. ad te8 G5dymdbi(d). Grap(es Serieg8 z CBGerorbn. unb

, Onfli

Reglementel, Inde Germanorum Proverbium : (*8 feye bem £anbe

anodo

D Du

Stieben nicbt $u trauen, ^ Cui jungas fimiles Imperii Statuum quere-

las atque deliberationes non fimplici vice rei hujus causá habitas apud

hire, noft

Dn. JO. JOACHIMUM MULLERUM im 5Xeicb8 « &ag8 G^taat.

niti fueri

Libr. L. Cap. 1 3. $.4. féqe p.im. 1 39. &c.Conf. & bie J9atibbab be8 £anbe

tlorum ?

u Cireul

Gitieb. de Inz. 14.95. Receff. Imp

« Angn[lan. de nn. 1555« $. g7.-aliaqu:

ts Períon

loca iufinita.

gux 70 :

;

knr, ele

one nu]là

H»æc au/tem cum omnium con

fenfu ita fefe

Ba'beant, non eft, cur diutius

iatum n

iis immoremur ; transibimus ergo ad fpecialiora.

Et cum in haud paucis alia

exequendi Juris fuerit facies ante natos Duces Circulorum & penes certas Fami-

(bitür, m

pfrim ]

lias perfonasve conítitutum bag$ Grapf-2lugfdreibz2Imt, alia vero poft illos

tututnd (

;

natos, hoc firmatum : hinc eam, qua fe fponté nobis jam offert , Thematis

VOti ortu

noftri tractationem fpecialem , ita in fequentibus erimus profecuturi, ut Secun-

do Capite de Jure exequendi, qualeid ante Duces Circulares conflitutos,atque

0 Qqod.

po'qt: 'imf'

bie Grapfiaus(d)reibenbe Gürfter plane efformatos fuerit, difpiciamus adden-

o .

tes Capite Tertio Statum ejusdem modernum , denique & Capite Quarto fpc-

Wg. (

ciali illi in Rubro fignatz Controverfie manci

pato quophonem toti huic li-

t

bello imponamus. — Faxit Df:us, ut feliciter !

tit cone

m YN

Carur Il

Tolique

Tradit exequendi Juris Statum fub Maximiliano T.

Dollris

$. 1. Quando hareditarium fatlum $. 7« Quod. ad fe pertra/a&;-e 4kni/w

lictat oj

fuerit oa8 G tapf-9(uefebr. 9Imt.

fuit. Imperator.

$. 2. Quando conflituti fuerint Duces

S. 4. Status exfecuti [unt. 1. Receffis

(t) P.

Circulorum ?

]

atque Ordinationet Imperis.

fabf

"

$. s. 7Multa in hac Periodo ej]äwob]äum

$. g. II. Sententias [ummorum in Im-.

It

atque irregularia,

perio fudiciorum.

$. a. us decernenda Executionis come — $. 10. 1II. Pacificationes Imperii.

pull

petét lm'peratorz'.

$. i. Quis. decreverit. atque. perfece-

itq

S. y. Sed cum limitatione.

rit Executionem im rebus Circula-

of |

Q

$. 6. us perficienda. Executionis ba-

"

- ribus?

bsere Status.

numl

T

$ 1.

N(

ES

r —À—

E

439

i? fpec. deiEkat.vab* um bet €c. 2£i15fcbtefb.f eu.

jin C

!

$

T.

ORG, de

Onftitutum cum nobis fit agere prafenti Capite: Ze ure exequendi, quä-

i, ul

*

modo cum. eo aute plene efformatos bie &rapfrausfebreibenbe gfwüen ha-

r

Duceseorum comparatum fuerit ? id omnium primó nobis videtur incum-

N

tosqu*e'

tas apid

bere, no

fíiram ut depromamus fententiam ; quonam ergó tempore plané etfor-

C5taat,

x

mati fuecint Die Grapfsaus(creibenbe yür(ten ? quando conftituti Duces Cir-

*

z

C

ulorum ? Et priores qui

dem quo

d attinet, conítat nobis ex ACtis Impetii at-

$ fb

extitiffe quidem moxab origine Circulorum fingula-

ln

ue Circulorum publicis ,

res Perfonas, qu&, qua jam

be8 Grapf : 9(usfcbreib-9Imt8 propria effc repu-

tentur, ele£tione, (1) vel exprefsà, five Im

perii, fiveStatuum Circuli conven-

tione nullà przviá, fpontein fefufceperunt

; id quod tamen ita conflanter ob-

diutius

uic vel illi vi-

vis alid

fervatum non fuit,

quin, prout id commodum neceffariumve h

debatur, modo hi

)

modó alii, modo unus, modo duo pluresve, inftantibus

at

prafertim Imperii

Comitiis Circulum convocarent , donec tandem obfervantiáà

wWüs

diuturnà ( 2) id Sibi potentiorum qu

idam prafcripferunt. Dum vero obfer-

"Themats

facilé patet , cer-

vantiá ortum firmatemque effe hoc Officium modo diximus,

ucis annis circumícriptum definiri haud

t oetum

tum quoddam

remporis fpatium pa

atosatq

poffe, intrà quo

d PRZECISE hoc offi

cium ad przfentes bie G. rappaus(tbret:

fits addet

benbe Sürften devenerit,

praeprimis, cum diverfz fuerint Circulorum obfer-

urto v

, feriusque alibi modernos bie Qrm)g;auäfd)reibm,

vantiz , (2) alibique citius

yihic l

be Sürften id ad Se pertraxi

ffenemini (itignotum. . Non tamen erraturos nos

effe confidimus, fi quidem termi

nos, quo perpetuum eífe cosperit hoc Offici-

N r

um , IN GENERE circa confinia. Regiminis Imperatorum Maximiliani I. Ca-

ollocemus , cum plerisque in Circulis eofdem , qui id munus

rolique Quinti c

noílris Sibi vin

dicant temporibus, Circularium rerum moderatores jam tum

liceat offendere. (4)

T d ï

- (1) Patet ex addudis,

quod. pace Favitoris noflri m'ax«imi monere liceat,

fubfiftere non poffe, que de Ori

gine. ber ag ausfdyreibenben Süte

! Rece[[W L

4;..

fieti tradit Dn. PFEFFINGER z

Commentar. 4d Fitriar. Tom« 1. Lib.II.

i

. atque allegatum Imperii Receffum Au-

ii

Tit,6. $. 11. not, (a) p.m. 1085

-

DA

guítanum non 0il Deit Craye

ausfibreibenben Srürftemn fed de Ducibus

ul

Circuli effe capiendüm, quos inter maxi

mum .effe diícrimen ad 7. c. $.12.

uot. (c) p.m. 10 p4, agnofcit ipfe Vir eru

ditiffimus,

Hinc emendandus

"TA

qui i2 Tr. de Conv

entib. Circular. Cap.3.

; G

quoque PETRUS MULLER

Hinc. nec fatis accurata effe conftat, qua

AZHm.1. 'gcmiri

4 his protulit.

hanc in rem differuit 1ll. Dn. AUTOR Z4editat.

ad Inftrum. Pacis HEN-

RICUS de HENNINGES i» Specim. VII. Mantiff. 1. 900 Söefd)q ff eï![geeit

j

240

um m

GR ASS de 'ure exeguendi in Imperio;

bes lirfprumga ber 9lue(dbreib :Qlembter in bett 1o, ä)ieicbäggmpfen.

f

psMo 1327' q *

füut

2) Juvat híc audire egregié differentes Suevici Circuli Status Evangelicos

in Proteftatione, quam in pleno Circuli confeffü Ann. 1595. d. r5. Jan.

tl

interpofuerunt : ubi : Syann füré et(t, inquiunt, (o ift unverneinlid) ,

«t

uno mag bas CBiberfpiel legitime nidbt bepgebracdbt merben, Dafi

ftt

Üiberal ín Feittee SXeidba 210d) Graps/CQYerfammlung iod) fonften einiger

(dii

h

ad memoriam pofleritatis qu(f8 SYappíer gebracbter CGerabfibibung

$ott ber Oxerecbtiafeit bes 9fup(cbreibens bep biefem 26b[, Grapg, tvele

unet

cben. Citánben (ammt ober (onbers Dic(elbige vor anberm sugemibmcet

o

fepm, ober aber u toeld)er 3eit, voie offt, unb mit ag maffen bie

jübot

gelüibt ober continuitt toerben folle, as tveniofte jemablem deliberirt,

eit

gefebloffem, ober aud) itt benen 2fb(cbieben angenmercit, begriffen uno

, v

1e

cinoerleibt, fonberm bag e8 biffalló einig umb alleim auff bem altetm

]jj2

Exercitio rb bielfdbrigen JOerbringen beroenben fbue &c. — Etin e-

$13

Quentibus : baraué bann ferner (o oiel absumerc'en , Daf biB nidbt a

hanc

leitt eine bfoffe afte, su . allen Qbeifen toill.d)ürlid)e Obfervanz, alfo ,

FUN

baf mait baraus nidbt8 su inferiren bátte, quam quod ab antiquá iftà

pracicà & obfervantià longiffimi temporis, utpore tituli prefumptio-

Q)

It:

decei

nem inducente , optimámque rei dubiz interpretationem fubmini(lrante

ante

non facile recedendum fit ; (onbetn voani man bie Gadjen im Girunb

Cb

erágen tmoill , fo tvirb e8 fic) banbgreifflidh eraigmen, baf Dif Exerciti-

Stat

um De$ gefammten 9(us(dbreiben8 mit nicbter eiue bloffe , in mera facul-

tate berubenbe tlbung, fonbern oielmebr einered)tmáfiger QBeif et

3.

feffetie ub oerfdbrte Geredbtiafeit, tvelcben ibren Effe& unb 9üt»

VA

t

C'umg intuiru duplici tb auf stveetr C'Beg $u erftrecfen, er(tlíd) stifcbert

bert ausfübteibenben Syürften an einem , tinb ben übrigeit Gotámber Diee

in

fe8 Grape anbern beil , al(o, tvo biefelbiae G'rapssGotánbe beutigs

DIEI

&98 , urb (o lana Goie ble ausfdoreibenbe Sürften gu C'oblfabrt be8

gemeines Graps;QBefens Der Gebübr unerteiflid) nadsufetem begebe

2f

W

ren wetben, obne erbebliche treffentficbe Uvjacben fid) fireuben , ub

(

)I

bie(e Gerecbtigfeit beB 9Luafd)reibens Dem eítt ober aber beeben Gyürz

ftett abguftricfen , ober felbige auff einen anbern Gotanb qu vermenben

U

beginnen motten, baf fie benem al(efammt.nidbt alleit longillimi, fott»

M

Deri aud) nunmebr ultra memorialis temporis quieta q. polfeffione cum

lsj

alterius partis fcientia & patientia continuata, & coníequenter inde fir-

Fa

miflime ipfius etiam bonz fidei adminiculo radicata praícriptione fícd)et»

àQis

n 2lb^

tür

lid) entgegen feben , aud) biefe ibre ge:gcbtfame obne redotlide

pru

ti;

—

It t

241

d.

: iv fpec. de Eu 3b u ber £r. usfcbreib. crc.

"at

Tmebr 60n Janben flaffen woürben, o bannaud) rcfþe&u

fþru,cz; midt

ngelicos

v

mutuo, 9Xbt

D

E

,

ber aus(cbreibenben sürften unter ibnem felbften, al8 bez-

T. at

ten je emec

B

gegen unb. tofber ben auberm , fo fang star einm febet bem

eiten Jercbrutgen

genág bie Gebübr gu. vollsteberr erbietig, fold) -gee

vintid) ,

jamust.3u

tbun., unb Exercitium legitimo praícriptionis. titulo Sybue

n, D

boefáfter ub ín8 fidber geftellt, &c. 2il(o ba fid) beren eiz.

v eitigtt

éeibften bar

(iuyg

net beuttg8

Gags ber Gapf « Q3erjammlumng, ober be8 2lusjdbreibeug:

l, w

unerfudbt. oDer. unbege

ben be8 anberm unternemmen, felbiger 9ybme-

n

(olcbes nidbt gst be

iffen,

unb ob oleid) barauff etroa8 de fa&o erfolgte,.

iebod) baraus eim o

frenbabre Nullitec ervadbjen mürbe, &c. 774. bie-

ifn t

erünblidbe Sadridbt vor bem Crapf:

Stus(d)reibz2[mt unb: Dire&orio-

iber ltt /

faq--..-Add. Receff. Imp. de Ann.-

juruno

in Codmabet, Qäex)(. INum.i6. p.tm. 41

1h.1544- $- 24« de Ann.1543. $. 17. de Anu. 15 44«

m at

1]320 Tifofu 502- de .A

NV

$73

.de Anu.1548. $.28. « de Ann. 1566. $.137.

Ec- fubodoratus eft

hanc ber. Grapg « aufc)

teibenben. Syürflen Originem

jl t

FUNCK, z Differt. de Imper. Circul. $t

,

JOLI eCOBUS

.

vanz,aïb!

ant'tqllä u

) Itain Circulo

Imperii Suevico Ducatus Würtembergiei tempore quin-

mafompti

decennalis exilii

Ducis Ulrici Gubernatores. Auftriaci Anno 153 1. (de

anterioribus enim Circuli Suevici Conventibus Ada non fuppetunt, ) at$

yninidrant

e von benen moeítfidyen biefe8 Crapfea Gtánben reliquos Circuli

T

Zybrift

if Bxert

Status unà cum

Auguftano Epiícopo convocarunt, & adinítantiam Suévi-

"

ce Prafecti militie, Comitis de Montfort Anno 1j 34. foli repetierunt.

i

Duce teftituto, Matchione Badeníi admonente Idem hoc Officio folus

u

d

fuit fun&us ab Anno1;34. usque ad ÀAnnum 154 1. quo ad petitionem

ul

Ducis Auguffanus Epiícopus, Annoque 1542. & fequentibus omnibus

|

fwfjt*/l

in modernum usque diem Conílantienfis Epifcopus fimul admovere

ii

uj

u

snanus, 774. Uie fur&e dez- mafige Deduttioz oort bem 9fugsfibreibe

Simpt unb D

irellorio m beny $6bl Codymábifiben Grayp

) qgæiexta-t

d

in ber cir. grünbl, CBor(tell. $3epl, um IP. p m.

6. fa4.

a n

)

Ita nos fentimus ; Opinionem ramen hanc, cu

m fola eam probabilita-

T

li Vl

4

MM

te , (Legibus tam

en Imperii, e. g. Mandato, fubjun&to bet Grfidbr, beg

g

$anb/Srieb, INor;

mb. de 4nn.1522. füperftrudà) niti fateamur ipfimet,

if1it!s l !

Le&ori obtrudere nolumus ; quin

potius non poterit non nobis effe

eratiffimum, quodíi Viri eruditi, ampliori Circularium rerum notitià

! monc u

aGisque publicis

inftru&di hifce rectiora edocere nos non dedignabun-

jer 1 '

Ita enim e

(tomninó, magnis adhuc in tenebris quoad res Cir-

jons

j

tur.

Con-

j

eulares earumque cumprimis Antilqu-itates oberrant publici Juris

fpw

fulti,

441

GR ASS de ; fure exeäzendi in -Imperz'o ,

fulti , parumque folidi & pleris

quis hauferit.

que , quæ. hoc m genere þro&ant, Scrip;i"s

T

]

d

$. 2.

l

Eidem fere tempeflati fuos debent natales Circulorum Captitanei, Utut

&nim horum de Conílitutione Albertus II. jam fuerit follicitus ,

(1.) neque

6

negandum id videatur , ad effe&tum rem tüm fuiffe perductam

; (2)) certum

pr

tamen & hoc eft, ceffaffe rurfüs hoc officium turbulentis illis,

queis Circulos

!

lu

Maximilianus condidit, temporibus. Licet & poftea in Receífibus Imperií

li

Treviris & Colonig Anno t5 12, conditis (5.) de iis jam legatur difpofitum,

0r

effc&tu tamen Conftitutionem hanc tüm fuiffe de(titutam, (altem quibusdam in

Circulis, apertum eff aug ber Crf[dbr, be8 fanb(ricb, Norimb, Ann.1522,

I

prodità, ubi (4.) denuo ferioque id Circulis injungitur ab Imperatore Carolo

Á

V. Quod quidem mandatum tantum tum effecit , ut eligerentur paffim Cir-

N

culorum .Capitanei, ($.) quos vero iterum brevi duraffe tempore nobis per-

tlo

fuadet Receffus Imperii Auguítanus de Anno r55 f. (6.) quó Ducis Circuli

TE

fu

electio commendatur Circulis. — Sed cüm nec tum ubique . (7.) falutaris hu-

jus Legis haberetur ratio, aliquoties (8.) eadem füuit repetita, non tamen eo

br

cum fucceffu, quem Odinatio illa intenderat. Alibi enim hifce mandatis

)

non obítantibus Duces plané non fuere ele&ti ; alibi conftituti quidem funt,

Pr

fed nor multo poft ceffarunt iterum : adcoque hodie quibusdam ii reperiur.-

t

tur in Circulis, in quibusdam fuó modó (9.) fuffetus iisdem eft Generalis

Q

Campi Marefchallus , (10,) denique & in quibusdam plane nullos effe comperi,

(1) 7i4. EJUSDEM Corf/ir. apud SCHIETERUM zz Zzffitut. Jfur. publ.

fi

Tom. 1. Tit. v9. p.m.339. $. Mnb ben QBorten, ubi : unb . jeglicben

(

Sbeile ein S5anptmann mit 9Qabmem einen unfer Sü

tften su einient

- 39anbbaber oefe&t unb gegeberr.

)

(2) Teftatur fane Dn. JO. ULRICUS PREGIZER ,. ítt bett oiftori(tb,

G.

Ephemerid. be8 Gür[tl. Joaufes CfGürtemb, p. m.23. datas Anno 1492.

«

À Friderico III. Imperarore effe literas, ad Eberhardum Barbatum , Wür-

ol

tembergiz Comitem l8 beà Gdmdbi(ben Grapfeó . Jobriften

hj

Syauptmanm,

tj

G) x priori $. $. 9. 10. in pofferiori $. 16.

(t9)(

(4) 7it. 7.

j

(5) Id exinde collig

imus, quod ab his indetemporibus in A£lis publicis &

Hiftorià paffim Capitaneorum

Circularium occurrit mentio.

r

(6) $. c. & multis fequentibus.

LU

(7) Inter primos, qui Receffui morem

t

g.eiïï:ruhr, Circulos fuit & Suevi-

n

cus, in quo, fuadente rem Chriüqph

oro, Duce W ürtembergico, An-

lap

n01j63.

N

t

3p fpec. de Exectut. ab o bet (£e. 2(uo(cbreib, &c.

243

Xtipti

no Ij 63.tüm peculiaris ExecutionisOrdinatio fuit condita,tm & electus

eít Dux Circuli.— Extat illa & peculiariter excufa ,. (/;7. Magnif. Dn.

, Ut

BURCKH, GOTTHELF. STRUVII Zibliotb. Turis Cap. 14. $.23. p. m*

666.) & aliis junc&ta aliquoties. Novi(ffimz ediciones hz fant. 1. Que

| neq

vrim5 cernitur locó inter be8 P56l. C5dtvabi(cben rapfeg alten unb

Certpt

neuen. sriegsscBerorbnungen unb Reglemeztett, quz in unum fuía Vo-

"itculos

lumen clegantique Prefatione ornata Stuttgardie 1696. i» fol. edidit

Ti

EORG. deKULPIS. Eít & alia Editio, quz Mantiffz locó

ofitum,

j.Jo.G

sdamin

Ordinationi Executionis Imperiali adjetta eft ab ADAMO CORTRE-

O in fuó Corpor. Jur. pull. Tom. 1. Part.IV. p.m. $. (4. Deniq; &

S

"Archivi Imperialis fui farcinam eàdem adauxit JO. CHRISTIAN. LU-

Carolo

WNIG. Obfervandum veró eft in tranfitu, de hac Ordinatione Execu-

0 Cit-

Vs ptt*

tionis Suevicà, €ujus hifloriam literariam exponit quoque Ill. Dn. JO.

N

PHILIPP. DATT 4e Pace publ, Libr. 3. Cap. 21. num.76. effe eam legem

fundamentalem Circuli Suevici. 1Ita enim i ber cir. Coorftellung von

us Y

bem Godtábifd. GCrapp.Stus(d)reibz2lmt unb Diretfor. $Bepl, NGm.6.

tamen o

.m. 41 dicitur : $328 Toabre urfprünglid)e Vinculum Societatis inter

mandati

lm font,

Principes ac Status, gumablen fie aud) bif beut su Sag bas einige 9Xtit:

te unb nterbalt be8 Grapfeá Confervation geroefen unb. annod) fepe,

reperiun

que & in antecedentibus, & in fubíequentibus, tüm à parte Ducis

Ctnerili

W'uürtembergici, tüm à parte Conílantienfis Epifcopi aliquoties l.» 6.

s omptti

repetuntur,

n p

G

) dn Receff. Imper. Auguflan. de. dun.15 5 0. $. 47. 48. Receff. Imper. 4n-

Y

guflan. de Aun.1564. S.14.. C7c.

TA

9) Nec enim in omnibus cum eo convenit, brevibusque ita poteft dici :

Generalis Campi Marefchalli munus non , nifi círca res Circuli militares

WNIW'

ex przfcriptà Capitulatione verfari : Ducis vero etiam circa res Circuli

9 149*

oliticas non levem fuiffe poteftatem. Cozf, PHIL. REINH. VITRIARII

n,Wü"

Infiitut. Tur. publ. Libr.H. Tíit.6. $.15. & ad b. I Excell. Dn. PFEFFIN-

UE

|

GER p.». 1103. f44. nec non cit. Ordinat. Execut. Cireul. Suevic. per tot.

(10) Obtinet hoc in Circulo Suevico, in quo, qu& Ducis Circularis fata

faerint, brevibus hic tradere haud abs re fuerit. Scilicec Anno primüm

1j63. (ceu

prac. not.7. fuit di&tum) in Ducem Circuli unanimibus Sta-

g |

tuum votis €

l«&us eft Chriftophorus, Dux W'ürtembergicus , & fucceffu

s

temporis Ejufdem quoque Filius , Dux Ludovicus, à cujus obitu, cum

in íe recipere id munus nollet Dux Fridericus, paucis Ànnis prater-

T. &t*

lapfis, cum , quih

uic muneri admovebantur, Comites Nobilesqueiidem

f t

iv

wiribus eflent impares, expiravit.

Vi4. bie Dedatt. voegen be$ Godbtode

"TU

h2

biftben

244.

E

GR.ASS de jare egceqt;?ndi ;'n Im;zerio,

f

)j

biftben &müfeä Disell. p. m. o CF SB0ldg Nzem. 4 &* p. jun^lo ER

NEST. GOCKELIO 4e Creaul. Suzvic. $.14. p.m. y6. 57. Dacis véro Cir-

e

cularis ex cineribus füperiori Seculo, nefcio, quó Anno, quave Confti-

b

tutione latà , fürrexit hoc in Cireulo Generalis Campi Mirefchallas , cui

D

Officio fplendido poft fata Ludovici, Marchionis Badenfis przeft jsrn Po-

|w

rentillimus Duxz nofter EBERHARDUS LUDOVICUS. . Et fic paulo

qu

aliter fe tes habet; ac exiltimavit Vir llluft. Dn. JO. PETRUS LUDE-

Á

W'IG.

IDE

ip jJr. de *Pf*grcgafiæ. Dzcat. Wurtewla. Sec£, I. Qp. I0. fer £ot.

p.Us. .

4

b

tti

Ad ipfum veró vel ;amïem þexe;;ueqndi']vui*ïs fub Maximiliano T. Statum

!j

àt jam accédamus , hoc híc in genere notet LeGtor : multa hac in periodo effe

(9]

obícura atque incerta, multa irgeguïarig, (1.) qüibus quidem ut medela adfer-

Tl0

ietecür, As tcítantibus, in omnibus, quotquot tum fuere habita, Imperii

Comitiis fuit confulratum; fed non nifi more Germanorüm, qui fempercon-

veniunr, & nunquam conveniunt. Et licet varios füfficientes ex Imperatoris

tifimun

intentione modos exequendi Maximiliauus L. proponeret Statibus, (2.) fem-

Trecaci

per tamen ex his pot

:

inioni u

:

lm

traducerentur.

: ?

It fgis

" (2 Fid. hujus Capitis $.7.

Qütteba

) Hunc prafertim exequend

i modui pfmibiis* in ä&mitiï's"commäüäave-

| at lr

rat Inpetater, ut quatuor in Imperio, (ad Rhenum fcilicet inferiorem ,

| tonferi

1

ad Rhenum fuperiorem, ad Danubium, & ad Albim,) Marefchalli con-

]

ültate

ftituerentur, qui finguli viginti quinque Equitum auxilio adjuti Senten-

1

u

tias & Mandata publica exfequerentur. 7;7. laté Da. JO. J OACHIMUM

thtb

MULLER it QReit8 2 &'ags? Cotaat. Libr. III. Cap. 4. $. 7- p- m-447-

. ffbus,

(1)

$ 4

Q).

Regulariter tanién decernendi

Executionem Jus jar tüm quoque perfti-

Tie

tit penes Iriperatorem. Ejus enim) folius nomirie in Comitiis promulgatos

evi

videmus Imperii Receffus , Ordinationes atque Concluía (1.) Ejusdem folius

4à

nomine judicium Imperiale Aulicum, Imperii Cameram atque Regimentum

[/P

Imperii in Status tuliffe Sententias, dubio caret (2.) Ejusdem porró folius

nomine Pacem Imperii publicam fuiffe indiCtam ocularis infpettio nios edocet ;

() j

T

(3) Ejusdemque denique folius nomire, ut hiec omnia rite fancteque ferva-

Don

reritur atqüe Executioni mandarenrur à Statibus, füb détermiriatà

4

qu«g-dgm vel

al

indeterminatà poená iisdem fuiffe przeceprum , conílat,

W

(0;

: 'O') F'id. omnes Receffüs Ejus fub Regimine condic

0s in princ.

n

) w;'

24f

in [pec. de Exe?zt. ab uno bet . 2lusfcbreib, .

; "Urdiuat. Regiment. Anguflan. de Aun.iyao. Ti. Cl alle

E

VP .

ubi : qud) SAricff Darüber , tvo 5y?o

f

eptt

o Ct

(adyen bep bem f onig.

Conlt

»

3

r unferm $ onig

lidyen Gitel tinb Cotegel auf Syotim uno

3j

aag

las , ii

feit

;

aie 3X

Xómi(der fónig, qu tbun baben , tburr follen uno. mógerr,

m Po

burd) ben gemefbten unferm unb bes Seidys-SXatb gefertiget, uitb mit

einem Quía& etticber CfDort unter(drieben wverben (ollen., nemlid) alfoz

cpaulo

Ad mandatum Domini Regis in Confilio Imperii,

JUDE

[

r

j

Vid.bet fanbfrieb. Jormat. de. un.1405. Tit.i0. De8 fanbfriebena

f" t

|

5)aubbab, JZormat.

de eod. . dun, pr. - Tit. $. bie CrtldDr beg Zanbs

in pr. Rgc'g[.' Imper. Auguft. de Aun.

h

fricb. -duguff. de Anun. 1$00. 6"6'.

1$410. S$.16.

e*

tatum

fpecie Mandatum Impe:aftoris' ad Status de fervandà Ordina-

do effe

EC

) Fid. in

adfit

t1one

Ca;rfnekraïi * 'fu'bjun&qm 0

3

rdinat. Cameral. Ratisbon. de Aun. 1500.

&mgerii

5.

Verüm. enim veró ipfos Receffu

s i.nfþicienci id quoque pafebit , effe ve-

,XWWX'

fifimum, quod fupra (1

) diximus : Scilicet Imperatorem decreviffe quidem

nymmixæ

Executionem , fed non nifi autoritatis gratia,

& ad voluntatem Statuum.

(1)le

"

Comitiis , five in Judicio Aulico, five in Camera, five denique

um i

Etenim five in

in Regimento

decreta fuerit Executio, omnibus hifce in Collegiis utique con-

currebant Status ,

& non nifi fecundum majora horum vota pronunciare po-

terat Imperato

j X

(2.) Hinc. & plurium Receffuum Imperii füb Maximiliano .

m

conícriptorum

in proomio Imperator & Status conveniffe dicuntur , ut con-

nferiorem,

fultarent. 9011

Sjanbbabung bes £anb(riebens wb CSollgicbung Der gefptoz

fchä"l eor

üti Suntetie

deana

tittbeil, (3.) Hinc & Executorialibus Camerz mandatis non fuffici-

entibus, 'non ad Impera.tqrcfmq,ï

fed ad Cqmitia recu-rr.gndum/ erat implorarne

RI

tibus. (4-)

T

(1) C€o. 1.

$.2

77212

. (2) Diffentienti

bus enim ab ïmperatore Statibus Eum non poffe procedere ,

nec etiam minora fequi Vota

, jamdudum à publici Juris confultis efk

(

lge ?tt

eviftum. — 7;4. Illl. Dn. GABRIEL SCHWEDERUS noftrás z Istrod.

mu a5

4d us publ. Part. Spec, Sett. L. Cap. 30. p. m. 6 34- & B. de COCCE JUS

v

ies ol

dvl

(3) 5nbbab. beS. fanbfrieb

. Wormat. de Ann

2149 f pr.ia. 2. Ordizat.

U

Jl

Regiment, Augu

. de Anun. 1500.

pr. Tir.i. ejc. jonét. ber Grtlár. ved

9sf

otth

ganbfrieb. 4ugnf?

. de Ans5.1$00. 7';';, $.« $.2. & T'it. 6. Receff. Imper. Aue

Nv j

uftan. de Aun. 1500. Tit. 24.

quadümv

(4) Fid. bie f)anbbab be8 ganft

íeb. £ lt;x Receff. Imper. /Iuguþ,m de

WPW' .

Angnjtan, 4e Afm. 1510« $. 14

: .An;;z,/l;ook..?it.ng jit.2$. Receff. f

3

VU

W**

246

GR ASS de Ture exenauendi in Imper?a;

Cumque pofteà annuorum Comitiorum loco Regimentum Imperii füb-

)

f

loca $.prec. allara, adeo

flitueretur, ad hoc remiffum fuit Executionis decernendz negotium. v,

ll

tus non eít.

que in effe&u recurfus ad Comitia hic fubla-

f

S L] '6.

li

Perficiende Executionis us Statibus fuit reli&tum, (1

-) non tamen pla-

N

né negleGtis Circulis.

la

Scilicet in demandandà Executione plerumque certe ,

fi non femper, potior habebatur ratio eorum Circuli Statuum, in quo perfici-

enda erat. Executio : Sed quia tüm temporis nondum plené cohzrebat Syfte-

ma Circulare, quia nec ad certas jam Familias aut Perfonas erat reflridtum

tediám

munus De8. &tapf z2tud(dbteibz2[mts , quia nec exftabant jam tum Circulo-

Inpeti

eum Capitanei, hinc habito refpe&u gravitatis caufz perficiendeque Executio-

mulas R

nis difficultatis nunc majoribus pollenti viribus Statui, nunc minoribus hoc

Ü

o

ánjungebatur. (2.)

ERE

(1) His videtur obeffe, quod i Receff. Ppper. Anuguflan, de Ann. 1 500.

Tit. $2. difertis dicatur verbis :

€8 fepe eimn gemeiner Joauptntam be8 .

Wfatt

Seid8 ertodblet voorben

t $6

, 30 S9anobabung unó Uolliebung Sttee

hjf

oens uno XAedbtens, — AÍE improprie híic Imperatorem loqui, nec de

Executione contra Status facienda, fed de Bello contra exteros, eosque,

D

Ify,

qui Imperii imperio fefe fübduxerant, verba hac efle capienda , palam eft

be

tüm ex toto contextu, tüm ex verbis claris 7z7. $234« . 4« 604 04 0 g.

gfütl

7 0. 75. aliisque pofitis.

Corruunt ergó, quz inde emulfit MULZIUS.

())

(2) Hac fi attendiffet MULZIUS, ignorare non potuiffst, qui fuerit fa-

Qum, ut iz Receff. Imper. Auguflan. de Ann.1500. Tit. 27. in caufa

Conradi à Tottenheim contrà Arnoldum à Rofenberg Executorem Im-

/j

perator & Status con(tituerint Comitem à Pappenheim.

*

2 d.

n

Sed G illis quoq; jam temporibus huic perficiende Executionis Turi

Statibus competenti inhiabat Imperator, prateritisque & inconfultis Imperii

h

Statibus atque Executoribus ordinariis , munus hoc in alios pro lubitu confer-

Ti Yudici

re incipiebat, id quod tamen ita egre tulerunt Status Imperii, ut querelis

EOY

precibusque tam diu fatigarent Imperatorem , donec is publica fide caveret,

fiübut,

quod judicandi exequendique facultas inviolata per eum manere debest in

FA (

ofterum. (1.).

Ofhitts

(1) Verba Receff. Imper. Auguflan. de Ann. 1$10. 6, 14. hzc funt:llnb nady»

beni an llus umb gemeine

ID atey

baben, alfo baf etlid)en &

Gtánbe vieffültig ftlagen allbie anaefangt

e

Vütis

b

tdnben uno tIntertbanen bes $ eicba QSer-

ï

()

biitoerumg befdeben (oll an

unfeem Cammer 2 Gericbt gu Seedoten unb

ibter

ldl

in fpec. de Execut. ab umo oet Cc. 2fusfebteib, &e-

24y

| Umphec

i (üb.

ibrer bef

altet Execution $u etfangett, fo baben toit bewilligt unb ber;

n

ferochen,

uno thbun bag in Srafft Dig 2[b(biebg, toie banm eormabls

fbl

unb alleeg un

(et Gemütb unb Stepnung geroeft , ub nod» tft, bag baf

febig unfer Gammer

3ericbt feinen (itacfen freyen £auff unb Gürgaug

faut ber dronung $u oorge

balten SeicbszG:dgen gemadbt babem, unb

baf teit berfeíbigen Sorbnung sutoiber Fein 9xanibat auggebenla

nplae

f;en (of

IOR

len nod) voollen, in Feine C'Geif.

perid

Ad fingulas veró jam fpecies rerum inImperio exfequendarum ut pro-

idum

$yfle-

gredi-amur, $

ordo pofcit. Et Receffus quidem Ordinationes atque Conclufa

culo-

Imperii ut

exfequ

erentur Status , iisdem licuiffe tefítes habemuscommunes for-

Cutio»

mulas Rece

ffibus fub finem inferi folitas : Gereben unb ver(pred)en aud) woit

as hot

€buramb Sür(ten bep unferr yürftlidben Cbrer unb CQGürben , unb tvit

anbere obgemelbte C5táub im auten

teabren Sreuen unb Gauben, an Gu

J3anbbabung unb Jülff olg su tbum ,

Mt ïSW

Desflatt, bieiet Drbnung,

ober imt ibrenm 9[beoe(err, Dem , (o fein Seoniglid)

ib

unb $óniolicyer $majeftát,

ny o

Sajeftát a ibr ffatt Dagu verorbnem,

unb- benr gebadhtemn Sxeaiment unbD

j, d

i Gebotten unb COerbotten, fo

f

ir $tafft Diefe8 $Brie(fó ausgebet

$, eosqllä

woerben, 9c

borfanm. gu (eprr, unb bie $u vollsicben , alleá getreulid) uno une

gefübrficb. C1)

. pamt

!^ 64' H'

(1) Ita fe habent verba i Ordinat. Regiment. Augu[fan. de Ann. 1500. fub

IU

fn. qu& quoad fübftantialia repetuntur i Receff. Imper. Ratisbon. de Ann.

fueitie

1500. Tir.82.8.2. 3. — In Mandato eideme fabjuutto. In Ord'nat. Cameral.

; n

Conflans. de AAnn. 1507. Tit. 1 9. $.1.2. I Receff Imper. Auguflan. de Adnn.

o 1

r410. $. 20. Priori Trevir, G Colos. de Aun. ($12. Tit. 3. $. 23. 24« d

pofíer- $. 29. 30. in dAugunflano d'eAgm 1318« $. 1112

3

yis i

Fuit & penes Status

Jus exfequ;n

da

;um' Sententiarum fummorum Impe-

dl d

udiciorum. Scilicetin

ferebat Sententiz Judex claufulam de parendo, qua,

Ü confer- |

fi à Reo nonatten

riiJ

debatur, inBannum isab Imperatore Ejusve nomine à Prz-

in.quo fi ultra fex menfes perdu-

fidibus fummorum ]judiciorum'declarabatur -

his veró omnibus fpretis ad

t cavmti

rabat, cenfurà quoque

notabatuür Ecclefiafticà,

-' dCbm jt

Comitia vel Conventum Depu

tatorum Imperii Statuum re delatà, realis tan-

dem atque actualis Executio cu

idam vel quibusdam Statuum majoribus ad id

tb w

votis ele&orum perficiend

a committebatur. (1)

aA

dendi modus iz Ordinat. Cameral. Conflantienf. de

(1) Traditur hic proce

Regiment. Angu[lan, de ddnu oo,

ia

u

ddaun, 1507. Tits 16. Q'i7. Ádd. Ordinat,

Tit.

;d)ttni

T

2458

- GR ASS de. Tuve txtequendi n Imperio,

| ff' ulr. RFUQH: Imp;er. Colon, (ä* Trev

ir. þrqior.'d:ngflk(z."i'f 12. $. :. ö* o

Conf. & bujns Capitzs $. 6.

$

IOo.

,

| lsclc ai

Pacem quoque Imperii public

am ut. mandarent Exe

cüfïof'ni' Status, hifce

$2 I

difpofitum legimus verbis ( 1) . Jyabenmir ung mit Den Gtánbenfo quf ge:

nmo

melbten SXeidbas Cag $u tepburg gerocfen, besgleid)en mit Denen, fo je&t

W 630 Sel

allbie er(cbienen finb, vertragen, vereinigt, unb bep ben 3Mlicbten, Danit

de

tvir , unb unfer jeber Dem J9. SReid) vertoanbt (inb, gu balten unb su voll;ies

l. E

ben vertvilliget umb verpflicbt, unb tbum ba8 bie mit.biefenr 2lb(cbiebt,

,

Quid? quod usque adeó ad Executionem hujus Pacificationis. fefe obílrinxere

I

Status, ut qui eandem omiferit ;; ceneatur pocnà fra&tz pacis publice , ceu hec

50-7- IMJ

Receffus verba teftantur (2) : tb toelchet biefe Drbnung unb COerpflicbtung

"ty ]

beradbten, berfefoen nicbt ofge tbum, ober ver(cbaffen, unb làgig ober fdue

mig baritimen erfc:einen unb (olcbes offenbabr , Fünbtfid) unb unfaugbar feytt

jo. u

toitb , ben ober biefelben erfeunem unb ecF(ávett tvir biemit burd) foldye Q3ere

ttttis

acbtung, in 9ón be8 ytiebr/&Srucdb8 gefallen,: unb baf alóbann gegen bet

*

&

(elben mit Syenunciation , &yecution umb Ginbringung folder Dón unb an»

W G

berer Cotraf, burd) unsunb ben verorbneten SReicbesORatb., unb unfet $007

DS

niglid) &ammer«Gericbt (trenglid) unabláfig procebirt, fürgenommen, unb

At

9ebanbelt tverben foll umb mag, tvie

fid nqcb [aut unb 2[ugtoeifung un(era

(tm pl

ganbzSriebens ober (onft gebübrt.

H

fimen

(1) Sjn ber Grfldbr. Des anbfricb.

E

A

ugu/f.« de Ann.1$ 00. Tif 1 Fid.&

$anb[ftieb. Jormat. de Ann. 1455. Tit.9.. .þaubbq'b;bgä' $anbfrieb,

; ttiisfi

Wormat. de Anun. 1495.

EE gdhx

h5un. 15124 S. .

