
His ex lIoffrument, Pac., Ofnfär. art. 8.S. gaudeant. 2, lupperadimus jus

-&'o-

* Ex his videre eft, quantum fpecialis hzc Regalium divifio difccä.;alt*a'b illa

!l t

communi atque generali. — Scilicec quz Regalium in genere prima, ut vi-

dimus, & immediata diviüo eft in Immanentia & tr

anfeuntis, illanuns.

B&

fün

in fpeciali ad Regalia Imperii noftzi de(cenfa demum tettia t vcl quatu

&5

/

S

$

is;' Specie $. R 7. |

72Y

i

:tlän]hcs'

& h?:fþitationis militum, jus nova in Statuum territoriis nomine publico ex-

trüendi munimenta & exuuétis imponendi prafidia, porro jus mittendorum &

Ymytti

ib

recipiendorum legatorum, quod plurimis exemplis , Legationibus fcil. «d Re-

ul

ges Gallie, Angliz, Batavos & Czaarum Mofcov. factis x Receffibus Imp.

commotftat D. Dn, de Kulpis i» dsff. de Legat, Statuum Imper. cap. 5 $. f. ita tae

pteh:udm-

lm

men, ut circa his Imperatori przrogativa quzdam fuperfir, d. Dr. deKelpis.

T

$n difput, de Unitate Reipublica ii $. &. Imper, $, 20.

Denique jus ponderis &

meniurg univeríalis per cotum Imperium. — Vid. poft &./. de axno1521, $. 27. &

i iil

m o

de anno 1530. $. 98. Reform. Pelit, de eod. ann0 1539,t14, 3o.. Dum a. hocipfum jas

; ij

fioguli S:atus in territoriis fuis vi Jurisdictionis territorialis propsio jure exere

cent, vid. Myler ab Ehrenbach. se Aderrelogía cap. 3. hinc etiam ha&enus in tere

Qub d

ginis nudz delibeiationis perman(it,

-4*8'9' Se

(unt Ce[(areo- Elecloralia , exinde quia hzc

i um'm

Vill. Secundz Claffis Regalia

à Cafare & novem Ele&oribus (ine reliquorum Statuum confenfu exercentur ,

ünguïw

ita compellanda. « Nimirum gaudeat Elcdtores non levi pre

ceteris Staribusin

TL

lmp

erio noft:o prazrogativà, unde criam in »eviffima Gloriofiffimi Carcli noftri

V1. Capitulat. art 1. 908 feiligen 9tómifdyen Steidjs Grunb Culfen ub

mj Pubm

beffeit borber(te Gilebe (aiaantur , ipfiíque sid. arz. 7 promiritu: : Cote al

Tj compilm'

bie innerjte Gieber unb bie SaupreGaulen be8 Dbeiligen 9teid)s jebera

1

, n

gcit in (onDerbabrer bober contideratios gubalten. — Acque hinc quoqueeit,

| ümü [u(PIw

uod non raró foli cum Cafíare ad exercirium quorundam Reg:lium concurrunt,

n COW fl'fl

qualia hodie funt jus iatroducendi nova ve&igilia & vetera augendi vel proros

d

gandi d, Capi'. Carol, V 1. arric. $. jus imperuendi privilcgia Stapula &c. ibid,

T

jus concedendi pri*vilegium'monctandi. artic. g. vide tamcn, quaz de hoc jure

dicimus i»fr. $. 16. jüs fcuda aperta de novo cozferendi, arzic.i.— His addunt

i

alii jus indicendorum comitiorum univerfalium. vid. Schweeder. d. /. $. 7, itemz

nv

Pha

jus declarandi in bannum maximé Statum Imperii , & jus alienandi & oppigno-

cndls

u

randi bona lmperii, quz duo pofteriora jura tamen ex tenore d. Capitul. Carolina

ndl boBlm

aunc ad $tatus quoque reliquos adftri&a vidimus $. fapersori,

ganonw

IX. In tertia Claffe occurrant Reglia, qua peculiari voce diximus Cafa-

nova Imf

rea , (oli Cz(ari (eor(im competentia, — [ta enim definiri folent, quod fint jura

w

h

KRegalia, qua Imperator juxta leges con[uetudinesque prélicas folus G$ [eorfim exere

af!c

;'(511

impoficione ad comibunicata, Utram

n

6t. Vulgo appgllancur Re[ervata * in

TXyx 4

veró

1 ;üt

t

".

E

* De Etyim

-ol-(;gïw;&khomonymia Refervator

um es profeffo egit Stamlerus in

[ccdltlb

« pecul. tr. de. Refervatis. Imperatoris Roma

n6- Germanuict. Diverfum autem

,mäl i

ap. Dn. de Cocceji i»

eumque'qqincnplicem hujus vocis fignificatum vid.

h

| -l-»ä»l.

y26

SCHEFFER de Regalibas ;

m

veró Refervata dicantur paffrve , qdafx,ab ordinibus Im pcratöri rc(etvatafeuxga;

ii

tus relidta : ccu voluit Hippplit. à Lapide p, 1. cap, 16. »sm. 6. an a&ive , ranquam.

Qd

qu& Imperator activé fibi refervaverit, deeo vid. Da. D, Schwederum noftuum

ins l

85 defp. de g. Imp. Refervatis, $. 2. qui idem ineptam illam Refervatorum in

—

4

1

ordinaria & extraordinaria divifionem, ceu LLbus fundament, & Capitulatio--

nibus contrariam i£:d. $. «. rectiflimé explodir.

-

htndi

X. Ut veró Refcrvata Cafaris co rectiusintelligantur

1 n'ot"amuä 'primbz SerQ.

ib han

monem hic nobis non effe de Regalibus, quz Imperator folus & (eorüm e«

Atb

ercet in Regnis & Teriitotiis vel jure hereditario vel jure Statas ad ipfum perü-

Diblic

nentibus, Sedde Reíervat;s in refpectuad Imperium Romano- Germanicum exere

Nink

cendis: Secundo, fupponimus cum Titio d, li&. . cap. g. $, 2. duplicis generis

omtia

fpectari poffe Ditiones Imperatori peculiariter deftinatas , vel 2, Territoria, im

tpüs.

qua univerfa Germania noftza eft diftributa, — Sed prioris generis Ditiones cum

| qulit

vc non exiftant, vel &, fiquando Feuda quzdam aperta Czari referventur, de

| G

iis dubium non fint, quin in illis veram & plenam Majeftatem fithabiturus. — Id

circo ad illa potiffimum Refervata digitum hic intendimus, quz Czíati come

(it ac

perunt in refp

c&u ad Territoria à Statbus jure Teriitorialiali occupata tam lï-

Doftra

gillatim, quam copjunctim fumpta.-

Q3 $i

XI. De hi: licec necin LLbus Fundamental

Pibas , hec inCapituïa;. autRe-

mc&c

ceffibus Imperii expreffa füfhicienfve eorum mentio injiciatgr, legitime tamen

przfumendum , quod nifi expreffa adfit contraria difpofitio, omoia plane Neo«

Cafíar jura obtineat , quodqueilli omnia ea tacité refervata liberaque cenfeantur,

*

quibus Anteceffores ejus non faltem ab ifto tempore, quo Carolo- V. primura

Capitulatio prafcribi ceepit, fed & retro ufque ad etatem Conradi I. & Hen-

rici Aucupis legitimo modo faere ufi, — Et ha&tenus re& Titius d, 4 cap. 2. .4.

dum autem , inquit, volentibus Statibus , eodem modo , ficut olim , badie peragitur

mj

eleiio , binc pro pleno Imp

erío facit Apræ/gmptionem » Quare Statibns d neganibnt,

D

éncumbit probatso,

z

Xl Hinc colligere datur, quod etfi integri hic ibi Refervaterum Ca

"

reorüm Catologi libris illinantur, tamen vix poffibile(üt, ime& Cafarez Ma

jcftati

.

o WOPSSb) wosprcgpiDemo qucrmap

d

!

J. P. Prndent, cap. 24. $, 2. Conferator quoque B. Dn. Titii Spec, fnr. Public.

fül

lib, s. cap. 3- $. 19. /39. & poft hunc Dr. Brunnemann. Exa»e jer. Publie.

hb. 2. cap. 2. 9. 4. qui bini nihil impedire, ajant, quin & tetus come

b

plexus Jurium. Imperatoriorum tam vulpó fic di&otum Refervatorum,

quam illorum, qux Caíar fimul cum Statibus excrcet nomine Majeftaüs

lt

Refervata indigitetur.

At nimislaxa hasc

t

fenti Differt, à nobis non attenditur,

Refíervatorum fuppofï;ie in pras-

Ti

l

Em

d

727

sende d

od

in &:fci'e $ R.f

üs

n

AWf

rafeuþ

it'&zr-tri perie

fu. c:t:umk & rotundum corundem ponere velle num?rum':

a

quódque ex eadem ratione Legati Caarei in. Pacificatione Weftphal, ad cre«

n nd

'

bras licet interatafque Suecici ac Gallici Legatorum inftantius id facere pruden*

A QT

ter admodum detractarint. vid. D. Da. de Kaulpis ad Monzamb.p. 2. cap. 5. $. 27

XI!L..Sed nec miram ob eandem caufam tantam inter Pabliciftas depre-

apituhüa-

bhendi copfufionem; alii quippe nimis largi funt & omnia feró Mijeftat

ig jura

jmo: 9t '

in hanc cla(fem conjiciendo, iis fimul perperam admifcent Jura Comitialia vel

m t

Statibus communicata, ita Panegyriftas potins acturi, quam finceros Juris

li t

Publici Do&ores, in qaorum numerum referri merentur. Herm. Hermes ,

um x«

Reinking, Stammlerus.&c. — Alii vero. nimis parcifunt & quantuminipfiseft,

|caquri

omnia Cafíati eripere vel faltim diminuere conantur. * [nter quos eminet fa-

rritoria,

mofusille & in Augufliffimam Domum Auftriacaminjariofus nimis Scriptor Hipe

jrionecum

politus à Lapide in fzpius citato fuo libello de Rariowe Sratus m Imperio Ramanu-

st d

Germaxstco.

biuns,

XIV. Media igitur hic cauté incedendum via, nec nifi ex Legibus publ'i-

€is ac Obíervantia Imperiali dijudicandum erit, quid ab eo , ex quo Germania

Coini m

noftra cx facceffivo & hereditarioin Electitium Regnumevafit , tempore, Sa«

p l"

€ra Sua atque Cafarea Majeftas unicé & privativé, quid porto cum concuría

rit & nunc

u d

Ele&o-mrþ » quidvé ex confenfa & arbitriototius Imperii & olim potue

iime u

poffit;

N

» Vidgniur iftis £ivere veiba Inffrum, Pacis W/e&ghal. $. &. v. 2. Gandeant

"T

fine contradillione jnre [nffragi im ommbus deliberationibus fuper negotiis 4m-

: 0"V' Ffiæuü

"u

persi , prefertim ubi leges ferende vel inievpretanda , bellum decernendum ,

aribgta indicenda, deletlus aut bofpitatione: silitum ir[htuenda , novavynuni-

T

smenta intra Statuum . Ditiones ex[Iruenda, vomine publico , veterave fir-

m -

manda prafidis , nec nom ubi pax aut fiedera factenda, aliave ejufmodi nego-

jy o

tia peragenda fuerint , mhil borum aut quicquam [imile poff bac unquam fiat

vel adpittantur , vili de Cemitiali hberogue emmium Dmjeri Stauum [sffra-

ytoru (

gio €À confen[u $c. per hac enim Imperatori feré nil preprii cibuendum

C

"

1l

e[fe, facile cui imponi poterit. — At veró cum & ipfi Caareani tempore

- Pacis ftatim contra veiba ifttanquam nimis generaliter concepta poteftati

AX2

yi

füerint atque ea propter etiam exceptionem harc interpofuerint : ',gjgtþæ

i i M

]guk

unbetle&t besjentgen 10a5 Det Stómijben Sapfer unb ba$ Cbute

- fürfitid)e Colleaium alleit betriftz unb unterlcót berfelben 9ted)e

i tott

(

tettunb Syobcitet/aud) bas olfe$ berftanDen merbenad) bem im 9to2

g

mifden 9tetbibon 3literó ber übltd)en Gebraud» vid. Londorp. A.

ne

public, Tóm. y , lb, 2. cap, rot. vefpoxf. 7.1m fr.. kaque perfc patet, quaminani

"L

!W

libricoque fundamento opihio hzc Anti- Cafareanorum fit fuperftzuéta,

—

544

"

3

SCHEI('FER de kegaliäu:i

poflic,

uld dbniqueïa

en.

q

píu temporis ex his (anctionibus

þubli,cis re&ri&m(ä vel

ju& 551

defuerudine inümbratum fit abolitumve,

TM

"

XV. Etenim viguiffe olim quedam Rega!

ia nonnilt ab Impcrito.te ufur-

pata, quorum ufus ip Czfare folitarius hodie ceffarit, non uno evincitür exeme-

. j

ire in f

plo: Tale e(t: L. jns Aderallfodivarum , quod utiinter priftina Ca(aris Kefetvata

Májfa

recenfent Myler ab Ehrenbach de Princip. €8 Statibus Imper.p, 2. cap.6g. $. 1.c

Textor i Jur. Public. Cef. Tit. 1o. ntum. 92. 8 tit, 12. m 428, nixi & adjuti foian

Mu h

*.3,& :

binis il« Henrici VI. Edi&is à Goldafto Tem. z. Conffir. /pnper. p.362. & À Piftor.

MM

inter, Germanic. Script. Pet, ex Chronico Epifcopi Minden[it fal. 226.addu&is; *

4

Ita illud ipfum pofteà ab Imper. Carolo IV. Ele&oribus quoque communica-

i, g

tum atque confirmatum fuiffe teftis eft Aur. Bulla Cap. g. ** A(t hodie jusillud

piri i

t Qu

Metalli£odinarum , quod cor & vita provinciarum audit Cothmanno vo/. 4, Conf,

Cibot

I UP 10, quodque fub nomine De$ Banbpecþageä exponit Struv. $. 4 Feu4.

imo

T'onny

€4). 6, aph. 26. num. t. /eqq. uti & j»usn percipiendi canonem metallicum opt

Defoid

jure

fien

,* Veiba Edictorum Hentici cx Gjolda&i recenfione, & Edi&i äuidem primi,

lu$ €)

ita habent: esr omms argentifodina ad jura pertineat Imperis, €4 inter Re-

Tunt $«

t $3

alia n'flra ft computata, nnll venit dubium, quinea, qua nuper in Epi-

Jcepatu Ainde«fi dicitur smventa, ad moflram toraliter fpetles dilributimam;

fdücqru;

Unde 1n cà tll bowunnm quicquam juris vecogno[cimns , mf boc A noffralibe:ae

litate valea: [ecialier ampetrare,

Pofterioris verà (ic(onapt: Cs argentie

X

gt p

fodina, qua efl in Epifcopatu 7Mindenfi canflituta , ad jmra periineas Imperii ,

& Fe

€$ inter Regolia noffra ftt computata; notum fiers volumut &c.

His tàmen

Fetdin:

non obftantibus in contrarium abit Illuftr. Dn. Ludewig. £» Cemsment ad

m

44. B. cap. $. pag. $18. (24. ibique operofé probat, quod Jus Merallifodin.

dI]$ P

ftatim ad Regilia Territorialia pertinuerit , etiam à primo dete&tionis

tempore, quod incidit in ztatem Henrici Aucupis vel potius ejus Filii

d

PIiVüc :

Ottonis M. Ita enim Ditmarus 4i. 2. p4g- 32. Tempore Ottonis |, apud n

prima inventa vena arge:m'.

** Contradicunt huic fententiz prater lau

d. Dn. Ludewig. etiam aliiabifto

iitj

allegati Ddres, veluti Tabor de AMetat. part. 3. [ecl. 2. art. 2, nms. 10, Bux-

"EVatum

lrt.ï à 9'

torff, ad rít. g. 24. B. th. $g. lit. g. pag. 258. Auctor. Confil. hrg. tvol. 1. conf. 1.

k lidie

ntim. 4.3./22. quod conce(fione omnium jurium conceffa (int metalla, Cru-

N

fius ad 24, B. tit. 9. pag. 374 diftinguentes inter jus Merallifodirarum & — —

t Di

Canonem Metallicum, huncque non i(tudin Aur, Bull. iotelligi affzrentes.

lggis nl

-

, d

$ed ne hoc quidem concedic lilu(tr. Dn. Ludewig. multis cationibus evin-

cete conatus , quod

*

& jus percipiendi Canonem Mctallic

re Metallifodf lemper Dorainerum fuerit Teriitorialiura

.

um fimul cum;t'

&,

&

LW

st

E

l

75 'Spe?ie $. R. .

lp

üri&mwä

j'u-rc dibi vindicant indiftináé Domini quique Terri-torialeä. Vid. Reccif. Impe

wor u

de auss. 1551. S. toeifet .fo fegen. 48. & Limn. ad 4ur, Bul de cap, 9. & cap.

24. Jamque ex (ecali nolti moribus privati fodinis, five in fundo proprio

i t

five in feudali, etiamfi cum omnibus emolumentis conceffo, Zieglet dc jure

VOT

IMaje[lat, lib.. 2. cap. 19. $. 13. nedam ergo in loco aliquo defeito repertis, ali-

gl

ter uti haud poffünt, quam ex preícripto Dominorum iftorum. vid. Scuv. d.l.

adji fin

$. ?. & Miguif. Dn. D. Mijer. noftrum £s Commentar. Jur. Feud. cap. 12.9 17«

2;& i [].l[ïm'

adtutis; "

par- io4. quippe qui in fodinas iftas plenum fibi dominium fumentes, privas

ds, benten Giemerden/ Leges preícribunt & loco canonis metallici ex fin-

i

ulari indulgentia communiter certam portionem (olvendam affi

gnant, Doft

dul

if at Giofb/

TC

ber 9lufbeutbe / citen SSergtbell ober Shuye/ ic: ben SSorfau

Gilber/ &c. pro fignatione auri a'que argenii veró Der Coiplege

[« of

IT S- L FIIIJ.

nonnunquam etiam certi quid ad pios ufus deftinant. vid. S ruv. 4 1, »um, f.

Befold, ;2 7bef. prat?, vec. Setgtleil, & B. Dn. de Seckendorff t Szeute

Jicum W

"

/

fden Sür(ten Gtaat. parz. . cap, 2. nnm, . pag. 302. qu& omnia tamen te«

&us ex Gingularum Provinciarum conftitutionibus addi(cuntur, quas college-

jginre

runt Seboft. Cpan in Speculo Juris. Metallei. £obttcifet ín feinem SSeript

(R 5"7""&

bon äergmei:cfen. & omnino Au&or Corporis ?ur.ö' S]/ï

K

e'fllmtu rerHt nee

"L ,

.tdl!icæum, quod. prod*iz Praucofurti 1698. in fa.

Tl

g

XVI. (l.) fm' concedends privilegium monetandi VId Gcbmabyen- Gpleü

gel p. 1. cap. 12. $. 4. apud. Goldsft. in 9teid)8 Cafungen 7ow, r fel. s.

T l

& Ferdinandi L. neue Sttin z JDrbnung de ano (559, ficuti enim in hac

m[iMl W h

g, B7

Ferdinandi ordinatione Statibus Regali monetandi juce gaudenübus, benet

8$nün$» Gtánben/ certus moneras cudendi modus ipfi/que monetis fingu:.

)

"

P

laris pes (ive ligia preícripta legiur: Ita etiam ex ejufdem $. tváte e$ aud)

|

ol

d

GCadje. 177. (s fuperque liquet, eo adhuc tempore folum Cafarem hoc

rirmo

-

privilcgia*ndi jus &ibi vindicaff:. Confi:mationis loco allegamus & Zmper. de.

pl qu

anno 1570. $. alábann aud). z22. utpore in quo jus iftud ba8 Stapferlidye

j

fiüinfrRegal appellatur. — Àc veró cx cempore Rudolphi II. Imp:r. illud Re«

fervaum Cafaris abiic in. Jus Cefareo- Eletforale, vid. Capit. d. Radolphi II.

mm,jmblf"

art, 29. & omnium feqq. Impp. przfecám Leopoldi art. 24. Jofephi arr. ss

À M"'

m

& hedierua Caroli VI. art. g. in qua preterea & id cautum, ut impofteicm

W!c l'u

,

Irg

m

etiam Dirculi cui privilegiandus (ub cít, przícitus & confilium requiratur , «o

[ mgül

«

legis valore, ut nullum plané inter Ststus, potentià v«l fuperiores vel infe«

jifodin

tiores , difcrimen hac in parte admittendum dicatur, Cate.üm latius de b. c

dj t

y

controverfia contra Hanffmannum fuo jam tempore egit Limn. ad Cap. Adat; h,

4rioll

l. ( dibut. de Regali Monetarum jure cap.

s

l

af»t.-af: »nm. 1, fesq. Conf, Da. Krul

Zzzgd

2.&

b

730

SCHEFFER de Regahhus;

Pv

ddecoctt :

2.& Dn Herxh.. de Bünau. £» d.

)

.Vll'

i. Lipþ, de jure circa. rEMCBBSUMPI cap. : $.5

& imprimis cap. 2. per tot..

| tttttpo

XVII. In eundem cenfüm referimus etiam III 7u d&clarabdiiä'tatuægkl;'-

IT

EL

quem in Dannum Imperis. Quod enim & hoc aliquando. inter Reíetvata Im-

W 1.

peratorum fuerit,, affetere non dubitant Doctores. vid. de Reinking, &. $ 64

Etcl. hb. 1. cl. s. cap. 6. nim. 147, qui tamen, dum nullibi de veteri hoc Im«

hi,

peratoris jure cl;re difponitur ,

fe proprio potius cultro jugulare videtur alle-

disum |

gando &eceffum Imper. Spirex[.

de ann01542,

h fnn,

per verb.

$. tetitbe fid) aber jemanb, 102.

tàs v

'sd. Mn$ mit Cburfür(tenz

& ürffen uno Gitánben sergli?

(benac.

uütramque autem quazeftio habeat de /sre, quo Regale iflhoc ab anti-

: |

|

lt ve.

quis Imperatoribus ufürpabatur: id tamen. certum eft,

uod de fatlo exercis

tum fuerit tüm à Carolo V. in

Joh. Fridericum Ele&orem Saxonim & Fhilipe

1

pum. Haffiz Landgravium

i

tenfet (

, tüm d Ferdinando Ll. in Fridericum Palatinum»

Joh. Georg. Marchionem Brandenb

urg. & Socios in confulto Collegio Ele&e*

ibflitue

tali;, quanquam ,

quod pariter fatemur ,. non fine graviffima proeftatione

tatdi,

contradidione Stat

l£, vel

tivum fuit cur Pri

ncipes ,.

uum , imprimis profcriptorum. — Qua & ratio ac incen*

& Status Imperii mox in. Capitulatione Ferdinan-

ccl'ef;æ

fenfu. in

do. l1I. przfcripiá ,

libertati fuz expresíé caverint,, ut ne fine Eledorum cone

chæ&*

pofterum. quis. profcriberetur vid, ipfius Ferdinandi L1I..

Capit. arte

(iicas

30.. adde

omnino Limnzum: s4id;

prtcum

Tandem veró. inflantiz. ac

- & con£. Capit; art. 29.. & Jofeph. art. 27».

tarqm,

petita Statuum reliquorum eo ufque penetrarunt »

ut promiffa ipfis jam in

Intrum, Pac. NU flphal, arr.. $: $, &abeantur. $. 8

$». Rece[f.. Imper. sowviff. de

acno 1654. $, d. ädlltm 162. circa fin, in: antecef«-

N—-

(um: data, etiam reapfe praftita

atque copfirmata fuerint in. Capiz.. Augufüf

U

fimi nofti Caroli VI, arz; zo,

Obit

follem uns: mollen: audy in. 9l t

unb. Dbet/3lbt Cadens«^e batau

f balten ; bag binfübtp niemanb.

sgi

Syoben: obct. SPiebrigen Ctanb8 ;

Cburfür(t; Surft obet; Citanb7

It

DDet anbetet »» p

bne botiviffen/

9tatb. unb Oyemilliqung De$ Deilie

gen 9teicbs Cburf.

Ü

t(ten/

Fani

Sütften unb.Gtán

ein:big 9l tober Obete

hi

9Ict getban; gebtadyt u

n3- crflátct 26 "

hia

du

- KVIIIL

qu

cre:

*' Quod f5 aliquid' con

i

jicere liceat,, resreliquorum Statuum liactenus ab hoc

n,t

jire excluforum . no

n parum: ad.

jura eft privatione & prafcripiione Ele-

E

De

étorum: Coloniz & Bavariz an

P

tecordationis. przvio: confenfu. c

9 1706. ab Imp; Jofeplio gloricfiffime:

C

aterorum E—Icw&omm:þ n9n —xz—'xttrqlgtg"m 5

Bilt

u

Wt

Em

is SP:::': $ R.7.

m

:

TY

XVIIIL. S

ed videamus tamen , quae fint Cafaris Re/er*&am hodienum ipft

ex recepto Ddum calculo affignanda, — Quod fi D. Titium i Spec. [«r. Public.

htumde

lib, y. cap. 3. & qui veftigia cjus legit Dn. D. Graffum noftrum i» Differr, de

Refervatis Imper. $. 4. pag. s. audiamus , omnia Cafaris Refervata refpiciunt

tvan D

vel z. Statuum . Territorta £. Subditos vel 2. Ttatus tpfos vcl 3. ANegotia totius

" K'S'y

;i hoc fs

lwperii, — Nos in enumeratione ip(orum b:evi penicillo exhibendá fequemur

ieuc dl

dudum Dn. D, Schw'ederi noftti is difput, de. Refervat. dngu]h Imperatoris,

$. 4. /34, Ícilicet, quemadmodum omnia Regalia in genere vel circa res fa-

j

Ti

cras vel circa negotia fecularia vetfantur ; ita &

'jura Cafaris vel Ecc/cjiu(hta

n ab anti'

funt vel Secularia íeu qus'tim.

u

(f t

: XIX. Ad Ecclefíaffica Schwederus fud modo hoäienum referendam

&t

Dainre

cenfet f(üpremam Sacrorum curam & defen(íionem juxta leges publicas, Jus

inftituendi Concilia iifque pre(idendi a&aque & conclufa in iifdem confit-

o Ea

mandi, Jus Advocatie, vel protectionis non folum Sedis & Eccle(iz Roma-

rou at

joictl

nz, verüm univet(z Ecclefie Chriftianz, Jus conftituendi vel confirmandi

Eccleiz Prafules && Antiftites , ut funt Epifcopi, Archi- Epifcopi, Patriar-

e Fe[dmn'

chz & Pontifex ipfe, fupremam Jurifdictionem circa períonas & res Eccle«

toryn l

fiafticas, Jus difponendi de bonis & bencficiis Ecclefiafticis, Jus primarum

.j (

precum, ordinationem temporis, menfium , hebdomadarum , dierum & fgq

*

] h 4"' 277

tiarum, *

n

Xx.

jinh j

Gs

Zzzz "21

j mtxl

uti loqudntur, fadá. vid. Antoo. Fabii Staatär: Eangley part.»XI.

A

gnf !

& XIIl. Tum enim controveríia illa per integ:um fcré 5eculi fpatium

j

agitata, quafi recruduit & tandem per »oviff/mam banc Caroli VI. Capttu-

j

lationem , fuit determinata, — Coeterüm totam litigii hojus de jare decla-

I

randi Statum aliquem in bannum ufque ad atatem laudátiffimi modó

hd DW

Jofphi hiftoriam reperias apud Au&torem Adeditar. ad. I»ftrum Pac, Ca-

m d

jfareo Sueceicum fpectm. VILI art. $. t y. pag. 124.5.

Ubi hic omnia,

quz d multis retro annis, .prafertim veró poft «empora Pacis W'cütphal,

x

circa boc pun&tum agitata fuerint, accura!é recenfer.

* En jura Czíaris Eccleliaflica! miraberis forté nos cum Da. D. Schwede-

lt

ro ea ad jura Cafarea referre, qux ex ufu & praxi hodierna potius vel

o

— Comitialia funt, vel à Ponrifice Rom, Cafari erepta.. Sed fir ita.. Nus

!)

ch |

-primo hic exfícribimus Dn, D. Schw:derum , & quz huic in hoc arga-

.

g

Schwed«er , þæc

ii

: ,mengp viía fuerunt , natramus, Sccundp putat Da, D,

jura

n2

It aaneti r

SCHEFFER de Regalibus ;

Mi ho

XX. Ad Secularia pertinet Jus conferendi Dignirat&s Illufizes & aliis

/ntio co

per totum Imperium valituras, feu Jus creandi, Reges, Archiduces, Duces,

t Gene

Principes, Marchiones, Landgravios &c, Jus conficmandi Academias & his

um Vit

concederdi facultatem difpenfandi honores ac gradus Academicos , J;Js citca

It, qum

Officia. Imperii, illa fcil. qvae hodienum perfonalia; quanquam hac pauca

Qt, r r

P

fint, non hereditaria. — Jas inveftiendi Status. Imperii de Feudis Imperii tam.

N

ecclefisflicis, quam fecularibus; de quo tamen jure difputari (oler, num pro-

Y

K,

pri& inter. Majcftatica fit referendum, co quod à Czf(are vi Dominii dircedli ,

titriloim

exerceri videatur; Sed fortaffis. prztec sem.

Cette. Maje(las & Dominium

l: tahi;

dire&um fe invicem non tollunt aut impediunt ;. (ubordinari ifta debent, non

ts eff

Opponi. Execo enim quod äliquis fit Czíar, fit etiam Territotiorum Imperii

,

v.

, tatori

Dominus dire&us, adeoque. Majeftas Ca(area Dominii directi. fundamentum.

? ll cedx

eft. us cognofcendi de feudis Imperii Regalibus lire inter Principes vel Co-

htiones a.

mires Imperii ceu convafíallos exorta.

Jus cognofcendi de privileg'is à fole

- lt conf

Imperatore: conceífis.

Jus cognofcendi de controver(is ve&igalibus inter.

tibendi

Ele&ores & alios Status Imperii five A&oris five rei partes aliquis El:dtoruam

conf. (æpi(

fuftineat, — Jus cognofcendi de controverfa Statuum in feffione Comitiali alii-

! D M)Q,

que acibus precedentia. Jus ultimz cognitionis & extremz provocationis ,.

U Statig

quod hodienum potiffimum in Celfiffimo: Judicio. Aulico à. Czfate exercetur,

&C enim

Jus veniam aatis tam. Principibus, Comitibus &c. capeílendum. Regimem

iniue

provinciarum , quam privatis concedendi.

Jus famz reftituendz , Jus illegi-

$! dr

tmé natos. legitimandi & natalibus reftituendi, Jus literas ac inducias mo»

à m

ratorias indulgendi. Jus nundinas generales,

cedendi,

. folennes ac privilegiatas cone

EURT

Jus abíolvendi à. Jaramento quoad cffe&um agendi, quamquam.

^

hoc & Camerz Imperiali

competat, Jus proponendi in Comitiis Imperiali-

XX

lites im

bu.s.t

Jus d;andg Civitatis. Jus concedendi exteris poteftatem mi

zWom/.

: I-'mprc'--

p

M

ü Dj

jura fuo tamen modo inter Refervata Cafaris effe numeranda; v. græ, Si

Al

polte

hodie Concilium indicendum forct uviverfale utique jus illud convocan-

l

hu CoI

di Czíaris foret ,. non Statuum, — Ita ctiam,, licer fuprema Sacrorum cue

n

ra & ordinatio. temporum hodie ad jura Comiialia perineat ,. fano ta*

n

men fenfu folus Czíar. fupremus Ecclefiz Nurritius. eft.. con£. quem 4 €«

allegat Schweder. Jol. Nolffg, Textor $z fure Public. Cefar. tit, 2. ntttmm.

$. Terio quz jura Ponrifex: Roman.. Czfíari: fürcipuit,

.eaad iþfum tae

At

men. hodienum fpe&anr, fi quaftio fit juris,, non.facti.

Quarto utique:

Vl Pm

fatemur. ftridté loquendo folum

A

ls;

jus primariarum precum hodi; Ieíezsb»

tüum. Cæfgri:.cff*e ecclefiafticum,.

u[

N

p

P

)

-

im Specie S. R. .

798

o t

: d

'Impätio confcribendi. jus poftarum Univerfalium :

baé R«gal bm*cbg.m:

; Dict,

gige General 9teirb8 ^ offengu beffefien

Addit his

Jus viarum pubit.

$. 55. quod tamen non ali

j dl

catum Vitriarius ss 4uff. fur. Pubüc, lib. 3. tit. 2.

cft Cafari affereridum ve-

]iis (

ter, quam quatenus Juris poftarum eoofc&tsriam

C n

Bit , uti recté judicat. B. Dia. Titius £s Specim. far. Pk&ha- lib. 5. €ap. 3- $.55*

| pe.:ii ml

numpm-

XXID. Citca orhnia atque,ü'ngul'a -Bæc jura Cæfafiä notandum ; ab aliis

j dii,

aliter illatradi, dividi, diftingui.,

nunc augeri, nunc minui, nunc huc nunc

Joinm

illuc trahi; omnes veró Au&tcrum enumerationes

( vide que fupra diximus )

a

mancas effe , veldeque imperfectas ;; Deinde: compet:re qui

dem hzc jura

ben, )

lmperatori, fed magna cum moderatione ,

& ne quid in. prajudicium S:a-

m Inpil

Capitu-

jdupenm

tüum cedat, «ffedui danda: Pltraquc ctiam per novas pactiones ac

lationes admodum limitata atque circumícripta funt vid que de jure

Dignie

, wl

tates conferendi extant in- Capitul. sovsfima Caroli VI, err. 22. & de jure con-

] :'55 äx&

libus i

Ícribendi pro exteris Regibus ac Rcbuspu*ï)licis, militem in Imperio art. 4

conf. Ízpius laud. Titius 4. cap. item:. Dn. Brunnemaon. Zxar. ïzr. Pulblic.

| Ei'&' "

lib. 2. caps 2. 94.7. [(44. Denique cíle multa inter modo recepfita jura, qua

sitilid

vocut

& Statds , faltem majores exercere queant, in proprio fcil. rerritorio (ultra

hzc enim ifta vilorem funm baud exerunt, in €o à Cafarcis diftindta) v. gr«

- eytrctt

inftituere Academias, erigere civitates, ordinare nundinas, concedere privie

j M

lcgia, dare veniam ztatis, fpurios legitimare &c, Differunt ergo hzc Ree«

,. asf

du t

galia Staruum à Refervatis lmper. tantum. quoad modum & effcüum, nee

n q

ad Reíervata regïui.rimx. abfolute, ut à folo Caíare eadem teneantur,

p

XXII. Atque ita tand.efn: ad alteram primz divifionis partem jsr4 fcil.

Zerritorialia feu parmcularia pervenimus , que ut paucis, antequam difputa»

nj

lm

tioni.noftrz colophonem imponamus, tangantur, prafentis inftituti ratio exe

poíci. Diximus ea jura Zerrzorialia vel particularta.

Maluümus tamen ad

hanc pofteriorem- denominationem attendere , có quod bec Regalia vel in

,

Statibus confpicua fant, velin privaris ; Ptioris genetis firidto nomine vocas

«

bimus Zerriteríala, Hxc Privilegia etiam privatis & Civitatibus Imperii me«

m

| [450 j

diatis cqmp:t-gntia.«

g

H

jn

XXI, Jura Imperii Zerrsterialia nobis dicuntur ea, quibus Principes ae

Status. vi poteftatis. Territorialis & virtute veri Dominii ,, non autem inftat

n

agiftratus aut Jute faltem: adminiflrationis , gaudent , ita at in terris ac di«

qüH

u

&onibus (uis. quzvis: pro lubitu difponere, omniaque ex nutu & arbicrio diri-

Z2zz39

geré

734

SCHEFFER de Regalbss ;

*f iitortr

gere poffint. ngä enim Imperator in univer(o Imperio fibi fuihi-t. idem &

Wt o

Status, imo ccteris paribus, nonnunquam plus fibi vindicant in (uis Terti-

Al effe.

toriis , idque vigore Superioritatis, quam vocant Territorialis, Hanc veró non

luritorial

per Pacificationcm demum Weflphalicam , * quod perperam nonnulli vo-

Itttorio

lunt ,' fed inde jam ab antiquis temporibus Status acquifi

-s ibdio

bus fuis legitime ad etatem ufque fuam propagarunr,

vere iniguc heredi-

- lr üldem

mani. J

XXIV. Dividimus hzc Regalia ** Territerialia r-ur(&s in Zpmanentía &

Utüjo. a

Tra-fzfe-unfia ; utraque hzc in Eccleia/lim & Politica, *** A recenfione au-

retn.

« Bitfaria |

; ütplo «

* [n hujus fiquidem Inftrumento omnia & fi

ngula eajura, quaStatus Im-

: li cognit

perii in Ecclefiafticis zque ac Civilibus vi

Superioritatis Territ, poffide-

t hàta Gta

bant, ipfis faltem corfirmata,

non demum collata fuerunt,

Sylem, f

Quod ex

ipis Znffrum. vcxbis arz. f. 6. 2o.

fat claré innuitur.

ibi: eum ejufmods Std-

Mrugnr.

nbus immediatis num . jure Territorii €€ Superiorita

fíf ex communi per te«

qum Amperiumy, batlenus ufitata praxi etiam jus v

eformands competat €óc.

XXV

Conventum ef? , boc idem porro quoque ab utrinfa

u& Keligionts Statibus ob-

tüibur.

fervari, nulique Statui immediato jus ,

quod tpfi ratíone. Territorii E4 -

, Exiüg

perieritatis. in zegotio. Religionis compets

t fzpedii oportere,

Et hoc re-

fpe&u eriam DPax iíta Palladiam & Ar

N

x inexpugnabilis itemque colume«

na & bafis,

€ui tota (tructura Im

perii innitirur, re&iffimé appellatur.

&d

De acquifitione autem ipfi

us Superioritatis Territorialis id tenendum ,

quod quinque Duces Ger

df

manig five Provinciarum veteres illam ftatim

poft extin&ionem Linez

Regnatricis Carolingice , reliqui Principes

li

poft Henticum V. & prof.

cripto Henrico Leone; plurimi Epifcoporum

& Comitum veró

f

confecuti. vid. Ill.

poft Interregnum magnum facceffivé demum fuerint

ld

Dn. de

Cocceji furis publ. prud. cap. 21. $. 10. fqq.

** Sunt quibus difceprandi vo

Copo

luptas ,

num bzc jura Territorialia proprie (int

Regalia? Verum nos inanem hunc

[()hdu[

laborem autumamus, poftquam res

Q D

decifa in ip(is '"Capitulationibus Cz

fateis' v. g. in »lr. Caroli VI, utpote

in qua hzc Jura

UT

tur a«rt. F.

eJ:Frcläs.,verbis Regälia unb vaigfeiteq appcllag.

T þ

*** Quoad hzc, Regalia fc.

Politica, una quidem eaäemque-dmnium Sta-

M.

tuum condirio eft. Quoa

N M

d Regalia Ecclefiaftica, feu Jura circa Sacra

veró infigre inter eos,

qui Pontifici Romano & eos , qui Auguftanz

;

vt

»h

L

Confeffioni nomen d;dlcr

e» difcrimen intercedit, — Priores enim , cüm

D

| NU

t

—

$n Specie S, VR. 7

n

mancd

tem iftorum fuper:edemus tanquam fupeiflua cum quidem ex datis jam ape

udmy )

z

pateat, omnia ea inter Regalia Statuum Territorio gaudenrium juta numee

1 Tts

randa effe, quzj vel in genere ex Majeftate ,. cujus zmula eft Superioritas

winot

Patet id ex fine

Territorialis , fcaturiunt ,. vel Cafar in toto Impetio exercet.

VTE

Territoriorum ceu. Rerumpublicarum fübordinatarum , qui eft flos ac fclici-

1

tas. fübditorum:, tum: interna, tum cxterna, — Namque ad hunc obtinendum

fer&: iifdem Regalibus opus e(t, quibus ad felicitatem Univerfi Imperii Ro«

mani, Qnuod ír ergo: Domini Terzitoriales certorum quorundam Regalium

ww

(iont 4l

exercitio. abftnent,. id vcl inde eft, quod ea ad fines obtinendos pracife

ii

neccífaria non: funt , ve] quod aut expiefsd. aut. tacité iis ipfi renunciarunt.

od

Exemplo: eft. jus monetandi, jus ve&igalium , jus extteme provocationis ,

Yats t«

jus. cognitionis. in. controverfiis. Statuum &c.

Hzc enim juta , quamvis pro

b il -

re nata Statibus integra non fint, fed vel Cafari vel Imperio, qua integrum

Quit .

Syftema formant, refcrvata, tamen Majeftatem ,. quam ipfis tribuimus hagd

deftruunt ,. cumque illa adhuc optimé confiftant..

ifmddi

u p

XXV.. Alia pror(üs facies eft. Regalium: Particularium , que & in hos

WPM ]

minibus, privatis aut civitatibus Imperii mediatis. deprehendi diximus: Hoe

[777

inficisg

ii d

1um. Egi&cntiam; negire, eífet. negare cxge;icmiam.. Eþqgis enim.

Y

ivgrit $

E ho

r

u at

agl

ad unum omnes, ne Auguftiffimo quidem Cafare excepto, in rebus Ec-

tondi

clefiafticis Cuciz Romana fubfint, ne minimum quidem , quod vele

longinquo Ecclefiam fpe&at, Jurisdi&ioni. fue refervatum. ac relium

lum t

habent. — At Principes. ac Status Evangelici, five Lutherani ,. five Ree

j r

jiopon

formati,. poftquam purioris Evangelicz veritatis luce colluflrati, Jugum

iftud Papale tandem excufftre , jam priftina Jura circa Sacra, ab Epie

g hr

Ícopo Romano hactenus ufurpata, ipía iterum poffident exercentque in

lh /«'

u

folidum fibi reftituta : id quod poft G:otium , B. Dn. Stryckium , Illuftr.

gyrel

Du. Dn. Tliomafium & Bolmerum ,. omnium noviffime laté ac folidé.

aualt []

deduxit: Dn.. Joh. Georg. Reinhard. Confil. Ele&. Saxon. im A4edstatio-

| u[POfC

nibus fuis: de Vure' Principum. Gérman. cumprimis Saxonia. circa Sacra ant&

PPtHJB'

tempora: Reformat. exercito. €ap, 2. itemque z4uclor , qui (ub nomine Da-

ff

vid. Maníueti de 5. Germanis hucufque latitare ac cum grano falis legi

j

T

m

vult ,. Prodromi liaud. vulgariter elaborati de z4£ufu Brachii Secularis im.

Foris: Proteffantium; | Quibus. & noftratibus jungi merentur Magnif. hue

un

jns Univer(: Cancellarius ,. Dn. D.. Jeg

et i2 tr. de Coscord. 1.

?7Z

Jl

peris Gj Sæ-

