loritatis territorialis aut Regalia in alieno territorio, quz exercen-

inalieno tur, qua & fervitutes Juris publici Do£toribus vocitantur, vid. Dn.

ttm

territorio

ine

exercita ;

Kemmerich in »r. Publ.l. 7.c.10. per tot. inde quoque hoc intui-

tu non nifi immemoriali tempore prafcribi dicuntur Dn. Hert. 4e

d

qua fervitue

tes Juris

Jiaper. territ. $. 61. €£ 62. prout quoque communis habet opinio in

B.

&X

publicidi- Judiciis noftris paffim etiam fummis recepta, id quod teftatur & (ta-

cuntur, & £tuminat Hert.

du lbgi 62.

!T

przfcribi

8]14

immemo-

CAPUT VL

.

riali tem-

doi

oritatts teyritorialt

pore, juxta

Tratlat de Effetlu bujus prafcriptionis , fuperi

deqi

€ommun.

acquifiti v &.

Wf,

.

I

ttti

.mediahte hác praícriptione pro-

quí

Quoad effe-

Ergimus nunc 44 Efettum , qui

&um diftin-

P

ducitur, qui varius omnino eft,' pro varietate cafuum & circum-

n

guitur

ftantiarum. — Et primo omnium quodex przmiffis jam fatis fuper-

fIr

inrer prz-

que conítat, diftinguendum eít inter prícriptionem eám, quafu-

tsj

fcriptionem

hujus juris

perioritas territorialis acquiriturin concreto cum ipfo territorio , &

Vr

cum ipfo

mediante territorii ipfius prefcriptione; & inter eam, quà /£or/im

It

territorio,& Íu

perioritas territorialis, adinftar predialis alicujus fervitutisin alie-

Uj

eam,qua fit

,

feorfim ad

no fundo, alicui in serritorio alieno acquiritur, tcrritorio ipfo ma-

nente

,:Eä

375

iji:p:.--rz'orizï;k:—f:ï.r territorials acqziftiw.

nente apud dominum : Utroque m caíu alius eft. effeCtus primz

5,inftar fervie

Jip

tutis interri-

JUS

alius eftex primoortzs. — lle cernitur in jure per huncacquirendi mo-

torlo alieng.

9t

dum legitime quz(ito, v. gr. dominio, fervitute tali, qua dicitur effe

Utroque in

juris publici &c. — Hic vero eft, qui refpicit remedia juris, quibus caíu effe&us

d

primus eft

nobis quæütum'defendimus atque vindicamus. . Hzc talia Jura ita-

L:föo-

que in effe&tibus fuis in utroque illo prafcriptionis genere confide-

in acquifi-

tU

tlone domi-

randa nobis veniunt, velin ftatu füo £razquilló, vel in ftatu rwrbato.

nil,fervitutis

ul

Ratione flatus /razqzilli quoad prissum illum cafum prafcripta infi-

talis &c.

n

D.

mul füperioritatis t

erritorialis cum rerritorio ipfo prefcripto, reseft Ex primo

ortus funt

d

expedita, quod hac prafcriptio praefcribenti tribuat & adjiciat domi-

remec.iia ju-

nium & quidem verzm c plenmm , fi territorium illud allodiale fuit ,

j

Y

L. 1. pr. ff. de ufurp.. & ufuc.. Si veró feudale fuerit, & faltem ut g, confde:

tale poffideatur, ejusmodi poffe(io legitime continuata & inde for- rantur hc

u

jura in ftatu

mata & abfoluta pra:fcriptio tribuat dominium zzizzs plenum G utile

a

dire&o dominio manente penes eum, qui hactenus dominus fuit,

vel tranquil-

0 , vel cur-

ia

2. F. 8. . 4n. $. Rei autem Lud. Hug. de Stat. Reg. Germ. c.6.6. 6.

ato.

i

In cafuü

cujus dominii naturalis vis & qualitas quafi innata eft facultas terri-

(

torium illud libere utique i dominio gaudet pleno & libero alienan- primo pra-

d

fcribentitri-

dilibera, & vel proprietate tenus in alium transferendi, velfervitu-

buitur do-

at

«em in eo conítituendi, vel Hypothec:e nexu obligandi, velheredem

minium,

i

in eo inítituendi, vel aliter defuper pro lubitu difponendi Z. frz. C.

five verunt

tint

dle reb. al. non alien. & quznam aliz fint dominii virtutes vid, plur.

& plenum.

five minus

ïeqn/l

B. Dn. D. Fromm. 4de Dom. acqnis. c. $. /44. qu& facultates quoque

j

plenum di-

competunt domino utili atque Vaíallo, quamvis modo quodam re-

rectum &

MX*

ftri&iori, cum regulariter citra confenfum domini directi rem ipfam

utile; & libe-

alienare non valeat 2. F. ;2. " 5;. nec aliud quid ratione feudi in

rum quoque.

domini directi prejudicium per agere, ni(1 obfervatis obfervandis , IInde facul-

asalienandi

de quibus omnibus confuli inprimis poteft Struv. i5 5. . F. c. 13. per *

ervitutem

yil

t0t. Quod vero attinet ad féczsdum ilum cafam fuperioritatis

conítituen-

tertitorialis feorfim à territorio prafcripte, & ad inftar cujusdam

di;&c.cujus-

quafi fervitutis in territorio alieno in & per fe penes dominum ma- modi facul-

nente, legitimé quafitz , is quidem qui ita prafcripfit, nullum qui-

tas eriam

dici

-

omino uti-

dem confíequitur dominium, liberé tamen & imperturbaté territo-

1 competit ,

q4

.tialia ifta jura ad in(tar domini exercere pote(t, & qua inde proma-

modo

ul-

: qusfü-

nare & fperari unquam poffunt commoditates ac utilitates omnesfi- dem;

e1 l'im

t

yits

&liori.

bi capere ipfe, arg. L. 5. C. de mod. multt. L, 9. $. 1. & SS. fq4. ff de

TU

Ufufrull. vel eciam inalium transferre poteft arr. L. 27. ff-

uzfito

cundo veró

juris quid fie

jj m

$1. I deälljï Q bab, & inhac fua quafi poffeffione & jure inde q

E

manu' ratione fu-

putt

376

GR ASS de þræfcriptim: ! 4

perioritatis manuteneri ac defendi debet,

i

feorfim

perinde ac dominus in fuo dominio,

adveríus quemvis turbantem & infeftantem.

6

quæütæ ;

s

$. II.

N-

H;&cnus de

ftatu tran-

Haec ha&tenus de Prefcriptionis hujus effe£u primo , qui fe ex-

pido.

ferit in ftatu tranquillo, in (tatu v. qui fepius hinc inde contingit

tiqp

quillo.

Nunc de fta-

turbato, profpicere debemus de remediis juris, quibus fuperiorita-

f etun

tuturbato,

rnel

tem territorialem duobus iftis przícriptionum modis quafitam, con-

ubi de reme- tra adverfarios quoscunque fartam teCtam confervare defendere at--

fetia V

diis juris

que vindicare poffumus.

Hic quidem videmus hafitare non raró,

feipt

paratis ad.

qui Jurispublici DD. vocari prz aliis ge(tiunt, an a&iones jure pri-

Vetut.

veríus

turbatores.

vato proditz hujusmodi Juris publici materiis, iisque qui hujusmo-

indequ

&an actio-

di juribus gaudent atque prepollent fatis commodé applicari poffint

p

nes juris

vid. .Hert. d. Sup. territ. $. 76. laborantes ut plurimum hoc non le--

privari hu-

preler

jusmodi

vi nzvo quod impliciter & indiftin&é reputare velint; quafi quibus

ver(in

materiis ju-

armorum ufus juraque bellorum conceífa'intelliguntur; legum Ci-

fnecia

rispublici

vilium a&ionumque judicialium fub(idium eos dedecere vel maxi-

fint applica-

teff

biles?

mé, ridentes exinde quiad tales provocant, jura regnorum abfolu-

t T

torum cum juribus Imperii noftri R. G. mirum quantum confun-

id quod

f

«ontra hafi

dentes; quibus tamen atisfieri poteft ex optimé traditis infignis &

"ubil

tantcs ,

experientiffimi Juris publici fcriptoris Lud. . Hugonis de ffat. Reg.

& divcerfo-

Germ. c. 6 $. & 1. füq. plur. & in fpecie quoque ratione Jurisdi&tio-

rum fta-

fonc

tuum diver-

nis & fuperioritatis territorialis vindicanda & defendende easdem

illod

fa jura inter

aCtiones competere qua privatis pro jurium fimilium tutela & con-

dind

fc confun-

fereatione fuppetunt, commonílrat /4. d. J. $. ;6. ubi plus fatis

dentes

'taïxä

manifeftum effe fcribit , quantus juris Civilis privatiin controverfiis,

W

adftruitur ,

qu& de jure territorii judicio difceptantur, utut materia Jurispublici

certaque

c

fundamenta

fic, ufus & authoritasit, & quo fundamento jJuris Confulti qui fe

lu

huic fenten

Jus publicum tra&tare profitentur, fubinde Leges Romani Juris, eti-

Darte

siz fübíter.

am privati, inhac materiain fub(idium vocent; quem paffu non in-

Ruüntur,

Yent ]

felici fequitr quoque B. Dn. Fromman. iz Jiff. de Condom. territ.

N

C. 9. $. 1. Ícribens, territorialia ea Jura, quamvis materia Juris pub-

t t

licifit, ex Imper. Rom, Germ. San&ionibus, & ufu maximé, qui ei

ul

cynofuram preprimis fuggerit, eruenda, ex Juris Civilis privati,

quod in fubfidium vocandum, latifundiis nihilominus examinanda

ttr

A

& praejudi-

quoque funt, & quzf(tiones ex iis decidenda: idque confirmat prz-

cio Facult.

judicio Inclytz Facultatis Jurid. in hae Eberhardina in cafu Condo-

fid,

Jurid, Tu-

bingenfis ,

minii territorii, quo unus ex Ganerbiis caítri cujusdam partem fuam

j

yut & autho-

centra conventionem Principi alicui in feudum offerre tentaverat ,

E

zitaribus

a

1

Wmi

&

F;perz'm'mtäs tevritorialis acquifitiud.

377

u

hr

a'dLegumþ anram

m normam refpondentis ap. Befold. fsds

fmf-' 4.9, convalidanz.

tur , prove».

4.l. $. 76. & 77. proponendo, quz

s. 3. quod & modó Dn; Hert.

cando quo-

rafto (unt in hac materia a&tiones ipfe indulget, idque ulterius op-

ue ad rela-

g

pidó conít

abiliunt innumerz feré relationes, decifiones & prajudi- tiones deci-

fiones & .

y

Imannum, Klokium aliosque, quz prove-

t

cia ap. Meichfnerum , Gj

prajudicia ..

dtte

nerunt in caufis Principum & Statuum etiam integras ditiones con-

amerzIm-

o

cernentibus vid. Hert. 4./.$.74. Suppetunt vero etiam hacin ma-

.

. perialis..

d.

teria varia jurium noítrorum remedia pro varietate cafuum. Pra-

Suppetunt .

autem.

T

fcriptione etenim

fuperióritatis territorialis abfolutà, lis deinde mo-

eipfo, vel depoffe[[Tone aut quafi , pro-

actiones vel

|

vetur vel de proprietate aut jur

petitoriz ,

)l

indequea&tiones comp

ecunt vel peritorie velpoffcfforia. Quod ad illas

vel poffeifa*

illarum alíaeft in cafu fuperioritatis cum ipfo

rix.

[

feu petitorias attinet,

(imul przfcripte,nunc vero denuó in contro-

Intet peti-

þræfcr'ipeo territorioin

torias in ca-

j

ver(iam vocate, quz eít,

quz exinde oritur actio realisilla, quáéin

fu füperiori-

.X

fpecie rei Vindicati

oaudit, & quidem Ziretía ipfis legum verbis ex-

tatis pra-

Á

preffis propofita, t

efultans alizsex dominio rerum corporalium ve-

Ícriptae cuns

&Xü'

to, L.. L. 23. pr.

ff. de R. F. $. 1. I.d. atl. coque five pleno; five . territorio

fcil. L. 2 3. ff eod. f. itrevocabili f faltem revo- — competit.

1f

ul

tninus pleno, directo-

precipuae

T

cabili L.:66. ff. eod, f.libero f. reftri&to L* 24. ff rer. am. qua utique

Rei vindica«

M

& in hoc rerum articulo , ubi agitur de fuperioritate territoriali in

tio , & dire-

€oncreto cum ipfo territorio immediato quoad dominium plezum fi aa refültaa

t

]

allodiale eft, autfifeudaleeft quoad dorninium etiam sizzs plenum cx domiuie

Tum enim Y*ro pleno,

(i)

diretlum , quocunque licito modo acquifito , praícripta,

minus ple-

b

talis dominüsà poffeffore ejusmodi territorium fibi vindicans, infi-

no; fed dire-

D

jl

5

mul & faperioritatem in eo radicatam, tanquam rei princapa

liS ac.- &o, & revo-

. 28. cabili, & ir«

jl

cefforium éo ipfo infimul confequitur Befold. 4. faper. terr. $

revocabili ,

ruhlf

Lud. Hug, 4. 1. $. 30. - ubi qu

od.cum ipfis territoriis Í. integris f. pro

etiam ratio-

fübditi & omnia quz eo perti-

1

parte & fuperioritas , jurisdidio,

nc hujusma-

nent hae & alterius generis actionibus repeta

ntur L. 67. ff. d. R.,

teriz , ubi

It

tll

B. Dn. Ftomm, 4e Cozdom. terr. C. 9.$. 29.

Et quamvis fuperiori- territorium

lis, quelis proprié loquendo

fibi vindl-

iv

tas territórialis (itres quedam incorpora

$

nullum eít-dominium, proinde nec rei vi

ndicatio, attamen hoc fal- &ans. &fu-

;

qm u

m

Q Periorita-

jl

tem re&té dicitur, ubi res incorpora

lis tanquam principale objectu

" temterrita«

hzrens aut accefforium con- rialem tan-

T

a&ionis, non quando üit rei corporalis ad

r

fideratur; ita enim evenit, quod alias n

on raro fieri folet, ut ob- quamacecf-

les corporalium natu-

orium fibi

|do-

jecti intuitu

aut alias ob caufas res incorpora

vindicat.

ram induant Hert. d. 1. $.76.

Aliàas & action

em perfonalem hic

Dubium ex

m

ditionem ex Lege, quoties

As

quidem Con

ratione rei-

Wm petere DD. (tatuunt, &

Bbb

jUS inc orporalis

d

j:

378

GR ASS lde pmjï'rip;ïbng

st m

Vemsiemaget;-

smovetur at«

ribk&*,

jus tale privilegio conceffum afferitur , Cozditliozen vero ex mo

gmf. refelli-

tur

quando vel praffcriptione velinveftiturà queitum e(t— Befold. 4. /,

Aliiconce- . $. 24.

Quodfi vero fuperioritas territorialis una cum dominio [al-

Á

dünt, & con- tem z/i]i territorii iftius immediati , feudi jure prafcripta eft, expe-

di&ionem diti

jam juris eft , rei vindicationem utilem ex mente ei qui pra(cri pfit

cxlege & ex

ad eundem modum competere , a7g. 2. F. $.pr. vf. Rei autem Beíold.,

I

motibus.

(

Si veió füpe-

d. 1. Hüg. 4. 1. $- 2o. Hert. 4.7. $.76.

In caíu v. alio , ubi fuperiori-

rioritas ter-

,

tas territorialis infe & feor(im, abítrahendo à prafcriptione ipfius

di

ritorialis — territorii mediante prafcriptione jam in alterius territorio tanquam

eum ipfo do-

minio utili

fpecies quzedam fervitutis juris pablici quafita eft, fuppetit omnino

d

actio confefforia utilis ex mente ag /, o.S. 2. ff. de damn.inf. L.6.fff.

praícripta

d

eft, compe-

arb. furt. Cefar. que communis eft DD. fententia Befold. Z. , Hugo.

titreivin- d,[.$.3 1. Pauermeift. de. Turzsd. L. 1.6.29. 2. 9. Stephani de furzd.

Y

0

dicatiouti- , j,c, 4o. Schurpf. Cexr, 1. c.49. Oldendorp. & 3. art. 4. 9. 3. B-

lisex mente.

Dn. Fromm. 4e Cozdom. terrec. 9. $. 2 1.in fin. B. Dn. Lauterb. 44

V

In caíü veró

ubi fuperio- tit. de

Jfurisd. $.4.9. Schuz. im comp. ibid. Cui opponitur urilis nega-

il

ritas terri- zoriz pro libertate territorii contra injuftos talium jurium territoria-

torialisfe- — ]ium ufurpatores afferenda atque defendendaHugo, Lauterb. Fromm.

oríirn tàn-

te

quar fervi-

dd. l, Befold. Brünnem. cozf. ;7. 2. 14. Hert.. d. $. 26. utut fübdubi-

tus quedam tans, quam

vis cum aliis nonnullis JCtis Cothmann. :. Reff. 20.2.17.

tic

el

jurispubli- haud fatis tutum arbitretur ejusmodi actiones inílituere; Ad quod

ciprzftcri-- dubium tamen eximendum, fatis erit provocate ad relationes & de-

[

'pta elt ;

cifiones Camerales, quz demonftrant in Tribunalibus [mp. fummis,

j

competit

.

"ao con-

prafertim Camerali in judicio hanc fententiam actiones has fuggerene

fefloriauti- téem absque omni hzi

tatione receptam effe.tefte Ruland, 4. Commi[i.

lisex mente- P. 3. L. 3,6.18. . g. Hugon. d. $. 3. Pr&ter illas aCtiones peritarzas

Cui opponi- praeíto funt & aGliones poffefforie quando non de ipío. fuperioritatis

tur ntilis n6 verricorijlis iurz , fed faltem deejusquaf: poffs(fioneagitur, quarum

eatoria,

qua& huc inprimis pertinent pracipuz. funt tum Interditlum vetineu--

......

Ad,pofïtfïü-

.1las perti-

depoffeffhomis utile, quando quisin illius quafi poffeflione.aut. exerci-

nent Ínter- . tio ab aliquo turbatur arg. D. 2« $. 7- ff fr. [éru. vind» &^ 6« 9. x« de pra-

fupt

dictum 'teti-

ii

bat, Et quamvis id operosé neget Bocer. c/. 4« d« - 12« 5 z. lit. a.

genda pof-

Rationes tamen ejus ad id , quod hodie hac in re obtinet, everten-

L

feífionis

fion

utile,

dum parum proficiunt , unde & in contratium communior Dd. con-.

Quo

"Addubia clufio, ut & Praxis fer& quotidiana , quod & ipfe fateri debuit, mi»

]u

Bocerihac ]itae, re£te id commonftrantibus Carpz. P. 2. c. 7« $42 4« 9 12* Gos-

in re refpon-

arg

&etur.

win. ab Esbach, ibi4. pluribusque ab hocadcitatis, inprimis & Brun--

n

at

l.

utile:

, Rems ad L. 1. fF. de Int, utipof. n. 2. in gengrga:ceüante, pluties

hoc

de

**

j/?;p«xerz'arzfmtis territorialis quzzyïtz'w.

372

5

hoc interdi&um de jüribus pluries in foris noftris audiri ;*ï'qüäm:.'di-

l

l

re&um de corporibus B. Dn. Lauterbach. d. /. $. 4.9. & ibid. Schutz. qrire inter.

di&um pof-

t

in Compend. Hert. 4. fzper. territ. $.77. ubi& diffentientes alios ad-

feffionis re-

lIt

ducit, tüm & zzile interdi&tum recaperande poffaf]ronis feu unde vi,

in cafu ubi quis de quafi poffeffioneaut exercitio jurisdiGtionis terri-

cuperandz,

Vd'

Remedium

torialis deje&tus eft Befold. Je fuper. territ. $.28. W efenbec. ad tit.

Canonis

und. vi n. 9. Lauterbach. & Schutz. 42. . tüm & in primis reme- 'gedinte-

H

granda &c,

dium Can. Redintegranda c. 5. cuf. 3. 4.1. quod omnino utiliffi-

mum eft in fpecie quoque in hac materia. Befold. Ffert. Lauterbach.

tanquam

utiliffimum

dd. l. Unde & raro imo rariffimé interdidtum unde vi in judicium

r laterdí-

deduci, cum fpoliato utilius longe fit non tantum in rebus corpora- ào unde vi.

)

Competens

libus , fed & incorporalibus ex Menoch. derecnp. po[f. ad boc remedium

obfervat Dn. Lauterbach. Z. /. zf;z. maximeé cum etiam detur ad-

etiam ad-

verfus b. f..

verfus quemcunque etiam b. f. & titulo poffidentem vid. noviff

poffefforem.

Magnif. Dn. Przfes ; Prax.ant. mod. att. For. Difp. XI. $. 1. $. 12. 65

De remediis

u

ibid.citt. De cetero quenam adhuc alia juris remedia & petitoria aliis iu ge-

& poffefforia in genere pro obtinenda & confervanda fuperioritat

e nere quoque

j

füppetentie

J

terricoriali fuisin cafibus comparata fint, veluti & hereditatis peti-

us remif«

tio utilis, & Interdidum quorum bonorum, & fimilia alia videre :

IIW'

fiyer:

eft apud Dn. Lud. Hug. 4, tr. de Stat. Reg. Germ. c. 6. fert pertot.

;uoö

& inprimis $. 29. féqq. D. Dn, Frommann. de Condem. territ. 6 .

(

yer tot.

7l5

(ilg

CAPUT VIIL.

il

De Contraris f»tperioriwis territorialis 4641;-:'/2:*21/

j

l.

:

!

$.

i

D sE -Cc;btrariis nunc quoque breviter. Contrariatur 1. huic prz- A4 contra-

s

— (criptioni faltem inchoate , quam maximé Ufurpatio

RE inte-r- ria refertur

(t vel zaturalis , vel Civilis, perea quz fupra -

:

T

rüptio, quz duplex e

Ufurlpau

"ü

indigitavimus Capl 4.

Naturalis fit naturali quodam fa&to & re ipfa

naturalis .

&

Veluti dejectione de poliet-

civilis...

»

"

Á

L. 4.$.22. L. y. ff.de Ufurp. &

Ufac.

/

fione vel quafi 4. L. 5. L. 1 5.ff. eo

d. quod fieri poteft vel a&u unico,

Quomode

enti objicitur, quo ufus im-

id fiac?

l

næ

quod obftaculum aliquod exercere vol

[*

peditur L. 4, $. ff viam ff. eod. vel facto

quoque derelictionts proprio

fit aut dicitur potius fieri per

e

arg. $. pen. T. dever. divif. Civilis vero

le

a&um quendam Civilem, veluti per liti

s Conteítationem £. 1 0. C.

sle A. vel A. P. L. 2. €. de R. V. L. 104 C. deprafer.

long. temp. Li3.

le

( 7*

6

Bb/b b

n

EX

—

'g.ao

. GR ASS de praftriptione . |

L. 7. C. depraftript. 30, ann. & hodie etiam per folam. Citationem

ad proceffum legitime factam , aut per libelli oblationem L. z. C. 4e

^

ann, exe, Lauterb. ad tit. de Ufjrp. & Ufuc.$.34. modo tamen a&tor

obtineat L.z. ff. pro dozar. Donell. L. $.c.21. iz fiz. Excell. Dn.

Bochmeruz Introd. ad ff. tit; de Ufac. $. 17. imó etiam ubi talia ha-

beri nequeunt. per extrajudicialem denunciationem teftato fzCtam

(

d. 1.2. L.10.$. 3- ff. qua in fraud. cred. L.17.C.d. R, P. Carpz. P.2.

€.7. d.4. féqq. & ibid. per plures authoritates Goswin. ab Erbach

àn addit,ad d. 4.€ $. Juntl. ad P.2.c.3. d. 1. ad verb. noninterrum-

pitsr. & ibid. alleg. Dn. Lauterb. 4. $. 24. add. Dn. Bóhm. 24 $. 1 $.

N

/i-

2. Contrariatur huic prafícriptioni reftitutio inintegrum, qua

R eftitutio

& praícriptionem perfe&tam refcindere potens eft L. s. C. ff adv.

; jn inte-

$

nfuc. L. ff. ex quib. canf. maj. veluti que dantur minoribus 25. an-

NHac a

I:.dc- nis tot. tit. ff. de minor.25. ann. abfentibus raubr. & tot.tit.. Quib.ex

tur ob fo- cauf. maj. in int. veff. — An veró etiam alicui ob folamignorantiam

lamigno- re(titutio detar? Pro & contra decercant Doctores.

Nobis hac de

rantiàm ?

re placet hac vice remittere ad B. Dn. Lauterbach. 4. 7. $. 25. ubi de

Remiffive

ad Authores J'uris veritateneg

ativam fundati(fimam per L.1 2. ia fin. de Preftript.

negantes de /ozg. temp. L. 3. C. de Prafcript, 3 0. vel. 40. aun. dicit; Contrariam

Jüris veri-

tate.

tamen f. affirmativam in judiciis jam radices itaegiffe altiores, utinde-

vix evelli poífit fcribit cum Brunn. iz Exerc. 7uflin. g. in fin. & ad:

6]

Conceden-

£es veró de

L.1. ff.quib. ex canf. maj. n. 3. & ad L. fin. C. de Prafeript. 20. vel 40.

praxi.

ADA. V. U.C 12. & cum Gail. 2. 0.19.2.18. C 19. €7 0. 48. n.19. &

fgra

Etiam poft

Vi

annis IOo6.

cum Mev. 2.2, d.174. quod ampliat,, itaut etiam poíl roo. annos

detur, cumhoc tamen temperamento, modo ignorantia fit jufta vel

9

Limitatur,

d'l

utut non-

probabilis, néccum negligentia quadam conjun&a, poft alios ;/i.

nulli autu-

C* ad tit.ff. qui ex cauf. maj. $.19. Stryk, in U. 7M.ff. ad d.tit. inf.

P'rocel

gnehnt;non

VAtor

Bóhm. 244. £. $.7. Quamvis Hahn, ad W'efembec. 3b. s. 10. [tatuat

mereri,utin j

ftam in genere fpeCtatam fententiam non mereri, ut recipiatur in

a

praximn reci.

praxi, unde decifione Imperatoria eam potius indigere arbitratur

us

piatur, &

opus effe

Berlich. zz coucl. Pra&h. P.2. concl.1 0. . 1. feqq. Poffunt etiam ulte-

puo

Imperatoria rius inter contraria

hic referri defectus , qui fe ex(erunt ratione vel

&

! diþiiionc- * «aufa, vel fubj

edi, vel objeGti, & id genusalii; fed quia de his

um

€x preami

ffis jam fatis conftat vi4. /z

bolg

pr. c.2. cäfje?g. j

exta

hic flum nunc abrumpimus.

LT

S, S' D. G'. L

thar;

'i"f/b

X DIS-

—

381

"ET

3

X.

l

f

DPISSLE

RT

ATII;O s

CAUSSA

ET ORIGINE UNION

IS

;'I

DERIS ELECTORALIS

.SEU FOE

PRJESIDE

NICOLAO HIERONYMO GUN

DLINGIO, JCt.

Sereniffimo Boruffiz Regi à

Confilis Intimioribus &

Ecclefiafticis Juris Naturz ac Gentium itemque Eloquentie atque

Antiquitatum Profeffore Ordinario,

defenía à

:

W

WILHELMO de STANGEN,.

s

at

CAROLO

EQUITE THUR.

*

jd

HAL4 MAGDEBURGICA, 1720.

Eriff.

CONSPECTUS DISSERTATIONIS.

m

]

tIare de eleftorum origine ac numero eorumque definitione nibil dicata.

$. l. Cauffa f«derizs

3

fen unionis ele&toralis. Pontificum Romanorum

III. zzque primts

Jfoannis XXII. — Cbaratler d ortus bujus Papa.

j

ferocia efl. $.

NU

V'itia ejusdem :

opizionts paradoxa. . . S. IV. Jralia dominatum affettat : Gibellinos

j

xime Mattbaum Galeatium ; quetm Ludovicus Bojus defen-

eppugea

t , cumque ma

XH. aui Ludovicum bareticum nominat.

i

—

dit.

$. V.

Hinc ira jtoannü .

$. VI.

jl

Proce[fos in Im

peratorem bunc. S. VAL. Obtentus vanus : jus confirmandi Imfe-

if

zratorem : Cuio

brentui primus an[am dedit Lotbarims Saxo. — Petitum. Pontificis

tuit

e Ludovici Pii, nefine fuo con[enfm Imperatovis dignitatem ali-

(n

Pafibalis I. tempor

qules, acceptaret : d

]

uo tamen flatim rece[fit.

$. VIH.- ANec. aufus eff quisquam

jtut

etere amplim tAm

inþlim. Ottozau

m I. 1. & HI.autctoritas.. . S. VX. Leonts FIII.

lt

cen[litutio, (&u p4

um cum Ottone M. vulgo circumlatum fü]petbum, immo f4l-

A

um ffoanne XII. de Pontifice frne fuo confenfa non eligendo:

Jum.

Potius 15 pepigit C

Leo FIIL... $. X. Ottonzs LT. cum Gregorio F.patiio non

f

bocque pa&um reuovavit

extat.

Thuiani verifimilis coujettu

ra, quomodo eligeudi jus Imperatorem Roma-

xum Germanis obvenerit.

Impeïium Roman

um quid ? $. XI. Iuperatorum Reo-

manorum cr Italia Regum jus ex fecceffrone.

n faccef]io ad Ottonianum flemma

€

L

b

rje;b

urgenfi c W. ippone de Hezrico I

COKg

*

g?diri&a ? $. XIL. Dabiae Pitmar*o Mi

b.3

s*

E

$382

6UNDLING " cauffa d origim

änmdo Salico. $. XIII. Langobardi poft Ottonem. III. -alim; Regäm ?ircumjþ;'-

.

ciuut , quam Germanorum. . Idem faciunt poff Henricum Santum. — $. XIV, Un-

íd

p

de conjetlura , patium Ottonis cum Romanis Izalisque effe Commentitium. — Cui

Mi

conjetlura " dabio fatisfir. : $. XV. Ipfe Papa INicolaus II. Regum Germania jus

perpetuum agnofit. : $. XVl.. Quem perperam veprebendit Alexander LI, ditlus

f

olim Aufelmus Lucenfs. . $. XVM.. Itali injufle fécedere a Germants conati funt :

M

m

quodprobatur. $. XVIIL. aMdrgumentum flringens ab bareditario Colonienfis Ar-

If,

chi-Epifcopi jure , ut effet Cancellarius Romana fedis.. - Qua vas originem Archi-

cancellariatui Colonienfi in Italia dedit. $. XIX. Gregorii V1I. Cconatut, ue ve-

fs

Q0

lr

gnum Germania per [acce[];onem ullo modo deferretur., fed per. liberrimam eletiio-

4d]

zem. $. XX. Unde magnain imperio immutatio; impedita paulliber Henrici I F.

vittorits. $. XXI. tandem vero poft vittum Henricum V. pleue infecuta. — Nam

p

41

Lotbarius Saxo primuis fuit , Pontifici eleionem fmam legatzs ac litteris frguificans :

quodoffenditur. — Quando liber de beneficiis feriptus ? $. XX Propofitum pontifi-

11 P(

czs ambitiofum cum flabiliret eletlionem. $. XXIMI. etffid diffmulabat, $. XXIV.

4l

ü

dnprimis cum Arnaldi a[fcla Pontificem vedigere ad Apoflolicam paupertatem cupe-

Ár

7€ZHÍ.

Cosnradus III. cuy. non andiverit. Arnaldifias?

$1

Engenii III. follicitudo.

S. XXV.-Italorum ct- Romanorum ferocia cafligata a Friderico Barbaroffa. .. Ha-

Lui

driaui IV. confe]fo.. $. XXVI.. Ejusdem imprudentia. $. XXVII.. Friderici

i

Abenobarbi ira.

la

Villoris IH. c& Alexandri I1I, difcors in Pontificatum eletlio,

$. XXVIIL, Qzare Fridericus faccubuerit Poutifici? $. XXIX. Zdora Pontificum

lr

àn coronando ejus filio. Henrico VI. Urbani LI. pertinacia. — $. XXX Gregariæ;

grm

FIHI. Henricum eletlum Romanorum Imperatorem primus appellat. Germania

bät«

imperium Romanum ditla.

T

$. XXXI. Regzs Romanorum elogium: quo primum

ufus Henricus HI. — $. XXXAL. utut varilpme. — Henricus V. apatre Henrico IF.

f

boc titulo infzgnitw.» S. Bernbardus Lotbarium ad »RoPRIAM CORONAM Vizdi-

pæ,

Ij

candam flimnlat : quaerat Romana. — Elogium Regis Romamorum perpetuum :

quamuvis Papa fibi jus examinandi vefervaret ,. nec frne vogatione unttionem imper-

TIT,

tire vellet..— Idqueprobatur. . S. XXXIIL. Jnnocentius 1. faccelfionais jus iterum

impugnat ; Philippum Sueuum vepudiat pluvium [uaffragiis ele&tum ; warits diale-

éicis vatiunculis ufus.

$. XXXIV. Oza refelluntur : .A Gracis nilil translatum

4d Francos. — Beneficium Romana [édi a Carolo M. praftitum. . $. XXXV. Lotha-

vius Innocentium II. confirmavit s. meque bujus ille beneficio. imperium. accepit.

$.XXXVIl. Uzade mirum, relitlum Pontifici inveflitura jus.. .Laus ab f;'mavcmtio

IH. tributa Lotbario Regi Catbolifrco.

$. XXXVII. Pontificum iugratus auimui

in ipf»tm ac Germani& Reges.

INibil ei ob coronationem juris in eleblione Regis Ger-

mani&. Ilatio abfona: Lotbarims ejusque facceffores aotam fecere Papa eleclionem s

L

ergo jus examinandi regiam perfonam campetit Papa. 7Marfilii Patavini obfervatio.

|

s. XXXVIII

N

La

d.

:

N

Es

"

—Unionis, fcu. Fæderif Elettoralis.

,XXXV[[I De.conüvmtionis neæäimte diszutztiq. Pzi'amm Bnä*m?ip'inu:.

$.XXX

IX.. Inanceffugium , providendum .e[fe Pontifici, me hareticum , Sarace-

/

num , pradonem eliga

ut Germani

*

$. XL. Papa audacia in vepudiandis Regibus,

AMores €? axiomata €j

usdem. . $. XL1. Prouocatio ad jus divinum. — Inepta con-

fe

cutio ab ikdz'gentz'a advocati ad examen per [ona vegia : acugara in papa affertis.

$. XLII. Jepnocentius 1

F. Pontifex pe[[pnmts. — Imperium extermis principibus obla-

;a

ium. — Alexandri IF; probibitio, ue Conradinus eligeretur. $. XLM. Urbanus

I/. de elelione Richardi & Alphoufi arbitrium fibi [amit..— Odium in Hobenflauf-

Hos. $. XLAV. Gregorius X« Eictlovibus minatur , siRegem eligerent. . Tus de-

qolutionis infulfum. .. Cur. Gregorius X. eligi Regem voluerit ? Eletlorum littera

ad Nicelaum III. itemque Ludcvici Palatiui. |.ISaxomia Evangelz'm Hopfnericom-

mendatur «j emendatur.

$. XLV. Refpondetur. dubio ab bifte litterzs petito.

J

A. Pagins laudatus.

$. XLVI. Rudolphbus Habspurgicuá confirmationem a Ponti-

fice petit.

Car ? 6.

XLVIL Bozifacii FILH. in "Adolpbum Albertum anfns,.

j

Alberti .A

ufhriaci littera, mibil prajudicià adferunt Imperatoribus. . $: XLVIIL.

u

»

Argumentum ei juris in eletlione competere. |.$, XLIX, Papa yavagxo'pæzg:.

Jz?

$. L. Henrici VI. fortitudo... $. LI.. Unde potil]mum furor Ioanuzs XX H in

IJ:

Ludovicum Bavarum derivatur- . $. LA Quafliones varia de "fure regni & feais

J

Romana. G.LAML. Do&bores multi pontificum auns impugnaut. .. $. LV. Adelz-

Ánii

I

reiterus Ludovicum. Bojum prater [peu Gj opinionem reprebendit. — Qui defendi-

!!'& "

T

tür

$. LV. Etiam a Benediclo XII... $.. LVI.

uare interea idem Pontifex in

eratiam cum co uon redierit ? $. LVII. Ludovici Boji conjell uea eventu compro-

!j

bate. | Gallorzmn macbinationes..

$. LVIIL. Ele&fores principes. im irams verf.

n

»W

Conflitutio imperii Renfeenfis de Septemuirorum juribus. — $. LIX--a qua diver funz

fedus Eletlorale, quod latino idiomate adftribitur. $. LX. "pprobant iffud fa-

(l j

——

pientiorer in curia Remana. Litter& Eletlorum ad. Beneditlum . XII. qua a f alf-

j

7

zatis [ufpicione liberamur. Tres Alia. differtationes

lïla boc Elettorum fadere Bra-

n

wi?tmzmr.. |

OLU

RIGINE UN-RIONISA; SEU FXVOEDERIS;-

17

ELECTORALIS.

n

jii

PROOEZ4IU M.

—4Hema noftrum de Unione Ele&orali agit, uti vulgo vocatur. Probe

[

Plf '

(

il i

enim alioquin tenemus, unionis voculam ad barbaras pertinere eoque,

j

l

^ filatinius

loquendum, focderis , vel fraternitatis nomen fore fübftitu-

endum. — Nos de reipfafolliciti id agemus, ut T. Cauffa hujus foderis,

t

y

1L. Au&eres III. Erqg,reffus IV. ufus ejusque efficientia innotefcant. Sed cam

y

m

il

MO

"

X

st

GUNDLING , canffa c ;rz:gine

in tradatum facile excrefcere differtatio poffet, fi univerfa atque fmgüla 'ex;ä-;

tere vellemus accurate, idcirco primum duntaxat, nempe cauffam & originem

hujus focderis in prafenti ante oculos conftituemus : reliqua alii loco &

"

(

$5

.'ä

pori refervaturi.

4

$.

k

H

T plane vero pro fupervacaneo habemus, differere hoc lo

to de Eledto-

rum origine acnumero; cum aliunde confítet, Friderici Barbaroffz ztate

E

eos, quirecentiori evo comparuere , feptemviros primariam in eleCtio-

À

ne Imperatoris auGtoritatem effe indeptos.

bä«

Saltem peculiari differtatione per-

fpicue hoc oftendit Prafes in Gundlingianis de Francorum regno partim per

p

electionem , partim fucceffionem delato ; quod dubitanter olim Conringius

foli

cenfebat adfármandum. — Quid autem fit Princeps Ele&tor,

n

ponimus j eogqug *

qui hoc nefciunt, a noftris Mufis prorfus abeífe jubemus.

gMV

5.

II.

.

vid

ii Ca-uffa;n v&ro hujus facderis P

ontificis Romani ferociam

dichus , ejusque

q

injuftiffimos aufus, Principibus Ele&oribus ereptum cupientis jus eligendi an-

hur

tiquum, ut fuo omnia arbitrio fübjicerentur, nemoque effet, qui non preca-

l

rium imperium haberet, deílituique pro lubitu poffet ab eo, qui totius orbis

$l

s adfectabat. -

dominatum variis artibus ac techni

&

fon

$.

IIT.

N

uiomnium imþudentifïïmæ

ad talem tyrannidem adfpiravera

t ]öannää/'

p

XXII. fuit, Jacobus de Cadurco nominatus antea, de quo in vulgus invaluit,

der

eum futoris veteramentarii filium fuiffe, aut faltem obícuriffime natum. - Cui

T

fententiz etfi calcalum non addimus, Alberti Argentinenfis fidem fecuti, ute

pote demilitari progenie Joannem fatum adfeverantis; neutiquam tamen arbi-

tramur negandum , eum hominem extitiffe obftinati(limi ingenii, ac metaphy-

ficis meditationibus deditum id fzpe egiffe, ut nova dogmata (*) procuderet

ju

Cl"ltl

t

omnesque gfseaa*ag;æ; r,e/osþ pronunciaret, qui fzculentz mentis comm

non

qu

ia

(* Franci(caninimirum apertis eum teftimoniis convicere, quöd veteribus

t

Ecclefiz placitis contrarias doctrinas induxerit, Nicolai III. — Decretalem

k

revocando, Exit qWi feminat, novumque ad Cozditorem fubítituendo ;

ü

przcipiens omnibus, ne quis Chriftum ejusque difcipulos omni deftitutos

!Sq

proprietate crederet, contra euntibus pe(fimz doctrinz labem affricando:

at

ut taceam , qu2 de vifione DEI idem difputaverit magno animorum motu,

confutatus propterea a Doctoribus Parifienfibus, exadcte id oftendentibus

Bsi«o Hift. Academiz Parifienfis Tom.

li

IV. p. a2jf. feq. ac Lauf:qia I(-Iiü:.

€1

Navair. Tomf L. p. é1.

.N

L

a^*

:

Ahuionis, fét Fwederis Eletlovalrs..

/

ho.iibäüafcnt illico , þallidus de cetero : 'F*Hatkura & voce pufïllüä ;,',väh;emen'tïfïïg

maque cüpidine diffentientes atque omni acerbitate ad extremum períequens.

uit doctiffimus Stephanus Baluzius varia ceteroquin

u

Quod fane diffiteri non pot

ad. Joannis laudem in notis ad vitas Pap

Y

imus,

À

arum Avenionenfium p 69 L. feq. colli-

.gen's ; quæ non repe't

(

[]

IV

Qd

Hic igitur Bohd'o vafer, ümdlatque

opiniofus difidio Friderici Pulchri

Auflriaci, & Ludovici Boji ftimulatus, opportunum adeífe tempus exiftima-

l

T.

bat , quo folitariam fibi auGoritatem in Italiz regno arrogando, Gibellinorum

T

partes funditus everteret. Hinc inficete admodum £inxit, fe vacante regni

j

folio merito exitimari vicarium Imperatorem ; neminemque pro legitimo hae

bendum domino, cujus ele£tionem non. approbaffet Pontifex. Quod cum

(fime difpliceret Matthzo Vicecomiti Mediolanenfi Gibellino isque Ludo-

gravi

vici B

1

oji au&toritate vicarium fefe in Langobardia gereret, fremuit Joannes at-

ue. barefeos ei notam impegit, quafi ncgaret Matthzus poft mortem renafci

W

T

humanorum corporum cineres favilasque; eoadextremum deveniens, utnon

g

