fubeffe Imp. prajudicium, quantum metuendum, ubi pars quota,

«bl!' 5'!'

n

five tertia, five quarta pignori detur, proindeque facilius illam ex

ii

d. füperioritatis jare fluere credas, quam alteram, ne fic quidem

p

multum proficies ; Nonneenim per multas oppignorationes parti-

,æ&an!

culares eó tandem devenietur, utíiconjungas easdem, pars quota

territorii pignori videatur obnoxia, ficque & hac ratione infigne

:u(hïü

)&fl&iy

Imp. iftis actibus non confentienti damnum inferatur? Ex ipía veró

modicitate rei ad ejusdem permiífam oppignorationem in alterius

il

prejudicium concludere velle, nimis debile argumentum videtur.

f

j eu

Grot. ZI. 6, 1. Ut proin non obítante fuprema hac Vafallorum

alieül"

in fuis feudis poteftate, a&tus alienationis vel oppignorationis citra

p*

voluntatem & confenfum conferentis fufceptus ( revocationi &

jin J*

pona fub j*acere dicendus foret.

jiudo

XXIX.

Gob

"ii

80

FKOMANN de li"C;M Oppägnoi'at.* particulari

ag

Sed

Qs

At

deducitur

XXIX; Undeigitur tandem particularis hujus oppignorati

nu

Jus hoc

nis licentiam & firmitatem deducemus? Si de laxiore Vafallis Illu-

"

fi

ftribus de feudis fuis difponendi conceffa facultate ex ip(is literis in-

oppigno-

randi

Q

vel ex

veftiturz conftat, ejus legalitatem nonalibi, quam in ipfa horum

;fcra

literis inve

feudorum natura fpeciali pa&o informata quirendam effe, patet

44

ftitura,

ex iis, quz fupra de feudis hereditariis tradimus, Itter. d. c. 22.. $. g.

vel

zxo

hg

quod fi itidem privilegium, liberam tum alienandi tum oppigno-

Do.

Privilegio,

randi res particulares ex talibus feudispoteftatem indulgens, exhi-

ird

conceífo

beri poffit, ( qualia plurima Imperatores olim dediffe variis exem-

Vafallo

plis docemur: v. Limn. 7. i. 4.7. 7. ».13 . ubi de privilegio do-

omn

V

mui Brandenburgice conceffo hec habet:. 88 Jyauf SSranbenb,

«f

bat eitt Privilegium von Svapfer Friderico Anno 14735. etbaltern,

$af bie Cburzunb Gür(ten biefe8 Joaus eiue frepe Soanb babet

hoc

d. i

vel pa&is

follen, von ibren £eben, Codloffetn unb Cotábten ju difponitert,

pun

uttb (ofd)es eitanber su bergeber, v. Itter, c..) horum a&uum

gentilitiis

juftitiam fatis jam exinde probatam credimus: quod fi praterea

ii

confirma-

ab Imper.

(23

gentilitia pa&a proftent, Imperatoria authoritate confirmata , que

u

tis;

Agnato Vafallo regale feudum poffidenti liberum concedant oppi-

gnorandi alienzndivé arbitrigm, nec fi quidem neceff;rium erit, ut

iftiusmodi oppignorationum licentiam aliunde demonftremus, vid.

H

L

Struv. $. /. F. c. g. apb. 29. n. 1. ibi : fSüt(tl, GtbzCBertrdge voty

N

banben , Frafft beren ein jeber SRegierenber (yürft obne Confens bet

Syürftl. Jertt Agnaten, (eine J5

j

err(cbafit unb Giüter al(ienir-en,

Q

vel ex

berfeen unb oerpfánben Fan , 2c.

confuetu-

His vero fontibus non exift

entibus facultasxo*ppignorandi res

]

dine

particulares ex feudis Imp. majoribus haud aliunde fecurius deduci

M

Germanix

te

univerfali,

poterit, quam ex confuetudine & obfervantia quadam Imperii, qua

e. g. Electores, Principes aliique majora feuda poffidentes fzpiffime

W

creditoribus fuis in pecuni:e mutuo accepta fecuritatem certos di-

für

IT

ftridus , caftra, oppida, pignori dederunt, ad quorum oppignora«

tionem etfi Imperatoris confenfum non adhibuerint, propterea ta-

j

men nec ipfa obligatio infirma atque invalida declarata , nec ipft

d

etiam pignoris vinculum in rebus feudalibus conílituentes juris fui

j

amifhone multati. Hanc confuetudinem, ceu feudorum effentize

h

non contrariam, bene intreduci potuiffe, elucefcit haud obfcure

nE

exiis, qu& deconfuetudine à juribus feudalibus Longobard. rece-

D

dente fupra differuimus ; Introductam vero eandem eíle ex eo ma-

i

xjme probatur; quod iftiusmodi oppignorationes particulares non

—

tantum

&

Fendorzm regalf&m:

n

Msv

OfatiQ«

tantum abimmemoriali jam tempore à Vafallis Imp. majoribus haud

li TIlge

infcio Imperatore frequenter celebrate , fed & contradictorio judi-

cio firmate, nec ob imperialis confenfus defe&um revocatz un-

eris if

horum

quamfuerint ; Et teflantur de eadem omnes omninó , qui profeffa

, putt

opera hoc argumentum pertra&arunt, cumpr. Zafius 4e fend. p. o.

7.22. Curt. Jun. cozf: 5 8. . ?. Gylmann. T, 4. fysmmph.p. 1. vot. g.

J2

4.90. T. V. relat.13. 2.34. féq. Autb. Conf. Marpurg. 55.. ».116.

p

; Uil

Dn. ab Andler, Z. ;. Jur. Pabl, c priv.t.10. p. y. 2.16. ita, ut ab-

furdum credat Michael Reff.14. p. 30. i quis de recepta hac & per

A

) do-

omnem Germaniam ufitata confuetudine res particulares alienandi

|

i

& oppignorandi dubitare velit; & fine difcrimine five ex caufa ne-

ceffaria five voluntaria initium capiat oppignoratio, ex uniformi

li

u

hoc ufu ponam jurium feudalium locum non habere idem tradit

u

d. R. 14. quam ipfam confuetudinem cum & alii adduCtis innumeris

authoritatibusabunde probent, v.Struv. J F. 14. aph. 29. uum. $.

Y

MM

ibis, alleg. conf. Frantzkii, Ziegler, de T. AMajefl. l.1.6.4. $.25. Ttter.

J

uv

€.23. $.2. feq. Dn. Stryk. iz diff. de obl. feud. conf. mun. c.2. n.1 0. fa.

merito nos ulteriori earundem repetitioni fuperfedemus.

t 0Dp^

j

en, V

XXX. Huic coníuetudini crefcentem indies Principum alio-

Qua

rumque Vafallorum eminentiori dignitate confpicuorum authorita-

fuerit

j,

tem & potentiam occafionem dediffe , haud improbabilis eft conje-

occafio

i

confuetu-

jens

€ura; Cum enim rerritoriis fois cum fuprema quadam poteftate

dinis

przeffe, fubditosque regio velut jure gubernare ccepiffent, eosdem

jent

hujus

quoque majorem circa ipías provincias fuas difponendi licentiam

introdu-

paulatim aHeCtaffe, quis eft, quinon facilé credat ?. v. Frastzh. c. I.

ii

'ccndæ ;

Dn. Stryk..c. L. s. 13.. Multumque hanc liberiorem Principum de

dedun

rebus feudalibus difpofitionem promoviffe videtur, qua jam diu

jj

ante Fridericum I, interStatus Imp. invaluerat belli gerendi pot:ftas ;

fime -

€um enim ad componendas iftas ftatuum contentiones, pacemque

T

redimendam neceffaria fzpius effet vel partis feudalis alienatio vel

Ariori

oppignoratio, accidit, ut quod antepenitus erat prohibitum, ran-

u

dem inevitabili quafi necefficate exigente conceffum viderevur. — Cu-

«l

jus neceífitatis pretextu cum variz deinceps illicite feudorum alie-

yisli

nationes & oppignorationes fufciperentur, jam olim Lotharius II.

;[Tendæ

ace per totum Imperium conf(tituta (de qua vid. quz babet Excell.

rb[rCl-'fc

Dn. Joh. Phil. Datt, zztr. de pac. pulbl. 1.1. c.3. 7.40.) & poftipfum

R

faluberrimo confilio Imp. Fridericus I. fancitis memorabilibus con-

f. 27. & de

j noi

ü&tmi*o»rlxibus de pace tenenda ejusque violatoribus z.

- pace

uD

"

t

hm

g5 FROMMANN !de licita Oppz:gnomf. particfzikrä?

pace tenenda inter fubditos 2. f ; 3. ( quarum per magnam in Gel;:ï

.'?l

mania utilitatem G authoritatem fuiffe ex Conrad. Urfpergenfi refert

l'mf

xjti

Conring. de Q. I. Germ. c. 25. pr-) ipfam diffidiorüm materíam extir-

i

pare conati funt, infimulque Imperialis faftigii confervandi caufa

!

emnemi penitus alienationem & oppignorationem interdixere 7

n

Ex.2 fe;z. 5 5. infequentibus autem temporibus cum nihilo-

minus bella domeftica nom ceffarentir: Germania, dubitandum haud:

k

fl

eft , illuftres Imp. Vafallos denuo fub eadeni neceffitatis fpecie fine

&i

Impp. confeníü de feudis fuis parteni alienandi vel oppignorandi li«

Átt

centiam fibi fumfiffe, qua ipfa eo liberius ufi videntur quo per con-

Tiis

ffitutiones Imperii publicas, effectus bello folennis diffidationibus

tum temporis ufitatis tributuserat , vid. Aur. Bull. Car. IV.c. 77.

li

r

e

li.

incehdia, $&ap(erg Friderici LIT. Reform. Francof, d. Xo. 1442. $.

CfGer irt offenen (ebber z Excell. Dn. Datt, Z. Z r. c.15. 7. 3. fe2q»

1l

Michael. Refp.14. p.138. féq. — Durantibus vero iftis curbis motibus-

t

iue Germaniz Civilibus usque ad Maximiliani l. conftitutionem de

W

ü

pace publica W'ormatiz Ao: r495. ereCta , confuetudinem hanc ,

fl

qua tam altas radices egerat,, & qua urgenti(Iime neceffitatis intui-

tu folum primitus füfcipiebatur, poítea quoque cum vel infignis

d

utilitas vel fingularis ffatus ratio oppignorationem füadebat; ad hanc'

tanquam omni jure permiffam extenfam fuiffe, valde probabile eft,.

v, Heinr. Michael, 4. Refp. 14. p. :38. féq. , Evecta vero ad. illam

1

eminentiam, qua hodie R-galium in Imperio feudorumi poffeffores:

d

excellunt , füperioritate, dubium nor eft, eosdem de rebus parti-

Q

cularibus feudi pro lubitu difponendi facultatem fibimet arrogaffe ,

fs

A

eandemque tanto citius increbuiffe, quantó minus prajudiciuny

per tales alienationes vel oppignorationes Imperio inferri videba-

tur, quantoque facilius erat ouodam neceffitatis vel utilitatis co-

in

Mi

lore i(tos a&us excufandi vel ipfas res oppignoratas reluendi recu-

perandique:.

NU

Quousque

t

femet

Q*u*ousqueua—utem fe extendat univerfalis h»cGerntianiae

extendat

de feudis Regalibus difponendi confuetudo, a nempe pars quarta,

N

hzc:

tertia vel dimidia fine confenfu[mp.alienari po(Tit veloppignorariino-

lt

oppigno-

randi:

[trum hac vice non eft, inquirere. v. [ttcr: d. 6; 22. $. 2: d. Frantz hs.

Cons. ap. Struv. T. F. . 14. apb. 2 9. 2. y, Sufficitenim nobis hicindi-

Tto

o poreitas ?

caffe rerum particularium ex feudis Imp. Regalibus oppignoratio-

Remiffivé:

d

nem fine confenfu Imperatoris, jam prifco tempore à Vafallis majo-

ribus ufitatam, hodienum absque omni metu ammittenda propterea

Q

N

! gar;iss

E

-

?'eäa'lorzm wgaïimk.'

85

tefert

partis oppignorate jufté frequentari. Dn. Stryk. dejor. Pri)zö. c.al-

-

norationis Effc&us eg-

&Xtif-

lod.e, 5.2.:1.€7 12. Quod autem effe&um hujus oppig

ignoratio-

| uf

'tum ratione ipfius oppignorantis ejusque filiorum & d

€

dentium, P

i

f-.

nis hujus -

T(37]

tum ratione agnatorum aliorumque fpem füccedend

entium ,

*

particularis

concernit, de eo inter varias DD. fententias ea preprimis nobis arr

Í*

ratione

^

ihilo

haud

det, que, quantum adipfum oppignorantem attinet , docet, eundem

ipfius

Vafalli

e (Ine

nullo modo revocarepoffe pignus femel valideà fe conftitutum; cum

oppigno-

J li

enim ei non liceat in cafu, quopignusob negleCtum domini confen-

| KABtis ,

tofte

fum illicité conftitutum fuit, fub hoc praetextu idrevocare,multó mi-

nus revocandi licentiam habebit , ubi ex confuetudine oppignoratio

Yibus

licité fieri potuit , Gylmann. Syzpb. T,. p. 1. vot. 3. 71, 94. Suryk.cir.

"

s

MAoc. 2.12, Et tevocare fic cupienti obítarent omniaea, quz proprio

QM,

aliàs fa(to contravenienti folent objici, vi4. 1.2 5. de az(qpt.ïl. 2. $i .

Jlf«

qui[atisd.cog. . De filiis idem ftatuendum putamus, nec iftos vid.

ejusdera

Filiorutm.

W

Ooppignorationem rerum particularium ex feudo àpatre fattam revo-

care poffe, idque ob tx. 2.f. 45. r. f 18. ( 13.in fiz. füccedit enim

hi

intilé

filiusin feudo non tam ex perfona primi acquirentis, quam potiüs me-

ngis

diante patre à quo jus fanguinis habet; Undefià parente licité quod-

dam onus feudo fuerit impofitum, exipfahacfüccedendi ratione &

Mu

d

lius neceffe habebit feudum ad fe devolutum unà cum onere iílo

us

agnoícere, v.Struv. Z. £. «.3 2.apbaté.e.5. nbl fufius banc quafhionens

pertra&lat. 'Nec facienda hic ulla differentiainter feuda minora & ea,

du

quibus regalis dignitas adheret , neutro enimin cafufilio poteftatem

ï par:i»'

Ogälre y

res particulares oppignoratas revocandi competere. ex generalitate

textuum feudalium & eorum ratione , utrinque applicabili , reCté de-

ficoft

ducitur.

Quod ipfum & in Imperio noflro ?atione fuccefforisfilii

(vl

in feudis Regalibus adhuc obtinere, communiter traditur, cui opinio-

j

«

ni eó lubentiores accedimus, quó certius conílat, nec contrariam

con(uetudinem, nec ullam Imperii conftitutionem diverfum edicen-

tem ha&tenus repertam effe, v. H. Piftor. /. 3« 44 . 44 f]. Michael,

und

Re[p. Chilon. 14. g 9. Dn.Stryk. fupra cit.loc. aliosque quos allcga;

uart

Jtterus, Z. c.23. $. 15.

-.

j

XXXII. Difficilior multum eftillaqueftio, quain particularis — ratione

(f

noftre oppignorationis efficaciam intuituAgnatorum aliorum que ex agnatorunt.

/

, indi'

pa&o vel aliunde jus fuccedendi habentium inquiritur, aa nimirum

atit*

& hi ratam habere teneantur oppignorationem ex feudisImp.factam?

nj

t

Quod fi ex principiis juris feudalis Longobardici res hzc eftimanda:

21, deeffedtu

onis, fine

,

at

yeqiret, jam ex iis, qua fupra;/.

»

gppi,gno'rati

confenfu

LUa

$4 : FROMMANN de licïzfæg Opngnor.zf W'ti-mlqri

confenfu Domini licité fufcepta dictafuere, conüarepolïef ; quöci

u

regulariter finito jure Va(alli oppignorantis , ejusdemque liberorum

at

& ipfum pignoris jusfolvatur ; liceatque Agnato füuccedenti rem pi-

int

gnori data

io lubitu revocare, 2.f. 2 9. 2. f. 26. 6. Titius. Rofenth.

Mf

€. 9. COnCl. 4.8. 2.1 2, Sttuv. T. F. ci1 3. aph.tó. num. i. faccedunt. enim

"

hi non beneficio ultimi agrati decedentis , fed ex pacto & providentia

Q

primi acquirentis , ut proin ultimi poffefforis fa&tum przjudicare ipfis

tbi

neutiquam poffit,z. £, 4.5.cumprimis in feudo antiquo;(novi enim op-

f

pignoratioriem licité fufceptam necfiliis riec Agnatis revocare con-

g

ceffum.) vid. fupr. tb. 22. Stravec. L. apb. 14.. n 1. Quam Jurisfeudalis

h$

difpofitionem etiam in feudis Imp. majoribus ; ex quibus fine Domi-

ni & Agnatorumi confenfu res particulares funt oppignorate ; obti-

the

nete , ut extinCta nimirum Priricipis oppignoraritis lineafeudoque ad

feu

Agnatum , Confratrem aüt Imperium devoluto, fes oppignoratare«

ttà

Ágndtorüm Vocetur, communiter ftatuünt, v. Myler, de Priuc. & Stat. Imp.p.r.

jus

n

ex natura

€. 2 . S. 19. Zieglet. de fm' Majeft. [. 1. 6.4. num. 2$. ubi refert,

tui

feudorum

Cons. J Ctorum W'itteberg.Dn. Stryk. d. diff. de jure. Pr. circa allod,

uti

& modoó

d.c. . i. 3. Sed neque huic fententis fimpliciter adftipulandum vi-

l

fuccededi detur probé enim difcernénda funt & conditio (ive natura fendorum;

W

zítimandi. jq

*

que Agnatus füccedit, & ipfe modus fuccédendi ; Quid f enim

Hinc

Pignus

feudum, in quod fucceditur h&reditorium fuerit , liberaque Vafallo

Q

in feudo

de partibus feudi difponendi poteflas pacto qua fita fit ? hoc fanéin

fu

hereditario Cafu ad factum defuncti preftandum obligatos effe fücceffores, patet

ht

conftitut.. ex fis, qua de bujus feudi indole jam fepius inculcavimus, v.Struv.

Q

monrevo- J E ,,, 6.2.7.t.. Quid porro (i Agnatus fücceffor, non folum irí

cant ;

Wti nec

feudo,fed & in ipfa hereditate defun&ti Valalli oppignorantis füccedat?

& in reliqua & fic eundem ad agnofcendum pignus quacünque ex caufa & quocun-

hereditare , que etiam feudo liciteimpoütüm teneri, 2quitati & juflitiz conveni-

W

fuccedant » entiffimum eft. Rofenth. c. 9. cózcl. 6 p.7. 2. fq. Carpzov. p.1, dec.8 $.

Q

aut

pro dcbitis

num. 7. Michazl, d. R. /4. Neque aliud dicendum erit , fi pro debitis

tt

fcudalibus

feudalibus feudi particula fuerit oppighorata, cum enimadifthze

pignus con- onera fübeunda ipfi etiam agnati fuccederites ex z'quitate moribus

ftitutum:

d

in feudo,

firmata adílringantur, ita ab iisdem quoque pignus occafione talium

0b

praprimis

debitorum conftitutum rarum omninó habendum erit, Rofenthal,

&

fi debitum. €- £9-

concl. 43. 2.176. Sttuv. €, 14. apb. 2 . num. 1. Jq- Itter«c. 16. $. g.

qu(

coatradum Idque tum maxime procedet, fi pro ip(ius feudi neceffitate vel utilie

PIO

tare Vafallus mutuam fumferit pecuniam i chue aliquam feïkl'di parti«

bo

J

LU

Dominus

ipfius feudi gulf;m OPPigngrgvetit, quemadmodum énim hoc in cafu &

h

& Agná-

-

,Px

8;

n

ii

"

5

| Feudorum vegalum.

quod

.ä,vd äs ;alive'nüm hac

tatione contra&unh e.xfölve'ndum'te- neceffitate

LOT

& Agnatus P

N

vel

nentur,

feudo ad ipfos devo

luto , ita & pignus utut fine.eorum vo-

utilitate ;

n pi«

luntate licite tamen coní

litutum fervare coguntur, Rofenth. Z. /.

(enth,

p. 17 $. Klock, t. 3. cons. 15 f num. 103. Dn. ab Andler, z Zurispr.publ.

enifit

z

^

epriv.t.

g. num. $0. CF fq. Myler. Joraol. €.14. $.5 6... Ex

léntía

quo eft,

quod oppignorationes particulares feudorum Imper. inevi-

difs

tabilis nece

ffitatis aut egregize utilitatis caufa factas , non obftante de-

inty

Écàu coníen(us tüm Imper. tum Agnatorum revocationi haudfub-

? COfI»

jacere,

communiter (tatuatur , v. füp. alleg. Gylmann. Z. £. 4. vot. 2.

aut

udalié

g. 90-

Frantzk. Cozs. ap. Stru. in 1. F. €. 14 apb. 2 9. n. $. Ziegler. d.

dignitatis

Jormia

$. AMaj. 1. 1. 6.4. $. 2

$. Michatl, R.14. p.124.. Quorfum non im-

D

vel officii

obti

méritó referuntur ez oppi

Priacipaiis

gnorationes, quas Vafallus anteceffor in

i

feudo regali ob debitum-ratione digaitatis & officii Principaliscon- — intujtu.

t

traQum , conf(tituit, nec enim easdem particularim fadtas à fucceffore

iM

in Principstu revocari poffe, fed (ub(iftere firmiter , etfi ex pacto tan-

'/'fjïïïx

tüm & providentia (uccedat, ob intentam perhuncactum Principatus

Í 4/[ 0&4

utilitatem,tecté defenditur, Myler. Nomol. Princ.c. 14.. n.5. fa. Klock.

ym i

de Conivibut.c.8.n.7 9. Rofenthal. c.:6. concl.623. n.17 $. && qiii la-

9tunt

üillimo banc rem exequitur , Michael . fapracir. add. Grot. de 7. B. c

]

n

1 enm

P. I.14. (2. Befold. de fucceff. Reg. L.3. c.2. $.7. Vter. d. c. 18« nam. g.

^il

fam in genere ad omnes actus principalis dignitatis intuitu

quod ip

"u

füfcepto

s applicati folere, patetex dif. Tabor. 4e Oblig. [acce[f. in offic.

fiec non ex di

fp. Excell. Dn. D. Pregizeri Avunculi meifummopere -

) pätet

tUV.

colendi de oblig. fuuceff. in rep.

XXXIH. Ex quibus itaque

fequitur ton omnes particularesre-

bené

ionmit

A

tamen ab his

;cedüt?

alium feudorüm oppignorationes ab Agnatis, Confratribus autipfo

. tevocari

b

omino, feudoad eum revertente , revocari poffe, fed tum demum

4 d

poffunt,

vdt«

creditorum jus & ratione ip

fius debiti & ratione pigaoris in ejas fe-

fiex

nuila pland

"ID

€

uritatem con(tituti hzterein ancipiti,(ineque utilitate neque neceffi-

néceífitate

tate feudi regalis id exigente, fedlon

ge diverfa ex caüfainutiliter con-

:

vel -

qoitis

m cum fi

ulla rationé feudum aut Priü-

(fna

"fflaeum fuerit debitum ; Id eni

utilitate

neque Principem i

r fola dignitate füccedentém,

fade ,

jb

cipatum refpiciat ,

duf

obligabit, neque pigno

ra ejus intuitu ii Agnatotum . przjudicium

eonítituta firma erunt,

fed liberé à fuccefforibüs revocabuntut , fub

n

ua limitátione admittimus,

qua tradit Gail. 2. o!?]f 15 4 9. 4. f4- Ta-

, 5. li

f

acce[f. c. $. nmm. 22.Ptobé camerihic difpiciendum

il

bor.A.Ziff. de oblig.

erit , annon feudo,

in quod qu',tfl

Vaf(allus fucceditallodialia quadam

pzni-'

& Comis

r

bona (int innexa, (quo

»

din plerisqge Getmaniz Ducatibus

tatibus

gt

-

[

$6

EROMMANN de licita bppz:gnor.zt. particulari.

um

(mj

tatibus ufa venite ex Myleri ZVomol, c, 14. $. $. patet, ) tunc [j

nim

Jm

cum fucceffor jure quodam univer(ali füccedat, idem quoque zs alie-

N

num eidemque accedens pignus agnof(cere debebit, nec atcendetur

lm

pa&ionatum ccteroquin id feudum effe, debitumque non intuitu

m,

dignitatis contra&um, fuifle zrz, di&orzm th. prac. add. Dn.Rhetz.

I&n

àn Comment.ad 1.f.3.pAg- 14 9. fé4. Michael,d. R.14.Gail. Zeobferv.1 $ 4.

&b

num.i$.Myler. 2.6. $. Quando autem Princeps in neceffitatem at«

C

queutilitatemfeudi, veleriam dignitatis Principalis caufa contraxiífe

dt

dicatur, de eo vid. Klock. z. 2. Coz5. 47. 21.11 9. Gylmann. Z.r. 4.

lu)

B 701.9.2-24. 07 00, Myler. d.c. $.5. g. Dn. ab Andler,Z. .5 0. fq.

In dubio fané ob Principis oppignorantis eminentiam & authorita-

da

£em prefumendum erit utilitatis publicze caufa talesatusab eodem

[

fufceptos vid. Grot. J7. 1 4. 72. Quod fi vero ex certiffimis indiciis

ts

conftet , particulares feudorum oppignorationes ex nulla penitus in

ü

feudum redundaturautilitate, (ed p otius exnociya in alios profufione

(0]

ortum traxiffe, liberam revocandipoteftatem nemo fücceffori dene-

W

gabit. v.£h. prac. Conf. JCt. Witteberg. ap. Ziegl. de T. Maj. l. 1. 64

q

$. 29. Befold. c.7. An aut fucceffor ex regulis prudentie & confilii

VW

agat, fi indifcriminatim oppignorationes nulla ratione ipfum (trin-

gentes revocat, de eo hic non attinet plura proferre, v. Reinking.

*

l

dé R. S. e$ E.1.1. cl. . €

:

f'eccefs.im Rep. tb. 4.3. in f

4 add. Exc. Dn. D. Pregizer, d diff. de oblig.

&x

Revocati

lo

autem

XXXIV. Abhactamen facultate , res particulares ex majoribus

p

Imper.feudis oppignoratas revocandi, Agnatis conceffa, meritó exi-

non poffunt

(«

oppignor.

muntur ez oppignorationes, qua publicis Imperii conftitutioribus

confitmate pta&primis illa Maximilianil. de 4z, L495- " Rec. Imp. de 42. 1493.

pubticis

nec nen Inflr. Pacis Weflphal.arr. . $.9. confirmatz fant, per

d

Imper.

hanc enim pacem W'eftphal. non folum factz olimà Statibus Imper.

«onítitut.

r

fibi invicem, quacunque licet ex cauía, oppignorationes rate effe ju-

N

bentur , fed &, quod magis efl, publice tranquillitatis ergó nullus inge-

ü

iis reluitioni locus reli&tus faic, add. Stryk. de obligat. feud. cons.

p

"RH« C2« T. 1 9, Buckifch, ad Infd». Pac, c,

]. obf 5 $. jung.Dn.de Rhetz.

Infl. I publ. l. 2.1. 32. S. 10.

(Q

Q'uid juris

XXXV. Vidimus hactenus

quid liceat—Vafallo circa oppig'hofä-

in tali feudi tionem rerum particularium ex fe

D

part. oppi

udis Imp. Regalibus & qualem ra-

creditor

& tione Agnatorum cumprimis effz

&um producat ; Paucis nunc videa-

op

mus , quid juris creditori

confequa-

£Ur?

cenfeatur. Ubiillud extra

in talibus rebus eidem obligatis äcquif]mm

ü

dubiumpofitum eft, if* cafu quo Creditori

fimplex

—-'-x"*x

H

D

N

Fä?d&rum regalilzn?*.

87

q

Dïfti'ng;

p fimpïex cädtum hypotheca vel pignus conftitutum fuit,präetär nue

inter fim-

«

'dum jus in re in pignus ei conceffa nihil ipfum confequi, per /.30. de

licem

54lit«

gox. a. l. 18 . $. 2. ff. de pignor. attion. Ex. quo fluit, quod rem qui« py

dothe-

detur

cam;

- dem pignori datam naturaliter poffideat, 13745 4 R. D. 125 $. 1.

&

tuitü

l. 37. ff. de pignor. a&. fru&us tamen ex pignore perceptos & perci-

*

pignus cutmx

hetr,

piendos non fibi acquirat, fed in fortem feu rationem exoncrandi

pacto anti-

Jfb

chretico

. debiti computare debeat, L.2. ( 3. C. däl)zïgni A. E. 9. C. de nghor.:

i

Cum enim Dominus civiliter adliuc poffideat, L.16, de u[arp. l. 364 conftitut.

tuxile

- de A. A. P. Dominiique, quod habet, jus per hiaric pignoris dationem — hoc cafü

li

non intervertatur , À. 12. de diffr. pigz. eündénm; omnes omninó ef- €*. partium

Convent.

Ij

fe&us, qui ex dominio fluunt, frutctuumqueacquifitioriem iri eofun-

fructus

Vi

UcratUfe

datam concernunt, fequentur, v. Molin. de £. e? £L £.2. difp. y35» ]

m

&.1. féq. Klock. de Contribut. & 1. 216« — Quod fivero particula-

(s

ris feudi oppignoratio, puta caflri, oppidi vet etiam diftri&tus cujus»

w

dag;, cum patto antichretico fueritcelebrata, plenius creditori jus

l&&m

conceffum effe ex ipfa hujus negotii indole patefcit ; quantum vero

1 dit

id fit , exipfis oppignorationum formulis dijudicandum venit, $i

' ln Ml

érim caftri v. g. alicujus iri pigrius dati ancichrefis illimitata per ex»

conlii

preffam partiumi comventionem: conílituta fuerit; vid. formulamy

m

apud Dm. Scrykium de Cauf, Cont?alt. f 2. €. 4 $, 34. turic fan&ex

liac ipfa liberiori coriceffione Creditori ejusdemque heredibus omnes

jj

j Al

fru&us acquiri per J 17. $. .. de pigzor. L.17. C. de u[ar. dubitandum

fion eft, intantum , ut nihil quicquani de iis' in fortem debedt im-

putati , rnec propterea tamer Contra&tus ufurari pravitatis labe

jors

rb u

contaminetur, cuümi jam fupra 75, &. docuerimus , univerfali Ger-

fianiz confuetudine, rori obítante Juris Canonici prohibitione,

jous

MP

coritratum hunc ob incertitudinem plerunque fru&tuum percipier-

jf pff

dorum pro licico reputari, v. Wef, p. r. c. £. :.44- Klock.d./..270.-

| féq- Frid. Mart. decezf. c. F. 5 158. B. Lauterbach. de azticbreft tb. g.

mpef.

fj

Si vero: facultas re oppignorata uteridi Creditori cum addita reftri-

ctione fuerit tributa, vid. exemplum apud Spe&lat. Dir. D. Harp-

lusiy

precht. Cozf. 3. i2 fpecie f4Gi, turic ex ipfa limitata antichrefeós ,,,

tamenp

j.(tth

U

conceífione modus utendi legem & terminum accipiet, Lanterbach.

propterea

d. diff tb. 60. Ne autem ex'iiïiim?esi:o'xï'cefïfö—fred(itoripï'en'*im"mo ré inter hoc

gyott

pignorata fruendi jure ipfuni dóminium utile, quod penes Vafallam

paäum;u.

emm

oppignorantem fuit, in Creditorem tranfire, (ficque negotium in

pa&uüä de

' effeCtuab ipía emtione venditione cunipacto de retrovendendo non

ICtrovene

"—

vidt

dendo

ifitut

l& enim hoc

dibfenre; uti xvolu'ere fupra // 3. cit. L4, — Quam ma

ftatuatur,

ditot

mpkx

Ed

88

FROMMANN de licita Oppägf?brdïl pdrtä&zlari ;

í ratione. ftatnatur, patet partim ex iis quz ibid. diximus; partim ex eo, quod

i

cffe&us — inter duo hac negotia infinita feré differentia etiam hodienum in-

W

nuiia

fübeft

tercedat, diverfam ratione utriusque effe&um producens: quem

|

- differentia.

enim fugit per emtionem ipfius rei tradite dominium in Emtorem

tranfire, anceundem ad minimum in ufucapiendi conditione confíti-

1

«

tui; Creditorem vero rem pignoratam, qua in debitoris dominio

Wt

j

manet, d./. 12. C. de diffr. pigz. nonnifi naturaliter poffidere , arg,

11

d. l. 12. de A. A. P. ex quo notabili difcrimine illud confe&arium

fluit, quod Creditor antichreftícus nec ipfam rem, in antichrefin

qn

datam, przícribere /. 22. de zox. a&t. 1. 15. de Ufuirp. Lauterbach. de .

t

antichr. th. 34. nec fervitutem przdio antichreftico, nec aliud fi-

Y

milejus, ut f gravioribus oneribus fubjicere velit ditionis oppigno-

tüs

ratz fubditos, tvann er bie SDfanb z &5dbillings Untertbanen mit

neuen 2[nlage, Coteucen, SrobrSSien(ten befdyroebtte, acqui-

pa

rere po(fit, v. .15. G. nlt. ufufr. & elegantiffimé hanc in rem tfadi-

ip

taab Ampl. Fac. Jur. Dec. Dn. D. Harpprecht. Z. Cozf. 20.2.63. &

)

134-

Sic porró rem in antichrefin datam à Creditorein alium trans-

in

latam vindicandi jus falvum debitori manet, quod fecus fe habere

deprehenditur in re füb pa&to de retrovendendo vendita, ea enim

ab emtore in tertium translata primus venditor adveríus fecundum

li

Emtorem nulla ratione poterit rei vindicationem intentare, cum

op

nonalium,nifi primum Emtorem perfonali a&tione convenire queat,

ha

A. z. C. de patt, int.emt. ci vend. Gail.2. ob(^16. — Ex quibus abunde

k

conítat, quam diverfi fint effeCtus ex diver(is iftis negotiis refultan-

eid

tes; vid. plurimas differentias imter hac negotia exponentem , Biccium

W

de Antichrefi th. 4.9. add. Befold. Cosf 18 0, 9;m. $9. feq.. Klock. de

Ti

Contrib. c. 1 1. nm. 214. féqq. add. W ehner. obf pr. voc. 9Sfanbe

d

fbafft, p.m.125. TYtter. de feud. Imp.c. 21. tb. 26. C alleg. ab co Dn.

dii

Schilter.

Prater jus ergó in recum facultate fru&tus ex lege con-

fen

ventionis percipiendi nihil quicquam conícquitur Creditor in re

h:

particulari ab illuftribus Imp. Vafallis oppignorata; quid autem

jus

fru&uum nomine veniat in hoc caífu, ut latius deducamus, in

r

- noílri ratio non permittit.

Rituti

Conceffa

XXXVI. Illud ingenere certum eft, conceffa, e.gr. caftri, op-

(

omnimoda pidi oppignorati omnimoda fruendi facultate, eo fcilicet modo,

utenadi

i(1

fruendi

quo penes oppignorantem fuit, Creditori conceífam effe perceptio-

ii

facultate

nem omnium emolumentorum five immediaté ex re ipfa five ejus

&

Crediror. occafione provenientium, ut puta ex Jurisdictione, venandi jure

*

pte

*

aliisque

/—'*'*x

Teudortm wegaïz'mr)f

99

x

SUDMEEI A

d

omnia exne-

: quod

aliisque juribüws*fru&iffekris , exquibus ipfe Vafallus oppignorans ali-

lumeanta

um if

exinde

quod commodum fperare poterat, vid. Gail. de arreff. c. 13. num.

quam

18. feq. ubi vecen(et , quid frutbuum nomine veniat, add. Strauch.

percipic

totem ,

ita

diff. de oppignor. Inp. tb. 46. — E quorum numero nec confifcationes

: ut.uücc

onfli-

excipiendas effe, dum de Regalium opptgnoratione in genere con-

confifcatio»

minio

ftet , re&é ex [Ct. Argentorat. Conf.1. vol.1. qu. 1. flatuir , Befold.

?

nes

excipienda.

lq Rïg.

Tb.pratt. voc. 5 anofda[ft.

durum

XXXVII. An autem Creditori pignoratitio fimu! etiam jus

An

idef

competat mutandi religionem in parte feudi

Regalis ipá oppignora-

jus

ta? poít conílitutionem publicam in Inftr. P. Weftphal. arz. 5.

mutandí

h./ef-,

líudi-

6.27. qu&rere [upervacuum eft, cum vigore 4.$. nullus planeSta- mclipio-

tus five Romanz five Auguítanz religioni addictus fuerit cogere pof-

nemni;

pgu

! Mi

fit (ibi (abjs&tos, utinviti Religionem quam in quacunque A. 1624.

Wu-

parte fünt profeffi, mutent aut folum propterea vertant, utut ex

9d

ipfo 4.S. 27. contextu liceat concludere, ante hanc conílitutionem

j 0';.(5'

pot

uiffe Creditores pignoratitios aliam in re oppignorata religionem

) trafi

introducere, vid. Strauch. 4.Z. £5. 5 o.

Bucki(ch. ad Jzffr. Pacis art. s.

habett

$.27. vbf o. - 60. vid. tamen Befold. iz T. Pr. 4. £.

Quid

d «

XXXVIII. De Jure Patronatus uti certum eft, id una cum

qundum

univerficate vendi poffe, ita nihil obítare videtur, quo minus etiam

de jure

Patronatus

f a

oppignoretur, c. 12. tX. de .fur. patroz. ut proinde dubitandum

cenfendum,

haud fit, & creditorem noftrum antichrefticum in parte feudi licite

ft qwh

abunt

oppignoratahoc jusexercere poffe, non folum fi ea facultas exprefsé

i

eidem conceífa, c. 7. tx. de J. patroz, fed & (1 in genere omnium

efulu

jarium , que oppignorans habuit, exercitium ei tributum fuerit ;

Biedom

nec enim valida videtur, qua inter locationem, venditionem &

lod &

pignoris contradtum , quoad hoc pun&um à DD. comminifci foler

jl

uDv

differentig ratio vid. Gail. p.2. Cozf. L4. ;m. $.. Cum c.18, tx. de

9 Wn'

fent. & ve judic. obftare aliàs vifum, commodeé fatis ex . cap. 7. tx.

de furepatron. in

terpretationem recipiat de cafu, fcil. ubi exprelsé

Án--

j

beneficie

| aut5d

jus Patronatus fuit refervatum. Strauch. J,

J&P,k' Git. thef.4.8.. Carpz.

;J-F-Po 2. COW]Z".37- de-f« 225

L. ult. C.

ii

Po

þign.o-rati.onis refpectu

de jur.

ffemus & porro de effe&u hujus op

Dominii

Creditoris inquirere, an morofo exiftente debitore Vafallo, liceat

jri, 0

impetr.

Creditori ati beneficio , 4 zlr. C. de jur. dom. impetr. & an vendito

Creditor

modt

contra

cptl*

tali pignore id in allodium transmutetur? an nihilominus naturam

Vafallum

feudalem retineat ? fed non vacat nunc nobis penitius in ea intro-

;e d$

hoe faltem addimus, folida ratione niti; quod Celeberr.

debitorem

fpicere ,

di j

Schil.

u Po!iïi:s

Jiisqu*

r

50 fROMANN de licita Oppigïmt. perticulari Feud. vegal.

Schilterus., n D. Inft. f pull. t.7. $. 3 habet, cönfïitutionerh!

fcil. d l. slt. vix inter ftatus Imper. locum invenire, cum modernz

Germaniz oppignorationes ea plerunque lege iniri foleant, ut de-

bitori jus reluendi falvum & incolume confervetur , neque credi-

tori pro lubitu pecuniam repetendi facultas competat , fed hic fal-

;tem pignore interim frudifero utatur, Frider, Mart. de cezfib. c. 1.

num. 15$« V ehner, Obferv. pratt. voc. *Dfanb(dafftem (Add. B.

J

Lauterbach. 4. /, de L. antichr. tb. 6 5, ubi pa&tum, quod Creditori

poteftatem exigendi fortem adimit , quamdiu (cil. res antichreftica

eidem relinquatur , validum effe pronunciat,) fant adempta hac

repetendi faculrate, 4. /. fiz. beneficio,- quippe quod ob moram

debitoris conceffum eft, zer& locus patebit.

AÀu Credito-

Illud fan& zquitati: convenientiffimum: putamus, qu'od* Cre-

tor Impeiifditor ob: fruduum: ex. re pirticulari, de majore Imp. feudo op-

collectas.

folvere:

pignorata , : perceptionem: ad: Colle&as Imperii ex tali. feudo fol-

dcbeat ?

vendas pro rata concutrere debeat ,. infüperque zb: eodem praítan-

dum: (it, quicquid' oneris rei oppignoratz alias. eft impofitum ,

arg. eor. qua per lg 2. L y2« $. 2« de patf. tradunt Klock. de Coztrib..

C. 10« nm. 220. Dn.Schweder, z introd. ad. fus publ. p. fpec. f.t»

€.2. .13. I

Sa)

tter; de fend. Imp. c. 25, $. 25. Dn. trgck.. d. $. Pr. 6.

/lff

&llod. c. . s. g $. ft4q-

li

fe

jri

uid:

Quid autem: debitori contra Creditores ,. qui rem füb paCto

j

raione reluitionis hypothecatam. poffident, obfervandum fit ,. fi iisdeny

lit

meliora . immodicos fumtusin rem oppignoratam fa&tos nomine meliorae

mentoruny

&H

ebtincat?

mentorum repetere velint, deeo vid. Gail, z. Obf 22«

H

4AI. 7, & Excell. Dn. D. Schweder, iz diff. de

W

Qul

melg'o;m*n festd. e« 6 S. .

lii

/) 3

d

w

(ofe]

«l

Sx[o]

Al

