caíu 90n bem 9)titGrapp.aue(dreibenben (yür(ten non eft agnitus : Brevibus:

EN

is dicitur nolle, qui de fatto Executioni fe vult (ubducere,

plum

àpud

Lii

Ita veró nolens Executionem petf.ïcere cum Juri (uo quoad iftum actum

renunciet, hujus Jus fané nonalii, quam Ejus in hoc Jure exercendo aliàs So-

cio poterit accrefcere, cüm fimultanea communis hujus Juris prefcriptio eum

N

neceffarió poít fe trahat effe&tum. — Neque enim nolens ille Circuli mitz auge

Á & mi

fcbreibenber (Sürft , a&ione Suá Imperii Legibus reprobatá alteri quoque tnife

tülotum

19&

KC vite

Grapfz aus(d)reibenben (yürften & quoad hoc Jus exercendum Socio quafi-

Va fuer

tum cidem Jus auferre potuir 5 alii veró , nifi illi Grapf:ausfebreibenben fgfm

fteitt adhuc foli, hoc Jus exequendi nonunquam fuit quafitum.

Dtt Q

ss 9

e

inr Cfi'a[

Immo & in tantüm hic /fundat

Onclug

um nos exiftimamus Jus exequentis hujus

Crapf-ausfibreibenben Sürften in nolentem bert mit-Grapgzaus(dreibenbern

A Impfr [

tyurfter, ut & poenas Mandatis Executorialibus in cafum inobedientiz infertas,

Q extre

(1) fumtusque, qui ex hac causá in Executionem faciendi erant eó majores , ab

Atütione

ipsó illó mitGrapf . auefd)reibenben Gyurftet, illo quidem in cafu ad Decre-

t

tum Camerz Judicis atque implorationem partis, hoc veró in cafu ne requi(i-

Utüs Qu

us quidem Executionis vià poffit repetere.

AE

. 1 ) Scilicet in decernenda Executione Camerz Proceffus hic eft novilfimus

s C

)

ex difpofitione Receff. Imper. Ratzb.de 4n. 1654. $-159.fq4. ut. lat

i

Camerá Sententia inferatur Claufula, de docendo intra prafixum temptus

uti,

u

paritïo?em- effe factam , fub pocná vel ordinarià decem marcarum Auri p

vel

*

26r

in jþ)c. de Execut. ab :no bet £v Siue(cbreib. ä'c.

int &

vel exttaordinarià ad arbitrium Judicis determinandá. . Si jam reus intra

ELIS

hunc termioum Sententia fuiffe fatisfadum non denanciet Judici, elapfo

termiüo A&tor implorat Judicem, ut Reum, ob non doctam nec factam

, de

m Claufulà Sententie contentam declaret , & Manda-

N

hii

paritionem in poeria

necine

tum de Exequendo a

dben Grapf.ausfdbreibenben yürften cum condem-

nationein refufionem expen

fatum damnorumque concedat. (/i, GAMS

ad L. c. INot. g. p. . 145-)

Quodfi veró bie Grapf-ausfdbreibenbe yürs

Dudl,

Executionem i

llam obítinaté facere recufent , aut in

(leit alterve horum

morà firit, nullasqu

elegitimi impedimenti caufas intra przfixum terminum

allegent, a&tore ulterius inftan

te decermuntur contra eos eumve arCtiora

uliaret,

formulam exhibet ANDREAS GAILIUS

Qs qu^

mandata Executorialia, quorum

Negligentiori veró

de Pac. Publ. Libr. IH. Cap. 17 ntm. 24« p« m. 347.

tis pf*

& ad hac extante ve

l extantibus Fifcalis petità Judice, ut in poenam Man-

;ræ:en-

datis contentam declarentur.

Fid. & hujusmodi Libelli formulam apud

W

ERNEST. GOCKELIUM 4e Circul. Suevic. $. 46« p. m. 192.

& Exem-

rvb

yJum eLUNDORPII 7omo /X. Libr. X. Cap.27.$. 60. p.205. depromtum

Mp

ud Excell. Da. PFEFFINGERUM iz Commentare ad Vitrz'ari Tom. 1.

-

Lib. II.

Tit. 6. $. 12. tot, d. p. m. 1098

Io.

v duf

$.

TO

erialia tantüm Conclufa & Sententiasita hzc fefe habent,

Nec quoadImp

& vel maxime quoad Circularia. Etenim, cum & Cir-

rigio if

fed & multo magis -

t Qu

€ulorum , quantum fcio ,

omnium & Imperii quoque Receffibus ( 1) plus fim-

u m[f'

plici

vice fuerit cautum, quo

d Circulorum Status ea, quz plurimorum votis

rata

fuere habita, non impedire debeant , fcd fideliter exfequi, quisnam altero

od quäjf ;

a

ber Grapfsaus(drei

benben Sür(tert Statuum votis morem non gerente, aut

in refra&tarios jun&tis

viribus non animadvertente Executioni mandabit Circuli

Concluía atque Rece

ffus , nifialter ber Grapf ; ausfdreibenben Syür(ten folus.

hoc [us tuncnon devolvitur ; huicenim nifi certis in ca-

ntis huj

Ad Imperatorem fané

vriburd

fibus extremaque nece

ffitate nihil rei eft cum conclufis Circulorum eorumque

Executione ; itanecad vicinorum

Circulorum qus(dbreibenbe Gürflen hoc jus

: jnftttb

tunc fpe&tabit, cum eadem hic recurrat

ratio ; nec ad reliquos quoque Circuli

TOftf, /

fjlcem jam tüm in meífem ber Grapfe

adüf fe

Status , quippequibusnon eft integrum,

horum alter ad tuenda atque exíe-

qequ

aus(dreibenben Ssütften i

mmittere, cum

uenda Circuli Conclufa viri

bus fatis adhuc eft inftructus.

ol

(1) Vzd Cap. 3. 5.,1;.

$.

u

m effe placet illa in Quaftione ventilan.

gt

Nan autem prolixioribus no

bisv ja

da 2

Af

p

K,S

265

GRASS de ure esequendi in Imperio,

da: num & eo incafu alteri ö*et G rapausfdreibenben ïïürüen, ea, quam ha-

Iul

T

&enus delineavimus , poteftas in ben Syritzaus(dbreibenben Sür(tett competat,

b

quod (i in przítandis íis, qua ex Matriculà five [Imperiali five Circulari Eidem

praítanda incumbunt, fitmorofüs, aut plané eas deneget, five eó fub pratex-

r

tu, quod nolit, ftetque Ipfi pro ratione voluntas , five quod pragravatum fe

exiftimet, five quod ex capite Exemptionis vel moderationis Proceffus Eidem

in Judicio Imperiali Aulico Camerave Imperiali fintdecreti; — Petendaenim erit

Unicam

ejus refolutio ex iis, qua& pari in cafu de Statibus in genere fuó locó ( 1 ) fuere

dicta.

Ctayf d

Meque enim Status ftatum eo ipsó mutare Circuli &rapf « auss

(?) His:

(creibenben Gür(len , dum talis eft; . fed iisdem eum, quibus & reliqui , qui-

Dentum,

bus & iqümiStatuscirculi fubjacent, teneri Legibus, nemo fanus negaverit.

tate con

(1) Cap. 3- $. 5. ? 6. jun&is . prac. hujus capitis & Rereff. Imper. de /Auz.

-,x)

Qfibet

16j4. S. 13.-

Y

ti hifte

abitrium

Hac de altero bet Qraoäfauäfä)reiä:nben Gürftett nolente; prodeat jam

07

impeditus : qualisutdicatur, duo hàxc adeffe debent. 1. Juftz legitimzque re-

Ü

cufationis cau(z [ ebebaffte Llefacben ],tüm & Il. ut hz pro talibus à Camera

Quo

Judiciove Aulico, (1) fi fcilicetSententie: vel Mandata eorum Executioni (int

vell

mandanda , aut bor ber 9Xtit ? &rapfzauéfdreibenben (yürffett ( 2) in rebus

circularibus exfequendis fuerint agnita.

Alterum enim horum requifitorum

au

()j

fi defit, non pro impedito is, fed pro nolente habetur, & fecundum fuperius

1

tradita (3) adverfus eum proceditur,

.

n

(1) Zid. Ordinat. Cameral.de Ann,1555. Part. III. Tis. 49. $

. z.- Ja4-

i

- (2) Irregulare hoc videtur fecundum theoriam [uris, quà potius ad totum

Y

circulum referendz forent recufationis caufz; nifi forte id hic fit ideo,

()

quia non adeft Superior, cujus nomine exfequuntur bie Grapf-aus(dbrei

benbe Sürffert, quin potius id proprio nomine ex prafcriptione longilimi

fiti

temporis hos facere confílat.

Praxis tamen hoc ita fervat, tefle Det cir.

i

grünbl. QSotftell. 6onbem G5dbtváb, Grapf: 9tué(dreibz 9mt unb Dire-

C

&or. $8eyl. Nwm. 7. p. . 27.ubi: fobaf, al8 bet ungefäbt 3. Sabren

Dhiyi

bero, su Gerinnung ber Seit unb Gr(pabrung ber often, von bier

E

(^tuttgarbt) an be8 bamabligen Jerrn SSifdboffen qu. GoftanG Sürfil.

Ee]

Giraben gefdrieben tvorber,

foiber einigeJoecten « ober fal(dbe Snunget

p«ti

in ber Refier, benóthigt ge

tvefte Remedur torgunebmen , bie(ebe iit

aof

bem 9fatmoortz Codbreiben f

cb bamit ent(dbufbiget, baf e8 eine QBürz

temberg sugebórige Cadye f

e

pe,

(nt

teteDamr aud) Goftanéaus Svangel ber

e

(6)!

9 üntOtátb, Müng:QBarbein j

Sorüné-Syeifter unb übriger Requifito-

rum,

Em

jn ffec. ,de Execut. ab uno Oet. , Xusfcbtcib. &.

263

mhe

fum, bie sut Dire&ion,Difpofition, Inquifition tb Execution it $Y ünfe

- CfGefen gebóren, ingleid)em ber 9ytün&sA &en unb baraus 4u nebmen ba«

Ipmt,

beniber Information, barintten nicbt for

Fidem

vtfommen féónnte.

t

5 32 $ 4- not. 1.

um fe

$

3.

üdem

Quienam autem fint legitimz recufationis caufz, porro disquirendum eft.

metit

Unicam tantüm, quod fciam, exprimunt Leges Imperii, fcilicet, quando Die

furt

€tap& ausfibreibenbe Gür(iert vel Dux Circuli Executor foret in proprià causá.

m

(1) His enim non permiffum tantüm eft eam caufam allegare tanquam impedi-

,qi

mentum, fed & volentibus ejusmodi Executio interdicta eft.. (2) Relique

vetit.

caufz comprehenduntur in Receffu noviífimo ( 2) füb verbis : aud) fonften ere

e At

be

blicbe Hlrfacben vorbanber, Sunt autem harum plures, (4) quam ut pau-

cis hifce com

prehendi queant pagellis, ( 5.) maximumque)circa eas eft Judicis

arbitrium. (6)

( i.

Rece[f. Imper. de Aun. 15 y4..$-16 0.

Addatur Infle. Pac. Art.16. $.2.

dex jm

T

ToH

Ita cum poít Pacem W'eftphal. Dux W'ürtemb, contra Pralatos

iGmetr sl

uosdam

Suorum Monafíteriorum effet reftituendus, neque id peragere

vellet'Conftantienfis Epifcopus, id munus datum. fuit Franconici Circuli

gon n T

aufcbreibenben Sürften, 7Z DN. PFEFEINGER, Lo

j rebus

ulficorum

(2 ) Fid. loca not. prac, citata.

E s

! fuperius

(4) Eft & impeditus ipfo Jure,

qui in Imperiale Bannum sit pro hofte

Imperii declaratus eft: fed hoc pocn

& magis locó Pc"atutum eft, quam ejus

in favorem.

7 .!W"m

(5) Sunt e. g. talia impedimenta , fi pro tempore fintadmodüm exigue

es, velfi cum inquifitione aliquà jun&a fuerit Executio, pe-

m

Ejusdem vir

//

(di

riti que harum rerum adminiftris careat alter Det Grapfaus(coteibenbern

nglfil(m

(Sütffen $8X ( vid. $. prac.

4o0t. 2.) utroque tamen in cafu volente ira Den

u d

Grapf z aug(d)reibenben

Gütffen exfequente, quicquid ei effvirium fub-

Q Dn

—

minillrare debebit impeditus.

Minime autem Religionis (üb pratextu

Qu

n

tra

Monafílerium fufcipiendam fubterfugere poterunt

Executionem con

st

Ecclefiaftici (ram

B ausft)reibenbe ürften Pontificiz Religioni manci-

y m

fl

pati ;

cum & fecundum Juris Divini, & Juris Naturz ,

& Juris Imperii

itil

noflri publici,

& ipfiusmet Jutis Canonici principia hoc patrantes tuti

fint in confcientià.

ytidtt !

MOLLENBECC. i» Diferr.

f lU

&) Nontamentantüm, quantum ei attribuit

j elbet

de Jfurib. Cafar. circa negot. Pacrs Cap. $. $.5«

ubi exiftimat vi Receff; Ho-

vif.

n

9-

264. ; CRASS de fure exeuq

uendi iri Imperio, in [pec. de Execut. crc.

vi[f. $.15 9. verb. ttad) Gutbefinben De8 SRicbter8, datam ei hanc eH'e;o-

teílatem, ut etiam irrequifitis Dern G'tapg aus(dreibenben Gyürften alii

demandare poffit hoc Officium, fi Executorem Ordinarium legitimo im-

pedimento detineri cenfeat: fed ad fubfequentia referenda fant hzc verba

atque ita capienda , fi legitima ex caufa impeditos fe effe bie &tapfiz du

ftbreibenbe Gürften refcribant, tunc Judicem proarbitrio alii cuidamSta-

NH

cui Execntionis perfectionem poffe injungere.

DI

$

I4.

Sed cüm non uni ex causá contrahenda nobis jam fint vela, tribus ino-

u

nuiffe fufficiat, vel ea propter quoque hic noftro ex judicio alteri ber G'tapfi

ausfibreibenben Sgürften foli Executionem re&te tribui, quia tacito quafi con-

fenfu videntur conveniffe Imperator atqueStatus, ipfaque rei natura & [Juftitia

id efflagitat, ut quà poteftfieri, via compendiofiffimaatque ab ambagibus ma-

ximé aliena fiat Executio Sententiarum atque paCtorum; id veré vix breviori

fieri poterit , quam fi ab unius tantum arbitrio executionis perfe&tio pendeat;

uD

tum & ideo , quia nullum hic be$ 9ytitzaué(dreibenben urften verfatur pra-

judicium , adeo, ut & is absque omni dubio lubentifime in hanc Collegz

Executionem folitariam

publico quam maxim& oppitulantem bono confentiré

prafumi debeat.

?

5.

Ij.

:

DeReceffuum Concluforumque Circularium Execut

ione altero b'e,i Cragf:

ausfcbreibenben (yürften impedito ab alteró folo re&e fufcipienda cum eadem

C

hicrecurrant dicenda , que antea (1) jam tradidimus, cum & prolatis (2) hanc

in rem exemplis teftibus Praxis hzecita fervet, nil iis in prefentiarum amplius

7

addimus, fed potius Academico hocce labore ad umbilicum ex voto deducto,

£

gratias atque landes fummo in Coclis Numini debitas mente manuque lati

Jl

perfolvimus.

A

(1) Capitis hujus $. »,

(2) $. 11. wot, 2.

CNm

P

E

Sllngy

Flfc

|

VIIL. DIS-

fariy

$3 (o) 86

26;

m

. Vl

(

1o i

: verba

DISSERTATIO.

m

N

NEGLECTIS

Q

LOAD ACQUIREN-

DI MODOS FISCI COMMODIS, TUXTA JUS

CIVILE ROMANUM, ET MORES MAXIME HO-

yus m F

DIERNOS, CUM JURIBUS HAMBURGEN-

af cot

Cruj

IUM COLLATOS;

PRJESIDE

us Dd

Ju(tica

DN. MICHAELE. GRASSO,

N

U. J. D. & Anteceffore , Sereniffimi Würte

;

mbcrgici Dpcis

pended

Confiliario ,

Qu pre

Defezfa ab AU TORE

.

Collge

onfentit

JOANNE K

LEFEKER , Hambqrggnü., ss

'FUBINGJE ; 1710.

Corrippus African. Lib. 2. num. 7.

"n

y euett

Cuutlis proficinmt. facrati commoda. fifci,

(

Ex quibus ef commune bonum , commune levamen ,

Jutetur fifeus jufforum nemine. lefo,

! gmplïüs

u& fma [unt, capiat, qua

funt privata, velinquat

dfdu&q;

JNec patimar , quemquam facratum ladere fifeum ,

rit hi |

b nomine fifci.

A?c Jæ;ii quemquam [inimna [n

D

B

V

|

S

roonrt r

13

RUBRI EXPLICATIONEM , ET DE COMM

H

—doNngENs

URIBUS RISCI IN GENERE DISSERENS.

OPIS AC

SuMMARIA,

$. III, Fifei jarium divifro.

! $. I. Ingreffus.

$. II. Fife bomonymia ,

differentia ab $. IV. Modi acquirendi Fifto.

$.

F.

&rario , qti'a:rä fgnificatus.

L1

V. Quisnam halfgnt fifeum, tum m

gevere,

»,

GRASS de negleä?if quoad

L

"u

E

gehere , tum in [pecie in Germania?

ditur. -Scriptam de regalibw indi-

tOCS|

CADBIHF.

T55 QUr

Definitio regalium , an fifium babe-

ant Status fure frperioritatis terri-

$. F ILI. Regalia minora bic faltim ex-

g

zorialis ? an & quomodo Nobiles im-

plicanda effe afferitur.

eratiui

mediati ? an mediati ?- an civitates

$. LX. Qn. an negletta

fent. bodie féfcs

Gdl ;

commoda, [ub. diflintlione expeditur.

(kenfle

municipale omnes: ?. an bodie mero

imperio cobareat jus fifci ?

$. X. Caufa impulfiva neglettorum fifi

t jwt.

commodortm offenditur.

8. 1. Divifro regalium in majora C mi-

Prim'/m

nora explicatur.

6. X I. Neg

! wbisp

bjettiones dcäfc;n-

letta fifci commoda in dw?

$. FIl. Eafle,m contra o

clafes dividuntur..

turitate

L]

I.

iti,

$.

* POunai

Um de wrGrEcrIS Fisci coMMOD:s , tam juxta Jus Civirs RouANuy,

! Vtentin

-quam Monrs precipue-ropiEaNos, cum Parnris quoque Junisus

: Íihodi

HaMsuncENsiBus Collatos, differere animus eft: id mihi ante

Darmei

omnia in ipfo tracationis limite negotii datum effe intelligo, ut

m

non modo ex recepto dudum jCtis inftituto , rubri explicationem

t admit

premittam. fedinfimul hac abfoluta, fingula neglectorum fifci commodorum

Ufts

exempla nomante tangam , quàm de fcopo ac intentione, tum etiam de fifci

*

uribus, caufisque,. ex quibus illi-acquiri

'3« üc

j

/

;

tur, generali prafamine breviter qua-

-

'daq commentatus fim..

2

$. .II-

| Nefiri

! lenfu j

Quod pri"mum* namque attinet, non quidem' operz pretium erit, fingula

! &mp

vocabula prolixé defcribere , cüm fatis notum fit omnibus, quid pro covMoDo

Wi, Q

fhabeatur, quid weGr1GERE fignificet.. . Sola Fiscr vox tanquam palmaria hic ali-

Noflrum quidem: mec hic erit, diverfas Do-

Ylito

qua forfan explicatione indiget..

ex /i

&orum fententias dixerim an allufiones, tzdiofa repetitione i

n medium addu-

2

ft firmum & ffa-

fic ju

cere , qui fifcum vel inde ita di&um putant,. quafi fxw, ide

lu Hf

lilem , cum femper dives atque folvendo prafumatur. /. z. iz f-

ff. 4e fwzdo do-

! Hfga/c

zali: vel quodquafi faccus reipublica t , vel ffcunvinterpretantur effe copbinum

feu ffortam , ficque à Sportulis nomen habere. vid.. Gailius b. 1. obf. 20. . 3-

Ommaql

Iu

Ó

'vel aliis denique derivationibus ingenium exercent. Legat hac, qui volet,

f

N

apud Peregrinum de jzwe frfoi: Lib. 1. tit. 1. n. 34- fég4.. Klockium de erario L.t.

Ailenar

€. 2. $. 2. aliosque quos hancin rem citant. B. Dn. Laxterbach in difput. de /we

fifci c«1. g. . & B. SamuelStryckius 4e fucce[fjoue: ab inteflato , diff. s. c. $. 2*

021.6

T

Neque gratiam me initurum fore credo; fi circa Syrronymiam vocis diu fubli-

flam. Quod enim hodie Cazzera; German, Gámmetrey (uti Hamburgenfis

lgmüca

fimiles:

etiam fifcus. apgellatur—?' Jacens publicus, mar [upiumz,, carf?erd'vdlfüliaa &

voces;

N

"&h

mencs dl

æqqgïr*enali modes Fi-/äi'cawmoää*:

7177

voces haud paucz eadem ac fifcus fignificatione ga'udeantq, laudati modo Auto-

rés cum aliis diligenter jam annotarunt.

Inter ZRAnR1UM quidem & FiscuM

Jrim ts

magna, & hzc pracipue, differentia interceffit, quód fifcus fuerit Principis,

erarium populi f. ipfius reipublice arg. L.2. $.4. ff JNequid in loco publice

;odicffä

Gail. d. obf. 20. s. 2. Befold. Je «rar. c. 1. concluf. 3. Chriftianus Frid. Fran-

xgedimr.l

ckenfteinius iz exercitat. de arario populi Romani. Klock. d. 1, $. o. féqq. Berger

i WW

mafils iz D. de regalibus fifci

de jure fifti in quaft. dubiz $.1.€* 2. lMuftris Tho

Principum Germania circa acquifitionem c. 1. $. i. quod etiam maxime ex hifce

verbis Plinii jz Pazegyrico ad Trajanum c. 36. liquet : r fortaffe uon eadem fe-

"n |

weritate Fifium quam ararinm cobibesY Imó tanto majore , quanto tibi plus licere

de tuo, quam de publica credis.

Attamen non fequentibus modo temporibus,

poftquam (cilicet fumma rei Romana ad unum devoluta fuit , zrariumque pe-

OMANUM,

detentim expiravit Stryck d. /. g, . &in »[u woderno adtit. ff. de juve fifci g. Y*

& unis

fedhodie maxime omnis inter erarium & fifcum diverfitas plané evanuit. Tob.

j ii d

Paurmeifter D. de urzsditlione Imper. Rom. l. 2.c. 4. . 18.. nifi quod quibus-

ellio, *

dam in-locis quedam jura fifcalia Principi ejusque fifco conceffa (int, quedam

Jicatior

3. adminiílrationi f. zrario ftatuum Provincialium refervata & dicantur f'anbz

mmOd()[m

G5teut ? Caffa. vid, Laut. a. Tit. de jre frfci. g. 3. & Berger c. I.

fibafttsCafa,

anicit

. 7. ficque bona vacantia in &tariam redigi dicuntur /. f. C. de bon. vac.

Stryk

st

dd, l, Add. L. 13. pr. de jure fífei. l. 1, g. 9. ad L. Cornel. de falfis l. 1. C. de quadr,

prafcriptione s. ult. 7. de uf4c4p. — Id veró noftra magis rcfert, ut, quotuplici

feníu in jure noftro vox fifci fumi foleat , difpiciamus. — Triplex vero ille eft.

f

fnguh

j

Nempe I. denotat locum, übi pecunia publica & omnia inftrumenta patrimo-

T

"T

nii, quod Principi Romano ad ejus dienitatem tuendam & ad ufus imperii pu-

blicos tributum eft, concluduntur 7 z7. C. Je vezdit rerum frftal. L.1. pr. verb.

a p

n

7

ex fiféo comparavit. ff. de jure fifci. l. 2 1. ff.eod, Bocer de regalibus . 3. "« 1. &

d

at

fic jus quandoque accipitur pro loco, in quo jus redditur. Peregr. e jure fifii

l. 1. tit. 1. $. 2« C 3. — 2.) fignificat ipfam rem contentam f. pecuniam publicam

d :

r

f. &ícalem.

jl

3.) ipfam publicátum rerum Univerfitatem , quz omnes res

p

qum

omniaque reipublicz jura ad commodum pecuniarium fpe&antia comple&itur,

TL

ita, ut quod in privato eft patrimonium, illud in republica fit fifcus. 4 2, g. 4,

o

ff- INe quid im loco publico, qui hinc perfong vice fungitur, ficque contrahit,,

uY

TL

)

alienat, & alia fimilia per Advocatos & Procuratores fuos facit. /, 3. $. 4. L. 5.

/W

L.21. & L.28. ff. de jure fifci Laut. z Difp. de jare fifci c» 1. $. 1. & in Collegia

f

TA

JIheor, Pr. ad tit. de jure fifci $. 2. add. omnino Berger c. J 9. 10.. qu& ultima

[ f.

&

j; diU

jj

j

:f:gniügatio hujus loci cít.

IIT.

j mbu[gelï

$.

j

Sic-itäque fiftif, Zrarii Go

mmoda, prout illa tam Juxta Jus

»Civ.;il'e RQ-.'

7

T

Lia

-manum

—

£68

GR ASS Je* negleöi;s quead

manum quam mores przfentes Germanos ex praxi Moderna differtationis no-

lis, inver

rz objectum conftituunt, non quidemilla omnia, fed que negle&a adhuc effe

Lt2

& fifco nondum plene afferta deprehendimus. — Uti veró totum jus noftrum

liboribus,

monente Ulpiano /. zJr. ff. de LL. confiftit aut in acgzirezdo aut in Con[éruane

dfet. dej

do, aut in szizzendo binc etiam, dum de fifci. Juribus ac commodis negleélis

gi ipft ad

quzftio vertitur, eadem ratione diftinguo cum Lauterb, 44 7ir.

Jf* de jure fifci

Jymum i

$. 7. in fin. inter modos, quibus fifcus fibiacquirit, & iura acp

rivilegig., qua

liten r:ip.

vel ad confervationem commodorum ex modis illis acquirendi

fifco compara-

padregal

torum pertinent, velcirca alienationem & diminutionem eidem com

petunt;

fll'i, Viri .

quz eriam diftin&io arridet Thomafio c. D. p. 35. confer tamen Ti

tium mäf;

R

6j cunclaj

Ad— Sch&tzs. tzït. 4& jure fiféi i in /þecin.a. Jur-publ. l. 3. c. 3.

wrfm fen

LJ

Verlhof, :

Sie verb hac praemiffa rubri brevi explanatione, addït—oque diverfo, quo

welenti re

eirca fifcum, ejusquevel commoda vel jura verfari potes, refpe&u , quid mihi

Dolores r

maximé in hac tractatione curz futurum fit, explicandum nunc incumbit;

Scilicet non tam circa jura fingularia, qu& ad confervandas & alienandas res

Impemtor Í

Rtratatt,

fifcales fifco tribuuntur, quàm circa ipfos; quibus ille (ibi acquirit, modos,

M prate

Occupatus ero , tum quod prolixa nimis futura foret commentatio & difpuca-

D'S' tb- l. (

tionis limites excederet, fi hec omnia exiguo paginarum prefentium ambitu

fitta Boq

velim comprehendere, tum quod unicé in negle&is fifci commodis cardo in-

Phlentiun

ftituti noftri verfetur , ifta veró utilitatum publicarum. imminutio maximé fefe

iS, PRINCI

exferat circaipfamacquifitionem, . jura veró circa.confervanda & alienanda fifci

t0 vindican

bona, non modo à commodis ftricté fic di&is differant ; (ed illibata preterea

c'zs'g' 8"

odie man(sript.

maximam gar:em & illzía adhuch

V.

& s

$.

Jtd.]n

A:'ntequa-mþ veró adipfos ho

Íce. acquirendi modos devolvor , nonnüüä

Iegalia

adhuc in limine expedienda funz, qu& ad majorem inítituti prafentis illu(lra-

Engelbre

tionem haud parumfacient. — Et quidem pracipué de eo folicitus fum, ut, qui-

bmnam fifeus , ci jura ac commoda inde provenientia tum in genere, tum.in [becie

Wmediar

jn Imperionoflro R. G. jure meritoque tribuantur , difpiciam, | Sunt hi indubié;

UM aj

fi generali. voce prius utendum, Principes f. ad quos fumma reipublice perti-

aU. Sixtin

met, hinc, qui habert Majeftatem, jure fifci quoque gaudet L. 2. $. 4. »e quid

Préciput Y

in loco-publ. L. 3. C. de quadrien. prafcript. ita tamen ut etiam Majeftati analo«

Venetand

gica pote[tas fíci jus tribuat, jurefc. fuperioritatis territorialis, zrz. Jwffrum.

Pïæcipu& (

Pac. Ofnabrug. art. $. pr. & $. 4.. Myler. de Stacibus Imperii P. 2.c. 6$.. Sum-

mz hujus poteítatis partes, uti appellantur, poteftativg funt. ReGAriA, qua

Mitij v

LT

alias* commodius quidem ,. ut nonnullis.

videtur, Jun 4 MaizsrAris audiunt,,

Q-

ï

fupefeü. N

quod nontangum in regno; fed & ia aliis rebus. publicis penes q.uz—zsg eft. ma;

$»

; Xüj impex

o m

269

oratcuen

acquirgfadi nodos Fijh commodis.

»his D0-

flas , inveniahtut , vid. Cafp. Ziegler in abfolutiffimo tr. de juribus Maje/ig;k

huteffe

L.1. 6 2. $. 9« qu& , pofthabitis tam veterum anxiis circa definitionem eorum

iolnm

laboribus, quàm recentiorum quorundam , IHlaftris precipué Thomafii, i»

Ee4udi: p p fabditorum non pertinente. $. $. eorumque,

fa.

differt. de prefc

«glids

qui ipfi adítipu

lantur, novis illa defcríbendi modis, mihi funt fura, i, qui

epubl. tenet imperium ,

competentia ad tuendam [alutem & digni-

he f

fammum in v

i qe

'

tatem reip. Zie

gl. d. 1. Sixcinus de vegal. l1. c. 1. $.20. fé44.. neque me adtrin-

Auguítiora enim multa ibi non recen-

Ortyite

€

|

go ad regalia. in c. z. 2. F. 5 6. relata.

ftpetung

feri, Viri docti jam pridem obfervarunt, vid. ex multis Rofenthal Ze fezdze

€. y. concluf. 94. n. 1. Vultej, de feud. c. $. 2. 7. &íolus ufus quotidianus di-

m

vevfum fentientes confutaret, monente Heigio P. 1. queff. 15. . 4 5. Add.

Werlhof. in Difp. de aliezat. &* conce[JIonue jurium, qua vovaat regalia. . Hinc

prafíenti reru

m Germanicarum flatu, ubi juxta decantatam inter Jurís publ,

ro, qi

lams Quilibet. Princeps tantum in [uo territorio poteft , quantum

yid ei

Do&ores rsgu

Imperator in Imperio,

de qua integra differtatio extat inter Ahasveri Fritfchii

ncurmblt;

2. diff. . addi meretur Hertius de faperiorit, territor.

jandas f

exercitatt. Tur. publ. P.

6.10, przter [MPERATORE

M, cui fine dubio regalia competunt Stryk, Ze 5. A. [

., Todos,

12 féqg. & g S 1. féq]. Cubl

& dipute

D. j. tb. 1. $. 7. Sixtinus de regalibus Le1. c. 1. $.

contra Bodinum, falfa multa in Majeftatis Imperatoriz , regaliumque inde de-

um ambitu

i C

P

endentium extenuationem proferentem difputat) vi fuperioritatis territoria-

lis, PRiNctzerBus AC

SrariBus [wrzntt illa, quoad ipforum territorium meri-

st

femper Imperatoria fuperioritate Ziegl.c. /. Lib.z.

d

to vindicamus (falvà tamen

6, 28. $. £. ubi egregié hanc in rem

differit, falvis etiam exceptionibus ,. quoad

u petg

Conílitutionibus Imperii depromendis, v. Itter. Je

e. g. Jus velligalium , ex

feud. Imper. c.8. $. 1 3. p- 385.) Co

nceffo enim territorio, conceíla etiam fünt

Schrader. 4e fend. P. 10. Se&l. 2.5. 1. Atn,

n |

regalia & omnimoda jurisdictio :

Eneelbresht de urzditt. comclu[.126. Flertius de faperioritate territoriali $. $.

T

lit, qlll

Stryk allegato loco $. $.

& féq4. ubi in fpecie etiam CivirArmBus IuPERIU LiBERIS

-Immediatis ob paritatem rationis ea

dem negari non poffe probat. Conf. id. in

s

—

mdublei

G

L. 7M. ad tit. de iure fiftà $.1. & 2. & Inffrum. pacis Ofnabrug.tit. g. pr. cj $. À.

—

add. Sixtinus 4e regal. l. 1. €. 3. $. 73. féqq. Lauterb. de jure fífci c. 1. $.4. &

& ?em-

us Dn. D. Scbvveder , Praceptor ac Fautor meus zternum

precipué Magnific

devenerandus: z

D. de pari nexu civitatum Imperialinm cum S. R. Lp.tot. &

at QMIO'

ci* in D. de'voto decifrvo civitatum Imperialium in Co-

præcipuö CAap. 2« 6. 7- fe44-

. Jt LU

j

mitiis $. 2-nota a. multo m

inus de Couirmisus & Banow sus. [urzan , feffio-

.

u

nem atque jus fuffragii in Comitiis Imperii publicis habentibus ulla dubitatio

LA

quz

füpereft. add. Reinkingk. Ze regzmiz. fécul. & eeclef- 1. 1. cl. 4. : 15. neque uo4

audlümv

f.z't. d

[ m

muus impeti -Iuuspiazos poli älkgdmmjffvdo Jnfir. paev. Ofnafrug.

i

$ aí

270

GRASS de negle£is quoad

f'ä.zä. &, poítquam fuüperioritas territorialis majori ratione illis tribu'itm'ï

m

pini, i

quàm denegatur, regalium jure excludendos putaverim. Sixtin. 2./. $. 22. fgq.

Stryk. Z. D. 5. $.14. feq. fiquidem jus confifcandi ipfi diffentientes illis non

tuplican

diquot

denegagt, fed faltim id contendunt, non ex fuperioritate, fed ex privilegio

& fpeciali conceffionehoc & fimilia jura derivanda effe, & difputatio adeó non

quibus f

qod. (

de jure, fed faltim de modo eft, Lauterb, Z. 7. $. .

Ex hifce autem infimul

pátet, neque Nosirrs imperii MEpraTos, neque Civirares Muwtciparss illis

Qilia í

WITtHR

audere, inde quod fuperiorem recognofcunt v.Stryk. & Lauterbach. 4/. //.

Scharf. i D. de bis qua furibus ac privilegizs fifGi perperam accenfentur c. 1. f. y.

E 1777

Kht, u

nifi vel fpeciali conce(fione vel immemoriali prefcriptione eadem fibi quafive-

rint, Zahn. Jcbzographb. municip. c. 50. conf, tn. Dn.Schilter Ex. 50.$. y. vid.

gpellant

Stryk 4. D. c. 1, $. 10. féqq. & $. 16.. Utut enim merum imperium habeant

hf

civitates municipales, huc tamen regalia nüllo modo fecum comprehendit.

pnlias,.

Falluntur hinc, qui ad exemplum civiratam muricipalium Saxonicarum, quibus

]

hp

petjus provinc. Saxonicum lib. 1. árt. 28. jus bona vacantia occupandi concedi-

! d f

tur, idem quoad noflros mores generaliter, fine ulla locorum diftintione;

j dfmque 1

O0 |

affirmant, ficaue non tantum hanc bona vacantia occupandi facultatem, fed

cztera quoque fifci jurahodienon amplius tanquam ejus regalia, fed tanquam

i P"/öhäl

P.ZG;, Siï

mero Imperio cohzrentiajura, confiderant, quorum haud paucos à fe allega-

tos refutat Stryk 4. D. 5. c. 1. 6 10. & 1. add. Kóppen decif. 2$.52.1. Mevius

lii dif

in eleganti Commentario 42 7 Lzabec. P. 2. $. 2. art. 14. 9. 64. 'Thomafius

ix;g &t de

€.L.$.6. p. 2r. Hinc nonfaltimextra forum Saxonicum ad cujuscunqueloci &

! fümmur

fori conítitutiones refpiciendum effe optimé monet. Lauterb. 4. D. de jwre ffis

| fittatior

C. 1. S. slt. iz f. Conf. hic Peregr. de jpre fifti Li. c.2. 9. 20. féq4.. & nifi inten-

" Stnam

tio Civitatis fundata fatis fit, femper pro fifco pronunciandum eft juxta tradita

Mevii P. 4, dec. 66. fed in Saxonia etiam, ob generalem privilegiorum natu-

A

ram, quód ne quidem ob identitatem rationis extendi debeant, fed flrictim

Teptus, &

intelligenda fint, jus quidem confifcandi & bona vacantia acquirendi civitati-

Ti f

bus merum Imperium habentibus non denego, neque tamen co me adduci poffe

il t?nd;;m ul

D

fateor, ut mihi perfuadeam, easdem propterea omnia & plena jura fifcalia feu

BC

D

regalia minora (De majoribus enim res per fe & evidens eft.) exclufo Principe,

mma h()ï

quem pro Superiorehabent, fibi poffe afferere, &(ic maximum feré fifci Prin-

Tomerr,

cipalis proventum ad fe trahere. vid. Klock. de arario l.2. c. 136. & autores

Vttfari

quos hanc in rem ceterum laudat Lauterbach. in Co/l. ad tit. de jure frfGi. S. 5*

N

quibus addatur Jo. Frid. Scharf. z2 4. 2

I

P:rpemm 4ccc;zjäntür €/ 1. 6, 2. féqq.

i[f. de bis, qua juribus aä Privilqgiis jïjäz

Q

« VE

)

poi.

MU

Dumvero in precedentibus paffim innui, Regaliain MAtoRA & MtNORA

h Ya

difpefci,

aTE

acquirendi nidos -Fiijäi commodis.

s

ibutur ,

difpefci, forte non modo non injucundum erit auc inutile, fed neceffarium

Y

plané, & toti tractationi fundamentum velut prabens, fi de infigni tam ia

illis not

explicando quam defendendo, quod inter illa intervenit, difcrimine lineas

riviltgo

aliquot ducam, . Definio itaque regalia ZMajora cam Zieglero & Do&orum,

quibus fcilicet. dieifio haec regalium ad palatum eft, communi feré choro,

adeonon

meimd

quod fint illa, qz« diretle gubernationem & [latum ipfium reipublica concerzunt ,

patts ll

qualia funt poreffas legislatoria, poteflas conflituendi magiffratus jus belli, jus

)ach. AH. Il'

extrem&. provocationts &c. & Bocero de regal. c. 2. s. 3. regalia Majeflatis &

Ulllgli.

perfonalia , aliis perjbngliylma, quia Ícilicet perfonz & offibus Principis adhz-

rent, were regalia, ipfi Corona annexa, [acra [acrorum , refervata Principis ,

J quæfwf-

. l)', V]dv

appcllantur ; vid. Ziegl. de.7. 7M. L. 1, c. 3. $.28. & D.D.Schwed. in 7.P.P.

fpec. f4. 04« $- 3« Minora vero funt commoda , c£. emolumenta , qua ex bonis

n habeant

rehandit

pablicis ,. vel. alias vatione imperii , ab eo, qui fuumum in vep. habet Imperium,

percipimntur , ficque prapius [petbant jus fifei cj reditus Imperantium Rofenthal

p us

de feudis €. . concl, 3. m. 1. hinc à Bocero Fifcalia f. jura fifci appellantur, eo-

(i onctt

demque adeó recidit diftin&io in majora & minora cum nova illa ab eodem

jfindiore

Bocero , Philippo Hofmanno d/fputatione fendali 5. n. 3. aliisque fubflituta ,

ratem ^

fed tunqui

in perfonalia- & ffcalia vid. Schwed. iz JoP, P. pees felioss 6s g fe4.

p.263. Sixtinus de regalibus l.1. c. 2. p. tor. Becmannus in. Zdeditationibus Poli-

x Ledltge

ticis , diff. &. $. 6. Schwendendorft. 7 D. de acquifitione regalium c. 2. . 6. fé4q-

AB Mevw;

Hc de explicatione hujus divifionis fufficiant; — Nunc de defendenda illa ,

.Ti

communi certé , & dudum recepta, cogito, precipué ubi ad' przfentem dif-

fertationem fola regalia minora pertinere credam , & fic utique cum illis in:

T f

arenam defcendendum mihi fit , qui

nullam hic diverfitatem agnofcunt.

& nl

$. VII.

" ffädm

Neque veró tantum vetuítati dandum puto , ut folo ejus prz;judicio cor-

prum nl

reptus, & rerum novarum odio agitatus, communem hanc diítinctionem

4 firdlim

meam faciam. — Veritate, non defendentium vel numero , vel dignitate, ni-

jcirittt-

tendum arbitror. Sunt certé, fi hac aliquid faciant, ex Neotericis non pau-

did po

ciores, quam ex prifcis Do&toribus, decantatz hujus regalium divifionis Pa-

c(ca L

troni, lios vero omnes ea propter filentio involvo, quód rerum folummodo

pancte

momentis fententias ponderandas exiftimem, Argumenta veró, quibus ad-

; ff Prit

verfarii noftri concertant; partim ex faítidio rerum antiquarum, & nato inde

g at

recentium do&Gtrinarum amore, partim etiam ex formato minus recte circa di-

$

e(l

ftinguendi modos judicio proficifcuntur. . Ad priora quodattinet , fulgur illud

jl

1

ii j

fn

ex pelvi eft../ Oleat diftin&io noftra pulverem fcholafticum 5 Vetuftati de-

beatur ; novitatem non fapiat : quid inde ! oculatius qui intuetur, medios in.

),HNOM

$: pulveres veritatem baud raro deprehendet. — Pofteriora vglinde defumun-

tur,

di

fpcrc'u

272

GR ASS de stgletlis gagaä

—

ao

tur, quod fzpiffimé non cöriüet, fub.quonam cenfu hoc vel illud

regale v-e-?

Mjtla

niat. Sed per infinitas inflantias vis argumenti profternitur : imó potius jux-

tts, QUi

ta allatam à nobis utrorumque definitionem nunquam harebit aqua ; vel inde,

enor, li

