cum ezcero perfecit, opus Hiftoriz Uni

itur Dodiln

Epiítolis fuis, oftendit: vocatus etiam fep

jus à Principibus , & Viris

in confilium:

mlnperi

maximis, quibus magnam fui utilitatem prebuit,

odoiftd of

bimo Camer

Ario Muftrata,

quod vitaillius aureo Commentario à 7o4c

ubi inter majora Sleidani

npora quist

multis indiciis teftatur. vid. Sulpicius l. c.

*

udem maximam merito tribuit Commentar:

5 de Statu Reli-

TU &ij

opera la

Reipubl. Carolo V. Ca[are. De quibus vid. quoque Rache-

n h

giouts Q

3. Gerum.

[ m t

lius iz Iutrodatt. ad

f

fm Pnbl. Ro

VII.

iam at

Inter Syf'ematicos Scriptore

s nominandi primum, qui minora

n2 i

Danaielis Ottonis extat Differta-

hum t

opufcula conícripferunt :

quosinter

Romani,edita anno hujus feculi decimo fex-

rioy d

tio de fure Publ. Imperi

Syflematicis.

to, inter flagrantesin Imp

erio Unionis ac Ligz motus , Succeffionis-

* RIÍROYMT:

ff f

ac Montenf(is, controverfias.

Acceífe

que Juliacenfis, Clivenfis,

operum.

runt duodecennio poft Differtationi ifti

note Limaai, qui illam plu-

p

& fuit Orto ille curiofus qui-

rimis erroribus gravi

dam effe monuit:

[ ii

- dem de c:conomia,

& firu&tura illius opufculi; fed fane inipfa tra-

ao DP

Gatione plura non reéte habet,.& aliena

admifcet; ut multa proinde:

s d

Bt ponituit ipfum Lzz-

periti in 1pfo hau

d immeritó defiderent.

Iis ] npar('l/ï' ]

]l

W

!

peníe , cui ipfe quidem pauca

gtb

i

l

naum opera im hunc Scriptorem im

Digniora

j

notanda addidit,

veritus ne catera probalfe videretur.

,

d eundem Authorem,

uxqü

funt que Beclerus notavit & animadvertit a

at !

plane etiam carentem,

velideo, quod Dif-

non

u

fua laude quidem non

ligentia perfequi

st

fertationem illam aliqu

ando plenius & majori di

fl

J

fecum conítituit: cui tamen nimium o

lim tribuirt Jf. Otto szbar.,

gxiO; l

5»»*

vid.. Sulpic, Differt. /. c..

üliOA*l' 2

u)

'

Egregia:

pl

ja 107

T d

-

«

-

3

/

PREGIZERI Difciplina Not;tïæ

1

64.0

ii

|

Egregia autem magis elt Syzop[is Turis Imperii Roämno 'Ge'rnqm-

[

'usgS—l

)

vici, Colonie edita IZ/ilbelmi Beckhers , inquo major eruditio cerni-

üims (

tur, quàm in Or/oze ; unde ipfemultos ns&tus eft laudatores , pre-

dubio min

fertim quia aliquam fcribendi gravitatem prafert, Sed primo con-

tntemai

ftare debere ait Beclerms ad Ortozzs Jus publicum pag. 24. à Pontifi-

vulpares f

ciis vix finceram fperari aut haberi poffe hanc Difciplinam; quod in

m folid

illa Beckeri Epitome paffim etiam obfervare licet, dum Author ali-

| ftme fecerit

ttdente 3

cubi eft itudiofus partium , obnoxius, nec liber ia fententiis ac ju-

diciis, & fautor pcriculofarum quarundam pofitionum, & hypo-

| ümnibusey

thefium non fcrendarum: e. g. circa Jus Ecclefiafticum & Pontificis

Qr, heque

Roman. authoritatem : qua füb cenfüram etiam redegit Hezricus

l

irts fentet

Henniges, n annot«tis ad hanc Synop(n, & anteillum 7o. Stranchius

Vl etiam

in prele&ionibus publicis. vid. Sulpic. Differr. ciz.

Q1l partes

Beckero (uppar 7oh. Theodorus Sprengerus , edidit Synopfrn ptie

! QUibUS d

mo , in quam Srrazcbj extant notz : deinde majori opere 17/firutio-

| Di Kulpi

u& Turispublici, aliaque opuícula, fub'/diverüis titulis, Foztizum 74-

üt Coi

vzspablici, Laucerna Imperi : E/l]chniomm ; &.Per/þici/!y', qüæ mul-

Addatar

torum applaufu fufcepta.

Neque fpernenda eít hujus Viri opera,

Wderentui

liu].c. c

quz fe multa diligentia florentibus adhuc annis in concifo fcribendi

genere oftendit, auca deinceps in illo fuccurentibus annis notitia &

No

experientia rerum Imperii, ufuque Archivorum, ex quibus monu-

fdfor. A.

menta quzdam antea inedita publicavit.

Sed tamen a vulgi errori-

LL q

bus nonimmunis, vix abhisabiit, nectam accurateres examinavit,

tüebatur

quam diligenter collegit, deftitutus accurata methodo, & Jus publi-

ücleo

cum cum privato fapius confundens, judice Beclero l. c. & Sulpicio

pettrad.

l. c. p. 36.

rUmpjt,

Przcellentior his eruditione & ufu rerum eft. Zacobws Lampa-

Di(cipli

dius , qui de Republica Romano Germanica ita fcripfit, qualiter ante

Mi

ipfum vix alius, ob infignem fcientiz Philofophice, aliorumque

Ilitutio

prafidiorum applicationem , nobilem rerum in imperio geftarum

lf

notitiam , judicium acre; & docendi ordinemaptum. Eft Tractatus

Wt j

blic

ille brevis quidem,fed pauca quz habec,funt eximia, & ab aliis nonita

"Átmyle

prius tractata.

Scriptus eft liber ille anno hujus feculi XXI. circa

I

tempora confcGi belli Bohemici , quod Germaniam omnem deinde

abet var

corripuit, & pene confecit. De cujus pace reftauranda cum poftea

jl

Id !

AMonaflerg & Qsnabruga NV eftphalorum confultaretur , quid noncir-

D

ca illam confiliis egit Lanipadius Sereniffimorum Ducum Brunfuico-

Princi-

Wtdees

Luneburgicorum PrO-Can;ellarius & Legatus , jurium quz

tem? d ]

-pibps

74

*

B

;

Pa

— m

| Sacri Romani Imperii.

BARU tf

pibus & Sfazibus Imperii competunt, in ifto Conventu vindex acer-

uditio «m

rimus. - Qui (i poft cempora illa de hoc argumento fcripfiffet, fine

hatote f

dubio minus in illo defideraremus : Interea libellus ifte a nemine

d prim u

contemai poteít, qui rem intelligit , eruditus quippe, & qui audet

u iif

vulgares fententias axaminare , refutare, & deferere. Adjunxit

vum qudtit

enim folidioris Philofophie fub(idium , .qua qui imbutus eft, re&tis-

n Aubxle

fime fecerit, ( hinc potiffimum ftudium Turis publici aufpicetur,

vtentib d

fuadenre Baclerol. c. quo cenfore tamen idem Lampadis non in

n, &

omnibus exa&iora tradidit ; ficut fere fierifolet in illis queg inchoan-

v oncá

tür, neque eadem opera perficiuntur ; & fovet ipfe interdum fingu-

ebit r

lares fententias, & in aliquibus, ut agnofcit deinceps, peccavit;

) r

te[le etiam Cozringio , qui /dzimsadverfiones quasdam ad illius Opus-

culi partes priores duas, ac tertig capita VII. dicavit & edidit.

t Sofo]

Quibus deinceps Remiffiones & Supplementa addidit Magnificus

ere ii

Da. Kulpifra , bene etiam de nova editione Lampadii meritus ,

nuper Confiliarii Judicii Cafareo- Imperialis Aulici munere au&tus.

; fmim f*

Addatur huic Sulpicius l. c. p. 26. ubi qu& in eodem Lampadio de-

jli, qe m

fiderentur, vel etiam taxanturt , rcccnfgt, atque examinat, . &ache-

U5 Vl[l Opeï?r

lia l.c. cap. 1 7.

nefofclitl

. Non removendus etiam a

anis n

b hac claffe faachim?u Clutezius Pro-

feffor Academiz Argentorat. qui edidit Sy//ogez rerum. quotidiaza-

tibus m

rum , quo titulo Juris publici Epitomen fignare voluit: nec defti-

,vl t

tuebatur liber hic magno applaufu per Germaniam , infertus etiam

" examinmp

Nucleo Juris publici.

Sed quia vulgariter hoc argumentum alicubi

) & publl-

pertradtar, & incommodiori Romazi 7ris ufurpatione fubinde cor-

n

rumpit, ut tum fieri folebat, polterioribus annis, quibus bac

Difciplina cultior eft reddita, multum de pretio fuo amifit, tefte

"

Sulpiciol.c.p.22. Quale judicium etiam ferunt. Chrzffophb. Befoldz

ylitt 4

n

Inítitutiones [uris publici.

. Jl

Refertur huc quoque Georgii Brautlacbti Epitome Jurispruden-

ghrim

Wt

lj

tiz publice Univeríz, edita poftremo fimul cum Lampadio: verüm

fs

huicmultum dodtrina impar , licet multis quoque in ufu & deliciis

b

1115 nonm

eífe cocperit. — Sed non vacat libellus iíte ftudio partium, opusque

j U u

habet varia emendatione : cui additiones ex Zz//rsmmento Pacis Weft-

»mnemd

gmïï

güü

phalica; noviffimisque Juris publici Scriptoribus junxit Anonymus

| qun?

g

quidam,

qui eft Chriffianus Leonbardus Leichtius LL. C. a quo com-

[

mendatur quidem libellus hic propte

rmethodum, quod omnes ma-

fuf

f

terias ad Jus publicum pertinentes ita co

llegerit, ac tali difpofuerit

! quæ

frir

-

Mmmm

Jl

u

Lordine,

-s

PREGIZERI Diftiplina Notitit

642

ordine, quo antehac a nemine fueritfa&um : fed aliis ifla tra&tandi

n

quem ipfe

ratio non placuit, qua nimia partitione in minutiífimas usque parti-

dtínmto

culas disjicitur magis quam componitur aliqua difciplina: uti haud

['itationes

male cenfet Szlpicius in Differt. pag. 5 ?.

& M&

Acceníendus huic Claffi etiamlibellus Severizi de Monzambango,

de Statu Imperii Germanici: qui fuos laudatores, & Cenfores quo-

llici fe nor

ii

que, neque hosinjuria na&tus eft 5 caute legendus, quia de flatu &

viti Impe

ftim acco

religione in Imperio noftro temere interdum judicaffe videtur. — Pla-

cent fane melius qua de ifto argamento fcripfit: Boeclerus z Notitia

m Docler

inlituatur

S. R. Imperii lib. 22. cap. 2. ubi principia iftius perfonati Autoris,

cujus eruditioni czteroquin nil derogamus,, haud obícure refutat:

1e: furis

inclinante quamvis aliquantum in ejusdem Authoris fententiam,

05 tradit

fonem , |

quoad ftatum Imperii, Viro graviffhmo, Gcui multum alias tribu-

endum inhis ftudiis, Seele Rachelio, inIntroduGt. ad Jus P. Ger-

hullis in ]

manicum cap. 18. Galibi: cui opponimus tamen fententiam verio-

titentür i

inent : .

rem, & defenforem hujus inter alios Magnificum Kzlpifum in Dif-

fert. de Unitate Reipublica noflra Romano- Germazica: . qui laudatiffi-

Qntor,

mus ÁAutor Commentationes Academicas quoque fcripfit in citatum

dm ofte

mus, . |:

modo Severizum de Monzambano, quas hoc loco commendamus,

& prolixius judicium de eodem Severizo, atqueea quz ad notitiam

Imperat

-

Authoris illius pertinent, ex eodem D. Kzlpifol. c. jun&o illi Sipi-

&nno L

77

cio in citata Differtatione, pag. 38. & 3 9. ubi Cozrizgii fententis füb-

Ícribimus, le&orem petere jubemus,

publica l

Ante complures annos 7ob. Srrauchius ad feriem Inftitutionum.

M

thoris nc

tllorem

Juftinianearum PzJlici quoque urzs Inflitutiones meditatus eft , qua-

rum fpecimen non completum juffu hzredum ex fchedis beati Au-

Minitn

thoris adornavit vulgavitque prelaudatus Dn. Kz/pfjru, videatur de

fine de

hifce Inftitutionibus J. P. Strauchianis , fiabfolutas easdem nobis vi-

dem no

dere fata conceffiffent, judicium quoque Sw/picii l. c. pag. 65. ubi

t fe

etiam commendatur tanquam nova non niinus quam erudita metho-

gviffin

dus illa, qua tanquam fingulari-penitus arte, ad easdem regulas Ju-

Jtition

ris Publici difciplina tradatur, qua Juftinianus Imperator privati Ju-

Pïïmere1

ris elementa olim componi curaverit.

Quam methodum ipfi non

ltilis e

plane improbamus: quanquam quid illi ad exactas leges methodi

cuïpq, f

diíciplinaris alicubi defit , haud lateat, & obfervatum etiam ab aliis

Fo

fit, qui Jurisprudentiz Romanz fludium Philofophiz folidius jun-

i

xerunt. — Quo accedit differentia Juris privati & Publici, tumin ge-

irolai

enius;.

nere, tum in quglibet Republica, & diverfus utriusque Juris G

m al:

quem

-

Wni;

-Sacri Romani Imperz'z'.'

645

TM

ïn&peraior Juflinianus agnovit in $. 4. Iuft. de f.c j.

BQ v

quem ipfe

: ia

defnmto ex /. r. S. 2. ff-

eodem. & forfan, fi Imperatorjuüinianus In-

piffet, alia methodo has tra&taf-

ftitutiones Juris Romani Publici fcri

fet, Re&tius itaque videntur facere il

li, qui in traCtatione Juris Pu-

fusamun

litutionem Juris Romani pri-

blici fe non includunt cancellis iftis Inf

nforts .

iberius incedunt, & methodum

iadnd

vati Imperatoris 7»/finiam, fed 1

etur,

fuam accommodant naturz & indoli Juris publici,

quam fecuti opti-

Quod fi examen juxta

5 n ht

me Zeclerus , Lavipadius , & alii quidam.

inftituatur fpecia

leiftius methodi , qua Jus publicum

jüxta Inftitutio-

ti Autor,

ibusdam hacte-

ure refutat

nes Juris Romani p

rivati Imperatoris 7Himiani a qu

m alicubi rerum confu-

(ententiam,

nus traditum . eft, deprehendemus notabil:

fionem , qua

ex mala applicatione illius methodi quandoque a non

h fs triby

nullis in Ture

Publico füb primo obje&to, quod eft Períonarum, con-

ts t

dum objectum , Juris Rerum fcilicet, per-

mtiam veri.

tinentur illa, qua adfecun

tinent : & viciffim fubfecu

ndo obje&o Juris quedam interdum tra-

ifum n f

quod exemplis quibus-

&antur , que ad primum objeCtum fpeGiant:

Qi lul

dam oftendere haud difficile effet, f1 prolixior

es hoc loco effe velle-.

ficin dul

mus, - ]íta quoque me

thodo In

ftitutionum [Juris Romani privati

nmendamt,

five zmulatione quadam Strauchii , eodem

Imperatoris fzjzzirziani,

» d o

anno LXXIIÍ. hujus feculi, prodi

erunt Francofurti ad Viadrum Zz-

o ii

bus & Legibus Rei^

fHitutiones us

Publici Romani ,

ex ipfis Receffi

antanti

damentalibus adornatz , nonappofito quidem Au-

publicz hujus fun

thoris nomine, quem tam

en foban. Fridericum Rhatiuum effe, Ante-

"m

poítea Ele&ctoris Brandenburgici

cefforem in Academia Viadrina,

jtsti,

Miniftrum Status & Confiliarium fan&i

orem, fatis conítat, Virum

dis bt

(ane de hocítudio

Juris publici undiquaque meriti(fimum : cui qui-

b initio publicare Inftitutiones iftas, quibus

r

dem non aniímus fuit a

i dl

fecundas operas adhibere h

aud potuit, impeditus variis iisque

ipfe

concedens tamen denique aliquid

; ff

gravi(ïïmis

negotiis Reipublicz ,

jiz mv

ut typislabor ifte im-

petitioni Bi

bliopole, & precibus amicorum ,

non tamen ubique fibi

sglel

primere

cur, qui przíftans

quidem ac utilis,

nulla quidem Autoris

at J

fimilis e

(t, i pofteriora prioribus jungntur:

pip m

us modo di&is.

culpa , fed ex rationib

utiones Turts

,'Cs mctbodl

Eodem anno exc

ufz quoque fuerunt Spirz Izffir

llantur, quafi fingulari opera & ftudio

Publici fele&iffima , ut appe

Jidius u*

Nicolai Dauckmerts colecte ,

quod nomen tamen con&&um eít,

ethodo quoque Inílitutionum

gmin

cum alius iftarum Inftitutionum , m

(criptarum,

Autor fit Pbilippis Reiubardus

" Galis

Juftiniani Imperatoris con

Fitriarin,

quml

Mmmm Z

644.

PRäG!ZERI Difciplina Notitit á

P

M ———À——

ts t o

þ'itriarim, JCtus & Anteceffor in Academia L*ug'duni—xBata

Vorum

eudealam

celeberrimus , qui onno hujus feculi LX X XVI, fuo nomine vero In-

prim min

rit dedio

ftitutionesiftas Lugdoni Batavorum edidit, adactus neceffitate qua-

dam, ut plagium fititii. Dazckmertii, Inflitutionesiftàs multis.in

]

nis Cafari

1

:|

1

de Referw

locis inquinatas & corruptas protrudentis , vindicet.

Qua de revi-

;

-|

|

!

:|

tüt, €x n

deri poteft prafatio przlaudati P7rriariiad Le&orem, & Selpicius

.-

|

l. c. pag- 52- 5 5 3. pertinetque huc etiam Judicium. paulo ante rela-

wibus q

|

tum de autoribus, qui Jus Publicum ad merhodum Inítitutionum

|

OU

juris Romani privati Imperatoris Juftiniani confcripferunt. — —|Nec

] diter, att

vero inter vulgares Scriptores Jzriarius eft referendus, fed inter

| lm Inve

cultiores omnino, G tales, qui prodierunt ex Schola & difciplina

rpreng

tütiomi

Bacleri, cujus principia genuina & fonzes limpidiores ille (e&tatus

eft, plurimum in ifto opere tanto Authori debens.

tlone Mo:

Referenda etiam eft ad hanc claffem Introdu£tio, ut Autor ap-

| Trnsdli

WVirtémt

pellat, in Zus Publicum Imperii Romano Germanici novil[mum, Ex-

cellentiff. Dn. Gabrielzs Scbhwederi [Cti & Placitorum Feudalium in

N«

alma Academia Eberhardina Profefforis celeberrimi, folida Jurishu-

| Tdbellasi

jus fundamenta ex ipíis fontibus quoque doCte exhibens : decujns

| Wittebe

in(tituto videatur Prafatio ejusdém ad Lectorem.

Plus autem ipfa

pag. 51

tra&tatio operis ilLius exhibet inprincipali argumento , quam titulus

fuffrag'n

promittit, videatur Szlpicius l. c. pag. 48. $ féqq. — Prodiit haud ita

tidlem:

dudum in iftud opus Schediaf;ma Dn. Lizckeri JCti & Antecefforis in

acciden

Academia Tenenü , füis quoque meritis conípicui: quod tamen dum

Immed

alterius opus fub limam revocat, ipfüm aliquoties hinc inde cenfu-

fimilia

ram meretur z. uti oftendi facile poffet, fi inftituti ratio illud hoc

busIm

loco admitteret.

Aliud judicium de ifto Schwederiano opere pro-

dicunt;

diit nuper [enz in Epiftola Perz; AMalleri JCti , Juris Publigi, & Feu-

kges l D

dal. Profefforisitem celeberrimi.

fervanci

Non aliena plane hinc eft Hezrici Kippingii Methodus nova, Ju-

X

ris publici Theoremata & Commentarios, uti titulus refert libelli ,.

1 &ä, A?Mh

proponens, quaílionesque quasdam refolvens , & Pacificationi

W eftphalicze accommodans.

De Scopo meditationum harum vi-

Wuec:

deatur Author iz prafatioze ad Letloregs , ubi putat fe juris publi-

.

üntin

ci methodum novam defcripfiffe,. in qua tamen nihil rari eft, certe

Tüttur )

plus literature & ph

practici.

/ilofophiæ fpeculative , quam judicii ufusque

W appaï

Trlto're [

Locus hic etiam dandus eft Doffrize Imperii Rom. Germanici

LToM

hodiermi Tabulis comPreh:n.fæ,, autore Zacobo Tbomafo: quibus

Täbulm

calculumæ

-

64f

Sacri Romani Imperi.

——

'cafc'ulum etiam noltrum adjicimus : pr&terquam quc;d in Taäula

Datovuum

£ vro l

deatur afferi, quod ab Ottone IIT. Imp. obtinue-

prima minus re&te vi

htat

rit ele&io Imperatorum.

]n Tabula XI. Jus extrema Provocatio-

ftexplicandum: & quod in Tabula XII.

s multsit

nis Cefari competens benee

de Refervato Imperatoris Roment

circa Mzgiüratus militares afferi-

n d

& A&is Comi-

tur, ex hodierna confuetudine, Capitulationibus ,

& Ss:tlpiciu

]l2m

lo ante tda

tialit

us moderandum. us deponendi Imperatorem ad Tabu

Superioritas territori

alis Statuum Imperii

Vlicorionum

XXXVIII. negandum.

Officiorum Ele&tora-

n M

aliter, atque in Tabula XL. fit,

defcribenda.

LVIE.

y, fedintt

lium Inveftitura non ab Epifcopo

Bambergenfi, ut in 'Tabula X

fed ab Imperatore

& Imperio petenda: Refti-

& diciplie

ex Sprengero refertur,

ergiæ no

n demum ex Pacifica-

Ae fedats

tutioimmedietatis Ducum Wirtemb

la LI. traditur, fed diu ante ex

tione Monafterienfi uti male in Tabu

& Friderico Duce

«t r p

'Transactione Pragen& , fub Rudolpho Il. Imp.

repetenda.

ilfmum,

Wirtémbergiz ,

» Nuclto per

Nec improbanda

e(t S. Imperii Rom. Germ. Notitiai

Feutiiümit

Dd

j

Jabellas item reprafentata, a Geo

. Cafp. Kircbmajero , P. P. Acad.

Jiós rl

que, prererquam , quod autor part. r«

ens : &tl

W/itteberg. accurara in pleris

fenciali

aStatus Imperii prater Seffionem &

us attm nl

pag. j. inter requifita ef

3

fuffragium in Comitiis, rr

inusaccurate addit Superioritatem territo-

Quim tits

Duce Wirtembergico peffi

me ibidem inter

rialem: & mediet:tis in

od lt

accidentia Status Imperii mentionem facit: X pa

g.23-

Nobilium

hnteodti

Hohenítauffiorum

Immedietatem non re&e demu

ma tempore ruinz

dt

H

i

)

Jura quedam Otdini-

£amiliz, & Seculo XIII. repetat: & pag. 31.

ncindc t

ia

ilegiorum concefía rc

fert, qua& redtius

bus [mperii per modum Priv

, per

tío ilio 0*

dicunturillis competere pote

(late quadam propria & ordinaria

39 opft

f

fuetudinem , praxin

X Obj-

leges imperii univer(ä—!es data, perque con

Jic

&i

fervantiam , recepta X approbata.

Nonaliena hinc eft, Idea Juris Pub

lici in Tabulas quoque reda-

ia in Tabulal. ubiin Sta-

ts nis;J.

a, Toanais Belizii, D. cujustamen fentent

ial l

ere afferit, nobis nom

tu Imperi

i noflri mixto, Ariftocraticum przeval

lam, de di?cir)-

Paciflcatiw

eandem Tabu

placet :

& qua in quzftione O&tava ad

& ;.»i-::nituc'-inem affe-

y harum *

Gione inter Imperatoris poteft

atis fümmitatem

]

nec finealiqua c

ontradictione,

!

yis p

runtur obfícure trzduntur, & confufe,

nt

( at

abulall. Que

(L.10.. Ipgperium Impe-

-ut apparet ex Quat. 15. In T

feritur , tracta male

jci i

ratore majus e[fe , periculofalo

quendi formula aí

e(tate reali.

In Quaítione 22.

ad eandem

in hanc fententiam maj

e Regem Romanum

: GWWM

"Tabulam minus re&te traditur, vivo Imperator

eligi

f ,Uibus

Mmmm 3

: .gakulum

l

646

PREGIZERI Difiplina Notitia

Rirenos Lémtcs

jan b f

eligi poffe tantum in illo cafu, quo Itmperator confentiat tali Ele-

G&ioni.

In Tabula III. Imperatorem per depofitionem diademate

tür, recen

Imperiali privari poffe: . quam fententiam repetit in Tabula V. & in

yllematil

terus, qu

Quaít. 26. ad eandem Tabulam , Imperatorem non folum de con-

troverfiis Principum circa fe(hionem & przcedentiam judicare pofle.

-j tum opini

| Sylemari

In TabulaIV. Originem Ele&orum Ottoni III. Imp. non bene ad-

& Efay

fcribit. — In cujus Tabule Quzítione 29. falfo & impertinente pla-

ne pro exemplo repetit, quod Dux Wirtembergiz Status Imperii

tione quac

Knovitat

quidem fit, Ducatum tamen non recipiat ab Imp, immediate, fed

j

qum illi-

mediate a Domo Auflriaca, quem illa immediate recipiat ab Im-

perat. & per fubinfeudationem conferat Duci W'irtembergico : cui

Principibu

|

l. relert

errori grandi, antea etiam a nobis refutato, totum mox feculum

contradicit in Sereniffima Domo Wiïtembergica cum PaCis recen-

|

hem, in

tioribus & Inveftituris Imperatoris & Imperii publicis, qua in con-

; julicium

am noft

trarium funt. In Tabula V, circa Ele&oris Bavariz Jura quedam

confundit, uti ex ipfa Quaeftione 42. ad iftam Tabulam apparet.

Audente ;

In Tabula VI. de Comitibus Schwarzeburgicis, & W'aldecciis, non

peritiam :

per omnia recte ftatuit. In Tabula VII. Nobiles Immediatos olim

dos etro;

ad Comitiá vocatosnon utStatus, fed tanquam Confiliariostantum

; fincipia

He

& Adjutores Principum : In Tabula VIII. Principem feu Statum Im-

3.

perii tantum poffe in fuo territorio, quantum Imperator in Impe-

—j Wdipf

rio: Gillum [Imperio & Imperatori fidelitatem tantum , non vero

tm fieat

fübje&tionem jurare (quam tamen ipfe deinde in Tab. XI. agnofcit)

«ndo ju

Ducatumque,

Tecceníem feudum foemineum effe itidem minus

M. 62,

bene docet.

düs, &

VIII.

Vatia dií

Syflematum

Preter hos funt quidam mediocrium Syflematum Scriptores:

Rel

mediacrium

Seripzores,

quos inter potiílimum celebratur Zobiz; Paurmeiflerus, cujus extat

"i diäioz

D. Iamen m

opus libris duobus diftin&tum , 4e J'urisditlione Imperii Romani,

quem titulum magis ex confüetudine quorundam loquentium, (qui

; Wippem

nomine Jurisdi&tionis gene:aliter nimis accepta omnia Imperii Jura

LUPETT

intelligunt ) quam ex argumenti conditione impofuit, Vir diligens,

| nf

& gravis judicio , multoque rerum Imperiiufü , & Archivorum tri-

A Otnoti

tura atque experientia exercitus, amans patrie, non tamen fine

li«

omni Íludio partium :

ceterum incomparabilis, fi accuratior &

S"lptor

plenior illi acce(fi

ffet philofophia , cujus rationes non ubique fequi-

Rtinet

tur ; ita fübinde cum vulgo locutus, etiam ubi periculum non abefl,

T lr

neque errores vulgares femper fubterfugiens ; de quo videatur $/-

lcia .

picim'

J

Sacri Romani Imperii.

643

Md amo

picid.c hs P

ag.6o. ubi pretium illius, & quz juxtain illo defideren-

tBe-

PTR

tur, reccen

fet , laudata Editione noviffima Zob. Eicheli. Sanein

atuti fuo tempore Ze-

VA

Sy(tematibus his Juris Publici non alio malleb

cleras, quam Paurmeiflero hoc; quem ille no

n obfcure contra alio-

Md tot

rüm opinionem redte prafert 7/heodoro Reinkingio, Scriptori etiam

Y pl

Dene ad-

Sy(lematico & Hypomnematico, quifübtitulo Regzgizzs Secularis,

& Ecclefraflici jus Publicum exequitur. Placuit ille vulgo oftenta-

at pl

tione qua

dam mulcz lectionis, & allegationis prafertim Juris privati,

Inpei

habuirque ingentem ab initio famam,

& novitate quadam methodi,

u d

ciliarunt etiam magmi Fautores, & familiaritas cum

iublm

quam illi con

Principibus.

Sednzvi funt operis nonferendi, quosinter Beclerus

rgiw : (

& manifeftam affentatio-

Lc. refert. I. nimium ftudium partium,

x feedum

& libertatis Germanica pra-

(s reut

nem, in magnum veritatis, rerum ,

nia ad hypothe(in femel ftatutam , Rempubli-

judicium , áura om

refert : vix alio hanc ita aperte

lt ]Q

cam noítram effe Monarchicam ,

u quædam

2. Philofophiz interioris ,

& profunde im-

audente affirmare.

h HPPMCL

erte etiam ubique prodit , & non feren-

éccs, Ut

peritiam: quam nimis ap

dos errores per totum |

ibrum fubinde admittit autor ille in ipfa

jiaos o

principia Politica impinge

ns: quod per partes oftendere facile ef-

rjostittuf

fet.

& novz faciem ubique confufam,

;. Reipublice veteris

Staumite

1 mores fuit.

4. Hiftoriam non ita traCta-

quod ipfi inter artes ve

y indte

tam ficut traCtare debet is,

qui Rempublicam fuam noffe, .& ícri-

, W

e cupit.

Addatur his judicium Sz/picii l. c.

bendo juvare ac crnar

[ agno(cit)

de hujus fcriptoris laude, autoritate , fubfi-

pag- 6 2. & - fe44- ubi

jem n

diis, & praítantia,

qu&dam , fed non minus de aperïtis ejus nævis

vatia differit.

!j

Refertur huc etiam Z4atro

jas Stephäni , qui in Tra&atu de fa-

defcribere, ac docere voluit, non

(riptore

risdillione Publicum quoque Jus

laudemin

hoc argumento meritus, deflitutus

yps t

tamen magnam adeo

À

riis, rerum diftin&ione, & prafidiorum appa-

i ROW/U'f

quippe mediis neceffa

:ium1 (qül

ratu : uti de illo judicat Sulpici

*

us /. c. pag. 6 2. ubi par judicium de

onibus, eodem titulo

fzrüdi&iomk

gperi

Chriflopb. Befoldi Commentatl

adornatis , fubjungit.

Accedit his Hermanzzi

Hermes Fafciculus furis Publici : qui

rorun u

Scriptor inter Pontificio

S po

ft Beckerum . ad hanc materiam etiam

onis & Judicii

habens, afferensque ad hanc

n

pertinec, multum eruditi

de fuo tamen vix aliquid addens, verum

"T

i

rem lumen Experientiz ;

dirigens :

l

& conquiüta"judicio

noniX

iqdicia aliorum diligenter colligens ,

imprimis

"

fim/f

A:

649

PREGIZERI Difüplina Notitia

s

n

imprimis autem hypothefi fuz ferviens, & partibus

.Hudens , nec

fitis equusnoftris, & multaetiam habens, quae pugnant cum Juri-

-&

bus Imperatoris.

Videatur de hoc etiam Judicium Szlpic L. c, pag.

joribuso

64. qui hunc Autorem plura quidem quam czteros religionis fue

(ommern

affeclas preftitiffe, fed nondum talia, ait, quafeorfim & excellen-

Qujüs ext

ter mereantur commendari.

fu, i

Subjungi his poteft Syftema [uris Publici Romano Germanici

inde nor

opera & ftudio Carol; Schar fibmidii , fuum etiamv comma ferens &

tum (ünt

pretium, cum imitatione quadam Boaccleri , multaque przclara conti-

feipti,

nens, & gufítam prebens majoris, quod excoli poffet, operis, Politi-

defiderat

cam tamen etiam CAp. 1. membr. 1. in quibusdam nonita benea Jure

Philofop

Publico diftinguens: & in Cap. 10. membr. 2. de Majeftate Imperii,

partium

quatenus eft in ipfo Imperio tanquam fübjeCto communi , juxta Ma-

lum p

jeftatem Imperatoris eodem tempore, periculofe differens :. quod

ferre cur

etiam facit cap. 30. ubide majeftate reali & perfonali non bene phi-

guium-

lofophatur; & in cap. 16. smembr. $. nondum folide per omnia refu-

quod'is

tt fententiam Boccleri circa depo(itionem Cafaris.

teduxiff

IX.

Scriptores

caffe vif

Inter iilos qui ad Syftem

atis fcriptionem putantur accedere;,

qui ad Sy-

generali

Jflematis no.

nec tamen revera Syftema compofuerunt, duos impriniis nominat

gument

du Prape

Beclerus l. c. ad Ottonis us publicum pag. 26. qui Svudiofis Juris Pu-

Phlfa d

4CCeAHDE,

blici tanquam principes commendandi íint, primum fcil. Petrzm de

L El

44ndlo, Alfatice nobilitatis decus, Canonicum Colmarienfem &

Decretorum Dod&orem , renafcentibus literis , Seculo XV. floren-

fm, j

mus Vi

tem : cujus extant libri duo de Jyzperio Romazo, Regis & Augufti

genriff

creatione, inauguratione, adminiltratione, officio & poteflate Ele-

7]'02

&orum, aliisque Imperii partibus, juribus, ritibus , & ceremoniis:

ttüm (

Opufculum fepius editum, & probatiffimis notis Marquardi Freberi

is,

illuftratam , magnzque apud omnes autoritatis, quantum quidem

illifeculo convenire poteft. Alterum Baeclerzs L. c. feculo toto anti-

tdi |a

V Irgto

quiorem, in hoc ordine commendat Lepoldum de Bebenburg , De-

eretorum Doc&torem, & tandem Epifcopum Bambergeníem, cujus

eft traCtatus 4e Juribus Regui ? Imperii Romanorums; quo quidem

&t (

Wbl

nonaliam magis Juris publici partem exequitur , quam illam de trans-

latione Imperii , & Juribus Imperatoris: in quem$criptorem, cujus

itidem pro conditione illius temporis magna eít autoritas, extant

Nt (b

quoque ZZarqu. Freberi not& poftlhumz,

T

a Berneg £ero cum ipfo

thtj

Lupoldo editz,

qu

as

lf

Q

X- Se'

m

C

645

nonmes d

'Sacri R*o*ï;dm' Imperit.

dem,

X

n

. um i

'"Seqnuhtur *Scfïptofes 5yf

.zzticz' qui Jus Publicum totum ma- gg,-;l,,,,;,,

TO

joribus operibus excoluerunt : quos inter primus de illo ita prolixe syftemarici:

ipins f

commentatus eít , collectionis ubertate affluens Dominicus Arumans, majorum

X trcade

cujus extant collecta Volumina quinque hujus argumenii, & Difiar- Operum.

fus , quipartim ipfum, partim vero alios Autores habent, ut pro-

Cemaid

inde non fimplex judicium de illis efle poffit; non omnes enim illo-

v feres

rum funt adeo accurati : pravalent tamen, qui magna diligentia funt

Clara eutt

fcripti, in 4wream Bullam , Q Tractatus Ze. Comitirs. . Caterum

ris, Dolit

defideratur in Arumao notitia rerum antiquarum, tum cognitio

iborea u

Philofophiz : reperiasque multa apud illum de plano arrepta, aut

t Imptti,

partium fEndio imbuta , aut confufetradita, ut hujus fcriptis nemo

j ul

folum poffit niti: unde juverit, monente Beclero, Arumaum cone

n : QUi

"

ferre cum Limzao, illtus difcipulo, & ex mutua collatione rei ipfius

Minet tamen hac precipua laus Zrgmenm,

n bac p

genium dijudicare.

oryatit

quod-is primus ftudium Juris Publici, diu ignoratum , in Scholas

reduxiffe, & aliorum ingenia ad ulteriorem culturam illius provo-

caffe vifus fuerit : quanquam etiam quinque illius Volumina alicubi

generalia nimis, & ad ftatum Imperii haud precife pertinentia ar-

u at

niis um

umenta, contineant.

Videatur Szlpicius l. .c.v p4g.71« C féqq. ubi

víis t

plura de hoc Autore.

"

[

« Et prafato ob

. Limuao quidem nemo in hoc genere Scripto-

il t

n 4

gt

rum , judicio Zecleri /. c. anteponendus eft: Ille enim praftantiffi-

»

V

((

mus Vir multa experientia & qpiAezeyía in Tomzs furis publici dili-

GUM

j d AU

gentiffime & luculentiffime , magna copia eximius, collegit pleraque,

d

Av

& in Tomis Additionum fupplevit: in quibus induftria & Notitia

yudat

ceremont

Rerum Germanicarum incomparabilis, major tamen in pofteriori-

t

"i

uri H

bus, quam prioribus

confpicitur, & infignis quedam libertas fcri-

fl

bendi laudatur, ob quam etiam zzotation

&i illius in Capimlationa

(criptz publice effent,

Jo toto

Imperatorum €

Regum Rom. Germanorum pro

(

nifiautoritas Zarc

bionis Brandenburgiciinterceffiffet. — Quanquam

pf

?

autem fludio partiu

m videatur effe vacuus Limnazus, tamen in Re-

1iems FUjui

publica noftra fovit

Optimatum Statum , a Bodjno fugiliatum : in qua

n

&e verfatur circa diftinCtionem inter formam

T

Ü

controverfia ipfe non re

five ftatum Reipublice;

& inter adminiftrationem Status : Cozrin-

ofcm» CU;L

eteris Hiftorie, & quod

r

$ D

gius etiam in ill

o defiderat peritiam rerum v

Beclerus ipfe fatetur ; q

uodin Phi-

antiqua confundat cum novis: &

lofophia (cujus lumine interiore d

eftitutus fepe fallebatur ) fi quan-

9

py

Nnann

u f

650

PREGIZERI Difiplina Notiti

DupstRaCta

do difputatio?äfübtilior incidat, non femper adeó acäuratus' üf.

Dronfvic:

Caterum quale judicium Severisi de AMonsambano: de illo fuetir ,

hwsthar|

conflat ex illius libello Ze Sratz Imperii Germanici. 'Voluitoccurrere

! tb hinc:

molihujus Autoris P!ailippm Andreas Oldenlwrgerw, in Ligzseo, ut |

,5 Sy!piciw,

vocat, Ezucleato, cuifuas infperfit notas, fubinde quoque inftar

: |

Pet

farcinz: majusoperz pretium facturus, (1 Autorishujus, qui inaliud.

2727

compendiumredigi poffet, principia G fententias pre(fiusexaminaf-

] dtferipti

fet, & diligentius cortexiffet, INovillimeé Zbarverus. Fritfchius de

hationte n

Jure Publico Ligzeibene meritus efít, edendo adillud Tomum no-

Thox :pp.

vumac Tertium Additionum, cui varia Acta, & monumenta publi-

tommen

caex prafentibus Comitiis quoque defumta , utiliffimé inferuit, jun-

Qu

&is Annotationibus ad Jzffrumentum Pacis IVeflphalica , & Tabulis

fis Publi

Paczs Neomagienfis. Sed de Limnao plura magno favore fcripta v.

apud Swlpicium l.c. pag.76. €? féqq. ubi refpondet nonnihil cenfurz

dbfolutu:

inter ho

Severini de Monzambano , &

Limuuso Euucleato.

judiciqm verum addit de O/denbargeri

quoquel

! Ddimin

. Tertius hís jungi debet, obfervationum cura laudandus j'u/hä

4 dul

Sinolt , cognomento Schatz , Profeffor Academiz Gieffenfis prima-

&tlam n

tius, & Cancellarius, Vir literatiffimus, & magnis negotiis adhibitus,

multisque legationibus ad Comitia Imperii, variasque Principum Au-

| Publici

las defun&tus.

Edidit is Collegizm publicum de Statu Rei Romana ,

Nor

duobus Voluminibus comprehenfum : in quo multa egregié colle-

&a , partim etiam obíervata, & difquifita funt : quoniam tamen

fíe? autc

Qteri

ipfe nonomnia confcripfit , fed Canditatis Juris, quos libris inftru-

Tantcam

xit, quique ctiam interdum manum operi admoverunt, compilanda

Opus du

