ex recepto Primogeniturz & Majoratus jure , Vuütataque Filiarum illufttium re«

.um L. 77. 5!6!

nuntiatione apparet.

*

v(enftdi

II.Quemadmodum autem confüetudine introdu&um, ut etas major mino-

, M MMM' &

xem repellat, 75a22. de 4, primog. pref. n. 3. fequ. Schickbard. de L vegso n. 3. ica

s n

quoque diuturni mores, confeníu utentium comprobati; fexai Maículino prz

aü dflll&l)vpli' '

fasminino przrogativam tribuerunt, in rantum ut bodie in plerisque familiis ac

, uidoct

provinciis orbis terrarum in Jusfere abierit hec Faeminarum renuntiatio, tefte

yi nl

Fichardo T. 1. Conf. 2. 1. 8, Kuip[ch. de fideic. fam. iMuflr. c. $. n.206.. In quibus mo-

diL M"i Á

ribus nihil eft quod Juri . Naturz f. Divino contrarietur, quin potius omnia iis

p. lnj?f -W' a(' .

con(entanea fint : illa enim dignitatis przeminentia fexui maículino a Natura tri-

;! OZU. L';'C'!

buta, nec non prazftantia judicii, ut & fortitudinis alizque multz pretogativae

51

getum i

fatisinnuupt, naturz haud abfonum effe , in fucceffionibus etiam fexus rationem

j

m

haberi. — ZMwfc, de feec. conv. € anom. cl, 1. concl, 4« lt, Bom.rri. Kmpfch. c. IY« C.

aol

8. 0. 123. drm. de Rep.l. 2. c. 2. Set] 12. 1. 61,.— Quibusnon officit, quanco Libe-

m m

ri a Natuta ad Parentum hareditatem vocari, paternaque bona Libererum caufa

n i

acquiri afferitur, ut a Paslo 2dpoflolo im Epifl, ad Rom.8. v. 17.8 ad Galat, 4.w.7,

& Paulo 1Cto in L. 7.pr. de bon.damnat. ne dicam barbarica notetut obíervantia

M

ipíamque naturam accufans , qux filiasa Parentum fucceffione excludit.| L, . C.

j 0jn

de Libb. prater. L.14,C. de Legst. bared. $. 15. L. de bared. que ab int, def. IN. 21. pr.

€$c. 1. Erenimlicet fucceffio Liberorum fit naturalis, Liberique zqualiterad Pa«

iil

T

rentum hazreditatem vocentur, Juritamen Civili celidtum dererminare quantita-

tem , quz ad minimumin teftamentis vel padtis fucceffiorius obfervanda: aliquam

at

enim portionem Liberis relinquendam natura jubente conftat, quanta autem &

qualis illa effe debeat, hoceft, quod non natura fed Legibus cft definitum , funt

verba J/luffris Exenckelit, Baroris Hoheneccii , intr. de priv.par, C2 Libb, priv.14.

Imo etiam fi hoc non effct , pravaleret tamen

P. 1. 6,12. 8. 4 vtr[. AAlignamte.

falus publica, tanquam fuprema in Republica Lex L./, $. 14. C. de caduc. tol,

" qlW'

e at

L. 3. C. de primipil, | Licetigitur preceptum Natura fi: , exfe natos fine fexus di-

i?

attamen & hoc ratiouis naturzque focialis preceptum eft, ma-

fcrimine diligerc,

FE ÉfÉC

gis

,9001

*

d

m

972

Differtatio Turidic:

du

gis diligere patriam , illiusque falutem in omnibus noftris actionibus & *ncgmiisx

?

uruö

euilibet privatze utilitati anreponere Z 72. $..f. de capt. €9. pofil, reverf. L.6. Cf

Euerh.

contr. jus l. ntil. publ. AMut. Res qua , in f. C. comm. de Legat. IN. 34« c. 1. habebit-

que hic locum vulgata regulaz In concutfa duorum preceptorum Juris, quo-

nania

Cf

rum altecutrum tantum fervari poteft, Jevius fortiori cedere debet. 744, L. 2;. de

Rel.€8 [umt. fin, unde multa contra rationem ob utilitatem publicam recepta di-

tbus,

6vtV4

eantuz , in L. yr. $. 2. ad L. A4quil. Add. Petr. 24ut. de Petra de pot. Prínc. circa

Iuhor,

Jus quaf. toll. c. 22. qu, 4. . y. 8 cit. Ill Baro Enenk. c. l. priv. 1, c. nlt, n. 24. fequ, &

In £r. de priv. 1. Civ. c. 6. . 4. ubi Rempublicam primam dicit effe cauffam,ob quam

Y,

dumeni

Jusalterius imminuerelicet, | Nec peccat Majeftas Civilis, tale quid conftituens,

contra Ius natura : quin potíius illud prudenter explicat. Lavfius de L. Regiaib.82,

Ea

s"l(n 8[ «

€$ in Di[J. de Lege $ cura Rel. tb. 20, — Salvo igitur Jure naturz non Lege folum

ceetus

fed & pacto conftitui poteft , utiis, qui ex conjugio, quoad cotera jufto & le-

gitimo, nati funt, alimenta tantum praftentur, aut illi a precipua hzreditate

l.deL,

fu, &

excludantur. — Poff, de 4, N. €$ G, L, 4. c, 1. . $. Grot.de 1. B. €8 P. 1.2,0 7 $,25.

qui & in d.c. $. 11, tradit , hancfüccedendi rationem naturali conje&urz maxime

fuleru

tüm fe

efTe confentaneam , non vero ex J. N. rieceffariam , proinde qua ex diverfis cau-

6I N

fis voluntatem humanam moventibus poffe variari,

Ij2 &

I1I. Confentit Jus revelatum in przcepto populo Judaico dato. Numr. 27. 9.

fnm dit

£. quod exftin&isomnibus Mafculus filias detnum ad avitam fucceffionem accede-

rejubet. Vid. Zepper.de LL. 7Mofaic. L. .. 22 p. 611. Selden. de Succe[f .Hebr. c.1.

die J

Et quamvis conftitutio hzc ad Jus divinum morale referri nequeat, minus nos

Chriftianos ad obfervantiam obliget, juxta commune Theologorum & JCterum

Intetver

axioma, quo de vid. Reizk. de R. $. €$ E. L, 2. cl.2. c. g0. 12. Grate cetrs l1. 6 la

pb

$. 16. ».7. obligabit nostamen füb ratione do&rinz generalis, quatenus videli-

emper

cet optimam. T. N. determinationem exhibet, oftenditque, quid DEus approbet,

fequem

Vérentj.

juftumque effe cenfeat. — Hoffenref: in Loc, Theol.1. 3. Loc. de Lege. "dnguff, de ve-

Y4 Rel, c. 31. Hugode Roy.tr. deeo quod jufl.eff 1y 2. £, 2. $. 1. Gandent, de fem. Excl.

"t!', Caz

& fucc. c. 1. 9 2. Add. Petrus Pytbeusin coll, LL. Mof. Selden. de Succ. Hebr. €8 Grot.

?ms thi

—— ?

c ) $.27. . Pariter in divifioneterrz Canaaniticz nulla foeminarum habita eft ra-

lmitamm

dlo, SeJd. c. tr, c. 1. quem & c. 23. de filiarum Zelaphehadis fucceffione latius vjde./..

M

IV. Hanc Jurisdivini difpofitionem zquiffimam judicantes plurimae gentes,

At C

eam fibi propriam fecere; uti de tota Afía & Africa teftatur Badimus de Rep. £. y. c. f«

mRmn

* N

Fult. Conf. Marp. F. 2.£on[, 29.9. 26.. Deltalia Aenocb, de A. 1. Qualk. caf. 49. pre«

Italizque Provinciis, Mantua, Florentia, Luca , &c. Tufch. lit. $.. Conc. 666.. De.

"s

t lmper

Gallia, Go:befr. ad. L. 2.. C. de colfat, lit..KSpringfeId-, de "Apan. c. I2.5.64.. De.

Hifpania,. Cov. C Gutierez. ad . gpamvis d. patt.in C. Fontanella d. patt. nupt. clatf..

&l

lum z

i Cir(:a *

$. gloff. ':w...P.k z; & prater alia recentiffimum Regina Chriftianiffi m exemp

ficut

Wm | ICi]

U

E

x

*

A

yrccmA

)

P3

d Renfintiar, Filarirm Iluftrium:

À

j

ncgutiäs

Gc

V.

ut

urelianerfis renuntiatio.

i

Dæärgbancïa, :

r!öl CQF H

; & de .Ang.lia noviffima Duciffz À

Everb. Conf. 96.. DeBurgundia Chbaffon. in Confv. Bürg.rubr. 7. $. 12.pr.. De Get-

tubdit

mania Ficbard. F. 1. Conf. 3. n.8. adrnif. de Rep. 1. 2.0. 2. Sebl. 12. . 49. Kloch. T. 3.

i q

Co»f.101,5. 3. Quae gsntes, ut moratiotes, l. Cantabris, folasfiliasinftituen-

Lt

tibus, Strabe L. 3. Geogr.1. — Tarentiois , filiis preter arma hihil celinquenribus,

t

Gvevar. borol. Princ. 1.2. 0. 26. 90,279, merito erunt pïæfczendæ. Adä Am'an.

rf

Robert.ver. jud. L. 2, 0. 4. Kmp[ch. c. tr. c. 2. s. 209.

,f

V. Jus Romantim Juftinianeum magis huic confuetudini refragari vid

ä-tuf;

n obqui

dum enim Lex XII Tabb, przponeret Mafculorum progeniem pz.I. de SCto Tertull

onfltuens

& Lex Voconia ultra quadrantem Mulierem hzredem initi uere vetaret. Paul 4«

Regimh.æ.

Sent. $. IMuguft. de LL.&9 SCtis pu154- mediz vero Tarisprudetitie com mo-dtas vi«

J fm

deictur ita ['ara conftitai, ut plerumque hareditates ad M.(culos cozfliererit $. 3.

j

l. de Leg. 4gn. Succ. $.15. L. de bared. que ab int.def./ Valeniiniinus, & Theodo«

a hn«

fius, & Arcadius Imperatt. in L. 4. C. 7beod. de Legít. bared. (exas diffsienriam fu-

P

ftulerunt,que Lex aliquarenus murilata exftat in L. 9. C. de fuis $ Legiz, bared. quo-

r a

rum fententiam ipfe fuftinianus confirmavitin L. 14. C,de L:g t bared. N. 2i. pr.

direrinct

€.1; NI e, 1. Accedit communis Statuum Imperii con(züfüs in R. Z de.auso

Y

4

If2!.*

»

! 1529. quibus fan&ionibus Juris Civilis contraria Statuta condere odio-

Junt. h

fnm dicit Betf. depat£. fam.id. c. 10. p. 640. "Alb. Gentil.de 1, Belli L. 1. c. 3. p. 26, Bo-

ancmacccdc-

rell. Conf. 49. n. 66. . Scd ficuti antiquam L. Voconiz & XII. Tabb. nec nonme-

æ[.Htþïvf'f'

die Jurifpradeniiz determinationem ratione modi faccedendi Divis principibus

intetvertere licuit, tanquam difpofitionem Juris pofitivi, quz, ob evidentem Rei-

n,& Crunt

publ.utilitatem , perfe , ficut ceteraomnia , inftabilem ac mutabilem , V. 7. . 2.

punl H

femper mutati poteft £. 22. 4« L L. mutata rurfus ütilitate & neceffitate publica,.

renus r

fequentibus quoque temporibus anriqua Jurarevocare & antiquaram Legum rce

verentiam novitati Legum anteponere licuit, L. 14. verf. bajusmodi C. de legir, ba-

us d

red. Copf. Tanta. $. 10.de confirm.forum. idque vel expreffe, per Legem contrari-

i dv

jJt

7 Eï/'

am, veltacite, per diutornos mores confeufa utentium comprobatos , qui Legem

gon

imitantur $. 9. /. de 4. IN. G.€$ C, L. 25. 08 27. de LL. L. 2. C. que ff long. confu Breul.

j

yjio dl

de Renunt.cau[. 1. c. 2. . $. qui c. 3. oftendit neceffit: tem publicam introducendz

hus o

hujus Confvetudinis, &9 Z4ufcul. de f'cc. cau, CU anim. membr. 2, cl 1. concl. 4

lit. B.n. 125. ex Otlosh. conqneritur, Tuftn'ani conftitutionem multa geneto-

(z Nobiliratis capita fe

peliv;ffz, multas fliaftrium Virorum ftirpas eradic:ffe.

1712

iiiin contrarium addudi nil movent, fiquidemibi Siatu-

(up"

Textus Receffuum Impe

»

um Imperii mens non fai

t omnem fexus diffztentiam in Succ: (fionibus tollere,

"d

t

fed (al;e'm ampt

dtare moteriam litis, quaz ex am

b;guitate iextuam Turis commue

h

ffionem Liberorum Fratrum fine This (uis pitráo fuccedentium,

J g!;h'f D

nis citca Succe

capita fieri deberet, fepiusoria, Óa magni

)

lgt

utrum fcilicet um in füirpes an in

Fff fff 2

n

! nomi:

f |

M

j.

-

974

J szærtdtii furisicá

Eunmm

nominis ']Ccis pro & contra erat agitata, quorum argumenta maximam partem

jusaüte

€xhibet Zacb. ad Jr. F. 2. D.16. th. s. lit. B. Add. Strych. de Succ. ab int.c. 4. art,

n

Z 5'!' 6'0 U 7'

numiat;

VI. Ex di&is de rationabilitate hujus Confvetudinis fufficienter conftare

Y

credo , ea fiquidem conívetudo, quz bonum publicum intendít, nec juri Na-

Miettit

turali vel Gentiam adverfatur, merito pro tationabili habetur. Reink. de R. $,

fcníüm

€$ E. 2.cl, 2.0.9.9.10. De diuturnitate autem temporis a&uumque frequentia fa»

teflantu

tis teftantuc Renuntiationum Inftrumenta , videnturque hzcelífeitanotoria, ut

btrt o

ulteriori probatione non indigeant. c. z. X. de Zeffi£. cog. Gail. 2. O. 31. s. 17. Carpz..

hgunta

P.2. C. 3. D. 22.5.4. — Exquibus con(en(usillius, penes quem eft Legem feren-

0ftt af

darum poteftas, colligitut, Gazl. c. /. » g. & 15. 2Mynf. &. O. 1. Valt. F. 1. Conf.

tittione

AMarp. 233.9.75. Qua perpendentes Ecclefie Romanz Praíules , renuntiationes

ptiori q

hasíce , tanquam bonis moribus neutiquam contrarias, modo juramento confir-

Nic, E

matz, & aliquid dotis nomine relidum, fervari quoque voluerunt, ficut hoc

h 60- /&a

ex decreto Bonifacii VIIL in c. gwamvás 2. de pact. in6. luculenter apparet, cui

trodu&

capitulo, etfi nonnulli, ex ipfis quoque Pontificiis, non adeo magnamtribuant

] fatur

autoritatem , & illud non tam Juris Romani, fub pratextureligionis, fervandi

fcil. Juramenti , corrigendi, quam privatz potius utilitatis caufa conditum tta-

cauf.ü?

Err 1

dant, quo nempe Bonifacius VIII. Antecefloris fui Caeleftini V. fa&tz renuntia-

tionis Pontificialis dignitatis juftitiam demonftraret ac- commendaret: Verum.

Wr, ut

dicere .

cum ex multis Juris Canonici locis appareat, quanta fuerit Summorum Ponti«

Vttj&tn

ficum Sanctorumque Patrum cuta in cuftodiendis & fervandis juramentis ritecee

A0

lebratis . vid. c. 28. X. de furej. e. 2. Ced. in 6. praterea etiam u(us & obfervantia

Alt,

difpofitionem hujus capituli approbet, deipfius validirate dubitare nolo. Add.

—

Jurato

Fontanel. de patt. nupt. clanf. o, Gloff. um. Part. 2. Kobl. de

p44. -datxal.» P.2.9.7«

]

Forfler de fucc, ab int. L. 4. c. 24.

?

t

grariag

VII, Ipíajam Renuntiatio ex hac confue

udine pfoHue'n-s qgöad' pocifiïmæ

-

faa requifita haud incongtueita poterit defcribi , ut dicamus effe juris fuccedendi

-—

Iiünc p

'l[qUC P!

ab inteflato debiti in favorem agnationis & utilitatem publicam a foeminis facta

I*I"IIZI

remiffio,. plerumque jurata, ufü & conívetudine introdu&ta & permiffa. — De

QOt(enfr

nominali Definitione , quare non fuerimus folliciti, fecit aliorum cura, qui pro-

el'i'Pru'

lixiori calamo Renantiationis materiam fibi pertra&tandam fumfere , quibus addi

merentur ,. Pardulpb. Prat.in Lex.in Tur. verb. Renunt. Briffon de F. $. ib. 16. verb,

lt alio

Renust.Genetis loco nobis commodum vifum fuit R emiffionis vocabulum,quoni-

am hzc Renuniatio liberat a vinculo Obligationis & naturalis & Civilis illos, qui

"d. cwm

4 &üas,

fo:minis vel legitimam relinque, vel bono zqualiter cum iis pattiri debuiffent.

W.Igg, ä- 2

Kellenb. de Renunt.qu.1.5.18, . Necenim Refütationisaut repudiationis nomina.

&ere huc quadrant ,. 8quidem illud in Jure proprie Feu

o

dis.cantum tribuitur , h.-u.-

X

jus

i

?75$

de "-.R'enu'rztiæf. Pilï;zh:m* Iiï'ujïrium

n

jus autem a revnunaiatione dif&:remiam'plu*rib*usdemonf'trar', Kellenb. c. £. n.29;

eth

€4 Befold. P.4. Conf. 271. ». 42.

quanquam in praxi quoad hanc materiam Re-

nuntiatio promifcue tam de jure delato, quam deferendo dicatur.

lure

VIl1I. Caufía Renuntiationum Efficiens proxima eft Cosfen(u Fominarenume

v

tíantit, certum enim eft omnem renuntiationem prz(upponere animunt & cone

!' RISO

fenfüm renundantiantis £. 14. $. 9, de 2dedil. Ed, c, qztam periculofum $.V1. qu. t.

Vil

teftanturque omnia Renuntiationum Inftrumenta, illas non exSieceffitate fed li-

T

bera volüntate procedere, hzc enim vel fimilia verba in omnibus Inftrumentis

(f

leguntur, tít linfetu tecbten gutentoiffen ? toilfen unb fürbetradytung/

fertte

pbit allen SSetrug uno Surd)t. ^ Echoc videtur verum eff*, five de Renun-

o

[

D

tiatione in aliqua familia iatroducenda, five de jamintrodu&a quzratur: De

MOR

priori omnes confentiunt , de pofteriori vero controvertitur, perea, qua habet

Q tl

ANéc. Everb. Iun. F. 1. Conf. 6.9. 9. €9 F. 2. Conf. 29. , 6. Spring:fbld. de 2Apan. c. 12.

(

n. 6o. [egg. qua tamen nihil aliud probant, quam confenfumin renuntiarioni in-

AU CUi

troduéta conditionatum effe & reftritum quadantenus ad confuetudinem ; pacta

ntribuang

I ftatutafamilie , quem tamen etiamconfenfum effe , probat L. 27.8. 5. 2/od set.

Ál

cauf.arg. L. 22. d. R. N. Vid. Berf, de pa&l. C9 flat. il c. 8.p. 267. 9 404. feqa. Myn[.

du

Bec. 1, Reff. 10. m. 31. [eq4. Kel. de Rennnt. qu. 7« n. 6. idque in tántum verum vide-

eutit

tur, ut nec nuda promiífio de renuntiando Effe&um vere renuntiationis pro«

du

ducere valeat, fed differat adhuc a vera Renuntiatione ut pa&um de emendo:

g

vendendoque ab ipfo Emtionis & Venditionis contra&u , Z44»fcnl, de facc. conv.

€4 anom. cl, i. suembr. 2. concl. 5. lit. F. . 234. quam tamen fententiam cum Cevar,

j

ii

ad c. quamvis de patl. in 6, Rel, 3 pr.m. . limitat. Kellenb, v.tr,

jurato facta, Add. Gipbas, do. Renunt. c, 1. p. 212.

qu. 7. f pfomi(ïioillæ-

N

IX. Illius quoque, cujus hareditati renuntíatur, nec non ejus, in cujus

hn

gratiam renuntiatio fnícipitur, confenfus erit requirendus, idque ideo, ne ra-

potimmf'

tione prioris Renuntiatio tertioiillisiníciis fa&a inducat votum captandz mortis ,

fitque plena triftiffimi & periculofiffimi eventus L f: C. depact, Piffov. P. . quaff..

. edtn

3/], 1. 2. 2. €9 qu. 6 n. 40, Carpz. P. 2. C. 25. D. 10. 9 17. qui & D. r9. (ubfequentem

Pl

) D:

confeníum:fufficere tradit. Add. 24ue. Faber in Cod,L.2. tít. 3. Def.10.9.2. Covar. c. L.

Rfl. 3.?7'- "o 60

Ratione pofterioris vero conftat ex Legibus, pa&um adalios,

pll

p

$4

ddi

quam cum quibus eft initum, non effe porrigendum Z,27. $. 4. depatt. necrem:

u

inter alios a&am aliis prejudicare, £.2. C. inter 4l a&t. l. jud. al non praj. L.63. de

qonl"

re iud. cenfeturque renuntiatio in dubio ejus eontemplatione fada , cui fit , nec

adalias, quam períonas expreffas, extenditur.

»s,

2.190. C* 218. P'ult. F. $. Conf. 25.9 238

Gædd. Conf. 2Marp. V 1. Conf. 26,.

!

ücntv

omlül

X. De populi denique vel Statuurr regni confenfu quaeritur, an & ille fie

rius in Renuntiationibus Foeminarum, quibus ex natura regni quoque

Ó hi

aecelfa

1ui

FE f£ff 5

K

$-

asss

976

Difzrtato, | ?t.er:':?im

)

m

r s

ad coronam adfpirare licec? Quod Begat Belluga in Speculo Princ. contrariata-

iaudi P

tür, fion

men exempla paffim reperiuntur. — Et fane inregnis, que modum habendi ac«

ceperunt a populo, & ex libero populi confenfu fa&a funt hzreditaria , affir-

TR

Vive f p

-

mativa magis atridet , intantum, ut, licer de fasminarum facceffione in dela-

ipatg, q

—

fodo tan

tione regni nihil plane difpofitum, ob prafamtam tamen populi voluntatem

fominas, ultimo quamvis loco & omnibus demum Mafculis exftinis, vocantem,

tttti3, de

ejas confenfumpadbibere, fi non juris, quod tamen fimpliciter non negaverim,

XIII

certe confilii effe, exiftimem. Vid. Gror.de I. B. €9 P.L. 1.6, 3.8. 1. L. 2. 0. 2 $412

—

tantes p

XI. Perfonz renuntiantes funt Foeminze proxime ad hzreditatem ejus, cui

qud accid

renuhtiare volunt, venientes, itatamen, utillarum renuntiatio etiam reliquis

nen Tutt

in remotiori gtadu conftitutis nocear $. 7, Z. de, facc, cogn. AMantic, de conjest, ult.

filiiras fa

volunt, l. 11, tit.14, ".6, — Licet enim in Nepote ex filia mutetur fexus , nonta-

d Sicar,

men mutatur ratio exclufiva, qua eft favor publicus confetvandarum familia-

lium, &L

rum zdIbert, Bruum. Comm, fap, ffat, excl. fm, avt. 6. n. $9. [e24, qubd & ad

ite imþct'

nepetem ex filioextendit, Zdwcul, c. tr, cl, 1. smembr, 2, Concl. 6. lit. C. , 242.

amori's &

Qaod fi

m

;femina renuntians Parentum fata antevertat, Nepotes ex £a ratos hac

ll enim

Renuptiatio ab avita hzreditate haud removebit Gweierez, ad c. gsamv, d, patl,

tcmpm. ?

i

in 6, [umm. nec redundet. »,2, 5

Covarr, ad id, Rel. 3,6, 2. , 4.€$ $. 7. , 6, noh.

TéDUntiare

enim ex Jure Parentum fed ex Jure proprio füccedunt AMaraztb. . Dif. ro, s. 20

T proced

feq3. inprimis (1 Mater nullam dotem accepit. Idem$.2,».7. Add. Kell. 2.25.

XIV,

per tot. nifi Statuto Renuntiatio introdu&ta, vel Parentes pro.fe & (uis hzredi-

-

Ptettm Q

bus renuntiarint. Carpz. P. 2. C. 25. D. 12.

Dum autem foeminarum tantum.

AT teyu

mentionem facimus, non omnem Mafculorum renuntiationem negamus, uti

h Succegl

quidem nonnulli facere conantur, ea potifüimum indu&ti ratione, quod hic

tte qum |

ceíTet caufa renuntiationum finalis.

Vid. Zaf.in L,61, de F. O. n, 46, Mwufeul. e

Dulli m

[. coucl. 4« lit. B. 2.153.

Conttarium enim oftenduat.

Gutierez. c. l. famm:4

Pïl.fj. Pdi

fília . 4. Bach. ad Tr. D. . 1b. $. Covarr. Rel, 3: $. 1, n.2, Brenl, de Renunt. canf.

—

CUH[", Tat;

4« €. f.. Kellenb. q4.1. n.17.. Sed de his agete noftri non eft inftituti,

ftlim ij

XIL Solz igitur Foemine conítituunt Subje&tum hujus Renuntiationis,

E E

|

K 1109 t3

inter eas vero pracipue Nobiles & Illuftres, utpote quibus pra aliis quaedam

| U.

concedenda. e, 28, X. Ze prab. Bucholtz, in Refp, Tur. pro smatr, Princ, eum

WBote Cju

Def, Vx. forore n.62. feqq, ibique all« Mufcul, c, try concl, s. lit, G, n 229. qui

Wetnoro.

& inter plebejos eam nonnunquam locum invenire oftendit. | Nec intereft Ma-

g

jores fint Í. Minores, per 44ur. Sacram. pub. C. fl aduerf, vend, Dautb, ad &

lt Comm

quamuvis de pact, in 6, n.6o, fegq, Covarr. c. Rel, g, $. 1. n. 4. imo & juxta

f

il

eundem c, , 7 5, Impuberes pubertati proximz , Habilis enim ad nuptias ha-

Í

Il a&u fC

bilis eft ad omnia pacta & congrua & folita. Dx Moulin far la Couffume de

e debet

li

4 d

Blois art, tói, & &tas füfficiens *contrahcndis- nuptüs, fufficere quoqu

ineundi

MR Qo q

A

977

——

- de Renuntiat, Filiarum lluftrium.

d

is , fine quibus nuptiz fer

e non contrahun-

at

incundis pactionibus decoris & folit

Á

*'Z.' l)ö 2*6 Cä

2:. D.9.

abendi d

tur, non obftante L, f. C. ff maj. fact, re

m rat, bab, Cas

F

fui heredes ; fivc Eman-

arit, ii

Sive in poteflate Parentum fin

t confiitutz , atque fic

di poft N- 114. £, 1, Sui & €

mancipati aequart,

jne indid

cipata: , cum quoad Jus fücceden

voluntatr

inodo tantum. manente diverfo : Circa dotationem eti

am. quædamv OCcu

grit di-

rentia, de qua in $. 24.

s vocit

Renuknti'atio* confenfü conítet, necet

fe eftÉenun-

Lfegartun

XIII. Cum vero omnis

.

atura vel Lege non impedita ,

quale

Lv 2- C- 7!53"!

tiantes gaudere facultate renuntiandi a IN

quid accidit illis, quarum atas nimis tener

a eft $. g. I. de Inutil. Srip, qu& ta-

tem qu, d

L de Aut, Tut, vel. quas fati in-

men Tutore autore recte renuntiant , arg. p7«

um lii

L. i2, 4d L, Corn.

ii

feliciras fana mente in corpore fano privavit $, 4, & 9. 4. &

idoxit exi-

de Sicar. His equiparantur illz , quibus nimius vi

ni ufus mentis i

(eus, Dott

d'in foeminis rarius : vel

lium , & 14. X. de vit. 6 bon, Cler.cvz, XF. qu, 1, quo

atm f

de Divort, L,49,

de R. I, vel furor

irz impetus quafi extra íe conftituit, L,2.

, qui a

amoris continentiz frena laxavit N, 74 t, 4, quod in

foeminis: frequentius : Ni-

AT

hil.enim in foemína modicum ; fi amat, uritur , O

dio implacabilis eft,-con-

H

at

uz non valide paci

Íci nec valide

tempta , amens fit. lmo ingenere omnes, q

mXI

a

is.ad Renuntiatiþ«

renuntiare poflunt , in quamplurimis enim argunientum a pac

o

Vid. Caflil, de: Alien, c. 26, S-.1, m. 4.

'u DI/I ml n';:'

nes Pi*ocedit.

illa pet mortenr

. XIV. Objectum diximus Succe

ffionem ab. inteflato , f.

.ddl Keä. M'

Quod enim & de-

Parentum delata ijam fit, f. vivis adhuc illis tantum debita..

& fs

repoffint, o

ftendunt. L.r, $.7«

latum repudiati , vel potius liberi a delato abftine

fiatarm mlüül

de Succe[f. Ed. L. 354 C« de Ineff. Teft, L. i. C,

de Tranf. Nivente autem Pa-

detur effe dubium, licet non-

pegat Eïü

tre quin fpei fuccedendi renuntiare Pofïint' non. Vi

ne, (]Wd

Enenck, de

ïsïi

nullt mults rationibus id infringere. conentur , quos ctat Izfir,

146'[

[ (B;fl

priv. Par. Libb, priv, 14« PAI, 6,13. , 16, Inter e

xiguas tamen ,

quas addu-

ffit renuntiari, quam re-

u

cunt , rationes pravalet illa, quod Juri futuro non po

de priv,I, Civ, €,16,

7'20164 Sed i fe [A lO

oftendit,.

j u

gulam idem. confirmat in /r,

1

1

hic non tam renunciari furi futuro ,quam illi, quod

füb conditione autin diem

itas ex debito quodam naturali,

.cnumiazioms,

debetur, competit eni

m Liberis Parentum hated

modo dicuntur Domini bonoruni

jis t

vigore cujus- vivis Parenti

bus. Liberi quodam

, pl

J

ual, G. diff, L,z. de bon, damnat, N.1, pr. Grot,

paternorum $, 2, J, de ber, 4

6,

1

de I, B, & P, L. 2 €,7. S, 4 ut proinde in iis non. tam

fücceffio fit quam de-

)

jam finthz-

g

ij

minii continuatio- L.2r. Ze Lib

b, & poflb, & fine. aditione ipfo jure

l

o. & tales

r d

tedes,, D,z, $. 6. f quis omif. cauf, Teft, actu fcilicet primo , ut ver

I2j Li

9

fint actu fecundo. factum hominis: requiritur , quod: vocatur immixtio L.

n!

XIL Tabb. erat neceffitatis

it3 H

fiuf"

21. $, 4« de acquir, l, ov bered, qu& ex LL.

i

de cond,. & demonftr,

(j

p

invitis. quoque fuis. hqeredibusz obtingeret hareditas £,J«

gt

äszæfQ'ï(

g

Á

978

Abæ;?dtia-"juridicæ

Pa

ass t

a Pratoribus tamen per beneficium abflinendi poftea eft nürigatum"g."z. Ze b'.er.þ

frimam

Mgndam

qual, & diff. L. i7. pr. de a. l.o, bered, L. 39. de Leg., — Idem dicendum de

1

AV

jure Liberis in bona defunctli alterutrius Conjugum nonnullibi locoruml compe-

b

n

tente , quod Devolutionis vocant, de quod vid. Stockman, de Ture Devolut,

l

ude &

c, 14, Et quamvis fint qui afferant Patris hic fübeffe turpitudinem filiam contra

Jus fasque excludentem, vel faltem de hzreditate five fucceifione renuntianda

teditati

cum ea pacifcentem , injurii tamen hi funt in Parentes, cum hujus renuntiati-

| Q tempc

|

|

lereditat

ohis ratio ex familiarum ac Reipublice utilitate quzrenda : Imo fiadeffet qua-

nam turpitudo, quanquam nondum oflenía, tolleretur tamen per confuetudi-

hmper ]

dem Renuntiationem introducentem , quod en

/

f0 42,

im Lege, tam tacita, qugm exe

Wde vid

preffa ,,permittente fit, turpe dici nequit.

1

Quàm di

XV. Dicla de hareditate paterna locum quoque invenient in hareditate

!

fqu. N

materna, ad utriusque enim Parentis hareditatem ex charitate fanguinis liberi

tiationibi

aequaliter vocantutr , L« 4 $& 2, de agne 6 4l, Libb, Barz, Decif. Benon.97. n,

i 1H27, n

34« Cravetta P,3. 0 486. n, 7,

Ubi tamen Patri ratione Ufus fructus fibi in

Idt c. I. |

bonis.maternis competentis nullum creatur prajudicium , $, 7, 4 per quasperf.

e lItyoj,

euique. acquir, L.6, pr. C. de bon, que Libb. Sed is ipfi falvus manet , modo

Ióg, Afl

non renuntiationi filiz expreffe confenferit, tum enim per confenfum juri fuofe

qui omp,

abdicaffe cenfetur, ita ut amplius ex perfona filie Ufumfructum petere nequeat.

Ieferum,

Idem obtinere volunt, fi Mater teftamento alium loco filie renuntiantis hare-

Télittem

dem inflituerit. Vid. late Gurzerez €9 Covarr, ad c, quamvis quorum ille z5

PU

fümm, nullum ad bona G c, hujus ie Rel, 3. $, 2, cum Paul, de C

[ d N

pr. C« de bon, que Libb, Íententiam conciliat.

4ftro in L, f

Se þm&

XVI. Naturalis denique ratio, ponens primo amicitiam Parentum &-i.i4

TenUatiar

berorum , ad fratrum de in amorem exinde ortum progreditur , unde & frater-

nabona ab inteftato ad Fratres Sororesque devolvuntur L. f. C. quor, bonor.

A CUdum i

atque fic pariter Obje&um Renuntiationis confüituunt. Uni tamen Fratrum

li& fos

facta renuntiatio portionis ab altero fratre ab inteflato ad fe venientis reliquis

! Qtm ub

non prodeft, cum Renüneiationes ftricte fint interpretandz. — Secus fi Renun-

Til líce

tatio bonorum paternorum uni Fratrum facta, ibi enim reliqui ad partem re-

t"ioö:

nuntiatam fimul admittuntur, arg. L. 9. ff. de fuis €? Leg, bared, nifi infuper

Wtf

illi, cui renuntiatio facta, res fpecialiter donata, vel alias donationis prarfum-

ttatioe

tqti

tio adfit, arg. L. g. iv f. pr. de Donat, L. 23. C, de patt, Gutierez ad c, quam-

AtUS i

vis, n« G. feq. Kellenb, qu.16, per tot, Sic quoque filiz

limplicitet renuntiantes,

Al

vel Statuto a fucceffione exclufz , non numerantut inter

1

N

iberos , nec partem fa-

Torftc

ciunt in computatione Lecitimz. P7zz, quafe, Ill L, r, 'qät; 2r, Si vero füb affi-

Wt

gnatione certi alicujus dotis renuntiarunt, non quidem quoad augendam Le-

gitim am-

'6Q R (

u

ww

979

—

I

——

z

Je Renuntiat, Filiarum Ilïþjrium.

2;

delu,

gitinam in numerum Liberorum erunt referendz, bene tamen quoad eam nu—-

2.

um d

nuendam. Carpz. P. 3. C. 1. D. t4. Strimv. S. T. C. Ex. X. tb 3

XVII. Nihil autem refert bona illa mobilia fint an immo

bilia , Breul. de

qnpe

Drotit,

de Renunt, cauf. 2. c. 4 , 7. corporalia an incorporalia , prefentia an futura,

AUE

unde & a quo illa quoque fint quafita, intuituque familiz in eum, cujus ha-

reditati renuntiatum , translata , an alio refpe&tu : eft. enim renuntiatio pura &

untat

d

munta

ex tempore interpofitionis zílimanda, executione quamvis in cafum delata

hzreditatis fufpenfa, hoc enim difpofitionem àliquam

non reddit conditiona-

fitque

lem pet. L, 54 C, qu. dies Lege ced, L. 49. de Leg.t, L. 48, de V. O. Kellenb,

yeude

U. 42, 1. 62, feqgg.. & hoc fententia rationi & cauífe Renuntiationum finali

quam lg

valde videtur conveniens, utpote quz confervationem familiarum refpicit ad

quam divitiz opesque neceffarie , Kellenb. c, 1, Carpz, P. aCC ID S 4b

rpantitt

feqq. Nec quicquam facit claufüla : Rebus frc ff antibns , quam omnibus Renun-

poins 1

tiaionibus tacite ineffe volunt, Ge4Z, P, i, Conf. Marp, 27, n.183. Kellenb,

RMM-W' h

qH. 27, 1.7. Carpz, €, l, D 23« , 2, easque non poffe extendi ad non cogitata,

1d, . c, l, D 0. 2, add. L, f. C de non num.pec, Lyzz. de C, E. F. e16, X

us i 1

de Iuvej, qua de claufüla vid. Tiraquel, 24 L, fi unquam C, de Revoc, Don, ,

y quit)

al mOGfJ

165, Alb. Gentil, de I, Belli l3. e« 14« pesoo, Vult. Conf. Marp,21, P« 3. 72554

qui omnes eam non ad bona quibus , fed perfonas , quarum caufa renuntiatum

mj f

referunt , ita ut deficientibus Mafculis foeminis denuo pendatur aditus ad ha-

reditatem renuntiatam. Mu[cul. membr, 2. Concl. 6, lit. L. 1. 270,7

ia

XVIIL. Eft vero neceffe bona effe-allodialia, de Feudalibus enim ex Jure

yoru/m l

.r;'

Feudali conftat, in iis omnem: difpofitionem Vafalli ratione modi fuüccedendi

ifn i

effe prohibitam z. F. £. pr, in f. Schrader, de. Feud. P.7, . 2, n 22, & citra

renuatiationem ex ipfa conflitutione Confuetudinum Feudorum feeminz jam

ent Ü

funt exclufe a fucceffione in. Feudis , 44F.4,7, F,;2, 2, F. !1, 354 65 364. etiamfi

TA

Feudum fit faemineum 2, F, 11. 30.6$ yo, vel etiam in Feudi acquifitione fpeciali

,j I

pa&to. foeminis profpectum 7, F. t, $. 3. cum nec his foeminz prius füccedant,

j H*

quam ubi nemo ex Mafculis fupereft cir, zexz, imo nec in. Feudo hareditario,

,ri r

qllïS

multis licet diffentientibus. vid. Carpz. P.3. C.24, D. r Struv, S. L, F.ec

y[

tb, 1340 6 g, tb 9. Kellenb. qu, 26. n, 14, Emphyteuticis vero bonis recte re-

gtf

muntiatur, cum in illis quoque foeminz fuccedant. N. 7. c. 3. Ípeciali tamen hic

jj p

renuntiatione opus., Kellesb. q4, 27, quod & de Subf[üitutionibus fidei com-

T

miffars dicegdum, 1d. 4. 304 Mufcul, membr, 2. concl. 7, lit, F, n.353.feqqe

jj WW

XIX, Tot vero modis valide renuntiatur, quod confenfus ac voluntas rite

u

demonftrari poteft , quod fit vel

cxprciïe per verba dire&te ad renuntiationem

JQIRW

Ag.,

Ó

tendentia, arg. L. 3 $- $. 1. 2. C. de Ineff. Teft, L. f. C. qu. Mul, Tut. off. fu

-'

j

da aut actus Renuntiationem neceffario in

:

mb

L, 6, lle R, -G, vel tacite , per fac

xm

Ggg 88

fc11tgs H

p

g

N

9806

$ þä&rmitiojuxriäu

hm rR

rentes ,v:d L, 2, S. r« de patt, l, 142, de R. I l274 de *4; l, o, .'-bþirþed.qiän&nc—k.

toä'öä

0. Ir, Prie, 14« Po1, 6,13, 0. 8, féqg, Vel per aCtum inter vivos, e. gr. pa&tum,

fi4 lub

ftimulationem , vel per ultimam voluntatem , a7g, £. £. de Liber, Leg, Hincpro-

dul ]

fluunt Renuntiationum divi(iones in Expreffas & '"Tacitas, Gazl, r, O. 116, Dal-

ner. de Rentnt, c,3. Enenk, de priv,I, Cív. l. 3. c,05, Conventionales & citra

Fvn(. Moi

dm, cu

conventionem , Dazerus l,c, c,12, tudas & non nudas G

«pbats c, I in f. fm?-

Nfti, ne

plices & juratas , Dal, c, /, Judiciales & Extrajudiciales , S

criptas & non fcrip-

— —

tas : quibus addi meretur. divifio in Generales ,. Speciale

s & Specialiffimas f.

nui perd

itter (üc

Subalternas, de qua vid. T/ra4*, ad L. Si- unquam $,

C, de Revoc, donat,

Carpz, P. 2,. Cu12, D. 1. Giphban, de Renunt, c,

Dmf 22

, p. 317, nec non. pattitio in

2 26

perfonales & reales , ex W'ef. 4 tir. depatt, n, 4,

Gail, 2,0, 2, Dalner. c.i, in f,

XX

XX. Ipfe Renuntiationis a&tus ut rite peragatur , certa quaedam obfervan-

da funt requifita, qua vel perfonz renuntianti & cui renuntiatur communia ,

Á tequir

S' Ht' Eu il

vel etiam alterutri harum perfonarum propria. — Ad illa fpeclat Prefentia , de

polft ad

qua Gutzerez ad, , quamvis pr, n, s2« Covar, Rel, 3. pr. m

6, quod tamen ad

Btefertin

perfonas

Renuntiatiationem celebrantes reflringendum , nec enim neceffe eft

a'rjäo In

fratres effe prafentes, fi paterne hereditati renuntietur , nifi vel ipfis fratribus,

cum confenfuü tamen Patris , renuntiatio fiat, vel'etiam. expreffe uni alterive

0 t

u],c- C'. l

filiorum renuntietur. Covarr, c, 1, 2, , Procuratorem tamen ab utraque parte

it ]. réy;

mtervenire poffe exiftimo , in omnibus fiquidem caufis Civilibus , ubi de privato

Büllislo

commodo agitur , Procurator intervenire poteft. L, 26, C, de procurat, quod in

Uti de :

plerisque locis receptum, & de duldffime Patrix confuetudine teftatur Corb-

'7724724 V. 24 ,R(ï/y

P

X

?. 994 4.103, ibi Renuntiationem nomine filiarumab illarum Ma-

Who hur

zitis vel Confanguineis peragi poffe.

-

lone (

XXI. Ex certa quoque Scientia & libera Voluntate procedere debet 'Re-

muntiatio. Confenfüs enim duo habet principia, Intelledum & Voluntatem ,

actus igitur ex confenfü mutuo

E*WQ ?

proveniens , non potelt dici perfe&-—us , nifihifce

duobus fit ftabilitus , quod de

Scientia probant /, rg. verf, nec enim C. de Inoff.

Matij, )

-

lettdinis

Teff. 12, de Novat, de voluntate vero 7, 4, $. 4, f quis caut, jud. fift. Ex hifce

Plurngr

Dd. adcertiorationem Mulieri renuntiandz faciendam argumentantut, Scburpf,

cent u conf. 96. n ty, Vult, Veor, conf. Marpe24, n,i77, Mufcul; concl, z, lit.L,

il e,'f&

J ilimen

74 372. cum Millerus Jus ignorare credantur /. 9- pr. de I. & F. gn. Breul. c.

Vr« CAUf. 3. 0. 8. Enenck. de priv. Par. & Libb. priv, t4. P. 1. 6, 13« , 28, quan-

Tttion

