Affeffores f 2.

|

i faa!, W

y d

Byavari

3

|

ä ) A(l, Palat,

TEU

Secret. Bav.

Secret. Pal,

Ts

Xl. Sivota patia , Prafes vel ejus Vicarius in caufis politicis votum habeat

jurmaun

decifivum , ut Art. 4.

In caufis vero religionis obfetvetur difpofitio 1, P. & R,

d h

l, de An. 1654. & StylusSenat, Aul. & Cam. Imper.

Xll. Locus Confilii Vicariatus neque in Bavarico neque in Palarino terri-

(inus u

g o

torio, fed inloco tertio & mixto, ubi utriusque Religionis exercitium, eft cli-

qdu v

gendus. Ad quod Dunkelfpiel à Mediatoribus propofita,

XIll, Titulaturat alter alteri exhibeat, quam quisque

fibi tribuitl.w In cau-

vtl

fis vero Vicatiatus hac efto, falvo cujusque jute?

»Cäüdi! 1 quc

]s g

Q3on GOttes. Gnaben

inb "

3it

Gar(. gubtoig |

,(

Gerbittano SXaría

j

m u

in Dberzunb SiebereSapertt, aud) — SSfal&araff ben Sibein., Joerfog itt

jgc l

/it

ber Jbern 95fal JDer&og ,

9Mal&^ . S3apern , be8 Deil. Som. sXeicb8

v

ataff bep Sibein, be8 D. 2X

6606 — Gre Cidatmeifter uno &burfürft.

f2 d

Grudfeg uno Cburfürft, anvgraf

N

3u 2eucbtenberg.

7 d

Mub ín ben fanben be8 Sxbeina, GSdbwwaben, Gránd

ifd)än SRedbtens |

n

Gurfebere uno- Vicarii.

" f

:

| XIV. & XV. Defig

ura Sezreti Vicariatus. His adjecerant Mediatores

u

qo

M

uedam puncla, qu& ad concinnandam inftr

j

i

uctionem vel Qrdinationcm Sena-

j

tüs Vitgt?atus Impetii facetent,

Y

W

*Eice ee

Quomo.

yu

yp

770

z

SCHILTER de P'z'cariix ï

r

—

o

m Canc

l. Quomodo contra Prafidem vel C

,

ancellatium ptocedcnd:qm ; qu; of.

ficio f0 non füngeretur.

lls ex.

us Pala

Il, Num ada & pro

ductain pleno prælegendä; an vero alicui ex At-

fefforibus ttadenda ad referendum orctenus vel ex Scripto,

tt, Can

—Cz;ncellarii

III. Ut Sectetarii juraró promittanr, nemini fine Prefidis &

tios ipfo

confenfu, protocolla, SCta, ada & Sctipta fe communicaturos

fliere ib

*

, fub pena

perjurii.

ktt, difr

IV, Sectetarii

timadhuc

alternative Protocollum & concepta SCtorum obfetvent,

V. Prafentationes Memorialium fecundum utrumque — Calendarium ;

V eatini

TettO,

fed Prafixio terminorum fecundum Nov. Calendarium, ut in Scna;u-vAulico

fiant.

thtete d

ittüm ce

VI, Duo Cancelliftz conftituantur eo modo, ut Secretarii,

| thram:

VII. Taxatorum munere Secretarios fungi poffe, — Nifi Ordinatio.Taxæ

Senatus Aulici placuerit.

oratio ;

VIII. DeSalariis miniftrorum.

Ad hancFormulam quzlibet pars monita fua aperuit ,

& maxima difH;

h, |

cultas citca $, IV. V. VI. & XI. fait, unde relatio fata ad Principales: — Sed

( fatioty

quum neutra pars alteri amplius cedere vellet, fed qualibet in fuis Ultimis

; iditari &

perfifteret , Mediatores hanc tandem temperaturam propofuerunt iis fupet

la

di&as $.1V. V. VI. & XI. . Ut Elector Palatinus primario fuo Aff:ffori titulum

ttover(tan

Cancellatii tribuat , qui poft Prefidem cateris Affefforibus omnibus ubique

, "tapmati

pracedat, & à Prafide przfente primus ad votandum rogétur, & ità alterna-

t Opus.

tive procedatur, & in caufis Politicis & Civilibus inter partes unius Religio-

nis, quod per majora conclüfüm , pronuncietur, aut fiin di&iscaufis & intet

pattes unius Religionis vota paria fuerint Przfes majora faciat & Conclufum

| Ti

publicet,

Abfente vero Prafide interea Cancellarius dire&torio füngatur ad

tOl'(fadbl

Qu p,

inflar Prafidis, atque huic de omnibus communicatio fiat, quz viciffim &

Cancellario abfente facienda, ^ Si autem ditigente Cancellario vo/a paria fue-

Ottat

In ceteris

t exco,

riz, teferendum effe Vicatiis Imperii, ut conclufüm faciant.

omnibuscafibüs, etfi Prafes dirigat vel Cancellarius ,

obfetvetur difpofitio

Wtis À E

Sed difpari-

In(t, P. & aliorum Summorum Imperii Judiciorum obfervantia.

te,rdfba(

tas hec intet Prefidis & Cancellarii poteftatem in cafu paritatis votorum

; ut&

Qlcinta

t

i

difpli-

ebfervantia aliorum Judiciorum Imperii, Aulici nim

irum & Camere,;

Widos

Wt d Ka

cuit Palatino & revocavit Legatos, cum proteftatione, hos tractatus nullam

üie

obligandi v/;s habere, & continuandos nihilominus cífe per Literas ve! per

]

T

nterea Davatus

h

Legatos in Comitiis, |. Hi itaque difcefferunt 27..Maji 1673.. ]

Vüttee.

fe declaravit, ut Prafes in iis tantum cafibus, in quibus vigore ]

.P. & aliarum

"u lt

At-

Conftitut. Imper, majora locum hàbent, 6a in cafü paritatis facere debeat :

: tii i

que

1

&x

»

dnper. Ram, Gärm.

77!*

hst

ygid

que Cancellarius Palatinus abfente Prafide dirigat, & majora faciat; quoties;,

aliquis ex AffefToribus Palatinis accederet Bavaricis, aut ex Bavaricis unus vel '

"La

plures Palatinis accedetent: Si vero Bavarici & Palatini Affe(fores in partes abi-

rent, Cancellarius (iio voto rantum paria facere debear, & relationem ad Vi-

v

carios ipíos.

Palatinus ad hecrefpondit: Iftam brafidis reftri&ionem non di-

fplicerefibi, modo ctiam addatur: utin cafibus, ubi majora locum non ha-

It |

bent, difpofitio I. P. & Conftit. Imp. obfervetur: Ceterum. quoad difparita-

n

j

tem adhuc reliquam intet Prefidis & Cancellatii poteftatem , quoties Bavarici

& Palatini Affzffores iu partes iverint, id repugnare primis tra&atibus & Fun-

H

D

1 Mm

damento, quo Cancellarius, loco Prafidis dirigens , etiam Prafidis poteftatem

exercere debeat,

Hoc itaque redn&to & iníerto, poffe transa&ionis Inftru-

mentum confii, utrique particommuniceri, & dies Conventus iterum cligi ,

ii t

ut Inftrumentum fuübícribatur. Sed quia nihilamplius hacin re a&tum, tota

negotiatio ita inpendenti permanfit,

$. XXXIV, &ult.

gt d

En, Amice & Benevole Le&or; paucailla, qua'pro modulo ingenii at-

"

que rationetemporis & fubfidiorum fuper nobilis hujus Mareriz argumento

meditari & congerere licuit:

f Utnd

r i 1

f

Illad , Coronidis loco, jam addendo, Totam hanc de Vicatiatu con-

if

(yi i

ttoverfiam optime decidi poffe per Inftr. Pac. W/eftph: Quod San&ionem

lí

sbus

Pragmaticam & Legem Imperii Fundamenta!cm effe , Ejusdemfinis, qui coro-

U !

1

natOpus, luculenter oftendit,

j MP

Addendum ad $, I1I.

"TL

Tiithem, Chroz. Hir[ang. Edit. ult, p. 428, — Anno prenotato, Impera-

(yydi

i

tote adhucin Italia exiftente, Arnoldus M»guntinen(is AEpifcopus Herman-

[glä

( Ti

num Palatinum Rheni Comitem propter injurias, contumelias & rapinas

TL

W'otmatienfi tam Ecclefie, quam Pontifici & Clero irrogatas cum fuis auxili-

l PW

ariis excommunicavit,

Qui commotus in iram cum magno fuorum cxercitu

J melfs

tetras À Ep. hoftili animo ingreditur, & devaftans omnia in pauperes crudeli-

T

Hopf

terdebacchatur. Contra quem AEp. fuoru

m quoque mifit exercitum ; fuit-

TA

que inter €os nimis atrociter pugnatum,

in parte Palatini Comitis fuerunt

lu[

Co-

Gotfridus Comes de Spanheim , Emicho Comes de Lyningen. Heuricus

, df

mes de Katzenhelenbogen. Conradus Comes de Kitchenberg. Henticus Co-

;ng äm

l

tia in AEp. con-

mes de Didesheim & complures alii, qui omnes una fenten

5 Wl Pff

fpitarunt.

Vetrum audito l mperatoris adventu fuübito terri

ti omnes quieve-

Wïö

tuüunt.

In fine prznotati

anni Frid. Imper, de Italia reverfus, Nativitatem Do-

&Mw

fentia multorum Principum

g

mini in N/ormatia cum. magno

apparatu in prz

cele-

7

Eee ee 2

qqc

d

*

)

J

77*

SCHOEDEF 4e arbitris neceffarits ;

r t at

du

ceiebravit.

Aderant inter czteros fupradiài Pacis transgteffores Hcþrm—.- Com.

pal. R. Gothfridus Comes in Spanheim, &c. quos Imper. propter conjurate

MVilregi

pacis violentiam dure arguit, & de confilio rrincipum canes pro fatisfattione

| äsä- tonti

vinculorum portare juffit. — Quo fa&o AEp. illos ab excommunicatione abíol-

- Difrtat

vit. Porro ex parteipfius AEp. canes portare coeperunt Ludov, de Lohum &

Comes deGlizberg; fcd ob reverentiam. AEp. Dignitatismox

Wilhelmus

W

3b aftantibus r

ogatus Imperator, cos juffit ceífare.

di

Aótm povg TO Otg.

L*.M! 51 Iq

XXV.

Dbatigne

D,Srryk, i

DISSERTATIO

j äfii,/;lm;l'

j Upintque

DE ARBITRIS NECESSARIIS,

! vj.ä. [k.k

CUMPRIMIS

! Vettler,

D5 eyj

AUSTREGIS CONVENTIONALIBUS

morum, ;

AC TESTAMENTARIIS, .

Pt qui m

Germantce ,

Atpprecl

tndusS.

Geiléübrten etanmm»unb érb« 9(uétragé/oeibtern/. —

, Dapr.

PRO£SIDE

QUod etia

WOLFFGANGO ADAMO SCHOEPFFIO,

Ptlli poff

U. J. D, & P.P. Serenitfimi Ducis Würtember

gi Conüliariq,

930 m,

& Supremi Dicafterii Affcífore,

Ubi 0&0

defeuía à

La

T

Qu€ deg,

g

ONATHANE CLESS,

Bilriter |

FRIDERICO

AUCTORE,

ht g,

QU ia Odsne

E

Vüeng

V CAP- I.

Momiff

u &

DE ARBITRIS NECESSARIIS IN- GENERE,

12. nhm'l

SUMMARIA,

$.7. Do?et , compromiffa

effe lbera. oluntatis , ex jnfla iamm catt(a poffe

effe coatia.

$ z. exhibet arbiros Jurit , tam in canfa prinaipali,» quàm ad

.. Olim

i mfaura ti

puutium incidens , dura Romano , a Magiffrata datos ;

.. $. $. alias arbitros ne-

cej]"grio:,

ii

N

eumprimis Auffvegis convent. €9' te/lmþent.

273

d

lo

"

ceffarios , ob recu[atiouem u[petis juduis , à prrvatis eletlos tradit ; | 5 4. agit de

ep p

Zullregis Legalibus. CÀ. Covitatum. Imperiahum x

$. s. de arbatris. flatutariis:

ff

$«6. continet defizitionem arbitrorum . nece[Jariorum

"

in gentre , CÀ de qgtäz: in /Jffc

gtl

Dgäfermtiane praprimis agatur.

e Ll

6.

I,

aitadsc

Rbitros compromiffarios, ex mutua eáque libera parrium conventione;

eligi, indubirati Juris eft: - Compremittere enim eft res extta omnem

A

& Juris & Jurisdi&ionis neccflitatem pofita, per L.7. Cod. de Ferüs

L. 56,8.1. de Evitlionitus €$ arg. L. 27. $. 2. ff. de recept. qui arbitr. vecep.

D.Stryk. i2 Difp. de -Arbitro Fendali, cap. 1, num, 3. B. D. D. Lautetbach. 24

Zratlatione Syzoptica de Arbitris coripromi[Jariis $. 6.. Philipp. Knipfchild 4e f-

deic. famil. mobil. cap, 1 1. mum. 102.

Ecuti litigaturi inviti ad compromiffum

cogi nequeunt, ita nec arbiter invitus ad comptomiffum recipiendum tenetur,

[5,

L. 3. $. 1. Lot1. $. 4 [f. de recept. qui arbitr, vecep.. Lanterb, Tract. fyuopt, $. 9.

Interdum ta-

Wernher, volum. 6. Part, 10. Obferv. 447« "nm.1. pag. 795.

men, ex juftiscaufis, nempeutilitatis publice, metus poblici fcandali velar-

LA

morum, intricate & perennis litis, &c, Princeps, imo etiam Magiftratus, ut-

pote qui non proifus excludendus, Lautetb. 4Z, 77. Syzopt. $. 6. add. B. D. D.

Harpprecht 4e trazfatiione f1diciali ib. 9. partes compromittere jubet; Sigis-

mundus Scaccia ;2 Tracl. de /udieis L. 2. cap, 2. nutm. 18. C fegg,. Hunnii £zoy-

£lop. Part. 2. Tít. 40. cap. 3. D, D. Harpptecht. Cosf. sov, 23. num. $9. ld

dftt

quod etiam Juris eft in tranfa&tionibus, ad quasinvitos litigantesa Judice com-

pelli poffe tradir B. D. D. Harpprechrt. Cozf. 5 y. zum . 295. cum feqq. €9. Confil,

fo,

98, vum. $9. [eqq. € i2 alleg. Difp de tran[atlone judi. th. 7. usque ad tb. 14.

ubi octo caufas ad ejusmodi tranfactionem imperandam moventes longe laté-

müh'arim

»

que deducit: Schilter Exereziz. 9. $. 27. Dominus à Lyncker 4e mav[atltonibus

A tranfactione veró ad compromiflüm atgumentum procedere , & re-

apb. 3.

gulariter feread paria a Doctoribus judicari ,

docet. fupra alleg. D. D. Harp-

piecht. ia — Differt. 1b. $.

Imo in pracedente th. 7. plus effe, aliquem ad

tranfigendum compelli, quàm. ad compromittendum , flatuit, cüm in com-

;

*

promi

ffo res decidatur, fecundum difpofitionem Juris, fed in tranfa&tione,

ex equo & bono dato aliquo, promiffo vel retento, procedatur. Scaccia L. 2.

C 2. 2um.17.

II.

$.

äz:os daï)ant; tum

Olim etiam Magift atus partibus c

x Juris neceffitate arb

j W

in caufa principali, utiin bonaz fidei &

arbitrariis Judiciis, quiexequo & bono

iW ad

arbitrari de lite poterant , pet ^ 24. [f- pro focio. . 24.

ff. depafiti , 1. fin. ff rem

j

Eee ee 3

pupii

,,/W/, |

.....

774

SCHOEPFF Ze a;bitri: nec.;jäzrii: ,

p

pupilis [aluam fore , 10t. tit. Cod. arburium tutela, Emeticusa Rosbach iz Proceffie

dirim

judic. tit; 6. num. 4. Stuv. Exercit, 8. tb, g6, tum ad articulos incidentes defi-

lois df

niendos , veluti ad probandos fidejuffores, per l. 9. ff. qui fatisd, cog. 1.7. $. g.

nir,

ff. de minoribus 1. fin, a. quibus appellare non licet vel ad quantitatem bonorum

UA

zítimandam, an alicui plus, quàm per Legem Falcidiam licuit, legatum fit,

lit, N

l. 1. $. 6. frcui plusquam per legem Falcid. Brunnemann. ad Z 1. 7 4 ff €$ ad L r..

Stzach,

num.9. Cod. de receptis s. Rittershufius ad Novellas p. 9. cap. 5. nm. 39. Mül-

, rvariaprz

ler ad Sttuvium Exerc, $, zb. 96. lit, a. Ludovicizz Difpuz. deeffettu $ obligatione

| 004

landi$.14, Qui aDoGtoribusarbitri Juris atque judiciales nominantur ; & ,ut

| njgur

veti Judices , publica au&toritate conftituti , ex tenore Juris communis , officio

üf.is,

fuo defungcebantur, |Sedcum hodie Magiftratusipfi hac de re judicent; Hering-

Dono W

de frdeju[Joribus cap, $, num, 36, ptoinde fecuro ficcoque

| pede hos arbitros

jit: Oel

pratereo,

| &dinto

.

Iil.

! Seenif

5

|

Dantur quoque de

Jute Romano alii adhuc. atbitri neceffarii, ex Legis

, tf

publicz difpofitione & neceffitate, a privatis ele&i, fi Judex delegatus ante li-

tthtiam(

tem conteftatam tanquam fufpectus recufatus atque remotus fit, per /. 16, . ffv

itpicos

Cod. de ?4dicis, ut nempe, probata fufpicionis caufa, de ipfo principali Ju-

149 S- C

dicio jure Civili, & Jure Canonico faltem de cauía fufpicionis cognofcant,

m 4

€ap. 1. X. de appellationibus , cap. 39. X. deoffic. €8. potefl. judic. deleg. cap. 11. eo-

tyaim

dens tit, in 6to. velfi quaftio oritur, utrum perfecundas literas, quibus alii de-

, " lmpetia:

leati furit dati, priores tevocatifint, & fi inter fe convenire nequeunt , hzc

; Walüntc

concettatio per arbitros communiter ele&os , finienda eft, cap. 14. X. de Referi-

G5 Conyt

ptis , cap. 11. de off. €9. poteft, deleg.in 6to. D. Bochmer, z» 7ure Ecclefiaffico lib. 1.

; h Cilla

tit. 43« $. 1. E t 29. 9. 22, — Qui arbitri licét eatenus voluntarii dici. poffint,

DON,

quatenus ex voluntate partium eliguntur, magis tamen & revera aibitri Jutis

| U. Test

& neceffarii funt , En'äel im Jure Canonico L 1. tít, 43. n2 y, quia partes ex

1. 1. g

neceffitate & difpofitione Legis publice illoseligunt, & fi in electione conve-

me. Ca;

nire nequeunt, ele&tio penes Przfidem provinciz vel alium Magiftratum eft ;

df ?uïe (

Uti hzc pluribus explicat Excellentiff, D. D. Graíf, i& Collatiopis furis Romans

Quam ob rem , cüm

Vtyenti

eum. Rece[[bus. Iraperii. Partis fecunde ,^ Sell. 1. . 2.

Uc Pü T

prafertim etiam moribus noftris füperior Judex de caufa

füfpicionis cogno-

Tiins j

Ícat, faltem verbo me ad modo-alleg. D. D. Graffii Differz, & Bo

hmcrum

Q

refero : Addatur adhuc Lauterb

d ar

-ach. i» Difp.

de juramenta Perhorre]cen:iæ ;

h

tb. 172..

IV

&tor 7

Huc porro referuntur Arbitri Ic.gal

es

äve ordinationis, quos Auftregas vo-

I:lïe-

fam, qui eapropter neceffaraii ppellantur, quod coram illis vel inviti lm

lat

N

1

| Edon:tä

&æ

-

775

a Á

eumprimis Auftregis comvent, C9 tefhament.

: Dd

ï

w d

Jjati Imperii Cives conveniantur , & ad Juris neceffitatem tra&ti fint, ficque ex

legis difpefitione & necefftate eligantur: Or4. Camer. de 4nuo 1495. S. 25

lh

rubr, 9ie Gburyürften, Gürftenac. €9 de Mdazo 1 y21. tit. 52. €9 de uno 15 5 f*

|

donam

Part, 2. tit, 2. cui [42.. Magnificus D. D. Schw'eder s Zatroduti. ad fus Publ,

m ft

Part, Spec, Se&l. 2. cap. 12. $.4. $ [eqq. Lyncker de gravam. extrajudte. p. 397.

M

illi

Strauch. Differt, 21, 1b. $.. Coccejus ;» Difp. de. Anffregis $. 2. 9 p. 15. Prout

ï

"a

il

Imp. tit, $. nHTA,

varia prejudici

aptoftant adducta a Textore i2 7ure Publ. Stat.

D

* 81, 90, 98. cim [eqq.. D. Hoffmanno is TFaEl, de. modo €$ norma inflituendi &&

us

| profequendi Proce[Jum. Adufiregarum,

per tot.. & in Breviculo Praxis Zmperii duli-

Exemplum in Sereniffima

&i f.13. Quibus przjudiciisaddendum noviffimum

uf

Domo W'ürtembergica, cüm caufa fucceffionis, aSereniff. Domo W ürtetnber-

TU

gica Oels przteníz , ratione W/eiltingen & Prenz, oppofita exceptione fori

declinatoria , ab Inclyto Judicic Imperii Aulico ad Forum Aufttegale remiffa, &

Sereniff. Domus Saxo-Gothana &c. ut Jadex Auftregalis electa, jam vero

lfiil [ l,egi.ï

tranfadtione fopita fit. Uti quoque caufa debiti Antonii de Bartheld perfen-

atts 4 l',

tentiam Camerálem Anno 1720: d, 17. Junii latam ad Confiliarios W'ürtem-

bergicos, fanb«Jooffmeifterunb 9atby

vi Privilegii a MaximilianoIl, Anno

:[[[6.(»1 !

s Pre

(es ia TrAEL, T beoret. Pratl, de Proce[fa

vinipl *

149 j. conceffi , Excell. Dominu

cogno vf

finmi Appellatouum

Tribusuals Du

catus Wuartembergici , C. 1. $, 1. remiffa fuit,

etiam illi accenfentur, quos hodie nonnullz Civitates

, p5*

Hujusmodi Auftregis

u i

Imperiales vel ex privi

legio , vel ex prafcriptione fingulares habent, & paritet

ht

ita (ant comparati ,

ut coram illis, tanquam

primá inftantiá , a&ores etiam inviti

qucunh

eas convenire debeant ,

hincque Juris & neceífarii dicantur: D. D. Graff, zz ai-

p

'

dul

M./o

leg. Collat. I,

Rom. cum Rece[f, Imperüi P. fécunda S. 1, pag. 13. ubiin [pecie p. 14.

25j.€9 16, P

rivilegium Civitati Eslingeníi

Anno 1521. conceffum exhibet.

dla Poiünt»

D. Textor 44 Rec.tenp noviff. Differt. . 1h.75.

Knipfchild 4e Crvitaz. Zmp. h 2,

ylit ]"'is

qa g

cap. 1. utm, 5 5. 63 44- E$ lib $. cap. fin. num. 22,

€$ fégg. & paflim , Blum.

I

Proc. Camer. tit, 27. nutn. 16 . Roding £«1. tit. 44 num.4. C? fegq. D. aLudolf

j I

fs

An vero inter hofce Civitatum Auftregas quedam

r]nfämm u

de ]ure Cam. p4t- 42

/j Wll)tf

conventionales fint ?

Affirmat Lyncker de Gravam.. Extrajud. cap, 5. [ect.u, $.

.ad Blum.tit. 27. num. 188.

Diftinguit

;[fm!

1. pag. 40o. Negat Deckherr s vindic

& ratione modi conftituendi Auftregas

T ag

Titius zz ure Publ, 1. 7.

cap. 3. S. 30.

at

earmm arbitrio relicti convention

alibus fimiles dicit.

Sed cum tot Scriptores

'0/7

hac de materia ex profcffoegerint,

le&orem eo remitto: Add, faltem adhuc

gt

7

. Textor iz Difp, ad Rec. Imp. uvf 2. ib.

.

V.

quia privatis ex flatuti difpo-

MP

Aitbitris neceffariis porro illi annumerantur ,

fiione & neceífitate, vel ex confuetudine , teferente B. D.

D, Harpgrechto

j

j

Confl,

W i

—

":

776

SCHOEPFF de aräitür neceffavits ,

ij

Confil.74. num.22, AuCkore Zetrodutlionts ad Praxin Imperii judwti Se&, 1. cap,

10, $: 3. eligi dcbent, Brunnemann 44 L.1, sum. j« de récept, Harpprecht.

0 m

laud. Confil. 74. num.17.72. 79 & hinc ftatutarii Atbitti nominantur. $tryk,

de zrbitro Fetdali. cap. . num, 13. Uffenbach. de 7udic. imp. edul, pag. 144.

Quando nempe inter agnatos vel confanguineos lites oriuntur, tum.duo vel

"

plures amici eligi debent, qui, cum etiam inviti ad compromiffam recipiea-

9!

dum cogi polfint, Scaccia de 7udicus L 2. C, 2. Quafl. 8..num.625. — Camillus

D

Borellus Olivetanus : Z?a8, decormpromiffis , S. zxg-ï' 4 Queff, 59. 66 [eaq. juxta "

L

Hjum

ordinem Juris procedere & fententiam férre tenentar ; Cujusmodi famofam

Müttém |

?x

Conftitutionem Ferdinandus 1. ex familia Arragonia in Hifpania tulit, in qua

Mi

ordinavit; ut lites inter confanguinegs ufquead quartum gradum confanguini-

, Imumi

tatis velaffinitatis ottz per duos conjun&tos vel amicos communes compone-

| hd

reatür; Quod ftatutum prater alleg. Borellum , qui peculiari füo Tra&t, to-

ET

tum explicavit , pro patte exhibet Ludovici z2 Di/p. de effeciu & obligat, laudi,

$.15.

j

L

t

Simile ftatatum Vincentiz, Florentie, Pavie, Romz , imo in omni-

bus fere Italiz Civitatibus vigere docent Marcus Antonius Blancus zz Zzatt. de

pl

h rb

compromi[is faciendis inter conjunilos ,. Prafatione, Scaccia de fuasc, L. 2. cap, z.

il

lt

Quafl.2, num.27. Hilliger.ad Donellaza . 28. cap. 14. lit. a. & alii quam plu-

hat?

rimi fcriptores.

Parilem Conftitutionem in Gallia obtinere tiadic Schilter

| Mitredo

Exercit 12. S.g.

Cum vero & hac materia ab allegatis Scriptoribus fatis co-

"

-

! ;'200 Az

piofe (it exhaufta, hzc dixifïc lufïïciang,

VI

í

Wott p

Reftant adEixc i)lli aibitri necefïi;rii s

qui fcilicet ex pa&is Familie vel Tefta-

UT

toris Difpofitione nonnullis familiis, "haxime Illuftribus, funt copftituti, &

Auftregz conventionales vel teftamentarii nominantur,

Jam vero ex his pre-

«

miffis , quid fint Arbitri neceffarii in genere dcfinire ita potero ; Sunt itaque Ju-

i

'f.'n,[

dices vel quafi, exlege vel ftatuto, Pa&o familie, teftatoris difpofitione, privi-

I"A

legio vel prefcriptione eum in finem cligendi vel conftituti , ut caufa coram illis

^tl, ad Q^

legitime difceptetur ; eorumque fententià terminetur & finiatur. Notándum

^3. Het

veró anteomnia, capropter, quianeccflarii vocantur,'non omnem conventio-

iBandar

nemexcludi, neque hic neceffiratem abfolutam inrelligi.

Neque. tamen ani-

ii i

mus mihi eft, omnes hactenus enumeratas arbitrorum neceflariorum fpecies

!t ibvete

pettradtandi; Cumin nonnullis ufus ceffet, uti in $. 2. €2 . oftendi, nonnulle

mi!üfimm

veto fpeciesjam plane (int excuffz, quas (i amplius deducerem, actum agete

Mtonp,

viderer - Sed inprzíentiatum Auftregas conventionales & teftamentarios pra-

"Wo Ca))

primis deducere decrevi; Cum materia illa de Auftregis familiarum cateris

f

iij

longe fubtilior fit;. Tefte Hluftr. Dn.a Ludolf 4e 7sre Camer. Comment. Syfle-

dicatut

1 t

eat, p. 425,. Hac de compromiffis cflamentariis veró nonnihil rarior

W Aul

.a Joh.

M

Jeragi n

ttumprimis AMuflregés comvent, C teflament.

777

d

a Joh. Bapt. Pcru[ino in T. de Compromtlfis L, 5. in prefat, & D.D

X

i,

feqq.

. Harpptgch:

hp

t? 1n Confel 24. nuta, 32, CÓ $1. cum

t M

CAP. II.

N

^

1

DE ARBITRIS CONVENTIONALIBUS.

n

W v

SUMMARIA.

m

[

Jeman]fmt i

(uih

[4

5 7. Originem Auflregarum comventunalium exemplis. biffovicts

G. $, IHorum divifioues tradit :

$.9. Offendit quibus. pattrs conflitui queant , €3

g j

qui ejusmodi patla vare poffint :

$. 10. 4dn con[en[us Imperatorts ad illorum covfti-

Lind

$.142. Canfat ,

- tIutionem reqniratur ?

f 1. Monflrat , qui arbitri eligi queant :

hg

^

| de quibis Auflrega conventionales judicare po[[nnt wel son pofuzt , vecenfet: — $. 13.

anlag

Formam €3 differentas Aufiregarum comventtonalium €3 avbitrorusa compromt[[arto-

« (

vum exbibet,

$. 14 dH per arbitros comventos jurzsdicho ordinariorum judicum

o T t*

$. 16. zdn

fefpendatur ?

$1. n haredes etiam taui pa&lo lare teneantur ?

ii i

partes pracife im zduffregas. comventionales comp

vomittere debeant , nec fe folutione

m i

pesa vel praflatione satereffe liberare poffint? — $vi17. Quid faciendum , fi alterutra

u aTM

avs AArbitris comventionalibus uti detreHlet, €Ó eorum. prefcripte forma uon [atrsfa-

* [ à Wpu D

Gat? — S g. adn arbitri cogi queant , & qualem poteflatem ac furisditlionem ba-

lii quim 92

beant? — $.19. " Ancoram arbitris patlitizs veconventio €$ appellatio locum babeat , €$

ati; d

quomedo procedendsm. 4c Jfententia. ferenda. [it, mec mon cui executio cotmpetat ?.

ib f

$. 20. 4dz patium appellazz'anis probibitorium valeat? $. 21. docet COBlfAYIA TA«

djone partium , €9 $. 22. contraria ratioze arbitrorum.

& u

jic vt Ti

Uod igitur attinet Auftregas con

vento$ ,

pa&itios vel coónventionales ;

ocant Stryk z»& Difp. de "trbitro Feudali

conflim[i,

aetoillfübrte 9fuftrüg, uti eos v

C. . 9.12. C8 in Difp. de Foro Aufiregarum S. 6.

Coccejus : Differt, de 4duffregrs

p gt

uafl. 2, NU'ald(chmid s Difp. de S. R. 4. Comitttm Auflregis $. 9. Mauritius s

ajpnt, *

nor. ad Capitulat, Leopoldi p. $32, Breviculum Praxis Imperis udicii 4ulici tit, 20.

j, m

3. z. Hermes fafeicul, furis Publ, C. 1 5. n, 12, ante omnia corum originem in-

Noindm

- daeandam effe duco ; qu antiquiffima cft , & tempora Maximilianilongetran-

TM

Ícendit, ita ut illorum primordia ad tempora loenge vetuítiora referre , eaque

um

ex invetetata Germanorum con(uetudine , przprimis exturbulento ifto & cala-

um

(P(clö

mitofiffimo , quo Germania,

durante poft obitum Friderici II, ejusque filii in-

",

haud dubitem : Id quod ex verbis O-

j, "

tetegno, confli&abatur , ftatu repetere

9mie Gurfürften, Sürften ac. teeldbe

d

dinat, Camer.

de Anno 149 5. $. 2j rubr,

€

4 P

fonverlíd) gevottlfu

brte vedbtlicbe 9tustrág ge

geneinanber baben, ber follen fíe

il

qu

gcgeneínanbet geb

taucdb

en, patet, quippe quz fatis pro-

ficb, faut berfefbery

dem ex Conftitutione aut Ordinatione

ill i

»

"

entionales non qui

banc

id

bgnrt , Adfttegas conv

Fff ff

Jïqi

p

3

$

ass

p

778

$CHOE PEF de arbitri neceffarsis,

liàancin rem expreff? promulgata, fed faltem ex quadam Imþvezii tolefäniiä &

: um i |

A. Ut

obfervantia jam ante. illam fanctionem obtiauiffe.

Quod fi enim ante iftam-

Maximiliani Conftitutionem nulli adhuc Auflrregz conventionales extitiffent ,

iqro dilj

vel inufufüiffent, non omnino peculiarem & Electorum ac Principam Au-

k Ginerb

flregarum cónfirmatoriam difpofitionem fubjicere opus fuiffet, "Textor /» Dif-

.p:'um coní

fevt. ad Receffum Imp nowiff. 3. 1b.2.. $ in ure Publ. Sratuum Imperàü tit. , n. 77.

je, Frat

Wt, 2d,

Coccejus ;2 Difp. de zduflreats Q.1. Da, D. Schweder zzlutrod, ad us Publ. P,

fpec. Se&d, 1. C.17. n. 6, €6 i fa. Difp. furis Publ. deforo IMluffrsum Imperio R,G,

hqm ordi

unmediate [ubjetlorum $. 10. D.D. Grafs ze Difp. laudata $.. 2. Stryk z Difp. de

Rut, cqi.

Foris Germania frsgularibus C.4, Limnzus 7ure Publ, L. 9. C, $. $. 11. Mluftris

wiorheb

Dnus à Lyncker de

e

g

ravamine extrajudiciah C . g. S. 1. z. 10. p.297.. Jaftus Si-

itidem.

nolt cognom. Schüz zz Colleg. Publ. de-Statu. Rei Romana Fol. 2. Difp. ?. de 4n-

lim, d. 1

Jiregis tb. ,. Joh.Philipp. Datt ia Folumine Rertum Germanicarum. novo de Pace

L a

Imperii Publica L. 1. C. 27. n 57. tsque ad finema ubi namz. $9. €$ 0. ad bella &

Eþïfcopus |

diffidationes evitandas , v. Grotium de jure Belli € Paczs L. 2. C. 23. $. $. hos

f difcepr

Auftregas ab initio introdu&tos fuiffe demonftrat. / Ecquod hac fententia veri-

(it La

tati hiftorice monumentisque publicis conveniat, fequentia exempla , quz huc

Afgmcinen

referre ueceffarium cenfui , ulterius demonftrabunt.

I. Ec antiquiffimum de

Moero]].

Anno 1244. exhibet Lünig zz fprezegio feculari oej &eutfden Sicid)geutrolbiv8

Pdragg R

P, 1. 1.90bfat AN.2. fól. 20. ubi feedus defenfivum. inter Dominum de Stein-

P.

las Civj

vord & Horftmar percuffüm ; In quo , ut, diffenfionibus invicem fübortis, a

iko &u

titur,

1

qualibet patte duo milites eligarzur, qui rem ad füum placitum penitus deci-

dant, conventum eft.

II, Memorabile documentom profett Au&tor Difpua-

Honis 4duuo 1721. ddrgentorati de conventibus. Civitatm Imperiaz/z*umx*bahtæs in

tinis(cilic

qua appendicis loco fubjunxit tabulas foederis a Mogun:ia, W/ormatia & Op-

"opetilibe

penheimio Civitatibus Anno 12 f4. percuffi, ubidice Civitates inter fe con-

V Cirite

venére, ut quzftiones jam füb ortz vel in pofterum füboritarz. per duodecim

qualibe; b

Viros Confules fide dignos & jutatos, quotum a quálibet Civitate quatuor eli-

f& Co9rc

gantur, compofitione amicabili vel Juftitià terminarentur ; Quod fi caufam ita

2084

difcindere nequiveripnt, quicunque quatuor ex przdictis juraverint, füam civi-

1305

Á

tatemad id, quod ei imponatur, non teneri, ca civitas füper eo penitus ab-

Vil

iT

folvatur.

II, Exemplumtefert Jacob Wetrnher Kyllinger zz Zra&, de Ganer-

anctum :

biis Caffrarum p. 216, ubilitere conventionales five QSutgfticben Illuftris cu-

cüïsflliadi

jusdam familize de caftro Ganerbico inite Anno 13723, extant, in quarum $. 9.

pater, eoque mortuo fex ibidem nominati arbitri ad dirimendas lites conftituti

H ïügey

'ütii

funt: Quales Auftrege $5urgzunb GanGrben 9lugtrág vocantur, Datt L. 1*

T D

C.27 n5. IV. Illuftre pa&um de Anno 1582. inter ArchiEpifcopum Mo-

r I.Cf-

" E "

guntinum Adolphum & Ganetbios W'attenbergenfes legi meretur apud

chium

-

h

m

$-

AE )

eumprimis duffregis comvent. &3 teffament.

"s

ts

P ol

chium in fcines SReicbseSitterliuen 9lb

tio

1*.»9

berfommen unb. Srepbeitas3es

odetni

? arcin

ricbte jocpten Grunofa& in D. Burgermeiftei Bibliotbeca Equeffris P. 1. p. 491.

3

inquo difpofirum, ut alii Epifcopatüs Va

fal

li controverfias inter Epifcopum

entiilent,

tpun At

& Ganetbios W'attenbergeufes ortas intra dnos menfes di(cernant, . V. Exem-

plum confocderationis inter Vilhelmum & Balthafarum Landgravios Thuria-

n af

MP

gig, Fratres, Ánno 1387 initz tradit Léxsg 2Rvicd)de Mdrebiv. Part. fpec. Conti-

nuat. 2da , Ott Aten 2Ibtbeifung aubern 9lbfa, A. 78. S. (tünbe aud) foh z95.

?WHH.P&

Wffm R. Gn

inqua ordinatum , ut liubus ortisab A&ore ex Rei Confiliariis fuperarbiter eli-

at

gatur , cai aqualibet patte adhucunus Con(liarius adjungatur, & hi tres litem

quatuor hebdomadibus. dirimant.

VI. Gonventionis ejusmodi exemplum pro-

j, Mul

M

fett idem. Lünig 9Reld)s 2 4rebivà. fpicil. fecul, 1.ften Sbcil8. 3.ten. VIbfag8

Num. 16. fel. 62.. Cpedtfelbifder Q3urgfriepen gwoifiben Graff £inbatten $u

J p.;.cïc hi

jilltt

Gaftell uno Cdend Griebericben gu &impurg 4v r«« aumpjctibf, ia qua

Épifcopus He:bipoliranus ejusque Confiliarii , ad controverfias intca duos.men-

ibit.

VII. Documentum producit Joh.

p 5' ] hols

es difceprandas, atrbitri conftituti fünr.

Chrift. Lehmann zz Chronieis Spirenfibus L. 7. C 93. p 831.

Pa&i Mogunting,

( o

] quuz K

Argeatinenlis, W/ormatienfis & Spirenfis Civitatam Anno 1438 regnante

Albetto l1. initi , confet, Schilter /z/fit, Juris Publ. L. 2. 7.$.2. Obrecht zs

uifimum d

Prodromo Rerum Alfaticarum Cap.12. p. 293. in quo conventum, ut lites intet

í T

di&tas Civitates füboriturz per quinque Senatores, quorum duo ab A&ore, duo

"Ti

aReo & unus a reliquis Civitatibus conftituantur, coguo(ícerentur, & judica-

rentutr,

VIIL. Exemplum exhibet didus Lunig ín feineg OiekDgerebivs

epiti

« (

Part, fpec. Cont. 2. 4te Vibt. 1ften. 9Ubfat Iro. 19. fol, 19 feqq. Confa:dera-

]&Oï Dl/f ul

tionis fcilicet Ludovici Ele&orís & Comitis Palarini cum nonaullis Civitatibus

mlM

jj

Imperialibus de Anno 1443.

inqua difpofitum eft , ut, litibus inter Ludovicam

mll Y OP

& Civitates ortis, hz ex (uis jucatis Conáli

atiis fuperarbitrum eligetent, cui a

il

of

qualibet patte d

uo vel tres adhucarbitri adjungerentar , qui quinque vel (sptem

, o

rem cognoícant, neque prius,

quàm tota controveríia compofita fit , diíce-

.a

Cozt. z. atet 2lbtbeif.

dan. ÓX. Documentum pariter profert Lünig :z P. $p

m

aten 9lbfats Aro. 26. fo/. 2

-

26, Faderis fraterni inter Ele&orem Fridericum &

/t'mm (ii

z de Anno 1448. $. totirbéen aber, qui invicem con-

u i

"NYilhelmum Duces Saxont

venerunt, ut A&orex Confi

liariis Rei faperarbitrum , cuia quolibet duo adhuc

P

d rem amicabiliter vel judicialiter, binnen orepen

íri d

Confiliatiiadjungerentur, a

X. Illuftre exemplum Auftregatum con-

14. G'agen, decidendam eligeret.

umsgl

ventionalium proüat ex Tabulis Suevici Fce

deris de Anno 1488. quz extant

,l

ul

apud Datti

um z ditlo Polum. Rerum German. L, 2, C. $. in quibus Socii confti-

D&t[l* j

tuerunt , ut ab À

&ore ex Civitatum Praefe&is communis arbiter eligeretur , co»

M

Confiliariis, lites difceptarentur &

Qu r

2,

finiren-

j

tam wqluo & adjun&tisadhuca qualibc;: parfe

qin

— d

780

S$HOEPFE de arbitri nece[[avits ,

n

Ducem C

fipirentur: Ertales Auftregzin fpecie nominantur SBunbg/2lustrág a Sch;iipe:w

72 d. T. 7. $. 3. Pluraadhucante Maximilianum I. ejusque Conftitutionem Ju-

D2347

dicii Cameralis, maxime veró in caufis particularibus inita compromiffa refert

Mok i

Dechkherr i2 /ndic, ad Blum, T. 27. n.8. €9 [egg. C. Letch, gvoeptem Gub

duntut i

fa6 i» alleg. Biblotheca Equefhris P. 1. pag. 276. €9 50$. Schilter Exercit, 17.$.4.

üferven

€? ;. Lünig $X eit)8zutrebiv P. Spec. Continzat.1. fol, g. €8 Comt. 2da Ate 9[btheio

Waldíc

[ung 1(ten9Ib(a& A.26. foL 4r. €8 fegg. Datt. de Pace publica L 1. C. 27. nu05.

| mt; U

€$ feqq, ad ques me; ob brevitatis ftudium, refero,

N

.| lL Dii

.

VIII.

| tndasi

Diftin&io tamen etiam intercedit inter hos Auftregas conventionales , qui

[7 pto

B.

nihilaliud funt, quám Judices velquaficonventione eumin finem eligendi vel

conftituti, utcaufa coramillis difceptetur & illorum fententia finiatur. Sunt

!ii Ordn

enim varii genetis, & diftinguuntur l. in illos, qui inter diverías familias ad li-

ET

tesinter easdem ortas fopiendas conftitauntur, & nomivantur eapropter in fpe-

|. Auurin

|

Guntrbig

cie conventionales, bebíngte 9lugtrüg: Tales funt inter Reges Bohemiz &

MarchionesBrandenburgicos, nec noninter hos & Duces Pomeraniz, ut lites

|

|

Pa N

intet ipfos natz coram Confiliariis utrinque ad id deputaris ventilentur & deter-

, um jarg

. htisobf.

minentur? Schubhard de /4uffregis C, $. 2. 3. € .. Sryk i2 Difp. de Foro 4n-

