eni funt, jus vero quod ex

hifce pactis uterque acquirit, eft, quod illa in

lterütra parte, quocunque

rnolit.

: dg KI D.ägi' !

modo auferri non poflit,

It, Wurm

f. d. l. Q. 22. Coccejus C. 26. modo in

enriam, t -

feudis regalibus Impetatoris Autoritas & approbatio accefferit, de quibus omni-

saritbt t -

us in jure. gublico fufius agitur.

jpbue

$. XIV.

voncoffot.

Ob mentionem heteditatis fa&am , addendum eft quöd nullus priä

d ant

oliias l

vatus Teftator hzredibus focietatem vel communionem injupgere poffit, quia

litibus anfam preberet , nam matet difcordiarum dicitur, fecus autem & hoc

äaffcrir, quo

T

fe habet in Illuftribus, hi'enim heredes fuos ad hoc obligare poffunt, fic in

his prohibitio Juris Civilis non quadrat, de quà materia latius pro & contra

i flint. « :

d

L

ifferit Sttyck, vf. 7Moderz. ad ff.tit. Commtn, aiv, Coceej. C, 27. 8« 7

5- XVQ

In transa&ione 'notandum quod Civitatum Syndici valide tranfigere

nf

tll ; u

! poffint ,

non vero Principum feu Cafaris procuratotes ut Syndici , nihil enim

ia

in rebus Principis (ine fp

eciali voluntate faciendum , proinde & hoc in cafg

j 00

satl. Gail, L, 2 0. 72.

fpccia;e" quid eft conftitutum , de 7rav

gfb

.

XVI.

ïïmï yrz-

fl

Hzc itaque funto de recipro

cá Juris Civilis & Statuum

: Imperii Po:-

11!!1;'

bene-

y i

teflate & Autoritate , cui materiz nunc co

lophonem addere rafio jubet à

volo

mcm0'

^«

ass

z

$:2

JVILLIUS de bodierma autoritate. veciproca. C&

Ia oucage

vc!oLe&öre interim fobmiffe petens, uthac ipfa que in medium prolata funt,x'

bono animo fuüfcipiat, de quibus fi commodior o«cafio tradandi ia futorum .

fe nobis(it oblatura, non pigebit ad catera dcvenitle, interim ad eos , qui

de his latius fctipferunt provoco & benevolum Ledorem remitto ,. hic vero

/

fabffte, DEO T. O. M. pro omnibus fuis in me collatis bencficiis. gratias

agens, Laudemque & Gloriam in ferpiterna fecula tr?bucns infinitam,

,

COROLLARIA.

I

| Q

1. Errant qui dicunt jus Juftinianeum in Germanià

:

| non venit: nomine juris

fcripti

]I. Beneficium Legis 2.

C. de R V. etiam compctit .læ(ïs ex fenrentid. ar-

bitri.

S

]0n

]lI. Regula, quod ferv

u

fed in muliere malà j

wlus fit necefïärium malum , in fervo -c&4 falfa, -

:

1V. Filius non poteft füccedere

P.

atri in fcudo , remiffo allodie; agnaius ve

ro id poteft,

V. Feuda antiqua & Paterna in effetu non differant.

;

.

*

VI. Feudum emtum etiam eft bencficium, 1

Ccet titu

lo onero

fo quäfntum-.

V;l. Seculatis Carfarea Jarisdictio , Legibus foluta eft , plane nom obflante.

Capitulatione Czfareá.

dy ;

VIHIL Jas Nature & Gentium f:altem unicum cft, & immutabile.

!

li |

X*

[

PROBLEMAT&

U epgrig

- lifrnatig

]. Án præ'tärïüm fit cotitra&tus ?

Domininm fuutn affcnare pomfo

! idem

1l. An folus verus Dominus.

lil. An quis invitus Patrie potcflati fübjiciatur?

.

i mterj

ducat jus prïmogenii-a

" 4C0

]

1V. An Legitimatio per fubfequens Matrimonium in

tura

'theori

V. An ConttaGtus . fcudalis referri poffit ad contra&tus b

önæ Qdciä )

"í

li [n

V, Quale fit feudüm, ficalpa, e. g. feloníaremittatur ?

"hengo

VII, An fit feudum novum vel enti

»

*

d

quum , fi Dominus jv

e&iat Bilium ; ab- .

WF;P

h gt

flinentem à paterná hæze—di'ta;ee

l

L

D N,obl

XXIX.

N

—

66

d

uB (0) 8

8553

ol

Lin ia

XXIX.

i g

, livb

dicis g

: DISSER?ATIO

inian,

DE

PRJECEDENTIA LIBERARUM

M S. R. IMPERII, PR/E. NOBI--

x

CIVITAIU

LITATE IMMEDIATA,

quaie j

T

Pro Licentia defenfa d

JOHANNE LUDOVICO WINCKLERO Hamburgenfi.

( d fl

ARGENTORATI , 1720;

p u

j quäü[

IUf

PRO O-- EMI U M.

Lälm intcr Civitates Imperiales & Aoliles

Immediatos jam dudum

dentia fit exorta , inque

hac contentioue de-

Mff .,

lis gravis de Prace

gradu dignitatis 8

,

traque pars fuos defen[ores d* oppuenatores

invenerits 0pera pretium

me fatkurum exiffimavi , fi boc ardumentum

loco examini Erudstorum [ubmitterem,

Mul-

Dilfertatianis Ipáuguralis

ia quidem extant Scripta

Dotliffimarum ICtorüm, qui banc Praceden*

lia materiatn in genere. srasfaru

"

pt, quorum Catalogum Vir. Celeberri-

fredus in

Diatriba fua de Jure Pracedentiz

IÍS ]aco'b-us Gotho

r/'fW"E ,

Protheoriz n. z. exbibet 5

aut interdum. ad fingulares facdi [pecies -

*

modarunt, interim tamen uemt

nem [cio , qui in bac

|

Con[ilia [ua Accom

qm Calamum dicaverit , omnesque

argumento ex profeff.

? Civitatibus fu

infuper , qui banc Prac

drias matert um attigerunt ,

ita fuant commentati,

j ab :

liene induffria.

C»n vetro pla

res libri in gra*

ut multum veliquerint a

Equeffris. Ordinis Conforti-

aia vl ab ipfins

bpt

tiam ANybilitans lnmedi

$5545

y.

5

isu

344

954

WINCK'

E R de Pracedentia, Crvitatum. Imp,

—

p t

bus ,—vel ab aliis Viris eruditiffmis ,. femt. coufcriptts. placuit mszi

, pro

lo illa

Crvitatibus , proque. Patría mea , aliquid quoque experiri, taliaque a[-

dt otdit

férre/ avgumetta , qua. im deiifione tam ardua controverfie maxime

(ompat

apta, & in bujusmodi diffdiis 1a Conventibus publicis communiter ve-

J

ptimasc

ceptaiuveniuntur, lta vero hacin re [um ver[aturusut P

rima Parte bujus

^xindel

Dilfertationis in genere argumenta examiunem,; ex quibus poti/flmum pra-

laudan

ferentia velprarogativa is fedendo, eundo,c pracedenda alicui cosopetere

tjusque

poteff ubi,confiderata nece[fitate atque ntilitaze bujus furis,occa[to dabitur,

—

funt , of

vVtra atque genuina fundamenta 4 falfis difcernendi, — Ia altera Parte

te Divi

applicattonem allatorum argumentoaram ad Civitates. Imperiales e Ne-

ümnes f

biles Immtdiatos faciens , tentabo , comparatis üis , qua utrisque- fant

vis

COmmunia, refutatisque, quantum 1n me erit, rationibus Hippolyti

Def

bon Gtpfipai/ offenderes quod Civitatibus pre. Nobilibus debeatur

batum n

Pracedentia.

Uti vero ntmint jus (uum detratium volo, dta, fi quid

ibalter

4 me erratum , ilud materia, circa quam wr[or , dä]j?;t([t;stz'frquz*xi-

it quib

zatigtte adferibass veliun

Direnti

C

PARSPXR!MA.

5

m at

tihil fàg

SECTIO L

tt,

|

IN OUA EX ARGUMENTIS INDUBITATIS 'NEcesäJTAs

prindpi

Vemi

ET UTILITAS JURIS DE PR./ECEDENTIA DEFENDITUR.

itde de.

t, di

II ulla Jutis Publicix Matetia neceffaria atque urilis eft ',' hazcce

"ICe]leni

faneerít, quz vero eo cautius tractanda, quo certius Magna-

tibus, ut «rttai, c.. 7. de Comitiis dicit, innatum fcimus, circa

Voluig,

QIadtar

honotis fui przrogativas fcrupulofe admodum verfari, nec ullius

Mtllm 7]

rei folere gravius, quam ejusdem, imminutionem ferre. Sunt qui-

dem nonnulli, qui hanc materiam parvi momenti zíti

mant, quos

Whpey itit

T

videre licet apud GetZofr, p. $. & apud cArumaum in c. 7. d Comitiis

2.99. imo , hanc Contentionem Chriftiano indigna

m cífe cenfent,

Qiinnis

urgentes di&um Salvatoris noflri: Qui fe exaltat,

humiliabitur ;

Wetjor

i.

mnt: üt

&, quiíchumiliat, exaltabitur £se, 144 v.1f. Sed; uticic hOC d

i

EREM..

sss t

E

: );ræ Kgbz'lz'mtgv im:iz?didta

- MUU FUMMU

85;y

L

&o illad evincitur , quodii, quiam

bitu, faftu & cupiditate gloi*iæ i.

|

^

taliaqnea

de ordinis przlatione cóntendunt, jure damnandi fint; qgippe qui

m

at

comparandi videntur Pharifzis illis, qui primos ambitus in cenis, -

primasque fcifiones in Cathedris nimis ambitiofe amant; ita minime

;

1777 bujys

f;

"exínde fequitur, honoris & loci debiti rationem non effe habendam,

j

l

m

1

Laudandi porius illiveniunt , qui ordinem & locum, quem DEUS

Aj pat

ejusque miniftti, qui in terris ejus locum obtinent, ipfis attribue-

if

runt, omniratione tuendum quzrunt; quod affertum tanquam Ju-

r D

re Divino, Naturali, Civili & Canonico fundatum,; atque apud

rüs d

omnes fere genies religiofe obfervatum paucis jam oftendere-lu-

/

ii hi

ber.

j ppdyd

"

|

!

De fare Divigo exempla An

gelorum atqueArchangelorum id pro:

u

!

T

Í

il

batum nobis dant, quippe qui non funt zquales , fedin ordinealtrer

1 W

ab altero differt.

Probant hocce porro dia clariffima S. Scripturz,

ii j

in quibus DEUS mandat honorem tribui Regibus, Magiftratibus ,

Parentibus , Senioribus, ac demum ipfum timentibus,

Cum itaque ex hóc precepto appareat, honoris exhibitio:

nem atque ordinem DEO acceptum atquegratum effe, illiinjuftum

'nihil faciunt , qui a DEO ordinata & recte (tabilita confervare ftu.

. dent.

Concordat cum haclege DEl ipfa Naturahumana, & ex fuis

principiis educit,

illos honoreeffe afficiendos , quibus DEUS chara-

B

"i I

[« &erem quendam impreffum efle voluit. « Hinc illaipfa Natura, &

J

TU

inde deductum [us , ut verbis Limnai 2ur. Publ. T, V. L. 4.6.9.2. 4

utar , dignitatis notam pofuit, dum hominem cateris animantibus

lace

" u

" excellentiorem dedit, & inter cosdem mafculum foeminz przlatum -

j! ag

qu r

voluit, patrem liberis, dominum fervis, magiftratum fubditis. Hue

,mus

uadratid, quod Imperator Juftinianus (ev. 5. e- g. dicit; Zumana

ordinem inter fummos, neque vur(us

"

natura talis efl, quod neque omnes per

(qor i

;

omnes inter noviffizmos confHituti fint

fed procedat quidem [ecundum ara-

!

qaas

dam pracedentis p [pecfio.

Facile & exindehzc veritas poterit afleri,

(l

'quiaianititur immoto illi

& perpetuo Juris Nature fundamento ; Su.

g

jendum.

Inter ea vero , quz naturá hominis -

um cuique eífe trib:

qabl

UE

- funt , utiincomparabil

is Grotius de dure B. &* P. L. 2, 0. 17. . 2, often-

da venit fama atque honor. Exi-

!

u

dic prater vitam redte numeran

SSSS 2

git

M

x

N

«ä,«' p

856

ÁWI!NCKL

ER de pracedentia. Civitetum Imp.

m m

gi't Vero natura juítitiz, ut nonuno omnes habeantur loco & 013!56,

forio vin

fed mali peenis;bene meriti przmiis & honoribus afficiantur, & hac

EE

! occaf

in re fere cota occupata eft Juftítiailla, quam D 4. diftribuuvam ap-

pellate folent, ne injufta dimenfio ac diftriburio premiorum fiat.

hi, ttadi

Hinc apparet, illos non culpandos , fed maxime laudandosefle , qui

l

pro ftatus dignitate confervanda pugnant, cum hzc ftatüs Praro-

gativaunumex przcipuis fit obje&ts , circa quz Juftitia diftributiva

.| probarip

verfati folet, ut proinde ordinis obfervatio, juftitiz confervatio fit

fnitite a

appellanda, inobedientia vero juftitiz everfio fir.

! ettinet

j"ra quoque Pontifícia, ordinum & przcedentis dignitatem

Wrnis

omnino obíervandat effe (tatuunt.. Perrinechuc cap. Solite X de Ma-

inQ i

jer. & obed, Cap. ut debitus X. de appellatione Cap. ex ere X. de privilegis

Cap, Clerici de Judiciis.

Referendus hic venit c, d/z. 29, dif/, ubi dici-

itrer [

tur , ordinem concordiam alere atque Covere , & refert eloffa ini. dt-

tiappar

cernimus C. de Sacr

Onotati.

ef. Ecclef. quod re&te de Prxcedentia contendere

liceat.

tiorumr

fra Civilla & Principum Conftitutiones non minus tuentur

QQregits

übarate

hancPrzcedentiac ; habemus integrum.titulum C. uz dignitatum ordo

fervetur nota eft regula Z r. ff. dealbo firibendo: Digniores catera e[fé

Ceteris

R duran

prefevendos : hinc lex Papia de ordine rogandarum fententiarum, hinc

iPnita

Novella Falentiniani IIl, de honoratis & quis in gradu praferatur, imo

totus liber fextus C. Theodaf. in hoc argumento eft occupatus, & 4x

tümpus

Iütn de

nlt.C.dc Primicer. expreíte dicit, quod non liceat per ambitionem vel gra-

ziam aut cujusitbet occa[ionis obtentu publicorum graduum (eriem cantur-

ACerrim

bart/. Prztereo jam innumerosalios textus, inqu bus paffim cau-

6 In

tum eft, ut dignitatum atque honorum ordo (artus cectusque effe de-

titcerta

beat. Hincille,qui locum & feffionem üibi jure competentem tue-

Qi(Lio,

tur atquedefendit , extra fuperbiz crimeneft; nec enim fecundum

Populo.

regulam illam Juris videtur vimaut injuriam cuipiam facere,qui jure

tianhel:

fuoutitur. Ad(untineum finem legitima remedia tam pro recupe:

tiva, Vld

randa, quam rctinenda, przcedentia, de quibus prolixe egit Crufins

L. l,cep. 9. de Pracedentia, — Ec Gorhofredus in Protbeoria füa tb. 4« di-

'tim p

cit hoc Jus Proedrias & extra judicium inculpatz tutelz moderami-

,

|

Tend.

offef-

ne, ö;in judicip actionc injuriarum vel inrerdi&to f. remedio p

li

orio

P

857

ii i

sya Nilbelinte »mmedisa,

) o

föt:i; vmih.dlcäripcffc. Quin & Ddres no(tri cradunt, dc'fcndic-:rdi?- ?

vt g

nis przrogativam poffe armara manu, Pancírollus Conf. 6. n. 2, &L qui

J Vam )

ea occa(ione turbantem occidit , poena ordinaria non ple&endum ef-

a

oorum f

Ío , ;radi t Réecitas decif, Ecclef. $84

dl qi

atüs Pogto

. . Quod denique ad confenfum mardtiammg

entium attinet, facile (

porentia ac dis

didibuti

-

probaripoterir, gentes uno oreillos, qui bene meritis,

que cultu

afficere folere,

fervatio d

nitate alios fuperant, prz aliis eximio quo

Pertinet huc di&tum Ciceronis l, r. offic,

Eos Uiros nos fufpicimus »

nos exellentes quas-

maximisque effevimus laudibus, in quibus exiflimamas

] digni.tatem

e admiratione

qmdam ajïcmnmr

"d

dam é fingulares virtutesperf[picere ,

ii, qui anteire cateros virtuteputantur,

Apud H:cbrzos, quos pecu-

j ii

ibus S. Scripturz lo.

liariter DEUS juribus fuis dignatus eft, ex plur

—

jf t

hoc jus Proedriasin ufü fuiffe, & conftat;

Reges fempet -

cis apparet,

[ EWA d

honotatiorem in confefft:

i locum occupaffe, magnamque femper fe-

ia comendtd

niorum rationem habitam fuiffe, SicGrzci & Romaui quoque Virís

J

meritis , ob res bello przclare geftas vel

aimus um

egregiis & de R

epabl. bene

obztatem præced

entiam conceflifle ;paiïim leguntur.

Ecquis de

"ii

tl

n

]

cum humilis & abje&i animi fit ,

[

ij

?

cxtreris gen

tibus dubirare vellet;

r at

'

J

ftimare,Reipubliczque interfit, utfua cuique

I

ja&uram honoris non x

mriati)

dignitas honor & przeminenti

a fervecurt.

Non opus eít, mulrum -

»xfcrafüf; It

ac(peciminibus controverfia.

tempus terere in allegandis exemplis

r

jpatl &VIX

tum de Przcedentia ortarum ; cum ex hiftoricis edoceamur , quam

mf

acerrime non folum jam interImpe

ratores Orientales & Occidenta-

loco fue-

gr/üWWW

les & inter Reg

es uniuscujusque fere Regni dehonoratiori

/fim &

ritcertatum , fed & facile ex lectione appareat,

hanc de przcedentia-

jp

j

ucc[fcd '

qua(tionem totas g

entes &

Nationes occupatle , adeo, ut populus

nl

Provinc

,g[cntä

populo, Provincia

ix , Civitas Civitati, ordo ordini prafer-

nf

&l

ii

ri anhelaverit.

Hinc,

cum tanti ponderis ficPracedentiz praroga-

tiva, videmus quoque, Lega

tos pro Regum & Principum fuorum

f

cl

m m

fociscertare; cum enim imaginem ac

PFO

feffione tanquam pro aris &

(

r, referant, omnem operam

gl[

vicem Principum,; a quibus mittuntu

T

neDominis fuis prz

judicium afferant. — Pertinet

i

impendere debent,

j

1*. de Magi

ftratibus, & de omn?b—usï

-

-

gCr

"h;UC » quod Decianm conf. 21,n.

$Sss5sS 3

qui

f

x

s

358

WINCKL ER de'Pr;ecez/ehtia Civitatum Inp, .

t Ü

dentia

qui püblicum officium gerunc, dicit; Przlationes & ea, que pc-':r-'-

tinent ad dignirates , Juris publicj effe, icut fupt Magiftratus, &

tium 2

7A

propterea Magiftratum gerens non poteft fuo fa&o illius ftatum &

furem,

ordinem imroutare; hinc Do&oresomnes affirmant, Legatum cogi

tliis pra

ex officio, unacum dignitate fua Majeftatem publicam hac parte

-

: AdUA

vindicare,

duratita

Quod fi ad ipfos Germaniz Primäjpes atqueStatus Imperii no-

firi veniamus; quotidiana nos docet experientia, eos quidvis potitus

| tl p

E7

quam injurias petferre folere,exiftimantes, quod nullibi magis celfi-

B7

tas & magnitudo animi, quam inconfervatione honoris, exerceatur,

& ex CAU i Comitiorumliquet, plerosque ex Ecclefiafticis, omnes fere

Seculares Principesin terminisSeffionis controveríz verfari.

A publica deniqueutilitate non leve poterit defumi argumen-

N Qt

tum ad dcfendendam Przcedentiam ; bene enim crifforiles l. 2, de

ll

Republ. dicit, in qua Civitate non maximus virtuti honos tribuicur,

in ca optimus Civitatis ftatus ftabilis & firmus nullo modo cfle pot-

eft, Etcertenihil in rerum natura ftabile invenitur, quod non or.

Nte

It

dine colligatum, nibilque pulchrum, quod noncodem conftrudum

eft. . Hinc caz, sle. diff. 89. diciv: fumtordines e dignitatum gradu fa-

notavit

ore publico, qutroducli, ut, dum minor majoripraferri non teutat;[ed quis

làm eff

libet fevvat fuum gradum, focittas bumama iu pace Qj concor dia confervetur.

Wvenia

Ex quo textu hac fequela exfurgic;quodilli, qui de ordinisobfervan-

U app;

tiacontendunt: eamquetuentur , Rempubl. quantumin ipfis eft, de.

"ifttug

fendant, quivero ordinem turbant, Rempubl. ipfam curbent, Ma-

. VVoce;

giftratus propterea quoque de jufta precedentia follicitieffe debetit,

Disdivif

fi quis alcerius ordinem turbare velir,cum in ea retum Reipublice di«

- edis pta

gnitas cum falus verfetur, & ut Freizsbemim de Prereg. Elecf, ( Card.

Izcede

Dg;m*;jb. 2. 7. 24. dicit, homines a contemtu facile ad injurias prcgre«

CaLCgä[

diantur, & quosvilipendere coeperunt, etiam oppugnare audeznt.

Cumitaque hzc omnia tam bene fir fundata , ipfiu:que Reip,

Emfel'[m[

intetfit, ut fua cuique digniras atque honor confervetur, illi injuriiin

TU ts v

(c, in fuam familiam & in Rempubl.ipfam erunz, qui pofthabita di-

-

gnitatis ratione jure fuo quzfito cedere vellent, Poffent hzcomnia.

tb

l

lltàte

Praces-

g;dhuc clarius deduci; fed , cum ad rationes ipfas ex quibus

dentia

| ^ Quis

m

pra Nobilitate immediata.

859

t a

3

. dentia alicui competit , properandum fit, nihilamplius, quam Judi. -

qu p

Qs

cium Petri Mazthei, Hifforici Regil, L. 1. narrrat.ult. n.&4. in vita Heu-

at d

rici 1J. Reg. Gall, hac dere addam, quod ita fe habet: DZj quidem folez ,

fapremam legem effe (alutem papulis verumre[Deilus Principis Q ordo, que

Aitum dj

aliis praferri debet , eff in perpetuum immutabilis.

Proflant leges » qua

-

i hac at

occidua c mortales. - Proflaut dv alia , qua perpetua d perennts. — Mlle

durationem f(uam ex tempore fumunt, bas neceffitas i[a femper durabiles

|mpeti n

reddit, propter perpetuum commadum , quod in earum obfervationt rept-

idri pott

rvitür. — lnconditione legum immortalinm eft qus pra(c[fonis quoqueuotae

w Ctlis

dumi nam, qui pgtitur diminutionem ,indizuus efl incremento,

, Ia

g omntt

SECTIO Il,

etiti

imiggunt

IN QUA ARGUMENTA FALSA, EX QUIBUS NONNUL-

LÍ CONTROVERSIAS SESSIONUM DECIDERE VOLUNT,

i NIM L 21 d'

nos ib

EXAMINI SUBJICIUNTUR.

edo p

A, Ntequam ad ipfas rationes accedamus ; primo vox illaPræce»Jek-

god ond

conftridit

?ie nobisexcutienda venit, quam dodtiffimus Freipsbemius an-

notavit g Diatr.r, de $. R. Imp. Eleit. &* Cardin. pracedentia minusLati- |

m ul

nam eífe, Sed,cum apud Romanos przcedentiz aptum nomen non

NI!IA!;/MI

,l

inveniatur, inopia ejus linguz hoe vocabulum fequentibus tempoti.

icius hanc voaem exprefferunt appellantes

nj

bus approbavit, Graci fel

TTpUo TOX OE a r 00 ToxaO ed pí a,

godglav, neC mirum;eos in explicanda hac-

ii

Grzcia ob variasRespublicas,in qui-

T

n

ce voce melius inceífilfe, cum in

" busdivi(a erat, fzpe & interdum etiam armis qu

amacetrrime hzc de

c(k Cm!

u

ld

fedis przrogativaq

H

uzftio agitaretur ; Romanis vero nemo honorem

l

batur ; ita ; ut adhuc füblibera chubli-

"m

(]»

præccdemäx d

(putare cona

pra ext

eris Regibus precedentiam fibi a

fferuerint ;

i p

Ca chaü eorum

f

'cum vero Respub

lica in Monarchiam defineret;

ultro Reges (efe fub-

gudcm

quod Suetouius de C. Cefare Cd!iguld

w Mb

miferunt, Notatudignum eft

[

in ejus vita memorat: Cum audiret

forte Reges , ait; qui officii cau-

d fe fapet coenam de no:

(j

(a inutbemadvenerant, concertantes apu

; ita ftatim lis

m

bilitate generis, exclamavit s xolgasQ» égw , ss Daeimee

p

fta q&liBVit-

V&rnaq

"u

n

$60

MONCKLER de Pracedentia Cz'-i'itdtukx dwpp.

p

Vernaculum noftram Linguam quamvis fatis amplam, divitem

Itter p

fiati j

& copiofam effe nemo negaverit, illam tamen proptio aliquo voca.

bulo , quod accurate all

egatas Grzcas voces exhauriat, deftitui, ideo

etim f

Freinshemius afferit,quia vocabula : &ïcmgogrbzïung/äür[ïi;gäim

f (

- Íntio

Qang/ QGorgug/ fpeciem rantum honoris non vero genus denotant.

Verurp, cum ipfz etiam grzcz Voces, fi penitius infpicanrur, ita fe

: debent

: effedtur

habeant , ut cettam non in omnibus, fed in fpeciali quadam occa-

fitione

fione praferentiam involvant; non video, quid Graca Lingua pra

noftra hac in re peculiare contineat; imo dixero potius, vocabu-

C& hOIl«

lum 980r$ug/ tam univérfale effe , ut omnes gracas figuificatio-

; Itopin

ilciteo

nes fub fecomprehendat, Interim, cum vooe pracedentiz ut plu.

rimum hodie fcriptores utantur , eaque ferme apud omnes gentes

- Qu5,à

Europzas recepta (it, nihil obftare videtur, quo minus & illa àme

- Kat, j

-| fiültum

adhibeti potuerit,

In illis, qui eun

dem fuperiorem agnofcunt;, res clara clï-, quia

- Büment

omnia a Principis arbitrio dependenr, qui, uti dignitatum omnium

- Dtexei

. Kütiam

Oceanus eft, ita & Regula; ut proinde, quem modum bencfcciifui

effe velit, ipfe zftimare atque interpretari debeat ac foleat, argu,

! ifend;

L 101. de R. ]. In horum igitür pracedentiis leges Principis, in quibus

Jerfed

- Q eur

partículariter difpofuit, folam attenduntur ; fed in illis, qui fuperio-

rem non agnoícunt, majori opuseft cautione, — Quamvis vero in-

&düm.

teromnes facile conveniat, digniores aliis omnibus effe praferen-

dos; attamen , ex quibus rationibusatque argumentis quis alteral-

let

tero dignios dici poffir , & per confequens jus Precedentiz übi vine

. [rimo j

dicare queat, reseft ardui & multorum judiciis fabje&tioperis, An-

d jan

tequam autem ad veras caufas accedamus, ex quibus controverfiz

b

t pote

de Jure sposdelos decidi debent, priusfalías excutiemus.

if

1. Multi reperiuntur, qui omnia honoris atque pracedentiz

Q n

fandamenta ex potentia metiri folent, lllumque przferendum pu-

tue

tant , qui vel divitiis, vel reditibus, vel aliis fortuna bonis alterum

D Gf

fuperar, Nituntur hoc argumento inprimis Scriptores Hifpanici ;

t

Vasdius, Falefrus, & , qui pracipue hic memorandus, Chbifletiusi2 Vitis

ifpaniz Przcedentiam przRe-

undam'

diciis Hifpamcis cap. 1. 8 ex eo Regi

hytra

initio

gc Galliarum dcb-en',.,con-zcndunF.. Sed,uti hzc fgnc qual"ita—s.ab-

W

infcr

.

8óér

"

ESCRRSRIELE RRR

- prà Nobilitate smmediata.

C

h,dift

inter pares non vilem habet autoritatem ; ita runltis

! modiä äpmoh-

iquo Vs

ftrari poteft, quam lubrico hzc nixa fint fundamento; id quod

fHitiitn

etiam fecit Celeberrimus Puffendorfíus de 1. N. & G. L. VIH. c. 4. . vs.

vb

faq- — Quodíi fane bona animi, & merita virz, quz longe prz-

denotit

ftantiora, non femperin cenfum veniant; quanto minus attendi

r i

debent haec externa fortunz bona, &, licet quidem potentia ad

«darm Q

effe&tum aliquem in vita humana producendum apta fit, ut vene-

rationem imo & terrorem excitare queat: tamen hocnonunicum

Lingoa r

s, OCO

eít honoris fundamentum.

Honor enim itare&te definitur, quod

Bgniüeatio'

fit opinio alienz potentiz, fed conjun&tz cum bonitate, quemque

«t p

idcirco , uti doctiffime allegatus Pufendorfius probavit, tres affe-

s

&us, àmor, fpes & timor concomitari debent: Quod fi prior de-

ficiat , timor folus pro honoris indicio nullo modo haberi poteft;

T it

Si at«

ftultum enim effet, ei non cedere, cui nocendi facultas.

u C&: qUia

gumentum à potentia & timore valeret, illi gentilium . poffent

prztextum fe excufandi inde quzrere, qui Diabolum ob fuam po-

Y omnium

beneítil

tentiam colunt, ne ipfíis noceat,

Accedit vero przcipue, uti

(2 4/!!03.

Puffendorfíus $.14. oftendit, omnia potentiz indicia nil nifi jus im-

perfe&um ad confequendum ab aliis honorem producere, adco.

s,inqul

ue eum , qui libertate naturali gaudet, non cogi poffe ad tribu-

1

endum illum honorem.

Quod fi vero alter per vim Imperii il

"TA

lum extorquere vellet, tunc fane non effet fignum honoris, fed

s praitt

uisakcräj

metus potius, . Conceffi equidem , potentiam ad conftituendam

primo inter pares przcedentiam nonn;hil conferre; fed conftitu-

j !]bl vll

h

tam jam, altisque nixam radicibus nova altetius felicitas & hefter-

xtif

nz potentiz vel

divitiarum acceffio labefa&dtare nullo modo poteft,

gt

Nam, fi ad has

externas conditiones confugere velimus, in fingu-

la fere momenta omnium Principum prazcedentia periclitaretur,

qeit

i

neque unquam folida fede c

onfifteret; quandoquidem cum nullo

ip f"

ita comparatum eft, ut non

dignitatum & regnorum peculia in

e, decreícantque.

Quodfi hos

perpetuo fluxu fint, crefcantqu

Wm;

fundamentum füfficiens eflet,

Turcarum lmperator Romanum

ul!i//'/;'

& Íequeretur exinde hoc abfur«

Imperatorem utique przcederet ;

X

aliquis crearetur , cujus fines la-

Vdum, quodíi fortaffis novus Re

T t ct

tius

jit

.

9

ss

$61

WïNC KER de præzedemia'Ci'z:z'tïafam Mp

2

tíus Cäïfïfïaicfentu& quam extenduntur regna imperatoris Germa.

-

- Alis C

Hinc

177

nici, quod ipfi Imperatori propterea effec przferendas,

redte à Clatiffimo- Gezbefredo P. 1. cap. ;. dicitut, quod de Regia

3 afamfit

- [nerat,

Mijeftate hoe. femper judicium effe debeat; ut, licet uvius fco-

54

frappel

puli terminis finiatur alicujus regnum , modo fuperiorem non

agnofcat, a&qualem tamen dignitatem cum potentiffimo habeat,

; QU tetr

! Cle exit

ut ;/olafHici loquuntur igtegfrve , etfi non extenffves quo eriam

| Jtitte v

"Logicus ille Canon: Majus & . minus diverías fpecies non confti-

tuunt, pertiner; Et dodiflime Puffendorftus 1. c. $, 18. infert, quod.

] Wtitte

fi alicui Regi tantum fit virium, ut regnaum commode tueri pof.

IT Iing

BU

fit, illum fane neceffe non habere, ut alteri opibus atque poten.

tia fuperiori cedere debeat, cum ille in modico ac patvo regno

j Teret ;

fuo idem Imperium, quam alter in laxiori ditione fua, exerceat.

gcniOfn

Sic Genuenfis Civitas, quz folis fere m«cenibus concludi dicitur ,

)u m

3

eque eft Respubl. ac Veneta, quz dominium maris Adriatici (ibi

* lgiur,

ütebatu

vindicat. Videmus hinc, etiam in Comitiis eos Imperii Duces,

qui potentia, majorilmperii amplitudine, magnarum opum ac di-

PTæEgCI

vitiarum affluentia gaudent, aliis potentia longe inferioribuspoft.

DCH?E "Y

l9t eo

poni; unde AMenochius. Conf. 26. 2 $1, re&te hanc confequentiam

defiruit, dicens: non eft bona Confequentia? eft potentius, Er-

; W nd

go dignius , & Ge/daffus L. 11I. de Regno Bob. c. 13. 9. 10, rette quo-

Vittütis j

que fcripfir, quod non in ditionum, provinciarum & regnorum

f Dyj

multitudine, non tetrarüm ambitu vera Majeftas contineatur,

* Cindüm

?. Porro quidam flatuunt, digniorem effe & habendum, qui

li m]'g"

nobiliora & majora haber Infignia; fed re&e & Lipz»aus F. 9. &

' Writ, [*

Crufius in Tractatu fuo Ze Pracedentia cap. , n. 6. hoc argumen-

"t n p

tum tanquam admodum debile exploferunt , cum adhuc in incer»

htreg br:

to fit, quenam Infignia nobiliora, an fimplicia, an compofita , &

Qd 24

illa infuper pictoriis & tedtoriis i&

"

ionibus ünt obnoxia. vid. 5pe-

| L E(fg..

ger in Opere (un Heraldico.

-

:

:

4

?. Eodem lub

r1ico

fundamcnto nititur pluralitas tit.u!örum ;

tieni

àt

quam nonnulli ram acriter urgere folent,

Multienim ex Princi.

. line

pibus felices fe pradicant, fi multis titulis, multisque regionum

Wotioe

-nom't-ni-bus gloriari poflunt, quas vel nunquam pofífederunt, vel

Cïen'du

| aliis

-

g

[4

pra Nobilitate dpmediaia:

865

tssl

äliiä ceqd;;rlc ';:oa&i fuerunt. |Laboravit jam hocambitionis morbö"

tis Gemi

& Bu

lufliniagus Ymperator, qui in Proeemio Inffit, nomina populorum

TT

affumfit, quos nunquam devicerat, imo ne bello quidem laccf-

gVverat,

Pertinet hue quoque /ex R/edia , ubi Dominum ruadi

"tnits 1« o

fe appellavit 427omigus Iroperator.

Sed , uti merito alii Principcs,

dorem u |

mo hd

qui terras illas vere poffident, hzc tanauam fomnia rident, fic fa.

cile exinde apparet, quam leve fit, exinde argumentum Przced.

Ti

Rton cont

petere velle,

Nam hodie eo fere deventum eít, ut tituli non rei

vetritate , fed opinione hominum nitantur, cum unicuique liceat

nfrt

fibi fingerc titulos portentofos ; ridiculum certamen ex hoc titu-

y i p

"

lorum concuríu, uti beneannotavit do&iffimus Freipsberins , €exi«

qy p

u

fterec; fi fuperior is effet habendus, qui talibus excogitandis in-

eniofiot eflet aut impudentior.

Hinc Frendfcum 1. Galliz. Re-

g, C

em maültitudinem titulorum Hifpaniz Regum jam olim rififfe,

jj d

legitur, & loco ambitiofz Inícriptionis , qua Care/us F. Imperator

Adrania

utebatur; ptzxcepiffe, ut literis di&o Imperatori praíentandis

etii Duct

præägcrcmr : Francifcus Dei Gratia Rex Franciz & Dominus Go-

opunit

Interim hoc

ncífe , qui. pagus eft minimus fere totius Regni,

joribu

po&:

non eo tendit, ac fi illa Elozia Regum. atque Principum , quibus

W

4f

«qut

vel (an&titas muneris, vel vigor adminiftrationis, vel excellentia

ytnta

j u

virtutis indicatur, parvi facienda effe putem. — Minime Gentium!

fed Dodtitfimi Beecleri b. m. verbis potius ad fenfum meum expli-

& rcgü()f Dl

candum utart :- 72 zítalis , quibus augu[la Regia ac Principalu diguitae

TM

dubitaudum non efl , quin adulatio multa inut-

t maje[las infranitur ,

cndum; qu

nerit , amplificauerit , novaverit ;

fed. fFatim detrecdare ifía. aut abas

MJV-?" E

femel exemplo inter

lere ne prudentes quidem potuerunt : & admiffo

injuria efl , imparibus titulis ornari.

Qua fatíum efl , ut ,

pares pr?

ii d

uod adulatio à

principi fuerats paulatim vatio feret,. vid. Ej, Differt,

de Elee. 7Mor., Civ.

Aul. p. soe.. conf, £j. Diff. de Aufpicio Regio.

M

u

- 4. Accedo jam adaliud

argumentum , ad pluralitatem fcil,

dienitatum , cui multi quoque precedentiam adfignare volunr.

yortP

Et fane multiplicatio dignitatum przcipue inter. privatos przemi.

1 P[md'

nentiam honoris ttibuit , illeque, qui plures dignitates habet,prz-

auciores.

1mo hzc quoque ratio fuit

rgülï()üum

ts W

fþrcn-dus vulgo eft habenti p

Trttit2a

dcci-

ji

p

(

864

. WINCKLER 4 pracedentia Choitatum Imp. —

decifionis Concilii Bafileenfis, cur illud in Controverüia de 'S&Hi'oniä

j

Tetits

ordine intex Ducez Burgundie & Elecfores $. R. Imperii orta, Legati

Ducis Philippi przlationem adjüdicaverit, quod Burgundus majo-

la , it

rum quinque Ducatuum & quindecim Comitatuum , aliorumque

atqucR

przterea plürium eximiz ubertatis Dominiorum pofleffor & Do«

m ipfa

minus cffet, quz Sapmartbagorum fratrum Regis Frapcia Hifloriagra-

nj p

dit Clr

phoram veiba. fant ap. clyzflet. Vind. Hitfpan. p. 125.

Sed, cum in

honorum ordine collocando non tam períonz atque familiz ipfi-

fie pecc

E

us , quam officii, dignitatis, five adminiftrationis, quam quisque

Qiooit

gerit, ratio fit habenda, uti bene docet Arwmaus ad A. D. p. 192»

afl"urgam

quzritur , an Patres Synodi Bafileenfis jure illud fecerint? Lt eó

t E

melius mentem meam explicem , videndum eft, an multiplex illa

Hifpam

dignitas fir majot una fola, an zqualis, an minor? In prioricafu

lii ar

non ob concurfum dignitatum , fed potius ob excellentiam. majo-

tulate

tio intei

ris gradus przcedencia tribuenda eft,

In altero przrogativa tem-

poris erir attendenda, in tertio vero omnino Pracedentiam cum

Pnghe

jam fzpius allegato GozZefredo denego.

Nam is, qui duplici di-

BO em

gnitate five ejusdem five diverfi gradus gaudet , exinde fupra eum;

bulofa(

qui unicam tantum di

o

gnitatem fuperiorem ex illis habet, non tie

Populor

tulum ad precedentiam fufficientem obtinet, adeo, ut ille, Qui

Diétdaei

plures Comitatus exiguos, e. gr. poffider, exinde non poffit prz

Rnda,

ferri habenti magnum Comitatum quendam antíquierem, Ergo

C

pluralitas non efficit aliquem digniorem, quando fingula non

buhfs,. [

fufficiunt ad excludendum eum , qui alioquin magnam unam ob-

ttare

tineret dignitatem.

Objiciuntur quidem leges monnullz, quas

dlis (in

citat do&tiffimus Gerbefredus P. 1. tap. 3. 1b. 27. fed , eas ad hodier

*; pute.

nos dignitatum gradus non trahendas effe , oftendit eoZ. /;sco ,. uti

Witate ,

non magis regulam illam: Duo vincula uno fortiora cffe.

Di.

tdentia

!

&um enim illud obtinet in vinculis, quaz aut ànatura, aut àcone

fincipal

filio, non, quz à fottunz beneficio promanant. Praxis quoque

um [

oinner ejusmodi ratiocinationibus efficaciam praclufiffe videcur,

OW d

nec in Comitiis Comitem & Baronem fimul ob duplicem illam di-

gnitatem fimplici Comiti praferri un

tempore prior £t.

quam , con&a;, &-ïlodo. hic

LT

g. Anti«

1

Em

p

pra Nobilitate immediata,

865

mll

Scffioms

£. Antiquitas Regni atque familiz quoque in hunc Cenfam

t L

venit.

Hoc argumentum non in totum rejicie, fed in eotantum

um

ca(ü, in quantum à multis fcriptoribus ad Przcedentiam Regum

jorumqt

