non poffe carere Politicum in bene ordinanda Republica, figut nec

ljedo

Politici JCtum. — Qui autem nulla habita juíti atque injuíli ratione,

|

T conere

utile tantum, in fpeciem fcil., faz Reipublicz commendat , is Po-

"I terüm

liticinomine indignuse(íl. — Circa haec fentit etiam nobifcum Henni-

Hen nige:

It UR

e

ges in notis ad Grot, l. c. quem putat do£trinam civilem anguftiori-

umf

Sutboltz

bus limitibus circumícribere, quam ut auguítum fuum- fplendorem

t gotel

eonfenfus ,

hec fatistueri queat, fi aprzcipua parte ita excludatur, qua omni«

Whitur.

eognationer bus publicis actionibus decus

Politiza

& equitatem affundat: & dum Ari-

Aütem A

ftoteles quoque prudentiam,

qua& circa civitatem cíL, aliam Archi-

tecto-

Hlll'.ki Wi [E

Satri Romani Imperit..—.

629

m

[

vdoimus,

te&änicam Gve Nomotheticam , aliam Confultatoriam , aliam deni-.

LI

limiribus

que Judiciariam f

aciat, non obfcure domeíticam juris fedem in hoc

Iurispruden-

Politicam enim nihil aliud effse, quam

1212 bAC

ipdipts

habitu ipfum quarere, ait:

visalet

civitatem regendi prudentiam: Civitatis aut

em regimen feliciter 7,7,,;a

pahene

pro

cedere, i cum exactiffima Reipublicz cognitione legitimam uni- srgens,

ubiite

verít

in actum dedactam gubernationem conjunxetit : quz potifT- 2Pprobats.

t

um in duobus confiftar, ut fcilicet confilia ad falutem totius civi-

w o

tatis inftitut2 re&te applicentur , & , ut [ura legesque pro conditione

j Dïgþuf.

naturaque cuj

usque Reipubl. ferantur. — Exquibus pendere sit Hen-

ftionis vulgatz decifionem : Quatenus Politica & fa-

p Qu

niges l. c. qu&

dentia fe invicem praffen

t? Confíentit cum hoc JCtus famigera-

g, t

ïispm

Sed de nomine nihilartinet

tilimus Szrbolt ,

Difputat. 1 . aphorif. 4-

((g, &mu-

iquoties in üna & altera

contendete, & non opusfuiffet hac de re al

tucm m

Academia tantos motus ciere,

Faciat [Ctus, faciat Politicus, quod

mmy quæ

fuumeíl ; a cujus do&trina uti Jus publicu

m removeri nequit: [ta

hábur p

j a, 9

& Jurisprude

ntia fuis finibus idem [us poteft admetiri, non invi-

bene geftz , (i placet, Politicis: Cognatis difci-

dentibus gloriam rei

lieglemsl. :

deeít ratio, qua unam fib

i laudem propofito non eodem

Lviclim d

plinis non

trahant.

Summus certe |Ctus, ut communiter eo nomine utimur,

infois

nifi ab interiore doClrina Politica omnia fua

paru

m hic effecerit,

ln

uti in fir

li loquituc Boeclerus i2 Comment. ad

n

ij

prafidia mutuetnr ,

»

Grot. l. c- pag- 63-

V1

dendus etiam in ZVoritia Imperii lib. 1. cap. 14.

agl

ag.i4. ubialt, Po

liticam atque Hiftoriam effe duas certi(lmas alas,

unutit

inem, de qua hocloco fermo, fubvolandum.

uibus ad hanc Difcipl

ul adetts

Brandes, devera ? fim

ulata eroMm Philofophiapag.18 5.

j

vid.]oh.

gt

Et qui Jurispruden

tiam publicam defin:unt per prudentiam civilem,

j; ii

eo ipfo hanctanquam

fpeciem comprehendunt fub politica, tanquam

J

gler

Wb

itica nihil aliud eft quam prudentia civilis, quze

FPolitica

I

genere ; quoniam Pol

xüdtf ifb

Rempublicam non ita

abflracte folum , utquidam putant, vela fuo

Rempubli-

p

; & quandoque

CAW2 mom

fubjecto pra

cifam confiderat, fed in fpecie quoque

"u

idque proprerea etiam, quia prudentia fo/uzz i

g

in concreto ac individuo :

litica itidem huic vel illi fuppo- 25frade

jil

| i

e(t rerum (ingularium ; adeoque Po

Sed ( in

ormam inducit, obíetvat

is etiam individui

ndäfy p

fito, pro genio e

]US ,

COZCrYelo

fo

rma absque Jure, & publico quidem , nulla

confiderat.

fromi

circumítantiis (que&

j Ul

l

(l

s publicis quz a Politica accipiuntur, deter-

ellepoteít, & ita legibu

D

m

minatur, ut leges

ia a

Politica debeant applicari Reipublicz, non

DA

Politica alia generalis ,

| quæo

autem Respublica

legibus) Et hincetiam

(olum eít utilitas , uti

utriusque autem finis non

T at

alia eft fpecialis :

Huberus

ahamA"m

Kkkk 5

i

m

636

PREGIZERI Difiplina Notitia

ao

Huberus quoque putat, ífed & honcftas, adeoqu: etiam]u[ïitia,'dc

fri puäl. :

(mo, Difc

ua tanquam Virtute maxime civili, & que Rempublicam imprimis

;

irmat, fervat & auget, Politica quoque tradit: quz vel tanquam

Aeidemiis,

prudentia Civilis , velut Difciplina practica coníiderata, leges qui«

qubus etiam

dem condit, G tractat, at conditas aon deferit, verum exipío mu-

p Neipubl

nere & officio fuo Reipublice applicat, & interpretatur quoque:

ttmStudioí

1 ütio, etian

adeoque ad ftatum publicum dirigit, & tanquam ars Regia, quod

nemo negabit, habet vim coactivam quoque in refra&tarios , & hos

! huthentica,

: Mniluind

compellendi, eo ipfo, quod fan&tiones legum, & jurisdi&tio (ut-

pote Jura Majeftatis ) &qua cum hac concurtunt ponz, ad Politi-

[ ninjro, o

Examinatt

cam pracipue fpectant: licet dehis fua quoqueratione agat Jurispru-

| UERHARI

dentia.

Minus itaque accuratz, & íplendore civilis difcipling in-

! l intet n

gifferentia

quadam in-

digna funt differentig ille , quas inter jus publicum & Politicam a

Tinte Vitg

zer Politi-

fine; obje&to, forma , effedu, & modo operandi, ac ratione medii

ltoris , ir

€a47, C Ia5 affert Bechmannus in Commentario ad Prowmium A. B. Exercit. L.

ERE

æuälicnm.

"um. 24. qui in recitationibus ad Pande£tas diffentientem quendam

$, oqt

(eft illeSutholtus) vocat Newrepigzy ?. at fi que eftinter Politicam,

18 terb.

&]Jus publicum differentia, quam urget quoque Rachel. 7 Jztrod,

Qttteblid

ad 7fus pabl. German. c. 1. illa tamen non facit quod doctrina hujus

Ua opi

adiltam non quoque pertineat : nifi vellerius nimis otiofe, &Scho-

titis mo,

Diffentientes

lafticelites agitare, & umbraticas captiunculas vocum & verborum

temhergia

reipfa fen-

cavillationes fectari.

Nec diffentiunt re ipía a nobis, qui dicunt,

ilü, lL]

tentia noffra Juris publici profefhonem fpe&are ad JCtos, fcientia hiftorica , &

impenüs

baud adver- prudentia civili , quz nonalia eft quam Politica, inftru&os. — Nec

avrz,

thimi pr

itaimplicat denique locutio Sutholti zz Differt. 1. $. 45. cui Jus pub-

nüfïo, (V

licum nihil aliud eft , quam Politica fpecialis ; fruítra diflentiente

egig,

Bechmanno in Exercit. 1. ad PandeCtas num. ; 1. ubi male effentia-

lss &

lem notam Politicz effe tradit, faltem occupari circa univerfaliía,

| P"ff/]ärm

nonautem circa fingularia.

V

| fj FMPM

In capienda

| (ä'Pïz'ngi |

Difciplina

In queftione autem, Ub; rrallari bac Difciplina debeat , jam

Notiti&

| tiwum "

fupra in th. 5. locus datus eft Academiis: quibus fruftra controveríia

? Païiem: [

bujus , 4ca. deilla movetur,

Scimus equidem , quid preclarum in hac tradenda

demia Aulis Av]is ,

P"fgïinif

"Curiis

Curiis , Comitiis, aliisque Reipublice conventibus , tribuen-

| "ml

dum fit: quibus tamen jungendz, tanquam in unumconfpirantes,

Co» itz'i;que

j ïetur, l

tonjgsmzens. MOn Opponendz íunt Academiz: fecus ac nonnulli faciunt , & ex

dl4, non oppo- his Ziritius etiam, in Differtat.

de converf. & everfrone Rerumpulli-

Qenda:

Mïl'am- |

Szudio

carti? , quorum arrogantiam recte arguit Sulpicius ;» Differt.

Md

jnris

g

Sacri Romani Imperii.

2

65t

nedlssues l

n li, à

MO

j»iris publ. retie inflituendo p. 67. Nam illa ipfa, dequa hoc loco

ex judicio ef»

aminyi

fermo, Diíciplina, non itahumiliter, aut fordide, vel umbratice in

Jententia de

vl taqun

Academiis, uti quidam per calumniam putant, tra&tatur , quippe in

Icadegiis

à, lgt

quibus etiam tanquam in mercatibus publicis comparare illa licet , z5 univer-

[

f triphnt

quz Reipublice hacin parteprofunt. Sane de Academiis, G earun-

atUr Qu

dem Studio(is ac Profefforibus longe aliud judicium , alia commen-

i o

datio , etiam hanc in rem fuit Imperatoris Friderici I. in famofiflima

hros, &U

Authentica, Habita C. INe fil. pro Patre , fcilicet : JÜorum fcientia to-

risdio u

tum illuminari mundum , ci ad obediendum Deo , & Imperatori , fjfii-

v, d Pt

miniftro , vitam [ubjetlorum informari. . Et quam bona fuerit opinio

g uriqne

EsnsrRHARDIJZarbati Wirtembergie Ducis , de fundataa fe Acade- ,,, lo EDor.

mia inter nos Alma EsrnHaARDINA, tanquam aperto quodam /574/5,

ülcpine

ucis ac Fun-

& Politiemt

Fonte Vitz, teftantur ipfa verba laudatilIimi toto orbe D

« ione m

datoris, in privilegiis Univ

er(itatis Tubingenfis, ibi :

& baben

tvit i Der gute Soepnumng belffen su 9

taben ben S5ronnen Deg 202

D. B

elt unerficbtlicb, aefcbópfft

em quiid

beng , barauf vor a

(len Cnben ber CB

mag toerben /. tro(Hi

d) unb beil(amb C'Beifbeit, u erleftbung bef

vt Polttum

menfcblier noernun(ft unb 95tinbbeit.

hd. i t

berberblicber (Seuere,

dem Academia firmarunt etiam poítea pre-

dotcn j

Quam opinionem de ea

claris monumentis, Urnicus, & CunisTOPHORUS, Wir-

,iof, t

» &cunt

tembergie Daces gloriofe memorie. Polt quos Lupov1cus

E; Illaflvi

Pis,lriUsrRE CorrsG:iUM

hoc eundem in finem ingentibus

Ccllegio

s, qiidti

impen(is fundavit, & FaiDERicUS ZMagnawiwia eo

fanctiffimo

boc,

1 hlltom J

uj M

animi propofito perfecit,

Ut illic tanquam in IHiA&NZO9lYAZ Gyu- mperato-

safío, ( verbafunt Joawwis Fni1D

ER 1 C1 Pacifici

Ducis Wirtemne !7 Ro.

- Ducum

/' cm']us?ü'

in Prafatione z Illhffri.r"Co/'legi

Z

g dilentit

bergim , beatiffimz recordationis,

Germania ,

e

Leges & Privilegia,) Ab cura Excélfent

iffimi Ephori, Clarif]umorum

m n

Profefforum ,

drexquifitorum artificum , laudabili

bus corporis exerci- ipforum

uv

Germania adolefcens Nobilitas ,

adeoque Principum

ts prapo[itorum , univer[a

Elediorz..

Q Principe , in omuiairtutum ,

fCientiarum , morum atque elegan-

tiarum genere erudiretur ;

Sicque intra Patri&

dulciflima Germania

M:W ! Wü

Ceret , qua

alibi in loczs

' oerVC

ii

parietes, exiguis fumtibus junttim femul. addifc

zec rara quoqm*

peregrinis magna temp

0Y25 , fzznimn).v i patrimo;zii 1

& bona famajattu

ra, vix particu

latim zWäajm*-

"n

A

dome[lca integritatis ,

(f

imi Wirtembergie Duces

im]tif»

retur, lu quo /llzffri Collegio. Sereni

icoüfp

i

etiam ante omnia eo fpe&tarunt ?. Uf illius

Srudioft prudentiam Civilem

j

m

bauriant, cb animitus imbibant , 4

40 azlz'quana.'o do

miant alibi Reipubl.

Jum

i

!

Hf'

J

PO

Jj;

yt: quo (ine Profeffores conjh'mg

"

$

iaüdabi(iter preeffe , atá, prode[Je

li

622

PREGIZERI Difüiplina Notitia

nnesre d

tasssssentoiuiim

veus A. cil

$n illo fant , non fülum faris, fed ci- Politica fGientia, qua Pr'ff"i

ti0«

n2 B

rem ullam vix bomo affequitur , Hifforiarum quoá,, e& variarum lin-

guarum cognitione antecedentes.

Paria de 4cademia, & lluftri Col-

Jtntn . l

legio hoc fenferunt Succeffores JoawNr1s FRipsRigci, Wirtem-

hifrmen.

bergie Duces, &hosinter Divus EsgERHaRDUS Tertius, tum

j Jispublicun

alibi, tum in Teftsmento & ultimze Volüntatis fuz Elogio. Agno-

: etiam Cl

|

vitque dictorum tidem etiam quoad Z//uffre Collegium hoc Sacratiffi-

j g.

| Nnamplius

mus Imperator Fen D1NANDUS Tertius, cum Studia Collegii hu-

jus in ipfo Conventu Pacificationis W'eftphalice , adeoque totius

! Conitis tr

Germanig , imo Europz Senatu, a Legatis Wiirtembergicis illu-

| tfio pto

(tribus ac Msgnificis 7o. Conrado Varnbülero ab Hemmingen , Secre-

| 0.1,8.3.

tioris Regiminis Contiliario , & 4zZrea Burcardo Cancellario, com-

| Nitiones:

mendarentur ; affentiente his Illuflriffimo Z4aximiliano Comite Traut-

|

Qubus quig

wansdorffo , at quanto Heroe, qui vivusteftis, & ipfe Incola quon-

|

iHO, & pro

l

dam Z/zfiri; Collegii hujus , majorem in modum iíta approbavit.

itidine,

Summum autem & recenti(fimum de hoc judicium Auguftiffimi &

(iliceilla |

Invi&i(fimi Imperatoris LEoPorp:, cujus Sacra Cafarea Majeítas

u omniquc

Augufie Vindelicorum «irca aufpicatiffima initia füperioris anni in

f'ttens ,

audientia praefentis Differtationis hujus Prefidi omnium clementiffi-

Wte om

me indulta : Scire fe & recordari, quod ex diftiplina hujus Hluftris

fj Inp. R,

Collegii multi Principes c& Illuflres in Germania , ufibus có commodts

Auliti: pe

Impemtomm, e lmperz'i infervientes prodierint, ajebat , & facro

ile fudijy

affatu huicipfi Z/uffri Collegio bene precabatur, omnemque Impera-

Pïin[z;p;;m

toriam gratiam promittebat. Nec alia de Academiis univerfim tunc,

Wam, |

data loquendi occafione fententia fuit Eminentiffimorum S. Rom.

WOW ech

Imperii Principum Ele&orum , Z4oguztini &* Trevirenfis, quorum

ttelin,

ille ad Differtationis hujas Pre(idem dicebat quoque: $e gandere , &

ttiy ifrite

gratulari fbi , quod in ditionibus fmis duas babeat. Academias , AMogun-

Q ttal us

tinam c Erffortienfem : femperá, credidiffe , quod florentibus Academits,

Wtra

L du

floreat etiam Respublica: & quod ex illz proveniant Firi,

li

qui Imperia

Wi leoil

C faluti public confiliis i dotlvina in n

egotiis ardauis ac pzb!icis mul-

LT

tum prodeffe pojfint.— Non opus ergo eft amplius aliorum autoritati-

PA n

bus in re qua rantis nititur judiciis, & , quae ipfa ratione conltat:

quam rerum civilium magiftram non minus intra fpatia fua admit-

tunt & capiunt Academize, quam alia loca excel(a.

LE ?

Eft quippe illa

]

Wms dO

communis omnibus: uti communi

aetiam funt Jurapublica, qua in

UET

Academiis quoque proftant, & leg

i, & intelligi poffunt, & ad in-

Rüteri hi

terpretationem dotlrinalem fub(idia ab his ftudiis capere. vid. Lim*

N

naus

ET

ao m EE M.

Sacri Romapi Imperii.

a il

nus " c.t NWahremundus ab Ehrenberg. 4e feer. -lz'b. . Cap. 1.

77 771

nnm.i26. Beier. ad Difput. Schnobel. i. tb. V. Dn.Schweder. i» part.

&lihitl

gener« cap. 1. $. 9. Introdutlionis ad fus publicum. Burgoldens. ad

tet, Vi

Inflrument. Pac. Difcurf.3. part. 1. ubi non male diftinguit inter

Diflinfiio

Téttios, u

uspublicum, & arcana Imperii: illosque errare ait; ( quos inter

inter Ius ps-

etiam Caítaldus Tra&t. e Jpperatore q. 110. 2. 298. Vasquez. Q. il- blicum , d

lo À

hoc Sacra

luflr.part. 1.cap. 25.) quiere Reipubl. effeputenc, Receffus Imperii 4rcaa I

lia Colleg h

non amplius effe promulgandos: arcsna enim Imperii, de quibus in Zeri.

Comitiis traCtatur, minime Receffibus, i. e. legibus in Imperio ne-

ioque toti

mbergicis illi

ceffario promulgandis, inferi. vid. Kipping. AMethod. fur. public.

Relinquamus itaque Imperantibus fua arcana, íuas fi-

nint, Set

cap. 1. S. 3-

veellario, cort

mulationes intactas

, quas in Academiis pandere animus non eít, in

"

quibus quippe non de fecretis, fed de jure publico , & quidem fcripto

illo, & promulgato, perque traditionem recepto , ( praxi & con-

fe lu

fuetudine, be8 Seicb8- Joertommen, ftabilito agimus : adhibita

il p

Aupolifmis

Ícilicetilla prudentia, ut de juribus illis, deque Majeftate & dignita-

te omnique poteítate Imperatoris, & Statuum Imperii fermo fit

al

aperior n

rfeverens , & cautus , absque omni cavillandilibidine, vel temeritate.

jum demem'f ,

Quare omnino hoc loco valet, quod Becker. ;z Proum. Synops. Tu-

ris Imp. R. German, feribit : Rerumpubl. jurain publicum trabivetant

4 hnj IW

u a

ulici: periculofum ajunt, c dominantis imperio adver [um , arvana

illa judicio cà ingenio plebzis reliuquere : ad Aulas folum , fécretaque

&

alcbat

Principum [petlare Conflia. — Scio babent Respublica, earumque mo- Cum elogio

yumqoc t

ntem [latum adver[us noua- . circa hac

deratores, veconditas artes , quibus prafé

Beckert,

Q

zorum technas tueantur , quas profetlo firutari non licet , ('uti Amm.

forum "

Marcellin. in lit. ad Conftantium inquit ) slto minus divalgare ; frc Hennigefüi:

g, QU

enim irritefutura , quandoque cum magno adbibentis periculo...— Has

ego intallas relinquam , ditluria tantum de jure , quo Caput. Iaperii ,

yii,

[

cateraá, ejus membra utuntur : idque ex Conflitutionibus , & publiczs

vtibusAmW»

"

"

Inperii legz'bw , qHUAS p;z!pzm excutere jzïtb ingenuo Principe femper im-

/

ul,

"

punitum fuit : bac. fcilicet libertate fruimur, qua licet. ftire, quo

r p

j n

fumus , licet exercere , quod fcimus. Sed adfit modeflia, &* de Princi-

q at

pts Adajeflatereverens fermo, — Effrenata enim cujusums dicendi liber-

ioftt ori

!

J

t4$,, Reipubl. perviciofi]ima femper extitit, Quoloco Beckerus quo-

3"3 (Uä u

t

[!

queait, dolendum effe , quod hujus Juris in Catholicorum Princi-

i

qülpp

pum Academiis nulla fere habeatur ratio , adeo ut quicquid hac in

u

materia habere defideres, ab Acatholicis, (ita nos male appellat )

»Jbl[CJ) |

unt;

hauriendumfit. Non aliena a.funt verba Hennigefi iz noris * Ob-

L11l

1

" " [

./Er'l(.

n

634

PKRE GLI ZERI Difiplina Natitiæ.

sE PT

bt

érv. ad. Becker. l. c. quz huc pona

ntur, in quibus ipfe /etiam-[]m"a

Con(tru

publica, & Arcana Status bene diltinguit:. Comjura publicacivita-

tie nonf

tum, quibus communtis rei cau[A utuntur , & arcana [rve flLatus , [ive

Machel ;

dominationis, baud idem fint, fed. hac quidem occultare, necin vulgus

J quia pler

efferre oporteat , fiquidem eorum aliquis wfus neceffario tempere effe

! Acdeni

debets illa vero , & publice lata, & feripta literis omnium notitia flndio

; s taliur

exponzautur ,ut fcz'k;e jura cives, i 4d praceptum eorum . vivere polfiat z

UT

videntir certe uimis rigide & imvidiofé nobiféum illà agere , qui, nulla

BA

diflintlif]imarun rerum babita vatione , utraque Principum anlis vin-

] tmincc

dicant, ( cum nosillis cuffodiam arcanornm absque lite committamus,

| Qu

illi baud cantenti. vegnantium con[cientias artesque liberas ab inofficiofó

| Mp

firutamine: a mobis velinqui, auguflum quoque juris publici ,. cuntlisque

In,

apertum atrium occlu[mum ( aacce[fum. aliis volunt , praterquan qui-

| Iyuefir

bus licet Curiis confiliisque Principum intereffe , && de republica conful-

tare in Comitiis Imperii: quafi nom alia acquirenda furis publici Noti-

&iaviaftt, quam patrios bofce comventus frequentare , Cj* pronis anribus

p

TPH C

percipere , quomodo Imo Qrdines veferente Imperatore de auxiliocontra

Qtptj f

Jorcas , de moderanda matricula ,. aliisque averteudis incommodis de-

n P**

libereut. — Equidem e[fe propria experientia ufum maximum , nemo fa-

emulat;

Gile negabir , cui fuavatiocon[lat. — At extra eam mibil inflitutionem,

| ju pl

vibil. mensoriam , vibil diligentiam ,. atlaque publica praffare ad fcien--

ili A;;[g

Haw, poffe , quisexiflimet ? Imo vero bifce uia quafi ad faciendum peri-

C]um , altioraque. experiunda. flernitur , cum prudens & gnarus [u&

tit ? $i

Reipublicaciuis demum admovetur Principum con[cientiis Imperiió, ar-

Ü peritu

idmody

Capis. Quemadmodum enim ineptil]ime ille fecerit , qui juris privatt

fientiam fibi.comparaturus Inflitutionibus Pandetisá, neglettis, (qui-

. üi, pl

tionein

bus difciplina i artem eff colle&a) forenfia advocatorum feripta inani

! tice

|

]u

fludio evolvit:ita-quoá, in Comitiis Principumve aulis us publicum:

non adeo. docetur , quin Curia Candidatum . potiffima principia, noti-

iorenl

!

tiamá, Civitatis , ejud, jurium, jamin promtu habere oporteat; quaex:

incoi

rerum geftarum monumentis , [c. Rece[f;bus Imperii , Capitulationibus,

3 Diblics

| p

D;üï;; yentia

ZAurea Bulla, aliisá, juribus ad flatum Impeïii»-pe.rz-inmtz'bm,z'n 0ninintm

infer Noti-

con[pet u poftis , edifiumtur. — Quia tamenetiam titulo & nomine ejus.

i : ls, qu

Lam

Tutis publici, de quo plerique loquuntur, non exhauritur Noritia:

Inbuti.

ynperii:

S. R. Imperii, aut ad aliena nomina transfertur, cum jus publicunr

Qd (

& Ins P45L- broprie fic di&tum fit pars tantum aliqua Notitiz Imperii, que mul-

nf |

£2

ta comprehendir, quorum ratio in.jurenon confiftit: etcum multa:

gum

li,

L

etiam ad Rempublicam pertineant, qux [ure publico & legibus ac

Cone

itms

*€n

epninment

Sacri Ramdm' Imper«äi.

m um

Jrttitte

Conflitutionibus exprimi non poffunt, fzpe etiam ex regulis*pruden-

i

d'.

tiz nonfolent, refpicientia prafertim Rationem Status , de qua vi

1

fatu, f

Rachel. ia Igtrodat. 7u5 pp

bl. German. cap. $. ideo hac ex caufa, &

T Id

quia pletaque hujus

Notitie plena funt refpeCtibus Politicis , extra

:zm;areæ

Academias optandum etiam &

ineundum eft commercium cum Vi-

af

ris talium rerum periria praft

antibus, in Aulis & Curiis: licet his -

vcn;u'ïm

odutl. ad Grot. de Ture B.e

ipfis quandoque , (ut Velthemius 7» Jntr

i, n

p. $44. innuit ) etiam quaedam circa Reipublicz fta-

I atl

P. lib. 2. cap. ».

tum incognita effe po

ffint, propterarcanas artes Imperantium. Re-

TT

ienter

Herm. Hermes (qui Profefforium in Academia

&teigitur & fap

i ii

f&cium cum munere Confiliarii in Aula Ele&orali Co-

Agrippinenfi o

, auitiqu

1

lon, & Archi- Epifcopali Salisburgenfi ,

Syndicique apud Liberum

u

Equeílrem Ordinem conjunxit) in Fafciculo Jurispubl. cap, 1. quaft.

ilica uf

&. tradit : Si jura publica tantum in Aula difcenda forent , quoties im-

j

D

l

ylic Ng

peritu»s

tyro ad Aulas accedens omnium lndibrie, & vifui exponeretur,

r r

/

;l

j

À

rerum co

allionum publicarum plane ignarus ? Numquid tutius eff per-

at

!

L]

leniorem dein cognitionem in Aulis ex n[u quotidia-

ceptzs fundamentis p

cinmd d

50 (j praxi hbaurire, quam a

liorum pudblico fé exponere contemtzi, ubi

an WWJ "

emulatiosni, mon informationi loc

usefl. Sicut privata jura: itaplane

af

dum : in foro (adde c in Curia &

us publicum in Scholis deglutien

gf

in Aulis ) digerendum : quomodo 4

utem quis digeret , quod non degla-

i *

tüt ? Sicut Theoriam praxis adjuuat

, itaunum fine altero mancum eff,

Grina, uec frne u[i dottrina.

Quem-

d gnW L

( periculofum : uti nfus frne do

admodum igitur , u Pechius i2

Prafat. ad Tit. de S. S. Ecclefiis often-

Jmr l

jj p

dit, plus dam

ni Reipublicz imminet ab his ,

qui nulla juris cogni-

eríantur, quam ab iis, qui Schola-

Áf (If

tionein foro & circatribunaliav

( i

gulis primo formati & affueti ,

aliquantulum

ftice Jurisprudentiee re

^j MWM

à foren(ibus aQtionibus

alieni & peregrini videntur: Ità plus periculi

llis metuendum habet, qui nulla Rei-

ii m

& incommodi Respublicaab i

iU

& [uris publici not

itia previa, ftatim alibi in

pl l

pnblicz cognitione,

Lf///m'w;ib;;.!,

pracipuis Reipubl. p

artibus circa negotiaStatus verfintut, quam ab

J

& civilis prudentiæ regulis in Academiis primo

w',in MW

his, qui iftis ftudiis

imbuti, ab ufu quidem rerum n

onnihil remoti , hujus tamen addi-

| nomm"[qi |

Nec mzle notat Burgol-

ol

fcendi & experiundi capaces quoque funt.

g

di, ubi ea qua addi-

PDM[CU

denfis l. c. in Aula non fupereffe tempus difcen

J

uv

dicimus in praxin funt pro

ferenda, vid. Keller,

de Offic. Turisd. Po-

[1l

( n

j

lit. lib. 2. cap. 1-

Et,ut v

erba Excell. Dn, D.Schwederi huc refe-

«t (

D72

&

N

ramus : RidicWla fane , um

fimmo Principum dammo aique i

mode

(

]

616

s,P REGIZER " Dzi/cz'p[,'n—d. INotitit |

Ipeotexzoi Ro

smodo coujuntiares foret , cum agendum, cum derebus puþblici; cenfzl-

,uid UT

K

tandum , & pro communi utilitate confilia dauda, tuuc Turis publici

funit, ir

us ]

megleci bu-

capitainvefligare , exquirere. Exemplum unum & alterum negle&ti

jus Studis.

hujus ftudii, Gexorti inde damni, ut plura fileamus , ( de quibus

jilit, det

prater notiffimam querelam Cosrizgi vid. Rachel, iz Iztrodutt. ad

1 Keligi-onisi

Publ. Germ. cap. 16. $ 17. ) dedit Conventus Executionis Pacis Weft.

. Mntetiam

phalice Noriberge inftitutus, in quo videntes quidam, magnis

1 fincita fün

officiis quidem admoti, quantum imperitia Difcipline , de qua hoc

Sribm

loco fermo eft, fibi & Reip. obfit, magno pretio a viris aliis peri-

j Witenmod

tioribus informationem meliorem in illa haurire fategerunt, — Inte-

btt, ob

rim negari haud poteít, rariorem effe in Academiis Germaniz quoad

BEU

hanc Difciplinam Juris publici , quam privati Proti Profeffionem, (

| Wytrit

munus przfertim ipfum publicum, titulumque illius fpeáes : qua

direum

de re vid. Ulrici Huberi Oratio, qua differicur.

ï

Authore:

Qhamobrem 7fus

publicum olim in Academia Franckerana Profe[frone

putblica non [it bo--

fbten x

zoratum: Incujus Orationis propofito tamen Author nos fibi con-

POLDI.

fentientes non habet, dum-collationem doctrinz de Jure Civitatis ,.

PHI Au

um Politicaita inflituit, ut hanc nimium ab illa differentem faciat.

funt verb

Caterum, egrcgium fpecimen conjundiz Juris publici & privati Pro--

d)Ql':Com

feffionis in Academia Argentoratenfi dederunt, ut magni nominis

Q Fifeal

Virosalios, & hos inter Srrauchium , taceamus, IU/r. Obrechtzs , &

tb Qf

Job. Georg. Kulpifras : cujas utriusque Aufpicatoria Differtatio, .De

ttdbe ol

j

conjungendis bis [Pudis , le&u digna eft..— Si qui autem fünt, aut

fuerunt in Academiis,

qui quandoque in hoc argumento perniciofe

AT

difputando, aut fcribe

ndo verfati funt, quique ultra modum [uris:

u (upr:

publici adyta fcrutantes. offenfioni caufam dederunt, hoc ad indo-

libri fci

os & incautos pertinet, nec ipfis Academiis, aut Difciplinis, quz

! Bxdero

in iftis tra&antur, imputandum eít: Et contingit tale quid fepe

,5 inl/dgüg;

etiam extra Academias, G quandoque à nonnullis

, in ipfis Aulis &

Curiis :

Miari.

quod tamen his nil derogat, quo minus hzc (ludia in iftis

fudi,

tanquam veris Palzílris ufu. exercenda fint.

Sane non Academiis

ä

| D&[Clþhn

folum datus, fed Aulis quoque & Curiis tanqu

am lex communis ob-

USPhOt

Zex com-

fervandus eft Articulus j. . 17.

Inftrumenti Pacis Cafar. Sueciciz

fii, 0

anunis Aulis, Ut utriuique Religionzs Mag

Academiis,

ifivatus fPvere- o rigorofe

probibeat , ue

Tititoc

quisque pablice prvatiumve concionando , docendo ;

difputando, [cribendo,.

alii;que 5

cou[ulendo , Transatlionem P.

ico; b

i2 tradenda

ajzvienfóm , Pacem Religiofam , vel bauc:

f li

Difciplina

impriuns, ffve declarationem

*

Notrisia bujo Atbiam faciat , aut affertiones

, ffve transatlionem "unquam impugnet ,.

Ch"üol

Pl?f"'vm'a-

conirariasinde deducexe couetur : Quic-

TE

quid.

-

CUM i

il

! S*ac;ji Romani fmp/erii.

ln i

qüid enim contm?ii batlenus äjel editum vel þromuignmm publz'mmm-v;

VTT

fuerit , irritum eflo: Sed fi dulii quid binc aut. aliunde incidat , aut

r

ex caufrs Pacem Religiofam , ,aut banc "Iransatlionem tangentibus ve-

» ( dtgibis

;[ultet, de eo in Comitiis, aut alits Imperii Conventibus inter. utriusq,

drinidt d

Religionts Proceres non nifi amicabils vatioue tranfgatur.

Quo perti-

tis Pa

nenteuiam quz in Copitul. Fea p iNAN D 1 IV, Regis Rom, artic. 1 z.

fim, o

fancita funt : Qumabfen aud) biejeniae (o fid) geaen i&t ermelbten

h, d quitt

Gricben C5dbtuf , unb barinn beftárigten sReligion:Grieben ale eim

itis alis p

imnmermábrenbes Shanb stoiftben Jaupt unb Giebern iu ftbrels

«ün, It

ben, ober icbttoas ia offentlicben $ruc berauf u geben, al$ baz

fttnie quox

Durd) nur

9tufrubr , Stoitracbt, SQtiftrauen unb Sauct im Seit)

offonem, f

angericbter mirb , unternebmen roarben obet folten, gebübrenb abs

e

i u

$ufttaffen : bíe Scripea unp 9lbbru

Cegu caffren, unb aegen bie

Á

um f

Authores f0 tool af$ complices, toíc cr gemefot, mit Grnft su oerz

l

!

"

Quz Ssn&tio repetita quoque eft in Capitulatione LEO-

TET

fabten 2c.

* mos fibi t

POLDI Invi&i(fimi Imperatoris art. 11. & in Capitulatione JOSE-

PHI Augufti(fimi Rorn. Regis, art. 1 1. ubi etiam hzecnovirer adjctta

Jure Chritits

funt verba: 9(ud roeber unferm 9 eicb8- Jof/3atb, nod) bem 35üz

renam

& priva:i P

tQher;Commiffario $u &randfurt am 991apn verffatrer, baf jener auf

beg Fifcals ober eine anbecn 9Ingeben, in Grfennumg Der Proceffett,

ag notti

Ohraditu

unb biefet in Cenfur umb Confifcirung Der,

O3der, eürem fäbcjl

Jifrtatio, J

*

.meb: alá Dem anber favorifiren

vip

um (UH[!,M

n p

- Altera itaque pars Inftitutionis Difciplinz noflre cum fit Lefio, — 5,;o,;

ut fupra di&um, accedere dictis modo debent porro Z4agiffri muri, muti Difzi-

j modumWï

libri fcilicet , tanquam optimi, ut mortui, Confilizrii.

Hos cum z prafen-

det al i

DHs, Libyi

Íi liri, qllï

Bocclero in JVoriz. $. Rom. Imp. lib. 4. cap. 4. bene dividere poffumus

ad Inflitu-

in Jfagogicos , Syffematicos , Singularibus argumentts deflinatos,ci Sub-

21072022 per-

jc qid P

fidiarios , pui diligenter & cum judicio, necnon ordine quodam le-

:inentes:

Y (is AUIIISV

quos tnter

endi.

Et inter hosquidem primo loco Z/aregici, quos ad quamque

quidamp

cüüdimi' !

Difciplinam fcribere antiquum jam inftitutum eft, de quo confulen-

dus Photius i Bibliotbeca.

Ad hos libros referuntnonnulli Ezcbz-

gmmumSOl'

ridia , &* Compeudia, quetamen, judicio Bac/er?, rectius ad Syfte-

/ir,Suti

maticos, quam lfagogicos pertinent. Igitur cum eodem autore Ifa-

T b;b[/lf j "

lamus libros, qui viam pr& cateris flernunt 4d Noti-

Ij'dgogfcii

40gicos hic appcl

1 dü. fW/lï /,

[ h

dAam lmperiz p^r

andam : quo nomine recte primo loco nominatur,

(nt 1W

Chriftophori Lehmanni Chrozic

on Spirenfé, nequaquam fatis laudan-

, n

if

iil

m Reipublice Germaniz defcriptio-

J

dum : quodine continet exacta

nem,

u

L11J 5

M

PREGIZERI Difciplina .Notitit |

AE

Quunqim p

nem, & Chronicon omnium rerum Imperii hujus: ut proinde

is przdant

Baclerus i2 Prafat. annotat. ad us publicum Dan. Ottonis illudinter

ulicat Sulp

ea referat monumenta, quz Juris publici ftudium feliciter aufpica-

- Sucted

turo cómmendari debeant ; plus enim quam titulus promittit, prz-

intes de r

ftat, & res Imperii ab altorepetit, atque memorabilibus excerptisil-

liloriis füis

luftrat : Sepe etiam fontes ipfos priorum temporum tangit : ne

g- Duum'Vif i

quid dicamus deoratione quoque Germanica elegante, & que mul-

1 lp C

tum prodeftrerum noftrarum ftudiofo ; Sane Conringius non diffi-

1 hpiblicer

mulat , fe felicitatis loco habere, quod in eum librum inciderit , cui

tortenfi,

quicquid eft notitiz Turispubliciacceptum fert. vid. ejus ad Le&torem

ifmo; 24

compellatio , premiffalibro Lampadii Ze Republ. Rom.Germ, Rache-

! um Peycrt

lius in Zztrod. ad us publ. Germau. cap. 11. p.70.. 1gitur DoGtiffimi

Fritolis (

fuadent, utaliquis tanquam Introdu&tione ad Notitiam Imperii Ger-

fhximis, (

manici eo utatur, nec facile alia methodo incedat: modo iftud opus,

quod vitail

ut conítituerat Author, ultra Maximiliani I. Imp. tempora quibusin

: Rultis indi

Statu publico multa immutata, perexiffet. vid. de illo quoque Sulpi-

| Qpita lude

picius in Differtat. De Sredio Turzs publici retle inflituendo, p. 6.

ä gim' eN

Accedit huc quoque ZEsezs Sylvius , Friderici I1I. Imper. Secre-

tarius primum, deinde Cancellarius, Epiícopus etiam Senenfis ac

* litsia Inty.

Cardinalis, & denique Pontifex Romanus, fub nomine PZII. rerum

Inter

Germanicarum peritiffimus, & cum quo nullus Pontificum erudi-

- epufcula

tione conferri poteft : qui varia (cripfit opera, Zifforiam nimirum

| o de u

Bobemorum , Atba Concilii Baflleenfis , Epiflolas , Hifloriam Rerum

, ïüteN

Friderici I1I. Imp. qug ex manu(cripto optimz notz cum fpecimine

. Q Tuti

annotat.

Becleri , diplomatibus, documentis, & Scriptoribus va-

; fünt düo,

riis ad'Germanicam hiítoriam pertinentibus edita eft quinquennio

| limiserre

abhinc Argentorati.

Pertinet autem huc imprimis Autoris hujus

| Undeo

(qui de rebus Germanorum multa do&té commentatus eft, co

prehenía partim in operibus illius conjunctim editis, pardim in

itiore

Q in l

Tomo r. Germanicarum Rerum Sim. Schardii ) Germania, in qua

Urbes, Civitates, Ecclefie, Epifcopatus, Principatus, & nobiliffi-

Motanda ;

mz familiz Germanorum defcribuntur : quemadmodum autem

|

]

At ü»

apud Scriptorem hunc quzdam inveniuntur, qua ipíe non fecit : ita

ipfe quandoque varius eíl in fuis fententiis, & Pontifex faQtus . fibi

TT hude

, Nütion:

fepe contradicit. vid. de illo quoque Sulpicii Differtatio, Ze Studio

Juris publ. L. c. p. 7.

z

I

Nec aliena hinc eft Gebwileri Panegyris, non fine confilio At-

u Sull

gentorati typis Mülbianis repfo du&ta,

& multa notabilia continens,

L?uanquam

-

*

635

Sacri Ramani Imperi.

EVO u jPar r

quanqu

1m pro captu Seculi : alias nec gravitate ftyli, nec tractatio-

: Wtpnnd

nis przftan

tia, nec fabfidiorum promptitudine, prioribus equalis, ut

onis dul

indicat Sulpicius / c. p. 9.

liciter t

. Succedunthis /foh. Sleidani,

& P/yilïppi Melancbtonü'D'ifTerta-

tomiti p

tiones de rebus Germania ( Inmperii,

quas fepe per digrefliones in

Fuarunt. fane hi

us extert

hiftoriis fuis habent, qux magni funt momenti,

m tangit :

Duum-Viri eximia peritia Germanie inftruci, quam

Sleidanus in

, & quami

fcriptis & Commenteriis

fais, inque ipfis Legationibus, & reliquis

fus ad hiec etiam Archivo Civitatis Argen-

pl nan df

Reipublice muneribus , u

vincidert , (

toratenfis, tanquam Gazopbylacio r

érum Germanicarum opulen-

Chronico Cariozz , quod ipfe

used Lt

tiffimo ; ZMelazcbtoz autem, tum in

TOTACO

verfalis optimüm, tim in

