
d. l, $. 24. & 25. ad quos remittimus, cum fufficiat illos e'xcmpïi

d

Qu

K m

loco pro explicando. hoc articulo ha&enus adduxiífe. 2.;7 ffecie

fimu

mini, aut

fj & ratione. hujus prafcriptionis, de qua hic agimus, omnes illi,

N

milialio .qui funt domini aut ex alio quodam (imili jure poffeffores imme-

ve

jure poffef-

diatorum bonorum aut territoriorum juriumque hifce inharentium

fores bono-

füt

yum imme-

territorialium , in alterius poffeffhonem l. quafi à non domino ex

J

j

diatorum ,

jufto titulo translatorum , veris territoriorum aut jurium ipforum

4j

juriumque -dominis acquiefcentibus, eaque ibidem excercere patientibus diu-

U I

Werrítoria- turnáfcil. fcientià & patientià, quod vocant, bem mibrigen &belf

4

lium.

,5

felb(t eine Poffefion & . per confequens acquifitionem $ueignem

fesd

poít Brunn. Cozf. 167. 2. 4.. B. Dn. Fromm. 4e Condom. terr. $. 14«

. rt,

qui propterea tales funt , adverfus quos cocteris paribus praícriptio

àdm

fuperioritadis territorialis decurrere fuumque operari poteft effe-

Stit

&um , five una cum ipfo territorio & mediante hujus à non Do-

telli

mino faóta translatione ,. legitime in poffelionem venerit, five

;mü

feorfim à caliro ad eum modum

*

qu-aü poffeía aut exercita fuerit*:

£

t;ic quo mox pluribus,

,2

ü

CAPUT

*X

".

26f

Opeemesy

. þpermibrimtisl te;riiarialis 4f-qft4ij£t£w;-

r

CAPUT IV.

lf

de izs rebus, qua

d

| ?ia&at a-ieæ*öxbjefïa, ffve

per banc ij&rlip'fi-amm :

M

-4cquiri po[fant.

I.

i

Yl

$.

Atf

Fræf'criptiï-

Bje&km hujus Prefcriptionis acquifitive conftituit omnino fu-

1

nis hujus

Pju

peri

oritas territorialis, prout à nobis eft defcripta fupra iz C.

4l

(t objectum

$.2. $.. €

P[éqq. Acquiri vero hzec mediante przícriptione pote

eft luperio-

"

dupliciter ,

& vel enacum ipfo caffro aut territorio, cai coheret, vel

ritas terri-

il

er fe fabfiftens, &effe (uum habens ad in-

torialis;

prout f2orfrm fpe&tatur p

prafcripti-

,

Ítar aliarum rerum incor

poralium aut jurium qualiter fe habentium,

bilis vel cur&

h

in aliumque

derivari poteíl, predio aut territorio

feparatim quoque

ipfo territo-

!

ipío penes domin

um manente: uti id demonítratum legitur apud

rio, vel , f&

N

Dn. Prafid. zz Tr.

de mod. & ffur. taxand. furisd. p- 1. — ox(im fpe-

'Magniöc.

confideratur iz Coz- &ata & per

M

. 8. n. 12. fd

. Etilloquidem modo, quando

fe confide-

i

éreto cum tpfo terr

itorio, & ad hoc fe habet per modum qualitatis

ráta ad in-

fforii, aut pertinentiarum, acquiritur mediante -

ftar alioruns

MO

alicujasinnexa, acce

polfeffione , ratione o

di natutali, & ratione fizzs Civili, territorii — ;urium,

"

(tru&ti,à non domino in alium ex jufta caufa. E illo mode

24

eà qualitate coque jurein

acquiritur ,

l (:

translati,& haCtenus per tem

pus legibus aut moribus definitum con-

med, territ.

»

l

per quam uti ip

fum territorium acquiritur;ita X juris-

offeífione

!

A

tinuo poffeffi :

tj

di&io (ive fuperiorita

s territorialis illiinhabitans atque inharens in- quá modum

dmodum enim in genere territorio expre[ja

nagurali,

[

fimulacquiritur. Quema

quáfinem '

j

domini voluntate quocunque

legitimo modo alienato, e. g. vendito,

civili.

vendita quoque aut translata cenfentur jura , juri

x

sdiCtionalia aliaque

üo modo

j

fuper indita arg. L. 20. $. 1. ff. Si férv. vind.

una curi

tf

fimilia illi connexa aut

pd

L1.23. . 2. & 3. ff- de S. P. R.

poft plures adcitatos Mantic. 4. zac. (

territorio

auib. conv. l.t. 14, 1.8. & féq. plar.

Finkelthuf. Z. 7ur. Patr.c. 5.

acquifito &

f

j

fuperioritas

d

g. H fe4. poü. R

ofenthal. de Feud.e. 1. concl. 6. Fichard. L. 2.conf. 20.

tanquam'.

72.7. B. Dn. Mev.

P. 2.d. 214.3.2. ubi quod moribus Germaniz hac

connexa

L

res dubium non habeat D. Dn. Stryk, i2 Uf..7M. ff. de A. E. V. $. 10.

quædam

j

circ. fin. B.Dn. Lauterbach. i Coll, Theor. Pratk. ad d. t. $. 28.- Quem-

qualitas n«

T

fitnul acqui-

admodum etiam 77 [pecie territorio ab Imperatore conceffo Imperii

ritur.

npno

Statibus aliisque immediatis, eo

ipfo [urisdictio Gmul conceffa in-

Perindeacin

ut

d. art. 2.ibi : 1b gum briffen (ollen un

b cafü territ.

pv

telligitur per Cap. Leopol

N

tocllen toit bie Qeutfbe Nation, ba$ J5

eif. æöml&be ä)ïmd), Dit exprefsà vo-

db anbereürften, 3edlaten, Grafen,

luntate alig-

af

Gbur «Gürften oc. oie au

v

náti , terti-

r uttinittelbabren frepen Oteica:

torialia

x

Serren unb Gtänbe, (ambt be

23

rUT

^ quoque jura

3166

GR ASS de prafcviptione

translata.

1

dici debent

SRitterftbafft, bep Oybren Joobeiten »c. obne uüfein (imtmgunb

id

Aut ;n caíü

' jjinberung 2c. obue Geigerung beftáttigett 2€. laud, Lauterbach.

Vitit

territorii ab d. /. itd etiam meritó ftatuendum territorio tali cum quo cohzrent

EY

Imperatore

illa jura territorialia per legitimam praícriptionem acquifito , infi-

| fj

conceffi &

mul & jurisdiCtionem fuperioritatemque territorialem eodem mo-

tüm K

jurisdictio

fimul con-

do acquifitam cenferi, quod moribus noflris extra dubium effe affe-

tittes

cella intelli- verat Lauterb. 4. 4. ad tit. de Jurisd. $. 44..— Altero vero modo ubi

gitur. :

qurit

Altero veró

, fuperioritas territorialis quidem etiam ut qualitas quadam caflri

mmple.

modo.ubi

five territorii, paífivé illiinherens, attamen tanquam jv per fé

ttlati

quidem

fébfrflens proprio fmo jure feorfims confideratur , . & quatenus alteri

bus di

etiam uc. feparatim acquiri poteft, territorio manente penes dominum,

florita:

ritorio paf- ;

qualitas ter- quam in rem videantur tradita Knichen. Je fublim.

e reg. ferr.

velyit,

five inhz-

HT. €, 4« H« 11. feqq. Mantic. d. . ». 19. Matth. Stephan. 4e 4-

liperi

rens, atta-

158« L.2. P. 1. 0. 2. 9. 196. feq.

Uti alceri jufto titulo modoque

Aplen

men & tan- Concedi G acquiri poteít, ad inítar fervitutis cnjusdam pradialis

pett

quam jus. in fundo alieno conítitutz , ita ut confefforia a&tione utili ex men-

EY

períe fubfi-

Ítensconfi-

.

te vindicari poffit poft Myn(ing. Lauterbach. Magn. Dn. Prafes

reïcdp:

deratur , uti

Fautor atque Patronus maximopere colendus i d. Tr. p. 1. $..

Vetüs

alteri.jufto 7* 13.

féq. ita eandem etiam & in hoc fenfü prefcriptione acquiri

liye

titulo mo- poffe, non eft quod ambigamus.

Uti enim alias in genere extra

türe,

doque ex.- p'ügnam .e&

, jurisdi&iones effe prefcriptibiles, quz communis eft

preísé ad in-

ln &

ftar cujus-

Doctorum íententia, te(le Schurf. Cezr. 1. Cozf. $6. 1.2. & ex

pulis.

dam fervitu-

Myn(üng. Harpprecht. Fritfch. Everhardo fcribit B. Dn. From-

teltie

tis concedi , an. de Condors. territ. C. 4« $. 14. ita quoque & ipfam jus fupe-

W

ita & prz-

rioritatis territorialis ex communi fententia præfcribivpote(f»:POR

infn

Ícriptione

acquiri po-

Car. v. Hagen , Knich. Stephan, Reinking. laud. modó Dn. From-

tía (j

teft,

mann. Z. /. provocans quoque in fpecie ad Drunnemann. Corf. 167.

Cffc,

Erutijuris- 4« 2. graphicé hanc in rem fícribentem, cujus verba fuprà jam

/ di&tiones,

fier.;

recenfuimus. — Conítabiliunt quoque hoc ipfum omnes illi & ex

brie f

fünt prxfcri-

anterioribus & ex novioribus fcriptoribus, qui fuperioritatem ter-

p'übiles.

a

Ita & jus

ritorialem prefcriptione acquiti poffe f(impliciter & indiftindte do-

Cen"dgm

füperiorira. Cent tum zz gezere Principibus & Statibus Imperii poft plur. alios

tls territo-

Ming. 4. flper. territ, cap. 1. $. 26. & ab hoc citati Ant. Coler. d. Zur.

lic f

rialis prz-

mj

fcribi poffe

lImp. Germ. Se&. 3. 'Thom. Michael. de 7urisd. concl. 6 2. lit f. é g

potel

dubium non

Hert. Z. faper. territ.S. 5 o. Author. AMedit. ad In[lr. Pac. Caf. Suec. d

'eft.

diXimï

jn mant. 1. Ad [pec. 4. $. 29. B. Dn. de Lynker.

de faper. territ.p«42.

: ma j

. Quz eft feqq- Ma

gn. Dn. D. Schweder. iz Jr. Publ. Part. Spec. S. 2.6. 9. D.

€ommunis

Kemmerich. 4.7. c. 14.$. 5 tum & iz [fecie ratione Comitum Imperii

| f

Do&orim

Ti

- Back-

N

à

Mä&

p

/äperiorz'tkti: teüz';orïa?z'; acauifitiva.

367

j

Bæqkier de fape

". tervit. Comitum Imperii c.3.p.

36. jäq. rátione Ci- fententia,

d

lium Knipfchild. de Zure Civ. Imp. l. 2. 0. $. 8

46. Quiid fta-

vitatum Imperia

tuunt , turm

u

f& & n.

j2.alios quamplurimosa

dducens, Dn. W'ildvogel,;z Diff.

in genere.

i

de fuper, t

errit. Civ. Imp. $. 3 . ratione Nobilium Imp. immediato-

Tum ia fpc-

j

rum Knipfchild. Ze 7»r.

Noblil l. 2.6. 1. 9. 26. féq. per plures Autho.

cie.

.Ac- Acquiritur

Ti

ritates [oh. Laur.Schmidt. Je

féip. Territ. Inp. INob. Immed. $.11.

füperioritas

( ufí

qu

iritur autem per prz(criptionem fuperioritas territorialis z zoto fio

t

erritorialis

al

& velut juris quzdam univerfitas aut totum aliquod po- j

ntoto fuo

complexu

r

teftacivum , ex parti

bus (uis potentialibus five juribus eó pertinenti- complexu,

bus diver(is conítans,

in concreto cum ipfo territorio, cui talis fupe-

cum ipfo

Id

territorio

if

rioritas cohzret, uno quafi a&u, prafcriptionem utramque quiin-

uno quafi

It

volvit, praefcript

ione fuperioritatis prefcriptioni territorii innexà,

actu.

fibi acquifivit; ea ipfà uti poteftliberé superiorira-

ä.

Süperioritatem hoc modo qui

& plené fu

o jure per partesomne

s, ex quibusea eít concreta.

Hinc tetali gau-

d

leges, Ordinatio- 9€85» quos

al

j

pote(t om

ninó à fübditis fuis homagium exigere,

exercere

nes Statuta Provincialia condere ,

publicare mandata, edica ? a

aQ

&us poffit |

l tæk»

--

refcripta edere,

affigere, Privilegia teritorialia confirmare, Con-

rationes à Civitatibus.

D

ventus & Comitia Provincialia habere ,

Univerfitatibus exigere, Orphanotrophia, Nofocomia &c. iníti-'

T

quul

a

tuere ,

Dicaíteria erigere, Archivum habere; Jurisdictionem Civi-

lem & Criminalem exercere, Appe

llationes recipere, Privilegia fin-

j

u

ulis concedere , aggratiare, difpenfare, relaxare à juramentis , faàmam

.f

i

(

reftituere, Collegia opificum aliaque confirmare, Jus belli , fequelze

b

luftrationis, pacis pangende focderum, legationum , fiíci & quz fünt

»

p

M

infinita feré alia jura fuperioritatis territorialis propria tum eminen-

]i

h

n

tia (ive majoratum quz emolumenti efle five minora dicuntur , exer-

"

cere, quz copiofi(lime relata extant apud Dn. de Lynker. z 7r. de

rp,/ [

l

finper-territ, pag. 25. f4. & ma

gnam partem penitius quoque exami-

f läm

& feq.

l

&

nata reperiuntur ap. Hert.

de jur. fuper. terr. $. 10 in f $u r.

uique ad. 5 7. laud. Dn. D. SchW'eder.

d.l.c, 11. B. Dn. D; Fromm. Ze

J t

Condom. territ.c. 6. . 7. usque 4d fin. qui videri poffunt, qua omnia Superionien

1&6 dO'

territorialis

j d

hic repetere & excutere nimis longum foret, in fuper à fcopo noftro

nimium quantum abiret.

Hoc tamen monendum nobis e(t, hanc ranquam to.

Aff

od tum aliquod

poteftatem & fuperioritatem territorialem, tanquam totum, qu

z!f' Ü

diximus poteftativum, non definere effe tale, etiamíi una forte vela

]- Poteftari-

tb

vum.nonp des

tera pars defit, per privilegium , per pa&tum, aut per praícriptionem

finit tale

p

"

qua(i abíciffa, aliique ,'exemplo juris conducendi per territoria MoO- effe , eriamfi

,

gunti aliorumque Landgravio Haffiz aliisve alibi competentis, quz- unaalteraye

um

fia, ^ Tum R. integritati totius quidem aliquid decedit, complexus Par$ defit,

j

fuperio-

j

V.QA'RS;S de præjärz:ptïane D

PO

iab

a

od

Integritati

uidem

fuperioritatis territorialis aliq'uibüs illis potentiis demtu:& ïïrbpte'-

tum aliquidi

rea tamen nullatenus deficit , fed in reliquis partibus potentialibus

ï

decedit,

perdurat, & univerfum quid non minus ac fi omnes potentie nexu

N

eomplexus adeffent indivulfo, reprefentat Schmidt i Z. Diff. 4, fup. terr. INob,

li

u

tamen Índe

non deficit.

Imp. imm. $. 2. jung. B. Dn. D. Fromm. 4./.c.6.$.2.. Necintereít

Wl

INec inter-

hac poteftas an paffive inhareat cafítro. aut territorio amplo, am

(tt

eít , territor. 47 70

& cum hujusmodi territorio transferatur aut alicui acquiratur :

t

ancohareat poft alios laud. From. . /. v. 1. 5. 5. izfin. Dn. de Lynker de fap. territ.

o

amplo , an

.18. Eandem n;utrique poteftatem, eandem fuperioritatem perto-

It

parvo.

tum illum diftrictum, perquetotum illud territorium quantumcun-

tl

Eadem utri-

que fuperio.

que etiam fit innexam effe ftatuendum eft. « Licetn. Regis alicujus

(

l

ritas inhexa

ditio unius faltem fcopuli terminis finiatur , uti deRegno Uly(fis referc

fl

eft.

Horatius, vel nidiinftar; uti Cicero, zque tamen fumma Majefta-

lt

Quod con.

te & Poteítate gaudere poteft, qua potenti(fimus Monarcha, finon

jj

firmatur

t

extenfrut camen intenfrvé , Nolden. de Statu Nobil.c. 10.n. 54. Neque

tüm

oxcmpläs.

enim fumma poteftas vel Regia Majeítas divitiis , nec locorum fpatio -

neque numerofa Provinciarum multitudine definienda eft ; Sicuti Ele-

has non magisanimal, quatm formica Bodin. de Republ. l.1,6. 2. p.15.

tito

Knipfchild. Z. Zur. Civ. Imp.1l.1,6.2. 5.48. cum majus & minusnon

Titt

varient fpeciem , nec fpeciem conílituant diverfam, forma fiquidem

f«

dat effe rei, non quantitas, poft plur. all. Knipíchild. 4. J. s. 45.feq.

jun

ubietiam hocilluftrat exemplis Imperialium Civitatum, quarum al-

QUi

tera major , amplior, ditior, potentior, altera vero minor pauperior

tior

viribusque multo inferior, re&teque decidit, inter eas nullam effe qua

N

dignitatem differentiam, cum omnes & fingulz immediatz fuübjeGtio-

j

nis jure ab Imperatore & Imperio faltem dependente gaudeant, alte-

Qu

rius poreftati nullatenus obnoxiz, indeque fuperioritatis przrogativa

jur

in fuis territoriis(,'amplisf. parvis, fivein fubditos fuos numerofio-

äfäa

res , five pauciores preditz & exornatz reperiantur , id quod egregié

len

confirmant ea qua ex Ertel. ii (einem neweróffneten &bauplag

m

ber £aub8; Gürfi: CO berbottmafigteit p. 7./q. in fcenam producit

Ht

Magnif. Dn. Przíesiz Tv. de 7Mod.e Iur.tax.

urisd.p, 1. $. g. 2.2.

tür

hisverbis: 8 iff abfonberlib su mercfen, bag manofftmabs vort

Á4

bem Fleinften £ànblein (agen £ónne, Daf e8 eit territorium Cmitbítt

]h

au

in hoc fuperioritatem territorialem in complexu fuo aut in uni-

th

veríum ) babe:

Gyintemabten eie C5tabt ober 3Reid) nidbt ebett

mp

in breifen Girünben ober $3óben, mnod) aucp in dYerfobren obet

lic

béd(ten

fl.h

taucet, fonþem i 5Dauffen alle S5ürger, bie emerley

Guvalt

|

LU

4 Jäapcïiarimtiy ïeWz'taHzlzälväc*qæifzft?*z&a?.

t

Gemd!thnierv&oräen , beftebe: Goleic) vie ein 2Laeió nid)ttoeniger

J

ei &bür al8 ein Glepbant, genennet voerben mag , unb mebrober

t

tveniger bie 9lrten ber. Goadben nicbt dnbert ; alfo iff Ragufa eime

Wl

ber tíeinften Gotdbte in Europa, utib mericirt nid)ts beffo toentiget

adi

bt Stabmen einer Republic, (omobf al8 eirte Q'ürctifdbeober G'ate

41

tatife : (o finbetfid) auc

in CGGel(cblanb bíe Respublica Lucenfis

Uf

unb nod) mebr anbere , 1e

(cbe ob fíetool ibre SSottmafigfeit auf

la

gat geringen SSergirc? erftreden, nidbta befto voeniger (o wol af8

bie Republicocn Jjollanb , G5d)meit , unb Genua ober CBenebigibs

l,

ten Parcicular- G5taat , Goatungen unb einge(cbrándten Dominat

genieffen ; Gbenmáfig roirb (o tool Ulyffes, beffen Seicb i einer

"

M

Fleinen Cjnful beftanben, von Homero eín $ónig ald Agamemnon

'cüa-

genemiet. ^ Plura Exempla & fimilia Regum & Regulorum quà po-

t

teftatem in fuos fubditos equalem ad invicem pro paribus judicato-

l.2.47.

«

rumxxnx'gpecere licetex Kni píchil

d d.

$.

I

:mo,-

g

HaCtenus de þrimo illo

modo, quo fup

är. tertit. Cufn ipfo ter« Ácquiritue

ritorio prafcribitur & per poffeífionem hujus a&u fimultaneo acqui-

etiam pra»

J

ritur. Nunc de a4/tero modo, quo fuper. territ. per fe ? féparatim

fcriptione

n

fuperioritas

,uidem j

fpectata etiam przfcribi dicitur... Hoc evenit omninó , quando quis

feparatim

j

juraterritorialia in territorio alterius ; domino patiente libere exercet; fpe&tata.

il

quod quidem a&u tali /jzurazeo aut identifico quo in priori cafü , ra- A&uqui-

1t

em , nok

mpffüf

tione Jurisdi&tionis iflius , qua univeríi quid indigitat & quatenus ex d

adillum

i

tam multis partibus potentialibus compofita eít , non fit potiàs per

modum

partes fit fucceffivé & ita ad effe&um eum deduci poteft. — Velutifi ;

multaneo ;

j

quis in alterius territorio ha&tenus ufus fuerit non nifi certis aliquibus (ed'potiàs

fl M

g

juribus, e.g. Statuta & ordinationes publicandi, Edi&ta aut Mandata (ucceffivo

affigendi , Juri

sdiCtionem f. Civilem f. Criminalem exercendi, hic (a- P** Partes »

1er000:

ne nondum poteft dici fuperioritatem in toto fuo complexu, fed fal-

quarum unáa

tem has ipfas füper. partes quas haétenus exercuit, fibi acquifiviffe.

praícripeà

totum non-

[wþw

Hic non merito hzc regula juris applicari poterit, uttantum cenfea- - dum prz^

tur ufücaptum autprzícriprum , quantum poffefum L. 20.$. z. ff. de

fcr.iptum di-

jMH

A. vel. A. P. 1. 1. $. 5. ff. de Itin. atl. priv. B. Dn. Lauterb. i» Coll.

ci poteft.

l

u

Jheor. Pra&t. ad tit. d. Ufuc. $. $. 9. 19. qua regula & de vera & de

Regula quä,

(

:

traditur;tan-

quafi poffeifione fuum tuetur officium, itaut locum quoque habeat um centeri

T ylt

in praícriptionibus jurium & fervitutum prediis inherentium. Ber- - prefcri-

u

lich. i» concl. pratt. l. 2. concl. 49, 1. 23. fq. in fpecie quoquein jure

ptum, quan-

m

tum po(Tef- "

j

fuperioritatis rertitorialis ejusque partibus , & regalibus majoribus

fum ,

LL

etiam ,

t

70

GR ASS. de prafcriptione

—

valet & de

verà, & de

etiam , in quorum jurium prafcriptione nullatenus quoque exten-

|di

fio aut illatio ab uno ad aliud fieri aut ftatui debet, quod qui unam

L

quafi poflet-

fiene

vel plures eorundem fpecies praefcripfit, etiam alias fpecies prafcrip-

hus

etiam quà

fiffe dici queat, poftalios laud. Hert. 4e faip. territ. $.62. quod non

n

jus fuperio-

.

admittit natura partium inter fe disjunctarum, uni nomini colle&ti-

f0f

ritatis terri-

torialis ;

vo tamen fübjectarum, & in uno quafi corpore colleCtarum, quae

ii

quatenus poffidentur ufücapiuntur Lauterb. 4. $. 1 9. iz fiz. quod redte

J

in quo ex

praícriptio-

limitatur, nifi ejusdem generis (int , puta auri , , argenti, ferri fo-

pit.

ne unius

dine, que omnes fub genere metalli continentur Hert, Z. /. $. 62.

partis non

m

licet inferre

Quod íi autem quis non tantum certis iftis aut. quibusdam faltem

^

N

mod

ad aliam.

jur

ibus territorialibus fimpliciter, fed & toties quoties occafio tu-

qil

Limit.nif, lerit & his, & illis, & iftis aut aliis quibuscunque promifcue ufus

Qnt

fint ejusdem fuerit, & quidem animo totum illud poteftativum hóc modo (i-

dom

gcncris.

bi quafi appropriandi, tum licet partes omnes nondum apprehen-

$1 a, quis

Ka

pluribus

derit aut exercuerit, fuperioritatem territorialem tamen in univere

veh

omninó

um quoque fibi acquifiviffe non fine ratione propugnare licebit,

qui

partbus non difpari plané modo , quo vel in corporibus, qua& vocantur 44*

tet

promiícue

ufus fuerit,

juntla , disjun&is fuis que conftant partibus, & alias ctiam entiaper

tU

aggregationem dici folent , veluti in legione, ingrege, ubietiam,

animoto

bo

tum illud

quando toto grege praíente , unum caput apprehenditur, animo

tür

poteftati- poffeffionem omnium confequendi, totiusgregis poffeffionem acqui-

te

vum fibi ap- fiviffe creditur, velfiad rationem corporum corzzexorum veluti fun-

propriandi,

ju

tum & in

di, edificiirem hancadaptare velimus aut z quiparare, in hifce quem-

W

univerfum

admodum qui fundum poffidere cupit, eum in finem opus non ha-

W

eam fibi ac» bet omnes aut fingulas circumambulareglebas, ut totum illumfun-

quifiviffe di- düm fibi apprehendiffe dici queat, fed fufficit folam, quam libetejus

ci poteft.

artem , introire, modo id ea mente eaque cogitatione fiat uttotum

3d eum feré

D!

'modum ,

.o(ïïdere-veï*it L1.

$-3-fF. d. A. vel. A4.P. cum qui aurem alicujus tan-

"

0j

uocorpora glt, totum eum teti

gille videatur L. 21. pr. ff. de furt. Lauterbach,

Ini

disjundta, deacq. vel. am. po[[. $« 1 3. ita & in hac füperioritatis territorialis, tan-

t

aut per ag-

regatio-

quam totius alicujus poteftativi, praícriptione contingere videtur,

Q

mem talía

ut ex partibus iftis poteatialibus , ex quibus ea compofita extat , fi

icquiri pof-

potiores forte aut plures quafi apprehenderit, eo animo ut totam ex-

lt

unruno indelibipoffidere velit, per illas & hanc(biqua(iviffe non incongrue

faltem fuüb-

dicatur.

t

Quamvis autem hoc modo quafita aut praícripta territo-

q

Pa

rialia Jura in territorio alieno, faperioritatis territorialis nomine di-

L

velad ratio- BRari nolint fcriptores, fed regalia faltemeo modo quafita effe fta-

acm corpo- tuant D. Dn. Fromm. d. condem. territ« €, r. S. 7.n. de Lynker de

feper-

DL

—

EM

N

x

fuperiorit&tix territorialie 469'21'/&4*&)42

—

rum connee-

E 1. 307 ftper.

ferrït. [4£- 4&'. Hert.

d. 1.$.6 2. idquein fenfu f?ri&o, öl te in fe

&orum , ubi

inam

fuíficit

aut formaliter con(iderata facile concedi queat, quin tamen re

(ri

busiftis, prafertim

majoribus in territorio alieno ita prafcriptis i etiam, uni-

N

(har fervitutis in alterius fundo cam faltem

effe&in faperioritas territorialis, ad in

partem ape

Jiedi«

conítitutz aut acquifitz, pr

gícripta int

elligi queat, vix eft ut dubi-

rehendi(Te,

de Anno 1548. $. toamn aud). 65. $. v00

animo to-

Q

temus arg. Rec. Imp. Aug.

Qd

abet 64. Inftr. Pac. Ofnab. 2frt. $. $. 4. art. 9. $. 2. art. 1. f

Ca- rum ita pof-

fidendi &ac*

tl

pit. Leop. arz.

3. & Carol. art. 1. qui textus indiftincté prafcriptio-

l

lis tanquam legitimum eam acquirendi

quircndi.

nem füperioritatis territoria

Quamvis

(et

modum agnofcunt: ad minimum dubitari non poteft, quod tales,

veró ita in

)

bi quzfiviffe prefcriptione di- ierritorio

qui hzc jura in territorio alterius f

T

"

cuntur, jura fuperioritatis territorialis , actu

aliter exerceantad inflar alieno prz-

fcripta jura

"

dominorum ipfius territorii & nomine quafi aut jure horundem, quip-

territorialia

s ipfa hac fuperioritas quafi s a&bu primo atque [jrnato &

)pæhm-

peapud quo

fuperiorita-

j u

velut in quie

te faltem manet,a&hw fecundo & exercito vero ille gaudeat

tis nomnine

l'expreffe conceffam , vel tacitéreli&am habet, domino dignarinon-

:WM.

qui ita (fibi ve

nui

—

tertitorii id ita indulgente, annuente aut patiente.

Quod eviden- nulli nolinr,

de fed regalia

u

tius adhucdum apparet, (i beneficio fzbinfendationis alicujus, ubi

prafcripta

bonis immediatis feuwdalibus fermo eft, vel infendationz & invefti-

dicant,quo

hia

T.

turz prime ubi de bonis immediatis allodialibus agitur , fuperiorita- in fen(u for-

tem territor. fibi conceffam, vel ut conceffam quafi poffidet, iftaque maliconce-

m

di poteft, in

i

jura ide

ntidem in ifto territorio ad alium pertinente liberé exercet ,

eirectu ta-

prout ta

lem infeudationem aut fübinfeudationem fuperioritatis terri-

j

men & füpe-

torialis fieri poffe & quomodo tradit B. Dn. de Lynker 4. faper. ter-

riorit.territ,

y

acquifita di-

illuaxï'**'

vit. p. 41. G ibid. in addit. Dn. Hert, d. fuper. territ. $. 5 $. laudat.

Fromm. 4.1.c. 4. $. 7. &* ibid. alleg. in hifce enim cafibus Vafallus f.

ci poteft, ad

J

inftar fervi-

ut:otum

rimus , f. fubalternus fuperioritatem territorialem , ut talem, aut

tutis in alie-

formaliter fic di£tam fibi conceffam habet etiam in territorio alterius,

no quzfitae,

v Us HI!'

Ad mini-

in ordine nimirum velad dominum directum aut primum conceden-

apicl,

tem & Authorem feudi , cujus iftudterritorium eft proprium, jure

mum qui ju-

j u

ra ifta fibi

uidem dominii dire&ti, vel etiam in ordine ad dominum utilem f.

jdettl

ita quafita

tll E

Vafallum fubinfeudantem aut fecundo loco alii fübvafallo feudum

pratendir,

iterum nexu quodam feudi fubalterni concedentem, cujus etiam eít

ea exercet

und

actualiter

territorium fuo modo proprium , jure fc. dominiiutilis, quod dire-

p

c&to dominio in ordine ad fübvafallum quodammodó zquipollet,

jure domi-

uril

norum i(tius

uti hoc ex 2.. Fend. 5 5. $. in[uper. 2. re&e demonftrant Frantzk. de

territorii,

mm&

laudem. c. 14. n.43. Sxtüv. in S. . F.exc. 12« tb. g. n. 3. Magnific.

apud quos

"n

Dn. Prafes is Trat. deved. Domin. leg. $. 41. 1. 12. fiq. Quod ipfum quafin a&u

ml(CI ik

uti juris eft in expreffa infeudantis vel fubinfeudantis voluntate,

Mer.

Aaaa

ita

Zome

—

$72

:

.. GRASS de prafriptione

ml

prime ma-

ita q:qioqu& ufu venit in ejusä&m tacita, qüæ fabeffe mtelhg:tur in

net, inactu

| [p;;

fecundota-

feudi vel fubfeudi prafcriptione. Struv. 4

menad prz-

. 11 €. II'S' 30 m j-jäqq.

fcribentem

& comæunitcr Feudi(tz.

, pore:

Caprur V.

L.

pertinet:

tulis «

De Forma bujus prefiviptionis, aut äuomoda perficiatar ant

que d

-

^

abfolvatur , agit.

3i, cl.

$.

l.

F/orma con-

Hec;

fiftit ;2 pof-

Orma hujus präefcrïptionis

füperioritatis territorialis acquifitiva

f ve

fcifionis ve-

F

confiftit in poffeffionis vel verz vel 444f continuatione per

visdiv.

s2 vel quafi tempus lege aut moribus definitum,

continua-

Quodnam vero tempus vel

toqie

legibus vel moribus ad abfolvendam hanc prafcriptionem füfficiens

tione, per

d

tempus defi-

haberi debeat, id cum fuprazz Cap. 1. $. 8.. jam expediverimus , eó

Hl

nitum.

remittimus.

Hac pofleffionis vel quafi continuatio tam de Jure

üdem

Hac requi- Gentium , quam de Jure Civili requititur .. 2. 27.

ff S.1. de Ufarp.

miy

ritur jure &

Ufucap. L. 2.C. de Prafcript. long. temp. L. 2. d. R. É id eto. Mev.

Gentium & P.

2. d. 102. 2.1, Lauterbach. ad a. tit. $. 26.

tum,

Civili.

Continua autem pof-

'cemp

Continuá

feffio eft, qua ab initiousque ad finem proccffit fine interruptione

pisa

poffzíio eft, vel ufurpatione, eaque vel zatzrali, qus per actualis & vera poffef-

$]

quznonin- fionis interruptionem variis modis fieri poteft vid. Lauterbach. 4. 4.

Que d

terrupta,zec

9- 33. vel Civili, qu& fit per a&tum Civilem, nempe per litem pof-

naturali, 2ec

terd

civili ufur-

feflori de re praícribenda motam L. 26. C.de R. F. L. 10. C.d. A. &&

pletc

patione.

P. L. 2; [ 20. C de Prafcr. long.temp. . Quod quomodo fiat. patee

Continuatio ex fcriptisB. Dn. Lauterb. 4, . $. 24.. . Necinterefl five continuatio

juriu

eft non tan-

ïït&ï

tum in una

haecfiat z una eademque per fona, quo cafu quidem res eft extra du-

Inu

perfona,

bium &plané manife(la Struv. iz S. . C. ad.tit. de Ufuc. tb. 18. im

pro.

fed & in

pr. an i» perfouzs diverfis ,-quando res ab uno ad alium legitime eft

tryi

diverfis per- translata aut devoluta,

quo in cafu jufta antecefforis poffeffio vel quafz

fonis, unde

5' ;0: 4

& in füccef-

prodeft etiam fucceffori $. 7. &* $.. T. de Ufuc. L. 1. ff. eod. L.13-

c*Pïüm

Íore.

[f. de .A uel A. P. L. 2. , pen. ff. pro Emt. L. 14. ff. de div. && temp,

Criyti

prafcript. idque benigne & folo zquitatis. intuitu ita receptum eft ,

& if

cum veritate infpeCta, per reitranslationem poffe(lo vel quafi inter-

Apars

rumpatur , & itanon zuzero, fed tantum ffecie fint ezdem poffeílio-

Jüra,

AMedoe

nes L. 23. pr.ff. de A. vel A. P. B. Dn. Lauterb. d.4. $. 26. Strüv.

d. l. modo tamen i. poffeflor etiam apprehenderit poffeffionem vel

ol

Wt

& hïlc-pof'-

quafi , perid quod generaliter difponitur in .12. $. pez. ff. de A. vel

fcefionem . 4f. P. utique deregula: Exceptio enim eft in caíu jacentis. heredi-

ng

appr

[s

| Uij

A

fucapio

| ;;ende- Fmsa tum enim & poffe(fio vel ggaü coneinnatq videtur , & u

ü PQ

s

f pre-

&

N

273

| fx«iperviar-z'mtï.? terri:oriæl;ix aequifitiva.

ipespebt

^ Exceptio E

IR

f:pi;æfcript

io pro impletaquoque habetur, QUS'd (ingulare e(t per /.;

1* c4f4 jacentis

h

$. fiv. L. 4.

0. L. 44« S.3« d. Ufuc.

Utique quando intermedio tem- hereditatis.

onon

fuerit occupata & fic interrupta L. 20. ff. eod. jun

&. Modo inte-

poreab ali

rim ab alie

L $4

fF. de A. vel A. P. L. 6, 6. fin. ff. pro. Emt. & 2. poffeffio.

non occu-

cujus quippe nulla poteft effe acceffio ,

talis vel quafi non fit vitiofa ,

patra.

quz dicitur L. 72* $.f. ff. de

A. vel A. P.

Vitiofa autem eft qua quis

det B. Dn. Lauterb. 4. /. $. 26. circa fin.

Po(älïï'o

vi, clam aut precarió poffi

cce(íTlio autem

&t non tantum in fucceffore L7z;ve

,. non fit vi-

Hc poffeffionis a

tioía.

L

foli, v eluti herede,

fed & in fucceffore //sgulari veluti emtore, quam- g,

procedit

d fufius htc exponere nimis longum foret, id ;

cnontane

;

vis diver(imode , quo

i

Dn. Lauterb. Z. /. $. 27. Struv. 4. L tb. tum iz fuc-

eoque remittimus ad laudat.

ceffione uni-

n

18. G ibid. Müller. z addit.

B. Dn. D. Mayer,./i» Commenzt. ad Inf.

verfali,

Cum autem hzc poffeffionis vel quafi

continuatio f. in

P. 441

fed c» fingu-

l

N

eadem per

fona f. in fuccefforibus procedere debeat fine interruptio-

lari.

mP.

ne à principio usq

ue ad finem aut ad temporis przfiniti complemen-

.

]

M

tum, id pratermi

ttere híc non. debemus, illud tempus quomodo Tempus il

] pol

computari inhac pr

e(criptione debeat , an naturaliter , quando tem- lud hic com-

in hora

m & demomento in momentum per L, 5. Putatur non

t

pus currit de hora

naturaliter,

!

j

$. 2. ff. de minor.

Govian. 1. Pariar. le£t. 10.2.4. computatis quo-

fed civiliter.

Veluti in

"

que diebu

s feriatis L. 26, $. 4.

& fqq. ff-quib. ex canf. maj. an Civili-

i£r de diein diem. L. 7.ff. d. Ufuc.

ubi dies cocptus habetur pro com- aliís nonnul-

ffe cenfemus , uti in nonnullis aliis lis materiis.

30

j

pleto.

Et expediti quidem juris €

luti in definiendo anniculo L. 1 24. ff, 4e F. S. in

T

La

juri

um materiis, ve

ztate ad te

(tamenta facienda habili L. $. ff. 44 teff. f'ac. poff. ita

& Ubi dies

JX

coprus ha-

ni

in ufucapionibus aut przícriptionibus diem cocptum habendum elfe

betur pre

to L. 6. ff. de Ufucap. L. pen. ff. de div. & temp. prefcript.

" l!'

]

pro comple

completo.

Struv. 4. L :5

;17. & Müller. iz addit. ibid. B. Dn. Lauterbach. 4. 7.

je d

6. 20 & Majer. d. 1 p. 443- Que omnia uti in generein omni Ufu- Quz etiam

'quali

ocum invee

"j

T

capione & prafcriptione obfervanda veniunt, ita & infpecie in prz-

niunt in

fcriptione füperioritati$ territor, tam in eà, quà cum ipío territorio

ii

prafcriptio-

L

eo in&imul continuata poffelfione acquiritur, quam & in eà, quz

ne—fg.perio-*

feparatim & pe

r partes fucceffivé in territorio alieno acquiritur , ea

ritatis-terri-

nu

i

jura, ex quibu

s fuperioritas serritorialis concreta eft atque com- — torialis,

(ita, unum polt aliud liberé exercendo

,cum & in hac qui in- tàm illius

ttü

po

12 ln con-

tercedit u(us difcontinuus ,

quando non femper occaíio praíto eft, 9'

creto &

jid

Statuta promulgandi,

Jurisdi&ionem tam Cri- ;;

u

e. g. Edicta affigendi,

mul, quam

minalem quam Civil

em exercen

di &c. bené compatibilis fit cum qua- quz fepara-

u

& etiam cohtinuatione temporum in di- tim &per

PIO

| fi ?oïe(ïïone continu4,

ver(is Partes fue-

(

Aaa 3

—

374

€RASS de preferiptione

eeffi vé ac-

)

quiritur.

verfis períonis antleceiïorum & fuccefforum , ad Eum quo öiximus

Ad inftar

modum combinatá, non aliterac juris effe cernimus in fervitutibus

li

du

fervitutum difcontinuis, qua caufam dicuntur habere perpetuam, ufu difcon-

f

difcontinua- tinuo licet fint interdiftin&z L. 25. 7- de S. P. U. Infpicitur n;hicfa-

rum.

cultas utendi, quz femper praítoeft, & continuatà quafi poffeffio-

10b

Cujusmodi

fervitutes Ze.

ne ftabilitur, quamvis ea non femper vim fuam exerat, & operetur

u

n

furis verita- in aCtu exercito Dn. Majer. i» Comment. ad Infl. tit. de ferv. $. 3. in

te IO. vel 20«

hi

fin-p- 4.06. cujus generis fervitutes quidem , id quod fuprà jam tradi-

annis, atque

"

mul

ac continux

dimus, de 7»ri veritate nonalio temporis intervallo, 10. fc. vel

prafcribun-. 20. annorum fpatio prafcribuntur, quam quo ille, que funt con-

QXp&

L

tur,

tinuz , quod oppidó probatur per text. iz L. f. C. de Praefcript, long.

Secus ex

temp. generaliter difponentem nulla adhibita diftin&ione inter conti-

li

communi

at

Doctorum

nuas & difícontinuas , utut ex communi Doctorum fententia inva-

rale;

Dirte

opinione,

luit, ut difcontinuz propter interftin&tum eum ufum non nifi imme-

(» prai motiali tempore prefcribantur, quam &ctritura fori fibi recepit, &

dire

etiam z Ca-

"

Camera Imperit fequitur teftibus Mynfing. Cezr. 4. v. ; 3. & ibid.

mera Imp.

$oit Gulich. cum plur. adcitatis. Gail. 2. obf: 66. B. Dn. Lauterb. ad

cugu

Quibus affi-

nia funt jura

tit. de Servit. $. 13.

Quibus cum admodum affinia funt jura fupe-

tori

territorialia [

tili

