em debitoris voluntate jam olim concedi potuiffe ,

etint,

pignoris facultat

x

m

ex L.t7. C. de afn

r. l 11.$. 1. depign. vid. Chriít. ab Hagen, de wfur.

dum

£.1. . 222. Lauterb. d. J tb. 22. ine ulla ufurarig pravitatis macula,

: do

vid. Mev. c. 4. dift. Lev, inop. debit. f. u1 i, 14.. i fra&tus cumpri-

D

mis incerti admodüm (int , unanimis eft DD. opinio. add, Berlich.

iO

p. 2 dec. 17

0. 2.25. Tabor. d.l.g. i, Ut dehincaliud fundamentum,

p

quod acqui

fitionem fru&tuum in creditore antichreftico fuftineat,

1l

preter domini concedentis voluntatem effingere velle, & fuperva-

1i,

cuum fit & ip(i oppignorationis indoli contrarium, qua fane non ad-

lt

mittit, ut Civilis poffefio vel dominium utile de iftiusmodi creditore

redicetut , v. . 13. de nfurp. c& ufuc. arg.l. 12.de. A. F. 4. P. qui

k

a

P

^

liter fe non habet; quam ad inítar ufufru&tuarii pluribus id docente

U

Spedtatiff. Facult. Jurid. p. t. Decano Dn. D. Harpprecht. Cozs. 20.

WX

s1. 6 o. f2q. add. Gail. d. Cozs. 15. p. 3. 7. 20. Cujus jus-utilis dominii

nomine indigitare velle , ftri&iori hujus nominis fignificatui haud

iutt

Yuntat

convenit, vid. Lauterb. Coll. 7b. Pr. ad £. de ufufr.tb.z.im.f. EX

Q

quibus & illud credo conflare, rerum Im perii ab Imperatoribus quon-

[

dam Statibus Imperii fa&tas oppignorationes, non obítante earun-

[

T

dem vi Capitulationum , pace quoque W'eflphal. art. ;. z. ». corro-

p

boratarum, ab Impp. fata confirmatione , Dafi fie nebmtid) follett

ritit t

ib toollen ber Gotánbe unb SXeidbs ; SXitterftbafft ibre Rega-

lia uno £Sbrigfeiten , Srenbeiten unb Privilegien, Sfanb(tbafftett,

vt

€

11 2)

conficmiten utib beftà

ttigen, fte aud)

babey , als ermáblter $R. $82

hml

nig banbbaben , (chbüf&e unb (c:birmen , vid. Cap. Leopold. «r7. 3,

Veras oppïgnorariomcs remanere, necin dominiu

m Creditorum tran-

v

lil

fiiffe; quanquam enim non fubjaceant reluitioni intuitu Imperatoris ,

T

omnimoda tamen reluitionis expertes haud funt, cum Imperium fibi

hot

in d. Infiv.p

acis avt. . $« 9. poteftatemreluendi, (i ipfi placuerit, refer-

vaverit, Schi

Iter. Zzff.. T. publ.t. 1.1.2.. 7. . 3- Secuserit dicendum

nori

yhil

de iflis oppignorationibus,

quz à Statibus Imperii olim fibi invicem

f0«

fa&te reluitioni amplius ha

ud fubjacent, Stryk. de Oblig. fend. conf:

(

mun.c. 2. n.19. ha enim amiffa qualitate pignoribus aliàs competen-

ohi«

te, 1.10. C. de pignor. a&t. ipfum etiam pignoris nomen amíttere,inque

rial

aliud tranfire videntur. v. Limnzum ad Capit. Car. V. 477. 4. Y»

l,

u

anbfbafften, Titium zz Spec. Jf. publ. R. Germ.l. 2.€. 9. $. 2.

otil

Quid per particu

larem oppignorationem hic loci indigitetur ,

Quid

2unl-

vocabulum

—

1(me

utnr ex eis, qua fequuntur fagile patest , paucis tamen lubet pr

particularis

pf

AE , Oppigu. hie

denoter,

£8

FROMMANN de licita 0pp lä "gt P'dï;z;cuïd;i'

fiffe, non hic fermonem nobis effe de oppignoratione, qua feüdi Regal.

pars quotitativa,puta,tertia,quarta,dimidia. v, Jo. Paul Balzaran. z7. de

!10('2

t

!

feud. ad £. 4.f. 1 , vers.cum.autem ; Sed comparatione ad totum feu-

N

dum Regale factà;exigua, caftrum, puta;oppidum, vel etiam przfeQu-

Y

ra creditori in debiti fupponitur fecuritatem.

iDivcrfa eft

VII. Non eam omnium in univerfüm Principum circa regna

[

Principam

poteftatem effe, ut pro lubitu deiisdem difponere queant,nec tamen

!

poteítas

L

circa

propterea in eam conditionem redactos eífe omnes Imperantes, ut

ti

alienatios

ad fimplicium tantüm ufufruCtuariorum inftLar redaCLi , nectotum re-

nem

D

gnum, nec partem ejusdem fine fubditorum confenía vel alienando,

f

j

&

veloppignorando transferre valeant, jamdudumfolidior evicit Juris-

lt

oppigaora-

tlonem

prudentia; diverfum enim modum habendi imperiía, utut nonfum-

ff

xegnoxum.

mitatem imperantium, ipfam tamen potefLatem ex arbitrio difponen-

IV

dide Imperio , mirum in modum vel laxare, velreftringere, ex ipfo

pot

inzquali , quod inde oritur, jure, facilé dignofcitur. Groc. de . B. c

Patrimo-

$p

nialium

P.l $. 14.. Ex quo eft, quod regnum patrimonio Principis exiítens,

Ji

uti ab hocadbeneplacitum in totum vel pro parte alienari, fic &in-

fri

coníulto populo oppignorari poffit. Pufend. Ze 7. N. & G. VIII. 5. 1.

ht

&

Ziegl. de Tur. Maj.l. 1. c. 4. $. 27. Ill. Dn. de Kulpis,2 Gror. de. J.

tion patri-

monialium

B. & P. Ex., 2. th. g. Stxyk. de ure Pr. circaallod. c. 2. num. 3. féq, Si

[A

Hzc

vero ultronec populi confeníu inPrincipem fuerit translatum , ejus-

Qu

Princeps

que poteftas circa alienationem veloppignorationem fub ipfa ftatim

fur

necinto-

prolubitu — Imperii delatione limitata, quinex fua promiffione teneantur, fumma

cil

padtorum religio,quz & Principem cüm fübditis contrahentem (trin-

tum nec pro

"u

parte alie-

git, indubium reddit. Ferd. Vasq. JIl, contr. l1. c. 3. s. 1. Atnis. de

nare vel

Jur. Majeff. l. . c. 1. n. 1 0. Spreng. 7pr.publ. p. 55 $. Excell. Dn D.

eppigno- Scheinemann, iz diff. de commerc. circa liber. bomin.Q. 24. fdq.. Nec

1

zarepoteft. liberiorem Princeps circaejusmodi actus habebit poteftatem, etfini-

hu)

hil de iftis pa&to primordiali fuerit definitum, fua enim ratione nititur

fit

illa przfamtio, qua fubditi transferendo im periunrin certam familiam

vel perfonam , ab ea potiffimum non ab alia inviti regi voluiffe cre-

P

EV

'duntur. Hottom. Ill. q. 1. p. 10. Grot. r. 4. ro, ibiq: Boccl. quam ipfam

u

rationem non folüm omnimoda translationi regni, fed & ejusd. op-

e

pignorationi totali & partiali obílare

; ita utinvito populoinvitaq;

Ij

parte alienanda vel oppignoranda Princepsnihil omnino transferre.

poffit , facile nobis perfuadet Grot. /7. &. 4. Pufend. d. tr. II $. g.

gi

f

f£q- v. Boecl. ad d. Grot. . idemque non dubitamus afferere etiam de

illa particulari alisnatione vel oppignoratione, unde regnum non adeo

d

notabilem

D

Fe»zdaräþ regnliun?. *

j5

Regalo

Lt dt

notabilem patitur imminutionem, cum & hiceadem prohibitionis

tatio militet, qua fingulis quoque ex determinata incertum fubjeCtum

n

d

impetii translatione jus eft quzfitum, Vasq. 2. 1,1. c. 4.22. 3, CF 9.

fedu.

vid. tamen B. Dn. Ofiand. z Obf. ad 4. 1. Grot. 11. 6.4.

ViII. Quod fi porró deipfo patrimonio populi , Regi, ad Regise

üti

Iu

fe

dignitatis onera fuftinenda, conceffo quzratur,& hujus intuituligatas: nec bona-

ipíi manus effe, ex nativa harum rerum conditione patefcit ; Doma- Domania-

(5 Ut

las

nialia enim bona cum jure dominii adpopulum fpeGent,in iisquePrin-

II fee

ceps non nifi pro Ufufru&tuario habeatur, Heig. 47.79. z. 2. /7. Be-

1di,

fold. 4iff. de. arar. publ. c.7. nequicquam ejus poteftas ad alienatio-

irí

nem eorundem fefe extendet, five deinde de re exigui pretii five de

fu.

re majoris momenti & zílimationis quaratur, utroque enim caíü

Til

quoniam de rebus alienis difponitur , nec vilitas earundem legitimare

il

poterit aCtum, contra alterius jura quzfita dire&um, Grot. /7. é. 11.

W

Spe&atifs. Dn. D. Harpprecht. Cozs. y7. s. 217. féqq.. Quocirca

ü.mx

ejusmodi bona fine confen(u fubditorum alienataà fuccefforibus opti-

(

1no jure revocari poffe, adexemplum eorum, quz reítitutioni obno-

I

I).-Il

Xia à privatis diftra&afuere , tradit Carpzov. 47 L. Reg. German. . 7.

"m

fc&E. 1. . 2. 3. Conring. Ze Fiz. Imp. Germ. c.19. p.364. Myler. INomol.

Nec

f 3

€.16. 1.2. Nec aliter dicendum erit de bonis ffcalibus five juribus ,

,

qua Principis dignitati connexa adhzrent , refervanda enim eadem

Fifcalilo

|

hat

funt ad futuros Reip. ufus, idqueeó magis, quo iisdem diminutis fa-

Jürmi

cilius Imperii diffolutio fecutura eft , cit. DD. Clapmar. Ze 4rc. Re-

ml

VAIDp. £. $. C.12. 7 13. Atnifeus, d.1. 3. de Jur. Majeft.c. 1. n.i15.

J

IX. Non tamenex reflrictahac Principis circa alienationem vel

Nihif

.DaD.

oppignorationem regni aut patrimonii ad populum fpectantis pote-

tamen

N«

ftate; fummo ipfius imperio in cives nimium detractum , aut eum in P!opterea

ummo

et[ fit

miíerrimam conditionem, occafione nimirum exercendz liberalitatis

corundem

Yictur

fic eidem ademtz, conjectum effe,quisquam colliget;fummus etenim

decedit

niliam

Princeps manet, ejusdemque a&tus, quibus ad bonum Reip. civium

ImPcrio.

fe t

actiones attemperat, alterius poteflatiaut revocationi haud fubjiciun-

1 ipfäm

tur,etí1 pro lubitu deiílis rebus difponendi facultatem non habeat ,

sd. 0f

neque propterea beneficentie conteftandz materia plane deficit ,

nvi;äq3

Principes,aliunde enim fatis habere folent, ut ex dignitateRegalis fafti-

at

gii non dealieno, fed de proprio liberaliter, bene de fe meritos, poffint

| f

remunerari; dum vel ad privatorum inftar ampli(fima interdum poffi-

m i

dent bona, qua ex arbitrio fuo in quemcunq; conferre valent;arg. eor.

] gdeo

quz difïierit Ziegl. de. ^. /Maj. l.

1. C 4« $. 26, Spreng. i2 pr. Pabl.

-

bilem

$5

p 222-

6o ifR OMMANN dae licita Oppignorat particulari |

:;35,9. Dn. D. Harppr. . C. j7. 8 218. vel ex fructibus b-onbrumr,

ad auguítam dignitatem tuendam ipíis tributorum, v. Pufend. 4 /,

Quis

VIH. $. 11. fufficientem confequantur materiam, beneficosiftiusmo-

ebtineat

di illibato populi patrimonio celebrandi aCtus. Vafq. Z.c. 4. z. g.

incafu

Beceffitatis

Dn. Stryk. 4. diff. c. 2. 2.Xo. féq4. ubi im alia

5

'

Principi mtz'ong Allodis

yel

porró competentia jura inquirit.

$

utilitatis

Hos intra cancell

os imp

erantium proteüateni citca alienatio-

circa

alienat.

nem vel oppignorationem redactam effe, ex univerfali jure facile de-

vel

ducitur, tumque cumprimis, f1 ejusmodi a&tus ex Regis potius bene

eppignora-

placito, quàm neceffitate vel utilitate Reip.id exigente fufcipiatur,

tionem.

quamvis & diverfum temporum níum paffimq; receptas confuctudi-

nes petitz huic ex naturalibus principiis ratiocinationi multum de-

S

traxiffe diffitendum non fit.

»-*-chnorum.

In ec plerique conveniunt DD. poffe

Principem , urgente id inevitabili neceffitate, partem Imperiiinvitam

licet, atque reluctantem cedere alii, tantoque magís oppignorare ,

ut hacrationeunius partis jactura reliquum unàaliàs períturum Reip.

corpus falvam & incolume confervetur, Arnis. c./. s. /7. /q. Cum

enim non alio fine plures in unam focietatem Civilem coire foleant ,

iicL. 2 i Guagep r . a ER C gpage

quam ut conjundtis viribus fingulorum fecuritati profpicíatur ; qui

fi alia ratione obtineri nequeat , permiffum erit Principi, partem, qux

non nifi cum totius corporis interitu fervaripotet , abdicare fuoque

juri in illam renunciare, veletiam eandem oppignorare. Puf. 47

7. 9. Boccl. cit. Ziegl. a Grot. II. 6. $. Vafq.d.c.4. 4.. An vero eae

dem facilitate id afferi queat, f1 partis alienationem vel oppignora-

tionem fola reliqui corporis utilitas fuadeat, de eo non immerito

P TURNLUE T 4 MA^ — E m r EEE TR

dubitat Vafqu. & Grot. J cir.

:

Rerum ad

X. Longé alia ratio eft

terum äd patrimonium populi

populum

fpe&antium, has enim Principem in aliosetiam irrequifito populo

pertinen-

sium.

transferre. poffe, fi infignis vel neceffitas vel utilitas Reip. transla-

tionem f. oppignorationem depofcat , ex fummo, quo civium falu-

tern, & fecuritatem procurat, imperio, indubium redditur. v. Heig.

4.19. 4. 7. Befold. de ZErario c. 7. d. 3. Carpzov. 44 L. Keg. c. 8. f.

4- ?. 9. quamvis hic quoque ad Leges fundamentales, adminiflran-

dz Reip. formam modutmque etiam ifti bonorum difpenfationi com-

muriter praebentes, fi refpiciendum. Dn. Born.

diff. deeo, quod jn-

flum ff circa deffinat. c. y. 9. g.

*

Quidliceat

circa

XI. Quid veró in regnis feudalibuis intuitu alienationits velope

öï cum

pïg*?ora;*äoäs liccat & demino dire&lo & Vafallo Principitum

— —— -- —— Q —— « — —— u l: MELL — ZÉ . EEE

[ 13 gua.F r.:»—

dalia

fponté

L

Teudorzm 7?gal£zrig.'

as

61

um,

fpdntä fu(cipituf eadem , tum cum neceffitas eó impellit? haud in-

il

concinne hic quzri poffer ; verum cum nexus ifte non folo Nat.

J

jure regatur fed potius juris Civ. fit, eaque propter nec ex illo jure

"

decifio unicé perenda veniat, Conring 4e fiz.Germ. Imp. c,1 9. p.265.

1777

:

fed conliderari debeat, quid quaquein gente circa iftos cafus recep-

tum (it?. Grot. ZL. 7. 27. & requiri cumprimis, annon fpecialia in-

(

veftiture pa&ta contractui feudali fingulare aliquid adjecerint? quid

l

in certis familiis & perfonis receptum? qu& fingulorum locorum

ent

confuetudines?. Baecl. ad d. 1. Gr. nec negligendum fit, quid Lon-

gobardorum legibus, ceu paífim receptis, Limn. ad Cap. Car.F. art.

tq&

(l«

24. 5.35. Goth. Ant. diff. feud. i. lit. m. fit debnitum ? hac autem

t

tra&tatio à noflro fcopo aliena fit, idcirco eidem fuperíedemus.

i,

XII. Ad nofirum potius Imperium Rom. Germ. nos conver- Quid liceat

Impgxatori

tentes paucis, quz fit Imperatoris circa alienationem & oppignora-

circa

d

tionem rerum Imperii, qua caterorum Ítatuum circa res ab ip(is

res Ím periï.ï

Y

poffeffas difponendi facultas , delibabimus. Liberrimam olim de

N

rebus Imperii difponendi poteflatem habuiffe Imp:ratores Francicos

&t

atque Saxonicos, tot ab iis faCte donationes, oppignorationes,

f;qh

infeudationes alieque innumerz alienationes , quarum exempla

m

roftant, evidenter fatisevincunt 5 ut recte Limnzum reprehendat

Strauch. 4. diff. de Oppign. Imp. tb. prapr. 2. & $0. nec totexemplis

üoq

1(: a'

l

adduci fe poffe dicentem, ut crederer, licuiffe olim Imperatoribus

citra confenfum feu ele&orum feu ftatuum Imperii civitates & ditio-

r

nes [mperii alienare vel oppignorare, proindeque perfuafum, etfi

gnOf?

gutito

nulla in Capitul. extaret alienationis prohibitio, nihil tamen Impe«

ratorem alienare poffe, proprerea quod nonnifi (implicis adminiftra-

toris vel cutoris munere in Rep. fungaur, vid. Limn. ad Cap. Car.F

10/7!15

art. 9. voc. WL arbere CBeg berduffetit, s. 1. fe24..— Quod fienim ad

»pulo

lt

primordia regni Germanici refpiciamus , quatenus fcil. illud in ftit-

pem Carolinam devenit, deprehendimus, à Carolo M. maximam

filu

-ejus partem vi bellica fubact

am in ejus ditionem concefliffe, fublatis

rkig-

gl. de 7are

,'

0(9'

prius, qui fuerant tum , potentiílimis Ducatibus Zie

Majefl. 1.1. c. 28. $.6. devictosque

hos Germaniz populos priftinae

dcite

tum libertatis ja2uram feciffe, Excell. Dn. Sch wed. Íntrod. 1. P.

com

! /35'

part. gen. C. 4 $o

ipíamque ditionum proprietatem in Vi&orem

Du-

eranfiiffe, Stryk. 4. diff. de .If. Princ. c. allod, c. 2 . i.7. 18 f* quas

Es

cibus & Comitibus adminillrandes poítmodum concedebat;

lof

VAriis ra

qm

lus M. jure fuis armis quafito utens

quo eit , qþod Caro

?

tienil uà

gb

b

62

FR OMMAN'N de licita Oppignorat. päftim!äi

-

tionibus id patrimonium fuum diílraxerit, multa de eo feuda cc;n-

cefferit, plurimasque feceritdonationes haud requifito populi vel

primorum con(en(u , Stranch. Z. ]. :5. 2o. ut dehinc eundem admi-

niftratoris tantum nomine Germanorum devictorum jura tractaffe,

haud fit credibile, fi que de patrimonialium regnorum indole fupra

adduximus, hic repetere velis.

XIIL. Eundem in modum & hujus pofteri, quamdiu antiqua

regiminis forma fübfiftebat , pleno fibi jure vindicarunt regalia, nul-

laque lege circumfcripti reditus bonaque imperii liberaliter aliis do-

[

l

narunt, alioque modo alienarunt; qui utut in hoc reprehendantur,

quod per nimiam diftra£tionem bona imperii diminuerint, & fub-

l

fl

preffos quondam Ducatus non fine infigni Imp. detrimento erigi de-

nuo permiferint, v. Conring. Ze Dzc.«f Com. Imp.S.19. fuaque ex-

f

cefhiva liberalitate, partim & incuria, quod late antea patuerat,

Imperium, in fruftafcindi , & hacratione plané perire pa(fi fuerint,

QI

Ziegl.c./oc, In hoc tamen nemo eosdem jure accufaverit, quod

pw

iftiusmodi alienationes contra Imper. leges & jura fufceperint ;

quamdiu enim Carolina ftirps fuperftes fuit, hareditario maxime

jure fibi invicem füccedebant, Conr. 24 Lamp. p. 3. c.2. $. 4, D.

Schsved. . tr. p. [p. f 1. c.1. $.14.. confequenter & uniformem po-

[

teftatem omnibus his fuccefforibus circa res Imp. competiiffe ex jure

f

fucceffionis evincitur, przfertim cum nulla antiquiora monumenta

p

legesvé , de circumferipta Impp. tum temporis alienandi poteítate

H

proítent. Subfequentes quoque Impp. vi juris, quod in Imperio

t

ipfis competebat, ejusmodialienationum a&tus quamplurimos tam-

diu exercuerunt, v. Strauch. 4. diff. tb. 2;7. donec crefcente Princi-

v

pum Imp.indies potentia hi partem adminiflrandz Reip. fibi fume-

&

J;

rent , Imperatorumque authoriras nimium quantum decrefceret,

ita ut his interdida randem alienatione Gopp

noratione rerum ÍIm-

M

erit.

perii, parum ex priftino fplendore reliquum

Quo tempore

€5

autem primitus hacalienationis prohibitio à Statibus Imp. facta fit,

fuí

de eo non una eft DD. fententia. v. Conr. 4e

Jfén. Imp. . 19. p. 376.

r

féq- & quz refpondet Strauch. ;z 4. diff. tb.2

2. féq. nobis hic ex in-

Qu

ftituti noftri ratione füfficit paucis addidiffe,

jam àCaroli V. tem-

]lbl

poribus reliquos feré Impp. omnes promifi

1

fle, nihil fe ex rebus

li

Imp.qua nimirum alicujus momenti effen t, Caliud enim de rebus mi-

bt

noris pretii fentiendum, recte ex verbis Ca

pitul. qud) con&fcirte

tü

de Fend, Imp. cap. 7. $.1 g. in f. )

o

mercfl'icbg Güter, deducitur, Itter.

fine

TE

u

Feudorum regalium.

63

fine Ele&torum &rþ:onfänfu alienatutos oppignoraturosvé. Quomodo

(

w]

autem hic ele&orum confenfus jam interponendus, an reliqui Sta-

drij«

tus Ímp. concurrere debeant, quibus in cafibus alienationis confen-

tiendum fit, de eo vid, preprimis Limnzus ad 4. Cap. Car. F, art. 9.

ift,

p

verb. gerfd)reiben, im anDere CfDeg verduffertm, Excellent. D.

Schwed. d. vf. L. 1. c. L.23. $.1r, feq. Carpz. ad L. Reg. c.7. f 1. 9. 4. fq.

l

i

Rede tamen ab hac prohibita rerum Imp. alienatione feparantur

n

bona, quz in pleno Imperatoris funt patrimonio , queque non in-

[

tuitu munetis feu, fed uti quilibet alius privatus poffidet, nihilque

intereft, five ex reditibus rerum Imp. five aliumde eadem acquifita

(Ufy

n

habeat; liberam enim utrinque eidem competere difpofitionem,

i

nifi aliud impediat. ipfa harum rerum natura inculcat,

2

V Strauch.

d L. tb. 17.

Id

h

XIV. Statuum circa alienationem & oppignorationem jura

Status

quodattinet, eaetiam dimetienda effe ex modo, quo territoria fua — rmperii

D

u

T

po(fident , nemo non videt:

" Hacenim fiallodii jureteneant, quin — poffünr

pro lubitu de iisdem difponere pofhnt, dummodo id in Imperii de-

allenare

)

vel

um

trimentum rnon vergat, exíis patet, quzfupra dealienatione regno-

rüm patrimonialium adduximms, neque hic vel Imperatoris vel

oppi ä'lïomre"

)b

fabditorum confenfum neceffarium effe, arg. ar. 3 9. Cap.Leop. verf. territoria,

np

fi fint

[ ]UI'G

(o som febentbum Feire Depezdezz. babett, docet Rhetius i jur.

allodialia.

pabl. l. 2, £. 22. $.2. Dn. Stryk. diff. de T. Princ. c. allod. c. . n.i7.

nenti

d

i

i. bac in materia omuinü videndns, B. Parens Joh, Andr,$Sromnianm,

de Condomin. territ. c. 9. $. 6. nififorteStatibus aliàs circa terras allo-

npf!

i

diales competens facultas confuetudine vel pacto cum Ordinibus

st

provincialibus inito aliquantum fit reflriCta, ita ut nonnifi adhibito

Drnt

eorum confeníu quicquamin alios transferre valeant, Schilt. 77/7. .

um

Publ. t. 1. L.2. t.7. $1. quamvis riort flatim ex eo , quod alicubi

uun

Status provinciales adhiberi confueverunt, tanta mox authoritas

y|t

eis tribuenda, ut eoruridem voluntas pro norma actionumà Principe

ypott

fufcipiendarum haberi debeat, v. Pacif. à Lap. z Z4onzamb. difc. 2.

ka ütv

$. 7. majore enim alibi, alibi minore pollent authoritate, fzpius-

,fb

que eum magis in finem adhibentur , ut de gravioribus negotiis de-

gt

liberent, quam uc de iisdem ceu fuperioritatis participes ftatuant ;

at

Limn. 7. r. L. 1. c.10, z. 1. Illuftr. Dn. àSeckendorff. p. 2. c. z. $. 4.

ebus

bc8 G'eut(cben gürft. Cotaat&, — Et licita erit hujusmodi allodialis -

s m

territorii alienatio &: oppignoratio, etiamfi alii territorio, quod

(ctii

omnis alienationis expers elL , fuerit unitum , nihilominus enim fua

ij

jara

finf

h

x

A

64

FROMIMANN de licita Olppärnomt. particulari

f

jura falva retinet, Thoming. dec.;;.zr.'per tot, Mev. p.2. dec.18 j mum.2.

liberzque domini difpenfationi manet fuppofitum. — Idem eft, et(i

j

i

Ton

non integrum territorium, fed caftrum , civitas vel prefe&ura, in

Ducatu, licet feudali comprehenfa, allodiali jure poffidestur, bac

Ling

enim omnia, uti etiam aliz res pleno dominii jure i

pfis fubjeGe, illi-

mitatg Statuum Imp. difpofitioni fubíunt. Stryk. d. . c. 4.

nü

""

IY

Quid liceat,

XV. Sed vero cum plerzque Germ. Imp. provincig non allo-

Y

h,

ipfis fi fint

dunt

feudalia ?

dii jure cenfeantur, fedfeudinexu, cum dignitate, fi quam habent,

ubi

Regali ab Imperatori & Imperio dependeant, Reinking. 4e R. S. e$

Thtn

refpicien-

E. l. 1. cl. 4. €.1 9. n.41. Itter. de fend. Ipp. c. 3. $.8. ab(olutam circa

,

dum

earundem alienationem licentiam poffefforibus non effe tribuendam,

eul

ad mores

confüetu-

ipfum, quod intercedit, vinculum (atis innuit, cum enim multum

j

Ubj

dines

intert, quem vafallum habeat Imp. & Imperium, cavendumque

&

feduló, nedire&um, quod in re feudali ipfi competit, dominium,

2(

Jura

'fcuda-

apt juítiffima etiam fuccedendi fpes Agnatis jam à primuüm acquiren-

VWW

lía.

tis perfona quafita intervertatur, neutiquam permittendum erat,

)

utab unius poflidentis Vafalli arbitrio penderet de talibus bonis di-

(q

Ífponendi facultas.

Quare quid inibi juris habeat Vafallus, id utique

non exejus, quantacunque licet dignitate conípicui voluntate, fed

£0t

ex ufu potius, coffüetudine & difpofitione juris feudalis ztiman-

Diel

dum erit, Brunn. Conf. 1. n« 30. Ziegl. de T. 7Maj. l.1. c.4. $. 27.

103

quod Jus Feudale & fi Vafallorum in hoc pun&to libertatem intra

ltut

Itri&iffimos plerumque cancellos coanguftaverit, adeó tamen haud

ld

circumícripfit, ut nullo plane in cafu five in totum five pro parte,

ht

deficiente Domini & Agnatorum confeníu, feuda transferre inalium

Q

ipfis liceret, Quid vero circa oppignorationem feudorum Regalem

E

dignitatem annexam habentium Véafallis permiffum fit, non adeó

gf

liquet ; plcerumque enim in hoc articulo opponuntur fibi invicem

tisf

Longobard.feudalia jura confüetudinesque eisdem contrariz alibi

Y

recepta.

Id quod ipfum cum in' noftra etiam Germania; ubi DD.

m

de permiffa feudorum oppignoratione vel alienatione agunt, eve-

T

nire foleat, fepiusque recentiori confuetudini adícribatur, quod

tamenipfis Longobardorum Legibus conforme eft, velpro noviore

li

rermaniz confuetudine venditetur, quod tamen non interrupto ufu

e

femper in eadem obtinuit, nec Longobardorum LL. unquam fuit

W

abrogatum : proinde cum nobis animus fit inquirere in Vafillorum

ij

cum Regili dignitate feuda poffidentium circa particularem eorun-

li

dam oppignorationem jura , Dqötcrumque opinionses de hoc the-

W

mïace

Fendorum vegalium.

6j

M.Zv.

mate inter fe conferre, non alienum à noflro propofito erit , ut di-

1

ftin&a ifthzc jura diftin&é tra&emus, priusquam, quid Germa-

,ll

norum moribus in hoc cafu introductum fit, dicamus , paucis

; /

hat

Longobardica jura indicaffe.

XVI. Diverfiffimsaso

Quid

IIi-

lim tam circa alik&nätionem , quam oppi-

olim

gnorationem feudorum in Curiis feudalibus obtinuiffe confuetudi-

jure confue-

o.

nes , plures in jure feudali occurrentes textus fatis manifeftam red-

tudinarío

1t,

dunt; Licebat enim antiqui(fimis temporibus inconfulto etiam do- Longobar-

dico circa

mino uti totum feudum alienare, ita fine dubio quoque oppignorare

roppignor.

U

2. f. 44- (ine difcriminef. regale f. non regale illud fuerit: qua fa-

pcrmi(fum

fuerit.

i,

cultas ita deinde temperata eft, ut ultra medietatem nec alienare

m

1.f. 1 3. nec oppignorare 7, f. ;. permitteretur, necid tamen pro

lubitu , fed famis cumprimis aut alia quadam neceffitate urgente,

"

Jf

2.f.g. "Tandemvero cum fub hacpermi(fionis fpecie multa in Do-

u

minos dolose machinarentur Vafalli, feuda in pignus Creditoribus

concedendo, fimulque etiam facultatem iisdem fruendi largiendo

äl.,

(quod frequentiffime fa&um ex 2, f. $. i7 fin, non malé auguratur

N

Hottomannus) non fine infigni Imper. damno carentes beneficiis

Qu

d

eorumque fructibus debita (ervitia fübterfugiebant , minusque ido-

neireddebantur, qui in expeditionibus aliisque neceffitatibus domi-

[4l

Ab

no adeffent ; inde Lotharii II. 2 f-. 5 2. & Friderici L. 2.f. . con-

äx n'

ftitutionibus non folum omnis alienatio, fed & oppignoratio abs-

lmperat.

f

Lothar. II.

que domini confen(u prohibita penitus atque interdicta fuit ; quas

.

hau

j patt

drte,

leges,

ceu generaliter conceptas de oppignoratione feud

iali Fridcr'ico j

eque at tota

li, nectantum de pignore füb L. Commiff, aut aliàs omnis

jium

fraudulentet con

ftituti, fed de omni plané intelligendas effe contra peaitus

oppignor,

;jam

loff. re&e advertit Zafius i» Lf. feud. p.o. nm. 6. easque correcto-

;L/fd

E

prohibita.

rias fuiffe juris, quod in 2. f. 9.

2.f.38. alibique occurrit, bene an-

em

jb

notavit Gothofr. ad d. 2. f5 5.

Atque hzc communis feré omnium

feudiftarum e(t opinio. Jac.de Belvifo, ad t.1. f :3. verf. ff clientul.

)Dl

$. &* quaritur. Bitfch. ad t. 2. f. 5 . . 1, n0t. 4.

d

-

ionis tei feudalis pro4 Eriam

)d

Éx qua generali alienationis & oppignorat

in caiu

hibitione & id communiter deducunt, quod nec ob urgentem ne«

necelfitatis.

(oft

ceffitatem Vafallus quicquam de feudo oppignorare poffic vel diftra-

vt

fuit

here inconfulto Domino ; quod licet mirabile vifum fuerit. Zafio

d. l.uum.13. ineandem tamen fententiam & ipfe conceffit , fecutus

u

V

Bald. iz £. 2. f. 9. & Alvatot.

Curt. Jun. part. 4. quaff. 16. ntm. 107.

( d.

di

cum quo fgcium plures, quos

Schrader.wp.ää*z. 7.21. Struv. 5

C,' 13.

nat

66

FROMMANN de licita Oppigworat. particulari

£, 13. aph. 1. . 2. allegant, quibus pro ratione eft, quod, cüm feu-

dum füb tacita conditione, ne fine confenfu domini alienetur , in

à

Vafallum fuerit translatum, hancque legem fue rci dominus jure di-

V

cere potuerit , Z. 70. C. de pact. neutiquam attendenda fit illa neceffitas

Vafalli, ut propterea eidem contra conventa in domini prejudicium

alienandi facultas concedi debeat , cum hujus dominium nullo mo-

!

do attenuandum fit aut debilitandum, Brunn. Cons. 1. 7, 247. quod

l

obtinere dicunt, etiamfi interveniat [udicis authoritas, Rol. à Valle ,

D

Cony. 56. n« 14. fq- Fol. 4. & inhoc limitari debere illud, quod de ne-

u

cefhitatis efficacia ex c. 2. de obf fejum, L. 1. €. de patr. qui fil. diffeax.

i

doceri folet ; idemque de quacunque necelfaria caufa habendum, five

Ír

avertendi bellici periculi fiveob famem vel zsalienum oppignoratia

r

velalienatio fiat, ob 4.7. 2. f. . concludere DD. refert Rofenth. 4e

d

f'eud.c.9. concl..3, n. 7. G concla . n. $. d. Quo tamen im cafu fiDo-

h

minus defuper rogatus absque jufta cauía confenfum impertire , vel

Ll

ipfe etiam feudum emere recufec, tunc eundem vel per faperiorem, (

l:

quem habet, ad interponendum coníenfum adigi , vel Vafallum lici-

t

té feudum fuum alienare poffe, ex equitate ftatuendum dicit Rol. à

*

Valle, 2. . W'efenbec. Cons, 66. »am,28. Arum. difp. feud. z. th. 12.

Confenfü

XVII. NegleCto autem domini confenfu, fi Vafallus fcienter

Domiu.i E

ad feudi alienationem veloppignorationem procefferit ; idque credi-

d

ad oppign.

Q

Anon a

l-

tori tradiderit, eum, ob contemtum domini z. . 24. ;2 f. feudo prie

vari, idque ipfo jure ad dominum volentem redire , apertiffimi text.

q

bito , priva-

tur ipfo jure 2*

f.52.€ 2. 5 te'fïan,tur,, add. Curt. jun. parr. 1. p.1.278.2. 20

MU

Vaíallus,

W

ita ut non nifi fententia declaratoria opus fitad avocandam iftius pof-

feffionem, Zas. d. l p. r0. s. 7 3. Struv. c. 1. aphb.10.z.1. — Eamque

V

f

ob negle&tum domini confenfum privationis poenam in quolibetfeu-

do locum habere ex generalitatetext. recte afferit Rofenthal. 2. zr. c.10.

D

concl. y. 1. r. fictamen, utob rei minimz ex feudo oppignorationem,

;I

velutBaldus ejusque feCtatoresloquuntur, ob unius cefpítis alienatio-

nem veloppignorationem mon toto Ílatim feudo fitprivandus ; me-

r

rito. enim generalitas zx. 2. f. ; 5. temperanda erit ex 2.f.38. ubi

ti

"propter partis alienationem nontoto feudo , fed parte tantumiiilicité

alienata Vafallum excidere dicitur, Zas.4. J z. 1. €? 2. Schrad. P. 2-

fi

6.1. 72.5 . Vultej.defeud. caz. num.4o. iz f . & fuadet hanc interpreta-

tionem ipfa zquitas, quz pocnam deli&to admenfurandam effe incul- — -

üi

N

Q

XVIIE.

d

o d

- Feudorum vegalium.

67

mecsugs

i feu

XVIII. Sed quid firetenta poffeffione (implicem tantümhypo- — Secus

t,in

thecam in feudo confítituerit Vafallus , an eadem quoque privationis

eft, f

We die

fimplicem

porna ipfam 'manebit ? Sané fihecquzftio ex/, f. C. de reb. al. son al.

tantum

hts

definienda foret, fine dubio etiam (implicis hypothecz conítitutio-

" hypothe-

líciüm

nem eundem fequi effe&tum ftatuendum effet, cum Lauden. ad c. s/. cam contti-

) o

inpr.n. n. deproh. feud. al. Hottom. Cons. 3 0. n. $. Vultej. 7 femd.i0. — tuerit,

. Quod

2.43. Verum cum fic Vafallus non denudetur beneficio fuo, nihilque

Aille,

in creditorem transferatur , fed remaneat in poffeífione feudi, confe-

lere

quenter. de fervitiis feudalibus nihil decedat domino, neque etiam

773

metus fubfit, Vafallum idcirco ea fubterfugiturum, propterea ob cef-

fvt

fantem legis in 2. f. 52. artionem ejns quoque conílitutionem hiccef-

Tif

fare deberenecelfum eft ; ut enim injuria domino fata dicatur , illam

d

efte um habuiffe oportet , quod poffs(fione nondum rranslata fattum

h"

haud cenfetur. arg. d. z.f. 5 5.ibi :in alios transferunt, — Quamvis

u

autem ob fimplicis hypothece confítitutionem feudo non excidat

M

Vafallus , ipfa tamen hypothecez obligatio nulla eft & effe&u defti-

nid

tuitur. d. z. 2.f . 5 . Rofenth.. 4, v. . concl, 14. n. 1. Struv, d. c. 13.

N

aph. 7. n.1. folet enim per eandem ad ipfiusrei diftra&tionem perve-

].

niri, quie cum omni modo prohibitafit, prohibitum & illuderit, pet

quod ad eandem pervenitur. v. z. f. $. S. 4/r. ut proinin prejudicium

:icntgr

Vel

u

domini non confentientis illa fubfiftere nequeat. Vult. 7. /, Wefenb.

fi liberior

Cons.11. 2. . Qu hactenus de prohibita oppignoratione ejusdem-

i*

Hs

2 circa feue

jb

que negle&um íequente privatione di&a funt, in feudis propr

dum diípo-

communemque naturam habentibus potiffimum obtinere, nemo

nendi fa-

;/1!]0'

dubitabit.

In aliis enim ; de quibus liberior difponendi facultas culras ei

I pOf

Vafallo competit, plus etiam eidem ratione oppignorationis licere, competat;

ut fi feu-

mir

facile patet : Unde (i cui feudum pro fe & heredibus quibuscunque,

f

dum fit

It«

ouff Góbu unb Qódfer, Dero Ctbrunb Crbnebmen, concelum

heredita-

fuerit, (quale feudum meré hareditarium DD. dicunt, v. Knichen.

rium ,

xm,

10*

de veflit, pall. p. 1. c. 10. Dn.Stryk, Ex. . F. c.4. 4. 45. Nl urmbfer.

de feud, impropr. cl. 3. f. 5. . 3-) id , cum allodialibus rebus tam ra-

ne

tione fücceífionis, quam alienatiogis comparetur, Clarus $. fesdums,

ubi

g. ni2. C q. 83« qu42. niiimn. 2. Gail. z. Obf 15 4 num. 3. (iqq. Va-

dtt

f

llus non folüm iliud cedere, oppignorare, vendere, 2.f. 45. fed

J, 9'

& de eodem tum inter vivos tum in ultimo elogio pro lubitu fuo

n

difponere poterit, Chaffan. i» Confuet. Burg. Rub. 3. $. . ».7. Quo-

T

circa fi tale feudum hypothece fuppofitum fuerit, adeó valet ejus-

!l

dem obligatio , ut etiam foluto Vafalli jure hoconus ratum manear,

l2

atque

'HE'

-

68

L

FROMALANN de licita Oppz;g*;.zomt. pärticul;zfi

atque ab herede ejusdem , vel domino , (i ad eum revertatur , agno-

fcendum veniat ; imó fi Vafallus s alienum, cujus occafione feudum

pignori dedit, non exfolvat, poterit Creditor etiam ab ordinario

Judice impetrare, ut ipfi hanc rem hypothecatam dominii jure poffi-

dere liceat, eodem fc. modo quo penes Vafallum fuit, arg. eorum

que differit Rofenth. c. 9. s. 1. . 16. 2 14. feq. Molin. Conf. 3. . 3.

Neque hic agnatis jus erit , feudum ita translatum à Creditore vel

alio unquam revocandi , defunGique fa&o contraveniendi, Hartm.

Piftor. p. 1. lib. 2. q. 14.. Gail. 4. Obf. 15 4. um 12. féq.. Bocer. de

qual. & diff. feud.«. . n.48. G* yo.

Qui idem effeCtus etiam aliis

formulis, fub quibus conceffio feudi feri folet, utfi in inveflitura di-

&um fuerit, quod feudum allodii naturam habere debeat , quod in

quemcunque alienari poffit. 7g. 2. f, 26. $. feuda. G* 48. &c. adfcri-

