qued & cum maximo Patriz noft:z commodo pr

facceffores di&ti Henrici fcquerentur, effecernnt,

ut fub eorum rcgimi'ne fre-

egaü'e v

Quomodo

quentes d

emüm in Germania Civitates extitiffe veré dici poffit.

m

tam ci:ó Henricus nonum quemque viram ex agris

(umendo multas Civitates

n

nnpotl

ex(truxerit & homipibus impleverit, vsd. Rhet, 4nflit. j« Publ. libr. 1. Tit. 18 $.2.

CAPUT IL

N

il 4

De

Origine Libertatis Liberarum e poperi: Civitatum.

ES

.

OE

cut & ld

etit, quomocib in

Ndagatá Civitatum Germaniz Origine, videndum jam

Vij

eum liberratis, in quo nunc funt, ftatum pervenerint : & ut, quod verum

buur, fl

eft, fatear, res hzc quam maximis difficultatibus fepta eft, ad eamque

T

m ; & hic forfan con-

demonftrandam , vix eft, ut idoneis teftimoniis uti poffi

y p

Repl. liór, 2. cap. 6. dicit : Sape u[a vemire , ut. qua

feno

tigit, quod Bodinus de

[

santur , nec mift fecuta conver[ioné [entiantur.

Quod

'l

fierí folent , vix: unquam percip

(ed & de Origine Eledorum,

lt, loa ex

non íclàm de Libettate Civitatum Imperialium,

"d À

de feptemv. f. Elctloribus $.23.

& Capitulatione Caíarea dicendum. v:d. Conr.

LA

b

adeó funt obfcura ,

€3 fegg. idem de Capiralatione $. 12. €$ 12. quorum initia

ha&enüs vere inve-

"L

ut ea, licàt multi maltum temporis in id confumpferint,

elebrium Do&o-

jinm

ftigat

e nemo potuerit*, interim tamen przcipuas quorun-dam c

19- P'Wh

aximé ad veritatem accedere vi

dentur , de aliis

rum opiniones, qua quam m

abíardis non follicitus, przmittam , me

am ad ulaámum fententiam circa h-an;

rem fübjangendo.

$. 2.

ij

" (

hgb!ïe

Yntet veterum fcriptorum fenrentiss, 4

wnflevi .citante cum Limnao mul-

p

p. 456, ica fcribentis: Cum pof?

g n

«

iüis Do&tis viris arrifit. Aibr. 3. Cosmograpb. cap. 24.

I

li €8 babitari eepiffet ,

Carcli AMagm tempera, Germanta pedetennm* "^ACi$ €XCO

A

lmperaiores cre

&

0Cf,

(f;ffe- Prowincias , [ibÀ

j

"d

iffe Principes , isdemque totas i jendnm c

Iantums

gn

.

V

«

d

hÉ

658

HOEFFAMANN de 'Origine Li-äf:rtati:/

st

—

tantum C9. /mperwo izamedtate rejervajfe ifzägniare:hö dmplzore;' Civitäte: ;gaiäk:

hY

concr'cdiiis

poffe

-

ubfequentibus privilegia concefía ampli/tma, quorum efficacia demceps

phrumque

ditig

*$

r& , non Impersales , licet. (ub. Imperio veman[crint.

Hactenus Man-

tet ipli i

fterus. de hiíce quid fentiendum $pho infequenti, omni

r f

g a*ccuraci-qs*' pr:rpcn,,f

dendo , mooflrabo.

^tim Tmpe

-

'amlV, £a

$. 3.

| tius,a

Dicitur (1) Cwm pof] Cavoli AMagmi tempora Germania pedetentim magis

excoli & babitari copiffet &3c.

Per que tempora meritó proximé poft Catolum

ejum pr

fequentia intelligenda eruat , uti etiam hac dictionis forma communiter. fu-

|

mitur, nam Íi de temporibus ducentos annos poft Carolum contingentibus

]nq

loqui voluiffet, alitez quoque animi fenfa exprimere debuiffet, & (icconfequen-

18 Clvitan

tia aliquatenüs vera fuiffent, quz, uti hic ponuncur , fimpliciter falfafunt. Li-

Áidierm

cet deindé concedendum (it, Germaniam magis excultam , uti $phbo 5. cap. 1.

"rpitati j

monftravi , neutiquàm veró melius habitata eft ; quin potius per cruenta in»

i int

teftina Carolingorum bella, ubi in uno przlio ad Fontanetum plus CM homi-

Mirliay

num, & cum his potiorem partem nobilitatis Lebzanzzus cecidi(le memorat ,

Pt dl

Germania viris exhaufta, & Hunni fzpius irruptionem iterantes in multis Ger-

lr g

maniz P'rovinciis folitudines per immanem crudelitatem effecerunt. (2) Affe

, t C

ritur : Zpperatores creaffe Principes , iisdemque in. feudum (c. hereditarium totas

; Nrliter £

conceffife Provintias. Sed quos Principes creaverint non memorat, & fanenon

Rï:et. Thjt,

potuit, nam íub Imperatoribus Carolingis, imó & initió. Saxonicorum Impe-

yitate's) f

ratorum Duces & Comites (Principum non adeó frequens fir mentio) tantüm

! ii don.

Officiales erant, nec Provincias ad repeliendum hoftem, ad Jus dicendum ,

: fint Star

& annuos reditus accipiendos , eosque ad Aulam Cafaream transmittendos fibi

Dtns an

concreditas ullo hereditario jure tenebant.

Henricum enim Ssxoniz Ducem,

508'&$

poítea Regem Germaniz cognomine Aucupem primüm hereditario Jure terras

Í

fibi concreditas afferuiffe ceftatur Beatus Rhenanus lbr.8. ver, Germ. ob eam-

diül:f 64

L 4t2up

que vendicationem cruenta bella cum Conradol. lmperatore habuit. - Hocce

NT ib;

pofitó corruis affertum iisdem à fuccefforibus Caroli M. in feadum , nimirum

Cauíam erroris

hereditarium, ut opinacr, conceffas fuiffe to:as Provincias.

Cïpes Dirj

Munfítero dediffe exiftimo, quod nefciverit, dum Caefares plurimas Provincias

,. "Bttotg

Ducibus & Comitibus ob bené merita ranquàm officium regendas commife-

| Pa

rint, quasdam fibi ipfis, nullo Duce vel Comite intermedió , regendas fumte--

rint, aliàs non bené antiqnorum Ducum &c, oflicia , ab hodiernorum juribus

l

V0 fifie

WL E.

diftinguens, 1ta lapfum fuiffe magis elüceícit , dum (3)) ftàuit , b tautzm C3

l ü'ms. "Y

dmperio imomediate refervaffe infientores C ampliores. Civitates , quibus. poflea L

fubfequentibus Privilegia conce[fa amplif?na, .Non refetvarunt, led. Dominio

Vütlg

eminenti tenuerunr infigniores Civitates, (ed has non in Provinciis Ducibus

m

concgedizis,

,-GN'

—

Lilerarum €9 Imperis Crvitatum.

609

—

at m

nb

con

cr'eäiüs", ubi tum temporis perqüäm 'exiguæx fuerunt, fed in Provinciis.

lx

plerumque Rhenó-vicinis, quas , mults ampl oribus Civitatibus refertas , fibi-

5 Mi

met ipfs regendas fumferunt, & ut dicit Munfterus : Privilegiis donarunt ,.

quorum efficacia (4)) ditlelibera , €c. . Sed non eó feníu, quo hodié dicuntur,

i P&Rïu

nam Imperatoribus addi&ius aliquatenüs quàm hodié jun&e ufque ad Henri-

cum IV. fuetunt.

Caterum Muünfterus fibi in re admodum dubia non fatis.

conícius , aliam fovere videtur ciratus à Lehm. Zi£r. . c

'immii:

Ap. 1. fencentiam , eafn- 'v

E

Ca

que jam propofità veriorem , non tamen ubiqué veram.

nite l

Es Jam quid Zefo/de, C;lei)ti Tubin.g::;(ïum JCto, circa Originem Liberta-:

;genribus

equtt»

tis Civitatum Imperii videatur , ex Dfe. Polst. Difc. 4. 2 agit de Statu Reipl.

(guc Uv

fubaltermo cap. 5. $. 2 perfpiciendum nobis datur, ubi (equentia ponit : erzm .

jj S,M?l l

originatio TTmpunttatis , libertatisque Imperialitem Civitatum , uua certe illis tem-

nienta t

poribus incepi[Je , issdemqut eccafronibus adfcribenda effe videtur , quibus Duzatus,

OM bone

AMarchionatus , femilesque dignitates [ncce[foría fatla funt ; €9 tta tevritorio Turis-

memori

dithio adwelli , lmperui autocratict (oet gqnbärgüra[fcben Dþgigfgit) fun-

vt

damenta povi ceperunt. — Hac fententia, quamvis quoad quasdam Rheno Vi-

cinas Civitates in fpecie utilitér poffit applicati ; refpe&u tamen caterarum ge-

( Me

neraliter falía eft.

Imó contrariam aliquatenus opinionem fovet J/uféris D»

yrium t

gnemt

Rhet, Jnfl. jur. Publ. hbr. 1. tit. $. $, 9. ita. ftatuens : Noz froulomnes , ((c. Ci«

um It

FC'

vitates) /ed. autiqua faltem pedetentim C$ per gradus flatuum numero ad/cripta,

imi longé pof? quam reliqui Status Irmperi jam [upertoritatis Jura , €$. qua alias.

l0

) um

dlccndllm ]

fant. Statuum , exgrcw;f,ænt. Primam Rhetii pmpofïtionem'tanquam veram lu-

bens amplecdtor, aft fecundam refpe&u Civitatum Rhenanarum falfam eífe

ia

$. $. & 9. hujus cap. monftratür , & ip(e Abetius alibi i» tr. de Statuis Rolane

js D

Dd te

dinis c. 4. $. 20. ftatuit : Ufque ad. Henrtci IP.. Ipsperataris avam , ff mon omnes ,

0/, [71)

plerasque. Civitates non alio sodo ab Imperatoribus , quáàm nunc Provinciales à

Principibus futffe adminifiratas. — Sed primó dicit notanter plerasque €$c. & (e-

Ho*

mmuum

cundó eodem modo, cum falfum fit, uti $. 6. & 7. infeqq. indigitatur, Prin-

cipes Ditiones, poft obitum regnatricis familig Carolingorum in Germania ,.

[ qo

a

]

'lmpcrotoribus À fe electis in feudum obtuliífe ; eosdem ante Henrici IV, tem-

f o

commxlc

pota i non omnes, plerosque ab Imperatoribus tantüm pro Offcialibus agni-

tos fuiffe, nec hereditario Jure Provincias tenuiffe , te(tante hiftoria regeri po«

ii (j

tet.. Eandem cum Rhetio feré fententiam P'rriarius , nec fibi ipfi fatis con-

It

ii

nl

ftàns i» JInfl. Jur. Publ. 1. 1. tít.19. $. 5, tuetut. Sed brevitatis caufa hifce (en.

"le j

morabor.

, Paj?

(

tenti;s ulterius examinandis, non im

*

-$, $6

D ml[lw

! Peculiarem citca Originem Lib

)

o

ertatis Civitatum opinionem , eamque ad

Hhh h

enodanda .

anïf

J

1

-

Nénass

€é10

HOFFMANN de Origine Libertati

s

p

ia

enodanda varié n antiqua & media hiftoria occurrentia dubia admodum pro«

"

Archi-Dri

ficuarh fovec Excell. Dn. Ladevvig , Academiz R«giz Fridericianz Anteceffor ,

fcipta ill

.fumma autem ejus dictorum , quz ín bet oollftánbigen rláuterung bet

tonformia

Gülbenen 3Sull, $» Düpat. de Paradoxi: fur. Publ. €$ praprimis in Diff. de

totüm tem

Civitatum) Imperis difpari. nexu cum . $. R. Imperio proponit, eó redit, s pof?

tum à pto

smortem. Imperatorun Carolingorum [eptem Germania populos , quot feguentes , mi-

m

vncam [

mirum Suevor, Francos, Bojot, Saxones, Thuringos , Vandalos, Bobemos fuiffe

mp':?u ä [

aferit , fmi juris redditos fuiffe , offendat ; sfce autem Jfngnlis placuiffe fseillatim ,

TAE

"lrchi - Principem eligendo , [ub unius poteflatem coire , qui drchi- Principes tan-

ttgife 2!

quam [uprens Domini univer[am Germaniam ita Imperio tenuerunt , ut in boc

Germanie

Jpati nibil. fnpeve(fet , quod non in aliquo illorum comprehenderetar ; Ferim , uti

fitiit ; a

ulterius afferir Ludewig, enm viz wnitam fertionem e[fe iffi Principes animad-

timos Ger

Verterent , omnes in eligendum Regem con[enferunt , €8 eletló Gonrado 4, territeria

ticis fuif

que non nfi à Deo €$ populo babebaut , ac mniver[am Germaniam , nullo Comite

totílet,

immediato, »ulla immediata Civitate exiflente (quibus ea meltor fortuna demum

tm, Imp

extintlis vel alio modo deficientibus antiquis Ducum famnliis contigit) comprehen-

i Düreri

debant , in feudum obrulerunt . trulias suntüm Rhenanó , Imperatoris Domanió ,

Q nnli Principsm obnoxió, excepté.

Qs nomi

6

d ditione

Circa ea, qux habet Dn. Ludew

ig

de Feudis Imþcrii Oblatis, jam äioh-*

tiftmos G.

mii Tot

go abhinc tempore inter Eruditos contro

verfia eft,ià parte Dn. Ludewig eft perfo»

natus ille 44osz ambano ,

al li pe[ tü

aliique magni nominis JCti , quin & D». 7/omafius in

QU0$ tam

Diff. de feudis eblatis,

$. 25.

Status 715 [upertoritatis territerialis una cumterri-

Jorío 5on ex conce[fione , fed

r etpi

tentiam s

fnre proprio poffidere contendit, Quam tamen fen-

ANotis ad. 7Monzambano pag.274. ideó mutavit, quia , funt verba

Qu9 roing

Thomafii,

probatio ex . hifforicis deduci non potefe , [cd potius veritas contraria.

Jententia ex iis evidens vedditur. — Feuda. veró Imperii data effe ZZerziws, Jtte-

Mihi

v85 , Excell, Dominus Gusdling cam plutimis aliis demonítrant, & nupetrime

rf

argu

nta, quibus Dn.

Ludewig ad demonítrandum feuda Imperii .pro ob-

7

Nm;[ä j

latis habenda effe utitur

, €examinare & refutare conatus eft D». 7extor in Dif-

Ti a

ftrt. Inaugnrali de feudis Imperii Propriss non oblatis annumerandis 4 $. 16. us«

ïlams, Wtl

ue ad 25. inclufive,

De hiíce autem r

emiffivé egife , cum ad propofitam me«

u non diredó pertineant , fufficiat.

M if Y

e

t

$.

as

Reliqua que Dn. Lude;w/ig de

Civi

tatibus habet, dàm Rheno vicinas à

[

MOR

Ducum poteftate liberas

m()c

& Gzfíari immediaté fubjectas, alias veró non nifi -

(l

extindis antiquorum Duc

um familiis immedietate donatas fuiffe afferit, mihi

T. t

"tl

non admodum diípliceren

t 5 i modó bafis & fundamentum , quod de feptem

Yl

t

RU

Archi-

&x

|

Libevarum 84 Imperit Cvvitatum.

61r

mb

od o

Archi- P;incipibus habet ,

firmum effet , & non potius coævofum hiftoricorum

hutodo,

Ícripta illud diruerent.

Tantüm enim abeít, ut Dn. Ludewig fentenu fint

(

m contrarientur ; nam quis antiquotum (crip»

conformia, ut potius ubique eide

iif

torum tempore Ottonum Thuri

n

iam Magnur. Ducatum vel Atchi - Principa-

i

tdi u

tum à proprio Duce re&tum fui

e ríos docet ? annon potius conftat, eamPro-

putit

vinciam Ducibus Saxoniz, ut Ducatus

accefforium paruiffe ? vid. Spangenb.

tlem i

cap. 27. à quibus,

nimirum ab Ottone III. Echardo

in feudum data. Ls lihr. .

j jgün,

€. E. $. 1. Et quomo

do exinde dici poteft , fingulos figillatim Archi-Principem

"n i

Principem elegiffe , eumque cum aliis Regem

elegiffe ? Vandalos etiam Archi-

NT

Germaniz poftmodum

cteaífe, ac ditionem fu

am in feudum eidem obtuliffe,

firim, t

ftacuit ; cüm tamen ex

hiftoria iftius Orz Dominos Paganifmo addi&tos acet-

hoftes regnantibus Imperatoribus Carolingis & Saxo-

7 m

timos Germanici Regni

" um

nicis fuiffe, multaque cruenta bella cu

m Impetii Principibus gäfïilTe abundé

Lotharingiz Ducem prepoten-

vl Cunt

conítet, Sane multó majori Jure Gifelbertum,

gni denim

Pofteris inter Archi-Principes

tem, Imperio Germanorum addi&tum cum ipfius

anprte

ad numerüm feptenarium fupplen

dum numerare potuilfet.

Reliquos quinque,

Getmania authoritatem habuiffe notum eft ,

Dans

quos nominat,

Duces magnam in

eosdem in feudum

Imperatoribus obtuliffe, peri-

aft ditiones quas rexerunt,

tiffimos Germanici Status Vito

s negate , aliquatenus $pho antecedente mon-

deó claufa & contigua eos habuiffe , ut non

, V ir

ftravi, multó minus territoria a

Imperii Status, quam hi feptem Ar

chi-Principes

T

alii per totam Germaniam

Tl

(quos tamen

non fuiffe jam

dictum) fuerint , reclamante hiftoria dici poteft.

í g

Cum ergó ea,

ex quibus conlequentia Dn. Ludewig format , falía (int, mihi,

"m

quo minus ejus

(ententie accedam ; nfmo vitió vettet.

f

$. 8.

yniti

Mihi quid circa Originem Libertatis

videatur , ut exponam adhuc reftat.

6. hzcce habet : Pof? tempora Ot-

ju, !^

Wurfifius Gbron. Ba(ileen[. libr. 2, cap. 11. pag. 9

li Principum fubiedla ,

fed. [olum Imperatorem Da-

ii

tonis 4 i. quædam Civittates nu

l

90

minum agno[centes ,

libertate donata funt.

Hzc verba, fi de Civitatibus Rhe-

p

ex vatiis conjectutare licet , intelliguntur ;

n

nanis, uti authoris mentem fuiffe

mea facere non ambigo,

citius enim Urbes Rheno vicinas

cum paucis aliis

9' ,61 us. .

m

non nifi Imperatorem D

ominum agnofcentes,

libertatem adeptas effe, quàm

reliquas , dubio caret.

Cum enim Imperatoresin iftas regiones Comites atque

Przfe&os ad jurisdidionem exerce

ndam , annuos reditus colligendos &c.pri-

mó conítituerent ; Poftea Epifcopis

ob integritatem Vitz in magno pretio ha*

j

bus , ea officiain primariis Civitatibus Rhe«

no m[f

bitis , nec terras ha&enus pofhidenti

nanis, non veró omnibus , unà cum fpirtualibus gerenda commiferunt ; Sed

i[, mi l

& horum adminiftratio cum mujtis de caufis Imperatetibus non amplius plae

T

z

Cetet ,

A:dll'

ä**« d

612

HOI-FMANN kde Origiue Li&f'rt:&:i:

Ua a

cer*et',þ-wd. F'ieysedaun. dub « edic i $.4. Civitates Nau-t)em-',-eigifhi'äx'i;.iiäeifräein

tem infiga

Imperatoribas teftarentur , ita ut tàm bonis quàm. corpore in oninibus neceffi-

Jmperator

tatibus iisdem auxiliarentur ; ad temunerandam earum. fidelitatem plenariaLi-

detitutum

bertate quasdam donarunt, aliis libertate, quá antiquitüs jam gavifz fuerunt,

tonflo, d

zeftauratà vel confirmatá, — Officia quoque , quz Duces, Comites & Epifcopi

i. debet

nomine Imperatorum ha&tenus exercuerunt, Senatui cujusque. Civitatis geren-

qui etiam

da commi(erunt. Ad majorem dictis Bidem conciliandam , W/ormatia, quo-

poni mert

modo libertatém & immedietatem adepta fucrir, paucis monftrabo.

Vermatian

. 9.-

:

w C n

De Civitate Wor&xatiä,. utrüm à

Noachi Azbnepotercöndit

a

i fic , ut /quiïi"aää

izm'fm J

volunt, jam non difquiro, fed potiüs , cum parüm ad inftituti mei rationem

fipa elapf

conducat, in dubio relinquo. — Sufficiat magna authoritatis tempore Roma-

t ergö (

norum .& Francorum eam, füb nomine Auguítz vel etiam Speculz Vangio-

il con[peä

num venientem, fuiffe. Ec licet abifto Mundi flagello. Hunnorum Tyranno

qutttig,

Attila funditis evería fuiffet, non diu. tamen in calamitofo iftiusmodi (tatu

fft D

permaafit, fed auxiliante Clodoveo Francorum Rege ob amcnitatem fitus &

tftehdu

eximiam frugalitatem mox reftaurata , Palatiis exornata ,. Comitiis celebrata, &

/'L

"Wnt "m

magna libertate gavifa eft.— De omnibus hifce teftantur. Reuszerus , Limna

!à potit,

Kntpfchild &$. alii. - Brufchius (ub. Regimine Francorum. Metropolim. Circuli

—

fiüium !,

Rhenani fuperioris fuiffe afferit, — Carolus .M, etiam primam Coronam fibi

ts

Normatiz Anno 768. imponi voluit, teft. Zebm. lib. . cap. 22. tituló.infüper

f in |

Immediatz Regni Civitatis nota. . Quamvis etiam fub Regimine Imperatorum

impera

Carolingorum & Saxonicorum aliquam fortunz Cataftrophen fen(erit , & Du-

fuper !

ces ab. Imperatoribus conítitutos. agnofcere coacta fuerit ; quorum prafentia

ta;tis bg

Libertas, quam jam ob aliquot retró feculis habebat , obumbrata , non ramen:

0 0925

fublata fuit ; eó minus, quod curam rei militaris, cum adminiftratione Refer-

vatorum [mperatotis, pracipue adminiftrandam habebant; reliquis arbitrio

Jläem

Orn;

Senatus Civitatenfis relictis ; füb. finem demüm Regiminis Saxonicorum Im-

a

IY, ur

peratorum à Ducibus liberata , & in priftinam Libertatem beneficio Hentici IT..

flbebgz

reflituta eft. — Pofitis hifce fidem nou mediocrem conciliat teftimonium Dizma-

—

perat

; , qui accuratiffimus rerum ab Imperatoribus Saxonicis ge(larum fcriptor hav

betur ,. & omnibus feré negotiis ipfemet interfuit ,

Pïæ&ari.q

. libr. ^ iFa. (gibenss -

i quy

cCUrbs. Wormacenfis gaudet. temporibus: iffis:

Labertate [ma, cujus manuebat im umbra

mlus u

Hallenus, atque. Ducum fuerat. [ub lege fuorum.

* Qj

Ab hoc tempore non folum Libertatem

in hunc ufque Diem , nulli Princi-

Bit

Vb

pum. fubjecta,

verüm etiam jura &vroxeaTiag & jus Status cum aliis Germaniz

Proceribus. obt

!j

M 1

inuig, obque eximiam. fxc per omnia fecula. conftantem fide

lita

m

-

tean

,;zx

615

: Ijä;ätmm E) Imperii Civitatum.

l fiitam

tem -iil-ügncm laudem promeruit, — .Ci

u

A

m enim non longé poft rc&awatarh ab

ibus tf

Imperatoribus Libertatem Johannes Epifcopus,

ne Henticum IV. ab omnibus

Cives horraretur , ifti, (prexó

| plenamü-

deftitutum. Imperatorem in Urbem reciperent,

^

v hm

confilió, & expulf

Q

| Epi

(copi Milite, Cxíari, quó intemeratam fidem, quam

y Kal

ipi debebant,

fervarent , o

bviam euntes, eum in Civitatem receperunt , in

vt gt

abuit perfugium. — Verba Lamberti Schaffnaburgenfis hic ape

qua etiam tutum h

Rex ab infirmitate vix dum plene recreatus

ortate

H

poni merentur, qua ita fonant:

ibOr

Wormatiam feflinavit , ubi cum magna Pompa

à Civibus in uvbem fufceptus eff 5

ut fue eyga eum fPudia clartora facerent , milites

Epifcopi ejus

qui €3 Pnulb Ante ,

libere: tentantes urbe. expu

pum , nifi mature

W ;]uiäav

ingrej]um | pro

lerant , €8 ipfum Epifto

mifffent, Pen-

m ratonett

fuga ela

píus Cyoitate exce]i

X

jffez , comprehendif[enr , €$ vintlum ei

3port Nore

enti ergó

€4 armati infiratiique obviam procedunt ,. mmn ad vim

faciendam , [ed

ltitudine , armorum apparatu , expeditorum juveuum fre-

al Vago

ut confpetla eorum mu

m Tyano

quentia , animadverteret in ar

duis rebus fuis , quantzm . [pei in eis ponere debi[-

fiasmodi lt

fet » operam [nam benigne fponde

nt , iurisjarandum daut , [umptus ad bellum admi-

xiflrandum . ex [ua ve familtari

, fnguli pro virili portione offerunt , & quoad vi-

jaren f

confirmaxt, a Rex Civitate amnunitt[[i-

js db

-vant pro honore ejus devote militaturos

LU ! d !

ema potitus , banc de

inceps. belli fedem ;

banc ut cuaque ves cecidiffent , tutiffimum

a[ylum habere. cepit ,

'eó quod effet €$. Civibus frequeus , & murorum firmitate

yulin 0

jl

T

ate circumjacenium vegionum opulenti[[ima , & onanibus ,,

Conuni

inexpugnabilis , C$. ubert

Haátenus Lambertus, Ipfemet

ii

qua in bello ufui effe [olent., copiis nfhrutlujima.

Imperator Zezricus fidelitatem W/ormatienfium depr

zdicaturus in privilegio

p

fuper exemtione à telonio ipfis conceffo his utitur verbis $ Wormatienfis Civt-

'cnfcrit.&; ,

tatis halitatores non minima , jed maxima €8. fpeciali vemuneratione dignos, quano

m p

i

[

do omnibus cuinslibet Urbis Civibus dumores judicavimus C$c. Ideoque ceftante

; 105

r

Alberto Stadenf , Helmoldo Chron. Slau. libr, 1. c, 29. Lebm. libr, 4; cap.3. p.2$0.

g

Wormatia, Spira, Bafilea alizque urbes Rh

enang Regiminis fub Hevrico

/ ; 1

J

ii

n

ii

IV. ut alii Imperii Proceres , participes fadtz , & à Prafedtis, fi quos adhuc

habebant liberate , omnibus reditibus & juribus, qua didi Prafecti nomine

i

u

"Omnimodo etiam liberam ab omni

| jn)

j

Imperatorum habuerunt, donatz funt.

N ormatiam fuiffe , &

frip

"n

pre(taiione tàm pecuniz quàm fervitiorum antiquitus

ea qux Imp

eratoribus praftiterunt ex Libera volant

ate prz(tiiffe teltatur Ca-

bets

rolus IV, ver

bis : ?$Bit Catl2c. befennenzc, u folc)

e Syien(tunb Sülf^

et

Gtábte/ unb bie

fe al$. bie Cbr(ame "OBeife £cute/ bie Státbe b

sS5urgete gemei

niglidyenac, su CBormbé1c. u bi

(et Qcit uns tbun /

wibet unfete um

6 oe8 9teid)8 Seinbe unb OBiber(acbet /

baf fie ba8

yil 4

afft; bie fie.

4u unó um

;

tbun uns burd) (onbete Picb unb Steunbfib

J

lchrm p

o etþfef:men u a

ucb att

n

p

bem 21eid baben / unb- nidyt buä ?äïu u

161

p

644

HOFFMANN de Origine Libertatis

| CA

biefem 9Stie(f/ baf (ie un$

unb unferen oad)fommen folcbeä Sienfis

41 Pag' 1070

i unb fepn. follen ; bann NB. btefe Gitábte

bercatem (lb

bernad)er unberbunben fen

tbuslabdita

etíp aeft

epet fepn/ bag fte 0

et. Syienite ftep fepn/ unb nidt (d:hulbig

t« didti Co

eptib / ft

e moltesn e8 bantt geta tbun/ aló fie e8 aud) 4u. Diefet Seit

mutb toílfiolidyen gerne/ unb bon nidyt Jied)t getban babemn.2c, — Ecideà

Qt, tanden

qtiot for

cum paucis aliis, à reliquis Imperialibus femper fuit diftinda, quod hz fim-

iqtio fouti

pliciter Imperiales , W'ormatia veró & Libera in fpecie nominata fuerit , &

etiamnüm nominentur , uti de conventu Ánno 158 j. Confítantiz in(titutio tefta-

ttdiarjt Da

tut Lebm. libr. 7. cap. 67, Similiter de conventuEslingz habito talequid teftatur

üfat,Duil

Dattius.

E Quo

Et hzc exempli cauía de Civirate mea Patria, quam antiquiffimam

(rerunt,

Liberam Imperii Civitatem effe exiltimo , adduxiífe fufficiant ; uti veró cui-

quam hifce prejudicare in meis non eít vitibus, ita etiàm bona mente, non

alia intentione, quám ut fententia paragraphi o&tavi meliüs elucefcat, me hzc

Nupti

Ícripfiffe, imó erroris convidtus, meliora docentibus me fecururum declaro.

f Dücui

Aliad huic aliquatenüs (imile exemplum de Civitatis Argentoratenfis Libertate

hn dac

proponit D. Hesf, in Diff. Inaug. de Givit, Imperii difpari nexu cum $. R. lm-

Iptratore

Vunie &

perio. fab Prafidio laudati D». Ludejvz;g babita, ad quam cupidum Le&orem

brevitatis cauía remitto,

| nperatore

$. IO.

|(

Ontermin

Quod modó de Auguíta Vangionum adduxi exemplum, illud etiam mo-

L:

tdts , cu

do non diffimili de aliis Rhenanis Primariis jam Liberis Imperii Civitatibus &

iDücatu

quibusdam hincind? in Imperio fitis ; exhiberi poffet, uti e, g. de Goslaria Da».

. g

Heiderus in 2dpolor. 001 9t eid)80., c. 2./0/.157. tradit, baf fold)e Henricus £.

ho 1l

gebauet/ 4 gebefjett/ 24. mit Sápferlid)em Palario gegtetet; unb Hen-

ricus 4P. al8 eitie SVeid)ór Ctabt bemobntbabe, — Norimbergam Gerbardus

Co

JMercator in Zdtlante majori pag, 254. fub Ludovico IlI. Carolingo Impetatore

Raptj if

extin&is in Alberto Franconiz Ducibus , Libertatem confecutam exiftimat , fed

falfam hoc effe nos docet. Limnem €6 Kwipfchbild fub cap. Cvvitatis Norimberga,

mSPo& I

Verior fententia eó redit, ut à Conradi I1. Regimine Imperio adjundta eíÍe dicatur,

10va freri

$. r 1.

:

lus Toha

ll

: Dica

Plurimas autem per Germaniam fitas hodiernas Imperii Civitates nonuno

cempore nec eodem modo, (ed prorfus diversó fenfim atque fenfim immedieta-

Tipetio

rem & Jura ftatuum adeptas effe Kwip/chb. libr. r. c. 5. $. 9. re&té ftatuit. Aliz

TTE Quoy

N d

enim ex gratia Imperatorum veluno, utita dicam, actu; velgradatim per varia

à Variis Imperatoribus conceífa privilegia Libertatem, qua hiíce temporibus

! Ws

gaudent, fibi afferuerunt.

Aliz à fuis Principibus Imperio funt donatz ; uu de

"ttro

Gen

geubach, Zella, & Offenburgo, quod ille ab, Epiícopo Argeminenfi

t t

N

L

At

?lhelmo, Ruperto Imperatori fuerint conce(fz , $9etfog Córon, Alfat, libr.

4. P 4£'

m

Liberarum €9. Imperii Civitatum.

615

st

ATT

4« pAg. zo). tradir.

Aliz tituló onerofó , ihterveniente" pecunia numerota , Li-

Ita Ulma, Conobio Divitis Augi antiquis tempoe

t

bertatem fibi aequifiverunt ;

:

l

tibusíubdita, cüm magna fumfi

(lecincrementa , pretió interveniente à fubjectio-

Ü

iterum confequi niteren«

lt

ne di&i Cenobii (e exemit, & cum Monachi jura fua

tur, tandem per fententiam à Friderico l1l. latam, cum condi

tione, ut vigint

. krid

enuo

od b t

quatuor florenorum milli

a d

5; femel pro (emper Coenobio folverent, ab ob-

Ifnen

(es fimiliter (olutione octo millium libratum (efe ab He-

i, &

fequio foluti funr.

Gaflel.

reditariis Dapiferis de W/aldburg liberaverunt ,

& lmperio addixerunt.

tuioude

Aliz denique prafcriptione

ilehont

de flat, Publ. Enrop. novi[]. cap. 22« $. 115« pag. 1240.

Comitiis fibi

üqxüümm

vel alio quovis modo jura, qua

haben; immunitatis & feffignis in

afferuerunt.

fi veo d

netie, 001

$. 12.

n n

- Ruptis etiam aut

in partes fciffis antiquis Duca

tibus, & extin&is antiquo-

rum Ducum familiis,

numerum Imperii Civitatum mitificé adau&um fuiffe con-

ym dedun

fs Liberat

ftat. Ita cum primó Henricus Superbus, pofteaque ej

us Filius Henricus Leo ab

n S, R. li

Imperatore

Conrado IlI, & Friderico I. Barbaroífa profcriberentur, Ducarus

n Leloet

Saxonie & Bavarie ad hoc ufque tempus inconvulfi

, connivente vel jubente

*

Imperatore à. variis dilaceratifunt , ut quisquis vici

nus partem fibi proximam &

conterminam ad fe traheret ; hac ratione Ratisbona, antehac Ducum Bavariz

fedes , cum Otto Wittelspachius hunc Ducátumà Friderico in feudum acciperet,

' i

Vr

à Ducatu exemta, & Imperio adjudicata eft. — 44ventizws hbr..6. annal. Bojor.

ol

cap. 6.. $. 18. pag. 617. GÀ cap. 7- $. 6. page Ó2 Lubeca etiam per hunc cafum

Anno 1182. Libertatem nadaa cít.

( H(;MI i

ul W

$. 13.

j

j W"M

Conradinó, ultimó antiquorum Suevie Ducum fatali morte, tempore

magni iftius Interregni, fine heredibus vitam Neapoli finiente, licet ifte Duca-

]mPE(WfC

104 d

tus poft Interregnum à Rudolph

o l. Habspurgico filio cognomini in feudum de

us, quod hujus

i

nova fuetit conceffüs, tamen, cum propter horrendum facin

m [. Imperatorem ejus Patruum , commie

filius Johannes , interficiendo Albertu

fit, Ducatum ad pofteros non transtu

liffet, anfam dedit , ut non plures in toto

Suevia Imperiales Civitates numerentut s omnes enim

Imperio; quàm in fola

gnadtt

feré quotquot funt ,

ad altioratempora, quam

mortis Conradini , originem Li«

licorum primaria & antiquiffima

h

Jit

bertatis ducere nequeunt.

Ipfa Auguíta Vinde

Suevie Civitas, à dicto Conradino fe fuaque in Libertate

m non parvo afferuit

argento, ab Imperatoribus deni

que multa egregia Privilegia adepta; & Nero-

T u :

lingam tempore iftius Conradini &

infc;usi Interregni Libertatem adeptam effe

n

legitut.

/

fu. h

"

616

HOFFAM ANN de Origize Liäertaqm

|

gstesusment

; SIVI.Q

Simili cafu Civitatibus Ducatus Franconiz iibertaærïx

firmatam effe, imó & Civitatibus in Thurin

, qua jam pollent,

Verüm

gia & alibi in Imperio fitis, non

fine ratione aflerit Dz. Hez[f, in allegata Di[f.

hmporis, d

d. Civir. Imp, Difp, nexucum $. R.

ls occaftor

Imperto.

Ita Rotenburgum ad Tuberim Franconiz Du

cibus paruit, & his defi-

cientibus ia clientelam S. R. Im

petii au&tore Friderico I..A

tlati mitere

3 filuleunt,

Renfn. de Urbib, Imperial , part. 2, cap.&.

uguftg fe coatulit.

1 fimma cone

$. 15.

||

]

'

findpbus

In genere tenendum, Liberas & Imperii Civitates plurimas Originem Li«

:

utproptet

bertatis & immunitatis Imperatoribus Henrico IV., FridericoI

.

»

, & Friderico II.

]

Vetzaria,

acceptam ferre, ifta enimtriga optimorum Impera

torum, Germanixz Majefta-

ï

Mibufe, u

tem contra quosvis in Italia & Germania maícul

& defendentium, probé animad-

tites Hober

vertens, quantüm fpei in Civitatibusi(tiusmo

di neceffitate urgente ponere pof-

fet; quantüm detrimenti éconttá increfcens ma

| ; tumen

ieitatis emula Principum poreftas

& ipíis attuliffet; & adhucinde metuendum (i

pefera

t; omnibus'modisva*llabomvit, ut

quavis data occafione inügniores CivitatesI

mperio addiceret , ac confequenter

ET

Principum pote(tatem debilitatet.

Que intentio & pro

pofitum adeó felicitér

! GtfüntIm

facceflit, ut op—cirpas femper Civita

tes in poteftate fua hab

; UtDan, H

uim:nt.

$, 16,

r

i tie 9

lfte autem Civitates non itaconfe(tim ac immed

ietatem Con(ecutæ, etiam

!

ln , 3

omnia Statuum Jura & immunitatem, 4

preitatione pecuniz ac fervitioram, uti

5

Qauf 1:3

de N ormatia di&um eft, na&e funt,

concelíferunt ,

fed Imperatores ali

qua quidem jura ipíis

vion (id :

potiora veró regalia, nimitum Col

tltotio Qu

lia; Judeorum tributa;

lectas Imperii ; Jura Crimina-

telonia przcipué in lu

minibus; jus monerz cudendz;

omnimod

& alia Jura ac reditus vel in totum

» vel pro parte fibi refervarant, vid. Lelms.

lii

Chron. Spirenfe libr, 4. c. 19. fol. 234.

relcantio

Kutpfchild, l. s. integra €ap. 2.

f. 17

Fonfecmæ |

Reglia ifta & Jara referv

ld Is te

ata Imperatores per P

rafectos (eu Pratores, germ,

SieibsPSógte; 9teida-

Gdyultbeiffe admiai

iU Yolui

aï.iguando 'l"rmcip

es feculares & E

frari-curárunt , quí quidem

cclefiaftici füerunt ,. ut plurimum tamen ,

Tim ml

quod Principes Civitatibus inviíz

D qu

& Nobilibus ac aliis honeftioribns

fuerint, ex Comitibus, Baronibus , imó

perfonis ad hoc officium adminiftrandum

Tifatuy ln

Czfaribus adhibiti fuerunt ; qu

SMET

ibusdam infuper Civitatibus fibi ipüisiftos Prafe«

&os conftituere permiffum fuit

; uti de Suevofu

rto teftatur Kwipfchild li£r. 2«

üttur: )

CAp. 49. $. 1 4. €8 1j

Et ipfi Prefeai

"*F'fami;

alios mores fervandos

ad Jura, Statuta, Leges, Privilegia &

e

; imó ad id íe

Juramento ad

3

Digb A

ud declatat Crufias anna

firingere , obligati fuerunt,

: ónevic. part, 3. libr.

6- Cdþ. 44. ö kþrc 3. Cäp, 2'

Mfüme

a

e

f. 1$.

—

adin

P

'Ikþ,z"bemmm e Isperü C'iþitätüpg. :

"

E

18.

imyde.

Verüm cum ifti ræditüs 3 Pr

zfectis Imperatoribu

Q transfhitti ?'Olïti lapfü

OLf tu

cum aliisjuribus valdé imminuerentur, Civitates etiam in omnibus

temporis 1

lirdie

datis occafioni

bus bené de Imperatoribus mereri, & fidem prorfus (ingularem

teflari niterentur, ifti ad temunerandam earum fid

elitatem Prafecturas multas

t ul

fufulerunt, & ipfis Civitstibus velgratis vel interveniente aliqua pecunig

fümma concefferunt, quasdam veró tantüm oppignorarunt , G quidem vel

Principibus vel Civitatibus;

Sed & has, pignore folutó, per redemptionem

Er quamvis hodie adhuctales Prafecture, ut

Drigiümüä

jure proprietario acceperunt.

Haflo- Darmílatinus eitiett Q309f. conftituit;

Fridenol

Wetzlarig, ubi Landgravius

hie Ml

Mülhufe, ubi Duces Saxonic

i Prefe&turam gerunt; Nordhufiz, in qua Co-

béunad

mites Hoheníteinienfes Prafe&turam gefferunt ,

& in aliis Civitaribus reperian-

fimulacra &

tpotr

tur; tamen te(tante P'irriar. Inff.. far. Publ. libr. . tit. 18. 5 LUN

pum pete[hs

præfe&uræ veteris um'b'ræ funt.

.

19

Jabotust t

cotíequmt

uxtaea, qua huc usque pofui, Coro

lo IV. regnante omnes quotquotho-

.

aol

die funcI

mperiales Civitates , fi

paucas exci

pias, à Prafetis liberatze funt; vel

uti Daz.

Heid. 99t SReich s ogt pauló

aliter exiftimat , verbis: lItb babett

audb bie SReidb8 s Cotdbt

€ citca Anpum

Chirifti 1400. butd) CBerbienft aegett

bem . SRómifeben 3elcb burdb Li

beralitát ub Connivenz ber fapfer,Durdy

(ccuri, etïää:

ncungen ,

burd ftill(broeigenbe fangmoierige Allu-

:

qitiom

Cau(b, $autf , &5

vion fid

9o0n ben SXeidb

& ogtepen uno

bero SSefcbweenüffen in ibrem Ter-

nj

tirorio (t

db enblid) erteorber..

Ac confequenter plenarium Jus Status cum

[uraCriminä-

tate Territoria

li, germanice ber fanbed^Syobeit ub Joette

omnimoda Superioti

(? cudöudïu

Ticbfeit, de'qua integra

Volumina & varii tra&tatus, ex quibus novi(fimi &

It Wi W'

pra(tantiores ab Llultr. Da

.Lynckero & Fromanno con(cripti funt , proftant,

confecutz funt.

Knichen quidem

