den

n; in prima ftatim inítantia, coram Camerali

atq; Aulico conventz funt Judic

io ;

Pri

(7) Itá, cum ut Fora hec, & in Civium

Áint

femper cum Senatu adirentur litib

us , ipfis, plaribus ex caufis , adeó non vi-

deretar confultum , optimo pror(u

dis,

s confilio, amicabilem ejusmodi motus (o-

4d (

piendi viam , dudum jam

fingulis , absque

ventione placitam, reaffumen

gencerali quidem ac exgreífa cone

at

dam arbitratz ,

iftiusmodi in controverfiis adhibituaras, fibim

eandem generaliter in pofterum,

ftmg;

et promiferunt invicem.

XVI. Idque primó, quantum novimu

ff Cqu;

$, & (*) credimus, omnium, in

tod

Conventu Civitaten(i univerfali » (?») Ao,

I524, Spitz habito : utpote in quo,

c-

mify

id

UM

- (2 YU. ompiie DL DATTIUS, Z ;.

WA :

d. P. P. cap, 1. €8 12,

ubi de Regi-

mento hoc , ejusdemque fine

omnium differit egregià,

U q

(7) Prout non folum ex querela

fte

patet à Norimbergeníi Civitate Carolo V.

propofitá , in privilegio con

f

P

icua, d.ao. s

kl

540. ap. DN. LUNIGIUM,

in oeo. Ceitfcben. Xeicb

I Ar(«'hiïlal Ti

Sp. 4. Continuation, p. z. (

[w)

33« 4Yo]. ". 24. p.163. led & ex Adis

Conventus deputatarum Civiratum,

t

20.1597. Heilbronnz habiri,

1] lp

Civitatenfe illo tempore femet

utpote ex quibus, univerfum Collegium

G

effe , apparet,

apud Imperatorem eapropter conqueftam

L

(:) Vel propterea, quod nec i

pfi Receffus Civitatenfes fequioris evi, ad

u

antiquiorem hac

in re prov

Ocant conventionem.

$1

Q) .Omnium & (in

gularum Civitárum

i55 à cujusmodi

conventibus diverfi

» €X omnibus Imperii noftri Circa-

que

funt : Circulares, ubi unius tantum

hp4

alicujus Citrculi :

Dfrguxararum

»quando ex ;cliquis omnibus Imperii Ci-

ii

vitatibus

o

"

/N

$7$

Ms

fudicio amicalili.

ifemng o Drrteetur:

Dlig

teretur Civitas a

ld i-egimus effe conflitutum , ut, fiquidem vim. pa

vliqua-, modo

gt

quocunque, é reliquarum convocationi deftinatis (v) proxima , ad illius petie

[

I.cum

tionem , univerfum convocare deberet Civitatenfe Collegium , de afli&z Ci-

vitatis negotils deliberaturum , & cum ejusdem turbatoribus amicam tra&atio-

OQym,

nem tentauurum : 2.) Ia. Conventu, Ào.1$28. Eslingz inftituto, ubi (vv)

1 lj«

ol

priora, eó cum additamento , repetita, ut , causa remoram non pcrmittente',-

omaiumve Civitatum expetarionem , quatuor confcribentes, univerfarum no-

d

iloque

Afte

Wine ac impenfis , (x) Deputatos quosdam, in inquietatam ablegare , nih

tamen

—

, t

12, t

vitatibus fpecialiter ad hoc deputate : & Convocantium, Í. confcriben-

QVR

tium , ubi tantummodo confcribentes congrediuatur Civitates , earun-

it ol

demve potiüs Legati: Vid. PHIL. KNIPSCHILDUS, u Tr. d. furib. 8

L Cameti

Previleg. Civitatum . Imperialium , L. 2. c.t1. 9. 11. €$ fegq.. Quanara veró

TAT

fint Civitates illa deputatz, & confcribentes ? apparebit ex mox dicen-

Q Don

dis, Quemadmodum a, ha&enus recenfiti conventus omnes & finguli,

mtur o

ad convocationem Civiratum conícribenrium inftiruuntur , eaq; propter

prcïïa QU

etiam fimpliciter &tátt«Sdge appellantur ; Ita ab hifce fuo modo di-

ol

ftinguendi funt Conventus Civitatum ad Imperatoris convocationemy

f

frequentandi, qui dicuntur in fpecie, Sapfetl. Ctátt 2 XLáge ? cujus-

mirm, t

modi e. gr. ao. 1 584. Dünckelfpühle habitus, ubi limperator per Com-

miffarios fuos eodem ablegatos, integram colle&arum impe:ialium (Det*

x inqo

l

SómegSotonatb)) ex(olutionem urgebat in. Comitiis Augultanis, ante-

n

hac ab Imperii: Statibus promiffarum.

j d N

(») S3on benen 9lus(direibenben &

tátfen ? Harum autem cö/hüit:;utæ.

uerunt quatuor ; Argentoratüm. nempe : Norimberga : Francofurtum ::

ao

& Ulma.: KNIPSCH. d. J ». g. 1o. &$ 1.

vt

(vv) Secandum Receffum illo tem

pore confc&um ejusdemque $. urtó bite

sveil aucb bievor C$c.

)

Ciriu

- €x) Ipfis, ex communi Civitatum arario, (qu8 genieinfamer. Ctábte

Collqui

Caffay in duabus, quas inter femet habebant, Civitatibu folutionis, (De&

ouqllfffllm

tieit Eeg'ïd-tten) Francofurto nim. & Ulma, (quando enim in R. [,.

Aug. d.ao.1566, yoleyoobl r Cburfürften: $6. & R. l. d. ao. 1582.

jf Wi-: ad

$. YOann óann 6em beilitien X&etdb. é..— Solutionis Civitatum quin-

que numerantur : Francofurtum : Norimberga , Ratisbona, Augufta, euc

i

i ort

Lipfia, fermo ibid. eft de Civitatib

folutionis univeríi Imperii, f.de

illis, in quibus Imperii cosributiones

b omnibusomnino Statibus Imperii

jj

j tl'ü j

exfolvenda : à quibus autem divería fantutiq; Civitatum quáfeparati Cojle-

'iüfibus

gii, folationi deftinata: Civitates) affervato, (appeditandis, velrefarciendis

"— À

$76

HILLER de Civitatum Impïü

us

tamen minus univezfalem. poftmodum confcribere tenerentur conventum ; 3,)

yz t

Ia Corg egzione, Ao. 1$55. W'ormatiz facta , utpote cujus vi Receffus, (7)

Jeputatát

caíu, quo in Civitate aliqua exoriretur feditio , eidem proximé vicinam, idip-

ib prio

fum comperientem , illius omni meliorti modo fopiendz gratia, (ine omni

pdqum

lli, Ao.

cunctatione, Senatorum aliquos tutbarum in. locum depurzare, & , quando ab

hisce amicabilis compoftio effzctui dari non poreft , reliquas in vicinia eandem

matie « E

tentare oportet : 4.) In conventu communi, Ao. 1582. Spirz habito : quando

t habir

nim. cautum ibidem, (zx) quod, (i novi Calendarii occafione, (a) aut aliam.

Q tenen

quamcunque ob caufam , controverfiz nifcerentur Cives inter ac Magiflratum,

dttz, ut

VéQ un

cujuscunque regionis convocans Civitas , etiam(íi defuper haud rogata, adop-

ais una pluibusve é proximioribus, quam citiffimé eum in locum , ubi illz

dtttcede

concitate funt turbz, femet conferre deberet, amicà ut fedentur ratione,

lfiones

»peram navatura quamvis poffibilem. : 5.) In congregatione univerfali, Ao. 1 5 9.

uoiver(a

;d diem Bartholomai, (/) Ulmz inftituta , utpote cujus Receffui (c) prater fi-

priori «

milia prioribus, id reperimus ulteriüs infertum , quod anterecenfito in cafu ,

peiam

non convocans fimpliciter Civitas, fed ex quibuscunque proximé vicinis, duz

Cohdity

vel tres de turbis enatis certiores redditz, ad easdem comprimendas, quos-

X

dam Senatorum fuorum eódem mittere , & , 1 per illos, res decidi nequeat,

nperi

ine omni mora 12. Deputatz Civitates (2) conícribi, ad easdemque, inquie-

tatz

qiodd pa

ancum

& parti:

A0 cem

(j») Et quidem in fpecie. $. 06 ficb aber 6arüber &c.

(z) Juxta tenorem $. unb ift anbey bebacbt €$c.. Rec. d. eod. ac.

4Pf01farioni

(«) Quantos enim Calendarium novum , quod Pontifex Gregorius XIIT. per

folemnem Bullam, ao. 1581. promulgatam , uri univer(o orbi Chriftiano,

(2

ita etiam omnibus Imperii noftri obtrudere voluit Ordinibus, nonin ani«

u

mis modó Proteftantium Principum, fed & in Civitatibus Imperialibus,

tim

maxime Religionis iutuitu mixtis, excitaverit quondam motus ? conftat ,

atque in fpecie, rat, Auguftz Vindelicorum, (cujus etiam occafione, Ca-

Sni

lendarii hujus, in ptafenti Receffu, mentio facta videtur) teftantar aban-

0 u

de, illo tempore qua prodierunt publica (cripta : quorfum etiam perti-

u

net Tr. 30,1586. ib. edic. (ub tit. 2fugfpurgifdbe dánoel/ foficboar

8

felbffer / voegen oer Religion, urno fonberlicb /. jánafé vor 2.

jabren / m voábrenben Calenberrextritt / mic (eorg Wrjülla/

(/)]

D. pfarrer umb Superinrendenter bafclbft sutetratter.

à

(Z) Qui terminus erat ordinarius , quó fingulisannis, Civitates Imperiales

g

fuos inftituerunt conventus , certo ia loco, omnium , vel duodecim De-

putatarum convenientibus Legatis: Vid. PHIL. KNIPSCH. d. /. », t6.

()

(») $. uno alo man oemnacb &c. y. oaf ole £, GicáCCeimanber. Xc.

N

judicia amicalili.

$77

Vr m

tate Senatus & feditioforum dele&us vocari debeant. 6. In congreiïill.iz.

h)

Ao.1593. fa&o ,

fa. ()

Deputatarum, Ao. 1592.

Spirz, & univerfarum Civitatum,

itili

ubi priores Receffus , hunc quoad paffum, expr

efsé funt confirmati ; (e) Et ,

[nt m

Anno r $95. Spite : Univer«

poftquam in conventibus : Deputatarum , fequenti

Heilbronnz, & 1598. W'ot«

quid

fali, Ao. 1596. Ulmz : Deputatarum , Ao. 1 597-

Diudndtg

matiz : Extraordinariis univerfalibus ( ) Ao. 16

3o. W'ormatiz , & r6or. Ul-

mz habiris, nihil in fpecie a

mplius hac de re, (ed in genere tantu

m, de firmi-

od

Correfpon-

) A

rer tenenda concordia, [$01t

9Sepbebaltung bet oerttautidyen

) in Con-

igiltar,

denz, uti loquuntur Receffus ] £uerat a&n

m, ulterius adhuc & 7.

i, d)

ventu univerfali, Ao.1606. W'ormatiz inftituto, utpote in q

uo, non folum

antecedentium Receífüuum reiterata confirmatio, fed & exteníi

o facta ad dif-

n,ulill

in Cong.:effu

It tt0nt

fenfiones inter Civitates ipfas invicem oborturas : (g) Denique 8. )

erinde ac i

Auigir

univerfali, quem Ulmz tenuetunt , Ao. 16 r4. nam & ibidem, p

priori , conventionem hanc, à Collegio Civitatenfi i

nitam , totque

vicibus re»

t "

Receffus teítatur eod. Ao.

i t

petitam , iterum ferio admodum corroboratam efle ,

i, t

conditus. (5)

XVIL. Antedicorum Receffaum, No

bisque ex nonnullarum illutcium

ndu,

j

Imperii Civitatum Archivis , gratiose benevoleque communicatorum verba, ut

quoad paífum concernentem, hic infereremus,

noftrarum equidem videri pof-

que, lWF'

u

Íet partium ; Verum , cümm non folum loci anguftia id ipfum prohibeat , fed &

adeó certi non fimus , numne deficiat Nobis unus aut elter , illuftrationi atque

p d

..prqbationi, ac prior;cs, eque inferv

iens? productionem illorum alium commo-

diorem

h

Ddd d

at

Qu

(4) Duodecim Civitates Imperiales deputate or.dinariïæ, (g& Q[uefd)uä)

ponint

ex utroque Scamno , Rhenano zque ac Suevico , fex funt priores : Ex illo

nim. Colonia : Aquisgranum : Argentoratum: Lubecca : W/ormatia, &

eriditU

i

Spira: Ex hoc autem : Ratisbona : Augufta Vindelicorum : Norimber-

j coil

KNIPSCH. d. . s. 14.

1(10"31 Cl

ga: Ulma: Eslinga : & Reutlinga :

. (&) Juxa lllorum a

nnorum Receffus, & quidem,

prioris $. fermer baben

Ti

TU

Der fErb. vor. Cipeyer. €fc. £ feg. voieveobl aucb 6ae obgemelte

R

G(ebteiben 2 poflerioris veró $. yvae 5um Orítten Oie im ao. 1

x

59 Ie

o

erneuert/ C?c. 3.

j

w

(f ) Extraordinarii dicebantur conventus,non a

dterminum ördinariu:.ï;',:'Balr-

j

il

j

tholomzi diem, fed quem neceffitas pofcebar, aut utilitas; alium ; inftituti.

h

(g) Argamento Recefiüs de cod, ao. $. urtb nacdbbem man bg*y oftefent

ImPCïlï

puncten / &*c.

à

dect "

(5 $. unó edlei i

n vieas eidos « Gtátton / Gfc. lu appideguam

[

dlgmþ'mö. ,

W

a i

A

$t

HILLER de Civitattm Inperü

m

wentiontes

diorem in locum ac tempus refervantes, ad

7

mus, Receffus hofce infecuta.

d

E

exempla potius. pedem promove.

ilitodo d

XVIIL Quoad h

&C, negate qui

dem haud poffumus, lites atque -con"tro;-

XX. 1

verfias, tam inter Civirates ipfas, quam inter Magiftratum ac Cives obortas,

anplum, q

frequentius mediantibus Commiffionibus Cafareis : (7) quandoque Imperialis,

a, Wt

Aulici, atq; Camerelis Judicii Decretis : (u). nonnunquam & ab aliis, quam

/n hic tenta

Civitatibus, arbitris compromiffariis

(4) quin etiam ab ipfo interdum Ma-

WCH ;

giftratu atque Civibus , (ine alterius deciías faiffe interventione ; (/y Interim

ütenfs,

eriilium.

Wal colledhi

tamen non defunt nobis Exemplav, quibus predidte Civitaum Imp

conven-«

I Mzgi&m

Prout fa&um e. gr. Ao. IV $ 84. Auguftz Vir;delicc;rum., Commiffarii Gz--

Nsrdh'nga, H.

o

t t co

farei vices fuftinente W/ilhelmo, Comite Palatino Rheni ; Vid. DN.LU-

r Ciyi

NIG. i 6ee Ceutfd)en QAeicboztrchivs «. yno lenter Cost. p r. im.

fti,

&« 60]« ». 56. p.137.. Ao.circiter, 1610, G 16 1 1. Aquisgrani , ubi Ca(aris

mü ) Y tzhfu

Commiffarius erat Erneftus , Archi-Epifcopus Colonien(is : proutex Man-

Votmaia :

dato patet RudolphilI, d.ao. 161 1, ap. LUNIG. £m erftenr abf. v.i2;

Yatt asiyet

p9 C in addend. vort Oert QAeicberGicátten inecemein $ .5. 2.

tUt K Splty

t. 30. p r420.[e22. — A0 1612. Francofurti , ubi Gommiffarii munus Joh..

u um - W

Schw'eickhardo demandatum , Archi-Epifcopo Moguntino, & Ludovi-

ttoti, as

co, Haffiz Landgravio : Vid. ID. ( 14, abf s. 162. feg. p 62 feqq.

ttfübus didi

Ao. 1614. W'ezlariz , hoc ipfum munus obeunte eodem Ludovico Hafliz

Mürz hanc i

Landgravio : juxta ea, qua: habet laud. LUNIG. ír ;7, abf. ». 2e.part.2.

^it, iif

p.35. Ao.1650. Hailbronng , ubi tanquam Commiffarii Cafarei, lites

Piolcationm

inter. Magiflratum: atque Cives obortas deciderunt Carolus Ludovicus,

Ele&or Palat. & Eberhardus, W/ürtembergie Dux, uti de hoc teftarur

LT

Detretum. Czfareum, d. a0. 1654. ap. EUND.(m zi. abf ». 28. p. $9.

:

lr

|

féq- .. Ao.1669. Lubecz, quo in.loco idem perfecit Fridericus Wilhel-

L tion

aus , Ele&or Prandenb, Vid, LUN, ít 2o. abf v 22, p 1404..fegq.. Ao.

dmcþhm 0

1686. Coloniz : vid. ID. m 9« 2lbf. 7 27. fegq. p. 296. fe24. Ao. V710-

Hamburgi : LUN. ín 25. abf. " 112- p 1177« €$ 1245.. vicibusqueadhuc

t )

Ut

u

pluribus, aliis paffim.in locis, qua allegare hfc omnia fuperfedemus fponte.

(9) . Veluti, a. 1710. Rothwilz : vid, LUN. 4.1,

im 4z, 2ibf. s. 26. p.344.

&)

| €. gr. Ao 1615. Francofurti. Vid. LUNIG. im 14. 2ibf. z. 163.. p- 622«

fe44. & Ao.1691. Goslatiz: vid. EUND.

( v.c. Lubecz; ao.

1m20; 2fbf. ».17. p. ??1.

4-?.22

1534. LUN. d. L m 30.

20bf n« 22. p.1256. a0. 169f..

UT

ID. d. 1. ».25, p213729.

nec non ao. I665. 1D. »,25. p:1401. omniumque

f fapiffime Hamburgi,

prout. Receffus teftantur Magiftratum inter ac. Ci-

n) nbe

ve' »

Püït. l, 1

A

ä

74dicio amicabili.

$79

d

tdmovc.

conventiones ;d effe&um dedu&z, litesque fecundum illas, : per viciqas, ztäif

H

cbili modo dirempta.

3

CORtQ

- XIX. lta enim, 4soad cafum priore

m, netatu dignum te nobis offert

)yortis,

Exemplum , quod Francofurti contigit Ao. 16 t s. ubi Civitates vicinas : Árgen-

petiali

toratum , W'ormatiam, & Spiram, tumultüs ibidem exorti compre(fionem

via hac tentaffe amicabili; non folummodo teftem habemus B. DN. ABUF-

quam

mMy

FENBACH ; (z;) fed & certiores adhuc redditi fumus, ex Actís Conventus.

t

Civitatenfis , eod. & feq. Ao. 1614. habiti, — Alterum diligentiffime DN. LU-

NIGII colle&tioni ferimus acceptum , Transa&ionem exhibentis. (7) Ao.161 j.

atm

OE

inter Magiftratum Civesque Alenfes , mediantibus Civitatibus vicinis, Ulma,

dbl

Nordlinga, Hala Suevorum, & Bopfingà, harum conventionum intuitu, fe«

iflati G

met eódem conferentibus, initam,

Tertium ex iis obfervare licuit , que in

DAU

conventu Civitatum uoiverfali, ao. 16 14. Ulmz habito, pertractata ; Ex iis

etenim , atque Receffu crevimus eod. ao. confedto, quod & turbz , tempore

ij

ubi Cl

illo, W'ezlatie, inter Magifttatum & Cives obmotz , à Civitatibus vicinis,

ia Man

N ormatia & Spirá ,'amicabiliter fuerint decifz. — Quoad fecundum : in Con-

ventu univerfali, an. 1601, Ulmz inílituto, ut controverfiis inter Argentora-

TU

vt o

tum & Spiram intercedentibus finem imponerent, tres confcribentes reliquas,

unà cum N ormaria , rogatas faiffe, hocque ipfum, priorum Receíluum ex-

w ]^

tenfioni, ao. 1606. in Conventu W/ormatienfi fa&z anfam przbui(fe , ex Re-

&br

T

ceffibus didicimus , iisdem Annis confe&is. Neque dubitamus, quin multó

plura hanc in rem allegare poffemus Fxempla, nifi S, R. G. I. Civitatibus li*

YO Bl

s jf

beris , invifam priftinarum feditionum , atque controverfiatum memoriam, per

pablicationem ejusmodi Receffuum ac Transactionum, refricare merito fuo mi-

P

nus videretur confaltum,

Ludorith

g lat

-- XX. Sed de noftri Amicabilis Judicii Origine fatis abundanter. C4U S.4f

EFFICENS , (eu , ut genio nosmet accommodemus Seculi moderni, Authores

l. 281 þg?&

y WJ p

ipfius alii non funt , quàm Civitates Imperiales ipfz, quas & liberas nunc in-

diftincdim omnes, neque nobis contradicentibus, vocare poteris, neque

,f

lo p

aliis ; (7) Ucut ptædica;um hoc omnibus olim ac fingulis com-pe'tiiffe ^

negemus. (p )- 4

Dddda2a

XXI.

T

'ves , admodum fx;equenter initi, atque à DN. LUN

IGIO,, in P.Sp.Cont,

if H

4« p. 2. 23. 2Óbf. fideliffime exhibiri.

10

io. Caf. Imp. 4dul. cap.

12. Se&o I. SH£F7-P0 lfg-/.qq.

(m) « tr. d. Confil

40 IM'

f

(z) 7jn oee Ceu

tídxn Jeicbesdrchivs Part. Spec.4. yno leter Contis,

mpiut

À

part.1. in adáen

er ,

d. vón. Xicbss Gtábtan inegemeim Sed. s. mm—.lg

'Cl []

laL

$8o

HILLER de Civitatwem Imperis

À

XXI. Caufz Impulfive , vel fi mavis, tatiOnes amicabilisïhujds Judicii

um f

dem pe

introductionem Civitatibus imperialibus [uadentes, prater generales, hocipfam

litium

qoria ia

Dydem,

— (») Videlis fi placet, VENER. DN. SOCERI NOSTRI, D.SCHW'EDERI

gütet , |

Jutrod. in fus Publ. . R. G. p. Spec. $. 2. cap, 9. $. 1. B. HENR. COCCEJI

tate licet

jur- Publ. prud. cap. 17. $.9. in fiy, & JOH. HENR.FELZIL Dsff. d.

Legislat. Territ. Crvitatum. [mp. $.1. i fim. p. 2.

ftfr:-

Inp. pld

tam plu

(p Quamvis enim eorum non fint pauci, qui nullo unquam ternpore ,

differentiam fübfaiffe putant inter Civitates. Imperiales rantum ,. Detiett

ROR 5 a,

Sieid)e; Gtáttent & Civitates Imperiales liberas,benen frepen9teid)8»

moc

- Gtátten ? Eosdem tamen (atis, ut credimus, refellunt I.) Literz Bur-

ibe

cardi, Burggravii Magdeburg : quibus San&ionem A.B. de Pfilburge-

Gu

ris latam, Senatui Argentoracenfi intimabat , d. ao, 1356. ap. JAC.

Tan

W'ENCKERUM,, £s Colleilan. 7ar. Publ. Disqmf. d, Ufsburgeris , $. t4«

d

P.67..— 2.) Tabulz federis Civitatum Conftantienfis, d. Ao. 1585. ap.

Dus

- CHRIST. LEHN. Z.7. Chroz. Spir. cap.67. p.744. P. in. fin. C fegg. &

Ttat

DN. JOH. CHR. LUNIGIUM, u15 oes QCeucfebat Wetcbssirebivs

Tint

4. Uno legter Costiunation , vor oenen. JAeicbso etátten. instic

liber

Wetit : 7.32. p, 9. fe44.

3.) Diploma W/enceshi, in quo Civitatibus,

in Suevia tunc fcedere jun&is peculiarem promifit tutelam : d; ad. 1587.

q

Yi

apn DN- JOH- PHIL- DATTIUM L] Liþ. lo dm Pd(-'c' Püä[- FJP, 9- n'. I&'P'fg"

[

& LUNiGb d, l', '1'.34-. p. 4 f.

4.) Reveríales Civitatam in Suevico foc«

dere comprehenfarum, d. anno eod. ap. land. LUNIG. d. 4 . 25. p-47-

()!

. €$46. 5.) Confirmatio Pacis Publice à W/enceslao fa&ta an. 1398- ap»

g

GOLDASTUM, 7oz.:. 6et X&eicbe^ Goanungen.

6.) Subícrip-

fü

tio Receffus. Civitatenfis , d. ao. 1486. ap. CHR.LEHMAN. Z. 4. Chr.

Spir- €.4. pl 249. þi

7-) Refponfio Civitatis Colonieniis, in conttoveríia

i

ipli à Civitate Aquisgranenfi, ao, 1495. fuper pracedeniie jure, obmo-

dor

NU

tà, ap. EUND. Z. .. 8&.) Ordinatio Regimenti d. ad. 1500. tit.4. verf-

[

jeem fo fotlen audb alle 3oiettel jabr : — 9.) Excerpta Receffus Ci-

vitatenfis, d. ao. 15$41. ap. DN. DATTIUM, , Z. z. d. P. P. e.12. 9. 65

l) E

p.609. :1O.) R. J. d. ao. 15 55. $. tacbóem aber ín vielen Sreyyuno

ttic

Aeiceretábtra/ 27. & $. unb voir oíe Y:Oemrórbnete/ 30. aliaque

Cr

, loca atque documenta publica, ita, ut fa&um, & quod fuerit quondam

&

diícrimen aliquod, extra omnem fitum: videatur dubitationis aleam ,

d

majori é contrarió, quoad genuinam differentiz rationem, exiftente du-

nixisad-

T

hio, Ebiïeæïpg fpretis, quas vulgó affcrre folent, rationibus, talo

u

N

-

| TT

?zwïicz'b amicalil.

Monsenesd

!

t

liium fopiendaram remedium in univer(um vel max

imé com-mendantes PECOS

n

éisdem peculiares, aliz fine dubio temporibus exftiterunt jactorum per parti-

xipm

litium

cularia imprimis harundem Civitatum feedera fundamentorum ; aliz autem

Ejusdem , per conventiones expreífas, univerfum Collegium Civitatenfe obli-

DN

Quoad illa , quantum divi-

gantes , fpecifice atque formalis conflitutionis.

^

Xcgj

n;re licet ; i

n caufa fuerunt. 1,) perplutes feditiones , abhinc Ludovici Bavati

(r) vel maximé faventis, & , ut in

" far:'

Imp. plebejis Civibus contra Patricios,

bus ;'ex forma regiminis ariftocratica, (:) vel planeDe-

quam plurimis Civitati

x

moctratica

f

Ddd d 5

OROR ^

, N

d

modum infirmo, à veritatis, veroque fimilitadinis via Nc:s haud loil'g'e

aberraturos credimus, fi cum B. HERTIO,

in Differt. d. Special Ron.

Iterg Bit«

L

German. Imp, Rebuspubl, S.1. $.7. im. Pol.1.

Opxu[c. 7.2. p 93.

^

Csf 94-. aak-

Xduge

bus, illas Civitates di-

ramus , Ottonum jamjam & feqq. Impp. rempori

r ]NQ.

&as fuíffe liberas, in quibus , Comitum , Praife&orumque regiorum mue

Im.-' ! SM"

n fuit, pofteaque , cum tam ingentes inter Ci-

,J;Ss;a?»

nus Epifcopis demandarut

vitates , illarímque Epifcopos , fuper libertate & fubjecuione

, exorta fue-

n

r

rint controverfiz , Ipías hunc ipfum titulum,

có magis , ad indicandam

uiffe,

, ii

libertatem fuam ab Epifcoporum in temporalibus fubjedtione, retin

atque conftanter plermmque ufarpalfe ; Quemadmodum hanc ipfam opi-

cigiubi

nionem , nifi loci prohiberet auguftia, quoad omnes & fingulas Civita-

TU

tes, liberas olim dictas , facillimo demonftrare pof[emus negotio.

TU

n P

(2) Cujus

modi, prater fuþra recenficum dubium litis eventum, adhuc

funt ulterius ,

non (olummodo Mandatum. Divinum ; fed & fumptuum,

TRLA

quos lires judici

ales requirunr , immenforum : temporis ja&urz : labo«

?

I

rum, moleftiz ,

& curarum multitudinis : nunquam non ex litibus orien-

LL?C'

tium. inimicitiarum : arque. Juramentorum (zpiffime ín judiciis praftan-

dorum evitatio : De quibus omnibus & fingulis videri merentut BDERNH,.

od

SCHULTZ. & FRID, SCHRAGIUS,

^ du

À

in - Diff. d« Compofitione amicfaäili ;

CUA

sntegris cap. 3-

inro impr.| fundata, univerfos Cive*s Pa*

Wüusü'

(r) Ex ratione quzdarh politica,

triciis facilius in- fide fibi contra. Anti- Cafares ,

Fridericum Auftriacum &c

e*-li- h )'I

T

"Carolum, Johanuis, Bohemize Regis filium, praftanda, retineri ,. ab

eademque diflicilius per Komanorum Ponüficum excommunicationes abas

z

| qüonda

lienari poffc.

j

n i

(5) Quz, ufque ad

illa rempora, in omnibus propemodhm flotuit iämpe-

[igt ä

$. 129,

- perii Civitanbus: vi

d. IT*IERM,, CONRING,-D&JJQ Urbibus German.

10 mW

& cum:

]u

*F»M

$382

HILLER de i(?iwimmm Imperis

——

mocratica evaferit, vel ex duabus hifce patticipaus, caufam præbenlzis, (z)

fratorum

timiporibus, omnes propemodum Imperii Civitates, haud (ecus ac ferpens

alltndis, :

quidam ignis invadentes : (s). 2.) infignia damna atque incommoda , ex ejus-

i, 1)q

modi feditionibus, in Civitates redundandia : (vv) 3.) Defe&us, in quibus

lites ha dirími potuiffent, Imperii judiciorum , eorundemve admodum minuta

tj judi

authoritas: 4.) reliquorum, tum temporis, contreverfías litesque decidendi

hodimumg

dcfuper bt

ufit. torum

|

Ut

& cüm eo, DN. GUNDLING. zz Diff. de Henrico äucäþe, Francta Orient.

[4

|

Saxenumcue Rege, S, 20. lit.m. P.

() Q

j

(? Conf. CONRING, & DN. GUNDLING. 4iH. /l,

DENI

(&) Prout hanc in rem, non Norimberga tantüm, tumultusque ibidem ,

TE

temporibus , quibus de Imperio contendebant , Guntherüs Schvvarzen-

E

üque

5

d.

burgicus, & Carolus IV. ao. nim. 1349. exortus, d. q. JOH. CHRI-

STOPH. W' AGENSEIL. £ memorab, Civit, Norimb. fed & adhucdum

priyi

plures aliz exemplo effe poffunt Imperii Civitates , uci ap. CHR. LEHM,

3

NIG

videre eft, L. 6. Chr. Spir. cap. 3. pertot.

h

ln re

(vv) Vid. hic omnino LEHM. 42. L.é.c.6. p.6o2. P. ubi, occafione tutïh,ul-

—

Tüm

tu$ , 20. 15 j0. Spire Nemetum exorti, extractum exhibendo literarum,

à vicinis atque confoederatis Civitatibus, Atgentorato , Moguntia , Wor-

gut

matia, Francofürto , & Oppenhemio , ad Magiftratum Civesque Spiren-

p

fes datarum , ita loquitur : $ag fi

)?

€ bie Gtátt mit gangem Ctnft /

W

unb mít gutem leif bebadbt

utb betradytet bátten / tvasimaf»

Vità

(en Srieg / Mberláuff unb 9Yi

Gbelliateit/ fonberlid) bíe fid) innet»

]

lid) in ben Gtátten ecbeben

/ gtojfen $538 unb Sorn bringer/

(u

unp febt fdbáblid) uno (dymer

teáten ben umbliegenben Banb unb

Ig

benadbbatten / be

-

-

IUN

Bgleicben allen SSutgerti unb Cyntoobnern i^

115 [

gemein / bádgu QB

ege uno IIrfacben éffncten u bielen anbermlLie

beif unb bófe

1 Sanbtungen/ batburd) man Geele 7 Gbr/ £eib

,

&48

unbó GQut bet

liebtett fónte/ twie fie e8 bann aus ber Grfabtung —

N

bernommen/ um

DI

unb nod) befi

folcbe& augenfebeintid) je&o befunben Dátten /

hn

nben an bem Suffanb bet Ctatt unb

95urgerfdoafft

&pepr ; berbalben fernetm unb gr

offetin Cdyaben fücgufommen/

Gd

ivétet fie urbietbig / SBetfóbnung

unb Crieben 3u macben/ atvi^

UT

(en bem alten unb neu

en Statl)

/ ben Syaufgenoffen unb 35utz

lhl

getr(dafft/ba

Beetgleiden Seinf.

d

aP. l

fe$ S5ülff nimmer in bet. Ctabt

afftunb luffiians burd) 8Dt^

ent(teben folte / mit freunbtidienm

[ütp(

SSegebten/ baf ein 9tatb unb

SSutgetfcbafft i

bnen foliye gütlis

u

cþe $ anblung picbt olte gum

ibet fepa 1

affen/ &c.

MJ

x

N

udicio amicabilt,

$83

h()

;fitatörum modorum, diífenfionibus hifce Civiïibusq, man(uctudinye potius

Ts

C

tollendis, quàm £everitate, hand quaquam fuadenda applicatio. Quoad vero

bac , 1.). quod poft inftitutum Camare Imperialis, judicium » prioribus arbi-

TU

Yib

trariis judiciis, five Aaftregaruminftantiá, non gaviíz fuerint amplius, neque

hodienum gaudeant omnes omnino Civitates , fed certz tantummodo fpecialiter

o

feidi

defüper privilegiatz : () 2.) quod nec quoadillas, que expreffis han

cin rem

UI

munitz

Ht :

TR

) qu;xles, prater illas, quas-rec&n(ditVENER DN.SOCER, D.SHWE—

DERUS, Zrtrod. n Jus Publ. Imp.Gerta, P. $5. Setbe 2. &« 17. $.6. NORIAM-

BERG.AM nim. (utpote quam, in prima inftantia, coram Confalibus Sena-

bïdem )

VA

tuque Civitarum W/indshemii & W'eiffenburgiin Nordgovia, convenien.

dam effe, privilegiam teftatur Caroli V. Imp. d.ao. 1 5 40. confirmatorium

N-

privilegii, ipfi à Carolo IV. ao. 1373. conce(fi: ap. DN. JOH. CHR. LU-

hucdn

NIG. in6es Ceutfcbert eicbordrchivs part. [pec. 4. wO [ester Cosr.

' LEHMI

p.2. 2521b [ 0. 25. p 162)) RATISBONAM, (hanc enim utuc nullum hane

in rem , ap. DN. LUN. privilegium extetexpre(fum, non minus Auftrega-

t tumül'

rum jure gaudere, atque in primainftantia, Judices habere, Civitates Au-

teritmt,

guítam, Norimbergam, & Ulmam, vel, fiquidem actori id ipfam lubeat,

u Wt

7. aut $. ex Senatu Ratisbonenfi, hon LIMN/EUS modo teftatut , iz L. 9.

g Spitt

9

]. P. cap. s. s 16. fed && A&a quoque Conventüs Civitatenfis, ao. 1600.

OR

N/ormatiz habiti, utpote ex quibus apparet , exhibitam tanc fuiffeib. à Ci-

dl

virate Ratisboneníicopiam, quo gaudet, privilegii expreffi) ESLING.AM,

d

(utpote quam, primüm coram Civitatum Ulmz, Reutlinge, & Heilbron-

jtitgt

nz conveniendam effe Senatu, ex privilegio patet Caroli V. d. ao. 1 5 4I. ap.

p

LUN. . l. p. 2. fttt 13.20bf. . 24 p.14- ) DUNCKELSPUHLAA , (ha-

"T

jus in primainítantia, judices effe, Prztorem, [bet Gtatt2laumann ]

util

& 4. Senatores, ex 4. Civitatibus: Nordlinga, Rorhenburgo ad Tubarim,

ul

Hala Suevorum , & Donawertha , privilegium evincit Sigismundi,, d. ao.

|

us

1455. Maximiliani L. d. ao. 1 $10. ap. EUND. ím 12, 2lbf. ». 26. €$ 24.

!

H

M

P. 421 8 481 [e94.

) SCHWINFURTUM , (hanc enim ab initio in jus vo-

Wi

candam effe, coram Prafecto (ao,

(ibtem9teicbasSogt ober 2Immann ]

l"

& 2..4. vel. 6. Senatoribus duarum Imperii Civiratum, Norimbergz & Ro-

Dmmenl

T

thenburgi ad Turbarim ,, Diplomaoítendit Rudolphi II. Imp. d: ao. 1577-

9

ap. LU

NIG, d. /. p z. fttt 45. 2bbf. m57. p-446. [eg9. FRIDBERGAM ,

[

Cutpote quz , fec, LIMN/EUM 4,/. € AUTHOREM oce qrünolicben

2eticbte ber fr. XAeicbezt3tabt Srikobertg Recalen bett, arr. d. . 88.

yíul

l gut

L

fél.72. coram. fuo convenienda eft Burggravio , de cujus tamen afferrionis

verke

—

$84.

HILLER de Civitatum Imperii

r i t

-munixtæ fuerant privilegi:s, horum Judicum privilegiatorum in Camefa Imperia-

;udiciorum'«

modi

vi;cm &rori

li, Judicioque Aulico, habita fuerit ratio: (7) 3.) qu-oxd privilegia ejus

.'jud-i-

Qilercrmemta :

ver-itat; , cüm non ffc))lkum nutlum defuper ap. DN. LUNIGIUM , reperire

MT

queamus Documentum publicum , fed pouus , in privilegio Caroli V. Imp.

eytiter

d. ao. 1533. quod exhibet £t 1 5. 2Ibf. ». 59. p. 760. /2. caveatur expreffe,

huti ,

quod immediate ftatim eoram Imperatote convenienda fit, vel Judicio Ca-

pellan

merali, verum etiam pa&tum & conventio fpecialis, ad quam provocant

tiis ul

dici AUTHORES, Cives folummodo refpiciat, merito adhuc dubitare

il quo

debemus) REUTLING AM , (cui, ut in primainftantia, coram Confuli-

volent

. bus atque Senatu Civiratum Ulmz, Eslinge, & Gemundz, conveniti de-

tàtüm,

.beat, Maximilisnus I. conceffit, ao. 15 16. ap. LUN. ítm 40. abf. v. 1.

141l

p2 p 320 feg.) WORMAATLAM, (hanc enim, coram novem Commiffa-

judice

- tiis, ab ipfo Magiftratu W/ormat. ex Senatoribus fuis couftitutis, atque Jura«

&Gen

menti vinculo , quó alias tenentur Magiftratui, Civitatique communi, li-

(UM

beratis, in judicium vocandameffe, fub primordium litis. Idem Maximi-

ts H

lianus ftatuit, in Privil. eidem ao. 15 14. conceffo, ap, LUN.4./. íti 54.

[e K

8bf. o ts p 69 ) ULMAM, (cujusjudicemin primainflantia, Amnian-

Ào.1

num loci effe debere , privilegia volunt Caroli IV, d. ao. 1 5 f9. & W'ences-

lai, d.ao. 1397. ap. EUND.tim «6. abf s. 2. €4 $. feg.p. 562.) HALLAM

IT

Coní

SUEPORUAM , (de qua, quod ab initio coram Prefe&o fuo convenienda

anfpl

fic, & $. vel 7. Senatoribus ex tribus proxime vicinis Imperii Civitatibus

quibuscunque, ex privilegio conftat Maximiliani I. eidem ao. 149f dato

1441,

NeLOOE

ap. LUN. p. r. tnt 22. abf »ro. p.go5.) € MEMMMINGAM: (hüjus enim

Q

privilegiarios Tudiceseffe Civitates Auguftam Vindelicorum: Ulmam: Ra-

l4),

venfpurgum: Biberacum:- aut Campidunum, Diploma evincit Friderici

Gol

IiI. Imp.d. ao. 147 t, ap. laud, LUN. 4./. tm s. abf. ». 0, p.1420. [e2.) ad-

64

hucdum quam plures effe, privilegia docent ap. DN. LUN. íit P. Sp. Cont,

Thunc

4- p. 1. C 2. hinc inde extantia.

Sicenim, de BOPFING A, Fridetici LLI.

prq&a»t,Dipioma, d. ao. 1468. ap. EUNDEM p.r. im q. abf »7. p. 212

lt Pn

atque

vi cujus, judex eidem, in prima affignatuseft inftantia, loci Ammannus,

M.

unà cum 4. Senatoribus, ex proxime vicinis Civitatibusde(umendis; de

CAMPIDUNO , Maximiliani L. d. ao. 1499. f5 Oett addend. 96n oett

Itfran

Qu

Aeicbesetábren insgemeins SeH. i. ». 20. p. 1518. €8 15 9. cüjas juxta

Wtct

tenorem , Confules atque Senatus Civitatum Ulmz: Memminga : & Ra-

venípurgi , Judices eidem funt privilegiatii: unde etiam, in ConventuCi-

ET

BR

vitatenfi, ao. 16 1 4. Ulmaz habito, cüm in&antäæ*' hujus rgtio habita non fue-

tit.

h,

r'-'x

ndto amicalili,

j

M ——ÁÀ

Bd

g-iïfx.amm & Civesin-

taïmperia-

: jüdiciorum—concefüva ad litesíe non extenderint inter M

&Gim

T

- Vicem exoriundas , fed ad illastandum

modo pertinuerint, q

uz h?sce conjun

jidi-

.E!ee e

an-

L. ml

MSDe E. a

n

rit, ftatimque Ca(area Commiffio decteta , celiqua Civitares -AZt?tho:th ipát

ol V

extiterunt atque fuafores, de comparendo quidem coram Commiffariis Cz-

tureqd

fateis , fed exceptionem opponendo privilegii prime inftantiz , deque ap-

: ]udi':xü-

pellanäo ad Cameram,

fiquidem Exceptionis hujus à Commiffa-

riis nulla haberetur tatio.

De DONAWERTH A , Frid. 1Il. d. ao. 146 f.

N PIOVGCFIR

huc dub

in quo , Magiftratum hujus loci

, univerfamque Civitatem convenitre

ra Con

volentes id ipfum perficere jubentur apud unum ex trium Impetii Civi-

conmerde

tatum, Auguíta: Norimbergz, & Ulmaz Magiftraibus: n 1e. abf. 7 27.

0i M- hh

p. 421 [e4.

De GIENG À : laudati Imperatotis,d. a0. 148 t. (ecundum quod,

m Conrile

judicem habet Auftregalem, ex tri

um Imperii Urbium, Ulmz : Nordlingz:

& Gemunde Magiftratibus unum: ftf3 9. abf. . 13. p, 227./e4. H.AMBUR-

af

sommuti, !

GU , virtute privilegii, eidem àSigismundo Imp. ao. 1421. conceffi, pe-

d r

nes Holíteniiconveniri debet Comites :. ap. LUN. £m 22. abf ». 4o. p. 947*

feg. KAUFBEUR A: co

ram Ammanno (uo, (ec. privilegia Coroli IV. d.

N.dnls im 54'

d.ao. 1398. Rupetti, 1401. aliorumque Impp. in-

rj Auri

Ao. 1373. W'enceslai :

Y Vk

(equentium : fm 24. abf » 9 10. n feq- p. 1254- feq. LIND.AAFLA: apud

gl

Coníules Senatumque uniusex 4. Civitatum: Conftantia : Uberlinga : Ra-

venfpurgi :

& S. Galli: juxta tenorem privilegii, ipfi à Frid. 1II. conceffi, ao.

? CoanHjendi

4

"E

1442. X 1452.1

m 2e. abf. ».15. €4 $1. p.1309. feg. CÀ 1312. NORDHUSA :

l)

vel.coram judicio fuo Urbico, of bein Ctabt^Getidt t-

fec. privilegia

o ff ;

NV enceslai , d. Ao. 1391, & Maximiliani I d. ao. 1497. i 24-b[. 7. 9. ]

; ( [mius "t

f

12 p.21. $ 74, Vl coram Senatus Confulibusque Mulhu(z Civiratis , aut

yi Ht

Goslatiz: fec. Diploma' Max. l. d. ao. 1498. d. l. s. 13. p. 25. (INOR DLIN-

GA : apud Ammannum faum, quatuorqueaut fex Senatores Civitatum Ge-

uf

münde: Dinckelfpühle: Donawerthe: Giengz: autBopfingg: virtu-

TA

Q

//

Á

Fndüïüu

l

