quód inter Regalia minora quedam majora incommoda quàm emolumenta

holi Maj

fifco afferant 5 Que vero haec connexio ! Quadam fifci regalia non fine in-

i frne,

commodis funt, Ergo nulla amplius dantur regalia minora majoribus contra-

tnfider

diftinguenda ; Poteít id infuper ex depravatis fübditorum moribus, Principem

i, doc

nimium follicitantibus, poteft ex Miniftrorum , Domini fui regalium vigilium

praced,

haud fatis euftodum negligentia fieri, quod pro commodis incommoda , pro

quidqnm

fru&tibus fpine nafcantur. — Addi folet tertio, fingula regalia fifcum adauge-

Impemm

re, fed ipfa , quam nec diffimulare audent, diftin&io, majora id indirecté fal-

f

tem & Íecundario efficere, totam rem perficit. — Datur enim difcrimen inter

WW 3

majus & minus, eoque ipfo, dum regalia majora directo gubernationem &

Hertios d

ftatum reipublice , remoté pecuniarium fifci Intereffe refpiciunt, minora vi-

Ht pro.

ciffim regimen ipfum nonnifi indire&é , fifci vero commoda propius atringunt,

infignem inter illa differentiam effe, quis oculatus non videat ? Quód vero

fiffchg,

difcupiæ ,

olim , uti porro objiciunt, inter regalia majora quid relatum fuerit, quod ho-

Vipi, f

die indiftin&é commercio privatorum pateat , id quidem primo quoad maxi-

Jinté citea

mam regalium partem nondum fatis conítat, plerisque enim antiqua facies

Cüpantür.

manfit ; dein veró hanc mutationem non vitio diftin&ionis, fed mutatz re-

(ommen

rum publicarum & Germanicz imprimis formz ac faciei adícribendam effe in

Dunler

aprico eft. — Neque id regalium majorum excellentiam prz minoribus mintit,

! ndithu

quód inter illa quedam referri foleant minuta admodum, nec que ad nervum

rerüm perendarum. tam multum, quàm minora regalia fubminiflrrent. — Sunt

- ] gnalsg

theca j

& inter illa, que maxima appellare potes, nec ludibrio vocabulorum fed ip-

:'m!w

forum difcriminum inter res diver(i generis intercedentium momentis diftin-

&iones meriri debemus, Sic neque illud quidquam ad rem facit, quod in non-

Üindem

nu.llisþ provinciis majoribus annumerentur, quz alibi in minorum referuntur

Átq

clafferm. vel Regalibus plane non adfcribuntur. "Temporaria ut plurimum

erunt, & à Principum (pontanea conceffione dependentia, quorum mutata

lm in

voluntate pro lubitu fuo non amplius exercebunt illafubditi, quibus ex fingu-

mm[ QQ

lari ipfis beneficio, quod meritis forfan obtinuerant, per aliquod tempus ga-

fsf IT

hi

vifi funt. . Nec preterea exemplum dari.poífe puto, ubi Principes regalium

cat, '

mmorum

majorum. communionem iniére cum fubditis, id vero for(an fiepe accidit,

quod minifterio eorum quzedam committantur , minifterium veró miré quan-

fs i

tum ab i

pfis regalibus difcrepat. Denique nec illa ratione deílruetur diítin-

15 Wil

£io ifta, quod quidam (oli Imperatori regalia attribuant majora, tanquam

uribus

Datius

vere Majeflatica, Statibus vero tantum minora, ficque cos €o ipfoa J

»

Maje-

Mil

275

acauirendi modos Fifti coæ;nodif.

d

leve.

"Majeftaticis penitus excludant. Quid enim difcordia docentium, quid erro-

s jux

res, quid nuga&

quorundam ad decifionem controver(iz faciunt ? Veritas, non

|inde,

error, lites dirimit.

Etiam minora regalia originem fuam habent a poteftate

menta

foli Majeftati competente,

Sufficiat, quod regale majus

vel minus ita dicatur

ne i

w fine, quatemus vel majeflas ipfa, vel pracip

ub fofüus inde. fébà. confulit , id quod

w

effettu ultimo conflare potefh uuicuique etiam minus exercita-

konfiderato cujusque

ndpm [

10, docente Zieglero /au4. loco $. 3 o. in fine.

qui. magis & explicatius adhuc

Non. quod ex regalibus majoribus nunquam

vigilium

praced. $. 29. id monet his verbis :

"UM

4 fifeum pervenire polfrt , nec quod e

x minoribus autoritas j dignitak

uidquam 4

adup

Jmperantis plant non juvetur , aut illefivetur

, féd quod in. illis principaliter z'pf

«t b

e quatenus tale, occupatum fit , .in his vero quatenus

m TO zz;ng ve[betiu fni,

en inttt

externis quibusdam adminic

ulis. & fubfidiis meraliter opus babet, .Conf. et'am

.

erioritate tevvi

fem

Hertius de fzp

tor. $. 9. ubi regalium hanc partitionem vindicat.

OE

ro circa regalium divifionem in majora & minora dixiffe

Hac pro inftituto noft

yingut

füffciat, adeat, qui de fingulis, tam majoribus ,

quam minoribus plura fcire

s juris interpretes, & inter illos Celeb. B. Struvium iz Sya-

zuöd v

diícupiat, feudali

uod ho

6. $.13-féqq. cui jungendi Juris publici Do€tores, qui ma-

tapm. jitr. feud. c.

pad Qdl«

ximeé circa regalia

Imperii noftri & varias eorundem intuitu ejus diviliones oc-

iqua d

em prz caeteris commendandi, qui data operade Regalibus

€upantur, & ii quid

nuuta r

commentati funt,

praeter laudatum fepius Zieglerum G Hertium , Sixtinus ,

hmanuus , Conradus ab Einfiedel, ac Conradus &. Be-

um d

Sramlerus, Bocerus , Pra

busriitil

weditlus Carpz.ovii , qui

duo ultimi Ha/e Saxoumm 1678. junCtim prodiére, fu-

us, & quos alios recenfet Celeb. Struvius Ziliio-

at

pra

alleg. Schwenden-dorfïer

theca juris fe

leEka €. 6. p.22.

Tungatur-his denique Dn. D. Scheffer. ;» Dijpor.

t t

y hi

juaugurali de regalib. fapetiori demum anno hic habita.

Meum nunceít, ut

a perveniam.

j dl

tandem relictis cgordifs ad rem ip

jíg 00«

$. VIIL.

fecuntit

Atque ià quidem jam prefüppono , juxta fa&am modo & vindicatam re-

OE

a

lium in majora & minora diítin&ionem , poíteriora faltim ad forum nos

.

ce plus fimplici innui,,

? euad

i

irum fpedare. Ipfae

nim illaregalia minora , ut vi

& qui regalibus fruitur, jus confifcandi fibi etiam vin-

gf |

jura fifci fecum habent ,

em us

gï

dicat, & commoda, qua& ex fifco

fuo percipit Princeps , regalium maxime

finorum nomine venire confueverunt. ince

(t, quod jus fífci illo etiam

e a I

fenfu bic accipiam , quo fumitur pro jzre; q4o q4

is babet fifcum , & pecuniam

vid, Lautetb. i» D.

vir (

ad. publicos

ufns deflhinatam acquirit , confervat. & expendit.

üiii

de jure fifc? c.1.:S. 2.

juxta factam fupra $. 2. dilkin£tionem . jura,

'feu modos

uwl'

ebi

/rTi 4*

u

potius, quibus fifcus. acquirit ,

& commodorum, qua inde capere d

bát,

&ationis hujus objeCum explicaturus.

4]

u

negleCtionem, tanquar?ï unicum tra

r

'

m

$.1X.'

s

274

GR ASS de negletl i quoad j

) 6. IX- :

Antequam veró ulterius progrediar, juvat illam ante omnia quaftionem

Hat

difcutere, quam illi (ine dubio objicient, qui tantum abeffe putant, ut de ne-

buendam

gledis arariorum fuorum commodis ac proventibus habeant , cur conquee

tifimos

rantur nonnulli ex potentioribus, ut porius regalibus, quz Majores ad illos

tum in.

transmifere, haud contenti , nimium quantum vel vetera augendo regalia, vel

pnter it

nova plane effingendo fiíco fuo cum fümma aliquando miferorum fübditorum

nfrum ;

injuría confulant, — Et fateor, fi ad jus venandi refpiciam , quod hincinde non

N Augz

modo contra avitos mores privatis in genere ademtum , fed tot etiam panis,

"n griva

ad ultimum fxpe fupplicium extenfis, corroboratum quafi eft, fi ad alia qua-

Mbjtor,

dam, que hodie tantum titulo regalium fibi folis adfcribunt prapotentes ,

ItNL etiai

oculos intendam , non aufim his contradicere, in quantum illa regalia adau-

qit ; s

&a & extenfa hodie eífe dicunt. — Sed falva tamen res eít. Primo. enim no-

E Thtor

ftrum nunc non eft, prolixé inquirere, an velin conítituendis novis vel de-

ferminandis tam iisdem , quam antiquo jure quafitis, regalibus adeo adfílri-

h Mdjc

Ciftodor

&ta fit poteéftas Principis, ut non augere eadem vel ampliare queat ? Quaflio

Vrimum

hac eft Politicorum , qu£ fi ex fola Principum potefítate rem dijudicare velis ,

omafii

affirmanda abíolute, fi equitatem, affirmanda etiam, fed cüm temperamento

Mf

decidenda. conf. Ziegl. de 7. 24.1.2. c.14. $. 27. €& 28. & c..1.9. $.13. alibis

T vetà

ue paífim, cui jungenda, qua 7 omafr»5 c. D. (paffim, & in Ipecie p. 21. fe44.

m (üc

nota dd.) differit. — Ec in fpecie, quoad 7ws Penandi ejusque. transgre(fionem ,

Qntum

tanquam cum contemtu Principis ut plurimum conjunCtam, pona mortis

lml

puniendam , contra diffentientes difputat , ut unicum é tot Scriptoribus addu-

dl

€am , B. Harpprechtus, Anteceffor hujus Academiz etiam poft fata. Celeber-

Alios multos notat Hlilde-

W.X üudj

timus, 27 Pol. novo f. TomoII. Cowfil. 28.€7 77.

lings |

brand i& Diffrt. decon[éruatione ferarum nociva. Deinde nunquam in men-

QUangy,

tem mihi ea venit pervicacia, ut moribus hodiernis omnia fifci commoda ne-

Jllr [ /fïi»z

gle&a jacere ac imminuta ftatuere vellem, id faltem meum eft, ut illa recen-

Íeam |jura fi(ci, circa quorum acquifitionem vel adauCtionem non modo non

1

3

LE D

[o)

iciti

ts ïnterq

fuere Principes, fed contra imminui ac negligi ea pa(fi funt, quod ex

collatione Juris Romani & morum noflrorum pateícet, ubi, quando certis in

cafibus multum illud fifco tribuit, hi ejus intereffe adeó non obfervarunt, ut

tf

ante jam ZErariis jure quzfita vel ademerint plané vel admodum reflrinxerint.

ipfä (" N

N

:

Neque tamen etiam defutura exempla, ubi mores noftri juris Romani circa

Dl

negligenda iftiusmodi commoda leges incongrué imitatt funt, . Czterorum

Im

, ita GE

regalium , ubi id oftendi non poteít, tractationem , cum rubrum quoquenon

l

contineat, relinquam hzc aliis,

$

ego' de negleátis fifci commodis in medium

i Qs

adducendis unicé laborabo.

TE

Bitus d

$*

115,« quæ F»

/,&

2

acquirendi modos Efci joxividi.

27j

*

$X

lionem

-—-fcmper caufe tri«

Hanc quidem negle&ionem fifci commódorum non uni

t d ne

buendam puto.

Id tamen premonuiffe fufficiat, Principes ipfos indulgen-

tonqute

tiffimos fzpe fuiffe in falute privatorum propriis commodis anteponenda,

at illos

quam in rem ipfe Imperator JusrisiANus z J. zz. $. 4.C. de caducis tollendis, ele-

,aïïh veï

ganter ita differit. - Tasrum evim nobis fipereft clementis,quod fcientes etiam fifcum

jditorum

nofirum ultimum ad caducorum vindicationem vocari , tamen nec illi pepercimus ,

jndent

nec Augufium privilegium exercemus , féd quod commmniter omnibus prodeft , boe

n pocnis,

vei privat& noffrra urilitati praferendum effe cenfemus , nofirum ejfe proprium

fibjelorum commodum imperialiter affimantes.

Qua de caufa hoc inter Tn4-

alia u

|otentes,

laAN1 etiam laudes relatum legitur à Plinio 77 Pazegyrico c. 36. ubi Sapius in-

L

.

lia adal*

Qquit

vincitur fifcus, cujus mala. can[a nunquam eft , mifi fub bouo Principe,

nim «*

JXEtc Tisoronicus Rex : F izterdummalacanfa fifs, ut bonus Princeps effe videa-

&v t

3ur Majori compeudio. perdimusy quam ff mobis indebitt vitloria fuffragetur.

àio al

Caffiodorus /. 1. epif?. 22.

Soli igitur clementiz zquitatique Principum ut-

1 Qul

plurimum tribuendnm, quando fifi fui commodis non adeó ftudent. vid.

jcrt v

'Thomafius /oc, alleg. zot.1. p.1. & qui. exemplis hoc comprobat $yau(t ab

Sl(daffenbutg i» Corf: pro arario claff. F. con[- o- p. 188. jung. cozf.10. Ex ea-

nperamenm

u db

dem veró ratione neque illis jus denegandum , negle&a hac reílaurare, & in

füum fuorumque fimul, quod inde dependet, fubditorum emolumentum ,

&i

erelhottl

uantum id cum injuria nimia non conjun&tum, adaugere , optime fc. cum

r

-

Illuftri Thomafio c, /. c. :. $. 2. duo extrema cavenda mihi ratus, ne vel f/udie

o m

adulandi Principibus perfuadeam , omnia licere fifco, que Principi lubuerint,

yibs

vel fludio indulgendi populo fimpliciter doceam , caufam fiíii odiofam vel indi-

flin&é contra fifeum pronunciandum effe , conf. Scharff. a/l, Difp. c.1. $. 8. fe4.

otut Ril

quanquam, quod litem attinet quam Thomafius Bergero ob editam Diff. de

gere fifti in quaflionibus dubiis movet, meam non facio, fed utriusque fen-

ynod

ia

tentig momenta illis ponderanda relinquo, quibus cauíz inter fifcum & priva-

!

golo ^

;os, intercedcqtes decidendz obveniunt.

p

j

. M

o at

u

Et fic per.longas tandem amba

ges ad OsirecruM differtationis prefentis ,

rvg[l]n[)

ipía fc. NEGLECTORUM FISCI COMMODORUM, qua MORES maxime HODIERNI noe

bis prebent, exempla propero, & quidem prout Mopr AcQuinENp: diverfi

funt, ita fifci quoque commoda difpefco in illa, qua aswERALITER , X qua

if

(

SINGULARITER illi proveniunt. . Ad(it labori huic, quo ftudiis fimul Academi-

i^

cis colophonem impono, suMMuM NUMEN divinà, quam hactenus clementer

jn m

(yfo

largitus eft, gratià, viresque ingenii fublevet atque fuftentet. — Tu veró B. L,

cili fane & arduo argumento allata a me

p

ii;-,vquæ pro modulo ingenii in diffi

Mm 2

funt,

276

31455 de negletlis quoad

t

fun;, fave, iisque, quz non ad amuffim forfan examiïlata tibi videbuntur :

Mi t

eatenus ignofce , ne feverius, quam par eft, de Specimine Academico, pro

^

tfhiral

viribus faltim explorandis exarato , judices.

p va

x

MIF. 4

CAPUT If.

Ti4nos ;

"t ?

DE NEGLECTIS FISCI COMMODIS QUOAD MOD

RENDI GENERALES.

OS ACQUI-

hurgi i

SUMMARIA.

SXP- Af!w

$. 1. 7Modi acquirendi generales defini-

$. F1II.. .Nec buic ebflare fécularifatis-

) inaa

nem bodie permilfam ,

/Wit, 1

untur, ( fpecialibus contra diflin-

€0nj€/&am

gnunmr.

$.1X. Sed flatutis adbnc opns e[fe, utiim

u

€.1J. De modo acquirendi generali

quibusdam jam locis vigent , quorum

Wory, ;

rimo COLLECTIS, & IMMU-

valor contra oppusgnautes defenditur.

n in primitiva Ecclefía bona immo-

h lic à

NITATE 4b isdem , qua

qH fente

$.. Nonu quidem omnis & quacun-

bilia po[federimt Ecclefra ? A4m Sacra

VML Dy

que [ed.

Scriptura , pracipue Mattb. XV11,26.

Clericos immuknses. effe velit ? Sarpái

jraxi de

$.1F. CLERICORUM /altim immo-

& Klockii judicia de bac immunitate

MAIL Y

derata inter. megletla fféà commoda

r

X

Werceg |

refertur.

inferuntur,

Wines

$..X. De modo acquirendi generali fe-

$. F. Clericus definitur , Immtnitas bic

cundo JURE . VECTIGALIUM ,

A

intelligitur realis,ejns definitio ex Ta-

MX D.

re Canonico, quid us Civile bic ffa-

qua tam quà conflituenda, quamquá

tertio

1uat ? Con[litutio Friderici. L 2. C. de

con[litut& ad resalia mitora p

N I

nnent. Definitio uetl igalis,

. Epifc. c* Cleric. illnffratur.

$. XI.. Quomodo bic fifci commoda negli-.

9/e];

$.VI. Qu. /n bec immunitas etiam ad

NI

boza Clericorum patrimonialia exten-

gantur * De immunitate remiff]rue,

H

De porna. conomiffy primarin, & qui-

denda fit ? evolvitur , & pro negati-

€m..

DERELI,

vatandem deciditur..

6. XIT. Primo qu. qua

rmm res de Ture

$. VII. Nibilominus tfamen; offenditur ,

Civili in commil[am cadant. — 2.) am

FW lt

infiene detrimentum manere arariis ,

ipfó jure ? g.) an þntmti& decla-

h du

uod bona immolilia po[f deant Eccle-

ratoria opus fit.

Jfi & Clerici. — Diffintlio. inter colle-

$. XHE. 4.) quanam attiones

f]öo'fcom'-

I *ten &

£as ordinarias ( extraordinarias ,

peramt ?. g.) reqtifita neceffaria [c.

UP

de: condutlore bonorum Ecchlefrafti-

: dolus ; onil[a Profgflh-mercihm, 4n

Cf t

corum , eorumque immunitate ,

"&

4c etiam 4 per[onis immunilus fa-

IOHem dt

dimitatur in qnp/afmtim?äx.

Gienda ? am pravia admnitz'fa pubis-

€a4n&E

u Wi

acquirendi smodos Fifci commodz.

277

UnU,

€umi n?cfj]hriä? an folutionis oblatio

$. XXLI. n etiam ex IINSULA i ffa-

mine nata?

, pro

requiratur ? 4n .zlingm viam eligere

$. XXIIT. 3.) ex LAPILI

1$ &ifmili-

polfit vetlor ?

$.XIV. n pena commi[]i apad. Ger-

bus in littore inventis.

manuos recepta ? an. in Saxonia obti-

- 6- XXIF, quid. circa METALLIFO-

mgeat ? zum Lubeca ? mum Ham-

DINAS /fngulare ?

NU d

burgi ?

G. XXF. de modo. acquiren

digekkiafi 4-)

$. XV.. An obfervetur rigorofe ? quod neg.

ex THESAURIS, qzibus caftbus illos

fifco reliuquat j'm Civile ? quid. per

— m

Em

D) ia cafu, ubi auriga vetligali non

artes smmagicas intel[z;gamr ? an etiam

larifatie

fülvit , quo ncimnpe Domini merces non

confifcantur.

virgula mercurialis eo. veferenda?

W', lll;;l./f

$. XFT. n fus Civilecum ebfervantia

-Capitulum 2. F. y6.explicatur G il

luflratur.

«

,qu

" morum nofirorum confpiret ? quomo-

brbtear 2:Groria

do bic diffemtiant auttores ? utrius-

$. XX/I. quid moribus o

yoia i

que fententie argumenta.

tbe[aAuros quoscunque. frfto: addicenti

- Á Buttá

re[pondetur, prajudicio Camerali, fla-

$. XHIL. Prajudicia contra. fifeum ex

iutis Germanicis, moribus Gallerum,

A

raxi deprompm.

ER

$. XVI1L. XIX. 2.) in caft bino,ubi neque

Lufitanorum , Belgarumque ipforum

merces licita cum illicitis, neque im-

vefutatur , Anglia, Scotie C Dania

*Wu-nimn

jura adduntur.

mpunes cum munsibus mixta conjïfcæ-

| ent!äli t

£.

$. XXVII.. Tbefaurus in locoreligiofo in-

GAU

6.XX. De modo acquirendi generali

veutus -bodie non ffto fed Ecclefra

tertio ex J[URE CIRCA FLUMI-

cedit.

NA PUBLICA , cajws negletius

&. XXFIII. Conclufo capitis fit qu. am

nl

Fü'

7

effenditur 1.) ex fare ALLUVIO-

P

proprietas viparum . privatis velitta.

jb

NIS

inter negletia. fifii commodareferen-

-XXI. 2.) ex ALVEO in nniver um

da fít ?

It

!

Ü qm-

PERELICT O.

I.

9

z

odorüm

TY

A& igitur fub finem przcedentis capitis negle&torum fifci comm

, ))^

F

in duas Claffes diftindtione , quz fingula explicare nunc ingredior, initium

n

non maléfiet, (j emolumenta, quz GENERALI JURE fifcus fibi ac4zirir, primum

ndis prafens caput deftinaturus fum. Ut

receníeam , quibus inde folis enumera

j /ig'(üï!ï'

veroó ante ornia de illo conítet,

quid fcilicet per generales illos modos &

h

caufas intellig

:

am , defcribo iftos cam B. Lauterb. utpote cui totam hanc divi-

«(]Ifhy

i^

fionem debeo, ita, ut

fint tales , qui refbiciumt. totum territorium, C* omnes in

ndi caufas non. vi territorii Principibus

p i

€o Viventes, non quód reliquas acquire

EE TU L

j

il

Mm j

T

278

GR ASS. de neglellis quoad

VINNUIMENURRCen

n

Hs int

compe't&re ftatuam ; Sic enim mihi ipfi adverfaret, qui (ingula fifci regalia ex

di refpon

fuperioritate ifta territoriali originem poffe ducere, füpra memoravi, fed quod

Mj. L. ;

ineo invicem differant, quod sixGULARzs illi-ACQUIRENDI MODI quos fequen-

tle patroc

ti ultimo capitetra&abo, certas tanttim persoz45 in Imperio primario attingant ,

(lettit f

ficque non quidem extraordinario modo, remotiori tamen refpe&u adipfum

territoriumreferendifint, quód ubi (ingula quedam ex

pa, fed

ponendo in rem Præfen-

Vtentim

tem ivero, dilucid?us ac evidentius

patefcet,

?

5.

II.

1t, affin

fidtatur ,

Inter hofce veró ,aci]uirendi

modos generales preítLantius certé & quod

di difput;

emolumentis fifci omnium maximé confulere deberet non habemus , quam

tlfem Q

regale corLECTANDI feu corLtECTAs IMPONENDI POTESTATEM , (conf. Fau[l. ab

&stra cafü

Aíchaffenburg i» confilizs pro. arario claffe IV. conf. 260. p. 153. 4 in fnedio) .cui

adeo primum merito locum confecro. Sunt quidem collectz variz & prout

burg Q

lm hic r;

vel per[onis vel rebus imponuntur, diverías etiam appellationes affumunt, ita

mum) fnà

ut mox /ribstorum , mox indislionum , mox etiam generali colleftarum nomine

veniant, conf. ab Afchaffenburg z d. Confilizs pro erario claffe IP. conf. 235. fa.

At6S Dro

p: 149. féqq. jung. cosf. 258. 25 9. 260. p. 152. fed hac in prefentiarum non

tm a.

Wolari e

magis curo, quam qus alias vel circa per/ozas imponentes , vel modos. imponendi

pracipuos & maxime ufitatos a DoQoribus tam privati quam publici juris pre-

Vonibus

andas ,

mitti confueverunt. Hsecenim prefuppono, & ut, qui his infiru&i nondum

funt, que circa titulos de suneribus & bonoribus , itemque de vacatione & ex-

dendas te

cu[atione munerum, commentatores juris civilis monent, Politices veró &

icinpam

Tabilem «

publici juris, imprimis argumenti de regalibus fcriptores magno ftudio, nec

minori eruditione quam facundia congefferunt, legant relegantque fuadeo.

Af

Id faltim hic indigito, fifci commoda ac emolumenta , quorum fc, caufa colle-

€&z indici folent, per nimiam ab illis szuzitatem, pcríonis quibusdam per

QUe ope,

modum privilegiorum concedi folitam, imminuta va

?

ldé effe adeoque neglecta,

lm £

ut vix colle&darum titulum prz fe ferant

licortm d

$. III.

od

Non quidem ea mihi mens eft, nt omnem a tributis immunitatem dam-

Viltus Q

nare vellem. . Potius, qui colle&as imponit, pro approbatis circumítantiis

fim

puyi

l

& caufisindulgentiz, quaszquitas & clementia fepé fübminiftrat , ab iisdem

ndum, À

quoque zmruzem declarare poteít, quemcunque velit. per /. 1 . de Pacat. &

Bl

excu[at. muner.ibis: sam ze bujus quisque excu[ationem prater eos , quibis prin-

.177-1.71

&

cipali beucficio conce[fum eff , baber 1. 1. 1. f.. ff. de cenfibus 1. un. C. de hts qui 4

]

Q n

Princ. vac. mun. actep. G Princeps non folum ejusmodi immunitates in pro-

l. i

| l

prium prajudicium optimo concedit jure, fed etiam haredes illis obligat, fi

privilegium fit reale, Klock. Ze cozrributionibus lib. 2. c. 16. 2.1 3. Hinc Pau-

PERTAS

u

acquirendi modos sz&z commodie.

z

v a.

C

PäziTAs' .int&r»du*sþn juíta ad excufationem impetx;andam caufa eft, '& pro iis j

am-

lt er

diu refpondit Ulpzanus iz l. 4. $. 2. ff. de mun. c bonor. vid. Ziegler de fur.

qui

Maj. Lib. 2. c. 2. $. 3. fé24. 'EMPORARI1A veró faltim, & quamdiu rerum inopia

que-

tale patrociniumn prebet, uti difertis verbis legiturn in dicta l«.l4.. $.. eod, defi-

pant,

cientium facultatibus ad munera vel bonores qui indicuntur , excufatio non per-

pm

petua , féd temporalis eff. — Nam fi ex voto. boneflis. vationibus patrimonium in-

gtakn-

erementum . acceperit , fuo tempore an idonems frt Aliquts 4d ea , qua creatus fue-

rit , eflimalitur.

Quamquam enim de muneribus perfonalibus hec lex loqui

-

videatur, cum partamen utrobique quoad hoc punctum (de czteris enim non

r qui

eft difputatio ) ratio militet, de realibss etiam f. patrimonialibus, quorum in

quam

claffem Colle&z veniunt omnes, idem pronuntiandum arbitror.

Hinc, quod

ul

extra cafum negotiationis, ZLegati Prizcipum , Nobiles vid. Fauft. ab Afchaffen-

) qui

burg C/. IF. conf. 303.

Dottorey Advocati, Studiofr, & , quorum pariter ea-

pI'OUf

dem hic ratio effe folet, fimiles perfone à Vectigalibus & Colleáis ut pluri-

W M

mum, maxime quam diu apud exteros verfantur hi ultimi , & inter patrios

somi

Lares pro abfentibus computantur, juftam mereantur excufationem, id tan-

[

tum abe(t, ut iniquitatis arguam, vel adeo magnum inde detrimentum fifco

rum nof

conciliari exiftimem , ut potius ob juftitiam & provenientes ex fimilibus con-

at

ceffionibus aliorfum utilitates majores longe ac excellentiores, illas non modo

jrispe

laudandas, fed etiam commendandas, & contra audaciam exactorum defen-

j gondut

dendas reputem , .uti in fpecie confuetudinem, qua Studioforum privilegium

TA

hac in parte quibusdam in locis non attenditur , tanquam perveríam & irratio-

,

j VCl'b&

nabilem merito rejjcit Rumelinus 2

d. A, Bull. Diff. $. thef: 21.3mf..

UdiOJ nt

$.

IV.

j ii

Aft meum faltem eft oftendere, quam inique immoderatam a quibuscun-

o

que oneribus & colle&is exemtionem fibi afferant CreRICI, & quomodo cum

um p

fumma fifci injuria inter Pontificios maximé Principes, Juris Canonici & Cle-

;tglf 4

ricorum doClrinas fecutos, (inter Proteftantes enim , qux Dei gratia eft, im-.

moderatam talem immunitatem ignorare cepimus) ingens atque infignis pro-

ventus ex przdiis ecclefiafticis, ubi illa feculari jurisdiCtioni fübeffent, in zera-

, d

rium publicum perventurus, fuübtrahaturilli, non olim modo, fed, quod do-

yhunti

lendum, hodie etiamnum , non quzfito alio huic immunitati colore, quam

p i

praítantia dignitatis ecclefiaftice , Fauft ab 9f(cbaffenbutg 4. /. c/. 5, conf, z.

ngt i

p. 177.in f. qu& nullam velut poteftatem fecularem agnofcit, & bona, dolofis

n

hi]

epe machinationibus rapta , ubifemel gremio eccle(ig, vel perfonz Ecclefia-

W [

ftice , addi&ze fuerint , omniad exfolvendas colleQas obligatione exuit.

n

V

u

(

^

.ri&o & canonum proprio, quo C/e- -

CL;zucUM autem hic fumo in f&r;fu

j

Yici

—

280

GRASS de negle&iis quoad

gtl

rici agäeïllantur perfona Ecclefraflica , qua þzcrit obeundis miniflerizs , cultuique

d Bd

divino peragendocerta quadam inauguratione , vità con[écrata(f maucipataeoque

ll Boyc

ápfà contradifHintla Laicis , qui fun&ionibus Ecclefiaflicis nec deítinati, nec

fgnivit j

addidi , nec religionis Voto adfílri&i temporalibus. vacare libere poffunt. c-

inter utrü

Clericus g. c. duo funt genera.7. cauf. 12.44.1.. Magnificus Dn. Prafes ,. Prae-

$. B

ceptor ( Patronus atatem colendiflimus, i Diff. de zegotiatione Clericorum

locirgs il

probibita c. 3. p. 12. . Quo ipfo tamen etiam comple&tor Eriscoros, Pura-

! lique qu

Tos, Cawonicos ( onwrs Eccresiasricos ; Juxta Cazoziflarzm enim diftin-

&ionem in var&RIA rAYvoRaBILI, qualis indubié jactata hec immunitas eft,

Sed a

fub.Clericorum defignatione omnes Ecclefiaftici, cujuscunque illi ordinis f.

ID E

dignitatis funt,. comprehenduntur, ubiobtinet, quod vulgo dicitur, Epifco-

pis eff , Ergo Glericus. Panormit.iz rubr. de vita c£ boneflate Clericorum n,4.

|

, UM PATRI

Atone,

in MATERIA Veto OD1OSA tantum inferiores Clerici intelligendi. ry. c. odia 15.

|

de R. f.in 6. vid. omnino Dn. Prafes c, 1. p.12. — Hic de Clerico. Nuncqua-

]

&brbus,

Mi Poncif

lem 1MMUNtTATEM hic intelligam, videndum. Scilicet non de PERSONALT

fed de nEgAr1 Ícu PATRIMONIALI fermo mihi erit.

Hanc ita definire folent,

iI0 nume

if

quod fit inimunitas, per quam ves ecclefiafHica à cenfm vel colletlis poteflatum. fe-

cularium libera redduntur, c.1. $.. Volentes de immunitate. Ecclef) civc. in fexto

ibi: Decermimus, mom licere praf atis communits , Scabinis Q iis, qui in ers ju-

ii Be

o titulo

visditlionem: temporalem obtinent , vel juflitiam temporalem exercent , tallias vel

colleclas, feu exatliones quascunaue ecclefrs . vel INB. perfonm Ecclefraflicis impo-

-

") t

| llrans

nere , vel exigere ab eisdem pro. domibus , pradizs vel quibuscunque poffe[fionibus

ab eisdem Ecclefris. vel perfonzs Eccleftafficis legitime ba&lenus. acquifitzs vel in po-

1 Fenfetur ;

J hus

flerum acquirendis , etiamfi ipfa. Ecclefra vel per[óna vel ves fint intra illorum di-

XN:RKBQW

firitbum vel territorinm con[lituta. Add. Clementina Prafenti 3. de cenfibus.6.7 .

oterie

x. d. Immunsit. Eccl. & €« 3. eod. ia 6. ubi Papa Bonirracius vitrt, excommuni-

.

cationis fulmen decernit non tantum in Laicos , qui imponunt, vel fponte

data recipiunt, fed ipfos etiam Clericos dantes & obíequium prabentes. vid.

^. 7 co;

^12, Z l/:

Aiegl. de jure AMaj. 1.2. c. 2. $.17. ubi Juris Canonici in hac materia progref-

fum eleganter indicat monetque $. 18.. 774 Civile bac in parte adftrittius , Ca«

4l Iu

nonicum laxius procedere.

Illud enim f1 refpiciamus, certé ante cempora Fgr-

Ntntim £

DERICI II. IMPERATORIS talis, qualis hodie ja&atur, immunitas incognita pla-

* o

[ « "

n& fuit. Confítat id ex Textu /. 5. C. de. Fpifc. ci* Cleric. ubi CousrANrTINUS

Clericos pro hzs pradizs , qua ab ipfs polfndentur , ad peufitanda fifcalia perurgeri,

U.

eademaue ab illzs recognofci juber.

Ec FRiDERICUS demum 1I. per novam con-

h

P'opri

ftitationem , cujus verba poft /. z. C. zo4ez; leguntur, .(ub pocna tripli & [m-

(Cmgqm |

perialis banni prohibuit, ze quisquam colleilas

vel exatliones , angarias vel par-

! xid.

tj

feyi

anugarias Eccleftzs gel aliss. pirs locis aup. Ecclefz

Oltr

Afficzs per[onts imposat , aut inua-

:

-

dere

; ?Wbabilem

acquiréndi vino';?as/ Ejfti Commodis.

l

281

ml

i

ä;refggclääJZicg bona prafumat. — Quam quidem Con(titutionem HOR.ORIUM

&t Wl

IHI. Poxri. à FRIDERICO expreffiffe, quo die eum diademate Imperatorio in-

], 06

fignivit, ex Duare

no refert Zieglerus c. /. $.16. eandem tamen ob bella mox

unt. (

fuiffe putat Molinzus a /. $. .C. de

inter utrumque exorta nunquam receptam

, P

SS. Eccle]- vid. Ziegl. d. l,

conf. Rutg. Rulandus 4e CommifJarits p.4.. lib. 2. c.6.

rirenum

& ecclef. L. 2. cl. 3. €.

Bocérus 4e Colletlzs c. 1 1. v 16. Reinking. de regim: féc.

i

Y

precht in Confilio Tabing. 23.1. 20 9.

m dilüt |

gliique, quos citat B. Harp

b hd

jtas d

Sed ardua jam & difficilis multum quzílio fübnafcitur, a bac imwmunitds

jtdinis

jäzlfim 4d woNA ÉCCLES'ASTICA. reFrihggndä ; 4n vero etiam ad bona CLERICO-

, E,;i (

RVM PATRIMONIALIA, cum fumma quidem Principum ipforumque £íci dimi-

At hp

Rutione, extendendaíit. ^ Agitata hzc magna contentione eft à Jurisconf. ce-

- odj*

lebribus, & tam pro affirmativa quam negativaftrenueé cóncertatum eft.

Ita

Clericis immunitatem indiftin&e cum aliis ( quos

qnc que

poft Pontificios feré omnes

NSONALI!

largo numero recenfet Ha

rppr. Corf. Tubing. 48. n. 27.) concedit Klockius Ze

jre folett

contributionib. c. 1 2. $. 62. & multis feqq. & diffentientium argumenta magno

du f

ftudio refutare contendit, hzcque adeó ampliat, ut bona, quz antea erant

jcinfit

allibrata ben Gxteur ^ unb 2(afdlag8 ober Gitfag «SXegiftern einperleibf , ubi

j inti J

jufto titulo poftea in ecclefiam, vel Clericum ( par enim hic femper procedit

N L

ratio ) translata füerint , 'eo ipfo eximantut ipfo jure ac perinde fit, ac (1 non

n

regiflrata effent. . Uti etiam in pluribus tribunalibus ita fuiffe pronunciatum

Mim |

!

x

;MWM

N

recenfecur à Teffauro Decif. Pedemont. 234. vid. Harppr. d. conf. n. 30. qui ta-

"

$

ien quoad hzc bona femel illibrata contrariam fententiam infigni auctorum

"T

, il

numero firmat.z. ;3. Denegánt contra hanc immunitatem Clericis plurimi

'Neotericorum ; quos inter precipui funt B. Carpzov. » wrzsprud. Confift.lib.2.

uf

uml

a'ef.r 311. Ziegl. allegato 1. $. 18. feqq. B. Harpprecht /aad. confil. 23. . 242.

féaa. j. conf. 4.8. d. L fegq. Magnif. D. D.Schvveder in. f. P. parte [pec. fetk. z.

uf

en[(!/ W d

€12. 2. 11. Müller ad Struv. tit. de vacat.ci excu[ationib. muner. th. 7 3. Stryk,

ad Brunnem. us ecclef. L. 2. €. 3« p 33- ipfeque Klockiusv. 14. f. 1. . 23. feqa.

Hl Y h |

fententiam fuam antea propofitam:eo cafu limitat, ubi pradia in libro timi

f. communis regiftri quibuscunque oneribus & colledlis obligata fint, quod

gaiu p

tamen quomodo cum priori generali affertione conciliari poffhit non video , nifi

ss

priori loco illum de bonis ecclefiafticis, hoc veró de propriis & patrimoniali-

TULA f

bus, propria fcil. Clericorum pecunia emtis, vel alio modo comparatis, loqui

intelligam Noftra non attinet, prolixe quaítionis hujus momenta di(cutere,

Interim brevibus fententiam meam declarabo, & quidem non diffiteor, fi Jus

"Tl

7 'v!l P/f'

Canonicum & generalitatem textuum refpiciam, fpeciofam nec admodum im-

,

probabilem videri fententiam eorum, qui etiam bonis Clericorum patrimonia-

a

Nn

libus

i

2$5

GRASS de negletiis quoad.

'libus immunitatem iftam tribuunt, fiquidem nullius ibi unquam diftinClionis

cotugieteo

f'xp:rieriti

veftigia reperias ; Generalis veró difpofitio generaliter eft intelligenda 7 /. $. 3.

tiscon(lab

ff- de «leat. 1. 1. $. cum urbem ff. de officio prafetti urbzs. — Flinc etiam in terris

bilibus bo

Principum Pontif. relig. additorum , ubi non contrariis [tatutis vel alio mo-

totem É

do profpe&tum eft, fed jus. Canonicum in viridi ob(ervantia viget , Clericos

Ofere imi

hanc immunitatem cum fümmo fiíci Principalis detrimento fibi vindicare non

führem

dubito.

Neque tamen inde adduci poffum, ut huic accedam fententiz, con-

j2 f

trariam potius meam facio, fiquidem non modo argumenta ab hujus affertori-

b Ecd

bus allata non levia certé fint fed ponderis maximi, precipue ubi jus Civile

"TW

hacin partefequi velim, quod prieter illam conftitutionem Fridericianam cum

jure Canonico nunquam videbis confpirare; praetereaque etiam juris Canonici

Wag;Con

fut Eberh,

"'Textus; licet generaliter concepti, de illis faltim poffe(fionibus reftri&ivé vi-

Potrard

deantur intelligi debere, qua Clerici quà Clerici poffident, Patrimonialia veró

Ailim 4,]

& privata bona ad illos non pertinent quà Clericos, fed quà velut Laicos, & fic

restranfit cum fuo onere. 7. cum pof[feffor $. 1. fizi. [f. de.cenfibus L. alienatio 67. ff

iR m Quoi

de contrah. emt. l. 20. S. 1. ff. de .4, R. D. 1. 22.$. pen. de $. P. R. & onus tributi

ilos, of

Add FJU&. :

fundum fequitur. 7. 2. /. 3. C. de annon. ( tribut, L.7. de publicauzs. . 'Nec con-

ditio novi poffefforis aliquid mutare debet cx tributorum pro rebus folvendo-

CIZO. con'l

rum conditione Mevius P.4. dec. 106, 2. 4. . Hoc concernit intereffe fifci , in

cujus diminutionem nihil admittendum. — 1dem d. /. ». 1v. conf. Andr, Kni-

"tieideo,

dvatos vi

chen. de Peffit,pati.p. 2. c. 3. n. 32

Nicolaus Everhard Cozf. 20. z. 25. adeo-

que bonatantum ecclefiftica , ut qua fola divinis ufibus deflinata, & ad ufus

s üti cor

6'3760 Y

humanos haud transmiffibilia per c. ; 1. de R. f, in6to. Richter ad -dutb. Irem

