pr- dit. 8. Receff. Imp. drevir. ö* Colon, prier, de

l

(2) Sytt bet cir. 9lugfputg. Q*rFläf)c. be8 2anbfrïeb. Tit. 2. Ad4, bie Joattbs

diegü

Eï

M

- bab. be$ £anbfrieb./. c. Zir. o

0 Eyg

$.

1I,

- Reflaret jam , ut in illud c(;'uo

que inquireremus : cuinam eà tempeltate

preflan.

competierit Jus decernenda perficiendzque Executionis in rebus Circularibus ;

Cs f

fed cum Adta publica nos.hic deficiant; ficco hanc Queftionem pede praterire

Soneri

It m

oportet; per quam tamen eft probabile, decretam Executionem fuiffe à

Aecur

Membris Circuli omnibus, perfectam veró ab eo, cui vel Imperator vel ipfi-

lfcali l

met Status id negotii injunxere

; vel ab o denique, qui pro- cilieii Crayp:

E

auäfcf)ceibenben Sfiïügn tüm fe gefät.

.j Buj

) 8

CAPUT

m

L

in jjr?c,- de Execut. ab "o oet C 1. Xuisfcbreib. c.

T

IN

Y

( p

L.

Carur Ill.

Exponit modernum Juris exequendi Statum..

$. 1. Conkexio cum Capite pracedenti.

eutiones Sententiarum Cameralium.

hilte

$.2. Jmperator decérnit Exewh'anem $. 14. Imperator. decernit. & Executio-

:

*

9

, A. Receffaum. Imperii.

nem III. Pacificationum.

ii

$. 3. Sed cum limitatione.

$. 12. Af cum limitatione, Exemplum

ul

$.4. Circuli eandem perfciun"t.'

im Pace Weflphalica.

lu

$.5- Etiamft quis . fe pretendat. exem- $.15. Cujus | Executionem — decretaw

(t,

Utm.

iterum perfecerunt. Circuli.

IXCIG

$.6. Pel pregravatum.

$.14. Quid uris frt. quoad reliqua-

hec

vum Pacifiationum Executionem ?

$.7. Pmperator. decernit & Executio-

uj

nem lI. Sententiarum.

$.1$. Quis decernat & per]ïciat"/Exe'-

»mw

G. 8. Sed iterum cum limitatione.

cutionem in rebus Circularibus?

W

$.9. ANum d limitatio procedat in Sen- — $.16.. Quis perficiat Executionem Le-

ibus Duci datam , eo nolente, vel

u

tentis Tudicii Aulici?

uN

n

-ampeditó , vel non exiffente ?

u qu

$.1 0. Grculi peräczknt d:Cïeta: Exe-

I.

n

t

A D Secundam modó Juris exequend.i P

eriodum provehi;

mur, qüam circiter

n

à temporibus Caroli V. in noftram usque &tatem produximus: ubi qui-

dem plurima clara effe videas, publicisque Imperii Legibus determinata ; nec

| W

t

tamen & hic defunt, que majorem adhuc lucem defiderant, tàüm, quod plané

[

de iis ileant Leges Imperii, tàm, quod ob utriusque partis contradictionem

i

dià placet incedere vià.

MA

-zg adhuc fint in incerto. Nobis hic me

2

yin

^ fnter Majeftatica Auguftiffimi nofiri

.Imperatoris.]urä absque dubio ho-

dieque füprà ramen allatà cum limitatione connumerandum erit Jus decernen-

ful

dz Executionis contrá immediatos Cives Imperii , quó Is fruitur I. quando in

P

re(tandis Imperii Colle&is hi funt.morofi. Etenim cum ex novifhimi Re-

dutt

ceffus (an&tione , (i Colle&z (int Ordinariz, uti funt , que e.g. penduntur ad

tibusy

Imperii Cameram fuftent

andam , & eas folvere Starus neglexerint, decernantur

uampen —

gt

I

in Camerá mandata fine c

laufalá, quibus ben &rapf « ausfdbreibenben Gürffen

ulft

Execntio injungitur (1)5. cüm &, fi(int Extraordinarie Imperii Colle&e,

Fiícali in Camerà contrà moroíos Proceffus concedantur, tandemque itidem

idi

PI

6

ac bie Grapf;aus(dreibenbe ür(ten de Sententià exfequendá refcribatur, (2)

clarum efl, utroque in ca

(u 6ine omni dubio Imperatoris nomine decerni , quips

e cujus folius nomine Imperii Camera agenda peragit. (5)

at

: (1) Fid. $. f2.

Ii

(z.) Conf.

APUT

2fo

GR.ASS d;' Jure e;xequ&ndi in Imperio, :

crssme

(2) Conf. eund.

N

Et om

(3) Vid. $. 7. hujus Capitis.

feceff

fufut

' Nec tàmen & hodié cïrca.Exec.utiox.xem hujusmodi dcfretïOnem liberum

eft Imperatoris arbitrium , quin potius id Imperii Legibus, noflris prefertim

tete u

! gebü[)ïi

temporibus ita eft circumícriptum, ut non ad alios, ni(1 ad eos, qui funt bíe

LTA

Grapf; aus(d)reibenbe Sür(ter, aut pro re natá, circulorum Duces Mandata

iabl

Executorialia poffit emittere, ceu in fpecie de Executione Imperii Receffuum

tbetlt

i "c.o,ll)e

quatenus agunt de præüandis Imperi

$

4

&is fequens d.occþit paragraphus..

(

Ipfam enim Executionem quoad

"prin;um hocce pun&um ut circuli perfi-

|

ciant; five he Colle&a fint Extraordinatiz , five (int Ordinariz; volunt Legés

tolledti

Imperii publice. Illo de cafu Exemplum prabet Inftrumentum Pacis W'cít-

halice , ubiita: (1.) Ut auteza Regia 7Maj. Suecia ev fecurior certiorque fit de

indirg

infallibili fingulorum terminorum praflatione , finguli feptem dittorum Circulorum

e»

fmt(l);

- KEletlores , Pïi;icipes C Status vigore bujus comuentionzs fe ad faam quisque qua-

u

m pri

tam , conditto tempere locoque bona fide (olvendam , fponté , idque ub bypotbeca

02

amnium (uorum bonorum obligant : ita quidem, ut [i mora ullius intervenerit,

aines Imperii Ordines, potiffumzm werb cujiuque Circuli' DireBlores Duceique i

(itüte

AArticuli Affecurationis Pacis teneantur promi[[a cewrem judicatam exequi absqie

tlonis n

2llo ulteriori furis proceffm: vel' exceptione, — De pofteriori ita difpofitum eft;

ltb bot

BC

€2) Syafi bie2tue(cbreibenbe yüt(ten (3) febesmaabl manm eimr ober. anberet

bj

Cbur Sür(t ober Gotanb (eine 9Ingebübr nicbt: abacflattet ,. umb fonberlid)

toann auf corbergegangenes, aber aus8 ber 9fcbt gelaffeneg. Extrajudicial-

O

Monitorium ein unbesabítes. 3iel Dag anbere erreicbet, auf Requifition uttz

tretbr.

fer8 fap(erlidben unb beg J5eil, SReicb8 Cammer/Gericbts , obne Unter(dieb

[/77,

umb Refpe&t ber bóberen ober nieberen C»tánberr, aud) unermartet ber 9l cbtgz

ts fffjf l

(

CrFidrung bie Execution quf be8 fdumig

e St*ovf*ïewvorgunebmeu.' &c.

(1) Mrt. 16. $.12.

mot

(2) J» Rece[f. Ratisb.de Ann. 1654. $.15.

'1g. queis derogatum füitv*anrtfi-

ty

quo illi procedendi modo iz Ordinat. Cameral. de Ann. 1555* Part. $.

Tit. 48. $. 4, && füq. preícripto.

felä

Ü

(3) Incumbebat hoc fecund

culi«

E

um Ordizat. Camcmlf."ä €. $. 7. eä* j Du?i. vCi;/f.

lj

&

$

H

$

0

Sed numi & cb'nträ. eos Exe

Ct;tio

n

iévi poffint prdceder& bie(ïrai)ää-

DN

aus(dreibenbe Sürfte, qui Exemptionis causà im Camerá Judiciove Aülico

h

)

Proceffus impetrarunt, eaque de causà. colleCtas folvere denegánt ? quaritur.

M

E

2f1

jn [pec. de Exetut. ab uno ott (r. 2fuefcbreib. &c.

e äïflrfïen fequïütos hoc poffe, docent

i?orhninö bie Crapf. ausfdreibenb

Receffus Imperii : (1) tvant aud) in

biefer allgemeinen bodbnótbigen Joütff»

feiftung niemanb gefte

pet (epn Fau, fo folle

1 biejenige Cotànbe, (o burd) at

berum

Dereaudgejogen, uno

tit in poffeffione vel quafilib

ertatis feptib , einjebet (eitt

ertift)

gebübrenbe 2Intag , te

ben anbett Gitánben oermóg beg Jo. Seidbs 9Im(cblág,

nt il

enttoeber felbft entricbten , o

ber abet fie , bie augtiebenbe Gotánbe bot (ie gu

hdatd

q

ober aussiebenben Gotánben i

du

bejabten f

)

ulbig fepir, Dod) Dert Exempten,

)hus,

anberi $a

llet am ibret Gierecbtigfeit mid)t8 benommett.

(1). Muguflan. de Ayn. 1382- $. 19

é

l[ purf

Quidfi veró Status

quidam, qui.pgæ .reliquis gravatos fe effe in praftandis

t Legs

«olle&is conqueruntur ,

hoc ex cápite & usque ad futuram moderationem pre-

Wl

ftandarum praítationem vel p

lané denegent , vel partem tantüm folvere parati

beffe, quo minus bie Grapfzaus(dteibes

m

21

fint (1)? Refpondemus, hoc non o

efertim, fi ita pregravatos fe effe ii non-

be Gürffer totum ab iis exigant, pr

Audiamus tantum

Receffum Imperii noviffimum, ibi:

g a

dum probaverint.

h Potbeca

(1) 9Gcif aber ver

(:iebene €otdnbe, u

L

fib in fpecie bieSXteid)e/Gotátte ju atte

r

$cbeutetem Quan

to fíd) ni

(Dt ebe ver(tebe

ittooller , bif oie in pun&o modera-

i f

tionis matriculz

bernad) be

bingte Grfün

vigung yut SXicbtigfeit gebradbt ,

nb bamit bien

otbroenbige CGerfaffung bi

erbutd) nidt gebinibert terbe , foll

ii d

[eig amgetoenbet erben,

bamit (old)e Grfunbigung nod) oor

Yitorm d

aller móolidet S

bep benjenigem ,

tveldbe fid) su biefem notbwenbigen

jp atf

bem Gríten Septembris,

b erórtert

T

OmGerct oiffall8 befibtvet

t befinben , für bíe JDanb getommer u

dum fecundum Receffus verba : bie Cad)e

yijdi"

4oerbe, ingtoifden (fcilicet usque.

jfiion

erórterttoerbe) abet follen biejeni

genad) ber alten SieidbssMatricul ibre Quo-

xf

125 tüit bepgutragen (dulbig fepm.

dit circulo. Coxf. quod occafione horum

(1) Id quod in Suevico nuper acci

Scriptum :

Series Fatli & Ailorum ;

;[W

motuum prodiit , elegantiffimum

OBerftellung ab

G5eiten G. Joodbfürftl.

ober bolftánbige A& enamáige

Omürtemberg unb übriger mif Seros

j i

Gyurcbl. be8. JDerem 55

erfioga u

aud) bes SReicbS/Orráp

T

(elben oeceittigte

r Geift.u

nb weltlidyer Sür(tem,

e

ube be8 God)mábi(cben

licbent CoZegs; ,

unb eimiger anberet

$8b[. &»td

Grap(es , ag in felbi

aen bigber in be

m Matricular - SjGefen vorgegatt:

i d

em , toorinnen

a

bafft aeseiget unb be

mábret roitb , tvie (o wvobl bie

fürftl, Guabe

n bem Jerrm

eRiftboff su Goftar unb be»

*ort Sybro J9od)

oen meb

reren 286[. SReicb8 ; Svalaten unb einigen

QW

nen Sybro anbangen

GC drwaben unternommene eige

nmácbtige J»erabe

;cpm

SReicbs. G»t

doten in

tricular-SuB a 2 2 7

p Cc.

fegung voni

brem obbabenben ]llia

^

angufeben gd

itum

quæïm"'E

zj2

GRASS de fure exequendi in tImpeqri&,

Editum id elt Anno 17 9. Stuttgardiz 7 fol. omniaque hujus q*uæ,l-hohis

momenta folidiffime difcuffit ,

quE jam hüc transícribere ncque vacat

Yi

neque placet,

titum T

- (2) $. ($4. Cui jungas. Rec, Imp. Noriberg. de Agn 1524. $, 22. Rec. Inp.

TUR ca

As uflam. de Ann. 1530. $. 139 Receff. Imp. Wormat. de 4nn. 15 35. $. A7.

alive a

Rec. Imp. Ratisb, de Aun. 1541 $ 22. Inflrum. Pac, Weflphal. Art. $. $, g.

ttur C

(c. & cit. Seriem, Fatt. & Actor. per tot. quibus evincitur , non in privato

Statuum arbitrio moderationem pofitam, íed ab univerfo Im

5$ tdit,

perio þujusvc

piriali .

deputatis Mode;atloribus'fufcipienc—jam effe. .

. ülponu

inalium

Eft& pehes Imperatorem Jus Executionis decegdehaæ II. Qand Senten-

tr, X

tias à Tribunalibus Imperii fummis latas. Etenim non latere poteft quenquam,

& quotidiana id omnium optimé teflatur experientia, ab Imperatore decerni

igumen

minem f

Executionem Sententiarum & à Judicio Imperiali Aulico & à Camera Imperiali

fayr Le

dictatarum, Ejusque nomine, ceu ex Mandatorum Executorialium ( 1)) infpe-

Omnibus.

&ione patet, benen Grapfauefdreibenben Syürfter injungi earundem perfe-

im in ütta

Cionem. Hinc & in mandatis Execurorialibus dicuntur, $on bem $rapfer

A

basu terorbitete Commiffarii : item : G gebe ibnen biemit aug. Seavferlidyer

()N

Qquo:

€9tact unb CGollfommenbeit bíe Gervaft , f

plc)e Execution $u unternebme'a

unb gu bollsieben,

( 1) Quorum farra

If

gmem exhiber BLUMIUS jn be Qïammersäieþid)täæ

tnltat

Söefd)eibm, alviique.

8.

:

usfb

Quod tamen non alios ,'quam bie Grapfa

E omnes p

ue*f/cbreibe*tibe' gür,fien,;lmþï?

mt à J

rator poífit denominare ad perficiendas Sententiarum Executiones in Imperii

'H]mCam

Camera latas , Receffus Imperii noviffimus hifce difpofuit verbis: (&) 90 et

[reus] aber foldes nicbt tbáte [doceret paritionem] fell bamn auf 2(uruffumg

DCR

bes$ obfiegenben Gbeil8, vermóg ergangenen lirtbeil8 er in bie barinm bez

bt qu

nannte 9ón , fammt Soften unb Cod)aben erflárt, unb bie Execution (

m repu

ÀV. 0v

tooblauf benDómnyall, al8 in ber Joaupt/Coacben feiner Cbrigfeit , [ fi (cili-

cet condemnatus fit mediatus Imperii fubditus, ] ober bes. Grapfes in bent eg

"I9 &

ge(effen unb begütert, S(usfdreibenben Sürften [f fic immediatus] per man-

(0Q

data executorialia nad) Cynnbalt unferer &ammer/Gerid)t8 fSrbnung, obeé

()C

toann bie(elbe ben ber Coacben intereffirt, aucdb fonften etbeblicbe Trfader

)

d

torbanben, nad) Gutbefinben be8 Sidbter, ben aus(cbreibenben Sürfte

Y

eined ober mebr benacbbarter Grapfem,

von Lnferm Qammör:-ejericbt au

ii

getragen unb anbefoblen merben, &c.

Q* Fs

(1) $. 160.

I

$.9.

OE

nl

: ";'n [ ec deäecut- ab o bet -Q:tff.XUBfþbtfäib. &cf

M oscur ts

253

llionis

. VàCat

-Nerum enihm veto nüm,&S?n'ten-ti.aru;n in Judicio Imþ—eriäli Aulico*di&a-

tatum Executionem bert &rapf ausfbreibenben dyürften Imperator TENEA-

, Imp.

'TUR committere, aut potius integrum Eidem fit relictum, cui velit, Statuum

$at

aliive fati$ potenti hoc negotii dare ? gravis Imperatorem & Status inter agi-

L $h

tatur Controverfia ( 1) llle. nullis' ullibi ad hoc fe effe adftridtum Legibus ob-

yivato

tendit, quod & fane eft veriffimum ; Hi contra egerunt, G de Judicio Im-

m

periali

.Aulico effe capienda, que de Camerà Imperii quoad hocce punctum

difponuntur,

(cmperque. Se proteílatione interpofita interceffiffe, quoties id

bie Grapge aud(cbreibenbe dyürften conferre voluerit Impera-

in alium quam

Sentete

tor, & quz funt alia, quz utrinque magno adducuntur numero, hanc in rem

1gu4tt,

,a:rgumenta.

Nobis ita res videtur comparata, ut fit fatius Academicum ho-

jecerni

minem fuum

hic fufpendere Judicium, donec tandem vel publicis lis h:ec diri-

apcriali

matur Legib

us vel ez ab alterutra parte rationes proferantur in medium, qua

omnibus ex a

dverfío.motis dubiis & via tollendis poffint fufficere : ha&tenus en-

ysiye

t

im in utramq

ue partem fere equalia proftant rationum momenta.

j &t

. (1) Notiti

am Au&orum hüc facientium dedimus jam Cap. 1. $. 4.. sot, 1.

yidt

-quos ut

ipfos Lector infpiciat , neceffe eft.

*

IQ.

E

j

Infa Sententiarum : Cameralium realis Executio (1) cui competat, fatis

conítat ex paulo ante (2) addu&tis, fcilicet non aliis, quam benen Grapfis

-Qjetid)ï?i

aus(dreiben

ben Sürften, quibus adeo hzc facultas fuit conceffa, ut etiam

omnes prius

bie &rapf-aus(d)teibenbe yür(ter ad perficiendam eam . vocandi

e Camerz, quam ad Imperatoris arbitrium res devolvatur. Ita

T ImP?f

(nt à Judic

lis habet Ordinatio : (3) lnb too ficb sutrüge, baf einer, obet

inimpet

enim Camera

t

mebr Grapf , obet bie

Grapf al[e, tvefdes bod) nicbt fepnfoll , bie Gyecution

yufil

nicbt auf ft

d) nemmen ,

(onbern fic) berfelben tviberfe&en würben, (fcilicet

nv

eam repudian

do) follen Gammerricbter unb SSepfiter folcbes an bie S'apfert.

b $apf. 9aj. 9lbiefens , an uns at$ Sxómifcben

tiont u

Snaí.ober Sybrer Ziebb un

em gebübrlicbe Z3erfebung $u tbum toi

; cli

Stónig eilenb8 gelant

gen, in fold)

(ïen.

i d

(1) Que, quomo

do fufcipiatur vid. Cap, 4- $- 9. ntt. 1.

4

(2) Capitis hujus $. £.

vt m

(3) de Ann. 1555. Part. HI. Tit 49. S$.7*

n W

$. 1I.

wfad)m

toti communes Imperio que ut manden-

Cir

Vocant nos jam Paciücätiones

i

tur Executioni , itidem Imperatoris eft profpicere. Quippe cum vel contra

lCDt (

pacem Imperi

i publicam profanam , vel contra pacem publicam religiofam

quis lxditur,

iidem in Camera Judicioque Aulico & proceffus decernuntur (1)

li3

&

M

2

"zf4

-GR ASS de. Tuve esequendi in Imperio,

-

d

& Viäori conceduntur Mandata Executorialia, quibus nomine Imperat

oris

[

utriusque Executio Dettet &rabfeaus(d)veibenben Sürftei injangitur. W eft-

M

phaálice quoque Pacis Executionem fe promoturum effe promifit Imperator

$

hifce verbis : (2) i primis quidem Impevator ipfe per univer[um Imperium Fditla

promulget ,' & firio mandet iis, qui bifte pattis bác Pacificatione ad aliquod re-

f

ffituendum vel praftandum obligantur , t ffne tergiver[atione &j* noxa intra tem-

Du'cib'

hr

pes conclufa & vatificanda Pacis praflent (j* exequantur transatka , injungendo

daàm Diretloribus &c.

(uentia

Imo & re ipfa Eundem ejusdem Executionem decre-

WWIIZ:

viffe loquuntur ber Sytiebentg/Execuriong Recef3 , Editla veflitutoria c artlior

Dfeti

exequendi modus, Imperatoris nomine promulgata, quibus pa(fim infertas vi«

"W., fn

deas hafce phrafeologias : CfGit befeblen G.giebb. unb 9(10, andbigftunb ernfte

qt g

li, baf fíe allet umb jeber Inrereffentetr 22 7 $u ibrem Xtanb, toie bet

tir Cj

$5t bem Serieg geroefen , verbelffen uno fie. folcbem gemág oollig rcftituirett.

Oif

3. Item 9fBir geberr aud) Guer 2(rb, unb tebb, biemit rrodbmable genugfa

N7

Tie CBollmacdbt ub Getvalt &c. (5) Ejusdem denique autoritate & fequentes

(9517)/05

Pacificationes, Noviomagenfem, Armiítitium vicennale, Pacem Ryfswicenfem,

tiden E

denique & Badenfein Executioni fuiffe mandatas non negabim

"

"(

: f""gf delzea

(1) Receff. Imper. Ratisbonens. de Ann. 1641 $. 15.46.— -

It:. Q

(2) In Inflrum. Pac. Cefareo-Suecic. AArt. 16. 5. 2.

3

*

(3) Cónf. ipfa haec Mandata Executorialia, Paci

Reationi Wef'cghalicæ fübi

T'Bitufioni

"" opti

junda, que inferta quoque funt Receffui Irnperii sovil]pomo de 4nn. 16 4.

F

/dmdn j

$. 5. (zpiusque feparatim cufa extant.

Iattutg

4) AGa publica hüc fpe&tantia exhibet Dn. BERNH. LUDOVIC. MOL-

LENBECC. z7 Differtat. .

| t rem

Q)

30 4."x'.jio ö. -'60

«dä Jurib. Cafaris circa negot. chif Cap .5'-,;,5,2'.

J

(2 ]

2 i

Jid

Wec'titnen 3b Pacis Weftph

alice Executione, nifi in

fubh dtum, alíos

quam bie Crapf-au(dreibenbe Gürftet atque Duces adhibere potuit Impera-

C

Qüoc

tor per diferta Inftrumenti Pacis & Receffus Executionis vetba, que fequenti

In J[]]

$. dabimus.''Licet enim id modis omnibus artibusque agerent poft conclu-

fam quoque Pacem: W'eftphalicam ad conficiendum 'Executionis: Receffum

$

Legati Imperatoris, ut à cuta Executionis Status excluderent, aut ad fummum

Tibu

Ele&tores tantum admitterent , fatis tamen notum eít, quam tüm Status Im-

MQ

periüi Sua circa Pacis bellique negotium Jura, quibus omnino & incft Pacifi-

N

cationum Executio , mafculé defenderint, adeo, ut( priini manum figillum-

que Executionis Receffui Legati Eorum admoverint, cum variis fub Juris colo-

SmUS Im

fibus randem & à Receffus (ubícriptione arcere eos vellent Cafarei (1

RUT

findos (

(1) Fide 'omqia hac latius expofzta apud Ill. SAMUEL. de PUFFEND.

u

hts

255

d

$n fpec, de Execut, ab um bet £. ?tuofcbreib. ec.

eratofis

TT du rebus Snecic,. Lib. XXl.& XXII. & ex: hoc apud -'JO:GERHARS;

Wt

"MEUSCHEN ;» Tr.-de:

peratut

Conwrf Statuum Imp. circa nägat'.þPdc'is., Cap. 3«

; Edf

.5'0 l4-c Po mc'4-4"0

I

e

us

utd rt

Executionis ipfius perfxciendægj

;ben Qraväf auäfd)reibenbenïürü'en'

tà t

Ducibusque relictum fuiffe diximus idque evincunt verba Inftrumenti Pacis fe-

jungmdo

quentia (1):

ip primis quïdem Imperator ipfe per znä/erjäm Imperium Editla

mdete -

promaulget - - - - injungen

dotam Direttoribus 9[ug(d)reibenben ïflïfï s Moraos

Pa p

Prefetlis militia Circularis Grapf ; Obriflen, » d requifttionem veffituendo-

[etis

vum , juxta ordiuem Executionis (j hac patta reffitutionem. cujusque promove-

b qtiV

ant G perficiants . Inferatur etianz Editlis clau[ula ,. wut , quia Circuli Diretlores

teic N

bie (s:mfvg ? a»uäfd)teibenbe 5üraen* , At Prafetlus militie Circularis , Gapfz

deoitlt

Éybri(lent, i» caufa vel reffitutione propria minus idonei executioni effe cenfzntur,

gl

boc in ca(is, itemque ff Direttores vel Prafellum militia. Circularis repadiare

Adequent

conmi[]ionem contingat , viciui Girculi Direilores , aut. Prafetli militie Circularis

fericen

eodem. Executiouis munere etiam im aliis Circulis ad reffituendorum veq

uifitionen

ftmgz dgbveant; Denique. in fubfidium his tantüm'igngunturlcommi arii Cæg—

4

)

farei :- Quodfs etiam veffituendorum aliquis, Ca[areanos Gommiffarios ad alicujua

re[itutioris , Pmüationi&-', vel Executionis allum nece[farios cenfuerit , quod ipfa-

dul

rup, optioni relinquitur , etiam illi fine mora dentur. . Quae quoad fubítantialia

tüm in ipío Inftrumento Pacis, tüm in. Receffu Executionis , tüm in Edi&tis

P XUn

re(titutoriis & Receffu Imperii de Ann

*

;

rem remittimus. (2) .

oIó f;g. fægifï:ïm?fegetuntutg-Q?J?LLäe&o:

$

Q drt.16. $.2 6 3.

(2) Hodié íi agatur a

dhuc de- Ekecüti'onä Pä cis Weüph ahcæ m 1Cam epi

F Cd]-!v 6'2;

udiciove Aulico iterum fecundum fuperius tradita Executores funt bie

Grapfgz ausfibreibenbe Gyürflen, & quidem ob generalia & in futurum

m il

quoque porrecta Pacis Inftrumenti atque Receffus Executionis verba etiam

jcImpet"

g . |

in Judicio Imperiali Aulico.. " Unde facilé patet bíe Grapfaus(dreiber

f con

be Sürffemr, non Legales tantüm Imperatoris in exfequendis Pacificatio-

nibus effe Commiffarios, fed & perpetuos, id quod tamen negavit Dn.

Mi

"d

M.QLLENBECC. l.c. $. 1. dn fin

i

Neciin fubfequentibus quoque pacificationibus al

fquid de Jurefuo ïreriiiïfei-&

| ; padi^ d

ä*at

us Imperii inqueprimis pie &rapfzausfibreibenben gürften. — Sic cum An-

n

gilhlm'

,Juris qu

no'ió$4. circa Trattztum Execationis fuper Armiftitio Vicennali ad detérmi-

mandos Germaniam inter Galliamque limites, Tura Sua veríari Status cerne-

)

gatos,

nUFF

s

zent , Legatis Imperatoris addidere Suos & quatuor vicinis Circulis Adle

come

Af6

GR ASS de fwæ äxeng;kzmälz) 14 Imperia $

m

communiut cum illis agerent confilio & operà. Vicifim cum Executio Pacis

um

Noviomagen(s, Ryswicenfis atq; Badeníis maxime conftiterit in reciprocà

Grartos

feflitutione & evacuatione locorum atque abdu&lione copiarum, adeoquenul-

() &i

lum hic fubeffet prejudicium Statuum, facilé in id hi confenfere, ut cum Re-

()1

il

ln

gis Gallie Ablegatis foli congrederentur Legati Imperatoris. (1) .

(1) Conferri hic.non fine fru&u legique poffunt citare Differtationes MOL-

t

LENBECII atque MEUSCHENII, quorum ille Cefarea circa Executio-

at

nem Pacificationum Jura eft. tuitu

x

r

u

$ , ifthic veró. Statuum circa eagdcm

hu

concuríus ürv.enuusïdefenfor extitit.

Ij.

()]n

Supereft , ut in illud quoque inqu

iramus , quis decernat & perficiat Exe-

10, (

poli

cutionem in rebus Circularibus. Et quidem vix potcít dici, intervenire hic

Incu

proprium aliquod mandatum Executoriale ; fed, cum majori quid parti pla-

cuit, fi quidem ita non (it comparatum cum fübílratà materiá, unanimia ut

quur

Circuli Statuom . vota requirantur, (qualis eft e. g. materia ColleCtarum, bq

f

) Fi

Feiner aus be$ anberen ober auf bes auberen SSeutel votiren Eam.) — (1) ul-

(Ht

teriori Executionis decreto nullo pravio id reali ftatim Executioni mandatur.,

Quà de re Receffus Imperiinoviffimus ita difpofuit. (2) 9t GrapfJanblutte

gen (ollen üiber bie i ber Executiongz £Yrbnung entbaltene unbo Dabit gee

litdet

bórige 23erfafung8 ^ &oacben , pebergeit Die Majora ftatt baben , unb biemine

bere Cotimmen ím Denen mebreren. nadygugeben verbunben feprt. — Ita verà

m Ca)m

decreta à majori parte ipfà re exfequuntur bíe Grapfrausfdreibenbe Gürften ,

E Qtz

quorum circa hzc [Jura nullis Imperii Circulorumve Receffibus , fed, ceu to-

! Q,W)Q

tum & univerfum Eorum Offi

ämt t

tur obfervantiá.

cium (3) antiquá atque ultra memoriali 'nitun-

ojA

(1) JO. W'OLFFG. TEXTOR 4e perä ä* wriä ratiom, Stat. Ge)m&n. rn)-

bai

dern. Cap. 3. p. m. $ 9.

3

Virjl;

4 :

. Q22. $.123. cui. addas Dt8. Cod)mábi(cb. Grapf. COerfaffug, ub Execur.

Hir ex

. . sXbn, Part, H. Tit.ult

E

«(2 Fid. Cap. z. $ 1.

. $on Gitraff ber ungeborf. Stäpb. S.ïlt. |

5!Q,,

$

16.

qntuy

Denique & Coronidis locó eam hic paucis tangemus quz

üionem : eóin

$-6, Ej

€afu Executionem quis recte perficiat, quando Dux Circuli in rebus fibi ad ex-

, [

fequendum demandatis Officio hocce füo defungi nolit, nequeatve, aut fi plané

nullus adfit Dux Circuli.

Nec aliter videtur refpondendum, quam quod prio-

Tf

ribus in cafibus devolvatur hoc Ducis Officium ad Ejusdem Adjunétos atque

fere

re ad

Subftitutos, (1) poft hos verb , uti & goitr;*mo'ia Wcafu. hoc Jus pertine

ejus-

MWf f

V

d ffec. de Execut. ab umo bet Qr 2£u5$,£)&ib, d :

257

"

)

sjusdem Cireuli - auéfroreibenbe igür

ücü, non ad aliorum Circulorum Duces,

facls

dpnod

Cafareosve Commiflarios; id quod

praxi hinc inde in Circulis ita ferya-ri,

yuenu

(2) &à

Camerá in hunc modum pronunciari (7) fcimus,

um N-

(1) lis enim

H

*

hoc in novifmo quoque Zmperzi Receffe

$. 172. injungitur:

iab wann, i

ta fefe verba habent, ber GrapfisOberfte feinem 2lmr mit

Ogacbfamfeit unb 9fuffficbt ei Genügen gu leiften ecmange

sMOL,

gebübrenber

Xettioe

Íen tourbe , fo

follen alábamn bie Sead) »unb gugeorbnete fokbe8 gu tbur

eanàm. |

fdulbig fepi.

Idemque anteà jam fuit üatuyum in Reccj. Imper. Augau-

an. de Aun. 15$$. $.76.

In Circulo e. g. Suevico, cum mu

lto jam ex tempöre , Ceu Cap.2. $.2, zot.

(2

10.demon

(lravimus, Circularis Ducis munus exlpiraverit, qua circares

o

politicas & ad confervationem Circuli tendentes Duci quondam peragenda

enite lt

incubuerant, modó diti bie Grapf « ausftbreibenbe yütften , noüriä exe-

at p

quuntur temporibus.

vanityia Wt

G) Fi4. MULZIUS zzcit. Differt..

de Q[zïc. .«D.ire&oi. & Duwc. Circular. ir» Exe-

srum, M

Cut. Senteutiar.tb. 7.

BL

d

mandattt

Carur IV.

x

fylut

Agii de Execu

üione ab uno ber Grapfaus(dreibenben Syürftemn, alteró

:

i

hi

peditó vel nolente fufceptà.

p biutil

$. $. Ratio, quod altero. nolente. alter

du

5,1 Connexi.

cum . ambo

uis exeguatur ,

- polft folus exfequi.

N

v

'Bl-m

p6 aus(doreibenbe Sürften »o-

9. Etiam contra ip

fam ben 9its

fed; qu

dint aut nequeant.

aus(dbreibenben Sür(ten.

yiili n

$.3. Alter ber . Grapf » ausfrei

$,10. AMaximt in rebus Circularibus.

$.11. Et, ff morofus. fit in. praffandis

benben Sürftem oles. faficientibus

nl n

«iribus debet effe iuffrutius.

Collelis Imperii amt. Circuli.

6.4. Quó prefuppoftà queftio affirma-

^ S.i2. Quis dicatur impeditus?.

| Eul l

£urex nqmmli ratione.

$.:3. Quanam [it legitima i

meuta?

?P'f,ä'

»

llt '

$. 5- Qmmxö' obfervantia

( mperii fé»

$.14. Ratio, quod altero impedito alter

nitur.

$.6. Ejus exempla.

quit folus exfequi. -

m o

$.7. Quis dicatur nolle ?

6,25. Conclufo Differtationis,

*. I.

TL

gt IPW

T ficvel tandem facimus tranfitum ad fpecialem

-illam, d.:e qua nos acturos

E

fore in fronte Differtationis promifimus, quaftionem: Qui4fit jurzs ci à

os D

u

um in Circulo , ubi plures w6 G vayfausfdteis

l

guonam. fu[cipienda fit Execntio ,

benbe

vcffmgn.a

j4

258

äRASS Je jzre exequenudi m Imperi'o,

*

queemenesi.

benbeqür(ten /zr ; alter borum eam 7;efagere vel nolit , vel non po[[jt Qjïæ Qui;

: tandia |

dem Controverfia, cum nullis Imperii Legibus publicis difert& fit determinata,

| t pro

! [limamus

ex folà harum Analogià , Imperii obfervantià , Jurisque Naturz placitis nobis híc

[

eft dijudicanda.

w

qendi f

2,

fM peti

Alia autem & ab hoc loco aliena eít quaftio : ad quem tum Jus exequen-

aum vel:

di devolvatur, cum uterque Der Grapf aus(obreibenben Gür(ten, vel, ubi

Mhciens,

unus tantum huic przeft officio, hic ipfe mandata exíequi vel nolit vel impe-

diatur ? Quam in noviffimo Imperii Receffu ita. deciderunt Imperator & Sta-

Sun

tus Imperii : CfBofern eim ober Der anbere aud(doreibeube GSürft in mora exe-

Iu5 vero j

quendi toáte , (oll berfelbe oom Gammer/Geridt biergu per. mandata execu-

;

Nlicet vi

torialia qngebaltei , ober bie Execurion eítem anbern Gotano in bem Grapfy

neben ben GrapfeStadbsunb Qugeorbnetem , eber aud) auff beren Saers

| & Imper

l

od mar

voeigerung bem aus(reibenben yürften be8. benacbbarten Grapfed aufface

! lmma [n

ftagen unb von bemfelber urberrmoeigerlid) vollgogen woerben, — Ec in fequen-

ttte, infe

tibus : C'Gann biefelbe (de Granfrausfdreibenben Syürften hic fermo eft) bey)

bet G5adp interefbrt, aud) fonften erbebticbelle(adben oorbanben, nad) Gute

um n

befinben be8 SRicbter8, Dew aue(ibreibenben (yürften , eineg ober mebr be

&Qo n

ttrüm E;

nad)barten Grapfen, eon unferm Svapferf.. Gammer/Gericbt auffaetragen

Dhà ex ez

unb anbefobfen merben,

tvelee bann auff (o[d)er be8. Cammer » Gericbt8

3. (

SSefebl, unb bes obfiegen

ben Sheila gebübrfidhes 9tmfudpen, ibme fótbers

7

ficb(te Joulff unb C3ollsiebung mitgutbeilem (cbufbtg feom follem.

(1) Ratisbonenfi de Ausm.1654. $ii7. C (60. cui-

" D

addis PAUL. QAM'SI'I

j

*LM

Commentar. ad h. l, not, () p. m- 147.

|

;

. Noflró vero in cafu, eó præfui)pïüto ; quod tantis alter ber Grapf:

periali j

aué(ibreibenben Sürfter polleat viribus, qua perficiendae Executioni non fint

BUet, e

impares (1), necin Juris Analogiam nec in Praxin impingemus, utrobique ,

lr Chipræj

tum fi alter noluerit, tüm f1 impeditus fuerit, recté ab altero bet Crapfaude

Ofls Secui

f:teibenben SSürfte

n folo Executionem fufcipi fi dixerimus.

10 corr

(1) Ez enim fi deficiant , jungere fibi debebit Circ

uli Ducem , Ejusdemque

Metátig

Adjun&os atque Subftitutos ; tales autem Circuli Officiales firnon extent,

aut ne fic quidem mandatis poterit fatisfieri, im fubfidium is vocabit vi-

S tb

cinorum Circulorum qué(tbreibenbe Gür

Uhimus bo

ftem Ducesqug, uti & tandem

"d

N&tütion,

Commiffarios ab Imperatore nominandos.

Uttm

$.

"usfd)teibl

Qui enim denegari hoc eidem p

oterit, cum certiffima Juris, non Civi-

lis Romani tantum, Íed G ipfiusmet Naturalis hac fit Regula : Ordinario

1 tl

tamdiu

Wl finct

R

P

n d

in ffec. de Exgmt. ab 10 ber Q:t (uefcbreib, «c. ä*c

Qu? qu

tamdiu flandum effe medio, quamdiu illud ipfum fufficit ad obtinendum £-

tmindti,

nem propofi

um ? Jam, cum in antecedentibus abunde, uti quidem nos exi-

1obis hit

b oculos ex ipfis Imperii legibus fit pofitum, ordinario Jure exe-

ftimamus, o

quendi facultat

em ad Circulorum Duces atque bit Crapfrau(d)rabenbe yüre

(teit per

tinere , que nosratio moveat, de aliis

Executoribus ut fimus folliciti,

u

cum ve

fufficiens.

| unus horum juxta prafuppofita fmiiExecutioni obtingndo adhuc eít

l ,veï,ubiï

5. ,f.

i

v in

or& $

Sunt & aliz plures rationes generaliores, qu huc faciunt ; fuperfede-

mora &

fnus vero

in prafentiarum hocce labore, cum aliunde res clara fatis reddi poffit.

2t3 exett

Scilicet vix eric pro ftabiliendà noítrà Sententià argumentum fortius obfervan-

n rj

tià Imperii,

quz pro nobis militat. Eam vero exinde probamus, primó ,

u

quod mandatis,

que de fufcipiendà Executione Imperator, Ejusve nomine

TET

fumma Imperii J

udicia ar bie Grapfzaus(dbreibenbe Gyütften folent transmit-

tere, inferta fic hec claufula :

famt unb forberá. (1) Que, quem habeat ef-

w quet

wo d)bf

fe&um Jurium p

eritus ignorare non poterit 5 fcilicet non alium , quam eum,

wO

!

de quo nobis hi

c fermo eft, ut altero Commiffariorum in Mandato nomina-

v d

torum Executionis perfectionem repudiante, v

el quod nolit, vel quod legiti-

imna4

^

ex caufà impediatur, alter camen folus in caufa

poffit procedere. (2)

atl

u

Gu

(1) Exemplum fuppeditat PETRUS MULLER , ina'z;ä;. de Conmventib. Cif-

.?P[.102.

jyr f

culor. Cap. . num. 33-

(2)

De quà vid. RODING

IUS z» Pandett. Cameml..Liär. II Tit. 14... RU-

NDUS 4e Comwiffar. Part. I. L

" GAMSH

LA

$

;'br. IIT. Cap. 4- mtm

hoc evincitur.

Sic cum nuperis Annis Im-

Secundó & þExemplis (1)

m

eriali Banno notatus effet Ele&or Bavarus , Suisque exutus terrisin Gallia de-

geret ;

exequendi Jus à folo. Circuli Bavarici 9nitaus(reibenben Gürften

iinon

fule Salisburgenfíi Sibi vindicatum effelegimus, Sic & Anno fuperi-

gurobilr

Archipre

t

oris Secu

li nonagefimo tertio, cum in Circulo Suevico vi Receffus 001l Dettett

brey

correfponditenbelm 9nünt&: Grapfen initi private quedam officine mo-

necariz (

$jedten.Smtüngen) effenc deftruen

de, idoneasqueob caufasimpeditum

st

Se reícriberec Conltantienfis Epifcopus,

Dux W'ürtembergiz noflre Poten-

kmn emn'tl

t

tifimus boná Illius ceterorumque Circuli Statuum cum pace perfecit illarum

Executionem folus.(2) lta & poít conclufam Pacem W'eftphalicam folum

Ducem. Würtembergicum, nolente Epifcopo Conítantien(i, tanquam 9ftitz

g,

qué(dteibenben Sürften

, contra Monafteria exfecutum effe Pacificationem

Adta teítantur.

Neque u

llus dubito , quin plura bujusmodi exempla -olbla.tu-

,ai (i

dma['io

ra fe fint Hiftorias & Acta publica diligenter volventibus.

PA

0

qgi

()

——

2€o5

GR ASS de fure exequendi in Imperio,

- f ag

(1) Quz quidem hic non illuftrant tantum, fed & probant, cum fint eó

vd

ex genere petíta, quó legitimé obfervantiam poffe doceri ex SAMUELIS

hur

term

RACHELII Zztroduét. m 725 publ. Cap. 0. tradit. lM. JO. GEORG, de

KVLPIS iz Differtat. de Obfervant. Imper, $. 23. — Scilicet ita funt facti-

at

tata illa exempla, ut pro jure recepta, feu tan

tum

juíté ab aliis facienda fint, comprob.tum fit.

quam jufté fa&a., nec in-

atl

(2) Fid. bie gt

u

4l

ünbf, CGorftell. toegen bes Godywábi(d. Grapä:Dire&.

uno 2fusfdreibi2Imta SBepl. Ium. , p. m. 27.

f

fiorà

$. 7.

Sunt & multz rationes utrique quafítionis noftre membro peculiares,

allegc

hanc que firmant thefin, paucis adeoque nobis evolvenja.

Videamus au-

fhand

tem primó quando quis nolle dicatur? ld veró tüm fit, cüm Executionis per-

d b

&ad

feCtionem recufanti vel plané nullz recu(ationis caufz funt, vel(& fe praten-

dtis

dit quidem impeditum, pro eo vero à Camerá Judiciove Aulico vel certo in

