folum a communione ecclefiz fepararet Galearium ; verum etiam armis Roberti

Siculi ac focderatorum defun&li filios dejiciendos de patriis poffeffionibus ac

j

fortunis fatageret. Quibus conatibus ficuti merito obviam ivit Ludovicus

Rex atque ele&u sImperatort Mediolanumper fuos legatos ac Gibellinorum co-

ij

pias ab ob6

dioneliberans ; ita fieri aliter vix potuit, quam ut Cadurcenfis ifte

I!

denuo excan

deícens de .uh:io.ne iq'Cæfarcm cum(impetu effundenda diligentiffi-

r

qme cogitaret,

.

V.

W

E cTPEAER.L:

Éum in Fmenb* non folum Auftria

cosPr

incipes in Imperatorem follicitavit,

| d

werum etiam novis inventis operam dedit: caufatus inter alia , fibi indagandi

1

»

j

jus effe ,. dignus ne fit huic honori initiandus, an forte indignus, & ad ever-

tendam rempublicam , eccle(izque falutem convellendam natus potius fa&us-

m

g

jue, Et Bojum vero ejus farinz Principem videri, non orthodoxum, Mat-

zhzo Galeatio hzretico addi&tum, cui proinde obftruenda (it ad imperii digni-

tatem via : fuffragia Principum Ele&orum majora nihil hic ponderís habere :

u

penes fe effe facultatem ungendi ac coronandi : haretico vero manus imponi à

ln

u

fummo Pontifice neutiquam poffe ; quamvis ele&o nullum fuffragium defit,

!nd(h

isque a primoribus principibus univerfis ac fingulis Rex Francofurti coo

ptatus,

t

nguento fit illitus.

me-

atque Aquiggrgnenü in civitate facro u

.

VI,

yotU

- De fadti veritate nemo dubitabit,, qui annales ejus temporis

diligenti tu-

m

fio evolvet, ac proceffus Joannis XXII

. uti barbare vocabat, in Ludovicum

jl

f

i

386

ARU

9s

GZ'I'NDLINGJB CAfi a P origine

Imperatorem ab Edmundo Marteneo nuperrime publici ji;ris fä&ös r w;a'

le&titabit. Tametfi enim Bzovius, Baluzius, Herwartus aliique nonnulla &

:

plurima hac de re fparfim edidere 5 fecit tamen nunc eruditus Monachus , ut

p

üniverfa conjunctim & mzajori inftru&u curiofis harum rerum fpedatoribus ex-

quio

E

tol

hibeantur. Ac patet exinde, aliisque hiftoriarum monumentis, nihil penfi

habuiffe iratum Pontificem, quidquid étiam a legatis imperatoriis in contra-

pl

tium differeretur ; fed inaudita potius audacia juffiffe, ut folio illico decederet

VO

Rex improbus ac Romanz (efe fedi divoque Petro mode(te fübmitteret; latu-

fipe

rus alioquin ecclefiz feveriffimas pocnas, ipfumque excommunicationis fulmen

jutec

Mom

experturus, ni infra ftatutum rempus , quod trium prime menfium erat , qui-

b

?

us binos ex abundanti fefe addidiffe Romanus gloriabatur facerdos, obfequium

præüaret, ac refi

pifcentiz figna non fucata fibi fuisqlue fratribus C»ardin'ali.bus

Leon

oügndcret.

z

$. VIL

lg.

S:epe vero" mecum reputavi,

N

qua excufatione uti potuerit hic Pontifex

fuperbiffime fefe gerens & ad omnia leniora confilia aures obturans ; donec

obti

tieu

tandem intelligerem a temporibus Lotharii Saxonis id, quicquid eft inficeti,

videri arceffendum, — Etenim ante illam dtatem non, tam Imperatores ele£tio-

df

€onr

nem, aut imperii fui legitimum initium Romano Prafüli fignificabant, multo

minus ejus confenfum expetebant; fed Italia potius atque Pontifices diligenter

ee;

vigilabant & inquirebant, quis a Teutonige proceribus in folium effet evectus,.

h

ut fe fuaque iis quantocius commendarent, & de fumma imperii dignitate, in-

dar

ter vatia cultus atque obfervantiz genera, nove ele&to gratularentur. Etfi

Wett

namque fub Carolingis jam Pafchalis I. flagitabat temere , ut ne (ine Epifcopi

Romani confenfu füummam imperii acciperet Lotharius, Ludovici Pii filius;

fin

Vi

cognitum tamen eft, eum ftatim ab hifce aufis abftinuiffe, Lothariumque ab

Italiz orisfecedere volentem honorificentiffimis verbis invitaffe, ut ad Roma-

fat.

nam civitatem contenderet , a fe folenni cerimo

Saltem id

nia inaugurandus.

fifts

annales ab Odilone Cluniacenfi

Eginharto adfcripti clare produnt. ad annum

Vtto

iscccexxinm — Letbarius vero cum [ecundum patvis julfionem in Italia juflitias

r

faceret , o jam fé ad revertendum de Italia properaret, rogante. Pafchale Papa

u

Romam wenit, & bonorifice ab illo f'afteptus , in fantto Pafthali die apud fantium

J

Petrum regni coronam ci Imp

eratorzs o ugufhi nomem atcepit,

»Injde' Zapfaæ

lmp

regre[fus , inenjä

Junio ad Imperatorem venit.

Pto|

$. VIHI.

j

Ab eo tempore nemo Pontif

cum aufüs eft petere tam infolita: quin poft

varias mutationes Otto Magnus

fidelitatis

jurandum a Pontifice Joanne XII.

&i

;acf:epit,idque violantem de Pontificatu deje

lingicá

—— Q

lg]

D

cit ; prorfus ac feciffent Caro

lmpe-

;':ä

d

39

357

Uionis , ff F&deris Eletlovalzs.

Id

iwmp'eratcz'res*;, au&tori

tatem fuam nunquam & nusquam negligenieä , f ad fimi-

ani (acerdotes : de quibus praclara collegit Ste-

lem audaciam proccfïxfï'ent Rom

W

phanus Baluzius in notis ad À

gobrandum p. 123. . Cumque füb Ottone II.

tumul.us non ftatim Italiam invifebat,criftas

IX.

qui ob Francicos & Lotharingicos

Yi

adtollerint Romani ,

in ordinem ite

rum coaci fant, multo addi&tius deinde

biam infractam , ab Ottone III. regnati.

Et hic

W

poft Cin

cii & Crefcentii fuper

vero optandum utique,

ut Ottonis ÍIII. cu

m Pontifice Gregorio V. pactum

f

d

füpereffet , cujusa

dunum

fere omnes mentionem injiciunt , nullus autem vel

] hiftoricorum in medium adduxit :

utut in concilio facro

jureconfultorum ve

Roms a. 996. congregato tale quidþin

vulgus manaffe fcribunt fere univerfi,

*

.

A.

A

Cujus rei veritate etfin

eutiquam indigere Germanos adfeverant nonnulli,

& paCtum .cum Ottone M. crepantes, quo tum

Leonis VIII. conftitutionem

:

huic, tum ejus fuccefforibus in pe

rpetuum permiferit facultatem eligendi Ponti-

Epifcopis tribuendi ; vereortamen , nefinem

d

ficem Romanum, & inveltituras

obtineant fuum ita rationes fubducentes.

Id quidem indubium eít, Theodo-

o

Gratianum celebris decreti architectum.:

, ac Gol-

(

ricum Niemium & ante eum

daflum in vzriis voluminibus ; & ipfum denique Petrum de Marc

ain libro de

t

concordia facerdotii

& regni nonnihil auctoritatis Leoninz conílitutioni tribu-

u

fertaextra dubitationisaleam pofita fünt : inprimis

um

ere ; fed vix tamen horum ad

tam varia obvertit dictze

poítquam Antonius

Pagius Rom. IV. Critice p. 8.n. 7.

d

5

deatur, Viros hiflorie & critice artis peritos ejus ge-

[

chartz, ut mirum vi

neris nzniis fidem potuiffe habere.

Unde firmiter concludendum, Ottonem

jj

ontifice non eligendo

M. fi quid pepigit , pepigiffe fane cum Joanne XII. de P

i.

fineImperaroris confenfu. — Legitur quippe, Benedidum

V. Pontifcem Leoni

dB

VIlI. oppofitum, quem Hamburgi obiiflenotum eft,illam difpofitionem abolere

J

TU

fategiffe : hancque iterum a

Leone VIII. in integrumeffereftitutam. — Id Baro-

me

fed facile nobis concedunt & largiuntur.

Inde

nius & Pagius nonnegant ,

m

vero atque hoc ex fonte haud dubie traditio defluxit, Leonemillius peregrinae

um

& paradoxz con

ftitutionis , ab homine otiofo & imperito confectz , autorem

t

opus fanenon fuit, cum aliunde innotefcat, Ottonem

extitiffe. « Qua fi&ione

i

M.non minori auctorita

te Romz polluiffe, quam Berengarios, fed qui fümmum

n

mperio Romano certiflime exercuere, latius id

imperiumtam in Italia, quami

j

us fuis advcrfus illuü-rgm Fontaninum,

Probant; Muratorio in o-bfer'vgtionib

Se

X.

v

Quare amplius nihil reftat, quam ut indagemus , an, q

uod Ottoni III.

n

& Gregorio V. ad(cribitur pactum de eligendo a Germanis Imperatore atque Ita-

j

lig Regs , fit veritate conlonum, &ufäygæcpoy licetnon Fxcet , neque inveniatur

if

C.;cuæ

ufqu-am ?

*

— À

388

GI!NDLIN'G jarle cauffa & origine -

ufqüäm? Et fateor omnium verifimillime judicaffe 1. A. Thu'anum, quomodo

D

ejus generis focdus potuerit coalefcere...| Translatzum autem , inquit lib. It. hifto-"

]s

zriarum initio ,. «4d Germanos imperium fuit ab Ottone I. Henvici Ancupis filio mans

hi

— fítque in ejþþffqmiliauþ]uead Ottonem 111. iINepotem, qui veritus ne imperium a

d

atre i* avo in. Germania firmatum , ad Italos , aut. etiam Gracos transferretur ,

V

legem tulit, qua [citum eff , liceräjölzä Germasis Prinaipz'bw Imperatorem elägere.

h

Verum tamen ea ratione revera fuifle conventum, nondum eít ad liquidum

fu

perdu&um. . Unde Muratorius iterum alia argumenta conquirit,. unde Ottonis.

i1I. íummam poteftatem in Romano imperio tueatur, quod inprimis exare

]I

chatu, & ducatu Romano continebatur, fuperiore Italiz parte Longobardici

W

regni titulo füperbiente,

quod eundem Ottoncm HI. fumma cum aü&qritate

tenuiffe indubium eít.

d

:

[

Duntaxat quæritur, an fuccefl

oribus idem jus ,

eademve fuerit-poieüas ?

€ot

Et negare non debet , Imperatores Romanos atque Italiz Reges hzreditario jure

p

imperaffe ; idque circo ad pofteros (imilem au&toritatem propagaífe. . Quod ex-

bïg

tremum ipfinon diffitentur Pontificis Romani afífeclz ; etfi negantREGNO GER-

ht

MANLAE jus fuccedendi effe datum eque: quin immo adfirmant viciffim , fo-

r

lam Caroli progeniem , Ottonumque ftemma ejusmodi prarogativo honore

Bl

fuiffe ornatum. . Ex quo confequi putant, ceteros,

üi

reapfe.

qui tali origine,ïcfïänt d-,eüi';

E

tuFi ; nove debui[fe eligi , ele&ofque :

XII.

0b

$.

d

Ac putavi 'aïiquändd, ,gfatis id

dici, nec fpeciem habere ulla

m, quam füa

al

pretexerent. Romanenfes opinationi. "Verum tamen aliter fentire co»pi , cum

e

Chronicon Hildefienfe. evoluerim,. cumque vitam Conradi Salicia W/ippone

.€onfcriptam perluftrarem. Uterque enim ele&ionis mentionem faciunt, quando

de inaugüratione Romana Henrici IT, & Conradi verbafaciunt. Ita enim ano-

nymus Hildefienfis ad a. 1014. de Henrico SanCto: Aaraleg Domini Rex Papia

telebravit. . Inde comitatu regali Romam pergens, imp,eri»zli:lcvo?öwk diadema a

Ào

Santli Petrivicario Beneditlo XVI. Kalendas Martias cum G ENE R AL1 ELEC T I-

Q

O NE fZftepit. NVipponisautem verbahzc funt notatu digna: Zgirur Rex Chbuon-

b:

radus Romam ingre[[fus, eodem auno ut fupra, id efl , a.mativitate Salvatoris M.

?

XXFII. inditlione decima a Papa Ioanue & uuiver[is Romauis.regio bonore mirifi-

ee receptuseft : j in die fantto Pafcba , quieo auno VII. Kalendas Aprilis termina-

batur, a Romanzs

f

r

4d Iæperatq(em ELECTUS Zmperialem Bgfzed&ianem 4 Papa

i

H

1

u

Jefain

T

9 3 od

tit

De Longoba—xdis;;vero conftat ,

"

eos poft O

tonis IIIobltum ad Ardoiriu;;j

Á

— À N

Epe.re; liae

*

ex

d

Unfamä ; j&tz Fwderis Eleff?:afälzäf.

3 89

o

E.þjbrcdiæ

Märghi,oh-em deflexiffe, ipi Henrico l1. infidias ü)ulenres, ac (:epe rebel-

0"-

de neminem látet, poft Henricum II. eofdem Regem Gallie Robertum

les. Dein

!n.

follicitaffe , ut vel i

pfe, vel, fi dubitaret Pater, filius ejus Flugo Tcaliz fceptra

j

L

epudiante Guilielmum Aquitanie Ducem adiiffe, precantes,

capefferet ; eoque r

it,

ut itidem velfpfe imperaret , v

el gnatum fibi Regem daret , evebendum forte ad

culmen aliquando.

Certa hac funt, atque illico ex epiftolis

)ere.

Romani imperii

jum

Fulberti Carnuten

fis,. Giraldo Aurelianefi, Ademaro Cabenenfi, & Chronico

I$

MS. Petaviano ac T

huaneo comprobatu facilia: utut Wippoin gloriamConradi

il*

l. intentus nihil hac de re memorz pro

adfirmet deftructum.

dit, praterquam quoda Pa.pie.näïbus )

[

d

Henrico Il. defun&o, palatium regale

$. XIV.

-

-Undecconjicere liceret ferme pactum Ottonis IlI. commentitiis effe accen-

fendum, ac probabile omnino, Thuanum, aliosque cum eo folum probaffe ,

"

ifoedus potuiffe, revera aütem conflatum effe, a veritate

conflari hujusmodi

yjit

prorfus abludere.

Sed falvares eft. —Ne enim dicam eligendi vocabulum am-

atque inaugurationem fzpe fignificare ; fatebor fa-

T

bigu

z ügnifxcationis videti ,

GH

ne, affe&taffe hoc Romanz

civitatis incolas cum Przíulefuo; affirmantes non

1

fine col

ore : fascífe, ut, quod olim Ottonibus eorumque fuccefforibus pro-

f

miffum, folenni modo repeteretur , inprimis cum fücceffio quoque a prima ele-

f/

-

j

Gione depen

deat , iftaque nihil aliud, quam repetita electio videatur. Quem

obtentum utique e

ffeciffe exiftimo , ut Reges Germaniz permitterent Romanis

eleCtionise primo fodere oriunde repetitionem ; ut qui nondum eo tempore

yit

audebant, repudiare cooptatos a Teutonibus Dominos, fed fumma animorum

confpiratione & Henricum II. & Conradum Salicum & Henricum IIT. . atque

NU

-

flium ejus Henticum IV. agnofcentes fpon

:

D

te fua poft qermanorgm-ele&'io-

p

nem ungebant.

à

ip n

( XV.

— In qna fententia Nicolai II. decretum ampliu

s me cdhfïrmat, äuod d?

Romani Pontificis eleftione in vulgus edidit, quo principale judiciürn illein

i

TA

Cardinales transfcripfit.

Meretur res, ut c Chronographo Virdunenfi adfcri-

banturtam celebrisdecreti memorabilia verba : Eligszt antem (Cardinales) de

hu

W? M*

'ipjw ecclefia gremio, ferepertis fuerit'idonem ; €& ff de 'z'p/ö Zz0n invenitur , ex aha

yit

affematur: falvo debito bonore &j reverentia diletli filii noffri Henrici, qui inpra-

fentiarum Rex babetur, c futurus Imperator DEO concedentesv $AT UR, fa

7 d

p

cut jam fibi conce|[Imus $ s 0 c cESs o R U M illius , quiab bac Ap offolica fédev & a-

SONALITER /0C JU4 YMPET R A Y ERIN T. Undeinfero; nihil fic deceffiffe op-

timatibus Teutoriz, utpote quorum principalesin eleCtione partes manebant;

e, fequi eorum judicium atque approbare ,

jtum

ficuti Pontificis erat Romanorumqu

"L

quod

egæ

3»e

rÁ

;

GUNDLIN& de qau[ïa P qr.igi?ä ;

quodfe

cerunt Germani , non autem improbare ; þroffus atque i'de;m ,v,o'luit Ni-

« hi

colaus If ut Cardinalibus in Ele&ione c/erss praberet adfenfimn ,. &5 popularis fa«

|

vor adtolleret applaufi, quemadmodum Petrus Damiani lib. I. ep. XX. rem

Qu

T0f

totam exprimit. Eo pacto, nonalia ratione vocabulum impetrandi exponen-

dumeít, maxime cum Germanici Reges hareditarium jus non ex vano jacta-

Uhd

Aus

verint femper, ficut ipfe Paulus Bernriedenfis, Pontificiz alioquin aule man- *

cipium, diffiteri neutiquam potuit in vita Cregorii VII. cap. 6. — Eftque proin

a

Decretifenfus: Papam cum fuis approbaturum electionem Teutonicorum, Re-

n

gïb,usque'Germaniæ non denegaturum unQionem, quam

finti

$. XVI.

primum eam p»etie-rint.

g

Utut vero Anfelmus Lucenfis, qui poftea Alexandri IT, nomineinclaruit,

Nicolaum II.. eam ob caüffam reprehendit, quod Teutonibus tantum potefta-

tis indulferit; non funt tamen hujus hominis querimoniz tanti faciendz, ut

loc!

propterea peccaffe cenfendus fit Nicolaus, tribuendo Germanis, quod diu ad

L0N

eorum jus-poteftatemque pertinuerat. Potius patefit, non ex vero eum , fed

8

affettu G ira commotum talia lib. ]. contra Wigbertum ejusque fequaces

ul

P* 211. literis confignaffe, quod Henrici IV. mater Cadaloum Parmenfem epif- —

U

copum ei prztulerit , ejusque confiliarius Wigbertus e Conítitutione Nicolai II.

tj

imperatorium jus defenderit, videlicet , ut penes Reges atque Imperarores fit,

p

vel admittere a Cardinalibus, clero & populo ele£tum Papam, vel deflituere

t

eundem , fi quam cauffam habeant, fuo judicio fat gravem. — Saltem ipfe Ale-

d

xander IIl. demum veri Pontificis nomen tuituseít, cum Teutonici, inquepri«

Wor

mis Henricus IV. in Osborienfi fynodo ejus ele&ionem comprobantes Cada-

ff

loum abieciffent , referente hoc Leone Oftienfi , Caffinenfis Chronici primario

Ms

auctore: ut Hildebrandum, feu Gregorium VII. taceam, qui fine confenfu ejus-

hü

dem Regis Pontificis au&toritate ut

n

Schaffnaburgenfi ad a. 107 2

1 noluit, perfpicue id prodente 'Lambgr;?

enfc

$. XVII.

H

pity;

| Jam cum Romani eorumque Antiftes fummus neceffe

vhabue'r.in-t ; fe 'ft;aqiæ

fabmittendi Teutonicorum Regum judicio, quanto magis id erit adfirmandum.

de Longobardis? Tametíi enim non nego , ad Ardoinum eos fümmam rerum

oj

deferre cogitaffe, cum Otto LII. excederet e vita, itemque cum Henricusll ad

Ut

plures abiret, in Gallia eosdem Aquitania Regem quafiviffe : fat tamen fcio, -

Teqt

Adelboldum z vita Henrici I1. propterea Italos cecos acfurdos appellaffe; He-

n

venti admonuiffe :

ribertum.Mediolanenfem Archimyftam vero eosdem datz fidei,

& pa&li con-

gor

ac Wilhelmum Aquitanorum Principem illos e contrario doli

atque perfidiz infi

mulaffe

w L

&t

» nec Robertum Gallorum Regem oblata fibi filioque

Die:

Hugoni Magno fc

PI'O"

eptra ac-c—eptarea.xþüum. Prius Arnulphus Mediolanenfis

-

l

bgg.

Y

:

v

32I

| Union;:, ff Federis EleBoralis.

[*

f:t; 'fvecuh;iüm literz W'ilhelmi & Meginfredi , M*archidnis'*Eporeïdiæ , firmant,

-

Joftremum Fulco Andecavorum :Comes epif/. 75.. inter Fulbertinas teflatur,

in bifforia comitum Pitlavia t Ducum Aquitaniain proba-

quas eruditus Bellius

d

tionibus p. m. 352« fe

q. una cum aliis documentis fideliter in medium tulit.

quare Henricus III. Conradi IL. feu Salici

"

Unde nullo negotio deprehenditur,

I

filius , ita in Italia exarchatuque & ducatu Romanofe gefferit, uthreditarium

n

jus a

llegaret ; & antecefTorum fe vefligiis infiflere fine circumitione profidere-

*tur. Cujusfi

mulatque Patris diplomata luculenter indicant , Imperatores non

[.

tantum ecclefiz Romana advocatos , verum etiam imperii Romani atque Lon-

c dominos legitimos fuiffe.

gobardici regni veros pofíeffores a

$. XVIII.

Accedit aliud fingulare, nec omnibus cognitum argumentum, nempe

!

hoctempore & anno quidem c12xr1x. aLcone IX. Pontifice Hermanno co-

LoNiENsIuM Íummo Antiftiti munus Cancellarii Romane fedis zrusoug

à

successon1AuUs efledatum. — Narrat hoc Wibertus Lib. II. -cap. III. in vi-

W

"

;;

ta Leonis IX. teítis durozrsg fequenti ratione: Dedit ei (Leo IX.) offcium

CANCELLARII fzzila Romana [cdis zyUSQuUE SUCCESSORIBUS, fribzu-

uep'lf-

lm Uc

ens illiecclefiam S. Ioanuis ante portam latinam. Neutiquam igitur hzc dignitas

bus Archiepifcopis Colonienfis ecclefie communis ;

5üfv

perfonalis fuit, fed omni

J

eaqu

e confirmata AnnoniHermannifuceffori, — Unde titulo hoc pluribus atque

ll

in diver

fis diplomatibus di&ti Archiepifcopi funtufi. Idque fimul indicio eft,

Romanum imperium ifta etate cum Germanorum regno indivulfo nexu jam

f

]

fuiffe copulatum : alioquin enim ratio vix fuppeteret, quare omnes Colonien-

fes Prafules effe debuiffent Romanz fedis Cancellarii, nifi aliqua inter Roma-

g

num imperium & Rempublicam Germanicam interce(lifet conjun&tio. — Atque

T

d

indeforte alio loco repetemus Zfrchi- Cancellariatus in Ttalia, qui penes Coloni-

jut

eníeseft, originem, Friderici Barbaro[ïæ evo omnibus fuccefforibus peculiari

privilegio ftabiliti.

L

Läo X[X-

u*

U

- Quz cumita fint juvat nuncindagare, quomodo infra&a fit qu

doimperii majeftas. — Ac notum eít, egiffe Gregorium VII. omni molimine,

etu

|.d

ut regnum Germanicum per o/ar ele&ionem deferretur. Et(i samque jam diu

receptum erat, ur tam ecclefiaftici, quam ceteri Teutoniz proceres eligerenr

| MOI

Regum fuorum filios & nepotes, . & agnatos fzpe; non ceffavit tamen Gre-

J

gorii VII. izguieru; animus, donec mera electionis formam, hoc eft, quili-

| (

bet, praterita familia regnatrice, in folium evehi poffet, perfuaderet Aleman-

odok

ni» Principibus, quod Brunonis bellum Saxonicum depingentis verbis expri-

jj

J

inter-

memus , ut quiipfe cum Epifcopo Conftantienfi convdntgi Forcheimenfi

[

|€eratz

n

122

G UNDLIN G de canffa. i. origina

directucass

ciat 3451 Hac etiäm., inquit, ibi confen[u COUmuni comþrobamm * -k OM A-»z

iPON-

]

TIFICISAUCTORIT ATE £éfP corroboratum , ut regia potejhu nulli per beredita-

[

tem , ficut antefuit. coNsUETUDO, cederet, fed filius Regis, etiamfi valde ai-

— M dó

gnus effpet , nontam per eletlionem [pontaueam, quam per féecce[fronts lineam , Rex

i

proveniret : fí vero non e[fet dignus Regis filims , welfi nollet eum populus , quem Re-

qui

gem facere vellet, bhaberet in poteflate populus..—. A quo non folum non diffentit

du

Paulus Bernrieden(is ;; verum etiam de Kudolpho Suevo Anti- Czfare magis pe-

jua

culiaria.adfert in vita Gregorii VII. p. 214. —.Ejg4e (Rudolpho) fé debito fide-

p

litatis (acramento [ubjecerunt:. qui ubique regnum non ut proprium ,. féd pro difpo-

(us,

frtione fibi creditum reputans , omne WAEREDITARIUM 1US z eo repudiante ,

fit)

('vel riziuM faum fe adoptaturum fore penitus abnegavit, juflilimein arbitrie

bt

Principum eff deceruens ,. ut poff mortemejus , libere , non magts fllium ejus, quam

lant

alium eligerent , nift quem

dew

f;nt.

: 4d id culmints atate j morum gfavitate flz;gnuminfuenijä

feu

$. XX.

Veny

..* Quo ipfoücut:i mägna in teg

no immutatio. facta, ita

Bo MM E

lol

ritas. valde crevit; atque altius fane.fublata fuiffet, nifi vitorie Henrici IV.

Q

aliquando ejus .confilia fufflaminaffent. « Saltem . Conradus & Henricus fillii ad

tlor

morem priorem velut hareditario jure in folium confcenderunt. - Sed hiíce ve-

I

roinPatrem, concitatis, & pofleriori, nempe Henrico V. cum Saxonibus

mu

collifo, evenit tandem , ut Paíchalis & Calixtus II. .non folum. eum ab eccle-

fiz communione removerent; verum enim poít przlium ad fylvam Catulanam

commiffum , extremus ita eum perterrefaceret, ut, invefLiendi jure amiffo , bre-

ül

vi poft improlis diem füum obiret, Lothario hofti, qui de nova Reipublice

T

formaintroducenda confilia cum legatis pontificiis fre

m

lo

uffragiis delatum.

quenter agitabat, regnpm.

rehnqgens Eiigentium numerofis fi

*

1ti

b xX

feri

r

Is vero inprimis operam dedit, ut quam maxime placeret Po

Qre

que hicantea ob(Lri&us effec, ut ele&ionem fuam Regi denunciari curaret , ejus-

an]

que coníenfum & confirmationem decenti ratione expeteret; tum certe immu-

o

tata apparebant omnia; nectam Papa Romanus, quam futurus Imperator hunc

illico de fuo faftigio ac nova dignitate cetiorem reddebat. — Vix enim occurrit

in vetuítis annalibus ante Lotharii ztatem exemplum , unde conítet, Reges

pr

Teutoniz przíuli Romano vel fuam ele&ionem folenni ratione indicaffe, velad

I

id fuiffe more, aut lege obligatos. ' Lotharium vero id feciffe, utique Dodechi-

&U

ni, qui Abbas erat S. Dyfibodi, teftimonio liquet : Legati, inquit 5 pro coz-

K

firmando Rege Romam mittuntur , Gerbardus Cardinalis Cameracenfis & Virdu-

ucnifis Epifiopi. .Qui locus Prafidem commovit , ut Jibrum de beneficiis a-bïiliu(fri

t

lho--

&

D

ss

74

ii jä;t Pederii Efgfïoräli!:

s

307

VN

3

)N

Thomäiio vulgatum r

aritlimum alioquin, pauciäkque cognitum ad Lotharii zeta-

d-

tem referret, — 1n eo quippe fequentia occurrunt:

Rex, quem eligunt ,. "Teutoni-

[

u

ci, cum Romam «adit ordinari, faecum ibunt de jure fex: Principes, quiprimi fent.

u

ám ejus elelione , st pateat. /Apojlolico &sc1s. JusrA ELECTIO. Exiftimavit Mar-

T

quardus Freherus , librum de beneficiis ad Saxonicorum Imperatorum tempora

Wi

effe referendum in commentario ad conftitutionem Conradi Salici, quam is per-

»

eram pro fotu Caroli Craffi habuit , emendatus proptereaa Schiltero & 1. C.

jl«

Schurzfleifibio peculiari hac de re differtatione. In quo fane vix erat Marquar-

l^

dus, (i Lotbarium Saxonemintelligat. Nam neque fub Ottonibus, neque Hen-

7

tico S. neque Francicis Regibus de jufta Regis electione Apoftolicus cognofce-

bat ; fed hi potius de ejus eledione dijudicanda arbitrium fibi ex merito füme-

(

ban, Atcum Lotharins inciperet regnare, Rex catholicus & pontificia fedi

il

devotifimus, mos hic invaluit, ut Papz confirmatio, feu approbatio quzre-

retur, Primaquidem hujus reiftamina in Rudolphi Reinfeldenfis eleCtione in-

veniuntur : quia Synodo Romana confirmari petiit , Paulo Bernriedenfi id non

folumadfirmante, verum etiam ipfis Rudolphi literis comprobantibus, quas

ul

iil

[

cum Grego

rianis in colle&tione conciliorum Labbei & Coffartii effe editas peri-

lii

li

£ioribus con

(at. Cajusveftigiis quum infifterent Lotharius, Conradus III. &

j

l

Fridericus Babaroffi, viam fibi ad majora aucu

»

z

pandä*þaratam inveniet ?&uti(ïi-

yii

mus Petri vicarius.

$, XXIL.-

à

u

)

Neque enim is negabat, "T'eutonicis competere jus eli

gendi Regïs & fufuï

M

riImperatoris: potius is fammopere flagitabat, ut vanefceret fucceffio, & ad

ii

ele&ionem liberrimam rediretrestota, Eo quippe paCto nonfolum interregnis

t j

locuserat; verum etiam conjeCtura capiebatur haud vana, Pontificis aliquando

j

—— MRU

inter diffi dentes, ac de imperio certantes Principes fore arbitrium : cum isin.

terea nulli Regum fuam ele&ionem, ut olim, figni

ficaret amplius, fed velfe-

um

cure expectaret, donec ab ele&o Rege emitterentur Jegari obedientia , vel eti-

am liberior fibi ob un&

qus-

X

iogem expeditam examinandi Regis perfonam facrultas

n

oiïerxigftür.

$. XXIII.

r

EE

cal[m

Id (ertum, non illico ungu

es fuos oítenta

ffe Pontifices, quidveinde in-

Rggfi

rzjudicium eligentium Principum confequeretur , enuntiaífe : immo diffimu-

-

labant ifti fedulo, qus mac

hinabantur, ufque dum occafio effet amplificandi

v

l

au&tor

itatem fuam vimque imperii , ac Prafulestandem dominarenturambitiofi

.

& dialectici, i

n quibus principem fibi locum vindicabat laboriofisfimus Innocen-

j

X

.

f;/dl[

tius m. de quo mox adferentur plura

Ddd

m

/

s.XXIV.

j

—

354

GRIINDLING de can[fu - origine

8

"

6t X 1NS

s

| antiíliti fno i'uïaïfön-

Neque enim filentio prateriri debet , ipfos Romanos

rado IHI. multum negotii faceffiuiffe , affe£tantes, Arnaldo concitore, veterem

rempublicam , coníules, fenatum : nil reli£turi Papz, nifi oblationes & qua

facrze functioni funt annexa.

Necdubito, quin ad finem Arnaldi adfeclz fuif-

f

fent perventuri, fi Rex Conradus eorum petitis velificaffet, ad quem litteras

[

Sed obítitit S. Bernhardi au&toritas, quam

dedere OttoniFrifingenfi recitatas.

K

pofthabere non poterat Conradus ejus commendatione Teutoniz diadema ad-

eptus ; cumque jam Itali eum venerarentur, nec Burgundi ejus imperium re-

d

fpuerent, fpes erat, nec Romani aliquando Imperatoris elogium defuturum :

uamlibet obfetvaverim ; Eugenium 1II. in Franciam digredi màluiffe , cum

Q

nulla fibi in urbe fecuritas conftaret, quam confugere ad Germanos,; quibus.

a

reddere jura' fua non folum detre&tabat, verum etiam omnem occafionem de-

L

vitabat, ne vel minima iis de recuperanda inveftiendi facultate cogitatio inji-

t

ceretur : Conrado intereain Oriente cum copiis fuis tabefcente, ac Pontifice

qt

in Regis abfentia "Treviros Metimque excurrente, usque dum Roberti utrius-

que Siciliz Regis auxilio Romanos rebelles expugnaret , pacem

i

que cum iis fuþ-

q)

finem Pontificatus cþmpggeret.

-

$. XXV.

*

Ex quo fa&um, ut, dum C

onradus extta Germaniz

fines agenä, nec Ita»

liam, nec Romanam «ivitatem inviferet, utraque gens, Longobardica puta ,

qu

&&

& Romana criftas tolleret ,' Friderico Barbaroffz patriorum jurium tenaciffimo

«

Principi intempeftive repugnando.

Notum quippe eft, quam is caftigaverit

i

Mediolanenfes Sicherium legatum fuum male habentes ; nec latet, quantali-

bertate Romanos reprehenderit, in cos exprobrando iis. füummam audaciam,

qua infatuati eleCtionis fibi jus adferebant, fuo fine confenfu neutiquam coro-

nandum fomniantes Imperatorem. — Nolo ex Ottone Frifingenfi & Radevico

adícribere, qua huc pertinent, nimisenim nota funr, ac vulgaria certe. Hoc

p

áfferam, ipfum Hadrianum IV. Friderico infinuaffe, futurum, ut magis fit

j

perfpicue cogniturus refratlarios Romanorum animos. In hoc enim. Pontifex

hi

omnino jam confentiebat Imperatori , populo Romano nullum jus effe fuffragii,

1

fiipfe approbet ele&um a Teutonibus in Italiam dudum. — Quin timebat Ha-

drianus, ne iidem cives ad ulteriora conniterentur, & quemadmodum Eugenii

:

lII atate faCtum , veteris reipublicze formam ànimo complexi turbas darent

denuo. [ndeufu venit, ut Fridericus I, Imperator & ltalis & Germanis con-

tradicendi facultatem negaret , eorumque jus eligendi pro nihilo duceret , Lan»

gobardos & Romanos ad vi&tricia Ottonum arma & inita. cum Germaniz

]

rinus

q

Regibus focdera revocans. — Dubitantes hac d'f veritate Guntheri Ligu

i

T

355

*

d

D

Ihiosz , fezz Fæde?zl- Efefl—qml&.

cö.n;V;QCat;-

:

-

teducat.

"ümulatquc Raäevicus emphatica Frideric;,-verba referens in via

V

$. XXVI

»

Verum tamen, utut Hadrianus, cum inter va

ria folennia unger&t Fride-

ficum Ahenobarbum, infeftis Romanorum au

fibus neutiquam favebat ; tamen

$

quidve confilii interea intra

ex p

oft fa&o apparuit, qualis is effet & quantus ,

Romanorum

Prafulum pe&toralatitaffet, — Utiqueenim ho

c recenfendum loco

eft, quaslitteras i

lle ad Imperatorem dederit, cum hic in pejorem partem ac-

W'ilhelmo Siculo fe inconfulto initam , eoque prohiberet,

ciperet pacem cum

aut ulla de cauffa ad

ne quis colla

tionem beneficiorum a Pontifice expeteret ,

Hinc enim debas , inquit , gloriofifrme fili,

curiam Romanam fefe conferret.

anteoculos mentis veducere , quam gratanter ,

ö*' quam jucunde alio. anno mater

txa facrofantta Rom. Fcclefía te suscEPERIT,

quanta cordts affeblione tratias

DINEM

coutulerit, &* bonorís, c

verit, quantam D1GNITATIS PLENYTU

u

qualiter YMPERTALIS infgue CORON.E

libentiffeme conferens , beuigni|jumo

i

"

é

vemio f u fablimitatis apicem finduerit , confovére uib

;'l prorfis 'ejjïcifns ;

b

o cagnofceret ebviare.

-:;zafl regia voluutati vel in minim

$. XXVII.

S

dum commotus eft Imperator , fimulat-

Quibus vetbis vehementer admo

dl

queini

ram verfi proceres, quodanima

dverterent, Pontificem exiftimare , fibi

deberi

diadema, fuumque beneficium effe imperii Romani apicem. Et verum

eft , nunquam talia fuife audita palam , necquemquam antecefforum fimilia ja-

j

Bitare aufum. — Non referám , qui in Vefontina civitate propterea coortus fit

i

eumultus: fate(t, Fridericum illico fuum nomen prepotuiffe pontificio, fimu-

D

latque cum proceribus in Italos decreviffe expeditionem folennem ac Raynal-

dum Colonienfis Ecclefre antiltitem Cancellarium Italiz conítituiffe , negans

"u

D

ac perregans a Longobardis & Pontifice in Teutoniz Reges aliquid coxj:ferri à

o

prater un

&ionem, quz legitime ele&o absque mora fit impertienda. — Ne igi-

leram amplius ejusmodi illepida efutire auderent fucceffores Hadria-

sk

tur in poí

j

ni, obnixe fecit, ut penes fe

eff:t confirmandi Pontificem jus, non autem pe«

tu Imperatorem. Hincinter O&a-

4

'nes Papam confirmandi & ungendi pro lubi

f

vianum & Rolandum, quorum pofterior Alexander III. priorque Victor III.

[

li

" appellabatur,

medium Ífefe cum optimatibus interpofuit, definiturus cum au-

bendus? Et fateor paraftatas Alexandri

t

&oritate, quis pro legitimo Papa fit ha

o

TII. id inprimis non (ine fpecie urfiffe, Alexandrum a pluribus cardinalibus effe

"d

'ele&um Romz; Victorem a duobus, qui non conficerent ecclefiam Romanam,

'eujas non effec defitura fides.

Unde in propatulo eft , nauci eos feciffe impera-

n

1]

evanuiffe, cum inveftiendi facultate fefe

fd'rium jus, ,qukod €o ipfo credebant

Ddda

abdi-

m

$

3956

GUNDLING de canffa c origine

A

E

r

fro:

abdicaret Henticus V. ad incitas redactus a Calixto II. hiomine ploten—ti .ac va

cum interea accreverit fibi jus examinandi eleCtionem re

2

giam, juíta ne fuerit.

z

illa, : & ad amuüï;n. exacla ?

$. XXVIII.

.

A

Etfi igitur Imþerator omne

m lapidem movit, ut, depre

—fï*'o— Ajlefkþandro ;

li

Pontifices iterum ad priftinum obfequium reducerentur ; fecit tamen vigilantia

(

Alexandri, fecit externorum Principum zmulatio, fecit totius Longobardici

fi

regni rebellio , fecit denique fuperflitio , ut is omni fpe abje&ta Venetiis tan-

dem reconciliaretur Alexandro eumque pro vero Papa, Saxonibus-nova iterum

molientibus, agnofceret, . Inprimis autem externi Reges ac regna zgre fere-

!

bant, arbitrio folius Imperatoris vicarium Je(u Chrifti ac judicem ecclefiz vifi-

hf

bilis deponi & probari, deflitui ac confirmari. — Qui Sarisberienfis epiftolas -

lg

diligenterleget , idargumentihaud dubie inventurus eít,

pluraque alia, quibus

di

Teutonum arroganciamv ftolidosq

ue, ut loquitur , aufus depingit.

fi

$« XXIX.

C

Undenon mirum, moram ncxuiffe Pontifices aliquandiu, antequam Hen- -

Tu

ricum Barbaroffz filium coronandum judicarent in Romanorum Imparatorem,

D

Quin noluit Urbanus III. eum ungi in Longobardorum Dominum; eoque illi

valde difplicuit, Gothefridum Patriarcham Aquilegienfem dictum Henricum

diademate cinxiffeeumque a Patre Auguílo , Teutonicis atque Italis appellatum

tü

Caíarem. Minimum Radulphus de Diceto Scriptor Anglus rem ita 4» Pzagi--

nutm bilteria memoriz prodit: eftque id veri perquam fimile, inprimis (i Chro-

t

nographus Aquicin&tinus cum Radulpho conferatur.

Hoc certum, Urbanum

IlL. toto vitz fuze tempore Henricum pro Rege Italiz nunquam habuiffe , Íed

K

omhes, qui inaugurationi intererant , epifcopos a divino officio fufpendiffe:

