te privilegii , à Frid. I1I. ipfi impertiti, a0. 146 5 im 22- abf. v 35. p. 28.feq.

atque Documenti infinuationis in Camera Imp. fa&e d. ao. 1605. tbsd. . 62.

p6

RAFVENSPURGUA aGionibus adverfus femet intentandis, in prima

Amma*ms!

bus refpondet, aut feptem Senatoribus juratis, exiis

umcnh&

inftantia, coram tri

quz libent, circumjacentibus Civitatibus , à Ravenfpurgo ad (emet togatis,

4 W W

nechon Ammanno fuo; per privilegium expre(fum Sigismundi, d. Ao. 145 4.

uj

j IUXH

im 35. abf. . 25 p. 222.[eq. Idem omnino etiam obtinet quoad ROTHEN-

i00*

u

uCl

BURGUAM ad TUB ARJM , per fimile Imp. Sigismundi privilegium, d.

"of

axim,

bt 10)"

Aof 1422« Un « ab( p io. P,. 241.€8 342. uec non confirmationemM

II:ad

p

-

um

$86

HILLER d;' Ciostatum Imperii

1æpifümi |

confideratis, cum aliis intercederent Inïþcrii Ordinibus; (z) 4-) Judicio-

uroqie i

&3m ímreri longinquitas, é contra veró negotii natura pra(ens expoícens re-

medium: $) Proceffuum in fümmis Imperii noftri Tribunalibus, variis ex cau-

vovetla it

j hoc n

fis promanans diuturnitas, (4) in ejusmodi litibus omnium maximé peiiculofa:

Moijetati

(£) 6.) Comiffariorum Ca(areoram minus accepta qualitas. 7.) Eorandem

diüterpot

. Umy ^ ESEE PUR emersampanos ceccseaieg.

fzpiffimi

iquefor(

Jrsua g GA A

.1I. ad. 1576. ibid. n. 18. p. ;;;.fe:ä; UBERLINGA tanqu

am forum imme-

diatum, prater Imperatorem, atque Advocatum Sueviz, tres agnofcit Civi-

gle&u

tates: Conftantiam, Lindaviam, aut Ravenfpurgum: vigore privilegii , à

|

lloni

Sigismundo impetrati, Ao. 145 s. im 4 , abf, ». . p. r42.€8 145 124-

(j

an,L

PFA, Scultetum fuum, & $. vel 7. Senatotes, ex 11I. Imperii Civitatibus,

trii

Spira; HallaSuevorum: & Heilbronna : prout de hoc teftatur. Privil, Car.

V. Imp. d. ao. 1 545.ap. LUN. (f r2. abfen.is, p. 64 feqg.VVIJNDSHEMT-

IT

UA4 , faum fimiliter Scultetum , nec non Confules atque Senatum Civita-

Cea

tum Norimbergz : Rotenburgi ad- Tubatim : & Dünckelfpühlz : juxta

P

Catoli V. Diploma, d. ao. 1 f45. i? €3, ab[. ». 17. p. 674./eg. Ultra has

fj

emnes & fingulas hactenus recenfitas, & OFFENBURGUM : GEN-

fras

GENBACUM : atque ZELL. am Syammetébad) 7 tanquam Auftrega-

a

les Judices agnoviffe Argentoratum, & Schletiftáttam , ex AGisinformae

()

Col

lat

ti íamüs Cohventüs Civitatenfis , Ao. 1€ 14. Ulmz habiri , hifce ipiis Ci-

vitatibus, ab univerfo Collegio commendatitias ad Imperatorem, pro

Cot

clementiffime confirmandis illarum, uti omnibus , ita in fpecie primz in-

O

fantiz , Juribus

bis

teftantibus.

; privilegiisque ibidem produ&is,h datas fuiffe literas ,

Mi

(9) Prout hoc fspr. à nobis oftenfum ad $. 15. i» »ot. Bit.v. p.2r.

)

(x) Prout hoc ipfum non íolum ex claufulis patet, in plerisque privilegiis

077

confpicuis : CPBa jemanb 3u bet gemeinen Ctabt uno Commune:

hi

It. als oie $Dbrig

Feit íin Gadyen bad Conmus ub gemeine Ctabt

(r) a

belangenb / &sc.

Verum etiam exindé, quod nec Comites atque No-

hab

biles Auftregarum gaudeant foro quoad controverfías , ipis cum fubditis

tlf

fuis intercedentes : nec ipfi quondam Principes eódem gavifi fucrint,

i.

ejusmodi litium intuitu

» &nte O. C. d. ao. 155 g. p.2. n5r. «. $. Utb follen

lttt

foldye 9luátrág /

18. Conf, HENRIC. COCCE [US, ;» Diff. d. -da-

Jfregis $.23. p. 11.

3

DT

t i

(4) Vid. que habet BERNH

. &djuls/ 5» Df 4. amicabili Ccipgpg/ïtione , |

Wtj

€4p. 3. 506- pev tot,

ü

( Cüm eainde inteflina plerumque oriasur commorio ; publici boni ne-

bt

- gle&qs :

&

— fudicio amicabilis.

"-

d

fapiffimi exceffüs, liiumque procraftinationes :

(c) 8.) immenfi ut plurimum

|

Juco

,

utroque in cafu, impendendi fumptus : (2) 9.

)

Concordiz inter femeteó ma-

QR

dum ftabilimentum : I

o-) quod, fiquidem cauía con-

dertan

gis hoc modo concilian

tlj

trovería ita comparata €

ffet , ut inquietata Civitas conditionem fuam Cafarez

M jeftati adaperire non

auderet , illud , amicabilibus remediis fruftra tentatis,

Qtündem

ab interponentibus,majoti probabiliter cum fru&u,fieri po

ffet, quàm abiilla:(e) &,

Eee€e 2

XXII.

WeacUDOAG9uue QUGAMO OOENUS. CUR

fique for(an fuerunt aliz.

nl

ue tumultus tandem , bellaque civiliaerumpens malum, ever-

TTE

gle&us : inq

*ïlü'ïgix ! )ä

lioni facillimé, de

(tru&ionique integra Civitatis, anfam prebere valens.

(c) Quemadmodum de hoc ,

preter quotidianam propemodum experienti»

IT

am. Lirerz tcftantur abundé , à Civitatibus I

perialibus , ao, 1597. in Co-

iab

mitiis Deputatarum Civitatu

m, omnium nomine, a

d Imperatorem ícrip-

t temporum) Commiffariorum

DX

te : quarum (uii ex Adtis illorum appare

baf (ieit 9teidps. Citabten

a Cntt

Czíateorum intuitu , fequens erat tenor $

laben ! unbexamiiten:uno

$ie SSürget mit be(onberen

C pbett be

lg : vt

ibuen

be) boben GCttaff

e

felentium smponitet tbáten $ bie 24agi-

Ul

: unb in bie Babl GCacben (id) imeu-

M: (EN.

ficat$z

Sperfobnen entfeBen

9 a(8 Ir/peHlores (eten / C$c.

j Al

citen $ fid perperetten / un

em 9tatb ber Ctabt Gofis

(4) Cont. be

n 7ransabhions; Rece[s

yifedben b

jsinhrt

(at / Ut5

oenen. adbt ebrlidben Gilben

bafelb(t; untet(oiebenet

firpin

Coztroverfieti bal

ber/ d.ao. 1691. ap. DN.

LUAIG, in be8 Seut(d)en

iorem, p

tet Cexr. p. (tt2o. Qb[. ».12. p.$21. ver-

"

QR eicbe /erchrvs, P..5p.«. nb Tefs

füt bi

e gefamite CtabtStub unb bienfid)

Tu

bis:tunb abet bepbe & belle

etitet Juconvenientien unb Fo(tbaret

if lt

befunben / gu £vistung allet f

(c:bipertidyet Comm

Jffioen/obet t

nLeventum

beforglid)erG eridytlidyen

Proceffe , Me differentialen P

untle

butd) eine amicable münblid)e Com-

r

Jerii

emunication , MnD Detlangte

Transatiion oD tibglid) $u erIebigen / &c.

ut Conventus Civit, Ao.1614. Ulma

( mm

] (e) la

enim hac de re Receffus loqui:

habiti

: uno. Dett interpor.tenDen

Gtb» Step» unb 91eic)$o Oitábt

TM

tiod) fernet aufgetragen oD

t£ben/ ?

8 fie ber(teben murben / baf

i lod

li

bie £ 5rigeit (o bonibrer re

belitenben QSutger(dyatit angefod)s

S9infiegen / au8

Surdt bet ob(bmebenben

' fucrts

ten/ ibe Sootb. unb.

Saje

(tát nidt flagen bórffte; bag

TT

(Sefabt; bet 9tómif, Sapfetl.

B

7

an ibtet Ctabt / ble mre

pomten

$e Citábt (oldbe berridhten : bie

befunbene 2Sefdbaffenbet

f

bet 9. $. 9X. Unferim

alletanádbig(ten

ertt; alébann/ mann an

bete eingemanote gütlide 9Xtittel obtis

WWM:

pe/entbeden/ tb umb bero geredtes

oerfánglicb ; abgeloffenfe

j

$apferlides Gin(eben an

langen follen.

glcäl"'

HbeMANN de AFan Competente

XXIL Ad Juris nunc quaítionem deduceret nos ordo: An nim.,licgtä

etiam inire potnerint ejusmodi conventienem Civitates Imperiales? nec non ad

lqn

Subjedi, cujus in favorem Judicium hoc amicabile introdu&tum : Objedii ; Fi-

?i

nis ; Efe&tus : atque Affinium confiderationem ; Veram enim veró in hacte-

ii

nus adductis (abüttere, vela3; nolentes volentes contrahere , non una cogie

4lt

mur ex caufà.

Cum autem in Tractatu peculiati plenius paulo eadem deli-

neare B. C. D, conftitutum fit nobis , ut laborem hunc eó majoti cum fucceffa

l

hu

dpithoy p

queamus fufcipere, omnes & (ingulos Liberarum Imperii Civitatum Proceres,

tpuertt ,

& quibuscanque Earundem emolumenta curz funt cordique , ed qua par eft ,

animi precamar fübmi(fione, arq; obfervantia , quz in hac ipfa materia, vel

| dam [ prm

ex publicis Civitatum adis, velalia quacanj; ratione adhucdum deeffe depre-

| tj R

hendent, ea propensé nobis communicare, fuorumque Archivorum clauftra

| Ul du

eatenus referate , eoq; ipfo, nos, defendendorum Jurium Civitatenfium , non

E7 n

minus ac diícendi , adrnodum cupidos, ficubi aliquo erravimus in loco, melius

inftruere ne dedigaentur. — Etunt illa infigni omnino nobis incitamento , ut Il-

Prtutpn;

LA D]

larum io gratiam , de Homagio à Civi:atibus lap. $. C. Majeftati : nec non :

de homagio, Civitatibus Imp. d Civibus fuis quorannis praítando : ut & de

fingularibus quibusdam Civitatam Imperii, Religionis intuitu mixtarum Jari-

bus, jammodo booam partem congeíla, publici Juris facere

, in longum di-

laturi non fimus.

;2

Om

TANTOUM.

Iu:

9.

Wngunt,.

XVIII.

tuete. (

THESES

a$

4l mod

977

Prtibus i

Viüm g,

FORO COMPETENTE NOBILIUM

Teublics

IMPERIILIMMEDIATORUM ET EO-

!! hotum

] "ts

. RUM PROROGATIONE JURISDIC]

NIS ALTERIUS

Nipetdo

Planü L P

PRO LICENTIA defenfa à

i Ponu

V

GEORGIO LUDOVICO HOFMANNO Norimbergenfi

&

W [/7

ALTOREFII, 1723.

RO.

$

V e

N

Nolilium. Imperii Immediatorum.

$29

i

fs ii

PROOEMIUM.

d

I qua efl caufa in judicium deducenda , ante omnia $s , qui eam movere

d.

vult , exploratum babeat , quisnam (it judex competens , ceramquo lis per-

hadte

trallarü. debeat , ne . [i minus caute in ea ve procedat , prafcriptione fori ab

! Uf

altera parte. oppofita , inanem [e operam xava[fe experiatur. — Commndum

T

boc mmihi $a mmentem venit, cum . differtationem inaugnralem cogitarem ,

fl

atque non plane inutilera laborem me fu[cepturum [peravi , fi t befibus quiburdam

N

exponerem , ubi ANobiles. Imperit immediati forum [ortiamur y cui tratlatuum quae

D

dam de prorogatione jurisditlionis alterius Nobilium. fabjungere volut : quamuis

TE

enim jure Romano expeditum fit , ut. ff quis maior. vel «qualts fetiiciat fe jmrio

tamen cum flatus Germanid

Á

diélioni. alterius , p[fre ei , €$ adverfus eum . jus dici

y dul

atque modus rempublicam noflram adminiflrandi , multis parafang

i5 diflent ab in«

m n

flitutis Romanorum , maxvmi nominis fureconfultà , non fine vatione promifcunm

yxo,nelt

prerogationis n[um in Germania in dubium vocarunt, — Ceterum boc qualecunque

to, ul

inflitutum meum in speliorem partem , ut. B. L. interpretari velit , enixe rogo.

1

nec :

SECTIO. L

v:ütW

De foro competente Nobiliapgxlmperü Immediaterum.

um J

lu ;

Orum unde dicatur, nonuna omnium eademque eft fententia. Iáido-

rus $£ c.10. X, de F. S. a fando , Stephani £» tr. de jurisdilione L. 827.

5

.

alii vero aliam hujus vocis derivationem fibi

n.6, a ferendo deducit

fingunt, quas tametr omnes recenfere, aut, qua probabilior fit , etenebris

erüete, füperfedzo, cum exinde nullam orationi mez lücem feenerari poffem.

Pari modo hujus loci non eft expedire, an fecundum purioris latinitatis regu-

las , farum aut ferus dicendum fit : fufficit enim, utrumque juris. noftri inter-

preübus in ufu effe, — Varias bujus vocis fignificationes qui noífe velit , adeat

Feflum de 77 5. ubi fex refert, ex quibus ea hujus loci eft, qua denotet lo-

cam expediendarum litium , juxta c. 1v. X. de F. $. Diverfa hujusmodi loca in

republica, quo expedita fit juftitiz adminiftratio , conftituuntur , atque fingu-

lis horum faz perfonz fazque fübjiciunrur caufz, qua fi confundantur, fo-

"

in quo litis tra&atio

rum incompetens , e contra fi congruus judex vel locus,

peragenda eft, eligitur, competens dicitur, quo fenlu vox compet

ens ab Ul-

u

piano L. p.de. jusssditi. L. 35. $.2. de procur. ab Heraclio s rubr. T. 1H, C. L.

& a Pontifice & rabr. tit. 1. L. 11. Decret. a Juftin, n rubr, 152 12. L. 3. C.

ufürpatur, Exha&tenus addudiis facile forum comperens definiri poteft , 2»od/ii

locus congruus , exercendis litibus a jure deflinatus, Ceterum, cum plura & fubor-

7

dinata reus fora obtinere poffit , de iisquoad Nobiles Imperiiimmediatosin hac

1l Varios

n.

S'c&-fx—one ero follicitus,

;ccg

$920

HOFFMANN de Frre Cornpetente

|

atame s

II. Varios quorundam luíus circa derivationem mobilis collegit Noldäl;?

unforei :

de flatu Nobilitatis. eiv. c. 1. concl. 1. && Limn. e» 7, P. L.6. c.6. proprie soile

hufíce, ci

eximium quid atque pra(tans fignificat , qua praftantia in rebuspibl, pro di-

alto defte

verütate earum diveríümode accipi folet.

In praefend, cur

n

€ Nobilitate

Germanica fermo fit, ea ex moribus Germanorum omnino etia

v

1 ztimari de-

t fngali

tttüt, faen

bet. Collocabant autem ifti ex genio fuo przcipue in bellicz virtutis ufu. &

nbl imm

gloria pr(tantiam atque nobilitatem , quam divitiz ut. premium fortitudinis

fequebantur ; quum etiam magis magnorum ingeniorum- (tudium praclari fa-

u regio j

ib formgla,

cinoris famam quzrendi accenditur , fi ad Pofteros fructus laborum faorum

(oin prafe

redundare folet; ita & hac'fpe avimi laudis avidi apud Germanos confirma-

! ittoto t

bantur, Teftem hujus rei citabo luculentum , Gregorium nempe, Epifcopum

Tutonenfem, qui :» L. £. c. 29. bifforia fua Fredegunden reginam , duos cleri-

ttttt tobi]

, Pium five

cos , quos ad internecionem Childeberti emerat, (ic alloquentem inducit:

Hdiptiari

Confsderate [apius fortes viros àn bello corruere: unde munc paventes eorum mobiles

Atüm facieg

effets , opibus. vmmmenfis: cuntlis fapereminent , cuntlosque pracellunt. — Re&te ita«

magu;m '

que eruditiffimus Hertius nobilem-Germanum definit iz drff; de F. nobils feth.5.

UIni v tniee

$. $. cui pracellentia ab. Imperatore , bonis olim , ob praclara in Lellis facinora , ple-

rumque. affignatis , eff tributa, quam àn fabolem transfundere (; propagare poffit.

NY ctnife v

Ceterum fab voce sobiltum fuperior

Is temporibus etiam Duces & Comites

Mültia evi

il

intelligebantur ; ii vero, qui hodie.

impliciter hoc nomine veaiunt, olim

!t domiio

ingenui , quandoque liberi homines , milites abfolute , & (1 fe principi vel mo»

nafterio ad minifteria nobiliora obeunda addixerunt , minifteriales audiebant,

"itcipe . t

t Cerig

Germanico vero idiomate (belfnedyt / 9Ibel(d)alc&; Syien(tmannet dice-

DEDT

bantur, de quibus titulis plura fingularia congefferunt Car. Cangius :» Glof-.

Ql fare

fario , Schilt, is comm. ad

J* F. A. c. 1. Hert. de F. N. €$ de boms propr. Beold.

sn. thef. pr, voc. 20oel.

"Y

Wf E

t

uj lf :

Ill, Generaliter in Imperio Romano - Germanico nobiles dividuntur in

à

mediatos & immediatos : illi funt, qui Imperio mediante principe aut alio fta-

tü , cujds fübdiri fünt; parent , vocan

tur fanbfaffen / & in Saxonia fubdivi-

lV. d

duntür in Schrifftfaffios, Gotifft

$

! tbl f

ob(er QGUB[CD' (faffen; & Amtfa(ïios,

4

Mopof

S9(mtfaffett 5 hi vero Imperatori & I

mperio ita funt fabjecti , ut alium ftatum

i

pro Domino aut Magiftratu non a

gnoícanr , bie obne SWtittel bem 91eid)/

V

T ii

unb feinem anbern Süt(ten ob

et Syerti untetipot(fen / ut in R. I. Spir.

] aïlame

l& 471. 15 42. VOocantut, conf, etiam R. I.

» Ptelixi

4.1515. $. lnb ín. folcben Stiee

Den2c, & in Franconia, Suevia & ad Rhe

num deprehenduntur, a quibuster-

lo

Pt i

ris lzepius in LL. Impetii denominan

tur , v. g. in R. I. de 4 1500. toa8 tnàtt

Áv

mit ben Süitterfc:bofften

lls

W

N

$5 Standen/ Cdwaben unb Stbeinlanben

!d tte

&

banbeln foll. & ia L P.

V « art U. $.17, Rationem, cur m his partibus can-

tum

lii

ANobilium: Imperii lanmediatorum.

$91

du

Niden,

tum Üloreat nobilitas immediata, quidam ab interita Auguitz familiz Hohen-

(it wl

ftaufficz , cujus progenies in Conradino A. 1268. d 29. O&obr. Neapoli de-

od

collato defierat, ducunt : alii altius ad(cendentes leges (ubjectionis refpiciunt ,

(obitat

quz fingulis Germaniz populis, primum cum regno Franciz orientalis adde-

miti de-

rentur, fuerunt latz , & exinde profluxiffe conjiciunt , in di&is terris tantum

r &

nebiles immediatos inveniti , quia in iis officia ita & minifleria immediate reg»

itüdinis

no & regio fiíco

fuere adícripta, in reliquis vero provinciis mediatos, quia

hii [

fub formula , st mediate pareant,Francorum agnoverunt imperium, — Superfe-

(torur

ne ea res longius me

deo in przfenti haíce ad obruffam examinare fententias ,

aime

ab incepto trahat ; interim, quantum conjiciendo alfequi poffum , ab initio

ïyïfcopum

omnes nobiles fexti clypei videntur faiffe immediati, quuim fabordinatio cly-

hus df

peorum five

ordinum nullam inter ipíos poteftate fübordinatam importet,

m itductt

Poflea vero . fenfim alia

Íed dignitatis gradus falva immedietate difcriminet.

r t

rerum facies inducta eft : Duces enim, quibus jam praclara in bello facinora

N [

magnam apud fuos autoritatem conciliaverant, propriam adaugere poteftatem

wlb

omni vi enitebantur, unde libertatem nobilium in quibusdam provinciis dam-

qntt

L

lh

num cepiffe negari nequit; in Alemannia tamen, quod Burgermeiiterus magna

dgdïf

I

v

indufria evincit, veftigia nobilitatis immediate femper etiam fub ducibus re-

& Conit

manferun. Tandem, Conradino funefta morte peremto, minifteriales Sue-

vim donationibus Phil, Suevi & OtronisIV. infigniter locupletatos , atque

i, U

principe tunc deftirutos, magna adepta libertatis tuendz cupido incefferat ,

]dPi vdtt

qudibot

unde ceteris nobilibus jundti alium Ducem tefpuerunt , & occalionem in li-

yit d

berum ac pulcherrimum corpus, quod nunc florere cernimus, coalefcendi

had&i funt.

Prolixius rem non deduco, cum Cafp. a Lerch 4e Ord. egu. Braun.

TTLA

itt 9[bel. Esropa, Burgem. im difeurf» 00 bet frepenSRcid)erStitter(eafft

y. ^

€tanb 1€. aliique, materiam hanc folicitiori jam explicatione in fcriptis

fuis illuftcarunt.

i

vidümm i 1

IV. In Thefi przcedente di&m eft, olim (

fub Francorum Imperio) om-

gbl

i (pdi

Bes. nobiles fexti clypei fuiffe immediatos, hinc non prorfus alienum quidem

m.l[äiüos !

effet'a propofito: ubi de foro competente nobilium immediatorum ago; rem

a fuis initis, & qua per temporum intervalla obvenerint viciffitudines , evol-

jf

i

vere ; attamen cum mihi fedeat, quantum fieri poteft, breviter omnia propo-

n

l

.

nere, prolixitati materiz non obfequor, ea tantum notaturus , qua ad ftatus

hodierni illuftrationem inprimis facere po[funt. Duz itaque periodi confti-

at

tuendz fünt, quarmm altera forum & rationem expediendarum litium a No-

dlbu;[Cf'

j u

bilibus ab interregno usque ad Camera ere&ionem, frequentatam, altera ve-

t0 ab erecto hoc tribunali exhibebit. Quod ad periodum primam attinet ,

j

tjus initium in a tempora incidit, ubi inteftinis motibus, respublica noftra

ar[,busm Id

atrociffime

Jr

)92

HOEFF/MANN de Foro Competente

L

atrociffime agitabatar, z(tuabant ferocirate animiplerorumque , & cum defi-

pu Impe

ceret Imperator, qui eos in officio continere poffet, vi & armis difc&ptabant

qpume p

am necf

conrroverfias, quz LL. terminari & jure debebant, ut fcriptores eorum tem«

porum , & ex illis Lehmannus in Chr. Spirenft L, F. c.95. fatis (uperque teítan-

(ccao t

tur, Intali rerum ftatu, cum boni, quos fortuna reliquos fecerat , falutem

tju falen

füam in di(crimine verfari viderent, nifi malo huic obex poneretur, pactis ad

It dirculos

mutuam defenfionem initis, ne aliorum injutia opprimerentur , fibi cavebant ;

tidationi

quo etiam omnia diffidia intet fe orta quantum fieri. poffet commodiffime tol-

Tida, vi

lerent , convenionalem fopiendarum litium modum eligebanr. Non fine ra-

tobiles [m

tone iaque originem auílegarum huc refert Conringius $» diff. de judiciis

Til

tb. 53. inprimis vero ganerbiatus , & iniis LL, judicialium conftitutio , qui

ft tobles

in antiquiffimis monumentisbfe 2Sutg«

Gaterbeneobet 9fbelid)e Otamme

tlo V, in

9[uéttáge vocari deprehendit Datt.

de P. P. L. 4 c. 27. », $5. tunc temporis

At de

inter nobiles frequentes erant,

& tempor

V. Solutum quidem interregnum , & Rudolphus 1. Imperator ele&us

tdhtc per

eft; nec tamen is, aut proxime íuübfequentes Impp. languentem refítaurare

QUX

rempublicam , aut armorum ftrcpitus & turbas compeícere potuerunt , diffida-

Ccittatis |

tiones enim , quz tunc temporis fi modo folenniter indicerentur , erant per-

-

»Denique

miffe , & campiones in judiciis, precipue provincialibus , quz nobiles fzpius

';mil'üm i

adire folebant, frequentatz non minimum reducendz tranquillitatis publicz

lm (lb

impedimentum przbuerunt , ut Lehm. £, 714 c. f9. & laudatus Dattius ciz, Lut.

wlig a,

c.15. late deducunt, Interim quo fecuritas in Germania magis magisque re«

Dobile $

duceretur , Imperatores in publicz pacis prz(idium , vel cum ftatibus, vel con«

'&Ol'l

fentientibus lis hi inter fe fesdera inierunt, — Orta inde (unt pracipue inter

LL oecia

nobiles faedera. Stelligerorum , Cornutorum,

Leonum, Fuftigerorum , Det

m Fa

GCtetner/ Syótner; £órven unb. 9Senglet

a3un

D/ v. Hert. de Spec. Rom.

P Md ]

Germ. Imp. vebuspbl. Cfc. Sei. I1, th. $0. & cum a. Sigismundo mandata ad no-

Utà, nob

biles, quibus ad uniones faciendas exhortarentur, emanarent, nata eít focies

Em

tas magna clypei $. Georgii, v. Datt. Z, II c, ?. ut taceam alias particulares con-

BI

fcederationes nobilium, quarum inftrumenta videri poífant apud Lunig. ítt

|

Müles 6

&D, 9. . & in fpecie quz ad Franconiam pertinent, p. Spec. Cont. 111 24 DI

|

Ha uniones , ut ad defenfionem ab omni vi injufta, & juftitiz cur(um promo-

|

ïum cOI

f

Ptbane

vendum dire&z erant, ita ad eundem finem melius obtinendum circuli f. pagi

|

conítiuüi, iis Capitanei f. Duces prepofiti, hisque Confiliatii adjun&i funt ,

|

Vl

l

|

t r

& ad dirimendas fociorum controverfias modus quidam auftregarum praícrip

tus eft, ut ex inftrumentis unionum a

pud Lunigium patet.

0ïdiuitim

T terz

.VL. Tandem mifere hactenus laceratz Germaniz reftituta quics eft ;

qut c

M;x. I..- —--emm cla'vqm !gnpg;ii

cenente A. 149 j. in Comitiis N ormatiz habitis,

Ws

: Pax

IN

ANolilium: Inmperii Immedsatorum.

$95

m

pax Imperii publica zterna, & (emper valitura Lege conftituebatur , & cum

xibint

optime ponderaret Imperator, quod videre eft in pref. O. C. de A. 1495*

m V«

eam nec firmam, nec diuturnam fore, nifi ere&ione fummi alicujus dicafterii

telite

occaíio tutbarum pracideretur, judicium camerale ordinatum , atque, quo

|lutem

ejus fuftentatio , & fententiarum in illo latarum executio promtior effe poffit ,

lis ad

in circulos divifum Imperium fuit. Ad hac tempora initium fecundz periodi

tractationis noftre fapra pofitum eft ; (eries itaque feque

ntium temporum evol-

at ;

(ecunda inftantia hodie

k

vénda, videndumque ; quodnam forum in prima &

i t

nobiles Imperíi immediati fequantur.

d

Vil. Con(titura Camera , forum in prima

inflantia etiam ibi fortitos fuif-

fe nobiles in dubium vocari nequit, v. $. 12. O. c. de 44 145. poftea v.a Ca--

i, qu

Ptty

rolo V. in O, C. de 24». tszr. Ípeciales conftitute funt auftregz , eaque con-

v

ftitatio deinde in O. C. 4e 24./577. qua hodie utimur, repetita. — Quum vero

co trempore fo:dus Suevicum, cujus magnam partem nobiles conftituerunt ,

gt tl

adhuc perduraret, atque ab Imperatore , qui magnum tuendz pacis publica

redurtt

momentum in ejus confervatione poneret, prorogatio urgeretur nobiles, qui

D ifíd

focieratis hujus membra fuerunt, coram judicio fosderis conveniri potuerunt,

»Denique collapfo hoc fasdere : queque pars nobilitatis ordinem faum (ui-

T

Vil

,mirum juftitiam adminiftrrandi, de quo in th. £. actum eft) (ervavit, & quos-

»dam fibi elegerunt prefides, 3u einem 9fufftbufg/ ut memorat Crufius £»

;; i

uinpi

saLlis anni 1534. L. X , p. J c. 1X. & ab hoc tempore rem feparatam habete

nobiles Suev. Franc, & Rhen. coeperunt , quod eo magis tunc fe exeruit , cum

uj n

LL, & ordinationes inter fe conftituerunt.

Suevica enim nobilitas A. 1560.

Jif,

«

LL. fpeciales condidit, qua a Ferd.l. co

nfirmatz funt, ad ejus exemplum fe

ait t

novam ordinationem confecit, qua

TU

edam Franconica componens A, 1590.

per Rud. II. & feqq. Impp,

confirmatione

s robur accepit, De Rhen, & Net-

o M

terav. nobilitate extat, Die

TTE n

9tbeit«unb OBetteraui(be Siittet o DtatbS»

Otbnung/ quam A. 1662. approbavit Imp. Leo

p. Praterea quidam pagi, pet

,diiie

ntio in th. . facta eft,

jos

quos res judiciaria expeditur, de quorum origine me

conficiebant , &c

!

fpeciales ordinationes judiciales, (ive aufttegales, ut vocant,

ij

ab Imp.

]H,h !

earum confirmationem cum conceílione privilegii prini : inftantiz ,

!

etebant.

(im 1

gi

f-P*n

VIIL Res ipfa admonet, ut quaftionem hic attingam , an finguli pa

ir

jl

per (pecialem conceffionem Imperatoriam

privilegium primz in(tantiz , &

n à

impetrate debeant ? aut , an

J

ordinationem auftregalem conficiendi facultatem

? in dubio rem re«

vi generalis ordinarionis Equeftris hoc jure jam gaudeant

Germanicarum colle&or Lunig. itt $.

9t. 9f P. 5pec.

adi

linquit diligens rerum

qül

:5auttad) dicit : Det

anäh

gbllls!

Cont, 11L. i in nota ad ordinationem lauürcgalem pagi

aníot

Piï

as

HOFFM ÁANN de Foro Competente

$94

p m

i, Di(po

» C antott .Qägwtacä bat feínt befonbet privil:gium primz inftantiz, unb

.0b $at eínige óer 9icinung finb/ Daf Derjenige Ort/ (o bajjelbs

vulis habeo.

»nid bat/ aud) feine GeriditissOrbnung madyen foónne ; jobebuups

M t rg, hu

»ten bod) anbete ínt Gegentbeil/ baf bte Stepbeit / eine Getid)tés

Wedemalli

»itrbnung au maden/ fdon in ber allgemeinen 9titter« Orbnung

tb Stitlet

»fattfan fundigef, Si dicendum quod res eft, fine dubio pofterior fenten-

itgltdyt

tia, nimirum in generali O. Equ. jus fingulorum citculorum j:m effe fanda-

g

t fut

tum, pro veriote habenda eft ; etenim in O. E. Franc. p 1. tit. 12. dicitur ex«

tot Cinfyi

preffe : &yfe 9loelidye Smitgliebet follen fid) Dberen in bes& $. 9t. 90.91.

twet tl

unb ÓDronungen betfcbener QBege Jied)tené gebraud)en/ ober aud)

Tuitif

ibte jebesttablige SIngelegenbeiten bep eitie6 jebers rto S5auptmann

ET

unoó Xátben anbringen. Si E. cujusvis pagi capitaneus & confiliarii de

tedorio (

controverfiis Membrorüm judicare tenentur, fine dubio media ad huncfinem

g*ll Tc ILP.

obtinendum necefaria ipfis etiam conceffa intelliguntur. — Interim id certum ,

tnaler, b

quosdam pagos jure füo non uti , forte , quia invidiofum effe judicant, fi par

Mth fig d

in parem jurisdictionem exercere velit.

ifeene

IX. Ex haGenus dictis apparet O. C. & ordinat. Equ. fundamenti loco

AMgelege

in tractatione de foro competente nobilium effe ponendas. — Exinde elicio,

! Britgenac

nobilibus loco prima inftantiz effe auftre

o

gas,

Sunt hz vel Legales . ordi-

| Yeto locis

nationis vel conventionales , illz ex O. C. funt judicandz, & pracipue 3. ca-

.!i

Datiotis ca

fus diflinguendi veniunt.

Nobiles enim vel conveniuntur zb actore primi

|

&regülü $

Ordinis, & tunc fecundum tit. I1E. p. 1. O. C. duplex via attendenda eft ; 1.)

Xl |

ut a&or fut Ordinis commiffarium , qui ultra 12. milliaria non a reo abfir, im-

110 Q,

petret, 2.) ut a&or a reo fibi 3. Eledtores vel principes impartiales, & ultra

1 2 milliaria non diftantes, nominandos poftulet, ex quibus deinde ipfe unum

tlipat, coram que ad du&um ordinationis cauía pertra&tanda ; vel IT. a pr-

ls eqm

U Q (

laus Comitibus & aliis Nobilibusimperiiimmediatis actione pulfantur, & fimilie

ter modus duplex, ut in cafuü praeced, in tit £. p. LT. O. C. praícriptus in-

t ( en

venitur, 1lI. cafus eft, fi a civitaiibus immediatis, vel aliis fubditis mediatis,

qui auítregis no

audent, conveniuntur. O. C. de hoc cafü nihil difponit,

D QQncrr

confentiiens tameir

h) ndi

d. vox eft , auftregas ceffare , & Cameram ftatim in prima.

Ut «

inftantia adiri poffe. — Sttyckio quidem £» diff:. de foro auffregarum n. 29. tati-

"Oa

ones, qua pro hac fententia allegati folent, non fufficere videntur , in fine

tamen ipíe fatetur, eam in praxi effe receptam, ac in Camera prajudiciis

Q Wto [u

probatam, tefte Myn(üng. Cesz. 7. O. 89. & Gail. £. 7: O. . s 17 - - 46. aliisque.

W ïems

| ll W lmpq

X. Quod a& conventionales auftregas attiner, przter conventiones pat-

u

W*læ.

"iculares familiarum etiam conferenda funt ordinationes Equeftres ab Impera-

toribus confirmate & confirmande per Cap. Leop. arz. 3. Iof. art; 4. & Car. VI.

Wl

ert. 18,

Vi

)f-äx

Nobilium Dmperis Inmediatorum.

$95

a

art. 1 9. Difponit hac de re Ord, Equeftris. Franc, quam in fpecie fermper pre

|

j

|

Hj

oculis habeo, cum de nobilitate Franc, inprimis mihi differendi animus (it ,

f

.L tít.13. hunc in m

odum : fo foffen bie 9Ioelidbe 9itgliebet » » ibte

ää

Qu

jebe8mablige 9Ingelegenbeiten Dep eines jeben Dtt$

3Syauptimani

er

u* 9táthen anbringen / iib niad) bet / bep benen Stitter

» Cantonca

yfetir n

bergebtacbten. er

ftet inftaoz, aud) Deliebt»unb publicirfett gu£»uti

ml

tedjtl. 9lustrág/ Orbnungen; unb anbet

ft Sratutett / active & paffive

T

?»n Ginbeimifcben obet Sluemádrtigen ob

e Vnter(dyicb allba tedbt

53

nebmen unb geben/ obeb mroani e8 Det Ca

tben. ZSe(dhaffenbeit nad)

1. tit. 10 C8 12. CÀ p. 1. tit.5.

t du

9iustvei bicfet Dtbnung erfotbette/ Cvid. p.

dyupom

oot bem gefamten 9tittetetatb/ obet einómoe

ile ben jebeemabligett

x cotllii d

dire&orio fíagenb botbringen, —Cererum. notandum , regulam , qua £&

ad hum

$. 1. 7: 11 p. 14 O. C. traditur, auffregas Legales cefJar

e , quando ad[ant conven-

im id t

tionalet , hic locum non habere, cum in cit. £. 75.

O. E. Er. vetb. feq. fofte

uica, t

betn fid) beten ín be8 Seil, 9.

Steid)ó 9ibfdyieben unb . £orbnungert

betfelener QBeg Oted;teng gebraudben/ obet audb ibtej

ebesmablige

adamentilt

Sinaelegen

Deiten/ bep eines jeben Ort$ Syauptmann unb Jtátbe

it a^

btingetaC, partium arbirrio relinquatur, quam viam cligere velint.

In iis

bitde i

la t

vero locis f. pagis, qui jus primz inftantiz non exercent, per auftregas ordi-

: ?æcïpue;e "

nationis caufz deciduntur , atque inprimis f:cqnentes fünt commifliones au-

j d

flregales, de quibus Uffenb. e jud. aul. C.15. Sett. L. fubf. L.

XI. Pertra&antur cau(z pro diverfitate auftregarum , vel fecundum mo*

j d

T

dum in O, C. przícriptum , de quoetiam agit Strykius i» fpecial diff. de pre»

, U

ceffa auffregarum , vel fecandum fpeciales ordinationes. auftregales a pagis five

circulis equeftribus confectas,

Sententiz lata ab auftregis executioni mandan-

niipe

tur, v, O. C. P. 71 tit. 4, 8um adpten/ &

ODE' F- l). Il titilggf; pog?-gl&!. ö

j Vf] Ut EPI"'

197 nifi intra decendium, f (umma appell

abilis fit, appellatum fuerit, tunc

AUA &lïmji*

g

enim fufpenditut , &

caufa ad fecundam inftantiam defertur, quam Camera &

diign

ob concurrentem jurisdictionem ,

(quod contra negantes late defendit Uffenb.

C. 10,) judicium aulicum con(tituunt, v.

'O. C, P. 2. tit. 6. & O. E. Fr. cit. tit.1g.

ii di(porïfh

r

(ed fi partes fententia in hifce fummie

um

p

ulterior appellatio locum non habet,

n Camera remedium revifioni

$, in judicio auli-

TE

tribunalibus fuerint gravatz , i

n n

l

co vero füpplicationis concedit

ur, in cafibus tamen in Árt. V. $. £6. L. P. NV.

expreffis , ab utroque judicio datur recurfus ad comitia,

quod jus etiam nobi«

uj

libus Imperii immediatis in cit, $. expre(feeftaffertum. — Non indiftin&e tamen

Í jJin'

giont?

€3, quz de foro nobilium in prima & fecunda Inftantia propofui , procedunt;

P [nf*

nonnulle itaque limitationes adjiciendz, 1,) videndum, an non caufa, qua

in-judicium deducenda, una ex iis (ir , quz tantum in judicio Imperialiaulico

ga

Ffff2

immediate

lf,l&

Md

$96

HOFFMANN de Foro Competente

l

immediare & in nullo alio foro tra&ari poffunt, de quibus agit Uffenb, dejud;

Xlil

4ul.c.10, & in his beneficia prima inftantiz-fupra recenfira non attenduntur.

hiliqm ordi

2.) Quia Camerz jurisdiótio non tantum in caufis appellationis , fed.etiam

jris egula

fimplicis querele , (qux nimirum ha&enus in tractatz primum, five in prima

!l adoris

Anfiantia in. judicium deducuntur, & quz in nullo alio judicio , aulico excep-

pindo,

10, ventilari debent) fundatur , omnino etiam harum ratio habenda eft.

eus, f n

XIl. Supra fub finem th. 5. in recenfione fori, quod nobiles immediati

ante Camerz eredionem ut plurimum adire folebant, mentionem feci judi»

prncipal 1

, targ, nil

ciorum provincialium. — Erat eo tempore magna adhuc horum judicioram au-

Gu tit, 36

toritas , poftea vero in I. P. W. arz. 7 $. $6. & A.1658. in monitisad Capit.

! f domint

Leopoldi ar;./5. de plenaria eorum , &

judicii Rhotwilenfis abrogatione fuif

d veríetu

€ogitatum , quz tamen confilia ad effe&um deducta non funt , quum ftatus, qui

tcurrendo

€a cx conceífione feudali Imperatorum tenebant,

maícule obloquerentur. v..

(rdin. Eq

Pfanner i» bifor, pacis Weffpb. & Limn. in Z .

T. F. add. ad L.1X. C.3. in»

; fica poffi

terim cum perfcrutarer, quibus ex caufis horum judiciorum autoritas ita fuerit

NI 77

imminuta , fequentes Schilterus in (peciali

fciipto oon oem Aay[erlicben

denumciang

£.ànó « Gericbt i Gdbmwaben/ quod St

rüvius £»

p.IF. oeo neuzeróffrre

ten bifforifcben uno politifcben ^trobivs &c. ex

I

M noR

hibet, fappeditavit.

G of 20

uod ea, quz in his judiciis fuerunt conclu(a

, à judicio Imperiali aulico po-

| lidri princ

tuerint reícindi

» 2;) quod ftatibus plerumque in F. data , aut iis oppignorata

fuerint, & deni

que 3

») quod concurrentem cum ftatuum jurisdictione habue-

ï timirm e

rint jurisdidionem.

imi, aur

In fpecie fi nobiles fpe&o,

