commiílum caderent, non tranfcendit pretium, ficque etiam iniqua non eft

$p«

pona ; ubi veró Vectigal tam magnum exigitur ,

ut nonies auCtum füperet

Wi n

commiíl posnam,

de ejus jure & obfervantia merito dubitari. — Nec eziz ,

(s j

inquit, // praterirorum temporum. velligalia attendimus , ea mens Legislatorums

lhtentiore

fuit , bac pena. durins quam jure commnuni receptum , imvehere, féd bujus duri-

Tholndi

zatem mitigare, idcirco contra flatuentium intentionem autlis Fetligalibus non

vel :7504[

facileoportet exa[perare flatuta. — Succedit autem in locum illins hac porma ffatutas

Vem, [4

tia , ideoque ejusdem regulis omnino cenferi debet , non fécus atque uulgà dicitur ,

Jerrogatum fapere nayuram ejus in cujus locum fuccedit. Conf.idem izqueffione

Operetur.

pralim. ad Comment. Tur. Lub. 9. cui fentenciz. eo lubenzius adftipulor, quo

circa flatutorum fingularium interpretationem eam femper prefumtionem mi-

Aimods

litare dicant DD. quà ftatuentes non poffunt aut debent, dici hoc agere vo-

TJUdicn

luiffe, ut nimium a Jure communi recedant , cum potius interpretatio ita fa--

cienda fit, ut facilius ad jus commune redeztur, vide Alderanus Mafcerd. de-

Qu Thom

f pof[iml

Jéatut.. Interpret. concl. 2. 2.62, (é44. & Maguific. Dn. Prafeszz Collar.

fttr &

Qüendo

Civilis cuma rece[J. Imperii Sett. XP. p

: 4« übi Sratusum. Hamburgenfe P. 4. a. 1

quoad ponam bla

f

P

hemis QH feibe dictatam ad ultimum füpplicium etiam.

extendi políle ex ea

H

dem ratione ftatuit. In Paznia veró HAMBSURGEN:1 poena

datd, |

comea

acquirendi modos Fifei commodis.

293

d

approbatur iil Der Jamburgifen Cotaat:Receffer azz. 5 o

V

c-ommi(ïïïcx'preffe

Et

ibi : voeld)en man

finen tollen nicbt betbalet, Deffen Giübere, be nicbt vertols

| Y

fet fin , fcbóllen an bat ae

meine Gut eerfallen (in, id eft, i quis veCtigal non

folverit, ejus bona, pro qui

bus Ve&tigal folutum non fuit , fiíco adjudicantor.

(f

Idem confirmatur in Det revi

ditten Joamburgifden 2oll.S5tbn. de an. 1636.

Mo

NI

ubi p

er omnes articulos poena commiffi expreífé imponitur iis, qui vel plan&

VANI

merces non profeífi vel non

omnes, autnon fecundum veram earum zílima-

tionem , quod innuit precipue 4

rt. z. ibi : JQanbelt jemanb bagegen, unb bie

Lam

alor raxirer unb angeben, ober aud) biefelz

fifilh

(^üter geringer al8 nad) banco v

mürbelt,

(oícbe Güter follen gántlicb. sber fo viel fie

4 h

bet gar eer(cbtoetgen

geringer angebenn ,

confifc

irt, uttb an ba8 gemeine Gut verfallen fepi. . Imo,

À

ut plane nihil inf

fau

dem hujus legis fieri poffit /e4. arz. 3. hoc adje&tum eftz

TU

Die GxXüter oor fotben Soreig , al fie auf ben. 2ollen amne

M

aud) bamomwvill,

aegeben, für baare $Segab

fumng su bebalten unb angunebmen feep (epn; quoad

W

yumenti veró importation

em adhuc rigorofior articulus legitur, it] betm Man-

C

dat Die COermattung be8 9Yebté bet

re(fenb, d. 22. Febr. 1710. art. 2, ibi : foll

B

geben umb verbeble

f,

unb alfo ba8 gait&e quantum confcirf ,

bepbes voas an

r tvegen be8 Certu(dten, al8 in fofgenben

olb

uno nody übet

biB ber COerbrede

m, fel

Articulis georbnet , mit Gelb35u

ffe beftcaffet toerben.

s

ypli &

$. XV.

Jiis im

m & practicam magis quetionem ita

formo : 4» mores

non:

Specialem altera

nofiri in confifcandis €

orum bonis , qui ob defraudationem vetligalis buic pena.

fiptt

obuoxii finmt , rigorofi fatis ,

an "wvero in detrimentum fifci licito aquiores Q? cle-

TE

mentiores fint ? Videtut po

fterius non una de caufa afferendum & quidem pri-

J

"17

mo inde, quod in cafü, ubi zawra, anriga, mulio, vel famulus ves celavit. &

vetligal folvere dolosé intermifit , contentus hodie fifcus effe foleat, modo na-.

jy 10

vem, equos Q cateras res aurigae vel nautz proprias fibi addicat, ipforum

At

veró Dominorum merces , licet negleCta earundem profeífio pocnam comtniffi

"m

operetur, illis reli

nquat. Quoniam autem hac ipía , quam propofui , qua-

fiin

ftio per fe, & fepo

fito omni ad praxin & mores noflros refpe&u, controverfa

) qüo

admodum eít, & quomodo vel ex zquit

ate , vel Juris Romani difpofitione

mm

dijudicanda fit , valdé inter fe diffentiant DD. juvabit prius borum utrorum-

N r

& rationes fummatim recenfere , ut- eo melius poítea examina-

jule

que momenta

re poflimus, n

um mores noftri a juribus antiquis difcefionem fecerint, an illa

r[d- däy

fequendo ac imitando fifci caufam injufté neglexerint.

Jdur.

3- XVI.

, ab

Hic veró anteomnia fupponendum eíL, non in(titni queftionem de eafu,

el folu-

etim

q:mndo Dominifmm Concurrite Y« gr- quando Profefügngm mercium v

a

Qo35

tionem.

q0If«

1

m

El

224.

GR ASS de nepletlze quoad

3

r

| pkcrca 4

tionem Ve&igaliuni prohibuit. Tunc enim utrumque Dominum & aurigam

v vll

ex proprio dolo teneri, peenamque confifcationis tam quoad res domini quam

auriga fundatam effe certifimum eft; fedde eo faltim controverfia & dubitatio

niliztt p

lg prodi

fuperet, as auferri domino mercespo[frnt , quando neque probibitionem ejusmodi

ecerit , meque alio modo de intentione Vetligal defraudandi cogitaverit. . Diver-

j pena hac

! Ddemer

(imode ad hanc quzftionem refponderi jam dixi. — Affirmativam, quod fc. &

! o id rel

Domini merces in commiffum cadant, ftabiliunt Klock. 4e jze Fetligal. concl.

$ 9. lit. b. Frider, de mandat. 1. 2.c. 43. n.17. Kóppen. decif. 5o. z. 23. Rofen-

; ümiriq

] tjus ver

thal, Ze feudzs c. 5. concl. 2o. Sixtin. de regal.l.2.c.6.

2.16 . Mevius, ad us

Lubec. p. 2. t. 3. 4 6. Schilterus Ex. 42. $. 6o.

MNegacrivam contrà tuentur

: Rtettatote

itionem

Mylerus ab Ehrenbach 4e Prizcipibus C& Statibus Imperii P. 2.€.64. $. 10. Bo-

| (f

cerus de Regalib. c. 2:.5. 1 1. Lautetbach, iz Collegio. ad h. t. $, 2 0. Gu in compen-

dio b. l. aliique,. quibus in pundo juris accedit etiam Stryk. P. M. b.t.. . 17.

n&g'ffge

Etquidem , quod ad eorum argumenta attinet , qui de Jure Civili etiam Domi-

ni, licet innocentis, merces fifco addicunt, nituntur illi.

m vero ]

1,) L. 7. ff. de k-pub-

licanis , ubi expreffe dicitur

, in vectigalibus ipfa predia, non perfonas conve-

titum qx

V0 extr

niri, vel quod eodem recidit, vedtigal non perfonam, fed rem , afficere.

Sixtin. de regal. c.'l. eamque in commiffum cadere & perire fuo Domino, cui

Wtbant

Cordia,v -

& hoc addunt, Dominium rerum ob non factam profeffionem commiffarum

ftatim ipfo jure ad fifcum transferri. vid. $. przced, r;. 2-) L. 16. $. s. eod. ibi:

Jondere .

licet quæ'* fe ignora[fe

dicat ,mibilomimus eum in penam velligalis incidere. 3-) z.

Pronumf

tntam, -

C; de nant. fen. ubi nautica pecunia, quz alias periculo creditoris efL, 7. 2. 7. 7.

de naut: fén..per culpam debitoris, eam trans mare vehentis , fifco addi£la eft,

ACityr,

ob receptas Íc, in navi merces illicitas, & ffcus, non obítante, quod nulla

Md L

creditoris culpa acceffit, ejus tamen pecuniam, illicitis mercibus mixtam, re-

Vittun t

tinuit, falvo ipfi contra debitorem regreffu 4.) J. 2. C. de edwiz. Tzr. ubi

minoris predium , ob non folutum Tutoris ve

l Curatoris culpá vectigal, amif-

fum fuiffe dicitur, Gicque fifco addi&ctum

, non denegato iterum minori contra

Tutorem ad refarciendum damnum regreffu.

Hisquidem objici folet, 1.) quod

j Qitatr.

Hiee & fimiles LL. reftringendz fint ad eum ca

fum, fi vel ipfi mercatores mer-

CU od

ces transvexerint, vel dum vecligal defraudaretur, prafentes, vel faltim ejus

LAX

criminis confcii fuerint

; cum fcilicet alteri per alterius fraudem iniqua conditio

Qu ]

inferrinon debeat ,

quod in ipía ve&igalium materia corroborari videtur, per

dH Pitümen.

l:g: 875 1712 8 2

verba ita fe habent.

publican. addunt 2.) textum in L. fiz. $. 1. ff.. h.. f. cujus,

Mtentis

Mdg

"us Agtoninus vefcripfit , ff Colonus, vwel férvi Domizi

' .3 Pumïe, il

pradi ferrum illi:

ite in predio fecerint

, igaorante Domino , nulla paua Dominum

D. d

;fner-i; fed, quod ad prioärem obje

&ionem attinet , illam reflriCtionem pro-

dAT

ptérea.

N

XI

Wa

b

acahireudi modos Fifci commodss.

25j

sss

urigam

þït&fcþä agnofcere non volunt, qui fententiz prioris Patroni funt, qüod illius

vel veftigium vel indicium in legibus nullum appareat, nec ulla prefumtio

| um

bituto

militare poffit, tam notabilem diftin&ionem, fi antiquis fuiffet recépta, nulla

lege proditam fuiffs, cum, fi adeffet, plus quam dimidium commifforum à

um

Diver-

pocna hac liberare fifcoque auferre poffet. vid. omnino Jo. Nicol. Liepold. in

D. de mercibus illicitis p. 44- f4. ad pofteriorem vero rationem generaliter pri-

AE

mo id re(pondent , limitandum fc. illud axioma, quód alteri per alterius fa-

i. t

M

Qum iniqua conditio inferri non debeat, ita, modo non fidem ejus elegerit,

cujus veró quis fidem elegit, illius etiam fa&to teneri ; imputare ergo fibi

4 fu

ï

mercatorem debere, quod vel non iterum iterumque auriga fuo injunxerit fo-

tuent

lutionem vectigalis, vel in eligendo eo majorem non adhibuerit diligentiam.

lts BO-

arg. Lfn. G. 4« naut. camp. fPab. 1. 7, $. f. de Inffit, a&. cum pari ratione. dolus

[(WPM-

& negligentia Procuratoris Domino nocere dicatur, in /, 23. iz fiz. de minor.

tl 9,017'

l. 104 G. de Procur. Gail. l. 1 obf 4.5. 1. 1. Carpz. P. 1. Conffit. 1. def. 22. allega-

muti:

tam vero 7. fiz. $. 11. ff. de publicanzs , huc plane non quadrare 5 . Ibi enim neu-

; dl

tiquam quzri de poenà commiffi, fed pocna extraordinaria, quà ple&ebantur

i5 Cone

arma extra publicas fabricas facientes; ficut & illi , qui merces prohibitas ex-

fficett

portabant. Schilter. a4//egat. /oco.. Verum quamquam in ifta Do&orum dif-

l.mo ) CUi

cordia, argumentorumque etiam, ab utraque parte prolatorum, haud levi

vifunum

pondere, quznam fententia de juris veritate fundatior fit afferere non adeo

; t

pronumfit, crediderim tamen textibus recté infpectis illam preponderare fen-

f« ;') l'll

tentiam, quáetiam Jus Civile cum mercium iftarum Domino mitius procedere

LIuhb

ftatuitur. Nam quod adobjectiones fpe&tat, qua ex /. 7. ff. de pullican. 1.16.

ia t

G. 5- eod. 1.2. l. a. de naut. fen. & 1. 23. C. de admin. tut. defumuntur, illa

tamen infringi fatis videntur reftri&tione illa jam allata , quod fc. tantum alle-

E

um Iv

ati poffint, ubi aliqua Domini fraus concurrit.

Quamquam - enim hzc di-

fif ull

ftin&io in Legibus expreffe nullibi apparcat, tacite tamen illis ineffe videtur ,

, A^

cum ad pocnam commiffi quoad merces fundandam femper dolus formalis re«

contfa

quiratur, quodínprajam innui, proptereaque etiam, fi unus ex pluribus rem

quo&

caufa vedtigalis furripiat, portiones cateris non auferuntur, /. 9. $.1. de publi-

s m

can, & navis Domino ignoranti reftitui jabetur in 4 77. $. 2. e02. .. Et quam-

àm g

quam /. fin. $. 11. ff. de puiblican. non de pocna commifli expreísé agat, exem-

wndi[io

pli tamenloco non incongrué hicallegatur. — /Equiorem praterea putant hanc

i PCf

fententiam , cum innocentem Dominum ob folum auri

& dolum vel culpam

m

1

icet id opponere fo-

Á Cüjuls

punire, iniquum & durum videatur. . Cui prafuppofito

pouni

leant, difficile plane effe probare hanc innocentiam Domini, vid. Thomas:. 4.

D.p. 66. not; K. K. neque adeo plané innocentem videri. Dominumi ,. qui in

m

re infuper

—

eligenda altcfius fids commodis fuis non fatis

à

."cautö: profpexit: habe

n

regrefTum

-

aE

294

GRASS de negleflis qtoad

[ )

ts

tegreffum fuum falvum, & aurigam locati condu&ti convenire poffe, ad dam-

Quentia

num ob amiffas & fifco addi&tas merces, quarum profeffionem neglexerat, re-

pft v

farciendum. arg.1. 2. pr. ad L. Rhod. de jatlu 1. 13. 1. 214 C. mandati. cum ta-

men nec cafus fupponatur, nifi terminis habilibus, & quando de innocentia

ifta Dominifatis confliterit, nec delictum Procuratoris Domino in aliis nego-

H

tiis noceat, quam in quibus culpa ad poenam fufficit, in ve&tigalibus autem

Wfto, !

ipfius, ut dixi, Domini dolus formalis requiratur. B. Lauterb. a4 rir. de pz-

VeQtiga

mini f

blican. $. 31. id infuper hic addi folet refponfionis loco, regreffum illum con-

tra aurigam effeftu utplurimum deftitui, cum fepe non fint folvendo , inde-

pu!?/imn

que triíte hoc folatium pronuntiet poft alios Scharff. 4. D. p. 5». $.2. qua&

fnttcts |

ratio nonnullos eó compulit, ut (i vel ftatuto vel coníuetudine a Jure Civili

quibus f

frilicet

hac in parte divortium fadum | fuerit, reffirutionem tamen . i iztegrum con-

cedant Domino, fi regreffus ille inanis fuerit vid. Brunnem, a /. fiz. ».10. de

nm&e

ptblican. Maulius de bomagio tit. de vellig. 10. ». 5 3. qui ftatutis hanc claufu-

db Ehnl

lim generalem: quoties jufha canfa e[fe videtur , ineffe credat , eamque hinc ap-

[inen 7

plicet, quotiescunque nauclerus folvendo non fuerit; Attamen hocce cafü

adtit, d

Publicanos vel Magnatesiftam rationem . vix admiffuros judicat Mevius ad i«

u j; B

Lwub. P. 2. t/3. 4.6. 5. 20. de quo conqueritur Marquardus de 7ure mercator.

Wfi, $.

L2.c.4.52. 28. . Et hzc quoque caufa fuiffe videtur; ob quam Parnzs Haw-

Ontrati

BURGENStS allegat. art. $ 9.

Dominis quibuscunque injungunt, ut, nifi mer-

Ti jadi

cium jacturam facere cupiarit, ubi per alios ve&tigal folvunt, fchedulam fuà

d g

manuexaratam mittant, eaque mercium pretia fignificent, abfentes veró ubi

Utb

fuerint, ftatim poft reditum, quid interea loco veCtigalis folvere debuerint,

t

ore velícripto confirment, a44, rvevidirte Soll-fSrbn. arz. 6. neque id prater-

N

mittendum, quód in arzic. 2 . ibid. expreíle hec verba legantur: tttif Diefet

Truda

CBertoarnumg , baf alle (ofehe Güter (o obite BolL/Bettef aelofetutib eimgetom:

Cionit

tite vorben, obne Sytittel an bas gemeine Gut , ub berjenige , fo Diefelbiz

omnes

gen obue 3oll-unbo StepOettel fofet, unb yu Joaufe bringet ober eintabet,

ütbitror

aud) bie &differe, fo gegen biefe £rbnung banbeln, jebesmabla itt 2eber

dübitzre

sReid)étblr. Gotraffe vor febe8 Cotüc£ qubegablen obue Girabe (otlen verfallen

etus,

fepr. eodemque collimant verba fequentia, qua in mandato bie CBermate

t i

fung be8 9oebl8 betteffenb , arr. 3. leguntur. unb (ollen bie CfGirtbe eber Gi

gentbümere ber C«Bageneber Sabrgeuges ficb mit oer Cinenbung, baf ettoa

Yeinj

fCedat

ibre eecbte obrte sbr QBiffen biefem Mandato sutviber gebanbelt, fid) nidbt

(

€

vent |

6en tónnen , fonbern auf ibre Senecbte acbt qu baben gebalten, ober ibe

fs d

CBerbred)en u bü(fen fcbulbig fept. — Sicuti enim hicauriga culpam transgref-

—

Stum

fionis g; fervum fuum devolvendo fe excufaturus non audiendus eft , per confe-

quen-

thale h

V:

acquirendi modos Fifci cæ)m,modzä.-'

499

5

i

t

U

| dam.

quentiam

non audiri debere Dominum omnem , talia objicientem inde colligi

it, f

poffe videtur, prcipue ubi idem d

e hofpitibus expreísé dicitur.

um tàe

$. XVII.

oeentia. ?'

isc vero, cüm ita fint, ad praxin & mores hodiernos denï,cäuc me con-

s ntpo- |

$ quim

verto, ut, quomodo hi pariter

infigne negle&orum fifci commodorum quoad

V e&tigalia fpecimen prabeant,

tandem oftendatur.

Hos quidem merces do-

d p

|

i,

Y

mini fifco tanquam res commi

ffas adjudicare adflruit. Stryk. ze U. . tir. de

11 Cofle

imitet , ubi tales perfonz ad transportandas

dme [

pullican. $. 17. nifi

quod eo cafu

(titutz fanc; toanmm e8 orbent(idbe fanb» Gut(cber. fepm,

2nqu

merces publicé co

n

quibus fc. quisque

&dem habere folet.

Verum contrariam fententiam, quod

re Cull

-

fcilicet culpa nauc

leri vel aurigz locum commiffo non faciat, ctanquam mitio-

um «

communiter hodie obfervari majori &ide teftantur Mylerus

" H.WI

rem & zquiorem ,

ab Ehrenbach Ze Princip.

&& Statib. Imperii c. 64, Guido Papa decif. 572. Chri-

yc dul

ftingus 7. 1. decif. 1 14

525.9.WU

bi prejudicium, « poft alios Lauterb, ; Co/.

hinc i

*

$ 3t.

Magnif. Dn. Schwederus . P. P. fhecial. Se&k. 1. cap.

pcce al

nd tit. de pablican.

& in Diff. de jure aurig. circa

20.6. 7. B. Harppr.

Vol. s. Conf. Tubing. 47. n. $2.

a fi

deli&dn 5- 2«2" P' 1;* l 6.

(quamquam i

bidem Oldenburgeri zziz. jur. p. 137*

muraltt

contrarium przjudicium ex

Palatinatu afferat) & ita in Camera quoque Impe-

us Hail

, affirmativz licet fententix ipfe Patronus , 4.

riali ju

dicatum tefert Klockius

, nl

concluf. $ 9-

his verbis: baf 9l.

€5. finber CGormünber bie oon SSetlagtem

edilum fu;

übergebene Cautio

n be8 umgefa

brien 3olls toürcefid) su otlengieben fc:hufbig

; vero Ul

& biefelbe auf benisubrmauim allein ub nicbt ber S'aujfe

qebicrit

feon (o

(ien , bodb ba

Etquamquam de moribus patriis rigorofe in de-

feuten

GYütet gu gieben (epn.

j gt

fraudationem ve&tigalium anima

dverti deberet , fi ex adductis praced. $.. fan-

yirtit

J

Qionibus femper res decideretur , quin tamen non modo circumftantiz hic

|

J

/

Val

foleant, fed utplurimum etiam loco confiícationis.

omnes diligenter ponderari

eciam(i de prozrefi vel naute vel Domini confítet,

iil

arbitraria poena infligatur,

ia

dubitare mihi non lic

et, €

um de rerum praxi id mihirevulerit Vir harum rerum

at

qui hujus in

dulgentie caufam in Vicinorum etiam potentia collocat.

ol

-

geritus ;

illuftre exemplum, quömodo circa defraudationem

m

X fic videmus tandem

) Ti

q

yectigalium proc

edatur moribus noftris ,

& quam infigne commodum inde

a Ü

decedat f&íco, quo

d regulariter in hac quzílione contra ffcum pronunciari

yf t

xelint Do&tores feré omnes,

! quos propterea fequi detre&tat Hllultr, Thoma-

fum

FAcurrArIS Juridice W'irreNBERGENSIS contra

j

N

fius d. D. p. 68. & reípon

a

SrNATUM HAMBURGENSEM

aliquando latum, cujus jam $.72. mentionein injecí,

'ansgf^

malé hic adduci notat.

V

id. tamen quz laté pro defendenda hac fententia no-

"T

-sriffime adduxit Scharff. d. J. $. 2. p. 6o. 6 1.

quen-

P

. Xvut.

458

GRASS de negletlis quoad

dtssacimeetta

$. XVIII.

.Primus hic erat cafus quoad: ve&tigalia, addam huic paucis duos alios ,

vinis (p

quibus in detrimentum fifci mitius pariter procedere folent mores noftri. Il-

pedetmtim

Coterji I

lam duplicem, uniustamen generis, controverfiam innuo, 47 merces L1cIT &

Cum ALLICITIS n 424 nave commixta in commifJum cadant , ivemque az merces

tujus ef

1 dl

MUNES (4/4 4MMUNIBUS pariter una nave vella, ubiprofeffio earundem negle&ta

fuit, fimul fifco adjudicandz fint. « Jus Civilefi refpiciamus , quod ad priorem

j hodie

Stypman.

attinet quzftionem, fi merces licitz ac illicite ad eundem Dominum perti-

neant, in commiffum cadereutrasque, ex /. 1 1. S. 2. de publicaz. colligit Six-

dph. d f

&htentiar

tin. de regal. cap. 6. 1. 322. qui plerosque Interpretes ita ftatuere, ficque ufu

etiam propter confuetudines & ftatuta ubique vigentia olim fervatum demon-

r c.z,

Ílrat , fi veró diverforum Dominorum fint, nihilominus , five fciverit Do-

Qümerus

jute Cen

minus, five ignoraverit, utriusque generis merces de juris civilis veritate

commiffo vindicari, falvo Domino licitarum mercium contra nautam regreffu,

fnfim d

fh0do lo«

oftendere nititur, Liepold.zz D. de mercib. illicitis p. 4.3. Jungatur Struv. S. 7.C.

tOrotio ,

Ex.39.$.50. ibique Müllerus. — Alterius veró quaítionis cum par ratio effe

videatur , fub eadem illa etiam diftinCtione decidenda effet.

ATR

$. XIX.

c?n/äf hi i(

Aft, quod gratia & clementi

a Principum hac in parte indulgere utpluri-

15,63'

üfünt,

mum foleat, nondubito, cum ipfi hoc non negent, qui de Jure Civili con-

trarium obtinere volunt, vid.Liepold, .. Quod vero de regula hodie ita

(hordam

1bi (ais

intereffe fifci negligendum fit, uti plurimorum locorum fílatutis negligitur,

quemadmodum 4e sercibus immuzibus non confifcandis ex W'iffenbachio D.

diu fum

ad Pand. P. z. difp. 15.. * 25. referc Liepold. p. 5 z. qui etiam edi£Za Gallica

D'ondun

Fnawcscrl. Cagorr IX.. & Heunici VI. quz juxtatritum illud juris Admira-

tefetun

lici : Lavrobe de l'ennémi confisque la robe de l'ami. i. e. reshoftis confifcat etiam

Tépijl r

ELGIT

rem amici, licitas merces cum illicitis in una nave mixtas indiftindé fifco fuo

1

afferuerant, multis in locis penitus effe abolita tradit p. 48. id cum fuorum

del,&

d

&rariorum detrimento conjun&um , quin immutare & revocare poffint, Prin-

üodudof

cipes, optime fatis coníLare arbitror.

üünt. u

(o EX

Cïïca d r

Nunc ad;jUs cincA rLUMINA PUBLICA devolvor, que

I;tget hodie in pa-

im m

trimonio Principis fint, eorumque pracipua commoda in fifcum referri cocpe-

ER

rint, neque tamen in omnibus adhuc hodie ita res fe habet. —Neque enim ar-

gumentati licet: Flumina hodiefunt publica ; Ergó quicquid efLin iis, nedum

N QUs

quz faltim funt illa, eandem conditionem áccepere, Mev, P. 7. decif. 30t-

Ra

Primo itaque hoc conftat zx JUnz ArruviONis.

Quanquam enim non defint,

vlget 11

s allu-

qui fcribgnt , mores noftros hac in parte a jüre Civili jfcemKe, vi cuju

u ln !

vionis

Pï"iner-

d

299

Atquirendi ngodas Fifci comtnodz

alio5 ,

vionis (per qu

am incrementum latens frue otcultum intelligunt, quod fiumen ita

ic u'

?

pedetentim fundo alicujus adjicit , w

t oculis fenfibusque nom po[fit deprehendi. vid.

0 $. 1. Add. $. $.) commodum ejus eft,

LICIT E

Cocceji Diff. de jure allwvionum in Imperi

l.7. $. 1. ff eodem l. 1. e&

ftrtti

cujus eft fundus

alluvione au&us. $.20.

f. de R. D.

3. de alluvion. vi

d. Lauterb. ad tit. de A. R. D. $. 74.

aliique DD. ibidem , hoc

a

Ruland, de Commi[fariis l. 2. P. 4« C. 1 . m. 41*

jus hodié ad nzGALtA referunt ,

Wmmp

—

Stypman. de jure fiu

m, P. 2.c.

j« - 54.0- féqq- Mylerus ab Ehrenbach. 4e Priz^

n p

Imp. lib. 2. c.

66. S. $. Deier. ad Schultz. p. 222. quorum quoque

igit N

cipib. & ffatib.

le&itut Illuftr.

Thomafius i2 D. deregalib. frfci Principum Im-

mEV

fententiam amp

u Vi

periic.2. $

*

id camen univerfaliter verum non effe, non minor Do&orum

demor

numerus à

dfruit , vid. Klock. de erario l. 2. c. 63. n. 9. fé4q- qui etiam de

rit D*

fed prediorum poffefforum eíle incrementum

veritati

jure Gentium non Principis,

fen(im adjectum exiftimat ; i

n

iquitatisque arguit, qui Principum eraria hoc

vreli

Nos quidem hac co

ntroverfia non attinet, qus

'.S,g-c-

modo locupletare ftudent.

8.S.11. Cj* 12. & Pufendorfio de 7. N. && G. l. 4.

a Grotio 4e .

B. c? P. L. 2. €.

rtio ei

€. 7. $. 12. laté ag

itata eít add. Thom

af.. c. l. mot. q. ) p. 46. Stryk. iv D. deforo

n. 47 1. 60, feqq.. Hertius de fuperioritate territoria-

con[cientia C. 3. 1.23« 9. 35*

ftitutum noítrum jubet , mores prafentes refpicien-

li $.65.

Saltim, q

uoadin

v nl

di fünt, & fi quidem,

pace quod fiat Illuftr. Thomafii , qui confuetam hanc

Sili tl*

diu privatos contra fifcum incrementa agris fuis adjecta

chordam appellat , tam

commodis adícribere credendum fit, quàm

hotit i

fibi fuisque, in

&fci detrimentum ,

negligilvf !

diu fundata ip

(is per jus Civile intentió

manet, & lex vel confuetudo contraria

;;hW/ )

lluvionis ad Principum regalia abfoluté

nondum allata fuit ab illis, qui jus a

l (l

referunt Schepff. Sysepf. Jur.

priv.tit.

de A. R. D.$. 5 $. cetté non diffiteor, de

; Al

(lros fifco non

dum tribuiffe h»c emolumenta.

Nam quz de

regula mores no

& TrRRIS Ap RHENUM fitis, teítatur Gronweg.

at u)

Bzrcu quibusdam locis,

*9.

fíro li

de LL, abrogatis ad $. 20. . de R. D.

quod ibi nempe contraria confuetudo in-

faprum

trodu£tafuerit, extra haíce regiones nullum jus

veteris derogatorium confti-

|Ele&orum in Rheno & aliis

, Driv

tuunt, quin potius ,

quz aliquibus Principum ve

circaid privilegiis quibusdam fing

ulariter conceffa funt,

argumento effe puto,

D de prolmt.

conf, omnino Mevius p. 7«

jure communi ftandum effe , az.

&TEMB. Principes clementer etiam

304

Dec.3o:1. |mo in hoc ipfo Ducaru Wü

( p

indulgent ,

utquilibet id, quod per alluvio

nem ita eftadjectum , quieté poffi-

B. Hochf(tetter i2 Coll. Pufend. p.

338.in not. lit. 4

Nec defunc

ain^

derequeat ,

vi(fima.

Etc in tota

fere Gertnanía contrarium

gedil

etiam in hoc loco exempla no

il 30ï'

viget , aut ad minimum Juris

Civ. difpofitionem nullibi vel lege , vel coníne-

tudine immutatam reperies,

atque in SaxoNra all

uviones ad privatos adhuc

;1 u

z. art. 56. verf. CiBaó ba$ QiBaffer.

pertinere , ex jure Prov. Saxon. leg.

oltendit

jj

P2

viomf,

y*

k

sss

300

x

GRASS wdel-lnegleäïi.s quoad-

|

!

terenun

oftendit Hoppius i» Commentario ad inflitutá tít. de R. D.in U. H. 4;1' $. 20. cuï

tj die o

Patriam HAMBURGENSEM confaetudinem ( legem enim fcriptam hac de re vi-

Dif.is.

diffe non licuit) jungo lbi enim, nif: prefeCturam RizesurzzteNsEM excipías;

n

gt d

fi quid adje&um fuerit agris, ad poffeffores eorum pertinet, inde quod, qua

intra alicuotannorum fpatium accrefcant , intra idem tempus per mare fenfim

Qii

iterum abripi foleant. Imó in ipfo Brzeio hanc rem aámodum dubiam effe,

f( com

propter diverfitatem confuetudinum & terum judicatarum , fatetur, Vinn. ad

& plene.

$.2o.I.de R.D. Hinc nec aliter fenrentiam, quz alluvionis jura plane ceffa-

i. 2.th.

re contendit, admittenda videtur Strykio. z U. 74. a4 tir. de A. R. D. $. 18.

wrtt, D

quam firipe fluminum vallo vel aggere munitz fint. Tunc enim agri quafi

j at

limitati funt, in quibus jus alluvionis etiam de Jure Civili locum non habet;

1. 16.ff. de A. R. D. Lat& Struv. S. I. C. Ex, 41. $. 25. add. Coccej. de jure al-

| Met,

luo. . 10. &* i. & per confequens illa pars terre ;; qua ultra aggeres eft, fo über

. Lm

ben SDdmmen mad) bem (yluf i(£, alveo adfceibitur, & hinc una cum flumine

Mpj

ad Principem fpe£tat add. Hopp. c/. ibis, cit. Sttuv. ip S. Z, C. exercir. 4.1. th. 26..

i jure C

Coccejus i» Z. Differt.S..13. && fo4. cui limitationi hanc àddunt alii , (iper flu-

men aliud quedquam incrementum terrenum adjiciatur e. gr. granum auri &

Dilij X

fimilia Clariff. Kreff. iz Sp

& A V..

ecimigzg. J'urisprudentie for..p, 22 Leiferus iz ure

&

al B. F

Georgico [ I6 2 E

L

toribus

$ XXL

Niolaus

Idem judicium effo de arvzo , qui zotus ej in wuiver(üm à flumine ad ali-

fit. p. 3

am partem . fluente. vengLICcTUS eft, & de 7ure Civili acquiritur vicina praedia

perim ,

pofhidentibus $.25. . de R. D. 1.7. $. . ff. eodem. Hianc enim neque hodie fif-

4d tit, d

cum fibi vindicare puto, nifi ubi expreffo Sraruro commodis cjus profpe-

qu'xcqui (

&um eft , quale de Baravis refert Vinnius.ad $. 22. 5.7. €$" $. 23. cui conve-

nit confuetudo in Mancuia VerEnI & DisrRicru BnaNpENBURGICO , ubi mul-

P OHIOS ;

Gler, a

ti propterea Nobilium cum certa parte alvei inveftiri folent , Stryk. U, 42. zir-

C-EM:.'

de 4. R. D.$.19. €o quod etiam im jzre Provisc. Saxon. l. 2. art. $6. in f. 8&.

lendi(ümug

Prutenico l3. t. 1.4. $. $74 2,. expreffé obfervetur [uris Civilis tenor. vid..

Hopp. iz U. H. ad $. 23. f de R. D. Ziegl. de . 4M. l.2 «. 1. $. 56. Philip-

h'm E

vt Oror

pi Ufu Pr. Inflit. l. 2.'t. 1. ecloga $. ubiScabinos LirstzeNsEs etiam m, Aug. 1600.

ita pronuntiaffe refert. — Neque id me movet in contrarium, quod Thomafius

40 ili; f

feit v

e.l. $. $. p 44, ex ratione naturali Principis effealveum talem, hincque ad.eum:

femper. pertinere, nif ubi Jus Juftinianeum intraductum , dicat.

Hic enim:

adl spel

C) Vg

Íemper recurrit receptior. magis. fententia, quà quotiescunque à jure Civili

divortium fa&um effe docetur , probatio incumbit illi , quiad Conftitutionem:

utis Ciy

Ti du

Juri Civili derogatariam provocat, fiquidem poft illius fa&am.femel'rcceptio-»-

T dliqui

nem regularirer illi Ltgndwn fit . quod & in Saxonia infcriori aliisque locis to-

[-3

- o

4

7

2 d

aäqzirenJi modos Fifti commodis.

ET

—

0. Ui

ta. di

e obíervari quotidiana praxis comprobar, add. Carpz. P ä.räo,gä;t..".

te Vi*

Def. 14- 15*

Sande Decif. Frif. l. 5. t. 2. def.1.9.2. Bona

vcin.—tr. | de reflir. i

Ciplat

&o g. 7139.

genere difp. 1. qu. 3. p?

. $. XXII.

N

fefm

Quid circa I

NSULAM IN FLUMINE NATAM hodie obtíneat, & an quoadiflam

n de,

£íi commoda ft

abilita effe dici poffint, lubens pratereo, cum prolixe fatis

1 4

(feruerit Magnif. Dn, Prafes i» Collat. . C. cum R. f. Setli-

& plene de illo di

T.

o5. 2. tb. 2. add.

prater Struv. $. . C. Ex. 41. $. 30. & Heigium p. 2, qm. 40o

$ub

er tot. B. Suryk. U. M. tit.

de R. D. $. z1. fegq. & junge denique, (5 placet ,

—————có$:

tg.

im Confil. pro &rario claffe IF. con[/292, ubi vocis

i qual

Gauft ab 2lfdbaffenbu

hobet

fuülam utp'urimum denotantis fignificatum exhibee:

u

SiBecï)et, Germgms in

d

$. XXIII,

GruMas , MandaRiras , quorüm omnium diver(ía natura eft

o *

" LAPILLOS,

|omine.

ET 19. $. 17 2 16*

ff. de auro j argento leg. aliaque in littore maris inventa

Ab 26

de [ure

Civili occupanti ce

(fiffe inventionis jure certum eft. vid. $./4. 7 de R.

dem. & quiders ei, qui primus manu occupavit /.7. $.1.

,?Cf Hu'

- D. ibiá, Vinn. /. - ff-. &

j rl

de A. V. P. P*D

fendor

£, de T. N.c G. p. 53 . Müller adStruv. Ex. 41. $.27.

add. B. Frommann.

de amilTione vei fortuitá th.13. Flodie veró, uti Jus in lit-

i jm

o

do ad regalia refertur vid. Schulz. d rir. de R. D. lit. z.

toribus quodamm

Nicolaus Reusner

de inventione modi Dominii naturali , Stypmann de jure ma-

t nd'illf-

git. P. 2. 0. 4« F. iu. feq. i

ta, ut littora non faltim quoad wrisdiclionem & lIm-

d proprietatem Principum efle contendat StryK. U. 74.

j pfædiä

erium , fed etiam quoa

yodit d

ad tit. de R. D. $. 8. add. Ziegl. de

Jf. Maj. l. 2. 6.1$. $. 19. 20. 21. ita etiam ,

in littoribus invenitur, ex p

lenitudine poteftatis fifco fuo Principes

! profpä*

quicquid

dícribere tradunt Do&tores quam plurimi, quos adducit Lauterb, ;z

conre

noflros a

jimul

Colleg. ad tit. de

A. R. D. $.28. G* in difp. de thefanris th. 2. add. Struv. S. .

"a

C. Ex.41. $.22. Excellentiff. Dn. D. Majer,

Fautor ac Praceptor meus.Co-

Ego quidem quoad juílitiam

n

lendiffimus , s. Commentario ad. Inft. p.347-

Innuit iilam elegan-

: V..läm

--

hujus appr

chenfionis , à fifco faciende, non refragor.

—

ter Grotius

L.2. de . B. & P. c. 8. s. s. his potiffimum verbis : Prigcipibus

UM

ab ilis rebus. incipiendum , qua

frne damno cujuspiam tribui po[/mt , cujusmodi

'[6()01

--

nimnm-uu

mgüüä

(umt ves ommes , qua i Domi

llius peruenerunt. Conf, Struv. c, Z Bufius

ad /. $. pez. de jure fifci &,

qui in fpecie quoad lapillos & gemmas id afferit ,

g

d. Struv. S.. . F. c.6. apbor. 7. 1. 1. p.13.. An veró

Cwrianus Regneri, ap. eun

allegata plane abrogata hodie fit, de eo adhucme-

(ivil

uris Civilis difpoótio ante

rito dubito ficque

ex eadem ratione inter zeg

letta fifti commoda refero ,, quód,

ond

locis proventibus ejus augendis hac in parte leges prohibiti-

eptiO*

in aliquibus faltem

j

— w&reperiantut. Qu

amquam enim id menon lateat , Juns Paurzsico feccios

u

P

colle-

302

-

GRASS de uegletizs quoad

L

Bttt

colle&ionem graviffimé interdi&tam effe. vid. Lib. 2. 1. r. a. 2. $. ;. add. Hap-

pelius ie muado tripartito p. 296. ubi refert, Duces Boruffi fzpé unico anno

alixifo

It5, non.

ultra viginti marcarum argenti millia cx fuccini colle&ione conficere, itemque

tip, fur

in RurNo flumine absque conceffione Principis aurum quarere non licere te-

ftatur, No8€ Meurer rr. de jure aquarum P.1. fol. 6. o. ibi : bie Golb rubelt

frmat reg

balten,

ím Sibeitt tverben für ein fonber. Regal ber Jooben £ybrigfeit

suftánbig at«

Add

Inde tamen concludere haud poffumus , ita planéfifci commoda quo-

ad hoc hodie amplius non negligi, ut exigue admodum utilitatis fit Juris Ci-

lrgum pr

vilis difpofitio, que fententia eft. Hoppii 7 U. H. ad $.15. J. de A4. R. D. ubi

J5 PAIYA

us f

tamen, prater Jus Prutenicum , nullum aliud allegat, quo communiter rega-

qoad ll

libus fuis jus circa inventa quacunque in littore fibi adfcripfiffe hactenus Prin-

cipes probare poffit. Atenim vero, poft habitis exteris regionibus, in qui-

quidem .

bus certé nec omnibus (íimiles colleCtiones (fübditis interdicuntur, uti de

iettas, c

DzrpuiNaTU quoad aürum in littoribus inventum teftatur ex Franc. Marc. de-

ce[) [03,

j f d

cif, r?1. $. 1. a fe allegata Heig. p. 2. 44.40. . 149. id potius fuftinebo , nonali-

bi modo, fed in ipía Bonussia fifi commodis hac in parte nondum fatis vi.

$4 d

gilatum effe, Neque credo etiam, aliquem lapillum aut gemmam , qus nul-

Uj f. de

Ihny, $g

lius fit , in littore, aut monte, aut alibi inventam fibi retinere prohiberi, nifi

Uti etíam

ordinarius inde proventus ad Principem redundet, quà in re mecum confpirat

Clariff. Trierius ;7 awimadver. ad Hoppii Examen .fur. Civil. animadv. 78.

It tlibus

Stryk. U. 74. ad tit. de R. D. $. 9. quod enim ad reliquas extra Boruffiam re-

l cimdy

juta loc

giones attinet, vel defunt leges, quibus fubditis inventio hzc interdicitur ,

N Xin t

forfan, quia in littoribus vel plane non, vel raro faltem , aliquid pretio conítans

