miffam effe probant. L. z. $. fiz. Cod. de temporibus 9 veparat. appellat. L. 1.S.4.

Uffenl

quibus appellare zou licet , C. 61.. G. porro x. de appellat, O. C. P. 2. 7. 26 $i1.

Petufi

Du. D. Schvveder i2 Difput, de appellat. renunciat. $.7, Lauterbach $. $. €$. 17.

——

5'.),).4 ]

aA T it, de Appellatiombus, | . Comptomiffum infüper a privatis eum in modum

$ C

initum , .ut laudo , omni appellatione remota, ftandum fit, valere;: commu-

AtOtja

niter Do&ores propugnant, Blancus Q, ro. s. 4. Joh. Baptifta Z.7, c. 74. Imo.

10 t4c]

cautelz loco vulgo claufulam appellationis prohibitoriam commendat Brunne-

Jtejud

manpn 44 L;penult. . fin, ff. de receptir,.. Uci quoquea compromiffo nulla ap-

lüc f

pellatio locum haber ,' multisque perfonis appellandi poteftas in Jure denegata

terit R

eft, per tot Z'it. Cod. Quibus appellare non licet, ^ Quamquam etiam confuetudi-

ldor.

ne & flatuto appellatio tolli nequeat, quippequz dire&ó adverfus jus füperio-

Iünnt

ris difponunt, alind tamen de pa&o dicendum efle ftatuit.. Galleratus 4e rezuz-

m

ciat. Cent. 2. Remed.1723, 2.9.. Cumnec ipfüm jus Naturz aliquem cogat ,. ut

Üyen

remedio appellationiscontra injuftam fententiam utatur, feque adveríus inju-

riam judicis, pro quo ejüsque fententia tamen femper przfumtio juftitie pu-

Llante

ODotter

gnat, defendat, Dn. D. Schvveder iz /azd, Difp. f.7. p. $. 9. Singulate &

Àlp

exceffivum appellationis prohibitorium pactum exhibet . Mauritius P. -2. Conf,

Jubing. 1. 9. 77. /c44. & magis illad pro nullo habet, quem ff-f-güïtüï Dn. a

habeat ,

Lynker de gravanz. extrajud. p.411. Reftat adhuccitca cffe&tus qua'ftio confi-

Imfmdm

deratu non indigna: Ad quem fententiz ab Auftregis conventionalibus latz

executio pertineat?. Et fi illi a mediatis conftituti fuerunt, horumque cautam -

Bte

eter-

Iincep

m

'cumprimz? Aufiregrs convent. E teffament,

Sor

i

ptokx'xki;

determinárunt, laudi executio omnino magis ad ordinarium fpectat, cam &

ddind,

atbitri compromiffi executione careant ,. L. pezulr. Cod. de arbitrisl, 1 5. de-ve jm-

V-Wieh

Si vero inter immediatos Áuftrege con-

dic, V oétius » 23. ad T, dereceptis.

g, Qu

ventionales judicaverünt, cuituncexecutio attribuenda, quzftio eft multis du-

271

biiseapropter obnoxia, quod multi Do&tores ipfis Auftregis Legalibus, alii Ja-

iedlt

dici ordinario illam adfcribant Dn. D. Schw'eder z» Jztrod, ad 7s Publ. P. Spet,

er Pl ;).4'

S-Z- 00 17. 5'4 161 P. m. 92;.

Coccejus de JVorione €9 execut. Auflr, — "Textor zu

av. d: D*'i(?n

Diff.ad R. 1. uovift, 2, tb.$4.fegg. Dn. D. Grafs. d, Diff. p« 26. &9 fegg. Tutior

dicendo

& expeditior mihi ad minimum videtur fententia,. maxime fi Coníliarii vel

r At

alii privati Auftrege conftituti fint, ut ad ordinarium

Judicem recurratur, ac

andonil

ab eo executio petatur,. Ord, Cam. P. 2. 7. 06 $. $, 09 :77. D

.

wi v

7,27,.203. p 311.

eckhetr ad—'þB/um.

p*

ui

$. XXI.

"UE

! , Tollu-ntur absque dubio Au

ftrege conventionales utriusque partís con-

o libit t

fenfu, & tunc Auftrega legales vel Judex ordinarius adiri poteft, ; Deckherr

ucium

n vindic. ad Blum. T. 27. 1. 190. Metmes Cap. 15. . 17. Schubhard C. 2..51.25.

Jui.Li

Uffenbach fo/. (4$. id quod etiamin compromiffis Juris eft, Johann Baptifta,

^ 7:28'5'1'

:Perufinus de arbitris L. , c. 1. Blancus

2,9. 7« 1 1. 13* Lautetbach 7F*. Synmopt,

gn6m

$.25. Nequefolum expreffe, fed & tacite partes renunciare poffunt, fi nempe

j modi

Reus coram judicibus ordinariis vel alio competente ; ómiffa exceptione decli-

s; connr

natoria fori Auftregalis, litem fimpliciter conteftatus fit; cum , o ipfo Juri

i I

füo tacite renunciáffe, videatut Deckherr 4, s. 790, p. 204.. eaque renunciatio in

J Bonre

prajudicium renunciantis fine dubio admittatur, per L. pemwi^ C. de paths ,

fo la*

hinc (i Actor privilegiatum cotam corapetente & ordinario Judice pullat, po-

d

terit Reus in fui prejudicium Auftregis conventionalibus renunciare; Si vero

A&or Reum coram Auftregis conventionalibus conveniret , non perzque ad

gt

renuntiationis remedium confugere liceret , ex mente Textotis 77 D;fp, 2. tb.. 15.

Reum enim, Ad&ore invito, privilegio Aufttegarum minime contra naturam

, i

ag u

conventionum Z, y. Ced. de oblig. €9 4&. renunciare pofle, fed, AcCtore id po-

ftulante , Reum ad fatisfaciendum ordinationi per legitima remedia compelli

qdi i

uf p*

oportete defendunt Blum Proc; Cam. 7, 27. ?. 49. ibique Deckherr Uffenbach

v

fel. 147. . 11, maxime cum penes A&orem eledio fit, fi Reus plures Judices

jlute

; üt

habeat, L z;. C. de Epifcopis €. Clericzs, Deckherr ad Blusm. T. 27. "um. 49.

A

quod tamen Dn, D. Schvveder » Difp. de Foro Illuffrimm Imperio Rotn. Germ.

T

immediate [ubjeElorum tb. 20. ad hunc cafum reftringit , fi videlicet A&or .fin-

)

T u

gulate aliquod intereffe inde urgere poffet, aliàs enim, cur quiliber Impetii

n

f

Princeps vel Comes juti (uo & Auftregis Legalibus renuriciare non poífe

t ; ficut

lii ii

u

guivis

w

us

lass

$02

SCHOEPFE de arbitris ueceffariis ,

P

E

quivis plebejus ?. L. 22. Cod, depatiss. add. Titius L.7. cap. 3« ". 19, . Sed qua-

ritür, an unius quoque poenitentia compromiífa folvantur? Quod in mere

E7

tolit,

voluntariis poenitentia locum habeat, nullum dubium eft , 'ita ut ACtor, Reo

invito, rem coram judice competente in judicium deducere poffit per Z, zo, ff

tum pt

Interdu

derecepits , B. Dn, D. Lauterbach 7748 Syzopt. $. 4.. nifi in ordinarium. &

| dU

competentem Judicem füerit compromiffüm, Richter Cozfe 64, 7. 18 42, C 59,

|

De neceffariis veró aliud dicendum ; Sienim aibiter ftatutatius fit, tum exce-

de Gant

|

bt al

prionem liris pendentiz & compromiffi locum habere , ita ut agens repella-

tur, neque compromiffum folvatur, dicit Blancus Q. 7. ». 7o. imo Stryk s

ET

! Wotma

Ujfgu moderno S. 9. Ad T it. ff.. deveceptis poenitentiam unius partis generaliter ex-

cludit, & compromiffi exceptionem concedit, uti quoque Schultefius ad Pi-

* p

ftlorem Q. 74. z. 4. €9 ;, flatuit posnitentiam & proteftationem poft initum

alitos,

compromiflum eodem licet die fàaàam noneximere compromiffo articulum in-

lts (v

clufum, cum illüd femel fit perfe&um partesque confenferint, idque, quod

Qque a

confenfu duorum fa&um fit , non poffit nifi contrario amborum diffenfu dif-

cm'ngui

folvi, per L, 5$. ff. de patlis. L, 35. L. 153. de Regulis juris. . Nec in Auftte-

gisconventionalibus immediatorum Legibus Imperii publicis confirmatis poe-

nitentia unius locum habebit, cum pracisé illi ad compromittendum cogan-

tur, necper praftationem intereffe liberentur, & ut plurimum familiz uttli-

tasfubfit. "Tacite porro Auftregis conventionalibus immediatorum renuncia-

f.

tut , fi caufa itacomparata fit, nt mandata fine claufula decerni poffint, uti fi

Reus fe füb pa&o executivo obligaverit, Dn. a Ludolf p, 2o. Blum 7. 26. ». 72-

TWmay e

" Carpr

7,27. ». 176. . Siautem immediatus Auflregas conventionalesad AGtoris peti-

tum cum proteftatione denon confentiendo & prorogando, nifiquatenus &in

!t arba

a fne

quantum de Jure teneretur, Auftregas Ordinationis eligat, utrum poftea ad

('0?)))0;'0"

Auftregas conventionales redite & coram his exceptionem fori declinatoriam

p'osutte;

opponere, ficquead pactaprovocare poffit, ex ea ratione Do&ores affirmant

1777

quia fibi per proteftationem in ipía ele&tione fa&am Jus fuum falvum effe volue-

rit, & nonnifi exprefla vel tacita renunciatione Auftregz. conventionales tol-

Wtfargg

lantur. Piftor P.7. Q.4$. Schubhard C.

9« 9. 121. Mique ad ?. 12g. Blum 75

h

-?7. ". 190s ibique Deckberr,

$. XXIL

fne

tflitot

Solvitur porro compromiffum neceffarium morte arbittorum , cap. 42.*.

Bitátios

P officio 1 nd. deleg c. yo. de tefhibus , avg. L. 4 g, de receptis , nifi Collegiutm ele-

&um fit, quod nunquam moritur, arg. L. 76, de 7,,4,';,',*, L. q,,gd cujut-

tkher

que Univerfitatis nomine , aut nifialiud in pa&o di&um fit, pet d. &« 42. x, de df

Ad,

Ó 18, à

C

eumpPiysis eduflvepts comew, E8 tey?ameäi.

803

teruead

m ONUREPR

f«4. deleg,. Borellus 31.4. nuto, 128. Qualem cafum exhibet Everhardus ]udict

T

Itv

Folum. t. Couf. 16. quod , fiunusex defignatis mortuus, vel officium fuícipere

t, ho

nolit, ex reliquis defignatisunus eligendus, atque hoc modo de uno ad alte-

rum procedendum fit, donec tandem aliquis cauíz cognitionem in fe fafcipiac.

laf

nn &

Interdum, fi unusex arbitris moritur, rcliquis alium eligendi facultas conceffa

m

eft; Ui obfervavi in literis conventionum , quas exhiber Kyllinget i» Difc.

ii

de Ganerbiis Caffrorum p. 215. S 9. SM8 oícÉ aucb benen Coedbfen einer abge

[

bet, al8 bic£ mágen Díe anbere beffanben, einen anbern $u Sibn nebmen, — INo-

i

tabilis etiam illa difpofitio , que proftat in Tabulis Fasderis inter Moguntiam,

N/ormatiam & Oppenheimium inita, a Lautzio :» Difput. zfrgentinenfi de Ci«

Jitt ete

TT

vit, Imp. Comventibus p. 42. CÀ 48. exhibitis: Decedente vero aliquo inter ipfos

m

aibitros, a Confülibus, unde fuerit, Civitatis alter ipfius loco continuo elige-

tür5 fi veroaliquis egrotaverit, vel peregre extra provinciam profc&us fucrit,

da«

lque, q&lö

usque ad íllius reditum alter idoneus fubftituetur. — Morte vero partium vix

if d

extingui compromiffum patet ex $, pracedente 15,

cip ht

CAP. IIT.

at

DE ARBITRIS TESTAMENTARIIS.

lum gt

SUMMARIA.

moliz ) d

y fenult

B.2 Definitionem &9 origmem avbitrorum te/ïamenmrz'omm

exhilet , -

$.24. Dwifiones sorum tradit,

S. 27. Qua

)ffmh ll[i l

vumque exiftentiam probat,

7:2/: M*"

ad compromi[fi teflamentarii validitatem vequirauur,

$.26. €9 quibus perfo-

Kdorirptl

nis arbütri teflamentarii con[Htuantur , quarunt,

$. 27. Oflendit , qui arbitri-

u d

swa [ucipere €9. an cogi po[fint , wec non quid de claufula , vemotá appellatione ,

$. 28, 2dn baredes ad com-

TT

comprom

uffo teflamentario adjeHla fentiendum frt ?

c!inamriam

vomuittendum practfe obligentur ?

$. 29. Qualem poteflatem babeau arbitri te-

$. 3e. Contraria compromifJorum tefla-

ifrmitt

flamentarii , &$ quo proceffa. utanture

fc ol

mentariorum refert,

ia 0^

.

XXIII,

j

A&enus de atbitris conventionalibus: Reftant adhuc arbitri neceffarii tefta-

mentarii, qui nihil aliud funt, quam Judices vel quafi in ultima voluntate

conftituti, aut demum eligendi, utlites inter hzredes, fideicommiffarios, le-

gatarios aliosque;

quibus aliquid relinquitur, ortz coram illisdifceptentut , eo-

g

Mi

rumque fe

ntentia finiantur.

De horum origine nihil cetti conftare tradit

j

J

À Blum. T. 27, n,6. add. Joh. Baptifta de arbitris $ compronzifis L. 1.

Deckhert 2

T

cxempla reperire non potui, Quod vero

il

c./z:. Ad minimumtam antiqua

lii ii 2

tales

pET

$04

SCHOEPFF de arbitris neceffariit ,

—

tales den;lxr , ültimaque. voluntate conftitui queant, tum «r2. Textuum L..Vg"

4

| diim:

L. 65. de Legatis 1. L, 1. de Legatis 2.. L. 11. $. 2. de Legatts 3. L. 28. de Epifco-

| I.C.«,i

p* €9 Clericis, Dn. D, Lautetbach $. 4. ad 72, de condst. €9 demonflrat. . B. Dn,

! ia

D.Frommann Dfp. de arbitratu boui viri tb. a7. 28.29, €9 49. Baptifta L. 1. c,

li lite

79. tum quod ab Auflregis conventionalibus ad atbittos teftamentaiios valide

todo

concludatür , tefte eodem Baptifta £. 4. c.75. tum vero etiam variis adducen-

& nür

|

dis Exemplis comunique Do&orum opinione probatur; Urceolus de traz(atd.

!

ut, q

4GQQ.62. 0 12,. Deckherr ad Blum. T. 27. n.6. €$ 8, p: 216.€8221.. Schilter Ex-

f dil

€76. 12, $, 1. 1t. £. ubi Exemplum in caufa Lazari Suendi ejusque heredum no-

hojure

|

tat , €9 $. . Stryk. ad Schüzium p. t9. ad verba comprehbendit , ad T. f-. deve-

:

faer, ]

€eptis , €9c. Peregrinus de fideie, drt. 11, n.122. Baptifta li, 6 9. z. 1. €. 12. €.

jf

25. €9 paffim. Lauterb, z» Difp. de Execut, ultim. volunt. €. 9, n. 64, fqq. p. 6o.

Anplif

'€$ é1. B. D, D. Harppr. Conf, 74.5.34.€$79 fgq. Eo ipfo enim, dum hares

14 No

adit hereditatem , vel fuus fe immifcet heredirati , etiam voluntatem defancti

"

(üborte

agnoviffe, omnibus in teftamento pofitis confenfiffe , adeoque fe ad volunta-

jultitir

tem defun&i adimplendam ac compromiffum ibidem ordinatum fequendum

Btevius

obftrinxiffe prefümitur, cum hztes reprzfentet perfonam gdefün&i, JVov, 45.

u di(co

prénc. L. fin. Cod. de zzmpub. velali. [2bflit, atque in ómnia jura tàm a&iva quàm

Nobili

paffiva, commoda & incommoda fuccedat , /. $. /, 26, de acquir. vel omitt, ba-

&DUt[a

red, 1.24. de verb, figuif. l. 9. l, 62. de Reg. j^ris adeoque tacite compromi-

tonfilio

fifle cenfeatur,

Uti quoque legatarii, fideicommiffarii , ceu perfonz in ulti-

tjus An

zna voluntate honoratz , ex quafi contradu, agnitione fcil, ultimz volunta-

(ithà

tis, adtale compromiffum teftamentarium fervandum obligantur; $. . Zuff,

li, f

dle obbiz, qua. ex quaft contratin oriuutur ; Cum eo ipfo, dum reli&a accipiunt,

ücis B

onus fimul compromiffi a teftatore injun&um agnofcere & tacite compromit-

35 Cay,

tere cenfcantur, ita ut legatarii & fideicommiffarii in re relidta etiam quo-

vrfrg i

dammodo defun&um reprafentare dici poffint.. Baptifta /.7. &.9. 6,22. €$6.15.

ide vel

Eaptopter etiam tale compromiffüm teftamentarium & tacitum appellatur, B.

;

hC ad

2 4$.

llm f

D, D, Harpprecht. Co»f. 74., », 4.

P

5. . XXIV.

"tentja

dVate

Aubitri hi teftamentarii varie dividi poffünt: Sunt enim ,ah'i*ccfti & in

Tütttte

ultima voluntate nominati, alii vero demum cligendi, ita tamen ut magis

Torlica

defignatio quedam dici mereatur, ex mente Joh. Baptifte L.:. C.;2. . Cafum

l

SChte

exhibet D. D. Harpprecht d. C. 74 w. 1 5. /fegg. in quo ordinatum eft , ut lites

l

i.

pacta dotalia & accefforia concernentes per 4. cognatos Evangelice Religioni

Q

M

addi&os, qui in cafüm di(f:ordiæ fuperarbitrum ejusdem Rcligionis clig

ant ,

L

iti-

1

d

VN

C .

«

g

d

! eumprimis AAuflregis conent, €9 teflament,

- $9j

l L ;

dirimantar :- Similis cafus invenitur apud furisConfultos Argentoratenfes vo/.

1. C.44. 9. g0. 31. CÀ 32. quo lites inter defun&i viduam, filiam hzredem &

b

Dt,

legatarios orientes ab executoribus ultimz voluntatis decidi debeant, fi vero

LKQII[I

hi litem fopire non poffint, ad Senatum Civitatis I. remittendz fint, — Pari

modo in fideicommiffo Ernefti L. B. de Rechberg Anno 1599. difpofitum , ut

vulide

gt

ex numero executorum 6. fi veró cauíz gravitas fuadcat, etiam plures eligan-

tur, qui litem fententia íua finiant: Quod fi vero ob paria vota aliamve cau-

f MWG

ht b«

fam difcordes fint , faperarbitrum eligendi poteftatem habeant; Et fi nec in

Qdum i

hujus ele&ion

e convenire queant , tunc

omnes executores controverfiam diri-

. Cont, 3. '7oet 9I btbeifung, 1ften 2lbfa&eg,

f

manr, Lünig $Reítbgetrebv P. Spec

TY

3te (Sortfe&ung. .

N, 326. fol. 549,

Oblatum etiam eft Anno 172 1. d. 22, Dec.

"

Ampliffimz Facult.

Jurid. Tubingenfi Teftamentum G. H. de Anno 1552. d.

4

ftitutum, ut lites ob ultimam fuam volnntatem

n hat

14« Nov, Incujus $, 19. con

füborta à fupremis tribus Przfe&is Civitàtis Imperi

alis N. fecundum jura atque

s ii

nantutr.

Eádem ratione Philippus Haffiz Land-

j volütt

juftitiam amicabiliter compo

gravius in Teftamento fao Anno15$62. condito ordinavit, $.Da G tf vor fep,

i

ut difcordie inter filios oriturz per undeviginti arbitros, quorum fedecim ex

) Navv *8'

NNobilitate ac Civitatibus & duo ex fupremo Dicafterio, qui Do&tores funto,

T

ab utraque parte pari

numero & unus ex Univerfitate Marpurgenfi communi

! atf

Quod teftamentum Filii

confilio ele&i füerint, cognofcantur & dijudicentur:

omptomi-

ejus Anno 1568. in Pa&o Fami

liz confirmárunt apud. Lünigium &entfden

ye indi

4te 9Ibtbeitung, stec. 2Ibfafs

; volnte

SReicbszutrebiv. P. Spec. Cont. zde GSortfe&ung,

IN, 6. fol. 226. €Ó 796.

Alii atbitri funt jurati, quales extant in. Teftamento

.

u dih

Ducis Brunfuicenfis Georgi

i de Anno 1641. d. 20. Mattii, quod exhibet Stryk

m

in Caut. Teflam. IN, 6. in cüjus S. 25. p. 1226. difpofitum legitur, ut contro-

gmpmml'f'

verfiz inter Principes Regentes natz a Confiliariis & ordinibus, conftituto Prz-

jm Qu

previncialibus pari numero cleQis, praftito prius ad

Bu

fide vel fuperarbitro,

hunc a&um juramento,

decidi debeant;. Si vero parsaliqua gravata fit, reme-

j ^

dium füpplicationis & a

djun&ionis unius vel duorum concedatur, ac fi prioris

feratur, res decifa maneat, fin autem reformatoria,

fententiz confirmatoria

gravatz parti iterum benefic

ium fupplicationis duorumque adjunctionis per-

e huic ultimz decifioni ,

remotá omni ulteriore appellatione vel

T2

mittatur, atqu

fupplicatione,

flandum fit; Et i& $. 27. expreffe preceptum eft, ut Principes

magii

Regentes corporale Jura

meptum prftent, fe ultimam Patris voluntatem invio-

(

Alii vero fünt injurati, uti fere plerique : Alii quo-

labiliter fervaturos effe ;

j

que a S. Cefarea Majeftate fünt c

onfirmati, uti illi, quos Johannes Georgius I.

j)

. Julii in teftamento fuo conftituit otdi-

Ek&o; Saxonie Anno 1652, d. 20

nandos,

p

lii.ii 3

4

j

E

-

EY

8o6

SCHOEPTIF 4e arbitris neceffarirs ,

!

]

GURHDÉ a

nandos, ex Confiliariis, Vafallis & fubditis paríi numero ab utraque parte el;

freonis.

&is, qui amicabilem caufz controver(z compofitionem tentent, rem breviter

. (5 diff

atque modefte propofitam decidant; Si autem difcordes fint, ad impartialem

tormmitt

aliquam Univerfitatem vel conventam vel ferte ele&am a&tatransmittant, cujas

! qqaei

decifo Partes obíequium praftent. Samuel Suyk . i Cautel, Teflam, N,. s. p.

(iti1, d

Héz., Alii) vcro ita confirmati non fünt.

lrbus,

$. XXV.

062 a

!

fortis c

Con&itduntut hi arbitti

teftamentarii, in reftamento,

codicillis aliàque

4 ponis

ultima voluntate, imo in pa&is dotalibus mixtis per modu

fh ultimz volunta-

kidione

tis initis, prout tale exem

plum exhibet D. D. Harpprecht £s704o alleg. Con[.7 4

7;

. Rütis ca

9. 13. 9 5 3. CHf fé44. idque ex multis rationibus defendit ; ne

c non in pa&is

fuccefforiis , quatenus valida, & facultas talia

; llite o

pa&a ineundi, mutuusque pa-

| flatem.

ciícentium confenfus adíunt; Dn.

D. Grafs £» Collat, 7. C. cum Rec, Imp, SeHl, s.

tb, 1. pag 1. C9 feqq. €8 ia Difp.

de exceptione nobilitatis tb. 16, B, Dn, D, Hatp-

| fünnr,

precht 7ra&l. "4cadem. 9. P. 2. , 182. €8 185. p.74;. Modo teflator tefta-

R«

menti fa&ionem a&ivam habeat, ita nempe, ut neceffitatem compromittendi

haredibusaliisque perfonis injungere poffit: Qu

ando enim teftamentum , ceu

LT

DYentatio.

principale , invalidum eft , tunc neque aditio hareditatis vel legatotum ac-

ceptatio, neque tacitum f, teftamentarium compromiffum, tanquam acceffo-

| 9"i uüsin

rium, valere poteft: arg. L. 45. de folutionibus , L

. 27$. de Reguls Turss,

, iitdy

Hinc fane omnes,

qui teftamenta condete nequeunt, ut fervus, filiusfamili-

| Mümadt

as, prodigus, furiofus & alii ab hu

jusmodi arbitrorum conftitutione prohi-

lirif ]

bentur; Joh. Baptifta /, 2. c. 75.

Przfertim veró parentum voluntas tale tefta-

tüitri n

mentarium compromiffum fanciens , a liberis (an&e obfervari debet. Z, 5. de

Dtohibi

Ceptaver

ob [equits paventibus €9. patronts praflandis , B. D.D. Harpprecht Cozf. 74. », 76.

[eq4. Cumprimis huc legi merentur $. 26, €4. 27.

teftamenti allegati Ducis

Vi neq

Brunfuicenfis Georgii,

Eft, Ut,

Ipfa quoque ultima voluntas valide deber effe condita,

hinc,

fiin teftamento arbitti conftituantur, 7. fiin codicillis, $. teftium , &

t

in aliis privilegiatis conveniens numerus adhibendus eft, Joh. Baprifta 7. c, c.

V eyalle

1$, Nulla tamen differentia intercedit, utrum Teftator immediatus, Princeps

Pagc l 1 67.

velex Nobilitate immediata, uti in appendice apud.Strykium 4. XV, z. €? 6. &

Tüt[rice

Lünigium 4, /, an mediatus fit , uti in cafü, quem B. D. D. Harppr. /as

4, Caf:/.

74. €xhibet, nec nonin Teftamento Facultati Anno 1722.0blato. |

:

L

XXVI.

injungitur neceffitas illa co

mpromittendi hzredibus, uti ex Petegtíno de

|

Jideicommiffis "Mrt, 11. m. 112.

qui Íe ita difpofitum legiffe refert in teftamento Si-

Wt p

meonis

| Mp

1

*

L

$97

Miptteeg

mmprz'mx'; uffregis comvent.

þ€9' | teflament.

d

meonis Papaitz , ut ejus haredes inftituti.omnes ex teftamento fuo faboriene

b

tes difficultates Sacro Collegio Jutiftatum Paduz inappellabiliter decidendas

at

tommittere teneantur , tradit D, D. Harpprecht C. 74. z. 57, fideicommilfariis

D at

quoque univerfalibus , D. D, Harpprecht Aefp. 1 z. ». 323. feqq. €9. Tratt, Atca-

dem. 1, P. 1. € 1 tb, 41, fol. 97. nec non legatariis ac fideicommiffariis particu-

hn

laribus , ] Cti Argentinenfes vo/, 2. C. 44. ». 0. €9 feqq. Utceolus de tra

LA

óz. um 12, Baptifta4, 1. €.9, €$ 12. D. D. Harpprecht Conf. 74. ". 38. feqq.

-

ottis caufía donatariis, laud, D, D, Harpprecht 4. Con(. z. 5$. C$ 1. aliisque

IT

perfonis in ultima voluntate honoratis: Dummodo dicte perfone teftamenti

volüti

fa&ionem paffivam habeant, ac aliquid ex teftamentis vel padis fuccefforiis

lo

mixtis capere atque fefe obligare queant ; Aliàs enim tacitum compromiffum

u pa&i!

inire non poterunt, Hincetiam perfonz, quz in judicio ftare poffunt, & po-

I p

teftatem alienandi , tranfigendi, feque compromiffo includendi habent, requi-

$.

ImP. Sf&.f !

runtur, Joh, Baptiþf'ca 4, 2. €,1

p lg

$. XXVII.

atot t

Recipere compromiffum t

eftamentarium poffünt omnesilli, qui conven-

omittd

etiam ab arbitrio tefta-

tionalesatbitrieffe valent, & qui ibidem prohibentur ,

Rtum , d

mentario arcentur. Joh. Bapti

fta 14. 0. 18.. Sivero hzredes, legatarii velalii,

TU ER

li&um, arbitri conftituti fünt, ad arbitrium fü-

quibus in teftamento aliquid re

4 a

Ícipiendum compelli poffunt, cum adeundo harediratem v

el acceptando reli&ta

i

7

i

etiam ad tale onus füfcipiendum fefe oblipgárint , arg. cap. 17. 19. x, de teflamentis

;

nl smih:'

Baptifta /, ;. c. ?. nifi juftà causà fuperveniente fefe excufare valeant, ut fi officio

Wne pod

arbitri non poffent füngi, etiamfi vellent, tunc enim minime contra Leges

Baptifta /. 72, c. 14. Quod fiautem reli&um non ac-

sulde

prohibitivas coguntur;

lc[n M' t

ceptaverint , vel talis

arbiter defignatus, cui plane nihil relictum , regulatiter

ene feexcufare poffünt. Baptifta Z ; c. 4.. Nequenovum

»'74' fl. N/l

cogi neq

ueunt, fed b

ag Dit

eft, ut, fiConfi

liatiiin teftamento arbitri conftituti funt, interdum illis jura-

; ndth

mentum, qu

o Domino a

dftridti (unt, ad a&umarbitrandi remittatur , uti. pa-

Teftamento Electoris Saxonie Johannis Georgii apud Strykium

(ir, i

tet cx allegato

h

p4g.1167. interdum vero

novo juramento adítringantur , uti difpofuit Dux

$. 2f. apud Strykium pag.7226. . Aibi-

!j

Brunfuicenfis Georgius in Teftamenti

gt

tti hi teftamentarii judices conftitui p

cffünt etiam in omnibus illis caufis, quz

& ab omnibus caufis , quz in conventio-

0f

atbitros compromiffarios admittunt,

nalibus non admittuntur , arcentur. Baptifta 4 2. c. 74*

Uti nec in ftatutariis

atbitris , qui interpret

ationem ex Jute communiaccipiunt , cauíz exceptz venire

Quandoque verà falrem füper certis cau(is ex

"T

queunt. Baptifta /, y. c.12.74.

xeü*amcnto controverfis axbi:ri tefta

mentatii ordinantur, uti patet ex Tefta-

g* ;

mento

mgoms

*

808

SCHOEP F F de aïäizæ'.f uece[farits ,

Ls

mento G. H. Facultati Juridice oblato , in quo tunc arbitri conftituti , f propter

[cotiin

pcife

legatainter perfonas, quzilla habent, vel prerendunt , litesoriantar; Et Er-

.D.D

neftus L.B. de Rechberg in fideicommiifo Executorestum. demum Judices eífe

voluit, fi pun&o in- & fubftitutionis controverfiz moverentur: Lünig 4, /. JV.

fatoris

326. f0l 549. . Quandoque autem omnes caufzz compromiffo teftamentario in-

qumad

clnduatur; Uti in Teftamento Landgravii Haffiaci claufula generalis additacít,

Ó dem

[itoris

Daf fie folften miteinanber in Aatotllen woadbfen.

Neque in teftamento clat-

|

fulz illz & pa&a, que compromiffis conventionalibus adjiciuntur ; rejici pof-

l' 4'90 f

4

funt, tefte Joh. Baptifta /, 2. c.7*. — Hiac quaritur, an claufula, temotà ap-

! df/ldt;l

|

]

pellatione, teftamentario compromiffo adje&ta valida fit?/ Cujus adje&ionem

|

tut,

in omnibus ultimis difpofitionibus ha&enus memoratis obfervavi , uti in Fidei-

| W7 4

commiffo Rechbergenfi$. 33. Lünig 4.4 fo£, ;49. in padis illis dotalibus, que

exhibet B. D. D. Harpprecht Conf. 74. & 13. feqq. nec non in teftamentis apud

W

Strykium locisallegatis exiftentibus. — Et affitmare validitarem ejus non dubi-

|

|

to5 Cum claufula illa etiam in conventionalibus admittatur juxta dedudta in $,

tatione:

precedentis Capitis 20.

A conventionalibus veró ad teftamentarios valet con-

Ícmel f

fequentia , Joh, Baptifta, Perufinus /.4. €2 9. c, $, — Necnonappellatio pa&to

bipifta

tolli, ac quilibet Juri füo renunciare poffit , proutoftendi modo di&to $. 20.

|

Boffunr.

A,

Vij t

Et ejusmodi claufulas teftamento adje&tas valere defendant Doctores plerique;

Peregrinus 4e fideicommisfis zdrt. 11. 2. 117. D. D. Hatpprecht. Cosf.. 24. 7 24.

; ajorer

' l, C 1

féqq. quos noviter A, 1722. Ampliffima Facultas in dicto teftamento G, H.

fecuta eft.

COn&itm

Co»f. 48

Hinc fruftra diffentiunt. JurisConfulti Argento*ratcn&:s Pol, 2.

Véütlon

Cphitu

$.

XXVIII,

Teftamentarii compromiffi cffeGtus , ratione perfonatum in ultima volün-

ürb (

Publici

tate honoratarum in eo confiftit , ut hzredes & legatarii ad compromittendum

precife obligentur , neque praftando intereffe fefe liberare poffint : Licet enim

lije 3

W liftrep,

aliàs ad fa&tum pracife adimplendum nemoinvitus compelliqueat; Hzc tamen

tmi Cgma

Regula in obligationibus faciendi legalibusfallit , càm in his id Juris obtineat,

itaæ & t

ut ad facdtum obligatus illud etiam przcife praftare teneatur, ex communi Do-

QOtfitne

&orum (ententia, Harpprecht ad $. 2 1. . 12, Zvflit, de legatzs, — Et proinde, fi-

cut ex flatuti five Legis publicz difpofitione ad compromittendum obligati fixi-

.; ntc nou,

&e in arbitros compromittere tenentur, neque praftando intereffe liberantur,

Baptifta /. . c. 76. €2 11 ita eadem neceffitas illos , qui ex aliqua fuprema vo-

"Wiente

luntate ad compromittendum obftri&i funt , patiformiter ligat; Cumteftamen-

*Dtocef

tatias difpofitiones legalibus paffim zquiparari /. 7 2. $. frm. de manum, teffam.

Ti &

fíe, &

& inter legales ac teftamentatias fa&i obligationes nullam diffcrentiam e

ficuti

8

t

ääzwpr?mz'f "Auflrepis coment, C3 teffament.

s

809

d

2

:

-

ficuti in il

lis, itaetiam in hisad fa&um obftri&um ad ejusdein irriþl&äentum

jBd-

ptzcife compelli poffe, doceant B. D. D. Harpprechr Conf. 74. ". 112. O 114.

iT

y.

|^

B. D. D. Bardili i» Differt, de faciesidi obligationibus ? 65. — Voluntas enim te-

lg A; !l N»

flatoris totum facit in teftamentis, hincque in forma fpecificaadimplenda, 4 ;.

quemadm. teflam. aper. , 2 5. S. 12, de bared, infiit, atg

EX* l. 5 s. de coudit,

UR

ld

€$ demoufir.- & fa&a teftamentaria equiparantur. legalibus , quia voluntas te-

ml

ftatoris Lex dicitur in ZVov. 22. c, ff». nec non Textus fatis expreffi concurrunt,

j

l.49. $. fin. de Legatis 1. , n, S.fin.

de legatis. 3. L. antepen. de poliicit, l, 39« $. fin.

ttj

l

J

de flat. ib. . Obligatio veró illa etiam ad heredum &

legatariorum haredes

em

jediona

tranfit, licét in teftamento illorum nulla mentio facta fuetit

D, D. Harpprech:'

Conf. 74. 9. 91. /24.. nec non fecundum dedudia in $. 15.

T

]u q

g. XXIX.

f^ ";

äuä

u

Effe&um compromiffi teftamen

Cdià

i, tátione heredum, excipit effc

; pon u

fationearbitrorum ipforum, qui hiceft, nt, fi arbitri ales onus compromiffi

du n

Íemel fufceperint , ad id abfolvendum & fententia fua. finiendum cogantut ;

T

Baptifta /, 7. c.. imo interdum ad fufcipiendum competentibus remediis cogi

Juri p

poffunt, juxta ea que& protuli $. 27. Porroetiam hic effecügs producitur, ut

i?

arbitri teftamentarii: eandem poteftatem habeant, quam. conventionales, nec

p

majorem nec minorem , neque tamen gaudeant jurisdidione, Joh, Baptifta

C 74., [/7 2'!"'

11, 0. 12, 9.1. €$ L 6. c. 1$. ÀAnnon veto arbitri in teftamentis immediatorum

yoo 6

conftitui majore gaudeant poteflate, & jutisditioipfis, uti. Auftregis con-

cn(cs Wo h

ventionalibus, $. 18. Cap. przced, attribui poffit? Quaflio eft, quantum mihi

llo ha&enus Jutis Publici Do&ore ta&a; Neque defünt conje-

cognitum ,anu

Qure & prefumtiones

affitmativam fuffulcientes; In Legibus enim Itperii

nere, fed & in fpecie , biegetoilífübrte ved)ta

driman";

ublícis Auftregz non faltem ia ge

Ticbe 21u8ttág, Ord. Cam. P. 2.7. 2. & in noviff. Ca

pitul, Caroli VI. arz. i4.

woml,(ffü [l'm

Li(c[ fmm

Auftrega conv

entionales & familiarum , fab quibus & illi in teftamentis confti-

henfi videntur, ap

ptobati & confirmati funt, ita ut füb hac genera-

f

tüti compre

litate & teftame

ntarios inclufos cffe haud male quis dixerit; cum, nonnifi modo

j u

n variat, differant, & argumentum a conventio-

conftituendi , qui verórem no

gt "

nalibus ad tcfllimentarios rite procedat , Baptifta L. * C. $. 1.8, €18. 1. 9. €. 18.

fpui t

nec non, uti modo dixi, teftamentariz difpofitiones legalibus zquiparentur ,

-—

gtun lfs

flatuente D. D, Hatpprechto C. 74« 7 170. 4« Et quod de poteftate dixi , idem

cum teftamentarios arbitros omnibus eisdem

qu

de proceffa dicendum exiftimo,

modis & folennitatibus procedere fc

ntentiamque pronunciate, quibus conven-

l

Sed quaílio hic incidit;

F

tionales , ftatuat Joh. Daptifta /, 2,

10069?11. (älüc 189

*

a

Kkk kk

Utrum

L.2

fl

"

"

g

8: o SCHO EPPF de aräitri: nece[farim , mmgrimzä ffjfwg- &.

——

-Ufmm arbiter, an faltem atbitrator in teftamento conftitutus cenfendus fit? Et

av

ad mentem magis; quäm;ad veiba teftamenti, refpiciendum duco; Hinc, fi

teflator aliquem arbitratosem appellavit, & vel cauíz naturz repugnat , vel

adeft contrariateftatoris mens, hzc potius quàm verba attendenda erit, Laud.

Baptifta £. c,74, — Quamvis interdum mixtam poteftatem habere, & utra-

JU]

que conjuncta effe poffit, ita ut prius amicabilem compofitionem tentare, &

deinderem vcl ex equo & bono veljuxta judiciorum ordinem fententiá deci-

dere debeat.. Baptifta Z 12. c. 75.

Referre huc neceffarium duxi di(pofitionem

L

ultimam Johannis, Senioris, Comitis de Naffàu Cazenelnbogen de Anno

ftcti [n

1597, exhibitam a Lünigio Spze. Sec. 1(ten & beil8 28. 9[bfat. V, 29. fol. 665.

vit

€6 é64. in qua ordinatüm eft, ut orrz inter filios haredesve lites deferantut

ad quosdam familiares , Landfaffios, juratosve Vafallos, qui amicabilem com-

pofitionem tentent:. Qua deficiente ad. Executores teflamentatios; etiam his

fruftra tentantibus amicabilem compofitionem, ad aliquos proximos agnatos ,

u

aut fi utilius effe putarent, ad omnes Wetteravicos Comites, qui pro gra-

vitate caufz adhibito Confilio JCtorum fummarium proceffüminftituant, fen-

tentiamque ferant, remotá appellarione: Aut fi partes nec his contenti effent,

omnpia acta ad Jfticii Cameralis Colle

gium transmitrantur, qu,odA, umb Die

erübr, (cnte?ziam fetat,

$. XXX.

N

»

Tolluntur & finiuntur compromiffa teftamentaria iisdem mo

diä, quibus

& conventionalia, quia hzc duo compromifforum genera faltem modo con-

TT

ftituendi differunt, & aliàs eadem femper illorum eft ratio , Baptifta /. 73. c. 7

VW

Nequetacendum , poenam privationis relictorum in cafu contraventionis do-

lofz conftitutametiam compromiffo teftamentario adjici poffe, uti fa&um in

fideicommi(fo Ernefti de Rechberg $. 24, apud Lünigium Z./. N. 226.f9. 549-

ample&

Mattín

$.24. Etfiin ultima voluntate quid reli&um , acaibiter ex jufta caufa ab hoc

OIRm Pc

munere feexcufat, neque arbittatur, v. g, fiillud in fe fufcipere nequeat , reli-

P '

&is minime privandus eft, cüm licite fe excufet, neque culpam committat 7 ,

i que

4 N ah &0

C. de legatis ( $. deleg. 1. , Quod fi autem absque caufa defun&ti. voluntatem

! Türetor

adimplere recufar , perdit fane lepgatum. L.19, 10 22.0 23 L $6. deexcujat, int.

l. 101. deleg.1.. Baptifta 4 5« c. $.. D. D. Schvveder ;» Difp. dBPclanfula teffa-

Vi

»enti per[onas bonoratas ultima. tefdatorzs voluntati contravenientes velitis privan-

16.1b.30. — An veró fi flatutum difponat, ut de quolibet compromiffo decima

Ms

pats folvi debeat , ad teftamentarium compromiffüm extendendum

Wrltue [

fit, difputat. Joh. Baptifta Z ;. c. 12.

Wl

Pt

MWb

DEO $II 1LAUs?'Hozvox ET*G(.QRIA!

| xxv;;

-

C A

Bix

—

D

'9-? )o( &

[

as

XXVI.

: Bl

p u

DISSERTATIO

eti, ld

t t

JURE VIAR UM PUBLICARUM,

tend

PROSSIDE

yenti

of

D. CAROLO OTTONE THYLIO,

n d d

Sacri [mperialis Palatii Comite , Status Regiminis & Collegii Re-

JQFUM

