Wt do

fan in alium locum, & tempus.

Non tamen hic omnino prate-

emm ad

reundum eft illudartificium , quo ex Scriptis exterorum multa fin-

gularia ad rem Germanicam erui poffunt :

quod vel ex ipfo Chro-

Bbl

guïls argl

nico Pjafecii Scriptoris Poloni,

G Iralorum quorumdam S«riptis de

bello Germanico con(tat.

lt R

Et oftenditur idem etiam exemplo Le-

gatorum, qui eafzpe in Aul

is & Curiis exterorum obfervant , qua

dome-

Dl

N

673

| Vütersteesect:

Sac;-z' 'Ro»man'i Im'peä»z'ï;

Teuondi

interelt, nþri n

diörïie—('cici ; qu; ibidem fempler funt, & quorum--*

t It

fervant: quorum Commentarii propterea huc maxime fpectant :

fors D

necalienam hinc eft. Dazielis Eremira lcinerarium : in quod videri

s V, dl

poteft Differtatio: Bezeditti Hopfferi Philo

fophie Moralis quondam

Et hac in re magiftri in-

Quot o

in hac Academia Profefforis celeberrimi.

'ant, ao

ex quorum Relationibus

primis fünt Legati Reipublice Venetz,

tra Poon

accutatiftimis multa ad illuftrandam materi

am hanc peti polfent: in

ere Hifloriam Venetam Bapri/fa

i tss

qua proderit etiam ad hos ufus leg

um inter

paucos Hiftoricos hujus Seculi

Ngünig

Nani, qui principem loc

debet ol

Obtinet , & multa fara eti

am de Germaniz rebus obfervavit,. qua-

nec immunis ubique a ftudio par-

bi fübject:

dam autem parca manu feripfit,

Sed & ad

- tium, & affectu Gentis fuz erga res noflras notiffimo.

Vengebauerm

y Sciptore

hos u(us Rome quoque, quzin fpiritualibus non Germaniz folum

, comparare multa liceat ab Aule

r efe, u

fed toti Europz imperare cupit

Jus cutit

Pontificie mancipiis, & Cardinalibus,

qui quzftum quandoque,

ferentes , etiam diver(z religioni addictos

u qut

vel aliam opinionem pra

ad ifta cognofcendaa

dmittunt interdum fine pericu

lo: qualia inter

yoque Dont

fru&us precipuos Pereg

rinationis Romanz putanda funt, etiam a

uc, femt

(. Principibus CAROLO MAXI-

tum ii

duobus Fratribus quondam Sereni

MILIANO, & GEORGIO FRI

DERICO Wirtemb. Ducibus,

IJ, modtti

Art

ificium autem illud, de quo

hunc in fnem accurateobfervata.

am, qn?

p. 128. pracipue etiam defig-

ico Tutt

cautelas affert Suipicius in cit. Differt.

nat pradentiam Nomotheti

cam, qua fi

Scriptores variarum Rerum-

nja ium v

ublicarum evolvuntur , re

fpiciendum cumprimis judicio quodam

yodo Mp

inftituta, mores quoque

& confuetudines cujus-

poli*tico- ad leges ,

(tre Reipublicz leges &

que Reipublice :

—utide multum etiam ad no

g

cimus : quanquam juxta aliarum

infituta penitiusintelligenda profi

: Jiriannte

quoque rerum in Scriptoribus occu

rrentium ratio genuina habenda

; um

aciem ingenii ad omnia intendit.

;

| dem OHHHIF:

| flt ab illo qui

XXII.

fet; eXAm*':

"

- Altera Notitiz hujus, praeter Hiftoriam , ala, Po/irica fc. qU£ p, poriis,

mi, fedqu

(

i

ocum obtinet, (quanquam ,,5575

inter domeftica principia fecundum 1

f

j igiir i

etiàm ad-univer(alia referri poffit, quip

l.

;e non noftre tantum Rei- 4/ 44 Difci-

) re&ius in fin-

plinam Ne-

ynino ]^

publice Notitiz prop

ria, fed aliis etiam communis

:itià buius

lt

applicatione declaratur , ufumque fuum often-

$. Rom. Ime

pl

——

]0

-

gulis argumentis ipfa

xip(O c

'

- dit.

Et fufficiat de illa hoc loco dicere ,

quod fundamentum omnis ,,, ;;5

E

e--

Reipublice noftrz,

five;

1

» xf

--

[

illationis & ratiocinationis de Notitia

qen

mET

us, Major propofitio, d

ebeat effe

—

--

Scþolarum more loqui velim

princi-g

A !

4

Q44q

j

J

p

674

PREGIZERI | Difcipfina Notitie

MA CA t A

p

principïum aliquod Politicum ; folidum nimirum , & genuinum:

unt; m

À

"-

Sutu Re

Affumptio autem five minor propofitio, peti debet ex Hiftoria Ger-

manie , aut Jure maxime noviffimo , legibus fcil. & conítitutioni-

(ermo ef

x

bus, five etiam praxi, obíervatione, confuetudine, & traditione

tisdictio

vid. Baec

imperii Ex quibus duabus propofitionibus fequitur conclufio,

quz eít Juris Publici, velin aliis partibus, Notitiz Imperii. Ex-

empla afferti hujus infinita poffent dari, ex quibus hoc refert Pecle-

—€——Ó

[

u5 l.c. quod, (i de Jure Territoriali in Jure Civili Rom. privato non

fu Pul

definito (eftenim illud Jus partus quidam recentiorum temporum,

Àd quan

adStatum Reipublice noftrzfpectans, & multum etiam in confue-

iti quid

zudine & obfervantia confiflens ) fermo fit, majoris propofitionis;

dant, €

& principii loco hoc ponendum fit : Qui habet jus Territoriale, ille

Itipto,

«ít Dominus füz Provincie, hactamen cum reílri&ione, falvo

(uam in

nexu quo Imperatoriatque Imperio ipfe devincitur.

Atqui hic ha-

pimine

bet, Gc. Ergo. . DeScriptoribusautem Politicis, non attinet plura

abfurdil-

hoclocoafferre. — Egerunt de illis Gabriel Naudans in Bibliographia

pedus

Politica, & Cafpar Scioppius in Pedia Politica , Hermannus Conrin-

Pt etto

£ius in Introductione in libros Politic. Ariftotelis, Bo/fuz, Sulpicius

Qutit e;

l. c. &alii.. Id modo dolendum adhuc eft, quod etiamnum hodie

nem,

inScriptoribus variis Juris publici multa occurrat confufio rerum ,

"

Canon

& magnum deliquium cognitionis Politices interioris & folidz,

Divinu

quod cernitur in variis materiisarduis, prafertim in quzftione capi-

gislato

tali, de Statz frve forma Imperiizofiri : ubi fimplicium & mixtarum

tls Ro

formarum profundaignoratio, nontantum ap. Reinhingium, fed &

nofri:

Scriptores quosdam recentioresalios, cernitur: iteminquaftione:

poffun

n Imperium Romano - Germanicum fit una Refpublica, am corpus ex

emolu

pluribus confederatum. |Et : n Tara Majeflatis Ordinibus. fue

tis qui

Statibus Imperi competant ?. ubi mira cernitur dzraideucía in vatie

format.

de&niendis & diftinguendisRegalibus, in vocibus mutandis, in cone

Püyyy.

tradicionibus, quasnon evitant noviffimi quandoque. Scriptores

Dolitin

ex ignorantia Philofophie , cujus terminos quidem adhibent, fed

WOpar

non bene applicant, tum alibi, tum in materia de confen(a Ordi-

m'üitati!

num ad youeÜecíay concurrente, quem modo inftrumentalem , &

tetit v

confiliarium tantum, modo caufam fine qua non , appellant, nec

tap' 164

illum principalem, neque cum debita. efficientia a

gnofcere volunt.

o

Ipfa quoque Ma

jeftatis Jura. per imperitiam eandem Philofophiz

. Crïpta

s VO*

facu

modo adjuþaa,

modo confequentia, modo eff"e&qsv'Majc&ati

jm

*

caxxþ :

&

Sacri Romani Imperiz'.

67;'

asE

& guiti,

'czrnt: materiam etiam Jurisdi&ionis unice ex legibus Romanis 2«

: Hlillori o

Siatu Reip. illius veterís atque adeo confufe traCtant : & quando

-conflittiy

(ermo e[t de Superioritate territoriali , hancip(am folo nomine Ju-

, & endio

isdi&tionis fape comprehendunt nec a Majeftate bene diftinguunt.

itur condilo,

vid. Boccletus in Differtat. Otronis de Jure Publico l. c, p. 17.18-

XXIII.

Impei, D

Qualfiio

k tefent t

Quarto movent nonnulli quoque hoc loco quz(tionem : 4z

IV.

"

D. prireto t

us Publicum vetl. dicatur peti etiam ex . jure Diviuo ej* Canonico?

n gus Pu-

(t. refpondet. Beclerzs in. Notit. fmp. l. c. p. 19. 20.

blicum vedle

Yn ttpori

Ad quam qux

um n coníüt

ita quidem licere illis loqui,

qui ad vocabulum Jaris Publici refpi- Zi/;;ur per

& Sacerdotia quzdam ex Jure divino eramex Jw-

spropotiois

&iant, & in [Imperio Sacra,

are Canonico obfervari memine

rint : quan.*' re Divino

Terfioridt,

fcripto, quedam ex ]

tiione, (

quam in applicatione ,

etiam apud Reizkizgium, in tradtatu de Re- ,,,

clefiaftico,

multus occurrat abufus, usque ad

gimine Seculari & Ec

hi fic ht

ulla fit respublica in Orbe, in quanon faat re-

pn st o*

abfurdiloquia: cum n

fpectus in certis rebus

adaliqua qua Juris divini vel revera funt , vel

n Bibiogah

Unde ad propofitam Quzílionem re-

ao r

per er

rorem effe putantur.

dem refponfio , quz fupra data eft ad Secundam

Quzfílio-

hfu, M

currit ea

"

nem.

In Sacris eni

m literis nil de rebus Germaniz, uti nec in Jure

somim i

Interim, uti did'um, Jus

Canonico multum de iisáem (Iatuitur.

ronfüfo t

Divinum, & fus Canonicum (quatenus hocreceptum eft libera Le-

r & i

yislatoris Romano G

ermanici voluntate, non exautoritate Pontifi-

uaflion

nil contrarium tradit Juri Divino, & libris

cis Rom. & quatenus

ym& m

noítris Symbolicis in te

rris Auguítang Confe(fioni addidtis) referri

TA ft

unde huic

poffünt inter princi

pia communia Juris noftri Publici ,

ii quæ[liom:

prafertim quia in Sacris lite-

n

emolumentum aliquod etiam accedit :

j, A

Respublica perfe&i(hima ,

a Dzo ipfo

ris quoque exhibetur nobis

i P

formata, illa Ebreorum fcilicet,

quam defcribunt quidem etiam

(ed ita ut interiora

jurin n vl

Petrus Cunans , Carolus Sigonius & Bertramus,

ynds n

Politicz pradentiz inilla non ita rim

entur:

qu

e i quis in illo in-

ntius invelligec, plurimum.

y: juipo

comparabili exemplo Reipublicz dilige

s perdifcendum conferre po-s

h

ibent: (

utilitatis inde ad omne Imperium re&tiu

m

|

terit. vid. omnino Racbelias in Intro

du

&. ad Jus Publicum German.

Et (ane dolen

dum eít, quod a Viris czte-

cap. 16. in Principis,

a&enus Gentilium & aliorum Philofophorum

| guämv n

roquin prudentibus h

ln

Do&rina civili majori fed

ulitate pertractata fint, quam

[ ?

Scripta in

Jofug, Judicum,

fit

Oracula divina, qu

x habentur in libris Moyfis ,

philt

Chronicorum , Salomonis, Prophetarumque

Mij

duii"

Samu:is, Regum,

reli-

J

Cuqqf-k

676

PREGIZERI Diftiplina Noritie

m

reliquorum , & etiam Apoítolorum : ex quibus primo omnium

tongruan

—

tanquam ex fanctiffimo & limpidiffimo fonte Status Räipubi., Opti-

dicum f

mus, & Secretioris ac fanioris doCtrinz Politice rationes genuinae

potius, «

erui, & per rivos deinceps derivari optime poffunt, & deberent.

maxime )

Cujus rei fpecimina praítiterunt , — Z4ezochbius in Politica Sacra,

petiaere

Reinkingius in. Politia Biblica.

Aac. Schallerus Profeffor quondam

dt, &pl

Philofophiz Pratice in Academia Argentoratenfi , in Difputationi-

Commen

bus de Regam quorundam Hebreorum , praecipue Davidis , & Sa-

as

Memorab

—

lomonis, Regnis : quammateriam etiam alii quidam, partim ano-

ucpit Ty

nymi, fcriptisexcoluerunt.

Jus Canonicum autem quod attinet ,

volunt le:

fecundum illud in multis quoque cafibus in fupremo Camerz Impe-

ileclero

rii Judicio decifio fit : qua de re vid. Scriptores, qui deautoritate

vnda fün

hujus Juris in Imperio noftro tra&tare folent, quos inter Zefoldzs in

rum'temp

Differtat. de Librz: Turis cap.7. Zieglerus de Jure Canonico , & in

Regni qui

Differtatione de Origine & increment. J'urts Canorici, Hunnius de

Citca fne

ZIntbor. Tur. Can. lib. 2. cap. 9. A4lex. in Compend. Juris Cano-

lmperii c

nici.

Canifius in Summ. Jur. Canonici lib. 1. tit. 1. Zlller. Gezrilz,

publicam

& Ricc. de libris Juris. 44zdr. Fallesf. de Jare Canon.. Rittersbufrus

tbilivit

in Differ. Jur, Civ. & Canon. Zfrrzurzi Duck, de Author. Jar. Civ,

tice D

lib. 1. cap. 7. Et quo usque Jus Canonicum in Imperio Romano

Jetator, :

fe extendat, vid. Reizizg. de Regim. Sec. & Ecclef. l. 2. cl. z.

|

E

dip, & Li

€. 7. Carpzovius in Jurisprud. Eccle(. lib. 2. def. 152. Laurerbach.

inc ind

in Prolegom. Collegii Pandect, $. 9. & in Concluf. Forens. Exerc.

Vis op'm

I,th. 1f.

tidt, t

XXIV.

at

Qy;j?io

Quinta quaftio hicincidit : 4 4»o principio äycmdaftNotiziä

bif qyf

Inmperii, ut bodie fe babet. — Scilicerut ipía Respublica, ita Noritia

POLDI

4 quo.Prz'n-

illius perpetuis & variis mutationibus eít obnoxia.

&ipio ducen-

Unde varie &

dm etia

da fit Noti-

illuftriores illius occurrunt Epochze: ex quibus vetuftiora illa Ro--

dit Ofi 1

tialmperi, manorum Im

st bodie fe

peratorum tempora à Julio Czfzre vel Augufto usque

babet ?

ad Auguítulum nonnifi exterioris , quantum ad Notitiam , de quà

J vig

* k. l. fermo haétenus fuit, notz effepoffunt, magis jam huc facien-

tibusillis, quzad ResFrancorum fpe&ant. — Hinca Carolo AMagi,

Ont| IG

qui Imperium Romanum ad Francos transtulit, ordiuntur- plerique

Notici

Epcba hoc inilituturn , qui de Imperio Romano - Gcrmanico ut vocant,

9. &,

Caroli M. disquirunt.

Et fane, ut etiam hoc loco verba Zecleri in Notitia

lnp.

Imp. pag. 20

[

. retineamus, opus eíL notitia temporum inde decut-

torjm

D.

rentium , m

um

u.l-;as oþ caufas in hoc argumento, licet fiepe pat

cons

N Ptmc

*

677

—— t

Sacri kamnki Imperit.

U NT EER

imo of

congrüanthodiemo Statuiexeirplaexillius evi, quod pm"e 'Mona'r-

ipttl

chicum fuit, antiquitate petita, & fententiam utentium iis deftruant

Omes ounuit

Ottozis

0

potius, quam firment.

Ec quanquam ab Ortoze AMagzo novum &

G eebewt

maxime illuftre quoque efít principium , quoad Germanos jam per-

Magm'.

olitic St,

pertinere incipitilta Romani Imperii gloria, tamen & illud remotius

for quorda

e(t, & plus Monsrchicze poteftstis adbuc prz fe fert. vid. Becleri

Difputaiur

Commentar. De Rebus Seculi 1X. $ X. per Seriem Germ. Cefarum.

idis , &9e

Memorabilis etiam eft ztas a temporibus Hezrici IP. Imp. füb. quo Hevriee-

YHUH, Comn-

, partim dv

cocpit Tyrannis illa Hildebrandina Gregori /11. P. R. & ux quidam

rAdorum, t

od attit,

volunt lex de Electione Imperatoris ample&enda, in dubium tam

en p,iderico.

Sed & obfer- ru»,. rtp.

Amerg p

a Boclero vocatain Not. S. R, Imp. l. 4. c. 1. p. 92.

j deantortat

vanda fant reliqua Hezricorum , Conradorum , & Fridericorum prio-

uc Jl

rumtempora. Nequenegligends hoc loco eft Epocha fatalis Inter-

vonito, &t

Regni quod incidit in tempora Zrierici IT. Imp. quo tanta mutatio

Inter- Regná

Fr:zdericm-

j. Honnts 4

circa fines , j

ura, potentiam, dignitatem , adeoque etiam Statum

.

Imperii contigit : donec hunc reílauravit iterum,

ipfamque Rem- *

j, s r

Álhr.Guti

publicam Romano- Germanicam firmioribus fuleris, & fna virtute

y Ri

flabilivit, & tuta (ede denuo locavit, novus quidam Imperii & Au-

(triace Domus Parens atque conditor, Radolphus Habfpurgicus Im-

ibor. [

o Syirenfi lib. 4. cap. 4. in prin-

erio Noniat

perator. vid. Lebmanuus in Chronic

cip. & lib.j. cap. 9. per totum.

Conringims de. Finibus Imperii,

d ha.

hinc inde.

Author Differtationis, quz& prodiit nuper, varias no-

, Luinié

Vas opinio

nes continens, cui titulus Girünbliche Joiftorifcbe Soac»

foras at

ridbt, von

benen in bem Joepl, SRóm, SXeicb Seutjd)er Nation, vott

iberid) De8 3teepten ,

Qoiten De8 2ibleibens toeplano Svapfer8 t

bifi auf bieStegierumg be8 2lllerburdteudhtigiten $avfet8 LEO-

" Nj

POLDI vorgeme(enen Inter-Regnis. Eo magis autsm attenden-

illud inci-

; i Nozicia,

dum etiam illad I[nter- Regnum Fridericianum , quod in

nde t

dit Origo Septemviralis Collegii, quod Statum quoque

Reipublicx

m Imperii tenet ;

volvit-

lign i

noítre maxime refpicit, & ipfum cardine

ygllo

u

que. vid. Ozupbrims Panvinius de Comitiis

c. 6. ( ubi quidem circa

tAtf ; de'qïï

e

mvitalis Col

legii Gregorio Xx.

Originem & conílitutionem Septc

1 nimium tribuit) Becler.

; ht

Pontifici Romano in Concilio Lugdunen

"m

f

in Notitia Imperii lib. 6, c. I. p. 152-

160.

Plusautem Caroli IF. Carotj g

la

Sratum Imperii fimilitudinis

tüf

par

dmp. & Aurea Bulle etas ad prz(entem

p

refert : ex illa n. jam luculentius

comtmn

unicatio potc&atis Legisla-

4 n NOUU

inter [mperatorem, Ele&to-

d

(

torig,, aliorumque Majeflatis Jurium,

indt

res Principes & cateros Ordines [mperii, atque

adeo p;æfentis Sta-

tu$s

Panlü]

Q444 3

fept

u

m

^m

Es

678

| PREGIZERI D'i.jäz'plina NOtl.lti&

ceStersstioote

tus publici, & modernorum Imperii Comitiorum imägo el/ucevtï,

impruden'

quz fecutis temporibus magis msgisque formam hanc affumpíit.

u, &tan

Friderici 11I.

Unde a Zviderico Imp. qui vulgo Tertizs dicitur, ea Status publici

illim & fi

lineamenta, prafertim etiam quoad Collegium Ele&orale in Co«

jn Impeti

mitiis univerfalibus, qua cernuntur hodie, duci cocpiffe, quidam

no(trum

credunt, Qui certiora autem, & demonílratu obvia fpe&tant, a

Caroli V.

Auguüzn

tempore Carol; F. Imper. & initio Capitulationum modernarum ,

i

tam fuit,

quales anteifturi Imperatorem eadem forma non extont, repeten-

Piem Ri

dam eífe Status hodierni faciem contendunt, ut Becerzs ait l. c.

Comitiisi

Quamquam fÍtare etiam poflit , judicio Rac/elii in Introdu&. ad Jus

litionibu:

P, Germ. cap. 9. pag. 44. illorum fententia , qui originem Capitula-

Vellpha

tionum, univerfim fc. con(ideratarum, non ad Caroli V. fed mul-

Dochas

tum vetüftiora temporareferant , quibus Germani ( quorum liber-

dum effe :

tas omnizvo Regnum abfolutz poteflatis & zapGaciAzi tolera-

wit, au

- -

re nequivit) regnarefoliti funt : itautquem modum hodie Imperio

di novam

Regio verbis ftatuunt, hunc olim fa&is exprefferint : cum dubium

hi]rume

non fit, quin cam eligendi Reges, ( quoties fcil, cafus & neceffitas

patim R

locum fecit Ele&ioni horundem & Imperatorum ) quam Regiam

jura prior

autoritatem legibus determinandi poteílas Proceribus Germaniz

üu, fedö

olim fine difcrimine competierit: donec Ele&toribus poteftatem con-

—

hibebant

dendi Capitulationes folenniter confceriptas permi(ferunt Ordines.

in futunt

Infirumenti

Qui tamen rebus & juribus fuis aliter poftea profpicere cccperunt,

quïhus I

dum in Zz/erumento Pacis WWeflpbalica Avt. $. ^cautum eft, uc dcin-

phalicg

Pacis W'g]i-

f^4lica.

ceps in Comitiis de perpetua Capitulatione concipienda agerctur,;

fétentio

illaque ab omnibus Ordinibus conficeretur,

Quz materia occupa-

fhagienl

vit etiam Comitia Imperii anno bujus feculi LIV. & hac ipfa mo-

Phi)ippii

derna Ratisbonenfia, (vid, Rachbel.in Differtat. Academ. de Capits-

tlarinpia

latioze ) fed nondum perfecta eft: extante quidem formula conce-

titgig gl

pte Capitulationis perperug , quam inter modernorum Comitio-

kitlcati

rum A€ta refert Dz. 44zlz. in Reprafent. Majeft. Imp. part. 1. c. 12

Yvo be]

fed quz vim legis nondum accepit, nec promulgata eft, nsc ob-

RQ(iSbon;

fervata in EleCtione Augültiflimi Regis Romanorum J OSEPHI,

m'uas Qur

cujus alia prodiit Capitulatio a Principibus Eletoribus folis con-

tts, &

Ícripta: quz tamen circa modum conficiendi difficultates quasdam

Trelens «

experta eftin prefentibus Comitiisuniverfalibus, in quibus propter-

fitituy

ea Proteílatio quedam aliorum Imperii Ordinum in medio jacet.

:lm

Caterum poftouam füperftitiones Pontificie mole fua laberare cc-

, atque

perunt, iisque fuftinendis ac promovendisimgortunitas, vis

imprue-

FT

-

679

MUU aemnuu eine,

ii

^

Sacri Romani Imperit.

cceffit, mulc

is gemitibus c.onfcientiæh libertas quai-

nagb du

'imprudentia E

v afung

ta, & tandem fub Carolo

V. Igp. duce & Do&ore Luthero via ad

tatus p

illam & finceriorem Dei cultum commonítlrata fuit, reshac magnas

torale i«

in Imperio turbas dedit , cruenta & feralia bella excitavit, Jusque

ife, quit

nofirum Publicum etiam in multis mutavit: donec primo quies

i lpedat

Auguítan

z Confeffionis Sociis data, eorumque fecuritati conful-

yodernatut

Transactionem Pa(favicam Anno 15 $2. initam,

tum fuit, per

nt, t

Pacern Religionis Anno 15'$

*. fubfecutam, eamque Anno 15 66. in

busImperii, ipfisque Capitu-

dirus tht

Comitiisiterum aliisque poftea Receffi

od df

lationibus Imperatorum & Regum Romanoram , Tabulisque Pacis

Wleílphalice , confirmatam,

Et has omnes tanquam folennes

em Cqiu

qui accurate tamen dignofcen-

j V.

Epochas re

de agnofcit'Bæclerw k c.

dumeffe monet, quidexquoque

tempore ad hec noftra usque dura-

quorum lbt

verit, aut fal(o credatur duraffe.

"Nec ulla enim efl ratio numeran-

nia t

ab

di novam Epocham Status Imperii, judicio ejusdem Boccleri,.

od lnge?

Weflpbalica, in quo omnino magna mutatio, &

n dubium

Inflrumento Pactis

dum ncn tantum

partim Reftauratio Juris

noílri Publici fa&a :

x od

lraroborata, & novafan&ione confirma-

jura priora, Gantiqua mu

un M

funt, quz antea nondum pro definitis

;us Gu

ta, fed & definita quidam

dam etiam tunc indecifa, vel arbitrio

habebantur: quanquam qu&

T

, vel ad fubfequentia Co

mitia remiffa funt, in

in futurum commiffa

rint Qrie

m omnia co

mpofita. Inftrumento ifto Pacis Weft-

quibus nec du

g p

anquam fundamento maxime nititur Ststus Imperii

,1 Cüy t diln'

phalicg , uti t

Pacis Neo-

recentior : itai

lli faperftruéta quoque deinceps fuit Pacificatio Neo-

" g

snagienfis : exceptis pauc

is, quz in hac mutata, inprimis circa

masienfis.

"Tl

Philippiburgum atque Friburgum ,

& loca quedam in Ducatu Lo-

u

d hzec Carolo V. Duce Lotha-

r ipü W

tharingiz , proteftante tamen quoa

It

i C::W

ecordationis.

Perfra&ta autem. etiam hac

ringie gloriofe nunc r

& res

Pacificatione a Gallis ,

cum Status Imperii iterum nutaret ,

Induciarum

cias vicennales

Ratisbonen-

Id

novo bello proxima effet ,

perventum eft ad Indu

*e

ul

Ratisbonz anno hujus Sec

ulí o&ogefimo quarto ,

die €. Auguüi

frum.

p l

at

Cüy f

initas cum Rege Gallie : qu

as hic iterum pro fuo lubitu interpre-

y

Jl

denuo violavit, bellumque E* Belli pf

ptus, & vix per biennium fervans,

lica Germanige 45 prejen-

us 1

folsct

l

in quo opera danda, nec

quid Respub

praíens movit,

-

sLEOPOL. "*

u6

QUAS ;

patiatur detrimenti

*

uz ut armis lInvi&i(fimi Caíari

"

& Pace quondam his procuran-

bus pWPl

DI, Imperiique; X Sociorum ope,

qoil

habet.

da, denyuo- inintegrum rel[tituatur , o;pusx

XXV.

Jobe

du

qll

Ó v j

j

E

689

| PREGIZERI Difciplina Nokäæ

MATY

AR

[ onssisnmitd

XXV.

] aminc

Cag;zi;z'o

Et hzc quz dicta modo funt; neceffariao

änino ad D-ifciþli'hä»m

| p Thef

"DATIAFIU

*

Rerumpubli-

Notitiz Imperii noflri effe videnrur: quibus ad commoditatem &

gii [0$: :

caArum , ad

decusaecedere poteft quoque Cognitio variarum Rerumpub'icarum,

| rngiutz &

commodig,. de quajam ante aiiquid tangebatur : Romanz inprimis , quz multos

1 d fed h

zem, Ó ufum, nacta eft Scriptores: & Germaniz veteris, de qua videndum eft

Conferre

Difciplina

opus laudatiffimum P/jl. Claverj : necnon Germaniz mediz, quam

Gentium ]

bujus.

in publicis Differtationibus do&tiffime de(cripfit Pazlus Hachenber -

| qu Jus?

germi: qui Differtationibus etiam aliis optime jam mereri capit de

D

w $p«

Hiftoria Ang'ie , & Daniz, quam jungere illu(trande Hiftoriz Pa-

'

topi déd

latinz , velut cognatz illis voluit, ni fata praematura tanti jam Viri

|

Nomano.

illud impediviffent.

Sed & innuimus hoclóco rurfus Galliz, alio-

to faife,

rumque Regnorum & Imperiorum per Orbem notitiam. Adquam

|

|

yum; io

comparandam, preter alia fubfidia, & adminicula-, inter quz ite-

] quad dr

rum excellit maxime ufus & experientia, faciunt inprimis etiam

| lh quo y

Scriptores , qui omnium fere Gentium Respublicas defcripferunt ;

quos inter communiter refertur 7/ob. Ludovici Gotbofredi Archonto-

Qebto pi

logia Cosmica olim in fummo pretio habita, fed quetota defcripta

, Ühocqui

elt ulterj

eft ex libro illo, qui Lingua Gallica prodiitfub Ludovico XIIl.

Gallie Rege, authore quodam anonymo D. T. V. Y. Regi ifti a

Dublicgs

videri d

nobilibus Camerz officiis, cum titulo: Le Erats, Empirt, &

Principautes du 7Monde: — cui libro, in Latinum etiam & Germani-

| d

cum fermonem converfo , tabulas deinceps zri inci(as addidit Z4az-

«t Chr

thaus Merian , quific pretivm illius auxit. vid. Suipicius in Differtat.

dilputa

ftolz 4

cit. p. 131. Inter hos Scriptores recenfendi porre funt, Cafparis

Ens, obvariaafe editaopulcula: Franc.Sapfovinus de gubernatione

COntiat

Heidell

diverforum Regnorum & Rerump'ublicarum: Joannes Botheras in

Relationibus univerfalibus, Pbilippus Honoriu: in Thefauro Politico :

MUT) iü l

Jf. C. Becmanni Hiftoria Orbis Terrarum Geographica & Civilis.

lim de

Lnucas de Linda, in defcriptione Orbis, & omnium Rerumpublica-

tto; D

rum, erroribus quidem alicubi, qui vix in ejusmodi operibus adeo

lmenti

vaíti argumenti evitari ubique poífünt, refertus. Et huc pertinent

, Dh

quoque labores Elzevirianorum , -qui hoc egerunt parvis libellis, in

V, o

quibus omnes ferme Respublice per univerfüm Orbem deícriptae

Qiellior

funt: quarum Authores uti fünt varii: ita diverfi etiam funt com-

anu Or

matis, acpretii.

Commendantur autem prafertim inter illos Hel-

"

.lj*:?cag

tía Si»/leri , Respublica Veneta Coztarezi , & Andlia Th. Smithi, ju-

"W ad]

— ficio accuratiore Politico fcripta. — Egit de hac materia amplidima

Hieqs

etiam

v

Saced Rorht Insperis.

diteus i.

—

$8 j

O Cänrängäm olim , 'cui eripuit deins

etiam in Collegio quodam privat

Eu um

ceps Thefaurum Rerum publicare

m fo. Philippus Oldenburgerus , plae

hmodin i

giireus: contra quem propterea

Epiftolam monitoriam edidit Coz«

us & perfectius expe&tatum

ürmpibicam

visgius: a quo opus iftud deinceps pleri

dpa

i, quz mu

eft: fed huic Author fummus, & par tant

o argamentoimmortuus,

zum Cogsitio

videndum d

Conferre huc etiam aliquid poteft Co

gnitio juris Publici alia

urisPullici

otitía Franciz ;

? media, qut

Gentium Europzarum: quo [pe&avit Lumnass in lN

4 TY

aliaruna

udu Hachetin

ET0tis

tubique felici-

Gentium.

qua Jus Publicum Galliz exhaurire voluit, nont

»

-

nereri copt

ter. Specimena

liud univer(alis hujus cognirionis Juri

PubliciEt- Esropeaz

blici fum,

le Hillori P

ropzi dedit Dn. J4a

nritius in Differcatione de Principiis Juris Pu

t j V

Romano. Garmanici.

Fertur etiam JCtís Helm(tadienfibus in

anls

v Gillie, d

mo fuiffe, aliarum Gentium Jus Pub

licum, certo contexcu defcri-

um At

ptum, in lucem emittere; quam

in rem ja

m prodiit Tentamen ali-

n Academia Julia impreffum,

, intrqiait

quod de fure Publico Regmi Dania , i

inpriris t

n hoc etiam univeríali argue,

in quo via oftendebatur, quomodo i

Nomin:

- batur DifT:rtationis illius Aus

; defcripferum;

mento progredíendum effet,

itamen talis haberi noluit: & oniffus

li bt

'

thor quidem Conringius, qu

g lt

eft ulterior labor in ceteris Pro

diit etiam alibi Nicol. Chwalkovii 74£

;r

Ludorit Xï.

Publicm Regni Polsnia , vult

a notatu digniífima continens: ad quo

f

dan, in quademultisrebus

j y. i

videri debet Exercitatio Anonymi cujus

ad Rempubl. Polonam (de qua fcriptis ít

iis optime quoque meritus

, EWPW ]

m & Gu

e(t Chriftophorus Hartknochius)

pærtinenti

bus candide & modetfto

fasaddiditm-

difputatur.. . Nec filenda hoc loco íun

t foachimi Hagemeieri , Epis

bus cüm immoreretur Author

m

ftole de precipuis Statibus Europe , qui

contioauationem addidit eericur Gunterns Tbulemari

u$ Atademiz

A& EL

:!(—l*

tiffimus.

Addi hispotett Furia-

l um

Heidelbergenfis Profeífor exce

x

p^-

Á

Í

ici, Romano- Germ,in pt

[

'æmïü

; abiqui«

t p !

rius in Inflitut, Juris Pub

5

olitt

co, Hi

i

panico, Auglico, Danico, Sut- Cooritio

(aur!

dam de Jure Publico Galli

oditatis & or- P^ilofopbia

j 8

Ql

cico ; Polonico, colligit.

Nec male ad ea que conim

Primsc .

m hoc locoinveftigamus, tcfertur quo-

Kcmmpubü.f"

nomenti fünr in Notitia, qua

u1

*

DP

Tï&'täjä e 71-5*

& tranfcendentalis , q

Aeew A

-

detaphyfica dici-

dentalis.

yperibus ?

- que, Philofophiz primz

hp

ettit

tüt, cognitio: cujus imperitia qua

liter tnultos (zpe dubios teneat in

s Publici noftri; quando de con-

Ój hbcnlsi I

qua(tionibus graviffimis etiam Jari

l ptz

3 leges fc

rendas adbibendo, deque

pm d

Íenfa Ordinum in Comicis circ

j [ü

g o

Majeft

ate, & partibus ejus, fiv

e juribus fermo eft , eftendit Zacle«

l

E

S

[2

b

8. cujus Philofo-

g il

rg: ad Differtat.

Ottonis de Jure Publico pa

ateria de Unitate Raäpæbäi:æ o

ftenditin

^

, il

phiz quoque utilititem in m

g

1 Jf IH]

u

s argumenti ïi:;ce:llamäïï Dn. Á

a

:

lpi-

f

i

Diiïa:;tlatione (upra ixaudam huja

fius :

Rrrr

682

PREGIZERI Difuplisa. Notítia

H

fu:: ne quid dicamus de Grotio, qui hujas etiam tranfcendentalis

st "

Philofophie fubfidio multa praftitit in immortali opere de Jure

tiils Mor

Belli & pacis, ad decidendas etiam accurate controverfiasillu(tres,

iftviens p

quz moventur inter Reges & Gentes liberas.

Geographiz autem

tilte-goff

& Genealogiz Familiarum Illuftrium cognitionem hoc loco non

fodum aut

repetimus amplius, quia illa fupra fub Hiftoriarum Notitiá com-

&cientiarum

prehenía jam eft, nec (ine ratione a Racbelio in Inttod. ad Jus Publ.

Wt Germa

Germ, c. 12. & 4 3. tantopere commendata.. Addi his poteft quo que

Qm quoqi

Meraldir4, cognitio Heraldice, quz & ipfa per modum alicujus Artis & Di-

ld ma

fciplinz tractati poteft, atque ad Notitiam Dignitatum Illuftrium,

Ítqua ade

(in qua materia notum eft excellens opus Becmzassi) Jurium, &

qua hoc ]

pratenfionum omnino pertinet. vid. Zapizgius de Jure Infignium:

& Maxime Reverendus D». D, Spenerus, qui incomparabile Opus

Q9 Voto

Heraldicum , jam utraque parte, Generali & Speciali completum,

edidit, in quo nontantum Hiftotia Infignium lllufttium , fed opu-

lentiffimus Thefaurus Rerum Germaniz , & totius Imperii noftri,

imo etiam aliorum Regnorum, continetur; cujus Authoris Sj/-ge

Genealogico - Eliflorica etiam in argumento, de quo paulo ante di-

&um , laudanda eft. « Addi debet huic quoque fuo merito nunquam

fine fingulari laude allegandus, Stemmate, Virtute, & do&rina Nobi-

liffimus Dn. 25 Zvf in Notitià S. Rom. Germanici Imperii Procerum

JOT

Hiftorico- Heraldico- Genealogica, ad hodiernum Imperii $ta-

tum cognofcendum bene accommodata.. Plura, & quz univeríim

ad notitiam Reipublice pertinent, hoc loco non addimus, vid, dé

P

his Bacleri Differtatione JVotitia Reipublica : item , de Studii; Hel-

vidu Prifcs: & illa, qux Inftitutionibus Politicis laudatiffimi hujus

Authoris inter Differtationes ejusdem argumenti Pelitici annexa

eft Vigefima , de Hfforía Politica Rerumpublicarum €4 Regnorum.

TC

Nec Polymatbia denique reliqua hInc abeffe debet: de qua videatur

Polsmatbia

unus inftar omniumJVevverius, | Nec Fisfforialiteraria : dequa vid.

Lierarie.

Hifirig Vockerodtii utroduéliosn NotitiamSocietatum Literariarum, Et huic

argumento inferviunt quoque Papebrocbii , Cenforis alicubi 7Mabilles

nii , & Sociorum illius, labores: & Diariailla, fournalsdes Scavam

à Paris: Giorzalide Letteratiin Roma, Parma, Venetia: 4&a Erudi».

torum Lipfevfia, quibus multum ve&igalis eft literatus O:bis: item

Nonvelies de la Repnblique des Lettres, à Rotterdam. BiblsotbequeUni-

verfelle àRotterdam ; Zibliotbeca volantein Parmà: AMercure fcavane -

te: EC Ephemerides Sgavautesà Hamburg: & fi typisexpreffze haberi

po ent

/*'ä

275. U

2

"-

455

VAU Ea

Sacri ——

inícetdendi

vfineri Ephemerides Politice , necnon incompa-

pofï'cn/ 'Chgriflopb. F

am noftro argamento

putje

rabilis Morhofii Po

Iybiffer : ex quo Notitia eti

lia ac (ubfidia hauriri

TTTE

inferviens peti, & ad

hanc Di(ciplinam confi

uemade

xaphie at

utiliter-poffünt , przfertim

ex libr. r. cap. 1. 2 & 15.

hoclocown

modum autem aUgumentis omnium

fere divinarum & humanarum

Noità «

Scientiarum & artium Societates & Collegia,

hoc imprimis Seculo

d u

Galliam , Hiípaniam, Angliam;

Italiam, Sue-

per Germaniam ,

Daniam , contigerunt? ita ut par inftitutum exco-

jpodquot

ciam quoque , &

y Artis & D

lendz magis Dod&r

inz Politic (cui multum ftudii adhuc deeft, &

v Dlodcm,

in qua adeo multa inveftigand

a reftant, ) & huic ipfi Difciplinz , de

) Jim, t

qua hoc loco breviter a&tum , accederet , op

era pretium effet. In

urt Infgri

quo voto hac vice finimus.

wardbil Oj

US DEO.

LA

Ji conpus

vium, fedot

fropeti d

XXI.

hutorit J

h

)

1

m

& DISS

ERTATIO -

ytrio n

doiuNe

yerii r

P

OTESTATE PRECISTJE PRECESIM-

j Impf[ll n

CESSIONEMIN, -

quz ii

J PERATORIS PER

ia d

ALIUM TRANSFERENDI,

"] Slüdffi" .Iþ

l

PRZESIDE

quilim

lii 197

REINHARTH,

JCTO;

T us

TOBIA JAC.

jc ul Vldüm[

COM. PALAT. C4ES. JU

R. FACULT. ASSESSORE ET COD.-

4 4

P.P. CIVITAT.

$YND, ET CONSULE

b

PRO LICENT1A Defesfa ab

nim

xcule

ABRAH. GO

TTER GOTTSGHALCH,

il

m

Pirnen[. Mifnic.

p

il

sO b" u

ERFORDIE-» 1739,

m

u

DE

Rrrr

T

Ji

i

yli

d

i

s

$

.

T

694

REJNHARTE de Poteflate Pracifla

|

DE

t

W.i

POTESTATE PRECISTJE PRECES IMPERATORIS PRIM

ARIAS BER,

J ate df

CESSIONEM IN ALIUM TRANSFERENDI.

] JDL OLl

DISSER T4710 1N

AUGURALI1S jURIDICA, -

y

1 MARINLU

g! !.

4

| Y DEERRIN

T ut neminem facile fore, nifi qui in Juris Publici prudentia pl'a'ncihö-

| tumenini.

fpes eft, exiftimemus , quem lateat, non

paucos, tam eruditione , quam

7 si Donti

deé&trina & fáma celeberrimorum & egregiorum Virorum in Juta Pree

; &lnfituo

cum Cafaris primariarum fatis follicite jam tum inquifiviffe, earums

ET

que ideam ex fonübus füis tam di(erte ha&enus delineaffe, ut integram hancce -

A&/D L. 8, D]

,

do&trinam fatis illuftrem feró exhaufiffe videantur ; Cuienimincognitum , quid ^ -

1

! i, MC

