wierdfet, unbo im QBerd? befunben; bag bie SSefucbung Der Oceidhg;COete

(ammlumngen gcoffe Gelb ? Cipeefen unb Stoften erforbert , baf fofdbem nad)

d

4u Grfpabrung berfefben, unb , toeilen. Sybren an $3efud)ung ber SReicb8

um

hr

& doe nidbt affobod) gelegen geroefen , Goie fíc von benfelben nad) unb nad)

r lu l

felbften abgegoger2t, — Quod nihil quoquead coníervationem aut executionem

mitti po

Pacis Relig

iofe & Profanz conferre voluerint, teflatur idem ille &repfipad)

Q». IF. n.3$3. baf

D

, teietvob( bie £oocbtóbficbe Gotánbe bed. Godtvábi(den

, ts]npe

QGrepnfe8. biebeoor vi

elfáftig babin getracbtet , vole fie 85bl. frepe SX. Suttets

jcipe D

fibafft au fic) sieben, unb in ibre 3erein : unb Q3erfa(fung, fo Coiegu Jyanbs

d Nublr

b Execution beg Religion - uD Profan - $yrtebeng au(faericbtet,

um Á

babung um

e

t ftepen

ne hgt

bringen mog

en 2c, aud) bie SRóm. Sapfecl. 9ajeftát felb(ten 26blicbe

;;g', f;i//lï:

SeidbsSitterfchafit in Aun

o 1561. getatben , fid mit ben GrapfGstánben

fn dT

bies £yrtbe8 eingulaffen 2c.

G9 at jebod) eine £6bL. Svepe SReidh ; SRittete

yrentit

foaft

fic) basu nicbt eerfteben vollen, fonberm bepioegen jebergeit ben Sybro

S$aptert. Staje

ffäf fíd) beftet maffen ent(dulbiget 2c, Atque hec omnia eo

0. 1b

minus Nobilitati funchonorifica, quo certius ip

fe Hippolytus affirmare au(us

cuntut s

|

Nobilitatem quoad territoria, didiones, & diftridus ,

ranttl

e[t Qu. PT. 5. 483.

&ivitatibus nontantum n

on cedere, fed eas quoque horum bonorum refpedtu

bb

: fuch

BR

s

d

$jo

WINCK R de Pracedentia Civitatum Imp.

um

fuperare: luD menm man für bas (ecbste ber. gceen 9ieidps « Stitterfibafft

Netn

in ben brepen Grapfen babenbe fanbfcbafften, $Surgmannfdbaften, Joerte

ä

Iu ni

ft:hafften, unb £eutb , unbtoas ben(cibiaen anbangig , confiderirt, miro fid)

ais

dxi, t

befinven, bag in Iajebung bet(elbigen Goienidt geringer gu acbten , al$ Die

bus; à

Cbrbare, Srege.unb SXeidbs. Gotdpte , forbern benfelber: qud) horum bono-

nitio hi

rum refpectu vorsugieben 2c.

Cum igitur tam magna Civitatibus incumbat

onerum pars ; iniquiffimum fane erit, Nobiles, qui onera illa atque tributa,

vt !

(

fine quibus nec ftare Respublica nec adminiílrari re&tepoteft , defugiunt, Civi-

poffe a

t

tatibus anteponere ; cum tritiffima illa (it Regula Juris, quod is dignior & aliis

metrito 6t praferendus , qui majorem Reipublice operam navat, majoresque

vere d

porro aj

labores ejus caufa fuftinet, vid. Boer. de auttor. magn. Conf. num. 14.5. & Pe-

TA

pnda f

regrin. couf. 3. uutn. 16. Lib. a.

Agnovit hzc facile Hippolytus , cum ]uce meridiana (int clariora, fed pa-

verfarii:

bOtaV.h

rum cauí füuz profuit, dum dicit, z. 56$. €& 569.: Nobiles per fa&ta (ua

üff&u [

militaría majora adhuc fervitia Imperatori & Imperio praftiriffe, quod fangui-

nem & vitam, qua nulla pecunia comparari poteft, Cafari confecraverint ;

gere füy

mafículeque femper pro Patria pugnantes mortem oppetierint.

Qudfi vero ci-

Que ad

tàmen-

vitates nunquam militaverint , nec auxilia Imperio miferint ? Si illud argu-

mentum urgere vellem, certe illud magis pro civitatum , quam Nobilium,

fütura f

gloria ftabilienda faciet, utpote, qua prateronera Imperii, prater innumeras

&C arg

tobnt n

colle&as atque Tributa , milires quoque infigninumero fuppeditarunt, eosque

fuis fumtibus aluerunt ; cum Nobiles, uti modo allegata verba Fi;ppelyti 1. 225,

N

indicant, Stipendiarii plerumquefuerint, menílruaque pro fervitiis acceperint

Que ad

Urex t

«ra, baf fie niemanben anberft nicbt, as um gebübrenben C»olb gebieret,

Sed urget Aniagonilta femper, ita privilegia Ordinis Equeflris proflare, majo-

addufj

rum fuorum benemeritis in Rempl. parta, quz auferre illis injuftum! Refpon-

rUS, fer

qu'x üg '»

deo cum Doáiffimo Henziges in meditar. ad Inflrum. Pac. art. XVL$.8.. Vir-

tuti & fortitudini, qua Respublica juvatur, redte & ex merito füdm conftare

inter [

laudem atque mercedem ; fed iniquum effe, ut hoc difpendio & prejudicio to-

cam: h

tius publicifiat. Praterea ingens rerum mutatio facta ab illo tempore , quo

hi&

primum Ordo Equeflris immunitates fuas & exemptiones fortibus factis &

aät, m

Ítrenuitate armorum promeruit ; tunc nonadeo iniquum vifbm eft illos ftipen-

3Pp€llcnl

diis atque oneribus levari : qua ratione vero Nobiles vetera illa privilegia jam

QUm eit

ja&tare poffunt, qui, reli£tis majorum inftitutis, quorum refpectu hzc Privile-

aron;m

gia olim impetrata fuere, nunc vel plane amplius non militant, aut aliam & di-

gat, er |

verfam militandi rationem ineunt? Neque inftantia a Belgio Confocderato allata

lpfum, i

"aliquid ad rem facit, cum jam fzpe dixerim, ab Exterorum exemplis, apud

ludi.

Wblli h

quos alia Im,Pef?i atque Regiminis forma, malead noílrum Sta;um conc

Ecc

i,

E

J/?f'

p Afobilitate fmmediata.

»n

st

u !

Nectandem exceptio Reg

is Bohemie, Auítriace Domus, aliorumque Ordi-

m

deffe poteít; jam fupra enim ab initio

Y

num nobis obeffe, vel Nobilibus pro

nj

dixi, hoc argumentum de Oner

ibus non fimpliciter valere , fed ceteris pari-

[

bus; adeoque cum Regum & Arc

hiducum dignitas per fenóbiliorfit, onerum

imboo

ratio hicnullahabetur; at, cum civitatum

Nobiliumqueinter fe de prerogati-

ipuat

axime hic applicari

vait certamen, hoc de oneribus argumentum quam m

( (butd,

poífe credo.

, *

Et hac ratione füperius tradita argu

menta, ex quibds Se(honum Contro-

or (l

odavi; quorum quidem plura

verfiz decidi debent, ad noflram litem accomm

vj

ffet copia, nifi ex om

nibus precipua tantum feli-

porro allegandi mihi fuppstii

dz caufa exiftimaffem ; fimulquoqueea, ab Ad-

m

genda fuiffe prolixita

tis evitan

*

n Quaftione fua VI. allatis, pro viribus vindicare alla-

ver(arii objectionibusi

TRSIU

boravi. Quamquam vero illa capita

de przftántia fübditorum & de majori di-

"I

p.227. mentionem facit, attin-

ftritu defumta , quorum Hippolytus p. 293. &

yot ng*

vel faltem non firma fatis

effe, ab initio oftenderim , at-

gere fupervacaneum ,

vindicatione iftorum opus non effe crediderim ; Illud

fecantit

que adeo refutatione vel

gf

quod figillatim & fola meo inftituto parum pro-

tamen ita intelle&um volo,

j ilod ag

futura fuiffent; At, fiiis, que

ha&enus declaravi, & hzc füperaddidero , (i

Nasln

hzc arg

umenta cüm prioribus conjunxero ,

vel ipfis quoque fuam vim atque

2 i[mumlm

ftobur non

denegandum effe,

confidenter affirmo.

Reftant adhuc alia Jura

& Privilegia civitatum, quz, cum maxime quo-

pplri 2

ant, filentio quidem praterire nequeo; at, cum pra-

que ad Przcedentiam faci

jgacpt

ter expeClationem hzc D

ilertatio creverit, civitatumque prarogaaiva ex jam

videatur , breviffhimis ea tantum (um recenfü-

fo gt

adduétis argumentis fatis afferta

i, m

rus, remittens Benevolum Le&

orem ad Kvipfchildium , aliosque Scriptores,

tibus civitatum ex profeffo égerunt.

p Mp

qui de Regalibus :

]uribus ac Immunita

[^ J

quod neminem nifi

Imperatorem Superiorem agno(-

ls

]nter ea poti(ïïma funt ,

non minus, quam Imperii Principes,Pre-

M confhn

cant, Imperioque

incorporatz (int,

i

Ad illarum dignitatem & prarogativam.

porro quoque fpe-

2

ditio

lati & Comites.

oc, 07

&at, quod Liberz di

cantur ,

& in diplomatibus & Privilegiis Cz(areis Nobiles

j

i

Itimum refponfionis loco e

ffe poteft in controverfia illa,

J

hi

appellentur

, quod u

|

& refutare conatur Hippolyt

us p. 291. num. 561. an (cilicet poffeffio

quam citat

ferentiam a

liquam tribuat ? Antagonifta illud ne-

j j

Baronatus & Comitatus pr&

(fe afferit, ut Imperator declaret, fe pracer hoc

.ririte

ga

t, fed neceffarium infüper e

efeudo Nobili quodam inveítit, velle, ut pro

"

ip

fum , dum civitatem Imperii d

Ergo, fi v

oluntatem hanc Imperatoris

T

|

Nobili habeatur ,

atque reputetur ;

tibus

,gll

d volo.

Probo autem hanc ex variis diploma

probavero, habebo, quo

& Nobilia Imperii S. Rom.

membra Gb(, uno Gble

mdudio

|

Cafareis, ubi eas Nobiles

£

bbba2

Sec

Qäliel -ec

.

*s

»

II N CKL R de Pracedentia Civitatum Imp.

3

CogpevmEs

Glieber be8. Jeil. f)ïöm. Steid)8 nominat. vid. Sixtin. de Regalib. 1. 1. cap. 4

| qinihil

s. 0. Paurmeifl. de Turisd. L. L. c.2. 2.435. dc.. Etcerte, quacunque Civi-

. Büjorum

tas pro perfona publica juribus principam gaudente communiter habetur, illa

Quos nor

. Moribus i

, opus non habet, wut nobilitatem fuam aliis argumentisprobet ; fed heccantum

obiter dicta e(Te volui.

Exercent praterea Civitates Superioritatem Territoria-

"

eim [olt

lem, utialiiStatus, jure proprio, &, fi vulgstam Doctorum conclufionem fe-

ls, quo

qui velimus, in territoriis, ditionibus & diflri&tibus tantum poffunt, quantum

ipfe &tia

Imperator in Imperio , vid. Gal. I4. Obf: 57.7. 7. In Regimento uti olim fuos

| lor: Ej

affeffores habuerunt , ita adhuc Vifitationibus Camerz interfunt. — Gaudent pa-

! niin in

ce Religionis, &, uticeteri Ordines, jusbelli& armorum , jasfocderum, pro-

ha fan

tectionis & Legationum pleniffime exercent, — Habent iufuper omnia Regalia,

, qnna ea

& gaudent plerzque earum jure monetas cudendi, quod Nobilitati Immediatz

twdHE

noncompetit. Conftituunt Magiflratus, condunt flatuta & jura, homagia a

Que eripo

fubditis exigunt , colleCtas, veCtigalia, ceteraque tributaip(isimponunt, &in

6t COI9,

genere in fuis ditionibus, ut reliquiStatus, omnimodam habent [Jurisdictionem,

E 77

liberamque rerum fuarum adminiftrationem.

Et, quamquam hzc pro Nobi-

Wt ex WW

libus adduci poffe quoque videantur, tamen nec omnia, nectam illuftri at-

, [imlfs m

que tam eminenti modo ipfis competunt, ut adeo vel exinde civitatibus pra

l nfrun ej

Nobilibus Precedentia omnino fit adjudicanda.

lifft ]itïger

SECTIO« HEL--

— duf

Iu qua areumenta pro INobilitatis pracedentia flHabilienda

dnpr. ab Hippolyto

te, deï

in Quaflione fua VI. allata, brevilffmis vefutantur,

— Berllrinxi

tütibus Y

Xaminatis igitur fimulque vindicatis juribus G argumentis,, quibus civitates

E

pre Nobilibus gaudent, ad refutationem illorum , quz Sec/ioze 7. hujus

. partis ab iis, qui Nobilitati addi&ti funt, fuere prolata, me accingo. Pluri-

ma, quibus Hippolyti à S'tenfpad) Nobilitatis Immediatz przcedentiam prz

civitatibus Imperialibus adítruere conatur , argumenta eó redeunt, utprobent,

enm , qaiex nobiliori flemmate eff genitus , effe- anteponendum , &&* femper antt-

peri illi, qui ex ignobiliori [lirpe natus eftl. . Sed, quam ficulnea, & levia hec

ipfa fint argumenta, exinde patet, quod non probent id, quod probare de-

bent. Status enim controverfie nunc non eít, an Nobilis praferatur igno-

. bili? Sed, an in Imperio R. G, Civitatibus Imp. przponenda vel poftponenda

fit Nobilitas Immediata? Jam, quomodo quzíu huc applicari poterunt ea ,

qua generaliter de Nobilium prerogativa Zippelytzs jatctat? Cum autem hoc

lls tefl

unicum ferefit argumentum, quod femper & ad naufeam ufque urgetur ; huic

Wüpris r«

Anhazrere cogor. [neft Nobilious, prafertim autem iis , (nam de illis, qui

LR qu

fanguipi fuo virtutis eruditionisque pretium jungunt , fermo mihi non eí

L)

qui

á

um

& yuanagon

1227 ANöbi'lz"mte Immediata-

225

ERE

T

qui nihilaliud ad fui commendationem habent, quam inanem prope fugitivam

" (

majorum fuorum memoriam, contemptor animus, G fuperbia adveríus illos,

vnr, l

quos non genus fed prop:ia virtus nobiliravit ; cum tamen in conferendis ho-

EC EIDUUTE

noribus & dignitatibus non nobilitas f;nguinis , fedanimi fit infpicienda ; hic

'ettitutte

enim Íolus vere nobilem hominem efficit.

Agnovetunt hoc ipfi etiam Genti-

ionm

les, quorum did&e nonnulla hanc in. rem mercntur huc apponi. Sezeca, qui

quauwm

ipfe étiam Eques fuit, L. I/I. de bezeficiis oftendit, quisnam altero fit nobi-

olim fut

lior : Ezdem omnibus principia, eademque origo: INemo altero nobilior , sifi , cui

dentye

retlius ingenium G artibus bouzs aptius.

i imagines in atrio exponunt , C no-

x

um, p

mina familia fua longo ordine , ac multis flemmatum illigata flexurzs in parte

t Rf-gahar

vima adimm collocant, uoti magis, quam mobiles funt : Unus omuinm parens

Jmredté

sgoundus eft , ffve per [plendidos, frve per fordidos gradus , ad hunc prima cujm-

homgtt

ue origo perducitur. Gepilt. 44/.— Quis ergo generofis * ad virtutem a natura

yun, d

]

£C

compofitus.. .Hoc unum eft intuendum. — Alioqui , ff ad vetera reuecas , nemo

slidimm

n0n inde efl , ante quod uibilefl , a primo mundi ortu n[que inhoc tempus perduxit

( [0&01*

0s ex [plendidzs. fordidisque alternata feries. —.Non fcit nobilem. atrium plezum

il d

fmofís imaginib»s, nemo in noflram gloriam vixit: .sec, quod ante nos f'uit ,

intbus D*

softrum efl..— Animus facit nobilem, cuiex quacunque conditione fupra fortunam

licet fargere. . Digna quoqueeft, ut legatur, elegantiffhima oratio ZZarzapud

Salluflium in bello Jugurthino, in qua, veram nobilitatem in fola virtute confi-

flere, eleganter oftendit. — Ex recentioribus Illuflris ZoJeau flylo Satyrico

i?

perítrinxit quoque vanos illos antiquitatis ac generis jatatores, ab aliisque vir-

tütibus vacuos , itt canens Satyra V.

/

- - AMars enfin lis premves funt claires :

"TU

Tous les éivres font pleins des titre de os Peres:

il huqu

'(, th.

Leur noms font echappés du naufrage des tems.

Mais qui maf[arera , qu'en ce long cercle d'ans,

m p

A leur famenx Epoux Vos Aieules fidcles

t mbtnfx

Aux douceurs des Galaus furent tosjours vebelles 2

Et comment [avés: Vous, fr quelque audacieux

jeri £

AN^4 point interrompu le Cours de Fos Aieux ;

at d

j

Et fi leur fang tout pur , ainff que leur nobleffe ,

gnenod

Ef Imfsä jufqu 4 Fous de Lucrece en Lacrece ?

t fds

Ex his teflimoniis, quorum adhnc vel mille adducere poffem exempla, nifi

; bo€

huic

temporis ratio habenda effet, apparet, quam vana illorum fit Nobilium ja-

&antia, qui fingularem fibi prz aliis innatum chara&terem, & fanguini ,ex quo

, Q

ortum trahunt, fpeciales quasdam q

ualitates, ignobilium fanguini non adha-

Clm

»

rentes,

d n

g

N

AL

m

| W I N CKLER d ?ïigcgflentia Civitatum Imp.

brjün

rentes , impudenter (ibi arrogant. Unde merito in nobilitatem , quä virtute

Oble

caret, ludit Chbarroz de la Sageffe l. I. c. $9. ex lo Ofee IX. verf. 11.

Gloriá

1 Quid

illoruss omutis a partt G* ab stero C conceptu , ( a majoribus defcendat ; (in

ex Principis beneficio fit , c'eff ait, sw»e wobleffe en parchemin , nobilitas illa,

Que v

fnis fa

cui virtus deeft, membranacea efít, pecunia autfavore redempta. — Si quisigi-

comp«

tur pro veré nobili haberi vult, ei non fatis eft, ja&tare nobilitatem generis &

fnt À

res geítas majorum fuorum ,

ob of

Nam genus (j proavos , & ,

qua non fecimus ipf ,

Sic Ro

Vix ea noffra puto ;

*

Qvid, E.

obvill

XIII. 7Metamorph. fed neceffe eft , ut fuis meritis quoque nobilitatis

gloriam a Parentibus acceptam illuflret ataue augeat.

Quodíi autem nunc vel

lias i

B

maxime concederem majorem propofitionem argumenti illius ab Hippolyto pro-

lfores

lati; nondum tamen video confequentiam E. Nobilitas Immediata in Imperio

fieri,

R. G. eft praferenda civitatibus Imperialibus. . Primo enim civitates Imp. non

Mauri

privatorum numero veniunt, uti olim omnes civitates etiam ampliffimz, fola

Virtus j

excepta Roma, pro privatis fuerunt habitz.

Hodie enim, cum alia Rerum-

Vilis, (

publ. & Civitatum Imperialium facies fit & conditio, illud jam funt civitates ,

dum Status Imperii reprzfentant, quod olim de Roma dicebatur, ut adeo

Sipatan

i/lüfr. (

pro períonis publicis habendz , illarumque jure gaudere debeant, Deinde &

hocabfurdum ex generali de Nobilitate argumento fequeretur, quod Nobilis

priviles

honori

Landíaffius, vel Mediatus quoque praferendus effet civitati Imperiali, quz

tt, ]. 7

tamen eít Collegium (ive Univerfitas ex plebejis & plurimis Nobilibus fzpe

lendi

etiam Immediatis conftans; cum Nobilis Landíaffius quoad ipfum nobilitatis

tit, 9g

charaCteremi idem habeat, quod Nobilis Immediatus; quodipfum tamen affer-

tores jurium Ordinis Equeftris nunquam propugnare vel afferere audebunt.Prz-

h, » j

U

terea civitates perperamin ignobilium referuntur ordinem; de illis enim dicere

nequeo , quod ex ignobili ftirpe nate 6int, cum civitates fint perfonz myflicz,

P

Qatur,

, *Quent t

qua non ex fanguine, fed ab eo tempore ortz dicuntur, quo in Univerfitatem

| (

illi coivere, qui corpus hoc Myflicum primi conftituebant , quam civitatum

tiQüs n

!

It5 cu

Originem fi non magis nobilem, multo tamen antiquiorem efle , ac Originem

É

|

Nobilitatis Immediatz , ex fupra allegatis innotefcit. — Quod enim hic objici-

i hQu

tur, civitates ex plebejis conítare, leve illud eft, cum non fequatür, fingula

quodam (

N'nolog;

corporisalicujus membrautpote plebeja (quod tamen de omnibus civitatibus

Imp. ne quidem affirmari poterit) cedunt Nobilibus ; E, etian! omnia fimul

Bo : Qür

confiderata, & Collegium vel Civitatem componentia , iis cedere debent: fal-

lit hic Regula illa: od peref? dici de partibus , illad etiam dici poteff. de toto.

Qug Tion t;

l &ticm

lta fcimus, fingulos in Monafterio Immediato Monachos poftponi Nobilibus,

m ple-

M )f

quis vero dixkerit, Monalterium vel hujus noming Pralatum, licet etia

ejum,

o»-**'*ï

pra Nolilitate imwediata.

25

Y

at

t

bejum, Nobilitati Immediatze præ(cedentiam relinquere debel;e! .Praxisfari*e ac

Vr

Obíervantia Imperii a multis jam Seculis in Imperio R. G, flabilita reclamat.

G .

Quid, quod in Galli» Nobilitas, quz maximis alias juribus gaudet, Collegiis,

i n

quz vulgo Parlamenta five Summa Regis Tribunalia appellantur , & ex pluri-

iil

mis fzpe, qui nativitate plebeji aut faltem Nobilitatis haud antique fuerunt,

usl

componuntuür , cedat, tota die videmus. Deinde in civitatibus multa quoque

ts

funt Membraatque cives, qui, licet non ex nobili (temmate fint orti, tamen

ob officiorum dignitatem non folum Nobilibus equiparandi, fed anteferendi.

Sic Romz , poítquam per legem Canulejam plebejis aditus ad honores antea

vobilitd

obvallatus patere incepit, Magillratibus Majogiþus & eorum pofteritati Nobi-

litas acquirebatur.

a

3 M

Hodie Imperator!

s Confiliarios, ej.u,sque Aulici & Cameralis judicii A(-

j uljru yr

feffores, bie SReicb8 « of Stdtb. unb G'ammer: Gericbt8: SSepfi&er, nobiles

EU

feri, Ca(arez Aule confuetudo & quotidiana teftatur experientia, utidocet

s Inp t

Mauritius de/ Nobilitate imprim. Germauica uum. 1.

Et , quemadmodurm

ffime, D.

virtus nobilitatem gencrans duplex eft , vel'Militaris, que legionibus, vel Ci-

al M

vilis, quz legibus paratur; hinc duas alas & ícalas Nobilitatis effe, unam, quz

TU

Sagatam , alteram quz Togatam vitam infequitur , ait Jzc, Betfrus de patt. fan,

pr, u

illuftr.c,10. p. 72:1. denotans hac re inprimis eos, qui gradibus Academiis &

Condecorantur enim illi nonfolum eodem

| Dtine'

privilegiis fommis funt infigniti.

; uod NObïlli

honoris titulo, uti Nobiles, in z. $. fiv. ff. de excn[at. l. 2. $. fin. ff. aui pet,

j €fï2h) qllz ;

£ut, l. 7. C. de pofful. 1. 2. $. 9. C. de Vet. Tar. enucl. fed (ingulari quoque fefe ve-

fliendi libertate ac prerogativa prz Illis gaudent, per Rec. Imp. de.4nzo1500.

oblibus Hf

D

m pobliti

nir. oon Uberflüfigfeit ber. Svleiber, con£. Coccejus in Tur. Publ. cap, XX X I.

z. 24

um

Unde evidentiffime patet, fi vel maxime inter fingulos comparatio infli-

o

; um d

tuatur, tot hinc inde in civitatibus reperiri cives, qui Nobiles dignitate non

gquent tantum , fedplane fuperent, ut adeo nec hacratione Nobiles pra Civi-

n2 myüif& |

A

tatibus przrogativam urgere poffint. Veramhzc omnia plane huc non perti-

TU

nent; cum Civitares hic nobis non in fingulis Civibus confideranda veniant,

fed tanquam Univerfitas quedam & Corpus Myfticum excellenti & illu(tri

" ()n'gineqi

j hlf objm'

quodam charactere , infeparabili fcil, dignitate Status, condecoratum. . Ad

jj g

etymologicas circa vocem [Def argutias Hippolyri refpondere , fupervacaneum

puto

, cum materiz gravitas dignitasque illufiriora longe requirat. — Quicquid

dvitdfi J

deduci poteít, id etiam Civitatibus prodeft,

n

, m

; vero ex etymologia vocis 9[bel ,

p

quz non tantum Gbrfam, C

qui titulus tamen olim adeo magni fuit habitus,

; utetiam Comitibus tribueretur ,

vid. Geldaff. $ eic)o » Coagungen. Parr. 1.

"m

Ngbi/fbusr

p. 106. ) fed etiam (C[e vocantur.

g[iäm j j

Quod

b;jum.

E

216

lf INCK L ER. a?e Pracedenutia C—'ivii;zmm Imp ;

d

m

Quod Secu»sdo de Capitulis Catbedralibus i* de Torneamentis ptofert Anta-

.qm' alit

gonifta, quad fcil. nemo ad ea admittatur, ni(1 nobili ftemmate ortus, illud

fuutbadi

utrumque magnam íuam habet limitationem , nihilque ad rem facit,

Si enim

niatibus

prius de tota aliqua Civitate intelligit , lubenter ipfi largior, nullam unquam

quia Imy

Civitatem Imperialem ad Canonicatum adfpiraffe , ficuti viciffim adverarius in-

ife creat

ficias ire non poterit, nullum dari exemplum , ubi tota Nobilitas Immediata

if tribu

Canonici munere fitfun&a : Si vero de membro aliquo fermo eft , oftenfu fa-

Beneficit

€ile erir, non folum plures Nobiles in Civitatibus Imp. ad Canonicatum ad-

UL ,

miílos fuiffe, fed nec viciffim Ignobiles in totum excludi debere a Collegüs &

hr

Beneficiis Ecclcfisflicis. Oftenditillud claris verbis Zrticuli F. Inffrumenti Pa-

Ter.

€15 IPe flpbal. paragraphus decimus feprimus , in cujus fine legitur : INobiler, Pa-

Qtod olic

tricios$ , & Gradibus Academicis infgnitos , sem debere excludi a Beneficirs Eccle-

buit; na

frafficis , ubi id fundatienibus non adver[utur ; dum enim claufulam adjicit il-

od

poffunt :

lam , nifi fingulariter ipfa lex fundationis eos excludat ; manifeíte indicat , ex-

titer átqu

tta talem cafum idfieri poffe, atque debere. — Habemus przrerea [us Canoni-

plum Rec

cum nobiícum. confentiens, iz cap. enim 37. X. de Pralendis Gregoríus IX. -

Piaftus ; g

titroin H

Pontifex contra Capitulum Argentinenfe ejusque confüetudinem , juxta quam ,-

nullum nifi Nobilem &liberum, & ab utroque Parente illuftrem ad Canonica-

lm Prin

tus admittebat , expreffeítatuit: non generisfed virtutum Nobilitatem vite-

thos feria

que honeftatem effe admittendam.

Digna videntur, que huc adducantur,

[

verba integra : /Vonigitur attendentes , quod non generis , fed virtutum INoili-

a sltillin

t5 viteque boneflas gratum. Deo faciunt && idoneum férvitorem, ad cujus regi-

W patue

men nou multos fecundum carnem nobiles t potentes elegit , fed ignobiles ac paupe-

topi Mo

v6 : €o, quod nen eff perfünarum acceptio apud ipf4my, Q vix ad culmina digni-

tis LL

tatum (nedum ad Prabendas). Firi emirentis [cientia valeant. veperiri, exceptio-

Syoefri

nes bujusmodi non duximus adziitendas : (& infra) Difiretioni veflra manda-

taliüm à

mus , quatenus , [i Pobis confliterit ,. praditlam Prabendam vacaffe , quando

"lebejis 1

ipfam ditlo I. contulit Epifcopus memoratus , ipfmm ad eam vecipi faciatis. Quod

&tentem

fi forte objicierür, non folere tamen tales homines preter. Nobiles admitti:

uma fedi

breviter replicari poteít axioma illud noti(fimum: zoz videudz

,

m ,-quid Rayzæ

taihil pr

fiat , fed, quid fieri debeat.

"m vel m

Quod ad alteram rationem de Ludis Equef(tribus allatam attinet, ubi ad-

Ini folere.

verfarius dieit, articulis Torneamentorum cautum fuiffe , ut , quife a quatuor

Woedioti

in aícendenti linea Nobilibus de(cendiffe ptobare non poffit, non (it admitten-

TWttnt nuc

dus; illad quoquemaga cum cautione intelligi debet. « Namprimo in genere

r h

notari merentur verba Z/zferis Becleri T,. XIT. c. $. in INot. Imp. quiita dicit:

Cum celebritas baflHiludiorum negari non polfit, vix tamen aliquid de hac re ad Le-

nunquam d

int,

(

lt qh

r Flniwr/kles (mpwii referripotef , cums pleraque in arbitrio eorum pofita fuer

*

Ilitum

*

qui

ao ATUEDUE

p Nobilitate Imr)?ea'liat;ï |

- 99

tett ln

qui velinflituerunt talia Spettacula ; velillis quafi Magiftri præfäerunt*; Prorjizs;

"

tus. ld

ficut

bodie in iflis longe facilioribus ladis (SRingeL-Stennen ) qui Magnatum foleme

; Sieuim

nitatibus folent interponi , accidere confuevit. Secundo illud praxielt contrarium ;

mumum

quia [mperator, cujusfolius eft ftatucre, quenam privilegia Nobiles noviter

verrste

a íe creati habere debeant, fzpifime, dum Nobilem sliquem creat, hocjus

Imne

ipfi tribuit , bager £ebens ; C'urnier genof£ ub SRittermáfig fep , aud)ber

oftenítb.

Beneficiet auff &bum-Gtiftern fábio fepw (olle, allerma(jen , al rven feine

nicatum d

9(buen , CBattec , Smutter, unb Gefiblecbter bepberfeitó Durd)qug Godbges

bobren, Gurnier/Gieno(fen , unb SXittermápige &belleutbe geroefett,

Colleis

wimonti

Jertium argumentum ridiculum & miferatione dignum eft , dum ex eo,

Mi

quod olim Reges ex Nobilibus fuerinteleCti , aliquam Prarogativam illis adtri-

buit; nam tempora Germanorum ad noftrum Statum plane non accommodari

vj - |

deinde, fiantiqua hiftoriarum monumentaexcutiamus, Polonia pa-

"M

poiï'unt :

eindiat; t

riter atque Bohemia, aliaque adhuc Regna, non unum nobis fuggerunt exem-

plum Regis non ex Nobilitate, fed ex iplo quoque Civium gremio, ele&i. [ta

a i a

Gagyia

Piaftus ignobilis plane Civis fceptro admotus a Polonis Seculo IX. referente Cro-

meroin Hifl. . Polos. & in Bohemia Seculo VIII, Preméslaus I. ab aratro ad So-

)

naqit;

lium Principale evectusfuit, utadeo vanitas hujus ar-gumknti omnium facile ani-

d C

mos feriat.

j w

Quartum argumentum nihil quoque ad rem facit; nam, fiex Nobilibus

T

ad altiffimas dignitates nonnullievehantur ; plebejis viciffim eodem jure fum-

u N

& adhucpatent dignitates, Notiffimum eft Willegifii Archi-Epi-

M' Mjw n 'gþ | :

m: patuere ,

cujus Parens Carpentarius fuit; ita quoque Oto-

fcopi Moguntini exemplum,

jilcpth

yi: 1II.Preceptor Gerbertus, poít Epifcopi & Archi-Epifcopi dienitates tandem

al

Sylvefiri H. nomine Pontificiam

tiaram confecutuseít, utinfidlita alia Cardi-

jri, g,WP!W'

nalium & Pontificum hiftoriaexempla tranfeam. — Hodie quoti:

videmus ex

yfri n

Plebejis Epifcopos & Pralatos eligi, qui ob dignitatem Ordinibus Imperii ad-

4/,,' qm

i

l [:

hazrentem non folum illis przferuntur , qui alias natalium prazftantia anrecel-

o« N

il d i*

lunt, fedipíis etiam Comitibus & Baronibus. Habent igitur hac in re Nobi-

les nihil precipui prz Plebejis. Suppetit vero adhuc alia refpondendiratio; (

4;/1' KW

enim vel maxime concedere vellem , folis Nobilibus ejusmodi dignitates con-

ferri folere, quid hoc adnoítram quaftionem? Eo ipfo enim ; dum Nobiles

dl u

Immediati ad Epifcopatum & ad Status eminentiam evehuntur, non amplius

4 ug[UOf

manent nudi Nobiles, fed novo fub charactere, qui Status Imperii dignitatem

ii

annexam habet, jus Precedentiz novum fibi acquirunt, quod Civitates Illis

jingt

eddere fuüftinebunt. :

|

nunquam dubium r

j

[ta azizto nec

Nobiles juvat, quod Socii & Fratres Ducum, Principum,

pl

m non ex ea conjunctione, fed ratione X di--

& Comitum fueruntappellati; na

Ccccecc

gnitatg

1fufïi";'i

1

8

[

m

M

WINCKLER dePrecedentia Civitatum Imp.

958

gnitate Sz4tus Prarogativa eítimatur. — Praterea poffunt in fccdere conjur;gi

qua

perfonz diverfz plane conditionis, nec unus fociorum alteri ftatim communi-

divenit

cat füam dignitatem: &,(i Nobiles Comitibusjun&ifunt , manenttamen No-

Áint,

biles , nec inde fiunt Comites aut Barones.

Huc enim male quadtat tritum il-

tilimp

lud: ANofditur ex focio, qui mon cognofcitur ex : &in genere argumentum a So

amiffa,

cietate deductum potius ad falías, quam ad genuinas, Precedentiz rationes tra-

FrewttlT

hendum effe, unusquisque facile videt. Ut taceam, quod hodie non ampli-

(it, dic

us conjuncti fint cum Comitbus, dum hifeparati a Nobilitate Immediata jam

bt $

votum in Collegio Principum habent. — Quod porro Eippolyru: de jure portan-

gintuy

di Vexilli ja&at , quod nemo fcilicet nifi Nobilis Vexillum San-Georgianum

| deBa/[en

ferre aufüsfuerit, quodque Comites Nobilium Capitanei & Dire&ores fuerint

fnt, nu

appellati; idem jus etiam Civitatibus competiit, quibus Vexillum Imperiale in

bit,

Expeditionibus Imperii , inde ab antiquo concedi folitum fuit , idque cum infi-

$t

gni prerogativa Reipublice Ar-gentorarenüs , cuiprimus in ferendo Imperiali

lum ad,

Vexillo honor tribuebatur,

Quodque Comites etiam in fervitio militari Civi-

tentia &

tatum fuerint, ex hifloria notum eft , ficut A/bertum Hab(purgicum Rudolphi I.

liendam

Imperatoris Patrem, ipfumque etiam &udolpbum Vexilliferos Urbis Argentora-

ltm. .ex

tenfis Paralipomenon ad Abbatis Ur[pergenfis Chronicon Scriptor vocat : quos Pra-

Nobilib

fe&tos militares Civitatis Argentoratenfis fuiffe ex Gerardo de Roo. L. . p. 7. & g»

(quarir

Hiffor. Auffr. difcimus ; vid. Illnfiris Obrechti Differtatio de Vexillo Imperiali c. 4.

Progredi

& ;. & Kulpifrus ad Monzambanum. | Quod i vero gloria ac preeminentia ex-

igftl]l' ho

inde deduci poffet ; illaipfis certe Civitatibus Imperii majori competeret jure ,

cOnf' ea H

quippe quz Focdera & Societates cum Summis Imperii R, G. Membris non tan-

Sed

tum , fed & Extraneis Principibusac Regibus, & quidem ad ipforum preces,

nonunavi

I«

iverunt; quemmadmodum hoc ex illuftri FoedereSuevico , Ham-

pturg ,

&

Tém pot

featico & e

is, in Archivo Civitatum Imperii fervatis, ad oculum, fiin du-

bium vocaretur, demonflrare poffem ; ut adeo ex hac illatione, quod olim Co-

raipefa

irum («

mitibus fociati fuerunt , nihil juris aut prerogative pro Nobilibus concludt

poffit, uti non magis ex eo , quod

Adver fariug

Sexto ab Hippolyto affertur, quo fcilicet , cum Civitates-Baroni noviter

creato lubenter cedant, iniquiffimum fit toti Corpori Equeftri illud denegare vel-

ToUmenti

le.

Nam fola dignitas Baronisnon efficit, ut quis in Comitiis comparere que-

at, fed requiritur prater confenfum Imperatoris confenfus Statuum, inprimis

LiptQane

ln

Collegii illius, in quod recipi defiderat, utiillud manifefte ex Capitulationibus

Y

V

apparet. Hinc nihil eft abfurdi , f Civitates tali Baroni aut Comiti; in quotan-

tlintari.

quam Subjscto capaci Suffragii facultas exiftere incipit, primas cedant; nam

MIttdene

pracedit Baro, non ut Nobilis, fedut Imperii Status, qui Votum in Comi-

tis habet, & ad Regimen Univerfi concurrit, — Studiofe enim hæc pot

eftas ,

tonüfro yt

quam

Ut n

q

2539

—

»

-s

: p Nobilitate immediata

:

od

conji

q

uam Status in r

/

ebusadtotum Imperium concernentibus habent ,

diüinguen-l

YOnmi

da

v

enit abilla, quam quisque in fuo territorio adveríus eos , qui fibi fubjedti

noNo

funt, exercet. — Prior illa poteftas, qua fundata eft in Seffione Comiriali, ti-

vt d

tulum przcedentiz legalem, uti füp

ra oftendi, tribuit, qua iterum ablata, vel

nun o

Hinc vel leviter attendenti manifeftumfit,

amiífa, Przrogativa quoque cadit.

tionasttt

raffifimum effeerrorem, quem Hippolytus ad thefin fuam fundandam commit-

on tj

tit, dicens num. 480. ba jebod) bet

aleidben neue Srep-Oerren benjenigen, fo

lia j

ben Grep/Dereim Gotanb gubor crlanget ,

von felbften bie Precedesce gerne

t POIE&R'

qui Barones Imperii au funt , e. gr.

Flechenfleinii olima I/alpott

gónnem, nam ii ,

[47

Baronibus Landíaffiis ; licet prius dignitatem Baronis na&ti

eorgianum

de Baffinbaim et

yts ottint

fint, nunquam

bat.

funt cg(fqri , id quod praxis & uíus quotidianus luculenter pro-

ïmpemkin

a m i

Septimum argumentum ,

quod Hippolytus de territoriis & fubditis Nobi-

lo Impcz'xaïi

Supra jam probatum dedi, ex fola po-

lium adducit, parum habetin receffu.

ilitai C

tentia-

& amplitudine territorii haud folide judicari poffead Precedentiam ftabi-

g Mul

liendam : Quod

fivero hanc argumentationem tanquam validam admittere vel-

fed & preeminentia quedam Civitatum pre

s g

lem, exinde non folum paritas ,

: quidt

Nobilibus probari poterit.

Nam,

licet nonnullarum Civitatum Imperialium

tamen a

dmodum parvus) poteítas vix ultra maenia Urbis

,Ipneh

( quarum numerus

())) mldliM'

progrediatur ;

multe tam

en viciffim Comitatus & Baronatus poffident ; ut

bonorum refpe&tu Civitates Nobilibus fint anteferenda:

mintntàtt

igitur horum etiam

petrtn jl

conf.ea, qua dixi pag. 55 in fine.

- Sed properandum eít 44 Octavum

Argumentum , (cilicet ad Ordinem Scri-

pris non d

& regulam allegat, ex qua totam

um p*

ptura ,

quem Antagonifta tanquam legem

evico;

!

rem potiffimum decid

endam effe, putat.

Quamquam vero jamin partegene-

dubitata oftenderim : Ordinem fcripturz ad decifionem

"

rali per argumenta in

odolim

harum controverfiarum allegari

non poffe, ut exinde certus Ordo dignitatum

cogn

ofcatur; cum nonres fcripture, fed fcriptura rei inferviat: tamen , cum

us Concu

adver

