Tertitorialis, quam ipfis inprimis vindicavit Vit -

! rf!füff:

Confultiffimusq;

DominusD.Felczxiu,s-inDiH:lV.daStatuNob. imed.

Ampliffimus,

lurimis Immunitatibus,Liber«

Mlïi/t

16,. Patet tan

demNobilium prærogativa ex p

/4[1]&';

erum geftarum gloria,

Heroicis facinoribus & forti-

tatibusque, quas prz aliis ex t

lttibüii

tudine bellica a Cxfaribus oli

m hodieque obtinuerunt,

r

unt ia Immunttati

bus ; ab officiisenim Civilibus pet-

Ex his quadam confi]t

üg[lmfo

fonalibus plus onetis quam dignita

tisannexum habentibus excufationem merens

yatd

ublicum pupilloram ignobilium fübire non

|

tur, Hincnobiles tutelz munus p

oblkf

coguntur ;

ab onere colle&arum &

a V etigalis praftatione immunes funt, vid,

yit

7ure

€4 Privilegts AINobit,

Dicurfus formatus à Lendersheim de

j

Yyy yy 3

"

R.

X

Á

]

$90

WlN 'C.Kk LER de Præcedmtü Cz"viiämm imp. |

geren atdiniom

nadam inreverentia €$ bonoribus INobilitati deferendis; Nobiles enim fünt

tcvetentcr falutandi, in ambulationibus &Seffionibusaliisque id genus praferen-

, iudidt; (

tiis (unt plebejis prferendi 5 Si in Judiciis comparent, Judex eos falutate & ad

ugo!iiflmp

] nihtgina

fedendum invitaredebet ; de Calumnia perfonaliter jurare non tenentur. — Dos

E.

1 Mutnum d

dis major ab uxoreconftituenda velafportanda. — Injutia iis fa&ta gravius puni-

enda, quam, quz facta plebejo, multaque alia privilegia, quz receníet zoiden. per

| hrautfi

fot, C4p, 13.

.

.

(icqam

uedam

Imperz'i ó

in þræþgmtz'anibm; Nobilesenim fideliores cenfentur ; hinc ex

ipforam ordine de(umuntur quotidie füummoram Tribunalium Prafides, Confi-

ttdignit

liatii ; maxima negotia ipforum fidei creduptur 5 ab ipfis Reges, & Principes

dieram p

atdinibu

educantur, & bono publico formantur. — In teftimoniis ferendis iis magis credi-

tém nihil

tut & in Ele&tionibus & aliis quibuscun

que a&ibus, ubi voces undique pates (unr,.

praferuntur, vid. /Voldez. Cap. 12

! duidg:

Quadam -deniqueconfylunt. in temperandis pesrs, — Nobiles cnirh mitius

pu-

m Impe

niendi,

- pofteriu

invinculis non fant detinen

quam Jgnobiles; Cruciatibus & torturis regulatiter non fünt fubjiciendi ;

Nobilib

»

di, nec damnandi ad Triremes, ' neque ignominiofif-

u dcm

fima laquei pocna p

le&endi, fed

potius decapitandi, vid. ZVo/dez, cap. 1.5. €9. Kuip-

dfehild. de Jur., Nobil, Lib. 2. CAp. 4« pev tot, ubi latius hec privilegia recenfentut.

! Votum

dívum.

Huc mos Gallorü pertinet,qui Nobilitatem etiam exinde probare folent, quod fot-

LL

te unus ex Majoribtis decapitatus fuerit ob crimen;ob quod alius faiffet fu(þchfqæ

SECTIO II.

nedigm

decifive

EXHIBENS FUNDAMENTA CIVITATUM

IN HAC LITE,

1y.q

EAQUE VINDICANS AB IMPUGNATIONIBUS NOBILIUM.

Qu

Ivitates Imperii pratetPrivilegia illaqua ipfis cumNobilitate immediata funt

mj

communia;& infra recenfentur,habentadhuc przcipua quadam fündamen-

quide

taacjura pre Nobilibus,ex quibus earum dignitas,

Excellentia atque Prerogativa

po(r,

df:duci-' poteft, Etquidem infignisinter dictas pa

ttes intercedit diffetentia,quod

illide;

I. In majore dignitate fint conftitutz Civitates Imperii, quia Statuum nu«

| uf

mero comprehenduntur, quem chare&erem Nobiles immediati fibi hodie faltem

3 Vtun

|

quoad a&tum fecandum & ipfum exetcitium, juris arrogare amplius nequeunt,

. Wiitate

Equidem non négo, vocabulum Starz interdum late ac improprie in 7sre Pub/ico

- DI E

nofiro accipi folere, ita, ut in caufis & negoriis Imperialibusilli etiam Status ap-

.

E

Dyeri

Fetüirde

pellentur; qui Imperio Romano immediate fubje&i (ant , licet necin matricula

t ]

lmp.contineantur, necin Comitiis Votum & Seffionem habeant; fed mihi jam

fermo eft de ftci&tioriStarms fingnificatu,

juxta quemilli (clamGtáttoe De82teid8

liL

dicuntur,

qui ad Comitia vocati feflionem & Votum iniisdem babent, &, qui-

« "taj,

us:üna cum Imperatore de ne

NT

€at hac Jura Statuum noriffi

gotiis Imperii ftatuendi poteftascompetit. « Expli-

lhubit

u.m

mus ille arzicuis P114, Pacis Oj?aþrugf'f/ïï $. 2, d

ita

R

"ia

,ää'x

89t

istieiden t

E Nobilitata immediata.

s etim (

s prafres

ita dicit : Gaudeant frae contraditlione jure [nffragii in omnibus deüboradni f'iper |

t & d

negotis Imperiüi , prafevtima ubi eges fereuda uelinterpretanda , bellum deceraendum ,.

mribetandicenda, deleius aut bo[pitationes milutum emflituenda, novamunimenta 1utra

u Dor.

tTt Qu«

Statuum . ditiones extruenda nomine publico, veterave firmanda prefidus, uec mon , ubi.

Pax aut fodera facienda, aliave ejusmodi megotia peragenda fuerim, nibil borum aut

tl

quicquam fimile poflbac ungquam fiat veladmutatur, uifs de. Comitiali liberod, ommum

r; litc a

Jmperái Statuum [nj]ragio €3 con[enfa, Ex hifce veibis exqui(itis& ponderofis pa--

tetdignitasatque przeminentiaStatuum, dum in confortium Regiminis admiffi, .

je, Cotl

alteram pattem fummz poteflatis pro indivifo obtinent, ita, ut, quoties difplicent -

x Priecipa

ordinibus, de quibus Imperator ad eos refert, ftatui ab eo contra eorum voluntas

w qtde

tem nihil poffit; utigitur autor De8 beffánbigen GegeriSSeríc)t$ Der Svapfett.

pcpawsfant;

SReicbssSBurgtibberg reCte dixerit, quod pracipuus bonor C dignitasfit , e[fe Stara-

up Imperii, 8 [olà Imperatori, noninfertori Jlatini fabjetlum effe,cap. 2.n.14. quod -

n m

ofterius quidem & Nobilibuscompetit; prius autem tanrum Civitatibus, non.

ib

Nobilibus. Suntquidem nonnulli, qui hanc dignitatem Civitatibus Imperiali-

monirt

;

bus denegariaufi (ant, concedentes, eas ad Comitia vocari, iniisqueSeffionem & -

Aj

g

Votum habere folere ; fed V otum, quod habent, tantum confultativum non de-

[

cifivum effe contenderunt, quorum argumenta recenfet Kop/child i L. H.c, 2, de

nt,qll()d ]

furibus €8 Privil, Civit, Imp. que veto om nia miferatione potius, quam refutatio-

adi

nedigna (unt : Frafttaenim ad Comitia vocarentur,fi in illis votum non haberent

decifivum ; & abfurdum effet , eos fpectandi tantum cauía venire, cum Receffus

um

Imp.a

bíque itinerum & pecuniz fuintibus illis communicari poffint, Praterea

LC

Civitat

es fub hac venborum formula ad Comitia vocantur : $a fie tmit unb neo

bena'fen anbern Gotánben belffen banbeln , ratbfebfagen uno febfieffet, quo

gl -

ft"

quidem quid clatius & ad rei hujas probationem dilacidius proponi aut adduci

p9

ffit, videre nequeo, — Porro, fi Receffus Imperii vim habentcontra&us, ficuti

ygogti

illu

dex illoram principio & fine apparec: lnb bemnad) baben voíe. ung mit

entiæquo

nb gertieinen Cotànben nadbfolgenber Dronung vereintsertrae

gium 1

Gburfürften u

9en, unb befba

(ben mit unb gegen einanber in. Coszratt- voelg oerpflichtet, &

jl

Civitates Receffi

bus Impetialibusobligantur fub nomine & chara&tere Stataum

n

Imperii pert modum contta&tus, neceífario quoquead eosdem illarum confenfus-

u

requiritur, cum in contra&ibus omnium, quorum intereft, confenfusintervenire

1l

debeat,/, 1. $. Comventionis ff. de Patiá : Totam vero hanctem decidit S. 4. arzie, —

V11. Pacis Ofnabr. übi clara haec verba extant: Zam in univer[alibus vero, quam -

)am

Ti

particularibus Diatzs liberis Imp. Civitatibus non minus, quam. ceteris Imp, flatibus ,

competat Votum Decifrvum C9c, — Que decifio quam pluribus acibus confirmata

"

|

fait,ubi Civitates modo Electorum, modo Principum,inter fefe difidentium fen-

li

àci-.

u

tentiis acccfTerunt, & majora conclufa effecetutit, — Uti veroin Republ,liber

M

.vis

-

-

l——

WIN CKLER de Pratedentia C'z'-vz'tamrii vlnip".' :

I

(

k'j—-—h—

$02

cis deliberationibus intervenit, & fuffragii jus habet;potior & d1..

' j petqu

vis ille, qui publi

| mediatig

nior cft illo, qui

X

a Reipubl, gubernatione remotus eft : Quo pertinet notabilis

Is Pol, lib. 3. 6. 1. YloA g d Aeig SÓeri vv áAuy éol(éras MA«

fio f h

ille locus 247/fote

ov 74 MeTt g xplctug qo) d pxis : ita, cum civitates non folum tanquam Con-

| qum du

lit, an C

filiarii, fed etiam tanquam Principales Comitiis interfint, ut de Summa Impetii

deliberent. & ftatuant, imo ratione modi votandi melioris fint conditionis, quam-

tutes ïmp

mr,& inl

ipfi

Comites& Przlati,quippequi non omnes & finguli votum inCollegio Prin-

tionibust

cipum habent,

cum unicuique Civiratum proprium & peculiare Votum compe-

tat5 quis non, fi zquus judex effe velit, ipfis prz aliis,

qui de hac poteftate Maje-

Qu de R

timenadi

ftatica nihil participant, przcedentiam tribueret? Jam vero, quod Nobiles im*

gaudeant, adeoque non concurrant ad jura illa Majeft.

fiCivita

mediatijure ftatuum non

COncüttel

exercenda, ex Imperatotis,

Ele&torum & Statuum declatatione;imo ex propriail-

& infra amplius demonftrabitur.

Nequeillud me mo-

dVotem.

lorum confeffione patet,

nam hic

ratur,quod Hippolytus 900 & tenBpad) Quaff. LI. p

,56.€8 Quafl, PT. p, 282.ex eo

quod Nobiles immediati ;

lmpetii:

indubitatum argnmentum defümi poffe, contendat,

cum olim ad Comitia vocati, in iis votum ac Seffionem babuerint, & Statibus Im-

Contta fj

que Stat

perii ahumerati

fintergo & hodie pto talibus fifit habendi,cum a praterito prafu-

--

1. S.6 ff. deremili.&regulatiter&generaliter omnia prafamun-

rchqu

imatur ad præfenS,

türineodem ftatu manfi

ffe&effe,in quo ab initio fuerunt,vid. Q'teyf v.124.69 322.

!i

P

í

utet fortaffis quifpiam,meinvidia du&um jam ea negare velle, quz tamen ipfe in

g4

rteGeneralipro fundamento pofui, dum fupra dixi,non habendam effe rationem

Q6 pto

prafentis, fed pr

y

eteriti temporis: at vet

ba fequentia ab hac fufpicione apud omnes

"i& Cf

finceros rerum &

fimatores me plane liberabunt,notanter enim addidi : fi fcil, fub-

Dedeten

ftantia ipfa dignitatis perpetua & immutabilis permaneat; quodfi vero illa mu-

Gemgue

táta aut amiffa füerit, tunc etiam jz5 Pracedeztia tanquam annexum novatum aut

amiffum cenfebitur, Execoigitur fatisapparet, argumentationem a ptaterito ad

],9$, $a princ, jf, de folut,

tefens nullo ftate firmo talo, uti hec quoque probat,

L

refpiciunt antetiora tempora, q

uibus Nobili-

| Wodtn]lo

1lla, que ab Ziippolyto proferuntur,

. nam inter. ZVuzc

zas adhuc Statum reprefentavit,

hincad praíens parum faciunt j

merprïma

differentia, — Cumigitur INobiles amiferint

& T unc in rebus Civilibus magnaeft

Votum & Seffionem; hodiequein p

ublicis monumentis Staribus femper contta

&O

quz ei annexa fuere.

Ipfe quoque ZZippoly-

diftinguantur, amiferunt quoqueea,

/e(il

145 900 Gxenfpad), videnslevitatem hujusargumen

ti, nolens volens demum pa-

"uaegit

fed ex hoc inferri poffe negat,

ina eadem faüpponit, Nobilitatem Statum non effe,

Nididios

i

deo Civitates Imperiales Nobilibus effe anteferen

das,

cum alias, fi hoc procede-

"t Stey;

zet, etiam Rex Galliz, Hifpanie, Flungariz &c.

Civitatibus Imp. effet poftpo-

nendus ; quodaffertum abfütdum & ridiculum nemo fanz mentis unquam de-

lt

at, ex eo

E

fendete potet

— —

EO M aE U) soptitum ;i-n»om hic ag

: paiet ;

T

]

m

i

: p Nabilitate immtdiata.

$53

r

Vr

te immutare, & talem, (iuæ Nobiiibus ima"

or&di;

quod Statum controverfiz occul

Quubis

mediatis tantum movetur,communem

fibicumRegibus faceretentet, — Veraquz-

l Fi/lf

ftio eft hzc ; Cuinam inter Civitates Impetiales & Nobilitateim Immediat. tan-

uam duo membraunius ejusdemque Imperii, f concurrunt, precedentia debea-

iCor-

q

tür, an Civ

itatibusan veto Nobilitati , illisea debeatur, ideo afferitur, quia Civi-

Imperii

um

tates Imp. funt membra,

quz juribus illis, quibus gaudet Nobilitas, etiam fuun-

tur, & infuper patticipant de jure aliquo fummo Voti n

empe dandi in delibera-

aPrt«

jnpe

tionibus publicis,

quod Jus Nobilibus non competit: Nunc vero, quomodo ea ;

huc quadrent , melatet. Quod fi vero

.M

qua de Regibus ab Zippolyro affetuntur,

lst

tamen adexieros argumentari velimus,ni

hilabfenum erit,(i exinde afferatur,quod,

cum Civitatum Imperial. Deputatis

ii

fi Civitatum exterarum municipalium e. g.

concurrent, hi illisin tali concurfu przferendi effent, Reliquaque Zpolytusin

gmgüaï .

favorem Nobilium ab illorum origine & ftemmate profert, huc patum faciunt ;

gt

es & Nobiles, quatenus ut membra &Status

ia

nam hic quæ&io'vcrtitur inter Civitat

Impetii confidetantur,

& Prarogatlv

a nobilioris otiginis & familie, qua forte

ximelit

C

ivitatelibera conditionem pugnare poffent, Univerfitati ,

contra fingulorum in

du

—

o prat

quz Status jura habet,

& facultatem cum voto decifivo de Republica cum Cæ[arcþ

ptelum

& rcliquis ftatuendi, przjudicium nullum facit,

DA

II Alterum atgumentum in prioritate tem poris fandatutm non parum qlicä

mj

ï;uc,proCiviratibus militare videturt,

De libertate & immunitate earum 444zffe-

fergnonen

4.56. ita(cribit ;

Cum poft Caroli M, tempora Germania

Vs C'ofmagmply. €. 24.p.

gpud n

li & habitari cospiffct, Imperatores creaffe. Principes; iis-

ial

pedetentim magiís exco

demque totas in fendum conce

ffiffe provincias, fibi tantum & m perio immedia-

10 ilamr

vitates, quibus poftea a fübfequentibus

te refervaffe infigniores & ampliores Ci

u d

Privilegia conceffa ampliffima,

quomm [*

fficacia deinceps diGtz libere nonImpe-

u d

nferint.

Hinc de zfrgentorato inprimis legimus ,

riales; licet fub Imperio tema

TA

diata & libera permanferit. « Romani enim eam

j Nüþi/"

quod nullo non tempore imme

fz Rheno vicinz ditionis ; fed poftea tractu

jnter primarias cffe

voluerunt univet

j

ib Francorum poteftatem devenit ; illorumque regno in Ori-

tem poris tandem fi

j

entale & Occidentale divifo, Argentor

atenfis libertatis amantes Germanis ácceffe-

, qontt

cis jure atque immuni

tate Regiorum Palatio-

runt,& füb [mperatoribus Gerinani

g

eculariter hzc urbs aDucum &Comitum

um

rüm gavifi fünt; nominatim qnoque ac p

jutisdi&ione excep

ta, adeoque a Ducatu

Comitatibusque Alfatiz fegregata fuit;

k negat;

busin Cezradiuo extindtis Impetialium Civitatum numero ve-

donec Sueviz Duc:

i[OCc j

5

vid. Obrechti Prodr. c. 12 . 794- fe44 qui etiamDiplo-

fp

re pleneque fuit adfcripta

adde omnino

PO

de

1&,'"—-

ma Ottouz 11, tanquamt

€

ftimonium in eam rem itrefragabile citat.

a

(at. Annotat, XII, — Pretereacis Rhenum

Schilter.ad Kóni gshovii

Chronicon Al

in-

l g i

L27Lz5

ga!?ïf

i

—

$04

R

WINCKL »

; dg Pmce;dmiiä Chvititum lp :

orioeta t

inprimisantiquiffimz (ant urbes ; partim enim in Rheni ripa, partim alibi condi-

aufold

tz fuerunt Civitates, quz paulatim in magnitudinem infignem excrevetunt ; ita

^

- dnmdi

inter celeberrimas Germaniz primz urbes rcferuntur, civiras Nemetum,h.e Spira,

ncr

Civitas Vangionum, h. e. W ormatia.

Potiffima autem urbium Germanicarum

: gibusp

Agtippinafait, quod Romana Colonia effe meruiffet, ut. loquitur Zacitzs unde

t (

Ammianus jam eam vocat urem magni nomizis, ut adeo eodem modo, nifi tem-

(itila

.| übusne

poris ratio habenda ef[:t, facile oftendere poffem, adlucaliasCivitates ex fingula-

riRegum &lIimperatorumGermanicorum clementia cjusmodi immunitatibusimo

! qumin

libertate effe donatas ; Egregie hzc demonftiat Conring in Differt.de Urbibus Ger-

bt

manei S. 113. [eqq. $. 120.[e24, — Ex quibus patet, urbes utique & Civitates libet-

fugtbi

tatem fuam & immedietatem ab antiquiori longe, ac Nobilitatem, tempore dedu-

;

Cintb:

cere pofle, . Ceterum, quamquam non fitmiter neque exinde neque cx aliis hifto-

! &hotab

riarum argumentis colligere liceat, quo tempore libere Civitates imp. jus Comi-

- rütl

tiorum accepetint, Chriffopbarus tamen Lebanz.L.IF., Cbron. Spirenf, c, 2.ptobate

URT

conatur, jam Secwlo X14. nennullas Civitates ejus auctoritatis & dignitatis fuiffe ,

lm ab

ut Cafares illas non minus ac reliquos Imperii Proceres ad Comitia vocaverint,

. Statibus

Quicquid fit, hoccertiffimum eft,oripinem libertatis & poteftatem iisdem occafio-

. txtui C

nibus,quoad plerasqueCivitatesquidem;adfcribendam «ffe, quibus Ducatus, Mat-

Stas T

chionatus, fimilesque dignitates füccefforiz: fa&z (unt, adeoque pre(umendum ,

T jnt

Civitates, cum in iis jam tum tempotis. precipuz opes viresque Imperii contine-

Yocant,

rentur, citius ad Comitia Imperialia accitas füiffe, quam; Nobiles Francicos aut

til fpl

Suevicos, utpote qui poteflati Ducum atqueComituim

,quibus i"uþ jecti erant,pau-

| hgium

Jatim gtquetta&u temporis Ícíe exemiffe credun'turf

CC nite

omi

|

III.- Accedo jam akdk atgumentum tertium,

in quo maximum Præfidi&mbi—'

l'c?fl:Ol

vitatum Imp, pofitum eft, quod fc,

in Precedentiarum controverfiis illud debea-

[dt0

musattendere, quod vel Princeps fpeciatim difpofuit, vel lex diferte definivit, Jam

fiS, qUi

vero habemus legem fundamentalem non ab antiquis temporibus fed noviter la-

Thenra]i

tam, & ab Imperatore juramento confirmatam,

quz ita decidit, quod omnes ii ,

! OUm o

qui Votum & Seffionemin Comitiis habent, al

iis fint anteferendi, etiamfi paris

aliaseffent conditiornis,

] tendem

Continetur illa Capitulatioze Auguftiffimi Zmperatorzs bo-

:

dierni art, 3. cujus verba ita fe habent: (F8 fo

e

lfen aucy bep Sapfer. uno Sónigl.

Pibfi:

Guónungern, unb anbernSReídbssSolennit

at

en berten Immediarc- $X eicb8/ Grafen

unb Jerren pie itmi SReicb Seffion

; Üüribn

em tfb Votum baber, sor anberen 2fuf» unb

B

Cinlánbifcben Girafen unb Joerr

en, toie qu

(5 Stapferf, Skátben unb Cammers

,

Dd

Jerten, unb jtoaroleíd) nad) bem

(Sütfte

t

Gytanb vor alíen anbern,voeilen fíe

4 i

q

m SXeicbez Gürftenz

$atb Votum ünb Seffi

3

Chtlam

onem bergebracbt,beftoegen Sibnen

^rim

QQCD bi[[i"g[),x?ie ben þenenCanjgltgtiqniäw,

n,alfo

: Udr,

Oneribus unoæefgmerliwfeite

u

p

j

nl2

þr.z Nabz-'klz'mü mmetdiata.

895

bicod.

aud) fofdben ARb falemnibus, Q tellejunb t6a8 Deme anbanget,g?lïiïen,unb

tUtt; jj

ebenmáffig auffer (olcben Sieicbs: Fefzvitàten am. Sayferfid)en Jyof unb alle

ieóni

$Xtten o£fervitet. Xoetber. -- Agituribi de PrecedentiaComitum Immediatorum;

ADcanum

quibus p

r aliisexteris ac domefticis Comitibus, & Baronibus praerogativa ideo de-

D

hii u

fertur, to0i

len fie im SXeidhsz Gaürften« 9tb Sellionem & Votum bergebtacbt.

TT

Capitulationes Leopoldina €$ ofephina faciunt jam hujus rei mentionem, fed difpa-

inpi

ribus neque tam efficacibus verbis hecresin prioribusCapitulationibus deciditur,

iib

uam in hodierna, lnarz. P. Caprr. Tofepb. enimlegitur : uttb swoar gleid) nad)

du Gu

bem GürftenGtanb ín Deffen Sveicbsz

9tath fieerftgebadbtes onn €8 Selfranens

vt

gleid) nadb bem Gürftere

bergebracbt : hic autem expreffe legitur, utiD $toat

p

(Zstanb vor alfen anbern, voeil ffe m )eid) o C9 Seffrenem bergebracbt. Quin

aisl

& norabilis illa reftri&io : am Savferlidben Jef mit Denenjenigen fo nicbt in

votivcicbentapferlicbenSienften begriffen,hic omiffa & claufula ifta fubftizuta ;

X

at

am S$apfertid)en Jof unb aller rten eZ/ervivet voerben, Imo hazclex non fo-

m

lum ab Ele&oribus cft przícripta, & ab Imperatore acceptata, íed & ab omnibus

Statibus ratificatas nam, quamvis ante conditam ifthanc Caroli 1. Capitulationem

a od

drmad

textui Capiel, perpetua hoc membrum nondum fucrit infertum, confenfere tamen

v

Status Imperii in nniverfum, ut, qnicquid in hac Carolina Comitum Immediato-

^

dum !

rum intuitu difpofitum invenitur, fine ulla dimunitione etiam Zrojecfo, (quod ita

TUX

vocant,) perpetue Capttulatioms adderetur, ficque adeo lluftrifimi Ordi-

x t

a d

nis fplendor & Prerogauva intuto collocatetur. vid. Aufehbzamum Spici-

leg

ium Obfervat. ad Capitulat. Caroli F I. ad b l, — Ex haclege igitur,qua ita fua lu-

Qp

ce nite

fcit, ut nulla ampliori declaratione indigear, patet, quod exemplo horum

Comitum omnibus illis,qui Votum in Diztis Imperialibus habent, tam in cele-

bratione actuum Imperii folemnium, quam in aula Imperatori:, & ubique locorum

fæfidiümc;'

Prerogativa competat pra omnibus aliis,

etiamfi dignitatis aliás fint haud mino-

j

fniri; j

ris, qui hocce jure Comitiali non gaudent. Vetfamur hic in legealiqua funda-

mentali, & in difpofitione Imperatoris juramento confitmata;in qua nullum ver-

gt "

bum otiofé pofitum,

aut fine virtute operandieffe prefamitur. — Inprimis hic at-

( amut l

tendenda ratio, tocílen fíe im Seicbs^ urftenz

$atb Potums €8 Seffronem byergea

bradbts ex quo apparet fandamentum Pracedentia legale in Imperio & Jare ejus

m

Publico conftitui in Seffione Comitiali; &, qui eam habet, fruitur quoque pre

g

omnibus aliis.jure fc. annexoPracedentiz ; nam, ubi eadem ratio militat,ibi idem

jj

jus pet 2. 22.

ff 4d leg. 49uil.. 15o argumentum aconttario fenfu hic eft fortiffi-

7

mum, quod ícil, omnesilli, qui fo

fftagium in Comitiis non habent, neque Prace-

u

dentiam pratendere poffint: cum prohibito princi pali,con

fequens quoque accef.

ul

accefforii fobfiftentia fine principali nulla eft, cap, ac-

W

:

Íforium ptohibeatur. quia

ce[forium de Reg. f«2 6.

Porro notanda veniuntilla verba: 9ot alíen anperm,

u,m u

L2L24 À

qui

)

896

ïW;INCKEER Je pracedentia ciw'tz:f;æ Ifr:þ. !

ia

titulile

quz non fine caufa,fed animo deliberato adje&ta fant. — Sitantum dictum f'u/ikH&rl,

nuncia

uti in fofepbinaCapit, gleid) nad) bemGürftenXGotanb 2c. aliquid adhuc excipi po-

tuiffet ; jam vero, ut omnis anía praícindatur exceptionibus, additur: vot. allett

-'

üJ pro)

fttand

anbetrt, quz verba hoc innuunt, quod a nullo unquam, füb quocunque pratextu,

in JurePracedentiz tutbari poffint ac debcant.

Colligimus inde, quod,ad quem-

re/pand

cunque pertinct Subjectum Principale & Fundamentale, V otum (cilicet, & Suffta-

literis:

gium Comitiale,eidem etiam ob identitatem rationis confequentia fint adjundta ,

tum ij

cum accefforium f:mper fequatur naturam fui principalis,per/ 2,C.per quas perfon.

deturb;

i

sob. acgitir. — Qui vero principale amifit,ille firanl etiam ami(it ea, quzipíi an-

p N

ncxa fuerunt.— Confequensenim fine antecedenti nullo modo cffe potet, & ,

idemil

tl

qui vult & petit con(equens, in antecedenti deber effe fundatus. — Nobilitas igi-

tur Immediara,eum nullum votum amplius inCComitiis habeat, neque in iis admit-

Qs

tatur, otbata hinc eft jureannexo dignitatis fcilicet & Precedentiz ; Civitates ve.

Q9

roImpeiiales, dum fe fandantin le gt hac fundamentali, quz difinitive & ita cla-

Wb $

1635

re difponit, ut nullam dubitationem adiittat,

jus certum habentPraecedentiz,jlliz

que tuto inhzrere poffant:

Quod fiiterum votum recu peraret Nobilitas Imme«

tbf

diata, & quidem ita,

Miter

ut in Collegio Principum effct, tunc ratio dubitandi fuppe-

teret,an fimul etiam Pracedentiam accquireret ;

pl

fed huic quidem recupetationi

fotma

acriter fe opponent,

nec itamerito, tum alii Status, tuminprimis Civitates. In-

terim, quamdiu iti ex

ercitio Voti funt Civitates, ab eo autem exclufa Nobilitas ,

falt,t

citra dubium illz prcedent,

Qtbot

quod nec negavit Vir Ampliffimus, Con(üultiffimus-

que, Dn. D. Joh. Henr. Felt

ziusin Diff. de Sta

Qu

imen alias eam in certo fen(íü Statum adhuc1

tu Nob, immed. S. R, J, (in qua ta-

ftag

[.cimcntiæ addictum effe, ex ore cjus percepi.

mp. effe, adítruit) (ed im? eum huic

fedi

€0$t

Venit jam lV. argumentum a Poffeffione vel

tatior

quafi juris p'"ræcedcndi defum-

tum, cui non ultimum locum deferendum effe,

unusquisque facile videbit. Jam

54 ]

fuptain parte Generali mentionem feci, quanti

pf (

ponderis fit commodum poffeflio-

nis, ut igitur non opus fit longiori eorum repe

ütione. Sufficit, quod, cum pro

prejuc

quovis poffeffore prefumatur, 4 »7. de R.

F. conf. Mezoch. 1. pref, 9. — Judex

Itte ve

pofto

Ífemper debeat manutenere potfidentem ;

plus enim juris habet quolibet alio, eo

ipfo, quod poffidet/. 2,

Jf- utipoffíd,imo in tantuminhzrendum eft poffeffioni, ut

bt

non obftantibus rationi

bus fpeciofis, in Petitorio addu&is, nihilominus pro Pof-

hgi

feffore fit judicandum.

Nunc,

cum Civitates Imperii per ducentos & plutes an-

T

nos in poffeffione juris prcede

15

tibus omnibus exttra-

ndi fint cconftitutz, ita, utinComitiis & Convens

Comitialibus immediatnm poft Comites & Barones locuna

Vittg

eccupavetint 5 quis a

deo iniquus etrit Judex, ut non facile Civitatum P

Prezeminen-

nga

Liam pc;lþiciat,cgm pgiTcllï

gii &

o inprimif adco longa ac continua inftar privile

fäïïi/o;

titul;

:

réóms

897

ETE

E

pra Nobilitate immtdiaia.

ii o !

omnemDd (entenciam in ;apï'tvePræce'dcnt-iæ*pro--

ff

titulilegitimi ;ït,

pro qua fec,

nunciate opottet,

Riccius 1. Decif.

122. €8 c. cum Ecclefia Sutrina X. de canfa po[.

( BX(IPKPO-

Atque

hzc ipfa poffeffio ex a&ibus poti

ffimum poffefToriis demon-

a

€$ propriet.

fficientia proftant,

Itaerim in Cozveztz Cor-

It

tl

ftranda venir, quorum exempla u

l

re/pandmtium INvico,

cum Nobiles

Immediati quoque comparerent, & exhibitis

lal

literis Credentialibus feffion

emante Civitates Imperiales peterent, Legati Civita-

et C

fed pretenderunt, cx anriqua poffcffione faa fe non

iaj

tum ipfis cedete noluerunt,

detutbandos, cui jufto petito

Summa Imperii Membra quoque affenferunt, ita ut

auipn

rz Nobilibus primas obtinuerint fedes.

Conventu Hailbronne 1633. habito

quájit

idem illeotdo fedendi Civitatibus affervatus fuit.

Apparet illud clariffime, qu8

potcü, l

S6nigLStafeft. suCodbroes

benm unbotgre

iffidbem

GSutacbten übet oieoonS$br.

od i

Den, 4ut Delib

eration qu&gefcbriebene 0

tenAauptzl

unctenber in 98ürGburg

einiisadt

apfe8 Cotánbeunb

SRitterfcbafft antoefenpen. Gefanbtem

Cinitti.

beg Gránctifben Gr

od Londorpims exhibet zz 1oxs. IF.

AG. Publ. ad auuum

unb 9ibgeorbneten, id qu

ii

1633. Cap. XXV11, p, 223. 0

bi hzc verba leguntur : ber oem erftenduncten nutt,

cedinti

voelcber geftalt eíte vertra

ufidoeCDereinigung mit ber Gron Ctbmoeben. unb

Dilus J

anguridbten, i(t potvatbfam eradtet, Dag ad exem-

aunter oen. Gxtáuben felbft

jud p*

plum anbeter f

orirenben $D

ropincien unb Gotánbe, eín Confilium Provinciale

rccupcrariom

formatum, oper ein Gray

B«SRatb folle angeoron

et unb beftelfet toerben, Dergea

u 1

ücften

(G5tanb ein Affeffor,

eon Dem GirafenzGotanb. Dett

ftalt,

af von bem (S

von ber Sitter(dbafft, meldbe trea

; Nuilus

anbete,

oonben 9Xeid)

&Gotánbenber Dritte,

nfülifis

benanbern

Gtánben ín Den 9Infagen Da8 Onus

sugleids proportionabiliter $t

g

bepgefet oerben foll

*

Et, quanq

uam NNobiles inConventu

ftagen. bet bierote

anno fequenti in

ftituto iterum przcedentiam urferint ,

faederatorio F rancofurti

eoscramen Legatis Civit

atum ce

(fiffe legimus, ita, ut nequidem ad publicasconful.

tationes admiffi fuerint,

Hippolytus a& veyfipad) ad hzc quidem omnia p. 225 »,

nonnulla regerit;dicens,

fe negate non poffe,Civitates proximum locum

d Mlm;

544. ft4.

hanc poffeffionem non poffe

gj J

oft Comites & Barones occupa

(fe ; at contendit,

prejud

;cium afferreullum Nobilitati

Immediatz, utpote cui liberum erat, compa-

rere vel non compatere j

alias enim ip

faintermedium locum tenuiffet ,, & mox

m

Votum dediffet.

Sed nihil hzc faciunt ad tem ; com-

J ufx

poft Barones & Comites

jlo,

muniter énim tradunt omnes

Do&ores noftri, per lapfum etiam longi, nedum

jon Ut

emorialis,junctaa&num frequentia,confuetudinem

longiffimi, tempotis aut imm

pra;judicet etiam abfentibus. Scbrader. Conf. 14. n.

ol

fitmam induci, qux noccat &

t

Nobilitas Immediata, quod ab initio paffa fit, ut Ci-

tl

17e. Sibiergofoliimpute

a

vitates Imperii immediate p

oft Comites & Barones fint fecutz, atque hoc jus per

prium

fibi reddiderint,ut legitimo modo in hac pof-

Jj

A m

longam poffeífionem ita pro

P

y(en

feffione nunc non turbari; mplto m!

nus ex eadejici amplius poffit,

,

Objicit

i&

Zz2z2Z23

j

u

MR

$08

JEINCKLER

d

e Precedentia. Civitatum Imp.

vt

Objicit porro Hippolyius, quod, cam jam triplex Statuum ordofit, quorum

ftcundo,

ptimus Eledores,fecundus Principes, Comites, & Barones, tertius denique Civi-

ht co

tate$ Imp. Liberas compleCtatur, Nobilesqueimmediati femper fecundoannume-

tionesin|

rati fucrint, nullumexinde Civitatibus enafci przjudicium , quia non peculiarem

Critatil

Ordinem erigere, aur in Civitatum Collegium fefeintrudere cupiunt,fed tantum.

trpofta

in Principum Senatum jure poflliminii reftttui volunt.

At, unde Antagonifta

di;Cra

meus probare poterit, Nobilesunquamlocum in Collegio Principum occupaffe ?

fidum

Divifio hzcin tria Collegia, (i conje&turam facere lícet, demum fub Friderico IlI,

(gibut

uti Zirumaus do&tecap, V.in princ. de Comitits notavit, ufurpari caepta eft ; ante il«

ittebus

la auterm tempora omnes Sratus, generali quodam edi&o vocati, in uno Senatu

tiis tant

convenlebaat.

Cum vero anno 145 9. Ele&ores primitus feceffionem a reliquis

vim.pul

Principibus feciffent, Senatumque proprinm conftituiffent ; (ubfequentibus de«

poffant

mum temporibus triplex ortus eft Statuum ordo,

Jam vero ex releCtione Recef-

effuto

fuum manifefte apparet, Nobiles Immediatos poft novamillam introductam faci-

quod |

em Comitiorum, & inprimisa 44axiiiani . tempore non amplius ad Comitia

Quto Er,

veniffe, unde neque Principum Collegio aggregati effe potuerunr..—. Imo in Co-

dudi po

mitiis Katzsbona 1471. €9 Idugufla 1474. €8 Francofurti 1486. €2 Norimberga 1457.4

Juticiur

Friderico Imperatote indidis nulla Nobilium, fed tantumElectorum, Principum,.

lion cor;

Comitum, Daronum & Civitatum fit mentio ; &, cum zzze 1400, de auxiliis con-

LUC

tra Turcas in ComitiisAuguftanisa&tum effet;Receffui infertum legiturjbaf matt

tdetem

mit oen SRitter[d)afften $u Grancfen, &btoaben, & Stbeínlano. banbeln foll.

Tagoni

Hincigitur manifeftum, Nobiles nullum unquam locum in Principam Collegio

00b

occapaffe, & certe, quemadmodum, fi noviter in Collegium Principum affümitur

pibus,

Statusaliquis, contentus effe debet, (i altimusipfi affignetur locus; ita,fi unquam

a&f

Nobilitas Immed. ad Comitia in pofterum admitteretur, & in numerum Votane.

hoc 4

tium recideretur, ut poft. Civitates Im

denfa

petii fluoque collocaretur, fummi rju:ig

æqui/tatisque» ratio exigeret,

:pr Opïil

Dane r

Quod veto adipfos a&us fPoH'cfï'orios attinet, eftendere quidem conatut

QUnt, n

Hippolytus, Nobiles femper proteffatos fuiffe, fuumque fibi Jus refervaffe ; fed pri-

tt'atior

moillud exinde fequitur ad minimum, quod INobilitas Immediata non femper

ünnem

fuctit in quieta poffc(fione, quod ipfam tamén pag- 284, uum. 548 affirmare aue

Voverf

us eft;his verbis: Syabingegen aber in decidendi rationibus mit unterfcbieolid)ett

i0onàt

| Wo] lp

Prajudiciis & actibus poffefforiis ausgefübret,

aud) nod) woei

f

yig,beps

Q[lü(, iS

gebradbt woerben fónnte,

Daf je unb alletvege toenn biefe bepbe

2

ittevfcbaft unbD

Ail, (gx |

Seidb8 2 €

abfe $ugegen getoefen ,

bíe Grepe SXeicbs « Suitterítbalft al

lentbalben: Die Precedenz unb Q3orju

3 ti. y HH

g vor ben SXeicbssGotàbten gebabt, ub

al(o in unftrittiaer poffeffion vel quá

fi bif vaber begríffen uno nod) finb &c.

./ li eX[

cqm o

—

um

-

—

-

$99

od

prä Ngl)ilitate immediaa. -

gomkix

Secundo, fi proteftatione qualitercunque comparata jus Proteftantis falvum &*ill-

Qv

lzfam confervatetur, nullus effet litium finis, & conce(fo quoque; quod Proteffa-

QU

tiones infitment alterius pretepfiones, tamen Nobiles a&u contrario , dum fcil.

Vr

. Civitatibus cefferunt, pro confentientibus haberi debent, fiquidem is,qui poft in-

Lantum

terpofitam proteftationem facira&um ei contrarium, ab ca receffiffe exiftimandus

:agonä(ta

e(t ; Cravett. Conf, 462.9.18. — At dicit Antagonifta, quicquid factum, pacis caufa

fa&um fuic.Denn ob ic) etioas Sriebensbalb,unb Díe Confilia gu befórberm nad)

vpftt

«tico]ll,

gegebett, fed refponfio facilis eft, quod nemo füum ja&are prafumatur, prafertim

inrebus tanti momenti, 1nftar porto, hanc Civitatum Prerogativam in Comi-

tl

a Senati

* tiis tantum Proteftantium fivc Evangelicotum Particularibus füiffe admiffam, que

rdiqut

vim pablici Imperii Conventus non habent;atqueadeoNobilibus przjudicare non

yibis d

poffünt; fed unusquisque facile videt, non effe probabile, Nobiles Proteftantes

ceffuros fuifle, nifi jus Civitatum agnoviffent,

Neque illud ad remaliquid facit ,

oneAu

nf

-quod hi Conventus non univerfales fed particulares quorundam tantum Otdi.

num Evangelicorumfuerint 5 a Conventibus enim Particulatibus noninepte con-

;d Com'uia

"Ti

:cludi poteftad Comitia Univerfal'a, lllud veto, quod ultimo loco sffert, quod

;Judicium fcilicer Ordinum Evangelicorum hicideo non fit attendendum, quod

"t ul

Drincif

mon coram Otdinibus Imperii, fed.coram Tribunali Imperatoris folum, contto-

verfiz Seffionum fint difcutiende, meram fapit injuftiriam. — Nam, etiamfi con*

miliit u

ll','Wg man

cederem, neminem nifi Imperatorem hanc decifionem fibi vindicare poffe,curAn-

