bendus eít, omnibus enim iítis modis feudum herediterium meré

r CRTUE ALMRENES U P — AAE T r LP E

tale conítituitur, Gail. 2, 1. z. z/t. Struv. d.c. 4. $.13.. An autem fi

dominus fimpliciter feudum concefferit, cum pacto de alienando id

quoque naturam hereditarii habeac , de o merito dubitat Rofenth.

€, 9. 12. 1. CoZcl. 4.0.

vcl

XIX,

uod (; porró Vafallus proximiori Agnato , qui fpem

f pr-OQ

fuccedendi in feudo habeat, (ine domini confeníu partem vel to-

ximilori

tum oppignoraverit, fubfiftere id pignus, nec propterea dominum

Agnato op-

pignoratio

rem tanquam ex felonia ad fe reverfam vindicare poffe, ex eo liquet ,

facia,

quod eidem licest corum feudum agnato refutare , etiam fine domini

voluntate z. f. 34. quz refutatio cum nihil aliud fit , quam alienatio ,

per quam & poffeffio & dominium utile in eum, cui refutatur, tranfit,

ï

2.f. 34. licebit ei quoqueid oppignorare, cum minus hoc fit, nihilque

domino prejudicet, cum ita pignus transferatur in eum , qui ex ejus

voluntate aliàs erat fucceffurus. Mynfing. cezt. 6. Obf. 2 3. . .. Bocer.

de amiff.feud.c.2. n.102. & 13 $. quifüpra citati textus cum 2.f. j z.

€' 55- cotre&i non(nt, vim fuam adhuc obtinebunt, pet /. 22.iz f.

C. de appellatz. add. Camerar. Zz repet. ad,t. 2. f. 5 . p. 22 9.

vel

idem erit dicendum, fi coheredi feudali Vafallus fendum oppí-

coheredi gnoraverit,uti enim huic per divifionem partes inzquales fine domini

feudali.

— M TCR MP CC P ER a

confenfu affignari poffunt , imó uti Dominus invitos Vafalloscogere

—

non po-tefi, ut partem feudi retineant ; fed admitteretenetur, ut uni

totum feudum «edatur, z.. 26 $. omues filii, Zas. p. 9. num, 30.

Schtad. . $. €.2. 7.30. KÓpp. dec. 54. RUIn.34. (q. ita quoque eundem

oppignorationem inter ejusmodi Convafallos faclam ratam habere

— —— -V €0 0H Pt

debere,

(

69

Feudorum *rgalz*am;

'fioe

deb&e 1 'pari;atis ratio fuadet, quod etiam i'n feudo R.e'gali Gatüän.

dum

dum videtur , etfi enim in hoc per z. 2. . 5 y. divifio haud admit-

lariQ

tatur, tamen uti conventione ccheredum & hoc feudum uni af(fi-

yof

gnari poteft, ita & in re adhuc communi pignus conflitui poffe ex

Turfi

pracedentibus fluere videtur. Rofenthal, c. 9. cozcl. 56. num. 4. ibi-

fj

que citati.

end

XX.

Praterea cum Vafallus início qüo——que & inconfulto domi- ,« & Sub-

iC

no feudum fuum vel ejus partem alii per fubinfeudationem poffit fcudun pi-

T

concedere , 2. f. 3. $.1. 2. f 26. G. leneficium dummodo obferventur

tium cones

gnorati-

J

l

ea, quz hic jura feudalia exigunt , v. 2. f. 24.. $. fmiliter. 2. f. 5 5.

* (titurum.

|di«

callidis Swrav. S. £. F. c. 12. apb.:l; nihil obítare exiftimamus, qu

[)

minus Vafallus debitor creditori fuo bona feudaliain fubfeudum fub

lit

[l

qualitate pignoris concedere poffit , etiam confenfu domini non ac-

i(4

cedente 5 generaliter enim Vafallo conceífa efít fubinfeudandi facul-

l

tas, dam idin idoneum fiat, & fub iisdem conditionibus, quibusipfe

M

feudum tenuit, quo obfervato nulla hic ulterius fubfeudum pigno-

uï

a

ratitium impediens ratio fübeffe videtur : Manet enim & hic Vafal-

lus fübinfeudans ratione fervitiorum obligatus domino, cuihoc modo

nihil quicquam decedit, cum & ipfum fubvafallum ad fervitia obflri-

Lt

j

vel t

&um habeat, & intermiffis negle&isque iis feudo füo nihilominus

ninut

poffit incumbere, — Hartm. Piftor:4. 4. 44. . 2. Frantzk. de Laudem.

£. 14. n. 32. féq. Gothofred. ipzor. ad l. 1. f. 4. $.6.. Necquicquam

ïqueï f

enim huic fuübinfeudationi contrariatur , quod ita fub colore invefti-

domiti

turg in fraudem legis 2. f. ; . revera pignus conílitui videatur; nihil

ef u

(l

l

enim hic agitur, quod in iflius conítitutionis fraudem tendat , quae

prohibet, ne fub fida infeudatione reapíe omnigoda celebretur

yhim

alienatio, fübfeudum autem non conftituatur. Struv. c. 12. aphb. i . 1

neve ita Valallus fraudulenter in alium transferendo jus fuum , ob-

ligaione, qua domino tenebatur, femet eximat, íicque Dominus

f;z.

fimul & Vafallum & feudum perdat : Retinet quippe Vafallus fübin-

"AL

feudans utile faum Dominium, nec liberatur ea, qua Domino fervire

tenetur, nece(fitate, ipfumque fübfeudum nullatenus alteratur, nec

jopp"

in ullo fere ab ordinaria fceudorum natura difcedit, quam quod ad Va-

jomi

com

falli fubinfeudantis placitum foluto debito revocari poffit. cont,

Struv. $. J. F. c. a. apb.14. — Conftat inde, quam diverfa fit pignoris

u yi

j^, i^

fimplicis conflitutio ab bac infeudatione , qua fub qualitate pignoris

creditori (übfeudum conceditur ; ibi Creditor nec Vafallo oppigno-

j2

ranti nec Domino ad quicquam obligatur, invitoque Vafallo & Do-

hgbm

;

imino

i

m

70

"FROMANN vde/li&ita Oppignuorat. particzläri

— 900

id

mino ad diftra&ionem. quoque pignoris procedere poteft, quod ne

eveniret, merito ejüsmodi oppignoratio fuit prohibita : híc veró

i

omnia fecus fe habent , nec enim id Creditor fubvafallus juxta com-

U

l!

munem feudorum indolem di(lrahere ; Dominoque inconfülto in

alium transferre poteít,cum ejus facultas ex concedentis jurenormam

[l

at

accipiat nulloque modo aliquod hic Domini prejudicium fübfit ; ut

D

proinde prohibitam zz z. f. 5 . pignoris conítitutionem ad hoc fub-

feudum trahere velle, rationi Legishaud convenire videatur.

Et li«

p

ud

cet occafione pecuniz creditz inoue ejus fecuritatem lizc fübinfeu-

datio fiat, nec propterea tamen V áfallus alicujus calliditatis autfrau-

pli

dis accufari, ipfumque hoc fübfeudum deftrui poteft ; quemadmo-

Du

ftm

. dum enim non obft. Z, 2. . 5 s. 2.f. ?. per emtionem vendit. bona

fide celebratam Vafallo permiffum eft alteri fubfeudum conftituere,

tiun

neque is ob pretium , quod hac ratione confequitur, in fraudis fu-

Agn

t

fpicionemincurrit , cum itafalvum omnino Domini jus confervetur ,

ejusque nihilinterfit,quo titulo alins fübfeudum accipiat, Andr. Kohl.

Agr

tr. de fabfeud. c. 2. num. 5 4. Struv. Cap. 12, aph. i. num. 7.vid.Befold.

Qij

Vi

Cons.108. ntt.1 3. féq. ita vel maximé permittendum erit. Vafallo ,

ut fub qualitate pignorisalteri fübfeudum concedat, cum nullum hic

$

pretium intercedat,cum quo fübfeudum quafi commutetur;falva enim

manet Creditori fors, nihilque debitori ob hanc infeudationem per-

(0/

folvitur, quod pretii locum fuftinere poffet, fed fola voluntas Va-

P

t

falli occaftonepecuniz creditz mota , ad creditorem fecuriorem red-

lfg.

dendum unica hujus conceffionis caufa eft, (ic ut ipfi illibatum ma-

W

neat Dominium utile eidemque omne fubvafilli jus fubordinetur,

[

An oppi-

hu

gnoxatlo-

XXI. Hiferéfunt modi,quibus etiam inconfulto Domino fa&ta

nes hz fine

oppignoratio feudi exu(a confuecudinum feudalium Longobard.füb-

j

confeníü

fiftit, absqueullo amiffionis periculo. Divería nunc quzfílio eft, quo-

[

Domini

usque eadem Agnatis przjudicare poífit? De filiisenim non attinet

d[üü

licité fadz dicere, cum ex perfona patrisin feudo füccedentes, tanquam hare-

hn

prajudi-

cent Agna-

des in allodio 2, f.4 . merito parentis fui oppignorantis factum ra-

tit

tis vel Do»

tum habere debeant, ;. f. 7$. quibusidcircó etiam nullibi facultas vel

mino?

irritandi vel revocandi talem oppignorationem conceditur. Kirch-

ii

berg. def'end. ex patl. i provid. c. . , 67. feq. Richter. dez. 7 9. . £.

R&(

( 7. Struv.. T. F. c. 13.apb. 16. n.6. Agnatorum veró cum alia ratio

M

eífe (oleat , deducentium jus fuum plerumque non ex ultimi dece-

IEQQ

& inífpecie dentis

perfona, fed potius ex pa&o primi acquirentis & providentia

&ud

hzredita-

an in feudo feudali,

infcii;

ü

eorum quoque fpes pertalem oppignmjationem ipfis

rio?

—

fa&am

N

Feudorum réralium.

7l

——

od ne

factam zque facilé interverti haud poteíl. Separandaautem hic funt

vetü

feuda , quz jure allodii quafi poffidentur, meré nimirum hazreditaria,

com.

ab oppofita fpecie:v.z5. r $.z fiz.In iis camAgnati nonnifi hereditario

to if

jure (üccedant, W'urmbf. de fend. impropr.cl. 3. f. . n. $. fq. non po-

mam

terit Agnatus fuccedens tanquam haresim irricum deducere, quod ab

tut

antecelfore jufte riteque & fecundum Legum difpofitionem, liberti-

x

mam de talibus feudis ordinationem Vafallis permittentium , fufce- au etiam

prum eft, idque fine difcrimine, f. cum agnatoram confenfu, f. absque in reliquis?

E

Yf

eodem tale feudum oppignoratum fuerit.[n ceteris autem feudis,quae

[rtt^

pleno Vafilli arbitrio haudiita fubjecta funt,etfi oppignorationem fine

Domini pra(citu fa&am caducitatis poena non infequatur,adeó tamen

d«

bont

firma ea vix elt,ut in agnatorum quoque nom confentientium prajudi-

ÜI

cium perpetuo fit valitura,v. Vultej:/. 7.c. 70. . $, unde f(iremotiori

Agnato feudum fuerit oppignoratum, delata proximiori poft mor-

1

Wt

tem Va(alli oppignorantis ejusque liberorum fuccefTione, liberé hic

r 'ï&)&h

Agnatus revocabit feudum, nec ad exíolvendum :zs alienum , im

cujus fecuritatem res pignori dsta, tenebitur, namque & hicobtinet

Bol

tritiffimum illud : refoluto dantis jure refolvi jus accipientis, v.2. f. 26.

Áallo,

mïc

$ Titius. Hartm. Piftor. 2.9. 6. z. 20.

Pariter fi Vafallus Creditori fub pi'gnori'squalfitatefübfeudum

venit

conítituerit, devolutaad Agnatos (ucce(lione, ii, fiin hanc fübinfeu-

w

ntzsm'

dationem non confenferunt omni modo praferentur huic fub vafallo;

arg. 1. f. 4. S. ult. $. s. necad quidquam ei tenebuntur,refolutum enim

remfed'

cum fit prioris Vafalli jus , cui unicé Creditorisinnitebatur, non po-

tumiti

teíEnon & hujus evanefcere: adeó quidem , ut nec Dominustale fub-

etif,

feudum Creditori huicin Agnatorum przjudicium confervare poffit.

inoid

2. f. 39. Rofenthal. c. o, coucl. 4. add. ad. l. a. Bocer. de amiff. feud.

n

€.2. 5 g4. in quibus tamen cafibus non negligendam effe putamus

r

diftin&ionem inter feudum novum & antiquum, ita ut in hoc non

««

teneatur. Agnatus Succeffor ftare facto defunGli , bene tamen regu-

herte

"

Feudo Reg,

lariter in illo, v. Hartm. Piftor. 7 2. 47 4.

um f*

XXII. Sed quid fi iftiusmodi feuda licité oppignorata vel ex

e- g- finita

]us V

1nea ad

delicto Vafalli vel quod familia fit finita, redeant ad dominum di-

Dominum

Krdr

re&tum, expirabitne ipfum pignoris jus, dominusque liberum recipiet,

redeünte

7/0.72:4*'

quod olim dederat feudum ? Defeudo hareditario dubium noneít,n

on extin-

j; i

teneri, dominum ad id onus fubeundum ; cum enim inipfa hujus Buitur op-

j det*

Pignoratio

fcudi conítitutione Vafallo liberam alienandi vel oppignorandi po-

fa

a in.

,idgnm

jníds

teítatem dederit; infecuto dfi'ndä pignoris nexu &ipfe dominu

$Qb- feudoha.

liga« reditario;

fa(ïïm

b

E

72

FROMMMANN de licz?a Oppignbmt. partimlarä

benetamen ]icabitur valide , etí1 ad ipfum pignorationis aCtum fpeciali novoque

(

£ in Sub-

confenfü haud concurrerit , Rofenth. /. g.cozcl. 0. sum. 3. Dn.

vl

feudo oppi-

Stryk. de oblig. feud. Cons. mun.c. 3. n. 1 g. fd- Struv. S. L. F. c. 14.

li

gnoratio,

D

aph. 2. 2. 5. Aliud v. de f(übfeudo, fub pignoris qualitate in Credi-

,

torem translato , ftatuendum putamus, id enim cum ab aliis fub-

J

feudis regulariter haud differat, non poterit dominus invitus cogi ,

h

ut redeunte quacunque occafione ad íe feudo füb Vafallum hunc

TUf

retineat, z. f. 4. $. ult. vid. W efenb. cons. 23. 1. 56. Hartm. Piftor. 2.

dii

q. 44« ? 10. Sttuv. . 12. apb.13. . 4. nec ipfe etiam Creditor adver-

NT

fas Dominum tali fubinfeudationi cum pignoris vinculo non con-

J

Moribus

fentientem aliquod jus prztendere valebit.

po

benc intto-

XXIII. Ex his itaque patet, quam neceffarius fit in oppigno--

fif

duci poteft

ut valeat

' ratione feudi de Longobardorum moribus domini confentus ; patet

(v

fimul etiam ex receníitis quibusdam exemplis , ubi pignus fine Do«

]b

oppigno-

ratio fine

mini voluntate in feudo conílitutum fuftineri docuimus, haud qua-

i

coníenfu

quam de eífentiali fcudorum forma aut immutabili atque univerfali

Domini.

(

eorum natura effe , ut ad oppignorationem,fiquidem valere debeat ,

)

Domini confenfus expreffus (emper accedat, fed fubfiftere quandoque

N

pignus , ignorante licet Domino in feudo confítitutum.

Unde fua

fponte fequitur, nec Longobardicis iftis Legibus tam firmam perpe-

tuoque duraturam vim & authoritatem tribuendam effe, quz non.

tl

alia noviori confuctudine immutari, & fic divería in hoc pun&o feu-

In

dorum indoles efformari queat ; quod fiergó confuetudo alicubi in-

troducta deprehendatur, qua Vafallo fine Domini confenfu feudum

pr

f

uum transferre in alium vel oppignorare concedatur, hanc fibi op-

Q

timé confílare, in tantum, ut (juxta DD. loquendi morem) habeat

t

vim & effectum decreti, contra&tus, veritatis, privilegii, tituli, jufti-

&i

tiz ipfis textibus feudalibus derogantem , nemo inficias ibit, perpen-

dens, quodzque ac Lexlegem, ita confuetudo confuetudinem tol-

m

lere poffit. v. DD. a4 . 2. C. qua ft long. con[m. Surd. cous. 295. n. 1.

[/

Rofenthal. c. p. z. 1. cozcl. $. s. 42. feqq. ubl varias paílim receptas

atque à Longobardoru

N

m fanCGionibus difcedgntes confu-etud&ines

Áa

recenfet.

£o

Feuda Re-

t

gal. imper.

XXIV. Sed quid nunc de feudis Imp. Regalibus dicendum ?

li

German. ex

eruntné iíta ad formam hujus Longobard. jutis exigenda ? an vero de

!t

Turefeuda- iftorum indole ex diverfis Germanorumque genti propriis inflitutis

«t

li Longo-

judicandum ? Quod fi ad initia feudorum German. Regalium refpi-

bardico ju-

N

dicanga ?

ciamus, jam antiquihimis temporibus, erefcente paulatim Principum

Affitm.

(Iomi»a

)

d

"

73

—

Fmdamm vegalium.

cemtt:

oqut

tgmitumque'poteüate , provincias tandem fuas non adminiftratorio

. D

Magiftratus nomine amplius, Ziegler. 4e 7'r. ZMajef. 1. 1. c. 28. $.6.

W[I 140

fed excellentiori long? füperioritatis juretenentium, eadem orta ef-

;edie

fe, dudum jam ex monumentis hiftoriarum demonftravere alii, vid.

; füb-

Vultej. de fe4. L, 1. c. 1 8514 Sueuv. S. L F. c.1. aph. 4. num. 4. C s.

«gl,

Myler ab Ehrenbach. Zrcbolog. Prizc. c. 9. $. 1. Eratquehoc labantis

|hunc

tum Reip. Germanicz , authoritatisque Imperatoriz unicum remes

üOf-Z-

dium, ut, cum eximentium femet ab Imperii obfequio Principum

idiit

Comitumque conatus infringi aliter nequirent, beneficiario falcem

| COT

nexu ifti in officio continerentur, ficqueomnimoda Germanici cor-

poris diffolutio averteretur. cit. 444 & Strauch. de Oppigz. Imp.th.2 1.

pïgno--

Ziegler. fupr. c.1. $. 7. Stryk. Ze Tur. Pr. circa allod. c, 3. num.1 3. (644.

; patct

(quanquam aliunde preterea occafionem conflituendis feudis Rega-

"u

libus fubnatam effe negari haud poffit,v-Conring.Ze Dzc.G* Com, Imp.

th. 22.) Introdudtis hifce feudis Regalibus tum circa eorundem con-

/yw-

il

flitutionem, tum transmiffionem atque amiffionem, peculiaria etiam

M& l

juta in Germania viguiffe,quibus eadem regerentur, feudalia Saxonig ,

wet

Sueviz,aliarumqueregionum inftituta fatis evincunt.Struv.c.1.4ph. .

pilt

Itter. de feud, Imp,c.2. $.1.

Caterum cum translato jam à fec. XV.

ufu confüetudinum feudalium Longobard. in Germaniam,harum au-

p

lt non

thoritas adeó excreverit, ut pro communi jure in caufis feudalibus,

1ofti*

Imperio receptz, racitoque confenfu approbatz, imó tantum non ex-

cubiif

preffe confirmate fuerint, v.Struv. 2. c.r. apb.7 . 71.4. Maurit. de libr.

foydi

jur. comm. tb.22. certe & hzcfeuda regalia litibus obortis ex ifto jure

nifi

(ipiop

fua expedtare debere fata, non fine ratione plerumque ad[lruitur, hoc publ. Imp.

onftitut.

tamen cum temperamento, nifi vel publicis imperii conftiturionibus c

| at

* aut

j ul

aut moribus recentioribus corre&tum iterum fublatumque, vcl etiam

moribus

A

certis in cafibus, in quibus veteres femper confuetudines fan&é Ger-

aliud

p

T

mani cuftodierunt, nunquam receptum fuctit. v. Rhet. iz prowem.com- Coleti:uc,

S.nll'

ment. I. F. p.21. ltter. d tr. €.2. $.7. Ó* g.

- XXIV. Hoc igitur pofito, quod feuda Imp. regaliaex jure Lon-

gcepiai

ydiré

gobard. dijudicandare

gulariter veniant,ad noftrum propofitum nunc

poteftas oppignorandi res particu-

refpicientes paucis inquirimus, an

lares ex feudis Imp. Regalibus fubjacuerit unq

uam difpofitioni ju-

v

rium feudalium Longob. numque adhuc hodié eidem fabjaceat? Si

fliuió

efficaciam prohibitionis fa&tz in textu 2.f. 52. 2.f.5 5. ex authoritate

LLatorum metiri velimus , dicendum omnino erit, & Germanos dd.

j

tha-

p

;uribus aäüri&os & ad eorum obfervantiam obligatos fuiffe; Lo

rius

(oni*

v

"d

74

$

FRO€MMANN. de licita Oppignorat. particulari

(

rius enim II, & Fridericus I. Impp. cernentes, ex nimia non folüm

divifione , fed & oppignorztione feudorum Regalium multum Im-

W

perii dignitati decedere, juftiflimé has omnes diminutiones inhi-

]l

buere non modoó inItalià, fed &ip(a Germania, arg.eorzga qua tradit

i

Conring. de Duc. &* Com. Imp. tb.2 9. ut hinc credibile fit, has con-

ftitutiones, imprimis illam Friderici, in Germania tum temporisin-

il

valuiffe, & ex przcipientis Majeftate robur accepiffe ; quas etiam

l

Germani eà lubentius obfervaffe videntur, quo jam antiquioribus

moribus apud eosdem facultas per oppignorationem de feudis di-

t

fponendi valde limitata fuit, v. Spec. Suev. p.2.c.54. 9 5 $. $..

:

Nec dubitandum eft, receptis poftmodum in Germania confuetudi-

t

nibus Longob. etiam iítis Impp. confítitutionibus , 44./4. B. c.20.

ln

novum quafi robur, quoad totius cumprimis feudi Regalis oppi-

fi

gnorationem, additum fuiffe ; Ex quo eft , quod DD. de prohibita

W

Quomodo

alienatione vel oppignoratione talium feudorum agentes ad has i-

pfas conftitutiones & confuetudines provocare foleant. Ziegler.de.

al

igitur tot

Verum enim veto

oppignora-

J Maj. L1.6.$.22. v. Itter. d. tr.6.23. $. 2.

p

tiones in

cum immuneras jam olim & noftris etiam temporibus fa&tas invenia-

Imp. factz

mus oppignorationes rerum particularium, (puta Caftri, oppidi ,

legitimari

prafe&urz , que in comparatione ad totum feudum exiguam partem

poterunt ?

Si

conítituunt ) ex univeríofeudo, nectamen Imperatoris confenfum

p

feudum

requifitum fuiffe, anne easdem omnes juribus in Germaniareceptis

f

hereditari-

contrarias invalidasque pronunciemus, & fi quz in pofterum fufci-

L

um fuerit,

fuftinetur

pientur, ad iftorum jurium regulam conformandas credamus? De

g&

eo dubium fübeffe non puto, quod fi feudum Imp. regale fimul &

q

ejus oppi-

gnoratio

meré hareditarium fuerit (exempla v. ap. Itter. d.27.c.27. $. 9. Schil-

jure feudali

ter. Infh, T. Publ. t.1.1.2.1.7. .1.). id fine confenfu totum vel pro

€ommuni ,

ut &

patte opp'gnorari poffe, dummodo in Imperii prejudicium non fiat ;

f;

fluit enim hoc ex ipfa talium feudorum , de quaz/. 7 £. nonnulla dixh

fübfeudum

piggorati—

mus, nacura; nec dubitamus idem quoque de fubinfeudatione in re

uum.,

j

particulari ex feudis Imp. regalibus creditori facta afferere, ut fcil.

tantifper, donec debitum exfolutum fuerit, pignoris quafi jure fub-

f,

feudum poffideat, idque convenienter iis, qu& intx. 2. f 9. 2. f. 26*

H

$. bezeficium. traduntur , quibus juribus non reperitur quicquam in

!

publicis Imp. conítitutionibus derogatum fuiffe , potius tot proftan-

tia fabinfeüdationum exem pla de viridi earundem in Imperio noftro

obfervantia fatis teflantur , Reinking. de R. S. & E.l 1. l.4.c. 16.

Quas

æ'jj—' Limn'lj:l' ddd. 1'3' C'g'Pog 620 ltter- d- lo C.ZZ. !5'3.60. 4-.

fubin-

-

m

Feudorum vegalium.

——

75

J

um

(übinfeudationes proprie jure fübfeudi zeftimari non poffe, nec tales

In

conceíliones vi Dominii utilis, fed potius ex fublimiori quodam

inhi«

jurefeudorum in Imperio regalium poffefforibus competente, & fub

"ilit

quodam fiduciz nexu hodie fieri, ut ftatuamus , nullam neceffita-

UR

temaut rationem fufficientem videmus, utut moribus naturam fub-

1

Sjuy

feadorum multum alteratam effe, negari nequeat , v. Dn. Rhetz. i»

di

Afl

comment. ad I. F. l. 1. t. 1. L. 77. feq.

I

])

Porró quod fupra de permi

ffa oppignoratione Agnatis, licet — item

1

remotioribus , faCla, arg. licite omnimodz refutationis in favorem

oppignor.

remotiori

T

Agnati, 2. f. 39. 2. f. 34- adílruximus , idem etiam in feudis Imp.

Agnato

d

regalibus procedere eb minus ambigendum, quó manifeítius con-

fa&a.

LE

[tat, ipfam feudi regalis refutationem, fine confenfu Imperatoris

fufceptam inter licitos modos transferendi feuda etiam hodie con-

»

J

numerari, dum intempeftiva aut fraudulenta haud fuerit , atg. c. 1 4.

f

A. B. v. Rümel. diff. 4.. p. z. ad A. B. th. 24. feq. ibiá, Myler. & quos

)

i

allegat Itter.d.c.22. $, 2. In feudis quoque regalibus indivifis op-

w

pignorationem rerum particularium , infcio Imperàtore uni ex co-

heredibus factam, fubíiftere facilé patet, cum non folum ceffio & ' ut & ills,

eniá

id

affignatio uni horum faCta exufu Longobard. juris admittatur,con

f, qu cohe-

redi in feu-

Rofenth. c. 9. concl. 56.5.4. & fapra tb.19. ed G tot exempla

rl

Iuris do Regali

n um

primogeniturz in Germania paffim recepti proflent,

quibus Impe-

fit.

ratoris vel etiam reliquorum ftatuum confenfum femper acceffiffe,

ceptls

i

vix crediderim ; v.qu« deconfen[i Imp. ad conflituendum fus prima-

genitura band uece[Jario tradit Rofenth. c, ]. W efenb. Cozf.. 1 y. 1. 1.

J

quanquam alii DD. contrarium feré tueantur, v. Reinking. 4. c]. 4.

j

€.17. 0.73- Myler.in add. ad Rümelin. p. 3. diff. g. thef. 8. l. c. add,

X

li

Itter. de F. Imp.c.10. $. 11. quid quod cum in plurimis Imper. fa-

l ;7/0

miliis notiffime in eo à jure feudali fit receffum, ut etiam majorum

i

fig

feudorum divifio fine Imper. confenfu poffit inflitui, v, Gail. /, z.

0bf.157. Vultej. P. 3. Conf. 7Marpurg.35. 1. 245. Knipfch. de fideic.

a

i

d

ffam. c.6. . 326. " 1. 295. add. B. Parentis diff, de Condom. territ,

€.10. $. 8. nihil obítare videtur, quo minus tali coheredi ex rebug

ub

PD

communibus particularis oppignoratio inconfulto Imperatore fieri

poffit.

1f

XXV. In

his igitur cafibus oppignorationem totius feudi Re-

4

galis, vel partis, multó magis rei particularis ex feudo regali etiam

lo

fine confenfu Imperatoris fubfiftere, nec propterea oppignorantem

tb

feudo privari pofle, ex dd. conftare puto. Sedcum Vaf(alli Imperii

us

K 2

a

alias

Jfi^

-

76

FROMMANN de licita Oppig'nüwt. partic:;iqrä

-—

!

aliàs etiam pro lubitu res particulares ex feudis fuis R&galibus oppi-

gnoraffe deprehendantur, id ne ceu LL. Longob, adverfum, inju-

jte

flum irritumqae judicabimus? autfi rité id factum dicemus, quo-

T

Extra

nam titulo defendemus? Veriorem fané illorum opinionem exi(Li-

!

hos cafíus

f

maverim, qui tales oppignorationes etí1 Longob. moribus non

jic

op»pignom-

f

tiones part.

adeó conformes, legitimé tamen & olim factas & adhuc fieri cen-

in Imperio fent.

Rationem hujus afferti inde haud petendam crediderim;quafi

du

quoque Regalia feuda tenentes ipfi quidem univerfitatis intuitufint Domini.

b

permitfz.

Non ex eo

utiles, quantum vero ad caftra, oppida atiasque res particulares atri-

IT

uod

net, dire&um quoque & proin plenum dominium habeant, ita ut

1

Vafalli

ex plenitudine poteftatis moderari easdem, aliisque poffint conce-

D

iluftres

dere, uti communiter flatuunt Feudifte , Alexand. Cozf.i. z. 21.

w

ipfius qui- Rofenthal, c.

9. Concl. 22. 1. 10, Molin.ad confuet. paris. $.1. g. 6.

d

dem univer-

fitatis utile,

n. 6. cit. à Frantzk. de Laudem. c.14. 2.3. féq. hancenim doClrinam

yte

rerum vero füfpeCtam admaodum ffe jurique feudali haud convenire meritó cen-

ior

parüicular. fuit ipfe Frantzk 4./. ».2». ut dehinciftam DD. diftinCtionem à

ttar

directum

habeant

Germaniz JCtis non nifi ad cafum, ubi de Vafalli fubinfeudantis

P

f

ure in feudo regali intuitu fubinfeudati disquiritur, plerumque

n

dominium. !

adhiberi videas. Hartm. Piftor. Z, 2. . 45. p. 1. 9.

1 3. W/'efenb, cozs

t

30. B. 13. D. 1. ^

l

XXVI. Neque particu

lares has oppïghcr.ationes ex feudis Imp.

Nec exeo id

eo permiffss judicaverim , quod i non omnia (uti Monzambanum

ute

quod plera-

r

que feuda

ftatuiffe plerique fine fundamenro ftatuunt ) pleraque tamen eorun*

imperii

dem oblata effe credantur à nonnullis, v. Stryk. de jwr. Pr, circa allod«

ImP

fint fcuda. (. 3. z. 44. féq4. ltter. c. 1. $.12. qualibus in feudisob priftinam do»

y

oblata.

minii memoriam Vafallorüm conditionem liberiorem effe , mitius-

b

que eosdem tractari , vulgó DD. docent, W'urmbfer. de fend. impr,

r

&l. 3. f: $. n.7. féq.. Etfienim feudum oblatum à communi feudo-

tio

rum natura in hoc foleat recedere, quod non, uti alias quidem re«

fd

gulariter feuda conítitui folent, ex libera Domini concedentis gra*

ft

tia & benevolentia, fed ex promiffo potiüs ipfi Vafallo in pravia

poí

alienatione facto feudum concedatur, quodque non tam Dominus,

&t

quàm Vafallus offerens feudi conftituendi naturam foleat determinas

ll

ze , W'uimbf. Z. f $. 2.6. Dn.Stryk, Ex. 1. F,c. 4. qu. 17, Dn. 'Fho-

df

mas, Ziff. de Feud. Oblat. c. 1. $.61. in cgteristamen eander cum aliis :

d

feudisindolem retinet , cum ea nullo Juris textu alterara deprehene

C

datur, & propterea à plerisque inter. propria feuda receníeacur;

Yer

Struv. e. 7. apb. 10, 9. 10. D'n. Rhetz. is comm. ad 4, FMlas t.4« p 495

Ü

[

E

&

r

-

- Fendorum vegalium.

d

M sporedt

7,41. Sttyk

-. d l Quare nec majori hic quoad Voppignorladr.:i(:mem

oþþi-

. Injt«

poteftate gaude

bit Vafallus, quam in alioquocunque regulari ; nec

Wefenb. & cum eo Befold. 7/. pr. voc. qu(tóettae

qu.

enim, uti putat

xilli«

$an 2eben,

eum in &nem res allodi

alis in Dominum transfertur, ut

tum in Vafallum habeat, fed ipfum

| fiofl

jusclientelz & proteGionis tan

Iu

rtei dominium eidem offertur ,

quod deinde offerenti rurfus in feu-

ul communem feudorum naturam

quít

dum concedit, eidemque & infir

Et re&te ex analogia juris feuda-

ymini

imprimit , Schrad. p. 2. €.3. 9. 63.

t

cur illa przfumptio, qua credunt ,

offerentem quam mi.

lis profliga

Mu

nimam voluiffe fervitutem oblate

feudo imponere, jufteque ordi-

tonce

narium in his feudis rigorem ex eo mitigari, quod in his tanta ad-

fl

verfus Dominum ingratitudo committi nequeat, quanta in iis folet

!Z f

effe, ubi beneficium ab ipfo Domino proficifcitur:; Annon enim

Vafallum offerentem, fi levioribus condi-

ia

prafümendum potius,

NK

tionibus fseudum à Domino in

pofterum voluiffet poffidere ,. in ipfa

fuiffe dicturum : quod dum omifit,

o

translatione aliam fuz reilegem

fatis de catero gnarus juris in feudis ufitati, fponte in id co

níenfiffe

n

videtur, quod com

muniter in feudis f(ecundum ordinariam eorum

m

ia l. F.cit, loc. "Thomas, de

. C05

naturam obtinere folet. v. Dn. Rhetz.

feud. obl. c.1. 9. 64. ftq.

Nec e& eo,

«t

XXVII. Si omnia

feuda Imp. majora pro mieré hereditariis li

uti quidam

Wum

ceret venditare, uti facere videtur Gocdd. Cosf: 7Marp.16. "HHIh. 25.

volunt;

Pruckmann. apzd Stuchium Conf. 26. m.316. conf. Itter. Ze Fezd.

uod feuda

eort

:M!Mt

LImp.c.3.mum.i19. . Aut fi verum effet, quodifta veréfeudalia am* ^ Imper,

omnia

a(l dO'

pliusnon (nt, fed conditionem allodialium acceperint, quam fen-

fint

tentiam fovent Textor. de var. ffar. Germ.c.2. p.21. aliique ab Ittero,

hereditariá.

nititse

n

d. 1. 0. 2. p 66. allegati , fatis conítaret de ratione juris oppignora-

tionem rerum partricularium , ex feudis Imp. Regalibus concedentis ;

.'udü'

fed neque hzcopinio calculum meretur. Licet enim non negemus,

nte

multa in Impetio feudareperiri, qua ad meré hareditariorum inftar

j gïä'*

poffi

deantur, vid. fzpr. tbef. 24. generalem tamen & indefinitam

»Iæm

exinde conclufionem

formare volentibus ipía rei evidentia repugnat,

pinusi

Eyben, i El. feud, FTI. 4.

pius- B. Dn. Bardili , z diff. de jure diff.

i

tale feudum , quipe

de feud. per ult. uol. th, 29« adeó u nec in dubio

í Th Oi

pe ab ordinaria feudorum natura degenerans ; prefumendum fit;

51l

Gail. 2. Obf r4.o. nm. 10. Schuliz. Syn. fend.c. 3. n. 103. 'Tantum

cher

vero

abeft ; utfeuda Imp. majora naturam rerum allodialium recee

Zun

quod

.

pilc , folida hactenus ratione pro.'ba

tum fit; üt got,ius ipfum;

intef

M

j

sdt

78

FROMMANN (de licita Qppz'gn&atn. parzficulari

inter ftatus & Imperium adhuc firmum intercedit vinculum, & qui

Gto

inde refültant, non nifi feudo convenientes, effedus, & ipfam il-

n

lam fententiam & conclufionem exinde petitam nobis quoque ta-

)

centibus fatis confutent. conf. Dn.Stryk. dejpr. Pr. circa allod. c. $.

*

l

. 444 ltter. d. 356 23. 60 2.

T

Ua

XXVIII. Sed cum tantà hodié poffeffores Regalium Imp. feu-

If

nec exinde. dorum eminentià,

dignitate atque poteflate confpicui deprehendan-

l

quod hodie

tur, ut juxta vulgatiffimum DoCtorum Jur. Publici effatum tan-

Principes

j

ii

e. g. V afalli

tum in fuis territoriis poffint, quantum Imperator in Imperio,

li

]mper.

Reink. Ze R. $. & E. L. 1.01/ $. 0. 6. 52, 5. imó cum non incongrué ma-

Qu

habent fu. joripfis circa territoria fua poteftas tribuatur, quam Imperatori in

periorita-

m

tem terri-

Imperio, tenentibus videlicet ea cam füummo quafi jure & fuprema

ton

torialem.

poteíLate territoriali, ejusque vi liberum Regizque majeítati emu-

of

lum in fubditos fuos imperium exercentibus, v. Myler. i Zfrcbolog.

U

pI 014 . 1 1. Exc.Dn.Schweder, P. fpec. L. Publ. f:2.c. 10. 8. 3.

3

/f&q. C&far. Fürften. 4e fapremat. jur. c. 10. annon jus oppignorandi

jus

res particulares ex tali feudo adfcribemus huic ip(i eminenti in fubdi-

(it

tos & territorium poteftati, de cujus fplendore & liberiore exer-

M

citio multum decedere videtur, (i toties, quoties ob acceptam mu-

"

tuam pecuniam creditori in caftro aliaque feudi particula pignus con-

ftituere volunt, Imperatoris confenfum expetere coguntur. — Ve-

[/

UH

rüm etfi facilefummam iftam poteftatem illuflribus Imperii Vafallis

t

refpe&u fubditorum fuorum concedamus , & ipfimet credamus,

ün

Principes v. g. Imp. vi eminentiffimi juris fai omnia expedire poffe,

Vet

quz Majeílati aliàs conveniunt v. Inflr. Pacis Weflph. zrr. $. $. 7.

füh

C* 2. Cap. Leop. art. 3. i» f.. Ziegl. de . 2Maj.l.1. €. 3. n.22. ex-

iv

perientia etiam id abundeteftante ; Attamen cum ipfum territorium

d

nonnif) feudali nexu ab Imp. & Imperio teneant, ad cujus invefti-

ij

turam fuo temporerenovandam, Limn. /. 4. 7. Pabl. c.7.- praftan-

(ii

dum defüper juraraentum fidelitatis , quin etiam ad fervitia feudalia

tetr

decentemque honorem Imperatori exhibendum funt obflri&i,

Jhp

Knichen. de zoz prov. Sax. jur. c.1. n.18. fé4. Dn, à Seckendorft. íttt

lo

S'eut(cben yürfter/otaat. p. 2. 0. 2. zum. 1. && 2. hoc fane feuda-

litium vinculum, etfiipfam Vafallis his eminentioribus competen-

Wa

tem fuperioritatem ejusque adminiftrationem non limitet, aliena-

Grm

tf

tionem tamen territorii in feudum conceífi omnibus modis impedi-

htl

re, nemo non videt, v. Stryk. d. 4jf c. j. ».4. féq. Uti enim di-

Itn

vería fant fummum in Rep. imperium

; illudque habendi plenitudo,

Grot.

/

Feudorum vegalium.

79

"

* Grot. Z 2. 14. ita ciuoque Vafallus Imperii poffideat licet regale feü-'

qm il

dum cum liberrima adminiftrandi gubernandique licentia, ea pro-

J t

pier tamen plenum de feudo difponendi arbitrium non (tatim con-

d

fsquitur, limitatus enim habendi modus non poteft non eundem

producere effe&um. v.Exc. Dn. D.Scheinem. i7 d. d/ff. de commerc,

n

circ. lib. bom . tb. 3.

Quare non incongrué, quod füpra de pro-

| müq

hibita Principi alienatione rerum adpopulum pertinentium diximus,

]

add. Mev. iz Nucle. furis NG G. Infp. $. $. 20. s. i. hic ad Vafal-

gt

lum cum fummaetiam, regioque faítieio fimillima dignitate, feu-

m

dum poffidentem applicari poffe videtur, ut nimirum dicamus ne-

oti i

que hunc vifumma , quam habet in feudofuo, jurisdidtionis, in-

f&

confülto Imperatore, pro lubitu partem ex tali feudo oppignorare

TU«

poffe; idque eó clarius evadit, quó manifeftior efl. prohibitio ,

if

etiam füb amiífionis pocna, ifthzc feuda oppignorandi, in fzpe

h

alleg. text. z. £. 52. ? 55. Nec multum proderit, fi juftitiam hu-

y

jus oppignorationis, qua vi fuperioritatis territorialis üeri'po(fgfgre-

Ts

ditur, ex quantitate rei pignorate deducere velis; que enirá ratio

e en

eft, cur magis res particularis fine confenfu Imp. ex feudo Regali

n t

oppignorari queat, quam pars ejusdem tertía, quarta vel dimidia?

yus (

quod tamen inconfulto Imperatore fieri nog poffe, unanimis feré

-

omnium eft fententia; num credibile eft, fupremam hanc potefta-

Vaf

tem territorialem ratione quantitatis oppignorandz limites habere,

duf

,

diverfoque modo circa eandem efficaciam fuam exferere?. Quod fi

rep ^

veroó putes, in particularis rei ex feudo oppignoratione nontantum

