KaI600-174_11

A

— m

x

t r

-

P UM

-

t o

A*

d

—

À

m

:

——

a

iE

-

M

aol

Bs

$ i

&MWMDM

]

45

ZX

2

&

i

A

F

—

.....

; sicade

-

ag

s

es .üv»xr-!...

a MR t

ao

a

*

i

—

n

st

r diigs a

ag

us

—

/,:Anl.

M É

IU-

—

ia

E

m

:2

2

w

ao octrn

m

eE

?F

z

T

Ayes

^

i t

:

£

o

J

m

1

M

H

.

E

ï

i

^

At

d

r

T

k:

""

:

AT

g

ia

.

;

Vr

X

i

T

VM

DA

Y

:

RC

4

g

i

E]

X

i

p

i

T

p

$)

73

:'.

-

:

*

La

$*

x

x

AE

P RC

Digitalisat

——

s

E

.

iB

$.

—

-

H

m

3

w

s ii

3

TA

j

SYNIAGMA

be-

üm

»

Q

ISSERT/

]

IIONUM

SELECTIORUM

E

(l

)

US PUBLICUM

GERMANICUM UNI

lt

lt

[

VERSALE

n

ILLUSTRANTIUM

"

EDITIO SECUNDA.

CUM

PRZEFATIONE

IO. IACOBI MOSERI,

SERENISSIMORUM ELECTORIS COLONIENSIS ATQUE

DUCIS NVURTEMBERGI/E CONSILIARII relþ

INTIMI ATQUE REGIMINIS.

L osxd:

TUBING«WUE,

Sumptibus JOSEPHI SIGMUNDI

1740

t &.*!

.w. j W m ..v,tsl.;l.;i.,. £t

-t

M — s llllü

|

fæ..J

!—..

m

SSS

7

.

Z

d

i

SS:

ä

s

E

N

[2

p

P

NSS

?W/

-

*

Z

"

NS

/

SS

7)

m

S

—

z

&

wt—

TA

-—

N

L

LECTOR BENEVOLE.

Z

Y

—

2

z

Z

Otiffima tes eft, Differtationes Academicas , &5 prae-

&X*

N

j/

N

ä

T

V

Z

Z

fertim , quz ex Jure Publico defümtz fünt , folicite

£

e

e

?

N

N

N

T

2

à quam plurimis requiri, at vero; facilime quoque

94/

'//

ica di(trahi & divendi , ut interdum vix aliquot An-

XXXL'X

5

/

A

222

ïï

&-

C

nis interjectis , adeo ipfis illis inlocis , ubi prodie-

MNSSNN

?

x

A

23 s

re, ne unicum quidem venale proftet amplius ea-

n

1

m exe

...

etiamfi fingula Folia fingulis florenis velles redime-

mplüm ,

re. lis veroin Academiis, quo vel plane nulle , vel rarz adve-

huntur Differtationes aliarum Academiarum , ne ex quidem haberi

His motus rationi-

poffunt, quarum alibi infignis copia füppetit.

bus autor fui, dum Tubingz degerem, nonnullis loci Typographis,

facerent periculum Collectionis univerfalis omnium , quotquot ex-

tant, Differtationum Juris publici Germanici univerfalis. Paruere,

moxque emiffo in publicum tum totius Operis, tum Voluminis

rimi confpe&tu manus rei admovere , & ecce Specimen Colledio-

nis fane vaftiffimz intra'fpatium praefixum plene abfolutum,

Juvat repetere ideam Operis , qu« hxc eft:

Intrabunt hanc Colle&ionenlr; ez folum Differtationes, quz de

ure publico Germanico univerfàli agunt , adeoque nihil jam ad nos

Differtationes Juris publici Germanici particularis , Juris publici Ita-

lici, Jurisve publici univerfalis (qualium Differtationum uti & mi-

norum Juris publici opufculorum facile fe fübducentium Volumina

tamen alio forte tempore dabimus, ) viciffim autem noftras facimus

illas Differtationes , quz Jus privatum Statuum Imperii fecundum

alios refpiciunt, nec non eas , quz cum multa ex Jure privato , Ca-

nonico vel Feudali , tum multa quoque ex ]ure publico continent.

: (

2. lermi-

p

PRzEFAT[O.

CUOR "OPMeemtete EVRU

'Terminum à quo Differtationzlm huic Colle&ioni inferchdaräm

ftatuimus periodum conclufe Pacis W/eftphalice , cum ex eo prz-

cipue cem

pore ftudium hoc coli & cjxcoli cæp:ric in ! g,grmani?giäg.

as

cademliis.

*

Minime negamus , plures intra decurfüm hujus fpatii prodiiffe

& prodire nunc quoque Differtationes Juris publici admodum ma-

cilentas , qua tamen me movere rationes, ut & iis locum hic con-

cederem , hz fünt : a) variant hic quoque infigniter guftus homi-

ä

num, b) fzpius fingularia & non ubivis obvia 'Themata tractant,

c) funt, qui Differtationibus certi loci ; Przfidis, Refpondentis vel

Periodi, pretium .affectionis , quale ex alio capite vix meretur,

ftatuunt, d) denique, (i univerfalis Colle&ionis tituluni füftinere

volet hoc qus , mala utique mifcenda erunt bonis & bonvaqvmal»is.

Non intrabunt hanc Colle&ionem e Differtationes ; qüæ jam

aliis five Colle&ionibus five Operibus funt infertz , vel quz füb fpe-

cie Tractatuum fuere recufz & Bibliopoliis proftant adhuc ; quod-

fi vero ipfe hz Gollediones, Opera & Tractatus raro appareant,

*

usmodi Diflerta-

tum inftituto noftro convenire arbitramur , ut e

)

tiones luci publicz reftituamus , nifi tamen auctz fuerint ,

'Tractatus formam induere.

qgando

Orationum & Programmatum Academicorum ad Jus publicuni

fpe&antium cum eadem plane fit ratio , exdemque caufi moventes,

ut & eas recudi curemus, quz Differtationum, illarum quoqueali-

quot in Appendice Voluminis dabimus.

6.

:

L]

Singulis porro Tomis ad

)

icietur aliquid inediti ex Ture publico,

& deftinaveram fane huic Volumini Scriptum aliquod , materiam

fi fne&es , maximi ompnino momenti ; at vero promiffis ftare certis

de caufis mihi non licuit, aliud ergo Opufculum , & hoc, quan-

tum fcimus , hactenus latens fürrogandum erat, idque Cortreja-

num , vafto Autoris Operi, quod Corporis Juris pub

ici Elogio fu-

perbit, Supplementi loco infervieqs.

7. Fidem

PRAEFATIO.

-

Fidäm quoque tibi , Le&or , adftrinxi mean&, daturum effe me

in Przfationibus fücceffive Catalogum omnium earum Diflertatio-

num Juris publici, que vel Collectionibus Librisve aliis funt im-

mixtz , velinforma Tra&datuum recufe , fingulis quoque Volu-

minibus additurum Indicem precipuarum in iis occurrentium ma-

teriarum ; quo minus Vero «s hoc alienum exfolvam , obítat moles

negotiorum publicorum , quz me premit , obruit totumque modo

ä

occupat, quam vero tum temporis, cum Idea Operis exibat, non

,l

prævidergm.

$.

'Tum eorum.in gratíam, qui unum vel .alterüm 'Tomum tan-

tum fibi comparabunt, tum , ne, fiforte Opus hoc vel plane non

continuaretur, velfàltem non plane abfolveretur , duplicem Operi

]

Titulum przfixi , ita ut, fi alter arrideat , finguli 'Tomi fingula

coníftituant Opera , fi vero alter , unicum fucceflive continugndum

f

E

Opus habeat.

j

i

Continuatio hzc pendebit -ex' numero Emtorum, qui fi tan-

tus erit, ut fumtus in Opus impendendi réfundantur , mox Conti-

^

nuationem habebit pediffequam , fin minus , eandem interimet.

Ü

IO.

h

Denique ordinem fervabo arbitrarium , neque vel ad feriem

Materiarum, vel Annorum, vel Academiarum me adftringam , or-

.dine tamen Alphabethico cujusvis Tomi particulas exbibebo.

!

j

Vale & fïwe.

*

l-

»

CX

i,

1

-

E

a-

l^

CQN—

odb

$-

p

CONTENTA HUJUS LIBRI.

1. L'ROMMANNI (jo. Andr.) Sen. Diff. de Subditorum , & ma-

y

xime Rufticorum , Operis, vor Srobäg SDienfteit , Re£.. Tac.

AManunzio, l'ubingz 1671. habita.

u O DUp. o

ratione Feu-

2. FROMMANNI( Jo. Andr.) Jun. Diff. de Oppigno

dorum Regalium particulari , fine confenfu Domini Jure & Mo-

ribus permiffa , Refp. Chrift. Frid. Scoickbardo , Tubingz 1699.

habita.

P- 49.

I

3. GRAMIZERI

(Dan.) Diff. de Jurisdi&ionum fru&ibus, Altor

1709. habita.

f

—-p.9I.

4. GRASSI (Mich.) Diff. de Libertate Fluminum publicorum ho-

dienum reli&ta, in fpecie qua ufum Navigauionis, legitimis re-

mediis contra vim publicam & privatam afferenda, Refp. Jo.

Laur. Dietericb ,'Tubingz 1695. habita.

. ! 24.0

E

Ejusdem Diff. de Jare Condomini Territorialis extra tempus Ad-

miniftrationis , per alternas vices , quz Con - Dominis compe-

tit , conftituti , Refp. Jo. Chrift. Hardlieb , dido JZalsperz , Tu-

bingz :717. habita.

6.

Ejudem Diff. de Excepri

one Nobilitatis utridsque, tam

P. ,4;9.

generis,

quam fcientiarum & virtutum , Refp. Chrift. Ferd, à 24ezzin-

£en, Tubingz 17:7. habita.

p. ign

7-

Ejusdem Diff. de Jure exequendi in Imperio, in fpecie de Execu-

tione ab uno bet Graif. Sus(dreibenben Gürflen, altero impe-

dito vel nolente , füfce

pta, Refp. Jo. Jac. 4dofir , "Tub. 1720.

habita.

332.

8.

Ejuidem Diff. de negle&is quoad scqüirendi modos Fifci co:

nmo-

dis , juxta Jus Civile

manum & mores maxime hodiernos,

cum Juribus Hambur

ero , Tu-

gerälüum' collatos, Refp. Jo. K/efeke

bingz :720. habita.

p. 26;.

9.

Ejusdem Diff. de Prafcriptione Superioritatis territorialis acqui-

fitiva, Refp. C. A. AZulero,'Tubin

ge 1727. habita.

p* 333-

i0. GUNDLINGII ( Nic. Hier.) Diíff. de cauffa & origine Unionis

feu Foederis Electorali

, Halz

1720. habita.

S, RCfþ- Caro Wüho de Stangen

po 381.

1l, HARP-

rl

— CONTENT A.

j

l. HARPPRECHTI-(Chri&. Frid.) Diff. de Curiis fupe;'iorïbus in

Germania , oont Dber. Joófen in Seut(dtanb, Refp. Jo. Ge. 24/-

lero , Tub. 1732. habita.

;

p. 4[8.

12. HELFFERICHII (Jo. Jac.) Diff. d

e

: ]urisprüdentïa' Pri

ncipum

1

Ordinumque S. Rom. Imp. privata, Refp. Jo. Friderico Hie-

i

mero, Tubingz 1730. habita.

P* 432.

l,

13. HENNEMANNI (Franc. Chrift.) Diff. de Jure Oppignoratio-

A

num antichreticarum earumque reluitione in rebus tum Imperii

o

ac Principum , tum privatorum , Refp. Jac. ]

of Siefue , Hei-

)

delbergz 1726. habita.

p« 474*

14. HERTLI

NGII (Jo. Frid.) Anacephalzofis exegetica Principio-

rum Juris publici Romano - Germanici in Henrici de Cocceji

Juris publici prudentia exhibitorum , Relp. Jo. VWilh. Frid,

of. de IZ/ilderer , Heidelberge 17 26. habita.

P. fo3.

1. Ejusdem Diff. de caufis , ubi mediatus in prima Inftantia coram

j

- fammis Imperii Tribunalibus conveniri poteft , Refp. Jo. Chrift.

i

Ringer , Heidelbergz 1725. habita.

Ppe$tfe

i

16. HILDEBRANDI (Henr.) Diff. de Confervatione ferarum no-

*

civa, von (ddblicber -Denung beg QiBilbs , Relp. Vit. Andr.

[ü

Hartmann , Altorfi 1709. habita.

P

C.ïivita:-

«9,

17. HILLERI (Chrift. Henr.) Diff. de li

beraruin S. R. G.I,

!

tum Judicio amicabili , Refp. Jo. Dav. Seiferbele , Tub. 1719.

ul

habita.

P. 553.

Isto

12. HOFMANNI (Ge. Lud.) Diff. de Foro competente Nobilium

ocu

Imperii immediatorum & eorum prorogatione Jurisdi&tionis

alterius , Altorfi 1725. habita.

$88

pe

10

19. HOFFMANNI (Jo.Phil.) Diff. de Origine Libertatisliberarum

& Imperii Civitatum, Heidelbergz 1719. habita.

p. 603.

?

20. PREGIZERI (Jo. Ulr.) Difciplina Notitiz Sacri Romani Impe-

IS,

rii , Refp. Leop. Melch. à Rotberg, Tub. 1691.habita. 'p.62o.

41. REINHARDTI (Tob. Jac.) Diff. de poteítate Preciftz Preces

J

Imperatoris per ceffionem in alium transferendi , Refp. Abr.

Jl

Gottfr. Gortfcbalch , Erfordie 1730. habita.

- p. 683,

22. SCHEFFERI (Jo. Theod.) Diff. de Regalibus , cum in genere,

*

T

tum vero in

Ífpecie. de. Regalibus S. L. R. G, Refp. Matth.

|P.695.

H

Balthbafar , Tubinge; 1719. habita.

2:3 L] Ej"ä'f

L

CONTENT A.

25; SCHEFFERI ( ]o,Th&od;) Diff. de ]üre Deträ&us , vid.in

Supplem. & Append; num. 32.

. I 007.

24. SCHILTERI (Joh.) Diff. de VicariisImperii Rom. Germ. Refp.

o. Adlerberz , Argentorati 1693. habita.

P. 737*

35. SCHOEPFFIL (W/olfg. Ad.) Diff. de Arbitris neceffariis, cum-

rimis Auftregis conventionalibus ac teftamentariis , vott aervill

Fübrten Cotamm»unb Grb 9tustrage;SXicbrarn, Refp. Frid. Jon.

Cle[s , 'Tubingz 1724. habita.

p:772.

26. THYLLII (Car. Ott.) Diff. de Jure viarum publicarum , Refp.

Lud. Car. Goldftbmid , Heidelbergze 17 25. habita.

p.8tr.

37. Ejusdem Difl. de Votorum pluralitate & paritat; ; Refp. Calfp.

Arn. Nacke , Heidelbergo 1726. habita.

p. 832.

28. W'ILLII ( Ge. Henr;) Diff. de hodierpa autoritate & reciproca

habita,

Juris Civilis & Statuum Imperii poteftate, Heidelbergz 1730.

SSOM.

29. V'INCKLERI (Jo. Lud.) Diff. de Precedentia Liberarum Ci-

vitatum S. R. Imperii prz Nobilitate immediara , Argentorati

1720. habita,

.8f3

39. ZIEGLERI (Cafp.) Diff. de Jure exigendi Colle&as ad elocatio-

nem Filiarum illuftrium

?

teberga

1686. babita.

Pa Srautems Coreuren , NVit

Po 9;00

SUPPLEMENTA & APPENDICES. -

31. 3) BACKMEISTERI (Jo.) Diff;, deRenuntiatione Filiarum illu-

ftrium, Argentorati 168^. habita.

p. 969.

31. D) MOSERI (Jo. Jac.) Diff. denexu ftudii Critici eum prudentia

Juris publici, Tubingz 1720. habita.

p- 989.

$2. SCHEFFERI ( Jo. Theod.) Diff. de Jure Detra&tus , $on Der

Sjtayfteuer ober bem 2Ibjugà « Soecbt , Refp. Jo. Nic. Cronzagel,

ubingz r730. habita.

p

1007.

$3. CORTREJI (Ad.) Obfervata ad Inftrumenti Pacis W eftphalicze

P—

Art. 11. $,.3. ex Autographo edita.

P* 101j,

ERRATA-NONNULLA. |

P* 503. deleatur : Diffrtatio de.

p« 96 9(, del. Halz ngdeburgicg.

| g 989. leg. 1720. pro : 17a8.

l. DISSER-

: £.

(o05 8£6&

j

7

N

——

A )

—

E N

R

SS

Z

]

E

/

SSS

SSS

d

ZA

E-—X€.NY

2

Y

A

E^

$2

N

N

"

& »

/;W/

/y///j

E

N«

NS

—

ESS

,

P CR

^

l

"

,

t

j

l

- DISSERTATIO

t

j

[

SUBDITORUM

-.ET MAXIME

— RUSTICORUM, OPERIS,

g

4

SSon Girobit Sienten

/— |

Ó

PReESIDE

lo

"

$TO.

ANDREA FROMMANNO,.

U. J. D. & P. P. Univerfitatis t. t. Rectore &F

50.

tis Juridice Decano,

j

gculta-

J

Re[pondente pro . Liceutía

JACOBO

"MUNZIO, Alfdorffenfi,

?

Tubingz Á. 1671.

"

)

Ad B. L.

r

;

p Y o2

d

e

Xantlato jam, |Divina annuente gratia, utroque

D

7

A

juris examine, ex conceffa mibi, ab Ampliffima

É

.

^

þæ—&

?s

A

7A

e

celeberrima bujyus Academia Facultate. faridica,

6

prograda difputandi Licentia, difputationem , ut

n

$

2,

A

d

4

Z

vocagt , inauguralem meditabar : imter varias

Y

4

Z

igitur, qu& occurrebant , materias, prafeus de

7

OPERIS SUBDITORUAM, in Cathedra vix- fe-

guel aut bis vifa , in aulis tamen Principum & INobilium , bac atate,

frequentiffima pariter ac utilima , plena mannu fefe. mibi infiauavit :

H 4Y-

vix tamen primá aleá jatla , non potgi uon deprehendere , qua

HU

isiem*

-s

A

FR OMMANN de Subditq'mm e

duum fit juveni, in fchola hzz&ewk tantim Veríato, tot &i tantis

diffcultatibus , nec non periculis , (qm'bm boc argumentum , moribus

m firmatum, cagnitum,

potins, quam jure civili firipto , introdutin

ayille modis efl implicitsum ) fefe extricare.

Veruntamen , ipfe taudem

mibi obfirmato animo per[nadebam, gravitatem bujus materia (quip-

!

pe qua & graviffm

orzta f Ctorum ingenia exercuit, interdum c$ fa-

]

tigata eddidit, )

eo facilins erroris veniam merituram : fed & peri-

|

nula illa de generibus eorum effe, in quibus cum Frehero, velerrare

Neque tamen perfetlá me-

vel baliucinare , faa laude mon careat.

zhodo banc, latif]m£ patentem , ven trattare animus erat, [ed panca

zantim , attamen pracipua, exinde decerpere s partim quia [ubfidiis,

ad id fummh neceffariis , libris £. idoneis, con[uetudinibus , flatutis,

documentis, ve[fponfis , fententiis , prajudiciis , praprimis vero viribus

ingeni, C pratlica experientia , Principem in boc genere materia-

vum locm facile- obtinente , deffitutus : partim, quia catera Firi

Eruditiffmi , interque eos , Grlarb. & Dn. Balthaf. in fuis de ope-

ris traCtatibus, pro rei dignitate plem'ïts ( exatlins excufiéres quo-

*

|

vum etiam opiniones fapins veferre, quàum. temere decidere , confaltius

( tutins duxis ne vel praclaris illorum laboribus maculam aliqnam.

a[pergerem , el incantius partium juribus quid adderem aut detra-

berem.

Ut verà bac omnuia ex voto feliciter mihi fuccedant , Deurb

i;

?Z O. 7Max. ardentibus bumilibusque precibus fupplex 'vgncrar.

-

Pun&um I.

OPERA-

P

erarum vocabulum vàrié alias, etiam in jure Civili , accep-

RUM

tam, ( V. Jun. Euchard. Grhatb., Differt Inaug. de operis

"VAYIA

Rullic.tb. 6. lit. a, a& Dn. Balthaf. e Op. Subd, c. 4-) nobis

,

Signifi-

fienificat diurnum officium five miniflerium, equis, jumen-

€atlO .

tis, plauflris, manibus, a

ut aliis etiam modis, gratis fer&, auc

ntead alterius

modicointerdum , 4U eimee

Craó&licbfeit, intervenie

emolumentum , exhibendum.

&i

t táglicdber »ienft,ober 9(rbeit,

(osu ber -Derrfdaff

f

SRotbburfft , mit CBieb ober epgenter Derfor,

Lal l24

qmit,ober obne,getei

ffe SQtaf,eerricbtet merben muf

ff. de Op. Lib.$5ayet,

$anbesXedcbt, £25.22. art- 1.

Et ad id fignifz-

candum, frequentiorem, fi non perpetuum,

hujus vocabuli ufum,

in plurali numero videre licet. — Accipitur tamen non raró (ut id

oque

plurifnis vocabulis accidit ) ab/fract?vé, pro jurg operarum : e

$A

3

P

maxime Rufficortm pperil.

2

nj

177

um alivo , poteüatcþ Íc. operas exiggnxdi ; tum pa[frvo , pro onere

operas preftandi.

H

2. Earum etiam,

apud varios; variz reperiuntur aþpellatione*ä,

t

V. dd. Auth. Befold. 7. 1. Difp. Polit; 10. utm. 63.. — Àn veró Anga-

Diver[e

i)

Appella-

fr

riarum & parangariarum etia

m voce veniant, non confentiunt Dd,

Matth. de Affli&t. Rofenth. Ze Fez4.

tiones

tft

Id quod aju

nt Andr. d. Iíenia.

Larinos,

apud.

W'endel. Zc

Regalib. teftib. Ctbatb, Z.

DX.

: thef. 6. [ a. Balth. 4. tr.

4

£. 2 p-

47. necnon Auth. Zdozument. F;

. Sacr. in Duc. Wurtemb.

n

-m. 60-

:

, Angarie : ibi,Angariz

N

Speid. i7 Spec. v. tj tobtt. Befold.

!7

feynb Sto

Dnbienft. "Toto calo veró operas ab angariis differre,

if

docet Boc. i Zjf.

d. veg. tb.17. l. c. Heiden. ap. Fritích. p. r /Exerc.

2. Publ, 10. thef: o1. Spreng. 'urisp. Publ, lib. 2. c. 22. nec aliud

7

vult Balthaf. Z. p. 42. ubi varias ,IIon tamen adeó certas, adducit

/

j

differentias, Nobis certé tanta faltem diver(itas hodie non fubeífe

^

videtur:

quod, prater alios plures, quiangariarum onus cum noftro

)

Srobnenc

onvenire docent, confirmant hinc inde Auth. cozzroverfr

guris Wildfang. qui

di&is vocibus promifcué utuntur. Burgold. 44

li

h

J P. p.a. d i. puut-

Vid. Dn. $n Goefenborff im Seut(engür

qm

flenGtaat ?

3« 06 2 - 92 352 ubi de angariis

parangariis in-

Wi

cbieblid), aberindgemein alfo erflart moete

ub

quit: baf

fie qoat umterf

anea

ben, baà

bie Untertb

t fc:bufbig feprr , in állem, ba biefanbs:

&yerr(cbafft ibresoie

ner ober Mobilien über £anb umb CrGaffer fübz

ven (affet,

cdgeri,

9Merb,unb Cdiffe bergugeben : Soiefes abet

ift beut qu &

ag, aufferbalb ber orbentlicber yrobnem , ober um

u

e3esabfung, ungebráudblid) 2c. Add. Sixt. 2. Regal. 2

geroobnlidhe

$

delin. de jar, Noviff. lib. y. c. 3. p. m. 220*

/7!)'1!

£.12. HHI. 48« p- 235*

jl

qj. Septimus locus. Cujac.

ad 1. C. d. curf. publ. Dn.'Tab. de Metat. p.2.

j

c. 3«;- nüm 4"

. $9. Magni

f. & Nobiliff. Dn. Myler ab Gbrenbadb,

LUC

d. Princip. &

d

flat. Imp.p. 2. 6. 7 2. rnbric. Difp. fub Ma nif. & Am-

108

f. Patron. atque Praecept. meo fummé colendo, habita

pliff. Dn. Pre

[pec. n. 24« p. 26. Dn. Text. Z. furisditl. terr.

tify

de Jure Vinear. p.

&arum etiam & tributorum nominibus, fatis

if

tb, 132-

Sub colle

^

largé tamen acceptis;

operas comprehendit 4z7l. 4. Collett. c» 1*

if

"0 2!0

Germanos.

jífl,

2*

Vernaculà noftro àlibi Codjáttoetd? : alibi Stobtoofb : in

: jd

ue vicinis Provinciis, frequentiüs appellantur $ytobtte,

Suevia aliisq

Gim etiam Sjrobibien(t, Knichen. Z. veffir, patt.

que

æi?üü/

vel conjun

[

p2 602

aum. 28. Boc, d.l Mev. ad o Lubec, lib.r, tit, 3. art. 2

À

9. lls

-

s.

*

FROMM.»;N.N de Sgl)ditoräiü/ä"

g. 1. ab anticiho vocabulo Stobit , /quc»d prifcis Alvelxhannis ïxfe££iri-

*

dum plurium interpretationem , facrum : Deifig : denotabat,

NV/ehnet, Speid. voc. ($tobr, Hahn. ad r. 4.. Op. libert. ec. - Non

tamen improbanda videtur opinio Befoldi , vocem illam commu-

ne, populare, publicum , getmeiit, fignificaffe, dicentis, Cozf. 222. 22m.

138. Hinc ytobnen, Vadiano, referente Lehm. Croz. Sp. . 4 €. 14.

dicitur defervis, quando communes & debitasoperas domino prz-

ftant ; SStobuenift gemeine Sienft leifler, Be(. de Regal. c. 9. zum.

10. Alb. Berens Difbut. d. Regal. thef. $4, . Unde & ,ïy*robnfa&exn,

Gtobubott, Srobumaag, :c, QGürt. SanbszJOrb., p. 152 $. f.

- Diflindio

4. Infert exinde Befold. . /, proprié $Srol)nbien(t illas operas

inter

dici, qua publicam utilitatem alicujus territorii vel univerfitatis

concernunt , & ab omnibus ejusdem territorii fubditis prftari de-

.'Däat?

bent; cujusmodiíunt, qui fiunt ad refedtionem pontium , viarum

Srobm.

ienft,

publicarum &c. Gyien(t veró dici operas à fingulis fubditis debitas,

quas dominis fuis exhibere debent, prout vel conventum , vel ab

antiquo obfíervatum : Hc tamen vocabula proSynonymis acci-

piunc W'ehn. F Syingnottul, Geil. de Arreff. Stidyen 4.c. 3. &te

*

batb, Z. £r. cum plurimis aliis, nec ipfo Befoldo alibi, nec ufu per-

petuo, nec ratione Bef. adeó repugnante.

Ali$ tamen hujus vocis

Soienft, feparatim pofitz, fignificationes , nobis alienifimz , quoti-

dié occurrunt, V.|Mag. de 4dwoc. arm. c.10. Sed & vocabulo

(yrobn variéuti & abuti folent, utid non raró obfervare licet.

A

f. Muneramixta (triplex enim eft divifio munerumCivilium,

4qua Munera fecundum Arcad. iz [. 12. d. AMun. G bos. nam quedam perfonalia

Opera refe-

rendA?

funt, quedam patrimonii dicuntur, alia mixta. v. Halin, 44 4. &

Mund. Z. mzz. iz prælo/q. 2. 16. (f feqq.) à Rep. Chriftiana, propter

magnum rigorem, pené omniaabolita effe, afferit Cafp. Klock, . Co/f.

concl. 4. cj de Contribut. c. 2. num. 23. $4. Arum. Difé. .f. P. 1.

tbef. 14-.

Inter alia tamen, qua nec dum effe deficrunt, idem Klock.

refert operas noflras. z. 2 2. cum W'efenb. ad T. de AMan. Hufan. d.

propr- bom.c. 6. Gvbatb cosci. 6.. imó hanc fententiam communem

effe, teftatur Balthaf. c. 4. p, 73. quam noviffimé fequitur Eckolt.

4d d. t. d. Maun. — Nos,utid non fimpliciter negamus, ita quasdam

interdum fimplicis muneris dici poíle, pronunciare nil veremut.

Vid. Rofenth. Z. F. c. 7. 4.70. Add, Balthaf. p. 16 2. Gtbatb cozcl. 19.

Huf. c.6. 2um.$0. ( féq4.

Ita enim nontaritüm munera extraordi-

et-

naria in prdimïia; realiain perfonalia mutari, idequuc munus div

Ío

&

$

/ J sAxime Rufiicom»zl geris',

Qfle

ï:rgfp

e&u,äel perfonale, velreale, dici poffe, fentiunt quidam In(-

.

bit,

terpr

etes. v. Brun.z

d l. 1. C. d. Inditl. l. f C. d. annon. & trib, L 2.

No

€ fe44- C-

d. Mun. patrim. (ed & omnia perfonalia mixta fieri poffe,

imu

cet

ipfe do

JCtusin d. /. 1$. $. p. & nlr. Poncet. 4. 9. d. Civib. Add.

As

Klock.

d.c. 2. 3. 87. ( C l. , 21« Q féqq.. Vid. tamen eundem

lj

€. 13 F. 34 QD C 17 . 202.

[2

hs

€. Duplex vulgo operarum circumfertur differentia s Primo Operarum

enim, quoad preftandi modum , quzdam dicuntur Ruricales, 9|bte — divifio

[271

l

l

$9dug.ober QBagenbien(t, :c.

quadam vero mazuarie , J )anb;obDet

ruricales

tyuB(rob

n, Oapenbien[E : — Priores

communiter praftant illi , qui

[

itij

integram

habent hubam vel manfum ( de quibus vocabulis v. Knich. mantarias,

d. ve[lit. pa&l. p. 2. €. 3.) five qui tantum agrorum poffident, ut

le

ecuos vel bovesaratorios Qugoief) alere poffint, Ziegl. ad aur, pr,

il

Calv. $. N0

bilis 2.5 $. Klock.de Coztr.c. 2. n. »2. H. Stam. d. Ser-

f

Wit. 67'010306121.

de quib. v, Bef. 7/. Pratt. v. *Mlugbienft, Inde

n

9nfpánner, a ffet, audiunt,

Mev.d.l.z.13. Fl2 vero manu corpo- .

4

rteque ex

hibentur, à tenuioribus regulariter, qui

bus tantum faculta-

(u

tum none

(t, ut peculiaresalere eqaos, & ve&ture, arationisque offi-

-—

k

cia implere, poffint, fed manu operaria fefe fuftentare folent. v. Stam.

Qdi

d. L N/ehn. v. Sing nottul. ubi hac in re locales confüetudines &

t

ordinationes potiffimüm attendendas monet: Hinc im $5aper.

hu

$anb ; SRedbt.

tit. 22. art. 6. difpofitum legitur, toer mit SRoffen

ber foll von ber Janb/(charmerc Crann vor alteré

dyartoetcet,

Jut

fein anbers berf

ommen ) fep gebalten woerbett.

»

nolt

». Deinde, quoad quantitatem, preprim

is di&iþngïuun,tur in

'). h

determinatas , gemeffene,aefehte, ycobirCodynittunb Jerotág ;

c Cerfas Igg,

indeterminatas, umgemceffene, alltdolicbe, Srobu unb Sienft : Qua- meffene,

W/

L

rum illa dicuntur, qua ad certum tempus, aliasque circum[lantias

"

funt reftri&te : ba manber Jyerr(coafft 3. 4. obet mebr S&ag in einem

)Cko

Sonat ober Sjabr , mit &refcben , God)meiben 2c. $u bienen muf ,

Gail. 2. O. 62. W eha. v. 9(llerbienft, Bef. v. Grobn. Sich. i2 C.a4 7.

It do

nen

d. Op. libert. ad rübr. num. 13. Hiícedominus contentus effe debet,

koll

neque ultra przfinitum numerum , qualitatem aut modum, quid-

dum

uam exigere poterit, tversu geme(fenen, getoiffen Stcbeiten unb

nut,

Gagbienften eerbunbenift, ber Fan miber (eimen QRillen, bartoiber

l/!n

unb gu toeitern nicbt genotbiget toerben, Corff. Ele. 5 1. part. 2.

rdi

Ziegl. d. $. Nob. num. 118. Hahn. d. Op. lib. um 4.. Rofenthal. cap. $.

.12. p. 29 9. Biunnemann. 4d/. 22.

j

qua]!. 71 6 æ.quæ/f. 21, Balthaf.c

Á 3

C. de

Cs p

6

FROMMANN de Subditorum &'

fütdiaes

CNSGBESPSS

U

C.

-de'A ric. & Cenf. Maul. de homag. tit.4.num.u. — Secusfi fecerit,

feu vi

metu, feu dolo & fraude, malisqueartibus , non poteft non

impingerein primum, ab ipfanatura inditum, juris preceptum : fnms

cuique tribnendum : in decalogo, füb precepto maxime : wox fwrtaums

facies : repetitum. — (Gátodte bann, bafeiner ober Der anber mit

gutem Cillen tveiter 9(cbeit be8 Cyabr8 verrichten ober fid) burd)

Special-Pacta su mebr Gagbienflen oerbinben la(fen tvolte,44. A4urh.

Hinc deillis rara difceptatio. Klock. z. ?4. In dubio ,ficertz operae

expreffz, eas potiüis reftri&tive , quàm demonfítrative, intelligendas,

notat Dn. Brunnem. a4 l. ;o. d. Op, lib. & ita interpretandas, ne

Conclu-

fübditorum conditio fiat deterior, Berlich. p. 2, dec. 271.

dunt inde, fübditos domino $um 9Saufübren einea SRitterfíéeg ob-

flri&os, ad novas filiorum zdes exítruendas non cogendos operas

conferre, Treutl. v. 1. d. 2.tb. 4. Speid. z Spec. v. ftobtt. — Item,

eos , qui adfimum vehendum tenentur, st Stift fübrem, ad difper-

gendum eum & portandum non teneri, Denfelben qu (preitem, eittí

sumad)en, oberimn bie CGeinberg gju tragen, Wehn. v. S'uingutig,

s

Nec,íi, v. c. per tres dies ad lupulum decerpendum, glandes aut

uvas legendas, ben Jyerbft eingumad)en, obligati fuerint, uno verà-

anno lupulus, glandes aut nvz non creverint, determinatas illas

trium dierum operas in alias converti poffe, (tfatb cozcl. 7. . b.

Balth. c. :2. p. 201. Add. Brunnemann. 44 /. 3o.. Quodipfum qui-

damiin illis operis procedere dicunt, que &quivalentem convenien-

tiam nullam habent: in aliis veró, que zquipollentiam quandam

fapiunt, atque operarum debitorem , ultra prafinitam preftandi

rationem, aut nihil, autparum admodum, gravant , commutatio-

nem illam non improbandam ; quod zquitati non inconveniens

putarem, imprimis fi determinata fervitia domino nullo unquam

forent ufui. v. Balthaf, c. 16. p. 400. . Hucpertinet quaílio: num

ruítici obligati ad arandum quotannis 3. petías terrz pro injiciendo

ac feminando hordeo, easdem arare cogantur , fi dominus fundi

non hordeum, fed avenam, injicere velit : Item, ruftici obligati

ad excolendum certum diítridum agrorum, fubformula: aQl[ertfz

balben, toa8 in foldbem SSegirc£ begriffen, nid)té Davon ausges

febloffert, an ceneantur etiam excolere

agros, poft contraCtum in illo

uaftio

diftridu quafitos? dequibus v. Ctbáffet. . 4- 27- 44- 45.

de iis.

8. Idin vicinia quefitum memini: fodtI v. c. bie LIntertbameim

ff

Saþrö qu 3. S'agoienften oerbunben, þb fie von ibver Joecrfdba

i

ä

naxime Rujficorüm- Operis.

7

j meitern Gejbdfften unp mebr &'agarbeiten , bod) um billidyem

rit,

Qaglgf)" /

fénten getrungen toerber ? Nemo equidem locare vel

1. 11 1. 22. C. loc. utnec ruítici , aut illo-

ïIOH

Mi

conducere cogitur invitus,

N

rumliberi, operas fuas certa mercede elocantes, eas propriis ipfo-

rum dominis potiü

$, quàm aliis, elocare jure teneantur , 4rg. l. at.

tti

C. AMazd. L 14. C.

d. contrab. Emt. Nobil. ac Ampliffimus Dn. D.

tj

gauterbad). Patronus atque P

rácept. femmt veneraudus , prelett. ad.

7

dU

Tit. Loc. $. 1. memb. 4.. Carpz. .

F. p. 2. €. 51. d. 9. Bakthaf. p. 17 j*

exquibus quaftionem regu

lariter negat

ivedecidendam effe, inapri-

l6

co eft. C'Bannjebod) bieJoerr(Daff

t über bie &'agefrobnemn unente

r

bábrtid) mebrer 2lrbeit beoürfftig ,

(d:einet Gbriftlic), billidb, unb

li

tvann Diell

ntertbanen ber Jertfdafft ibre

j

tooblan(tánbig su fepit,

t umb

nótbige Gefcbáff

illid)en £obn verricbten : Cüm fubditi gene-

qui

raliter ad fidelitate

m, obedientiam & munerum praítationem , fe

m

obítring

ant. Giibmóren ibrem Grbaunb £anbs^Derrm, unb beffen

[

Crben , getreu,

boíb, gemdrtig unb gebor

(am gu fepn , betett

n

, unb ju marnen, nuf,

frommen unb befte8

G daben ju menben

1

gu toerben unb gu be

fórbern. Gail. 4. Arreff. c. 7. s. 12 Knich. rA

at

Sax. non provoc. c. . v

g0. vid, Maul, d. bemag. tit. 8.

du

9. Indiftind ( quales funr,

qua ex fuperjoritate territoriali

ills

rimit. fluunt, aut quz per conventionem vel fimilem caufam re-

lncertas,

[

rcontrariam caufam adindeterminationem funt i

ftri&tz, aliquando pe

ngemfffes

y qut

dedu&tz) dicuntur

,que

dependent ex libera voluntate, G religione

n

don;inorum , nullo

que tempore , modo vel qualitate funt circum-

ul

fcrip

tg, G toties in anno preflari debent,

quoties exiguntur, Gail,

m

3.0,62.

Klock. J. c. 2. 7. 54. G'thatb. conel. 7. quas tamen non ita

3

s monet Bef. v. Stobit, quafi ininfnitum extendi queant 5

n

accipiend

res, fed quid com-

yts

hic cnim

fpe&iandum, non quid extreme per vi

ïuam

modé , hisfalvis, po

fGint, Brun. ad d. £. 30.

Civiliter igitur hec

num

verba intell?genda, ita,

ut ad zquitatis regulam , arbitrium boni

ndo

viri, juxta fubditorum

forrunam , fübftantiam , poflibilitatem,

(tantias reftringantur. fepi iti

fofcbe 90a8 unb Sabt

undl

aliasque circum

en

ftleut, toiber Goebübr,

hgatl

gu ricbfe

", banm

it bielntertbanen unb Oi

[

$A ilic)f

ecit uno 9XüglicbEeit nicbt

gravitf ,

aud) ibnen , fid) felbft,

ii

CfGcib,

$inb uab Gefinb gu ndbrett,

OBeingarten, 9lecer, unb

Güter pibauen, 2eit, QO

eif unb

G3efegenbeit gefaffen toerbe,

| 1110

$. f- l. 20. 50.

4. O. L. Ming. Z. fup. territ.tbef. 79.

dr L] l- 17- 1-9- 220

126. Limne

!

w

cond, tbef. 5 2. Züegl. d. s. INeb. num.

n

B(".,cht. d. .[«:lwT

v F"l. 6,

!]

$

FROMMANN de Subdierum é

l. 6. 7. P. c. 4. Balth. p. 412. nam, ut aliis quibuscunque rebus,

ita przprimis operarum exceífus in lubrico, moderatio in tuto

atque in laude pofita eft, Paul. d. Caflr. z /. 137. $. 2. d. F. $.

:

Brunnem, 4 d. l. 4o.

De

10. Conventionem operarum, quot dominus voluerit: vel

operis

quot ipfe arbitratus fuerit : (0 offtbie Joerrfcbafft benlntertbanein

arbitrio

r—1

domini

gebraud)en moolte: fruftra invalidam pronunciat, per [5 R

s ab

€osnini[is

d. contr. E. V. l. 12. C. eod. Gthatb, cozcl. 23. quem fequitur Balth.

€. 12. p« 237. his quippe verbis, nil ultra indiftin&as operas pro-

— d

miffum effe, nec prout fonant, effectum habere, fed arbitrium

d

Notab,

illud ad equitatem redigi debere, patet ex iis, qua pr«ced. puztie

—

—2

de

di&a funt, vid,/. 2o, 4. O. L. Sich. a4 Rubr. C.d. t. sum.15.

Cate-

E

—

incertis.

füm indeterminatashaíce operas expedit non raró detetminari, ad

evitandum iniquas fubditorum querelas, plurimaslites, quz exinde

oriri folent; & expedienda commodius utrinque rei familiaris ne-

gotia. Hincillam determinandi facultatem Befoldus adícribit bet

$ánbs4Obrigfeit : Confil. 19.9. ». 2o. eamque fibi Ele&or Sax. in

fuisterris refervat. INov. Elett. Aug. p. 2. conff. $ 2. Klock. d. . s. 5 .

Sed & id nonnunquam fieri folet, ut, loco earundem , per contra-

E

&um onerofum, certz pecuniz fumma przíletur, ut elegans in

hanc rem Facultatis inclytz extra refp. apud Bef. p. 4. cozcl. 175.

aut per.transaCtionem aliis renuncietur, vid. And. Gielman. rerams

E

[

judic. Cam. lib. 1. dec. 8. per tot.

Origo.

11. Si vera funt, que de operis noflris, eas fcil. contra iu;'

e

commune effe , ejusque prohibitioem, ac proinde odiofas appellari,

Funda-

Dd. feté communiter prohibent , per /. sen. C. Ne op. à Collat. exig.

mentum.

juris

& Gl. ib: /, i. C.ne ruffic. ad ullum obféq. devoc. Brunnem. a4 d. l. 1.

Qperas exi-

Klock. 4. cap. z. 4.0. &* 47. ubi propterea poffeffionem illarum in

gendi.

dubio vitiofam, per dominorum impreflionem & vim, quibus füb-

diti pares efíe nequeunt, extortam, prefumendum effe , perfuadere

conatur; cui adftipulatur Merkelb. ap. Kloch. cozf-. 3. p. $6. (quam-

vis non defint, qui textus illos ad illicira & extraordinaria fervitia

velint reftringere. v. Brunn. a4 d. /. 4, Poncet. de Civib. ». 16.)

originem illarum minus re&é juri communi adícribemus. Befold.

d. Reg. €, 9. n. 6. atbitratur, Frazcos , Gallia, Allemaunia, aliisaue

Ger m. vegionib. occtpatis , fure belli multa jura. [frbi refervaffe, imo

proprietatem f'undorum $. eosá, fubditis tantium jure coloniarum reli-

quiffe ipfisa, [abditis opevarum varie injuniffe preffationes, — Alii aliig

nirgnzug

P sss

maxime Ruflicorum Operis.

9

»

r'xi-tun;ur conjeCturis: Plerique in eo confentiunt, quód originete-

nus ex pactis & conventionibus. (quibus libertorum forte jura oc-

^

cafionem quaridam dedere) defcendant, qua inter dominum ac fub-

ditos initz ,-atque fucceffu temporum continuate , & denique in

d

univerfalem confuüetudinem redaCte fint , Carpz. Refp. jur, lib. 1.

4l

tit. 6. Re[p. 56. Balth. C. 1. p 17. Ut fortaffis non malé huic operarum

i

