9

fat

m

li

1o;

f

III. DIS-

1

*

o

r

es"

29.

9x

onem

3 (») g

lng

II

lt de-

ctedi

cfil-

DISSERTATIO

äu (u Il'

B.

IONUM FRICTIBUS,

A

JURISDICT

Pro Licentia babita à

velict

a hi

DANIELE GRAMIZER, Noribergenfi.

qoram

| Altorffii A. 1 709.

(t:

T

æRæfAMEN

Y

Ravilfma femper inter eos, qui Rempnublicam jure, legibus ac moribus

n

regunt, de urüditlionum fruttibus G* compendiis exorta. funt lites.

Htum:

Divifó enim inter plures jure , divifisque Turzditlionum atlibus , aliter

jl

- fieri non poteft , quin acerrime ( fumma conteutione invicem decertetur.

TAE

SapilJime nempe u[i veuit, unam provinciam multorum fabjettam effe imperio,

17

weque de sunuscujusque jure liquido con]lare s adeoque cum regnaudi cupiditas

fé diffculter intra jufli ci aqui limites contineat , fuos proferre fiues alteriusque

Juri derogare, moffrzs cumprimis temporibus, ub mulus arbitraria Principum

bpi

pro legibus funt , ve&lum ci fummorum Virorum perfonis Zignum À plerisque ju-

(ieder

dicatur. Imo, licet zibil alienum aut. non ferendum polluletur , dpfa. ffurisdi-

Kliorte

É ionum varietas celeberrima litigia c coucertationes parit, dum alim fiemmum

p

àmperium , bic jurisditlionem fimplicem , ifle jus pladii , ille alia jura fibi vindi-

£At 5 nec in[olens aut à noffris moribus alienum. putatur , in alieno rerritorio pe-

ia

culiari jurisditHionum [pecie frui« — Qua ex caufa ardui quam maxime c impe-

diti laboris ves eff, coguofcere & difcernere , quid ad unumquodvuis genus veferri

debeat. — In boc infuper negotio diffcultas aborta. ferb inexplicabilis eff , eo quod

ad enodandos plerosque juris laqueos præ/hzmg'fïmz's caterum auttoribus frequeuter

utinequeas. — Induit quippe dotlvina de. Turisditlione aliam plane. im Germania

faciem , ac quidem olim in Jure Civili , ad Romanum Statum Compo[ito, babe-

bat , ut proinde fape fruffra fest ,. qui prifci & obfleti juris interpretes in confi-

linm ci fabfidium advocant.

Verum ueque inter vecentiores fiper boc argnmen-

to ubique conveuit, C ob multiplicem con[uetudinum diverfitatem, cj ob partiuim

Jfadium , quod illos qpoque. uon raro à veri re&ique tramite i2 diverfam VApit ,

)

"*?m' Alias in ftudiis dotlrina multi atque c

elebrati fant nominis. — Poterat itaque

T

M 2

70e

i

m

UE

9 t5

r.

Dd

ORAMIZER de

ere & avocare, qua fHaturmm

ffl

m; æateriæfdlolz'—mims & gravitai à propofito deterr

eum animo ac deliberatum habeo, more in Academiis vecepto , po/Z exaatlata fe-

t

liciter examina , inve[ligationem de Jurisditlionum fratlibus iuflituere , eb n

jn difquifitionem veniat , n catbedram , pro con[equenda rit& lamrea dotlorali,

mecum afferre. — Nibilo tamen minus. cupiditas imvefligandi diffnfouum circa

i

materiam banc vel quotidie novirer oborientinm primordia, omuem. bafttationeus

L

€ flatlaationem animi tandem. exeu[]it, &j ardorem, qui pene ve[federat , exci-

zavit vur(us atque innovavit , ut audeam vadum teztave, &j in uberrimo bac

fis

argumento , quid furi Frantonico G* generalibus moribus con[éntaneum frt , pro

UT

sennitate uirium exposeree — Afferta tamen mea qualiacumqne nemini neqne frame

di ueque pmjzwlicio effe velim , f quidem «el pey pa&fz & tran[abliones vel peä'

con fnerudines inveteratas i veceptas, alibi alii mores & alia. jura invalnerint,

fn

(to

Ufus enim C obfervantia, longique fmul temporis poffe[]to , optimam in comtre-

verfüs, cirva banc materiam agitatis , interpretationem f'ppeditants

&

t

CAPUT L

00

«

PRALIMINARE

*

59

I.

h

"XÜnr- gropofitum hi it, de

nobiliffinio Fru&uuni ex furísdi&lionibus

|

]j

refültantium argumento ,. Difputationem ingredi, me in limine Difqui-

(

- (itionis inftitutz nón adeo moraburitur, qua de nomíinum evolutione

!!

& vario vocum fignificatu copiofe dici poterant« Hazc énim vel ex Scriptoribug:

I

de. [urisdi&tionibus &

Fru&tibus, quor&m &on exiguus eft numerus, velex

V

Lexicographis multo melius hautiuntur. Tilud autem' omrino premonen-

ln

m erat, mie in- przfenti emolumeritorüm five fru&tuum [urisdi&tionaliuny

N

ratione ,. ipfisillis Jurisdictionis & Fru&uum vocibus, in lata fatis fignifi-

catione uti : adeoque primum fub Jurisdictionis vocabulo, non folum omnes

f

Ecclefiafticarn puta & fecularemi, & hanc quidem tam füpe-

ejusdem fpecies,

u

ziorem five criminalem ,. q

uam iüferiorem fivé civilem , feudalem pariter. ac

uriver(alem ,. quan

D

foreftalem ,. compreheridere , fed' & ipfam Jurisdictionem

Q

Superioritatem Territorialem alio nomine vocare malunt, &

jnz iri ampliffi-

i

)!

mo vocis Jurisdictionis aibitu czteroquin iricluditur,, ad inftitutum meum:

L

|

vefe

rte.. vid.. À

irnold, de Reyger voce Terrirorinm. s.ry. Dn. Schweder. P. $.

l

Se&k, 2. cap. 10« $. 1. in fi». Dn. Harpprecht. PL 1. Goz[al. Tzä:z'n'g.rz. AuHin. 118

Deinde fru&tuum pariter riómen cará laté'hic accipitur, ut om;iém utilitatemy

& commodüm omre, quod ex quacunqüe re percipi poteft, compleGtatur,

hn

come

Un

Lauterbach. Coll, Z/peoret» Pr&&--' Tit. de Ujfar,thaz. d 44« Siquidem

-

hu

| æeä*f

&

x fääxafääioäig f?u&iäw.

253

MU

Tnoda Jü'ris'&iaxkbni,s- : Jureconfulris etiam fra

&as vo.cari',nir-l confefo apud

ta fr.

omnes eft, Bart. & Bald. i /.f.

6

ff fol. matrim. VKn

?pfchild. de furib. & Privil.

Qvit. Imper. Lib. 2. éap. 6 . s. 7 9.

IT.

trili,

(

Juamobrem, ut omnis verborum ambiguitas removestur fru&us juris-

d

di&ionales milii funt, omnia illa compeudia eque ac commoda, quz ex qua-

Xtlt«

vis jutisdi&tionis fpecie, etiam univerfali illa five territoriali , in eum, qui ju-

7171

tisdi&ionem legitime exercet , redundant. Knipfchild. Z. , Klock. z. Co»/gl. 1 o.

4. 460.

-

T

$.602. Knichen. de fre Territ. Cap. d-

L

$

HI.

J N

— Et quamvís cum jurisditionum, tum frauum variz inveniantur divi-

*'llfff "

fiones, earurn tamen recemfione heic me fuperfedere poffe vel ex ea caufa arbi-

/1 d

ttor, quodinfigniores, ad Jurisdictionem fpectantes, im ipfa argumenti tra-

Qationeoccurtant, &inhis, qua ad fruc&tus attinent , cormmuniores & ufita-

£iores 3me recipiaritur, quantum equidem materiz, quam füb manibus hgbgo,

commode infervire queunt.

IV.

$

, equitate &

Neque exiftimo ullum fanioris judicii mentísve, de juftitia

feceffitate, fructus jurisdi&ctionales percipiendi ; facile dubitaturum. - Sane

WUP

ipfum Imperantium officium , dum falutem publicam fümma conten-

!

qUn

tione atque folicitudine corifervat atqué deferidit , & defecura, vivendi ratione

l0e

falubriter unictique profpicit, hioc laboris fui graviffimi & moleftiffimi merito

ynbuí

petit & expectat premium. — Sumtus, ad propellendos hoftium irifultus & fer-

ve l

vandam in Republica pacem & trariquillitatem , etogandi , impenfz in Mini-

yonc

flros Ecclefi& , quo veritas religioris Chriftiane cum fra&tu doceatur, & cul-

lum

tus Divini Numinis publicus , obfervatis eam in rem rite cerernoniis, peragatuf,

ü Ü

gmä

& in civiles non minus Officiales, ut fuum cuique jus illefum & integrum con-

n

flet, faciendz , adificiorum publicórum vel extru&iones vel reftaurationes, &

ipe

t 46

que murierum undiquaque neceffariorüm alia & innumerabilia funt onera; ab

jis jute & exiguritur & perfolvuritur; quorum commodis & utilitati falutique

äuam

cumprimis confulitur. Atque hac vera & folida ratio eft, quare uriaquzque

jf«

jurisdi&tionum fpecies , fingularia fua onefa ferenida habeat. Klock. de Coztribug,

neurt

tap. i , n.4.5. feqq. &* 3 12.. Merckelbach. iz "Appendice Confil. $. fl 7 $. in fin.

j5

Vi

juh

Fundamerituri itaque Fruæ*äum.]ufisdi ;

Hohaliüm ipfä eft fürisdi&io, &

t

in hisce fructibus five acquirendis five percipiendis , Dominus Jurisdictionis

atl

: univerfalis, five Superioritatis Territorialis (Der £afibes-J)ert ) aut alius fpeciem

(

vel Ciyilem ,Velfcudal—em ; Vel quam

cunqué

g;gd?

X?umdiai?m?m vel Criminalem;

j

áliatig.,

i

i

B

GRAMIZER k.äe

ZT

N

f,äli.am , exerc

(

ens, (ber Gentzober ä-m'i,fcb;mib Oogtepsert) c;ompendia ifta,

hi

ut effectum fuz JurisdiCtionis ordinarium pretendit. Mevius P. 4. Decif: 363.

p

7.13. Knipfchild. Lib.2.c.6.2.79. feqq. Quemadmodum alioquin funda-

[l

4

mentum alios fructus acquirendi , eft Dominium tam verum quam fictum.

Schüz. zz Co

Hm

j

pend. Lanterb. ad Tit. de acquir. ver. Dom. in fia, Hopp.ad$. 2 "

d

jz de R. D.

"

VI.

ln

Percipiunt -p-rb'i:nde ïurisdi&ioüum

fru&us , non Yolum harum Domini

At

veri, & ii, quibus ab his id legitime conceffum, ut Condu&tores , (modo

Terr

mul&a, five poena pecuniaria , ante finitum tempus Condutionis, fit irrogata,

V

cum hoc in cafu non ad tempus commiffi deli&i , (ed condemnationis fa&z re-

fpiciendumfit. Anton. Faberzz Cod. lib. ».tit. 25. de ponis.) fed etiam omnes in

n

Wt

poffeffione vel quafi Jurisdi&ionis exiftentes, & per fententiam Judicis latam

u

Vi&ores, iis fruuntur, ob commoda poffeflionis, que poffeffori, donec in pe-

f

titorio contrarium evincatur, etiam fruQus prafentes attribuunt. $.

Inter.itt. Mev. Confil, 3. :31. 1 24. £ P. 2. Decif. 3.

4 J d

Q

ipf

:)50 V! l L

Tlor

Cum igitur ut ïpïl;urimum diver

fitas Turisdi&tionum fepáratarum, diverfos

& feparatos quoque producatfru£tu

s, atque hi ipfiunicutquecompetant, prout

——

if

Íe

hanc vel illam jurisdiclionis fpeciem exercet. Klock. de Cozzribar. cap. 1.$.230.

f'q. NV ehner. Obfervat, Prat. wor. Qogtep. Knipfchild. c. /. diftin&e atque

U

partite de tota re pronunciándum efl. Hinc primum de Fruclibus Jurisdi&tionis

Univerfalis, five Superioritatis , Territorialis, dein Criminalis, poftea Civilis ,

deinceps Foreftalis, & denique, ut vulgo fieri confuevit,

Feudalis quoque dif-

p

feram, & quid de

fingulis habendum fit, quam potero , compendio dicam.

fpe

CAPUT II

Wyer

DE

&

FRVCTIBVS JVRISDICTIONIS

VNIVERSALIS

friti

k:-SIVE :SUPERIOR;*-

—

TAIIS TERRITORIALIS,

L

m

$. I.

hj

ii

Ajeftati , feu fummze illi, quz Imperatori competit, eminentiz analoga

W

Poteftas, eft JurisdiCtio Univerfalis, five Superioritas Territorialis. Se-

cundum Germaniz Stylum, pro diver(itate fubjedti,

aT

fortitur nomina, & quidem, ratione Principum

diverfa quoque

hii

ratione autem aliorum Statuum, Díe £anbeg

» bie ganbesSyürftlidbe Jobeit,

te

Jyerrlicbfeit dicitur.

Qua ra-

f

tione Principes & StatusImperii Germanici, po

ft immutatam à Carolo M. prifci

in Germania rcgiminis formam, fub Imperioc

umprimis Henrici IV. & durante

'ifo

illo

—

furis;liäian—is frntlibus.

-

illo notirfïïm*o., quod orbem pvatrium graviffime afflixit, interregno magno, ad

n

id culmen poteftatis pervenerint, & hareditario jure ad pefteros transmiferint,

jtg.

Inda-

difücile di&u eft, longaque G ancipiti invefligatione hiílorica opus habet.

Multum fudotis laborisque huic ret impenderunt , celeberrimi viri Knichenius,

lum.

Coccejus, Lindenfpur, Mingius, Knipíchild, aliiqueplures, & do&tiffimas Con-

d

jeturas inmedium protulerunt. — Nec enim veteris evi in confcribendahifloria

five fegnities, five focordia, &, qua exinde originem ducit , fide dignorum

monumentoruti penuria,fupra proba-b*iles-con'.jïeäïacio-n:-esafïurgere.patitur;;NoHra*r

miti

&tate Summa Principum i& Statuum Imperii poteftas, quam Superioritatem

0do

"Territorialem vocant, audtoritate Legum Imperii fundamentalium, & pacis

4t,

W'eítphalicz fide, ita roborata & confirmata eít, ut ad eam a(ferendam &

31'F-

tuendam, annalium memoriam replicare fupervacareum fit. — Tam auguftum

51

vero Jurisdictionis Univerfalis. five Superioritatis 'Territorialis nomer eft , ut

41

fecundum commune di&erium quilibet immediatus Imperii Status, vi ejus ,

QE-

intetris (ux ditioni (ubje&tis, quoad Jura territorialia & regalia , omne id fa-

j

cere po(fit, quod Imperatori in toto Imperio faciendum competit ; falvatamen:

ipüus Imperatoris fuprena Majeftate ,. falvisque refervatis.

Hincque Supe-

tioritatem territorialem omnes Jurisdictionis fpecies fub ambiru fuo continere;

vros

ipfum nomen ejus arguit , cum fecundum Brocardieum illud,, neceffe (it, ut qui

)grout

fe fundat in toto, in qualibetetiam ejus parte fe fundet. Gail. 2. Ob/erv. 62. 2 9.

D

& Tratl. de Pignor. cap. g. n. 6. && féq4. Mynfing. Corfil. 16. m. 25. Cravett. Copfil.

Ug

673. Menoch. de Pra[umt. Lib, 3. Pr;zf l :0 o Jf« b

Qions

[

.

Ut diftinGius & clarius onmis res cognofcatur , fzpius dicta hzcce Su-

perioritas Territorialis five TurisdiCtio Univerfalis . omnium jurisdictionum

" i

If

fpecies regulariter complectitur, & propterea omnes quoque fructus & emolu-

menta Jurisdictionum comprehendit ; de quibus in fequentibus largior feoffe-

ret dicendi occafio. Leuterbach. Differt. Twrid. Tubing. Fol. 4. de Jur. ag-

gratiand. M. D. Seryk. Polum.. Differt. L de. furisdithione circum[epta cap. r,

nX

$.19. Linck. de Cestena cap. z. $. 4. Ziegler, ad. Aur. Prax. Caluol. $. Land-

faffii Concl. r..— E« hanc quideny jurisdictionem obfervare licet in terris Imperii ,

ubi obtinet Landfaffiatus ? In Franconia vero , cum nuspiam territoria claufa,.

p

L

&t nominant, invenire licest , limitibus certis & finibus circumfcripta, atque

ea Franconiz incolarun inter fe fit permixtio, ut raro pagum 2aut vicum;, uni

5 *

faltim domino fubditum , queas oftendere, aliter fe res-habet , riempe qui inal-

g

£erius territorio fünt & vivunt, non ftatim & fimul de ipfius funt territorio ,

»obelf/

j f

fed in eos proprii fui domini eft jurisdi&tio, Lauterb. z Diff. de F'ondam. Ter-

tl

vigor. cap. 1. th. 7

d

l

. & III.

jo

96

GRAMIZER de

$. li.

hs

bie fanbesJobeitett;

Jurísdi&io Univerfalis IJ,Regalia Jura comprehendit,

aii

Equidem hzc Jura regalia cum ipfo jure territoriali fzepius confundi video ,

tür,

revera tamen ab iis differunt , meritoque feparantur , cum utu venire foleat,

Wf

ut Jure Superioritatis deftitutus , regalia tamen certé quedam ipfa vel ex Con-

d

füetudine velex Prafcriptionepo(fideat. Referuntur iíta jura ad JurisdiQionem

Univeríalem , in quantum Dominus Territorialis fru&tus quosdam & commoda

W

ex iis percipit ; funtque duplicis generis majora fcilicet & majeítatica, & minora,

Ilyc

quz in Capitulatione Cafatea non Ele&toribus folum , fed reliquis quoque Prin-

attri

cipibus & Statibus conceduntur, & exceptis refervatis confirmantur , prout

n

patet ex Capitul. Imp. Carol. V. Ferdinandi I. Rudolphi II. Matthiz, Ferdi-

plur

nandi IL. Ferdinandi I1I. Leopoldi I. & Jofsphi. $. 3. Receníus eorum prolixior

Difun

eft, quam ut commode:heic inftitui queat, atque eo labore multi praclari

$

Scriptores egregie defuncti funt, dum de excelfis Principum Dignitatibus &

ii

aliorum Statuum prerogativis, jufto volumine egerunt ex quibus etiam ea, qus

J

"

ad ]ura Territorialia gratiofa & juílitiaria fpe&ant, petuntur. Mei quam

N

maxime inftituti eft, ut ad minora , utpote magis in reditibus & fru&tibus

4j

confiflentia , me convertam , & in(igniora ftri&im enarrem.

Mi

Revero itaque 4) hue ex Jure Status refülcantem poteftatem, colle&tas

provinciales ?anbfteuerm indicendi & exigendi. Klock. de Contribut. cap. 1.

Cl

9.251. Ó* capit. 14, Sell. 3. . 17.. Siveeafint perfonales, velreales vel mixta.

(um

Rofenthal. cap. 5. Concl. aris feud. 7 3. Sive int vel univerfales vel particula-

fin

res, vel ordinariz, vel extraordinariz aut quocunque alio veniant titulo &

l

nomine, D.Schwederus P. S. SeH. 2. cap. 15. $. 2. verbi. gtatia , Capitationis ,

t

ber eopffleuet, que squabiliter, nulla facultatum aut ztatis ratione habita,

fiit

indicitur ; DetraCtiones ber. SYoadbfteuer , qua damnum, ex transportatione

bonorum in ali»m ditionem, Dominis prioribus exortum, aliquo modo com-

fíty]

penfatur ; Indebici be$ 11tmgelb8 , Guidagii, 0e8 Geleitgelb8, quod pro petito

(la

Condudu folvitur; Accifiarum , Pedagiorum, Colle&tarum, quibus frequentior

ufus Gabellarum nomen impofuit , & de quibus, quam diverfi fint genetis ,

ttni

confuli poterit laudatus Klockius , c. /.

Quemadmodum autem Prafítationes Extraordinariz non pecuniariz tan-

Q

(

tüm funt , fed & in operis confiftunt, ita ») huc Angariz & Perangariz pra-

lh

terea pertinent, qui praítatione jumentorum, plau(Irorum, navium, aliarum-

que rerum abfolvuntur, Dd man ber £brigfeit mit Q'Gágen, SMferben, Q3otz

fupe

(vanm unb amberm bienen muf, & propter neceffitatem feu aliquod repenti-

gnt

41

um ingruens negotium , uti frequenter & crebro à fubditis in Territorio, (ic

8, prae-

iCb

ä;iam aliquando à foren(ibus tum ibidem degentibus, propriis fümtibu

andz,

flwa

"

Jurisditlionis fr;zæibü!. |

——

?7

" H veniunt. Nec, quod ad forenfes attinet, id absque juris ratione ab iis

Vittll

exigitur, quandoquidem ob utilitatem vel fecuritatem publicam , qua fruun-

ideo ,

tur, & ob plures in ipfos redundantes in Republica fru&tus , omnino colleCtari

cleat,

po,(ï'unt', fufius hoc docente Klockio c. ;. 2.:7. ? c

Cote

de moderza Imperii Turisditltcap. 30. n.160.

p Se&./ 1 , Lundenfpur

ionem

ymod

c) Jus metallifodinarum deinceps huc fpeCtat, quo Domini Territoriales,

omnia mineralia in fuo Territorio invenienda, five loca-fint publica, five ad

ninota,

privatos pertineant, tanquam pretiofa rerrarum, Q[8 be £anbes;C5d)af , (ibi

« Prift

attribuunt.

Atque heic denuo vocabulum mecalli inlatiffima fignificatione

proit

accipitur, eoque non tantum Aurum , Argentum, /Es, Cüprum , Stannum ,

fetdie

plumbum, ferrum, intelligitur, fed & argentum vivum, fal fubterraneum, mi-

lii

nium, quin & gemmz, marmora, faline &c. Golb , Gilber, Cr6, 9yeffing,

tht

Supffer, gimn , S3lep, Gifen, uect(ilber , Goalpeter , 9tenming, 9tarmor,

u

O|faumn, CitrioL, Codbtoefel , Mercurius fublimatus , $pagnet, gebrannt soups

N

fec, Grün(pann , Groftall , CRein(teir , &5al6, Sal Gemmz, $al Armoniacum,

j u

Sal Alcali, $eafc, 9t(cben, 9tmber, 9Igtftein , 9'Gigmut, Switter, Gfang À

vritus

$tobolb , Ginober , &opteBalag , *ydfpis , unb anbere Gotein, 2c. vid. Gecferts

borg im Seut(cben Sütfïencötaat, Part. 3. Cap. 3. . 1.

yledat

d) Juris pariter Fluminum publicorum, heic locum fuum habet , una

[4/- II

cum omnibus exinde provenientibus utilitatibus ac Incrementis fluviaticis , ut

x

funt reditus pifcationum , portus, ripatica , infule in flumine natz, alveus à

ii

flumine derelictus, jus concedendi zdificationem molendinorum , jus grutiz

tuJo

& rates ducendi, beffebet alfo biefe8 SKtecbt aus verfabicbenen Regslien,

rionió;

ber &if S16g« &diffmübl: 95au , Synfel, Gotranb unb aubern Gered)

2

habitä.-

Feitert Dn. Schwed. P. S. Sect. H. cap. 15. $.10.

'anon

rimum «X

c) Tus Territorit ftatibus porro Jus fifci feu Jura fifcalia, in multis utplu-

TA

Confifcationibus confiftentia, adícribit. Conüfcagioni autem íub-

c(ito

je&ta funt.

ontiot

r.) Bona vacantia pracipue, Grblofe Gütet , puta, fi nulli exiftant legi-

Meüs )

timi hzredes, nec, previa proclamatione affixoque publico proclamate, tales

compareant, Dominus Territorii hereditatem adit, cum onere, ut defuncli

i t

creditoribus pro facultatibus hzreditatis acqui(ütz fatisfaciat, Quo in cafu

a

Illuftris Respubl. Norimbergen(is non folum jure territoriali gaudet , fed in-

Jurum

fuper, ex privilegio fpeciali ab Invictifimo Imperatore, Carolo V. A. 15 0.

D

gratiofiffime fibi conceffo,& a Gloriofiffime memoriz Imperatore Rudolpho IT.

A. 1577- pari Clementia confirmato, in bona vacantia, & teftamento parirer

gt

tit; K

&c haredibus deflituta, fuccedit. Klock. Ze erario lib. 2. cap. 126. 2.13. & im

Jgrpræ-

donot. Generof. & Magnificus Dominus Prgcancellarius Prruexvs ; JCtus de

lani£ i

1

Requlica

GRAJAIZER de

LE

"

Republica: Patria: & Academia Altdorf. immortaliter me"ritüs,.

Min-gi'u; V&f

&

u

?

eriorit. Territor. Conc. 6 g« Gail. z. obf. $6. 24 . obferv. 3.-?-. mpr. Klock. däf

us

Contribut. cap. 1« f. 20 9.

1m

j

2.) Fiíco debentur, atque bouorum vacaritium rationem induunt, predia

41l

inculta ac deferta, Die Sj?eubtücbe Scotblanb, neuauégereutte tyefber, novalia,

um;

feu: terrze de novo cultz, cum olim fLeriles, nemoso(z , aut paludofz fuiffent;.

)

fti

prafertim: ab Univerfitate. aliqua: moridumr accupatz. — Quodfi pofterius hoc

contigerit , in recognirionem fuprema Jurisdi&tionis,, decime Der Noval- 8€z

BU

Benben , publici emolumenti ergo, L'ominis Territorii, minimum iis , qui

(ro

Proteítantium nomine cenfentur, exfolvuntur, ob magnam: affinitatem , quany

iutg

hi agri de novo culti, autde quibus, arr unquam fuerint confiti, non extat

ftm,

emoria , cum. bonis defertis vacantibusque babent.

Harttm.. Hartmannit

tdi

ab. 2. Pratl.. Obf tit, y g. Obf ro. Michael Differzat. de Turisditt. tb. g. Valet:

hom

autem hzc lex penes Ecclefiafticos, prafertim im novalibus publicis, eo quod

tsl

fundus nulli privato: competat , fed in poffefionem Domini territorialis veniate

Cf

Neque enim: ea Pontifici Romano aut univerfo Clero affignari debet Poteftas

qui

«t

& Licentia, ut impune queat Statum Imperii , in territorio fuo, nova fervitute:

onerare.

Plane niliil ad remfacitexemplum Veteris TefFamenti, ubi Decimz

fp&

(ot

Sacerdotibus & Levitis fuere conceffz, per legem pofitivam forenfem,in fubfi-

dium vi&us & patrimonii, propter defe&um: aliorunr redituum;,. & quod im

H

dividenda.per fortem terra promiffionis, nulla iis obtigerit hareditas.. d.

ffgj

d

Nlum. 18 20. féq. Noftro evo antiftitibus facrorum , & ornmibus rem divinanm

facientibus, falaria certa plerumque erogat Magiflratus politicus, urde vitam

Ál

honefté füffentare poflint, - Syringius iz Praxi aurea' Turis: Decimandicap. 7-

hi

$.$. Klock. de Contribar. cap.r. m gog- Knipfchild. de Cioir. Imper. I?ripil*ïz-

lio

Lib. 2.. cap.16. n. 40«

Nec non 3.j Fifco. adjudicantur bona ereptitia, feu indignis ablata, quibus

f

alicubi accenfentur bie Jagftelgen,

vid W'ehner iz Obferv. b. 9. poftquam ex

f.

ft. Creditoribus & Legatariis efl fatis-

|

jis, ceu in hareditatibus fleri moris.e

fadum;DD. & Gloff. z L. cum. fifco: o. ff-

F. ad SGram Syllan. Klock. deez£rario

q.

r, onini elogio major..

lib. 2. c. 124 ibique Magnificus Dominus Anrotaco

Eorum porro borm 4.) Fifcue arripit ,. qui ince

(tum commiferunr, modo

li

liberi legitimi ad tertium usque gradum , vide

licer. promepotes ,. & parenres:

E

]

usque ad fecundum gradum , item: fratres & forores,, nec.nom patruus &amita

deficiant Klock. c. .

Da

Similiter £. ) bona fpuri orum,, ex damnato coitu matorum, & fineliberis-

vt

decedentium in fifcum confluunt. Klock. Parr. r. Confil. 2:9..5. £7/0-

[ün

. €ujus reditus. 6.) amplius augentur ex jure: fuccedendi in. haereditatibus:

Yi

peregri-

il

m

eeiiieex

— urisdiflionis fm'f?iïw.

23

jus df

)u d

æe-regr—i;ï.orum advenarum & .alieni-gcnar-um; Quanquam fatendum fit, Gal-

lorum moribus id unice ferme obfervari, átque Jus Albinatus five Albinagi

jradis

vocari, Klock. c. /, Nemo tamen Statibus Imperii eam poteftatem, fi illa, tan-

IV'SHS,»

: -

quam jure retorfionis in Gallos, uti velint, cum ratione denegaverit

E

*

lifrcmr

Deinde 7.) Confifcat

ioni

fubjacent bona eorum , qui Crimen:

Ia A.

s hot

jeflatis commiferunt. Klock. 4e Zrariolib.2.c.137. Nam quamvis in Im-

-

perio. Confiírationes bonorum ob alias caufas, per Conflit. Imperat.

, qui

Carol. V. füblatze & prohibitz fint ; ít ber Seinfidyen JoalsGerid)t8 : rbe

pmmf

i]]ung AYÍ.214. Kiock. c.4. ;!ib.z,. CAp. 2 4.0. & .quidem præcipue hanc ob ,mtio-

X(3E

mem, ne magis ob bona, quam delidia intententur. Limnzuszz JNor. ad Capit.

jnni

Ferdin, IL. arz. 22. verb. fieittestveg8, 2c, nihilominus ibidem enorme hocimo

Alet:

horrendum lzíz Majeftatis crimen fpecialiter excipitur, ejusve refpe&tu, vete-

kuocf

res leges ita confinmantur , ut.eo perpetrato Confifcatio bonorum etiam de-

M

Ícendentibus haredibus extantibus locum habeat , adeo nt nihilin totum £liis,

o

quam qui alias paterno .deberent perire fupplicio , cum & in iis paterni, hoc

Aritütt

eft hareditarii Criminis exempla metuuntur , preter vitam Imperatorialenitas

écifd

fpecialiter concedat, relinquatque , ut tales fint, quibus, perpetua egeftate

(ablr

fordentibus, fit & mors folatium «X vita fupplicinm; fmo vix filiabus parcat ,

j if

falcidiam folam relinquat, ut habeant mediocrem potius alimoniam, quam in-

7

tegrum emolnmentum aut nomen hzredis : tum quod mitior circa eas debeat

onofti

€(le fententia, quas pro infirmitate fexus, minus anfuras confiditur. —Klock.

ia

M. l. cap. 139.

Nec minus $.5 a

j

d Fifcalia Jura Thefautus änw.enws tedigendus eft. Quod

Diits

fi repertores magicarum artinm incantamenta adhibuerint , aut-locus inven-

tionis fiícalis fuerit, totus ad Dominum Territorii defertar 3 accedente infuper

filentio & fuppreffione voluntaria, cum altero tanto reftitui debet. . 5. $. fín.

7uibü?

. de

ur. Fifci.

j

Et ita communiter DD. fentiunt.

Sed ego crediderim, in-

405

diftincte thefaurum repertum fifco effe adfcribendum, fi ejus rei oppreffa mentio

j

efl.Vid.Reformat. Noricam.Tir. 2 .1.1.8.3)0(b (o beryinber ii bersobrigfeitic,

Tandem 9.) nemo ambigit , quin ex multarum impo(itione infigne Emo-

lumentum fifco accedat. Mulctantur autem violatores & defraudatores, veécli-

nad(?

um

galium , fuzgque proterviz pocnas ex merito zre luunt.

Aliquando Dominus

Territorii, vigore [uris aggratiandi , fupplicium mortis promeritum aut alias

am'xw

pocnas corporis affli£tivas , in pecuniariam muldam commutat ; adeoque fontes

|ferí

vitam fuam certa argenti fumma redimere jubet. ac ipfía vero reis pana-

rum veniam indulgendi poreflas, inter Regalia Jura precipuum habet locum à

& ab omnibus [mperii Statibus , ceu illuftriffimum & primarium fummz füz

(ibus

exercetur. Beíold. de Civit. Gergaa,

u

iä;isdxaionis fummaque dignitatis munus

à

&

[;

Paft.

-

100

GRAMIZER de

Part. 1 . 6. tb.i8. Carpzov. Pr. Crim. p. 3. q9« 15 0« 9. 19.- vaafe iis',k quibüs.—

hi

feu alta tantum jurisdiCtio conceditur, neque integrum efl,

?l

füperior , criminalis

Wl

neque licet, in capital

i fupplicio afficiendos mitiorem poenam conflituere, mor-

tisque reos aut fulligationi fubjicere , aut exilio punire, aut argento emurigere.

L

M

Quippe tum demum vices officii fui rite explent, cum de commiffis criminibus

folicita indagine cognofcunt , & , ut in füo quisque vitio plectatur, probé difpi-

i

cunt, omni deli&orum venia, fontibus & reis facienda, ad Dominos Superio-

til

ritatis Territorialis remiffa, Quibus ipfis incumbit, ne fummo hoc jure fuo

i

& equa cum Diis poteítate intemperantius utantur , aut poteftatem íllam,

ilt

peccantibus veniam indulgendi, in effrenem peccandi licentiam convertant

(is

magisque animum lucti cupidum, quàm mite & manfuetum ingenium fuum

turpiter p

todent , fed rationes deli&ti perpetrati magno acrique judicio ab ori-

ul

isque primis repetant, difcernant , expendant, & cum concedendum

hi

gine, cau!

Sane magna flagitia

N

atque ignofcendum effe videtur, malefa&cta condonent.

libera & multa dimiffa, hominibus improbis & vitiis contaminatis fpem im-

(et

ipfos effrenatiores reddunt, & illum, qui imprudenter de-

G

punitatis faciunt,

te

li&ti- gratiam | fecit ,

culpa vacare non finunt, fed reum peragunt. Jultitie

proinde, fi qui

d clementer fit, non eít oblivifcendum, fe

d & nec honeflatis ;

ad

do cavendum, ne fordidis improbisve mediis, vel cum Fl. Ve-

fi

atque omni rao

fpafiano urinario,

vel cum Pontifice Romano lupanario vecCLigali aliquis di«

tefcat, ut prudenter monet Klockius Ze £

ario Lib. 2. cap. 42. & Lauterbach.

Q

urid. Tubing. Fol. 4. de Tur. aggratiandi.

N

difputat.

Perceptio Vedtigalium Regalibus omnino additur , five fint ripatica,

five portoria, five Telonia.-

- Aft vetera & antiqua (int oportet, juítoque ti-

nec noviter introdu&ta, vel prater fas adaucta. — Siquidem pro

tulo quaf(ita ,

arbitrio nova ve

Gigalia & imponere & exigere, vel vetera pro lubitu adaugere,

b

nemini in Imperio ex Jure Status permittitur , fed ad eam rem concludendam,

di

(à

Impera

toris quam maxime, dein omnium Ele&torum, & confinium poílea Sta-

tuum, quoru

m cumprimis num vectigal recens imponatur nec ne ? intereft ,

In

con(eníus requiritur.

Antiquitus equidem facultas, vectigalia cum imponendi

3

ndi & augendi

,penes Solum Romanorum Regem erat,tefte(d)roaz

"tum proroga

bie fepnb eine8 z

ben Gopiege

[, . 12.7. 4. ibi : 9llle Sólle unb. Spüngen,

mifcen f'ónige ,

e

'

uib tvet fíe baben tvill, er (en 99faff ober £ap, Der mufte

omi

(cben Steicb unb bem S'ónig, unb toer bas micbt tbut, bet

dir

baben oont ?R

[4

Iu

(reoelt am 9Ó

im. SReidb, it. Receff. Imperii de 242. 7576. $. QGeiter fepnb toit,

Jl

$.116. £f 117. Ubi :

$n Sell fteigern gebóret sur Seapfert. 9Dtaje[tàt (onbet

Syobeit unb Refervatelt.

Poítea veró limitata illa poteltas eft coarctata, at-

u

tc l,t

W

que per Capitulationes Augg Impp. Caroli V. arz, ; $. & Ferdinandi I. ar

Wt

[ettd.

7

ToI

weeitteem.

Z

P

"

furi;diäiþnis | f?u&'iäzh

äd | Confenf-t;m. E

uibus

"

Y

le&orum exclufo tamen Bbhe'miäg R&geæ, ceu Limnæuä

m ell,

ad Capi

t. Car. V, art.15. e 18. probat, reflrricta eft, viguitaue hac confti-

tutio per integrum & quod excurrit feculum, Danizque Regis Legato in Co-

mitiis Ratisbonenfibus A. 16537. veci

[a3

ngett.

o

;lis Tychopolitani Prorogationem pe-

Vnibus

tenti, ab EleGorali Collegio refponíum eft : $tan befinbe nicbt , voie, bep

ji&igen befcbroebr

liden Seiten, in prajudicium tertii foltbe Prorogatíon bez

D d'ifpi

viffhimum illud & fan&tiffimum

uperio

voillíget oerben fónnte2c. Atqueeo tempore gra

jurclüo

illud totius Imperii Confilium, magno affenfu in hanc fententiam difceffit, &

ilam,

ulterius aliquid concedere renuit, Theatr. Europ. pag. 7 £.

Aít tandem in Capitulationibus Gloriofiffimi Leopoldi & hodié regnan-

ertant

fium

dis Invi&iffimi Imperatoris Jofephi , Status Imperii poteftatem hancce arclius

boti-

reft rinxerunt, his verbis: $eeinemn 30ll oor neuen geben, nod). einige alte ev«

eber prorogiter, ,. €8 feven bann bie benadbarte unb izrere[fyetto

um

bóben,

'xagitiä

be Ctánbe,

iv unb aller unb jeber fieben Gbur ürften QBiffen unb 2Bib

(en oc. beroeft

alt eorgegangen , DaB feines Gburfürften Diffens bargegeir,

EQ.W

que

Capit. Leopold. 4z. 21. & Jofephi. 20. Ex quibus liquido conftat, noítris

vt

temporibus , ve&igalia nova imponi, vetera renovari , dilatati, prorogari ,

ais

adaugeri nequaquam pofle , nifi Zzzper atoris & Elettorum omnium Uzazimis ad-

fit confenfio , & his ipfis cum adjacentibus Statibus, quorum in recenti va-

nFWE'

jgi l«

&igalium impofitione & exatlione res agitur, & magnopere refert, convenerit,

erbat

uo ipfo Accifie alieve impofitiones & exaCtiones propter confumptibilia

impetat?, de quibus fupra mentio fa&ta eft, à ve&tigalibus fe fatis fecernuat ,

& maximo ab illis intervallo di(tare cognofcuntur.

Quilibet namque fum-

ägz&ksu

mas rerum tenens , fine ulla dubitatione in fuo territorio, jure ftatüs, accifias,

n [

& que alia cum his affinitatem habent , onera imponit & pendi Jubet, à civi-

dn ?

bus fuis & fubditis primario, à foren(ibus vero non nifi fecundario & per in-

daug&(ä

lf

dire&um , dum nempe 3licabi comniorantur aut mercaturas faciunt , quo in

cafu proclive & folenne ipfis eft, pretia rerum venalium amplificare , & factas

us

in victum expenfas uberiore qu&íta compenfare , id quod Germani vocant ;

Qu

od

n abüattenben Impoft quf bie

qGabren foblagen.

w IVUI

Xjv

hactenus fa&a eft recenfio , or-

4 V

]—ura/ hzc atque regalia cun&ta; quorum

ij

dinarie ju:isdictioni territoriali funt annexa. Obfervationem autem fingula.

rem meretur & (ilentio prateriri haud debet, quzdam «x his aliquando tamen

m

aliis Territorii non Dominis fic effe quafita, ut, quamvisillorum exercitium,

ex parte exercenti

um , fuperioritatem territorialem non importet, non ullate-

fonoef

nus evincat, commoda tamen hinc inde en

ata & percepta, ad ipfos utique &

£E av

terbach. de Cosgdomin. 'Terrz'tor.l CAp. 1. .7,

at V

cigra controverfiam redundent. — Lau

ac

N j

p

L]

D

E.

102

GR AMIZER de

MU

f Md

/

Ac ratione verbi gratia Sereniffimi Dnn. Burggmvii de Nurenbergin Sy

lvi$

ml

H

Imperialibus circa urbem fitis rertiam feram , unde fen(im temporis tractu

Wret

reí

jus venandi exortum eft, aliaque jura particularia jure habent, verum ipfa Illu-

wguo

ftris Respubl. Norimb. omnem Territorialem Superioritatem rite ibidem juífa

.*Jrgi'c«

ac'vice Summi Imperatoris adminiflrat.

Cujus jura neque labefactantur ne-

üvet

que convelluntur, quod quidam elogiorum Scriptores & fubleftz fidei Hifto-

lt à

rici, immo X Politici quidam, penitiore cauíz , quam ornandam tamen fufci-

Burgg

piunt, cognitione deftituti , conrrarium: affürmare fuflineant. Nemo ipíis

(l

vitio vertat , fed infticuto eorum alacriter quivis applaudat, fi Sereaiffime Do-

Quf

