matione omnibus notatm fieri curat.

V, Lim. ad Capitul. Catol. V. p.250. ubi

(criptione immemoriali fi per longiffima tempota acce-

tamen notandum pI

dente Principis fcienti

a per certam territorii partem ,

commeatus publicus exer-

blicam etiam conftitui poffe arg, l. 1. $. ult. ff. de aqu

citus fuerit, viam pu

e

runtur, vel potius re&ius loquendo haben-

n d

& aq. pluv, arc,) inter rcgalia ref:

füperioritatis territorialis, quamvis in cap,

d "f

tur feu poffi

dentur jure regali i. e.

2. F. $6. non teferantur, et

enim przter ibi relata adhuc

fans I

P

un.quz fint regalia

& pars jurisdictionis territorialis

multa alia jura ftati

bus Imp. competunt

]s

habetur Jurisdi&io in viis publicis, & qua

inde pro-

[ l g

yizque publicz adnexum

fluunt Jura regalibus Juribus adfcribuntur.

p

$. I],

yl

l

M

824

THYLLI URS de ?;:rä

p

$.

ll

Inter que non ultimo loco habendum Jus conducendi per vias. publicas

H

tuntes redeuntesque feu fecurum tranfitum praftandi, quod vulgo vocatur ,

hii

bie Gleitlidbe ObrigEeit, bie Gleitfide JoerrtieEeit auff. feeper Sayferlícben

: vthente

S5yeer unb $eicbs; Cotvaffen qu glaiten, — Hoc jus vero procul dubio ad fecu-

tt0do t

ritatis publice tuitionem & ut eo certior viarum publicatum fecuritas fit, in-

1 f &ibi:

trodu&um eft R. L. de anno 1442. $. . quo cavetur, ut in. difidationibus

Ut Dj

publicis tum tempotis ufitatis, fecuritas domeftica & itineris mercatoribus &

veétoribus mercium praftetur, quod Grotius de ]. B. & P. l. 3. c. 11. $. 12, ad

| f

ttoj C

equitatem naturalem refert , ex infirma illa ratione, quod horum vitaabarmis

Quf

aliena effet; nam quamvis vita mercatotum ab armis aliena fit, netvum tamen

U

| 0i

lttg

belli opes fuppeditant Bejet, Pofit, jur. Gm(cm. lib 6 14 55

^

$.

lT.

fl

Hodie poft pacem publicam introductam non taätum mercatoribus ali-

V

isque in-all. R. I. $. $. relatis, verum promifcue omnibus conductus praftatut

M arbi

R.I. de anno 1548. $. ferner gu nod) tnebrer:: imprimisautem hodie nundi-

I'$ veter

natum tempore, certi ftipendiarii , 9(ugreutber, Cotraffen Z Syeteutber item

1 ltb

GeleitSzOteutfer in Statuum prazfettim majorum territoriis, vias fecuras red

dere & viatores conducere debent..

Hujus veto Juris effe&tus potiffimum in

Vitigsque

eo confiftit,; quod conducens teneatur defendere eum. quem condacit & ab

quod ag

Liatis. tes

a

omni violentia & injuria confervatre tutum R, L. de anno 1555. $. nadboetti

j Vlarum t

abet R, 1. 1559. £. Damitbantt que praftatio fecuritatis fi denegetur, Maa-

ferrito:ii

data compulforialia- peenalia S. C. contra. denegantes.in. Cam. Imp decetni ;

!^ ihguj;

teftatum facitSixtin deregal. c. 2 n. 37. Rofencorb, Obf. Pra&ic. c. 18.0, 3. &

Mindan. de Mandat. jud. 1,2.c. 57, n. $. qu etiam tunc impetrari poffunt,

'.c. LE

TWod tun

ubiufüus viz & itinera impediuntur; hzcenim & taliafacta fünt contra expref-

fas conftitutiones Imp. proinde omni Jure prohibita, in quibus à pracepto re-

!oliar

Tignt j

&e inchoatur O. Cam. p. 2. tir, 23. Rofenth. de feud. c. $. conic. 2 I. n. 3. Six-

qmd n0b1

tin. Lc. przjudicium refert Mindan. l. c. in caa, civitatis. Eslingenfis contra

Ducem NZ'urtenbergie, ubi hic civibus Eslingenfibus nundinas frequentaturis,

QUs hu

Wleri

fecuritatem denegans, merces reftituete, tum & , ut in pofterum ad nundinas

ituris , prout inImpetio receptum effet, falvum. condu&tum praflarct , juífus

"U M

B] (lb :

fuit. VidiBIum, Proc, C. tit. 34.. $. 127,

:

Ts

. IV.

"g. q

Pium publäm?um:

85y

$

IV.

; p

Hic etiam quzri folet, num Dominus territorii viatoribus à latronibus

0 vOtt,

fpoliatis, damnum fatcire teneatur? quod plures quidem affirmant, five trans-

Rfl

vehentes impetraverint expreffam falvum condu&tum five non impettavetint,

jo d lt

niodo tamen vectigal folverint Lauterb. Comp. tit. de publican. & vectigal, fub

tas f

f & ibi alleg, & pro hac opinione adducunt R.I. de anno 1559. $. oamit

ao

bann bie Zbrígfeif ubi ita: feeri orbnen unb toollen, voofecri oon Gburfüre

tonbur

ften, Gürften, Gtánben,

ober einíger JObriaFeit, bie fepe toer Cote tvolle, íe

TET

imanos Gieleit gegebern unb. Det

febige bartüiber. auff berfelben: Gburfürften,

j abarm

nbe oDer brigEeit Gieleitz

G5traffen tbátíicb augeaciffen unb

ütften &tà

trorm tàttn

befchabiget,

baB bet Gotanb, fo feld Gleleit. gegeben, nad) Geftalt foldbes

Geleit8 bem befdbábigten feine8 Cabom

Crftattung gu tb"un fiulotg feon

felíe,

s E

ub d*

Vetum enim vero, hoc ita indiftindte cum cit, DD. haud affetendum

j pb

effe arbitror ; textus enim allegatus loquitur faltem de eo cafu, ubi juxta mo-

hod ml -

res veteres in Germania falvus conductus, ein [ebenbigeo Geleit Durd) G

vtfit 1

feit8zReutber, a&u praftabatur, propter Jus manuarium betm. (Sauft Siedbt,

qua illis cem poribus turbidis nimis frequentes erant;

(ecurs t

variasque depredationes ,

aifinm l

quod autem ad hodierna teinpota,

ubi Principes Imp. vectigalia jure fupetio-

a & !

ritatis rerritorialis magis in compenfationem impendiorum ad reparationem

viarum neceflariorum exigunt, applicati vix poteft, nec eapropter Dominus

u

territorii viatoribus damnum reftituere tenetur, fed füfficit modo Magiftratus

«

p detth

in inquirend

o adverfus depraedatores omnem diligentiam adhibeat Str. U, M,

ff. l. c. $. fin.

eleganter tamen diftinguit Carpz. in Pra&. Crim. q.91.n.6 ríqq.

18:003'

mum Dominus tertitorii ad refarciendum damnum obligatus fit,

j j

quod tunc de

n p

fi fpoliatis falv

um conductum dederit, quo fine qui ftatuum territoria trans-

meant, nomina fua edere & co nomine c

ertum cenfum perfolveré debent ,

g

vas$ Gele

1

L

f iöfen M taliigitur caíü » ubi hzc intervenerunt

/n';. SI,X.

quód nobis dicitur ,

fs o

& quis hunc cenfüm perfol

vit (quod hodie nundinatum tempore ab omnibus,

g/][älumi

nifi qui funt. privilegiati,

qua

les omnes, quià vectigalibus immunes funt Vid,

Str, U. M. fl. tit. de vectig.

$. 8. feqq. fieri debet) & via regiaufus füeric , alias

gndii

h jumlf

enim fibi ipfi imputet , quo

d pcrin("olitas vias vagatus damnum paffus fit, &

Dominusterritorii falvam cond

uctum dederic, vid. fup, $. 3, init, hic damnum

ufficienter probari debet, neque viatorum

W

)

tapinz, quod tamen legitime & fi

Mmm mm

!

]urg.

us

|

926

THYLLIUS de jure

P

agsscetis

Juramento ftatur Berlich. Decif, aur. 88. n« 43. iter facientibus utique refatcite

tenetur, quodetiam verba (upr. all. R. 1. exprefrc indicant: veoferm oon Gbute

fürften, Gürften, Gtánben ober eíniger ObrígEeit jemanb Gelaib gegeben :

N

(Icenda

nec aliter intelligendum eft prejudicium ap. Gail. 1.3. ob. 46.

Hodie igitut

:

]

ubusd

extra nundinarum tempus, véant Da8 Glaib fbon woieber abgefübtet toots

j

Dén, quo transmeuntes mercatores regulariter expreffe non conducuntut ;

quamvis vectigal folverint, fiin via fpoliati fint, à Domino territorii quic-

C

du damni perpeffi nomine exigere vix poffe, mihi perfuadec.

ttepof

$. VL

B

Ele&oribus etiam eorumve nunciis ad cle&ionem Regis Romani eunti-

LT

Bili fic |

bus quamvis fint inimici , condu&us a ftatibus nonfolum in.A. B. tit, 1, expref-

Gl 2,

fisverum ab omnibus aliis etiam, pra(tari debet; quamvis enim alias nego

tencatur hofti vel inimico tranfitum per territorium ac ditiones fuas concedere,

vicino |

viatum ,

hoc tamen aliter. fe habet eo in cafü , ubi condu&us neceffario Reipub, bono

praftandus venit..— Et quidem condu&tus Ele&oribus praftari debet. füb poena

f

amittendi pro ea. vice fuffragii fi fit Cacle&tor & perjurii, privationis Feudo-

G intt;

U d

rum & profcriptionis, fi fueritex Ordinibus qui negaverit ttanfitum ; condu-

Quaf r

&us autem hic tam przfidio dato quam diplomate f0 toobl fcbrifft al8 [ebenbtz

UI ptay

9€8 Gefaib, etiam in deviis, fi velint, Ele&oribus praftari debet Dieteric, &

Düblice

alii Commentat. ad A. B. l;.c. ubi tamen pag. 17. monet , hodie ob firmatam

pacem publicam in Impetio condu&um Ele&or. tam accurate ibi defcriptum;

Dünite ,

K quan

fere in de(qetudincm abiifle,

anc&

$. VII

fetri n«

cnf o

ntum

Alii etiam Principes alienum territorium tranfeuntes conduci folent. Ve-

rum hic conductus ex alía ratione & maxime ob merum magni plerumque ar-

opius

mati comitatus, quem potentiores przfertim Principes, alienum territorium

J C

tranfeuntes , fepius fecum ducunt, invaluiffe videtur, ita ut hic conduus

Vi C()nd

quafi inflat cautionis fit & fignum, quo potentiores cjusmodi tranfitu fefe pro-

fl ]

hibitos intelligant, nifi veniam transeundi à territorii Domino impetraverint ?

AUb

notabilia hanc in rem fant verba Electoris Saxonici apud Hortleder, de Cauf.

]. de

Bell. Germ. c, $,. Vid. Strauch, Exerc. Exot. 11. $. 2. qui inde etiam Principem

Mit

principi damnum , quod hic in transductu paílus eft, refarcire non tcncri

T dliee

afï'ctitl Ditlent. Dieteric. l.c. ad $, quisquis.

| $. VIiI.

It iP

l

( N

iorertibe gl

Y'iarum puþlicärum.

827

n r

"$. VII.

vt

W

Salvus conductus quem Magiftratus ad innocentiam & defenfionem de-

ducendam & edocendam delinquentibus concedunt & quem Camera Imper.

Hode i

t

quibusdam in cafibus concedere folet, non eft hujusloci.

ondyoamt

-

IX.

NUTEUS

$.

Conducendi Jus Status Imperii regulariter tantum in fuis tetritoriis exet-

cere poffunt & non nifi Domino térritorii competit R. I. de anno 1$48. $.

ferner gunod) mebreret R. , 1555. $. nad)bem aber ein jebet. & 1566. $.

fad)bem aber, Jusenim hoc territorio cohzret & vie publicz ficuti olim po-

Romanieu

puli fic hodie Domini tetritorii univerfalis funt arg. l. . £, nequidin loc. pub,

T

Gail. 2. obí, &4. n, 2. interim tamen fzpe Principes Imp. in alieno tetritorio

jm 4l 14

vicino jusac regale viz publice & juris conducendi (cui tunc etiam infpectio

j cocedt

viarum & pro illo fine Dad $Bereutben ber iGcege unb Daltung ber Gxlaits

pb bt

Sfettfber, item indagatio latronum & fimilium, ba8 Jcbt bes 9lueftreifeu8

dbe fb pet

Íc. intra non tamen extra terminos vie publice ineft, Laud. Hailbronp, l. c.

tioni K

& Schvved. J. P, P. S. $.2. c,14. $. 13.) vel przfcriptione aut. pa&to fpeciali

fuom; (

quafi fervitutem realem fibi acquifivere Maul, de Jur. cond. tit. 2. n. 38. feq.

talpliti

ubi graviffima oritur quzítio, an qui in alterius territorio habet regale viz

"

publice & juris conducendi, poffit fimul cognofcere de facinorofis illosque

( fuiin

punire, an potius punitio atque cognitio hzc fpectet ad territorii Dominum?

j daipum

& quamvis in pto. Jutis verior effe videatur illorum fententia, quicognitionem

hanc & punitionem territorii Domino tribuunt, cum ex a&tu De8 Geaité in-

ferri non poffit ad alios jurisdiCtionis & juris territorialis a&tus Klock. vol. r.

conf. 9. n. 96. & conf. 29. n. 35 2. feqq. fed hic potius regula obtinere debeat,

tantum poffeffüm quantum przícriptum vel pa&um ; confuetudini tamen Imp.

propius accedit cpinio contraria; cum enim fecuritas illa & defenfio, qua

d f

Juri Condu&us ineft, fupr. $. 5. aliter confiftere non poffit, idcirco juri, fal-

; r

vi condu&us punitio facineroforum quoque neceffario incífe debet Sixtin. de

; gonduäüf

quz opinio przjudiciis nititur, quale in caa: $5tars

regal. l, 2. c. 1. n.39.

7 [ Em"

benburg contra Sjtürnberg,

bie franflícbe £brigfeit befangeno, adducit,: T.

a

ylm. deBenign. Syntag. 2. dec. 4. vol.3, num. 77. &

78. Vid. Carpz. Pra&t,

]

! (

Crim. q. 110. . 39.. Knichen de jur, territ. c, 4.. & ita coercitionem criminum

pindge?

in alieno territorio commifforum , non indiftincte tamen ad conducentem, fed

illorum faltem , que funt commiffa in via publica qu(f ber GyeleifS«Cotraffen,

)

& in ipfo actu conducendi, reliqua autem crimina extra viam publicam com-

U

Mmm mm 2

mj(Ta

j

u

R

»

928

THYLLIUS De jure

p m

at inct

miffa ad Dominum territorii fpe&are, non inepte ftatuit Bidenbach. quaft,

nobil. 12. n. 4« quod ita etiam obtinet, ubi Sereniffimus Ele&or Palatinus in

j gidet

alienis territoriis, jus conducendi habet; apponam ipía verba Laudi Hail.

11] um

| ntctandet

bronn, quz p/'( . 9, ita fe habent : delinqueutium dum conduttus praflatur , tam

eorum. qui conducuntur inque eorum comntatu. [nnt, quam qui COHÁHCHHBE , COerCI-

zo C9 panaex jure conducendi efto Sereni[s, Eletlorzs.

Quicquid autem ultra bac

jurisditlionis Cvvilts [en Criminalis efl , ex canía. condntlus non. competit, fed u ,

Sed

quortits vel jus via publica vel circa bane territori quibus & in ia delingnentium

punitio ttt €$ cadaverum ablatzo [Ize impedimento velinquatur 5 ia tamen ut ad pa»

dOtOm 2

T

'

Ea & conventiones poriffimum refpici debeat , dict. Laud. p. 7. in med,

Pitatet

j

14 dect

p in n

$. X.

(0ti etiam

Quaritur etiam, fi in confinio territoriorum cadaver interfe&t reperia-

tltmo Ínj

tur, quod utriusque folum partealiqua corporis premat; ita, ut v. g. caput vi-

G que t

am publicam, reliqua vero pars corporis & pedes territorium citcum jacéns

ippredian

lm ha

premerent, cuinam de crimine cognofcendi & quz huic annexa fünt , faciendi

jus competat5. neque ubi caput. neque ubi pedes neque ubi pars corporis lafa

hi, etia

requiefcit, uti putat Limn. de 1. P. 1. 14, c. 8- n. 100. hic fpe&andum effe,

in Viis df[ 1

fed potius ex conje&uris, de quib. vid. Bocer. deregal. c. 2. n. 148. quibus in

«ctdifle ce

hoc vel illo loco homicidium commiffum intelligitur, rem decidendam effe,

ltmato h.

refpondeo cum Carpz. Pr, Crim. q, 110. n. 34.. & ita tota hac res , judicis ar-

()Uis, (]Ul dæ

bitrio, qui circumftantias, indicia & prefümptiones cujusque facti occurten-

tonis v

tes confiderare debet, relinquenda cft, — Klis vero deficientibus; ad utrumque

famïlm j

Dominum cognitio pertinet id ibid. quod & ob paritatem rationis etíam illo

It Càm I

cafü obtinere arbittor, ubi homo non occifus fed morbp aliquo extinctus ,

Iab jnd

in confinio reperitur,

l4 hm

-

Vali,

: g. X!O

tiathfi n

mhitor,

Quanto fanáior autem fecuritas viarum effe deE&t, eo graviusctiam de-

NUODOS e

lia in eis perpetrata puniuntor. lllam enim qui violat, Principis authorita-

l, 24.

tem maxime offendit ac ea propter non immerito fcvere punitur,

Olim qui-

dem , ubi jüs manuarium ba$ ïïqu&reä)t in ufu füit, latrocinia & graffationes

impune exercebant germani, quod vocabatur Qu berm Coteigreiff fícb nehz

[

ten, cui tei precipue nobiles, quos ideo laudat Cafp. à Lerch. à Speid. voc.

u d

Cteigrel(f. merito reprehenfus; juventutis excrcende ac defidiz minuende

üS fim

cauia

V i!äh!

P TEWRR

—

Viavum publicarum.

829

caufa incumbebant, ea quidem licentia & honeftatis fpecie, ut ii, qui ducem

à i

Maritnr

fequi detrectarent , in defertorum ac proditorum ber OBerrátber unb. Cdbela

axi El

tfiét numero ducerentur, omniumque rerum iis poftea fides abrogaretur, do-

nec tandem pax publica huic malo finem impofuit,

fattr, um

Vib , f(«

//j ul lu

$. XIL

e

i, f i

digtm

Sed hodie adeo exofüm eft. hocdeli&um, ut etiam nobili & clerico vi-

n üt df

atorum graífatori, poena ordinaria imponatur nec propter nobilitatem aut

W

dignitatem pcrfonæ minuetür Covarruv. l

.2, vattef. c. 9. n. 4. nec etiam in

porna decernenda quantitas & valor rei ablate. in confiderationem veniat Ste-

phan. in not. ad Conftir. Crim. att. 126, unde in Gallia graffatores, qui via-

tori etiam tantillum pecuniz in via regia extra urbes vi armata extorquent,

Vi ugt

ultimo fupplicio afficiuntur, — Poena vero graffatorum eft gladii Conft, Crim.

].c. quz tamen non obtinet, nifi hec fingula concurrant, fc. ut cum ferro

Vx , æ?uc VX.

aggredia

ntur & fpoliate inftituerint, Steph. l. c.

Hac poena tamen quoque

dicim p

locum ha

bet in fola viarum infidiofa obfeffione íti Der SGeeglagerung obet

finr, ht

balt, etiamfi quis nihil fecerit & in a&um perduxerit, quoniam qui homines

corporis u

in viis derobandi & occidendi gratia infidiofe expeGant ad a&tum proximum

àdin tb

accediífe cenfentur, actus proximus autem in deli&is attocioribus pro con-

n

fümmato habetur V. Berlich. Conc. part. 4, c. 20. n. 4. fi tamen non dolofe

ünim t

quis, qui dolus manifefto probati & doceri debet, caa, pradationis vel diffi-

, j

dationis vias obíederit nec depradationis propofito vere conftet fed dolus

i o

tantum per conjecturas probetur, poena ordinaria non habet locum, & ita

"n

in Cam. Imp. in caa. 8Dalbedf c. SBaperm judicatum fuifle teftatur Gilhauf, in

j d

fua arb, jud. crim, c. 2, ti« de pac, pub. 9, n.4.

Si quis colle&is & coadu-

p at

natis hominibus armatis dolo malo & precedente deliberatione vel in fylvis

velalbi, juxta itinera publica viatores expedtet & eos ex infdiis effendat ,

etiamfi nec animum rapiendi & fpoliandi habeat , predicta pona gladii im-

vel fi qui faltem confentiant & confilium ad infidiofas viarum ob-

ponitur ;

feffiones ex

przdationis caa, prabeant Gail, de pac. pub. c. 1:n, 93. & c, 7.

g d

gthOfir?'

n, 24.

s XIII

Jin i*

(ione

Non folum autem fi quis caa. ptædatïonis vel diffidationis fed etiam

L

yo

&x aliis fimilibus caufis vias obfidet & aliquem infidiofe expectat, dicta paena

xil

D

nucg Z )

locum habet, fic, fi quis in fylvis & aliis locis. occultis latet & expedtat ut

!

Mmm mm 7

matro-

al

N

E«

$30

ä;ïHTLL!US Je f»tr?

matronam vel puellam aliquam ad (uam libidinem abripere poffit, is ob (o-

lam viarum obfeffionem, etiamfi propofitum ad effe&um non produxetit,

peena gladii paniendus eft, gravius enim delictum eft alicui ftaprum | inferre

quam eum bonis fuis fpoliare l. ifti quidem 8. $. 2. f£. quod met. caa.

Si

quis vias , angiporta , trivia & alia loca oppidórüm vel pagorum non ex caa.

Uieufur

predationis vel diffidationis fed ob aliam cau(am , veluti inter. compotatores

S

ubirixa inter eos orta fe domum conferunt, ut plurimum de nocte fieri

pïoll'?!dc

confaevit, occupat & obfidet, diftinguendum eít, an ejusmodi occultáto.

tes & viarum occupatores infidiofi , prztereuntes leviter faltem vulneraverint

aut pulfaverint, an vero gravis fit vulneratio aut pulfatio, & illo in cafu

]/777,

catcere vel temporali relegatione puniuntur, hoc vero eis quandoque manus

)Wm ddl'm

amputantur & in perpetuum exilium mittuntur; hec tamen poena quoad

nobiles moderati & in arbitrariam converti poteft. Vid, Berl. l; 2. c. n. 1.

feqq. ubi n. 20. usque 25, tradit, quz fint modice aut leves & majores &

Paj

[!ti fucg

graves vulnerationes.

Complices & alii qui auxilia circa ejusmodi vul-

tidudi,

nerationes przftiterunt eadem quoque pcena tenentut,

In genere notandum

omnem injuriam in via publica illatam graviore animadverfione coerceri ,

fic ofculum faltem invitz virgini in vía publica ereptum, mul&ta. & fimul

J'd,

relegatione ad 30, milliaria punitum effe, refert Math. de. Aflli&. dec. 27 5.

" Püþl'//, (

quin, illam, qui mulierem nuptam in via publica per vim ofculatus fuerat,

"It (9gd

gladio punitum effe, teftatur Clar. in Pra&, Crim. $. £. q, 83. vers: ofcu-

lum inferens , quz tamen poena nimis dura atque deli&o minime propor.

tionata vidctur,

$po;

&UXIV:

Oif v

Cororiidis loco adhuc notare lubet: Caftto. cum fuis pertinentiiä ac

omhimoda jurisdi&ione conceffo, non etiam jurisdi&ionem circa viam publi-

IHljr

cam conceffam effe, intelligi, adeo nec cognitionem criminis & qua inde

: Ibes f

dependent ad illum cui fic Caftrum conceffum, fed ad Principem tertitorii

univerfalis pertinere Stephan. tr.. de jurisdict. l. 2, part. 1. c, 7. n. 400. fegq.

& plur. alii, -

iNon enim in generali conceffione veniunt ea, quz nonnift

luingy

fpecialiter impetari poffünt. auth, cit. l.1. c, 2, n. g. feqq.-

Ultimo, fi via

publica inter duo territoria exiftit, illa utrimque vicinantium communis eft

Merchelbach. ap, Klock. t. 1. conf, $. n. 7. hinc quoque omnia emolumenta

c&teraque jura communia funt.

" COROL-

C

d

Piarum. publicarum.

si

| iS Ob [0-

todixe,

GOROLLAR I A.

m infrte

l

.

I.

u $

Tonet u

Ucceffor ex patlo €9 providentia n feudo regali faclum. autece[foris praflare. ac

mptu,

: nodt ii

p-ro.z'nde ad «s alieuuma defuntli folveudum tenetur.

]| oc

II.

tlneraven

Princeps Imperti in libevos fuos nullam babet. jurisditlonem ita ut ue quidem

ilo in i

tim cerporali ajficere po[fit,

1oquc f0400

filinm delinguentem pena aïiqua prafer

IllI.

n Qu

l. z,c,n. li'

Præfvrz'ptio immemorials in vevo

(j

catione bonovum familie alienatorum A—

?

gnatis [ucce[foribus oemen. nod) nibt g

i

q'usmodi yli

excludit,

ebobrnen — Pofferes ,. aocet eosqng [77

gt

N

a

IV.

(one t

V'idua illuftris. Imperio immediate Jfabjella pev l. um. C.. quand. Imper.

J & i

i& d)

tey pupill, C9. F'id. aque eleclionem €$ variationem . fori babet, quam | Fidua

Vic& Conditionts,

lus f

y

, Ya 00

nime p

Sponíalia & parentibus. liberorum nomine frve puberum frve. impuberum ,

inita , vata €9 firma mou. funt wifi à. hiberis puleribus. expre[fe vel tacite proprio

eonfenfu ratificentur,

VI.

ynires d

Hinc ff pater Iufhris nomine filis adhuc z'k euuis exiftentzs fponfalia coutraxit,

Vidt

PB

bic pubes fa&æ non tenetur adimaplere bac. fpon[alia.

1

d

j

qrittl

VII.

T ngflml

Minori penitenti quod. etatem anuticipatam z'mpetmfum't adbuc coutra ipfam

( d

i

VeHIA ALATS impetratiänem veffitutio in integrum ex |ufla can[a concedi. debet,

d

qrunt

ngIll

nt!

4 (0) &

€XVIL

COROL'

$

dl

/

$52

TH

YLLIUS : de Potovtim

"

XXVII.

6 D

f

DISSERTATIO

—

;;, f ii

RUM PLURALITA TE

VOTO

Nd

ET PARITATE,

tu

PROESIDE

dmnan

indicat-

CAROLO OTTONE THYLLIO,

('t4fehl

. U. D, Sacri Imperialis Palatii Comite , Status Regiminis & Col:

It n ,

legü Reviforii Ele&oralis Palatini Confiliatio , nec non Curiz Matrimo-

dicoju:

nialis Dire&ore atque Profeffore Jurium Primario,

pluribu

Juridiceque Facultatis p.t, Qc-

cano,

) obf

gradu,

Pro Liceutia defenfa &

illi hec

&dem

CASPARO ARNOLDO NACKE, Laftrupio-Weft

d

Soiut. [

HEIDELBERGZ, 1726.".

phalo.

h1 m

x

Ej

THESIS l.

A

Q

Otum

E

verbo! overe deriVatï, quod fanCté promittere denotat, perno«

tum; unde vota facere, vota diffolusre , preces €9 vota, — Varia autem

Y

vocis hujus in Jure fignificatio , variusque ejus ufus: fumuntur enim

Pablice

8, n

vota pro Nuptiis, Quonam usque verendus cuntlatur mea vota [ocer ? docenti-

totuty |

busZ 4.C.De fpon[al 1 C 16.de Nupt.1.4.€9 10.C.De kmnd.nung.äliterinjurcCanoni-

co,offendenteTot.it. 8 De voto $ voti redemptione Quo vota eleemofynisredimi vel

Thinora

in aliud melius commutari, intetcedente füperioris auctoritate & jnftà causá redi-

Wes ;

liüs ve

mendi, vel mutandi,dicuntur. Sic & alteriincolumitatem,profperitatem devove-

tnus.

Hinc Preces votiv& , Ludi votivi,

Cic. in Ver. Plin. Horar. in Epift.

It po

ANunquam . non voluntatis noftte declarationem in a&tu à pluribus expediendo,

fülfty fin

fignificat Votum , quz acceptio hujus eft loci propria, Cujus fynonymum

HER

Juffragium xeCt& audit , smunent L. 32. ff De LL. vesbis: IVamquid sntereft [uf-

U

fragio. poptllus voluntatem [nam,&c. L. 5. m. — Quod cujmscunque umiver[. wo-

ræi"dm

mim.verb. Es patris [Affragium filio proderit. & filii patri, identidem L. £. .

de

*

Plaralitate €9. Paritate,

L

Ouo Tot, 7;:

de AMuner, €$ bonor, 10l ; Vel Creati (uffragium in curia ferunt.

C. De fuffragio refpicit, ibique Gothofr. Id snuitur. bac. Conflitutione, ait, fuf-

fragium in Aulà unicutque eblandiri À. peccuma . elicere , & fuffraginm L

fit. fumofum y veudere permiti, — Ideoque promiforem eo nümz'nf tenerís

-

.L

II

Nde ad oculum definitio voti patefcit, hoc nimirum effe vocem & fci-

tum , quo quis vel in Lege ferendá, Magiftrata mandando, Reo con-

demnando- vel abfolvendo , aliáque ftatuendá re voluntatem fuam denudat &

indicat, — Probant. Text. L. 7. m« de Offíe. Quaffor. verb. Sed populi fuffragio

Q,

erearvent. L« 6« $. 1. 7, de Decur.vetb. Sed iuterim [ufragium tuter cateros fer-

ii O

re non poffuut. — Pluralitas plus ponderis habere creditur, quare & pro confilio

: Maino

alicujus. collegii

magis magis pre(umitar; facilids enim invenirur, quod à

in verb, pluribus. Gail,

plu

ribus q

agritut , Caz, fiz. Diffintl, 2o. ibidemque Glofs.

4. 0

bf. 33. IN. - Cravett,. Cozf. 201, ?. 18.

Paritas füupponit paritatem in

P

gradu, ad paria aliàs ]

udicari nequeunt, pares quippe, qui non funt gradu,

&o, C. 47. & De Tefl, iude parium

illi nec pollunt effe pares in jure vel fa

eadem jJuris difpofitio. Cap. 2. & dermansl, Epifc.

Eadem natuta L.444 7.

'/c&phalo.

Solut, matritn. atque potentia . 7 $. 70, 7, De aequir,

*

)wl amittend, p[f, G$ —

h, 13, 0. De diob, reis,

à

-/

III.

E

rorum Plufalitas & Paritas latiffme fe extendit, & quas vis Jurium -

artes feté contingit, fic frequientiffimus eorum ufus in Jure Privato &

d r | J V

P

EM

Pablico, Civili &

Ecclefiaftico S. Canonico Judiciis Civilibus in fpecie di-

Criminalibus. Exceptis iis caufis, ubi Vo-

Qu

r

&is, nec non Compromiffis &

totum Unanimitas vel Uniformitas de Jure exigirur , ita, ut nec majora

nec

j

af

'minora votafinem negotio imponere queant 5 cnjus in Jure Civili notabilis

'

icr in fündo communi per-

.

1

l

sfcdflm

Nf

Wpecies 25 L. z. ff. De $. P. &. occurtit, ubi ,

tqgp d

unius velalterius ceffionem con(titui negatur; f&d omnium fundum commu-

d i

d

. nem poffidentium

upanimis requiritur confeníus : verb. Ergo fubtili ratione uon

; ibique elegantur Gothofr. ;»

i.

aluer ameum fiet jus , quam. INB. fi owmnes cedant

füdoi

L. d; Et. Da. lrunneran. ibidem , Colligitur , in

aniens etam , ex b l. Si tra-

xyfjf

f

n

Hetur. de ve. comumuni pluribus ut. fimgulis, omninm confen[una requiri, C& mom

/

l"

lr

De Corteco conferantur vindicia C 44n-

1 1/,';7/

j

/

praimdicare Coterts AMajorem partem.

»

;WZ'/M Ü j

notationes. JNoftva afl Cl. Gail. 2. Obf 66. 9. 2,

IV.

2 V;

Nnn nà

—

*

TL LIUS de Potorum

834

É

DT NET

]V.

AMune

lini ii 6

US Juftinianeum multum votorum pluralitati in judiciis tribuit; fi enim

tuminanc

plures confentiant , parte judicantium minore diffentiente fententia plu-

rium omhinó obtinet , zta di£lazt. L, 36. €9 L. 39. . de. Re f nd. quam Voto-

l, cont

rum Majoritarem füprema Imperii Tribunalia etiam fequntur , Teft. 45 Uf-

||

feubach Tr. de Excelfiff. Coufil, Cefareo- Imper. Cap. XFI. Setl. P. Et Hlufir. D.

! Dditate

de Ludolpb de 2uve Camer.p. 282. Sententiam, inqut, format Referens , qui

Prinus: veddit [uum votum , fequntur. veliqui, €. conclnduur fecundum Fororum

|'^ Majo

ceufentientium uumerum Majorem.

Quod & in. Compromiflis valere. indu-

h prefer

bium, ubi Laudo eorum , qui numero vincunt in contrariam fententiam

wmodé

abeuntes, ftatur , evincenr.

: & Deliber:

L. 27. f. 2. T. de Recept. qui arbitr.. 1dem in

tutelis tenendum , fi enim non erit à teftatore ele&us tutor aut gerere nol-

tevenienti

let , tum is gerat , deciditur in |. 3. $. 7. T. de AAdminifh. CÀ pericul. tutov. :

Qujus auddc

|

l

cui tpajor pars tutorum tutelam decreverits parili modo major pars fenatus Syn-

m

títatum e

dicum conftituit , zzzuent. L. 3. h 6. G. 1. m. de decret, ab ordin, fac, vela

II

id

J

bt l'atot

'quid expedire intendit , J&xta V, 19« . ad guunicip,

Non aliter etiam Fami-

| Mm, cuju

liz Ercifcunde Judicium procedit, fi enim omnes iisdem ex partibus fintin-

tione quan

ftituti hzredes, nec inter eos , apad quem portiüs effe debeant res hareditariz,

| li, q

fortiti eos opottet, aut ex confenfa vel fuffragio ; apud quem deponantut ,

quinque c

j

eligendus eít amicus, decid?ut. l. g. ff. Famil, Hercifc,

! lanc füm

sf

V.

thofr. com

tiune l j i

Eràm enitm veró, quemadmodum circumftantiarum minima decifionem

rei mutat, ita & hic eam in calculo fententie ferende probä atten-

It dlenrio;

dendam judico , falleréque hinc omninà plurium Vota Majora , ubi com-

| lf

muni juri contraria deprehenduntur , pietati, faluti , tranquilitati repugnantia,

H )'21 I'fijïn,

IiS de tor

contraque bonos mores procedentia, & Privilegium aut jus innocentisrertii

intetvertentia.

Confimili ratione Vora deficiunt Majora , & neutiquam talia

l,' O- aäï

l! DC ne

przdicari queunt , fi omnesgad a&um ferendi vota five in Publicis L. z. Cod.

de Decur. five Privatorum caufis l, 4, C.. Quand. provor, nen eft. uecef. vetb.

Cum. Magiflratus : datos judices C nunum ex dis pronuucia[fe proponas , nou videtur

d-

appellaudi neceffitas fuiffe , ctem. [ententia 7!476 4on teueat. legitïmö noh fint voc

ti; quod & in Compromiffis obtinere extra omnem pugnam ponit, Z, ;7. $.

jdic

pleres fuit. compromiffum && potii

lN

fin. ff. de. Recept. qui arbitr.. vexb. Quia in

iles j

prefentia ejus trabere eos im ejus fenteutiam.

Et addit ICtus Pomponius 77 .

feq. 18. — Sicuti tribus judicibus datis quod duo ex confenfu , ab[ente tertio, jadica-

ii &i

qerunt ,

Mu N

f

*

Plurvahtate €9 Paritate,

8&

j

verunt , uibil valet , quia id demum , quod. major pars omnuium judwavit vatum

eft, cizpa €À. omues judica[fe palam efl. .. A quo Canonicum Juszz Cap. 2. De Zir-

yi, (retit

lüris in. 6. vecedit , fufficere, ftatuens, duos ex tribus atbitris. Electis tertio

ementi p

examinando vel dcfiniendo negotio malitioíé intereffe nolente, in unam fenten-

, qua o

tiam, concordare poffe , ficut poffent , illo prafente.

T4. 4f

REA

Bbf D

hm m

Aritatem votorum , quod attinet, difficilits nunquam non, hic, quàm fi

P

Majora fint. Vota, proceditur, oftendent, A 77. $, 6. ff. de. Recept. . qui

m Ti

vlere itde

arb. prefertim ubi pares

fünt numero judicantes velarbitrantes. — Attamen di-

cifotia: vel Ele&titia: aut Confultatoria ;

j fententam

verfimodé iftiusmodi Vota vel ut De

& Delibetatotia confideranda effe, exiftimamus. — In Compromiffis patiain«

i, lm à

tetvenientia vota totum a&um quidem irritare,

fed ei per Ele&ionem Tertii

i g

JCtus Ulpianus füadet : fed

PL

cujus ati&toritat

*

i parendum, remedium quæris,

.

ufitatum eít, ait, 1

n füpra d, 4. 17. $. 6. etiam in duos compromitti, & de-

g

bet Prator cogere aibitros,

fi non confentiant tertiam certam eligere. perfo-

mwmm

Aliud dicendum , quando duo vel pluresra-

nam, cujus auctoritati. pareatut ;

g n n

numtri paria ferunt. vota , ut in fpecie 4. 57.

$. 2. ff. de

qtibs lt

tione q»mmim/i: vel

Recept. qui arb. Ó ex t

ibus arbittis unus. quindecim, alius decem , tertius

s ldu

quinque condemnent, Ubi ]

ulianus fcribit, quinque debere praftari, quia in

Minor fümma enim majori ineft, 7, 9,

hanc fümmam omnes confenferunt.

ar. ibique B. Holterman, ubiex Go-

6. 2. ff. de bared. inflit. ( 110 ff. de Reg. 7

thofr. complufc

ula caque diverfiffimi genetis

Exempla ut in implendá condi-

28 18 f. De aquá quotid. in ufü fer vitutis:

tione 4. 2. $, & f-. De flatu lib. l. 1

d

in ademtione legatorum Z 3. $. 5

ff

de adimend. legat, in Jurejurando in li*

1

, yocatt

tem. /, 9. ff.. de in litem fur. in fidejuffione,

L. $, $. 7. f. de Fidejnf. in locato

cozdutli. in conftituto Z, 77.

G. 1. de confizt. pec. in pa-

r !

bj

l. y2. in fin: ff. Locat

&is de non petendo £. 27. S. ».

ff de padt. in ftipulationibus Z 7. $, 4. ff. de

ft aanämlän

Articulis in divetfirate opinionum excel-

a

jl

J

K, O. affet in. quibus variis Juris

lius juri prajudicat , cüm & in iftis

Iij

wjm i d

fus nec negotium reddit inutile, nec a

,

Cafibus dicta decidendi Ratio, nimirum Minu

s Majori ineffe, zqué concludat,

17

VIT,

77

iil

[

ubi paria fetuptur

vota deciforia , caufas? numne ille favora-

l

^i M

N judiciis,

llis- pro Gvore libertatis fta-

I

biles: velalie fi

nt: arténdi debere, puta in

Ü

W

2ud. cui accedit /. 722. f de R. L innuuntj

il !

tuendum text, ^. 28. pr. [f de Re

fiu

luntatum cau

fis, ubi & publicé expedire ait JCtus

idem & in ultimarum vo

Nnnnn a

Paulus

[

!,

j,f!jlf

um

-

äi "

836

TH

rL L-I USde Fïat*aä"üm

Paulus in 4 . ff. Teffament. quemadmod, apperiantur. füprema hominum jue

! puintem

dicia exitum habere; Ec humanius «ffe pronunciat JCtus Marcellus z» / 70. pr.

D

[f de imoffc. teffament. fequi ejus partis fententiam, qua- fecundum

! (ime ord

teftamentum — fpectavit.

Qvà

in

Claffe

Matrimonii

& Dortis res

: fmrahi

conünentur; in quibus etiam ambiguis Paulus in /.7e. ff. de 7wre dot,

midu:.

Et , /;. f.de R. f. pro dotibus refpondendum, mclius judicat, hoc eft

Ea

a34in5, oppofité, ad quamcunque aliam interpretationem ; quo & ipfo (ingulare

1 ubilibus.

dotis indicatur privilegium , contta rationis tenorem aaitate. Gc agutrare fub-

|

] fromya

nixum. Dotium caufa enim /emper i, e, in dabiis; & sbgue przcipudseft ;

1

| diurlium

exprimente Z ;, ff, Solut, matrimon. Ibique Gotbofr. & hifce accenfentur Ec-

!

ptde (iv

]

cleia & Fifcus. Idem quoque de Reo Juris dicendum, pr«d. rext, /. 35, di-

f poffe

fctté flatuit , Veib. — u alia astem canfis pro Reo. favorabiliores quippe partes

üm h

