preífe infuper declaratur in Receffe imperiü Spirenfi de anno 3570.

] titado |

$.164. quod quilibet merito in poffeflione Seffionis vel quafi fit

sppcllal

vuendas, aber inmíttelft folleín jeoer ber feitiet Poffeffion vel

(e ann

quafi, foie Dte bergebracbt/ acfafjer teerben &c. — Unde in Re-

! ingen

Ífcripto Eledorum & Principum ad 1mperatorem füper controver-

UantL

fia Seffionis ínter Duces Megapolitanos, & Duces Pomeranix,

g ]

Juliacenfes , Haffiacos ac Würrenbergenfes Ratisbonz exh;bito d.

! gligem

luetit,

16, Aug. an. 1594. inter alia hxc habentur:

Syubeut gteicrobl

[87777.

eracbtet totrb/ in Grtoeguna ben

et[tcben 9xetcbesODerfanumfuti

!

itnpot

gen befünbener Seffion , ober at

berer G 9xetd) aebaltener Vi&-

| ftnus

tation;

Ieubur

Defiguation & Orbnuugen/ bas Sürftfiche $9aufi Sccfo

ption,

9 in gcbübrenbent Refpet foobl. acbalten oerben £a

| betos

Ex quibus manifefto apparet , actus Poflefforiospotiffimum in con-

longo

fiderationem venire, Hinc & Corneus Vol. 3. Conf. 193. 9. 14, tta-

mis, !

dit, quod a&us poffeffionis vel quafi, quod quis in loco ftetit vel

fibi po

fedit, antevertendo alium, tribuat przrogativam , quodque talis

acquif

in eo manuteneri debeat: ut igitur in lite Przccdentiz his argu-

Jurise

mentis de Confuetudine & Poffeffione defumtis feeundum fanios

Mfn,

rum Politicorum &

JCtorum fententiam ; tanquam pcrcmtpriïs,

f dti

redte uti poffimus.

detat

V. In Przeriptione quoque, ea potiffimum, quz fe fundat

juri f

in immemoriali tempore, tmagnum auxilium eft.

Volunt non«

1^ IQ,

nulli argumentum hocce plane rejicere, exiftimantes , przrcri«

Gludi

puonem folo Jure Civili effe introdu&am , nee alias gentes obli-

a i

etiam

gare, fed, quod illa non folum apud Romanos, fed & quasvis mo-

P'moæ

ratiores gentes recepta fit, oftendit non inyalidis argumentis Coz-

Qnorja

vingius in Tratf. deFin. lmp. Germ, c. 19. & Grotius L. 11, €. 4, . Sic

Mil

quoque exempla hu:us rei in Sacris reperimus literis: Ita 7ephzes

h i,

Regí Ammonitarum fà

bi vindicanti terras inter Arnonem & ]aco-

ilitar

bum &ab Arabum

defertis ad Jordanem (itas, objicit trecenrorum

annorum poffeffionem , & ab eo quarit , curipfe ejusque Majores

Qu

tanto tempore ceffaverint? Et eertevoluit hoc rerüm humanarum

! per

conditio; quandoquidem nulla refpubl. firmo ftaret talo; nifi tale

fuppes

1 ä auod 4

ii

desrsemateth

-

à kþ?ä?ïïoäiiiz'fäiej iptmtdiata,

$s

'f. la

lites abbreviari, &hdohxihiörum Céf»

fuþþct-&rc

tremedium, quo &

t Aj

titudo haberí poffet: unde haud male Ca/fiedorus praícriprionem

d quii

appellat pazrogam: generis bumaui, Ec, quanquam jure Gentium

ffefion v

de annorum nümero nihil certi deterininatum fit, ftatuit tamen

Inde ia

in genere hoc jus, (ufficere tanti temporis filentium in Domino ,

COREEOY

yuantum ad repetendum jus fuum probabiliter fatis fit alii non ne-

oreranit,

gligenti & fufficienter ad repetendum in(íttudto, intra quod fi i.

x

exhbito d

luetit, jus

fuum pro derelidto habuiffe cenfebitur. Veriffime enim

Qul

Grotius dicit: Credibile mop eff, quemquam ejus, quod vult, longo

fM

gempore nullam plane edere [ignifícationem idoneam. — Ut adeo Do&ti p

(itt Vi

fimus Herzius i2 Diff. de modo conflit, Civit, re&e doceat, prafcris

ptionem, cum in ipfa naturali ratione fundata fit, locum inter lt«

ï

Jf

p f

beros quoque populos habere, inprimis ; fi priftinus poffeflor tam

mumincote

longo tempore filuerit, $z acquieverit, intra quod vel juítis ar-

;o 7;' M' W"

mis, vel faltem proteftatione interpofita, frzpe numero confulere

fibi potuiflet.

Jlli igitur, qui hoc modo jusalterius przfcriptione

co fiti

a munitione poffunt effe fecuri.

Hiac

yodgt ts

acquifiverunt , plenif

urisconfulti noftri dicunt, Przícriptionem vim habere privilegii

je hag

dum fatis

Á. ffn. [F. de aqu. quotid. imo vim legis 4 r. $. fu. im fumma in principe

luv.arc, & ipfum titulum effe, nec alium titulum defi-

vreniurit

ff 4eaqu. p

Hinc AMenochius dicit: quod is,

ui femel renunciavic

.derare.

juri füo , non amplius poffit habere regreffum ad illud Czzf. 40r.

7 furit

clut d

s.IO0O, & iterum Cozf.16. ».15. Eftclarijuris, renunciantem ex-

cludi ab omni jure fuo , cenf. /14. $. 9. ff. de Edilitedict. Quate

; Prz(crf'-

etiam Do&iffimus modo allegatus Herzius in Differt. de Super. Terr.,

u d

.22,320. Certum putat, ex legibus Imperii noftri przter imme-

us*

tari; Receff. A4ug. 4,1$48. $. 50.

moriale tempus nihil amplius defide

rP

I6

GBenin aud] $.64. SSo aber/. vid.

Ufhrum. Pac. Ofuabr. art. $, G.

Leopold, art. 3.

Indubitati

4« árt. 9.

6. 2 art. xy. $. 2. item Captr.

/W

igitut viderur ju

ris. effe, quod quis prafcriptione temporis jus

jac ,

& Vorandi & Confenfum prabendi amittere pof.

of

quoqueSeflionis

r Cap, penult. de

Coz[utt, in 6.

*

ïaïofö

xücpc

Re Judicata petitdm :

VI. Venit jam aliud argumentum a

p

mipimum ponderis habet,

Seimus,

jl

Vüijguad in hac materia non

quam

Kxxxx2

;

d

x

"d

s

—

æ'88o

NVINCKLER de procedentia Civitatum Imp.

quam egregios effedtus Exceptio rei judicata in Jure noftro produ-

i

(cponer

cat, quod fcilicet adtorem omnesque ejus intentatas adtiones àTJu-

dicio repellat, quod vim legis obtinere debeat Z, 38. $. 4e . &

hibenti

inferat

cjusmodi effe&us inter Principes liberasque Respl. quoque tuetur,

quando fcilicet Prircipes inter fe conveniunt, & tertii alícujus ar-

licet in

bitrio fe fubmittunt, aut , fi rerum perpetuo ubique fimiliter ju-

jurisdid

dicatarum autoritas adfiftat , i. e. conftanter in eodem controver-

ils dele

fiz genere, contradido ctiam judicio, ubique locorum fimiliter

nilr.f.

femper decifum fuerit.

Et ex hoc capite ImperatoriSacratiffimo

qpuit p

pracedentia jure adftruitur fuper omnes Reges: Nam unanimis

Qmoibu

tione n

Chriftiani orbis Principum & gentium confenfus hoc approbat,

nec in Conziliis & Conventibus publicis folum , ed & ubique Au-

Don in:

guftiffimis Imperatoribus Reges exteri honoratiorem in Confeffü

byter;

tendum

locum fine ulla contradidione tot feculis tribuerunt, vapulante

hinc Auberio, qui etiam acrem Regis fui cenfuram expertus eft,

fpedu ;

quod Praztenfiones Regis Galliz fuper Imperium , ejusdemque pre-

büs vul

rogativas fuper Imperarorem ad(truere voltüérit.

Imo ipfi Chri-

hiam d

ftianorum & maxime Germanorum atquc Imperii capitales jura-

thodus

tique hoftes, Turcz, primas Imperatori Romanorum deferünt ;

queriti

vide ramen Pfeffipgerum in Not. ad Vitriar. Inffitut. fur .Publ. E, 1. tit.

tüüm (

V, $.6.4t. c.. Keferri quoque huc debet famofa illa & jam fxpeal-

Crufjuy

legata controverfia inter Chriftianiffimum Galliz & Catholicum

quía ju,

Hifpaniarüm Reges , qua vero in favorem prioris non folum a Se-

tiz RCg)

natu Veneto, aPontifice, a Concilio Tridentino, a Polono aliis-

Mu ]

que Regibus decifa eft, fed 'Turcarum Imperatores Ámurathem

tisditio,

lil«&z Mahumedem 11lI, pro Regiz Galliz quoque pronunciafle ,

Iphior e

teftlatut Leozclavius 42 Supplem, Anual. Othbom. "Tandem hucquo-

Müml!, 1

que referenda veniunt teftimonia incorrupta, non domeftica, quz

YVIl

non ftudio partium fünt confcripta , aut extorta, verum, quz ab

ünä()nc[n

exteris potius uno ore profe&ta, qua autoritates ad hanc dccifio-

Wiis co

nem non parum facere videntur.

Oäed. l

VII. Inter pares porro is alteri eft praferendus, qui majo-

rem jurisdictionem obtinet.

Ex hoc fundamento fumtni Senatus,

"U (

t 0/04

qua Par lamenta VLIIgo vocantur ; aliis omnibus Corporibus

& Col-

um

"

lcgiis

T P

E

pra Nobilitate immediata.

88t

Meehens o

Hinc, qui mero à&z mixto Imperio gaudet, an»

0 phà

legiis prxferuntur.

teponendus cft, ceteris paribus , civilem

Jurisdictionem tantum

n ]

nis non femper

D df Hn&

habentibus, Et, quanquam majoritas jurisdictio

inferat majorem dignitatem , & praeminentiam,

uti hoc videre

jt QitU

J

licet in Judice ordinario, qui, €

tfi majorem amplioremque habeat

e; non tamen fempet eft

tiliet j

jurisdi&ionem judice delegato a Princip

REO

ille delegato dignior, nec illi antefertur

; ficuti tradunt omnes in

Ec majoritcas jurisdictionis

9 fimillt

rubr. ff. de officio ejus , ubi Purpur.

2,30.

entiam tantum in

ipfo actu jurisdi&tionis, non in

tanfo

arguit .præemin

; unnin

omnibus; nam

Atchi- Diaconus dignior eft Archi . Presbytero ra-

fed tantum quoad jurisdictionalia,

porobt

tione majoríis jutisdidtionis ,

non in omnibus abfoluce, cum in Divinis prafera

tur Archi-Pres-

biqu A

d àd Przcedentiz titulos eft refe-

» Cord

byter; Tamen nihilominus illu

ut is, qui major eft re.

vaptnt

rendum , cum vulgariter obtinere foleat,

fpe&u poteftatisfive jurisdi&ionis or

dinatiz ,

major etiam ab omni-

es d

& Praecedentiz.

Et, quo-

bus vulgo putetur , refpe&u dignitatis

fyi WF-

niam de majoritace dignitatis agimus, p

lurimum hic facit habendi

) tpü Cl

modus , prout Groezin

; loquitür Z, Z, c. 3« $. 11*

Si de dignitate

du

, quin ea major fit in eo , cui jus perpe-

uzritur, dubium non eft

defcrunfi

tuum datum eít, quam , c

ui temporarium $ atque ex hoc Capite

LA

Danix majorem dignitatem adícribit ,

Crufíus Regibus Sueciz. &

f (æPCH ,

& hzreditarium obtinent, quam Polo.

holici

quia jus regni perpecuum

niz Regibus ; quibus tant

um temporarium ad vitam modo com-

lum 19

dicitur altero , qui jure fuo ju-

etit.

ls tandem major quoque

00 213i$'

risdidtionem adminiftrat, quam alter

jure alieno exercet; quia

gthed

dignior eft, qui propria dignitate fulget,

quam, qui aliena, conf,

dlb

Menoch. Conf. 902.. 9. 61-

gpqllü'

VIII. lis quoque Przce

dentia debetur, qui coharentiam vel

j qü!

ceteris taruen paribus.

Qui enim

l4 Jb

unionem cum Capite habenr,

dignior dicitur $

vid. Felis. de Major. *

TU

magis coheret Principi,

feruntut aliis Epifcopis, & inter Car-

Obed, MHinc Cardinales pr

dinales Oftienfis ceteros przcedit,

quia eft proximior Domino, ut

(j

Hine Confiliarii fecretioris

eft G/offa in S. aliam Inft.

de ben. po[fe[]-

i

h

dis Senatoribus

Regiis, licet tempore pti-

j

Conüüi præfcrun:ur nu

oribus

AXX XX 1

,gi'xs

$34

| NSINC R de pratedentia Cä-vitawbz Imp. |

E

E hiiee t

d E

oribus, .Quare Confiliarius Principis quoque dicitur pars 5

rpo-

| h'sperr

ris ipius Principis 4 quisquis ad.l. ful. AMaj. & quidem pars hzc eft

ftmpo

nobilior illa, quam nudus Senator conítituit; ficuti in membris

tit, tü

;

corporis humani unum eft altero nobilius & d'gnius,

Meto

IX.. Labor quoque muneris dignitatem & przcedentiam ce-

tem lo

teris paribus tribuit, nam fecundum naturam eít, commoda cu-

dipniti

jüsque rei fequi eum , quem fequuntur incommoda / re. de R. 1. &

quis Á

is, qui majores fuftiner labores , dignior eft illo, qui minores obit,

vid. /.7. C. de prox. facr. ferin. it. 1. 2. C. de Offic. AMaeiff,

Offic. GC

dignius putatur id, ex qu

o in publicum major procedit utilitas,

'er /, 3. C. de Primipilo l. r, ad fa. C. de Caduc. tll

Hinc etiam do-

Giffimus Puffeadorfrus L. VIIl, c. 4. . 25 dicits. Ordo munerumin uni-

EXHII

ver(um hic imaxime videtur. concinnus , fi eo. major. cuique. adbareat

dignatio , quo pra[fantiora uegotia C* ad . fummam Reipubl. plevimum

facientia per id obeanturs unde & , qui. reapfe officium publicum

Üper

exercent, praferuntur iis, qui muneris tantum titulum & hono»

Sdf

rem babent , ac inde honorarii e.g. Confiliarii dicuntur, quam ín

it fpeci

rem illufttis eft L.4. C. 75eed. de Primicerio c Qotariis , ad quam

paralle]

omnino conferendus eft J4c. Go2 pofredz egregius Commentarius.

ünt , p

Multa adhuc fuperfuut argamenta, quz pro titulo Preceden-

fcl*tc )

tiz potiffimum inter Reges afferri folent.

lta enim in deciden-

Otdini

dis hiíce Controverfiis vulgo ratio habetur rerum bello paceque

I

przclare geftarum, item antiquitatis & prioritatis fufceptz Chri-

gnitate

ftianz Religionis, quam Chifffzrius Vindic. Hifp, cap. I5. & Gretius

L. l1. c. $. $. 21. quoque citat, dicens:: hunc morem anti

Cedenti

quitus in

gnior tt

Chriftianorum Regum ac populorum focietate obtinere , ut qui

!4, Zir,

primi Chriftianifmum profeffi funt, in Conciliisad rem Chriftía-

itüramy

nam pertinentibus precedant ceteros,

Síc ab aliis alia arceffuntur

WAtüralis

argamenta; fed, cum hxc omnia parum ad fcopum meum faciant,

& magna interdum o

dum efle, duxi.

pus hgbcant limitatione, il!is non inhzren«

l MUA

Hoctantum ultimo loco mo

Pïæftreng

femel quafi

nehdum puto , Przcedentiz jus

aiis, fa)

trum & confítitutum perpetuüm & immutabile eíle ,

.

30 C, dPü

gqamdiu

videlicet fubftantia ipfa dignitatis durat atque immuta

.-

lis

W Clan'ä

gra Nobilitate immediata.

"—

983

i. ):

JOTPQ.

lis permanet: Quodfi vero hec dignitas in totum mutata;j nam

d

temporariam rmutationem jam fupra removis

aut praícripta fue«

mb

rit, tunc etiam Pracedentia ipía innovatur.

Ita, fi de Confule

Rhetor quis fa&tus fuerit, de Rege Ludimagifter, tunc fane prio-

tiafd (

Quodíi vero vice verfa

rem locum tueri haudquaquam potetit.

od Q

dignitas au&ta atque füperior fit quafita, utex Comire in Ducem

740

quis fit creatus, tunc quoque Jus Seflionis mutari necefle erit.

'e5 0U

0f V

PARS SECUNDA fv SPEGIALIS,

Vil

SECTIO I,

C

xium d

T

Aimintt

EXHIBENS ARGUMENTA EORUM, QUI NOBILI

mi

ADDICTI SUNT, INPRIMIS HIPPOLYTLI

E

9$on &reifipadh.

*

Jurimi

ublicurt

Uperiori parte in genere argu

menta, ex quibus cont

to?erfiæ

exhibuimus; fupereft jam , ut

& hO[lO'

S

Seffionum dijudicari debent,

in fpecie ad inftitutu

m noftrum haec applicemus, quo declaratis

, Qu ft

utrisque tam

Civitatibus quam Nobilibus compe-

ad qui

parallelis, qua

Ral

tunt , poftea €o

facilius de tota quaftione Precedentiz judicium

ferre queamus.

Expendemus autem prius ea, quz vulgo Equeftti

Practdth

ordini adícribuntur.

Inter illa inprimís à Nobilibus urgetur..

| dCCidCU'

p u

; Axioma iftud, quod fc,

Majores dignitate aliis m minore di«

s fint praferendi,

In puncto enim Seffurz & Prze

gnitate cenflituti

lis hzc conftituta eft Regula, ut dignioribus di-

u

cedentix genera

gnior tribuarur locus ;

c. CMetropolitano difl. 63- c.illud in frn. cauf. &..

jui

7 Zraque/lm de Nobilit.

€CAp,20, H 31 X $2.

am verofecundum

n u

g. 1.

& aliis fic przferendus, qui ratione

(hrili

Natur

am eft, ut is dignior

biliore ftemmarte ortus eft, Zier,

naturalisoriginis de meliore & no

Afl

num, 7 4.feq, (NAtta Co

pf. 637. num. 7, feq. tom. 3. Cos

T0

Gigas Conf. 69.

d Nobiles ignobilibus fint

a

ler. Con[-33. 2um-64.

ac in fpecie, quo

przferendi in

Seffionibus , Salutat

ionibus, & id genus praferentiis

& communis Dd. traditio eft per Jj fnguli 2.

"

i ]

alis, manifeftum ;

| cfïb;

3. C, deoffic. diver (. Iudi

c. [ 1. C. de offtc- civil. lud. l, f. C. ubà Senat.

Jiraquell. de Nobih e. 20. n. $1.

y

vel qlari[: J. 2: €, ut dignit. ordo firv.

j

E5 e'q«'k '

E

ii

884.

WINCKLER dt.; pracedentia. Civitatum Imp.

pueeteena s

2

& feg. Nolden. de flatu Nob.c, 13 m- $. C feq.

Hinc omnes mora-

tiores gentes przftantes familias fibi delegerunt, quas colerent &

nf

venerarentur,

Hoc modo Tudzi leguntur. coluiffe familias eo-

qiodí

fit, tU

rum, qui à Moyfe in Confilium saz/edris adfciti fuerunt, Cunaus

fertiat

de Repl, Hobr, l, 1, cap. 12. Graci progeniem Regum ac Heroum;

deftis

Romani Patricías familias honorarunt,

Sic Romulus Romanz

13 M

Conditor gentis virtute & genere illuftres opibusque praftantes

ienq

àPlebe difcrevit, & Patres appellavit, ex quibus tanquam Semi-

etm i

nario perpetuo Senatores omni tempore legerentur, Diez. Hali-

tam Pt

lidis

carn. L.2. Antiquit. ( [ege XI. Tabl. non. permiícebantur Patricii

trtis r

& Plebeji , fed omnino diftinguebantur, |Quare continuo ufuac-

cedente cffe&um eft, ut Nobiles femper maximas Prarogativas

| Dürnea,

Ton f

prz Plebejis obtinerent. Atque hec Regula in tantum fundata

ad: Iwa

efIe perhibetur , ut etiam coníuecudo , que minorem majori, igno-

üb?b D

bilem nobili przferc, nullius pondetis effe exiftimetur, Beroj.

nb $

Con[. 22. nm. 20. C* feq. Vol 1. lof. Nolden, de flat. Nab. e, g« num. 7.

2),8,

feq... Nec pa&o vel confenfu expreffo id fieri potlit ; Rumelin ad

j

quod a

44. B. Differt.1. coucluf. 18.. € ibi Myler. in addis,

Jutug:

Hinc nonnulli Interpretes deducunt vocem 9[be[ ab Aquila,

vulgo 9fblcr/ & volunt, uti inter volucres illa viribus corpotis,

leewi

oculorum acie perfpicaci, & nobilitate quadam animi principa-

bilss ?

tum tenet, fic'nobiles quoque fupra vulgum & humilem turbam

äþpölla

dotibus corporum, bonis animorum & fortunz muneribus ftent

Cipaleg

ac promineant. ZVo/7. de $rat. Nobil. cap. 1, mum. 12.

Dicuntut

à Af(bi E!

Germ, CytntÉerit; quem titulum mutuati fant à Regum, Ducum,

(wpan'bu

Comitum ac Baronum filiis, quibus olim folas competebar. Af-

Otffan:

ferit namque Cyriacus Spangenberg L.5. bet Syeumebetatfdben Gbrov

Pöffoqam

WiCÉ cap. 1. p. 260.. fe vidife antiquum Inftrumentum, in quo Re-

gis Daniz filius fubnotatur; Cyuncfer (Offo vont dennciarcF.

Ex his omnibus igitur apparet , Nobilitatem femper in magno ho«

"l Boj

Gemlamc

nore effe habitam, & adhuc habendam.

Unde etiam videmus;

olboc

qnod, fi Imperator aut Princeps alius ob virtutes, preclarasque

res geftas aliquem ex plebej

1

^

m Equm

is evehere velit, illum plebeja andi'

of

:—i—:—-ionc eximere ; & in Nobilium claffem referre foleat.

EM

.&

; A

^

885

A

ï"' & Nobilitate. immediata.

2.-'A£l Bafilicas & Collegia Canonica five Capitula Carhedralid (qu;

G T

lt

fobe, ftepe Cxtiffttt vocantur,) nemo admittitur, nifi nobili ftemmare ortus;

z

quo

d fi accidat , ut quis ex patre quidem nobili, matre vero ignobili natus fue-

ml

rit, tunc nón tantum

filii ex his nuptiis inzqualibus orti, fed etiam nepotes in

t Qu

tertiam usque ftirpem ad ejusmodi honores afpirare minime poterunt. InEc-

Hernun;

clefiis Cathedralibus enim nemo Ajax recipitur, nifi cum Ulyffe apaz Ovd. L.

Aonat

Deus in utrogue parente,

13. 7Metamorpb. fit

tll

i.e. cx Patte & matre nobilis, ZVo/. cap. 11. ?. RA

Imo in qü'ibusdam locis

am n

etiam ii excluduntur, qui Nobilitatis fu. teftimonium a quatrro progenitore

72

tam Paterno quam Materno exhibere non poffant, Idem quoque obtinet ia

yr r

ludis equeftribus ,

ad quos nemo admittitur , nifi a quatuor Avis paternis ac ma-

ternis nobilitatem docere poffit, INold. cap. 1 1. 2, 83.

]ta enim expreffe Jegibus

od

Torneamentorum Henrici J. cautum eft, ut , fi quis à Parentibus Nobilibus fatus

atalibus docere nequeat,

'rærogaziuai

non fuerit, deque fua nobilitate quatuor avorum n

y d

ad ludos equeftres

non admittatur, per textum in Qierttag unb Jrbnung

Üiber ben &burnier gemad)t

$u J3ailbron ?on Der Stitterftbafft ber Q3ierlanb,

yipn

qun M

—

unb Sapfer Friedericb oetm 4414. dtz.

144 . ap, Gold. n Oiveidboafg. parr 2. pag.

25.8.1. CÀ z.

/

(b n ?'

3, Patet quoque exinde

: Nobilium Germanorum dignitasae Ptærogafiäa;

m

cPes olim ele&ti fuerint.

KReges ex nolilitate , Duces ex virtute

quod ex iis R

à

fumunt 5 inquit 7 acztus

de Moribus Germ. €. 7. comf, Cyriac. öpangcnb, in

p

9loel/Gpiegel Parr. Z. bb 6. c. 6.

?

tz Civitatibus przrogativam oftendit, ciuod igno-

TU

4. Nobil

ium potro p

j p

J

biles capaces non funt bencficiorum Ecclefiafticorum , (

quz SIoelid)e G»tifftet

gl

) qui tamen fepe gradus eft, quo nobiles ad altiffimas tum Prin-

m n

€«ipales tum ctiam

appellantur,

erbit i

Ele&torales perveniunt dignitates ; quemadmodum id in

Archi-Epifcopatibus Mogunt

ino, Colonienfi & Trevirenfi, itemque in Epi-

D,gunw!

fcopatibus Bambergenfi, Hetbipolenfi ,

Auguftano , Spirenfi, Eichftatenfi,

ium dignitatnm nulla cadit in

j pyart

Conftantienfialiisque obtinet, quarum omn

thih

perfonam ignobilem,

*«. Pertinent huc quoque

Societates , feedera & Uniones , qyuas olim eque-

i

)l

flris ordo in bello & pace cum Comiribus & Baronibus iniit; cujus rei illu-

T

firia prorfus in Imperatoris

Electorum Principumque Archivis, & in hiftoria

Germanica extant docu

menta.

Ita ii ludo equeftri trigefimo tettio An. 148 $,

il hO'

Societate, quzab Urfo cognominabatur , prater mul-

Acmü )

Onolsbaci celebrato , in

tos Equites, Marchiones

Brandeburgici , Comites Caftellenfes, Hohenloici ,

,ï

aläsqw

Helfenfteinii, Sonnenbergenfes, it,

Baronés W'einfpergii aliique continebantur,

j

l

denominata, «ontgifle, re

Ípatus

J

fm Ca

Idem M oeluue à Capricotno

Y yy yy

x

L

"

$96

x | WINCKLER* de pmaedmfz'& Cività tt;m Imp.

Ls

Lercb itn ausfübrlidyen 93

itde tt

ricbt, ob ber unmittelbabre 9(oel ein Canb Seä

Seicb8 feo? fol, 12. feg.

4

*

Equcfh

Porro, cum àlongo temp

Of€ 1

d pfærogativæ habuiffet nobilitas Germa-

- (henfe

0

nica, ut in expeditionibus contra Turcas nobil

is Germanus Vexillum $, Georgii

gereret, atque hoc Privilegium auferreipfi; B

ohemi conatieffent, fa&um eftvin-

- eribus

dicandi hujus juris gratia foedus, cui 27. Comites, 47* Barones,

$7. Proceres

k G

atque 324. Milites vel Equites adí(cripri.

Sic, poftquam Sigismundus Anno-

Colltg

1422, id poteftatis nobilibus conceffiffet ,

utex commodo füo Socictates com-

N

ttpofi

ponerent , Civitatesque Imperii in eam reciperent, ortze

?

hincfunt variz confo-

Imperii

ciationes , quz S. Georgii vocabantur. Comprehenfi

C 2óo

fuerunt in iis preter nobi-

les etiam Przlati, Comites, Barones: Id quod

illa anno 1488. ino&o annos

10 in

unio copfirmat. Unde clariffime patet, fub no

mine nobilitatis Impe:ii, Societa«

! turdn

ldmf.

tisque San-Georgiane olim comprehenfos quoque fuiffe Comites & Darones,

ortumque inde nomen Ordizis Equeffris , quod non fpeciatim tantum Nobiles;

Dandi.

fed & alii Ordines Imperii (üb €o coptinerentur. Cafp.

lII an.

Lerch. ditt. tratlat. fol, 30,

In cujus rei confirmationem producuntur: "omites,qu

i Dire&ores & Duces eque-

efc&n

ftris Ordinis fuerunt,

- €onf. Dattins in. Folum. Rerum Germ

cunturetiam variz Litterz à Comitibns,

* L-Ilo 603- Pdeu-

tempm

Baronibus & Nobilibus conjundtim füb

fbiho

nobilitatis equeftris nomine fcripta.

Hujus quoque Unionis inter Comites

.. Nobili

Batones & Nobiles argumentum illuftre

invenitur in Auftregarum

?

Creden

ne, ubihisomnibus communis Auftrega

rum Judex conftituitur.

conft*itgtipg

- lmpetii

6. Conftat; quod hodienum inordinee

queftri contineantur plurimz pet-

petià

fonz perilluftres, ut in Suevico Vice-

Marefchalli Comites Pa

ppenheimenfes,

- D'epor

Fuggeri &c. in Franconico Comites Hatzfeldenfes, Jam vero,

fi nobili cuidam

1614

Batonis dignitas conferatur, fiisin matriculam Imperii recipiatur, & in Comi-

Iet , a]

tiis comparendi jus accipiat, uti Civitates Im

periales haud dubie ipfi loco ce«

dent; abíonum profecto forct,

tripfen

tali noviter creato Baroni plus honotis tribui ,

9

quamtoti cerpori equeftri, non uniustantüm , fedomniumtrium Circulorum;

; m Enrc

prafertim , cum novi hujusmodi Barones vetuftioribus alías facile cedant & ex

inveterata confuetudine ad id obft

ftotpr

iricti fint.. Siquidem inter illos, qui dignitate

Dictatíe

pares funt , five eundem

gradum & eandem qualitatem dignitatis obtinent , is

rius di

Wttom (

dignior judicatur , qui p

S

gnitatem illam nactus eft, perleg, 1. de Confu-

Wito jn ]

lib. conf. Eppolyt, 4 G'repfp,

P. 254. feq.

7. Quodíi

vero nobilitatis eri

im |

am Equeftris territoria , provincias & fubdi«

i fe

tosin ttibus circulis confideremus;

patébit fane, illam hocquoque in gradu mi-

lii

nimeCivitatibus Imperialibus poft

ponendam, fedpotias przferendam. Neque

] qll:

enim illuftres tanrum ille perfon

" Ms

lüt p

& infignia territoria, fed & plurimi nobiles

disque

i of

proprias Ci'vitates, pag05, & vico

s poflident, quorüm uþcr:a;e commo

-

P

m

--indc

X

$89

x pra zyabz'/z'ftate unmediata.

t

)

N

inde redundantibus cum plurimis Imperii Civitatibus certare poffant, id. quod

Equeftris Nobilitas & Ganeibinatus Fridbergenfis teftatur , qui Comitatum Kai-

chenfem adhuc hodie poffidet.

Atl«

2

bus"EquePcris Ordo cum aliis Prihcipibm Pro«

xm

$. Porro fi tempora illa,qui

ceribusquein Comitiis Imperii compatuit , refpiciamus ; patetfane; illum fem-

dit«

fOcf

per Comitibus , Baronibus & Proceribus immediate fucceffiffe , cum ipfisunum

Conciliumque conftituiffe , atqueadeo Civitatibus Imperii fuiffe an-

dtnno

Collegium

U

tepofitum.

Teftantur hoc clare zurea Bulla, innumeti Receffus Imperir, aliaque

quas citat Hippolyras ooti SrtepBpadb p. 256.277. 258.259«

uf«

Imperü Confhitutiones ,

€3 260. ubi femper Nob

ilitatis immediatz ante Civitates mentio fit, Neque ve-

«t Q«

egibus hzc obfervantur,

fed & in Czfaris anla hoc flylo

hyunol

ro in Imperii tantum]

exárantur Diplomata,

Privilegias Refcripta, Mandata, Confitmationes , &c,

N

blicisad Status Imperii & nobiles litteris, quod Ferdi-

Daront

Idem fa&um in aliis pu

nandi II. edita paffim anno 1624« ad. Ci

tculos commonitoria, & Ferdinandi

] Nobilcs;

1lI. anno 1642. ad Suevicum Circulum date littetz confirmant. Hinc quoque

.f

effc&um , u Hippolyt

uspag. 261. memorat, ut comparentibus haud a longe:

hr

eft

ris Ordinis & Civitatis quibusdam nuntiis , eandemque

m—^

tempore Viennz Equ

; hi

bus, qua coram Czíare comparerent, Imperator tamen

od

fibi horam depofcenti

Nobilitatis nuntium priorem

admittecet , quamquam Civitatis Legatus Litteras

t Conit

Eandem oirdinis przrogativam obfervant Status

Credentiales prior obtulerat.

onflutt

Imperii, cum ada

lios ftatus,

& prefertim ad Ordinem Equeftrem. & Civitases

bi intoto literarum contextu & in ipfa Infcriptione INobiles

Impetii fcribunt; u

yimz p

præponumur.

Patet hoc

ex illis literis, quas Palatinus Ele&or , Vicarius anno

heimcnför

htem ex illis, quas Norimbergz anno 1619. congregati Ele&o-

1612.edidit,

jj i

res , aliique

Status ad . Alfaticam

Nobilitatem Civitatemque 'Argentoratcn[cm

p n

fcripferunt.

vid. Q'repfipad) pag. 262. 266.,

fl

9*.,A

ccedit, quod non in toto folum

Romano Imperio, fed in rel'iqua/ et«.

Nobiles Landfaffii Civitatibus, que Supetiorem agno-

jj

jam Europa , ipfi quoque

gl

; id quo

d in Belgicis etiam provinciis (ubi Status eft fere De-

fcunt, preferantut

legimus, cum tamen vel unica

mocraticus & pop

ularis) quam maxime obfervari

jur

& plus contribuat, quam tota Nobilitas, Idem

!/] |4lt

tantum Civitas petentior fit ,

ji, !

potro in Dania ,

Suecia, Scotia,

Burgundia; Polonia , jam olim obtinuit, & ad-

7

btinet, Cum ergo Civitatibus Municipalibus Nobiles Landfaf-

huc dum hodie o

fii prafer

antür , eademque liber

atum Civitatum ad Immediatam Nobilitatem fit

Mi

lt

lium ad Nobiles Landfaffios; reCte profecto

ratio, qu

z Civitatum Municipa

g

infertur prerogativa

Nobilitatis imm

ediatz, com nulla ratio diverfitatis alle-

e foret, Nobiles

liberos & Imperio immediate fub-

d

gati poffit , & abíonum plan

Ü

j

refpe&u Civitat

um Impetialium, quam Landfat-

ld

FCQPS pejoris effc conditionis

fios

jj

Yyy yy 2

j

A.

—

A.

$989

FPINCKEE R de þrægedentia Cz"a(vitafüm'lmþ.k

fios rcfp&&u Municipalium ; ubi eni

ddi

effe debet,

x

m egdcm eft ratio, ibi idem Jus qüoquef

R

n&'

10, Indubium eft, & quotidiana docet experiemia , in omnibus folemni-

di&osj

tatibus, in quibus immediata Nobilitas & Civitates Imperii comparuetunt, ha-

rum Legatos illorum Legatis poftpofitos , nunquam contradicentibus Civitati«

litati*li

bus; Quare ergo nonidem obtineat in Conventibus Imperii vel Circulorum?

ptimu

Ài1. Cumque nullus a&us poffcfforius vel quafi ex parte Civitatum allea

lmpera

-

gari poffit, quo iftz in ullis Conventibus prerogativam exercuerint, & e con-

tiote te

busyita.

ttario EqueftrisOrdo ex ha&enus di&tis, ab antiquiffimo tempore in. poffeffio-

ne vel quafi juris precedendifuerit 5 nihil profe&o eft,

,

ton(tito

feffione removere poffit. vid. Hippol. p, 2 70. 271.€$ 272,

quod illum ab þac pof-

rcm,qu:

12. Notum eft, quod Imperator Nobilibus immediatis titulum GXyefte,

Glris,

Civitatibus autem Imperii &brfame tribuat , idemque faciant reliqui Proceres,

Qu

dum vocibus, Gole, C3efte, partim etiam ; 2 BobL/GoleGeftrenge refpetu No-

ia No

ilium utuntur , tefpe&u autem vel przcipuarum Imperii Civiratum tantum ti-

&tbwes

tulis Gbrfaitie, velad fümmum Gfyren/QDefte, Gurficbtige unb 9Geife; — Quis

cio pa(

jam fincerus rerum zftimator non

tium i

e(fetitalo Civitatum?

judicabit , Nobilium tiralum præfgrcndum

N

&oribi

15. Militaris decoris quoque tatio imprimiseft habenda; cum enim olim

confit

nemo nifi nobilis militaverit, & exercitus folo fere equitata conftaret ; tantam in-

Tioris er

de gloriam funt confecuti, ut illorum ordo Seminarium militiz vocaretur, & per

Cjo non

excellentiam sz//tum nomine indigitarentur, ficuti in feudorum libris nomen mi-

d 7

litis pro Nobili ufarpatut , vid, Befol4. 1. 1. polit. c, 11.25.45. . Jam vetoin maxi-

condu

mum przjudicium & imiminutionem rilitaris fortitudinis verteretur, fi illam

teftale

pretogativam,quz Equeftri Otdini ob officia militaria & ob fa&ta fua heroica a

Qisát

tot Seculis omnique populorum ufu confirmata reperitut, ipfi denegare vellemus.

tlones,

14. Nobiles immediati porro , cum non minimum reprafentent Impetii

füisalio

membrumargumento ducto ex Receff.az. 1 5 5 5. $.Mb in folcbem Grieben 2c. 69

rin'cipu

Camera Ordinatione part.2. tit. y. confequi neceffe eft , ut etiam Status Imperii exi-

V Leog

flant, cum fine principali membro corpus nequeat flare, aut integram retinere

Betlt ii

fubftantiam. Quodque olim Status Im perii faerint, jusque fei!ïoniä & fuffragii in

Amph'ml

Comitiis Imperii habuetint, teftantur leges fundamentales, exquibus palam eft,

16.

vocationem ad Comitia, comparitionem , & Confen(um ex zquo illis adtribui,

tmbüs t

uti Eledoribusaliisque Principibus, Et, quamquam hodie nonamplius in Dizta

mdme b

Imperiali compareant; Status Imperii tamen ideo plane effe non defierunt,

E

Oftenderunt illud, Viri Ampliflimi , Corfultiffimique, inter quos Przceptorem

ronihbuS

& Patronum veneratilicet, & probarunr, ekemplo Regis Bohemiz, Nobiles

i,

€x co folo , quad c'im&nff:zint » & ad comparendum in Comitiis haud fucrint

lii

bt

!

o

| ada&i,

f

: pra -Ngäz;l:»'mä M»igäiam.w

956

imo prztendunt, eos etiam, ubl jus Semb-

ä&a&ï, Status imperii effe non defiiffe ;

*

l qfloque

nis && Voti neglexerunt, attutamen pri

mo Status Imperii &Aquidem proptie iftg

Cs

stj

di&tos manfiffe,

fu. t

4$5. Extant porro

Specialia Privilegia, Dignitates, ac Regäïia, qüæ Nobi-

confuetudine vel ftatuto fant conceffa,quorum

s C

litáti Immediatz patticulari lege,

ulorum

primum eft, quod a Principum

territoriali

Jurisdi&ione fint liberi , Imperio &

hincque eundem folum & Cameram pro Supe-

m d

Imperatori immediate fübjecti ;

O

riore recognofcunt Judic

e 5 & ficuti

ceteris immediate Imperii fabjectis civi- ;

l Imperator Tutores ac. Curatores conftituit; aut jam *

puítf.

bus, ita & ipfis Camera ve

4

conftitutos confirmat, Gadl Z. Obferv. 11 47.

Hinc 2.)regulariter non minae

bl

habent Jurisdi&tionis,pote

ftatisque in liberis fuis

rem,quam ceteri Imperii Status,

caftris, pagis,

aliisque bonis fimil

ibus eminentiam, &, quod in Principibus Díe -

n A

anbessCobrigfeit, in Civitatibus

bíe bofe Sanbes/fbrigErit,idem

g D

cSürftl. bobe£

in Nobilibus

immediatis Die fobe 9fbel. Gyorff8^

Cybrigfeit , appellatur, conf.

refpc&nNo-

4L, c.18. ff . 10.

3.) Gaudent benefi-

t

Schmweder Introd. 2 7m Pull, Part. Spec. Sect.

cio pacis Profanz & PacisRel

igiofz tam quoa

dprofeffionem,quamquoad exerci-

yj Qu

$. 24. ubi ipfis idem Jus, quod Ele-

v

tium inftituendum, vid, Z»f/rum, Pac. art. 5.

&oribus, Principibus,

& reliquis Statibus c

irca negotium Religionis competit ,

bent Jus Auftregarum & prim

z inftantiz, quo in cafu me-.

t enit dit

confirmatur. : 4.) Ha

lioris etiam conditi

onis

fünt, quam Civitates Impetii,

quz regularitethoc benefi-

suntmi

$) Homagiumafubditisexigunt, — 6.)

Habent jus colle&an-

cio non gaudent.

8.) Fruuntur jure

tcmf;&Pcf

di.

7.) Magiftratus,

Pratores, Przfe&os &c, conftituunt,

jmoma T

conducendi in territoriis (uis.

9.) Regalia exetcent,

IO.) Jus venandi &fo- -

zeftalem ]urisdiäionem.

II

)Immunss funtab omnibus Veáigalibus , colle-

&is & Contributionibus. 12«

JConduntin fuis ditionibusStatuta,

Leges,&Otrdina-

j at

tiones. 13.)Ganerbinatu

s conftituunt.

t 4.)Federa pangunt,. 1 .)Cum fubditis

E W"fmui'

fübeunt, velaliosin füamfufcipiunt, 16.)Exterorum

fuis aliorum prote&ionem

rl

Priacipum militiz adícribi

poffant.

17.) Conventusindicunt, 18.) Nuntios

iM

;

d

liosque Status &Principesmittunt &c.

19.)Com-

& Legatos ad Imperatorema

j Iiiin'

petit illis den

ique Superioritas

