farius huicargumento canquam authentico & immutabili innitatur, invi-

niif

tus cogor h

ic fübfiftere. Pravidit ipfe quidem ZZppolytus fragilitatem hujus

'onl fi)

argumenti,

dum in Qs. T. s. 494. fateri cogitur, quod non Ordo fcripturz

gt

fit (pe&andus , fed porius

ex Jure fumendum id , quod agi videtur j&xta Paz-

lum Ctum inl.6.ff. de Solut.

& Ordo Sctipture non impediat caufam Juris &

j j

j

I

Voluntatis féc.

Papinianum , in 1.77.

S. 12. ff. de Legat. 2. & tamen pagina

- antecedenti hoc argumentum

tanquam palmariam urget; ut adeo (ibi ipfi con-

j

yu

fe pronuncia[ï'e videatur. Verumdato, fed non

l;

7

tradicens, fententiam contra

conceffo, quod Ordo Scrip

tur

$ Praerogativam tribuat, ex parte Civitatum

n

Receffus, & A&ta quoque extant , in quibus Illa-

Olems j

non minus Leges Publicz,

rum

Cceccc 2

qu!

.

E usf

$40

"] NCKLER de Pracedentia Ciitatum Imp.

d i

rum prz Nobilibus fit mentio, Íta primo omnes atque fingule Ci*vi-ta;es; Im-

bb

j

periales fub appellatione Statuum (quod nomen EleGtores , Principes, Prala-

B

/

tos ac Comites, qui indubitanter Nobilitati precedunt, comprzhendit) fem-

lteggt

per & ubique continentur, vi2. 4rt. P. $.2 9. Pac. Weflpbal. quod folum, uti

Clarif/mus Hennivges annotat, ad h. l. fufficere debet, neinter fe & StatusSu-

tfben.

du Pra

periores Ordo Equeftris medium locum capiat. Deinde expreffe Civitates an-,

(d) bv

teferuntur iti Der Regimente«£orbiung de 44zno 15o0. rubr. 9oIt ber Goteur

DRRT

ber tep.unb SReidb8«G5tábte cum 4. feqq. Syolicen.£orbnuttg de 4nno 1$20.

rubr. æürgern in Gtàábten2c, cum feq. & de Anno 1548. rubr. 90n De8 2l2

UT

10) Cray

bel8, unb ibrer 2c. $. 2. Item, qoeld)e Girafen, Joertem , & zir. 10. com

bt Noll

feq. im $Xeidbs «2lb(dbieb. 4e Iuno 1576. toit voollen aud) qu mebrer 2c. &

rl

feqq. de 4nzo 1582 $. voictoollen baneben 2c,. cum feq. e 420 16135. $. u

pamit bem Grbz4yeittb 2c.

Quis hinc non videt, ex Ordine Receffuum fibi

jl e

ücatttra

nequealiasíatis , nequehicprzfertim confIanti , firmiter ad remipfam conclu-

111 L14

dinon pofle,

Quare Limnaus "Tom. I. addit. ad L. LX.c.1. n. 210. expreffe di-

dudt, u

cit, ordini in fubfcriptione, . przfertim antiquorum Receffuum, non adeo in-

tatum In

harendum effe, poftquam in illis varie erratum fuerit.

Ita in Comitiis Ratis-

bonenóbus de Zpzo 1641. teffe eodem Limnao Legatus Elwangenfis affirmavit:

tt telan

micule

$ fen Funbbabr, baf in Subfcriprion (onber(id) ber alten SReid)8 z 2(bfdbicbe,

& nüni

eucb (on(ten in mebr C Bege oerfloffert, & Tom. II. addit. ad L. LX. c.1. n.210.

tt[limon

allegat Epifcopum Eichftadienfem, qui hifce verbis affirmavit, fubícriptionem

non fuüppeditare firmum argumentum ad probandam praecedentiam : $

TtViter E

nidbt genug bes CDorfi&ena regen,, ficb auf bie Subcription Der. SReid8: 9lb

tsfïm

fbieben qu besieben , (onberm e8 ift nad) ber SReicD8 2 Obfervasce oonuótben ,

Dtobatur

folcbe Subfcriptiones, bevotab (elbige nid)t oon benen tyurften unb otánbett

eigenbànbig $u aefcbeben pflegen, mit benen SReicbasProrocollzs 4u ju/Hificittt,

t5 füas -

lpfo Qu

Id adhuc adjici debet, quodfi etiam antiquus flylus Curiz pro Nobilibus mili-

fedenti;

tet , tamen illudnon in illorum favoremamplius verti poffe. Sed potius con-

Ad;

tra eos, quia amiferunt jus Voti, jam applicandum venit trifte illud Prover-

bium: £m 1roó; uttaceam , quod in ejusmodi rebus non ad przteritam,

ü CIVltat

fed ad praíentem rerum faciem , & (tatum hodierni temporis fit attendendum,

j (ünt Ui

! "tpublici

Apparet illud argzsmenzto Commil]ronis Cefarea 168 4. men[e Sepr. Civitati Franco-

furtenfi atque INobilitati Wetteravica demandata, ubi, cum Nolilitatis Commif-

Itüm d

arii votando ( fédendo pracedere conarentur , oppoþaemni fe Francofurten[és ,

quæ Imþer

literis defuper ad. Cafarem datis,| quibus primas fibi relinqui, aut. Commil]onem

Ti Fulc !

Uhitr,

in alium transmitti, petierunt , obtinnerzntqzze. dAnno 168 5. Ablegdwe Cafare

ad Circuli Suevici Comitia Frobenium. Mariam Fyrflenbergium , cum credentia-

J0dges

libus, ,feqftmf?f'i"fwiffiw? : Oeict odb Gbriürpigen, aud)

obriert,

"i In

——

E

A

aol

p Nolilitate fmm?alia tb

^

(s

Bob'rrjikzu, unferm lieben Greunb, COetter unb Gürflem, aud) GBffamea

s r

O»blgebobrnen , Gblen, unfern Lieben ?ümbádtigen, unb be8. SReicbs aes

nii) n

lum

tréuen N. N. 9rófaten, Grafen, SXitterfd)afrten uno Gotdbten be8 Codbvods

bifchen Grápfe8 2c. proreffabantur pariter Civitates, baten audb ibre ferifftlie

Lt

dhe Proreflarion nicbt allein bem auffridotenbem Kecef einjuberfeiben , fonbertm

Witats d

qud) bem feayferticbem Jyerem Commiffario su bem Crbe betanbt gu madyen, -

Wt C

bamit insfünfftíg benen X eichà: Cótdbtem an ibrer. Pracedentx oo0t Der Sittete

A ff

fdbafft biebued) nid)te8 prejsdicicet , fonbern felbige oielmebr ben bem gefanm«

od

m

1. 10, C0

ten Grap&iCorpore 90nt Sür(ten, 9wálaten , unb Girafei, obne Zerercalation

ber JNobleffe , bepbebalten roerbemn móodten. Qnerelas etiam bas non folum —

du

approbaverant reliqui Ordines , fed e& eas Commi[[ario . Cefareo communicaverant,

n M

:

fatlum errori Cancellaria ingputanti, data fide , illud Civitatibus nullatenus prejtu-

edhum (

dicaturum, quemadmodum hzc dua exempla Pfeffugerus ia notzs ad Fitr. L.

fim qoni

II t.14. $.6. ad lit. (c) citat.. -Quod ad cafum attinet, quem Zippolyras pto-

ducit, ubi Legatus Nobilitatis Immediate prelatus fuiffe dicitur Legato Civi-

, updte

nondo

tatum Imper. merito deillo dubitari poteft, cum nihil in A&tis Publicis hae de

jmitis Mi

E

re relatum legamus , ( non credendum, Civitates juris fui, quod hactenus

(s ii

maícule defenderunt, adeo negligentes fuiffe, ut falrem non contradixerint.

at

Ne nunc de eo dicam, quod, cum Hippo/ytus ipfeSyndicus Nobilitatis fuerit,

ï.f.l. n'zm

teítimonium ejus, utpote in propriacaufa, valde fufpe&um fit, adeoque non

Quodíi vero przter expeCtationem cafus extiterit,

blei

(j

magnopere attendi debeat.

Áf :

6l

breviter hic replicari poteft, quod non exemplis fed legibus pugnandum fit.

Et, (i maxime etiam verum effet, quod Nobilis prius fuerit admiffus ; unde

r

probatur, Civitatibusid cognitum fuiffe, quod Nobiles Immediati Credentia-

Tru

j C

les fuas literas poft Civitates demum prafentaverint ? Potuerunt enim ex eo

ipfo, quod prius audientia Legato Nobilitatis fuerit conceffa, putaffe, etiam

j

Credentiales prius fuiffe exhibitas,

7

biltus

otizs t

Ad Nousum Argumentum, quod de obfervantia aliorum R

eghorum D.

jyd Prost*

de Civitatibus Mediatis, utpote que omniloco actempore Nobilitati Mediatae

cedunt, urgetur, non arduum eít, refpondere. Nam ab aliis Regnis & Re-

veuttit

qndendu

buspublicis ad Imperium R. G. non valet confequentia, cum illorum Status

m

multum diítet a forma Reipublice noftre , & illis Urbibus non eadem infit,

qua Imperii Civitatibus , conditio, utpore, quz regiminis participes , tan-

t*

gtf

quam Fulcra & Columnz Imperii palfim celebrentur. Deinde negatur & per- -

p m

negatur, quod, qualis fit ratio Nobilium Mediatorum erga Civitates Munici-

pales, talis etiam Nobilium Imimediatorum erga Civitates Imperiales effe de-

y t

beat.

Immedietas enim fola rem non conficít , nam, licet omnes Status ne-

u

m

esffario Immediati efle debeant, ne

utiquam tamen fequitur ordine inverfo E,

——

Ceecce j

omneg

d

ass

N

ff

sss

942

| WINCKLE PR de Pracedentia Civitatum Imp. :

GU eoctesme

qu Prar

omnes Immediati funt Status, & res Imperii moderantur; darienim Commu-

, C 26

nitates ac Pagos Immediatos, docet Iz(/rum. Pacis Lrt. P. $. 2. qui tamen non

funt Status.

msaefm

Porro in Comitiis Provincialibus Civitates Mediate non fole

Va Co

comparent, fed etiam Nobiles Mediati ; in Comitiis vero Imperii cantum Ci-

u libera

vitates Imperiales, & quidem exclufis Nobilibus Immediatis, comparendi jus

lerunt ,

habent; ut adeo quam maxima inter dicas partes intercedat differentia. — Ci-

bilitatis /

vitates enim cum Imperatore tanquam Status in communione publicz funt ad-

tusell;

miniftrationis , & in omni ferererum gerendarum articulo in partem regiminis

veniunt; qua prarogativa vero INobiles Immediati carent, dum neque confu-

Principes]

tur, id pr

luntur, neque volentes ad Comitiaadmittuntur.

Sed provocant Decimo adSolemnitates & alios Congreffus Extra- Comitia-

vitates ,

fd, quar

les, & contendunt, quod, uti in illis Civitatum Legati femper Nobilibus funt

—

juscunqu

poftpofiti ; fic idem quoque in Conventibus Imperii & Circulorum obtinere

effecen

debeat. Sednunquam illud conceffum fuit à Civitatibus, & aberrat adverfarlus

tiptsac $t

a veritate, dum dicit, Civitates nunquam contradixiffe.

Ponamus quoque,

(quod jure fa&umtamen nunquam concedo ) Legatos Givitatum interdum No-

Tür, mox

exprel r

bilibus ceffiffe , illud proprio marte fecerunt, quo facto Civitatibus, tanquam

Dominis, nullo modo przjudicium facerepotuerant, Cum enim Legati ima-

fib vocabi

Dominatz

ginem ac vicem eorum, aquibus mittuntur, referant ; confequens eft , ut re-

gulariter etiam eadem ipfis competat Seffio, quam Legantes Civitates, f1 ipfe

ltte, cun

Nobilitas

prefentes effe poffent, habiture fuiffent. Quod vero prior locus Civitatibus

Pacificarie

etiam in Solemnitatibus aliisque congre(fibus Extra - Comitialibus debeatur,

oftendit itidem Capitulatio Imperatoris bodiersi expreffis verbis: 1lb ebemn

topofrri

'mqung;

mófig auffer. (olcben SReicb8 z Feftivitecen am Sav(erlidben Joof, unb allen

SOrtben, obfeviref toerber,

Hec verba unb alfen £Srtbern totam rem con£-

loto: i

gatum fei

ciunt, & vel leviterattendenti indicant, Pracedentiam Civitatibus ubique lo-

corum competere, Etiamfienim hic locus expreffe & diferte non de civitati-

"t Quo fat

bus, fed de Comitibus Imp. agat ; manifefta tamen eít ex ratione adjecta ad

Dtentiari

civitates Imp. conclu(io ; fienim ideo, quoniam votum habent in Senatu Prin-

"Dtitm ,

cipum in Comitiis Comites, debent non tantum in folennibus Imperii Curiis,

Tran|

fed in Aula etiam Cafarea, & ubique, unb allen. ortfett precedere alios Co-

mites; etiam civitates, qua immediate cum fuo Collegio in Comitiis fequun-

*fdegtiam

tur Collegium Principum, hunc locum ubique alfer £ottbett tueri debere, pa-

Ottam at

tet, ita, ut locus intermedius Nobilitati Immediatz concedi haud queat.

u Hæ 1

Ad Undecimum , quod dicit, nullos a&tus Poffefforios vel quafi ex parte

V tll er

noftra allegari poffe , jam fupra refpondi, & nunc quoque provoco iterum ad

UT

Conventus Aorimberge 1619. c Francofurti 1631. 1633. O 1634. habitos,

nti-

ubi primum l-ogüm quidem þlobiles ante civitates aïe&arunt; his tamen a

L a

v

qua

N

oUb

pre Afr;bilitate immediata.

943

3

cUleenss,

qua Prarogativa fervatafuit. — Hinc fzpe jam allegatus Crz/zs L. IF. de Pra

Comn:

ced. €. 28. . 23. expreffis verbis dicit: Civirates Imperiales INobilibus circa jus

AO n

2on fl

Teüäs

gïu; preferuntur. Quapropter , tamet[i Auno 16 1 g. men[e Ottobri in Con-

qventu

Corre[pondentium INorico, Ordo Equeftris Franconia Seffonem ante Civita-

antu C

16 liberas Imperii peteret, Legati tamen Civitatum Imperialium ipfis cedere so-

partnd j

luerunt , obtinueruntque. — 'Tempore Pacificationis. Weflpbalica Ablegatus No-

bilitatis /Volfgangus a Gemmingen poft Legatos Civitatum nominari dedigna-

c fnt a

tus eít; cum vero hi, fi fecus fieret, feceffionem minitarentur, Ordines ac

l regïminis

Principes Evangelici in Conventu Lengerano in vim temperamenti, ut loquun-

Qu conli

tur, id propofuerunt, ut, duobus confeClis libelli exemplis, uno quidem ci-

vitates, altero vero Nobiles priori ponerentur loco, eaque fimul o&'errentur;

i Coriti

fed, quamquamiin fine claufula adjecta fuerit, ne ifte aCtus in prajudicium cu-

ghibos

.

]

uscunque partis valeret ; tamen civitatum Legati hoc non contenti fuerunt,

num oxcit

&e

ffecerunt, ut eodem , acin Pace Religiofa, modo, primo Electores , Prin-

alv

cipesac St

atus absque interruptione , interque eos civitates implicite poneren-

us qut

rur, mox

Nobiles fubjungerentur cum fuis gravaminibus, denique civitatum

mardum N

expreífa rurfus

, eatamen conditione, mentio fieret, quod priori quidem loco

T tanquam

füb vocabulo Status comprehenfz,

hic autem majoris evidentie cauía denuo

nl if

nominatz fint.

Qua fcilicet r

e fatis oftenfum fuit, Illas Nobilitatem antece-

f Cü) Utlff'

dere, cum inter Status

fuo fint foco civitates, poft quas demum Libera Imp.

TTE

Nobilitas ponatur. . Ubi illud quoque obíervatu dignum videtur, quodinitio

s Cb

Paci&icationis , cum lis recrudefcere inciperet , Civitates fex diverfis vicibus, in

us du

Legato facta , in Refponfione Cafarea ad eundem data ,

Propofitione a Suecico

; o

inqueä

ravaminibusO

rdinum Evangelicorum & Catholicorum priori fint pofitze

if, m u

loco: i

d quod ipfe J/lffgangus a Gemmingen in memoriali fuo ad Suecicum Le-

p rem «

atum fcripto, quod Lozderpims Tomo fiuo [L. cont. c. 4.3.p. 10 9. exhibet, fatetur:

j i?

ex quo fati

sapparet, Imperatorem, ceterosque Status Imperii & ipfum Pleni-

d irial

Suecum in ea fententia fuiffe, civitatibus prz Nobilitate Prece-

po:entiarium

! adjeä"

v

dentiam omni jure competere.

'Tranfeo ad duodecimum zdrgumentum ,

ubi Antagonifta ex digniori titul'o,

rj Curi

tribui Nobilitas Immediata gloriatur, aliquam Prz-

quem prz civitatibus fibi

Sed primo ridiculum eíl, ex titulis ad Prace-

4lios C*

cedentiam extorquere vult.

;femu

dentiam argumentari velle; quodfi en

im, ut fupra amplius oftendi, & 7/eo.

21 3. fufius monílrat,

hfe; P3

dorus Hopingius in tra

&. de jure infignium cap. 22. $.7. m.

?

dam tribuenda effet, infinitarum]litium inde fübfeque-

ex titulis eminentia quz

"d

rentur miriades, & hodie ob luxuria

m, &intempeítatem titulorum eo de-

fortis non contenti fint, fi appellentur

um

ventum eít, ut homines etiam infimz

habmä

um Prarogativz funda--

ncti gnti

Gbel, SIBoþlf Gbef, Aít ponamus, titulum effe juít

inentum,

qt!l

»

D

x

ass /

2344

WINCKLER de Praedentia Citatum Imp, —

us

pro Pa

mentum, num igitur civitates minoribus titulis gaudent ? tantum abefít, uc

potius dicendum videatur, Easadhuc excellentioribus encomiis prz Nobilibus

pim

honorari. Appellantur enim, uti jam fupra paífim monui , in Diplomatibus

|

$

& Privilegiis Cafareis IVobile, ej Nobilia Imperii S. R. I. Membra. — n indivi-

|. diizn

duo illarum dignitas refplendet ex Reforsmatione Imperatoris Sigismundi de 24nyo

; lper

1456. qui eas non folum bie CfBürbige Seicos«Gotabte appellat , & liberta-

puto:

tem [uam a Chriflianitate babere , inquit i bet G3eiftlicben Reformation cap. 5.

j tinüs c.

verf. ii

Verum etiam eas expreffe indigitat jeilige, i ber C'Geltlicben Refor-

Tecepti

mation cap. 10. vid. Kzipfibiid. de Civit. L.II. c.1.... Ymo quasdam Illuftrium

|— fftagi

titulo, & Infcriptione Dominos Clementes, Gindbige Joerten , exornari,

| tülmm

105 teX|

teftatur Daurb in. Difturfu Genevali ej. Speciali de. Rebuepubl. inf. Sax. p. 26.

Ipfe Imperator nomen (bel ipfis dat, cum Nobilibus tantum przdicatum ,

|

| Olide

Ceffe , utiipfe Hippolytus veftatur, tribuat : Sic Colonia Agrippina ítt J)ufbi

BIN

guiigs « S5rie

|

(illet

Imperatoris Sigismundi vocatur, bie G&ble Cotabt, unb baf

|

biefcíbe oor anberr G5tübten in Geutfdhen fanben Gbler fundiret , unb. mif

1777

manderbanb Grepbeiteg unb. Gbre mannigfáltig gejeicbnef fep. — Befol.. de

la $$

10 0CAf

Jur, Civir. Imp. uum. s.

Quodfi igiturex titulorum concurfu verum ratioci--

nium pro ftabilienda precedentia deduci poffet, illud magis pro Civiratibus,

| Üipigyi

quam pro Nobilitate militare, unusquisque facile videt. -

| At

Sed progredior ad decimum tertium Argumentum, in quo militaris deco-

| Qum M

ris rationem haberi poftulant adverfarii, utpote, in cujus immiinutionem ver-

ETE

teretur, quicquid Equeftri Ordini decederet. — Quafi vero militaris gloria No-

bilitati foliüt propria, nec in civitatibus quoque refulgeat? Certe, ( Acta

r d

Vocabul,

Publicacivitatum evolvamus , reperiemus, eas merita fua quoque habdite, &

quidem majora & extantiora, quam ipfam Nobilitatem. — Hinc 7/sazus L. 1.

Cur,

C Il. eas non minimam roboris S. R. Imperii partem effe jadicat. Quod ro-

gm [UPr

Um-e: €

bur etiam nonraro contra Principes inibi quefiverunt Imperatores, idque effe-

Gu maximum ibidem re(idere comperti (unt; (icuti de Ledovico Bavaro, cum

j (Ontra f

contra eum Caroluzs . Moravia Marchio, poftea Garolus IP. dictus, eligeretur,

J ilim, F

commemorat ex . Z4. Zllberto Lebmaunns Chron. Spirenf. L. VII. c. 22.in fine.

Hbus ui(

Unde hoc fentientem Carolum IV. in extollendis & augendis Civitatibus, qua-

| üme[L.

rum opes & robur didicerat , admodum fedulum fuiffe, refert Bertram. de Co-

0n &liud.

mit. Insp. concl. 45.

Apparet hinc, ut multa alia (ilentio preteream exempla,

Afto

civitates 2quz ac Nobiles fanguinem Patrie confecraffe, imo plus ipíis Nobi-

'Ótit Cor

libus przítitiffe. ^ Nam, fi numerum probe ineas, pro uno Nobili vicenos

Tlteiun

fuorum Urbes in commune bonum fuppeditaverunt, & adhuc fuppeditant,

Vil

cum mos ille jam dudum evanuerit, quo Nobiles ipfi fuis (tipendiis fumptibus-.

querudq u I Vuque þinc lector verborum ja&antiam , quibus adverfarii fui

Wi

pro

.

pre Nolilitate immediata.

94$

m A

li

pro Pa:ria (a.nguiwxixis gcdcrofambprofuüonem, vitzquecontra hoftes impendium

paffim oftentare folent.

lls

vtibus

Sedid jam agendum v

idetur, utquz inparagrapho fequenti fuerunt objcäa,

iv

diluantur.

Quod itaque primum attinet, quo afferitur, eum, qui membrum

b m

lmperii reprzfentat, quoque Statum eífe, illud haud quaquam concedendum

llerta-

puto: nam, qui membrum Imperiieft, propterea tamen non etiam Status pro-

tinus cenferi debet , ftri£ta & propriaillafignificatione Status , qua jure publico

füp j

| n

zeceptiffima eft, utpote, qua eum Statum dicimus, quicum Immedietate jus

um

fuffragii ferendi conjun&urm habet. — Siquidem aliud eft , dici Membrum Impe-

riilmmediatum etiam, aliud, Statum effe, utiid conítat preter alios innume-

xori,

tf

rostextus , ex Rec. Imp. 1576.in cujus principio dicitur, Defjen angebórige

m

Gieber, Gotánbe umb lintertbanen bep gutem , beftánbigem , frieblidbem

OfGefen $u regieren, $u befcbü&en , unb qu banb baben, aud) bie Gtanbegu

Mens c& intentio Ma-

Éeiner unnótbigen eRetcb8; Oerfammtumng su bemuber,

TL

ximiliaui L. (verba hzec funt dramai c. 4. de. Comit. num. 1. ) fuit , Imperii Mem-

TL

Befoïd )

bra d Status,Subditosqpacifice regere j* Status etiam ad non nece[faria Comitia mi-

se vocare 5 quiergo ad Comitia vocantur , illi Status oQet Gitànbe dicuntur : ve-

m n

Hs

liqui quidem vel Membra Imperii , vel (ubditi fant , fed Comitiorumjus non baent.

Cb

Apparet illud clariffime etiam exemplo Principum Italicorum, qui quidem tan-

quam Membraimmediate recognofcunt Imperatorem, non tamen Status funt ;

ieuri d

(onem vt

ut adeo argumentum quidem re&te negative procedat: Non eff Membrum Im-

perii E. ad Comitianon vocatur, non itidem affirmative. Notabiliter hinc -

lr N

clerus dicit i2 INotitia S. R. T. L. F. c. 1. AMembra Imperii latius patere, quam

yc, d

vocabulum Statutm, notius efl , quam ut dici debeat.

Ad altsrum , quod obji-

yait. *

citur, Nobiles fcilicetolim jus feffionis & fuffragiiin Comitiis Imperii habuiffe,

d L

jam fupra refpondi, necitainjurius fum in Nobiles, ut illis hoc jus olim compe-

uod tt

tüffe, contra tenorem documentorum, contra tcílimonia hifloricorum , &

il*

contra effata ipforum Imperatorum in dubium vocare velim ; fed confequentiam

TP qm

illam, E. edbac funt Status , minus (olidam effe, contendo. — Antiquis tempo-

gliger &tl

tibus quidem eos de Summa rerum Imperii cum aliis Statibus confultaffe, cer-

;ii f

tum eít, fcabeo, quod olim ufurpatum fuit, & apraterito ad prafens arguere,

Dl qu'

?

non aliud eít, quam mundum revazgifare, ut Baldus loquitut.

i

Aft opponunt Viri celeberrimi, Nobilesex eo folo, quo

dnon compatüc-

erm P g,

rint in Comitiis, propterea Status Imperii effehaud defiiffe, idque probant per

5 N()bf"

Privilegium illis conceffum , & per Exemplum Regis Bohemiz. Sed, quod

j5

ad Privilegium quidem attinet, ne volam unquam illius in Legibus Fundamenta-

jittts

libus me reperiffe memini, ita, ut inillorum arbitrio conítitutum fuerit, ve-

yibuse

lintne in Comitiis comparere, necnon, cum tamen Privilegia regulariter fint

r M

D dd ddq

Vfa» j

pIO

-

946

WI NC K: LE R de Præcedmiia Civitatüm Imp.

-

—

Mtiocenaoet

fadi, adeoque probanda. At de Rege Bohemiz documenta certa extant, im

[j CIJ

quibus Privilegium olim obtinuit, ut ad Curiam vocatus aut requifitus venire

ter Stati

non teneatur, nifi Imperator Curiam Norimberge, Bambergz, aut Martis-

tum &5

purgi celebret, quod Privilegium licet fpeciale fuerit , tractu temporis tamen

f

fecundum Limzaum in generale cranfiiffe credibile eft ; utquocunque locorum

6

qnb

in Imperio Comitia inftituantur, adeadem non teneatur nifi volens accedere.

|

emplum

Sed non illud urgebo , concedam potius, Nobiles hoc privilegium vetuftate

Sed

Quomodo autem illud

" n

& immemorialis temporis przfcriprione acquifiviffe.

dminim

pro Privilegio ja&ari poteft, cui etfi renunciare velim , mihi tamen non liceat

Prærogsc

aliorum Statuum jureuti? Cum enim pluribus vicibus , inprimis vero 4770. 16 $6*

5

bent, -!

in Aula Czfarea readmiffionem ad Se(fionem & Votum peterent, non admiffi

t5 d ip

fuerunt; & , quamquam Archi-Epifcopi Moguntini, & reliquorum Sacri prz-

txercitiu

fertim Ordinis Principum ; ipfiusque Ciefaris commendatione fabnitebantur,

| futinil

nihil tamen impetrarunt, — Jamautem hecornia Privilegio clare funt oppofita,

| faremill

cum Privilegium id velit, ut quisad omnia Comitia vocandusfit, & venire

dati faif

poffit , fed non teneatur comparere fi nolit. Neque exemplum Regis Bohe-

fta 72. f

miz hic applicari poteft; licetenim Privilegium habuerit, ut ad Comitia vo-

hm dic

catus comparere non teneretur ; exiftimant tamen multi Do&ores, & quidem

Verüm |

non fine ratione, illud ex confüetudine abrogatum effe, & Regem Bohemiz

lis (int ;

omni in Comitiis decidendz fententiz jure ob diuturnum illum non ufum exci-

Àpparet

diffe. — Hoc quidem cum Clariffimo Hezzizges concedo, quod, fi vox Status

jm aue;

in latiffima fignificatione pro Eximio & Immediato Imperii Membro accipiatur ,

bftotg

Regem Bohemiz nequaquam excludi debere abhoc Ordine , qui Elector & Va-

AYt

fallus Imperii ab hoc Regium & Illuftre Feudum tenet ; Sin autem Status fecun-

fon8 bv

dum fupra allegatum paragraphum 2. artic. VIII. Pacis W'eftph. definiatur,

Rieliuse

ut quis ffve contraditlione jura Suffragii in omnibus deliberationibus g audere debeat ,

Probari enim illud

!fonum ,

illum in hancclaffem non admittendum effe, facile patebit.

poteft preter innumera alia argumenta qua profert Arumzus c. 4. de Comi-

féctdent

tiis, tum exSubfcriptienibus Imperii, in quibus fex Ele&orum frequenter, at

Féceden,

nulla Regis Bohemiz, mentio confpicitur; tum potiffimum ex eo, quod ÍIm-

mma) Ve.l

peratot & ceteri Ordines Imperii ipf; Jus Comitiorum aperte denegaverint. Nam,

(Oim:g

cum in Comiitiis Viennenfibus r470. nonnulli vellent , ut Rex Potiebradius ad

ea vocaretur, a Friderico III. & plerisque. Ordinibus, Eum honore illo indi-

l&llalem (

Ita, cum

Qüsin a&u

num effe, conclufum fuit. Hagec. p. 2. 4270 1476. in Chron. Bob.

Ele&oralis Congregatio Norimberge rér1. celebraretur ,. reliqui Cardina-

lem Clofelium, a Bohemiz Rege ad hunc Conventum ablegatum , admittere

Htltioe:

noluerunt. Sed quíd opus eft pluribus teftimoniis, cum ipfe Ferdinandus I.

"ttür for

Rex Bohemiz Ca'rolo V. in Comitiis Auguítz 1548. celebratis, uti illud Zrs-

Üefentu

mans

N

p

947

——

| pr;g Nobilitate Immediata.

a

nsun du

at m

m;:;þ: VC,. IF. n. $ $. exhibef, profeffus fuerit , Reges Bohefniæ non -amplvius in-

us wiitt

ter Status referri debere, cum neque ad Comitia vocentur ,

neque in illis Vo-

u ts

tum & Se(fionem exerceant, — Verbaitafe babent: $ubett,

baf ein Sónig $u

Jor t

$35bmen u einigem

SReicbé « &age nicbt befdhrieben moürbe, aud) mebet

u hum

G5tanb nod) Gotimm im SReicbaXatb bátte 2c.

ut adeo chis Bohemiz ex-

ye at

emplum magis obíit, quam profit Nobi

libus.

n vetla

bje&ionem, quod tamen Status fint

Sed refpondendum eít ad alteram o

um l

adminimum quoad potentiam proximam ,

vel adu primo, quodque adeo, fi

n non li

Przrogativa Status urgenda

fit, Illi nequeex hoc capite Civitatibu

s cedere de-

LZNIU

beant, Sedomnino hic N

obilibus deneganda viderur Statuum Imperii digni-

o adt

tas vel ipoe

tiam adu primo ; quod(i enim a&u primo i. e. jure fuiffent Status,

um at

exercitium profe&o hujus Juris in illorum

fuiffet poteftate.

Jam vero non

poniebat.

fuit in illorum poteítate, exercitium hujus a&tus primi;

dum anxie apud Cz-

fifun-

ancogge

faremillud quafiverunt, quilllis minime exercitium denegare potuiffet,

flt, & a

dati fuiffentin actu primo, cum ipfe Ampliffimus Dominus D. Feltzius, pag.

i Regis b

fua 72. fateatur ,

atlum primum plane inanem fore , imo Statui jus ipfum ademe

a

exercitium interdicatur ; quod idem eft, ac non admittatur.

j (pniiat

1um . dici poffe, f

, 0

Verum pofito, quod de

ntur Status in potentia proxima, quodque Nobiles ta-

les int ; tamen Pracedentiz Civitatum hacinre n

ullum przjudicium affertur.

x claris verbis Capiralationis Caroli VI. art. I1I. qua licet fupra

n lum

Apparet illud e

m digna funt, ut & hic repetantur:

T N

jam allegaverim

; tamen ob vim & efficacia

yo accipi

befroegen. Sbnen aud billicb

, woie bep benen Confultationibus , Oneribus , uno

SSefcbtverlicbfeiten, affo au

db (olcben -4&ibus folemnibus bie Cotelle, unb,

p

-

Ex quibus verbis, ut mentem meam €o

us

toa8 beme anbanget, oefaffen

deinit

melius explicem, taleftruo argu

mentum : Si ille, qui particeps eft Confülta-

tionum & onerum Imperii ,

praferendus efl in Coronatione

, aliisque Solem-

T d

fequitur, Civitates Imperii habere

a enlm*u

nitatibus ei, qui hoc jure »on gaudet 7-

A.E. Unusquisque facile videt,

je m

Pracedentiam pre Nobilitate Immediata ,

Precedentiam hanc non fe fundere in eo, quod

quis Status fit in potentia pro-

u*

xima, vela&uprimo , fed ineo, quod

quis

Status fit in aCtufecundo. Verba

) qUO

Oneribus unb SSefdbdttid)Eeiten , 2c.

Ti

'1[ Mm;

'enim : foie ben Denten (*anfnlmtioniba/s ;

jl

aQualem Curam & Se(fionem involvunt. .

Quod autem Nobiles non fintSta-

tus inactu fecundo, ex J»frumento Pac. Wefpb. art. L. && F. ubi Statibus Im-

£l

TT

Juce clarius elucefcit. Et, quid opus fuiffet in Ca-

perii expreffe opponuntur,

expreífe .ad-

(

pitulationibus , ux toties fere,

poftquam Statuum mentio facta,

deretur formula: Comprebenfa quoq

ue Nobilitate Immediata , f pro Statibus

n

ditat. 4

d art. I1L. $. 1. lit. (e-) Patet idud

haberentur, vid. Hezsinges, i me

omitiis Auguítanis ap. Lebmann"

m de pace

/]ll ] /Im

porro ex Replica

Ferdinandi I. in C

Religivni:

n

Ddd ddd 2

—

Nissuse"

/

548

WINCK -L ER de Pracedentia C z"vimfæm Imp.

—

—

Religionis L. I.c.:6. p.72. ubi expreffs dicie, hos Noviles non siïels—tatus»fm—

Leg/ifiaz

perii5 Item , ex declaratione Ele&orum & Statuum Catholicorumin Conventu

faaiti

"

Compofitionis Frazcofurti babito 16 3 1. ubi ita legiturs Dietoeil Die Sráncti(d)e

fita jaf.

SRitter(dyafft toeber ei Gtanb bes SReidbs i(t, nod in vólligen SReitbs ; .De-

qum p:

putarionen , obetanbern Comventibus Seffronem & Fotum bergebradbt, vid. 7-

tibus

triariusin Ture Publ.L.IV, tit. 1. $. 34. ubi etiam ad objeCtiones Hippolyti , qui

lm, ex

Impetii;

in Qs.IT. 2.123. usqne 4d z.F34.. Nobiles Immediatos adhuchodie Status effe,

multis fundamentis probare annifus eft ; folidiffime refpondet. Sedtotam rem

prolisius

conficit ipfa illorum Confeífio, quam 1619, d. 1 1. Nov. Norimberge Corre-

itcque il

fpondentibus Statibus exhibuerunt, ibi: CBeif bie Seicha ; Oefrepte Outtetz

d

fc:afft, al8 eit (onberbabr, bod ber SRomiftb. Seapfecticben 9Xtaje(tat , unb

bfhlm, 1

bemt Dcil. 9Reid) , (oxeobt as bie SReidbs « Cotabte, obne SDrittel jugctbatte

tewpem

Corpus i Die SReicb8 ; unb. Grepf-7Matricel, aud) Syero 9In(cbláge nicbt be«

genter 1.

arifen , unb auff oie SReidhse Deputatios Utb &repf.Corvent nicbt befcbties

elt affere

ben gu voerben pflegte 2c,.— Cum igitur propria Confeffio, quz vim habet rei

judicatz, uti zor. £ir. de Covfe[[. oftendit , adfit; nihil jam addendum puto,

| Qud eri

fed breviffimis pergo.

ttz fo |

d Privilegia ,. Dignitate: & Regalia Nobilium,.

quibus Crepfpad) non

] bene Civ

minimum ponderis tribuit,

Et negari non potefít, Eos multis gaudere privie

Tiec torq1

legiis, quibus Nobiles Mediati feu Landfaffii carent.

Interim tamen funt quo-

| Üuntur,

|

que nonnulla jura, quorum S'tepfpad) pag. 275. mentionem facit, qua a

| tatibus,

|

Doétoribus Juris Publici & a Viris haud contemnendz' eruditionis adbuc in

jg quwladn

dubium vocantur. . Imprimis, quod ad Superioritatem Territorialem attinet,

lus oftei

non quidem plane ea ipfis denegatur, fed contendunt plurimi Do&ores, quod:

| dere pra

quamvis Nobiles in territoriis fuis & in fubditos pleraque jura exerceant ,

QU2 non

exercere poífint, quz alii Status in fuos fubditos; tamen jura iíta ipfis non

, Cties gj

competant vi Superioritatis Territorialis, fed nomine tantum privilegiorum.

Aít, noneítinftituti mei, hanc controverfiam meam facere, aut hicexcutere s

3

fuberialib

fufficit allegare iterum Clariffimum ezzinsges, qui in AMantiffa fua de Superier.

Atqm

Territor. $. 1 y. his verbis utitur.

Ceterum, quin boc ipfum Jfus Superioritatus

Mverfrio

zerritorialis Statibus. Imperii , fIritle ita dilis , quodammodo plenius ci perfettius

; W püto,

zribuatur , adeoque de jMlzs per excellentiam pradicetur, nom dubito. — Ejus, quod.

t nfiig

dico , argumentum eft baud leve , quod Inflrumento Paces Ofgzabr. art. F II1E.

Nee 0.

dum liberum furz Territorialts tam in Ecclefíafliczs , quam Politicis , exercitium

confirmatur , Statuum unice ffat mentio; cum tamen alits imrelus , ci , ubi Nobs-

W limaci

cau.fæqw j

litatis intereft $ eam comprebendiconditionibus conventzs , ilius etiam memiriffe ,

Pt

xon fit infrequens. — Pereor etam , an Civibus Immediatis , qui non funt Statut ,.

ssajora illa ï ura Territorialia, ut eff jus belli, jus federum iueundorum, us

Va Vi

N fiS, Q

Legatiom&. d

:

?

N

L

——

p No&ilz'mte in;medfatd.

ii

OR

—

——

N

w m

NDASS imperandi, jus extruendorum

Legationts, jus Legum ferendarum , jus t

DN

fortalitiorum. rc. tribuere fas. fit. Sed ponam liberali manu, omnia enume-

MA C

rata jura Nobi

libus pleniffime competere ; quid veroaliud exinde confzquitur,

haud vero preeminentia , quam Nobilitas cum Civita-

'W)DB

quam paritas quzedam,

tibus :qualem habet.

Et certe, (i ad fpecialia jura Civitatum defcendere ve-

TL

yly, i

lim, ex enumeratione, quam .Keipfcbi/. aliique tradunt, patcbit, Civitates

taucd

Imperiinon folum üsdem, íe4 adhuc majoribus privilegiis gaudere ; id quod

otam

rolixias demonftrarein proclivi effet, nifinimium exFreikcrechæ*c differtatio *

:

Cott-

itzque illud confli

&ui amico-refervans

tOR

Sutt

Ad ultizium denique refpondeo; in enumeratione Prarogativarum No-

At Wi

bikum, que in Jmmunitatibus, in Reverentia, in Prafumtionibus , && in Pomnrs

l

tempemndz/fs confifiunt ,

mulra merito defideriri, id quod neminem;, qui dili-

M

Unde, quod de Tiraquello non veritus

NI

enrer illa excufferir, latere poterit.

i

2. 69. eum, plus quam viginti ridicula

NI

i

d

(t alferere Loyféan tratt. de Ordin. c. $.

& falfa privilegia Nobilibus tri

buere, illud quoque de Hippolyto dici poteít; id

m um

quod etiam

nuperum in Gallia exemolum demonfílrat, quo Comes horrendo

ndun o

licio ob atrocia crimina affectus

fuit. Deinde illz Prarogative eque

rotz füpp

bene Civitatibus quoque competunt

; nam & ille magno honore afficiuntur,

v n

necad Triremes

nec torquentur ,

damnantür, nec ulla ignominiofa pocna ple-

!

quitt Pf:iv;*'

deeo dicam, quod multi etiam Cives fintin Civi-

Guntur..

Ut jam nihil nunc

ye

n u

tatibus, qui ob b

ene merita, « ob fludia fua iisdem privilegiis gaudent,

d 2!

quemadmoda

m illu

d Itterus de Houor. f.. Grad. Academ. im c. XIL e XIII, fa-

gnis uhun

fius oftendit.

Sed, fi quoque concederem , Nobiles variis przrogativis gau-

um d

nihil aliud exinde fequeretur, quam Nobiles privilegiis frui ,

dere prz aliis,

ao Q^

quz non habent Pleb

eji, & ceteris paribus przferriignobilibus: jam vero vel

ferentia Nobilis prz Plebejo, fi omnia cetera funt paria,

centies dictum , a prz

f pism

male argumentum deduciad Prace

