
itlls À m

Mlifinfo.

omnia arrogatoris & adoptantis afcendentis jura in taliter adoptatum tranfire.

Joh. Ott. Tabor. a IFef: Difp. 1. q9. 36. perindeac olim fervi ex manumiffione

ht5 Bac

Dominorum Jus Civitatis Romanz, quod etiam arbitrio privatorum non po-

j

qidem.

terat concedi, confequebantur, fed nonaliter quoqueacex beneficio legis hoc

fngio (hu

Mf, qui

indulgentis. $. z/r. 1. de liberz. 1. 17. fF. de Stat. bom. INov. 7 $. c. 1. poft aliosDn.

D. Majer. i Comm. ad In[f. d l. p. 228. infin. c [eq. Quod veró ad fura mo-

ämtdl Í

derna attinet ,; fentimus merito cum illis, qui ftatuunt, hodie ex adoptione

l 'hino [

fola in fe confiderata plebejum, auteum, qui hactenus inter ignobiles extitit,

(jte ol

adoptatum à nobili nobilitatem non confequi, non rantüm ex earatione, quia

«

nobilitas genere talis tantummodo pertinet ad procreatos veluti per tradu-

ltilate

cem ex fanguine ejus, cui collata nobilitas Tiraqu. 4./. $. 6. fed & ex ea , quia

Q g.

jus nobilitatem conferendi inImperio nofkro eft refervatum Imperatoris, quod

propterea nemini competit, nifi cui ipfe conceffit, ut adeó ex voluntate pri-

Now

Cquibu;

vatorum, adoptantis & adoptati, hujusve patris, fi quem habet, non de-

pendeat. Dn. Thomaf. z4d Stranchb. d. tb. 1$. Dn. Titius, d 1. $. €. 7« $.12. Struv.

ütis,

in $. T. C. Ex.3. th.65. i ib. Müller. z addit. lit. a. & ibid. Dn. Lib. Bar.à Lyn-

LP

cker. iz analett, B. Dn. Stryk. iz uf: mod. ad tit. de adopt, $. $. B. Dn. Maurit.

] 2- C, äll—l

de Nobil. Germ.tb. 24. laud. Dn.D. Majer. ad Inffit. d.p.229. Hac fententia

UOnfrre

veró re&tiüs /ipitatzr , nii ad adoptionem eam Principis, aut illius, qui jure

nobilitandi gaudet, /Pecialz autboritas & confiranatio atque exprej"m Con fenfits

"o parenii

de jure nobiliratis, - & gentilitiorum infignium in adoptatum transferendo ac-

Attilia Md

cefferit. "Tunc enim nobilitatem in adoptatum tranfire non Jure adoptionis ut

lm E

talis, fed Principis beneficio atque voluntate fpecialiadoptionem eam ita qaafi

/mtes Btor

impregnante B. Dn. Stryk. zz Uf. mod. d. $. $. f£z. Dn.à Kulpis. iz Diff. de adopt.

W ex

€ emanc. Princ. c. 4. tb. 5 2. in fin. ubi queftionem fimilem deadoptione Prin-

&mPI'Clter

&ipis , t Comitis plebejum adoptantis , an dignitatem ftatumque Principis ,

WWQ

aut

f*x

"71

z

: t(zm genbris , quam fcientiarum e -virmww.

——

'äut-Cdiriitis taliter adoptato ttibuat? proponit, & non diffimili modo decidit,

.l I;I

iil

quod nempe in Imperio noftro Germanico privata Principis adoptio dignita-

(

tem Principis non conferat, bené veró publica, quam vocat, que Caíaris au-

thoritate & confirmatione fpecialinititur, & fortaffis quoque agnatorum con-

fat,

[In,

fenfu: praterquam /i Prisceps eff fuperiorems monrecognofiezs, — Hujus etenim

x B.

adoptantis folam voluntatem haberi debere pro meníura jurium ex adoptione

Mif«

quzrendorum , ita ut, i plenafit, & patriam poteíLlatem conflituat, acin fami-

i

liam adoptantis adfcititium filium trahat, connexa quoqueé patris dignitas inde

in eum juxta rigorem juris derivetur, dubitandum non effe arbitratur ; de cz-

cfeto

tero vero ibidem quoque follicitus eft & valde operofus in recenfendis variis

lgere,

legis

Do&Gorum opinionibus & diftinCtionibus, quibus uti folent in quzítione ha-

&enus à nobis difcuffa: 47 igzobilis à nobili adoptatus fiat. nobilis? Aliis nempe

vult

Yirt,

indiflintl? eam affr mantibus : Eybenio , Rickio, Frizio. — Aliis zdUffizele zegán-

|ont

tibus ; Bachovio , Tiraquello, Hilligero, Feltmanno. Aliis 4jffizgueztibus,

& quidem iterum vari? : nonnullis inter zdoptiozem & arrogationem , uti Rein-

.

; C

kingio (huic etiam jungimus Dn. Affeff. Schrag. 77 iztrod. ad ff. tit. de adopr.

$« 16. qui pariter fLatuit, probabiliter afferi , etiamnum hodie nobilitatem

t

aliamve dignitatem per arrogationem,authoritatem Principis qua ad validitatem

iA n

fui omnino defiderat , arrogato conferri, quia dum fummus Princeps, vel is;

pptiore

qui jure nobilitandi gaudet, in arrogationem illimitaté confentit, cenfetur

j CXtidb

quoque in omnes ejus effectus confenfiffe: quod fecusin adoprioze, quaaltem

Y qm

magiílratüs intermedii, jure nobilitandi non inílru£ti authoritate nititur: )

r

Aliis di(tinguentibus inter adoptionem ab exzrazeo, & ab Aftendezte aliquo , &

«; t

cum hac pofleriori arrogationem conjungentibus: Hahnio, Treutlero, Fefchio,

lj Aquo,

Nonnullis difcernentibus in ipfa nobilitate Gezrem & Gezzs : veluti Cujacio ,

gt p

de quibus omnibus vid, Kulpise Z. /. & DD. allegati , finguli fuis in locis adci-

pon

rf

tatis. . No(lram vero fententiam diftinguentem inter tempora Jfuris Tuflinia-

mti, & tempora zoftra, Í. moderza, probat etiam Huber, zz Digreff. Tuffis.

[j

l. 2.c. 4lt, — Plebejus itaque à nobili, taliadoptione, quae nobilitatem ei jure

mm&.

——

conferre potens efE, adoptatus, poft eam adoptionem fe gerit pro nobili, &

:menïï*

quidem tanquam tali, qui eft de gente & familia adoptantis, hujusqueadopti-

Jl

wre

vi parentis nomen, arma & infignia gentilitia gerere fuftinet: qui funt de ifta

wf

u

familia id egré ferunt, eiqueex [uppofita veritate generalioris illius afferti, per-

od

(

nullam adoptionem hodie conferri nobilitatem , id inhibitum volunt: inftitu-

yrioff u

entes propterea adeeríus hunc adícititium filium actionem przjudicialem uti-

j; g

lem ex mente, zobilisatzs fcil. zegattvam , abfolutam illam , quá nobilitas

j ul

fimpliciter & in cotum negatur, quam brevitcr delineatam nobis exhibet

of

p

Schy vendendorff. iz (/mmmar. ailion. foren[. Expos, im expos. ffec.c. 2« membr.a,

$1

,l'tnh

p

erE, Zfa

-

2e8

GR ASS de Exc:eptz'ane M'Eilitdti:;

ertumetras

art. 24. libelló hanc inrem apþoütö'& in terminis terminantibus ita conceptö :

' uni fixte

p. p. &áger fan obnerinnert nicbt faffei, mie baf SScflaater fidy unterfangett,

. lidovic

or einen von 2[bel De8 Gefcblecbt8 von N. fíd) ausjugeben, baber er nidbt

dci fl

elleinbes Sunabmens , (onbern aud) be8 Q'Gaperns fid) angema(fet , unb jat

tm in hi

aus bic(er lrfacbe, toeil er oon N. adoptiret, unb sum Goobn angenonmen

Woceden

voorben: baerbod) toiffen unb Daber fid beft:beiben foll, baf burd) bie Ad-

at jus.fa

option per 9Ibel.Gotanb nidbt erlanget toitb : bamic nun burd) 9Seflagteng

nürg,

$5eginnen $tlágern unb benen anbern Giefcled)ta:COermanbtens nidt ettoan

IDn.D

einig Przjudiz tmóge gugesogaem toerben , (o bittet er, Denfelben nad) erfolgter.

tinime/,

ricbtiger 2Inttoort,burd) Hetbel unb Secbt babin anubalter, baf Gr fotoobt

D D.L;

be$ Gefeblecte Stabmen berer $on N. af8 aud) bes 9[oclicben SGapens fid)

tolverenu

$u entbalten fc:bulbig, defüperimplorando &c. — Ad hanc actoris intentionem

txtum 2,

& actionem elidendam poteft raliter adoptatus, de Jfure fuflinianto , f ad-

tuirenti

optio pleza, & imprimis arrogario interveniat, de Jure moderzo, f fpecialior

Ti Feud

Ca[arzs voluntas, approbatio , & confen[is de jure nobilitatis & gentilitiorum

- Vittar, i

infignium in eum devolvendo accefferit, objicere zoffram nobilitatzis exceptio-

zem: fejam effe nobilem, & in fpecie de gente & familia parentis adoptivi.

litomir

Et probato hoc ipfo quod talis intervenerit modus, unde nobilitas fequitur,

t mat.

t f ak

fententia pro eo abfolutoria ferridebet: Syaff tlágere Goucpen nicbt ftatt ba:

tfüme n

- be, unb 53ef(agter ooveinen vor 2(bel bes Gefdhlecbts von N. u baltenaud)

W d g

berfelbe bey bem Giebraudb , fo vooll Des SJtabmeng al8 De8 O'Bapens vorets

meloten Gefcdblecbtebilligsu taffet. — Contra veró fi adoptio fata iftis requifi-

j Nl ver

Wif2 wrg

tis inflruc&ta non fuerit, unde nobilitas fequi poffit, condemnatoria pronun-

; Vogtio

ciabitar hac : Syerotvegen SSef(agter oor einen von 9[oel De8 Gefeblecbtg von

Wivf

:

N. nict ju balten , unb (eine8 CGorenbeng ungeacbtet, (o roobl bes Soabz

l5 E Vdï

-3ten8 ais bes C'Gapena ficb su entbalten fc:hulbíg, vid. Schvvendendorff. Z. 4

&c veró Exceptio an etiam proficiat huic filio adoptivo in cafuü, ubi agitur in

: 2, H

)b

fpecie de facultate füccedendi in feuda, quari hic quoque meretur. — Et eft

D, Ardi;

omnino tralatitii Juris, filio adoptivo, ut tali, regularitér jus non effe facce-

dendi in feuda z. F. 26. $. adoptivis Feuda. enim fanguini dantur, nonquidem

tmyis f

omni, cüm fpurii & naturales non fuccedant, 4.2. F.26. $. zatsr. Íed foli fan-

Vdesturo

guini , id eft nonnifi fanguini, & iís, qui ex fanguine & corpore primi acqui-

agnüfüre]

Ut 3d0pn

Tentis per lineam mafculinam legitime prognati, 2, F. 31.iz fiz. quos felum-

U Gin f

modo nomine fanguinis domino feudum danti venire, ex formula illa : Süt

Cb unb feine $tannl. $eibs:gebng Griber, vel maximé conflat. vid. Cujacius

contra Hotomannum iftam formulam carpentem difpatans 7. F. r. & ex eo

of

inziger. im ad notat. ad Ex. Tar. Feud. Stryk, c.15. quaff. fin. ubi fanguinem

^ 4

| p*r familiam , ftirpem generoíam & fortem aliquam explicat, Ó opponit iis,

qui

^4, li

jamn genrie, auam feniiarum & ulebiim.

209

CCP(O '

qui funtextra familiam illam, de quibus non cogitaffe cenfetur. Dn. Jac. Frid.

jngdtt

" Ludovici iz Colleg. jfur. Feud. difp. y. th. 28. ubi filios adoptivos quidem poffe

w

. dici ebngzGtbert, tanquam habiles ad fervitia, fed non ?eibgsgebnasGrben,

)

cüm in hisin Ordine ad primó inveftitum deficiat nativitas five ex corpore ejus

ftuttdt

procedens generatio, & fanguinis propagatio legitima.

At vero fanguinem

i Ad

aut jus fanguinis, à natura quod dependet, adoptio qua quidem imitatrix eft

ïagteuö

naturz, attatmen non agit nifi per £dionem, nec efficitutomnia fint naturalia

t t

B:Dn. D. Bardili, i2 zacl. Tur. Feud. aph. 14. num.7. conferre potens eft vel

folgtt

minimée/. 22. ff. de adopt. l.7. ff. de im jus voc. l. 12. $. fín. fF. d. rit. nupt. vid. B.

TM

. Dn. D. Lauterbach. . iz Colleg. 44 ff. tit. de adopt. $: 10. & fi in adoptivum de-

u !

volvereturfeudum invito Domino ex alia familia obtruderetur Vafallus contra

ionem

textum 2. F. 12. & vergeret in prajudicium agnatorum, qui fecundum primi

(i ad^

acquirentis inveftituram funt vocati. Struv. i 5. . F. c. 9. apb. 2. Stryk. iz Ex.

«tf

- ffur. Feud. c.15. qu. ult. Dn. D. Majer. iz Comment. ffaur. Feud. c.6. $.16. Dn.

o

Vitriar. i2 Uz. Tur. Civ. priv. ad tit. de adopt. tb, 10. ubi quod id fücceffione feu-

u

dali nomine filiorum aut liberoram adoptivi non comprehendantur, cüm fub-

alopo

ftrata materia exigat naturales &legitimosfimul. Unde jam fuafponte fequi-

5 [equitüï.

tur, fi adoptivus filius eum excludere à fucceffione feudali intendentibus liberis

t

' legitime natis autagnatisobjicere vellet hoc : Ero ramen etiam filius fiem legiti-

al

sous , c nobilis f atbus Pemdoptiohem: hanc exceptionemei parum profuturam.

i

Quia veró regulz, de feudali fucceffione adoptivo deneganda modo allatz;

liil

variz proferuntur exceptiones , interquas eft 1. quando cum arrogatione aut

js prontt

adoptione concurrit jus naturale B. Dn. Bardili Z. /. z. 7. lz. 4. qui cafus con-

M

tingit, fiadoptatur is, qui aliàs ad fuccedendum in feuda non eft in fe inhabi-

,[ed?t!ï |

lis, velutififilius emancipatus ab 4vo parerzo vel patre , Bachov. a4 Trentl. 1.

u

/

Jorti, h"

d. 2. tb. 10. lit. B. exaliis Exc. Dn. D. Majert. z comm. fur. feud. c.6. $. 16.

gpituri

p. 295. aut nepos ex filia ab avo materzo, fi feudum eft focmineum ex Jacob.

f

|

D. Ardiz. Andr. de Ifernia & Alvar. Rofenthal. Ze fez4. c. 7. concl. 30. nsm. 36.

at d

quamvis hac exceptio hoc dubii habeat, quod adoptio hzc refpectu feudi nil

" uïäem

videaturoperari , cüm & absque ea is fucceffurus fuiffet, quod & ipfum Alvar.

agnofcere notat Ludvvell. 7 Syz: 7ur.fend.c.8. p. 208,2:5.. 2. Si Arrogatio

agl

jmi t

aut adoptio fa&ta fuerit authoritate & confeníu Principis eà lege, eove modo,

ys fU*

ut & in feudis adoptivus fuccedat , Brautlacht. i2 Epir. Tur.publ. l, 2.0.4. $.7.

Bald. 44d2. F. 26. S: adoptivus. Bitích.iz Comment. ibid. B. Dn. Bardili, Z. Z. Jiz.b,

,ih:

Rofenthal. Z. cozcl. 20. 1. 3. Sed nec hanc exceptionem locum fuum tueri

j (j

j &CXCO

poffe, quia ne fummus quidem Princeps alteri jus fuum jure auff:rre poteft

fangin

lz. C.d.prec. lmp.off. l.2. ff. me quid. in Ioc. pabi. C.

uzamvi de veftr.

que

»PPO

8. . Rif;-tersb. in Partzjt. feud. l.13. qu. s. g Ludvvell. J. /. z. 2. unde) quo

nec

qul

AIQ

GR.ASS. de Exceptione Nolilitatzs ,

SERE :

—

dtr mod

nec adoptatum ab avo pärtärno cum Principis confenfa in pr'æjuoïicium proxi-

miorum agnatorum feucum ex piGo & providentia, quod dicitur, obtinere

D)

nief n

poffe cum Cafp. Ant. Theffauro, /. 1. quaff. far. 10 0. Ítatuit Reinking. 4. R. S. c

E. l1 l$. 61 1. 9.34.. Sicubi veró G agnati proximiores confentirent, nul-

wenitm

dhoc m

lum eft dubium , quin & adoptivus talisin feuda redté fuccedat, cüm volenti-

bus nulla fiat injuria, Gothofr. Anthon. iz Difp. feud, $. tb.6. lit.C. B. Dn.

du digi

M iil

Stryk. iz Ex. Tur. feud. c.15. qu. ult. — Et 3. fi pacto id a&um, vel confuetu-

dinereceptum fit, ut & filius adoptatus perinde ut naturalis & legitimus (imul

H/iwfml

fücceffionis feudalis capax effe. debeat, per 2. F. 2$. & quia maxima vis eft cum

ttm liber:

padorum, tum confuetudinum, qua dicuntur dominari in feudis W'efenb.

jtri habe

d. feud, c. 6..2.13. Rittershus. d. c. 1 3. qu. . Rofenthal, 4. feud. d. concl. 3.

f0 2b 4

443 j* féq.. Ludvvell. d. p. 207« ». 1. B. Dn. Bardili, i« zacl. far. feud. d. c. 14.

;5'4"71';05'

num.. lit.c. &* d. Wlinziger. d. L. in fin. conf, Bach. 4. L. & Müller. ad. Strzv. S.

tbf mf

F. C. Ex: 3 th.6 y. in addit. lit.a, — Alias adhucdum exceptiones adducere fo-

lipromam.

lent DD, de quibus vid. Rittershus. Ludvvell. Winziger. 44. .. concludimus

r as

tandem ex his, quod, ubiarrogatus vel adoptatus contra regulam Juris feu-

ii

dalis ad facce(ionem feudorum jure admittendus venit, ibi illi profit Exceprio

me A

quafit ts

Wt

azolilitatzs arrog)atzfone Aut nzdogtiona- £ali

m

lE.

Ni

ith, p

Videamus nunc p-»aucïs- de modizs patriam pote[fatem finiendi, ubi de Dignita-

Mp f

te liberante à patria poteftate, & anne etiam hujus occafione zobilirarzs exce-

.'.1 [JS. 5[101

ptio exfurgere poffit, nunc nobis indagandum venit. Sané fi filius familias

—"! ai.ad "

nobilitetur, aut Cafaris authoritate nobilis, fiSenator vel Conful, fi clericus,

Itl tone

infra dignitatem Epifcopalem de qua zz aut. féd Epiftopalzs. C. de Ep. && Cler. eóe

NÀ Mas

ANov. 24. C. tlt.. fuerit fa&us,, talis manet in patria poteflate, nec per nobili-

R

tatem illam ,, nec per Senatoriam , nec per Confularem, nec per Clericalem

pittiag

dignitatem aut conditicnem indeliberatur, firefpiciamus difpofitionem textüs

&Rim [n

hactenus, & quoad ea, quztumobtinebant, hancin rem manifefliffimi zz $.

*p. (ün

Voluit enim Imperator & in histum tempo-

4- L. quib. mod,jus patr. pot. (ólu.

0'. nDXiu!

zis adhucdum fartam tectam confervare legem olim generaliter fcriptam : F/lizis,,

ICüntur.

quamdim vixerit , in poteffate patris maneto : nom attentátali, quz füpervenie-

, BRhtiple

bat, dignitate atque prarogativà publicá, quia nilimpedire videbatur in publi-

tanqugm

cis cauíis aliquem praéminere, & tamen in privato, quod ad Jus familiz &

t o

cognationisattinet, patrie poteflati effe fubje&tum,, fac. /. 14. ff* ad. SCt. Tre-

ERST

licll. Cafp. Manz. ia Comm. vat. reg. inflit. imp. ad tit. quib. mod. fus patr. pot..

falvs $. 4 m.2. féqq. & infpecie de Nobilitate recté hoc afferit

l*mp-,-. Ger;

Joh. Philippi zz

Ufgepratt. Inft. Tfuff. l1. tb. 12. $. 3. G* 4 Eclog. 76. num. g. ibi : Etiamft nobi-

itates

At b

üs exiftat, »wulo tamzen modo. à patria pote[late Iibgmmr , diffa namque dign

imæj-

UA

21*

tinsn :

tam generis , quam /äie:;lïaræm g vietum.

s.

ánter äbd&s diffolvenda poteftatzs ilius h. t. enumeratos mon recenféntur. Carpzov.

DfX

tinere

p:2: 0. 40. d. z .num. 8. o 9. ibi: Sola mobilitas, utut peffä fft aliqua dignitas ,

d

won cft modus diffoluenda patria potefLatis ,. ac nobilis non minis ac plebejus in. [acris

parentum con[Hitutus efl. Gosvvin. ab Esbach. i zot. ad Carpz. ibid. ubi quod

, Rl«

de hoc nullum fit dubium. | Et quod de JNobiliate , idem quoque de Do&orali

lentis

) Dn.

aliave dignitare meritó DD,afferunt,tum ob defe£tum legumid ordinantium,tum

Vüstt«

G à imili, quia militia armata neminem à patria poteítate liberat. . $. 4. ibi:

j ümu*x

Filiusfam. fi militaverit. I. b.1. 1.7. C. d. patr. pot. & exinde nec togatam mili-

( tum

tiam liberare firmiter concludunt, rationibus moti bis, quia milites armati ma-

fenb,

jora habent privilegia, quàm milites togati, per $. nlt. I. de teff. milit. & de

cxtero ab ana militia ad alteram convenienter inferre licet. Schneidevv. 4d d.

]. 30

( 1

$. 4. z. . Everhard. à Stittelburg z Tobic, leg« in loc. a militia armata ad milit.

t d

Cele[l. militia. Philipp. d. 1. i» fiz. adjiciens, Scabinos Lipfienfes Anno 1627.

u-

ita pronunciaffe :

fybtoobl euer ob 2c, vor. eiem Sjabr berr gradum Do-

nen: Syietoeil Craber nod) ben Gudp roobmet, unb an Gurent

grus.

&oris angenonit

yis f

SSrobiffot. (5

o ift Cr aud) baumenfero ber CQOátter. Geralt nod) untetz

worffen, unb Cybr móget ib

ume bemmnacd (ein SQutter/Gutb aus guanttoortet

Euqr

nidt angebalten voerber. confentiunt

& hattenus poft plures à fe allegatos

oncl.1 1. 9. y3. Strauch. diff. 4. 2b. 28. Vitriar.

ad tit. quib. mod.,

Betlich. p. 2. €

patr- pot. folv.

6. 1. 7.3. Georg. Chriftoph, WAalther. de Stat. jur.& priv. dotfor.

Dignite

€.15, $.101.QH.63.

B. Dn. Lauterbach. iz cozcl. for. Ex. 4. th. 12. lit. B. Dn. D.

p at

(

Quamvis communior fententía

familits

Maj. ad $. 4« f. quib.. mod. patr.. pot. f0l

Vult. zd 4. $. 4. s. .6. & Betlich. 2.1.

dericus

fitin contrarium , tefte & fequace Herm.

vid. Manz. d. l. z. 12. in fig, | Excipitur vero f4mma patriciatis dignit4;, qua

u

filium ftatim atque literas imperiales hanc dignitatem conferentes accepit, à

"

d

patria poteftate liberat 1. u/r, C. d. Coz[zl. $, 4. inff. quib. mod. p.p.f. Woluit

ts

enim Imperator quem fibi quafi patrem, & confiliarium in re&iüs gubernanda

W.X

"

Rep. fummum aut intimum elegit, nexibus patria poteftatis adhucdum effe

)l

i

obnoxium 4. $. 4. Per eos vero , qui hàc Patriciatüs dignitate praeminere

emoo"

aPmeum

E der

dicuntu£, non debent intelligi illi, qui olim apud Romanos opponebantur

gentiplebejz ex pa

tribus f. primis Senatoribus, quos legerat Romulus, nati, &

a

tanquam progenies nobililimzg atque antiquiffimz ft

itpis Senatorie tales fie-

bant, :non peralle&ionem, fed p

er fucceffionem & generationem Liv.7. ,. c. g.

yilie

quorum mentio injicitur 77 $. 4,

, d. . N. G. & C. B. Dn. Maurit. Je Nobil,

(

impr. Germ. th. 25. fedilli, quos ex fingular

i meritorum fiducia [Imperatores

r p

fibi tanquam intimz admiffionis confiliarios eligebant, & lateri fuo admove-

lippi ^

bant, honoratiores pre aliis hac ip(a fun£tionis excelfe, quam apud eosdem

jl

D

pro communi Reip. falute obibant, prerogativa,

& fummo eo dignabantur

igm

yiiti

,^

* honore,

jf

r

P0

tntintiamens;

GR ASS de Exaeprkionä— Nobilimti!,— :

S

]

-v

VOTA

;

honore, utImpp. ipi haud füb(literint edicere, hos fibi quafi in patres leglff;

(

per text. exprell. z $. 4- . quib. mod. jus patr. pot. folv. quos etiam Parrey. cóm

qibus v

munis Reip. appellavit Suidas, ex quo id referunt Vinn. iz zor. ibid. & Manz.

I

l, Qu

ibid. s. 14. ad quam fublimem patriciatüs dignitatem nemo evehebatur ni(i priüs

ffcialiu

aut Coníulatüs, aut Prafecturee 'prætorio , aliove excelfo honore jam fuetit

;

l

nguntu

potitus /. 3. C. de Confal. quorum origo tranfcribitur Imperatoribus Conftanti-

gidum :

nopolitanis, & imprimis Conflantino M. ex fide Zofimi /, 2. de optaro. Strauch.

wfont ,

Diff. 4. th.28. Manz. d. B. Dn. Stryck. i2 Uf ff. mod.. ad tit. de adopt. $: 24.

io ref

vid. Caffiod. tamen 6. var. Ep. 2. & Bach. ad Iz/7. 4. $. 4. ubi quoque penitiüs

ltret à

inquirit in rationem , cur fumma dignitas fuerit apfuel!ata hic Patriciatus, cüm

tüm il

Confularis, quz proxima erat poft Principem, ( tantze dignationis, ut &

toh, u

ipüi Principes Confülatum geflerint, major fuerit. a. verb. fiemma dignitas :

10 Sengrgr

fecus ac W'efenb. a d. $. 4. /m. 3, Vinn. & Mantz. dZ. /. — Et ergo Patricii

dCpto

hi qui temporibus Impp. exiftebant , non i, quierant in Rep. ljbera, per talem

tinde fui

dignitatem & Conditionem fuam eximiam liberabanturà patria poteftate; ut

TUm patr;

propterea fallant &fallantur illi, qui hodie patricios illos , qui reperiuntur in

Confulaty

liberis Imperii Civitatibus, promifcué liberatos effe volunt à pstria poteílate

tüm mil

ex eo folummodo, quód (int exordine patricio per $, 4 7. quib. mod.jus p. p. f-

ütonero

cüm hic textus ut & /. sr. C. de Coz[zl. nullatenus refpiciat 24 progeziem flirprs

iïl(.jïn. G

patricia, fed ad talem eminentiorem f'unttionem, ad quam ifti a&tu admori fant:

die v

& moderni noflri patricii, ut tales & in fe cantüm conf(iderati, non poffint

ttricior

aliter confiderari;utijalii nobiles genere tales;utut hi fzpiüs de praferentia quoque

| Tüperat:

cum iis certare foleant, unde uti fola nobilitas nec olim nec nunc patriam po-

Vl praí

teflatem tollit, ita nec fola Patriciatüs ortu folüm talis dignitas eum effectum

j vmp, qx

producere poterit. Sedvid. qux hancin rem, at otiosé fatis, per multas pa-

[

ginas arenofis argumentis talibus repletas deducüntur z Difé£rratzone aliqua in-

4 d/)æfgi

aug. Erfurti babita, infivipta : de furibus Patric.fing. izsque fiperem. Authore

Plaüä fàt

Alb. Chrift. Giebel. ubi z/.10. & fé44. hunc honorem dicit incomparabilem ,

It ipecie

füblimem, & reliquis omnibus anteponendum, & exinde quoque jus prace-

IIPP' del

dentize deberi Patriciis pre Doctoribus Juris & Medicinz. — Ín qua quzftione

li, t BD

determinanda, i voluit, uti videtur ,. flringere lirem, qua tunc temporis

iDs.L,

inter tales perfonas honoratiores N. verfabatür, fuper qua inclyta Facultas,

t M

Jurid. hujus Eberhardinz noftre Anno 1707. pto Dodcoribus Juris & Med,

refponfum dederat, faventibus hanc in rem quàm maxime Conftitutionibus

r Eyc

* vim (

Imperii, vid. fupr. zh, z. antegreffo quoque clementiff. quodam Cafareo nutu

atque Refcripto eó magis propendente , fruftra agit, quia omnia ejus argumen-

&i

ta ftrtingunt. falcemi quoadlllos Patricios, qui fublimi fimul tali officio prz-.

o

funt, quod hodie &quipo

RUT

l?ct fummoi&x Patriciatüs honori, de quo i7 . 4...7.

—gm' :

*l

EE

: d

)

"

4

tam gene'fis,' thm féientiarum d z»iktamm.;

2

! quzbm j[ p.p. f/. quo poffutit dici communis Rcipl Patres at-qf—ue;'e—ähörres— , curm

e iffj*

quibus veró ratione Pracedentie nulla lis erat Docteribus, non veró quoad

Mitz.

illos, qui (altem fünt de Gente Patricia prognati, & non nifi nudo Charattere

Tpfilis

ófficialium gaudent, & titulo tenus faltem tales funt, & fi quo munere actu

fuctit

funguntur, id. folummodo inferioris, aut ad minimum non ad eum honoris

funti«

gradum afcendentis ordinis fit , qui uti nobiles ita & Doctores exfuperare non

d.

p-eiïïl/nt , qua& omninó benéà fe invicem difcernendaíunt, — Quod penitiüs ex

tu ja 24*

dicto rgrpgn['o cognofcere datur. | Horzim quoque dignitas tanti non ell, utc

yenitius

liberet à nexibus patriz poteftatis; quod Dn. Gieb. in d. Diff prefupponit,

E

cüm illorzi eminentia é contrario id indubié efficiat, quoad odiofa & incom-

j cu'n

moda, utut non quoad commoda € favorabilia. vid. Bach. ad 4. $. 4. ad verb,

, üt

Si Senator fb fin. Exc, Dn. D. Majer. ibid, pag.. 232. Hopp. ibid. — Hac vero

gm'ms ;

Datricil

Excep

tio.in fummo illo Patriciatüs honore primitüs tantüm fundata extenía

- vlett

deinde füit, & ad alias eximias quasdam d

ignitates & fun&iones publicas ne-

TOR

xum patri2 pote

ftatis equée ac Patriciatüs dignitas, hactenus tollentes, uti funt

Coníulatus, Coníularitas,

Prafe&tura Pratorio, Prafe&tura Urbis, Magifte.

iuntar i

rium militum , Epifcopatus & generaliter omnis dignitas & cingulum à Curia

poteüate

jupto

aut onerofo decurionatüs onere liberans, cujusmodi duodecim enumerantur

in l. fin. C. de Decur. anth. fed Epiftopalis C. de Epifc. &

Cler. Nov. $ 1. $. 1. feqq.

T flllf FM

yoti fatt:

Hodié veró mutató Reip.Statu non fineratione DD. adítruunt, ad exemplum

Patriciorum per Dignitatem à patrià poteílate eximi non tantüm Confiliarios

n poft

Imperatoris , qui Confilio intimo, autfupremo Cefareo, & Camerz Imperiali

iquo

riam po

vel przfident vel affident, quippe quinon minus eliguntur & conílituuntur ab

Imp. quafi communis Reip. vel Patrie patres, Schneidsvin. a44, $. 4. 2um. 1.

1 diedum

yultus p

& Horppr.

ibid. num, 2. Manz. ibid. sum, 1 0. prafertim qui lateri Imperatoris

adharentDn. Stry

k. i Uf. mod. 1. 1. t.7. $. 24- fubfia. Sed & ex non difpari

7//' u J

UL

plané ratione Confiliarios intimog Ele&orum, Principum & Statuum Imperii,

jem »

in fpecie quoque Civitatum Imperialium Hopp. Manz. dd. //. poít plures Phi-

r

lipp. 4e

Eclog.76. uum. 6., Pornerefch. ad d. $. 4. 2.6. Schulz. iu Sys. Inff. d.l.

ad us Lub. [..1. t.3. num. 20,

;ü'iong

lit. c. B. Da. Stryk. i« Uf. mod. d. . B. Dn. Mev.

B. Dn. Lauterbach. zz cogil. for. Ex. 4- th. 12. lit.a. B. Dn. Frommann. zz dif.

nPO[iS

cultase

d. SCt; 7Maced. tb. 34. ubi quod tales hodie per dignitatem emancipati ceníe-

antur Exc. Dn. D. M. jer. ad d. $. 4. quippe qui regulariter in territoriis fuis ean-

[ Meöc

dem vim & porsltatem excercent, quam imperator in Imþïgio. Hopp. Stryck.

jonibUs

Philipp. Manz. 24. /. polt alios B. Dn. Lauterbach, zz.cozcl. for. Ex. 3. tb. fín.

Nec Patriciis iltis abfumiles hodie hoc quoque in paífu. judicant Equites ordi-

um*

lentiorem in modumita di£torum, veluti aurei velleris

num Equellrium, excel

U

"

ioenen zolie(jcà in Efi

[pania, aurez Perifcelidis De$ güfbenen ober bfauetg

T.

;beäväu

i

;ytiþ

*

Deæ

214

GR ASS de Exceptione VMEilitati: i

gt

-bofenbanbeä in Anglia : S. Michatlis in Gallia Wefenb. a4. d. $. 4.;;:-.4.-)

V& d

Strauch. i2 Diff. d. Diff. 4. $. 28« Gothof.zz sor. ad Schueid. d.$.4. lit.a. Mantz.

gularitei

d. l. s. 1 $. add. Thulem, Z. Ord. Equ. Georg. perifc. per tot. & quinam funt alii

)l Cur,

eminentiori illo nobilitatis & equeflris dignitatis axiomate prz aliis illuftres,

J!tth; 1

& fingularibus juribus & privilegiis, qu reliquis nobilibusita non competunr,

vexeu(a

condecorati , vid. Limn. d. ur. public. L. 6. c. 2. Magnif. Dn. Prafes i2 Col-

[iratio

lat. Tur. Rom. c& R. . R. G. fett. 4. tb.1. pag. 9. & ibid. adcitati.

Ad pre-

Mf la

cipuam ergó ejusmodi dignitatem jam eveCtis fi hereditas materna forte, vel

Muttito

qué alia deinde deferreretur , ejusque Ufumfru&um pater fibi afferere - vellet

"t 6

jure patrie poteflatis, ei ha&tenus competentis, juxta $.7. (* 2. f. per quas

d4 $.

perf- euique acqu. 1.6. pr. C. d. bon. qua lib. & filius contra objiceret Exceprio-

: at ]

nem fumma bujus eb eminentioris Dignitatis, audiendus omnino effet, ut ac-

ime f

quifitam hereditatem pleno jure fibi retineat, quia jus patriz poteflatis fuper-

de excul

veniente tali Dignitatis gradu jam fublatum eft per Z. $. 4. quo fublato filius

É

tis li,

regulariter omnia fibi , patri vero nil acquirit. B. Dn. Lauterbach. de Ufzfr.

L paffve

p4t- tb 12. 2um.6, Secus camen fi Ufufru&u jam quafito. fuperveniret calis

ifciat

dignitas, tum enim Exceptio bac Dignitaris , & per eam impetrate à patria

poteítate liberationis, fruftra hac in parte objiceretur, cüm pater Ufumfru-

P'to

&um femel jam quafitum invitus relinquere non teneatur, fed jure fibi reti-

&lä 0C

nere queat arg./. 1. C: de bon. -mat, L. 8. $. 5. C. de bon.qua lib.. Lauterb.d.

Hibus lm

L. tb. 40. 2m. 4. Yigc Exceptio quoque quod non proficiat ad excludendum

tf (

SCtum Macedonianum , de eo infra agendi occafio erit.

XIV.

foffidar,

publiea

Nunc porro oftendendum, quomodo & b«c INolilitatis dz;gnimti;que Ex-

Thine in

ceptio in materia zzrele & Curatela obveniat, quod variisin cafibus fleri poteft:

s peri

e. gr. vidua nobilis immediati liberorum ex fe lepitimé natorum tutelam

lud 4f

maternam fuübire finé dubio poteft, tum ex rstione juris naturalis ,

juris pofitivi, & Romani , & Germanici ufu maximé frequentati, uti videre

Weenta

gliae

€(t per deducta à Magnif, Dn. Prafide z Diff. de tut. mat. wob. imp. immed.

t 1317« 20 21« Ó* palfm.

Quod fi veró illa effet non ex ordine nobilium,

.1 Püflliu 1

fed ex ordine civico, aut fi quidem ex ordine nobili, tamen non ex ordine

C d. il

& fut i

nobilium immediatorum effet, & propterea Dire&orium nobilitatis im-

b

dN

Át, n

mediate eam nec admittere nec confirmare vellet ad tutele aut cure maternz

h

|

fm

fufceptionem & adminiftrationem, juftiffimé Exceprione nobiliratis immediata

Qd &

niteretur, quianobili immediato nupta, cujus radiis omninó corrufcat, v;4. fZpr4

tb. 10. G ad liberorum ex hoc matrimonio natorum tutelam zque ac alia

Athere !

fanguine talis admittenda venit. "Tiraquell. 4e zobil, c.1$. 24m.1 5. B. Dn.Stryk.

M-PT «

n frob

de tut. imat. frinc. €.2« $.42. i2 fin. Magn. Dn. Praf, iz d. Diff. tb.23.i

Sic

UM

/Fg—x

Rs

tam generis , quam fcientiarum (ä*-wirmmm.-

2l

hh

Sic & dignitas militie armatz, intuitu maximé falutis publice , impedit re-

lanta.

ut inea forte conftitutus tutor non poffit &eri L. z. C. 44 dar. zzt.

gulariter ,

nt &il

vel Cur. $. 14. /f. de Excuf. impedit O dignitas Epifcopalis Iov.;25. c. s.

Jlres,

Anth,. Presbyteros, C. de Ep. & Cler. l. 52. $.1.e0d..— Przftat & juftam caufam

etunt,

fe excnfandi à munere tutele deferende IDiezitas funtliosis publice, in admi-

1 ol

niliratione rerum fifcalium quzs occupata elt $. z. . 4e exeuf. tut. fung. L. 4 1.

[3

ia

pr. ff 1.10. Gd

e Excuf. tut. & cur. quorfüum ex moribus nofílris referunt bie

tl

SRentmeifter , Gammermeifter , GteuersSud)balter, aebeimte Cammeriz

- Vel

l

tet, GteurzGaffirer, Coteur« Cinmebmer ex Müllero Excell. Dn. D. Maj.

. de excuf. tut.. Dn. Hopp. ili4. Imó etiam z turela jam delata:

À 7!44! $

«d d. S.1.

æ/)tid-

praftat Excufationem // Tutor is. Coufilium. Principis fuerit affmmptus, G wa-

ut a

xime 6 lateri ejus omni tempore & loco quafi adharere teneatur. /, 2o. pr. ff-

fuptt«

de excuf. tut. B. Dn. Lauterb. ie difde tut. bonor. tb. ? s. & que funt id gene-

filits

ris alia; quz locum facere queunt Exceptioni Nobilitatis dignitatisque, (-aCtivse

Uifrs

f paffive. Sed quibus amplius immorari cüm non liceat tempore conflrictis,

w al

fufficiat in hoc articulo hzc exempli -g:a;ia adduxiffe..

àputi

V.

Dfumftt

Propeþramus nuncad 7mrarerum , tam inre, quämï ad Rem., ubi infiniti

[b

fer& occurrunt cafus exceptioni huic occafionem & locum dantes, quibus om-

Ab

nibus indagandis cüm hac vice nobis non vacet, exempli loco quosdam pro-

duxiffe fatis erit. Et nempe ip materia Juris hereditarii evenit forté, aliquemy

ldu -

offidere hereditarem Nobilis alicujus pro herede ex teftamento illius quod

jublica fide füftineri voluit, eumque in finem curavit, id per tertium no-

dp E

mine ipíias vel Principi offzrri, vel judici in(inuari, adverfus hunc heredita-

tis petitionem inftituunt filii teftatorís velalii ab inteftato fucceffuri, dicentes

ii o

p u

illud teftamentum nullum , quia teftator ipfe teftamentum non obtulit , cujus

pra(entia tamen uti in omni alio tef

t

amento ita & in oblato Principi & coram

m[UfJ[fls ]

l[i Vïdüc |

Magiftratu facto, de neceffitate pracise requiritur, ita ut fine haé füb(iftere

difpofitio nallatenus po(fit , per texr. i L. 12. C. de teff.. junét. l. 9. l12 L 21

N

n(Mmmv ]

C. eod. id quod latiffim& contra alios contrarium fuftinentes defendit inclyta

Fac. Jur. in hac Eberhardina ap. B. Dn. D. Harpprechtum, zz Cozf: y4. 5046

4

Jiois

& plar. faq. Poffeffor hereditatis ita conventus fundans fe in illo-teftamento

g

refugium hic quarit non tantüm in. contraria illa fententia , ftatuminante

quod & per procuratorem: telamentum infinuari poílit, cujus rationes &

ll

Authores congeítos vid. ap. Dn. D. Harppr. 2. Z z. 20. fg4.. vid. tamen. & re-

tU

n

gl

fponfiones ad has ibid. s. 1 2 g. Íed & quam maximé in calum f1. hac fententia

Dnsm !

non probaretur, uti propitio jure probati non potefL, ;z exceptioze INolilitang:

jj

pretendens hoc tellamentum: per exceptionem à regula tainen. effe yal,isdum E

quia

216

! GRZSS de Excäptione Nobilitahis;

Gstbetr

quia teftator hic fuit perfona nobilis & honoratior, cüiid jure indulcum, ut

quod alius in loco judicii ipfe,.illud is domi fuz & per procuratorem agere

De

& expedire poflit, veluti de egregiis perfonis in juramento preftando id indul-

effe confl

tum conf(lat z /,12. $.4. C. de R. C. L2. $1. 9 Mauth. Principales C. dejurej.

t Cilag

