bertei DbEtböffä: "in Srutidolamb /-

PRe&£.

ä

.L

419

$93 (9) 86

L

"cme

3

PRZESIDE

PRECHTO

CHRISTOPH. FRIDERICO HARP

Würt.

Confil. & Juris Prof. —qul Ord.

.J.U, D. Scr. Ducis

PRO LICEN'TIIA

" defenía ab Amtlore & Re]]wndent

e

RGIO MüLLERO,

Hcilbrbnnenü.

. JOHANNE GEO

TUBINGJE, 173*

ROE

N- D' N. f- C. ;

PROOEMIUM.

erio Romano Germanico olim ufitatis, poftea

Ateriam deantiquis in Imp

ige

vero abolitis [udiciis G«

rm. Xyberbóffem pertratantibus, Prafamie

[l

mis loco de variis ,

qui quondam in Germania e

xiflere , judicibus aliquid prz-

l

A

d temporá recurrentes antiquiffima, deprehendimus, Ger-

u

mittere liceat.

manis fuiffe Priscipes, qui j

ura per pagos vicosque reddiderunt, Tacit. de mo-

Ifl

rib. Germ. c. XII.

Cafar de

B. Gall, Lib. VI. c.23. hosautem fuiffe nobili ftir-

i

dit Tacitus Cap. XIII. Zz/fgzis, inquiens, INobilitas aut ma-

pe natos, idem pro

nationem etiam adolefcentulis a[lguant. — Nerum

)

na patrum merita Principis dig

x ipfa plebe de-

enim vero penes hos folos juris

dicundi poteftas haud fuit, íede

.

M

le&i nonnulli, judicio Affeffores dati

. Conr. Diff. de urb. German. Thef. 47. Nec

Y

illisfuit jus,aut tr

ibutum fuis indicendi, nullum it

em fuit belli ac pacis arbitri-

l

[

confenfu impetrato.

Conítituti fueruntin majoribus totius po-

(

um, nifi plebis

uti clare Tacitus de 74. G. Eliguntur

, inquit, ieüsdem Concilime

uli comitiis,

nes unius alicujus pagi incolas,

e? Princibes.

Adeoque eligendi jus non fuit pe

fed apud optimatum

& delectorum ex omni pleb

e Concilium Conring cir- Dif-

Principes hos , quos

appellat Tacitus, ac antiquiffimis usque

fäïfc'

Thef. 4.4-

dictos

fuiffe, afferit Conr. z D. modo alleg. Th. 4 g.

temporibu

s Germanice (Otapen

uto, ac Giraben ita & caaitie fuiffe

vocem vero Giraoa Girau d

erivari poffe p

appellatos, teítatur Meinders D. de

jmw'sdi

&ione Colonaria & Curis Dominica-

de Origine ,

officio ac munere GograviorumS. y«

libus , € inappend. ad ejusdem D.

Francos nomen

Gravionum, quo nom

ine ipfi Comites fuos

Unde poít apud

bilesad munus judiciale

nuncupabant, per

manfit, nimirum fenes canitie venera

præcipu'e deli

gebantur ;

Hert. Notir. Feteris. Germania populorum. Cap. 4.$. 7.

*

Gravionis j

udicem fignificabat , Meinders Diff. de furisd. Col. c&

hincque vox

, . c. Befold. 7bef. Pratl. voc. Gyta.

Quam fignificationem

Curizis Dominica

Gin Grao bebeut

& fcquior etas tenuit ,

Giof. Spec. Saxon. Lib. 3. art.13*

Ggg 2

| nad)

s

AAI

430

HARPPRECHT de Cnrüs.SuPerioribuf

nacb altem C5acbfiftben qreut(tcben einen ORicbter, barum baben Siefefn Waä?

men bíele unter(cbiebene SRid)ter Knichen de jwre territ. cap. 4. 2. 05. féa.

Befold. Coz/d. 1 2$ . 2.10. f'eq.. NV ehner. obs. Pr.voc. Gtav, Grof(daft. Schil-

ter ad us F. 44 c. 1. $. 13. Flert,. D. de Orig. & progreff- fpec. T. R. G.G.2.

& pafhm. — Affefforum his principibus jun&torum jam antiquitus. receptum

nomen Germanis eft &5dyepen, Codbopffen, Gxbóppen , qui concurrentem

J

cum principibus habebant Jurisdictionem, Conr. fzpra aL. Difp. Thef. À.

Quz ]Jurisdiciomis autem, eadem & meri mixtique Imperii fuit ratio.

gt

MNec enim legas, vel deleCtos illos Scabinos (ine Gravione, vel (ine Scabinis

fi

Gravionem in quemquam animadvertiffe. [ta nec defumma Reip. quicquam

34

con(tituere vel plebi licuit foli, vel foli Gravioni: Sed ad Concilium, fi quid

|

majoris rei effet conftituendum, etiam ex plebe delegati una cum principibus

convenerunt.

His tamen interíe de minoribus rebus confulere & ftatuere fas

E

erat, etiam inconfulta plebe; de majoribus vero negotiis non nifi eà adhibita ,

Conr. c. D. Tb. 5 o. & ejusdem D. de Ducibus cj Comitibus Imp. German. Tb. L.

Quod expreffis verbis docet Tacitus de M. G. De Zdinoribus , inquiens, rebus

Priacipes con[altant , de majoribus onimes , ita tamen, ut ea quoque, quorum pe-

nes plebem arbitriumeft ,. apud principes pertratlentur. Ex quo liquet, in om-

nibushis maximam tamen vim & autoritatem principum fuiffe. Conr. c./. Sub

(gä

Regibus ftirpis Merovingicz judiciaria potcftas erat penes Comitem f. Prafctluns

Palatii, qui 7Major Domns dicebatur , & de omnibus fecularibus cau(is curam

p

inftanter habebat, utnecfeculares prius Regem absque ejus confultu inquietare

neceffe haberent ,. quousque ille'previderet, fi neceffitas effet, ut cauffa ante Re-

gem merito venire deberet. Pratereain hoc maxime ejus folicitudo erat, ut

';;

omnes conteationes, propter equitatis judicium Palatium aggredientes, juíle

& rationabiliter determinaret, feu perverfe judicata ad equitatistramitem redu-

ceret, ut & coram Deo propter juítitiam, & coram hominibus propterlegum

4

obfervationem cundtis placeret, Lehmann Chroz. Spir. li, 2.cap. 9. Id vero

[/

notandum , quod Comiti Palatii in. caufis principum Imperii, non nifi cum

fi

fpeciali Regis mandato, judicis officio füngi licuerit, fed folummodo inferiori-

fi

bus Jus dicendi poteílas conceffa füerit; Id quod teftantur Cap. Franc. /ib. z.

p

tap. 77. de Epifé. Comitib. potenutioribus , qui cas[atm inter fe babuerint. ubiita z

&

Neque ullus Comes Palatii noflri potentiores cau[fas fine noffra ju[]rone fimire prafs-

P

mat , fed tantum ad pauperum (f minus potentimm juflitias faciendas fibi feiat effa

1

vacaudum. | Ad hanc Dignitatem illi tantum evehebantur, qui facultatum co-

Qu

pia abundabant , ac illuftris profapiz (plendorealiis prefülgebant. Eginhardus

ia vitaCaroli M. . Ut plurimum unicus tantum Palatii Comes hoc judicis. offi-

u

€&io perfun&tus eft ; Aít poítea Carolus M. hoc mutaffe & plures conftituiffe,,

N

àtque itanimiam , quam major Domus intuitu officii fibi arrogabat, poteíta-

Y

t6R

fxï

in Germanta.,

etetmerntct

t w I n

-

LAX

tem diminuiffe videtur, n

ön ignor,ans, Patrem Pipinum aliosque antecedenteg

Majores D

omus R« gibus

fe equaffe , vices eorum occupsffe , iis nihil preter in-

bulum reliquiffe, ac.omnem potentiam fummamque Imperii ad

l-

ane Regis voca

A

fe traxiffe, Eginb.

in vita Caroli A. ubi itaz/ Opes- C? potentia Regni penas Palcsü

m

Prafeitos erat , qui

AMajores Domus dicebantur , & ad quos fammum Imperium [pe-

2j

Éabat : INeque Regi aliud relinquebatur , quam nt vegio tantum somine contentus,

^

erine profufo ,

barba fubmi[ia fülio vefideret , ac [peciem dominantis effngeret , le-

gdt().f z

decuuque venientes an

diret, iisque abeuntibus vefpon[a ex [na velut poteffate

redderet.

Atque tales quidem Palatii Comites ex qualibet Imperii natione eli-

gebantur ,

ut unusquisque fuübditus in fua lingua audiri, ipfique folatium auxi-

Sub Regimine porro Francorum

liumqu

e impertiri potuerit. Lehm. L. 2.c. 2

Ducibus Provinciarum

Adminiflratoribus fuberant Comires, qui in Civitatibus

ac pagis jus dice

bant, Lehm. Chr. Sp. Lib. 2.c. 21.22. 23. Struv. Cinfeitumg que

exeicbs ; Jotftoti

e im britten 2[bfag $. 20. Conring. D.4de Dzc. & Com. Imper.

Etenim , quemadmodum unusquisque Ducatus in certos pa-

Germ.T bef. 1 4.

gos erat divifu

s; Ita cuilibet tali pago , Gove di&to, Conr. D. de llIrb, Gergs.

!

T bef. g 1. && de

udic, Reip. Germ. 1h.23. Comes praficiebatur, Gogravius

Lehm. Chr. Spir. Lib. 2. C. g. qui juftitiam adminiftraret, /. c,

Y

inde appellatus :

€.17. cum dele&tis é populo

aut Scabinis, c. /. c. . Conr. /. c.. Struv. fzzpra all. |.

T

n

JEvo Carolingico pra aliis judicibus eminebant 74;//, quorum officium clare

fifl

proponitur in Capitulis Carolt & Ludovici Lib. 2. c. 26. his vertbis: 44 boc à

nobis miffi confHitutà, wt, fi quilibet Epifcopus aut Comas miniflerium fnumpropter

i

f

quodlibet impedimentum implere non po[fit , ad eos recurrat , & cum eorum adju-

torio miniflerium [uum adimpleat, — Et fi talis cau[a f'uerit , qua per eorum admoni-

W

toxem emendari non poMt , per eos ad noftram notitiam deferatur.

Et ff forte

t

bdu-

Epiftopus aut Comes aliquid negligentins im fuo minifferio egerit, per iflorum ad.

monitionem corrigatur : Et omuis populus [Ciat , ad hoc eos effe conflitztos , ut , qui-

filii

cunque per negligentiam , Aut incuriam vel z'mpqäïbilimtem Comitis juflitiam faam

0

acquirere non poterit , ad eos primum po[fit querelam [iaam deferre, Cj per eorum

auxilium juflitiam acquirere.

Di&i fuere Miffi, eo quod ab Imperatoribus in

l'

provincias mittebantur, jus ibi dicendi, & quorumcunque querelas audiendi

h

ac decidendi. Lehm. Chr.Sp. Zb. 2. cap. ro. At nechi foli judiciaria gaudebane

, L

potefl:te,

verum etiam Comitéi , utpote quibus Leges Francice inculcabant, ur

pleniter juftitiam

dilig;nt, & juxta vires eorum expleant, ac quoruricunque

& juftiffima deliberatione definiant. Lc. £. 77. His Comiti-

qu:relas pleniffim:

bus, quia fzpius quà con

filiarii ad obeundum fuum munus in aula Irperatoris

verfabantur, vel exercitum in expediti

bnem educebant, fuerunt adjun&ti Prí..

(&dultheifi , qui in Comitatu judicium ex.

pofiti, Germ. G5tattbalter, Q36af,

Scabiuis five Affefforibus, quorum eletlig

Crxcuere, vid. Lehm. Z c. c.22. Una cum

6883

penes

422-

HARPPRECHT dàc Ckriis Superioribus

penes miffos, vel Comites & poþulum erat. L. all..— Quamvisautem jam dixeri-

mus, potiffimam muneris Comitum partem abfolviffe juftitiz adminiflrationem;

hoc tamen etiam certum eft, non unam horum eandemque femper fui(fe con-

ditionem, fed varia eorum genera orta fuiffe, tum à locorum varietate , quibus

ut preeffent erant conítituti,tum negotiorum diver(itate,quibus occupabantur,

cognominatorum; Vid. Burcard Gotthelff Struv. z differt. de offic. Imp. Saxonicszs,

fétl. 1. $. 3. — Sic fub Carolingis fuerunt Comites Palatii, Comites , (& Centenarii ,

à Centenis, in quas regiones diftindte erant, di&torum, capir. lib. 3. c. 10. lib. &.

c. 23. apud Lebm. Marquardus Freherus is Orig. Palat. lib.1.c.2. qui in Comi-

tatu juftitiam adminiflrabant, tam in Civilibus quam Criminalibus jus dicendo,

& delinquentibus pocnas legibus Imperii de&nitas irrogando, Lehm. C. S. //b.2.

€4p.17. À Comitibus Provinciz fub Carolo M. diftinguebantur Comites Pala-

tini lub Imperatoribus Saxonicis, quodilli in univería prov;ncia, cui erant prz-

pofiti, jura reddebant ; hi vero terram Palatinatui adjectam folum gubernabant,

in eaque potiffimum jurisdiCtionem exercebant ; Sttuv. c./. $. 6.. A quibus dif-

ferunt ZZarggravit, àvoc. AMarch limitem vel fines notante, nominati, Linden-

brog Gloffar. voc. 7Marcba. Marquard. Freher. iz Orig. Palat. all. loc. qui finibus

prefedi incurfionibus hoflium refiftebant: & f(imul ibi jus dicebant, Conr.

Diff. de Duc. & Comit. Imp. Germ. Thef.iz. Struv. Ginleitung gut SXeidbs4Joiz

florie sten 2[b(a& $. . nec non B»wrggravii à Burgo feu caftro vocati , Marq.

Freh. 7.c. qui munimentis, quz arcium nomine vcniunt, & locis finitimis re-

pb a. C VIRRRA. D Pa a ia m L.

gendis atque tuendis pra'fticutierant, Struv. D, Je voto Burggraviatus Stromber-

£enfis $. 2.. Conr. ]. c. ac fimul jus dicebant, fecundum Speculum Saxonicum

Part, 3. art. 52. apudStruv. Z.c.

A variis his judicibus jurisdiéctio non nifi no-

mine Cafíaris exercebatur, Kemmerich Zztrod. ad. us P. lib.7. cap. y. $. 16.

Conr. D.4e d. Reip. Germ. Thef- 36. usque 29. cuique vero recurfus ad [udi-

5:

cium Regium.patebat ; Conr. c. D. Th. 36. 28.63. ? pa[fym. At ob Imperii

L[

Germaniciamplitudinem hoc non fufficiebat , fed hinc inde judices provinciales

conítituebantur; id quod patet ex Suevico JureFeud. Ao. 1452. Norimbergz

j

colle&o apud Schilter. Cod. Zur. Alemanns. Feud. Syie 9tann (ullent Fometn

[2

fl

Ü

für ben £anbridhter inbeg Gierid)te2t. — Et cum turbulentis Interregni magni

In

temporibus diffidationes orirentur, ac ubique judicia exularent ; 4rbitraria

Jdicia, que femi Germanica voce 4zffrege appellantur, conftitui cecperunt,

Conr. c. D. T5.53.54. & féqq. B. G. Struv. Cinleitung gur Seicba^Joiftorie

li

Vg

int Stett [b(a6 6. 1 3. eSynr. Jfur. Publ. c. 24. $. 25. féqq. cam quibus quan-

h

dam habent affinitatem ea judicia , que Germanice £Sberbóffe nominantur , &

de quibus aliquid pertraCtare certam eft. — Cum autem hacce materia, ( uti

Kre(lius i& Co mment. ad confe. Cr. Car, not. ad 4rt. 215. fatetur) à Commentato-

ribus

&

in Germazia.

423

^

MUAEU Rn

ribus ficco focco hucusque fuerit praterita, fpes mefovet pulcherrima, fore, ut

Tu, B. L. mihi, cui non Commentarium, fed faltem Differtationem fcribendi

animus eft , fi que melius exhauriri potuiffent, ignoícas, eaque, quz ex Archi-

vis publicis depromere potui, zqui bonique confulas. Deus interim T. O. M.

hunc laborem exoptato aufpicio ac fucceffu fecundet.

-

"T hefis

L

:

Germanis veteribus fimplici ratione fuiffe proceffum, neminem Hiftorie

rerum Germanicarum peritum fugiet, Quamvis enim jure, ututnon fcripto,

haud carerent, ac circa juftitize adminiftrationem plurimum effent folliciti , mo-

dus ramen procedendi brevis erat, Struv. Hiff. Tur.vap.6. 6.1. Simplicibus

tum populinon aítuti non callidi Tacit. de 4M.G.c.22. $.5. moribus conveniens,

legum multitudini; Advocatorum malitiz, lucri cupidini lites protelanti ad-

verfantibus. Hinc fa&um, ut ipfz etiam graviffimz inimicitie cam cito fue-

rint compofite, id quod diferte teílatur Tacitus Ze 74. G. c. 2t. Sufcipere tam

inimicitias (éu patris feu propinquiquam amicitias nece[fe eff . INec implacabiles du-

rAnL.

Luitur enim etiam bomicidium certo armentorum ac pecorum uumero , ve-

cipitque fatisfatlionem univer(a Domus G.. Talem proceffum fimplicem , faci-

lem, acbrevi tempore circumícriptum & multis infequentibus temporibus ob-

tinuiffe, nec controverfias obortas in longum protelatas, fed ex recepris mori-

bus ex zquo ac bono fententias pronunciatas fuiffe, nos docent Conr. 7r. de

kl

Orig. fur. German.cap. 25. & differt. de Tudic. Reip. German. Thef: $2. Struv.

[

!]

Lehmannus i2 Chronzicts Spirenfibus lib. 4. c. 1.

- Hiflor. Tur. $. 14-

Thef.

H.

Hzc juris morumqueratio apad Germanos fenfim fuit continuata. Nam-

que licet Seculo XIII. Jus Civile eque ac Jus Canonicum pedetentim fuiffet in

f.

Germaniam introductum , Hert. D. de coz[ult. legib. im Special. Germ. Rebusp.

l,

$. 15. idquod ex eo patet, quodin Jus Saxonicum, cujus natales plerique DD.

l[

ad confinia Seculi XII. & Seculi XIII. & quidem ad tempora Friderici I1. Im-

$

eratoris referunt, Conr, de Orzg. Tur. Germ. cap. 30. multa ex Jure Civili Ju-

(tinianeo fuerint inferta, Struv. Hiffor. Tur. cap« 6. $. 39. Swyk. Diff. pralim.ad

!

Uf- 7Mod. ff. $. 1 . SpeculumSaxonicum arz. 56. lib. 2. & à Seculo XIV, magis

invaluiffetin Germania Jus Juftinianeum, tefteSrruvio latius hoc deducente i»

l

Hiftoria Tur. cap.6. $. 30. dum erectis Academiis juris Civilis Profeffores con-

fticuebantur , exinde etiam in Aulas Imperatorum accerfebantur homines in u-

troque jure edocti, dequo quidem contrariam fovet fententiam Conringius de

Orig..

Zar. Germ. $.32. demonílrare contendens, nonnifiSeculo Decimo Quin-

toin 5c

holas atque fora Germaniz introductum fuiffe Jus Civile; & quz ante

hac tenipora

fuerint initia, admodum tenuia: Tantum tamen abfuit, ut tales

IN

ere&æ

$

du

424

HARPPRECHT de Curii Superioribit.

ere&t» Academiz & hinc inde exfiftentes Jureconfulti ob tantam Imperii Ro-

mano- Germanici Amplitudinem juri dicundo ac caufis decidendis füfficerent ,

ut potius nimius controveríiarum cumulus grandem eorum copiam defideraret.

ä

Quoniam vero Juris Civilis difficultas tantum Turisperitorum defe&um proge-

neraverat, ut paucitum exiflerent, qui ad duCtum & normam uris Civilis ju-

dicare & fententias concipere poterant ; Judices quippe erant homines zqui

ä

quidem , quos fenilis prudentia commendabat , & experta juftitia ac pietas, fed

iliterati, qui fecundum leges provinciales ubique ufitatas & con(uetudines

prónunciabant, teflibus Struvio i» Hiff. jur. cap. 6. $. 28. & Conringio is

Orig. j'r Germ. cap. 25. « 28.

Hinc Legum peritiá ad paucos redaCtà, ufu

W

veniebat, ut, cum judices folius zquignari Legibus diffolvere lites nequirent,

fapius judiciorum vicinoram Jureperitis haud dubie inftru&torum, quo ipfo

multa illis prz omnibus aliis conciliata fuit autoritas, operam requirerent, ad

eaque controverfias deferrent: Cui accedebat exigua à principibus in turbulento-

rerum ftztu judiciorum habita cura, utpote qui incaufis dubiis non modo fub-

ditis fuis , fed & judiciis ipfis ad Ma

lare vel confultum ire permiferunt.

giftratus oppidanos ac yicinajudicïa appel-

THEL- TIH,

Atque talia judicia, quorum dijudicationi res controverfz ab illis volun-

tarie relinquebantur, Germanice £yberbóffe vocantur, Conít. Crim. Car. art.

215, nec res nifi per paraphrafin latinereddi poteft.. Verbum £)betbo(f compo-

off , Lat. curia fignificat judicium, quo

fitum eft ex Dber & Jyoff ; vox vero

fenfu Curias Provinciales £joffaericbt, fanbgerid)t dicimus. — Si vocatur Der

p p uETA ——

bécbfte Syingftubt unb £yberboff fapremum judicium , Befold. T/ef; Pratt. voc.

Syingboff z 44ddir. Verbum autem £ybet denotzt fecundam quafi Inltantiam

in fenfu imptoprio & arbitrarie ele&tam. — Appellat Curias Superiores Kreffius

in Comment. ad conft. Cr. C. not. ad art. f. $.2.

Oberhovia, quz hoc inodo

df

defcribenda cenfeo : Quodfuerint j'udicia arbitrarioelella, in civitatibus ut pln-

vimum con[lituta , a quibus tauquam in jure peritioribus, velut Provinciarum

Oraculis , Tudices in oppidis minoribus & communitatibus vicints, Jarium d& rerum

ad judiciaeorumque exercitationem pertinentium minime experti , in caufis tam ci-

vilibus quam criminalibus decidendis dubii baventes , ad firupulum illum diffolven-

dum, ex inveteratacon[Aetudine, [amtibus partium co;af(in AC j&htmtiæu expetebänr.

Thef. - IV

- Etymologiam atque Defcriptionem excipit $jzozymia fyberbóffe dicuntur

quoque £)»bergericbte, uti docet Lehmannus iz Chr. Sp. lib. 4. cap. 11. ubi ita:

$ie SRicbter baber nidbt alleini, as ber Gotabt Sjeotbbur(ft unb 2XGobl(tanbt

h. «6 6 m al p u) o ag

bern

gtforbert , benebenbem Graffen unb (cinen Gotabtbaltern vertoaltet, fon

qu

—— ]

ü

,J*Rx

-

-3n Germania.

42f

0

üu&) 'aüe SSürgerficbe S*yrfüitgen, Srebel unb Maleüzæüa:cf)en berijört, et*

t,

fannot, gericht uito betivafit; Goofic in beé Cpeprgaus Slecten unb Syot(fe

ftpafften perafeicben Goadben sugetraget, baben biefelbe bor Dbergericbt gu

Gpeper su Gntícbeib, Grfanbtnuf unb Grlebigung gejogen terben müffert.

Atque Judices in Curiis Superioribus fplendidis nominibus ber ber «SXicbtet

fuiffe ingnitos, A&da Wimpinenfia docent. ^ Vocantur etiam. Corfultations-

Jóffe, quodin caufis dubiis Con(ilia ab ip

fis expetuntur, prout majoris fecuri-

tatis gratia confultari folent Academiz. Necnon Appellations-$36(fe , eo quod

& Appellationes illuc devolvebantur, qua tamen proprié Appellationes haud

erant, uti infra dicemus,

Thef.- .V,

Hujusmodi Curie Superiores paffim olim erant conflitutz. — Sic talem

quondam in peraritiquá Civitate Imperiali Wimpinenfi exftitiffe, teftantur A&a

NWimpinenfia, &quibus fequentia excerpere liceat : CD(f Gíag 2(nttoort SRebt

CfBiberrebt 9(naebárter Seugen Coag , onb entficbem getbanem Sedbtbes

(dlieffen binterfegen , 9tucb allens eregen, bietveil aber bie Coacbe ficb etroad

bifoutterfid) onb tveitfeuffig anfeben lagt, 9l8 acbt fid) ber Suicbter folde ju

erioen onb barínmmengu erfenmen nod) sur geit $u gering berftenbig , baben bes

lu

totvegen aftem Joerfomen nad) biefelben ant bie. Grnvefte Sur(icbtige &rfame

4f

$nb weife Joerrm G3dbultbais SSurgermaifler nb SRid)tere bee Japligetn ?R52

1

viifcben SReidbftabt CGimpffen al8 9yren SOberboff barimen Qartel su fellen

[

$nb Die Ciaden juerroegen gervifert &c.— Tanta hoc judicium in circumjacen-

N

tibus regionibus pollebat Auctoritate, ut à variis Civitatibus ac pagis alterius

V

jurisdictioni fubje&tis de cafibus dubiis quam fzpiffime confuleretur , id quod

yuum

patet qu ben CfGimpfenter JoberboffAlrtbela QSud) de Anno 147 4- bif 1608.

ellli

ubiita: Syifj G5tettunb Syorffer alter Srpbaitt nad) pflegen jv letel bollug

od

4u bofert alá eor bem obernbouff. — Gotert. 9Xteraetbeim, 95onigfern, QBeibs

(tatt, SSifcboffSbeim. — yórgfer. SRotbadb, Joeingbeim, $odenbor(f, Cotor

,

7

«facb, Gimpper, Garttacb, Obern 9jgefbeim, Joüffelbart, Jelmftalt,SSats

l4

9en, Q Bellenberg, 95te

beradb, Grftatt, &$uttenbürg,?xicben, 3onfelt,Obertz

Griefbeim, Sapt(tat,

£yfenen, 9Baffenbadb, Joodüfenn, Jageubad) , $5is

berad), $Sadenbeim , Sappentau , Syfefbeim, item. Grof unb Jelein Syfefis

acb, Grefaartacb, bie gan&e fo ges

|

beim, Unteratiefbein , Syaaftfelot , Gart

siante teutfcbe Gbne, unb aubere &bur- 5

faltsiftb-Seutidborbi(b /dBurtten

bergifcb - unb SRitter(cbafftlide SYórffecmebr, — INec non Spire ejusmodi ju-

diciumfuiffe, videre eft exL

ehmanni Cbroz. Spirens. Lib. 4. cap. 13. ubi ita in-

u

u

ir: SyieGtátte, Slefen un

5 Syor(fícbafften be8 KOpepergaues unb *5b

(be

"

í

umbs, unangejcben oaf fie g

jf

N

mifje ä)ägänfenþunb Jerten gebabt, melb

K

426

HARPPRECHH de Curiis Superioribus

bie stónige unb S'epf

eran Sybre Gotatt gu Q3ertvaltung Deó Gopeprgaues eine

gefe&et : o baben

fíe bod) bas Gericbt unb. (&. SRatb ju Gpeper jeberseit

ftad altec Gyemobnbeit oor ibren C berboff erfenmet , unb Dafelb(t in (c:btoebe

ren Syrrungen Q'Geigungen aeboblet, —G5o befinbet ficb aus einem CSertrag8e

SSrieff stoifdben SSifcbopb Srieberid) ub ber Corabt Gopeper Ao. 1294. auffz

gericbt , bag bie Gemepnben von SSergbaufen, Joartbauffer, Seinbofetr,

Syubenboffen unb CfBal&enalle ibre $lagen unb cyccungeaneorm CotabtzOe

ricbtsu Gopeperanbrad)t ub auégetragett.

"Thef.

Lj

Confultabantur hz Curiz fuperiores , quotiescunque in

caufis dubii quid

eccurrebat, Conft. C. C. arz. zit. ac judices notitia ferendi congruam fenten-

I --* AV2U—

tiam deílitutierant; ceu apparet ex Actis Wimpinenfibus : Gónftige Jerit.

Gyievecill Cir bie SRicbter albie sue Q'Gepbftatt, vnf in biefer Coacben nad)

9

ebabtem 93ebadbt baru(f su einem 23ctbell nit Ebinmen entjd)lieffen, o babent

toit (ofde

Jyaubtiung emb sX atb ennbt COrtbeila SIBepf. für ennbt a Crvet

Gr(ame Cf Gepfbeit geroifen 2

c. Mnb aus ber COortebe beg C'oimpfemer £obets

Soof8 s $5ud)g , ubi extat :

Sfad)bem unb $on alter ber uub faft viel (dnger

benn in 9menfcblidyer Gebácbtnüffe gefin fan,

von ettfid)en C»rátten ub

Syorffern bienad) benant , bie Der 1rtel fidb nit verfteen Fónnen , bep unt vor

Gob ultbü(fen unb Sicbteren nfer$ G5tatt«Geric)té Urtel geboblt baben, unb

binfür boblen unb fudberi &c. — Ex hoc etiam elucet, quod jam tum inveterata

fuerit confuetudo fora Curiarum Superiorum adeundi, quod & fequens ex A€is

Nimpinenfibus excerpta fententia comprobat. . *Xit Coadben goifben Spybitipg

Grepfitoart, onnbt C'Genbel 9)foen, S'Gepfanbt 9Dbilipg SRomigen Goeelig binz

—— £U €O^ Dpe (—— - — 4UR, TY ls -

terla(fener Scinber Zormunber gu 3Dafpad,

2if$ Gfeger ai einem, ennbt bart

beiíbe SBurger unb Soeurer aíbie

Santfen Gxbrepber onbt Coontag SSrunnen

ju QSepbftatt al8 beclagte amber tbeila. — 9lí(o nady lag onnbt 2Inttvortf,

SRebt onnbt QBieberrebt , aud) 2eugen Goag, ennbt alfem fariefftlidben onbt

münbtlid)en Sücpringen, onb baruff geuclatem enbtlicben Secbtfag, roeifit

u

ber SRicbter biege Joanblungen tirtbeifs CfGepfe a bag. Cotattgericbt gber

f

CfGimpffen , 9(l8 9ybren orbenlicpen Sobetboff, 2l[tem Gebraud) nad) &c.

Atquerationabilis hec fuit confuetudo ; Omne enim videtur rationabile, quod

cum re&tz rationis dictamine convenit.

Affumamus de Coní(ultationibus Cu-

riarum Majorum. Et certo non adverfabitur re&z rationi, litigantium jura

per prudentiffimos examinare, | Judices fzepe ignorantia laborant juris, cum &

imperiti judicis officio fungi non prohibeantur. Suntinterdum pluribus impe-

iï

ditinegotiis. — Ecaliz intercedere poffunt cauíz, quz: negocii accuratiorem deli-

berationem atque difquifitionem impediunt, unde facile przjudicium partibus

eífet

:iz

/-—"x

d

in Germania.

427

lu

eïffec meiuen&um. Suppleri iïgitur per Collegia ejusmodi omni poteft, quod in

It

Imo judici quoque id ipfum expedit, qui omnem hac

ipfo defideratur judice.

"

ratione corruptionis evitabit füfpicionem facile. Coram Deo fuam allegaret

]

ftuftra ignorantiam, cum culpa non careat, qui non

:

'confulit, cum poterat, -

prudentiores vid. Conft. Cr. Carol. arr. z.

Thef. VII.

Semper vero A€ta transmittendi caufa tres judices coram his judiciiscom-

yaruiffe, fatis luculenter probat Prafatio be8 CfBimpfemer £Jberbopllrtbelós

95udjs : tInb follen alteegen brep SRibttere 6on bem Giericbt ber Cotatt ub

Syorffes- für bas benannt unfer Citattgericbt Fomen 2c. ac inter fexcentas alias

u

in AGtis Wimpinenfibus exítantes fententias hec, quam hic ponere placet.

wüffen of be8 Godbultbüffen Sragen batt ba8 Gieribt u Socbenbor(f burd)

-

r mitgefellen CGittmann Syeter Gyietber Joanf l& enb Corg Grief 7yn 11tz

X

felg

Ofgige (üt eisbas Gstabr Geridbt su Q'Gimpffen bract, 9Il(o nad bete

N

fommen vnb altem SSrud) ber von &ocenborff &rtennen QGir Cinmütiglie

NI

eben jurecbt, 9eter SBittmann gegenber Joerr(obafft ein simlficben 9Ibtrage

j

tbonfel, Qu lirfumb bato fab G^igillo ao. rl, tyyij. 1474. Aft Spirz, ubi

i

tale judicium florebat, hz»c fuit recepta confuetudo, ut duo faltem judices

1

Coníules & Senatum Spirenfem adirent, hucque Aáta transmitterent , quod

!

A&is mihi ex Archivo Spirenfi communicatis demonílro, hàc fententià : 9fBit.

ld

bie SBurgermei(ter unb ber 9R atb ber Gotatt Gipeper entbieten ben Grbarem

ls

Gdbultbeig unb Geridbts Cdéffe su auterburg Unfern freunbtidben Grug

N

uoor. fiebe unb guteGyreunb ! CGorgtoenen Guren Gerid)te-Sondnnetn i[E

D

in8 al8 Cürem Jberboff ver(cbíebener 2eiten ein Geridte-Jyanbel gtoiftcben

Wi

4c. 2c. umb Q'Beigung ber Uictbeil für unb anbrad)t tvorben 2c, — Datum bent

q

;8, Dec. an. 1574.

i

qtt,

Thef, VIII.

T

Proceffus coram Curiis Superioribus f;wtibus partium. fuiffe expeditos,

vifi

teítis eft Lehmannus i7 Chroz. Spir. Lib. 4. cap. 3. — 5ie baben O$bren beftimbs

ten Tax gebabt, as (ie oor jebe CBeigung begablts SYtemtid) SvepBersfauterit

uj

a

1. balben (l. SSrufel 1. balben $, 9Immepter einen £yrtsgulben, fauterburg ein

quod

Syrtb, 9Balfen 2. Gobilling Syfenning, Gelingen oier Coxbilling. — Sic quo-

r

ue res fefe habebat, cum Curia Supertori V/impinen(i, vid. Prafationem be$

;um

doberbof^lUlrtbela/£5ucb8 von caimpffen, ubi ia : lnb $on fotícbem SSrieff

)d

bet Urtel (ollen Díe SDartbenen , (o bie Uctel befommen, enferm Coc)reiber eitt

[

9yfunt geben altec QiGárung, Dag i(t, breifig£ gütter ?Dfennig. — Variabant

autem Sportulz, prout apparet atj8 oer 5tabt QBGimp[en Reformation ub

Qrbn ungalten Jecfommens unb

SRedoten8, ffag unb Urtel Gelb betreffenb,

&

Hhb:z

"

42

HARPPRECHI de Curiis Superz'aribm

:

erm munotiden Re!a:iorien, fo vor ber ?anb(cbafft aen QBimpfïen an bag

tabt.Geridyt giegen , gebübrtenbrepfig *Dfenuig Dem Cotar Gericbt für

E

lirtel Gefb , toie von QlItecbero , Dergleicben Drepfig *:Mfennig bem G»obultz

beiffen, Gotat-Godbreiber,unb GericbtS« Senedpten gu vertbeilen. 9yn Goobrifft"

ficben Confaltationen, item f0 A&« fürfommen 0or $maingig SSlettern oDer

barunter, fol bem Gotat;Geridht eim Gülben bavon ju Lirtel- Gelt oegeben

werben. 9Go aber bie A&a über bie smaintig Q3Metter bieften, fomannig

S&[at ba8 toere, (o biel balber Q3afen g. bem Giàben für DrtelGelb erleg£

téerben foll, nb von fofdbem Hirtel; Gefo (ollen aud) &odyultis ; Cratfdreis

ber unb bie Geridtés &nedt umb jr Gebür bclonet. toerben.

Equidc m

Imperator Carolus V. i» f&a Con[Htutione Criminali art. 204. & 219. man-

datferio, ut jüdicesin cau(is dubiisfine partium expenfis ad Curias Majores , ad.

Collegia JCtorum & Dicafteria confugiant , indeque confilium petant.. Quan-

d M L ERE sE

do enim judex munere fuo fungitur, hoc ipfum proprio fumtu & expenfis fa-

cere tenetur, nec habet impenfarumrepetitionem, arg. J.:$. ff. de Oper, Libert.

Sed videmus tamen, confuetudine aliud inhis Curiis Superioribus eífs introdu-

&um & receptum , ex fqpra all.

. "Thef,

IX

Nec longis ambagibus controver(ias in his judiciis protelatas , fed celerri-

sme fuiffe terminatas , confpicerelicet ex Lehm. Chr. Spir. Lib. 4. cap. 21, ubi ita

ait: CfGas ben Procefs i ? Recbte:Coadben. anfanget, moieroobl mamn oor Go

ridbt unbSXedt, in SedbtCoadcben gar lang(amben 3Sraud) berProtocollem

angefangen, (o ift aus benfelben faft oot 200. Syabrenu befcbrieben, $u bere

eeTtcem ( Se— Uue,— — àt^ . w-—— "

merden, baf eot 9ilterg ein fur&er Procefs i allen bürgerliden Syrrungen

gebalten , ub (c:htoebre Coadben im gmepen ober brepen Geridbte:&agen au(g

lánafte erebiget worbom,

G8 befinbet fícD aug einem Protocoll, baritinem

mebr al8 faufenb Urtbeil eine8 SXatbs, fambt ber 9yartbepen $lagen unb

allen Jjanblungen, (oor Geridbrunb SRatbfürFommen, nict allein in Cas

ebenber SSürgerfdbafft su Xpeper, fonbern aud) vieler 9fbelidben SDer(onett

qufm?anbe, berbenadbbarten Gotátt, (slecten unp Syor(ffd)afften, f0 Gnbs

fbeib unb LIrtbeil oom $at su Cpeper viel(áftig aejucbt, pap oie Dartbepem

mebr münblid), unb gar nicbt ín odrifften Sybre C&oadoen entmeber. (elbft,

ober Durd) eine$ SRatb8 verorbnete unb beepbigte Grürfprecber, nad) geftal£

ber Coadben entmoeber vor Gericbt , fofie babin geborig, oDer oor bemi Süatb

fürgetragen, ber fáger (emme &íage fur& obne 2:Getlàufftigteit, Dod) gut

Rotbbur(ft anbracbt, ber SSeflagte barauff feine Ginrebe fürgemenbet ;; Det

Stláger binmieber repliciret, unb ber $Setlagte dupiciret,Darneben ieber $ bell

&n.

;L

(eit 3Serocigthbum mit lebenbiger Runbfd)am ober i Gdbriite bargetb

ä

.c'-Xg!

/*:ä

d

^ 1n Germania.

429

'Thef.

X.

D&cidebantur im Curiis Superioribus Caufe Civil&, prout docent Adta

nc unam tantum fententiam brevitatis amore adji-

Wimpinenfia, à quibus ha

d Q3ollfirec'ung eorgeferod)ener Uttbept Grfent

:f

ciamus : SAinnigfben. *Yta

$antengieffer 2introurter Cyunctberit

ein Geridt ferner qu recbt, bag Zyeorp

5anfen

gemlin Cidgern umb (ein (yorD

ecung unb Qufprudb nidits (dulbig ift,

ben Geri

c:hté-Seoften s. baip

et &beplen biefi

L

et

eRecbtfertigung uffaefoffen ug

beroegenber Urfacb mit vergl

icben, alfo Dasi

glicber &bept (eítt &often für fíd)

fol, A. Stptags

nad) CBalentíti anno octavo 1508.

Judices.

flb tragen

J3an$ Jufel,

Subel G5tor, Parres. Cyund'ec Jana 2emlin

ï

Glau8 »pp.

Céeot S'aütengieper eon Delprum

$5atoneiite

t €or alle Ganerben Aaor,

tales cauías civiles tractatas

Q Pariter quoque

in Curia Superiori Spirenfi

fuiffe, teftaniur. tot ind

e latz fententiz, quarum unam tantum probationis

l

caufa

Differtationi inferere haud inconv

eniens foret : &j Coadyen begebrter

(

£ofung ficb eor Cidbultbeifen

unb Giericbt8 C5dófren s Zauterburg sroifcber

Syoiclaug &but ,

unb 2[bam 21

[brecbten 0on Gfingen , Selágerm an einem, ub

Xl

?Rurger unb Gericbtà-Codboffen ju?

autecburg , Seflagtett

SmidetsSederm ,

Grfennen tmir, tvo Dicfe

5anbtfung für ln8

anbern Qbeil8 erbaltenbe:

ber(cbictte £orbnung über roieber $tauff unb

Wt

SRecbtbángig uf &lag

p

ntmortt ü

(

ofurg verfa

uffter &

ütber allem Sürbringen nad) unb getbanem Sedtjag gu

SRecbt, baf

eyeflagter obgenent oon getba

ner $ag $u abfolviren unb erlebiz

o

en audb bie

beeberfeitg ufgerenbte Geridhte

Goften gegeneimanber uffgubez

J

M

ber, unb gu eergfcid)en fepn fo[l;n.e

*.

y

Ti

Ín cau(is etiamþ, Criminalibus Oberhovia (ut cum Kreffio ad C. C. C. lo-

nunciaffe, documenta hujus dant A&a W/impinenfia, ex

J

quar?) fententias pro

jl

uibus fequentern ap

ponere liceat fententiam : 3 von(jen Cjmber Goad) Glaus

!]

Sja(fer8 Gleget sü De

m Suedbt Den er qu. Gefengtnis bracbt batt, batt ba8

Gericbr 5 9tergent

beim Dürd) Sjr erber $Sotr(cbafite 9Imbtmann S)tatbes

$on &5ale Jau$ &5ta

cbel unb 9jyetern oon &itvaigerm Sjrem attem fobliden

n

E

tpbaitten nà

o Gíag SRebe unb. ZGiberrebe Cj Lirteis mife

[

berfomen 910

€

-

.SRicb8 C»tattgericbt

;u COpnmpffen bracbt,9[fío nady

!

ur on8 Deó JO

aligl. SRó

per von 9mergentboum , müntlia) unb feriffrid Sürs

ü

G lag unb 9fntrvorr otD

E

bringen, biemoile.

hd

$ [ausa 59(3

ffer. alà ein vertaifter onbaplidber 9)?an, ben are

men?nblig£ , 2in(dpn vnb 2ln

oer tmeler, bargü Dienenbe, vom £eben sunt

toDe, mie er boffet,

mit tedpt

« bringen , nicbt fürbradt batt , vnb barü

gebeng nad) Cirmba

It ber &ünt(cbajit vertroft, &rfennen

M

ben ?lcmen fipa onb

2temie al(o 9on Joa(fer$ Glage, enb

Cnir

«

Gpnmütigtlicen s redbt, Dub bkeïr

8

h^

440

HARPPRECHT de Curiis Superioribus -

Tiàd) bed 9[rmen 2(ntmoort , nit oomfeber jüm tob gebralibt, G»5onber vor

Deg

5a(ferá Glage, vno Gefengfnüg [ebig aclaffen erben (oT, mit SSebdlte

niü

8 bed 2[rmern Glage ju Jafferr. — 3ü Carfünb datum (b, C^igillo Sveter

