men,unb qufrid)ten. —X Etfanénihil priüs audire folent novi cives,

"i

quàm illud: contribulis factus es, obferva ordinem. Arnif. relecf.

ts

lib. 1. c. 5. fe. g. num.22. Nec id injuria: cüm non ferendus fit,

y

qui lucrum ample&titur & onus recufat, /. z. S. 4. C. d. Cad. toll.

de

Notandum támen monet Knipfíchilt. 4, /. z47. 6. difctimen inter

D

fubditos Civitatenfes & villaticos ; quód illiea tantüm, quz ad

th

communem totius civitatis utilitatem pertinent, praftent , ut fune:

«

ligna

]

d

La

maxime Ruflicorm Operis,

33

Otf«

ligna iri civitatis ufum cedere, advehere, plateas à fordibus expur-

nj

gare, vias munire, pontes reficere, civitatem cuflodire, aut tale

hd

quid operari, quod publicé fit utile. v. Ming. Z. /.

Verüm hanc

pics

reíLrictionem non omnibus convenire Civitatibus, "'oftendunt ope-

Get«

r2 venatoriz, alieque fimiles, quas civitatenfes etiam exhibere fo-

£

lent, tefLe experientia.

Videndum igitur, quid morum diuturnitate

i; d

.

& quafi confenfu introdudtum fit, (Erbatb Z. cosci. 20. 1, .. Quod

Qm

v. Balthafar c. p, p. 17 3. tradit, ab operis, publicam utilitatem & ne-

ceffitatem refpicientibus, ne quidem Imperatorem , Ecclefiam, aut

u

oríus

alias perfonas privilegiatas immunes effe : id quo fen(u verum fit,

difci poteít ex iis, que tradit Klock. c. 9. * 12. »um. 224 de Contrib.

r

mi

Brunn. ad l. $. 7. 1. C, d. SS. Eccl. ad l. 1. C, de privileg. dom. Aug. ad

771

l. f d. t. imprimis ad L. f. C. d. immun. nem.conced. ad l. 6. l11 C.d,op.

eubl. Petr. Poncet. Z. Giv. diff. 2.

Cives quinam hicdicantur, ex

M

Ó

prioribus colligitur.

m

? 1. Incolas, SSepfi&er, Gábenter,3epunb Symtoobrer pro-

n c

prie cives noneffe, magnamque inter hos diverfitatem effe, ita, ut

Incola ?

T

du

in Statutis Civium appellatione regulariter non veniant, hodieque

multis in locis quedam commercia, pafcua, aliaque civitatis com-

iU

moda, exclufis incolis, ad folos Cives fint. reftrid'a, poft plures

ï

i

lbtaï

alios, noviffime oftendit M. D. Myler. c. 3. de $z.. . Dn, Hafenloff.

detr.tb. 543 5.

Nihilominus tamen veri funt fübditi, &, quoad

fubje&ionem, à civibus nihil. vel parum differunt, Schüz 7. ;. D.

u

2

6.1b. 17. Knipfch. /.2. c.29. 2. 7 $. Gryphiand. apsd ZArum. Difc. 26.

$2.46. Hahn.ad IVef. ad 7Municip. inf. plurimisetiam civium commo-

il

dis, privilegiis, & juribus utuntur. 7/,27. $.1, ad M. Dn. Hafen-

a,

loff. rb. ; s. largáque civium appellatione veniunt, Knipfch. 4, £.

j

per 1.190.L.23 9. $.2. d, F.S. Zahn Jcbnogr. c.90.. Hinc & ftatutis &

ttit

w

confuetudinibus illius civitatis obligantur , Carpzov. p. s. coz/fit.

12. d.i6. d.20. Ziahn d. c. muneribus etiam civilibus, 2quéac cives,

ït'w

inloco domicilii fungi tenentur, 422. $. 2. 1. 29. 1. 34. 4d Munitip.

t

6

etiamí(i locum originis five domicilium naturale habeant diverfz ju-

risdi&tionis. Klock. c. .. 2.70. C feqq. cüm illius effedus hodié ut

fglä&t

plurimüm fit fublatus, M. D. Myl.Z.c. 38. s. $. vid. Da. Hafenloff.

Süta

al

de tr. tb.14. ubi & exceptio hujus, & ratio predi&a mutationis , ha-

betur. Add. Brandes de Ex. t^. 5 $. & fé44.

Quidniigitur & operas

jnt

ab incolis exigere liceret, Grbatb, cozcl 20. nifi aliter (tatuto aut

a

confuetudine receprum fit. Wehn. v. $5utger. Gail.2. 0 35. s. $.

[unt*

gnod ipfum de incolis Spirenfibus conftitutum, teftatur Crbarb,

( ho

jf

FROMMANN de Subditoram c

*

34

d.l.in f. bag fie allec anberer SDerfonal5Sefdtoerben, ag büfeï,

U

ftobnen, madbené, fcbieffena 2c. frey unb [ebig fepri, — Incolas au-

Ti

tem hícdico illos, qui larem & domicilium cum omnibus habita-

n

tionis commodis incivitate, fine civitatis tamen jure, habent. Z. /,

*

27. &entel, d.123 9. th,7 1. 1.7. C de Incol. . De hifce tradit Gail, 2.

Vj

[

Q.35.7.8.. & Knip(ích. .2. c.29.7.104.. in Civitatibus Germaniz paf-

||

fim hodié confüetudinereceptum effe, quód incole u:lt'rq: annum, fi

t

civium jura tedimere nolint, non tolerentur : idque propter com-

munia onera civium; docet tamen Brandes de Ex. t/ef. 1 2. & pr. ad-

[

Ü

huc hodié fieri poffe, fpeciali pa&o , prafcriptione, privilegio ;

t

ut quis absque omni agniione muneris, ufuque privilegiorum ,

nudum jus ibi fecur&, etiam in perpetuum commorandi & habi-

L

M

4 oA

tandi habear, baf einer ein Codju&zunb. Cod)irnis QXermanbter,

i dl

Clientes?

Jinter(a fep. V. W'ehn.v. Jpinter(af, . Clientes five in proteCtio-

Á

nem recepti, Die Cod)irmé/Geno(fen , licec quandoque etiam fubdi-

fer

torum appellatione veniant, & propterea fzpius à Prote&toribus

Ti

& Advocatis fuis; 001 ibren Cbbirms . uno Saftenz CBogten , in

r

literarum infcriptione vocentur [iebe getreue , tefte Mager. de 244-

voC. C,10. 1. 136. qux appellatio arguit fubje&ionem, & jurisdi-

d

&ionis ufurpatur intuitu:, fecundum Gail. de Arreff. c.7. s10.6* 12«

Knipfch. 4. L.c.12. 7.82. ? féqq.186. ad operarum tamen praflatio-

i

nem compelli nequeunt, nifi fe ad operas fpecialiter obligaverint,

i

td

Mag. d. c.10. 2.438. HincEverhardus W. Comes, 24. Civitatum

h

Imperíalium Protector, cum ab hifce civitatibus quotidianas operas,

ceníus & tributa, exigeret, Cafar eum ab hujusmodi exa&tionibus

PU

Patronis enim &

abítinere juffit &c. Knipfch. c.24. lib 2. nam. 23.

Advocatis five Clientelaribus Prote&oribus regulariter nulla im

clientes jurisdictio , intuitu protectionis , competir. C5dbuf unb

t

GC»obirnt enim non jurisdictionem , fed proteCtionem tantüm , im-

$

portat, nec ejusmodi clierites fubditi efficiuntur proteCtoris, fed

remanent fub jurisdi&tione ordinaria, Mag. Z. c. 2.236. ( féqq.

Lj

M. Dn. Myl. c.: £. deSt.I. Knipfch. c.z4. sum.6 3. lib.2. Ubi plures

"

,szmf&s ?

Aa.cumulantur, .De forenfibus quoque, an ad operas teneantur,

nihilferé apud interpretes reperire licuit; indifferenter tamen id ne-

gat Caíp. Zetd. de Ord. Eaueff. art. 2. p. 177 fed nulla vel ratione,

(

i

vellege, velautore adducto, ni(i quód operas ad onera tantüm

perfonalia referat. Zz:h. etzam Epifl. ad H. Stam. de férv. perfon.

&b. 3. prafixe , valdéconqueritur, quod füperioritatis exercitia eo

l

um

N

uigue

um

-t

á

pouegrs

maxime Rufficorum Operii.

35

PUX

t

üsque extendantur, ut cogantur etiam forenfes perfonalia, faltem

45 dU«

ubitt«

mixta, onera & fervitia fupportare. vid. tamen Klock. Z. c. 13.

xum. y8.C [iqq. num.36. Dn. Tabor. de 7Metar. p.2. cap.3. tbes. 15.

4l

Q pg. art.6. rbef-. p. 266.. In Ducatu certé Wuürtenb. fubditi

iil,2.

bonaimmobilia in extraneos velforenfes, qm bie 2lugleut uno

?pa-

h, fi

S(ugrotürti(dbe , vendendo , permutando, aut alio fimili modo

transferre prohibentur , baf nambtid) ben 9(mptleuten , 9on beti

qrü.

qufmenbigen, fo Güter bep ibnen baben, in Ginbringung ber

:

rb

G5teuten , &batung , SRenfem, Srobn, unb bergleitben , viel Syte

lhs

rüm,

xüng unb S5efcbroerben baburcd) Sybrer Sürftl, Surdl. unb bero

(cben R átben oieffültigbemübet roorben , ing Tünfftig nicbtbegege

Vbl«

nen, QG. 9. p.2.7.9. $. QBit (eent, D. D.vir.17. pr. Dn.fautecbady.

Itf

l0*

3 differ. ad d.t.o. tb.16. — 1dque paffim flatutisfieri, teflatur Klock,

W

d. c.13. num.7.

Anveró confuetudine induci poffit, ut oneraetiam

meré perfonalia forenfibus imponantur, id adeó ad me non perti-

us

net. vid. Klock.c.77. nm. 198 & feqq.c, 13. num. 31. e*y-feqq Gail.

jj

2. 0. j 2. num.18.

)

j d

32. Non parum illa quaftio divexat Dd. An plures fubditi

jurisdi-

defun&i £lii vel heredes, pro rata, an veró (inguli in folidum, ad

u

operas teneantur ? Laté hanc controverfiam , variis difítinctionibus

d

adhibitis, nempe : an operz debeantur ex facramento fidei clien-

vetb

telaris ac obfequii five homagii, an verb intuitu przdii, quod de-

u

funétus poffederat : &, hoc cafu , an poffideant omnes heredes,

()pff Z

an non; & an divifionem recipiant,an non : decidit Balthaf. r. s.

. 162. quó faciunt ea, quz in fimili queftione adducit Struv. Syn-

nf

£ag. Feud. c.u. p. 42. Hufan. c. 6. z.7 9. e& féqq.. Viciffim quaritur:

J n

Quomodo domino, plures liberos vel heredes relinquente , mor-

u

tuo, operz fint expediendz ? vid. enndem Dalth. c. 7. p./2;. Add.

m*

Struv. d.tr. quo referripeffet & illa, quam Hufan .propofuit. c. 6.

f

»um.$6.

An fc. plures domini fubditos communes inter fe,

H

quoad operas, dividere poffint, ut quisque fuos hábeat , à qui-

yures

bus folus operas exigat?

n

23. Cocterüm cum ó

afallus per fubftitutum ferviendi li- s ss£4ius

nhabi-

d

centiam habeat, f1 ad fe

ipraftanda vel propter ztatem , vel/^ i

ls?

foos

alium defe&um, fir inh

E

v. Ludw. Syz. Feud. c. 14. Struv.

yum

Sypt,. F. C. 11. tb. 6. 2 quitati non minus erit conveniens , fubditis

idem juris, ratione operarum , concedere,

toann toegetr Scancz

rj

It(ae

jj 0

quä

beit, 3tet unb un?evmöglid)feit, o:et anberer erbeblicber

—

3

3 /en!

^

36

ïsz OMMANN. de Subditovum de. —

&Ijen ; obet Jþiuberuügen, bie 2(rbeit auff evf. otbemnid)tin weffou

gelciftet voecben Fónte, baf enttoeber eitr (ubftituirfer Graafübner tue

[/

&u

acfaffet ober su anberm 3eiten ber &agbienfEunb 9(rbeit erforbert

toerbe, ne fcil. ad impoffibilitatem, cujus nulla eft obligstio, ad-

Ü

ftringi videantur, 1. 1 5. d. R. 7. Grb. concl. 2 ». Balth. c. 10. p. 226.

ll

€uinam

W

Jfont imman-

24. Imó non uno tantüm caíu contingere potefl, ut verí

&es Ab ope-

etiam fubditi, vel ab omnium vel certarum operarum exhiben-

CAYIHS pr&s

darum obligatione eximantur , (€tb, cozcl, 22. Sic qui cum deter-

!

fatione 2

f

minatione tantüm alteri fubje&ti funt, vel qui fe regimini alicujus

fubmiferunt, certa lege, falvis privilegiis, atque exemtionibus,

li

illi cert& contra paCta gravandi non funt. /, i, J . d. pa&t, Grenget

"

tb.4.5. 2" 49. Idem & de illis dicendum, qui poftmodum immu-

0n

nitatem confecuti funt publicà lege, confuetudine , prefcriptio-

lu

ne, conventione : Eamque vel zziver falem ; fic oppida quedam &

vicos à quibusdam operis immunes vel inhocipfo Ducatu reperiri,

praxis oftendit : vel ffzeularem ; talem confecutus eft Magerus à

C

C5dónberg prout ex $. Bulla Imp. quam prodneit. c. 10. nttm. 2$ 3. con-

ftat.

In genere veró perfonis hon:flioris acliberioris conditionis

Y

operas per feimponi non poffe, pofE plures alios, docet Balthaf,

"i

'6-3.?-[3;0

Exinde Nobiles, Milites, Dd. Clericos, Medicos, ho-

il

neftarum difciplinarum Profcffores, aliasque fimiles perfonas , ab

K

operis, aliisque vilibus & fordidis oneribus , immunes pronun-

l

ciat Rofenthal. 4. F, c. 5. concl. 7 2, necpro tuendacivitate Dd. jurís

l

teneriexcubias agere, nec diurno tempore ad portas, ve] noCturno

þl

tempore vigilare, nec loricis, vel armis, quz aliis civibus impo-

nuntur, inftruAus effe, contendit Klock. c. 1 j. z, $. poft Halbritt,

ce privileg. Dd. Sordida equidem & vilia munera vilioribus etiam

perfonis funt conferenda L/2. e feqq. C. d. Excuf: mun. & ibi :

Brunn, Add. /. 7. 4. r4. C. d. dignit. L.6. C. d. Profef. L 3. L 4. e

ä

t. t. d. 'acat. && Excuf. Mun. Gail. 2. tbef. $2 n 7. F. féqq. l. 4.fíà

[

parent. quis manumitt.l. 10.d. ob(eq. par. Calp. &etd) d. Ord. Eq. art. z.

p 1097 38. ibi. beootab toeil fervilia,rnflicaque munera, onera,ci fer-

vitia varia, generofis , liberisque pev[oui

"bouis, bey allen CGélcferm

jumoiber gemefenc. bieteeilbalbau

en bem Svapfer, & contra

l

balb unterm 53aucen bauffen fic

&ctt, u frobnen unb bies

nen nidtmüglid), unb feiner da

plicionere ju belegen iftac. 24 p. 169,

quó pcrtinent ea, qua apud. Goldaft. zz Carol. A. Capitulat. 2. 1 2«

26-.

£. 135. lguntur, ibi: placuit nobjs , ut illos libe(o; bamines Comites

:ï

n

-

m

uidxime R;u/ï*z'carüm Operis.

37

M

tf

j*ri äd eo;mk opzus fervile non opprimant cyc. v. Brandes b. 2 $. Juftitix

TT

enim ratio non indifferenter, juxta numerum perfonarum, fun-

&iones & officia diftribuit, fed quid cuique convenit, perpendit.,

iout

E

& convcnientiafingulis fuo loco difpertitur.Ph; Melant. iz ezarrat.

h 22f

lib, s. Etbic. c. 1. 2« V.l $. $. 3. dejur. Immunir. Plura de Immuni-

y ver

tatibus congeíta videre licet apud Klock. d. Coztribut. c. 12.13. 1 4.15.

nibelte

& Dn. Tabor. 4. Metat. p.3. Id tantümadhucaddo, 7. 6. . , C. 4.

Attte

Op. Lib. & l. 37 . ff cod. in operis noftris locum non habere, ita;ut pa-

li

rentes ob liberos, ut ibidem, non liberentur , teíteipía experien-

JbUS,

tia, & Brunnem. d d. l. 6. Denique , anis, qui ad caftrum tenebatur

í

QUi

]

operas praítare, eo diruto novoque alibi inftaurato, liberetur ab

i«

onere operarum, ita, ut jure cogi nonpolfit , operas ad novumiil-

'ip:/o-

lud exhibere, v. ap. Hufan, c. 6. 2. 9 9. Sixtin. Jib. 2. c.13. ". 7 0. p.

n&

242. Maul. d. bomag.d.t. 4« "nm.19. Ceterum deperíonis operas

g&(*&i ;

exigentibus & exhibentibus fu(;üs agere placuit , quod alii de iis par-

Wfä

ciüs in hac materia egerint.

m

3j. Qui veró ad operas tenentur,

knon ante éas preítant, Quando:

itionis

quàm fi fuerint perite , auff erforbermumb begebten: Czoo enim ope-

opera prd-

varum editio vibil aliud fit ,quám offct praffatio , abfardum efl credere ,

Anda?

df

, o

alio die deberi off&ium, quam is vellet, cui praffandum eff , inquit

mas,äb

[Ct. i2 1 22. 4. O. Gaill. 4. zirreff. c. 10. Balthaf. c.72. Sic & Vatal-

lus ad fetvitia tenetur, nec tamenea rcgulariter, nifi vocatus, pra-

fonu

Jj

ftat. Rofenth.c. $. 4ua/f. 26. Struv. Syat F. c.ut. tb. ulr. Qua i non

oturto

petitz fuerint, cenfentur remiffz, (olen felbigen Cyabre gefallen fep ;

s

Idque fe in praxi obfervaffe teftatur Vir quidam in praxi verfatif-

PG

fimus,baf nebmlid) bas flofter Lrfpring verGotabtGbingenSyabrs

l)

tith

«

eenamte Soien(t gu. [eiften fe:bulpig getvefen (ey : biefe fepen vom

jli

Seloffer etlid 9yabr nicbt aeforbert tvorben , fjertadb baben bie

von C bingen bie(enSYtadblaf in fotgenbenSyabren gefüdbet, (epe abet

"r

controvertiett , fürbie JberzJefterteidifdbe SRegierung gebradbt,

416

unb bie oon Gbingenoonibrem Coucberr abgetviefen roorber, Quod

"

e

ipfum maxime procedit in operis incertis , ut fcil. fubditi eas-

t

dem; uno anno non exa&as, per dominum fequenti anno fupple-

h

re non obligentur. Ziegl. $. Vobil. zum. 127. Balthaf. 4. c. — In his

contrà

enim przcipue id agi videtur, ne antecederent operz, quàm indi-

DA

i

&z fuiffent. 7 1.72, $. 2. d. 1. 22. 1. 24. d. O. L. Brunn. ad 1. 1. C.4.

) l/fb

t. i veró. certo & determinato tempore effent praflandz , fübditi

)1?

nerentur. Rofenth. d. c. $. 4. 26. dies

d

ctiam non interpellati ad eas te

enim

/in

i

-E 3

——

38

FROMMANN de /Szbdz'tomm e

enim interpellat pro homine, 4 12. C. Z, coztrab. flip. Vid. taxiieh

Herm. Stamm. Jib. 3. c. 27. . 4. In mora veró deprehenfi, velad il-

las fupplendas, vel ad eftimationem jure adigi queuünt, a. /. : 5. $. f*

d. ve fud. F. l. 26. de O. Lib, Ziegl. d. $. . 129. Balthaf. c. 12, p. 204.

Hufan. A. c. 2. 7 5. Maul. . bom.tit. z. 2.1y.

l

fil

"n broope-

|.36. Occurrit híc quzftio : Annon pecuniamà tubditis , ope«

rispecunia rarum]oco, exigere liceat ? Pro prateritis, iisque negleCtis, quód id

d

$x5 44* Geri poffit, ex modo di&tis conítat ; (uccedit enim in locumobli-

M

gationis fa£ti id quod intereft , . . 75. 1. 72. 4. : O. Sich. ad 1. 1. C.d.

O. L. Brunn. ad i. i. p. . 6. C. £it. profuturis veró ab invitis fubdi-

tis pecuniam extorquere velle, jure communi conveniens non effe,

crediderim, 479. d. 1 26. J,2. $. 4.. d. R. C. Brun. ad.d. l. 6. Sixt. d. ve-

I

gAlib. lib.2.c.13. num .7 4. Zieg]. d, $.4.92.Sich. ad4. 1.1. Dn. Fritfch.

t

d.'u

d. fure Lufhrat €. u. S. 3.

Mutuo tamen confeníu, quin operarum

exhibitio certaannua penfione, adtempus veletiam in perpetuum ,

redimi poffit, non eft dubitandum , (ut fuprà pundt. ro. di&um

&fl) nec id rarum effe, teftatur Sixtin. Z. c. z. 7 .

Exceptio-

nes alias tradit Brunn. 24 4.4. 1. Sixt. 4,J, Stamm. lib, 3. c, 21 Klock.

ft

)

€.2. 1. 64. (7 feqq. nbi & illam quzftionem explanat : An fubditi

per longifimum zempus, loco operatum, annuatim informem pe-

j

cuniz fummam exíolventes, aboperisper prícriptionem tati (int ?

[/

Id extra dubium videtur, fi fubditi modó operas preftiterint, mo-

dó pecuniam, ba8 ($tobngelt, dominum non femper pecunias exi-

h

gere poffe; cüm ex actibus difformiter fehabentibus nullum Jus per-

l

pecuum quzri poífit : partes. etiam debitoris favorabilioresfint ,

quàm creditoris. Fritích. . /. ubi tamen nonnullibi contrarium

obfervari dicit. An opere alteri cedi , locari, delegari queant ?

D

vid. Ziegl. 4. $. 2.10 2. (Gthatb, conclaf. 23. Sich. «4d 7. C. d. O. L. Be-

á

fold. i» Confil. Speid. iz

l

$1. d.6.

fpec. Balthaf. p. 367. Carpzov. part. 2. cap.

:

j

Quando

37. Licet veró, fecundum prazdi£ta in facultate fubditorum

N

*Xi£?14* — pofitum non fit, tempus pro tempore eligere, aut aliis tempori-

bus fervitia preítare, quàm qua eis per dominum ad hec deputan-

/

tur5 nec tamen in libero dominorum erit arbitrio , temporis nul-

^il

là habita differentiá , fubditis imperare, operas; generaliter enim

$

in omnibus operís precipüé obfervandum monet [Ctusin /. 22, $. f.

K

d.O. L. ut temporis [patia , qua ad corporis curam nece[Jaria funt , li-

berto Gj fubditis velinquantur.-fimilia habentur nl 5 o. $. 1. d. z, baf bie

T

unteg;

P um

a

jm;z.;:ime Ruflicorum Opfïif;

3"-93

ne

tintertbanen on ibren eigenen bódbfinótbigenGiefbdfften ni-'cï)tgän

dil

su lag auffaebalten ub inobnmoiberbringlidben &5dyaben gefet

toerben niódten. —Contra liec tamen graviter peccari, obvium eft.

S-f-

Ponderanda in hanc rem funt verbareligiofinon minus , quàm ju-

W

ris confultifimi Brunnemanni a4. £. 1 8. &t féq4. 4. O. L. Nocturna-

certé tempore rcgulariter' non deberi , communiter à Dd. receptum

yt

il

eft, Klock. d. c. 24m. 63. cüm fint diurnum officium , 4 7. /. 2. ff. d.

0. L. proinde luce & per diem explicandz, de mane usque ad

(

gb!i-

vefperam Bef. v. St0bit. Ziegl. 2. $. . 157. Brunn.ad4. L, 1. nift pacta,

mores, neceífitas, aliud admittant, Haufan. c.6. 2 9g« W'ehn. v.

"

SDingnottul.&*gbarb: Canclf'. 24. Balth. c. 2« P. 24z- (äo&dïgm&&utb

Tc,

jj

no tempore, id multó magis de diebus dominicis & feflivis aliis

dicendum efL,arg.Lf. C. de feriis. c. z. X. eod. INow. Leos. y4« An fubdi-

ti diebus feítivis literas alió deferre cogi queant? V. apud Limn. Z

h

&. /f. P.C. 4 nnm. 1ge &-.Mattthteph. d. j)/zrikdf. lib. z. p. 1.€.7. , 2.

EAT.198.

:

WUY

!pim-

38. NeinhoneíIz aut alioquin illicite exigantur operz, pie« Quales exi-

Jod

tatis pariter eft ac juris : Daf Der Untertbanen nicbt (ofdbe 2(rbeiterm zenda

aufferíegt werbem , mefcbe (cinblid), ober mit Zeibsgefabt volle

bdii

i

bracdbt werben müfïän. INam ha demuns, impo[it à opereiztelliguntur,

ínt]

qua fine turpitudine & periculo vita praftari pof[aut,l. 3. d. O. L. neque

inre turpiulla contrabitur obligatio. l. 26. d. F. Q. Add. L 15. d. Condit,

m

:di

In[lit. Gail. d. Pac. P. c. 4. 1 11.Stamm. d. Serv. Perf. lib. 2, c.6. muns.

10. Hifceannumerat Mev. ad. f. Eub lib. 1. tit.2. avt.2. 2.16. admo-

! Fff

dum viles.

Sed & ab infolitorum fervitiorum (unfanbg gebrdudis

flüt !

j

gen) extorfione fibi domini caveant. Maul. . z 4. z. 1r. hecenim

Ji

non tantum fümmopere jurereprobata, arg. L. 4. $. f d. pabl. L. 6. $. .

de Offic. pra[rd. l. 13. $. t. v. caueant. C. de JAgricol. Ziegl. $. INob. num.,

h

rog« Kl.c.2. z.15. Gail.z. Qi7. 9. 3. ? 2. Q.62.de Vrreft, c.1 0. mg.

ii

Speid. v. Stobn, Brun.ad/. z C. JVe Ruffic. ad nll. ob(eq. verümm

etiam eandem non raró extoríoribus male cedere, nemini obfcurum

(

e(fe potefT; c ferz cogtingere foleat,. ut cum novis exall ionibus ej«

otl,

!d

férvitiis inopes premantur , ad. uetera quoque deficiant, aut ff adjiciantum

—in(olita, ceffent c& con[utta , ut ex Pliniomonet Grbatb. cozcl.2 9. ubi

n

etiam oftendit,quàm magnifaciant fubditi,fibi confuetudines & prze-

ni

jj

togativas fervari. Add. /.4. $.. deQ. Proc. . Hinc confuetudini, uc

l

matri, reverentiam deberi, ait Kl. c.r2. "Yaceo, quód femper me-

tuendum fit utob immodicas exaCiones , nova & infolita fervitia,

;v:e

aliasque

i

h

40

FR O;UMANN de Subditorum c

z

aliasque oppreíhones, Monetarii, Leidani, Kniper doliingi kcc;n(m--

D

[j

gant, & exulceratos fubditorum animos ad arma capeffenda , & adv.

magiítratum convertenda;accendant. Klock.c.2.7.377. * c.18. m, 92.

(

Sape enim fb pelle ovina fimplices fubdiri in calcitrofos mulos degenera-

Db

runt , qui afperos poffmodum dominos ex proprio ovili calcib. expellere

zon [unt veriti, inquit Boccal. ceuz.2. relat.6. V.omninó M. W'ehneri

H

j

Tr. 9on Oeránberung ber Regiment. c. 72. E-converfo , woderata

|

C intraconfuetos fines Cobibita, exattio [ubditos ad omnia pia obfiquia

i

praffanda (j* onera ferenda facit promtos paratosque, Magnus ille

M

Lan(ius, p.m.in 7Mantiffa Confult.de optim. divit.par. mod.part.15 9.

;

Hinc non inepté Gennenfisille Patritius , apud Guicciard. prafente

Ludovici Sfortie Legzato , ad Genuenfes pecunie extorquendze

;

h

gratia miffo, Cives & fubditos comparavit flori Bafilice ; ( $Safiligs

ju

D

La íraut) ut illa quippe herba leniter contreClata, graviffimum

fertur odorem fpargere ; duriufculé veró fi digitis comprimatur,

ii

odor infuavis, ac capiti noxius, percipitur : Ita pariter, f1 Magi-

d

ftratusac domini mollicolis cives fuos contratarint digitulis, fua-

LE

d

viffimum & copiofiffimum ex iis haurient odorem : Eosdem veró

fi duriüs prefferint, rebellionis , . nec non inobedientiz & contu-

t

macie füccum & fanguinem elicient: unde verfus illi apud Klock.

0018' n.l;(?.

Ozimon e$t fragraus , ff leni bellice tratless

Plus aquo preffum , cett grave virus, olet.

"Afperitas fémper peccat ,. fed gratia vavo :

Hic us est , ubi Jus, qui moderetur , erit.

Coní(uetz |

39. Utautem confíueta operz exactz dici poffint, juxta anti-

quanam di-

quam, certi alicujusloci, prafe&urae, pagi, aut finguiaris etiam

£entur ?

pradii, confuetudinem & obfervantiam funt imperande : Dein

generalis Provincie confuetudo, denique ipfius etiam viciniz atten-

denda: qua omnia latiffimé perfequitur Balthaf. c. r7.

Variare

enim locorum confuetudines, experientia fatis füperque teflatur ;

:;

Unde illa operarum fpecies & qualitas, in uno loco coníueta, in alio

Ü

habetur inufitata: Generaliter tamen dicendum ait Balthaf. 4 /. &

f

bas Qoapt. £. 3R. rir. 22. 27r.6..— Syapjenige Sienft unb 9Irbeiter,

teelc)e gemetniglicb burcd) gebingte Gbebalten, &xien(E-seedt,unb

e

99

b,oerricbtef toerbe

1 müffen, nidot su ben £anbüblidben Gvobri

t

Syienften aebórig (epen

: ag J»oleEtiben, baffelbe,unb ba$ Q'Gaffet

in bie eudbetrage

", Obs (celen, ober (c:nigelm, Ftetten, badber,

|

teafcett,

P a m

d

maxime Ruj?z'cor.!)m Operis

4I

Y

ur.

toafdben , fegerr, augfebrem , einbi&en 2c, incer cenfuetas veró re-

a,

ferri poífe, acfert , (den, Ordbert madben , mepen , bepen, Sruobt

p

fdneiben, unb beimbfübren, Jopffet/bredhe

i, £yb8 abnebmei,

baariffeit,

4

SRuben báuptem, Sladb8 ober Janff liecben, brecben,

dere

foreiten, 9iGaffer (cbópffen, unb fübren, S

fem trefden unb (piite

Iert

nen (oann (olcbes vonlttece berfommen , ober in be

n GaaL $ts

M

Qern begrifen, ober voenit ed al(o bebingt vorben) 33o

ttentaufa

d

fen2c. Dafr Dod) berenfroegen, toanm es über einSQeil, ein aleicbs

J

tool geringer £obit, aló (onft, begablt werbe , Dod) fen niemanb auie

i

fer fanb Ces (eo Dbann auf ben Giránfen) qu faüffen eerbunbett.

In fumma,. & hac in parte, ut in totà fer& operarum materià, ob-

fnt

q

Dd

fervintia primas tenet, ut, fi quis redum judicium ferre cupiat,

fi]

Jurisprudentum illa cautione opus habeat :

nibil generaliter defiaire,

Vi

féd ad cujuscuuque Provincia, prefettura , pagiq

ue ufum c obfervan-

tam re[piceres qua i

n quovis loco diligenter explomnda, C' ex eadem

N

Confil. Marpurg. 7 4. conf. 43« ?. 34- Obfer-

Yi

decifro. defumenda ,

; ll

vantia vero, Dag alte Joerfommten, quid fit, & quanto tempore con-

cludatur: valdé dubium eftinter Dd. Confusé enim de hac loquun-

w

tur, aliis eam & confuetudinem fynonymicé ufurpantibus, aliis ab

Co

hac varié diftinguentibus; de quo laté Dn. Tabor. e cozfront. p. it-

K

1.16. G feqq-)

aliis ad minimum 40. vel fo. aliis etiam 100. anno-

rum fpatio eam terminantibus. Bslth. cap.1. p.266.

Ego id judicis

arbitrio relinquendum exiftimo, arg. L.1. $. 2. de jur. delib.

--

40. Cüm de Confuetudine Jus venandi hodié ad regalia perti-

n opera

venatorie?

neat. v. de Pofition. controver fav. ex fur. feud. deregalib. decad. pofrt.

4. venationes vero fine operis venatoriis, pbit bie Smgb «Stobnen

(

expediri nequeant, has ipías quoque ad folitas referendas cenfcrem

M

cum Balthaf. de cap. p.284. qualesffant, 9)erbzuno JDanb « srobit

[ein

unbSyienft su Sortfübramboaltung ber Jounb, Goepler,De8 Bcugs,

ttet

Spc unb Gara , QGilb-fodger, unb Q'Gilb. Sáun ju maden, usb

iate

auffitocfen, für:unb anjuffeben , aliaque fervitia, fine quibus vena-

aQ s

tionis [us commodeé exerceri nequit , Befold. v. $Syot(t, M. D. Myl.

n 4llo

€.7 3. 4.1 4« D. Ecneft. Frid. Cbtotet, de banaoferino, tb. 20. qu&

i

regulariter praftantur à fubditis in diftri&u foreítali fitis, W'ehn.

vtl

li

v. SorflStecbt, Schratt. 2.7. ubi & mitigatas effe hodi& operas illss

l,

t

tefta

tut, ut fübditi ad talia onera fationibus agrorum , aliisque rebus.

neceffariis relictis, tra

hi non debeant, ex Wehner. d. V. ju &trb2

tl

tl

unib obliegenoe

TAU

s.ï;;)etþff:uub Gjáe : Qditen , oberfbay fonft nötbïge

Gefdbáffte

"

TL

4

e

-fKOMMANN de Suh'ditoräm: [ !

p d

efcbaffte vo

tbanbeg, Add. omninó æecfenoorff'"imffgütüeu:

Á

Gitaat. p.3. 02 p m.311.

& Dn. Fritfch. de jure Luffrat.c. 1, ubi

u

latiüs tradunt , quatenus operz venatoriz à fubditis exigendze, umb

W

u

toie bie Syagb «Sytobnen eingurid)ter. — Vid. quoque Schracter. 4e

i

Difb. th. 21. & 22. abi cafus enumerat, quibus hz opera ceffant.

An fubditi teneantur ad educationem canum venaticorum, Díe

"

SYagbburnb gu balten unb aufgsugieber: item , ob fiegegmoutgern tverz

VOP

pen Fónnen, tf irgenbé ein Jour vor einenm Codtein, obet

It

t

(onft, verle&et, foldben beilen gu faffert , ober ba fie eitiem cafu pete

loren, einem anbeti barfür su (dbaffen, vid. Q5, , tir. 22. art. 6 ii :

t

9(ber bas Junbbalten,es fen bann alfo bergebradbt, ift Eei Codbats

p

toercf, W'ehn. v.Syotff. Befold. cozf-p.1. copf. 3. tit.4. Balth.z.c.p.27 $*

IT

ubi canum alendorum jus , contra Wehner, & pa&o & praftriptio-

du

ne, necnon per antiquam obfervantiam acquiri poffe, docet, De

[

Alphonfo Rege Neapolis fcribic P. Greg. Tholofanus, Jib. 3. de Rep.

gu

c. 6. quód porcos fuos alendos, impiguandos, & cuftodiendos de-

4

derit fubditis, & demortuos exfolvere coegerit; quo jure, quav&

M.

injuria, difceptent alii..

wif cu&'.o-

41. De cuftodia ca

firi, fit n'e—, inter folita fervitia recenfenda?

t

diacaítii:

i

ex füpradi&tis judicium ferri poteft : pluribus negativam, de regu-

la, adítruunt Auth. à Balthaf. J. c. p. 226. allegati ; qui tamen va-

W

tias addunt limitationes, praeprimis cafum eminentis domino aut

univerfitati periculi, & neceffitatis, utinaliis,fic & in his , ut fuprà

(ti

didum, exemte. |Quorefpicit basS3apr, fanbr. d. arr.6.. Syee

é

gleicber bas QGadyen im G5d)lof. i(t Fein. Cibarterd , e8 müfte

r

bant 4u gemeiner ober be8 Jooff.Smarcéberrn fonberbaren Sootba

bur(ft angeftellet toerbert, & Aug. Ele&. Sax. Cozfir. 5 1. p. a. ibi z.

5538 aber bennod) beromegen eiebertoebrte Getvobnbeit,ober abet

Ir

fonberlid)e Pa&a unb Qereinigung Fónten bargetban merben, obet

e8 máre itt gemeinen rieaslaufften, ober baf 9Xtorb ; SOrennet.

G5djaben tbáten, ober bie Jerren bátten abgefagte Geinb , 2c.

Carpzov. ad d. conffit. d. 1. ubi plura de exceptionibus illis adjicit;

Ti

imprimis veró de fequenti docet ,. rufticos tempore belli cogi poffe,

J

üt non folüm caflra dominorum cuftodiant,, fed & pro defenfione.

füi quique pagi in excubiis fint, fíd) felbft su beroad)em ;; eos tamen,

Ti

ut maleficos cuftodiant, cogi non poffe , nifi. aliud loci confuetudine

f

ántrodu&um , 4.c.4, ; j. docet. De excubiis, qua exiguntur auxtï,'

ben. Jodtitem, Sinotaufen, uno SSegrdbnufjer, vid. eundem . c.

d . Z

*

L.

-mäx'z'me Ruflicorum -'Oþerïs."/

It

d. 7. An & äuate'nus rufticifervitia ad edificia dominorum extru-

1, ubi

enda prztare veneantur, laté agit Berlich. p. 2. cozcl. 6 $. Carpzov.

; Ut

part.2. cap. 5 2.d. 1. " féqq. Brunnem. ad 1. 1. JNe vuffican. ad ull. obfeq,

tet, dt

devot. ldin quibusdam pagis hujus Ducatus receptum elfe vidi ,

vfant.

"ut exrulticisunus, per vices, fingulis diebus,cum hafta ad publicum

, o

quendam locum fit : muf! ber bem 2imteJoaug auffvarten (quem.

Q

propterea per meton. fign.bon Gage/QpieB appellant?) ut per eum

m

litere transportentur, vel alianegotia celeriter obvenientia expedian-

dul

Utlb

tur; cujus origo, ni fallor, ab excubiis horrendi belli noftri inteftini

.a

tempore folitispetenda. Quz ha&tenus de infolitis operis non exi»

j

gendis diximus, in genere exceptiones varias admittunt, fc. fi vel

MIh

pacto, transactione, przfcriptione, confuetudine aliud fuerit indu-

It

&um & receptum: toanm ettoan forberlid) QoertedgAlrtbeil, 9Ib«

D

(ieb, unb Giebraud) in contrarium $orbatiber ; cum quo con-

gruit tritum illad: Gebing/SRecbtbricbt £anb/o ecbt,Grbarb, coscl.

d

d

22.late Balthaf. 4. c, p.262. vid tamen Brunnem. a4/.2, C.INe ruff. ad

q

"

7A o&feq.

42. Deloco, ubinamoperz prxítande fint: haud exigua in-

Ubi '

f

eda!

ter Dd. controverfiaeft. Magis communiter tamen confentiunt,

Opera nv5

praftanda.

gt

dU

tefte Balth, .2 4. . 24». extraterritorium qufjetbafb $anb8, Sivirg

a

ub SSann, praftandas noneffe, $Sapet, 9. 225.22.2r1.6. Elahn. a2

nino 4f

T. 4. 0. L. Brunnem. ad 1.13. 2 20. d. t. neque de loco ad locum

transferendas, Brunnem. 4 J. 12. C.d. 0. C. ad 2.depriv. dom. Ang.

yipt

lf

. Qu

& adl.7. C. de Agnon. ci tribut. Carpz.dib.r, Rejp.s7. ut f foliti fue-

i

l

rint fubditi, à fuis habitationibus, ad unam aliquam arcem aut ca-

ftrum, plauítra, equos, velalias operas pratare, lonpiüs evocari

ij

non debeant, quod ipfum Camerz Imperialis przjudicia confirmant

m

hii

in caufa Der 4. Syór[fer ii Joatgau , contra Janiau , anno 15 3.

au

& 1567. quz refert Rofenth. de F. cap.51. concl.t. n. . Maul. tit. £.

T

s.11. nec tamen hzc affertio fallentiis deflituitur ; limitant enim

1. fiabantiquo aliud obtinuerit; quodtamen itatemperandum mo-

),uo

jjidos

net (thatb, cosclu[. 24. li. B. ut eodem die remeare poffint, baf

pofff;

fie benfelben 9(benb toieber qu Joauf Fommen fónnen. vid. tamen

i

n

joIkt

Carpzov. d. C. d. . d. z. Hufan. c.6. 7.93.

2.Si in confinio alte-

rius territorii dominushabitet, & alioquin operz vcl nulli vel parvo

3

ud

forentufui; quasfallentias, cum aliis, vid. apud Gtbatb, deconcisf.

rul

Befold. coz/il. 1 $ ?. Balthalf. 4. c. M. D. Myler. p.2. c.72. ».7. Mlau

ttel ) ex-

"

d.z. nilæ.u. ?. Si in pa&is/ curialibaus ( vulgo æingzæo

preffum

"

44

FROMMANN de Sw?afit'orürif &

pre'fïum fit, baf bem Jyertu bic Üntertbanen fabre—n unb fiöfjüeti

üri

WUr,

müffen, tocbin ertvill, quomodo id intelligendum fit, vid. apad Ba-

.

fold. i2 7 bef. P. v.SSxobu, e d. confit.

u

E? cujnu:

43. ld quoquenon omnino expeditum e

ft, .cujusnam fumtibus

"

Juntibst. «c slimentis, domini ne an fubditorum, operz fint exhibende ?

!

ul

"Nonenim defunt, qui operas hafce viCtu ac fumtibus ipfhius domini

praftandasautument : cümidem obfervetur in officialibus liberto-

t

rum operis, perl.21. 33.50. de O. L. Brunnem. adl.1. C. d. t.. Catpz.

D

om

p. 2* C.51. d.6, utpote à quibus has promanaffe ,. docent poft alios

Hufan.c.6.2.5 3. Klock. d. c.2. 24m.33. vid. Brannem. 4 L78. Z. £.

u

Alii diferimen faciunt inter certas & incertas : ita, ut has domini,

(

illas veró fuo fübditi przftare debeant vi&tu. Stamm. /.5. c.21. 7. 5.

Que

Verüm cüm totamhoc Jus confüetudinemagis, quàm jure fcripto,

P

fit introdu&um, proinde & illa optima interpres hac in.materia

de]

perhibeatur, ut aliquoties jam dictum, & teftatur Klock. c.2. 2.4.9.

dicendum videtur', fubditos regulariter operarum fumtus acalimen-

tul

ta ferre debere: Idenim non folum communiffimz Dd. fententiz ,

wl

fed & communi obfervantiz, ac rebus in Camera Imperiali judica-

I

tis, convenire ait Balth. c. 1 . quo. prater J 4. Z O. L. (quam ta-

qu

men interpretes ad artificiales operas reftringunt, cüm noftre ope-

ti

h

- r& fint potiüs officiales, Brunnem. a4 4.1.) facit /. 2o.pr.d.t. quód

if

unusquisque, quod fpofpondit, fuo impendio preítsre debeat, baf

1

ein jeber Debitor feitie Cocbulb , ohn be8 Creditoris LInÉofteit , aug:

li

ricbten (oll, Merckelb. ad Klock. Cozf. 6..p. o1. Mev. adp. s. d. or.

h

