tantum abe(l, ut Cefarem appeilaverit, ut potius excommunicationem Fridee

rici meditaretur denuo, nifi Teutonicorum epifcoporum concordia & literis

faniora Pontifici fnadentibus a

C

propofito fuiffet deterritus : qe. qua Arnoldus

Lubecenfis refert præslara.

CT

[

$.

XXX.

m d

At aliam longe viam inftitit Gregorius VIII, Albertus alio

'qui*n' Caxgcel'lä-

Pl

zius didtus, patria Beneventanus. Eic enim teíte Hugone Altiíliodoren(i ,

au&tore hoc tempore florente, Friderico maxime favebat , & ab hoc viciffim

mulrum colebatur, fperante haud temere, //bi omnibusque beuevolum , ff dit

Ir

«rveret Pontificem profuturum.

Neque etiam enim

fefcllit animus ; conítat-

que ex epiftola , quam - doCtus Leibniti

tà

us in prodromo Codicis juris gentium

l

diplomatici produxir, Henricum VI. ab

he: Gregorio VIII. omnium primum

dictum.

N

eleitum. Romanoruma Imperatorem fgi(ïe

Quod indicio eíL, Papam

í

æandm

a

"

| Ziniön:ä* i jau Fæd:rzä szg&mli,-.v

397

tss

*

imili ratione atque Germanos & Italos prcy,þ,cæsAA.RE eum h;;buifïä,

tandem f

WNam quem Radulphus de Dicet

o Cafarem appellaturn fcribit; eum a Pontifice

Imperatorem in laudata infignitum epifto-

Gregorio VIII. eletum Romanorum

Accedit , quod hoctandem ma

gis ac magis invaluit zvo,

la deprehendimus..

ut ipía Germania J

perium Romanum vocaretur ; quod e Chronographo Rei-

bandum. Ex quo liquet, quare Germanig Reges

cherfpergenfiillico eft adpro

finc nominati: de quo elogi

o alioquin multa juris publici D

x

octorés fabuljamur.

»

XXXI.

1-

Primus, qui Regis Romanor

um titulo ufus eft, Henricus III. fuit, cujus

ac Zillefius vidit

figillum Papebroc

ius in propyleo ad menfem Aprilis laudat ,

3. cio XL1V. confectum, cum ad íchifma Romanum tol-

deícribique curavit,

lendum fefe accingeret :

propere id extin&urus, nifiin Hungaros fufcepta expe-

ut anno. demum cro xzv. ad finem labente effectui de»

ditio remoram feciffet ,

ftinata daret.

Poít hunc Henricus V..

.eo nomine cluit: deinde Lotharius,

Conradus III,

Fridericus Barbaroffa, Henricus VI, fimili appellatione occur-

Germanis denegare Regibus Innocentius IlI. quan-

"

runt : quam non eft aufus

egis coronandi perfonam fibi magno nifu tribueret.

4

-tuævis jus examinandi , R

.

XXXII

"

ii

ff

Hoc monitu neceffarium, Henricum III. rari

$

ffime Regis Romanorum ti-

p

yl

tulo videri

ornatum: immo folum figillum a Nicolao Zillefio adlatum hujus-

tionem oftendit, Henrico V. pater Henricus IV. iftud déypua

y

modi appella

tribuit : Lot

harius vero S. Bernhardi litteris ad ejus generis titulum adfumen-

J

Nam cum Innocentius II. ad tuendam ecclefiam

)

dum excitatus effe videtur.

Romanam contra Rcgem Siculum Anacleti partes foventem Lotharii auxilium

j!

anhelaret , Bernhardus ad hunc itteras dedit, ne Innocentium defereret.. Hinc

M&ü

inter alia legitur : JVez eff meum bortari ad pugnam , eft ta-

t

inepift. cxx x1x.

men advocati ecclefia arcere

ab Stclefia infeflatione Schifmaticorum rabiem $ e

jt t

dicare coRONAM 4b w[erpatore Siculo. Qua-

JÍus

CESARIS, PROPRIAM Viu

circa anirum prorfus induco, hac ztate

demum plene in ufum irrepfiffe, ut

du

a Teuronibuse

le&ti Romanorum Reges appellarentur ; maxime cum Pontifices

adverfus Arnaldiítas

& hiadverfus Pontificem Germanorum opem implorarent,

dir

Regibusque tale elog

ium ipfimet tribuentes, Romanam corozam iis propriam

inür

vis interea jus €

xaminandi Regis electi perfonam neutiquam di-

(j

dicerent : quam

mitterent.

Ea

6ni Cocleítinus HI. con(ecrationem Henrici VI. diftulit, ne

;

orum precibus inotus videretur , ad coronam imaperia-

tam jure, quam Roman

t

lem ei impertiendam.

Arnoldi Lubecenfis locus lib. lV. cap. IV. memoratu

T

-dignuseft : Hzs aurem,

inquit , difbofrtis , Rex eum maun vAlida Italiam intra-

j

szqne-

n

- Dute Z?ojem(æ, d ls mults,

fazt (um APhilippo Colonienft & Qiboze ,

j

dPPT (T-;*

icæ

w

E

395

GUNDiING de canifja & origine

/

P

, Wwpingæ Roma fz[cepturm* Apojfolz'mm Beneditlionem , Dominus Apa/i

oli-

€us Clemens mortuus eff, — Pro quo Dominus Celeflinm in féde eft fablinsatus, Qui

videus Regem cum multa jatlantia veniffe , ad protelandam ejus con[ecrationem

fuam diflulit. — Sed Romani exeuntas ad Regem , fic ei locuti flant : Fac mobiscum

amicitias , ci bonora mos & urbem jure uoffro, quod exhibueïznt regos, qui agte

fuerunt. — lofuper fac nobis juflitiam de caffellis uis, qua fuut in Tufculumo : quia

ä

fine intermilfyone nos inquietare mon ceffant : & erimus prote ad Dominum Papam ,

&t coronam lImperii [aper caput tutm ponat, — Qui in omuibus ad voluntatem Ro-

0

H

i

manor n fé promptum exhibuit. — Inflper caffrum velcivitatem, dequacouquefli

fent, dirui pracepit. — Romari vero accedentes ad Dominum Papam adhuc latente

confilio dixerunt: Domine , oves tua [umms , t paffor ovium Q pater. filiorum.

[

Jdeo rogamus clemeutiam tuam, ut parcas uobis, qui mou parum affitti [umus.

Í

duenim , ut melins noflà , cum magiftro gentium . tenevis flere cum feutibua , &

gaudere cum gaudentibus, — Rex iffe cum. infinita multitudine terram occupavit ,

€9 devaflat fegetes moffras, viueta ci oliveta.

Quapropter rogamus , ut in boc

sobzs fubvenias , ne con[ecrationem ipfrus ulterius differas , ut mom confumatur terra

g

imopia. Ipfé etiam pacificum f& venire affrmat , G in omnibus urbem nofiram

Lbonorare , fitmiliter ciy pateraitati tua obedire defiderat. — His precibus ubi confen-

i prabuit Apoflolicus , cum fuummo tripudio Rex urbemingreditur. — Sicque Do-

minus Papa in die Pafiba foleauiter confecratur , c proxima fecunda feria cum

Jfimma Pacrs tran

qzi/li(nte Dominus Impergtar una cum Impemtrixc.fl benedzc:mr

x cara;ïatnr.

'5. XXXIIIO

2

: Poft exceffum Henrici Vl.

omnem lapidem movitInnoc

N

Pntitis l—l Il;rlg—ne-ïfiïen-.

WE

rici proles aut frater Philippus ad imperii Romani apicem exaltaretur , ratus ,

fuzg & fuccefforum auctoritati deceffurum haud parum fi Hohenftaufius Prin-

ceps jure hareditario rcgnaret, quod'üabili*ä*rïiïe;d'enuo Henricum ac peculiari

pa&o, ex Gerva(ii Tiberienfis otiis imperialibus aliisque auctoribus perfpicue

g—

innotefícit.

Hinc non folum ele&ionis jus ab Hildebrando olim Germanizque

Lj

proceribus approbatum commendatitiis iterum libellis ut neceffarium atque uti-

[

le, inter varias verborum figuras, depingebat; verum etiam aperte Philippum

:

reprobabat , ut hoítis ecclefie fratrem, filium , abnepotem; qui ipfe effet a

C«leftino 111. cum Marchionatum Tufcise teneret, excommunicatus : quan-

quam Teutoniz fummates plurium fuffragiorum coticentum laudabant , 1talos

Pontificemque ftringentem , ne alii , quam qui placuiffet majori Principum parti,

vel Titulum Regis, vel elogium Imperatoris ttibuerent. Extant ea de re Ger-

manorum litterz adInnocentium lll.. fed inveniuntur fimulrefponforiz, qui-

lpums

bus commentitia firmate jura fatagit. Unde opere pretium, uttam Princ

quam..

P

,—"&

ædeï

Y

M o d o

F

z; El

359

TY

e&æralæ |

d

Md

:

j

umentaadícribantur. Qs enim , inquiunt , 2uic /ezilem

um

u

:

:

amlnnocentu afg;"

d

!

Ibinam legiftis , o (ummi Ponti ices , nbi audiviflzs [anlli Pa-

4

audivit audaciam

pre, totins. ecclefr

a Cardinale: autece[fores veflvos, vel eormm miffós Romanorum

féc. t vel elettornm. per[onam gererent., vel ut

Reges eleclionibus f immi[cuiffe ,

cOGNIIORES cleifionzs vic

& ITAHIIMAK

M

ent ? Refpondendi inflantiam vos non cre-

ï

s Ele&ores inficias ire non poffent, ad hanc usque

]

dimus babere. - (Nam.quamvi

& Romanorum Pontifici notam feciffe; non cre-

ztatem fe ele&tionem Regis fui

*

bi

debant tamen illi, aliud competere j

us prfuli Romano, quam ut plurium fuff-

Innocentius autem trutinare &

ragiis; ho

c eft, jyusr& eletctum coronaret.

cupiebat IN AUDITO pror-

ponderare

eligentium fuffragia Regumque perfonam

fus exemplo: diale£ticis quibusdam rationibus ufus,

quemadmodum in caufis

aliis folebat, maxime cum hujusmodi methodus undique invalefceret , & in

f

fcholis regnare occiperet.

Eft hec Dupinii obfervatio , quam in vita Innocene

tii ILI. reperias

[L]

Unde facili negotio intelliguntur Anti

ftitis hujus refponforiz

&

varig, quein

Regiflro epittolarum Innocentii III, de imperii negotio inveniun-

tur, hujas cumprimistenoris: fe Principum jus

ac pote[latem eligendi recog-

j

nofcere , ad quos de jure ac confuetudine pertineret 5 fcd perveniffe illud inter-

/]

ea ab Apo(tolica fede ad Germanos, que Romanum imperium tranítulerit a

Grzcis ad Carolum M. Regem magnificum : Jus vero & auctoritatem exami-

]

nandi perfonam ele&tam in n z GE M & promovendam in 1MPERI1UM adfe per-

tinere, & Pontifices, qui eam inungunt, confecrant & coronant: Effe hoc

generati

mobfervatum, ut ad eum examen perfonz pertineat, ad quem impo-

z

fitio man

us. : um quid enim, pergit, f/ Primceps mon flum in diftordia , fid

etiam in concordia [acrilegum quemcunque vel excoumunicatum in Regem , tyran-

j

num vel fatuum , bareticum el

igerent aHt paganum nos inungere ac con[ecrare ac

h

coronare hominem bujusmodi deberemus ?/ Abf omnino.

;

Objettioni ergo Princi-

1

i

pum rejpondentes ajferimn , quod legatus nofler Epifcopus Praneffinus nec eletlorzs

ge[]'it perfonam juxta qægod mobzs per litteras. fuas quidam principum oppouebant ,

Ü

utpote qui mon fecit aliquem. eligi , mec elegit, & fic. electiogi nequaquam f&

&Uf

ingel[it $- nec .cognitoris perfonam exbibuit , cum ueutrins Eletlionem , quoad

ü!

u

fatlum eligentium, confirmandam s. & fic jus. illnd. Priucipum. uullatenus ufur-

f

pavit, aut venit contra. ilud. — Exercuit autem. denunciatorzs offcium, quia

perfonam Duets. ejusdem.: denunciavit iudignum , C per[onam Regis denuncia-

vit.id meam quoad. imperium. obtinendum , non tam propter fludia eligentium,

quam . propter merita eletlorum s. quamuis plures ex illis , qui eligendi Regem im

)

Imperatorem promovendum dejure ac confuetudine obtinent poteffatem , con(enfiffe

perbibeantur in ipfam Regem Ottozem, q(ex eo, q'þtod fanutores Philppi abfentibus

alits G* contemptisip[um eligere pra um [erunt , pateat eos perperam proce[fiffe , cum

0 7ul-

.(;Xflomti' Jit juris , quod elettioni plus cont,;mpmf anim , quam contradithi

Lorum

E

400

G ZINDLING de cai:j!; & originé

p

""

"

t

ii

[

porum ob;'ïjiai;. Uade quia privilegiuä..meruemnt, amittere , qm 'p'erni

ifa fibi

, Ceteri

Jrü

«bufi funt poteffate , wideri nonimmeritopoteft , quod injuria non obfLante

stipotuerint jure [no,.. Et quoniam Dux proediälw nec ubi debuit, uec a quo debuit

&po

perio

€oronam (j untlienem accepit memoratus vero Rex c ubi debuit, filicet a vene-

dum.

vabilifratre noffro Colonienfi Archiepiftopo recepit utvttmque , mos ntique non Phi-

lippum , þd Orronem reputamus (j nominamus. Regem juflitia exigente.— In ve-

XCmp«

YATI

probatione vcro prafati Philippi Ducis Suevia propter manifefla impedimenta per[o-

0b fin

z4&non accu[atione , fad condemnatione potius fuit üpus, quia mom accufarione , j?.'d

Torun

condemnatione indigent manifefla. — Quod autem cum in eletione vota Principum

Jantin

dividuntur , poft admanitionem c expectationem altery partium favere pol]imus ,

lsde

maxime po[iquam a nobrs untlio , con[ecrario C coronatio poftulantur, ficut utra-

que pars a nobss. multoties poftulavit , ex jure patet pariter (j exemplo, — Num-

ais -

quid enim fi Principes admoniti cj expeblati vel non potuerint, vel potuerint con-

fedqu

venire, apoffolica fedes advocato c& defenfore carebit , eorumque culpa ipfi redun-

dabitin penam? Sciunt autem Prïncip&:, & tua nobilitas non iguorat , quod cum

tint t

So

Lotharius & Conradus in difcordia fuiffént ele&li, Romanus Pontifex Lotbarium

perí

coronavit, C imperium obtinuit coronatus , eodem Conrado tunc demum ad ejus

gratiam redeunte. — INos ergo j:er nuntios Principum meroratos eos duximus com-

flis,

Il.

monendos , ut ficut nos aguris ipfórum ce[Jamus injuria, fic ipfi coutra jus noflrum

biy

fe nequaquam injnriofós ofendant, fed a prafato Duce jufto quidem a nobís judicio

reprobato recedant, ( prafato Regi Ottoni non abuuant adbarere , vifi tuuc de-

fe &

mum coxtra per [onam vel fatium legitimum quid ab eis objetlum fuerit j* offen*

f&lit

im

jüm. — Sunt enim notaria impedimenta Ducis Suevie (jc. — Excant hec verba &

argumenta partim in cap. VENERABILEM X. de eleifione , partim aliis'in litteris In-

W

n

nocentianis, qua de imperii segotio a DoGiffimo Baluzio, quicum: communi-

cavit Ferdinandus Furücnbcrgius Do&iffimus Paderborn

"

enfium Epiffoptfäl,

vulgatz funt, quam n Le&oribus

de meliori nota commendamusf

5. XXX IVX.

vid,

fics

-- Ex his igitur 6ppido liquet,

quam paratragoediet Comes de Segnia, qui

i

eft InnocentiusIII. quibusve fophifmatibus decipere imperii fummos Principes

conetur. Ne enim dicam, a Papa nihil effe a Grecis translatum in Francos;

W

W

fed potius per Pipinum ab Langobardis vindicatmm exarchatum & ducatum

Romanum tributum effe tantifper Romanis, non autem foli Pontifici; eciam

10

clarum eft, Romanos cum pontifice potius dedidiffe fe fuaque fine ulla exceptio-

D

[2

ne Carolo, ne cos deglutiret Langobardorum gladius , eosque confumeret Ar-

rianorum exercitus victricia undique locorum circumferens arma. . Unde in pa-

M

trimonium Caroli Romana univerfa conceffiffe verifimilius multo eft, quam fo-

tht

L

amplius

lenni terimonia a Pontifice data omn.ia atque fingula Carolo, eoque

infer tljl';

m

40X

Uz;ianiy , fén Faderz Ele574o.r;zlä'.,

infertur , qui&.quid pofteaaccrevit Pontifici, quidquid I.ixoïmnisæ nontam pros

ffti

t

prio jure iis acceffiffe ,

quam n o MiN1 fui beneficio] ut qui ex cauílis arcanis

logium Patricii cum titulo ïmp;-ratoris—adime

774

& politicis demum commutavit e

perium Gracorum & conjugium

]renes fpem fuam protendens, quemadmo-

o

fe univerfalis in occidente epifcopi per

[

le

dum Ponctifex vici(m fiducia erigebatur,

Eo illa a EN o-

HO

temporum fpiramenta hoc modo confecuturum auctoritatem.

VATIO IMPERII nummis expreffa fpectabat? neuriquam vero eum inventa,

Wfü-

ob &nemefít, ut Francia Pontifice & populo Romano fub barbarorum & Arria-

ji

norum ditionem haud dubie redigendis, beneficium acciperent: imo quos By-

IWI

zantini [mperatores a Langobardorum defendere injuriis nequivere, eos Caro-

,

tfv

lus defendit vi£tor, Princeps ultra modum generofus ac bencficus.

$. XXXV.

m.

Deinae non amplius in queftionem venit, qui

d Caroli evo fit fa&'um ;

(

fed quibus conditionibus poftea Ottonum & Germanicorum Regum zvo parue-

tt*

- Neque vero Innocentius III. adfeverare aufus elt, ante Lotharii

TO

rint regno.

Saxonis atatem aliquid fibi juri

sin ele&ione competiiffe, multo minus examen

d

perfonz ele&z anteceffores fuos fibi vidicaffe. — Quin: annalibus repugnat vetu-

d t

ftis, Lotharium prz ConradoII. & Friderico Coclitea Pontifice Innocentio

f (0fff«

II. e(fzin regni folio fit

matum; cum potius in propatulo fit, Lotharium Her-

»ojtrtm

bipoli Innocentium H. e

legiffe & comprobaffe, ficuti Chronicon Magdeburgen-

77

fe adhuc in editum loquitar. Quem in finem etiam Anacletum Petri Leonis

u

filium profcripfit, atque Innoc

entium in Lateranenfem ecclefiam, quz juris e

i ,///;-

duxit , cum antea beati Petri ecclefiam per fe te-

imperialis, armata manu intro

j

nuiffet; prodente hoc Chronographo Maurinacenfi ,

quem Quercetani induflria

il

in vulgus emifit primum.

Ya

El

s

$. XXXVI.

Ü

pllsl

Jam vero cum primum exemplum ja&tati examinis

papalis (it falfitatis con-

vi&uin, nec tam Lotharius a Ponti&ce, quam Innocentius Il. abillotot bene-

ficiis reperiatur ornatus, mirum fane eft , Lotharium Pontifici reliquiffe jus inve-

,qu

fliturz , eumque defendiffe manu ac copiis fuis, actandem Apuliz Ducem fimul

v

ac eo permi(iffe inveíliri.

Qua res veritatem tandem afturo Innocentio IIl. ex-

nco5»

preffit, utinliterisad Alemanniz Principes prz ceteris laudaret Lotharium , Ot-

a

tonem IV, hujus pronepotem iisdem commendans Philippoque Suevo multis

j

parafangis przferens.. Cwm Orro, inquit, & per fé devotus exiftat. Ecclefre, &

u

ex mque parte trabat originem ex genere devotorum , exparte matris de domo

r

Regum Angliæ, ex parte patris de profäpia Dnucum Saxoni« , ,qm' omnes ecclefiafa-

npr

ere devoti ? (pecialiter vo THARI1US

Inmiperator proavus ejus , qui bis pro "Apoffo-

, & in obfequio Ecclefia Romana decefht , ei

m fO'

lz'c.æk þdis bonore Apuliam eft ingre[fus

marifeffe

np]lli/

W:

-N

404

GUNDIJNG de caujïa e orz'gin?

i;;ni]('dfe favendum, vipþtm recipiendum in Regem & pmmg'lw's omm'bz.t; qua

& debent pramitti, adcoronamimperiievocandum.

pro bonorificentia ecclefia Roman

$.. XXXVII.

'Pro quibus beneficiis ta

menabeít, utgrati extiterint prefules Romani in

Lotharium ejusque fuücceffores, ut potius inexemplum eum propofuerint com-

mentitii examinis ; addideritque fzpe nominatus Innocentius IIl, novum glof-

fema , videlicet, ei denegari non poffe rigidum perfonz ele&z fcrutinium, qui

ungendi habeat munus & confecrandi.

Quz confecutio fi admittatur, Coloni-

enfis Archiepifcopus totam fane fuo convellere electionem arbitrio poffet, fi

idem (ibi fümmeretut confecrator Romanorum Regis, quod fibi tribuit fumit-

quefacerdos ecclefie Romans ut Imperatoris Romani un&tor, Et hocvero ab-

Íonum futurum absque omni ratione alienum, nemo eft paullo humanior, qui

non intelligat.

Hinc nihil moti Teutonie proceres argumentis Innocentii in

fpeciem excogitatis , Philippo adhaferunt conítanter: utut omni ftudio aGtita-

vitac coclum terramque confudit, quo fuo potiri defiderio votoque poffet: te-

ftatum faciens hocipfo, quam nihil at largiendum Papz dialeCticz ac fallacibus

conclufiunculis dedito, ut íuas opes fuamque au&toritatem diis hominibusque

invitis ftabiliat. Nam quo exemplo fit, id etiam jure fieri putat & aliquidat-

que adeo multaaddit & affert de füo; hincquefit, ut proprio candore & pietate

occidant , qui fua prudentia effe potuiffent falvi.

Itanon tantumin alia cauffa

rationes fubducit Cicero ; verum etiam Marfilius Patavius hocin themate argu-

fentatur, quando dePontificum Romanorum technis, & períone ele&ta re-

cognitione, quam fibi tribuunt iidem differit. Inde enim, quodillos de eleCtio-

ne íua certiores reddidere Germaniz Reges, variarum confecutionum telam

texuere, quam primo non animadvertebant Principes boni, dum & pietatis &

humanitatis exiftimarent, in confcientiam ele&tionis admitti fibi aliquando im-

perii Romani diadema impofituros. Adducam Marfilli Patavini verba memo-

"

ratu digna, fi demas quz is de Conftantino Magno adfert hiftoriarum folida

cognitione deftitutus: Polvergnt, inquit part.ll. defeníor. pac.cap.26. KRo-

.-——-—

manorum Principum quidam circa tempora Conflantini , ex fuperflna quadam de-

votione eletlionem de fe fatlam amicabiliter fignificare Romanis Pontificibus: wut in

eorum per[ona Chriflo fingularem reverentiam exlibentes, abeoper Pontificum in-

zerce[Tionem ampliorem beneditlionem & gratiam ad fuum guleruandum imperium

obtinerent. — Eodemque modo propter [ua intbronifationis folennitatem & fagnum , &f

ampliorem Dei gratiam obtinendam , diadema regium per eos fibi imponi fecerunt.

Ex bac quidem igitur reverentia fic [ponte per Romanos Principes exbibita , qua-

ventes fapius qua non funt , Fpifcopi Romanorum induxerunt confuetudinem & ab-

4.

uf verius, propter Principum [implicitatem, laudationem electaperfoua , ac bene-

ditlionem

Huioni, feu Federzs Eleäomli:.

495

dilionem , quam ]Eæper illam mittelant vocaliter , aut in firiptis vocare confrrma-

tiorem Eletlionis pmdi&æ.

Nec atteudentibus olim Romanis Principibus, quafab

hat appellationis figura prajudicialis lateat intentio ,

frc ipfum ficce[]rue fabinduxe-

runt latenter , ut nullus quantumcunque convenienter eletlus Rex vocari debeat ,

atem babeat , nifiper Romanum Epijäqpnm fuerit approbatus.

xeque Regis auttorit

Qu« frquidem approb

atio in ejus folius mera voluntate confifHt (ut dicit.) nequä fino-

rum fratrum quos car

dinales appellant confilium in hoc , ant aliis , quamvis eo "t

tur , itpitari tenetur.

-

$. XXXVIIL

uoniam vero Pontifex ab un&ione i

ndaginem regiz perfonz pendere

- Qu

ftatuerat ,

hinc u(u venit poftea, ut de confecrationis neceífitate acerrime dií-

putaretur; q

uamlibet magis doctorum auctoritate, quam . folidis argumentis

Jam quippe altas in multorum animis radices

pugnarent ad unum fere omnes.

egerat prafumta opinio , n

empe unétione demum reges auctoritatem confequi ,

eaque facerdotibus illos aut

fuperiores, aut paresiisdem effici. Adritusenim,

qui abeffe & adeffe poffunt, pertinereiftam, paucicognoverant. Adeofpiffain

hiftoriis ignorantia op

primebat etiam primarios viros, ut femper obtinuiffe eam

fomniarent: cum tamen nemo €

Francorum Regibus facro ufiguento fitillini-

tus, antequam Pipinus Childericum i monaíterium daret tondendum, — Hic

enim cum filiis fuis p)krimum in Francia folenni hac cerimonia regio muneri eft

initiatus.

$. XXXIX.

Ceterum infirmum nimis atque expelvi fulgur eft, quando Innocentius

intonat: Quwid/ibareticum eligant Germani , fiquidpradonem , Saracenum ? Quid

enim, regero , ficaelum ruat? quid (1 Pontificem deligantadulterum , (imonia-

cum & averíz veneri deditum? an confecrabunt Cardinales? nonfiet hoci;nqui-

ent, (inedubio. Multo minus eveniet, addo, ut Imperator futurus fit Turca;

eoque tam rigidum & a fervo fervorum rot fucatis rationibus defenfum examen

meritoin inanibus, refertur.

Sunt in Germania przfules tamfapientes; immo

|

fapientioresfzpe, quam Roma ; nec Treviren(is Petri fuccefforem fe jaGac infir-

mirori jure, quam praful Romanus. Norunt & illi, quid fi harefis, tenent-

que fÁnemoria, a Papa fzpe hzreticam pravitatem Principibus maxime innoxiis

eífe impa&tam ; inque primis Henrico1V. ac Friderico l.. utde Ludovico Ba-

varo nondum dicam. — Etjam vero melior univerfi orbis portio intelligit, injus

|

(te tale eos ítigma tuliffe, totque perfecutiones efe perpeífos omnes inique.

9

$.

Qua etiamfi ad retundendum fiCtitium regiz perfone examen fufficiunt,

ipfeque fummus Pontifex vixcogitur, ut manum imponat Imperatori, fi qui

Eec 2

illum

L

"-

GI'NDLING de cauffa e erigine ;

404

illum de falfa ejusdem religione (crupulus urgeat; vix tamen id. argamenti ob-

ftinatis Romanz eccle(ie antiftitibus perfuadet , fcrutinium jufte ele&ionis

cum libertate repudianidi omnimoda ab iis fore omittendum.,

Papa namque

folus dijudicat omnes ; judicatuc anemine: PapaReges creat, ac deflituit, eos

locupletat, G ad ftipem redigit ; in cliffem filiorum DElrefert, & ab ea ex-

clufos iterum Satanz £radit ; nec exemplalonge effent arceffenda ,. fi per omnes

Europaarum gentium ire annales liberet.

Qui ambigit, interea Ottonem IV;

Fridericum II. ac Conradum IV. contueatur, fimulatque fequentia axiomata

perpendat: QuiP2pz refi(tit, DEO refiftit, inique hereticorum numero me-

ritoreponitur.

Qui dicit , a Papa, aut ejus juffu non confecratum Regem effe

verum [mperatorem , iseadem harefeos labe commaculatus omnibus diris jure

devovetur.

Cujus execrationis metus effeciffe demum videtur, ut nemo Re-

gum auderet Irnperatorium fibi tribuere no

"

men, '.amlequam manu Romani prg-

fulis effec cqrcma cinctus.

:

5. XLï' ^

Quod poflremum ficuti ferri quodammodo potuiffet ; ita intolerabile

prorfus & acerbum omnibus accidit , repudiari pro lubitu reges, & improbari

"Teutonicorum procerum eleCtiones fancitatis eximit obtentu, aut confirma-

tionis jus omni machina é jure divino humanoque ftabiliri, de quo.ante Lo-

tharii Saxonis evum nemo Pontificum per fomnium aliquid cogitaverat. Iftud

autem prorfus futile eft, Papam indigäre advocato & tuütore 5 proinde penes

eum effe declarare, quis imperatorio fungi muneredebeat? aut enim Germant

jus eligendi habent , aut non habent.

Sin pofterius, quare quafo jus eligendi

dis tribuit ? Sin prius, quare, dum eligunt, ftomachatur ? Cur alium advoca-

tum poftulat ? At at hoc illudfophi(maeft, fub quo latitatanguis. lgitur di-

cendum, penes Teutones effe potius facultatem eligendi & Regem, & ecclefiz

Romanz advocatum. . Hzc cum Pontifice fuo füb clientela imperii agit : eo-

que pro abfurdo utique habendum , ut cliens patronis fuis legem prafcribat ,

ipfosque defenfores, a quibus falutem fperat, diabolo ejusque miniflris excru-

€iandos dedat , ni quidem ipfius de(ideriis fatisfaciatitflatim, &, quem is regno

deftinat ambitiofe , infolium collocent: inu(tato faneexemplo, ut cliens &

infirmior potentiores terrefaciat, defendendus defenfores conficiat, auxilio

indigens auxiliatores opprimat.

Sed ita eít : Pa

pa omn;a pervertit & mutae

& miícet quadratarotundis, rotunda quadratis.

AMonfeur le Pape eff vrayement

da monde bas l'étonnuement.

-

Y

$

$ au;'us rema

Inprimis vero Innocentius IV, ejpsque fucceffores poít vitio

ad

—— —

E

455

Unionis , fen Foderis ;Ele&oralis;

ad extrema Apepulcre , Friderico IIl. namque de folio Lifgdo'nenüvs Concilii au-

&oritate dejecto, id tandem egere, ut vel Principes infirmios ad regiam digni-

tatem eveherent, ve

l externis & fui fautoribus diadema ipfimet offerrent :

quemadmo

dum de Regis G

allie fratre Roberto itemque Hacquino Noruegie

h:eo Parifienfi certiffime conftat, a dicto Pontifice eos ad Germa-

R«ege e Matt

ndum perperam effe follicitatos, cum fere nemo inveniretur

niz regnum capeffe

usquam , qui tani pet

iculofum navigare equor cuperet.

Saltem exploratum

ligeretur Conradinus, fimulatque excommu-

efít, caviffs Alexandrum IV. ne€

nicationis fulmen interminatum Ele&oribus principibus ,

f. contra facerent,

Extant huj

usmodi apud Raynaldum & Leibnitium litterz ambitionis plenz ;

mirumque omnino e

ít, potuiffe Germanig proceres Eoucequere minas adeo

infrunitas.

Verum tamen fciffa femel in partes Germania atque unoquoque non qua

patrig, (edqua fua , refpiciente ,

uno ad Anglos , altero ad Hifpanos inclinan-

m *fpferantibus , ecquid tandem aliud

te, plurimis e confufione emolumentu

potuit eve

nire, quam ut de Germania triumpharet Papa, atque Urbanus V.

arbitrium

fibi tandem fumeret pronuntiandi , Alphonfusne, an Richardus pra

omanorum Rege ac futuro Imperatore eífet habendus ? Conradino

legitimo R

interea carni

ficis manu pereunte, cujus genus tanto odio profequebantur pra-

füles Romani ad unum omnes , ut propterea vel Richardum mallent, quam AI-

m Caftelle Regern fanguinem ab Hohenftauffia matre ducentem. — Elu-

phoníu

cet idi.q

uodammodo e binis epiítolis dicti Urbani IV. quas preter eam, quz

publico bono nuper vulgavit Ed-

apudRaynaldum& Leibnitium invenitur,

mundus Martené Anecdot. 'Tom. II. p. 27. & 319. Praterea cognitum eft,

ejusdem Vrb

ani faccefforem Clementem: 1V. non tam mitiorem , quam durio-

ffe invidia & irane quidem cum vita depofita,

remin Suevorum progeniem extiti

-

6 XLIV;-

am

Väro cum e confortio mortaliurm exc:ffiffet Conradinus , ac, Richardo

onfoin Hifpaniis agente, furfum deoríum in Germaniz

ad plures abeunte, Alph

interregno omnia poten

tiores principes verterent ; Gregorius X. demum Epi-

d eledtionem novam cum conlegis animum appellerent,

fcopos commovit, ut a

eligendus Imperator.

Ac quamlibet hi Rudolphum Hiab-

ni quidem a fe effet

m defignaffenc

; nomaufus eft camen ille fine

fpurgicum Virum fipientem Rege

confirmatione hujus Gregorii acce

ptare oblatum fibi diadema.

Quo ipfo bina,

eaque ad

modum ucilia acquifiviffe

fibi jura vifus eft in fraudem acutus Pontifex.

deinde a (e effe confirmatum Rudol-

Primum e

ft, Ele&ores fuo juffu elegiffe ;

dem hic apparere

Ho-f«eulpm , quam jam ex Iano-

$3663

centii

?hum. Nec inficiamur , eun

Q

496

GUNDLING de cauffa && origine

centii III. epiftolis excerpfimus, nempe, ad Prazfulem Romanum devolvi jus

eligendi Regem Romanorum, íi moras rie&ant Germaniz Principes: ne fibi

fuzque ecclefie advocatus defit, & legitimus defenfor. . At ii eo cum maxime

fallitur Pontifex, quando monendi facultatem in juffum mutat, & ad fe devolvi

jus eligendi clamitat , fi differant paullulum ele&ionis negotium, | Re&e enim

jam olim monuit do&us Lipfien&um Theologus Henricus Hopffnerus in Sa-

xonia Evangelica p. 219. inficetum valde videri tum Imperatorem, tum Electo-

fes pro defen(ionis bencficio Pontificis fübjacere libidini.

Qnodfi, pergit , ma-

xime ut epifcopum verum fe gereret Pontifex , uibil aliud im ele&lione Cefarts. velut

perfona. ecclefiaflica praflare poffet , quam. casuisrA f'ngi officio & munere, wt

talis eligatur , quireligioriverafit additlus, Sed quam multas & alias Pontifi-

ces habuerint caufas cum Gregorio X. ut aliquando regias ele&tiones promove-

rï

rent, atque interdum impedirent, tumex annalibus eorum temporum intelli-

!

gitur, tum Gregorii X, peculiaribus argumentis.. Timebat is inprimis, ne laici

rincipes facerdotum bonis avidius inhiarent; hinc de qualicunque defeníore

j

[^)

lliitus minas undique fpargebat, a fe iri defignatum R

anorum Regem,

nifeftinarent, & confuf(ionis finem facerent.

Quod difficé

d

neutiquam potuit

:ä

Nicolaus Schátenius Jefuita in Annalibus Paderbornenübus.

Sed jus vero de-

volutionis, quodInnocentius III. & Gre

gorius X. inprimis urgebant , illepi-

dum plane eft atque ineptum. — Eítne

Germanig regnum capitulum, quod

Pontificis au&oritatem fummam & arbit

rium agnovit unquam & uíquam ? Et

neque vero id affirmiare audet Innocenti

us IIf. fed meris dialeclicis ratiunculis

ftabilire fatagit ingenii nova commenta :

defenfionem ecclefie Romanz obver-

tens imperitis,

qua& tamen adeo ingratam fimulatque potentem fefe oftendit

^ er3 €3^ "* -5

femper,

omnes ut defeníores everteret.

Sed fecit tamen utilitatis privatz ra-

tio, ut lirz hujusmodi locum etiam in pr

incipum animis invenirent.

Eo re-

fero Ludovici Severi Palatini Principis epi

Ítolam,

quam jaCtant Romanenfes ,

T

immo omnium Ele&orum ad Nicolaum 11I. datam

, inqua profitentür, Roma-

nam matrem ecclefiam quadam quafi germanacharitate Germaniam illam eo terve-

t& digwitatis nomine decora[fe , plantantem in

ea principes tanquam arbores prale-

Üas , ( vigantem illas gratia ingnlari ded.

iffe illis incrementum miranda potentia,

ut ipfius ecclefra au&toritate fUffulti velut

germen eletium per ipforum eletlionem ,

h

4

p

ilum , qui frana Romani teneret imperi

| germinaret. — Hunc effe illud lnminare

mingi in firmamento militantis eccl

efre per luminare majus Chriffi vicarium illn flra-

q

inm.

Publici

1

juris haíce litteras fecit Ordericus Raynaldus Tom. II. p. 303.

edit, Colon.

ad quas jam ante ipfum provocaverant,

Bellarminus & Jefuita Cut-

h

femius.

Necambigo,

quin laudatiffimo Hopfnero iflz fuerint cognitz : quan-

[

quam in hoc decipitu

fTe inter-

I , dum à Bellarmino Ludovicj Palatini litteras e

polata$

ïl

| Uizionis , feu Faderzs Elettor alzs.

407

poletas propterea credit , quod omnium Principum nommt hic eas fcribat ex-

araas. Virumque verum eft : (cripfere ele&ores: fcripfere itidem Ludovicus

Paslatinus, ut& Otto Brandenburgicus Marchio: quod bene notat Raynaldus,

horumque licteras nuper illuftris Fontaniniin publicum emi

E

i

. XLV,

Et neque vero neceffe eft, ut aliquis eas falfas & fuppofititias nominet:

fa&ta hac effe nil impedit.

Quzritur, quo jure? hocque aliud.

Nequaquam

enim , quod ex zelo bono fecere Principes, pralucente fcientia & intelleCtu

perpurgato a&tum eft ; prafertim cum Doctores & Sacerdotes faerint, qui epi-

ftolis hifce fcribendis operam navarunt: ut ne dicam, in fa&to pontificem ac

multo magis Principes, maximam partem militari ftudio deditos, potuiffe er-

rare, At faCli quzfítio eft, an Romana Ecclefia eligendi poteltatem iis dede-

rit? Nuncmeliora funt edoi ipfi fcriptores pontificii, inqueillis cum maxime

Antonius Pagius , qui Baronium hac parte mirifice caftigat, ut Paulum Win-

deckium confufe induflrie hominem filentio praterrnittam, qui quod Chri-

ftophorus Gewoldus, neício quo fato, pro Papz commento fcripferat , non-

nullis argumentis & proingenii modulo quadantenus confutavit.

XLVI.

$«

Alterum vero , quod Rudolphus Habspurgicus cum Gregorio X. Laufan-

n2 congreffus eft, absque eo confirmationem regni petiit ,. & Principibus cle-

&oribus preeuntibus eidem Pontifici obedientiam jurejurando promifit, in du-

bium vocari itidem nequit, Scimuspotius, eum metu prateritoram malorum

perterritum obnixe omnia feciffe, ne vetus inter ecclefiam & imperium renafce-

retur difcordia retineretque Pontifex Romandiolam & Bononiam, quam vi ex

zc

ipfius retrahere manibus non poterat: contentushac parte , fi votum diffolve-

]

ret íuum, ne in Paleftinamire cogeretut ex promiffo. Tpíi Pontificii fcripto-

res hoc diffitentur neutiquam inque iis Floriacenfis ( F/eury) diligens ecclefiaftice

