aut univerfitatem , quia & civitates aut univerfitates civiliter poffide-

terr

plur

re, adeoque ufücapere aut prafcribere poffunt per L. 7. $. - f. 4d

2,

exhib. L. 2. (f de A. vel A. P.vid. fupr.c.2. $. 2. Deinde 2. & in hac

hi

Hic, quiter-

[us í

ritorium

hypothefi omnes illi, qui territorium aliquod juraque territorialia ci-

jura territo-

viliter poffidere fibique acquirere valent. — Territorium enim;quate-

Tion

terri

rialia civilj, DUS accipitur pro univerfitate agrorum aut tertarum, jurisdictione

ter poffidere munità, immediatis Im

perii civibus competente, & jus fuperiorita-

fünt

poffunt.

NT

'Territoriüm

tis Die. fanb8:fybrigfeit, ei quippe hodie annexum, involvente,

quomodo

uti poft B. Dn. Stryk. Je urisd. circum[épt. c. 1. num. $a. retle

impg

accipiatur ,

m

defizit. B. Dn. Fromm. de Cezdom. terr. Cap. 1. $. 3. fubjectum fupe-

& fübjectum rioritatis territorialis commune , quod zzazeriale vocant, coníftituit,,

NT

Tij

in quo ex Legi/s—providentia' f. confuetudine haret perpetuo, radices-

que

LE

j);pefiorz'mti: territorialis acquifiriva.

.gü

"

fqþctioriw-

qu?. fuas agit & medi

ante demum agro feu territorio, eoque five in-

tis territo-

T

tegra alicujus provi

nciz , in qua plura funt oppida, five unius arbis

rialis confti-

IT

terminis finiatur, perfonz , que pofbdet, com-

tuat.

agriqu

e adjacentis,

IQ«

Author meditat. ad Inftrum. Pac. Caf. $uec. 4.. eique adj. Man-

um

petit.

zif 1. de faper. terr

it. $. 13.

Ex qua divería rerum confideratione, &* quomo-

ho

d [Ctos & maxime etiam Juris Publici fcriptore

g do active &

diverfa illa, quz apu

ormaliter

CH

invenitur vocis territo

P

rii'acceptio, quà interdum illud 4&ve c& for-

ro ipía fu-

d

maliter íumunt , pro

pfa faperioritate territoriali bíe Zarb8 J9obe

perioritate

du

ialiter , pro terr2 fpatio hac ju- territoriali ,

f£ybrigfeit , interdum pa[frut & mater

!?M

risdictione munito , polt alios From.

d.l. Cap. 6. $. 1. & f3q. .L.B. de

& quorpodo

.quz illiuti etiam DD. loquuntur, incu-

paíttve &

Lynker de fisper. terr. p« 10*

materialiter

bat aut inhzrer tanquam ne

bula paludi, & ceu umbracorpus fequi-

ro ipío ter-.

I

tur, po

(t alios Thom. Michael. Ze furisd. concl. 144. Ming. d. fisper. 1z (patio cui

tcrï. 5- 9. B. Dnu Frommo

d.l. & 3. omnes illi qui territorium tale in hzret ac-

offident , quod recipien

do huic juri territorisli aptum eft , quale cipiatur.

o immediatée eft fubjeCtum, fivz, quod

eft ,quod Imperatori ac imperi

Qui ï);)fä-

t

M

poft terrirorialis fui domini p

o

teftatem & jurisdictionem nullius fu-

dent tale

quam ipfius folius Imperii,-.. SY enim territorium,

p

perioris agnofcit imperium ,

T

n

alius in a&ibus jurisdictionis c

oncurrere, & contra domini ordina. quod reci-

hac ratione in ufu juris fui impedire

piendo huic

*

Af

rii mandata decernere, eumque

juriaptum

"

j

oteít, tunc territorium ta

le fublimis hujus juris proprie fic di&ti,

cít,

l qw

capax effen

on poteít, re&te ita advertente Autbore wedirar. ad T. P. Quod cft,

c:

bi hoc exemplo Principum in Silefia , quorum ditiones quod Impe-

j

d,'kl" 60 13' u

ratori & Im-

os ibi poffident,

non 4 émug poft dominorum fuorum

erio imme-

"

agrique, qu

j

J

n

ordinariam

jurisdi&ionem in imperit recidunt poteítatem , fed in- qiace fabje-

yiud

termedium Regis Bohemiz in terris illis dominium recognofcunt, &um eft.

pluribus confirmare f

E]

tagit. add. L. B. de Lynker Ze faper. terr. p.64..

pomdi'

ui ratione perfonarum (uarum atque conditionis

"

Infüper quoque 4- q

w

fug (uperioritatis h

ujus capaces exiftunt, quales proprié loquendo Qui 2 TM

"d

non funt, nifi Cives imperii bonor

um talium immediatorum jure perfonarum

'Si enim immmediati quidem íuarum hu-

, ul

territorii preditorum poffeffores.

jus juris funt

i[&IOHG

funt, terrirorium tamen nullum adhucdum habent,

hoc jure a&tu

capaces , uti

offunt, inter eos veró qui inftru&i funt talibus bonis

funt cives

(orti

gaudere non p

imperio imme

diaté fübjeGtis, fublimis hujus juris capaces (ine dubio 1mperii bo-

enth

f norum im-

i

omnes , qui funt

Status Imperii , (iri&te & proprié qui dicuntur &d

bebe8 3R eicbg re

ferri debent, quod fübjeCtum füperioritatis terrir

o. mediato-

j

xum poacf-

[

rialis proprium , quod fo

rmale etiam appellitant conftituere ftatumi-

fores.-

d. 1. $.15. quippe quibus eminenter & per

;&Cö'

aiant laud. Author anediat.

y^

quc

exgcl.

ER

P

356

GR ASS de præ*jï'ript'z'bne* ;

$

;(Eäles. funt cxcelle'xit;am tale jus tribuitur. Unde íua fponte , feqquimp*j;l.j Im-

L

Status Im-

prx aliis perionoftro Ele&ores; Duces, Principes, Comites &c, Jus fuperio-

píet

ritatis territorialis mediante prefcriptione quoque fibi acquircre pof-

dl

gerii, qu-xbus

tale jus

fe , vid. imprimis Zzffrum. Pacis Osnabr. Cef. Suec. art.8.. $. 1. & late.

Vocant

competit

Ming. de faper. terr. C« 3. $: 12. fjq.. Non minue & eodem Sratuum

Qs d

lentiam.

erexcel- . Jure Civitates quoque Imperii immediatz atque.liberz , perinde ac

( at

illi [mperii Proceres & Potentiores ad hanc praícriptionem admitt£

Veluti Ele-

tliter

&tores , Du-

debent tanquam: fuperioritatis territorialis quoque capaces azy. de

Áitcm

ces &c.

art. $. $. 1. Quo etiam quam maximé fecit declaratio Cear. in Co-

Civirtes . mitiis &ugufk. ann. 1582. facta, quam recenfet Lehmann.in Chronic..

&emp

Quos i

quoque Im- Spirenfi L. 4. C. 4.. &ex hoc Dn. Burk. Gotthelff Struv, z» Diff. de

fhema

perii liberze Civit;

Imp. territ. Clauf. $43 feqq. & hac qua ipis competit pote-

A immedia-

ft oliq

t

ftasnon folum ex Caíaris peculiari.f. privilegiata conceffione; aut fo-

Jrj. (

lo ufu immemoriali, fed cum fundamento in re, & quod conditio-

«jdt

nem flatus habeant , adeoque proprié & realiter competit, quam &

qu

Cives illarum nexu fabjectionis.omnimoda agnofcunt, quod ipfi rei:

OC

veritati & praxi notiffimz omnino eíl conforme, ut & idem propu-

gnat & ab objeGionibus nonnullorum vindicat. laud. Dn. de Lynker

&i i

'ximg. l

d. l. p. 6 .. ubi infuper & plez£ eandem iis.competere adítruere nom

dubitat ,. & jam ante fatis laté textibus & rationibus item authorita-

opí

frul,ad

tibus adcitatis copiofius deduxerunt Minge de faper. zerr. $. 19. &

X2 lX

fijq- Knip(ch. Ze Tur. Civ. Imp. l.2. €. 4. 1. 7./qq. G inter noviores:

Qu in

quoque B..Dn. Hert. 4e fzper. terr..L, 2. fe&l..1. $. 6. (qq.. Magn. ,-Dn.?-

u

Schweder iz Introd. ip fus Publ. Part. Spec. f. 2. c. 10. $. tt. in fin. &

N

in Diff. d. Pari nexu Civ. Imp.cum Dmper. c. 2. $, z. Dn. Gottl. Butk.

gui

Struv.in S. .. P. c. 21. $. 22. €f in Diff. de territ. clauf- Civit. Ivp.

m

$.22; ubi & Diffent. przter Knichen d. Subl. c Reg. territ. Tur. $48

n. 304 (qq. tit C* Felit. dpol. n. 25. 120. 57 130. [4.. qui prae aliis hacin

LU

feryat

re occupatus eft Tennag. de proc. decerz. cl.1. 6.10.54. 3 Gylmann.

fhigta

Sympbor. tom.:3. uerb. Civ. Imp. & Ockel m Tr. dereg. poffar. Tur.

C que

adducit : in fpecie veró & ex profeffo Civitatibus Imp. hoc jus terri-

fiits.

toriale afferit & conítabilit Wildvogel iz Diff. de fuper. territ. Civ..

Secus fi fünt. J

petiur

faltem.mu-

Qua civitates ergó.non funt immediatz & liberze [mp.

nicipales.,

civitates, fed Municipales aut provinciales faltem;. etíi feré omnia

indign

if

AH* provin-

clales.

jura.actusque poteílatis territorialis exerceant, quia tamenterrito»

Cande

rium in quo Principes fibi arrogant dominium majus, fidequefibi &

, H

Ip,

fubjeCtione tanquam.domino territoriali &. hereditario obnoxium,,

um e

tenent aut poffident ,, idcirco. Magiílratus ejusmodi Civitatum non:

jure:

:; tp;

—

3f7

Patdudbi,

: fuperioritatis tefritafitzü:? acq;;i/ïtim-,

T

r

& ita dicti ,. fed ex)fpeciali: privilegio & diuturnz:

]'7:11'8 t.velx;-hrixt—c;r'ii (»—ii

$

P. ÁAane & ci*

pitio-

polïe(ïïonis

jure,

i(ta peragere rectiüs dicuntur Auth. 74e4. ad f.

$3.inf. . Anneveró

& in genere de Civitatibus, qua

g vitates ,quas

ob

in d. Mantiff.

vocant mixe

(s

vocant Zdixtas , hacin parte

idem ftatuendum fit , quod modó dixi-

.tas?

dum.

libus in.fe meré talibus? Quaftio eft val-

mus decivitatibus Provintcia

»

]u2e pare

mdat

Sunr enim qui neganti

n Imperio noflro dari Civitates tim Impe-

dé anceps.

ut rja!es, par-

aämim'

taliter mixtas ,. que partim

funt Imperiales partim Provinciales a

veluti Referens apud Klock. fu

p rim provine

| aïg.le

faltcmnon commode ita appellari ,

ciales,

i

Brunfsvicenfis , Engelbrecht.

Pauermeifter. Rhet.

Suntqui ca-

exemplo urbis

Chroni

m eduxit Dn. Hert. 4e faper. territ. $. 7.

Sunt qui 1es dari ne-

quos in campu

Mixtas Civita- — gant-

anfM

affirmant Schilt

er i2 lnfl. T. P. L.i. 0. 23« f 4- ibi :

avit Knipfchild .Ze

fu.

d Sunt , qui a£--

firmmant.

Ipre

4

tes olim. datas verius eít ,. quos adcit

Atl

Priv. Civit. Imp. L. r. 6 3« n. $. f44- plar--

quibus ipfe calculum fuunr;,;,

'dividunt -

(is, Brunfwicenfis aliarum- j5 pa&itias,.

nifte

adjicit & exemplis

Civitatis Hamburgen

ddu&is argumentis hanc affirmativam fu

ffulcit & iz exempti-

M

ue , & copiosc.a

inexemtitias, tasdmim

convalidat.. Etdiftinguun

t eas tripliciter, inpaéZitias,

lomiïiäï

R privilegia--

a i

&in privil'egiarias ,uti bas

fpecies producit G explicat Hennig. Br.

rias.

& poiï alios: pluribus perfpicué Aliique in

k

ing. de var . Ulniv. Specieb. $. 1 y-

ld. d. L. z. s. 34« in fin- Cb f

q. add. Dn. Kemmerich. zz 7- eas, quz

n u

Knipích:

dit quotupliciter Civitates mi-

füat'quidem, ^

at

£rod. ad 7 P. L.

4 €.18- $. 26. ubi tra

immediatz ,.

& velita , ut eo nomine intelligant eas,

fed fuffragio:

"

n

xtz DoZtoribus dicantur ,

ue immediat quidem funt ,

fed fuffragio in Comitiis Imp. carent,

in comitiis

eu(u[*

Criminalis aliarumve preítationum vicino

carent ,. & In:

N^

vel ratione ]uris—di&ionis-.

vel ita, ut Statibus quidem fubditz (int, fed eximiis.

;eas , quae ra».

I!

j

funt obnoxiz,

tione juris--

gaudeant privi

legiis , & illas quidem Tesperialibus , bas vero munici-

di&ionis:

jot

bus recté.accenferi ftatuit, licet utrumque genus zr-

|

palibus Civitati

criminae ,

ii

eat, & gradu quodam à cateris differat;utiob4 — ]i, g,

] i. 5 l

regulare quid contin

If

fervat 4d. d. L $. 27-

Hert. d. L $.7. ief. An veró tales Civirates vicino fünt

[i hd

res.

obnoxiz ,

al

mixte aut irregula

fuperioritatis territorialis quoque capaces di-

vel Statibus

t, ucquod poteftatis his ipfis qua in feníu prio-

fubditz at-

j. ff

ci queant?. & vix cÍ

ri ita dicuntur & quatenus

Civitatibus Imperialibus aggregata re- ien iij

]US tettl

füperioritatis territorialis nornine legiis exi-

periunt

ur, competere dicitur ,

ffils (

urut enim nunc & quamdiu res nondum miis orna-

ytt

fnf

indignum plane cenfeatur ,

n habeant, non (ine ràtione tamen

t&, quarum:

deciía , in a&iz exercito eam no

ilas Iimpe-

Quem-

eandem iis competere dici poteft in a&u faltem /7garo.

rialibus , has.

.n:cmw

admodum nonnulle talium civitatum ad. Imperiales relatarum ,veró muni-

eam experiri debuere fort

em., ut illis ftatus que(tio mota fuerit ,. cipalibus

..

accenfent;,

uti Brcmaà Rege Suecias, unde & fuft

ragium ejus aliquantifper fuf

g

Yy $

?

en

5

i.&illæ.fugay«

i*

;f8

- GR 4$S ge prafcviptione

-

MOENSRRN.

]

du

rioritatis

eapaces vi-

fum : —Hamburg—;ä Rege Danieg , Herfordiz à RegæïBorufï'ï;:æz ;

&

t

fider

ütut non in

deantur,

Abbatiffa ; Kemmerich 4.7. $. 3o. Dn. D. Schweder i» Jur. Publ.

J $. 14.inpr. Negandum contra de iis eft, quz in fenfu pofie-

- ppi

acu exerci-

riori accipiuntur & mediatz potius funt atque municipalibus aí[o-

(s,

€o, tn. in-

forti

fïgnato,

ciande quam immediatis ac imperialibus , quz talis juris in fenfu

dantur

.fuo ftri&to participes non funt, ut ut eximiis aliquibus Juribus

ima

ts all.

FHivero non

exempla. Utantur: per füpra tradita ex Author 74ed. JqoP jungantur

item.

qu& tradit Knipfch. Z. c. 2. ». 5$. ubi quod nota fübjetionis eo-

mmqu

thor. .

modo non eluatur: & Dn. de Lynker. de fuper. territ. p. 56. in f.

ubi, quod fi daretur immediata Civitas, feífione & fuffragio in Co--

Pn66- :

mitiis deftituta, non poffit dici jus fuperioritatis territorialis habe-

matiy.

&otu

An & Colle-

re, fed jurisdictionem liberam ei fimilem , cum non ftatim qualis-

cunque rei immediatz poffefio, quamvis terrz ample fuerit, jus

fu.

giis q.uibus'-

territorii conferat.

dam imme-

Unde quoque Collegiis quibusdam Canonico-

majot

diatis Cano-

rum & Cinoniffarum qui quzve immediate Crfari & Imperio in Ci-

Varia:

nicorum & Vilibus parent ftepe jtapferticpe G5tiffter, qualia dicuntur effe Colle-

tum.

Canoniffa-

gium Canonicorum Brufelle in 9rutbeim, & Canoniffarum (

T0n3

rum fupe-

SBurgftbeib, juxta Aquisgranum: Nec non Burggraviis, Ganerbio-

V1

glotitas ter-

;

ritorialis

um & Commendatoribus Ordinis Teutonici immediate imperio pa-

1ion j

compera, Fentibus, que recenfet Magn. Dn. D. Schwedcr i» fure Pull.p. 2 21.

MT

uli

anc poteftatem negat. Dn. de Lynker. 4. /. p. 66. cum hac tamen

fuperadjecta limitatione, nifi cum illo axiomate in complexa veluni-

ff

verfitate à Carfare in Feudum concedatur , aut bonis iilis fuperioritas

ibi

Nobilibus V$leffe&us ejus tanquam jus reale jam inhzreant Id. d: p. 66. add.

Qua

Imperii im- fcripta apud D: Hert. 4e

Special. R. G. Rebusp.t. p. & ibid.aller. Quod

lr

mediatis in. vero attinet JVobilg

totum dene.

Imperii Immediatos, iis in totum hoc jus denegari

Tits .

gari non

fuo in feníu non poíle, dicere jam antevertimus f'pr- $.2.. in fin.

-

W

potle ftatui-

quod & aliquoties jam alibi preeuntibus quoque noftratibus J Ctis

qui

tur,

eaté jam defunCtis indigitavimus locis in 4. $: z. all. utique tamen

talt

quamvis

non aliter, quod & hic merito repetimus, quàm in fenfü demiffjari,

non in feníu

QU

adeóemi. -

aut non ita eminentiori, ac eft penes illos, qui Principam & Statuum

BN

nenti accer-

Imperii ftricté fic di&orum nomine veniunt, in quibus competens

fodlt

nitur in Sra- Infimul ftatus qualitas, qua prafulgerit, hoc efficit, ut fuperioritas

",

tibus Imper. territorialis de iis perexceFeztiam predicetur, & pleniori, perfectio-

f

h

riac eminentiori jure iis tribui debeat , uti etiam'hoc,exprimitaliquo-'

r

Cumha. ti€$ jamlaud. Author. 4e4. 44

JAf. P. Osnab. Caf. Suec.in Mantif, ad

lon

beant id ju- /9. 4. adjetlà prima d. fiper.

terr. $. 2 .

Nobiles quippe Imme-

Cæt(h

ris ex folo diati inFranconia, Suevia,

tjs

Wa

& ad tractum Rheni, quicquid P?teü.a

in

3f5

jiqerioritqti: tevvitorialis acquifitia.

immedieta-

! &

in territoriis aut ditionlïbus fuis habent id .e'xv folo irr)me;iietaf:ä- cha-

tis characte-

ll

radere, & poffeffione cerrarumimmediatarum , hisque connexi &

re;infequen-

propitiis quoque infequentibus tandem fanCtionibus imp. pragmatie

tibus ían-

L

cis, & Reícriptis Cefareis inharentis talis juris, fucceffiveé hinc inde

! Gionibus

h

Imperii

vt

fortiüis adeum modum confirmati, fibi quafitum habent, quod qui-

pragmaticis

but

dem alii negant, veluti Lampad.Lud, Hugo, Strauch, & Rhetius lo-

& teícriptis

cis all. apud Hertium i» Diff. de Special. Rem. Germ. Imp. Rebusp. ea-

Caarcis

uf

fuffulto

Q

rmmq

ue variis nominibus atque figuris $. ?. quibus addi merentur Au-

quod qui.—

thor. 4ded. . P. $. 25. circafin. Dn. Lynker i» Diff. de fuper. terr.

dem non-

f

6 6.

Multo maejori veró numero alii hunc juris articulum afhr.

(o

nulli negant.

(

mative decidunr, teíte Dn. Hert. . /. & effe hanc communem Do-

men& mul-

Plerique ta-

ii

&orum conclufionem afferit, & cumulatim adducit Knipfchild. 4.

j'ur. Civ. Imp. l.2.0.5. $. 5« n.13. €& de fur. Nob. 1. 3.6.1..1. qui

to majori

j

numero

QO

——

majorem partem cum aliis pro firmanda liac fua conclufione prater

adftruunt.

n

varias rationes etiam textus ex ipfis Imperii noflri conftitutionibus

Per rationes

eum in Gnem adcitare folent , quos melioris notitiz caufa hucreferre — (5 rextus.

(olt

nonabs re effe duximus. Etadducuntnon tantum Receífus Imperii & non tan-

t |

L

tum per Re-

Wf

eos, in quibus hzc poteftas generaliori etiam Nobilibus immediatis

ceffus Imp.

non incong

ruo nomine exprimitur veluti; R. I. de Anno 1548.

generaliori

m

$.11nb al8 et

(tlid) ibi: an Sybren Jooben Drt unb GxredytigFeiren.

nomine,

!

lii

punat

—

R. I. deAnno 155 j.

S. 38o audb im Jeil. Seid). ibi: obetfoerrz etiam nobi-

icbFeiten, ober Gebietber. & R.1. deAnno 1559. $. Lb roietoo

[ libus immes

diatis non

hi

ibi: Jobeyber.unb OverecbtigFeitenac. Sed & tales Sanctiones, ;

u

ncongruo

j

quz & ratione juris territorialis nobiles immediatos nominatim in-

utentes,

ferunt & comple&ti cum aliisvolunt : Quo pertinent Ca

pitulatio- fed & cales

| Qmä

nes Cefarez noviores, & tum Leopoldina in arr. 7, ibi :

Syagu be: fanctiones,

dencgm

qua nomi«

i

nen Gotánben, fambt erftzgebacbter SReicbs;Sxitter(dafft, Sybre

natim &

Regalien 20, tum Jofephina in z

'te g. dbiz

tvie aud) anberetyür(ten,

hos,

uà

j C[ls

Srálaten, Grafeit , Jerrenu

nb Gitánbe, fambt ber obnmitteí^ hoc ip

i

iutn

cmet

babren 3ReicbsSRitter(dhafft ,

bep Sybren Jobeiten , Gieiff:unb.— jusexpri-

jl

munt.

Cfaelitidyen QfDürben, SRecbte

n, Gerecbtigfeiten, 9adbt umb Gs

Videlicet

quuf

toalt 2c. oerbleiben ta(fe ; &i

bid. porro : 1Inb feinen äbur:äïfm C

apitulario-

DPMS

(len, Sürften umb G5tanb, bie obumittefbabre SReicbé:Ritter(cbafft a

esCarfareag

jj

noviores:

mit beariffen, (eine anb(affen Sybme mit ober obne 9Ytittel untere

Leopoldin.

jl

toorffene Untectbanen 2c, 6on &yero SSotbmáfigfeit unb Jurisdi-

ofeph.

ällquo

&ion &c &c.

Et adeundem quoque modum izzrt. 7. ubi itidem

& noviffi-

j

mam Cargoe

czteris Imperii Ordinibus Nobiles Immediati conjunguntut, :üm

modum:

linam.

jnit

etïam Carolina noviffima j7 4rt ;. ubi ad eundem fere

i li

li

NOU

p

at

5366»

;GäR $$ de praferiptione —

ls

Gyemnad bie Sürften, Soráfaten, Grofen, Sverren ub Gtä:m:

ü

& in Parenthefi (bie obnmittelbabre (repe Seeicbss3nitter(dbafft

hh

- qnitbegriffen ) bep Sybren Joobeiten, 9Xtadbt unib Getvalt »c, &

Ut

rurfus : CfBit fellet unb voollen aud) Gbuc-ürden, Sürften unb

hici

C5tánbe, iterum in Parenthefi (oie obnmittelbabre (SrepeSReid)az

tetri

SRitterftbafft mit eingefdbloffe) 9ybre Regalien, £brigfeiten 2c,

D

Prin

tTt & pet ex-

Echanc fententiam vi horum textuum & imprimis per rz. 3. i2 Ca-

ttClu

& Authori-

perientiam,

pit- Leop. ut & per ipfam experientiam, quà conftat Nobiles Imper,

Ín

Íu

tatesper . immediótos in cerritoriis fuis non minus ac Status jura territorialia

totla

probatio-

exercere egregie confirmari adnotat B. Dn. Maurit. quondam heic

du

nem & a

loci Prof. Jur. Ord. & deinde Affeffor Camerz Imp. àz zot. fzis ad

priori

ä f

tota

pofteriorti

d Capit.Augufliff. Imper. Leop. add. art. 3. verb. bavinn oencotánbet,

vide

firmarefa- qus& efEt probatio ( à priori, & à pofferiori (euab effc&tu petita , cui

Vert:

tagentes, . pofleriori probationi quoquehac in re multam tribuunt DD.-quod

fiori

laté quidem patet ex traditis Knipíchild. . 7zr. INobil. d. l. aliorum-

fisde

que& brevibus Dn. Hert, 4. /.$. ?. in fiz. Ícribens, morales res non

Clis,

meliüs, quam ex operationibus cognofci poffe , inde & ulterius per

Qn:

Capitulationes illas jura quedam fuperioritatis territorialis eximia

prin

Nobilibus immediatis perinde ac ceterisregionum dominis.compe-

Intei

^^. fentia fingulatim confirmata effe oftendit, veluti per ar£. 22. Jus

fto

confirmandi p. arz. 3e.. Jus legatos mittendi & per Inftrumentum

D

Pacisejusque 4rt.5. $. 27. Jus Sacrorum & quaznam fint alia plura

te

jura, quibus zque liberé acalii, qui chara&ere Status infuper radiant,

Bilin

— fruuntur, dequibus vid. Knip(child. s04o all, Joco L. 3. €. 2. $ 2. t*

21.fgq. pro quibus ulterius conítabiliendis inter recentiores fupr.

V*.&'&

[

$. 2. jam. all. foh. Laur. Schmidtin Diff. Inaug, Altorf. Anno 1768,

fat

de [aper. terr. INob. imp. immed. habita, uti per tot. ex- profeffo

tan

jura taliaiisdem competere adílruit; quz diffentientes ip(1ad fuperio-

al

Ie

ritatem territor. referunt iz $. $. itain fpecie adhuc prioribus texti-

tori

bus fuperadjicit reícriptum Cafar. ab Imperator. Auguftiff. Leopol-

do Ánno 1698.... Nobilitati immediatz Suevice impertitum , bíe

uhaq

Syanbmerc'a aünffte concernens,in quo tantüm non expre(se etiam

hn

defh

fub nomine fuperioritatis territ. ober Det fanbs-Jobrigfeit , id juris

&

de quo certabatur iisdem quoque indultum legitur, ibi: 9lÍó pets

med

." brbnien QGir, (e&en, ftacuiren, erfennen unb beteblen , aus &capfect.

e

&

bódftosifommener SOtadbt, redytem Q'Biffen, scitfichem SRarb ub

$tl

Gutbefinben , Dafi»c.

ber Gemalt Janbmerc'er aufjuridten, au$

tof

bet ä,)»ï:tterfcba]ït un

tivell

b bero SDritgliebern Immgdinät, p

&tb

de(]

d

d

| Ffpärz'orïmi: territorialis acquifiiod.

"tiiüdnge

a

N

äf(;,;hþulbigung ber Untertbanemn unb Daraus f:&)ïrgebenbelï

Ex quibws, :

i

fanbé.fybrigfeit fundiret tverben fol[2c, — Quibus ita comparatis,

colligitut

vixefíL, ut hacin parte non adducamur in eam fententiam, parum parum in-

u

híc intereffe videri tàm ex una quàm exaltera parte, an fuperioritas tereffe, an

hoc füperio-

)u

territorialis immediatze ifti nobilitati negetur an concedatur, cum

ritatis tetrle

n

Principibus & Statibus eminentius hoc conditionis axioma fartum

torialis jus

y

te&tum ubique fervetur, Nobilibus Immediatis vero etiam fuum in

Nobilibus

n

feníu remifliorirelinquatur, & cum feré per omnes partes juraterti- immediatis:

torialia libere, etiam jure fuo exercere propitiis legibus poffint,

négetur,

li

an conceda.-

W

actuque exerceant teíle experientia, in iisque turbati non debeant,

turjin fenfu

l

tota res fere in logomachiam quandam hoc quidem tempore abire

iíto remif*-

videtur, cum non tàm de re ipf2, quam potius de voce difputatio fiori, cum

N

j d

vertatur & in effzdtu inidem fermerecidat, anfub charatereSupe- actu illud

xerceant ,

quod

rioritatis territor.in fenfu illo rerniffiori ,an fub chara&tereRegalium *

ut exinde

iisdem id poteftatis tribuatur, dum & in fan&tionibus modó produ-

tota illa di-

jorut

re n

&is, ubi de Superioritate territor. agitur, aliquando ctiam in per- (surario fer-

em voce Kegalium ex- mé in logo-

3

p!l

fonis Principum coeterorumque Statuum , ead

fferentia fit & maneat machiam

s t

primatur , quamvis de coetero utique magna di

abeat, & in

Ti

inter Superioritatem territor. & inter Regalia, vid. pre aliis B. Dn.

idem feré

Fromm. decosdom. territ. c. 3. $. 3« ubi plures catervatim adducit.

hoe modo

I

Ji

Dn. Schwendendorff. de acquis. Regal.c. 3. per tot. & Fiert. de. fünper. vecidar, ifta

ul

juraan exer-

j

f

territ. S. . in fin. ubi quodlaxior utique f1 vox Regalium quam ju-

ceant fub

Jf

ni

ur

j

li

à

rium füper. territor. & licet. Jura Superioritatis recté nuncupent

idea (upe-

h

regalia, non-tamen retro regalia cuncta fint jara füperior. territor. &

rioritatis

l W&

(-dud

r

in eod. $. $.in pr. pag. 195. ibi quod fiperioritas territorialis confide-. vertitorialis

z

rari poílit tanquam totum poteítativum feu univerfale, Regalia vero ejusmodi;an

regalium.

tanquam partes , quz toti illi innex (int:. & quodaliquando regalia

«j

quam vis

alicui competere pollint , cuitamen non competit füperioritas terri-

alias mul-

fjpti*

/torialis poft plur.all. Knipfchild de 7wr.Civ. Imp. L.t. c.1 3.2.124.

tum inter fc

y st

ubiquod & aliquando mediati V afalli falvaaliorum ftatuum in illos ^ differant

«p

. faperioritas

:m,'

fnanente Superioritatem territoriali exercere eaqueant Dn. Wildvo

territórialis

de faper. territ. Civ. Imp. $.20. Dn. de Lynker Ze fiper. tervit pag.73.

gap

& Rþegralia.

i

& paflim, / Przdicti ergo Imp. Status & Immediati bonà talia im-

il

mediata po(lidentes, cum fuperioritatis territor. infe capaces fint;

qin

!

ex modó dedu&is & infra deducendis fua fponte fequi videtur, eos

fM

"

ul

etiam omni dubio procul per przícriptionem fibi eandem acquirere

i

poffe, modó ad(int requifita ad ejusmodi praícriptionem neceffaria,

Hxe ub.

j

de quibus infra inloco de forma, c. $. jun&; pr4c.c. 2, — Quibus con-

modo diffas

TU

Z

tradi-

Iänt?

él

0E

d

i

362

o* R'JSS de þræ]'äriptibne :

nl

Ye mediatis

tradi&ingütlntur ANobiles vel cajuscunque. conditionis äliil media

i , -

i

veró feve

Landfaffii aut £anb(affen, qui vocari folent, qui ratione fuarumper-

Nobilibus

pi

frve alterius

fonarum, & ratione bonorum fuorum domino territorii ejusque fus

ftt

conditionis periorita

ti territoriali funt fubjeCti vid. Ming. de fasper. territ. concl,

Inp.

Landffüi & . cj ibid. alleg, Pauermeilt. de urzsd.l.2.6. : n.ti1. fq. Vitriar,

ui yocan

talit

tur;

contrà

Jfur. Pabl. Infl. l1. tite22. per tot. Knipfchild. de Jur. INob. 1. 3. c.2,

venit

ftatu

itur,eas $ 34—-.qu- qui quatenus

tales funt, & immediata bona non pofli-

li

ua tales in dent, in & per fe fuperioritatis territorialis capaces nonexiítunt , etfi

fiece

& per f« fa- Turisdi&tionem , merum & mixtum imperium habeant, qua (ine fü«

periorztaus

fippo

territorialis

perioritate territoriali confiflere poffunt, & feparationem admittunt

abilla, qua dicirur $anbé/Sür(tlicbe ober Jyobe £anbs«Obrigfeit,

bþs u

€a PaCCS non

effe ;

Reinking. de Reg. Sec. && Eccl. L.1. cl, $. €. 3« 2. 9. Ming. d. 1. 2. 4.9.

etfi jurisdi- "Tales mediati vero quamvisin fe & ratione conditionis fux compo-

ctjionem

ttits

tes talis juris territorialis non fint, attamen fi forte in poffeífionem

mixtum &

Efon

merum Im-

terrarum immediatarum, quibus jus fuperioritatis territorialis coha-

em

int, an mediante przícriptione tandem tale jus fibi acquire-

perium ha- Fet, Vener

IT

beant.

re poffint? difcuffione non indigna eft quaftio, L. B. de Lynker z

Anne veró D

dn

iff. de fap.terr. p« 67. .poít Knichen, Rofenthal c.$. de Feud.concl.8.

r

fi in poflcf-

diltinguit, ftatuminans, mediatum talem po(hdere & exercere fupe-

fionem ter-

Dupi

zarüm im-

rioritatem polfe, quà rerritorium concedentts, non veró quà imperium

toru

mediata — ipfiem, adeoque non vi jzrzs iz re, feu at Statum (nec fu propriem,

4[7

tum vene- ]icet jzre proprio ) verum ex conventione & Privilegio : idque cone

rint,prarícri-

ttgi

firmare intendit exemplo fimili alicujus mediati , vel immediati non

n

ptionz fibi

Status, qui conítstum ejuscue. jura poffidere poteft : tanquam eitt

tale jus ac-

-

quirere pof-

Ginbaber ber Graffcbafft, &imo Srarum alicubi fuftinere in Circulo,

fint ?

t

nectamen inde fuperioritatem habet, licet annexa fuerit antea regio-

Ve

Erdiftin-. piitz dignitas Comitis & Imperii Statuss Secus in Comite Statu Im«

"uunt non-

47

nulli poffe

perii, qui Comitatum fuum in Feudum Principi offert, & eundem ab

pus

qua territo-

illo recipit, qui fuperioritate etiam in pofterum gaudet, quam antea

*

Q

rium conce- tenui

t, X cujus capax fuerat,/ Et poteft omnino hzc diftin&io

"

Tif

dentis, hoD admitti in fuperioritatetali, quz indicium eít charaCteris Status &

quáà Impe-

quando intelligitur in fezfz eminentiori talis ;X ex illa plurium DD,

n

rium Ipfümj

Q

nec vi Juris

hypothefi, quod qualitas Status , Die R eid)s«Cotanb(dafft fit fupe-

tüi

inze £ uc. rioritatis territorialis cozdito/rze qua nomld.Dn. de Lynker 4. /. p

ftatum ; fed ; $, cum ex conceílione talium terraram mediato factaab immedia-

hi.

€x conven-

[

tione & pri-

to, concedens quidem fibi ,. non vero Imperatori aut Imperio cujus

lr

vilegio.

elt aliquem recipere in numerum Statuum lImp. proptié talium pra-

judicare poffit.

Verum cum fuüperioritas rerritorialis etiam in zzz

t

Y

auedie-

|

—

;*ï

363

*

a

jitper;okitatäy territoriali acqm'/ïtz'»v&.

o inferiori , ad eum , quo Hancd ftin-

)

Tfllt

dz;eta;is char atlere, grädu quidem aliqu

3 &tionem ad-

[«

modum

(e funder, abílrahendo

mitti pofle ,

paulo abhinc jam indigitavimus,

le

receprione in Statuum Imp.

otdi

nem, non nifi ab Imperatore &

uà füperio-

ldl

fubfiftimus, & mediato Imp. civi, in 'ritaremia.

Imp*.faciendä-,

ha&enus non

i

talium bonorum imme

diatorum poffeffi

onem modo legitimo qui charadere

ftatuiffe

id tribuete, ut perinde ac

12[

venit, eamquerité recteque continuavit ,

^ fandunt.

"

ffe(is iftis bonis

Nonita quà

alii fuperioritatis il

lius non incapaces , id juris in po

í

diante prarfc

riptione fi

bi acquirere valeat ; p* (upetiorira-

fücceffu cemporis me

is & obfervatis obíervandis,de qui-

tem in cha-

,

fuppofitis omninó p

rzfapponend

ractere fta-

& inferius fuo loco pluribus.

tus Íe funs

þus utijam fupraita

$. II.

dantem.

ft de fabjetto poga'wï, five

"Nunc ]ecunrdo lo

co nobis agendum e

hujusmodi prafceri

ptio locu

m habere poteft. subjeáum

de iis, adverfus quos

Et (ünt 1. iv gezere omnssilli, q

ui alienan

di facultate pollent, cum pafüivum

fit alienationis L. 24. ff- de F.

S, coníLituunt

u

enim przfcripti

o fpecies queedam

j

. illi; adver-

L. 1, S. fin. ff. de aqu. pluv

. redte infertur, quod qu

fus

uoS

p'ut-

B. de Serv.

aril

alienare non valent, con

tra eos quoque regu

lariter non poffit cutre- »rs(criprio

Unde adveríus eos qui adhuc in. 2tate locum. ha-

WHI

re aut operari prafcriptio.

bet,

ftunt,

nulla poteít durante eà etate quoad.

uti funt

M

pupillári aut inpuberes exi

1]

eorundem res currere prz

(eriptio L. $- ff. de d. R. D.L. z. $, 15-

ff. d. dol. exc. adeo t nec incipere cOn- jni quf ais

1l

L. 9. $. 1. ff. de Procur. L. 24-

(

traillos po

(fit, nec cecpta contra defun

&um adveríus eosdem conti- — nare pof-

5. 14. Hieronym, Treutl.

funt.

nuari w'efe

nb. ad tit. de Ufurp. c Ufuc.

Unde adver-

ibid. Bachov. etiam prafc

riptio longi

n

P.2. d. 22. thb. 3. lit. g.

fus eos , qui

temporis interveni(fe dicatur D.

3. C. Quib: non obj. long. temp. prefc.

alienandi

jb

Prafcript.30. 1. 40- — facultate

nj

vel etiam longiffimi plan& temporis L. 3:C. de

«ng.

Nec aliud ftatuendum de iis, qui ;mizorez

D7 adhuc funt, qui non gau-

7

pïevere ; nam nec

dent, pre-

f äb

pubertatem quidem, fed

non majoreuriitatem com

Ícriptio nois

er dd, Il. & quia nec

t

contra hos przfcriptio longi temporis decurtit

currit e. gt-

non adver-

hi (ine Curatoribus fuis alienare quid poffunt.

Et quamvis non de-

vdio

wícriptio in- (us pupiilos;

w

fint, qui in cafu illo,

ubi contra defunctum majorem pr

dio refYi- Nec adver-

choatà, eam continuari contra minorem , fa!

'vo tamen reme

D

funt Treutl. 2

d fus mino-

tutionis in integrum ftatuant, in quor

um numéro

rennes,

Ápe

de prafer. p. 3. €- 1«

tit. de Ufuc. vb. 3. N efenb. ibid. s. 14.. Gilken.

lM'

1.63. Gebhatd. c. 2. $. 2. ». 16. Bronn, 44. d.

l. 3. C. quib. son obj.

idite

long. temp, prafcript.

& haac communem propee

ffe (ententiam telta-

a

de Ufucap.tb. 10. Mul

l. in addit. ibid. lit.h. Adeó ut nec

tur Struv. i2 $. I. C. ad tit.

e

iam aliorum exiftimantium, pra-

cacpta coR-

f

Veriorem tamen judicamus fentent

^ A dR

fcriptio-

7

364

—

GRASS de prafcriptione

tridefun- Ícriptionem illam longi temporis cocptam intra ætatemlfu-ccefïqrï;'

&um majo- minorennis adhuc minorem noncurrere per modo cit. L. 2. ubi ir

T.

I€m, contra penere dicitur, id temporis quod in minore ztate transmiffum eft

minorem

non imputati longi temporis praícriptioni: ( quia retio quz in

eontinuetur.

temporalibus praícriptionibus & ufücapionibus, quibus hodie

a quiparantur longi temporis prefcriptiones L. z. C. de zfuc. transf.

obtinet, ineo maximéfe fundans , quodLL, no(lrz melius effe ju-

|

' dicaverint, jura illorum intacta fervare, quàm poft vulneratam

haj

caufam remedium quzrere L. f. C. iz quib. canf, reff. in int. non ef

tpli

zece[f. & hanc fententiam non rantum propugnat fed & fecundum

yrout

eam in Cam. Imper. aliquoties pronuntiatum effe fe meminiffe teíta-

lia

MNec adver-

tur B. Dn. Lauterb. i Colleg. T beor. Pracl. ad Tit. de Ufuc, $. FY

fpiat

fus furiofos,

Et uti pupillis & minoribus prafcriptio non currit, ita nec furiofis,

yop

quippe qui non intelligunt quid. agunt $. 4. Z. de Inut. Stip. cum

mente & animo deftituantur, & velle non poflint L. 4o. ff. de R.1.

Magni

Nec adver.

5-8."

L. pen. ff. de fur. Codic. nec currit quoque prodigis juridice talibus,

retoi

füs prodigos

juridice ta-

quippe qui pupillis & minoribus & furiofis quoad bonorum fuo-

a'licuy

les.

rum difpenfationem & alienationem ezquiparantur 4. L. 4o. ff. 4.

pufa

R.L. quipropterea quoque contra prafcriptionem fpeciali lege mu-

eäqu:

niti funt Gilken. Z. /. c. . quo in numero & alii reperiuntur, de

trans|

quibus vid. Struv. d. zb. ro. C ibid. Mull. i add. Dn. Lauterbach.

tinui
