
"*

Uth

'wur."k,.f,nl;*)c. 3. p9* adductos adp*Cä—fþ—.*Serd), de O

rd. Eq.art. 2.num

d

10$. Knipfch. de Ord. Eq. * de Civit. Imp.l. 2. c.5. Séteibemaunn oort

be8. teutfd)en leelä'ütaat YC. q. 4. Carpzov. ad L. R. c. 3. f 12.M.

4

D. Myl.c. 36. 2. 12. Dn. D. autetb. 4. T. Fifei c. 2 $. . &* d. pra-

Qui

visft

feript. Cri

m.thb. $. Fritfch. Ex. 3« tb. 8« 9 Ex. 4- tb. 5. 27. & feqq.im-

&

rimis Author beB9Luffübrlid)enDifcurs unb redytlidbengSebencfen

jtp

tiber uater(dbieblicbelangaemebrte Cotrittigteiten , aud) obbabet

beSSe(dbmerben, voobllóblidyer- iyr. R. Sitterfc:bafft unb 2(bele ii

am

17

Gimaben, gegen urib mit ben Codmaábifiben fanbgeridbten 1c.

a

f.m. 156. G feqd. ubi latiffiméprobar, Dafibie St. 9. bom 9(Del jura

n

territorialia auf ibren Syrep/2L0. Xittergütern, nidt woeniger alà

Sür(tett ub anbere Citáno babenr, unib babero felbige , ob fte (cbom

ii

in anbern boben (yürftentbummen , Gorafffcbafften 2c. aelegeri, unb

ff

j

umb(ob(offeit pro lcparatis territoriis gu balten fepn; baf ficb fein art«

Dere territorial. jurisdi&tion, 0b fíe gleid) barinm gelegen , tiber fefbe

h

Wil

erfttecten móge;item;baf fieein anbere,ala eine Svapf. 9ajeft. unb

beli eeicba. Jurisdi&tion ertennen ; Dag fte pleniffimam exemptionem

Mte

woiber al[e anbere Dobe territorial-Sottmapigfeit ex prafcriptione

h

t

quu$

immemoriali erfeffent ; tandem, Da fie pro perfonis illuftribus qu bale

ten,(quod ipfum etiam afferit fetd) 4. rr. G in fpecie oorbem Godbro,

T

SR eicb- Sbel art.2. n. 2« p. 60. quod & anteillos cum aliis docuit Be-

TU

fold. lib. 1. Polit. €. 9. $. 4- n"m. 15.. Diffent. tamen Limn. D. 6.c. 3.

um

d

j

num. 4.3. tbi Menochium Italicá licentia inter iluffres eos vetuliffe, ais.)

Communem certe effe hanc fententiam , expreíse teftatur Knipfch.

Junsd

at

d. 1. Schubhard. 4. ZAz[freg.

Ipfamque rei veritatem. evidenter

«il

oftendunt. a&us füperioritatis, quos ratione vicorum, pagorum,

o

ac cafirorum liberorum exercent , Ming. Z. Sup. territ. concl. 5 o. &

Mi

erun

fe44: Schüz. v. 1. d. 9. tbes. 1 0. Knip(ch. 44. . quorum plures ibi

enumerantur qui & in d. augfübrliden Difcurs zb vabrica oont

quio

bet SSurgunbi(tben CstrittigEeit, megem gegen bie yr. vom lbel

onid ;

augema(let rerrirorial-qud) saiver[al - £ybrigfeit p. 122 c? feqq-

qüä

latiffimé deducuntur. |Quo pertinet, quod Monzamb. ait. c, z.

TAE

$.44. . Nobiles immedidtos paribus fere cum veliquis Statib. liberta-

te ( juribus gaudere, ut ad Principum fortunam uibil ipfis defit ,

aff[ l

prater opes : quodque majori libertate frui dicantur , quàm Co-

r d

mites & Barones Aultriaci ; Klock. Z, Coztrib. c.4. 2. 20 1. Expref-

h

fius id confirmant ea,444 in tit. 6. p. 1. DeB erneuctem SXitter.Sxatba

ynit

€ beprieé

j

ïärgin;fifcb'en Grepfeo oronung ïegifur,- .i:bi: allein, oag fi

ial enö,

"!

2?

FROMMANN de Subdirorum e

ä(iens,, unb bamit qud) ben ibren Jþeräfomrhen, Sutterlicben Lx"t;ä-

tát, immunitát, (Stepbeiten, Dberberrlic);unb Gered)tigfeitett ,

«ud) anberm erfangtemn Privilegien ibrem Cymnbalt unb alter

Shillicbfeit tad) Dingegen unbetrangt aetafferr toerben unb bleibet

mógen, benn bie Grbbulbigung brinat Dbie Sberuunb J

erte

ligfeit mit fid) 2€. & que qu8 ber $t. Seicbs « Sutter(cbafmt

;

confirmierter SRitterz£rb, ber s. Sbeil in Cod)moaben adducit Be-

fold. Dift.d, Eq.Ord. »um.. quibusaddendus art. 1. d. Ord. & 3. 35

f.ibi: bod) unsdanun(erexemtion, Sytepbeiten , Kyberberrfid)sumb

Gierecbtigteiten ub 3ugébórung in alleeg untergreifflicb. & arr.

3-3bi. baf ung foltbe Seatbent , toobieinbeftimmte unfere Gebiet,

ä

SXybetzuib Jyerrlicbfeit beftbebe, «rr. 2 3. ib : oorgenannte unfere

bergebradbte regaliem , exemptionen , Srepbeiten , Dberbertlicbteis

fenx, Add.omnino zrr. 3. Capit. ZLeop. Licet non defint Viri eru-

ditiffimi , qui füpertoritatem illis denegare allaborant, eosque inter

Geddeus, Mattb. Srephan. Speid, ad Differt. Rum, Kloch. d. Contrib.

ALampad. novillime Dz.Strauchius in Differt. Exot. 4. enmque (équens

« pinbler, apud Fritfch.p. 2 Exercir. . P. argumentis camen infir-

smioribus,quàm utnosà comnruni fententia abítlrahere valeant.

E L

20. iNobiles ;Mediati., Ordinibus & Principibus fubjeCti, qui

"Nobilibus

vocantur getiittéfte om 2(bel ub ganbfaffen , Immediatis ouoad

Mediatis2

ánfignia quidem , gradum, & ordinem dignitatis pares effe ; ratione

veró privilegiorum (quz latiüs dedu&ta videri poffunt in D/fjsr.

d. iNobilit. imprimis (German. ante aliquot annos bic fab prafrdio Ma-

gnif. & Nobilifs. Dn. Mauritii , Zefezja, ) multis parafangis Imme-

diatos illis antecedere , afferit (Spd)mat, apud Fr.p. 1. Ex, 3. tb. 9.

Bek. ]. . cap. 4. . 6. Cafp. SettD. d. tr.eosque, in fpecie, Superiori-

tate territoriali carere , evincunt ea, quz adduxit Magn. D. Myl.

pic0.36. 2.20, Knipfch. Jb. 1. c.42. 21.49. & féqq. Ming. d. Sup.

Jerrit, cap. 3. . 30. Interim tamen , cum non folüm dignitate , fed

& poteítate non exigua plerumque polleant, Reinking. lib 1. Cl. y.

€.it. zum. 36. multiquereperiantur Nobiles mediati, qui pluraetiam

regalia, ex Principum conce(fione expreffa vel tacita, habent, tefte

Cluten. z Syll. rermm quot. concl. 20. 1. K.M. Steph. lib. 2. d. furis-

di&l. p. 1. 6. "]. TH.2. n1.138. Sixt. d, Reg.cap.4. ". po. nulla videtur

adeffe fufficiens ratio , quin eos iisdem , autaliis modis, (de quibus in-

fra) operarum Jus acquirere poffe, & plurimis etiam in locis acqui-

l*flVifr?» concedamus. Vid., Ziggl. ad anr. prax, Calv. S. INolil. ubi la-

»

tiílimé

LX

j

maxime Ruflicorum Qpefib;;

2$

bet

tïïïïmc da;

Noliliam in [ios. febditos jzrg ,,&: operis iif.:cqmgl;e*tentibuæ;

un

differit.

"

q

21. Civitati

bus IÍmperialibus bett Sytep» ober SReid)8 2 Gotdb: Comperir

fen Jus fuffragii, cum. fuperioritate territoriali , velle negare , (ex-

etiam/ €i«

u

vitatibus:

[

plofa jam dudum contraria Curtii Sem. & Petre; d. poteffate Princ.

Y

Imperia-

Knichezii fententia) ridiculum videtur Springero 4. . P.lib.2

* libus..

V

(.27. Quinimi cium bodie per T. P. art. $. expreffe [aperioritas ter-

1

fït

m

zitorialis civitatibus ad[c'rib'amr/,. cucurbitae cum: Hadriano illi pinz

TT

gere diceudi (unt., qui in.eo amplins difpatant , inquit Limm. enacl. [, .

g. 1. unm. 16. Magn- D-.Myl. iz Zrchalog. c. 22. tum- y. € (644. pojf

ffl,

y

u

pleres alios à NT'urmf. Ex: 3. th.18.. allegatos Knipfch. d. Cio; £mp. F.

z. c. j. Burgold. p. 3« d. ro. & p.r. d. zi, Eimm. L 7. 6; 0. 22m. 5 0.

t

ubi quoque tradit , unde Civitates fuperioritatem illam habeant. Eam:

üjffb

V

jn Principe appellant fanbgfür[tf, im Comite Grafffid) , in: Nobili-

bus 9[Delicb , in Civitatibus 5tábtfid)e Dobe £anb8» £ybrigEeit,

[

Ming. 4. Sup. territ. tb.47. . Veruntamen re&é alii contra Matth..

i

Steph. de furisditt. lib. 2. p. 2. €. 1. n. 6 $, aliosque ejus affeclas; affe-

lxmï

rant, quod Titulo faltem ac nudo nomine, nom re ipfa differat bie

l

N

Dobe ganbsfürftl. CobrigEeit, vom ter boben-ganb3-Cbrigteit, &ba

tenb. 2. fw4. lib. 2. c. 1. Lampad. p: 2- cap.14« $. 1 y.tum. 3.9. ut ita;,

t u

in fuper habita diftin&tione illa M. Steph. 4. L inter jura territorialia ,

GW

rritorii, & ratione perþ"namm*/,; de illo inveffitarunz ,

CUH

li

ratione ipfius te

con[iderata , no

n inepté & Nóbilium & Civitatum Superioritas

p;);xf.

$anbsfür(ll. dici queat : nec tamer protinus exinde inferre licebit,.

l ]

(ig

principes effe, quos Principalia jura tenere dixi : fic uti non ftatim:

Reges funt, quibus regaliacompetunt , Cafpar. fet). p. 212. FHenr..

[

h

Bruning, J. Uziverfit. tb.ro. Sicut enim regalia dicuntur , quod à:

7

Rege deriventur , Dapp. d. Civ. Germ. p. 1. €. 7. num. 1. ia nihilob-

fjl

flat;q

uo minüs hoc quoque [us à Principei.e. Imperatore commu-

$n

nicatum, Principale fivePrincipis dici poffit

Dn. D. fautetb. 4.. 7wr

d

C 2. S.4. utfic bie anbéfürfll. SobrígEeit nomen nonmutue-

j

^

Fifc.

tur ab ex

ercente & tenente,, fed velàcommunicante eam , (quo in-

tiam

tuitu Bäoc.- d. ngfll-i cap. 4« "Hm. $. D442. Liberor um INobilium a

elit

Civitatum: jus ac poteflatem im [ubditos: aque Regalem e[[e dicit , atque

n

Ducum, Comitum , cic.. auc à natura fua velforma, quz cum ubique

letuf

fer&: Regalis fit, aquali itidem ubique nomire terminabitur , Knip-

If

fchilt. Z. Civ. Imp, d. l. 2. €. f« wnm. 24 Vid. omninó Paurm. 7 7. c. £«

qül

enim

nlk'

-- tl

» 6, d, fnrisd, vel exiam ratione initii fui & originis ;longo

intere

n

ia

H

TR

E

24

PCPSUIPO

FROMMANN 4e Subdin,

.

T

F

intervallo

-lïïrincipes ante Civitates ad tantum libertat&s, faitigium

tis,

afcendiffe, ceftatut M. D. Myler. cap. ;7. »u:. 7. Zrcbol, Burgold. 44

pOft

: P.p.r. d. 21.880.12. vel denique, quód illa in Principibus pro-

t

pter excellentiam Nobilitatis perfonarum ,' potentiz , acregionum

t

amplitudinem, magis fit confpicua, Paurm, . /. Conf. Beíold. 4.

[

Civ, Imp. 2. 9. Schüz. C. £. P. v. 1. d. . tb.23. 1. E. nonenim negan-

!

dum, excelfiorem in Principum Ordine refidere dignitatem, aliis-

i

que prafulgere prarogativis, Dapp. d.£r.p.r. cap. 6. 2. 20 M. D. Myl,

a

€. 22. d. Tr. 1. 9. Limn. lib. 7. CAp. 1. HHII. 8 0. & ibiin Addit. (ubi 6,

*N

q

adducit diff.) Klock. d. Contrib. c. 5. 4. 21. Stantibus modo diétis, re-

Qu

vertentes ad propofitum, operarum Jus Civitatibus Imperii vi Ju-

[

risdidionis territorialis competere poífe , citra omne ponimus

(

dubium ; Idque in. terminis teftatur Knipfch. /, 2, c. . 7.727. Add.

l

J

Grbarb. . Diff. cencl. 11. Cieterüm non injürià, hoc & aliquot

u

pund. pracedentibus methodi leges fübjectamque materiam ex-

D

ceffiffe videor? veruntamen temperare mihi non potui;quin ea, illo-

tun

rum potifs. intuitu, quibus non parere fümmum nefas fuiffet , ex re-

Q

centioribus Scriptorib, de jur. Statuum , occafione hac tractarem,

L

445

22. Neque tamen Civitatibus municipalibus, vel .potiüs Pro-

fis

Civitatibus

muaicipa-

vincialibus, ben £anbober Gür(tem:Gotábten propterea, quodhac

R

libus?

jurisdictione deflituantur , omne jus operarum denegaverim 5

,

eas enim jurisdictionem , mixtu

& merum [mperium , aliaque

lu

jura, etiam regalia, privilegio, confuetudine, prafícriptione, cón-

I

ceílione Principum , vel quo alio jufto titulo fibi acquifita ha-

u

bere, teftatur Matth.Steph, J 2. p. 2. 0. 2. m. 17. Ó* Fr. p.1. p, 12t.

t

T.Mich. Z. 7zrisd. concl. 45. Ziegl. $. Civit. per tot. Zahn. z Jch-

nogr, Muicip. c. 6. C feqq. plur. Ming. d. Sup. Territ. concl. 5 . iis-

dem igitur, aliisque j. enumerandis modis, operas membris fuis

imponere poffe, prazcipué quz confiftunt in reparatione, exítru-

Gione, excubiis, cuflodia operum publicorum &c. docet Ming.

d. Sup. Terr. d. concl. Grbatb, Imó & ipfi privati fibiinvicem cer-

tas ob caufas, voluntarié operas praítare poflunt ; quod impri-

mis in hoc Ducatu obfervari folect inter ruílicos &alios in ex-

ftruendis zdificiis, Da fie einanber aug

fSteunbmnb Stadbbat(cafft

baufubren unb frobnen Leiften.

2;. Exiis quz modo di&

4 funt, colligi pote&', non nullas

ä

operas, interdum ex aliis etiam caufis, quàm jurisdictione territo-

D

tiali, etiam illis, qui illa non condecorati funt, & à non fubdi-

d

- tis f

RR

pdne Ruffenrdm Operit

2$

tum

.tis,v « Íic etiam ab habitantibus fub aliorum Jurisdi&tione, deberi

|.4d

p

offe P. 4. Tuft. C. P. inpraf. f. 3. Sicvariant quidem jura Manci- gsiguntur

pro

patüs bet. feibeigen(d)

afft, 2eibs(dulbigfeit; ut difpari jure non I1. vi Mau-

1UrT]

tantum diverfías Prov

incias incolentes , fed etiam proximi vicini , cipatüe

d

f2pé habiti fuerint, hodiéque habeantur , d. Z4gib. $. C. Pal. p. 1.

n

€. 1, $. 2. alibi enim certam nummorum fummam, $eibaeft, Seibz

lii

vfenniig , alibi frumenti aliquot modios, Giiltzober SacbtzGe

Myh

ftaib , alibi, imprimis fceminz, pullos, gallinas , gallos gallina-

jf

^V

ceos, aut anferes Dominis fuis, ibrem geibberrtm, praftare folent :

j

q

uos à tempore folutionis, dicunt 9fingft « Joüner , Joetbft:iyafe

l:

fadté:

Gommet « Joenner , vel aliàs 3inf « Joüner , £eíbz Joaupte

Dj

pber SRaud)/Joenmen ;

(qua ita dicuntur ratione foci, & inde exha-

A

lantis fumi. toeif nmanu

fie au8 ben Joáufferm unb Joeerbftátten gibf.

Ut

vid Befold. . C«miz) cujusmodi gallinarum praítationem jus

u

mancipii ar

guere , ejusdemque indubitatum fignum & argumen-

j

tum efle , tradic V'ehn. v. feibz£jenn , Stam. d, Servir. Perf. c.21.

a

Quamvis id perpetu

um non fit ; Befold enim v. $Xaud)bennet ,

T,

ex Scheplizio tradit ,

quód in Marchia infallibile indicium fint ju-

Pto-

risdictionis , indeque

gallinas. jurisditlionales. appellari.: easque

x

merum Imperium denotare, vult Hufan. 4e propr. bom. cap. 6. uum.

'eiy

64. quod in altum evolent, ibique requiefcant, & propterea alti-

J

tudinem juris fignificent; igitur fecundum cujuscunque loci mo-

u

res modó di&a erunt metienda. vid. Limn. //b. 6. c. 4. 7. 20. Hisau-

tem gallinis , redé exigendis , à dominis certi officiales conítituun-

ul

P [7fo

tur, quos propterea Joünterfautf) ober Q369t appellant, teíte ex-

// ]Eh'

perientia, prafertim in hoc Ducatu W'ürt. & Befold, /. 7: Stamm,

Á If

lib. 3. c.24. $. 1 1. In quibusdam etiam locis vicinis , receptum no-

[ats

vi, QBann ein feibengene [ebige SYerfom fid) eblid) oerbeuratbet ju

Sircbenunb Gotraffen acbet, fo ift (ie Der Joerricbafft ju S8rauttduff

n

ling

au geben (chulbig x Goalg«Codbeiben , obet , tvie e$ von 2llters bera

yat

fommen 2o. 9Oa&en. — Sed & in cafum mortis, dominis fuisemolu-

snenta füccefforia plerumque debent, Mev. a2 7u Lab. lib.1, tir. $.

npü*

&rt. 2. 1. 20, quorundam locorum confuetudine,marito defun&o,pe-

o

cudum przítantifimum , ba5 befte Jhaupt (hinc diciturbag Jyaupte

f

SXecbt. ober (Sall, jus capitale, non in feníu latino, fed ad fonum

T

vocum germanicarum, Schottelius Z. frsg. quibusd. j autiq. in Ger-

^tltO*

maa. jurib. c. 2. 1. 14.) uxore mortua veltium optimam;0q8 C/Beibz

aué

j

£0bf Crocil mon bag bkeimgefaUeneIgeüe Gituc QBieb ben Grben

«

tij;

26

" FEROMMANN Jev Subditorum ci-

bem G5tall geogen, ober von Der Q'Geib gerommerrSchot. z. £) obet

Crmabmabl,basbeft Go ürtel:G'emanb;di&bum proptereaG eratibfall,

A. T. C. P. c. 2. $. 7. W'ehn. d. : ex Lehmanno colligitur, hocipfum

e«tiam. SSuftbeil vocatum : fuiffe, lib. 2. Chron.Spir.c. 20. p. vr 0.

quia eft

aut obvenit loco przedz vellucri: hinchodie diciturSeuttbeil

Schot. Z, tr. »49, 1 . In Ducatu Brunfuicen(i niimmt bie Derr(dbafft

ä;ï

benbeften Qdyfan , ber 9 farrberr ben £yaufafyabrren, bee SOtefnee

ein. SSrattmour ,tefte Klock. c: r. s 256. Schottel. Z. c. £. . 21. ub£

inquit && todte gut,

unt: maunder acmenbeteübten fBittmemr unb

fi

elenbemn CGai(efeim erfreulidy,

baf burcb eite brigfeitlice Meta-

morphofin Die3aulebungs (de quà 7.

d. A. d. cap.m.rg.) *gferb unt

[

f

$b (id i Aaugeb

abnem ub S3ratttour(t oerdnberm módterr..

Hoc [us porró vocatur mortuarium , item ba8 Crb»

SRecbt, &rbfall,

Giádg, SraurSedt, $óbriRedbt (quia hoc, quodjurecaduci de-

t

betur, eleCtioni Domini fepecít fübjectum , Schottel. 4. cap. ». 14. )

exinde, toanm eim leibengener verftorbem , umb Eeit

l

fobte Janb,

bavon ber SSi(dboff bat Éónnemnbes

53aab nody Stabrung veclaffan ,

sab(t moerbem,

fó bat man bent ver(torbenemn

bietedbte Janbabgee

baueirunb Dantbem Jyerrm geli

(fert,referenteLehm. in bet&opet..

Gbrom. L4. c22- quod confirmat

Klock. c; 1. 2; 256. Schottel. . /. s

17. Authortamen Jizdiciarum im mat, Wildfangiatus, f7.impr.

Script.. Heidelb. id firmentum erymologicum: & infipidum: commcntum

xuncupat.. Add.

Schott. d. /; ubi duasalias fignificationesmanusmor-

tue adducit.

Eatiffime tont Jyaupt;SXedpt vid. Derrausfübrlidetr

äj

&yifeur8 über ber Sitter(daffte oe(d)merbert, contra Die3urgaus

(cbe 1c. beamtem ;; iv ber meungebenber: Jyegauifden. e3efd)merD.

. . 44.4. Sic inquam , licet varient jura propriorum hominum , de:

quo latiüs Auth. 7- C. P. . c« 2. & 3. p. 1. Idem tamen Z. cap. 2. $. f«

fübjicit , frequentiffimum & antiquiffimum effe dominos proprio-

rum hominum: angariis & operis: ftui. Add. prater Aa. illic alle-

gatos, Tr. F. 1. D. z. tb. 4. Arum. D; f. P. 26.9.107. Rofenth. 4. E. c.

3. q.21. C« l. A. d. Star. Hom. £b. 1. qui cum: aliis paffim teftantur,.

homines proprios plerumque ad operas tereri. Idque imprimis im

Palatinatu: inferiori! recepti moris & juris effe, tradit pralaudatus

Auth. £. C. P. c. 3. ubitamenin fine admonet, hecomniaalibicone

jun&im ,. alibi veró divifim, pendi, pro diverfa mancipatüs in Ger-

mania facie & natura. Add. Spring. » 4. Epiff. ad Mmicum.imprimis

o.Ele-

auarülaudam (omgromz;äï»riale,, ratione Wildf angiatus. Serenifhm

&er&

P m

od

mkxïme Rä./iicqrum Operis.

-7

jow.

&pril)d;ldtiHO !»camgpe'tenti:,quod referz Burgold.4. 7. P. 1d 26 nzz

al

JHinc fervitutis homagium ia hunc feré modum conceptum legi :

lum

en. 2eibberem nicbt ab(dbweiffig, eber fludbtfam,

Z

af (ienebmtich ibr

Srobn, Syien(t, feib(teur, 9Dón ,

fonbern tre

u, bolb , unb mit

tthoil

(

Sdlen, G

eláffem, unb allem Deme, fo fie oon £eibsfduloigleit

huft

qoeget , Dem

feibberrn bon 9llter8 ber su tbun fdulbig , geroattig

TM

d

[ t

feon rollen2c

& Dominus dire&us przdii ruftici , vel a*lius,,'ï'uvperio-ïll.x;icm-

24. 9Sic :

ttj |

zitate licet de

ftitutus, operas nonnullas per pactum & ftipulatio- ventionis.

Vlet

mes fibi acquirere potelt. arr. 4. 4.. 7. 5. d. O. L. 1. 1. C. eod. Sichard.

D M

ad Rubr. d.1. Quemlibet enim conditionem fuam aggravare pof-

fe, extra dubium elt. Citt (reper tann Fa fíc) su Sienft unb yrobu

fu.

fil

qoobi cerbinben, unb feinem. frepen Cotanb ein SSefdmerb bets

dt-

rüden, 4.22. C.4. Aricol. & cenfit. Huían. c. 3. um 5.cap.6,

)

aum.61. Ziegl. $. JNobil. uum. 52. Maul. d. bomag. tit. 4. mum. x.

N

i

Idque non tantüm ad certum tempus , fed.& in perpetuum. Dn. D;

u

V

Sautetb. ad Tit. loc. num. 13. Viciffim & domino predii liberum

uy

eft tempore conceffionis predii, legem ponere quam vult, 7. 47, 4.

m 1'.

W

patl.1.7 . Com.prad. Balthaf.c. 7. p. 100. ( C 4 p 7 9. V. laté Stam.

i

&. férvit. Perf. lib, 3.v.

1z. Sicut enim Vafatlus domino feudi , & li-

autlibertatis benefi-

npll

bertus patrono,

propter accepte rei feudalis,

u

j

cium, ad fervitia ad/tringi

poteft. c. s. . f in qu.canf. feud. am.

ystu

ita pariter ruflici, ratione acquifiti pradii , ad operas pro utilitate

"

domini fubeundas obli

ari queunt, ita, ut ille poffmodoó pars ca-

ii

nonis vel annuz praítationis effe, exiftimenturs hinc & vulgo

ü

I

W

T

Gültfrobi appellari folent, Balthaf. Z. c.7. p.20 ». Tdque & tacito

W//t

pacto fieri poffe, fi fcil. predio opere inhzrerent, idque alius non

&

ignorans acceptaret, 477. /. 3. d. R. C. joftendit Balthaf. 4. /. modó

tamen per hujusmodi pa&um domino tertitoriali, quoad compe-

pHO'

tentem f(ibi fuperioritatis jure fervitiorum exactionem , prajudi-

Je

"

cium inde non generetur. vid Balthaf, 4./. Huc etiam pertinet ,

fitüfe

quód dominus, tempore receptionis in civem , poffit apponere le-

gem , quàm vult ; veluti fi pacifcatur, ut fingulis annis, hoc vel il-

T

]o menfe, folvat aliquot modios frumenti, aut certam fummam de-

joan

jco

nariorum, jtornpádt ober Giült;item ut toties domino opete-

T

tur arando, conferendo, triturando &c:; que omnia plerumque

yin

(olummodo à Nobilibus in pagis & villis eorum introduci, afferit

Befold. i» Tbef. Pr. v. S3urger, quem vid, ld hic etiam non i

ncome

ulv

,

mode

"

28

FROMMAN& de Subditorum & —

modé quari poteft : £yb'bievonm 9[bel etfauffte SSauren-Güter moelz

|

[

ebemitSrobi unbSyienft be(tbtvebrt,jus & naturam immunitatis,bez

Tommen,unb ber 2Ibel (rep amvacdbfenober ob felbige benzDienftem

q

unb SSe(chmerben verba(ft bleiber? Prius multis, quoad bie Steid8

V

oim 2Ibel maxime propter Jus bef 2[Del8 fren Fauffts, defendere co-

natur Cafp. ferqdb. Z. Ord. eq. art. 2. num. 10 3. p 170. C multis féqq.

ä

poflerius veró plerique quoad Nob. in genere verius arbitrantur,

Speid. i» Spec. v. Qjauren;Qiüter. Klock. c. ; 4. Tabor 4. 7Metar. p.

h

97. Brunnemann. a4 4. z. C. 4. Privileg. dom. Aug. l. f. C. d. Exatt,

W

Trib. aliique plures, à Balthaf, allegati c. $. p.150. vid. Rofenthal.

[/

d. T. c. $. q. 22. in f. PaClis tamen, con(uecudine aut aliis ejusmodi

modis, contrarium multis in locis receptum effe, omninó nul-

lus dubito, Quod ipfüm me, controverfià, hac ipfa dere motá ,

[ 054

paucas ante feptimanas docuit Vir quidam Nobili(limus , in praxí

non parum veríatus ; exempla füppeditat £etd). . £r. p. 121. Sané

inber QBeinmatr. $, Cvb z. 26. expreffe fancitumeft, ne Nobiles

1

emant bona,.eofine, utimmunitatem fibi polliceantur, Knichen. 4

.

velfit. part. p. , Cap. 3« WIW.10 9. Id etiam hic quari poffet, an prz-

dio, cui operz inherent, audo , augeantur & fervitia; & vici(fim,

uT €*e — o—-- — — a tÀ)2

an propter decrementum przdii, fervitia quoque minuantur ? A,

id contra Carpzovium , Balthaf. «

ap,12. p. 326. Add. Struv. in fenili

f

cAn[A, in Synt. Feud. p. 4H-

|

Iv- Vi Pl'æ-

2j. Sicuti paCtis, ita & legitima praferiptione, jus operas exi-

Écriptionis.

gendi (unà cum territoriali jure eas quz inde dependent , vel fine

eà ceteras) acquiri poffe, non ullum dubium effe, teflatur Klock.

€. 2. VUtB. 46. C* C.17. Gtbatb, cozcl. 1 o, Knipfchilt. J. 6. c. 3. ssm.

14, Cum . allegatis.

Ita. Comites W'ertheimenfes in. Monaflerio

Brumbach, id à tempore hominum memoriam excedente habi-

tum & ufürpatum jus dixit Auth. Def CfGertbeimb. Gegenbericbt8,

contra CfGür&butg. c. z. f. 42. hisverbis: Gbenmáfig bat bie Girafa

fchafft bie Srobn, ager, 9(&ung unb 9tenf bep mebr befagtem Scfos

ftet von 2tfter8 ber gebradyt. Modoó tamen non familiaritatis, pre-

carii, devotionis, aut amicitiz tantüm caufa, vel vi coaCti eas prz-

ftiterint, 2fug Feiner G5dyulbiafeit ober SDfficbt , fonbern allein auff

9Infudben unb aus Gutteilligfeit , sur 25ette, ober -Derrfdyafft g

9efallen, Gail. . Arref?. c. 7. Stamm. Bib. 2. c. 13. num. 9. Carpz. p. 2

€onfHit. 4.. def. z. Franzk. £. 2. Refp.q. 15. Sed quid , fi ruftici dicant,

"

fe fervitia aliquand iu pr ecariþ prafliciffe; at dominys contra, j

u-r'e

-

g

—

m

LU

29

maxime Ruflicorum Operis.

.,:

fi

.

tdi

fuo fcilla exe gille, utri incumbet

probatio

vid. Moller. /.4. þ)&eür;

ïsgbel

n. 49.

Juftus titulus, bona fides, an &

cap. 35. Knichen. d.d.c. 3.

i ad hanc prefcriptionem requirantur ,

tut

uatenus; item quot ann

Maul. d. z. 2.7. & feqq. Balthaf,

ii

vid.ap. Grhatb. cozc

L14. & feqq

« C0*

d.c, p.200. Stamm. d. c. s. de

Jfure Saxon. vid.

Carpz. p.7- conff. 4

d.1. Klock. c. 17.

hn

, privilegio , gratia V. ; fpe-

h,

26. Nec minus ex fpeciali conceffione

t,cialis con-

Mt P.

Principum, jus operarum , quod ter

ritorii vel alio jure. haben

xl

interdum in alios derivatur, Klock. d. c. 2. s. 37*

Zieglo 5- NObi

]. ceffionis.

lent Principes., a

liique qui jure fu-

thal

num. 55. S.10. poffunt enim & fo

d

perioritatis territoria poffident,

exiis Nobilibus aut aliis caflra,

V

pagos, vicos, pl

erumque cum omn

i caufa, emolumentis, adharen-

aliis, atque fic etiam hoc, juribus,

(i,

tiis, pertinentiis, jurisdictione, &

N

Sitallen ibren &bren, SBürber ,

Srepbeiten, Gin, unb Sugebés

V

rung,mit allen Geridbten,mitobere

unb LinterzoberGrb Gieridht 2c,

rre, ita, ut ru

ftici Nobilibus fuis etiam

Y

plerumque feudi lege confe

antur. Struv. Syst. Feud. D. 6.

n

juramenturo fübje&tionis przftare cog

tb.10. Reink. i. Cl $. 61 1. n4m.36-

Rofenthal. c. 5 4.4. Paurmeilt,

p

lib. 2. de fzrisdifi'. C.9.

Knichen de veffit. patl. part. 2

. Cap. 1. G de

(m

Omninó

autem hictenor inveflitae

jur

isdil . territ. cap.1. num.228.

(hmé attendendus,

Grbarb. cozcluf. p.

Cum

rg quam diligent

i

fmiä

igitur jurisdictio

fecundum prædi&a nil commune habeat. cum

caltro, e.g.in feudum dato, cum jurisdictione

T

operis, fequitur

non fimul Jus operarum conceffum

lst

tam inferiori quam fuperiori ,

effe; utpote cum talis inveft

It

io ad jurisdidtionalia in caufis civili-

d

bus & criminalibus non veró a

d Jus fuperioritatis vel alia regalia per*

T

»um.637. quo facere videtur, quod Nobiles

7)

tineat, Klock. cap. 70

in Aufítria & Miínia à

Principe territorii operas redimere teneantur,

i

Befold. : de trib. domeff. foc. fpec. 6. 5- uum. 6

Hinc peculiarem

j

earum concef&ionem vellitiam requirit Knichen. d. C.1. ntttm. 1.

"

lo

ex ZIndr. Ifern.

refert Grbatb, concluf. o. quod neceffaria fit claufula

cum angariis & parangariis, ad

hoc, ut Baro poffit fervitia exigere?

Pte"

Opie bann bie Invefticurert utn

b febenz SRrieff oemeiniglid) aud)

"

tben, Grharb, coscl. 10.

uf bie yto

bn unb Sienft gericbtet tvc

fum vocabuli Jurisdi&ios

!IH

Klo«k. d. c..2. &um. 34.

Si tamen quis u

nis in regione quadam ta

mamplum effe oftendat, ut & fervitia hae

T

hujus nomine veniat , id non tam defumi

J

comprehendat (quid enim

debet, ex jure Romano,

quàm ex ufu cujuscunque Reip. Halin. ad

Hfa

ufï

TR OMMANN de Subditorum d ;

3e

Tit. de farisditt.) ille me non nimis refractarium habebit ; quà de

re fpecialem conítitutionem in Ele&oratu Bavatie fe);if'ccrc , ait

i

n

Balthaf.c.7, p. 125. Klock..e. 20. z4m. 88.

Íen

VIYI

27. Quamvis autem ab operis przftandis aliàs immunitatem

$u

ineceffitatis.

fuübditi conceffamhabeant ; aut hz vel ille nunquam ab iisdem ex-

nof|

fti

a& fuerint; publica tamen neceffitate ingruente, easque pofcente,

licité nihilominus exiguntur, zrg.c.2. X. de Confil. c.2.. X. de im-

h

spunit. Gtbatb, concluf.10.. Knipfch. d.4.6. c. 3. Balthaf. c. g. cüm

ht

& aliàs, eadem urgente, à regulis juris communis recedi foleat,

-

qp

l. 162.d. R. 7. fc. necef[itas , inquit Seneca, smagnum imbecillitatis ba-

alt

ib

amanapatrocinium , omnem legemfvangit. v. Klock. c. 4. num. 214. &

féqs. . Hinc Nobiles, aliosque fubditos ac cives, ad cuítodiam

p

«aftris fuis faciendam aut CfBadytfrobr ( ad quam aliàs de jure cives

üni

nontenerentur, CozfHir. Elett. Sax.p.2.conflit. 5 1, Carpz. ad d. Con-

$

ffit. d.1. ) cogere poffe , multis authoritatibus comprobat Balrhafar

$j

£.9.V.1. Jdem etiam Turis effe in refeCtione caflri, fentit Becht 4e

Vi

Salv.cond.concl.5 2. de nocturnis opetis Zid. ivfr. Deoperis & ope-

Pl

fibus publicis,que propter delifta exiguntur, & à nof(tris vocantur

h.

&dbellentoerc£, V. Befold. & Speid. Z, 7Z De illis veró, quasobz-

rati debitores vice debite pecuniz preftant, v. Mev. ad us Lubec.

Stam. dejférv.perfon.1.3.6.6. 2.5. € 6. mecnon deiis, quas ab hoíti-

bus redemti, in caíu, quo lytrum folvere s&equeunt, per quinquennium

ä

redemtori debent, 7Z, l. f. C. de pofilim. reverf. de fingulis enim

l

hifce operisnon hic eft agendilocus. Expraditis autem infertur

Ü

1. unum eundemque rufticum, & diverfis dorminis, diverío, nempe

fübje&tionis, conventionis, & manicipatüs, jure, diverías operas

preítare ceneri: & uni eidemque, fed diver(is ex caufis: Licet enim

aliàs nemo duplici onere fit pregravandus, ut tradunt Dd. per /. boza

f. d. R. f. & lios text. exceptionem tamen id patitur, fi ex diverfis

caufis & obligationibus quis aliquid preftare teneretur, .Klock. e

Contrib.c. 11. 2. 28. — 2. Quamvis magnum vinculum & plerumque

;ï

fubj

e&ionem importent operz, non tamen per eas infallibilite; pro-

bari poffe bie &anbsfürftl. £ybrigEeit.

"Md operas

28. Quinam ad operarum prafítationem a

d[ïkfääantur, ex iis,

fenentur

quz de períonis eas exigentibus dicta funt, conjicere licec : Nobis

fubditi.

hic dixiffe fufficiat, quód praprimis fubditi, quorum gloría in obfe-

quii promtitudine vertitur , hoc onere graventur, Gtbatb, cozc/, 1.

nem ad

Knipfch, 4. . 6. c. 3. Hi guippe per domicilii conílitutio

ä

omnia

"r

- saxime Rufticorum Operis.

jc

à dt

omnia onera, fervatà tamen graduum diftin&ione, & (alva pacto-

; Af

rum , privilegiorum , difpofitione, fimul tacite fe obligaffe cen-

fentur. Nobili(s. & Amplifs. Dn. .bafen!oiï-. Jr.de Domicil tb. y1.

t

S'en&el. ap. Frit(ch.p. 2. Ex. z. tb, 113- Subditumautem , moribus

20

nofílris, non facit fola, ut quondam, origo, nec domüs , bonorum aut

feudi poffeffio. Viet. de cazfc Exem. concl. 22. d fqq. Brannem. ad

Bqtä

1]

la. C. de Incol. Klock.c.ir,mg. s. V.tamen eund. c. r 2. 2.16. & feqq.

am

late Bef. v. JQufbigutg. p-.7 o7- Sente

[ sb a. tb. $0. 24. ubrex-

lat,

cept. nec fola jurisdi&io: vi magiftratüs competens;,

nec contra&tus;

aut delictum,imó nec folz operz, vel jus mancipii,. Gail..de Pigzor.

17

TU

1b.8. 2.y. &entsef, de Ex- tb:7 g. i feqq. Petr. Poricet. de C2U. AMuni-

jtm

&ip. difl.4-p.m 380-

Auth. f. C.P. pzt[[im Sed domicilium vera &

nnica cauía eít, qua

facit fubditum proprie && magis im fpecie ( vid.

(f

(Nt

Gen&el, de Ex. tb. 7- " fe44* tb. 72. C [€

74. itadi&um, M.Dn. Myl.

hr

c.38-7.7. Dn. Jjyafenloff, z5 o Gryph ap:

Arum. Difp. 26- tb. 1 83

u

Vid- Brander; a[): Fro P-.Z,.

Ex 4 tb. ia J etiamfi

homsgium,Die£aups

M. Steph. Ze jarisd. l 12«

QV

unb Grb«Dulbigung , non fit praftirum ,

m

fj 067 0250- Maul. . bom. tit. - 2.2.

Ti

:9. Etquidem ex illis Rufticos five vi

Ilaticos plerumque ope ris

Et ex illis:

& ferviriis non honoratis & fordidis obnoxios effe ,, extra omnem

Ruffici

i.

pracipué,

rb Oül'

dubitationis aleam efb, (Srbarb, co»c/. 1$.19. Osbren Joerrm müfjet

Yif

fic offt De8 Syabré bienerba9 yel

b bauen,(den, Die ycucbt ab(tbneie

jol&bauear, unb Cráben ma»

; enil

Den, uub in bie Gdbeuren fübren,,

at

tben , Stünftet. Jb 2 c. 28.

Cofmograph. Vid. Speid. 77 Spec. h. v«

Balthafar c. £. p: 125

»

Rufticos autem hic dicimus, qui ruri im

nf*

pagis autoppidulis, i

i ben Fleinem S3aurem Cotábtleim, lrabitantes,.

opms

laborant terram feminando , vineas fodiendo,, aut quid fimile fa-

enil

ln

ciendo, Stün(fer. Z. c. 24. Speid. Spec. v. $*5aurerr, & opponuntur

civibus five Burgenfibus,, Deit o ürgertt , qui in Burgis, civitate aut

j

urbe liabitant ; fecundum vetus proverbium : $B urger unb SSaur,

LA

nque

(ibeibet nicbt$ al& bie 9Xaur z quod explicat $Sranct ur feinem

Qföprüd)möu'erm Cluv. de Germe. Jatiq. l. 1. 6.11. puurr. Burg. 4

j

j. H D

. Dzjþ 2L,

9. 4. p. 36 3. ubiex Lehman. aliisque originenm

lebem urbanam & ruflicam ,. unfer

$5urger unb:

Xüb

diícriminisinter p

Lgbis

S5aurtt, refert ded

iffe Henricum Aucupem; nonum quemque virum;.

cunt certa frugum parte , exagro & pagis in urbes,

ab illo noviter

yle

extru&tas, (eum enim prz aliis in Germania urbipus (Irue

ndis ope-

W

Dn. Myl.

14

zam navaíle;, oltendit Conring, de Urbib. Imper. 2.29»-. M.

PT

)

-

52

FROMMANN de Subditrim &

JArchol cap. 28. ) transferendo. — Nechodie tamen rarum cü,in' G'&r.

lj

mnania villanos, qui jura univerfitatis in villà quadam, przfertim iif

g.m

qui

benen Sardflecen, confecuti funt, S5utgaer vocari. Knipfch. de

li

Civ. Imp. lib.2. c.19. num.15. quodinfpecie de pagis Würtenbergicis

tradit

an. J9atu(f. Id nonomittendumeffe duximus, rufticos Ger-

H

maniz alibiliberiore, alibi duriore, conditionevivere, Burgold, 44

lt

fu q1

, P. p.1. d.1 3. in f. vid. Ziegler $, Nob. Hufan. c.6.22m.75. & féqq.

B

ita, at reperiantur Ruflici in Principatu Elwacenfi & aliis quibusdam

inlocis , nulli domino fubje&ti, adeoque omni vicinorum domino-

r

rum jugo exemti, à tributis, fervitiis, aliisque fimilibus, prorfus

ia

li

imimunes , Mager. Ze Z4dvoc. arm. c.6. n.27. & féq4. . Ymó reperi-

n

untur integri pagi, qui przterImperatorem nullum füperiorem a-

gnofeunt , SrepesReiddzyór(fer. vid. [. P. arz.1. $. 2. . Terminus

l

&q40. inter eos refert Golda(t. izepi/f. dedicar. betSReicbsz Jodnbel

w

pi

Gouffelbeimb, 9robram(tein, Gamb, unb anbere, — Confimilis fe-

ré juris fuiffe Ruíticos if 9([tiger propé Joerrenberg, & Sübls

baufen 2c, referc Speid. i Spec. v. 93auren.. &»af fienemblid) munbe-

Br

bareylecfen tvarem, bie Feinen C3ogt gebabt, (onberm immediaté

in

unter &dpf. Smajeft. geroefer , nacbgebenba aber. fic) in Sut(tl,

f

f)

CfGürtemberg. G5dyug vertrauf, — Huc etiam pertinet, quod ol

Den rep«S5auten ex Hufano adducit Stam. 4e ferv.. Perf. lib. P

d

€. 3. HUm. 2,

i

E:Cives,

30. Sed tamen nec Cives omnes ab operis & aliis muneribus

Ái

maxime quz in civitatis cuftodia, excubiis, munitione, & defenfio-

ne confiftunt, immunes funt.

Civis enim loci non eft, qui loci

oneranon fuftinet, . 1. $.. 4d 7Mpnic.l. 3 . $.5. eod, Gtbatb. concl.

20. Knipfch. /ib. 6.c.5. quo pertinet locus A.B, tir.16. 20 : 98 fet

!

bann, baf fieleiblid) urto auffridbtig in bie Gotdbt siebem, unb mit

Pf»

ber &bat unb QBarbeit,obn SSetrug,in foldyen ibren &»it ubJoerb

(0

baben,aud) bie gemóbnlicbé SSürben,als Gyienft, &otabtredbt, Sti

l

but, C5teur, unb bergleidben 3Xufflagen in benfelben übet (id) mebz

tn]

