INulla C. de Epifc. & Cleric. quocunque demum illa «titulo talia fadta , canones

Qten de 1l

lsst v

comprehendere putaverim , equior praterea bzc eftopinio, nec ullum fuper-

eft dubium, quin immunitas Clericorum a Principe reflringi atque determi-

Forf

nari poffit, hodie potiffimum, ubi jugum papale non adeo agnofcimus, ac

olim , fed illo excuffo falutem magis reipublice, quam Clericorum opulentias

Miuam.

fe&amur. Egregié hanc in rem differit Ziegl. d. c, 2. $,22.

3

$. .VII.

?s Erelpi

Interim quicquid hujus fit, f1 vel etiam patt

imonialia Clericorum bona,

lr u, pm

maximé apud nos, ex claífe ferum immunium relegem, & fic infignem fifco

RU

proventum reddidiffe videar, adhuc tamen infigne damnum manet arariis ,

MULTTN

a

: poftquam femel bona immobilia poffidere cocpit & Ecclefia & Clericus , hec-

H4S DtO vir

que ad fe rapiendo & juxta juris Canonici principia bonorum Ecclefiafticorum

ld n f

L

Dece

titulo femel infignita nunquam reddendo, fed pro rebus velut extra commer-

Isf

cium feculare pofitis habendo, commoda fifcalia maximam partem imminuit.

; Quod quidem prolixa demonílratione opus haberg non arbitror , fiquidem

lt Pon

expt-

| Ri

|

283

n

acquivendi modos Fifei copuiedas.

diont

quotidian:;m',-'velut ;optimam rerum mag-i['tfam, coníulturo fa-

l$j

éxperientiam

tis conftabit,

quàm non iodó de conquirendis cam fibi quam Ecclefiz immo -

w terrs

bilibus bonis anxii atque folliciti fint Clerici, fed illa etiam, maximé ubi in

alio o

dotem Ecclefiz data fuerint, quod certe nunquam non (imulabunt, ab omni

Cleiat

onere immunia effe volunt, ficque, dum opulentis fepé pradiis poteftatem

are non

fecularem exuunt, ararium fimul infigni proventu deftituunt vid. Ziegl. 4. I

lüæl (f

$- 26. fe44. ubi fub variis diftin&io

nibus, an & quatenus hodie immunia fint

saffatot |

$

b

ona Ecclefiaftica, & numne fa&o , an veró jure id fiat eleganter examinate

jus Cidlt |

add.id. $. 22. pr. Etcum JCtis Marpurgenfibus im $Xedytl, $Bebenden ber

nam Q d

runck. q5. 1. m. 2. 9. 40. féqq. diftinguere Ma-

9(naa;Contribution ap. Róveft

; Canorit

vult Eberh. Fabricius in repetit. Gail./. 2. O. z. fe4. int

er colle&tas ordizariae

ridiv i

( extraordinarias , neceffitatis caufa indictas , & quoad i// eos immunes vult,

nialiayt

Gailium 4. ]. ita interpretatus ; quoad

has v. eos omnino teneri adílruens , eam

(Q5; &it

in rem quoque ex Pontificiis allegans Molin, & Leffium Z4; /. prout etiam

*Mm o

alios, pr

o (ententia fimpliciter exemptionem hacin parte negante;/i4. adcitat;

ynas tb

Add. Fau

(t. ab Afchaffenburg. z confil. pro erario Claffe VII. conf. XV. p. 28 9. $*

N« t

€l. 20. conf. 111. p. 997* féqq« . Àc

cedit, quod etiam condu&tores bonorum Ec-

sfo]ven

mmunitatem

velut rei coharentem ad fe tran(ire afferant,

clefiafticorum hanc i

(re fici s J

idque ideo, quia fi

prater penfionem, quam Eccle(ie folvunt, oneribus fe

Andro Klli"

vel renuntiarent bonis illis, vel minoris vellent conduces

gravatos viderent,

,j H

fe, uti concludit.

Carpz. . P. Confrflor. l.2. def- 310. ex eoque Meviusp. 4;

vid. Stryk. ad Brunnem. jus Ecclef. l. 2.€. 15« p. 508. 44 $. 7.. quod ta»

1j &ad "

dec. 37 6.

| 4/),

men de illis, quí em

phyteufeos jure poffident, ex praguantibus rationibus

f&

4 canoncs

negat Harppr. laud. Conf- 48. 1. 4.0.

*

VHI.

d

ylun p*

j d

Forfan autem hie objïcie*turi A[t hec hodie longé aliter fefe habent;

m'muh i

oftquam non modo licentia boza Ecclefraffica fecularifandi, maximée ubi ne-

opulcnn'zs

éeffitas vel urgens utilitas reipublice id exigat. vid. Mauritius D. de feculariss

bonor. Ecclef. c. 4. & Magnif. Dn. Prafes i» Collat. 7. C. ctma R. I felb, 2. thb. 1.

r tot. Per Inftrumentum pacis Ofnabrugenfis reltituta quafi eft, ficque bona

!

u o

Ecclefiaftica non amplius ab omni alienatione immunia dicenda fint, per con-

Óí

n

fequens etiam bona iterum feculariata in cenfum referantur, tributaque ex

tll

illis pro viribus patrimonii przftanda ünt, uti de feudis Imperii fecularifacis

id in fpecie oftendit Mauritius 4. /. c. 10. $.2. — Sed refpondeo, quicquid h-

JCUS' hæ :

Jl

j

jus fit quoad fecularifata illa bona, quorum infuper non adeo magnus eft nu-

merus , 'procedunttameni&a omnia, quzdixi, adhucquoad cetera, maxime

1

m

jb

inter Pontificios, ubi tam exofum hodie acolim fecularifationis vel bonorum

- Ecclefiafticorum alienationis nomen eft. ( vid. tamen Conring: i2 azimadv, ad

(

n 2

Bullam

!

294

| GRÁSS d veglettis quoad.

|

ss

wv f

Bullam Innocentii c.&.p. 182.) . Certé tituli Juris Canonici de rebaus Ecclefsa, zom-

alienandis && de immunitate Eccleftarum.vegulariter in. viridi funt. obfervantia ,

E2

necab illis difceditur , nifiin fümmis vel reipubl. neceffitatibus vel evidentibus

auliviff

! mationet

Eccle(ie. utilitatibus, vid. Magnific. Dn, Prafes c. /. p. 4 féq4. ubiinfuper cogi

non poffe Cléricos ftatuunt , fed a fpontanea illorum conce(hone, nec incon-

emploC

fulto Pontifice, id dependere contendunt, p.c.7. verfus 7. $. verum. tit. de

tindorf

immunitat. Ecclef:. quanquam id Proteltantes non agnofcunt , fznioribus imbuti

j diali f

principiis, licet etiam apud illos bona Ecclef. difficulter. alienari certum (it.

al erem

Catpz. urispr. Conffl. L. 2.def. 302. quoties vero de Ecclefiarum & Clerico-

l0 agni

rum nimiis tam divitiis quam immqmunitatibus , f&íci ut caufam defendam,

Cuftea

conqueror, araria maxime Princip

um Pontificiorum, quam nimium adhuc

&Unb; fU

hac in parte exhaufta fint, . oftendere allaboro.

: t ib

& UX.

| butn f

Etquzfo ,'.!tifi hoénimisden

perfpexiffenr Principes, & quantum ex prz-

1 fibtton

diis feculari poteftati exemtis , ubi dein immunia illa reddita fuerint à ColleGis,

B

onusque tributorum ad folos pauperes & niiferos fubditos, ferendis illis im-

! Wofüttot

pares ac impotentes , devolutüm, arariisfuis decefferit, intellexiffent, ecquid

fili), 4] 1

u

s erat tot flatutis, quibus iflam Ecclefiaram & Clericorum rapacitatem

lpito;

M

refranarent.

Innuo hic rempe leges qnibusdam in locis tam olim,. quam

dionem u

hodie promulgatzs, quibus, ne przdia & bona immobilia in Ecclefiam am-

tline in

plius, aut viros Ecclefiafticos, quocunque titulo transferrent, prohibverunt.

Ecle(ad

X

vid. Bodinus 4e repubi, lib. ;.c. 2. quale de VEeNETORUM republica exemplum

| "i. Gyie

tefert idem , quod fciticet non modo Ecclefiaflicis collegiis predia jurave pre-

1 Olbem

diatoría in pofterum denegaverint, fed etiam Ecclefie legata diflrahi, aut nifi

a

diftraherentur, fíco addici jufferint, ex eoque Klockius 4e «rar;o . 2. €. 47-

*f Durm

ibique Pellerus 27 zotis Venetos contra Jefuitas aliquando hanc confuetudinem

.3

ltl

ro aris & focis vindicandam fumfiffe addit: de Lusrrawia ex Molina zr. 2.

Jf d

sifp. 140. de Inft. & Ture & Mspiorawo, idem conílat. Klock. de costribut,

t Ef

£.12.7.89. In GaLttA tertia pars bonorum ad Ecclefiafticos translatorum

RUT

Principicedit, v. Goldaft. Z24ozarch. Rom. f. 292« Prifcis ALEMANNORUM mo-

quanqmm (

tibus non licebat agros fifcales aut predia, qua cenfum Principi folverent , ad

ullam Ecclefiam transferre ,. fed Comitis Coníenfus requirebatur , cujus erat ,

milibus

donationem refcindere, qua principalium redituum detrimento fa&a effet,

titfint, V'H

Joach. Vadianus de Colleg. && smonaffer. German. l. 2. apud Goldaft. Tom. 3. ve-

P. ibi: (

rum Alemanun. f.44. confer Klock. de coatrib. d. 1.

Magiílratus UrrRAJECTINE

Qu q

decretum exhibet Mart, Schoockius iz 77. de bonzs Ecclef. Se&l. 1. €. 9. — Statu-

s

ii

Q

N

Ab

tum furzáceNse, quod fübje&tos vetat bona fua immobilia bent Gieifl[, $u et^

de Co-

fcþreiben ; in Camera approbatum d. 3. Octobris AQ:; 1j 60. Klock. 4. /.

LONJA

putovüve |

A

285

at

acquivendi modos Fifci commodss.

xoxta idem tefert Befold. 7^ 6. covf. 273. ». 34. & Knipfchild. de Civitat. I'"'

7977

AR

er. liber. l.2. C.10. 8 5 4

AnGrNiiNA quoque & FRANcOFUARTI idem fervari

nubus

'audiviffe me

"

mini.

Àb his Statutis non abfimilia (unt illa, qua quidem alie-

nationem in

.

Ecclefiam permittunt , non tamen facile in perpetuum, uti ex-

H cogi

Har MaaptssURaICA quoad rez Salinariam iuftrat Schw'en-

Inoyne

emplo Civitatis

"i.

dendor£. de ma

nu mortua Thef. 7. ex eoque Excell. D, Bóhmer. iz hure Paro-

Ambuti

chiali fé&l. 5« c.1. $. 24 in fin.

Singulare etiam Statutum Luntca viget , ubi

ad exemplum peregrinorum mona

fteriis & Clericis, jurisdictionem civitatis

vim t

comparatio 2

dium in civitate prohibetur /.;. £. 2, a. 6.

Clerc

non agnofcentibus,

fendun,

Gtiffte unb. lofter ,

aucb anbere Serfobiten , eeldbe unfere S3ürger nicbt

at

(epnb , foilem mic)

t mebr 26

obnung in ber Cotabt Pübec£ bauer al8 fefso ffe4

bie fie nun babennid)t ermeitern nod) gróffer madyett,

[4

en, ibreSeunie aucd)

fellen aucb ibreJ»a

ufer, Jofe unb 9'Gobnungen

(onberi !

affen tic fie firtb ,

v

niidteon

bet Cotátte, Dd

fie fe&o fíeger, auf aubere perdnbern, ober mif

anber oorbeuten,

pann (olcbe8 feínem , tver ber aud) fep, in Feinerlep CYGei

,QOXXt&ïsv

bet

bángef roerben fol, conf. ibi:

evius, qui p. 129 z. i

js 1 im'

verftattet. obet

Hic fine dubio capitulum ejusque membra, qua funt Lübecz,

nt, Q

addit. ad 2.17-

ex Epifcopatu Lub

ecen(i intelligi , de iis veró Clericis, qui agnofcunt Jurisdi-

pidtiti

&tionem urbanam , rion

fentire nec obfervari putat.

Idem de notoria Coníue-

i. quzm

tudine in Patria HAMBURGENSI obtinet ; ibi enim, uti immobilia fibi acquirere

um «t

Jibe:

Ecclefiaftici utique poffunt, viciffim tamen ad colle&tas folvendas obligantur.

vid. Sie Jamburaifde

G5tabt;Receffei] arz. 22. ibi : $an ebren tveltlid)ent

g

Gtbern uno tver fe borget

[icbeStabrung al8 Joerbergierung unb rigerepen

u *

accife betbalen, add. arz. 6o. ibi:

be fb geeftlid) ober voeltlicb ftbal

j, a

bolbetn,

[14

on bem

(igenbobme utib liggenben. Giübern fobe in bü(fer Gotabt beft,

jábrlid) tmifcben

Lucise unb QOGeinadhten oon bunbert Stergf beer G5dbilling

( d)obt gebett,

Quz etiam verba diftin&tionem nullam facientia inter pra-

n n

dia Ecclcfiaflica & fecularia ibi :

fo toobl von geiftlid)en al tveltlicben G

pf jlifa

communiter inferuntur, quoties ha colle&ta publicé indici folent,

licorum

tbern,

quanquam caterum,

qua habitationes ab Ecclefiis ipfis conceffas, & tributa

UM mo

:

quedam pe

ríonam afficientia, meritó immunes fun

t, uti etiam ab accifiis &

t ]

YUA

himilibus,

certo fcil, refpe&u , modo literas immunitatis debito prius Ioco pe-

u

g etth

tiefint. vid. Mandatum, bie Qermattung Des Steebla betreffenb, deao. 1710.

t

r.ibi: oberba jemanb eximirt, nad) Synbalt nad) befbriebener 9rt. ein

f ,

SSrep; 2ettul

gebórigen JXrtb8 abyuforbern, unb an &bóren uno 95àumen

1l

g

absuacben.

Et quem latet fingularis modus hodie in Gariia HispaNiaque &

Qut!

alibi ad trans

ferenda in ecclefiam bona immobilia neceffarius; AMoRTIZATIONEM

u

jj

(

puto fiv

e licentiam retinendi boua immobilia per mauum mortuam a principe im.

"

Nni

perrae

W

uÀ

&

i

GR.ASS de negletlis quoad |

! iniln

pitratam , fcil. cautum hodie plurimis in locis eft, ne immobi

—lxia in Eccle G;m

transferre liceat fine confenfu ejus, qui clavum reipublicz tenet, fed ut hujus

EEU/7

fim eni

demum volüntate ac confenfu licentia hec Ecclefiz fiat, quz propterea manus

habere mortuas, five immortalis poffeffor effe dicitur, quod bona non red-

ontribat

dat, fed perpetuo teneat, 7, F. /5.

Hinc Arumzus P^ol. 2, Difc. Acad. 2. Eccle-

— hii jari

fraflici , inquit , recipismt bona ut mare aquas , (ed mon vedduut ut mare aquas ved-

t; toll

3

dit. De hac amortizatione veró plura qui fcire aveat, evolvat Dn. Bóhme-

— (lericor

rum c. . usque ad fin. Cap. & autores magno numero ab eo citatos, ubi & de

lo prolin

pecunia certa Principi pro amortizatione debita $. 29. agit, tandemque $. 77.

(it, mo

in noftris Ecclefiisadhuc quodammodo incognitum effe hocjus, ex eadem ta-

nien utilitatis ratione introduci poffe , dicit,

Sunt quidem, inter Pontificios

] i)la, Qua

;

; um fifci

maxime DoGtores, quiadeó pro Ecclefiis & Clericis certant , ut hec & fimilía

ftatuta irrita & nullius valoris pronuntient , uti Parifius 77 1. Cozf: 26. num.6.

! fondum

Schurff. cestur. 1. conf. 69. n. 26. G alii; imó eo audacia referente Chriftinzo

- lntias C

Volum. 1. decif- 201. . i. proceffit Perrus acobi, ut Principes ejusmodi con-

| Vrb Kl

flitutiones edentes ipfo jure excommunicationi aliisque poenis fubjici ftatuerit ;

00 adj

Hifce veró quod refpondeam, operz pretium non eít, poftquam larga manu

eant,

illis fatisfecere Mufculus Ze fucce[f. comvent. ». 1. Arumzaus citato loco, prg«

Wateriau

cipue veró Klock. 4e caztribution. d. l.c.17. 9. $9. féqq. add. Bochmer. c.1. $.25,

prllicam

imó hoc unicum fufficeret, quod in prarurrivA . Eccresta non poffederint bona

BLA

immobilia, fed largitionibus demum CowsrAN 1N 1 M. aui primus Ecclefiis

; plus «qi

predia à piis oblata retinendi licentiam conceffit /. 1. C. 4e SS. ecclef: vid Eufeb.

| Chpit,

de vita Conflantini l.2. & fequentium Imperatorum (Quz enim a JuriaNo ipfis

) f d

!

H

iterum ablata, reítituit Succeffor ejüs]oviaNUs, & poítea VarrNrINiANUS 4C

B0^

GRATIANUS CoxsrANTINI M, privilegia, Ecclefie indulta, confirmarunt lar-

gioribus adhuc reditibus & bonis Ecclefias ditantibus.

Er. Mauritius Dif. 4e

À

fecelarifatione bonorum | Ecclefrafl, $. 4. p-4.99. opufc. ) ad tantam opulentiam

pervenerint, uti poft multos przter allegatum modo Maurit. $. . /é4. laté

WP 5 a.

oftendit Dn. Bóhmer, 4. /. p. 252. ubielegantem Pauli Sarpii locum exhibet

ex ejus zr. de beneficizs art.6. quem integrum repetit Thomafius 47 Lazcellot.

aUgend

L. 2, tit. 27. p. 1165. feqq. & qui mihi etiam dignus videtur, ut fequentia ex

M p

illo verba huc apponam. — Er voila comme les cbofas vont tottt. Avebours, autre-

ffors e'étoit une oowvre de la plus haute perfetlion chretienne que de vendre d de

m d

$ etim |

dogner aux pawvre , aujourdbuj ce feroit encourir. le cenfures, c la perfetlion

in Ef;m þ*m

confiffe a vetenir les fonds Ecclefiafliques j à ne pouvoir pas méme permuter , faus.

; Kt i

uune nece[JHé evidente, c les defenfós d* aliener , qui etoient faites em faveur des

&t

ha

féculiers coutre les Ecclefraffiques , f2 font changées em d'autres en faveur des eccle-

ffa

frafHiques contre lo fecnliers-. Et denique, quód pritno loco afferri debuiffet,

*

4

ipla

N

x

u

acquirendi mados Fifci commodis.

287

LÀ

AR

1

m

pfa facra Scriptura nullam p[anäimmunitatem concedit Clericis, uti ex Tex-

tu AMattb. XVII. 26. precipue extorquere vult Clerus Pontificius, Contra-

tjus

rium enim poft interpretes multos abundé oftendit laudatus fzepé Klockius de

ij

Md

contribut, C.12. n. 268. usque ad fin. capitis. Hincque meri humani & Ponti-

demque ratione, qua per follicitationes extor-

J

ficii juris eft hac immunitas , ea

ta, tolli iterum ac revocari poteft Ziegl. 4e

J. M. d.l S.14. . Et hec de

yr-

pro inftituto noftro fufficiant, in quo licet argumen-

hmee

Clericorum immunitate

to prolixior forfan, qu

am par eít , fuerim, id tamen lubenter mihi objici pa-

&&g

mpetravero ,

oftendiffe me luculenter, quam ínfigne Clerico-

]

]

U

x€

tiar, modo id i

rum immunitas a

Colle&is, five illa fe quoad omnia eorum bona , fivefaltem

m t

fonz Ecclefiaftice poffident, ex , tendere debeat , negle&to-

T

iþlla , que quà per

rum fifi comodorum te

ftimonium prabeat, meritoque in illis locis, ubi

fimi

fpe&um eft, de mediisopu-

um o

nondum Statutis huic zrariorum imminutioni pro

lentias Clericorum reftringentibus cogitandum fit, quam inrem elegantia funt

(tingo.

d core

verba Klockii /.2. de arario c.47. ». 4. Qu coronidis circa hanc materiam

loco adjungam.

Immanue quantum nocumenti ejusmodi priuilegia veipublica

atertt

& nervos. Principatus incidam. — Quid! quod occafonem &

afferant , vimque

4 ma

materiam . feditionibus haud, varà pr

abeant , & fubditos contra tuflitiam ci Rem-

i p

pabli

cam armen? Volupe eft. privilegiariis J'per cateros eminere : fed ;,þ,'q,æ p

Cnl ä'if'

zur progenies itiofror.

Ifli de iniqua fua forte queruutur , illi de fua vetinenda

r oota

lliciti.

Illi cateros.sut. Clientes babere volunt , li illos ut fvatres

plm* 4que fünt fo

n ECMM

y/) 77

affetluum difparitas e» pugnantium. auimorum concur[rtatio ,

P

cupizmt.

guid in repu

b. aliud quam indigefla maleque cotla in flomacho co(l/(vje:. Poni-

jn P

Tum videbis , ni opportuna mann 0CCurreris.

j

"t 5. XI

yun 4

A JunE

CorrrcrARUM ob affinitatem argumenti ad ]—us VECTIGALIUM

7 í

nunc progredior;

neque attendendum puto , quod Sixtin. de vegalib. . 1. c. 2,

Jerticm

Idem regale non nunquam & majus & minus

num.32.0 l. 2.c.6. num. 4.2.

Á

j ht

diverfo refpe&u dici poffe afferat , ficque jus VeCtigalium , quàinftituendorum

a

p«

-

l

& augen

dorum, ad majora, quà percipiendorum vero ad minora regalia re-

M(( M '

ferat.

Potius cum

Ziegl. de

. 7Maj. l. 1. 6« 3. $. 20. ubi hanz Sixtini fenten-

en

j

r

tiam adducit,

.jus ve&igalium nullo fa&o difcrimine inter minora hic refero,

5 4

verba laudati Ziegleri mea faciam izf/ituendi vetligalia

m :

Jus enim IPSUM, quz

ineum fmem competit,

ut confulatur fifco,

Totum. Ergo id non ad Majeflatem

(f gäl(m

liter (petl at (ut regalium, majorum indoles pra fe

Jith

fn»f

f ens eminentiam , prigcipa

4

fert) quauqua

m AMajeflati competat

, féd ad emolumentum aliquod Jabfidiavium

ul

Ve&igalia itaque tam quà conftituenda quam quà con«

" ub

fifco applicandum cc.

tum regalia minora tantum pro objecto

babemus,

ftituta huc fpc&ant, in quan

Vocabu-

debüïïget;

1

-

288

GRASS de nepleflis qunad.

)

at

tonftecudir

Vocabulum autem vecligalis, ;]uo'd,diverfo alias (ignificatu gaudet, de quo

conf. quz Illuft. Dom. a Gelniz, Ze regal. vetligal. jure c.2. num.19. Hahn.

que d

fo jure inr

ad W'efemb. tit. de publican. -vää?z;gal.* e commun. n.2. wrb,'wef?zgal. Klock,

vindicare al

de vetligal. concluf: 6. & de arario l. 2. c. 144. Ziegl. de T. M. L 2.c. s. $. . feqq.

aliique annotatunt, in propriiffimo fenfu hic fumitur pro eo quod in itinere pra-

gt Mot. Pi

flari fMler. l. 21. pr. ff. de donat. inter V: & U. & fic ve&tigal definio , quod fe

itiquitatem

munus veale pro mercium vellura aut tranfriu Principi in auttoramentum praflita

ltate juxta

fécuritatis ei refetlionis viarum publicarum debitum Ziegl. d. l. S. y. f- brevius,

Qs homin

quod (it ozus reale (p. l. 18. && l. 214 ff. de V. $.) quod negotiationis canfa fifto

Dotenter :

in eas de !

penditur. l. $. 1. 6. 1. 8. l. 9. C.. de vetligal. Lauterb. eod. $. 12. & fic quodcun-

tentiffimo:

que genus vectigalium (ve portorium fit, idque tam navale quam terreftre

five pedagium & , quz demum prater hzc, fübintelligo.

t&ilfime

LÀ XI.

-

his vero r

IMMUNITAiEM quidem, qua nonnulle perfohæ' a Veäigälibus gaudent

hendator ,

hic etiam recenfere poffem, fed preoccupavi hzc, ubi de collectis differui ,

avocandar

hinc ad alia ftatim tran(itum facio, & quidem inter negle&ta quoad vectigalia

libet ]j

n quid

Principum & Rerum publicarum emolumenta refero , quod defraadatio vetli-

galium zon fatis "190

,

$3. i,

rost puniri F?lffdt, "n fzb iis , quibus bac cura ej-zz co»;ngü&z;

itis cont

ifeglz;gatur.

E XIE

T

55

Hanc rem ut eo penitius introfpicere liceat, an

te omnià quinam res de

h643

Jure Civili CoMMiss fiye. in, commiffum cadentes dicantur, & quznam re-

períona]

quifita neceffaria hic fint, premitto. Quoad priws, res hoc loco dicuntur

Pal non

Werit C

tales , qua ob vetligalium defraudationem prioris. Domini effe defierunt , & fifto

Jure dominii acquifite fnat , ipfo jure, ac per tranfitum Dominii legalem, etiam

fine fententia condemnaatoria. 7, 74. ff- de public. c& uett, quamvis ad poffeifionem

Qu

riori Domino auferendam de Jure noftro Civili opus fit fezterti declaratoria,

j

ü'&(llf [

delictum illud effe commiffum , aut res illas ob id cecidiffe in 'gommiffum , de-

clarante. Gail. 2. O. j1. s. 5.fqq- & generalius id. in lib.2. Q.152. 2. 9. juntl.

Mw&g

precedd. . féqq. Mynüng. ;. O. 29. ». 7. Befold. P. y. Conf: 224. n.36. Struv,

Donnu

inS. T. C. Ex. 39. $. 41. Dn, de GocIniz , z rr. de jar. vellig. c. nlt. n.2. B. Dn.

I(*Ke ! ïkM

Frommann. de trazfitu domin. legali t. 64. in fia. — Hodie tamen id non obti-

nere, & generali fere con(uetudine, etiam in. Germania noítra, jam invaluif-

^2 taA

fe , ut fi(cus proprià auCtoritate res commiffas apprehendat , teftantur. Hartm.

Qbt

Piftor. 1. 44. 0. 1.7. 14. Joh. Kóppen. decif. qu. 0. a. 11. von Gülich. z 'OPf. a4

Cltbinon

Myn[. . .O.2 9. Hahn. ad W'efemb. bt s. 4. iz f. Mev.ad 7us. Lubec. P. 2.1.3.

t 1

gnor,

A. 6. 1. 4. Müller zm addit.' ad Srrzv. d.l.lit. a. B. Dn. Lauterb. a tzr. de publ.

ltgl, d

. quam

tb

$. 2j Excell. Dn. D. Schweder. i& 7»re publ. P. Spec. fetl. 1. 6 20.9.7

coníue-

d.l.z

p

»»N&

ütauirendi modos Fifti commndes.

289

p f

tonfuetudiaem quidem. inter mores reprobatos refert, eamque emendatione

dt quo

Ebhn.

egere

dicic B. Dn.Seryk. zz Uf« AMod. b £. $. 14. in fin. eam vero optimo maxi-

Klod,

mo jure inniti ftatuit Klock. de jzr

e vellig. concl. 86. lit. c. & ab objeGtionibus

vindicare allaborat Schilcer in Ex.42. $. 56. ac rationibus juris fuffulcire fata-

J

WPM'

git Mod. Piítor.

Vol.2. Conf. 48. . (7. feqq. .Ne veto res in fummam abeat

iniquitatem, pro

videndum hi. eft quam maximé, ne publicani nimiá lucri avi-

i f

ditate juxta & jurium ignorantià du&i,

uti infolens & infipidum fxpius id ge-

n

- Drevi,

nus hominum effe folet , non probé ponderatis circumílantiis, inique & im-

potenter nimis, ubi d

ubium adhuc, an in commiffum res ceciderint nec ne,

af

in eas de facto involent, &

ad fe promifcue rapiendo poffeffores etiam inno-

quodcun-

terreit

E

centiffimos injufte premant eut opprimant, quam follicitudinem commendat

Ex

re&ti(lime Dn. de Gólniz , 4. c. sIt. z. 3. exemplis quoque rem illuftrans.

his vero pitet preterea ,

quod, fi res commiffa in loco forfan tertio depre-

vel ao commi[]; fi(co competat, ad

gaudcnt

hendatur, Rei Vindicatio ad commiffum ,

dl(fe f ul !

avocandam íc, a priore Domino rei poffeffionem ; nam plus fa&i quam juris

habet 1. 12. i2 f. Ex quibus can[. maj. adverfus defraudatorem ejusque haredes ,

veligalla

à tales fed quatenus merces ille ad eos pervenetunt. 7. ?. pr.L11.

hi tdti-

non quidem qu

6. 3. GC E 14 ff-

de publican. hine non requiritur antecedanea a defuncto fa&ta

| WWIW;

litis conteítatio

d. (, modo hzres rem poffideat.

Illuftr. Dn. a Gólniz, Z. D.

c.5. . 2. imó contra quoscunque alios poffeffores Z./. 14. Unde refpond. 2421.

£. $:5 ff

eodem , ubi pena ab haredibus exigi non poffe dicuntur ille , que

um

gacrfomli

a&tione exiguntur ;

dupli fcil. fi quis ex ignorantia vel errore vedti-

al non

folverit d. 1. f. $. 2o.. Et hoc demum procedit, filis cum defuntto

luænam r

j (

fuefit conteflata 4.J. f. $. 12, Lant

erb. ad zit. de pullic. $. 25. C 23.

mt,(ïf'feo

n

$. XIIL

g, 17

Quoad pofferius , REQUISITA Íc. ad rem pro commi((a judicandam. funt illa.

f

3) doleus malus , fine quo deli&tum regulariter non committitur, /. 7. ]. 11. $.2.

(nittri

l16. $. 12. b t. Hinc ignorantes Q errantes excufantur, quibus fcil. duplo fo-

in, de

ff

luto vectig:lii res reftitui debent. 4. /.16. $.10. tb 1. Praeter hocduplum veró

»]

DD. nonnulli hic adhuc feramentum purgatorium requirunt a reo, fc. fe igno-

í Sev,

rafle , ibi loci Ve&tigal fuiffe conftitutum. — Gail. /. 2 obf: 48. s. 26- aut alias

I-B Dn'

dolose nonfeciffe. ]Jure rumzCENsi folo juramento praítito reu

s abfolvitur,

baf et ni-cl)f

.2. f.3.4. $. ibi : QitD einer bon ben Qólnern amngegeben,

T

redt ?erollt babe, ift er (onft ein unberidbtiger Staun, fo

mag

er fíd)beffen

" f

entíebigen mit (einem Gpb, conf.

ibid. Mevius ; nec obítat

L16 58 71 quam

Lzuterb. 4.4. $.26. conf. omnino hic

P

de ig

norantia affectata interpretatur

TA

ALiegl-

de fur. maj. 1.2.6.12. $. 8. feq. alias perfonas inde exceptas vid. ap. Lau-

; Jf /]/M-

£erb. d. .2.) utres, qu& invehuntur,

apud Publicanos 707 indicata fuerint ,

pm

9

l. fin,

TA

u

qn

295

GRASS de negletlis quoad

Dd

l. ]ïn $. 1.7 (f 3. ff. b. .. Profetfio enim ex parte ve&torum adeo neceffaria , ut

| fnptant

ne quidem períonz a ve&tigalium folutione immunes & exemtz ab illa libe-

! Fiatarius

rfentur, fed ea omiífa in poenam commiffi pariter ihcidant. /. 4. $, 1. L f. S. g.

C 12. ff. eod. per quos Textus ipfis injungi videtur , utfchedulam immunitatis

Contra ve

illum cafü

einen. 0a Sorieff , ober (yrepe Settel, velliteras commeatus fecum habere

galis-foluti

debeant. v. Sixtinus de regal. 1. 2. €.6. 2. 1.96. p. $3. Lauterb. d. z. $.10.ibis.

cit. quanquam Mevius 44 us. Lubec. P. 2. t. 3. a. 6. eidem allegatus diffentire

627 df.:

hic videatur , ex ea quidem ratione, quod non folam profeffionis omiffionem,

& d us

il !eg. (!iti

fed dolofam tantum & fraudulentam, uti id ». , innuit, pocnam operari pu-

fmper fpe

tet. Hinc etiam de praxi inter res notorie immunes; & de quarum libertate

tüm redti

ambigitur, diftingui folet, docente eodem Mevio z.70. & Klock. cozclIzf. $£.

lit.6. add. Ziegl. d. . $. 4. p. 1025. In patria HAMBURGENSI tamen fecus effe

NT

videtur, precipué quoad fzzmentum , de quo fequentem in modum fefe ha-

titur, mal

Btoinde m

bet art.6. be8 Mandat$ bie CSermattung be8 Sytebl8 betreffenb. d. 27. Febr.

nb r

1710. G5ollen su. QGerbütung aller defraudationen $o benen Cxorftebern

ünb Proviforem ber eximirten armen Jodufern unb Selófterm über ba8 su bez

513. n. 79

nétfigter Confamtion auf bíe Sooubt ab(cbicfenbe &orn, unter ibrer Joanb

dm ceff

cine getreue obnoerfáfftbte defignation überreidbet, unb eitt Stenz3ettel bare

lil de p

quf, bep bet Snatten begebrt, unb von felben benem 9Ibbolerm ausgebánbis

ef , tvibrigen8 aber beffen Lmterfaffung woie auc) alle befitibl, malverfationert,

Ttai

S5etrug unb tinterfebleiff ibnen CSor(tebern uno Proviforen febigl, imputitt,

NOSTRIS |

generaler

unb neb(t ber bataug refultirenbét] Confifcation tvie ín biefem Mandato etttz

batten ift, obne 9Infeben gefirafft toerbeti. — Neque quoad profeffionem mer-

——

feww;; )

cium opus eft pravia admonitione portitoris. — Neque enim impntatur , publica-

cialem at

zo , quod mom in[flruxerit transgrediestem, [ed. ilnd faltim cuffodiendum , we

qul't Qï) &gf

Quod at

decipiat profiteri volentes. per textum expreffum in Z. 16. $. 6. . z. ex quo col-

Juris K

ligitur, eque neceffarium non effe, ut preter profeffionem fo/urionem quogue

offeraut transgredientes, fed modo profeffi fuerint, tuti fiunt, licet vectigal

cialiter ;

non folverint, etiamíi confpiratio & collufio publicani accefferit , per verba

Quem ta

diferta d. 4, 16. $. 12. eod. ibi : ff quis profeffus apud publicauum fuerit, nontamen

T. pecur

^ welligal füloerit , boc comcedente publicano ('ut folent f'acere) Divi Severus & An-

«que ta

toninus ve[cripferunt , ves in commi[[Jum non cadere.

Cum enim, inquiunt , pro-

V b

felffones recitantur , commiffam ceffat , cum poterit fatisfieri fifco ex bonis publi-

Wt non.

canorum «vel fideju[forum. — Quod tamen cum. Ant, Matthao de aulionibus

1.2. 6.7. 2.5. & Ziegl. d. L S. 2. p. 1024.limitandum putaverim eo cafu , ubi

Bltte ;

quis poít fa&am profeffionem, illico fe fubduxerit, animo non folvendi.

OMQS

Tum enim paratus ille ad folutionem dici nequit, & profeffio fine fuo per

Af

culpam profitentis deflituitur, nifi forfan tales coincidant circumílantiz, quae

prope-

Mint :

acquirendi meodos Fifti commodrs.

29t

—

ria, Ut

þfoperavntcm fa

& profeffione viatorem excufent, de quo prajudicium pro

1 libe-

Viatoribus contta

SeNATUM HaMsungeNseM adducit idem Ziegl. $.. p« 2024

F- 51;0

Contra veró, qu& de nece

(fitate profeffionis dixi, amplianda etiam funt ad.

nitatis

illum cafum , ubi ve&ores per aliam viam iverin

t, ficque profeffioni & vedti-

hobert

& publ. Carpz. i Turisprefor. P. 2.

[v

o

oalis folutioni fe fubtraxerint, 7. 2. C. de cur

9*1.6243'

£. 27

def. 3. 1. 7. C& neq

ge tunc mercium a

djudicatio, fifco facienda, differen-

lwute

faciens locum territorii exeat, qua fententia eft Daldi

——

da efít usque düm iter

f'ont,

i leg. C

um proponas 3. C. de naut.fzn.

ea quidem ratione addudti, quod alias

rati [l

viatorem in viam recta

m & pocnitere.

Potius contra-

bertt

femper

fpesfit , redire

rium re&tius affirrmavit, B

artolus iz /. Prefidib.2. C. de cur m publ. & in l. qui fifca-

Iuf h

inde, quod contra eum, qui extra viam publicam repe-

us efe

les 7. c. de navic. lib. tt.

fitur, mala fufpici

o generetur ,

quod videlicet vedtigal fraudare voluerit , cui

eft he-

(tipulor cum B,Strykio U. 74. ad ti

t. de publican. $. 16.. qui

proinde merito ad

; Est

in hanc rem pluta cogn

iturum ablegat ad Colerum Ze proceffz executivo, P. r.

vt

£. 3. 7.7 9. fe

q- Limirationes veró

& caufas, ex quibus poena commiffi intet-

1$. & Ziegl. d. ]. add. Hahn ad W'efenbec.

u

dum ceffat,

vid, ap. Stryk. 2. . $.

RD

de regalib. 1. 2. c. 6. 6. 174-. féqq. p. m. 8 0.

tit. depublican. & vellig. 2.4. Sixtin,

. XIVO

t 0U

[

TL

Ita p& junz Civirt res fef:

e

habet. Videamus nunc primum, quid wonigUS

Kaonf

duas quaftiones ab invicem fec

erno, unam fcil.

NosrRiS obtineat, ubi metito

if apud. fe juxta

imputiïï,

generalem & magis

theoreticam , az Germani penam comm

duo t

tenorem. Romari juris [?

abiliverint , cj an gener alis ejus extet obfervantias Spe-

ofr fint in confi[Candis eorum bonis ,

m m

cialem alteram & Pra&ticam magis zz rigor

| lt

lium buic peze obzo

xios fe reddiderznt, Primam

qui ob defraudationem vetliga

42. G. 6 3. afferere, cum receptione

WIW ,"

quod a

ttinet, non dubito cum Schiltero Ex.

quo t*

uris Romani in Rempublicam Germani

cam univer(ali jus etiam commiffi fpe-

! MM

cialiter invaluiffe ,

quam in rem allegatur eidem Reizbardus JCtus Saxonicus,

rgfh'gäl

quem tamen ma

gis, de feq

uefkratione & detentione , donec (cil. folvatur pce-

verba

in Saxonia recepta ,

quam de commiffo id afferere fignificat.

na pecuniaria ;

taml

Neque tamen aliter

hanc paenam commiffi & conffcationes apudnos receptam

d p

ntratiis ffatutis hzc juris Civilis difpofitio immu-

effe (tatuo, quam quatenus co

SAxoNirCO provinciali lib. 2. art. 27. qui pontium

h]"

tata non fuit.

Hinc de jure

1 f!&/l"

feu aquarum telonium,

SSrücteirober QBafjec2oll ,

non perfolverit, quadru-

fundere tenetu

r, qui forenfe S)atct;Soll non dederit, triginta

ioniWS.

pliciter illud re

u ubl

folidos pocne

loco brenfig Codillin

9 folvere debet, quanquam ex Carpzov.

clf- n,]-

hanc difpofitionem ad eos, qui ex

.lvend"

surispr, for. P. 4- con[t. 41. def-.

o p

negligentia vel ignorantia vectig

4l haud folvunt, reftringendam effe, qui dolose

l aliá pecuniaria mul&ta, puniti mo-

j

egerint ,

pona arbitraria, carcere puta Ve

o 2

neat

prope'

222

GRASS de negletizs )quaaal

ccebaes

emmil

neat Stryk. L. LM. b. 2 $. 1 . -confifcationis Verö apud Saxones üütatæ men-

tionem nullam injiciat. Confer. Schilter. Z. . $.67, & Colerus decif.1po.- Et

M:l

retinuere forían illi quoad hoc avitos mores , fiquidem JURE TEUTONICO VE-

)d

folverit.

TERI adtionem & pocnam commiíli ignoratam fuiffe teftatur Jfus Alemaunicum

dem co

C. 100. Cüjus tenorem repetit Schilerus, /az4 loco $, 62.

Hinc quomodo Mo-

deít, Piftor. Cozf: 48. n. 16. in Saxonia jus co*4imune obtinere afferat , nom-

uji per

II C CES ]

dum fatis affequor. Cum jure Saxonico & Alemannico conípirat jus HisPANI-

CUM vigore cujus pariter quadruplicatum V e£tigal folvit, qui ad. vectarum

tionem

mercium profeffionem neglexit , uti ex Azevedo a4 Cozffitur.

reg. L. á. tit.1t.

Oüttr

l. 6. . 9. referunt, Schilter. 4. . & Mevius a4 Jfus Lubecenfé

Po 2. tuign 4.6:0

Wt gdt

Acerbius paulo in eandem omi(hionem arimadvertunt PATRES LUBECENSES Z,

ffitgee

z.3. 4.6. nonuplum enim Vedctigal imponunt ei, qui de non fa&ta mercium

i plane

rofe(fione five defraudato veGigali convittus fueri

DN

t : CBerfübrt einerben 3oll

unb voirb beg mit Secbt übermunben , er (oll 1

teunfáttig begablen unb bargu

Mybn,

toettert (quod idem eít ac folvere) oier Sparct

Imó eandem pocnam dic&itat

17775

publicano, qui bis ve&tigal peti«.

Á^

per verba fequentia : gleiche Gotraffe (o1l Der

d od

aoüner geben, mann er ben 3

ol empfangemn bátte, unb moolte benfelben

BG

10d) einniabl baben.,

Quó

4 tamen Statutum non ita crudé accipiendum, fed

W p

cum Mtvio ita interpretaadum putaverim; ut faltim poena hzc nonupli &

Articuüsl

quatuor marcarum tznc locum habeat, ubi ea paena mercium , quaz alias im

