mus, cui Deus zternum bene faxit, virtutem, excellentiam, felicitatem , ho-

ludo

nores, dignitates, victorias, tropsea, merita, orationibus fcriptisque decorent ,

(lg p

laudibus illuftrent, & (empiternz glorie commendent : Nihil enim tam mag-

Nimi

num & excelfum dici poteft, quin Herocs , ex illa profapia oriundi, omnibus

& Al

illis longifimé antecellant. Sed quando illuflri Norimberg. Reipubl. juris-

(imo

di&tionem territorialem, & exinde refultantia jura adimere, fuisque, quos

Qiels

elogiis ad coclum meritó efferunt, Principibus adfcribere conantur , rem faciunt

gravii

fupra modum iniquam , à juftitia Sereniff. Principum, quorum ea unica, ut füuum

cuique tribuatur, laus eft, alienam, & alio fundamento, nifi imperitia & injuria

jen

fcribentiam, non füperftru£tam.

Infoliti preterea exempli atque minus zqua

M

jure

fcriptionis genus eft, pretenía Dignitatis. Principum fublimitate, minoris

ordinis Statui frequenter infultare , in re tam eria verborum Ílrepitu ,

[

coloribus & lenociniis , non autem argumentorum. pondere agerc, am-

t jur

ftfis in

pulls & 'fesquipedalia verba projicere, & ubi ad probationes ventum

fi

et, incredibili (ententiz. frigidas ratiunculas függerere, cum.larvis &

m

hin.

lemuribus decertare, neque originem juris fii, neque poffeffionis vel quai

forts

ullum titulum oftendere poffe.

Sienim hoc fammum jus fit? uc Summorum

Principum obtenta auCtoritas pro clypeo & dubiz cau(ze jufta defen(ione valeat,

alia

neminem ab injuftis impetitionibus liberum effe poffe, fatendum omnino eft.

quod

D]

At vero olim in Excelfo Imp. Dicafterio Cam.Dnn. Burggravii de Nurenberg,

Reipubl. Noricz de Superioritate Territoriali litem nunquam intenderunr, fed,

(ivita

de mero Imperio & de jurisdi&tionis criminalis exercitio utrinque certatum eft,

gtf

d'bore

quam à Jurisdictione territoriali toto, quod ajunt, coclo differre, nemo efít

qui ign-orat.

Ec, quod precipue notandum, non univetía ditio Norimber-

ft qu

genüs, in difceptationem venit, fed de certis quibusdam locis, in libello no-

Diæte

Ufeih

minatim expreffis, tantür litigatum, & fententia quidem fuper ea quzftione,

pro Sereni(T. lata efE, reftri&iva tamen illa libello nimirum couformis & in

dew*a

polffefforio faltim , falvo manente at

que adhuc pendente petitorio, falvis iti-

Ttnir

dem Reipubl. Norimb. amPlimmi,s

liotu

privilegiis & transaCtionibus. x—Ncc porr.d

in

Io3

P

*furi.rdïïibnir frnttibus,

i 1lhs, de qiuibus—Ndrimbcrge'nül;usx litem movebant Dnn. Burggravii, locis

Qyïvis

é6mnibus & (ingulis, caufam Respubl. Norica perdidit, fed in quibusdam locis

lu

amu-

exprelfis itidem à Judice exercitium meri imperii jure (üo obtinuit & retinuit ;

id quod nunquam fieri potuiffet , f1 ex parte Sereniff. Marchionum Branden-

jufü

burgicorum mert imperii poffeffio vel quafi, aut. Superioritas territorialis in

[ne

univerfum agrum Norimbergenfem , in dubiis argumentis oflenfa, aut alter-

ïlüo.-

ütra à Judice agnita fuiffe. — Itaque fänten*tia'z Camerz Imperialis, qua Dnn.

of

Burgazavii ViCtores exftiterunt, ipfis Jurisdictionem territorialem nullo modo

ipls

äm'gnavit' , nec unquam adícribere poterit impbfïer'm'-m*—. Dum enim , pro

xDQ

cauíe fuze confirmatione , primum: literas infeudationis Rómanorum Impp.

;, he

Rudolphi & Alberti , fecondo titulum Vicariatüs & pra(idii perpetui in judi-

Ial y

€io provinciali Norimberge nfi allegant, neutro horum, quod voluric, auferunt,

T

Nimirum modo dictz infeudationis literz , a Komanorum Impp. Rudolpho I.

:fblli

&.Alberto I. A. 1273. & A« 1500. exaratx aburde demonflrant, exigua

ii

admodum & particularia modo jura locaque pauca in territorio Norico fuiffe,

[

queis ab Augg. Romanorum Imperatoribus donati & inve[titi funt Dnn. Burg-

iciunt

gravii in Nuremberg, fc. conce(Dione tertiz feras, tertim arboris, lïig'.n'o'rum

fugm

jacentium , officii forefti ex altera parte pontis Villae W'erdz & Ville Buch:

nj

quz omnia & (ingula deinceps ab Ele&lore & Burggravio Friderico Anno 1427.

j

jure emtionis & venditionis ii Norimbergenfium poteffatemi venerunt. — Ex

f

iis autem nemo, qui rem recto ponderat judicio , aut univerfale territorium,

p'&m )

dut jurisdictionem univerfalem temere exfculpat, cum de poftremo hoc in li-

lam

€eris infeudatioriis alti(Timum fit filentium.

)

Immotz enim veritatis eft JCto-

fumregnla : quod in inveftitura non efI expreffüm, etiam non habetur concef-

gegtum

yu

fum. — Lucra proinde & loca memorata fi excipias, inveftitura, quam Impera-

tores Rom.norumclementiffime Dnn. Burggraviis in Nuremberg indulfere , ad

porun

alia non extenditur, ne dum ad nemora, urbem cingïept'i'a*,x quz territorium,

J

quod in difceptationem venit , conflituere debent. — Inficetum profeGto fuiffet,

Cilo

D-n,Burggrav'io, jam tum vero legitimoque univeríz illius, usque ad mcnia

civitatis excenfz regionis Domino Territoriali, ex fpeciali gratia & indultu Au-

)Cïg,

fed

guítif. Czfaris concedere, ut in. eo diítrictu, habeat terriam: feram. terciam

a

arborem exforeíto, & ur omnialigna jacentia in Silvis tollere, capere & habe-

0 elï

re queat, infuper ut officium foreíti ,^ ex alrera parte pontis verfus Caftrum

)btt-

Dioccefeos Bambergenfis , cum omnibus attinentiis penes iplum fi;t » ipfeque

n0*

foreftarium conftituere valeat , villam praterea W'erda, villam Buch , oppidum.

1016

Schwand, & carum Creuffen in poffefionehabeat. — Supervacaneum, inquam,

& in

omnino fuerat; hzc omnia ,. largitione & munificentia Imperatoria coníequi ,.

is iti

m. qui:

Fg;,u.m qm& Íe. ankca jaun Do-m.i-num potuiffet gloriari & vinditare, Na

tou9

orf..O

n

GRAZAMIZER de

104

Pesetee

toto,jam-gäudez, eum non de certa & parva fatis totius parte fpecialiter inve-

n fP

fliri debere, nemo inficiabitur.

Econtrario, ad reprefentandamScriptorum

Ya

& litigatorum illorum in re clara iniquitatem , obíervare licet , filvas circa

Norimbergam fitas, nunquam Dnn. Burggravios, fed femper Imperatores

"m

Romanos, ut immediatum peculium Imperii tenuiffe.

Sane Rudolphus , no-

Nori

vem integris ab invellitura fupra di&ta elapfis annis, & qui eo defun&to arbi-

vend

trium Rom. Imperii obtinuit, Albertus, filvas Noricas ZVe»ezs feum vocat.

t0 eÍ

A qualoquendi & fcribendi forma fubfequentes [mperatores adeó non abeunt,

fitin

utin innumeris, poftinveftiruram illam, prafcriptis Diplomatibus verba hac

hm

occurrant lIn(ere unb bie SXeicbs.Oálber,

Ejusdem tenoris funt, qua in

fnisY

Privilegio (quo demox pluraafferam ) Caroli IV. An. 1355. dato, inveniun-

toyi

sCrtut :

INos Carolus IF. qic. re(picienies & Coufiderantes defetlus e damna,

4)?

«* qu& ci nobis & Imperio quotid

Z

:

B obvem'nn; , i5 ;zo/frz's G Imperii jlyz';- G ue-

W Q

** zporibus prope INurmberg fitis &c.

;]

Ututigitur, qua hucusque differui , excogitatum à Sereniff. Marchionum

t

E

defenforibus territorium & jurisdictionem univerfalem fuünditus evertant , de-

Gnt

Ítruantque, & liquido potius oflendant, ad Imperatorem & Imperium fub-

[

inde filvas iftas noviter controverías fpeCtaífe ; novum tamen, & id firmiffi-

«t

mum, bone Norimbergenlium caufz accedit, ex eo capite, argumentum ,

tür

quod [mperatores Romani, conceflis illuftri & ab exteris quoquein exemplum

u

fapientiffimi regiminis propofitz Reipublice Norimbergenfi fpecialibus diplo-

^1

Álb

matibus, voluerint & jufferint, utSenatus Noricus filvarum circa urbem na-

Ittgy

Ícentium curam gerat.

Quod magna folicitudine in hunc usque diem fadtum

wrfp

effe, omnes norunt.

Caroli IV. cumprimis conce(fu & beneficio ab A. 125 f.

N

tul

illud Norimbergenfes obtinent , cujus funt verba:

Donamus (* concedimus

qu

civibus de confilio Civitatis Nurembergenfis , fidelibus noftris "diletlis omuibusque

ibi

j

feccefforibus, pro cuflodia & falvamento earundem fylvarum infra fcripta fura,

N

Conflitntiones && Statuta pro juribus. perpetuis babendis : In primis, quod omnes

Eu

officiales , Foreflarii c&. Mellicida , qui Zeitlarii vulgariter nuncupantur ,. [uper

f

utrisque [yluis utrobique & ex utraque parte f'uvii Pegnic , quando ex parte

m

Copfilum. Civitatis. INurembergenfis vequiruntur , fingulis annis femel tenentur

lt

venire ad confilium civitatis Nurembersenfis , (b ad fanttos jurare, conflanter

obforvare Cb tenere, quicquid praditti Cives de Confilio Civitatis Nuremb. deli-

lnl

beraverint , pra Imperio c& Civitate ip

forum , quod utilg fit ejusdem fjvis, c

Tng

debent etiam. accufare c unnciare per dillusm, eorum. juramentum , quicquid

)b

fi

»redislis fyhvis poterit effo mocivum & damnofina.

Pradilli etiam (yjïci-

U

ales, foreflarii , aliique . fervitores. ipfórum »mlli tenentur vendere alaua

d

lägna de ambabus. fylvis , "ec alieni dare — liceptiam ligna. de iidem fjlvis,

Relp

exceytis

m

urisditlonis frutlibus.

10f

n d

NT

dnve-

exceptis illis, qui antiquitus de eisdem fylvis utebautur , c qm jus in boc babere :

LOfUm

C.

nofcantur ,

: Citca

ua ex caufa, gloriofifimz memoris Ele&or Fridericus , omnia fua jura,

ACOLCS

ex memorata fuperius inveflitura Cafarea fibi competentia, in Rempublicam

$, lo

"Noricam, bonacum Imperatoris venia & accedente ejus Confirmatione, jure

9 al*

venditionis transferens, filvarum nullam facit mentionem, nequeinítrumen-

L VOCRG.

to emtionis & venditionis vel vola vel veüigium ea de reextat,fed quorundam

Dent,

faltim in iis ad fe (pe&antium jurium meminit. Denique ex univerfis quon-

d hac

dam per inveftituram Burggravialem acquifitis fru&ibus & regalibus, celfilfi-

" ln

mis Venditoribus, tam intra quam extra utbem, nihil reli&tum nec refervatum

iaf

novimus, przter I.) Titulum & Dignitatem Burggravii Norimbergenfis,

(

2.) Pre(idium in judicio provinciali czfareo, 3.) tertiam feram in nemoribus,

? M

ex quai re, per meram ufurpationem, hodie jus banni ferini enatum eft,

4.) Paucaquzedam alia & ea fingularia feuda. Quandoquidem autem qui con-

Y

tra Norimbergen(ium jura nituntur, in illo etiam non leve prafidiura collo-

If , dt'

cant , Rudolphum I. Imperatorem Dnn. Burggraviis per inveftituram largitum

'effe Vicariatum & Prafidium perpetuum in provincia Norimbergenfi, fciendum

iil [

crmi

eft, hocquoque & à ratione & à veritate longeeffe averfum. Verbajenim Invefti-

ntull,

'turz Rudolphinz hzc funt : Conce[fimus "fadicium provinciale ia Nurenberg ,

np!um

cui etiam , vice Imperatoris , omne judicium judicans pra[rdebit c. — Inveftiturze

Albertinz verba itidem fic fehabent: 7wdicium provinciale in INurenberg , cni

áglo-

ym f

etiam vice Imperatoris , omne judicium judicans prafidebit. Ecquis veró non

fium

perfpicit videtQue limitatam & reftri&am valde hanc effe conceffionem & par-

^

ticularis non Univerfalis Juris , atque de vicariatu & prefidioloco Imperatoris,

ff

"T

-—quoties nempe [mperator judicium exercet, fermonem eífe? Fruftra & injuíté

u

igitur hzc verba, ad univerfam ditionem & regionem Noricam trahuntur.

T

Namin hac ipfa ab initio poteftas & jurisdi&tio folum penes Imperetores fuit,&,

a

abfentibus iis, delegati Prafecti feu Sculteti, ut nominabantur, regimini pre-

pv

fuerunt. Tandem Imperatores fammam rei Senatui Norimbergenfi regen-

dam & gerendam tradiderunt , atque adhuc hodierno die Princeps ordinis Se.

t

g

natorii , Scultetus caftri Imperialis falutatur & exiftit.

Omnia autem hzc, falva femper fubmiffiffima erga Sereni(fimam Bran-

pj

denburgicam Domum veneratione, à me difputantur eorunr gratia, qui , rei

j deïi"

ignari & infcii, caufe, quam propugnare & voce & fcripto conantur, plus

fui, V

obíünt quam profunt, & melius edoCtorum indignationem imprudenter in fe

4,;,'(,2;41'

convertunt. Quibus tamen imperitiores & imprudentiores longe funt , qui

W ( lfl"

ad declamandum buc tranfeunt tam incaute & temere, ut etiam Norimberg,

T

Reipublicz jus colle&andi denegare aufint. — Utramque penes fententiz hujus

j /)'/1/1'.5'1

infulfze

u

GRAMIZER de

106

gngl)(æ fautores paginam facit auctoritas Knichenii , Viri doCtiflimi eqüïdem

"

itq

fed in Civitates Imperiales paullo , quam par eft, iniquioris , iisque jus territorii,

N0

fi non plane abjudicantis , tamen pro ambiguo & incerto habeniis, 'Inflituti

brevitas non patitur, ut ad ea excurrat oratio, quz circa banc materiam mo-

n

Pl

neri debebant, viderique poterunt Limnaus Lib.z. Tar. Publ. CAp. I. £. $0.

[é44- Befo

ldus de wur. Imperial. Civit. Reinkingius de Regim. Sec. Q* Ecclef.

kgiti

Quan

Lib. 1. Cla[f.

ts cap. . $. 3. Knipfchild. de Zur. & Privil. Civit. Imper. Lib. y.

hi enim celeberrimi Aud&ores controverítam iftam accuraté definiunt, & ad

lrim

contraria argumenta folidé refpondent. Addatur Cafp. Klock. Ze Coziribut.

( in

cap. . 1. 6 9. [éqq. qui Baldi illad allegat : quod ille, qui civitatibus Imperii li-

tibus

beris [us territorii cum [ure colle&andi in. dubium vocare velit, mundum re-

gion

leder

vangare velle videri poffit. | Evolvatur quoque Gailius, rerüm Germanicarum

peritiimus audtor , Lib.2. Obferuat. $7. C Lib.. de Pace. Publ.c. 6.m. 1 1.

Tm

Et quid opus eft vetbis , aut prolixa DD. allegatione, curb vel ex Inftrumento

0.I9

Pacis Weftphalicz $.6 5. graviffima illa & pragmatica Imperii fanclione , om-

1320

nis contradicentium protervia & infcitia refelli queat ? Léguntur in eo hac

frm

verba : Civitatibus Imperii vata && intatta maucaut. Regalia , velligalia, reditus

huc

annti , libertates , privilegia confrCands , colle&audi, ci- iude dependentia, aliaque

[olà

Jfura ab Imperarore & Imperio legitime impetrata , vel longo nfu obtenta, po[fefa

acl t

& exercita, cum ommimoda jürisdi&iïone inter :muros & interritorio. — Ne di-

t

l

càm , jus colleCtandi cum jure territorii uno & indivifo nexu nequaquam fem-

n

per coharere, in eo precipue cafu, ubi fumma Imperatoris clementia Scotum

bf

quendam Imperii , certo quodam donat ornatque privilegio. 'lfza- ea Imperato-

n

zum Caroli IV. & Caroli V, in Senatum Reiputl, Norimberg, fuit clementia &&

Pon

gratiz fumma indulgentia,ut vi privilegiorum (ibi concefforum, jus colleCtandi

n

tib:

apud fuos fuorumque etiam extra Territorium fubditos horumque bona, bie

SBefteutung auf bem Sybrigen , unb Derfefber armen £eutbe unb. Güter ,

ple

bona fide poffideat, exerceat. Mynfing. Cozf. 1 2. $. 21. && Cent. 1. 0

t

L[erv. à Q'a

gis

ibi que Fabric. z« JNet.

pray

V.

NT

Ad Superioritatis Territorialis qura*,,

meríto Jus Epäiü:o pale f ;Ie Jurisdi£tio

Ti

Ecclefiaftica adjungitur. 1llam olim Pontifices Remani, Imperatoribus &

]rot

Chri(liani Orbis Regibus Principibusque, ex mera regnandi libidine, proterve

ont

ánfultantes,, injufLitià fuá maximà eripuerunt , atque partim: mznifefla vi, par-

&Y

tim aftu & molitionibus clandeftinis, quafi injecta manu ad fe pertraxerunt.

plr

Adeoque Jurisdiétio Ecclefiaftica quondam nifi à Pontificibus, Archiepifcopis,

fimy

Epifcopis, aliisque fumma dignitate Ecclefiaftica ornatis Viris, ufürpata nom-

at

&LL Anthæ Eaþü. de Relzg' reäend' in Rego Lqu I.€, 4 ?- 2

[4 ]oh. .G.eri.,

V f

aE

-

s

N

| ?pzrïsdi&z'onïs frgäi&ü £

107

! i'har.d. Lot. de Minift. Ecclef. Sett. $. $.112. in fin. Carpz. Proc, Tit. 1. a. 2:4.2

Titofil,

in quam & fententiam inclinat Reinck. de R. $. & E. L. 3. cl1. cap.10.. Cum

yfcud

wero Pontificum Romam. in gentem Chriftianam iniquitas & vis patefacta

mmo:

& in forum prolata eft, res ipíà loquebatur, jurisdictionem Ecclefiafti-

T

cam Secularibus Principibus propriam" effe. — Ut igitur ea pofiliminio

vEcc!ef.ï

legitimis Dominis, quoad Proteftantium territoria reftitueretur, id arduum per-

quam fa&u erat, & tandem,Pacis Religiofz conclufione aufpicató contigit.

337

It &Rd»

Primo equidem An. rg24. in R. I. $. 2». fundamentum pacis religiofe fa&tum,

f!/f/?//fr

& in R. L An. 1529. $.70. confirmatum eft. . An, 15 22. d. 25. Julii, duran-

tibus adhuc Comitiis Ratisbonenfibus, Imperator Carolus V. utramque reli-

«ji li

3

um fte

gionem profiter

tibus pacem publicam conceffit, quam legere licet apud Hort-

cuny

lederum L. 1. de C. B. G. c, X. feqq. Goldaft. Tom. 1. Cozfifl - p. 11. & plenius

MM

dom.2. p,127. de Leg. 7- 5- 9 7- 1* Illam Auguíftiffimus Imperator An. 15 2 9.

WW

d. 12. Apr. denuo confirmavit, itemque An. 154t. $.2». & Anno feq. $.725.

132. denique An. 1544. $. 12 ratam habuit. Sed maxime celebris, atque pro

m o

firmiffimo munimine rei Prote(tantium eft, "Transa&io Paffavienfis An. 155 2.

TR

, rtitti

hancque ipfam fübfecuta An.155j. in Comitiis Augaftanis religionis caufa

folennis pacificatio, Caroli V. Imperatoris , Ferdina

ndi I. Romanorum Regis

', 4/1'4q115

tatuum audctoritate firmata.

Ibi per Receffum Imperii

Mi

ac reliquorum Imperii S

N

ejusd. anni $. Gyamit aud) 1c. verbis : &50 follbie Giiftlicbe Jurisdi&ion toiber

bet 9lugfpurgiftben Confe(fion, Relig

ion , lauben, SSeftellung, Ceremoniett,

$

qit

en o

gten, bip su enplidyer SSergleidung

CU

fo fie aufgeribtet, ober aufticbt

peratüe

Der Religion nid)f exercit(f , 90

braudbet unb gelibet toerben, 2t, poteftas

Pontificum in Proteltantes

(ublata, ac tandem in Comitiis Ratisbonenfibus

penti

jond

An. 1557. $.65. & Auguftanis iterum An.1575. $. 5. omnibus Imperii Sta-

tibus, ob religionis negotium , à Romanz Ecclefie nexu, vinculisque folutis,

TOU i

plenarié ac omnimode tam ea, que funt ordinis, quam quz jurisdictionis & le-

(l

ii

gis dicecefanz funt, reíLituta funt.

Ultra triginta annositaque negotium hoc,

gravitate & .utilitat

e praftantiffimum , protractum eft , donec fauftum fuum

iffet &nem. - Ahasv. Fritfchius de f4re Ecclef. Tra&. g.

& exoptatum inven

.

N2now. , 2

Tantum itaque juri

s circa facra, in Dicece(ibus fuis Principes

sstidio

Proteítantes titulo optimo jam. babere ítatuendum eít, quantum Canones

N

ribus

Pontifici R

omano, in univerfum Chriftianum orbem injufte a(fignant. Dav.

Ad exeia-

:[o[CWï

Mavius Part.2. Dec. 205. 2.6. 4d . fin. Brunn. Confil. 14.2. n. 12.

V, pl["

.plum . ergo

veterum Regum Romanorum , fedentium ad clavum Imperii &

yyerult

(imul facror

um curam gerentium, Status feculares Imperii Germanici.Prote-

pifcopiü

flantes, duplicem Períonam , Principis videlicec & Epifcopi induunt, atque

Terud

uoque jurisdictionem in fuis dítioni-

p 6

,vÀ fuperioritatis tetritorialis , duplicem q

2

/

bug

lute

^

L4

-

GRAMIZER de

108

——

a

Hs

bus exercent. Mon tantum nempe de Regione funt—folicliti,fed & de reli-

L

gione, atque przcipue, quz externam circa facra adminiftrationem refpiciunt,

vom

ixto

ordinant, ne fumma imis mifceantur, ne in przruptum atque anceps periculum

Reipubl. falus adducatur, ne ingenia ad turbas efficiendas proclivia, aviti cul-

ddete

M.

tus doZtrinam ritus & ceremonias, temere & absque ulla ratione 6 fua fede &

i,

ftatu dimoveant, aut fub pietatis obtentu divina humanaque jura difturbent,

& in tanta rerum perturbatione, ipfam rempublicam violent, difpiciunt &

llusve

à3.]

fapienter provident.

Extra controveríi» aleam enim hodie ponitur, Domi-

l'ftata

num regionis temporalem , religionis (imul Dominum effe. Dn. Harpprecht

Coz[d. Tabing, Vol.1, Conf. 12« 2.45-

Territorium quoque & Dicecefis, in

.MW/; 1

ÉN

Terris Augultanz Conf. fIioni addi&is, regulatiter exequantur, & iisdem apud

ipfos terminis confiftunt. / Zrr. 5. us Diece[anum. Inflr. Pac. Monaffer.

Ma]ï;

Inde manifefló conftat, omnes fru&us & compendia omnia denegari

tife oj

ilis non poífe, quibus Jurisdictio Ecclefiaftica, ringeritibus licet Pontificiis ,

Byeri

relinquenda eft. — Nec ab iis percipiendis Principes & Status Proteftantes, an-

tifrgr,

nua direrum obnuntiatio, folenneque Pontificis Romani anathema deterret

Jites

aut depellit. — Orne autem [Jus Epifcopale, ut fummatim exponam , iis, quz

dägent

funt ordinis & que Legis Diocefanz , vel Jurisdictionis Ecclefiaftice funt ,

lmg. q

abfolvitur. Quibus itaque Jus colle&tandi vi Superioritatis Territorialis com-

dliud

petit, illi (imul ceu fui Juris Epifcopalis priecipuos fru&tus habent tenentque:

Jdfic

1.) jus exigendi fumtus neceffirics, in Vifitationes Ecclefiarum faciendos, quos

f 5

Jus Canonicum Procurationum & Circadarum nomine indigitat, dequibus pe-

Hfrig

culiarem & au&tore fuo dignam Difputat. Magnif. Dominus D. Spiziu5, Anti-

ftes Jaridicz Facultatis Altdorfine & Confiliarius Reipubl. Patriz optime me-

fdrz m,

ritus, Fautor & Preceptor aternum devenerandus, edidit.

Poflulantur im-

hudis ]

penfe, in rem tam falubrem & neceffariam infumenda , non immerito à Pa-

LU

rochianis, utut apud nos moris fit, quo fubditi nimiis exaCtionibus releventur,

-D (/77;

eas ex reditibus Ecclefie erogare.

Qua ratione vero Vifitatio Ecclefiaftica

lïm;/yg

rité inflitui, atque cüm in miniflrrorum Ecclefie do&trinam X vitam, tum in

$

di

Auditorum mores & fcientiam accurate inquiri debeat, certa formula & diftin-

Cfibi

&is interrogationibus ubertim expofuit Henr. Eckard. fsb Tic. S0tmt uno

$ e0y

Proce(s einer Svird)ensVifitation, cui fi addantur & demantur, qua uniuscue

D

jusque provinciz utilitas & ratto publica exigit, cuncta erunt planaatque per-

de md [

Ípicua. — TraCatum illum laudatum, unà cum ordin. Vifit. Saxon. collegit &

nf

fuo de Jure Vifit. adjecit Fritfchius.

Minore difpendio aliis res haec gerenda

Nefer

videtur. Scilicet ab iis, qui Coctus alicu

jus antefignani funt, (ber Gemeine

n de

Cnerftebere) omnia illa omnibus veftigiis indagata ad fe afferri curant , qu&e ad

t'bult

doGrinam , vitam, mQoresque minillrorum Eccleíig atrinent ipfos autem.| in

AU

metropoli

;J—ixi

-

:ïurisdz'ä?z'oni: fratlibus.

169

At A

n

ii

de rel

l

'metropoli concionari, à Pafloribus primariis in Examen flo'cari j profe&þus

tUt

eorum explorari, qua ratione officio fuo fungantur, & cümprimisapud rudiores

ieulum

. Praxeos Catecheticz , qua nihil falubrius & utilius excogitari poteft, rationem

iti cul-

reddere jubent. Plaura de Ufu Vifitstionum & Procurationum fuppeditat

fede &

Linck. de wre Epiftop.cap.10. ibique-alleg. Brunn. Lib.1. ar. Ecclef. c. 6.

rbent,

membr.12.$. $. feqqd- — Quibus addas licet, que de Officio Vifitatorum fcripfit

unt &

Ahasverus Fritích. iz Ior. ad. I4nt. Fabr. de Relig. regend. lib. 2. c. 4, cujus ver-

Domie

ba B. Brunnemann. Lib. 1. Twr. Ecclef- cap.6. membr. 1 2. $. 9. quoque exhibet:

xrecht

Viftatores inquirere debent imprimis im dollrinam , quam profitentur Ecclefía

(s, ii

Miniffri , auditores examini [ubjicere , [candala , f qua orta, removere, C monere,

upud

ut Sacramenta jaxta in[flitutionem. Ghriflà adminiflrentur , difciplinaque Ec-^

hi

clefraflica legitime exerceatur. — Deinde non poffrema vatio AMiniflrorum. Ecclefra

vita eft babenda, ut exemplo vitaque ac morum integritate ovibus féeis praluceant.

negati

fdis,

Experientia namque conffat , negle&la battenus per vifitationem In[peGlione , Mi-

s

Amiflrorum Ecclefra multos , prafertim in pagis , && doctrina ac. difiiplina Ecclefra-

Jlica exiguam rationem babere , quando magis boves , quam Chrifli oves, c faes

j t

ís, Qu

diligentius , quam [uos paftere & curare.. Joh. Clajus 27 prafat. Evang. quadri-

( (int ;

ling. quem refert Reink. Z. 3. cl. 1. €. 7. 2. 2.

Hujus autem perniciofdlhimi mali

aliud . effcacius remedium uon eff , quam frequentior Vifitatio, cenfuraque Eccle-

Viiscott

Jraflica rigor , quem faue corraptil]mi bhujus féculi mores poflulaut. — Sunt autem

a

yius U

ut inaliüs,ita etiam bac in ve multi Principes proh dolor ! admodum negligentes

d

u*

4t frigidi , qui optimos , quas condidere ordinationes Ecclefiafficas , non eXCQHHm.

fur, AUt dlavum executionem . Miniflris fiasis tantummodo committunt , quormm

7p itt

tipe m

eura major e[f fua adaugere commoda , quam Ecclefa Chriffi. Sane, fi qui fant

bodi& Principes , quos egregia ac frngnlaris Ecclefia , R/e/z'gimz': 4n Chriffianifmi

j

cura commendat, inter eos mom poflremum effe Fatemur Serenif]ynum D. S. G.

j ii

Dominum Exnsftum Prizcipem fapra omuium laudes poftum. — Utinam-vero illius

r

exemplo plares D EI gloriam pro priucipali ac pracipuo Regiminis ftopo baberent.

Wil

Supra dide Legi Dicecefanz 2.) & hinc ipfiterritoriali fuperioritati, dein

ii

adícribi debent, relique redituum Epifcopalium variz fpecies , in quantum

ufas eorum peaes nos adhucinvaluit & continuatus eft. Enarrationemmeorum

i W

inftituit Linckius c. 0. wr. Epifc. $. $. fe44. funtque qu

arca decimationis,(qua

;mUSCuf

de infigaem Differtat. Magnif. Dn. D. Hldebragdus , JCtus Excellentiffimus &

"qüf Pe['

Con(liarius Norimbergen(is Graviffimus, Fautor meus omni honoris cultu

Jlegh

evenerandus conftripfit.) Quarta mortuariorum feu funeralium, & Chari(te-

ere

tium denique feu Subfidium Charitativum.

Apud nos equidem ea paffim in-

vtl

crebuit confuetudo , ut Decimg in alios, quam in Ecclefie illiusque miniflro-

u

rüm Uíus conyertantur, & ad Ecclefiarum converíationem miniflrrorumque

em

J

:rOWh

Tu&eng

Z

*,

D

l

"10

GR AMIZER de

Á

fuftentationem alii füumtus impendantur. — Quarta mortuariorum, eo modo,

!*äm4

quo antiquitus in Ufu fuerat, amplius non viget, fed plane antiquata & abro-

ttas

gata elt.

Charifterium five fub(idium charitativum autem ego , falvo aliorum

1tos

judicio , ad Coliectarum extraordinariarüm fpccäcm & ad $. IIE. hujus Capit.

r

referri poffe autumo.

Atque hanc ob caufam his ipíis diutiusimmorandum

ny

effe, non exifltimo. . Vid Linck. Ze ure Epifé. Cap. 10.

1

imi

d emolumenta füperioritaris rerritorialis, intuitu

fru&uum ex Juris-

tto f

diCtione Ecclefiaflica provenientium infigne 4.) augmentum porro accedit ex

far,»z;

multis, vindicativarum poenaram loco, quibus delicta, ad Judicis Ecclefiaflici

lum e

Tribunal pertinentia, cóerceri debebant, impofitis. D. Harpprecht 7o/.1. Coz/].:2.

tndi

4.273. Peone Ecclefa(lice. quidem nz medicinales maxime fint oportet ,

m ]y

& ad corre£tionem morum atque ad abolendum fcandalum potiffimum ten-

i Ti

dant ; Atque Judex Ecclefiaflicus, fi quze offenfio animorum, perverfitate ali--

nl

quorum, faca eft, propterea flagitia commitrentibus pocnitentiam publicam

tone,

COitdbemS3uf) irrogandam habet, ut publica animadverfione & publica de-

Umqjq

precatione violatz religionis & pernitioíi exempli culpam expient peccatoris ;

"1 hgiti

qua in re adílri&z feveritatis & diíciplinz fingularis olim Vetus Ecclefia fuit.

! Ttiq

Verum tamen poenitentiz prifcz rigor , noflro avo , multis humanitatis condi-

; W

mentis mitigatus, & omnis ferme peenitentiz antiqua. Ecclefiaflice ratio ,

um

eum in modum immutata eft , ut pocna pecuniaria heic etiam locum habeat ,

ædibz;

& coercitio deliftorum , adulterii quoque , numis redimi queat.

Quamvis fa-

U egp

tendum fit, multis auctoribus & peculiariter B. Brunnemanno hunc morem

ldi n

non probari nec laudari, eo quod opulentiores hacratione deprecationi publice

ldos

fe ut plurimum poffint fubducere , cum tamen mundus hodiernus, nonquidem

lus T)

ad fidem fed ad cuítodiam preceptorum divinorum externam , compelli velit,

Dole

ne ex peccandi impunitate pii fcandalum capiant & tandem ipfiin Confortium

ïïi(l&e

malitize trahantur. | Ex cujus celeberrirni Viri Confilio, hujus generis multz,

ton;

in foris Proteítantium fifco communiter relidtz, in Ecclefie Utilitatem &

o*antur

Eleemofynarum erogationem impendende funt. — Vid. Linck, ad. Decret. Tit,

IMicia

de Panis$.5.

d

egibus

Aft licet, que Brunnemannus monet, veriífima fint , jam nos tamen

h-ne n

longa vita ufusque rerum edocuit, in caufis Ecclefiafticis pure & abfoluté ta-

AT

libus, deli&ta & peccata mercede quandoque luenda effe. v. g. Si miniíter.Ec-

Rteffa

cle(iz negleti aut perperam perati officii fui reus fit, X vel fufpenfionem vel

kdy

remotionem promeruerit, multam zris ei dicunt ; przfertim fi gradus admo-

nitionis nondum fuerint adhibiti , fatis poenarum dediffe videtur; cum pecunia

D j Ü

multatur. Etenim, nifj in atrociffimis delictis, ab officio removeri miniflri

Ü

Eccl;üarum non debent, fed & tüm de gradibus Sacerdotii dejiciendi

& pri-

"

f*ïum

Vmima

EEE

IIX

: hurisditlionis frutlibus.

at

nodo,

müm ex.au&oranrli funt. Carpz, Lib. 3. defrzit. Ecclef?119. feqq. . 1mó videtut,

. abto

multas pecuniarias eo juftius imponi , quod Experientia abunde cognitum fit ;

liorug

multos Ecclefiarum miniflros , verbts & comminatione remotionis fruftra &

| C&Pitc

incaffüm admonitos, earum irrogatione ad finiorem rediiffe mentem D. $uy-

andum

ckius i2 INor. ad Br. fus Ecclef. Lib, 2. cap, 1 g. $.2.

In caufis mixti foti qua-^

les matrimoniales cumprimis funr, fepius commemoratz multe pecuniariz

1 u

tanto frequentibus obtinent, quanto crebriores in hac matería exfurgunt lites.

lt t

Car»z. Defin. Ecclef. Lib. 2. Def. 1. Modum, quo controverfiz circa matrima-

Mil

mium enate , in Dicaíterio Reipubl. Norimberg. dijudicantur, pulcherrimé

if

oftendit Generof. $z Magnif. Dn. D. Scheurk. fun. Confiliarius Reipubl. in tan-

)OICEL' ]

tum laudandus, in quantum Sapientia & Juftitia intelligi poffunt, iz Differt.

( tf

de fudiciis Norimb. Multifariam autem heic peenaz perfolvuntur, tam ratione

ite d

conciliandi quàm dirimendi matrimonii , quir & aliarunr circum(tantiarum ra-

tlicat

tione, v. g. fi confüummationem Conjugii prefra&té quis neget , f1altera, vel

dul

utrique pars, jura connubialia cemeré refcindat, fi quis diffolvendi, quodantea

ccatot

legitimé initum erat , matrimonit Auctor fuaforque extiterit , (i quis Procla-

Mfia f

mationem confuetam publicam remitti fibi petat , fifolennitasnuptiarum intea

s cond

tempus lu&us publici, aut intra tempus Conftitutione Ecclefiaftica prohibi-

1 ritit,

tum , adventus fc. & Quadragefimz, celebretur , fi benedi&tio facerdotalis, im

| häbüf;

edibus privatis, extra receffitatis cafum, fit impertienda, fi fponfa ahftc'nup;ias:

uml

tui copiam fponfo fecerit, f1 poft divortium , nocentibus reis & fontibus ie-

y m

undi novi conjugii poteftas fiat. Ut plurimum quoque Difpenfatiotes circa

m*;publicæ

gradus jure pofitivo prohibitos, pecunia redimuntur. De gradibus enim, qui-

voanidffn

bus Deus ipfe Levit.i$. & 20. interdixit, aliter fe res habet , atque plurimi

3 ]i vil

Do&orum. Proteílantium confultius effe cenfent, prohibitioni divinz preffe

infitere , quam liberiori difpenfandi licentiz indulgere.

Nam licet prohibi-

ml

tiones ille , excepta- linea afcendente & defcendente , naturales effe nom cre-

".

dantur, moral:s tamen eas & juris divint pofitivi univerfalis effe , nemo facile

ftls rl'lt»

inficias ire poterit, cum im aprico fic,, Deum univerfum humanum genus iflis

Iegibus devincire voluiffe,, D. Stryck. ad Brunn. Lib. z. Zur. Ecch. c.16. $235

E

j5 täïïm

Flane nihil ad rem facit, quod: Concilium Tridentinum Seff-

24. de Roformar.,

o t

AMatr.c. j. cui, Canonifbz ad unum omnes adflipulantur, Pontifici Romano

il

poteftatem: concedst, difpenfandi in omnibus gradibus , excepta linea recta ,

& feclufo linez collateralis primo gradu, conjugio puta inter fratres & foro-

"TM

LT ej,,gs. enim auétoritas penes Au

g. Confell. addictos nulla eft.

yni

$. VI.

Unicum entequam hoc capur concladam , monendum reffat.

Qlem*:a ä'-«

Ü

ginid

dl & P[l'

modum , utifupra o(tenfum eít, in alieno territorio alius Territorii

non D'Q-,

2

/

m

minug :

LA

1l5

GR AMMIZER de

—

—

Voteoeni

, eX-

qmgig

minus, regalia qüæda;n, Univerfali Jurisdi&ioni alias annexa & propria

Va

ercere poteít ; itanihilimpedit, quo minus inRegionibus Proteftantium, Ju-

risdi&tione Epiícopali limitata exiftente, vel per Conce(fionem Superioris feu

EfAIUO

expreffam, íeutacitam, vel per prafcriptionem immemorialem, vel vi poff

fe(ionis vel quafiiftius juris de A. 1624. decretorio illo notifimo, fecundum

ili

Mttt

Inftrum. Pac. Osnaburg. Zfrt. 5. $. boc non obfIante (jc. alius quidam, quam

Dominus territorialis, aliquod Jus Epifcopali ceteroquin juri competens, v. c.

Qp

Jus Patronatus, Confiftorii &c. exerceat, fru&tibusque exinde refultantibus

ld

u

i

fruatur ; fi modo adítiruere & liquido probare poffit circa memoratum annum

1624. illa jura exercita fuiffe. D. Harpprecht. Coz//l. Tubiug. Fol. 1. Confil. 12.

(

Nam, (quz verba funt Cothmanni, Reffozf: 23. 7. 2 9. [éq.) quemadmodum

gt

generalis Jurisdictio, quam Duces & Provinciarum Prafides , ( Domini Terri-

Pofler

Qs m

toriales) in Civilibus & temporalibus habent, nihil detrahit Jurisdictioni infe-

riorum Magiftratuum, | in rebus caufisQue temporalibus & civilibus acquifitze

fuülg,

ac poffe(fz, ita pari ratione jurisdiCtio Principum, quam in Ecclefiaflicis &

N

Spiritualibus Caufis Univerfalem habent, non poteít quicquam derogare in iis-

fione

Wt

dem caufis acquifitee. & habitz jurisdiCtioni minorum Magiítratuum , & per

b

Coníequens , caufa aliqua fuper jurisdictionis controveríia emergente, Judicis

A8p

