;'n.j.a j

Conf. 17. 9. 21.

Unde facile de o etiam exiftimari & judicium ferri poteft,

odl

dicenda « predicanda fit? Sane

utrum Turisdi&io potius lucrofa, an onerofa

um

Imperantium Onera, magna & gravia fatis, ab eo, qui zequa rem ponderat

g

lance, non ignorantur, licet populus ac vulgus imperitorum, ut funt-

1] t

imbecilia & procacia plebis ingenia, commoda ipfius mirum

in modum extollat.

D

IMRXCE /

Ü

I

M

"E

RM

oj

[o]

pétia

2

&lonlsüo

n

i

u p

,

""

"

Q 2

IV. DIS.-

124

GR ASS de Libertate Flumihüm

» dl

IV-

DISSERTATIO.

|

LIBERTATE FLUMINUM PUBLI-

r f

Qrbis |

tte h

CORUM HODIENUM RELICTA,

ütab

in fpecie qua ufüm Navigationis legitimis remediis contra

J

Ts )

vim publicam & privatam allcrenda,

2

fisdu

PRZISGTDE

teddet

MICHAELE GRASSO,

U. J. D. Cod. Nov. & Criminal. San&tion. P. P.

j

tulta

- defenfn à

25

&uch:

JO. LAURENTIO DIETERICH, Suevo- Halenfi |

epe

TUBINGAE, 1695.

abtu

r

ferr

PREFATIO.

b

Voca

p

Refeus, qua bic exbibetur materia , ntut in eam feinfuuantium verum

Qum.

»

ubertate , jucunditate ,*j utilitate, quám fit commmd»zti[ima :eandeme-

Witía

que ob caufam quoque tot tamque egtegiis Clari&'fmomm Firorum medi-

fhe j'u

tationibus , confiliis, differtationibus ( tratlatibus integris mirum quan-

Mev,

um jam illuffrata, imó tantium uon exbaufla s urgentior tameu quadau

U 4

extitit ratio, qua facile nobis imperavit, ut d noflram ei admoveremus mautim,

Qünt

302 quidem eo fine ? inteutione totam iflam materiam juflà quadam cf merbo-

7

dicá tratlatione per[equendi, & veris vecoquendi qui. fapervacanens ideà moffra

Ür,

quidem judicio fuiffet labor, fed potims ex ingenti iflo cumulo paucula bac feligen-

Comn

di, aliquanto plemits ex primis . fuis principiis eruendi, & penitins diftutiendi.

Tiam.

Qua & ipfa quidem pro dignitate f limatiori ct pleniori quodam labere pertra-

hm À

Hari debuiffemt, cb forteam: potuiffünt, wif partim quam multis aliis laboribus

fivanc

jam obrutis nobis cum ipfa vemporis prafixi brevitate pugnandum fuifft. — Lubuit

lis d

itaque quia ci pro fcopo no[fro [ufficit, bac vice qua noftri

]üS du

liucata in [équentes colligere conclufrones,

þt?t penf breviter deï-

lod

Ht g.

| 5- I- uni-

"?4?. f

-

h

*

pubiicowm hodienkm relitia.

I2j

I.

Z

&

Niverfam omninó tetram , Gquaz in tota ea rerum univerfitate confpi-

ciuntur & deprehenduntur omnia, etiam corpora ccleítia, folem, lu-

nam, & ftellas, in ufum & miniítlerium hominum à fapientiffimo re-

rum conditore benigniüs effecondita & deílinata, ipíz literze facra nos

W

claré fatis edocent, Dewrer. 4. verf. 19.

Ex illis veró, qua funt fublunaris

orbis propria, Ejusdem fummi univérfíarum rerum creatoris & domini benigni-

]A

tate hominis poteflati inimul & liberiori ad ufus fuos applicandi & abutendi

aut abfamendi arbitrioindulta, conce(fa & planéfubje&ta effe, ezdem non mi-

TU

nus exprefsö loquuntur, Gez.c. 1. verf. 26. ( 28. 9 C. 9. Verf. 2. ut adeo de

his dubitare non poflit, nifi qui verbi Divini veritatem & authoritatem dubiam

reddere velit.

II.

. Liberior veró hz circa res mundi fublunares homini. divinitüs indulta fa-

)

cultas, quo titulo, quove juris chemate & effedu, illi cefferit, de hoc quia

authenticà quadam authoritate expre(fiüs quid, aut adeó dilucidé , ut omnis

expers effe poffit difputationis, traditum non invenitur, in alia atque alia Ddrum

abeunt fententiz.

Alii enim ftatuunt, conceffionem iftam Divinam, non in-

'..-!:-

ferre, nifi communionem quandam omnium i(larum rerum, eamque, quam

vocant zegativ4m , quàrerum, velut in medio pofitarum, non magisadhunc,

g m

uam ad illum pertinentium, proprietas ad neminem fpe&are , aut res qæäpra—

j u

prietatem nullins effe , u[us vero ommnibus patere dicitur. — Appellitant id maxi-

me

"s omnuium im ommia, & naturalem circa-tes mundi libertatem. B. Dn.

s m

i p

Mev. in Nucl. Tur. Nat. & G. in[petl. 5. $.41. Pufendorf. de 1. N. c& G. Lib, x

TT

T 4l

t. 4 ntm.- [éqq. Struv. in (yut. . F. c. 1. aph. 1. Alii commnnionem , quam di-

cunt pofitivam , quà rerum proprietas aliquorum efle, ufzs veró nibil ominus

y n

14

H

n

omuibus patcre per hibetur. Gror. 4. L. B. & P. lib. 2. c. 2. binc inde Molin. de £.

WM 1ü

C L tom. i. irabt. 2. Difp.20. jung. Pufendorff. 4./. ». 5.«7 s. . Alii negant,

t

communionem ullam five negativam, five pofitivam, homini fuiffe primige-

íj/

niam , afferentes potiüs, proprietatem hüjas univerfi à creatore fuiffe concef-

i

tl 4

fam Adamo, G iterum poft diluvium Noacho, ab his transmi(lbilem & de-

m

rivandam per certos, conditionique hominum temporumque aptos acquifitio-

as

)

u

nis determinatz modos, in pofteritatem fuam: Quale proprietatis & Dominii

Jus dum res nobis proprias dicit, & facultatem ponir, deiis pro arbittio no.

jj

at "

ftro difponendi, & ab earum ufu alios quosvis regulariter excludendi. Ziegler,

in not. ad Grot, d. l. $.2. Dn. Cancellar. Ofiand. ibid, of. ;

Strauch. dg.* imper.

$.6.

mac. €. 1. Dn. Simon. de Inffit. Peræijl i

JU

—

j

p Prima

xä&

126

GRASS de Libertate Fluminum

pataeoncs

1.

7 j;;:

Prima & Tertia fententia, pre medià & fecundà, calculum meruit com-

Witert

muniorem Ddrum tum [Ctorum, tum Theologorum praprimis, quos, infi-

tl eju

mulcum fuccinCtà & nervosà rei delineatione, citatos vid. ap. Ill. Dn. Kulpis,

nfart

in Colleg. Grot.ad lib.2.c.2, $. 1. Interillas duas veró quaenam valentioribus

ttt dbd

nitatur rationibus, proindeque quenam verior fit, an illa, quz communioni

fm rig

MUA

megativz, an ea quz proprietati, divinitus homini conceffz, favet, contro-

verfia eft, haud paucis involuta difficultatibus.

Adeat, qui eas pervidere

Mius

difcupit, prater fuperius allegatos, cum Authoribus & affeclis fuis inter fe ad-

imoxiu

(tadeQ

modum contendentes, Dn. Thomas. Z»ffir, Turispr. divin. lib. 2. €.10. 2.25.

€& perplur. féqq... -Nos hác vice de ea judicium qualecunque noftrum fufpendere

- T &ilira

malumus, quam eandem operofiis quod conditio ejusdem exigere videtur,

&L N.

profequendo, nimium à fcopo noílro defledere, quod idem ex certá ratione

feciffe legimus utut alias in judicando perfpicaciffimum, B. Dn. Frommann,

!

Difp. de Domin. acqnif. c.4. tb. 22.

lo toi

IV'

^

finoxja

Quicquid jam ejus rei (it, hoc certum eft, quod fucceffu temporis auge-

lïberinpl

fcente hominum turbá, ex naturali communis neceffitatis & utilitatis ratione.

L

vid. Chrift. Sigifm. Heberle, 4eJibertate uatur. veffricl. thef. 10. apud. Ahafv.

Citifg

Fritfch, Exerc. Tur. Publ. p. 1. Ex.16. "Thomaf. d.J. ». 9$. feq. Mev. d. Linfp.

Jritity

3. $. 3. feqq. divifis inter (ingulos & diftin£tis rerum dominiis, id quod exin-

qfpelity

deex Jure Gentium derivat [Ctus *H?erm.ogenianus:in L 5.ff. de I.c I. conf. B.

i

Dn.Fromm. 4.1. :5.2 1. quicquid quilibet, (ive privatus quisque, five communi-

Vi

tas , Civitas, aut Refp. aliqua per apprehenfionem feparatim fibi quafità poffef-

JN

fione, determinatius fibi, fuisque neceffitatibus & ufibus appropriavit, ab eo

fto

ita penitüs excludantur alii, ut id eodem modo illorum effe nequeat, aut illi

m p

ipfi, ha&enus exclufi, id juris, quoduniilli jure proprio jam acquifitum , fibi

domig

fuisque ufibus vindicare nullojure valeant, conf. Mev. 4./. izfp. s. $. 42. Ex-

Á oy

Y 0

ceptis eis, fi quarum rerum natura ita comparata eft, ut etiam occupatz jam,

'it P

ATD pra

& determinati magis dominii, jure poffefe, aliis quoque inde aliàs exclufis,

RR

utilitatem, fine proprietarii damno, pralare iis indigentibus poflint: Tum

Mfoaug Í

enim, quiaille ipfe res z/fizs u5/4s ratione pro vacuis quodammodo à pofï'eüïo-

hod

ne, & haCtenus quafi communes, non fine ratione cenferi poffint, Strauch.

f At

d. l. th. 12. etiamalius quilibet eas ad certum iftiusmodi ufum fibi petere, fal-

tem ex debito quodam bumanitatis nonprohibetur, nec proprietario, ex eadem

Pl

humanitatis lege, convenit eas petenti, ubi eget, denegare. Egregié pro

M

more fuo. B. Dn. Mev. d. 1. $. 24. 0. 1. ei 2. ibi: Jfus communicationis pro ufibus

1 « P[(

,nlf'omm Jfc con[lituit Gentium Turisprudentia: Primo nt aliis quidem ex proprie-

tate

?'3- 5. ]

R

publicorum bodienum velitla.

E

GL

t;:te jz;s effet , jk;z fibi jäcäzrä babendi, & fuis ufibus praprimis applicandi , fed ve-

t com.

maneret debitum. humanitatis eadem ad. u[um aliis communicandi, veddit& fi-

; if«

mili ejusdem juxta naturam vice : Secundo ut qua u[um innoximm aliis , falvá ve,

Kf

praffare poffent , indigentibus non denegarentur , taánquam jus in omnia non ali-

ioribus

ter abdicantibus, quàm ut eo nihilominüs frui liceret.

E(l enim in univer-

wuniont

fum rigor dominii ordize &* fine focietaris reflrictus G temperatus duplici jure,

ROU

nece[fitatis ac innoxia utilitatis cujus vi quisque alterius damnum velpericulum

ervidttt

gravius incommodo vel periculo fuo leviori avertere , fuarumque rerum ufüm

terfead-

innoxium indigentibus concedere tenetur , fünt verba Dn. Kulpis; 4. /. $. 2.

ut adeó fecundum hzc ipía proprietas certarum rerum nil obítet , quo minus

r ,1:;)'0

& illarum u(us ex lege humanitatis omnibus patere , reCté dici queat. Pufendorf.

'pendefe

)detit,

de.L, N. & G. lib. 3. cap. 3- S. 4 Strau*ghr. d. L. tb. £2. Dn. Kulpis, d. $, 2.

fationt

NAIUS

Ex quit;xkxg preprimis hoc bene adnotandum effe cenfemus, quod pro

illo communicationis, aut communis certarum rerum usüs, five utilitatis

innoxize jure, exfontibus fuisreducendó, rationibusque fuis ftabiliendo, qui-

liber inprimis fuze hypothefifaveat , & utplurimum , qui primevam rerum cagz-

yis tj

g ritiom

munuionem prafupponit , juftitiam illius juris defendat ex ratione non aliter ab4z-

cata iflius commumnionis , quàmy cum quadam ir certum finem fatta refervarione

j Af

primitüs fimpliciter competentis communis usüs: undé ifle flatus , quem

vl (g. llii:]fþ'

appellitant , revivifcentis communiozis ; Qui veró à Dzo ftatim ab initio con.

quodcxm'

ceffum homini dominzizu adílruit , equum illud dicat, ex ratione dominii

j m

benignitate quàdam & humanictate , ex v[ie & fine focietatis bumane, attemperati :

(.

Coníequenter bzjss opinionis fequaces mzegzs perfetlam. aliquam illizs veró

i püïïe

fe&atores perfetlam . magis, pleniorem, & efficaciorem , qua(i ex pacto quo-

aVi[,

Qu

BI

dam proficifcentem ponant facultatem , vi cujus iftarum rerum ufum à vero

, lP

domino & fibiliberé relinquendum aut communicandum prztendere, & con-

fiu? ,f

fequi optimo jure valeant. Quamvis & deprehendamus, qui communionem

2/

iltam przfupponunt, & tamen, fortean quod minus iíti refervationi fidant,

y j

| üduhs,

recurrunt ad iftum humanitatis refpe&tum , vid. Pufend. 2. Jib. 3. c. $. S. . ibiz

adeoque talem u[um , quieo indigent , fnojnre po[fe poffulare ; Qu& ff alicti iffbac

Ton

ratio difliceat , fimplicims dici poffet , ex lege h(æmanimti;& debere quemlibet alteri

J

l 0((6610'

S[raUC ]

exhibere/ufum rei fua innoxium.

VI.

etetei

i

Plura omninó exempla dantur, in quibus illud inroxiz utilítatis jus, va-

QU

pm

riis modis, confpicitur , quibus recenfendis laborem infignem impenderunt,

j [egW

qui ex profeffo de hac materia fcripferunt, Pufend. 4. $. y. feqq. Grot. lib, z,

n WMS

r

"HÜ-

j [

tap. 2. $. H Dn. Erider Nitfch, & Euft, Koten peculiaribus: Difput. de jure i

-

Xis

jl

N

Rs

158

GR ASS de Libertate Flumizum

Doetescem

nec Prin

xia utilitatis. Preprimis ad claffem eam referuntur , rerra , jïumz'mz : partesqäï

maris, in proprietatem alicujus populi quz pervenerunt : Kes publice aliàs in

imneo

jure noftro audiunt, & interalias maxime contradiüingupntur rebus communi-

sfit, 1

bus, que in fenfu & ex ufu juris Civilis dicuntur ille , qua proprietate tenus

tendun

nullius plane funt, quoad wfmm vero omnibus omzinó hominibus vacant, &

1 olim

patent, itaut quantum occupari poflint, acquirantur occupanti, utaér, aqua

! hmp:

profluens, mare , & littora maris. S.1. Jz/?. de rer. div.liz. $a. la. ff eod. l14 pr.

ilz

dl

D.

St

ff de acqu.ver. dom. & qus (ünt alia exemplain $.12, & 16. Izff. de R. d. vid. B.

Dn. Lauterb. z Colleg. Jheor.pratt. ad ff. tit. de ver. div, $.11. Dicuntur ex-

ä

: &pl

indé relictz in libertate naturali , que tamen hodié quàm valdé fit circumfcri-

| ünis h

pta & reítricta, adeó ut etiam quz olim communes, nunc potiorem partem

publice appellari, harumque jureceníeri queant, vid. Chrift, Sigism. Heberle,

Sunt

de libert. naturali veflritla. tb. 1 2. féqq. Hiltig.im. Don. enucl. lib. 4. c.2. lit. E.

! jrisidc

Schulz. fa. inf?. ad tit. de Rer. Div. lit. a. Sttuv. S. I. F. c. 6. aph. 7 utim.. féqqe

j m m

Dn. Schilter, Exerc. ad ff, 4. tb. 7-5 16. add.. Dn. Thomas. a2 Strauch. Difp.

Msf l

6. tb. z.. Cüm contra respablica fint, que ratione Domizii, alicujus populi,

Vixtin, d

Reip. aut illius qui eft fupremus in Rep. fünt propriz quoad z/// veró com-

d jwr.f

munes funt, -& omnibus indiftin&té hominibus patent, perinde ac res, quas

exinde

modo diximus naturaliter communes ; adeó, ut quà proprietatem quidem dif-

6,12, [j[,

ferant publiczà communibus, quàzfzrm v. conveniant, quz verior eft fenten-

defed,

tia, tüm exlege humanitatis omnes indiftin&é homines refpiciente, flringen-

te, tüm praprimis ex clariori Juris noftri determinatione iz $. 2. ibi: Omni-

hlfo, q

bus: $.4.ibi: Ufus publicus eft Jure Gentium : Zzemz, cuilibet liberum eft,

-

firenda (

Juft. de Rer. divis.l. 5. ff. eod. l. 24. pr. ff. de damu.inf. B, Dn. Lautetb. 2. 7 $.12.

rim'xge.g

Car. Ruin. J/b. 4. cozf. 98. z. 2. Petr. Ant. de Petra, de jzre quafit. non toll. per

fitors g

Princ. c. 7. n.20.ibi: dejure omnia flumina quoad uf aqua in iis, Ó quoad

ttiptio

u[um navigationis (unt publica omnium hominum, five magis communia.

t./.n.l'

Heberle, Z. L. £5.15. i2 pr. Strauch. Diff. 6. tb. 3. Struv. S. L. C. Ex. 2. th.76.

ahiSVem

Magnif. Dn. D. Schweder, iz iptrod. ad us pull. part. [pec.felt. 2 6. 1 $. $.16.

tum h.

Excell. Dn. D. Majer, 44 $. 2. J. de , D. Nil moventibus in contrarium iis,

quifltum |

qua diffencientes pro ufu rerum publicarum reftriCtiori, & faltem ad eos, qui

üfinun

funt éx illo populo, pertinente, urgent, ex /. 2. " 3. ff. de Flumin.l. 2. $. 2. ff-

Yt, ab

Ne quid in flum. publ. L 15.ff. de V. S. aliosque textus, W elenb. iv parat. ad ff.

à 0-3,71'.

tit. de R. D. uum.3. b ibid. Hahn, iz ob férv. Vinn. a4 $.2. Inft. eod. , 2.

Ziegler. de T. AMajeft. 1,2. c.15. 2.16. noviffime Dn. Hopp.2» Comment. ad

"5-10

l:atOI'Eml

pr. G S.2. Iaff. de R. D. Confer. Dn. Thomaf, ad Straucb. d. l. ubi , quod

quoad mentem [uítiniani utraque opinio textibus quibusdam juris nitatur;

CR

quoad veritatem. vero ifta, que à nobis defendicur, fententia non fubfiftat,

nec

u Mi

&

129

rl

K x—þzblz'comm bodienum þrelifiq.

nec Princeps obligatus fit. cuilibet peregrido iftarum rerum ufum concedere,

irtesquk

las i

cum ne omnibus quidem de populo ufus iftarum rerum indiftin&é ita commu-

TT

nis fit, ut ab ifto quidamarceri nequeant.

Hoc tamenbhis ipfis omninó con-

TA

cedendum eít, quod hodié uti rerum communium, ita non minus & publica-

rum olim jure& Gentium & Civili competens liberior ufus hinc inde non mi-

a, N

N

nimam partem imminutus fit, & coarctatus fecundum id quod atteftantur.

Htiph

4

Schulz. 4. /./ir. b. Heberle, 4.I. tb. 1 $. Magnif. Dn. D. Schweder, 4. /. JCtiff.

v

Dn. D. Stryck. iz fpecim. ufus mod. ff. ad tit. d. R. D. $. 10. Hopp. ad $. 2. £.

Ut Cv

&d. & pleniüs adhuc per fequentia in fluminum publicorum exemplo, diKcr-

monítrabitur.

mítri»

fgtiqnis hujus objeCto primario, de

partem

VII.

, ità hodié cum ratibi;e

eberl,

"Suntfluminapublica, utiolim in populi Romani

l.E

jurisdi&tionis, tüm proprietatis, inillius, qui fupremus eft in Rep. & fupe-

i

u-

riorem nullum recognoícit, poteílate, patrimonio & dominio Arnif. de jsr.

o

Majeft. lib. 3. c. 3. num. 2.in fin. & n. 3. Hippol. Riminald. z. cozfi]. $1. 9. 4

$ þmïï;

Sixtin.de Regal. lib. 2. cap. 3. num. 31. Befold.p. y. Cozf. 23 9. n. . Stypmann.

ero (tt

de jur. flum. n. $0. féqq. & in fpecie inImperio Romano Imperatoris, Regalibus

exindé annumerata, in c. zz. z. F. 56. Joh. Oetinger. de jur. cicontrov. limit.

rs, Q

idem d

€.12. lit. x. NVefenb. 1. Coz[il.67. uum.11. Riminald. 4. conf. $1. u.1. Rofenthal ,

de feud. c. j concl. 23. Mev. ad. us Lubec. lib. 3. tit. 5 art.. n.10. Adr. Gyl-

L n

(ringtr

mann. fympbor. p. 2. t.3. Vot. 6. n. 22. Sixtin. d./. add. Bocer. de Regal. c. 2«

". 163. ubi varias Ddrum fententias deeo, quá ratione flumina ad Regalia re-

l Omni'

erum &

ferenda fint, recenfet & examinat. Inde veró uti cerera regalia ad Imperii

Principes, aliosque ftatus ,. necnon ad Civitates aliquas inferiores, five Impe-

* "

"T

ratoris invqüitura & infeudatione, fiveprivilegio, five, quzei fimilis eft, prz-

fcriptione pervenerunt, Sixtin. Z, zr. lib. 1. c. 4. 7», 5. féqq. Mev. ad fus Lubec.

d

d. L 9339

»m/Um//'

Imo uti ipía fuperioritas tetritorialis ad Status Imperii illis ipfis

[71

f,

aliisve modis pervenit, vid. Dn. D. Schwed. dicf. fe&t. 2. c. 1 0. $. 6. feqq.

Ita

.f

& cum hác ipsá, atque virtute hujus ipfius, jus fluminum publicorum illis ac-

m t$:

quifitum eft, itaut unàcum prote&tione, & jurisdiCtione, proprietas illorum

08; qul

fluminum jam pertineatad eos, qui & territorii, quod perfluunt, funt domini.

A.

Myler. ab brenbad), de Prizcip. & Stat, Imp. p.2. c. 66. ». 3. Sixtin. d. rr. [ib.

"m

if

2. 0. 3. 2, 21. Mev. d. l. Dn. D. Schwed. Z. /. Dn. D. Stryck. i» fpecim. uf.mod.

l. ^^

d. 1. $. 10. qui jus in fluminibus perinde exercent, prout ante fuit apud Impe-

nl f

ratorem. Peregrin. de jur. Fifc. lib.v. c.2. n.100. Befold.d.), Petr. Heig. iz quaff,

E

gur. Civ. ej Sax, p. 2, qu.4.0. 7.19. qui & aliàs quod Impérator in toto [mperio,

y QUO

gicatifs

idem in fuis peragere valent territoriis, Mev. 4./. exceptis tamen excipiendis,

f

egal.

abf

vid. Ma;:h. chph. de jurisdi&l. lib. 2, p. 1. c,7. uum. 35. feqq. Sixtin, der

i T

Mi

130

GRASS de Libertate Fluminum

£

n

lib. 1. c. $. n.121, f&44* Huld. Eyben, de origie ilins regnla. c, 8. feq. Dn D;

jj

Schwed. d. c. 1 0. $. 4. Myler. d. tr- c.14. 9. . fégq. ubi illud axioma declarat

m

& limitat. Quibus convenienrer fi accipitur qued olim Baldus ;z /. S p/zre;,

Cutiun

5. n. 13. verf. fed hac vatio. C. de eondit. in[ert. tb cum eo Xlexand. Tartagn. Jib.z.

qeti:

conf. 1 94. ". $. aliique inprimis etiam Adr. Gylman. Zb. 2. rerum in Cam. [mp.

inine

judicat. Dec. 33. 1. 2. ttadiderunt, nempe omnia flumina navigabilia quoad

3 eti

univerfale effe Cefaris & Imperii Romani, fed in particulari effe fingula eorum,

tini Q

er quorum territorium flumen decurrit, non cít quod fimpliciter rejiciatur.

jis pin

vid. Oetinger. de jur. limit. c. 12. lit. f. Stypmann. de jur. fhnm. s. 0. feq. ubi

- peirent

quod verum fit, 1 de utili dominio accipiatur. confer. Sixtin, Jb z. c. 2. 7. 2 1.

,

Id pto

ubi Baldi fententiam refutat , Bocer. Ze Regal. d. L.

frintio

. VIH.

Re utut ita cum fluminibus publicis hodié comparatá, iisque nunc exi-

public

eumqu

ftentibus ut plurimum in unius Ducis, Principis , Comitis, aut alteriusalicujus

tàntir

roprietate, imperio & poteíLate, nihilominus adhuc quin publica dici poífint,

Ufts a

& debeant, nulli dubitamus.

Quamvis enim publica dicta fintà fübje&to poffi-

üilita

dente, quafi populica, quod finrin dominio vel proprietate populi f. Reip. 77.

f

dt libe

. de F. S. jun&, J 15 & L.16. ff. eod. &6. pr. ff. de contrab. empt. vend. $. 1. Inft.

Htm, :

de pnla[. jud. Goedd. ad À. L iz. s. 1 $. Stypmann. de jur. flam. 2, yo. — 'Tamen

mani fuerint , translata funt deinde in Principem,

puvat

que olim propria populi Ro

n

1. 1. ff. de couflit. Pr

znc. $. 6. Infl

. de . N. G. c& C. qui populum hadenus re-

praefentare dicitur, Hopp. 4

À d. $. 2. Oetinger, J. 4, Unde & Dn. Stryk. Z. 4

(j I

iutje

$. 10. in pr. exgra controverfiam eífe putat ; flumina etiam hodie adhuc certá

m

ratione publica effe.-

IX

d

An veró & adhuc hodié fluminum i(ïorumh ufus de jure Gentium publicus

t !

ntgj

fit & maneat , omnibusque & fingulis ad huc pateat, five navigando, five ligna

$ettoit

transmirtendo iti Jooféflóffer , ive pifcando , five alià aliquá ratione ? Et anne

potius , quia regalibus nunc accenfentur, Principis proinde Imperio, admini-

if €

Nrbur

ftrationi, difpolitioni & proprietati fübje&ta, libertas illa aliis omnibus natu-

m

raliter competens eo ipfo penitüs exfpiraverit, quafi in totum quoque in terri-

torii Dominum translata ut pro lubitu aliis eam vel denegare, vel concedere

Ate Cit

tm m

queat ? id fané eft quaftionis non adeo expeditz, propter varias, defuper hinc

d Qu

inde que deprehenduntur, Doctorum traditiones. Sunt enim qui cenfent,

quod ob id, quod flumina publica, navigabilia, & quibus alia navigabilia fiunt,

Em

nunc in numero regalium adoptata fint , non impediatur , quo minüs ufus Jure

Ton an

tefhi

Gentium maneat publicus, & ideo jus navigandi, pifcandi, & fimilia com-

munia maneant, Rofenthal. 4e feud,c. 5. cozcl, 27. ». 2. féq. Schneidewin. a '

tmy

«2

ltb r

1?r

: i;uälicowm bodienum velhtia.

! Dn. D.

$. z Infi de.

R. D. n.7. [e4

q. ubi, quod licet flumtnum publicorum proprietas

- dechrat

hodie fit Cefaris, ufu

s tamen

ipforum publicus fit, itaque de jure naturali ,

3 plurts

Gentium & Civili, omni

bus, & fingulis licitum fit in publicis fluminibus pif-

(tium alterius, adeó ut prohibens aliquem pifcari in

i. libz

cari, etiam ante zedes & o

Tam.lmp.

flumine publico tene

atur à

Gione injuriarum /. 3. $. fin. ff. de injur. cum qui-

li quoad

bus etiam facit Joh. F

ab. ad d. $. 2. 1. de R. D. fcribens, quod terrarum do-

laeorum,

"mini non poffint id pro

hibere , füb hac tamen limitatione, ni(i ex confuetudine

fit acqui

(itum, ex eo , quod aliquando prohibuilfent fubditis,

tejctut

ipis pinguius jus

& fubditi non contradixiffent,

[f

ne irent ad pifcan

dum in tali flumine publico ,

j hh

fed propter prohibirion

:

em defliciffent.

Nam func acce

dente legitimo pra-

t eis jus prohibendi. 'Sunt contrà alii, qui fluminum

fcriptionis tempore effc

ublicorum libertatem

hodié adeb refLri&tam effe afferunt, ut preter ufum aquz,

libertati priftinz nil feré relidtum fit, cüm non

Y tj

eumque n

on indifferencem ,

Ml ius

tantum

ipfa lumina pubi

ica quà proprietatem

& jurisdi&tionem , fed & eorum

Qd wk&x

Ufus ad regalia relatus fit, ade

b ut omnes inde quocunque modo provenientes

utilitates ad Principem j

ure pro

prio pertineant , inque eum redundent. Heberle,

jtopoa

1 . Magnif. Dn. D. Schwed. Z. /. Oetinger. 4. tr. c, 12

Al

de libert.matur.veftr. th.

I

»um, 24. ibi : Syiefe Q3eftb

reibung ber gemeinen offentlidben , umb Der eigien

, Tan

privat omaffi

et

ftimmen m

it ber jegigen Ge

fegenbeit unb SSeranbtnüf bet

rinciptt,

4

affer im

Ceut

,

(cben SReid) nicbt überein, fonbern eg

bat beut $u

fiieffenben 2G

To£l

t eine anibere SSefcbaffenbeit befommen,

bemi nadye

lenus f

&age mit benfelben

" 14

. Pembie SRóbmer 93b

te vobloerbiente Státbe, fbriften unb Cotattbalter g

buc t

G ür(ten

unb Jerru aena

cbt, unb G5ie mit Den anbfdbaften bef Sxómiftben

SReicb8

befebret, urib Sjbuen

$umabf aud) bie Regalie, barunter neben at

offe

ne 95

afferflü(fe begriffen , eingerau

mt, unb yu 2ebett

veu bie gemeine

aben G5ie

ficb in Sybren 2anben unb Gebieten

fotdber Sylüffe at

ïmpublicus

angefefet : À

ber(elben fo lang bergebracbt,

5Wü"

enomimen , un

alío ben SYeut ub G'ebraud)

!t znn;

'b

i& Giie eme erfeffen

e OSerjábrung über 9)

tenfeben Gebácbtnüg erfangt,

barburd) enblid) Die

(a(fe tvelche buedb Sybre Syarctung unb Gebietb laufz

o

entbumtid) sugefallen, — Quibus accedit Dn.Stryck.

ys i

(en, n

unmebr Sybinen aig

berum fluminum publicorum ufurn omnibus patere

ante cit. lo

c. fcribens : Li

conccdm

tàm navigando, quàm

pifcando, fort& nemo hodie dixerit. Notum enim

eft , quod hodie

flumina

Regalibus adfcribantur, & ita quisque Principum le-

j

ftatuat : ut & Dn. Hopp. 4d d. $. z. Inff. de R. D. ubi, quod

j t

em navigationi

er eorum ufus competat omnibus ex Republ. fed ille valde

;biliahunt'

non amplius lib

sulisjil

(

veftri&us , imó qua

ndoque plané interdi&tus ; id quod tum in jure pifcandi no-

" üiffimum ex iis, quas adducit, ordina

tionibus Provincialibus, inaximé Borufficis,

pilia t

fimilibns,

æwmü

fub yuþm, ol Sifd):mbnungen, tüm in jure nav

igandiv; tüm aliis

J

[]

.

; conclu-

Bd

131

!

GR 45$ de-Libermte Fluminum

i

od

concludens hoc g enerali axiomate : quod hodié quicunque c»i& þbþulo fRepublr

f

nd;n

certum rerurmn pub licarum ufum, à Principe jam reítrictum , vel prohibitum,

wiore

fibi pretendit, ille vel conceflionem Principis , docere debeat, v«l pracriptio

*

Wi p

nem immemorialem.

X.

af

ld t

Noftra que hác in re fit fententia diftin&ius per Navigatiozum exempla ,

in quibus ufus fluminum publicorum przcipuam partem confpicitur, & circa

d

qua2 inprimis noflra verfatur tra&atio, declarabimus, — Lilerratem INavigandi,

I

aut navi

giis tranfeundi per flumina publica, relictam fibi omni tempore, ex

tl p

ratione univerfalis , totum genus humanum contingentis neceffitatis & utilita-

lia

tis, ita providente Geztizm jure, Matth. de Affli&t. iz cap. um 2..F. 56. verb,

ET

Flumina n. 1. Grot. de L. B. & P. lib. 2. c.2. $. 13 * de. mar. lib. €. $. circ.fin,

Woptiet

Mev. ad us Lubec. l. 1. t. 1. art.11.2. $. non minus & 7zre Civili, quo cuique

illi o

effe liberum dicitur per flumina publica navigare /. ;. pr. ff. de R. D. eorumque

qeita

ufum communem effe ficuti viarum publicarum & littorum maris. /. 24. pr. ff.

feiden,

de damn.inf. l.11. C, de. férvit. indeque- à navigatione in fluminibus publicis

neminem prohibendum, uti nec àlibero commeatu in viis publicis Z z. $. 1. ff.

ptopria

fion vl

ut in flum. publ. ne quidem ab ipfo Imperatore /. 2. ff. 4e fium. quin quitranfitu

ita agi

quodam ad cau(as boseffas & juffas , ac maxime zeceffarias , opus habent, ex

ttdend

jure humanitatis, (ive exteri fint, five cives illius Reip. per cujus territorium

terrarn

labuntur , expetere poffint, illosque, paucos inprimis & inermes, fine proprie-

tarii & territorii domini incommodo aut damno, adeoque planeinnoxio come

tàutioni

!ülp i Yi

meatu flumina iíta mediantibus navigiis transmittere cupientes ficubi territorii

Wil . ]

& fluminum dominus ab iíta commuzi bominum jure competente libertate

hr a,

prohibeat, quin durum id fit & inhümanum, quippe in cujusmodi concedendis

entia

ultro velificari & gratificari homo homini, quos ex communi affinitate cogna-

Wi :

tione & confuetudine fibi invicem utiles effe focialis ratio voluit, /. 3. F. 4e Z.

ititne

& I. Henning. «d. Grot. l. 2. c. 2. $. i. nulla plané nos dubitandi ratio tenet ,

Qd Pu

Pufend. /, 2. €, 3. 8. $. p.m. 365. dbl : iter aut tranfitum won accipi pro perpetuá

militum (

aliquá fervitute , (éd pro momentaueo duntaxat rei aliena u[fu , ad quem arripien-

um ingens nos utilitas aut uece[fitas adigit , i non ultro velifiari inbumanum.

?ePïehend

i l. I

erat,. Addat. M. Ant. Peregrin. de are Fifci lib.1. c.1.9.22. circ. fin. ibiz

quod Principes probibere abfolute po[fint. navigationes per flumina publica , dura

Ujü.l;a

Ut s

videtur bac propofrtio , juri & u[ui Gentium repugnans , AC Iegibm & confHitutioni-

d

bus ipforum, Cafarum ac Principum contraria : & porró: Quocircà Principam

probibitiones adver fus licentiam banc communem , jure ci* ufu Gentium univer[ali

W Nyl

probatam , ( deinde per Leges Printipum confirimatam , uon videntur juris au-

' Eodg

thoritate fübnixe, fed de fatto & contra jura, — Utique enim altius hac talia

funga-:

Qlà p

z

pülälz'camm Iäadiemm relitla.

135

funndk:ilmehtum fuum radicatum repetunt, ex ea ipfiffim:e zequitatis naturalis

Jitum,

& indecente reputatur , quod mihi non obeft,

ratione, quà pro invidiofo fatis

ts

& alii prodeít, id huic nolle conceder

e, aut permittere 7. 25. Jf. de evitl. 1. 2.

iftianz charitatis regulá:

$.5 .in fin. ff- de 4qu.c

aqn. plu. arc, i(tà reciprocàChr

Quod tibi non vis fie

ri, alii ne feceris, ZMattb.c. 7. V. 12. Lutc.6. V. 3 1. Matth.

ipl,

F. 5 6. verb. via, v. 3. Rofenthal. defmd. $. concl. 21. lit.e.

NT

dämi&' jn cap. un. 2.

XI.

tjgt

Ezdem ille rationes, quz militant in //zg2/is, & paucis, liberum iftins-

ort, t

um defiderantibus, cüm feré non minüs

modi per flumina publica commeat

i tlf

ftringant, ubi

quis colle&tis cum copiis

, integris exercitibus , aut iz//rutfa claffe,

4,tl,

tranfitum, uti

M

que innoxium, per flumina publica, easque maris partes, jure

rl?'rl.jm

proprietatis quz jam p

offidentur, decenter petierit : Proinde & hic iniquum,

& ifti focietatis humanz aqui

(fimo juri contrarium dicimus, f1 flumina maria-

t

Qu

que ifta

transmittendi libertas, ex folà inhumanitate, fimpliciter denegetur, vid.

L

ltï

Felden.

ün not. ad. Grot. lib.2.€.2. $.12. modó tamen fecuritas concedentis

pub

j

propri'a inde

in nullum adducatur periculum & damnum. — Qam ob caufam

j

fed exa&iori hic opus eft prudentià politicá, & cautione, ut res

j

non vulgari ,

rl

ita agatur

& temperetur, ne ve

| inhumani videamur in denegando , velin con-

bent, &

cedendo

exiftamus imprudenter. precipites & injurii in publicam noftrarum

fitorinm

terrarum falutem. vid. Gronov. iz zor. ad Grot. l. 2. €.2. $. 13. 3. 4.. Quibus

: pmp[ie'

cautionibus a. hzc res peragenda fit, DDres hinc inde jam reliquerunt tradi-

poft Felbing. de jure belli tb. 26.. Dn. 'Textor. n Sys. Tur.

yio cont

tum , vid. omnino,

T

Gent.C.17. »nm. 37.

Ubi quatuor recenfet, 1. ut tranfitus anté decenter peta-

, injuftum & periculofe con-

ibertit

tur, 2. ut bellum contra tertium non appareat

ncedendis

fequentiz,

;.uüt cautio idonea & fufficiens preítetur, de indemnitate omni-

us in tranfitu obfervetur fecurior X tutior, qui eft, fi integri

t

modà, 4. ut mod

exercitus non fimul,

fed divifo agmine, modicisque catervis transmittantur,

ï,f,/ir[

tro R. G, imperio quid hodie in tranfitu

Addat. Pufend. Jib. 3. c. 2. $. . In nol

militum concedendo obfervandum fit , Legibus publicis prudenter fatis cautum

W)'Pt*m

uidem, maximée ubi terras Imperii pertranfeunt exteri ,

mipien-

deprehenditur : Et q

in Rec. Imp. de 44015 55. $

. 49. R. F. de Auno 1576. $. Coeben otbnen, 22. R; 7.

MWWW

' '4' ibi:

de 4o. 1522. $. bemnad)

(t&tm orbnen, 32. R. I. de 4o. 15 $. $. betrefrenb

über ;; ubi veró n

oftrates. ii Der

SReutetSSeftallung. de 44. 1570. art. a. e? f*

W»d

TL

'

R. I. de 40.1542. $. &

$ fgüen audy. 26. Infiv. Pac. CæfSne-c.?rt. 17. $- -p.Tcx;,,

fl if

rj

RE d M,yler,' de Princ. (& Statu Imp. p.2.t. 67. $. 6.

LJ

T

Eodem humahitatis jure, quo perfonis liber navigationurm ufus per flu-

yuris U

m debcmr-.

Haud parüm enim in-

& tähl

minà publi;a ;eli&us elt, d mercibus ide

t

fond

tecelt

d.

ä.s«;"

134

GR ASS. de Libertate Fluminnm

m

tereft focietatis humanz , & illa que elt inter homines à naturá conflituta

cognatio id exigere videtur, ut inter Gentes etiam remotiífimas comerciorum

(lud v

ufus vigeat, ut, quà alia Gens abundat rerum copia, alius indigentiz , quemad-

1tum

vunu

modum haud omnis fert omnia tellus , fuccurratur, neminique facilé przclu-

datur, que & 7»wre Gentium relicta efl facultas. 7. 5. ff. de Twufl.c Tur. & Ta-

An0n

ve Civili quoque conceffa /. 2. ff. e nuadin. l.6. $. 4. ff. de Off. praf. Argentorat.

$t, d

vol. 2. Conf:62. num.6.ibi : Syjeroeil um Denme at(o unb panmn effenbar, baf

i, at

bie(&. ein offen frep &cbiffreid) Baffer : &5 baben bemnad) $. S. feite

s

augeroanbte unb Lintertbanen bie gemeine forbnumng unb SRegulber gefd)riez

t que

franitas

benemn unb aud) ber Q36lcter« SRecbten. für ficb, eermóg tveldber ibnen bie

Goiffartb mit allerbanb. $auffmanng z fGabren unb anbern Giüfer gu ges

itde ei

braud)en , &jauffmannfabaft su CGaffer unb su fanbe sutteiber, sugelaffett:

timis il

Uingeacbtet fíe Diefelbe bief Prabre bero nicbt inilbungunb Gebraud) gebabt :

ipparea

Inde probabilem vix inveniri poffe pretexrum, ut quis negare velit iter navi-

ii

bus inermibus per apertum mare ditioninofirz fübjectum , adtertium pacatum

tendentibus, maximé pro afportandis iis mercibus, ad vitam quz funt necel-

N

farie non malé fentit. Pufendorf. Jib. 3. c. 2. $. 6. Grot.[ib. 2. c. 2. $.13. Quod

iütt dic

tamen ad íolam & meram neceífitatem reftringendum effe haud arbitramur ,

Triíth

cenfentes potius

?

*

id accipiendum effe cum quadam /ariredize etiam ad eas

blica ;

merces, quz faciunt ad bené effe, & commodioris vitz fubfidium, annonze

traduá

caritatis aliarumque moleíliarum levamentum , quód provenit ex inve&arum

n

