eum in finem neceffariarum rerum affluentia : Modó tamen limitesinnoxiz uti-

(i pecie

litatis, quzquidem non zeceffariam tantüm , fed & bozeffam & juflam aliam.

", t

caufam prafuüpponit, non excedantur : quód fieri videtur , ubi ez falteminve-

..9654; l/

huntur merces ; quz non nifi ad luxum inftrumentum faciunt, aut ex quibus

lucrum exuberans ; & alimenta avaritiz, nimium prapotentis fuperbiz &

faftüs in alterum nocivi queruntur. His etenim inhiantes vix pratendere

poffe fibi jure humanitatis tranfitum deberi liberum, facilé accedimus Pufen-

n

dorffo, Z. /. Dediícit enim iftiusmodi a&tus, eo ipfo dum luxuriz & inju(titie

It

LTMT

feneftram aperit, inque damnum noftrum tendit , naturam innoxiz utilitatis:

Damno tamen hic confiderato eo, quód vocant po/gtivum , quo nimirum reverà

damnum datur ; viZ. /. 1. $. 15. ff. de flum. ubi exemplum damni pofitivi, in

Vitting

flumine coangu&ato ut rapidius decurrat : aut metuendum venit, velut , fi

Etu

merces afferantar, tanquàm inílrumenta ad bellum fuftinendum, ad hoftilita-

nngauOm

tem quandam in nos exercendam, ad in(iruenda ea, que faltem fe habent ut

belli, aut damni nobis afferendi, caufa (ine qua non. Strauch. de izper. mar.

me deber .

Vcend ha

€. $. $. 3. ubi proptereà de illa quaftione, an vi imperii maritimi licuerit Elifa-

UE ) fidf

betha: Anglie Reginz Respublicas qua annonam,, & arma Hifpano hofti fuo,

advehef

n d

&

u-

pzblicomm Iaadimuw relitla.

ï.ïj—f

m

advehebant, tranfitu per mare fuum prohibere, ita judicat, quod mirum fit,

fciotüm

illud vocatum fuiffe in dubium; non v. privativo, quod vocant, per quod

quemad-

lucrum folüm aliquod fperatum, non precisé debiturn decedit, aut íaltem

dmminuitur, cujus exemplum zz /. 24. $. fin, ff. de dam. infeti. quale quid hic

| prædu-

"& f

locinon reputandum eft pro damno. per /. 26. ff. de dam.iuf. kiopp. ad d.$.2.

Grot. 4.

$.13-

Imputet enim fibi, qui, dum ad ejusmodi aditus perinde pa-

'güllüm:

tuit, ac i

lli, qui nuncin iisad ufüm (uz civitatis afferendis a£tualitereft, occu-

i

PA

u

patus ,

fuojure uti, eumque prevenire hactenüs tardaverit: Et dum ad talia

TU

!

jus quefitum ha&enüs non magis ha

buit, ac ille qui iis nunc intentus, inhu-

manitas quzdam effe videtur, propterea eum, quód innoxium aliquod lucrum

t

[

(

inde ei adjiciatur, à libero commeatu intercludere. — Quód fi veró frequens

(

nimisilla commeatio peregrinorum ita fe habeat, ut nollre civitati fufpe&ta

t

imo certá ratione ad prediCtum aliumve modum veré noxiíà, tum

/

hi

"

appareat ,.

t ndrte

j

aliud ftatuendum effe facilé concedimus.

Pufendo

e.

j

rf: d-' 5- 60

m&m

Nec aliter fenfiendum arbitramur de illà,

;

f

qua minima mw;gatz'bnis jþe-

n Q

eijes dicitur. Stypmann, de jur. marit. ( nautic. p. 1. 6 10. s. 5. Ahasver.

Fritfch. dejure Grut. f. ratium. c. 2. v. 5. feqq. ( c, 3 "uta. 2. per flumina pu-

glb

ia d

blica razsmittendi ligza facultate, betm Joolgflo(fen. Cujusmodi lignorum

tradu&tio, cum duplicis generis deprehendatur, nempe I. 444 transmittuntur

; n

od

integra rates & trabes inter fe connexz , & finefabricá compatz, ita ut navi-

yoxial

gii Ípeciem quandam referant , qua propterei navigia temere fa&ta & incondi-

ta, Qimmet Sló(je Zicuntar : 2. quá ligna vel im integros caudices aut truncos

ul Hhm

(

diféla, vel im minutiores partes fiffa, particulatim fluminibus injetla , alia poft

alia, foluta quidem, fecundo amne defluunt & ita in locum deftinatum deri-

g at

vantur: fecundum quz hzc ultima fpecies dividi iterum poffet, ín bie S[ocE;

fuper bt

ober ba8 SBocCunb Gidbeiterfló(fen. Fritích.

Slàffe unb bie G»obeit « Slo(fe,

771 Ri

4. L. yecenbor(f i Geut(cben

GürfienzGotaat, p. s. Regal. 5. vontyor(tbaum

ober O'Galonuguntg. z. 4« p. m. 429. ibi : 2In Dem Jyolt fo barauf at Gdbeiz

flófjet toirb. — Ec cum utraque ab invicem ali-

yilicte?

ten, Bimmer ober Slóc'en ge

quantum divería exiftat natura,

diftindtim de qualibet nobis agendum erit,

3 *

?o(ïfl

Vi) i

j VCW» I

. Et quid

em quod attinet trazsveflionem ratium, quomodo & quà ratione

navigationi ,

& illi inprimis , quà merces transportantur , flumina publica pa-

inofit

tere debere, de

Jure & Gentium & Civili diximus, e&dem & libertas illa tra-

T M

fpeciem navigationis inci-

j n

ducendirates firmatur, quippe qu& non tantum in

jn

dere , fed & originis ejusd

em effe traditur. Fritfch. Ze Zur. Grut. c.2. num. Y2,

efi

t EM ,

i2 fg.

Oül n

Uti n. aliàs quód de genere, i

dem & de fpecie plrædicatuz*«, per l. 7. $. 10.

jp

ff. de

P.

x

ES

ii

E

426 -

- GR ASS de Libertate Flzmiü»t»;

It

ff. depatl. Everhard. is top. legal. loc. 6. ita quoque quód de illáà nonimmerità

t natà

& dehacfílataendum venit, maximé cum eriam in jure nollro ex pari judicen-

vutari

tür, in].up. pr. ff «t in flum. publ. ibi : Quo minus ii in fiumine publiconavem,

tmo

ratem agere jc. vim fieri veto.. Utique quandoad eum modum exercetur, quo

àmin

ca&tera qua repetuntur ex jure innoxiz utilitatis. — Quod maximé contingit,

tineat

ubi illa libertateutimur pro neceffariis vitz fubfidiis & ufibus domefticis, cum

filitar

iftà tamen latitudine, quam & in navigatione fimpliciter fic di&tà obfervandam

——

ltmua

effe monuimus z/. preced. inprimis in luminibus majoribus, in quibus ex tra-

toendu

ductione ratium nemini facilé damnum imminet : Unde & in Albi, atque in

que fu

Odera, cuicunque id jus patere, modo telonium à navigentibus quoque

praítari folitum, exfolverit, teftis eft Dn, Stryck. z fecim. uf mod. ad tir.de

R. D. $. 13. aut ubi aliàs ifta ratium transvectio itainflituitur, & peragitur,

"

neullà ex parte territorii & fluminum publicorum dominis nocivaeveniat : aut,

10 min

ficubi fortean incommodum aut damnum aliquodper accidens inde fequi poffit,

Qiinte

quomodocunque id deinceps eveniat, five molendinis, benen Süblen unb

quod;

Sübfteebren, ive ripis, benen llferm, Gve pifcationibus, ber Giftbtocibe,

fendi

five vicinis pratis & agris nabgelegenen Qbiefen , Graferepen, tieffaelegene

mino

Sfec'ermsumablen nad)2lenberumng besOemitterg,utb o bie Slü(fe fíd moeus

PACYT

ben unbfrümmen, fivenaturalialveo, aliquando exinde qui mutatur, Durd)

flte

SIuffftemmung pe8 Joolées, (iveaquz du&ibus, five aliàs , burd) Stiberbaus

QuiDus

ung, fáller, ausreiffea, binmegfübren ber nabftebenben SSáume, Gotóc

Widam,

unb ZBurfel, & qua aliaimprovifo cafu indé nafci poffunt, pro quibus, que

ita recenfet Fritích. de Zr. Grut. c. . per tot. vel precavendis, vel, etiam (ine

Wtant,

li'tior

ulla paCtione , refarciendis juftiffimz quaque adhibeantur cautele, refpicien-

mmpo

tes inprimis pra(tandam de indemnitate fufficientem cautionem, additis etiam

tomin

aliquando majoris fecuritatis gratià, maxim?é (i cüm potentiori res agitur, lite-

ris Reverfalibus : qualium przcipuum tenoremiin his confiflere folere r. Syaf

X q

bie Conceffion au8 gutenr QGillen gefcbeber, (vel etiam ità: $Biftteife,

Aong

Ihedia

jure familiaritatis, au8 rtad)barlicben, aus freunblid)en QBillen, vel etiam

lus

ex jurehumanitatis, bieytegbeit gelaffen roorDen, cujus forté ex diversá parte

)d

oppofitum membrum effe poterit, ub nicbf aug einer enttocber vermittelft

Gbing, ober burd) Stedyte/Cierjabrung , ober anbere QBege angeftanbene

|

tf

coienfibarteit, ober fonft rebtlic oo(Hànbige Geredotigleit.) 2. t Slofe

(daben er(e&t. 3. Syie (Sló(fe Det Padto Cober au

d) fonft ber natüríiden

decen

SSilligfeit unb bem gemeinen COSlcfer z SReODO) gemá

B exercitet,

unb 4, qn

&bad

ber Jurisdi&tion ulb Geredytigfeit beó £»rts fonft in Feine CfBea

prajudicitf

tbi D

COtün

rvetbet (olle, alià quadam occa(ione notat Fritfch. 2. tr. c. 2. z4/. 15, addar.

ælæ Fub finein adjeQlis z. 3. reperitur formula Reverfalium: qua üngula pro

B& |

re

; Um

-

*

^

pzälz'comm bodientm relitda.

—

Immerià

re natàfacilé, exemplo eorum , quz modó in parenthefi inclufa adjecta funt,

1 Judice

mutari , aliter declarari, &in id, quod in prafentiarum agitur, dirigi & ac-

iohitMn,

commodari, & breviter, omniacum iflius modi moderamine agi poffunt , ut

'cetüt,quo

Dominus territorii & publicorum fluminum ab omni damno, immunis fit &

conting,

maneat, etiam ratione ejus, quod aliis pro contrarià fententià defendendá

dds, Qum

militare videtur, quod ex infpe&tione & aftimatione damni dati, aliquando

feruanm

demum aliquo tempore poftapparentis , laboriosà , fumptuosà, incertàá, me-

bus extt

tuendum venit, cum & huic fuüfficienter profpiciendi ratio detur, fecqndum ea

AfUe ij

quz fuppeditat Fritfch. 4. r« c. . 7. 11. 8 12.

! QUoque

XV.

uti.d

Et quia ad eum, quem diximus, modum traductio ratium, Die aimmers

tgitits

Glo(fe, egenti & decenter petenti ex jure humanitatis permittenda venit , mul-

At* di,

to minus denegari debet libertas Zerivazdi ligza particulatim, G* minutatim me-

dl

diante naturali undarum decurfu bie $8locEober Die C3dyeit4y[o(fe. Hac etenim

OM

quod magis adhuc quam ulla alia navigationis fpecies jure innoxiz utilitatis de-

!

ij

fendi poífit, ratio evincit, dum quid fluminum publicorum & tertritorii do-

mino inde decedat, pro damno reputandum, non adeó apparet. Siquidem

j

(gtt

t

ita inje&ta fluminibus ligna, & maximé quz funt levioris molis, fuperhciem

vur, QU

faltem aquarum tenent, profundum nec quarentia, nec pertingentia: nec

Yb

quibus aliàs rates fubiguntur aut protruduntur contis hic opus eft, fed uti unda

y, C

undamtrudit, ita & hzc ligna, alia exaliis particulatim , qua(i fuà fponte tra-

ybus, qaæ

natant, proinde vel nullum plané iftorum incommodotum, quz ratium tra-

etiam if

du&ionem fequi poffe diximus, afferunt ; vel (i quid forté ex intempeltivo aut

rjiitt

immoderato iítius derivationis ufu, incommodi, in molendinis forté, in ripi-,

ditisetiot

dominum maneat, veluti fi nimium accumulata, fpatium fluminis occupant,

jtur, lte

& vi quàdam fucceffivà fe invicem propellentia perrumpunt, erit id ex abufu,

r 4M

nontamen adeo grave, adeoque faciliüs ei vel pracavendo vel refarciendo re-

fj

media fuppetunt, qualia etiam ratione transvehendarum(r'atium modó notavis

| eriam

mus, z-hOPïüeceda

g p

XVI.

atf

Hac ha&tenus focietatis humane zquiffimo juri,

kquä ufum hävïgationis

(b

per flumina publica liberé permirtende, exadé conveniunt, quze propterea

vt lp

decenter petentibus fimpliciterdenegare, indecens quidem, inhumanum, imó

at

& barbarum non immeritó audit ; Quod tamen non eo accipiendum effc , u ,

b 40

ubijuftior, proinde & fortior, ratiopro domino territorii & fluminum publi-

v ididl

corum militat, uti & aliàs unum Jus Gentium fzpius altero fortius effz , pro-

perfonarum ,. aliasque circumítantias , non malé dicitur poít

4, u0t

pter temporum ;

Cyprian. Aeezer.

3« ifle

lgüh Ff?e

dd 5-2.!. de.Rl Dl Zlegler' de für' Mäj'l' 24' c'lf- nlz

domi«

d

E.

dé

——

e9

GR;fSS de Libertate Flzäikum.

p

13

as

douiinus aliquando talem navigandi per lumina publica libertatem faltem ex

torat,

jure humanitatis expetenti difficilem fe inco , imó plan& repugnantem pra-

9t

bere füo jure nequeat & precedens jam infinuat tra&atio; & fubfequens uberiüs

Vt.

demonftrabit. Sane quin aliquando ex /z/His canfis princeps, vel alius iftius-

iett

nodi territorii dominus navigatio

ii*ekk

f1orv

1per flumina publica alii cuilibet denegare

J

/

/

lu

[

i

V

|

aut plane prohibere poffit, nos dubitare non finit, tum vis G virtus jurisdi-

;

w ha

;9(7 G

Conb

&ionis & Imperi, quod principi

mili univerfaliter competit in omnes di-

8O

acc

ontinentes, ita & in flumina per terras la-

t

tionis fuzparticulas, & uti interr

duf

bentia. Knich. Ze fubliw. territ.jur.c.1.2. 27. Oetinger de jur. & controv. lim.

t

£.1 2. lit. x. p.m. 143. Myler. de Princ. cy flat.imper. p. 2« 0. 66. n.1. tüm na-

hn

&ura & effeQtus domizii, principi quoqueindubie in flumina publica competen-

lg

tis, per pramiffa , quod uti in privato de regulà facultatem de re propriá liberius

tj

& pleniis difponendi & moderandi /, 2 1. C. ;zazd. aliosqueab ejus ufü exclu-

Ql

dendi J ul C. zzde vi, innuit & inducit vid. B. Dn, D. Frommann. 4e doz,

MCV. [

«cquif.tb. 5 1. ita tale quid principi denegare fas haud erit, ne dominus terrarum

ii

pracipue in publico pejoris 6t conditionis, quàm privatus in fuo ; Frid. Min-

hiber

dan. de maud. cap. 36. ia fu. vüm maxime qua hac in re ütramque paginam 1a-

d

cit, & xque, imó magis adbuc, hac in parte in principe militat, rar7o furis

Qràv

bumanitatis & Geutium, qua dum cuilibetlibertatem utendi rebus publicis re-

2

linquit, iisque a&tu utentem à nemine vult impediri, & hoc inimul infert &

hac !

efficit, ut ne & princeps & fimilis alius , dum pro ufibus fue Reipubl. quo-

ij

modocunque fluminibus ipfe indigeat , & pro obtinendo eo fine, confulendi

five neceitatibus, five utilitatibus fuisfuorumque, ufum eorum fibi jam vin-

eiterj

Wg. v

dicet, ab hocipío per exteros , aut alios quosvis excludatur ; uti inde exclu-

d li

deretur, fiin cafü, ubi, ufü fluminum publicorum alii conceffo , pro iftis ufi-

afri

bus propriis domino ea non fufficerent, hicipfe communicare tamen tenere-

tuf.

'Tum etenim in detrimentum & damnum proprietarii id vergerec, quod

nt j

ll, 2,

€fet contra naturam ipzoxia utilitatis : non minus & contra Jgrz preventionis,

1tfj M

qu£ in ufu publicarum reru

m, in fpecie quoque in libertate navigandi per flu-

altem

mina publica, ubi omnibus fimul hand füfficiunt, locum invenit vid. Herman.

H 192,

tmlSp

Hermes. i2 ffcic. jur. pzk!. 6 1. HH

XVII.

N

Cü,q

Cmm

Sunt autem que à DDbus hincinde recenfentur jz//e cau[z , ob quasPrin-

ceps velalius territorii & fluminum publicorum dominus ufum eorundem fibi

Tope

foli refervate, & aliis quibuscunque navigationem interdicere , & plané pro-

atin

anf

hibere jropitio Jure poffit, z zezere omnes , quz fzzt. publica utilitatis Joh.

Quibi

Petr. Surd. Conf. 321. Mf 41 Rofenthal, de-fwd-f- concl.2 3. H&ring. de-140-

0C «

lend. qu.16. um« 2 $. bÀ : aut evidens Reipublica [alus id poftulat. Cti Argen-

torat,

Qce

"—— À

gullicorum bodienum reliä?d';

139

tdtem «t

torat. z. Corf. 62. n. . ibi :

$d ift, vorà Grfie, ba ber Sapfer ein fold)

Atm pre

baf fofdeg ex can[a publica

nsuberius

Gebott ober CGerbott tbua toill, vonnótben,

ub austeucttid) i

fus t

ntilitatis gefd)ebe, unb eine fo

(dbe Vrfady vorbanben,

Gyebott ober Cerbott aefefset fe0,

bie nicbt ber Sapfcrf. SOtafeftát, ober etz

"

denegit

lidyer fonberer Privat- SDerfob

aem et

gen $ug unb. CSortbeil alleim autvifft s

ts prist

SRu& unb Dem Stómifd)en Seicb , pber gum

omns d

( oubern aud) bieben genmeinen

teenigften vielen ber Seid)e«Cotámnbe

" ub 1intertbauen sur QGoblfactb unb

"

Lttt l

9[ufftebmen aereicben mag.

e

Gyann of

J

ne eine foldbe tirfacb bát oer. Svapfer

L

intt, h

25

Slcter unb natürl

i

dhen SRedbt gemein jeoermatit

p

basjenig , Dagoermoo Der

E

:

Syricbt toeniger ift aud) 6 25. (dbub

iff, nict $u verb

iet

en & »um.27.ibi:

ompit

Dio, ba aus bet

ae(udten &xbirartb nicbt a

(feits 9t 9. am G5, fonbet

4 lbers

qud) bem gemeinen

Sjtugen eitiger syeacbtbeif ub

9[bbrud) ertoacbfen folte,

[j dl

Hartmann. Hartmann. pract. for. l. 2. tit.46. obf 3.

117

biefefbe nidtgu geftatten.

v&ä

Mev. ad us Lzubec. li

b.r. t art.11. uum. 8. óbi:

ldeó nemo Principum in fime

TY

tervitorio , nif forte gmviü'imfz ex cau[a,

qua falutem publicam contingat , pro-

Fii N

29. nttia. 3, ibl :

SSeoorab qusfeug umb QBobU

bibere poteff.. Befold.p.5. conf.2

.gginam !

ftanb bes Zanbes, & zum. ».

ilnb baf Sybr üc(t. G. baffelbige nicbt fine

ij

gravi cauf2 ,

fouberim oon toe

gen be8 arofjen unb merctlidben Stugen, fo Sybr

ublicis

eSürftL. G. unb S»ero

Sürftentbumb bierbur

d) ent(teben mbge. vide laté de

yinfat

(a in hac materia tractantem Jafon. i2 . 44 mizus , 2.

hac publice utilitatis cau

Vl que

ff de flumin.uum. 1. feq

4. lm [pecie veró , fiprincip

is interfit, »e fecrera,regni

ylüled

exteris innotefcant, arg.

l. 4. C. de commerc. & mercat. Matth. de Affitl. ad c.

jj vt

un. 2. F. 56. verf. via publz'cæ num. 3. Surd. d. ]. 249.42. Hering.Z. L. tleber

le,

Si tranfeuntes, vel morbum aliquem inferatt , vel vitiorzw [Cabiens

de exile

d. Lib.i5.

lts

affricent , vel boffem aliquem pelliciant, & deindein folum illud attrahant,que

i [enttt*

funt incommoda Rempubl. ipfam turbantia, Dn. Cancell. Ofiand. 44 Gror.

[

Si merces taniquamin[lrumenta ad bellum advev fus.

ffütiy

lib. 2. c. 2. tb.13. p.m.678.

205 faftinendum

, àctionemque hoftilem exercendam comparata , velalia, quie

t u-

faltem ut cauía

fine qua non, iftius belli fefe habent , transportantur, etiamfi

rman

neutri parti eft addictusDet neutral ifl ; 25 ezimineuter

transportentur ab eo qui

& , ubinon potcít alteri fübveniri , nifi alter ldatur,

eft, qui neutrum juvat:

commodius eft neutrum juvati, q

uàm gravari alterum, uti ex Zmbrof'5. off. g.

gsPrïn'

monet & adducit Strauch. 4e imper. mar.c. 8. $. ?. ubi inter alia exempla, huc

eff) flbl

facientia, addit, quod redte ob eam caufam & prudenter Regina Elifabetha

26 pro*

Hanfeaticis Civitatibus, conquerentibus naves fuas à claffe Anglica fpoliatas,

',ti-( JO n

quibus tamen per padta liceret amicis effe hoftibus Anglie, refpondit: Non

den

hoc effe cum utrisque colere amicitiam fi alteros lzdas, juves alteros : Imó

dverfum aliesfacere.- i agzona caritas

r

hoc effe auxiliari hoftibus, & cum his a

eordo

92

per

b

140

GRASS de Libertate Flzmiäum

per navägationem aliis permiffam in noftris cerris inducatur, aut ihcen.äatgir, &

I

& 1 per navigationis prohibitionem ea avertatur, per /. 6. ff. de extraord. cri-

ur

miag. |Cti. IMrgentorat. d. l,/2.26. 27. ibi. & ift audb 5. . 3. i *eebten

,hg

erfaubt, uub . ift ia Erafft orbentlid)er Sbriofeit fd:ulbig, i Syero Zanbett

I

n

aller &beuruna fo. eiel mogficb füryutommen , unb (yürfebung su tbum , baz

201

mit Sorn unb Sücbte in jimlid)en $auff ecbaltert toerben , unb an benfelz

h

ben &eit 99tanael ecfebeinen.

Et quam aliam pro damno avertendo jz//zm cj*

[

boneftam cau[am , circumltantie temporum perfonarum , & rerum fuppeditant :

olo

unde etiam plures DDres hanc rem ita generaliter definire malant, quod fc.

peli

ad quem flumina publica in: fuis territoriis regalium jure pertinent, jz/fis de

Cutt

caufis prohibere & impedire poffint, quo minus in fluminibus publicis per fuas

4l

regiones & ditiones decurrentibus liberé navigetur. Matth. Steph. de 7zrisd.

tünd

s Rib. 2« p. 1 6 7- tHmi. 414 . féqq. 416. féqq. Andr. Rauchbar. qg. jur. Civ. ? Sax.

Waf

- n. 23. num. 1. féqq. Joh. Gryphiand. e izful. c. 25. z. 5 4. Matth. de Afflitt.

p

Jépra cit. loc. verb. via uum. 3. Hering. 4. . qui duo diltinguunt an prohiben.

tis, ne navigatio ifta fiat , zzzer/it , & prohibere eum jure poffe , 4z zoz izter[it ,

52

ht

& non pofle, Peregrin de fur. Fifc. l. 1. c. 1. num. 22. in fin. Petr. Heig. in

Qu

qn. jur. Civ. Q* Sax« p. 2. qu. 4:0. 2.12 $. dbi : nifi ex jufla ci*- honeffa canfa.. Ax-

Sta

ent. Z. L z4m. 27. ibi. Syietoeil aus foldben Urfadben er(deinet, baB G bie

gefucbte Codbifartb auf 99. allein $u abmenburna allerbanb S3efdmerben

1if

s

unb S5Wadctbeis, Die G. 9. unb Soero fanben unb feutben baraus erfob

hoc 1

gen módten , su berbinberr unb. abyuffellen fürnimmt ; Yb bann nun gleid)

jemanb aus fefdyer 3erbinberumg einiger SYeu& unb O3ortbeil fofte entyogett

CIbQs

[übte

woerben, eradote íd) bafür, baf G.. 3. nidbts beftoweniger folc)es qu. fbur,

(éten

gut fug uno madbt babett, ang. L. 2. $. pen. ibi

JModo nom boc animo fecit ,

-

ut tibi noceat , fed ne fibi noceat , [T..de aq. && 4q. pluv. arc.

PT

VIIIL.

ibo

j

0

Quemadmodum autem aliquando libertas & ufus navigationis pär flumina

publica plané prohiberi poteít, ita multo magis cuilibet imperanti in fuo circz

MP. :

modum navigationis & transportandarum mercium difponere, illamque liberta-

tlj

tem reílringere licet.

Quod variis , legitime tn. obtentis modis fieri folet &

tl

li,

poteft, & vel jure flapula bet CotaffeLGeredbtigfeit, de quo vid. Befold. z

Thes. pratt. h. voc, N/ ehner. iz obferu. pratl. b. voc. Ziegler. de fs. 7Maj. lib. z.

de Pz

£« 42. per £ot, Sstauch, d. Diff.c. 7. num. 6. Joh. Georg. Becht, de fecur. & falv.

fueri

fiil

€024. tb.1 3. Cafp. Klock. de coztrib. c. 3. 4. 37. Dn. Stryk. iv fPecim. nf. mod. de

Rer. Div. $. rr. & in Difp. de fure uavinm c. 3. uutm. 65. f624.. Confer Pufen-

prat

perf de. 7. N. G. lib, 2. c.4. $. 6. vel Jure Gerazy bet

Svrabn z Geredtigfeit.,

W r

"UH 6s dR fu. Dn. Stryk.

0mn

d& quo Zieglef d,mrr.- Juttim. 2. Klocke d. « Suauch, 4, /,

| iig/j?eci?iïg

Mf

.

n

pnäiicomm—/äodienäz*bz relifla, *

14f

auir, ü

H

"

Pe&im;- uf moä. d. l $. 12. aliisque fimilibus , Strauch. d-,l l; . 6. add. & Rofa-

^i (fi-

corb. pra&t. forenf. cap. 8 y. num. 27. fé44- inprimis & jure exigendi telopia , frve

Ntt

vetlisalia fluviatica Detn

Ogaffer« Bol[, quorum, moderaté tamen, & prout

f

circumílantig id permittunt, exigendorum in fluminibus publicis juftitia &

Wt, Dl

u

/

equitas, quomodo afferi & defendi poffit vid. Pufend. L. 3. c. 3. $. 7. Dn. Kul»

1 il

pis, zz Colleg. Grot. Ad lib. 2,€.2. $. 6. in frn. Sixtin. d. Rägæzl. lib. 2. c.6. nttm.47.

um

fé44. quam. omnino deficere in iis , que quis folvere aliquando tenetur, pro

ditant:

folo per medium fluminis alveum tranfitu, quo ad ripas non divertit aut ap.

gl f.

pellit, fed eas, quz utrinque funt , re&à praternavigat, fimpliciter dici nequít ;

fufit

cum & rationes fuppetant, qu&.& illa certo modo juftificent. vid. Pufend.

w I

d. l. Ziegler. dejur. Majeflat. lib. 2.6.7. n.16. G* 19..— Quamvis in fpecie ho-

7/7//034'.

rundem juítitia & zquitas haud parum in difcrimen veniat, per ea, quz in

$m

utramque duidem partem difputant, nil tamen ipfi definientes Hermes. zz fafc,

r

Jur. publ. c. i. num.

1 96. féq. Becht. 4e fecur. tb. 6$. fé4. add. Bocer. de Regal.

t

C.2. BH 133 féq..— Quam v. fit circumferipta publicis imperii conítitutionibus

jj

facultas talia vedtigalia de novo imponendi, vel vetera augendi , adeó ut ad

Heig i

talia opus (it confenfu & Imperatoris, & omnium Electorum & vicinorum

ijt À

Statuum, qui inde lzdi poffunt , patet ex Rec. Zop. de 440. 157 6. $. toeiter8 finb.

1 b

116. féqq. Capitul. Leopold. Art. 2 1. Sixtin. de Regal. modo cit. l.. 16.féqq.plmr.

j

nbi laté. Carpzov. de L. Reg. Germ. c. $. Dn. Stryck. 4. l. $.to.infin.. Ex quo

yiuft

hoc omnino fequitur, quod fi aliquis navigiis prztervehens, maxime cum mer-

du

cibus, & rates, lignave traducens , confueta vectigelia folvere detre&tat , aug-

d

j

fubterfugiat, ei tranfitus przcludi & ligna transvehenda detineri queant ; que

4 CUU

detentio & impediendi actus cum fit fpecies defenfionis , maxime ubi in morá

ericulum , licita e(t : & fieri folet, baf ber Sluf an ber Ordnte mit einent

W/?W)

tiberyuge von etlidben ftarcfen $5au-Simimer ,ober aud) mit Gin(dblagung bef

GSlogredyena beftbloffen tvirb , aliisve modis, de quibus Fritích. de jur. Grart;

ymita

cap. ultim. num. 5 féqq. alisve modis, de quibus Frit(ch. Ze jur. Grwr, Cap.

) aná

ultim. num. 5. feqq. addat, Becht. de fecurit. thes. 64. cum & aliàs merces, fi«

iberta:

mul atque locum, ubi ve&tigalia folvenda, fine fa&tà profefiione, pretervectz

olec &

funt, plané in commiífum cadant , & fifco ftatim ipfo jure acquirontur 7 74. ff

de Pabl. modó tn, ex dolo, & animo defraudandi fifcum, profeffio fa&a non

old. if

j lib

fuerit, bq einer bie rabren beteüglid) oerieugnet, oDer fonft, beit 3oll toif»

fentlid) entfübret.

l Cotefw.l. 11, $. 2. 1. 16. $. 11 ff de public. & is qui vectigalia

d fa.

l augendi jus habuerit : ubi enim bzc deficiunt,

m

praten

dit, ea imponendi ve

poia

res non tanrum in €

ommiffum non cadunt, fed & qui ita illicite exegit, id

omne, etiam cum pocna , re[tituere tenetur; per ea qua hanc inrem congerunt

eigttt

19tjs

Rofenph,äl; de feuds 6« j« €oncl 48* Bocer, de. Regal, €4 2V 08 . féq. Mynfing,

p

;

in]þö(if/f'

—

142

GR ASS de Liäermte Fluminum

?

[ocnn

j

ltis;

3. obf: 2 9. 2. 2. fe, & in Camera Imperiali contra iftiusmodi ve-&igaliuhw illi-

ilt if

'citorum exa&tores, de iis non exi

[e)

gendis mandata inhibitoria, pro jam exaclis

(ltem

v. reftitutoria impetrari folent. Frider. Mindan. de gar. c. 42« zum. 1. fiqq.

»Íü

Becht. 4. I £h. 5 9. ( t5 71. übi ex Gylmanno decretorum, in ejusmodi cafibus

u

à Camera Imp. mandatorum exempla adducit. vid. tamen Ziegler. 4e jzr. zzaj.

yihib

lib. 2.c.12.2.11. Cf 12.

uod fi veró navigiis praeterveCturus , aut ligna de-

ts :

rivaturus, ve&igalia confueta aol[;unb Gileit8« Gelb folvere paratus fit, an

fompi

Princeps, Comes, vel alius territorii dominus liberum commeatum per flumi-

pis ; /

na publica, que in ejus funt imperio & proprietate, illi petenti concedere

fd ii

teneatur, qua&ri meretur? Fritch. d. zr.c. . z. 17. negativam : nempe qnod

Htïlü]lfi

vicinus princeps izvitzs cogi nequeat , ut accipiat folvenda veétigalia, & pa-

Qititi

tiatur vicinum per flumen territorii fui ligna ad alium locum transvehere his

cndi

rationibus defendit. r. quod hzc res fpeciem quandam fervitutis habeat. 2.

ticulat

quod fepé damnofa fit principi ejusque fubditis. ;; quod libertas navigationis

C

hodiernis moribus reftri&ta , ac limitata fit, & à Principis voluntate dependeat.

etiam

e/Eauium tamen videatur ad neceffitatem ufus domeftici , (olutione faCtà vedi-

ptopr

galis confueti faltem jzre viciviratis vel familiaritatis hoc concedere. — Nos ali-

fhand

quantó diftin&tius & plenius rem confideraturi , diftinguimus ; aut aliquis pre-

Toxia

tendit liberum tranfitum. & navigationem per flumen , tanquam fibi compe-

£em ;

tentem ve/ commauni bomiuum jure ; vel fqrmæta alio, c Jragulariter quafr proprio

(uami

jure. .. Si expetat communi bominum jure, quod ha&enus focietatis humanaz

tull)

equi(limum , aut fimpliciter humanitatis jus diximus, iterum fubdiftinguendum

Ut, (

effe cenfemus, an dominus territorii juZu canfam babeat navigationemiflius-

M

;

T^

modi aliquam impediendi , aut prohibendi ,.& nullo jure tenetur vectigalia ac-

Wt

cipere & tranfitum five navigationem , aut ttansvectionem permittere, per ea

qua intb.16. ( 17, An vero jujiam;mupzm uullam babeat ; & tüm maximé i

V

m

mavigaturus ex cauía nece[ltatis, que admittere leges nefcia eft, iftiusmodi

ufum aut libertatem in fluminibus publicis fibi expetere opus habet, dominus

lts

territorii, ex ratione Juris Gentium & humanitatis equiífimà , eandemei tene-

j r

B

É rj

tur concedere , adeo , ut, preterquam quod eam denegando boni principis no-

men amittat , & fanGtiffima focietatis humanz juranon minimum violet , etiam

accepm

aliquando ab invito eo certa ratione quodammodo vindicari poffit, & ita à

tem |

domino territorii haCtenus fimpliciter & in totum prohiberi nequeat, Ziegler.

Qs hu

de jur. Maj.l, 2. c.15. 9. 21. Dn. Kulpis, ; Colleg. Gror. d. l. $.6. lit. f. jund.

lum

Dn. Text. in fyn. fur. Gent.c.17. . 37. & iis qua hábentur infra in 77, ; 9. Prae-

It

Ítitis tamen de catero praftandis, de quibus in 75. ; ;. & 74. qu2 hoc efficiunt,

mde, |

ut metus effe nequeat, ne aut in fpéciem quandam fervitutis abeat iíta naturali

ü & ]

s fub-

Quefit

ratione relicta Jibertas, aut damnofa eveniat principïx concedenti, aut eju

P

ditis;

N

- qeblicorum bodientum velitta.

14

m

Y

as ]

. ditis; Et quamvis hodiernis moribus varie teflri&ta fit ift

ü navigändi libertas ,

m illi-

aut in genere rerum publicarum ufus, h&c tamen reílrictio cum certos fines

eudis

faltem refpiciat, non valet tollere univerfum earum rerum ufüm, ultra termi-

ii

nos fuos nullatenus. extendenda Ziesler. Z. /, Hopp. a4 $. 2. T. de R. D. ubi,

calibus

- quod quousque princeps ufum rerum publicarum non reftrinxit, vel diferte

W.j

prohibuit, eo usque adhuc hodie, eodem modo quo jure Civili videatur con-

g d

ceffus : Rat. quia ufus illarum rerum ab initio liber fuit, & omnibus ex populo

5 fit,

competiit ; reftrictior autem fa&tus per füpervenientem prohibitionem Princi-

rflumi

pis ; Atqui veró Princeps univerfum eatum ufüm non fuftulit, zec zollere potzmir,

Kedere

fed in aliquibus duntaxat reflrinxit, aut certos ufus interdixit : ut adeó zbi-

v nod

cunque utla prace[fit veferittio vel probibitio , ibi nec bodie denegari debeat. liber

j Upe

ejusmodi verum ufus. — Si vero facultatem navigandi, pretervehendi aut tradu-

herc hi

cendi ligna fibi aliquis vindicare audeat, tanquam ex jzre aliquo formato par-

t d

ticulatim fub fpecie quadam quafi fervitutis quafito, femper & ubique , ubi

ga(xonis

controvertitur, in judicium deducibili, & per actionem aliquam omnimodó,

epexxmt.

etiam ab invito, exigibili : ubi minimum curatur, an damnum aliquod inde in

( d

proprietarium redundet, proinde nec pracise cautione aliqua defuper pra-

Nos dl

Íftandá, nec literis Reverfalibus aliisve cautelis opus, utiin iis qua jure in-

quis pre

noxiz utilitatis petuntur : tum fané dominus territorii invitus ad eam faculta-

j eompe

tem alicui , utut ve&igal folvere paratus fit, concedendam aut relinquendam,

,1)6 Ipïl]lï j

quamdiu talis illud jus fibi legitimo modo conftitutum non docuerit, cogi

humane

nullà ratione . poreft. . Eít enim quzlibet res per naturam fuam libera, /. o.

gendum

l. 16. C. de férvit, & fervituti nulli obnoxia, nifi ex impofitione vellegis. 7. z.

emi&iüS*

$. 1. C. de. ferviz. vel hominis, imprimis domini. $. fiz. 7. de feevir. qua ubi

jglne

deficit , deficit & dominum ad tale quid in fuo permittendum & fuftinendum,

g, Ffï ( 4

cogendi omnis juíta ratio. Contra vero fi quis facultatem navigandi, aut

ximé /

ligna derivandi per flumina publica, prater eam qua ex lege humanitatis culi-

!smüdi

bet competit , infaper in fpeciem quafi cujusdam fervitutis, aut altetius alicu-

yminus

jus juris ita formati , ex conce(fione domini füb ifta forma fibi quaefitam habet ,

( tene

is omninó firmiori juris fubfidio nititur, quàm is, qüi quod pratendit unice

,p)s 110*

. accepto ferendum habet alterius amicitiz, virtuti , benignitati, amori in focie-

- etiatm

tatem humanam, fan&té quidem ubique cuftodiendam.

Sapius enim homi-

& itaà

nes humanitatem dedifcunt, $z amorem talem exuunt, & proficit tüm fabfi-

'ieglete

dium plenioris alicujus juris, quod remedio aliquo coactivo, per legitimos

judiciorum tramites, etiam à nolente & refragante extorqueri potefl. — Patet

1' ']unö à

T Pfæ'

inde, quod longé fecuriores de jure fuo fint illi, qui iftam facultatem navigan-

di &c ligna derivandi per flumina publica in alterius territorio.feparatim fibi

natufe |

ne,

quafitam habent, mediante alif].UiO pacto, transattione, emtione, permutatio

e'us füb'

aut

-

diub

dl

T44 -

GR ASS de Libertate Fluminum

ts

Cs

aut reciprocà per utriusque cciritorium liberz navigationis conceffione, Dag-

gmint

Wndi 4

$ylógen bin unb toiber gegen eineinanber frep gu gebraudben , aut alio jufto-

titulo, & modo legitimo, etiam inveftitürà quadam & in feudatione, pre-

Jr, al

Ícriptione; de quibus pleniüs Fritfch. 4e jsre Grut- c. 2. & 4. Jacobin de S.

1 aui

Georg. de feud. in verb. ibi in flumin. n.u. p. m. 229. Befold. p. * conf. 229.21,44.

fump

fé44. addat. Oetinger, de jur. &t controv. lim.c.12, n.25. 26, G feqq. ubi, quam

l: qui

variis modis flumina, & eorum ufus, jure quodam proprio competere poffint,

Mfid,

per ea, qua fequuntur, verba: Gyeren (Slüge) Coie Coie yütften uib Jertm,) -

yenda,

$teat. ein tbeit, nb (onberlidb biejenigen, toelcbe man jabrtid) mit edjifem

:

n ;u/fä

: Vindicar

&u gebraudyen gebabt , uno ím aemeinen Syeu&en nicbt entratben Fónner, fren

gela(fen : Gtlic)e gan&en aemeitben übergeben : Gün tbeif aud) anberen Pri-

um i

vat-Serfobien S'auffemeif ober Durcb fonberbabre contràct gugeftellt : Gtlis

ilione

tbe aud)SinBbabruno juCrblebn gemadbt. Syannenberoitónten beut u fas

Uüicqu

«

dnliatu

9e alle $slüg uno flie(fenbe

a

rifebmoaffer n fünfferlep Ge(cblecbt abgetbeilet

tbetDelt,

Gtlicbe finb ftep unb maánnialicben sum gemeinen Gebraud) gugee

-] hls

la(jen , at8 getoobnlic) bie Q'Gafferfiróbm , telebe Codbiffreicb finb, unb bate

bella v

innem jebermann su fifcben Stacbt bat : baracb bie Sami Q Baffer, teeld)e

À Celleg?u

ben- boben £Sbrig£eite gugebóren unb eerbanmet, baa8 ift, verbotten finb,

baf niemanb bacimnen obne GriaubnüB fifbenbarff : Bum Soritten bie all;

]

mauno 95a(fec, welde ber Gemeinben ber Cotdtten unb Syor(ferim gugebóe

titorij

ren, bie alleit Gie, unb nicbt anbere gu nieffen baben : um CSierten fínb.- —

ttanftr

eígetie uttb privac- C'Gaffer , voeldbe fonberbabren Ser(onen juftebe, bamit

pintem

C5ie, wie mit anberern Sybren Gütern su fibalten unb su tealten baben :

qUam jn

