Legum ferendarum , & id genus alia, de quibus difponit J. P. W/eftp. Art. 8,

na

Gaud. & Capit. Car. V. $. 2. Scilicet ea nec à Vicariis abfolute exerceri poffe.

pinit

Reliqua autem cun&ta Vicariis conceffa, falvo omnijure, exiftimantur , qua vel

vm"m u

moram; quá ad novam opus eft Ele&ionem five regreffum Imperatoris, pati

IPCHC

fl j

nequeunt , vel in przjudicium (uccedentis aut redeuntis Principis non vergunt.

l,

u

Cun&a dico, quzad Imperii commodum & falutem ftatuum fpe&tare poffunt,

n

Nam Imperii naturam confiderando, ideó poteftatem fupremam in aliquo refi-

j

(

dere invenio, quod omnia in confervationem Boni Publici dirigi debeant.,

U il

u

Hic enim eftfcopus omnium R erumpublicarum & Societatum , etiam peffima-

| pfa!)ml

rum. Atque ficuti falus Reipublice pro fümma Lege meritó babetur, ita nul-

latenus fübfumi poteft, voluiffe Legem his, qui vicem Imperatotis, tanquam

yue"

vivi & przfentis, gerent, illa adimere vel non petmittere , quibus falus Publi-

d

ca vel maxime eget , vel ut fundamento innititur. — Veniaergo detur, quzío,

f paulum à rigore Limnzi recedam , ejusmodi nimis ftricte ferentis fententiam,

Bbb bb a

7.4.

Qgid

E-

/

748

scäzmik Je Wocavor

l

IeseM cometn

Hincm

T/ Z C. de Fic: Imiper. Vicarits. amplius conce[fam uibil effe , quam quod ex-

preffum veperitnr in A. B, przcipue cum ipfe fibi contradicat Lib. $. c.1.. Vica-

putimme

It propitr (

rios ftatuendo Academiis Privilegia concedere poffe. 1líti itaque Limnziang

Amináret j

Regula talem potius datem Metamorphofin : Vicariis non pluraadimi poffe,

| Sttab. dC R

quam quz prohibet Aurea Bulla, Reliqua, quz fubticentur, pro conceffis ha-

(mites Pala

benda; nifiqua Impetatori foli ratione ele&tionis aut coronationis

*

,xllqvæ com-

Pa aydl

petunt, ut jus Primariarum Precum, c,

$U xXVE

Wfdendo je

Porto exquo fundamento Camiti Palatino ad Rhenum atque Saxoni pre

j 1777

77

czteris Principibus & Officialibus omnibus Vicariatus Prarogativa fuerit con-

€cíla, non vana vifio videtur.

Quod non tam ex familiarum potentia ac fplen-

a, vid,:

dore, vel antiquitate aut neceffitudine, neque ex Catoli IV. demum Privilegio

dret quod

árceffendum, quam ex praerogativa Priocipum Officialium Imperii pattim,

tpnlatquel

itetunt : f

partim etiam duplicis genetis jurisque Provinciis Germaniz, juris fcilicet Fran-

cici, atqueSaxonici. Quod pofterius fündamentum A. D. non obfcure indigi-

Dtovincias:

tat. — Etfi enim Natio Germanorum univería in plures nationes gentesve parti-

Pepani C

H. Conrin

culates jam tunc olim hodieque divifa fit , atque olim etiam una communis

omnium lingua Celtica, itemque jus ac mores, quos C. Tacitus inprimis no-

vit: Palat

'rovinciale

bis defcriptos teliquit, certum tamen eft, quod poft illuftris iftius fcriptoris

Btomifcuor

tempora , pravalentibus exuna patte Saxonibus, ex altera Francis , totum Get-

maniz regnum in duas quafi Dicecefes fuerit divifum , quarum altera Saxonum

t& Palatii

potentia, jure ac diale&o, alteta Francorum Imperio, atque idiomate ufat

przíertim poftquam & Alemanni & Bavari Francorum Imperio jam tum fubjedti

Áltets

fuerint, quum Saxonces inter partes Imperii à Carolo M, reciperentur, Quod

fitotum.

jus precipué Saxonibus ab Ottonel. Imper, confirmatum , ere&o tandem Saxo-

T.deE1

niz utriusque Ducatu.

Francica porró Dicece(íis tanquam . primaría, vix pote-

Doncficy

rat adminiftrationi alterius committi , quam primario quoque Principi atque

Kem égerci

Officiali Imperii aulico , qui ipfe fuit Comes.S. Palarii aut Comes Palatinus ad

Bulna, G

Rhenum, Judexque Aulicus. — Moris fiquidem Francici & Germanici fempet

m mepfe

fuetit, ut Officiales Rcgni Primarii Seeulates quinque effent, abrogato videli-

tiniratior

cet Majote Domus atque Patriciis Francorum , quorum numerus poftea ad qua-

Itatem 1

tetnarium fait reductus. — Inter eos primas tenuit Comes S. Palatii, poft quem

Ki(i, tl in

fuit Comes ftabuli feu Marefcalcus ," quem fecutas Dapifet , hunc Pincerna, &

Tlybric.

denique Cameratius, — Minoresenim Palatii miniftri huc jam pertinent. Comi-

l

d limariun

tis S, Palatiiofficium conftitit przcipue in juftitie adminiftratione in ipfa Aula;

LT ]

ut conftat ex Capitular. Car. 24

D. 3. CLXXPZLL €8 lz"b,nz. Ll angpbard.g.

lt f

46. Q. d«

lttdon

| | Hin&-

| Wlüm |

E

749

4 ao n

Imp. | Rom. Germ.

hml

Hincmärus (ie'Ol;d. & Off, Palarii Cap. XXL . Comitzs P;z/atz'z', iutev. CatevA

61 N

pené innumerabilia , 12 boc maxime. follicitudo erat , ut ottes Legales , qua alibá

Lineaw

erta propter aquitatis juawitm. Palatium aggrediebantur ,. jiffe ac rauonabiliter de-

ulitidl

terpinaret. feu perverfe judicata ad aquitatis tramitem . veduceret,

N alafridus

concelis l

Stab, de Reb, Eccl, C. 31..— Quemadmodum. funt im Palatis. Praceptores , vel

Comites Palatüi, qui Setularitum cau[as ventilant : sta fumt. €9 il quos Cappellanos

DOV 0

Franci appellant , Clericorum caufis pralats.

AventinusLib. IV. Zs vicem Cafaris

rafidendo Senatui principali defungebatur , fideua [mperatoris implorantibus aderat,

enori

juique reddebat , fofcum AAuguhi , pradia falica, reduus Regos procerabat, Cafa-

reum cen[um exz'geäat , nibil citra ejus ausloritateus duci aut decernere , att flatuere

n faett u

licebat. vid, du Es&ne in Gloffar, €9 inprimis ad Toimvillam Diffrt. XIP. ubi etiam

ia

um Prrigi

docet quod & Reipublice , feu publicas cauffas, quz ad ftatum ac dignitatem

regniatqueRegis pertinuesunt, cognovetint; Atque non tantum in Palatio jus

werii p

dixetunt : fed &in Proviscis,

Unde primo legimus miffos Comites Palatii in

dellic Fra?

Provinciasad juftitiasfaciendas ?. poftea in fio gulis majoribus Provinciis cetti ac

b(cucinf

Perpetni Comites Palatini conftituti , qui vice Regis & Imperatoris jus dlcerent,

as t

H. Conringius z Ces[ara Diplom. Lud. pag. 199. differentiam quidem inter Co-

inà coromitl

mites Palatui & Palatinos conftituit, quod iftorum aulicum fitofficium , horum

inprimit I

Provinciale. Sed Jo. Mibillon Vit CL. Z2, 2, de Re Diplom. C. X7, 13. oftendit

ius (

romifcuum utriusque ufum : Atque Cap, feq, etiam plures fimul fuiffe Comi-

, toumur

tés Pa!.arii. (

er Oa

$ XVIL.

]

diomat !^

Alteta poft Comitatum S. Palatii dignitas Comitis Sacri Stabuli & Dome-

nlum(ü J

fticorum, ut in veteri Infcripticne Srilichonis vecatur, Comes Stabuli Z, 2. C.

yur

Z'b. de Equor. co, cortupte Conflalulus , Regino An, 807. cui in Palatio cura

updimt

Domefticorum & Equorum Regiorum incubuit ; foris vero & bellitempore

h ViX ? jl

idem éxercitum duxit ; & Miarícalcus feu Zdarefchallus etiam vocatus, . H.

j a

Speelmran. GlofJar. Foc. Marefchall. — Aliud Dapiferi fuit munus, quod minifte-

pucima

rium menfz Regie primó denotat, quod exten(íum fuit etiam ad Fifci Regii ad-

od

miniftrationem , imo ad toüius Palatii caram & jurisdi&ionem atque etiam ad

gio n

endi: idque faüb nomine etiam Senes-

dignitatem militarem & vexilli Regii fer

uid (

caldi, qui inlocum Majoris Domus fücceífiffe dicitur Bignonio, atque videtar

Pog qxffm

voxhybrid

à ex lingua Provinciali , fezs, fenictts , fenex , & [calcus , ut feniorem

UM

feu Primarium miniftrum denotet.

Quem veto diximus fuilTe Comitem S. Pa-

, Cnr

latii : atque H. Speelim. i2 Gloffar. Diatriba de Dapifero annotat duo munera in

L

Senefcalco fai

ffe

: conj

uncta, & Cornitem Palatii fuiffs zagz4 Senefcalcum ,

aninorem vero Dapiferum in Aula Car, M. &

:go?üfd'z :

feu Megadomefticum Grecorüm ,

iciter» Sed quam tempore Caroli M. di-

Senefcallum feu Domefticum fimpl

Bbb bb ;

vetía

n

SCHILTER de Picariis

75jO

p

sss soepeamaa

aneftpt

vería utique fuerint officia eque ac nomina, Comiris Palatii , & Sencfcalli ive

Dapiferi, facceflu temporis Dapiferatus adfociatus fuit Comitatui Palatii , itaut

!

Y

|

Rigtof

& Comiti Palatii & Dapiferi & Sencfcalli ticuli tum reperiantur in eodem Offi-

Inperialis

102 fait h

ciali. vid. Gloffar, du Fresue voc, Senefcall. Et quum antea in Sub(criptionibus

Diplomatum Regiorum przter primarios Officiales etiam alii , ut Coces , (fub-

tijuefeu

fcripferint: fub Ludovico Groffo R.Francie Occident, fubfcribentium numerus

Anen, t

( K

ad quatuor illos reductus una cum Cancellario , fcilicet ad Dapiferum , qui idema

cum Senefcallo, Cameratium , Conftabularium & Buticularium five Pincer-

t , ad ]

natn t utobíetvavit Dom. AMabillon 1, 2. de Re Diplom. C,.XH. pag. 121. . Unde

totdio no

& illad patefcit , ordinem horum Officialium non fcmper ita accuraté atque per-

petuo fuiffe tunc obfervatum , fed forte ratione ant ztaris aut. diuturnitatis ad -

" Enim

miniftrationis variatum, Atque Comitis Palatii dignitatem in Senefcallum trans-

ii Pipinc

latam ab Hugone Capeto, Comite antea Palatii ,

diis Palati

poftea Rege J obfervavit v.*

Cl. Ge. Schubartus de Comit. Palat, pag. 1 5 -

Quos tejic

9

XVIH.

37

huc ) i- [7 (

Jare Franciz Orientalis arque Germaniz quaternio ille Officiorum Secula-

rium primariotum non tantum flabilitus , fed & communicatus fuit fingulis

m Aquï!

itm , Dj

Principibus Imperii per Conftitutionem !mperii de Expeditione Romapa , qu£

communiter Carolo Graffo tribuitur : frmgulz vero Principes fuos babeant Officia-

Vetpienf.

vios [peciales Marefcalcum , Dapiferum , Pincernam €9 Camerarium ; ubi Comes

lique ad A

Qim, &

Palatii omittitur, quia Palatii jus ad Regem folum pertinebat ; jus tamen ana7

liüdori (

logum ad Matefcallum, ut jure Francie Occidentalis ad Senefcallum tum re-

latum, — Utut porro inordine horum officialium fzpe vatiatum fuifle reperiatur,

Omus à

Iepale n

tandemi tamen Aurea Bulla ordinem perpetaum introduxit , fpreta intermedia

atbittatyr

vatietate, fündamentum ipfum fecuta: Quod ipfum etiam utceo folidius ad fu-

tutam di(ceptationem jaciamus , hac ita premittenda cffc cenfuimus , eaque ex

tiffe j

te fore.

C Nlenr

x

*

XIX.

am dePalatino in fpecie fufius agemus. — Originem Vicariatus Palatini

It E

t Pobrio

innuit. A. B. Cap, V, in verbis; Z/gffris Comes Palatinus Rheni $. R. Archidapi-

fér , vatione Principatus, fen Comitatus Palatiui privilegio , effe debet Provifor Im-

h. (i.e

peri. "Textus Germanicus Vetus : 50 foll ber *Dfal&grave vomiein Q3ore

ln 1 i

h

munb fepn be8 Joeil. Seeid)8 , von ber )falarafffcbafft voegen. — Recentior

n

[

veríio ramione Principatus tranftulit, o0n bes Gurfürftentbums vocgen, quum

lum Ch

tamen Comitatus Palatinus fit Principatus etiam absque Electorali Dignitate pet

th Atm

fe , conf. Freh. Orig. Palat. P. 1. , 15. p. 112. €9 P. 2, c. 1.

Czreroquin in con-

il

DP

creto verum eft , quod Comes Palatinus ad Rhenum, qui Elg&orali dignitate

m) C()n

non

i

.0.2

;ä

w

— Jmp. Rom. Germ.

-751

eneídll

non eít prezditus, non gaudeat Vicariatus Jure; itaque feqnitur : ib bet

hat o

9Wfat&grafffibafft Grepbeit voegen, — Officium fcil, Aulicum Comitis Palatii

edmo -

Imperialiseft origo & fundamentum juris Vicariatus , quod ut reliqua ab initio

.(criptionïbus

non fait hzreditarium : fucceffü temporis tamen Officia illa Aulica etiam mino-

Cutu, -

ra jure feudi fuerunt conceffa , & territoriofeudali przfertim certo in perpetuum

jom ounatt

annexa, utSucceílorin tali feudo regali eo ipfo in jus quoque Vicatiatus fucce-

detet,

Porró feudum hoc hareditarium ita conceffum & in tertitorio radica-

m quiia

) (rve Pitct

tum , ad Rhentim fitum effe dicitur, qua de Abezo fada cog

ngminatio à pri-

4u, Uif

mordio non fuit : Qui ergo natales ejus ?.

3

*

XX.

ab

puroits d«

- Enimvero bona Pattimonialia Comiti Palatii Regum Francorum, atque

ipfi Pipino & Carolo M. à quibusdam (ub ifta qualitate adhuc ad

f

nantut, ab

(callum a

G

r

aliis Palatium Trevirenfe, ab aliis Palatium in medio Rheni apud

ubas fitum,

quos rcjicit Hubertus Thomas Leodius 44zealitm de Vita Friderici 11. Comits

Palat. hb, , pr, Ipfe vero ait Pipinum atque Carolum ut Majores Domus ad-

huc, i. e. Comites Palatii in pattimonio tenuiffe ampliffimo ad Mofam Jopil--

Torttm ftc

Km, Aquisgranum, Duream , & totum tradum ad Mofam atque círca Leo-

, füi g

dium , Diftri&uim Juliacenfem , Clivenfem & Bergenfem , Brabantiam , Ant-

oma, (f

w'erpienfem Marchiam, & Diftri&um ad utramque Rheni. ripam ab exitu ejus

ubeit (fo

usque ad Argentoratam ferme, Atduennamfylvam prafertim ubi attingit Rhe-

; ubi C0

nuüm, & vetus Palatinatus etiamnum hodie appellatur.

Sed hanc affertionem

p um

Audtori fao relinqnimus, quam necipfam fatis probate videatur, & à Majote

zl an t

Domus ad Comitem Palatinum Rheni ejusque five Patrimonium five Feudum

ile i

regale nulla fit confecutio. H. Contingius i» Cezfur. Diplom. Ludov. pag. 199.

euimcm

atbitratur Comitem Palatinum Rheni à Friderico l. Imp. quafi fübftitutum

fuiffe in locum veterum Palatii Comitum.

Sed antiquiorem effe Palatinatum

(olidus ii

1l ) egqüff

ad Rhenum atqne ad Arnulfam Imp. Car. M. adnepotem referendum effe, au-

&or eft Andreas Presbyter Ratisbonen(is in Chron. Bavar. qui ait ?. Zfrae/fus Re*

gum Europa famofiffimus, cafirum Scheyrm in terra Bavaria confiruens, — Comitae.

1à

gt

tus Palatinos z6/4er inffituit, — Inter eujus filios zArnoldus accepit Ducatum INorica-

fl

rum , (i.e. Bavatiz ) Wernberus Comitatum in. Scheyrn 69 Comttatum Palatinum

j J

pyojr il

/i

Rbeui, ldem Andteas in Vetnaculo reddit Comztatus Palatznos , gefürüete

CURU

Qörqiïfd)aü'ten, Vixit Andreas hic (üb Sigismundo Imp. quemque Cives fui

d

aivium cenfuere, tefte Aventino,

Ait Arnulfum Imp. Comitatus Palatinos infliuiffe , unum Schirz, in Bavaria,

Vf i

d

| mtalC

alterum ad Rhenum.

Unde Otto, qui poft Heinricum Leonem Dux Bavariz

fadus, Comes Schirenfis, appellatur Comes Palatii 3 Radevico L£. ;, de Geff,

j of

g

Frid, 1. €. 20. N/etnerum de porro reliquifle ?:tbnem & Eckardum

filios,

atque

752

SCHILTER de Ficarite

n

atque Ottonem in divifione accepiffe Comita:am Palatinum Rheni & cbn&mf

lidtd

xifle Caftrum W'ittelsbach, idem Andreas refert.

Enimvero licet in dubium

adindreadi

recentioresvocent, quod And:eas Fratres Arnolphum five Arnoldam & W'ern-

f

1 Ejusf

herum vel Ebethardum , vel Hermannum aliis, filios ipfras imp, faciat, fed

"ifisper d

potius fuiffe filios Arnulphi Ducis Boiatiz & nepotes Luitpoldi Dacis Boiariz,

inS. Sw

cujus mentio apud continuatorem Reginonis p. 73. quod & Freher. ad An-

Anhot, du

dteam obfervavir5 Certnm tamen eft, & A:noldum illum & W/ernerum five

- pertinen

Hermannum faiffe Comites Palatinos ab O:tone I. Imp. in Bojatia conftitutos,

- ütibuig ptc

non de novo ,"ut videre eft apud Aventin. L. /P. pag. 226. . Etfi igitur circa

A modíca

Genealogiam hanc, utalias dubium fit,. nectamen quoad rem ip(am ratio eft,

tomnibosl

cur Andrez fidem derogemus , quod uttumque Palatinatum Bavatize & Rheni ut

4 abi&

hzteditarios inftituerir Arnulphus Imp. & illum affixerit Schycenfi tetritorio ,

^

hunc vero Rhenenfi; quamenim ipfi prz aliis Bojaria faa placeret, ut ibi potif-

Um&, in qu(

Mhelle . de

fimum refideret, neceffariusad Rhennm erat Vicarius: ut &inSaxonia. Atque

ilinp.an,

quum fubinde etiam ex Bojariaab hoftibusevocarentur, in ipfa quoque Bojaria

lact, five|

Vicarius conftitutus feu Palatinus, quz dignitas apud Comites Schirenfes con-

Vitem in ]

tinuavit, donec & ipfum Ducatum à Frid, I. Ann. 1180. adepti. — M. Freherfe :

quoin fzad,

P. 2, Orig. Pal, C.1. hunc Andrez locum de Palatinis Inferioribus accipit, fed

atat Sim

non ad mentem Ándrez , qui mox fefe ipfe explicat : Werzerus Comes in Schyra,

DVitdo de

frater Arnoldi Ducis Bavaria. genuit Ottouem €9. Ebhardum ( aliis Eberhardum )

Hüic;

quifimul drviferunt : Otto accepit Comitatum Palatiuum Rheni , €$ conflraxit ca«

alhgatumd]

Jferum Wtelsbach « Ebhardus vero vemanfit in Scbeyra. . Unde conítat , Andrea

Ojterjp B

certe tefte, Comites Palatinos Rheni jam tam prater tractum ad Rhenum etiam

Va

in Bavatia obtinuiffe tettas, & fpeciatim, Cafteum Wittelibach , cujus poffcf-

Tetis

fio penes eos manfit usque ad Ottonem Cafaricidam , quoprofago An. 1208,

ttypote lm

Ludovicus Dux Bavariz W ittelsbach patruelis fui regiam , at 44ventiz. L, F AL

p. 46. incunabula majorum fuorum diruit, folo equavit, templumque ibi

£Oipfo c

um COm(

Deipatz Virgini condidit, — Comitatum vero ralatinum Rapoto ab Attenberg

ofilaríon

adeptus, qui vicesCzfarisab(enis prefidendo Tribunali perfangeretur, ut idem

loquitur,

D fántüm ;

And:ez fuffragantur Annales Palatini, de quibus [T^ Itenicus in Getm.

Vbdtnge

TritiQfir

Exege(.L.3. C. $4. — Palatinorum Annales Carolus. M. fiium ejm Ludovizum.

Palatinum conflituiffe veferunt , €8 poft bunc Ludovicum R

C'l!ftls Woqure

egem , tnde eg('w fiüum

rnulfum , inde Beraberum quendam in Palatinos evafiffe.

Nario QHïC

Qyicquid tandem ejas fit, quum in re obícura temete aliquid definien-

dam non fic, illud fane non eftinficiandum, Comitatum Palatinum Rheni va-

[ Cmu

rios poff:fTores nactum fuiffa. — Sifridus pater S. Kunigundis conjugis Henrici

Fttes

EHr-.

m

ll Imp. Comses palatinus Rhcpi Magqus appellatus à Tr/it'hemio Chron,

hi

[àn

-

(aug.

all dlgmt

/

"u

x

d

Ej

Imp. Rom. Germ.

T8E:

—

Cotft-

fang. dn. 1060. utrum ab Ottone Com, Pal, Theni, qui Wittelsbach exftruxiffe

addum !

ab Andrea dicitur, (it, incerrum eft, ratio tamen temporis forte non refragabi-

&V

tur. Ejusfilius Ezzelinus Com. Pal, Rheni litem Imperatorimoyeratob dotem

f

fororis per decemannos, tandem reconciliatis animis Imperator ei donavit In-

s D

fülam S. Swigberti cum oppido Angiz Cafarianz , quam vulgo Koyfersmertap-

et d

pellant , duobus fereà Novefio milliaribus juxta Rhenum fluvium, cum omni-

gem *

bus pertinentiis, atque oppidum D»wszerg inter Rhenum & Ruram fluminacum

on(titos

omnibus proventibus, itemque Sa/fe/t cum omnibus emolumentis fuis: Hac

ipit da

non modica regni beneficia de confenfu Principum, memorato Comiti Palat.

s ao d

& omnibus hzredibus fuis donavit, ut refert idem Trithem. Chron, laud. an.

& n t

1014. ubi& proptius fundus ejus Bruwiler dicitur, uno milliari diftans à Co-

ctermoros

lonia, in quo Ceenobium fundaverat, Ezzelini Pronepos fuit EberhardusDux

utibiput

Mofelle , de quo linea continuatur Comitum Palatinorum , ait Trithem,Chron.

yia. At

Hiríaug.an. 1060. & Frater ejus Heinticus Comes Pal, Rheni & Dominus de

yic h

Lacu, five Lacen(is, dequo Freh. Orig.Pal. P, 2. C. 9.

Porro Caftrum & Ci-

yrenfs ob

vitatem in Heidelberg, Comitiam in Stahlbuhel & villam Neckirowe ex anti-

M. frei

quo in feudum ab Epifcopis V ormatienfibus tenuiffe Comites Palatinos Rheni,

acCiPib :

teftatur Simon Epifcopus W ormatienfis in literis Inveftiturz ,

quas- dfefu per re-

qer n h

novando dedit Ludovico Com. ral, Rheni X. Kal. Jan, 1287.

&

3667/'1»'"4'*'")

Huicigitur territorio, quod multis variisque acceffionibus au&um fuit,

alligatum eft jus Comitis Palatii ad Rhenum , primatis inter czteros Palatinos

13[; Andfii

Comitesin Bavaria, Suevia & Franconia, quos recitat Jus Alem. Prov, C, XIX,

D

hum

& Jas Sax. rtov. L. 3. À. j 3.

Et vid, Ge. Schubattum de Comit, palat,

cujup ;

Territorio itaquepalatinatus ad Rhenum hzreditarie annexum fuüir jam tum

) AH' 3200

tempore Imperatorum Carolinz Rirpis, primarió officium Comitzs $, Palatii ,

& eoipfo confequenter etiam Vicarii Imperatoris, ut ex antecedentibus liquet,

| !ümq*"' :

quum Comes S. palatii vice Imperatoris vel Regisus dixerit, & de fumina Reip,

confültationes atque curias egerit, ut adeo jus Vicariatus & Comitis S. palatii

j

tf

g

non tantam integraliter, fed & effentialiter fibi invicém fint unita, Ex inter-

vallo dcinde contigit';; quod duo divetía officia Comitis palatii & Dapifeti fue-

" Guth

rint uni Officiali conjan&im concredita,

Quz unio utpoté accidentalis, eófa-

[

cifius quoque diffol

erum potuit, Tertio denique Comitivz S, palatii, ut

primario officio feculari aulico , femper quoque infuit. jus eligendi Imperato-

| zjw

1£Wi

rem, unà cum reliquis & officialibus Imperii & principibus acStatibus, fedper

| deüüien'

A. B. demum exclufis reliquis feptem illis Officialibus jus Electoratus folis com-

petere coepi', — Unde tamen conficitur, Jus Vicariatus à Comitatu Palatino ad

Men

ümwli

Rhenum, ranquamà caufa fua immediata & proxima dependere, non ab Ele-

jur

Archidapiferatu, quum utraque dignitas:

&orali /dignitatc , multo minus ab

»Ccccec

auí.rri

L

EM

b

SCHILT7ER dä Vicariis

7f4

:

hi i o

ttomillione:

avferri poffit & feparari à Comitatu alatino ad Rhen;tm, Vicariatus non

itern,

ln quumi

Par tatio füit circa Vicatiatum Saxonicum. Neque enim ab»Ele&oram'

wicodem

immediate dependet ille , fed à principatu vel Comitatu Palatino Saxoniz , cui

À ongé di

annexa & Archi- Marfchallia S. Imperii , ut apertiffime patet ex fingulari A. B;

Agulcibus,

quam Carolus IV. Ducibus & Ele&or. Sax. de jure & fucceffione Ele&torum Sa-

Dom p

xcniz An, 1376. IV. ld. Junii dedit, exhibita à Goldafto Covf/iz, 2mp. 7. 1. ubi

leni dipnita

toties quoties inculcatur, jus Ele&orale manife(te competere Duci Saxonieg,

k Iac Vicari

tanquam Duci Saxonizac Imp.S. Archimarefchallo, non vice verfa , itemque

t dftcolla

Ducatum, Principatum & Comitatum ralatinum Saxoniz & annexam Archi-

Ninodum

mateíchalliam S. Imperii obtineti cum omnibus libertatibus & honoribus, (inter

Mtbota Fa

quos przcipuus Vicariatus) nec non jus & poteftatem eligendi Rom, Regem ;

i, Qoump

tanquam dependens ápriori, — ltaque patiter Principatus & Comitatus alatinus

n Palatin;

Saxonizfündus eft ac fündamentum, cui hareditarié inheret Officium Comitis

titdenio de

valatini in Saxonia vice Imperatoris jus dicentis: adeoque effentialiter Vicari-

MUNTTPY

tusconcutrit, Adjuncta huicfuit Archimarefchallialmperii, qua tamen à Du-

ithttur au

catu & Comitatu ralatino Saxoniz abeífe poteft, falvo Ducatu. & Comitatu pa-

Vetur

latino Saxoniz , atque imo & abfuit antequam hareditario jure uni certa famie

tine intend

liz atqueterritorio officia aulica fuerunt annexa ; plane vice Regis aut Impet.

Qs Art, ]Y

jus dicere in Saxonia à Comitatu ralatino Saxoniz per cffentiam fuüam abefft

Gndem fete

Y

nunquam potuit.

titsqnep,

XXL

il

Ol'lcndmda !

Igitut hon folum ex Autez Bullz verbis , Comstatzs Palatini Privilegio, li^

tiquey:

quidum eft Vicariatu gaudere Comites Palatinos, fed & ex literis Car. IV, que

^ K,

in Confirmatoriis Car. V. exhibentür à Goldafto ín ben Seicbs«Goafs. Conff,

40. p.?2. 241 — Ubi & antiquitas hujus officii docetur : C5olcd)e Grepbeit sort

Difi

alten unb langen Qeite gebabt baben , fcil. Comites ralatiti,, qui Ele&ores,

tum &nj

Ex antiquo itaque & longo rempore hac Vicaria poteftate gavifi (ant Comites

Rtobitum

Palatini fub quieta poffeffione & continuo, pro re nata, exercitio, usque a

An'R'So 16

primordia fere prefentis Seculi , atque profcriptionem Eledtoris Frid. V. R. Bo»

"trOver(is

hemiz, Preterquam quod Duces Bavariz utitótum jus Ele&orale adfe pettine

&os cffe negarunts

Eu

te contenderurit, ita fpeciatim Vicariatui Palatino fefe

hk Árch

& an, 1612, in CameraSpirenfi receffum proteftatorium contra citationem Cae

"t t

merz nomine Vicariatus palatini & fub figillo illius emiffam in cauffa Ottingen

Itemque A. 1614. per fcriptum publicum;

'J

. Ividi

contra Bcyerri proponi fecerunt.

"at

eujus tit, SurGes Gegen/Sebencfen unb SSericbt oon ber Gourfürftf. 3Dfalf

Vicatiats- GerécbtigEeit? in quo quidem multa exempla afferuntur, quod $i»

t fCptin

atin

gismund, Inip, przter protectionem Concilii Bafileenfis , etiam in aliis caufi$

com-

Mi c.

-

At hr g.

Impevii Rom. Germ,

75$

O

-co:nltï;ifïïoncs decreverit Wilhelmo Duci Bavatiz, non Ludovico 1V. Ele&t.

Palat, quum in Italia effzt ; Sed patet ex Epiftola Ludovici fubje&a fub lic. P, P.

dbl

quod eodem tempore fe fübfcripfezit Vicarium Imperii, An. 1432, qua pote-

Sain, dl

ftas longé differt à Vicario & prote&ore Concilii fpeciali, & commilfionibus

fingiita

fingulatibus,

lnl

Dum portó Fridericusille

ob motus ; quos füb fuo du&u moliebantur Bo-

| Imp.T.l.ubï

hemi dignitate fua Ele&orali cum omnibus ad eam pettinentibus juribus , atque

Juci Sarti

& hac Vicaria poteftate exueretur, Electoratus ipfe in Bavarum per inevftitu-

ieh itcmqtf

ram eft collatus, & unàcum ipfohoc quoque jus Vicariatus. Reftituto autem

mnexam At

pollmodum per Inftrumentum Pacis W'eftph, in Electoratum & fua majori ex

yoribus (0t

patte bona Palatino Carolo Ludovico, Frid. Filio, & hoc fibi, jam tum Ele-

Rom, M

Qoti, competere putavit jus füb iis , quibos azte smottts Bobemicos Eletlores , Prin-

m n

«eipes Palatini gavifi [unt, Atquequum Elector Bavarig poft Inftr, pacisinveftire-

tur denuo de Ele&otatu Bavatiz , omiffum fuit jus Vicatiatus in literisinveftitu-

ficium Qn

rz an, 1652. ad inftantiam palatini , Ligze, Z4dd. 3. 1 1. pag. 219. nec peromnia

daliter Vifäü

ye um i

diffitetur autor Gegen/&Sericbtà An. 1657.

& Conidt?

Verum data poft decennium fere occa

fione magnam ralatino litem hocno-

upi cute

tnine intendit Bavarus, cujus cardo cum in interpretatione voluntatis Legisla-

toris Art. IV, vertatur , nec alius fit Legem interpretaii, quam cujus poteftas

eig anc I

am (jum aM

eandem ferendi, vel abftinendum prorfus eft à decifione aliqua , vel convenienti

utriusque partis rationum confideratione, media faltim per Civilem Medicinam

oftendenda, quibus optimeillefis omni ex patte juribus conttoverfia hzc com-

pl

poniqueat; Vifuri primum $. fequ, ex brevi hiftorica commemoratione, quan«

do & quenam incunabula cosperit, & quousque fe extenderit.

jl

(

XXII.

*

/

$

Olb C,W!

j

: Diffidia & vehemens nimis amulatio , quz intet has duas Domos Bavari-

T

pel

j

*am & Palatinam femper & quidem przcipue fub hoc currente feculo fueruut,

ul

jl o

pet obitum Imperatoris Ferdinandi Iil. valderecrudefcere ceeperunt, | Hlo enim

An, R, S, 165 7. 2. Aprilisft, n. vitam cum morte commutante, nova intet eas

jjo,

controverfia, ratione Vicariatus Impetii orta eft,

A

Et ficuti jam Vicariá Reipublice curá opus erat , Bavarus eam fibi, ut Ele-

/fe Pcmnc

&ori & Archidapifero , unice competere atbitratus, & opportuno quodam zelo

ffe negaf"""

conata fuacelare ftadens, ante omnia cum Saxone de conjuncta in admini(tran-

gtiont?

pl

dis Imp. vicibusoperá, & Vicariali figillo transegit j Literasque fufceptionem

wu!ra

Vicariatus indicantes ad Status Imperii mifit; qui przpropete

ubham

magis & feftine,

m

quam re optime perpenfa , gratulabantur.

M

e

L]

i

W

Palatino mol

imine

Bavar

fuas primum rrovincias , per' reli-

)

1 DOLtO, per

Il q!!

quamdcin Germaniam dc violationefui , fibifoli jam omninó competentis jutis

GQcccc a

i

gu'bli-

SCHILTE R de Ficariit 4

716

—

i

atérabts at

am Gbi (ub-

kos, utt

publicis queftus eftliteris, atque omnem edi&is Bavaricis obedienti

]

ditisinhibuir, Quosdam Principum fcftini fui applaufus erga Bavarumequidem

conflirari

penitebat; fed que jam tum a&ta erant, retractari non poffe vidcbantur. Nec

H

|

[73

i

ullo modo de fua pratenfione remiffius agere voluit Bavatus ? Uterque edi&a

de Vicariata Francofürti , Coloniz & quaquaveríum publicati ac locis eminen-

Qi

tibus affigi curavit, quorum formulz videri poffunr in Diario Eutopzo, a4 P.

ti-di&tu

A. önöo .AP?'. Ad 12. MZ]ZQ Ad 20 (1

2) ?um'z'. Jom.I, pag.310. 4dd 1. Zdpril,

tillimo,

1658, T. 1. pag. 66 5. €9 pag. 698.

Ex hifce ad maximas fimultates incaluerunt animi utriusque : Nam que

Sic

uno in loco machinati fünt Bavarici , id in altero deftrui fzcerunt ralatini.

Coloniz Agtippinz Bavaricum Diploma Curiz Urbis appenfum refcindi fuum-

l, o

que affigi fecit Palatinus; Quodque & faftulit primum Bavarus, poftmodum

Y

Wpb, cu

vero fuo à latere junxit,

TES

Adfcripfitfibi hoc Vicariatus jusex occafione verborum , quz in T. ». Art.

lo y ln

IV, $. 3. habentur , & quatenus S. R. J. Ele&or poft Regem Boh. Secularium

lil

primus & Archidapifer, ficuti fequentia de argumentis utriusque partis plu-

.

;

i Eleg

ribus docebunt.

,

Palatinus vero vattoze Com

itatits Palatini , & quatenus mäjoreS fai k,* utCo-

Cine D.

mites ralatii, hac poteftate gavifi, id juris fibi debeti oftendit per Apologiam

N

DT

quandam , quam ea de caufa füb ritulo Suurfer uno Coummarifdoer SSerid)t t

D

edicuravit. Sicviciffim quoque Bavarus Relationem reciprocam ((&in Gxgttt/

Pj ;

SSericbt) publicijurisfecit: Atque poftmodum multa hincinde rublica fcripta

Nu

exftitére , prout quisque fuo favere vifus eft Domino;: & hinc rrincipum animi

quid hif

acerrime exagitati fünt.

nemo Pm

Bavatushoc tempore

feprem agmina Equitum Peditumque jufit conducen-

Satcitrre

dos, co quafi intuitu, hocfibi jus vi & armis iret perviótum, vid. Diar. Europ.

Al gy [/f&

loc, cit. quod tamen aliàs Statibus [mperii perult. S. Inftr. », fub crimine fra&e

) iä, pMI

Pacis fevere prohibetur, — Ipfienimanimun: maxime addidit fua potentia & Au-

ftiiacotüm reliquorumque favor; optime namque noverat plus tum temporis

Mf

L

t

fibi acceffiffe Saxonem, quam ralatino, ceu ex refponfo ejus ad literas Falatini

Ute Ejea

nunciatorias de-die 19. Aprilis apparet, —Quippe qui, adwzrarife, quod nune

de fuo in Ficariatum jure certiorem fe facere velit. Palatinus : AMutata euim effe illa

Ribtoba

fgalibus c

per Ieftr. P, Weflpb, qua olum couflituiz 4.B. — Se ergo in par

tes ejus ire non poffe :

Sed jamz tum éum Bavaroratione Syilli Ficariatus comvenil[e :

ANec aliter. fefe gerere

T pofl [

Eur. ad h. d.

"ttem

potuilfe avgumento nova Santlionzs Pragmatica , oftendit. vid. Diar.

a i"dicand:

& ad ;. M:ji. A. 165 8.ac conf. Difc. ad Inftr. P. V/. D. XXVI. P. I p. 452«

Hifce & fimilibus ita gcftis interpofuit fe' Collegium Ele&orale, atque

, WOl

e vi-

Camur, (]

hanc li;em non nifi gterni inter has inclytas Domos diffidii fomentum for

ens

E.

N

inperüi Rom, Germ,

757

nenteisa vecstm

"

dens, utrumque ab omni contentione & acerbo conHi&u'fub gravioris pq&næ

um -

conftitutione in pofteram prohibuit, revocatis & oblivione deletis prioribus ;

Qnu. N

vid, Citat, Quoad reliquum autem , res ipfatuncindecifa manfit.

ïtetquce&i&a '

"EOPARTM

lociremite

Quändoquidcm autem du

rante hnjus controverfiz tempore per plütima,

jopao d

uti dictum, fcripta publica res hzc ventilata fit, opelle pretium me fadturum

V

[4

exiftimo , fi brevibus hic primaria utriusque partis argamenta ne&am.

-

Pro parte Bavarica

: Nnat -

d.

- Palmaria hzc fere funt.

edcindilium

l1. Conferri in. Bavarum | Eletloralem. Dignitatem per verba . clara jnfr, P.

N

Weflph, cujus anuexuns omnino fit Ficariatus,

II Non concedi Palatiazs Ficariatum in. verbzs veflitutovims, *'Ergo,z'd pro-

uein ^ llïü

bent, Imveflituram Masximiliani tribuere poffefforumm , qua ia totum mon frt abolita,

h ol

14 INon 1a apn'ca

;j]ïx:/, quis Comitum Palatinorum primus FVicarius vel pri-

u p

»hs Eleclor.

IF., A, B. mentionem facere. Elelloratus , cujus caufa Vicarius conflitutus frt

mfii, 10

Comes Palatinus : INam Germanica verfio dicie, Oe8 Ghur »Gurftentbums unb

&otafffdafft toxgen.

*

P

d Apologiam ;

fpfal

u A

T

F. Exflare fallum Ruperti.

INec 'u/o: Eletlores antiquitus iizfz;gni Comitis

1 ((Sm

o

Palatini in Ficariatu ,. fed Eletforis, Er qug id genus alia.

« p

f

Nunc priusquam alatina adduci queant,' obiter folummodo diíquitatur,

jiipn i

quid hifce regetipoffe videatur. Et quidem primum quodaattinet, inficias ite

nemo poteft, quin Electoralis dignitas Bavato conferatur per didtam Legem.

Sanciturenim Art. IV. $.4..— Et primó quidem , quoad Domum Bavaricam Dig-

Pa

nit4s Eletloralis , quam Eletlores Palatini antehac babuerunt , cum omnibus regalie,

i Du

qinint P

officits , pracedentus, infrguits , €9. juvibus quibiacuuque ad. hanc dignitatem ffe:

Gantibus , nullo pror[i excepto. €9c,-

POI&

fl

iNam vero hzc verba tam clarafint, in

g d

FOHS

de ut fponte (equatür, füb hac dig;

4

nitate Ele&orali omnino comprehendi debere jus Vicatiatus, fatis forte non

j P

Z

de u

cerni probatum,

Namquz non expreífa fünt , jure prztendi nequeunt..— Sub

T

Regalibus enim , officiis, &c, fatis intelligi poffunt, Archidapiferatus ,. pri-

u)

gt L

mus poft Regem Bohemiz in celebratione Curi locus, & ejusmodi alia.

It

Nonau:em ca, quz Comiti palatino , quà tali, fpecialiter funt conceffa. Ut

vbl

jus judicandi Cefarem , Vicariatus. &c. A. B. c. V. $. 1. 3.

*

d

- Notabile enim. eft, quod ea demum officia in

J

P. Bavato conceffa em:

h

T

M

uitatem Eletloralem fpe&ant, Qu

au-

g[ak )

dicantur, que ad /wwc conccilam 4ig

*

tem

um

f

Ccc Jcc 3

(

—

i

7)'8—

SCHILTER de Viarüs

| Pofl'l

tem transactione: fint ftri&ti jaris & interpretationis , noh poterit cxtehüo ,—Eeki

adca officia &jura, quz Comitatui palatino ad Rhenum przcife & fandamen-

prora lus

