^ nes de iis non frequentes effe fole

nt

Magis autem in ufu cft Aclio ex famo-

Contun

fa illa L, Diffamari C. d. ingenuis ei

manumifi., quippe qualatius fe exten-

Terum

dit, G toties poteft inftitui,

verba & fata , v. g. Diffam

quoties exiftimatio (2) alicujus apud alios per

üriya &

ationem de debito pretenfo , Arreflationem

eclarat

Bonorum (5) &c, iniqué mi

nuitur.

Ad hanc dirigunt plerumque Advoca-

| li manib,

ti Supplicationes fuas, cüm in

Excelfiffimo Judicio Aulico aut Camera Impe-

riali aliquem provocare volunt

*

| Wüpitur

& de diffimatione refpondere

E

Tenetur tunc etiam. Diffamans comparere

Qs

Caufa tamen principalis , nifi per fe & fuá

; li [üæ NT

naturá ad fuprema hzc Dicafteri

a fpeCtet, aut Prorogatio fit fa&ta, remittitur

'n(mgü,,ü

ad Forum Auftregarum aut. ali

ud competens, additó terminó peremtorió,

intra quem ibidem legitimé pro

10 (ltin

poni debet. (5) Quomodo autem ulterius in

BULUM

utrqque Judicio contra Diffama

ntem, prafertim fi contumax fit, procedatur,

i illi[h

inflantia coram fummis Imp. Tyib. comveniri poteþ.

X i

ö; quales in fine ferri foleant Sententie , longius hoc loco enarrare non atti-

uf

net, difci id potefl. ex Commentariis Juris & Proceffus communis, cumpri-

tio, &

mis Gailii, qui fu(ius hac de re egit in fuis Obfervationibus. (5)

Q tales

(1) Ludolf. £. 1. $. 11, 2. 2 p.155.

(2) Gail. Jib. I. obf. g. s. 2.

p

(3) Mev. p. . Dec. u1« 124.

w

(4) Blum. c. /. z. zi. qui allegat przjud. in Caufa .þobenlob& contra J90;

is:

benfobe , ubi tres mení. ad A&tionem in Auflregarum Judicio inftituen..

À

wll Dijþ'j'

dam prefixi funt.

(5$) Vid. Obf. 11. * 12.

$ XVII.

. D.l

Venio nnnc ad materiam cunlis quidem Iudïciis inferioribus exofam ;

multis tamen admodum familiarem ; Ze 7flitia lcilicet protratla vel denegata.

M.

Ubique enim feré locorum inveniuntur homines, qui de diuturnitate Proce(-

füum, de denegatioue vel faltim protractione Juflitie querelas effundunt

acerbiffimas. — Culpa non femper eft in Judice, fed fzepius in Litigantibusipfis

vel avaris eorum Advocatis. . Opponunt hi plerumque,. i Rei ( 1) partes tue-

antur, Exceptiones innumeras à re principali prorfus alienas,

Mifcent Pof-

fefforium cum Petitorio, Reconventionem cum Conventione.

Producunt

ao pl

ontitz Ord

fcripta, quantitate molis laborantia, ut R:ferenti in perlegendo naufea cree-

tur, - Petunt ob leviffimam ízpe caufam Prorogationes & Dilationes &ternas,

yfe, & i

quandoque veró in termino proríus emanent (2), ut anfam nancifcantur de

; Difinstt

contumacia difputandi. . Et fi tandem poít tot anfractus poft tot difcrimina

(lio & fimo

rerum fententia definitiva fequatur, confugiunt ad remedia füfpenfiva, devo.

juse at

luriva &c. Gtabutuntur beneficio Reílitutionis, Revifionis, Leuterdtionis

dalos p

Declarationis, Appellationis &c. — Percurrunt omnes Inítantias & executio-

gt

ni manibus pedibusque refiftunt. — Interim aliquid fit, & A&or vel ad inopiam

g M

redigitur caufamque deferit, vel fequitur vulgatum illud : eín magerer Cere

meumpe

gleidb ift beffer alg eit fett Llrtbel; (3) & acceptà dimidià vel minori petitio-

onpa

nis fuz Summà, liti lubens renunciat. (4) His igitur confideratis mirandum

ak&W

non eft , 1 Judex füperiorParibus de juítitia protra&ta apud fe conquerentibus

,

non (tatim. annuit, fed vel denegatis Proceífibus, eas ad Judicem competen-

tem remittit, vel prius Excitatoria, Monitoria, Promotoriales aut Mandata

T n

[t43

dcadminiüranda juflitia intra certum terminum decernit ,. antequam caufa

!

Proceümi

ad

X

HERTLINGII decaufs ubi mediatus in prima j

r

ad fe vocet. Et talis etiam Praxis fervatur adhuc hodie in Summis Impe'rii

Afent

"Tribunalibus.

Ibi enim Partes non prius citantur, quom cüm Judex his Pro-

10mr

ceflibus non obtemperat, & juítitiam notorié protrahit vel denegat, idque

lm ex

implorans per documenta aut alio legitimo modo (5 ) fatis probare poreft.

ntridi

'Tuac demum enafcitur cafus, de quo heic loquimur, quód nimirum Media-

tus, fpreto foro ordinario , ad excelía hzc Dicafteria immediaté poffit evo-

()R

cati. (6)

H

L

(1) Reorum enim proprium quafi eft, fugere.

i

|

3

ä

(2) Huc referri poteft abufus Proclamatum in Camera Imperial, de qüo

vid. Schlendrian. Mph. 7. p. tm. 22. fe44.

Por

(3) Comp. Hert. i» Parom. Tur. German. Lib. I. Param. H

(ppone

(4) Ha funt artes Rabularum quotidianz ; rariores & plures enarrantur in

&ioni $

Bruckneri habitc. de Stmtagematibm Advo-

timen t

Differt. Inaug. Jen& fub Prafid.

catorum, vulgo: 90tl Advocate

)

ngötreicï)ea. Jung. Do&. ibid. citt. prz-

-

tVorem

cipué veró Zrederod.

ml fü

(5) Qu. An admittatur Juramentum Perhorrefcentiz ?. Refp. affirmando

ton füb|

pér ea, qua tradit Blum. Proc. Cam. Tit. 37. 9. 19. [4. Flert. d. Superiorit.

Nnclare

territor. $. 20.' Beliz. Proc. Civ. qu. 3. p. 36- Lauterb. Co/eg. T beoret.Pratt.

minusigi

Lib.12. Tit.2.$.42. Judicis tamen prudentis arbitrium non excluditur,

cum conítitutiones Imperii exprefse nihil determinent. Deckh. ad Ma-

t juse

aha Paäa

genh. P. II. t. 26. pag. 193. féqq.

E

Deterent

(€) Gopeperi(cber Deputationg z 9[bftbieb 4.

4

710 160;7. $. £5b aud) 27.

ndi,

totu

Roding. Pazd. Cam. l, 1. 1. 25 , 9. 13. 25. feqq. Text

?

* adR. ZN; Diä,l 20

tümM

91 4-.6.

$. XVIII.

dïäler

fenfü &

Sine dubio ad noflram Trä&ationem etiam pertinet ille Cafus , ubi Pria-

(!)«

ceps vel Dominus aliquis Subditos fios coram Summis Imperii 'Tribunalibus cos-

z

venire vult.(1) Hocenim ipíi licere nemo ambiget ; an veró cafus hic in

Q)(

praxi frequenter fit fp randus, (2) longe alia eft quaftio, quam tuto afferere

non aufim.

ä

() P

Comperunt hodie Principibus Germaniz remedia multó prom-

on

tiora ad compeícendos fubditos fuos, quàm imploratio Judicis fuperioris.

Quod(i via fa&ti procedere nolunt, adfunt Judicia in Provinciis fuis conítituta,

ubi fubditi ftare tenentur , (5) vel ordinant nonnunquam certos Commiffarios

nt,

N

ex fuis & extraneis Miniftris , qui, Partibus auditis, in caufa pronuncia

ve

tfa Mle

o

—

ieflantia covram þ;wmz's Inp. Trib, cpnvkni;ï poef?.

T

Inperii

vel fententiam à Facultate aliqua ]uri&ica petunt, eáque rem decidunt. Et hec

ls Pro-

-via omnium breviífima eft & commodiffima, modó turpe profopolepfiz vi-

, liqut

tium exuler, quod tamen fola remiffione. juramenti ,

quo alias Domino fuo

posd.

obítri&i funt Miniflri ; non femper evitatur.

Mediz.

(1) Roding

t 10«

Pand. fur. Cam. l. 1, 8 4. n. 61. Text. ad R. f, N Dipnst. 2«

$. 4 £.

rflem. fe&t. 1. $

4078 48« D. 130.

(2) Ludolf. Cemment. 5y

(3) Gail. & . 0. 1. 7.18.

i W

, 5. XIX.

Porró nec quisquam de eo dubitabit, quód prime Inflantiz exceptiönem

opponere nequeat , // ei expre(se vel tacit& rezwnciaverit, (Y) feque jurisdi-

maramturit

Gioni Supremorum Imperii Tribunalium fponte fubjecerit. Prafupponendum

a At

tamen heic eft, ut privilegium fori, cui renunciatur, principaliter & unicé in

favorem Renunciantis fit intro*du&um. (2). Nam, quando tertii jus & favor

jj dtt. *

fimul fub eo verfaretur , renunciatio ejusmodi absque alterius confenfu facta

non fubfifteret, fed declaranda effet pro nulla.

Quilibet juri tantüm fuo re-

af

N

d Srint.

nunciare, neutiquam veró alteri iniquam conditionem inferri poteft. — Multó

"n r

minus igicur inferiori licebit, in prajudicium Superioris fui aliquid admittere,

yverdults

aut jus ejus quz(itum & privilegia fori per 'Transactiones, Renunciationes aut

«s ii

alia pacta per indire&um evertere.

Quodfi id fieret, (ine dubio Domino fap--

peterent media, attendatà & temeritatem ejuscemodi civium pro merito pu-

niendi, & civ

(uos à foris extraneis revocandi.

Jus Publicum pa&is priva-

guubo

torum mutari

L:

ttolli non debet, (5) & hinc facilé poteft colligi, in quan-

jMWJ

tum Mediatis aut Subditis Statuum hodiernis temporibus permiffum fit, juris-

di&ioni Dominorum füorum patrimoniali renunciare, feque fine eorum con-

feníu & licentia in alterius foro , etiam fuperiori, fiftere. (4)

(r). Gail. 1.1. O.1. s. 22. Roding. Paud. Cam, l. 1. T. 4. 67

5 yhi n

/. ?lum. Hf.

yi////

26. n.30.

-

unallb

(2) Gail. lib. i. O. 40. n. z.

cafush

(

(3) Per /. 33 ff. 4. patt.

a

yo d*

no Lauterb. Coeg. "oeorer. Pra&t, 1. 2. t. är.v 9. 35*

yli p

(4) Comp. emni

$. XX.

z

wn(h'tutäg

Novus emergit cafus fundati Fori Cameralis, & recte M

;ndata etiam con-

nl

tta Mediatnm emanant , qando ;'s alique

m contra fententiam in Summhi Imperii

gt

XX

N

7rz'lufg

HERTLINGII decahfs ubi mediatus in prima

fij o

dribunalibus latam turbare prejumat.(r) Judex enim ; qui fententiam pro-

nunciat, omninó eam manutenere & contra aufüs temerariorum intactam &

Co:

inviolabilem confervare debet, multó magis igitur hac poteftas Camerz Im-

periali & Confilio Aulico tanquam Judiciis fupereminentibus tribuitur.

Ne-

| um q

ceffe tamen eft, ut Actor turbationem fufficienter poffit docere.

() Fie

fim, (;

(1). Blum. Proc. Cam. Tit. XXXIF. 2.122. Lynck. de Gravam, Extr;zj. Ca

p^

Áperius

p: 23 $ 49.

otation

$. XXL

Unà um

Reftant cafus adhuc plures, quos recenfere poffemus, ( 1) fcd qüon'iam

triunt,

partim in praxi raró accidunt, partim vero ad Caufas Fifcales , de quibus fü-

Vorem A

prain $. X. & feq. fatis pro inftituti ratione egimus, referri queunt, non opus

&t&m t

effe exiflimo, multa de iis dicere.

Sic v. g. Cafus, quem DD. etiam huc

Iodo c.

referunt, hodie vix eft dabilis, ut nempe aliquis Judzos in Imperio Romano-

| Qorum

Germanico foveat, (2) quitamen privilegium non habet. — Jus-recipiendi

Judeos competit hodie omnibus Principibus & Statibus Imperii vi Superiori-

(t)

)

tatis territorialis , & hinc fatis hi profpicient absque imploratióne Judicis fu-

li

perioris, ne Vafalli & Subditi ipforum Jura hujusmodi fubiimia in Territoriis

DI

Q Provinciis fuis fibi arrogent. Prztereà necillud facilé continget, ut Me-

(

)(

diatus à Camera aut Judicio Aulico ob debita Cancellarie Imperial. convenia-

tur, (3) quia hzc Litigantibus nihil expedire folet, nifi paratam habeant. pe-

4j

cuniam.

(D

Illud veró quod in Caufis Pauperum & pro completione Protocolli

(4) debetur, tanti non eft , ut ideó Procurator Fifci Proceffug moveat. Im-

()?

QT

mo, etiam ratione hujus Cancellaria fibi in tempore profpicif, cüm remedia

uü

ipfi nunquam deficiant contra Debitores morofos, .Et quod tandem ad Com-

miffarios Cafareos attinet , ( 7) illi pariter vix indigent auxilio judiciali in exi-

gendis Salariis fuis, cüm extrahens Commiffionem, aut utraque Pars, plerum-

H

que fumtus Commiffionis anticipando folvat.

Interim tamen negandum non

tonfüet

eft, quód omnibus hifce cafibus, fi quidem illi fefe hodie exfererent,^. Me-

d

aboral

diatus à Summis Imperii Dicafleriis immediaté evocari & ad

| præüandum id,

Vifet,

quod debet, adigi queat.

&mrjn

(1) Conf, Blum. Proc. Cam. Tit. X XVT. 2 18.21. 25. 37. [d-

üitm

(2) ld. zir. 24. 2,128. Lynck. d. Grav.

fut indi

(3) Blum. 7i1.26. 2..38.

Extraj. cap. 9. p. 2. $. 4:9-

(g divi

(4). Quid in Camera [m

Schlendr. p. tm. 5 o.

perïal. dicatur Completio Protobolli, explicat

: (f) Blum: 71.:-26372.20.

[

"V

5. XXIIO

OU. rcross

inflamtia coram /ä;mm. Inmp. Tyib. comeniri potejf; u

.

I pro-

$. XXIE

m &

Verg m«

Coronidis loco unicum addo Cafum, eumque in praxi quotidie feré ob-

vium, quando nimirum Mediatum unà cum Immediato accefforié convenio.

n Ne

(1) Fieri id poteft. ob Cozrizentiam Can[z. . "Tanc enim nullum fori privile-

gium, (2) nulla perfone qualitas attenditur, fed Mediatus indiftindé forum

4]'.64?.94

fuperius fequi , (2) ibidemque refpondere debet. — Videmus id tota die in Pig-

norationum , Arreftorum & aliis ejusmodi caufis, ubi Miniftri & Officiales

unà cum Dominis fuis, quorum juffu & ratihabitione (4) talia facte perpe-

trárunt, 3Summis Imperii Tribunalibus citantur.

Introductum id eft in fa-

m

k qubs [

vorem Actoris, ne in una eademque caufa ad divería fora diflrahatur. . Quae

t, not Qu

autem requirantur ad Actionem hsnc cum effe&u inftituendam , & quotuplici

D. etim ht

modo continentia caufz oriatur, (5) fufius docere poffunt Commentarii Do-

rio Noma:

&torum , (6) quos hocloco repetere & exfcribere füper(edeo.

vsreipad

5 ([) Text'ddKIfONl DIFQZQ 5-4—90 C- 00 ClPuI[.t

it. 9.

j viSuptite

(2) Et hincnec Auftregz , vid, Rec. Deput, Spir. d. 4

um 1600, 5 Qj!ei'd)er:

yehtics f

maffet z4.

jin Turitt

(2) Carpz. Z 2. Refp. 16. 2.15.

noct, t Ms

(4) Quomodo ratih

abitio probarkpomc, optimé docet C. 0, C. P. IJ. Tir.

i onyete

23- 5.Mlt.

» hibvit p

(f) Duodecim cafus ex Mindano exhibet Blum. 7ir. 4o. s. 2o. (24.

bi

ye Pl

(6) Prz reliquis veró Lauterb. z Colleg. 7 beoret. Pra&b. 1 11. 1. 2. $. 2. u

moyd. iT

praejudicia habet, Jung. Struv. 5y

atagu. Tur. Cip. Tit. Quib. rebf ad

cim

eund, cfud. eat. ibique Petr. Müller.

d n

$. XXIII,

yidin

Hcitaque funt , Le&or benevole, quz loco Specimin'is inauguralis more

confueto proponere debui. '"Thema hoctam latépatet, ut, fi pro dignitate id

n 101

elaborare voluiffem, longiori temporis fpatio & pluribus fubfidiis opus mihi

u M

m

fuifet. — His veró cüm in prafenti fim deflitutus, ignofces mihi, fiin quibus-

dam nimium brevis fui aut prorfus erravi.' Homo fum, humani à me nihil

alienum puto. — Tibi vero, ó /Eternum Nomen! fit Laus & Gloria pro gratia

tua indigno mihi ha&enus praftita. — Fac, ut vie & aCtiones mez dircélioni

tug divinz vimpoügrum quoque maneant commendatz !

PUINWUSS

Jj, p

Xxx 2

XVI. DIs-

P

í XXF'

z;z Á

HILDEBR AND de Conþrfuetione,

lrit

XVI.

[0US

DISSERTATIO

I

u

M,e

tIffiai

. CONSERVATIONE FERARUM

b

pi

wl

NOCIVA

6

t

Cb

Ciibt

U

Qubtti

exbibliber ïgäïïltg bc$ äSiIbä/

IT

fw*. [/7

HENRICO HILDEBRAND,

fhorem

D. Liberz Reip. Norib. Confiliario, ac Pand. Prof Publ

?

*

/ib' 20612

defen(A ab Antlore & Refboudente

ïüla qm

VITO ANDREA HARTMANN, Noribergenfi.

fiüm, c

ALTDORFI, r709.

Sel

LoN. .

jue, h

:

$. I.

fé qut

D

Venais olim

Uemlibet olim

j

titlo ir

emnibus per-

potuiffe volucres & feras fylvis ob&irantes,

üs[ta

soiffa.

tamin publico,

quam in privato fundo, eoque proprio &-

--

(2

que ac alieno venari,

notiffimum quidem putamus; Sed

que la

facultatem hanc non i

pÍfo jure naturz conílitutam. Feris

udio

Düsca

etenim ante occupationem in nullius dominio exiftentibus, nec ulla

prohibitione intercedente, cuilibe

t Gentium jus easdem occupandi

i

fäfüml

libertatem praflitit; $.72. L. de R. D

cLolQ

$. 1. L.is. ff. de A. R. D.

ihterpe,

Zur inter.

Bed. vefer-

Veruntamen ifthanc licentiam capiendi

feras, moribus potiffimum

fim df

Yegalia.

noftris reflri&tam plane, ac regaliarum n

o 4

umero adícriptam novimus.

tut& ali

2. F. 27. $. s. verf'nemo vetia, c 2. F. j

6, fb tit.

u fint Regalia

Magnif, hujus Univerf,

Pro Cancellarius,

DN. Chriítoph. PELLER.

in obferv. & addit. ad Klock, Je ZErar. lib

2« CAD. $. 2. 308

Dubium

W ada

proinde refidet nul

lum, Principibus ac alii

s Dominis Territorialibus,

QU ttang

Principum locum

Türinci.

iftud jus in feras.

in fuis ditionibus tenentibus duntaxat, competere

It ue

juris tribuere valet,

Nemo hinc privatorum quicquam fibi circa illas

nifi aut inveftiturà á

quod fzpiílimé accidit, feu-

quC

dali, aut fpeciali pr

prione immemoriali id ipfi

lütgltee

ivilägio, vgl pratcri

Wi

. fuerit

n

a

f*erz;Mm nociva.

$3 æ

fuerit rit& quafitum. — Poíffe enim hifce modis libertatem venandi

quibusvis obvenire perfonis, tantominus [crupuli babet, quantoma-

gis quotidiana obfervantia evincit, jus iftud venandi, ober Der Q'Bilb:

batt , exerceri à Regalibus aliàs non gaudentibus, hifce fub titulis, le-

Faciunt huc

itimam translationem iftius juris fatis arguentibus.

]iuftr. DN. Viti Ludov. de Seckendorff, in Seut(d)eu (yürfiem

*

( 4. Verba id ipfum fatis probantia:

(5taat. p. 7- c. 3- Regal. $. $. 1

C onbern fold)es ellein ben

Jjoben Cbrigfeiten ber fánber unb

G5tdbte unb benen jenigen, tvelcben e$ oon Derofelben entrocbet

quatrüctlid) eclaubt unb verfíeben, oberburd) lange 5Ytadbfebung

4ugemacbfen.

Sixtin, de Regalib. lib. 2. 0.18.5.30. & f04. Befold.77e-

faur. Pratt.voc. 9j

gen2c, I(ti juri ita apud nos recepto, adeo exteri

qmorem gerere teneri rationiseft, quia, utait Grotius de 7. B. & P.

Pub

lib. 2.€.2. 7.5, ad gübernationem populi moraliter neceffarium eft, ut

ifli, qui huic vel ad rempus fe admiícent, quod fit intrando territo-

rium, conformes fefe reddant ejusdem inftitutis.

n

$. II..

Sed quo jüris fundamento Principes illo Regali fuerint potiti

Sane eis adítipulandum vel mini- Qv» jwris

jute, heic difquirere nobis liceat.

undamente

mé autumamus , qui iftud ad evitandas majores lites ex ejusdem exer.

34 Principes

citio inter fubditos fuübinde nafcituras, Rerumpublicarum Re&ori-

»

2

fibi acqufii e-

bus ftatuunt reli&um 5 pariter nec illis, qui ob agriculturz aliorum.

rint.

ferrantt

p

que laborum ad fubditos fingulariter fpectantium curam, venandi

mi; 3

ftudio perituram, id in Principes collocatum exiftimant. Multomi-

nus calculum noftro judicio merentur contendentes, promifcuam fe-

p Mi

rarum perfecutionem, ex qua Reipublice graviffima incommoda,

interneciones & latrocinia accidere poffent, translationis hujus cau-

gccupa

fam effe. Petr. Müller ad Struv. /i7. de A. R. D. tb.10. in not. lit. a)

414 M

yolnd

Klock. de Zrar. lib. z cap.5. n.25. ibique DW. PELLER, n obf; Dan-

j

j

cur & alii, hoc venandi jus, Principibus & Magiftratibus prafcriptio-

n

n

T

ne immemoriali acquifitum fufpicantes ; Sed nec higenuinam ratio-

'PüL l

nem adducunt, [lli tamen magis rem acu tetigiffe nobis videntur,

qui translatione omn

is poteftatis, à populo in Principes ac Rectores

'

Duiu

Provinciarum fact

à;

^

hanc facultatem fimulin eosdem tranfiiffe adfe-

j

u

runt, ut potuerint circa feras, ceu res nullius libertatem naturalem,

at

de qua Gajus L. ;. ff- de A. R. D. differit; circumícribere, & quod na-

jdit il

muraliter licuerat , ubive nullalex civilis prohibitiva intercefferat, ve-

lCCidif; W:

uraliter acquirendum vi Íua antever-

m]] ld Ipn

gäxc,apque ipfum dominium nat

exsj

tet 6

ld

W

u

$24

HILDEBRAND de Confär*untione

m

nutil

tere. Grot. Jef. B. et P. dill. l 2.cap. 2. n.5. Il'luiïr. DN. de Se-

ckendorff. ( &eut(dben Syürftent G5taat. p. 2 c. 3. Regal. 5. $. . nec

altha

non laudatus DN. PELLER. ad Klock. de ZErar. lib.2. cap. g. s.22.

ï&&l

25,

qdi rv

Quod ad Germanos eorumve mores attinet, rem egregié illu-

firant, illa que de hac philofophando propofuit Schilter. Exerc.

tatem,

- Hbeoret.pratk. 4.5. tb. 3.5 4..— Fl circumfcriptiones tamen priftinze

fritus l

libertatis naturalis, potiffimum in Germania, primumin certis diftri-

tth,cis |

tinboc.

&ibus duntaxat invaluére, ceu conítat ex Conradi Salici Imperatoris

Conítitutione de Banno foreftorum, à laudato Schiltero cir. loc.

ET paud

hanc inrem allegata, necnon addu&to ibidem jure Alemannico cap.

] Wteontta

CCXXXFLII inverbis : a GJOtt ben 99tenfdben befcbuff,bo gab

f Wütüram 4

It $. B

er ím Gietoalt über Coifd) unb über C35gel, unb über alle voilbe

Sbiet. Syavenbabent bie fónig gefe&t, baf niemarb (cim Zeib

166 feinen Gefunt oermürcten mag mit biefen SOingen. SDod ba:

Ver

bent bie Jerren SSanfor(t , toer jn barinn icbt tbut, ba babent fie

! We,fit

itur, f

Sjugbatüber gefet. — 9f(len Q bieren ift ytieb aefe&t, aneQmolffa

unb

etn, am bem pricbt npemanb Fain Srieb. — QBer im einemt

litthac,

*Danforft QBilb rounbet, vellet, ober jaget, Der (ol bem Joerrn ba8

TOtivis

et baiff orep »funb Cal. &5edbeig &dbilling) ber autpfenming ge

fe fieri

&bl ffime

et, Deinde veró temporibus Friderici omnimo da venationis reflri-

&io eft fubfecuta, illam nemini nifi juribus Regalibus prafulgenti

&ttitorj

concedens. z. F. 27, $. . ver[. nemovetia. Q* 2. F. y6. qua [mt Regalia.

H

titem lab

, li.

WUs tor

.Plerumque

Regalibus

Hoc jus venandi , utut plerumque Regalibus accenfeatur praro-

Qs d

Andbaret ,205m

gativis, non tamen femper harum nomine exercetur, fed alterius

W s

zamen fem-

füb cujusdam juris figura maximé ab eis, qui Regalibus juribus aliàs

gnomo Sl

Per fub zogi-

nonfruuntur. Nempeutjus diftin&tum & feparatum, al$ cítte G

*'mani

me eorum ex. ECO)tigEeit ,. fundo adharens, cujusdam fervitutisquafi jure, po-

erceiur.

tiffimum (iin alieno conftitutum exercetur. DN. Lauterbach. Cam.

:'70 Si

tehudo,

Imperial. Illuftris Affsffor Ze Cozdomiz. Territ. cap. 1.6.7. DN. PEL-

ütite.

LER. ad Klock Ze Zrar., lib 2. Cap. $.. 30. . Utut itaab ipis fervitu-

tibus omnino diícrepet. Vultej. ljb. 1. de Feud. . -9 t* Harpprecht.

aÀ S. 12. 1.de R.D.z.13. — Quicquid alii in contrarium ogganniant.

Tbf

Gail. 2. obf/66. ». 1. ac Mev.p.s.decif.o5. Non enim fervitutis per-

Euj n

fonalis indolem haber , licet de Jure civili jus venandi ad fruCtuarium

& non ad proprietarium fpe&te

t. L. 9. $. s. ff. de ufufr.

Cum in he-

M

redes tranfitorium fit

U otiyio

refpiciat.

; nec przdia fed feras ibidem circumvagantes

t

NNec reali cogvenic , utputa ad alterius pradii immedia-

ü&um

i

tanm

—

ferarum HOCPUA .

Em

EPDRURTSE E.

tam utilitatem j I&in ipfis prediis conftitutz. Id quod ubique fe-

V de Se

$.5 DC

cus fe haber in jurein feras conceffo. Schwendendorff. ad Eckolt.

DN

tit.de S,P. R. $.2. . Cenfetur proinde venandi jus tantummodo jure

quafi fervitutis, licetnon fit fervitus, quodada&tionem ideo compe-

giillt

It

tentem, utilem confeffcriam vel negatoriam attinet , quippe qua non

YilLing

minusaliz res incorporalesac jura afferuntur vel negantur. DN. Lau-

terb. cir. loc. $. 7. i2 fín,

'Yametfi & in hac aCtioneà fervitutum natu-

sdliri

;etm:ïs

rainhoc abeat, quod a&orem fibi id juris afferentem & Regalibus

TA

non gaudentem juribus , quafi poffeffio à probatione tituli non rele-

vet contra ifta jura aliàsexercentem, cum in eo priftinam Regalium

o u

2 E

naturam adhuc fapere videatur, Ant. Fab. z Cod. lib. 8.tit. 3. def. $.

TRU

if. 24. 0. 4, Mev

: p- 4« decif. 337« 9. 6.

u- Brünnem. Cezt. 4« dec

5- IVD

OU

Regalia jura, quemmadmodum dixi-

Jus Vänzmdi

, Qubt

'Venandi jus, utut inter

Juperiorita-

mus , fi tali competit, qui illorum non eftexpers, plerumque re-

:em 'aon im:

u at i

"

feratur, Superioritatem tamen Territorialem vel minimé importat , £orzar,

a

licethzc, utensquoddam ex multifariis Regalibus aggregatum prae-

TEU

rogativis, Bannum ferinum ambitu fuo comprehendat. — Mingius

p i

de faperior.territor. cap. 6.2.75. . NamRegalein feras jus feparatim

ynitg

stioris &t

fzpiffimealteri conftitutum deprehendimus etfi alter Superioritate,

; af

'Territorialiemineat. Unus enim füummum Imperium aut Superiori-

tatem habere valet Territorialem. bie J3obefanbessSobrigfeit, Al-

7 þanegn!id.

ter jus conducendi Die Joobeit su glaiter. — Tertius bie QBilbbamn.

qr p

Quartus bieSyórfificbe £Sbrigfeif, ^ Quintus bie Jobe $yrai(d) unb

at

ent, Sextus bie C3ogter/unb Grb;Geridbt, — Tuftus Sinold. co-

[ fcd

at

gnomi, Schüz. de StatuRei Roman.Ex. 6.th.6. lit. c. Vol. 1. Id quod in

j Uflbus j

i

Germania hinc inde ufu venit. Lauterb. de coudomin. territor. cap. t.

l

a/-f u

tb.7. Sic Domini Durggravii Norimbergeníes , vi primaevae Cafa-

"UM

ft,

rez Rudolphil. de A. 127 3. Inveftiturz,etiam ab Alberto Ann. 1 300.

j n

p Il

repetitz,, tertiam tantummodo feram, tertiam arborem de forefto

gt

& omnia ligna jacentia, bie C'Ginbfülle , necnon Officium deforefto

1 [15[

abuna parte pontis, cum quibusdam villisin Diftri&uSylvarum No-

f

g

tibergenfium olim habuerunt. Nec hodienum Sereniflimi eorun-

dem Dn. Succeffores, venditione jurium per dictam Burggravialem

yinP

inveftituram obtentorum à Sereniffimo Ele&ore & tunc temporis

n

Burggravio , Domino Friderico, gloriofz memoriz À. 1427. No-

Cu j

rimbergenfibus facta, ratione iftius primz Infeudationis, prater Ti-

gmm

tulum

b

i Ce-

j

j

Dignitatem Burggravia;em , acin Judicio Provincial

fareo

u

usf

$36

: HILDEBR AND de Confevvatione

ER

fareo Prefidum & nonnulla Feuda, aliud quicquam, quam feram

D

duntaxat tertiam jure pretendunt, omnem autem quoad feram five

sHum:

totum venandi nec non conducendi jus , mero exercitio nitentes;

LLER,

Cum tamen Reipublice Noribergenfi omnis Superioritas Territoria-

recipi

lis & cztera fub eadem comprehenía jura , aliis fpeciatim non con-

u

i

alue

ceffa competant, ceulaudatiffima hzecce Respublica affatim fuo loco

j

ä

& tempore demonflravit , ac fcriptis fubindein lucem emiffis mani-

E

DN,

feftavit. Confer. SUürnbergifibe 9Inmercfungert ad Compendio(am

l

D

Reprafentationem juftitie S, D. B. bie 3oll« G5adbe betreffenb , ad

|

verb. (5onbermn in $Sranbenburgifd)en Territorio fo/. 23. & 47.

j 5

Proinde fatis dispalefcit hecce jurain alieno Territorio admodum fer-

|

li. Pon

! hetetia

vitutum alii quefita, Regalium licet jure ac titulo exerceantur, Jure

tamen Territoriali, quippe quod TerritoriiDominium nonuno vel

-Toitiofit

altero ejusmodi jure conítituendum fupponit, minime gentium poffi-

| od

h N

deri, fed duntaxat fervitutis quafijure inalieno conflitutz, — Siqui-

( D

dem frequenti(fimé fit,. ut Imperatores alteri concefferint Territori-

um cum fuperioritate, fedrefervatis nonnullis aliàsSuperioritati ad-

Y inferat

Crfir, G

harentibus juribus, que& ceuRegalia alteriac territoriinon Domino

Tinbach,

permiferunt.

Faciunt huc que ex Befold. 4e fzcceff. s4m. 33. DN.

Lauterbach. deCosdom. territorial. c.1.$.7. adducit : Poffe quendam

jttis aof

*

endi auter

habere aliquid 90n bet fanbesJyobeit, nonnulla puta Regalia jura,

Witttur,

quamvis non fit Dominus TerritorialisDer $anbeózoerr, — Hinc pa-

lam eít, jus vensndi Superioritatem Territorialem plane noninvol-

itt ven

W'.Qïdm

vere, nili àparticulari ad univerfale, contra omnes bonz argumen-

i d

tationis regulas, quispiam inductiones formare affectet Jufl. Simold.

genant Schüz. de Sratz Rei Roman. Ex.6.tb, 6. lit.e. & poft Meichs-

L'um,

ner. part. 2. decif. 4.m. 7.fol. 201.

iübanc;

Wehner. Obfervat. Pratt. Voca

34 r 2

Demjinus

Venattonts

SerfQidr, Gejr, dibban,

fä]l-.w-llj,-

miram fi

licire fe

W Venan

zuetur 35

Quacunque autem ratione cuipiam competat jus venandi, con-

iolem

jure [uo

ceffum tamen eidem eft ; idomni licito modo tueri.

Hinc f1 vena-

atque pro-

tionis Dominus, Der Qjagtzfyerr, aliàs Regalium prarogativarum

* j

bibet , me

eft compos , iftud variis mandatis poenalibus' etiam mortis fupplici-

Alii eo juré

No

ULADET.

um minitantibus munirevalet. Quicquid etíam contra hunc polte-

riorem co&rcendi modum difputent Jurium Prudentes ap. Arnold.

de Reyg. iz. Tb. fab voc. Venatio. allegati. Confer. Illuftr. DN. de

1 Uomin

Seckendorf£. ín C'eut(cen

O totam

$ ütften « Cotaat, p. s. c. 2. Reg. 5. $. 9-

S.chwcnd, ad Eckolt. git.

de A. R. D.$.15. ( fpeciatim Hopp. i?

Vi

Cgmrm

"ii

d

$77

mhecinteei

T

d ferdrüm- nciva.

n fem

Cön'm.lad I. f .-12. de R. D. fctupulum hac in re moventibus fatisfaci-

rm (ive

ens.Humanius tamen mortis poená abítinendum fuadet cum aliis DN,

Yitentes,

PELLER, iz obf: ad Kloch. de eAErar. lib. 2.€. $. . 42. — Pariter juberi

Tritorite

f COf*

& precipi abeo poteft, ut Ruftici canes fuperfluos haud alant, &

quos aluerint , baculo ad collum appenfo domi continere debeant.

ioloco

S$yaf bie 5auren auf beni £anb ibremn Jounben 3pcügel anteger fol»

T

letz. DN. PELLER ciz. loc. z. 24. W'ehner. i» Obferv. Prati. voc.

um

Sor(éSReobt, Ssor(t,

OfGilbban fol. s. 1 17. ibi : SSengelzanbáime

qm d

Qung, Jounbss3engelung ,

ober bag Gebotb bie Junbe gu btl

LB-&IH'

gelt, Porro heíc venit difquirendum. |Num Dominus Venationis

44n. ile, qui

nodum t

habeat etiam jus cingendi, fapiendi aut concludendifylvas , bie O

jus Venands

m Jut

babet , etiam

tecbtigfeitbes £oagen8 , obet eitaa Joag ii bas JDol6 su (blagett ,

babeat jus

onuno v

qua Hagaà Hain nominata cenfetur, Schilter. Ex 7 beoret, pratt. 4.5.

cingendi?

n pou

th.$. Redius tamen hocmnegsndum ducimus , cum W'ehnero iz

, Siquï'

Obf: Pratl. voc. Sot(usRed)t, Gorft, Oiloban. ^ Cum, Syagen,

nc Tetiot

non inferat, bager, illudve mit Jegen. unb Glartt expediri poffite

vrioriutiate

Confer. Gylmann. zom. . Symph. fiapplic. 28. Relat. 34. 9. 18. Joh.

nonDom"mg

Bidenbach. Q»«//ioz. INolil.17. 3. 4. bendecad. I1. — Utriusque porro

um.1) DN

juris cauía feparata diftin&ta eft, jure venandi difcontinuam , cin-

ofe at

gendi autem jure continuam caufamhabente. — Hinca diverfis male

j od

infertur, cum diver(a (inc, Cager umb Joager. Bidenbach. cir. /ec.

p Bnp

Quare venandi jus habens & (ylvas cingendi poteftatem preetendens,

g

hancprobare tenetur,. Imo fi eam probaverit adeo, itahoc jureuten-

n g

dum eít, ut fuis lignisid faciat, quia J3agert eft inftar retium & caf-

i uH.SimO )

fium, & qui vult utivenatione, ipfíe tenetur fuis retibus & canibus

iflhancexercere. Gylmann. cir. zom. $. Sympborem. fuppl. Relatiom.

M

Ni-

,'- ])/ 'Ig' IJM

-

34« 9. 22. f0l. 2 37. Schilter. Exercir. Theor. Pratt. 4.5. tb. g.

k]

mirum fine prejud

icio Domini Forefti aut Sylvz, De CZBalbberrnä,

ne venandi jusin alieno fervitutis quafi jure exercendum; ultra füuam

indolem extendatur. arg. l. :3. ff. de S. P, R. Befold. Zbefapr. VPNI&.

gndl ) um

«oc. Syager. Arnold. de Reyger. voc. Penatio, v, 38

9

,

Qgat

«t

Non Domis

m

li

Non minus vi Banni venatorii Domini venationis bie Cyagbba:

nus Venatios

Ls

i

hu

bete , ad confervationem fuorum ferarum fepe quidem contendunt, zi jrobise-

tatem, arbores ceden- repoffz, ze

QlAm

)

ne Dominus fylez , immodicé & citrà neceffi

Dominus

m

Ü

do totam fylvam devaftari & eradicari permittat , baf man fíd) beg

fyloa immo-

jj

gánglid)

en 9lugftócfeng ober 9luereütens entbalte, ne hac cefura

dic? arbores

M

P

obfit. 15« $.6. G 11 9. S 1. ff. de ufafr. l1. $. Labeo putatz codap

) HO?

p

27. ff

(

ysgagi?nx

Yyy

GE

538

HILDEBRAND de Cinferoalil

E ss

27. ff. de «qua cottid. & affiv. Befold. p.1. conf-16. per tot. Verunfa;

men Dominus Foreíti nullatenus ita jure coarctatur, quo minus ei«

Vr

dem liceat fua fylva libere uti, etiam cum incommodo alterius. arz.

UMT

l. 6. C. de férv. ibique Brunnem. ne alias proprietas fua eidem inuti-

Aocumer

lisreddatur. Noc Meur. in Sagb;unb (yor(SR edbt, p. 7. fol. m.13o.

ii damyr

€» feq. . Sane jus, quod venationis Exercitori conceffum ad feras

tuendas & confervandas, eidem non folumin fuo diflriCtu venatorio

fu m

Conj&rvaüo

4l pl:w.

fero- vulne-

competit , fed porrigendum adeo adferas vulneratas, toeldye (dtoei(o

! Nllapo

TALA ber /ä.

fett, fugientes extra hunc, absque tamen flatu cornu venatorii at-

|

Áristi,

quelam.

que canibus perfequendas , nad)yufofgen, nadyueifen ober nadyjtt

|

voluerün

(fe&eit, Thom. Merckelbach. ap. Klock. zom, 1. confil. 29. n-545.

$64 Dietherr.iz addit. ad Befold.oc. Syagen, — Eousquetamen hzc

IBNO

| lneint

fequela eft permifla , quousque fpatium XXIV. horarum durat. Die-

! Mügtei

therr. cir. loc. — Huc faciunt egregié que ex Jure Alemannico cap.

: SRotbfa

CCXXXVII. $. 7. && ». hanc in remallegatSchilter. Exerc. Theorer,

btb

Pratt. 45. tb. i. de fera delaffata, 9Yfl baé ein S99tanm ein C8ilb ja«

get, uab Fümpt e8 oon jmunoerfebrt , ub ift e$ fo mueb, baf «8

Mdb

npber vellet unb nidtfürpagmag. — 1nb Fümpt e8 aus feiuen 9tue

j quu

j

tll .

geat, baf er (einnicdbtmebr fibt. — nb mer e8 barnad) oinbet obet

Utprius

febet, be8 i(E e8 mit redbt, bodb al(o, ober fid) beg Cooudjes baf

avetrun

geleubét i. e. abgethan.

9Iber bieroeiLer e8 fucbet, fo ift e8. feim:

| Tudoy,

Nec non de vulnerata, aut mortua exvulnere: Oyff ba8 ein 9tanit

ein & bier tounpet in feinen QBilopan, unbbas flemet oon 9ym, bas

[ ferui.]

e8 Fümpt au8 feinen 9tugen,, unb es fümpt irr ainen anbern 9Bilbs

Agrotur

ERN

pan, unb oellet banpber, — CfGe8 ba8 Oilb guredbt fep

d

baé füllert

valor j

tvit eud) fagen, lnb ftirb£ e8 barimm, erbas es (er) barüber Fümpt

Molin

Det €8 gtjaget bat bedi(Le8su redbt. — Ad id proinde ut inalieno per-

fequens feras, jus has fibi vindicandi habeat , exigitur primo a&ualis.

! diire

fequela iftarum , fed non ultra XXIV, horas extendenda. —Secundo,

Gu

ut fuerint in hac perfecutione deprehenfe mortuz, vel ex vulnere.

l ta;sz

lt P"þ-

velplane delaffatz. — Deindeque ut earundem fequela non fit inter-

miffa.

Hac enim negle&a, aut vulneratione iíta intercedente, ut.

D mj y

vulnerantis oculos effugerit , fera eft ejus , in cujus venatorio diftrictu.

ttrdfas

exiftit. vid. Jus Alemannic, ap. Schilter. ciz. /oc.. lnb vinb er e8 Iez

Ó r

eritil

benbig, er (olles (ten laffen, — rGann es gu recbt bes ift, be& a ber

l prol

CfGilbpan ift, ain

jeglidb QBilp ift eies 9,anes mit SRedpt , b*

Vctnis d
