in Ref. Polit. Aug. de 0.1548. tit. 11. $.2. fq. ? tit. 12. ut & Ord. Pol. Fran-

liquande

€of. de Anno1377. tit.11. $.2. fa. & t.«i2. Klock. 4e Contrib. c. 15. A. 30«

Matth. Steph. Ze Vobil. Lib,2.$.29. aut etiam qui in Univerfitate aliqua Can-

nomu

cellarius aut Profeffor eft, ut utpote qui etiam inter perfonas valde egregias

referuntur, Rutg. Roland. 4e Commijfion. ci Commilfar. p. 2. l.2. c. 5 m. 1. &

fi per 20. annos publico Juris docendi munere fun&i, illuflribus plané accen-

Coitcidit

: Cor

fentur, arg. L s. C. de P?*ofeyf. qui in urb. 1. 2. $. qua omnia C. de vet. jur. enucl.

i"!s Pmbl

Coler. Je. Proc. Exec. p. 1.€.6. 2.1$3. Matth. Steph. Z. . s. ;;,. Qua zqui-

paratio aut prarogativa hóc redtiüs ftatuminatur, quó urgentiori nititur ra-

Utnim

tione.

Rem etenim Ííi ex vero cenfere volumus, fepofità przconceptà alià

(tro Ro

Ti voc;

opinione & prejudicio , praeminere videtur fcientiarum & virtutum Nobi-

litas pre Nobilitate generis ant fanguinis fola. — Hazc (iquidem quisque non

ex fe fuisque virtutibus pracise, fed à Parentibus fuis tanquam fortuitum quid

Ül t

L Mute

accepit. Roman. f/sg. 646. Alexand. z. Coz(. 94. C& 6. conf. 213. At veró illam

quis proprio marte fuisque laboribus & meritis fibi partem habet, tantó ma-

Til a

joris «ítimandam in eo, qui fortean humili loco natus aut nullo majorum

"ijvem

U

exemplo przeunte viam virtutis tamen fua fponte inambulat, dignus hoc re-

fpectu, ut & illi przferatur. Tiraquell. Z. IVobi/. c. s. ». $. Bobadilla, Z 7. polit.

Ortiter

de

07

€, 3. 1. 23. Perez. i» Cod. tit. d. digzit. n. 31.. Quam Dignitatis & Nobilitatis

Nij),

prarogativam qui in dubium vocare fatagunt , uti videre eft ex iis, qua difpu-

tantur ap. Limn. de wr. Publ. L g. c. $. 2. 10 1. fqq. Befold. . Nobil. d. 2.

th.29. & Author. difcursts zovi de natur. & Stat. vera nobil. &* Dottor. fur.

De

annex. Itteri, tratl. de Grad. Acad. q. 1. iis meritó inter alia objicitur illud

05 Nob

Taciti . . Hiffor. non deteriorem effe debere Conditionem eorum, qui poíte-

fo, Aut

ros habere nobiles meruerunt, quàm qui Parentes : Generari & naíci à Prin-

ftiam hU!

€ipibus fortuitum eft, nec ultrà zftimatur : illudque Marii ap. Saluft. Quam,

Dtente

inquientis , iniqui illi funt in me Judices, ut quod ex aliena virtute fibi arro-

t fs

gant, id mibi ex mea non concedanr. — Alieno certé przclaro nomine ignavi-

am íuam invellire velle abíonum. . Non minytsls & illud Sapientum Oraculum

Ipfa

3p.

mmpe D

,ä

" 4

*

187

: tam genevis , quam fetentiarum eä' virtutum.

rDe

,ap.Träjan. Böccalin.f in Relat. Parnaf. p. 2. 0. 160. i5 fis. übi vid. que n

on mi-

*Rl Gl

nüs quadrant adveríüs cos, qui antiquam faltem Nobilitatem , quz quidem

is Vte

gradu quodam praftantior optimàratione judicari poteft, quia fplendore Gene-

pens

ris continuata, jam confirmata etiamin habitu virtutum, ut plurimum cum illo

larii ,

laudabiliter confociatarum, effecenfetur, perfe&iorexinde & potior. arg. /.1.

L

Jf de alb. fcrib. nimis prefamptuose ja&itant, & novam plané defpiciunt, eos-

Ri

que qui virtute nuper nobilitati aut. beneficio principum dignitate donati à fe

uj

etitut

quafi fpecie quadam diftin&os exiftimant, quos ridendos cenfet Petr. Greg.

'Tholof. de Rep. l. . c. 4. 1. 4. fóq. quafi veró eorum Majores non fuerint etiam

frite

aliquando novi, nec aliis fimiles, & quafi folum atrium fumofis imaginibus

"1300

Cn-

plenum unica cauía verz Nobilitatiseffet : fecusac cecinit Ovidius ad Pifon.

Perit omnui imillo

cgiasy

Gentis bonor , cujus laus eff in origine fola.

"

«

Coincidit, quod fcribit Saluftius in Jugurtha Marium producens ita loquen-

tem : Contemnunt nóvitatem meam, ego illorum ignaviam: mihi fortuna,

n

ilis probra objecantur: quamquam ego naturam unam & communem

P æqxix-

omnium exiflimo , fed fortiffimum quemque generofiffimum effe: Et quod

dtuf fd«

Cicero Romani Princeps eloquii in oratione aliqua Saluflio, qui eum contem-

n 1l

ptim vocarat novum hominem Arpinatem, refpondit: Ego&, inquiens , zeze

n Nübi-

majoribus virtute mea. praluxi, utfr prius noti non fuerint , A me accipiant igie

qu nqn

tium memoria fua, — In tuis vità, quam turpiter egifli, magnas obfdifli tene-

qun qu

bras, ut etiamfi fuerint egregid civa, certe venerint in oblivionem. — Quare uoli

e iln

mibi antiquos viros objetlare , — fatius emim eff me mez rebus ge[fis flovere, q&äm

yto J

majorum opinione niti, (* ita wiuere, ut ego Jrm pofleris mezs nobilitatis imitium

pj

& virtutis exemplum. De quo . pluribus differentem, & id genus infolentiz

: hocte*

fortiter retundentem vid. Tiraquell. Z. Nvobil. c. 4 stm. . fgq.. Matth. Steph.

p

de INobil. p. 1. €. 4. 2.12. fq

4. Noviff, Joh. Phil. Qteiber, indifb. Ten. lmb.vdc

J

il5

Noäiliäw novis inju[lo defpicatui babitis per tot.

.

qipt*

i.

/Gt

Defcribi þoteü hzc, de qua hic agimus, Exceptio Nobilitatis, /quoci

yr. frl

Jus Nobili z7i4542e fortrs & nobilitate fazguisz & nobilitate virtautzs cali,

J

u

reo , aut 'impetito , adverfus agentem alium cujuscunque Conditionis, vel

I

etiam huic álii adverfus atriusque Nobilitatis nobilem agentem, aut quid fibi

j poe

|à

Prte

petentem competens ad excludendam alterius intentionem petitionemque ipfo

Ql-länb

jure fundatam.

V.

TELUN

ignatt

Ipfa hzec Defcriptio innuit hanc Exceptionem Zzpliczs effe gezerzs : Aliam

agl

nempe aZjvaz, quz nobili datur, ubi ab alio convenitur aut pulfatur, quz

4

Aa2

requen-

o

—

-

198

GRAÁSS de Exceptione INob ilitatzs,

—

üs obveniens: Aliasm quþ'iz)am , quam nobilis pati

paropat

frequentior eft, & ufu fæþi

deber ipfi

agentiab alio oppofitam. — Eft. quoque Ex:eptio noftra alía gezeralzs

m, Pr

inomnibus nobilibus,

iberalit

alia fecialzs reit(ri&lor in Nobilibus faltem immedia-

tis locam inveniens.

-

.IifitO ev

VI.

m

3

fimus, -

Ms i ais

AUttriuS a

Cau[a effciens remota hujusaoftrz Exceptionis quzrenda eft, primitüs

—

i

9

*"4

d

n, perinde ut aliartum Exceptionum jure probatarum omnium, in fe &

tndera

b

io

;

tli-tis n

ü

t& confideratarum, origo in ipfa equitate aaturali & jure Gentium. — Ex-

gyepfäg fiquidem, cüm habeatfpeciem defenfionis pr. Z. de Except. l. 9. L 10. C.

pinem p

eod. £. 12,',]79 À. dol. mal. exc. adverfus actionem fummo Q (tricto jure compe-

rilegio

dDitrenty

tentem d. pr. $. 1. £ f24. I.4. Except,,(lpmeft enim titulus e. g, ad obligationem

producendam per fe juítus & validus effe, etiam ad aCtionem producendam,

Aumulli,

qua tamen confideratis certis circum[ítantiis ob zquitatis defedum iniqua effe

'oiue n

in univ. ffur. Civ. l.4.1.13.8.24-) re&té ad ipfum Jus Na-

h. Uria

poteft. Da. Vitriar.

turale-& Gentium reducitur. 7. 1. $.1.

. de dol. mal. & met. Exc. juntt. l. 45.

tte

. 4. ff. 4d L. Aquil. 1. 3. ff à. T.« f.

Unde & non (ine optimé fundata ra-

Anatj ,

tione Dn. Lauterbac

h. i2 Colleg. theor. pratt. tit. d. Except. th. 8. & Dn. Coch.

Atinig f

A(f. Trib. Wifm. primar. z prax. fori. Germ. p.3. pag.284. raatrem omnium

W. form,

Exceptionum dicit equitatem jure naturali & Gentium agnitam : & in fte-

] h

f

quenti eas ufu fuiffe jam anteconditam Romam Romanamque Jurisprudentiam

1 ändfmqug

apud alias Gentes, quibus, dum jus & jullitia fecundum leges adminiflrari

!

.;i ltqtem

debuit , id finecompetenti exceptione fieri non potuiffe; imo jam in paradyfo

*

protoplaítos Adamum & Evam [tatim poft lapfum exceptionibus ufos fuiffe ,

dum Adamus culpam violati mandati de non vefcendo pomo à fe in Evam reje-

cit, Eva autem in ferpentem, caufantes alium ab alio deceptum efle Gez. 2.

verf. 12. fjq. eleganter adnotat Hahn. z» Diff. de Except. tb, 10. quo relpectu

| Matth, :

e noftrofavorabiliores habentur, itaurreus, qui illis.

etiam vel maximéin Jur

* aIiäS ldjo

utitur, aCtorefavorabilior cenfeatur l 125. ff. d. R. I. l. 47. ff 4. 0.

e A. Hoc

quicquid eft naturalis 2

quitatis & Gentium juris, ei accedere, & authoritate

Ífua etiam in Rep. Rom.

(imgulare aliquod robur fuperaddere Jus noftrum Civile

| Seph, d.)

haud dubitare potuit, hoc propterea agens, ut certam qua

ndam formam cui-

titerQ l9b

que earum largiretur, donatà vel latiore,

quod ut plurimum fa&um effe con-

tgmen i

& in genere totam earum cohortem ordine inflrue-

flat, vel anguüiori/vitä ;

]uatur,

ret, &determinaret, iis aliquid vel addendo vel detrahendo. /. 6. pr- P. 44f

Nque v

& 7. Dn. Coch. & Dn. Lauterbach. 44. Z, unde & ex hoc jure noítro [uos po-

Wt r

tifhmum derivant Effectus.

Et uti hocin omnibus aliis Exceptionum fpecie-

bus juris eft aperti, ita & idem conftat in fpecie quoque in hac noftra ANebilita-

15 , parilisque Dignitatis Exceptione , iisque qua huic tribuuntur fingutaribus

x Wöhend,'

Pl'æ!'Qaf—x

| NROd g

"Em

tam geueris , quam fiientiarim C virtuium.

189

MC

Jis pal

prerogativis, qua maximam quidem partem pendenr ex Imperstorum , Re-

"htrdli

gum, Principum, fimiliumque aliorum füperiorum gratiofis munificentià &

medit«

Liberalit:te plenis Refcriptis ben& meritoseoque honore dignos in eam fortem

merito evchentibus, & ex proletariz plebis cenfu eximentibus. vid. qua fcri-

pfmus, textibus quoque nonnullishanc in rem allegatis £5. praced. 3. & ihfra

tiffitus

ulterius alleg:ndis.

Neque enim calculum meretur nonnullorum nimis in-

n

con(ideratorum hominum gratis protrufa hypothefis, qua principium fueno.

bilit-tis nullum admittere, fed ternam illam effz, aut quafi à natura in (an-

j l

10

(

guinem project

am atque fparfam , nec tam ex particulari fuperiorum gratia &

nOmPCn

privilegio ,

quàm ex creatione sliqua fupernaturali divinaque originem traxiffe

atbitrzntur Jan. Huart. n Seratin. ingen. c. 16. quorfum referri meretur, quod

tonem

1darm,

nonnulli, Pocte imprimis, nobiles quafi à Diis Deabusque genitos procrea-

14 €lie

tosque fingant, quam in rem plura loca congef(fit Tiraquell. . zobil. c. 2.5. 444

9

i nec é contrario illorum Opinio probari poteft, qui Nobilitatem ,

s Ne

/fa4- Ut

adeoque

& nobilitatis Exceptionem naturali rationi, dum zqualiter omnes fatí

WTTC

st

atquenati, repugnare autumant.

Quamvis enim inter omneshomines ratione

)n. COCh-

Originis fuz una eademque fit Conditio, quoad unam eandemque materiam

und: formati funtatque compofiti vid. Genef. c. 3. vers. 19. Sirach. c.17. vers. s.

j omnium

& init

fa3:L3.ff. de J & .L.32.

ff. d. R. I. quoad ipíam quoque nafcendi fortem,

hominum ftatu cuique cognatam deprehendimus

multntim

eandemque quam in primzvo

libertatem nontantum, fed & in

genuitatem, quo collimat vulgatus ifte Verfus:

ininltit

- Si Pater eft Adam cuntiis , fí mater 7 Eva

s dj

Dic cur non fimus nobilitate pares.

-

Degenerant bomiues vitis , fiuntque minoreá

Eu [Cïe'

Exaltat Virtus, nobilitatque Genus.

ef(c GM' ;'

Matth. Stephani iz tr. de Nolil.p. 1. c. 2. . 1. "Tiraqu.

d. Nab., G4 Si - V

y (j

aliàs idiomace Germano id effzrre folent hoc noti(fimo verficulo :

'el uti

T

Gya 2tbam bactt unb G»a fpanii,

7) f«

9Ger tvar bamabls ein Goelmona?. —

[hottme

Steph. d. 1. c. 4. 7 15. quibus convenienter Scneca L. 3. d. bencf. c. 2$. nemo

n Q

alcero nobilior eft, nifi cui re&ius ingenium , & artibus bonis aptius. Hoc

tamen nihil verat, quo minus & naturalis ratio apad Gentes re&te conftituiffe

cffe cori

dicatur, utíit aliqua perfonarum diftin&tio atque diverfus refpe&us, proue

P

l concivibus fuis fe venerabilem dignumque

quisque virtutibus atque meritis ve

:d'

reddit, ut judicenc , eialtiorem quandam dignitetem pr& alis competere,

) [u0* u

fuffragante maximé , comprobante

& decernente eo, qui fuperior eft in Rep,

( e

gler. 4 trad. jur. AMajeft. L.1.€.28.$.20.

j

& evehendi poteftatem habet. D. Zie

Nl*

espublicg, fed 3 in Imperio noftro in

Idübu

idquod merito non tantum fingul R

gü

Aà j

ipegig

Pfæf p

196 -

CR A5S de Ex;?ptione AMäz:le:t;dtä ,

4'/

fpecie noftri Legislatores fuum fecerunt, prarogativas tales utrobique &indul-

unin p

gentes & confervantes: quibus prarogativis juribusque extantiori

bus quia

tin, [

viva maxime ac florida redditur nobilitas, inde re&liiis dici

tur, quod utraque

W Qouy

noflra nobilitas ftridté loquendo civilz jzrz (it,

quam Q poliricam dicunt,

mtfq

oppofitam illi, quam gezeralem cj Philofópbicam a

ppellitant. vid. Marth. Steph.

vnittt,

d.l c. 3. 2.2. Nolden. i tr. d. Srat.. Nobil. c.

l. 2. 36. fda,

Neque enim fine

ll gg

Principum aut fuperiorum eam poteflatem ha

bentium indulgentia & collatio-

"r yrijd

ne unquam extitifent nobiles fuis ornati privilegiis ,

quz unicé accepto ferre

ts d

debent fuis, quos venerantur, Legislatoribus, cujus

rei veítigia leguntur nom

fttaum p

tantüm in Jure zof/ro Civili Romazo, veluti in1. . . 2.

C. ubi Sen. vel clarif. l. 2.

1i, qug (

C. de Conful. l. z. l, fin. ff. d. Nat. reff

it. L. 1. C.de bisquiá Princ. vacat. ACCED. E. F.

xtlari,

C. d. dign. jimïlz'bm*qw alizs textt.

|

Citandz : (ed & in Conflitutioni

fpra jam in tb. 3. citt. & paflim: bic ultevius

]

5, Dodlo

bus Imperii R. G. veluti in R. 7.

ZAng. de /Anga

j

femprat

1548. $. Z Gietoobf audy, Capitul. Ferd. III. art.

46. Capit. Ferd. IF. art. 44.

]

Vfj t

Leopold. art. 44 add, fiepr. jam cit. R. L. Ang. d. Apnoa1500. t. 21. $. j.

Reform.

1

1

l

iil

Polit. Aug. d. Anno 15 20.t4. C 15. &i* Ord. Polir. Francof.de Anuo 15

27 . TEU

5

Q 12. ( id genus alizs texxt.

Re&iffime ergó cauía Efficiens nobilitatis Prin-

j Uttt, G]

!

Attqon

ceps, aut fupremus in Rep. dicitur poít alios Nolden. Z. z. c, 2. z. z.

fe44- ubí

:|

[

]

!jut novg

Imperatori, Pontifici Romano , Regibus, Electoribus, Ducibus,

Rebuspubl,

eam poteítatem recté tranfcribit. B. Dn. Maurit.

j m

d. INbl il. .mprify. Ger-m.-th.-»æ".

j lglkgari Q

f

VII.

L

U D

U itemgl.

Can[a efficiens proxima noftre Exceptio

nís eft dignitas , & przcellens illa

' oriam.

horum hominum conditio, ortum fuum re

ferens primitüs ad merita & virtu-

tum ornamenta atque przfidia , quorum intuitu etiam humili loco nati in for-

&t D&

885 Wettin

tem eam eminentiorem evecti, Reique publice f. arte, f. marte fulcra dedere

00f allo

omnium conftantiffima átque validiffima : .id quod infinitis fere exemplis,

yfd

tl

etiam Imperatorum , Regum & Principum, qui fervilis plané vel aliàs fordidze

WU t

Originis fuerunt, in con

6 j. & feqq.

fpi/cu*um dedit Tiraquell. 2 JVobil. c. 4, swm. 6. feaq.

Rg

l

OE Qu

VIII.

z

V

i $

K.)b

i

1 Wt

í Quoad Suljetium, Oljetlum, Formam , acque Effetlum hzc noftra Ex-

E

ceptio cum aliis Exceptionibus in genere convenit, prater

de

l

lare habet: Hac ratione 2&vz illa datur nobili

quam ubi qvid üng»gf

AU af

bus utraque nobilitate claris ,

quando poftulantur inreos, & ab iis aliquid peti

tur in judicio. /. 7o. C. 4, Ex-

i& i

cepr. vel jam cocpto, vel moxincipiendo, ita ucinilló cafu Exce

;

ptio confidere-

T min

U

tur z a&h» exercito, prout eft a&tualis quedam allegatio intenti

onis exclufiva ;

[

ORE

in /oc v. cafu, i atfu pf'imo atque figuato , prout defignat jus t

alem allegatio-

nem.

äuqm

tam generis, quam jöiehiiam»z e virtutum.

ISI

d

nem in pofterum faciendi : per 4 2. pr. && $. 2. ff. d. Except, Hahn. zn dg/i d.

indul«

| quia

Except. tb. 13. & qui ex hac ordine agere poflunt, iis quoque exceptionem

rique

hanc competere dicendum efl. 277. /. 1. $. 4. ff. d. frperfic. 115 6. S.1. ff de R. T.

adeó ut f1 qui etíam ab agendo repellendi effent , tamen propterea non denegan-

icunt ,

Stephi

davenirct, tanquam defeníionis fpecies, qua nemini aufferenda. . 725. $g£d

m (ne

R. I.L 5. pr. ff. d. pen. L. 10. && l. i1. C. d. Except. B.Dn. Lauterbach, z2 Colleg.

ylatioe

theor. pratt. d. Except. tb. o. KHgc Exceptio veró perfonalis eft, adeoque ad

o fatt

heredes & fücceffores non tranfit , arg. Z. 7. pr. ff. d. Excepr. & non tantüm ex-

ur nof

l

pirat cum perfona in dignitate aliqua, aut in officio aliquo eminentiori confti-

tuta, qua dicitut nobilis nobi

E

l

itate fcientiarum atque virtutum: neque enim

f.Lp

ep. hh

Cancellarii, Do£toris, aliusve honoratioris ejusmodi officialis filius Cancella-

tius, Do&or aut fimilis ipfe eft, aut dici poteft , per confequens eodem jure,

lr

2 /177720

iisdem przrogativis uti non potelt , /.64.1. 196. ff. d. R. I-4. 42. f. d. admin.

d db

£ peric. tut, — Finità fiquidem perfonarum qualitate, propter quam privilegia

funtindulta, extinguuntur & privilegia Z 6. $. 14. F. d. excnf. tut. l. 4. g. i d

Reg DOUD

71 ld

d mun. ( bon. c. 60. x. d. appellat. 1. 97. $1. ff d. Leg.2. nifi privilegia illa fpe-

us r

cialiter quoque extenía invenianturin perfonas alias, e. gr. heredes, tunc enim

hi jure novz cujusdam conceffionis & quafi jure proprio iisdem fruuntur per

j

chuspüblo |

text. in L.f. ff. d. Decur. l.17. C. d.quaftion. l1. C. d. excuf. mun. quam in rem

Eewn, tþc ! ,

& allegari merentur privilegia huic Eberhardinz ab Eberhardo feniore, primüm

deinde Duce Wirtembergie , fundatore munificentiffimo, conceffa & quotan-

nis in temploS. Georgio dicato publice ex fuggeftu toti Civitati publicari & in

us ;

memoriam revocari juffa, in quibus gloriofiffimz memoriz fundator immuni-

tates Do&toribus, Magiítlris & Studiofis conceffas expreísé quoque ad alias ad

"TAUR

eos pertinentes perfonas extendit in $. auc) voollen toir, pac. Star. 199. ibi:

yti n ftr

Syaf alleDo&or, Magifter, Studentert, NB. ober bie Sybnen suaebóren foid

pbge(bricben Gutb, 9Bein, Sleifcb, Gifcb, Svorm, Sórob unb aiberé , vo unb

aempiér v

anin fie rollen, beftellen, Faugen, &e. & $. toir baben audb, pag. 207 ibi:

[ordióe E

$jaben aud) alleSrepbeit geben, wvie Magiftern unb Scudenten, geben qu

. f(f "f

biemitin $rafft biefes Brieffs NB. allen ibren ebelicben CfGeibern unb i

'

berm, bariuallem Zybrem Aaufaefino, S'editen, $tágben, Syienern, pau

of E* $

Pedellen, &dyreibern, Ginbinbern, Hluminirern, toeld)e ju Q'übingen 2Bobe

pung baben. vid.B. Dn. Lauterbach. z Colleg. a4. tit. de Conflit. Princ. tb. 29.

jid(inge

Sed & in zobilitate fanguinis atque Generts , ejusque przrogativis ac privilegiis,

"T

C

QQuamvis enim & Nobilium liberi ex primava nobilitatis conceffione nobiles

non minüs fintac eorum parentes, per confequens u]ti aliis ejusmodi Juribus ac

con

(;dcti'

prerogativis, ita & hac Exceptione gaudeant, tamen his fruuntur non tanquam

xl

» quod

äxergdcs aut jure hereditariof aliàs enim vivis parentibus tales non effent

incon-

"

^

EUKR

1 95

GR ASS de Exceptione Nobilitatis,

frihe" prneee

inconveniens dicere , fed jure fuo fibi primitüs quafito, perinde ac quod pa-

: Ra fponfa

rentibus quefitum, cum quibus fPecie quidem eandem nobilitatem habent, at

h qut, U

veró smmero aliam. — Ututitaque cum perfonis parentum definat nobilitatis pri-

treccllens

vilegium, parentibusquod erat datum, quod ha&enus omnino perfonale eft,

aplotat j

privilegium ramen numero aliud, quod liberis etiam perfonaliter indultum, in

Nnumc

horum perfonis uti initium coepit, ita & perdurat: & fic porro- in horum

) pender

deícendentibus in infinitum ulterioribus, omnibus proprio jure hac in parte

Wonat,

gaudentibus, B. Dn. Maurir. de NNobil. Germ. tb. 21. B. Dn. Lauterbach. 4. /.

fÜppofit

zh.33. Contra veró hec noflra Exceptio datur contra actores quoscunque

iinver

f. fuperioris, f. ejusdem , f. inferioris ordinis , horumque omnium heredes

iulita

atque fucceffores arg. 1. 6. ff. L. 1. 1. 2. C. de Except. 1. 143. ff. d. R. ,. Quod

Atftur a

veró ad pa///vam nobilitatis Exceptionem attinet , illa datur cuicunque alii à

tnütione

nobili utriusque ordinis convento aut impetito, illiusque heredibus ac fuccef-

Inquide

foribus adverfus ejusmodi nobilem agentem aut quid fibi petentem.

Arg. l 62.

L 156. $. 2. ff. d. R. L.

| UÜttubia ir

; h aliasy

IX,

.27.142.5

- Objetium hujusmodi Exceptionis eft non minüs uti aliarum Excþeptionum

Vvitiales

Intentio f. petitio a&oris, quatenus hanc reus injuftitie arguit, ex circumítan-

7f 1/01. d

tiis jusfummum hic moderantibus. /. z. pr. ff. d. Except.S. 1. & fqq. I. eod. . For-

' Ü

MIfr, 1ud

54, qua à fine pendet, confi(tit, perinde ac in aliis Exceptionum fpeciebus, ita

)

G in hac, in vi & poteílate actionem ipfo jure competentem excludendi & im-

; 'ibitiom

! lat ex

pugnandi. pr. In/f, l. 2. pr. & $. 2. ff. d. Except. — Effellus pariter e(tipfa aCtionis

& intentionis exclu(io.

Qu generaliter & per fummam hic indicaffe (ufficit :

4; &IW 147

cüm in fubjungendis mox exemplis hec omnia conjun&im fpecialiüs & peni-

(l d

tiüs confpicere liceat.

MUU

Unde & temporis, quo nunc coarétamur, lucrandi

ergó unicé adhuc in iis recenfendis, examinandis, & ad Ufum atque Effectum

RUL

jaridicum inforis noflris quotidié feré occurrentem revocandis & ftatuminan-

dis occupati erimus.

In his autem ordinem obfervabimus, quó aliàs ufus eft

.qua!f' COnnib

Imp. nofter Juítinianus in Inftitutionibus concinnandis, fecundüm tria, que

|

, lnnmmmlt q

vocant, Juris noftri Obje&ta: Ubi 1. de Exceprionibus Nobilitatis utrinsque

" nrir

circa 7 Perfüuarum obvenientibus, 2. de iis qua circa 75 Rerum, & 3. de

Wg. mb

h

iis quee circa ; A&ionum refaleant, & a&tionibus aut intentionibus peten-

D

P*d[lrj(

tium quid jure opponi poffunt.

X.

t ) ia

Quod ad 7s perfonarum attinet, exceptio hsc prodire poteft in materia

Qpl (

voodorum patriam poteftatem con[Htuendi , & 1. quidem fponfaliorum & nuptia-

NT Q

rum. Ponamus Cafum: Nobilis Juvenis fponfalia rité re&eque celebravit

l?ïoh. N ,

xul

. £um famella fanguine non nobili, aut femella nobilis cüm mafculo ignobili,

TOrte

o

iita

Ug

&

"

193

d

-

tam generis , quam [aientiarum & virtutam.

dpt

*ma fponfalia aut matrtmonii promi(fionem ad effectum deducere & confumma-

Yt, at

rte, aut, ubiconfummatum jam eft , praftanda praftare pars nobilitate generis

&i

antecellens tecufat , altera pars conditionis inferioris, aut plebeje plané fortis

j efï,

implorat judicem competentem , ut compellat partem recufantem ad matri-

m, if

monium confummandum , aut fi jam confummatum ad ea, qua& ex matrimo-

orm

nio pendent, praftanda aut tribuenda ; hacveró de catero non habet, quod

l WC

opponat,

nifi unicam hanc vobilitatzs ci inaqualitatts exceptionem. Qu. an juíta

d

Neg. Nullo etenim jure, nec divino, nec humano pro-

fitOppofitio ? Refp.

Kun

hibita inveniuntur fponíalia aut ma

trimonia inter talesperfonas ineunda, nec

heredis

bii effentiales aut necelfarias hodie ullibi

interqualitates jufti & legitimi connu

u

tecenfetur aut requiritur paritas dignitatis autconditiouis , exinde ex impari illa

j dià

conditione quz vult deduci

& opponi exceptio, hactenus malé fundata erit.

faccd

Olim quidem Jurenoftro Romano, & vel in ipfa X1I. Tabb. lege prohibebantur

A f

connubia inter patricios & plebejas, Senatorem, ejusque liberos atque liber-

tas, aliasveperíonas viles, veluti mulieres Scenicas, & vice ver(ía, J 16. 1. 2 3.

1.27.1. 42. $. 1. l 44. l 47. l. 5 2. ff d. rit. napt. inter Prefides provinciarum &

Kjomum

provinciales /. 2

$. L 57. ff. eod. inter perfonas liberas atque fervas, 7. 67.ff. de

lat

--

lib. ex rationibus aut prztextibus recenfiris ap. /ZErod.

Jfur. dot. l. 7. ff. de agn.

l, f

l4. ver. judic.tit.15-6.5- & Dn.

Stryk. i »f. mod. ad tit. d.R.iN. $.6. "Tales

liüs obfervari tum ex Jure zovizs promulgato

dus,

prohibitiones tamen non amp

sidun

conítat ex 7. 22, C.d. zupr. Nov.5 1. Nov.7 8. €.3. Nov. $9. c. ult. INov. 117. 6 4

m

& Ture Cazoico t. t. x.d. Conjag. Serv. vid. Brupnem. de fur. Ecclef. l. 2. , 16.

äm [u,»LEüt.'-

$. 18. C* ibid. Saryk. in addit. ad verb. febfeantiam matrimonü convellit : tum

j m

etiam ex Jure szoderzo , quod ufus freque

ntior demonílgat & conflabilit, etiam

, Jic

in perfonis illaftribus, Ducibus, Printipibus aliisque, quibus quidem quam

maximé commendandum eít, ne fplendorem familiz antiqua illuftrioris inz-

um

[gfl?/lïcm

quali connübio , impr

imis cum perfona plané abjeGa vilifimzque conditionis

ulus & P.

imminuant aut contaminent,

cum & in his quoque quadret illud Ovidii pru-

CE

qui

dens monitum : Sivis apte nubere nube pari, Fenr. Salmuth. in qu. de matr.cum

eriusqu

virg. nob. fol. 13. €?' 24*

& poftalios Myler. ab Ehrenbach. iz Gaeol. Princ.

&

ámp. ill. c. 5. $. 1. f2q* aliquot exempla adducens $. ?. eorum ,

qui malé audi-

n petcn'

vere ob indigna

s fuo faítigio nuptias: notatum quoque ob id Ericum XIV.

d Catharinam, quam li&toris filiam dicit Arnif. Z. jzr.

Suecorum Regem, quo

connub. c. 3. fetl. 6. num.16.

Satellitis vero fui filiam alii perhibent, in uxo-

vetit, Thuan. iz biffor. lib. 4 3. Chytr, in

n mgtefia

rem duxerit, & Reginam proclama

fu ii d

Chron. Saxon. l. 22.

Etc Uldaricum

XXL Ducem Bohemiz puelle ruílice

decenter junxiffe /En. Sylv. i» Hi/for,

[u2

at

amore captu

m , fibithalami confortem in

üh *

4 infiz. nobis. referunt :

g

eoque

i

30?:09. & Reinking. if

953ibf. 9pol. Dtbä QL 3. AX.

1

GR ASS de Exceprione Nobilitatzs,

194

Ed

eoque magis iisdem hoc idencidem inculcandum eft feveriüs, ut talia connubia

[ unde con

ineant, quibus regno aut Reipublicz fug, & faluti populi quam optimé pof-

;;ram'ur pa

fint profpiciant; 1ndecommuniter appellitari folent matrimonia ex ratione fta-

. AMfis alle

tüs, C5taats»Joeuratben, quibus (epiüs plus quàm volupe eft regentes &

Mf de at

Principesobnoxii effe debent, in quo privatorum ex amicitiz affe&u & morum

Ij Ctat

conformitate fibi uxores eligentium fortem fuaviorem & feliciorem zílimat

Mu j

atque deprzdicat prz Regum & Principum, illi & (tatüs utilitatis fuz fuequae

11 0j

Reipubl rationi quafi alligatorum fortuna, quà velían&iffima talia focdera cum

in finem fzpiffimé inire debent, ut vel bella jam exorta extinguant, vel me-

. pfimis ap.

inilars, |

tuenda pracaveant, fuaque regna tuta preftent, & vel affinitatis vel conjun-

&ion!s fulcimentis conítabiliant ,' vel ampliori dote atque acceffione res fuas

fendere opi

ibus füccur

providé & potenter augeant, [oh. Barclaj. iz Zrgez.1. 3. Myler. ab Ehrenbach.

rovolet

d. l. $. 3. & 4« plura talium admodum inzqualium connubiorum incommoda

ex aliis recenfens, atque diffuadens,ita tamen üt imparem iftam nubendi Condi-

D El Au

Wfrünt e:

tionem períonarum Imperii illuftrium non przcisé ztimet ex proportiose Ztrith-

L

metica,nempe ut Dux Ducis, Marchio Marchionis,Coraes Comitis filiam ducat,

. 1 las m

fed magis ex proportione Geometrica, ne generis nobilitate multüm fe exfuperent,

nec uxor mulcüm inferior t viro, ad quotidianam Imperii obfervantiam, quz

hr 1 $

Wminus c

Ducibus aut Principibus Comitum filias, Comitibus contra Ducum, imó

quandoque Regum filias matrimonio jun&tas nobis ekhibet, ex Toming. Nold.

itils: ]

Fabr. Pfeil. provocans. 4. 2 $. 4.

Hifce tamen non obílantibus, cüm evenire

WikQhus Y

XOme &ux

poffit, ut & admodum inzqualia etiam Regum aut Principum matrimonia,

vel cam plebeji ordinis femellis , modó non nimis abje&tz fint perfonz, con-

Dostaftus.

Qtta EW

trahenda in cenfum arcanorum dominationis veniant, Arn, Clapmar. zz zr. de

l9. Wi

arcan. Rerum publ. l. 3. c.18. Mich. Piccart. iz obf. biffor. pol. dec. 9. O. 1. & vel

UXu füp

confervatio familiz atque neceffitatis ratio ea fuadeat, non eíl, cur illegitima

lis ey «

ea, aut faltem talia,' quibus illuftris ejusmodi dignitas jure imminuatur aut

obfcuretur, protinus pronunciemus, 2aut tantopere diffuadeamus, quz in-

&tchto]r

euntur five cum filiabus fanguine nobilibus, five cum aliis dignitate & virtute

Wtrimon

Prptrit [f

paribus, etiam civici plané ordinis , modó ex familiis (int honeftioribus, nec

de cztero indigne perfonz, ex Hieron. Imhoff. 4e rar. Star. p. 1. obf:2. ig fin.

Ifde füpee

Myler ab Ehrenbach. Z. Gamoel. c. 5. $. 45.. féq4. Pro indigna autem perfona

d.e!"*&- n

titu]o eff

non protinus reputanda eft, quam deftituit generofa nativitas, utut non defli-

tuat generofus animus, & infignia in Rempl.merita, quod arbitrio judicis re-

&iüs relinquitur. Unde fi Comitiffa vel Baroniffa Do&ori, meritis maxime

n etios

fuis illuftriautclaro, nubat, eam non poffe dici nupfiffe indigno ,-ex Saliceto

tiüs Pt

Menoch. /. 4. pref-18g. 9. $6. Cruf. Ze praced. 1. 4. c. 21. zum.73. & B. Dn.

NI

n

$. 14. ftatuere haud verentur : quod vel

ttlori [

5tr£yk-. án uf. ff. mod. ad tit. de .fS'enat.

exinde

"in, d

j

h.

E

E

Tam geuerit, quam féentiarum c wirtütäm;

19j

nubia

cxin»;ie'con(hreg', quia Doctores jeréfuni nobiles & per omnia nobiäiEus zqui-

pf

P

arantur per Ord. Cam. p. 1.t.4.3. Cb Ref. Polit. de Anno 1 544. add. alios textt.

& ts

re&tiüs allegatos fzpr. zb. 3. probat Dn. Cafp. Matth. Müller JCt. Roftoch. iz

ts &

Diff. de matrim. nob. cum ignob. $. 15. add. Dn. Burgmeift. in cr. 90m 3R eic)d»

orum

9ibelg Gstaat p. 89. ibi: G^ie follen aud) Giráfinnen ju Joenratben mürbig u-

[ümat

balten fepn , bergleicben Grempel toolLunb $tvar erff vor gar tvenig Zjabr

inque

ten angejogem terben fóntem, ubi & alios allegat.

Exinde, fi Princeps

(

imprimis apanagiatus , cui non eft nifi tenuis alimentaria provifio, anguftià rei

elme

familiaris, belli ac temporis injurià, aut gravi 2re alieno preffus, eo conde-

njun-

fcendere opus habeat, potius efít , utad eum modum honeftiori vià neceffita-

; (uas

tibus fuccurrat, quàm ut ad alia indecora licentiosà & nimis fuperbà mente

bach.

provolet , prz faftu illo pereat, aut miferé vivat, rece quoque id annotante

moda

Dn. Elia Auguft. Strykio ;z Diff. de matrim. Stat. c. 2.num.21. — Indenon pauca

yndie

occurrunt exempla in domo Auflriaca, Bavarica, Haffiaca, Badenfi, Brunfwi-

frith-

cenfi & Lüncburgenfi aliisque conjugiorum à Principibus cum virginibus uti

At

nobilibus notabiliter initorum, uti videre eft apud Reinking. ítt $Bibl, SIfof,

tgetent,

Éytbu, 1. 3. 4x.. 3« i2 fis. Myler. ab Ehrenbach. GamoZ c.5. $. 16.. feqq. ita & .

, quæ

non minüs cum virginibus civici ordinis contradorum in fehaud infelicis plané -

f imö

fuccefsüs: Laudathanc in rem exemplum Stephni Hungariz Regis, qui & reg-

"h

no eje&us Venetiis Patritii cujusdam ditiflimi ex Maurocenorum familia filiam

j at

Uxoremduxit, ex eaque filium fufcepit, qui poftmodum avanculi locupletifhi-

rimoti

mos na&tus thefauros eorum ope avitum tandem regnum poft Ladislai mortem

L Q

circa annum 1300. Audrez tertii nomine obtinuit. Bonfin. Rer. Hurgar. dec.2.

"m

l. 9. El. Aug. Stryk. A. lo z. 22. & Regnoldi Geldriz Comitis prodigalitate &

" &

luxu fuo ditiones fuas exhauftas poffidentis, inopis & obarati hiíce fuis angu-

ftiis ex confilio Archi- Epi(copi & Ele&oris Colonienfisita (üccurrentis, ut

[rgitim

tUl at

Berchtoldià Merchlinia di&ti, mercatoris predivitis filiam unicam Mariam in

yz if

matrimonium fibi peteret, que & ipíi fub certis Conditionibus elocata filiam

irtute

peperit Ifabellam, & de catero cum eo in optato vixit connubio, quamvis de-

* ne

inde füper fucceffione ingens enata fuerit decertatio , uti id enarrat Nic. Betf.

dn [ï"-

de patt. fam ill. c.6. pag- 151« fé44- colligens exinde non fine incommodo &pe-

eríona

riculo effe talia iniparis conditionis matrimonia, utut urgren'te nece(fitate in

1 deüi-

emolumentum contrahentis Principis & ditionum ejusdem inita: quó perti-

nent etiam rationes diffuadentes modó in anteceffum à nobis indigitatz & la

icis f*

paxi

tius propofitz à Myler. ab Ehrenbach. z Gamol. c. 7 $. 1. fé4. qui & $. 47. ^

x

—

eadem modo allata exempla adducit.

Alia ejusmodi exempla etiam in fceminis

Salictt

p.Dv

inferioris fortis videre licet ap. Excellentiff. Dn. D.Schweder iz Diff de ma-

trim. ad merganat. th. 22. 7 23.. proftant etiam noftrá adhucdum atate talia

*

uoi "ü

b a

in

i

g

196

GR ASS de Exc"epziane' Naäilz'fati*; x

in domo B:ruxäfvvicenü, & Anhaltina Deffavienfi, vid. Hübner. zabb. genä&l.

20. in loc. de Rudolpho Auguíl. & 226. iz loc. de Leopoldo.

Quibus in.

Cafibus quidem ut plurimum matrimonia illa folent celebrari ad morganaticam,

iif t

dicta bie CBermáblumg gur Hücfen J9anb, eó tendentia, ut in favorem libero-

n(lat e

rum prioris matrimonii, aut agnatorum, fcemina ita junCta & liberi ex ipfa

naícituri dignitatis mariti aut patris contra juris communis regulam in totum

tfant i

A& que

non fint participes, nec jure fuccedendi in omnia defuncti bona gaudeant, fed

ivlli Co

certis quibusdam pa&toillo affignatis portionibus & bonis contenti fint.

2. 1.2

.Ad mo

Dn. Schvveder. Z. /. pof. 1. & pafima. ibid. Myler ab Ehrenbach. 4./.

c. 6. $. 1.

Amm €

f quovdi-pfu.m tamenlegitimitati, ut ita dicamus, matrimonii aut liberorum

Qotradha

inde natorum nil plané officit. Myler ab Ehrenb. 4./. c. $. $. 52. laud. Schvve-

llem ion

der. d. . pof. 25 fe44.

Diximus quod z£ plurimum iditafiat. Non enim fem-

Wlido or

per matrimonia inter. perfonas inzqualis conditionis contrahuntur fub pacto

lum «

