atque Principum modernorum ftabiliendam ridiculo modo genti-

o UR

um ipfarum origines ab v4dami vel Noacbi temporibus P/éudo Be-

rofi Cepe ab Aunio Virerbien[i confi&ti autoritate arceffuntur. Often-

2 EH

| m i

dit Clariffimus Gozbofredus Cap. 2, th. . & Cap. U. 1. 16, quam va-

rie peccetur, fi de vetuftiori familia vel domus Principalis ortu

nile il

n quiqu '

difquifitio inftituatur , & ; quam abíurde ad vetuftiorem formam

Extant plurima hac

I,BI Pv 1920

affurgatur, ut inde titulos petere velimus,

mtï, U d

de re Exempla Seriptorum Hifpanorum, qui res geftas veterum

uptedà

Hifpanorum jam inde a Zuba/zaizs ad Regum fuorum Przceden-

tiam arceíTunt.

Nota quoque eft Ezyptzorum & Scytbarum de ve-

nprioricau

x D 7

tuftate concertatio, quam refert 77//;z, L. 2. C, r. Similis conten-

tio inter Athenienfes & Argivos olim fuit memorante Z/crare in

at

Panathenaie. . Refert quoque Cruffus L.1. C. é, multa abíurda de

nram an

Bohemorum , Danorum atque Saxonum aliarumque gentium fa-

dl* .

bulofa Origine,

Sed hzc omnia, quz de primordiis atque ortu

(upra &Uf

g, n

populorum vulgo adferuntur puerilibus fabularum nugamentis ,

)

"TM

mendaciisque funt( referta, ut illis igitur fides merito. fit dcqe.

OIHI pIZ' ;

ganda.

.

?

Ceterum, quamquam 1

n dedu&tione antiquitatis multum fa-

t,

h

bulis, utí ha&enus eft oftenfum , tribuatur, tamen a rne illud img

at

petrare nen potui, ut cum lluftriffimo P»ffendorfo, cujus manes

J

alias ífüumme veneror, durationem temporis plane rejiciendam ef-

lqu qü

od

fe; putem;

credo potius, quod fi conftet de certa originis anti.

;d yxi

quitate, eam quam plurimum a

d dijudicandam inter pares pra-

|

T j

Dicit Illuftriffimus Peffendorffus ,

cedentiz quzftionem facere,

h

"]

d

Principatus aut regna modo fintlibera, nec ab alio dcp*endeanp;

parum fane interefle ,

quamdiu hoc jure fint gavifa. ' Sed, quam-

; (

quc

ultum fati benignitati & bonz adminiftra-

f

d

quam non negem, m

tiopi regentium adícribendum effe,

quod hoc vel illud regnum

j j

diutius floruerit, interim tamen jus5 prazcedendi tali regno difpus

j li

tari non poterit,

Dixi

TIbfÍLbj

Ü

n

4

$66

WINCER de pracedentia Cz'i-z'tgt:tm Imp.

-Dixi jam antea, hanc Precedentiz Controverfiam ex mori-

"

bus & con(uecudinibus gentium-maxime cífe dijudicandam; ex-

pttac

empla vero, quo meliorum funt temporum ac populorum, eo

quri

plus habere debent autoritatis: Jam vero à moratioribus gentibus

ttde |

femper locus honoratior antiquitati cft datus.

Plinius: Íctibite

pnitat

Senectutem in uibibus facram effe ep. $. L. P2/1. ad Maximum er Ba-

tiíam (

dinus. memotat L, i« de Republ, c.8. 2,:149. Augüftum , prout qua-

li ra1

que Kespubl, antiquitate fuperior exifteret , ita dignitate priorem

Joman

eíIe, voluiffe,'' Apud Remaros quanti femper fuerit zítimata an-

Catiffn

tiquitas Originis & familiz , ex appellatione Noverum bominum di-

lion

lucide apparet; dum plebejos, qui claros majores nullos habue-

(hceffe

rant, quique ipfi primi lucem generi fao attulerant, ita appellare

flàneai

confueverunt.

Hinc ex hac antiquitatis & dignitatis perennantis

; tbula

ratione Rex Frazcie polt-Imperatorem primum inter Regem Hiffae

9 d fet

zis aliosque Principes obtinet locum , quia mox poftannum 40o.

jacta funt fundamenta Regni Franco- Gallici, cum alia regna in

* thlräüfrg

m &

obícuritate adhuc laterent ; aut vilis pars (ervientium effent, — Ne-

(f pto

que etíam .Ciffetius acerrimus. Hifpanica: Prxrogativa defen(or

Dlein

rejicit hoc przcedentie fundamentum, aut antiquitatem hanc

:

^

Francici Regni negat , fed ex his omnibus potius concetlis, quam-

QU ar

vis infeliciter probare voluit Hifpaniz Regis 7ecs3e/», quem vetue

fliore gradu ex eMerovizgica & Carelingita ftirpe prognatum Cape-

quamqu

Criptior

Y

tingicos Reges antevertere, demonftrare voluit / pd. Hiffan. pag.

93-

C!P

d q

EtPapa iPius IF. cum Legatus Hifpanusà fententia Senatorum

dmribu:

Venetorura ad Curiam Romanam appellaret, precipue hac ratio

tendt

ne motus declaravit , debere przcedere Legatum Regis Gallia fuüb

accip;cn,

fundamento, quod Gallix Regnum fit antiquius Hifpaniz.

6. Urgent porro Regulam illam : Ex fa&to fumitur Jus, ergo

,

fa&o

V ntor

mutato jiu5 quoque mutari debet, quodque non prateriti ,

; Chin

fed przfentis temporis in quz(tione de Przccedentia fit habenda ra-

tio. Urget hoc quoque lllu&risPufmdarfus $.17. lo dicens: ex

DETM

prafentibus quemlibet effé affimandum , praterita non amplits » futura

nondum ad nos pertinere , & Befoldus. in Differt. de Praced. p. 133*

Rüter i

jarum

]

hoc quoque argumentum propugnat, & ad Regem Hifpan

r

appli-

d ;

"ts

j

E

i

857

:

pra Nobilitate immediata.

£X foti

applicat, quod (c. cum factum & circum&antiæ*ra«cïo/nc Hifpani

dam; t

per acceffionem multarum ditionum fint mutatz, meritoTus anti.

Kirm,

uumi Regi Galliarum nihil prodeffe debeat.

Sed hzc quidem

k gemibus

reéte procedunt, fi talis contigerit mütatio, quz fubftantiam di-

»

iu kl

eflionis & fadtum & praeceden-

gnitatis afficitj cum enim jus pofl

m C É

tiam quoque mutari ac innovari fatendum c(t; aft, fi accidenta-

immutabilis

prout g

lia rantum mutantur, & fubítantia prior diguitatis

tt primem

Probat hoc

ermanet, Jus antiquum minime immutati deber,

(imata d

clatiffime ex 76. ff- deludiziis , ubi JCtus Alfenus illud exemplo a

Vi d

Leeione defumto illuftrat, quod fcilicet illa Legio, ex qua multi

vlls hobüt

decefferunt , & in quorum locum alii fubje&ti funt, femper eadem:

i aweüm

maneat; quodque navis, fi etiam adeo fzpe refe&aeffec , uc nulla

; perennantis

tabula eadem permaneret , qux non nova fuiflet, nihilominusea-

dem femper navis exiftimetur,

Gonfer ea, quz Celeberrimus

u Hfffæ |

apnum d "

Gotbofredus de ControverGa Pracedentiz inter Ducem Florenti-

num & Ferrarienfem exorta , & a Caro/o F. in favorem prioris de-

ia gl

ye

cifa ptofert Cap. Z. tb. .. & Cap. IDJ, tb. 16. ubi tamen quacdam non

j ii

male in dubium vocari videntur.

d ordinem fcriptute , quem multi tanz

uitaen i

s. Converto me jama

üm omni exceptione majus allegare folent. Ego,

y us u :

quam argumanc

, QUi [

quamquam publ

icis monumenris , Refcriptis Principum atque fub-

on parvam autoritatem tribuam, prz-

gnam Uf

fcriptionibus Receffuum n

cipue quando Lege,

Albo, aut ali

*

à matricula certa dignitatum

iBf

j n

diftributio fic, & illa nomi

natio cxpreffe fa&a eft ad ordinem in«

dacendum; tamen uti hec omnia

- (ub limitatione quadam funt

i

« Iä[iO' ;

accipienda, ccu inff

3 oftendam, fic

, fi in genere dicendum quod

s Gul

& enunciativa demonftratione perfonarum

ii

res eft , ex fimplici

vel locorum non tutum Precedentiz argumentu

m defumi poteft.

j 9

À

Precedentia , ordoScri-

Ubi enim conftat demajori dignitate vel

at

lam conciliat illationem , nec ord

o fcripturz fpedtatur,

at

prurz nal

fólut, habemus , fed potius ex jure

u

uti expreffum cextum ff /. 6. de

r :

fumitur id , quod agi videtur,

'rzter alios Scriptores, qui infi.

hh Mf

us argumenti prob

arunt , viderihac

,

ï

nitis exemplis fra

gilicatem huj

£t jam fepe allégatus Gerbefredn

TM

de re quoque pote

u

CA

868

SYINCKLER ze jracedentia Cloitatim ,,f,,;; |

p

in notisetiam triplices hujus rei adduntur rationes. Prima, quod

lona.

LotfT

Ícriptotes, dum fimpliciter enunciare & demonftrare perfonas at-

que locos volunt, de ordine;minus fint folliciti. Secunda, quod

Ecclel

non omnes in materia l'rxcedentiz verfíaci fint,

Tertia, quod

prem

(inis

nonnulli retrogrado & inverío fepe more a minoribus ad majores

affurgere cadem oratione interdum foleant.

Multi quidem ob-

Dem (

fertut

flare videntur textus tum J«rís Cazos. turn. luris Civ. ex quibus

evinci poffet , illum, qui pofteriori loco fcriptus eft, minoris di-

il fu

gnitatis effe illo, qui priori loco fcriptus reperitur, fed illos com-

ettint

fa h

mode ex addu&a limitatione conciliari pofle credo.

Quod ad

argumentum ex $Sub(criptionibus Receffaum , ut fpeciatim jam de

ht eof

Germania agam , peutum attinet; illud à multis urgeri folet, &

uft,

videmus paflim , fi in Comitiis de Scffione inter Principes & Sta-

I]Uitarl

tus Imperii lis oriacur, Legatos ad Subícriptionem Receffuum in*

lc fi

prímis recurrere folere; Ego ; quamquam illud non prorfus reji-

4 habem

ciendum effe putem, precipue, abi cum aliis ad Przcedentiam

^ um,

ftabiliendam infervientibus argumentis concurrit, tamen, fi nul-

hr ,

lum aliud quam à fola Subícriptione Receffuum extaret argumen-

MCqu

tum, illi tuto inhzrerenollem. — Conftat enim ex ipfis Receffi-

fiperi

bus, Status Imperii promifeua fede interdum ufos effe, praterea-

Opiam

que frequenter per interpofitas proteftationes jura fua confervare

tribuC[

0 o

folent, ut adeo ejusmodi fubícriptiones nulli ftatuum przjudici-

um afferre poffint, — Vid. inpr. Rec, Imp. au 9(ugfptirg de aume

me fi

15$5. $. 142. Gé foll auc) bíe Seffion &c,

Iu

, Sunt alii, qui eum digniorem effe ftatuunt, qui vel ma-

fütl bra

jorem habet diftridtum, vel in nobiliores dominatum exetcct»

lc&

.quod argumentum connexionem quandam habet cum primo à

Witer.

Potentia defumto: Sed nec huic opinioni ad hzrendum effe,

t i

allegati fcriptores fatis (üperque oftenderunt,

H enim qualita-

ücj& 1

tes non funt a legibus animadvertíx , ut propterea quis alteri fit

Qnanc

rxferendus , & , uti jam fupra audivimus,

quod non ex fpatiis

ctsa GC

externz magnitudinis at

que potentiz regnum aliquod fit metien-

At ;

dum, ita nec à confi

deratione fubditorum prarogativa dignitatis

|

dependere potcft,

|

Nam, fi potentia, divitiz aliaque externa

..f

hr

ona

A

pra Nal»ilz'tate immediata,

$6s

d

Zuds

R

idin

ETA

u

l;bnä .ini,p(ïs Prlincipibus non debentattendi, mulfo minus in fubdi-

[ohipat

torum perfonis funt attendenda.

Videmus, idem evenire apud

h al

Ecclefiafticos ; Epifcopus n. ideo non eft altero dignior, quod ma-

"m

jorem habeat dicecefin , fed ejus dignitas maxime à praftantia ot-

| mopis

dinis aut przrogativa temporis dependet, nam, qui príus in ordi-

idem d- 1

nem eít receptus, & fiminorem habeat jurisdi&ionem, alteri pra-

? quibus

ertur: & fic quoque apud feculares inprimis inter pares amplior

inoris d .

ifta Jus dicendi Poreftas non confideratur fed antiduitas dignitatis,

llos coth -

Pertinet huc A. B, textus circa przcedentiam Electorum c. 22. ubi

$. 2. hzc verba leguntur : Prigum autem vel fécundum five tertium

Qiod i

ngnd

hoc cafn , fecundum quod prius. "wuel pofferius quilibet eorum. con[eeratus

l [Ukta&

exiflit, — Limitationem tamen hujus Regule de promotionis anti-

quitate obfervare eft in CoZice Theodofíano Lib. VIl. Tit, 3. L. 1. cujus

s u

um it

hzc funt verba: in omnibus qui militiz nomen dederunt ratio eft

habenda meritorum , ut is potiffimum potiorem adipifcatur gra-

rrüs t

dum , qui^ meruerit de labore fu

ffragium, zec quaratur , quis mili-

cedent

EH;/MU[' |

garit prius , fed quis manferit in fIndio apparationts adfiduus. Verum

ille quidem textus fpeciatim agit de promotione in vacantem &

at

L

füperiorem militiz gradum ;

poteft tamen huc ita traduci, perana-

(s At

tionis antiquitatem przcedenciam

| n

logiam juris, ut dicatur promo

tribuere tantum ceteris paribus,

Sed & in ipfa promotione aliquan-

cf)nfffï'äf;c

do occurrit differentia; ita in C. 27e74. d, tit. £. z.

difponitur, or-

g

dine promotum five eum , qui

per continuatum ordinem laborum

ad altiorem militiz gradum adícen-

j j m

gradatim

» uti vulgo loquimur,

ei, qui per celeffe oraculum, uti verb

a habent,

dit, przferendum effe

ii um

id eft per Codicillos

Principis fuit eó promotus, EHzc tantum

gl

di&ione ( per quam hic diftri-

obiter, Non igitur ex majoti juris

biliores fubditos defümen-

| !'imoa .

&um intelligo) neque ex dominatuin no

T 100

Imperarorem

da eft aliqua przrogativa: cum exinde fequeretur ,

ul

die nobiliorem eífe, quam olim,

cum Du«

d

Romano Germanicum ho

ces, Gomites mera cáicu

m effent Magiftratuum nomina, quod

L,

[Paü'ïs

n Prxcedentiz juri-

tàmen nemo dixerit, Refpicienda eít potius i

mc[ifflï'

bus propria Principum dignitas,

five chara&er,

juxta quem velfunt

"]

vel Comites 2

cui , fi illz emporis aliz-

j

jlmpcr,atorcs, Reges ; Duces

; Uuuuu

que

n

E

:f

$70

W?NCK LR de Precedentia. Civitatum. Imp,

——

p

quc circumüamiæ fuperaccedant, ex u(u inter gentes re&:cpto,'-ad

tem h

Ti

düci

quem fzpius provocare folent,aliquid ad Przrogativam contribuunt,

9, lllud queque axioma, quodis fit przferendus, quià majore

& ha

dignitatem accepit, cum grano falis eft accipiendum.

Quam-

& pra

uam enim à majore ordinatus vel dignitate auctus præcedere de-

-

—

dignit:

beart à minore ordinatum , & nobiiis ab lmperatere creatus

Civita

tzferatur à Duce creato; tamen primo temporis aut aliarum qua-

hetetu

litatum paritas hic venit attendenda,- . Deinde nobilis unius regni

i

non femper cedere debet nobili Germaniz; nam , ut maxime lm«

H

perator ceteris Regibus praferatur , attamen fubftantia dignitatis

Qu qu

Imperaratoriz cum Regia eadem eft, — Ita quoque videmus Angliz

Men

aut Hifpanie Reges id jus 4 Carfare 1. à Pontifice non habere, fed

metiei

populi eos Reges fibi conftituerunt; ! Cedentne ergo iis Regibus,

tione,

qui vel à Czare vel à Pontifice hanc dignitatem accepcrum:? mi-

tüm t

nime Gentíum. . Comprobari hzc poffunt , uti CMenechius often-

&

dit, veteri exemplo : Cum enim olim Auguftus Czfíar Provincias

Veto 1

cum fenatu divififfet, in fuas quos mittebat , Przfides nominaban:

|

tur, quos vero fenarus in fuas mittebat, Pro- Confules appellaban-

vel jur

tur. Horum vero dignitas major erat, etfi non à Gzíare, fed à

qum

fenatu mitterentur, Przxfides enim fafces non habebant, Pro-Con-

ateri

fules vero fex fafcibus & magiftratus Infigniis utebantur, atque

ubi d

fimul ac urbe exiiffent, fumebaat jurisdictionem Voluntariam ete

Beatc

iam extra Provinciam , quam Prafides non exercebant,

ro. Quidam etiam JErati przrogativam adícripferunt , id

quod lubenter cum Domino Gorbofredo concedo, fi paritas digni.

IN

tatis ac temporis adfir; nam, ubi omnimoda zqualitas , ibi natue

QU

rales & genuini honoresrutfusexorinntur, Caterum atatis & fes

nc&ntis ratio in publicis przcedentiarum controverfiis non debet

attendi, & Crufius , qui hoc argámentum canquam pracipue ad Jus

0ff

Pracedentiz pertinens urget , operam hac in re lufifle videtur ,

cum allegata exempla vel ex pa&to (int olita, vel ad. Curialia &

Yi

urbanitatem fint referenda ; Exempla autem a Gol/deffo in opere

flmulqu

0ff€ffo

fuo de Majorit. allata pa£tum aliquod atque Confuemdinem parti-

1

culatrem , non generalem, inducunt.

, "o il

; ratio-

j!

g

11, Alii, etiam loci atque rcgionis, cui quís- praeft

nem

7 "-

—

—l

N

pro Nobntata immediata.

m

p d

nem häEcdääm —cffc , contendunt, variaque deloco—rü-mwþkfæ(fantia

Ynttibnun,

adducunt elogia ; fed, quam fragile hoc fit argumepntum , omnes

pidmpt

de hac materia fcribentes agnoverunt,

Ec, quanquam dignitas

Qu

& pracedentia Primatuum Eccle

fiafticorum olim ex Provinciarum

cedts d

pii quafi loco habitum, ut, prout

dignitate pependerit, idque princi

t&. Cs

Civitatis dignitas à Principe efferretur, ira

& Epifcopi fimul eve«

effio.

jortm qu

heretur; lta enim ex vetuftatis relatione conftat ; ordinem $

inios i

nis & fubícriptionis. Epifcopor

um obfervatum fuiffe in Concilio Ni*

fed ex Urbis & Provinciz dignitate,

wxime lt

c470 non ex cujusque merito,

debar: Attamen hzc ad Principum atque exterorum

a n

cui quis præü

us AnQ

precedentiam nihil faciunt ,

cum uniuscujusque przcedentia fit

non extra, a

c multo minus exloci ra»

hbett d

metienda ex fua dignitate ,

i

tione. Ridiculum igicur eft argamentum, quod Va/defrus non pa«-

incipium & caput Europz,

, enitt t

rum urget , quod fcilicec Hifpania fit pr

adiu d

& ,& DEO placet, Virginis, ut Geographi defcribunt ; (Lxæ omnia

emur,

, Proridd

vero non digna funt , ut illisimmot

12. Citant quoque huc nonnulli Curial

ia, eaque omnia, qua

o

vel jure hofpitii, vel ur

banitate, vel patientia familíari nonnun-

5 appclla

bzn:

j

rantur: Ea vero uti nullum jus vetu

m tribuunt, itanec

æ[ i(T :

quam defe

alteri prajudicare debent , argsm.

L, 51. ff. de operis libert : adeoque,

Md

Qf a[qUB

ubi de a&tibus poffefforiis agitur ,

à publico pracedentiz jure dili-

genter feperanda funt.

un;aliamCI'

SECTIO Ilf,

femt , i

(l

IN QUA À

RGUMENTA PRZECIPUA AFFERUNTUR, EX

yiud

ECUNDUM ICTORUM COMMUNEM SENTEN-

j ]b[ i

QUIBUS S

SW

TIAM

CONTROVERSIA. SESSIONUM DECIDEN-

t

DA MANET,

atiaque argumenta Clariffimorum

ipuf

i

Oftquam varias Opiniones v

i WMD "

p

Virorum de finiendis hifce

Precedentie Controverfiis allgavi,

has fententias ita effs compatatas, ut neque in

j

fimulque oftendi,

Poffefforio neque in Petitori

o in dijudicanda hacce gravifümalicc

Nihil aliud fupereft, quam; ut eaat.

) ?am'

tuto illis inhzrere poffimus;

aminem, quz veriflime ftringunt ,

gumcnt; adducam, atque. ex

quaque

b r

Uuu up,z

; j

j

OE

:

"

WINCKLER deï Pv acedeutia , Civitatum Inp.

p st

qurque vim atque autoritatem fibi conciliant, ut quis nitens il,

^

mulit

lis fundatam intentionem habere dicatur,

Inperi

(iverfi

In ttanfitu liceat paucis quzftionem attingere, qualia fc. deci-

dendi fundamenta adhiberi debeane, & unde illa finc defumenda.

—— —

Qlím,

Fatendum hic eft cum Celeberrimo 7, H. Becklero. b. s. in Diff.

fationi

» de Congref, Princip. tb.34, », Omnino difficile effe, de Preceden-

etiam.

-

,, tía Principum regulas tradere; cüm in eo liceat forte cras crede-

Numn,

ve , bedie uibil. Sunt nonnulli, qui omnia ex Jure Civili atque

tii (üo

Canonico defumi potfe credunt, fed illa Jura nobis certas atque

Hec o

fafficientes regulas tradere non poffe , unicuique liquet, cum

——

ht haj

Qu Civile Juflinianaum multos Magiftratus , ftatuumque ordines

ts fa«

ignoret , & , immutatis cum Imperii forma dignitatibus, multa

jto qi

uoque Juris axiomata fimul fublata fint. Interim tamen JusCi-

COfatU

vile in his Gontroverfiis non parvum habet vigorem, & Gorbofree

fcquit

du , (quem ducem in plerisque fecutus füm ) in Protbeoria p. 14.

(

dicit : neque plura neque certiora hanc ad rem principia aliundo,

Püitat

quam ex Jure Civili peti poffe, Jurisque Confulti ideo proprium

joritar

munus effe, de Precedentia refpondere. — llli igitur mea fententia

prima

rec&te incedere videntur, qui in hujus Controverfiz decifione Jure

poris (

Civili, in quantum ad przíentem ftatum noftrum allegabile eft ;

ltem .

utuntur , potiffimum vero ejusmodi argumenta urgent, quz fine

quod:

controverfia atque contradictione in Conciliis & Conventibus pu«

eumqi

blicis recepta, & in. veteri obfervantia atque moribus füundata re-

initiuq

periuntur,

Nam obfíervantiz &^ confuetudinis cum in. omnibus

Io

fere rebus tanta vis fit, quanta ipfius legis 4 32 ff dé LL. tutu in

ïgnitai

hac Diatriba maximum fibi vindicat locum; quare & allegatus cla-

ipud o

riffimus Gorofredus totum : hoc negotium Prudentiz Politicz potif-

Tnia ;

fimum adícribit, quod magis in moribus , quam in jure confifte.

re videatur,

Licet jam id mihi non fummam , ut in tam difficili

!inci;u

atque ardua materia me recte procedere confidam ,. tamen lubet

pifc()p

DT

aliquid experiri , argumentaque talia producere , quz ad hujuslitis

m

decifionem maximeapta communiter áIGtis & Politicis creduntur,.

OSCiUg

. Uti autem fzpe accidit, ut quis diverfo tefpe&tu digniffimus,

mï[ietuï

xxiodo mi'nor & rminus dignus fi alte;o ;ita fecundum diverfitatema

läwnis,

qualitatum;,

!

*

*

pre Nobilitate immediata

denn

873

—

füteii

N

chaliïafum, quibus gaudet, diver(o quoque jure utitur. Multain

Imperio noftro Germanico exempla habemus obvia , in quibus hzc

if

Sic Rex Suecix ratione Dücatus Bremenfis

diverfitas apparet,

kl

urend

olim, & Pomerani

z hodiz, tanquam Status Imperii confideratur,

j iLj

ratione vero Regni Suecici neminem Superiorem agnofcit, & hinc

Droted

etiam ob duplicem hunc diverfum refpe&tum diverfa occupatloca.

qurit

Nam , utitanquam Rex in regno füo primas tenet, ita in Comi.

il at

tiis fuo ordine juxta receptam antiquitus pofleffionem federe debet,

ts at

Hzc omnia bene funt obfervanda atque feparanda, ne indecifio«

Luet, NU

ne hujus graviffime litis fallamur. Non femper enim major digni«

tas facit aliquem przcedere ; nift illa fir ordinata ad a&um illum ;

T ordins

bus, nl

pro quo tractatur de Precedentia, & fic pluribus dignitatibus de-

yh ]u

coratus modo unius refpe&tu , modo alterius ; aut pracedit , al!F'

E

t Gu

fequitur,

Caterum 1

irit j

in jure Przczdentix duplex potiffimum ordo di4

ja dl

gnitatum notandus venit, nempe Temporis & Qualitatis five Ma-

) ['Opfillm

joritatis: Hinc duplices quoque inde clicimus regulas, quarum

afenr

prima eft, quod inter zqualem dignitatem poffidentes ordo tem-

fion ]u

poris fit obfervandus

» isque alteri fit praferendus, qui prius digni-

tatem eft confecutus, quam jam fupra attigi-

Altera hzc erit,

; abikc )

H

uod major dignitate minorem , licet fictempore prior » przcedat;

-qui fnt

;m'bus p

cumque Or

do. majotitatis ordine temporis pravaleat, ab hac regula

initium faciam.

d *

omnibllf

]. Eft axioma illud , quod' majores

dignitate aliis in minore

fint przferendi, non folum notiffimum , fed

. um d

dignitate conftitutis

apud omnes gentes m

oratiores quoque approbatum ; inde in Ger-

u

odo: inter Ecclefiafticos fed & feculares

jj

mania alibique illud nom m

Principes obtinere v

idemus,

Ita Pontifices Cardinalibus, Archi-

jl

TOR

jfíci

Epifcopi Epifcopis, Pr

esbyteri Diaconis in Seffionibus przferuntur,

m

Eodem modo Reges Principibus ,

Jibet

juxta C. pracipimus ult. diff. 93

jf Hfif

Atchi-Duces. Ducibus ,. Duces

Comitibus , Comites Baronibus ,

anteponi, quotidie confpicimus , & ex actis Coz

unwro

hosquc Nobilibus

mitiorum patet.

Infinitz: opera effec hiftoriceque potius colle-

[(][mls,

gere, fedmetito hiíce fuperfedeo, cum.

j

äionis: hoc argumentum ur

Uuuuu 3

majoE -

j

J

u

874.

WINCKLER de Precedentia Civitatum Imp.

(tm d

major dignitas apertus fit. precedentiz titulus, qui fcil. ex mani-

fefto publiceque conftituto five recepto dignitatum ordine nafci-

ii pti

j

"

[

iE

tur.

Hinc etiam fequitur,nullum in hac majoritate obfervandum

! fattoT

elle temporis ordinem, fed illum ftatim potiorem prioremquecfle,

ï

qui majorem obtinet autoritatem , quia Prarogativa dignitatis &

| Í

M (

qualitacis altera fcmpcr pravalet.

uilil o

* üpnita

- M. Converto me jam ad alteram illam regulam ; quz ex ot-

dine temporis vim fuam trahit, quzque efficic, ut in uno eodem-

tica;ub

. fitio;n

que genere dignitatis is fic prferendus , qui prius dignitatem eft

Qtendu

confecutus, eamque actualiter exercuit.

Hxzoprioritas temporis,

uti jam dixi, folum inter habentes zqualem dignitatem attenditur,

i am

. benly

nam 1nter impares aut inzquales dignitate prima regula locum fi-

bi vindicat,

Vincat

Conveniens hoc eft Juri Romano; proinde graviter

Theodofius & Valentinianus in Con/fitutione de ordine inter. Con[ules

phitatc

fervando in L. 1. C de Cou[ulib.

,Quis enimi u uno eodemque . genere

phitate

fut pa

dignitatis , inquiünt , przor effé debuerat , uifi , qui prior meruit digni-

zaten , Conf. l. 1. de albo feribendo d tt. C. Theod. quis in gradu pra-

« Rüortis

C

Inunus

feratur , ubi aliquot hujus Re

o

»ulz exceptiones habentur, multzque

tre fili

aliz leges, quas citat Gorbofredusp, $o in notis. Probant hoc quo-

que

LCxtus

utis Canonici

6'4/9. [

de Majoritat. . d. Obed.

| Auad

$4 CQ

£4p. . Epifcop. 72. difl. &t Grotius

hoc argumento

ad ordi-

àn (üb

nem inter pares flabiliendum L. H. c. s. $. 21. de j. B. &

P. quoque utitur. Hinc videmus , eum, qui títulum Ducalem

Ao lff

prius nadtus eft, pofterioribus illam adeptis praferri folere, ld-

&terui

circo Collegia Politica ac Sacra prius publice probata, priusque

a-

Sacris ufa aliis przferuntur.

Sia etiam refcripfit Gregorius

tüm, qt

t

at

gnus A. 7. Receff. ep. ir2, Epifcoposfecundum ordinationis fuz tem-

, [

pus five ad confidendum in Concilio, five ad fubferibendum , vel

Mmto P

in qualibet alia re, (ua attendere loca decernimus , & fuorum fibi

lil

Przrogativam ordinum vindicare.

Hinc etiam conftat in Conci«

Vner

liis Epifcopos in Seffionibus & fubícriptionibus illum locum ac ot*

Wt

i

dinem tenere , quem habent a tempore ordinationis, nec dignitas

il

Ecclefrarum atcendi folet, Atque hinc rcdte (tatuitur , quod, qui

QUm i

prior fuit tempore, potior etiam fit in hogoribus & privilcgiis ejus«

Carolus

em

d

$75

pra "Nobilitata immediala:

dén

L

at

Y t

dem dignitatis,

Ita inter Romanos Confulares praferebatur is,

Qi tf

qui prior gefferat Confulatum, ctiamfi pofterior bis Conful fuif-

fet. — Cujacius ad l, 2. €, de Conful. l. 12,, Elegantern hujusrei affert

trinit

rationém lmperator Juftinianus , quod répett/i faftes Confulares vir-

nquccE:,

"

qutes equidem [ape meriti con

probeut, fed diguitatem nom augeanty quia

iil

uibil eff altius dignitate.

Ergo alia eft ineritorum & fic repetita

dignitatisratio,quamEthica fequitur ;alía dignitatis ipfius,quamPoli-

1101

TA

tica; ubi vero dePrzcedentia agitur;dignitaris folius inprimis habetur

iuem d

ratio; non perfonz dignitacem gerentis.Dreviter: perfonz merita non

attenduntur in hoc concurfu , fed dignitasipfa ; & circadignitatem

p

Ubi ta«

ipfam

temporis tantum & Prarogativa & prioritas,

i

men hxc mo

nenda funt, quod prior tempore interdum äpciïcriore

, locut ]

vincatur, (i à&u pofteriüs dignitatem adminiftraverit, etfi ea di-

de g

gnitate p

rius altero inve(titus fuerit : ut ecce pacer Confiliarii di-

7

in filium tranftulit vivus fpem dignitatis ( ;/ /a

gnitatem gerens ,

u 1

fait. pourcvoir & furvivance)

idque itaadprobatum à Curia: Patre ad

"TT

mortis usque tempus in o

fficio fuo perftante, alii ad Confiliatii

TL

munus eyecti funt, idque actu adminiftrarunt : Mox mortuo Pa«

mlf

tre filius, quem dixi, per mortem patris ad munus Confiliatii jam

ho

a&tu adminiftrandum promocus eft; Quari coepit an filius illos po-

(

i

ll

ftea cooptatos, ícd qui prius adminiftrarunt, przcedere deberet,

y !

an fubfequi ? Et vero Curiz Parifienfis & Tholofanz placíta extant

F,Bl"

À. 1$51. 1$60.

1596. in fpem dignitatis prius acceptum & coopta-

n

&u ptius conftitutis, ecfi pofterioribus,

tum cedere oportere in a

Ceterum pro afferenda przeminentia hoc firmum manet argumen-

UP

rut

tum , quod, qui

prior dignitatem adeptus eft , prior quoque fafces

Qriij

M

fionibus, fententiis dicendis & Subfcriptionibus

fumat, & in Seí

Wfü'

merito pracf.ratur,

W ln

Ilil,, Non minore

m in decidendis feffionum conttoverfiis vim

gm iþ

aliqua Conltitutione loca certa

obtinet, fi Lege, vel Pragmatica

(

Habemus auream Bullam t

anquam ejusmodi le-

fünt adíignata.

j o

gem in Imperi

o noftro Germar

jico, in qua quoad diífidia Seffio-

jr

5

p

denti Ele&oribus certos terminos atque limites

num & Prace

ch) qm

u

cosque pra rcliquis Principibus multis maxi-

Carolus IV, po(uit,

In1$

jj

n

i8 78

xW'Iï*«ï(lwlf(*[.ER de þræcedentia Civitetum Imp.

misque þrærogativis condecoravit, Optandum effet, utin reliquis

ordinibus certa quoque fedendi ratio per leges aliquas adinyeni-

(letic

retur, fed , uti !Aruman ip. Difcé, de Comitiis annotat , fingulis fe-

: [bbat

re Comitiis novarum litium clamoribus atria & fübfcllia perfonant,

Decat

In Jure Romano invenimus ejusmodi Conftitutiones: pertinethuc

t05 ab

z. in Cod. Theodofrano Libr, Ll. feptimus. — .Quis im gradu preferatur

fárion

item z£. Cod. Lib, VI. gtus.

Ut dignitatum ordo feruetur, cui paral-

ts h

lelus eft in CoZ. fuflinianao Lib. XlI, tit. $vus5 Et inter Ecclefiafti-

Wbi at

cos quoad przcedentiam multorum Pontificum bullz quoque ex-

(uires

tant.

Spectat huc z£. X. de 7Majoritate C obedientia Lib. V, tit. 35

([an

4dd. difl, 214 22. C* 23. éan. 6. difl. 24, & y. difl. $. c, fin. diff. 93.

taliter

26.

99. Co 2. 'qo 60 c- 120 & 14'. c- S' 'q. 40 C, 9- q. 3. C- 9. u.fque 4

la ap

ffn. Difl. s. de conféer, €. 24, Extravag, job. XXll. c, Extravag.comm.,

Przfe

T. V. L. r.

Et certe, fi cjusmodi adfant leges , illz omnino

s

fdiali

funt obfervandz quia juftum przcedenriz danttitulum,.

füiffe

IV. Confuetudo , inprimis vero pofleffio vel quafi, irem

lmo n

'a&us poffefforii non minus, quam lex , ut inter Privatos, itainter

deceni

Principes gradu pares juftiffimum quoque funt Przrogativz prz-

bit F

fidium, Jus enim Civile non folum dicit, melius effe poffidere,

Lno 4. (

quam petere, fed & Jus Naturale, uti Grozius L. 11,c. 2. $.11. often-

ia

dit, di&itat, in pari caufa conditionem poffidentis meliorem effe,

fàm !

& confíenfü quoque gentium approbatum eft, magnam femper

It CO

habendam effe rationem pofleffionis, Hinc etiam in materia pre-

B

cedentiz quoadPoffeflorium pro Regula ab omnibus Dribus poni-

Poffef

tür, quod is tuendus fit, cui Seffio, de qua controvertitur, ex ufu

g

1

Ntfeq

competiit, Ex folo enim a&u poffeffionis interdum defumitur de-

.V'

|

Qtdent

cifio, ut teftatur Rsigus, & Riccius notanter afferir, quod is in

l

Przcedentiz Jure fundatam habeat a&ionem, qui in. poffeffione

'il g,

. li pri

tempore motz litis reperitur, Idquejuri noftro maximeecft con.

fentaneum ; nam pro poffeffore in dubio eft refpondendum 1. 9.

: lo

de sdxl 1

S. 4. ff. de Publ. in rem a&f. & is, qui in. poffeffione . eft conftitu-

tus, defenditur Interdi&is retinendx poffeffionis , aliisque Reme.

tim R

diis, quz ex Jure poffeffionis conftitutz defcendunt.

Vid Las-

li,

folet;

LY

serb. Op, Maj. L. XLI. 2, ltain Gallia quoque pronunciari

Vid.

Wtes D

m

4

$--

iE

pra Nolilitateimmzz:

04—?4.

*

-

ey A

u

forenf. ch. 4. ubi reccnfcc',þin conventüu

adityi

vid. Rouillard en (cs Reliefs

rtam fui(fe inter

Clericorum controverfiam circa przcedentiam o

hnguil

Abbates Regulares & Commendatarios abuna, & Archidiaconos,

perfoa,

Decanos , Prepofitos, ali

osque in dignitate ecclefiaftica conftitu-

ertinerny

ro Abbatibus ex

i

tos ab altera parte, additque judicatum fuiffe

z pmf T

ratione: qu'ils avoient deja la pofeffron. . Huc etiam

fpe&at Confli-

fiafticam ;

GU p

1utio Kegia de 4.169

;. concernens jurisdi&tionem eccle

Ecclll

voulons , que lestrchevegues, Eveques & tous

ubi art. 47. habetur:

QUOQUC Ü

autres EccleffaHiques - -

foient smaiutenus daus tous les bouneurs, ranes

blo;

NT

ls ont joui jusqu'a prefents

unde pater, gene-

Q [éance , NB. dont i

/fn M-

|

raliter pro fundamento

przcedentiz in Gallia haberi poffeffionet,

m fundamento pro

TU

laaapud DaFrefne lib,2. c. $. refertur, ex eode

o

Prafedto Regio judicii inferioris, qui fimul erat

Advocatus in Pr4-

il omnin.

f

diali judicio , quod dicimus, in caufa przcedentiz pronuntiatum

l

fui

(ía contra omnes reliquos Advocatos, licet antiquiores.

'ugü, itemf'

Imo nec in l'offeffotio folum , fed & in Petitorio pro eo, qui pet

os, itiIf

decennium jus przcedendi quafi poffedit ; re&e pronunciari, cri.

" pr'

bit Fab. de Anua Conf. 49. ". 8.

Probat qnoque Z4evíus p.3. dec« 46«

gati

(emper przíumtio fit pro Poffeffore,

| poffxdcre,

n. 4' & P. 6s deC. 17;0 qUOd

etiamfi injufte poffideat, cof. /. 2

. ff- ntipoffid. . Ec , licet quis bo-

;

5«"' URCUI

teft tamen manu armatarefiíte-

Jiorem &

nam non habeat poffeffionem , po

re contra lllum , qui eum vultamovere;

uti docet Z4ezoch.. Conf-

m feap

? —

llos effe&us, qui ex

$7. ". 4l

Non mei jam eft inftituti, varios i

u p

& quibus poffeffor defendi poteft, latius

)fjbl]s P()m'

Poffeífione oriuntur,

4ntam monebo;

quod hec Gontroverfia de Pre-

j o

petfequi; hoc t

um

cedentia i

n Stati

bus Imperii pariter ex poffeffione decidi foleat,

Vid. Gdi!o L.

I. obferv, c. 21. & hinc eft, quod Kaichez ait: Germa-

|

ITR

)

fuhont

nix Principes i

n Comitiis fundare fefe concertantes in nuda pof-

felfione Seffurze vel quafi ,

allcgando a&us hinc inde exercitos c 2,

,MW/]'

)/h

de Sax. non pr

0. Jur.

N

ec defunt hac de re Exempla; Videmus

dirimenda lite Ducis F/orenti»s

af

enim Ferdizan

dum lmperatorem in

n

& Ferrarienfis hac poti

ffimum decide

ndi ratione ufüm effe, nimi-

:

bfervatum in aula Caroli F. ut Floreptini ora-

U

rum , quod ita fuerit o

de Florentinus in quafi po

(feffione con-

l [Om'

tores praceflerint , & proin

Xxx xX

ftitucus

t

N

:

:

ass

$78

W'INCKL

;E*R dt bractdentia Civitatum Mmp.. —

ii

ftirutus obtinuit egregie, 44odeff. Piff. Volum. 1. Conf. yr, E ex-

fi

"

