in omnibus fidem illis adhibere haut liceat , aut nimis jejuni f(unt , ac maxi-

o

mam parrem preter Hifforiam , Genealogiam item atque. Geograpbiam Gc.

f

perpaucaad JNoritiam Statis Publici facientia; tum & illa non nifi per indi-

cem quafi , pandunt , & vel eapropter nec nomen alicujus Juris Publici, ffr;-

eh

Quantumvis zzdiflin£lim titulum huncnec iítis invi-

/ ]P»C

&e fic ditli, merentur.

d

dendum cenfuerint ex ipíis Noflratibus quidam, paulo liberaliores, inte-

b

ros ideo Catalogos Scriptorum Jurium Publicorum ZIpazici , Lufitanici ,

Gallici , Anglici, Danici, Helvetici, Belgici (c. texere. conati. vid. prz

Dytó

lum

aliis /lluflre olim bujas Eberhardina Decus B. ERYC. MAURITiUS in Diff. de

0b

Principiis Turis Publ. Germ. cap. 2. $.2. f44. PHIL. item REINH. VITRIA-

RIUS in Zzffir. far. Publ. Procem. $. 1. fqq. ibiquein A4ditionib. [ais Vaculen-

[ic

| o*

tiffimis Vir quovis dudum elogió major , |O. FRID. PFEFFINGERUS, nec

X

non Cel. D. BURC, GOTTH. STRUVIUS in ibliotb. 7ur. fel. cap. 15. per

tot.. Neque vero hec dum monemus, ea illud fini fleri quis autumaverit,

qW

ac (j Exteris eo nomine imperitiz quicquam velofcitantie affricare exprobra-

7] (n

reve velimus; Avbfit id quidem abs nobis longiffimé! Abfit omnino , folos at

Germanos noftros duos oculos habere, reliquos coclites arbitremur, faftu

recun

t fatl

quodam plus quamSinicó? Alit quzvis alia terra Viros multz eruditionis,

rIn

ingenii a

cinduítriz laude clariffimos , danturque & alibi locorum, qui, uti

fo

omnium Rempubl. regendi

vel adminiflrandi artium callentiffimi atque

z'o)urmw'ruf'rat; fic, quä opus eít (criptione, præfgnim publicá, ita gravi-

yi

zer, ita jufte ,eaque cum eixéil9eia munere füo defunguntur, ut non Popula-

deliciarum arbitros, Le&tores, haud

g

ressantum fuos , fed Gxalios, ejusmodi

k

g

LCH OL

442 ïHELFFERICH de farisprudentia Principum Ordinuque

raroinadmirationem rapiant, Exempla, fidem rei facientia, pcrmulta—ä

fant , quorum vel ex noviffimis unum faltem alterumve & nos im-

promtu

pavidi hi

c in medium proferremus, nifi à fcopo nimis aberrare, & extra oleas

quafi vagari videremur.

Plane aliam igitur retardata hujus feu zmpedite

npud exteros tratlationis rationem cogitare oportet.

Et hzc autem confe-

flim fefe exferit, neque fugere poteft illum, qui Statum Germanie, uti

eum modo adumbravimus, cum czteris Europz Regnis & Imperiis paulo

penitius contulerit.

Jam etenim ubi vis Imperii vicifim penes s5 in iz-

dividuo elt , aut penes Collegium feve Optimatium in Ariftocratia, //ve Populi.

in Democratia, fola atque tota fedet , verbo: ubi Ordines vel plane à Regi-

mine exclufr funt, vel faltem pro talibusreputantur ; ibi fane multum de Jure

quodam Publico loqui velle aut fcribere, idem foret, ac vel operam conte-

rere fruftrà, vel & ea forfan tangere, quorum cognitio exactior aut divul-

gatio intempeftiva res delicata, facileque fufpicaces Imperantinm animos

offendere poteít. — Adeo «gre cxtera extra Germaniam Regna, Provincia

ac Regiones Statzum fuorum Notiriam, Publicam vero Dotirizam nullatenus

admittunt. — Atque fic, ut ad vicinam modo Ga///az refpiciamus , quos pri-

mum Regie poteftatis limites LUDOPTCUS XI. eo provexit usque, ut de

Ipfo poftea di&terium natum fuerit: qil avoirlepremier mit. les Roys bors de

age: ( de quo vid, magnum illud Gentis fuz Ordinisque fidus P. GABR,

DANIEL dans fon Hiflorie de France Tom. IF. Edit. ZAmflel. p.412.) Suce

ceffores ejus fenüm , artibus comprimis RICHELII atque 444 Z ARINI,

Cardinalium , Miniftriffimorum , eam demum ad exuzy perduxerunt, ut,

L C gb p r*

füpprefsáà & tantum non ad privatorum caufas reftridà Parlamentorum au-

&toritate, przter Deum & Enfem, nullos Rex hodie, nifi Simzlatos Regni

Pare , agnoícat, Comitiali quidem Jure multisque olim Prarogativis in-

firu&tiffimos ; juxtaea,qu:e ex Libro pereleganti atquecrudito ANT. DAD.

ALTESERR/E 4e Dzacib. &* Comit. Provincial. Gallis, eorumque Orig. In-

erem. c Regal. ufurp. addifcerelicet , quzeve ejusmodi omnino fuere, ut per-

fimile quondam hac in parte Imperio noftro German. Gallie Regnum ftatue-

1

re nullus dubitaverit B. Vir NIC. HERTIUS 4e Special. Germ. Rebwpub!.

SeH.I. $.. in f. lbiigitur, cüm dudum omnis regnandi ratio folenni illà

quinque vocabnlorum formulà: CAR 7EL EST NOTRE PLAISIR 5 pro-

dita fit, quid opus multis? Quis vero & citra crimen vetera Procerum Jura,

tanta oblivione fepulta, ex tenebris excitaverit? Idem cenfendum de Regnis

Hifpaunia, Portugallis, aliise — Quin eádem ex ratione Batavi, qui fubinde

effe malunt potentes, quam videri, liberiori quidem Doctrinz Juris zo//ri

Germanici P ablici inSFholig fuis indulgent, iniisautem , 4« «d/fatu

MP?"O-

, MUU E P m E E IN d N

priwp

N

S, Roim. Imp. Germ. Privata.

443

S&MOQUEK ante omnia C/ESARL, que Cafaris funt , tribuantur uni, vindi-

-

$

centur , reliquanturve. /.)

$. II.

vium faciunt , providi, manus ligant,

retinentque operas eorum, quibus

intimior Regiminis fui refidet notitia.

Sed & eodemfere inflituto quasdam

Italiz Refpp. ac ex iis ezetam praprimis, Status fui leges , ne aliis innote-

fcant, populumque forfan moveant , pro myfteriis venditare fueviffe, fub.

indeobíervaruntcuriofi, Et quàm denique periculorum plena res nunquam

non fuerit omnis ejusmodi fcriptio incauta, fatis fuis abunde experti legun-

tur, innocentibus licet librorum titulis incedentes , ex GallisFRANC. HOT-

TOMANNUS, JCtus ille c

eteraegregius, apud Anglos fuccumbente Rege,

CLAUD. SALMASIUS;, eo

demque reftituto Jo. MILTONUS, apud Lufi-

u

(à

tanos ANT. deSOUSA, apud Scotos GE. BUCHANANUS, ex Bohemis

Q

PAUL. STRANSKIUS, ex Belgis magnus ipfe HUGO GROTIUS, ANR.

HOUTOVINVS , alii; apud Da

nos Legatus Britannicus MOLESWOR-

l

THIUS, & inSuecia prater ARN.

& JO. MESSENIOS , famofus cumpri-

t

mis MICH. WEXIONIUS, G»wllenf?olpe deinceps ,

poít acceptos Nobilita-

jii

tishonores, di&us, cujus libellorum, inventu ha&tenus difficilium, uni,

n

Vr

cui titulus eft : Epi

ome de[iriptionis Suecia, Gothie &c. nuper raritatis pre-

tium detractum, ex

quo inter Colle&lionem fuam AMonumentor. veter. c ve-

IN

cent. eundem recudi curavit Cel, Vir Hiftoricus, YOv sv àyíois , D. SIM,

W

FRID.HAHNIUS 76óm.Il.s.2. Exempla fatis Illuftria! Quibus facile

y d

Catalogum Copzmentatioris [4« nuperg de Libris Autboribus fuis fatalibus ,

Wi

adaugere potuiffet C/zrif. M. JO. CHR. KLOZIUS.

js f

b.) HUIC etenim licet non omnis fit potefítas, maxima tamen ubique au-

n

&oritas eft, fivequadam Majeftatis Jura folum exercentem refpiciamus , five

hi

adea quoque intueamur negotia, quz Eider non nifi

Coimitiali, eoque com-

Jf«

muni Staruum con[enfa , perficienda; Ubi fane quantum c

onferat in delibe-

J

ha

rarido decernendoque , ufus fatis docet ac experientia. — Atque licet Jdem

i

st poffit, propter Leges Imperii, quas vo-

l

pto abfolutó Monarcha haberi seq

1

cant, fundamentales Publicas ,

neque Ipfemet velit (iufto nimium quippe

,

n)

adulandi fludium Aule ipfi Imperatori

? nunquam non exofum fuiffe conítat)

utày

Caput tameh eft

, idemque Superioris nefcium ac independens, idemque

;gms

verum non folüm,

fed principalius plane Majeftatis Subjectum , quod & ideo

jnt

Status ceu Membra omni obíequiorum , officiorum & devenerationis genere

jl

itaque gravior fuerit temeritas atqueinjuria, cum

profequi decet. — Quantó

ANDIÓ SINE BONO f. JOA

DINO,

n

famofo illo obtre&tatorc ;

ANNE BO

"u

Kkk 2

lapidee

444

HELFFERICH de Jfurisprudentia Principum Ordinumque

CAErasess

II.

$

Labor etiam is fuit communis omnium, quotquot à lapsó inde fere

feculó in illuftranda Parte hac Jurisprudentie Nobiliffimà defudarunt, atque

vel juftos plane Commentarios ac Syftemata, vel & Introdu&tiones faltim &

Compendia dederunt. 4.)

Guv

l

em illo HIPPOLVTHOä LAPIDE, äliisque ejus ggneris Scripto-

lapideo it

P

ribus viru

lentis, AUGUSTISSIMUM CAESAREM noílrum nomen rebus

inane tantüm , fimulacrum duntaxat, Umbram faltem, nudum magiílra-

tum , Senatusque Imperii Prafidem ac Directorem , quo, ceu inftrumento,

Principes & Status fub Splendore quodam & compendio ,. Reipubl. negotia

expediant, quive nil nifi Regis pompam exprimat c. vel fingere faltem , ne-

dum ferio [Latuere! Quantó vero etiam juíliores femper quarele fuerunt de

Libertatis iftius in Germania nimietate, qua hoftes & amici, peregrini &

Cives, eruditiacrerum prorfusignari, peílimas quasque opiniones de Pub-

Adfit potius, ut verbis utamur

licis Patrig Juribus proferre nulli verentur.

laud. VATRIARII iz Proam. $. 14. mode[Hia, ac reverens c de Imperatore &*

de Statibus Serma $. Effreuis quippe cujuruis dicendi. licentia. Reip. femper. exi«

siofiffima extitit,

:

ad $. 2.

enuria tantum abe

4.) Dequorum 'p:aucïtate ac p

(, ut conquerendi locus

fit, ut potiusnulla feré Legitima Scientiz pars majori Scriptorum molelabo-

ret, atque illa, que 7u« noítrum Pallicum ípe&at. Quemadmodum quo-

— £p—3 C0 . . —

queifto cumprimis nomine infatiabile fcribendi caco&thes Germanis fuis (al-

filime exprebravit perfozatus quidem ille, fed nemini modo ignotus SE-

VER. de MONZAMBANO : Epifl. ad L'ELIUM TREZOLANUM, r«

irem , premiff. Tr. de Ssatut Imp. Germ, p. m. 1 2.edit. Ibomas.novier, Recen-

fuit Authorum eo pertinentium przcipuorum operas , ingenuéqué judicium:

l

de fingulis fuum expofuit , qui mutatis literis SULPICIUM fefe Ícripfit, ILL.

olim JOH. GE, CULPISIUS , edita peculiari Differz. de Stwdio. fur. Puol.

retle inflit. & de Scriptor. eb pertin. 1688. 8. dignà fane, quam fuppleret &

ad nofira ufque tempora perduceretaliquis, argumento huic par & (ufhiciens,

preertim, fi, quam & fibi idew landatiff. Vir pag. 14« pralcriptam voluit

[/

normam, cum libertate quadam hoc feret, fed innoxiá ed, & ab omri ver-

)

borum atrocitate re motá? Ruflicitatem enim in judicando fcribendoque;.

i

quibusdam modo folennem, quánon mortuis folum, fed & vivis adhuc Leo-

Q

;n;bus fmfulmr-e gciüum A (LUiS EIObgVCIL; fampr, (Lulä bgnus non execre

B

H]

,-f'äx

$, Rem. Imp. Germ. Privata..

sst

H

É

$. IIf.

liceret, qui Juribus iftis Pr,incip»um

i

Sed & hos inter bene xmultos laudare

J6

ex inflituto, quod ajunt, exponendis declarandisque multam eandemquae-in(i-

gnem omnino operam collocarunt. a.)

iV

fatis eäiiïertata fint, non tamen eádem adhuc ra-

| Atqui hzc licet undique

tione comparatum cum z

rudentia Eorundem privata , quippe que omni-

L

um maxime ha&tenus jacuit inculta,

a.) nec nifi paucos, eosdemque Sisgularium

faltem

—

-'[-.:eoi interim merentur,

o

quz defüper prodidere Dusm Firi Celebb. D. BURC.

D

GOTTH. STRUVE zz Bibliot

b. "far. feletta cap. 14.. per tor. atque D. JAC.

d

W

CAR. SPENERUS in oem Seu

t(dben ure Publ. L. I. Cap. XIII. per. tot.

.

l

ad S. IHII.

4.) Primuminiislocum olim tulit B, noftr

: NIC, MYLERI ab EHREN-

"N

BACH libellus de Prizcipibus & Statibus Imp. Rom. Germ. tantze quippe com-

Pob

tamut

mendationis authoritatisque, ut non:lius magis aptus, in Aulis etiam Ma-

"T0

gnatum , erudiendis ac ad pu

blicum aliquando Regimen formandis Principi-

bus Juventutis , haberetur.

Quem fecutus deinceps JO. WOLFFG. TEX-

r

TOR infpiffiori Volumine : De

ur. Publ. Stat. Imp. Longiustamen pro-

W.RELFENDSO HEROMONTANUS,

grefi, altiusque afcendere vifi J.

O. W OLFF G. ROSENFELD ab HEL-

f. quod verum ejus nomen elt, J

j m

j

DENBURG in Tr. de Summa P

rincip. Germ. Poteflate 166 9. in 12.o. nec

lkl&bü

non famigerati(fimu

s Author, qui fub fito CIESAR

INI FURSTENERII

)mqm'

nomine latere voluit,

"Tr. de Ture Suprematus Princip. Germ. 167 8. in $. uter»

fs

rzhxerint fcopum, diverfamque eapropter etiam

que licet diverfum fibi p

Ex recentioribus multorum attentionem excirarünt

jj

viam uterque iniverint.

[ ff

B. F. Il. CHR. THOMASIUS obe

ditam Disquifit. peculiarem Ze /nja/]

fecen

wr. Majeft. Superiorit. Territor. & Refervar. Imperat. nec non Ce-

jcug

0/7'00)1!.

GOEBELIUS propter Difp. de Zwr. Procer. Imp. Majeff.

I

leb. Dl ]O. GUIL.

eft volupe, recenfet STRUVE 4./. $. 1 9. féq.

Plures alios cui nolfe

puh

ad $. IF,

« u

4.) Commonuit id ipfum jam an

te nos, obfervavitque ILL. modo Lipj-

T

rimarius Dn. MI

CH. HENR. GRIBNERUS in Diff. 4e

vohllt

enfnm Antece[for p

Prajudicirs Princip.

linam adhucidoneum Interpretem expectare, neminem-

Inmp. ex Abnufi jïuria juj?iw. Cap. H. $. t. lir. b. ubi zob;.

lilf|mam banc Difap

;do p

que hadtenus fuiffe

(cribit, qai ambitum ejus ommem .complexus fit, atque

u

diftinxerit accurate à Jure reliquo pablico- & priv

ATO ,

-cap'ita , €o pertinentia ;

i

K

j

u

n

f44; HE;FFERICH de furixpmdeptia Prigcipuü!, Ordinumque

*

nifi quod Gezezes. quidam Dn. JO. GEORG. de PONIKAU veftigia Præ;

ceptoris fui B. GOTTL. GERH. TITII (videlicet in Specim. Tur.Publ. lib. [,

C. 1. $. 42« féqq. & lib. IF.c. ». ) fecutus primas duxerit lineas, in Diff. ( Lipfize

habita) Ze Cordirione Statuum Imp.privata ; Quz nobis quidem, dum hzc

affectus defi

fcribimus, nondum viía; interim tamen minime pratereundus,

qui & ifto

derio, manum rei aliquatenus admovit, aliorumque ipfo hoc

:

indufiriam provocavit, CEL. DN. DIET. HERM. KEMMERICHIUS in

plena bonz frugis Zztrod. ad, us Publ: Imp. Germ. cujus Lib. fin. VIII. cum

maxime hucfpeótat, Caterum quando /254. DN. GRIBNERUS ilid. $. z.

caufam ejus, quod minus de /ac, quam de reliquis Turisprudentie Illuftris

g

partibus, exórnanda laboraverint JCti, precipuam in inani illa multorum

!

perfuafione pofitam arbitratur , acíi Principes inter fe utantur Ture Priuato-

ti

"m i.e. (utiIpfemet interpretatur)) Juftinianeo , atque adeo preter LLum

]

oman. peritiam, nulla alia Difciplina hzc requirat przidia; In eo Idem

il

andiflintlim Yocutus , nobis, quod pace Ipfius dixerimus, nimius effe' vide-

n

tur. Tametfienim, quod nemo Hiftoriz [uris Literarie vel parum gnarus,

negaverit, revivifcenti illi in Italia primum, ac in Germaniam demum pro-

pagato Romazoram Juri Civilifingularis hec obtigerit felicitas, ut brevi

f.

fere communis uni eaque norma ac Regula evaderet , qua Cultores Illius me-

/

riti, quicquid unquam de Jure vel difputabatur vel qu&rebatur; Atque licet

ill

ejus dehinc eó creverit usque amor & authoritas, ut non folis amplius Pri-

Ihi

vatorum caufis dirimendis adhiberetur, fed & [pfos plane PRINCIPES tan«

ni

gentium Controverfiarum , qua publicerum, qua privatarum , decifiones

?

J

z5icé exillo quafi fonte haurirentur, conf.infra[cripta. EHoc tamen de pri-

mis folammodo temporibus intelligendum, iftique demum zvo tribuen-

dum , quo cultus nominis Romani parüm a füperftitione adhucremotus fuit,

eodemque, uti omne, quod abfolutum, quód incomparabile dici poteft ,

contineri; ficquoque Juftinianeum Juris Corpus, ceu ratiozem satzralem,

r

omnzibus in Orbe bominibus imperare ,

cum BALDO & JASONE, GLOSSA-

hi

TORUM PRINCIPIBUS, credebatur , quove quam maxime regnabat 44-

f

thoritatis Prajudicium , & quo, utliberé dicamus, reveraaliaprafidia adhuc

hf

ignorabantur, deque alio fundamento, quàm J7are Rom. & Canonicó, ne

Qu

fando cognitum erat quicquam. Utautem primüm benigniora illuxere fide-

Df

ra, atque, femelinvalefcente cumprimis folidiori rergm ZMoralium cognitione,

tj

ipía rationis, qua fanior eadem diCtitat,

precepta, curatius inveltigari &

D

attendi , quid? quod przeuntibus liberal

ioribus quibusdam Ingeniis, fictan-

1l

dem excoli cceperunt, ut ad exornand

am novam Difciplinam ( w sature

hi

& Gentium indigitamus)

eandemque indies politiorem & ad Civilem ufum

accom-

lor

442

nmCmÉSEENE

;

—

d-

J accommodatiore

m.reddendam, undique, figno quäü dato, Viri concu

rre«

rent praílantiffimi; Porro ubi aliam omnino faciem induit C/vi/z; quoque

"

(

Prudentia (. Politica, períterilis antea ac tantum non otiofa, mereque Ari-

ftotelica, jam vero nobilior illa, veram fcil, Rerswmpp. , bumana item INatu-

!æc

lo

ra, affetiuumque G negotiorum bumanorum indolem exhibens; Denique ubi

[4

ipfa hec Romana Jurisprudentia eos non folum tüm Alumnos, tüm Inter-

pretes , nacta fuit, qui elegantiori literatura excellentes, ex /4zriauitaribus

otiffhmüm & Z//oria, füppetias infignes tulerunt , contemtim ea propter

quidem ab aliis , fed epithetoin fe fatis honorifico , HUMANIST/E vocati,

(qua de rele

i meretur Préfatio plane egregia, quam CEL, VIR, ZCrus j

ipfe bamanifmus , Dn. JO. GOTTL. HEINECCIUS, comtiffimo fuo, ter-

N

tium modo recufo, Libro de 4sriquit. Rom. fecundum Or4. Inflit. digeflis

Lut

premifit.) Sed c his tandem fupervenere, qui, moderarà paulifper veteri

illà erga peregrinam LLationem reverentià , juftum non minus & Parziz

lm

Til

noftris domefHicisque LLbus c*. confuetudinibus pretium ftatuere didicerant ;

Abinde fané , quemadmodum omnia melius fefe habere; fic quoque i//azs

105

4

risprudentia partem , qu& denegotirs Principum privatis agit , mitiora mox

pf 0*

A

ata expertam eífe, minime inficias ire licebit. Et in hoc namque feliciori

Yeví

f

totius legitima Scientia ltatu nunquam JCti defuere cordatiores, qui inftituti

illius prioris, quo nimirum lites olim omnes indifcriminatim, five rz/ficos

(

inter five Prizcips quoque controverterentur, ex fo/r; Juftinianeo & Cano-

duj

u

nico Juribus decidere fuetum fuit, inconcinnitate perípectà oftensáque, ad

aliam plane viam ineundam , aliaque omnino , azte ac [r«ter eadem fünda-

[ionts

menta difpicienda, uti ipfimet ferio fefe accinxerunt, ita & reliquis facem

k g

P

retulerunt, Quin & ipfos illos, quos ex recentioribus adhuc in contra-

ibutt

rium a

llegat GRIBNERUS ilid lit.a. SCHOEPFFERUM fcil. STRYCKI«

as t

UM, LYNKERUM, ENGELBRECHTUM, VITRIARIUM &c. quando

lece. citt.

Status [mp.in univerfum omnes etiamnum LLbus Roman. Civil,

poft !

77

adílrictos ftatuunr, hoc affertum fuum nequaquam ita crude, ac cum exclu-

p

fione aliorum, decidendi ordine pracedentium , fubfidiorum ( de quibus

d2

infra) intellectum voluiffe, hoc lubentius nobis perfüademus, fiquidem ea,

dhat

qua alibi ii

dem fcripferunt, contulerimus.

Saltem quod ab iftà renatarum

NU

meliorum

literarum periodo nemo extiterit , qui de compofito datàáque, ut

:üde-

ajunt,

operá rem aggreffus fit, vel ordine quodam Syftematico i//j/frey, &

jfb

eciem, areliquis feparatam, exhibuerit, ejus rei ratio

banc furisprudantia [

i&

nobis in hoc potius lat

ere videtur, quod peritiorum plerique non minus &

u

fi non ubique, tamen ift po-

in ifto, quo Zrizcipe utuntur , fare Privato,

w

tioribus ejus argumentis & capitibus, eximiam quandam Jibertatem fefe ex-

um

ferere,

(ore

ii

44*

HELFFERICH de urtisprudentia Principum , : Ordivumané

ammaruótreiitM

faltem m»dt&mrium , Commentatores numerare poteft, 5.)

$. V.

ferere, totque fubinde refPeus etiam paublicos, intervenire animadverterunt.

Unde communiter fere deinceps plurima a4 i//sd proprié fpeClantia , inter

P

reliquas Juris Publ. materias & Do&trinas pertractare maluerunt, Ad quod

quidem illi prz ceteris commodiffimam (ibi occafionem adepti videbantur,

X

ui libros fuos de Jure Publ. juxta feriem illam, qua JUSTINIANUS IM-

)

PERATOR privati olim Juris Elementa componi curavit, adornarunt, veluti

VITRIARIUS, RHETIUS, STRAUCHIUS & cumprimis SCHILTERUS,

— P ——

t,

p

qui in tantum quoque fibi ea propter placuit ipfe, ur omnes alios Scriptores

[l

quotquot negle&ahác methodo Tribonianea , nil quicquam de negotiis iftis

lu

Principum privatis, utpote de Nuptiiseorum, Patria poteflate, Teftamenti

fa&ione, fucceffione &c. tradiderint , sss pleze Jus Publ. expofuiffe pro-

47

E

nunciarit in ZzfHiz. Tar. Publ. lib. L. Tit. 2. $. 15. Sed conf. tamen GRIBNER

del

d. l. $. 1, lit. c. ubi ingenue, quid in univerfum defideret & doleat, prof-

f

tetur.

*

b.) Sic quidem ex ]uribus hifce Principum, aliorumque S. Rom. Imp.

dt

Germ. Illuftrium, illa de AZazrisseniz Ipforum, Ttelis, Patlis , Teffamen-

tis & Succe[fiouibus potifhmüm , abs Viris longe doGtiffimis folerter fatis ac

erudite excuffa novimus. Quorumutfingulorum merita agnofcere fas eít,

ita & nobis eadem fuis aliquando locis condigne dilaudanda erunt. Quamvis

E

fihos inter primas rurfus Noflrati B. MYLERO ab EHRENB. deferamus, a

vero forfan haud aberraverimus.

Ad minimum is Z//e fuit , qui cüm 7ra&t.

fupr. laud. de Prizcip, & Statib. Imp. tüm aliis Commentetionibus fuis, veluti

JNomologia , f. de Princip. Germ. obligat. Legal. "Tabing. 166 3. 4.. Gamologia

item f. de Nuptiis Illuffr. Stuttgard. 1664. 4.. Nec non Hyparcbologia f. de

Offic. Magiftr. e& Adminiflr. ibid. 167 $. 4. (quibus adderelicet & Appazagio-

logiam Ejus in Míto adhuc latentem) (i non primus fores aperuit, camen aliis

ad ulterius progrediendum calcar addidit.

Atque licet non omnia hujus

t

Viri ad Seculi prafentis palatum fcripta fint, nonnullaque jure forfan in illis

di

defiderentur ; Juvat tamen audiviffe, Judicium de Eo perbenignum CULPI-

t

hi

SII c,l.p. 29.ubi: Cen[liariiscerte, inquit, ac omnibus aliis, in publica ue-

gotiorum adminiflratione con[litutis , prafidium ntile Autlor bicce pmber'e poteft,

1

dum cafis quotidie occurrentes vationibus féris evolvit , facili ei publicé recepto

Pl'l

Stylo expanit , auttoritatibuique Dd. amplius confirmat , nec, qui in adverfam

h

&

partem pugnare (olent , nominare defrmit, Et quid vetat , quo minus ifto qtto-

que nomine huc commendemus Difp. quandam

nptabilem, quam Prefide ,

v

mo ,

&

VENERANDO totius Eberhardinz noüræ SENIORE, foo celeberri

Dn.

l

"u

445

POPOSSIT

$. Row. Imp Germ, Privata,

$.

V.

V.

Queäadmo d'u

m vero tiobis quidem argumentum hoc femper ex illuftriffi-

mis, graviffimis atque maxime neceffariis unum vifu

m fuita.) ltaipíosmet

lte

nonnihil aliquando circa ;illud pertentandi cupido inceffit.

Et cum ergo inter

t

aditionem novi muneris Profefforts im Inclyta

Facnult.

"urid. Ordinarii, Deo

d

firmante SERENISS. ATQUE

r

T. O. M. ita, dirigente, annuenteque ac con

POTENTISSIMO N/URTEMB. DUCE, PRIN

CIPE, PATRLE PATRE,

DOMINO AC NUTRITIO NOSTRO CLEMENTISS. nuper in nos colla-

N

ti, tüm ex Senatus Arpliff. Decreto, tum vero exipfo quoque Sratutoram Acad.

NY

ort

prafcripto, de Themate

quodam, publicz difquifitioni fübjiciendo, cogitan-

áum fuerat , nullumque

feré aliud ifto dignius fuccurrebat; Tandem pericu-

ilis

lum rei facere, atque nunc quidem , Proccmii quafiloco, quedam de vero

V

tura s Cautelis item & limitibus; zec won de fubfidise

w

Conceptt , Indole ac INa

fontibus Difciplineg , Germanis omnibus merito inter

VN

atque genzinus decidendi

commentari conílituimus; fpe haud vana

delicatiores nobilioresque habendz,

Ptoïx

Éreti , at nobis prafidia forfan viresque ,

tanto utique inflituto pares, decífe

deprehendantur, voluntatem tamen atque

ardorem , publice & in hoc bene

I

merendi,

hn

Á

Dn. D GAB

R. SCHWEDERO, Patrozo atque"Pmce;Lorc noflrà , omni bo-

355[ )

sorzi culta prafequmdä, jam ante hos 4

;. annos hic refpondit CH R. DIE-

J

l

CTER. BOSE, EQU. MIS N. de Privileg. & Jur. Singul. Pe

rfón. Illnftr.

QUs , L

. II jam tüm przcipua quedam Juris hujus Illuftrium Priva-

quippe cujus Sed

.

) 'M&

€i Capita attigit

2

Quà cum & alia EJUSD, 7iri Excellent. Difp. de Foro Ilufir.

; velll

Imp. Rom. Germ. 'imme

diate Subje&t, jungi meretur.

J ügM

ad 5. Vlï

il *

4.) Enimvero prater id,

quod maximi omninó

referat, juítos fic tan-

m Peblico ,

quàm Privato conítituiffe, eóque evitaffe Er-

4//6)/1?

dem limites Juri, tà

"ml

rores multos, tantó pernicio

(iores, quo gravius fepe damnum eft ac preju-

hojs

dicium, quodinipfam quoqt

1

e Rempubl, iade redundat ; His demum probe

mt s

!

intelle&tis, folidum de z

diflione im Imperio Summa , quam & Principe

OH

r, ferre licebit.

Ez quippe 7: Ipforum pri-

noftri infe agnofcere tenentu

luti szatrimoniale , Ecclefiaflicas &c. excipias)

Jija 1

«ati cau(z (í1quasdam, ve

[/Wl/];

proprié funt, propter quas, obfervatis

P

rius Auflregarum. Inflantiis , vel in

u

Tudicio Imp. Aulico ,

velin Camera, duo

bus iftis Excel(iffimis, iisdemque

//

libus, & ipfiinvicem fefe convenire

, & ab aliis con-

&ï.'"

Supremis Imp. Tribuna

Ut nil dicamus ,

ipfo hoc quzftionem,

tantopere noftri

1

veniri poffunt.

,pdc !

etiamnum zvi JCtis.difputar

am: Delfa LLum privatarum Civil.iz ip/is Prin-

mma )

f[e dijudicarique,

p

&ip. Controvers. diüin?tius modo refponderi po

"

g

479

HELFFERÍCH de furisprudentia Principum , .Om'inlzmqug

uacumpttdis -

merehdi , abs nemine bono improbatum iri. Sicuti quoque dum ipfüm hoc

At

agimus , /4

y

hn

fs efh, deprecamur devotif[yme!

gilfimam ex altis benedittionem j opitulatum , 77"*2'" fierí decet. &

n

ld

am quod ad PRIMUM modó Tra&lationis prefentis membrum , g&nkui.

num videlicece CONCEPTUM AC VERAM INDOLEM Partis illius Jurispru-

dentiz lllufirioris attinet, omnis feré eó res redit, duplex ut Perfosa, cum

["

L

maximé in Principibus noftris confpicua, Pz//ica nimirum & Privata, probe

M

àt]

antc omnia foliciteque fecernatur. 4.)

(Pr

$.

VIT.

Enimvero uti priorem illam in genere ac potiffimüm ex Imperio ac Regi-

q

mine publico zítimare oportet : Sic & Nofílrates IMPERII PRINCIPES ean-

dem oftentant , quandoquidem :/zz in Territoriis fuis maxima cum poteftate

imperare, 7777 cum Statibus reliquis ad communem Germaniz Salutem concur.

(ic,

tont

rere, deliberare & decidere, 77; & eminentiora quedam Reip. munera gerere,

vt

14m denique cum Exteris quoque, Provinciarum fuarum Civitatumque nomine,

agere cernuntur.

xgv VIII.

L

ub!q

Pofleriorem autem , privatam ícil. Perfonam , exhib

ere cenfentur prode-

reque in aCtionibus fuis atque negotiis, communibus- ipis cum aliis privata

fortis hominibus, dire&oque rationes imperandi haud. concernentibus, veluti

priv

AMi-

Inin

quandq ut ZZariti, ut Patres , ut Fil , Nafcituri & Naftente , Infanta ,

Z0r f

fim

]ut:

ad S. VI.

.

«de

2

va

4.) Equidem utunum Corpus hominis naturale cum Capitenon

uho',' aut

ài

Caput unum Corporum plurium, p5jfce monílrum foret. Secus tamen

res fefe habet cum confideratione ejus;zorali. Etenim quemadmodum, re&e

docente SAM, PUFENDORFIO Ze Jur. Nat. & Gent. lib.I. c.1. $. 14. tnus

pUU77

idemque bomo in diverfis Statibus , fibs invicem non repugnantibus , effe poteff :

Tta uuis idemque fimul plures veluti perfonas gerere potef , modo mrunia , qua

g,

Per fónas illas comitantur , ab eodem fimul obiriqueant. Quorfum & pertinent

/4, i

Ctorum brocardicailla: Perfozar eandenm diver[is qualitatibus praditam pro

diver[is haberi, Ytem : Onoties plura "furain una eademque perona concurrant,

i. illam diverfis re[peblibus plerium per[onarum vicem gerere poffe &c. ap.

AUGUSTIN. BARBOSAM in 7/e

omnino, qui Thema hoc ex infti

[Aur. Locuplet. uoc.per fna. axiom. 2. conf,

tuto diduxit , idemque multis tüm Regulis,

tum Exemplis illuftravit B. NI

C. HERTIUS in pecul..Differt. de Uno bomine

N

phures. faflinente p

cafum prolabitur,

erfónas , u*b? comprimis Sc&, LII, $. , ad noftrum quoque

ïuP

P

..«ä'

S. Rom. Imp. Germ. Privata.

4ft

hoc

N

sorés & Majore ; ut Pupilli & Tutores, ut Domini rerum . faarum, ut 7e/r'ato7;ar,'

Harede & Succefforó , ut Costrabentes denique , Delinquente d inv fndicio liti-

gante &c. confiderantur. a4)

IX.

P

lUj«

$.

Atque priori quidem illo refetiz ac nomine, quicquid negotiorum fufci-

füje

i

piunt, vel & au&toritatis poteftatisque exercent /iem , ad JUS PUBLICUM

bt

ertinet ; Pofferiori veto , quicquid Ipfis rerum eft ac litium, omne fibi vindi-

cat JURISPRUDENTIA noftra illufirior PRIVATA. — Cumque eárenus ergo

& Principes in privatorum numero habeantur, haud adeo maléTidem j7e quo-

que privatorum uti dicuntur.

Y

X.

ul«

Aft dum hzc citra ullius, quod.fperamuä-, offenfa

h docimus flatuimus-

xl

que, cave omnino,, illam ut ipforum conditionem adeo privatam mente tibi

CORf

concipias , utin pari propterea Claffe cum quolibet alio fubdito, Cive, Ruflico,

| geme.

vel ex infima plebe homine, collocandos, tüm & eadem illis Jura femper &

nortit

ubique cum hifce applicanda putes,

gY

r od

Quantumvis enim in omnibus iftis, quos dixem

us, a&ibus & negotiis

j privata

priv

*

atis, privatam quodammodo quoque perfóram referant; Non tamen eó

N

minu

s adhucut PRINCIPES, COMITES Gc. eosdem füfcipere oportet , quos

) /

fimul Dignitas illuftrior, quos eximia quzdam Libertas civilis, quos denique

J

ura plane peculiaria, ubique comitantur quafi ac circumftant; Immo quibus

"La

adeo adharent & propria funt illa, ut abs Eorundem Perlonis feparari queant

velminime ; Quaz & idco privata Principum nuncupari, acpermultas fubinde

Jff; ul

à Regula Exceptiones vel invitis quoque extorquere fueverunt.

; [nd

$

XIT.

Ut taceamus, plerasque hujus generis Caufas & Controverfias, etiam

j Itb

A

rivatat, ita comparatas effe, ut hautraro ipfas plane rarioze publicas attin-

W/f

gant, & velipfum Zmperizm implicent, vel certe Jerritorinm ejusdemque -

74 , refpiciant unà. P. )

qw&

$. XIIL.

onet

a n

Atqui hz modo confiderationes illud cum aliis preprimis efficiunt opes

Llia

fTàntur-

yih

m

jc p

r[ünl

4.) Sequi hic tantifper atque premere liceat veftigia TITII & KEMME-

RICHII Joczs fupr. jam alleg.

T v.m

ubi quaftio eft vel litigium, fuper 7zrelis Principum,

j

b.) Cogita cafus,

Aac

fuper modis item

uirendi vel amittendi territorium atque Regalia, faper

quot]"c

*eftamentis , Succefioibus , Contrattibus &c, Eorundem,

j

4f2 | HELFFERICH de furzsprudentia Principum , Oï'alin;zmqgg

GUUBARCOPOEERr Ut

zanturque, minime ut lidem vel pro smerzs nudzsque fubditis haberi, a.) vel

:

reli-

l

4.) Et quis autem , Principiis do&rinz Civilis , tum & Juris Publici Uni-

Mi

q

verfalis, vel leviter faltem tin&us, non [tatim per fe comprehenderit agno-

veritque , cozditiozem illam Principum adeo fzb/imem , inque tamilluftri loco

ff

politam, eamque infeparabilem, & per totum omnino hominem fefc diffun-

L

dentem, atque qzalitatem [abjetlionis plenaria adeó (ibi contrarias effe, ut

Tur

eodem refpectu uni fübje&to rribui haud poffint, & quod, ubi /«c inciperet,,

In

illam neceffarió ceffate oporteret.

Sed necillad forfan implicet, quod &hos

f

tamen dicto intuitu quoque privatos agere doccamus ipfi.

Quandoquidem.

f

non omnis privatusfimul quoque fubditus effe debet,idemque qzà ralis etiam

NI

fine fubjeCtionis vinculo non concipi modo, fed revera exiftere poteít. ^ Ar-

m

duam equidem hic tangimus Controverfiam, fatis ferio nunquam non , &

jam inde prafertim à temporibus CaroZ /. Imp. magnoque argurmmentorum

apparatu, nectamen femper citra partium ítudium, agitatam pertractatam-

Adcitavimus ex

r

que! cui tamen nos jam haut admodum immifcebimus.

recentioribus quosdam precipuos, ac libere fententiam noftram, cujus nec-

L

dum panitet, diximus in Differt.de Fitlit. Diflintl. Terr. Germ.in mediat. c

Immed. c. 1. $. 1. lit.b.. Nuncunicumillud, quod & omnium maxime urgere

fit

videmus LEIBNITIUM de fure Suprematus cap. XXV1I. [eq. quodque omni

d

attentione dignumarbitramur, addimus. -Scilicet vix ullum aliud in Orbe

7

univerfo datur Imperium, quod ILLUSTRIORA MEMBRA, tot tantos-

t

que Principes ac Status, & potentià, & íplendore, & dignitate maxima

W

confpicuos, oftentare poteftac Germazia. — Atque in His quidem non illos

*

folum numerat illa , quibus Patria eft ipfa, quosque ex proprio gremio fuo

1

producit, fed & tales modo refert , qui una & in plerisquealiis Europe Ter-

/

ris fammz reram przfunt; veluti MA GN/E BRITANNLE, SUECIAE,

POLONLE, DANLE, BORUSSIE & SARDINLE Rege. | Planeut

i

gproptereà , quam REGNUM PRINCIPUM. fuo jam zvo dixie. Z4aximiliae

tin

aus L. Imperator gloriofiumus, hauc noftra tempeftate REGNUM REGUM

non injuria compellandam putemus.

J?m vero fi in z//7z; quidem indigenis

Du

Hl

Principibus vera quzdam ac propria[ic dicta, eaque abfoluta per[onarum [ub-

üb

jeclio obtineret, neceífe omnino foret: & hos Exteros lmperio, perfoparume

j

fparum intuituinomnibus Szbdiros (tatuere.

Neque enim ufpiam . Lege cau-

tum eft, meliore ut ZiZez; pra aliisin Germania Principibus conditione fru-

T

M

antur ; Quid ? quod eandem plane Sacramenti formulam Éos cum H:s, Im-

Sm:

peratori & imperio jurare, conítat, — Aí(t quidifto quidémafferto zz4o/7 Re p.

1 ]

nþü:æ

N

$. Rom. Imp. Ge?m. Priwlm,.

* a

lad

räiiquor

um :J»urium , privatis fcriptorum , rigörem tra&ari b)-neä,-um ut indis

li

ftindim

Hi

nolire Germanicz magis coztrarizz effe poflit, vix videmus. Et ne veró

cuiquam hic externa folennia, interque hec cumprimis omnibus imperii Or-

dinibus recepta illa Ce/zrez compell:ndi Formula, qua Eundem Domigum

uum Clementil]jmum nuncupánt, tum & quando in fubfcriptionibus litera-

W

rum alibique: 1Intertfdnig(te 9ttterunterthanigfte fefe profitentur, facile

e

