hiftoriz fcriptor qui rem, uti eft, finecircumitione refert.

. XLVII.

Quid ergo peregrini, fi fub Adolpho & Alberto eandem luferit fabulam

Bonifacius VIII. ex Cajetanorum ítemmate oriundus, homo ultra modum fu-

ui fe Cefarem fimul nominare & Pontificem füftinuit? Quamdiu et-

perbus, q

enim inter Albertum & Philippum Galliarum Regem concordia manebat, par-

ricida Albertus erat atque inhabilis prorfus, qui Romanz ecclefiz defenfionem

fufciperet.

Leguntur ejus adhuc litterz irarum plenz, quibus imperialem

dignitatem abjudicabat Auftriaco, pracipiens

cum auctoritate, ne quis ejus

electionem canonicam diceret , aut fibi jus examinandi Regis perfonam negaret.

Fofteaquam vero Philippus Pulcher fuperbos Pogtiücis mores ferre nollet,

fec!

ei

408

-

.GUNDLING de cauffa & origiue

ei extrema & minitando & agendo decerneret ; immutata eít fcena. Illico

enim Albertus filii morigeri nomen tulit, uti qui noluiffet contendere judicio,

fed miri(bmi patris mifericordiamimploraiïet, veniam propterea promeritus &

imperialiafceptra, ad quz porrigenda futurus fit prompti(limus , f1 rogaretur.

Unde facile compreheníu, quare idem Albertus fidem fuam obítrinxerit Boni-

facio fümmaque gratiarum a&ione Romani paftoris benignitatem ac amicitiam

fit amplexus.

Sed gloriantur interea Romanz aulz adulatores, faffum eífe

hunc Imperatorem, Romannm imperium per fedem Apoflolicam de Gracis trans-

latum effe in perfónam magnifici Caroli, [imul atque jus eligendi Romauorum Re-

gemin Imperatorem provebendum certzs principibus ecclefrafHiczs && fecularibus ab

eadem (éde conce[[um.

Extitiffe hujus generis epiftolam, nec a Raynaldo pri-

mum ad a. 1302. otbi erudito fuiffe obtrufam , inde potifimum patefit, quod

Leopoldus de Bebenburg cap. XII. de jure imperii fua jam &tate ejus meminit:

merito infimul negans, nocere vel tantillum cjus farinz confeffionem Alberti

fuccefforibus poffe, nt qui jure fuo aliunde proveniente;uterentur, nec tam

precaria & a Pontifice emendicanda poteftateindigerent. Adjicio argumentum

üringgns ex ipfiusPontificis con

feffione ac pharetra depromptu

;m.

$ XLIX.

*

Facenim, a Romanis & Ecclefia Romana defl

uxiffe elig&ndi jus in ifnperii

fummos proceres, quid nunc iítud ad ejusdem prefulem? quod Germani ac-

ceperunt, ita fane obtinent, ut nunc primi concedentes omni fint facultate

&-jure, quod abjecere, proríus exuti, Urio verbo: Principum cle&orum

jura privantia funt , &, nifi effent talia, ea fane, quz utcunque fuere ceffa &

permiffa, revocari quandocunque

poffent : quodquam fit abfonum, nemo eft

paullo argutior, qui non videat.

$. XLIX.

, At Papa Moyapyouax G eft cum populo füo : tuetur ille differentiam

majeítatis realis ac períonalis.

Illa penes ipfum, hac penes ele&tores atque

Imperatores invenitur ; quibus illecapita, tanquam infantes pupulis, pro lu-

bituamputat. Quidquidlargitur, cum exceptione largitur. — Non effet, cre-

do, magis jucundus, magis utilis , ac magis denique neceffarius & fortaffe ven-

dibilis libellus , quam talis, qui vel nez1G10 moNTIFICIS vel pAPA

Moyapxcjuap O« infcriberetur.

$. L.

Sed ad rem. . Ipfe Henricus V.

I[. Princeps alioquin egregius atque acer

amoliri a fe primum nece(fitatem impetrandi a Clemente VII. confenfum «

confirmationem dignitatis regiz non poterzt, — Produnt hoc Teutoniz proce-

um in

zum littera , indicant ipfius Cle:"ncntis V. refponforiz : ceftatur jufiurand

confi«

E

r

"

-

'&

m

Holonze, fem Foderis Ele&oralts,

4os

con&nis ltaliz ac Burgundia iterato preftitum. — Unde novum argumentum

Papz affeclis, qui abexemplis magis, quam jure;

a poffeffione fzpius, quam

e & more rationi conformi argumenta petunt.

Sed poffquam is technas

leg

Clementis an

imadvertit , & Roberti Neapolitani Regis infidias, Pontificis arti-

imento intellexit, aliter longe inceden-

bus clandeítinis fuffultas proprio exper

ntiffime ceníuit.

Longume

flet enarrare, qua is in Italia gefferit,

dum fibi (apie

quz in Robert

umRomanz fedis imaginarium defenforem fit. molitus. — Sat eft

hoc loco , noluiffeeum profiteri ultimo, fe a Pontifice Romano

commemorare

renere imperium: de quo graviffime poftea conqueítus

eít in Clementinis fuis

Pontifex ; eo demum audacie prorumpens , ut jurandum Imperatorem fideli-

Ego nullus dubito, quin priftina

tatis juramentum praciperet appellandum.

in przcordia rediiffer Germanis virtus, fi vitam Henrico VII,

fervaffet D eus

magno;animo im

perii jura vindicanti.

j

5. LI.

f?rvidimma &onülia

((

Sed inde vero potiffimum fü

perbientis Ioannis XXII.

I

derivo , redu&turi hac ratione Germanos ad officium , ne in pofterum in Italiaac

Romana Civitate & imperio adfe&arent dominatum. Eí(t enim extra dubium

con(tituendum, Ioannem hunc ampliffima mente complexum Italiam fuo fub-

J

jicerea

rbitratui decreviffe, In quo nefuo excideret fcopo , Gibellinos primum

adortus eft,

Italiz venditans fefe vicarium, & nequid injuriz ac faftui deeffet,

Arelatenfis quoque regni provi

forem. Neque enim modica fpeseum fuítenta-

llemannia certarent Fridericus Auftriacus & Ludovicus

bat, fore utdum de A

Bojus, vitricibus ille armis utrumque interearegnum fübigeret. — Sedaliter res

d

cecidit: Ludovico enim exillente viCtore, in proclivi erat , diffidentium Prin-

cipum confequi fuffragia ac difipare factiones fibi primum adverfas. | Unde pia-

culo datum, non exípectaffe Bojum Iacobi de Cadurco confirmantem vocem,

n

nec fübmififfe eundem totum ele&tionis negotium facrati(fimi interregis arbitrio.

i

5. Lll.

lr

j*

Hinc ille pro jure regni difputationes: an

Reges Germaniz fübje&i fint

Q«

Vicatio Chrifti? An Papz jus veniat ab unCtione , & coronatione? an ab ad-

vocatia armata ecclefi» Romanz? Infpergebantur quzítiones aliz partim przju-

»nn

r

diciales, partim

ad rem nihil admodum facientes: an Eletores a Pontifice fue-

Romanum ad Francos feu Germanos fit transla-

rintinftituti? A quo imperium

tum? Qualem vim habeat

confecr

atio? An neceffaria fit?» An ea nondum fuf-

&o

cepta Regis elogium ele

, aut Imperatoris tribui po(fit? An Pontifici debeat

dem Rex Romanorum confirmari? An iftud jufiuran-

jurari? An debeat ab eo

dum (it fidelitatis juramentu

m? & an denique ante illam confirmationem Papa

fit imperii vicarius?

rff

e

1

$. Lm,ï

416

.GUNDLING de cauffa & origi;?e

"

é

$. LIll.

Nemo non videt Principes ele&ores eorumque confiliarios has quzflio-

nes omnes negaffe rotunde: atqueipfum Ludovicum vero manibus pedibusque

obnixe omnia feciffe, ut aliis doctrinis imburetur populus, ne in fervitutem

tum Rex Cermanorum, tum totum cum. EleGoribus imperium à Romana ec-

elefiaredigerentur, — Quocirca defenfores & Do&tores undique conquifiti, qui

flrenue impugnarent didata papalia regio muneri & Teutonice libertati adeo

contraria.

In his inprimis memorantur Ioannes Fundanus , & Marfilius Pata-

vinus fedi Apoftolice longe infenfiffimi : quorum argumenta multi albe men-

tis homines calculo fuo merito probarunt : quemadmodum écontrario Ioannes

XXll. piorum albo Ludovici Imperatorisnomentum ob hujusmodi doctrinas;

tum refra&tarium, ut loquebatur,, animum repetita vice extinxit.

$. LIV.

3

Incredibile fere videtur, potuiffe Adelzreiterum fcriptorem Bojum & Fer-

p o r RIERAS Jes o mruMENA I XkIi . dU o T RE n m T

dinandi Mariz Bavarig Ele&oris.adminifirum reprehendere hac parte Ludovici

imperatoris gefta: idque circo. probabile redditur, W'erfugium Jefuitam fcri-

bendis ejus annalibus calamum aliquando accommodaffe.

Quid enim, quzío,

faciendum optimo Principi , qui obedientiamac reverentiam ampliffimis verbis

Cadurcenfi offerebat fzepefepius? Morigerum fefe flium futurum fpondens, i

paternum erga fe indueret animum ?. Ecquod igitur crimene(t, Pontificem dix-

iffe hereticum, quitemereeam Ludovico maculamaffricuit? Quod fcelus, cri-

minis lzfz majeflatis reum pronuntiaffe,, eumque pontificatu dejeciffe, de quo

certo certiuscon(tat , eum fubje&um effe Regibus, quam Imperatorem Ponti-

pecz n m EU -7 2 O r

fici & ftolidiffimo Iacobo de Cadurco? At id eum urebatmaxime, Pontificem

fübjici Imperatori Romano , nihil ei jurisin ele&ione'ac dignofcenda Regis per-

fona relinqui , un&ionem ad folennia referri, nec'regiam'ac imperatoriam ma-

jeftatem tali femper pompa indigere flatui : penes Germaniz fenatum auctoris

tatem hac parte refidere: fervo. fervorum nihil in tetrena impería ac regna po-

teflatis competere, quid? quod fpes ampliffimas avideanimo conceptasin au-

raslabi. . Que omnia nunquam intereain contentionem veniffent, nifi Cadur-

cenfis aterrima bile laborans Germaniz Regem cun viris fümatibus univerfis

mittere fub capiftrum ftatuiffet: homo licet fenex ,. alterumque

pedem in.cyrïm

ba Charontis pofitum habens: non agenario enim.major deceffit.

. $. LV.

Ac ne quis exiftimet, eos

folum, qui evangelica: doCtrinz: addi&li funt;.

taliain medium ferre? etiam ex Alberto Argentinenficonílat ; vix miticra a Ia*

cobo Furnerio emoletrina ad Ciftercienfem ordinemiimdeque ad parpuram ,. a€

, evecto fuiffepro»

d:mum adíedem Pontificiam affumto B.gnedi&i. XII, nomine;

lata..

-

ffï

-

At

Upionis, féà Fwderis fle&omlz':.

lata, Immo, inquiebat, ad Philippi Valcfii & Apulie Regum legatos, o*

contra Ludovicum multa fecimus, — Ipfe feptro cum fcipionemutato verifet Ad n0«

ffri Pracefforis pedes , ff prace[for admififfet ,

neque fupplicem a fuis pedibus amovif-

ave meliora non de[ino.

Obfervet Le&tor, nos men-

fet. Ego de Ludovico [per

ere, necipfiffima ejusdem verba adícripfiffe.

l

xt»em Argentinenfis exprim

$. LVI.

Et mirum pofteritati videri poffet, quid i

gitur in cauffafuerit, quare hic

le&torum petitis lo-

Benedi&us Xll. neque cum *o redierit in gratiam , neque €

cum dederit, neque epifcoporum, aliorumque facerdotum argumenta

& im-

penfifimas preces admiferit. At

qui intelligunt , quali fub jugo hic vixerit Pon-

Vale(ius cum Rege Neapolitano ,

tifex, quas leges ei prarfc

ripferint Philippus

quamque hi Principes per

tertefecerint Cardinales reditus iftis imminuentes, iis

Czflaris, tam EleCtorum ac totius denique

facile fubolebit , quamobrem tum

jnt-omnmnes.

ámperii legationes in caffum cecider

$. LVII.

enii cen

[endus eft, utnon pravide-

Tpfe Ludovicus non adeo fimplicis ing

Fitinutiles conatus.

Prope enim tenebat ,

(zpeafe dictorum ac fa&orum can-

omnibus nihil fueritculpe ; addebat, ip-

tatam palinodiam: quamvis reapfe in

fam innocentiam fic ream fore peragendam , fummoque

cum dedecore hono-

ut piftoris videri pro-

[s

rum atque imperii infi

gnia ad pedes pontificis molitoris, a

d

udu, quam at fua infelix pietas fiat , fuaque modeftia ha-

jicienda, nullo alio fr

I

beretur tandem ludibrio.

Quo dictum, fa&um. — Vix enim legatorum littera

(lv

ficque infe&is rebus receffere profani ac

le&zx funt, cum fimul fant rejectz;

t

facri principes totiu

s imperii nomine. cioccexxxvirr. Avenionem miffi :« Legive-

TU

vetamen invidiam ,

verbá nunc refipifcentis quodammodo Adelzreiteri agnofces

"

Part. II. lib. III. n. 37.- Jacbryma, qui

bus perfufiamn. Pontificis ultum legati vide-

Jam enim non flLatuen-

[ó

vupt, incertum , Ludovicumne , an fé ipfum miferantis.

am libertate exciderat: amimi proinde fénfm

di modo, qu& vellet , féà loquendi eti

aublicare prohi

bitus, bec paucula. Legatorum adorantium auribus in[ua[urravit :

velle, non item benefacere po[fet. Conflritium

JEgre fsbi effe , quad Ludovice bene

fibi, quam nuper pa[fus fit. Bonifacius , inter-

fé «[fe Regis Francie minis , atrociord

minantis , ficum Cafare palam in gratiam rediret.

Hacque[tus , Legatos, ne vio-

davit, aquo Lau[annam usque dutli,

fnisqueredditi,

larentur , Delphino commen

negarunt , aquiqu

icquam ex Gallia e[fe e

x/þeälændum. Ruberto nibilominus Pala-

tino , qui proxime

Cafaris orator f'uerat , rofa aurea Pontifica benevolentie munus

m defideranti nibil datum videretur. .

mM[Zt ejf ,€ Germania alf;;am pace

S. LVIII.

i Teutoniz principes omnes, in quepri-

Itaque jam veterno quafi excitat

tnis$

F

2

-

j

412

GUNDLING de cauffa & origine

NU

mis Septemviri Renfii conveniunt, ut tandem aliquando Spirex/ïf'i.ih conventu

feriam operam patriz promiffam reapfe przítarent: conquerentes interea pati-

entiam fuam contumelia finiri, nec dignitatem modo, fed ipfum etiam imperii

nomen pcriclitari.

Indignum videri, pedibus hac ratione conculcari fuam au-

&oritatem ; nec dedecus perbinorum Pontificum annos, nifimuffitando hacte-

nuslamentatam Germaniam, fero libertatis íue memorem.

Viginti & quin-

que elapfos jam annos effe, cum Ludovicus more majorum fitele&us ; & tamen

)

inquiri & dubitari, feque ignave fere ejusmodi dubitationes toleraífe, anis ime

perio, quod magnifice rexiffet interea, fit aptus ? Quocirca rumpendum ali-

quando tam ignobile filentium ac memorabili ad pofteritatem monumento effe

emendandum , quod verecunda patientianon potuerit corrigi.

Atque hos in.

ter juftiffimos queftus przparatis animis ad conftantiam magno tandem affenfu

celebre illud Senatusconfultum conditum eít, quod Albericus de Rofate Iure-

confultus lib. IIT. deprafcriptione triennali infervit, Hieronymus Balbus de co-

ronat. ad Carolum V. repetiit, Rebdorfienfis Monachus recenfuit, Leibnitius

LE AU Ia x t ais M DRRIQL T

aliique nove imprimi curarunt, nonnullis voculis quidem diverfum, fed fenfu

idem: quod jam celeberrimus Pfcffingerus ad Vitriarium monuit.

Nos, quia

de his rebusex profsffo agimus,. afcopo non ablufüros vix credimus,, . fiiftam

imperii conflitutionem etiamhocloco legendam exhibeamus : Licet fura ntri-

vaque teflamenti manife[le declarent ,. Imperialem. dignitatem f poteflatem imme-

diate in filio DEI ab antiquo proceäjä, & DEum per imperat orem Qj Reges mun-

di jura bumano generi aperte tribuiffe : $ quod Imperator ex fola ele&lione eorum

d quos pertinet , verus ejficitur Imperator , nec alicujus alterim eget confirmatione

en approbatione: quoniam in terris quoad temporalia mon babet. [uperiorem , (ed ei-

dem gentes. fübfunt & nariones: && ipfe Domizus nofler Iefus Chriflus mandavit ,

quae funt. Dei Deo, c qua funt. Cefaris Cafari reddenda. — Qui tamen nonnulli

avaritia ci- amlitionis cacitate datli (& nullius feriptura intelligentiam babentes ,

féd divertentes à tramite velli fén[ias in quedam . iniqua & pravacommenta, €j in

affertiones deteflabiles prorumpentes contra potefletem cà autloritatem Imperialem ,

Q jara imperatorum , Eletlorum Q aliorum Principum G imperi fidelium commit-

zunt fallaciter affereutes : Quod imperialis dignitas C poteflaseft a Papa, (j quod

elettas in imperatorem non efl uerus imperator uec Rex , mifi priusper Papam [iue

fedem Apoflolicam , confirmetur , approbetur , c£b coronetur : &* pev bujusmodi pra-

;ï;

vas affertiones & peflifera dogmata hofflis antiquus movet , jurgia (uscitat , com-

(

zeniiones.parir., Q féditiones procurat, — Ideo ad tautum malum evitandum , de

k

confilio & confeufm Eleélorum & aliorum Principam Imperii declaramms, quod Im-

J

perialis diguitas & poteflas eff immediate a félo DEO ; & q:«md de jure & imperii

fi

con[ietndine autiquitus approbata , poflquam aliquis eligitur in Imperatorem , fi-

se Recem ab Elettoribus imperii concorditer , vel majori porte :cïüädïm f atim ex

fola

|

.

a

Ueionts , : fen Foderis Eletloralzs.

415

iedbluuipum — Mu

Bla ele&lione eff. Rex verus d Imperator. — Romanorum ämjändm ( nominandus ,

Q? eidem debet ab omnibus imperio fubjetlis obediri: & adminiflrandi mraimperii ,

( cetera faciendi, qua ad Imperatorem verum pertinent plezariam babet potefla-

tem , nec papa, frve fedis Apoffolica , aut alicujus alterins approbatione , confirma-

tione auil oritate z'ndz'get vel confenfn.

Et ea propter bac in perpetuum valitura le-

ged

ecermimus , ut ele&lus in Imperatorem concorditer, vel a majori parte Elettorum

ex fo

la eletlione cen[eatur &i habeatur ab omuibus pro vero & legitimo Imperatore,

( eidem 4

b omnibus fubjetlis imperio debeat obediri, && adminiflrationem & juris-

di&lionem imperialem & imperialis poteffatis plenitudinem babeat ,. c& habere ac ob-

tinere ab ominibus cen[catur G firmiter afferatur.. Quicuuque antem contra bac de-

M

clarata, decretayyvel definita, aut aliquid eorum affereve, fem dicere, aut afféerentibus

fia dicentibus confentire , vel eorum mandatis vel literis, velpraceptis obedire pra-

fiamfevit , eos o

mnibus feudis , qua ab imperio detinent , & omnibus gratiis , jurisdi-

]

&ionibus , privi

legiis & immunitatibus a nobis , vel predecefforibus noflris eis con-

J

ce[[is ex nunc privamus , Q ipfojure & fatlo deceruimus effc privatos. . Infuper eos

f

crimen lefa Majeffatis decermimus incurriffe , & ponis omnibus impofitis crimen

I

lefa. Majeflatis committentibus fibjacere, . Datumin oppido noftro Franckenfurt,

336*

f

die . menfis Augu[hi Anno Domini 1

. LIX.

:

Verüm tamen cave putes, hanc effe illam toto otbe &in publicis imperii

legibus celebratiffimam unionem, feu fraternitatem ele&toralem. — Conítat

enim, Septemviros peculiariter adhuc coiviffe , G ad jura fua tutanda ar&tiffimo

j

focdere fefe obflrinxiffe , i quis fortein pofterum atquein prafenti ipforum di-

J

gnitatem atque eligendi auctoritatem auderet ullo modo defpicere, ac convel-

wu,

lere. - Focderis tabulg idiomate primum Germanico expreffz fünt, latentque

ille in Bojorum tabulario , unde eas eruditi(fimus Herwartus de Hohenburg

ii

depromtas in latinum convertit. . Credo, hoc Bzovii Poloni aliorumque calum-

a;,

/

niatorum cauífa fadtum , quinoflre vernacule imperiti cenfenrur. — Quas quia

alio fetmone nusquam inveniemus, idcirco itidem latina cum Le&toribus no-

Ílris communicamus : /Vos DElgratia y Henricus Arcbi-Epi/äopm AMognntinen-

!

i5 ,-Waleamus Archi- Epifcopus Colouienfis , Balduinus Zrchi- Epiftopus Treviren-

11

fís , Rudolphus , Rupertus fratres , Srephanu Rubertus Tunior , Comites Palatini

Rbeni & Duces Bavaria, Rudolphus Dux Saxonie & Ludovicus Adarcbio- Bran-

4-

denbnrgenjs. INotum facimus cantlis bomivibus , qui has liiteras vident, aut

j^

,

legi audiunt , quod [imul confideravimus & per[peximus , facrum Romanum impe-

rium in futs bonoribus , juribus & bonis , atque etiam nos in noffrzs bonoribus , ja-

ribus , confuetudinibus C privilegits , qu& a praditto imperio babemus , vebementer

bis temporibm, atque etiam autebac impediti , infirmati, G' gravati fiimus ac

Jém , Q propter communem ac mnqu/ffzigz ztilitatem:totius. Chriflianitatüs ,

Erra

4tque

NT

-

414

"GR UNDLING de cauffa ci erigine

NU

"

uique A4d prkdic

dines

H Imperiü ;zo/frz)'que bonorem , ]:um , privilegia & con[uetu

tutauda , defendendas (j manutenendas , umanimiter comvenimus , && nos confa-

deravimus , quod praditbum. Imperium c& noffrum principalem bonorem , quem ab

eo obtinemus , videlicet in eletlione Imperii in illius ac noftris juribus privilegizs e&

con[uetudinibus , ficut ab antiquo ad.nos , & ad Imperii Elelbores pervenerunt cá

devoluta [unt, manutenere, tueri , ac defendere volumus pro omnibus uoffris

viribus ac opibus, fine fraude , contra quoscunque uemine excepto x fiquidem hos

noffrum bonorem Qj juramentum attingit; necolumm id intermittere propter ul--

lum manudatum , 4 quocunque vel quomodocuuque datum , per quod Imperium (

5s0s Eletlores im prafcriptis vebus ullo modo iufrrmari poffemus. — Volumus etiam

emnes dominos (j amicos , qui ad mos pertinent , vel non. pertinent , frve frnt eccle-

fraflici, ffve féculares , .no/froxqzagze qua*ïlo;, minifteriales , Caflellanos , officiales

G civet, ad idem faciendum regare, Q inducere , inquantum pofamus: &j ad

boc efficiendum debet quilibet ex nobis Ele&loribus alteri amxilium praftare fine frau-'

de; ut illinobisin bis vebus auxilium « opem ferant , idque nullius refpetln inter-

mittaut , Gob nulla manudata , a quocunque illa dari poffent. Quod ff contigerit,

nllam diffenfionem aut dubium fuper bis vebusinter mos Ele&loresoriri: quicquid nos

Tunc omnes , aut major pars ex nobzs , faper boc diffiniemus c flatuemus , id debet

Iï:

vim babere atque a nobis ob[érvari frne dolo. « Qmuialbac. prefcrigta capitayc* unum

quodlibet borum jz'ngulatim fpopondimus bona fide , e& Jffondemus bic præþntibm li-

terzs per nofirum

principalem bonorem , sec mon juravimus boc ipfim ad (anttos

pro nobzis có noftvzs fraccefforibus perpetuo firmiterque tenere ,

neque cogtravenirt ,

sec ab boc. defiffere ullo modo, ficut in prami[is continetur

& feriptum efl. . INow

debenmus , noz volumusquoque ,

nec po[[emus nos , nec quisquam alius , qui nobis-

ä;

cum in banc coufadaerationem-veniet

(qui jurare quoque boc ipfum deber, & vovere,

frcut in premifs c fequentibus

Jeriptum eff ) f ita depravaremur , quod DEUS

evertat , ut contra faceremus , aut facere vellemuss non debemus , inquam , wec

C

volumus , nec po[famus contra juvari ulla difpen[atione, abfolutione , velaxatione,

n

abolitione in integrum veflitutione , neque ullo beneficio , quocuuque momine illud

appellaretzr , undecuuque, aut quomodecunque fieret , frve per xofiras, at alio-

[

r bominim preces , feve quod latine dicitur , ex officie : neque ulla poteffate ejus,

"n

qui hec curarevellet: apud DEum c bomines futuri ac dicendi infames ,. infideles

fi

( perjari ,

ubicunque vel quocunque modo contra fAceremus aut veniremus , quovis

[

patto, omni fraud

n

e ac dolo à prafiriptzs capitibus &f fengulis eorum exclufis. — .Ad

[/7

zotitiam borum damus bas litteras ob/;,

jgnatas no[fris fignis, qua data funt in Rmfö

N

die Tevis poft Mqrgarit&

à Nativitate Coriffü M CCC XXXIIX. 4zm.

[/

$. LX.

Nemo dubitet , pläcuiil'e tum

fenatusconfultum, tum etiam Septemviro-

— —

D

TU

n

4f

Unianä*, ft» Federzis Elethoraliz.

rum pro tutelaillius legis fefe colli

gantium gloriofifhimum propofitum perplu-

ribus.

Albericus de Rofate, quii

d temporis in aula Romano agebat, audiviffe

triusque juris peritos pro edi&to. differuiffe

fe teílatur, magnos pralatos & laicos &

certatim, — Nequeamplius am

blgo q

uin ejusdem tenoris litterz ad Pontificem

Benedidum XII. fint miffz.

Vidiffe fe illas idem Albericus memoriz prodit.

Et Marquardus Freherus vero ad Rebdorfien

fem illas exhibet, in hoc folum

Palatini nomina refe-

fufpectas, quod

Naldemari Brandenburgici & Rudolphi

flat, fatis ea ztate conceffiffe utrumque. — Qua res

rant, de quibus interea con

Sed fieri, meo ju-

fecit, ut Adelzreiterus flu&uanteanimo de iis pronuntiet.

forte litteris initialibus fcripta effenr Ele£&torum

dicio , facile potuit, ut, dum

nomina chronologiz & huj

usmodi notar

um imperiti litteras L. & W. commu-

taverint , literaque canina

R. Rudolphum Palstinum fignificari exiftimaverint ,

cujus filii Rudolphus,. &

Rupertus ea etate Palatinatum commouni: jure tenuere,

Marchiam Brandenburgica

m vero Ludovicus Imperatoris primum genitus ad-

hil, aut parum dubitationis fuperfit, & illas quo-

miniflrabat ; ita ut fere ni

que in genuinarum litterarum albo e

ffe relinquendas.

Quapropter fine hzfíita-

San&li[[Imo in Chriffo Patri ac Domino , Do-

lj

tione diCtam epiftolam adícribimus ,

mino Beneditlo Papa .

Feffri devorifilii, Henricms

DEI & Apoffolica fedzs.avatia

u

Archi-Epijäopm AMogn

ntinus , Eletlorum. Principum: Decanus , nec non per. Ger-

bi Cencellarins: Balduinus Archi-Epifcopus "Trevirenfís ,

"

mauiam Sacriimperi ZArc

Cancellarius Gallia.

Walra

mus archi- Epifcopus Colonienfis , Cancellarims Italia:

J

Marchio) Zarcbio Brandenburgenfis, Camerarits z

Waldemarus (lege Ludovicus

!h

Rudolphus (lege & Rup

errus ) Pa

latinus Dapifer : Rudolphus Dux Saxonia, por-

r

titor ezfis,, Romanerum

Regi5 , & coronandi Imperatorrs legitimi Fleilores, — Gra-

Jjv

vamur non modice, « turbamur ex intimus,

cum. reverendam Sacrofantiam Ro-

I

manam Fcclefiam , matrem noftramn ci ipfius f(ummos Pbkt;zföes:, quibus veverentiam

[j

& bonorem: exbibere volumus prompt*z/':- C devotzs animts omni vices ac (acrofan-

711

&um Imperium d Imperatores [

u Reges ipfrus quorum defenfro ad nos e&* omnes alios:

/

Coelettores noffros pre; ceterzs nun

di Principibus [pecialiter pertinere dino[citur ; ficus

videmus ad invicem diftordare.

ANam ex boc um potues

s

zemporibus prafentibus ,

vunt fibi c populo Chr

ifliano proficere, prodeffe,

e pront eft diviuitus inflitutum

Z

Propter qua in diverfs« munu

di partibus ,. provincis &* ter-

li

fbimutuo faffragari.

vz, ipfis regendas , guherwndaa con

willis, inuumera execrabilia pericula ani-

ftandala in Dei Ecclefia (quod dolenter:

marum , per(onarum ( verum ( diver[(àa

j

vreferimus) funt [aborta :

em majora præjkmunmr faturims

temporibus , qua ad. ple-

/

uum dici nequeunt ,. ue

l confcribi ,

certitudinaliter: (aboriri .. qua [abmoveri non

eflas contenta fit. fücis juribus ci con[fuetudinibus. batlenus

polfant , nifi Autmque pot

ab(eruatis , Greformentur, qua una contraa

liam attemptavit,

$. 2»

416

GUNDLING de cau[a d origine

6. z. Santlitati veflra cum omni devetione , & in modum , quem poffie-

mis , meliorem && bumiliorem referimus bono. Zelo , quod fuper pramilfis v ad

confulendum ci* providendum Sacrofantlo Romano imperio, cujus jura, bonoros,

bona , libertates & con[ietudines proffrata jacent, G a diverfis perfonis. Ecclefia[fi-

ei5 e fecularibus funt & fuerunt batteuus in grave prejudicium ditli Imperii in-

vafa, occupata , ( multa fempliciter conculcata ; .XF. die menfis Juli anni

XXXFII. in Reinfo fuper alveo Reni (ubi Principes Elettores fuper negotizs im-

perii tratlandis comvenire confueverunt ab antiquo ) cum aliis Principibus EleHori-

bus Imperii in unum f uimus congregatis ( dz'fueifs deliberatiomibus c& confrlizs pra-

mil]is , ficut divina gratiaplacuit, omuts unanimes fuimus (& nullo penitus di[cre-

'2

pente pro defenfone & recuperatione jurium, bonorum, bonorums libertatum ,

con[netudinum [acrà Romani Inperii ac totius Chriflianitatis , ad cujus regimen ci

defenfronem idem imperium principaliter ordinatum. dinofcitur ; difpo[ftimus c

|

ordinavimus pro mobis df fuccelforibus noffris, & firmavimus jurejurando, pe

li

JAcramenta corporaliter à nobis & ommibus Cocleitoribus noflris preflita ; quod

jura , bonores , bona, libermmeä'canþæmdin&s ditli imperii & noflra nobrs in. ele-

f

éijone imperii competentia ex con[netudine vel de jure manuteneamus, defendamus

[//

& illibataconfervemus toto piffe ,. & viribus nofiris , contra omnes bomines cujus-

i

Cunque praeminentia , dignitatis feuflatus exiflant, c quod boc non obmittamus

l

propter. aliqua þerim/la rerum Q per[onarum, aut pracepta , mandata, aut pra-'-

ce[fns , per quemcunque modum $ formam

41

prolati frnt , vel in antea proferantur

contra imperium €7 nos ,. vel Coelettores n

offros, per qua ditlo imperio, ac nobzs

D]

€? Coelettoribus noflris, in

praditlzs $uribus , bonts , bominibus , libertatibus e$

P'I

cop[netudinibus prajudicatum fst , velin futurum poffet prejudicium generari.

$. :« Et tandem fuper pramifo lamentabili defrderio , c cau[]is originali-

bus , ex quibus ortum dinofcitur, quod interfantlam Romanam ecclefram , ac fa-

erum Komanum. Imperium c Dominum noffrrum Ludovicum Romanorum Impera-

/

Forem , jam longts temporibus diligenti && follicita deliberatione prababita, nos &

r

alii Coelettores noffvi cognovimtus , Q? nobis con[lirit evidenter ex proce[fibus quon-

D

dam Domini J'obannis Papa XXII. pradecefforis veftri , quod ipfe primo ( PQ/ïM

fémtentias excommunicationis cb interditli (fi fic. dici merentur) ac. alias diver[aa

Jéntentias ( proceffas de f^tto contra DEUM & juffitiam , &b jurzs ordinem ful-

minavit, coutra praditium Dominum noftrum Dn. Ludovicum Rom. Imperato-

Jot

rem, ac fautores & adbarentes fibi :

qui a majori parte Principum Elettorum fuit-

d

rite & rationabiliter in Regem Roman

. eletius , in Imperatorem poffea confecran-

i

dus: quod fe de admini

j

ratione imperii intromifit non approbata per pradittum

pradecefforem veftrsm ip[rn

$ elettione , quam in difcordia afferuit cc:lehmmm.

So ,

"

4iT

Uniargis " (fæäerä 'Eleäll ofa'l;.

*

V..

P& 4 P qkæy fententias d proceffes , cum juri d conþeüzdini Iiperii c

prafato Domino noffro Ladovico, nobis & alis Eleltoribus Imperii permaxime . de-

rogetur; Ccumjure caveatur G confuetudine , cujus contrarium in memoria bomi-

num von exiflit , fet vationaliter introdufbum , & finé cnjusvis contraditlione legi-

time ob(ervatum , frcut etiam in pradicto perlamento per nos alios Coelet£lore

xoftros, prababita diligenti deliberatione ef difcuwone ac confiliomultorum Prin-

cipum , Comitum, Baronum G nobilium e[l concorditer declaratum , && féntentio-

naliter definitum : Quod vacante Romano imperio 15, qui eligitur concorditer,

vel à majori parte Principum Eletlorum , pro Rege Romauorum ab omnibus eff ba-

bendus : Et quod nmec nominatione, a])probatione, cozfirmatione , cönfe'nþt, vel

aukloritate fedis Apoffolica faper adminifiratione bonorum & jurium imperii indi-

et , fine titulo Regis affumendo : quodque jra & Lbona imperii adminiftrare & gu-

j

5

erazare.

poterit , j de jure & confuetn

;(ine , ' th!ld fädlis Apo/folicæ feper boc Jicen-

$

£2 babita:vel obtenta.

ul

AETUES

Quare cum Santlitas veftra teue

atur pn omnibus Regnis mundi de-

d

fendere jura imperii , quod ad defenfionem fadts Apoflolice cb totius fidei Chrifliana

Iu

eff colirus ordinatum , & frne cujus falubri gukermtione Q def'enfrone non pote[H in

j

epulentia pacis perftflere Chriffianus populus, nec. bene colere pacts auttorem ; clemen-

u

tia Santtitatis Fe[ftre fapplicamus cum omni butnilitate G* reverentia, qua poffamus

& valemus , quateuus. fententias G proceffus pranotatos, && quidqnid exinde ob

: Prul

0s fécutum eft totaliter ct peuitus reuotetis , tanquam in prajudicium imperii &

'W,T

guvium ipfrus prolatos.

Quajura illibatapro poffe férware tenemur ratione a nobis

!051/!

praffiti jeramenti ,

st obinde in omni obedientia «5 devotione Ecclefa Romana cr

Et ne, fi

SantHtatis vellra debeamus devotioribus animis perpetuo permanere.

T2

fecus fieret , nos j alii Coeletlores noftri cum aliis Principibus Ecclefiaflicis && fecu-

laribus Alemannie cogeremur. & invenire G quarere contra eosder proce[[as &

/

hh

feutentias , quamvis inviti, remedia opportuna. — Super prami[[is ad Santlitatem

j

Vefivam tales trausmittimus quibus in. dicendis &* petendts .moflro. nomine .i/dem,

veftram clementiam petimus adbibere.

g

.

LXI.

:

(4

äu&oribus*

Et(i vero in ipfo Ele&orum fan&iffimo fæd&rc, nonnulla de

L

& nominibus eorum inque primis Bohemiz rege Joanne occurrunt, qua ma-

il

jori luce &nt colluftranda, (Latim tamen initio differtationis noftre monitum

s

! eft, hasobfervationes complexurum caput lL. aut novam differtationem duabus

ii

- aliis comitandam.

Faxit DEUS, ut & vires nobis fuppetant, G interea Ele.

14//'

74

&orum eminentiffimus ordo aliorum imperii Principum confeníu

[

& amicitia fuffultus feliciffime perennet.

Q--

FINIS.

ILLU-

,GSS

E

GUNDL.de cauffa cx orig. Unionis, fen Fed. Ele&oialis.

D fes

De in

ILLUSTRI

AC GENEROSISSIA240

RESPONDENTI

PRAESES

M

FERICITATEM.

Tfi meo elogio ac commendatione minimeeges, propriis utpote virtutibus,

induftria atque litterarüm egregia cognitione exfplendefcens ; non poffum

tamen non publice teftari,

eum rE efle, cujus exemplum imitentur Juvenes

alii nobili profapia oriundi. Neque enim quisquam fere eft tui ordinis, qui

per quinquennium & quod excedit, in fchola commoretur, immo opinantur

plurimi , longiorem moram (ibi detrimento fore ,

& folidam cognitionem re«

rum uf(ui adverfari. Quod ficutiàfalfo proxime abeft ; itaid inprimis operam

dedifti, ut ne prefumtz huic opinioni locum dares, fed cocpto femel tramite

decurrens ipfo facto oftenderes, quantum inter umbram eruditionis & dodri.

nam ipfíam differentiz intercederet.

Neque enim vitz difcit, qui aut nihil,

aut parum difcit. — Quin ita potius partienda videntur itz noftr temporá, ut

nonnihil fpeculationibus tribuendum fit, antequam in forum, curiam , aulam

cum fru&tufefe conferat quisquam. | Cumque a T& , qua indicavimus, follicite

fint obfervata, ut qui tum in Lipfienfi Academia, vum Fridericiana noftra fa-

pientes femper doCtores fectatus es,

eorum przceptis diligentiffime aufcultans ;

idcirco fpes e& non levis , felici(f;

me verfaturum rz aliquando in rerum ac&tibus,

quibus r& PniNcr»s tuus virtute

ac prudentia vere magnus baud dubie in-

dulgentiffime deítinabit.

Faxit DEUS, ut, que Parzn tuus, Vir illuftris

ac primarius, enixe cupit, actua virtus meretur, inter

plaufus atque accla-

mationes amicorum , fauftiffime confequatis.

Hale Magdeburgice

ipfis Kalendis Novembris c15 12 ccxx.

XI.

t

DISSERTATIO

X

li

CURIIS SUPERIORIBUS IN

— GERMANIA,

hi

