pro fimoniacis fimpliciter jadicat.

us/

l:l' h

ttudereuur. Capitulo Beneficiatus, &fi

c excenderetur beneficium contra volun*

df 71 [

de petfonaad perfonam planeinco-

«

tatem Invi&iffimi Imperatoris concedentis ,

cotito

gnitam, meritisque haud confpicuam; (VI.) Vide

ri preces primarias valde odio-

udicium

Capituli & ordinarii Gollatoris

Pf

EGIW

fas, & itacomparatas, utfemperin przj

ommw

"

tendant ; adniffa auter Ceffione, exten

derentur odiofa contra Re&gulam i j;ux:;g

quam potius reftringi debuiffent,

XXL

$555 3

Ui

64

p

RE!NH&&T;I de. Poteffate Preciffe

u tamid

XXL. Verum enim veró his non obftantibus , affirmativa firmioribus onihiQ

l

f ape

no fundamentis nobis fulcita videtur, quare eidem , (ub certistamen limitibus,

|

Leurenius:

metito faübícribimus , atque fic Ceffionem primariarum Precum omnino validam

effe, (inon inyito Imperatore, in períonam zqueidoneam atque fecandum fta-

- fiite&f

Idem nobiscum fen-

bjedueni

tuta & obfervantiam Capituli qualificatam fiat , affzrimus,

tire videtur Pfeffinger a2 iriar. Tom. H1. Tit, 2, $. 10. lit, b. p.96.inf. Wationes

| quandoqu

4 cogimur.

accipe fequentes. — (1) Quia pro Precifta cedente ob defe&um Legis publicz pro-

|

hibitivz vel confuedutinis regula gencralis fupra addu&a militat , quod Ceffio pre-

cnceeemeoe

cum fi de genere licitorum, denecdoceaturcontrarium, — (2) Preciflam cedeniem

*

1

& Ceffionarium femper indoles & natura precum defendit, qua nil nifi benefi-

cium gratiofum , maximumque favorem in fe continent, adeoquej«xta L. $. ff.

de Confl. Princ.latiffime ita interpretande, ut prafamatut Imperator femper vo«

luiffe , concelfam gratiam non folum prodeffe debere precittz in propria períona,

(ed etiam omni alio expeditiori & favorabiliori modo , non prohibito , qualis eft

Ceífio , argumento eorum, qua docet Schilter Ex ad ff. so. $.69. . (3) Corto-

borat Jus cedendi praxis publica & obfervantia , de quá teftantur exempla, fadta.

rum ízpe Ceffionum precum primariarum, in Imperio non foclum Cafatearum,

RE

fed etiam aliarum á Statibus Imperii cosceffarum , de quarum prioribus videatur

Anton. Fabri Cotaaté; Canfel. 7: 5o.p. 252.(egg. — Simileque contigiffe A. 1707.

d. 2,f4L ubiexpreffe Imp. JOSEPHUS L. B. de Hulderbirg fa&am precum Ceffio-

nem approbavit, earundemque executionem intuitu Ceffionarii Do; de Recks

om

Capitularibus Goslarienfibus $S.Simonis & Judz per Refcriptum pro Decanatu

tum temporis vacante, ferió demandavit, — Alia exempla fuppeditat Péeffinge

fape allegat. T. 1I, ad P'itriar,p. 97. & Vobutg. n Rud. far. Can. ad f. p.712. quz de

validitate Ceffionum à preciftis fa&arum faris teflantur , atqu« ufficere docent , fi

Collator precum Ceffioni non contradixerit , atque fic vel tacite eriam & ex polt-

MA

fi&oconfenferit. vid.£amen L. B. De L

"

yncker /2l. 1. Reff. 34. , U. €8 12. Dn. Bóh«.

mer, 7. E. P. L,1. 1. 9, . ib,

. XXIL Expradi&is rationibusilla , que (üpra $, Y7X. €4 X X. in conttatium

adducta, perfecorruunt, Nam (1) petdit Regula: de furibus perfonalibus ce[fa-

nem ve[puentibus , totiesuum officium, quoties de voluntate principis conceden-

tis laxiore vel expreffe vel tacité conftat, id quod ex indole bencficiorum per do-

Grinalem interpretationem collegiffz fafficit ; L.s. ff. de Couf?. Princ. Si vero adeó

obícura eft voluntas , atque circumftantiz perplexz , ad authenticam recurrcre,

opümum Gonfilium. Z.79:. ff. de R. 7. (2)Regula: quod 7»ra ad beredes non

tranimilfibilia , non fint ceffibilia , exiisdem fundamentisoccurritur , imó in feop-

pido falía eft; Lautetb. $s Cerip. L. 18. $. 4. p, 228. (3) Re(gnationes ipforum

Wlfqm e

nndm

" bcngü.ciorum ecclefiafticorumin favorem terüi & Canonicatuum validecum Con«

-

feníu

Pj

uml

-Breces. Jmsperatorie. cedentis.

655

Ioribuyn

m, imo illas non eífe Simoniacäs teftatu

en li,

feufu faperioris fieri poffe, cft notoriu

ninovillt

Leurenius (s for, benef. p, 3. q44 227. 9. 2-

Cur ergo ceffiones precum fint tanquam

ecandumlà

ilücitz & fimoniacz reprobande , caufadeficir. — Carera ;

qua pro diluendis aliis

objc&tic nibus reliqua funt, ad corflidum craftinum difputatori

um refervamus ,

vobiscumfe

xabrumpefc

f. Mir

quandoquidem propter anguftiam temporis filum jam jam invid

spublzpe

cogimur.

TANTUM.

od Gf

um

lum cedeet

tllb

XXII.

gbf

DISSERTATIO

ot (empz:.w

:opria pat

ito, quiit

REGALIBUS

:

B

- um in genere , tum vero in [pecie

z

DE

gempl, i

sCelaetur

REGALIBUS SACRI IMPERII ROMANO--

xibusvitz

vig(t 41

GERMANICI,

Pro Lece defen[a à

3

precun d

' SERENIS-

fj Dd Mi

JO.THEODO

R SCHEFFER, J. U. D

j pro D

b. Ducis Confiliario, Supremi Dicafterii

fimi W ürtem

AffefTore & Profeffore Publico

j Df

fl

quz [

RESPONDENTE

te dodtt

LTHASAR, Befighemen

f,d Dicä&;tii

at

»Whürtemb. Advocato.

MA?THIA-BA

TUBING.E,

1719»

m

——

inonra!

PR:*EFATIO.

L.

W/W! "

ys cont

mn

- Uam Tibá L. B. profentem if

j us J Regalibus differtationem , $llam in

l

[l

arduo zon sminus ac diffcili , quam nobili ,

amnplo , perque omnes ]uris

om p

i

u

1

€4 Publici €4 Feudalis particula: d

fis[o verfari argumento , nt

mo eft ,

G vero?

, f vel à limine fà

[tem jura falutavit publica. 4deo

n [gcufrfz"v

qui po[fit sgnorare

mentariejus , quod

fuperfiuum foret ,

de praflantia atque utilitate com

d

wnn[auifque , ad notitiam Revumpn

blicarum . earumque Status , Forma €9c. acqHis

'mö i WP

vendam , per e videt nece[Jarinm.

Intellexereiflbog , quitam ope

vofe , tanteque cum

fie IP [g[üm

lendam Jumere , nune|

Anlarum Mufirif-

jecur

ernditionis apparata materiam banc fibi exco

i

;

onu'

| frimaram

w

U

696

scHE;fäæ de Regaliburs

hp

eperà bunc cempum percurver

e, eminent , Scräp:a?e: : Pruckniamzm, Stamler;ir;

€$ IAcademiarum Doblovespublici, quosinter qui datà

ï

Jfimar um

Misiflri , numc vero

QUXINM ,

Conradus ab Einfidel, Bocerus , Comradus B. Beneditlus Cavpzovit, Cà

!/

teneve putes , fab jurium AMajeflatis vubro . celeberr. Zieglerus, — . Hi

quem palmam

T

enim oruwes pev

fingulas Regalium fpecies eundo , quicquid feré bic dici potefl , tám

N NT

fæiisitä , t4m

que prolixe exeuf[e

runt , ut , quinovain boc genere tentat , videatur poft

Homerum lia

dameliri, —2dt verà , quemadmedum uec me[sis datur , qua pal! col-

! 5'3' D(w

letlas mergite: jþiciz'eg

jum nonrelinquat , ttanec hicomniatamplene tamque accuraté

difla arbitramur , qui

a dicenda reflent ; prafertim cum non omnes , quiad fcriben-

4 Epd

- 1 IV dic

dum de Kegglzïäw fe accinxere , pari rerum ?uriquue peritia infiruths accefferint.

Sic multos videas , qui genuinormm furis publicá principiorum ignorantia laborartnt.

L]

!

C0

.|

lios , qui affetuum C partium findia abrepti adulandi magts , quam veritatispro-

tifi à re

!

lac v

fitenda fixem babsueve : Alios , queis fola inclarefcendi numenque aliqued adtiptfcendi

cünabul

prarigo calamtitm direxit; alies denique , qui verum ordinem iuflamque tratlationts

emetbodatna in[uper babentes , wverborum dubioramque féholaffscorum tricis fefe impli-

90 j,

carunt potius , asam explicarunt.

Jtague cum jam Sacra ótatutorum ddcademta ua-

[

teperiri.

té cape[Jendo AMunere Profelforio, à Seremrino

ffraobfervantia À con[uetudo wes provi

*

CUT

Patría Patre noviter, idqueclementi[sime

, nobis demandato, publicum aliquod nofira

Quos inti

qualifcunque in Jure Publico voffra notitia [ecimen edere jubeat ; E re €8 fcopc inflituti

z

ibeuntib

noftri fore av bitrati [umus.fi n Differtat jonis Inauguralis argumentum uobil[simam de

E s de

Regalibus detlrinam publice propanemns , atque ia tim iu Regaliaingenere, tumin

Gititg

ea , qua in Imperio nofóro Rorauo- Germanico leage alio à cateris Rebuspublicis babitu,

vtfia (

comparent , tantiffer inquireveuus. — Quod vero dum jam

facere aggredimtr, certé

Dumen;

4l nop famtus , qui mos madulometiri nofiro baud [etamus, — Ab fit dguiur , ut de nobis

Carg],

prefematans , quafi

vel nvva , ali[que bucu[que xo» perf]etla , quod quidem in[citta ,

ititi; &

Sed snec omnia illa,

vel meliora , quod putare fuperbia foret , n medintn afferremttr.

L00 (

qua vaflo Thematis nofh t ambitn comprebesduntur , bic addntla aut tatla pollicemur.

Lincas faltim dusimaus nonnzullas , virefque noffras , imbecillit atis propriaalias (at cone

, IZ)" ibi

fcti , $a prafens experimur. Catersimo cum angufiia bagellarum , intra hunc numt-

ttofr

vitm ex voluntate wobili[fami atque Doflifims Dn. Refpendentis noffri includendarum ,

fütüm jm

plura qua de Regaläþm V. g. de perfonis Regalium capacibus , $teos de midis ea C$ ac-

TO emin

quirendi £2 amittendi €8c. dicenda fuerant, baud admiferit : [tague illa qua faper[uat,

fttim de

pecultari , E Dens vitam viresque couceffertt , paff banc fecutura Differtationi referuas

?2

Ta vero B. L. de cenatibus noffris , quos tuolubenter juducio fubnittimns , jH-

&'"" I

* hile ]

dsca benigne ! Videbis, nos ab aliorum placitis ronnumquam ab[ceff.ffe , fed modeffe,

uï,Dnl D

Jgitur C$ Zuam nas cen[uram expellapeus , ubi juflam , f&iä* mod:kmþ. Fale.

- jm

-, nbi(lium

fgno

£P

de ii R

65

us t n

Y

n

CAP. I. i

*

De

s qkii&!ä

Voce Regalium ejusque tum arigine , tum variis acc

eptionibas,

p d

SUMMARIA.

ln li

$. 1« Pocis Regalium originatio biffori-

laxiori, $. 4. Elogia€o Symonyma Regaw

jpt, n

v

€2. $, 2. Ejeu[dem derivatiuGrammatica, | lsum.

$. «. Eornndem homonytmia feu

$. 3. Deo nomine Regis, eju[que figmficatu V varii fignificatnte

, uj

* le

k

Wt

m vox barbara eft & vetetibus Romanis eorumque JCtis equé, ac

Cli(.

gut«d fu.

) Egaliu

fl

ficis auctoribus procías incognitae

Silent de hac propterea Lexicogtaphi

m

commuriter , manifefto, quod credimus , indicio, Regalium nataies non

nifi à recentioti atate arccflendos c(f*.. Sed nec ii Scriptores, quibus primum

T

n

odum confpirant , in«

—

hxc vox ufurpari cepit, in defiguanda ejusinfantia ad

cunabula ipfiusin Seculum XII, conjiciente Lehmanno

$a Chronico Spirexfi hib.

i rl

hanc ante tempora Henrici V. non

i f

2. cap. 35.p. . 119. quando ille ibidem vocem

us ratione, quod ante Henricum Imperatores

y ii

reperiti cenfet, finiftra hac indu&

& Reges Germani nullas Clericis c

ivitates vel Regalia donaverint ; aliis vetó,

i'o,æismf;:æ

uos inter Sixtinus & Docerus in £rr.

de Regahbus , adhucinfra etatem Henrici

uj

sbeuntibus & Regalium ort

um Fridrici I. Barbaroffz conítitu:ioni, qua extat 2.

gj

F. ;6. demumadfcribentibus. Conf.B, Dn.

Joh. W'olffgatig. Textor in r.Padl,

Cef. tit. 9. mum, 4

Quicquid verà debac, quam noftram non facimus , contto-

m Mu

(t, vocabulum iftud in antiquioribus chartis ac mo«

verfía (it; id tamen certum e

;,?;;älæci:lm !

numentis vix confpici, iis, quz impera

nte demum Ottone M. prodierunt. vid.

m d ""f

Deinde & illud verum , qdod quoad rem

i

Carol, Sigonius de Reguo /talia lb. 12.

1if

initia & incrementa ftat

im fua ceperint Regalia cumorigine beneconltitutarum

n

j

d & Ariftocraticarum , Democraticarum velaliae

non faltem Monarchicarum , fc

um

rum cujuscunque g

eneris Rerumpublicarum, vid.Rüm

clin, ad A. E. p. $. Diff. .

(u

Quare etiam de Germa«

! H;;Püll

i

tb. 25. ibique Myler sb Ehrenbach, i»a4

dit.p.en.65 $.

yiuii

lii

mannum Z, Z

affitmare haud dubitamus, fubFrane

n

j !

nia noftra antiqua contra Leh:

cotum jam Regibus nonnullosj

uraquzdam R egalia exercuifle , licerron ingradu

1

ifto eminenti ac hodie, & quandoq

ue magis per modum privilegii. Quod pra

H

i

fertim de Statibus Ecclefiafticis pro

bare fatagit Helmftettec in d. 2drgent. am

Á SM[W

Wr,

ancorum? itemque Schil:er iszr. de

i

Sratus Ecclefraflici baberint Regalia tempore Fr

,l

libertate Ecclefrar. Germ.hib. 2. cap, 2. $. 2;[24. qu

ibus jungi meretur erudita Z/fer-

li

Similiter in Italia quoque

jiim

i

tat. Dn. D.Eifenhardi de fare Diplomatum cap. 3. $. 4»

; [:M

olim jam R egalia fuiffe przdia &

dignitates fivejura, qua

Reges bene meritis ad

íaa teftatur fupra laudatus Sigonius in i. 7.

7! h

aibitrium concedebant, de patria

uckmanno £s tr, de. Regalibus cap. 1, m. 2

"

ia

L Re'g",a Jtal, citatus hanc in rem à r

Titt

"i

Ej

d

&

$

TP o

SCHEFFI;; de Regahbus ,

|

TeeRaGa

Sed ca&ä

gatus à Regn. Sixtino in eo, quod ve&tigalia, relonia, monetas & limi-

itiid ob

lia à Ducatu, Marchionatu & Comitatu , tanquam Dignitatibus , fepacans , Re-

preftabt

g4lia appellaverit predia. vid. Sixtin. de Regaliéss lib. 1, cap. 1. m,16. — Itaque patet

Toperatc

ex dictis , aliam Regalium ztatem €

fam, attendamus, *

ff; , i ad vocem praciíé, aliam fi ad rem ip-

Á

T

Einfidil.

dm: &

ll. Regalia veró unde ita appellentur, fu

aviter fomniant DD. fiquidem DODe

Ytró Fife

nulli notationem ejus à vocabulo Regis & adverbio Grzco Aíav, quafi valde Re-

Yéro [nte

giam: aliià Vocabulo latino- Germani R egis-eDen/ quafi 9teid)S2Zeben/ in-

brdandi

faufto utrique tamen conatu , deducere laborant.

Rectius ergó, quz & commue

fiff qp

nis Ddum Sententia eft, (vide Rofentbalium , Sixtinum ,. Knicbenum, Prucke

manuum , Bocerum , INielium aliofeus à Conrado ab Eivfidel citatos intr, de Regaw

lty Regalz

bf

hibus cap. 1. . 12)) — Regaliaita nuncupantur à Rege, tanquam lmperii no-

lil

mine omnium antiquiffimo. — Etenim Majeftas, & qua hancconfequuntur Ree

gilia, nullibi magis confpicua funt, quam in Regno. vid. Dn. D. Schweder

li vanti

compre

nofler in sntrodutl. ad 7us Public.part. [Pec.feH.1.cap.4,8.2. . Dum veró Regalia

derivamus à Rege, fumimus hic vocabulum R«*gis non prout genericum eit &

tündam

titori &

aliis quoque Imperantibus , quibus nulla cum Imperio Romano cogpatio intete

pudeot

cedit, commune fed prout per illud xaf' i£oxoi» olim Imperator Romanus in Jue

ribus Civili, Feudali & Canonico defignatus fuit, Hanc enim veram & primam

Tribuitu

vocis R«galinm originationem effe, exomnium fere veterum tum recentiorum ;

qui(i pe

quorum aliqui hiftorias condidere , alii Leges publicas evolvere; ícriptorum cone

Chriflia

itvidia .

fenfa dilucide apparet. — Nec obftat, Regis nomen Romaris olim adeoinvifum

atque exofum fuiffe, cum quidem , ut hiftoriz docent , illud tandem in Imperio

umque

occidentali natalibus fuis reftitui & pofteaadm odum; frequens eífe coeperit. Opti-

Bhitute

Pettuner

me hinc Conrad. & Benedict. Carpzovii , inquiunt, cezsexa propria qua funt $um«

m Majeflati, Regalia appellantur , nomen fortita ab imperatore Romane , pro quo

Feudifla Regem nominant 1, Feud, 26. pr.ibi; Sí vero ad Regem nou venerit. 2, Fesies

34. pr.lbii coram Rege definiatur, 2. Feud, s4. ibiz Regesn, aut [ub Rege, Cdc, Quin

Átqi

Regis nomen poft mütatam Reipubl. Romane faciem , quafi poftliminii jurein

Otetia

Imperium tediit, priftinamque invidiam adeo non exhorruit, ut & ipfe Juftinia-

»

nus Imper. Regalem fenfura promifcué nfurparit in L. fm. C. de LLbus & regale cul-

bll;tu

Wi Ger

»er» vocaverit Imperatoriam Maj: ftatemin L. 3. C. de quadrienn, prafcvipt. Adde,

quod Imperator fequiori evo ante corronationem Papalem , quam illius feculi

Mþ'æ PV ll

rit,

nf j

fuperftiio Imperatori neceffariam. crcdidcziu, plerumque Rex. vocatus fuc

w

*b gftt

u s

PT

* B. Dn. Títiusin Spec. 7er Publ, lsb. 3. cap, 5. $. P unzih giumq, 2 Ur P. Germ.

mfmbra [

$; g. inquit, vocabuli hujus originem ab initiis

Regni Fiancici repertete.

Ws

e

Cui veró fententis non adverfatur 20 (tia hoc $

mo adducta.

/**'ä

E

x

l

À

n lþmï: $, R. f |

s

ö(-flmï-

uii id obfervat Siitinus de Regal. cap, 1. tittn. 4.. ut nil di

camus de publicis qu&

xns ) RC'

qüei

s Fridericus

proftant tabulis, przíertim de Receffibus-Imperii diverfis, ia

vid. Conrad ab

qu PKM

Imperaror & Maoximi

lianus I. aliquoties Íe Reges nominant,

umidtenen-

d

Einfidcl. d. L. cap. 1. 2tetm. 13.

Quzx cum ita habeant , devoce R egali

dum: eamintec Germanos primum natam ,

p1

b initio Jura Imperatoris, maximé

';dfm mf:-

veró Fifci Imperatori quo de videfis Itterum

de Fend. Imperti cap.$.$. 4. Deinceps

vildtle

veró Interpretibus Jucis Feud. ac Canonici den

otaffe omnia jura ad Regem alias

du

& tandem ab his Statibus Iinperii eorumve j

dribus tettitorialibus

fpetaniia ,

t2 COFCC|

D

. jur, qua voc t

N commi

foiffe applicata. vid.

omnino W'etlhof. Diff. de alienat,

"P Pruck-.

tur Regalia th. ?. & qui bunc laudat, Dn,

D, Schxvederum nc

(ttumin Dfatat,

y Mf

de AAugu[e ff. Imperatoris Refervatis. $. t,

[mPHïï u

Il Interea probeadvertendam , ipfum

Regis nomen omni feré zvo adeó

uintcNe

ncipes omnes , Superiorem

on cognofcentes,

lat patuiffe , u: in ambitu fuo Pri

Quz etiari racd

o eft, quod fe-

d

comprchenderit , & «tiamnum comprehendat.

t ngah

cundum indolem Status noftri Romano-Germanici ,

R* galium nomen X Impe-

xtïiülm Üj

ratori & Siatibus Superiorirate territotiali, üfq

ue an

nexis jatibus majeftaticis

5 n'aiiüilïm'

difpari denominationis gradu.

g:udenti

bus, re&iffimé attribuatur, quanquam

manmin l

Tribuiur enim iftud Sacre C

z(arez Majeftati in grad

u prorfus excellentiori, &

am&P['lmam

eo quod illa maxim femper tum interRegcs

quafi per autonomafian quandam,

ue Batbatorum Gentes , licet non abíque

u

(

Chriflianos , tum apud Turcss ceterafq

j o

invidia & zmulatione earum , gavifa e

ft & hodienum gaudet przrogativa , nul-

adcol""[

jl

m in his terris,

five Impetio , five ordine ac di«

lumque poft DEUM immortale

vid. Kizchner de Repsblica, Diff. 2. th, 2. lit.4,

mlHWH

gnitate recognofcit Superiorem,

&

pertinet huc infcriptio illa, qua legi dicitur

in caria V ormatienfi:

M

17WW'

th

"Aflra. Deo s maju: babent , il C?/arcvterra:

WWJ !

óie Cafar terras , nt regu Allra Dets.

r ^

oftro pa

ffim Caput primarium , baé

Ataue hinc etiam Cafar in Imperio n

obet

1', f,

£yberfaupt imDeili

gen9teio. — embet

(te3ogtber Coriftenbeit

]j

jj

rüm confervationem , tum

augmentum Imperii , ceufum-

d

appellatur , ab ecque

bi poll

icentut Scatis in, Rec, Jmp. Spires/s

de 44nno 15 $9«

p

4WF

mi in Germania cimlii , á

d anbanaenbe Dignitzt,

jn fine pr . ibi.

gyie SBertpaltung

beg 9&eib8 / au

[n

tyl

tung C 3u De

beiligen 9telcb8

Sreut(dyet Nation tb

il

(o

$yobeit ; 9iegie

bmen/ $u$

unb QB oblfabrt qutras

fu'["l

bef gemeinen 38

attetlanbes gluirie

& 5tatus

Imperatori tanquam pia

gCal j

gen unb gu fübren.

(&ando

quidem veró

iur, vi

(ll K(?K. Imp. R

atisbon, de axno1567. . Syamit

membra capiti (1o uniu

9rbnen afó Den (äliebgtn:c.

j

l 12

,aud; 6 j.ibi: Uinb el$

me

benm Di»erbaæï ;mzö

a^ |

ES

a

765

SCHEFFER de Regal£os,

E

E

Imo ejusdem Coimperantes * (ut vid. B. Dn. Titius in Spectm, fer. Publ. hb. 2*

€ap. $. $. 26. per fe tamenliquet, hoc, quod Imperator caput , illi veró membra

n du

phoníi $

audiunt , ipforum Jurifdi&ioni territoriali & inde dependentibus Regalibus

plané nihil derogare, — Quod fi enim ad praxin , & qu fisiffima rerum magiftra

It u

lidis ver

eft, experientiam , refpiciamus, conftabit, omnia feré, paucis per Indolem Ime

perii exceptis , fummz poteftatis jura à Statibus ufurpari. — ldcirco recté etiam

m n d

ranguam

de iis cum refpectu ad fubditos previnciafque fuas conf;deratis prdicatur vulga-

tum & ad raucedinem uíque decantatum illud Publiciftatum axioma: Zawtzr

Jirisdicts

ü' Zohtul

(imo quibusdamin cafibus plus) gwemis£et Statumm n ao territoriopoffe , quantum

Cefar poteft in umiver[o Imperio. vid. pecul, Difevtat. de oxig.illftris regulz:: Prin-

lV.

(!te enin

cipem €$ Statum Imperii effe Imperatorem i2 [uoterritorio , quz exftat ab Abafver,

Fritfch. inter Exercit. Jur. Publ. part,2. Difp, 9. Indeque illi non tam Status &

quandoq

DOminan

Vafalli Sacre Caf, Majeftatis, quam Status & vafalli Imperii in LLbus publicis

paffim appellantur. vid. Limnzi f»s Puél. tem. 1. cap. 10. um. 50. & Struv, Synt.

lulis ts

Ápad G

for. Feud.cap. 14« aph. 29.mum. j..— Nec veró inopprobrium id cedit Auguftitfimi

noftri Impetatoris , vel Majcftati quicquam ejus prajudicat; quin potius preemi-

QT

nentia ipfiusinde adaugetur , dum fcilicet talibus preeft ac dominatur , qui etiam-

Sbeit

fi potentia & dignitate R«gibus vix cedant, eam tamen, (lequimur cum Juris

locaey

Publici Dbus) ceu fontem omnis dignitatis & pracellentia fuz , tandemque ut

lmperia

fupremum Judicem , quique ceeteros omnes dignitate prafulgeat, fubmiffiffimé

odl Dic

venarantur , confitente & ipfum fat audaci aliás Caefareg preeminentiz impugna-

tem ;

tore Hippolito à Lapide de Ratione Status part, 1,cap. 2. etrcafin, — Nimirum quo

vor (Det.

major nobilitas corum , quibus przeft, quiimperat , eo fublimior quoque ex ob-

atque t

Q R

je&toin Imperantemipfum excellentiarefülget, — Hincetiam fummo fibi olim ho»

nori duxit Maximilianus L. Imperator , quod fefe Regem Regum appellare potue-

9Wn, 4

ri. Ectinvidiffimus ejus fucceffor Carolus V. non obftante, quod jam ante Do-

L & ad

minus plurimorum regnorum & (ummarum opum fuerit, nihil prxeminentiz

opus eft

fuz deeífe arbitratus , prater folam hanc dignitatem Cafaream , poftquam hanc

Itfpiciar

adeptus

tttfig

d.

. d

* Longé aliam de Statuum dignitate, eoiumque in exercitio Regalium con-

VOX, (eni

curía opinionem fovet Illuftr. Dn, Baro de Lyncker in Analect. ad Schwed.

, )

part. gen.cap.4.$,49. — Quando Status, ait, /mperii n pracipuis juribus, poe

l

iS, in

(

tiffrmum inbis , quaad [us exercitium poteutiam C$ vires defiderant , non qnidem

[j lüügni

a1anquam concanfa , vel can[a focia , aut ut caujasfirumentalis , fed tanquam

€onditio (ime qua mon concurrunt.

Sed nimium Virum iftum Illuftrem pote-

x

ftati Statuum , eorumque in res Imperii influentic derogare ad unum feré

omnes contendunt, quibus vacua d przjudiciis mens eít; fortius omnino

* Mi

aliis ab influxu & effcctu ;eali ad cauíam veré talgm concludentibus.

m(

/*ä

"T

o Specte .S' R.p.

75?(

d

t

'ull g

a

deptus effe: ! publicé profcífus eft: Sesm aiuis Regois jär;ui:, [id it Germania Rao

o mb

ibus dominart, — INec inepte huc etiam adduxeumus memorabile judicium Al»

phonfi Sapientis, Aragonie & Neapoleos Regis,

qui Fridericum 1HI. Imperatos

Mu

rem, curm aliquando Neapolim veniffet, nullo non honoris cultu affeciffe, Au«

moott

n dolexite

licis veró, ipíum hoc nomine reprehendentibus, refpondiffe fettur: Peffrum

redàem.

non eff de Regibus judicare, — INos Reges omnes debe

mus veverentiam Imperatori ,

1

4 Dyx Regum. N

id, Chrift. Befoldus in 7r. de

curige

tanquam [umimo Regi,. ille ef caput &&

u Teu

jurisditlsose Imper. Rom. quafh, 6. ín

fs & plur. Schüzin Co/leg, jur, Publ. Exere, $

th. 2.lt. a. p. 140. [q. && Exerc, (o tb, 15, lito d« p 377.[4»

(e',qugnmm

logiis. Quandos

ule: Ine

IV. Variis autem hac ipfa jura à Ddbus condecorantar e

que enim Sacra Regni, jura & Arcana Impecii, Regia Sacra, Sacra Sacrorum ,

b At

quandoque etiam Dos Coronz Regiz, Jufta exua commercium conftituta &c,

m Sum d

nominantur, Gracisxg)dua , item , fasiixd , xvpia lg, xas kvpiov G0Al MC

Jb pb

Italis Ragione ds Dominto, vel Dritio Rega

le & Gallis le Drou &oyale , dicuntur.

ETU

len

didis nominibus bet gebeimbbetm

Apud Germanos veró eadem nunc fp

w

T

Qfeidbé, Gaden/ item: ber Sápi

et

I. obet £anbafüt(ll, Refervatentimnb

olüspatt

voce ber Sjetelidbfeiten Glutantur.

" quicdaw:»

$y0beiten &c, nuoc veró vulgari tanium

Loca ex Receffibus Imperii állegata vide apud D. Dn, de Gociniz, olim Camerz

xir aun

Imperial. Alfefforern, eundemque per-Hluftris Pcefidentís noftri in íummo hie

undnq!

(abcif

loci Dicafterio , Domini Philippi Henrici de Goclnizin GBalbenftein/ Paren-

]

tem i» Gyrna/mate de Regali Fetlugahum jure cap, 1 .. 8.

Sed cum poiterior hzc

ntizinplf

vox (bet Sertlid)feiten) ad giguendam veram Regaliumideam haud quadret,

Niniti

^

atque cx recepto loquendi ufu, quo illa «xigua faltem quadam Statuiim jur ,

o p

cum Regalibus ftri& (ic di&is haud convenientia , vid. I«tet de Feue, Imp-cap. 8

ob

num, 4.intimat , nimiumanguíta , necnaturz Regalium exprimendz fatisidonea

pl

fit & adzquata. — Itaque ubi in titulos hofce atque nomenclationes incidimus ,

m

opus eft, ut a

d materiam femper & peifonas , de quibusillz przdicantur , probé

Przcml"'"m

re(piciamus. — Pauermeifter de farísd. lib. 1. cap. 4. nmum. 14. & Speidel voce :

, ftq p Jl

Sxerrlidfeiten.

i

V. lorro ecam

multifaria eft R-egaïium (ignificatio, — Capitur namque hzc

vox , íeníu licet admodum improprio.

ugah

umWR'

(1) pro Diademate & reliquis Imperialium r

eliquiarum thefautis ac cim&-

v

"

liis, in corepatione Regia etiamnum a:

dhiberi confueiis ;

auz alids etiam Lipfaria

if

& Ínfignia Ixnpetialia vcl fimpliciter Clinodia Imperii , bie 9t

«

id$ Sicinos

ls

p

Tttt 3

3'»'&!

í dtmm

[ od

—

juft?

FOM

* Aliam tamen tibiam inflat, vocemque Setrlid)feiten voci Regalium pla-

h

ne fy

T n

nonymam dicit Schraderus i»ter Confil, Borchelt. part» 2. anþ $, ckita,-

r

ii

tus/äv Sixtino de Regalib, lib, I cap. 4 PHTI19,

h-

*s

ais

goz

scHis

FF

ER de Regabbus ,

odf

p

.. Nonullor

bien/ appellantur, plutimam partem in hunc ufque diem Norimbftgä, patuciora

veró Aquisgrani affezvanda, videfis Obrecht Dsf. de Clinedíis Imperii, iroprimis

Q lmp

veró llluür. Dai. Ludewig. ANerimbergam lnffsnium Imperialium tutelarezz. ut &

r u(que [

Coniin. Diarii $08 bet Grónung Sybto

Atgdlitrg

7

Rs*zpfm. æ?aiefï. Ca»rolij'I. p 3/0.

juntt. append. pag. 1.

Tatüm p

(IL) pro Jute, quod Regi competit, parzim ad fruendum reditibus, qui

IDeditio,

ad Ecclefias Cathedrales fede vacante pertinent, douec novus Epifcopus, fide

A ptef

Regi prz(tita, Ecclefiz poffzffionem adipifcatur; parzizad conferendum prz-

Shwede

Heor, Gr

bendas aliaque beneficia, quibus animarum cura non incumbir.

Ita enim Jus

Regalium, vel magis barbaté. Aegalbarum, quod Itili £ Drirto delle Regalie &

qt & in

Galli le Droit des Regalies appellant, definit Petrus de Marca Archi Epiíc, Pari-

tnim vigo

fienf, in tr. de concordia Sacerdotis Qd Imperii. Léb, ?. cap. 1. $. 1. addensibidem,

lm per $

tinàtam

Regaliam juxtá datam dcícriptionem à pragmaiicis dividi folere in tempotalem

& fpirirualem, — Ad illam referri redituum cemporalium fruitionem, ad iftam

Cüm Ltor

veró ben«ficiorum collationem.

tüm abo]

Eadem feré eft Regaliarum definitio, quam

ex Natalis Alexandti Zor, z. biff. Eccl.ad fecul. 1. Differt. 9. art. 1. $.1.. Mlaftr. Dn.

Ciriftiant

Póhmetus exhibet i» obfervatiombas felcélis ad eju[d. Petri de Marca Àib 6. cap. 10

fnort us ,

ebferv. s. $.2 Ita autem Natalis; /u5 Regaliarum ef Jus Regium fruendireditibus

D5, agj

, Wiüt Ga

Ecclefia vacantis (En Regaliam temporalem ! ) €$ covferendi beneficia , curam anie

marum non babentía (hzc veró cft Regalia fpiritualis) qwe aliés ab Epifcopo cou-

Ciie R

erentia |

ferrifolent , donec novus Epifcopus juramentum fidelitatis praflter it Regi $ ab £0 f

vefhituram tonorum . Ecclefrafficorum ceteraque buc meceffaria acceperit. — Interea

ifpst F

AQmn, t

cave Regaliam confandas cum Jure Annatarum , quo deIllatr. Dn. Ludewig

Éntegram iterüm , eamqué una cum modo laudata vaftz eruditionis plenam d/fer-

dthdus

tattonem anno 1707. Halz Venedorum edidit.

Hoc enim, ftricte fumta voce

tD, f

Annatarum, rion minus differt à Regalia (eculari, quam differt ab ea Jus dcpolftu;

Uoyerfta

& Jus fpoliorum Epifcopalium, quorum omuiurm & definitiones & differentias

fucciné&e tradit laudatus modó Dn, Boóhmetus in o£fervati felet?, L. cit. Cacterum

bj

| R'g dü. ('g

hoc Regaliarum Jusnon tantum Reges Francici fed & ipfiGermaniciImperatores,

"lnger

ceu de u:risque id affirmat ipfe Peu. de Marca. /sb. £.cap.22.$ 1. (quamquam hi fz-

Tüttüm|

p? (ub inconeruo faris titulo fnpremorum Advocatorum & Patronorum Ecclefiz ,

l t $

'1

ai$ CberS50gteunb OdirmeSyerrn ber Cbrijtliden Stitdben) animofe

1 UW

m

fibi adverfias Pontificem Romanum feculo adhuc XI. & fub initium feculi XII,

m

30

defendere. At deferbuit paulatim hic jura faa afferendi Germanorum aidor, ita t

MT

jam fuo rempcre ftrenuus ille jurium Imperialium vindex , Fridericas Barbaroffa,

uT

H

conqueri neceffz habucrit , vix (cintillam aliquam priffíni citca facra jaris fibi re-

tüs D

n

ÉN T

li&am effe. vid. B. Dr. Schilter Ze Zs£erz. Ecchef. Germ. lib. , cap, 6.6.1.€82,.-

t

|

lt

.m;, in(

Hodié vsró, quod miferabile di&a etiam (cintillula ifta tum ex facilirate

n

u

bone

1 Oxiæq

N

ip Spreie $, R. .

703

tsss

nonnullorum maximé veterum, poft Henricorum & Fiiderici II tem pota regnari»

TU

mpr':,rzi:

tinm Imperatorum , tum ex callidis Pontificum Romanorum machinarionibus

il

€o ufque extin&a eft, ur Auguftiffimo Imperatori noflo nihil amplius ex toto

prater minutum iftud atque exiguum Jus prima-

u

Reg:liarum apparatu fuperíit,

ziaram precum, quod Germanis dicitur ba8 9ted)t bet er(ten SDitte/ & Com-

mendatio, qua Preciftz five Prafentato datur, eíty Panis- O5rieff/ item bpte

b d

, f

if prefentations Cdjtifftunb Zapen-Dfrünbe /. de quo jure vid. Dn.D.

Schw'edet nofter. P. Spec. feél. 1. cap. 1. $. 14, & omnium noviífime. Dn, D. Mich.

lg r

Henr. Gribner in do&tiff. Differz. deprimariss precibus Imperialióbus, Melior ita-

ein t

R:g;z!æ i

que & in hoc longe potior, pre Germania nofira, Galliz eft conditio. Inea

enim vigor Regaliarum integer adhuc atque illibatus perftiti. — Nequeenim Ío«

il Puris

lum per San&ionem Pragmaticam olím füb Carolo V1I. anno 1438. publice cone

dl

firmatam de Regaliarum jure Galli fibi caverant: Sed & poftinitaá Francifcol.

g

cum Leone X. Concordata, in quibus R egaliz, przfertim Annatarum jus, infirma-

,ü n

tüm abolitumque videbatur , animum haud una vicefpiritufque refumíere Reges

10, d

Chriftianiffimi , atque inter hos preprimis Ludovicus XIV. nuper demum de-

mortuus , fibique hoc antiquom jus fuum , ringenibus licet Pontificibus Romae

ä. 6IMFlMl

nis, maximé Innocertio XI, mafcule vindicatunt, afferentes, illud jure proprio,

j

vcl ut Galli loquuntur , & cas/e de Sa cosronne non vetó beneficio & concefhione

gwm&i'

Curiz Romanz ad fe pertinere, ceu hoc pofterius ex nimiaerga Sedem Rom. re-

tl

( p

verentia Petrus de Marca ftatui(fe videtur /i£. £. cap. 2. & 22. in eo quam maximé

;Wþ

um

difpar Ferd, Vafquio Hifpano, qui juta Regis fui Philippi II. contra Pontificem

j I

u

Rom. mira animi conftantia tueture /s£, 2. controv, Iluflr.cap, $1. n. 37 feq9, laue

m

ij

f

dandus propterea & commendandus à Magnif. Univerfitatis noftrz Cancellario ,

ub

Dn. D. Jzgero in prefat. Tr. [ui de Concordia Imperis €4 Sacerdotii. — Plutain con-

lii

toverfia Gallorum cum Papis de jure R egal, qui defiderat, adeat poft Molinz-

gt

um i2 Comment, ad Confuet. Parif. Dn. D. Felzium in Excerpt. Controv, Hlpfir. de

: d;&ffmw

Regalib. controverJ. 4. B. Da, Ofiandrum noftrum i pecul. d:ff. de jnve Regaliarum.

.' Cczef*im

j

Pfeflingeri Vitriarium illuftratum 4r, z. Hit, 15. $. 24. 1. a. /44. & omnino etiam

gpt[äf*?

Á

Burnecam in bem Ginbeimifd)en &tíeg bes 3Dabfttbum8/ ober ausfübte

uamhl /

lid)en Sitorifdyen 3Seridt bon bent neulidpen Citreit beg Regalien ttt

Ecclfü

2

tatndteid). —Facit hucetiam hodiernum , quod Epi(copis Gal'icanis cum Cle»

LA

mente X . ejusque infclici Bulla: Usigesitus Gc. intercedit litigium , quippe ex

il jl

quo clariffimé difpalefcit, quam tenaces Galli etiamnnm Jurium fuotum atque

u

dor, "

libertatis Ecclefiaftice (int , quantoque animi fervore contca Romanentes impe-

) erm.þ/

tus pars melior iftorum decerter. vid, Dn. D. Pfaffii noftri Jun. differtaito novif/izme

j

(bf

edita, in qua Corpus Dofirina moralis à Dnn. DD. Sorbonmicis , pendeute adbuc

d

lite Quefnelliaza concinnatum , notis illuftratum exhibet , fimulque (ynopfin fiftit

45111 "u

hiftoriz Quefnclli:na.

(l1I.) Pre

p

S

d-

[L]

rl a

,SEHEI-:;ER de Reggliägg :

p

Inperi

(I1L) Pro Tur:bus ad lum liupeiatorem vi dignitatis Cafarez in Gzrma»

tia noftra periinentibus, quz etiam Regalia x4T tE«ziy & in Ípecie Imperatoris

li, qu

Refervata (infra pluribus taogenda) bie $tdpfett, 5»opeiten unb Refervacen

dncdllu

nominantur, Licet enim per Leges publicasinuno atquealtero reftricta fit um«

u

vtl etian

ma Cafarez Majeftatis poteftas; hocip(um ramen nil cflizit, quin Regilia ftatim

à tempore infe collatz dignitatis poffidear jure proprio & independenti, illaque

Driverf;

ín honorem & utilitatem I/mperii pro lubitm exercere polfiz. vi:. R«ceff. [mper,

uque hz

de anvo r ;70. $. afébainn at

qt Cocat

(b oie 9tün$. Getedtigfeit. 152. ibi: bets

beiligenSteich gu €bren unb QBoblfartb $, Quinvero, utireliqua fidera

« (V

lucem füam accipiunt à Sole, ita fplendorem fuum à Sacra Czfarea. Majeftate

Dtglet. «

mutüati creduntur Principes ec Status Imperii, cum quidem (licest tantifper ites

Auäe dd ?

rum verbis uti Ddum) ex hac ceu mari profundiffimo & fonte perenniomnis prge

