íta tamen, ut non detrahatur pretium pignoris accepti , fed quantum zítima-

/

MU

bitur ufus illius, pro tempore, quo Creditor illum infcio, & invito Domino

"

Áitt

fibi attribuit; ut efl textus z À. 44i fumenta ff. de furt. L, fi pignore i2 pr.

titio ft

$. 1. ff. eod. $. furtum autem inflit. de obligat. qua ex deliti. ubi Creditor pig-

tnunti

nore utens dicitur furtum committere, non ut in aCtionem veniat ipía rés pig-

ibefe

norata, vel ejus aítimatio, fed fola eftimatio ufus, qu& & proinde à forte

tl re

Hdeducitur. Arg. eorum qua fupra ditla funt,

vnc

lus

Thet XXI.

L

jrriai

Ex haGenus di&tis patet, quam dura, & periculofa (it conditio Credito-

lii

ris ratione fru&tuum ex pignore redundantium, dum non tantum rationes

f(f leg.

reddere de frudibus perceptis, fed & percipiendis ten. .ur L. 5. Ce4. de pig-

Aittl v

aor. atl. Bachov. de pign. lib. 5. cap. 22. Vultej, vol. 3. coif- Marpurg. 1 8.2.67.

t Á

€» [éqq. quos fcilicet ipfe Creditor percipere potuiffet ; ne etenim is penitus

tl (

malz fidei poffeffori comparetur, ita temperatum eft, ut reftituat frudtus

pl

non quos Dominus, íeu Debitor, fed quos ipfe Creditor pro conditione

n Wl

fua percipere potuiffet, mala fdei poffeffor illos, quos Dominus percipete

tig p

potuiffet, ut ut ipfe pro fua conditione tantos percipere non valuiffet , re-

ttm in

Ílituere tenetut. L. 62. $. 1. ff. de Rei Vind. Sttyk. de a&. for. Inveflig. feil. 1.

D5

memb. 5. $. 30. in fin. ob quam caufam fzpius contingit, ut Creditores am-

big. Q

pliffimas poffidentes hypothecas, & Credito fuo, & hypotheca fimul exci-

Wa

dant, & ipfi Creditores I2ebitores fiant, quod fequenti modo evenire poreft,

ftoh

dum fru&us , qui fingulis annis percipi potuerunt , primum in ufuras impu-

tentur, & quod fupereít, forti detrahatur, quo cafuü fors non tantum , fed

97('(0

fdp. (i

& ufürz (ingulis annis minores fiunt, & tandem penitus abforbentur. Ber-

Tüur ,

lich. p. 2.. Cozcl. t.. Kóppen decif. 22. 1. 4. féqq. Neguzant. de pignor. part. s.

Tüm ex

memb. ult. s. 1. feqg. exemplum , & calculum exhibet Stryk. zz z[z sod. ff.

wohib

ad tit. de pigner. atl. circa fin. hinc DD. varias excogitarunt cautelas, qui-

bus fe ab hoc onerc liberare poffint Creditores, quarum aliquas hic affe-

u Wn

temus.

QU

Vdet

The£. XXII.

ctur

bt

Ac'primam quidem cautelam fugeerit Stryk. de cant. contratl. Jet. g.

!

Ut, j

mj:. 4; $.23. ut fcilicet Debitores obligacipni reddendarum tationum renun-

tient,

Njci

avtichretieartm bavtmate velyirions,

489

n (üo,

tieïm; V. g. ?![!ernia(ïen icb» oor bie mit geliebene seben taufeno SXeicoetbaler

Z

meinem Gíaubiger Das feben: Gut- Tufculanum Dbergeftaft 9Dfanbt8 »roeiff

x dl

übergebe, baf er e8 nadb eigenem *3elicben am (tatt ber Sinfen SYougen,unb

(l

gebraud)en móge , obne 2lbfeguig eittiger Sxed)nung, maffen ibme , btefelz

)mino

be biemit per expreffum (oll erfaffen feprt. — Sed num ba&c cautela, & renun-

y.d

tiatio fubfiftat ? fi fpe&temus regulam ;" quod quilibet juri pro fe introdu&to

|

"

renuntiare poffit L. pez.. Cod. de patt, videretur , quod fic : attamen , quia

spig

[uübeffe poffet ufüraria pravitas, quam leges damnant, contra legem vero

tb

nulla renunciátio fubfiftat, non putat Stryk. d, /oc. hanc cautelam validam

elfe in cafu , fi reditus ex pignore percipiendi certilint, vel in fru&ibus incertis

evidens exceffus quotannis appareat, ita enim in effedtu idem effet, ac f ufurarize

pravitati renuntiacum fuiffet, poffetque exceffus non obí(tante renuntiatione ni-

yCdite

hilominus exigi, & repeti per text. fingular, i D. Iprelius 28. $. 4. ff. de libe-

n at

rat. leg. ubi habetur : 7Mevia teffamento fuo alterum ex baredibus fuis atlione

tutela volpit liberare bis verbzs : vationem. tutela , quam egit J ulianus Paulus

Q

tl DU/

cum Antiflio Cicerone , pofti ab eo nolo, eoque nomine cau[a omni liberatum effeé

D

;

tniti

vole. Quzro, an, fi qua pecunia ex tutela apud eum remanfit, peti ab eo

m d

poífit? refpondit, zibil proposi, cur pecumia, qua pupilla eff, c apud tuto-

eondii

vem pofrta maneret , legata videretur. Atque ideo propter fufpicionem ufura-

y p

riz pravitatis pa&to caveri non poteít , ne fru&us ex pignore percepti in for-

tem imputentur. C. 1. X. de. ufur. Cap. illo vos. cap. cum cortra X. de pignor.

Vallliff" ,F

"

L. 1. Cod. de diffratl. pignor. l. s. Cod. de pigner. acf. Mantica de tacir. &j* am-

jitores 4

big. convent. lib. 1. tit. $. . 1. Vultej. Confils 7Marpurg. Fol. 3. conf. 18. n.70.

quía per obliquum admitti non debet, quod prohibirum eft per diretum,

imuet

njre pott

prohibitum autem eft de Jure Canonico ex pecunia credita accipere ufuras ,

faras m

ergo etiam prohibitum effe debet, loco ufurarum accipere fru&tus pignoris,

cap. con[uluit , ( tot.tit. X. de ufar. quod tamen intelligendum eít, fi verfe-

ntum, ^

qur, M*

mur in tali per conítitutionem pignorum roborato, qui praftationem. ufüra-

t f

rum excludit, ut diximus de mutuo, in quo ufurz Jure divino , & humano

: h

Á

prohibite funt, aliud dicendum eft de cafibus & contra&tibus , in quibus ufu-

TM :

hs ; qulv

te permiffz funt, ut in contradiibus bonz fidei, ubi ufürz quincunces, idjeft

pic o*

quinque per centum ex lege vel confuetudine debentur loco intereffe, morz,

vel etiam in iis contractibus, ubi debentur ex paGo, & f(tipulatione propter

lucrum ceffans vel damnum emergens ; nam in talibus cafibus fru&tus per-

cepti non tantum imputanrur in fortem, fed etiam in u(uras legitimas. Mant.

loc. cit. s. t $. unde & re&é Carpzov. p. 1. conff, 2. definit. 20. hanc cautelam,

1f

ratione perceptorum fruétuum ftare velle

rejicit, quaDebitor promittit , fe

gat.

*s 04

fimplici

Á

490

HENNEMANN de ffure OPpiä;'noratio?:tm

a E UAR

fimplici affertioni 'Creditoris, daretur enim ita delinquendi anfa, & Creditor

hoc padto illicitas ufuras callidé tegeret.

Thef.— XXIII.

Ant

Ex qua eadem ratione, cum adminiflratores pro reddenda fazione con-

hi

lii

venti nonnunquam à redditione rationum fe excufare nitantur fub pratextu,

el Dominus neceffitatem reddenda rationis eis remiferit,

tf

quod teftator,

dubium , & quzftio fatis difficilis effe folet : 47 per talem remilfionem à red-

müru

pigmw

denda ratioge , féu veliquorum folutione libereutur ? -& videri poffet, quod zb

utroque liberati cenfeantur, cum in re fua quilibet fic moderstor. & atbiter.

tanf

L. in re mandata 21. Cod. maud. etiam abutendo. L, f fi $. confuluit. ff. de

lt

fáme

baredit. petit. & quod neceffitas reddendz rationis remitti poffit probat text.

in L. cum. Nece[Jitas. Cod. de. fideicom. ubi necefhitas rationum reddendsrum

L

poteft remitti in teftamento text. etiam z L. qvidam decedens ff. de adminiff.

inq

4 l

tur. übi Pater, qui filiis teflamento tutorem dedit, poteft illis redditionem

i

rationum remittere ; fed his non obftantibus contrariam fententiam ampleGi-

mur, quod neceffitas reddendi rationem adminiflratori minime remitti pof-

fit ; & remiílione non attenta ad redditionem rationum, & reliquorum re-

ftitutionem adminiflrator teneatur, Ruin. Coz/i. $4.. z. 12. Covarruv. Lib. 2.

trad

variar. re[olut. cap. 14.. E(cobar. de ratiocin. cap. 5. n, 1. & féqqd. hoc autem

In o

operabitur ejusmodi remiífio, utlicet ab aCtione in rem, « reliquorum re-

Dom

ftitutione dolo, vel lata/culpa tutor, vel alius adminiftrator non liberetur,

lmpe

fi quid tamen negligenter geffit, fcrupulofa, nimisque curiofa inquifitio non

tene

fiat, ut declaravit Marcianus Juris Confult. iz L. /f férvus vetitus ff. de legat.

lpt

1.ubi, //fervus, inquit, veritus eff ateflatore vationes reddere, non boc con[e-

tnid

quitur , ut quod apud. ipfum eff veliquum , omuino non reddat , 'frbique lucrifa-

Veid

ciat , fed tantmm boc con[équitur , ut fcrupulofa mimis , c curiofa iuquifitio uon

fruch

fiat , boc eff , ut culpa levis, vel leviljuma frve. ueglisentia ratio: non babeatur .

Dus py

atque ita confuluit fcilicet z . /. cum ANece[Jitatem. Cod. de fideicom. Decius

Pa

confil. 192. verf. fecundo principaliter. E(cobar. d. loc. s. y. multo ergo minus

fwne f

poterit in contra&u antichretico , ubi infuper de evitanda labe wfuraria agi-

Vid hh

tur, Creditor liberati à redditione fru&uum perceptorum, & à reflitutione

ff

D

eorum, qui legitimas ufaras exccqunt , per ea, qua fupra deduximus, -

"Thef. XXIV.

Q

Tipes

,N

421

antz'cbretimm?z earumque veluitione.

- ditot

| Ther. | xXxv;

' Hac tamen cautela fecurior videtur, dum contra&um pignoratitium in-

euntes renuntiant in fpecie difpofitioni L. 3. Co4. de pigzerat. a&l. v.g. unb (oll

mein Gaubiger nicbt febulbig (epr de fru&ibus percipiendis einige Grftat:

OTl«

itU,

fung $

u tbuen, ober ibie biefelbe in Sxed)nung bringen gu fa(fen, fonbetm

Tif

er foll mur blof $on bemi

enigen gebaften (epm, fo er auá meinen Gütbern

toürclic) genoffen , su tve

(dem nb id) biermit berm Beneficio 7. ?. CoZ. de

tt*

ij

p*

erat. a, per. expreffum renuntiite, eoquod hic revera nullum lucrum

t

tran

(eat in Creditorem, dum fru&tus percipiendi, five, quos non percepit,

ipfi tantum remittuünt

ut. Stryk. de caut. contratl. fetb. 2. cap. 4. $. 24. hoc

l ä.k

TOV

tamen temperamento & reflri&tione addita; CyeDod) baf ber Creditor nicbt

vor(áeticb in Ginbebu

ng ber SQugungen ettoas berfaute, alias enim ad de-

vndtm

linquendum , feu neg

ligenter tractandas res Debitoris invitari poffet. Stryk.

ahninf.

Adicionett

d. loco.

unp

Thef. XXV.

ii*

torum f

Securi(ïïmum;proinde eft, ut loco contra&tus pignoratitii ineatur con-

tractus retrovenditionis, in quo longe melior eft conditio Creditoris, quam

. ha

in contractu pignoratitio , Creditor enim hic fit emptor, & per confequens

boc at

gorum

Dominus rei, nam Dominii translationem pacum de retrovendendo non

impedit.

Quapropter omnes fru&us lucratur, nec illos in fortem imputare

Dibecttts

tenetur, etiamfi

legitimum ufurarum modum longiffimé excedant, imo etiam-

uiítio 101

fi pretium longe minus fit eftimatione predii ita venditi, nam ufque ad di-

lg

midium lzfio in emptione toleratur,, ut notum efl ex /. z. Cod. de reftind.

177 N")Q'

vendit. multo minus ad rationes obligatur Creditor, aut ad computationem

/ /!/fïi/ h

fru&uum percipiendorum, cum jure Domini utatur, fruatur pradio intra tem-

;/f///J It

pus præBni

tum, ut hinc commodum , & incommodum ipfius fit, Carpzov.

tf

fiuit.1. modo tamen contraCtus cum pacto retrovenditionis occa-

Dedis

p2 0 1. t

fione mutui initus non fiat fimulatus, & uíurarius. Carpzov. 4. /oc. def-. 2.

, eins

vid. Berlich. 2. cozcl. 1,.8.6. feq. Mynf. cezt. 6. obf. 7 o. .Lyncker in analett. ad

i Y

Qv

Struv. Syntagm. lib. 13. tit. 7 th. 52.

L

Thef. XXVI.

uximus, concernunt oppigno-

Quaz hatenus in precedentibus Thef. ded

" j

gationes , GCantichrefes in rebus p

rivitorum, deiis, quz in rebus tum im-

" Qqq2

perii

492

i d

HENNEMANN de Ture Oppignorationum

Gxee

men:]

[

perii; tum Principum locum habent, nunc agendum erit, Duplices autem

funt oppignorationes Imperiales, R eicbs z SDfanbt(cbafftet, vel enim bona

m

"T

oppignorata fpedtabant ad Imperium , & flatibus imperii nomine erant obli-

gata, vel fpectabant ad fingulos ftatus, & ab iis iterum aliis flatibus erant

oppignorata. Obrecht. ad Inferum. pac. art. 5. $. omnia quoque 26. in verb. op-

piguorationes iimperial. oppignorandi , ficut & alienandi res imperii poteftatem

ante ztatem Caroli V. penes folum Imperatorem fuiffe, ex fa&is alienationi-

d !

bus illo tempore probat Strauch. Differtat. de oppignorat. rerum imperii tbes.

25. féqq.

Exempla diverfa allegat Schweder. zzirodact. n jm publ. part. [pec.

qmfen

fé&. 1. cap. 23.. s. i. in quibus omnibus alienationum exemplis ne verbum

7

quidem de adhibito ordinum confenfu apud ullum occurrere ex Strauch, ;/.

tonfen

22.27. 28.. ait Schw'ed. 4i&. loc. certo indicio Impp. tum de bonis, & pro-

Bero [j

vinciis Imperii libere difponere, easque fuo pro arbitrio alienare, & oppig-

fiere:

norare potuiffe ; nam fi confenfus flatuum quorundam neceffario interponí

g.

debuiffer, unus, vel alter fcriptorum monuiffet, eum contra leges, & con-

becill

füuetudinem fuiffe negle£tum. — Ac proinde cum Carolo V. primum Jure Capi-

null;

tulationis, Ele&orum confenfam requiri ceptum eífe putat Strauch, 4j&. /oc.

jrem

Carpzov. ad L. veg. Germanor. cap. 7.. fetl. 1. n. 1. alii referunt reftri&ionem

3!4" i

poteítatis Imperatorum alienandi, vel oppignorandi res Imperii ad Friderici

bus fg

ilzvum. Limnzus ad Capitalat. Caroli V. art. 9. verb. oetfdyteiben , vet(e

rilitat:

fen, eerpfánben, p.162. 7. 5. féqq. ut faltem nihil rite fine Ele&orum con-

fl

Íenfu ad minimum Impp. alienare potuerint. Schwed, Z. /ec. ut ut fit, hoc

V.

certum eít, ab zvo Caroli V. usque ad noftra tempora jus alienandi bona

con(:

Imperii magna ex parte penes Ele&tores fuifle,-ut patet ex verbis Capitulatio-

füm |

nis illius: CfBit follen, unb toollen bem Jocit. Skómifdben SXeicb, unbbe(felz

Augt

ben 3ugebórungen obne tviffen , toillen, uab sulaffen gemelter Gburfürftert

fini

(fambtlic) nicbts Diíngeben, werfibreiben , verpfánben, verfe&en, modb ii

Co!lq

«nbere CfBege vereu(jeren, ober befdhroórett.

Qu deinde repetita in reli-

C

quis Capitulationibus Cafareis. Vid. Capitulat, Ferd. I. arz. $. Maximil. II.

Chif

4rt.ó. Rudolphi IT. Matth, Ferdinandi II. 4rz. $. Ferdinandi IIL. IV. arz. 9.

Mi

Leopold. Jofeph. arz. 12. Caroli VI. 4rt.70. Cujus tamen gloriofiffimi Im-

i l

peratoris Capitulatio d. art. 1 0. à formalibus füpra allegatis Capitulat. pre-

cedentium in eo differt, quodinillis non nifi confenfus Ele&orum , in hac

btingen.

autem non folum Ele&orum, fed & Principum , & reliquorum flatuum,

beren Gburfürften, Gürflen, unb G5tánben Cintvilligung requiratur. Vid.

did. Capitulat. art. 10. quod

probari videtur ex inflrumento paczs Cafar.

li

0ommunt

Wüm, 1

Gall $. 79. & « in verb.. 4 Cofare , C?' Imperii ffatibus, items - ex c

erdinums

,N

antichreticarum earumque veluitione.

425

item

erdinum [intentia. unde Limn. Tom. 5. 1. P. p. m. 245. & ad A. B. c. , 1. 1.

bong

ebferv. 28. reliquis Imperii ftatibus in ejusmodi alienationibus partes quoque

0bl

erant

fuaswayfferi:. Schweder. dicl. loc. z. 4-

Thef, XXVII.

P.

item

Üfljn

V ux(tionem hic ex Limn. ad Capitulat. Caroli V. a77. ». verb. ftmbtfid)

tht

affert Schweder. . /. »4m , collegialiter , st majorts Collegit Elettoralis partis

[

coz[enfis fuffciat , an vero féparatim , & fic omuium , ac fingulorum , quot quot

um

eorum funt , Eletlorum unanimis con[enfus requiratur ?* Unanimem omninm

MU

confenfam requirit Limn. 4. /. propter vocabulum: (ambtlicd) : cum Spren-

gero lib, 1. 6.6. p m. 32.. & Schwed. 4. /. majoris collegii partis affenfum íuf-

US

ficere putamus ; cum regulare fit , fecundum majoritatem votorum concludi.

p

ineqot

L. ig. ff. ad municip. L. 4.5. Cod. de decuriin. cap. 57.. X. de Eletl. propter im-

, & tit

becilitatem tam intelle&us, quam voluntatis humanz, quz tanta eft, ut

i Qp

nulla confors decifio in collegio aliquo unquam fperari poffit, nifi parte ma-

jore minor vincatur. L. 17. $. 6. fj. de recept. qui arbit. vecep. Hugo Grot. de

dig.In.

i&ionem

Jfure B. P. 1.2. 0. $, 1. 17. qua de cauía in comitiis Imperii expreffis legi-

Rrderi

bus fuit cautum , ut difcrepantibus in uno, velaltero puncto votis , ad plu-

ralitatem refpectus habeatur SX, 9l, s Grrier, umb Góllti de an»o 1512, $. e8

y wb

f

"

[len aucb bie Gburfürften 7. 9R. 9L. su QGormib$ de azzo 1521, $. tvütbet

mum C

(b. Coring. differi. de Comit. Imp. thef- 5 5. etfi unanimis omnium Electorum

t f][, hoc

fi

uifitus fuiffet, dubium non eft, quin hoc expref-

vnii of

confenfus individualiter req

fum effet fpecifice ; »r in inffrum. pac. art. V. $. 1 9. ac fingulariter i» capirulat.

vpildte

Aug

uftiffimi Imperatoris Caroli VI. arr. 7. in verbis: ($$ fepe banm nicbt ale

ul

fein mit a

ller, unb jeber Gburfürften QiGiffen unb C'Gillen, su faffen, unb

hr

Collegial-SRatb burd) einbelligen. odbluf al(o i biefen Cotudt: ( feilicer

, n

conce[lone novi telomü , vel veteris augmentatione ,) Verfabven, baf feineg

lm Ial

Gburfürften. 2Bieber

tebe, ober Diffens bargegen, unb Dergeftalt alle ub

jni.

íebe i Dero Collegia

I- &timmen eímnütbig fepen , mafen bieffallá bie Ma-

,Mn h

yti lr

jora nicbf $u attendirem,

'unb obneþ bie unanimia picbte $um Gotanb $u

m, ?ïæ'

byingen.

'Thef, XXVIIIL.

n

[muum j

"

T

J

l

Licet itaque Imperatores juxta dicta fine confenfü omnium Itmp. —.Sca.

bona Imperii alienare, aut oppigno-

« r

-

cuum, aut faltem majoris partis res, &

19 3

ET

N

um

454

HENNEMANN de fl)re Oppz;gnomtz'onzm

rare non poffint, promittunt tamen iidem noviter eledi, fe res ante prohi:

bitionem oppignoratas creditoribus reli&turos, eosdue in quieta earum poffef-

fione defenfuros, ita enim Carolus V. iz Capiteulat. art. 4..— CfGit follen; uno

[

toollen benen Gotánbten (ambt ber Seidh8 « Ouitter(cbafft ibre Regalia, umb

nil

Sobrigfeiten , Grepbeiten, Privilegien, 9Manbt(dbafft auf gebübrenbes 9tmnz

Itf

fucben obne einige CGeigerung unb S(uffentbalt, &t guter beftánbioer Sorm

fot

confirmiren, unb beftáttigen, fie aud) baben alà ertváblter SXomifdber $082

La

nig banbbaben, (chügen, uno (dhiemen vid. Capiralar. Ferdinandi l, Rudol-

hi II. Maximiliani II.. 277 4. Matth. Ferdinand. II. HI. IV. Leopoldi & [o-

fon

omi

fephi art. ?. Caroli VI. arr. 1. in verb. S&eicbe ^ SDfaubt(dbafften fecundum in-

titul

firumentum pacis. in quo id ipfum arz. 5. $. 26. fequenti modo confrmatum

[

feperitur : 4704 ad oppignorationes imperiales attinet , cum in Capitulatione Ca-

lj

farea. difpofrtum veperiatur , quod, ele&lus Romanorum. Imperator Ele&toribus ,

fii

Principibus , caterisque Statibus immediatis Imperii ejusmodi oppz;gnorationw coa-

firmare , atque illos in earundem tranquilla && quieta poffe[Jtone defendere , ac

imp

fo

maunteuere debleat , comventum eft , hanc difbofitionem , donec confenfm Eletto-

QUi

vum, Primipum , & flatuum . aliter [Vatutum fuerit , obfervandam, atque pro-

Inte

pierea Civitati Lindau unec non. CfGeiffenbutg ze INoricis veddita forte oppigzo-

vrationes imperiales ipfis ademptas illico, & plegarie veflituendas. — Ex quo fequi-

Priy;

fitüm

tur, quod non folum res , quz ex convenrtione rcluitionem non admittunt,

buse

pobnabldflicbe 9Dfanbt(baften, fed & illa, qua fui natura reluitioni funt

obnoxig, & juri reluendi fubje&z, vi confirmationis imperatoriz lui non

ditio

li, ;

pofbnt. Strauch. Ziffert. exoter. 4. Thef: $. Schweder. iutrodutl. in jus publ.

tif,

part. [pec. fe&. 1. cap. 23. 1. 5. quamvis non defint, quiputent, quod reluitio

huic confirmationi Czfarez non fit contraria, fed ea intelligenda fit de modis

,terp

illegitimis , quibus alias pignora extorqueri folent , quod etiam probat Limn.

P4l.

luen

ad Capitulat. Caroli V: art.4. p.151. féq. cujus fententiam, fi decifio zz//rzz.

Qu |

p4c. d. art.Íeponstur, veriffimam effe putat. Obrecht. 44 4icf. izffrzm. pac.

art. 5. $. 26. in verb. oppignorat. imperial. (icut enim, quando v. g. Imperator

(f x

alicui regalia , velle Privilegia confirmat, non cenfendus eft hoc ipfo modos,

& P

luitio |

quibus privilegia de jure amittuntur, vel abrogare , fed tantum illis medetur,

quibus contra jura quis in ufu regalium & privilegiorum turbari poffet, ita

Tn

idem etiam quo ad Confirmationem oppignorationum dicendum videtur,

tanrisp

dït,j.:

cum reluitio certe legitimus modus amittendi pignus fit. add, Strauch. Z. ex-

ercit. 4. Ib. 15.. Fritfch..| Exercir. var, jur,

Datet

publ, vol, 1, exercit. z. de OH,"XW-

legii i

vat.Ter. (mp. 1h. 34. P"'t?tf

Ut i

! "fhe'f; XXIX,

mztipbretz'cafum earumque veluitione.

425

sst

hí

Thefüs XXIX.

d

I)

Verum quidgm eft, quod Impp. in Capitulat. fuis , & po& illos fingula-

riter augufti(Gimus & invi&tiffimus Carolus VI. z Capirulat. [a4 art. 10. pto-

Il

miferit : baf cc (id) auf va8 Dbodbfte bearbeiten, unb allen móglidyen Seif ,

n

unb Crnft fürteenben folíe, unb woolle, ba8 jenige, fo von Dem 3Xeid) ab»

g

Ffommen , af8 oerofa

ubete unb oérfallene yür(tentbum , Joerr(dafften , unb

j

£anpen sun forberlicoften voieberum Dargu su bringem, ac preinde predi&a

ol

0

confrmatio Der SReid)s 7 Sanbtfdafften: fubfiftere non poffit, fed potius

N

omnia illa vindicare, ac repetere debeat ; fed fane non illa, quz ftatus jufto

titulo ab Imperatore. poffident , hzc enim in fine i&j $. 26. Inftrum, pac,

W

4rt. . ac Capitulat. Impp. diferte excepta intelliguntur per verba : bod) mitt

t s

nigtic) i (einen gegebenen Privilegien , Siedhteim, unb Gerecbtigfeiten ob

TTR

(c:bablid); nec tam extra Imperium funt, quam intra Imperium ab ordinibus

if (00*

imperii jufté poffhidentur. Sed ea, quzeImperio fubdu&ta, fo vort 9teid) abz

"N

fommen, 99tfuüene$ürüentbum, Jerr(cbafften , & hujus generisalia , fi-

i

quidem alicujus pretii, & in manibus exterorum injufl& detinentur, ac de his

p

intelligendum putat D. Strauch. dict. differt. de oppignorat. verum Imp. th. 42.

Y

Privilegium Screnifhimis Comitibus Palatinis datum , & àlongo tempore qua«

) (equi-

fitum, aque Cafaribus confirmatum, ut loca, & Dominia Imperii à Cafari-

mittt,

bus extra Imperium alienata , & oppignorata ipfis eodem pretio, iisdem con-

jon t

ditionibus redimere liceat. Teíte Frechero oriz. Palar. cap. 16. Schwed. dict.

Jupn

loc. n. 6. in fine. Vietor de exempt. concl. 3 5. "lextor i jur. publ. atuum Imp.

y/.m('?ä'o

Lit. $« 0446« Limn. £0m. 1. Cap, 9« 9. 82« uDbi quidem Textoris Z. /oc. in-

j t

terpretationem di&ti Privilegii nimis anguítam putamus ; dum illud. ad partes

j mol

Palatino Vicariatui fubjectas.reítringit , quafi illa poteftas in interregno re-

atLinm.

luendi bona imperii oppignorata pars fit commiffe poteftatis generalis in his;,

qua Reipublice emolumentum evidenter inferunt, nec Vicariis funt fpeciali-

ifri

j /Mfl

ter exempta, fecuddum ea, que tradit Laud. Textor z z. publ. Cefar. tit.

rtOf

de Ficar. in quibus non ademptis,. & Imperio proficuis numeranda etiam re-

odos,

luitio videtur bonorum imperii oppignoratorum, utique fi ad priorem ftatum

duf

redeant, quanquam Sereniffimo Ele&tori, f1 fuis pecuniis reluat, ex zquitate

Ket i p

tantisper, dum ille reftituantur. facultas retinendi haud fit deneganda. AT g.

u'xdewf J

art. $. $.26. ia fin. inflrum. pac.. Qbrecht. ibidem i» fiv.... Vero fimile autem

Y

apparet, pergit d. /oc. z 444. — "Textor, hoe jus, quod fpecie diftin&i Privi.

q

legii ponitur, hanc ipfam facultatem dare reluenti, & dum rité reluerit, fuc-

cedat in jus pignoris, vel bypothece prioris, cum alias facta folutione pig-

nus,

J

u

496

HENNEMANN de ]ure. Oppignorationtm

nus, vel hypotheca non transferatur in folventem; ZL. '1. Cod. de bz, qui i:)

prior. Credir. loc. fucced. ibique Brunnem. — Anguíta nimis , ut fupra diximus,

hec interpretatio privilegii Palat. videtur, quia nihil fpeciale tribueret, in

quo tamen natura & fubítantia illius confiftit, S. 6. i/f, de

)

y

L2l 3-.' [f. d« Conflit. Princip.

li

The, XXX.

1

N

Non itaque hoc ipfo, quod in Cipitulat. Caroli V. & fubfequentiuni

Ril

Imperatorum, oppignorationes ftatuum effent confirmatz, reluitioni pigno-

ha

rum imperial, derogatum eíL, prafertim quo ad Civitatem Lindavienfem , &

(0

Oeiffenburg am SYtortgau, Author aer. Lisdaviezf. Knipfchild de Civir.

D)

Imp. l. 3. éap.. 31. Infirum. pac. art. $. $.26. infin, Multo minus pradi£ta

T

Confirmatio imperatoria ad reliquas, inter Principes imperii oppignorataster-

fatl

ras extendi poterit, Confirmatio enim betren *Dfanbt(cbafften , qua in capi-

fo

tulat. Cefar. hucusquerepetita, poffeffores quidem fecuros reddit, ne illisqua-

bu

Ítio moveripoffit, oppignorationes iftas fine confenfu Cafaris , velElectorum,

Ti

aut ffatuum , vel ob aliquod obítaculum , illegitime faClas effe, von vero

prioribus Dominis jus reluendi ademit ; nec obítat iz//rwm. pac. art. 5. $. 26.

p

p

circa fin, ubi difpofitum reperitur, quod cum in Capitulatione fua Imperator

promiferit, fe Ele&oribus, Principibus, ceterisque ftatibus immediatis im-

perii ejusmodi oppignorationes confirmare, atque illosin earundem tranquil-

t

la, & quieta poffsflione defendere, & manutenere velle, & hanc difpofitio-

Vi

nem tam diu obfervandam effe, donec confenfu Ele&orum , & (latuum aliter

)

Ílatuum fuerit, quia, ut docet contextus, locus hic non generaliter capien-

dus, fed tantum , quoad eppignoratioses imperiales olim ab ipfis Imperatori-

bus factas , fecuritas promittitur, ne Imperatoris arbitrio revocari , autredimi

pofint, donecaliter cum ftatibusimperii defuper conventum. — Quod vero at-

p

4

tinet oppignorationes ftatuum intér fe, reluitioni expreffé locus conceditur

mifly

|rt. g. $. 27. inllrum. pac. ubi fic habetur : Qu« vero Boua Status Imperii fibà

invicem pignoris Ture ante bominis memoriam obligaverunt , iniis veluitioni ali-

m

(f

A.

ter locus non detur , nifr poffe[forum exceptiones, &j merita cau(arum [aficienter

Confi

exanimentur. d. art. y. $. 27. Sutyk. ip uf. mod. [f. de pignerat. q&. $. 14. ubi

exemplum. c prejudicium allegat. inter Dacem Saxo- Leoburgicum , G' Civita-

tüm |

QU

tfm Lubecenfóm , vatione Civitatis Mollen , & Bergebot(f cum pertinentiis.

t

1 o

1y P

Thef. XXXI.

495

m

"

k»iickretzfcamm parumae veluiriont.

1

The, XXXI.

g

Anin antichrefi

locum habere poffit. pactum irreluibilitatis? v.

g. Qfe;*

^

(ese icb bit biefeg mein Gutb (olber

oam

fauffenb 9R

eidstbaler Syartebn ver

jábrlicben Sinfen, nu&en, unb ges

ecfta

ít, baf. b

u boffelbe an ftatt ber

Vic(en máge8 ( 1

d abet nicbt befu

at fe

pn folfe fotcbe taufeno Sbaler rvíeber

E

u $abfen, nod) bu fcbu

[big (con

folleft (ofe angunebmien, unb Das et

Re

fp. Negative, quia idem effet, ac i Domi-

fante Gutl toieber gu geben.

ne translatum effet ,

quo ipfo defineret effe pignus, vel fub

|

nium pignoris ple

l

hac oppignoration

e vera latitaret alienatio, jam vero pignus in perpetuum

d

conítitui nequit.

Cothzman. vol. 2. refp. 57. n. 104. ( fé4.

Leges imperii

f

novi(fimz, fciliceter

dinat. politica de auno 1548. tit. 0ont teudberfidben Contra-

17. $.. 9. propter fimiles fere

i

&en i;z. $. . reformat. polit. de amnmo 1577. tit.

D

dituum ber jábtlicben Güfrent

Ü It[:

rationes, & abufus in emptione annuorum re

1

formam przfcripferunt ;

ut fcil. Creditor, feu emptor annuorum redituum

ber jábrlicben Gültet,

non habeat facultatem repetendi fortem , bene ta-

hQu

men venditor, qui in € eC

a Debitor eft, eandem reftituendi.

Valet tamen

Qrufis

ut Creditor, feu Emptor fortem repetere ,

& ita per confequens

MU

pacum,

'.50260

pignus vendere ,

vel executionem in hypothecam urgere poffit, // füil. wfure

flato temapore non [dvantur.

ficut exprefle provifum eft in R. J. de azso 1600*

upmwr

. 25. ubi ita difponitur ; er

et if bi anbero i Joeil. Seicb tricbt aug:

yis if

0a ,

ber Cdultner fíd) felbfter obligirt, unb

il

trüctlid) eer(eben getvefet ,

Giüften ficb faumig erjeiget

ol

Serbunbfenm ,

ba er i 3ab

[ung ber jábrficben

ioürbe, aldbanm beri

(G(aubiger al(o balb, D

ie 5)aupt zSummam mteben bie

mat

«ültten moicber gu geber,

ob fold)et Contra& im Jeif. Seid) $u gefaffen.

at

&us hic tanquam in imperio u

fitatus, &-frequentatus ex-

vt

&j ia eed. $. contra

& via executionis fuccurritur Creditori contra Debitorem

rredi

preffe approbatur ,

u

di&l. rece[f. $. 35. in fin. Carpz. p

.3€. 24« def. 1$.. nec per leges imperii per-

miffum eft hoc pactum.mutuum ,

baf bas Capital unablaflid) , unb alfo bie

litut

(b ratione Debitoris beftanbig fepn fell.

if

Shfanbtoerfchreibung in perpetuum Qu

anzno 1j77.tit. 17

S. 9. quia LL. imperii voluerunt

fj i

Arg. erdinat. pelit. de

nere zris alieni , X obligationis bono-

confulere Debitori , ne fub perpetuo o

ia

rnm hzrerect, non (ine fui damno,

Creditor vero continuum fperaret Lu-

TL

crum, Unde etiamfi partes utrinque retun

tiarent LL. imperii feu. d. ordi-

m effet Arg. L.

zon dulium $. Cod. d. LL. Carp-

h

', (ue

nat. polit. hog tamen invalidu

Piftor. obf. 6 ;. Stryk. in »f^ mod. ff.

20V. p. 3. 6« 24« def. 17. , 7. kartman.

de P,'Z?Wf- act. 5 16.

Rrtr

ïäg.XXxu,

[. m(m:

428

HENNEAMANN de ure Opfignom;ianum

ass

Thef.

AXXXII.

ff

Inter magnos Principes & Status 1aperii fuprematum habentes non in-

l

frequens, fed fzpius ufitatus eft contra(tus. pignoratitius, ubi urbes, caflra,

j

integros pagos, dynaflias, ( oppida, imo fubinde integra territoria cum

Y

Jura fupertoritatis, pro certa pecuniz fumma in antichrefin, & contra frui-

Hi

tioném concedunt, donec pecunia reflitu:tur, que res calamitofis noftris

temporibus maxime circa exercitium religionis maximas turbas concivit, ut

ait illuftr. D. Baro Schmirt a. us Bavar. tit. 1 y« art. 16. u.15. in fin. queritur

itaque : g Creditor Antichreticus , ein Sanbte-Syubaber einer Joerrfbaft ,

eine8 9lmbt8 , Pabeat, c exercere po[jot jus reformandi ?. Dicimus autem ju

iT

veformandi effe jus in territorio , vel ditione , aboletis facrzs prioribus introducen-

it4

di f&am reli

cionem , vel (altem ejus exercitium , atque adeo faciendi ea. omnia ;

fue

qua ditto fini obtinendo defervimnt , qualia [unt miniftros , fcbolas , confrftoria [ue

r

relieionis inflituere , eorum [uflentationi reditus, bona, Eccleftas attribuere. hoc

t

jus reformandi ex Jure territ

oriali profluit, & ejus pars principalis eft 5 obet

tt

toit Linckerus Reff. 58. , 1. faget, ein jcomoeber Cotanb bes $Xeicb8 Dbat vi

q

fuperioritatis terrirorialis Dq8 Jus reformandi religionern , toorufiter nidt nur

bie immutatio facrorum, fonberm aud) bie introductio cultus alieni, faltem

le

tü

in imperio probati begriffen toitb. Klock. cozf. 9. ». 10. Mingius cap. 5. de fa-

tà

periorit. territ. tb. 6 . h. Michael de jurzsd. tb. 49. Litt. C. de hoc jure refor-

u

mandi fervente pacis Ofnabrugo - Monafterienfis negotio acris erat difcepta-

tio ex utraque parte, cujus argumenta pro, & contra Author. Hifooria pat.

lib. 5. $. 42. &* 43. pAg- 529. C féqq. refert, tandem pro affirmativa, Ícil. pro

g

jure reformandi decifum eft , ut videre licet z inflrum. pacis art. $. $.30.

quantum deinde.

Ubi in terminis afferitur: /fatibus immediatzs éum jure . ter-

us ufrtata praxi

P

vitori, & fAperioritatzs ex communi per. totum imperium batten

etiam jus veformandi exercitium veligionts competere. Lyncker.

didl, refp. 5 $.

". 1,. Obrecht ad izflrum. pac. art. 5. $. 3. verb. nullique. ffatui immediato.

Hertius Ze fuperiorit. territor. Tb. XI, XII. XIII. — Jam ad quaftionem fupra

pofiam Refp. Aegative, quod fcil. Creditor Antichreticus jus reformandi

non habet, quia hoc jus nempe reformandi exercitium religionis dependet à

imp,

Jure Territoriil, & fuperioritatis. Zi£. art. 5. $. quantum. deiude 30. adeoque

Mj

tU

competit Domino territoriali, Creditor autem, qui in poffefhone pignoris eft,

non cÍt Dominus territorii, íed tantum poffeffor, eín blo(fet gþfcmbtäf Synbaber,

fnt

atque ideo etiam z $. qua vero Lona 27« circa fin. art,j,. tantum prior poffeffor

Ti

; vqca—'

4l

,'N

antichreticarum earumque veluitione.

429

i.

Voc:.»uuf , ergo 'Fäci

t, quod & i» ditl. art. 5. $. folacriminalis 44..— Jus retentio-

nis, quod cum jure pignoris fecundum quid comparatur, jus reformandi non

tribuat. Praterquam quod ex Jure communi notum fit, Creditorem non ha-

h

bere facultatem quidquam immutandi in re fibioppignorata, maxime in prz-

Id

judicium Domini proprietatis, eoque diffentiente quidquod i Creditor re fibi

ff

!l'

oppignorata aliter utatur, atque conventum eít ,ufus furtum committat. 9 far-

i

um 6. .injfit. d:: oblig. qua cfx del. nafc. ibique DD.

j

TBef. XXXIIL. :

l

/

N

five Dominus territorii, qui bona à

Ex quo fluit, quod proprietarius ,

Y

in terras ad fe reverfas fuz religionis exercitium ,

licet

[M d)

fe oppignorata reluit,

in anno 1624. itidem in ufu

non, fed aliud à Creditore Antichretico ftatutum

Is

art. g. $. que vero bona 27. circa fin. add.

fuerit, publice introducere poffit.

fM

art, 4. S. Auguftana Confe[[Ionis 19.

in eodem prafato $. 444 vero 27. fpeciali-

, ht

ter quo ad terras, & bona oppignorata

hoc quoque continetur, quod verus

u

territorii Dominus , qui terras à

fe oppignoretas reluit, exercitium religionis,

D

-quod interim à Creditore, ceu po

ffeffore Antichretico, bem 9Dfanbts : Sjabas

i

bet introduCtum eft , pleneque in ufu fuerit anno 1624. tolerare non tenea-

hi

(l

tur , fed illud abrogare poffit. . Exemplum datur in prafe&uris ftrade Mon-

L

tanz antiquitus ad Ele&orem Moguntinum pertinentibus, arr. 4. $.csm au-

t r

tem 7. inflrum. pac. qua& cum à modo di&o EleGtore reítituta pecunie fumma,

jf

