KaI600-1747_8
author: Vogel, Christian Heinrich

-

P

:

w

-

A

r

-

E

h

-

j

R

p

.

-

Á

-

p

"

-

-^

i.

-

^

*

»

Y

"

" x

"

—

X«4

-

-

v

vs

2

"

-

-

u-

"a

"

*

*

r

Pt

sl

t ts

X

.

'M

*

A

,

»4

-

4 -

P

"i

"

m

U

*

-

) u

a

*3

-

AR d

"

^

*

"7

s

]

$-

"

"

P

P

"(

——

u-

iE m

t

—

—— H

:

R

x

" Prstlo

Es

ZX2

v

UM AR E o RDIN ,-..M-

TAU GPUR AA s N

r d

A . a

—

-

—

ER Rn

d

—

-

M RE

^

ts at

M LUR

f

v

w

—

VACL

z

z

d

E o E

a pR

z

*

——

-

—

-

um

— —

——TZE-.

À

—€€—J ——

-

À C

ii

"Pa

-

*

f

"

n

" u um

k:

o

on

INVITATEO

Ie

AD

jni

LECTIONES PHILOSOPHiCAS

i

RI

d

(

PHILOLO(;I

AA D.

(

us

$

n

FACTA

t10

M. CHRIST!AXO HEWRICO

lii

t

VOGEL

$IMVE SVI'PBDITANTVR.

T

&

MOMENTA QVAEDAM THOLOGIAE STVDIOSVM AB

!

"DISCENDAM LINGVAM ARABICAM-

m

EXCITANTIA.

jj

* VAUP D AU u u u

ERFORDIAE cIo212CcC xvii

E TYPOGRAPHIA HERINGIANA ACADEMICA, *

i

1

r

EO

P

x

74

UUNNU Z —ÀsRN

m

TC

Posmn

ET

AE

e

m f

A*X

.

ej

7

Z

uN

[

EX

,

i s N o gt m n RRE

ä;,//

N

A

M

us

i

7

:

u H

27

T

ä&'x/

,

optmód,

|

ä

u

l

H

a

t

n

ä

-!:;ä(

7

2Kx

-

)

(

';.

Omni fere tempore quzftio de combina-

(

AE

i

€

.natione Philofophiae i& - T'heologiae

magna vi eft agitata. . Aliis eam vr-

ü

gentibus, aliis reiicientibus, imo blas-

h

EE

-

phemiae & «.«5 nota . infignien-

i

tibus. Claruerunt in his controverfiis

äg LVIHERI,

HOFFMANNI, PAVLI SLEVOGTII, LV-

DOVICI MEIERI & aliorum nomina, hifce omnibus vl-

tro citroque de connubio rationis & fidei disputantibus.

Neque, quod mirum eft, vmquam amice componi cer-

tamen potuit.a4) lIdem fatum illos, qui in. biblico ftu-

dio omnium Orientis linguarum vfum expofcunt, ex-

fpectare videtur.

Fuerunt, qui hanc. viam ingreffi

funt, fuerunt eam euitantes, haecce litterarum ftudia

eode;n- cum ratione & fi

de modo facras fcientias pro-

A2

nare,

4

N

x

fanare, rati. ^ Quae präecönceptäe äultbrum' opini

Bs

nes ne veneno fuo iuueuibus "Theologis fint letiferae,

hac commentatiuncula cauere volui. Equidem mihi

r

opofüeram, hic de vfu linguae Arabicae ita agere, vt

hi

hiftoricis argumentis, qua ratione huius linguae fubfi-

dio Patres, quos dicunt, víi fint, fecundum faeculorum

feriem oftenderem; íed cum librorum adparatum,

quem eiusmodi negotium requirit, & deeffe viderem,

& his plagulis totum laborem contineri non poffe fen-

tirem, confilium dimittere, & id, quod in fronte harum

paginarum promifi, praeftaze & efficere malui.

a) Controuer(iae huius füummam exhibet cooox-;k.

, GVtE.de LEIBNITZiaO Tbeodicaeas, quae eiusmodi cere

taming non valde curantibus fufficiunt.

$.

It,

Linguae AA'rab'icae vfum commendäns, iieliquas

diale&os excludere nolo, quarum mentionem facere

fpatii anguftia prohibeor; «) fed vel fola arabica melio--

re, quam hac tractatione digna eft. b) — Víus eius in

omni fcientiarum genere eft ampliffimus, fi multitudi-

nem Codicum in magnarum bibliothecaru

3

m con.ciaui-

bus pulvere obductorum fpetes. c)

* - ) Adeft nunc aareus liber Exc. to. DAvID. MICHAELIS

cujus memoriam grata tnente recolo,

Titulus eft:

SSeurtbeilung ber sDoittef, Díe Jebrdiftbe Gprade

ju ts

: ügbem qui liber omnibus hac de re legendus e

tt.

. E) Non ita pridem Nobil. CAROL, FR1D.

BAHRDT v/umþ

linguae arabicae ex. comparatione cum Eb

YAeA COmPPEA dÀ

sit, aquo finisa me intentus longe diffidet: nolo

enim

à

5

enin .*ïngxiää' arabicam tantuä & pfä&cïpuc ex vf'u

ia (criptura S. diiudicare, fed tuuenibus, vt eam ad-

diícant, auctor effe, De ifto libro vide, iudicium

íin oenen. Gióttingildhen gel. 9in;eiaen b. 9. Ct, 29. C».

Laudatur in his nouellis illaftratio loci Ief.

269.

XXVIII, 1. quid it 98 C? dubitat vero iudex

iftius libri, annon alius ante sAuRpTIvM hunc lo-

)

cum explicuerit, & re&de dubitauit:

nam ex

codem Corani capite LXXXVIIII expofitus eft a

)

le

B. ALB. SCHVLTENSIO ? motir ad. Florilegium fenten-

ztiarums Grammaticz Erpen. annexis p. 173. edit. an-

tiquæ-

Obiter moneo locum Ezech. XVI, 4c.

pulchram eamque duplicem interpretationem ac-

cipere in ejusdem

313*

-Viri Doöhfï: claue diale&'./ l. C p.

e) de quibus om'nïbus-c"cnFulendus,'efifgs. Vgcranlswoxaä.

AVG, HEVMANNVS luCon[p. reip.lit. p. 1235. STOLE1VS

ín Dez 2lufeitung jut -Dilt. Der Gielabr. €5. 279.

De

5

verfionibus Syriacis & Arabicis Scriptorum Graeco-

rum, praefertim medicorum vide iudicium RENAV-

Ü

l

DOTIinü IOANe ALB. FABRICII B/, Gy. ]. 1[.9. 861.

$. lII

le

Nec vmquam Viri maximae auctoritatis defue-

runt, neceffariam effe linguae Arabicae cognitionem

intelligentes: 4) Ex Patribuz/urcRoNvMvs. h) Porro

CHRISTIANVS FVNGCIVS; €) Academiae Lugdunenfis

Batauorum Viri celeberrimi coxsrANTINVs L'EMPE-

u

REVR, IAC BVS GOLIVS, && NICOLAVS PETERSOHNIVS,

I1OBVS LVEOLFVS, d) THOMAS BARTHOLINVS, €) HOTTIN-

GERVS, f') IOAN: ANDR. SCHMIDIVS, 7) ALB. SCHVLTEN-

sivg b) THOMAS ERPENIV

$, j) CHRISTIANVS PBENED.

3

MICHAE-

w o 9* v*

i

^

m

6

MICHAELIS, K) 10AN. HENR. CALLENBERGIVS , Zj 's.

Ven. CHRISTIAN.

.

: Gvn; FRANC. wg;cänis n aliiqpe

pïurec,

N

)

Jon quiäe&i defiterunt, qu'i in '.iemfäi;cnäis "Theolo-

gix Studiofis arabicae Jinguae obliuifcuntur recen-

tiorum complures, & rnutr. MELANCHTHON; ofd«

iionem N1Yl THEODORI.jn Academia Vitember.

gen( habitam exhiber, in qua linguae Arabíicae

mentio nulla iniicitmr, T. I- Declam. p. $38 fqq.

) Ipfe de fe teftimonium exhibet z praef. in Tobum, f&

in transferendo hoc tragico poemate arabicam lin-

guam adhibuiffe. Haec aptem tranilatio,inauitnullum

de vcteribus [equitur interpretem . fed. ex . ipfo bebraico

arabicoque fevmaone & interdum Syro, nume' verba, nunc

fenfur,munc fimul vtrumaue vefonabit.

Eodem modo

fanas interpretandi re

gulas [cribit AV GYsTINYS l./".

de docir, Chrifisana.

£) in diff. de linguae Eä:f.a'iaiewzïatu:"a; qda& ïhu,iusurgu,

menti altera clt. 2*1&lcenbürgi CIO 12€ LXItIT.

2) Erfordiae natus eft LvDoLrFvs, qui'hisïügdunen(ï.

bus magiftris vfüseft. Apud nos in difcenda lingua

arabica ,habuit praeceptorem BARTHOLOMARVM

zLsNERVM Theologiae & LL. OO. Profefforem Pu-

blicum, Miniít. Seniorem & Ecclefiae Minoritarum

Paítorem. MOTSCHMANN ín £rferd. lit, contin, p.

678.Íqq. Quam beue nofter , vnDorrvs de orientis

populis ope linguae arabicae meritus (it, legi poteft

in Programmate, quod B. GOTHOFREDVS VOCKE^

&op'rorationi filii füi ; VDOYICi CHRISTIANI prac-

4nifi, in quo agit de fruciuofs & fortunati.

f

L fata

Jobhi Ludolf: [Iudiis orientalis

flifara;uïa'e €et,

thae,

CI9 10CC XXIII.

y

€) ce.

1:

v

/

7

g celeberrimus in Diähiüakäedicus,* in Dæjf:rmiamm de

E

brir legendis; dif. HY, & 'Theologo & Medico lin-

uam Arabicam maxime neceíffariam effe docens.

Edidit has differtationes, & de vana librorum pom-

a praefatus eft IOAN. GERH. MEVSCHBN, Hagae

Comit. ct219cC Xt. $. Vide ben neuen. S8üdberfaat

bet. oelebrten QGelt; bí

;

e ei!ftg ;Qgägamg 6«»'823- uno f

feiþä- Y 7 If

p

tribus locis r in Smer. G:*i:)zt.,l*;,. ILV. €, IH th. 32. in

^ Annal. bifiorico técol, dif. VI, in adpend.Gram. Harmon.

-.

. 163. íqq. vt linguam arabicam Ebraicae imaginem

exprimere putet, eiusque wfuüm in Theologia, Medi-

cina, lurisprudent

b

ia, Philofophia ac P?xil-ologi'a

mqn[ïrz'-t.:

in meditatiouibus de [Iudiofi Theologi fatis, vita t2 [iudite

er exempla. Patrum ill;

"Jiratir He.lzx;ff.. CIO mcg vi. 8

inds a p. 34. & fqq.

B) in gr;;ginibur-; annotat., itr lob, aliisque do&rina chcrfïs—

fcriptís, quae ante omnia im ftudio Scripturae S.

i

. euoluenda fünt.

3) qui Grammatica. fa. avabica; ver[fione lating Fabulavuns

— "Locnani Lugd. Bat, 161«. g. inclaruit;, — Manes cius

Oratione in obitum ipfius reuocaüit GERH. IOAN.

; vossxys-Lug.gl. Bat. 1625.4.

K) qui & in. le&tionibus & fcriptis füis Roc adiminieulo:

. . . feliciter vtitur, & cuius Doctiffimus Filius, de quo:

Gottinga habet, quod'glorietur, TO&N. DAV. MI-

CHAZLIS,qui ceu communis iam viuentiumGerma-

morum in hoc litera

:

rum geneæ,cüæcggw;, ?mmïä»

bus no 5;;3-;&9

-

ïä)ääæ

8

*

: n

n- academia Halenfi D. & Prof. Theol. meritiffimus,

cuiüs fcripta ab anno CID I0CC XXIII-XXXI. edita

uem ipfe edidit, exhibentur, inter quae

in catalogo,

-

notatu digni

1

ima elt 10ANNIS, Archipresbyteri Ale-

xapdrini Zpifl»la ad Erneflum pium , Saxoniae Prin-

cipem,

Arabice.

Quam Epiílolam $, V. cALLEN-

BERGIVS

Halae typis exfcribendam curauit.

Fuit

1uondam

Halae saroMo NEGa1, Damafcenus, qui

Arabicae linguae di(cendae cupidis fe dicauit. Qui

e valerudinis cauffa Germa-

ofiquam aduerfa

niamrelinquere cogebatur, fuccedcbatci CAROLVS

mALI DADICHI, qui Gothae, Halae & Lipfíiae lin-

ouae arabicae rationem demofirauit & mcdo no-

winati I0ANNIS Archipresbyteri epiftolam latine

vcrtit;

His exteris acceptum referimus, linguam

arabicam in tribus vel quatuor Germaniae acade«

miis doceri.

VirumS.V. ufum linguae Arabicae in 'interpr&ten'dä

")

probe intelligere & adprobare, fatis di«

Scriptura $.

Jucide adp

aret €

x do&tiffima & elegantieius Commen-

tatione de Ob

edientia Chrifi atlina, in cuius S. IIL p. s.

[À

fententiis

faq. locum in

fignem Pf, XXXX, 7

aliorum

inconuenientibus -

mifis t2 xw ^*

leberrimo: vRIEMOET & ALB, SCHVL-

r^*2 cum ce

E

TENSIO, Opti

me verbo arabico

12 expofuit, figni-

ndo emundaro aliquid, quum, inquit, ex

ficante: Fodi

Golio , i»fan

tibur aures. purgari folent , vt vectius au-

diant.

Ergo

hoc loco fignilicari: Dedife Deum Mere

fiae aurer puvga

tar, ab omni auditur impedimento libe-

-

rar tÓ 44 ;ca,gnvjt

f'?d?"' ,gpïcimdamque Dei volusntaten

promtifimas.

x*) Nemo mirab

imr&o.c—cs arabicas hic fine literis ara-

bicis fcribi,

id quod mihi quidem non valde.pla-

*

Interim tamen cum typi

cet,

-a'l'alfici hic defint,

necgmtati .parcndtvlmk eft,

$. lilI.

9

hET

s.

ntes, (1 Biblia ex arabicarum vo-

E cunt forte obiicie

cum figuificatibus explicanda effent, nouam omnino

hinc oriri verfionem, noua decreta (fic enim cum Ci-

cerone adpello dogmata) aliaque incommoda plura.

Nolo hic paffa quafi manu gladium vibrare & genera-

tim multa dicere; íufficit oftendiffe, linguae arabicae

ope nos non nouam, fed tantum meliorem nancifci ver-

fionem. . Nolo de fübfidiis loqui, quibus, qui fine hac

interpretes agunt, vtuntur, id quod Exc. t. D. MICHA-

xLIs l. c. iam fecit, & fecit fatis.

Sedes materiarum,

quas dicunt, transferuntur quidem in alium locum,.

quamuis ipía dogmata non negentur. Qui v. g. Tri-

nitatis myfterium ex numero plurali vocis —7PoN

demonftrare volunt, errant, cum apnd Arabes hic nu-

merus ad declarandam Maieftatem fit vfitatus & hinc

Pluralis Maieftaticus dicatur. "Verum eft myfterium,

fed aliis rationibus oftendendum. 4) Nullum dogma

fugatur, hucusque creditum; hae literae oftendunt

In aliis locis, dog-

tantum nouos intelligendi fontes.

ma non impugnatur, fed-alius melior fenfus eruitur.

Ex gr. Gen. Ill, 24. quid fir 20(nn en ridiculo modo

& iocofofere proprie interpretati funt, cum ex compara-

tione cum orientalibus linguis defcriptionem fulguris

naturalis effeadpareat. ) Plurahic omitto, infracom-

memoranda in explicandis Pfalmorum quibusdam locis,

4) Confentiunt Rabini, BELLARM, CALVINVS Cet. de

quibus conf, sAr, GLASsiI Péil. Sacr. Gram. $. qui

negat p. 86, 87, fed deftitutus rationibus idoneis.

B

P) Pe—

ío

[3 bebeo haei: grato animo Exc, t, D. MICHABRLIS,

Qui etiam debeo fanam interpretationem loci Hab,

Ii, 4, 127v in credula eft, quam coní(irmare

«X Cor, Sur. II, 69, 75. XXX,'&.

$i.

In R;rip'tis V. T. q

uantum cogmitio linguae Afa-

bicae praeftet, dici non poteft.-

Illuftrat res, fignat

verba. Interillas, naturales, e) hiftoricas. 5)

Ínter

haec & propria c) & adpellatiua, d) & voces fmgülas

& earum complexum feu fententiam. e)

4) Exempla quamplurima hic füppeditat lelegantiffima

- & do&tiffima Exc, r. p. MicHALrIs diff, in legerm Mee«

faicam Deut. XXA,6, 7 & magnum socnanri Hie-

roz. |Me v.g clarum facit n effe Falconem, cue

ius Mofíes meminit,

B) Ex. g. ritum ftando precandi illafrare, wicHArris

in soua verf. Pari.. Sur. l, Corani p.2. vt taccam

lura maioris moménti,

quaeque com-memora;'c

3

fpatium vetat"

. .g) P3,Nloco 273« quid fibi velit Gen, XVII, f;

HOTTINGERO riemo melíus manifeftum fecit, ab, ar.

| Q7^ copia aquae, deriuante, vt fint pofteri Abrami

aquae multae inftar.

Quam benc cx iisdem fonti«

bus de Melcbifedeco egerit cCHRISTIAN. HOFFMANNVS

in diff, de Melebifedesoex tnente. cum primis feriptorum

ialb — iB RAT E M

erientalium. len. c12 19C t.xviiir, — Fuerunt, iqui

vocem Q'p^» pro proprio nomine habuerunt; fed

bene, credo, oftendit contrarium S. V, cusrsTIAN.

8ENED MICHAELIS n Syriafm. p. 148, ratus, G12 5Ne

voceta compofitam efle, circumfícriptione expref-

fam.

bus de

Separatim fceribendum eff C—Á p « Pluri-

X

'hac voce agit I0AN, FRID. NICOLAI in Scbe-

t l ER a - n

äia["& er:enr. in inï-ïfg'!

-

: 4) Qgis

L

E

f

NT qusv., 'g..:voc'emf.ät; il u[irät

am 2

e poteí

"

i? äüdü [.;!9

nifi qui le

gat Coran. Sur, LII,

34*5

e) Vida 5.,41,

b) vþiide BOW Oiv differui,

-S. VL

. Cum aur&a clauis

diale&orum B. Arg. äceräNä

str in paucorum manib

us fit, placet hocloco, ad illu-

Itranda dicta noftra,

ex ea eiusmodi

Pfalmorum loc

:

xb1 ex lingua arabica illuftrata adpone

r 0) —

- Pfalm. VIHI, 16. 239 m2

"" captus eft pes eo-

rum, non laqueo, fed viíco,

727 enim proprie fignificat:

adhaefit tenacius; vr cum

C. p. 249. 5)

?i/äa quid cgpimr, Schultenf. 1.

Pülm. XXXVI, 9. n*

vnde (7) vltimum? nifi

fciatur, thema antiquum [effe

"non f vt nurnc

(OXXXXII, rr:

Mu eft hic primi

genia poteftas

vocis mx* la

pide vel telo confringere,

Hinc didum

eft omne homicidium.

fequenti voci: *n

Hoc maxime congruum eft

ICy2 nam offa nonocciduntur, d

confringuntur,

comminuuntur. p. 23 3.

Bene vertit

Cocceius in Lex. per contufionem.

conf. PL LXII, 4.

XXXXVIII, r1.

"N "Mp fines terrae.

Secun-

dum analogiam fingu

laris eft vel 'jP. vel YtP. a rad,

ixr quae minus recte in. Lexic

is deeft. - Radix in his

eft rup fed hoc ex wj

demum ortum eft. Perinde

LI

gx,ä'ifï ortum eft n?3.

& fic in multis alis,c) |

B2

LV

3

12

LV, 22.*p5n proprie: gïäbra f&&mmt. -i*p. 34 r-f d)

LX, 4. nnosa3 juxta Lexica: fregiiti eam. . Si-

nificat vero fimul: Scindere, findere terram. Vtadeo

terrae motus fipnifietur, & idem fit, quod ^"

mnvex m p. 272. €)

j

LXVIIL 16. 3223 montes. glbb

o(ï; gibfais äïp&?i

fcabrofique.

A rad. ar. 123 coagulari, concrefcere in

1*5 c5:*ab ar. 9-? cum pun-

grumos p. 197. & v. 20.

é&o, merfit, demerfit, vt fenfus fit: Deu

s ingerit nobis

mergentia onera beneficiorum. p. 267.

CVIL 26. 3Yonn n»73 oU2 puïchex*ffmam ac?

cipit empha

D

finexarab. Significata 37 flu&uari: Ani-

ma eorum 1

n malo liquefit, imo vero tota fluétuat, &

maioribus adhuc undis intus ja

&atur, qgam quibus na-

vis ipfa volvitur. p. 254*

CXIIII, r.1»9 D ar, 177

cum 'puncto: diüöät

inuoluitque fermonem, ne intelligeretur. p. 267. J

CXVIIII, 103. 953 "217 pro

prie: glabra, mol-

lia, blanda funt palato. p.246-

CXXXXIIII, 7. ^3:$ propria

fïg-ni-iïcatio arabïcæz

Effringe me i. e. po

E

tgnterj vin»dicæ me in Iibertqtem

E'" 271- fq,

s

J

a Optandum eft aliquemi

uxta A!phabet? feriem voces

in hac claue illuftratas citatis fcripturae locis colli-

us terendum Lexicon.

ere, Sane quotidie manib

manuale inde conficeretur, Porro défideratur, vt

em ope€

&ïpgulae commcma;iones hanc vel illam voc

Fa

lingua-

13

Ei:nguärü-m- oriebtalium illu Rt-aï&tes in enum redige.

rentur Volumen, Sic vocem rràNm illuftrauit cngt-

le

STIAN, HOFFMANNYS in diff, Ficus arlor póilolozice:

son[ideyaia. len. CY2 IOC L.XX.

Vocem D'EU expli

i

cuit ín peculiari diff, GoTru

OFRED, THYM

à

s Lipf,

CIDIOCLXX,.

5)

haec prima fignificatio fine dubio occurrit Tob,

n

XXXVIIL 3o, & locus cla(Iicus eiusdem eft Iob,

XXXXl, 9. Yi-?Dw vifco:qua(i conglutinati co-

l-

haerebunt, fic

Ym

3

ut cx fquäg;ti: 'ad*ditamen—;o patrccd

: d

IS

)

qui nunc voluptate nonum confcribendi Lexicon

ducitur, illum neceffario oportet primas illas radie

rc,

dices, quales adhuc a

pud Arabes 0ccürru:x?s,, primo

l-

Joco ponere,

4) coccsivs Lexici p, '24!, verum qpoque vidit, nifi

ld

- quod fignificationem diuidendi proprima h:abcat.r

«) Bene cocczivs: Fidifi eam,

ii

) Lexica hebrasa, verfio Graeca & Vulgata: Populus

barbarus, termino nimis vniuerfali,

Vi vccis indi«

gitatur pmius populus, cuius ?iggga ignoratur,

"

$. Vi

cau

. Vfus ïmguae Árabicae. Grammaticus multiplex

z

elie poteft per omnes orationis partes diffufüs. Supe-

vat V. g. verbi cuiusdam coniugatio Hiphil in Ebraea

lingua, cuius coniugatio prima eft m lingua arabica;

1

vel videtur effe anomalia in lingua hebraica, quae in.

o

arabica non eft. 2 Paralip XXVIIII, 28. occurrit

J

ä*äwm— Hanc Formam

omnes putant efíe anoma-

0j^.

. licam,

ür

14

licam, 'prcï,m*'ï-ïfïb'Iïäï*ticip; Hiph. Sedeft fine du-

bio coniugatio Arabum XIÍ. a' rad. ^*^! & fic porro.

De quibus fimilibusque exemplis vide fis Exc. 1. n. u-

CHAELIS £9cbt. Gratmmatif paffim, quippe quae cum re-

fpe&u ad reliqu

2

eít.

as dialg&gs, inprimis. arz;bicgm fcripta

— $ VIL

In N. T. qüoqfue linguae arabicae fiudium mirum

quántum iuuet, & quoad locutionum explicationem, &

£'» cum punco, Myfte-

quoad parallelismum.

rium fignificans, fingulari prorfus fenfi apud Arabes

occurrit,

Si quis Myfterium audit, ftatim mente oc-

cupat myfterium fidei; fed in Corano longe atiter ac-

cipitur, nimirum de rebus füturis praedictis fcientiam

hominum fugientibus,. . Occurrit Sur, VL so. $9. II 2.

Quod qui nouit, apte explicare poteft locuml 1. Cor.

"XiiL 2. noffe myfteria idem fit ac habere prophetiam. u)

Paulus r. iheff II r7. nos docet, quae fata in die

nouiffimo viuos exfípe&ent, ut rapiantur «1& Ze«n«ee;

«£« Eodem modo loquitur Muhammed in Cor.

Sur. XXX, $. AU78N22 sr23 NF723 LN 9M "ID j e,

funt ex hominibus occurfüm Domini füi negantes.

TLoquitur Muhamed de aduentu Dei ad iudicium, ver-

bis Scripturae S. vfus. P)

Ioannes V, 28. Iefus dicit

Zaxetxa dee de refürrectione mortuüorum : differens.

Eadem phrafi eamdem rem defcribit fanaticus homo

huius Sur verf. 12. ^vNS5. €) porro v. 15. 16. ftatum

vitae beatae & miferiae aeternae defcribit, illam tam-

quam hortum, ex Luc. XXIII, 43: hanc tamquam tor-

| mentum ex Luc. XVI, 23. d)

4) vid,

$ £

i

micä&zus diff. neu; verf. Partiz Sur. m?'

Cor,p.v.2.(2) Radix vocis ad huc

lbnr'a'c:os in Coni. Hiph, 297

viget apgd. He«

8) de plagiis a Propheta commiltis vaaicïnliækvtri-uäque

Foederis pro fuüis vendita

nte conf. HOTTINGERYS

bf'/t. aïl'füf. [, Iio C.* Vo Pn 3

OQ.

t) idem l.7cap. HE. p, 246. fq, "IZN2 hebr, non inueni-

tur, fed chald. J* hora,

Qaam voculam cum

Coranus adhibet iun&to articulo ?s eminenter ho»

ra illa refürrections fignificatur,

4) de his aliisque eg

itinter plures MA';'TJH. FRID, n

KIVSin S-tpecim. drab, p. 32.

$. ViHI.

-.-Soli Hnguae Arabi

cae ftudio connerfionem tot ho-

minum debemu

$, quot fine hoc adminiculo in tene-

bris fediffent, — lobi J.udolfi ftudiis effe&tum ett, vt eu-

angelii fümma arabice legi poffet; quo füafore & au-

é&ore Anglicana Societas collecta pe

cuniae füumma No-.

it,

uum Teftamentum Pfalmosque.

cudendos curau

itee

Qua re & quo inftituto ita anim:

1

1$ Gennadii, Archi-

mandritae Alexandrini exhi

$

abatur, vt data ad hanc fo-

cietatem propagandae fi

X

dei deftinatam epiftola eam in

propofito confirmaret. Sufu

iferant diuinumn nego-

tium viri fatis prii: Samuel L

isle Vadhamenfis col-

legti Onoxiae focius,

Humphrey Prideaux, alii..

Nec

fructus huius conatus defuerunt.

Hinc cenfluunt fo-

cietates de propaganda flde Chriftia

na, de curían Euan-

gelii promouendo. — Quid?

quod i

pfe Ruffiae Impera-

tabat.

tor de emendandxs &

repuïgancïis Sacris cogi

ïnci-ï

:

*

Incitatus hinc $. V. chQLENBEïæGIi*s edidit: Ca'tec.h;'-

«mum Lutheri minorem Arabice, füb du&u . sar. NE-

cR1 12.ParticulamConcionis montanae CI2:0CCXXVIIIT.

fti. Fidei cr210CC XXX. A. H.

Pauli do&rinam de iu

doctrinae chiftianae elementa,

FRANCKIVS dedit prima

Sed haec

quae CAL

;

*

LENBERGIVSs Arabice reddidit.

omnia a

d

hiftoriam Ecclefiafticam cum pertinenant,

verbo tantum in memoriam reuocare volqi.

$. X

E

clefiaftica

res gekfas &vi

"Nemo feliciter in hift. ec

tam Muhammedis narrare pot

erit; nifi ipfe Ícripta ipfius

es & Commentarii; fec

legat. iuuant quidem verfion

& hi errorum non fünt expe

rtes.

Semper igitur pe-

&ti fumus.

In T heologia

rículo cum

ipfis errandi fübie

Polemica, V

bi errores & haerefes exponenda funt, cum

aliis caecutimus;

nifi Symbolum ipfüm, Coranumeuol-

Tlli, qui contra hunc fcripferunt,

uere potimus. d)

femper cum metu

legendi funt. ) Perinde eft ac fi

uis litteras

S. inteliigere cupit,

qui linguae hebraicae

atque graecae ignarus €

ft, interpretibus tantum nixus.c)

aret hoc ex diff. B. 10AN. ERN. GERHARDI, Ín

H a)

Adp

qua T5eolog

iae Mubammedis breuis confideratio contine-

tur. len. CIo I2C LXIII,

Ex ipfo Corano eruit Vit

B. eius dogmata.

Parte I.

agit de auctoribus fe&tae

olluuiem omnium fere ante

Muhammedicae, quae €

Muhammedem hae

refium in vnam deriuauit Abyse

fum. Videtur quidem Muhamm

ed de Chrifto ho«

norifice locutus eife,

vocans eum T'2N . 2*2^ nune

fed num fincere egerit, qua

eritur S. IT,1. c,

tium Dei,

Parr. !l agit de pr

incipio cognofcendae religionis

Turcarum cap. I. quae

fuerit Muhammedis doctrina

de

4

de mundi Sa!uatöf&QCap. lI, DeDeo 'frïnuno cap.

Ht

Parte denique IlI. continentür ceteri Muhammedis

errores iuxta ordinem locorum Theologicorum:

De creatione, de angelis cet. — Valde placuit haecce

difputatio GERHARDI, cum omnes controuerfiae

cum Muhammedanis integrae (i(tantur, citatis [(em-

per optimis ftriptoribus, ideo omnibus faltim lin«

guae arabicae vix operam dare incipientibus come

mendanda: pleraeque enim Corani refatationes ha-

beri (ine magno pretio non poffünt, MARACCII, NI«

COL. DE CV3A, & aliorum, quorum catalogum ex-

hibet rABR. Bil. Cr.l. V, p. 136. fqq. & alios quos-

dam Graecos, DEME TRI1VM Cydonium rel l,c. p. 100.

1

b)

In primis in quouis libro legendo curate disqbiräm

dum eft, num eiusauctor

rus fuerit,

arabtcae linguae ipíe gua-

.«c')-

Sunt, qui adeo preffe ve&fgia B Lutheri rcquuhtur,

ut quae ipfe nefciuit, & hi ignorare velint

Quant-«

opere autem fallantur, ex ipffs magni Viri operi«

bus cognoícere poffünt; dolet enim, Muhammedis

Coranum tam ignotum efle omnibus, vt fere nihil

de hoc mendace Propheta cognitum fit, nifi quod

blasphemus inDeum fuerit. Inquo autem confticerit

blasphemia, nemo fciuit. Hac ignorancia turpiinfti-

gatus in feipfe fufcepitlaborem, RI CHARDI Florentía

71, ord. Praedicator. eonfutationem Corani in linguam

vernaculam transferendi, vt quilibet aliquam huius:

tci adquiratcognitionem, Ex ftat haec verfio operum

ECC N IDCMA—

Pracfa.

LvTHERIT, Vili len Germ,p. 14 fqq

tus fimul eft Vir B & libere profitetur, füo tempo«

re neminem Coranum. vidiíTe.

Facile adpatet ex

Lutheri verbis, fe velle, vt Coranus inrelligaturs

cum vero fimul videret, füa aerate hoc non nifi ver»

Quo

fionis op? fieri poffe, hanc faltim optabat

dchgg

18

dæ:fi'defïo eui n'-ö—& tä*&nïfefïüm fit, E;u-theräm magis

optaffe, vt lingua, qua Coranus ftriptus fuit, difcere»

tur? Sed exduobus maliseligebat minimum, — Vert-

ba cius notatu digniffima ex praefatione defcribere

liceat: Ojnoef bátte ib geer ben lfcoran fefbft oefebert,

unb vounberte midb, voie e8 gugienge, DaB man D P

van nicbt lángft bátte ín bie Lateiniftbe Cpradoe gebradbt,

utio 00b lat ficb ntemanb angenommen, su. erfabretn,

1028 9abmets Gaube máte, ba ec bad) nun lánger Denn

ooo 9Xabt tegiert, unb. f0 grofen. Cdbaben getban . bat.

Ginb aliein Damit sufrieben geroefen, Daf 9tabmet ein

Geinb dirifttichs Glaubens voáre, abet rvo uinD-toie, vor

€tif qu Gotüd, ift nibt faut voorben, voeltbes Doc) oon

nbtben if gu woiffen, — 1inD im folgenben ; GOiefem Dtue

bet Sidbaro mug idy afauben, Der fo lange yuvor Den 2if»

coran oetfegt Dat, fo benfelben voeDer suboor nod) bis Da»

RICHARDVs in fua

ber bey un$ niemanb aefeben bat.

ipfius pracfatione fatetur, fe Babylone, Saraceno-

rum in vrbe, linguam arabicam didiciffe, & ex eo

tempore Coranum interpretari coepiffe, vid, l. €,

p. 13

)ui Theologo füadet, vt inliteras S. incum-

bat, nonne (imul auctor eft, vt hebraice difcat? Lu»

therus füader, in doctrinam Muhiammedisinquirere;

ergo fímul faadet, Arabice difcere, Sednein Chare

lataneriae fufpicionem i

.ncu.:ram» ; his dimiffis ad:

finem propeto,

$. XL

Obiicitur linguae arabicae difficultas, quam fibi hu-

iuslinguae vel omnino non vel non fatis gnari imaginan-

tur. Quoad orationis partes omnes multis linguis eft fa-

cilior, certe non difficilior. Declinatioeft vna. Cafus

triplici tantum modo differunt. — Numerus fere idem.

Con-

eft. Syntagis ab Hebraea ïngn multum diftat.

iugatio-

A

a

ingationumr funt viginti & quatuor,

fimul compre-

henfis paffiuis ;; vltimae autem earum r

aro: occurrunt..

Forte in hebraea lingua totidem connumerari poffent,

fi, vt fimile eft vero,eae coni

ugationes,quae pr

o irregu-

laribus plerumque habentur, regul

ares efle creduntur.

Cuius rei füpra exemplum voce t^»*x"2 dedimus.

Lectio.characterum non erit, quam hebraeorum diff-

cilior, feu confonas feu vocales fpe&taueris.

Et ha-

rum & illarum cognatio ex scHVLT

ENSI laudata claue

dial, cognofci poteft.

$. XIL

Hi:sfi.taqü*e rationibus fübduclis, caueamus, nehanc

a nobis commendatam linguam temere negliganius &

fpernamus; fi eam difcendi copia datur, occafionerar-

ripiamus, tentantes, num vfum eius poffimus experiri ;

quisquis eam non didicit, vel ob vitae rationem difcere

nequit, faltem priuatis, vt aiunt, ftudiis aliquam eius

cognitionent fibi comparet, vt arabizantium Theolo-

gorum fcripta & S. literarum interpretationes legere

poff

"

t. Deniqueis, qui in arabica diale&to operam füanx

pofüit, Charlataneriaam &

pedantismum , eruditorun;a

flagella eq;þars ftudeat.

$. XIIE

Aà id nunc deftendo, cnius cäufïä hanc fcriptio-

nem exaraui, vt videlicet le&tiones, quibus difcentiums

ardori in Academia Erfordienfi feruire volo, indicem.

Sex hzbdqnadis.dies, in iisque unicuique le&ioni fex ho-

rae

E

3

z

20

rae deftinatae funt; fünt autem le&iones hae: Matuti-

nae; H. VII- VIIL

Docebo vniuerfam Philofophian:,

H. VHl-

in caálamum breuem fummam dictaturns.

VIIIL hiftoriam literariam, praeunte S. V. HEVMANNO

exvonam. H. VIIII- X. linguae arabicae rudimenta

explicabo, vel Corani aliquas fux,'as vel alium libellum 'iï'-/

luítraturus.

xPrd-

Pomeridiana hora IIII - V. iluftrabo XilI.

ketas minores, ita vt fimul linguae Arabicae vfus in.

telligatur.

*

Nulla re de caetero me 1

mpediri patiar, ïomnem

antum virium Deus dederit, promit-

diligentiam, qu

tens.

Si vero

concio publica facra habenda fit, iufto

cabo, ne Vobis moleftum fit, fruftra

gemppï'g ignifi

ad le&iones venire.

)

/

NY

RE

W

6

1

d-

&

w

45

N7

Wa

(

(

j

OE

UA

iA

Q

S

ä

Wx*

—

)j*a

&

d

^

[

7

3

iA

—

^

a if ii

E.

--

]

N

TEX

RTTEUN

P NGAPSHMIE GT

£

um

m ais

-

"

"

M

VA

-

»um

k

d

»

-

-

-

^«

^

*

E

u

-

s

-

-

*

s

y

-

—

b

W A i

^

-

—

NP

*

:^

"

N

u.

E

p

t

-

-

-

e^

»

-

E

—

-*

-

-

W

f£

l

»

-4C

a

—

s. V i

"

—

n

—

,

.

Av

*

»

-

*

*4

E

64

PA

&

v

E

v«

-

- D5

.

*

o *

P ES

-

^

-

P

vXl

—

-

t-

"p

N

m

V

5

"

*

4

»

—

-

—

-

H»

X

d.

—

-

A

x

J

m

—À

-

—

"

TM

Gs

(

.

-

—

m

—— N

t

b

U

D!

&

y4

Y

X

T ,

lu

INVITATiO

W

!t o

ld

doac.

AD

19

E

18

ofca

LECTIONES PHILOSOPHiCAS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

UC

que i

BI

17

n ud

CU

PHILOLOGI

CAS,

16

QTüs

ä

EEN

al

pro

15

abi

FACTA

14

13

Tatto.

M. CHRISTEA'*JO HDWR!CO

hilce

12

lo

bt

VOGEL

u

SIMVbE SVPPEDITANTYR

IIl

g

n

Qu

MOMENTA QVAEDAM THOLOGIAB STVDIOSVM ÁAB

ä

ibl

"DISCENDAM LINGVAM ARABICAM-

m

EXCITANTIA.

0

v 8

* UuV u u u

ERFORDIAE cIo12CcCzvii

-

E TYPOGRAPHIA HERINGIANA ACADEMICA, £

ä

4

3

2

ïä, Copyright 4/1999 Y:

1