KaI600-1746_8

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

DISSERTATIO

PHILOLOGICO - THEOLOGICA

D E

HEBR/EORUM

CODICIBU-S MANUSCRIPTIS S. SCRIPTUR £,

EGGE

VARIIS LERGITDONILIBUS

SISTEN'"

SECTIONEM VIII.

CONSPECTUS

PHILOL/! G.I/E

SACR /b,

QUAM

B BEO.uMSOIEL

E

1 H

ORDINIS. FENERANDI THEOL. AUSPICIIS

EX RINSPITUTO

I R EBYITO.UGBRYSNJIESNO

PUEETICE PROPOQNII

JAC. CHRISTOPHOR. BECKIUS

S. Tfb TA

ET. TPROE

P

RGXODITUTI XECTOR,

DEFENBDET

JOH. RODOLPHUS HERZOG

A. L. M. & S. M. C. Soc. Philog, Theol. Bafil. adfcript,

d. 24. Septemb. H. 1x.

IN SSENIT. TIHSROL D TIVO

IÉ

r —À——M

NEMCUREE EE

Bafileg, Typis Jox. Ropnorrn Ix-Hor & Frrir, 1772.

o

E

E U

E

SS

E

A

K

t

P

a—ä

h

o

:

26 7

s

..äf

j Vi

k

v ER

A

r

N

w

(

degeEEm

X;

A AE

A ol

E

u

lii

ij

d

;('.;»i

us

ER

ml

( EEE

EM

m

ass

&—

Haj-

—

-

CR d

22

a Pe EE ia

E E

rE

-

C R.I TIC E &

i us p m o

UDE

Codz'c'z'äz(: Maonufipi

s $. S. 69 .de variis Leclionibus

- Hebreis.

g

p

Pr

C

s

s

Z

uritas' 'Textus S. S. inter alia ex collatione CoZicum

35

—

U

-

p

Mstorum intelligitur , qui ubi ab aliis difcrepant,

ia

varie dicuntur Le&iones. Quamvis enim iíle ex

Verfionibus quoque & llezazionibus veterum colligantur, Ma-

nufcriptorum tamen collatio precipuum illud eft, unde co-

gnofcantur, Vid. Cap. lL. $. ro.. Sic & Legum humanarum,

ubi authentica. defunt exempla , .conferri apographa debent,,

Idem

ut vera lectio a fálía, certa ab incerta difcerni queat.

in auctorum Grecorum & Latinorum fcriptis fieri conítat.

À 35

$, 9unt

4

C o Ce»

2. Sunt ergo Codices Manufcripti vel dvróyon o feu. ipfo-

rum auctorum aut Amanuenfium, quibus illi nonnunquam

ufi fünt, manibus exarati; vel ezóyeeQo, qui ex illis aut

alis pofterioribus exemplis defcripti fuerint.

Autographa

Mofis, Prophetarum, Evangeliftarum, Apoftolorum dudum

periiffe, in füperiori differtatione & capite S. 16. dictum eft,

neque exinde S. Scti

pture integütatem quidquam detrimenti

— . — -- Bee o eeeend) um Av

accepiffe affertum.

3. Cur Deo O. M. non placuerit ea nobis confervare,

quzri poteft... Sic enim multi opinantur, plurimis erroribus

& contentionibus obviam iri potuifle.

Sed primam cogi-

tandum mihi videtur ,

omnino id 'neceffarium non fuiffe.

Superfunt enim tam multa A4pograpba, de quorum fide in uni-

verfum dubitari nequeat, ut Autographis non egeamus Quif-

nam enim ille. Jurisconfultus eít, qui de auctoritate Legum

Rom. dubitet, quamvis Triboniani Autographum ante multa

ä

jam fzcula pg*rierit 7

4. Deinde fi confervata Autograpba S. Scriptorum fuif.

Aliz

fent, non tamen, nifi in uno loco extare potuiflent.

omnes ecclefie Apographis &Gidere deberent.

Et(i ea cum Au-

tographis conferri potuiffent, non tamen id, nifi aliorum

opera factum fuifTet, quorum fide ceteri ftare necefle habuiffent.

$. Tandem in tot ecclefiz Ifraélitice & Chriftianz vicif-

fitudinibus confervari Autographa absque miraculis perpetuis

'Talia vero Deum non faicere, immo ne

non potuiffent.

miracula quidem ab:que neceflitate multiplicare conítat. Ne-

que iftud confideratione indignum eft, fidem noftram haud

pendere a certa fingulorum verborum Lectione, fed ab ip-

fius docrinz falutaris univerfa compage, qua inter illas va-

rietates nihilofecius integra manet.

6. Fuit tamen aliquando nonnullorum opinio, quze-

dam Autographa Librorum S. exempla fuperefle. Sic non-

nulli

Ceo o COeo9

j

nulli Bononiz in Italia crediderunt adíervari Codicem Esdre

hebraicum; alii Venetiis codicem grecum an latinum? Marci

Evangelifte. De priore illo vid.

Wolfius Bibl. Hebr. T. l.

L. ]. Sect. I. $. V.. De altero nonnulla haud contemnenda

;E

habet Introductio Prizi ab Hefmazno aucta in N. T. Cap. XIII.

p. «m. 168. 169. ubi & notatum eft Prage in Bohemia fragmen-

tum aliquod latinum ejusdem Evangelii, Bononiz olim re.

pertum exítare, De hoc relatum, Clar. Schepflinum centuiffe,

Veneti Msti particulam effe, quod accuratius examinaturis re-

linquimus.

7. Apograpborum fünt alii Codices Hebraici, alii Grzci,

alii Latini , alii aliarum Verfionum.

Hebraici antiquiffimi a

Dodctoribus Judeorum iam ante complura Szcula allegati

funt Hileliamus , JEeyptius, . Babylonius & | Hierichuntiuus , ex

quibus defícriptos , feu cum quibus collatos alios fuiífe cre-

dibile eft. . De illis diligenter poft Carpzovium in introductio-

ne V. T. & /e Louz in Bibl. Sacra, egit 7Wo/f. Bibl.. hebr.

T. Il Libr. I1. Sed. II ut & de aliis ejus generis, qui

nunc latent, aut perierunt.

8. Alii funt illi, qui vocantur rozaziles, Legem Mofis

feu Pentateuchum continentes , qui circa ligneos Cylindros

convoluti veterum Voluminum formam exhibent.

Horum

pauci funt in manibus Chriftianorum,

quippe religiofe a Ju-

dzis aflervati,

atque in pauciífimis difcrepare deprehenduntur,

partim quod fuperttitiofa prorfüs diligentia, partim quod fine

pundis exarati fint.

lllud exemplum, quod Biblozbeca noftra

publica adícrvat, corio caprino infcriptum, Mafliliz, quo ex

[Egypto adlatum erat , emtum per Zug. Job. Buxtorfzm. pti-

mum Elifibethanz dein Micropolitanz apud nos Ecclefiz Pa-

ftorem, & Bibliothecz illatum ad Szculi XIII. ztatem af-

furgere periti jud/carunt.

Lcges ad quas eiusdem generis Co-

dices in ufum fynagogarum defcribere folent Judai, tradun-

3

tur

6

CO e 0e»

£ur-a Leusden. 'Philolog. Hebr. Differt. X XXIV. & a .Car-

j

u

pzov. Crit. S. P. I. C. VII. S. 3.

à

-9. Alii Codices dicuntur quadrati, qui ex.plutibus fo-

j

liis inter fe,complicatis pro more adhuc recepto .compofiti

funt.

In his non modo Pentateuchus, fed & alii libri, & hi

quidem aliquando foli aliquando.cum-verfione. Chaldaica, item

cum mafora atque punciis vocalibus exhibentur.

(tiusmodi

funt libri, quorum infpiciendorum atque.conferendorum Cri-

'Talibus.etiam ufi funt editores

E

tici imprimis funt :ftadiofi.-

primi S. Bibliorum, de qua re tum.videndu

tionibus .primariis agetur.

g, cum de edi-

|

1o. Hi in'Hebreis Codices ab eruditis:conquiri & con-

ferrifolent, quoniam Librari, i.e. illihomines, per.quos hi

codices defcriptifuerunt. «majore :vel minore cura ufi funt,

prout illis. placebat, aut etiam prout ad id aptiores aut minus

apti erant.

Multos.ejuscemodi codices enumerat /e Losg in

Bibl.:facr.

-Carpzov. in Crit.'S. Wolfius in Dibl. Hebr. Sed

plurimos Kexzicot. in-Differtt: duab. de Textu Hecbr. aliisque

ä

Schediaímatis.

Vide noviffimos viri infignis labores in the

zen aumual accounts of the collation of bebr. M[fi..:8. Oxf. 1770.

& inde in zov. A&. Hifl. Ecclef. Vinar. T. 1X. & X., nec non

in Biblioth. .des Sciences E .des -B. rts T. 34. p. 337. ubi

.commenmoratur, eum ab a. 1760. ad a. r770. iam contu-

ä

liífe, aut conferri.curaffe CXL Codices Míctos in Britannia &

Hibernia exítantes,

CXIIH. apud e3teros, .nec non XI.

antiquas editiones.

xr. De pretio & auctoritate Codicum Mstorum "hebraic,

dificile & incertum eft judicium., nifi.ztas in ipfis Codd. fit

cozva manu adnotata.

Ád hanc.enim auziquitatein potiffimum

relpicitur. Sic codex Reuchliniauus À. Chr. 1106.. Codex Ba-

filienfis À. Chr. 1402. fcriptus cogaofcitur.

Alii alios habent

ligun-

numeros adnotatos, qui fi a prima adícripti manu inte

L d

tur,;

N

(e» o Ce5

T

h

tur, omnino fide funt digni. Nonnunquatm enim fit, ut ià

eodem Codice duz appareant manus, quorum alia fcribze eft,

alia punctatoris; ille litteras exaravit, ifte vocales

& accentus ;

ille *e*o, ifte p aut spw didtus

Illad' porto non omni-

].lï

no probabilitaté caret, quod Jablouskius in Praefat. Bibl. Hebr,

que ctatem/nimis vetuftám Codicibus adfi

1699. Berolini editornm cum aliis obfervavit, infcriptiones,

gnent,

aut fàlfas

aut füfpectas effe, Sed

lioc de illo Codice Reucbliuiauo dici non

ä

poífe autumo.

12. Huius ego Codicis ,. qui vetuftiffimus eorum;,

quo-

run ctas adnotata, diu

füo merito habitus eít, brevem de:

fcriptionem cum ex- Maj? vita Reuchlini

, tum ex propria in-

Ipectione dabo. Non hic de illo agimus,

qui fortatfe omniuai,

qui exftant, maximus & fplendidiffimus

eft Hic Codex ett

characteribus: elegantiffimis confcriptus, quadratus in mem-

brana puriffima.

Capitales litteras figuris variorum animaliumi

ornatas hàbet. [In Pentateucho poft fingula commata hebrai-

ca fequitur verfio chaldaica Onkelofi.

Fuit ab Imperatore

Friderico IIT.. donatus: Reuchlino ,

quum ad eum a Duce

*v e2 — — m s d

Wurtenberg. légatus veniffet;

Nullam prz fe fert ctatis no-

tam. Quicquid vero nonnulli

'de hoc fenferint, ut ex di&o

libro' p. 329. vidére eft,

mihi certe haud ita antiquus , ut

fplendidus eft vifus ,

criticis etiam nequaquam tanti habitus;

quaati ille ,. qui nunc

.fecundo loco notatur,.

3. Codex Reuchlinianus ,

quent ille Romz À. Chr. 1494.

multo zre (ibi comparavit

P

LJ

mos haberi débet.

eft ille qui vere inter antiquiffi-

In eo enim non opus eft divinatione , fed

in fine Codicis. hà

udquaquam

fufpecta manu adfcriptus eft

À. 4866. a M. C. fecundum.

fcilicet

Judæorum 'computatio-

uemo j

ia

8) Clariff. ]. D. Micháelis Prafat. ad Pfalm' commemorat, ut vetufiffi-

mum Codicem Caffelar, 7co,

afcenderet, -

annorum; hic ergo ad. a. .Ch. 1070..

8

Ce)

o C&e)5

nem. [ncidit ille ex notiffima calculorum iftorum ratiöne in

À. C. 1106. non ut Majus habet 1105.

Prater libros hebrai-

cos continet etiai Jonathanis in Prophetas Paraphra(in; ita

quidem, ut

cuivis commati hebraico textus chald»icus fub-

Hi vero duo Codices facri , cem aliis a Reuchlino

jungatur.

fux patrie , Pforzem!o leg

ati, indeque in Sereniff. Principis

ä

Badenfis Bibliochecam translati, diu Bafilez in Palatio eius

Principis fervati ac ibi amicorum , Drof//mzeri atque Herbfferi,

opera fepius a me confpedi, nunc vero ad Carolibe[ycheum Se-

renif. Domus fedem ordinariam relati funt.

14. In publica noftrz civitatis bibliotheca exítat Codex,

quamvis non antiquiffimus , quippe À. C. 1402. fcriptus,

haudquaquam tamen contemnendus , qui Pentateuchum cum v.

ontinet , fcriptura fane

Megilloth, additis quoque Hapbrbaroth c

fimplici, eleganti tamem & accurata.

Eum Cod.a me indi-

catum Rever. Kennicottius per Cl. Brufiim , Lübecenfem an-

te paucos annos in edibus noftris conferri cum editione Data.

vica novi(Iima curavit.

1*. De iis autem Codicibus, quibus annus ädfcriptus

non eít, difficile eft judicare, cujus fint antiquitatis.

Neque

enim hic aut Mabillonii aut aliorum Parifrenfrum. Beuedictinorum

diplomatica fagacitas, nec Moz:fauconii Paleographia gracca quid-

quam juvat.

Nullus tamen dubito, quin ex compiurium Co-

dicum collatione à

liquid olim fimile confici a Criticis poffet.

Num iítud iam nuper fadum fit, in Clarif. -Tychfzuii Bützo-

vienfis Pro£. Tentamine, quod hoc ipfo anno Roftochii prodiit,

quia liber ad nos allatus nondum elt, ignoro ; Interim veril-

fima mihi vifa eft eius viri obfervatio, de lectione hebrxi Co-

dicis judicari haud fine ratione poffe ex commentariis Rabbi.

norum, quibus S. Librcs Mofis & Prophetarum illuftrarunt ,

& quorum jam ante quingentos vel quadringentos aünos exa-

rata exempla exítant.

|lli enim non potuerunt, nifi vetuftio-

res codices adhibere, eorumque etiam. nonnunquam plures

1

I6. Bux-

inter fe contulerunt.

C o Ce»

9

hi

16. Bzzxzfmyäi noítri, quorum duo Johanues Pater. & Fi-

l«

lius, imniortalem fibi landem his litteris meruerunt, quáre

tum ex corum fícriptis inteiligi poteft, nullís ufi funt Codi-

)'

cibas Míctis.

In ea enim erant fententia ob fingularem, imo

füperftitiofam Judzorum in defcribendis codicibus diligentiam

ls

pauca gravioris momenti deprehendi poffe, in quibus codi-

ces typis expre(ii a Míctis differrent.

25

Sctipfit — Job. Buxtore

»fis Fil Anticriticam feu vindicias veritatis hebraice adver-

(-

»Íus Lud. Cappeli Criticam, quam vocat, facram eiusque de-

»feufionem , quibus facrofancw editionis Bibliorum hebrai-

C authoritas, integritas & finceritas a variis ejus ftrophis

i

» & fophifmatis, quam plurima loca a temerariis cenfuris ,

» & variarum leclionum commentis vindicantur, fimul etiam ex-

$j

y,

» plicantur & illuftrantur. Bafilee 1643. 4 »

Ex hac libri

"

infcriptione patet, Bauxrorfum L Bibliorum editionem hebrai-

l

cam facrofan&am , adeoque erroribus gravioribus expertem

[]e

effe crediditle. II Eundem exiftimaffe, varias le$&ones pro

commentis feu vanis opinionibus habendas.

Eas autem in-

nuit, quas Cappel/us non ex Codd. Mfctis, fed ex aliis fontibus

auferat

Nec ille folus fic fentiebat, fed communem hanc

(s

eruditorum tum quidem temporis fuiffe fententiam ex fcriptis

üt

eius atatis patet.

//f

d*

17. Hiucergo de variis que dicuntur, le&iozibur, nunc

aliquid difquirendum.

Quoties in collatione diverforum ejus-

X

dem libri exemplorum, feu ea fint excufa, feu fcripta, de-

prehenditur varietas aliqua, aut diverfitas, toties ab iftarum

70.

il,

rerum curiofis adnotatur varia feu variaus Leclio,

His addun-

tur alia complura, velut 2m23

jl

"j aut D5b

Dpn, aut

Q«

varietates Beu A[cher & Ben Napbibali , qua & dicun

tur Orien-

Ji

talium & Occidentalium , aut ex collatione locorum paralle-

L.

lorum, aut denique ex antiquis verfionibus.

Omnes iítos

C

variarum le&ionum fontes, ex quibus precipue Lu4. Cappellus

0.

fuas opiniones haufit, excepto primo, qui in co/izzione Cod4.

Mjctorum confitit , -qua & ipfe caruit Cappellus , ita excutfit

ie]

DBux-

io

QCeo o Ce»

Buxtorfüus in illa fua Anticridica, ut mirum videatur, fequen-

l

tium ztatum eruditos ad illos rediiffe, ita ut imprimis varie-

tati verfionum antiquarum in corrigendo textu originali con-

À

T

fidant pl—urimum.

18. Non exiftimaverim a fcopo noftro alienum effe ,

fi noftros S. Litterarum ftudiofos breviter de his edoceam, quz

&l

Nam qua

b1

de iíto genere in univerfum vera effe videantur.

de Mfcriptis nonnullis N. T. grecis dicere conftituimus, alia

Ü

Primum quidem nemo negave-

[

Sedione V. D. exponemus.

rit, nec fane Buxiorfius negavit unquam , variantes lectiones

1

in Codicibus hebraicis reperiri, quin imo quosdam GCodices

redarguendos , tanquam minus correctos & emendatos ; Chald.

Fl

vero Paraphrafin aliquando a recepta lectione recedere. . Vid.

Q

Anticrit. Cap. IV. init.

Addit, interim fine Codicum autho-

ld

ritate nihil immutandum , interpretis vero Chald. & aliorum

difcrepantias pro variis lectionibus non effe habendas: Non

C

enim certum eífe, quod interpres aliam lectionem in fuo exem-

plari habuerit,

tranftulerit.

quia aliz potuerunt effe cauíle , cur aliter

19. Hanc vero videmus fuiffe veterum Hebrazorutn fen-

(

tentiam, quod iam Edras difcrepantes codices hebraicos con-

tulerit, ac errantes correxerit. Idem aiunt feciffe fequentium

temporum fcribas, adeo ut exempla haud promifcue omnia

absque examine admiferit.

Porro przter fcribas femper etiam

fuerunt in Hebrzorum gente Corre&fores, qui ab aliis fcriptos

ä

Codices emendarent.

Tandem & AMaforetbarsm, qui Critici

Hebraeorum fuüerunt, pracipuum ftudium in hoc pofitum

erat, ut diverfos codices inter fe conferrent.

Interím hi funt

ipfi Maforetbe , quibus recentiores noftri Critici adeo infenfi

funt,ut & ipfum codicei hebreum;quo vulgo omnes utimur, ma-

forethicum, velut contemtus cauffa, appellent. An ideo fic anima-

ti funt,quod ille codex S. Librorum,quem obfervationibus fuis il-

liadornarunt, non fatis ad horum palatum eft compofitus ? Atqui

n

T3

Ce» o C

Maforethe codicem non compofuerunt, fed collatis exemplis re-

centfuerunt, & quidquid difcrepabat, adnotarunt, Vid. Buxtorf.

Anticrit. p. 289.

20. Denique illi, qui primo codicem hebraicum typis

mandari curarunt ; quid fecerunt? Cum haud ita diu poft

artem typographicam in ufüm communiorem traductam Bi-

blia Hebraica imprimi coeperint , oportet ut Codices Mícti

typographis exhibiti fint, fi non omnium , qui haberi pote-

g

rant , vetuftií[mi faltem ex vetuftioribus delcripti , & cum

ilis pro more collati.

Quzlibet ergo editio primitiva, feu

3

princeps, i.e.talis, que non ex aliis editionibus fadta, feu

ad earum normam expreífa eft ; exhibet nobis textum eum,

!

qui.in illis Mfcptis codicibus exttabat.

Sicut ergo auctorum

latinorum grecorumque editiones principes a Criticis pro

Codd. Míctis habentur, quidni hoc & in DBibliis hebraicis fa-

ä

ciendum ? Quanam vero iítz editiones principes fint, & un-

de manaverint , alibi a nobis fortaffe dicetur.

[

21. Ut vero magis pateat, Buxzorfios noftros minime cre-

didiffe, libratios Judeorum veterum aveuaorzrovs fuiffe, aut

*

codices illorum. nullis in. partibus alios ab aliis difcrepaffe ,

quam vulgo fententiam illis attribuunt, preter ea, quae in

Anticritice Parte L. cap. IV. dicuntur, alia allegare poffumus.

Huc pertinet, quod idem Jobawses Buxtovfius Fil. opus fane

memoratu dignum l1cribere inftituerit, cuius per omnes libros

biblicos decurrentia principia ipfa audoris manu fcripta in

Bibliothbeca Freyiana apud nos exftant.

Apponam operis infcri-

ptionem.

» Job. Buxtovfü Fil. Critica facra, feu notz in uni-

» verfos V. T. libros hebraicos , quibus varie eoruudem leioues,

-————" €"-- C —— .£-— X 0 €9—s—— h—— dv

» quz feu fcribarum feu typothetarum, vel etiam correctorum

Lj

,imperitia, vel íciolorum culpa hadenus irrepferunt, partim

*

, eX ptobatioribus codicibus tam Mítis quam impreflis, par-

»tim ex Mafora, qua Critica Hebreorum veterum eít, often-

.

»[a genuina ledtione in plerisque locis dijudicantur

5

Quis

non vel ex hoc folo titulo intelligit , non magis fcribas Ju.

2

daorum

12

CX o

dxorum, quam typothetas a. Duxtorfo pro infallibilibus habi-

H

C

tos, ficut Cappelus & qui eum fequuntor, eum cenfuiffe cre-

diderunt.

Ulus in hoc opere prater atia. Buxzorfius elt. libro

3!1

rari(fimo R. Menachem de Lonzano, quo X. aut Xll.

Codices

Ml

veteres Mícti cum editione Veneta conferuntur.

De eo vide

Wolf, Bibl. Hebr. 'Y. l. p. 765.

Sed fatendum elt, exigui fere,

faltem ad fenfum mutaadum, momenti pleraque ea varietatum

li

genera effe, que & perpetua Buxrorfi de his fententia erat;

& omnium quoque illorum efít, qui veri nominis varianer

/

fe

leioues non aliunde, quam ex Codd. Mfctis & editionibus

primis colligendas ftatuunt.

22. Quod enim ad verfones antiquas attinet, negat Bux-

[

zorfius , ex iis certo colligi poffe, . quid interpres quilibet ia

)

fuo codice legerit: Si a recepto textu interpretatio abeat, com-

H

Ex-

plures alias eius differentiz cauífas effe poffe. Vid. $. 18.

cipit tamen eas diverfitates quarum in hebraicis Codicibus

Míctis exítent veftigia, aut apud veteres Hebrazos fiat men-

ff

tio; line his enim nil nifi divinare polfunt eruditi; quantum

D

autem divinationibus fidendum ? — Eius fententiz argumenta

haud fane levia adfert Anticrit, P. l. Cap. V. Refpondet etiam

ad Cappelli exceptiones.

Ut cuivis tironi quid hoc fit rei, pa-

teat, confideremusea, in quibus differunt inter fe, aüt a tex-

tu originali abeunt verfiones Bibliorum recentiores Latinz,

Germanice, Gallice, Anglice &c.

Numquid omnia illa lo-

ca habentur pro variis codicum aut editionum, quas quilibet fe-

äï

cutus eft Lectionibus? Minime fane : fed tantum ex illis, in qui-

bus conveniunt cum editione N. T. Complurenf, aut Erafmiana

prima, aut Rob. Srepbani coMigitur, earum verfionum auctores

hancaut illam editionem fecutos effe. Ubi veroab illis omnibus

videntur difcrepare, ibi nemo colligit, eorum exempla, quze

nufquam exftant, hanc aut illam lectionem habuiffe.

Cur

ergo de veteribus interpretibus id ftatuendum ? Cumque non

nullorum ex iis tantz fint ac tam multe varietates, vix cre-

ferva-

di poteft, eas ab alio nullo olim in codicibus míctis ob

tas

CO o CO

13

l

tas fuiffe, fi in iis exftitiffent; Huc pertinet Anticrit. P. I.

Du

Cap. Vl. in quo demonftratur, , talem mutationem univer-

»falem hebr. Codd. neque ante Maforethas, neque ab ipfis,

$

,Deque poft eos accidere potuiffe. ,,

"

3. ln hanc rem etiam lectu dignifimum eft Anticrit,

P L. Cap. V1il. in quo oftenditur, quod nulla fpecie veterum

interpretum translationes , ex . «quo cum Hebrais codicibus conferri

//

polffnt , & illis aquiparari.

Huius fentent' p. 137. duas ad-

M

fert rationes, quarum neutra facile infringi poteft,

1, Quod

plereque hodie non amplius fint genuinz ;

2. quod eiiam

de illarum antiquitate non certo conítet ; addenda eít 5, ra-

(s

tio, quod interpres quilibet a vero & recto fenfu verborum

aberrare poteít.

Cur non ergo difcrepantie interpretum pro

aberrationibus accipiantur ? Cur potius ex illis textus hodier-

,

nus hebreus corrigatur ? Hz tres rationes ita conjunde a

nobis in Coro//ario Sectionis precedentis oftendunt :

Verfiones

antiquas $.. Librorum non po[fe pro totidem wetuflis imo omnium ve-

!

zuflij]imis Codd. baberi.

Porro quis nefcit, Codices verfionum

imprimis graece & lating inter fe quoque multum difcrepare?

Ecquis ergo ille erit verfionis antique codex , qui veterem

ac veram exhibeat codicis hebrei lectionem ? Ille, ni fallor,

qui cum hebrais codicibus hodie exítantibus optime conve-

niet , non qui ab illis diflentiet.

Ex his ergo colligitur,. an-

tiquas verfiones non pofle pro genuinis fontibus variantium

ledionum haberi; quod tamen hodie plerique faciunt.

24. Sic & /oca parallela Veteris Teft. in quibus diverfa eo-

rundem ícriptio, aut divería de iisdem rebus verba, aut dif-

ferentia nominum propriorum & numeralium a Cappello ut fon-

tes variarum lectionum allegantur.

Sed Buxtorfius ad hec

omnia Anticrit. P. II. Cap. II. tam accurate refpondet, ut

mirum videatur, recentiores criticos, & in his Rever. Kei-

cotium eadem repetere atque fuis lectoribus inculcare voluiífe,

Sic enim ifte vir eximius , qui herculeum & nunquam fatis

3

&U«

14

CO5 o 9)

laudandum laborem, Mfícta ionumerabilia hebr. inter fe con-

ferendi fufcepit, in prima differtationis Je flatu bebr. textu pat-

te prima ; conferens 1. Chron. XI. cum 2. Sam. V. & XXIII.

corruptionem cius comprobare conftituit.

Buxtorfus tamen

cum generaliter ad hec refpondi(fet, etiam fpeciales locorum

fingulorum addidit vindicias, quibus omnino contenti effe po-

tuiffent eruditi ifti viri, qui poft Cappellum in hanc defcende.

runt fententiam , fi Buxzorfium legete voluiífent.

Mihi ita

hzc vifa funt evidentia, utfi quis poft Buxrorfum talia agere

velit, ille Iliada poít Homerum fcribere aggrediatur.

Cetera

quoque capitibus fequentibus ita perfequitur, nt pauca om-

nino intada relinquat. Ne ergo &gte ferant novi ifti Critici ,

íe a me ad veterem librum ante plusquam C. iam annos ex-

cufum remitti. Minus enim faftidiofum eft, quam fi cram-

ben bis coctam apponam.

5i obje&ionibus, fepius quidem

repetitis, fed ante C. iam annos propofitis, ea reponam, quz

ante C. iam annos repofita funt, nec ulla ratione hactenus di-

luta, officio meo fatisfeciffe me opinor,

b

Tagtum.

ä

d

t

ANNE-

GQ o C

15

WWQDWWWWWWW?WWWWWWWWCGQO

ANEXA

ARPRBSPOOMANDEMNTIS

DE

Difcrimine Legis & Evangelii.

GUDBUGADEHESEIINS RRU KISROUARURQOE: JINNEIRCERUBNEET

$. I.

( hriftianorum religionem , quam a D, T. O. M.

accepifle confitemur , duabus przcipue parti-

bus conftare in omnium confelfo eft, Lece z. €3

Evangelio ;

quorum utrumque maximum Dei bene-

ficium eft, pro quo eum haud unquam fàtis laudi-

bus extollere valemus.

Verum cum varii varias

de utriusque ufu fibi faciant ideas , imo quidam dijf-

erimen Leeis Cj Evaugelii non fatis perfpicere videan-

tur, cum tamen difcrimen iftud haud mediocre eft ,

2. Cor. 3, 4-- 9, & Gal. cap. 3. licitum fit, quid hac

de re fentiamus, breviter exponere.

$. Il.

16

C o Ce»

L

IL

$.

fl

Utque ab utriusque definitione ordiamur ; Lex

1à

nobis elt doctrina operum , qua Deus, quid a nobis

2

füeri aut non fieri velit, fub promiftione vitz erga

1

^

obedie

L

ites, aut comminatione mortis aternz adver-

fus inobedientes declarat ; ut impotentiam illi fatis-

E

faciendi in nobis fentientes ad mediatorem a Deo con-

ftitutum eo potius compellamur , illiusque fatisfattio-

nem fide amplectamur. —

Evanpelium vero ita de-

fcribimus , quod fit do&rina fidei a Deo primum in

(

Paradifo patefacta, & deinceps per patriarchas & pro-

phetas propagata, facrificiis ceterisque legis ceremo-

1

niis adombrata, ad extremum vero per filium Dei

j

unigenitum adimpleta 5 declarans , quod Filius ille

Dei J. C. fa&us fit mundo fapientia, iuftitia, fandi-

ficatio & redemtio,, i. e. perfeQus mediator, [atisfa-

(

ciens pro hominum peccatis, & vitam aternam refti-

tuens omnibus, qui vera fide ipli inleruntur, eius-

que beneficia amplectuntur.

$.

L.

Ex ifta itaque premiffa definitione fatis conftat ,

Lerpeém^

Qe55 o 02b5

17

Legem & Evangelium in quibusdam inter f2 conve-

nire, in aliis vero a fe invicem differre.

Convenuiuut

iam r. quod utraque doctrina Deum auctorem habet.

j

2. quod in utraque de natura, voluntate & operibus

Dei agitur. 3. quod utrinque perfecta obedientia ad-

ditis promiflionibus & comminationibus urgetur; &

,l

4. denique conveniunt fine fuo, qui eft homines ad

zternam Salutem perducendi.

$.

FY.

Differuut autem in eo, quod r. Lex primario fa-

cienda, Evangelium vero primario credenda iubet.

2. quod illa docet, qux fit perfe&ta Deoque placens

Á

iufüitia3 quales nos effe & quid preítare oporteat,

e

fi Deo placere eiusque felicitatis participes fieri veli-

]s

mus. Hoc vero oflendit, ubi & in quonam perfe-

s

c&am illam iuflitiam reperiamus, & quo modo tales

fiamus, quales nos efle lex iubet 5 quod igitur hxc

efflagitat, illud Evangelium demonftrat. 3. differunt

)*

quoque conditionibus; Lex enim Vitam promittit

zternam in fe juítis & per fe obfequium perfectiffimum

prítantibus. : Luc. 10, 28. . Lev. 18, 5, Evange-

C

lium

18

Qe5o o Ce»

l

lium eandïemf promittit fibi applicantibus iuftitiam

Chrifti per fidem.. AdL.. 16, 31.

4. Lex homini com-

|

monftrat profundam ipfius miferiam ac falutis pericu-

Ü

lum , nec ullum fpei radium , nec folatii umbram ipfi

relinquit , fiftendo Deum tanquam fandilfimum

omnifcium & omnipotentem Legislatorem eundemque

Í

Judicem iuftiffimum ; hominem vero tanquam feditio-

fum, iniuftitiz plenum atque impotentem Legis trant-

erefforem , quem iuftitia divina ad poenas aliquando

dandas certo provocaturafit, Evangelium vero annun-

f

ciat reconciliati Judicis gratiam , remiffionem quarum-

libet tranfzreffionum,. offert peccatoribus propria iu-

&itia deftitutis alienam iuftiffimi Ícil. — Salvatoris iufli-

tiam , eosque excitat, idoneosque reddit ad meliores

vitz fruges edendas , atque ita certiffimam falutis fpem

"

eos concipere iubet.

$ .

Cum igitur res ita fit, fequitür : Evangelium plus

I

efficaciz habere quam Legem.

I. Pudorem enim fuf-

fundit in pecctorem , quod tot & tam gravibus crimi-

minibus fanctiffimo Salvatori tantum laborem & fatiga-

tioneni

QX) o CGe»5

I9

n

tionem facefferit. s. Erigit ipfius de Salute follicitum

j

& pene defperantem animum fpe atque folatio , ne pe-

]s

nitus cadat, fed omnes conftringat vires ad regnum

Ó

diaboli , quantum in fe eft deftruendum, in bonis vero

|

operibus indies incrementum capiendum.

3' * Ilnbe"

Ü

cillitati ipfius naturali ad quidquid boni peragendum

(

fuppeditat auxilium Spiritus fancti, qui fingulis vere

]i

fidelibus conceditur, ut eos vivificet, 4. Tandem aper-

Ü

tam ipfi monftrat ianuam ceeli , qua ad falutem a Chri-

fto redemtore omnibus vindicatam, qui fide & obfe-

(T]e

