KaI600-1746_6

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

DISSERTATIO

THEOLOGICO-PHILOLOGICA

EXHIBENS

SECTIONEM VI. CONSPECTUS

PHELO[ OGL/ E SACRJE

QUAM

DEO VOLEN T E,

ORDINIS VENERAND. THEOL. AUSPICIIS

EX INSTITUTO

FEREYIO-GR Y NJE.AN O

SUIS AUDITORIBUS PUBLICE TRADIT

JAC. CHRISTOPH. BECKIUS

S. Th, D. & P. P. ejufque

LPNSTAIIUII BEECTOR.

DETENDET

JOH. RODOLPHUS HERZOG

A. L. M. &9 S. M. C. SOC. LITTER. BASIL. ADSCRIPT.

d. 20. Sept. h. IX. in Audit, Theol. eftivo

BASILE ZIE,

Apud Jog. Ron. Iw-Hor & Frr.

19 29

'"m w*

S. Litterarum Studiofis, nec non S. Minifterii

Candidatis- S.

[ndecimus jam labituf annus , ex quo e Maxapi]ue, . Job.

U

Laudovicus Frey , dum . viveret S. Theol. D. & Pro£

P. Ord. habitationem 'in /Edibus fuis, una cum ufu

Bibliothece numerofz & pretiofz ; nec non pecuniz a di-

le&iffimo fuo Collega, Jobauue Grymeo fibi in hunc fi-

nem relictz , ei deftinavit , qui ex hoc JIz/Zzzto Freyio-

Gryieano aliquas fingulis hebdomadibus Lectiones ad rem

theologicam pertinentes habiturus, & nonnunquam Scri-

ptum aliquod eodem Ífpectans in lucem editurus eflet.

Cumque ipfe paullo ante beatam. 4v&vew me primum ad

id Munus defignaffet, immo & fe vivente laboris initium

facere voluiffet ; ftatueram equidem quotannis aliquam

partem ?bilologicarum Ob[ervatiosnutypis committere, quz

a S. Litterarum Candidatis & Studiofis opponendo & re-

Ípondendo ventilarentur.

Sed quoniam illà exercitia uti-

lifima aliis nonnunquam laboribus interrupta fuerunt,

in quibus elaboratio Bialici noftri Dz&onarii haud ultimum

obtinuit locum; quod nunc, DEO fit Laus, abfolutum

& in lucem emiffum eft; redimus nuncin viam, &V

Philolog. Sacr. proponimus Sectionem; hacque occahlione

omnes Sacrarum Litterarum Cultores , Candidatos , Stu-

diofos tam ex Civibus noftris quam Exteris, diligentiffi-

1e ad.noftras ex Ju/lituto Freyio - Grymeauo habendas Le-

&tiones & Difputationes invitamus. Valete.

Mente Sept.

1770.

z

£:5

ff

7

9

7

1

7-

/WQ

N

(

LR

p

A )

lerii

SNS

N

Wt

]

NNS

f73

7

)

/

Y

DN

N

)

N

N

Z'Fä;s

,

7/

,

//

J

N

74

)

N

SS

i

p

£

A

, ,

C

m

SSS

X

R

LA

-

Eml

S

H

N

$

SNN

SCSONN

VN

NSS

-

C

M.

E

Z

AU

m

Q VR

j2

ia

$

Joh.

T

z

eC

74

EE

(J

2

-

"

!*J;x

x

r

TE

iif

D

aj

5*

Prof

5

.

u

CRITICIE SACRJE CAPITIS II.

C ii

£.

PARS I.

1'61!1

YX

DE GENUINA LIBRORUM

J

cZ

1ad

VET. & NOV. TEST.

tum

ii

Antiquitate.

que

IC

uti

E

Itl

um

Chriftiana Religio iam inde a 17. Seculis per varías

Ut

)ï

Orbis terrarum partes difpería, demonítrat Scri-

Vl

:&ï

ptorum Nov. Teftamenti genuinam antiquitatem.

Nam ubicunque & a quibuscunque ea Religio re-

Qric

Y

cepta eít, ibi & ab iis hominibus etiam Scripta N. T. recepta

fupt; qua propterea ante 17.

Secula iam extitifTe oportet.

ill

2. Eadem etiam ab iis fant allegata, qui inde a 17. S

eculis

[?

inter Chriftianos aliquid fcripferunt.

Id ex Libris eorum patet,

"Feftimonia

J

qui l. au

t lL. & fequentibus deinde vixerunt Seculis.

collegit Nazb. Larduerw , Angl. in opere, quo fi

de dignam elfe

Hiftoriam Evangelicam demonftravit, Parte II. eiusque Volu-

minibus x1r. Lond. 1734. & fqu.

3. Nec

4

«X gb o

3. Nec Chriftiani foli, fed & Judei ac Gentiles,

dligio-

nis noftre adverfarii noverant iftos Libros inde ab ini'io extitiffe.

Teftimonia facile ex iis colligi poffunt , qui iam olim Scriptis

fuis pro Chriftiana Religione pugnaverunt.

Neque unquam

lïi

compertum eít, vel Judaos vel Gentiles Evangeliis & Epiltolis

Apoít.. recentiorem originem tribuilfe.

4. Nam quod nonnulli ajunt, non defuiffe libros falfos

& fpurios, olim variis preclaris Auctoribus adfictos, id quidem

haudquaquam negamus.

Nec opus erat, ut Tolandw , in fuo

Amyntore, copioíum colligeret Catalogum Librorum, qui olim

Chrifto & Apoítolis fint falío attributi.

Primum enim non fe-

quitur inde, nullam effe de genuinis eius generis Scriptis certitu-

dinem. Quemadmodum Ciceroni, Cefari, aliis veterum quedam

fuppofita fuerunt, nec tamen dubitatur , quin genuina fint eo-

rum Scripta; fic nec heic de veris dubitari debet, quia funt

quadam falfa.

Dein haud defunt certa indicia , quibus fpuria

a genuinis difcernuntur.

Quapropter , quamvis complara alia

Chrifto & Apoftolis attributa olim a nonnullis fuerunt , Chri-

ftiana tamen Ecclefia nunquam alia recepit prater ea, qua &

nunc habet in Canone N. T. Sic ergo nobis certo conítat de

genuina antiquitate Librorum Nov, Tett.

$. Quamvis idem de V. T. certum fit , non diffitendum

tamen, paullo operofius illius rei argumenta evolvenda nobis

effe, quam vulgo fieri folet.

Variorum ad eam rem utemur

obfervatis, in quibus eft Hmuezis in Demonftratione Evang.

Grotius de Verit. Rel. Chritt. Szingfleet Orig. Sacr. Wi Mi-

fcell. Sacr. L. I

Sed ea methodo ordinabo probationem, que

rem in clariore collocet luce.

6. Probata S. 1- 4. genuina antiquitate Librorum N. T.

non iam dubitari poteft, quiín Mofis & Prophetarum Scripta

eo tempore exítiterint, quo Evangeli(ta & Apottoli fcripferunt,

i. e. ante hos MDCC. annos.

Videmus enim eos ab iítis fze-

:

piflime allegari.

7. Porro exítant Libri quidam, a nobis Zpocrypbi dicti, de

um

quibus ex ipío Stilok& univería argumenti ratione certilfim

eít,

J-!'

X

Vk*

x

$

j

elt, ante Chriftianz Religionis ortum exaratos effe.

In his eft

[

Sapientia Jefu F. Siracb, & alia Sapientia , falfo Salomoni infcripta,

Yis

nec non duo Libri, Maccabaorui kiftoriam continentes.

Iu his

if

legitur de iis, que tempore Antiochi Epiphanis contigerunt, qui

Jlis

vetuit Judaos AMofrs Scripta legere.

Id incidit in A. M. 3834.

ante Chrift. 173. Oportet ergo, ut iam tum ifíti Libri exfti-

[os

terint , Mofis nomine infigniti.

j

$. Liber Ecclefsfüci, nec non Sapiemtie, pleni funt Senten-

U0

tiis & hi(toriis, que ex Scriptis Mofis & Prophetarum deprom-

lii

tz funt.

Quare dubitari non poteft , ícripta hzc Sacra non

modo exiitilfe, fed & pro fonte omnis verz Sapientiz habitos

fuiffe, atque pto talibus absque ulla dubitatione commani con-

fenfu Judeorum receptos.

J.

9. Ante hec tempora confecta eft greca Bibliorum five Li-

Y

brorum Mofaicoram & Propheticorum interpretatio. Id con-

tigilfe aiunt Ptolemzi Philadelphi tempore, qui A. M. 3727. ante

d

Chri(t 277.in Zigypto regnans eam confici jufliffe creditur. Opor-

tet ergo iam tum Libros iftos extitiffe, & pro divinis habitos fuilfe.

10. Inter iftos eft Liber Nebenie, cuius capite VIII. comme-

moratur folemnis audiente omni populo fada Legis Mofaice: &

publica Pralectio.

Atqui Nehemias Artaxerxis Longimani tem-

pore A. M. 3550. ante Chrift 455. in Judzam redierat , ac

Rempubl una cum Ecclefia, adiuvdnte Esra, re(tituerat, pott-

quam inde ab initio Capt. Babyl. omnia collapfa fuiffent.

11. Eidem Esdre, Nehemiz, ut & Zorobabeli aliisque prz-

claris Viris, quos nomine $»zagoge Magna infigniunt, colledio

Librorum attribuitur omnium , & conftitutio Canonms V., T. de

qua mox pluribus erit agendum.

12. Poso omni Captivitátis B

abyl. tempore , quod [XX

ille vaticinia

annorum íuit, floruit Dauiel, cuius Liber exfítat.

& ipfe infignia edidit, & pracedentium Prophetarum pradictio-

nes rimatus efít.

Tempore Darii Medi apud Babylonios regnan-

tis, i. e. A. M. 3466. ante Chr. 538. 4crutatus Jeremiz vatici-

nium , quxfivit tempus , quo finem habitura effet illa Captivi-

Exftabat ergo iam tum , & piorum

tas. Vid. Da.n. IX :

homi-

À 3

6

L

hominum manibus terebatur Jeremiz Liber.

Nec dubium effe

poteft de ceteris, imprimis de Mofis Scriptis , ad que& omnis

Danielis & reliquorum eius temporis Judeorum religio refertur.

Ei

13. Jofía Regis Judaorum tempore , annis circiter XIV.

ante Captiv. Babyl. Mundi 3380. ante Chr. 624. repertus eít in

templo Hierofolymitano reconditus Liber Less Mojuice 2. Reg..

XXlL 8. 2Chron. XXIV. 14. . Extabat ergo ille tum, & abs-

que ulla dubitatione pro Libro Mofis habebatur.

Absconditus

procul dubio eo tempore füit, cum Mana(ífe regnante Religio:

omnis in gravi ob eius Regis impietatem periculo verfaretur..

14. Septuaginta novem circiter annis ante iftum Codicenz

repertum Sacerdos Ifraeliticus , ex illis, qui in. Affyriam abducti

erant paulloante, iuffu Salmanafaris Regis in lraelis terram re-

diit, ut gentes ibi collocatas doceret rationem Dieum colendi.

Vid. 2 Reg. XVII. 25. fq.

Hlum neceífe eft Legem Mofis eos

docuiffe, io qua modus ille cultus diviai traditur.

linmo vero:

fic vulgo exittimatar ,, eum Sacerdotem . Peuzazeucbo. ifto ufünx

effe, quem nunc Samnaritauum: dicimus , de quo. & nobis mul-

ta deinceps commemoranda erunt.

Ergo etiam tum Mofis Li-

bri exftabant, & pro verz Religionis fandamento habebantur.

1;. À. Mundi 2992. ante Chr. 1014. cum Salomon R. tem-

plum Hierofolymis fplendidi(fimum exftrueret , ac. Religionis

cultum ad Mofis prefcriptam conftitueret; ecquis dubitare poteft,

eius Libros extitiffe, & a multis lectitatos fuifle ?. Cumque David

R. Salomonis pater in libro Pfa/morun multam faciat legis Mo-

faice & Hiftoriarum cum ea iundarum mentionem ; apertum.

eft, Mofis Scripta iam tum ab omnibus recepta.

16. Sic recedendo ad Samuelem ac ad Jofuam, Mofis in Ju-

daorum principatu A. M. 3$53. ante Chr. 1447. Sueceíforem;.

facile eft videre, Mofis libros illis cognitos, & pro genuinis

abfque ullo dubio habitos effe.

Nec quicquam aiaplius defide-

rati poteft, quo minus conftet fucceflione continua ab ipfo Mofe

ad Chrifwun omnes Mofen pro Penzateuchi auctore , huncque pro

. Benuino eius foetu habuiffe.

17. $i cui autem hac genuinam Librorum Sacrorum anti-

quita-

7

fs

quitatem probandi ratio non fatisfacere videtur, eum rogamus,

I$

ut cogitet, non aliam effe rationem, cur Herodotum aut Thu-

t

cydidem füorum Librorum auctores credat.

Cumque de hoc

j

dubitandum nullo modo effe cenfeat, quia ferie continua id omni-

l

bus temporibus creditum fit, etiam ills ipfis, quibus num verum

g.

effet, optime cognofci potuit ; quanam poteft effe ratio, cur

e

de Mofaicis, ceterisque Sacris Libris id dubium eíle videatur ?

!

18. Si in ipfis Libris talia legerentur, quz manifeíta con-

(

tinerent recentioris originis indicia, aut qua probabilem ali-

quam fupicionem moverent , quamvis in tali re fufpicionibus

agendum non eít; fique non omnia, que in his Libris legun-

l

tur, genuinam fpirarent antiquitatem : tum quidem merito in

dubium voceri pollent.

At fi que cum illa antiquitate confifte-

"

re non poíle nonnullis fint vifa, ad ea noftri ita refponderunt,

5

ut nihil dubium füpereffe poffit, nifi quis malit dubitare, quam

aperte veritati locum dare.

Vid. preter Commentarios Henn.

H

LÀ

« Witfis Mifcellan. Sacror. Lib. L. Cap. 14.

19.. Mofis etiam apud Gentium Scriptores, nec non alio-

rum ex Sacris, non infrequentem fieri mentionem docuerunt

multi. In his copiofior Hueziw in Demontt. Evang. Prop.1V. cap.2.

moderatior Grotiuws de Verit. Rel. Chrift. L, I. $. z5. 16. & L. III.

S. ult.

Qui ergo negant , . Mofen eo tempore , quo traditur,

vixiffe, & quz illi tribuuntor fcripliffe, eum oportet omnia

refpuere antiquitatis teftimonia.

20, Necomittendi funt duo antiquiffimi Judeorum Scripto-

res, Pbilo Alexaudrinus , & Fl. Jofephw , quos non ut tcítes alle.

gamus, fed quorum tamen Scripta nece(Tario demonítrant, Mofrs

-& Propbetarum Libris genuinam antiquitatem con(tare. — Pilo Caii

Caligule, Jofephus ''iti eetate fcripfit.

llle Libros varii argumen-

ti; hic Hiftoriam gentis fuz a prima rerum origine ad fua ufque

tempora fcripfit.

Neuter quicquam iftorum unquam conatus

effet, aut omnino in mentem inducere potuiffet, ni asziqua iZa

€9 onmi exceptione majora Scripta Mofis C Prophetarum exttitiffent.

21. Ex his facile patet , non fine firma ratione geunam

hanc eorum az£iquitatem credi ;; nec. ullam efle rationem, cur

de

$

de ea dubitemus. Patet porro , quid de contrariis non nullo-

ïlfl e

Vi

rum hypothefibus fit iudicandum.

Huc pertinet primum illa,

uam Ricb. Símon Eccle(. Rom. Presbyter propofuit ; ab initio

efe

heipubl. Ifraélitice fuilfe Scribas publicos , qui adaa in litteras

]i

referrent, ex quibus dein publicis tabulis hi Libri, qui Mofis

& Prophetarum dicuntur, fint excerpti.

Alia Spino[e Senten-

tia , qui Esdra Pentateuchi & aliorum facrorum Librorum

Hii

compofitionem tribuit.

Pejorem his omnibus Sententiam ali-

pl

quando propofuit Job. Clerics ad Samaritanos miffum illum

t

Sacerdotem , de quo ante dicdlum , Pentateuchum. conícrip-

ü ffe-.

bt

22. Refutandis illis opisionibus immorari poft ea , quz

(

dida funt, quibus genuina Mofis & Prophetarum antiquitas

&

demonftratur, inutile foret.

Clericus vero fuam iftam Senten-

tiam a multis vehementer caftigatam , ultro deferuit, ac Com-

&

menptario fuó in Gencíin addita Diífertatione demonftravit,

(

Mofen vere eífe Pentateuchi Au&torem., . Quod fi de hoc con-

d

ftat, de cateris Libris V. T. haud difficilis eft exiftimatio.

Nota.

Ánni notati funt ex Vfíferii Annalibus.

Álii aliter.

Sed diffe-

rentia ad noftrum negotium nihil facit.

:2

äj

]

CRITICIE SALU: .L AT. TE

PUL

j

de Integritate Canonis, froe Colle&lionis Librorum SS.

mnes illos Libros in przcedenti Se&tione commemoratos

I.O

iam primis temporibus a Chriftiana Ecclefia pro divinis

receptos fuiffe, conftat 1. ex allegatione eorum in Scriptis an-

tiquiffimorum Ecclefie Do&orum, 2. ex recenfionibus Vetuftis

Canons ac fiagulorum Librorum.

2. Allegationes ex Scriptis Veterum cCollectas exhibet LarZ-

nerus Anglus, in Credibility of ?be Gofpel Hifl. Pavte Secunda. Exhi-

bentur eadem quoque, & feorfim indicantur in editionibus ac-

curatioribus illorum Audtorum, qui Patres Ecclefiz appellantur.

lii

i

"-

9

Illi enim horum Librorum audoritate ad probaädas doctrinas &

vitz praecepta ita funt ufi, ut facile appareat, divinos eos habitos

ivi

€

2*

3. Canon Sacre Scripture eít. Catalogus aut Series illorum

Libror. quos tanquam Canonem, f Regulam Cre

orum

& Agendorum acceperunt Chriftiani : Sysops. dogim. Sedt.

LJ 249.

Hinc et Libri isti appellati iam olim Canonici, xoyoixoi, &

460,y0ViO

pévo,

Vide eas voces in Thefaur. Eccles. Suiciri.

4. Quinam vero fint ifti, iam ante dictum eft. Nam prz-

'fer il

los haud alii in. V. T. hebraicis, aut N. T. grecis editioni-

bus reperiuntur. Qui vero his additi in Verfionibus funt, ZApo-

cryphi didi, & a Canonicis follicite diftindi fuerunt.

Rationes

cius rei poítea indicabuntur.

$. Huius Canonis quaritur 1. Cerzitudo. 2. Integvitas. 3. Au-

Gores, a quibus confedus, unde & 4. Tempus Canons confedti

coliigi poffet ;; Oportet autem, ut diftinde primum de V. dein-

de N. T. agatur.

6. Certitudo Canous. V. T. nititur teftimonio univerfi populi

Hoc vero teftimonium

Judaici & veteris & eius, qui nunc eft.

firmum effe inde conítat, quod huic primum populo illi libri

a Deo traditi, feu quod eodem redit, a Mofe

& Prophetis re-

licti fnerunt. Id confirmat Paulus Rom. Hll. 2. ubi de Judzis: $zi

ézigstuÜwca» T& Aoyiue Tv O.

Concredita funt il orvacula

DEI.

7. Quinam iíti Libri fuerint, patet r. ex allegationibus

eorum in N. Teítamento. 2. ex codicibus Hebraicis , quibus

Judai omni tempore funt ufi. 3. ex enumerationibus illorum,

Liororum, qui ab antiquis Chrifítianis ad nos pervenerunt.

8. in N. T. non alii certe Libri font nomine S. Scriptu-

rarum allegati, nifi qui fünt a nobis in precedenti Capite pro-

CA VE

gx:*g

pofiti.

His ergo ille conítabat Canon, quo J

aica Ecclefia

tempore Chrifti & Apofítolorum utebatur.

Nam quod aliqui

obfervant, inveniri in Libris N. T. quasdam fententias ac di-

&iones, quz in Apocryphis leguntur, non probat, quod &

ifti tum in Canone fuerint.

Non enim pro ÁAudctoritate allegati

iunt

iO

X U xX

funt ; -fed velut cafu factuns ut Apocryphorum Auctores in eas

alits

inciderent fententias, quibus & Apoftoli ufi funt.

Qd

9. Codices hebraici nunquam alios vel plures continuerunt

i$

Libros, prater iillos, qui adhuc in iis eduntur. Nec Judzi fub:

us

Mofis & Prophetarum nomine alios unquam intellexerunt ,.

Vi

preter i(tos, qui & nunc in Bibliis hebraicis continentur.

et

IO. Idem & ex F. Jofephi teftimonio conftat, Lib. l. con-

f

tra Àppionem Cap. 3. edit. Havercamp. ubi XXII. commemo-

tat a Judaico Populo pro divinis habitos Libros

Hi quo

modo numerentur vid. Synops. Theol. dogm. Se&. I. $. 252.

II. Enumerationes ille Librorum V. T. quae a veteribus

j/

Chriftianis ad nos delate funt , recenfentur ibid. $ S. feqq. Et

in eo omnes conveniunt, quod ante Sxc. V. plures Libros in

fii

&

V, T. non admilerint, quam hodie a nobis admittuntur.

T

I2. Sic una cum certitudine etiam Iuzegritas Canonis V. T.

It

probatur.

Nihil enim ex eo nec periit nec redundat.

Alle-

gantur quidem nonnulli Libri in ipfis Libris Sacris, fed qui

nunquam.in Canone fuerunt ; vel allegari videntur, cum verba.

prorífus alium admittant fenfum,

I3. Sic ex priore genere [ünt Liber Bellorum. Domini

Num. XXl. r4. Liber Rei, Jof. X. 12. & 2Sam. L 18. Ver-

ba, Dierum , Íeu Annales. Regsum Juda €3. Ifraéls , nec non alii, qui

ä

paífim allegantur.

Naulla enim. ratione probari poteft, illos ali-

quando in Canone fuifIe, etiamfi forte à Prophetis ícripti effent. S.3..

14. Ex altero genere funt, qui non allegantur; Sed alle-

gati videntur, quia verbis alius fubeít fenfus.

Sic Judas im

Epift. v. 14. 1$. non commemorat Librum fed Propleziam feu,

Vaticinium Hezocbi.

Liber Federis, Exod. XXI]V. 7. non alius

eft, quam ifte Liber Mofis, in quo formula Eoederis Dei cum

Ifraéle perfcripta eft. Liber ille, in quo Samuel J«s Regis pet-

fcripfit, 1 Sam. X. 25. eft hic ipfe, quem allegamus. Salomon

Sententias & Carmina ila . numerofa, de quibus r Reg. IV. 32.

nonícripfit, fed elocutus eft. Qu vero 1 Chron. X XIX. 29.

memorantur Verba Samuelis , Natbanis €3. Gadis, funt fortaffe ea,

qu& in Libris Sam. & Regg. leguntur.

Et fic de ceteris iudi-

candum.

15. llli

dTX C * .

Yr

T

1$. Illi Libri, qui primum Grece, dein Latine , poftea

aliis Verfionibus additi funt, ac a nobis 4pocryphi appellantur

t

ad Canonem prorfus non pertinent.

ld ex iis cognoícitur, que

b

a S. 6. ad r1. dicta funt.

Cognofcitur porro ex illis, qua exa-

men fingulorum fuppeditat , eos a Deo inípiratos non effe.

Vocantur propterea aróxouQo feu occultati, hebr. ca*no3, quod

Piior vox occurrit in Szphze Je-

etiam per C2n33 reddi potet(t.

fcheuim pag. 84. altera ufi funt Talmudici.

Vid. Woif. Bibl.

Hebr. Tom. Il. p. 197.

16. ln his eft. Liber Juditb. Eius Hiftorie haud ignari funt

P

]udzi recentiores, qui & eam pro vera habent.

Idem & Pon-

tificii vulgo credunt, qui Librum pro Canonico recipiunt. Sed

i

nunquam eum in Canone exfítitifle preter argamenta generalia,

de quibus antea, conítat etiam ex eo, quod narratio cum ve-

ris Judeorum & Exterorum Hiftoriis haud confentit; & quod

in ea res laudantur, .que minime fuünt bonz. Vid. Walther

Offic. bibl. $. 1249 - - 1252.

"Fert , hec ta.

17. Liber Sapientie nomen Salomonis pra fe

men eft illius.

Nam hebraice eum aliquando exítitiffe haud

conftat.

Plerique crediderunt Phionem Alex. Libri vel Aucto-

rem, vel ex hebr. aut chald. in grec. linguam interpretem effe.

Rabbini aliquot eum a Sa/omone fcriptum opinantur, non tamen

in Canonem relatum, quia non bebr. fcriptus.

Cum vero Ec-

clefiz Patres Sapientiam Salomonis allegant , Proverbia intelli-

gunt aliquando, & Ecclefiaftem.

18. Liber Tobitb, five Tobie nonnullis creditur vera Hifto-

ria.

Eít autem aut totus fabulofus , aut fabulis quibusdam con-

taminatus.

Exítat quoque hebraice.

sed non antiquum illum

eífe, certum. . Hieronym. fane, ut conftat ex Praf. ex chaldaico

tranítulit in latinum fermonem. .. Ea vero translatio a greco tex-

tu haud parum differt.

Notabilis impritnis differentia inter lat.

Cap. XIV. 7. ubi Hierofolyma & templum de(trudum ; &

grec. eiusd. Cap. v. 4. ubi deftruenda , adeoque nondum de-

ítrueta dicuntur. Walth. Officin. bibl. p. 493. non dubitat di-

cere, Librum habere formam Comoedie. Caftalio in pref. &

Verf. notat infignem diffcrentiam exemplorum.

B23

!9: Li'

12

19. Librum Siracida, quem Ecclefraflictm vocamus, olim he-

if

Z

braica lingua exaratum fuiffe, ex ipfa Libri praefatione difcimus.

Eum ab Áxo compofitum Nepos in Grecam Linguam tranttulit

l

Vocatur & 7ra.1/c£g£-rog & ZoQía Incg.

Vid. Fabricii Bibl. gr. L. H1I.

cap. 39. Circumferebantur olim , & nunc quoque circumfe-

runtur Sententige eiusmodi hebraicze, quarum Audor vocatur

Ben Siva, qui videtur cum noftro Siracide idem e(fe, quamvis

Sententiz variis modis immutatz ,

& interpolate fint.

Vid.

Wolf. Bibl. hebr. T. I. p. 260. II. 200.

Non Canonicum effe,

ex his ipfis patet.

Interim utilem effe ad mores formandos Li-

brum, vix quisquam negaverit.

Ecclefiallicus vocatus a. Veteti-

bus eft, quoniam continet doctrinam morum , quam in Eccle-

fia homines obfervare debeant. C. XLVIIL. 1o. memoratur và«

ticinium Malach. ult. de Elia, ultimis temporibus in terras re-

dituro, quod indicium quoque eft Librum pott Prophetarum

tempora confcriptum effe, ;

20.. Baruchi nomine exftat Liber grecus, quinque capiti-

bus conftans, cum. Epiffola Jereusie feorfim pofita, qua in lati-

nis Codicibus fextum Baruchbi caput conftituit, Solet ille Liber

poft Jeremiam collocari,

ceterisque Prophetis adiungi, quoniam

illius hoc Nomine commemoratur Minifter. Vid. Jerem. XLV. .

Id vero certum eft, Baruchum ilum Jeremie Miniftrum nec

Prophetam fuiffe, nec Librum hunc fcripfiffe, Non enim he-

braice unquam extitifTe ulla folida ratione probari poteft. Ipfe

Hieronymm negat, eum a fe in ea lingua repertum.

Profectus.

ergo videtur a Judeo quodam Hellenita, qui vel Barach dictus,

vel piam eiusmodi fraudem licitam effe credidit.

Idem de Epi-

Jiola dicendum , quam Hieron. xivdzyoaQo appellat.

21. AMaccubeorut Libri apud quosdam tres, apud alios

quatuor, apud nonnullos duo tantum reperiuntur, in quibus de

illis precipue hominibus agitur, qui eo nomine appellati funt,

Judai in profeflione fuz Religionis conftanter perfiftentes, eiuf-

que tandem Libertatem armis defendentes. Unum ex illis olim

hebraica lingua exftitiffe teftatur Hieron.

l(le appellari folet

Lib, L. Alter qui dicitur Lib. II. grece exaratus, non continet

Hiftoriz continuationem , fed ex Libris V. Jafonm Cyreusi ab

incer.

LE

«X QR EX

[

incerto Scriptore in Epitomen redactus eft. Vid. Cap. IT. 23.

llü$,

gr. 24. lat.

Hos duos Pontificii pro authenticis habent,

fed

Ilf

fine ratione

immo contra rationem

Tertius, qui dmntur, res

Il

narrat tempore priores, nec a Pontificiis admittitur.

Nec etiam

ie

quartus, qui non alius eft, quam Jofzphi opufculum zf zvro-

AUE

xparopog Acyicg4óu , in quo narratur conítantia ViI. Fratrum cum

Vg

Matre füb Antiocho martyrium obeuntium.

fid

22. Ad 4pocrypha quoque pertinent ea, que Effers & Da-

(f

niel Libro a Grecis Latinisque veteribus addita confpiciuntur.

li

Vid. Cap. preced. $. 27

28. Huc pertinet narratio de Sufau-

Mi

na de Belo & Dracoue, nec non Canticum trium puerorum

Ora-

cde

zio. ManafJ;ss R, conficta videtur ex 2 Chron. XXXIll. 18. Eam

lde

Pontificii quoque reiiciunt una cum 1II. & 1V. Esdrae. Vid

(

Cap. praced. S. 29.

n

23. Inquirendum nune, quinam fint A4u&ores Cauonzs V. T.

nec non quo tempore ille confetus videatur.

]udei communi

(l«

ore iftud opus Firs Symapore M. quos dicunt tuiffe CX X. iu-

Ü

ter quos Esdras, Aggsus, Zacharias, Malachias &c. tribuunt.

d

His a(fentiuntur multi infignes Chriftianorum Theologi. & in

l

his Huez Demonít, Evang. Hiwphr. Prideaux, Connex. Vet.

& N. T. &c.

C

24. Sunt alii, qui omnem illam narrationem de Syuagora

M. rejiciunt, 1. quod nonnifi Traditione Judaorum nitatur,

2. quod tales in ea Viri conjungantur, qui temporibus a fe dis-

jundi erant.

Sed in rebus fuæ gentis & religionis Judeorum

)

'Traditio haud eft prorfus fpernenda, & Synagoga M. non de

hominibus eiusdem temporis, fed de talibus, qui fibi invicem

in eodem inftituto fuccefferunt, intelligi poteft. Nemo enim

dubitare poterit, quin omni tempore apud Judaos fuerint Vi-

ri religiofi ,

& iplfius Ecclefiz prafides, qui rem a Prophetis

coeptam curare perrexerunt.

25. Pott Judaicam Chriftiana Ecclefia non minus diligens

in Canone V. T. confervando, & ad pofteritatem propagando

fuit.

Initium eius rei ab ipfo Chrifto & Apoftolis factum.

llle

enim Summam Canonis collegit, Mofez , Prophetas , Pfalmos,

uc.

3

x4.

Luc. XXIV. 57 & 44.þ Hi non alios in fuis Sermonibus &

Scriptis, ut divinos , allegarunt.

Eos ergo fecuta eít prima

Ecclefia. Nec alios ab ipfis Apoftolis & antiqui(fimis Epifcopis,

quam illos X XII. quos antea recenfuimus , receptos Cyri//;s Hie-

rofol. teftatur, Catech IV. Cap. 22. QConfentit 4bauafus in

Synopf S. S;, Ambo floruerunt Sec. IV. . Nec multum diffentit

Jo. Dama[ceuw L. IV. C. 18. Sec. VIIL. Et apud Ruffizum alios-

que Veteres palfim exftat diftin&tio tripertita. Dicuntur illi X XII.

Canonici, alii Ecclefiaftici five éveywoexeuevs , qui lezebantur

quidem , fed non proferebantur ad aucloritatem. confirmandam , ut ait

Auf. in Expofit Symb,. Hi funt, quos nos Apocryphos appel-

lamus, cum quibusdam aliis.

Apocryphos autem veteres dice-

banteos, qui prorfus rejiciebantur

» Ut weudezíyomQo , & fpurii,

"Vid. 'Tbo. Milles aduot. ad Cyrill.

26. Vetufliorum ex Chriftianis teftimonia haud defunt,

ut Melitonis apud Eufeb. H. E. IV. 26. ubi nullus ex Apocry-

phis additur. Eít ille ex Szc. II. Sic & Orizenzes Sxc, IlI. cuius

Canonem refert Eufeb. H. E. VI. 25. Ipfe vero Eufebius Szc. lV.

Esdre & Nehemiz Libros ultimos, nec ullos po(tea Libros di-

vinos Judzis datos afferuit.. Chron. Greci a Scalig, editi p. $3.

Sic Zrbauafrws in. Epift. Pafchali & in Synopf. S..S.. Gregorius Na-

aiauzen. in Carm. 33. Ex latinis Hieronymus in Prologo Galeato,

& in Epiít. ad Paulinum.

ÁAccedit Canon ult.

Concilit Laodic,

27. Male excipitur a quibusdam; haud recenferi a Patri-

bus Ecclef. illos Libros, quos Chriftiani, fed quos Judei pro divi-

nis & Canonicis haberent.

Nam res ipfa docet, eos declarare

voluiffe, quosnam Libros chriftiana Ecclefia a Jud«is, ut di-

vinos acceperit.

Si illis alios iam tum addidiffet, haud fane eos

in recenfione fua omififfent.

Non enim Judzis fed Chriftianis

Ícribebant. Hos ergo docere voluerunt, quinam libri pro fun-

damento Religionis haberi debeant.

28. Sunt ex Pontificiis, qui putant, in Concilio Niceno

À. C. 325. Canonem confcriptum, eique Librum Jaditb infer-

tum, quia aliquid tale dicere videtur Hierom.

Praf. in Judith.

Sed fi verba eius accuratius expendantur, patefcit, non eredidiTe

Hiero-

s

jnri

Hiemnymum , id fadum ; fed à quibusdam traditum effe dicit.

Scimus autem in nullo veterum Monumentorum Concilii Nicz-

Dis

]ie.

ni quicquam tale memorari.

d

29. Primum eft Decretum Innocentii P. À. 405. ubi Li-

ber Tobie, Judib & ^ duo Maccabeorum Canoni adiunguntur.

ntit

i0-

Idem factum in Synodo Carthag. A. 419. Id decretum Sxculo VI.

&-!IO

Gelafius P. confirmavit.

Inde nata eft diítinctio inter Libros

frotocanonicos & deuterocanonicos.

Patet tamen ex nonnullis locís

H

at

Auguftini, non omnibus id placuiffe, aut faltem eorum decreto-

el.

rum non alium fui(Ie fenfum, nifi quod illi fuerint Libri, quitum

temporis in' Ecclefia legerentur, quamvis haud eiusdem aucto-

(«

ritatis haberentur.

[

