KaI600-1746_5

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

e.

DISSERTATIO

TIHEOLOGICO - PHILOLOGICA

EXHIBENS

SECTIONEM V

CONSPECTUS

ILOLOGLE SAC

/F.

QUAM

DEO VOLE

p N OE

ORDINIS VENERAND. THEOL. AUSPICIIS,

EX INSTITUTO

FREYIO-GRYN/ELANO

SUIS AUDITORIBUS PUBLICE

TRADLL

- JAC. CHRISTOPH. BECKIUS,

S. Th. D. & P. P. ejufque

INSTITUTI LECTOR,

DEPFENDEI

WILHELMUS FRID. WUCHERER, DURLAC.

Pr. VIC. PJEDAGOGII LOERACENS. SOC,; LITT. BASIL. Adícript

IN AUDITORIO THEOLOGORUM

AESTIVO

d. 22, Sept. bora LX. aunuo 1768

DASLEERB E

Typis Jou. Ropn. Iu-Hor & Firrir

?

w

*

*

LECTORI BENEVOLO $.

Uartus jam annus abiit, ex quo Sectionem IV.

Mora

Phil S. examinandam propofuimus.

diuturnior non ex alia cauffa fuit, quam ob labores

uosdam alios interea ad finem perductos.

Nunc

autem ad Philologiam facram redimus , . cum folemnis

ifle dies Sociezatis noftree Lirzerarie , qux me Tuum

Protectorem defideravit, prater alia publica Exercitia,

& aliquam a me Differtationem poftularet.. Quod

autem Doctiffimus ille Vir, olim Auditor meus, nunc

Amicus & Socius clariffimus , cujus notmen fronti

adfcriptum vides , rogatus prompte in íe Munus

Defendentis fufcepit, de eo non dubito, quinid, quod

mihi gratiffimum eft; etiam illuftri Auditorum choro

perjucundum fit futurum, audire Virum vere erudi-

tum, de rebus graviflimis folide & facunde difleren-

tem. Quod DEVS be.nþ vertat! Vale.

PHILO-

RNN

.

7,

,

m ]

tv*3

5

"n

7/

JJ

S WU

ii

N

9

;

i

ï

í

7

MA ,

äx

"

W

f

D

nl

7

7

s

)

d

i

N

b

2

N

(

£5 267

Y

ARENSN

Va

N

g?

?

N

7

—

$

í

dN

/

TA

P«

ILOLOGLE SACRJE

SECTIO V.

PROLEGOMEN A.

-

f&

I.

N noftro Syftemate Pbilolozie S. qua.

j

W

) A

li

tuor continentur partes : I.' Granafica.

Q

"ünm

)II

m

[Om

2. Critica.,

3. ntiquaria.

4. Herme-

E

»iz.

—

VN

neutica.

(Sed. 1. $. x1.)

Cum ita-

PA

que in prioribus Sectionibus mentem

noftram de variis difficilioribus Qusftionibus. Grammatice

Linguarum originalium S. Scripture expofuimus: Nunc ad

fecundam Partem tranfibimus , qua eít Critica Sacra.

2. Critica S. dicitur , quoniam circa Libros Sacros verfatur.

Eftque Ars, deScriptis Sacris vel integris, vel de eorum parti-

bus judicandi, .Judicandum vero eft r. de Au&oribus Libro-

rum Sacrorum & de Libris ipfis. 2. de Integritate Collectionis

2

1VC

4

*5 ) o ( $8

five Canonis Librorum facrörum. 3. de Pauritate fontium,

feu Textus origina/is. 4. de Partibus, feu partitione Libro-

rum Sacrorum. $. de Mafora, feu Hebreorum Critica S,

6. de Varietatibus Lectionis. 7. de Codicibus Mfctis. 8. de

Edirionibus praftantioribus Librorum S. 9. de Legibus &

Cautelis criticis, ad quas de Varietate Lectionis, ac prz-

cipue de recentiorum quorundam Criticorum laboribus vi-

deatur judicandum efífe.

5. Hzc continentur velut primo Capite Criticee Sacrz,

quod confiderat ipfum Texzum originalem S. Scripture. Se-

cundum Caput judicat de erfonibw illius, quarum alie

funt veteres, alie recentiores.

Ex veteribus antiquiffina

effe exiftimatur Samaritana Pentateuchi; proxima Greca LX X,

Interpr. Hanc fequuntur. Chaldaice , qu& dicuntur Targumiu,

He ad V. T. folum pertinent.

Sunt alix utriusque Foede-

ris Librorum Otrientales; Syriaca, 4rabiea, Per[ica, ZEtbiopica,

4rimenica & N, T. . Coptica , . Gorbica.

Exftiterunt & V. T.

grece alie, 4quile, Symmachi, Theodotionis , relique , non-

nifi fragmentis & Veterum commeimnoratione innotefcentes,

Eft tandem in veteribus Verfionibus haud contemnenda La-

tina Vulgata V. & N. T.

4. Fortaffis & de recentioribus nonnullis ac precipue

celebrioribus Verfionibus S. S, aliquid dicetur ; quales funt

Germanice & Latine quedam ; nifi aptius videatur, de his

iu parte Hermeneutica agere. — Non enim tam ad Artem Cri-

ticam, quam ad S. Scripturz interpretationem pertinent ;

ad quam & relique Verfiones haud parum fubfidii adferunt,

Referuntur igitur ad Criticam S. que de Antiquitate, Zv-

Oe]ü« , variis editionibus harum verfionum , non quz de

conformitate cum Textu originali dicuntur.

10 'rer-

$s ) 0o0€

d

j

.. Tertium Caput Critiez S. Libros ipfos S. Scripturze

inter fe confert.

Huc pertinent Loca , qua fünt & dicun-

tur. Pavallela

porro Z//ezatiozes V. T. in Novo, & utrius-

que Teít. in aliis Scriptoribus antiquis, five Judei five Chri-

ftiani fint. Nunc z. e primi Capitis Sectionem 1. propo-

pemus :

De Au&lovibus Librorum Sacrovum €2. de Libris. ipfis,

I

Sequemur in hac recenfione ordinem Librorum,

qui in Linguis Originalibus ufitatus eft, non quod illum cre-

damus authenticum, ita ut ab eo recedere haud liceat ; fed

quod Textui originali potifimum fit ftadendum , atque adeo

ejus ratio diligentius coguofcenda , quam Verfionum.

2. Quatuor funt Claffes, in quas Hebrei Libros V. T.

dividunt : Prima eft n Lex, Graecis Nógoc Moctog, leu

zevraTeuxos, Pentateuchus a V. ejus Libris f. Partibus , quas

Hebrei c»von vnn quinque quintas, appellant. Secunda

Cr3VmN" CUNO3, Propbetarum priorum.

Tertia tz7823J

ConavnNw, Prophetarum. pofferiorum. Quarta £2*3n2 Scriptorum

Íc. Sacrorum, quos Graci 'AyaoypeQovs dicunt.

3. Mofis V. Libri Lezis nomine appellantur, quamvis

plurima Hiftorica contineant, quoniam in illis Leges a Deo

Ifraélitis przfcriptze traduntur.

Auctorem eífe Mo/ez idoneis

omnino argumentis conítat.

Fuit autem ille filius A4mrami

ex Levitarum Stirpe, vixitque tempore Servitutis /Egyptia-

C& , a qua Populum I[fraélis divinis aufpiciis liberavit, À. M.

2513. ante C. N. 1487. fec. UssEn.

4. Summa argumentorum, quibus conftat, Mofez effe

Penutateuchi autorem , ad duo Capita referri poteft, 1. Petitur

3

ex

6

$? o € g

ex Teftimonio & Confenfu omnis antiquitatis cum Tudaicae

tum Chriftiane ; quod argumentum tale eft, ut nullius Li-

bri veteris A9évraa probari certiís queat. Aut igitur de

omaüious, qua ante nos funt fcripta, dubitandum, aut de

Pentateucho , quod traditur , credendum eft.

II In iptis

Libris S. refertur tum Mandatum Dei, quo Mofes fcribere

juffus eft Exod. XVII. 14.

AXAXLIVW T. AXNIV. Av

Deut. XXXIl. 24. tum & teftimonium , Mofen revera fcri-

fife, 2 Chron. X XXIV. r4. Jof. I. 7. 8. 2 Chron. XXIII.

18. Esdr. VI. 18. Nehem. I. 8 9. Joh. V. 46. 47. Luc. XXIV.

27. 44. Marc. XII. 19. Ad. XV. 21. ut alia loca taceamus.

$. Non negamus quidem, pauca quzdam paffim poft

obitum Mofis a Prophetis addita fuiffe, in iisque potiffi-

mum Cap. ult. Deuteron.

Nifi quis cum PuiroNt [udeo

malit credere , narrationem de fua morte ipfi Mofi divinitus

infpiratam, ab eoque conícriptam. Sint itaque ab aliis Pro-

phetisaddita quadam, haud efficiunt, ut Pentateuchus mi-

nus debeat Moíi auctori attribui.

Nam pauca cum fint illa

additamenta, non poffunt ipforum Librorum fidem ac a29éy-

Tu&y imminuete.

6. Ex V. Libris illis I. Hebrais dicitur nv/w?3, que

Graci ac

eít prima ejus Libri vox, notans , I principio.

Latini Geuefm vocant, quia Mundi & Generis hamani ori-

ginem pandit.

Hunc Librum exiftimant nonnulli a Mofe

compofitum , cum privatus adhuc eflet, viveretque in terra

Midian.

Verofimilius eft, illum cum ceteris tempore com-

morationis in deferto in ufüm Populi, quem ducebat, fcri-

ptum fuille. Cumque res ante Mofem natum , ab ipfo Mun-

di principio geítas contineat, quaritur, qua via illas ipfe

cognoverit ? Alii itaque ad Traditionem Majorum , qua in

Hittoricis haud fpernenda eft ; alii ad Revelationem f. Infpi-

rationen

as ) o ( $5

7

rationem id referunt.

Sed nos haud dubitamus, Mofen in

traditione Majorum fcribenda a Spiritu S. directum , & for-

taffe Scripta quzedam antiquiora in promtu habui(fe: fic enim

Sapientiz divine conveniens erat, eum in rebus graviffimis

conícribendis, qua hiftoriam originis totius generis humani

fpectant, quin zpwreveyyé^uoy exhibent, contra quosvis er-

rores, prono alveo ex traditionibus humanis fluentes munire

nihilo minus tamen, ne miracula prater neceffitatem multipli-

centur , liberum traditionum tam fcriptarum , fi fuere ; quam

non fcriptarum ufum relinquere.

7. Librum Il. Mofis appellant Hebrzi nyov now;

E? ifla funt nomina ; qud fünt prime duz illius voces. Gra-

ci & Latini Exodum dicunt. 'Efedeg autem eft Exizus : quod

in eo Libro Hiftoria exitus líraélitarum ex /Egypto deicri-

bitur; quorum deinde-fata, nec non Leges Dei usque ad

Tabernaculum Foederis erectum , referuntur.

$. Ab eo tempore incipit Leviticus , quem Greci & La-

tini dicunt, quia univerfam Dei Legem de Sacerdotibus ac

Levitis, nec non de Cultu & Sacrificiis continet.

Hebrzi

illum a prima voce N*p^; Ez vocavit , appellant. Is eft ergo

IIl Mofis Liber. Ne quis vero putet, parum ad Chriftia-

nos eum Librum pertinere, cogitandum eft, univerfum il-

lum Cultum caeremonialem Chriftum & Ecclefie Chrifiianze

Cultum adumbrare, (conferatur integra ad Hebr. Epiítola)

nec fine ejus cognitione Scripta Evangeliftarum & Apofto-

lorum intelligi poffe.

9. Mofis Liber IV. Hebrais 4393 ; In Deferto , dici-

turl

Nam illa eft vox notabilior ex illis, quibus primus ver-

fus incipit. Graci.eum 'Ao/9poc, Latini Nueeros appellant,

quoniam in eo continetur diligentior enumeratio Populi Ifraé-

litici ,

U dus

8

$o

o € $8

É

litici, una cum ejus variis profedtionibus & Stationibus.

Non defunt tamen & alia in eo Libro enarrata ; qualis eít

Hiftoria & Prophetia Bieami.

Referuntur & nonnulla Dei

IO. Liber denique V. Mofis Hebrzis infctibitu

lidem

pO 33 now; Ifa funt verba ; quibus Liber incipit.

ultimam Libri partem , que inde a Cap. XXVIII. progre-

ditur , ac graves peccatorum increpationes continet "50

mmown, Librum increpationum ,' appellant.

Allescatut. non-

nunquam nomine nJUD, irerationi , quia continet Legis

totius repetitionem, ac ulteriorem continuationem.

Unde

& Grzci illum ósu]eooyójseov , qua(i deuréommw 29 youou , itevae

Lionem Lesis ; Latini Deuteronomium dixere.

Hiftoria líraelis

ad mortem ufque Mofis perducitur, A. M. 2;$3. Ante

Co Nn 14470

YI.

Dividunt Hebraei illos V. Libros Mofis in LIV.

nvU^"a Parafchas f. Sediones , quas ita diítribuunt , ut

fingulis Sabbatis una, atque ita per annum omnes legan-

tur.

Chrifliani in his pariter & ceteris adhibent diítinctio-

nem in Capiza ac Verficulos , quibus allegatio facilior ac di-

ftinctior reddatur.

Itaque memini(fe oportet, has ac cete-

ras Librorum Sacrorum divifiones non divina, fed huma-

na auctoritate factas, adeoque ubi res requirit, mutandas

e(fe, excepta verfuum in V. T. divifione, quz fane majioris

auctoritatis vim: habere videtur

d

alibi.

; quam m N. . sedue hiä

I2. Legem fequuntur Propbeze Priores, quo nomine ve-

niunt Hebreis Libri Hiftorici, Jofue, Judicum, Samuelis &

Regumn.

Liber Jofue, Hebr. ywm ; gracis Iyeoos Nawu£ , Je-

Fuit ille poft Mo-

fus Nave, feu Jofua f Nun dicitur.

fen

!

Ed

-

9

«49i9

) o'(

fen Populi Ífraelitici Dux , cujus opera Deus eum in ter-

ra promiífa collocavit.

Itaque in eo Libro recenfetur introi-

tus in eam terram , ejus occupatio ac inter Tribus divi-

fio , aliaque nonnulla ad mortem ufque Jofuz ( A. M. 2561.

fec. Uffer.) gefta. Auctorem Libri Jofaam & EHlebrai veteres

tradiderunt, & complures rationes, ut credamus , fuadent.

Vid. Jot. XXIV. 26.

Pauca tamen nonnulla excipienda

effe, [ofuze Commentariis a Prophetis fequentium atatum

addita, diffiteri non debemus.

I3. Poít Jofuam in Ifraele JuZices füccefferunt , quos

Deus extra ordinem Populo fuo oppreílo dedit.

Hi cum

eum ab jugo hoítium liberaffent, quod reliquum vitze erat,

íumma auctoritate muniti ,

jus dicebant.

Primus Ozboziel,

poftremus Samuel fuit

De Scriptore Libri ambigitur. Ple-

rique Samueli attribuunt Librum illum, qui Judicum, hebr.

CO'Db

dicitur.

Videtur ex Commentariis uberioribus

eXcerptus, & in compendium redactus.

Scriptum fane

ante Davidis tempora ex C. I. 21. patet.

14. Samueli nomine IL. Libri infcribuntur fecundum

Hebreos, qui a Grecis I. & II. Rezum dicuntur, quam ap-

pellationem Vulg. Lat. Interpres fequitur.

Quis ille fue-

rit, & quid egerit, refertur in Princ. L. r.

Scriptor totius

Operis non poteft haberi Samuel, quoniam I. Libri C. X XIV.

ipfius refertur mors.

Itaque ea qu& precefferunt a. Samuele,

que vero fequuntur , ab aliis prophetis confi

1

$

gv

5

H

1a:a eíle vi-

dentur; imprimis a Nazbaze & Gade, qui cum illo dicuntur

res geítas Davidis Regis fcripfiffe 1 Chron. XXIX. 29.

Hiftoria perducitur ufque ad extrema Davidis tempora.

A. M. 2990. ante C. N. 1oro.

15. Libri Il Reews , Hebrxis t2"392, gracis ac Lat

Vulg.

fo

$e 20 ( $88

Vulg. dicuntur tertius ac quartus Regum.

Deducunt. fa.

cram Hiftoriam ad Captivitatem Babylonicam afque A. M.

3398. ante C. N. 602. De auctore non certius conítat, quam

de prioribus.

Videntur omnino ex ubetioribus Propheta-

rum ac Sacerdotum Commentaríis excerpti, & in formam,

quam habemus,redadi; íive id ab Jeremis ut Hebrzi, five

ab E/dra ut Huetius & veteres nonnulli cenfebant , fa&um fit.

16. Pofthos tv towe2m); Prophete poffeviores,

fequuntur , quos ftride ac proprie Prophezas appellamüs. . Hi

funt: Efajas, Jevemias, Exechiel, quos cum Danmiele Majores

Prophetas appellare folemus.

Sed Danielem Hebrai'ad Ha.

giographos referunt.

Adduntur dein *ty *^n, feu duode-

cim, quos Minores Prophetas dicimus.

Horum Libri quin

ab ipfis fint fcripti dubium non eft.

Antiquitatem teftan-

tur quicunque poftea inter Judeos vixerunt & fcripferunt.

17. Efzjas, Propheta, Amozi filius, vixit ac vaticinia

fua edidit tempore Ufze, Jotbam , Achazi & Ezechis, Regum

Jude, apud quos in honore habitus fuit; Szj

jius quoque in

N. T. allegatur.

Stilus eft ceteris fublimior.

Jeremias, fub

ultimis Regibus Judz vaticinatus eft, atque adeo ipfüm Ex-

cidium Hierofolymorum a Babyloniis illatum vidit.

A [u-

dais fui temporis horrendum in modüm

vexatus eít,

quoniam eorum vitia tam acriter reprehendit.

Ultimum

Caput, non ab Jeremia, cujus Sermones Cap. LI. v. ult.

clauduntur, additum a quibusdam putatur.

Convenit enim

pauciffimis exceptis cum iis, que 2 Reg. XXIV. 198. fn.

ac C. XXV. tot. leguntur. Quod fi, ut quibusdam placet,

ifti Libri ab Jeremia quoque fcripti cenfeantur , quazritur,

quauam fit hujus repetitionis ratio? Cum autem verofimile

fit, Libros Regum poft Jeremie Prophetiam Ícriptam abfo-

lutos; hinc mihi colligendum videtur, Jeremiam fnitis illis

fuis

II

$6 ) 0 C 88

fuis Prophetiis illud ultimum Caput hiftoricum addiditfe,

ut res circa Excidium Hierofolymorum geíta certius cogno-

Íceretur.

Deinde vero Efdram aut ex Viris propheticis alium,

hoc inde caput excerpfiffe ac Libris Regum , ut partem Hi-

ftori: neceffariam , addidiffe.

Idem, ut obiter iftud adda-

mus, & de Eíaj XXXVil. cum fequentis initio; item de

Cap. XXXIX. fadum exiftimo, que 2 Reg. XIX. & XX.

ne verbo quidem mutato inferta funt.

Nam & 2 Chron.

XXXIl. 32. commemoratur Z/zjas Ezechie Regis res ge-

[tas confcripfifle.

18. Ezechie], facetdos, Jeremis coxvus, cum Jechonia

Rege in Babyloniam deportatus fuit ; ibique vaticinatus pet

XX. annos, Sublimia continetac abftrufa multa, qua!is eft

imprimis myftici Templi defcriptio, qua& Cap. XL- XLIII.

continetur. Sirac. XLIX. 10. eum allegat.

sunt qui pu-

tent, duos ab Ezechiele fcriptos Libros, Fl. Jofephi auctori-

tate permoti.

Sed recte Huezius conjectat , Librum unum

in duo olim Volumina divifüm fuiífe,

Demonfítr. Evang.

Prop. IV. de Ezech. $. 4.

I9. Liber Prophetavum XII. a Judeis pro uno habetur.

Illorum Vl. priores fere cozvi fuerunt,

Ceteri diverlis vi-

xerunt temporibus, quas plerunque in principio cujufque

Prophetie indicantur.

Alii eorum apud Judam , alii apud

líraelem , Jouas apud Ninivitas , Prophete munere fundli

funt.

Tres ultimi 4ggeus, Zacharias & Malachias pott redi-

tum ex Capt. Babyl. Populo Dei adfuerunt , atque magis

magifque inftantem Mefliam denuntiarunt.

20. Inter Evai2, f AyieypoaDous , Scriptos a. Sandlis

Viris , primus ponitur tCa'9nn ^»so P[falmorum Nolumen,

V. Libros divifi.

Horum

qqorum funt CL. ab Hebrais in

2

CX

12

I

)0 ( $8

ex majore parte audior David, Rex & Propheta, cujus &

nomen multis eft infcriptum.

Sed & illi , quibus nullum

eft nomen prafixum , communi veterum confenfu Davidi

tribuuntur. Vid. 2 Chr. X XIX. 30o. Sunt alii item ab aliis Viris

Sandis compofiti, ac ab E/Zra, ut videtur, in unum Syn-

tagma collecti, ac nonnulli fortaífe additi, ut P. CX X X VII.

Sicut autem non in privatum , fed publicum przcipue Tem-

pli ufum ab initio compofiti , ita & deinceps ab Ecclefia

adhibiti fuerunt,

Ámplam enim continent materiam Lau-

dum divinarum & íolatii piorum; nec non de Chrifto va-

ticinia : Quapropter & inter eos Libros, quibus de eo pre-

dictum erat, feotfim P[absi allegantur , Luc. XXIV, 44.

Notanda quoque eít diverfitas diftin&dionis Pfalmorum, que

obfervatur in Gracis Codd. quos fequitur Lat. Vulg. dum

ifti Pfalmum IX. cum X. conjungunt, item CXIV. ac CXV.

dein vero CXVI. ia duos difcerpunt, quod & in CXLVI.

faciunt.

Porro Vulg. Lat. Pfalmum CXI. f. Hebr. CXiI.

infcribit 4Jeluja, reverfiouis Asrei C9 Zacharie; quz inícti-

ptio fufpicionem moveret, hunc Pfíalmum poltt reverfio-

nem a Capt. Babyl. fcriptum effe,

n;ü eam & hebrei &

graci Codd. penitus ignorarent.

21. Sequuntur Proverbia Salomons , hebr. moot *ouu,

grzcis IIaoonuías XoAcMdy]os.

Sunt Sententie f. y»2ue , de

motibus, fapientia Salomonis digniífimz , quem & earum

auctorem eíle ex initio Libri & Capitis X XV. conftat, Ca-

ut XXX. vero aliam continet ejusmodi Sententiarum col-

lectionem , prioris veluti mantiffam , cujus auctor A4gur, f.

Jale , fapiens quidam , & in audtoritate conftitutus Vir. Me-

rito itaque notatur Lat. Vulg. qui ea non propria, fed appel-

lativa nomina eífe credidit.

Sunt qui exiftiment, hzec ab

ipfo Sal. Ithieli atque Uchal di&tata, ab Agur litteris mandata

effe. Alia videtur mantiíTa effe Capite XXXI. qua dicuntur

Verba

&E ) o C 3

13

je&ant eruditi.

Verba Lenmelis Rer , quo de Lemuele varia con

fic-

Verofimillimum, fub hoc nomine ipfum latere regem ,

p

i vi

ro apud Hebraos

que & hujus Cap. audorem effe. Un

ÍIape

lura füere nomina.

De univerfo autem Libro non

bilitate fententia Huet; ; cum 2 Reg. IV. 32. me-

caret proba

morentur llI. M. Sententiarum Salomonis,

complures illa-

rum fuiffe a variis colle&tas , atque inde Librum iftum com-

pofitum.

22. Poft Proverbia Salomonis in Codd. Hebr. colloca-

tur 3YN ; Jobus , qui Liber primum narrationem aliquam

exhibet, de Viro illo fan&o & pigo; deinde Sermones cum

Jobi, tum Zmicorum , ipfiusque Dei,

quibus egregia multa

&

de Majeftate

Dei ejusque potentia , Sapientia ac Juftitia,

Mundi adminiftratione traduntur. Non facil

e quidquam fub-

Nec rerum tantum fublimitas, fed etiam

limius invenietur.

Stili poética ratio; qua & in

Pfalmis obtinet , difficultatem

Multa fünt tam de

interpretationis haud mediocriter auget.

Aud&ore Libri, quam de Argumento quzftiones. Audorem

pleriq

ue AMofen p

utant, quorum argumenta apud Hwer in

Demon

(t. Evang. Prop. 1V. inveniuntur,

Alii Jobum ipfum

& 4Amicos Àtab

ice, que patria ipforum Lingua erat, fcripfi-

reum Librum confectum efle fta-

fe, atque ex iis deinde heb

tuunt; eamque fententiam

Frid. Spanbemius in Hift. Jobi ad-

Ítrüxit.

Schultenfíus vero Pref. Comment. in Jobum , negat

majeftatem & £y

epyuay Stil

i permittere, ut credamus , Verfio-

nem eífe, fed hunc ip

füm habendum pro genuino Atrabifmo

hael tendit , in Praefat.

obi etate ufitato.

Huc & J. H. Mic

De argumento alii fic fentiunt , ut

ad Lib. Tobi $. VIII.

putent, non Hiftor

iam, fed Parabolam narrari, adeoque nonu

fed utilem doctrinam tradendam a pio Vi-

vere geftam rem,

ro excogitatam efle : alii vere geftum ,. quod narratur, cen-

fent ,

ita tamen , ut figurate quedam fint enuntiata, quz

adeo

2

p

Í

WE o g

adeo proprie accipi non debeant.

Confer. Jac. V. 11. &

Ezech. XIV.

14. 20. quz& allegationes rem vere geítam in-

dicant. Scsiptorem veto illius res geftas atque Sermones ha-

bitosin poéticum dicendi genus tranttuliffe credo. Claufülam il-

lam, quz grecis Codd. adjedta reperitur, utpote ab hebrzis

alienam, merito rejicimus.

23. Hunc fequitur Libellus,quem Hebrzi tavvenm "v ;

Cauticum Canticorum , i. e. Canticum przttantillim

um, appel-

lant. Audorem Sa/omonem e(fe ex infcriptione i

atelligitur,

quem & alibi Scriptura dicit,

complura. Cantica compofuilf-

1e , 2 Reg. 1V. 532.

sunt igitur Carmina facra , quibus füb

figura cafti amoris inter Sponfum & Sponfam , amor Chrifti

in Eccleliam fnam defcribitur.

Minime igitur probandum

eft eorum inítitutum, qui locuti

ones hujus Cantici S. cum

Carminibus amatoriis Grzcorum Latinorumque contendunt ;

id quod fine injuria S. Scriptori illata, ac fine turpis animi

indicio , fieri non poteft. . Ceterum quod Chriftum fub ima-

gine Sponfi, Ecclefiam fub Sponfze habitu latere exiftime-

imnus, non tantum ex unanimi Veterum fententia eft, fed &

ex eo potillimum, quod fimilia occurrunt in N. T. ut Matth.

XXV. init. 2 Cor. XI. 3. Eph. V. 32.

Cum itaque Myfti-

cus hic fit veluti Dialogus, qui mutuis

Sponfi acSponfz fer-

monibus conítat, Lectoris attenti eft, perfonas loquentes

diftinguere, ac de Chrifto & Ecclefi

a, aut hujus loco de qua-

vis anima fidel

i, perpetuo inter legendum cogitare.

24. Rutbe Hiftotia a

pud Grzcos & Latinos Libro Ju-

dicum fubjungitur,

Idem fecife olim Hebraos teítantur

Veteres; quomam ea res, qua ibi traditur, Judicum tem-

ore accidit, prout Libelli Exordium , ac ipla quoque res,

docet.

Utilis eft, cum ad aliam falutarem doctrinam ,tum

ad connexionem Genealogie Davidis R. atque adeo ipfius

Mefliz

$s 2 c ( $8

15

Meffie inde oriundi.

Quapropter & Rurbe inter Majores

Chrifti mentio eft Matth. I. ,.

Eum Libellum Judai inter

m*?328 van, cum Cantico, Tbrenis, Ecclefiafe & Eflhere refe-

runt, & peculiare inde-Volumen componunt , quod in Fe-

Samueleg una cum

ftis legi folet.

Scriptor non indicatur.

Libro Judicum compofuitfe probabile eft. Veteres pro Ap-

pendice Libri Judic. habuere. Vid. Eufeb. H. E. VI. 25.

25. Threni Í. Lamentationes , hebr. 2^R; quomodo? qua

prima vox eft, inlcribuntur.

Jereiie omnium confeníu at«

tributum , ac ipfius Prophetiz in Grzc. latinisque Codicibus

fubjundium Opufculum ett.

Sunt qui eo refpicere putant ,

que 2 Chron. XXXV. 25. de Lamentis Jeremiz ob Jofiam

referuntur.

Non tameh ob hujus modo obitum, fed ipfius

Populi Judaici calamitatem a Babyloniis illatam trifte compo-

fitum Carmen eft, aliquot Hymnis conftans, qui a piis olim

decantati fuiffe videntur. Commata pleraque alphabetico, or-

dine pofita.

Ceterum LXX. Interpr. ac ex iis Vulg. Lat.

pramittuat Libello przefatiunculam brevem introductionis lo-

CO , que nec apud Hebr. nec alios Vett. exítat.

26. Ecclefisfles , qui Gracis dicitur, Hebrzis eft. nonp.

Nomen hoc fibi tribuit Sa/omon , ut ex infcriptione Libri pa-

tet, quoniam Populum fuum ad concionem vocare, ac fer-

mones hoc Libro defcriptos aliosve recitare folebat. Id enim

& Grecum & Hebraicum nomen fignificat.

Enuntiatur-au-

tem iu genere foeminino, quoniam , ut Hebr. aiunt, fub-

intelligitur nomen ?123m Sapieuzia, aut fimile.

Quid mo-

verit Grotium, ut Librum Zorobabeli ; aut 'Talmudiftas, ut

Ezechie attribuerent, nefcio.

Nam quz ille tum in Prooem.

Aunot. tum ad C. XII. r:. I2. adfert, vim nullam habent,

Id certum eft, ex ipfo Libro haud obfcure intelligi, nemi-

nem , nifi Sa/onmnem auctorem effe.

Qu vero in eo aut re-

pugnane«

I6

" Coc s

pugnantia, aut impia leguntur, illa ut fltuantís círca hu-

jus mundi res, ac ultro citroque difputantis animi dicta ha-

beri debent. Modo enim objedio, modo ad objectionem

refponfio , in fine tandem veriflima ac pietatis pleniflima

conclufio, refertur.

*

27. Eflbers Liber quam hiftoriam comprehendat, ex

ipfo notum eít. A Judzis vocatur :'31'773;:

; aut 1DDN D?'20 5

Voluimen, Ejfiber ,

quia convolutum in Synagogis haberi folet.

Scriptor latet, nifi quod Mar4ocheum effe, illius Reginz Pa-

truum, probabile fit, qui & Cap. IX. 20. fcripfiffe nonnulla

commemoratur. Confer. C. ejusd. y. ult.

Ceterum Libri

antiquitatem demon(trat feftum Prrin , quod in o inítitu-

tum commemoratur,

Id enim ab eo tempore Judsi con-

ftanter obfervarunt, Trauslatio greca, qua exíitat, multa

textui addidit. .

que apud Hebr, non leguntur, nec genuina

funt. Vulgata Lat. VI. Capita in calce adjecit , quae nec in

hebrzo, nec apud ullum Inter

pretem antiquiorem leguntur.

Itaque nec ifta recipi debent. :

38. Danielem Judei Prophetarum numero 6xemtum in

Claffem Hagiographorum retulerunt.

Rationem dicunt ,

quod vifiones ei tantum in fomnio, no

n vigilanti, oblatze

[int, & quod non Prophetae , fed Satr

ape more in Regia vi-

xerit, atque Pro

phetias extra terram fanctam

fcripferit : fed

nullius'ponderis hzc effe patet.

Conítat enim nihil ad rem

facere , quo revelationis genere a

pud hominem Deus utatur,

aut ubi vivat ac fcribat Propheta.

Ille eft Propheta, qui vo-

luntatem divinam immediate fibi

revelatam hominibus tra-

dit, ac futura pradicit: quod infigniter a Dauiele fa&tum vi-

demus. Quare & F. Jofephus eum absque dubitatione suum

ex maximi Propheta appellat, 24uz. IX.. ult.

Omni vero ex-

ceptione majus eft teftimonium ipfius Servatoris noftri Matth,

XXIV.

B6 0 0C $&

17

XXIV. r15. qui Daniälemfrop?yetam dicit. Vixit is in Baby-

lonia per ipfos LX X. annos, quibus Exilium Populi Jud.

duravit.

Nam ab a. 1. Nebucadpezaris ad initia Cyti pet-

venit. .Hujus quoque Libro in Grecis & Latinis Codd. la-

cinie quadam attexte reperiuntur, quas temere fane defen-

dunt Pontificii, cum a Textu originali abfint, quem tamen

integrum efle certi(ime conítat ; ut cetera taceam, quz Frag-

mentis illis, ut & ceteris Z4pocryflvzs juftiffime objiciuntur.

Notari etiam debet, partem Libri Danielis a C. Il. v. 4. ad

C. VIIL. chaldaice fcriptam effe, qux Lingua Babyloniorum

fuit, inter quos tum Judzi habitabant: Sic ipfis Babylonio-

rum verbis ea, qu& apud eos pronuntiata funt, exarata.

29. Esdram Danieli fübjungunt Hebrei ; r-my. * Ejus no-

mine apud Gracos [nterpr. dno exftant Libri, apud Lat.

Vulg. quatuor.

Qui apud Grzcos primus £sZrz eft, in Cod.

Alex. ó "Ieeeog infcribitur, eftque Apocryphus; idem in Lat.

Vulg. tertio loco ponitur.

Secundus £sdre apud Gracos,

Íeu.o "Isosuc B. eft verus ille & genuinus, de quo nunc agen-

dum, idemque apud Vulg. Lat. primus.

Qui enim apud

hunc fecundo, apud Grzcos tertio loco in Cod. Alex. poni-

tur, ac Ecdoas [2. vocatur, Nebemie eft. — Quartum nec Hebr.

nec Grazc. agnofcunt.

Fuit Esdras Sacerdos & Legis peritus

f. *»»D, quem fuo merito in fummo honore babent Judzi.

Ille poft reditum ]udaeorum ab Exilio Bab. Remp.atque Ec-

clefiam illorum reftauravit, ejusque rei hiftoriam fcripto con-

t

fignavit.

30. Nebemiasm, mon3, Hebrei nonnunquam cum Es.

drà folent conjungere.

Fuerat ille ex regia Judeorum ftir-

pe. Minifter Zrzbacbfafle , Regis Perfarum, quem pro Ztrza-

Hujus ille a. X X. im-

xerxe Longimano habendum putamus.

ymam

pþtrata venia & commeatu , aliisque fubfidiis , Hierofol

abiit ,

18

ES ) o ( 34

abiit, Urbem reftauratàm moenibus cinxit, junctisque cum

Esdra ftudiis omnia pie ac fapienter ordinavit.

Principatum

inter Judzos geffit, eosque ab hoftibus vicinis fedulo defen-

dit.

Liber eít absque ullo dubio Canonicus & genuinus, ta-

lisque omni tempore habitus.

Caput ult. tamen a Nchemia

