KaI600-1746_4

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

CONS PECTUS SYSTEMATIS

PHILOLOGIAL SACIUE,

QUOD

EX INSTITUTS

FREYIO-GRYN/EANO

AUDITORIBUS SUIS PUBLICE

TRADERE COEPIT

JAC. CHRISTOPH. BECKIUS,

&S. Tb. D. &* V. 1..P. P. ejusdemque

INSTITUTI LECTOR,

DISPUTATIONIS PUBLIC/IE LOCO

PROPOSITUS ET DEFENSUS

SECTIO IV

RESPONDEBIT

JAC. CHRISTOPH. MULLERLS,

A. L. M. &.S$. Ih. Cuk

de xo. Julà M DCC LXIV.

H. x. riN AvuprT. THEkOLOG. ESTIVO

$)

"

3

,

h

É

2

d

N

i

xäg

f

)

e22

y,

N C 9

B4slIELE

Typis, Viduz Johannis Conradi à Mechel

ss

as

—R

»

vr—

AX

(f——

2

E

N

X

)lx;.

2».

Z RP

(

N

A

—

E&

1

SENES

EX

K;

J

SNS

x

E

SN

)V

X

/»

G P

EN

()

(IEN

CA 7

566

& ;c,a W&

yw

5

ET

C X

W (']'ï

E

eesd

(

M

ä

p

W

—

ä

XP-

A

E

t

m um

/F

U

[i/

NE

)

p

SSSSISNS

ï

A

QJ

r

zi

(

,.

c iA

6//'5

f

RI

em

A

NT

Y ts

À

s

Y

2

N

2

AUE

)

NS

N

äï

NS

—

—

&s

SS

SSS

d

w

S

Ws

A

7

272

CO

d

;

S

N

Säx'

s

CONSPECTUS SYSTEMATIS

| PHILOLOGUE SACR/E.

SBELITIIO TV

I.

X philologicis quzftionibus, que aä Grammati-

cam Lingue hebree pertinent, plerasque jam

pertractavimus, quas quidem cum utilitate ali-

qua majore conjunctas exiftimabamus. — Addere

nunclubet aliam, ad Rhetores quidem potius, quam

Grammaticos, pertinentem , Ze Srilo Sacrorum . Librorum V.

€9 N. T. non quidem, quantum ad puritatem , de qua,

quoad N. T. Sed. preced. $. 25. feq. actum; Sed de

univerfa ejus fpecie & habitu.

2. Neque etiam iftud nobis propofitum eft. ut de

virtutibus Stili in S. Script. ufurpati dicamus, ejusque infti-

tuamus preconium. De his enim dicendi nulius prope-

modum finis effet: Interim quantum fatis effe videtur,

de his egit G/a//^s Philolog. S. L. 1. Tract. III. ubi com-

memorat perfpicuitatem , fimplicitatem , £véoyee» & ettica-

ciam, evidentiam, plenitudinem, brevitatem , cohzrenti-

His tamen addenda,

am, verecundiam, proprietaten.

z

que

4

Z -ori

)9 C sB

uze in hanc rem egregie habet WrnENrFELsIUS nofter, in

differtatione de Stilo Script. N. T. qu« eft in fylloge dif-

fertationum theol. decima quarta ;

In hac, poftquam de

celebri illa controverfia dixerat, quz circa hebraifmos N.

T. oborta eft, quadam alia addit, quibus oftendit , Stilum

$. Script. non ad humanz eloquentie regulas exigendum,

quamvis non propterea afpernandus aut negligendus fit,

cum & eloquentie ftudiofus multa ex eo difcere & imi-

tari queat. Rob, etiam Boyleus, Nobilis Anglus & So-

ciet. Reg. Scient. Lond. illuftre membrum , cui non Phi-

lofophie tantum, fed & S. Litterarum Studiofi plurimum

debent, Cogitotieones edidit. pias & egregias de S. Script.

Stilo, que Geneva. 1680. 4. recufz proftant.

3. Sed hxc magis ad noftrum inltitutum pertinet ob-

fervatio, Stilum S. Scripture ad rerum, quse in ea con-

tinentur, varietatem attemperatum & varium effe.

]llud

enim non precepta Rhetorum, fed ipfa natura homines

docuit, ut aliter res tenues & quotidianas, aliter fublimes

& graves, aliter lotas, triftes aliter, & fic porro enun-

tiarent ;

Sic certe rerüm genere diftinguuntur genera di-

cendi aut fcribendi, ut, ni id fiat, vitiofum habeatur.

Quamvis enim ipfa quoque animorum indoles ac natio-

num difcrimen plurimum hic faciat, quemadmodum olim

Afiaticum, idque copiofum ac floridum , ab Attico, quod

adítritum & caftigatum erat, difcernebatur, & nunc

gallica libertas per omnem elegantiam luxurians, ab 4fzglo-

vum Íeveritate atque profunditate fenfuum facile dignofci-

tur; nullum tamen dubium eft, quin omnes, qui diferti

habentur, ad rerum precipue difcrimina refpiciant.

4. Rerum autem varietas in S. Scriptura in hoc ma-

xime obfervatur, quod alia quidem funt biforica, quz re-

rum geftarum narratione conítant; alia ZiZa&ica , qus ad

doctrinas inftituunt ; alia ad preces & hymnos numini ca-

nendos accommodata, quz poczica dicuntur; alia d

enique

gravif-

) o ( &

5

graviffimis exhortationibus atque caftigationibus, nec non

interim piorum confolationi deftinata, qua prophetica ap-

Quadruplex inde enafcitur Librorum facro-

pellari folent.

rum genus, nec fufficit vulgaris illa diftributio in hiftori-

cos , dogmaticos & propheticos.

]lla quoque divifio haud

fatis apta videtur, qua Fr. Josgeuvs L. r. contr. Apion.

utitur, qui Pentateucho addit XIII. libros prophetarum, &

IV. alios, qui hymnos & vite precepta contineant; Nec

íane integros libros ita difcernere poífumus, ut alios di-

camus Pifloricos , alios didaclicos , alios poeticos , alios denique

propheticos.

Sed fingule fere librorum partes vel ad unum

vel ad alterum genus peirtinent :

Exemplo fit Genefeos li-

ber, quo nullus eft magis Hifforics , qui tamen przter hi-

ftorias propheticum quoque íermonem Jacobi Genef.

XLIX. continet,

Sic Efaje liber propheticus utique eft,

neque eo fecius continet hifloricas pericopas, haud fane

breves, Cap. XXXVL.-- XXXIX. wUnde conficitur non

tantum libros S. Scripture, fed & partes librorum, di-

verfo ftili genere exaratas effe.

j. Eorum librorum & partium , quse rerum geíta-

rum narrationem continent, fimplex eft & planus& uni-

ce ad perfpicuitatem compofitus Stilus.

Nil enim aliud

Hinc

quzrit, quam ut id ; quod narratur, intelligi queat.

verbis maxime propriis & ex ufü quotidiano petitis res

exprimit ;

Ordinem vero in narrationibus eum fervat,

quem ipli eventus, fe invicem excipientes, fuppeditent.

Non negamus quidem, aliquando zeord feu enticipatio-

nem, quam vocant, locum habere, qua id, quod pofterius ge-

ftum eít, prius commemoretur ;

Sed eam tamen figu-

ram rariorem efle cenfemus, quam nonnulli putant.

6. Ex vero S. Scripture partes, quas 4iZaicas dici-

mus, alias planas ac fimplices eífe videmus, ac parum ab

hiftorico ftilo abire, alias vero elatiores ac concitatiores ,

pluribusque figuris illuftres, & verborum pondere graves.

3

-

6

p t ?Fä

Ad prius genus pertinent leges divine in Mofaicis libris

paífim difperfe , ad alterum exhortationes vehementiores,

vitiorumque reprehenfiones, immixtis predictionibus bono-

rum & malorum futurorum.

Huc pertinet Deuterono-

mium.

In prioribus nihil fpedatur nifi ut edoceantur

ledores, in reliquis, ut & doceantur & moveantur.

7. Qu autem in his Zida&ica non funt, ea ad poé-

fin facram referuntur, de qua mox pluribus.

Ínterim

funt quidam S. Scripture libri mere didactici, ut liber

Proverbiorum & Ecclefiafts. . Jobi , & Amicorum orationes al-

tius fere adfurgunt, quam ut didactici dicantur.

Unde

eos plerque pro oericó habent.

Eft vero Prophetarum

concitatius loquendi genus, quam ut ad meram docendi

rationem redigantur.

Oratore; enim plerumque potius

Par-

quam Doctores agunt, Stiloque oratorio efferuntur:

tes excipio nonnullas, qux poéticz funt, & figuris copio-

fioribus ac illuftrioribus nitent.

$. Hanc vero Sacram Peéfm in iis libris regnare ex-

iltimamus, qui hysms & canticó lacris, feu leta illa fint

feu triftia , componuntur.

Tales funt P/almi, Canticum

Salomonis, & ]eremie Tbreni.

Sunt & paffim alia canti-

ca libris facris inferta, qua a reliquarum partium ftilo

longiffime abire ipfe fenfus ac ipfa infpectio conteftim in-

dicat.

sunt equidem eruditi viri, qui & Jobwnz & Pro-

verbia Poéticis libris accenfent,

Sic certe Judai libros

DOM, i. e. Jobmn, Proverbia & P[alnos ; Chriftiani vero

preter hos etiam Ecclefíaffen & Canticum Canticorum poéti-

cos dicunt.

Vid. Carpzov. in Introdud. in Libr. V. T.

B.L 6 3

Ex hac opinione etiam factum eít, ut Jaco-

bus Duportus celebris apud Cantabrigienfes in Anglia

Gracz lingue Profeffor, non modo AZ(z £ppiloo, i. e.

Pfalmos graecis & homericis quidem verfibus expreffos,

(a) fed & xeXpuai]a tppsroer, i. e. Proverbia, Ecclefiaften

&

(a) Edition. Cantabrig. 1666. 4.

A

-«2 ) o ( $83

"

& Canticum. Canticorum (b) nec non eepeC ao feu

Sic & Rich. Grew

librum Jobi, (c) eodem modo ederet

S. T. P. Anglus, Jobi librum in verficulos metricos di-

vifum hebraice exhibuit, cum Verf. Alb. Schultenfii ejus-

demque adnotationibus excerptis. (d)

9, Sed ego quidem fzpius hafitavi, an poético po-

tius an didactico, fed fublimiore Stilo, Jobwa confcriptum

putarem.

Sic & de proverbió mecum agitabam, & de Ec-

clefiafte

Si conítaret nobis ratio carminum , feu verfuum

Vet. Hebreorum, nulla cniquam hzreret dubitatio. Quam-

vis enim nec hymni nec Elegi in his effent

xiftimarem

tamen ad gnomicum genus eos libros pertinere, qualia

funt Pythagoræ aurea carmina , ac Phocylidis aliorumque a-

pud Gracos rvZpa.

Quomam vero de AMetro aut Car-

minis Hebreorum veterum dimenfionibus, nil nobis con-

ftat, eos folummodo libros poéticos habendos exiftimo ,

aut eas folas librorum partes carminibus adnumerandas ,

in quibus argumentum & fítilus poéticum quid arguit.

Sicque foli, quos diximus, Pfalhwi, cum Camtico cantico-

yum G Threns, ilisque hymus, qui paíffim libris Sacris in-

ferti,

rto po&icis haberi queunt.

Non tamen magnope-

re cum eo pugnaverim, qui Jobi librum , Zidaficum qui-

dem, fed poético ftilo exaratum putabit.

Proverbiorum

vero feu fententiarum colle&ronem non magis poéticam

effe cenfeo, quam fermonem Cliriftüi in monte habitum

Matth. V -- VIL qui & ipfe ex magna parte brevibus

fententiis conftat.

IO. Que diximus de Mezro Hebreorum,feu de carminum

apud illos ratione ac dimenfione; illa non de recentiori-

bus iftis, qui jani a multis feculis ad imitationem Ara-

bum aliarumque gentium orientalium ouooreAsvreic, feu verfi-

bus fimiliter cadentibus, germ. SReimen , Cmulti male Rhyt-

mos

(b) Cantabrig. 1646. g.

(c) Cantabmg 1653

$

fd) Edit. Lond. 1742. $

"

8

dé 3 9 C SEE

mos dicunt) utuntur, fed de veteribus intelligenda funt.

Illorum, inquam, Hebrzorum, qui ante ultimas illas cla-

des, quibus per totum terrarum orbem diffufi funt , vixerunt,

metrum íeu carminis rationem nemo efít nunc, qui cogno-

Ícat. Ne quid vero hic temere dixifle videar, auctoritates

adferam Virorum Clariff. & ipfa dein re docebo, id ve-

rum effe;

Ir. Veteres quidam ecclefie Patres, & Fr. quoque

JosePHvs Hebreorum poéíin ad graecorum carminum le-

ges exigere funt conati.

Inde dactylos & Spondeos, ali-

osque, ut vocantur, pedes, verfusque hexametros alios-

que fibi finxere, in Hebreorum libris inveniri.

Loca eo-

rüm allegata vide in Corpzov. Introd. in Libr. V. T. P. II.

C. 1. $. 6. Ibidem hec fententia rationibus apertiíTimis

refutatur.

Nec quidquam eft facilius, quam ex ipía lectione

Sacrorum intelligere librorum , ejuscemodi verfus non a-

liter deprehendi poífe, quam prout in qualibet oratione

aliquando cafu ab imprudentibus funduntur.

12. Aliam ingreílus eft viam . Mareu Meibomim , Vir

eximie eruditus, fed animi perverfitate incredibili pradi-

tus, inprimis arrogantia & z«eadezoQiAa , feu nimio sova-

vum opinionum ftudio elatus.

Is non libros modo aliquos

S. Scripture nec tantummodo reliquorum — partes, fed

univerfam Scripturam metrice Ícriptam fuiffe contendit.

Hoc autem metrum , temporum injuria & librariorum negli-

gentia corruptum & depravatum, adeo ut jam inde a MM.

annis nemo fuerit, qui integritati fux reftituere ac intel-

ligere poffet.

Sibi vero foli id myfterium divinitus fuiffe

reyelatum fomniavit, idque fe cum orbe Chriftiano com-

municaturum , fi XX XM. librarum Sterling. ipfi offeran-

tur,

Quid dignum tanto tulit hic promiffor hiatu ?

13. Om-

Q ) o ( ER

9

:3. Omnis certé hec Meibomiana jadantia in fu-

mum abiit, cum fpecimina quedam fui inventi in lucem

emififfet, que conjunctim exhibita funt Amítelod. 1698.

fol.

Fuit enim continio omnium eruditorum fibilo ex-

ceptus improbus ifte & ineptus conatus; ipfum vero Mei-

bomium ad Anticyras relegarunt, quotquot fapiebant, ut

Interim

cerebrum frequentiore Hellebori ufu purgaret.

irreparabile fcilicet, ozbi Chriftiano damnum eft illatum,

cum nemo iaüveniretur, qui vel teruncio illud arcanum

redimere, ac wetri illius phantaftici rationem. cognofcere

cuperet.

14. Fuerunt alii, qui Merrw» nefcio quod in Sacris

Hebrzorum íÍcriptoribus fibi deprehendifle vifi funt, In

his nomen maximum adeptus eft FnANcIscus Hanrvs, Ci-

ceftrienfis in Anglia Epifcopus, qui Lond. 1736. 8. duo

edidit volumina, quibus continetur: P[ahmorwm liber in vwer-

ficulos metrice divifus €3 cum alir critices fubfidis um . praci-

pue metrices ope multi in loci integritati [me. veflitutu.

In

hoc opere, quamvis longe abeffet a temeritate Meibomii ,

quam paullo ante notavimus, minime tamen rem attigiíle

videtur.

Nam regule f, Canones Harianmi metri facillimo

negotio non ita pridem profligati funt a Cl. Ros. Lowrho

Ánglo, in Merrice Hariane bvevi confutatione , qua elegan-

tilimo operi de S. Poéfi Hebreorum fubjunda eft. Edi-

tum fuit illud opus Oxon. 1753. 4. ac deinde Goettinge

1758. & 176r. duobus voluminibus in 8. cum eruditilli-

mis notis & Epimetris J. D. Micnazui, recufum.

Ipfa ve-

ro refutatio illa neminem dubitare finit, quin illa Hari

meletemata plus coloris quam veritatis habeant ;

Quibus

ego iftad unum addo, quod Haris , ut hypothefi fuz fer-

viret, ac pofitos a fe canones ftabiliret , in textu paflim

Id enim ab om-

aliquid immutare haud duceret religioni.

ni ratione alienum effe exiftimo, ut Ars metrica nondum a-

liande coguita, fed undecunque demum componenda. " po-

teíta-

IO

...g(.äg

)

o

(

g-(ï&/x;;fl.

teftatem nobis faciat, textum ad ejus leges, qua nondum lat

funt, corrigendi.

.15. Hoc ipfum quoque eft vitium , quo Jon. Crenicr

Ars metrica Hebraeorum laborat.

Is enim cum non pedes

atque genera metri, fed ópaisTEAsU]a , apud veteres Hebre-

os ufitata crediderit, ut poífit ea invenire addendo , de-

mendo, permutando, qualia opus e(Te putat, quarit & procu-

Hoc vero fi liceat ;

dit, ad modum fere Meibomianum.

quid non in verfus redigere queamus ? Nihilo fecius huic

fuo invento paflim in fcriptis fuis, inprimis in commenta-

rio in Pentateuchum plurimum tribuit, nec tamen nifi

pauciflimis approbare potuit. Accenfere his interim debe-

mus, Clariff. FounuwoNTiuM, qui in comment. Ácad. Infcript.

Tom. IV. p. 467. eandem de opeersAsv]os , hypothefin

ftabilire conatus eft, adhibita licentia textum originalem ,

ubi opus videbatur , immutandi, nec ullum tamen adfert ar-

gumentum, quod firmum dici queat.

16. Nunc véro, quoniam hRob. Lowthi facta eft men-

tio $.

14. videbimus quid ille de Hebr,. metro fentiat.

Pralectionis tertie Lemma efít, Poefim Hebr«am metricom

eífe.

In hac ergo Hebrzorum ícripta quedam non mo-

do fpiritu poético animata effe, fed sumerrs etiam (po&ticis)

& metro aliquo. adffriia his argumentis probare ftudet: .

ex illis facris poématibus, in quibus rés aut fententie ita

exprimuntur, ut finguli vel verfus vel ftrophz litteris primo-

Tales Pf.. XXV.

ribus alphabeti ordinem reprzfentent.

XXXIV. CXI. CXII.

CXIX. CXLV. Proy. XXXI.

ro. fin. Jerem. Thren. excepto cap. ult.

Vid. & de his

Leusd. PhiL Hebr. Diff. VII. $. 16---18. Pergit Lowth 2.

in po&ticis S. Script. partibus occurrere nobis gloflas quasdam,

feu peregrini fermonis vocabula, itemque vocum receptarum

quasdam anomalias, eam vero licentiam illis folis concedi

Scriptoribus, qui certa quedam numerorum ac pedum mode-

ratione funt adftri&ti. Inde nafci dialectum quandam poeticam.

17. Hoc

449 ) o ( BR

3I

17. Hoc cum' exiftimaret tuto adfirmari polfe,

Poéfin Hebrzorum effe metricam, non alias tamen ait e-

jus Metri leges intelligi poffe prater iftas.

IY. Quod ver-

ficuli inter fe diílimiles. aliique aliis longiores ac brevio-

res fint.

2. Quod breviffimi fex aut feptem fere fyllabis

conftent , longiífimi ad bis totidem circiter excurrant. Ad-

dit deinde, veros horum verfuum numeros penitus igno-

tos effe, & nulla unquam arte aut induflrria huma-

na inveftigari pofle.

Hoc fane id ipfüm eft, quod jam o-

lim Jon. Buxronrius P. in Thef. Gramm. Trad. de pro-

fodia metrica docuit, quod item docuit Au&or L. Cosu.

aliique Judeorum doctores, quorum fententias idem Bux-

TORF. ad calcem L. Cosnmi appofuit.

Eodem quoque re-

Ífpexit Przirr. in Diífert. de Poefi Hebr. & Carwrer in Dif-

lert. de eodem argum. Prolegom. biblicis inferta.

I8. Quamvis ego omnia haec erudite ac fapienter

dicta exiftimem, illud tamen fateri debeo, me nullam in

iis rationibus vim deprehendere, quibus Lowth compro-

bare ftudet, Poéfa Hebr. metricam eíle.

Prima illa ratio

fententiarum periodos & artificiofas difpofitiones non mi-

nus, quam sezrum, imo ex meo quidem fenfu nullum

prorfus metrum , fed folam fententiarum ad memoriam ju-

vandam aptam confecutionem indicat.

Ecquid enim ad

metruni facit ,

uod od&oni verfus,

feu commata Pf.

CXIX. fingulis Alphabeti hebr, litteris ordine inchoan-

tur.

Non magis profedo Metrum indicat v. 1. quod ab

w, quam fi a 2. inciperet, At dices: Non certe cafu factum ,

ut hoc Alphabeti ordine commata difponerentur.

Fateor

ego, id in principiis verfuum haud fine confilio S. Scrip-

torum factum efle.

Sed unde conftat, id ad Mezri rationem

pertinere? Quid quod non commata modo , quz integras

includunt periodos ; Sed nonnunquam fingula cola f. mem-

bra iftarum ab eadem littera inchoantur? Sic Pf, CXIX.

$. ut alia taceamus.

Ba

19. Alv-

12

4 )o(

eeo-

19. Áltera ratio a peregrina vocabuli , eorumique; quz

funt ufitata, a:omalis defumta, facilius etiam diluitur,

quam illa prior.

Hec enim certe Stili quandam a com-

muni ufu recedentem conformationem oftendunt , non

AMetrum.

Nifi quis forte SeZwfiium ob Archaifmos aliasve

dictiones a communi ufu recedentes metrice fcriptum, aut

quemcunque alium fcriptorem , qui five cafu, five confi-

lio peregrina vocabula latino fermoni immifcuerit ,

Poé-

tis accenfendum putaverit.

Adde quod optime ad illam

Lowthi preledionem, de qua nunc agimus , adnotavit

Cr. Micgazus, non omnia, que adducuntur, anomalie

& licentie poétice exempla efle; peregrina autem vo-

cabula ex variis dialectis ejusdem lingue, quam orien-

talem 'vocat, non ex diverfis linguis petita efle.

Dia-

lecs vero interdum permifícere, & profaicis fcriptoribus

licuit aliquando.

20. Eam ob rem ita colligit idem Cr. MicnaEuis, hzc

omnia, que Lowzb adduxit, non efficere , ut setrum certs

perpetuzque legibus adftridum. Hebres fuife credamus, fed ,

ut divinius infolentiusque dicendi genus, noítroque poé-

tico fimile: negat ergo, verum aliquod Hebrzis tuiffe Me-

trum, perpetuis legibus adítrictum.

In qua quidem ego

fententia facile adquiefcerem, nifi idem ille V. C. mox

inter adffridiwm & liberim Metrum dittingueret, illud qui-

dem Heb zis negans, hoc tribuens; in hac enim re me

adfentientem. non habet.

Exiftimaverim equidem potius,

librorum illorum , quos poéticos dicunt, quibus & pro-

hetarum fermones accenfent, non Mezrum ullum, fed

folum /flilum & dicendi charaderem quendam efle, quo ab

aliis difcernantur. Hanc fi quis velit noa vorfz , fed pro-

fam. orationem appellare, haud repugnaverim, dummodo

eam a communi dicendi ratione cum aliqua elegantia &

gravitate recedere fateatur.

Hancque fuifle mentem opi-

nor JosePui ScALiGER Animadv. ad Chron. Eufeb. p. 6.

L

493 ) o ( 88

I5

b. cu1;n dicit, fui(fe hanc mere folutam orationem , . chara&te-

:

ve poético animatam.

21.. Aliorum quoque virorum clarorum eandem fuif-

fe mentem docet Carpzov. Introd, in L. V. T. P. I. C.

155 m

Eam nos unico quidem, fed fat, ut opinor , fir-

mo argumento roborabimus.

Eo, num quis alius ante

me ufus fuerit, nefcio ;

Non enim vacat omnia nunc

omnium ícrinia excutere.

Sic ergo dico: Qui Midz au-

res non habet, Homerwum, aut Pindarum, Virgilium aut Ho-

ratium cum legit, aut ab aliis prelectum audit, Metrum

fentit, feu continuum aliquem & perpetuo ac conftanti

ordine decurrentem numerum. ldque fit etiam cum ]le-

gum metricarum prorfus ignarus eft. Quapropter cum

carmina effent prius compofita, quam leges carminum, na-

tura fcil. hominem ad illa ducente, cum leges carminis ,

quemadmodum caterarum artium, non nifi ex obfervatio-

ne nature componi potuerint, hinc brevi tempore, poft-

quam Poétz fuerunt, etiam elfe cceperünt illi , qui poeticze

artis precepta componerent, Íc. ex lecdione carminum

facile cognoverunt , quznam effet ars carminum componen-

dorum. QCum vero inde a Mofe, qui primus ex illis eft, qui

carmina hebraea compofuerunt, usque ad noftra tempora,

tria millia cum trecentis ferme annis abierint,nec ullo tempore

defuerint homines , artium iftarum cognofcendarum cupidi;

Quid cauffe eít, .cur nulle adhuc reperte fint Carminis

hebrzi leges, nifi quod nullz funt? Si Scriptores Sacri una

quidemaut pluribus. Sed in orbem redeuntibus formis ufi fuif-

fent, haud fane fieri potuiflet, quin artificium intra breve

tempus detegeretur. Atqui neclongiffimo hoc tempore de-

tectum eft, Nullum eft ergo ; Sed Spiritu S. duce liberam

elocutionis & compofitionis poteftatem habuerunt illi , prout

res & affectus requirebant.

Unde & confequitur, inimitabi-

lem effe hanc carminum facrorum rationcm.

Definamus er-

£0 quzrere, quod nusquam eft, neaterem lavare videamur.

3

22, Àt

14

N

","GN—/'"

OA

)o ( 88

22. BÀt dices : Nönue carmina Hebraorum ad Mufice

rationes compofita ac tum voce fola, tum fidibus decanta-

ta fuere ? Relp.

Quidni? Notiflimum enim iítud eft.

Ác de Mufica quidem Arte Hebr. elegantiffime fcripfit

Sar. vaN Tizp , qui quantum fieri poteft, omnem hujus rei

rationem explicuit.

Sed nunquid metrica folummodo o-

rationis genera Mufice funt accommodata? , Neminem hoc

dicurum efle exiftimo, quamvis numeros poéticos muficis

Poffe ta-

concentibus aptiores effe haud facile negaverim.

men & profam orationem modulationibus adaptari experi-

entia docet primum eorum, qui carmina a legibus poéti-

cis longe aberrantia, nec quidquam poé&ticum nifi fyllabas

in fine fimiles, habentia, non minore cum voluptate reci-

tant, quam accuratiffime compofita; deinde illorum -ora-

torum , qui fuas orationes foluto prorfus, non ligato ge-

nere compofitas, non tam recitant, quam cantillant, ut

auditores fuos nec docere nec movere velle, fed in dul-

ces fomnos refolvere videantur.

23. Ád me certe quod adtinet, fateor ego, quoties

legi facros libros, qui vel maxime poétici habentur, ut

Pfolterium ,. Jobum , Canticum. Salomons ac Jeremie Threnos,

non tam numerum .poéticum ac metrum aliquod , quam

Hoc unum

fententiarum elegantiam ac gravitatem fenfiffe.

eft, quod differentiam inter hebreorum profam.& vorfam

orationem conítituit.

Dele&us. dein accedit verborum ,

quz aliquantulum fint a communi ufu remotiora, ut lec-

toris atque auditoris animus eo magis eredus teneatur.

Qui certiora indicare poterit, proferat in medium.

Dic quid in Hebras, €9 eris mibi magnus Apollo s Conficiat Metrum.

24. Hanc a metro libertatem , qua Sacri vates ufi

funt, oftendunt & illi byzzsi elegantiflimi & Spir. S. ple-

niffimi, qui paffim in libris N. T. occurrunt.

Quid illi

funt aliud , quam fententiofe orationes figuris eximiis or-

nate, adfedum animi potius, quam artem exprimentes ?

Atqui

443 ) o ( $&

I$

Atqui ifti N. T. Hymni plerumque verbis Prophetarum

V. T. exprefli funt.

Nihilque poeticum habent, nifi

quendam quafi évSevriazuo» , quo profani poétz furere ,

facri vero quodam divino ardore animi extra fe rapi, &

le&orem rapere dicuntur.

Exemplum fgbjiciemus ex Pf.

CXXXIL 17, 18.

4»"5 p mors tv

rrUnn9 Y ny

nv3 wa5w vadis

-^

n2 qox v5yy

Ibir ex

citabo Cornu Davidi ,

Conftitui lucernam uncto meo.

Ínimicos ejus induam pudore,

Et fuper eum florebit diadema Ejus.

Hec non tam tranítulit, quam allufione refpexit Za-

ch«alïias Sacerdos , Lucz I. 69.

Kal Wyeme xeoec cu]40icos vjl

Ev TÀ 6X Aea[Jid ToU zraidóg aU]aU.

Et excitavit nobis cornu falutis

In domo Davidis filii fui.

25. Aliud exemplum addam.

Pf. CXVII. nemo non

fatebitur Hymnum efíle , feu canticum facrum Muficis con-

cenþibus adaptatum. llle fic fe habet.

cow53memv m5 i

COWT ?2 ymnas

T(Dn *5y 3353

2

L:

cooy^? mmonowm

m »mn

r. Laudate Jehovam omnes gentes;

Celebrate Eum omnes nationes :

2. Magna enim eft in nos bonitas Ejus,

Et veritas Jehovz in Seculum.

Laudate Dominum.

Sunt

16

449 ) o ( BbR -

Sunt ne hxc quamvis numeris po&ticis foluta, minus

muficis concentibus accommodata, quam iíta Dzporzi , qui

ita expreflit verfibus Hexametris, iifque plane Homericis.

I. AU A'S4ve] ze/| £9vee QUAe]e Qd]av

Aad p6 cupzral]le ij dvepué^xpa]s Quys.

2. To) yco uuADm weyd2o réAG (€p tis ijedie

Kéxpr]ai , xoi at nuéve spuot]en ]

NOASA6u6.

AivesO" iepóy jéyog. A Üaeireic.

Elumbia fane hec funt & languida, fi cum Hebrzis

contuleris. Fortiora, quae BucHaNawus ]

exhibuit.

yrico carmine

1. Omnes ubique gentium

Quos Solis ambit orbita

Rerum parentis optimi

Laudes libenter pangite.

2. Agnofcite indulgentiam

Benignius nos in dies

Foventis & conítantiam

Promiíla certam reddere.

Nec minus elegantes AnTHURI Joxsroxt: Elegi.

Pandite facta Dei Populi, domus utraque Solis

Quos videt, & geminus defpicit orbis apex.

Qua fovet ille pios, brevibus clementia metis

Temporis & claudi limite nefcit amor.

Ergo Dei laudes cceli tollantur in arces ,

JEternumque volet fama per ora virum.

Vix tamen aut BucuawaANus, quinque verficulorum

hebraicorum vim octo fuis verficulis, aut joxsroNvs tribus

diftichis exhaurire valuit ; Admirabilis verborum hebreorum

brevitas & £véeyeia divinum potius , quam poéticum fpiritum

monítrat, quamvis ut mihi quidem videtur, Metro haud fit

l

adítridia oratio.

T ANTUMM.

-

La

^

LA

A

DT

D

E

PT

E.

L

&

p

e

o

hd

Mu u

—

25

-

RE

us

——

i

—— ——

—

TU cevwor

i m ieim,

TA C

*

3

p

EU

-—

MAm

á

p

z

——

——

cowietea

—

f

at

s

- ,iumw uïü:ü

M

——

XI

— ..'12,13 —E€

lcl.x. ii g t n o

E

w

*

H

!

i tl

" QLI.&

w

" d

has d

d. p

-X

hr

"m

w o

n

W La s

P r a

?

/.&.t

"

1£ . X.

w x

*s

*

m

"hs

v

h

o

—

b*

d

-

Glh»

d

^

4

**

"w

M .-r.p

X w t

RI

v*

"

(&»"(l

; a.

MR

- ia

ï*&»

* »

d

v-

&t

Pa

x

" u s

um .

"EV

1

t

— 4 208 2

1(0-.&—

y*.

——

L

w "d

d

i i

"

W

Y

i,

*- o*

;*

x».

pe n

rjet m ag —

T$

Xf o

ET

Pj

vt

o

F

D u

*

m od

um J

afb um

-

R..D

^. iC i

"m

- V

H

**

v

wt.

w

-

3)

ib

H..

m t

.

-

l*

od

M

a

d

"ais

m

st

.w'

À.

s

fu.

W

,

$.

E

-

^

-

V

vXX

d- m

t

- w CC

-

3

-

47

s a

-*

W

N

!

i

Y^

-

t

t

—

"- hua.

Á-——

-

t

d

p y

"

d

o ) *

v.x,

u

T

'V»

p

m u Vs

$-

c uurt»

R est? atl

wlb

d

Wx

VN

i

LA f * H'r:lb'

*

M o

H.l

259*

o r

-t E

d r

4 -

uNhM, f

p

Re

h-

dÀ

-

x

d-

—

"

,,/æ

«

MA

W« $

:

"

Ls

--

as C

d

»ws.

.H

M

N

mb t

$À

N

A

9 n i

À

w J

.,

"m d

——

st

TC Ug

m a

E

A r

j*

RR

C st

Ls

p .

Pa

—

d um À

—

—ÜÀ

t m s

-

*s

Mde

EN

M

4

—

Á

A —

m

",

pn

—

Er1ti

s

——

fïwï

-

(

n

d

-—

E

L2

L u

l J. Y

A^

3

í

p

A. M

y?*

Cs ii b

:

.H-H

-

.

x

"PL

P.

—

u

k

ia

w X

"s

h-

a *

m

b

j

3

7

——

«v

Fa

-

H.a

v

j

.WW

d

sov

—f

J T*

—

Y —^

—

d

-

b us

^C

L

Al

N WE

*

Q2 o

«

-

o-.f

É^

^

j

,

r

H,«

et

h*

n

——

h

P

-

.J—

vt

o m

FO

,

.^

—

kP«

-- d s

I-

»i

ü

A

t

Z

"

d-

IwLy

M

X t

o nl

—

4

p.1

EM

" W.,&

!

m

Y

x

oul«ä.

*

M CTA

$

L R

.

b o

i

n

um

k

pOUX

Ys

z

-

H

1

bná j

p

AA

* y

*

E

—

LP

*-

I

X

u

,

"w m

-

r

"

a

:WM

W

z

.

o V*

*

H

L ES

wl,

j

uw

4

*

—

La

m

o WE

———(

Pa

PF-

RY

r

n

H.w

CX

i

^

t

sJ

3 *

.H-

