KaI600-1746_3

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

CONSPECTUS SYSTEMATIS

PHILOLOGLE SACIJE.

QUOD

EX INSTITUTO

FREYIO-GRYN/EANO

AUDITORIBUS SUIS PUBLICE

TRADERE COEPIT

J AC.CHRIS T'OPH. BECKIUS,

4 d ID * V. q. P. P. cjusdemque

INSTITUTI LECTOR,

DISPUTATIONIS .PUBLIC.E LOCO

PROPOSITUS ET. DBFENSUS

SECTIO IIL

RESPONDEBIT

JACOBUS MEYERUS,

ADL.M. & S M. &

d. "Jui M DCC LXIIL

H. x. IN AupriT

lTHEOLOG. ESTIVO

Bo 4 lIu Eu

lypis, Vidue Johannis Conradi à Mechel

— ——————————É'Ó— ——

——

p———J

.;3

—X i

—

—€—

"'

—

A

—31

ä'*?'

—

L

L

NQ?

/ C u

—BÓ-

—

2 )

-

-l

e

L

——

A.

A —f

——

U,

e1

2

[-— ——

—

Z—)

1—J

Es

4 V.

Y

CR

R—

— .

—

[-7

L————

LT.

—

z

LE——

—

—

——

E——

[

:l'-

L

TNI

!

&

RE

— : [—

—

s

d

N

A ——

///

N

y

-

)

£

" o

A Z

i,

LTAR

2

L

-

-'

-

i

x

NNSS

SS

Qs

£

,—æ

)

pE

—

——

[ 25

—

L N

—

i

--

$

-

—

iM

3

—

—

d

MTEDTSIM

A

:

.CONSPECTUS SYSTEMATIS

PHILOLOGUE SACR/E

SECTIO IIL

ï Uzítio zerzia earum , qua ex Grammatica

Linguarum Originalium S. S. defumun-

tur ($. 4. Secd. IL) agit de Promuuuzia-

£1071€.

Eft autem Prouustiatio ille mo-

dus Litteras , Vocales ac Syllabas voce

m

exprimendi, quo ea, quz chartis in-

ícripta funt, auribus aliorum ingerantur, ad notiones con-

venientes in mente excitandas.

2. Non enim Liuguas Originales S. S. in eum finem

addifcimus, ut ad loquendi ac fcribendi communem ufum

adhibeantur ; fed ut intelligamus , ac aliis prelegendo &

interpretando , fenfum S. S. quem ipfi prius animo conce-

pimus, exponere ac demonftrare valeamus.

3. Cum igitur hac in parte longe aliter comparatz

fint ille Lingue , quas viva dicunt, quod in hominum

Oore, ac in ufu communi Gentium verfentur; quam ez,

Á 2

quz

4

)eC€ $9

qua nonnifi in Libris fuperfunt, ac proinde emrtue ap-

pellantur; quzri fortaffe poteft, num & iftarum pronun-

De

tiationem accuratius cognofcere operz fit pretium.

prioribus enim nemo facile dubitabit, qui cum aliis col-

loqui cupit, ac ita colloqui, ut ab iis & intelligatur, &

cum aliqua fuavitate audiatur.

4. Quid autem de mortus dicemus Linguis, in qui-

bus cum Laziza, & Greca & Hebraica ett?

Nec enim Ro-

mani, nec Greci, nec Hebraei funt, quibuscum loqui, &

quorum auribus fervire debeamus.

Fateor quidem id eífe

DEU TNHONNOS ETUTE NTRTURE

commune omnium Gentium vitium , quod unaquaeque

vernacule fux Lingue illarum emorzuarum fonos accom-

modare folet.

sic Anglus anglico, Gallus gallico, Italus

italico , Germanus denique germanico more latina cetera-

rumque Linguarum emortuarum vocabula effert ; ut fin-

gulares cujusque Gentis Dialectos taceamus.

Sed id quo-

que facile intelligimus aliter fieri vix poffe, quoniam vera

& genuina cujuslibet Linguse pronuntiatio non nifi ab

ilis cognofci poteít, quorum hec vernacula eft, nec nifi

aurium noftrarum judició voces ac foni ad imitationem

illorum efformari poffunt.

s. Ne interim alicui inutilis aut fupervacaneus hic la-

bor effe videatur, qui ad cognofcendam veram illam Pro-

nuntiationem impenditur, iítud obfervandum eft, quod

nefcio an omnibus, qui grammatica tradunt precepta, in

mentem venerit; pendere nonnunquam a Pronuntiationis

cognitione variarum rerum, ad criticam Artem , aut ad

ipfam Interpretationem & Exegefin neceffariarum cogniti-

onem.

Inde fane ortum duxit variarum ífubinde Littera-

rum & Vocalium permutatio , que & in Grammaticis Vo-

cum rationibus, & in Variarum Lectionum Crifi, & in

Collatione veterum Verfionum haud exiguum trahit mo-

inentum.

6. Ne in alienam meflem mittamus falcem , aut ex-

tra

uæg ) Q (

$

tra oleas vagemur ; obfervamus heic folum iftud ; apud

Hebraos quatuor eífe adfpiratas, qua sgurturales dicantur ,

ynn" W, quoniam Spiritus aliquo gutturis conatu expri-

mendus; preterea alias, quibus nifi puncto notentur ad-

fpiratio quxdam ineffe intelligitar, ut 58231233. Porro

alias, quarum pronuntiatio vix & ne vix quidem voce

difcernitur, ut 20 7, ut ^ D, ut P 2, item in multorum

ore $. patet eum , qui genuinam fibi quarendam efle

pronuntiationem autumat , haud exiguis difficultatibus la-

borare.

7. Nulla tamen littera majorem creat difficultatem ,

quam P, de qua ita diffentiunt Grammatici, ut quamvis

omnes fentiant, afperrimam ea figura notari adípiratio-

nem, diverfiffimo tamen modo eam exprimant.

BuxToR-

FiUs, primus ille fcilicet JonaNNEs, Camenfis W'eftphalus,

Collegii noftzi quondam Alumnus, poftea Academie cum

Filio & Nepotibus fümmum ornamentum , hujusque Lit-

terature veluti Parens, Thefaur. Grammat. C. l. ait Y a4.

miniculo fummi gutturis €3. narium efferendum , quod quomo-

do fiat , fateor me haud intelligere.

Nec enim is ego

fum , qui dentem mihi excutiendum curem , qui ei fono

obftare videbatur ; quod de nefcio quo apud Batavos Phi-

lologo relatum cognovi.

$. ScuuLTENsIUS Íníl. ad fund. Ling. Hebr. $. 2, ad

enuntiandam eam litteram h h h exprimendum contendit,

per Spiritum afferrimum , fere in bg exeuntem. Sed eum fo-

num me audire aliquoties oporteret, ut imitari poffim.

Dubito tamen , num quis viam nobis in hac parte praire

queat.

Orientales Judzos, non audivimus, neque etiam

syros aut Arabes, quibus ea littera cum Hebrzis commu-

nis eft.

Hos enim dicunt denfiffimam illam adíp

iratiog

nem, ita ut decet, exprimere.

9. Judzi certe, qui fünt in Europa, quorum non.

nullos Magiftros ex Bohemia , Germania vicinaque Alía.

3

"

tia ,

6

-»Fp-:—g ) Q ( g-æ."

tia, Hebraica verba legentes audire nobis contigit , non

difcernunt Y ab &, nec Litteram inter legendum , fed vo-

calem litterz additam proferunt, quod juxta cum Bux-

TORFIO Vitiofum credimus.

Quonam enim fine ufurpate

effent diverfe Litterarum figure, nifi diverfitas quoque

foni exprimenda fit ? Idem & peritioribus inter Judaos

difplicere ex Krwcur Michlol £ 96. col. 2. intelligimus,

qui monet verbum Y23U5, non effe cum "373 confunden-

dum, quorum illüd jzraviz, hoc captivus abdu&us efl , notat.

Vid. Guar. Gr. H. p. 7. col. r.

Nec enim talis confufio ,

nifi ex Pronuntiatione vitiofa, metui debet.

IO. Facit hec neceffitas, fonos litterarum , ac vocum

fignificationes diftinquendi, ut haud prorfus nos poenite-

at ejus pronuntiationis r Y, quam licet a primo damna-

tam , tertius tamen JomaxwEs Buxronrivs , quem olim

nos publice docentem cum fru&u audivimus, a fuo Patruo

Jon. Jacomo fine dabio acceptam, probavit, & adhibuit.

Sic enim ille : Ju4aos bodiernos, y per « efferentes, pre-

fiat imitari, quam per gn cum quibwdam afferve.

Interim

deinceps paffim fieri confuevit, ut Y in principio vocis

Sic

er gz: in medio per zgz; in fine per x efferatur.

yDOU , legitur Schamang.

DUy, Gnofab , nCyO, Mangnafeb

enuntiamus.

Ea pronuntiatio , quamvis haud omnino cer-

te veritatis, ideo tamen a nobis retinetur, quoniam aliter

fi diceremus , a noftris Auditoribus haud intelligeremur.

rr. Ceterum ab hac eadem difficultate , non fane

nuper demum nata, fed antiquis jam temporibus cognita,

profectum eft, ut in Grecis Latinisque Verfionibus nomi-

na propria, in quibus Y occurrit, alia per nudam voca-

lem, alia per G. nonnulla & per H. Ícriberentur.

Sic

Eber & Heber, Efau & Hefmu , Og, Arabim, Immanuel.

Sic etiam Gaza, Gebal, Gomorrba &c. in quibus omnibus y

eft.

Apertius vero Litterarum Hebr. fonos olim ufitatos

ex reliquiis Hexaplorum Origems, a Monrtefaleonio. collectis

diíci-

449 )o€ B

7

difcimus , in quibus paffim Hebraice voces grzecis Litteris

expreffz occurrunt.

Sed cum de his multa dici poffent ,

que non capit pagelarum anguftia; Ledorem ad ipfas

Eam Differtationem ex

Editoris obfervationes ablegamus.

Tomo Il. Hexapl. Orig. in fuam Bibl Hebr. tranftulit J.

C.1 Worrius , Tom. Il. pag. 648.

12. Graca vero Limgua harum de pronuntiatione li-

tium non efít expers.

Quis nefcit, quantis animorum

motibus , quo eruditionis apparatu apud Gallos, Anglos.

Batavos, hec fit agitata controverfia? Qua tamen nihil

fere profectum eft. Singule enim Gentes fuo more pro-

nuntiant.

Eam vero pronuntiandi rationem, qu& apud

nos in Helvetia maxime ufitata eft, ut ab ipfis Gracis ,

grace Litterature in Europa reftauratoribus, profedtam ,

atque Seculo XIV. traditam, acriter defendit Jon. Rop.

N/ETsTENIUS, in Orationib. de Pronunt. L. Gr. 1680o. 8.

heic editis.

Y

13. Quamvis autem , ut jam d

i&üm, eorim, qua

Ícripto confignata leguntur, pronuntiatio ad fenfum per-

cipiendum parum faciat; nihilo fecius errant, qui nullius

Pro-

prorfus hanc quzítionem momenti effe credunt.

nuntiandi enim ratio ut ea, quze $. s. didla mittamus ;

fontes pandit variorum Mendorum , que nifi ex Libris

tollantur, obfcurum prorfus aut falfum reddent fenfum.

Unum adferemus exemplum, quod ex antiquiffimo Evan-

geliorum Codice Mfcto, quem publica noftra Bibliotheca

diligenti, ut decet, cura, ut pretiofiffimum xeu2uov , fer-

vat, in Orationibus modo allegatis p. 170. adfertur. Le-

gitur nimirum Joh. XX. 26. rv 9voav xeixAnc utyav quod

nemo intelligeret, nifi aliunde conftaret, legendum effe

X&X8)7 6V.

I4. Qu igitur eft ratio mendofz illius Scriptionis?

Non eít fane, quod cum nonnullis ftomachemur, aut Li-

brarium , cujus calamo hic Codex exaratus eft , ignoran-

tie

8

449 )o C 8

ti2e accufenmus.

Manifefta enim hic eít Pronuntiationis

ratio , que ei, ut ita fcriberet, anfam prebuit.

Veteres

enim a;, ut €; & &, ut 4; & « ut ; pronuntiabant; in-

deque fadum eft, utis, qui pro more Librario fcribenti

di&abat, pronuntiaret quidem xexA&cuévov , fed Librarius

Syllabis idem fonantibus fcriberet xeusmpeyey. — Alia com-

plura ejus generis exempla pretermittimus.

I

Huc pertinet, quod Jon. Crzgmicus in Arte Crit.

P. III. Sect. L. C. &. Pronuuntiationem inter fontes mendo-

rum in antiquis Libris occurrentium refert.

Quod autem

ibi de prava tantum pronuntiatione cogitat, id quidem

non eft probandum, cum certum fit, etiam veram & rec-

tam pronuntiationem ob fimiles diverfarum Litterarum ac

Vocalium fonos, talem nonnunquam parere in fcribendo

errorem poffe.

Exempla, quia obvia funt, heic non ad.

feremus.

Neque plura de Promuntiatione.

16. Sequitur quarta queftio grammatica , ( $. 4.

Sed. IL) qüz eft de Origine Vocun Hebraarum. . Sic enim

ad Hebream Linguam hzc quaftio pertinet , ut ei propria

fit, nec grecam attingat.

Radices funt vocum , qua apud

Grecos Tbemata dicuntur, ex quibus vera, & originaria

earum fignificatio deducitur.

Sunt quidem pleraque voca-

bula usf» ita determinata, ut de illorum fenfu certi fimus ,

quamvis originem haud fpedemus.

Cum vero ufus in

Hebr. Lingua fepe deficiat, quod plerumque in iis acci-

dit, que e&ra£ Asyópswe, femel tantum dila, aut faltem

rarius ufurpata, inveniuntur; neceffario ad Origines vo-

cum recurrendum eít, ut earum vis intelligatur.

I7. Quenam vero ejus rei cauffa fit, cur in Hebrzis

fepius ad origines feu RaZices recurrendum fit, quam in

alis Linguis, facile is intelligit, qui cogitat, unicum effe

Volumen, idque mediocris magnitudinis, in quo genuina

Hebr. Lingua contineatur.

Ille eft facer Codex Vet. Teft.

compluribus Libris conftans, quorum alii a Mofe, alii a

Pro.

9

eo tempore , quo Lingua ita

Prophetis confcripti funt ,

Hebrza in Populo lMHraélitico vernacula erat.

Nam inde a

Reditu Judzorum ex Capt. Babyl abfolutis poftremis $.

Lingua Hebr. corrumpi , & aliarum

Scriptorum Libris ,

Linguarum Dialedis permi

fceri coepit.

Qui igitur poft

vel impuro quodam ldiomate

hec tempora fcripferunt ,

funt ufi, vel puriorum illorum Scriptorum Stilum magno

ftudio funt imitati, quemadmodum latine fcribentes imita-

ri veteres Romanorum Scriptores folent.

18. Si qua ergo vocabula in Sacris Mofis & Prophe-

tarum Libris femel tantum aut rarius occurrunt, nec per

antecedentia aut confequ:ntia fatis determinantur , origines

Quamvis ne

vocabulorum inveítigandas aiunt Philologi

ediantur.

Alii ipfos $.

hi quidem eandem hic viam ingr

*

Libros fibi fufficere arbitrantur, 1

ta ut quicquid diverfo-

rum Locorum collatione elucidari non poffit, id Rabbino-

rum, feu J«daicorum Docdorum

auctoritate, nec non ex

Alii id admitti non poffe

Verfionibus antiquis exponatur.

predicant; fed Vocum difficiliorum Origines in aliis Lia-

guis Orientalibus

, Arabica potiffimum , iniveítigandas cenfent.

ate íunt Grammaticorum Hebrzo-

19. Duz hinc n

rum veluti factiones, g

ravibus animorum commotionibus,

Alii

iracundum enim hoc genus eft, inter fefe certantes.

ex ipfarum S. Scripturarum

collationibus, ductu Rabbino-

rum, eorum precipue, q

ui ex Judais C2'tn5, feu Co-

mentarios litterales & exegeticos con

fcripferunt , collatis

etiam C2'ounn, feu Verfionibus ac Paraphrafibus chaldai-

cis, de Vocum fignificationibus judicium tulerunt; in qua

claffe, p.íft Jon. Reucuuivuw. & Ses. MussrERUM , Dux-

ToREl noftri agmen daücunt, Hanc ergo BuxTORFIANORUM

nomine cenfebimus.

:

20. Alii vero his aut fpretis

aut negligentius tracta-

tis, fuübfidia S Textum interpretandi non tantum ex om-

deoque

nibus, quotquot exítant, antiquis Verügnibus, à

preter

o

"99 )otC $9-

preter Chald. ex Graca atque Latina, nec non Samarita-

nis, Árabicis, Syriacis, /Ethiopicis; Sed & ex ipfis Ori-

entalium Litterarum , Arabicarum potiffimum , penetrali-

bus, origines Lingue Hebr. conquirunt, atque ita ftatu-

unt, omnes iftas Linguas, que communi nomine Oriez-

zales dicuntur, non tam Linguas, quam unius Lingua Dia-

lectos effe; communem ergo habere f(tirpem ; quapropter

cum una iítarum Dialedorum non fuppeditet fat probabi-

les vocum origines, unde proprie & primitive fignificati-

ones repetantur , ad alias Dialectos, 4rabicam imprimis,

utpote omnium ditiífimam, confugiendum.

Hanc hypo.

thefin, quia poft Erpenium , Golium alios, maxime exor-

naffe ac demonítraffe vifus eft nuper Ars. ScHULTENSsIUS ,

ScuuLTENsIANORUM Sectam appellabimus.

Specimen utili-

tatis, quam Philologus ex Arab. Ling. colligere poffit, fat

concinnum dedit Cum. CrLLAmus ad calcem Sciagr. Phi-

loL .

21. Non fedemus quidem nos tantarum litium judi-

ces; multumque ab ea temeritate abfumus , ut alteram ex

iftis partibus damnemus, altera abfoluta.

Veneramur, ut

decet, magna illa nomina.

Buxronrios , ut communes

totius Europe in hoc Litterarum genere Praceptores, coli-

mus.

ScHuLTENsIuUM cum Difcipulorum infigni

'Cohorte

admiramur.

ANon no]rum inter 0s tantas componere lites.

Áliena pericula nos cautos faciunt.

Novimus enim quan-

topere Clariff. Viri, GoussETIUs ac DmiessENIUs , quibus

vegid ila, ut dicitur, per Dialectos cognatas bebraizandi via

a ScuuLTENsIO propofita non valde arridebat, vapulaverint.

Interim cum libera fit, fi qua alia , Respublica litteraria ,

ubi & fentiendi & dicendi xqua eít cuivis poteftas , dicam

tribus verbis, quid fentiam.

22. S. Litterarum Studiofüs, ut originalem feu he-

i genus

braicum V. T. textum intelligat , 'nullum fubfidi

Ípernet.

It

fpernet.

Sedul apis inítar omnes pervolitabit hortos, om-

omnibus infiftet lloribus, ut dul-

nia viridaria perreptabit ,

cis in favos mellis comportet copiam.

Sic ille ipfas po-

tiffigum $. Scripturas cum antiquis omnibus , qua'tum

Verfionibus conferet, confulet Rabbinos , inter-

poterit ,

rogabit Arabes, Syros, S

amaritanos , Chaldeos, /Ethiopas ;

verbo dicam, omnes, quos inveniet ab Eruditis commen-

datos Magiftros.

Sic omnibus iítis divitiis onuftus Tem-

non Jovi Fe-

lum DOMINI exornabit , & opima fpolia,

retrio, fed DEO O. M. confecrabit.

tes diffi-

23. Cum ergo nos pacis ftudio uniamus par

omnes has pacis Le-

dentes, vix tamen fperare audemus ,

ges accepturos.«elfe.

Trabit fua quemque woltptas.

Qui

ifto: Lingua Hebr.

Rabbinorum capti funt amore , optimos

erflua.

interpretes effe credunt ; cetera ergo cenfent fup

Qui Verfionum antiquarum caullam agunt , ili amore ea-

textui originali vim inferre nornunquam

rum permoti,

haud verentur.

Quibus ante omnia vel 4rabenus vel $-

viasuus placet ,

ii omnia reliqua pre his ita fpernunt , ut eo-

rum Studiofos nihil omnino agere credant.

Nos vero non

modo facile patimur ,

ut unusquisque, quam nactus elft,

t; fed & hortamur Studiofos jt-

provinciam m3xime exorne

venes etiam atque etiam , ut alius a

liam Litteratura iftius

À

lius RAsnINICA ducibus Buxronrus ;

ÁÀ-

partem excolat.

lius ÁRABICA ScuuLTENSsIO Áu

&ore, alius alia fibi rimanda

fumat.

Sic fiet, ut nulla hujus litterar

ii campi pars deferta

aut inculta videatur.

Nou enim orimia po[[utm osmes. . SuC-

cumbet oneri, qui complura ex iis aggredietur, quorum

Licet tamen primas

quodlibet to

tum hominem poftulat

non aflequen

tibus partes, in fecundis fubfiftere. Et quam-

vis gloriofum fit

in uno aliquo genere fummum attingere

füm Reip. przftant plerumque ,

gradum, majorem tamen u

qui plura mediocriter, quam qui un

um emineuter didice-

runt, in ceteris rudes.

i

B2

2

4. litu

12

dub

Jo(C'$83

24. lítud fan

vitium. omnino eft. fi quis ita alicut

eruditionis parti ftudeat

ut ceteras penitus fpernat

9ie

fi

milis hic ei eft, qui Mathematicum fe futurum credit

unicam fibi Aftronomiam perdifcendam feligat , Arithme

ticam vero & Geometriam abjiciat, tanquam inutiles; fine

quibus tamen ÁAftronomus effe nemo poteft. Sic prorfus

ille agit, qui egregium fe S. Scripture interpretem efle opi-

natur aut Hebraicz folius Linguz, aut folius Arabice ftu-

dlofus

Cumque ex omni genere earum Philologie par-

tium , de quibus ante eft dictum , aliquid opis ad Herme-

neuticam facram redeat

nulli tamen parti tantunr eft tri-

Nec dubito aíle-

buendum, ut ceteris nihil concedatur

rere; fi Buxrognen nimium Rabbius tribuerunt, SCHULTEN-

sruM viciffim 4rabibus fuis nimium tribuiffe

Eos vero om-

nium fapientiffimos effe cenfemus, qui Scripturas ipfas pro-

be inter fe conferunt

& fingulorum verborum ufüm inde

rimantur, quousque id fieri poteft

Cetera dein, quz

diximus, fubfidia addunt.

25$. ÁAd quintam Qusftionem Grammaticam pergirus ,

quz eft de Idiotsms Lingue Hebrae, feu de Hebramms N.

T. CS5ed. I S. 4.5.

Qy1d ergo fit Lingua alicujus I4ío-

:hmus nemo ignorat, qui in ulla Lingua addifcenda dili-

gentþorem operam pofuit.

Omnes enim Lingue habent

fibi proprios. quosdam loquendi modos, in quibus a ce-

teris plerumque differunt.

Sic Germanica Germanumos ,

quos fi in Latinam vel aliam quamcumque Linguam trans-

feras, intolerabiles inde nafcuntur Baerbarzi.

Non mi-

nus illi in fuz Linguz puritatem peccant, qui in ea lo-

cutiones adhibent aliis Linguis proprias.

Quo vitio ple-

rique eorum laborant, qui Verfiones S. S. feu Latinas, feu

Vernaculas compofuerunt. Hi fane verbum verbo redden-

tes effecerunt, ut inverfo ordine Textus originalis ad in-

telligendam Verfionem, non Verfio ad exponendum Tex-

tum originalem adhiberi fzpe debeat

Hebrassi enim &

Graceui

3 )o( f&

13

Grecónmi non aliunde, quam ex Hebraica &.Græca Lingua

exponi poffunt, ceteras Linguas reddunt oblcuras.

26. Hebvarsmos: cognofcendi haud alia datur ratio,

quam fi lectione affidua S. Codicis V. T. ille locutiones

diligenter adnotentur, quz ab aliis Linguis vulgo ufitatis

recedunt.

In hoc genere viam egregie nobis praivit Jou.

Buxronrius P. in Thefauri Grammatici ,

vere fic didi,

Libro II. qui Syntaxin nobis fiftit.

Hunc enim Fundamen-

ti loco fibi propofuit Sar. Grassrus in Philol. S. L. III. &

IV. quem deinceps alii fecuti, & in his PETrR. GvaniNvs,

in Grammatice Hebr Libro Il.

Nihil tamen vidi exacta

brevitate concinnius, quam Cumz. CrErtrAnn Canones de

Lingue Sancde proprietatibus, qui licet Cize 1479. terti-

um lucem adfpexerint, rarius tamen inveniuntur, quam

Studioforum utilitati convenit.

Optamus itaque, ut ali-

quis Bibliopolarum eruditi alicujus Philologi cura auctos il-

los Canones recudat.

Sed furdis fabulam.. Malunt enim

ineptós & corrumpendis moribus natos Libellos diffemina-

re, cum lucri bonus fit odor ex re qualibet.

.27. Non modo ad V. fed & ad N. T. Codicem fa-

crum inteligendum plurimus eft hujus Hebraismorum

cognitionis ufus.

Quis enim nefcit, communem erudito-

rum, Íi paucos excipias , hanc eíle fententiam ; N. T.

gracis quidem litteris ac dictionibus confcriptum , non ta-

men greco ubique fenfu , aut graca conítructione compo-

fitum efle.

Eapropter, qui gracismum amant puriorem ,

non ad hunc S. Codicem ; fed ad Platonem, Xenophon-

tem aliosque fimiles ablegantur.

Neque etiam ea mente iu

Scholis plerisque N. T. lectio a Chriftianis introducta eft ,

ut puritatem Linguz grece atque elegantiam tirones dif-

cerent; fed ut ftilo facro mature adfuefcentes doctrinam fa-

lutarem in eo propofitam citius ac facilius apprehende-

xent.

Quo nomine fane retineri illum ufum inter Chriftia-

B 3

n03,

—

14.

""Gc(äg

2)oC( 68

nos, utpote maxime neceflarium, etiam atque etiam op-

tamus.

X

n

^

28. Sunt ergo Hebronmi N. T. quos facile Magifter

Litterarum Hebraearum haud expers explicabit, locutiones

ad Hebreorum confuetudinem compofitz, quibus ldiotis-

mi Lingue Hebraice vocibus grecis exprimuntur. Exem-

plo uno utar. Luc. L 37. legitur: Oóx dÓwarsqre Tao4

TÀ O và» pnue : Non inupo[fibile evit apud. Deum omne ver-

bwu. iiebraismum hic effe nemo facile negaverit, qui hanc

IN R

fententiam comparaverit, cum Genef. XVIII. 14.

421 nvva.

Quod & LXX. Ms 4wartseu x2 TO OtQ

iswa ; Satis quidem appofite ad hebrea: Nww mpolfbile

eyit apud. Deum verbum ?

Quanto rectius & latinis auribus

convenientius Vulg. — Nwmquid Deo impo[Jibile eff quicquam ?

Et Luth. 3$5e 850 . i(t fein :ing unmoatidb. Hic enim

certe fenfus eft, quem Gracus homo fic exprelffiflet; Oux

djwargru TÀ OtQ oXv.

Hebreo more ergo Luc.l 37.

verba greca funt. compofita.

I. zaod rQ Ow?, pro Hebr.

miyem

q Deo.

2. pua , n31, Verbum, pro Re.

3.. OU

d 71'62!/.

3 — wb5

Non —— omne, pro: Nullum.

Senfus ergo hic: Nulla res invenietur, quam Deus effice-

re non pofht.

De eodem dicendi genere differit Jon.

Vossrius de Hebr. N. T. C. XXV.

29, EKuit & hic inter eruditos haud exiguum certa-

men, aliis negantibus in N. T. dari Hebraismos, aliis ag

firmantibus.

Ejus controverfie nos Hiftoriam non dabi-

inus.

Heic loci iftud folum notamus , quod nonnulli fibi

perfuaferint, S. Scriptoribus, atque adeo Spiritui S. cujus

inftin&du fcripferunt, non effe fatis diznum, fi fermo eo-

rum haud pure grecus, fed Hebraismis, & Barbarimis in-

fe&us dicatur, ac fi Gloria Numinis in Linguz puritate

verterctur.

Hi ergo omnem moverunt lapidem , omnes

grecarum Bibliothecarum forulos excufferunt, ut fingula-

la apud

rum locutionum , que Ain N. T. occurrunt, exemp

exteros

£2

)o( &&

Iï

exteros Áuctores invenirent.

In his imprimis elaboravit

SEB. ProcuENIUus in Diatriba de Linguz grece N. T. pu-

ritate & GEoncius Vindic. N. T. ab Ebraismis, & Hiero-

crit. 5. de Stilo N. T. Ex eodem utplur.mum fonte pro-

greffa eft eorum induítria, qui vel in Commentariis per-

petuis, vel in collectis obferva:ionibus ex profanis , ut vo-

cant, aucdboribus, dictionem N. T. illuftrare inftituerunt ,

fucceffu non femper conatui refpondente.

30, Sed his alii funt adverfati, in quibus primum du-

cit pilum Tu. GATAckERus, in Diff. de Stilo N. T. (a).

Indeque multe multorum Diífertationes prodierunt, quo-

rum fade funt quadam collectiones; una pro fententia,

quam GarAKERus defendit, a JAc. RuzNrERDO (2); altera

pro fententia Procuei ab Howen o . (c).

Ex his ergo

utriusque partis copie & arma cognofci poffunt.

Sed no-

ftra hec eít fententia ; idem , quod antea de originibus vo-

cum Hebr. obfervatum eft, hic quoque eruditis accidiffe ,

ut alii nimio Lingue Hebr. alii Grece amore abducerentur.

Illis omnia vifa funt Hebraifmis plena, in quo genere po-

tiffimum Vonsrivs eft. His nilul nifi greciffimum in N.

T. vifum eft. Fallor; an illi Grecarum, hi Hebrxarum

Litterarum imperfectiorem , quam. par erat, cognitionem

ad hoc certamen attulerunt? Quapropter & hic medium

£enuere beati: 23t, ut ait Iloratius :

Dwin vitant flulti vitia: ia contrarim currunt.

sapientior fane multis Ea. ScuMIDIUs, qui dum in Com-

ment. in N. T. auctores greco$ cum N. T. confert, non

omnes tamen eliminat Hebras:os, pauciores licet admit-

tat, quam par eft.

(4) Edita feorfim & in Operib. Crit. Traj. 1698. f

(5) A.r701. Leqvard. 4.

cy) A. 1702. Amft. 4..

31. Hec nos ducunt ad /extas quzítionem (Sed.,

Il, $. 4.) de nonnullis rebus ad Hiftoriam Lingue Hebr.

nec non grece N. T. pertinentibus. Ut enim ab hac

inci-

16

uöþo:g ) Q ( 8:&3».

incipiamus ,

tribus verbis indicabimus, quo modo facum

fit, ut Stilus Grec. N, T, tam multos in fe

habeat ex He-

Facile iftud in*elligetur, fi quis

braea Lingua idiotismos.

ad haec duo attenderit.

r. Ad genus illorum, qui hos

2. Ad ufum Verfionis S. Scrip-

Libros coníctipferunt.

turz, qua tum recepta erat.

3. AÁd rerum, de qui-

bus fcribunt, naturam.

32. Qui hos Libros fcripferunt, genere fuerunt [u-

dei, quibus inter Gracos verfantibus , Lingua graeca in

ufu effe debuit, ficut nunc inter Germanos habitantes get-

manice , inter Gallos gallice loquuntur, & f[ic porro.

reddita greca Lingua fuit,

Neque tamen ita vernacula illis

ut eadem elegantia & puritate fcriberent, qua alii: fem-

erque illis Hebraismus aliquis adhzfit multo notabilior ,

quam fuit illa

Patavinitas Liviana, quam Veterum aliquis

*

in hoc-eleganti

ffimo Scriptore fibi obfervaffe vifus elt.

Excipio tamen illos ex Judeis, qui cum grece Ícribere

inftituerent, peculiari ftudio elega

ntiam ac puritatem 5Stili

Ceteri

quzfiverunt, qualis Puiro

Arrgx. & Fr. JosEPHvus.

ita grece fcripferunt , ut

Heb:xos fe effe manifeftiffimis

indiciis proderent.

33. Tales fuerunt jam illi ex Judzis,

qui Libros fa-

cros V. T. in graecam Linguam tranftulerun

t, five illi

Hierofolymis ad P

toleneum . Pbilade/phum i£gypti Regem

miífi fuerint, que vulgaris eft traditio ;

five quod proba-

bilius eft, Alexandrini fuerint, qui in fue Gentis inter

Graecos commorantis ufum eam Verfionem confecerint.

Facile enim Le&ori patet, elegantioris Grecismi ac pui-

Interim huic À-

oris fere expertes fuitle illos Interpretes.

lexandrine S. S. Interpretationi ita adfueverunt Judzi gra-

carum provinciarum incole, ut familiariffima redderetur ;

nec aliter fieri potuit, quin fi quid rerum ad Religionem

pertinentium fcribérent ipfi , eodem dicendi genere ute-

rentur.

24. Hxc

)o( $

i7

34. Hec ergo fuit Cauiïa, cur S. Scriptores N. T.

in quibus aliqui , ut Paurvs, & fortafle Lucas quoque &

Mancus, inter Gracos nati fuerunt, omnes autem cum

in aliorum , tum in Judaeorum greca Lingua utentium

ufüm fcripferunt, hoc dicendi genere ufi fint. .Solent ii-

dem fententias S. Codicis V. T, ex Verfione Greca ple-

rumque ita allegare, ut & ea nonnunquam retineant, in

quibus Graci ab Hebreis difcefferunt. Accedit, quod res,

de quibus agunt Scriptores N. T. ita funt comparate , ut

vix aliis verbis aut aliis loquendi modis exprimi poflint,

quam illis, quibus jam Mofes & Prophete funt ufi.

Si

quis enim Platonis aut alius Greci Philofophi verbis ea ex-

primere tentaverit, is corruperit potius , quam explicaverit

veram Spiritus S. doctrinam.

Nullus ergo dubito , quin

hic fit genuinus Hebraismorum N. T. fons

Qui ergo hunc

facrum Librum explicare cupit, illum non Lingue Grece

tantum , fed & Ilebraice haud mediocriter peritum effe

oportet ( ).

Kal raUr&, u&) d) raUra.

Ceteras quzítiones

alia occafione fortaffe tractabimus.

