KaI600-1746_2

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

CONSPECTUS SYSTEMATIS

PHILOLOGUE SACRfE |

Q,UOD

EX IWSTLTUTO

FREYIO-GRYN/EANO

AUDITORIBUS SUIS PUBLICE

TRADERE COEPIT

JAC CHRISTOPH. BECKIUS,

$5. T. D. V. 4. P. P. ejusdemque

INSTITUTI LECTOR

DISPUTATIONIS PUBLIC/E LOCO

PROPOSITUS ET DEFENSUS.

SECTIO II

RESPONDEBIT

J OH. CASP. STOCKARUS à Neuforn.

Th. Stud. ScaPHusiNUS.

4. 23. OGobr. 4. M. DCC. LXL,

H. L. Q. $.

BASILE.X,

—— M————————————————— ÀÓ

Typs EmANUEzLIS THURNEYSEN

TM A :

T - l0 t i . EM RE . E.

— RRE

o

(

n oat

2

MA

ERN

a

Vs

T

N

Rn

TR merfito

i

i !fn,[&,l

"(h [^

2

--

uagq

ao

m r

7

——

«uit

*s

d

—

ETE

—

L

. NG

j

;' LL

p

T

—

t

AL

—— .

)

d

.l;

1

bx

Y

/l

N

,

E

ï—«

(

E

6

aR

i

)

l

II uml

7A

fiü

P

A

rX

——

BN ^

,

s

7)

)

N

l LE

m

.

—

Z

7

Ü

Ü

|

|

zr

j

ii

[ s

"'b""

E

p

T

amisir 7

(

Z

Z

, Z

Z

bj

E

SS

3

i»-

i

WL

N

v

Eu—————— —

N

m uI

A

NU

NH

——

SS

£

d

NS

[ x]

2

SN

E 77

-

m

llls.)

æ 'qlh

As

ul

paj U C5

-:y*

* 1,)

1'4

me

LITTUO

»u

Ia A

CONSPECTUS SYSTEMATIS

OUGISS SA

CRA

PHILOL

SEGTÍIO Ib

"

$.

d)

N

LO

X

n

Hilologie S. fecundum nos, Sed. I.

l,

AA

d2

w ,

'»ä

*

H

)N

WA

RW

u

$. Xl. Partesfunt quatuor, Gramma-

,

X:

Hica, Critica, Anutiquaria & Hermeneu-

Qv

)

»

d d P

w

«

Zica.

His Prolegomenorum 1loco

N

E

/'/

;

04)&

E

pramittimus

Partem — Litterariam ,

quam S

ecione [. abfolvimus. Nunc itaque ad ipfam Phi-

lologiam , ejusque Partem L. fcil Grammaticam pergemus.

2. Grammatica, Hebr. pYM, fubzlis coufideratio , in-

quifitio s. vi vocis eft litterarum cognitio, feu Ars legendi

& Ícribendi.

Ea duabus abfolvitur partibus , Etymolo-

gia & Syntaxi; quibus nonnulli interponunt Analogiam ,.

cui contraria eft Anomalia.

Quid in partibus fingulis

tradtetur, apud ejus Artis Magiftros queri poteft, —.Nos

paucis defungemur.

Erymologia eft illa pars Grammati-

docet.

c&, qu& vocum originem- ex lit;eris &.fyllabis

Aualo-

2

$3(4586

Zinalogia vocabulorum difcrimina exponit, ac regulas trá-

dit, quibus qu& conveniunt asalora, quz contraria funt,

anomala appellantur.

Synzaxis vocum docet inter fe conjun-

éionem ac totius Orationis conftructionem.

Qui hec

omnia uberrime explicata legere cupit, adeat G. J. Vof-

Jin de Arte Grammatica , 4. Amft. 1635.

3. Quanam fÍint nobis probatiffime Inftitutiones

Grammatice Hebr. docuimus Sed. l. S. 21.. Nunc itaque

dicia non repetemus.

Sed quaftiones ex Grammatica Lin-

guarum originalium S. Scripturz defumtas maxime diffi-

ciles, nec non tamen neceflarias breviter tractabimus.

4. Earum prima eft de Litteris Hebreorum ; altera

de Vocalibus, tertia de Pronuntiatione, quarta de ori-

gine vocum Hebrearum, quinta de lIdiotismis Lingue

hebrze, feu de Hebraismis N. T. fexta de nonnullis re-

bus ad Hiftoriam Lingue heb

rex , necnon grecx N. T.

pertinentibus.

«. De Litteris Hebreortim didum Sect. l. S.14. effe

inter Eruditos, qui Litteras, quibus Pentateuchus Sama-

ritanus-eft exaratus, exifítiment genuinas & veteres efle

hebraicas, quas Esdras poft Capt. Babyl cum chaldaicis

permutaverit. (*) ^ De hac ergo re uberius nunc viden-

dum. Quxritur enim ; num ille litterz, quibus exara-

tos & excufos videmus Libros biblicos, fint exdem ille,

quibus olim ufi funt Ifraelite, quibus adeo Mofes &

Prophete fua fcripta confecerunt : Àn vero ille potius

littere Hebreis antiquis ufitatz , qua nunc Samaritanz

dicuntur, poftmodum cum Litteris chaldaicis permutatz ?

(*) Pro SrgeuaNo MoniNo ibi nominandus erat JOHANNES, cu.

jus funt Exercitationes Biblice , Paris. 1660. f. lllius vero Differta.

tiones de Ling. primeva, Ultraj. 1694

. 4. nec non octo alie Dif-

fertationes, Dordr. 1700. 8.

;

|-— 8 2- À d —— --cea

6. Utuntur enim Hebrzi & Chaldxi iisdem prorfus

L

characteribus, quibus & biblicus textus, & Paraphrafes

0

5 »qUi

h

chaldgicæ conícripta exítant. VSunt'ifti.omnibus,

prima

-

93(5:208N -

prima didicerunt. Linguse hebr. Elementa , noti. Samarita-

ni vero, quinam fint, cum Pentateuchus ille rarior fit, &

fere nonnifi in Polyglottis confpiciatur Diblüs, cognofci

cum ex aliis Grammaticorum Libris poteft,. tum potiífi-

mum ex diligentiffimi Viri, Cun. CErranir HorisSama-

ritanis, quarum edit. 3. prodiit Francofurti & Jenz 1705.4.

LruspENiUs quoque Philolosi Hebrei Differt. X. XI.

& XI. cum de ifta queftione egiflet, alphabetum utrum-

que inferuit.

7. Quid vero illud fit, quod difputandi de ea re occa-

fionem dedit, non ita planum eft, nifi quod D. Hizno-

wvwmus in Prafat in Libr. Regum , & Rabbiri quidam

Quod enim quidam

in Talmude id dicere videantur.

addunt Eu sEB1v x in Chronico, notandum elt, im

probatis Codicibus, quos Jos. ScAr1GEm in The-

fauro Tempor. edit. a. 16$58. expreífit, ea nec in Grzcis

nec in Latinis legi.

Hieronymi verba allegat Jou. Bux-

TOoRrius F. in Differtatione, de Litteris Hebr. que pri-

mum edita eít a. 1643. deinde inferta ejus Differtationibus.

philologico- theologicis a. 1662. 4. Bafilee editis. Vid.

p.227.Í. ubi & quod vifum efít refpondit. Nobis huc

maxime quaítio rédire videtur ; an in re tam antiqua,

quz fub finem Capt. Babyl accidiffe dicitur, ut Esdras

antiquiores Hebreorum litteras Samaritanis reliquerit, &

Hebrais fuis Chaldaicas in pofterum utendas dederit ;

HigeRoNYmus, qui Sec. V. poít C. N. vixit, idoneus

haberi teftis queat? Mihi fane haud videtur.

Adde quod

nata fit eorum Magiftrorum opinio, a quibus eam Ilie-

ronymus haufit, ex male intellectis Veterum quorundam

Hebreorum dictis, qui fcripturam fuam P"WUN , Z/pyriam

effe, & ex Affyria adductam tradiderunt. Vid. qua ad

hoc refpondit BuxT. in Differt. cit. p. 196. feqq. & in

Lexico Rabb. & Talmud. Voce DWZN.

Pauciflimis vero

omnem rem conficit Avs. ScuurrENsius [nítitut, ad

eas e[fe dicens meras Rabbimorum

Fund Ling. Hebr. Ap. 19.

quor u-

ao C6)68m

quorunudam argutiola; 5 q

iuo luferint. (9

ui fcil. in; vocabulo 'Affyriæ .mo-re

(*) Con£. ejusd. Schultent, Pre£. ad Erpenii

LGra'm mat 'Arabicavm.

8. Cetere rationes, qua pro antiquitate Samaritana-

rum Litterarum adferuntur, infirmiores efle videntur. . Confi-

deratione dignior hec, qua deducitur ex Nummis Hebrao-

rum Samaritano charactere notatis , quorum nonnulli tem-

pora Davidis & Salomonis dicuntur attingere.

sed iftud

quidem falüum efle, de antiquitate horum nummorum

-Rrrawpus, in Differtat. quatuor de Nummis quibusdam

veterum Hebr. qui ab infcriptaram litterarum forma Sa-

maritani appellantur 8. Traj . ad Rh. 1706. ac Ez. SPAw-

HEMIOS, cum alibi, tum in egregio opere de ufu &

IPreft. Num. ant. Diff. 2. demonftrarunt.

Hanc ergo re-

fponfionem prazfero illi, quam Cl. Buxtorfius adhibuit ,

aliud genus fcripture in facris, aliud in civilibus negotiis

adhibitum.

Propius ad veritatem acceffit LoescuEnus de

Cauffis Ling. Hebr. p. 207. & 214. Phwmiciun | potius

oftendens illum characterem , qui in nummis confpicitur,

quam Samaritanum : antiquiffimis autem temporibus ezedem

fuerunt Phoenicum & Hebraeorum Littere, a quibus &

Grece derivate, ut idem Spanhem. 1. c. demonftrat. Ex

eadem origine Alphabetum Samáritanum, ut ex Mont-

;(1

faucon. Paleograph. gr. p. 122. patet. Quid fi addàmus,

effe fortaffe inter Nummos, qui Hebrzi .habentur, qui

fint potius phoenicii? Videant peritiores. | Accedo iterum

Cel ScnuurrENsu [fententie , quil c. p.20. Sic ferme

Ü

inquit., queflio in fumem iucipit .abive.

Ea in totum vane[cet , r

Yl

jJiatuamus , etiam Hebraas uoffras; antiquisfmis: temporibus: paullo

vudius , vel dicam funplicius. fl €9 liberius fcribi folitas..— .Ad

uun- ergo fontem jam redimus , atque ad du&us litteravum

printavos, unde Hebrei, Chaldei, Syri, Affyrii, Phenices, A-

rabes €jc. charaferes. quique fios. derivarunt, .. Id fane patere

videtur ex collatione Alphabetorum XVIII. .que Los-

Qu

SCHERUS p. 214. collegit, fed facilius ex illis XXX.

que

t

Ed-

d

äïsiä(m*&ä

Ed. BznNAnDvs in Tabula A. 1689. adornata, deinde Íoe-

pius aucta & emendata, propofuit. Apud me in Biblioth.

Freyiana eft recognita ab Au&ore À. :696. quam Oxon.

e Theatro. Sheldoniano edidit Jom. Owkwus A. r7oo.

Nuper demum ab Eruditis Anglis ad noftram Academiam

miffa in Biblioth. publica

fervatur, eadem aucta & reco-

gnita a. 1759.

(*) Adnotatum in ea tabula legitur ab editore novo: Tabulam hanc

a fe reftauratam. & fupplementis. egregiis bumaniffime fibi fubmi-

niftratis auctam , Mufei Britannici Curatoribus, Muneris & obfer-

vantie fuz quafi primitias D. D. D.

CanoLus MonTroN , M. D.

Soc. Reg. Lond. a fecretis, Col. Med. &c. 1759.

9. Palmaria mihi videtur ratio, pro Hebrzarum litte-

rarum antiquitate , quod nulla adferri poteft folida cauf-

Nam

uod

fa ejus, qua ab aliis afferitur, mutationis.

dicunt 1. Hebrzeos in, Capt. Babyl. adfuetos chaldaico

charaderi; id nihil effe ex eo patet, quod prius proban-

dum effet, eundem non antiquitus Hebrais & Chaldzis

communem fuiffe. . Qui

2. dicunt odio Samaritanorum

!

eam mutationem factam , abfurde ftatuunt, Judaos novo-

'c

rum inimicorum odio antiquitus a Mofe & Prophetis ac-

ceptas Litterasomififfe. Quanam fuit unquam Natio, que

fuüorum hoftium odio Litteras antiquitus ufitatas immu-

»

tavit? (**) Cum autem Litterarum Hebr. antiquitatem

u

tueor, non ipfam figuram, fed effentiam earum defendo.

i

Quis enim dubitabit, illam figuram , prout in aliis Lin-

/4

guis, ex. gr. Greca, latina, germanica &c. fadtum no-

j

vimus, temporum fucceffu immutatam quoque effe ?

Jj

(* Mliam prorfus rationem 'adfert R. Juda UYT Cum pri

mum Lex data eflet Bttevis Hebreovum , ob peccaium eas muia-

li

llll

za$; [ed ob vefipi[cemtiam. veflitutas: quod quam abfonum fit, quis

non videt? Conf. Buxtor&. Differtat. pbilol Theolog. p. 1^r.

10. De momento Quaeftionis alii aliter fentiunt. Sunt,

:[c

quibus id permagnum effe videtur, ad integritatem Tex-

-

tus originalis vel' deftruendam vel adítruendam.

Inde fa-

, velis.

À

&um,' .Ut qui-prius egerunt, mutationem. factam

remif-

»

i

1?923)8('35&

remisque contendant. Ego illis potius adfentior , qüiv('ta-

tuunt perinde effe, quo charactere Textus facer expreflus

(it, dumfenfus, & ipforum verborum. integritas fervetur.

Sic Origenes olim hebreas voces grzcis litteris. expreffit.

Eruditi paffim fyriaca & arabica hebraicis exprimunt, Quid

ergo id eft, de quo difputatur? Nihil aliud , quam hoc ,

Samaritani ne, an Hebrzi, qui nunc funt, characteres

propius ad primam illam formam , qua ufus eft Mofes,

accedant ? Atqui hoc eft oculorum Tabulas Litterarum

contemplantium judicium , quod haud difficulter ferri

poffet, fi, quzenam primum fuerit litterarum figura,

Íciremus.

Sed cum hoc pariter fit ignotum , oportet

ut judicium fufpendamus, quod fine ullo gravioris dos

Ctrine detrimento fiet.

Non eft tamen probabile, Judzos

deferuiffe prorfus eos characteres , quos à Mofe accéperant.

11. Adalteram nunc quaítionem accedimus, que de

Vocalibus elt. Hebraorum.

Earum alii novitatem , alii anti-

quitatem non minoribus animorum commotionibus pro-

pugnant.

Quamvis enim nulla ullius Linguze pronuntia-

tio detur, fine vocalibus ; non folent tamen Hebreorum

u

ibusdam

vocales inter litteras referri, fed peculiaribus

H

fignis exprimi , qua Puc

Jà vocalia appellantur.

b

e horum

ergo quzritur origine, num ab ipía primá antiquitate ad

nos fint derivata, an recentiori etate inventa.

Qui anti-

qua eífe cenfent, illorum alii ad Mofen & Prophetas, feu

ad ipfos S. Librorum Au&tores referunt, alii ad Esdram &

in?un no232 'V2IN Viros Sysagoge Magne. Qui vero Püncda

vocalia Hebraeorum recentiora ftatuunt eífe , eorum inven-

tores dicunt Maforetbas Tiberienfes , quiSec. VI. poft C. N.

floruerint, & hoc legendi fubfidio veram pronuntiationem

confervare ftuduerint.

Priora duo opinionum genera,

juamvis in fe diverfa fint, non tamen ita fejungenda , ac

i, qui Esdre inventionem Pundorum tribuunt, ea pro

invento humano haberent.

Esdram enim ftatuunt ea ad-

didiffe Textui punca, que ipfe non ex ufu tantum ejus

tempo-

äää())&ää

temporibus integro , fed & ex e«orresia cognofceret, ve-

ra & S. Scriptorum menti confentanea effe.

Poíterioris

vero fententie patroni ea pro mere humano habent in-

vento, quod auctoritatem non majorem obtineat, quam

que Rabbinis illius etatis attribui polhit.

12. Hiftoria ejus controverfie exortz non aliunde me-

lius, quam ex Prefatione , quam Jon. Buxronrivs F.

premifit fuo Libro de Punctorum vocalium antiquitate,

À. 1648. Bafilez 4to. edito, cognoíci poteft. Cum enim

inde ab omni antiquitate & Judaei & Chriftiani omnes

confítanter crediderint, antiqua effe hec & divinitus tra-

dita. puncta vocalia, a quibu$ non magis, quam ab ipfis

literis, quibus fubjiciuntur , difcedere liceat, poft initia

Seculi XVI.. exortus eft. Elias Levita, Judaus Germanus ,

qui in Prefat. Libri Maforeth. Haumnaforeth atleruit, Tibe-

rieufes Judeorum Dodores, de quibus didum, vocales &

accentus textui facro addidiífe.

13. Quaftionis hujus momentum gravius utique eft,

quam prioris ; quoniam, contemtu ne dicam an odio Ju-

daorum? plerique non fatis diligenter rebus examinatis ,

eam inde confequentiam deduxerunt, quam ipíis B u x-

TORFII Verbis referemus

, Cum inventum hoc fit

25

mere humanum, & a recentioribus quibusdam Judzis

35

Libris facris additum , neminem ad hodiernorum Li-

3

brorum facrorum hebraicorum lectionem & puncatio-

25

nem ita adítrictum effe debere, quin fi commodior fe

m RA m n LW NBX

P»]

fenfus offerat, ex pundcatione alia, libere aliam ledio-

, nem eligere , & íequi poflit ; & quz funt fimilia *.

Hinc Orbis eruditus in partes divifus, aliis hinc, aliis in-

de ftantibus, quorum copias recenfet Pre:rrEnus Critice

S. Cap. IV. Q. 2. & CanPzov. Crit. S. V. T. Cap. V.

Sed. VIL

14. Nos omiffis levioris armature militibus duos

;,;

heic Primipilos, Lup. CarrgiLtuM, & Jon. Buxron-

riux F. memoramus. Cum enim iftius Pater cum alibi,

tum

a C1ro ( GÀ

tum praecipue in Tiberiade a. 1620. primum edita , Pun-

é&orum Vocalium antiquitatem defendiffet; mox a Lup.

CaAPPELLO, Academie Salmurienfis Profeffore, duo fcri-

pta accipit, quarum unüm continebat argumenta pro no-

vitate punctorum , alterum refutationem argumentorum

pro puncoruni antiquitate,

Ea perlecta cum aliqua, fed

breviore fua refponfione remittit Buxronri1vs.

Sed Cap-

pellus fine mora Leidam fua fcripta. mittit ad Tuow.

EnPEN:iUM , rogans, ut fi Librum luce haud indignum

putaret, eum prelo committeret. Noluit tamen nomen

füum adícribi.. EgrENivs, cui hac fententia jam antea

lacuerat, eum confe(tim edidit, Cum hac inícriptione:

Cun TO n932 Hoc efh, Arcausm punSlationis revelatum — [rve

de Punclorum . Vocaliun. €$. Accentutum. apud . Hcbraos vera. €9

gerinana antiquitate ,. diatriba, in lucem edita a "Th.. Erpenio. 4.

Lugd. B. 1624. Recufus poftea Liber, cum Vidicis ad-

veríus . Buxtorfum Awmft. 1689. £. ad calcem ejusdem & Jac.

Cappeli Adnotationum ad. V. T.

1$. Exfpecdibant multi

& avide expetebant , ut

Buxronrius ad iftum Librum refponderet.

Sed aliis tum

occupatus is erat laboribus, quos omittere absque rei

litterarie graviffuimo detrimento non poterat. - Dein a.

1629. vivere defiit.

Poít aliquod vero tempus Filius

opus illud fufcepit, ut totam quaftionem accuratius exa-

minaret, ac utriusque partis argzumenta tanta cum dili-

gentia expenderet, quanta id fieri poterat. Inde prodiit

ejus- Tra&azus de Pun&orin. Vocalium &5 . Accentuum. in. Libris

V. T. bebraicis ovigime , antiquitate €$ au&ovitate, oppofetus Ar-

cano pun&lationis revelato Lud.. Cappelli. 4.. Balil. 1648. In hoc

itaque Libro E/e Levite .commentum refutavit , nullam-

que effe rationem demonftravit , cur non vocalium figu-

ras aut ab ipfis S. Scriptoribus aut faltem ab Esdra addi-

tas credamus.

r6. -Neque eo fec

ius fententia Cappel non pauciores,

bet.

quaJm BuxTORFIANA, fectatores exinde habuit, ac hal

Ex

I2 31

E

c

e

(11 2 G

Ex priore natatandem eít, FnaNc. Mascreer Gramma- .

tica hebrea a puncdtis aliisque inventis Maforethicis libe-

ra &. Paris. 1716. cum ab aliis, tum a Petr. GuaniNO

refutata in. Grammatica Hebr. fed a. 1730. denuo au-

&ius edita. Acrius illum, quem appellat Juxuriantis in-

geuii fetum: caftigat Schult. Gr. Hebr. p. 23. Ad eandem

in parvi habendis no punctis tantum , fed & litteris He-

breorum referimus claffem immenfos quidem, fed minime

robandos labores C. F. HovsiGANT , Presb. Orator. qui a.

1753. 4. Vol. Parifiis edidit Biblja Hebraica cum Notis Cri-

tiis €9 Verfiome Lat. ad Notas Criticas fa&a, quz licet non

viderimus ,

quid tamen- de iis fit fentiendum ex diariis

litterariis, (*) imprimis autem ex V. C. J. D. MicHazuis

Collegio Critico in P. XVI. XL. & CX. Goetting. 1759.

edito, Praf£ p. b. 3. cognovi , ubi ille Vir talis dicitur,

apud quem movitatis fludium «que. magnum. [it , — ac ign?rantia

Lingue Hcbr.

des fciences & des Beaux Arts: T. VI. p. 316. & V,AI'I.

(*) Biblioth.

p. 308.

17.

8Non eft autem talis queftio, ut paucis tradari

offit, cum non ratiocinio , fed Teftimoniorum & locorum

multorum S. S. allegationibus conficiatur. , Remittimus

ergo

Le&orem, qui argumentum curatius exquirere ve-

lit,

ad Auctores jam allegatos, quibus addimus S1Mo-

in Introductione ad Lin-

wNEWw OcxLEY, Anglum,

guas

Orientales,; in qua iis difcendis via munitur, & ea-

rum ufus oftenditur :

$. Cantabr. 1706. itemque alterius

P. WurrrikgLo Differtationem de . Hebreorum

Angli,

Punc&tis Vocalibus,

qua demonftratur , ea conftituere ori-

Lingue partem ; 4. Liverpole

ginalem & effentialem ejus

1748. anglica Lingua editam ;

lectu. imprimis dignam,

quippe qu&

& aliorum ante hac prolata argumenta, &

uxdam nova producit ,

ac objectionibus fatisfacit.

du

dem & p. 288. patronis novitatis pun&dorum El« Levi-

£,

CAPELLO, WALTONO &iceteris ,

opponit duos

B 3

ux-

eacmoeg

Buxtonrios, Patrem & Filium, quos merito appellat

Reftauratores hebraice Litterature ; [LEUSDENIUM , vAN

ä

pER HoocHT, GAGNIERIUM & SCHULTENSIUM.

18. Interim certum eft, haud omnes eadem ratione

fefe opinioni de novitate puncorum oppofuiíle.

Nam

Ars. ScHuurTENsIUS medium aliquod tenere vifus eft in-

«

In

ter BuxToRFIANOS, quos vocat, G CAPPELLIANOS.

Prafat. Inftitutionum ad Fundam.

Linguze Hebr. in Cap-

pelliano fyftemate reprehendit; prater alia. 1. quod atle-

ratür, Vocales Hebraeorum efle novitias : 2. fine iis tex-

E contrario

tum hebreum ubique fatis dilucidum fuitle.

Vir harum Litterarum peritifhmus negat, Liuguas Orien-

D

Chaldaica ,

2áles, Hebream praferti

ITE .

cum . diale&lis foroviis ,

Syriaca €9. AMrabica ,. [ic efe comparatas ,. ut mu[piam adjectioue C

fübfcviptione - punciorum | vocalium | iudigeant ; id quod ipfe pojl

XXXF. anunos im bac paleffra partim. difcendo ,| partiwt. docendo

zyansaclos compertum . habeat.

Idem deinceps in ipío Li-

bro p. 58. feq. diftinguit inter Vocales & earum figuras;

ftatuitque 1. Vocales una cum . litteris natas.

tio ftatim aliquo figno indicatas- 3. Signa hodierna for-

*

te recentiora efle; faltem rationes Buxtorfianas ad eorum

b

antiquitatem probandam non fufficere.

19. Si vero & nobis poft tantos Viros fententiz di-

cende jus eft; non dubitamus fane, quin & Vocales &

figure vocalium, fi non hz ipfe, quibus nunc utimur,

faltem. earum adfines, in Textu facro V. T. ipfis litteris

coxv&, adeoque divinz originis fint.

Precipua mihi ra-

tio ea videtur, quod fine Vocalium notis certitudo Le-

&ionis S. S. & fenfus in. quam plurimis locis nulla effet,

& fic ufus ejus non modo communis omnibus , fed &

Confir-

ipfis eruditis proprius, ex magna parte periret.

mationem hujus adferti apud Audores allegatos Ledor

inveniet.. Non enim eam harum pagellarum anguftiz ca-

piunt. Nul

la vero eít ratio, cur alias olim Vocalium

n

Unde

figuras adhibitas cum ScuuLTENsIO ítatuamus.

enim

$3(152088

enir iftud probabitur? Quomódo fieri potuit, ut apud

univerfam gentem Hebraorum in omnibus terrarum par-

tibus difperfam , patriorum inftitutorum cortici tenaciffi-

me inhzrentem, talis mutatio introduceretur ?

20. Non eo hze a me dicuntur,

ac [fi cenferem

3:)1*.:-

RCUL,

mutationem

r. nullam prorfus in figuris vocalium 1

fucceffu temporis, & ut vulgo ajunt, fenfim fine fenfu ,

factam.

Talem enim jam dixi in iplis Litterarum Chara-

&eribus contigiffe videri S. 9.

Cur non & in Punctis vo-

calibus? Nec etiam 2. ita confecrare voluerim omnia

apud Hebrzos puncta, quin Librariorum lapfu potuerint

aliqua errata in hos vel illos Codices irrepere.

ld enim

non fieri tantum potuiffe , fed & factum effe docet col-

latio Codicum & Editionum ; de quibus variantibus Le-

&ionibus in parte Critica e. 9. acturi fumus.

Quod au-

tem ad Vocalium attinet fizuras, eas non omnibus tem-

poribus , nec forte in omnibus regionibus, fuiffe easdem,

ipfe meis oculis intellexi, cum Codicem S5. Propheta-

rum hebrxzum elegantiffimum in Bibliotheca HussgR1ANA

exítantem pervolverem.

Vidi enim non punclis, fed li-

neolis expreffas ibi conftanter vocales; i

pfugx/zqüe adeo

Chireck, Zere, Segol & Scheva effe.

-21. Cumque nemo negare poffit,

magis Irerum na-

ture confentaneum effe , ut figurz Vocaliim una cum

litteris, quam ut hz fine illis exprimantur : , Non etiam

difficile mihi videtur ad primarium illud CarPesrrrANO-

num argumentum refpondere, quod ex Verfionibus an-

tiquis , Graca imprimis & Latina deducunt, quarum au-

&ores ufi fint Codicibus non puncaatis.

Ut enim taceam,

differentias harum Verfionum & Textus hebr. ab aliis

quoque cauffis, quam a Pundorum Vocalium abfentia de-

rivari poffe ; funt qui variis indiciis animadverti pofle

[

Z

contendant, auctores illarum habuiffe Codices punctatos.

Vid. WnrrrIELD p. 229 & Gallus ille eruditus, qui in Hifloi-

re de l'Acad. des. Infcvipt.. T. X;V. P. 4179. probare ftuduit;

——

3 (14) C&

LXX. interprete—s non potuifle conficere Verfionem fuam

talem qualis eft, nifi ex Codice pundato.

Ego vero fi

fingam ita effe , ut CapPELLus, & qui eum fequuhtur,

afferit, Codicibus non punéctatis ufos effe illos antiquos

Interpretes ; eamque efle caufam tot differentiarum inter

eos, & textum Hebreum; quid inde confequetur ? Ni-

hil nifi iftud, quod $. 19. pofuimus, tanquam argumen-

tum precipuum antiquitatis horum puncterum; quod ni-

mirum fine illis. lectio S. Textus, ex magna parte, pror-

fus incerta effet.

ld enim Interpretes illi, Hebraicarum

Litterarum peritiffimi , fuo nos exemplo docent.

Quid

ergo? Numquid anigmata mera nobis Viri Osz»vso

reliquerunt ? Non fane putaverit quisquam , qui de fine,

cujus cauffa S. S. data elt, ferio cogitaverit. Vid. 2 Tim.

Hl s6s .

22. Unicum eft

-, quod addamus de Codicibus .n;)11

pundatis, eos haud aliunde originem habere, quam ex

Taxvyoe ia , f.Ícribendi feftinatione videri : Efle enim

magnum laboris compendium ,

fi apices ifti appingendi

haud fint, notum eft. Ceterum, f1 ante Esdram hoc jam

ufi fint Hebrei compendio , illum Virum. Punc&ta Vocalia

reftituiffe, ut certior expeditiorque redderetur .omnibus

ledio, facile crediderim.

Sicque nemo non videt, con-

ciliari omnium ante El Levitam Judaorum fententias ,

quorum alii S. Librorum Audoribus, alii ErZre puncto-

rum additionem tribuunt.

Quod vero ad Eliam attinet ,

illi fane haud difficulter concedam, — Maforetbas Tiberienfes

primos reductum abfíque punctis fcribendi S. Codices

morem correxifIe, & punctationem reftaurafle,

qua vi-

detur 44ben Ezre fententia fuiffe,"cum ait Judaos ab illis

pundtationem accepiffe : Tp'an 251353p Ona, — Parum ergo

hac admiffa noftra obfervatione , inter fententias tantis

d

motibus propugnatas, erit differentia.

23. Quid vero de illa fiet, fententia , quam erudi-

tiffiqus Gallus , CMr.. Fourmont l'ainée) in Actis Academiz

Parifi-

ä?ä(rs)æ

Parifienfis, qux TInfcriptionibus ac elegantioribus Litteri's

illuftrandis incumbit, a. 1734. protulit, ac eorum Acdo-

rum T. XIll. p.491. inferuit? 1lle fibi in Codice Biblio-

thece Regiw inveniffe vifus elt adnotationem, ex qua

miris artificiis exfculpfit, pundationem Textus Hebraici

Sac. Ill. poft C. N. primum factam effe.

Quid alii de

hocce évezuc]; judicent, nefcio.

Ego quidem certe non

pofium non Viri acumen & induftriam mirari, qui ex

notato, & conjecduris inveftigato tempore, quo ille Co-

dex punda fua accepit, unde Regium illud exemplum

defcriptum eít; primam efficere conatus eft totius Pun-

&ationis hebraice Epocham. Nihil ergo heic eft, quod

nos a fententia $. preced. pofita dimoveat.

Accedit

quod dubium fit, an illius Adnotationis auctor per A-

foram , de qua loquitur, pundta vocalia intelligat, annon

potius ceteras notas Maforethicas ei Codici appicdtas?

Si vero, prout FounMoxTius in eorundem Actor. Ácad.

T. XIW. p. 179. & . 1740. adferuit, LXX Interpr. Co-

dice puncdtato ufi funt ($. 21. ), quomodo dici poteft ,

punctationem . Seculo lþll. poft C. N. inventam ?

N s o MR m U

24. De Acbmtibäs Hebr. tria addam verba. Non

poteft illorum cauffa a vocalibus prorfus fejungi.

Quam-

vis enim multe fimmnt Lingue aut penitus accentibus defti-

tute, aut paucioribus contente, non tamen idem apud

Hebr. fieri Grammatici docent.

Plurimi enim & varii

cum fÍint, etiam varii illis adfignantur ufus: 1. Tonos

cujusque vocis indicandi: :2. Sententias ac verba diftin-

guendi & conjungendi : 3. Modulationem vocis ac Mu-

ScHurLTENSIUS Inftit ad Fund.

ficam S. dirigendi.

L. H. p. $6. feq. utriusque partis rationes ftridtim re-

fert ,

tam eorum ,

qur accentus omnes ab ipío Dei

j

Spiritu profectos credunt ,

quam aliorum ,

qui pro

Promittit uberiorem tracta-

meris quisquiliis habent.-

tionem.

& 16 ) Gm

j

TQ Maxepiry ,

tionem. Venerando FREYIO noftro ,

ii

videbatur

eximium — hoc effe inventum ,

cui excogi-

tando Rabbinicum ingenium par nunquam fuerit. Huic-

ros effe opinor eos

que fententig juxta mecum adfenfu

vel ex W As M U-

omnes , qui vel ex Bonrr1o,

THo alisve hoc accentuationis negotium curatius in-

tellexe rint.

COROLLARIUM.

Ex controverfia de Litteris & Vocalibus Hebraorum

nihil concludi poteít vel contra certitudinem fenfus 5. Scri-

turz, vel pro neceflitate traditionis ecclefialtice , audto-

ritatisve infallibilis.

TANTUM.

AESENSN

J

a d

'äl

*

;;'Q.

/;

'—ä

-N

u7

s

T EE

XXX

^

N

( -

ONSNN

N

N

7 M -R

Ea

Á

W

i

r

Ecx

E

M

(s

—

y

pj

4

(Q

E

—

x

N

;

— .

——

Z

Z

——

ZETN

N E

qS

E

—

r2

d

-— 23

A.

ä

F

"

—

N

——2

IÀ

»i

*

ä;

[^

m

-

AN

ä

$93 172 &&

?JHK z

a

TOA ER A

l

i

N obilfUz'md Doäïz]]ïmoque Domino RESPVO NDENTI,

E

Amico defideratiffimo,

08

ll

O Quam dulce mihi, tuäs videre .

Dotes eximias diu latentes ,

Nunc cunctorum oculis palam patere ;

um

Doctrinam meritosque ferre plaufus ,

Cfi-

Primo quz mihi nota Rauricorum,

0

Quem dignatus eras tuo favore

Ampledi, ac déderas frui reclufo ,

'Thefauro variw eruditionis ,

Qua dudum patrix extereque Mufz,

Te ornarunt Juvenem , quibus relictis

Lyceum hoc etiam lubens petifli ,

Ut doc&us feres Scientiam altam ,

Quz , quzfita licet labore fummo,

Eoos latuit perinde Myftas,

Grajorum ac Sophix inclytos Magillros ,

Et quicquid veterum fuit Scholarum:

Sed demum innotuit, DEO benigne

Nobis per proprium loquente Natum,

Qui cruore fuo fimul fübegit ,

Et vires Erebi fcelusque noftrum ,

Unam triftitie metusque caufam,

C

Placa-

