KaI600-1746_12

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

n ru A

$;

bDITILONUMS PRINCIPIUIJAT

7

m T

SYBLACIH

Q

SISTENS

l8

SECTIONEM XIL

CONSPECTUS

)b

0$

ILOLOGIZ

S-ÀA C I h

M

QUAM

Iild

DEQ VOLENTE

d

VENERANDI ORDINIS. THEOL.

AUSPICIIS

BEX-INSTITU TI-:'O

FREYIO - GRYN/EANO

PUPBLICL PROPONIT

jAC CHRISTOPH. BECKIUS,

S. TH. D. £r Ps&or.

EJUSDEMQUE INSTITUTI LECTOR

DEFENDENTE

ALEXANDRO PREISWERK,

AK L M.

d.

$

Sept

1770

H; L0N

BA4slLES.

Tgpi, Josu. Ruporsnu: Im - Hor & Firrir

Pojlquam de N, T. Gr&ci' Editionibus quibusdam pri-

us adum efl, mom ab re n—bjim alienum videtur, fi

Verfiouis Syriace , tanguam. autiqui[one, principes

Editiones commemoremus ; de quibus momuula vulgo

ieneta proferre po||umus.

Vale, Le&or Anice,

69 zoflris Cenatibus favere perge.

f2

LP

E

hi

"

I^

Ui

(

Q

i

:

l/]'

Q(

(

a

ESES-)

2

22

x

a

li

VA

44'"

od

x

U

U AGS

uB

VL

f-

VC

ÁÁ

N

:

*

gE——N

E ——

-

EX

ESN

U

j

i

fä—.

JHafe.

Í

—

rR

d EEE

—

R—

a

dTR

--

DE DUABUS EDITIONIBUS

jn-

';jï

N UT.USYRUACIS

fes

)f

lro

arre£RA VIDMANSTADII, TREMELLIVIV ALTERA.

:

A

IM"

N

uum Spiritui S. placuerit, Evangelium, quod

r

B

omnibus omnium gentium linguis predicatun

u')« X&—

m

I

fuit, grece tamen S. Apoftolis fcribendum di-

&are, quod ea Lingua in plerisque Orbis ter-

rarum partibus tum temporis pervulgata effet; non eft ta-

men vero abfimile, Deo fic gubernante effedum effe, ut

eadem Apoftolica Sctipta mature in eas linguas converteren.

tur, quae cuivis genti. vernacule effent,

Sic enim & vul-

eus ignobile, quod peregrina lingua non ita familiariter ute-

batur, divina oracula facilius percipere poterat.

* 2, Quemadmodum autem predicatio Evangelii in Tu.

d&a, eique proxima Syria initium: habuit; fic & Syrorum

-cum Servator nofter ejus-

iinglua , que eadem tum temporis,

A 2

que

4

S) o ( Hb

que difcipuli in terris agerent , jüdæommw'ïingua- erat, prinia

omnium eít, in quam translati funt Canonici N. T. Libri,

3. Sunt qui fufpicentur, ab ipfis Apoftolis ,. aut ab

aliquo ex illorum QComitibus verfionem iftam Syriacam,

quam ut ab aliis diftinguamus, veterem & communem, f.

fimplicem vocamus, adornatam fuiffe,

Orientales, qui nunc

Ófunt, Chriftiani, & qui hac, quam diximus, verfione utun-

tur, Marcum Evangeliftam vulgo ejus auctorem effe auta-

mant.. Quamvis autem hzec incerto nitantür tàlo, tamen id

certum cít mature admodum, & paulo poít Apoftolorum

exceffuüum , eam jam exftitiffe,

Hiftoriam illius uberiorem

Waltoni Proligomena, variorum

que Eruditorum Introduüio.

nes in N. T. fuppeditant,

4. Prima vero. omnium Editio illa eft, quam Jjerzus

Wiomanfladius Vienue &. 1$$$. (non ut quidam pet errorem

Ícripferunt, & in his R. Simon Hift. Crit. des Verfions. p.

171. Á

Eundem errorem etiam erravit Fabric, Bibl.

r562.

Grec. L. LV. p. 202, ) Charadteribus novis Syriacis, altera

quam Immanuel Tremelius apud H. Szephanum Charadteribus

Hebraicis À. 1569. exprimendam: curavit.

Utraque harum

editionum ex rarioribus libris eft ,

quos nobis Bibliotheca

Freyiana, nec non publica noftra fuppeditat; cumque haud

exiguum ufuüm, tum in Critica, tum in Exegefi S. Scri-

pturz habeant, haud inutile erit paulo curatius de illis agere,

$. Cum Ecclefie Orientis, qux Syriaca Lingua utun-

tur, numerofe, & non modo per Paleítinam. & reliquam

syriam, fed. etiam iu- Mefopotamia difperfa, ufque ad Sxc.

*y

X Vl non haberent S.. Libros typis expreffos, fed. fola. ma-

nu fcriptos, percommodum eít vifum, ut labori defcriben-

di fuperfedere poffent , typis cum librum exprimere, Au-

diverant hanc artem in Occidente ufitatam efífe.

tur Patriarcha Antiochenus, feu fupremus Antiítes Eccleíia-

rum.

|

t533. 2 o C &

,

H

"!

runt illarum quendam facri ordinis Virunr, qui Mofes Marde-

El

»uf, leu ut alii pronuntiant, AMeridizeus vocatur.

Ei dedit

Q

bina S. Codicis exempla, juífitque ut Romax & Venetiis ali-

quem quzreret, qui imprimeret fuis propriis fumtibus, Cum

d

f'

autem eo tempore nullus effet in omni Europa Typogra-

phus, qui typis inftructus effet Syriacis, nec fpes adellet

00

certa ex hac edi

ün

Mofes.

;icme lucti faciendi , fru(tra laboravit ille

X

aid

6. Reli&a ergo Italia Viennam: Au(trie appulit, ibi-

que propitio numine , incidit iu Job. Ziberzum. Widmaufladium

TUf

yrem

J&um, & Auftrie Orientalis Cancellarium.

Is cum. Orien-

talium Linguarum ftudio flagraret , cupide Negotium hoc

(ig

in fe fufcepit.

Re ad. Hluftriff..Priocipem Ferdinandum I.

]mp. Aug. defignatum, i. e. Regem R. delata effecit, ut

jertlf

&l

ilius Munificentia de fumtibus in eam rem. impendendis

profpiceretur,

Manus igitur confeftim operi admota ; inven-

orem

j5 p

tus eft Artifex , fane haud proletarius, qui exículptis ele-

Bibl.

gantiffimis formis, quibus Syriaci typi in Europa omnium

ejus linguz primi. fuerunt fuli.

Parata etiam Charta optima

?l

tera

ertdus

opus iftud in forma quarta m

inore fic perfecium eft, ut

Vienne A.

1555. totum in. lucem prodiret.

parup

j

heca

7. Rarifimi hujus libri duo vidi exempla.

Unum ex

haud

Buxtorfianis reliquiis eft , & in publica noftra Bibliotheca

st

exítat. Alterum Freyiana fervat Bibliotheca, fuo peculiari pre-

, agere»

tio zítimandum, ut mox dicetur.

in. omni fere Germania

ad hunc ufque diem tantum "X VL exempla reperta funt,

| gtude

eaque variis modis inter fe divería. — Raritatis cauía eft, quod

xquam

non Bibliopola aliquis, fuis eum librum fumtibus exprimen-

O

um curavit, & lucti faciendi caufa per Orbem terrarum di-

Oh ma'

cribel

ftraxit; fed vir doctus, negotiorum mercantilium expers to-

tam renr in fe fufcepit. "

T

(jv

(i

g"

8. Nam demum feptem annis poít editionem factam ,

l

appofuit , typog

raphus &

tun

Michael Zimniermaun nomen füum |

3

artifex,

6

H ) o(

663

artifex. Nam ille Mich. Zimmermann tam inter-typcgraphos,

quam inter Ículptores numeratur.

Accellit , quod cum ia

univeríum mille exempla effent excufa , quingenta ex illis

Mofi Meridinso qui Codices Mfctos attulerat, in Orientem de-

ferenda fuerunt conceffa.

Cetera Viennz relicdta, ubi fortaf-

íe adhuc, nifi deinceps ia Orientem delata fuerint, complu-

ra delitefcunt.

Oportet autem, ea jam olim rarius venália

fui(fe.

Certe Job. Ca]p. Myriceus, cujus manu notatum. eft

exemplum Freyianum , adícripfit, fe id A. 1616, Argentinz

6 Florenis emiffe; quod pretium pro mediocritate libri, &

temporum illorum ratione, quibus pecunia varior erat, in«

gens eít..

9. Eft porro apud nos in Bibliotheca ,Freyiana aliud

exemplum N. T, Syriaci, quod una cum graeco textu, &

verfione latina, cum ex Greco per Bezam, tum ex Syriaco

per lummanuelem Tremellium fa&a, ingenti folio apud H. Sre-

fhaunun À. 1569. excufum a).

De elegantia nihil opus eft

dicere, cum Stephaniane Editiones has potilfimum laude

floreant.

Erat autem ille Tremellius ex judao Chriftianus ,

S. Theologie Dod&. & Prof. in Schola Heidelb, qui & Ve-

tus T. ex Hebrea Lingua tranftulit, & huic editioni N. T.

ad Calcem Grammaticam Syr. adjecit.

In eximia prafatio-

ne , quam Elifabethe Celeberr, Anglie Regine adfcripfit ,

commemorat, fe N. T, Syriacum, quia proprie ejus fer-

monis formz deerant, hebtaicis litteris expreffiffe, & in ejus

rei commodum, przter antea nobis commemoratam editio-

nem Widmanftadianam unico Manuícripto exemplo , quod

in Friderici 1 LT.

-Electoris Palatini Bibiio;heca exítaret, uti

potuiffe,

I0, .Qua-'

4) Errat Joh. Alb. Fabricius cum Syriacam Verfionem N. T. bis a

Nam femel tantum id fa-

'TTremellio editam ait, À

1568. 1569.

Ccum.

Prefatio fcripta

1569. Geneve.

5

A 1568. Heidelberge. ^ Editio facta 4;

830 (t£88H

7

1o. Qua fide & diligentia in hac re fit ufus 'Tremellius,

non ex fufpicionibus, nec aliunde, quam ex Collatione dua-

rum Editionum poteft judicari.

Quod enim ad illum Co-

dicem Palatinum attinet, fuit ille cum univerfa Bibliotheca

Romam delatus, & in Vaticano, Pontificis Palatio, recon-

ditus.

ld fadum, cum A. :620, poít tricennalis in Get-

mania Belli initia, Palatinatus ab Hifpanis vaftatus, & FHei-

delberga capta fuiffet,

Áccidit tamen hoc, quod pro iíta-

rum litterarum Studiofis felix fauftumque eft, ut idem ille,

de quo ante mentionem feci Myriceus paulo ante illum Cod,

ablatum, collationem cum editione W'idmanftadiana iníti-

tueret, & omnem quanm deprehendit ledionis varietatem,

eleganter pictis Syriacis characteribus , cum adnotationibus

latinis margini adjungeret.

Hunc Thefaurum poffidet Bibl.

Freyiana, qua fic utrumque Codicem Antiochenum Mofis

Meridinei eum Codice Palatino reprafentat; id quod ei pro-

rium eft, & nuíquam praterea obvium.

Ne; multi alii

exítant Codd. Mfcpti,

,1X. Áddo, quod hac, exempïa« & in hoc conveniant,

quod careant Secunda Ep. Petri, fecunda & tertia Johaunis,

Ep. Jude, & Apocalypfi.

Item quod abfit hiftoria foeminz

in Adulterio deprehenfe Joh. VIH. item dictum 1 Joh. 5, 7.

de tribus teftibus in coelo; nec non Y. 29. Act. ult,

à

De

quibus defectibus hic agendum non ett.

12. Eít & hoc notatu dignum, quod Tremellius in Przf.

dicat, eo fe adjeciffe Elementa Linguae Syr. quoniam Wid-

manítadius talia promiferit quidem , íed aut alis negotiis ,

aut morte impeditus haud fteterit promiffo.

Sed etrat, nam

certe NVidmanítadius edidit libellum, Syriace Lingue Ele-

menta tradentem, Vienne Anno ipfo, qui Editionem N. T.

Íecutus eft, 1556,

Oportet ergo, ut hujus libelli notitia ca-

ruerit Tremellius,

Eum vero accurate recenfet V. Cl Job.

Fried, Hirtius Prof. Jeneníis in Diar. Litter. quod germanice

editum

$

&63. ) o ( £&$3

editum | inferibitur £ovientalifdbe unb Cregetifbe 9SipfiotbcE ,

2 &. im 9(nf. lle idem V. Cl. multa egregia de hoc N.

T. Syr, ibidem tradit,

13. Quod vero ad ]. G. Myrdaum, de eo nihil me le-

gille memini.

Videtur eruditus ille vir poft initia Szec. X VII.

vixiífe,

Nomen fuum ex patria videtur fibi formafle.

Hac

enim eft Themara in Fradüconico Comitatu Hennebergico.

Myrica enim illum fructicem notat , quem Germani vocant

$ pamariube,

Non omnes arbufta juvant, humilesque Myrice. Virg.

Syriace'! Lingue perítudiofus fuit, eique lingue omnium

primas detulit.

Nam Hebrzam ejus dialectum eífe ait, cum

vulgo contrarium credatur.

Sed rectius illi, qui Hebream,

Chaldeam, Syram, Árabem unius linguz primzve propa-

gines credunt,

Edidit ergo ille Myriceus primum , prima

Elementa Lingua Syriace J. C. vernacule , Coloniz Allobro-

gum, i e. Geneve apud Petrum de la Roviere. A. 1616, :8.

paginis X X XL[I.

Poftea addidit.

Grammatice Syro-Chal-

daice Libros IL. ibid. A. 16:9. 4. p. 278.

Plura de hoc

viro non reperimus.

Le Long ejus inter Grammaticos men-

tionem faciens Calvinianum dicit.

I4. Quönia-m autem Viri eruditi obfervant, differen.

tiam varietatemque efle inter exempla Widmanftadianz Edi-

tionis, unde & factum eít, ut nounulli duas putarent effe,

de qua re diligentiffime idem Hirtius egit, in antedicto Dia-

Haud

rio, quod Orient, & Exeg. Bibliothecam infcripfit :

ingratum eruditis me facturum confido, fi ea, quax hic funt

exempla duo Freyianum & Buxtorfanum accuratius defcribam.

Prater ea, quz jam funt dida, utrumque in hoc convenit ,

quod nulle fint capitum & verficulorum diftinctiones , nulli

uumeri, & quod marginibus adnotatze (int fectiones, quibus

inter legendum utuntur Ecclefiz Orientales.

Noftrorum ve-

rO

3 2 9 C t8

9

[

ro capitum & verficulorum numeros adnotavit fuo exémplo

N

Buxtorfius.

Eidem etiam in fine adjunxit I V. Epiftolas Ca-

tholicas, que W'dmanftadiane & Tremellianz Editioni de-

lt

funt, nec non ÁApocalyplin ;

quatum illas ex Cod. Bodl,

Pokokius, hanc ex Cod, Leid. Lud. de Dieu ediderat.

I

A

Is Titulus utriufque exempli prorfus idem eít ; Litte-

Avería tituli exhi-

ni

re rubro, vocales atro colore expraffa.

bet infignid Michaelis Zimmermanni cum. Anno MDLXII.

quem ego annum eífe exiftimo, quo liber vendi coepit, ane

nis feptem ante jam certiffime excufus.

Tertia pagina Pri-

b

vilegium Ferdinandi, quarta, qua hoc Codice continentur

exhibet.

[

Sequitur . Jo. Alb. N'idmanftadii ad Ferdinandum

(

Dedicatio , paginarum 45.

Au&oris Editionis hujus obte-

ftatio ad Lectorem. p. 1. De erratis typographicis p. 2. Po-

d«

ftea pag. 1. Syriace, pag. 2. latine commemoratur Hiítoria

r

editionis appofito ÀA. M DL V.

16, Á pag. I ad 34. five potius a X ad 34*4"' folium ,

j

more enim antiquarum editionum folia numerantur , norn pa-

X

ginz ,

continetur Evangelium , Matthzi.

Pagella fequens

i

habet a dextra & finiítra figuram Crucis ,

a pag. 36

Alteraque pag. iterum figura Cru-

ad. ;8 Evang. Marci;

CI3 ;

Premiíla infcriptione a p. 67

nec non fequente.

Ea

![?-

ad 98 Evang. . Luce.

agina media hzc leguntur.

]i

Vienne Auftiie X XV. Aprilis, Aano hujus Szculi L V.

6

Sequuntur tres diverfe formae Crucis.

lnfcriptio Evang.

johannis Syriaca, eademque Latina, -

Poft alia latina ad

Johanuis Evangelifte &. editionis, hiftoriam pertinentia. Crux

d

nt

proríus fingularis formz.

A pag. 102 ad 129 Evang. Jo-

hannis cum infcriptione finali & cruce: tum pagella fyriaca

itemque altera latina, in cujus fine legitur.

Finis excuden- -

di factus eft d. 13 Maii MDLV. Viennz Auftriacz.

Pott

rti i,i

hec infcriptio Adorum Ap., pone Crux. Inde a pag. 1 ad

US

38 ada.

3o

3 ) o ( 88

58 Ácta.

Tum pagella

vacua , cujus parte poftica eft crux.

Infcriptio Syriaca & Lat

ina X[V. Epiftolar. Pauli, quz fe-

quuntur a pag. Lad LX X X. Dein due Cruces.

Tum In.

ïï

Ícriptio Syriaca & Latina

Epiftol. fingularum ]Jacobi, Petri,

Johannis. Ez ipfe a p.

t ad tt,

icarum ex omnibus Libris N. T.

fequuntur.

Tum pofítea

Syriace & Latine.

tabula Lectionum Evange!

Tandem adduntur littere Widmanftadii

àd Georgium Giengerum &c.

penultima pag. habet lati-

num carmen, ultima figuram angelici ca

pitis cum duabus

:

aliis & infcriptione :

Finis praecepti eft charitas.

17. In his utrum

convenit.

que exemplam, tam Buxtorf, quam Freyj.

Nec quicquam in iis deeft, prater duas dedica.

tiones, qua & ín aliis defiderantur.

Quod autem quedam

nomen & infignia Michaelis Zimmermanni non habent, in-

de fadum, quod illa ante A. 1$62. in manus poffetforum

pervenerunt. Cetera demum poíft eum annum vendita funt.

18, In fine legitur.

Cafp

ar Crafftus, Elvangenfis Suevus, ex No'f,i*c'i ferti aeiie*

Cchàracteres Syros fculpebat.

Michael Cymbermannus prxlo & operis fuis exbud*eba—t.*

I9. Áddere & hoc lubet.

Sufpicatus erat Bebgelius,

Sytiacam iftam verfionem effe

Latine filiam,

. ld refutavit

Michaelis Pater

b

; Filius mediam infi

iftens viam, Syram quan-

doque ad Latinam accommodatam

.

Sed neutrum verofi-

mile eft. Vid J, D. Michaelis Teutonica introd, in N. T.

Edit. a. p. 137. & feq.

E r ]

hd

CORO L-E

t:3 ) o ( £j

TI

COROLLARIA

Nuïla verfjo authentica eft

2. Non Tesxtus Originalis ex verfione, fed verfio ex 'Textu

Originali corrigenda.

3. Cenjecturis im corrigendo Textu parciffime utendum , ne

temeritatis cru1men incurramus.

4. Quibüscunque Codrcum & verfionum antiquatüm vane—

tatibus nihil veritati Doctrinz dettahitur.

f. De ea re non Enthufiafmo , fed ratione conftat.

&. Chriftiana Fides omnmem dubitationem excludit.

N a

ADDEN-

12

ADDEN D U M.

VM EF RCIHR MOH 2

X

Multa de Mofe Mardeno, .& de ejus Editione N. T.

habet Andreas Müllerus, Prapofitus Berolinenfis, in S*ymbq-

lis Syriacis;

Berol.

4«

circa À. 1673. editis. p.

— — RTT $—— $um g 1 - — C 0099

Uat Verfio antiqua criticam habeat au&toritatem , bportet

de ejus antiquitate & vera lectione certo conftare. Non poteft

enim Textus orig. ex ea vel confirmaü vel emeandari, nifi

de ea re fatis conítet.

:

à

C

$26

'—

F3

—

G

g

s(

l

a )

I

PU

t

Em

9

ï

i

d

l

$15 3 9 ( f5

$

ro capitum & verficulorum numeros adnotavit fuo exemplo

Boxtorfius, Eidem etiam in fine adjunxit LV. Epiftolas Ca-

tholicas, que Widmanftadiang & Tremelliane Editioni de-

funt, nec non Apocalypfin; quarum illas ex Cod. Bodl,

Pokokius, hane ex Cod, Leid. Lud. de Dieu ediderat.

1$. Titulus utrinfque exempli prorfus idem eft ; Litte-

t& ruübro, vocales atro colore expraeífe. Avería tituli exhi-

bet in(ignia Michaelis Zimumermansi cum Anno MDLXiIIE.

quem ego annum eíle exiftimo, quo liber vendi coepit, an-

nis feptem ante jam certi(fime excufus.

Tertia pagina Pri-

exhibet.

vilegium Ferdinandi, quarta, qua& hoc Codice continentur

Sequitur Jo. Alb. Nidmanftadii ad Ferdinandum

Dedicatio , paginarum 45.

Audoris Editionis hujus obte-

ftatio ad Lecdtorem. p. r. De erratis typographicis p. 2. Po-

ftea pag. 1. S

3

editionis appofito A. MDLYV.

yriace, pag. 2. latine commemoratur Hiüorig

16, À pag. I ad 34. five potius a tT ad 34* folium ,

more enim antiquarum editionum folia numerantur, non pa-

ging ,

continetur Evangelium Matthzi,

Pagella fequens

babet a dexttra

& f[iniftra figuram Crucis, a pag. 36

ad. $8 Evang. Marci; Alteraque pag. iterum figura Cru-

Cis, ^nee non fequente.

Premiíla infcriptione a p. 67

ad 98 Evang. Lucz.

Ea pagina media hzc leguntur.

Vienue Auítrie X X V. Aprilis, Anno hujus Szeculi L V..

Sequuntur tres diverífe forme Crucis.

lnfcriptio Evang.

]ohaunis Syriaca, eademque Latina,

Poít alia latina ad

Johannis Evangelifte & editionis, hiftoriam pertinentia. Crux

prorfus fingularis formz, . À pag. 102 ad 129. Evaug. fo-

hannis cum inícriptione finali & cruce: tum pagella fyriacaá

itemque altera latina, in cujus fine legitur.

Finis excuden-

di fadus eft d. x8 Majii MDL V. Viennz Auftriacz.

Poft

pag. 1 ad

hec infcriptio A&orum Ap., pone Crux. Inde a

38 ada.

10

3 ) o ( B6j

58 Ada. Tum pagel-'lä vacua, cujus parte poftica eít crüx.

infcriptio Syriaca & Latina XIV. Epiftolar. Pauli, quz fe-

quuntur a pag. Tad LX X X. Dein duz Cruces.

Tum It

Ícriptio Syriaca & Latina Epiftol. fingularum ]Jacobi, Petri,

Johannis. FEz ipfe a p. s ad 1 z. fequuntur.

Tum poftea

tabula Ledionum Evangelicarum ex omnibus Libris N. T.

Sytiace & Latine.

'Tandem adduntur littere W'idmanftadii

ad Georgium Giengerum &wc.

penultima pag. habet lati«

num carmen, ultima figuram angelici capitis cum duabus

aliis & infcripti-ænïe * Finis precepti eft charitas.

17. In his utrumque exemplum, tam Buxtorf, quam Freyj;

Convenit.

Nec quicquam in iis deeft, przter daas dedica-

tiones, quz & in aliis defiderantur.

Quod autem quadam

nomen & inlignia Michaelis Zimmermanni non habent , in-

de fadum, quod ila ante A. 1562. in manus poffefforum

pervenerunt. Cetera demum poít eum annum vendita funt

18. In . fine legitur.

- Cafpar Crafftus, | Eivangenüs Suevus, ex Norici ferri acie

cháracteres Syros fculpebat.

Michael. Cymbermannus prelo & operis füis excudebat;

19. Addere & hoc lubet.

Suípicatus erat Bengt;lius.,

Syriacam iftam verfionem effe Latinz filiam.

Id refutavit

Michaelis Pater; Filius mediam infiftens viam, Syram quan-

doque ad: Latinam accommodatam.

Sed neutrum verofi-

mile eft. Vid. J. D. Michaelis Teutonica introd, in N. T.

CHEEUEGEFERDIPTE? HOUUEURINMDSEMES-

Comuseai Eu m TE U DCR

COROL.-

TN

X

2&3 )-o C äæ-!

COROLLARI A.

*s Nüll'a verfio authentica elt.

4. Non Textus Originalis ex verfione, fed verfio ex Textu

Originali corrigenda.

4. Conjeduris in corrigendo Textu' pareiffime utendum , ne

temeritatis crimen incurramus.

4. Quibuscunque Codicum & veríionum antiquarum varie-

taj;ibus nihil veritati Doctrinz detrahitur.

y. De ea re non Enthufiafmo , fed ratione conftat.

&. Chriftiana Fides omnuem dubitationem excludit.

)

lo

|e

4

ADDEN-

D

I2

fj

)C« 553

ii p ial ii r u s ag

ADDENDU M.

"

-

;j

'Mul.ta de Mofe— Mardeno, & de ejus Editione N. T.

habet Andreas Müllerus, Prapofitus Berolinenfis, in Symbo-

lis Syriaois ,

Berol.

4» (Citca À. 1673. editig. p.

L4

g*

D.

x;

U: Verfio antiqua criticam habeat auctoritatem , oportet

de ejus antiquitate & vera lectione certo conítare.

Non poteft

enim Textus orig. ex ea vel confirmari vel emendari, nifi

,,x)

de ea reíatis conítet,

ïï

äx

3

ï,ï

«

3

n

if

-

La

^

LA

A

DT

D

E

PT

E.

L

&

p

e

o

hd

Mu u

—

25

-

RE

us

——

i

—— ——

—

TU cevwor

i m ieim,

TA C

*

3

p

EU

-—

MAm

á

p

z

——

——

cowietea

—

f

at

s

- ,iumw uïü:ü

M

——

XI

— ..'12,13 —E€

lcl.x. ii g t n o

E

w

*

H

!

i tl

" QLI.&

w

" d

has d

d. p

-X

hr

"m

w o

n

W La s

P r a

?

/.&.t

"

1£ . X.

w x

*s

*

m

"hs

v

h

o

—

b*

d

-

Glh»

d

^

4

**

"w

M .-r.p

X w t

RI

v*

"

(&»"(l

; a.

MR

- ia

ï*&»

* »

d

v-

&t

Pa

x

" u s

um .

"EV

1

t

— 4 208 2

1(0-.&—

y*.

——

L

w "d

d

i i

"

W

Y

i,

*- o*

;*

x».

pe n

rjet m ag —

T$

Xf o

ET

Pj

vt

o

F

D u

*

m od

um J

afb um

-

R..D

^. iC i

"m

- V

H

**

v

wt.

w

-

3)

ib

H..

m t

.

-

l*

od

M

a

d

"ais

m

st

.w'

À.

s

fu.

W

,

$.

E

-

^

-

V

vXX

d- m

t

- w CC

-

3

-

47

s a

-*

W

N

!

i

Y^

-

t

t

—

"- hua.

Á-——

-

t

d

p y

"

d

o ) *

v.x,

u

T

'V»

p

m u Vs

$-

c uurt»

R est? atl

wlb

d

Wx

VN

i

LA f * H'r:lb'

*

M o

H.l

259*

o r

-t E

d r

4 -

uNhM, f

p

Re

h-

dÀ

-

x

d-

—

"

,,/æ

«

MA

W« $

:

"

Ls

--

as C

d

»ws.

.H

M

N

mb t

$À

N

A

9 n i

À

w J

.,

"m d

——

st

TC Ug

m a

E

A r

j*

RR

C st

Ls

p .

Pa

—

d um À

—

—ÜÀ

t m s

-

*s

Mde

EN

M

4

—

Á

A —

m

",

pn

—

Er1ti

s

——

fïwï

-

(

n

d

-—

E

L2

L u

l J. Y

A^

3

í

p

A. M

y?*

Cs ii b

:

.H-H

-

.

x

"PL

P.

—

u

k

ia

w X

"s

h-

a *

m

b

j

3

7

——

«v

Fa

-

H.a

v

j

.WW

d

sov

—f

J T*

—

Y —^

—

d

-

b us

^C

L

Al

N WE

*

Q2 o

«

-

o-.f

É^

^

j

,

r

H,«

et

h*

n

——

h

P

-

.J—

vt

o m

FO

,

.^

—

kP«

-- d s

I-

»i

ü

A

t

Z

"

d-

IwLy

M

X t

o nl

—

4

p.1

EM

" W.,&

!

m

Y

x

oul«ä.

*

M CTA

$

L R

.

b o

i

n

um

k

pOUX

Ys

z

-

H

1

bná j

p

AA

* y

*

E

—

LP

*-

I

X

u

,

"w m

-

r

"

a

:WM

W

z

.

o V*

*

H

L ES

wl,

j

uw

4

*

—

La

m

o WE

———(

Pa

PF-

RY

r

n

H.w

CX

i

^

t

sJ

3 *

.H-

À

"r

æ»

É*

um R

(

AH

æ,M

v..w

LE

T^v

i

X

.H

(

X

p

1

hp

J?n

mes,

leHvafu

a

"

*

UR

»

»

AT

..

w t

w V

-

d

X

H.N.q.

*

4

Y^

ln d

p

"d

,F

t

V

..Ww.æ

N

-

2

"

w,

-

M

Vi u

—

Q2EUUA

EC

94

^. p

X

H

«'.

^

$

r

-*

Y 4

Á ON * OMN

F*

*

x d

xif»

UMNHMEN

L

:

ii

Q

z

FY

-H,

i

M lr

-X

"

—

i,

4 4 ^A

NU

w

—* 23 N

T

» t

j

-

m d d

E

"

)

-

P n

d

y N.A&a *

uN a

ha d

W w

Pa r

A

EY

yweH

»

l

P

Z REN

hus

E

d

ea

h

gich

^

^

uw

» C en

:

!

:w

T

M.u

m i

W

a d

H

——

1

T«*

-

M/,

ia r

24

V

M-

d

)

-

-

w

-

EM

-

a

*

'.

!*

» 0

o

& s

1

?

4

E.

aA

i

u»w

m n

-

& *

);L«A.

d.

-.V

i

-

X

^

;wd;

^WW

T

-.»»

x,,,u

m

a

X w

1

Av

1164«..3! -

5

p

w

n

P

N-

.wu

A

v

M.

i

JKL,.&

R

YX

*

&*

1

RAT

^W

NY L À

F d

n 5

*«*

"w

»

o

*

w ^

...../Anw

j

"-

.H

",

P

Mul ^ h

*

A

2

. ^

E

Y

* K

d

[

"A CC

x

Ww

- ^

M

-

"g

i

4»

AC

- n

x

v

W

* d

e-

i3e—4

; M

LU

E

X

rï.a *

W

&.w

W.

i i

V

E

—

.Aa.r-

^

Á LX

*

" l

M

—

k N NI

&

W.&

]

a

r

p

*

-- i

^

»

d

j

?

LA

-..

,.v

As

XX r«

-

"T

*«*

N a

--

P

&»

04

i

M *

--

;

/Jl

a

-5

W

o

2

-

LE.

- —

9^

a

H

— n

«M)

WO t n

l-..æ.

* i.

»U

..m

-

*v

-

w n

Y

EM

d

l,

RTW

€1

:&. *

..

w a

w

[*

r P

$

64.&:.

- "-

i N

o

"

"s.

^*

ol "i.

-

À

u

hn

rl.

ES

.U

aA

s

e.—

)7

* t

2"

. s

* iM

X N

N

n

d.

j o5

-

w

aM

b

m

ba

uN

X

N

*l

L

1 *

-

"—

^

hs.

z.

.

€x

"of

"

M

*

N

H

L

73

*4

—

hu

"u *

A «

at

;Arl

" h z

s

-

L

"

4

m

-*

-

a

&

E

w*

"d

z

-

-

-

—

P

"t

m

Y

s

f.ysb. *

g.

P ESAR

p

———À

a

-

"

u

À

at

. d

»

& d

wf

N

$

&

—

r l

*

m

M m

.W

,h

"4 X

-

.*

—

r

b

w 2

d-

.

À

w,/,f

./m

N

"r

*

-

hi

ww

,

:

UX

E

F X

—

:

-.H

-—

j

M

at

—

s

p

4 o5

i^

.H.

9

s

-^

..

.W

N

fk.»v

u-

x

x

*

7s

m

n i

—

-

f

Y

W

-

a

&

1

a ERE E.

L

4

",

*

-

Ip«

I

d

as

—

d

»

db ;f..;xæf«vh!'

—

-

-

E i

"-

t

U

E

ET

u

".

-

M,

^«

L

at

i. P

-

o

^

i

À

i

ss m

:

——

4

Nr. &

"

-

.

d.

m T

-

d

Wï

--

EM

*

Y5

b*

A^.

—

x

*

w

—

— À (

"

—

*

—

Á

E

—— &

^

m

-

i

ETA

.My

y

. d

M

.^

-

-

*

-

...«H«

^.

E

Hsj

A

v

-

*

$-

"-

"

v

-»

-

s

*

n:DU

El

-

LY

3

E

:

a

-

—

-

i —

n

«

à

dH.

-

g

-

M

——

m

WM

m

-

r

E

d-

*

hs.

-

v

*

s

s.»ici

...

L

& d

——

h. m

I

C

"

U

m

v

*«

pl

M»

P

—

*

.M

a

-

-

m

E i

at

-

Á

"r

U

-

p

i a*

-

À

a

—

a

n

-

W

*

--

b

a

^

-

a

"

a

n

H.

»

p

E

h

—

N

À

—

Ms

-

W.

r

b

-

-

—

^

-

d n

a

SUngP»

"À

—

-

d

"

o

—

g

-

$.

-

N

*

v

y-

.

/J.

nl

r

$4

.

-

hd

"

*

— —

-

"

as

d od

»

p

a

-m

-

Y

lts

-

y»

-—.

;

n p A

EDITIONUM PRINCIPUAM

NT

SYBIACI

19

SISTENS

18

S.ECTIONEM XILE

CONSPECTUS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

17

O Baancee Q

16

IILOLOGIZ

ä

Focus

Bw

15

9« A o I ul

QUAM

N

DEO VOLENTE

VENERANDI ORDINIS THEOL

AUSPICIIS

EX-INSTITU TO

.

FREYIO - GRYN/EANO

PUBLICE PROPONIT

jAC CHRISTOPH. BECKIUS,

g2

S. IH

D. £T Pnaor.

EJUSDEMQUE INSTITUTI LECTOR

DEFENDENTE

ALEXANDRO PREISWERK,

AVL D OM

d,

$

Sept

1776

H. L: QUs

ä

BASILES

pi, Jos

RupornrHi Im- Hor & FiLrir:

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com