KaI600-1746_10

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

EUl

DISSERTATIO

PHILOLOGICO- THEOLOGICA

D E

CODICIBUS MANUSCRIPTIS GRECIS

NOVI TESTAMENTE

SISTENS

SECTIONEM X QONSPECIUS

PHïLOLOGIfE

SSUACC RUE

QUAM

DEO VOLENTE

ORDINIS VENERANDI THEOL. AUSPICIIS

EX

INSEITULIO

FREYIO - GRYN/EANO

PUPILICE PROPONIY

JAC. CHRISTOPH. BECKIUS

S. IH

D. rr PRUOE

INSTTFUTI LECIGS,

DEFENDET

VIR. REVEREND. ET DOCTISS.

D. JOH. RODOLPHUS HERZOG

A, L:M. $ M. C

d. 6. Ocdiobr

Hs

IT

IN AUDIP THEOTD.ESTIVO

D IL E

Typis, Jox. Ruporruri Im - Hor & Fir:r, 1774

ii

2l

N

2

"

r

&

-

423

Hm

C

AR

-

A

xqu»»

Ed

D

E

SSESN

E

L

N

E

od

N

*'q?'

m

.

2

2

L

A

i**

u

a — —N

—

L um

ET WE

DCR

39

Hsj

p

EL

"M

EE T

I -

D

LXERLLL D a

Iu

U —

L

L— 3

C LIIGA SAGR

CIAPUT VI.

D

E

Codicibus Grecis Manu[eriptis Novi Teflamenti.

I,

E Bis omnium copiofiffime egit V. C. Job. David. Mi-

D

chaélis , Goettingenfis Academize Decus, in Opere, quod

jnfcribitur: (inleitbung im bie qottli)en Cxbviftaon be9 9t. G.

swepte unb bermebrte 9luflage, erfter &Deil. Gottingem , 1765. i 8.

In hoc libro enarrat Codices CCL XVII. qui partim inte-

grum, aut fere integrum N. T. partim libros quosdam ejus

grece Mfptos exhibent.

Ufus eft hic Jobannis Mil & Joh.

Jacobi Wetflenii Prolegomenis N. Teftamento premiífis, Sunt

enim hi autores, qui ante illam omnium maxime de ifítis

egerunt.

Prius opus À. 1707. Oxonii, & A. 1710. Rotero-

dami fol. prodiit; Alterum À..17$4. Amftelodami duobus

randioribus Voluminibus exiit.

Addi potefít , & fuo merito

.edi-

'quwi.dem Job. diberti Bengelii , Theoäogi Wurtenbergenfis ,

tio

$ 2

o

C £&63

tio, quxz cum apparatu, 17234. Tubinge, 4. .lücem vidit.

Omnes de Codd. Mfcptis ubertim , fed quisque pro fuo ca-

ptu, egerunt, & maguum eruditionis apparatum eo contu-

lerunt.

2. Quid Studiofis noftris , aut alis, qui aliquid de his

cognofcere, non tamen Criticos ex profeffo agere opus ha-

bent, profit, fi quidquid ifti habent vel compilemus, vel ali-

qua etiam ex parte examinemus, non video.

Qua propter

mihi conítitutum eft, pauca quzdam feligere, & hic concin-

na brevitate referre,

Simile fuit inftitetum V. C. Job. 4u-

Euf Ernefli, in Libello .utililmo, qui infcriptus eft: Inftitu-

tio [Interpretis N. T. ac A. 176$4. Lugd & Lipf. iterom edi-

tus, Partis 1l. Cap. 2.

Nobis tamen imprimis quzedam de

Codicibus.N. T. gracis, quos publica nottra Biblio

';heca Íet-

vàt, erunt dicenda.

3. Codicum Mfeptorum alios Membranaceos, alios char-

taceos efle, notum eít. Vetuftiores plerumque membranacei.

Chartacei alii bombycinz , alii;communi chartz infcripti funt.

lili rurfus aliis folent effe vetuftiores. Aetas tamen magis Cha-

racterum forma & fcribendi modo cognofcitur ; quo in genere

illi potiffimum Scriptores , qui de re diplomatica egerunt, nos

f

ducunt, quales funt Mabillonius & recentiores Parifienfes Be-

t

nedidini, qui eam rem ex profe(fo & accurate traclarunt.

Grecorum ztates precipue Montfauconius in Paleographia

:

Greca diftinguere docet ; quod Opus fplendidum A. 1708.

Pariüis editum exítat,

D

f

4. Ejus autem rei ratio hac eft. /Ante artem typographi-

y

cam inventam, quod medio Sxculo X V. factum eít, fingu-

l

la fere Secula characterum forma & fcribendi genere varia-

p

bant Cumque inter Codd. antiquos nonnulli tempora no-

Ie

tata habeant, aütaliunde, cujus fint ztatis, cognofcantur ;

EV

'cx- ifcis haud adeo diffigilis eft in his-exercitatiori de religuis

&

judi-

$3352 o C &S

b

judicium.

Conjeduram potius dicere dabebam, |quia noa

ita certis hzc rationibus conftant, ut ubique tutum fit judi-

cium. Quaptropter unius aut forte alterius fzculi differentia,

non habetur in his rebus tanti.

$. Pugnate certe nolim cum eo, qui Codicem, quem

ego LX. adícribam , X Szculo attribuere malit, Nec etiam

Codicum auctoritas inde pendet; neque lectio libri ob eam

cauffam incerta redditur, fi Codex paullo vetuftior aliter le-

Interim haud

gat.

Suntenim & alia in hac re expendenda:

quaquam negligenda-ztas; quoniam, fi nihil aliud obftat,

quo funt vetuíttores Libti, eo cutatius cum Archetypis con-

venire haud absque ratione creduptur: Ad hec ergo follicite

animum intendupt Critici ; nec fufficit, ut dicatur, Codicem

vetuftum eífe, ni(i etiam, cujus videatur feculi adnotatur.

Etiam hoc incommodum eft, fi dicas, Codicem elfe tot $z-

culorum.

Nam qui Seculo XVlI. didus Codex [fexcento-

"

rum annorum,

ilum Seculo X V11I.

octingentorum effe

"

planum eft. Redius ergo eum Seculi X. eífe dices. Id enim

,

ífi verum eft, ómnibus atatibus verum manebit,

e

-6. His pramiffis, ad rem ipfam progrediemur.

Vetuftif.

J

fimi omnium , qui ad hoc ufque tempus reperti funt, haben-

tur. Alexaudrinus & Vaticanu.

Uterque V. pariter & N. T.

grece fcriptum compleditur. lille 4/exandriuus dicitur. quia

Hic: Vaticanus

iia

Alexandria /Egypti in Angliam adlatus eft.

quia in Vaticano, Romani Pontificis Palatio, adfervatur. A4le-

$

xandrimum ergo fervant Angli, ex Bibliotheca Regis in Mu-

faeum. Britannicum translatum.

Is a multis, qui eum oculis fuis

perluftrarunt, ita defcriptus eft, ut Critici folent. talia lecto-

1l«

ribus fuis nota reddere.

Preter eos,. quos jam ante dixi, huc

;

pertinet David Cbailey , Anglus, qui in - Catalogo Dibliothece

ld

regie Londini 1734. 4. edit. p. $. & feqq. de hoc Codice

0

accurate agit, & (pecimen Sctripture ari incifum Tabula XI.

(5

Miffus in- Angliam eít ad Carolum L. R. A. 1628.

»

eïchibet.

À3.

a

m

6

G3 ) o C 853

z

a Cyrillo Lucario, antea Alexandrino , tum. Con(tantinopo-

litano Patriarcha, qui traditione acceptum narrabat, Codi-

cem circa tempora Concilii Niceni exaratum. . Sed id cum

. Nam dicendum

aliqua latitudine intelligendum elíle pstet.

potius, non ita multo poft, quia exhibet quedam, qua ante

ultimos Seculi IV. annos in lucem edi non potuere. Quare

iis potius adícentior , qui ad Sec. V. referunt.

Neque ta-

men eo fecius eft omnium vetuítilimus, [i Varzicaumm excie

piàás, de quo mox.

Veteri Teftamento addit, ac interferit

Libros Apocryphos; Novo fubjungit poft Apocalypfim Jo-

hanis Epiftolas Clementis Romani.

Nonnullis in. Locis ,

in fine mutilatus vetuftate; in ceteris elegantiffimus.

Clariff.

Wletftenius ex verfione Itala interpolatum . contendit, adíen-

tiente Semlero, qui tamen argumenta adlata non omnia ap-

Vid. Proleg. Wetít, a Semlero recufa , Hale, 1764.

probat.

4. not. 33. p. 49. Sed id nunc expendere haud licet.

7. Iftud et major'is momenti, quod alii dicunt in hO;:

Cod. 1. Tim. I1l. 16. legi e£c, non modo ab interpolante,

fed & a prima manu, fic, ut moris eft, illud ec in antiquis

libris fcribere.

Alii fine lineola in medio litterz pofita OC,

Patant enim Servatorem nofítrum ex priori ledione pro Deo

habendum, ex poíteriore non item; quafi vero Religio . no-

ftra a lineola aut expreffa , aut vetuítate deleta, aut manu

fä(

recentiore reítituta pendeat, & non a pluribus aliis teftimoniis,

D

& ab univerfz S. Scripturz conítanti tenore, nec non ab ipfo

K

loci, de quo agitur, contextu.

Credimus fane 6«oc éQareon.

C

94 £v capxi, cum fequentibus optime coh«rere, cum alterum

fü

Oc &Qaveo 9s €v eaoxi, nec tam bene cohzreat, nec optime

p.

gricum fit. Non enim dicunt Grzci 0s (DaseoOn ; fed à Qaye-

W

go9ds. Sic non üc gexerau, fed à éoxopevoc, nifi pracedat fubje-

&um ad quod refertur, ut 1. Petr. 11. 23. ubi de Chri(to paullo

l)

ante. dictum. - Etfi Codex ifte Alex. interpolatuseft, exltala

fe

verfione, cur non & hic, ubi illa habet: Quo4? quafi in

lt

grco lecum effet ?. . Sic Alexandrinus non habet 1 Joh. V.

bi

7. quem locum tamen latinus habet.

7. Pro-

t:3 ) o ( f&

?

g Prbx»'imuïs'kiui*c wtate eft. Vaticauus, etiamd V. & N. T.

continens , ex quo Biblia greca V. T. juffu Sixti V. P. A.

1587. edita funt.

Quidam Libri N. T. in hoc Cod. defunt,

adeoque mutilus eft. Specimen Scripture ari incifum exft«t

in Bianchini Evangeliario quadruplici T. ]. Vol. Hl. p.. 493.

Ex characerum ductu & aliis indiciis patet, ejusdem fere aeta-

tis cum Alexandrino elfe.

Proximi Ántiquitate effe videntur

Cantabvigienfis IV. Evangeliornum, qui Bezz antea fuerat; &

Claromontanus, qui Parifiiis adfervatur, Epiítolas Pauli graece

& latine continens. |

—— T z

9. His addimus fuo. merito illum; quem publica' noftra

Bibliotheca, ut fingulare xepuAor oftendit, Codex I V. Evan-

geliorum B. Vl. 21. notatus , paucis pagellis truncatus, fot-

mz quarte, litteris quadratis, multam cum vetuftiffimis illis

fimilitudinem habentibus, ut ex comparatione no(tri Codicis

Sed hoc

cum Speciminibus Alexandrini & Vaticani patet.

X

potiffimum diffett, quod habet Spiritus & accentus a. prima

$

manu.

Hos ante VIE. Szeculum non nifiin Grammaticorum

jl

Libris ufitatos fuiffe docet Montfauconius, Paleograph. Pag.

C

33.

Unde fequitur, poft illad tempus etiam Codicibus ad-

Q

fcriptos fpiritus & accentus inveniri. Nec eft incredibilis Ma-

Ü

bilonii fententia, qui, cum A. 1683. Bafileam tranfiret,

hunc Codicem perluíftravit, cumque anze müle circiter annos

(iü

[[$s

exaratum judicavit.

Bibliothecam noftram publicam tum. cu-

plo

Yabat- Job. Jacobus Buxtorfius, Litter. Hebr. Prof. Johanuis fe-

cundi, qui Anno 1664,. fato fuüncdtus eit, filius.

Legun-

Q

üi

tur verba allegata in Mabill. ltinere Germanico edit. Fabric.

ïmc

p. :5.

Ex quo, ut obiter hoc addam, patet, haud effe fatis

d

commode dictum, quod V. C. Joh. Dav. Michaelis; intro-

du&. T.l p. 387. ait, Buxrorfiss jam C. annis ante Ma-

Ibjee

billonium idem de lroc Codice dixiffe &c.

Confuadebat enim

ullo

)ua

tempora ,' quod facile fit, ab iis, qui nefciunt , IV. Buxtorfios

hebr.ling. Profeffores ordine fibi fuccedentes nos habuiffe. Ma.

i

billonius ergo feptimo vel octavo videtur fzculo hunc Codi-

Io. Porro

JtQ»

cem attribuifIe,

t3)o((t1953.—

BM IDUTURET NI PTPI HH PO

ro. Porto errat Milliu, aut ab iis, qui- hoc ei'de.tu!erunt

in errorem inductus eft, cum putat, hunc effe Codicem eun-

dem cum eo, qui £raZicatorum Bafilienfium fuit , ac Reuchlini

dicitur, quoniam hic eo aliquamdiu ufus eft. Nec Erafmus

eum noverat. Confítat, eum a Joh. Ragufino tempore Con-

cilii Bafilienfis Predicatorum Monafterio relicium ; videturque

ibi latuiffe, donec A. r$$9. cum aliis libris Monafteriorua

Bafilienfium in publicam Bibliothecam transferretur.

Recte

etiam obfervatum eít, hoc Codice ufüum effe Amandnm Po-

lanum, Theologum Bafilienfem, cum N. T. verfionem ger-

Cum enim Pola-

manicam, À. r603. 8. editam adornaret.

nus in Prafat. eos Libros, quibus ufus eft, commemoraret ,

primum pofuit eum , qui in LeZiozes divifus, feu Lectionarium,

in fol.

Hunc dicit fe a Leone Curione habuiffe, qui fuit

Coelii Secundi Curionis filius.

Ifte procul dubio cum reliqua

Curionum Bibliotkeca Guelferbytum venditus & ablatus eft,

ut Hottingerus tradit Bibliothecarii p. 14. Alterum exem-

plum , quo ufus eft Polanus, illud e(t, quod. aliquando ha-

buit Reuchlinus, quodque in Bibliotheca noftra publica B. VI,

2?7. notatur.

Tertium eft Epiffolarum $. Pauli cum Scholiis

grecis, not. B. VI. 17. de quo poft. Nofítrum dein Codi-

cem Evangeliorum fic defcribit, ut dicat vetu(tiffhimum exem-

lum membranaceum,

vetuíti(limis characteribus exaratum.

Exítat etiam de hujus Cod. antiquitate judicium Job. Rodo/phi

Wetflenii primum . Gracz . Ling.. dein $. Theologiz apud nos

Profefforis À. 1711. defundi; in Differt. de Accent. $. 24.

Porro differtatio de antiquo Codice Bafilienfis Bibliothecz IV.

Evangeliorum manu in membrana fcripto. auctore Gerh. Zu-

guflo Sduelzero , Gotting

£ ,1756. habita, non contemnendas

continet. obfervationes.

Ille Schmelzerus, Vir eruditus, me-

cum diligentius eum.Codicem perluítraverat, & ejus perluftra-

"

tionis fructum dcin- edidit.

1 1. Addimus padca de reliquis N. T. gtæci Codd.* Mfcptis,

um cone-

qüoks þabet Bibliotheca publica Bafilienf. B. Vl. 27. tot

.Hhet-

;1

9

c3 ) o ( 88

tinet N. T. 'e-ïegänïtz'[ïïms? fcriptum, excepta Apocalypfi, in 9. B.

V1. 25. tantum 1V. Evangelia in 4. B. VlI. 29. in Catalogo B. 1X.

58. aut B. 1X. ult. A&ta & Epift. Apoft. in 12. ut & D. X. 20.

Tandemque B. Vl. 17. Epiftolas XIV. Pauli cum Scholiis'gracis

in fol. . 4. majore. De fingulis pauca.

Nam de his erroresa

variis commiflos heic corrigere nec vacat, nec multum pro-

dgü. De pottetiore tamen paullo plura dicemus.

lï

Ir. Omnes iíti funt Codices membranacei, diverfz zetatis ,

diverfique pretii.

]ilam , qui notatur B. VI. 27. eruditi cen-

a

fent Secalo X. fcriptum.

Characteres funt minutiores, ele-

gantifimi, auro & picturis patfim ornati. Pramiffi funt Pro-

]

logi; vroO9écac & xeDoAeam Euthalii. Specimina fcripture,

h

n

qu&e apud Montfaucon in Paleograph. Gr. reperiuntur docent,

hunc Códicem pro antiquiore , & ante Sec. X. exarato habeti

,

poffz.

Quoniameo per X XX. Annos ufus erat Reucblinus, qui

Fue-

& Capuion dicitur, hincab Erafmo Reuchlinianus dicitut.

d«

tat autem etiam Dominicanorum Bafilienfium a. Job. R«gufmo

l

Erafmus illum Pe/um verius quam caffigatum .appellat.

lls

legatus.

Hunc vero

De refidione ad Verf.. Vulg. alias fortaífe dicemus.

di

noftrum ab homine Grzco & Erudito fcrrptum conítat.. Neque

Polanum eo ufum eífe

eft ulla correctione aut litura maculatus.

jam diximus.

Clar. Beugelius ex hoc zeque ac ex aliis felectas ac-

phx

105

Cepit lectiones, mea manu fcriptas, dictante Venerando Prz-

ceptore noftro J. C. Ifeli» , Theologo ; quibus & in Appar. Crit.

2

[V

ad N T. ufus c[t.

Átl«

12. Codex B. VI. 25. dicitur effe Seculi XV. Sed ego ve-

a

tuítiorem eífe haud dubito.

Primum enim Dominicani Bafi-

m

lienfes eum jam Szculo XV. pof(lidebant, emtionis jure ;; quem

lite

non videntur emturi, nifi alicujus jam atatis effet.. Nam quod

de pretii exignitate jocatut Michaélis, id quidem noftris tem-

poribus convenit ; non antiquioribus , quibus pecunia in his

oris rariílima erat, & 2. floreni plus valebant, quam nunc 20.

:ptis.

COP'

Porto fpecimina fcripture apud Montfauc. exítantia docent,

g

oribus,

cþam&eribus illis. jam ufos effe Calligraphos Saculis pti

inde

IO

88 o CT -

inde ferea XII. Conf. L. IV. Cap. VIIL ad X. Erafmum eo

Cod. ufüm effe, cum adornaret prímam fuam editionem, ex

Typographorum notis, feu potius maculis cognovi, & fronti

adícripfi,

Erafmum prius codicem correxiífe, quam typothe-

tis traderet, infpectio docet.

Neque hoc ei crimini dederim ;

quia vitiofum noluit exprimi.

Ipte in Epift. 251. edit. Batav.

qui eít 7. Libri r. edit. Froben. ad Guil. Budeum fcripfit:

Coa&has [im pracafligare Codices , quibus ufuri erant vuzeypaQo.

13:: Codex B; Vlz 29/,:Adiis. E. TX :38. ntnit.-indofti

octava minore, continet Ada & Apoftolorum Epiftolas. Pra-

cedente eít accuratior & vetulftior.

Habet emendationes, fed

ab antiqua manu profectas.

Erasmus ittum quoque Typothe-

this commifetat, cunr editionem fecundam curaret, id quod

& in eo manu Bibliothecarii adnotaátunm eft.

Fuit: Amer-

bachiorum proprius ,

& cum ceteris eorum Libris atque

xewuMoas emtionis jure ad Bibliothecam publ. transiit.

Mil-

lius Proleg. $. r119. eum cum alio, de quo mox confudit,

cum ait, in eo Scholia ex Theophyla&o contineri.

Nudum

äï

enim iíte exhibet textum.

Omnts illi noftri Codicee, qui ha-

bent primam Epift. Joh. non tamen exhibent vexatum illum

locum r Joh. V. 7.

14 Codex B. IX. 20. Acta & Epiftolas omnes Apoftolo-

g(

rum continet.

Saculi eft XIV. aut XV. ordine Latinorum

difpofitus, ficut in editis poft Ada fequuntur Epiftole Pauli,

Ü

ac dein Epiftolz aliorum Apoftolorum. — Nam ceteri poft AGa

M

exhibent Epiftolas Canonicas, deín IV. Evangelia, & tandem

li

Pauli Epp.

Ne hic quidem habet r Joh. V. 7. omnes vero

X

noftti, habent r Tim. IlI. 16. 6cec a prima manu , nec ul-

Eum; de hac leötione- dubium admittunt.

15. C-od»ex B. VI. r7. alius ab illo mihi videtur,

de quo

Millius ait, ex Erasmi judicio,

effe exemplar mire caftiga-

tum, & venerandz antiquitatis , quod ad DC. Annos sdfcen-

H

ling«

daþ. Eít antem hoc noürugx in forma illa, qua folii n

M

ris

*

XI

£263

o C f$3

ris diceretür. — Epiftolas X1V. Pauli, iu. qui

bus & Epiftola ad

Hebr. eít, continet , deficiente in. hiüe. uno aut altero folio,

in quo pars Cap. XIf.. & Caput XIII.

défcriptum erat. Tex-

tui Paulinao a fummo: & imo , item

ad latus addita funt

Scholia gr&ca,

ex Variis Veteris Ecclefie dodoribus, in qui-

bus & tales, quorüm opera non exítant,

collecta.

Codex

ui pretii videtur effe, cum propter

nobis quidem haud exig

'Textum, tum. propter Scholia. Arianis

haud. magnopere pla-

cere potérit ,. quippe qui

veram D. N. I. C.

Divinitatem

Util

e videtur effe , fi de hoc Codice,

omni modo adferit.

g nemine hadenus, ut decet, defcripto plura addamus.

z

t

16. Prius tamen, »q-.uam eo progtediamu)r., Codex Char-

tacens memorandus eít, cujus nota À. IlI. 15. Theophyla-

&i Commentarios in IV. Evangelia continens, Forma ett fi-

/ of« . /"//

[«

E

li, Cherta bombycina, atas Sscuh XIlL aut. XIV. Eras-

mus eo diligentillime ufus eft , Vulgarium eum pro Theo-

l

phylado appellaus ;

in quem errorem vetufta infcriptione mo-

nachali inductus eft , qua Vulgariu

s in 1V. Evangelia praefcribi-

tur.

Sic.- - - Decipit frons printa imultos, —

Qnuid quod &

4

a-Auréea, hunc Vulgarium nominet,

Tbomas 4quinas , in Caten

iudicante- Joh. Alb. Fabri

cio Bibl..Gr. Vol. Vl.. p. 285. qui

. quo

d.Bulgarig . Ep. diceretur ; ubi

deceptum ex eo putat,

0

pro B. V. legerit Thomas.

Sed malim ego, hominem forte

in Gracis non fatis exercitatum, qui nomen D

ulgarie in Gre-

W

quze aliquo tempore idem erat

Jli

co per U fcriptum videns,

Etiam. Melaachtho-

cum B. Vulzariuu pro ba

Igaria legifTs.

da

nem Vulgarimn allegaife vidi.

Theophyla&us flornit. circa a.

a

]V. Evang. per nottrum

10

1o70. Luitque hic Commentarius

Jobanem. Oecolampadium ,

ut videtur, ex ho

c ipfo Codice, in

ul«

latinam Linguam translatur, & À. 1325. iterumque a. 1527.

h-ic Baüleæ editus.

o

B; MISTT. de quo $.-15..actum a nemi:

17. Codyex; -ih-e.;

ï

gv

pe-accuftatius defcriptus, mihi

dignus eft vifüs, .cujus plenior

£lv

rgo, qua jam. notata

nür

quidam notitia exítet..

Prater ,ii.lq e

2

funt,

"

I2

6205 6 ( 8

funt, alia addo obfervatu utilia. Ante omnia quidem fateor,

iftum Codicem non eífe iis annumerandum, qui anteSzcu-

lum X. confcripti fint.

Interim litterarum ductus, & Mem-

branz qualitas eum fortaffe XL. aut XII. Seculo fcriptum in-

dicare poterit.

5i quis infpicere velit Montfauc. Palxogr. L.

IV. C. V. exSzc. X. &c

reperiat fpecimina huic noftro Cod.

Character eft

tam conformia, ac (i ex ipfo depromta effent.

rotundior, iu textu Apoftoli m» or, per totum Volumen equa-

lis, & ab eadem mapnu ; Scholia, que circumpofita funt,

minorem , & per Epiítolam ad Rom. nec non duas ad Co-

rinth. eundem ; in ceteris ab alia manu , etiam paullo minus

tiorem habent.

Utraque elegans ícriptura, munda, & ejus-

dem ztatis ; & minutior. quidem haud mühum ei dií(limilis

Cod. qui B. Vl. 27. notatur, decimo tribuitur Sxculo.

18. De fcribendi ratione porro 0bfer?.wdæm, pauca oc-

currere vocum compendia, .Abbreviazuras

[2

A

e-

ppellan

oe ]

quarum

major irequentia Seculum XlÍlL -et f-quentia demonítrat,

Quze hic occurruntfere funt Aa? pro Aa&Gà, Oc pro oGxec, x«

pro xugec, alieque fimiles fzepitlime occurrentes, & in vetu-

Ítillimis jam ita exaratz.

Huc pertinet Avos pro. 'AvOgoros.

Pauce quaecam litterz inter fe ligate, ut ye, &, ez, vi &c.

]ota, quod dicitur fzbferiptum, non puncto infra litteram no-

tatur, fed litterz ipfi adjunctum

elt,

ut non 9s fed 6a

fcribatur, & fic porro.

Áccentus & fÍpiritus pro veterum

more notati adfunt

Diftinctiones folo punco, modo ad

fümmum, modo ad medium,

modo ad imum litterze ap-

«D ) —^ — o v — w

polito exprimuatur. — Hzc de textu. In Scholiis aliquando oc:

currunt duo punda: vel addita lineola: - Compendia fcri-

pture paulo frequentiora, quam in textu, auguítia fpatii fic

requirenta.

E

19. Fortaffe aliquid etiam quzri poffet de antiqüitatä Col.-

&

ledionis ipforum Scholiorum.,

Ad id refpondeo, eam non

W

ante Scalum .XI. fieri. potuiffe, ob Scholiorum Auctores;

£

mum fz-

ex ,quibus ea funt .ex?erpta, quorum nonnulli eo de

M

culo

"53 o ( fj

13

culo vixeruant. ! Nomina deinceps

occurrent.

: Legitiir

-[bi adnotata

Rom. L 22. Qaeworra avou coQoi. euopavo qow.

funt, que fequuntur: H & auri vco. Acyimuoie rirpijon vo ran.

TO 0160 - t c'ooyg eWeh 0 €AUTOIG chOXEIy 7TD0G 7TC0T'0bV zæ-m)w-yzj/w.

Óio ss2 euopow Oa* Ti "yep. eotrorepoy voU udoig x EuAiG TrQ07-

xuvocuyrog: — QCauffa vero , Ícil.

Cur ita perverfz fint .Gentes,

efh , quod omnia [uis ratiocinüs permiferint: Cum putaremt fe [a-

pientes e[fe , €9 fuffcere fibi ad. ounia | comprebeudenda.

Eropte-

yea CO flulti facii funt.

Quid enim efl infipientius eo, qui Ligua

€9 Lapides adoret.

Verba hec nomen Aucloris, àquo accepta

font, adícriptum non habent, id quod fepius in hoc. Cod.

1

Bieri folet.

Sed ex Commentario Oecumeniano , qui exítat edi-

5

tu:. & de quo poítea quedam addentur, p. 214..conftat ea

ex Photio defumta.

Vixit i(te Patriarcha Conftantinop. Seculo

IX. quo tempore Cultus imaginum a plurimis damnabatur,

"

quamvis apud alios ex Chriftianis in Oriente jam invaluiffet.

Quis enim feu apud Gtzcos feu Latinos poít: Concilium Ni-

cenum lL. quod a. 787. habitum eft, íeu potius poft Sec.

L

KE

X. quo Cukus imaginum ubique ftabilitus fuit, aulus fuiíTet

infipieates dicere-eos, qui. Ligna. & Lapides colunt?

Notas

]«

h

ri-hic poteft, Codicis noftri & hinc patere ufüm, quod do.

,5

cet ille. nos emendare editionem | Oecumenii , cujus nomine

C

(j

huic noftre fimilis- exítst Scholioram Colle&io grace & lat,

Lutetim Parif. a. 1651. Vol lL fol. edita.

Cum enim no-

ul

m

fter .Mítus habeat zeeckvvowrog ,. hic editus , legit zooexuvay ,

al

quod licet prorfus fpernendum non fit ,. alte

.

rp tamen minus

eft concinnum.

p

Y

20. Eft þorro nofter novn modo terfe, fed & curate fcri-

[l«

[ic

ptus.

Nulle funtmütationes, nihil erafum, litura nulla, ne

cafu quidem aut vetuíftate quidquam deletum. . Si quid ia

Scholiis. fuerat omiffum , ad marginem exteriorem additum

eft.

In: fronte. Voluminis Prologus. exítat Euthalio attribu-

(l«

tus, non ille, .quem Millius. Epiftole ad. Rom. premittit,

(

&

ex edit. N. T. Boeclerisna defüntum, fed alius, qui in Oe-

cumenio exftat p.. 189. in Míto truncatus.

Tum. fequuntur

| [f«

A 004

3

I4

$3 ) o ( f88

Azrod«uuioa 7 LUAUDU . AZFOg 0A 0U*

Itinera Pauli Apoftoli, quz

funt in Oecumenio p. 192.

Porro Martyrium Pauli , quod:

ibid. eft. p. 195. Sed ab initio habet addita complura. Deia

ponitur argumentum Í. vzoS« Epiltole ad Rom. quod ha-

bet Occum. ibid. & Erasmus nec non Mill. in Edit. fequitur

Index XIV. Epiftolarum ordine recepto; ultima eft Epi(t. ad

H:br.in fine ut diximus, truncata.

Aliquando & Tituli

CmrizAo ) præügunt'qr, qui Veteribus erant loco Capitum.

21 Quod ad rem ipfam attinet, -:nequeþ Textus hujus Co-

Ubicun-

dicis neque Scholia Arianis, ut ante dictum, favent.

que enim in receptis Libris Nor:en DEI de Chrifto occur-

rit, ibi nofter Codex confen:it, Scholiis rem uberius decla-

rantibus. Sic Rom. L 1. ad Voces: E« Eveyycuoy Gsv Ad-

notatum eít: 60 yap ovra, TOV avpigoy $Vapyye2aeero"

Ad . Evans

gelium Dei dicitur.

Chrifium enim, ut Deum, anuuntiabot, Paul-

ä

lo poft appellat Chriftum , 6cov evy/Sooaquera.

DEUM 4ui

homo. facíus erat.

Eam vocem ex variis Patrum locis profert

Suicerus in Thef. 1n nofítro Cod. £. 536. Rom. 1X. $. addi-

tur Scholion: Aureg Tw» vzep avrww ewwyerysy svo,aupigiaw — E6

ä

y ob 301 l1óudauoi Qucai ,B)wba-(p';]luovafw £i6 cUT6OY*

AAA €yt Qs oTat-

[

euzOopWTe, $idtog Xet) TAV 7rDoVOLA) GiUTOU $7TiGg'UAAVOG iO. OT O0EOAO-

[

vysimóda aoX ebioc 0i C

Ipfe Paulus pro omnmibus Gratia-

f

ywun Aionem addit.

Quamvis- euim Judei , inquit, illum blaiphe-

)

[

munts ego damen, inquit, qui avcama vidi €9 providentiam - ejus

zovi, intelliso illum celebratione divina. dizrnum, quippe DEUM.

Idem Scholion legitur in Oecumenio p. 323: ubi additur:

]

0 X,015'06 €7T1 7FOUTOV €1C^ TOUG Chiayete"

In loco 1 Tim. Hl. 16. cu-

jus Lectio- communis Arianis maxime invifa eft, in Cod. no-

q

ftro £. 317. b. legitur primum aperti(fime in textu : 6«

l

eQoweomOq.eycagpu^ — DEUS . ananifeflatus eft incarne.

Tum .addi-

[

tur Scholion; pott-illorum verborum repetitionem & expo-

fitionem concinnam: .O e/ exytic xvuoiAAog 9 TG À 19* Tty mX X*

£

Ilj

Quv oc sDewepuro « ey irctoxar educetuo O ey. vrveUps a? Keor oudéyos- "atb

h

TOTOV TOE "j LeTEDaMG UI O eyelaug s

$.. Cyrillus in 12, Cap. Schol.

1

ANudlo

dicit, qzzz Auanifefiatus. eyZVQz'n carne . . juflificatus eft fpivitu.

110d0

"

h

ct33) o ( ft8

X

$

t0do- enim noffris infirimitatibus captus eff.. Eadem habet Oecum:

p. 228. T. 1l. Scholia hec Cyrilli latine. tantum exhibentur

inter Opera. Marii Mercatoris a Garnefio edita, T. 2. p. 227.

Porro fruftra aliquis, ut opinor, exiftimabit, Cyrillam pro

Occ hic legiffe oc

Nam fententia ejus eft, eum, qui umani-

Jfellatus eft i carue, fcil. Dceum, etiaur juflificatum in Spiritu: effe,

quippe cuu- inullo inodo €Sc.

Sicque rationes inibat contra Ne-

ótorianos, qui credebantur duplicem Chriftum fingere, quo-

rum alter Deus effet, alter homo.

Quare Bengelius rede ad-

firmat, Cyrillum in hoc loco ece couftanter legiffe. Vid. Va-

rias lectiones Bengelii p. 710.

22. ]05*. Louicerus , Germanus, Epiftolam-ad Romanos cunr

Scholiis ex ipfo hoc Codice, ab Oporino fuppeditato, inLa-

tinam Linguam tranítulit , ac edidit Bifilee apud Robertunt

Winter I$57. 4 cum hac inícriptione : Veteris cujuspiaz

Theologi greci fuccinda in D. Pauliad Rom. Epiftolam Exe-

gefis, ex gracis $. Scripture Interpretibus defumta, nimi-

rum ex Theodoreto, Gennadio, lfidoro, Johanne Chryfo-

ftomo, Cyrillo, Occumenio, Severiano, Gregorio,

Pho-

tino ( potius Photio) Bafilio, Tito adverfus Manichaeos, Me-

thodio in Com. de Refurre& Dionyfio Alex. Dicit Lonice-

z

rus, eum Cod. quo ufus eft, initio & fine truncatum ; qui

.

eft ipfe nofter.

ltem, ab initio vetuftate detritis litteris fcri-

pienter ait idem, Theodulum iftum non Audorem Libri, nec

l

ptum: MygeSsri X€ OstcuAv

Sa-

Sic & in noftro legitur.

:

fcriptorem, fed dominum ac poffeflorem hujus Codicis ali-

]«

quando fuitfe.

In hoc vero errat Job. Alb Fabricius Biblioth.

js

Grec Vol. IX. p. 25o. & Vol. X. p. 789. quod hanc enar-

t

rationem cum Oecumeniana confundit,

a qua tamen longis-

fime differt.

]i«

Idem , aíit, in Cois'iniana Bibliotheca p. 267.

0.

grecc eandem fub nomine Theoduli exítare; fed falli enm ma-

nifeítum cft — Joh, certe Jac/ Grynzus in Orthodoxographis

;

Patrum p. 1124. eam Ex

pofitionem recufam absque fcrupulo

ä

Ü

Theodulo adícribit, ac in Przfot. hac de illo monet: u&or

T

&f Theodulus , natiose ltalus, Epifcopus Culefyrie, qui vixit circa

.

L

u

16

CO ) ax€ M.

Nam ut alia omit:

A. D. 480. Sed ifta Caveus redee retellit.

tam: in his Scholiis allegantur auctores multo recentiores.

/;

Ergo Audor hujus Scholiorum Collectionis ignoratur. Vide-

tur autem multa ex iisdem fontibus haníiffe, ex quibus Oe-

De

cumenius; multa ex aliiss quzdam ex Oeccumenio ipfo.

