KaI600-1746_1

$—

m

-

"I

t

——

i

-

a

L E

*

vH

d. a

..

——

*

-

—

—

—

«xd

r

ab m

Em

z

l ïelk

—

Hu.v.

W

R

EM

m

-

LE

-—

d*

—

k

&.

ES

"

,

-

V AA

7

p^

UE

"-

Fsv

sJ

—

-

"

4 « 4

-

—

h-

"

—

AH..

^m

-

1

)

:x

n

«

»e

a

—

P as

-

^m

ïn.

a

. m

WA

^

o

wv

—

"-

G

d- n

—

» g.

"

h MP

;

d.

"

"-

«l

-r

—

LE

—

d

-

»

&

.WW

-

EuE

o ZON

p

—

Wa

w».

Wtï

-

-

Ll 4

ia

-

.M

ET

-

-

-

W

4

;

y

4 i

—

v*€-—

——

y..r

Hc

ts

W "

Mu

-

m

-

*

vr

—

M

l

!..

-

—

a

o

a

w

- l

*

s

r

..

»tX

.M

j

d

bv f

Weua st

Cf*

L

-

W

- u

s

* d

—

"h.

^s

--

L

-

——5

,

2*

st

A d

b ss

j m t

-t

e*

4 w

1j

-

*

A.*

.'« »

-

(H

E!

xþþ-zr

A m

d

-t

al

;

-

gt

^

Pl

p

—

w s

*

p

".

Va p J

/&..»

^.

ntÀ

*

—

J

-

W

P AT

* -WW

€—

"

H

)M.-

—

E

a.

-

^

$

""

!

—

n

w^

DI

—

a

d

-

If-

ha.

d

"*

,.-'

r

--

E

t d

»

AR

?

-75

d

m d

"

Wa

w

-9

»

E

ub

p

TA

A -

"

*

Ox

L UR

*s

W

"

(4

P TMf i

— ÀÓ

-

A

"*

"-

h

-

»

P s

d

Ws

—

*

MH

"

W

-

?

v

E

A

» d

b

;

*

——2

b-M.

db

-—

*

—X

I

"

" s

a

a.

*

4

M

-

.

w

PU

w

t.n

o

*

Es

od

»*ec- W o

-

&

o

A

VP

odl

m

i

-X

w

LM ,

59

A m

Seow

z

— —

i

N

* at

m

p Éu

y^?

2

"

d It

L

"

MP y

d *

xÀ x

& «

LA

d

»1

*

* *

p

d o

&

p ss

t4-

*

t

.

—

lh. -

um d

. MO

"

a

..w

l

E

.

"L

E

s

*

I»u

3

m

d

"-

Ms

—

ia i

T urp

".

3

at

H

AL*

"^A—3-

x

s d

— 9

xj

M

p

A

*

UX u

.v.,nw

ul

*

-

4 L r

*

-

d d

hl -

?

M od

s d

- A^

yose

W

X

o m

f..qum

— d

d

L s

-

ü..

3

» .

v

hod

.u

d d

N

iF

--

—

2T5

M

r

W.

n,..w

-

-—

ao .

1

.

.«-W

»

"A

E.

-X .

v-.«

X

"

t r AL

9

À

Y

od

Bd

m

p-ll. La

w

w

"

-

m wh

a ?

.

M

P*

1

-C *

e

,.;..H.

- *

AC

.-v

!äw

p

UP i

E

*

.w-

—

d

TR

2

.l,'ri m

»

P

*

Kïlftlrf

—

-

Ó^ .

;

—

E

a

f

*

f

* /:px.. ..Hlx

;

M -

-t ,

!M

-

rhw

yL-

-

"

o

Wa

.!(H'-

l

t

z

h

o MR

i

:

IVAAAP

a

l

?

—

"n

N

r*

3

w.

-

4

»

" J

av

"-s

v ECA

"

"

p*

m

a

C r

s *

M

n

» a

*

- o

"" s

uf

d

*

"

17

w ^

£

—

Y

"

A

x

h. g

)l(

r

j

M

Wlo-'

. 5l t

-

— -

rE

*

»

:

N

.. -

À

w

À

P

s

d.

M

M

^

«H(ll/»«

L

-

C 9H

m2

"u w

9 wlb

y««i

f

-

F£

W.

-5

r us al

—

Ls

p

D:f

xX

*

b Y

-

H.

N

u d

-

* J

* T*

A

—

"r -a

um

»)

p

s

3

Vi ais

de PO N

—

Wu-l

-

"j

-

w,x

*

*«

» mu'tq

—

—

wt ts

-

i*

73^

j

-

&»t.

"

m

E

u.

^.

C t

"

»

^14

—

st

s

W.

E

lu

w

n'v.v

P d

t

z

J*

tl

;

&

—

.ui

, «-s

34

de

*.

w v ow

x

Á

.er

d-

a

N

^ xxu p

w-

i

H

»» t

-

..m w

m

$5

"

s

r

F

£

eogPm

.M

..01«.

,^v

W-

lh

i

HA

-m

a

o

«N s

H

u

ha

&

L

É

Y

)

vr -

M

N&

W

-

ex

--

£ u

|

L

-,

m

^. at

&

Y

W

at

T

/u,.

N

À.

AT

Vi

s

a x

Lb

t

-

Ms t

ha,

ej

AM

t

LIM

Wf

wos t

.

W-:

:Wf/.w

LE

$

. d

( -

ve

n-

Y

La

.'IH

* 9

A t

4/

"s

--

r

À

U MV

-

—

*2 4

x

—(

&

E

i

ï-mx,h

^

l

AA U

iV

N

A w

* .

^

Vr

CM

-

M

X

d-

m

M)

M

w

*

H

li

-

v *

vom

ha

Wi

l

i

l

—2

ln

ENS

w

——

m

'fxm

"(

A

—.,rsWZ AE

M

&

-

-

$41

- J

$N

—

*

n

M

x

o*

H

i . a.

.

*

"

W^

(

at

EX

——

b df Y

P.

A

r

AL

À

-

tl

»^

; -É

m

*b

-

— d

d

V

V.

l

2

*

Pa "78

at

EVA

x

-

«f

E

H

N

m .

w*

»*

n d

*

w d

T

m

&A

&^

TU Va

h à m

*s

RV

LU.

M T

VCR NNEE

* n

E

-

-

CA

*

*1

LR

hd

A

4

a

*

"

XX

——

:

wb

a ld

-R

-

l».v

3

d

n

1^.

hs

Y

x*

g

E A

—

d

h w

»

-

A

»t

X*

-

D

& t*

M^ P ht

—

D

TA u

I

-

* d

u D

a*

u3

TT

- -

N

W

*

Tb

-

À. sl

--

Y

A

j

"A at

R.

-

--

k i

v *94.

H

^

g s

X

Es

M

33

*s

b w

W

p

«X

vX

X

hi

um i

TM

X

*

&

T

3 VE

Vl

Mw

7

a

Pl

u W.

T

hERE

L

W-

E

*

, R

1

'KA .

k

B ls.

f

h-

^

a

B

X« VU N

M N

n

*

p*

d

M

4*

3

m

»

/oH.

H

a

Y*

" .

v

d

. t

j

IT

.H

--

-

YX C

ol 7

EW

j

x C

Y *

TA

HH

sw

P.

A

Afv

4

Mu sl*

-./&,.»

U. o

W

—

Es

.Vvv

"UR

Y

u

WE

ESXDIN

lod

nl

L 9

.rH

,m4.

.MH

ha

—

"4

b d

wl iW a

LE

o NI d

m.

&x*

"i.

$t

*

x)

-

j

3W

N i,

À

al m

It

-./

j*

;-.waq

À

-

;

b

R

- u

»"

* ij ol

",

y

a d

b

"

OA

X

[

^

^i

"EE T

- VP

w*

p.s

A

*y

APV

-

z

N A

N

W

w

C ES

.

-

":

;

w.

N

fs.

N

h

**

Bll

o

r2

m s

N.u

k

Á

]u

v

g.

a

hl 1

kuvä

d o^

|

.

u MY

*oy

»A.

.v./?

x

.6!1

E

d

a

.A

s ptm

W

Vr du

x .

j

n

u M w

hao

"

-s

*

-

as

E

Raf

.

[ o

—

V d

-

"i

y-

w

Es

*

W..

AE UE

» $.

N

«H.W

^

x

a,

x

TC hd.

44

i s. d

—E

m t

s

x&. i

-

^. W

3^*

-

V LA F

R P i

- o D m

m/l

7

hat

Y

44

-—

m -

pb

-

M R

t

AA

* P

w -

—

iE a a

—

i ,

L

P ami &ï-/

* w

7-

pl

E

M

"as

"

-

d

P

v

T

t

B.a ^

-

m PNSSPS

.

Á

m as

n p N

a

—

WA

M

1

-

T

.Liv.huiï. -

anbdbeedten

: s

d

u a.

r—

asl

"-

r

ES

i^

.Hr

wper

-

ILirt

P —

tceretgenit

——

——

: d

h

P

z

r

ia z

—

—

a h

Ro

i

bt

ais

N

d

k x

——

——

—

Dc o r o RÉ o hi

r d

n-r

— m

weriem

E

-

B2

M

-—

"

E

W

L'

«

E

-

—

l«

^;

pm

——

R.

-

*

*

d

TUb

RA

E

EY

$*

CONSPECTUS SYSTEMATIS

PHILOLOGIA. SACR/ä

QUOD

EX INSTITUTO

*

FREYIO-GRYN/EANO

AUDITORIBUS SUIS. PUBLICE

TRADERE COEPIT

J AC. CHRISTOPH. BECAIUS

S. Th. D. V. T. P. P. EjusbpEMQUE -

LINSTLTUILIOEGCTOR,

DISPUTATIONIS PUBLICJE

LOCO

PROPOSITUS ET DEFENSUS,

S*otrtro l

RESPONDETIIT

JOH. RODOLFUS BURCARDUS -

A. L M.&S. M.G

d $. Decembr. amo P. . N. M DCC L X.

EODEMQUE SJ/ECULI-ACADEMICI IV. V OLVENTIS JUBILJEO

bbag f

BudsIrlLbE.Jg

N

Typs EmMANUELIS THURNEYSEN

L

*

:

E

TEU

a

As

&Mw

Q'W*VI, t

ao

S

........

um

*

R

SN

NI

J

m

«t

NU

-—

—

MM

m

ZTm :.1(

UCX

s

—

[

«tl

^

z.

a

«t

:

y

ä*ï

-

z

— um

A

X((

pE

P

Z

2

Z

E

—

u

:

:

—

—?.-—.;:-"N:

J)

"

/

t

iT

d

Z

4

A

zL

«

"I

xä

,,;

TeXenumerI

L

7

R

-

&

EE

——

d

-

,

.S&

Pb

Dm

-

-

f

, 7 ,ï/

53

EM

E

N

TO

TU

u

5

Es

»y

——

A Z

(/æ—

—

/(..

X&i

SNSS

N

Es

LA

t

s;t' 'u..-.

DN

um

N

SNMMSUEE Y

A

N

uj

SS

l

p E

Ü

(s tï;l

1'l

UN

A

Z 3

WQ)&M

m

u"x

eyra m

CONSPECTUS. SVSTE MATIS

PHILOLOGI/ SACRZ

SEngij

x

/

5 'i

NUX

(€

4b

à *ïx—-'

m

- /

V'/ ïï

»)

[5

» Nüitütum Ffeyio - Grynzanum ad In-

ï

crementum rei Theol per Lingua-

Q

A

3

«

m"/z,/

S

t

*

v

A

v

GA

rum & Hiftoriarum eo pertinentium

W N x

(5

EW

Studium promovendum Le&ori prz-

« G

^

Ry

Ícribit, ut ad tria potiffimum refpiciat.

)ïg;

t& -

I. Ad demonftrationem veritatis divi-

nitatisque Scripture S.

2. Ad expofitionem ejusdem ge-

nuinam. 3. Àd pacem & concordiam Chriftianorum. Vid.

- Orat. funebr. Cel. FREY1O di&am P. 38.

2. Vix puto rectius hunc finem a me obtineri pöfï'e,

quam fi omnia tria in unum conjungam , ac Philologiam S.

univerfam tractem ; qu& non ea tantum , quz ad expofitio-

nem genuinam S. S. pertinent, continet; fed & hac ipía

ratione veritatem ac divinam ejus originem in clariorem lu-

2

cem

L

4

& Co)gg.

cem collocat , atque moderationem animi Audi«toribus in-

ftillando, ac de fingularum Quaftionum, quibus diflident

Chrifiani, momento placide diflerendo

pacem & concor-

diam eorum promovere poteft.

3. Eo itaque animo ut Philologiam S. tradainüs, ea quo-

que ratione fuimus permoti, quod videamus , a plerisque

S. S. Theol, Studiofis eam. negligentius tractari , idque ma-

ximo cunt univerfi Studii Theol. detrimento.

Quasnam au-

tem fit ejus utilitas, aut neceffitas potius, ita ut fine Phi-

lologia S. ipfum S. Theologie Studium mancum fit, tum

patebit, cum naturam ejus ac univerfum ambitum paucis

expofuerimus.

' 4. Philologiz S. ambitum plerique nimis coarctant. Non-

nulli enim Grammaticam tantum Linguarum originalium ,

alii Criticam eíTe putant.

Ad priores pertinet SAL. GLAS-

SIUS, qui Opus nunquam fatis laudatum Philologiz S.

confecit , in quo poftquam de S. S. integritate ; ftilo ac fen-

fu nonnulla differuerat , Regulas Syntaxeos Grammatice ,

una cum tropis ac figuris rhetoricis percurrit , & Locorum

Non ita

S. $ interpretationi applicat.

que integrum Philo-

logiz S. ambitum compledtitur.

$ CHRIST: CELLARIUS prater .complurium Lingua-

rum Grammaticas , & alia huc pertinentia Scripta , edidit

Sciagraphiam Philologiz S. Jeze 1678. 4to.

Ubi poft Praf.

de neceffitate Philologiz S. duas facit ejus partes ,, Gramma-

ticam & Criticam, eisque fubjungit Appendicem hiftoricam.

Ex fingulis generibus aliquas proponit Quzftiones, quas

breviter quidem, fed cum judicio pertractat. Quod fi pla-

cuiffet Viro przclaro hec paullo accuratius conquirere,

qua ad Philologiam S. pertinent, vix alius aptior fuiífet,

tum eruditionis copia , tum ingenio ad optims methodi le-

ges fadto, qui univerfx hujus difciplinge ambitum delinearet.

. 6. Exu-

$

A Co)68Qm

/&, Eruditus quidam Vir, Schoke Hirfchbergenfis Rector,

GOTHOER. HENSELIUS, .Sysopfm wuniver[e Philologie in-

fcripfit librum , in quo mirandam unitatem & harmoniam

Linguarum totius Orbis terrarum occultam eruere e Litte-

rarum , ífyllabarum , vocunique natura & recellibus conatur,

additque Grammaticam Linguarum Otrientalium harmoni-

cam , fynoptice tractatam , nec non defcriptionem Orbis ter-

rarum , quoad Linguarum fitum & propagationem, map-

pasque, ut vocat, geographico - polyglottas : Nóvimb. $vó.

J741.

Sed patet ex infcriptione fatis fplendida , & ipfa Li-

bri infpectione, non accipi heic Philologiam fenfu pleno ;

íed partem tantum illam intelligi ,. que minima eft, ac de

Linguarum Originibus, id eft,. de vocum etymologia ac

L

derävationibus ^ agit.

^5. Qui artem críticam docuerunt, eorunt nonnulli eo

nomine in latiore fenfu accepto, Philologix partes quas-

dam, . ut de lectione & interpretatione librorum , eorundem-

que emendatione,nec non de cognofcenda eorum Zv9évrae,

pertractarunt.

Nota eft, ac tironibus haud inutilis 45 cri-

zica JOH. CLERICI, quae tamen nonnulla continet haud

temere adumnttenda.

In Sacris vero noftris alii criticam- ar-

tem ftricto fenfu acceperunt, prout LUD. CAPELLUS,

cujus Critica S. folummodo de variis, qua in Sacris V. T.

Libris occurrunt , Lectionibus agit, cui nofter JOH. BUX-

'TORFIUS F. Anticriticam feu vindicias veritatis hebraicze

juítiffimas oppofuit: Latiorem fenfum Critice S. attribuit

AUGUSTUS PFEIFFERUS, cujus Critica $. pleraque Phi-

lologie S. Capita in. Compendio exhibet. . Paullo plenius

Criticam $. docuit JOH. GOTTL. CARPZOVIUS ; fed

primum ad V. T. folum refpexit ; dein reliqua Philologiz S.

Capita fibi omittenda putavit.

Multa vero huc pertinentia

idem tradidit in Iz£rodu&ione in Libros Cauonicos V. T. Eodem

fine, que ad N. T. pertinent, colligere inftituit, duce &

N'ESSELUS RUMPJEUS,

;:'æu&ore Carpzovio, JUSTUS

À 3

in

6

$3(o288

in Coüimcntätione Critica ad Libros N. T. in genere , Lipf.

1730. 4tó. , cum quo conjungenda PRITII Introdudio in

N. T. àb HOFMANNO aucta & confummata: Lipf. 1737.

$vO.

Quz vero Prolegomena JOH. MILLIUS N. T. prz-

mifit, accuratiffimam Crifeos S. notitiam continent.

8. Sed quoniam partim anguftiores partim diffufiores fant

ifti Libri, quam ut primarum linearum ac velut manudu-

&ionis loco effe poflint ad Philologiam S. univerfam , Stu-

diofis noftris commendare folemus JOH. LEUSDENII Pbi-

lologos tres , bebvaum , bebrao -mixtum €9. gracum , in. quibus

haud magnz .molis Libris plereque plilologice Quaztítiones

ad V. & N. T. pertinentes. non prorfus perfunctorie , ac fa-

Interim nec ordo eft concinnus ,

tis dilucide exponuntur.

nec plenum exhibetur Philologiz S. fyftema, & judicii acu-

men poene nullum deprehendimus. Quapropter plenum

Philologiz S. fyftema, ordine concinno difpofitum, ac ju-

dicio accuratiore confecdtum adhuc inter defiderata Studii

Theologici fubfidia numeramus.

9. Numquid ab aliquo Eruditorum id exfpectari debdat,

dies docebit.

Nobis vifum eft interea LEUSDENII ordi-

nem fequi ; dum nihilofecius addamus ea, qua defunt , alia

nimis verbofe dicta contrahamus, errata corrigamus , alia

omittamus, eorum etiam, qui vel Leusdenio recentiores

funt,-Philologorum, velab ipfo non infpecti , obfervata

conjungamus.

Sic exiftimamus , Àuditorum .noftrorum in

hac parte judicium acui, eruditionemque utiliffimam augeri

»offe.

Interim , ut diftinctius. pateat, quinam fit ambitus

univerfz Philologie $. brevem ejus delineationem ad noftrum

qualecunque judicium confectam , heic daþimus.

1o. Eft autem Philologia S. illa pars Eruditionis Theolo-

gice, que omnia ad originalem Textum S. S. V. & N. T.

cognofcendum & exponendum neceflaria compleüitur.

Quanam

ä*ä(ö)'&ä

7

Qusnam vero hzc fint, diverfo modo indicant Scriptores..

Plerique folam Grammaticam & Rhetoricam cum GLAS-

SIO huc referunt.

Alii addunt Criticam , alii Hermeneu-

ticam.

Sicque alii latius, alii ftrictius nomen illud. acci-

piunt,

ir. Nosautem sz'?ologi.e $. quatuor conftituimus partes ;

una eft Grammatica, altera Critica, tertia Anziquaria , quarta

Herineneutica.

His. accedit veluti Prolegomenorum loco

premittenda, quam vocamus Philologiz 5. partem Lizzera-

rian, . Cumque fcopus univerfz illius difciplinz fit , S. Scri-

pture genuina expofitio, qua .Hermenentica S. & Theologia

Exepetica dicitur; patet, Grammaticam , Criticam , & Antiqua-

xiun partem fubfidia Hermeneutice fuppeditare , quibus illa

Quid autem

fecundum regulas arti convenientes utatur.

in fingulis partibus contineatur , deince

mus: é4y o Kopig Dv 3, TAv

ps ordine Skpones

12, Pars Litteraria docet , quodnam fit Objectum, & qua-

nam fubfidia Philologie S. Huc pertinet primum Texzus

Originalis $. S. dein Verfiones.

3. Lexica.

4. Inftitutiones

Grammatica.

«. Commentarii.

6. Scriptores antiquita-

tum Hebr. . Textus originalis S. S. eft, quod ad V. T.at-

tinet, hebraicus , paucis exceptis , qua. funt Chaldaica ;

quod ad N. T. grecus. De priori, dubium nullum unquam

fuit. Dealtero controvertitur. cum nonnulli Evang. Matth.

& Epift. ad Hebr. hebraice, Marci Evang. latine; nonnemo

etiam univerfum N. T. latine primum fcriptum , ac deinde

in Linguam graecam converfum finxerit.

Illos refutavit

MIL L. Proleg. in N. T. 65. 95. 1 UI.

Hunc, fi dixerimus

JOH. HARDUINUM, Paradoxorum criticorum & hifto-

ricorum ftudiofiffimum, pluribus argumentis refutare non

opus erit.

Vid. ejus Covmnenz. in/ N, T. & qua de illo eru-

dite dicta in Bil/. Raif. T. 27. p. 162.

Verfiones funt partim

1S.S,

antiqqæ , partim nove ; exhibent enim ifte fententian

quanx

$

d$5(o9 88

quan; illarum Verfiorum Au&ores conceperunt. - Hinc quà-.

les fint ille Verfiones, quibus Auctoribus, quo evo facz ,

cujus auctoritatis habite disquiritur, ut conftare poffit, quid

illis fit tribuendum.

Id enim liquido conftat , Verfionis

cujuscunque non eam eíle audoritatem , quz eít Textüs

originalis ; vixque mihi perfuadeo , aliam fuilfe Patrum Tri-

dentinorüm mentem, Seff. IP. 2. nifi quam ipfi modera

tio-z

res Pontificii illis attribuunt.

3

13. Verfiones antíque alix funt' ofientalib.üs Linguis

fade, alie occidentalibus.

Ex illis utiliores füunt, Ve-

|

teris quidem Teftamenti Chaldaioe Verfiones , que Tar-

gumim , ac:/propter uberiorem nonnullorum expofitio-

nem Paraphrafes dicuntur.

Earum funt auctores varii, nec

fatis plerumque noti , interim tàmen maxima apud Judxos

auctoritas.

De his agit PFEIFFERUS , Crir. S. Cap. VIIT.

Se&. , & audbores ab.eo allegati, quibus addendi CARPZ

ZOV. Grit. S, P. IL, Cap. x. N'OLFIUS Bill. Hebr. T.II, L. VII.

qui & C. III. ufum infignemi earum Paraphrafium, tum in

Scriptute S. interpretation

,

e, tum in Elenchq adverfus Ju-

dxos exponit.

14. Alia eft Pentateuchi folius Verfio Samaritaua , qua& ab

ipfo Pentateucho Samaritano diftinguenda eft. Hic enim

''extum hebraicum litteris Samaritanis ; illa vero tránslatio-

Sunt ex Chri-

3

nem Diale&o Samaritanis propria exhibet.

ftianorum Dodoribus imprimis LUD. CAPELLUS &

STEPH. MORINUS, qui Samaritanum Pentateüchum

Hebraico preferunt, cum illius litteras exiftiment genui-

nàs & veteres effe hebraicas, quas Esdras poft Capt. Babyl.

cum Chaldaicis permutaverit. .. Sed cum hoc fine folidis ra-

tionibus alferatur , nulla prorfus eft, qua& nobis illud prius

Vid. PFEIFE. Crz..$. C. IX. & CARP-

perfuadere queat.

ZOV. Crit, $. P. II. C. IV. qui plures alios auctores allegant.

L

aM Éu ÜÉx z.

l'id-em & de ceteris Orientalibus Verfionibus agunt. '

15. Ex

&3 (o2)S8T

92

rs. Ex his vero pra aliis obfervari debet Syriaca N. T

Verfio, qua

m haud exiguo in pretio habendam effe eruditi

ftatuunt.

De illius antiquitate & univerfa ratione agit

PFEIEF. Criz. $. X. 3. & auGores ab illo allegati, quibus

addi potet RAMBACH. Herm. $. p.

613. & RUMPJEUS

in Coumment. Crit. ad L. N. T. in genere p. 436.

Cum vero

Epiftole q

uzdam Catholice ,. fcil. Petri poíterior, 2. & 3.

ohannis ,

item Jude , & Apocalypfis ab EDUARDO PO-

KOKIO & LUD. pr DIEU demum in aliis Codicibus , for-

te & in aliis Verfionibus, inventz effent, ceteris Libris fa-

* 54

cris fuerunt addite. locum vexatum t. Joh. V. 7. quem in

Codicibus defideratum. TREMELLIUS ex greco in fyria-

cum idioma tranftulerat, & margini appofuerat, GUTBI-

RiUS in Textum primus recepit.

16. Occidentalibus Linguis confecte Verfiones exítant,

p'.Greca, Qq

us rày LX X. dicitur; 2'. Latina, quam appel-

lant Vulgatam.

Ila V. T. Libros continet ; hec V. & N.

Et q

uamvis admodum dubia fit utriusque origo ; negari

tamen

haud poteft Grzcam aliquot fzculis ante Chr. Nat.

Latinam vero primis'ftatim chriftiane Ecclefi2 temporibus

De his prater ea, que LEUSD. habet vi-

jam exítiti(Te.

ed XII. CARPZ. Crir. S. P. II.

deatur PFEIFF. Criz. S. C. XI.

C.IL C2 V. Exceteris, qui ab his allegantur NALTON

in Appar. Bibl. Pr

oleg. IX. € X. His adde HUMPHR. HO-

DII infigne opus

de Bibliorum Textib. origin. Verf. grac.

& lat. Oxon. 1705. f. editum, quo totum hoc negotium ac-

Qurati[ïïnïe declaratur.

1". Sunt & aliz Librorum S. Verfiones cum Orientales;

C — cu d armud Ó^ — ]

tum Occidentales, olim confecte, quarum haud contem-

nendus eít in interpretatione S. S. ufus. — Ex illis Biblia Po-

lyglotta

Angl. V. T. exhibent Syriacam & Atrabicam , nec non

Perficam 5

N. T. item Zrabicam , Perficam & ZEthiopicam. Qui-

bus addenda Coprica ;

a Dav. WILKINS ex Mfctis. Bodle-

janis

IO

ao (o) m

janis defcripta ,

cum Vaficanis & Parif. collatz ac edita

Oxos. i'7i6. AtÓ.

Nec non Gothica IV. Evangeliorum ,

quam primus FRaNc. JuNi1vs edidit, ac deinde GE o n c.

STIERNHIELM , tandemque Enicus BeENzzL1vs ac En. Lys,

Oxoz. 1750. 4tó. Nulla harum eít Verfionum , que non

ufum prebeat; necullum interpretationis medium contem-

nendum eft. Qnamvis enim rari fint, qui omnes has Lin-

guasteneant; negari tamen haud poteft, eos ad hoc nego-

tium Hermeneutice S. inftructiores ceteris effe, qui plures

teneant earum Linguarum.

18. Hzc de antiquis Verfionibus.

Novz funt innume-

rabiles, cum latina Lingua, tum vernaculis omnium fere

gentium confedz. Ex Latinis FRANC. JUNII & EMAN.

TREMELLII Translatio V. T. THEOD. BEZJIE Trauslatio

N.T. Porro SEBAST. SCHMIDII Verfio utriusque Teíta-

menti.pre aliis probatur.

SEB. CASTALIONIS Verfio

latine Linguz elegantiam fectatur.

Vernacula vero ea ce-

teris preferenda merito judicatur, que communi Ecclefia-

rum judicio admiffa eft. Nulla quidem in omni numero

cum latinarum tum vernacularum Verfionum eft, qua non

ut opus Eruditorum conífuli poffet.

Si enim confentiant,

ad fententiz confirmationem : Si diffentiant, ad diligentio-

|

rem inquifitionem faciunt.

Communi tamen ufu in quali-

bet Ecclefia unam Verfionem receptam effe ad id conducit,

ut fluctuatio animorum in iis , qui ipfos fontes haud adeunt,

caveatur.

Nec eft, quod vel ex varietate Verfionum in-

certum effe fenfum S. S. vel ex certz Verfionis communi

ufu illius cum Textu originali par auctoritas colligatur.

IHa' enim varietas ex diverfa animorum conformatione , ex

diverfo eruditionis gradu, ex diveríis Interpretum hypo-

thefibus aliisque cautlis extra S. S. pofitis nafcitur ; nec adeo

S. S. fenfus incertus ett. Communi autem ufü recipere V er-

fionem aliud eft, quam eam , ut ab omni errore immu-

nem confecrare, aut authenticam declarare,

19. Aliud

II

393(0)8€

.19. Aliud Philologie S. fubfidium Lexica prabent , qui-

bus Lingue originales declarantur.

Notiffimum ; ac for-

talfe ceteris omnibus commodius, ett JOH. BUXTORFII

Lexicon hebraicum & chaldaicum , quod fxpillime edi-

tum.

Is ex Rabbinorum potiíffimum Commentariis , ac

afium Chald. collatione notiones Hebr. vocum de-

Paraphr

clarat. ldem: pluribus fecerunt ,. SANTES PAGNINUS

LUCENSIS , ac ceteri , qui ejus Thefaurum Lingue 5

auctiorem ediderunt ,

OH. MERCERUS , ANT. CEVA-

LERIUS, & BON. CORN. BERTRAMUS.

Ad gre-

cam , chaldaicam & alias S. S. Verfiones, attendit maxime

COCCEJUS in Lexico bebr. & poít illum $ TO CKIUSin

Clave Liugus $. qui & , ex fententia eruditiffimorum Philo-

logorum , radices deperditas ex Lingua Chald. Syriaca, Sa-

mar. Arab. & "/Ethiop. reíftituere conatus eft. Sua quoque

laude digni funt GOUSSETII Copuentarii Lingua S. aliique.

Novum Teftamentum grecum peculiari Lexico illuftratum

eít à G. PASORE ; cujus labori utiliffimo , qux deerant,

addidit idem STOCKIUS in Clave Liugue grece N. T. Ad

collationem reliquorum Grecorum au&dorum nihil magis

conducit;, quam H. STEPHANI Thefaurus Ling. Grece

copiofiflimus.

Quid vero in Lexicis biblicis, potiffimum

hebraicis , eruditi defiderent, quibus additis aptiora ad 5.

S. intelligentiam promovendam effent, cum apud alios,

tum apud PFEIEF. Criz. $. C. V. Q. III. videri poteft. . Ego

fane exiftimo Lexica bene compofita Adnotationum philo-

logicarum vice adhiberi poffe, ad quas recurramus.

20. Lexicis adjungi debent Coscordautie , quibus adnota-

tur, quoties & ubi lecorum fingule voces S. S. occurrant.

Haec enim per diverfarum fententiarum collationem ufum

biblicum vocum certi(lime declarant.

Loquimur autem de

Concordantiis verbalibus; nam reales alterius funt generis.

a

je

Tres funt, potiffimum in hoc genere commendande ; Bux-

bore

forfiaue hebraice , qwïlas poft R. Nathanem ftupendo la

con-

|d

12

3 Co)&gm

concinnavit Johannes P. hocque mortuo edidit Johannes F

9

Bafil. 1632. f. quibus, com non additz fint particule , qua-

rum tamen ad 5. S. interpretationem cognitio fumme ne-

ceffaria , oportet jungere CHR. NOLDII Concordantiam

Particularum Ebrzo - Chaldaicarum , Haf». 1679. 4tÓ. edi-

tam.

Ex Gracis poft H. STEFPHANUM, ERASMUS

SCH MIDIUS Concordantias N. T. concinnavit, qua.

rum editionem Gozb. 1717. f. preítantiorem habemus. Non

contemnendus quoque ad utriusque Teftamenti interpreta-

tionem ufus Concordantiarum gracarum , quas

primum

ATH. KIRCHERUS , dein ABR. TROMMIUS adorna-

runt, cujus Opus Zfwf. 1718. 2 Vol. f. prodiit. Diverfo

tamen modo ac inftituto eruditi hi Viri elaborarunt. KIR-

CHERUS eo videturrefpexiffe, ut V. T. expofitioni maxi-

me inferviret hujus zv LX X. Verfionis collatio, dum fedulo

adnotavit, qua voce graca quamque hebraicam illi Inter-

pretes reddiderint.

Quem ordinem dum invertic TFROM-

MIUS, quz vox hebr. cuivis gracx refpondeat, & fic ip-

fam potius Verfionem , quam T'extum originalem interpre-

tari, docet. Interim hic ordo interpretationi N. T. haud

parum conducit. Eít enim N. T. eodem fermone ac ftilo

conícriptum , quo confecta LX X. Verfio.

2at. Grammatica lnflitutiones cum pro hetr. tum þm graeca

Lingua tot exítant, ut integra DBibliothece coi ftituendze

fufficerent. Nobis utiliores vife , ex hebraicis, Bruxtorfia-

7£; Epitome tironibus accommodatiffima , in qua aurea in

Linguis addifcendis regula egregie obfervata : Ufus multus ,

pracepta pouca: ac Thefaurus Grammaticus , vere Thefaurus,

quem egreegie amplificavit,,

& ex GLASSII Philologia S.

illuftravit PETR. GUARINUS , doctiffimus Benedictini Or-

dinis Gallus, in Grammatica hebr. & chald. cum variis ad

Litteraturam hebr. fpectantibus & Indicibus locupletiílimis.

Vol. l. prodiit Parif. 1724. 4tÓ.

JAC. ALTINGIUS Gram-

xnaticanx in Fundamenta punctationis gonvertit, Eju

s Epi-

tomen

äää*(ö)&ää

13

tomen Tiguri edidit Cl. HIRZELIUS.

Inftitutiones vero

ad ea fundamenta ALTINGII adornavit, quibus via pane

ditur ad Ling. hebr. Analogiam reitituendam & vindican-

dam, À. SCHULTENS, Lnug4. Bat. V757. 4tÓ.

Quo qui«

dem Libro nihil accuratius vidimus.

Quod fi ejusdem

Viri Cl opufculum de Defedibus hodiernis Ling. hebr.

item Origines hebr. cum Vindiciis & Clave Dialedtorum

Orient. addantur , non multum ad Lingua« hebr. Analogiam

cognoícendam deerit.

Ad grecam Linguam penitius co-

gnofcendam poft Rudimenta ex Grammatica Gymnafii no-

ftri haufta, nullum novi Librum przeítantiorem CLENAR-

DI duflirutiozibus, ab ANTESIGNANO, SYLBURGIO &

VOSSIO perfedis.

22. Quinam vero fint in Libros V. T. ac N. Commentarii

Sed in

dicere non eft proclivius , quan: enumerare fidera.

tanta multitudine alia alius fpectat. Sunt qui Criticos &

Grammaticos agunt.

Alii Exegetas.

Alii denique Loco-

rum Communium Scriptores ; quos ad noftrum inítitutum

nihil facere planum eft, quamvis alias haud. inutiles.

Ex

ceteris nonnullos recenfebo, quibus ego libentiflime utor.

In Critics S. quos ab Anglis collectos Germani recuderunt ,

maxime utiles ad Crifin & Exegefin invenio SEBAS T.

MUNSTERI, P. FAGII,

|OH. DRUSI Adnotationes ad

V. T. H. GROTII & ERASMI ROTERODAMI ad N. T.

Hos cum aliis plurimis in Compendium: mifit MATTH.

POLUS in Synopfi Criticorum, qua Voluminibus V. cum

apud Anglos, tum apud Germanos edita eft. Ea ad omnes

fere omnium fententias cognofcendas fadta. Sed experien-

tia me docuit, iftud imnrenfi laboris opus pro ftudiofa ju-

ventute eum non habere ufumr , quem maxime defidera-

mus.

Quotusquisque ex confufa hac & indigefta mole fen-

tentiam meliorem expifcari poteft ? Miratus fepe fum ;

quod nemo fere, fj paucorum conatus excipias, ex omniuim,

ervationibus Íeligere notas

gui 'exftapt , Comment. ac Obf:

3

pr&-

14

äï&ä(o)&ä

praftantiores , ac brevi expreffas Oratione Textui S. ad eum

modum fubjicere conatus fit, quo graci ac latini Au&tores

cum felectis Variorum Notis exfítant.

Id fane Opus foret

omnium utililimum. | Ut mens mea intelligatur, en fpeci-

men. Hebrza compendii gratia fine punctis fcribimus. Ad-

dimus Verfionem latinam Vulgatam. Subjicimus Paraphra-

fin, ac Àdnotationes.

GgNEsEOSs Cap. XF. 1.

^"aNo mnbo3t2432«N 5 mv 3233 mm meNH D348 3hW

i"D na20n j2U 5 qnn 3508 Ca02N wY'Ün 5w

Verf. lat.

His iaque tranfadhis fa&hus efl Sermo Domüni ad

bram per vifiouem, diceus: — Noli timere, Abram , ego prote-

?r'o.r 'tuys Jun, C merces tua magua uimis.

ÁDNOTATIONES.

His itaque transacíis] Hebr. poff verba ifla. Muwsr. Va'rAsr. Non ra-

ruüm apud Hebr. ut oerba pro rebzs ponantur, q. d. Pofít has res geftas.

Exempla vid. Gen. XVIII. 14.. Exod. XVIII. 16.

Sermo Domini] Hebr. Vérbum Jebove. Kevelatum ipfi eft , quod fequi-

tut.

Promiffio divina ad. illum delata eft.

Per Vifiouem.] Chald. 18123233 ,. per Prophetiam , f. divinam revelatio-

inem.

Diverfos gradus & modos divinz revelationis ftatuunt Hebrzi ;

Propbetiam , quam vocant revelationem per Vifiones quasdam : Spiritunm

Sancum fine fpectaculis. F A c. Vifio plus quam afflatus. G o'r. Con£

Num, XIllI. 6. ubi Vifionis & Somnii mentio.

CrEn. de Somnio interpre-

tatut.

ANoN. Angl. de Exftati ex MArmw. Mor. P.1L. C. 41. Male.

Differt ab his 27//o. - Ea formam aliquam ipfi vigilanti confpectam ; ac vo-

cem loquentis auditam indicat. Conf. XVIIL r. XLVI. 2. Gr. £zcueín

Luc. ].22. XXIV.231.

Fuit tamen aliquando V7/; dicta, cum nulla

vifa eft fpecies, fed tantum vox audita, 1 Sam. IIT. z.

Ne timeas] Videri poffet , rebus letis & ex voto fluentibus , fupetvacus

fuiffe hac vifio. Sed tametíi prelio devicti fuerant Chedorlaomer & Socii,

€os tamen provocaverat Ábram , ut poffent colle&is novis copiis & re.-

fectis viribus rurfus terram Chanaan aggredi.

Quanquam fieri poteft , ut

DEUS non idéo ipfum timere vetet, quia metu fit perculfus : fed ut fot-

tier contemnere ac pro nihilo ducere totum mundi favorem & terrenas

opes

eo o

114

opes difcat; ac fi dixiffet

hetnas. CA r v.

: modo me unum babeas propitium , rion gü cut.

Protedfor] Hebr. CUpens, protectionis fymbolum.

Merces £14] Male GR or. mercedem facii egregii, quam ex preda

accipere noluerit, a DEO promitti innuit,

Hic enim pietatis premium

indicatur,

Rectius CArL v. cum DEUS fe Abrami Protectorem & Mer-

cedem nominet , fe unum illi debere fufficere admonet.

]dem nobis

omnibus quotidie fciamus promitti.

Porro Mercedis nomine haud proprie

id quod Operario pro opera debetur, fed gratie premium intelligi pla-

num eft. Sic & 4,5c9o«. Vid. Rom. IV. 4,5;

Magza nuimisj] Hebr. Maxima. Particula "IN cum adjectivo fuperla-

tivum exprimit. Vid. Gen. l. ult. Gu A &. Gr. p. 471.

Parum videtur in«

tereffe, num conjungas duas iítius fententiz partes, hoc modo: £go Pro«

Leddov 1uus j smevces iza maxima [um : Àn vero disjungas , ut Vulg. Ego

Proteclor 22nus [2 5 89 Merces tua maxima erit.

Hunc modum in Pa.

raphr. exprefIimus , eo quod Abramus fic videatur intellexiffe, cum V. feq.

ait: Domine Jebovib , quid mibi dabis? quafi diceret: quenam ergo ifta

magna remuneratio, quam promittis? Sic etiam LXX. Eyà vssuemizw

vou " 0 jacOoS voU woAUS fqea cQodpe

PARAPHRASIS

— His ita geftis, quz in praecedentibus narrata funt , vidit

Abram divinitus fibi apparentem perfonam aliquam , qu&

fic eum allocuta eft: Efto forti animo, Abram ; nec ullo

metu animum tuum ange.

Ego enim te ab omni periculo

protegam ; ac fidem & obedientiam mihi

præüitam ?mpvlif-—

fimo pramio remun.erabotf.

23. Hzc fpeciminis Ioco'; ut intelligat Lector, quo—dnani

genus interpretationis nobis maxime probetur. Eclecticüm

ago, qui undiquaque, quod optimum videatur , decerpat.,

indicatis Auctoribus ;; mea dein addo.

Quid meam inter &

POLI expofitionem difcriminis fit, intelliget, qui con«

tulerit.. Non aliorum pugnantes fententias refero ; fed quanx

fequendam judicem vel aliorum vel meis verbis indico. :Nul-

lus dubito, quin haud mediocriter hoc modo Studioforum

Juvenum utilitas promoveretur , fi talis exftaret perpetuus

in 5. 9. Commentarius, fuccincta brevitate confecdlus, nec

tamen

16

d Coosg

du

tamen obfcurus. — Le&oris attentionem adjuvate, non fati-

I

gare debemus ; quod, ni fallor , ratione jam dica obti-

netur.

il

24. Paullo aliter , quam P OLUS rem inftituit J. C.

hi

W OLFIUS, nec tam confufum exhibet pugnantium

fententiarum Chaos , in Curis philol. & crit.in N. T. Sunt

q

tamen, qua in hoc Libro defiderentur complura.

Inter

fü

hzc et, quod innumerabiles alleget, ex magna parte igno-

tos, & minorum gentium auctores; quod aliorum plerum-

que, raro fuam , referat fententiam ; quod in quibusdam

j

locis nimium fit diffufus , in aliis jejunus.

Interim nec P O-

fü

LI,nec WOLFII labores fpernimus.

Poffunt enim

L

plurimum prodefle, fi cum judicio utaris.

25. Sed Studiofis noftris pro tirocinii annis duos potiffi-

ium auctores commendamus , qui latino fermone brevio-

ribus adnotationibus S. Codicum illuftrarunt.

Ad: VT.

pertinet

JUNIUS ac TREMELLIUS , qui id ex Hebr. ver-

terunt, & brevibus Scholiis illuftrarunt: Ad N. T. BEZ/É

adnotationes uberiores.

Ex utroque genere fua confecit

um commoda funt

Scholia JOH. PISCATOR, quz admod

His fi addas JOH.

breviorem declarationem quzrentibus.

CALVINI Conmmentarios in utriusque T. Libros, haud facile

defiderabis praftantiorem Exegetam. —Quid vero Angli de

Coumient. Calo. fenferint, PO L U S oftendit Praf. Synopf.

ui eum dicit Iuzerpretem ,. vel adver[ariorum judicio , acutum ,

dosum E2 folidum. Multis porro fe excufat, quod ex eo

Excerpta in Synopf. non exhibeat , ut nimirum ipfe CAL V.

integer legeretur.

Sunt autem illi Commentarii nonnun-

n

ue tamen juftam exhibent exege-

quam & critici, plerui

Ó

ommun. tractatione molefti funt.

fin, nec prolixa Locor.

Qui majorem defi

derat eruditionis apparatum ,' JOH. CLE-

RICUM adeat in

V. T. GROTIUM in N. addatque HAM-

uten-

dum'

MQNDUM: Sed fciat, haud fine prudenti examine

& Co)8

17

dum effe his przcipue, qui fepe rerum novarum ftudiofio-

res, quam par eft , fuerunt.

26. Non funt omittendi Hebræofum Commentarii ; non

illos allegoricos & myfticos dico, quos Afidrafchim vocant :

hi enim ad S. S. intelligendam parum juvant: Sed ceteros ,

quos dicunt Perafcbis , quales illi funt, quos Editio Biblio-

