ártem, ipfam non modo Theologiam publice fuerit profesfus,

Quial

verüm & linguarum orientis, quibus ateneris exinie innutritus

Aüjt

erat, docendarum facultatem ibidem impetrarit, lectionibus-

& [«

que pratet álias hebraicis, chaldaicis, fyriacis, fümmo cum

auditorum ffequentisfimorum applaufu habitis, maximam fa-

Adia:

Cfedi

1nam fit confecütu$, Frat ergo dignisfimus, cui praeter Theo-

logiam atque Philofóphiam, Linguas etiam orientales docendi

1j fu

munus hoc quoque loco comumitteretur; quam proinde Spar-

tm

d

tam tam dextre, tamque folide & fedulo exornavit, ut celebe

"

rata ejus memoria ad hunc ufque diem inter noftros haud defi-

ciat, neque unquam fit intermoritura. Sic & fama ejus apud

exteros quoscunque jamdudum percrebuerat, & quidem ex

[«

merito, Tanta enim pollebat, ut in reliquis divine lhumana-

n

que fapientize partibus, ita & linguis praecipue orientalibus no-

titia, ut unus fere, faltem princeps haberetur in oris noftris,

m

quem difcendi cupiditate ardentes prae ceteris oraculi inftar

l

confuülerent. Quoad Icarus ejus Academicus, Atrium lingua

fanctae , Ápparatus ejusdem philologicus, Dialogi, porro Electo-

ium libri, itemique Grammatica ejus Syriaca, imo & Eclogee

i

ejus Syriac ex N. T. depromtee, cum utroque Difputationum

hi

fnaximie philologicarum Tomo, noftrorum teruntur manibus,

1US

fiomen Dilberriannum voinime omnium oblitterabitut.

Ipfe

jm

quoque divus Leopoldus, gloriofe memoriae, cum Serenisfimo

wft,

Archiduce Leopoldo Guilielmo, bibliothecam Reip. noftrae pub-

IO

b

lícam augufta fua prafentia dignatus, hujus Dilberri (cujus

xt;:)

prafentia famámi neutiquam — minuebat, quin haudfparum

h

firmabat) eraditione, promtitudine ad qué&fita refponden-

Iffly

di, dicendique facultate, adeo depaftebatur, ut, cum a lau-

ndo

dato viro Codices hebraei & rabbinici manu exarati produceren-

sf

of

tur, variaque hinc inde obviae veftigio explicarentur, clementis-

itt$

AL

fimus C« (ir prout nonnullismemoris fuit proditum ad Archidu-

tum

cem converfíus diceret: Quidfi & nostalia edoceremur! Cum-

lat

que idem ille Dilberrus, coram Augufto hocvere Magno, exco-

de

dice quódam ebrazo & prornte legeret, & lecta (ibi probe intelle&ta

que

ipfo fa&o demonftraret, lmperatoer ad füos: Ecquid vos, in-

J

U$y

juiebat , feitis? Quo fa&to nofter fübmisfe, fat tameningenue as-

eruit: Haec non esfe difficilia, fe etenim fex horarum fpacio,

1tus

QUs*

& le&iónem hujus linguae exattam & fcriptionem poffe edocere.

cui

Adttantibus ifta miratis denuo regéBfit: Sibi id fxpius experto

j l*

credi omnino posíe.

Tantum valuit! Dilherrus in refocillan-

Quin imo tan-

heo*

dis füummorum Auguüorum mentibus.

gendl

topere in orbe literato Dilherrus nofter eminuit, ut Geor-

ptt*

C 3

gius

n

gius Richterus, jetus ille celeberrimus optimusque ingenio-

rum perfcrutator, haud immerito fcripfisfe videatur: Superbit

Gallia füo Salmafio, Italia Thomafino , Belgium Heinfio; quidni

ä

Germania, & in hac Ger

manis ocellus ( noftra :aimi-rum Nori-

berga) Dilherro:

£

Alterum a Dilherro de iteris.orientalibus prseclare merirum.

i

advocamus Job. Wülferum, virum;fi quis alius, in hoc ftudio-

)

&

rum genere prafiantisfmmum ; 4magni parentis filium ad-

huc raajorem.

Depradicent alii itinera ejus, pancis Iheo-

[1

[

ogorum & Philologorum frequentata, extollant mirum ejus

penes eruditorum principes accesfum, obítupefcant ad curias

Epifcoporum, Archiepifcoporum, Patriarcharum, Ecclefiae

li

üt

Romana Purpuratorum ipfiusque Summi Pontificis .a Wulfero

noftro cum fru&u vifitatas; habebunt nos fibi quidem adfti-

Hs

hi

pulantes, nunc autem ad hoc tantum attentos, quod in cultis-

fima rerum orientalium cognitione pauci fuerint cum ipfo com-

tis

dth

parandi — Et ipfe fuir Gymnafii hujus Profesfor; at, quod do-

7

lendum fere, non tam linguarum orientalium , quibus prae ce-

teris a prima ftatim juventute imbutus fuerat, quam aliarum

(Jdo

Qun

fatisque egregiarum artium ac fcientiarum,

Haec tamen in pra-

fenti non agens, in meritis ejus circa Orientem litteratum

!uj

fy

commemorandis tantum fuübfifto. Quemadmodumenim adhuc

juvenis in Athenao Altorfino orationem fermone hebraeo ipfe

ptor

auGor recitavit, de caufis Judaorum exilii inftriptam, unde

proy

jam ex ungue leonem ominati licuit; quin & duce Chriftiano

0ne

de Pomis, Judao quondam Lufitano, tunc vero, ut videbatur,

Ut

lor

Chrifti facris addicto, ad Gemaram ufque interpretandam eft

rogresfus: ita gemino in lucem edito Tra&atu ( altero Scheka-

tetu

lum

im di&o verfionemque partis cujusdam Talmudice complexo,

altero vero Theriaca Judaiga infignito, ftriptaque amoebea Ju-

at

dai cujusdam R. Salomonis Zevi, & alius ex Judaifmo converfi,

di&i Brenzii, continente) tantam fibi apud exteros famam con-

&iliavit, ut omnibus fere, cumprimis Jenenfibus atque Helm-

Dily

isfi-

(5 q]

ftadienfibus admirationi :csfft,- dignusque Frifcbmufbo , clar

100

mmn

o

mo ifit fenenffum Philologo; deripta.ad Iagenfellium..mofteuim

bit

epiftola, cenferetur, qui in juventute publice docenda ipfüm

i

quoque Danzium, tunc temporis dignitatem Adjun&ti ambien-

N

tem, at quantum virum? posíet antevertere, dummodo grae-

cis juxta & hebraicis collegiis, ut loqui amant, juventutis fibi

applaufüm compararet, eoque fini Jenam fe conferre volupe

n

Ào«

ipfiforez, Imo & Ffermanro Conringio , celeberrimo illi Helm-

ftadienfium polyhiftori adeo ad. palatum erat JPulferi noftri

a

Theriaca, quam vocarat, Judaica ad examen revocata, ut Sau-

£0

berto genero fuo refcriberet: Ea fe delectari, praefertim quia juve-

2

nis ille, fe judice, fupra zetatem fapiat, merito igitur in maxima

rías

habendus expectatione.

In alia ad Heldium noftrum epiftola,

elig

eidem. Conritipio Jobannes nofter audit Senioris JFulferi filius ra-

fero

illi

risfimi exempli : neque enim fe nosfe, inquit, quenquam juye-

nem paris ebraicarum rerum peritiz, induftriae, & aequi conftan-

JIts-

o

tisqe judicii. Simul ac nactus fuerit librum ejus, non fine fümma

delectatione habuisfe illum fe fubinde jam lectorem. Hac de

]do

JFülfero noftro Conringius. Quid ergo mirum, inter remotiores

T.

quoque exteros famam ejus emanasfe, ünde & ipfe Dartolocius ,

arum

cum eo quondam collocutus, in Bibliotheca fiia Rabinica, co-

1præ'

rupto licet Iu/feri nomine more exteris perfrequente, expres-

atumi

fam ejus mentioncm facere non dubitavit. Vtplures ejuslibros

dhuc

promisfos atque latentes, v, gr. Commentarium Abarbanelis de

oipe

prophetiis redemtionem futuram attinentibus, latinitateanoftro

u

eill

donatum ; it, Codicem talmudicum Me

&S)AA

a, pariter latine ver-

(ario

fum notisque illuffratum; porro Abbreviaturas Buxtorfii au-

patub

€iores, nec non Tr. talmudicum Sanhedrin, & Bavze Kamae

n e

textum Gemaricum ab ipfo, cum nondum vigefimum atatis an-

hekt

num egiffet, translatum, aliaque plura, filentio przetereamus.

3?]6!0)

Tantum valuit unius W'ulferi nofirisin orientalibus eruditio.

j u

Accedat .utri

(111

M

e jam landato totius miniftrerii Antiftiti,

pveti

m con.

Dilberro nimirum atque W'ulfero, Ge. Jerem. Flofmantus , Anti-

ftes quondam Laurentianus, fimulque Ebraez Linguae & affi-

1&0101'

dafïsü

nium Profesfor in hoc Gymnafo mritisfimus, Auteces-

for

fti

fneus in lhac ipía Profesfione etiam poft fata' deveneran-

dus. Quis enim eft noftrum, qui nefCiat infignemejus operam,

f

Tiai

accuratae rerum orientalium notitiae a prima ftatim juventute

navatam? quem lateant fcripta ejus edecumata, huc apprime fa-

lud

(2

cientia: videlicet, de Proces(u criminali Synedrii Magni adver-

fus Salvatorem noftrum , ad ipfas Judaeorum leges examinato ; it.

0b

fple

Disfertatio de quaftione an Chriftusultimum pafcha fuum antici-

Ttern

paric; nec non Oratio ejusinauguralis, cum fcilicetmunusProfes-

fs

foris linguarum aufpicaretur , de Judaeorum adverfus praecipuos

Tius.

ctiam V. T. fan&tos injuriis.

Omnia in iis clegantia, perfpicua;

folida, quinle&tu relectuque dignisfima. Cujus fummaindocen-

T108

fecul

do fidei non tantum Altorfii, cum privatas intra fores ebraica

doceret, fed & in publico hocce auditorio fatis probatae, olim

Catu

I]Obi:

meminisfe, plurimos

juvat beati viriauditorcs, maxi mam partema

adhuc füuperflites,

aliis

iaftit

Sufficiant ex venerando Antiftitum ordine Viri ifti fatis celeb-

rati; quibustamen folis in praefenti adductis, cuivisreliquorum ,

fofiq

Detq

caeteroquin haud minus p

raclare mctiporum » hil omnino .dc--

tlor;

tractum efto,

ïianu

Antiftites ecclefiarum, in phïïologïam'or'ïentaïcm prae cete-

enti

ris bene meritos, excipiant nonnulli Gymnafii noftri Profesfores,

tia, |

qui pariter Noribergae orientalis cives prae multis aliis posfunt

nti

exiftimari. Jobasnem primo Poden[leinium hucrefero; quem non-

diaf

nulli, at :mera forfan conje&tura dut&ti, ipfimm illum notisfi-

Btnfej

mum ebraeae lingua in Germania poft Reucblinum reftauratorem

tefcit

fuisfe exiftimant; quamtamen controverfiam in praefenti meam

It r

non facio.

Podenfleinius inquamille, ad linguam ebraicampub-

lice in Gymnafio docendam a primo ftatim ejus fundati tem-

pore vocatus, isque ab 4ndr. Ofiandro, commilitone quondam

] ob.Mn;

Ujus.

amicisfimo commendatus, fpartam iftam fibi creditam tanta

dexteritate tantoque auditorum applaufu ornavit ut deeo me-

r (

moriae -proditum eft , acroaterium hujus temporis Aegidia-

num commode non cepisfe illius auditores, idque fuisfe

ümo, !

in caufa, ut docendi locus ipfi in coenobio, quod Augu-

Viïiaql

ftinianorum vocabatur, affignaretur. |Quin idem ilchPo/len-

n

fleinius , juxta cum aliis contemporancis ; iis Gymnafii hujus or-

namentis fuit annumeratus, quorum auctoritate fummam il-

u

d*

lud nominis famam confequebatur , ita ut ipfe b. Lutherus nofter

ea de caufa affirmare non dubitaret, Noribergam noftram, vel

d.

It

ob fcholam iftam bene conftitutam, tanto fulgere in Germania

fplendore, quanto Sol pra luna ftellisque reliquis, At mature

d.

N

iterum exceffisfe hic sive Boden[leinius sive Boyfchenfleinius nonnul-

lis dicitur. Referri.huc quoque meretur Georgius Faber , Diaco-

Jo$

]ds

nus quondam Laurentianus tandemque Difpoiitor, & ipfe apud

nos Profesfor ebraez Linguse publicus, quem anno füperioris

Jl

Ka

feculi fexto & vigefimo inftitutionum hujus Lingua grammati-

carumLibros quatuor in auditorum gratiamNoribergze evulgaffe,

Wl

en

nobis compertum eft, &, fi quibusdam fidem habemus, quodab

aliis tamen in. dubium vocatum, lectionis pra:terea hebraicae

inftitutionem Onolsbaci prius emiferat, anoftris tamen oculis

d.

nondum ufürpatam,

Sed ad recentiora potius tempora pro-

n

perandum, atque inter Gymnafii hujus Profesfores comme-

de

morandus Cbriflopborus ile 4rnoldus, Diaconus fimul Ma-

rianus, & Polyhiftor füi temporis plane eximius, ficut excel-

ete-

lenti varize eruditionis appatatu, patrum noftrorum, memo-

0s

ria, nulli fecundus, ita orientalium quoque linguarum cal-

funt

lentisfimus, quod, prater epiftolam , Conr. Fronmulleri Sche-

diafinati infra dicendo praemisfam , exalia ejus do&tisfima ad a*

notte

j

f

genfeilitim epiftola, tra&tatui ejus Sota di&to inferta, abunde fatis pa-

teícit. Hanc enim epiftolam bonz frugis plenisfimam legisfe,

rem

&

yeam

imo relegisfe, poenitebit neminem.

m

Magno huic Arnoldo fuccedat aliud Profesforum par nobile ,

m

Job. nimirum £ieldius & Job. Georg. Fuchfius , uterque Gymnafü

)

dam

hujus quondam & Re&or, & Ebraice Lingua in eodem Profes-

mtü

for. Quod enim ad /oh. Heldium attinet, ipío commemorante,

, me-

linguae hujus profeffio, jamanno priorisfeculiquarto & fexage-

idite

fimo, vivo adhuc Dilherro , ei fuit decreta; hoc autem defundto,

yife

variaque Profesfionum, quas vocant; mutatione fatta; Syriacae

yg"

quo:

fin*

*

quoque lingue docendz munus as

fignatum.

Tnclaruit ille,

I

prater hiftoricam, de Gymnafii hujus Aegidiani origine, in-

fi

cremento, decremento, translatione duplici pariter ac propaga-

ti

tione, enarrationem ; Oratione fua aufpicali de Judaorum

tc

Synagogis atque Scholis, Paucis multa fünt di&ta publico cujus-

fii

dam elogio, quo de Heldio noftro pradicantur:

«

Ri

Sedulitas, Virtus, Pietas, Do&rina Fidesque,

b

Gymnafii Splendor, Pieridumque decus.

Ti

h

Excepit Heldium, at longo poft intervallo, in linguze facrae

non minus profesfione, quam Re&oris officio, Job. Ge. Fucb[ius ,

&

In

znultorum noftratium & meus olim praceptor in haclingua me-

ritisfimus, quieodem fere, quo Reétoris hujusgymnafii munus

k

cum Laurentiano permutaret, tempore, dignitate Profesforis

dà

mactatus, füam in docendo fidem atque induítriam neutiquam

I

pasfüs eft defiderari. Quin & habita oratione inaugurali de eo,

QU

quod beati etiam coeli cives ebraica lingua in futuro avo fint

p

collocuturi, fuam

th

declaravit.

m hoc argum;nto peritiam haud vulgarem

Q

fàn

Alius adhuc Philologorum celebriorum campus ex reliquo

K

Theologorum Noribergenfium ordine nobis fefe aperiret, nifi

imox ad Altorfinos iter esfetmaturandum.

Vt alios enim tacea-

4

K

mus, ex plurimum reverendo Diaconorum ordine mentionem

facere. posfemus Jufli Refnevi , Diaconi quondam Senioris Se-

110

lib

baldini, de cujus folida in litteris. orientalibus notitia, folia

uadam MsSta, in fthedis reverendi Nepotis Collegae mei di-

Caf

lectiffimi obvia, fatis fuperque teftantur; unde etiam conftat,

hU

Co

preter alios, celeberrimum quoque Jagenfeilium noftrum Rocf-

neri hujus quondam in hebraicis fuisfe auditorem. . Nec non

Qu

tib

huc referri deberet Paulus Barthius, Diaconus itidem Sebaldinus;

in literis. cumprimis orientalibus, prze multis füo tempore,

phi

&

quam maxime verfatus, cujus operam, linguae praefertim Ara-

bicee datam, teftantur nonnulla haud exigui momenti monu-

?

Qui

menta, qua in Bibliotheca noítra publica adhuc asferyantur,

Ipfius

ten

ieur Verfo Evangeliorum Acto-

Z

Ipfiu

s enim manu defriptaibileg

;!

i

m latina ejusdem transla-

n

rumque Apo

ftolicorum Arabica, ct

Addimus

]

:

jifce, ex pecu

liari ejus meri-

d.

tione j

unctim appofita.

i

to, Job. AMartinum

Schmidium ,

Diaconum nuper demum Maria-

virum certe «

vyMizlubv, qui , fi quisalius , re-

"

num , »v»sv dyiois ,

nu fovebat, fed

conditos linguarum thefaur

os non modo in fi

e fuis inftillare probe norat. . Forte

etiam iníra findonem hinc ind

rodiret,

beati faltem modeftia prohib

uit, ne palam in apricump

binde lucem affunderet.

Referre

nominique fuo clariorem fu

huc quoque 1

iceret Job. Car,

Beleimium, Diaconum quondam

1X

brevi abhinese vivorum numero exemtum, à

tque

lf

Sebaldinum,

in linguarum Orienti

s ftudio haud mediocriter exercitatum.

né-

Disf. quadam Altorfina,

de divortio Ju-

QUS

Id quod non modo ex

ermisío;

dais à Deo nuünquam praecept

o, neque etiam legaliterp

yri

dhuc juvaret, fi promisfis, jam-

m

juv

at cognofcere; fed magis a

A&Gis Franconia recenfitis ,

ejus Literatori atque Inter-

80,

que in

Perfico atque Turcico, me-

(iat

preti,

Arabico non minus, quam

thodo

Danziana accommodatis

D

3

in lucem exire contigisfet.

m

d eveniat,a

d Bibliothecam illam promis-

Quare antea, quam i

&fio.

fam & latentem nova

datur ex hac quoque parte acce

Hersbruccenfibus Paulus /Martinus

quo

Addi hifce meretur ex Diaconis

j

f

Alberti, ob Lexicon ejus heb

raicum ,

f. Portam Linguse fancdtae

fatis celebris,

Quanquam enim

(

Noribergae

. Lipf. editam,

nem

nonhifi col

le&anea ex aliorum fcrip

tis continet, varius tamen

ter multa ad grammati-

! SC'

libri hujus esfe poteft ufüs, cum, pr&

liA

cam artem fpe&tantia, plurima etia

mf

ealia ex optimis philolo-

antiquitates ipfiusque facri

j di«

gorum conge

fta, quibus Judeorum

Antea veros

(at

Cod

icis explicatio illuftrari q

ueufit, C

omplecatur.

liceat hifce duos, in vicinia No-

tf*

uam Altorfium petamus,;

aftica clarisfimos, addere

f0

ditione ecclefi

ribergae noftree ejusque

liis commemoratu longe dignisfimos;

iUS

philologos; pr

a multis a

Conradum Fronmullerüm ,

paftorem. quondam

ott»

& quidem primo

.

rito

heic facienda mentio;

Atà

Poppenreutenfe

m, cujus pro me

duabus epiftolis,

de diverfis Rabbinorum fen-

onu-

qui

ppe editis a fe

dicunt; jisque bebraico

)ntufn

tent

üs, in quibus fibi invicem contra

CI-

u

fermone fcriptis, una exploratoria,

alters refponforia ad R,

Henoch ben Levi exaratis, rantum f

ibi applaufum comparavit,

ut a füpra laudato Chrifloph. . ,Ay;

10140 , íagacisfimo ingeniorum

|

judice, in epiftola commendatiti

a opufculo ip

fi praemisfà, haud

(

immerito Kimchii

noftri encomio ma&

rum proinde Rabbinorum

aretur, dottisfimo-

i)

&mulus in hoc ftudiorum

genere

exitimatus,

Alter eft,

quem e vicinia n

?

venit, vir quidam de Orientis litteratura

oftra appellare con-

long

€ meritisfimus,

b

nulli certe poftponendus, videlicet

Adamus n

dreas. Cnolleus,

n

non quidem patria, quippe Bremenfis, officio

tamen Noriber-

d

genfis, ecclefieque Furthenfis olim i:Biaconus,

defideratiffimus

fane, & ob praematuram, eheu! morte

a

dus.

m nunquam fatis lugen-

n

Vir ifte plane egregius,

fi quis alius,

diuturniore frui

9«

luce dignus fuisfet, non ob alia mod

&^

O0, qu

ibus abundabat,

fit

ingenii folertieeque dona,

fed inprimis ob

preclaras litera-

rum Oorientis dapes,

quas rerum iftarum cu

C0!

pidis apparare

partim coeperat, partim ulterius continuare ni

tebatur, Pra.

ter enim recenfiones libr

orum rabbinicorum plen

l]i

lores, quos,

titulo fru&tuum arboris fcienti& boni & mali,

Relationibus

Xl

quas vocant innocuis, inde ab anno hu

Vo

jus feculi duodecimo

inferuit; (unde, JPolfo Hamburgenü

judice,

non folum

que

adaquata argumenti,

fingulis libris traCtati, idea

eCori na-

alii

fcitur, fed alia prater

€a, ad hodiernam rei litterar

iae Judao-

que

rum conditionem fpeCtantia, hinc inde adferuntu

r

reter

tuoy

hafce, inquam, recenfiones bon

& frugis plenisfimas,

plura

Datt

in MStis reliquit, obftetrice . cu

jusdam editoris ope d

filitr

fima, v. c. Schedia(fmata bina de

ignis.

Samaritanifino bifront

esidt

El

1l

de mari eneo libr

um Philologico-Mathematico-Theoloo;

tem

cum;

porro Tra&atum de menfüris hebraeorum; nec non de

Geo-

um

metria Talmudica, praterea de Algebra Hebreorum &

C. ut

Jam

plures tractatuum hebraorum in verna

latorum taceamus.

cqlam ab ipfo trans.

tata,

atabi

Pronumsiam" esfet, e Furthenfï vico, cuivl

UT

audatum Cnol.

leum ceu eccelefie miniftrum inferviisfe perce

Vici-

iCer

pimus? in

Tj i

num

[

debitaque ve-

Ü

num Poppenreutz pagum denuo me conferre,

nerando quondam Zeltaero noftro, jam inter coelites verfanti,

quem & noftri quondam

l

jufta hoc quoque loco perfokerc,

Gymnafii Profesforem,

& Ecclefie. tandem Poppenreutenfis

e

Paftorem fuisfe, Philologum vero noftrorum temporum nulli

i

pane inferiorem, omnes novimus.

Quoniam vero plurima

m líorfnam qmerita . cele-

1

illius, eaque potiora in J4rademia

brantur, non posfumus, quin data hac occatione , e Noribergae

$j

p

nofirie yicinia, Áltorfium, elegantisfimam ilam Mufarum fe-

idemque via non quidem philofophica,

i

dem, exípatiemur, ib

us

attamen philologica, fi ita loqui fas fit, quarta faltem horulae

Quid enim obftat, quo minus Noriber-

!

parte deambulare.

i

gee orientali ipfa quoqu

e Palzcome orientalis annectatur, me-

at

ritaque philologorum i

bi quondam celeberrimorum | paucis

fd«

conQdercntug.

C

Non igitur animus nobis eft, ulterius fermocinari de Bi-

&

bli: tbeca LAcademica , opibus quondam munificentisfimi J'oh. Jodoci

105,

Schmidtmaieri , it. Bibliotheca W'agenfeilii orientali, aliquot centum

bus

Voluminibus conftante atque ab heredibus jufto pretio, magnam-

jmo

que, parte

m munifico DNN. Curatorum adjumento cóemta,

u

aliisque acce

ffionibus in immenfum aucta, quin Orientis quo-

fl*

que cimeliis q

uam maxime conípicua, v. gr. evangeliis qua-

lo

tuor, antiqua

Syriaca lingua & litera in Codice maximam

ao

partem membranace

o confcriptis;. it. libello antiquo Oratio-

lura

it. Codice R. Lippmannmi "MWizzachon,

num lingua Abysfinia;

gn'x's-

alisque &c, altioris eni

m haec esíent indaginis, quam ut

, Itl

lli fpacio comprehendi poffent.

Nec conftitu-

temporis tanti

um;

tum mihi eft, de £ypograpbi

4 hujus Academie orientali , impenfis

bmidtmaieri , tempore Hackfpanii exci-

Ge0*

ja

m laudati Generoüffimi $:

, Ut

tata ;

faleem quoad typos rabbinicos, itemque fyriacos atque

in imodum locupletata, cujus fpe imina e va-

fafts*

arabicos infignem

rüis fcriptis FJackfpanianis eeq

ue ac Wagenfeilianis elucent , copiofe

ut in univerfüm omnes ab Acade-

dicere. Neque id jam ago;

^üol-

fque tempus Philologi, & officio

mia ifta condita ad prafens H

-

&

l Vid'

num

"

& hïerïtïs praeftantes, proliäïus cnumerentür: quantum enïfn

«

cem

p

oris etiam huc requireretur? In potioribus tantum horum

ll

liccat -fubü&cre.

Miffo igitur, ex Profefforum l

ingue fatithe ordiinc » Ge. Pfalero,

di

cujus fides ac diligentia monumento, in facra Altorfinorum xde

ipfi pofito, palam depraedicantur; miffo praterea Edone Filde-

Iu

rico 4 Varel , nobili quidem Frifio, Altorfii tamen cum Theologia

f

Orientis quoque litteras publice profeffo, cujus officium tam

IX

fedulo tantaque affiduitate adminiftratum dicitur, ut nil in ipfo

fuerit unquam defideratum: miffis in

u

iam hifce, optandum

Vit

1

dit

eífet, ut hic pofterior füccefforem non.

abuiffet hominem, a

cujus commemoratione potius abftinendum videtur , quam men-

a

tio ejus, faltem honorifica, h. l. facienda.

fic

Julium puto. Conra-

do

dum Otfonem , patria quidem Viennenfem, at cum, Judaus an-

tea, Chrifto nomen fe dediffe ftrenue . mentiretur, Deique

füt:

non minus, quam hominum fidem turpiter fefelliffet, ali-

gen

quandiu inter Linguae Ebraee Profeffores receptum, donec an-

Vén

bl

no feculi füperioris tertio, cum vix per quadriennium ftipendia

meruiffet, turpis hypocrita turpiorque apoftata ad vomitum,

£s

VoC

quod ajunt, rediit. Au&tor quidem fuit fcripti cujusdam, Ju-

dais, ut videbatur, oppofiti, rubroque inícripti; Gali Rafia

itg

fen

(feu, quod alii ex Danielis loco- Chaldaico defümtum, potius

A Nbä .h. e. Revclatorem arcanorum, pronunciari malunt;)

tend

ftofq

at mendaci ifto fcripto homo verfipellis Ecclefiae non minus

t

Chriftto addictze, quam fus ipfius famse, peílime confuluit:

thec

quippe delufis mira arte Chriftianis id potius demeruit, uta

N

b. Iagenfeilio noftro, in Tr. Sota, furis, trifuris, imo furciferi

Hf (/)

elogio afficeretur. Tàlem, ceteroquinebraice haudindoctum,

fiofir

hominem inter reliqua Palaecomes noftre fidera removeamus.

Inera

Hic niger eft, ut vel ex imagine ejus ari incifa apparet, hunc

tu ftudiofe caveto! Effet alias,

uod de grammatica ejus he-

l0

Q

;

f

Tet

braica, methodice digefta, Altor

i ab ipfo edita; it. de dictiona.

er-

iendi

rio ejus radicali, ediquidem gæpfto ; atncutiquam adfinem p

C0f (

u-

du&o, dicere poffemus;

at ob turpem au&oris fugam ',.patr*cs.

infalutatis datam , indigna

nis atque ipfis quoque Nutritoribus

3

funt omnia, qua ulterius commemorentur.

- Alios habemus, Domini & Auditores, digniores longe; im

J,

le

digni

sfimos Altorfina cathedra philologos. Apoftate illi proxi-

me ft

iccesfit. DanielsSchvventerus , vir non magis mathematica-

-

a

rum fcientiarum cultura, quam linguarum orientalium peritia,

fuo tempore c

bratus, cujus etiam principibus placuisfe viris

m

non ultimalaus erat..

Quemadmodum enim alacris valde ingenii

o

vir fuiffe dicitur, ad facetias ufque, fale tamen fapientum con-

ul

ditus: ita, cum in locum fugitivi Ottonis linguas ebraicam,

chald. atque fyriacam publice docere juberetu

r,miracumprimis

[

Neque in fcriben-

facundia Mufaárum Otrientis filios erudic^at.

Id

do jufta deftitutus erat dexteritate, cujus fert

eftes adhibemus

Afl«

arum pr

imam de vera &

fat idoneos , Difputationum ejus hebraic

jut

onunciatione ; nec non

jl

í-

genuina confonantium hebraicorum pr

alteram de pronuncia-

ventilationem grammaticam geminam,

at

tione vocalis fyriace , Sekopho di&tze , alt

eram, anSyri diphthon-

ydia

onunciatio quarundam

gos agnofcan

t? cui accesfit genuina pr

Jf

votalium penes

Hebraos. Neque non huc fp

ectat Manipulus

Hifce addi me-

J

lingue fancte,

f. Lexicon hebrao -latinum.

afía

rentur ineditorum ejus celebri

ora, quo inftar omnium refe-

de quibus prolixa auctoris epi-

Itjus

renda Colloquia ejus hebraica;

ftola, ad J'ob. AMeelfi

ibrerum, Abbatem quo

ndam Heilsbronnen-

E

ht

acceffi

fem perfcripta,

onibus abnepotis ad Almelovenii biblio-

U5

m & latentem inferta legitur.

wit:

thecam promisfa

Schvventero fatis celebri

jungatur multo adhué celebrior

yt4

Vinarienfis, at officii ratione,

stl

Theodoricus Hackfpanius, patria

noftris quoque Altorfinis,

adeoqu

e & Noribergenfibus, annu-

urthy

ptisque undiquaque celeberrimus,

mus

merandus, vir do&trina fcri

fuoque tempore nu

lli fecundus.

Inter fingularia ejus fata re-

hye

s Judaert

H

m eliciendis, imo & excu-

ferenda eft mira in arcani

; n

tiendis , fclicitas, cujus egregium in

Tractatu R. Lipmanni, Nizza-

1ofie

mirum eundem librum,

cbon dicto, ediderat

fpecimen, cqm'ni

i pcr-

pia

d

ipa qüadam fraude, faltem innoxia, nobïsque'Chrifcuvm coleh,-

p

tibus quam maxime fàlutari, Juda&o cuidam Schnattachienfi,

d

quem cum fociis nonnullis Altorfinis inviferat, clam furripuis-

0

íct, nactusque interim ejus defcribendi copiam, bona iterum,

["

quin optima, reítituisfct fide, Hic ipfe enim Trattatus Lipman-

niauus ab Ffack[panio editus, doGiflimeque fimul refutatus, nunc

d

tanto majus Chriftianorum rebus incrementum affert, quanto

peftilentiusantea venenum, inter Judaosclam oceultatum , füb-

ipf

inde evomuerat.

fid

Neque tamen hoc folo opefte ( cui & alium

tüi

Tr. de Vía libroram Rabbinicorum acceffisfe conftat) ingen-

2

tem nominis famam fibi acquifivit: funt:enim longe plura, ea-

Cof

que plane exafciata, quae ad hunc ufque diem manu triviffe

ftà

induftria, atque in. fuccum fanguinemque convertiffe, e re eft

Philologoruim.

Ecquis-enim de le&ione Notarum ejus philolo-

tus

folo

gicarum, terno volumine conftantium, fàacrorum praeterea

Mifcellaneorum, Sylloges item Difputationum philologicarum

& theologicarum, cum Theologiae talmudicae fpecimine (ut

f

ceterorum ej. librorum phalangem fàtis copiofam nunc prae-

ità8

tereamus) nou doctior unquam recesfit? Quem füz operae,

tton

le&ioni - £Zackfpaniorum impeníae, unquam poenituit?

uis

ver(i

etiam, quamvis nonnullarum au&oris hypothefton fingulari-

&«

tate, Calixti paene aemula, impeditus, ab ipforum HackJpanii

Íctut

Operum le&ione, cum fru&tu profequenda, fe plane abfterreri

pateretur? Vixit ergo, vivitque adhuc Zackfpanius in libris

3

d ]

fuis; magis fane, quam in liberis, quanquam fi/ium reliquerat

caeteroquin. haud incelebrem, quippe variis non modo fatis,

bcrga

Iem

verum etiam hebraicarum litterarum do&rina fat innotuit,

imo & manufctriptos quosdam 'in Libros facros commentarios

ttten

t]a, [

haud fpernendos, preloque jam paratos ab heredibus asfer-

vari, faltem asfervatos olim fuiffe, ex beati Zeltneri relatione

Ug (

Quads

edoéti fümus. Quin plurima etiam ackfpanüi fenioris MSta,

partim apud venerandum JFulferum fuo tempore cuftodita,

0 Ta

Ott

partim ab FJackfpanio filio asfervata, una cum nonnullis Rab-

binicis quantivis precii, incendio quodam ferali periisfe , Zeel-

Otjs

Nec

txercit

fübrero in accesfionibus ad Almelovenium. perhibentur,

pos-

rj &

posfum, quin eadem occafione digniffimum quendam Fackfpanii

difcipulum fubjiciam , Sebaldum Snellium , Alumnorum deinde &

p

Oeconomiz , quam vocant, Infpectorem, ipfiusque magni J/a-

genfeilii, cum adhuc inter Alumnos csfet , praeceptorem, qui cor-

C

ore quidem infirmus, robore tamen:linguarum hoc magis vale-

at, quo plura folidioris do&ringe fpecimina paffim exhibuit:

ipfi quoque jam 4iclo Wagenfeilio, in Praefatione ad Corre&io-

n

nes, Iractatui Sota additas, quam maxime laudatus. Loquun-

j

tur difcipuli:hujus Hackfpaniani merita , patticulae quaedam A/iz-

l4

zacbon Lipmatmisni, latine ab eo translatae ; cumprimis doctisfimus

contra Zibarbanelem tràftatus, quo argumenta ejus fidei Chri-

Je

i

ftiánae oppofita, erudite examinantur folideque refutantur. Quan-

tus nofter fuerit FJackfpanius, & non alivnde conftaret, ex hoe,

(*

r

(d

folo ejus difcipulo liceret cognofcere.

he datus eft Cbri-:

n

Hia-kfpanio fuccesfor in linguarum ptofesfio

t

flophorus /Molitor ,'vir,

uti eloquentize, quam fimul prefitebatur,

lia, per expofi--

[r

ita & linguarum Orient. peritisimus. Praeterenima

P

tionem literalem in Canticum Salomonis, exlibro Michlal Jophi

l$

verfione donatam, itemque fciagraphiam minifterii fenfuum im

i

Sacra Scriptura Veteris Teftamenti e confecutiohis accentuum

3

f

fcrutinio, fatis fuperque inclaruit.

2u

Prodeat nuncilluftre illud cceli Altorfini, ejusque orientalis, fi-

[1s

dus Joh. Chriflophorüs W'zgenfeilitis, ummum & Palaecomes & Nori-

at

berga noftrae, quae & patria ipfi fuit, ornamentum. Eo májo-

[5,

rém aliorum admirationem in fe convertit, quo ratiore in-

u

ter eruditos exemplo , cüm jurisutriusque, imo & publici pruden-

108

tia, etíam linguarum Orientis ftudium plane eximium in fefe.

(*

uno combinavit. Praterquam enim, quod integra fere Europa .

ne

quadamque ipfius Africe parte peragrata, (ocietatibus non mo-

d

do Taurinenfium, quos vocant; Inculcorum , fed &, qui Patavii

e

florent, Recuperatorum , adfcriptus erat; tantam fane polyhi-

)

ftoris fine pari, & philologi cumprimis, in facris fummopere

jl-

exercitati , laudem impetravit, utdici non poffit, quanta eum ex-

Vet

téri &ftimatione, quantaque veneratione fint profecuti. Quam

-

s

ï&&ru&imxätxm enim antiquitatum hebraicarum promtuarium;

in Tractatu ejus Sotadi&to, feu Libro mifchnico de Vxore adulterii

fufpe&ta, experientiffimus ifte' promus condus fuppeditavit.

Quanta fide & dexteritate Tela ignea Satanaz, alio fcripto hujus

nominis celebratiffimo , conquifivit, magnamque eorum partem

fimul refutando. extinxit.

Huic enim debemus,. quod tela R.

Jfaaci Abramide in Chiffük Emuna, it, auctoris . Nizzachon ve-

teris, paffim antehac evibrata ,.nnc facilius nobis innoteftcunt,

adeoque pravifa minus nocent: huic , quod tela, tum carminis

Lipmanniani, quam peffimi libri, Toldos Jefchu nuncupati ; foli-

dà ejusdem repreffione, obtufa jacent; adeoque; etiamfíi iterum

iterumque evibranda; tanto facilius a nobis eludiqueunt. "Vt

alia complura ingenii ejusmonumenta; y. gr. fchediafina de LXX.

hebdomatibus Danielis, multasque Differtationes Orientem

fpectantes, preetereamus.

Dignus ergo erat, ut qui maxime,

quem ipfe Magnus Galliarum Ludovicus ter repetita vice amplit-

fimo maé&taret congiario.

Quoad igitur Noriberga dignoícere

:f

valebit, quantumra diftent lupinis, nunquam oblivioni tradet,

maágnum literarum orientalium ftatorem , Iagenfeiliam.

Effet nunc, quod digniffimum ejusdem fücce(forem: Guff.

2

Georg. Zelinerim , cheu quondam noftrum; ftatim fübjiceremus ;

nifi prius, quam id ágamus, alii nonnulli Altorfinorum Theolo-

gi, fimulque Philologi pra ceterisinfigniores, etfilínguas orien-

tis non ex inftituto, quod ajunt, profeffi , paucis faltem attin-

endi nobis effent.

Chriflopborum puto Crinefium, Theologum,

alia poft officia alibi cum laude adminifirata, tapdem AI-

torfinum , qui variis fuo tempore fcriptis in lucem editis infi-

gnem nominis famam na&us eft. Non enim modo, prater alias

Orientis linguas, Syriacam, duce AMartino Troffio, apprime edo-

&us erat ; fed & multa ad eam ulteríius excolendam fcripta eyul-

gavit, v. gr. Gymnafium Syriacum, feuGrammaticam, inter primas

Syriacas numerandam; nec non Lexicon Syriacum, charactere

licet hebraco, e Novo Teftamento & Rituali cujusdam Severi dicti ,

Patriatchae quondam Alexandrini, $yro colle&tum , jamque olim,

priusquam Altorfium vocatus erat; Wittebergae cditum. — E4-

"Em o L M L o T n EEE T N

em

m

!y

detm fer

e methodo Gymnafium quoque Chaldaicum , exhibe

il

Chaldaifmi hagiographici

Grammaticam & Lexicon, imo &

t, perfectas, ex fragmentis Chaldai-

ltb

- KConcordantias, quas vocan

J$

cis Efrae & Danielis , aliisque

D

Scripturee Veteris Testamenti locis ,

rgai

nlucem edi cvravit.

Vtejusdem Crinefii

f

confcriptas, Noribe

Difputationes de C

.

onfu

*

fione linguarum , nec non Exetcitationes

unctas volumine, it. varia adhuc in MSto

ejus hebraicas uno

lt

telicta, v. gr. L

exicon ejusdem

Syriacum & Syro quidem chàa-

8

ractere fcriptum ,

