KaI600-1734_6
author: Feuerlein, Conrad FriedrichandFeuerlein, Johann Konrad

o m

-

——

-

-

—

-

-

lo

E

«*

.

-

»

rA

.

.m

"

-

À

Hx

À

M—

r

-

—

--

*

-

-

"

.u

k

M

-

—

3

2

-

.

sa-

»

d

m

r

-

c.h

d

»

m

E

"

"3

m

-

Y

:

vel

M

5 1

-

-

^

—

^*

.W..

x

- Á

P d

v

-

-T

(

bus !

-

*

od

*

M

-

-

At

-

T

-

$

- ——

-

t j

Mr

— K

-

-

a

M

-

"^

—

T i

"od

W.,.

P

b

2

w

- o iL

—

n dN

r st

,

-t

—

^

À

-im

V

^

22

-

pb

i.

"s

-

o -

*

—

w

$

:

xio ^

—

W

vw-

s

E

«

n a

,

».

—

—

-

-

i

a p

--

-

hais !

"

-

-

a

-

*v

x

.H

ha

-

I

r

x*

— —

Lel

J

:

-

A:

.

xö..n

-

T

H.

M

-

N

-

.uM

—

-—Jj

"

**

-

»

-

-

t

P^

r

-

R

,

*s

—

»

€

r

--

. M

»-

c

i

MA

EM

1

À

-

F-4

"4

n

r

-

,

-

*

-

—

"-

-

-f

"

U«

m

-

-

s. "h«

2

»

xu,

»

.ow(

É

,m

-

»X

A Y

——

»

.-:

-^

F*

^

—

z

a

^

—

*

-

À

E

E

- h.

WH

- t

/ 4

*

Y^

s

4H

r

H.

.hw

«.w

xï/-(.l

-

J

-

-—

»

^

p

"

—

ET

JH.

v.-

-

--

«

E

^y

LN

VN

À

r

"

"4

H

-

-

Á

1*

À

-

d.

du

(*

»

»

P

"d

*

j

t

4

N

..,-

-

*

"

.M

h-

Í

FX

w

z

3

AE

ux

.

":

-

.x..x,möx

»

L

—

",

-

v

w

WWS

*

O

k

W'

E

F. i.

x

E

t

d

"

*

7

m*

"

&^

* X

-C,H

i

,*

a

^i

VNS À canat-

e

Y

$4*

t

-

b*

n

—

kl

lt

p d

—

x

X

N

al s Oa

"

Wa )

a.

MC

.M

"n

A

(X

E

A CS

À

M

n

*

i

À

E

d.

m d

M

"

T*.

ll

»-

2

m

b

-

2

w..x

w

.m

v

.

*a

L

E

y-

"À

—

m

A

M

-

s

t

m

w

a

"o

E* d

——

.

-

ll

Pa d

N

,

..,I.

.M

9X

a 9

-

"A

à

-

st

:.»p-

-

.

-

E

ha r

-

-r

»N

»- Y*

(

Wi«

»

A.

* o*

hs r P

—

—

j

*

Ti

"N UR,

.

—

"

"a

A L

ii

N

o

nE

o

n

n

^ x

*

x

-

ER

-

;

.*

» as

m

-

—

iv

r

.

s

TX

i d

d

.^.

—

——

Afm

£

A^

V

LE

w

v

&

M

x

A

..U

-

-—4.

wX

.r-/v

-

X

AX

4v

^

-

"R.

M

As

-

A

-

-

./u

2

s

À

-

s

u i

-

$i

. *s

N^ .

du

i

d

W

J

xv

í

[4

-

m

:

m ETE

d

v*

d

um

-

-

I*

T*

ao M us

w

P

x

P

"a

-

.,/.4

,

:

»-

T P

P«

x

—

s

E

as

* À

V

"

Y

MA "

EY W C

x*

R

nE

m

N

"E

v

d-

Hn

—

a w

W

E

L

uIl.M

. d

A

1

A u

W.

n

-

À.

A s

Y

T

u

w p

- T

. N

"

M;

N

3

a.

EM

m T

4 w nf

gt .

*

.

Pa

N M

-

.

La

x

W

X

«

E

r

$

L

A r

at

[

2

»

T s

:— »

-

*à

2 m

f^.

a

m

EM

..W

-

ER

h.

-

47 .

diiosnidn

as

Pa N

- W. V

.

m

d

—

»

LE EM E gt

*

A —ÀÀ

ÉÍ-

E

—

—

R RUE

-

-

-

——

EU

TE

d

T

*

s

—

m

um

-

—

EAC

M

IU

L

"

I

Y—

DN

as

:

"

-

-

ä

L sss ]

sss

j

"

e

^

| ; w

iz

;ä

li

-

—

T

TM

E

£m

-

s.

CONRADI FRIDERICI

FEUERLEIN

PHILOSOPH D. AEDIS B. MARIAE VIRGINIS PASTORIS,

ET LINGUAE SANCTAE IN AUDITORIO GXMNASII

AEGIDIANI NOR!BERGENS!S PROF, PUBL,

ORATiO INAUGLRALIS

NORIBERGA

. ORIENI ALI

SIVE DE

MERITIS NORIBERGENSIUM IN PHILOLO..

GIAM ORIENTALEM ET LINGUAM CUMPRIMIS

HEBR AE AM.

A

AE

z P Quj

EX MSCPTO

B. PARENTIS EDITA

ROGR AMMATE

IN VIT

ADA

g&TORI

A FILIO

]OHANNE CONRADO FEUERLEIN

] V D ET REIP NOR!B CONSILIARIO

SUOBAC[

IMPxNsis,JoH. JACos1 ENDERES

À R, $, cío I2 cc LXe

iC

$A

Dr

VIRO ILLUSTRI |

CONSULTISSIMO EXCELLENTISSIMOQUE.

DOMINO.

PAULO JACOBO

MARPERGER

DESCHÜBELSBERG &c.

ICTO, SACRAE CAESAREAE MAJESTATIS, UT ET ALIQUOT

SACRI ROM. IMPERII ORDINUM INCLUTI CIRCULI FRANCONICI, AC

INPRIMIS LIBERAE REIPUBLICAE NORIBERGENSIS A CONSILIIS, ET. PER

TRES ET TRIGINTA ANNOS AD SOLENNES EOSQUE JAM NORI-

BERGAE [o

ONGREGATOS LAUDATISSIMI ClRCULI)

CONVENTUS ABLEGATO

VIRO

DE GRAVISSIMIS, QUAE ORNAT, MUNERIBUS, ET DE RE

NORIBERGENSIUM PUBLICA ET LITTERARIA

JAM DUDUM MERITISSIMO

INQUE SINGULOS. DIES BENE ADHUC. MERENTI

rE

CENATI PATRONO

AC

^ COMPATRI

Suo

DEVOTA MENTE

NUNQUAM NON COLENDO

ET PROSEQUENDO

DEUM T.O.M

ENIXE IMPLORANS , UT

VIRUM ILLUSTREM

IN REI PUBLICAE NOR!BERGENS S, ACLITTERARIAE .

INCREMENTUM

FAMILIAF SPLENDOREM

CLIENTUM(LUE DEVOTORUM SOLATIUM

AC PRAESIDIUM

DIU ADHUC SALVUM SOSPITEMQOUE

CONSERVARE

NKESTOREISQUE ANNIS BEARE DIGNETUR

HANC

D PDPAEKLMEATIS

ORATIONEM INAUGURALEM

NUNC PRIMUM É MSCPTO EDITAM

IN PIAE MENTIS, GRATIANIMI ATQUE PERPETUAE

OBSERVANTIAE TÉSSERAM

svxoyx«: ULTERIOREM COMMEN DATIONEM

VETERUM FORMULA

DAT, DIGAT, DEDICAT

CULTOR OBSERVANTISSIMUS

EDIIOR,

d

SS

N

Em

///

.

A

XX

r

——

*

2

C

N

P.

st

L—S

AT

:»

esv

*ï&

QUP

N

VN

T

2 U ,-..,&

Y

N

27

a —

IN VIT A-

PROGRAMMA

ORIUM

Non' ornriem ferre omnia t"efïufem,

experientia fatis eft comprobDaturi.

ipfa tefte

Sua fibi vindicat Oriens ;

füa fibi Occidens.

s orbis litterat

1

i provincia

Nec quaevi

capit ominia.

A

Florent in aliis alíae fcientiarum partes.

iil

Velut támetr cornmmerciorum o

pe

na regione in alteram trans

feruntut:

mul;a ex u

fic & litterarum ftudia;

mutuis gentium inter fe commerciis,

ex uno faepius in alium translata locum.

Veteres nonnunquam migrarunt coloni ,

novis fübinde locum daturi.

Ali, loco nunquam mutato;

dolem.

mutarunt tamen mentem ftudiorumque in

Eadem & lingu

arum ratio eft.

L]

Atticam Grajorum puritatem atque

eleganti

:—uh

quis temere

extra Graeciam expe

&atfet ?

Exteri tamen, bar

bari olim Graecis exiftimati ,

Atticorum more & fcribere & loqui confvevere;

let.

T

ica ip

fa iamdudu

m qu

cum interim Attícifmus in Att

O»

3

,Römanöa läiïna qüondam vertiacula loqui defiffe,.

latinum vero fermonem inter alias q

uoque nation.e,sq effe intro-

, ductum,

imo adhuc introduci , quenaslatet?

.Quin Orientem ipfum in Occidente

quis paucis retro feculis quaef(iviffet?.

Et tamen linguarum Orientis cultura,

fi qua terrarum parte,

in ipfa certe Europa noftra efflorefcit,

Loquuntur id tot Bibliothecae orientales

l

ab Europaeis concinnatae.

Teftantur Hottingerus, Bartoloccius, Herbelotius, W olfus, alii,

Gaudemus, Colomefio interprete, cum Gallis

Gallia Orientali:

Gaudemus cum ltalis & Hifpanis

*

Orientali ejusdem Colomefii Ialia atque Hifpania;

?

At Germaniam Orientalem,

aeque ac promiffum laudati Colomefii fcriptum hoc nomine

infignitum,

praeter exiguum nonnullius prodromum;

nos Germano nati fanguine adhuc defideramus.

Neque tamen linguarum Orientis ftudium inter nos. &&

plane néglectum jacet:

integram quippe Bibliothecam Hebraeam,

celeberrimo auctore Germano,

quotidie fere. volvimus, reyolvimus,

Provinciarum Germaniae fingularum;, -

interque eas. Franconiae noftrae

conatus orientales recenfuiffe,

aud. vanum effet operae pretium:

€ujusmodi adhuc tentamen fruftra. o

utinam liceret fperare!

ptavimuS,I

Quid. autem obftat,

quo minus partem : pro. toto,

dum. alii. perfe&iora, moliantur,

fpeciming. ququm exiguo,.

non

non tamen pïaöc nullo,

-€ tenui noftra penu depromamus,

.enarraturi hoc confilio

— Noribergam Orientalem..

Cum enim

ublicae noftrae Proceru

Perilluftris Reip

Aufpiciis ,

lllu&riqmqüe Rei

tam Ecclefiafticae q

uam Liftcrariäc

— — Prafidis & Curatorum

|ii

Decreto,

Linguae Hebraicae in Auditorio,

quod Aegidianum vocant,

publice docendae munus

. 'gratiofe mihi fuerit demandatum ;

primordii Majorum more capiendi ergo,

Lt

orationem inauguralem habituro

^

cotíftitutum eft,

hoc ipfüm argumentum

qualicunque induftria perfcrutari,

adceoque

Merita. Noriberoenfitum in. Pbilologiam Orientalem,

éy Linguam cumprimis Hebraeam ,

ceterarum matrem ac fundamentum,

À

fi non ex merito,

| quantum enim

eít virium quod nobis deeft!

pro virili tamen

praedicare.

n magnis quippe voluiffe fat eft,

utque de(int vires,

ingenuam tamen voluntatem

fi non femper laudandam,

faltem haud plane improbandam effe;

benigna rei Arbitrorum aequitate nixu$

jpero non minus qvam confido.

90

Vos autem;

PERIL-

PERILLVSTRIS . REIPVBLIC/E NORLBERGEWSIS

- PATRES CONSCRIPTI,

DOMINI DOMINI

DVVMViRI TRIVMVIRI, SEPTEMVIRI,

Eccleüarum praefertim Retquc litterariae

- CVRATORES PERQVAM GRATIOSI,

Ó

CETERIQVE PATRLE PATRES PRVDEN TlSSlMl

Maecenates indulgentiffimi ;

Vos,

Maghifici chp Conüharn,

Ecclefiarum Antiftites Summe Reverendi,

Themidos Sacerdotes Coníulti(limi,

Hygieae Cuftodes Expcmcnmfizml ;

Vos, quotquot :

Munerum Sacrorum reverentia ,

D

Sæudiorumquc omnis generis doCtrina atque cultu

maxime confpicui ;

fua quisque officii honorumque dignitate,

Mufarum intereffe caftris. haud dedignaminis

Tu quoque

fvavdï ma ftudiofae juventutis corona,

fpes Patriae perdilecta;

^ut qualemcunque orationem

d. XVIH AMart. bora X.. antemeridiana

habendam

ptaefentia Veftra condecoretis,

benevolasque mihi aures praebeatis,

ea qua par eft

fübmiffione, obfervantia, humanitate ,

etiam atque etiam peto

CONRADUS FRIDFRiCUS FEUERLEIN,

N

Aedu a4 D. AMariae. Paftor, &5' Ling. Ebr.

Prof. Publ.

p

P. P. Nonbergac A. R, S, cIo D5 cc XXXIX.

-

Oratio Inauguralis.

J

Antxqua gcncrls profapia, meritorum gïom,

virtuturhque laude Illustres

Perillusttes R.eipüblice Norib e rg ensis

MI,

Procetes

atque Domini Domini

Duume, TriumViri, Septcme

Splcndxdxsüml'

Domlm Scholarche rerumque cum aca-

demicarum

tum litteranarum Curatores

generosisfimi!

ceterique Patrie Patres amplisfimi

Domini ac Mazcenates

debxto fubmisfionis obfequio füspiciendi!

VIRI

Magmücx Reipubl. noftra: a Con(iliis fandtioribus,

!

dexteritate prudem'laquc excellentisfimi!

FIRI

"WIRU,

Summe Vencrand1 Confultlsfïml Expcmcntxsf imi

Maxime Plurimumque Rcvcrcndl Clamsfimx,

Do&xsfimt :

Ecclefiarum ; Thcmxdos, Hygiez, aliorumque munes

rum quorumcunquc

Sacerdotes, Custodces, Prafedti, Magnftm, Candidati,

merltorum, nobxlxtatls, induftria ac do&rina laude

Spc&ausüml !

Vosque

f

Mufarum Fautores : Amm A Cultores

X

decenti obfervantize benievolenticeque affe&tu prof'cqucndl'

[r

Auditores omnium ordinum honoratisfimi!

ft

Íe

K

f

lü

u

lir

&

a

t

Di

Iel

Q

lu

bir

W

$i-

vt

A d

N

,

a

DA N L

p

d

QT

Q,&ï"f

*

z

I*«

A

ll

E^

(

Y

ï""!r

?

AT

L

u-

—

j

:N

d

X

C w

P

4

»

st

n

7 d)

t

perii Romano - Get

manici civitas fum-

i qua unquam libera 1m

elluit, noftrafane

.

ma nominis celebritate

plerasque alias antec

ei gratiam

INoriberga.

Sive enim cunctis

fuit, eftque adhuc per D

e ordinem Regimi-

admirandum Perilluftris Reip.

fplendorem, fiv

five av

itam propriam

que Magnatum nobilt-

nis fapientisfimum;,

five Urbis magnitu

dinem adificiorumque

Á

tatem atque virtutem ,

ftru&uram, qu

in & terrarum domin

io fubd

itarum amplitudinem ;

ftoditge puritatem ;

feu commerciorum 11o-

feu religi

onis in ea cu

rte folertiaque füf-

rem rerumque gceren

darum varietatem mira a

us, attenta mente confidere

mus: ocel-

fultam, ut reliqua taccam

dictas modo ciyitates tantum , quati-

Tum iftum Germanie inter

tum inter ftellas luna minores, eminere,

easdemque longis poft fere-

df vero AMufarum Noribet-

linquere parafangis, q

uisignófat! Quo

m, cumprimis à

Reformationis tempo

re, habeamus ratio-

genfiu

nde c

ivitati noftrae, alteri

nem,

dici non poteft, quam egregium 1

tanquam He

liconi, decus accesferit atque ornamentum.

Noribergam loquimur,

dulcisfimam patriam, alma tamen

Palecotme noftra, pia illa ftudiorum matr

e, connotata; licet ipfa

flie inftar fefe habeat.

refpe&u | Noriberge, c

eu matris fuae,

gere, & natura rerum & morihomi-

Quodí alias filiam matri jun

m matrecomes

num haud eft inconveniens,

hanc quoque filiam cu

binari, dum de. noftra no

bis Noriberga fermo eft; i

n limine fta-

GlO:

tin p;æmonemus,

*

B2

f«

Glorientur afii de patrice fuze eruditis,

integros eorurm pertexant

indices , frequentes inftruant bibliothec

[s.]

ct

$, nohihifi civium fuorum

Qu

nomine infignitas; nobis in prafenti

fufficiat, intra pomoeria

pïc

inclutze Noriber

ga ejusque ditione permanere, eos

hi

fije5 ,

que jam prae-

fari JVoriberge

qui non tam Noriberga oriundi

» quam officio

"

apud nos defun&i,

do&trinae haud vulgaris

los

aude meritorumque [in-

gulari preflantia patriam noftram pr

ae altis colluftrarunt.

für

Quam p

romtum enim effat, fi praeter multos Reip. noftrae illu-

£

ftres quon

m Procere;, aliosqu

€ ex generofis ac gentisantiquitate

E

iÁnobilioribus Patritiorum Familii

$, in ipfa Republica literaria, uti

l

nunc, fic & olim, & doctrina &

B/lh

hominis celebritate prae ceteris in-

fignes,

v. gr. Pirkbeimeros , Pfinzingios,

Ebneros , Paumgartnero:,

The

Geuderos , Volkameros, Fureros ,

opt

Kresfios , Wlfevos , Harsdoerferos,

Ambojios , Scheurlios , Oelbafios , (

aliis non dictis codem inter Mu-

fent

Tarum ornamenta jure celebrandis) quorum nonnulli , etfi forte nil

fcripférint, quod tamen alii fcriberent, plene & abund

e fuppe-

Qua

ditarunt, quibus pro meritorum menfüra digne recenfz

ndis vel

N

intcgridiei fpatium non (ufficeret; fi, inquam, prater

hac Mu-

lx

farufm Noribergenfium quondam luminà & columina, ordinem

-

L

quatuor, quod ajunt, Facultatum fe

queremur, quam promtum

effet, virorum de re litteraria o

ftrj,

ptime meritorum, nomina atque

(

virtütes larga manu füppeditare

.

€hin

.. Quotusquisque enim eft noftrum, quem lateat, ecclefiis

lia

Noribergz,

adnormam verbi diviniducibus Luthero & Melanch-

Tutm

thohne reforrmatis, Theologos praefuigfe quaq

uaverfuüm celeberrimos,

ttfpo

'Salttem Ienceslaum Linkium,

"Andrtam Ofiandrum atque Ttum Die-

sdericum , fidos illos Lutheri n

oftri paraftatas nominasfe , eft Trium-

ürmqt

N

virós horurn teinporum dixisfe , multis aliis anteferendos,

ul1S

Botía

porro ignorat Culmannorum , "Hielingiorum, Diürnboferorum merita;

Tegri

etiam labis cujusdam heterodoxz nubeculis vix-obfeuranda, Sij

CDtes

praterea Befoldos , Besleros , Venatorios , Kaufmannos , Fabricios ,uno

plures, Schbraderos; Si denique Saubertos, Dilberros,

pecin

/HMarcios ,

Vil

Wulferos ,. l7tglenkios , Beerios, W'nclevos ,

pluresque eorum fimi-

les ( a quorum mentiorie vel cognationis j

ura me prohibent ) ad-

torhno

tel'gcm

vocemus, pra multis aliis praeftantiores allegavimus, quos infinu

ij 7/2? "

Quing

(fovisfe füo Noriberge nofirae þus erit haud planeinfima.

l

& Aca-

»

N

& Academia noftra Alforfitta

fuos fubinde aluit Dottores Tbrologos,

Íq

ue oras percrebuit, quorumque

n

uorum fama ad exterorum u

luiffe faseft: Jobannem puto

Tà

prz aliiscelebriorum , memo

L

riam reco

elium , J ac.

Schoppe

rum , Ge. Kemigium , Ge. Ritfe-

&

Picardum, Gt. -

L

4

h.

icio

yum , Cbriftianum

"Mattbie , Chrifto

p

Aitboferum , & prater nonaul-

.

Noribergam vocati

funt, quorumque

j

los eorum, qui

Altorfio

annum , Ltic,

fupra jat

»

n fa&ta mentio,

Jobannem cumprimis IFeinm

nbartum., Job. Conr. Durrium,

Job. Saubertum

&tium , Job.

lu-

Frid. R&

Chriflopb. Sontapium , Cbr.

Fabricium filium , tan

demque Abbat

a

Joh. Aich. Langiu

m,

Guji. Ge, Zelinerum, Job. Guil.

Ut

Megleiterum ,

t

yh*ss esfe novimus,

Alios enim

Baierum, quos omnes n

unc év 4

Altorfii

Xv

Noriberga non minus quam

f

Theologos adhuc vivos ;

optime merentes, nomin

asíe, ipfa eorum modeftia, imo & pree-

YOs,

Mi*

fentia, interdicurit,

uanta vero etiam Jcforum,

Noribergenfium non minus

- nil

odíi enim magnificum eorum

«uam Altorfinor

um celebritas! Qu

pe

ordinem perluftremus

, qui perillutri R

*

eip. noftra a confiliis cum

vd

majores proftant Scheurlii,

Mu

Jaude fuerunt, teftes omni

exceptione

KHerdefiati ,

Camerarii, Remi.,

Oelbafii.,

Würfbainii, Heberi, Ricb-

nem

Nec minus

J&orum Altor£i

tum

deri, Fezeri,

Pelieri, W^wlkeri, alii.

bem permeavit.

Quem

:docentium fama univerfut

p terrarum or

que

Hugonis Donelli, Scip. Gentilis, Conr.

e

nim unquam celeberrima

Rittersbufii, Andr. Dinneri, Gu

l.Ludwelli, aliorumque recentio-

efii

innumera undique -confilia atque

x3um nomina latuerunt? Quam

Ydv

refponfa ab inclt

l

ta ifla Facultat

e Altorfina fuerunt expetita, omni-

mos

aedicata?

mqu

e fere app

laufu .pasfim depr

ll»

Neque minor

Aefculapioru

m N

oribergenlium & Altorhinoruim

u

Qui

senim eftin orbe litterato.tam pe-

'gloriaundiquaque perfonat.

m pol-

lulS

regrinus,quem fugiantinterNor

ibergenfes,& gratia principu

tity

ut explurimis paucostantuna

lentes, & meritorum gloriainfignes,

, 5

fpeciminis loco attinga

mus. Camerarii ,

Befleri, Freberi., Fabricii,

ano

Volkameri , /Merklini , Locb

neri ,

Gakelii, beate jam defuncti; inter Al-

(055

tor&nos autem Taurelli ,

Scherbii, Soneri, Jungermanni, Brunones ,

(l

"Ut vivos adhuc, quendam noftros,,

tergemini Hofmanni , Baieri.

nta nomina! 1n praefenti.taceamus,

al

Heifferum & Scbulzium, at

qua

yfind

'kameri adhuc noftri ,:neque.fummi

Qua ctiam de caufa neque Po

: oäy—.

Q'ü

B3

M

r

Polyhiftoris Godofr. Tbomafii , ubique terrarum celeberrimi neque

aliorum indies magis inclarefcentium , uberior fieri poteft mentio,

Q

4

Denique Philofopborum, ZMathematicorum, Hifloricorum atque Pbi-

fl

lologorum ordo fua quoque fidera, eademque primae quod ajunt

en

magnitudinis, ex merito peculiari fibi vindicat. Ut ab alma P.

lag

lecome faciamus initium , quis noftratium ignorat celeberrimam il-

fhti

lam Altor&norum Philofophorum Trigam, P/il. Scherbium , Ern.

ff

Sonerum & /Mich. Piccartum , quorum fcripta philofophica potiora

Philofophie Altorfinm nomine in orbe litterato adhuc fuper-

biunt. Ecquis, fiad recentiora delabamur tempora, non miretur

lit&

L

Felvingeri fenioris folertiam & fcriptorum ejusdem copia & varie-

tate elucentem, Abdia praterca Trev lucubrationes Sturmiique

hl» I

labores phyfico - mathematicos lucernam egregie olentes, quos vix

dep

unius viri credidisfes? Quis non capiatur Reetenbeccii acumine lo-

Uor

gico? Quis non dele&tetur Omeifii nitore & elegantia, cum judi-

cio ejusdem philofophico fociata? Quis unquam in Mulleri fide

teml

atque dexteritate quippiam defideravit?

Toyt

Quis porro ad huncufque diem nonagnofcit Hiftoricorum me-

rita Altorfirorum, v. gr. Clapmarii, Ruperti, Aolleri, imo &noftri

verf

quondam Koleri; ut ceteros adhuc optime merentes Schwarzium

preefertim, & cui non dictus Hylas? praetermittamus. Quinimo

giar

quo

fi reliquorum, de elegantioribus quas vocant literis praeclare

Ti

meritorum, v. gr. Palentini Erytbrei , primi Altorfenfium Re&toris,

pia

imo& recentiorum , Z/icb. Virdunyi , Ge. /Matíb. Kanigii , laudati

Ciefet

jam ZZagni Dan. Omeifii, peculiarem faceremus mentionem, quis

ign

unquam dicendi finis effet? Quodfi autem Altorfio JVoribergam

frad

ipfum revertamur, neque heic plane filuere Philofophorum, Hi-

ftoricorum & Philologorum Mufee, quin & Mathematicorum.

4udg

ütt

Praterquam enim quod plerique Seculi decimi fexti & fequentis

Polyhiftores, qui pluriesunavice allegari merentur, huc quoque

« aQ

Excit

esfent referendi; non posfumus, quin ex praclarisfimis quon-

dam Gymnafii bujus Profesforibus , iisque antiquioribus, Joacb. Came-

Dorro

varium, patrem, Eobanum Flesfum, /Micb. Rofingum , Job. Schoenerum

COmp.

65c.; ex recentioribus, prater Dilberrumaliosque , & fupra jam me-

Ü

moratos, & infra pluribus commemorandos , utrumque cumpri-

E

mis 44rnoldum, Bornmeiflerum, Efcbenbacbium , Sonmíagium janio-

rem,

o intercoelites receptos, huc referamus.

que

rem , .Apinum, jatm ver

[v

'sforum adhuc

ntio,

Quantum por

ro esfct,

quod diceremus, fi Prof

vivorüm atque

bene optimeque rem gerentium me

rita enumerare

pli

noftrum foret; verum e

nimvero fuperítitum , imo & ex parte pra-

junt

fentium, tnodeftia me

heictacere omnino jubet. Dignos tamen

LPj

unde immortalia eorum no-

laude viros Mufa ipfa vetat mori :

mil-

mina plane non attingere;

quam imperfe

&e nimis, cum ipía

Er,

deprzedicare malo.

1nodeftiae eorum offenfione ,

tiofa

cileque foret hiftoria , quam vocant,

-

Quam pronum ergo fa

litteràriae cultori, AVoriberg

am defcribere litíeralam, omni fcien-

(2

atam: quam pronum inquam,

ex facratiore

atit

tiarum genere illuftr

hic atque illic latitant

e Macenatum aliorumqueeruditorum penu

i(que

fuperque facerentad argumentum iftud, al-

osvix

depromere, qua fatis

tiore dignum meditatione ,

ulterius perfequendum.

[ lq-

'

[

Mihi tamen aliud agenti iftud in praefenti non licet, qui

ifdt

temporis brevitate , & fcopi femel praefixi limitibus, in amplisfi-

mur iftum campum diutius exfpatiari prohibeor.

nfte

Promiá me nunc di&urum de JVoriberga non litterata in uni-

aoftti

verfum, fed OrienfAli

tantum, feu de Noribergenfium in Philolo-

*

vrium

t meri

tis. Solushic fat fpatiofus erit campus, in

giam Orientale

nimo

quo mihi deam

bulare ad defatigationem ufque liceret; imo rem

vclare

nimis arduam, meisque humeris,

at quam tenuibus, longe im-

dulo metiri jamdudum didi-

toris,

parem

füfcepisfem, nifi meo me mo

ydati

cisfem.

Si non perficiam argumentum iftud, viro exercitatiore

conatus tamen omni,fi non laude,(altem venia haud erit de-

quis

dignum,

fraudandus. Ignofcite ergo,

Domini & Auditores, oratori fat

p

l

fü quippe Superiorum

P],

audaci, non tamen prorfus temerario, jus

5rum-

huc evocato: ignofcite balbutienti, rebusque, de quibus dicere

prout dignitas earundem poftularet.

yentis

eft aggresfus, haud ita pati ,

jqu

Excitabunt tamen Auditores ftu

dium , cum benignas mihi aures

of

orro concesferint.

Veftra igitur, Auditores, benevolentia meos

(unt-

compenfet d

efectus , quaeque finiftre forfan propofuero , Vefter ut

dexterius interpretetur

favor, eft quod enixe rogo.

n

mee,'

"Enarraturo tmihi ZVoribergenfes de Pbilologia Orientali bene meri-

triae &

p

f05, ante omania & heic pramonere opus eít non tam pa

Dativi-

Aunlo.

re

fio

nativitatis. quam officii rationem a nobts habert, eosqueadeo RBiue-

referri, qui five in ipfa Vrbe noftra, five in ditione Reipublicae,

UI

ii

cumprimis in Ácademia Altorfina, fixam fibi fédem, ad tempus

faleem;, quaefiverunt.. Neque tamen animus mihi eft, ultra Re-

et

formationis feculum, quod vocant, multum adícendere, et [u-

fit

deorium quondam, fuas fibi res Noriberga habentium, fata ube-

di

rius recenfere: amplior enim tunc campus nobis pateret, quanm

fi1

ut horula eidem perluftrando fufficeret.

Duobus faltem, quod

ln

ajunt, verbis attigisfe juvet, tantam olim Hebraeorum Noriber-

s

fis

gs& degentium fuiffe celebritatem, ut difficiliora Gemara loca vul-

go Noribergenfium nomine infignirentur, haud alia de caufa,

I(tu

quam quod digna eadem cenfuerunt, qua ab ipíis. Judais Nori-

m

bergenübus, quippe alios do&trina longe praecellentibus, expli-

fun

al

carentur: ut, qua de methodo difputandi Judaeorum quondam

Noribergenfium , &que ac Ratisbonenfium , hoc loco dici poffent ,

r

quippe a Collega S. Reverendo nt

er jam celebrata, quin & à

t

[6)

CI. Nagelio, Infpe&tore Altorfino

l

&isfime, ulterius dedu&ta ,

teg

in prafenti taceamus, Vnde non tantum, ipfo jam Wapenfeilio

Ipfi

judice, ífümma nominis eorum fama, verum etiam praeclaraingenit

a

perfpicacia do&trinaque praeftantia eft colligenda.

Aft quid opus

quo

eft, peífimorum Chriftiani nominis hoftium mentioni diutius

el

immorari, quandoquidem poft fuam ex urbe noftra expulfionem,

Pü

quod Maximiliano I. imperante fa&tum novimus, jamdudum effe

ufi

Noribergenfes defierunt.

Sufficiant paucisfima hinc inde fparfa

Qut.

reliquiarum monumenta, v.gr. in platea, quam Iudaeorum adhuc

tio ;

vocant, nec non in aedibus parochia Sebaldinz, alibique forfan

dicat

reperiunda, unde hoc quoque fenfu patefcit, Noribergam quon-

tur,

dam fuisfe Orientalem. Nonigitur mihi nunc mens eft huc delabi,

vt

eoque minus, quo pauciora adhuc prafto funt rerum iftarum,

Lfgk

ab zetate noftra tam longe remotarum, documenta; potius intra

ij

Reformationis, & qua fequuntur, temporum limites mea fe con-

Uyat

tinebit oratio, atque Noribergenfes, nonnifi Chriffiatc rum facra

in hg

amplexos, eorumque in linguas Orientis meríta, perluftrabit.

Neque celeberrimae noftrae Bibliofbece publice fcrinia pervolvere j

meum jam inftitutum poftulat: id enim partim alii jam cceperurit,

d'äa:zl;

partim aliis adhuc perficiendum füpereft. . Nec reliquarum urbis

noftrae

t

noftra bibliothecarum, v. gt.

celeberrimae illuisEbneriatie, it. Dil-

futnc

RAALAAIA,

Sebaldine, Petizeviane feu Laurentiane,

dboma-

'$

Lérriaue

l$

fiang aliarumque, cimelia orientem fapie

ntia perfícrutari , nobis

d.

eft conftitutum: quam varia enim liceret, fi temporis atque in-

[[«

ftituti ratio permitteret,

curiofa memoratuque cum maxime

Posfemus quoque,;

e.

digna, rerum iftarum cupidis apponere.

fi res tanti nonnullis momenti videretur,

aliqucrum JVoriberge

x

$4

.

quo pra multis aliis refe-

X

Éypi

P

resforum facere mentienem,

I

ryen

da esfent vafta illa Biblia Polyelotta , Elia Fluttero curante,

fpis-

fis admodum voluminibus edita. At praeterquam quod opus

j

!

iftud nunquam fuit abfolutum, urceusq

ue videtur exiisfe, cum

tanto omnium applaufu opu

s illud

t

amphora vix coepisfet inftitui;

Ji«

fumtuofisfimum haud fuit exceptum ;

quantum forte Auctor

Et quamvis eodem auctore , prae-

aliis ibique ipfi pollicebatur.

um

ter Jefaiam & Malachiam Prophetas,

eadem fere methodo feorfim

excufos, Novi Foederis libri non modo v

ariis linguis ex Occiden-

t

te petitis,

verum etianr orientalibus, &

Syriaca & Ebraica, ex

m

bfoluta; nec non lectiones

j

ilió

ipfius Hutteri verfione annuo fpacio a

niverfariae hebraea

nil

evangeliorum & epiftolarum

, quas vocant, an

tantum plerisque vifum

quoque lingua ederentur; non tamen

1US

eft opera hujus pretiu

m , ut de eo magnopere pos

femus gloriari.

Pii fuerint conatus,;

fuaque laude haud penitus*Wlefraudandi ;

ff

ufüstamen impenfis in.eo

s fattis longe eft inferior. Effet quo-

eff

me, anno

feculi a C. N. decimi fexti ter-

af

que Corani 4"rabici Epifo

tio & quadragefimo Nori

b. typis impresfa & Ludovico Palatino

hu

dicata, cui literee celeberrim

i illius Widmanfladii praefixee legun-

at

tur,' in praefenti alleganda, multaque forte alia, rem orientis

o

hilologicam nonparum illuftratura ; fcopus tamen nofter , Nori-

ab

b

ergenfium

meritis in philologiam orientalem quam maxime de-

yt

ftinatus, eo nobis progredi liaud permittit.

Quapropter dun-

nt

It

taxat viris ipfis, & Noriberga & Altorfii celebrioribus , eorumque

o*

AC

in hec ftudia meritis inhareamus.

bit,

Inter magnificos Reip. noftrze Cotfiliarios , Chriftopberus Her-

i

defianus ips quoque exteris innotuit ob orthodoxum, quem

yoca-

yib

jb5

"t

Votavit, Sl. Scri pturze &önfänfum, in quö ; Th&lbro Eberto ïüdï Ce$

non pauta, qua Hebraifmum fapiunt, continentur, Addimus

Í

Ge. Remum, doctisfimum illum Academiae Altorfinae Procancel-

laríum & Jétum. Noribergeníem ob duoSpicilegia facra, Theologo-

g

ü

rum J&orum &Philologorum monitis referta, qua in Salomonis

Proverbia & Ecclefiaften legit atque collegit, in quibus varia ad-

duxisfe perhibetur, qua fan&telingua cognitionem fepiufcule

M

u

iluftrant, frequentiusque ibi allegasfe Tremellium, Junium,

Drufium, aliosque orientalium linguarum doctores eo tempore

K

celeberrimos; optans fimul, ut non modoaliorum lucubratio-

K

nes cum fuis conferantur, verum etiun ad hebraice veritatis

Im

trutinam. adpendantur.

Quodá hifce jungamus Jitos Alforfi-

lat

$2105, de philologia Orientali praeclare meritos, huc revocandus

fii

erit praeftantisfimus ille FIugo Donellus, cui ipfe Janus Drufius

ler

(at quantus vir!) Alphabetum fuum hebraicum dedicavit, eum-

que ut linguarum

rientalium fautorem fingularem ibi com-

hi

at

inendavit, Nec plane reticere posfum ex eodem J&orum ordine

d

Cour. Rittersbufium , decus Mufarum Altorfinarum immortale,

If

qui, ficut ubivis gentium de quolibet fere bonatum litterarum

enere bene meritus celebratur, ita & in fuis ad Ifidorum Pelu-

lite

tef

Ü

-

otam & Salyjanum annotationibus varia immiftuit, quae lin-

uam hebraeari apprime illuftrant, Id quod etiam in paraphrafi

qu

ln

Plmorum comprobatum dedit, quippe qua miro felicisfimi

ii

ingenii acumine fontis potisfimuum hebrai fcopum asfecutus;

ideoque ab ipfo etiam Adami, in Jétorum Vitis, lingue hebraeze

fanf

CR

neutiquam hofþes fuisfe judicatur.

Cula

- Quodf táhtà in linguam hebraam merita inter hos eïuceht;

ünr

tüm

qui linguarum orientis ftudia non ex inftituto, quod ajunt, per-

lag

tractare confueverunt ; quid de iis dernum expectandum, qui plu-

rimum vicee temporis, fi non foli Philologiae, faltem Theologiee,

in T

a qua linguarum ftudium feparari plane nequit, impenderunt.

CXpr(

patit

Teítabuntur id.

bunt Altorfini,

Tbeologi . permulti —Noriþbergenfes, confir»maf

pir

E Theo-

cro funétis, mitto jamexve-

E Theologis, JVoriberge officio fa

"v)

nerando Antiftitum numero antiqui

ores, J/itum e.gr. Diebericutm s

1US

& patria & officio Noriber-

feu Theodortim ab aliis quncupatum ,

d

geníem,

Antiftitis nimirum Sebaldini qu

ondam munere macta-

20

fiu$ Lutheri noftri in Libri Genefeos & Prophetse

tum, qui ip

fii$

Michai explicatione .

adjutor fuisfe dicitur, quod fane citra fuffi-

al

m , faltem pro feculi captu, ne

cientem lingua fán&ba notitia

u

lt

concipi quidem poteít. Neq

u

e diutius immorari licet. Zdndr.

"p

imanto ,

"Maur. Helingo, aliisque eorum

ote

Ofiandro, Leonb, Cul

costaneis, qui, etfi n

on omnes fcriptis huc facientibus emer-

(0

1 dubio tamen litteris hifce haud levitgr

ttS

gere allaborarunt, procu

imbutos fuisfe, ex ipfa officiorum

, quibus ornati erant , gravi-

if fi

tate omnino conjiciendum.

Id vero nobis in praefenti e

ft con-

us

& recenriorum quidem

ftitutum, €

x venerando ifthoc ordine,;

J

f

remporum, Bigam quandam,

nimirum Job. Aich. Dilberrum &

um

audare,

Tametfi enim intet;

Job. Wüulferum, pre cateris coll

of

antiquiores ipfe quoque laudatus

Andr, Ofiander , Pattor quon-

N

Laurenianus, antea quam

hoc ofhicio infignitus erat;

dam

Ebraeas

tile,

in coenobio D. Auguftini feq

uacibus olim inhabitato,

um

literas non fine fructu publice

decuisfe perhibeatur , fueritque,

belu

teíte ipfius filio Luca Ofiandro ;

linguarum Chaldaice non minus

E

» [if

raeae peritisfimus , u

lla tamen meritorum ejusin hanc

quam Heb

Sic etiam

Wäü

linguam peculiarium p

ublica proftant monumenta2,

idfim

Salomon Schbvveiggeru

j, Paftor quon

dam Marianus, ex ipfa terra

firata fatis celebris, linguae praefertim Ara-

ub

fan&ta a fe olim perlu

r

bicae cognitionem, declarasfe videri posfet,

Corano in verna-

culam aife translato, cui fimul nervos incidere falutare duxit;

dummodo, quo coeptum erat conatu, eodem quoque abfolu-

xet

tum fuisfet opus, neque aliis jam esfet obfervatum, verfionem

d

illam non tam ex fonte textus arabici, quam potius rivulis vel

in Theodori Bibliandri Corano, vel in verfione Italica obviis,

qp ü

[pgjæa

expreffam fuiífe.

Id quod (ut obiter hac occafione moneam

ariter de Dav. Nerreteri ,

Paftoris quondam W'ehrdenfis & Su-

e

runt

ia

perintendentis tandem Stargardenfium generalis, verfione ger-

inds

C2

The?

/;

mänï'ca, qua Coranum iftur donate placuit , qüonï'a'm ex latina

u

translationeMaracciaratantum fuit dedu&a, eft judicandum. Ad-

n

C

dere majori jure posfem Jobatinem Fabricium, patrem , Paftorem

apud nos Marianum, ob egregiam ejus de Cecozelia gentium

o

Ini

Differtationem eruditionis orientalis plenisfimam, qua Dilher-

rianis quidem inferta legitur, at Fabricium iftum auttorem

qu

omnino agnofcit , quippe nomine ejus praefixo deinceps feorfim

tit

evulgata.

Verum enim vero ad laudatam potius infignium

Qu

quorundam Duum Virorum Bigam

properandum mihi eft,

(0

fon

fcil. Job. JMich. Dilberrum , àc Job. Wülferum,

Tür

Quod igitur ad mágnum noftrum Dilberrum, venerandi

fninifterii Noribergenfis aedisque Sebaldinzge quondam Antitti-

6u

ffq;

tem, attinct, eo magis illius jam facienda mentio, quoaequius

fior

éft, eundem hoc ipfo. commemorare lóco, ubi frequentes olim

Qu

léctiones habuit püblicas, qui& PerilluftriSenatui Noribergen(i,

Ard

fplendidisfimoque cumprimis Dominorum Scholarcharum Col-

lica:

legio tüm temporis auctor fuit, ur le&ionuminhocceauditorio

jté

denuo publice habendarum initium fieret; ipfeque Dilberrus,

Tfr

prouti jara. Gymnafii fuerat Dire&tor atque Beneficiariorum,

dl, :

quos vocant, Infpettot, ita &, anno fuperioris feculi fecundo

aL0

& quadragefimo, primus in acroaterio hoc inftaurato profesfor

tur

publicus denominaretur , téfte hoc ipfo, quod prze oculis noftris

m

appenfum eft, monumento, Et quid mirum , infignem iftum

polyhiftorem, hocce tunc munere primuni, eumque folum

[/ouu]

Que 1

fuisfe ornatumi, cum jam ante, quam huc venerat, in cele-

(ce

berrima Salana, pr&ter Eloquentiam, Hiftoriani, Poeticamque

DO

