idque in Bibliotheca noftra pu

blicaaffervatum;

Zelinero tefte, omnino referens, imo &

li

manumque Crinefii ,

If

Translationem Aug. Confesfionis i

t iftam lingaam, eodem irn-

Wt

terprete, concinnatam, aliaque plura taceamus.

h

Saubertus, magni parentis filius

Crinefium excipiat D. Joh.

gt

haud longe minor, imo; q

.

uoa

d linguarum orientis ftudium,

,

Potiora qui

dem ejus in Orientem merita in al-

omnino major.

i

$a praecipue Julia inno

tuerunt, u

bi, jam anno aetatis tertio ac

at

vicefimo nondum impleto,

linguarum iftarum publice docen-

lely

darum officio , eoqu

eordinar

io mactatus, praeter varia, ut cum ip»

a, Serenisfimi Ducis zd4ugufli aufpiciis,

fo loquar, philologemat

i

Sacrae Veteris Teftamenti

Scriptura partem fatis amplam , ex eb-

$;

txo idiomate in germani

cum denuo translatam; typis imprimi

Principis do&tisfimi analyfin, opushoc

Jo

curavit ; etfi, poft beatam

d

in celeberrima Bibliothec

a Guelferbytana mancipatum quafi la-

tamen. me ipfu

m olim infpexisfe, variorumque in

i

teat; quod

Nec non varia 10

fl s

.eo perlu&ratoru

m adhuc meminisfe, juvat.

M

hac Academia Jud

aorum fcripta, a fe latinitate donata; item-

nf

que Disfertationem

de ftudii lingua hebraeee in Theologo utili-

llms

tate atque necesfitate ,

quin plura alia, ibidem emifit, Nonpos-

ceu dignisfimum Noriberga orien-

00

füm tamen, quin & ipfum,

u-

talis civem, ex merito hei

€ commemorem, cum non modGo

fis;

fed & poftremis vitze annis Palaéco-

Es

atria. fuerit Noribergen

tre

men noftram, tanquam

Theologus ejusdem primarius, ornavit.

]

inguarum ftudiis etiam hoc in loco na-

n

Operam ejus infignem

a-

lii

gico-philologica; f. difquifitionum ac

B

yatam,. Paleftra theolo

es

detm

N

demicarum Tomus fin

gularis, tiec noti Opera ejusdem pofthu-

ma, Obftetricante Job. Fabricio in ]

:

ucem edita, íatis füper-

que comprobant,

Vnde quam fctite ex Otientis fpoliis divi-

num fanétuarium decorare noverit, fole clarius patecit.

Prater modo di&um Job. Fabricium, Jobannis filium, &

Theolo

u

m primo Altorfinum, poft Helmftadieníem, tandem-

b

que Ab

atem, vel ex fola Operum Sauberti pofthumorum edi-

tione non exiguam nominis famam confecutum ; itemque C/ri-

fioph. W'egleiterum, vcl ex do&tisimo fchediafinate de Serpente

&entatore Ífatis cognitum, huc inprimis referendus Cbriffo-

ä

fà

phorus Soníagius, vir, fi quis alius, in Orientalium linguarum

cultura quam maxime verfatus , prouti , praeter complturces eías

fi

[

Difertationes academicas, quibus, ex linguarum modo dit&ta-

rum ufu, lucem fübinde foneratus eft, notisfimo de titulis

Q

fin

Píalmorum commentario teftatum fecit, Neque heic plane re-

ticendus ob. /Michbael Langius , uti aliarum, ita hebraeze cumpri-

pl

mis lingua, imo & arabice peritisfimus.

Praeter enim defen-

Q

fam, Wagenfeilio praefide, at fe ipfo au&tore elaboratam; de cha-

We

ractere primavo Bibliorum hebraicorum , lucubrationem, plu-

qu

resque disfertationes, peculiaria ejus fcripta de Tabulis Moham-

Qui

tnedicis, it. de Alcorano, aliaque, quanta fuerit in Viro- hoc

bt

praclare. merito linguarum notitia, vel me tacente, abunde

r

profitentur.

&

th

At hifce mísfis, ís nunc, quetm pra reliquis commemorare

jam füpra oportuisfet, prodeat, meaque orationi colophonem

Irtig

Tnet

imponat celeberrimus nofter Gufl. Georgius Zelinerus , Yheclogiae

non tantum, fed & Linguarum OO. Profesfor quondam in Al-

libo

Data

torfinis longe meritisfimus, &, quod de Z/elanchthene olim di-

xerunt refpectu Germanorum, communis fere Noribergenfium,

Itl

ipfe 1

meusque etiam in hifte prafertim fàcris Praceptor, in ipfis

adhuc cineribus devenerandus. O quam vellem, ut dighior

fion

ine atque eloquentior tanti viri praclara in Palacomen non mo-

Ono

COf

do, fed Noribergam quoque noftram meríita, ex merito deprz-

&on

dicaret. — Exteri Gerte;' imo lapides clamarent, fi noftratium

he-

]«

nemo; data praefertim occafione, enumerare vellet, qua fae-

[«

fint atque adhuc fint tanti viri/laudes omnino immortales.

1-

Quanta enim ejus eruditio in omni fere litterarum, a Fheologo

& Philologounquamrequifitarum . genere: quantacjus non vano

verborum fttepitu, fed ipíis probata fpeciminibus polyhiftoria:

quanta hujus doétoris nunquam defesía, neque unquam defati-

la

l-

ganda induftria, qui inter ipfos quoque morborum dolores,

vel cubando, fuos quondam docere haud recufavit.

Quam

[]e

te

copiofa fcriptorum ejus, omnigenam do£trinam fpirantium,

moles, orbem tamen eruditum neutiquam onerans (quod ab aliis

10,

im

fzepe factum conftat) fed quam maxime exornans. . Quoad enim

ftudiis, iisque orientalibus, operam dabunt litterati viri, do-

0s

h.

ctarum ex Ebraa gente feminarum hiftoria nunquam evilefcet,

Jis

Quanta disfertationum ejus, ut aliarum bone frugis plenis-

fimarum , ita cumprimis philologiam orientis illuftrantium co-

i2

pia, quantumque ex iis. Altorfio orientali accedit ornamentum.

tj

"!

Quantum nomen ejus jamdudum celebratisfimum cepit incre-

mentum , per operam ipfi quoque facro Codiciimpenfam. Lo-

"

quuntur:hoc Altorfina non modo Bibliorum, germanicorum

lt

quidem, at ex fonte facro egregie illu(tratorum, editio; fed

ffl»

Ípfa quoque Biblia Vinarienfia feu Erneftina, quae olim diceban-

j

tur, quamvis ab impresfionis loco Noribergenfia nuncupanda,

nde

ex nova. b.. Zeltneri noftri accesfione fa&ta nunc. quodammodo

Z«ltneriana dici nieruere.

Cumque finis opus quodcunque;

4ft

imo & plurimaunius ejusdemque auctoris opera, coronare exifti«

vem

metur, Zeltríeri quoque opera fine füo, nimirum novisfimo ejus

g?æ

labore biblico, füo tempore prodituro, omnino fuisfe coro-

| Al'

pata, nemo forte in dubrum vocare, nedum inficiari, fuftine-

'di«

bit. Sit tibi igitur, beate Zelfnere, hoc quoque loco; quem

ufty

ipfe tua olim induftria egregie orniafti, gratia jure tuo perfoluta,

('pfïS

non modo ab auditore, qui ad tuos quoque pedes confedifTe

honorihaud poftremo fibi ducit, fedab unoquoquenoftrum, quos

nior

n0-

coram quondam inftituifti, fcriptisque aetatem ferentibus do-

TE

etiores reddidifti, quibus non profuifti tantum;, fed quos infigni

fuftt

E $

étiam

fie

ctiam voluptate perfudifti, quotiescunque ipfis contigit, & ab

1

ore tuo pendere, & calamo tuo, gratiflima rerum copia exube-

rante, üuberius iníftitui,

Semper. honos, nomenque tuum,

Á

laudesque manebunt. . Mancbunt fructus folertie tuae, mane-

bit grata difcipulorum & mea, quantum potero & quoad fpira-

P

0, tui recordatio,

Dignisfimum hunc, & quacunque noftra

g

laude. digniorem, virum Mufà jamdudum vetuit mori, . Cele-

ü

brent alii candorem ejus theologicum , fidem paftoralem , dexte-

ti

ritatem in docendo, acumen in philofophando, memoriam in

It

hiftoriarum evolutione plane ftupendam; fi paucis multa come

&

fi

ple&i licet, non fuco quodam oratorio, a me quam longitfime

remoto, fed rei veritate permotus, asfeverare aufim, mecumque

x

fatebuntur omnes, fuiffe Zelfnerum noftrum , du

k

4

m viveret, Bi-

liothecam vivam, Mufeum ambulans.

te:

Ignotcite, Domini & Auditores, jufto forte prolixiori in com-

gt

memoranda hatctenus Noriberga orientali; neque enim breviori

tif

e

effe mihi licuit, ob ingentia tot tantorumque virorum meri-

ta Hinc eo major nunc mihi injungitur neceffitas; vela con-

hj

if

trahendi, quo magis ipía aliorum per Dei gratiam adhuc vivo-

rum, neque tamen minus de re orientali optime meritorum,

Qüi

gti

praefertim etiam. Re&oris hodie Laurentiani praeftantiffimi , pri-

mi quondam mei in facris hifce praceptoris, nulla unquam

Uf

oblivione ftpeliendi, modeftia, me expreffa eorum men-

tione prohibet,

uin potius ad Vos jam mea fe convertit oratio, quibus id

fiit

debeo, cujus caufa hunc confcendere locum & ego jusfus füm;

dul

ad Vos, inquam , Illuftres Patrize Patres, Maecenates optimi ; ad

lis,

Vos cumprimis, Ecclefiarum rerumque litterariarum . DN.

(em

Ephore fplendidi(fime, ceterique DNN. Curatores benigniffimi.

firo

Vobis, quas poffunt ingenui mufarum cultores, maximas debe-

mus gratias, quod philologia orientalis mufas intra pomoeria

Glil

Veftra, Veftramque ditionem,; filere. nondum permififtis; fed

fer

induftrios carum alumnos benevolentiffimi adhuc nutritis , pro-

rum

flit

movetis,ornatis, Vobis & ego debeo; uti ftudiorum meo

Un

qua-

1

db

qualiumcunque- in Gymnaüo,Acgidiaää quondam initium &

X

incrementum, nec non ulteriorem in Academiis progreffum,

Il

ubi me fümmo favore Veftro; imo & munificentia , fuiftis pro-

d

fecuti: ita' & illud ipfum, quod me huc evocavit, officium,

fd«

Profefíoris nimirum in auditorio hocce publici, quo me, indi-

a

gnum fane, ornare; mihique Linguam;ab ipío Spiritu S. in an-

de

tiquiore verbi divini codice fan&tificatam, docendi munus gra-

JUM

tiofe conferre , haud gravati eftis.

Sitvobis, grataprecor mente,

i

regimen . ex omni parte felix fauftumque:. finc nunquam nom

r

fortunati confiliorum fucceffus : fint Veftris Aufpiciis Respublica

Mme

noftra fübinde. florens, pacata, omnique profperitatis genere

beata.

Sit maneatque Romanorum in fecundis eemulus Senatus

iQUF

:Bþ

Populusque Noribergen(is. Confervet vos, Domini & Maecena-

tes, Deus T. O. M.certiífimos mufarum noftrarum Atlantes. Per-

ome

ire modo, quod cum laude facitis ; ulterius , ut velipfius erudi-

tifimt DN. Ephori- noítri exemplo, fole hoc meridiano clarius

TM

Qeti«

elucet, iisdem praeffe, inftar divi illius, quem poeta finxerunt,

Apollinis, cujus viva jam exemplariauno plurain fplendidisfimo

cotte

vivo

iftoConfesfü deprehendimus,füfpicimus, veneramur, Sitis porro

cum Apolline ifto, nonfi&i, fed verisfimi mufarum Noriber-

rurfl

genfium .praefides ac ornamenta, ut. porro cuilibet Veftrum

p

unusquisque noftrum acclamare posfit :

uam

m

O & prafidium ,& dulce decus meum!

: 'Vobis praeterea, Dominí & Auditores, gratias ago, quas pos-

fum , maximas; :quod tam benevolas mihi aures concedere non

D W

dubitaftis, Pergite ulterius in amplisfimo , quo adhue decurri-

] fpm j

tís, ftadio aliam poftaliam referre palmam: favete mufis , orien-

51*

b

tem verfus nonnihil languefcentibus, hinc & favore & amore Ve-

ftro haud parum fovendis atque excitandis,

if

gdSbC'

Denique ad te, humaniffima juvenum, ftudiis etiam orien-

talibus deditorum, coronà me converto.

Quemadmodum, o

xodria

jjsr i

mei, mihi ifta recitanti attente.aufcultafiís : 1ta nec porro defi-

ftite, veftris inliac mufarum fede preceptoribus, proutinuniver-

$ apm'

ef-

fum omnibus, fic & mihi in po&'ïum, frequentes fedulique ad

fe.

qua-

Ü

r

p d

fs Habebis me ebr

aica Vos publice docentem, diebus Yovis

atque Veneris, quos vocant, horanona.

Initiumeritle&tionum,

inlibrum quendam Biblicum ex voto plurimorum ipforum com-

militonum eligendum, fcriis pafchalibus , quas Deus felices fau-

fiasque effe jubcát, pie celebratis. Spondeo fidem atque indu-

ftriam pro virili; cumque docentium ftudia ab auditoribus quam

maxime foleant excitari,fore ut non temere prafentiamihi ve-

(ira defitis, fpero. Pergite interea, quo jam coepiftis, doctrinae

folertiaeque tramite , progredi ulterius: pergite, inquam, impe-

ratorium illud, Plus ultra, eref;bus licet baud parum inferio-

ribus, pro-fuo tamen quisque ingeniiimcdulo, amulari, Ne-

]1D

que unquam vobis deerunt Macenates, firmiffimi poftt Deum

ftudiorum veftrorum fuftentatores. Vovete modo & precami-

ni, ut Supremus Linguarum Auétor, etiam inter vos, lingua-

IX

rum ftudia fanctificet, frequentesque. earum cultores excitan-

do;, nunquam permittat Noribergam definere effe orientalem. :

Tu vero, o Alpha atque Omega noftrum, Summe rerum

emnium noftrarum Arbiter, cujus in manu & conatus & ccepta

noftra yerfantur, qui mea puerís duxifti, meque plane indigngm

per varias officiorum femitas ad hunc ufque locum, etiam non

cogitantem deduxifti; tu, inquam, propitius efto laboribus no-

ftris, ut-ftudiofze juventuti fint profuturi. Qui pronam aliisinfér-

viendi mentem dedifti, da quoque promtam perficiendi faculta-

tem , ut ftudia noftra qualiacunque foli-Tuo honoti facra, per-

maneant, donec novis aliquando linguis Tua, cum ipfis angelo-

rum lingamis, elo

gia melius d m prafenti ; præftamipsque

eloquemur,

, Di.xi..

«9^ (0) 98

"

$

--

s

I METEPERTTA

Es

B

E

-

*v

[

W

i

E

E

*

E

"W

— À

r

m

T

z

T

-

À

— —

-

s

—

r m d EE EEE

peaerir r ciicua

TT

V

$—

—

——

P

R—

—

—

—

—

— —

—

n

—

N ——

:

Em

BI

Vr

ÁÁ

n

ER p

"

—— Ea

-

-—

"

o

.WIA."I a

» -

xJ *

"

*

-

À

Yv

TX

—

D

*

À

*

—

-

ET

"P

xf

M

—

»* uricn.

^

-

1..

LAMUE X

-

)

d

*

^

"desr r

A

)

N

-l

v Ws i

T 4

VWEN

3

T

k-

l

ZA

*-

]

]

-

P

tr-

ye

i

aol

i

"4

b

M

-

i

X

-

T

.w

A -

f

M

j*l

E

E

b«.

« r

MC

À

h

6 m

-

-

"

—

w—

v

..w

X

.,.1

1

N

A

X

/

"

M

X

(W.

)

.W

H»

*

m

.u.

.H

FW

.W.H.

—

r

E

-—

"

"

Éu

W o

M e

W

x—w

"

—

-

X

$

a

Mp

m

*

AH

.u

W^

- y

)

"

f

W

u.,-

m

-

i.

N

L

m

« u

n

P

Y

S

s

k N

u

^

w

*s

Pers

-

—

«

.

MIH.

x

A.!

lh

NY

N

A

-

:

m

&*

t

E

--

À

d

".

E.

-

H

*

»

i

r u

n

-

p

WE a

Y Y

M

44*

at

M

,,J.l

.*

x

o Y

,.w.v

H

AX À

«

N

Ed

K

a i

1

dR

»

—

: /w.) "

-

P

N

A

--

-

g

—

»^

-

4

w

y* w

m

à wz).

--

COR

x y

COW H

*

-

W

-

a

«t

..T:A.ar/

;

.

«

«

LE

ES

R

x

aw

H

""

-

E

":

W

Ax

x

m

T5

L1S

d

d.

W

W

»

-

j1

I.n--

^

í

w* x

h

ke

wnx

hu- * rE

PU XX

x

: w,

2

]

j

-

RY

N-

Ri

E.

M.

i

w

YX

i

J*

A

^.

ER

IX

y-

*

x

A

Y

*

MAX

N

DÓ

-

X

SON

*

—« Á

—

:

-

-

-

AE L N

;

*X

£

N LL

--

AT

AO

M

2

M

»

"d UW

d-

"

w

*«

E

4»"

^^

-

:

-

P

A

cu

i

&w4

M

t.xr.

MA

—

t

v

-

Á

--

—

h

.

A

w

E

^T

*

x ",

-

"

"

a

"

A

t

:

?F

i

Mw

d

AUA

.^

Y

n

A

hs

"v

44

.;,

x

M,

w

k

e

M

-

-

-

^A

-

A w

p

^«

:

E.

CT

* X

uN

v*

r

r

IN

T

iC

m

.þ

t

Y

*

-

y

1*

.4

M

V

£X

EU

mi.

Y

,/,.

d

E

p

v

Y

"—

W

-

Y

MVK

L

—

—

(

—

Á

AU. f

"—

M

À

v

EN

m

,N

p*

"Y

-

.

T

^£

$ u

:

A

-

r

7

i ib

A

s

-

-

,

Y

E

—

X

u DÀ

W »

d

m

-

W

h,

-

E

J

--

, 2urtE

v

Y

—

-T

MRee

"iL

m/

nl

x

-

»»

-

a

,Mv

g

t

E

L

.

n o p

-

.w

"

x

"

-

Pt

—

—

N«

T

T

p

--

"

v

- À.

tm

M

t

À

t

-

-5

^

"D

—

w

— M^

—

".

m

a

m

d.

""

—

.

M

-

* -

-

T-

S

2

-

H

E

w

;

-

»

"X

»-

"

$

à

M N

As

)

4

M

-

x

as

1

b Ls

-

A

-

——

P

-

"

—

"t

"

»-

—

-

r

*

P

.

.H)

——

us

-

^

--

-

..1

WR

at

-

—

P

Y

W

-

"

* z

-

.

-

1

*

R

-

"

*

-

*

j

» *

.

U«

;

CONRADI FRIDERICI

FEUERLEIN

PHILOSOPH. D. AEDiS B. MARIAE VIRGINIS PASTORIS,

ET LINGUAE SANCTAE IN AUDITORIO GYMNASII

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

AEGIDIANI NORIBERGENSIS PROF, PUBL,

l

5

17

ORATiIO INAUGURALIS

[

16

"

Focous O Balancee Q

E

NORIBERGA

[

N

.ORIENITALI

l

M

SIVE DE

[

0

es

MERITIS NORIBERGENSIUM IN PHILOLO-

GIAM ORIENTALEM ET LINGUAM CUMPRIMIS

HEBR AE AM.

[

Q 2

-

Ls

Va W W5

AS

[

EX MSCPTO

l

B. PARENT!S EDITA

E W

ROGRAMMATE

Es

6

INVITATORIO

ADAUC'I À

5

A FILIO

[

4

.JOHAN

NE CONRADO FEUERLEIN

3

]. V. D ET REIP NOR!B CONSILIARIO

pau

ECC

DXX

As

2

SUOBAC[

4di» ^ Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

IMPxNsisS,JoH. JACoB1 ENDERES

1

À R, $, cío I2 cc LXe