KaI600-172_1_20_20

ss

"

sl ii

ao g

-

—R

—

E ii

-

M.

a

eum

m

a

TEU

—

-

"

n

EY

as

DPH

a Ó M . Mi t

m

——« p

d

-

3

-

L

o

E

iudd

t

p

zl

2

Ya

o

-

t

E

:

m u€

—

-

——

m

E

p

at

d

— —

——

—

—

7Tm—

Ó

[

»

]

»N

AN

Cí

..M

&

M

u»

enésus

d

EY

J2

p

5

x

MT

Ed

Y

-

.w..,

s

B

£

El

E

7

—

Vew.

I)' 2491

:250. Ti

-IBELLUSSUPPLEX

Pro Caufa;

B

Kum

.f

"

-AU

! mjll'

USTRIACA

HISPANO

orrcctus

) &C0 Bu :fi

*

2

ntar

IVONI

DIV

2

:,302. Ti 26

Acerrimo Juftitie Vindici, In-

Titati

^

clvtz Facultatis Juridicze T utelari ;

"usdem Solennitate redeunte 12 Ba-

"Annuá ef

filica Divi $

TEPHANI Proto Martyris.

Ferià tertiá Pentecoftes, Oratorià di&ione propofitus

DEFERENTE

Pranobili, Spe&tabili, Clavtfésmo ac Confultsfézmo

DOMINO

OANNE BAPTISTA MAIR,

. U. Doctore, Aulx & Judiciorum Advocato,

Celfiffimi, ac Reverendiffi

mi S. R. I. Principis,& Epifcopi

Viennenfis Confiliario Confiftor

iali, Pande&arum Profeffore

publ

ico; nec non [nclytorum Ault

riz Inferioris DD. Statuum ,

uti & Reverendiílimi Statás D

D. Praedlatorum Secre-

tario , & xïXfivocato.

ANobili, ac Dogijima Dominua

ADAMO LEOPOLDO SPECKER,

Auftriaco Viennenfi Jurifta abfoluto.

——

$o

WIESNJE AUSTRLE , Tyypis Lec;;cldi Voigt, Univ, Typographi. Anno 1

705.

—

]

;

:

-!

?

J [7]

hi

Fla,

xäffzu

REVERENDISS140.

PERILLUSTRL ET AMPLISSLMO

DO MINO, DOMINO

CAROLO

Ordinis S, Benedi&ti, Celeberri-

mi, & Antiquiflimi Monaftterii Beatz

Mariz Virginis, vulgó ad Scotos, Viennz, &

Telky in Hungaria Abbati Vigilanti(fimo, Sac.

Cef. Majeft. Confiliario, &c.

Domino; €9' Patrono Gmtz'g/äz'md

m

u, Uplicem ''ibioffero Libellun Reverendiffime , Per-

2u

j

illuftris , ac Ampliffime Domine j unum , quà

(

o

acerrimus Tuflitie vindex Divus Ivo Caufe Auftrisco-

Hifpanica longé ex[peilaram à Celo iinpeiret decifionems

l

d

alterum , ut T'u Reverendiffime , ac Ampliffi-

us

€* me Donmine, prierem Tuis 4 me conecerart bonori-

.

VA NT

bis , Tuoque infcribere Nomini gratiofiffimé patia-

ris: fipetis , quare? cau[a in promptu efl , prater iunumeros fiquidem , quibus

Venerabili Tuo Conventut obílvictus [uim , obligationum titulos , ianata Peiillu-

flri Tuse Comitati affabilitas , C [pedkata [ummis jam etiam in bonoribus mode«

1d qua iimmis quibusque nunquam non blandum C facilem T e indulgere con-

Juevifli y fablato omm vepul[a metu meumin Ye affectum , 'Tuique amerem to-

2

Tuin

*

aum quattum vaptére. — Et quidem fi eas animi T ui dotee , quibus Cbaru Caliz

tibus ,. 7Magnatibus aeceptus , ZEqualibus tn veneratione, in veverentia fubdiris »

ouaibus omnino [ummo in pretio-es C «flinatione commemoroy ferrum etiai du-

sitie & natuma fuperaffem y fl non traberer in amorem,

Fenerandam 'Taam

AC UM m N., Aupd

in Deum & Divos Religionem [i meis objwiam oculis , 'Tua. e tendunt fufpiria y

ut Divino intime conjunctus [emper vivas Numini y illo Autbore fingula.ordiaris .

illoque cuntta finias,

$i atdens pietaris f'udium, indefeffum in oratione fervorem,,

Charitatemnigneam C flagrantem ad aras Zelum contempler accuratits,,. quid ni-

Su^ C N6SAam,;

ff congefla contueor cordis incendia , quibus totus in flamen mutatus , alierum p

Gora ad T u imitationem inflammare adlaboras. Ofculantur finceram in omnes

affabilitatem C Clementiam [ubditi , omnique ad inflar apum Regis feverioris

anjmi aculeó credunt deflitutums cujus folummado mel. & benignitatem experiun-

:ür.

Quid deingeui claritate , fapientie lumine y judicii per[picacia ,. confilio-

vuin profanditate , nec non in vede ageudorum norma dextevitate dicam? bavet

bic calamus y.cum bec otutia. ampltora fint , quam ut mea comprebendautur elo-

quentid. — Solum in teftem advoco negotia , qua difcultate ardua , uumevó plu-

l;

rina y gravitate [umma aggvedevis fortiter , urges con[flanter , exequeris lau-

daliliter . idque Y'uis conattibus efficis , quod. al diu quidem de[idezavére , fed:

ad effeium deducere non potuére..

Hine non mirum , quod.ob tantam amentis in-

genuitatem y judicii (agacitatem , atque providentie dexteritatem paucis ab biuc

feptimanis jub

[2

7

te € faciente virtute i primo [Latim congre[fu plurumorum Tuo-

rum votis in Caput eligereris ,- Prafulisque fublimi dignitate emmeres.

Plar&

de 'Ye dicere [uper[edeo y cateraque Tuaapud omnes merita venerabundó. premo

i

de

filentió , snetuo euim , ue modefliffino Yuo rubori , Tuzeque Duwilitati mole-

j

flus exiflam , quatmbram femper amat , videri detvedat.

Acéipe igitur obla-

ium Tibi bune Duplicem Libellum Moccenas gratiofiffime ! arque ad Pa-

te

in bonorem , Tuorum ornamentum, bonorum fa«-

f«

rentum gloriam Viennenfiu

lutem , o

?

um felicitatem , 'Vuis , aibique quam diutiffimé vive; Quod ani-

f0

Tet

anitus vovet , qui- fe gratiis terque optatis beneficentie 'Tuge favoribus totums

devover,

ted

i

Reverendiffimz , Perilluftris, ac

&

Ampliffimz Dominationis Tux

CI'][

Di:

afcg

Servorum. Infium

a

, Leopoldus Speckers

ERX

"s

Z J

hAE

A*

»

A

NEN

v

E —9.

—

— w

!(!(mxx

2

a

P RUA

—

n

E

ZN

J

A

A

4/,.-

W

i 7

UP

w'"

i

74

—

:

»

La

:ä.

SNS

D

lx

E

i

SS

L77

o

Ü

--

N

»-

t

Kl&ïw m

ia

,,/'J

Y

A

N

WK

N

N

P

N

ÀN

E

29

C E

AKv A

L

LEX

EY

-

s

"o

[/) —

v a

7

SESS

M R

22

R

:

(

v

——

£

C

s

N

z

VIS

(S

D

77!

A

u

Z

Z

d

AA

7 ( SSS

:NN

Z N '1

,

ORATIO.

N

E2 —

3A

(^lietem exfpedtat Europa; - Perilluflris ,. ac

—

—

9 s

E

Maguifice Celeberritne , ac Antiquiffime uiver-

,

(s

N

æl

8

s

T

fitatis Domine , Domine Redior ; Pranobilis, Spe-

Gabilis , Clariffne ac Confultiffme Domine De-

1

—

cane , Inclyta. Facultas juridica , Senatus. Popu-

A

g

V2

lísque Academice..— Quietem inquam exfpe-

L

XXW

»

"

?

&at Europa ; & non jam tantüm calenti-

4

R

bus , fed fanguineis plane lachrymis, tan-

J

dem aliquando , quafi poftliminió redituram implorat pa-

cem, Erat nempé , unÓprope abhinc evolutó luftró , ter-

[*

reftrium Deorum Phoebus ( proptiá ambitione id nominis af-

ut füb occafüum coronati Hefperiz fideris,

[*

feGante ) qui ,

d*

novum Éuropz quietis pu

blica ( ut pretendebat) accende-

lieno in Effedo exaltatam, ceu

li*

ret diem , progeniem fuam a

redivivum aliquem Phaétontem lucis bajulum mundo pro-

I

—tuem

pofuit aurigam.

Jove quidem indignante primóm rei info-

lentiam, fednon illicó paria tantz audaciz

fulmina reperi-

aufpiciis Neo-

ente, Jamque ibat gloriofis , ut fibi vifum,

J

"-

Diefpiter, quó purpurea man

us marino

é po

rtu monftrabat

afcenfum , & noviter accepti

honoris Regii radios diffunde-

Sedquia in con-

bat per orbem non fine incendii periculo.

trà»

f

p

"

trärïum pugnabat Aufter

; corripitur flammis, ut quxque

altiffima tellus,

. Etquod confequens eft Auftró Vulcano-

que graffante ,

magna pereunt cum moenibus ur

bes, cumque

fuis totas populis incendia

gentes in cinerem vertunt ; fylvge

cummontibus ardent, Ardetin Germania fylva Hercinia,

& fatale incendium perniciofó progreffu

, jam usque ad ipía

Auftriz confinia promoverat,

Ardet Pedemontium in [ta-

— M —— €» ( —— f3.

lia, & vix Apennina juga prep

ediunt?traducem in vicinas

Regiones peftem.

Ardent ipfa Italiz oliveta,

& unde pacis

etonm

grzftolabamur oleas

» inde pineis belli tzdis, oleum affun-

N

ditur , & opera,

Ardet geminatis incendiis ZEthna Siculea

totó Mediterraneó non extinguendis , nifi forté novo ali-

quandó füb vefperas fanguineó diluvió,

Ardet Calpe &

Abyla ipfó tantis füb eftibus Herculeó

fretó laborante, nec

plus ultra (ine vindi&z fupplicio incen

diarii facinus perfe-

D

rente, Quid de gentibus dicam & populis? involuti funt

(

f£uneftis iftis ardoribus , Germani, & Galli, Hifpani , & Ita-

m

li, Angli , & Batavi, quant« Gentes! propé in cineres abió-

re Alemanni, Angrivarii, Boii, Bru&teri, Catti, Chauci,

€

Cherufci, Gugerni , Nemetes, Sicambri, Treviri, Van-

Vf

v

giones, Ubii, Vindelici, quanta nomina populorum! At-

1n

Que itanunquam gravioribus fe perturbatam tumultibus fen-

u

fit Europa , quàm dum Madritano ex Maufolzo inexfpecta-

tum Gallicinium attonito;& quafi fomno occupato orbi quie-

tem precinere audiebatur, Sed quó amabo ex ovo hectran-

€0

quillitas , ifta Europz malacia credebaturoritura? f(ià Mo-

&

narchia Hifpanica excludatur Profapia Auftriacas (i Regale

Hs

pomum Hefperium in lilietum Gallicum tranfplantetur; fi iu-

rà Caroli Auftriacis in Ducem Andegavenfem , aut eó vitá

qu

I

funGó in Bituricenfem deriventur ; Si demum Andegaven-

am

fis Hifpaniv conceffionem, Archiduciffz Matrimonió fibi vi-

tte

derit penitus affertam ; tum perfuafüm habeamus confültum

iri paci Chriftiani Orbis, ac Europztotius, O bellam re-

Jin

D

ducendi in Chriftianitatem tam proficuz unionis Regulam]

DH

involareinjus alienum , ut propriz litetur ambitioni. Plau-

Di

L

de

de Europa! Pacem habes * Hifpanicam purpuram fanguis

Gallicus (ublimat , ineaque candidiffims finceritatis finum

expl

icans , nihil a&umiri in tranfverfüm pollicetur , ubi fic

exaltatus omnia traxeri

tad feipfum.

Verüm , hicRhodus,

hic faltus ;

itamne Laviniam 4ZEncas Auftriacus à Turno

& Marte, & arte,

Gallico non repetet? & vcehementer,

Iftamne Helenam impuné Celticus Paris rapuerit? minimé

entium. Erunt Ulyffes Anglici, Achilles Battavici , qui

terrá marique vindicaturi fu

ntjus , quód malé violatum eft ,

regni caufá. Nec eft, quod fütura przítolemur ; a&u res

eftfüb i&u , & quz ctiamnum viget , fub judicelis , utrinque

tam potentibus p

ropugnatur argumentis , ut nifi coclefti é

deci(io , exfpe&tanda Europz non ef

tribunali pronuncietur

tranquil!

itas; fed vaftitas , (ed ruina ; fed folitudo, — Ad te

&iffime Themidis Sacerdos, acerrime Juftitie vin-

igitur fan

dex , jurate Jutinianeg

fe&z Patrone, Dive Ivo, ad te fe

mea convertit oratio , poftulatque , ut vota fua, quibus fe-

fivitati tuz hodié congratulatur , tanquam libellum fuppli-

cem , eà, quà femper confuevifti , clementià fufcipias, di-

juftitie , exorando , ut ipfa mifló meliori

,

vingque porrigas

inurnam calculó , gravi

ffimam ha&enus Hifpano- Auftria-

u

cam caufam optatá dudum decifione dignetur, definiatque,

lo

j5

Caufa porró , quz hic agitur ; fcopusín quem utrinque

collimatur ; Bravium , pro quo curritur; Regio, pro qua

d

certatur , eftpoffeffio Ampliflimi Regni Hifpaniarum, quod

)

dum nomino , voscogitate orbis quoddam terra-

regnum ,

uei compendium. in Europa

quidem veterem, & novam

j

Caftellam , Navarram fuperiorem , Arragoniam, Gataloni-

am, Valentiam , Murciam , Granadam, Andalufíiam , Ex-

Y

tremaduüram , Legionem, Galliciam, Afturiam, & Bifca-

l.

m opulentiffimas &qQue ac potentiffimas

m

jam » quatuordeci

provincias.

Add

ite his Belgium Hifpanicum, quo Marchio-

t

natus Antverpienfis,& Dominium Mechlinienfe, potior pars

Ducatuum Brabantix , Limburge

nfis, Luxemburgici, & co-

A.2

gnita-

$

mitatüs Namurcenfis, revocatur cum maximis Flandriz ;

Hannoniz, & Geldrie portionibus: adnumerate feptuagin-

ta quinquemilliaria Germanica , complexum Ducatum Me-

diolanenfem, vaftiffima Neapoleos , Sicilie , & Sardinice

Regna., Sparías per Mediterraneum minores Infulas, Meli-

tam, Majorcam, Minorcam, Yuicam, & Formenteram, Ad

hec MarchionatumFinalenfem , & in ora Tofcana , Orbe-

tellum , Portum Herculis, Portum S. Stephaui , Telamo-

nem , Portum longum , aliaQue Status prefidiinomine com-

prehenfa, Hecin Europa. . In Africa, recolite Septam,

feuut vulgus vocat, Ceutam, Melillam , & Oranum , fir-

miflima in oris barbaricis munimenta. Septem preterea in

mari Atlantico Infulas Canarias , olim fortunatas di&tas , ni-

mirum ipfam Canariam , Teneriffam , Forteventuram, Fer-

ronem , Infulam palmarum , Gratiofam , & Maderam.

In

Afia obfervate Infulas Philippinas, à Philippo fecundo fic

nuncupatas , & numerum millefimum excedentes.

Infulas

Salamonis bis denas olim ab auri copia celebres, Infulas la-

tronum , aliquando Infulas velarum & Sapanas , tandem In-

fulas Mariz Annz , imó & Archipelagus S, Lazari compella-

"I

tas, In America, quam vaftum Ditionum panditur zquor!

videtis hic Mexicanam , feu novam Hifpaniam , Ferdinandi

Cortefii laborem ; novam Granadam , feu Neo-Mexicum,

priori obverfum ; majorem partem Floridz, terram firmam

adIftmum Panamicum ; Peruanum & Chilenfe Regnum ad

marepacificum, "Terram Magellanicam, pregrandem tra-

ä

&um Tucumanniz, Paragajz potiflimam partem, — Ex Infa-

lis Antillis majoribus,

Hifpaniolam , Cubam , Portum di-

vitis, &Infulas infra ventum, DEUM immortalem! qua-

lia nomina Regionum & terrarum ! Atque pro hac fponfa, ut

fic dicam , concurrunt partes potentiílimz , quarum altera

Domus Auftriaca , Domus Borbonica altera; ifta fe judice ,

jus habetin numerato , quia Chriftianiffima ; illa caufze bo-

nitati confifa, fabam non dubitat candidam , quia Germaná

finceritate integra , & pietatis ha&tenus inculpata alumna.

Illa

tllaparit Reges, hxc Imperatores; hi funt Ecclefie Prote-

&tores , ideoque pro Regno Catholico jure contendunt 5 illi

funt ejufdem Ecclefie Primogeniti, atque igitur Mamillz

Bourbonii fücceffione cognationis, in

Regum viciniores,

jure Hifpanico fundata , & valida, fe cuentur ; probantque;

ad Carolum fecundum fanguinis propinquitate , neminem

propius accedere , ac geminas ejusdem forores, quarum na-

tu minima quidem Matrimonió Czfarcó illigata quondam ;

fed nunc nec ipfía, nec quisquam alius effet fuperftes , qui

ejusdem referretperfonam , poftquam filia Sereniflima An-

tonia Bavarie nuper Ducis Confors , fuà cum prole maícu-

la füpremum diem obiiffent.

Rediiffe itaque jus Haredita-

tis ad ororem natumaximam Ludovico decimo quarto Gal-

liarum Regi nuptui datam , é qua non modó Delphinum, fed

ejusdem quoque tres filios fupereffe nemo negárit , quos in

przfenti rerum ftatu , fuo ordine , in loco Matris , ac Avie

füccedere, acjure reprefentationis Hzredes ex affe Mo-

narchiz Hifpanice agnofcere ; equum , piumque foret,

Hzc contra ftat ab Auftriacis vinculum Agnationis;

tanti ponderis , ut eà integrá , fücceffioni Cognaticz locus

non fit,

'Tametfi enim ea terrarum ad Monarchiam Hifpa-

nicam pertinentium fit conditio , que etiam cognatos ab

aditu ad facceffionem hereditariam non prohibeat ; ita ta-

men eam limitatam cognofcimus , vifingularium pactorum,

tum à Carolo quinto concluforum , tum ab eju(dem fuc-

cefforibus, Romanis Imperatoribus, & Hifpanive Kegibus

identidem confirmatorum , renovatorümque $ ut ea jura

nullatenus favere valeant cognatis 5 agnatis adhuc füper-

ftitibus, qui merito illis funt praferendi,

Quis jam toto

licetquzrat Diogene, é Domo Borbonica, fe inter & Ca-

rolum fecundum Hifpaniarum Regem , ullum agnationis

vinculum affignabit ? quó tamen indubitaté quàm proximé

przcitato Carolo annexus fuit , & eít , nuperrimé vivis

creptus gloriofiffime ,memoriz , Imperator Leopoldus,

A 3

ejuse

ejusque Auguftiffima Soboles, utriusque Sexüs, Verüm

non praferamus agnatos cognatis in fücceffione Hifpanica ,

eritne tum locus genti Borbonicz ? Erit fortaflis ( quan-

quam & tuncnon erit) fi conventiones , fanctiones , abdi-

cationes, feu cefliones , & facramenta de(uper di&ta ex-

lodantur ? fi.Mariz There(iz renunciatio profe, fuisque

.

pofteris fa&ta infringatur

5

fi Ludovicus decimus quartus

KRex tam magnus , femet ipfum levitatis reum coarguat ,

quod anno millefimo fexcentefimo quinquagefimo nono, vi-

gefimá quartá Novembris , in urbe Tholo(fana manu propriá

renunciationem hanc firmaverit ; paci Pyrenz inferi vo-

luerit ; & gemini juris jurandi folennitate ftabiliverit,

Si

erraviffe cognofcatur Anna Hifpana, dum Ludovico deci-

1o tertio nupta, pari ratione renunciavit, fübfequá expreffà

Si nihili (it. earum renun-

Mariti Regii conprobatione.

ciationum recapitulatio, & pofitiva quafi confirmatio in ul-

timis Philipporum tertij & quarti voluntatibus, Sihzcin-

quamaliaque non minus firmafuo robore careapt , reperiet

fortaffis Delphinus anchoram , ad quam fobolis fuz fpem

( ad juftitie confpe&um , heu quam tremulam!) aliquan-

tum reclinet, fed ut diximus , nec tum (àatis firmé, nam non

modó prememorató Philippi quarti teftamentó , fed aliis

quoque Hifpanici regni fundamentalibus legibus , coronam

Gallicam , cum omni pofteritate eo ex fanguine orituram,;

fimpliciter à fucceffione Hifpanica arceri compertum elft ,

ex hiftoria Hifpanica antiquiore, An autem in prejudicium

Regum Hifpaniarum , feu cum Imperatorzibus , feu cum pro-

priis fubditis pa&a concludi validé queant ? an renuntia-

tiones precitatarum Reginarum jure exigi ab iisdem potu-

erint ? fufficientique przecautelà, providentiá , ac rationis

plenitudine preftite fint ? an non Philippi tertij ac quarti

in ejusmodi ceffiones, confenfus eo usque tantum filiam

cum fuis pofteris À fucceffione exclufam voluerit, quam

diu proles mafcula ex ijsdem füper effet ? an ezdem renun-

siationes.non.alió modó fint explicandx , quàm , ab Auftri-

acis

Qb

E ao

acis accipiantur ? argumenta funt , quz in quaftionem ;

veniuntà parte advería,

Apertiffimum namque effe ajunt

&muli , deberi jure naturz , divinó & humanó, civili po-

tiffimum Romanó , parentum hzreditates liberis ; nec ci-

tra graviffimum injuriz fcelus filias ijs privari poffe, —'Vi-

denturque preterea quam plurimum bonis moribus adver-

fari pa&a de hareditate viventis , quibus cum non minus

ac juftitie repuguent filiarum etiam renunciationes, utdo-

te contentz aliud quid ex bonis paternis fperare ,fcupetere

neéqueant , ideo easdem jure Romano aliquando admiffas

nonfuiffe. Et quamvis demum eas à Papa Bonifacio octa-

vo confirmatas legamus, ajunt AGores Gallici,fi jurate,

non fraudulente , aut violente fuiffent , factum id effe pr-

textu quidem juramenti fervandi,re ipfa proprij commodi, &

extendendz in rem alieni fori pontificie authoritatis cau«

sá ; neque vim füam decretalem iftam ad Reges & Princi-

pes , feu Principatus & Imperia, quz nullo pretio eftimari

poffunt , porrigere,

Hanc denique potiffimum Mariz

'Therefie renunciationem plurimis ab Hifpanie confilio

effi&is rationibus fucatam & infuetis claufulis munitam,

omni jure ac quitate deflitui , & ob minorennitatem re-

nunciantis , ejusdemQue enormem lzfionem , przcipué

veró ob non numeratam é veítigo, die condido , dotem;

velá primordio non fubftitiffe, vel deinceps illicó corruif-

fe, & priftinum Marie Therefie jus revixiffe. Quafi veró

caufa,utnon petitz à Gallia;fic non folutz abHifpania,dotis;

die conventá , non penes Galliam refideret ? quaíi veró

(uprema Gallix Dicafteria ex eorundem juris peritorum fen-

tentia ; non (xpius pronunciaffent : hujusmodi renuncia-

tionesetiam inter privatos, nec ob minorem «&tatem , nec

ob enormitatem lzfionis revocari poffe , maximé (i ad con-

fervationem illuftrium familiarum, quamlibet privatarum

colliment.

Conftat infüper abundé ex canonibus & Ro-

manislegibus , implenda effe .omnia juramenta fzmina-

ne pe-

ruüm minorennium ; nqn minus quam aliorum , qu fi

riculo

4 riculo &terne damnationis fervari poffint ; & perfidiam

ac perjurium nominari , fi quicunque minor etatem prz-

texens juramentum à fe de rebus fuis preftitum retractare

nitatur. Mariam veró Therefiam fponfalium tempore ejus

$

ztatis fuiffe, quz cum in Hifpania, tum in ipfamet Gallia

[4

regio muneri par habetur, ex renunciationum formulis

b

elucet. Quod porró dicitur contra bonos mores, quibus

bl

damlegibus Romanis aliquandiu habita fuiffe Pa&a de hz-

reditate viventis, ideó accipiendum cenfetur, quia fcili-

pï

cet votum captandz mortis inducerent : At illa tantum,

quz ignorante & invito fierent eÓ , de cujus hzreditate

in

tra&aretur , quzqué teftandi libertatem adimerent, non

quz ipfo volente , & in eadem voluntate usQue ad extre-

ar

mum vivendi fpatium perfeverante; qualis in ca(u Maria

[er

"Therefig reperitur.

Sed clarius hzc ipfe San&e JVO,

tü

Divinze Aftrez Immortalis Affeffor contueris in grandi illo

lit

&ternz juftitiz fpeculo , quàm mea eloquatur oratio ; lu-

Àn

bet igitur prolixiori enumeratione füperfedere , illiusQue

folüm meminiffe , quod"inter hxc. aliaque altercantium

i

hi:

jurium , & proDomo Auftriaca plurimum facientia firma-

menta , nemo non credebat Regem Chriftianiffimum fibi

p

füt

religioni du&urum , Sacre Caíarez Majeftati , ejusque

pu

proli Sereniffimz de fücceffione Hifpanica bellum movere,

autquamcunque illius partem fibi vindicare, verum eheu!

fug

lic

ad bellum omnia , ad pacem nihil refpiciebat,

.Neque ini-

e

quum videbatur parti adver(e , rejeGtis fapientiffimis Au-

Vs

itriorum rationibus tam capillatam occafionem potentix

füz augendz , ac adusque fupremum apicem evcehendz

Tet

Iny

à fronte arripere.

Igitur Grandes Aule Hifpanice , quà

itin

muneribus , quà pollicitationibus , quá minis in favorem

Galliz follicitantur ; Proreges & Hifpaniarum Provinci-

fa&;

hs

arum Pretores intricatiffimis negotiis eó involvuntur , ut

partem fibi viciniorem , remotiori Aufítri anteponerent.

Ofhr

Yo]

Nationi & populo Hifpano innatum gentis odium variis

Ttn

artibus ademptum ibat Francia.

In ipfo Gallie regno ;

araria

fei

A

sraria co')mple'ba*ntu—r nervo bellico ; & confinia dele&o

Id«

milice

5

: interStatus Germaniz feminabantur diffenfiones ,

AC

& diffidentie , adverfus Majeftatem Ca(aream , ejusque

jus

Sereniffimam Domum ; alijeó difponebantur , ut rupta pa-

l

la

ce neutri adhzrerent parti ; alij ut auxilia fponderent Bor-

Yi

IH

boniis;aliis à quibus nec fubfidia , nec neutralitas fpera-

bus

batur , alibi negotia faceffebantur,

Italie Principibus

hg

prefigurabatur , grandius difcrimen 4 vicinitate Domáüs

cili

Auftriace;ac Borbonice ; Anglis & Batavis proponebatur

Mp

Hifpanicarum Regionum divifio ; teftamentum conditur

tau

in Hifpania juribus Auftriacis omnino adverfum; inde fo-

non

mes belli lammam concepit.

Utrinque conclamatur ad

ttc

arma , confcribunturexercitus, Principes exteri in Socie-

atv

tatem belliinvitantur; Gallis accedit Sabaudus , & Man-

,

tuanus , Colonienfis & Bavarus Electores ; aliis neutra-

Cazfari fzderatur Lufitanus,

iillo

litatem ut vocant amplexis.

lu

Angli, Batavi, Danus , Boruffus, plerique Imperij Prin-

qu6

cipes , Polono & Sueco privato bello involutis,

Atque

Eiutm

his gradibus ibatur ad Europz tranquillitatem , ( fuperis

mas

placet, Verüm ,utut bona cauía prematur, fentit tamen

füos etiam de coelo favores.

Sic fenfiteos Mars Caeíareus

y f

pro juftitia armatus , pluribus palmis unÓ luftró zmuló

qulc

(2

fuperior.

Claufz tenebantur fauces Italie ab hofte Gal-

heh ;

lico , ferebaturque haud poflibilis in Italiam ingreffus ex-

qquig

ercitui Germanico , fed invenit fpes noftra viam ; Cefare-

At

us Hannibal Eugenius Sabaudus alpestranfcendit, ut doce-

hd

ret virrutem Germanicam ire per fublimia , ubi humilia viam

e

lcüdæ

inviam obiiciunt.

Locum omnem Regionis infederant

L

inimica agmina, Auftriacis nec palmum terrz conceffura ;

fa&a eft via vi , terque refi(tentes adver(arij, ter fuis ca-

orem

incl

ftris funt eje&ti, ad Carpi, ad Chiari, ad Luzaram; quafi

omne folum Germano effet Patria,

Triftiffima nubes in-

7 n

volvit Auftriam , cum ejusdem delicium Carolus poftula-

*lent'

vati!

recurin Lufitaniam , quó propinquior effet Hifpano folio ,

fed refoluta eft in lztiffimam ferenitatem, ubi nec quidquam

egg(' ]

Ne&-

B

(

Neptunó ac, J£oló contra frementibus comite felicitate,

Anglisque an Angelis. ? eó dedu&tus eft , quo livor invi-

debat. DEUS nempé ab Auítro veniens fluGibus impe-

ä

rat;, & mare & venti obediunt ei,

Claffem exfpe&abat

Francia opibus Peruanis divitem 6 barbaris regionibus ,

jamque optatum littus momordit anchora , ut novo Hi-

fpaniz Infanti ac Regi aurum etiam offerrent Magnates ,

qui jam thura adolebant Homagij ; fed aliter eratin fatis|;

fzderata claffis Anglo-Batava ad portum Vigos ferro

decidit , bunc cenfum dandum efle Cafari , ejusdemque

belli fociis , ut redeat ad Dominum , quod fuit ante fgum.

Laffato non nihilfub hec Marte Italico , tota belli moles

in Germaniam revolvebatur , hic jungebantur Gallis Le-

ones ( animalia aliàs invicem infenfa ) Francis Bavari, ad-

verfus aquilam , jovemque tonantem : fed non imbellem

.

progenerant aquile columbam

?

nec rugitus Leonis ,

nec cantus Galli prohibere valebant , quó minus .aquila

;

pullus invincibilem vifam Landaviam bis hofti eriperet.

i

vexabatur quidem Suevia , premebatur Franconia, ten-

tabatur Tyrolis ,. folicitabatur Turcia, irritabatur Hun-

garia , trepidabat Auítria ; Sed non erat confilium contra

:':

Dominum , qui juftam caufam tuetur ; vifitavit ille , &

fecit redemptionem plebis füz., in fefto vifitationis Di-

P

ve Matris fuz , vifitavit nos oriens ex alto , ex monte

;

Nolano , & locutüs eft inimicis noftris in voce tonitrui

foederatorum armorum, idque iteratis vicibus, ad Hochfta-

dium , ut reddant Cafari , qu& fünt Cafaris , undéiisdem

adhuc ambz aures tinniunt $ dum interea bonz caufz tri-

umphale Epinicion per univerfam accinitur Germaniam,

Etprovida rerum humanarum Moderatrix , Divina meus,;

propiüs in dies Auflriacorum conatibus accedit , aper-

À

tura utique exfpediatam dudum gaudiorum ícenam , ut

Principes ibidem partes agat tot votis anhelata quies Eu-

ropza,

Quod ut DEO ter optimo maximo Authore hoc

»»

anno bonum , felix, fauftum , formnatumc'luc eveniat

; u-

arum

AV

arum erit partium fan&iffime Juftitie Vindex JVO ,libel-

lum hunc meum füpplicem (ut à principio precatus füm )

in quo prefentium turbarum fcopum, caufas , progreffum,

eventusque deícripfi , fic coram tribunali divino reddere

commendabilem,ut quam ferró decidere litem pergunt mor-

tales, eidem füperi coronidem indulgeant laureatam in

Auftriaci Caroli verticem , feu caput legitimum translatá

Hifpaniz coroná.

Exfpe&at id caufz zquitas, Auftriaci

fanguinis jus , Hifpanz gentis emolumentum , Germano-

rum gloria, fzderatorum labor , proborum omnium cura

& amor.

Volunt id fuperiorum Imperatorum & Regum

conventiones , gentis Hifpanice fanctiones , Sereniífima-

rum I[nfantum renunciationes , totiesque iterate ceffio-

nes , pacis Pirenze pa&cta, & firmata defuper ipfius Chri-

ftianiffimi juramenta.

Expofcunt id fufus tam prodigé

hac in caufa Chriftianus fanguis , populorum fudores ,

terrarum folitudo ,cineresurbium , «dium , templorum-

Que ruinze , agrorum vaítitas, civium lamenta ; Oppref-

E

forum lachrymz , facrorum profanorumque neceffita-

tcs.

E

Age JVO juris Patrone integerrime , ftatue divina

coram juítitia defolatarum viduarum greges , quibus te

prabuifti confolatorem , convoca orphanorum ctus , qui

te fenfére prote&torem ; oftende Pupillorum catervas , qui

te coluére parentem ; urge oppreffos , quos füblevafti,

manda afflidis & omnigene calamitatis viciffitudinibus ,

fübjeGtis , quibus fueras fofpitator , ut conjun&à fuppli-

cis comprecationis vehementid pondus adiiciant in par-

tem Auftriacam declinanti juftitie bilanci ; accedent facri

Philipporum , Ferdinandorum , & Pientiffimi nuper nobis

ä

( heu dolor ! ) erepti Cefaris Leopoldi manes ; jungent

fe , jam ut fperarelicet meliorem immortalitatem adepta

felices animz, juftz fuarum ceffionum vindices Anne &

.

Mariæ Therefiz

3

appellabunt ífanguinem Salvatotis ,

Evan-

Evangelia Chriftianorum , quorum- authoritate firmata

funt toties in caufa Hifpano Auftriaca , iterata facramen-

ta, iníta juftiffime Facultatis tibi juratz Preíes, & meri-

tistuis , quibus pro DEO fidelem te femper juftitix probafti

arbitrum , innocentumque quos adjuvifti confilio & au-

xilio, fufpiriis, tene brachia Divine Themidis, nec dimit-

te, donec benedicant caufz Auftriace , ut recipiat;

n avidé quietem exfpe.

(s qgam tar

&at Europa.

QD 13

/,æy

EEMN

(

N

( N

,

SS

TUN

[9

V

N

A

NS

SN

W

R,

MTH

If Á

j

X

S

W

À

—

,

17,,,11 ,:

SS

S

u

CR A

ESSS

s?*

T

N

gï

AL

A

,

PA

l

R

;

/)&Z/

W/

Md

d

t d

V

5

E

4

UX

2

— —

RL L1

MR

-

— a o — —

um

ao

r

zi

Id

x

As

:

:

"r

x

-

E

E

25

i

&

d

z

a

Ut

d

H

2

-

bt

d

EEE

——

ce RL

z m

..,vw.

£.

—

nX

$

ï,.JL/,

P«

M

M

N

SUNINE

i i a

i

A

z5 ia ia i

——

R s

LT

—

A

d um

x

——

-

D

"$.

D Runai R

ais

:

—

TO

x

2

À

&

I g

3

o

-

,l

:

ELL

SSUPPLE

,T

z2

Pro Caufa;

ROE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E l

r

-AU

T

&

E

ä

E

E

" HESPANQ

STRIACA

Tu,

OIT

u

H

*ä

[':

*

2

Lä

V

X*

*

wl Acerr

imo

uit

c VIRdR

3"

ed

T

clytz Facultatis Juridicz I utelari ;

e

—S

Annud ejusdem Solemnitate redeunte in Ba-

-

p

pvpU

TENER f);uz STEPHANI Proto-Martyrzs.

J

Ferià tertià

De1

x €i

itec

l'-*'g;lPQ

VitVO ,

Oratoriá di&ione propofitus

2

DEFERENTE

?

Claviffimo ac Confultifízmo

Pranobili, Spectac

DOMINO

TOANNE BAPTISTA MAIR,

. U. Doctore, Aulx

& Tudiciorum Advocato,

«

Celíiffimi, ac Reverendiffimi 5

. R.I. Principis,& Epifcopi

Viennenfis Confiliario Confiftoriali, Pande&arum Profeffore

nec non Inclytorum Auftriz Inferioris DD. Statuum g

publico ;

diffimi Stactüs DD. Prelatorum Secre-

uti & Reveren

tario , & Advocato.

Nobili, ac Dog,äjjïmg Domiua

MO LEOPOLDO SPECKER,

ADA

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Auftriaco Viennenfi äuriüa abfoluto.

—

—sen|

E

Wläggä AUSTRLE , Typis Lcc;;:ldi ïvf(;igt, Univ, Typographi, Anno1705.] -