KaI600-1718_29

E

-

z.

idxwæ&XI

p 4

i

ET

—

—

TARCTEN

"S

i

—

CU ao

—

3

4

-

—

L^

—

N

"x

ES

u

x

D.

? .

"

a

P

A5

;

i

z

"

y2

J

|

i

"

$|

z

2

:*I

?

L

Z

n

E

P

«]

i1

Digitalisat

ï

d

vorhandgn

:

"s

l-

2

-

C

EEE

f

(s

x

i

LAN

am

3

UI

TT

NUs;

-

i

v

o m 5 m

VAIXICI

IUM

HO S E /E

NOVE VERSUM PARAPHRASI

NOTISQUE ILLUSTRATUM

Quod

POR EE

JOHANNECHRISTIANO -

KLEMMIDO,

- SS. Theol. Doc&tore , Profeffore Ordinario

ac Supermtendente,

"d

Dies Decemärts,

DCCXLV

Defendent

M. ]OHANNES DAVIDES SCHRAMM, Sondelfingenfis.

M. JOHANNES GEORGIUS SCHuüZ, Leonbergcnüs

SS. Theol, Studiofi, &Seremfïimx Stipendiarii,

393

€0t

qUBING £

Literis CHRISTIANI GODOFREDI COTT/E

82035

m n

z

j

j

CC

ER E

E

——

SPL

QV

i

NCR

R—

E

Qy

—

7

3 0

H

z

.

öxx

$

BN

ER

:

"

I

I

N

d

d

A

z

Y

Z

7

J

fT

(

N

!

——

j/(/

T

RV

Av

H

x

M

N

?

"24

u

d

HEN

G2

il

l

V

Vs

m

p

é(

E

»

7

Q,h

i

t

]

d

»-.i

—2 s

»:—hcf*

uïä/

NS

N

E

(

—

QNUM

;

TL

N

w3

z

E

£2

fs

)

Á

R TA

Ed

t ——Po€

Q D B v.

Um, qua in Capitibus Hofeze ulterioribus Cap.

* VIII. fequentibus usque ad finem habentur ,

non minus difficultatibus laborent, quam ante-

riora, imo difficiliora etiam fint magisque im-

pedita, telam, quam fuperiori anno exorfi fü-

Inus, pertexentes, ea ctiam pro viribus breviffime in-

terpretari apud animum conftituimus, eamque ob cau-

fam Deum precamur, ut füa

nos luce dignetur collu-

ftrare , quo non ie isvev exhib

eamus, fed prophetee di£-

ciliorem mentem fenfiumque

affcquamur.

Caput au-

tem octavum, ad quod pervenimus, duas complectitur

partes , nimirum ftelerum populiaccufationem & repre-

henfionem atque poenarum five judiciorum divinorum

graviffimam commination

-

r

em , que ftylo Prophete no-

Itro freq

uentato inter fe permifcentur. Nempe r.accu-

fàt fcederis divini migrationem , legisque praevaricatio-

nem, & minatur hoftis cum excitatíionem, tum celerem

adventum, 2do exprobrat turpiffimam hypocrifin, aper-

ta hoftis perfecutione luendam , stio invehitur in Regis

&

e

2

*)oCRE

&] rincipum fine Deo conftitutionem, cum abominan-

do cultus idololatrici inftituto conjunctam atque ea pro-

pter irae, divinze exarfionem & vituli idololatrici deftru-

& ven-

&ionem praedicit , 4to juftitiee incufat neglectum

ti fationem procella & meffe graviffimorum malorum

ipfaqueinter populos difperfione punienda, sto conit-

dentiam in exteris & auxiliorum ab iis expetitionem ta-

xat atque fruftranea ea fore imo noxia praemonftrat, 6to

multiplicationem altarium & facrificiorum hypocriticam

oblationem in vitio ponit, atque difplicentiam divinam

ommmotrti-

& rejectionem cum indignatione. & pcenis c

ftrat, ?mo Legis Divinze. contemtum exponit

& vifita-

tionem Dei iratam minatur , denique 8vo oblivionem

Dei in Ifracle & confidentiam Juda in füis munitionibus

deploràt atq

ueiratam unius per alterum punitionem &

excifionem indicit.

CAPUT VIll.

ertimus & circumfcribi-

Pfüm autem Caput VIII. ita v

mus.y.1. 4) Ad palatum ?) tuu

mofit buccina: 4 ) velut

aqui-

etíaagatur? primo quaritur, an de líra-

y.1. 4) Dequoin hac proph

ele, an de Juda, an de utroque?

Prius ex ipfo textu videtur e(fe

manifeftiffimum , cum Ifraelis toties exerta fiat mentio, ejusque

facta dilucide recenfeantur, unde & de líraele accipiunt. Mzis-

XrRus, l'ARNovius, GrpHARD! pluresque alii, fed ABARBANEL

bus actum fit ; contra Ifraelem ,

opinatu

r,poftquam in pracedenti

tiant

nunc agi contra Judam & Domum Dei , atque KiMCHtus e

intelligit totam terram lírael, & ipíum etiam in ea templum

Dei, qu

ibus accedunt.Co C c Ej u $, exiftimans, denunciari

deftructionem regni &

fanduarii in tribu Juda, atque vAN

fata.- Occafio

"EEE , - cut Prophcta pergere videtur ad Judeorum:

autem , inquit, tranitionis eft Judeorum exaltatio

ex regnilírae-

, liticá

.

$B3oQm

3

aquila füper.domum e)Jehova ( fis: ) eo quod f )wans-

iverun: foedus meum z* & adverfüsledem meam praeva-

. ricati

A:z

I

litici oppreffione, gloriando, fe habere verum Deum & eff po-

pulum Dei ele&um. — Plures autem conjungunt & de utroque

ifraele & juda exponunt, quanquam de illo primario, ita MER-

CERUS, ita GE$NERUS , ita TARNovIus, ita MancKlus , ita

Scuwtpit, digna fünt legi verba SEBASTIANL eventum prophe-

tiz fimul etiam edocentia: Precipuam , inquit, Samariz in,hoc

capite mentionem fieri , certum eft ex pcrïe&iox

1e *

dN

nifi quod in

fine de Juda aliquid expreffe additur.

Quare dicimus, prophe-

tiam proprie adveríu

5 Hfraelem editam ; obiter tamen aliquid de

Juda annedi. Hic namque fijlus noftri prophetz eft , ut pra-

cipue contra regnum Iíraelis vaticinetur ; Judz autem ha&tenus

meminerit, quatenus tum de culpa tum de pona Iíraelis par-

Et hiftoria facra teftatur

ticipavit.

quod Reges Syriz & AÍ-

fyriz !fraelen inprimis invaferint Hafacl, Tiglath.Dill

efer, Phul,

Salmanafler, nifi quod pofteafortuna elati in regnum Tüdz excure

rerunt & tributartum aliquandiu fecerunc, donec Hiskia jugum

excuffit & Sancheribus interiit. Juda itaque malum eft ex vici-

10 malo; 'jufto tamen Dei judicio,

Hinc itaque eft, quod in

fine hujus capitis Judz etiam fit mentio, quia nimirum cüm ven.

turi erant Aflyrii , excurfuri erant fimul in regnum jude, civi-

tates ejus munitas, non ipfum regnum everfuri. ) Apoftro-

phe hec ad quemnam eft directa & à quonam? procul dubio à

filio Dei, qui verbum & os Patris etiam etat in Veteri Tefta-

mento, ipfam autem excitationem alii ad Prophetam referunt ,

aliiad populum, alii ad hoftem, Pone o! Propheta ad pala-

tum tuum buccinam, ita' Chaldzus , queþm fequuntur VATAB-

Lus, GRoTIus, LivELEuS , GEBHARDI, Jon. Scuutpius, CAL-

ViNus , Riverus, TagNovius &c. alij ad populum dici opi-

nantur, uti MsSRcKIUS, uti CoCcEJus, rectius vero pro allo-

cutione & excitatione heftis habent Lup. bz Dik&u » Z£LLERUS,

Strp. Scuipius, cui expofitioni contextus favet,

€) . Abru-

ptam effs orationem , affectu plenam, irzdivine ve

hementiam

monítrantem, res ipfa loquitur, Quare fupplent varie: pone,

adhi-

4

g o

ficati fünt, O! inimice(cüjus X.3. fit mentio) admoäe

buccinam ori tuo, ad bellum apparandum, advola ficut

aquila folet, contra eos, qui gloríantur , quod ad famili-

am Jehova pertineant. Nam foedus, quod inter me &

ipfos intercefferat, idololatria füa ruperunt, & legem

meam

adhibe , applica , clama fonore &c. quoad fenfum rece, non

item quoad. ftylum hebraicum, qui non nifi ellipfes idiotifticas

admittit,

Et cum buccina non proxime ad palatum ,. fed ad os

adhibeatur, quidam fynecdochice dici volunt.

Sed & hic no-

bis non difplicet S, ScuMiDius, inquiens: malumus dicere,

quod buccinam ad palatum ponere, Íit ita applicare ad os, ut

palato & flatui ex eo emittendo fatis aptata (it, h, e. ut. plenus

Ípiritus in eam ex palato intrare & fonum ingentem edere poffit.

conf, de buccina fupra. W/ockzwrus tubam hanc de concione

Prophetz magna cum z«jísye/z probata accipit vertitque: Tuba

tua ori admota( h. e. concio tua pocnalis) eft uti aquila contra

domum lfrael, h.e. cito & robufte veniet. de ellipf. p. 208. feq.

d) Etiam hic varia fupplent v. gr. & dic, jam venit: snd fage,

er kommt fchon , uti noftra vernacula, vel in imperativo invola,

veni, velin prefenti involat, vel in futuro veniet, íed redit

prior obfervatio, non convenire has ellipfesftylo hebraico. Con-

fertur autem hoftis cum Aquila ob pernicitatem , celerem prz-

fentiam & robur, atque pötiiïimum iNebucadnezar intelligitur,

qui etiam Ezech, XVIH.3. 15. aquila audit. conf. Deut, XX VIII.

49. Jer. IV. 13, Thren.IV. 19..

€) Qua hac fit domus Je-

hovz ? ambiguum eft, Sunt , qui templum Hierofolymitanum

intelligunt, hincque de Juda hzc accipiunt ; quos recenfet Rr-

vETUS , reQuus autem capitur de lífraele feu decem tribubus,

quá licet à Deo defciverint , tamen fe pro domo ]ehoväg ejusque

Ecclefia hypocritice licet & falfo habebant, . f) Prima hzc eft

ratio hofti quafi reddita transgreffio feederis ; feedifragium hoc in-

telligimus late tum de eo, quod commiffum eft in Adamo conf,

C, VI. 7. tum de initis federibus e&m Patribus, uti etiam in

altera ratione legis migratz nomine tota venit dodtrina 1e.

velata,

z.

$5ot€«W

j

meam inn'umeris peccatis violarunt. con£ Cap. VI.

7.

Y. 2. Meinvocabant 4): Deus meus! zos Ifrael te cogn

Qo-

vimus. Equidem prafertim tempore affli&ionis me fo-

lent invocarc atque clamare: Deus meus, nofter es ,in

te confidimus , nos Ifrael tuus fümus, qui veratui coghi-

tionc cultuque fümus praediti. : y.3. z ) AbjecitIfraelbo-

x

num: hoftis perfequetur eum.

At fruftra. eft füo cla-

more,quia verum bonum fpirituale abjecit, Deumfüum,

bonamque ejus cognitionem & cultum, vid. y.:2. [ta-

»

3

que

y.2.4) Occupat ita Filius Dei obje&ionem, quod, cum in adver-

fis Jehovam invocent ejusque opem implorent líraelite, tanta

mala iis non poffint obtingere, atque verfu fequente refpondet,

Sunt, quibus ordo verborum videtur efle inverfus, ut quod ul-

timo loco ponitur, líraelfit ordine primum ; lírael me invo-

cant, Deus mi , cognovimus te, fed cum atnach obftet, malim,

inquit Lup. p Dizu, fitum. verborum retinere & vertere, ad

me clamant: Deusmi novimuste nos lfrael ; ficutin 2N'YYU^ in.

-fluat vis nominativi pluralis przcedentis 7]13 1 : (ic fimul in eo

ratiolatet , qua períuadere falfo conantur Deo fe ipfum noffe,

quoniam nempe íunt lírael. Fateor , inquit W/ockENxius,

fumpliciffimum mihi ha&enus videtur, afferere , quod hoc fuüb-

fit: Deum meum, (h. e. fingulorum Deum gratiofum ob feedus)

nos omnes te cognofcimus , nos Ifrael feulíraelite, |Faventhuic

non tantum Dn. Magus in Difp. de Accent. Necelf, & cum eo

Dn. À. H. FaANckrUsS in den Diblifeben Anmerchungen p. 341. qui

vertunt: Sie vverden zi mir. fchreyen: du 16in GOtt , voir kennen

dich, vvir Ifrael! Sed & quoad ultimum , quod Ifraelfit defigna-

tioloquentiüm , quafi effet, mos Jfrael, mecum agit Targum.

vertendo hoc ultimum NU 139 N2PTON 7-)N,quia nos fumus

populus tuus Mrael. In Piet. Crit. contra Synchyfes p. 92.feq.

Y.3. 4) Hacad clamorem Iíraelis eft refponfio, quod, quia fit

hypocriticus, formidine paene extortus , cum rejectione veri bo-

ni conjunctus , fruftra & nullus fit.

Nota hic , inquit RivgTUs,

antithefin3 Repellunt bonum , malum eos confequetur; fimilis

eft expofitio Ps, 109. 17.

6

8 )oC5B

ue hoftis , abs me excitatus , eos folet perfequi, afflige-

re, interimere. 7.4. 2) Ipfi regnarefecerunt necà me;

Principes conftituere, neque.noveram: argentum füum

& aurum füum fecerunt fibi idola; propterea excidetur

(quisque:)) Criminaeorum funt conftitutio Regum & Prin-

Ccipum

P

Jeroboamiticorum fine precibus, fine recordatione

mei,me Rege eorum non tantum non interrogato,non

mandante , fed contranitente &reprobante. conf.rSam,

VIIL s. 1. Reg. XIl.20. infr. c.X.3. XIlll1o. Pratereaido-

jolatria crafía, qua ex argento & auro füo Deaftros fibi

conftituunt, non nifi doloriiis futuros. vid. infr. c.XIII.2.

tiam

Quare. novn merentur tantum excifionem , fed e

cer-

Y.4, 4) Duplex hic apoftafia à Deo taxatar Civilis & Ecclefiafti-

ca, Surit quidem interpretes ; quietiam cogitant de antiqua re-

gni conítitutione in Saule r Sam. VIII. Deo i;nprobantc faca;

ut de Regibus gcntihbus vicinis , quorum opem implorabant &

de tyrannis , qui vi & proditione regnum occuparunt, ut Amri,

Sallum, Menahem &c. nihil dicamus , fed.cum prophete res

cv-

eco

fit cam d

m tribubus, quz à domo Davidica defecerunt, ha-

ram apoftafiam Civilem perftringi , palam eft. Etfi enim hzc

fciffio jufto Dei judicio & przdicente propheta Ahia fit fadta:

tamen variis modis non erat à Deo, fed plane contra Deum.

Nam Deus quidem defignaverat perfonam , non autem regnan-

di modum.

Ex ipfius intentione regimen hoc debebat effe tem-

ïmrariüfm.

Ex adveríüm perveri Hfraelite regnandi modum per-

petuum, ad fucceffores quoque tranfitarum & ad. domum Da-

vidicam nunquam reverfurum ; atque Principes Principibus do-

In hac O eoxpot eix nihil de-

mus Davidice oppofitos conftituerunt.

bebatt facere,Deo, ejus verbo & prophetis inconíultis; ii vero

rem banc non Dei, fed fuam efle reputabant , nón juxea, fed con.

tra os & verbum Deiagentes. Deus hic fua exercebat judicia,

contra vero hi homines

G

folam ftatus ,^quam.vocant , 'rationem ha«

bebant, Deo negle&to, uti obfervarunt V 4vABLUS , Dnusius,

S. ScaMiDIUus, RiVerus aliique,

EE

EM

l

—

i od

certiüïrhe adibunt. y.$.4) Semovit fe vitulus tuus Sa-

maria, excandefcit ira mea in eos: 7) quousque non capa-

ces fa&ti erunt emundationis. Equidem O ! Vos infide-

lés Samaritee fiduciam veftram in Vitulum veftrum,quém

Dei loco colitis, collocatis, conf. 1. Reg. XII. 28. fed adeo

nihil auxilii vobis praebebit, utipfe.potius fit extirpan-

dus: nam ira mea in Samaritanos eft accenía, ad eos per-

dendos,quamdiu propter fiiam idololatriam non poterunt

emundart . y.6. Quia & ipfe 4) ex Ifracle eft; faber fecit

eum; non Dezs divinorum ille

?

.

ideo fruftra fiet vitulus

Samarie. Nam vitulus auxilio effe nequit, cum non Dei;

fed ipfius Ifraelis fit opus, inventio & facinus, cum fa-

ber,nonaliqua diyinarum perfonarum eum effecerit ,

vid. infr.' C.XIIL ».

€S. XL. 19- feqq- X];I- 70 XI..IV- I?;

feqq. PCXCVI.4. CVI.28. CXV.8. Jer.X. 8. feqq. Zach.

X. 2. Hab.1f. 18. itaque & meretur , ut.in frufta con-

frin-

E.

Y.$. 4) Verbum l2$ varie vertunt , fed quod fignificet, abje.

cit, removit fe , oftenfim in Critica noftra P, II. p.103.

D) pp3 1225 N5 $35 9V quousque non capaces erunt emundatios

Difh-

nis; fo langz die graiffere Reinigbeit nicbt, vvird feyn heunen.

cilior hzc phrafis,' hincque diverfimode expofita.

Mult intet-

rogativereddunt: quousque non poterunt émundari? ita Jon.,

ScHMiDIUus , Dnusius, ferre innocentiam idemi & LivrrLrus;

amare innocentiam GRoT1Uus ; quousque non poterunt colere in«

&x

nocentiam? JuNIuS

e

TRÉMrLLIUS; quousque non fuflinent

munditiem ? S

DLV

So6

HMIDius, quousqué non.poteruht inriocentiam

fibi comparare: VaTABLUs ; vernacula noftra: Es ban nicbt lange

fleben , fie snüffen &

ej

j

r

rafft vverdens zttNERUS: Wie lange ( folles

2

q

nocb vvehren, )

N

enuen nicbt (langer ) ungeftrafft loiben.

Hí o-

mnes textui varias ellipfes alienas addunt, nomen in verbum con-

ati

vertunt, interrog

au

onem fupponunt, ut alia taceamus,

Y.6. 4) Quo fenfu Vitlus dicatur effe ex líraele, videre eftapud

valc

o

Criticos, cam in Colledti

Anglica tum apud Poruw $ con-

erri etiam. merentur $. Swnzzmäs & Jon. ScnMipius,

i8

tïfää»)'o

i

fringatur mifer hic Deafter, & nullam fubibit fortem a.

iam. -y.7. Quia ventum feminabunt, 2) ideo tempe-

íftatem metent: feges ei nulla, germen non faciet fari-

nams fi forte fecerit; alieni deglutient eam. . Cum rem

vanam facere foleant, ut fi quis ventum feminaret, con£

Jer. XII. 15. Mich. Vl. 15. idcirco tals etiam erit meffis,

qualis fementis, nempetempeftas magna, difperfio, fum-

maque calamitas. Nullam iners vitulus producere pot-

eít benedictionis fegetem, atque fi etiam proferret, non

tamen evalefceret ad nutrimentum , & fi hoc etiam affe-

queretur, non tamen vobis cederet, fed deglutiretur

ab alienis , extraneis, ad quos confugitis. . y. g. Deglu-

titur Hfrael: nunc fiunt in gentibus uti vas, in quo non

ef complacentia 2). ACum eft de Iíaele, isque pe-

nitus quoad remipublicam & Ecclefiam eft perditus: nunc

in eo eft, ut in captivitatem abducatur atque inter gen.

tes difpergatur, tanta ignominia , ut majorisnon fitfu-

turus, quam vas contemtum, confractum & projectum,

cujus nemo curam & rationem habet, conf. Cap. IX. 3.

3-9. 4)

ager

uia ipfi afcenderLlnt in Affyriam: uti on:

foli-

Y.7. 4) Ventum feminare, proverbii forma dicitur de iis, qui cir-

ca res vanas occupati nihil; preter damnum, inde reportant, five

qui ex vano & inutili labore nihil coníequuntur aliud quam dam-

num, inquit Dgusius & cum eo interpretum plerique omnes.

Y.8. 4) Verborum: nunc inter gentes funt, uti vas, in quonon

eft complacentia , fenfüm, non literam exprimit vernacula: die

Hoeyden geben mit ibuen um , vvie mit einem unvvertben Gefafs.

Y.9. 4) Etiamin hoc veríu valde variant verfiones: S, ScHMi-

D1us reddit; quando illi afcenderint in Aífyriam; erunt ficut

onager folitarius fibi: Ephraim mercede meretricia conciliat

amores. TREMELLIus & Jumwtus: Quia ifti afcenderunt ad A(--

fyrium , onagrum ; folummodo ftadentem fibi, EPhraimitæ mer-

gede

À

X

?

8

)ot€

tl LOU AENMN

9

folus: Ephraimite nonne conduxerunt amaíios? Hoc.

que eo fünt commeriti, quia afcenderunt füis cogitationi-

2

bus & legatis in Affyriam, auxilium & opem inde rep

Y

ti-

turi , uti onager folus & fecurus incedit, ZZe eiz. 2775/4.

efel für fich bingebe: : Equidem nonne, inquis. familiare-

gia fibi fatis videtur profpexiffe, dum ma

-.

cn

a pecuniae

CEQ

£

AL

c»

duscum

íumma veluti mercede pacem &

7rlis COnci-

liavit, eosque fibi conduxit? y.10.Ideo etiam conducent z)

B

imner-

E EE

cede conduxerunt. amores;

VATABLus: Quia ipfi afcenderunt

cede amatores,

ad Affur, ut onager folitarius fibi: Ephraim conduxerunt mere

Vernacula noftta : Darum . daff fíe binauf um

A flur latfen, vvie ein Wild in der Irve.

Ephraim fcbencket den Bu-

lera und. giebet den Fleyden Tribut.

ZELTNFRI veríio & paraphrafis

hac eft: ob fie gleich binauf in IA]fyrien zieben ; f vvird es (erf- ge-

dacbtes Affyrien und. deffen Kanio) doch vvie ein graufamer Waldefel

(der mur für fich felbfl ifl. Verol, 1. Mof- 16. 12.) für fich bleiben, und

fich irer nicbt annebineu , ja vielmebr felbfl auf fie feindlitb loosgeben.

Hier folgt ein Einvvurff : Ephraim (aber) har (doch ein groffés an Geld)

verfprocben, die ibnen ervoiefene FIzlffe und Dien[l der "Afyrier 6.2. 5.

jägq. zi erlangen ?. Dabey vocil fte fo viel Geld eingedrungen. (foxte

civgedungen). vird es ja mibt an feuer VIilligkeit maugeln.

In q.ui-

bus prater reliqua, quz defiderari poffunt, textus ellipfibus in-

doli linguz non congruis, fzpe eftinterpolatus.

Y« 10..4) Par eft diverficas etiam hujus verfus, quém vernacula red-

didit : Diefelbigen Heyden vvill ich nun &ber fie fatumlen $. fíe. follen

S. ScHwr-

der Laft des Keniges und'der. Foirflen bald müde sverden.

Dius; Etiam quando mercede conciliaverint inter géntes ; hunc

congregabo eos, & remanébunt parüm, prz onere Regis Prin-

cipur.

TREMELLIUS & JuNius : Etiam quia mercede condu-

xerunt alios in gentibus , mox congregaturus füm eos ; cospe-

runtenim paululum , propter onus Regis Principam. VATA-

DLus: Etiam quód conduxerint mercede Gentes, non proderit ,

nuncenim congregabo eas & dolebunt paululum propter onus

Regis

IoO

BOSCE .

(mercede) inter gentes, nunc collizam eos: & permane-

bunt parum; füb onere Regis Principum. Refpondeo»

eam ipfam etiam ob caufam , quia mercede conducere

folent auxilium gentium, nunc eos colligam ad difper-

b onere Regis Principum, Re-

gendum inter gentes , utfü

uem pro fümmo Regum habent, paulum

gis Affyrie , q

ia multiplicavitEphraim altaria

permaneant. i. 4)Qu

ad

--

—Z.ïzï:r?»ïrngz? (Nun folgt die Antovort :)

Regis & Principum.

telo

pI

Ob fie gleich ein. anfcbuliche

s Veyfprechen €c. 9. .)

ter den Hoyden

«'vill icb diefe Cdocb) ietzxt vvider fie ver-

( Hülffe x bekommen) : fo

dens amu

?

F

tngen vveniger zu vverden (sufammen

fammlen 5 -da follen fie

zu fcbmelzen) durch die Laf

Cund Gevvalt)) des Kenigs der Fürffen

bigfle Kauig und

(durcb

den Kanig von /-'J/jj'rien,) der ietzt der smec

vergl.

Füft,. o

[2

de

vlib im Adorgenland , unter. den übrigen allen iff.

Uksd vveil [ie die Volcker um Lobn

Ex.26,7. DIETENBERGERUS :

H

J!

£ iezt. xufammen bringen :

und fie vverden

gedim

get baben, vvill ich

?

baben. Qu

1

L

d& quouf—

voii Lefl des Kanigs und der Fürflen ein «

venie R

is vel conveniant velab iis diffe

rant,collatio edocet.

quecum noftr

di

[43

hculatis habet hic verfus , non

y.11. 4) Quoad verba parum

ii

]

reddidir: Demm» Ephraun

autem quoad fenfum ,

qucm vernacuia

bat der 4Alteve viel gemac

bt zu fundigen $. fo [ollem aucb. die .A

Coníentit DIETENBERGE-

terecibn xur Sünde geratben.

RUS.

Dnusius autem at

Hunc verfum varie interpretantur.

us ei reli&a effent tot altaria , cur

Qu

idam fic : cum à Patrib

? quid ita libuit ea multiplicare ? À

lii

auxit numerum eorum

C

.

erius membrum enarrant, tue

runt ei altaria in fcandalum

po&

hoc ei malo fuit.

q. d.

Quod tam multa altaria exftruxerit ,

P.

Nam inde Pernäciem &e

X

itium fibi conflavit.

Interpretes é

Gallia : erunt ei altaria ad

r

peccandum , nempe cum inter gene

tes exfülabit. — Quia tam cupide multip

licavit altaria, brevi ab-

erit,

ducetur in captivitatem , übi copia altarium nunquam ei de

fed,

Nec diffeniit GaoT1us : in Hebrxo, inquit,; bis eft No(r72,

fenfu diverío, Quia multa fibi altaria fece

runt, in quibus con-

tra

gee g

II

d

—

N

1

[

um. Hac-

ad peccandum: fünt illi altaria, ad psccaäa j

:;'3:

que iis obvenient ob multiplicationem altarium , quae

ab Aula Regia inftituuntur, ad cultum idololatricum pro-

pagandum atque adeo ad peccare faciendum populum.

Quare etiam heec multiplicatio altarium, fed non ad me

B a

coïcn--

iv

(ri

tra Deum peccarent, ideo altaria Alfyriorum

licet ipfis . in

ponam erunt , cum ligna, aquam , victimas eo ferre cogen-

tur. ZELTNERUS hzc ita circumfícribit : ZVacbdem Ephraim wmebr

"ltere ( auffer dem z.u feru[alem durch Terobeams zAnflalten) qmit Sün-

den (eigentlicb fo , daff fie damit ge[undiget) aüfgevichtet; fo fmmd ih-

nen die ( viele ) Altare xur Stinde (d,i. eine Veranlaffung immer tnehr

RH

JÁ

"

ndigen und endlich gar dem Baal z.u dieuem) vvorden. NB« Noch

beffer alfo vvird es von den Heydni[chen ;Aitaren , die fie nacbgemacht

auf den. Hóben, verflanden.

S. ScuMt!Drus hic, ut folet, finga-

laris eft, — Nos, inquit, divería membra de diverfis peccantium

períonis accipimus h. m.

Quia Ephrajim muki.plicaviïaltdria,

ut ipfe peccaret : & fuerunt illi altaria infüper aliqua , ut pec-

carent in illis alii, Judzi fcilicet.

Nam in noftro propheta pri-

dem habuimus, quod Ifraelite idololatre non tantum ipfi pecca-

verint, íed ad peccandum etiam feduxerint Judaos.

Unde

C. IV. dixit ; fi fcortaris tu Ifrael , ne reus fiat Judah.

Duplex

igitur in hoc veríu peccatum indicatur : unum, quod Ifracl ipíe

altaria fibi multiplicaverit & in illis idololatriam exercuerit:

alterum, quod altária etiam pofuerit ad feducendum Judzos fra-

tres fuos, cujusmodi fuit inprimis altare & Vitulus in Bethel

cum aliis in vicinia Judze.

Atque fic jam hic incipit Juda in

cemmunionem peccati feu Idololatriz Ifraelis venire: . unde &

verfu ultimo in communionem etiám ponz veniet.. Malumus

tamen in expofitione communiore fubfiftere , nimirum quod

líraelitz multiplicando altaria ad peccandum, ipías etiam pecca-

torum culpas multiplicaverint,

Nam wen fignificare. luere, ex

Gen. XXXI, 39. patet. conf. i, Reg. XIL. 30. & XIII. 34.

ïïlegdns z&pnxucs , lt PISCATOR, G cvzayaxAaucis

qua repetki;ur

vox eadem (wonb ) in divería fïgniäcationm

13

2elofs

colendum , verum ad peccandum , multiplicabit reatus;

culpas & poenas peccatorum.

Y.12. 4) Infcribam ( li-

cet) ci; multitudines legis meae: (tamen) quafi alienum

reputata füunt. Quanquam enim foleam ei infcribere &

preefcribere , quae fint agenida & omittenda, etfi multae

415

d t)

ud eos frequentes: atta-

legis meae explicationes funt

men tanquam res aliena, adeos non pertinens, rejecta-

y. 13. 4) Sacriücia donorum

nea & fruftranea reputatur.,

,meorum

;(f. ].2. 4) Non adeo hic difcrepant interpretes, — VATABLUS vertitz

Scripfi ei honorabilia legis mez : fed tanquam aliena reputata

Ííunt. TRsMELLIUS & Juwius : Qua preícribo ei documentis

.

ampliffimis le

gis mez; taniquam res extera reputantur. S, Scuvr-

pius : Scripfi illi maulcitudines fegis mez : quafi alienum repu-

tatzíunt. Vernacula: JZemm ich ibm gleich viel von meinem Gefetzz

fihreibe ,. fo virds geacbtet vvie eine framde Lebre.

ZE£LTNERUS 2

Venn ich. ibuen. gleicb bundert. taufenderley (gute Verordnungen) von

meiem: Ge[etz, vor[ibriebe , fo voürden fíe docb (bey eingeriffener Ge-

vuohubeit des Bófen) ls eine. fremde. Sache angefeben vverden. ( und

vvenig frucbten.) — Solum nomen *25-habet aliquid differentiz,

fed nihil obftat, quo minus fignificatus poffint conjungi.

7

E

12. 4&) Hic iterum non una eft varietas & verfionis & interpre-

tationis, "TREMELLIUS & Juxrus vertunt : Sacrificia ipfa dona-

rlorum meorum , facrificantes carnem comedentesque Jehova

non accipit ; nunc recordatur iniquitatis eorum & animadver-

tit peccata eorum , ipfos in Zgyptum reverti, VaTABLUS 2

Sacrificia donorum meorum facrificaverunt carnem & comede-

runt , at Jehova non vult ea ; nunc igitur recordabitur iniqui-

tatis eorum & vifitabit peccatur eorum, ipfi autem in Mizraim

revertentur.

S. ScHMiIDIus : Quantum ad facrificia donorum

meoram ; facrificant carnem & comedunt ; Jehova non acceptat

ea : Dunc recordatur iniquitatis eorum & vifitabit peccata eo«

rum ; illi in ZEgyptum reyertuntur, ^ Vernacula

Da fie uun

Herr kein

viel opfern und F/ei/fh herbringen und effeus , fo hat doch. der

Gefnl!m

4850o0C8

13

meorum facrificabunt carne & comedent ; Jehóvae non

placet: nunc recordabitur iniquitatis eorum & vifitabit

peccatum eorum; ipfi in /E£eyptum revertentur.

p«

Equi-

dem in externo cultu funt feduli, facrificia & donatia mi-

hi deftinata frequenter folent offerre, carnemque coram

me comedere ; at nihil horum, utpote fide & peeniten-

tia deftitutum, Jehovae placet, potius improbat, atque

nunc é contrario peccatorum & iniquitatis populi recor-

dari folet, ad ea punienda, atque iratus vifitare inftituit

fcelera eorum, utipfisin /Egyptum miferiae reverti, fit

deftinatum.

Y.14, Quippe oblivifcetur Ifrael factoris

füi, & eedificabit palatia; atque Juda multiplicavit urbes

munitas; itaque; mitto ignem in urbes htjus; ut com-

edatpalatiailius. ProptereaJehovameminit judiciorum

ad puniendum , quia Ifrael oblivifci folet füi fa&tóris,

creatotis & cohfervatoris, atque interea templa idolola-

trica extruere affolet.

Atque ipfe etiam Juda fiduciam

fuam in me non collocat , fed in multitudine arciumat-

que urbium fuarum munitarum; propterea ego Jehova

judiciis meis unum altero perdam praefertim füb Nebu-

cadnezare, id quod com

probavit hiftorïa in Libris Regum

& Chronicqrum data,

B 5

CA-

Gefallen daran.s /önd?m er vvill ibrer Miffethat. gedencken þna.' ibre

Sünden . beimfücben ,. die ficb. u 2£gypten. kebren.

ZELTNERUS :

VVenn fie Opfer (iblacbten, die mir follen dargebracht vverden, fo if

&5 eben [o viel (bey ibmen) . als vvenn fte (gemeim) Flafch fihlachtetets

und áffem : Es bat auch. der Herr. heinen Gefallen. daran : INun aber

vvird er ilrer Sünden gedencken und ibre AMifethat: beimfucben : .Sie

vverden-vvieder in ZEgypten (nicbt elen. in dasjenige Kanigreicb und

Land felbfe , fondern in' gleiche Gefangenfcbafft. und Dienflbarket) zu-

vück kebren müffn. . Qua ut nunc examinxemus, inüïtuti noftri

brevitas non l?atitur.

14

gt

2)oC&8

/

CAPUT IX.

Aput Nonum complectitur Apoftrophen Prophetze ad

lítaelem graviffima ei fcelera exprobrantis atque ea-

propter poenas & judicia divina maxima ei mixtim com-

minantis & denunciantis.

Primuim crimen y. 1. lzeti-

tia gentilis ejusque poena, gaudii ablatio & in triftitiam

converfio. 2dum crimen ibid. fcortatio idololatrica &

temporalium cura & poena , maledictio areze. & torcu-

laris. y. 2. atque € terra Jehovae in .Affyriam & JEgy-

ptum ejectio y.5.5tium crimen, falfus facrificiorum cultus

ejusque poenalis rejettio & abominatio Y.4. 4tumcrimen

hypocritica folennitatum & feftorum celébratio eorum-

que ceffatio in poenam y. s. exilium & fepultura infamis

y.6, devaftatio ibid. dies vifitationis & retributionis feve-

rus, Y.7. stumcrimen pfeudoprophetarum ftultitia,fedu-

&io,auleque affentatioib.6tum crimen corruptio profun-

diffima utiGibeae &Gilgalis v.9.15.Deique judicium. zmum

crimen à piis Patribus degeneratio & beneficiorum di-

vinorum oblivio y.1o. contra vero in turpiffimam ido-

lolatriam prolapfus, Deique amori priftino commenfüra-

tumodium poenale decretorium.ib, Sterilitas v. 11 14. Re-

ceffio Jehovaey.12. Eje&tio é domo & amore y. 13.. Eradi-

catio y. 16. Divagatio inter gentes. y. 17.

y. r. Ne leteris Ifrael exultatione ficut gentes;

quod fornicatus es contra (Deum) tuum divinorum :

di'k—a:

y.r. Novam hic plures inchoari pafant concionem , cum Px;o-

pheta antecedens caput edita contra líraelem & Judam fimul

comminatione clauferit ; alii vero Apoftrophen in priori capite

* ad Ifraelem factam , denuo continuari, opinantur, quod cum

verum fit , perinde fere eft, quicquid ex utroque eligatur.

Circa

dcocd

1y

dilexifti mercedem (meretriciam) ; füper omnibus areís

tritici. Non eft, cur vos o! excecatiTfraelitee multum

laetemini atque gentes idololatricas in gaudio;exultatione;

choreisimitemini,eo quod & ipfi fornicationem fpiritua-

lem committitis contra Deum veftrum triunum, eo quod

mercedem meretriciam ex fornicatione veftra corporali

& fpirituali in vos redeuntem adeo ha&tenus dilexiftis,

avide arripuiftis & arripitis , idque füper omnibus areis

tritici, ubicunque aliquid commodi temporalis eft me-

tendum. y.2. Àrea & torcular non alet eos, & muftum

mentietur. ei.

Hujus enim tua idololatria feu fornica-

tionis corporalis & fpiritualis , fecuritatis, avaritiae fru-

&us non erit alius, quam ut beneficia temporalia omnia

five ex area five ex torculari proficifcentia, triticum, vi-

num , oleum &c. tibià me Jehova fübtrahantur, atque

fpes, quam in opimas vindemias collocafti , te fallat.

y.;. Non babitabunt in terra Jehovae : & revertitur

Ephraim

Circa verfionem vernaculam co-nf. RaAiTZHIius in Vindiciis

P. 282. feq,

y. 2. Vix eft , ut obfervemus , aream & torcu

lar , cujus ablatio-

nem propter ifraelitarum fecuritestem & idololatriam hic com-

minatur Deus, omnis generis beneficia fignificare temporalia.

Nam ex ufü Scripturz, nominatis quibu

;dam fBeciebus, reliquas

.omnes eífe includendas, notum eft.

Y'. 3. Cum non legatur, Iíraelitas in captivitatem etiam ZEgyptiacam

oft detentionem illam magnam olim fa&tam abductos fuiffe; in-

terpretes, quod hic de ZEgyptod

icitur, vel de miferia illi priftinz

JEgyptiacz fimili, vel de reditu per fpontaneum exilium ad evi-

tandum exilium Affyriacum; vel de reditu ad exquirendum au-

xilium interpretantur.

Quod utrumque pofterius hiftoria con-

firmat vid. 2. Reg. XXV. 26. Nempe quia mulii de decem tri-

bubus ad primum adventum Salmanafari in Fgyptum fe rece-

pere. V;de fimile Efa, XI 11. inquit GRoTIus.

4. MC

16

LUE

H)O(x

211

x*

X7

Ephraim in g

yptum, & in Atfyria pollutum comedent.

Non autem inopia tantum & egeftas tantórum fcelerum

tuorum poena erit, fed ipfa reipublicee & Ecclefiae exci-

fio, ejectio ex quieta habitatione & abdu&tio in captivi-

tatem.. Certo revertuntur Ephraimitee in captivitatem

fümmamque miferiam, partim in /Egypto füftinendam,

partim quando captivi abducentur in Affyriam, ubi cef-

fante cultus fanctitate pollutum & quod abominationi

eis cft, comedere tenebuntur. y.4. Non libabunt Je-

ovae

Y.4. Non negligenda hic eft verfionum varietas, que quoufque

cum noftris conveniat, collatio edocet.

VATABLUS ita vertit :

Non libabunt Jehovz vinum, neque grata erunt ei facrificia ega

rum, tanquam panis lugentium reputabuntur eis, quem qui-

.

cunque comedunt ; contaminant feíe

.

quia panis eorum pre

anima eorum non intrabit in domum Jehovaz.

Juxius & Tag-

MrLLIuS : Non libabunt Jehovze vinum , neque fuavia eraünt

ipfi libamina ; Sacrificia eorum ut cibus lugentium futura effent

€is, quicunque comederent ipfum, polluerent íe; nam cibus

eorum pro mortuo ipforum non venit in domum Jehova: S

e

Scuwipius : Non libabunt Jehovz vinum & non grata erünt,

ipfi facrificia eorum ; ficut panis lugentium ipfis, omnes co-

medentes eum, contaminantur : quia panis eorum anima co-

rum, non veniet domum Jehovae. Vernacula noftra: Dafübfé

Jie dem Herrn bein "Tranckopffer vom Viein nocb etvvas zu &efallen

zbun bonnen.

lbr Opffer foll feyn vvie der betrübren Brod , an vvel-

chem. unrein. vverden alle, die davon effon : Detn ibr Brod müffn ffe

r frcb felbfe effem. und. foll nicht in des Herrn. Flaus gebracht vverden.

DiETENBERGERUS : ie vverden dem Herrn keinen Vein opffern, noch

ibm vvollsefallen , ibre Opffer vverden Jfeyh vvie das Brod der Trau-

vigeu : alle die es effem , follen. unrein vverden.

Danun ibr Brod if

fur ibre Seel , es vvird in das Haus des Herrus uicbt kommen : Nos

