ita germanice vertimus . &ie follen dem 7ehova keinen VPein opffern ,

€ das

geun df'e Opffer vverden ibim nfcbt angeuelin feyn, ibnen féyn vvi

Brod

LE

r*

hova Virium ; hec accepta ei erunt facrificia eorum, fi-

cut panis lugentium ei ( erit) : omnes comedentes eum

polluentur: quia panis illorum pro vita eorum (eft) ;

non veniet in domum Jehovae.

In exilio defiftent Je-

hova vinum libare , & fi etiam in facrificiis ei'offereridis

perrexerint, tamen adeo non accepta erunt Domino, ut

etiam in oculis ejus futura fint, ut panis lugentium , ut

cibus, quem lugentes attingunt, qui & ipíos polluit &

quicquid ipfi attin

unt, fic omnes de oblatis & facrifi-

ciis comedentes,

h

abebuntur pro impuris & pollutis;

quia panis eorum & quicquid offerre folent , nonni(i ad

fuftentandam vitam eorum debet facere, non autem ut

facrificium in domum & templum Jehovz poteritinferri à

in quo fola füa facrificia ei placent, . y. ;.

uid facietis

diei conftituto: & diei fefto Jehova? Defiftit

e a tempo-

h

ribus conftitutis, & Jehovze alias cele

brari confüetis fe-

ftis , nihil ea amplius habent utilitatis & ufüs. y.6. Quia

C

ecce

—

Brod der Leydtragenden ,. alle davon: effende. follen verunrethiget vuer-

den , vvtil ibr Brod voer ffe felbft. feyn wvird, es kan nicht-kommen iu

das Haus des ?ehova,

Patet ex hisce, quod Ifraelite preter cul-

tum idololatricum etiam facrificia Mofaica in Zigypto & Allyria

Deo offerre conati fint;

tionem,

fed prater ejus xïuent?m & approba-

Y. 6. Circa hunc etiam verfum operz pretium erit, conferre ver-

fiones: VATAELUS ita habet: Quia ecce abituri funt propter

vaftitatem, Mizraim congregabit eos , Moph fepeliet eos: do-

mos defiderabiles argenu íui urtica hzreditario jure accipiet,

lappa intabernaculis eorum. — JuNius & TREMELLIus: Nam

ecce interituri funt à vaftatione, Zgyptus congregabit eos; Moph

fepeliet eos, defideratiffima tentoria ad argentum eorum cha-

mzleon hzreditario jure poflidebit , fpina in tentoriis ipforum

€5 Zi-

erit, S, SCHMIDiUs; Quia ecce abiyerunt pra vaftation

Á

g/yptus

18

S&ooCu

ecce adeunt vaftationem; /Egyptus congregabit eos,

Moph fepeliet eos: defiderium in argenti « quodque) eo-

rum urtica haereditabit ea ; in tentoriis eorum carduus

Cérit

Namque necefle habent adire vaftationem , ex-

itium, captiyitatem , excidium, terra /Ezypti, in quam

fiduciam ponunt atque refugiunt, eos congregabit ad in-

teritum atque in ejus metropoli mortem & fepulchrum

confequentur.

Denique loco defideratiffimorum the-

faurorum argenti aurique hareditario quafi jure erit ur-

tica & loco fplendidiffimarum aedium carduus erit , inlo-

cis defolatis & deftruétis nafci folitus, verbo extrema erit

defolatio. Y.7. Veniunt dies vifitationis , veniunt dies

retributionis; (quique ) H"raclit;æ intelligunt; ( quod) ftul-

i

tus

gyptus congregabit eos, Moph fepelietþeos: Cquod attinet ) de-

fiderabile (quod eft) argento eorum ; fpina poffidebit ea; car-

duus in tentoriis eorum erit.

LurHrRus: Siehe fie wüffen vveg

vor dem Verffehrer : gypten vvird ffe fammlen, und. AMoph vvird

Jfíe begralen,

Neffeln vverden vvacb[en ; da. jext ibr liebes Gatzen-

Silber flebet und Dornen in ibren Fiütten.

Ex quibus $. Scuuipit

verfionem proxime ad fontem accedere, apparet. Caterum

omnimoda defolatio etiam ab Jefaia ita defcribitur Cap. XXXII.

13. X XXIV. 13.

. $. 7. Pofteriora hujus verfus fic vertit ScuvipDrus : - Stultus p;'o-

pheta , infanus vir fpiritus propter multitudinem iniquitatis tue

& magnum odium. . Juxius & TREMELLIUS verfum reddunt: Ad-

veniffe dies animadverfionis, adveniffe dies retributionis agno.

Ícent lfraelitz ; ftultos Prophetas iftos, dementes, Viros ven-

tofos effe propter amplitudinem iniquitatis tuz & amplum inte-

fünumodium. Queverfio & tempora & perfonas permutat & in

accentus offendit,

Reliquas verfionesnon moramur, 1371 VN

rede nonnulli vertunt Virum ventofum , quem germanice ef-

feras einen Vrindmacher , hominem fanaticum, ut adeo de falío

hzc dicantur propheta.

od

,-13

tus propheta,errans Vir fpiritus; pro multitudine iniqui-

tatis tuze & magnitudine odii. Tempus judicii & vifita-

tionis irata advenit, certe praíto eít tempus ultionis

&talionis. Quique Ifraelite tam nobiles quam ignobi-

les cognofcunt & manibus quafi palpant , quod quieos

docent, (int pfeudopropheta & qui enthufiafinos prae-

3endunt, fint pfeudofpirituales virique ventofi, ZZizdma-

cber,idque jufto Dei judicio propter ingentia tuapeccata

o! Ifrael, & propter maximum illud odium,quo verum Dei

cultum ejusque cultores profequeris. y.8. Speculator

(65) Ephraimin Deum meum: propheta Iaqueus au-

C2

ceps

Es

Y. 8. Difficilior hic eft veríus, quem reddidit VATAsLus: Spe:-

culatorem Ephraim pofuit fibi cum Deo meo , prophetam, qui

eft illi tanquam laqueus aucupis in omnibus viis ejus, odium in

domo Dei ejus.

Cui verfioni intruía efle haud pauca, in textu

non obvia, palam eft. Juxius & TREMELLIUs vertunt: Specu-

culatur Ephraimum conjunctum Deo meo ; ut láqueus aucupisin

omnibus viis prophetz ipfius eft , inteftinum odium in domo Dei

ipfius.

Qua nec verbisnec feníui fatis videntur convenire, Tex-

tui propiores videntur oió vertentes: X»omis RQpelm merd OE,

mpuuus muyis aunoMux im) mucus vos ódas murE' avlv E ol Cs uv io

&UÉuye

LurnrRus vertit: Die VFecbter in Epbraim bielten fich etvva

an meinen GOtt : aber nun find die Propbeten , die Strickelegen auf al-

lenibren V Vegen, durch die feindféelige ZAbgotterey im Haufe ibres GOf-

t5. Quz feníui magis quam verbis intenta, ita emendare co-

natur ZELTNERUs: Epbraim fibet genau ( lauret ) auf diejenige ,

vvel.be es mit meinem GOtt. balten , ( die nacb Terufalem, dafellfd. den

Gottesdienf! z-u balten, gehen?). AAuf allen ibren VVegen find falfibe Pro-

pheten , die vvie mit. Stricken auf einem Vogel- Heerd ( folche ausz.u-

kund[ibafften ) lauféhen oder lauren ). Sie baben ( feit dem Abfall unter2c-

robeam und Rehabeam ) einen unver[ebnlichen Hafs gegen das Haufs

des HErrn ibreé GOttes ( den Tempelzu Terufalem 1. Ken. 12, 18. €$c.

Simplicius vertit $, Scriviprus; Speculator Ephraim cum Deo

Ineo

2

230

à&)oCdg

ceps in otnnibus viis fuis; odiumin domo deorum ejus

(eft). Tu domus regia Ephraimitica fpecularis coram &

contra Deum meum, ut eum offeridas,& quisque píeu-

doprophetarum tuorum eft veluti laqueus auceps , nil

nifi deceptionem quaerunt in omnibus füis.rationibusa-

gendi; Vatinianum erga veram Ecclefiam ejusque affe-

clas praefertim in templis Deaftrorum eft odium ejus. y'.9:

Profundarunt C profunde ) corruperunt ficuti diebus Gi-

beï:

, meo: Propheta laqueus aucupis in omnibus viis ejus; odium in

domo Dei ipfius. Que fere cum noftris conveniunt, nifi quod

nos "]'I2N , ati pluralis eft , ita de Deaftris à populo Ifraelitico

affumtis interpretemur,

Caterum diverfiffimas expofitiones fen-

fus loci hujus obfcurioris lege fis apud Criticos Anglicanos, Po-

LuM; S. ScuMIDIUM , TARNOVIUM, MARCKIUM &c. quos non

exícribemus,

Eo potiffimum difficultas redit: an verba initialia

in fenfüum bonum ; quod plures faciunt , an in malum fint capi-

enda? Sed prius contextüs non videtur admittere.

Non male

HirRONYMUs rem omnem de Jerobeamo exponit, qui ex ejus

mente quafi fpeculator datus in populo, feníu principis & quafi

propheta cum Deo, qui hzc Ofex loquitur, fa&us eft laqueus,

€o quod omnes in laqueo ejus corruant, maxime cum iníaniam

in domo Dei pofuerit i. e, in Bethel vitulum aureum fecerit, hoc

enim interpretatur Domus Dei.

Comparatio autem laquei, re-

tis &c. fupra jam adfait Cap. V. r, períe claret &, ut in-

terpretes taceamus , exponiturà GLAssio in Rhetor. S. p. 1772.

*.9. MVO WoDVn Rede verti profunde corruperunt, regula do-

cet: in tali verborum conjunctione fxpeprius fumi adverbialiter,

ut Hos. V. r1. conf. y. 2. & metaphora deduci poteft ,. vel ab

arboribus altas & profundas radices habentibus , vel à morbis

intimis medullis inherentibus, vel à foveis, quz quo funt pro-

fundiores, eo minus ex iis licet emergere, velab intimis cordis,

penitus corruptis , vel aucupibus & venatoribus;fe profunde ab-

dentibus, ad alios fallendos, utadeo populum Ifraeliticum adeo

profunde demeríüm & defixum effe in fuis fceleribus, üt fitine

, Iapabilis, indicetur,

"

SECoCS

3t

bea: recordabitur iniquitatis eorum ; requiret peccata

eorum. Ad tantam profunditatem pervenit eorum cor-

1uptio, quanta olim erat Gibeonitarum Jud. XIX. & XX.

Itaque mirum non eft, quod judicia fuper iniquitatibus

& peccatis eorum prafto fint. conf.Cap.VIII 13, y.xo. Sic-

utuvasin deferto inveni Ifraelem,ficut primitivum in ficu

ab initio ejus vidi Patres eorum: ( at) ipfi venerunt adBaal

Peorem & feparabantfe ad probrum & fuerunt abomina-

tiones fecundum amorem eorum. Equidem ego Meffias

olim vineam h.e.Ecclefiam mihi plantaturus,Patres eorum

in deferto inveni & elegi;uti fi quis uvam invenit in defer-

to,ita gratiofe vidi &afpexi Patreseorum,uti fi quis ficum

rimitivam maturam, qua potiffimum in amoribus effe

folent, pervidet, verbo omnibus beneficiis,fpiritualibus

maxime, eos affeci. ^ At illi meis beneficiis male refpon-

derunt, fed ingreffi (unt ad idola Baal Peoris

Deaftri Moa-^

liter füntfor-

bitarum, atque adeo fpiriumlitcf & corpora

3

fiica-

y.10. Crebra eft-comparatio Ecclefie cum vinea & quc ad eam

Pertinent cumq

ue ea conjun&a funt v. gr. Cant. VIIT, 1r.

12. Jes, V. 1. feqq.. XXVIL 2. feqq. Jer. Il. 2. 3. 21. Ps.

E

XLIV.3. LXXX. 9. Matth, XX. r.feqq. XXI.3 3. feqq. Marc.

"

XII. r. Luc. XX. 9. &c. de qua iterum prater interpretes con-

ferri poteft GLAsstus in Rhet. S. p. 1745.feqq. .. BaalPeorerat

Deafter Moabitarum À monte dictus , uti Jupiter Olympius, A-

pollo Clarius, Mercurius Cyllenius &c. Priapum plerumque

intelligunt , qui referebat viri pudendi fpeciem & à nuditate di-

cebatur, fed dubitat tamen Mancktus, credens Moabitarum &

Midianitarum veterum idola nec eadem fuilfe cum recentioribus

;ï

Gracis & Latinis, nec eadem nobis certo aliunde, quam ex

fcripturis,conftare. Conferri tamen merentur de hoc idolo DRau-

sius , SELDENU: de Diis Syris aliique apud Criticos Anglicanos

& DPoruM ad Num. XXV.3.íeqq. Caterum vernaculam hic

werfionem utcunque defendit RA1Täxug in Vindiciis p. 282,

22

Bo

nicati; Num. XXV. 3. Ps. CVI. »g. f'eparäbïant feà m$ ve-

roque meo cultu & contra accefferunt ad probrofum

Priapum atque tam mihi fuerunt. abominationi, fecun-

um menfüram hujus propudiofze libidinis ; quam mihi

prius fuerant in. amoribus.

Y. 1r1, Ephraim ficut volu-

cris ( eft), avolabit gloria eorum: à partu & ab utero &

àconceptu. Eadem conditio eft domus regiae uti volu-

cris , ut hac avolat & e regione in regionem abit: fic

etiam ejus gloria , quicquid habet fplendidi honoris, o-

pum, famz, fobolis, avolabit, in captivitatem celeriter

perveniet, manebit eam exilium, excidiumque , peribit

foboles eorum , five quando in partu lucem videbit, fi-

ve etiam adhuc in utero, five in ipfà jam' conceptione.

Y.12. Quin etiamfi educent filios f0s; tamen orbo eosà

virilitate: quia ve etiam ipfis in recedereme abipfis. Imo

fi vel maxime quosdam filiorum füorum ut adolefcen-

tes educare ipfis dabitur:: attamen ad atatem virilem

€os pervenire non patior, fed orbabo eos liberis füis,

gladio perituris. Namque non poterit non omne mali

genus in €os irruere, ex quo fpiritu meo, gratia, auxilio

ab ipfis recgiïero , eosque fibi reliquero. y. r3. Ephra-

im

Y,.I1.12. Verfíus hic bene äxponuntur à Criticis prafertim apud

PoruM, ut nihil opus fit addere,

X. 13. Hic iterum ípe&tanda eft verfionum varietas. $,Scuwte

Dius vertit; Ephrajm quando vidi ufque ad Tyrum, (tota )

plantata eft in pulchro & Ephrajim ad educendum ad occiíorem

filios ejus.

Que & textui addunt & difhcilem habent fenfum,

Juxius & TReMrLLIus , Ephrajim ? quemadmodum video Ty-

rus eft ad interfe&tores filios fuos.

rum, plantata eft in amoeno habitaculo, fed Ephrajim productu-

Qua verfio & addit & omit-

tit & cohzrentem fenfuüm non habet.

VATABLUS vertit: Ephra-

im vidi ut vidi Sor plantatam in habitaculo & tamen Ephraim

edu-

e3*)0(0?9

23

im (licet ) uti video , petrae implantata in pulchritudine

C Ht): tfamen Ephraim edu&gr fil

iorum fuüorum ad oc-

cifo-

educturus eft ad interfe&orem filios fuos,

ngä poü&riora qui-

dem recte fe habent, non vero priora; vidi ut vidi & contra

textum & fine fenfu dicitur, Vulgatus reddidit:. Ephraim ut

vidit Tyrus erat fundata in pulchritudine & Ephraim educet ad

interfectorem filios fuos,

In quibus & fenfus deficit & *'N*

prima períona convertiturin tertiam, Lurusnus nofter habet:

£phraim , als icb es anfche , ife gepflanzet und bibfihvuie Tyrus, mufs

aber nun ibre Kinder bevauslaffen dem: Todfchleger.

Quorum priora

textul non conveniunt: ZELTNERus ita vertit & circumícribit:

Vyenn ib Ephraim(/ das Kenigreich der zehen. Stemme ) betrachte bis

« die Sradt Tyrus (| von dem Stamm Ephraim felfh an, wvelches der

«ufferfte vvar gegen. Benjamin und Juda. unter. den 10. fLommen , auf

der anderm Seiten aler , bis an . die Grenze Tyrus und Sidon reichete ,

"a fer der lezte Stamm voar, vergl, 9os, 19,28.). $o ift er auf ci.

"er luffigen und fruchtbaren 24ue gepflanxet — ber eben das( fibame)

Ephraim , ( das auch von der Fruchtharkeit féinen. Namen bat , ) if

(nun us gattlichem. Gericht ) verorduet , dafs es feine Kinder , (an-

geharige Landes - Kinder ) dem. Vrger , ( den. Feinden ,. die fe er-

vviirgen vvverden, ) herausfülre (und tibergebe, und die Frucbtbarkeit

ibres Landes nicbt lenger genieffe.

Quz & communi interpretum

errore , quod *v hic fit Tyrus, nituntur & voces textus non

recte exprimunt & Textuiaddunt. Diodatus vertit: Ephraim.

dum ipíum intuitus fum, fuit ut Tyrus, plantatus in loco amoe-

no, fed Ephraim educet filios fuos occifori,

Inqua verfione fe-

ptem vitia obfervavit Coccejus, qui & ipfe melius non reddi-

dit: Ephrajim ! quando vidi Tyro plantatam in ovili, Ephrajim,

inquam, eft ad educendum occifori filios fuos.

In quem meri.

to animadvertit MaRcKrus , eujus tarnen ipfiüs verfioitidem fen-

fum non habet, Ephrajim, inquit, ficut vidi Tyrum planta..

tam in habitaculo amoeno , imo Ephrajim eft ad educendum ad

interfectorem filios fuos. LXX,. hzc habent:'Ea(þgm,u jy Tpomoy

eidoy eis Dnpuy atpsguruy a TEXY& & uT y u) E'Qoue 72 uyuyay dsoimo-

say]yoiw T& vexyo divra,

Quz quidem cum textu non conveniunt,

at

24

850(€0ÓÀ

cilorem (eft). Etiam(i urbs regia Ephraimitica fe pul-

chre plantatam , munitam fortemque utpote petra in-

nixam arbitretur, attamen illa ipfa urbs regia filios füos ,

incolas, milites educet, ut ab hoftibus occidantur.

y.14. Da ipfis Jehova, quod dabis, da iis vulvam ab-

ortientem & ubera arentia. Comminatus es o! Jehova,

quod Ephraimum orbaturus fis inde à partu & ab utero

& à conceptu y.11. 12. itaque fac fecundum tuum decre-

tum, & da, id quod daturus es, nimirum vulvam abor-

tientem & ubera arentia, omnimodam orbitatem & per-

niciem. y.15. Omnis malitiaeorum (eft) in Gilgale,quia

ibi odi eos;] propter malitiam operum füorum ; domo

1nea expellam eos: non addam amare eos ; omnes Prin-

cipes eorum(fünt ) refrattarii. Omnino ita eft, refpon-

det Jehova, omnis eorum malitiain Gilgale eft comple-

ta, ubi idololatriam erexerunt publicam & loco arcae

uare

mez repofüerunt idola C.IV.1;. XIL. 12. Am.IV. 4.

nfüum-

hoc potiüimum m loco & propter hunc locum co

matmo

at recte tamen'my Tyrum non exponunt. Naim haud paucz ra-

tiones Tyrum fic refpuunt.

Primo, quia ita textus fit inyolu-

tus & difficilis, uti ex verfionum diverfitate apparet, contrave-

ro noftra admiífa verfione fit planus & fibi conftans, quia 2do

")X etiam alias petram denotat v. g. Ezech.IIL9. & filicem quia

3tio AquiLA , & SvuMACHus & THroDoriO interpretati funt

peiram duriffimam , i.e. filicem, obfervante HIERONYMO,

j. 14. Quz circa hunc & fequentes veríus usque ad Capitis finem

funt obíervanda , ita exhaufta funt ab interpretibus apud Criti-

cos Anglicanos, Potuw , ScHMIDIOS, RivgETUM, MARCKIUM,

(TARNOVIUM &c, utnovi, quod addamus , non habeamus , il-

lud folum adhuc adfpergentes , quod prophetia hacc defraelita-

rum rejectione , difperüone & vagatione inter gentes , ipfo even-

tuitafit comprobata , ut hodieque Dei juftitiam, veracitatem

& Religionis reyclatx veritatem inde queamus admirari. ,

-

EE

——

2f

——ÀM — ——

mato eos profequor odio, pellamque eos do

1no, familia,

potieflione, templo; Eccle(ia, hareditate :

neque defi-

ítam ab hoc odio,ad amorem rediturus, fe

d erit perpe-

tuum & decretorium, idque eam etiam maxime ob cau-

fam, quiain Gilgale ipfi Principes, primores populi,

quorum erat bonum eipraeire exemplum,rebellionis ad-

verfüs me fuerunt autores

Duno oma

, incentores, promotores.

V clegantiparanomafia. y.16. Percuffus (eft)

Ephraim

; radix eorum exaruit, fru&um non facient:

icct etiam generaverint; tamen occido defideria ventris

corum. Attum eft de regno Ephraimitico decem tri-

Uum 5 certo, cito & penitus percuffüm. del

etumque

erit, uti arbor, que

radicitus exaruit, ita utnihil fructus

amplius

fint produ&uri & 1

icet generando propagare fe

ftudeant: attámen velde

fideratiffimos eorum fcetus una

cum matribus occid

am, perimam, perdam. y.17. Re-

fpuet cos Deus met

155 quia non obedientes ei fuerunt:

atque erunt vagi in

ter gentes.

Hoc epiphonemate ego

prophetaiis comminari

& preedicere debeo, quod Deus

meus, cujus prophetam ago, cui

que fervio, eos aeque

penitus fit reje&urus, ut ne amp

j*

;

ius futuri fint Respu-

blica & Ecclefia , fed ut vagi,extorres & erratici fint fu-

turi inter gentes tam ethnicas, quam chriítianas, id

quod hodierna adhuc fatis edocet hiiïoria.

CAPUT X.

, Eigïï Hofeas in Capite decimo & graviflima Populi

Itraelitici fcelera enarrare & poenas atque judicia di.

vina mixtim comminari.

Praecipua fünt, abominanda

idololatria, beneficiorum divinórum abufüs , & in pec-

catis complacentia , poena autem altarium everfio. y.1.

& timoris

. Regiminis pravi conftitutio maïe cedens,

-

Jeho-

06

$5oCÉ

y.3. perfida fcedera pravaque judi-

Jehovae negle&tus.

cia. y. 4. Poenae, vitulorum in Affyri

am abdu&tio inde-

peccatis Gibeze

que oriunda deífperatio v.7.8. Cum

communio y.9. Erga divina béneficia, caftigationem ,

congregationem ,

unionem ingratitudo y.1o. Recalci-

*

tratio aticctatumque 1

n Judaam dominium y.r. impoe-

nitentia adverfus doctrinam prophetarum optimam, &

in fe ipfis confidentiav. 12. 13. índeque omnimoda cum

Pekahia excifio y.r4. eaque ob obftinatam Bethelicam

malitiam feftinata, maturata, extrema.

y. 1. Vitis vacua Ifrael (eft), fructum fimilem fecit

fibi? fecundum multiplicationem fructus fui multiplica-

vit altaria; fecundum bonitatem terrz fiize; bonas fe-

cerunt ftatuas

Populus Ifraeliticus fimilis eft vitibono

fücco carenti & malo repletee, quodfi etiam fruttus fe-

rat, fimiliter funt mali , ita.enim abutitur bonis tempo-

ralibus, ut quo magisiis abundat, eo plura conficiat alta-

riaidololatrica,& quo pulchrior terra eft feges,eo pulchri-

ores

I. Erfi llïon adeo difficilis fit hic verfus: attamen haud abs re

Ó*

erit, verfionum annotare diverfitatem.

Vitis vacua eft Ifrael,

ita.Juxius & TReMELLIUs, fru&um reponit fibi: fecundum mul-

titudinem fructus fui. multiplicat altaria, fecindum bonum ter-

rz Íux benefaciunt ftatuis, S. ScHMIDIUS vertit: vitis evacuans

lifrazl, fru&um facit fimilem fibi: fecundum multiplicari fru-

&um , ipfi

üs,- multiplicavit altaria: fecundum bene effe terre

ipfius, bonas fecerunt ftatuas.

VurcaTus

Vitis frondofa If-

rael fructus adzquatus eftei; fecundum multitudinem . fru&us

fui multiplicavit altaria, juxta ubertatem terro fuz exuberavit

fimulacris. VATABLus: Vitis vacua lfrael, fru&um ponet fibiz

fecandum multitudinem fru&us fui multiplicavit altaria: fecun-

dum bonitatem terra fag pulchras fecerunt ftatuas, Rationes prz-

CIP'LIR-

$ eoCk

27

ores conftituat ftatuas. y.z. Blanditur cor eorum,nunc

rei ( erunt): ipfe decervicabitaltaria eorum ; devaftabit

ftatuas eorum. Atque vero inhac multiplicatione altari-

um & erectione ftatuarum pulchrarum idololatricarum

fibi tanquam re bene gefta valde placent, iisque tan-

quam blanditiis & delitiis cordis fui utuntur & gaudent,

conf, Cap. VIl. 2. eoqueipfo indurationem füaim & rea-

tus aggravant feque maturos poenis reddunt. Nam ille

Deus meus iratus hac altaria idololatrica decervicabit ,

omni ornatu privabit, prorfus deftruet & ingloria fa-

ciet, atque ftatuas eorum pulchras penitus devaftabit,

comminuet & perdet. y.3. Nara nunc dicent: non eft

Rex nobis? quia non timuimus Jehovam ; & Rex quid

faciet nobis? Namquehac panolethria id efficiet, ut ad

fe redituri fint Ifraelitae , unusque ad alterum di&turus:

non eft Rex nobis? actum ett de rege & regno noftro,

quia non timuimus Jehovam, quia fine €o, imo contra

eum regnum;peculiare ereximus, atque adeo ejus ti-

morem & G«parow fprevimus ; eoque ipfo ejusindigna-

tionem & hac, qua nos premunt, ejus judicia merito

incurrimus & Rex hic, à nobis ele&tus & cum füisinfti-

tutis peffimis probatus, quid faciet nobis? nihil! nos

omnino juvare, atque ex miferia eripere non poterit.

y.4. Loquuntur verba; ex

ecrationes vanitatis, pangen-

D»o

do

ciþunrüm differentiarum fünt, quia 1mo alii v&:bum pp3 paf-

ive, alii a&ive fumunt; fed cum fit ex genere mediorum, res

eodem recidit, quin 2do verbo rv diveríos tribuunt fignifieatus,

quos nec habet , nec loco huic conveniunt, conf. Critica noftra

S. P. II. p. 413* Quod bonitas, que ftatuis tribuitur , fit phy-

fica non moralis, vix meretur obfervationem, de reliquis fe«

cundum rem non admodum diverfis, vide fis interpretes.

us

28

GE)oC

do foedus: ut efflorefcat ficut venenum judiciüm; fü-

per fülcis agrorum. Verba fibiinvicem dant, vane pe-

jerant & foedera cum

T

gentilibus pangunt, ut quemad-

modum in fülcis agro

rum crefcit venecum, ita & inre-

gimine &in Judiciis forenfibus

per totam regionem in-

valuit venen

ata injuftitia , judicium perverfüm , bono-

rum opprefiio , fraudes , perjuria, perfidia. y.s. Propter

Vitulos Beth Aven peregrinabuntur (quisque) incola Sa-

marize : Nam luget füper eo populus ejus , & facrificuli

ejus fuper eo exultabunt; füper gloría ejus , quia migta-

vitab eo. Maxime propter cultum vitulinum Beth-A-

vitarum omnes incolae Samarize & totius regni in capti-

vitatem

peregrinam pervenient.

Nam propter vitulum

abduttum populus ejus ei adhaer

ens in magnum con-

jicitur lu&um, contra vero facrificuli gentiles conf. Zeph.

l. 4. in quorum poteftatem perveniet,valde füper eo lze-

tabuntur, fuper gloria ejus , ci perperam attributa, quia

nunc migrabit ab eo ceffabitque. |y.6, Etiam ille in Af-

fyriam ducetur; donum Regi Jarebum : pudor Ephrai-

mum capiet; & pudefiet Ifrael é confilio füo: Profe-

Go in Aífyriam ignominiofe is abducetur donoque da-

bitur Regi Affyrie Jarebi commoranti; Tum fiet, ut

domus regiaEphraimitica ex pudenda hacidololatria pu-

dore afficiatur, utque decem tribus a

gniturz fint, quam

confili hujus fui idololatrici eas d

ebeat pudere. y.7.

Ceffare facta eft Samaria( cum ) Rege füo: ficuti fpuma

fuper faciebus aqua. . Adeo actum eft cum Samaria,

cum Rege & regno füo, ut tam brevi tam penitus defi-

tura fint, quam fpuma füper faciebus aque perit. y.8.

Et exfcindentur excelfà Aven, peccatum Ifraelis; fpina

& fentis exurget füper aras eorum: dicentque ad mon-

tes, tegite nos: & ad altitudines, cadite füper nos. Non

Vitu-g

9$»5o0CÓ

29

vitulus tantum, fed e.tiam ejus caudee excelía & aïtaria

Aviica in toto regno exfcindentur, penitusque deftru-

entur, nimirum peccatum hoc idololatricum tam in-

ens, tam horrendum, tam fingulare, utloco altarium

j

orum fpincta & fenticeta fint futura & vbique excretu-

ia, eritque tribulatio tanta, judicium divinum tamter-

ribile & extremum , ut quod proverbio dici folet, mon-

tibus dicturi fint hi puniti & defperabundi homines,

tegite nos & altitudinibus,cadite füper nos, cum tantam

iram nequcamus perferre conf. Luc. XXIIL 3o. Apoc

VE 16. y.9. Pre diebus Gibee; peccafti Ifracl; ibi per-

ftiterunt ; non attingebat eos in Gibea bellum adverfüs

filios iniquitatis. .Equidem peccata tua o! Hrael lohge

graviora & atrociora funt,quam il'udGibeonitarum conf.

Cap. IX. 9. quod tamen erat maximum, fed ibidem ni-

hilominus pe:ftiterunt incolumes, neque bellum adver-

fus impüflimos Gibeonitas geftum attingebat Ifraeli-

tas ad eos perdendos. y.:o. In voluntate mca ( eft), ut

conítringam eos: nam congregantur adverfüs eos popu-

li5 in lizando eos duabus habitationibus eorum. Nunc

fHtr

id apud me eft con

iiit

utum , ut eos quafi in fafciculum

.

IRITAZI

1

4*

conítringam ligemque d

æ/i"ya

gendos: nam gentes ex

meo infünétu congregantur adverfus eos ad eos per-

dendos, dum eos quoad utramque fuam habitationem

tat

^

i

a [fraeliticam , quam Judaicam ad difpcifionem col-

ligare & in captivitatem abducere inftituent, y.z. At

Yav

Ephraim vitula edo&ta trit

Lià db i 4

atque ego tranfivi fii-

per pulchrum col

]

H

um ejus : equitare faciam Ephraimum,

Namque conditio

tricurabit juda; occabit ei ]acoþtlg.

?

Y

—

,Domus

Y-9. Qme in his & fequentibus funt difficilia, videri poffunt ex

'verlïonum, collatione , & apud Interpretes-

*

30

SRo(S

Domus Regie &decem tribuum eft nota, eft ea vitula

idololatrica édocta peccare contraDominum , amans tri-

turare, pedibus alios conculcare, ex abundantia lafcivi-

re & pinguis fatta dominari; fed ego conculcabo pin-

gue & fpeciofum collum ejus , quicquid habet externae

praftantize & fpeciei, minime vero permittam, ut quod

intendit, equitet , füperbiat, imperet,utque ei fubiecta

tribus Juda cum füis triturare &, quod reliquum eft veri

feminis Jacobi, occare ei debeat h. e. fervire. y.12. Se-

minate Vobis juftitiam in confpectu gratiee ; novate Vo-

bis novale: nam tempus ( eft) ad querendum Jehovam;

donec veniet & vos juftitiam docebit. Itaque vos reli-

quise Judaicee, quicunque ad Judam pertinetis fpiritua-

lem, id agite, quod agricole folent, feminate bonum

emen verbi verae doctrinze & cultusdivini , utinde vo-

bis confequamini juftitiam, vitam piam, fanttam, juftam,

idque non ex Vobis, fed in confpe&u per os quafi gra-

ti:e ex divino auxilio & indulgentia ; deponite quicquid

eít veteris hominis &induite novum h. e. convertimini,

fanétificamini. Nam oppoitunum adeft tempus , qua-

rendi jehovam, eum agnofcendi , timendi, amandi ,

invocandi, uno verbo colendi, donec aliquando in car-

nem veniet & vos juftitiam fidei atque evangelii edoce-

bit, imo eam vobis conferet ad veítram falutem. Y.15.

Aratis imprcbitatem, iniquitatem meffüuiftis, comediftis

fru&um .mendacii: quia confifus es in via tua, in mul-

tituditie fortium tuorum. Atvero vos quidagitis o! de-

generes Iíraelitae & Judei, non novatis novale,.non a-

gitis poenitentiam , non creditis , fed aratis improbita-

tem, omne genus vitiis vos involvitis, idque, ut arato-

res folent, magno ftudio, hincque etiam condigna ve-

ftris malis operibus hatenus confecuti eftis praemia, at-

que

$)oCÓPÀ

3

que pravas cultus veftri falfi idololatrici fequeïas huc-

dum perfenüüis, quia non in me Deo tuo, meo auxilio

fed in prava tua agendi ratione atque numerofo tuo

fortique exercitu confifus

es ol Ifrael & confidis. g. r4.

ulares tuos, & munitionum

Ideo furgit va&atio in pop

*

tua.

(y.r4. Int

er Jvrvorra Hofeana haud poftremum locum obtinet hic

verfus ,. cuj

us primo dabimus verfiones, quousque differunt:

LXX.ita Vertunt: »e if«vasuetroa cmaAee Py v AwO GX X04 TTAYTO TO.

mspillagcia atv as OPX TT 0a* us ap

xu» EaAejuuy Pa vh Ouxs l'epofuaA Ép

VurcATus: Confurget

Pj gespous moX ejun Mailegoe, £a essyous iaquray.

tumultus in populo tuo , & omnes munitiones tuz vaftabuntur ,

ficut vaftatus eít Salmana À domo ejus, qui judicavit Baal in die

ralü matrefaper filiis allifa, — VATABLus: Propterea confur-

et tumultus in populis tuis & omnes munitiones tuz vaftabun-

(cut vaftavit Salman Beth Arbel in dic belli, mater cum fi-

tut ;

Jiis allidetur.

S. Scimipius: Et ftabit devaftatio in populis cuis

& omnes munitionestuz, ( queque ) vaftabitur, juxta vaftare

Salmanem Beth- Arbelem in die belli , mater cum filiis allifa eft

Luruzus: 7Zl du dich denn verleffeff auf dein Vefen

(terra ).

fo fall fich ein Getmmel. erbeben in

uud auf die 7Menge deiner FIelen,

deinem Volch , daft alle deine Veflen verfteret vverdens gleichovie Sal-

man verfferte das Flaus. Avbeel zur. Zicit des Sireits , dadie AMutter

Aüber den. Kindern zi triimmern gieug. — Qu ZELTNERUS ita cona-

tur emendare : ZAler aun vvird ein groft Getimmel um volligen Un-

gergaug u

nter deinen Vlckern ( den zehen. Stamnen?) entftchen: Deun

alle deine

Veftungen follen vervvüftet vverden, vvie vor kurzer. Zeir,

z ( gerechren ) Vergeltung das Flaus "Arbeel ( 'àin. Stamm lfaftbar dem

Gefiblecbt Baefa. zugebavig 1. Ka. 16, 1 fq. ) xur. Zeit des Kriegs,

( da ifraelvor Gibbethon [ag, von Spnri ) vervouflet vvordem, vvo

man Mutter und. Kinder zugleich miteinauder andie Y/and fihmizzte.

Jnsgemein wvvird es von eimer dergleicben. graufamen That Salmanaf-

fer er&leret.

Als vvenn das Vort Salman , vvelcbes vvtr z Yer»

geliung gegeben

, €in atgelrocbener INaine. diefes Komigs wvvare.

Es

duuckel, und komimt. alles auf 7Murlma[jungen an.

JDahber

ift aber Beydgs fehr

&

32

ä)ö('&ä

tuarum (quæqüe) vaftabitur juxta vaftationis retribu-

tionem domus Arbelis in die belli: matre füper filiis

allifa. Itaque horum peccatorum tuorum ea erit poena,

-

ut

Daber bleibt zi:'e erfte Meinung , die ein beribinter ZManu erf! vor kur-

xem vvabrgeuommen , vvabr fcbeinlicber. . "E& isHiILUERuS noftras:

cujüs hec eft verfio: propterea orietur propediem tumultus füb-

irus in popularibus tuis, & quicquid eft altiffimarum munitio-

num tuarum vaftabitur vaftatione non diflimili ei , qua in fce-

lerum ultionem vaftata domus Arbelitica cempore, quo bellum

€

F2)

erebatur, matre cum filiis allifa.

Expofuit hanc fententiam &

in Onomaftico S. p. o2 1. fq. & in peculiari Differtatione, quz

in Syatagmate eft Vlllva p. 2$7. Íegq. quamque eo Praíide

olim defendit Reverendifs, Academiz noftrz Cancellarius, Dn.

D. Prarrius, qui ejus etiam mentionem injficit in Notis fuis

Biblicis ad b.l. quam quidem LeoN, OPrreRHAUSIUM 'nSpi-

cilegiis Hiftor, Chronol. p.126. feq, impugnalle alicübi lego,

fed hujus libri non eft nobis copía.

ltaque expofitioni huic

ceu probabili , donec meliora nos quis'edoceat, fubfcribimus,

nihil morantes antiquas hypotheíes, imo' eorim , qui nullam

hic hiftoriam, nulla nomina propria agnofcunt, fed per Sal-

nan populum. fedentem in pace, & per BethArbel domum

z

6

ted

d

E

infdiarum Ííea in

dias appellative in

ligi contendunt ; quo-

rum antefignanus Chaldeus paraphraftes eft, reddens: 3223 523

d«mt

!

NA3TnCUTIN

lus | o

83522 ND7U DW232 U2 omnes munitione

tuz deprzdabuntur deprzdatione pacis, per infidias tempore

belli, quem fequuntur Rascur, LygANt

I$, &c. Etquanquam

Chaldzus,

non plane de nihilo fit,' quod de infidiis bic .ponit

erat enim Domus Arbelitica lyftrica: attamen paraphrafis per-

peram brevior efttextu,atque circumftantias, quas habet hiftori-

cas,male omittit, 2do eorum, qui utrumque & Salman & Arbel

pro nominibus propriis habent, & de nominibus Virorum vel

pofterius deaftri ut $. SCHMiptus exponunt, quod ucrumque er-

roneum eft. jtio falluntur, qui nomen Salmon, vel de hofte

aliquo ignoto, ut haud pauci ex jadéis, vel de Solmune Prin-

e,ut

cipe quodam Midianitico ut GaoT1us, : velde Salmanatfer

alii

——

Is

&)oC(d4

33

ut plehariam vaftationem & excifionem excitaturus fim

in populares & fubditos tuos eamque tantam, ut mu-

nitiones tuae, quibus confidis, & fortiflimae & omnes

fint demolienda fimili devaftatione, qualis fuit, cum do-

mui Arbeliticee [yftricee tempore belli fuit retributum,

matre, ut dici folet, fuper filiis allifa i. e. maximis & mi-

nimis fimul excifis. vid. Gen. XXXIL x:. Deut. XXII. 7.

*

Y-5.

alii interpretes Judaici ABARBANgL, ABENESRA, Jossen &

Davip KiwcH:t &c. exponunt, quos ut grus gruem fecuti funt

ex chriftianis interpretibus plurimi, uti dubitanter quidem MzR-

CERUS , VATABLUS affeveranter, LiveLEus, Lupovicus CA-

PrLLus, qui Salmanaífarem ex urbe Perfidis Arbela oriundum

fuiffe, neício ex qua hariolatione, affirmat; RivETus, MARCKI«

us, CoccseJus &c. ex noftris GresNERUus ,. SCHMIDII,

Asn. Carovius, qui tribus Differtationibus de hoc

loco erudite egit , quz extant in Theíauro Philologico-Theo-

logico P.1. fol. 947. feqq. GrnHARDI, alii, omnes eo nixi fun-

damento, valde lubrico, quod nomina propria aliquando de-

