curtentur, quod plurimi obfervarunt, excitati à Cel. Dn. Sr-

MONIs inOnomaft, S. p. 12. fed hypothefin hanc merito hic

configit HiLLERuS , quia non extat exemplum nominis barbari,

quod partibus fuis fit mutilatum , neque etiam circumftantiz

hiftoricz conveniunt; uti etíam obíervavit GRoTI1UsS ex notatio«

Sed nec tacenda nobis eftex-

ne temporis initio libri fcripti.

pofitio olim communior & receptior, quz fuum prafidium ha-

bet in Verfionibus LX Xali & Vulgata, quzque plerorumque Ve-

terum eft Patrum Grecorum & Latinorum atque Interpretum

Romanenfium, qui quidem & ipfi in duas abeunt partes, qua-

rum altera fübje&um vaftationis ftatuit etfe Zalmuna Ducem Mi-

dianitarum , quem debellaverit Gideon Dux Ifraelitarum , re-

fpicique ad hiftoriam Judic. VIII. defcriptam , altera fübje&um

vaftationis facit Ifraelitas , quafi domum Gideonis five Jerubaa-

lis, qui fint. crudeliffime interfecti à Zalmuna.

Et fane ver-

fiones citatas ad hanc refpicere hiftoriam , hincque hanc hypo-

thefin reddere verifimilem, vix eft dubium , eam vero catero-

quin fuis laborare nodis, non opus habet indicationg 5 quan-

'quam

34

$ )oCÀ»

. i. Similiter facit vobis Bethel;in faciebus maximae ma-

litiae veftree: mane penitus ceffabit Rex Hraelis. Similis

cafüs vobis o! Cives Bethelis eft expectandus, idque in

confpe&tibus idolorum ; veftrorum tanquam primariae

veftrae malitiae. Nam cito & feftinanter & in aurorafe-

licitatisomnimoda ceffatione delebitur Rex Ifraelis, ut nec

respublica Ifraelitica nec Ecclefïa fit füperfutura.

UT

quam & & noftris eam probaverit FRI!EDLIEBIUS. conf, CritiC-i

Anglicani , Porus & interpretes reliqui.

y.1j. Intelligit hzc conformiter expofitioni verfus priorisde ex-

cidio Pekahie HiLLERus: conftat quippe, inquít, non ad omnes

11

Reges cladem hanc pertinere, que tam

Ààa

ultis tamque inft-

gnibus notis diftinguitar. Quum enim & Baefana calamitas

hunc manebat & propter violatum Bethele Numinis cultum in

ipía aurora i.e. fub initia imperii exícindendus à popularibus

erat ! quzrendus omnino in Iíraelitarum Regibys ille eft; in

quem omnia hzc vehementercongruant, Congruent autem, ü.

qua de Regib

us in facris monumentis fcripta; folertius inter fe

Pekahiz filio. Menachemi , qui Ifraeliticz rei ar-

comparemus,

bitrium biennio obtinuit.

Is, inquam, 1. à popularibus fuis

in fubito tumultu, quod primum vates predixerat, interemtus

filius Remalia, per-

fuit. Nam confpirans contra eum Pekah ,

cuffit eum Samariz in palatio domus regiz 2 Reg. XV. 25. Idem

Nam utSamariz Menachem

2«p

er talionem occidioni datus.

Pater ejus percu

fferat. Jabefi filium Schallum: ita eodem loco

tribunus Pe

kachie Pekachus , Remaliz filius eundem interemit.

2 Reg. XV. 14.25.

3. Porro, quemadmodum Pekahi Pater

Menac

hemus Thipfacenfis, qui Schallumo infenfi urbe eum ex-

cluferant, ulturus , pregnantes eorum difcerpíerat omnes: fic

Remaliz filius cum omnibus fuis eft extin&tus.

Confer reliqua

loc.laud. p. 268. Caterum phantaímata Coccrp & affecla-

, qui utiin toto hoc capite hiftoriam

rum v. gt. SAL. VAN TiLL

N. T. quetunt ; ita etiam hec p

ofteriora ad hiftorias Patrum

Mundaz & Magdeburgi,

noftrorum ztate V. gr. e:xpugnationem

cafum Regis cujusdam in Écclefia Evangelica, & quidem unici in

T

€a parte, qua reformationem profitetur A.- MCXLIX. 0. Jan

Yki

-:»zääocä»gc::"

3$

CAPUT Xl

;,;

Um puer ( effet) I(rael, tum diligebam eum; & ex 4Egypto vo-

co filium meum. .. Cum populus meus Ifraeliticus effet in pue-

ritia; inquit Deus Pater, cum adhuc effet docilis, obediens, fidelis,

tum mihi erat acceptus, in filium receptus & beneficiis temporali-

bus & fpiritualibus affectus, fpeciatim ex fervitute Z eyptiaca fuit X

me liberatus & per filium meum potenter educdtus, & hunc ipfüm

filium meum incarnatum olim ex JEgypto fum evoceturus , ut filios

Dci difperfos inunum colligat atque à tyrannide diaboli liberet, y.2,

Ut vocarunt eos: fic iverunt in faciebus fuis; Baalim facrificabant ,

& fculptilibus adolebant.

At vero alia nunc eft ratio líraelis de-

E.2

ge-

rii fa&dum, & id genus alia partim impleta, partim adhuc im-

plenda- extendunt , merito explodit horum íocius Jon. Man-

CKius.

^s

D

I. In hoc verfi veiba : & ex J£g

t

ypto voco filium meum, aliquid habent diffi-

cultatis. - Alii enim per hunc filium tantum Iftaclem , alii tantum Chriftum,

alii lfraelem typice , Chriftum antitypice, alii iftum literaliter, hunc per

accommodationem intellisi, opinantur, Príma expofitio , quz eft Judzo-

rum & poftrema funt plane falíz & fpitiz, tertia. efttolerabilis & fecunda ve-

ra atque genuipa. Nam filius hic manifefto Ifracli contradiftinguitur, Ne-

que enim . dicit Pater, qui hic loquitur:- cum Ifrael pucr cflet, dilexi eum

& vocavi eum filium meum ex ZEgypto ; fed cum Ifrael puer cífet, tum di-

lex: eum & ad fümmum meum erga eum amoremteftandum voco h, e, cer-

tiffime vocaturus füum filium meum unicum & unigenitum ex Zgypto, ut

adeo literaliter hc de filio Dei dicantur,

Confetri poffunt, fi placet, quee

dudum ad Mattb. 1l. 15. fcripfimus-

Y. 3. Cum corfiru&tio in hoc verfu fíit impeditior, potiores dabimus verfiones;

Vulgata habet: Et cgo quafi nutritius Ephraim, portabam eos . in brachiis meis 3

ncíciverunt , quod curarem eos,

$. ScHMiprUs : Et cgo affüefeci ite meum

Epbr;jimo, accepit eos fuper brachia fua: & nonagnofcunt, quod fanaverim

cos. JumiUs & TRrMELLIUS : - Cum ego cffuefacio Ephrajimum , accipit

1

1

1l

H

ain brachiis fuis; ac non agrofcunt, me curare il

i08$,

Coccsjus: Ht ego

pcdem conruli Ephraimo , accipiens illos in brachia fua & non cognoverunt,

quod fanavetim ipfos. Mamcxius: Et ego ire feci Ephrajim, tulit eos fu- -

per brachiis fuie, & ncn zgroverunt , quod fanaverim cos.

Vulgata tece-

dit à fonte , penendo meis- pro füis.

ScBMrDIL, TRrurLLH , Cocesu,

MaRcki fenfüm vel nullpm vel impeditum habent verfiones, by Ízpe de-

:

notare 42, probatione non cget, vid. Norpius,

n

15

*

Ed

y

36

X »oC

gevcris,

Nam uti eum Aulici & pfeudoprophete ad. cultum novum

m

a

aíla mea vocatione promie & alacri-

& idololarzricum vocarunt, haF

iverunt &

ter

ambulant, non qua eundum eíft, fed quaitur. Sa-

cïl.

icia enim offerunt idolis Baalidicis, atque fculptilibus manuum

füunt culumque praftant religiofum. y.3. At

Íuarum operibus fu

um ; fumendo eos in brachiüs fuis; nec(ta-

e20 pedaveram Ephrain:

Licetego pralertim tribum

men ) agnofcunt, quod (anaverim eos.

us nutritius

pucritia Íua & juventute ceu verus ej

Eth-imizicam iu

TY

.

& pater ita dt

d9

eri

m & Texerim, uüt -qrz.emadmodum nutrix Puel'um

uidun

f2

ct

£t

ducit, ingredi docet, laban:em fi

apfum erigit; fic Sc ego

lar

i

nmeum t

credi in viis mels docuerim, imbecillita-

Le:

g

imza ])OP!L i

i

£

l154

m , cefpit:

m tenuerim ,

f

prolaben-

3

A

a.

ectus.ejas fuftinu

-

i

Í

n quafi in brachia fuftu-

tem erexerim , ut Pcrïcuiis ingruentibus eu

lerim., à malis præfervavetimf& ex iiseos liberaverim. — At vero illi

€

c

erunt gratiam? non agnoverunt, non crediderunt ,

quam mibi retul

non obedientia mil

hi relponderunt, quafi nihil ipfis medicina, gra-

tiz, auxilii praftiü ffem.

y. 4. In fünibus Adami traxeram eos, in

denfis funibus amoris ; eramque iis ficut tollentes jugum fuper ma-

xillas eorum : & inclinábam ad eum cibum. Uti Adamum Patrem

ipforum in peccatum licet prola

píam , fed peenitentem funibus quafi

xtraxi atque fpiritualiter liberavi à

é peccati & Perditionis amiferia .e

fnorte & exitio eterno:ta etiam

hancpopulum denás funibus amo-

eficiis affeci ,

& totidem malis eripui, libera-

ris traxi , ingentibus ben

cum-

s geffi , uti folent, qui jugum bobus in

vi, atque ita n erga eo

bens;

PAUr U

u-

eüonum, VULGATUS: in faniculis Adam traham

Y, ;ä.ïäcïaxxx'hic varietas eft v

cos in vinculis charitatis: & ero eis qu

a(i exaltans jugum.fuper maxillas eo»

iun? & decdinavi ad cum ,. ut veíceretur.

.

n

VarAsLUs: Funibus hominum

^

lantes jugum in ma-

waxi eos, funibus chariratis; & ful cis tanquam exa

xilis eorum & declinare

feci ad eum c

Ho

ib

um.

$.. SCHMIDIUS:

Funibus homi-

nis traxi eos , denlis foni

bus amoris: & fai iis ficut atzollentes jugum fupet

v

n( &) fa(tinebo? Juxrus & TR&-

ma

Xl

laseorum: & inclinabo me ad eur

MzLLIUS; Funiculis humanis traho eos;

denüs fanibus amoris & fum iis, ut

ut admoveam ei cibum. Lu-

quileyanr jagum

impofitum maxillis eorum :

'THERUS : Jeb. [iefs

fre eim inenftblich qoch tragen und i

n Seilen der Liebe gehen,

tragen , und gab ibuen Futter.

Hzc

sund balf ibnen das Qocb an. ibrem Halfe

LINERUS: $0

vvill ich denn. den Freffer , d. i. Fein-

pofteriora fic exponit Zs

Qua quo-

de; die alles aufxebren, ub

er ib berlenckem und. bommen la[fen.

noíiris conveniant, infpe&tio docct, .

De (enfu videantur intem-

usque cum

pretes, prafertim Po& PoruM $. ScHMiDIUS,

9^

Lo

z

Y

E

RU

23

o

37

——

bcns ab iis auferunt , cos molettia levant &

faciunt: Sic etiam e

M

m

ut cibum poflint capere

(ï)*

4

2:

n meum ipfis faciebam leve, eos juvabat,

a

acs

i

í

5

o

tutabar, pafceban

i

n, benefcia corporalia & Ípiritualia

i. Y. $: dNon

H

ipfis prabeb:

juidem ) revertetur in 4Egyptum ; fed

Atlyrius ipfe ( erit) !

s

Es

en

H

c5 7

:,— nam renuunt CGDVQïtï.

Commeriti

quidem ellent peccatis fi

E

IU

eriam priftinam zEgy

2

B

i

'.

acam , fed fi-

milem adibunt, dum füb p

i&c

^

i

gentur.

Nanm

tem Regis Alfyriz

;-

vera ad me peenitentia hacc

mea judicia anteverte

4

--

C« avertere re-

z

fugiunt. Y. 6. Idcirco dolore afücit gladius urbes e

"EE

)u5

3 €

&

confues

J

mitartus ejus, devoratque propter coníilia eorum.,

Quare hzc eós

omDa

posna manet, ut bello omnes ejus urbes cum.| incolis finz af

;

1

1G2 ,

T

£

fia

deftruendz, &, qua politiam & Eccl

m, magnates etiam & primo-

r

R, d

tc

e

1:cs,' exícinden

z

.

ita propter peffima fua confilia idolclatriam

fo

V

entia &

ah

&il

VCuod

p29ona

aU;x

üita| expetentia delendz, Y . At populus nreus

s

fufpenfi fan

t averfione ime; quamvis ad excelí

um revocent eum;

junétim non extollet fe

Nam uterque populós meus Judaicus &

líracliticus fufpendunt vera fide & peenitentia ad me reverti

& con-

*

35

verti,

g

uamvis me ade xCCïHHD revocent & continüo vocarc fOlCD-Dï f;xï-

?

perftites veri prophet

V,

at früftra fünt, nam uterque hic populus

jancum non extellet fe ad veram

rificandum, fed in fua

penitentiam & ad altiffimum glo«

obftinatione & impernitentia perfeverabit y.g.

h

Qui .dabo te Ep

hraim , dedam te lírael ; nunquid darem te ut A-

damam? ponerem te ut Zeboim?

Converfum . cor meum adverfus

)

me: juné&im incendontur penitudines. vel vifcera mea,

St ex meri-

to tecum vellem agere, tibique dare fecundum opera tua, nihil tibi

L

poíiem dare o! domtus reoia quam, p

la

erniciem , nihil vobis dare pof*

Ííem ol d

egeneres lrae

i pr .CCCl'Cl".*;

a

[5

m excidium.

Non aliud te

V

manere po/

et exitium , quam quod olim infli&um eft Adamz, in

i

I

I E)

quod pofitumi e

t ZieDoi

nt, Civitates iftz Sodomitice, qua ob fce-

lera füa enormia ioue fulphureo celitus funt deletm, —^ Sed miferi-

— À

COI-

r A EE

y.$. Cum etiam hic Iv-:rfus fit involutior;- diverfirate:

n id & verfionum & int&r-

Ü

pretationum peperit; cui, cum noftram fatis

(

non immorabimur.

perípicue dederimus fententiam,

Sufic

iant hec Zeltneriana: Sje follem. z^vvar nicht in das

"

£c£

ic£

DADDIG K

Land Egypten (davaus

efbret, uad. alfonickt in daffélbe eigentlich [o ge-

1greicb) qrvied.

7

men (S1Ca P* 936. VW'oesaucbnur Gleicbnifsoveifs

xAaverfiebeng. Aber ff foll

£br Kazig veerden (4n deffen Land follen [je vie in.

der Egyptifcben Dienfibark

eit Ieben und kaumelas Leben baben) ; Denn fre vvollea

Jich. durchats

wicht ( 244 ibrena Gotz smit voabrer Buffe ) bekebren.

d$)oCÓ

38

cordia mea eft major, quam vindex juítitia, pugnat quafi gratia mea

cum ira mea atque ea vincit, ut potius intenfiflimo amore ad vos

miferos peccatores 6 barathro peccatorum, & miferiarum extrahen-

Y.9. Non faciam excandeícentiam

dos falvandosque propendeam.

ire merz; non convertar ad vaftandum Ephraimum : quia Deus ego

Non irro-

nec homo ; in medio tuo fan&tus; nec adveniam iratus.

gabo poenas fpirituales & exitium eternum, que quidem populus hic

24

meus i

dolelatricus effet commeritus , neque adeo continuabo judicia

mea.in perpetaum: fed gratiofus ero & per filium meum placatus ;

ut Ephraimum fpiritualem , five quicunque vera penitentia & fide

in JEfam Chriftum erant przditi, perditurus non fim, fed potius e-

ternam falvaturus.

Sum enim Deus mifericors nullis imperfe&io-

nibus, nullis viciffitudinibus obnoxius, non homo, qui nihil à fe alie-

num reputant , f/ed in Ecclefia mea fum. f2n&us, imo fan&iffimus, ni-

hil prater fan&itatemquarens, efficiens, remuneráns; neque adeo, vi-

fitaturus olim gratiofe in filio meo populum meum, adveniam iratus, fed

falutem zternam omnibus offerens, & fidelibus conferens, y. 10. Poft

jehovam ambulabunt, ficut leo rugiet: imo ille rugiet ; & contre-

mifcent filii à mari ( occidente). Gratiefo illo tempore Evangelii

xeliquiz Ephraimi femen electum verum & unum Deum miffis idolis

in filio füo per. Spiritum Sanctum fequentur colentque , excitati ejus

voce Evangelica tanquam leonis rugientis, imoille vere rügiet & vo-

cem füam in totum terrarum orbem emittet , atque fic tremore fpi-

ricuali contremifcent, poenitentiam agent credentque in filium faum ;

quotquot prafertim in occidentalibus degent terris, in filios adopta-

re dignabitur. Y 11. Contremifcent ut volucris ex /Egypto atque

ut columbá ex terra. Aifyriaca: & habitare eos faciam in domibus

Non in rcgionibus tantiüm Occi-

fuis , di&um veriffimum Jehovz.

dentalibus fed etiam orientalibus-toto adeoque orbe cum timore &

tremore fuam, quarent falutem advolantes ad veram Ecclefiam ut vo-

lucris & ut columba; fpeciatim Zigyptii & Affyrii ; atque uti aves ha

nidum quarunt , in quo queant commorari & requiefcere: fic ego

Meílias parabo eis habitacala, regnum meum & gratiz & gloriz, ubi

zternum beati Permanebunt; effatum hoc propheticum veriffimum

& firmiffimum ipfius Jehovz , qui non poteft falli & fallere. Argu-

mentum prophetiz patet ex paraphrafi noftra, impletio vero

in N. T. —e& manifeftiffima,

&

«t

gew—

UE

Ea

-

AUR

Es

o n

TYipuema iF N r nE

x

-

T

z

-

m

OY

—

p

-

x

i

i

MT 3-

s

s

:

PT r

uN

5

E

D

d

2

2)

22

:

2

|

4

|

i

p

2

4

;

A

:

Z

E

z

.W

L

W

7

W

z

(

zl

z|

E

*d

,

TEX

E^

d

--«

d

z

u

ER CSANEA a. a g MT

—

—

-u RR

—

d

TT

EE

W

m

i

efy*

N

— Ó —

d ——

——

——

—

aE

e

T

Xmüa

m

ICc»--

—

——

——

—

—

IOR w

W

o

VATQI

CI

IUM

E

HOSE £

VierFarbSelector Standard" - Euroskala Offset

s

g

e

NOVE VERSUM PARAPHRASI

NOTISF(UE ILLUSTRATUM,

ä

Quod

PRGESTPDE

NNE CHRISTIANO

E

| JOHA

KLEMMIDO,

octore , Profeffore Ordinario

i

SS. Theol. D

ac Superintendente,

"Ad

Dies Decembris, MDCCXLF.

8

D e?gn dent

7

M. ]OHANNES DAVIDES SCHRAMM, 5o

ndelfingenfis.

M. JOHAN

NES GEORGIUS SCHüZ, Leon

bergenfis.

6

SS. Theol. Studiofi, & Se?enifünui Stipendiarii.

3

5

ä

TUBING £,

4

3

Literis CHRISTIANI GODOFREDI coiTä.

2

1

Wöj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com