KaI600-166_4

as

mlwr

Qu

v

m

——

w

P

*

2

—

U

s

& M

Ltlb ii

P HEI D

a

—

A

-

—

E

J o o

ÁÁ

—

Wi ii Ti ii 5 n C i t a r n

ET

B

ET

t

-

x

a

-

-

n o

—

——

Lee— ——

M

-

-

d ii n

*

ol

U.

L.

R

Digitalisat

vorhanden

i

2j

NT

À

x

"u

N

N

t

.&If

od

P

-

P

X

294

V

:

W F

[

» .

ho n

Miv g n

m d

RR

—

3«

SS

E.

i

&

3

Ws

.

—

us

—

-

p

r

i5

y

r

d-

gt

2

av

3

ES

9N

E

ede

m

T

.

äw« 2 t

TM

Pufte

"n

T

$

i 6JU5

MISCELLANEAS

5

Ms

IDASOC.E

E

IN NOVISSIMA

cebunt n.

M'M D1

PRINCIPIA ]IVRIS PVBLICI

tvao Go

SCHMIDTIANA

Jlarum am

4ANIAMLAADVERSIONES

"n SPECIMINIS ET EXERCITII CAVSA

t

PRAESIDE

W&Xï ,

GODOFREDO DANIEL

dicti Ti

HOFFMANN

1

PROFEQSORF IVRIS PVBLICI ORDINARIO

IN AVDITORIO IVRIDICO

1E

a P"WM

MÁII MDCCLXIX. HORA X XII

& for*

DEFENDET

|

, li CAROLvS AVGVSTVS GOLTHER

(cili

STVTTGARDIANVS

I. V. CAND.

E*-———

M—VA

E

TVBIN GAE TYris FVESIANIS

| OPPONENTES

CAROLVS HENRICVS BÜHLER

IO. CHRISTOPH. FRID. BREYER

—

CONRADVS CHRISTOPH, ABEL

lr

i

Dtim

tlj

ivl

t

d

ju

(

u

"

m

Siaesz/Nn-s

z

CX

h

SS E

A

z

QN

SS

RR

Se

M

SN

X CI

i

Iv

WaE

——

z

d

E -

—

X

m

3

ERN

AX SSEIT

XN

— E

——

——

TE m

p a

77

( ais r

a i

—

EE .A

REU T

—

OTNINONN

z.

;væ,

E

j

D ——

m TÁd

XX

26

N M

( A

— —

X&ä*—'-- -

AU

ENEDICTVS ScHMIDT, Iurecon-

H

fultus Ingolftadienfis, nec incele-

: ABE

bris, nec indoctus , noviffime principia

juris publici Germatici $. edidit, &

primo quidem, u£ prelecfiogibus illa [uis

in[erviveut ,fecundo autem, que Eum ad

Jcribendum. | vebementius : impulit. vatio,

4uod fubindignavetuy [epius , mon tifi

4 fcviptoribus pvoteflauticis: labores. bu..

jusinodi füfzipi & monopolii ad inflav

quasdam jurisprudeutiee [pecies. pertra-

À 2

arj.

4

xx xX

Gori.

Sicuti nempe is jam antea & prigt-

cipia juris Germanici, avdiquiffimi, an-

tiqui, medii pariter atque hodierni zvi,

anno 1756. $. & principia jurispruden.

:ie Romano- Germauice , una cum hi-

ftoria juris, anno 1762. edidit ita nunc

quoque rincipia Ejus juvis feudalis um

lk

communis , feu Longobardici, tum Ba-

y

varici & lImperi Romano- Germanici

Ingolftadii fub prelo Crátziano fudant.

Equidem id ei plane non fucceníeo;

W

fed laudo. potius, quod compendia juris

ácademica ad proprvie veligiouis fue du-

&um adcommodave, [icque incautee juven-

zuti lapides offeufiouis vemovere voluerit.

eliam , vemotioyes atque Te8ores : ax,

qgemadmodum neutrius partis doctorum

E

f,thg omcula funt, isque ipfe amicam

haud

3R

5

haud fubterfugit criin ; fic ea hic no-

W-

tare & monere mihi liceat pace U!Wi,

, t

a'Vi»

quem colo, ///. quz verz juris publici thefi

(ette

minus coníona legens illa & relegens He-

37

prehendi.. Quo labore eo lubentior fun-

iune

&us fum, quo praftantius ceteroquin eft

tUm

hoc juris publici compendium, ex ipfis

he

þrotef*canticis, ficque etiam , limpidiffi-

suid

mis illorum fontibus, diligenter conícri-

j

ptrum, monopolium tamen illis dubium

:nfüüi :

non reddens,

j

T

I.

u

T

E variis juris divifionibus, five po-

Gus Ípeciebus, partibus, pofitionibus ,

ab

huc pertinet, fevibit 1.v s; jus publicum

jriil

i2 genere G. 2. hocque S.3. difpefcit in

f

jus gentum,; jus publicum univería

lg,

;gud

À 3

fo-

6

xa x

Í

fociale; Íeu civitatis, & in jus publicum

parüculare, — Quia vero privatum, quod

r

publico opponitur, jus, atque a publico

potiffinum obje&o diftinguitur, eodem

módo dividi poteft; nam datur etiam jus

genüum privatum , & jus privatum,

zque ac publicam, vel univerfale, vel

parüculare eft: & jus gentium non totum

& abfolute, fed itidem faltem jus gen-

tium publicum, eo pertinet ; & nimius erit,

qui ei $.fq. affignatur, ambitus, actio-

nes gentium & populorum omnes, adeo-

que etiam privatas, fub fe comprehen-

dens, aut potius, cum publicum jus

citra civitatem cogitari nequeat, id,

quod civitatem externe , unam erga aliam

gentem ; confiderando :adtinet , non ad

jus gentium, fed nihilominus ad jus pu-

blicum civitatis, nempe externum , per-

tinet, quod is $. 3. nota I.) pag 4. ,af-;

íerit, Sola enim relauo, (cribit ille :

Íeu

1

x N

Jim

feu fefpe&us populorum diverforum in-

" quo&

ter fe jus gentium operatur, fibique in

Dublic

eo locum vindicat.

Id quod vix ac ne

eüden

vix quidem puto.

am s

IN

tU y

Communem & vulgarem illum . fy-

; d

ftematis confederatarum . rerum publi-

otüum

carum, five complexus rerum publicarum

g

ÍpeciallJum errorem PürrERvs adeo

y eitt

non erravit, ut eum potius 2J. ibi /oco

aäiü-

evitandum optime docuerit,

st

A

1IT.

nj

Tot jura publica Germaniz fpecia-

Id9

lia, feu territorialia, quot continentur in

j

Ymperio territoria, Ele&orum fcilicet , va-

18d

riü generis Principum , Pralatorum &

; pl.l-

Abbatum, Comitum , Dominorum . &

pcr

lmperi urbium, non faltem poffibilia

funt, fed & fi. a&ualiter & materialiter

ükr

intelligantur , reapfe exiftunt, licet fcr.i-

]

ptis

À 4

$

—

X x

ptis & fyftematibus omnia omnino nOfi«

dum penitus exculta. $. 1g6, p. 102.

IV.

K

f«

Ius publicum Germanicum fola ex-

periemtia addifci poffe abíolute ne-

& (

gamus,

V.

Quam'vis nec avtodidatfos in. unam

NY

cum empiricis claffem coxïjecïos velimus,

VI.

Nimis durum eft, omnique veri fi-

miltudine caret ,. veteres Camerz Íen-

i

tentias plurimas, ex ignorantia juris pa«

L a — m i

tri'i (nunquam adeo penitus Íepulti, in-

Y

que C4/j magis, quam fcbolis honorati

olim & cuftoditi) latas fuiffe Vifitatores

Camerz in actorum revifionibus exper-

turos fore,

vIL

PI ää

9

0 Mf«

VII.

10),

' Auream Caroli IV, bullam ab ad-

penío figille aureo fic vocatam fuiffe;

veriffimum &. notiffimum quidem eft?

la x

at cur?

| D6

VIIT.

Auream bullam in. proosmio noyem.

unam.

viratum horrere, quis dixerit?

eumus

IX.

p

Que aurea bulla de c&ndu&u & co.

ji f

mitatu Ele&orum pracepit, ea d) &

! f

mox in ufum dedüda, & J) hodienam

d

minime abolita » Dec €) propter mutatam

, Iv

rerum gerendarum ícenam » penitus a

müïiü

prifino ufu fuo re'cefï"erunt..

2

X.

yo

Eodem modo przceptum ejus de

BIce

ndis peregrinis &c. quam Íeveriflime

A $

ho-

[

IO

d5

R

hodienum fervatur nihilominus & cufto-

diiur,

XI

Status Imperii Proteftantes & Evan-

ge!

cos EvM $. 29. pag. 28. & $ 212

;j:g 241. Acatholicos dixille & miror &

l

doleo.

NT

T

afl

X

P

I.

W

Nec multo tolerabilior, certe legi-

bus imperii zque difformis eft appellatio

Lutheranorum ;

Confeffionitarum &

Zwinglianorum in $. 183. P. 201*

XII

Civitatis Germanicz formam, quo-

Y

ad effentiam, íeu unius civitaus nexum,

unam femper eandemque maníiffe, ve-

rum, at, ex divería rerum facie, pe-

riodice illam nihilominus alteratam , feu

potius transaccidentatam fuiffe , aut fal—

(um eft, aut. feníu caret.

XIV.

X X

lI

at

XIV.

Manifefte implicat , quod is una

eademque $. fo. & pag. $7. tradit, for-

" Vaf«

mam reipublice Germanicz irregularem

11

nec tamen. e contrario plane regularem

or &

dici poffe. "Vel, quis eam ideo irregu-

larem dixit unquam, quod regulis ad-

firicta, & ideo regularem negabit, quia

defe&ibus laborat

Et irregularis regu-

kgl

lis adftri&a effe & regularis defectibus

Eu

gen

laborare poterit.

)

XV.

Non fufficit dicere, ante ele&ionem

FRaNcISCIIL. gl memoriz , die [2,

Qu

Septembris 1745. Brandenburgicum &

um ,

Palatinum Legatos ex urbe Francofurtana

B

exceffillés debuerat etiam addi dic&tos

p

f

Ele&ores ele&ioni deinceps adhuc per Le-

gatos folemniter acce/f/ffe , hancque fuum

fl

acceffum fcripto declaraffe, eoque exhi-

bitg

u

12

ARh X

bito avthenticum quoddam capitulatio;äis

d

exemplar , reliquorum omnium inftar,

obrinuiffe,

XVI.

Quod Evangelicus, czterum habi-

f

lis, Princeps imperator eligi poffit,

li

coutya ScHMIDTIVM Omnino quidem

non difputabimus, at hoc tamen omnino

monendum & in noftram religionem in-

jurium putamus, quod is verba aurez

i

bulle Tit. II. $ 1. hominem juftum, bo-

]

num & utilem in regem Romanorum,

f

futurumque Czfarem , ac pro falute po-

puli chriftiani eligere jubentia, proteftan-

ticis fcriptoribu; obflare, putaverit.

E — —

XVII.

Falfum eft, Evahgelïcum quendam,

pP-21 —

fecundum íuz religionis principiá, reli-

l

gionis Catholice & íedis Romanz Ad-

I

vocatum & protedtorem non zque faltem

-^

eíle

Xb X

13

[

i

u d

eífe poffe, ac quidem Catholicum Impe-

j inlits

ratorem Evangelicz religionis,

XVIII.

Falfius adhuc, quod imperium tum

i häbi-

non amplius catholicum foret, fi impe-

pOHïh

ratorem hbaberet evangelicum.

üiderti

XIX.

4

nnind

2 'm-

Falüffimum porro , nec f&rendum

, Qu

ulla ratione, receptionem & tolerantiam

m b

Proteftantium habere fe per modum ex-

moflls

ceptionis & non tollere regtllam.

ute p*

Xx'

I[Büan'

"

Duas potius regulas continent,;

«quales proríüs , pacis Weftphalica ,

Art. V. $. 1. inftrumenti Ofnabrugenfis ,

verba: In reliquis omnibus autem inter

1dam,

d

utriusque religionis Eleores Principes;

ftatus omnes & fingulos fit zqualitas ex-

J

a&a, mutuaque, ita

J

; ut quod uni pa.rti

d

jus

3A.U

14

juftum eft, alteri quoque fic' juftum,

Nam & antecedentia & confequentia prz-

fertüim ,,quatenus formz reipublice , &

conüitutionins Imperii conformis eft;,

exceptiones demum continerent ; f qua

/

darentur.

XXI.

— —

ii

Caterum & nos quæüion&m hanc;

num Evangelicus Imperator eligi queat ?

inter fuperfluas cum ipfo reponimus, at

non folum ideo; quod Ele&ores catholici

numerentur feptem & duo (five potius

[

tres) € contrario tantum proteftantici ;

fed etiam propter votum illorum fuper-

hl

numerarium in €afu parium catholicorum

QI

T

& evangelicorum in Collegio Eletorali

fuffragiorum, quamvis admodum limi-

tatum,

XXII.

I

Neo-Ele&us Imperator non folum

V

abfeus adhuc, íed & pvefeus , Hngu;ares

IG«

X o x

15

juhm.

reveríales de fervanda capitdlatione exa-

ia ptt-

rare debet,

z &

XXIII.

Is eli »

Recenfioni infignium regaliüm,

T qu

proprie fic didiorum, in $.89.pag.100.

nota2,) deeft gladius, vel potius defunt

gladii, minus re&e veftimentis annume-

rf atio

hanc ?

XXIV.

(Xxxtätq.

MaxiM1ILIANVM L. ad expeditio.

us L

nem Romanam ineundam paratum fuiffe,

gg[llollld

eam vero diffidia, quibus cum Venetis

potiw-

atico

erat irretitus, impediviffe, ita, ut fum«

mus Pontifex diípenfaverit, concedimus,

[upet-

corum

concedimus etiam quod hic, ex eadem

&oraü

(forían) ratione (fed quanam?») CaRo-

.

lime

LYM V. qui non Romz, íed poft aliquot

annorum decurfum Bononiz fuit confec-

ratus, difpenfaverit, funt Scuwipr1It

verba , quod vero in ordine fubíequentes

foim

Ámperatores coronationem Romano Im-

;ul&fff !

pera-

I

16

i — X&

peratoriam ítudio omiferint , quod hic

N

Proteftantici venditant, nihilominus ve-

rum, nec hiftoria Imperii aliud docet.

Ulteriorem vero noviorum Imperatorum

l:

difpenfationem papalem fingere , imo,

fe

ulterioris hujus diípenfationis imperato-

(

rum fübfecutorum cauffam in difparitate

ïeligionis quarere, fruftraneum eft.

g

XXV.

Wj

y

Proteftantes capitulationi LEoror-

pi claufülam commiíforiam |inferere,

1

hacque jus deponendi expreffe refervare

t

voluiffe, catholicos autem : contradixiffe

V

& hiftorice actorum publiccrum fidei &

ipüi quoque claufule commifforiz indoli

& naturz repugnat vehementer, odium-

que religionis & invidiam fapit,

XXVI.

bs

Is czcutiat neceífe eft, qui textum

U

aurez bulle ,,Imp.eratrix vél Regina

Ro-

F

Pa

D.

y hc

Romanorum, íuis auguftalibus ami&a

Qus v

inígniis, poft Regem vel Imperatorem

doce

Romanorüm, & etiam poft Regeni Bo

toruid

hemiz , qui Imperatorem immediate fub..

1mo»

feqmtur, competentis fpatii interyallg

eratü

(ergo in eadem proceffione) íuis aífo.

ritate

ciata proceribus, íuisque comitata vir-

l

ginibus, ad locum feífionis procedat,,

non eo explicaret, ac fi Regi Bohemiz

prz Imperatrice competeret proccdria,

E0701

Violentum eft fuppofitum , Regem Bo-

1/0161 7

hemiz Imperatoris comitatum claudere

ervare

dixife

& Imperatricis fuum ab eo fejundtüiri

eífe

Sed quid intereft ?

nj &

mdül

XXVII

dium

Princeps Fuldenfis, hodienum Ab.

bas, Abbas fcilicet Epiícopus, (9155&

unb ïötfd)oïï ) eft.

tet j

Regma

Mu

B

XXVIII,

xX x

t$

XXVII..

Nec abbatia Fuldenfis jam in epi-

AE TA C r p n PO

Ícopatam mutata, pag. 241. fed hic ei,

íalvo ftatu regulari & abbatiali , fuper-

l

impofitus eft.

XXIX.

Nupeqrrima Regis Romanörum

ele&io, ceu praxis noviffima , juribus

f

principum .& ftatuum lmperi, prater

Ele&ores , reliquorum, quz circa quaftio-

Q

)

nem an & quando Rex Romanorum eli-

Pl

gendus. fit; habuerunt, nmihil prorfus

derogavit, potuerunt enim hac vice, vel

tacite, coníentire.

XXX.

lt

ty

Ipfa conftitutio nondum . fatis: defi-

nivit quzítiones an & quando? Alias

enim quaítio utrum juíta adíit eligendi

R. R. caufa, nec ne? ex illa exfurgere

li

non potuiífet,

XXXI.

i 4

I9

XXXI.

n u

Cognitionem & decifionem hujus

|hic 8

quzílionis priftine obíervantiz five Ío-

füpet-

lis Ele&oribus relinquere vetant & pax

Weftphalica & ipfamet illa conftitutio,

XXXII

yorurm

Num penes Ele&ores folummodo

3&5*)3

fit infpicere mala futuri interregni ea-

, Qïælef

que — — avertere, in quzftione five

quthü

ipfamet quzftio eü, non adfirmative

n d

ilius ratio.

( *äd

XXXIII

Archiofficiales , neque Regi , neque

lmperatori Romanorum , in actu coronas

tionis jurant.

1$ dCH

XXXIV

Al

ehgfff!f

Non folum non archiofficiales , fed

jig

ec Norimbergenfes & Aquisgranenfes,

B2

Réx

99

20

4 -s X

Rex Romanorum ad fuam convocat co-

ronationem , nec a folo collegio ele&ora-

li, hoc caíu, ut in interregno, vocandos,

,

XXXV.

Q

Omiffio verborum in Capitulationes

noviffimz Articulo III, 6. 18.. Guabenfaz

den, & $Berleiungen, vicariis quidem

Imperii nihil nocet & fortuita forían eít,

at minus tamen redte mutationibus illo-

rum $6. propter transactiones neceífa-

rüs adícribi videtur.

d

i

XXXVI.

d

$. 17. Iftius articuli, ficut alios quos-

dam fimiles, re&e retinuit noviffima,

:

nec compilator Moguntinus illos ex in-

cdvert;ntia haud exp.unxit.

XXXVH.

xx xx

21

W

XXXVII.

Qttte

Circa definiionem flatus imperii

indfs

quod fit civis imperii immediatus loco &

Íuffragio in comitiis gaudens, ut anti-

qua fex fcil. (territoria) Imperii Ducatus

J0nes

a novis diftinguamus , minime neceffe eft.

nf

XXXVIIT.

yderra

M eül

Permulis, quibus principia ifta

5 Ilne'

Ícatent, vitia typographica (ut de gram-

—

maticis nil dicam) hoc quoque acceníen-

dum;, quod in electione Ludovici IV.

ratione juris ele&toratus Saxonici diícor-

diz precipue inter Lauenburgicum &

Wii-rtenþerg?cum ortz fuerint,

;QLI.OS'

XXXIX.

fimi u

ex i!ï' Kx :

Perquam confufa & obícura eft hiec

uhefis: E Ducibus Drunívici: & Lüne-

b.llfgf. hzc Domus (Hannoverana) Du-

3.

calis

*

22

37

Pa

calis Guelficis fuum debet ortum. Que

Ánno 1235. fuit inftituta, nunc autem

ex Ducatibus Celíia, Callenberg, Gra-

benhagen, Lauenburgo, Prema, Wgr.

da eft unita.

XL.

Quz hodie non folis amplius Ele-

éoribus, fed omnibus potius ftatibus

Y

Imperii & dominis territorialibus com-

!

petunt jura, ea utrisque eodem modo;

ilis vero non fortiori & majori quodam

Vana eft eatenus in-

jure» competunt.

ter legem & privilegium , interque pri-

vilegium & jus fingulare $. 217. pag.

256. diftin&io.

Nec fortior pro illis ,

quam pro his, in communibus, militat

vel regula, vel przfíumtio,

T.

XLI.

Ifta privilegia Czfarum noffe & le-

mus

ger; vellemus , quibus Auftriacis pri

P

&

23

& quintus in Ícamno Principum.eccleíia«

Qut

auten

fticorum & quidem íub conditione

, Gtt

alternationis cum Salisburgenfi tam in lo-

Vet-

co, quam in dire&orio datus fuerit. De-

betur illis citra privilegium.

XLI;.

; Ele-

Dantür etiam contra $. 228. p. 2;6.'

quous

prelati & abbates, qui quidem principes

, «

funt, ut Ocbfeubu[anus, ed ideo tamen non

3 mOdOI

viritim fuffragantur, pag.259 ad c) Imo,

quadam

ne quidem de votis curiatis participant,

Quj il

ut Emmeranus , Ybidem ad a)

m pïi-

du

Suevicis prxlatis addi & Zwifalten-

/ IHIS )

fi quidem adhuc preponi debet Neres-

nilitt

heimenfis, ex quo Abbatiffz ei cefferunt.

XLIV.

. Catalogis comitum fingulis quatuor

collegiis eorum adícriptorum pag. 267.

gt

yum

Íq. minime fidendum. — Multa in illis no-

taüri

c

n

24

dR

távi poffent , etiamfi perfectos, omnibuse

que fuis numeris abíolutos non habea«

mus,

Opümos dedit MosER vs.

XLV.

Si comitia in urbe quadam non im«

periali haberentur, collegium civitatum,

non prima utrinsque, fed ejus modo íca-

mni,urbs diriget, in cujus finibus illa

fita.

XLVI.

Jus Auftregarum non habent civi-

tates Imperii.

XLVIL

Nobiles ante. & usque ad medium

azvum Oomnes imimediati fuerunt, non

landfaffii.

P

XLVIH.

Pagos Imperii immediatos, omnes,

cum Imperii nobilitate immediata Caari

fubfidium charitativum folvere, gene-

ratim dici nequit.

x2

N

du n

-s

TP ANSE

r ER ;?

hia

u

Ya

u

p

A

&

:

EU.

—

:

"

*

E

d

u

^

Y

Éd

"

x

3

A

-

——X

T

-

-

-

*

-

-

TE

as

i

:

EE E MME

—

s

M a

—

"

E m

ii

:

j

d

d

i

J - ï—q.a a ,.

d

-

*

llf

"

:

-

—

L

*

F

D TMl

——

w

*

:»w

i

-

D

em

20

R

2

Q

e

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

| 45

r

Balance

x —

O

i

.

D

ne eJus

MISCELLANEAS

Focus

ä

l

N

HASCE

IN NOVISSIMA

unt Do«

[

PRINCIPIA

IVRIS PVBLICI

. Dilf

12

SCHMIDTIANA

| 40

m cun

11

ynentem

ANIALADVERSIONES

[

a r

! SPECIMINIS ET EXERCITII CAVSA

10

N&,*Cæ&

PRAESIDE

l

o"1GODOFREDO DANIEL

icæ; TVLI" 4

HOFFMANN

]

-

PRQFESSORE IVRIS PVBLICI ORDINARIO

.IN AVDITORIO IVRIDICO

DIE

wæWWD

MAII MDCCLXIX, HORA X-XII,

l5

d fot*

DEFENDET

. CAROLVS AVGVSTVS GOLTHER

, bifi

j fl

STVTTGARDIANVS

I. V. CANDl

Q— g

ia

þTVBINGAE T ;)1'1 s FVESIANIS

4b " Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

——