» luiffe , & tamen virtute illius femel promulgatz quafi voluntatis

» (qua ptofe&tó otioía effe nullis unquam fcculis poteft ) etiamnum

» Operari & movere: Fateor etiam ex oppofito,illum qui globulorum

K

Ícriem continué movere cupit , continu& quoque novum conatum

1n

fläq

movendi & primum globulum impellendi adhibere,nec unquam quie-

fcere debere : Et fcio quoque hujus diver(itatis rationem evidentem ;

pto

quód nimirum divina voluntas (cmel elicita in omnia quoque futura,

Tiot

qu&

»3BeC 2f )9RM

lj

qua fefpexit, tempora cfficax eft ; voluntas autem humana , utpote

valde finitá ac debili pollens potentiá , imo non hac fua, fed fuppofitá

DE! volitione, jufsu & lege generaliore alterá , movens (quam le-

gem fuperiore cap. III. füb fin. num IV. innuimus, in Phy(. veró Ele-

&iva p. 172. & feqq. prolixius expofuimus) fuum fübinde renovare

defiderium, legisque divingz conditionate efficacie novam fubinde

occafionem prabere neceffum habet.

XII. Quó magismitor illam Autoris noflri duriusculam loquer-

di rationem , quod remotá ill Divind virtute (nifi novitet ac repeti-

tis (ubinde vicibus innumerabilibus applicandam , quam ipfe quoque

removi pridem , intelligat) omnes creaturas pulchrá fucceffione &

perpetuá ferie, ad normam femel przícriptam , produci , mutari ac

interire pag. 98. dicit ; fiquidem , uti fuperiüs num. VI. oftendimus,

remotá etiam illá generali legis & voluntatis divinz virtute , impoffi-

bile eft ea, qux fiunt in mundo, fieri , quod ipíe non diffitebitur.

Nec ego negavero unquam , Omnipotens INumen conftruere poffc **

AV

machinam , variam licet, & fua infinità (apientia dignam , ut per **

fecula dutet, & moveat omnia qua continet , (INB.) potentiffimo **

illo verbo FIAT ET MULTIPLICENTUR , cunctis , vc-**

lut appenfo pondere, primordium ((ed addendum, €9 continuatio- **

1£m) largiente motüs, ac delenda illa vocula incautiüs inferta , ut **

moveat fefe. — INam uti per fe impoffibile cft, aliquid feipfum mo-

vere , egregié id demonítrante ( quod novit) Ariftotele Lib. VIII.

u

j u

Phyf. cap. IV. ita potentiffimum illud verbum FIAT ET MO-

VEANTUR , non folüm primordium largiri motüs, fed cadem

u

[

ïu

fuá infinità potentià , ejus in fecula dare continuationem & potuit

& dcbuit. Quo pacto enim , quod motüs primordia fibi largiri

L

j

non

otuit , deinceps per plura fecula, (quod multó

lus eft) íefe

m

moveat? Nifi , quod crediderim, ita rem intellcxit, quod illa mirabilis

sui d

Mundi machina, recepto femel impetu virtute illius potentiffimi verbi

m

um

FIAT , ejusdem quoque non in prafens tantum valente , virtute

motüs fuos continuaverit , & in hodiernum diem continuet , nullius

YT

Hl

impulfüs novi & in fingula momenta iterandi indiga

quo. fenfu

idem plané (quod fzpiüs inculcatum ) fentiremus , non eque rc&té

u

interim locuti.— Hoc tamen interea monendum adhuc , illam ab Ar-

d

U

tifice horologium concinnante petitam confequentiam prorfus non

J

procedere, quafi nimirum quia horologium abíente jam artifice , imó

l

il

jf

mottuo pridem , fuos exerere motüs ope appenfi ponderis nihilomi-

nus

qut

"BC 26. )98«

nus poteft ; ita fimiliter , produ&tam femel hanc tmundi machinam ,

zecepto tantüm motüs principio , deinde veró remota ctiam Diviná

virtute Deoque interim (qui mori non poteft) faltem ut tnortuo

vcl otiante confiderato , fuos continuare motüs effet poffibile. — Nul«

la eft, inquam , nulla proríus hac confequentia... Cuns enim arti-

fex horologio fuo ne materiam quidem , nec preter modos hujus

materie quicquam conferat , ac ne hoc quidem nift virtute poten-

tiffime veluntatis Divinz , motüs autem ne primordium. quidem

quz vis ab eadem pri-

largiti potuit , ed hoc à ponderis gravitate

maya legis poteatia jugiter hodienum emanat

emendicare neces-

fum habuit » definamus mirari, etiam mortuo & abfente artifice, hoc

ejus , quod vocamus , opus tamen operari , quod nunquam artificis

vittute operari coepit, fed virtute Divina , aut fa mavis , virtute illius

toties dictz legis primava (que nunquam otiatur, nunquam moe

zitut) & coepit & continuat. — Aliter omnino fe res habet cum hac

€Mundi machina , quz tota , quanta quanta eft, & quoad materiam,

& quoad hujus infinitics-variam habilitatem , & quoad formam ge-

neralem , & quoad partium formas partiales innumcrabiles , & quo«

ad motus primordia non magis quàm cjus continuationem , plenum

DEI opuscíl. Fiage DEUM ab hoc fuo opere vcl momentum

abeffe : Remove ejus potentiam & virtutem , vel ad unum oculi

nidum ; & flatim non folüm ceffabit omnis ejus motus , fed ipía

machina cozruet , imó in nihilum , ex quo prodiit , protinus iterum

abibit.

XIIL Patethinc quid ad (imilem pror(üs confequentíam, p. 100;

iterató propofitam , refpondendum fit, ut nec opus haberemus vel

verbulum addere.

Moncbimus tamen aliqua adhuc diflin&iüs , (à

poffunus , que nimis inculcari non poffunt , quia pletique homi-

nes ex cónnato quaí? prajudicio , aut longá faltem aífuefaCtione in-

veterato , ( dum.rem altiüs petere & ab- ovo , quod ajunt , arceffere

& cxaminare ne cogitant quidem aut animum: iuducunt, ne mo-

niti quidem ) non INature folàm D E O' ab ipfis rc&té aliàs fubordi-

nate , [ed ctiam fibimet ipfis & artificibus plerisque omnibus mul-

16 plus tribuunt , quàm cis tribui falvo fummo INuminis jure debe-

»

5,tet. . Et fatetur quidem Vir fepiffimà laudatus hac eadem. paginá,

,non ullà ratione proprià mundana hxc moveri , fed per meza or-

, gana ad prafcriptam conditoris.

Sed enim , cum hoc prafcri-

ptum tropicé veniat intelligendum (quid enim praícribas iis quae

nihil

vaeC 27. )9Ex

j

nihil intelligunt ? ) ptopriiffimé loquendo nihil afiud dicet ; quàm

í

ipfam D El potentiffimam voluntatem , quà femel voluit ut eff.nt

non tantüm & ficrent , fed etiam moverentur , nec inciperent fo-

làm moveti & poftea feipfis moverentur , (quo pa&to enim id DE-

UM voluiffz ftatuemus , quod in fe eft impoffibile & in creaturam

corpoream nullo modo cadete poteft? ) (ed ut , virtute illius fuz in

futurum etiam efficaciffime voluntatis , .& 1nciperent movcri , & ,

ut ipfe loquitur , olim; femel ab eodem perpetuo anoveri juffa , pet- **

petuó etiam , pro ratione conditionum ex eadem illa lege aut volun-

tate ( non ut fors tulerit) contingentium , moverentur.

Quod fi

a

ergo virtute illius primzva voluntatis ctiamnum omnia tnoventur,

&

quomodo ftipfis moveri dici poffunt ? quomodo Divina ifla Vo-

l

luntas non hodienum efficaciam fuam a&u exerit? Et quomodo hac

pI

a&u adhuc , licet & longinquo fe exerente , DETIS tamen zon am-

CJ Á

71

pliw movere dici poteft? Abfit autem ut Creatori denegemus quic- **

ruri

quam , quod creato cuidam & mi(ero homuncioni integrum ag- **

W

nofcamus ; dummodo quod mifere homuncioni tribuimus non fit «*

A

defe&tus aliquis aut imperfe&io ! INam ( homini mifero integrum

agnofcimus peccare poffe & a&u peccare , num ideó peccandi po-

!

IH

tentiam Creatori non denegabimus ? Jam veró , quód ab(ente opifice

i

& . fabricatore machina textoria munus fuum nihilominus exequatur,

id primó intuitu magnam maching perfe&tionem videtur arguere ;

N

M

"

& eífet utiqqc magna perfe&tio , fi ex artificis voluntate , non veró

ex eadem primeva DEI lege , mediante ícil. ponderis alicujus gra-

[M

M

vitate aut elaterii cujusdam nifu , motus machinz vel inciperet vel

»

continuaret, Nunc autem , quando voluntati artificis , ne prafen-

sm

J

tis quidem , ea vis eft, ut motum in machina (ua vel (emel vere cffi-

Achf*

cienter producat ( id quod p. 172. & 173. Phyf. noftrz Ele&. ferió

(

fneditantibus abunde demonftravimus ) tantum abeft ut in futurum

(

!j

f(

l

etiam illum continuati facere poffit ; hoc utique magnam arguit ip-

"n

fius impotentiam , ob quam ipfi non tam integrum quàm neceffa-

f

j

uv

rium eft aliam potentiorem virtutem fux impotentiz fubordinare vel

in fübfidium vocare , quz , quod ipfe non poteft, fuppleat , machinz

y

que füg (cujus tamen nihil fuum eft , prater materiz figuram alios-

rPl'

que modos , imó ne hi quidem) motum , ipfo abíente vel etiam non

ampliüs fuperftite , conciliet. Talem veró , quam illi credunt , qui

r*

profundiüs meditari nondum adíueverunt , prarogativam poten-

1,jnfr

tifimo Numini, quod praflarc omr

uno nutu poteft , vel ut ipfe

14

D

lia

-

P

V

loqui-

»S8( 28, )984

loquitur , uzo verbo , qod aliàs perpetuo labore preftandum effet , ut

4

non denegemus, abíità nobis quàm longiffimé.

[/

0

XIF. Ejusdem commatis eft illud , quod p. 102. dum , Archi-

»tetus, ait, poftquam fuperbiffimum extruxit ex folido lapide pa-

fi

,,latium , num quid confetvat illud? num perpetuá fuá prafentia opus

i

»» efL, ne collabatur ac ruat ? Minime? gentium , addit , & ego cum

N

uid enim confetvaret mifer ho-

ET

ipfo ; (ed addo etiam rationem :

muncio , qui in toto illo fuperbiffimo palatio quod ipfum extruxiffe

q

dicit , nihil quod res aliqua fit effecit , fed materiam ex DEI thesau-

)

ris protraxit , nec pondus ipfi , quo firmiüs flabiliüsque partes unze

ti

í

alteris incumberent , nec tenacitatem nec rigiditatem aut robur ipfi

dedit.

Id omne quod ipfi , non fatis attendentes , tribuere poffu-

f

mus , accidens eft , modus aliquis materiz eft , demendo potius híc

t

& ibi quippiam , quàm efficiendo & producendo ; & n« hoc qui-

dem praílitit nifi alienà. virtute , generaliffimze fcilicet illius legis

divinz , in hominis illius lacertis , mufculis , fibris &c. cfficacitet

Operantis,

Quid igitur confervaret homo , ad quem quicquid

rerum adeft , non pertinet , & quod ipfi aliqua fpecie attribui pos-

ä

fet , coníervata materiá ejusque conditionibus , eo ipío confer-

Quid mi-

vatur , nec aliqua caufà coníervante peculiari opus habet.

rum igitur in tanta hominis impotentia , ejus prafentiam ad rerum

non fuarum coníervationem minimé requiri ?

uia nimitum mul-

tó major ac potentior virtus his rebus praeft , que & ex nihilo eas

producere primitus & ne in nihilum recidant efficere fola poteft ,

idque nutu uno , verbo uno , femel di&o , nec ullo pofthac tempore

ä

iterando.

Itane veró putemus tantá potentià magis dignum, fi ta.

lem creáffet mundum , qui vel ab eadem confervari non potuiffet ,

aliená deinceps virtute perftiturus , vel ( quia hoc , manifeflé abfur-

dum , ab ipío utique negabitur) ejus confervatione non indigus fu4

firu&urá duraret , fic impoíterum à Creatore fuo independens futu-

tus : quam fententiam , ut magis probabilem , ego agnofcere nequa-

» quam poffum ; uti nec iftam , cüm addit , interea nihil obflare ,

» quó minus DEUS impleat omnia , ladíit cun&is fuis opetibus , fed

» ( quod ex fequentibus colligo

otiofus ; uti nimirum folis lux per

» hunc mundum diffufa eft undique , nihil tamen fuftinet aut coníer-

—

» Vat ; quod ipfüum tamer quo fenífu dici poffit, non intelligo : fatis

y

expertus quippe , illà folis benignà & cum illo blando calore effen-

tialitet connexa luce totum vitalem & animalem mundum ita foveri

l!

W

ac fuften-

lo

JXBe( 29. 2984

i

a€ fuftentari , ut iflà fublatà penitus, non folüm metz tenebra , fed

emortualis rigor omnibus plantis ,animalibus , ac ipfi homini foret

expe&tandus.

XV. Sedenim vetó, facrz literz diferté nos docent , ab ope- «

rando poft feptimum diem ceffaffz & quieviffz (acrum Numen , &**

complacitum effe in operibus füis. — Quod fi ab illo tempote quie- *f

verit , quí poteft.ctiamnum movere fingula vcl univerfa , & tamen **

uiefcere ? Hac per occafionem objicit p. 161. fed refponfionem **

ipfe fuppeditat immediate (cquentibus , quibus , poft iteratum aliquo-

il

ties ex mero bene-placito , per integrum s£apspoy , potentiffimum

(üum FIAT , eodem dcinceps ita fpeciatim uti ampliüs noluiffe , fed

MU

fancitá gencrali lege ( quam ipfe p. 105. INuminis fummi Volunta-

2

"T.

tem apellat) per hanc deinceps , ut ibidem loquitur , creaturas im-

pellat , cogatque agere eo modo quo agere oporteat , contineatque **

t

ex adverfo ne agant intempeflivé , aut imoderatiüs &c. in quo qui- **

dem cüm coníentire inter nos omnino videamur , in hoc uno tamen

u

aliquis etianm diffen(us apparet ('upclfcfï"c ; quód Vir laudatiffimus il-

il v

lam legis aut Voluntatis Divine primava efficaciam in rebus cor-

(

J

poreis , non ideó DEO ipfi ftatim adí(cribendam putet ; ego veró me

[

[

capere non poffe profitear , quo pacto illa lcx , h. e. DEI voluntas,

ORUA

uno primo actu in omnia futura tempora cílicax , ( quia cft infinita

m

& omnipotentis voluntas ) etiam hodienum agere , movere &c. di-

ci poffit , (vclut omnino dicenda eft) quin hoc ipfo DEUS ipfe age-

te, movere &c. dicendus fit... Quod fi veró hoc ipfum quoque ag-

h

(

nofcere non renueret , & hoc tantüm aver(arctur , fi quis DEUM in

),MA

fingulis quorumvis feculorum cafibus & occafionibus , iterató fem-

J

per ac feorfim applica'à & in partes infinitas quaíi diflractà virtute ,

Jf

Ti

agere & movere omnia flatueret ; eam mihi mentem nequaquam fu-

15 M

iffe ex ha&tenus di&tis fatis opinor agnoverit , effetque tunc inter. nos

,

s i

fi

lenarius confenfus ; id quod omnibus modis exoptaverim.

XVI. Acforet quidem tunc fuperfluum ea dubia refolvcre qui-

t

j

(

bus circa generationem animalium & plantarum p. 93. 96, 99 &c.

í

il

& circa generationem monflrorum p. 88. 94, 97 &c. de impedi-

$,

up

endo ita DEO in fuis a&ionibus p. 67 &c. noftram , quam crede-

bat, fententiam gravare , alicubi etiam odiofiüs , (uftinuit. Quod fi

of

li

) (MD

veró etiamnum urgeri dubiis iftis meam hypothe(in exiftimaret , in

proclivi mihi effet vel ex propriis ejus verbis oftendere , monftro-

d

Qd

rum gencrationem illi Legi diving generali nequaquam adverfari ,

3

nec

fu.

»aeC 30 ')354

nec eo nolente contingere ; ordinariam veró plantarum & animali-

um generationem ex aterna illa lege confequi, mihi quoque omni-

no períuafam effe ; fuppefitis fcilicet , quos ipfe quoque p. 99. quo-

dammodo (upponit, tubulis inafpe&tibilibus ac ceteris: effzntialibus

lineamentis ac rudimentis , quz non iftius generalis lcgis , fed prace«

dentis cujusdam fpecialis juffüs vittute, per iftud nempe verbum po-

tentiffimum , FIA T & MULTIPLICENTUIR , produtta , ter«

rgque ac cateris elementis inferta fuppono ; non invito ,ne hoc qui-

» dem uti credo, Viro Do&iffimo , quia p. 127. pietati non minus ,

» dicit ; quàm veritati longe magis confentaneum effe , confilio , hoc

» eft Divine fapientiz partium mundi particularumque figuras attri-

» buiffe ; quoniam in finem dirigende erant , & unumquodque ge-

, nus cum altero coiens , vcl componere vel perficere , & quidem

& perpetuo jubebatur : quicquid autem in finem dirigitur , nunquam

» €afui permittatur, fed confilio regendum ordinandumquefit. Quo-

1um yerborum fenfu , fi quid judico , & mea ipfius conftanti fenten-

tià cüm inorganicee quoque clementarium particularum , aut faltem

animari non aptarum , forme & figut DI deflinato confilio tri-

bende veniant ; quantó magis id de primavis & organicis vivzn

tium rudimentis , intra paryum pun&tum mirabilem aliquem micro-

cofmum concludentibus dicendum erit ? Verüm cüm hzc fufiüs de-

ducerc chartarum anguítia nunc prohibeat , & argumentum hoc no«

bilifimum ante hos annos decem in quadam Z:i2522.ia, (aliàs ube«

tiüs diducendum) de Plantarum animaliumq, Generatione, confideran-

dum exhibuimus ; ideó filum hic abrumpimus , omnem

Cacpti pera&tiq; reddentes.

SOLI DEO GLORIAM!

Cf

fe

(

s2

ERRATA. p 4.l. 17. Secuudam, lege Tertam, p. 12./. 2 1. opinior lege opinor,

Ad

m

»SE( sr. )9

MabiZ;'mum'

DN. RESPONDENTEM.

D

Ollfa fortes arma probant Viros,

C

clamorq, pugna mutuus - ut chalybs

feintillulas non ante fpargtt,

N

NU

«ifcera quam [ilices recludant.

Et Tu lacertos armaq, commoves

j

Tui daturus figna: 1neuntium

T.mfii

certamen enfes obflinato

ex cathedra Clypeo retundis.

1ii

gt

Vfl

ójc , quas receffa pectoris intimo

ammas recondis , profiiunt frmul,

ut publicá depradicanda

laude corufcet autta Vsrtur.

Quod forte mirum e[f , more DE? di4

plerisq, cultam fede mo'ves füá

AN.ATV RA M , adortus , quam bentgnam

erederis olim babuiffe, Dioam.

Pd

Hae

j

"EC 22 288

jDe,

f-Hæc nempe proles eff cerebr

compar. AManervva ficbitia. — .Hinc pio

n fabulam comverfus aufu

indicias D El adis fupremt.

ï

Sz;be/? perennis gloria. . Pro DEO

eapilfe pug nam , eft «otncere protinut.

Victoriam nos ergo plaufu

f

unanimi dibi gratulamur.

Sic lztabundi concinunt ;

Nolilif/imi DN, REsPoNDENTIS

CONTERRANE'I.

3

(

NN

[

fs

5

S*g

(

SSSS

N

:

,

Ü

/I&aü

VAE

] 'l,lgl

d

;

A

E

Ea

N

ll

i

2

N

Z

SS

l

)

"

I

u

ZA

22

//

Z

t i)

2 XNM

NEEN

W,

37

d

NV

l],

Y

N

SS

s

PA)

TO

ÁÁ

N

UR

D)

!

p

A

i d*

s

ft

L

e

22 23

E

v

IIHIIHWWHIIIIIHIHWHHIH

S

19 40 21

9

IVIHHIH-IIHHHW

18

9. A

H

$

v

U $. -5

3 $:3

------

E|

pg: $ t $ 1

. $2

T

"

ï.

Rc

7

d

^C

j

FROKOE OKROK OE KOKOKOKC R KO

.

QGA2Q—— —

ä

5

$

2932

*

e

*

$

3?

a

EEREERT

uo219]SeulÁXÁ'MWM Hqui 49SeWÁXA, 6661/p 1uBuÁdoo (!

.:.

]

H

H

H

- . - - i.

$

3

;

HH

$

3

ä-

]

í

16

IPRAESES

15

S$

3PONDENTI SUO

ES

14

$

sE

g

13

5

HIIH(IIIIIIIII'HHWII'IHHHIIIIH

m captum e[fet à Maxime-Recverendo DN. E —

. RENTE Two confilium , Pereximie ac Preft—

z

tifime DN. HAAcK1, uf ex noflra bac & —

vuerfitate , quam per integrum quadrienniun—

snoo4

| frequentafli um induftrid &5 fciendi purima . o

q—

1

O

2

explebili a-viditate , íum amimi "viteg, probic—

[—

——

65 modeflid , que bominem -vere - fludiofum

——

3

"i cultorem decef , abifum £andem parares , —

BH

a turares , neq, 5bamen confultum "videretur , a

Em

tuorum profeduum (quos majores e[fe bona —

r

0 eouejeg

-àm cverecundia tua G5 nimius forte pudor ofE—

-

[2

ublic? edendo te binc avocari , temporis —

ä

ore&f[lituti brecvitas non permitteret , u progc

M

4m aliquod Philofopbicum (quod utiq, prefi

—

[

^ POR

-elaborares, ab alio «ueró elaboratum ut pro —

X

e Honoratiffimo DN. PARENTI £uo digne— o

A

-mibi quog, cum Patronorum 69 ipfius Publici

JesyO eJexsouna - , pyepuels 10]99|9Sq1e JJelA

itbum , tibimetipfi denig, turpe ac deboneflamez —«

tdicafum effe$ ; placuit tandem , prefentem. b

Z

* ilofophicam, /Apologie loco, ad-vevfus imputat — e

Claviflimi . mentem noflram non-Íatis-aliecuc—

I23H4

!llHHIlIII'IIHHHHWIIIIIWI

HHELHWLHHHJHWLHSLHHH

10

11

12

r

zM

13

T

14

15

L

llIHHHIW