corporis (ui expediendum , ii evenirent in. corporeis orgauis motís €9

irituum animalium determinationes, que ad effedum illum producen-

dum ex Lege prima fuperins invefligata requiruntur..

P

V. Vatet,opinior, ex allegatis, quemadmodum Ariftoteles, Vir

, utique non ftupidus fed fapientiffimus, quemque cum cura etiam

, legere ideo dignatus fum , quz hodie de primo & folo motore,

»itemque divina virtute per cun&ta meante jactantur , docuit ( pona-

,,mus) omnia, naturam tamen nihilominus admifit , & ab ea diftin-

, €&am agnovit; ita me faltem hac in parte nihilo ftupidiorem , nec

fottaffe penitus infipientem, dum folum & unicum Motorem DEUM

ja&to ejusque unius virtute totum regi , cieri, & gubernari mundum

affero, naturam tamen, & illam ipfam, quam Author nofter agnofcen-

dam propinat & ample&tendam, nec ab ullo vel veterum vel recentio-

rum nifi à fc (olo plen& agnitam p. f9. haut obfcuré profitetur , admit-

terc & ample&ti ; nec aliam (quod iterum inculcandum eft) & Chrifti-

anorum mentibus eradicatam ac nominetenus etiam abolitam velle,

nifi eam , qua ut ens providum , fapientiffimum, & veluti Prafes Uni-

verfitatis concipitur & indire&té faltem colitur , qualemq; ipfe negan-

dam p. 119.lubens concedit.

dä

FL At veró quemquam tale ens agnoviffe vix poffe oftendi ite-

tum iterumque afferit , etfi minus caute locuti fint nonnulli rerum na-

;

turas

"as

03. )98«

:"; *

turalium Scriptótes , quod non laudare fe fe

d potius.in fuperiori-

M

TP

bus ( p. nempe 48.) improbiffe conftet :: Excufandos igitur non

accuíandos effe. Cur igitur alibi. ( nimirum alleg. modo loco )

M

|

ipíetnet fateris hac in re ipíos minime. excufandos effe, quod nimi- **

rum admirati vim. & praftantiam. Nature in. operationibus na- «

turalibus , tanquam aliquid füpra humanas vires ( addis quafi in pa. ««

"

renthefi , quod.tamen non agnofcebant , quorum verborum fen(um, ««

fateor, non fatis Capio) iis ufi (int loquendi modis, quibus & contem- ««

tui Philofophorum & teprehenfionibus recentibus, ac fi [doli in ««

V.

modum eam venerarentur, anfam prabucrint: DEUM & Naturam, &«

l]

dl

T

T

tanquam concurrentcs effent cau(z, jungentes, hanc matrem fipien. «

tiffimam. & providam depredicantes , abhorrere vacuum , nihil fru. *«

n

flra agere; & qui fint fimiles loquendi modi licentiofiores? Cur, in- «

quam, hac in re migimé excufandi funt? Non decet, inquis, 'hilofo- ««

T

hos Oratorum . phaleris & flofculis inanibus uti, aut verbis ludere, ««

[ u

fed rem dicere , nec quicquam cfLineptius aut dignius reprehenfio- «

är.:m*cg.'

ne, quàm in: rebus ex fe difficillimis exponendis obícuro & involuto «

Id d

tenebris (ermone uti, quo vel magis involvatur vel pravis concepti- **

rML..-

bus cortumpatur pronum : fponte ad:lapfum humanum ingenium. *«

Et quamvis facile quisque videat, viros eruditos, probos & bene in- **

!C[CS, !

ftru&osnon id voluiffe , quod exinde poffct extorqueri , cautiüs ta- **

€c

üri du

men loqui pat erat, & vel'cavillandi artem fic prafcindere;

ftoi

T

VII. Sed enim, quoad rem ipíam.faltem, fi non quoad loquendi

1[("

modos dutiores, eos, qui talibus utuntur, excufandos dicet , nec reji-

m

&

ciemus hanc utriusque loci , aliàs in. terminis fibi contradicturorum,

"N

Jj

Conciliationem;

Verüm: nusquam accufavimus: Viros. eruditos &

pEX

probos , quod teipsà & explicite. Naturam fuam Creatori equiparent,

Qu

aut huic debitam fibi uni gloriam , quam ipfemet alteri (e conceffurum

ferió negavit , prefracte ac deflinatá opetà ereptam velint;. diximus

M»rv

enim expteffis verbis num. VI. cap. II. noflra Differt. (pofteaquam in

.

antecedd,. Epicuri , Spinofz fimilisqs farinz hominum intolerabiles

C

plané fententias enarravimus :. Sed- ad eos nunc v

eniendum cft , qui

DEU.M à Natura , Creatorem à Mundo ferió quide

m diftinguunt, tan-

quam cau(am €9 effedum; ut confervatorem &5 rem confervandam &Sc.

S«din duriores & Chrifliano homine indignas locutiones & inconfi-

de:atas expreffiones, quas ineptas ac reprehenfione dignas, quibusque

r

pravis conceptibus humanum ingenium, alioqui pronum fponte ad

I

lapfum, corrumpi, non potuit diffiteri Scbelbamergs , qua denique in

Jf

3

H

VC

1 4.4

)95«

5is ipfis, qui ejusmodi hyperbolicis de Naturz Sapientia , prefcientia,

& providentia, totics ac tam emphaticé utuntur, aliquam conceptuum

5

tavitatem arguunt (cur enim enti, quod fapientiá, providentià & pre-

;

cientiá. deflitutum finceré crederent , aut faltemi tum cum talia 1o-

quuntur cogitarent , ea tribuerent , que foli DEO convenire fcire po-

terant ac debebant, & confequenter nulli alii adtribuere unquam tene-

bantur? ) in has, inquam, invecti fuimus, utque impofterum ab iis ab-

flinerent ij, quibus.hucusque familiares fuerunt , ferió dehortati, nec

immeritó,ut credimus; quandoquidem in Ponti&icios haut immeritó

j

invehimur , quando B. Mariz Virgini ea tribuunt elogia , que Chrifti

li

glorie derogate haut iniqué judicamus , etiamíi hoc fibi propofitum

ffe non ipíi folüm negent , fed .& noftratibus etiam cordatiores haut

inviti, credo, concedent, eos hoc prepoftero extollende B. Matris

modo honoti glorizq; Filii velificari velle.

Et fi maximeé in iflis hy-

perbolicis INaturz encomiis quorundam Peripateticorum culpandis

imodum ex pio quodam zelo exceffiffemus , annon nos etiam excufa-

tionem potiüs quàm accufationem metebamur , & talem quidem ac-

cufationem , quá in Le&oris derifionem & .contemtum haut obícuré

adducimur, dum toties in hoc Authoris fcripto dicimur INaturam ne-

gare ( adducto etiam p. 3. & p.28. ad majorem procul dubio nobis

conciliandam invidiam, gemino Ariftotelis loco, ex eod. cap. I. Lib. Íf.

PE

l

t. 6.) quod falvà veritate nec de nobis, nec de ullo alio qui mentis

fue compos fit, dici à quoquam poffe ex ba&tenus dictis evidentis-

k

fimum eft.

d

F III.

[

uod fi ergo Naturam agnofcis , inquies , & illam prafer-

i

tim Univer(alem Summi Numinis legem, quam antea jam paffim incul-

catam p. ro4. pleniüs elocuti fumus, füb Naturz nomine admittis; cut

ergo non mcediante INaturá , h. e. mediante hac fuá lege femel latà, po-

tius operari DEU M, quàm ipfum folum fuaque fola virtute omnia

immediaté operari flatuis? Refpondeo: Utrumq; me dicere, & utrum-

que verum effe. — Nimirum , quod fuperiüs ex p. 140. jam laudavi-

zmus , cüm propriam effc hominis , quà homo eft , occupationem

voluetit naturg contemplationem , fuprema illa & immenfa Sapientia,

[

u

ideó bxc lNaturz fuz Vifibilia ante oculos nobis pofuit , ut de fe fuaq;

immenfa bonitate csterisq; fuis Invifibilibus, vja aidie eurZ duraud

Xg4 9m4Ài, teflimonium perhiberent ; non eo modo,quem Vir Opti-

lu

mus nobis, nequaquam, ut fperamus, ex malitia, fed deproperato quo-

ff

dam de noftra mente nondum fatis (quod fieri tamen facile potaiífet)

| Qj

pet-

if

"BEC 1rp. 2988

j

perfpe&ta , judicio per totum fuum tratatum , perpetua quadám:

$ sA£yxs ayatia , adtribuit ; id

J

Clariüs eluceícet.

quod & íequenti capite ipfo Sole

|

Qu

CAr. IV.

bul

M

Quod mentem noflram de DEO , Natura utà

It

folo &5 unico Conditore, fic ReGore quog, &5 /Motore , fua fo-

i

"

lius cvirtute omnia, que N afura agere 65 operari «Uuloo dicifurs

t

T

in ipfa &5per ip[am operante , pleniiis ac

dilucidius exponet,

Ms

Iä

n ii ä.g»

"

NU

M

Um cap. V. num. VIII. p.9o. hanc ipfam noftram mentem ite--

lj

m u

C

rum prolixe, fed perversé,, uti fuperius dicta demonftrant , ex-

pofuiffet, & fub finem illius numeri , expofiturum fe dixiffet illa;

!Ul j

TM

a

M

qua fe impellant argumenta, ut ab bac prima fhecie pia feutentia mo-

tUfat o

defte diffentiat, niox veró 05 , addidiffet , irom dubitare omnes qui ali«

Bo t

ii

ter fentiunt , imptetatis reosagere, (quod. equidem ne fpecie quidem

[ Ul

prima pium forct , nec à nobis , quod fpero, unquam fa&um efl, &,

Q m

fi fa&um effe , hac quidem mente & verbis,, ita duris probari poffet ,

j

dtnh)l

horum precari hic publicé veniam nulli erubefceremus ) fequenti tan-

dem num. IX. hoc fc excu(aturus crimine , primzim quidem coufitemur

inquit , ac teffamur candide , Omnipotenti DEImanu fatla-nos credere

j præ*

i

femporum fecalorumq, principio omnia, per v2 grrovillud ipfi coevum ,

i

boc eff eternum ; Eog, ipfo confervari etiam univer(am banc rerum Na-

turam , utiq, nulli dubitamus : Deinde €9. mundum bune. afpcEabilem

l;

hii

VP/'

1 n

omnem, ex. corporibus confluxiffe

CS effe conftitutum , que-mibil nifi ma-

'tut

cbine [int mere, 9.l quidem brute €$ inertes : Divina

porro -PO[CIL.

tia casdem motas €6 dircBas. in finem quasg, fuum , uon

A

TUl

inus inficigs,

j

Hoc autem non modo femel fa&um , fed etiam nunc

fieri, 8 quidem ab

eodem immediate , &9 eo modo iwfingulis , quo lign

aris bipennemiim-

Y

pellit, aut molitor dirigit molam , €9. vel immittit vel fufpendit: aquas

jj

Q5 arcet , prout boc clariffimus quidam bujss «vi au&or vult nob

is per-

fuafum, boc veró admitti plane nou poffe exiftnamm

, idq, ipfum non

119do indignum putamus tanta AMajefiate

3

fe

l

d ipfis.etiam yiis de fan-

$)

oíenus adver(ari,

äisjïmotï(ä' omuipotenti Numine.conceptibus pr

3

Àif. Difpe.

"EC

16. )9*

TI. Difpeream, fi mihi unquam alia mens quàm hzc ipfa fuit !- &

t

Y

ifi Vir Optimus non cum umbris pugnat, dum me (quem per illum au-

&orem clariffimum intelligit) ferire fefe opinatur. — Íd veró,ut in ip(a

o

folis luce ponatur, legantur , oro, pauló attentiüs & fepofitis tantispet

praconceptis de me opinionibus , ea quz p. 92. five num IX. cap. IX.

[)!

tj

Conam. Phyf. Conciliatricis , enarratis num. anteced.iis primi moto-

ris legibus , quas num. IV. preced. in prafenti Exercit. cap. III. ver-.

n

botenus repetivimus , immediaté fubjecimns, Sic cert, inferentes, uti

caufam motís de novo producendi aliam quam DEUM ipfum ( vi fc.

Y

iftarum füarum legum femel latarum , quod mox expreffis vetbis di-

n

cctur) agnofcere non poffumus ita neceffum baut evit in. quibuslibet

It

communicatiouibus aut determinationibus motuum &6 aGionibus pecu-

liaribu, DEUM ipfum ,tanquam immeAliaté motum quemvis in indivi-

duo (NB.) denovo (nuncdemum, & fine omni medio corporeo) pro-

ducentem alle

gare: €$ caufam tamen babebimus fufficientif/imam ; id

omne, quod vel

uobis boni ex motu corporis noftri , obtingit ,ipfi DEO

äf

Summo AMotori ita acceptum referendi , ac fi immediate (ingulos illos

motíis (de novo.ac tum demum cüm fiunt) produxiffet , qui (ND.) vi

&tern ejus legis funt .confecuti,

I1I.

Si hzc fatis clara nondum funt (nec enim diffimulabo , dum

in hoc compendiolo multa paucis comple&ti ubique annifus fum ,

l

nonnunquam brevitatis ftudio factum effe obícurum ) jungantur his

quz in Phy(ica Ele&tiva p. 164. eidem illi zternz legi iterató incul-

(

catz fübjecimus , eadem fere verbotenus cum modo allegatis , nifi

uod afferti ratio diftin&ius & explicatiüs addita fit in his verbis:

uc

lex femel lata, quoniam ab infinita voluntate promanavit, infinite quoq,

eft, ia omnia loca , corpora&9 tempora efficacie, ut nece(fum baut fit, in

uibuslibet communicationibus aut. determinationibus motuum effetli-

bwuq, pecaliaribus , ita DEUM, ut motorem. allegare, quafi motum

uemvis in individuo de novo produceret €9c.

Nimtrum hoc volu-

mus: DEUM,, cüm Materiam aliquam exiflere infinita fud voluntate

juffiffet , fimul.uno volitionis a&tu eam moveri, atque ita moveri, ge-

nerali quadam quafi lege latá, voluiffe , ut hujus virtute omnes dein-

ceps rerum formz , fuis queque finibus ab ipío folo preftitutis, aptae

& accommode prodirent ,ad eosdem a&u coníequendos, omni loco,

& tempore , pofitis ubique requifitis & conditionibus , quibus eadem

d

liberrima volitio feipfam alligaverat , fic impellerentur , ut non pos«

lo

fent non conícqui, nec tamen opus effct , ut, quoties hodie talis vel

d

talis

A I^ 9B

!t

talis effetus in hoc mundo contingit, novo aliquo DEI juffu, novd

4l.

i

volitione , nedum novo aliquo conatu aut laboriofo quodam negotio ,

H

cüm negotiofi nihil in eo concipiunquam debeat, cujusfolum velle eft

omnia poffe & a&u ipfo operari,& unica conditionata volitio ad omnes

[

emnium feculorum effe&tüás, mundumq; adeó totum , mediantibus

cjus partibus & organis mere paffive fe habentibus, regendum, ad in-

numcrabiles fiues dirigendum &c. füfficientiffima.

1 V. Cadent ita tua (ponte, quz mihi imputat Vir clariffimus ir

verbis num. I. hujus allegatis; quafi (c. ftatuerem , illas mundi machi-

nas , quas ipfc brutas ac inertes confitetur, divina potentià motas ac di-

reQas infinem quasq; fuum, non femel & uno juffu,in omnia futura tem-

ora valente, fed ctiam nunc,quafi novo actoties iterando juffu,quoties

a&tu ipfo in iftos fines aguntur ac moventuragi & moveri: in quo mihi

,OX l

"i

fieri injutiam ex dictis patet.. Multó magis autem de fa&ta mihi injuria

T

conqueti poffum,dum mox adjungit eo modo me i2 fingulisDEUM mo-

j

1

ventem concipere, quo lignarim bipennem impellit, aut molitor dirigit

lr

molam, 95 vel immittit vel fufpendit aquas €9 arcet. INam cap. IV. meze

N

Diffzrt, dc Naturz Idolo, num. IIl. ( ex quo voculas iftas duas eodem

modo , captavit , ad egtré faciendum aut invidiam creandam famz

o

mea) palam eft non alium effe (copum , quàm ut docerem ( 1)) fi (ecu-

s[un

tim à lignatore elevatam ada&tam, impulíam, in lignum agere (1e&iüs

ii

& verius agi) lignum findete, fecare diceremus, per nos etiam pracon-

) iüidf

ceptis hominum opinionibus , morique loquendi recepto concedi

ij

quodammodo poffe, agere quoque & efficere quzdam creaturas cor-

:

poreas , nullà tamen fuá , fed folà illá diviná virtute, vi legis illius uni-

verfalis in ipfis & pet ipías ubique operantes quandoquidem hz non

eqyag-

hin

Aff

aliter, ac fecuris , aut alia quaedam artificiofior mac

ilinui

3, moveti qui-

i

dem, &, pro diverfitate formarum fuarum diverfimodà moveri aptz,

f0l

movere veró plane nefciz , effc&tüs fuos nunquam praflarent , nifi

iil

virtutc illius legis , b.e. voluntatis divinze, atque adeó ipfius DEI, uti

jl

fecutis virtute lignatoris (quam interim hic fupponimus) ad iftos pro-

ducendos adigerentur ; huc unicé tendentibus iftis voculis, eodem

,

i

5odo, in alium craffiorem fenfum non nifi injuftiffimà detorquendis.

/

(2) Ut monerem, fi-non nifi duriufculé fecurim findere lignum &

molitorem frumenta molere, dicamus, quia fecutis acies, durities, pon-

dus & rigiditas multum etiam ad fiffionis effe&um conferunt;à ligna-

tore tamen non dependentia ; itemque aquz fluxus , molarium lapi-

dum gravitas, ligai , quod rotis materiam

prabuit durities ac tenaci-

C

!

tas &c,

"2

18.

98«

tas &c. (quz naturtz potiüs aut opificibus aliis, quàm molitori debene

tur) magnam effe&üs partem fibi meritó adtribuunt : durius multo

[

K

videri dcbere , f creaturis corporeis agendi quandam potentiam ad-

Ícribamus, qua tamen ad effc&tüs producendos nihil omnino confe-

d

runt, quod non ab cadem illa lege & voluntate gcnerali in folidum

f

dcpendeat.

P. Fruftrà igitur nobis quidem p. 103. objiciuntur , quod abfur«

ql

dum fit negare, purgantia movere alvum , incidentia promovere uti-

y

nam , aperientia femovere incidendo craífiores & concretas fanguinis

li

partüculas. Quis enim hoc negavetit, co prafertim fenfu , quo ia

Ü

vulgari loquendi modo profertur & à nobis dudum conceffum cft,

Dantur ergo prater DEUM qua movent , fed zquivocé, cüm Deus

;, aCtive moveat , illa autem mota moveant, h.e. nontam moveant,

»quàm unà cum alio ab eadem virtute veré-movente moveantur.

; Fatetur equidem iterum Autor , Naturam Ariftoteli effe principium,

» fecundum quod omnia moveri apta funt: inditá illà vi non iyeogg-

ä;

» nxn à priori (fic enim movere non moveri oporterent) & tamen

»» &e£214x à pofteriori , fiquidem quod movere aliud aptum eft, ab

»$lio motum prius, tali pollere re&e dicitur: re&é, addo ego, dici-

tur , vulgari loquendi modo, quem licet ortum ex ignorantia verge

motüs caufz, haut temeré mutare debemus, juxta illud tritum, ZLo-

uendum eft cum vulgo, fed fapiendum cum Pbilofopbis ; minus te&&

in fenfu Philofophico, quem Ariftoteles expreffiffimis verbis nos do«

cuit Lib. II. de An. cap. XI. t. 115. ubi negat clypeum percuffiffe eum

EUX —BEVeHMS-W

qui per clypeum vel ipfo mediante percuffus eft , 4 525 5 ss

exnyesm m , inquiens , d2X dj

& euste «j h. e.

Non enim clypeus perculJus percuffit , (ed accidit ut ambo percuterentur.

Et VIII. Phyf. cap. V. füb initium ZuQz 09 »wav aj (nempe &

baculum quo movetur lapis, & manum qua baculum & hoc median-

telapidem movet) xj v? mAsurazo» (baculum) «j vo' rezivoy Tiey

xwsyra»; (nempe manum) (NB.) d/Ad pá2Aoy v? memy* txáye

2e£p XI&i T2 TEMSUTOACV; AUN 8 TETO) T) TEG T. Ka) aisv Ug f men-

78 TÓ THAUTGOy E xwjed. "FuGyo Q' du TTE* cioy jj Dawryp o

xivíod , n wnByr(D» & avDosiors. h. e. Interprete Pacio, Virumq, igi-

tur movere dicimu , €$ quod eff pofiremum , && quod eff primum inter

(Ilmer . P DN

moventia : fed magis quod eft primum ; quippe quod movet poftremum,

fed ab eo non movetur. — Et fine primo quidem poftremum son move-

biig

f

RC

19. joi4

bit ; iBud autem fime boc movebit : ut baculus non movebit , wifi bomo

l

!

moUeat, Vidcantur smultó plura hujusmodi loca vetbotenus à nobis

adducta in Phy(. Ele&iva feu Hypothetica p. 13 r. usque ad 134. in-

cluíivé , & paffim in fequentibus ; & quibus manifeftiffim? elucet , Ari«

ftotelem communem quidem loquendi morem , quo corpora aliunde

mota movcre dicimus , fervare voluiffz ( Zjo 05 xw&v , Qauer ) (cd

quoad rem ipfam non aliam vim &regosilzz in corpotibus motis agno-

yiffe, quam ipfam primi moventis virtutem, quá & id quod primo mo-

ï

u

i

tum eft , & id quod hoc mediante movetur unà impellantur ( 4

11

euvtos v ) at , fi prius refpe&u pofterioris tanquam movens

velimus concipete , (id quod non licité folüm, fed prudenter , fieri

!

näï,

p. t65. Phy( Elc&. pluribus ac diftin& docuimus ) non alio fenfu id

J

dicere debeamus, quàm quód moveat virtute moventis primi ( nullà

Va

fuá huic contradiftin&tà ) qua fc. & ipfum moverit , & fimul fufficiens

r

fit per ipfum etiam (ecundum & tertium , atque adeó totum reliquum

[hus

mundum movendi.

VI. Ethoc eft illud, quod ubique inculcamus ubi DEUM imme-

ncfbä

diaté movere dicimus , non eo fenfu ,quafi immediatà ante effectum

p

lia v

quemd; a&u fecuturum omnipotens füum juffum repetere de novo ne-

ceffum habeat , neque quód unis corporibus non utatur tanquam me-

lm,ü'

diis ad movendum alia, neque quod ejusmodi mediorum formis ac

us

fojt

texturis ad fic potiüis quám aliter movendum non utatur illa olim lata

& in omnia tempora, loca, operandi modos &c. fcíc exportigens five

ift "

lex, five voluntas ; fcd quód hujus unius efficacia & virtute , nullá aliá

j

uspiam interveniente, peragantur omnia: id quod profe&tó ex ipfa na-

j

tuta illius legis univerfalis & immutabilis fuá (ponte fluit, Etenim ut

gtl

jam nihil dicam de diftin&ione legis in intelle&tam & infitam p. 12 .

»gmpf&

& (cqq. que quafita ad thefin defendendam , non oblata in rebus ipfis

nü

J

jute videtur; càm intelligi ab iis quz fenfibus & ratione deftituuntur,

ipfo fatente, non poffint, ideoque infitas effz concluditur; velim di-

f »H

' guil

ftin&é & imaginabiliter explicari mihi modum , quo lex cjusmodi in-

9

fita in corporibus ejus legis penitus ignaris opcrari eaque ad agendum

determinare poffit, nifi ipa lex five juffus & volitio gcnetalis infinità

!

fuá efficaciá ifta corpora impellat & ad prafixum fcopum ditigat, agat,

fs'

M

cogat , ut, dum fic a&ta, mota & impulía abfolut , & in alia proxi-

ma a&a & impulía veré proprieque , deinde refpe&tiv? in hec egiffe &c

iil

abufivé moviffe dicuntur, nihilominus interim non potucrint non age-

Tl

C z

ts ad

[]

»Se a.

)ou

ze ad illam praícriptam (eu infitam legem ( quod iterum confitetur )

D

adcoque cífecta omnia vi & virtute illius juísüs Divini potentiffimi uni-

cé & immediaté confequantur.

f

F 1I.

uod fi forte vel Antagonifta nofter, vel aliquis alius exifti-

[

(

smaret, per infitam illam, quam vocant, legem, aCtivam quandam mo-

vendi proprieq; agendi potentiam corporibus communicari ; ex ab-

——

fl

undanti hic oftendam , ne capacem quidem effe fubftantiam corpo-

1

zcam potentix alicujus activé-motticis recipiende, imó ne in fpiritua-

f

lem quidem finitam cadere poffe potentiam a&ive movendi ; idque

l

gemino argumento: quorum alterum à natura ipfius corporis & ma-

teriz , alterum abipfa motüs natura defüumptum , in Phy(, Eledtive

cap. II. ejusq; Epilogo, & cap. V. Epicrifi num. 111. p.159. & feqq,

prolixiüs deducta, híc in compendium cogenda funt. Primó igitut

ä

fimplicem iftlam feu communem ómnium corporum natutalium ma-

teriam fubflantiam effz naturá fuá paffivam, omnes omnium, alioqui

circa hanc dis(entientium, hypotheíes egregié confitmant , nec veriüs

aut clarius Ariftoteles quicquam unquam dixit, quàm quod LI. de Gen.

& corrupt. cap. 9. his legitur verbis : Tz76 2&p UA4e ) quazety isi

Xd) T? xweu]* m ? uveiy Kg] 7 m érípsg Ouocusus &c. h. e.

AMaterie enim eff pati €9 moveri: Movere autem &$ facere ef alte-

DN ERE

rius potenti£ ; id quod non folüm de prima, fed etiam dequavis (ecun«

da indubium effe , omnes artificum officinz loquuntur. — Jam fi mate-

ria fuà naturá paffiva cft (ubftantia, non magis ca capax crit a&tivzc cu-

jusdam potentiz , quàm lapis eft capax vitalitatis aut potentie ratio-

EL PBL

cinandi; quandoquidem DEUS qui lapidem voluit effe lapidem , i. e

vità & ratiocinandi facultate deflitutum,nunquam volet ipfum, quam-

diu lapis eft, fimul vitalem effe & rationalem , h. e. non-lapidem ;

atquc ita fimiliter ; dum materiam voluit effe fubftantiam effentialiter

paffivam , nunquam volet illam effe materiam, & tamen fui ipfius mo«

tricem aut agendi potentiápreditam. Et cüm portó, paffivam illam

materiz potentiam ir1 actum deducendo, h; e. ejus partes & minutias

(quas ipfa vel dividendo fuam ipfius continuitatem , vel a&u jam di-

vifas procteando, efficere non potuit ) varié transponendo, colligen-

do, connctendo, agitando, disponendo &c. ( quod certeab ip(a fieri

haut potuit , nec ut poffet juberi , quia hic juffus Divina debuiffet effe

volitio , cujus efficaciá materia propius & immediatius ipfa moveri ,

Mu z

dividi &c. quàm per ambages juberi poterat, ut Íeipfam moveret , di-

videret &c. quód abfolute impoflibile effe gentilis ctiam Philofophus

pridem

PSEC r

)9«

)

pridem agnovit) cüm, inquam , hinc formarum diverfitas neceffarió

j

exorta fit, iftzque forma nihil aliud quàm materie modi & accidentia

fint ; non poterit fané credi, his materiz modificationibus, qux non

h

eymi , fed éyrov tantüm aliquid funt , Ariftotele rurfum teíte , magis

competere virtutem aliquam veré - aCivam & operativam, quàm ea-

rum fübítantiali realiq; fubje&to ; fed, uti materia adhuc informis non

aliam habet aptitudinem quàm ut abfolute & fimpliciter moveatut, fic

formarum & modificationum vatietatem cam ipfi aptitudinem conci-

liare , ut variis modis ad edendos varios cffe&tüs moveatur: ut coníe-

quenter nec ipfis corporibus naturalibus , ex materia formisque , meré

affivé fe habentibus , compofitis ( quicquid reclament praconceptae

N

& à pueris imbibite opiniones) ullam veram a&ionem aut efficien-

DO

m

tiam, nedum providentiam, attribui rigor philofophicus patiatur.

l

li

VIII. Deinde,fiin Motüs ipíius naturam (cujus explicandz fum-

,in

mam difficultatem non folüm recentiorum Phyficorum acutiffimos ,

d

Stairium , Hamelium , P. de Lanis , P. Fabri , Borellum €$c. agno(ce-

f5

te , fed Ariflotelem etiam jam olim agnoviffe, p. 160. & fequ. Phyf.

"

Ele&tivee fufiüs oftendimus ) altius inquiramus , excuffis variis vario-

rum fententiis , id tandem ut evidentiffimum , infimulque genuinam

j

commemoratz difficultatis rationem effe deprehendimus , quód Ao-

fji J

j

tut localis non fit tcs aliqua peculiaris , (ed corporum affe&io tantüm

& cxiftendi modus aliquis, nimirum ( ut verbo me expediam ) fucceffi-

finit

Qimet

va quedam rei mote in diver[is locis exiflentia , quze non agnofcat cau-

"

fam aliquam (ui efficientem veré- phyficam & cx neceffitate agentem

"

(id quod laudati 'uprà Viri Celeberrimi jam ante nos haut obícure

T

agnoverunt ) fed exigitivam tantüm , ut ipfi loquuntur, h. e. fi proprié

1 qUL

pit

J1

moagis, ut intel'igamur, loqui velimus , jubentem , ex inero beneplaci-

to volentem ; quam equidem aliam effe non pm'ï'e , quam Voluntatem

OM

DEL illa eterná & immutabili lege, quam Viro Clariffimo Naturam

T

1

ni

Il

appellare placuit , expreffam , ut abíoluté- liberrimam , ita cum ine

finita potentia & poteftate conjunctam, nunc aliquantó preffius often-

nl

Mf

demus,

n

n

IX. Scilicet, ut exifteret aliqua matería , & nullà praexiftente

J

n

aliá exifteret , id Numinis alicujus aut Subftantie incorporez volun-

s

tati potentiffimz deberi , apud faniores Philofophiz cultores in con-

feffo cft, — INec illud etiam dubium effe cuiquam poteft, ut cadem

p

materia per infinita temporis prateriti momenta Jugiter exifteret , ho-

Ti

)

dicque , & in futuri quoque temporis innumerabilia momenta exiftere

Q 5

per-

4

vaeC 22. TOE«

H

pergat , id minori faltem potentiz tribui non poffe

?

cüm facete ali.

quid cxiftere infinitis quafi temporum momentis , fit quiddam infini-

j

ties majus, quàm facere quiddam femel vel ad unum momentum exi-

l

fterce. — Quidni igitur agaofcimus , alterum quoque illum exiftentiz

b

modum , quo materiam aut partes aliquas matetiz, nunc híc, nunc ibi,

D!

nanc alibi exiflere fingulis momentis, b. e. localiter :znoveri obfetva-

mus, cidem ifti fummz & efficaciffime voluntati acceptum effe feren-

i

dum * quandoquidem hic etiam , facete quicquam híc , ibi, alibi, fpae

tiique partibus in quamplurimis fucceffive exiftere, non minus quip-

piam eít, fed multo plus, quàm facete id fimpliciterac (emcl uno ia

loco exiftere. — Concludamus ergó femel : Efficientem, aut, f mavis,

exigentem motüs localis caufam , effe voluntatem DEI liberrimam &

infinité potentem , nec eum ullà aliá minore virtute produci poffe; &c

ïïï

hoc femel conclufo porró intrepidé inferamus , invitiffimis etiam pta-

judiciis, p. 162. Phy(. Eclc&. & feqq. pluribus, plene difcuffis : Neque

corpus ullum , ut quod voluntate proríus deftituitur , neque mentem

finitam ullam , utpote cujus velle non eft fimul poffe aut efficere , fed

potiüs (quod citt. ll. oftenditur) iacredibiliter impotens, movere quic-

quam aut motum in ullo corpore producere poffc , neque adcó facul-

tatis motricis capacia effc.

X. Vides igitur iterum, OPTIME SCHELHAMMERE , me

nunquam negifle omnem naturam , nec eam ip(am negare, quam tibi

hocinfignire nomine collubuit ; imó huic ipfi vim illam & a&ivam

poteftatem , quam in cateris fignificatibus plerisque huic nomini de-

», nego , lubentiffimum concedere.

Át enimvero, zterna illa lex ex

» Voluntate divina immutabili patiter & (apientiffima orta, qua uni-

» Verfis operam preftat & fingulis ; illud pra(criptum , quod p. rog.

» in ipfa creatione primoq; temporis articulo omnibus rebus inditum

, €ft, mundoq; impreffum : hec Numinis fummi voluntas in omnia

» & praterita & futura fecula efficax , poteftne hanc fuam efficaciam

»aliunde quàm à DEO habere, fi non ipfe DEUS cft, fuamque vir-

» tem fine virtute divina in quovis cafa exerete, fi non eft ipfa Divina

» Virtus unicá füá volitione in longinqua fpatia & tempora &que acin

» Vicina & proxima operatio ? Iterum iterumque dico, me non capere

quo pa&o divinus ille juffus , femel generaliter fa&us, & nunc in quo-

libet cafu particulati vim fuam a&u excrat , quin eo ipfo virtus divina

ubique interveniat, & quicquid uspiam fit divino juffu, etiamfi generali

1

nec in fingulis cafibus renovando , virtute diviná in omnibus & per o-

mnie

LA

EC 23. 288

tnnia opetante fieri dicendum (it.

Quid enim amabo ( fit licitum in

mi.

[

tc tanti momenti zeu72Aoy&y ) quid cft ille jaffus, illud FIA'T poten-

tiffimum , quàm DEI voluntas & actuilis volitio in futuris etiam qui-

t

J

busque feculis aCtualiter efficax, cóm VELLE & POSSE & AGERE

]

in DEO ita connexa imó unum idemq; fint, ut, quicquid voluetit fe-

mel in futurum quoque fieri, id non folüm poffit (uo temporc fieri,

imó non poffit non-fieri, h. e. a&u ipfo fiat , eo tempore quo id fieri

)

voluerat , adcoque virtute & cfficaciá illius folius uniceque volitio-

nis fieri omnia?

uamobrem fi nondum affequeris, VIR. OPTIMB,

quz clariffima puto & propriis tuis affertis coherentiffima , patere me

i

faltem hoc meo abundare (eníu, quo vel eo nomine non parum de-

3

lc&or , quód facram Scriptutam , (excentis in locis eadem plané lo-

quentem, idem quoque fenfiffe non poffum mihi non perfuadere ; de-

p

"

fineque , quafo te ; iis onerare innoxiam fententiam conícquentiis ,

Ts

qua ipfam nullo modo , nullo jure , attingunt.

ani

XI. Agnofces certé ex di&tis luculentiffime, non fine multa injuriá

nobifcum committi p. 93. non (olüm Rajum Chriflianum , fed Velle-

|

t

"

jum infidelem, nullam, ut ais , Nutninis cognitionem habentem, eum-

|

k

que Epicurcum , ejusque tela , tanquam in nos quoque efficacia , quag

[

ipfe in Stoicos infideles toríerat, à te adver(us me , in Chrifto fratrem,

j

iniquiffime dirigi » utpote cui id, quod Vellejus,impurus homo, vehe-

luamuh

menter irridet , nunquam in mentem venit.

Agnoíces, Naturze &

J

niit

Majeftati & Omnipotentiz Divinz non, derogari quicquam hac no-

fira Sententiá potiüs quam acCedere, ( quod precedd. pag.91 & 92

t

IH

odiofius urges ) utpote quz craffam ejusmodi DEI cum creatura per-

mixtionem & localem quafi nexum unà tecum abhorret , ideoque nec

p

Animam Mundi Stoicorum in Scholas revocat, dum DEI voluntate

m

( quod ipfemet afferis, & p. 113. ézauósumy xg) g uaO can , h. c.

] gmm

f

aliená voluntate & lege quadam agere naturam ex Hippocratis dicte-

tio ratiocinaris) regi moverique mundum & creaturas docet ; cüm

j l"j!'

motüs & vite principium fit anima corporea potiüs quàm Spiritualis

D

Cid quod brutorum exempla loquuntur ) ac praterea mundus defti-

T

tuatur organis vitalibus ac animalibus , quod tamen ad hoc, ut anima-

cap(.'f

tus dici mundus queat , vel maximé requiri , prz nimio forté fludio

i

gravandi afferta noflra & in aliorum odium adducendi, voluifti aut

jj

non potuifti animadvertere : Agnofces nunc,fpero,citra cau(am pag.9

yi

& 94. mihi objici quandam in toto mco afferto inconftantiam & am-

(d

biguis

ji

VB6C 24. 2SUM

biguitatem.

Quznam enim magis coharere & unà confiftere teQids.

poffunt, quàm ifta? Moveri materie partes unas ab alteris aut per al-

teras , adcoque mediate ratione fuppofitorum , eo modo , quo in glo-

bulerum plurimorum fe contingentium ferie pulí(o primo pelluntut

cateri fucceffive omnes ;; idque ratione virtutis utrobiq; immediaté,

quia eadem virtus , nullà alià intetveniente, hic & primum globulum

Bo E

& fecundum &c. (ficutin loco Ariftotelis fuprà cit. à percutiente cly-

peum unà percutitur clypeatus , non à clypeo ) ibi & primam materi

partem & fequentes innumeras omnes , totumque adcó mundum mo-

vet & gubernat; illa, inquam , Virtus DE I potentiffima , que pofità

femel ejus voluntate gencraliffimá fecretis conditionibus arbitrariis in

aliquam quafi legis formam circumfcriptá , deinceps in omnia loca

& tempora fuam cxerat efficaciam: Ac interim , eadem hujus volun-

tatis efficacià Mundi fabricam ita dispofitam effc & conformatam , ut

ipía neícia licet ac imprudens , ea omnia faciat ( ejusdem (cil. illius ge-

neralis legis & voluntatis , nullá fuá ifti contradiítin&tà , virtute) quz

fieri ab ipfía, aut in ipfa potiüs, videmus , absque novo vel IPSIUS

ä

DEI, vcl alius agentis Juffu , Labore , fpeciali, in ca(u quovis, conatu,

aut particulari ac negotiosá directione &c. INeque tam ineptus debc-

il

li

bam credi, quem p. j j. in iis quae circa aéris preffuram objiciuntur di-

luendis omnium qui vivunt per univerfam faltim Germaniam exerci-

L

tatiffimum ( nullo qnidem meo merito ) appellas , ut exiftimaverim,

T

Y

id quod de apté dispofito globulorum ordine, & ex altera parte de

partium mundanarum dispo(itione & utrorumq; motu vittute unius

?

ejusdemq; moventis procurando dixi , tanquam de uno aliquo tertio

in quo conveniant , fimul ad omnia alia extendendum effe , tanquam

|

» patiter ubique convenientia.

Fateot enim ac lubentiffimé , in ma-

» china mundana moyenda, nullà re amplius preterquam femel fta-

» tutá lege nos indigere , neque opus effe D EU M adhuc operati aut

» tnovere vel fingula vel univería, vel aliqua ( novo fcil, juffu, nová

» Curá, novo conatu adhibito , ) fed fufficit femel , id fieri olim vo-

