KaI600-1664_21
author: Sturm, Johann ChristophandHaake, Johann Daniel

PA

2

EXERCITATIO PHILOSOPHIC*N'A

NATVRA

SIBI INCASSVM

VINDICATA,

Q'va

sententia noftra de NATVRE, provi-

dentiffimeé ubiqve, & efficaciá Divinz Virtuti

contradiftinctà , univerfaliter & particulariter

agentis,

IDOLO

Ab ignorationibus elenchi perpetuis V 1 R1

DocrissiMt, mentem zoftvambaud ajjecuts ,

;ä

modefle -vindicatur;

SvB MkEo

IOH C

HRISTOPHORI

STVRMII

Philof. Nat. & Mathem. Prof. Publ.

PRJESIDIO

l;

RESPONDENTE

JoHANNE DauriELEÉ HaaAkiO,

Nordlingenfi Rhaeto.

4.d. 9. April. A, O. R. M DC XCVIIL

ALIDORFI, Literis HENRICI MEvERI, Vniv. Typggr,

;

ä

ï?

l

l,

f

f

i

[

[

li

m

"m

n

n

hu

3 $? 3

? ^. -9 'e

394 — $

-. - e *

l. ...

D

5l

-ä.-:«

.-

s 9t ..:.. lo

i

eXo

b

i

COR R OEOEO

t

:

c

-r

::

*

-----

$

äïä

ä

i

äjï

; äc!

?

$;

y

*

Li

- . n

;

.

2

2 $s e

HH

3

qq4

.

;.

-ä.

PRAESES

RESPONDENTI SUO

s as

pR

d

-

xum captum effet à 7Maxime-Recverendo DN. PA-

NV

U

(4

RENTE To confilium , Perescimie ac Preflan-

z

tifime DN. HAackr1, ut ex noflra bac uni-

ID

2

"n

4i

«erfitate , quam per integrum quadriennium ea

lo

V

E

t

frequentafli fum induflriA &v fciendi plurima in-

N

j:

*

—— 7s

!

i

M:

72

a

cor "l

E

Z

explebili aviditate , tum amimi "vieg, probitate

E——3 65 modeflid , que bominem -vere - fludiofum &5

Philofopbie melioris cultorem decet , abitum tandem parares , imó

juflis de caufis maturares , neg, kamen confultum cvideretur , abs

[pecimine quodam tuorum profeduum (quos majores e[fe bona fide

Éeflavi polfum , quam cverecundia tua 65 nimius forte pudor often-

fare tibi permittit ) publicé edendo te binc arvocari, temporis aü-

fem disceffui tuo preflituti brecvitas non permittere£ , uf proprio

JMaríe argumentum aliquod Pbilofopbicum (quod ufig, preflave

facile tibi fuiffet ) elaborares, ab alio cveró elaboratum uf pro tuo

«venditares , neque Honoratiffimo DN. PARENTI fuo dignum

bomine ingenuo , mibi quog, cum Patronorum 69 ipfius Publici ma-

gna injuria conjuntlum , tibimetipfi deniq, turpe ac debonefl amento

futurum meritó judicatum effe& ; placuit tandem , prefentem. banc

exercitationem pbilofopbicam, ,Apologie loco, ad-verfus imputatio-

nes Viri cujusdam Clariffimi , mentem noftram non fatis affecuti ,

bau£ ifa pridem conceptam , publicé ve[pondendo tueri ; &5 quid bu-

qTra

356 Soe

$550

A

seri tui -valeant , quid ferre vecufent , Academie PAATRIBUS

Excellentiffimis (quos omnes ac. fingulos bonorificé de te. fentire,

K

«vadem me fibi predemq, fifio) &5 Commilitonibus tui amantiffimis

j

^

oflendere.

:

Laudabilem buuc íuwn comatum cim carmine quo-

dam , ex more vecepío , £ibi grntulari deberem ( cujusmodi quidem

ab inexercitatis mei fimilibus iniquius communiter poflulantur )

malui affetium tibi meum boc epiflolio teflari : mon folirm de pre-

enbi negoio , feliciter indubie ceffuro , tofo pelore gratulatus ,

N

ed eiiam ulterioribus tuis [lndiis aufibusg, divinam porró gra-

£iam , itinerig, deflinato colitum fodalitium 69 cuftodiam anini-

us apprecaíus ; neque . bac- boni feflimonii parte £e defraudatu-

vus , quód invius ie dimitíam , qui tofo boc plurium annorum

fempore , quo contubernio con-viduque meo ufu4 es , neque me

meos"ve ullo modo leferis aut perturbavveris , fed parentum loco

me cusi conjuge colueris , liberos autem noflros , ul fratres-ac fo-

vores, [emper amacveris, — Abi igitur bonis, quod ajunt , a vibus,

auf potius cole(li flipaíus contubernio ! .Age porro vem oimnem

fliciter , & exple (quod agis buc usque) Parentum Flonoratiffi-

morum gaudia! Para £e (quod batlenus fecifli laudabiliter ) &y

prafta fuo tempore (quod ominabundus auguror ) Virum , Patrie

Dulciffime emolumento ac ornamento maximo futurum ! Vime.

denig, no[lri wnemor , 65 Vales ! Dabam e mu[eo d. 20. AMaríii,

!

3l

d. 1698,

(lior

lufa

10f

pf

uidt

!

At

Anti

ia

m

EXER.

hn

ij

"3

r )9e

m

o

j

A

2

259

*

E

£

p

N

39

A

28

N

t

É

t.l

*

"a

^

D n

5

d-

-

f

DNEMYILATU)

f-

2535

h—

df

»

ea

3

^

(

(

N

e

: 7

É

fs

$

d

dritinp

[E:lis

a

2

D

II

&

Gs

d

VN

itoj T

EXERCTTATIONIS

hfu.

PHILOSOPHICZ

n d T

pl

p g

RA SIäJI INCASSVM

dun um

NATV

VINDICATA,

fu.

DERUI

Carpur l.

, T

uod

rétbut j

Prafaminis vvicem fbire posfit. -

"m

z

[, )

BD

Kodiit anno fu.pcriore Liber de Natura bipartitus,

0 001

s

-.

Eu

*

?,g Authore GUNTHERO CHRISTOPHORO

()

od

s d

7

L o

SCHELHAMMERO inAcademia Kilonienft nunc

ilir)d

(5

Di

Medicina Prof. P. Primario, Viro Do&tffimo; in

j

5

quo, colle&tis undique, que de Naturz tum nomi-

r i

x

RS

Q*

ne, tum fealitate fub illo nomine contenta, ex an-

T

X

t

G*S«

fk

LawZ

1

! /"f;l',

——

tique Grzcis Sophis primüm , dein ex recentium

Plïlfophoru

m Sctiptis & affertis congeri poterant, multam utique le-

&ionem atteítantibus, tandem p. & 6. & feqq. noftram quoque de INa-

tura (ententiam , & fingulari quadam differtatione noftra Idoli Nature

nomine infcripta & AltdorffI anno 1692. publicé defenfa, refert , &

poftmodum in feqq. capp. prafertim V. examinat & confutat; fatis

uidem infeliciter, nec fine omni in nos injuria.

II. Primó enim p. 56. mihi cum aliis id affingit , quód extrusá

naturá , aut quicquid. intermedii fingi poteft , divind virtute moveri

omnia flatuere malimm , quàm aliquid admittere nature nomine , cujus

ipfiw naturam ipnoremw , ipío folo fcilicet (quod & pag. 9. manife-

um eft) eam, pr& omnibus omnium fcculorum Philofophis, plane

"

pleneq; perípe&am habente. Similiter pag. fequ. ;7. me nominatim

ait ipfum etiam Nature nomen impoflerum plane deletum velle Q9c. &

alleg.

Je z 0884

alïcg: modo p. $9. in fexta & recentiffima eorum fe&ta, me quoque vel

gl

tto

pracipue comprehenfum voluit procul omni dubio , qui exflirpatum

jantium omni antiquitati nomen bodie omnibw modis cupiunt. — Quod

j

idem repetit p. 82. dum eam fententiam fibi expendendam fumit, que

(

plané abolitum 89 rejehum cupit Nature nomen: que non mod nulla

qui

omnino fit €&c. In his omnibus affertis autem , mihi faltem injuriam

&

d

fieri , meramq; elenchi ignorationem ( ut cum Ariftotele loquar) &

eicu)A E^0v illationem, à di&o (ecundum quid , ad di&tum fimpliciter,

[4

contineri mox patebit.

p

I1I. imó, cum p. 104, poft affertam operosé ftabilitamq; natutze

D

exiítentiam , ipíam pleniüs tandem eloquitur , & quantacunq; eft, to-

taim dat, quód nimirum (it eterna illa lex , ex voluntate divina, immu-

tabili pariter €9 fapientiffima orta, ab eag, promulgata cun&is exiflen-

zibus in univerfo , cim primum eadem conderet aiq, conflitueret , quà

ï

unumquodg, juJum eft agere convenienter ad finem ; hanc ipfam Divi-

nz voluntatis legem , atque adeó ipíam Do&tiffimo Autori fic dictam

Naturam, me pridem , &, ut credo, ante ipfum, (tametfi non (ub hoc

naturz INomine , cujus novam quodammodo hanc effe acceptionem

haut diffimulat) tum agaoviffe, tum inculcáffe, pariter ex dicendis con-

flabit , adcoq; naturam (ibi & Medicis, mei faltem intuitu, incaffum ab

ipfo vindicatam effe , (imul evadet manifeftum; utpote qui reipsá in

agno(cenda illa, quam ipfe vocat, natura, penitus confentio.

IF. Exquacommuni nobis utrisq; veritate illam porró meam de

|

virtute Divina fola omnia movente, (exclusá fc. natutá, non fimplici-

ter tanquam intermedio , fed tanquam agente, & agente quidem illi

Virtuti Divinz contradiftin&to) fententiam ultró & infallibiliter con«

feaui, fic demonftratum dabo, ut videre Clariffimus Autor evidentis«

fime, fi velit, poffit , alii faltem à partium ftudiis alieni certiffime fint

vifuri , me inter ac ipfum nullum effz , quoad rem ipfam, diffenfum,

ipfumq; adeó dum me impugnare tanto conatu opereq; laborat , cum

umbra fua, aut cum alio quocunque à me diveríum omnino fentiente,

pugnáffe.

e'

V. Quod cüm ipfemet cap. V. num. XII. & feq. five p. 94. & 9 g.

fateri tantuüm non coaCtus fuerit, maluit tamen me inconfiderata cu-

h

jusdam negligentiz & pudend in eadem quaft pagina contradi&tionis

U

infimulare, quàm apparenter pugnantia penitius confiderare & conci-

lo

liationis alicujus poffibilitatem (ufpicari; quod facere tamen cerga Vi-

rum Profefforem, & perannos quafi triginta in hoc Philofophiz Natu-

Qu

talis

n

(»SSC s.

)96«

ralis ftadio ftrenue, nec fine omni cordatiorum laude , curtentetn , ra-

Tf

tionalis «quitas omnino poftuláffer.

Certé, de tali viro, quem p. j 7.

Wl

a

Experientiffmum longeq, doüiffimum Pbilofopbum , Profefforem item

Celeberrimum, & p. 9 1. Clariffimum bujw evi auB&orem, Firumq, alio-

w?'(&l

J

quin eruditiffimum, falutare non dubitátti, SCHELHAMMERE, ha-

&enus mihi femper ZEftumatiffime, imó, nifi me omnia fallunt, fummi

&A

eiiam Viri appellatione, preter ac ultra omne meum mceritum , dignari,

Tj

eum deinde conceptum , non tantüm mente formare, fed formatum

publice quoque profiteri , quüd fua dogmata , qu , ( quod ipfe fateris

j Mut

p. $7) differtatione quadam fingulari comprebendit, omnig, conatu in-

id,t

trodutia in Scbolas cupit , per nepligentiam fibi patiatur excidere

i intt

(quod p. 94. afferis) quodque unà eademq; differtatione , aut eadem

FUj

ejusdem differtationis paginá, fibimet ipfi in os contradicat &c. quà

t t

animi moderatione & conftantià, quo tuo in me affectu, quove meo in

mb

te merito aut potueris aut volueris, ha&tenus ego non capio.

icdun

V übl

V1. Profe&tó,fi erga me in Chrifto fratrem eodem affe&u , aut fi

affe&us ille dcfuit, eadem animi zquitate uti voluiffes, quà erga Strato-

:ption:m

nem & Hippocratem homines Ethnicos ac infideles, contra Lipfium &

Vi

La&tantium , ufus es Cap. lL. Lib. L. p. 43. multó etiam faciliüs ac ve-

ffin d

riüs meam de natura DEOq; hypotheíimn cum tua, vel tuam cum mea,

t d

conciliare potuiffes , nec opus habuiffes, me hominem plusquam fexa«

genarium, primus quidem quod fciam, orbi literato, tanquam ineptu-

m

lum fuarummcet fententiarum ignorantem , ac fibimet ipíi in eodem

mplici'

Contextu ridiculé contradieentem, proüitucre.

ml

.FII. Quod fi ergo hzc, que hactenus, ut (ummam deinceps de-

T C0«

monftrandorum, nunc propof(ui, opere ipfo in fcquentibus demonftra-

jutis

vero; non poftulabo quidem, ut injuriam mihi fa&tam publicé confi-

y ltl

tearis, fed (atis habebo, fi tacitus tecum id agnofcas, aut, fi ne hoc qui-

ïümmi

dem obtinuero , alii tamen , á preconceptis opinionibus liberiores , de

, a

me meisq; hypothefibus rc&tius &quius; fenferint.

uod fi vero,

jl

prater omnem fpem & expectationem,hac . publica mea & palam fa-

&a quercla ( quam inter nos. & privatim effundere maluiffem , (i pet

l

incufationem tuam publicé priüs factam licuiffet) fottaffe magis exacer-

(

batus , ftylum ampliis acuere , acerbiusq; in me flringere motdacem

j

calamum deftinaveris: aliam mihi prorfus effe mentem fcito , paucu-

ll

losq; , qvi per Divinam gratiam fupereffe mihi poterunt annos, tran-

quillé quicteq; transigere przoptantem, omni ultetioze tefponío fuper-

lu

z

feden-

l

-^

»386 4

984

[cdcncïL:m tnihi, teliéto le

&oribus noftris dc hoc primo congreffu judi«

cio, mecum firmiter conftituiffe.

pI

[

C AP.

1.

f

Quod Naturai c:nnem , quovis fenfu,nos nun-

;

quam negafJe, neg, ^onen ipfum fimpliciter extintlum &5

ex[tirpatusi velle, luculenter offendit.

F

|

Oc utrumq; ex ipfa iliz Diff.rtatione de Natura , quatn Clariffi-

mus AuGtor fibi conf. indam ex profeffo (umfit , adeó eviden-

H

ter elucet, ut mitarifat.. non poffim, oppofitum mihià Vito lau-

dato tam auda&ter & illimiz * impuiari. lpfo primo cjus Differta-

tionis capite ex Ariftotelis Lib. lV. (aliis V.) Metaph. cap. 4. vatias

vocis Naturz figaificationcs enarramus , quas , tantum abeít ut repu-

diemus fimpliciter omnes

"« in ipfo T. cap. $. iftam , cujus exem-

plum cor effe voluerunt inierpretes in animalibus perfe&tis , re&iüs

tribui judicemus primazvo illi nafcendozu:n ex ovulis animalium & fe-

minibus plantarum rudimento , quod ;

|ibusdam ipfe fenfus &

avmlía , in Cxteris quoque ratio fatis evidenter hodie deprehendat.

1l.

Secundam ctiam vocis Natrz fignificationem , quam Lib. IT,

Phyf. cap. 1. t. 3. fufiüs exponit Ariftoteles , nec abhorremus, nec re-

probamus, fed expreffis verbis dicimus, ut in artificialibus,e. g. horolo-

giis, internum quoddam principium,unde motüs tum interiores rota-

rum magis abíconditi tum exteriores indicum in oculos magis incür-

rentes proveniant, quod Zrtificium commode appellemus; 5ic in cot-

oribus naturalibus intrinfecum quoddam agnoífci principium, à quo

non motüs folüm locales , fed quavis aliz mutationes, paffiones &

affc&tiones profluant, quod Nafuram appellare , indeq; ipía corpora,

Naturalia denominare placuerit. Eftne hoc negare INaturam cffe ali-

uod-

quid, & ipfum INaturz nomen omni conatu exflirpatum velle?

fi contigiffet Viro clariffimo vel videre Phyíicz noftrz Conciliatricis

Conamina , vel, que obiter faltem infpicerentur, digna vi(a fuiffent ;

reperturus fuiffet integrum cap. IV. Partis Generalis de INatura

in quo hujus definitionem Ariftotelicam non folüm admittimus,

fä

fed & adveríus Sperlingii aliorumq; cavillationes pro virili defen-

dimus.

Ij

Ji1, Ut

v r5 38

hd.

III. . Ut fequentes vocabuli Natura fignificatüs quos pletosq; ap-

probamus potiüs quàm refpuimus, (ut cüm e. c. in $. VIII. cit. cap.I.

haud incongtue dicimus, jamdudum aliquos novum inter Naturam

univer(alem & Naturam particularem. di(crimen introduxiffe &c.

nunc pretermittamus, aliaque multa , quz huc facere peffent ( ut c. g.

M

uód p. 22. INaturam naturatam five corpoream utique agucícamus

lj

€ füb(equentibus capp. ficco pratereamus pede ; in cap. IV. totius dis«

fertationis quafi cardine, fub ipfum principium, eandem Naturz natu-

rantis & Naturate differentiam

tametfi minus. barbaris & ^:4:.dali

uf

minus occultantibus terminis expreffam mallemus) verbis expreffis

iterum agnofcimus ; deinceps autem à $. V. per feqq. complutes, quo

T

fenfu & Nature nomen, & tei fub illo intellectz attributas varias

IO-

Jittl

prictates, admitti poffe confitemur , e. g. quód Nature opw fit opw in-

Dirtis

telligenti , quód generationis negotium omnium aliorum operum Na«

4 W

ture admivationem longé (uperare, tanquam re&é di&tum concedimus;

Wttt

'Xd.

uód Naturz univer(ali fugam & evitationem vacui, fano fenfu patia-

5 O

mut attribui, imó particulari quoque natura, five Archeo, caterisque,

,

qua rem eandem de(ignent, nominibus in humano corpore Medicatri-

m

cis appellationem & crifin quandam adícribi per nos licere, aperte di-

usl

cimus ; Naturam porró uibil fruftrà, fed propter finem aliquem femper

n

agere,ut vere di&tum, certo modo fcilicet, admittimus; Naturam feut-

Il

per agere id quod eft optimum, ut commodiffime di&um agnofcimus ;

f f

Naturam tum univer(alem , tum particulavem fui ip(ius confervatricem

yortio

fano fenfu dici poffe non negamus &c.

uibus ita ftantibus & fub

5100

oculorum confpe&u evidenter pofitis, poteftne, rogo cordatos omnes,

Araut

cordatus aliquis philofophus absque pudore nobis imputate , quod za-

jt COl

turam omnem extrufam,imió quicquid intermedii fingi poteff, negatum

malimw , quàm aliquid nature nomine admittere ? quodq, ipfum etiam

i

n5

Nature nomen impofierum plané deletum &9 omnibus modis ex, irpa-

0i

tum cupiamuw ?

j

fl

J

IF. At enimveró, Naturam faltem veré proprieq: agentem, certo

u

confilio agentem. fapientiffimé agentem omnia, & DEO tamen con-

j

tradiftinctam, quz tanquam DEI vicarius univeríalis fupetiori & infe-

j

L

!(

riori mundo, & fpeciatim 1215.& pufillo corporis humani , omnibusq; in

l

his paffim. & quotidie obviis effe&tibus materialibus & COrporeis eo

T

modo prafit regendis & gubernandis , quo Fortuna vulgó rebus &

!u

a&ionibus prafit &c. Hanc faltem Naturam, inquam , extrufam, hoc

nomen cum univería fua fobole, 4nima 7Mundi, puta, Principio H3lar-

43

Ü

cbico,

"EC 6. 098

thico, Calido omnia non permeante folim, fed intelligente quoq,,vidente;

audiente ac fciente omnia tum prefentia tum futura;Spiritu item mundi,

Naturá DEO, Naturá vacuum folerter multó anté velut e (becula futu-

ä

vum pro[piciente , Principlo plaffico, Naturá Numine fublunari , Matre

providá €9 fapientiffimá, Naturd morborum cum aliquá Crifi €$ cum ju-

|

dicio Medicatrice , Arcbeo plená infignito fcäentiä , C&terisque corporis

humani Re&oribus DEaftrorum conceptüs in imperitorum animis

parientibus, exftirpatum omnibus modis cupimus & radicitus evul-

fum & Chtiflianorum mentibus? Fatemur hzc & lubentes.

Sed eftne

;:

hoc omnem naturam fimpliciter & abíoluté negare , fi talem neges?

Eftne hoc ipfum Nature nomen plané pleneque deletum velle, fi, poft-

quam fex, feptem , octo ejus figoificatibus admiffis, (tametfi ad evi-

tandas ambiguitates fingulis diftin&ta vocabula fubftitui num. X1I,

cap. I. exoptaverimus ) unum tandem fcandalofum & in DEUM ( li-

cet prater multorum mentem) injurium refpuimus ? Quid aliud eft

diystia, 9 $Ayx8 , aut à di&to fecundum quid ad di&um fimpliciter

miferé claudicans illatio, fi hoc non eft? Quod utique híctaceri noa

potuit, quia cum aliqua illius, quem ferire infontem ac nullo fuo meri-

to deflinaverat, injuria conjuncta eft.

V. Dubitat equidem hic Adver(arius nofler , an unquam alicui in

rnentem venerit Creatorem cum creatura fic committere, ut tanquam

caufe fociz allegentur , & annon

otiüs fabordinatam intellexerint

i

omnes, quos cgo tam graviter accu

averim, poteflatem? Incautius et-

o locutos, rectiüs tamen fenfiffe putat, nec adeó graviter accufandos,

uod fi de omnibus, ut ipfe quidem , fortaífis etiam incautius loqui-

tur , intelle&um velit , reclamant expreffiffima Seneez verba, Natura

nibil ne DEO ff ,nec DEUS fine Natura , fed idem eff uterq, ; recla-

mant illa Hippocratis, quibus fuo 9cgu& plenam omnium tam prafen-

tium quàm futurorum fcientiam adtribuit ; reclamat ipfum Autoris

teftimonium , quo p. 86. Empedoclis anteceffores , INaturam , ait,

Deum feciffe, & opus habuiffe pro opifice, h. c. fubordinatum pro

!

fummo directore , reclamant denique recentiorum multa , non fane in-

f

cautiüs elapía, fed ex affe&tu quodam non (atis excufando in ifthzc

£,

['

Numina, quz vocant, fublunaria ex gentilium f

rcquenti lectione non

Juz fi vel

p

advettentibus ingenita fuperftitiofiusq; deinde protrufa.

fic

maxime mitiüs interpretari velimus (id quod fccimus Differt. noftre

N

p« 12.) ad cos feparatim progteffi , qui DEUM à Natura, Creatorem

Á

à Mun«

"eC 7

)9a«

à Mundo , ferió quidem diftinguunt, tanquam caufam & effe&um ut

'l,

coníervatorem & rem confervandam &c. quamdiu fcilicet collatione

l

dircctá (upremum Dire&torem cum fuübordinato, quo utitur directionis

!

fuze medio, uno quafi obtutu fpeGant, & veritatis vi coacti ingens in-

l

ter utrumque intervallum animadvertunt ; mox tamen ubi de Natuta

i

fola per occafionem loqui incipiunt, cam vel (üb hoc ipfo, vel (ub aliis

Y

nominibus , iis exornant elogis , iis przdicatis extollunt , quz foli

M

l

DEO propria, non (olum magnam Sapientiam & folicitam providen-

Ude

tiam , omni loco ac tempore exercitam, fed aliquid etiam Divinitatis

l

(quod ideó Numinis etiam appellationem quafi non advertentibus ex-

püï

rcífit) evidenter involvunt : Ín quo ipío.profc&tó implicitam quan-

P|

n

!

dam idololatriam agnofcere , nos (altem Evangelicos, non minus ne-

!

n

Y

ceffum eft, quàm in Ímaginum San&orumq; cultu Pontificiorum ; qui

n

1 [

tamen có ftuporis nequaquam devenerunt, ut immenfum illud difcri-

ii d

men inter DEUM & San&os mutasq; imagines , ( quod interim in,

It

praxi magnam partem negligunt) verbis etiam devotiffimis non

J

MM

fLUR

agnofcant.

VI. Mitari veró fübit laudatum fpe virum etiam hic adverfarium

)d

mihi effe voluiffz , qui tamen ,quam ego tuli cap. III. mez differtatio-

nis, de opinionibus cap. II. recenfitis, juftam , uti credo, fententiam, in

iaj

Lib. fui I. cap.1V. & alibi fuo calculo omnino confirmat.

iNNam De-

nquzm

mocritum atque illos, qui ad Platonem usque eum funt confecuti at-

yatt

que fectati, poftea etiam Epicurum, ac tandem Cartefium, animalium

üs d

quoque generationem per meram particularum figuram , motum, pon-

nfof

dus &c. explicare aufum, acriter redarguit p. 67, 68, 69. Platonis Ani-

w

mam & animalitatem Mundi p. 70. convellit : Stoicorum , illam Muns

n

di animam, quam Plato à DEO diftinxerat , cum ipfo DEO confun-

t

dentium , imó Mundum Deum facientium, intolerandam opinionem,

Mi

p. 73.74- graviüs perftringit: Helmontii Archeum tum totius univera

Jon

fi, tum terte & cun&orum animantium particularem p. 76. explodit :

Al

Bacbimii lucem creatam pro mundi anima venditatam, & Commenii

,

Spiritum p.78. & 52. rcjicit, & à DoGiffimo Ernftio Lipfienfi hanc

)

fententiam in ipfis incunabulis jugulatam teflatur: Henrici MoriPrin-

1

cipium Hylarchicum, Mundi quafi Prefidem neceffarium fuiffe negat,

poftquam Aéris preffura infinitis experimentisab lngeniofiffimo Gue-

rickio, Boyleo, aliisque nimis fit evicta ; quo ipfo Sper!ingii aliorumq;

Naturam pravifi undecunque vacui fedulam ac ptovidam evitatricem,

pra-

fimul ut vanam & frufiraneam neceffarió. repudiat: P. 79. &

cedd.

'S&C 8. 298

if

Cedd. 73. £4. &c. autem hoc ip(um Principium Hylatchicum, & fob.

Til

Raji Naturam Plafticam , perinde ut à nobis fadum , pluribus argu-

mentis exagitat.

t

VII. ln vulgatiffima etiam Ariftotelis definitione , qua Naturaim

qlll

ut motüs & quictis priacipium confideravit (quo etiam fentü naturam

u

nunquam nos negavimus) id eum intelligere principium docet p. 33.

pO

quo materia movceti apta fit; quod non tantüm vox sudigo4 liquidó

n

[it

oftendat (nec enim 2ex/là $ vuev, fed & suciuy , dicit) (ed in ejus

philofophia verfatis etiam aliunde perfpicere in facili fit: fiquidem in

f

co totus & ubique occupeter, ut oftendat nihil moveri à (eipfo,

omnemq; adeó mat&fiam ac z:-.teriatum omne principio motüs a&ivo

f

t

orbatum effe &c. qux omnia, cum laudatis ibidem ab ipfo viris, Ce-

falpino, Sonero &c. dudum ex iisdem Philofophi locis docuimus ; id

infuper majoris evidentie gratiá fuperaddentes , quód hzc particularis

cujusque corporis natura principium fit $ xweidu fimpliciter, ratio-

g

ne materieg, $ xwadw 73« hoc vel illo modo & non aütct, ratione

formzac textura.

VIIT. Communiffimum vocis naturz ufum effe dicit pag. 4,'.cüm

Univerfum mundi complexum notat ; quo ruríum, naturam me ne-

gáffe , aut innoxium hoc verbum penitus abolitum velle, qui diceret,

n

iniquiffimé id diceret.

De hac veró Natuta eadem omnia utrique (en-

timus, ea nempe, que $3denbamius in verbis p. 114. citatis, qua ipfe-

met verba egregia vocat, quód rem fuam mirificé & explicent & confir-

ment: Ego, ( fic habent illa verba ) quoties Naturam nomino , toties

caufarum naturalium complexum quendam fignificari volo, que quidem

caufe brute licet, otQ, omni confilio deffitute, non tamen fine Jummo con-

ä

lio reguntur, dum juas queq, operationes. edunt , fuosq, exequuntur ef-

feüás. Nimirum fupremumillud Numen, cujw vi produta funt omnia,

€9 à cujus nutu pendent , infinitá fuá fapientid fic difponit omnia , ut ad

opera deflinata fe certo quodam ordine atq, metbodo accingant , ueq,

fruftvà quidquam molita, neg, nifi quod optimum eft, ac toti rerum Fabri-

!

c& , fuisq, privatis naturis maxim? accommodum, exequentia : perinde

atq, automata non pro (uo, fed artificis con[ilio moventur.

1X. Ignofcet igitur Vir Do&tiffimus , (i denuó inculcem , omni

[/

procul equitate ipfüm toties in hoc füo de Natura fcripto mihi impu-

pl

táffe , quód omnino nullam effz Naturam (entiam, ejusque plané aboli-

Til

oti

tum & rejectum nomen velim,eumq; rogatum hic qua pareft eam mo-

dcítiá, ut impofterum aliorum virorum mentem , qui prafertim nullo

fcq

|

ipfum

XSeC 9. 298«

i

ipfum unquam verbulo lzferunt, nec adeó vilia funt in orbe literato rio«

1

mina, penitiüs priüs exquirat , quàm calamum in ipfos etiam nomina-

tim ftringat.

uid enim prodeftadver(arios fibi fingere , ut habeas in

!

uibus confutandis ingenium & cloquentiam oflentes ? Aut , (1 hic

Viro DoGiffimo fcopus non fuit , quàm praflaret ,animo conciliandi

potiüs quàm refutandi legere, illorum prafertim fcripta , quibuscum

in quamplurimis, iisque fundamentalibus, dogmatibus idem plané fen-

tias, adeoque juncta operá Veritatis Philofophice incrementa non pa-

rum promovere queas.

Obfervavi perlegendo hoc ejus eruditum de

NNatuta opus, eum e. g. ad mentem Ariftotelis formam agnoviffe non

M

n

novam fübftantiam , fed fubítantiarum modum p. 15. & 35 : Mate-

t

m

tiam & materiata omnia principio motüs activo orbata eíle, p. 31: An«

tiquiffimorum Philofophorumlonge alias fuiffe fententias circa res na«

t

turales, quàm tradidit Ariftoteles p.6o. & (sqq: & Scriptura S. res natu-

f Mi

rales & controverfias de iflis definire velle, ipfius fini ac intentioni re-

pugnare, p. 77 : Effentias rerum in ecculto nequaquam effe, cüm mul-

li

ta hodic ex fimilitudine rerum mechanicatum optimé explanentur, nec

dc reliquis defperandum &c. p. 112 : Longe alias, h. e. artificiofiffimas,

4l

Dd

quas affequi humanum ingenium condigne nunquam pcterit , effe ma-

(ict

chinulas omnipotentis & fapientiffimi conditoris, quàm artificum,

3l

nec aliud nos agere , dum naturam fcrutamur , quàm illud , ut affequa-

]ug(

T

mut corporum configurationes & compofitiones intimas, quibus le-

con

ges naturz. fic exequantur , ut effe&us prodeat. p. 121 & 122. Cor-

ff

puscularem Philofophiam metitó plerosq; hodie profiteri , at poft fi-

guim:

guras corpusculorum omnino adhuc aliud requiri quod eas faciat age-

fa.

re ut agunt &c. p. 125. Pictati non minus quàm vetitati longé magis

i

confentaneum effe , confilio, h. e. Divinz Sapientie partium mundi

particularumqj figuras attribuere, p. 127 : lINaturam quandam effe uni-

mll

"

verfalem que toti mundo fit communis , & cunétis corporibus natu-

ralibus propriam effe naturam & füam, p. 15 6: Supremam & immene

L

lt

fam illam fapientiam nobis lumen de lumine füio conceffiffz , atque ita

7

indidiffe , ut etiam poft lapfum hominis fatalem , fecus ac. multis eft

hodie perfuafum , fuperftes (it , quo ejus beneficio queamus in

dagare

l

vias fuas, imperfe&te licet , tamen quantum fatis eft nobis ad co

ntem-

p!ationem eorum , que , ut de íe fuaq; illa immenfa bonitate teftimo-

nium perhiberent , nobis ante oculos , tanquam nobiliffimam vitz "

.

otiof alias vel profanz , occupationem expofucrit. p. 139. Item

fcqu. 140: Propriam hominis, quà homo cft, fibi reli&ti, occupatio-

nem

od

!o.

)96s

nem effe contemplationem natutz , & hinc meditationem de ejusden

Au&ore., omnipotenti DEO ; ad quam divertat jure, quisquis ab offi-

cio. füo. & neceffariis vite vacare poteít: nec efficacius quicquam ad.

pietatem vel generandam , vel excolendam ac con(ervandam , poft (a-

crarum literarum & hiftoriz facrz profanzq; ledionem reQé inftitu-

tam reperiri: Contra naturam hujus aut illius corpotis naturalis quae-

dam contigere re&té putari,at non contra naturamuniver(am; p. 149:

Aftrorum ( remotiorum fcil.) influxum ex verz fapientiz limitibus

dudum exulare , p. 153. &c. &c.

ux omnia cum meis cogitatis ap-

rimé confentiunt, & paffim à me publicé privatimq;, voce & fcripto.

inculcantur : Ut illa taceam , qua fuperioribus hoc ip(o capite nume-

ris me cum eruditiffimo Viro communia habere, paífim ofteudi, & qux

porró. in. feqq. ad ipfius omnino. mentem. me dudum docuiffe (üm

oflenfurus : illud prafertim palmarium & ad pra(ens precipue fpe-

&ans, quód illam ipfam, quam ipfe vocat, & cap. V. nominatim p. 104.

nobis defcribit & inculcat , Naturam, lubens promtusq; agnofcam, &

in fcriptis meis (licet non fub hoc natura, fed fub alterolegum divina-

rum.nomine) dudum profeífus fim ; id quod & fequenti capite plenius

elucefcet.

quer g

Quo id,quod num. III. ca . L afferui ,eam numz-

vum naturam, quam. Autbor cap. V. 65 effe probat , 65 quid

fií plenius £andem eloquitnr , eq, nepálJe me unquam ,neq, boc

fenfu. nature nomen. abolitum "volui[fe , lucu-

lenter. ecvincitur.

I

35

Mura eft , inquit p; 104, gterma illa lex, ex:voluntate divina

33

N

mmautabili pariter & fapientiffima orta; ab caque promulgata.

»5

cun&tis exiftentibus in univerío, cüm primürm eadem conderct

, atque conftitueret, qua unum quodque juffum cft agere convenien-

»ter adfinem. — Agnofco, inquam, hanc legem Divinam; & agnovi

pridem , cum omnibus qui de natura cogao(cenda fuere folliciti ; &,

uando hanc zternam & immatabilem DEI legem, cum fapientiffimo

] !

Lip(io Lib.1I. Manud. Differt. XVI, Naturam il'am communem appcl-

«

lare placuit Viro Clariffimo, &, fi in a&ionibus fingulorum fpedtetur,

Naítt-

1I.

J9e«

h

Nature legem falutate ; non repudio ne hanc' quidem vocis fignifica-

[

tionem, imó rationem quoque dictz legis adjectam admitto : Cüm **

d

omnia finis alicujus gratia fint, confequi;ut apta quoque ad eos fines *

fabricata fint.

Sed fruflra (ane id quoque futurum , nifi fit, quod «

impellat, cogatq; agete eo modo quo agere oporteat, contineatq; ex **

*

adverfo , ne agant intempeflivé , aut immodceratiüs vchementiusq; **

quàm neceffe fit, aut non flato ratoq; tempore moveantur.

[11

II. Hujus univetfalis legis partes aliquas fpecialiotes in Conami-

nibus Phyfice Conciliatricis, ante hos annos ttedecim recen(ui, p. g0.

& 91. concludens , cüm nihil potuerit nuda & informis materia, nifi

pati atque adeó moveri, ac mediante motu in vatias illas hujus univerfi

formas disponi ac diftribui, omnem illum motum ipfi primitus im-

i n

preffum nonaliunde quàm à DEO ipfo immediaté proveniffe & ho-

ul

dienum confetvari, ita quidem ut verofimiliter tantundem femper mo-

tüs in univería natura fit , bac gemina tamen lege ejusdem primi mo-

n D

n

toris arbitrio liberrimo lata ; prout equidem ipforum Phenomenorum

dirts

Collatio nos cogat judicare : (1) Ut, quoties unum corpus fuo motu in

p

aliud impingeret,in boc partem fui motíls transfunderet, ipfum interea

tantundem amittens ; (2) Ut in corporis no(tri microcosmos retlé fe

babentibus omnibs , ad nutum mentis ipfi conjuntie , moverentur, aut

verins jam mota determinarentur corpuscula quedam fubtiliora , ut

bisce mediautibus mufculi, ab bis partes alie €$ artíls , ac totum denig,

corpus, locales mutationes varias fubirent.

j

III. Alia illius legis univerfalis pottio (3) cenfctur ibid. p. 93.

j] (

Ut,quantum motífis unaqueq, pars materie femel recepit (five primitus

.gä

ab ipfo motore primo, immediato juffu (cilicet, five deinceps per com-

municationem ab aliis , aut per alia re&tius , vi memorate legis prim

factam) tantundem ea fervet ac inillo fuo flatu maneat,donec aliarum

occurfu, ejusdem &terna legis virtute,inde rur(um deturbetur / Ethinc

dn

reCepti femel impetüs continuationem effe petendam &c. Additur

(4) alia p. 95. ut unaqueq, materie pars recepto motu. affcüet femper

i

(

j

1

viam redam , tanquam breviff/jmam omnium ac naturaliflimam ; quam

ex ca obfervatione verofimiliter collegimus , quà violenter in orbem

a&ta, poftquam dimiffa fuerint , ut lapis ex funda, (ecundum rc&am li-

neam excurrere deprehendimus ; tametfi , rurfum virtute illius aeternae

)

)

legis, aliorum corporum occuríu inde defle&tere plerumque cogantur.

Ex quo (5) fua fponte fluere oftendimus , tanquam diétarum legum

'l

Jfy

confectarium, antiquiffimis Philofophis dudum notam , nec in Carte-

b5

fiano-

j

125.

v2

)98*

fianorum Scholis demum natatn , z£wow five Circulationem corpos

rum ; fiquidem, ubi plena funt omuia, moveri nihil poffe claré concipi-

tur , nifi cedentibus fibi invicem pluribus aliis , quorum ultimum de-

13

mum primi locum occupet ; Atiftotele quoque, cum Platone, ejus rei

veritatem apertis verbis conteftato. Lib. IV. Phyf. cap. X. t. 62.

IV. Pluribus hzc períecuti. (umus in. Phyfica noftra. EleGiva feu

Hypothetica, quam videre nondum , credo, contigerat Antagonifla

noftro , cüm ifla quz cap. L narravimus adverfum nos ederet , (altem

cüm ca fcriberet. Ibi p. 164. primam quam fuprà. num. II. fuppo-

::

fuimus legem, pauló pleniüs ita concepimus.. Uf,quoties una materie

portio in aliam, aut corpus unum in aliud , recepto à fummo Motore im«

petu, impingeret, boc etiam inciperet moveri 9 quidem pro.ratione im-

attionis, €9 impingentis mole ,magis aut minu ; ita quidem. ut impa-

um tantundem motionis amitteret , quantum . vecepit alterum, — Se-

cundam veró Legem univerfalem motuum in hoc univetío ex ipfius

beneplacito futurorum, p. 173. in fine hanc alteram tuliffe: Ut volente

bominis mente, €$ exoptante bunc vel illum effedum, ope vel interventu

