Serite vobis ad juflitiam, €9 metetis pro ratione

pielatis; novate vobis novale. Tempus enim eft,

ut quaeratis zjehovam, donec veniat C9 depluat

vobis jufitiam.

SSerite vobir ad juflitiam ,: €? metetis pro ratione pie-

tatir; novate vobis novale.]

Inferitur paraenefis ad poe-

nitentiam feriam , atque ab arando & occando concinne

admonitio procedit ad ferendum, qui labor inter aratío-

nem. & occationem intermedius eft. — Dirigitur fermo ad

Ephraemitar , quos , Hoseae fubditos, Hiskiar, poft-

quam primo regni fur anno, cultum publicum in Judz;*e

regno reftituerat , ad facra communia invitaverat, quo-

rum etiam non pauci morem gerebant , quanquam major

pars in cultu vitulorum idololatrico obftinata permanfe-

rat

Idem jam agit ipfe Deus per Prophetam , ferio ad

poenitentiam melioremque inftituendam vitam eos admo-

nent, ante invafionem Salmanaffaris alteram, qua Sama--

mariam: cum regno Ephraimi deleturus erat.

Serite ,

inquit , vobis ad Give juxta juflitiam ;5 i. e- femina emit-

tite talia, e quibus pletas eveniat; emendate vitam im

melius. To t555 non plane abundat, fed eft Dativus

commodi ; €9 meletis pro ratione pietatir. " Imperativus

WNp po fitus eft pro futuro ; fenfusque : tuncreportabitis mer-

cedem, quam Deus pro gratia fua dabit vobis. INlycyakrs z

Lafit die ZAlus[aat der Gerechtigkeit gemiff /eyn, fo wird die

46

Bor. X,T9.

Erndte nach dem Zusferuch. der Gütz feyn, ^ Novate volir

navnle.

Tropus de(umitur a terra, per aratiüm a fpinis

& herbis , quae quiefcenti ncreverant, lberanda, utad

novam fementem accipiendam & ferendas fruges apta

redd:stur

MicnHAErL1s: FMachet den Zker uhrbar; dar

Folk, unter. dem Lafter im Schwange gehen, wird als ein:

verwildetes mit Dornen und Heken. oder. Unkraut. bewach-

Jtnes Lond . vorgefielli. . Eadem phrafis occurrit' Jerem.

IV, 3. ubi additur: €9 me feminate in [yinas. . Per epita-

fin ergo additur fo innovate novale ad praecedens /erite.

LXX, qui locum citatum Jeremiae recte reddiderunt :

y£eca]s savioig tetopadla, x jua o7réignle &T axavOaig, noftrum

locum minus bene vertunt: Qulsale eavloie Qug 'yrtcttos,

intelligentes, ac fi effet a **3 /ucere , & pro ny^ legentes

SYRUS: accendite vobis lucernam.

ny" cognitio.

Tempus enim eff , ut quaeratir. Jehovam,] Ratio

praecedenti admonitioni fubjicitur ve! hoc fenfu , ut ta-

cita fubfit comminatio : nif; nunc quaefiveritir JJehovam ,

aliud vobis tempus quaerendi non erit; vel hoc, ut infit

excitatio ad [pem , . quod omnino adhuc quaeri Dominus

gueat, mec timere. debeant, fe nimis [ero eum quaefituros

e/t.. Quod tropice dictum erat; jam propríis magis ver-

bir exponitur. — Quaeritur Dominus per humilem agni-

tionem peccatorum & per implorationem gratiae, cum

féria vitae emendat

.

jione conjunctam. Cf C?p. III, 5

"

17, '1,5-.

5

ä

.Hof. z 1;;

47

donec ueniat €9 depluat vobis juflitiam.]. i. e. donec

URAU OE CUR FR M 2291 C25

Jehova vobis iterum propitius fit & irriget vos fuis be-

neficiis. PoteftTo p* poetice pofitum effe pro p«y2,

benevole , large , i. e. donec vobis demittat pluviam lar-

gam.

Eleganter £ropo ab agro defumto inhaeret fermo ,

cujus cultura pluviae defcenfu opus. habet , qua, fi de-

ftitueretur, ager fru&us ferre optatos non poffet. Senfus ipfe

duplici modo exponi poteft. J/7el hoc , ut ipfa converfio

fiftatur tanquam domum gratiae, coelitus dandum, eadem

ratione, qua Dominus , /ementi pluviam fuo tempore con-

cedens , facit, ut. [uccrefcere laeta feges queat.. cf. Y Cor.

II, 6. z. vel hoc, donec jjehova vobis gratiam €9 remi[-

fionem. yeccatorum. largiatur.

V.

Í3.

Araffis improbitatem , meffuflis . iniquitatem ,

comediflis. frucfum mendacit.

Quia confifus.

es in via tua €C9 in multitudine fortium

LUOTMM :

Zlraftis improbitatem , mef'uiflis iniquitatem , comedi-

flis fru&um. imendacit.] — draftis ponitur pro feminaflir,

per Synecdochen, qua fpecies pro fpecie ponitur, uti

piures Interpretes e recentioribus, IMicHaEris, DATHIUS

aliique vertunt.

dirare. quidem & [eminare , non funt

idem proprie; fed 1earare, h. l. & pracparationem ad [atios

b

48

Hor, 2X ,:83K

Wem, €8 ipfam fationem: comprehendit, uti v.12. o femis

TY

nare arationem- & aliós ante meffem labores includit. Per-

git fermo in £ropo ab agricultura fumto, & per anti.

u

V0

thefin oftendit, qualem fe Ephraimus badctenus gefferit.

Per yer improbitatem non modo notantur pravae actiones

& confilia, cum cultu Vitulorum idololatrico conjuncta,

i

itemque peccata contra proximum in genere perpetrata; fed

Á

iftae quoque iniquitates, quas in politia contra regnum Ju.

fed

dae commiferant Ephraemitae, e. gr. dum Pekachur foederé

dl

fibijunxit Rezinum, Damafci Regem, eo confilio,ut domunm

xp

& regnum Davidicum perderet atque deleret. Jes.VIl, 5. 6;

NY)

JMeffuiftis, iniquitatem, i.e. dignos iffir fceleribus fru&us

imr

jam acceyiflis.

Ita Prefachur dignam ifto fcelere, contra

fer

domum Davidicum fufcepto, poenam dedit, dum ejus

i;

regnum T'iglathpilefer mifere attenuavit, &, praeter terram

qu

tribus Ephraimi & vicinam. dimidiam trjbus. IManaffis

d

nihil fere ipfi reliquit, atque incolas Gileaditidis &

pa

Galileae, tractusque Naphthalenfis, in captivitatem Af-

&t

lyriacam abduxit. Il Reg. XV, 29. . Meffis ergo iniguie

nol

fati, nn»wy , quae vox cum He paragogico ter faltim

cu

legitur Ps. CXXV, 3. : Ezech. XXVIII, 15. . & noftro

toil

loco, metonymice ponitur pro reportatione poenac.

Ad-

ditur : comediflir. fru&fum mendacii ,^ per epitafin. ad

*

meffuiflt, q.d. Ita in iniquitatibus iflis vana non modo

fpes erat de commodis inde hauriendis , fed eventus

ïceleruxm veftrorum fuere tales, qui majora vobis mala

',-eontmhebant.ï lta Dausius, DaATHIUS, BAHRD-

i

TIUS,

Fhor X,43:

49

ii«

TTIUS, quibus etiam MOLDENHAUERUS accedit:

Pa

Biflher habt ihr. Ungerechtigkeit veichlich aurge[üet; aber

ant

auch davo das eingeerndtes ,. deffen Gegentheil ihr euch

S

Jerit

vorgeftelit.

ones

Quia confifus es. in via tua €8 in multitudine fortium

a,

iuorum:] 'Franfit fermo a perfona fecunda in plurali ad

yfed

fecundam in fimgulari , nec ratio datur praecedentium,

du

fed recentiffina culpa defeilionir Hofeae ab /4ffyrio, & fidu-

deré

ciae in viribur propriis & confoederati Regir Adegyti pofitae

J

exprobratur , cui jungitur poena v. 14. Bene jam HikRo-

50

NYMUS poflerius hoc hemiftichium feparavit a priori, &

Vs

immediate cum v. 14. conjungendum ftatuit; idem ob.

Ontra

fervavit LurHERUS: JZeil du dich dann verlüffeft auf dein

IVz[m und die Menge deimer Helden : quem . fequitue

us

Tratm

quoque. DATHIUS, verfum t4. cum noftris verbis in:

nallts

choans, & in nota addens : Quoniam /ententia €9 com*

/;&

garatio in. antecedentibus. abfoluta eft : equidem . guto re-

&ius cum hir verbis novum verfum. incipere.

Senfus

L

nobis hic videtur: Quià praeter priora tua fcelera iü

ij

jl

cultu religionir publico aeque ac in ftatu politico com-

oro

muiffa, nuperrime demum, pe[fimo confílio, * perjurio quoque

Àd

* LXX Cod. Alex. pro 9233 legerunt ]232*5, vertentes av1oie

1äd

«puaciy cx, curribus tuis , licet Codex Vaticanus habeat

nod?

av loig auacizuaci cx. DaTHIUs praeferendam exiftimat

Ts

iftam leCtionem vertitque : Quoniam curribus tuwis confidis.

mü]r

Sed, quia non modo Cod. MSS. fed etiam Verfiones an-

titiquifae CxiALDAEX, Svnr & Vurc, pro confueta le-

1

G

03;

&Gione

56

Hor Xj

commifjo , ab Afyrio defecifli ; initogue cum Rege Aegypti

Joedere. [atis te virium, ad tuendam rebellionem iflam , in

multitudine militum tuorum habere exiftimafti :

V

14.

ideo confurget tumultus in populis tuis , omnesque

munitiones . tuae va/iabunmr ; ficuti. vaflavit

Schalman Betharbelem in bello z/fo, ubi mater

cum filiis collifa eft.

ideo confurget tumultur in populir tuir, ] Praefixum

» in verbo tCauNp eft omnino aredolikoy , uti etiam Lu-

THERUS vertit: wweil du dich — fo foll. fich ein Getümmet

erheben. Praeteritüm &wp, cum m epenthetico vel refiduo

ex matribus lectionis, vertendum in futuro Confurget vel

orietur nxu Zumultus bellicus irruentium hoftium five inva-

fio hoftilis n populir tuis , i.e. adverfur tuos poyulor

quibur tu, Ephraim , confidebas v.

V. £3.

In v. 16. mentio

facta erat populorum abfolute, & notabantur genter exterae,.

Ephraimum infeltaturae. Noftro loco populi Ephraimi, i.e,

X

ä

tribuum, Regi Samariae fubjectarum, innuuntur; copíae

inprimis militares , quas Hofeas, pro defenfione fua ad.

verfus Affyrium alebat

omnesque smunitiones tuae vaflabuntur,] . Verbum fin-

&ione militant, & verfioni LXX hoc quoque obftat , quod

Ephraimitae curribus militaribus ufi non funt ; plane le&io

textus Hebraei retinenda videtur,

Hof X5 r4.

Si

&ülare *U» jungitur nomini plurali :rw:m-";: diftributi-

ve, i.e. unaguaeque munitionum tuarum vaflabitur.

quemadmodum Schalman vaftavit Betharbelem $n bello,

ubi mater cum filüs collifa eft.] ad verbum: fecundum va-

flationem Schalmanis Betharbelem.

Similis phrafis extat

Jes. XII, 19. Jerem. II, 4o. Exemplum additur dirae

vaflationis ifts temporibus noti/fimae & recenti/Timae.

In

V'erfionibus antiquis mira eft le&ionum varietar; cf. IIAR-

KIUM & BAunpTIUM ad h.l. Hine & Interpretesin iis ver

tendis, & inprimis, quis per Sa/manem intelligatur ? & quae-

nam fuerit Betharbel?. valde laborant. B. HILLERUS

in peculiari Commentatione de [enfu vaticinii noftri, quae

&jus Syntagm. Hermenevt. p. 275 — 269. inferta eft, no-

men tD5v vertit per retributionem , five talionem, & Betf-

arbelem habet pro loco in tribu Zfafchar , ut fenfus fit:

juxta vaftationem talionis Beth Zrbel i.e. vaflatione non di/-

mili ei, quae fa&a eft in talionem [celerum domus Irbeliticae

JBahejae fc. Ifafcharitae 1. Reg. XV, 27. coll. XVI, 1—7

tempore, quo bellum gerebatur, matre cum filiis collifa. Sed

prolixe HILLERI expofitionem, tecto quidem ejus nomine,

xefutavit //en. BURSCHERUS in annot. ad h.1. Per Salima-

nem omnino intelligendus videtur Sa/manaffer, qui vel de-

curtato nomine Saíman dicitur, vel, quia additamentum:

Eftr , tanquam titulum honoris poff vi&toriar ab eo repor-

tatas demum obtinuit. Per Betharbelem vero urbr, vel vi-

eus Galileae notatur, L. IMacc. IX, 2. cujus etiam JosEPHUS

aliquoties meminit Antiq. Jud. XIV,15. 4. de Bello judai-

G 2

52

Hor Xits.

z-

c0 I, 16. 2. Conf. Licuroor in Cent. Chärograp/z. Müat«

thaeo praemi//a Vol. Il. Operum p. 221. Hic Salmanaf-

far, in prima contra Ephraimi Regem, Hofcam, expe-

ditione, qua fibi eum fubjecit & tributarium fecit. II Reg.

ä |

XVII, 3. crudeliffime faeviit in. Betharbelem ,| eamque

3

diruit, quae crudelitas , a Propheta moftro, qui coaevur

erat, memoratur , licet poftea in Libro Hiftor. non ex-

preffe recenfeatur.

Ita LivELEJUs , RivETUS, ScHnmr-

DIUS, //en. BURsCHERUS & IMIOLDENHAUERUS.

V.

5.

Sic faciet vobis, o Bethelitae ! propter f[ummam

vefiram impietatem. — .Rex — Ifraelis in aurora

ex[cindetur.

Sic faciet vobis, o Bethelitae!] fc. idem Salman five

Salmanaffer; vel, verbo mwey imper/onaliter fumto , fic

7

fitt five eveniet vobis. Alii Bethelem metonymice intel«

ligunt. de vitulo ibi culto €$ idololatria ibi exercita,

quae, cum e//et praecipuum I/raelis crimen, illi cribuitur,

non efficienter, fed merítorie, omnis denunciata vaftatio.

Rex Ifraelis in aurora ex[cindetur.] non quidem in

ipfis régni fui initiis, uti DATHIUS exponit, nàm novem

annor regnavii; fed , vel uti ScHMIDIUS interpretatur; in

E

aurora ex/cindetur , i.e. ficut nubes matutina aurorae exftin-

guitur , ut ejus nihil quidquam ampliur adpareat ; vel , uti

MOoLDENHAUERUS: Gar bald, heifst im Grundtext früfe;

Bene 7rm. SraEuDLINUS: mit der Morgenróthe flerbe

der Künig l/raelz, — Certe tempus excidii notatur. Conf.

Exod,- XIV, 24.

JEOENIONIaES N IRTUAVIE

As

— — — ——

—

——

EEE

—

AA

*

—

Es

m us

o

z

*

-

A.

g

Fa

Ml

v

T u

-

-

-^

»1

p

É

-

st

;

PT s

At a al v

N

J

1

at F

u

"

Mi

- r

» d

n si Pt

s d d

E o

x

ab d.

L

u d

Z

y AHÉEARS, U

Pf

"us

&

&*

X

4 ,i-f&.&el

w

ïäï&?

m

AC

-

ET

"h

P

w

»*

—

ï&æ&æwxx

W

w

.Qü«

^

bf t

P W KA&

M&f

P

*

"

x

A as

Z

-

Ls

v

-

ul

WE

t m "

x*

AA m af ^

Y a

uæ wn P5

A

*

alb - u ot

, s

Eo UR

a

LOm

La

s

m*

P

»

t

»|

m

.. a—

"

m

,

d ag É

at

v

L u

Pt

5

"

D.

iæ&æ

lm

Flw.

,

wf,.

* Y*

*

8».2?«

A s

m

--

r

y

bt

p

p*

p

JADSUMP d

r

"

"

alb

g

u m ul

»

as

.

» -

" u

h!

P

R.

m "dims

Mu

i

A g t M

A.

v o

Wi FO

Ll

k

LT a

d

i d

T

r

ag

al ^ r d

w N

u

a

P d

"

-N

"

—

"

, -

A

E

EÉ

*

Lí

M..

d

*

m

E

P d

——

"

HU

t^.

at

——

"

S x

MÉ

r

Éw

FyFÓo. W t

^*

3 LA m

4 jees

"4 .

^

4 *

L

d

Q

&f

AT

^s

"

ww

*

o

*

i a

- $s.

a

du o P

"us

X

p

.

X

P f

"

h.

J

»

Es

ÀN

r d

H

m AL

p

n

a

VrX odb i

tv

P t

g-

m

n A

væw.x

o*

"

ET

a hd

LU

« n

w

y-

ais

L

--

ä»m

iiuner

P a

—

gt

-

(Nwt, s

k r

d

-

"o

p

$54

TR

4

-

MO

jewp

$ d

w ^

*

M w

,

-^. L $M La

*

p

m d

m

od

m

T

n

h7

3-

ab m

*

* 4

Ts

"z

j

E

m

iec

v

"

*.

*

w R uwe -

-

s

"

Pa a

d

L

"E

M n T

Ax—v.&«

L

"d

,

i*

d

U

"

Fu«

du

m;

^ ag

—

£

'2]

"

p

wl

p Ts

gt KWJR

ha

9.«

L

——2

*s

£

t s

—

N

PAU I

W

"

*

P r

- o

at

;

-

"r P :

4

m

*

[2

JW

* M

—

.H

**

vv

W

$^ a

í

y'

--

*

Rï

)

w

ed

d-

M

t*x

"

3

v

"

La

5

dl s

J m

zK

-

E

gt at

-t

"^

-

s*X

"

.w

ts

—

-

y

u n

a ant,

u

kdr.a

&vv

»-

"

Wuä

du

-

4M,

a d-

-— 4

.le

M onr :

A€

A^

à-

x

dl

£

*

;

-

-

t

ZT s

&

*

w

»

W

$-

ial P

^

:

od

-

",

o

»

ssl

L

P.

£

E

d

-

m T

*

w a

—— À

&W&

$-

Wk

* »&m,æ

-

-

5

—

*

E

&tl

L

at

d m

p d

- g

v«(t

d s

^

F

E

* »

$

u

Q-W.nnä

*

n.v

d

s

;

x

d

" d

v

&

É

W

a

"

? od

a tm

i »

E

t t

:*

dio

"

hl

E

j

-

E

L

DELS d

n

T

a,

—

H.f

u

p

^

a

i

We

s

—

&H

ii

*

x

m

* s

"

*

W

d

»

idE

*

i

r

Ls

-

-

m

-

W

& usl

LR

-

w

F3

*

.

As

*

..v

»

?5

a

—

-d

W

L d

W

&WMH

m ao -

"

p

"m

m

*

"

cue

* .

wed d

W

"

É

-

M

hr

"

f

-

W

*

,f

"-

M

a

o

L

*

F

zM of

LE

$-5

5

s

d

r

Mr

"i

"i

d

d

2

"

um

"

"

E

-X

"

*

*

v

A

*

u

—

"

x*

*

a

w

i

*

*

*

$

&

| ]

xX

73

ANNOTATIONVM. BisTORICO- ExEGETICARVM. | Ml

tr

19

IN HOSEAM

PARS NONAÀA

C A.

X.

CO MP LEEBECTSTISEIN S.

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

—Ig

17

m d

Balance Q

QVAM

SVB DIVINIS AVSPICIIS

16

i

RECTORE FNIVERSITATIS EBERHARDINO -CAROLINJE

15

MAGNIFICENTISSIMO

ä

HEN

SERENISSIMO aAc POTENTISSIMO DVCE zr DOMINO

DOMINO

CAROLO

uj

DVCE W'IRTEMBERGI]E rr TECCUE REGNANTE

REL. REL.

as

PRZESIDE

-

LVDOVICO ïUöEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF^PVBL. ORD. rgr DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBVS

SEPTEMBRIS A. MDCCXCIII

PVBLICE DEFENDENT

IOH. CHRISTOPH. FRID. FINK, Regzofontanu!.

IOH. IAC. EFFERENN, Tubingenfi.

IONATH. HENRIC. FABER, Gaisburgenfis.

IOH. CHRISTOPH. ELSNER, Hovefingenfir.

TP

'THEOPH. FRIDER. LANG, Roigheimenfir

ä

ESSasa

CAROLVS CHRITIAN. CANZ, Marbacenfir

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEQE

LITTERIS DALZIANIS

TVBINGAE

*

'&W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

^