graeteritum vertunt, ut fenfus fit: €9 facrificuli ejus, qui

dit

ha&tenus exultabant fuper £o, Jugebunt fuper eo. Ita G R 0-

Jtui

T1Us: 9? facerdoter de eo laetabantur, nempe quia pro

J

aureis vitulis fuppofuerunt geneos deaurator. * ScRuM1-

DIUS- vero: €9 /acerdotes, (qui) /uper eo exultant.

BanupTIUS: ad verbaü y»» vop fubaudi qww , &

ad verba tma3- by repete J52 e membro priori,

W

voce ?"25, absque omni Codicum & Verf. auctoritate ,

l4

ett

in

t2-325 mutata.

MricHaAELIS Goetting. ver-

tit

yt

Da fene Priefler um ihre Gottheit | herumtan-

tiol

zen, & in nota: JDie Meynung ift: das güldene Kalb zw

Bethaven , das irgend ein. niedriger Mann, der die Hülfe

d

L

| d)

* Refpicit GRoTIUs £raditionem Hebraeorum fabulofam, in Se-

ylo,

((l*

der Olam, quam Hxegonxvwvs ita narrat: $7 /uxit populus

fiper vitulo,quare editui ejus fuper eo exultarunt?2 Tradunt

m?d.

Hebr aei , vitulos aureos a facerdotibus furto e[fe fublatos,,

rit.

&? pro his aemeos 69 deauratos repofitos.

Quum igitur

bu

lugeret populus tempore mece[fitatis €9 amgu[üiae , etiums

m

vitulos aureos inter munera caetera. A[fyriis Regibus, €8

Ti

maxime Regi Salmana[faro , ab Ifraele Rege effe dire&os z

aeditui exultabant , quod fraus eorum mequaqum po[[e&

T.

argui vel deprehendi.

ïu—

24

Z X g

|

von Afjyim bey den bürgerlichen Unruhen

fuchte, dem Kónig von Affyrien zum Ge[chenk fchikte ,

wird lm' a/"'ïememem Klagen und. IW'einen der Stadt und

anderer. I/raeliten weggeführt.

Blofi die Priefler , dicfer

"bf[chaum niedertrüchtiger Betrüger, begleiten es mit feyer-

lichen. Tünzen und. Freudengefsngen bey. feimer . Iegfüh-

vung. Sed contra omnem probabilitatem fupponit, 1) po-

tuiffe vitulum aureum , ab homine privato, indiguante

toto populo, ad Affyrium mitti

2) fa&um id effe tem-

pore 1nterregnt , cum tamen textus clare doceat, miften-

dum ef/[e vitulum Regi ultor

qui perjurium ab Hosea

gerpetratum vindicet , v. 6. & qui v.14. Salman , i. e. Sal-

«uanafür nominatur

Cum vero verbum 5«, uti ad

Cap. IX , 1

monuimus

Arabibus & Hebraeis deno-

tet orbe fe voluere,

gyrare f[e, circumagi ,

idque

non

modo prae [aetitia

fed etiam prae

terrore

fiat; ita ut tum exultare gaudio & tripudiare , tum

vertigine corrigi &trepidarefignificet: (quem fignificatum

ipfe etiam IViicHAELIS in Supplem. ad .Lex. p. 283

D94. F* Ps.IL, 11

comprobat,) illud. in noftro loco,

ubi verba vw» & b5w praecedunt

& ratio . [luffur

additur

quiü migravit ab ipfo gloria , omnino cum

plaribus e recentioribus vertendum

lugebunt f. prae

dolore trepidabunt

DorprnLEiNIUs: Sacrificuli il-

lius .dolent decus [uum abdu&ium ; D A TH1vSs: pavidi lu-

gebunt cum [acrificulis, dolentibus vehemeuter illud abdu-

&um decus fuum.

Glo«

Hor. X, 4.

25

ob gloriam fuam , quod migraverit ab ipfo.] fc. populo,

vituli cultore, Verbum mb ponitur in praeterito ob cer-

l

titudinem eventus. To voy fuper eo , clarius exponitur.

"

Ideo fc. fiftuntur timenter de vitulo & Íugentes de eo cul-

l

tores ejus, quia migraturus erat ipfisque auferendus vifu-

il

Íus , de quo, tanquam Deo fuo, ha&enus gloriabantur hi ipfi

Ju

liraelitae, qui jam in deferto mutarunt gloriam fuam in fimi-

te

litudinem bovis Ps. CVI, 20. coll. Jerem. II, 11. . Captá

/

€? ablatá a Philiftaeis arcá foederis. 1. Sam. IV , 21. 22.

[«

uxor Penehafi moribunda filiolo recens nato nomen im-

W

pofuit, Jcabod, dicens, migravit gloria ab l/raele, quia.

!

capta eft arca.

Propheta fore, inquit, ut populus Ifrae-

al

liticus, migrante in exilium vitulo , 1dolo fug, lugeat glo-

no

riam [uam ablatam.

qXX

v. 6.

'ont

um

dpfe etiam in Affgriam abducetur , munus Regi ul-

u

£ori. Pudor Ephraimum apprehendet , atque

j

IJraelem confilit fui pudebit.

1004

lyp[e etiam (vitulus) in ZAffyriam abducetur , munus

f

Regi ultori;] In particula 23 fubeft emphafis. . Zpfemet

g

etiam , non populus modo, abducetur in Z1f/yriam , non

prm

ut ibi in pretio habeatur tanquam ce£zcua, fed ut Regi

T.

[l«

Zffyrio tangquam aurea . graeda in poffeffionem cedat.

Nominatur is jjarib, vel a loco, ubi habitabat. Ita L u-

hii

qHERUS: dem Künig zujareb itemque M1CHAELIS:

Glo

26

Hor. ,. 6.

Der Künig von Affyrien wird vielleicht von eimer damaligen

Refidenz oder. .Luftfchlofi ,. das wwir. nicht mehr. kennen, fo

genannt; vel quia nomine hoc Reges majores appellaban-

tur a minoribus, qui fe in fidem clientelamgue eorum :de-

derant ; lta GRo T1Us: Regi defenfori.€2 prote&ori ; vel

potius, quia Affyrius u/turus erat defe&tionem Hofzae initum-

1

que cum Adegypto foedus, Regi ultori. Ita C HALDAEUS;

Regi , qui ultionem [umet , itemque HiER ONY MUs. Ei

vero, pro munere abducendus dicitur vitulus aureus , non

fane ab Ephraemitis , in quorum fummam ignominiam

L

haec abductio deaftri fiebat, fed a ducibus & militibus

Affyriacis.

IMoris.enim tum erat , ut devuitorum populo«

rum Dii vilori, quafi Deorum quoque debellatori , in prae-

dam cederent, Cf. Jes. KXXVI, 18 —20., XLVI, 1. Je-

rem. XLVIII, 7. XLIX, 3.

J"Punc.pudor Ephraimum. apprehendet ] : Ttà' vocem

miws.per pudorem vertunt CHALDAEUS , Sygus,, Vur-

GATA & Interpretum etiam. recentiorum, plerique, *

* MicHAELIS vocem aL A&ycusyyy TAU2 vertit faccum ,

in Suppl..ad Lex. Hebr. p. 253. INomen , ait, fafpeitum ,

cujus loco 1ualim mutatis . vocalibus mY/3, hoc anno.,

Beth, fi radicale exiflimes , u£. Interpretum plerique &

gunttorum au&or, noli ad vadicem. w3 relatum pudorem

vertere.

Praeiverunt quidem ita ex Veteribus Chaldaeus,

Suyrus, ulgata, quos fi myers legerunt, non reprehendo,

(quanquam haec leBáo iu uallo hucusque codice reperta; )

at

»

IHor. X,2.

?

/

i.e. Ephraimum pudebit ituli, qui auxilium praeftare

b

son potuit, ipfe vi ab hofte captus & ignominiofe cum

h

reliquis captivis, quafi in triumpho , abdud&us.

Hunc

li«

Ephraimi pudorem fuper vitulo abdu&o comparat jfere-

jl

siia; cum pudore //Toabi fuper abducendo Moabitarum

i

idolo, Camojo.

Pofiquam enim Cap. XLVIII, 7. prae-

$

dixerat:. Tu quoque capieris, migrabitque Camofus in exi-

E

lium , una. cum fuis facerdotibur €9 principibus , v. 13. pu-

[/

debit, inquit , ZMoabitas Camofi , quemadmodum. guduit

Jfraelitas. Bethelis , fiduciae fuae.

N

atque lfraelem confilii fui pudebit.] fc. quod ab Af.

«

fyriis defecerit, atque contra eos auxilium ab Aegytiis

(*

petierit. Ex eventu enim intelliget, peffimum fuiffe iftud

k

confilium, atque totius regni interitum accelera(fe. To /Mem

in 3nyy$ caufam & objectum pudoris notat.

v

"d

n

üt-

Exfþindetw Samariae Rex ejus , eritque ficut cre-

mium fuper aqua.

Ex[cindetur Samariae Rex ejur,] Participium. 5*5

Duo no-

iil

in fuituro fumendum eífe, dubium non eft.

jf

at mywsS cum Nan per leges grammaticas pudor effe me-

n0,

quit; quodque comminifcuntur Nun mominum. epentheti-

E

cum , uulla linguarum Orientalium analogia, uullo certo

?

flabilitur exemplo Hebraico. .Ergo potius faccum verte-

5

Ils

rem, hoc fenfü: faccum capiet /ugems Ephraimus 69

gudefiet,

)

D a

[

28

Hor. X, a.

mina, Samaria, Rex ejus , funt,'qui per afyndeton pofita

ftatuunt, & copulative jungunt; coll.Jes. XXXVIII, 14.

|

Hab.Ill, 11. vel cum CHaLDAEO vertunt: Samaria cum

Rege fuo; Alii Samariam habent pro nominativo abfoluto:

Samariam quod attinet.

Simpliciffimum videtur, &i cum

Coccz70 aliisqueftatuas, quod nomen Regis mafculi-

f

num regat participium mafculinum m«3, & Samaria ,

per ellipfin praepofitionis, notet fedem Regis, atque ver-

tas: ex/cindetur Samariae Rex ejurs..— LXX. transtulerunt

a&ive: amepenis Xapapsim [acihta mvloe ,. grojecit Samaria

[

Regem fuum, | Sequitur eos HiEgRONYMUs: fransire fecit

Y

Samaria Regem fuum ; conjiciente DRUsIO & poft eum

CAPPELLO, quod mbw legerint cum. Refch pro np«s

cum Jaleth ; Sic foret notata culpa rebellionis Samariae

adverfus Regem , cujus vero culpae Samaria adverfus

ultimum Regem Zlo/ram rea facta non eft, cum movem

Samariae regnaverit annos , &, capta Samaria Salmana/-

ü

far eum vin&um in carcerem miferit. 1. Reg. XVII, 4. 6.

D)

Retinendus ergo eft fignificatus paffivus in Niphal, qui

vero varie exponitur. R. Saromo vertit: filere fa&ur eft

0i

Rex Samariae. — ABARBANEL: fimilis faEur ef.. D. Kiw-

CHI: eXcifus efi, quem recte plures interpretes fequuntur.

ANovam , pofthabita accentuatione . eXpofitionem dedit

fg

MuicHAELIs, vertens: Lafit unr Samarien. mit etwas ver-

gleichen! [eim. Konig iff wie ein Schiff, dar ohne Maft und

q.

Ruder auf der See herumtreibt, & in nota addens : da

?

difi in das Interregnum nach Jeroboams Tod gehóre , fiet

p

JJOf. A. 0

29

i(a

man ohme mein. Erimnern: Konige flanden auf, und wur«

b

den wieder abge[ezt 5 in ihrer kurzen unruhigen Regierung

D]

waren frewie ein Schiff ohue Maft und Ruder auf dem wilden

Q

JMeer.

Sed a) cum /mpothefi : quod concio noftra edita

um

fit tempore Znterregni , repugnet ordo vaticiniorum Ho-

]l«

feae, & totus inprimis Capitis X contextus, v.2. 5.

t

8. 14. 15.

B) durior non fit conftru&io : .Exfcindetur f.

tre

excifus erit Samariae Rex; ) duriffima potius fit, Regis,

J

quem per tres annos jSamariae oppugnaverat, & inclu-

10

fum temuera£ Salmanaffar, cum fra&ta vento nave compa-

n

ratio; nobis haec expofitio improbanda videtur.

m

eritque ficu£ cremium fuper aqua.] LXX & Tuso-

»

j

DOTION vertunt: eg Qgwyavov &mi Trgoctems vdalog, quod

HikRONYMUS in Commentario interpretatur cremium.

Qs

Svnus feflucam. T HEODORETUS fimile fic adplicat:

I)

i

&ila diducxei, omwe 1 Xuuageinc 0. Bacikcuc , Qevyays diasy

vro fiaxim vdalsg Qspousvs, Qeadog yevgcélos.

ABARBANEL

,b

& Krwcni vertunt: ficu£ cortex arborum, qui fuper aquis

qm

celeriter praeternatat.

Eundem fenfum recte praeferunt

J

erecentioribus DOEDERLEINIUS in not. ad Grotium:

1

ryp funt fragmina ligni; DA TH1USs: u ligni fragmina

i

fuper agua , provocans in nota ad SCHULTENSIUM,

dit

qui in Znimadv. philol. ad h. l. docuit, &wp non effe,

)u

quod vulgo dicitur fpumare , efferve/cere, fed frangere,

nd

rumpere, Hinc fubftantivum &sp. proprie fragmina cre-

T

mia ligni effe, quae ab aqua facile auferuntur.

IMor-

ii

39

Hor. X, 3.

DENHAUERUS: Der Künig, auf welchen gefehen wird ,

if Hofeas, welcher von dem Salmanaffer ins Gefüngnifi

gelegt, und ohne Zweifel gelódtet worden ifl und die Ver-

gleichung mit einem Stükchen Holz auf dem I/af-

Jer geht darauf', daff ein folches von dem Waffer fo [chnell

fortgeführt wird , daf) man nichts mehr von demfelben fieht.

y. 8.

,Et deffruentur. loca ifla excelfa. Aven, peccatum

Jfraelitarum.

Cardui €9 fpinae fuccrefcent in

£eorim | aris.

Tunc montibus dicent : tegite

nos! €9 collibus: cadite in nos!

Et defiruentur. loca ifla. excelfa Zven, peccatum Tfrae-

litarum.]

Sunt, qui per my me3 intelligunt. excel/a

DBethelis, wy pofito pro ny nm5, coll. 5; fed nihil obftat,

quo minus ny mo3 appellative fumantur, pro omnibus illis

locis elatioribus, ubi, in honorem Vitulorum & Baalim,

lucos facros habebant, &;dolololatricos cultus exercebant.

Haec exceelfa, per appofitionem, dicuntur peccatum Ifrae-

litarum, i. e. in quibus extruendis & frequentandis prae-

cipue & univerfaliter idololatriam exercebant, vel: quae

fuerant occafio peccandi toti Ifraeli.

Cardui & f[oinae. fucerefcent in eorum ariz.] Tta

fumma devaftatio & cultus omnis ceffatio defcribitur,

*i. Cap. IX, 6. Ubi facrificiorum ignis fumabat ; ibi nul-

^

Hor. X, g.

5

i

[

nulla; amplius offerentur facrificia; fed fpinae & tribuli

10

provenient.

7uj

^yf-

Tunc montibur dicent: tegite nos! € collibus: cadite

77

in nos!] i.e. tunc tanta eos opprimet afflicüio , ut defpe-

jl

f.

rabundi mortem, etiam miferrimam, [ibi praeoptent prae vi-

ta, ne obruti montibus mifereque contufi mala futura videre

BAHRDTIUS

cogantur, vel praefentia videant amplius.

1

male invocationem Deaflfrorum hiyperbolice exprimi putat:

O montes collesve faeri excipite nos, cingite, oyerite nos,

[

n & fulmina ;jovae in nos irruant!

ini

Zlltera pars Capitis noftri v 9 — 15. exhibet ipfa ver-

ba Jehovae ad lIfraelem ,. cui poenam, per fcelera per-

f«

petrata promeritam , ipfe denunciat.

Inferitur medio

ii

loco, v. 12. paraenefis.

)&aty

v. g.

- ?llif

llll y

Inde a diebus Gibeae ]oeccajiz'; lfrael ! ibi flete-

jant

runt; [ezd mon apprehendet eos im Gibea bellum

frtt-

adverfus filios iniquitatis.

pfä('

quac

Inde a diebus Gibeae peccafti , Ifrael !] — Verfus $.

10. L . admodum difficiles effe, omnes Interpretes faten-

tür, quare in vertendis illis valde laborant.

Diffentiunt

[ta

mox.circa voces initiales mnyzan "D. lii praefixum

YUs

AMMem habent pro moía , qua termimur iemporir, a quo,

jl

figni-

22

Hor. X, o.

fignificatur, vertuntque : /nde a diebus Gibeae ; & per

dies Gileae intelligunt nefandum illud fcelus, a Gibeo-

nitis adverfus Jevitam fu/ceptum & in pellice ejus perge-

tratum. Jud. XIX, 25. feqq. in cujus fceleris communio-

nem omnis Ifrael, i.e. reliquae tribus pervenerint. Nem-

pe a) ex Scu M1Dr11 fententia, quod non ferio Ifraeli-

tas tam atrox crimen affecerit, £) ex aliorum mente,

quod eodem tempore inventam a JMichaea idololatridm ,

Jud. XVII, 3. feq. & a Danitis in urbe fua. conftitutam ,

publice & impune permiferint. Jud. XVIII, 3o. 31.

Ita

HirRoNYmMUs: Éx eo die, quo uxorem Levitae turpi-

Ler atque crudeliter interfecit Benjamin in urbe Gabea, pec-

eavit mihi omnis I/rael; mon quia ultus eft injuriam €9 fce-

lur fanguine vindicavit ; [zd quia dolore maritali profilivit

ad pugnam , €3 facrilegium in. Deum fuum noluit vindica-

ve, £o, quod in domo IMichae Ephod €9 Theraphim , quae

gero idolis adorabantur, neglexerit. G Ro T1Us: Non no-

vum eft, quod fcelera, quamvis magna, confyiciantur in go-

fieris ;facobi , adparuit id pridem in Gibea. Morp&x-

HAUERUSs: J/on der Zeit an,da die Sache mit Gibea vor-

gefallen, habt ihr Ifraeliten fortdaurend. (ita voces tv

vQ5y vertit) gefündigt — Dann zu der Zeit , alr die Sa-

che mit . den. Gibeoniten vorgefallen , haben die Daniter

dar dem Iicha abgenommene Gózenbild in der Stadt

Dan ofentlich hingeftellt , und verehrt, Jud. XVIIL, 30.

und bey diefem Güzendienft find die Ifraeliten geblieben,

-mnd haben endlich dafelbft eim Gózenkalb aufgeftellt.

li

prae:

L4

Hor X,.9

33

j

praefixum Zlfem volunt effe Mem comparationir, verten-

(«

dum per prae.

Ita ABENEZRA , ABARBANEL, RivE-

"

TUs, & erecentioribus DoEDERLEINIUS in nofg ad an-

Il«

notat. GRoi: Noftra conjettura [enfum affeguitur Iunc:

/m

dMMagis jam atque graviur peccavit. lfrael , quam olim in

ieli

Gibea. ltaque graviores luet poenas. — /Alii Gibeae nomen.

i,

appellative . reddunt.

LXX /ecunda perfona in tertiam

mutata vertunt: AQ' o fxvor, vadlev logayA , l. C. uti

f ,

0

"THEODORETUS vérba exponit: e£ s l»e (Qavoig x roig. &v

I(r!

avl fwpoig svdialeiBenv sryamnauv, quam expofitionem

mv

fequitur DaTHiUs, vertens: Semper quidem Ifraelitae in

ptt

collibus peccarunt, ibi facra fecerunt; & in nota: myza

f

non videtur. effe nomen proprium, fed appellativum — In

i

antecedenti ver[u Propheta jam idololatriam n locis excel-

It

[is reprehenderat : jam hyperbolice dicit : ex quo coller exi«

QW

ftunt , in eisr peccaftis , o Ifraelitae! Sed ob Gibeae €$ pec-

cati ibi commiffi celebritatem & gravitatem , de qua etiam

y 110«

fermo Cap. IX, 9. praeferenda omnino propria vocis

)

notio eft, qua urbem in tribu Benjamin, non collem denotat,

Di*

ptur

ibi fleterunt;] fc. lfraelitae.

"Tranfit oratio a per-

3-

fona fecunda in tertiam , qualis mutatio frequentiffima eft,

1] M

anittf

& hic propterea commoda, quia ad auditorem vel lecto-

t

rem fermo dirigitur. Verba ipfa diverfimode exponunt

(], 49.

Interpretes. HigRoNYMUs, LUTHERUS & e recentioribus

Fen. BuRscHERUS vertunt: JZbi in. errore idololatrico

TA

ingue [ecura geccandi gertinacia perfeverarunt. ScRwiD1Us

)

E

e

Pmci

[]

34

Hor. X, 9

itemque b, MicHaAELIs in nof. ad Bibl. Hal. ibi cum-

Gati funt

orta [c. inter. £os contentione de principatu

Jud. XX, 18. RivETUs: ibi fleterunt, five pugnarunt

contra filios iniquitatis, €9 licet bir caefi fugatique fuerint

Jieterunt tamen, € tandem vidlores evaferunt

GROTrIUS

indulgentiam divinam denotari verbis. noftris ftatuit

Jllo tamen tempore , quia erant , qui [celera puniebant , man-

fit populus in terra. [ua, mon fa&i funt captivi — ultimo

grotlio vi&lores fuerunt.

BAHRDTIUS:

quanquam tum

ipfir vi&'oriam demum largirer ; quae ultimae expofmo-

aes prioribus praeferendae videntur.

fed mon. apprehendet illos bellum , quale in Gibea ad-

verfus iflos fcelerator erat.] BuRK1USs haec verba cum

praecedentibus hoc fenfu. conjungit: ibi fleterunt Ifraeli-

iae, mulla vera poenitentia interveniente

non attingebat

£05, 1. €. non percellebat animum eorum bellum in Gibea

quod adver/[us filios iniguitatir geflum fuerat , ut de emenda-

tione fufcipienda. [erium inirent confilium. Coujungit etiam

MicHAELIS, fed nomen myoy vertit fraudulentiam & per

filios fraudulentiae intelligit, non Benjaminitas, fed Ephrai-

mitas, qui in ifto. bello fraudulenter egerint , ut fenfus

Bellum.| non. affequebatur. Gibeam , 3. e.. expugnari

Gibea. vincique. .Benjaminitae mon. poterant ob filior frau-

dulentiae, 1.e. ob Ephraemitas fraudulenter bellum gerenter.

Ct. Supplem. ad. Lex. Hebr. ad vocem mby, coll. nota

ad Verfionem. Germ. Jud. XX, 19 — 25. & ad nofirum

Hor. X.

35

Hofeae locum. — Sed pofleriur noftrum hemiftichium non

1

éonjungendum cum priori videtur tanquam ejus declarati-

i

vum. Eftpotius in oppofitione fumendum, ut minetur Deus,

1if,

futurum effe , ut graviur puniantur Ifraelitae, |quam olim

j;,

in bello Gibeonitico, coníra fceleratos gefto

Ita bene ob:

lit

fervato futuro verbi &xen LurHERUS

Zber es.| folí

ün

fie nicht: des Streits zu. Gibea gleichen ergreiffen, [o wider

n

die Bofzn Leute gefchah; item R1vgTUS: jam non ap*

i]7]

grehendet eos praelium contra filior iniquitatis , Gibeonitas,

Q

i. e. in bello, quod jam ab Z4ffyrio pgaratur ,. I/raelitis nots

par erit fucceffus , mon flabunt in acie, aut vincent — quin

gotius cadent prorfus ; & e recentioribus BuRscHERUSs:

Qi«

Es foll fie aber nicht ein Krieg ergreifen, wie der bey Gi«

n

bea — Sie follen izo hürter daran mü//en , die ganze Na.

i

tion foll aufgerieben werden.

lal

V. IO,

uda-

Efl in defiderio meo , ut ligem eos; Ideo congre-

At

gabuntur contra eos populi, cum alligabo eos

ptïf

gropter duo peccata fua.

f(lle

Eft in defiderio meo, ut ligem eos;] Ingens in his

Yb

an

quoque verbis diffenfus Interpretum. LXX juxta Lectio-

d

nem Cod. Alexandr. ultima verba verfus praeced. cum int-

"m

tialibus v. 16. conjungunt, vertentes: ereAejioeyyag &i lexya

adixixe X98, maudsucs av]ag

Hinc HovBicANTIUS

od

€onjecit

legendum effe nx5

Eandem lectionem prae«

J

B2

36

Hos. X, 16. :

fert etiam DATHIUS, vertens : Sed þeniam ego contra iftos

qeccatores , eorque. cafligabo.

Fatetur quidem in nota,

non neceffarium effe , ut recepta verfuum diftintio defera-

tur; fed exiftimat, tunc //av ante t«b abelfe debere, f

"N3. legatur.

MücHaELis in. Bibl. Orient. 'Tom. XIX.

p. 184. fufpicatus eft, n« aratrum, per Vav [criptum,

Hos. X, 10. occurrere , ibique, aliter divifis vocibus, le-

gendum effe ooN vmwa,

aratris fuis . alligabit illor,

quam,. fufpicionem in ipfam etiam Verfionem recepit:

F'lker: wer-

I:Seinen P/lugfcharen wird er fie vorfgannen.

den fich um fie ver[ammlen, und fie vor ihre Pflüge fpan-

gen, addens in nota: Zduch in dem lezten IPort folge ich

nicht , wie andere der Lefeart des Randes , fonderu des

J'exter , von der man abgieng , weil man fie nicht verftand,

Sed à) cum omnes Codd. legant *nw23 & tefte pg Ros-

SI ne unus quidem exhibeat *7x5;

B VurcATA

eandem lecionem fequatur:. juxta defiderium meum

ä

corripiam £05; y) monente DRvusIO in plerisque aliis

Codd. Graecis fequatur «l« lzv emi9vuiav u s, quod ve-

rum eft interpretamentum Ts *nyN2, iftaque verba etiam

THEODORETUS exhibeat: denique d) //av.verbo a*5«

praefixum non redundet, uti Gen.IlL, s. XVIL 14. XIX, 15.

Hos- XI, z. fed h.l. finale fit: Lectio confueta eo magis

retinenda videtur, quia bonum & facilem fenfum exhi-

bet, five futurum verbi *bw contra&iore forma ; ne

aleph iterato occurrat, pofitum ftatuas, & cum GROTIO

vwertas: 2m auimo mühi efi, ut vinciam eos , íc. ut fiant

a

i i€'

Hof X;1e

37

)

eaptivi; fivecum ScungoEDEnoO, in Znflitut. ad fundamenta

Ling. Hebr. Reg. 72. p. 62. illud a verbo *es, (quod

(j«

eundem fignificatum cum verbo *5* habet,) derives, ut

lt

in futuro Kal fit *bw pro *bw,

& cum DRUSIO ver-

tas: tenet me defiderium cafligandi eos... NlyCHAELIS vero

l

conjectura, dum non pun&£a modo inutat, fed ipfas etiam;

le

confonantes divellit , atque Vav verbo E3"bN adimit,

idque nomini *ww3 adjicit: omnino dura eft & violenta.

J

Accedit,quod ns, quando vomerem five aratrum denotat, in

!

'-

pïurzüi habeat E w cum Zeri 1 Sam. XIII, 21. vel :D'ij.t

n

cum Chirek brevi. Jes. II, 4.

idi

Ideo congregabuntur contra eos populi , cum alligabo

j

illos propter duplex-illud peccatum eorum.] . 'Yo ante sb

ij,

non eft copulativum , fed illativum ; & populi contra

Verbum £398N3

0$

líraelitas congregandi funt Z/fyrii.

MkncEeRus & "lTanNovius vertunt, quum ligavero €of5

TA

BanunDTIUS: quando in vincula eos conje£urus fum. . Ven.

1

BURSCHERUS :

Il/ührend der Zeit , und. in dem A&u, da

Jis

fie fich z dhren. zweyfachen. Miffethaten verbinden. — Ma-

vé

hjor eft diffenfus circa ultimam vocem, ob variam lectio-

jarm

nem, cum textus habeat &5n*y ; margo. vero Conwyy.

N

Qui le&ionem fexfur fequuntur, vertunt: ?n duobus . fül-

I5

£eis eorum.

Ita AsENEsRA, KimcHri, ScHMiDIUS &

g

MianXIUs, qui refpici ad /igationem boum arantium fta-

y

tuunt, & vocem n*y idem notare volunt, ac m3yb /ul-

ia

cum. Ps. CXXIX, 3. Quod vero de duobur praecife. fulcir

i

dicitur, ad geminaim Judae & Iíraelis terram captivitatis,.

j

38

Hos X,1o

in quam abducendi erant, referunt. MiCHAELIS, pariter

lectionem textus fequens, vocem myy vertit vomerem , €4

Vomere pro aratro pofito, hunc fenfum facit: €3 praeli-

gabunt illos diobus aratris fuir. — Duo autem memorantur

aratra, quod. duoilli boves, Ifraelitae €? udaei, jungun-

iur.

Verfur. [equens , de bobus arantibus. €. occantibus

agens , interpretationem fuadet. . Supplem. ad Lex.. Hebr,

p.1895. Addit in mota ad Verf. Germ. .Hier , v. 10.

geht ein neues Bild an, in dem die Unterjochung der zehen

Stamme vorgeflellt wird ,. alr weun ein. Rind unter. dar

eJoch gebracht, und zum Pflügen oder Eggen gexungen,

wird. .Das Bild hat mit dem vorhergehenden einen ziem«

lich klaren Zufammenhang ,. oóder ift vielmehr daraus ent«

flanden. .Der. Prophet hatte in der erften. Helfte des Capi«

tl von dem güldenen Kalb oder Rind zu Bethel ge-

redet. — — diff erweket. bey ihm den Gedanken, fich die

líraeliten felbf] als ein. Rind vorzuflellen , das dem gül-

denen Rind n die Dienflbarkeit nachfolgen und gezwun-

gen werden foll , das Joch zu tragen. Sed &) cum Ephrai-

mitaequidem ob cultum vitulorum cum vitula v. 11. com-

parari queant, neutiqam vero jJudaei; $) textus de

Ephraimitis cum vitulo in captivitatem Affyriacam abducene

dis agat, in quam jJudaei abducti non fuerunt; 4) /eBio«

nem quoque marginis, erwny, tefle de Roffi plures MSC.

Codices etiam n textu fervent, eandemque antiquiores

Verfiones exprimant, LXX : sv luig. duciv. ediizig ev]es

VurG. cum Syno propter duas iniquitates fuas; re

Iors . E

a

itctl

cifime GnoTiUs & e recentioribus /7e. BURSCHERUS,

Dacruivs, BAHRDTIUS aliique eam praeferunt, & duplex

tl

peccatum vel deduobur vitulir aureis, ab I/fraelitico populo

I

cultis; vel, cum BunRscHERO de defetfione ab ZAffyrio, & con-

Md

jun&ione cum Rege Adegypti exponunt.

V.

II.

ïäzu

Àf

Jphraim vitulae fimilis efl, quae lubenter triturat.

I0.

ed ego frausii fuper collum ejus pulcrum.

Tradam F

J

/

ohraimum veé£tori , m*abz; eJuda ,

li

occabit s jacob.

Ephraim vitulae fimilis eft , qnae lubenter. triturat;]

E

7

Ephraim, vitulorum cultui deditus, commode ipfe com-

2

paratur cum vifula, diciturque vitula edotla f. a/fuefata,

Duo adjectiva participialia , fubin-

J

amansque triturare.

telleda copula , ad verbum infinitivum w35 referenda

P

funt.

Veteres ad írituram utebantur bobus & vitulis,

(it

qui libere per ftratos in area culmos difcurrebant, &

0

li

grana ungulis fuis excutiebant.

Ita fine jugo €9. fine lo-

T

yo triturantes vefcebantur frugibus ad fatietatem usque,

vetitumque erat, iis os obligare. Devt. XXV, 4.

unde

Jl«

etiam tempore triturae maxime pinguefcebant ;

quum

[

t contrario 7n aratione jugo copulati erant, atque ad mo-

d

leftum laborem coaci.: IVlale GRo T1Us verba vertit:

10«

KEphraim. vitula docilis 1. e. vifa eft mihi (Deo,) bene edo-

j

ceri pof/e; diligebam trituram, 1. e. amabam rurir proven-

€5

ium, qui efl in tritura.

Nam dividit arcte conjuncta, &

Ju

participium femininun *nanN cum Jod paragogico,

(e

49

Hor X,tr.

plane ad vuitulam xeferendum , refcsgt ä.d ipfum Deuin;

cui, quo fenfu dileio triturae tribuatur, mon exponit.

DoEpzERLE!NIUS in wof. ad GROTIUM. verba, guae lu-

benter triturat, exponit:. guae alior poyulos faepe: oppref-

ft

Sed cum fub.Hofea, jugum Affyriacum. excutiente,

concio noftra edita fit, malim 1a libenter triturare , in

oppofitione ad moleftam arationem , ita exponere , ut

fenfus fit: Ephraim /ibenter trifurat, i. e. mavult, fine

jugo effe €9 liberiur vivere; regnum habere independens,

atque a tributo A//yrio praeftlando liberum.

1

Sed ego transii fuper pulerum collum ejus.] CHAL-

DAEUS hunc transitum ad benignitatem Dei . trahit,

vertens : Ef ego liberavi eos e fervitute Aegypti, fuftuli

jugum durum a cervicibus eorum , collocavi domum Ifrael

in robore terrae /1moraeorum fubjugatorum coram eir; he-

veditare feci domum Juda poffe[fionem , quam juraveraue

patri eorum . acobo. Dmusius indulgentiam Dei erga

Ifraelem defcribi exiftimat : Cum effet. collo pingui, non

habui eum propterea durius aut inclementius, fed indulfi &i ,

licet arare nollet. 1ta & RiveTUS: Collo pingui Ephraimi

denotatur profper . illius. flatus, mon affitus €9 exulceratus

a jugo ; q. d. externam illi profperitatem €9 opulentiam

indulfi; non duriter tra&iavi gro-meritis , fed. ei peperci,

ne premeretur jugo fervitutis ,

pro qua fententia urget,

quod fo *3y ufurpetur-de indulgentia Dei, qua non pu-

nit, fed connivet. Sed five cum Chaldaeo vertas :: ab-

fluli jugum durum a 'cervicibus eorum; five cum Dnvsto

&

Heli . RI

&t

& RivETO: cum e[fet collo pz'ng-ui , non fhabui propterea

durius: utrique interpretationi repugnat & ftempus editi

vaticini, & /flatur , qui tum erat,

ipfus/ Ephraimi.

Ephraim inde a tempore Menahemi premebatur jugo

Ziffyriaco; fub Pekacho valde imminutus erat, tribu-

bus Transjordanenfibus cum Galilaea in. captivitatem ab-

du&is ; ll. Reg. XV, 29. & fub Rege ultimo, /ofea de-

nuo ad ferendum jugum per Salmonaffarem cogebatur.

Quando ergo franfii//? Deus fuver collum pulerum Ephrai-

hi dicitur : .omnino talis notatur £renfitus, quo collum

impofito jugo premitur. ha N 1cHAELIS, DATHIUS,

Ven. STAgupr1iINUS, & M OLDENHAUERUS, qui vero

praeteritum*nmay in futuro exprimunt, vertuntque : icfiwill

i

ihm das och über [einen [chünen Hals werfen. Nobis 1o y

voci *3N praemiffum adver/ativum eft, & in verbo *n5y,

*

ob adjectum Athnachum, praeteritum retinendum vide-

tur, quo, quid jam fecerit Deus, denotatur, cum nulla

xatio cogat, ut praeteritum pro fufuro accipiamus.

Ita

HirROoNYMUs: Épo tranfivi fuper pulchritudinem colli

ejus.

Verbum tranfivi, maxime quando de Deo dicitur,

femper plagas €9 adverfa. fignificat.

Quia ergo Ephraim

vitula diligit aream terere ; ego, inquit, — tumentes cervicum

toror jugo impofito edomui.

PiscaTOn: EÉgo impofito

jugo coegi eum arare, i. e. curavi eum bona ex parte ex-

gilari per Regem Affyriae , impofito [c. gravi jugo per tri-

butum annuum , Phuli praeffitum; €9 graviori adhuc fub

Tiglathpilefare, ger abdu&ionem tribuum Transjor-

H

Y

42

Hos. X, 12.

danenþuin in captivitatem Affyriacam. .. E. recentioribus.

etiam /en. BuRSsCHERUS fignificatum praeteriti fer-

vat, licet fenfum paulo aliter infle&at: * Jch habe aber

s chon angefangen, ihnen die Unbündigkeit zw vertreiben

Sund mit ihnen , wie tmit einer Kuh umzugehen, die. gerne

v drifchet , weil fie dabey gute Maft hat , wild ifl , die man

s aber durch. Stretcheln , und swenun man ihr. über den von

sder guten Maft. [chón gewordenen Hals führet, kürre zu

» machen pflegt, wenn man fie gerne wieder in den P/lug

s fpannen will.

Unter dem Pekach haben fie wieder zu

» drefchen verfucht ; ich habe fie aber. [chon wieder gedul-

etig gemacht , da ich ihnen den. Tiglathpilefer über. den

» Hals ge[chikt , und fie wieder unter das Affyrifche Joch

o gebracht habe. . Nunmehro foll. Salmanaffer kommen , und

v ihnen das ; Joch renovirem, und fie follen daran fort zie-

shen müffn , bifi fie fich den volligen Untergang über

s den. Hals. bringen.

Veslori tradam . ÉEphraimum, arabit. Juda, occabit

acob.] LXXvertunt: emifideo Epeuiu, magusiomnoopat

Igdav , evig;ucci avl Lexto(3. — A /cendam in. Ephraimum , re-

ticebo ;Judam, roborabitur fibi Jacob, quae verba ita ex-

ponit THEoDponETUSs: /ehar Ephraimo , €9 commo-

de ferre docebo.

Tunc autem reticebo ;Judam.

Afyriis

enim. eum non tradam, [ed Sennacheribi copias confumam ,

quoniam roboratur eo ;Jacobus. (Nunc enim jjacobi virtu-

tem J'uda oflendit,) ideogue a me curatur.. Sed fignificatio

fileudi in verbo w"nn, cui TW occaö,zjt jungitur, huec

-

2

Hor. X, Y^

4

$

fiom quadrat, neque prima, fed tertia perfona, w«m, hic

legitur, & verbum *w^, cum pundo in finiftro cornu

occübit - denotat.

Redius vertit HiERONYMUS: €9

a[cendam fuper Ephraimum : arabit ;judas, confringet fibi

fulcos Jacob ; & in Comment. addit : Portante. jugum

Ephraimo confregit fibi fulcos :jacob. ScHmDtUS inter-

rogative legit haec verba Dei, ut idem valeant, ac fi ad-

effet * interrogativum, h: f--Num equitare facerem Ephrai-

mum ? araret Juda? occaret ipfi Jacob? quae interrogatio-

nes vehementer negent, quafi diceret:: Nullo modo id fiet.

Eidem jJacobi nomen h.1l. de JJuda ufurpari videtur ideo,

quod indignum fit, eum, qui ex Jacobo natus eft non

minus, quam Ephraimus, fervire. Ephraimo; cui expo-

fitioni accedit etiam . IVlicnaEris in not. ad Bibl. Hal.

Si vero haec non placeat, fenfus loci difficilioris hic vi-

detur. Jam quidem Eyphraimo jugum: fervitutis Zffyria-

cae impofui, idque fub H o sea, renovavi, 1. Reg.XVIL3,

fed quia! Ephraim illud. excuffit 5 Affgrium. equitare. fa-

ciam [uper eun, i.e. tradam. Ephraimum | Aflyrio, qui

ilum, e patria eje&um , duriori fervitute in. captivitate

qremat, (im Affyrien. folle Eyhraim Sclavendienfte thun ;)

arante quidem pariter fub jugo Affyriaco Juda, fed tamen

$n patrio folo' manente ; occante reliquo ;Jacobi populo,

in captivitatem non abdu&o.

Mentio fit etiam ; Judae,

ob mali extenfionem etiam ad regnum Judae , cujus im-

pium Regem .chazum '"liglathpilefer. Affyriae Rex ,

(guiem ad opem contra Pekachum , Samariae, & Rezinum,

F2

A

44

Horn X , 608

Dama/ci Regem, ferendam, miffir templi € urbis thefauriy

follicitaverat,) poft vi&toriam de Syris & Ephraemitis re.

portatam /ub jugum vafalli mifit ; Hiskiae, fub Salmanaffare,

par.ter ferendum, eique, cum illud excutere conatus erat,

a Senacheribo denuo impofitum, ita, ut imperata trecenta

argenti & auri triginta talenta folvere debuerit , qua ac-

cepta pecunia Senacheribus ne contentus quidem fuit,

fed redux ex Aegypto omnem Judaeam valtavit, ipfamque

Hierofolymam ea conditione fibi tradi voluit, ut inco-

las in Affyriam deportaret. II. Reg. XVIIL 7.13.16—31.

Non reticenda tamen. /en. BuRSCHERI fententia eft,

qui tria futura ita interpretatur : Nunmehr foll Sallmanaffer

Ephraim das jfoch renoviren, und fie follen daran zie-

hen müffen , bif fie fich den. volligen Untergang über. den

Hals bringen. . Juda hingegen foll das meifte dabey g£-

winnen, de[fem beede. Stümme bey diefer. Gelegenheit. fich

wieder erholen — wund am Ende den ganzen übrigen Nu-

zen gewinnen follen. — . Hiskias gelangete, da die ze-

hen Staemme r Schik/al [chon erfahren hatten, und

ihr. Konigreich vollig umgeflürzt, war , wieder zu £iner er-

flaunenrwürdigen IMacht , und [eit dem behaupteten. auch

die Koónige jjuda, fonderlich Hiskias und Josia eint

Gewalt über die Zurükgebliebenen. der. &ehen. Stimme,

II. Chron. XXX, 1. 5. 6. 10. XXXI, 1 — 6. XXXIV,

6. 5594 ADOXIV,, 145,.18;

Quam expofitionem. Ledtori.

dijudicandam relinquimus.

Is X TA

45

v

I2

-

