KaI600-1662_15

-

?

E

*

*

*

2«

i

u-

-

as

»

*

"h

*

ve

Á

*

E

,a

*

-

"

r a

t

*

-X

£

&

i

E

i

—

*

-

m

w

*

Á

*

E.

o

r

*

*

E

Ed

E.

E

—

*

:

"

M

L.

i

---

H

L

**

t

32

M

"

"o

5

A

*

E

w

J

"

".

*

i

a -

^

À

a

"

f

*

w T

W«

P5

h

$«

gt

od

&

«"

"

$

*

"

*

"i

.M

d

*

hu

-

3

s m

wb

" À

.u.w.

5

ao

dBl

X

p

—

L

i

d

if

s

»-

-

MM

5

*

a

"

ais

s

^

5

*-

s

L

du

ia

»

d

i p a t m

*

-

i4.

h*

as

-

Ma,

gt

o

g^*

nl

« À

*

b

A

Ls

*

-

j

? I N

-*

«

..

E

-

L P

w ww

EN

;

w

ha

E

i

h m

d

P

al

N

s

w

L]

P

À

£

i

M

d

"

Wä&

-

*

aw

—

Y

E

d

Gu

.

*.

w

d

.

T

*

v

*

-

*

K

HW.

-

"

a.

"-

,

3.

^

^ at

*

R

d

Rn

"

d

E

[

H

LE

*

t

:

p

W

t m

d

*

k U m

«

X

i^

3

T

ET

—

^

.

W

*w s g

at

H

Es

d

d

w.w

*

*

h

L d

Y dptragy,

M i y

v

E

"-

"

«

, M

»

*

aj

r

g

M..

d

À.

*

i d

o

»

-

"

a.w)

b ab

"

d

"

*

d

fw

i

E

diurs

t

fewcm g

—

g

PT dl

m

&

*

*

n

Wa

o i

-

5

ER

*

d

*s

b

foh.,

*^

£.

--

h:

d

F.

came

» W.

"

.*

AC

gem

-

C n

P ^

P

"a

P

" n m

. LE

-

"$

Wesud C if

-

iX

L^5 20

i

B d

i?*

-

?

x

i as

u

t

m s

-

M

,.wn

A

-

s

ao

x

I

M

*

A

^s

—

I*

o .

L

P2

E

n

3

-

.m.w

E

du ^

.

lP af

,

r

o

I

ie

" ss

-

ái,

p3

t

d»

F

L!

P

m

;

-

^, s i,

i. n

P

-

i.

at

LNS a

EE

d

a

"-u*

aE

i wV

w

* a

n

W

-

Mw

d

«*

-

i

—

l-

Z

du

i

4

w

N

*

* u

Ed

*

FA

M ss

"

m w

x 4

o

d i

u Mu

L

a

&S:.v

-a

t

*

d

M

m

N

fäïv

w t

d t

"

k EL

r

t

..w

.

À g

Z*

du

:

* m

*l

4 E

-

-

M

d

^

LE

«t EL

poacosh ^

'

i

",

. s

"u

LP

;

*

d.

lo. ;

ag m

"

- w

t

et-

s

1

m

»" A

*

;

?

(.k

M

:j

L

b d

Mi

j P H

u

n

a

A.

^w

*

*

Jhr

F

^

hais i

As

T g d

& s

VM

an *

--

LE

Á

4

*fb

"n

j

u T.

- t

p

Á

* ul

-

Á R

s

M

J

*s

r

As

—

AU05

Ws

AU

iah

La

*

"

*

WW — N

w at

, m

d

"r

H

sx

m

4

z

,

ss

E

..

s

x

m

,.&w&,

(..ww

f

*

M.w.(

-

od

,.n..

a

RE

RE

t

À

—

E

AE

——

s

i

——

Emi

"

Es

t i

m a

u.l

i&

$

*

Y

Vs

wlb

U

?

x

w

3

L

m

3/1

d

*

*

«H.

N

^

W

A

s

i

i -

-

—

s.

*

-

s

-—

E

—

E«

j

À

EE aPn a r a a

ANNOTATIONVM. HISTORICO - EXEGETICARVM

IN HOSEAM

PARS NONA

C AX P.

X.

CO MP E

ECTEIN'S.

—

QVAM

SVB DIVINIS AVSPICIIS

RECTORE FNIVERSITATIS EBERHARDINO - CAROLINZE

MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DVCE £T DOMINO

DOMINO

CAROLO

DVCE WVIRTEMBERGIJE mrr TECCUE REGNANTE

REL. REL.

PR/ESIDE

LVDOVICO ïUSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF^ PVBL. ORD. gr DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBVS

SEPTEMBRIS 4. MDCCXCIIT.

PVBLICE DEFENDENT

IOH. CHRISTOPH. FRID. FINK, Regzofontanu:.

IOH. IAC. EFFERENN , Aubingenfis.

IONATH. HENRIC. FABER, Gaisburgenfir

IOH. CHRISTOPH. ELSNER, Hoefingenfir.

'TTHEOPH. FRIDER. LANG, Roigheimenfis.

EScasa

CAROLVS CHRITIAN. CANZ, Marbacenfis. .

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOE.

TVBINGAE

LITTERIS DALZIANIS

-

:

*

ä

l/

[

BOX

apite X nova exhibetur concio eaque comminatorid,

C

in qua Propheta multiplicem Ifraelis culpam expo-

nit, & poenam proxime inftantem denunciat. Duabus

ila partibus . conflat

quarum priorem Y. Y — 8. a go-

fleriori v. 9 — 15. difünguit Apoftrophe v. 9

In prio-

ri fermo maximam partem eft de J/raele in perfona ter-

lia ; in pofterioi ad J/raelem in perfona f/ecunda vel fin-

gulari vel plurali

Edita. eft, uti frer praecedentes , (cf.

4Innot. nofirar ad Cap. VII. VIII. & IX.) fub ultimo Sa-

mariae Rege, Zofeg, poftquam is a Salmana/fare, Af-

Íyrnae Rege,

contra datam ei fidem , defecerat ,

&. cum

Rege Zegypti, Soo , foedus inierat. Cap VII, 11. coll.,

II. Reg. XVII, 4.

MICHAELIS quidem concionem noftram femyore £n-

£erregni primi , poft Geroboami 11. obitum, editam ftatuit

&, pro tuenda fententia ad v. 3. 4. 7. 15. provocat, in

Verfione German.: ad v. 3. notans: Er iff offenbar , dafi

diefe Predigt in der Zeit des Interregni , nach. Jeroboamr

des Zweyten Tode , gehalten ift — ad v..4. Aduch diefer

À 2

4

dor; X ,Ut.

Vers f[cheint in die Zeit der Ihterregni zu gehürem; man

machte allerley — Bündniffe, Liguen, Confoederationen,

und befchwor fie heilig , aber feinem . Eid hielt niemand —

ad v. z. .Dafi difi in das Interregnum nach. Jeroboams

Tod gehüre, fieht man ohne mein Erinnern. ad v. 15. Der

Kónigs- Mord. fcheint in das lange Interregnum nach de-

roboums Tod zu gehürem — — Sed ex ipfa verfuum ho-

rum expofitione patebit, quod illi, vi contextus, plane

hanc fententiam refutent, cum denunciata aítarium & /ta-

tuarum idololatricarum deffru&fio v. 2. vituligue, qui Bethe-

le colebatur, in Zlffyriam abduttio v. $. 6. €9 totius regni

everfio v.7. 15. non evenerit, nifi pofl. defe&ionem ultimi

Regis, Ho/zae, ab Affyriae Rege, Salmana/fare.

Vm. BugscugRus duos Prophetae fermoner , di-

verfo temypore editor, Capite noftro contineri ftatuit ,

& primum quidem v. 1 — 8. editum exifimat. temyore

Jnterregni [ecundi o&fo amnorum poft. Pekachi mortem , al-

terum vero regnante Hojea.

Ita is namque im Vérfuch

einer Erlaeuteruug des Propheten Hosea

p.229: Die erften acht Verfe des X. Kapitels

enthalten eine neue Rede — — —— . Es gab eine lange Va«

canz des. Thronr von acht. Jahreu zwifchen Prhachr Er-

mordung, und des Ho[ea wirklicher Succeffion in dem I[--

raelitifchen Künigreiche. — Waehrend diefex Va

canz iff die Rede v. x — 8. geftellt.

Pag. 241: Pom

9ten V'ers an geht wieder eing n eue Rede an — . Die vo«

vige Rede war wihrend einer Vacanz des Throns. geftellt,

fu. X

5

wie der dritte Vers diefes 'Kapitels lehret. —

Hier lehrt der 14. Vers, dafi der Thron wieder befezt gt«

wefen, und dafi Salmanaffer fchon in Zffyrien regiert

habe, alr die gegemeürtige Rede geflellt worden. — Mithin

muft fie unter dem lezten Künig , Hofea , geftellé [eyn. . Und

da unfer Prophet fein. .Buch offenbar nach der Zeit-

ordnung gefchrieben: fo müffen auch alle folgende Re-

den unter diefem Kónig publicirt worden feyn.

Sed etiam

gro Interregno altero, poft Pekachi caedem , allegari v. 3.

nequit, quia verfus 4. perfidiam Ho[eae initumque cum

rege ZLegypti Soo foedus refpicit , & v. 7. aperte Sama-

viam cum Rege [uo ex[cindendam praedicit; unde patet,

quod etiam Concio v.1 — 8. regnante Hofea edita fuerit.

Accedit, quod Vir Celeberrimus praecedentes inde a Ca-

pite IV fermones non bene ad fingulos Reges adplica-

verit. Statuit quippe, Sermonem Cap. IV. V, g. regnan-

te adhuc jferoboamo II.. Vid. p.y10. Sermoner inde a Cap.

V, 10. usque ad Cap. VIIL fub Zenahemo. | Vid. p. 158.

p.174- p. 195. & Sermonem Cap. IX. regnante Pekacho,

vid. p. 209. publicatos effe; cum nobis, ex vefligiis textuun

hifloricit patere videatur, quod Sermo Capitis IV. duran-

te Interregno poft eroboami 11. mortem ; Sermo Cap. V.

VI, 1 — 3. fnb. Menahemo ;

Sermo Cap. VI, 4 — rr.

fub Pekacho; xeliqui vero omnes inde a Capite VII.

usque ad finem /ub Hofea editi fint.

Cf. Annot. noftras

ad fingula ifta Capita praecedentia.

Certe fub . Mena-

áemo Sermo Capitis VII editus effe nequit, quia v. 11.

6

Hof.- At

Propheta Ephraimo znitum cum Zegyptüs foedus "cxpro-l

brat, quod /olur Hofeas contra ZAffyrium iniiffe legitur

II. Reg. XVII , 4.

Cap. X, r.

Jfrael eff vitis multas propagines emittens, €? fru-

&um aequat fibi. Sed , quo plures fru&us ha-

bet , eo gplures aras exffruit; quo major eff ter-

rae fertilitas , eo magis exornat flatuas (ido-

lolatricas.)

l/rael eft vitis multas propagines emittens,] — Yncipit

Propheta novam concionem a beneficiis divinis, qui-

bus Ifrael per fertilitatem terrae fuae gaudebat quidem,

fed ad augendam ornandamque idololatriam turpiffime

abutebatur.

Difficultatem parit vocum initialium di-

verfa interpretatio.

Quia ufitatior eft verbi pp3 eva-

cuandi fignificatus, Jes. XXIV, 1. Jerem. XIX, 7. LI, r.

Nathum.II, 3. plures Interpretes eum noftro etiam loco

CHALDAEUS verbum a&fivum

retinendum putarunt.

accepit fenfu paffivo , vertens: Vitis vaflata efl Ifrael;

Ita etiam ABARBANEL; Ita LUTHERUs: Ifrael ift eim

verwüfteter IWeinflok. G&OT1US innui exiftimat, fore,

ut terra. fit cultoribus vacua. FRANCIsCUS JUNIUS vifem

D

vacuam Ifrael di&um vult, non quod fru&ibus non abun-

daret , fed quod eor omnes fibi reponeret, ut iis in libidinzm

fuam abuteretur , ut vacua fit vitir I/rael ratione boni ufus,

P

Wo/ X, &

4

Quia vero forma verbi ef a&iva; ALIX vitem in nomi-

nativo vertunt, J/raelem vero in accufativo : Ita D g v-

siUS: Jitir evacuat. J/raelem 3. e.. vacuum €9. amentem

reddit, uti fupra Cap. IV, rx. vinum €9 muftum auferunt

c0r; ALII, vitem in accufativo & Ifraelem in nominativo

.vertunt: Z/rael evacuat vitem, lempore fc. vindemiae , dum

racemorum uberem copiam colligit, €9. regonit fibi fru£&um

vitis, quem poflea im altaribus: multiplicandis infumit.

Ita RrvETUS, quem etiam fequitur TARNOVIUS,

fupponens, quod 53 fit nomen foemininum atque cum

participio mafculino pp'^ confirui nequeat, fed, rarius

quidem, mafculinum eít, ut patet ex II. Reg. IV, 39.

Plures fententias vide apud. eundem TARNOvIUM &

SEBAST.ScMIDIUM ad h.l.

Cum vero fingulae in-

terpretationes, quae paticipium ppa in vaffandi & evacuandi

fignificatu fumunt, fuis premantur difficultatibus , nec

bene cum verbis fequentibus cohaereant: recentiores in-

primis Interpretes a/ferum verbi Ppa3 figuificatum, quem

Verfiones. antiguae exprimunt, rectius fecuti funt. LXX

vertunt: AyiAo: tuxAZuUalaca IcgayA.

Vurcar. Fits

frondofa. Sv Rvs Vitir palmitum. SYMMACHUS wA-

pavsau, frondibus exuberanr, ex fignificatione verbi pp3

Arabica, uti jam annotavit Jou. HENR. MICHAELIS in

]

not. ad Bibl. Hal. quem fequuntur STRUENSEE, D a-

THIUS & MOLDENHAUERUSs, & confirmavit Mt.

/

CHAELIS Gorffing. in Supplem. ad Lex. Hebr. p. 211.

212. ubi docet, quod primus verbi Pp3 fignificatus fz:?

8

WHor. X,7t.

effudit , & alier , ex eo ortus, evacuavit. -Lingua , in-

quit, Zfrabica habet primo quadriliterum verbum,

fonum naturalem. exprimen: , bombum edidit am-

phora, dum affatim ex ore angufliore effuit, vel per illud

infunditur aqua, (unde Hebraeis pysp3 /agena — deinde

variüi ufus triliterum ppa, multam effudit. pluviam

coelum , €$ figurate multam [obolem peperit. femina ,

multiloguus fuit, q. d. effudit omnia. 4b effundendo dici-

iur evacuare. — Éx eadem mon evacuandi, /ed effun-

dendi fignificatione figurate acceyta , expediendum HosEAE

dictum: Jitis effundens. efl palmitibus foliisque luxurians,

quod flatim ad lfralitas ita transfertur: Quo ditiores fimt,

quo foecundiores agros aremt,, eo plures aras firuere , €9

guicrioges flatuere Deorum imagines.

€? fru&um adaeguat fibi] ive fimilem fert vel facit

fibi. C£. II. Sam. XXII, 34. Jes. XLVI, 5.

LXX. o x«g-

srog &uOwye» avlng , fru&ius abundanr in ea. . V ULG. fru-

Sus adaequatus efl ei.. Ramorum multitudinem exaequat

fru&uum foecunditas , five, uti DATHIUS vertit: fru&dus-

que edit copiofos.

Sed, quo plures fru&us habet (Vyael) , eo plurer ex-

iruit arar; quo major efl terrae fertilitas , eo magis exor-

nat ftatuas idololatricas. Sive voces 5*5 & 353 habeas

pro nomimiburs, ut b ante y*B & ww* fit nota genitivi,

uti Hos. IX, 6. Ps. CXXI, r. coll. Ps. CXX,r, CXXII, 5.

:

vel praepofitionir vim habeat, q. d. fecundum multitudinem,

quae

dJor. X, t

9

quae eft fru&ui ejus ; five pro 9nfimitivis, j?fcundum multi-

glicari fru&um ipfiur, — fecundum bene. effe terrae ipfius ;

fenfus idem emergit. Abundantiam fructuum non Deo tri-

l

buunt ingrati, fed Diis fuis, J7;tulis €9 Baalim, Hos. IT, 7.1e

/

quorum arir plura facriticia offerunt , & quorum /fimula-

h

cra magis exornant quafi his iltam fertilitatem acceptam

haberent

Ü

Verbo fingulari n3*»n jungitur plurale 3zroi

ls

ob nomen Z/rael collec&tivum, quod ipfum verbum non

modo inferre videtur

quod erexernt ftatuas

fed &

quod erectas magis exornarint & honorarint

II. Reg

u

IX, 30o. Jer. 11, 33

Elegans eft paronomafia in 3* & 30

!l

& in conjugatis 34 & n»"n. sb &i2vn. De nomine

m2y5 conf. dicta ad Hos. IIT, 4

v. 2

i

Divifum efl cor eorum; munc ret peragentur.. Tyfe

i

'li«

. QJehova) diruet altm'm eomm, devaflabit fimu-

- dacra £orum.

T

(

Divifum eft cor eorum,] Pxo duylici fignificatu veybi

pon, dum & divifit & (aevir fuit , denotat, duplex etiam

verbi hujus in noftro loco expofitio eft. . Plures divi

Dd

) Alit

7)

dendi notionem fervant, fed diver/ía ratione

active veél cum PiscATORE vertunt impertitur ive

Yi

diftribuit animus . eorum fc. facrificia. idolis

q. d. quid«

T

J5

gquid bonorum habent Ifraelitae, libenter. idolir. tribuunt

v| cum Dnusio: J2ivifit cor eorum fcil. Deus ,. qui

TU

B

qaae

io

Hor. X, a

in medio verfu per pronomen s5 clare denotetur, qua-

f

tenus Is providentia fua arcana & fanctiffima animorum

divifionem. permiferit , quae im extremis regmi Ifraclitici

temporibus ex hiftoria motuum civilium €9 pugnantium con-

filiorum | deprehendatur. palam — obtinuiffe.

Sed . merito

utramque expofitionem T ARNOYUS rejecit.

5) ALr11 rectius vertunt intranfitive five in fenfu re-

ciproco. CHALDAEUS: Recefit a lege cor eorum. LXX:

tutpicay XapÓiue aUlwy.

VuLGATUS itemque Synus:

Divifum eft cor eorum: quos antiquos Interpretes fequun-

tur TARNOVIUS;

atque e recentioribus //7en. B U R-

SCHERUS: ihr Herz ifi getheilt (pon fteht hier paffive)

S;e hüngen den Güzen an , und wollen es auch mit Gott

halten.

MicHAELIS 1in nota ad Verf. Germ: zfr Herz:

gt getheilt, zwifchen. dem wahren Gott und den Gózen,

Ich bin von den Jüdifchen Puncten abgegangen, nach

NUW NY IT p T

denen es heiffen müfste: hr Herz iff fchlüpfrig. .Difs

haben fchon vor mir die faemtl. Alten und auch D. Lu.

ther gethan, nur dafs diefer unbequem überfezt : Zhr Herz j

getrennt. Accedit etiam MOLDENHAUERUS,pariter ftatuens,

Fulg. & Syrum legiffe pþq , prout legitur Jes. XXXIII,

j

23. Zach. XIV, 1. Pauciores alferum verbi p»n fignifi-

catum : /aeuis fuit & fenfu morali blandur fuit, cf. Ps.

LV, 22. praeferunt, quia fc. verbum hoc in Kal nun-

quam -neutraliter occurrat.

Ita Scumipius verüt: Z4b-

Jfä

blanditur cor eorum , ut nexus & fenfus hic fit: quando

LL

muulüplicant altaribus idololatricis dona fua , atque tur-

t

It

Zr. X,2.

je

piffimae idololatriae magis magisque immerguntur, cof

u

tamen eorum iis abblanditur , quafi nullius peccatà vei effen£,

ita ut notabilis circumflantia peccati illorun. addatur.

l"

Cui expofitioni etiam accedit BAR RDTI1US: pi"m in-

i

quiens, fenfu phufico efl lubricum effe, [enfu morali blan-

dum effe, h.1. reciproce : fibi blandiri. JZr Herz: f[chmei-

f«

chelt fich mit füfen Hofmmgen : Bald werden fie fich be-

trogen /ehen.

"

munc vero rei peragentur; ] i. e. brevi ex immittenda

poena agnofcent, fe graviffime peccaffe, & reatum fuum

j

fentire debebunt. Lu THERUs: Iun wird fie ihre Schuld

!

finden.. Cf. Cap. XIV, 1. Lev. IV, 13. V, 5. Ubi malos

(

poenae opprimunt , tum demum fe peccaffe intelligunt.

l

Proinde mox declaratur poena £a/ionis per iftam culpam

V. I. promerita.

ls

Ipfe Jehova diruet altaria eorum, devaflabit fimulae

ll«

era eorum.] ypfe Jehova, fuppleto nomine vel ex Cap.

j

IX, 17. vel nac' s£cx»v fuppleto nomine ex praedicato, uti

f

j

infra Cap. XI, 2. N* enim fere nomen Dei. Verbum

]s

E^» proprie denotat decervicavit , Exod, XIII, 13. Devt.

XXI, 4. 6. ex fignif. rad. Arabicae refecuit ; tropice de-

)

ftruxit. Habebant , inquit TA RN 0 vi1vs illa altaria quae-

dam ornamenta [uperius impofita quafi capitella ,. quae

*

quoniam demuntur im deftru&ione altaris, ipfum caput €8

eervix. quafi prae[cindi videtur. Non placet MicHAELIS;

[«

B

2

12

HonoX,. $.

qui in Verfione Germ. receptum quidem verbi B*y, tan-

quam denominativi ab Ehy, cervix, ignificatum retinuerat:

Jhre Zlltáre wird er zerflóren, und ihre Gózenbilder nieder-

rti/fen ; fed, mutata fententia, novam tentavit verfionem in

Supplem. ad Lex. Hebr. p.1971 : Vertunt quidem Hos.X, 2.

tonna:5 m /atis unanimiter veteres.

LXX suxacnav,

Y

VuLeaAT. depopulabitur, Sv us deftruet; fed haec

N

fignificatio ufu linguarum fororiarum non firmatur. CRAL-

DAEUS quod habet, circumaget vel retro torquebit cervi-

J

cem ültarium ipforum, recentioresque , decervicabit alta-

Dl

Zaria ip[orum, non bene compofita phrafis. Ergo tente-

znus ex Arab. &«y (didicit, novit, cognovit): jam rei agen«

dur , ipfe novit altaria ipforum €9 vaftabit flatuas ipforum,

i

v. 3.

W

lVunc quidem dicunt : IVonne regem habemus? Sed

)

quia eJehovam unon timuimus , ecquid Rex prae-

ffabit nobis?

L

Ti

Nunc quidem dicunt : Nonne Regem habemus ?] Bene

3am "'ARNOVIUS obfervavit, exhiberi in griori hoc hemi«

füchio obje&ionem I/raelitarum ad comminationem praeceden-

l

tem de deftrueudis devaflandisque aris € fomulacris, ut fenfus

fit

ft: Nunc quidem dicunt: haec , quae tu minaris, ne contine

d

gant nobis, Rex nofler videbit, Ad quam objedtionem Pro-

In

pheta in pofteriori re/pondeat: quia Jehovam mon timui-

P

us ; ecquid Rex ille praeflabit nobir, — Eadem eft fenten-

W

o X2

13

(le

tiab. M rcH AELIS in nof. ad Bibl. Hal: Nunc dum jugum

t

"ffyriacum. (fub Hofea ) exculferunt €9 Aeguptiis foedere

ü

qun&i funt, dicunt interrogative: Annon eft Rex nobis?

n

Íc. potens mumc €9 fui juris fa&us, fub eujus praefidio in

Y

gofterum tuti ab hoftibus erimus.

Ita etiam DA THIUS,

LP

itemque MorpENHAUERUs: Die ]Zorte: Haben

t

wir nicht einen Koenig? /md ein. Eimwurf der

M«

lfraeliten, und ob man gleich durch diefen Kónig den Ka.

7

nig in Egypten ver[lehen kann, fo ifl doch folches anzunehmen

la.

nicht nüthig , dann es kanti die Meinung der Ifraeliten feyn:

M

JDas , was du bezeugeft , haben wir. micht zw befürchten.

j

Denn. wir find micht mehr , wie vor einigen Jfahren ohne

Konig , fondern haben den H oseas zum Konig, welcher ,

IIl

da er noch dazu mit dem Künig von Egypten in Alliance

fieht , müchtig genug ifl , alle Fezinde von feinem Land ab-

zuhalten. — Die folgende IP/orte fnd W orte der Pro.

j

pheten, welche zum Grunde haben, daft Menfchen ein

d

LLand micht be[chüzen kónmen , wenn Gott es. zu Grunde

richten will.

Jene

:«

Quia eJehovam non timutmur, ecquid. Rex. ille prae-

flabit nobis? ] | ObjeGlioni lfraelitarum , ger énterrogatio-

jet-

nfui

nem propofitae , qua magnam contra Affyrios fe exfpc-

j

étare dictitabant defenfionem ex ifto. Hofeae cum Rege

Egypti foedere , per movam interrogationem refpondet

[rQ«

m

Propheta, cujus fenfus hic eft: Deus folus falvare poteft ;

jl

quem quia graviffme offendimus non modo per idolag

Y4

Horn X;5

&C

latricum Vitulorum cultum, v.1.2. fed & pernova fcelera,

v. 4. defelionem Hofeae ab /4//yrio contra confirmatam ei

HV

juramento fidem, initumnque cum Rege /legypti foedur ; nemo

f

hominum, ne Rex quidem ullus falvare nos poteft. cf. Hos.

f

AUH 9^to. Jeb. XXX,1.2.5

lii vero integrum ver-

fum ita exponunt

fol

ut comminationi de everfione alta-

[417777) 8/ïatuamm v. 2. Propheta fubjiciat etiam everfio-

nem regni

Non tantum mox everfurus eft Deus altaria

li

& ftatuas, fed totum etiam cum Rege regnum. h.f. /ox

di

etiam. dicent queruli : Nullum etiam Regem amplius habe-

mus, & quid everfo cultu noftro , everfo regno, populo-

u

ft

que in Captivitatem abducto, Rex prode/fe poterit? Ita e re-

IÀ

centioribus DAHRDTIUS, qui fo *5 ad miny v. 2. referens

vertit: jja , bald follen fie fagen

Iir haben auch keinem

[

Künig mehr , € , i haberemus Regem, quid prodeffet no-

[v

bis

Sed prior expofitio praeferenda videtur ,

propter

qu

tu

fequentem verfum 4. qui de perjurio, ab Hoj:a in zfjþ—

rium commi/fo, agere videtur.

Qu

C€u

V. 4

PAQ

Fi erba dederunt, pejerarunt, foedus pepigerunt ;

D

fe.

ideo germinabit qoena , uti lolium in fulcis

li

agrorum.

M

Verba dederunt

pejerarumt

foedus pepigerunt; ]

hu

ScHMIDIUS exiftimat, novam hic Ineipere prophetiae

[urc

particulam

in qua redarguantur peccata Ifraelitarum

ftx /

I

Á

:!of X, 4

J

contra praeceptum inprimis nonum commiffa, nimirum

d

fraudes, perfidia in contractibus & judiciis , quibus pro-

110

anerita mox fubjiciatur poena.

MaARkKIUS verba no-

0$,

ftra in latitudine accipienda ftatuit, cumque nihil fan-

(70

&ius eífe debeat foederibus, & quidem per victimas

folenniter firmatis cum execratione fui, merito eorum

lii«

violationem , tanquam fummum perfidiae argumentum,

f

quod Dei iram provócat, hic notari judicat. MicHAE-

iA

LIS, quiex v. 3. argumentum pro hypothefi, editam

11

effe concionem noftram zempore Interregni poft. Jeroboa-

j«

$i Il. obitum , vepetiit , v. 4. eidem conjecturae favere

]o«

ftatuit: Zuch diefer Vers [cheint in die Zeit des Inter-

d

regni nach Jeroboams Tod zu gehüren. — IMan machte al-

n$,

lerley Bündnife — Liguen , Confoederationen , und be-

1]

f[chwwor fie heiligs aber. [einen Eid hielt niemand.

Sed ne-

o

que nova hic incipit prophetiae particula, neque in lati-

YeL

tudine fumenda funt verba, neque is obtinet nexus,

W.

quem ftatuit M1CHAELIS.

Intime potius cohaeret v. 4.

cum 3. & nexu quidem hoc, quem bene jam perfpexit

PiscATOR ; Aeprehenditur, illud perjurium«rga Salmanafa-

rem , cui quidem (Hofzas & principes Ephraimi) jurarunt

A

f tributum ei quotannis daturum ,. fed perjuri fa&ti funt.

(

II. Reg- XVII, 3. 4. lta etiam DarHius itemque

MOLDENHAUERUs: ZIm 4ten l/ers wird darauf gefe-

hen, dafi Hofeas zwar dem Zlffyrifchen. Kónig redlich ver-

3j

fprochen hat , ilime unterworfen und. zinsbar zu [eyn:. die-

tIde

Jir [etiner Zufage aber micht nachgekommen ifü , [onderm,

ia

16

JMof. X

mit dem. Kónig von Egypten ein Bitndnifi gegen den Aff-

rifchen Kóuig gemacht , und darauf den verfprochenen Tri-

but nicht weiter. entrichtet hat , welche Bundsbrüchigkeit

des Hofeas wm fo übler gewefen , da dergleichen von ihm ,

als einem Kónig des Volks Gotter um fo weniger hütte ge-

fchehen follen.

Verba ipfa non uno modo exponunt. LXX priora ver-

ba immediate conjungunt cum ultimis v. praeced. o ds fda-

ciAeus 11 mromosi vpav, NaMeov enuala cpopactis Nysudtie ; diu-

Svcelai duv Rex autem quid faciet nobis, loguens verba,

occafiones mendaces ? difponet teflamentum, i. e. uti 'THEO-

DORETVS exponit: AVullum, dicent, a Rege fubfidium affz--

culi fumus, ac, cum par effet, Deo confidere — hominis

Jiducia nixi fuimus, mendacia loquentir , /peciofas occafiones

fingentis, munc cum his, munc cum illis foedera [ancientis.

BaunprIUs exiftimat , eos legiffe &yp mniby, quia moy

Chaldaeis eft caufa , occafio, megopacis. Sic & SyRUS:

LLocuti funt verba rationum falfarum. V v 1.6. Loquimini

verba vifionis inutili.. BAHRD T1US: Sufpicor , vocem

vifionis ortam e[fe e varia lettione lev LXX. — For[an ali-

qui libri pro vreopuonis habuerunt ogeeeis. . .Nifi omnino pro

vifionis refcribendug gutes rationis.

Lurnurnvus: $i

fchiweuren vergeblich und machten eimen Bund.

SCHMIDIUS

vocem nmYx pro nomine plurali habet , & execrationer va«

mitatir pro praedicato propofitionis; n«2 m"» vero pro

fubjeclo , fubaudito verbo fubftantivo, vertens: Nontan-

tun verba vanitatis quocunque leviori modo loquuntur , u

de

dof.. X, «

127

[

fij«

alefraudent ali05; fed in graviffimo megotio foederum, quan-

lN«

do foedus aliquod. cum magnis execrationibus €. fan&is ju-

j

vamentis pangunt , execrationes iftae nihil aliud funt, quam

n,

execrationes mendaces, quas temere €9. fine pudore irans-

)g!.

grediuntur,

Quo fenfu etiam DA TH1Us vertit: //erba

dant, in pangendis foederibur pejerant.

Sed, quia Ho-

Y«

feas a Salmana//are Affyriae Kege, vi armorum ad /ubje-

15

Gionem & tributum annuum ei praeftandam coa&us fuit,

J

lL. Reg. XVII, 3. non videtur vi fa&a fubjeftio commode

a,

fotdus dici poffe. Quia porro idem Hof[eas, deficiens ab

8O

Affyrio, foedus iniit cumRege Aegypti, Deo quidem ma-

xime improbatum , quod vero non violavit Hofeas: ver-

mni

ba textus, pejerarunt, foedur inierunt, non poffunt vertiz

77

in pangendis federibus pejerant. Duplex enim fcelus ex-

i.

primunt. Pejerarunt contra confirmatam juramento fidem

1 n*ä

ab Affyrio deficientes; foedus inierunt cum Rege Aegypti

idololatrico.

]

TP

gt

ideo germinabit poena , ut lolium in fulcis agrorum.]

od

Vocem VN* non plures modo e recentioribus Inter-

J a(z'-

pretes vertunt cicüfam, Íed ipfe etiam OrAvs CEr-

m)f/ü

sus T. II. Hierobotanici p. 46—52.

Negat hunc fignifi-

j Sie

catum IMICHAELIS, vertitque fofium temulentum , fo-

1p1U

lanum * Quaeritur vero inprimis de fenfu verborum

"

0 X)XO

* In SSupplem. ad Lex. Hebr. ubi ita. UN") Zomen veneni

yndilte

ex regno vegetabili e[fe, €9 vere herbam venenatam /re-

r,"

guenti[June in agris na[centem, ex Hos, X, 4« mauifeftum ,

C

D7 778

i

18

Hos. X, 4.

DBw UN"*5 m»*. Sunt, qui o * verbo n*5 praefixum nón

confecutive, fed copulative fumunt, atque continuari cul-

qam judicum exiftimant, qui judicium in venenum €9 fru-

é&um juflitiae in abfimthium convertant. Amos. VI, 12. Ita

ScHMIDIUS itemque MicuaErIs: Und das Recht

wüchst wie .Lolch auf den AAker - Furchen. — — IMit. diefem

duf dem Jker wach[enden Gift weïdmr die Gerichts-

ztemque ex Devter. XXIX , 17. ubi ex radice füccrefcere

dicitur. — Sed non fequitur: Cicuta & cicutaria funt her-

bae venenatae: ideo etiam UN" cicuta s plura enim dan-

tur herbarum venenatarum genera. Plane nego , UN^ ci

cutam ve/ cicutariam e/fe po[fe: illa in paludibus najcitur,

haec. im umbro[is locis && gaulo humidioribus ; — nun-

quam , ut Hofeae locus habet , in fuleis agrorum. -Cicuta

ubi nafcitur , frumentum provenire mequit ; ubi frumen-

tum crefcit, cicutae vel cicutariae matale folum mot eft.

Ergo cicuta & cicutaria plaue repudianda , 2 quaerenda

alia fallax herba veneni , agris propria. Mirum, non omui-

bus, 10$ CErsro, lolium flatim temulentum 2z mentem ve-

miffe, cujus folum maturale agri, quodque ib inter triticum

nafcitur.. Fenenatum e[fe nou medici folum , fed €? in qui-

busdam regionibus oeconomi €?. patres familias [ciunt, —

Devter. XXXII, 32. wm* ad alia etiam im vegetabilibus

fouria €9 noxia transfertur , uvaeque fpuriae & noxiae

WN"^2339 vocantur.

Solani óaccas intelligi guto. —

Quis dubitet , quin COWb E vitis Sodomorum /oc ipfo

in loco folanum fit, ejusque uvae folani baccae /eu Bel-

Jadonnae,

r

"i

JHorn X, $

19

on

Stihle verglichen, auf. denem Ungerechtigkeit für Gerech-

l

tigkeit gehandhabet wird. — Sed, quia v. feq. non de poe-

Jl

ua perfidiae agitur ; Propheta vero culpae fubjicere poc-

lo

nam Íolet v.2. 11. 14. plures lo * ante mb . confecutive

& vocem Dbv per poenam divinam juftiffime infligendam

*lhr

m

exponunL CHALDAEUS: Zdducam /uper eos judicium

?ltr-

anendaciorum fuorum. 'T HEODORETUS: Tavize 1ge raga-

yopixg ciotroano 9066 dixag.

Asaleker vyag m lo xpiua g

Ita cum GRoTIOo & MaARKIO e recen-

eyeeste.

[e

tioribus /em. BunscuEeRus, DamcHivus & Mor-

t

DENHAUERUS, ut fenfus fit: ideo progerminabit. poe-

At

na in fulcis agrornm ; voce "w pofita pro Yv , uti

!d

77

Devt. XX?(II, 13. Ps. VIII, 8. XCVI, 12.

—

n

W

V. B.

IeTt

De vitulo Bethaven timebunt habitatores Samariae,

if

ii

imo lugebit fuper eo populus ejus , €9 facrifi-

i

culi ejus trepidabunt fuper eo; ob gloriam

1

fuam abdu£&tum.

Dd

De vitulo Bethaven timebunt. habitatores Samariae , ]

j

Quod v. 2. de cultu idololatrico evertendo, & v. 4. de

ibus

goena perjurii, in flatu civili luenda, Propheta praedixe-

at

rat: id v. 5. 6. itemque v. 7. 8. uberius & fpecialius de-

clarat.

De Bethaven i. e. Bethele vide di&a ad Cap.

vfo

j

IV. 15. De vitulo, ibi a Jeroboamo L. conftituto &

a populo culto cf. Cap. VHI, 5. 6. coll. I. Reg. XII, 28.

C 2

29

o w

29. 32. II. Reg. X, 29. XVII, 16. Quia alias Scriptura

de vitulis Jjeroboami femper in genere mafczulino loqui-

tur I. Reg. 28. Hos. XIII, 2. atque umur tantum Betfiele

collocatus fuit: quaeritur, cur uno hoc loco vox mb

in plurali feminino occurrat, eaque conftru&a cum affixo

fingulari & mafculino, populur e us , facrificuli eju s? Ob-

fervant Interpretes, quod mumero plurali defignetur. illu-

firis 8 in praecipuo pretio habitus vitulus, .Bethele ere&tus,

quomodo pluralit nyosn de fumma Dei fapientia Pxov.

IX, 1. nwora de ingenti beflia, Elephanto, Jobi XL,15.16.

ufurpetur, atque verbis & affixis fingularibus jungatur.

SCHMIDIO vero poft DRusIUM videtur Propheta

contemtus caufa, & cum quadam indignatione, feminino

genere & plurali mumero uti: feminino quidem genere ob

idoli infirmitatem , (quae peculiaris huic fexui, Jes. III, 12.

Nah.IL1:3.) &quia contra Z1//jrios nimis fe impotentem

vitulus Bethelis exhibiturus fit ; plurali vero numero , per

mimeün nominis Elohim , quia, Ífi vellent Ifraelitae

vitulum effe Elohim, debuerint etiam in plurali appellare

nyoxp, non tantum 53y in fimgulari. Quod vituli in Dan

mentio non fit, probabiliter ideo factum eft, quia is jam

a Tiglathpilefare ,. in bello contra Pekachum, abductus fuit.

-De vitulo foc futurum erat , u£ timerent Samaritani , me

fcilicet ab hofle | abduceretur.

LXX verbum *«5 in

peregrinandi fignificatu fumunt: 'Te poxw Ts omm cv

?ragoikzcEciy 0i Xxlonavlee Xmpapuy, i, €. uti T HEODO-

KETUS interpretatur: /ZZ/lidebunt jdolo, auxilium ab eo

o X*

2Y

fd

expetenter.

CuarLDAEUSsin fignificatu colendi ; prop«

We

terea, quod coluerunt vitulor in Bethil; V vya: Faccas

il

Ill

Bethaven coluerunt. habitatores Samariae, ut 1ta defcriba-

"

L)

j

tur culpa ; cui fignificatui accedit BAHRDTIUS.

M

Xo

CRAELIS peregrinandi fignificatum alio fenfu . fumit,

b-

vertens.

Zu den Külbern Bethavens. werden die . Ein-

[j«

wohner Samariens wallfahrten.

Denn das Kalb geht, da

ll

jfein. V'olk trauret , und feine Priefler um ihre. Gottheit her-

ll

umtanzen , von unr weg in eim fremdes Land. in nota:

ó.

Jch weifi micht. gewifl , wie difi zu verftehen ift: Ob die

NO

Eimwohner Samariens fo aberglüubifch [zyn werden , IVall-

età

faührten zu . dem nach Affyrien. verfchenkten güldenen Gott

I

anzu[lellen? oder: ob die Meinung ifl: die Eimeohner Sa-

ob

mariens werden diefen Gottesbildern in das Elend nachfol-

u

gen, und eben fo gut. nach. Affyrien weggeführt. werden,

als die güldene Külber vorangegangen find. Sed, quia al-

d

taria & fimulacra deftruenda díixerat Propheta , v. 2. & 8.

pEï

& vitulus in Zffyriam abducendus erat , ne. porro. obje-

(a€

&um cultus effe poffet, cf. Cap. VIII, 6. inque ipfo v.

M

noftro cultores vituli fftuntur, ut. graviffime /ugentes de

lt

abducendo vítulo: verbum * cum 5 conftru&um , ti-

mendi fignificatum habere debet, Job. XIX, 29.

uti

JIE,

ex additis quoque verbis 63 & *»» clarum eft. Quare

n

cum DRusio, Ggaov10, ScuwiD10 etam IMaAR-

)

XIUs alique vertunt: De vitulo vel ob vitulum

y

timebunt f. pavebunt. Samariae incolae,

jd

(0

23

J]ot n X U.

imo lugebit populur ejur] - praeteritum 538 ponitur

ob certitudinem rei pro futuro. q. d. Non tantum £ime-

bunt Samariae incolae , ne capiatur ab hofle vitulur , fed,

quod plus eft, de eo capto €$ abdu&lo totur lugebit popu-

lus

Particulam *5 vertimus per immo, quem fignifica-

tum vide probatum a Norpro in Conc. gartic. edit,

Jymyii p. 369.

Dicitur vero populus Ifraeliticus cultui

vituli deditus, ejur poyulus , uti Moabitae dicuntur popu-

lus Chamofi Num. XXI, 22.

€9 [aerificuli ejus trepidabunt fuper co;] — Nomen

t2'w55 ter faltim occurrit, II. Reg. XXIII, 5. Zephan. I, 4

& noftro loco, denotatque /acerdotes idolorum, qui vi verbi

Q55 doluit, triflis fuit, five a /qualorefic dicti fuerunt, five

a triflitia, quam vultu aliqui prae fe ferunt fuperftitiofi

Orientis facrificuli. Co NRADUS IkEN1Us in Differt. de

ï:

Cemarim, quae duodecima eft earum , qnae a. 1749.

Lugdun. Natav. junctim prodierunt, /aerificulos ita di-

G&os fuiffe putat a /acero magorum. ignicolarum cingulo,

cujus frequens mentio fit in Libro Perfico Sadder Zoroa«

firis, * THowA HYyDE edita.

Convenit fic Chald.

Qp & wwop cingulum , baltheus , a rad. Qp accinxit,

2 &p permutatis. Sed mavult MicnHAELIS vocabu-

lum .Hebraicum ex Syriaca , quam ex Perfica lingua re-

petere; maxime cum jam n Zorea occuirat . cujus tem-

pore ignicolarum religiones remotas ac peregrinas jam ab

J/raelitis receptar aliunde non conftat, licet ferius u-

Hor. X, 8.

23

tür

daeos fui temporis Ezechiel hujus fuperftitionis reos agat.

Wif«

Supyl. ad Lex. Hebr. p.1197. 98. Multi Interpretes verbum

i,

Y?"w in fignificatu exultandi fumunt, atque ellipfin rela-

tivi *u8 ftatuuut, ipfumque futurum vel ut praefens velut

9]3!5'

dC

