KaI600-1662_14

-

?

E

*

*

*

2«

i

u-

-

as

»

*

"h

*

ve

Á

*

E

,a

*

-

"

r a

t

*

-X

£

&

i

E

i

—

*

-

m

w

*

Á

*

E.

o

r

*

*

E

Ed

E.

E

—

*

:

"

M

L.

i

---

H

L

**

t

32

M

"

"o

5

A

*

E

w

J

"

".

*

i

a -

^

À

a

"

f

*

w T

W«

P5

h

$«

gt

od

&

«"

"

$

*

"

*

"i

.M

d

*

hu

-

3

s m

wb

" À

.u.w.

5

ao

dBl

X

p

—

L

i

d

if

s

»-

-

MM

5

*

a

"

ais

s

^

5

*-

s

L

du

ia

»

d

i p a t m

*

-

i4.

h*

as

-

Ma,

gt

o

g^*

nl

« À

*

b

A

Ls

*

-

j

? I N

-*

«

..

E

-

L P

w ww

EN

;

w

ha

E

i

h m

d

P

al

N

s

w

L]

P

À

£

i

M

d

"

Wä&

-

*

aw

—

Y

E

d

Gu

.

*.

w

d

.

T

*

v

*

-

*

K

HW.

-

"

a.

"-

,

3.

^

^ at

*

R

d

Rn

"

d

E

[

H

LE

*

t

:

p

W

t m

d

*

k U m

«

X

i^

3

T

ET

—

^

.

W

*w s g

at

H

Es

d

d

w.w

*

*

h

L d

Y dptragy,

M i y

v

E

"-

"

«

, M

»

*

aj

r

g

M..

d

À.

*

i d

o

»

-

"

a.w)

b ab

"

d

"

*

d

fw

i

E

diurs

t

fewcm g

—

g

PT dl

m

&

*

*

n

Wa

o i

-

5

ER

*

d

*s

b

foh.,

*^

£.

--

h:

d

F.

came

» W.

"

.*

AC

gem

-

C n

P ^

P

"a

P

" n m

. LE

-

"$

Wesud C if

-

iX

L^5 20

i

B d

i?*

-

?

x

i as

u

t

m s

-

M

,.wn

A

-

s

ao

x

I

M

*

A

^s

—

I*

o .

L

P2

E

n

3

-

.m.w

E

du ^

.

lP af

,

r

o

I

ie

" ss

-

ái,

p3

t

d»

F

L!

P

m

;

-

^, s i,

i. n

P

-

i.

at

LNS a

EE

d

a

"-u*

aE

i wV

w

* a

n

W

-

Mw

d

«*

-

i

—

l-

Z

du

i

4

w

N

*

* u

Ed

*

FA

M ss

"

m w

x 4

o

d i

u Mu

L

a

&S:.v

-a

t

*

d

M

m

N

fäïv

w t

d t

"

k EL

r

t

..w

.

À g

Z*

du

:

* m

*l

4 E

-

-

M

d

^

LE

«t EL

poacosh ^

'

i

",

. s

"u

LP

;

*

d.

lo. ;

ag m

"

- w

t

et-

s

1

m

»" A

*

;

?

(.k

M

:j

L

b d

Mi

j P H

u

n

a

A.

^w

*

*

Jhr

F

^

hais i

As

T g d

& s

VM

an *

--

LE

Á

4

*fb

"n

j

u T.

- t

p

Á

* ul

-

Á R

s

M

J

*s

r

As

—

AU05

Ws

AU

iah

La

*

"

*

WW — N

w at

, m

d

"r

H

sx

m

4

z

,

ss

E

..

s

x

m

,.&w&,

(..ww

f

*

M.w.(

-

od

,.n..

a

RE

RE

t

À

—

E

AE

——

s

i

——

Emi

"

Es

t i

m a

u.l

i&

$

*

Y

Vs

wlb

U

?

x

w

3

L

m

3/1

d

*

*

«H.

N

^

W

A

s

i

i -

-

—

s.

*

-

s

-—

E

—

E«

j

À

EE aPn a r a a

z

i

ANNOTATIONVM HISTORICO - EXEGETICARVM

Tor

/f,;

W

IN HOSEAM

u

PaAaRS OCTIADESM

(b

a

CA»r

IX.

QG OMPLEC TENS

U

MA

ub

QVAM

lt

SVB DIVINLIS

AVSPICIIS

ij

li

RECTORE VNIVERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINJE

MAGNIFICENTISSIITO

SERENISSIMO aAc POTENTISSIMO DVCE £T DOMINO

//

DOMINO

»

C N

Oro

GLE zrr TECCLE REGNANTE

DVCF:'— WIRTEMBER

REL. REL.

PR/ESIDE

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. rr DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE h. t. FACVLT. THEOL. DECANO

DIEBVS

IVLII 4..WMDCCXCIT.

PVBLICE DEFENDENT

M. BENIAMIN THEODOR. FISCHER, . Nürtingenf.

M. IOH, PETR. CHRISTOPH. ROESLER , Z/ailfing.

M. IOH. FRID. IUNG, . Goeppingenfir.

M. AVGVST. ERN..PHIL. LANG, Borebling.

M. GEORG. LVD. ADE, Zwerenbergenr.

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOFL.

TFBINGZE, znrrERIS. BALZIANIS.

ul

!

Tepracfent

intertia I

, amxï

lolatrico

Quàm qi

bic H

eisque e

hovae v

TY

fionem

teritum

dï&ae [

gràvift

,Jtlou

líraeli

u

[chr

I"N.

ud$ Caput IX. concioner comminatorias adverfus

D

Jfraelem continet , cum confueta culpae & poenae

repraefentatione. — Z/fera, v. 1. — 9. eft Prophietae , qui

in tertia perfona de Deo I/raelis v. 1. & [uo v. 8. loqui-

tur, atque ex mandato Domini fecuros in cultu fuo ido-

lolatrico Ifraelitas laetosque de frumenti in aeris copia,

quam vifulis & idolis fuis, tanquam datoribur tribue-

bant Hos. II, 7. ab ifta impia laetitia dehortatur v. x-

eisque eventuram egeftatem v.2. ejectionem e terra Je-

hovae v. 3. facrificiorum & feftorum dierum ceffationem

V. 4. 5. lis porro, qui, ad evitandam Affyriorum inva-

fionem , in Aegyptum aufugerint, futurum etiam ibi in-

teritum v. 6. denunciat; Imo proxime inftare tempus vin-

di&ae divinae, ob fummam in Deum Ifraelis injuriam &

graviffima fcelera, declarat. Zltera v. 1o — 17. eft ipfius

eJehovae , qui , poft mentionem favoris fui , populo

Ifraelitico, cum in deferto eum duceret, demonftrati, anti-

quam ejus íransgreffionem refricat , v. 10. & recentiora

[celera. w. 15. commemorat, fubjun&a goena v. 11 — 13.

A 2

A.

HOJ'. IX: T.

quam quidem Propheta, per interlocutionem v. I4. mi-

deii

tigatam optat; Dominus vero v. 15. 16. ita confirmat,

h

ut Propheta ipfe v. 17. eam approbet, & jufüiffimam effe

&ge

fateatur.

*Y

Edita eft utraque Concio, uti praecedens , (Cf. An-

notat. noftras ad Cap. VIII, x.) fub ultimo Rege, Hofea,

poft ejus defe&ionem ab Affyrio, quaefitumque ab Ae-

gyptus auxillum . Cap. VIII, 135.

IX,3. occafone, ut&

videtur, [argae me/fis & vindemiae, qua tam effufe lae-

tabantur Ifraelitae , ut praedictam C. VIII, t. hoftis Af-

fyrii invafionem , conjuncumque cum ea totius populi

interitum v. 8. minime curarent.

Tb BOR A o as 0 t ii

Cap. IX, r.

ÀVe laeteris Ifrael! ad exultationem Uusque , more

gentium , (fcortatus enim es recedendo a. .Deo

£uo, dilexiffà mercedem meretriciam,) de omni-

bus areis frumenti.

ANe laeteris I/rael ! ad exultationem usque, ] . Initium

Concionis facit Propheta per alloquium ad lfraelem,

i . populum X tribuum, cui laetitiam de frumenti co-

gïa, quia cultui fuo idololatrico eam adfcribebant; interdi-

Cit

Verbo n$vwn jungit ad majorem laetitiae gradum

exprimendum , b b ad. exultationem urque,. qua interna

animi laetitia per externos quoque corporis geftus & actus

LIonvX; n

5

, füje

demonftratur. * Ámant duo haec vocabula conjungi

mt,

Ps. XLV , 16. Jes. XVI, 1o. Joel. I, 16. Jer. XLVIII, 33.

dfe

&geminus plane noftro locus extat JobiIlL, 22. ad quem

* Verbum b Arabibus & Hebraeis, aeque ut «y4, proprie

Àn.

eft circeumire, gyrum agere , ovbe fe volvere, ex qua pri-

ofea,

maria notione zrip/ex nominis b* fignificatus derivatur,

Imo fignificat getatem , vitae pertiodum & quafi circula-

| AC-

tionem, & per Metonymiam aequales five coaevos , quo

, Utl

fenfü occurrit Dan. I, xo. w2 videat (Rex) valtus veftros

Jhe

M-

irifles prae pueris CA2 212 YUN. qui juxta. aetatem veftram,

i.e. coaevis veflris, uti LXX.. araca la muidagin la cuvipanan

puli

vuuoy. Hinc Verfio Arabica vocem *»*1 Gen.Vl,9. Ps.LXXIX,

13. Ps. CXII, 2. per

"i exprimit, IIde fignificat exu/tatio-

vem , quia homines prae laetitia faltare im orbem , choreas

ducere, tripudiare amant, qui fenfus in plerisque locis occur-

fi65

Hiltio habetcontrarium /ugeudi & doleudi fignificatum,

0

quia etiam prae dolore homines vertigine corripi, trepida-

ye & in pavorem iucidere folent.

Quae fignificatio duobus

5!0

faltim locis obtinet.— Alter extat Hos.X, 5. ubi, egregie mo-

7

nente Da'ruro ad Grassir Philol. Sacr. p. 899 , partim

ob relationem ad verbum 553* in praecedente membro cla-

rum eft, 19 533 eandem notionem tribuendam effe ; partim

j

ex re ipfa, de qua Propheta loquitur.

Alter locus eft

1

Ps. IL, 11. Colite S'ehovam reverenter, vysyyam sonn , £2 cum

tremore dolete. .|. Aloquitur divinns vates Reges & Princ pes,

qui fe Meffiae regi oppofaerant, eosque hortatur, ut fefe illi

qi

jl

fubmittant. In hoc contextu notio gaaudendi profeCto parum

apta eit, fed dolendi & Iugendi ob temerariam nimirum re-

na

fiffentiam, qua iram hujus Regis provocabant, aptiffima,.

lus

6

Hor. IX, x.

*

hitic

cl. ScHULTENSU Commentarium. LXX vertunt: p N xipg;

VIII,

M^ cupgaiyz, legentes 5 pro Lng, probante hanc puncta-

inter

tonem praealtera CAPPELLO; fed praeter rationem,

cum 5 mne foleat cum futuro confirui, voxque 5 fub-

b :

ftantivum fit, atque omnes etiam Codd. pro lectione con-

idol

fueta militen. BURKIUS mavult vertere : ne gaudeas

yerte

ad fimilitudinem , fícut populi ;: Sed fimilitudo fatis jam ex-

gm,

preffa eft per Caph, & nomen 5 Dan. L, 1o. ad quem 1o-

vicit

cum provocat , aeíaiem denotat, uti in nota docuimus;

vol

DEN

SEBASTIANUS SCHMIDIUS pariter voci b« fignificatum

fimilitudinis £. imaginir tribuit , vertens : me laeteris Juper

l

t

fimilitudine, 1. e. vel colle£ive, fuper omni idolo, vel

difiributive fuper vitulis, in quorum fimilitudine G ehovam

eid

colere volebant lfraelitae; fed quia vox 5- plane hoc

hi

fignificatu deflituitur, haec quoque expofitio per fe

dl

concidit,

Tu

more gentium ,] fc. profanarum, quae fibi in idolola-

lii

tria fua blandiuntur, de ea laetantur, & tempore inpri-

pec

mis meffis €9 vindemiae copiofae gaudium fuum per cho-

üt fs

reas, tripudia, convivia & ludos, in honorem idolorum

li (

directos, publice demonftrant.

4nigi

de omnibus areis frumenti,] i. e. de praefenti in areis

UPs

omnibus frumenti copia.

Poftremae hae voces obje&tum

liticu

five materiam indecentis laetitige , exprimunt , adeoque

impq

cum jnitialibus conjungendae funt, prout etiam conftru-

m0ny

&uo verbi mnbyn cum particula by requirere videtur ;

Vg

mediis verbis : /cortatur enim e$ — amafti mercedem mt-

fl'g()j

Hor. IX , x.

?

H!ï;

peiriciam , per parenthefin, quam amat Hofeas. Cap.

r

VIII, s. & quae rationem interdi&jae laetitiae exhibet ,

n,

interpofitis. — Zfrege nempe frumento plenae funt, de qui-

ubx

bus impenfe laetantur impii Pf. IV, g. & inprimis etiam

Ort.

idololatrae. Tta MARKI1Us, itemque STRUENSEE

€a$

vertens : Jfrael! da du am deinem. Gott Ehebruch. began-

[»d

gen , da du dir Hurenlohn belieben laffen: fo freue. dich

lo

nicht , wie fich andere Vilker freum über die Tennen

IUS,

voll Korn, quibus accedunt DATH1Us & Mor-

t

DENHAUERUS.

r

p

Jeortatus enim es recedendo a& Deo $uo ,| amafti mer-

yel

cedem meretriciam.] — Duae proftant horum verborum

I

expofitiones, quae poftremas quoque voces, /uüper omni-

[UH

bus areis frumenti, vel ad mercedem meretriciam , vel ejus

l

dile&ionem, | vel ad [cortationem referunt.

Zlü fc. cum

TaEMELLIO & PiscaTOmE ipfum objefum laetitiae in-

n

terdiiae his verbis denotari exiftimant , & particulam *2

Jl«

per conjunctivam , quod , reddunt , h. f. .me laeteris —

10«

de hoc, quod [cortatus fir, £. quod defeceris a zyehova Deo

m

£uo €$ tranfieris ad cultum vitulorum €9 Baalim, €$ quod

dmaveris mercedem meretriciam in ommibus areir frumen-

e5

&i , 1.e. palam €9 absque pudore ; Sed licet populus Ifrae-

liticus in fcortatione fua idololatrica gaudium, reperiret

3mpudentiffime ;

magis tamen convenit Ífcopo fer-

u

monis, fi ftatuas ,

verbis noftris rafionem contineri ,

]4

vi cujus Propheta Ifraelem a gaudio dehortetur,

ltü

[j

[4

ergo particulam. *5 per cauffalem , enim, vertunt; i'ta? u

8

"Hos. AC

in verbis , quae fequuntur, ratio detur interdi&ae laetitiat;

Ita Dnusius, /en. BunscugRus & Mrcnasis Goetting.

ll

t

vertens: Freue dich micht , wie amdere Folker , . Ifrael!

Di

denn du hafi dich. hurerifch von. JJehova. deinem. Gott

abgewandt , und Ge[chenke auf állen Fruchttennen. ge-

ü

nommen. & in nota: Den lfraeliten follen ihre - Sünden,

d

Jonderlich ihre dbgotterey: nicht'fo frey wund. ungeftraft

b

hingehen , als den Heiden ,. eben defwegen , weil fie das

Volk Gottes. find ,

das fich Gott unter' andern. Volkern

eriühlt, um fich ihme geoffenbahrt hatte. — fn den Wor-

[/]

[

it: Gefchenke auf allen Erücht-Tennen ge-

nommen, fl as Bild von einer unzüchtigen Frauenr-

p

Per[on genommen , die auf die Drófchi- Tenne lauft , und

Ü

da für Gejchenke Preiff ifl. —.Die Sache felbft if , daft die

J/raeliten. das. veiche Korn. der Drofch-Tennen für Ge-

bi

fchenke ihrer Güzen amfthen und fie dafür verehren.

$

S. Cap. II, 5 — 9. Explicat ergo Vir beatus areas fru-

Y

menti de loco [cortationis idololatricae ,

ibique acceytae

iU

mercedis meretriciae ;

cum nobis, quia ha&enus ipfum

]

obje&um laetitiae [peciale expreffum non erat, commodiox

j

videatur ultimorum verborum cum initialibus: conjun-

€tio: JVe laeterir de frumenti in areis copid, cui conjunctio-

[

zi etiam favent, quae mox v. feq. dicuntur.

fu

N. 2.

ts

a

"Area €$ torcular non pafcet eos, €? muftum men-

&atur gis.

J

[

ZArea

AHofi 1X; *

9

at

4dyea. £2 torcular non pa[cet eor,] | Nova. additur ra-

ifif.

tio, cur /aetari lfrael de frumentt, itemque olei €9 mufli

copia non debeat. — /drea , colle&ive fumta , fubftituitur

Gol

areis omnibus v.1.. quae fupponitur, per Metonymiam con-

tinentis pro contento, frumento plena, unde paflio exfpe-

N

ileti,

&ari poffe videbatur. Jungitur areaetorcular, de quo aeque

dicitur, fore, ut.non pafcat Ifraelitas. Unde patet, quod

Wif

jb d

nominata una frugum Ípecie v.1. religuae includantur.

[)7]

Quia vero non uvae tantum, fed o/ivae quoque calcabantur

fit-

in torcularibur, Joel. II 24. & mufli mox fingularir men-

tio fit, bene ub torculari olei copia fubintelligitur , quae

n ge

57

T

pariter ad paflionem facit. cf. II. Reg. VI

$0 T A

IMale

LXX pro Oyy legerunt oyY, ,

Refch ,. quod omnes

, W

Codd.exhibent, confundentes cum *, & Jod futuri ver-

i

j G-

bi ny" habentes pro radicali verbi yv, dum vertunt

In conftiructione obfer-

i

2x &yyw uUlzg, n0n cognovit £05.

vanda eft mulatio per[onae,

Prophetis familiariffima.,

j frie

Cum enim verfu primo Propheta loqui coeperit in perfona

qqipitt

ftcunda. de . Ifraele ,

jàm de eodem, collective fumto,

; ipfum

modiox

pergit zn £ertia , mon pafcet eos.

€9 muflum mentietur. eis. ]. propter negatum & fub-

onju.

tractum ejus ufum, dum hoftes copiam omnem vel con-

n

fument vel perdent, populumque, uti mox fequitur , in

captivitatem abducent.

AMentiri ergo h. l. dicitur Ifraeli-

tis muflum, dum quidem illud habebant, fed eo frui non

mv

poterunt... BAHRDTIUS pro vysn legendum putat 3nv

oleum , quia in omnibus locis, ubi frugum €9. proventuum

B

hn

io

Tlor. TX ,22

Jpecies. enumerantur ,. mentio. fiat frumenti, vini €2 olei;

prom

cumque in priori membro frumentum €9 vinum Propheta

fiden

commemoraverit ,

non dubitat , quin in fecundo ter-

alien

oleum fc. laudaverit.

tiam [peciem,

Sed 19 fallitur,

Ya

quod in ommibur locir repetatur etiam olei mentio;

25-

nam Hos. II, 11. frumentum & muflum, absque olzo me-

pem

moratur: 2d» fub Zorculari egregie oleum, quod ad paftio-

vitul

nem réfertur , intelligi poteft, uti etiam IMIOLDENHAUE-

I

RUS notavit, vertens: J/as die Kelter gewührt. Oel,

&c

weil des IMoftes oder. des. IVeins. gleich. darauf.. befonders

Tneu

gedacht wird. Lectio ma . in Confuetis exemplaribus ty-

Ilis T

pis impreffis pro 23 defenditur quidem per Enallagen

10 fr

generis & numeri a ScumipDio & Manxr0, quia Scriptu-

tum

ra de populo, modo in fingulari, modo in plurali, modo

etiam in ma/culino , modo in fzminino loquitur , & in fe-

Cot«

minino quidem, quando congregatio populi, vel popu-

Tian

lus inftar fornicantis adulterae fpectatur, cf. Hos. II, 19.

Quoi

Sed, quià plures Codd. quos pE Rossi ad h. l. allegat,

buer

& Veteres Verfiones t5 exhibent, quod & fuffixum prae-

Qlos

cedens poftulat, pofterior le&io praeferenda videtur.

ban

N 13.

Leg

ÀVon habitabunt amplius im terra QJehovae. Re-

fün

dierunt. Ephraimitae in. Zlegyptum. (auxilium

ïdOh

ibi quaerentes,) fed im Affyria cibo immundo

vefcentur.

ANon habitabunt amplius in terra Jehovae.] "Tera

hy,

Jehovae eft terra Canzj.an, quam Jehova pofteris Jacobi

oj IX5

II

0itly

promifit, & Cananaeis, duce Jofua, ereptam , actu pof-

Jl

fidendam dedit

ex qua vero, deficientes a Jehova &

f«

alienos Deos fecuti

ejiciendi erant, uti IMofes jam mi-

lu

natus erat, imo fore, ut ejiciantur, praedixit, Devt. IV

Dtio ;

25—27. VIIT, 19.20. Ifraelitae vero fe porro in eadem

me

permanfuros effe credebant ,

quia dudum jam 1ntroducto

qfio

vitulorum cultu,

tamen ex 111a eje&i non erant.

AUE

Redierunt Ejälll/ aimitae in Zegyptum, ] fpreto Deo fuo

)el,

& contra fidem Affyriis datam

foedus cum Aegyptiis

JE)

ineuntes

Hos. VII, 17. VIII

13. ut eorum ope Affy-

3

ris refifterent, in terra fua manerent, & bonis illius por-

gun

ro fruerentur

quod vero novum fcelus ejectionem eo-

gtu

rum e terra Jehova maturabat

Locutio

»ado

fed in Affyria. cibo immundo vefcentur. ]

t

concifa, virtute duobus membris refpondens

In Affy-

pu

riam abducentur

ibique comedent immunda ; pro eo,

10

quod hactenus frumentum , oleum & vinum abunde ha-

nit,

buerunt, cibisque mundi ufi funt, cibos edere immun-

r

dos in Affyria cogentur, a quibus in terra fua abhorre-

bant. w5b pollutur, immundus cibus dicitur omnis victus,

Lege divina impurus, vel ex fpecie fua, vel ex circum-

"

ftantia aliqua loci aut rei geftae, vel ex oblatione etiam

idolis facta. C£, Ezech. IV, 14.

n

o

V. 4

j

JVon libabunt zehovae vinum , meque placerent

pi

& libamina ipforum. — Sacrificia eorum forená

B2

I2

Hor. IX, 4.

opfis "ficut. panis . lu£uum ,

quem comedentes

qu

atqut

golluuntur.

Panis eorum erit ad vitam eorum

mina

Juftentandam , non veniet in domum qyehovae.

To8

JNon libabunt JJehovae vinum, meque placerent ei] fc.li-

diti

0/'/1/11"1;

bamina ipforum.

Pergit Propheta in defcriptione miferi

ftatus Ifraelitarum in exilio Affyriaco , & poftquam v. 3.

]i

T

dixerat, fore, ut ibi cibum immundum comedant , jam

duplex trifte adjunctum addit, fore, ut neque /acrificia ibi

ii

offerre v. 4. neque fefla celebrare queant v. 5. ScHMIDIUS

fatu

quidem ftatuit, quod Propheta redarguat /aerificia Ifrae-

firo,

tenti

litarum in cultu vitulorum oblata, cum adhuc in terra Jeho-

trodi

vae degebant, nexumque hunc facit: Dixi, quod in Affyria

immundum comefturi fint. . Licet enim yutent , fe JJehovae fi-

)7

bafe vinum €3. offerre facrificia, revera tamen jfehovae nec

a

libant,nec faerificant. Sacrificia eorum ipfis reputantur ficu£

]1

guanis lugentium, quem, qui comedunt, contaminantur. — Fu-

&fa;

tura libabunt, grata erunt, pro praefentibus ftant, €9 notant,

piofa

quod-tempore Hofeae jam fa&um ; mimivum in cultu vitulo-

N

TWm ;

nec ignotum , quod Hebraei futurir pro praefenti-

quo

bus utantur. — n captivitate mon habuerunt illa facrifi-

Tra

cia aut libamiua. Sed durior videtur futurorum vy3y^ 325*

gl

quae inter mera futura, praecedentia aeque ac fubfe-

&gl

quentia ponuntur , per prae/[entia expofitio. Excepta Ver-

toül

fione LXX, quae in Aorifto vertit: x eo7éicav 1m xvgito

1]

eiov xai zx, zduvav «wle , reliquae Verfiones antiquae ,

D

Chald. & l/ulg. fignificatum temporis futuri exprimunt,

tir(

Hos. IX, 4.

13

lmtoy

qui & a plerisque recentioribus Interpretibus retinetur,

IT A

atque optimum quoque fenfum, praemiffis ab Hofea com-

minationibus plane convenientem, admittit. Cap.II, 13.

J//h

poenae loco dixerat Dominus: Ceffare faciam omnia gau-

fl

diaejur, etiam fefla ejur, novilunia ejus €9 Subbatha ejus, €9

miferi

omnia tempyora flatuta ejus ; Cap. WL 4.. Hultos dies fedebunt

(v d.

Ifraelitae — fme facrificio €9 fine flatua, fme Eyhod €9 fine

Teraphim , ad quae loca cf. ZInnot. noftrar.

Quod ergo

,j

ibi jam praedicum erat de futuro l/raelitarum in exilio

a

DIUS

flatu " miferrimo ,

id repetit Propheta in textu mo-

firo,. & füb novo quodam fchemate proponit.

Sen«

Jfrat-

jtlo-

tentia ergo haec eft: Omiferunt Ifraelitae , inde ab in-

firia

trodu&o per. Jeroboamum 1. Vitulorum cultu, quibus

Baalim cultus acceffit, /ibamina t2 facrificia Dro. grata

122

offerre, dum ea Vitulis fuis & Baalim offerebant; m exi-

TAU

lio ne poterunt quidem offerre , fi vel voluerint , cum libare

3b

- i

& facrificia Jehovae offerre extra terram Jehovae, in folo

jti

profano nequeant, facerdotio infuper deltituti, atque ob

cibos, quibus utentur,

immundos,

ipfi polluti.

Ita

itup«

quoque MOoLDENHAUERUS:

ey den. I/raeliten war 'das

y?;ï/i-

Trank-Opfer von. I/ein im. Gcbrauch , und ob fie daffélbe

itij*

gleich den Külbern und Baalim gebracht: [o haben fie doch

r

geglaubt , dafl es von ihnen dem jJehova gebracht werde,

ibfe-

Vr

weil fie, ihrer IMeinung mach , unter dem Bilde der. Kalber

und der Baalim llim verehret haben; Solche Trank- Opfer.

ng(o

aber haben fie nicht in Affyrien gebracht , weilen fie dafelbft

3 ,

als Gefangene keinen I'ein , und auch nicht ihre Külber und.

jits

14

Hot M X a.

Baalim, am welche fie gewühnet, gehabt ; und hiemit hat Gott

ttrj

firo

den I/raeliten zu erkennen gegeben , dafi fie, da fie jext vom

Dienft der Külber und Baalim nicht laffen wollten , in folche

20€

Umflünde kommen würden , daff fie die Külber und .Baalim

nicht würden verehren kónnen , wenn /fe folches gle'ch gerne

[

thun wollten , und Jollte demnach in. einem fremden Land

fetm

dar von ihmen unterlaffen werden ,. was ffe jext in ihrem

anim.

Lande auf feinen Befehl nicht'unterlaffen wollen.

Vetta

Aegue placerent £i;] quemadmodum non placuerunt

Ti

libamina hadenus in vitulorum eultu oblata; cf. C. VIII,

ftde

13. Ita verbum yosy» Interpretes plerique omnes vertunt.

immy

Lvupovicvs px Dizv praefert primum verbi 5 fignifi-

&t (

catum, rmü/cui, ut idem denotet ,

quod *b5 mifcuit,

t

Ps. CII, ro.

Prov. IX, 5. unde /ibamen 055 dicitur Jes.

]raec

LXV, r1. collato porro loco Prov. XXIII, 3o- ubi D&

YaN

5555 fe mutuo declarant. Urget, quod fiatus poypuli in

77

exilium. a&i potius ceffationem. libaminum. €$ mixtionum

Ti &

ponat, quam JDei displicentiam in fa&is, & quod ad zdem

fateli

fubje&um, absque ellipfi aut numeri germutatione , fic refea

rantur duo illa verba: "p x5» 355 w5, uti omnino de-

atque

Sucj;

€eat ob immediatam connexionem.

Hunc ergo fenfum

tOriu

ftatuit: In futuro exilii flatu Jfraelitae

vinum , ad Libamie«

Dir

na adhiberi folitum , non libabunt J- effundent in S'ehovae

fonorem; neque adeo mi[cebunt feu garabunt ei , ut in ho«

D

morem ejus effunderetur ,' cujus rei ratio futura fit manfio

lunti

in terra peregrina, paupertas €2 vini defe&uss inprimir au-

Vitt,

lem gaudii cum lu&u permutatio , ad quam Jequentes. hujus

i C

HoR. X2 .

15

fat Cott

]

verfus. voces planiffime ducant. Quae expofitio loco no-

J 0H

firo egregie convenire videtur, cui etiam M ARKIUS &

POCOKIUs accedunt-

hi Jf

! Daalm

Sacrificia eorum forent ipfis ficut panis lugentium , quem

d gene

comedentes polluuntur.] A Libaminibus ad /acrificia pergit

] Land

fermo, per quae intelliguntur oblationes omnis generis ex

ii r

animalibus & frugibus, quas Ifraelitae fecundum legem, in

terra Jehovae offerre tenebantur, & quae hactenus eorum

aCUeTUm

facrificia dicuntur ; quae vero forent in terra Affyriaca per-

^ WIIL,

inde ac panis lugentium, quem comedunt lugentes, dum

vertunt.

immundi funt; qui ergo panis ipfe quoque immundus

Sunt e re-

fgnit-

eft,. Cf. Devt. XXIV, 14. Jerem. XIII, 5.7.

wicutt,

centioribus ,

qui nomen tOmvns: Sacrificia eorum ad

Jtur Jes.

praecedens verbum *3*y*, neglecta accentatione referunt.

bin&

Ita IMicuaELIs: Opfer von ihnen werden ihm nicht ange-

populi i

nehm [eiyi: fie find wie eine. Trauer - Mahlzeit; DaATBIUS:

jdiomn

nec ei eorum Sacrificia placerent, perinde enim ac epulae

(ad d

funebres erunt ; aliique. Sed illud a verbo sa*y* fejungunt

fic rele«

atque alterum verfus membrum ab eo incipiut, LXX. A;

nino de

Suciat avlv g aglog mevSse avloig. & VULGAT. Sacw-jïciav

fenfum

eorum , quafi panis lugentium , quos re&e fequuntur DE

Tibam

Digv, Mankius, STRUENSEE & BURSHERUS.

,þ/ouaz

Panis eorum. erit ad. animam. eorum] 3. e- cibur, quo*

t in h

aluntur, ipforum vitze quomodumque fuftentandae infer-

t //,?7/7/i0

viet, anima metonymice, utíaepe, pro vita pofita,

Ita

jir du

jam CYRILLUs: ecorlai o« wéloi avloy ogguoimor uahoy loje ss

p p

16

THor. U X o4.

spac aov , TgTeciy &ic Élemeiv avlois..— Conjundio *5 hicnon

€0

eft, caufalis, fed illativa.

mon deveniet in Templum jJehovae.]. '"Tantum ha-

di

bebunt cibum , quo fe alant, non de quo aliquid. offe-

aV

rant in domum Dei. Poteft fub fac intelligi vel Templum

a

Hierofolymitanum cum G Ro r10: Nifil ejus mittere ad

I

Templnm yoterunt , guod antehac , cum facere poffent, omi-

À

ferunt.. Nimis longe ab iis aberit Templum; V el alia guaevis

domus, . quam ad ejus imitationem inde ab introducto vi-

L

tulorum cultu eXfiruxerant, &nomine Domus Dei appella-

bant. cf. Amos.VII, 13.16.cum MorpENHAUERO: Durch

das Haufl des Herrn werden die Behültniffe gemeynt , wel-

che die l/raeliten vor Gottes - Háufer. gehalten haben , und

daher if die Meimung: In Affyrien werdet ihr nicht Jolche

Gottes - Hüufer bauen, als ihr in eurem Land auf aerichtet

to

habt, und auch nicht in denfelben opfern.

Q

9. 8.

Ili$

Quid facietis im die Jolennis eonventus , in die

m

, 58/102/03 Jacro2] Valde emphatica eft Apoftrophe

G

tic

ad Ifraelitas, qua illis a/ferum trifie adjun&um abdudctionis

DT

in exilium Affyriacum denunciat, fc. abolitionem omnium

ut

feflorum, quae laeti celebrare folebant. Hactenus, inquit,

foe

dum vobis in terra Jehovae verfari licuit , in ftatis & fo-

hO«

lennibus Feftis, Sabbathis, Neomeniis, laeti convenire, &

Vin

a laboribus vacare potuiftis; qui dies Fefti dicunturex opi-

Ide

Lïfone Ifraelitarum cJ^hovae facri ; quia, quamvis Vitulos

[e101

Qj

£05 LX,w.

f

hicnon

colebant, exiftimabant, fe colere Jehovam. cf. Exod.

XXXI, 5. Sed, quid ejecti ex patria, redeuntibus iftis

m ha-

diebus feftis facietis ?. Praeteritae felicitatis. recordatio

i ofie

augebit trifütiam & calamitatem veftram. Ablatum tum

iplum

a vobis erit omne gaudium. Converfa erunt fefta veftra

t al

in ludum , & cantica veftra in naenias.

Hos: II, x5.

il, llj«

Amos. VIII, 1o.

guntuit

v26.

udo Y

ppella

Ecce! abeunt quidam prae vaffatione; Sed. /gy-

Durid

ptus colliget eos, IMemphüs fepeliet eos ;; Defide-

n

rium argenti eorum urtica po[fdebit ; Spinae

t, u

Jüccrefcent in. habitaculis eoruin.

if

Ecce! abeunt quidam prae vaflatione; ] — 'Te Ecce! foa

;erichtzt

non caret emphafi.

Innuit rem omnino notabilom , at-

que, quam vana fint hominum , qui fubtrahere fe poe-

nis divinis conantur, confilia , quamqme irrita ifta Do-

minus reddat , evidenti exemplo probat.

Praedixerat

i dit

Cap. VIII, r, 8. Propheta vaflationem terrae Ephraimi-

glhophc

ticae per Affyrios, & conjundam cum ea populi in Affj-

jdions

riam abdu&iionem , Capite noftro v. 3. Hanc calamitatem

o

ut evitarent nonnulli, aufugerunt in Zdegyptum , tum

lhquitv

foedere Ephraimo jun&am; quibus vero jam teflatur,

,& b

hoc aufugium ipfis non profuturum , fed fuga elapfos

gic, *

vindicam divinam etiam in Aegypto perfecuturam effe,

ex OPi'

Idem confilium poftea inierunt quoque Judaei fub Iebu-

Viulos

cadnezare, fed eventu pariter infelici, Jerem. XLII, 14 - 17.

Q

Ct

18

Hor. IX, 6.

ZIegyptum intrabimus , ne bellum videzamus &c.. DamIUS

"

('ït*":

SCHULTENSIUM fecutus vertit. Heu ! füme peribunt, quia

Mad

"v non folum vaflationem, fed etiam famem fignificet,

Sa:

& ';ï'an etiam de morte dicatur. Sed recte opponit BAngp-

ligm

TIUS. Aliud eft abire fimpliciter, ut germanicum Jcheiden,

abfcheiden , aliud. abire grae voftatione : wegen der allge-

l,

1

mieinen. Noth ausweichen.

£yti

Sed. Zleguptus colliget eos, €9. Memphis fepeliet eos; ]

Qs

1. e. ifta in Aegyptum fuga non proderit eis, ut in patriam,

lp

uti quidem fperant, & ad priftinas fedes redeant; Per-

fude

manebunt ibiexules usque ad mortem, absque reditu in

fih

terram fuam, ab Aflyriis interim vaftatam, atque ita "eguy-

yyo

u5 £05 colliget , fc. ad fepulturam , uti ex membro fequenti

qua

patet: & Moyf, (pro quaJefai. XIX, r3. ut videtur, ANoph di-

bit

/I.M

citur, ut em & Nun alternent.) quam LXX. & Vulg. vertunt

Memphis, /epelieteor ; Metropoli vel pro univerfa regio-

hn

ne pofita, vel defumta denominatione a potiori, quia ad

h

Mletropólin Aegypti inprimis aufugerant exules Hraelitae.

Plures in unico hoc verfu errores in)diüinäionc vocum

toni

Cili

& le&ione cumulant LXX, vertentes: Aia dero d& "TogE-

vovlas &x laNarmogiag Aryumla, w endeLeloa al Msj Qie, xai

ve1

Saje avlss Mexpae. lo apyvpiov. avleoy eA&S90g xNMngovouwcti

tel

ev]o , axxy9at &v loig ewzvouaciy xvloy. Exrorem circa vocem

get

"ri, quam putarunt Zfegypti civitatem effe, notavit jam

u

HirzRONYMUS: Quod in LXX dicitur : Sepeliet eos

fiu

Machmas , n Hebrazo nou habetur , fed *3mp, quod ap-

li

in

mellatur- defiderabile. Ex —quo ger/picuum eft , falfor. £os

Hor. IX, 6.

I9

THWS

effe fimilitudine literarum Daleth €& Caph, € gro. Mamad

(bmo) quod ommer defiderabile franstulerunt , putaffe

, Quia

Yhett,

Machmas Zfegypti civitatem effe.

Valde coacta eft etianx

AHRD-

ScuniDi fententia, qui Zegyptum non de terra, ubi col-

ftiden,

ligendi; & Memphim non de loco, ubi fepeliendi fint. Yfrae-

alpt

litae, fed metonymice de Rege, principibus €9 incolis Ie-

gupti exponit, quibus, propter initum cum Ifraelits foe-

&;]

dus colleffio €9 fepultura Ifraelitarum n Zf/yria occafionali-

trI22)

ter & meritorie tribuatur ; ac fi di&um effet: Dum I/raelitae,

Per-

fotderi cum Aeguptiis fa&o, & auxilio ab hir promiffo con-

ibrin

fifi funt : rebellarunt. contra. dffyrior & pertinaciter fe ipfis

p

oppofuerunt ; Unde fa&ium eft, ut ab Affyriis hofüiliter im-

j

gugnarentur €$ oppugnarentur , tandemque in. captivitatem

abducerentur.

ltaque fenfus hic eflt: Aegyptus congrega-

1f d

'bit eos , i. e. faciet , ut congregentur , ibi fc. quo abituri

TUDE

funt, i. e. in Affyria, I Moph fepeliet eos, i. e. faciet, ut

regio-

feyeliantur,

ia ad

iae,

Defiderium argenti eorum , quod attinet, urtica heres

Qcum

eorum erit , fpina fuccrefcet in habitaculis eorum. ] Diffi»

ciliora haec verba varie exponuntur. MARKIUS priora

T

verba conjungit cum immediate praecedentibus & fubin-

TL

tellecta praepofirione ex vel prae vertit: Aegyptus colli-

Wu'/f

cem.

get eos, Moph fepeliet eos ex defiderio argenti eorum ,

.

quod Jdegyptios movebit ad. auxilium €9 receptionem pri-

; )am

mum , fed €9 deinde ad oppre[fionem. atque interitum Ifrae-

^ 0$

litarum. Yani2, inquit, pro quo AQUILA €? SvyMMACHUS

a

éniSuusuola. habent , . denotat defiderium , non, ut volunt

I0s

C 3

20

: Hor. IX,.:6.

aligus per IMeto

M2

IL—I'/

miam, defiderabile, five quod. argento [

poft

vum fervando deftinabatur — five quod argento ibi acquis

15

fiviffent ; nec. confequenter defiderium foc eo fenfu conne-

notà

Gendum . eft cum . [equentibur , u& carduus illud hereditario

N

poffeffurus dieatur , quando plane locum reperire non poffet

fl

ajfixum plurale mafculinum in tww , eos. Sed n pro-

Ácg

grie capere oportet ob conftru&ionem: cum Lamed.de defi-

hurt

derio, /zu actu concupifcendi, qui ferebatur tbezb in

Tias

foni

argentum eorum, 4uod pretiofa bona alia Synecdochice fub

Je comple&tur.

Sed 19 durior eft vocum t25525 *'onb

TOR

cum antecedentibus conftructio, a quibus per accentum

fitio

Athnacbum diftinguuntur.

216 probari nequit , Ifraeli-

f

tas ab Aegyptiis, ad quos &ufugerant , fuiffe oppreffos,

u

3t» fuffixum plurale mafculinum in verbo zw«" bonum

dam

admittit fenfum , uti mox patebit.

Rectus ergo non

het

antiqui modo Inrerpretes

CHALDAEUS,

VurcGATUS,

XX

Svgus, AQuiLA & SvyumACHUS; fed recentiores plerique

omnes, accentuationém Hebraicam fecuti, verba noftra

Vni

cum fequentibus conjungunt, prouti etiam parallelifius

T

requirit, ut carduus f. urtica aeque objeum habeat, quod

loco Iíraelitarurh poffideat, ac /pima , quae pro objetto

habet Áabitacula eorum. Voces taBp25 45n5 * aþfdlutc

/

* Tres Codd. apud Kexxrcorruw , quibus quartum px Rossrz

Ifrac

addidit, pro Cubb55 habent t2v535, quam LeCtionem

praeferendam exiftimat Mricmarrrs, Bibl. Orient, Tom.

$

XVIIL p. 89. XIX, p. 181. vertens: J//as ilire Begierde und

[

Hos: IX,.6i

2rI

) ((«

pofitae funt, vertendae : Defiderium argenti eorum quod atti«

ilufe

net, &lo Lamed vocita5b5 praemiffum genitivum, üt faepe ,

Mf«

notat, uti Hos. X, r. *925 5*5. Jobi XVIII, 2. fenfusque,

taria

vOce, v5 ri Synecdochiee fumta, hic eft: Defideratiffima eo-

vf

rum acdificia , multo pretio comparata , & antequam in

Jro«

Aegyptum migrarent, ab iispoffeffa, quod attinet: urfica

def

heres eorum erit, fuffixo relativo ad eosdem exules Ifrae-

»9 in

litas in Aegypto fepeliendos relato , quibus quafi poffef-

Poteft etiam, uti P1sc 4-

d)

forum loco /uccedat urtica.

Jnü

TOR füatuit, folis vocibus: z35525 "ibnb, integra propo-

um

fitio ineffe: Defiderium argenti eorum erit: fed urtica eo-

eli

vum heres. erit s. [pina erit vel fuccrefcet in habitaculis eo-

ls

vum. lndicatur longa & diuturna vaftitas, ut, ubi quon-

m

dam domus erant , ibi, incolis ablatis , urticae & fpinaz.

non

herbae & frutices inutiles nafcantur. cf. Jes. XXXII, 13.

U5,

XXXIV, 13.

o d

que

