Venerunt dies vifitationis , venerunt dies retributio-

»RI 4

nis! Agnofcent Ifraelitae.

Stultus efl. Pfzudo-

7)

200

Propheta , infanus , qui. jacat. infpirationes.

(

Propter multitudinem 1niquitatis tuae odiumque

lt

magnum i[la tibi evenient.

Venerunt dies vifitationis, venerunt dies retributionis! )

Ifraelitae per Pfeudoprophetas, qui populo peccaminofo

T

j

Sehnfucht war , wird ihmen zur Schaude Unkraut überzie-

- dhen , und Doruen in ihren Hüufern wachfeu.

iib

22

Ho:.- TX, ».

mendacia fua proponebant, eique.bona omnia praedi-

d

cebant, feducti, non credebant Prophetae, inftantem poes

la

nam denuncianti; quare urget ejus certitudinem , eam«

[

que revera jam imminere teftatur, per gravem Anapho-

p

ram: Z'enerunt dies vifitationis 1. judicialis, LXX a »pus-

þ

gai ue exdinzceee, venerunt dier retributionir , LXX. 1ge

di

aylamodecseg, qua redditur fecundum opera mala.

n0,

p

"dgnofcent Ifraelitae:] i.e. fentient, me vera dixiffe,

di

& experientur ipfo facto. //b/olute hoc ponitur, & per

[

Athnachum a fequentibus diftinguitur. Ita etiam Dnu-

siUS : Hoc ita effe revera. experientur propediem , & Mi-

i

CHAELIS Goett. Und l/rael wirds inne werden. UXX ver-

fi

14

tunt: xoai xoxte9nosloi logarX, €9 afflüigetur lfrael, ex vi«

$£,

tiofa lecione putantes, ubi jam HiERONYMUS notavit,

D

eJod literam /av, & pro Daleth legentes Refch, lidem

intruferunt heic wo7eg, ante vocem 5wxw :

L

eO7Tte O Trg0-

Qlzc o rraps£ecvutos , avSgwmos o "ryeuualopeos , non, ac fi le-

[

giffent -t pro bww, uti quidem Bannprius conjicit. Per-

l£!

smutatio, inquiens, la "N cum o fieri poterat, fi fupponis,

C

quod veriffimum eft , litteras finales olim mon extitiffe , €9

fcriptum adeo fuife z»w.

(

pa

Stultus eff Propheta, infanus vir Spiritm] Colledive

FU

nomen fingulare pro plurali ponitur, atque fermo eft

Ci

de Pfeudo - Propheta , qui v. 8. laqueur. aucupis dicitur.

hu

[

Objectioni Ifraelitarum : Tu excidium minaris, at noftri

10

Prophetae meliora canunt, xefpondet Propheta: Non men-

N

L

Hori X m

?3

tedi

daces modo, fed ftulti, imo infani funt Prophetae, quotquot

pot«

hactenus vos vanafpelactarunt, & fecuros effe jufferunt de

sE

die vifitationis Domini. Exegetice Pfeudo- Propheta nomina-

pho-

tur vir Spiritur, temere fe Spiritum Dei habere jactitans, cum

que

fuum tantum fequatur. cf. Ezech. XIII, 3. & per epitafin

47

dicitur mmente captus, infaniens, furens, Plures Interpretes,

non obftante Athnacho, cf. Ps.1X,21. verba nofira cum

vffe,

praecedentibus conjungunt, atque particulam *5 fubau-

diunt, vertentes: Z/gno/cent l/raelitae, ex calamitofo fc.

1 pcl'

)N

eventu, quod revera fluíti €9 infani fuerint bona ipfir

Mt«

graedicentes vates , neutiquam ex Dei revelatione , fed. ex

fua €3 falfi fpiritur per[uafione.

Ita jam praeierunt CnHar-

NGf

DAEUS & VULGATUS, quos fequuntur IMAnKIUS, STRUEN-

y V

sctg, Darnuivs & IMorpENHAVERVs: Zlrdenn wirft. da

It

erkennen, dafi deine. Propheten. fich als; Narren. bewiefen,

jdem

und deine Begeiflerte unfinnig gewefen , — — die micht

m

eiunal einen. gefunden Menfchen - V'erftand gehabt, in dem

file-

fie das ganze olk unglüklich gemacht haben.

D

Proyter multitudinem iniquitatis tuae odiumque magnum)

pamf,

Circa haec quoque verba: Utrum cum immediate grae-

T

cedentibus ? an. vero. cum. fnitialibus tantum, mediis pex

parenthefin pofitis, cohaereant? an deuique feparaíam

(

propofitionem. exhibeant 2 non conveniunt Interpretes.

ocü

Cum immediate praecedentibus connectit GRoTIvs , h.f:

(

Furiofus eft Propheta, i. e. arreptitiur , quales erant ,. quo$

vf

son Deus, ftd. daemom agitabat, vir eft Spiritus, id. eff ;

mee

fgirans ad. augendam iniquitatem tuam, & ad vim odiij

14

Hos.? EX h.

i. e. omnia illorum verba nilil aliud , quam culpas veffras

Bunkius vero hoc fenfu:

odiumque in bonos accendunt.

ut verbir, fuper multitudine iniquitatis tuae odioque ma-

ä

gno, eaufa notetur , cur vater fatti funt flulti. . Ideo im-.

:

mi/fa eft vatibus tuis in[ania , ut. decipereris eorum vatici-

mi, jufla magnae tuae iniquitatir , multique odii , . quod

erga. Deum tuum, vel etiam erga eor , qui reitius. [entie-

bant alebas, poena.

Cum . initialibur verbis : Venerunt

EC

d;es vifitationis (mediis, quae de Pfeudopropheta dicun-

tur, per parenthefin pofitis) verba, propter /celera tua,

connectit BAHRDTIUs: fo by, inquiens, refer ad *N3.

itemque MoLDENHAUERUSsin nota: Jie JVorte im

Grundtext: von wegen eurer vielen Uebertrettungen und

groffen Widerfezlichkeit, hangen mit den Iorten: Eure

f

Strafzeit kommt herbey , zu/ammen , wovon wir C.IX, r.

C

ein ganz gleiches Beifpiel haben.

Denique /eparatam

gropofitionem in ultimis verbis exhiberi ftatuit STRUEN-

SEE, vertens : JDeine viele Sünden haben das verdienet ,

D

und dein Fanaticifmur ; fo überfeze ich moowpb, welches

1l

die Griechen durch uawa geben, itemque DA THI1IUS:

1

propter tot vefira peccata odiumque implacabile ifla vobis

€à

£utnient; quae expofitio praeferenda videtur , nifi malis

cum ManKIO feparatam propo(tionem h. f. flatuere,

ji

ut vertas: Propter magnitudinem iniquitatis tuae , etiam

?

magnum eft odium fc. Dei adver[us populum vifitandum. IMo-

net quippe, particulam by, propter, femel tantum poni,

mec repeti z0n£en fubjfantivum '—"', fed per aliam. conftru-.

i

Cionem

Hor, IX, $.

25

af

&ionem verbum femininum, n3", conjungi cum fubftanti-

f

vo nbbvDb, omiffe pronomine, & lo /av verbo mz» prae-

ld

fixum con/zcutiue poni, ita, ut praemittatur peccatum

lil

tanquam armtecedens, & fubjiciatur poena tanquam confe-

iti-

quen;; praeeuntibus dudum LXX: vro fa aAs95 lv adi-

ii

Miy c4, emAyguyS: 9 MavIa c&.

ilte

v. 8.

ynt

Speculatur Ephraim auxilia praeter Deum meum ;

J

Pfeudo - Propheta . ficut. laqueus. aucupis eft in

I(l,

?

omnibus viis ejus, odium in domo JDei spfius.

[

: Speculatur Eyphraim auxilia praeter. Deum. meum;]

M

Pergit Propheta in. exponenda iniquitate Ephrami , &

u

feductione P/eudo- Prophetarum. De Ephraimo dicit, quod

st

circumfpiciat auxilia, //egyptiaca, Cap. VIL 1. VIIL 13.

Wij

uti antea fub Menahemo Affyriaca Cap. V, 7. coll. IIL.Reg.

EN

XV, 19. fpreto Deo vero Ifraelis.

Hoc fenfu verbum

i,

nb occurrit. Threnor. IV, 17.. fpe&lavimus gentem , quae

hes

non fervaret , 1. e. auxilium populi quaefivimus, qui illud

Df

ferre nequit; & fic quoque particula Exp praeter figniti-

cat Ps. LXXIII, 25.. & contra Pf. XCIV , 16... Praeivit

ol

hanc expofitionem ScnMipius: Epfhraim, inquiens,

7]

Ie,

fibi ipfi providere voluit , dum auxilia modo Affjriorum,

T

modo legyptiorum quaefivit, iisque confifus eft . magna in

JDeum iniquitate, quem fequuntur DATHIUS, vertens:

o

KEphraemitae . praeter .. Deum meum | alia.- auxilia Jpestant ,

Jily

itemque MoLpENHAUERUS: /Mit Hintanfezung méines

[ U

D

n

26

Hor. IX, 8.

Gotter fehen . fie fich um .Hülfe um, fuchen fie nicht bey Gott,

fondern bey den Gózen, Affyriernund Aegyptiern. G&oT1Yus

füciliorem exiftüimat expofitionem , fi &y legas, non

fubfcripto Chirek, fed Patach, ut poyulum fignificet,

fenfusque fit: Speculator Eyhraimi, qui populur Dei fuit,

1. e. Propheta , qui nempe talem fe dicit, lagueus ad ruinam

fa&us eff. &c.

Sed omnino difficilior videtur haec expo-

fitio.

Repugnat 1) conftanti Codd. ledioni, 2) audo-

ritati dev T.X X: exomog EQgaiu ucla $cs.. & VULGAT. Spe-

culator Ephraim cum .Deo meo.

3) Accentuationi, quae

[/

voci *now Athnachum jungit, 4) denique conftructioni ;

quiá, fi. vertendum foret , Speculator Eyphraimi , mpx in

regimine pofitum haberet Zere, non autem Saegol. IMIt-

CHAELIS Goeíting. pariter le &3y cum Patach legendum

exiftüimat, vertens: Ephraim lauret auf. das. V'olk. meines

Gottes, d.i. der herrfchende Stamm fucht es zu verfüh-

;ä;

ren, eine Klage, die fchon oft da gewefen ift; fed licet,

l

GROTIANA expofitione haec longe fit facilior, tamen de-

Q

fütuitur auctoritate Codd. aeque.ac Verfionum. BAnnp-

[

TIUS retinet confuetam voculae E3y . cum Cfirek pundta-

[/

tionem, fed Prophetam, pro fubje&o membri habet : Pro-

[

gheta, (aw23, inquit,incipe conftrudionem) decipit Ephrai-

mum cum Deo meo, dum infpirationes divinas fimulat;

fed. 1) repugnat haec expofitio, uti GROTIANA , accen-

tuationi , & 2) diflin&a fubje&a , Ephraimum €9 P/zudo-

grophetam,, quorum utrumque diftin&a praedicata habet,

atque in nominativo pofitum eft, confundit, De Epárai-

h

fox IX,

2*

&

(l

$10 dicitur, quod circumfpiciat praeter Deum verum alia

U$

auxilia; de P/rudopropheta, uti mox fequitur

quod fe-

on

ducat Ephraimum eique infidias ftruat.

,

Propheta lagueus aucupis eft in omnibus. viir fyufï fc.

T

Ephraimi. Ubique laqueos ponit, ut populus decipiatur;

1

omnem indulflriam infidiofe adhibet

ut implicet impro-

0

vidos ad exitium

lo

Odium in domo Dei ipfms.] id eft

in domo Fitu-

lorum

"

qui funt Dii Ephraimi

idem Pfeudo.Propheta

aC

odium contra cultum veri Dei Ifraelis a/it atque inflam-

;

mat

DATHIUS vertit

Pfeudoprophetae — . animo n

ln

Deum infeufiffimo funt in domo idolorum fuorum. M or-

DENHAUERUS

[I«

Die Widerfezlichkeit: der. falfchen: Pro-

1

gheten geht darauf , daff fie in. ihren Gozenhüufern — den

n

Goózendienfl erhoben , und. dadurch. eime . Feind[/chaft in den

jl

Jfraeliten gegen die Propheten des Herrn erwekt , unterhal-

et,

ien und . geflárkt haben

LXX verbum initiale verfus fe-

(e

quentis, -3o'pn huc transtulerunt, vertentes

pAYiAV €y

M

oixto. $& walems£av, infüniam im domo Dei fui defixerunt ,

da

quos fequitur STRUENSEE: Sie haben die Raferey im Haujk

f0«

feines Gottes recht weit getrieben.

"t

V. d.

m

Profumle corruperunt fe, [ecundum dies Gibeae; ve-

m

/j»

cordabitur iniquitatis eorum,puniet eorum peccata.

et,

Profunde corruperunt. fe fecundum dies Gibeze; ] : &d

!d

populum omnem xeferimus haec. verba, tum ob': nümerum

Da

28

Hoi. IX, 9

pluralem , tum ob méntionem dierum: Gibeae... Verbum

f

duplex, profundarunt, corruperunt, per Hebráifmum ita

[/

pofitumeft, ut priur per modum adverbii alferum declaret.

[

Cf. Hos. V, 2. 11. Jes. XXX, 6. CHALDAEUS vertit:

W

multiplicarunt vel auxerunt corruptionem. HYE R ON Y MUS:

111

[

profunde peccarunt; uti etiam. Latinis profunda nequitia ,

grofunda libido,dicitur. — Verbum nnw in Piel h.. figni-

p

ficatum réciprocum habet , uti Exod. XXXII, z. per-

Í

geram fe ge[fit populus, itemque Devt. IX, 12. Congrua

€

eft fimilitudo feeundum. dies Gibeae , i. e.. profunde. funt

tfi

Vox Gibeae

corrupti, ficut homines in diebur iftir viventes.

j

héic non appellative denotat colfem, prout LXX ver-

lU

d-

tunt: sQ9agrcav wxla lus zuspus 1« Bava, fed fenfu proprio

Gibeam DBenjaminis denotat, cujus mentio recurrit Hos.

X, 9. Refpicit Propheta hiftloriam, firrenda impietate €8

Su

firage multiplici memorabilem , quae Jud. XIX & XX

v

r;cenfetur. * Tertium Comparationir R1v ET Us ponit in

hi

*

Qu

* Quae de diebus Gibeae memorantar , licet /ub finem Libri

&j

Judicum pofita fint, tamen contigcrunt iz principio impie-

e

-atis l/raelitarum , Hos. X, 9. poft jofuae & Seniorum

fece[Jum. Quare Lx an rroomusin Chron. Temp. 6 Ord.

Textuum p. 40. Capitibus XVII — XXI. locum proprium tri-

buit poft Cap. II, 10. his ufus rationibus: 1) quia Damitae

gw

Jedem. fum moudum ftabilem habebant , quando contigerunt,

quae Cap. XVII & XVIIL narrantur, adeoque diz poft

[

mortem o[uae accidiffe non poffunt; 2) quia PAimehas,

h

nepos Aaronis, fuperfles erat praelio Gibeae C. XX , og.

l,

Hor. IX ,:9.

29

n

nefaria libidine |.€9 pertinacz'a. Gibeonitarum. €2. Benja-

Y2

minitarum ;

cui alii - Zdololatriam jungunt, in J/raele

t

tunc Jud. XVII & XVIIL. publice toleratam , unde omnis

rtit:

iniquitatis fons & origo extiterit.

TARNOVIUS genera-

Vs

liter tertium comparationis /n immer/ione in horrenda [ce-

Til

lera gonit. IM 1 c u A EIS Goett. verba initialia pro integra

gni«

propofitione habet, vertens: /m den Tiefen treiben fie Bó-

p«

t55 noftra vero verba my23 "t5 contra accentuationem

cum fequentibus conjungit: Got£ wird fich ihrer Schuld

P T?

Áint

erinnern , wie zur. Zeit. Gibea — da die übrige Stümme

T

Jfraels, deren. Haupt-Stamm Eghraim war , in. zwey blu-

ver«

tigen Schlachten vom Stamm Benjamin. ge[chlagen wurden.

v-.io

Hos

Recordabitur. iniquitatis eorum , puniet eorum peccata. ]

u

Subaudienda eft particula conclufiva 15 by», & nominati-

XX

vus , Deus meus, repetendus eft ex v. 8. Verba ipfa jam

jt n

habuimus C. VII, :3.

Recordatur. Deus /iniquitatir ,

quando non amplius ex longanimitate eam tolerat

& poenam differt ; punit, quando ipfo opere poenam ex-

Libri

ercet, quae demonftrat, Deum recordatum fuiffe.

jpi

f

0rá.

Cur vero Scriptor Sacer hiftorias, quae tam mature conti-

T

gerunt, fede tam fera locarit , exiftimat ideo fa&um effe ,

i

uthifloria Michae, primi corruptoris réligionis, qui ex

,

montanis Ephraimi erat, & hifloria Samuelis, primi ve-

nf

formatoris religionis ex disdem.montauis Eplraimi I. Sam.

,

à

I, 1. paullo collocarentur invicexp propiores.

A

D

$o

ZHos. " TX ; s.

Sequitur v. ro — z. alfera Cap. IX. Srflío, quae ntovum

;

ipfius Domini fzrmonem exhibet, cujus argumentum fupra

P

f

p- 3. 4. dedimus.

k

V

IO.

f

Sicut uvas in deferto inveni Ifraelem , ficut prae-

[/,

P.

cocem ficum in ficu, (arbore) quando primt ejus

frudus mature[cunt, vidi patres veffros. dffi vero

Q

venerunt ad. Baalphegorem, €9 fepararunt. fe

qudendo idolo , €2 fuerunt ipfis. abominationes

Jecundum amare eorum.

]Pïla

Sicut uvas in deferto inveni Ifraelem, | Veteren.a Ifrae-

Ín

lis transgreffionem narraturus Dominus ipfe, praemittit,

nQ

quam gratiofe populum lfraeliticum elegerit , eique fin-

m

lu

gularem favorem exhibuerit, q. d. .Si cui, per defertum

feregrinanti , ubi rerum omnium penuria eft, uvae ob-

in

veniunt, valde eis laetatur.

Sic €? ego laetatus fum , cum

»)

inveni fraelem.

Vox in deferto proxime referenda eft

ad defcriptionem uvarum , quae in deferto rarae, atque

ideo carae & defideratiffimae funt, quia non fitim modo

j

refünguunt, fed jucundum quoque faporem praebent. Ita

etiam HARMAR , Beobachtungen über den Orient , YIl. T h.

p.152: Die Il/orte: Ich fand Iífrael, wie Trauben in der

Wiüften, Aeiffen nicht: ich fand Ifrael , da es in der IV/ü-

fle war , fo. angenehim wie Trauben ; fondern: . Wie dieje-

nige Trauben, die man an einem. angebauten. Orte in. der

Wüfte antrifé , einem Reifenden, den /[ein. W'eg durch die-

LE - ^ Me

Hor: IX, vo.

31

ff

Jtlbe: trift ,. fehr willkommen [ind : So war mir- Ifvaet an-

ra

genehm: Ali vero eandem vocem, :;n deferío , ad de-

fcriptionem £emporis €9 loci, ubi repertur fuerit Ifrael ; ve-

ferunt.

Dumque Dominus declarat, fe inveniffz, & mox

Je vidife: verba haec non fortuitum occurfum, fed in-

Ij*

ventionem [tudiofam & gratiofam, coll. Devt. XXXII, ro.

lls

Ps. XX, 59. Hos. XII, 5. atque ad/pe&um induftrium ,

TO

cum affectu fingularis amoris atque laetitiae conjunctum

Ps.LXXX,15. LXXXIV, io. Jes. LIII, ro. denotant,

J

^

ficut ficum praecocem in ficu arbore; quando primi ejus

fru&us. maturefcunt , vidi patres veftros.] Additur altera

aC

fimilitudo, per elegantem parodiam, fimulque exegetice

X,

nomen Z/rael per parentes exponitur, non proximos, fed

fin

majores, quos Dominus ex Aegypto eduxit, & in popu-

tf

2

1]

lum fuum recepit. Primi fru&us, in ficu primip

, quum

0U«

incipit fru&us ferre, non primo tantum anni tempore, fed

primis quoque arboris tenerae annis, prae reliquis gra-

1]

ti funt..*

di

Quid in uéroque fimili refpiciat. Dominus ,

qUC

* Conftat, ficum Zer per annüm frutzus ferre ; Y) Boccoras,,

od

ficus praecotes , quae Jer. XXIV, 2. dicuntur ni»su2n '3Nm»

|[cl

2) Carmtufas , ficus

& medio menfis ijunii maturefcunt.

jl

aeflivas , quae maturefcente Boccora nafcuntur, /ugu[toque

det

meníe maturefcunt. 3) ficus brumales , maturefcente Car-

lfi.

mufía nafcentes & hieme , poft foliorum defluvium , matu-

refcentes. Mrxcunazxrrsin Supplem. ad Lex. Hebr. p. 170.

ij

ubiad Scuawzx Jtinerarium provocat, qui p. 129. 139.

rfn'

Verf. Germ. ita: Die [chwarae und weije Boccore pc?ei-

lt

3*

AHos. TX , 0.

maxime quaeritur.

Scumipius ad wvarum in locis de-

fertis, & ficuum primitivarim raritatem refpicere: Deum,

h.f. exiftimat : ^ nveni Mraelem, i. e. Jacobum | patriar-

cham, quum exiguus effet , ejusque domus, cum in Zdegy-

|

gtum de[cenderet , paucas ultra feptuaginta animas haberet.

Adhuc

frihe Feige wird im Junius erzeugt , obgleich die Kermez

oder Kermus., die eigentlich fogenannte Feige felten vor. dem

uguft veif wird. Kermez oder Kermus, qwie man in

fí

der Barbarey die Feigen menut , kaun mit dem C o reus,

dev griünem oder Scharlach-Birn , oder Ker mez, die die

H

]

carmoifin Farbe giebt, elhnlichkeit haben ;

da diefe

Ü

Feigen fters von einer vothen oder. Violet-Farbe find; die

ficus violaceae, (uwie fie die Krüuter - Kenner qvEennen.) — deh

l

habe auch eine. lange dunkelfarbige Kermus gefehen , wel-

che zuweilen dem ganzen Winter auf den Büumen hüngt.

Denu die Kermus éüberhaupt bleibt lamge Zeit auf dem

/

í

Baum, ehe fie abfüllt , da hingegen die Boccoren fo bald

abfallen , als fie zeitig find. Sie fallem nach. der fchünen 4n-

j

fpielung des . Propheten Nahums, Cap.III, 12. ig den

AMund de[Jen, der fie effen will, wenn fie gofchüttelt werden.

& p. 296 : /'eun die Karmoufe, die Sommer-Feige,

fo

veift: fo zeigt fich die dritte Frucht, oder die Winter-

Feige, wie man fie nenuen künnte. . Sie ii gemeiniglich

lànglihter und vou dunkelerer Farbe , als die Karmoufez

Qu

fo

Jie hàngt und reift am dem. Baume , wenn er [chon die Blüt-

ter abgeworfew hat : Und , wenn mur der. Winter. micht zu

M

ftreuge und gemáffigt ift , fo fammlet man fie als eiuen Le-

ad

herbifen. im. Erühjalr. ein,

N

Hos X Xe.

33

Qs

"dhue pauciores erant patres , Abrahamus & Ifaacus ,

,

qui h. l. patrum nomine veniunt.

Hos inveni €7 vidi gra-

[

Liofe , i. e. ultro eos vocavi & promiffiones illis dedi, (cum

/

patres eorum. ante. Zlbrahamum idololatrae fuerint , Jos.

ff.

XXIV, 2.) atque ita refpexi , ut multiplicaverim illos in

Communior vero

u

Zlegypto €9 poflea. in terra. Canaan.

expofitio eft, re/pici , in utroque fimili, populum Jfraeliti-

iA

cum , cum Dominus ex Aegypto per defertum eum duce-

7

ret, qui ei tum pergratus fuerit, quia fofus erat gopulus ,

[

qui Jehovam , wunicum verum Deum colebat , veliquae vero

$

gentes omnes Idololatrae fuerant. — INycHAELIS Goetting. :

Íit

Mit Wegnehmung des, Bildes ift die Sache: Um eine Zeit,

i

da das ganze men[chliche Gefchlecht. zum tiefftlen AAberglau-

(ie

ben und . Vielgótterey herabgefunken war , fand Gott ein

/ih

Jtl-

Volh in der IP'üfte, das den wahren Gott erkannte, gleich-

igh

fam eine frühreife Frucht , und. Vorf[piel deffn, was , Gott-

jttn

lob! jext fo viele. V'olker geworden. find ,^ vernünftig und

iid

Verehrer. eines. einzigen Gottes.

tt*

Illi vero venerunt ad Baal Peorem , ] ! Afyndeton fer-

[/7]

j

monem facit patheticum. Pronomen n5n admirationem

j

foediffimi fadi, juftiffimamque indignationem involvit,

.er

q. d. Jlli, a me gratiofiffime in populum meum electi,

lil

quorum curam tenerriimam habui , quos folenniter

fe*

foedere mihi junxi; per fcortationem cum mulieribus

lil*

IMoabiticis, quae in caftralfraelitarum venerant, eosque

]

ad facrificia fua idololatrica invitarant, feducti & alledti,

]i«

Num. XXV, 1.2. venerunt ad. Baal-Peorem , idolum DWoa-

E

34

Hos. DX ,ura,

bitarum. LXX vertunt: Avlor ügrk9ov mrgoc ov BseAQeymg. —

Fabulas, feu potius mendacia Judaeorum de denomi-

natione - hujus idoli collegit & recte repudiavit SELDENUS

D

de Diis Syrir. Syntagm. l. cap. 5. qui illud didum putat

a monte Peor.

IMicHazLIS vero idolum hoc inde ftatuit

nomen accepiffe, quia ei puellae virginitatem depone-

g

bant, fefto die, poft facrificia & convivia , n honorem

idoli ipfss eripiendam.

Supplement. ad . Lex. Hebr.

|

p. 205. 206.

Í

€ fepararunt [e pudendo huic idolo,] rejecto cuvltu

veri Dei, ad cultum hujus idoli facerrimum fefe contule-

Á

runt, eique fefe confecrarunt. Nam feparare fe alicui,

idem elt ac fe dicare alicui, fequente b, Num.VL . fed fe-

)

quente "»nx eft abdicare, Ezech. XIV, . LXX vertunt:

[/

amrorgie9rozv && cixvyav , abalienati funt. (a Deo vero)

&

ad pudorem. Additum mea5 eft periphrafis idoli mox

f

nominati. GROTIUS vertit: initiati funt facris pudendis:

nam talia ferme erant uvereis (facra abdita) Beelphegor,

J/

qualia apud Aegyptios Ofiridis; apud Graecos Liberi pa-

tiis & Cereris,

l

T

£t fuerunt ipfis abominationer fecundum amm;e eorum, ]

LXX vertunt: Kai eyevovlo oi &Àsiveypsvot voe. 01 yyutrsaEVOL,

€ faBi funt abominabiles ficut. dileRi. Apud Turopo-

RETUM vero textus graecus legitur ordine inverfo: Ka,

eysvovo oi wyaTEMSVOL tg e1 &fddsA.vyypsvos. Utraque Verfio

non convenit cum textu Hebrao. VULGAT. vertit : .Et

fa&i funt abominabiles , /ficut ea , quae dilexerunt , quem

"t

r

Hor. IX, 16.

35

j

fenfum etiam fequuntur Dnusius, MicHAELUIs Goeff. &

lj

Bunx1us: guretalionir, inquiens, fa&um, ut , qui abo-

$

minanda' idola amarent. €8 colerent , ipfi fierent , per hunc

à

t

Juum amorem , ad inflar idoli adamati , abominabiles.

lt

Quia vero nomen t»www, abominationes, ufurpatur

(«

de rebus abominabilibus €8 idolir , Devt. XXIX , 17

h Ree XI, 5. 7

non de perfonis humanir: durior

f,

ScuniDiO. videtur nominis hujus de ipfis /raelitis expo-

fitio ; quare fubaudiendum exiftimat Dativum. £n5,

h. m. €9 fuerunt ipfis abominationer f. idola. juxta amare

fuum , i. e. prou£ variarunt in amando; ita, ut non fit fer-

L

mo de tempore fa&i in Baal.Peor, fed de tempore in/z-

quente populi Ifraelitici usque ad Hofeam, q.d. £t de-

l

ijnceps usque ad hoc tempus. fuerunt ipfis idola , ut non

)

accufentur tantum majores, qui tempore IMofis vixerunt,

X

fed pofteri etiam, usque ad Hofeam.

Ita etiam IVMIAR-

j

KxIUs : Et fuerunt illis fucceffive , per aetates' infecutas,

)

plura idola , grout illi varios Deos gerdite amarunt.. cf.

r

II. Reg. XVII, 12. 16. quae expofitio faciliorem reddit

nexum cum verfu fequenti.

]

V. II.

71

Ephraimum quod. attinet, ficut avis avolabit glo-

ria eorum , a partu, €$ ab utero , €9 a con-

l

ce]otz'one.

5

Ephraimum quod. attinet, ficut avir avolabit gloria eo-

!

rum,] Vox Éphraim ef& vel nominativus abfolutus, cui,

tanquam collectivo refpondet, pronomen plurale, zorum,

B2

36

Hor..JTX, t

vél ponitur, ex Hebraifmo, nomen & pronomen h. f.

Sicut avir avolabit gloria Ephraimi. Poft diuturnam po-

Quq

puli Ephraimitici Apoftafíiam , Dominus poenam fecutu-

il

ram ipfe denunciat, quam ponit in eo, ut avolaturam effe

L/

Eyhraimi gloriam teftetur.

Per gloriam Eyhraimi. pleri-

que cum GRO 10 foecunditatem inprimis hujus populi,

etam

de qua fe jactabat, denotari ftatuunt. Larga enim foboles

adol

fummum decus apud Ifraelitas erat, quare etiam CHAL-

omn

DAEUS vertit: Aeceffit gloria, liberos non multiplicabunt ,

de fru&u ventris fui non lactabuntur ; quae gloria ceHatu-

[

ra dicitur inde

0r

a pariu, €? ab utero, & a conceptione.] H1ERONYMUS :

if

Quod fzquitur a partu, & ab utero & a conceptu, dupliciter

n Y

intelligi potefl, ut gloria, quae avolavit ab Ephraim, etiam

A.

a partu &c. recedat, h. e. deferat filios eorum.— ul certe di-

&

cimus : omuem gloriam Ifrael habuit in multitudine, Cocct-

verti

JUS vertit: non tam frugiferi erunt Ephr'aimitae in gofterum,

hi, .

ac olim; item. IVIICHAELIS, vertens: Ephraims zaklreiche

h

Mann[chaft wird wie Vügel serfliegen, gleich vonder Geburt,

[

von IMutterleibe und von der Empfüngnift an. BuRKS vero

fed 4

gradationem ita exponit: mon parient; imo ne uterum qui-

(i

malg

dem geflabunt, imo me concipient quidem; fc. plures e fe-

addit

minis Ephraimitarum, quia eventus docuit, populum

omnem X tribuum non omnino periiffe.

GnRoTius

Que

iemque DarHi1Us ita: Znfanter nati morientur , matres

frequ(

abortum patientur , concubitus erunt infoecundi, fc.non in

us

uniyerfum, fed ex parte, uti mox monuimus,

IL 6,

lb.]

Hor. IX, 12.

87

h.f

v. 12.

1

Quodfi etiam educaverint filios fuos, orbos tamen

Cu

Hl

illos faciam, ut. fint absque homine. — Imo etiam

m

vae illis, in recedere me ab illis.

pl

Quodfi etiam educaverint filios fuos,] 1.e. fi quibus

ypuli

lol

)

etiam contingat, liberos ad aliquam aetatem educare, ut

adolefcant. Declarant hàec verba, quod non ita prorfus

HAL

omnis gloria Ephraimi inde g partu fit avolatura, quin

junt,

fitle

aliqui nafcerentur & crefcerent liberi.

orbos tamen illos faciam, ut fint absque homine, ] fc.

XUS

in familia fua. Praefixum /Mem in voce t** denotat h. 1.

hotet

ne, fubintelle&o infiniivo nvn. Cf. Norpit1 Concord.

Ita etiam MaRnx1vs,

lii

Part. edit. Tympyit. p. 463. 464.

& PiscaTOR: u£ non fí£ fuperfles ullus.. JONATHAN

idi

vertit: ne in viros evadant. V ULG AT A vertit: /n homini-

QCCE«

bur, ac fi effec a"Na3.

Htl

'I'f .'"fttlf

Imo etiam vae illis, in recedere me ab illis.] Particulae

tht

t23-^25 gradationem innuunt: Non folum prole privabo,

; ero

fed & reliquis beneficiis & praefidüs , ita, ut plura eis

mula obvemiant , quae vocula J//ae denotantur ; Cauffa

l qui-

additur: n recedere me ab illir, i.e. cum favorem opem-

efe

jum.

que detraxeró illis. *wyw5 fcriptum eft loco *w523, pro

Ó

frequenti literarum 'unius organi & foni permutatione,

r

cujus plura exempla IL. Sam. I, 22. Eccl I, 17. Thren.

II, 6. I. Chron. XV. 22. &c. affert GL AsstUus, Philol. $.

TE

Lib.I. Trad. L p. 117. 118, Edit. V. a. 1656.. Quatuor

35

Hor. IX, 12;

Codd. apud pE Rossr habent *w5, quem fenfum etiam

f

exprimunt CHALDAEUS, & VULGATA. ltemque AQUtLA:

lI

£xiouvavlos us m &lv ; & docet quoque, in voce E3mb,prae-

:

fixum //em, quod nusquam cum verbo , fed fempercum

$ conftruitur. Inepte LXX verterunt: exe£ us st aulov, le-

gentes "sv5 caro tnea, quem errorem notavit HIERONYMUS.

|

Coacta quoque eft conjectura MicnaErLIS, qui Bibl.Orient.

Paxt. NX. p.(82. voces t3nb "u3 legendas exiftimat

i D(wu3 vertitque: namque €9 laeti nuncii (de nata fo-

[

bole) vae illis funt: SelbfW die Bott[chaft von der Geburt

l,

eines Sohnes foll ihnen eine Trauer - Bottfchaft, buchftaeb-

(

lich, ein IVehe fen ;

fola ufus hac ratione: 7ch bin fiüier

Q

von den Puncten abgegangen, die man mit einigen genom-

MÉ

menen grammaticalifchen Freyheiten zu überfezen pflegt :

[//

denn auch ihnen. Iehe! wenn ich von ihnen weiche.

Sed

N

permutatio 1s D cum ** tot exemplis a GLAssIO compro-

b

bata, licentia Grammatica dici nequit; cumque quatuor

l:

etiam. Codd. t5nb wb5 legant,

eo minus mutatio in

D

gun&atione , & literarum conjun&lione admittenda eft,

e

v. I3.

di

i

Ephraim ,. quum profpicio Tyrum. verfus , regio

H

eft plantata in loco amoeno : Sed Ephraim jam

tila

in £o efh , ut educat ad. interfe&orem filios fuos.

pri

Ephraim, quando profvicio Tyrum ver[us , xegio eft

H

glantata in loco amoeno;] — In verbis hisce difficilioribus

fl

'€Xponendis varie laborarunt Interpretes antiqui aeque ac

dul

Hor,. [X ; 13;

39

lat

recentiores; Nobis cum ScuMi1D10 & b:. IM iC HAELE

MY

in JVot. ad .Bibl. Hal. hic fenfus effe videtur.

Sc. Deforie

at«

bit Dominus in membro priori flatum Ephraimi ha&lenus

cum

laetum €9. florentem ; in pofleriori , futurum ejus flatum

yle

triflem €9 miferrimum.. Eyphraim , inquit, quando profyicio

MUS,

Tyrum verfur, f. prouti terminos fuos usque ad 'Tyrum

riont.

extendit, regio efW, fita in loco amoemo , five pafcuum

Dimat

amoeniffimum eft, Particula *wNS h. l. non fimilitudi-

alo

nem infert, inprimis, cum non fequatur particula arode-

Jurt

185 19: fed vertenda eft: guum vel quando, quo fignifi-

iaeb-

catu occurrit apud ipfum Zofzam Cap. VIIL, 12. pluribus-

fter

que alüs locis, a NorDio citatis pag. mihi 363. Te 5

vero, voci $Y praefixum , denotat h. l. verfus, f. termi-

NU

num ad quem, quem praefixi ufum prolixe probat citatus

fuct:

NOLDIUS p. 408. "iv eft 7yrus, urbs Phoeniciae cele-

$d

berrima, regno Ephraimi contermina, prout etiam vocem

mpro'

hanc per Zyrum vertunt CHALDAEUS atque VULGATUS.

yatuor

tio i

Denique participium fezmininum , plantata, conftruendum

eft cum fubftantivo ma/culino, Ephraim , cujus conftru-

&ionis, in qua fubauditur nomen fem. gem; vel regio,

plura jam exempla habuimus Hos. IV, 19, V,9: VIII, 4.

y'egiü

Haec generis diverfitas movit- plures ,

ut participium ,

qlantata , ad TTyrum xeferrent , fed ita, ut o 5, voci wv

j f

praefixum , in verfione plane non exprimant.

lta jam

[u,os,

HiggoNvMUs: Éphraim, ut vidi, Tyrus erat fundata in

/1Ü BPI

guichritudine, i, e. uti ipfe exponit: Eyphraim erat tam

yribi

gulcher € fic Dei vallabatur auxilio , ut Tyrur, quae mari

j

4o

Hor. IX, 13.

cingitur. MARKIUS: —Epl;mz'm, ficut vidi Tyrum plan,

tatum 4m habitaculo: amoeno.

DaTHivus: Jam quidem

Ephraim fimilis eft. Tyro , in loco amoeniffimo fitae. & Q vt«

&i

LA, SYMMACHUS & THEODOTION legerunt. ww,.

tl

cum jSchurek, vertentes petram : sig mergav erspvleoysvor ot

vier àvlze, quam verfionem mireris //en. DOEDERLEINIUM

f

adprobaffe, qui in nota ad GRoTIUM: Ex mea fenténtia, in-

f

quit, w vim habet communem €9 fignificat petram. "erto:

V'ideo Ephraim ( Ephraimitas) deflinatos effe rugi vel ge-

irge , ut in ea infantes allidantur. Vide Ps. CXXXVII,

N

8.9. LXX varie errarunt, vocem *ti, pro Refchle&o Da-

fUl

leth, vertentes per "X vel TY, venationem ;; unam : vo-

a

cem , "'nnt, dividentes in duas, n* ?nw; denique ex 733

w

Ail

facientes 233, dum verfum ita reddunt : Epegaip, ov mgorrov

0

&idov, &ic Svgu» mouesnoav la lenva, avlev, Ephraim, ficut vidi, ad

venationem praebuit filior fuor; quam vitiofam Verfionem

etiam fequitur SrRuENSEE: Ephraim ift beflimmt, daff

Ü

[eine Kinder gefangen werden; imo BAnmpTrvus, folam

genumam effe judicat: Nodum, inquiens, Gordium fol-

Yni

vunt LXX. . En tibi Le&ionem genuinam : "ww2 to'"bN

wi3 35 nv x5omum Ephraóm , ut video, venationi de-

po

fiinavit liberos fuos. Non negamus, fenfum per fe non in-

Qu

commodum fore, /) verba fic legerentur.

Sed cum Codd.

Clà

oimnef in lectione confueta confpirent ; cum antiqui quo-

ii

que Interpretes CHarpaEgus & HiERONYMUS

quoad

opt

rem cüm Lectone Codd. confentiant ;

denique cum

la

duriffima fit-participii nonw in duas voces pb ww

ler

yel,

jIOJ'. IX; I4.

41

Ítit«

vel, ex mera BAnnpmH conjiciendi licentia, in *5 nv

deim

divifio, aeque ac vocis ny3 in y33 mutatio; Lectio vero

) Ul

confueta fenfam praebeat fatis commodum: omnino mu-

"w

tatio textus tam violenta admitti nequit.

u 0

Sed. Ephraim 'jam in eo eft , ut educat ad. interfe&orem

NIUM

filios fuos.] Praef. 5* vim adverfandi habet, vertenda per

jl I«

fed, q. d. fed mox alius ejus futurus ftatus eft:. Educet

'irio:

filios fuos in bellum , eventu adeo infelici , ut idem fit,

d

ac fi educeret ad interfeorem , 1. e. uti bene Darnivus:

lJl

Sed idem Ephraim cogetur filios fuos necandos hoftibus fuis

D

groducere.

Dnusius ad h.1. Imperfecta eft oratio. Sub-

V0*

audiendum eft *»ny , quod faepe ita deficit ante verbum

m

infinitum. — Graece diceres : ueei e£oyoyew , futurum eft,

ut educat.

Plura exempla collegit 7en. SroRR1IUS in

"m y

Obferv. Grammat. p. 420 — 422.

ili u

N:Ald4s

jonerm

(Da illis, Domine ! quid dabis ?. Da illis uterum

l, (10/3

a

abortientem atque ubera arida.)

Da illis, Domine! quid dabis? ] Verbis divinae com-

i f*

minationis fua interponit Propheta, optans ex amore erga

-

populares fuos, ut fteriles potius fint Ifraeliticae feminae,

i d

quam ut liberi ab eis nati & educati ab hoftibus interfi-

101 1'!1'

ciantur.

Reaffumit ergo per interlocutionem , quod Do-

(udi.

minus ipfe v. 12. de orbatione liberorum minatus erat, &

j qu*

optat, utillud eveniat. Da illis,inquit, & antequam explici-

quoüd

te addat: quid optet? per interrogationem fiftit aliquanti- ;

cyt

fper petitionem , & quafi fufpenfus & atf'onitus, fecum'de-

5*7 mv

F

yd;

-

j

Hor. IX

4.

liberat, quid maxime petendum optandumque fit. Con-

filio autem capto reaffumit petitum, idque definit

Da illis uterum orbantem €9 ubera arida.]. Uterum or-

bantem , 1. e. abomentem qui foetum ad maturitatem non

alit, nec in vitam edi

; Ubera arida, quae partum alere

nequeunt.

Orat ergo Deum ut minori poena, contentus

effe velit, cum minus malum fit, non na/ci liberos, aut

mox. gofl nativitatem mori; quam hoflibus ad interficiendum

grojici, Cf. Luc. XXIII, 29. IVIulti per imprecationem haec

a Propheta dicta exiftimant, fed rectius per deprecationem

