vertuntur, ex pio Prophetae in gentem fuam affecu

j

STRUENSEE addit

Die Propheten würen alle wahre Men-

fchen - Freunde.

V. 15.

Omnem malitiam Gilgale exercent , ibi exofos habm

illos; propter malitiam operum eorum expellam

eos e doimo mea; non amplius eos amabo, omnes

*

principes eorum fuünt rebelles.

Omnem malitiam Gilgale exercent ,] Poftinterlocutio-

ä

nem Prophetae Dominus ipfe loqui pergit, &, ne cum

v

Ephraimo nimis fevere agere videatur, cauffam fubjicit

graviffimam , qua inductus tam graviter in eum animad-

t

vertat. Omnem, inquit, malitiam Gilgale exercent, non hoc

p

9

fenfu, ac fi ibi tantum peccaverint

peccarunt enim &

p

alibi per idololatriam aeque ac alia fcelera; fed, quia G-

$a

gale impleverunt peccatorum menfuram , ut juftiia Dei pu

nire cogeretur. q. d. Gi/gale, loco. tot beneficiis infigui,

D

Hon IX, t

43

JOrt«

ubi 1) Jofua ,

probro Aegypti devoluto, circumcifioni

foedus renovavit : 2) arca [ubflitit , qua praeeunte Jordan

Ícindebatur ,

1l 0f«

& introitum in terram Canaan praebebat 3.

]Jrzmum poH introitum Pa/cfa celebratum eit,

populus-

) Iton

que primos terrae früctus comedit, Jos. III, IV V. (qua-

lert

re Gilgal locus religiofus habebatur

atque a Samuele

LEU

elmebatur

ut ibi victimas immolaret, l'$am. X,.8) ibi,

dxvmorum beneficiorum immemores Ifxaehtac €X xaxo(x-

, àit

»u« & peffima fuperfttione cu/tum znflituerunt idololatri-

t

cum Hos.XIL, rz. cum /candalo regni judaici , Hos. IV,15

haer

ficque priorum fcelerum menfuram compleverunt.

TU

ibi £oy odi] i.e. odiffe coepi vel exofos habui, prout

quondam 75; eosdilexi. To *5 eft explanativum.

iequ,

proyter malitiam operum eorum exyellam eos e domo mea,]

n

declaratur odium ,

& exaggeratur quodammodo poena

V. 13. memorata, per expulfionem e terra I/raelis, ut ejecti

inde prorfus defmant pertinere ad familiam five popu-

lum Dei.

lü

AU

l

[

non ampylius eos amabo;] quod pofitive dixerat;Dominus,

Jlom

J

id negative exponit, ut odium fortius exprimatur. Quan-

do enim oppofita conjunguntur ,

res intenditnr.

Nun-

0i

]

quam etiam rediit hic. amor Del, ut X. tribus Aegno €9

Rezpublzcae fuat reftituti fuerint. tnanw eft infinitivus cum

oCu.

tl0

m paragogico & futfixo ,

ob :conftructionem eum verbo

*Dm , addam.

je cur

omnes grinciyes eorum funt rebelles.] i, e. idololatrae per-

[ub)l(ït

tinaces. Additur ratio fpecialis ,

qLUZl omnes etiam pO—

mlmgd

pull Antiflites ,

pol.tlm aeque ac ecclefiaftici , qui

ejus idololatriam & reliqua fcelera cohibere debebant,

a &

ipfi in malitia praeeunt.

In verbis Sarim & Sorerim ele-

Jj Gi

gans eft Paronomafia

V

16

)e; pü

Inr "i,

Percutietur Ephraim , radix eorum exarefcet , frue

44

Ho.IX; 16 15

- &fum non facient ; quodfi etiam genuerint, interfi-

ciam tamen defideria uteri eorum.

Percut'etur Ephraim,] In textu eft praeteritum prophe-

ticum, quod percuffionem certo futuram jam ut peractam

fifüt. 'Tropus defumtus eft ab arbore, quae vermibus, ven-

to, aut vi coeli afperioris tacta & percuffa exarefcit.

i

Radix: eorum exare[cet , fru&um non facient.] i. e. ita

percutietur Ephraim, ut & radix exarefcat, & rami fructum

i

non ferant, Cum enim ex radice fuccus affurgat in ramor,

confequens neceffarium eft, ut nullum ferant fructum ;

l

certe fructum ad maturitatem non perducant, fi vel folia

aut flores adhuc apparuerint.

Quodfi etiam. gemuerint , interficiam defideria uteri £o-

rum.| Explicatur tropus.

Quod/i etiam genuerint mares,

& conceperint feminae, cf. Gen. XX, 17.. interficiam tamen

defideria uteri eorum, 1. e. per metonymiam obviam, libe-

v0; defideratiffimos, ut moriantur vel in utero vel in partu.

p

I*

!

Rejiciet illos Deus meus,,

quia non obediverunt illi;

1deo vagi inter gentes erunt.

í

2

Rejiciet illos Deus meur, ] Auditae ex ore Domini fen-

tentiae fubfcribit Hofeas. LXX arectlai avlzg , repudiabit

£05, i.€. expellet e terra Canaan, ita, ut non fint amplius

populus Dei. Cap. L. 9.

quia non obediverunt illi; ] 'Talio. Illi prius Deum

meum rejecerunt; jam ipfos rejiciet,

ideo vagi erunt inter gentes.] non amplius habebunt fe-

dem propriam, fed gentibus profanis erunt permixti.

*

'N—',

r

À

As

— — — ——

—

——

EEE

—

AA

*

—

Es

m us

o

z

*

-

A.

g

Fa

Ml

v

T u

-

-

-^

»1

p

É

-

st

;

PT s

At a al v

N

J

1

at F

u

"

Mi

- r

» d

n si Pt

s d d

E o

x

ab d.

L

u d

Z

y AHÉEARS, U

Pf

"us

&

&*

X

4 ,i-f&.&el

w

ïäï&?

m

AC

-

ET

"h

P

w

»*

—

ï&æ&æwxx

W

w

.Qü«

^

bf t

P W KA&

M&f

P

*

"

x

A as

Z

-

Ls

v

-

ul

WE

t m "

x*

AA m af ^

Y a

uæ wn P5

A

*

alb - u ot

, s

Eo UR

a

LOm

La

s

m*

P

»

t

»|

m

.. a—

"

m

,

d ag É

at

v

L u

Pt

5

"

D.

iæ&æ

lm

Flw.

,

wf,.

* Y*

*

8».2?«

A s

m

--

r

y

bt

p

p*

p

JADSUMP d

r

"

"

alb

g

u m ul

»

as

.

» -

" u

h!

P

R.

m "dims

Mu

i

A g t M

A.

v o

Wi FO

Ll

k

LT a

d

i d

T

r

ag

al ^ r d

w N

u

a

P d

"

-N

"

—

"

, -

A

E

EÉ

*

Lí

M..

d

*

m

E

P d

——

"

HU

t^.

at

——

"

S x

MÉ

r

Éw

FyFÓo. W t

^*

3 LA m

4 jees

"4 .

^

4 *

L

d

Q

&f

AT

^s

"

ww

*

o

*

i a

- $s.

a

du o P

"us

X

p

.

X

P f

"

h.

J

»

Es

ÀN

r d

H

m AL

p

n

a

VrX odb i

tv

P t

g-

m

n A

væw.x

o*

"

ET

a hd

LU

« n

w

y-

ais

L

--

ä»m

iiuner

P a

—

gt

-

(Nwt, s

k r

d

-

"o

p

$54

TR

4

-

MO

jewp

$ d

w ^

*

M w

,

-^. L $M La

*

p

m d

m

od

m

T

n

h7

3-

ab m

*

* 4

Ts

"z

j

E

m

iec

v

"

*.

*

w R uwe -

-

s

"

Pa a

d

L

"E

M n T

Ax—v.&«

L

"d

,

i*

d

U

"

Fu«

du

m;

^ ag

—

£

'2]

"

p

wl

p Ts

gt KWJR

ha

9.«

L

——2

*s

£

t s

—

N

PAU I

W

"

*

P r

- o

at

;

-

"r P :

4

m

*

[2

JW

* M

—

.H

**

vv

W

$^ a

í

y'

--

*

Rï

)

w

ed

d-

M

t*x

"

3

v

"

La

5

dl s

J m

zK

-

E

gt at

-t

"^

-

s*X

"

.w

ts

—

-

y

u n

a ant,

u

kdr.a

&vv

»-

"

Wuä

du

-

4M,

a d-

-— 4

.le

M onr :

A€

A^

à-

x

dl

£

*

;

-

-

t

ZT s

&

*

w

»

W

$-

ial P

^

:

od

-

",

o

»

ssl

L

P.

£

E

d

-

m T

*

w a

—— À

&W&

$-

Wk

* »&m,æ

-

-

5

—

*

E

&tl

L

at

d m

p d

- g

v«(t

d s

^

F

E

* »

$

u

Q-W.nnä

*

n.v

d

s

;

x

d

" d

v

&

É

W

a

"

? od

a tm

i »

E

t t

:*

dio

"

hl

E

j

-

E

L

DELS d

n

T

a,

—

H.f

u

p

^

a

i

We

s

—

&H

ii

*

x

m

* s

"

*

W

d

»

idE

*

i

r

Ls

-

-

m

-

W

& usl

LR

-

w

F3

*

.

As

*

..v

»

?5

a

—

-d

W

L d

W

&WMH

m ao -

"

p

"m

m

*

"

cue

* .

wed d

W

"

É

-

M

hr

"

f

-

W

*

,f

"-

M

a

o

L

*

F

zM of

LE

$-5

5

s

d

r

Mr

"i

"i

d

d

2

"

um

"

"

E

-X

"

*

*

v

A

*

u

—

"

x*

*

a

w

i

*

*

*

$

&

4

2.

W

ANNOTATIONVM HISTORICO - EXEGETICARVM ;

19

IN HOSEAM

8

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PARS OCTAVA

C AP.

IX.

GOoMPLECc TIE5ENS

17

m d

O Baance Q

16

QVAM

AVSPICLLS

SVB DBIVINIS

15

RECTORE VNIVERSITATIS EBERHARDINO- CAROLINJE

Focus

J ENN

MAGNIFICENTISSIMO

N

SERENISSIMO ac POTENTISSIMO DVCE ET DOMINO

DOMINO

N

—e

CA

OL O

GIE zrr TECCLE REGNANTE

hi

DVC]ï WIRTEMBER

REL. REL.

c

PRJUESIDE

LVDOVIC

O JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. ET DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE h. t. FACVLT. THEOL. DECANO

IVLII 4..WDCCXCII.

DIEBVS

PVBLICE DEFENDENT

M. BENIAMIN THEODOR. FISCHER, Nürtingenf.

M. IOH. PETR. CHRISTOPH. ROESLER, Thailfmg.

M. IOH. FRID. IUNG, . Goeppingenfis.

ä

M. AVGVST. ERN. PHIL. LANG, .Boebling.

M. GEORG. LVD. ADE, Zwerenbergens.

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL.

TV BING/ZE, nrTEBRIS BALZIARIS.

ö&* Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com