€$ ideirco vacua . feminanter inania vacuaque recipiunt, — Vi-

dentur ergo ventum metonymice intellexiffe; & in altero

membro /emfum magis, quam verba fpectaffe, quatenus

nomen £urbinis ex accufativo mutarunt in nominativum cum

J'uffixo ,. [ubverfio eorum vel feminum vel feminantium , qua-

s eft in turbine; & metere explicarunt per verbum cum

^

Hor. VTII, -,-

2

3

[«

pronomine exdeslu avla, excipiet £a fc. femina, quae eft

h

vis verbi z«dexedw apud Graecos, conveniens plane

mgjf, poft fationem fuccedenti ; uti MARKIVS exponit.

Adtio praecedens. Ifraelitarum eft /eminare ventum , quam

capiunt u£ fotam metaphoricam plurimi, five de omni la-

bore in rebus nihili, five in fpecie de cultu vitulorum vano,

quam in rem conferuntur loca jfobi I7/, 8. Prov. X XII,

8. Eccl. V, 15. & Graecorum proverbium aveuae vyeeeyeim.

Confequens hujus fationis per verba fequentia exprimitur:

iurbinem metent , i. e. inanium. operum & cultus inprimis

vitulorum idololatrici calamitofam habebunt meffem.

Troyica haec & proverbialis locutio mox amplius

declaratur:

ftans feger mon erit ei] 1. e. feges, quae laete furgat, &

fuccrefcat, non erit ei. H1ERONVYMVs: culmus flans non

eft in eo.

Sive 1o *5 retuleris ad. femen agro commiffum ,

quod in culmum non affurgit, five ad 7/raelem , non ha-

biturum fegetem e fatione fua : idem emergit fenfus , fc.

poft fationem non fore confpiciendam in terra fegetem

optatam, femine citius corrupto vel disjecto , quam ad al-

titudinem affurgeret.

Germen mon proferet. farinam ; ] i. e. herba fegetis,

quae forte in culmum adhuc e terra furgit , non proferet

sranz, unde farina fit; uti fieri folet, vel cum nimis lu-

xuriat, vel cum terrae fuccus deeft, vel cum tempeftati-

bus percutitur.

—Ó—

Hos. VIII, ».

Si forte fecerit, alieni eam deglutient.] i. e. hoftes, qui

non feminaverant, eam praeripient, ut Ifraelitae,loco fru-

gum ex labore fuo, non nifi vaftationem & terrorem ha-

bitüri fint. Num fropice & figurate ? an. vero proprie,

quae in:hemiftichio polteriori de /zgete , germine , fari-

7 &c. dicuntur, accipienda fint? quaerunt Interpretes.

RivETVS cum PiscaTomE aliisque figurate ea intelligit,

ut refpondeant /tmenti € meffi ; ita tamen, ut in genere figni-

ficent ?nutilem operam €9 noxium eventum omnium , quae fu-

Jeiperent Ifraelitae, 1. e. maledi&lionem omnimodam; propter

idololatrium, (fementem malam ) ex qua . vel mihil crefcat,

vel, fi quid. ere[cat, inidoneum futurum fit ad ufum, vel, fi ali-

quid contingat ipfir, quod videatur effe alicujus momenti ,

illud mil profiturum fit , quia totum, in ip[orum perniciem,

exteris cedat,

SEBAST. SCHMIDIVS pofterius noftrum

hemifüchium immediate cum proceíla conjungit, quae

omnia profternere foleat, fruges inprimis; q. d. Procella

haec, quam ego illis ob idololatriam immiffurus fum , fa-

cie , ut [eges ipfis flams mulla maneat , [ed ommis pro-

fiernatur ; fiet , ut herba fegetis ita proftrata milil gra-

norum , unde farina fiat, proferat; aut, fi forte profe-

vat parum quid, ab hofüibus tamen. confumatür.

Segetem

flantem , germen €9 farinam non refzri ad fementem, quae

ventus fit, fed potius ab /ioc vento , diftinguit, ut deno-

tent reliqua, quae in regno fuerunt, vel fperari poterant

bona, atque oppofitionem potius, quam /ubordinationen

fiatuit, g. d. ifla peffma. fementis. vituli Idololatrici gignet

illis

&X

Hos.. I HIT, .

25

illis turbinem , qui ommem. reliquam. bonam . fegetem in. re-

gno proflernat , ui mulla maneat flams , ui omnis reliqua

frugum |bona' herba. fru&um | maturum.| proferre. mequeat ,

fed ommes bonae ordimationer, confilin , a&iones [ucceffu

careant. — Quare feges , germen , farina funt, quae ad

flatum regni politicum , excepto Ecclefiaftco , pertinent,

five dignitater, five opes, five fufcepta confilia €9. a&ioner,

unde aliquid boni €9 [alutis [perari pojfit.

Haec omnia

qrofferni £? perire. facit. corruptus flatus. Ecclefiae idolola-

iricae , ex cujus mala femente venti procella illa gignitur

qoenarum, quae ommia perdit. — Elegans itague efl com-

paratio regni Ifraelitici cum campo frugibus confito , in

quem vero turbo ingruit, €9 fegetem herbamque ejus ita

grofternit, ut mihil vel parum frumenti inde [perari queat ,

aut fi quid remaneat , ab hofüibus auferatur.

Plures vero, quae de f/emente, germine, farina &c. di-

cuntur, proprie intelligunt, & famem, bellum & v. 8. ex-

cidium praedici ftatuunt.

Ita TARNOvIVS, aliique, qui-

bus etiam 7//, Mi1CcHAELIS accedit ad verba: J/ind ift

TUUL

"i

ihre Zus[uat, und Sturm die Ef

&;; notans: Wind]

Lügen, fal[che Religion, Sturm ein Unglük, das wie

ein. Sturmwind über das ganze Land kommt.

Bisher. ifi

die urfaat und EÉrndte im figürlichen V erftande gefezt,

für das, was der Lohn ihrer Werke feyn wird. Wenn

aber nun gleich darauf folgt : ifme SSaat. gehet nicht auf;

fo ift es von der eigentlichen Saat zu verftehen , und es

wird ein /Mifiwachs gedroht, auf den noch darzu , das

D

26

Hos WEIELAS

Unglük voll zu machen , Krieg folgt.

Die Saot geht

K

nicht auf, wielleicht wegen IMangel des Regens; Ge/i fie

moch an eimigem Orten auf: [o gibt fie keim Mehl. Difs

pflegt der Fall zu feyn, wenn in der Zeit, da das Korn

in der Blüthe ift, ftarker Froft kommt.

Gibt es aber noch

an eimigen Orten IMehl: fo kommt der Feind im das Lamd

und verze./zrt £f.

v. 8.

Jmo abforbebitur. Ifrael; IVunc erunt. inter gentes

ub vas, in quo mullum defiderium.

Jmo abforbebitur Ifrael;] — Yncrementum fumit commi-

natio.

Non folas fruges lfraeliticae terrae abforbebunt

hoftes; fed ipfe etiam. populus, bonis fuis fpoliatus, abfor-

bebitur ab hofte Affyrio, partim occidendus, partim in

captivitatem abducendus, ut populur peculiaris effe definat.

Ci. Jes. VIT, 8. Prophetico more fiftitur populus jam ut

deglutitus, pofito praeterito, (uti mox vp) pro futuro , ob

rel certitudinem & proxime inítans praedidionis im-

plementum.

qunc erunt jnter gentes , ut vas, in quo mullum defiderium.]

1. e. intra breve tempus abducentur e terra fua, eruntque

inter gentes impuras &idololatricas, in quas difperguntur,

2on in honore aut pretio, fed ficut vas nuíliur pretii, nihil

in fe habens, quod defiderium provocare queat ; quod

nemo curat, autdiligit. Erunt prifüna dignitate & prae-

Hos. VII, 9.

27

(/Z

rogativa omni, qua üt populus Dei prae omnibus reli-

Jt

quis populis gaudebgnt , privati & viliffime habiti.

]

IM

)

Verfu 9. feriium. fequitur /peciale - transgreffionis

T

4

exemplum : Quaefitum [c. apud. Zdffyrios: auxilium ,

(

ij

fubjun&a fmjus quoque culpae poena.

V.

9.

Jpfimét. porro. abierunt ad Affrium, onagrum fo-

litarium. fibi.

Ephraimitae mercede fibi con-

ciliarunt amatores.

Ipfunet porro. abierunt. ad. Affyrium,] — Yoitiale *5. non

rationem praecedentis comminationes continet ; fed no-

eam culpam involvit, cui v. feq. poena fubjicitur. Sermo,

uti hactenus , eft de Iífraelitis , & 1o mon ipfi rurfus , uti

V. 4. per indignationem ponitur, q. d. 7pfimet porro pro-

prio aufu, a me deficientes, novo fcelere ad Zl/fyrium abie-

runt, gentis idololatricae implorantes auxilium , C. V1L, 11.

V, 13. coll. II. Reg. XV, 19.

In verbo *5y nulla eft diffi-

cultas; nam idem denotat, ac abierunt , Jerem. XXXVII,

5. & qui e regione meridionali ad feptentrionalem abeunt,

nfcendere dicuntur.

onagrum folitarium fibi;] a quo ut fero, coll. Gen.

XVI, 12. & fui folum commodi [ludiofo, fumma potius

peinicies, quam auxilium exfpectandum erat. lta cum

Gzaorio, Daruro & MOoLDENHAVERO malumus fub no-

mine omagri intelligere Zdf/jrium , in quem etiam pro-

D

z

LA

^

8

4or. L HI, .

nomen /imgulare Yo melius convenit, praecedente de

Ifraelitis verbo plurali, abierunt ; quam populum. Ephrai-

M

miticum , quem defcribi ftatuunt poft HIERONYMV M

Manxivs, Bvnxivs & Z/[l IVliicHaELis, vertens: Zu

den Affyrern gehen fie; da. find /fie wie ein einfamer IVald-

Ef Alhni deleto Zthnacho , xeferunt ad Ephraimum hoc

fenfu: Zb Zfyriis auxilia petunt.

Sunt enim Ephraemi-

£ae, ui onager folitarius : wie ein fchüchterner IV'ald-Efel,

'

qua imagine notetur is , qui a fe folo pxendet, nec alio-

rum audit confilia, quae fententia Ce/. BAgRDTIO placet.

/l

AoviLA & 'THEODOTION eodem modo verba connecten-

[

da exifümarunt, vertentes : ovawpes uovaGev &avle EQpaip.

SyMMACHYS vero habet: « zx avsOuAev ev euou EQpaup,

ï

acfiin textu foret: tsb *5 rb NOY, mec per me beatus

£[je cupit; LXX: aveSaxe 29 savlwv Epgeip, pro N*B pa-

riter vertentes nmb: per fe folum florere cupit. Ephraim,

nec opem meam defiderat.

Sed non bene haec cohae-

rent cum quaefito apud. A/]yrios auxilio ;; nam qui per fe

folum florere cupit, aliorum fane auxilium non implorat.

Ephraimitae mercede meretricia' fibi conduxerunt. ama-

iore';] ldem jam tropice exprimitur, quod proprie ia

priori membro: abierunt ad Zffyrium, didum fuerat. Ab-

firactum: amorerponitur pro concreto: amatorer. Tributa,

quae folvebant Zl//yriis, & quibus auxilia fibi mittenda padti

erant , comparantur cum mercede meretricia, quia tale confi-

lium erat perfidia in Deum, tanquam Z/raelis maritum. Cf-

HoslLli4.IX,r. JMale LXX vertunt: dwga qyamuoav.

:E

T9

Hos. VIII,/ 10.

de

v.

IO.

D

X

Sed €39 cum mercede conduxerint (amores i. e.

/

auxilia) /mter gentes: nunc tamen colligum eos ,

4

[i*

€9 qguiefcent ad breve tantum tempus ab onere

0C

Regis principum.

ll«

Sed €2 cum mercede conduxerint. (amores) inter gentes :]

7]

Nomen tE»3nw ex verfu praec. repetendum eft. . 7//. IM1-

CHAELIS: :wenn fie aber. init andern F'ülkern. Freundfchafft

machen.

Videntur genífes contradifüngui Z//yriis, deno-

tarique ZEgyptii, quorum auxilia contra Affyrium, a quo

defecerat, imploravit Rex Hofeas, II. Reg. XVII, 4. de

Prorfus

Deo fibi adjungendo nihil follicitus. cf. v. 12.

aliter vertunt LXX : i& valo. erxgudoSwoovlos &v eSyeoi ,

Conjicit CAPPELLYVS eos

gropterea. tradentur. gentibus.

legiffe 329* in futuro Hopfial a rad. .

nunc tamen colligam eos,] Diffenfus hic eft circa fuffi-

xum relativum , quod plures Intrerpretes cum GROTIO,

Manxio, Daruro aliisque ad Zl//yrios xeferunt , hunc-

que fenfum effe voluat: unc illos ipfos dffyrios contra

Jfraelitas adducam; alii vero, prout etiam nexus cum fe-

quentibus requirere videtur, ad Z/raelitar, qui dicuntur

per Dominum ad poenam in unum quafi acervum colligen-

di , ut fimul gerdantur. ;

vel congregandi in -Samariam ,

ut una capiantur & in fervi-

ab hoflibus . obfidendam ,

tutem. Z/yriacam .abripiantur.

Ità TaARNOYIYS,

39

Hor.. V IH,

1Oo

r

Dnvsivs , Scumipivs, & Cel, BaunpmIVs , qui vertit :

mox iamen eos in anguftiam redigam , additque: quod ver-

jll

bum y2p non modo valeat colligere, fed etiam , hoc ipfo

quidem loco, coar&are, im die Énge treiben.

lt

De I/rae-

litir, non de hoftibus, exponunt etiam verba noftra DX

i

vertentes: yoy eidsfoum avleg , numc füfcipiam eos , i.e

ex interpretatione "THEODORETI, sv's lev sreXeputey »ceopa.

f

!

& CYRILLI: du «lv at vmO Xplciy. zdy WxaXoy.

Item-

que HiERONYMVS : munc congregabuntur ad pugnam, €3

vin&di pariter abducentur.

23

€ quiefcent ad breve tantum tempus. ab onere Regis

4

grincipum.] Mlajorin pofteriori hoc membro eft difficul.

tas, & Interpretum quoque diffenfus; maximecirca verbum

;

Yomm. li ügnificatum iucipiendi Jud. XX, 31. II. Chron.

)

XXIX, 1z. praeferunt; ItalVIvNSTERVSVATABLVS &b.BvR-

KIVS, vertens : 9 jam coeperunt pauli/per fc. premi, affligi,con-

queri prae onere Rex €9 principes, fed durior eft ellipfis ver-

:3

bi. Eundem, fed alio fenfu,exhibet Z//. IMircRAELIS : Sie follen

unter der Laft des Kónigs der Kónige anfangen wenig zuwerden.

Sed /ub Hofea Rege non coeperunt demum minui Ephraimi-

tae, magna jam parte fribuum per Tiglathpilefarem in capti-

vitatem Affyriacam abducla. II. Reg. XV, 29. lii figni-

ficatus dolendi placet, qui vertunt: €9 doluerunt vel do«

lebunt. — lta ABARBANEL exponit, quod Deus fa&urus fít,

ut parum puient fe prius doluiff? propter omus Regir €9$

Principum, prae intolerabili onere, quod tandem ipfis im-

ponetur.

CASTELLIO verüt: Ego jam» per geníes eos ita

Hos. VIII

2

J

1

It

cogam , ut parum doleant prae Kegis füto proceres , i. e.

Ver

guniam

ut Rex «ulto etiam graviores det poenas, quam

plo

qroceres

Cel. BAunpTIvs: Ego 3omm derivo a. óxn do-

T0f«

lere , treyidare

Id poftulat notio cogr&andi , quae grae-

YX

ce[fit

Conftruitur autem b cum $ objefi, vid. Jerem.

. €

LlII, 5. Jocl. II, 6. — Iutellige ww de tributis fimilibus-

p

que oneribus. Vid. II. Reg. XV, 19.

em.

Zliis denique iisque plurimis fignificatus quiefcendi pla-

9

cet, fecundum quem non legendum eft Yo, fed s^m

a Sn'

Ita jam LXX verterunt:

«« xo7TXcSCÍ pIneov T&

7

gieiy. [Bucilex w moxovlag , €9 quiefcent. paulifoer ab un-

ul

gendo Reger €9 Principer

i e. definent paulifper fibi

i

Regem creare & principes

quae verfio ex CAPPELLI fen-

0n

tentia ex lectione nv'àap pro NUD5 orta eft. "T'HEODORE-

N

TVS

ita 1nterpretatu1

vmo lzv v '"Aceuptov ósewolsiup

u

yevacovlai ,

]i Xorzov éxvloig seeigolovem daciNeu duvaycver.

(

"THEODOTION: x dixXenbouci xpisi. [Bacikem w a goovlac.

(l

SYMMACHVS: zzi Usevauciy Bgææs: wro Qopa Bamhcwv

SvM-

7

MACHVM Synvs quoque & V vrGAT. fequuntur

€$ quie-

j

Jcent. paulifper ab onere &c.. Quam antiguarum . 'erfionum

i

verbi 35m expofitionem GRoT1vs quoque affumfit

u

Quando vero addit: Eff xxsvaeues. Congueflà. vehementer

L

funt de iis oneribus,

quae Reger Ifraelis regumque prae-

fe&i ipfis imponebant , ideoque veges €9 praefe&fos occide-

j

Tunt

Efficiam ego, ut ne quicquam pendant Aegibus illis

[

qut praefe&is , mimirum, cum fervili conditione in Affyrio-

[]

TU Lerris. uiuent.

Eft autem . €9. illud paulifper per irri-

32

Hor. PL , 16.

jimz di&um ; diu enim duratura erat, quae hic qraedicitur,condi-

!

tio. Nobis quidem per /roniam haec dicta non videntur :par-

tim, quia de onerefive tributo Regi Principum, i.e. A/fyrio, cuá

N

plures Reges minores fuberant, praeftando fermo eft,'To y enim

ü

ante E3'9V in textu non extat ; parízm, quia re vera gqer unum

alterumve annum Ho[ear , poft defe&ionem fuam, Aflyrio

[

Regi, Salmanaffaro ,. tributum mon folverat, uti expreffe

N

teftatur hiftoricus facer II. Reg. XVII, 4. Senfus ergo

verborum nobis hic eft: €9 paulifper tantum requie[cent

a tributo, Regi Zffyrio pendendos brevis erit annui tribuii,

l

ab Hofeta non prae[titidenegatio ; mox majori malo;totius regni

everfione & populi in captivitatem abductione punienda.

d) Quarta v. 11 — 13. additur culpa Eyphraimi, fc. mul-

tiplex cultus divini corruptio & xmo quidem per aita-

riun multiplicationem.

V.

II

Áultas fibà aras Eyphraimitae ad peccandum ex-

firuxerunt; Hae arae Wpfis in poenam erunt.

Multas fibi aras. Ephraimitae ad peccandum. exftruxe-

runt,] i.e. in quibus contra me graviffime peccarunt, non

modo ratione /oci, quia Dane €9 Bethele, plurimisque aliis

locis excelfis atque nemorofis, eas exítruxerunt cf. Hos.

IV, 13. cum non nifi uno , quem ego elegerim , loco mihi

holocaufta & victimas & vota atque dona offerenda prae-

ceperim ; Devt. XXII, 5.13. 14. fed & ratione objetti, quia

non mihi, fed Fitulir fuis aliisque idolir ea$ erexerunt.

Hae

Hos. V ILL, v1.

33

lil«

Hae arae ipfis in poenam erunt.] 1.e. 1n majorem con-

U

demnationem cedent, ad eos exfcindendos & perdendos

[

cf. L Reg. XIII. Elegans eft aequivocatio, qua eadem vox

m

Wonmb in diverfa fignificatione ponitur; atque priori [oco

IUfi]

culpam , pofteriori poenam denotat , uti Gen. XXXI, 39

Dilauictum tibi non attuli: ego ln ebam illud : ego dam-

L0

num omne reddebam. BAHRDTIVS exiftimat, pro NDmo re-

ll

fcribendum effe xnnb a nnn perire.. Nam, inquit, 1) mi/erri-

po

"if

ma effe& tavtologia: multiplicarunt ad peccandum , erunt ad

ij

geccandum

Quivis ingenii Orientalis peritus fua. [yonte,

j

le&lo w — ex[petlabit lufum ejurmodi ,. qualis oritur. pes

verbum *nn

3) JoNATHAN in fuo codice hanc ipfam

le&ionem. habuit, vertit enim erunt — in ruimam. Efl er-

li

go Íe&io antiquiffima

Svnvs vidit incommoda vulgaris

j*

leRionis, €? ad tavtologiam evitandam alterum gbm^ red-

Sed 1) ceffat

didit peccatum magnum

i.e- apoflafiam

omnis tavtologia, quia vox NDno non eodem, fed diverfo

fenfu fumitur per antanacíafim, quam aequivocationem.nge-

nium orientale egregie admittit; 2) ex verfione JONATHANIS

potius colligas, illum duplicem ejurdem verbi fignificatum be-

ne perfpexiffe, quem ut exprimeret, pro altero Nar pofuit

7n TWmam poenalem

Quod aliter legerit, neutiquam inde

fequitur. 3) Omnes Codd. confuetam lectionem exhibent

2do per legis divinae megleum €3 contemtum.

V.:I12.

Praefcripfi eis multas leges, — fed. velut Jaeïegrz-

num quid reputatae funt.

34

Hosr. VIII, 12.

Prae[cripfi eis, multas leges, ] i.e. totam legem meam,

yd

fecundum omnia ejus praecepta, quotquot funt, in fcripto

l7)

dedi eis per Mofen: Omiffum eft, ut faepe , ante futu-

p10

rum Syns Pav, quod convertere debebat , quia verfus

v

praecedens praeteritum habet, & mox hocipfo verfu prae-

Leritum fequitur.

fü

Lectio vocis *5* in textu orta videtur

fü

Ccl. BAHRDTIO e feriptione continua wm 35 quam [ecuti

LX X verterint ws90s i a voptua wvls, €? poffet haec leftio,

multitudinem €9 legem meam, [enfum habere hunc: multas leges

Imta5 ; li xypig wan amrogosn, munus €2 apoflolatur.denotat mu-

(

nus apoftolicum. V vLGATA vertit multiplices leger mear. Dgv-

s1vs vertit amplitudiner legis meae , i. e. legem meam eximiam

& praeflantiffimam, continet enim Lex res magnas & eximias,

quae vocantur 1a ueyaAeia 1a $c2. A. TL 11.. Ita etiam IMOL-

DENHAVERVS:

Vortrefliche Gefzze habe ich ihnen gegeben.

Cf. Devt. IV , 6— g.

Jtd. velut peregrinum quid reputantur.]. habent eas Ifrae-

litae pro re nihil ad fe pertinente, tum per affe&atam igno-

T

rantiam & defectum attentionis; tum per non obfervan-

l

tiam & contumacem reje&ionem , ac fi illae non ad fe

Ípectarent; cum tamen me, Deum fuum , adíuc profitean-

iur. v.2. LXX vertunt: ac ahha']gm ENOy 182v S-umazg;;gm

la wysmZpsvm , verba initialia verfus fequentis ad noftrum

referentes: derivata voce *3man potius ab 39N quam 3n',

uti jam obfervavit Dnvsivs. . Cel. Bannprivs aptiorem

exiftimat fenfum prodire, fi haec verba ad comma no-

fuum referantur , quem etiam fequitur Ce/, PFEIFFERVS,

Hor. VIII, 13

35

le2m,

vertens: I/ie fremdes achteten fie die Oyfer , die 1ch gerne

Tipto

hatte; Sed, cum CHarpAEvs, SvgRvs & VvrLGATA

fütu-

erfüs

pro ïconfueta Verfuum diftin&ione militent, & LXX in

verfione fua mmnz altaria cum ^nst/acrificiis male con-

jrat-

fundant: ratio jufla non eft, cur a textus Hebraici di-

detur

ftinctione recedas.

"tl

380) per oblationes indecenter fa&as.

00

Yv

:5

lt

llll

Quod attinet ad facrifrcia milü deflinata. . donata ,

j

maéttunt quidem carnem €9 comedunt: jehova

(1ilt

vero iis non dele£fatur.

llfox enim iniquitatis

Q5,

eorum recordabitur , €3 in peccata eorum anim-

(QL-

advertet. Ipfi enim ad deguptios redierunt.

7À

Quod attinet ad. facrificia amihi deflinata,] Plures jam

cum PiscATORE obfervarunt, effe has voces initiales qo-

a

minativum ab[olutum , qui a nullo fequenti verbo regitur,

20

Poteft ve-

& accentu majori a fequentibus diftinguitur.

i

ro etiam ellipfis praefixi 3 ftatui, & cum Mankro verti:

f

Ín facrificiis donorum meorum ma&ant quidem carnem, &c.

J

'"5n35 communiter vertunt : donorum meorum , i. e. quae

n

Dominus fibi dar & offerri voluit.

Derivatur a rad. 3*

n

dedit, unde n3m cum 5 paragogico : Gen. XXIX, 21.

P

da mihi uxorem meam , LXX 3og . & pluralis: *2m date

j

smagnitudinem .Deo noftro, LXX d. Devt. XXXII, 3.

mecmvs quoque nomen noftrum vertit nynob.

CoccE-

JVS formatum illud exiftimat ex 3n s»n, quod eft

E2

u

36

Hor. VIII, 13.

Prov. XXX, 15; q.d. facrificia mea ,. de quibur dicun£ ,

[

cedo , ctdo, h. l.. ad quae offerenda fe mutuo excitant.

p

Ita jam AQVILA: 9ucixe Qepe Qepe. Sucia( uoiv.

T

ma&ant quidem carnem €8. comedunt;] i. e. mactant qui-

dem pro facrificio carnem & comedunt: Gnortvs permif-

five verüt: Hoffiarum , quas mihi offerunt carner quod at«

tinet , ma&lanto eas £. comedunto, quantum volent.

eJehova vero iis non deleatur.] |Nomen Jehovae poni-

tur pro pronomine : ego illis minime dele&or. Sive fuffixum

in verbo &y* referas ad /acrificia, five ad offerentes , Ten-

fus concurrit ; fc. facrificia grata non funt, utpote cum

contemtu Legis in a/taribus idololatricis oblata; ! Offerentes

gratinon funt; quia eorum facrificia nihil aliud funt, quam

apparatus epularum propriarum, & fervitus palati & ventris,

JVox . iniquitatis eorum . recordabitur, €9 in peccata eorum

animadvertet ;] Utraque phrafis jungitur etiam Hos. IX, 9.

Praecedit, humano loquendi more, revocatio in mentem,

fequitur poena , munc inferenda ob movam culpam.

i.e. cum obftinata

Jpfi enim. ad. Zgyptior. redierunt.]

malitia, novoque fcelere, vindi&am accelerante , contra

fdem,. Affyrio datam , AEuptiorum. auxilium implorarunt,

II Reg. XVII, 4. opinantes , fic fe poffe refiftere invadenti

Affyrio ; nec ad me fe convertentes. Ita de culpa KEphraimi

verba noftra jam exponunt THEODORETVS & CYRILLVS:

avrss'gewþav &ig. Aryvzrlov, naAaVleg eig ETIXEOIV GV GTOV AIyUT-

Tuev, zi m

J

[2Y

sov; nec aliter fere HiERONYMVvs, nifi quod Ae-

gyptiacam idololatriam jungat : Jn ZEgyptum funt reverfi,

Hor. V III, 14.

37

Jf

vel auxilia poftulantes . vel eosdem colentes Deos , in quibus

[ant

grius erraverunt, um & uysviv. E recentioribus vero GRO-

T1vs, .Seb. ScumiDIvs, b. DATHIvs & IMOLDENHARERVS.

qu

s) Quinta denique culpa fubjungitur: ob/ivio Dei, Crea-

ml

toris I/raclis.

fa'.

V

14.

"tque oblitus eft Ifrael creatoris fui, €9 exfiruxit pa-

h

latia. . gjuda quoque multiplicavit urbes munitas.

ün

Ego vero immittam ignem in ejus urbes , qui €$

[

gqalatia ejus confumet.

m

JAtque ita oblitus eft I/rael creatorir [ui,] Arcte cohaeret

?

hic verfus cum praecedenti ; dum enim Ifrael foedus cum

m

JÉgyptio iniit, ejusque auxilium petiit: peffime oblitus eft

1$

Deifui, quifibi eum in populum peculii elegerat, prae omni-

bus aliis populis, Exod. XIX, 5. Devt. VII,6. cujus obli-

vionitf mox aliud fpecimen additur in altera propofitione.

»

€8 exftruxit palatia,] quibus confidit, five ad magnificen-

tiam oflendendam , quafi nullus metuendus foret hoftis; five

f

potius, ut fe tueri poffet. €9. in tuto effzt belli tempore , u

1

Dnvsivs exponit, propter fequentem urbium munitaruim

/

mentionem. Alii vero per nyosn intelligunt £empla idolo-

rum , Dane €9 Bethele aliisque locis exftru&a, ubi altaria

quoque multiplicaverat v. r1. Ephraim. Ita HiERONYMVS

vertit: €9 aedificavit delubra im excelfis, totos coller €? mon-

tes €2 umbrofas arbores Baal €9 Aftheroth €9 aliis idolis con«

fecrans, quam expofitionem fequitur IMankK1vs; fed malu-

mus accipere de palatiir , ob nexum cum fequentibus.

38

Hor. VIII, 14

&

Quia in quandam hujus culpae communionem ve-

Ü

nerat etiam Aegnum duarum tribuum , addit Dominus:

:

eJuda quogue multiplicavit urber munitas,] plures, quam

d

antea, ut terminos regni muniret, & contra hoftes defen-

y

deret. Quod quidem per fe malum non eft; imo neceffa-

l

rium potius politicae prudentiae fa&um; fed omnino cul-

Til

pam habet, fi munitionibus fuis ita confidunt homines, ut

Dei oblivifcantur. Communiter Interpretes refpici putant

muuitiones illas multas & varias Regir Ufiae, qui tefte hi-

PS

ftoria II Chron. XXVI, 9. 10. z5. Hierofolymam aliasque

civitates ;Judae egregie munivit ; conflruxit etiam turres in

folitudine, novasque machinas bellicas invenit , quas in tur-

ribus collocavit €$ in angulis murorum, ut mitterent Jagittae

€? f/axa grandia.. Unde l/zn. Bvascu&nvs firmiter probari

éxiftimat, quod concio noffra regnante adhuc Ufia, in quem

folum haec urbium Jfudae munitarum multiplicatio conveniat,*

* In nota ad h. v. pag. 208. Der Befchlufs diefes Textes

gibt zu erkennen ,

da/s derfelbe noch unter der Regierung des

Konigs Ufia geflellt worden. Denn das Bauen fekter Staedte

in euda fchikt

Jich alleim auf diefes Künigs Zeitem , wie die

Hiftorie lehrt. Eben hieraus aber erhellet, dafs diefer Text

entweder noch unter dem Koeni

g Menahem, oder unter

deffen Sohn, Pekachja,

mit wel

chem fich die Regierung

des Koenigs Ufia in Juda endiget,

macht worden. Da fich nun der Innhalt des Textes auf Mena-

müffe feyn bekannt ge-

hems Zeit fchikt, und wegen v. 9. Io. vergl. II. Reg. XV, 19.

20. in diefes Koenigs Regierung gefezt werden mufs: fo habe

ich ihn billig dahin gefezt, und wird niemand etwas darwider

einzuwenden wiffen, er mü(ste denn ohne alle Urfache

die offenbare und fich bifs hieher wohlfchikende Zeitordnung

ín den Reden des Propheten verwerfen und verrüken wollen,

Hos. VII, 14.

39

Ve

edita fit. Sed 1) licet concedamus , refpici ad munitioner per

Ufiam factas ;

tamen inde non fequitur, quod ipfa quo-

I

que concio regnante Ufia edita fuerit; exprobrari enim u-

Jl

dae res etiam pridem fa&ta poteft,

2) Menahemus quidem

primus Phulis, Affyriorum Regis, auxilia imploravit, eique

h.

tributarius factus eft; fed munquam ab eo defecit; multo mi-

il

nus ZEeoypti Regis opem imploravit, quod nonnifi in ultimum

üt

Ephraimi Regem, Ho/feam, convenit, de quo expreffe id

t

dicitur II Reg. XVII, 4. & cujus defe&tio ab Affyrio & con-

l

foederatio cum /Eguyptio, obfervato accurate concionum edi-

J

tarum tempore , jam Cap. VII, 1x. memoratur , &in noftro

j

Capite v. 13. repetitur.

3) Ipfe Hiskiar a Salmanaffare,

quam diu viveret, non defecit; fed fortem fuam modefte

tulit, & temporis opportunitatem, ad recuperandam liber-

tatem , exfpectavit, quam polt mortem Salmanaffari datam

fibi exiftimans, ab ejus fucceffore, Senacheribo, defecit,

quod in ejus laudibus ponitur. IT. Reg. XVIL 7. Id, cum

ageret, mature quoque de defenfionis mediüs, de reparan-

dis munitionibur confilia cepit; & licet HrsKiAs , cum Sena-

cheribus jam bellum Judaeae intulerat, Hierofolymam inpri-

mis magis munivif/e dicatur, 1I. Chron. XXXII, 1——5. inde

tamen non colligas, quod, ante iftam inVngnem, defenfio-

nis regni fui, & reparandarum urbium curam neglexerit;

cum a miniftris malis & populo malo induci fe paffus fit,

ut, ante invafionem Senacheribi, A/igyptiorum quoque auxilia

cz'rc-zzm/þexerit, diffaudente & improbante Jefaia. Cap.

XXX. Nilergo impedit, quo minus Zir£iae quoque urbium

4o

Hor. VIIL, 14

ANN

munitarum exfiru£io tribuatur, uti ftatuit J/7zm. Mor-

DENHAVERVs: JDie Beveflügung der Stüdte in J uda v. x4.

ifl zur Zeit der Hiskia ge/chehen , und das Feuer , deffen

gedacht wird, ift durch den Salmanaffer, Sanherib

und Nebucadnezar angezindet worden.

Sed, uti jam

monuimus , fi vel foli Ufiae munitiones urbium Judae tri-

buantur, inde tamen non fequitur, quod concio ipfa fub

Uþa edita fit.

Bene Gnomivs ait: Duae tribus , videntes

incurfus ZAffyriorum fub Phule, Tiglathphalafaro €? Salma-

AC

naffaro in £erram decem tribuum , urbes

fuas diligenter mu-

suverunt.

ASI

Ego vero immittam ignem in ejur urber, qui €9 palatia ejus

confumet.] Suffixum primum in *sy3 eft ma/culinum, alte-

rum vero in rnwo9s eft femininum. Hinc Suffixum primum

referunt ad. jJudam, alterum ad Ifraelem f. Ephraimum, cui

nomini mafculino etiam femininum verbum Hos. V, 9. jun-

gitur. Similis fuffixorum varietas ef& Thren.TI, 5. quae ta-

men ad idem fubjeitum antecedens, lfraelem, referuntur:

"bforpfit palatia ejus , rvrnyamm , perdidit munitioner ejur,

w"-»2350. Poteft vero, uti ABENEsRA & Dnvsivs ftatuunt,

"griur fuffixum mafculinum fpectare ad populum, & pofte-

4lur femininum ad urbes populi utriusque, ut de fingularum

L-

urbium palatiis confumendis, per diftributionem, heic agatur.

-Phrafis 1gnis immittendi & confumturi palatia aliquoties legi-

tur Amos. L,4.7. 10. &c. GROTI1vs confumtionem hanc confi-

derat, ut anteceffuram immi[fionem ignis in urbes Tudae, atque

praefixum vav vérbi mo3w vertit per cum, ac.fi diceretur:

Cum devoraverit ignis Affyrius aedes illiur, nempe gentis decem

iribuuum ; mittam ignem in. civitater ;Judae ; quod fattum,

cum Senacheribus omnes urbes extra. Hierofolyma combuffit ;

quae expolitio quidem cum ordine rei geftae egregie con-

EE E p u- - n

fÍpirat, fed ex verbis textus non firmiter colligitur.

.

As

— — — ——

—

——

EEE

—

AA

*

—

Es

m us

o

z

*

-

A.

g

Fa

Ml

v

T u

-

-

-^

»1

p

É

-

st

;

PT s

At a al v

N

J

1

at F

u

"

Mi

- r

» d

n si Pt

s d d

E o

x

ab d.

L

u d

Z

y AHÉEARS, U

Pf

"us

&

&*

X

4 ,i-f&.&el

w

ïäï&?

m

AC

-

ET

"h

P

w

»*

—

ï&æ&æwxx

W

w

.Qü«

^

bf t

P W KA&

M&f

P

*

"

x

A as

Z

-

Ls

v

-

ul

WE

t m "

x*

AA m af ^

Y a

uæ wn P5

A

*

alb - u ot

, s

Eo UR

a

LOm

La

s

m*

P

»

t

»|

m

.. a—

"

m

,

d ag É

at

v

L u

Pt

5

"

D.

iæ&æ

lm

Flw.

,

wf,.

* Y*

*

8».2?«

A s

m

--

r

y

bt

p

p*

p

JADSUMP d

r

"

"

alb

g

u m ul

»

as

.

» -

" u

h!

P

R.

m "dims

Mu

i

A g t M

A.

v o

Wi FO

Ll

k

LT a

d

i d

T

r

ag

al ^ r d

w N

u

a

P d

"

-N

"

—

"

, -

A

E

EÉ

*

Lí

M..

d

*

m

E

P d

——

"

HU

t^.

at

——

"

S x

MÉ

r

Éw

FyFÓo. W t

^*

3 LA m

4 jees

"4 .

^

4 *

L

d

Q

&f

AT

^s

"

ww

*

o

*

i a

- $s.

a

du o P

"us

X

p

.

X

P f

"

h.

J

»

Es

ÀN

r d

H

m AL

p

n

a

VrX odb i

tv

P t

g-

m

n A

væw.x

o*

"

ET

a hd

LU

« n

w

y-

ais

L

--

ä»m

iiuner

P a

—

gt

-

(Nwt, s

k r

d

-

"o

p

$54

TR

4

-

MO

jewp

$ d

w ^

*

M w

,

-^. L $M La

*

p

m d

m

od

m

T

n

h7

3-

ab m

*

* 4

Ts

"z

j

E

m

iec

v

"

*.

*

w R uwe -

-

s

"

Pa a

d

L

"E

M n T

Ax—v.&«

L

"d

,

i*

d

U

"

Fu«

du

m;

^ ag

—

£

'2]

"

p

wl

p Ts

gt KWJR

ha

9.«

L

——2

*s

£

t s

—

N

PAU I

W

"

*

P r

- o

at

;

-

"r P :

4

m

*

[2

JW

* M

—

.H

**

vv

W

$^ a

í

y'

--

*

Rï

)

w

ed

d-

M

t*x

"

3

v

"

La

5

dl s

J m

zK

-

E

gt at

-t

"^

-

s*X

"

.w

ts

—

-

y

u n

a ant,

u

kdr.a

&vv

»-

"

Wuä

du

-

4M,

a d-

-— 4

.le

M onr :

A€

A^

à-

x

dl

£

*

;

-

-

t

ZT s

&

*

w

»

W

$-

ial P

^

:

od

-

",

o

»

ssl

L

P.

£

E

d

-

m T

*

w a

—— À

&W&

$-

Wk

* »&m,æ

-

-

5

—

*

E

&tl

L

at

d m

p d

- g

v«(t

d s

^

F

E

* »

$

u

Q-W.nnä

*

n.v

d

s

;

x

d

" d

v

&

É

W

a

"

? od

a tm

i »

E

t t

:*

dio

"

hl

E

j

-

E

L

DELS d

n

T

a,

—

H.f

u

p

^

a

i

We

s

—

&H

ii

*

x

m

* s

"

*

W

d

»

idE

*

i

r

Ls

-

-

m

-

W

& usl

LR

-

w

F3

*

.

As

*

..v

»

?5

a

—

-d

W

L d

W

&WMH

m ao -

"

p

"m

m

*

"

cue

* .

wed d

W

"

É

-

M

hr

"

f

-

W

*

,f

"-

M

a

o

L

*

F

zM of

LE

$-5

5

s

d

r

Mr

"i

"i

d

d

2

"

um

"

"

E

-X

"

*

*

v

A

*

u

—

"

x*

*

a

w

i

*

*

*

$

&

4—

ANNOTATIONVM HISTORICO- EXEGETICARVM

IN HOSEAM

o

PARS SEPTIMA

CAr»

Vl

C OM PLEGTEN SS

o

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

MA

-

QVAM

g

SMSB DIEWINELS

AVSPICILIS

o

RECTORE F NIFERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINJE

MAGNIFICENTISSIMO

-

I.(I.ä

ä

SERENISSIMO ac POTENTISSIMO DVCE zr DOMINO

DOMINO

CAROLO

w

DVCE W'IRTI:MBERGLE ET TECCLE REGNANTE

REL. REL.

ä

-

PR/ESIDE

-

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. gr DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBFVS

SEPTEMBRIS 4, MDCCXCI

PVBLICE DEFENDENT

M. IOH. PHIL. WEIGELIN, Tubingenf..

M. CHRISTIAN. LVDOV, NEVFFER, Stuttgart

M. IOH. EBERH. FABER , Trufringenf.

M. GVILIELM. FRIDER. OSTERTAG, Uraco - Mezing.

M. GEORG. CHRISTOPH. RVOFF, C'/meropolzt

ä

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL

T BING.E

LITTENMS BALZIANIS

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com