KaI600-1662_13

-

?

E

*

*

*

2«

i

u-

-

as

»

*

"h

*

ve

Á

*

E

,a

*

-

"

r a

t

*

-X

£

&

i

E

i

—

*

-

m

w

*

Á

*

E.

o

r

*

*

E

Ed

E.

E

—

*

:

"

M

L.

i

---

H

L

**

t

32

M

"

"o

5

A

*

E

w

J

"

".

*

i

a -

^

À

a

"

f

*

w T

W«

P5

h

$«

gt

od

&

«"

"

$

*

"

*

"i

.M

d

*

hu

-

3

s m

wb

" À

.u.w.

5

ao

dBl

X

p

—

L

i

d

if

s

»-

-

MM

5

*

a

"

ais

s

^

5

*-

s

L

du

ia

»

d

i p a t m

*

-

i4.

h*

as

-

Ma,

gt

o

g^*

nl

« À

*

b

A

Ls

*

-

j

? I N

-*

«

..

E

-

L P

w ww

EN

;

w

ha

E

i

h m

d

P

al

N

s

w

L]

P

À

£

i

M

d

"

Wä&

-

*

aw

—

Y

E

d

Gu

.

*.

w

d

.

T

*

v

*

-

*

K

HW.

-

"

a.

"-

,

3.

^

^ at

*

R

d

Rn

"

d

E

[

H

LE

*

t

:

p

W

t m

d

*

k U m

«

X

i^

3

T

ET

—

^

.

W

*w s g

at

H

Es

d

d

w.w

*

*

h

L d

Y dptragy,

M i y

v

E

"-

"

«

, M

»

*

aj

r

g

M..

d

À.

*

i d

o

»

-

"

a.w)

b ab

"

d

"

*

d

fw

i

E

diurs

t

fewcm g

—

g

PT dl

m

&

*

*

n

Wa

o i

-

5

ER

*

d

*s

b

foh.,

*^

£.

--

h:

d

F.

came

» W.

"

.*

AC

gem

-

C n

P ^

P

"a

P

" n m

. LE

-

"$

Wesud C if

-

iX

L^5 20

i

B d

i?*

-

?

x

i as

u

t

m s

-

M

,.wn

A

-

s

ao

x

I

M

*

A

^s

—

I*

o .

L

P2

E

n

3

-

.m.w

E

du ^

.

lP af

,

r

o

I

ie

" ss

-

ái,

p3

t

d»

F

L!

P

m

;

-

^, s i,

i. n

P

-

i.

at

LNS a

EE

d

a

"-u*

aE

i wV

w

* a

n

W

-

Mw

d

«*

-

i

—

l-

Z

du

i

4

w

N

*

* u

Ed

*

FA

M ss

"

m w

x 4

o

d i

u Mu

L

a

&S:.v

-a

t

*

d

M

m

N

fäïv

w t

d t

"

k EL

r

t

..w

.

À g

Z*

du

:

* m

*l

4 E

-

-

M

d

^

LE

«t EL

poacosh ^

'

i

",

. s

"u

LP

;

*

d.

lo. ;

ag m

"

- w

t

et-

s

1

m

»" A

*

;

?

(.k

M

:j

L

b d

Mi

j P H

u

n

a

A.

^w

*

*

Jhr

F

^

hais i

As

T g d

& s

VM

an *

--

LE

Á

4

*fb

"n

j

u T.

- t

p

Á

* ul

-

Á R

s

M

J

*s

r

As

—

AU05

Ws

AU

iah

La

*

"

*

WW — N

w at

, m

d

"r

H

sx

m

4

z

,

ss

E

..

s

x

m

,.&w&,

(..ww

f

*

M.w.(

-

od

,.n..

a

RE

RE

t

À

—

E

AE

——

s

i

——

Emi

"

Es

t i

m a

u.l

i&

$

*

Y

Vs

wlb

U

?

x

w

3

L

m

3/1

d

*

*

«H.

N

^

W

A

s

i

i -

-

—

s.

*

-

s

-—

E

—

E«

j

À

EE aPn a r a a

//

Sse

ANNOTATIONVM HISTORICO - EXEGETICARVM

IN HOSEAM

PARS

SEPTIMA

CAP

Vi

Q OMP LEG T ENS

MA

QVAM

SWB DEVINLIS

AVSPICIIS

RECTORE F NIVERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINJE

MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DVCE r DOMINO

DOMINO

CA

OLO

DVCE WIRTEMBERGI£ r TECCIE REGNANTE

REL. REL.

PR/ZESIDE

LVDOV ICO JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. Er DVC. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBVS

SEPTEMBRIS 4

MDCCXCI.

PVBLICE DEFENDENT

M

IOH. PHIL. WEIGELIN, 7ubingenf.

M. CHRISTIAN. LVDOV, NEVFFER, Stuttgart

M

IOH. EBERH. FABER, ZTeufringenf.

M

GVILIELM. FRIDER. OSTERTAG

Uraco - Mezing

M

GEORG. CHRISTOPH. RVOFE, Chaeropolit

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL

TV BINGZE

LITTERIS

BALZIANIS

h

terpr [

fyru

in £a

hi [

VR

3]

/fgf

qiox

LT

p

VJ'/&

el

Vàtic

pUri;

1

Itütr

ha(

A A

ovam Capite VIII. concionem exhiberi, ad populuti

N

X. tribuum dire&am , recte ftatuunt plerique In-

terpretes." Continet ea L. inflantis poenae, per hoflem (Af-

fyrium) exequendae , denunciationem , fubje&a Tfraelis culpa

in genere v.x—3..— 1. ejurdem goenae per fimgularia I/rae-

lis. peccata juftificationem €9. dedu&tionem in. [pecie , in qua

1) Regum principumque con[litutio , fine Deo fatía , v. 4.

2) Idolorum €3 Vituli inprimis fabricatio v. 4 — 8.

3) pt-

regrini auxilii imploratio v. 9. 1o.

4) cultus divini multis

giex corruptio , ) per altarium multiglicationem ,. v. 11.

£) ger legis divinae negle&£um v. x2. & y) per facrificia hy-

gocritica v. 13. denique 5) oblivio Dei, fattoris fui, gra-

viffime Z/raeli objiciuntur.

De fempyore editae hujus Concionis laborandum non

eft. Cum enim, uti ha&enus vidimus, fingula Hofeae

vaticinia, proutiin Libro Prophetico fcripta leguntur, £em-

poris, quo edita funt , ordinem fervent , atque in capite

qraecedenti VIL , ejusque v. 1r. (vid. Annot. nofüras ad

hoc Cap. p. 31. & 55.) expreffa jam defeionis Regis Hofeae

A 2

4

Hor.- VAIL, £.

a Salmanafare , qui eum fibi in prima expeditione fubjece-

rat, lL Reg. XVII, 3. & petiti a Rege /Egypti Soo auxi-

lii mentio facta fuerit: dubitari jure nequit , quin proxi-

me pofi-illud noftrum editum fit, ante alteram Salmanaffa-

rir invafionem , II. Reg. XVII, 4. quae in ipfo noftro Ca-

pite v. x. ut jam inftans praedicitur, vi cujus hoftis Affy-

rius Ifraelem erat. perfecuturus v. 3. confumturur & contem-

twi genlium expofiturur v. 8.. atque palatia ejur igne de-

K

firudurus, v. 14.

Cap. VIII, 1.

Ori tuo tubam (admovel) ficut aquila ad gopulum

2

eJehovae (hoftis v. 3. irruit;) quandoguidem

]

trausgre[ funt. foedus meum , €9 adverfus legem

!

lt

meam. praevaricati.

Ori tuo tubam! ]. In fermone concifo, cujusmodi fo-

let effe eorum, qui prae affedu verba abrumpunt , fup-

plendum eít verbum: appone, vel admove, Minus.com-

mode ÁovitA, SvwmMacuvs, THroDOTION & HikRO-

2 i d m -

NYMVS vertunt: ip guiture tuo fit tuba! ^ Prorfus vitiofe

LXX. dc wowmoy avrey w6 y4, pro J2n - on legentes

bpn-SR j5 pro 3, addito /Zem, & pro "Bw forfan s5y3.

CasTELLIO vertit: JDuccae tuae tubam ! V àrABLVS, Dnv-

sivs, IVlagxivs alique: ad palatum tuum buccinam. Ggo-

TIVS fynecdochice fumit nomen *^ pro ore toto. Palatum ,

ÓH

inquiens, dicitur pro ore, quia vox tranfit e gutture per

palatum, la etiam MigHAELIS; Nimm die Pofaune in den

Hos. VIII, t.

5

Jfund. . d quodnam vero SSubje&lum. dirigatur fermo Je-

hovae per hanc apoftrophen? non conveniunt Interpretes:

lii ad populum Ifraeliticum dici haec verba ftatuunt

Ita Manxivs: ANor, inquit, praeffare judicamus , ut oratio

haec. Dei ger. Prophetam in Imperativo credatur diretia ad

ipfum populum Ifrael, gui ad arma vocetur fuae defenfio-

nis cau/a, feu, cui buccinae clangore terrificus hoflis €$ ma-

forum adventus e[fet. fignificandus ; quomodo di&tum fuit : Clan-

gite buccina &c. Cap. V, 8. cui accedit /7en. BvRscHERVS:

Der. Herr. redet. die Yfraeliten alr eine Perfon an. .Bei der

Erfüllung thaten fie das wirklich ; fed quia de populo

Jfraelitico Dominus per totum reliquum fermonem in tirtia

gerfona loqui pergit: probabile non videtur , ad illum , fub

lü

initium tantum , alloquium in fecunda perfona dirigi.

alloquium fieri ad fioflem ftatuunt. Ita LvDOVICVS DE DIEU,

SEBASTIANVS SCHMIDIV S, quibus etiam accedit b. 0«

fier Krgw wi1vs, in 7at. Hor. P.IL. p. 3. ut fenfus fit:

Tu, hoflis (v. 3.) ad palatum tuum tubam (pone,) qua claf-

ficum canas €9 mox a cantato claffico, convocatogue exerci-

tu , ficut aquila. (veni) fuper domum JJehovae ; fed licet fim-

plicior videatur haec expofitio, quia phrafis: ori tuo tu-

bcm admove! proprium retineret fenfum, nulla etiam per-

Jonae mutctio fieret, idemque, qui jubebatur tubam ap-

qonere orií, etiam juberetur , venire ut aquila: lii tamen

iique plures verba noftra: ori tuo tubam ! dirigi ad gro-

ghetam. nofrrum ftatuunt , quem jubeat Deus , tanquam

praeconem editiffima voce foffis adventum. proclamare ,

6

Hor. V IHI, £.

non, uti quidem 'TARNOVIVS vult, quafi £iba; proprie-

tali, Propheta primo convocare populum debuerit, eum-

que deinde , cum conveniffet, voce fua alloqui; fed fro-

qice phrafi fumta , uti Jes. LVIII, x. Clama gutture —

inflar tubae attolle vocem tuam.. Yta jam CRALDAEVs : Pro-

pheta! palato tuo clama, quafi in tuba.

Synvs:- Os tuum

|

ut buccina fit.

HigRONYMVYs : Sic exalta vocem tuam , ut

tubae fimilis fit,ut plurimi audiant, quia plurimi geccaverumt.

LvrHERvs: Rufelaut, wie eine Pofaune.

Certum ef?, 1n-

quit CALvINVS, Prophetam non ufum fuiffe tuba ,. fed Do-

minus hac figura vehementiam do&rinae exaggerat.

Sicut aquila adverfus populum Jehovae! ]. Elliptica lo-

cutio ita fupplenda videtur, ut quid a/fa voce Propheta

gopulo Ifraelitico denunciare debeat, jam declaretur, omif-

Ío , uti in fermone abrupto fieri folet , verbo

€9 dic:

Sicut aquilm fc. hoflir v. 3. irruit.

IMARKIVS alteram hanc

enunciationem , uti priorem, ad poyulum Ifraeliticum in

imperativo dire&am ftatuit, ut fenfus fit: Tu, popule!

clangore tubae de adventu hoflis admonite , fubduc-te violen-

iiae accedentis hoflir, celerrimo €9 altiffumo volatu inflar

aquilae, fuper domum JJehovae , .Hierofolymam ver[ur , ut

in ;Juda fuperfuturo. latibulum reperias; vel celerrime Hie-

rofolymam afcende , invocandi gjJehovae €9 im ipfo arcem

Sed omnino coacta eft haec ex-

munitam inveniendi ergo.

pofitio ; quia mox in fertia. perfona de J/raele pergit fer-

nec bona foret cohaerentia

mo ,

fubduc te fuga;

qam transgreffi. funt foedm meum ; & quia tota reliqua

(

Hos. Y HB «

?

concio non admonet de fuga, vel invocatione Jehovae in

ls

templo Hierofolymitano; fed populo pertinaci & incorri-

gibili inftantem poenae promeritae executionem per ho-

ftem denunciat. Lvbpovicvs pE Drgu cum Szaasr.

j

ScuMiDIo & b. KreMMIO alloquium ad . hoflem. continuari

j

!

in verbis noftris, & omiffum verbum etiam 1n rmperativo ,

"

fupplendum, ftatuunt, hoc fenfu: Tu. hoflit, convoca-

to per tubam exercitu, veni vel advola , aquilae inflar ,

h

contra domum jjthovae; fed omiffum: €? dic, quod difcri-

men pérfonarum hic facere debet, in locutione elliptica

non eo valet, ut u£rague euunciatio de eodem fubjetto fumi

debeat. Subjuncta quoque ratio: quandoquidem transgreffi funt

foedus imeum , longe convenientius confideratur, tanquam

caufa, cur Deus hoftem immiffurus fit populo, quam ut

caufa, quae moveret foflem , ut contra populum Dei

Y

afcenderet. GnoTI1vs ad prophetam continuari alloquium

divinum, in Zmperativo fupplend um exiftimat, ut fenfus

fit: Tu, Propheta! exalta vocem tuam, quae tam late au-

diatur , quam aquila , temyplum fupervolitans & e fublimi

crocitans. Quem fequitur b. B vgx1vs: Sicut aquila , in-

!

quiens, eflo, o Hofza ! Sed durior videtur etiam haec ex-

i

pofitio. Melius ad vocem: ficut aquila fabauditur: hoffis

t.

irruit. Ita CHALDAEVS: Dic: ecce ficut aquila, quae fe mo-

]

litat; fic afcendet Rex; cum. exercitu fuo, €9 caftra metabi-

iur contra. domum . [an&uarii.

Jtem HIERONYMVS :

Hoc

dicito cum clamore: quafi aquila fuper domum Domini , €$

eft fenfus.: /eniet. Nabochodonofor cum omnà exercitu fuo

8

Hor. EHT, a

tam raptim , tam velociter , ut aquilae imitetur volatum ,

Jeftinantis ad praedam , €. veniet non ad alium locum, frd

ad Hierufalem , in qua templum Dei fitum eft , ut eam de-

f(ruat. atque fubvertat.

In hoc modo errantes, quod ho-

ftem de Nebucadnezare & domum Jehovae de Hierofolys

ma, ubi templum erat, interpretantur. cum vi tótius con-

i

textus de /ofle /l/fyrio contra populum X. tribuum venturo

üagatur.

Cf. de emblemate aguilae Devt. XXVIIT, 49.

Jerem. XLVIII, 4o.

adverfur populum JJehovae] Per domum JJehovae non

1

d

intelligi poffe Templum Hierofoliimitanum jam monuimus.

i

Salmanaf/ar enim Hierofolymam ejusque templum non ho-

füliter impugnavit. Verba fequentia: quandoquidem tranr-

LE

grefft funt foedus meum &c. aperte docent, quod domur je-

[

hovae denotet populum X. tribuum , qui, licet turpiffime le-

gem divinam transgreffus fuerat, & cultum vitulorum ido-

Tolatricum introduxerat: tamen adhuc fe populum Dei effe ,

& ad familiam Dei pertinere , ja&abat, ficut v. 2. fequitur:

al

Deus mi ! agnovimus te, nos Ifrael. adde v. 3. 4. 6. 8.

lu

quandoquidem transgre[fi funt foedur meum , €9. aduers

fus legem meam praevaricati.] Ratio cur hoftis immitta-

tur, redditur. C£. IT, Reg. XVII, 7—18. Utraque phrafis

[/

C. VI, z. VII, 13. jam expofita eft, & pofterior explicat

p

priorem. Benejot:y LXX verterunt: ay9' ey. HiERO-

k

NYMVS: pro co, quod.

(f

Y. 24

Hos, VIIT, 5.

n,

V.

2

fid

,

"d me quidem clamant : Deus mi! aguovinius te,

0«

nos Z7/rael!

)

lj«

ZAd me quidem clamant:] Per modum conceffionis haec

011

dici videntur, q. d. Fit quidem , ut clamor ad , me €? confeffio

n

moninis mei omnir non ceffct ; externa quidem nomiuis mei in-

?

vocatio €$ [acrificiorum oblatio ayud hos legis meae transgreffo-

res adhuc retinetur. Futurum spyr a&um continuum, i. e. id,

n

quod hactenus fecerunt, & porro fa&uri funt, includere vi-

I

detur. HiEgONYMVS fimplicem futuri fignificatum retinet:

10

iempore uecejfitatis atque angufliae , quando cayptivitas vene-

rit, meinvocabunt €9 dicent: Deurmeus! Ytemque GgoTIvS:

[^

éempus veniet, cum me invocaturi funt; additque Penm.

-

Y

DozpznrrimIVs : nempe cum hoflis venit.

do

Formulae clamoris apponuntur:

Deus mi! agnovimus te, nos I/rael.] In griori formula

,

D

alloquium. 2d Deum cum pronomine fingulari eft fingulo-

vum; in pofferiori: aguovimus te, alloquium eft totiur coé-

fu. Vis verbi pluralis primae perfonae syy*. influit in ad-

/

ditum nomen J/rael, fimulque ratio in appofitione latet, qua

(

opinantur, & perfuadere fibi conantur, /e Deum noffe, quo-

fis

niam nempe fint Ifrael.

Ita ordo verborum bene retineri

(

poteft. LXX vertunt: Eyus xcexpaCovlan, o 9509 tyvexaxutv ct,

pb

pro "oW vertentes &bw; atque omittentes vocem in

fine pofitam , bxwv.

Syrus vertit: ad me clamant €3. di-

cunt; Movimus te, Deus nofter! pro *nos habens syow &

B

Io

Hor. V IIT, 3.

vocem 5ywe^ pariter omittens; verbum vero yutsx*Y addens.

Inde vero non fequitur, quod lectio ipfa antiquiffimis jam

temporibus variaverit.

HovziGANTIVS conjicit, vocem

Jfrael non fuo loco ftare, fed ponendam effe poft vocem

vou, demto fuffixo fingulari, quam conjecturam non in-

eptam ftatuit b. DATHIVS & line dubio genuinam effe

vult Cel. BannpTIvs, vertens: Z1d me clamant; O Deur

Jfraelitarum ! movimus te , f[cimus , te effe Deum noftrum.

Sed traje&iionem ut ftatuas, opus non eft, uti bene jam an-

notavit Lvpovicvs pE Dirsv.

Alii, retento verborum

ordine, nomen Z/rael in genitivo aut dativo aut fub intel-

leca praepofitione , fumunt, h. f. novimus te . lfraeli,

Sed durior eft conftructio haec.

Alu

Í. pro I/raele effe.

verba: movimus ie! ut verba refpondentir Domini confide-

rant, & nomen Ifrael in vocativo fumunt , ut fenfus fit:

Mili clamant : Deus mi ! fed mor novimus te , Ifrael ! tuam-

que hypocrifin, uti fupra Cap. V, 5. Dominus dixerat:

JVovi ego Ephrüimum €9. Ifrael me non latet.. Veram ftante

hac expofitione facilior fuiffet omiffio fuffixi [ecundae perfo-

$Ge, longeque convenientius, uti loco citato, diceretur:

Jili clamant ad me: Deus mi! — fed novimus. Ifraelem , uti

mox n tertia per[ona v. feq. fermo pergit.

YV.

Sed rejecit. l/rael bonum ; ideo hoffis pw*feämfur

£eunm.

Scd- rejecit Jfrael. bonum; ] Continuatur h. v. fermo,

Hos. IHENS.

1I

18,

non Z/raelis ad Deum, in anguflia. fic fe accufaturi , quoþd

im

rejecerit bonum , & ab hofte auxilium peterit, uti vult

CyniiLvs; fed Dei de l/raele , cujus vana praefumtio, in

formula precum: Deus mi! novimus te! expreffa , refuta-

Y

tur, dum ei objicitur: quod rejecerit bonum. — Sive vocem

lo

z in maü[culino fumag , & per Deum optimum maximum.,

1f

IMatth. XIX, 17. praeter quem bonum non eft, cum Hir-

lll

RONYMO , VaTABLO , DnvsiO aliisque exponas; five in

at

neutro intelligas, & per decens omne officium lege Dei man-

m

datim, aut per benedi&iionem , ex eo praeflito fluentem , ex-

|.

plices: fenfus in re ipfa femper concurret.

Verbi mit pro-

'Il

pria fignificatio eft foetuit , rancuití; fic manifefte ponitur

n

Jes. XIX, 6. de alveis INili foetentiburs, qui fidendo . rance-

le-

fcunt.. A foctendo ductum tranfitivum , rejecit, quae figni-

M

ficatio ufitatiffima eft, & cui opponitur nv" gratum, ac-

m«

ceptum habuit. Ps. LXXVII, 6. Vid. 7//. NMiscHaErLIsin

AL

:Supplem. ad. Lex. Hebr. p.636. Cel. ScHvyzivs in Lex.

Ite

Cocc. ad h. v. p. 321.322. DRvs1vs ambiguum effe tex-

fb.

tum exiftimat, qui non tantum verti queat: Deferuit I/rael

j

bonum , i. e. Deum ;. fed etiam : Deferuit Ifraelem bonus,

J

1. €. Deus.

Sed ambiguitatem tollit ipfe ordo verborum,

in quo Z/rael ut nominativus , i. e. fubje&fum rejiciens prae-

ponitur, prouti quoque omnes //erfioner & reliqui /nter-

gpretes textum exponunt.

ideo hoflis eum perfequetur.] | Culpae praemiffae jungi-

tur poena , atque, quod fub emblemate aquilae , adverfus

"

gopulum Dei irruentis, v.1. dictum erat, jam de fofle exponi-

B 3

12

Hos. VIII, 4.

tur, qui Ifraelem ita perfecuturus fit, ut effugere nequeat.

Male LXX verbum. /ngulare cum.fuffixo figulari ha-

buerunt pro plurali s£ww^ vertentes exSeov wzlsdie£av ,

Atl

Quos fequens CYRILLVS, utijam monuimus, verba noftra

de flulto populi conatu , ab hofte auxilium petendi , exponit:

(y

leregi, inquiens, uovovexi xai 6xovleg avlor dsdgmuzwaci mgog

sy SgEe, Mi VO weipx "eyovuci leyv. uepamraolov.

IVüreris ,

j

Jilufirem M 1c u AE LE v fequi hanc Le&tionem 1ey LXX,,

dum vertit: /ber J/rael verwirft das Gute, und . lauft fei-

nen Feinden nach. Ytemque Cel. BAHRDTIVM, qui g

ä

inquit eft fefari. & $w funt auxilia hoftium , 1. e. Aepytio-

rum, Affyriorum &c. cum tamen omnium Codicum He-

braeorum auctoritas pro noftra expofitione militet-.

i;

hu

4.

Jpfi reges couflituerunt, fed mon ex me; prin-

II

cipes fecerunt, quos mon agnovi.

Ex ar-

gento C9 auro fuo fecerumt fibi idola, ut ex-

fcindatur.

l

Ouam Dominus v. 1 — 3. Comminationi poenae per

hoflem. inferendae fubjunxerat culpam. l/raelis in genere,

accufans eum, quod rejecerit Deum , atque transgreffus fue-

rit legem ipfiur: eam jam /pecialiur exponit

) per conflitutionem Regum principumque, [e non conful-

to falum.

Jpfü reges. conftituerunt , [ed nom ex me; ] Cum in-

Hof PL 8

13

t

dignatione praemittitur pronomen

t uf,

q

d

populus Ifraeliticus, femere fibi arrogavit. jur, pro lubitu

conflituendi fibi Reger , quod per rebellioner

& . con-

z

à

jurationes; exercuerunt.

À quo autem tempore ? &iw

quibus regibus conftituendis ita peccaverit populus X tri-

?

buum? quaerunt Iaterpretes.

Communior Interpretum

fententia elt,

rem a prima defectione X tribuum a Do-

mo Davidica repeti, adeoque jjeroboamum l. cum ille.

gitimis ejus fuccefforibus denotari. Ita e recentioribus Cef,

BaHRDTIVs

lutellige :Jeroboamum , inquit, €9 reliquor,

JNam mon ex decreto Dei fa&a erat feparatio ifla regmi

Jfraelitici.

Sebaft. SciwiDIVs exiftimat, quod non tam

J'eroboami I. & populo etiam fa&a eletiio, quam regni ime

ia conflitutio accufetur, dum populus X tribuum regnum

fuum firmaverit , & fereditarium fecerit, atque, extra do-

mum Jeroboami, ad alias quoque familias transtulerit 5

cum tamen Dominus illud non, nifi Zeroboamo ejusque

domui, & quidem fub conditione , fj faceret , quod re&um

in oculis Domini. I. Reg. XI,.32. tradideri.. GROo T1vs

ftatuit, Jeroboamum quidem & jJehuum , eorumque po[tz«

ros, juffu Dei regnaffe ; non item illor, qui medio inter eos

tempore fuerint , ut €9 illor, qui poft pofteros Jehu. Nobis

refpici inprimis illae peffimae Regum conftitutiones vi-

dentur, quae aetate Prophetae moftri, poft mortem jJero-

boami 1]. invaluerunt, cujus finguli fucceffores thronum

non invocato Deo I/raelis, fed vel poft bella inteftina , vel

per feditiones & conjurationes occuparunt, atque per eas-

—

14

Hos. VHI, 4

dem throno rurfus deje&i atque interfecti funt, excepto

Jenahemo , a Phule, Affyriae Rege, in regno confirmato.

[

Cf. Annot. noftr. ad Cap. VIIL 7. Scilicet ehuo, juffu di-

[

vino in regem lfraelis uncto, I. Reg. XIX, 16. IL. Reg.

C

IX, 3 — 7. ut perderet familiam Achabi, promi/erat Do-

minus, fore, uf filii ejus in quartam wurque geuerationem

regnum I/raeliticum obtineant. Haec promiffio in ;jeroboa-

|

mo II. Jehui pronepote, qui placide obiit, jam vi-

detur impleta, cum ex more füpputandi Hebraeorum,

ipfe Jefu jam primam generationem confüituat, cf. IMatth.

1 1.

Hinc ftatim poft ejus obitum turbulenta 1n. confüitu-

i

tione- Regum Ifraelitiorunv inceperunt tempora: 1) per

znterregnum duodecim annorum, quod inde videtur ortum,

quia promiffa familiae Jehui fucceffio in ;Jeroboamo I7. vi-

debatur finita. Antea enim peffimorum quoque Regum filii

immediate patri in regno fuccedebant. 2) per caedem Za-

chariae, filii ;-Jeroboami, qui anno demum 13 poft deceffum

patris regnum occupaverat, poft dimidium regni annum per

Sallumum interfe&li, quam caedem non videtur permiffurus

fuiffe Dominus, nifi Zacharias ad quintam pertinuiffet ge-

nerationem. Licecalii Zachariam, in promiffione ;Jehuo data

adhuc comprehendant, DaTurvsque II. Reg. XV,12. filios

quartae generationis, tz»y'a" *3, vertat abnepotes. jJehut,

qui ejus thronum regium obtineant. Ytemque ]. Ma1cnaELIS:

IDeine Nachkommen:| follen. bis ins fünfte Glied auf dem

Thron l[raels fisem , memlich. 1. Jehu,

2. Joahas,

3.Joas, 4. Jeroboam, 5. Zacharias.

Hor. VIL 4

15

qrincipes. fecerunt. ,

quos non aguovi; ] i

€. minoris

jto

1/0,

quoque dignitatis judices & magiftratus conftituerunt , me

dl

non probante. Supra C. VIT, 7. dxxerat Dominus: nec eft in-

d

ter £05, qui me invocet. Damnatur haec Regum principumque

)o

conftitutio vitiofa

quod facta fit, JDeo non confulto, vel

m

uti CASTELLIO vertit

JDeo non au&ore; itemque Deo non

Jl«

approbante ; imo potius improbante , quum nec legitimo

V

modo ad iltam dignitatem evecti fint

nec £n iflo honoris

n,

faftigio digne fe gefferint.. GnomIvs: jJudices duarum tri-

Sudices decem

j

buum

mqwt

originem habebant a .Deo ;

ü-

tribuum a. Regibur

Quidam Judaei cum JARCHIO ver-

X

bum yw w5* pofitum exiftimant pro YyOn removerunt , coll

l;

Cap. IX

12. ubi "ww pofitum pro mo,

atque rejetii0-

arbitrariam denotari fta-

i

nem regum, prius conjlztutorum

Wl

tuant; Sed, cum Lectio prior fit conftans, atque a Chal-

l

daeo quoque

LXX & //ulgato fervata

fenfumque bo-

n

num priaebeat, ea omnino praeferenda eft

T

B) iterum fequitur [yeciale transgreffonir . documen-

tum: . Fabricatio idolorum €9 vitulorum inprimis, Dane

€9 Bethele ere&orum

ff«

Ex argento fuo €9 auro fuo fecerunt fibi idola,] 1. e. fimu-

(&

lacra formarunt, quibus cultum idololatricum praeftarenr.

)

Cf. Hos.11, 7. 1V,7. HizgoNvmvs: JVon eis fujfecit hoc [ce-

l,

lus (priori hemifüchio indicatum ; ) ni/fi majori impietate fa-

cinus duplicarent , ut argentum fuum €9. aurum, quod . acce-

gerunt.ad. divitias €9 ornatum , in idola verterent

g

ut ex[cindatur.]. fc. I/rael , quod fubftantivum ex v..3

16

Hot, WAIB*s.

repetendum eft; vel i/[ud ip/um argentum aurumque , ad

T

fimulacra adhibitum , uti 7//, MicnaELIs interpretatur :

um es zu verlierens buchflüblich : damit er aufhüre, oder —

alle werde. . Scswipivs. fluporem. hominum. notari ftatuit,

i

qui tam craff peccant ,. quafi ommi ftudio vellent. ex[cindi.

5

|

LXX. Cnarp. Syg. & VvrcaT. vertunt

ub interirent.

[!

Hinc £. DATu10 legendum videtur, snm», "quoniam ver-

ij

ba €9 pronomina im mumero plurali praecedant , mec habeat

Y

receptio lelio nominativum, quocum confiruatur, nifi b 172

in verfu tertio; €9 pluralem mumerum ommes. FA erfioner ex-

[

grefferint. Paulo aliter Ce. BAgunpTIvs: Si le£ionem

textus defendere velles., veferenda effet ad vitulum, qui ver-

fà [eg. commemoratur : Sed cum. durum hoc fit, Ueteresque

Juterpretes omnes ypwz^ legerint : ego quidem emendationem

textus fuaderem.. Sed , cum omnes Codd. in lectione tex-

ä*

tus confpirent , & /erfiones faepiffime /znfum magis, quam

verba exprimant, retineri poteft le&io confueta , five po-

gulur, five argentum aurumque pro nominativo habeatur.

ei

Cf. Obad.. v. 9.

od

Zlbominabilis wihi eff vitulus tuus , o Samaria !

CExarfit ira mea in eos; quousque non admit-

Lent. emendationem? )

Abominabilir mihi eft vitulus tuur, o Samaria! ] Gene-

rali Idolorum fabricationi jungitur in fpecie Z'itulorum for«

wuuio, a JJeroboumo l. ex politicis rationibus infüituta,

quorum

Hot E HUR

I7

id

quorum cultum omnes in Regno X iribuum fuccelffores ,

usque ad regni interitum ,

pertinaciffime retinuerunt.

Hinc fummo jure de peffimo hoc cultu Dominus: Foetet,

t

inquit, 1. e. res mifi abominabilis eft vitulus tuus, o Sama-

il

ria! Verbum m3, quod in fignificatu adivo v. 3. ufurpa-

)

tum legimus : Aejecit J/rael bonum, jam in figaificatu in-

l^

iranfitivo poritur , prout egregie probavit Ce/. ScungoE-

7

pERvs in Obs. Sel. ad Orig. Hebr. p. 69. & 80. vertens:

M

F'itulur, quem colitis ita eft mihi deteftabilir, ut totus ran-

"

cere videatur , confentiente 7/J. MicnaEris in Supplem. ad

4

Lex. Hebr. Samariae tribuitur vitulus, fingulari numero

pofito pro plurali, ut pluralir Cap. X, 5. ponitur pro

ld

fngulari; Duo enim erant Vituli, Dane & Bethele erecu ;

,

Samariae , inquam , tribuitur //itulus non hoc fenfu, àc

fi Samaria jam caput regni fuiffet, co tempore , cum pri-

mum mandatum de colendis vitulis exiret; 7Airzae enim

Ja

refidebat Jeroboamus I. cultus vitulorum auctor; Neque

etiam hoc fenfu, ac fi extremis faltim temporibus vitulo-

rum alter in Samariam translatus & ibi cultus fuerit; quod

probabile videtur Seb. ScH M1D10; Neque denique hoc

fenfu, quod , tempore Prophetae , tertiur l/itulus Samae

rite eredus fuerit, prouti conjicit 7//. M 1C HAELIS ad

verba: ,Jein Kalb , Samarien! ift fchündlich , notans:

»lom Kalb Samariens awviffen wir aus den Gefchicht- Bü-

»chern der Bibel nichts , fondern blofl vou. dem güldenen

» Kalb zu Dan und Bethel. Dasift bei der Kürze der-

/elben nicht. zu .vewundern.

"us unferer. Stelle if im-

C

18

Hor, P HEESS

»mTer fo viel klar ,. dofi in dem fpüten von Zchab (dicen-

» dum fuiffet vom Zmri 1. Reg. XVI, 23 — 26.) erbauten

»und zur Refidenz erhobenen Samarien, zur Zeit des Pro-

» phelen, auch ein als Bild des wahren Gottes

»aufgerichtetes Kalb gewefen

ift,

das er

»im folgenden mehrmals. erwühnen. wird.

Locus certe

Hos. X, s. ubi dicitur: Propter. l/itulum Bethaven (i. e

Bethelis) lugebunt Samariae incolae , huic conje&urae non

favet, qui, fi proprium habuiffent P1tulum, hujus potius ab-

duc&tionem luc&uri fuiffent, quam Vituli, Bethele ere-

€&ui. Samariae ergo tribuitur /;tulur, quia ejus cultus ab

omnibus quoque Regibus, Samariae refidentibus, conti-

nuatus fuit.

Ceterum in vertendo verbo ny non conve-

niunt JZerfiones & Interpretes.

Synvs reddit: Érraverunt

ob vitulum tuum , o Samaria ! CRALDAEVS: erraverunt ob

vitulum Samariae.

Uterque videtur legiffe 33 , quam

lectionem probat. Ce/l. Baunprivs addens : quod verbum

rix , uti v. 3. denotet deferere, deficere, ut fenfus fit: de-

fecerunt ob vitulum, (i. e. cultum vitulorum) Samariae , ad-

ditque, quod fequens t23 omnino tueatur To sris.. Sym-

MACHYVS vertit emef9ax9s, ac fi legiffet mx, judice Bahrd-

ijo transpofitis 3 & m.

In eundem fenfum HiERONYMVS:

groje&us eft. vitulur tuur , Samaria.

LXX amolenjos ov

poxeov cz, Xopaetin, projice vitulumtuum, Samaria , ac fi le-

giffent in Imperativo: n3 , quos fequitur b. STRVvENSEE :

Veilafi dein Kalb, Sumaria!fed nexus, quem pro bacverfione

allegat, minus convenit fequentibus verbis, quae graviffi-

Hcþ. VIII, s.

E9

f

mam exprobrationem , non admonitionem , includunt. 7en.

/"

BvnascHERvs vertit: Kr, (der Herr) fat dein Kalb ver-

)«

worfen, vocemque ";1533: in accu/ativo pofitam ftatuit; fed

T

nomen gjehovae in textu non extat ,

& per totum

[

fermonem Dominus n prima perfona loquitur. IVÍARKIVS

denique: Avejecit vitulur tuus te, Samaria! ta, ut accufativus

affixi in voce 'þjp duplicem habeat ufum , & involvat

n

tuus te. Omnis haec expofitionum varietas partim ex u-

tata leflione orta eft, partim, quia a£iva verbi m3t fignifica-

tio putabatur retinenda; cum tamen , fi ejus fignificatio

intranfitiva admittatur, optimus fenfus emergat.

ira mea exar[it in eor, quousque mon admittent emendatio-

nem?] Per parenthefin i verba haec pofita exiftimes , in-

time verba v. 6. initialia, cum initio v. 5. co

ildtc

hae

rent; eft.

que talis interpellatio affectui deteftantis convenientiffima.

Bene id perfpexit //em. BvRsCHERVS, ad. verba noftra

notans : Die Worte: JMein Zorn ift über fie, (die zu Sama-

ria) entbrannt , wie lange werden fie die Reinigkeit nicht

vertragen koennen ? miüffen al eim Einfchlufl. betrachtet

werden. Plura pareht/ztfeoy exempla, interque ea etiam no-

ftrum locum, attulit /7en. Dn. SroRRivs nofter in Obferv.

ad /nalog. €9 Synt. Hebr. $. LVIV. p. 397. 398. quam

garenthefin , cujus etiam indicium in ipfa perfonarum mu-

tatione datur , fiagnoviffet b. D AT H1vs, lectionem tex-

tus receptam non adeo difficilem judicaffet atque impedi-

tam , ut nulla ratione commodam admittat interpretatio-

nem. Jraje&ione ergo primi membri verfus quinti ad

C 2

,

29

Tor. AT, ige

initium verfus fexti opus non eft, quam, HovziGANTH

conjetturam fecutus, Vir beatus in ipfam J7erfionem textís

m

$—— —5 —

recepit:

V. 5.

Jra mea in eor exarfit ;

quousque

nullam

admittent emendationem 2 v. 6.. Abominabilis mihi efl vitu-

lus tuur, o Samaria! Eft enim I/raeliticum inventum, Dorni-

nus, qui Samarimm, metropolin regni lfraelitici, in -

cunda perfona allocutus erat, jam de cultoribus V'ituli in

tertia loquitur: Exarfit ira imea in eos ; additque: quour-

que non poterunt emendari? loterrogatio cum fumma in-

dignatione pertinaciam in cultu idololatrico exprobrat. In

voce tp3 eft ve/ Enallage nominis pro infinitivo, uti LXX

vertunt: eeg lmog s 5 Quvtvlai xaSapuEyvyai , quousque

non poterunt purgari; vel elhiphs verbi, qualis Apofio-

pefis irato bene convenit: quousque non poterunt emen-

dationem fc. admittere, BAngpTIvs : Quousque. emendationi

vitae morumque impares erunt2. Ill. NcHAELIS: Wie lan-

ge werden fie den Juth nicht haben ,. fich zu reinigen?

V

6

JVam ex lfraele eft ez;*z'czm z')le (vitulus,) faber fecit

eum , neque eff Deus; Certe in fragmenta erit

yl/'izfrim Samariae.

Nam ex. lfraele eft etiam ille,] prodiit ex ejus officina,

aRege jJeroboamo excogitatus , qui eum ab artifice fieri

curavit, atque Ifraeli peccandi occafionem dedit.

IVIe-

rum eft Ifraeliticum inventum, idque peffimum , & ex-

*

Hor VIII, 6.

zi

!iii

preffa lege mea: non facies tibi fimulacrum , quod colas aut

1

adores, Exod. XX, 4. prohibitum.

Ratio redditur, cur

l,

Domino abominabilis fuerit Vitulus Samariae.

Praefixum

» ante x3n, quod Cod. Hebr. exhibent, omittunt quidem

Q

CHALDAEVS & SyRvs.

VvLGATVS vero retinef ; nec eft,

[r-

quod fufpiceris cum Ce/. BAHRDTIO ; 1o €? interpolatum

]

effe ab eo; qui ad le&ioxjem i vellet emendare verfio-

!

nem Latinam.

füber fecit eum , adeoque Deus non eft ille;] Eft opus

artificis, cf. Hos. XIII, 2.. Jes. XL, 19.20. Cum indigna-

tione & contemtu repetitur o xw*, atque praefixum in vo-

ce wO infert illationem: adeogue Deur non eft.. LXX ver-

bum efl bene fupplent: s a 9sog egi. & V vLGAT. C non

eft. Deus.

i

Certe in fragmenta erit V'itulus Samariae.] 1. e. in mi-

nutiffimas partes redigetur; quae ignominiofa ejus deftru-

&io in fummam quoque cultorum ejus ignominiam redun-

dabit.

In vertenda voce t&»53w Interpretes valde dif-

fentiunt, CHALDAEVs habet ï'mS wp35 in minuta tabu-

larum.

Ignotus interpres apud..IM.oN TEFALCONIV M

TTRQXTMAIUS 1to 7;;; & vze IG ,

quemadmodum. aranea-

rum tela, quem fequitar VvLGATA: in aranearum telas

erit vitulus Samariae.

LXX vertunt: 4l «Aavev zv o

poxos cs , Xxwapam, quia feducens erat, vitulus tuur Sama-

g1a.

Ad quam Verfionem HiERONYMVS monet, quod

AoviLA habeat errantibus , five converfis (DRvsivs: ger-

verfir.)

YMMACXVS inconflans: «xalasaloy.

Quinta Editio

e

2

2

Hos. l/III, 6.

esuBsuev , vagus €9 flu&uans. . Vener. DoEDERLEINIVS ver-

tit: in flammas abibit vitulus Samariae , quam vim habeat

Jobi XVIII, 5. non fplendet flamma ignis ejuz. Communior

vero fententia per ty33v intelligit fragmenta ligni , qui-

bus ignis accendi & foveri folet.

Ita ScuvrTENSIVS in

Zinimadv. philol. ad h. 1. //l. Mxc&AE1s, b. Darnivs

aliique.

X .

F'entum [erunt, grocellam metent ; flans ipfi fzges

non erit ;

germen mon gproferet farimam ; fi

forte fecerit , alieni eam. confument.

V'entum ferunt, procellam metent;] | Locutio proverbia-

lis, quae de iis dicitur, qui vano operum labore fibi dam-

num parant CHALDAEVS vertit: Nam domus Ifrael eft

Jfamilis ei , qui ventum feri£ ,/ €9 turbinem demetit : UXX:

el aveuopSoga cemeipay , wot 5 walacgopu avlv exdeLelan avlu,

quia corrupta vento feminarunt , etiam fubverfio eorum. (vel

Addit

Jeminum. velY. [eminantium) | excipiet ea. fc. femina.

HiERONYMVs, ayeuopSopa £ffe femina a. vento corrupta ,

quae medullam mon habent, quam Graeci. evleguovsy vocant,

