defponfaturum promittit, ) Defpon[atio hzec promiffa de-

fcribitur & duratione: t oyyo in ceteruum. CASTELLIO:

in perpetuum, Nox. tYowy. aliquando /eculum vel duratio-

nem (ongam eamque indefinitam denotat; aliquando «ter-

qimtem.

.Hoc loco omnino d(:fponfwtiar in perpetuum * dg-

F25

nOo-

* [f MICHAELIS adverba: uf ewig will ich mich mit

dir verloben , annotat: Wenn ich die Sache mit andern Wor-

ten erkleren foll — —— fo ift von einem Ehverlóübnis die Rede,

dabei der Mann fich des Rechzs dev willkührlichen Ehe[chei-

dung b&gibt, und auf Lebenslang heurathet. Sagt man hier;

Gott hat fich aber doch gleichwohl von feinem Volk gefchie-

den! Wir finden es von ihm verlaffen! Gerade die Nachkom-

men der zehen Stzamme finden wir bei uns in Deutfchland

und Pohlen zerfreut! fo ift die Antwort $ Er hat fie verlaf-

fen, weil fie ihn verlaffen haben, wird fie aber künfüg wie-

&er annehmen, Rom, XI, 25. 26.

UODDMSES

44

Hos, II, 2r.

notatur, ita, ut Dei confilium conftans & irrevocabile fit;

Rom, Xl,29. Alii, cum ApARBANELE de futura plorioft

eternitate, fidelibus deflinata, tanguam bono in de[ponfatione

gromiffo cogitant

Aliicum HrikeRONYwMoO efernum dc-

[ponfationem ex. coufilio. Dei flatuunt , fed. gentis defeflione

abolitam. Manxivs oppofitionem heic ftatuit ad aetiguam

J[raclis afumtionem, que, temporaria fuerit, iufecuta incre-

dulitate. &2 abjeflione divinu , dum lec, qua ex[peflatur poft

qra fenteni rejeflionem fit- eferna , mqu'am in mwedulztatem

relap[ura gente ifthac,

defpon[abo. te mihi in juflitia €& in judicio; 9 in benigni-

tate €9 in miferationibus.] Qua ratione Deus de/yon[aturus

fibi fit I/raelom

his verbis defcribi, plures conveniunt

fed circa expofitionem vocum: i» jufiitia C9 in judicio; in

beniguitate & in mi[erationibus , mira eft interpretationum

varietas,

Sunt, qui cum TrEoponrTo juflitium 65 ju-

dicium in hoftes exercendum ; benignitatem vero & miferatio-

nom erga populum de/pon fandum demonfirandam denotari exi-

ftimant

Seéd in toto hoc fermone de fo[libus populi Ifraez

litici pasiendis nihillegitur. Quare alii de de ju/Iitia€9 judi-

cio in populum defpon[andumexercendo per panas; deinde vero

de benignitate C& mi[eratione eidem conferenda cogitant, Ita

b, STRVENSEE: Jch ivill dich mir verloben durch Aus-

h

ábung gerechter. Gerichte ,. (dadurch wurden. fie- zum IVachi-

denhin gebracht: ) aber auch durch Zürtlichkeit und Erbar-

li

3nem,

Accedit Fen, DaTu1vs : vertens:

Defpon[abo. vero

[

j« miki, jufle te punzendo, demole verà infignifer mierando ,

atque

p

Hos, IT, 2v

4

E]

atque otnuia promif/a praftando, / Scilicet Vi Celäbeüimä

exiftimat , eandem promifTonem , quce inde a verfu 16 usque

ad v; 20, defcripta fuerat, repeti fub tropo defpon[ationis

five novi conjugii contrahendi a Deo cum poyulo fuo.. Diver[a

vero £empora indicari ftatuit , quibus illa defponfatio quaft

inchoari, deinde conírabi, tamdem confummari dobebas,

Initium ejus , inquit , Propheta ponit in ipfa abdu&lione in

capti-vitatem. — Habebat enim pro fcopo emendationem populi,

ejusque cum Deo reconciliationem, atque idem eff , quod v. 16.

dixerat. Alteram periodum hujus de[pou[ationis Proyfeta

facit tunc , cum. Deus gopull effet mifertus ; h. e. cum liber-

tatem redeundi in/ patrinm. — fuum. itorum . confequerentur,

Tertiam cum . fecunda. conjuntlam, mempe felicem €8 forentem

ftatum veipublice poft. illa tempora, | Sed , cum ea , quze

'a v. 16. usque ad v. 20. promittebantur, de redu£Zione ex

exilio in patrium ; dé reddendis vineis, de cultn Baalim remo-

vendo , de fadere cum feris agreflibus in commodum Ifraelis

faciendo , de [ecuritate ab hoflibus agant , adeoque tempo-

ralia & externa maxime refpiciant: nobis v. 21. promiffio

crefcere, & per de[pon[ationem Dei cum.populo nova eaque

fgiritualis quoque - gratia ,. in foedeze cum Abrahamo &

patribus inito jam contenta , denotar? videtur; quam ergo

pro repetitione mera pracedentis promiffonis habere non pof-

fumus. fbduflio iu captivitatem erat rejectio populi Ifrae-

litici, II. Reg. XVII, 18. quz , quoniodo de/pon[ationis

iniiium. dici queat , ego quidem non perfpicio, . Aliud fane

elt.punire , aliud in gratiam. recipere & gratiofe fibi con-

*

Y3

jua-

46

Hos, TI. 2x;

jungete, i. e. defponfare. — Porro hoc defpon[atio fiftitur

ut eternum duratura ; qüare ad felicem reipublice flatum

gift. libortatem vedeundi ex captivitate, qui vix per aliquot

feculà duravit, eo minus refringenda eft , quia compre-

hendere videtur fedss illud tam magnifice a geremia de-

Ícriptum, Cap. XXXI, 31-33: Futurum eft, inquit hova,

t cum Ifraelitis €9. gjudeis novum pangam fadus; non qua-

le illud fuit fedus , quod cum majoribus eorum pepigeram ,

cum eo5 admodum benigue ex ZEgypto eduxilfem, fiquidem il-

lud fedus violarunt, ita, ut eos repudimrem, inguit gthova,

Sed. foc erit fedus, quod cum Ifraelitis aliquando inibo , in-

quit gjehova: Efficiam, ut legis meg periti fimt, eamque pro-

be teueant, — Et fic ego ero eorum Deus, €8 illi meus erunt f0«

2e in-

gulus, Voces ?rgo priores; in juflitia C9 judicio *, qu

time

* //, MICHAELIS verba: D5v p"N3 vertit : rechtg-

krüftig und gerichtlich verloben , & in nota addit: / Die ülte-

fien. Ehen der. Patriarchen und der. Ifraeliton zu . Mofis Zeit

hatten moch Keime gerichtliche — Gebrüuche , und . an. die

ïi

grieflerliche Copulation darf manj in demn Zeiten moch we-

miger gedenkem: fouderm mam heuralhete, wie àn der Einfalt

der alten vedlichen IVelt , auf Treue und Glauben. Nachher

nber fcheimen bei cinigem Ehen, bei deuem der Mamm fich m

.l;

gewiffen. Bedingungen anheifchig machte, und gewiffen vorhin

Sblichen Rechten, z B. der willhàhrlicqon Eheftheidung und

der Vielweiberei entfagte ,. gerithtliche Ferhandlungen hiugu-

Ü

gekommen zu feyn , von deren. Befchaffeuheit wir aber keing

siülere Nachricht habeu, (Mof. Recht, $.91,) . Eine folche ge«

[

vichtliche Ehe war qwun eine Ehe der beften umd begünftigflen

dri, und die will Gott mit deu Ifraeliten fchlie[fen,

Hos, ÍT, 2r

42

t1me cohzrent, exegetice fibi fubjeQve funt, perinde ac

pofteriores: im benigmitate C9 mi[erationibus , ut fenfus hic

fit: Defponfabo te mihi, ita, «f non jwffitie modo mea

veritasque perfe&üiffime pateat , preftemque tibi, quzecunque

vi feederis hujus exfpectari poffunt ; fed preflem tibi, que

j

gerfide defeceras, absque ullo tuo merito, ex mera gratia

€9 mi[zricordia, qua opus eft, quando repudiata in gratiam

recipitur, Addit hvec Deus; ut diffidentiee populi occur-

rat, cui, in tam profundam miferiam delapío , non fpe-

raunda videbatur tanta gratia.

V. 22.

ja

Et defponfabo te mibi in fide ;

aulem Jebo'vam co-

gnofces.

E2 defponfabo te mihi in fide;] i. e. uti verba BaeNTIVS,

v

j

Gnorivs, I/l, MicHAELIS, ex parte Dei intelligunt, con-

flantia. im fervandis promiffis immutabili, Rom, IIT, 3. Alii

(24

2

defcribi exiftimant conditionem , ex parfe populi preeftan-

/]

dam, CUJHS fc, officium huc redeat ,

ut apprehéndat fide

,

promz] ionem datam, eaque utatnr ad àmoris finceri conftan-

13

tlam, Sed hocin fequenti hemiftichio magis per modum

M

promiff , quam officii exprimitur :

"]

£n, autem ajehovam cogto]es, fc. cogmtlone viva & fidu.

ll

1

ciali, cum amore fincero & profeffione decenti conjun-

[«

&a. cf. Jerem, XXX, 33. 34. Cognitio Dei univerfam re-

iE

ligionem comple&titur , ei"iimturque maxime per do&ctrinam

[

Kvangelü, Ceterum, vi totius contextus, promiffio heec

W

ad

i

48

Hos, TE , 33.

aqä gentem Tfraeliticam pertinet , nec ad Chriftianam ex

gentibus Ecclefiam trahi debet; licet viva Patris & , auem

in mundum mifit, filii cognitio omnis ;gratios. & felicitatis

fundamentum fit. Joh, XVII, 5.

V.

"

[^]

3

2

lflo tempore exaudiam , inquit

€5 illi ex audient terram.

Jebo "UA, e&audidm cæl?:;

.

iflo tempore] gratize Ifraeli demonfhjandæ: x; 18.29..

exaudiam , inquit gjehova , exaudium celos ,] expanfum

ftelliferum fuperius & aereum inferius, quod utrumque

per calorem & humorem operátur in terram; ^ Infignis eft

in repetito verbo: exaudiam, Epizevxis & fimul elegans

Profopopeia, cujus fenfus generalis eft: Coelum & ter.

ram & ejus fruges fore, fub providentia Dei gratiofa, in

eo ftatu, in quo effe defiderarent, fi rationales forent, at.

que in quo effe debent, fi fatisfaciant abunde neceffitatibus

hominum, Exaudium Cefos , inquit Jehova. Metaphora

eft a turba fupplicantium , fiftunturque coeli, quafi ani.

mati effent & a Deo fponte peterent beneficum in terram

influxum; cui quafi petitioni Deus|jrefpondet : f(tciam þleyä

derium calorum, ut terrze dent lucem & calorem, rorem &

pluviam utilem, five calorem & humorem decenter tem.-

peratum ; in oppofitione ad simium humorem vel calorem ,

quande coelum zeeum dicitur vel ferreum, Devt, XXVIII,

b3

23. 24. Levit. XXVI, 1/9,./

f5

Hos. IT. 24

49

E9 illi exaudient terram.] i. e. terram feecundam fa-

cient.

Refpicere hzec. verba videntur ad maximam illam

ficcitatem , quae circa illud tempus acc1d0rat

Cf. Hos

]V, 3. Ames, lV d

Yv

24

Ei terra exàudiet frumentum , muftum €9. oleum;

ifla

exaudient lizreelem

€5 terra, exaudiet . — oleum , ]

i. e. pandet fe frugi-

bus erumpere yolentibus ,

& proferet frumentum, mu-

ftüm & oleum, que j hoc quafi poftulant ,

utterra pro-

ducat ipfa,

Quando fertilis non eft terra, ferrea quoque

CUM a €Do 7U

& enea dicitur locis citatis.

l

ifla exaudient Tizveelem,] Nomen hoc filioli Hofeze

primi, in comminatione Cap. 1, 4. defumtum erat ab urbe

S

Jizreel, [ede regia, regum X tribuum, quam [anguine €9 ca-

dibus polluerant. Cf, Differt, noftr, fuperiori anno editam

in Hofeze C. I. I 1 — 3. pag. 23. 24. Noftro vero hoc

loco, in promiff/one, fumitur hoc nomen pro populo J/rae-

—

litico , in fignificatu efymologico , quatenus denotat popu-

Íum. I/raclitieum , quem Deus reduflurus , & in terra femi-

ä

saturas erat.

De terrenis & temporalibus bonis hanc pro-

7

miífionem accipiendam effe, non inde modo manifeftum

L

eft, quod plane nihil ad metapforam hic cogat; fed etiam

quod priori commination, qua Deus v. 11. 14. fe ablatu-

]

enm frunentum. [uum. C5 muflum. [uum . C9 oleum fuum. — mi-

G

natus

g

Hos, JT, 25

natus füerat, h»c nova pron*zifþoäperte Opponatur. Ac.

cedit, quod metaphorica. verborum interpretatio de bomis

Jpiritualibus a textu aliena videatur, licet ea Scsurpro

placuerit , eui celum eft Spiritus San&us; terra verbum &

facramenta; frumentum , oleum €9 muflum, fides, fpes &

teliquse vitutes; & Jizréel ipfa f gonfa Chri—&-i,

V. 8,

£t jehinabo illam tibi ín tevra , &5 miferebor ejus , qua

di&tá erat Lo- Küchama (mifericordiam non affe-

cuta) 65 Zicam ad Lo- Ammi (noü populutn

meum:) populus meus es tu s atque ipfe

di&t ;

Deus mil ,

Y

€9 fiminabo illam mihi in terra,] | Manifeftus eft ín hoe

'Yerfu refpe&tus ad nomina triüm Hofez liberorum , e& Go-

mera natoruni, Jizrec! , Lo --Rüchamam €5 Lo- /mmi, quorum

fignificatus triftis cum ldeto commutátur,

Verbum rrnyw

&5 [eminabo illam , aperte tefpicit precedens notnen bymr,

quatenus , éx fignificatu etymologico deitat: feminabit,

five plantabit Deds.

Promittit ergo porro Jehova, quod

feducem ex exilio popülum Ifraeliticum ,- plastaturus fit

in terra., at fiti feminarium Dii : id eft, ut crefcat ibi & au-

geatur & fertilis reddatur, quémadmodum hzéc ín femine

;

terre mandato locumi repériunt,

Elegantifima hujus

glantationis expofitio extat apud noftrum Prophetam Cap.

g

XIV, v. 6- 8. ubi Deus iuquit: Ero Z/raclitis quafí ros, efflo-

sefcont, at lilium ; radices ïtgent, u arbores Libami. Late

fe

Hos, 'Jl, á&,

nE

5tr

(

$

fü diffumdent. eorum rumi ,. && ficuti oliva. flore[cónt ?. odoren

emittent , ut Libani arbores.

Redibunt €9 [ub. wmbra ejus

degent , augebuntur ut frumentum , germinabunt , ut vitis,

fuaviter olebunt ; ut vinum Libani, | Adhibetur fuffixum fc-

mininum ,. feminabo illam , licet nomen Yizreel ma/culinum

fit, quia fez[us fpe&atur , & totus fermo Capitis II de po-

gulo füb fchemate mulieris, procedebat, quaé novo gratioe

Dicit vero Deus , f&

foedere Deo de[pon[anda dicebatur.

popülum feminaturum /ibi , i. e. fua virtute & bonitate; ad

gloriam fuam, coll.'Jes. XLIII, 2z.

€5 miferibor Lo- Rüchame ] i. e. ejus, quae fuit 8X TAEf«

péj, quoe mifericordíam affecuta non erat, Hac promif-

fio opponitur denegatv anteà mifericordize, & per nomemn

fymbolicuin fifiole Hofem , Cap. I, 6. impofitutn iridicatoe.

Pertinet huc noinen conjugatum: im miferationibus, quod

jam v. 21. aderat, Unum hoc verbum: mi/erebor , infignema

vim habet, & cor tangit acutius, quam fermo prolixior.

€5 dicam Lo- Ainmi (non populo tneo, ) popalus meus tu; ]

"Tertia Hofeze proles & alter filiolus dicebatur nomíne fyi-

bolico: Lo- Ammi.,

Quia fc. populus Ifraeliticus Deos uod

Deos fecutus erat: hinc Deus, perfidiam populi ulcifcens,

eum' pro non populo fuo, juftilfimo talionis jure, declaravit,

Jam vero hoc quoque triftifimum nomen comfutatur in

lztiffimum : populus meus: quse dignitas cumque ea con«

jun&a felicitas comprehendit illuftrem denominationem:

filii Dei viventis, Cap, II, s.

G 3

&

52

Hos, IT, 21.

€9 ille dicet: Deus mi! ] i, e. alacri & promtiffimo animo

tantam gratiam accipiet, & fibi gratulabitur, quod Deus fit

ipfius Deus. cf. v. 22.

Gratia ubivis przecedit, fequitur ef-

fectus fidei & obfequii in populo. Ceterum fumma omnium

promiffionum gratize continetur in hac formula: Zffumum

vos iihi in populum, C9 ero Deus vefler. Exod. VI, 7. .Ero

omnium I[raclitarum Deus , & illi erunt meus populus. . Jer.

XXXI, 1. cf. II. Cor, VI, 16. Apoc. XXI, 3. Tantze pro-

miffionis implementum reftringi ad tempora poft reditum

ex captivitate non poteft, cum ad fotwm l[raelis corpus

fpe&tet. Profpicit ergo promiífio etiam ad tempora adhuc!

futura, quibus totus Ifrael gratize divinze particeps fiet &

falvabitur. Sic finis fermonis repetit & confirmat, quae

&ap. II, 1-3. dicta erant,

NY

CY

fa.

E

v l

CA ULO.

EEE

e

.

Z

L W

EE

-

:

t

lwü

xj(

EU RNUSQUI E ORE NDHISQR oA

i.

As

— — — ——

—

——

EEE

—

AA

*

—

Es

m us

o

z

*

-

A.

g

Fa

Ml

v

T u

-

-

-^

»1

p

É

-

st

;

PT s

At a al v

N

J

1

at F

u

"

Mi

- r

» d

n si Pt

s d d

E o

x

ab d.

L

u d

Z

y AHÉEARS, U

Pf

"us

&

&*

X

4 ,i-f&.&el

w

ïäï&?

m

AC

-

ET

"h

P

w

»*

—

ï&æ&æwxx

W

w

.Qü«

^

bf t

P W KA&

M&f

P

*

"

x

A as

Z

-

Ls

v

-

ul

WE

t m "

x*

AA m af ^

Y a

uæ wn P5

A

*

alb - u ot

, s

Eo UR

a

LOm

La

s

m*

P

»

t

»|

m

.. a—

"

m

,

d ag É

at

v

L u

Pt

5

"

D.

iæ&æ

lm

Flw.

,

wf,.

* Y*

*

8».2?«

A s

m

--

r

y

bt

p

p*

p

JADSUMP d

r

"

"

alb

g

u m ul

»

as

.

» -

" u

h!

P

R.

m "dims

Mu

i

A g t M

A.

v o

Wi FO

Ll

k

LT a

d

i d

T

r

ag

al ^ r d

w N

u

a

P d

"

-N

"

—

"

, -

A

E

EÉ

*

Lí

M..

d

*

m

E

P d

——

"

HU

t^.

at

——

"

S x

MÉ

r

Éw

FyFÓo. W t

^*

3 LA m

4 jees

"4 .

^

4 *

L

d

Q

&f

AT

^s

"

ww

*

o

*

i a

- $s.

a

du o P

"us

X

p

.

X

P f

"

h.

J

»

Es

ÀN

r d

H

m AL

p

n

a

VrX odb i

tv

P t

g-

m

n A

væw.x

o*

"

ET

a hd

LU

« n

w

y-

ais

L

--

ä»m

iiuner

P a

—

gt

-

(Nwt, s

k r

d

-

"o

p

$54

TR

4

-

MO

jewp

$ d

w ^

*

M w

,

-^. L $M La

*

p

m d

m

od

m

T

n

h7

3-

ab m

*

* 4

Ts

"z

j

E

m

iec

v

"

*.

*

w R uwe -

-

s

"

Pa a

d

L

"E

M n T

Ax—v.&«

L

"d

,

i*

d

U

"

Fu«

du

m;

^ ag

—

£

'2]

"

p

wl

p Ts

gt KWJR

ha

9.«

L

——2

*s

£

t s

—

N

PAU I

W

"

*

P r

- o

at

;

-

"r P :

4

m

*

[2

JW

* M

—

.H

**

vv

W

$^ a

í

y'

--

*

Rï

)

w

ed

d-

M

t*x

"

3

v

"

La

5

dl s

J m

zK

-

E

gt at

-t

"^

-

s*X

"

.w

ts

—

-

y

u n

a ant,

u

kdr.a

&vv

»-

"

Wuä

du

-

4M,

a d-

-— 4

.le

M onr :

A€

A^

à-

x

dl

£

*

;

-

-

t

ZT s

&

*

w

»

W

$-

ial P

^

:

od

-

",

o

»

ssl

L

P.

£

E

d

-

m T

*

w a

—— À

&W&

$-

Wk

* »&m,æ

-

-

5

—

*

E

&tl

L

at

d m

p d

- g

v«(t

d s

^

F

E

* »

$

u

Q-W.nnä

*

n.v

d

s

;

x

d

" d

v

&

É

W

a

"

? od

a tm

i »

E

t t

:*

dio

"

hl

E

j

-

E

L

DELS d

n

T

a,

—

H.f

u

p

^

a

i

We

s

—

&H

ii

*

x

m

* s

"

*

W

d

»

idE

*

i

r

Ls

-

-

m

-

W

& usl

LR

-

w

F3

*

.

As

*

..v

»

?5

a

—

-d

W

L d

W

&WMH

m ao -

"

p

"m

m

*

"

cue

* .

wed d

W

"

É

-

M

hr

"

f

-

W

*

,f

"-

M

a

o

L

*

F

zM of

LE

$-5

5

s

d

r

Mr

"i

"i

d

d

2

"

um

"

"

E

-X

"

*

*

v

A

*

u

—

"

x*

*

a

w

i

*

*

*

$

em

4«

2

I

2

ANNOTATIONES HISTOR[CO EXEGET[C/E

K

ii

7

HOSEAE CAP IL 42j

.

1

ul

QUAS

&2

SUB DIVINIS AUSPICIIS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

H

RECTORE UNIFERSITATIS EBERHARDINO - CAROLIN/É

us

, 0-0

ä

ul

MA4G NIFICENTISSIMO

SERENISSIMO ArovE POTENTISSIMO DVCE Ac DOMINO

o

Id

ä

n

DOMINO

E

ID

ä

C AROOI O

ä

DUCE WIRTEMBERGUE Er TECCUE REGNANTE nrr, REL,

£o

—

Ul

l-

PR/ESIDE

a

f

i

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND -

'QTHEOL. DOCT. ET PROF, PUBL, ORD, ET DVC, STIP. THEOL,

i

ib

SVPERATTFNDFNTF

P. T. FAC, THEOL, DECANO

10

im

DIEB US

SEPTEMBRIS 4. MDCCLXXXFI,

I

PUBLICE DEFENDENT

M. CHRISTIAN ANDR. FRID. HARPPRECHT, Ovibroun.,

It

l-

M. CAROL. CHRISTOPH. WJECHTER , Tuttliug.

fit

M. JOH. FRID. ROESSLIN, ZHeutingsheim,

V

M. CAROL. FRID. PAULUS , Schorndorf.

]

M. EBERH. LUDOV. STAHL, Szuttgart

M. JOH. JAC. WÜCHERER,

Nicro - Denzling.

gS

6

M. JAC. FERDIN. IMMAN. RUORE, Seiffenfis.

o

M. JOH. PH:L. AUG. GEORGII, Uracenfis.

5

« M. CAROL. FRID. MOERICKE , Ludovzmpal

;

'M. CHRISTIAN. FRID. RASER , Kircho - Teccenfis.

4

M. GEORG. CHRISTOPH. SCHMOLLER, anenfs.

M. JOH. FRID. SPRENGER , Margelflad.

3

EXAMINIS THEOLOGICI CANDIDATI IN DYCALI STIPENDIO THEOLOG

TUBING , litteris BALZIANIS.

2

l/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1