KaI600-1662_12

-

?

E

*

*

*

2«

i

u-

-

as

»

*

"h

*

ve

Á

*

E

,a

*

-

"

r a

t

*

-X

£

&

i

E

i

—

*

-

m

w

*

Á

*

E.

o

r

*

*

E

Ed

E.

E

—

*

:

"

M

L.

i

---

H

L

**

t

32

M

"

"o

5

A

*

E

w

J

"

".

*

i

a -

^

À

a

"

f

*

w T

W«

P5

h

$«

gt

od

&

«"

"

$

*

"

*

"i

.M

d

*

hu

-

3

s m

wb

" À

.u.w.

5

ao

dBl

X

p

—

L

i

d

if

s

»-

-

MM

5

*

a

"

ais

s

^

5

*-

s

L

du

ia

»

d

i p a t m

*

-

i4.

h*

as

-

Ma,

gt

o

g^*

nl

« À

*

b

A

Ls

*

-

j

? I N

-*

«

..

E

-

L P

w ww

EN

;

w

ha

E

i

h m

d

P

al

N

s

w

L]

P

À

£

i

M

d

"

Wä&

-

*

aw

—

Y

E

d

Gu

.

*.

w

d

.

T

*

v

*

-

*

K

HW.

-

"

a.

"-

,

3.

^

^ at

*

R

d

Rn

"

d

E

[

H

LE

*

t

:

p

W

t m

d

*

k U m

«

X

i^

3

T

ET

—

^

.

W

*w s g

at

H

Es

d

d

w.w

*

*

h

L d

Y dptragy,

M i y

v

E

"-

"

«

, M

»

*

aj

r

g

M..

d

À.

*

i d

o

»

-

"

a.w)

b ab

"

d

"

*

d

fw

i

E

diurs

t

fewcm g

—

g

PT dl

m

&

*

*

n

Wa

o i

-

5

ER

*

d

*s

b

foh.,

*^

£.

--

h:

d

F.

came

» W.

"

.*

AC

gem

-

C n

P ^

P

"a

P

" n m

. LE

-

"$

Wesud C if

-

iX

L^5 20

i

B d

i?*

-

?

x

i as

u

t

m s

-

M

,.wn

A

-

s

ao

x

I

M

*

A

^s

—

I*

o .

L

P2

E

n

3

-

.m.w

E

du ^

.

lP af

,

r

o

I

ie

" ss

-

ái,

p3

t

d»

F

L!

P

m

;

-

^, s i,

i. n

P

-

i.

at

LNS a

EE

d

a

"-u*

aE

i wV

w

* a

n

W

-

Mw

d

«*

-

i

—

l-

Z

du

i

4

w

N

*

* u

Ed

*

FA

M ss

"

m w

x 4

o

d i

u Mu

L

a

&S:.v

-a

t

*

d

M

m

N

fäïv

w t

d t

"

k EL

r

t

..w

.

À g

Z*

du

:

* m

*l

4 E

-

-

M

d

^

LE

«t EL

poacosh ^

'

i

",

. s

"u

LP

;

*

d.

lo. ;

ag m

"

- w

t

et-

s

1

m

»" A

*

;

?

(.k

M

:j

L

b d

Mi

j P H

u

n

a

A.

^w

*

*

Jhr

F

^

hais i

As

T g d

& s

VM

an *

--

LE

Á

4

*fb

"n

j

u T.

- t

p

Á

* ul

-

Á R

s

M

J

*s

r

As

—

AU05

Ws

AU

iah

La

*

"

*

WW — N

w at

, m

d

"r

H

sx

m

4

z

,

ss

E

..

s

x

m

,.&w&,

(..ww

f

*

M.w.(

-

od

,.n..

a

RE

RE

t

À

—

E

AE

——

s

i

——

Emi

"

Es

t i

m a

u.l

i&

$

*

Y

Vs

wlb

U

?

x

w

3

L

m

3/1

d

*

*

«H.

N

^

W

A

s

i

i -

-

—

s.

*

-

s

-—

E

—

E«

j

À

EE aPn a r a a

*

ANNOTATIONES HISTORICO - EXEGETICAR

jentur

ltent

Faelili

HOSEAE CAP. IL 4-»

vl

evadel

QUAS

h,

SUB DIVINIS AUSPICIIS

vertan

r: Em

RECTORE UNIFERSITATIS. EBERHARDINO - CAROLINZÉ

no, ul

M4G NIFICENTISSIMO

SERENISSIMO ATovE POTENTISSIMO DVCE ac DOMINO

Qu

mnio

DOMINO

nlX

CAROLO

rpre-

DUCE WIRTEMBERGLE rer TECCUE REGNANTE REL, REL

NVEL

—

( qui

Omni«

DO OZDONIRE

iliif

u p

LVDOVICO JOSEPHO UHLAN D

]Ire

THEOL. DOCT. ET PROF, PUBL, ORD, ET DVC, STIF. THEOL

'eecit

SVPERATTFNDFNTF

P. T. FAC, THEOL, DECANOG

lienum

DJEBUS

SEPTEMBRIS 4. MDCCLXXXFI

[ tena

PUBLICE DEFENDENT

M. CHRISTIAN ANDR. FRID. HARPPRECHT , Oibroun.,

ueraut,

uerat-

M. CAROL. CHRISTOPH. WJECHTER , Tuttliug.

tuerit

M. JOH. FRID. ROESSLIN, Heutingsheim,

1 lml

M. CAROL. FRID. PAULUS , SSchorudorf.

enfar

M. EBERH. LUDOV. STAHL, Stiatigart

) [;LUI

M. JOH. JAC. WUCHERER, JAro - Denzling

y/inrt

M. JAC. FERDIN. IMMAN. RUOFF, Seiffenfis.

;; be

M. JOH. PH:L. AUG. GEORGII

Uracenfis.

« M. CAROL. FRID. MOERICKE, — Ludovicopol.

M. CHRISTIAN. FRID. RASER , Kircho - Teccenfis.

M. GEORG. CHRISTOPH. SCHMOLLER , Tubmgenfs.

M. JOH. FRID. SPRENGER, JMargelftad.

EXAMINIS THEOLOGICI CANDIDATI IN DYCALI STIPENDIO THEOLOG

TUBING.E

litteris BALZIANIS

s

E

i

E

&X

Que

Juri

n

pf

trim

fymt

tede

':

3

—X

ü'&g

ä)y

L d

m

1

»

P

—

d

d

ï

3

n

24 .

ferturi

z

Va

2

$

EY

Y Z

Y

N

!j

9

BSSSN

A

HOS. II, 4-25.

Se&io bzec non sovam 0z^c?ti0nefn exhibet, uti ftatuit

GRoTIVS; fed fermonem antecedentem continuat, eum.

que uberius exponit & applicat, atque in dwas abit

^

gpartes;

prior eft exprobratoria-& comminatoria ,

«) imperata reCius adhuc fentientibus v. 4 - 6.

£) deinde verbis ipfius Domini propofita v. 7 - 15. &

folenni claufula: Diffum gjéhove , confirmata,

þojieriar eft promifforin, gratiam & clementiam novam

predicens v. 16-25.

In etraque perpetuus eft refpeus ad figuram , in ma-

trimonio £ofez cum Gomera inito exhibitam, & ad nomina

fymbolica, filis filieque Zefee impofita, quc & ipfa

redeunt, Íc. Jigreel v,24. Lo Rüchama & Lommi v. 25.

A 2

Atque

4

Pos, IT, 4.

Atque üti in fermone antecedente a mmzs ad promif/a pro-

Ü

greffus eft Dominus: ita nunc in ejüs quoque expofitione

1 e

qual

& adplicatione redit ad minas, & promiffioues gratize fub-

jungit

Titul

V. 4..

omm

Reprebendite matrem «veftram ,. veprebendife eam , (nam

TRn

(

illa non efl uxor mea, neque ego ttaritus epus fum ,)

a

ut avfm;t fcortatlones fuas a facæ füa, &5 adulteria

^ fua ab uberibus ]uzs.

Verá

fU

Reprehendite imatrem. veftram , voprehendite eam] per

feriam exprobrationem fcelerum & admonitionem ad me-

L

liora

Excitat Dominus , 'quem loquentem oftendit fub-

ab

je&a culpz & poenz mentio, per Prophetam paucos, qui

Finis

in populo lfraelitico füpererant, re&ius fentientes, ut ma-

tatio.

trem, quze, ob adulteria fua, maternitatis jure & aucto-

UT

ritate exciderat, ferio redarguant; q.d. Cum corruptiffi-

C 1

f

mus populi Ifraelitici ftatus fit, Cap.I, 2. veftrarum, qui

fed t

fupereftis re&tius fentientes, partium.eft, ut iftum idolo.

[T

latricum cultum, Vitulis & Baali

th*tum quo a me de-

ub

fecit, eiexprobretis, atque, ut defiftat tandem ab eo, gra-

lis ;

viter admoneatis,

Sub matre intelligitur populus X tri-

EW

buum, qualis tempore Hofeze erat ,

& cujus corruptum

ftatum Gomera adumbrabat

den

que

Quam . illa, won . eft uxor mea, pec ego maritus ejus fum,

M

Verba hzec per parenthefin pofita ncbis videntur cum Coc-

bili

cEjo & B. Micnarris is ]Vot, ad Bibl. Hal

Scilicet

n

ut imperata cum mafre contentio juftificetur

ratio hzec

[UT

appo.«

Hos, ]. 4

5

.

apponitur: Nam mater vefira defiit effe uxor mea , ex quo

lone

in cultum Idololatricum delapía eft; adeoque indigna eft

i.

quam conjugis nomiune infigniam; mdiqna cujus me ma.

ritum geram; digna potius ,

quüe amerejiciatur, & cui

omnem communionem fubtraham

Accedit Pzm, Da.

n

THiVS: Quia fidem conjugii mon fervavit , inquit Deus, ideo

»

eam "on amplius habebo pro uxore meu.

-Alii ipfam /um-

n

mam imperatm contentiomis exprimi his verbis ftatuunt,

vertentes : reprehendite matrem vefiram, quod nolit effe uxor

a

siea , quod nolit me habere maritum

.

ut auferat [cortatienes fuus & facie fua, €9 adulieria [ua

l.

ab uberibus [uis ] ^ Proefixum * heic 1euxoc pro «£ ponitur

!

Finis enim reprehenfionis injun&ee eft , ut abítineat a fcor-

d«

tationibus & adulteriis fuis,

Verfio ov LXX

xoi GLapo

l«

"v mrepveiav ag & mreocmm jux, xl Tiv Monycíav avlye & l-

j

cz Iuy u«gcv av;; non modo adveríatur Codicibus Hebroeis

H

fed refellitur quoque per verba fequentia

42 €exuam eam

)«

audam,

Per metonymiam /cortationes facie? & adulteria

uberum ponuntur pro fignis animi meretricii & irritamen-

le

tis ad fcortationem , qualia funt tum geftus levis faciei

l-

oculorum & uberum denudatorum : tum ornatus eorun-

dem membrorum indecens per fucum , monilia, alium.

que mundum muliebrem

Non male cogitat heic Con-

uivs A LArIDE de ornamentis faciei, capitis, pelloris, [c

bullis , aunulis , torquibus , aliisque, que ad ubera geflabant

in Izanorem idolorum; ac pra[ertim de imsginibus idolorum ,

quas « collo fufpmfas vel in lgmina caelatas ad. pefius . defe-

À s

rebant

L:

É

6

.E]:':'F, I l; 4 ;

reba

af

TU s

ut fic fpiritualis impudicitia fymbolo etiam exter-

no fit in iftis. membris reproefentata.

Ceieb. PFETEFERUS

tátel

in motm ad Perfionem germ. p. 374 vogem. t»bhbss derivat

talio

a radice nbx. concufit, tompre[fit ,& jun&is: verbis mow va

allex

Ám:

exponit per fa/tiam. yefleralem , quam mulieres- mammis

fubligare folebant.

Sed ingeniofe magis,. quam folide,

Antiquee enim Verfiones fignificatum ad«ltérii retinent , &

BN

ii

vox C55

a N

$ (tertia radicali geminata ) omnino. refpicit

D)

pr?cedentem. vocemr E. f/cortationes,

Ceterpm ut in

parabolis, ita etiam in locutione metaphorica fcopus ipfe

reäd

ii t

ab ornatu debet diftingui, nec in omnibus & fingulis de-

Vi

bent peculiares refpe&us quaxri. Declaraturijn genere, ut

vt

populus proftitutam impudicitiam amoveat ,

qua etiani

Tütt

ex exterao geftu & habiþu conf:?ici.queat.

fefrizz

"

v. 5-

g'/.'f 4

JVe exuam eam mudam , fiflamque eam , ficut in die, quo

(5 i

naía fult , €5 ponam eam £anquam in deferío , col-

b

locemque eam cueluti, in ferra . F!g'culofzz , €5 interfi-

ftim

ciam eam fitr.

lo

ne exuam eaum nudam , fiflaumque eum , ficut in die, quo

eus

nata fuit] i. e. ne veftibus fpoliatis nudem, - Sequitur jam

Sed

comminatio pyna , quas negle&am remotionem ftortationum

ficud

V. 4. confecutura fit,

Preemittitur- fupplicio filiorum v. 6.

a

matris poena, cujus pars prima eft fubtraflio veflium, quas

bus

a mürito v, x1. 12, acceperat, fenfusque eft; ne detraham

[

ili veftes, ut appareat, cum fumma ignominia , nuda.

t

"

ii 3(;

Addita

Hos II

7

ter.

Addita verba: ficut im die, quo nata fuit, totalem nudi

RUS

tatem inudicant

per epitafin ad fimplex: sudam

Pocena

vat

talionis non ad ornatum modo meretricium, quo Amafios

þ! i):

allexerat ,

fed ad ipfas quoque fcortatxonea ;

qmbus

Hs

Amafis fe denudaverat.

lid

€5 (ne) ponum eam tanquam im de[erto, collecemque ezim

M

DICIE

ianquam in terra, fiticulo[a ]

altera. pars poenae eft f/ubtra-

£iio vitlus.

PT

u

Plerique Interpretes voces *3*53. &

)1)2»

S—A:

[/4

reddunt per acmfmzwm fecuti 1zz LXX : qui vertunt,

xu) 95ow dUlsv & femuov , xai làle avlv w 'y»v «vudpov , itemque

da.

Pulgatam: 69 pónam eam quafi folitudinem & flatuam eam

t

lal

velut torram imviam

Alii a muliere adultera ad ejws ter-

ram vafiandam tranfeunt.

ScumMrDIOo: ponere ficut de-

Jertum, ldem eft , ac tofüm fermm tante devaflationi trade-

ve, u£ nenio prope ümplius in eá habitat ,

nec Iraelite ma-

gis Rempublicam vel Ecolefiam con/lmmut quam talia in lo-

fio

eis défertis inveniantur. — "3"52, ergo pofitum vult pro

c-

H:'mL; ut fit olefertum & pofï: €33553 fubaudiendum eu-

fümat 5y93 mmnem, ut refpondeat ei,

quod fequitur:;

]

/j-

interficiam eam fiti,

Pw,bDATHIVS vertit

lVe terram

ejus va[temt9 in folitudinem redigam, ipfam vero fiti perimaum

qu

Sed, quemadmodum przecedens &v5 non vertendum eft

W

J

ficut diem, (ed ficut im die, fübintelle&a prepofitione 5: ita

6'

etiam eadem przepofitio fubintellivenda' videtur in voci-

bus 42*55 & w y"N2, quia omnino przeftat in eadem meta-

305

phora mulieris adulterm perfeverare

quae iu deferío, ubi

fs

vitius, & terra arida, ubi potus deeft, interficienda fiti dic

tur

M

8

Hos. IT. 6

tur: dum defertum mon interficitur, fed fomo. illic conftitu-

tus, ubi bene jam monuit MARxivsadh.l Paenmata.

ii

liouis pro eo, quod meretrix ab amatoribus fuis panem fuum

tue

€9 aquas fe acceyifJe dititaverat. v. 7

Jii

€9 interficiam eam fiti] quae fume acerbior effe folet

V.

6

Q

Et (ne) liberorum ejus non miferear , quia liberi fcorta-

. Bionum . fant. illi.

e£ (ne) liberorum ejus non miferear,] progreditur feverltas

ad proíem adulterze, & his demum verbis comminatio fini-

tur, fubintelle&o tb ex v. 5. Rarius liberi eodem fupplicio

cum matre involvuntur

HikRoNvuvs contulit heic hi-

ftoriam lfraélis ex-/Egypto egrelfi, & interfeílis, ait, inde-

p

lerto, parentibus, filii tamen in terram promi[fionis ingreffi

"Ü

funt, Nunc vero fornicaris matris liberi peribunt cum matre

p//

meretrice, IMater videtur effe populus vetate Prophetze; fi-

[//]

lii vero 2etates proxime infecutoe, Mentio f//iorum ponitur

x

in antitheto ad matrem v. 4. 5. vo; won mzferear, remotive

expreffum refpicit ad T, 6.

quia filii fornicationum funt 1lli) non ex matre tantum

W

fcorto nati, fed matris quoque mores fequentes, & fcor-

"

tationi idololatricoe, sque ac mater, dediti

Cum ergo

Ya

a matre ad filios tranfeat culpa, zequum eft, ut tranfeat

t

quoque pona.

hi

Hactenus comminatio couditionata nifi removeat mulier

[

adultera Ícortationes fuas;

r

imperata a Jehova paacis illis

reciora fentientibus , qu1bus redargutio injuntia fuerat.

:

Sequitur

Fs, i[, 6,

$

ltl

ii

Sequitur Jam V. - 15. catpgwimv]ehovæ commina-

iti

tio, & proceffus Domini cum Gente líraélitica infti-

tuendus, ita, ut r

Y

urfüs cu/ry proemittatur , ',pwm fu—b.

Jiciatur,

V.

'lt-

Quia vero (nihilominus) fcortari pergit mater eorum ,

pudenda coramittit ,. qua concepit eos; quia diceve fo-

le: feguar amatores meos, dantes panem meum &

Etals

4quam meam, lanam meam &5 linum meum, oleum

Wi

sieum e5 polus meos.

icio

]i-

.. Quia vero [tortari 17';1-'g5t maüter corum ]. Plerique Inter-

Q

pretes verba hec cum verfu przecedente connectunt , &

f

To ^5 per sum reddunt, hoc fenfu: fiílios eífe [cortatio-

"

zum v. 6. dixi, cujus denominationis ratio eff ,. quia mater

j

eorum [cortata efí, & impudice egit eorum genitrix, Sed

particula initialis 5 , quia, refpicit particulam iuitialem v. $.

siïur

tle

5 ideo, adeoque v. 7. eft protafis five anteeedens, & v.8.

apodofis, five confeguwens, uti BRENTIVS, ScHwipivs &

n

Manxivs recte, ut puto, obfervarunt. Scilicet poft rz-

u

grehenfionem, ve&iora fentient/bus imperatam, 3acipit Jeho-

vaipleloqui, hac, ut verbis Scuwipizr utar, cohzren-

;

z

tia: fed , quid prolixe moneo refius. [mtientes , ut matrem

fuam redarguant? Fruftra id effe prevideo. . Quia ergo mater

eorum, [preta-hac redargutione, [cortari gergit — quia Je

7)

lis

ituram poft amafios f[uis aclffm dicit; propterea ego viam ejm*

ybþgiam &c,.

P

B

ftie

i'tur

Yo

TIhs,- IT, 7

lj

gudenda, committit , que concepit eos,] mutatis elegan-

fu

ter vocibus idem fcelus exprimitur, Verbum me"sn fenfu

ga[fivo intellexit HigzRoNvwvs, vertens: confufa, eft, quae

contepit eos, ut fic poena fcortàtionem confequens mox . fub-

ju

jiciatur, nulla hinc in textu intérveniente copula. Sed plu-

H

res atftivum [enfum in verbo hoc formwe Hiphil, mixto ex

v & v» preferunt

vertentes; pudenda- committit, ut

&

Ícortationis zeftimium morale, i, e. fumma. ejus feditas,

[ou

per quoddam fermonis incrementum innuatur. Ceterum

atc

vo: pudenda committit , pertinet ad fatta; non ad fequentia

d

verba i impura. Repetuum enim *5 sovum lnfert watum, nee

eatt

vertendum eft per emim, fed per quia,

0ri

quia dicere [ofet : Sequar amatores meos] 1. e. quia tam

Y

impudentis frontis eft, ut non fcortetur tantum, fed &

atj

D

publice teftetur, fe continuaturam iftam fcortationem idolo-

latricam: uti poftea Judzei Prophetze Jeremiz in os dixe-

p

runt: Perbum quod locutus es ad mos in nomine Shove , non

jer

&

attendemus , [ed [aciemus omne verbum ,. quod. exivit ex ort

uoftro, ad fuffiendum Melechet Colorum, Jerem. XLIV, 16,

tür

17. Per Zhmatores, tzv2nwD in forma Pihelica, gui faciunt,

Yot

lithn

ut eos amem, intelliguntur Pituli i» Dan €5 Betfut, itemque

Baalim, quorum cultui populus Hraeliticus fertilitatem.

lat

terrze & abundantiam bonorum tribuebat, atque hoc prze-

tori

textu fuperítitionem defendere iolebat, cf. jirem. cit. lec.

V. M4.-

Iu

dantes pauem mewm €$ aquas meas] id eft cibum & pO-

tum, Sermo incedit per tria paria, quae ad viflum, ami-

*

fium

Hos, IT, F.

1£K

I

Fum 6 äe!itias fpe&ant; panis & aqua conjungun

),

tïlï, quia

h

fünt cibus & potus ufitati(fimus.

?

Int

langin meam €8 linum meum) i. e. amiflum, Lana & linum

D.

junguntur, quia ex iftis veftes conficiuntur, varià

"generis,

lu

necelfitati & commoditati infervientes,

X

oleum meum £5 potus meos] praeter neceffaria ad victtum

n

& ami&um etiam e2, quae ad delicias &6 abundantiam fa-

U,

ciunt, comiemorat adultera, tamquam ab amatoribus

n

accepta.

Vox (1w) generalior eft, & omnem pingue-

t

dinem ex variis fru&ibus ftillantem denotat, non modo

eam, qus ex oleis fit.

Olei ufus inprimis frequens apud

Orientales, non ad cibum modo, fed & ad unguenta Amos,

ff

VI, 6. que olfa&um fuaviter afficiebant, & voluptatem

atque robur conciliabant, Potus, t»"wpv, diftinguuntur

ab aguis cum pane memoratis, denotantque non ag«es

Jo

C

guetiofas , lotioni deftinatas , - fed potus generofos , vini €9

ficera , quemadmodum Hiphil mputm notat bibendum dedit,

1

&npeb pincernam. Verfu 10. inter frumentum & oleum poni-

0

tur ewn muftum, — Repetitio pronominis; mei, poft fingulas

1.

voces non modo adplicationis ad [e, fed & fufficientie €9 de-

7

fcBlionis fingularis nota eft, ut fignificet adultera, G neceffi-

[

2!

£ades & abundantiam fibi confingere fufïicienterþab ama-

toribus.

p.

v' 8-

.

Propterea ecce! . ego obfepio «viam tuam [pinis , 65 obdu-

cam máceriam , ut femitas fuas non incveniat.

(l

Propteres] Particula 125 refpicit tanqyäm corg[eqüäm

l-

B a

par-

A

X2

; Hos, I,-8.

particulam .*s' v,..7.. tanquam- antecedens, - fe, Quid ifla

adultera dicit: /bo poft

qi

fepiam &c....

anzæta?'es meos: ideo «go ejthova ob-

lt

!u

Ecce ego obfepiam viam tuam fpinis] . Ego ipfe , inquit

Jehova, anpedimenta veulia ponam, quandoquidem efencfnus

X

verbalis v. 4. nil perficit.. ia mentio commode fit ob praece-

ens: ibo LXX habent: éyà Qexcco Ti cdcy aulge p

i

$x3c, Pro 42* legerunt, cum Syro , n2 "; uti in

n & memmnm,quam ledionem, quia facile ex n fieri

j

potuit 4, fequuntur Sr&vENxSEE:

*

» Sithe ich verzmune

Ü

1

ibren Z/eg mit Dornen, Ill Micmakris: i will eima

Dornleke vor iliren. If/eg zichen, Eon. Darcnuivs; Figm

ejus /pinis obftruam , & plerique recentiorum Interpretum,

Qui vero ex Codd. au&toritate 5** retinendum ftatuunt,

mutationem períonz tertize- in fecundam inde explicant,

quia Deus induat perfonam indignantis, cui ne

gle&us,fez.;ï

hn

mo conveniat; ut ergo fubita fiat Dei ad ux

orem adul-

teram Apoftrophe,

CA

qu vero mox iterum remittatur,

ConNELIVS A LArPIDE voce wb intelligit /vinam a

rübis

L

cam, que acuta/, denfa €5 multa in Pale [lina , : & fenfum

us

C

bunc vult: pusgentibus virgultis, ger- viam groj

eflis vel. ig

viis potius enatis diffcillimum 69 mo

fefiiffmum ingreffum cau.

f Ufm

fabor. &vwvon vertunt LXX:

Év exóxoxu ,

[

Judibus five palis:

preacutis. VvLGATA veto: fpinis,

Utramque verfio..

tonfi

nem ita conciliat Fwz, BovsgEw Krit, E

rheut. des Grun d-

L

texts Alt, Teft, X. Stük p.7e5. ut voce *

Thiny

'P quamvis acutags

rem denotari ftatuat,

Si cum Srwouis vocem *'o vertas

Melt

fwerfowem

ab (t€cf , eadem cogciliatio" obting'tur.

?i?(g h

&

Hos; IL:8

13

fily

&2 obducam macerieni ejus;]- - Junguntur nomen verbum-

crefcente fermone.

il.

que conjugata

JMaceria nempe ex

terra vel lapidibus conftru&a firmior eft, quam /epes fpina-

Tum.

Ceterum locutio quoque eft proverbialis, cf, Jobi

(

duis

XIX, 8. Thren. III, 7. 9.

AE

at fomitas [uas non mwmat] Spnns & maceria obje&ta

impedita.

(89

11f

V. 9.

fiet

///4

Ut cum lïeäata fuevit amatores fuos, neque tamen ap-

l

prebenderit ; 65 cum quefrverit illos

nec imuvene-

u

fil; uf, inquam, Zicat tandem : reveríar ad vi-

n

rum meum przmum, nam melius tunc agebatur. me-

TY

utt;

cim , quam nunc.-

ant,

-ut cum fe&zam fuewt amatores fuos, neque tamem. apprp.

J

henderit] Ne per iftam vise obfeptxonem , qua occaffo pec-

inl.

candi prxciditur, omnem etiam vo/untatem pravam adulte..

atut,

r& mox ceífaturam elfe exiftimes, fubjicit Deus animum

Tl

ejus, in vetitum,.ut fieri folet, nitentem , q. d, ut, cutu

m

conata fuerit vel fpinas & maceriem una vel altera ratione

ii

[

fuperare, nec tamen Amafios affequi potuerit;

(

ut, inquam, dicat:|] rebus adverfis admonita, cf, Slmlle

u

conthum filii prodigi Luc. XV, 18.

flQu

revertar ad. maritum meum primum] 1. e. Jehovam Do-

d-

minum, &, vifcderis cum patribus initi, maritum meum,

fant.

Melior hzc fermonicatio, quam v. 7. abibo goft amatores

'tas

mecs, qui fedu&ores erant.

f

Bs

quia

14

Hos. IT, 9.

quia meius tunc agebatur mecum, quam munc] tunc, cum

enavito primo, gjehove , fubje&ione, fiducia, cultu puro &

[/

gratitudine adhzererem , ejusque 6osis, cura & prote&tio-

A

ne fruerer

quam zuzc, ubi dudum ab eo deficiens

&

Qu

amafios impuros fecuta, pcenas turpiffimv defectionis luo,

o

& omnibus bonis exuta fum; — Opponitur hoec brevis con-

d

feffio recenfioni prolixze bonorum , quxe amatoribus [uis

t

tribuerat v. 7.. Licet refipifcenti fuum etiam bene effe fpe-

&are,

Honor Dei €$ falus hominum conjunctiffima funt,

nj

fn

Gaudet Deus benefacere, hocque.ipfo amorem fuum cont-

mendat, quod cultoribus fuis omnia, bona largitur.

f

u

MTO

j

U

Z

feff

E, qma illa n agnomzt

quod Pgo dederim. ei fru-

ttrt

mentum €5 muflum &5 oleum , argentumque ei mul-

Vb

fiplica'verim &5 aurum , quae fecerunt Baalz.

Sc

jOS 4

£, quia ifla mon agnovit,]

Pluret Interpretes cum

GRorio, Dnvsro &c. difficultatem cohzerentize tranfeunt

d

folu

Alii copulam $- adverfative accipiunt, pro: fed , hoc fenfu:

Ego quidem obfepfi illi vium fiac optima intentione , ut dice-

ii

vet

revertar ad maritum meum priorem , atque adeo agno-

QU

Sed illa mihilomi-

ticu|

feeret , me e[fe, qui dem illi frumentum &c

sus non agnovit, quod ego fim &c. ideo auferam plane fru-

j my:

mentum meum, . Al cwm Tremeilio &$. Picatore .vertunt

cauj]'ælzter

Etemm illa. won ugnofut

qua vero cohae-

HU

rentia minus bona videtur.

Zl denique. ;mrenthe/' "

n

a verfg 1o usque ad [verfum 15 &atuunt ita, ut cum

le IU

V-9

Hos. IT, re.

I5

n

v. g verfus I15. per particulam t55 cohzreat

atque,

Q-

antequam textus ulteriorem vere vefipilcemtie hifforiam perte-

xat , per parenthefin commodo loco infertam enarret Dens,

quie antea mens lxva huic fcortatrici fuerit , & quibus ea

Q,

; Ita Zben Efra. & Bvnkivs

Sed fa-

It

poenis caítiganda fit ;

cilior nobis videtur hæc cohserentix ratio; Verfu 7. mere

JMy

Se abituraqm

tix duplex fcelus profeffa erat: 1) dixerat

j

goft amatores fuos; ») profe[a erat , fibi ab amatoribus dari

nt,

frumentum, — Hinc Deus pro ratione duplicis fcelevis ,^ quid

abibo

ipfe contra acturus fit, declarat.

Malo propofito :

ad, Zmafíos, v. . fe ob[eptionem oppofiturum teftatur , qua

ejus viam ad amatores impediturusfit. v. 8. Peffimspro-

feffioni: ab Zmafis [uis fibi dari frumentum, opponit, fere-

fl[a

cepturum frumentum fuum , &c. quia illa non agnofcat , a fe

il

illüi dari v. 10. 11. 12

Senfus itaque & nexus, ut verbis

Scuwriprr utar, hic eft : E£ quia porro v. 7. dixit: 4ma-

fios effe, qui fibi dent frumemtum &c. mec agno[cit, quod. ego

Jtti

sleclewm illi frumentum , ideo n demonftrationem, quod ego

jni

folus dare & aufefre queam; & in penam craffiffme & inex-

j

cufabilis ignorantim ,. recipiam frumentum meum |&c,. ad

lita

quam cohvrentiam tantum repetenda eft éx v. 7. par-

10«

ticula 5 qVia, cui refpondet parucula 1:5 V, 11, IDEO

J

yecipiam,

j

nt

Quod ego dederim illi frumentum €9 mujinm fä olemn] Ego,

non amatores five Dii falfi

Frumentum ponitur loco pasis

€

"

v. 7. memorati, qui ex frumento conficitur & humanaar-

j[Q.

te paratur, Lan« €9 lini v. 1. fa&ta mentio recurrit v, x1.

Pro

(.9

H

Fs. IT, ro

Pro generaliori nomine 15v ponitur fpecialius| *my* ofeum,

& pro z2"pu poíus wvv muftum

ZArgeniumque ei multiplicaverim £9. aurum

Super.

$

adduntur illis,. quse fcortatrix tanquam ab amatoribus

accepta v. 7. recenfebat, argentum Có aurum, ut demonftret

Dominus, fummam fuiffe ejus liberalitatem in populum

Dl

lfraeliticum ; inprimis fub Zeroboumo 4/. . xege. potentiffimo

G

& contra Syros feliciffimo, quibus. partes terrze lfraeliti-

"

ce, quas occupaverant, eripuit

ipfeque.capta Damafco

!

& Hematha parte Syrive potitus eft. 2 Reg. XIV, 25. 28

quod feterunt Baali] Elipfis pronominis relativi *v

Ti

Qu

fenfusque

quod aurum - €9 argentum infum[ferunt . Baali f

cultui Baalitico: ve/ aurum illud argentumque adhibentes

in fefe ornandis, cum colerent Baalem; veí z tonflangis

i

Baalis fimulacris , uti lapis Parius in Dianam faflus dicitur

i

Arvrirjo, quorfum tendit Chaldews, vertens; ex eo con-

fecerunt idola. — Referas huc quoque locum Zofee VIII , 4.

[/7

argentum, fuum C9 aurum [uum fecerunt. fibi idola, i, e. in ft-

mulacra idolorum in[umferunt

Baalis cultum in regno Xtri-

tu

buum primus introduxit Rex Zfabus, deftruxit illum qui.

h

dem Rex gjefu , fed veftitutus ille fuit ab ejus fucceffori-

h

bus aut toleratus certe, & a popalo retentus.

Interim

qu

xeliqui deaftri non excluduntur,

&

pel

Vo

1Il,

Propterea. vecipiam frumentum meum in tempore Juo &5

Iefg

muftum meum in flato tempore [uoy Lanam quoque

Hos I, rr.

"

&5 linum meum . eripiam, quibus utebatur ad ie-

4

gendam nuditatem. fuam.

Propterea retipiam] Yta e recentioribus ?, STRvEX

2

SEE, 7//, MicHAELIS

u$

Pen. Da'rHivs alique «ó 3wew

verbo *nnp5 jun&tum vertunt per recipiam , five iterum fa-

fef

müm, ex Hebraifmo, per quem przecedens verbum non-

i

o

nunquam adverbii loco ponitur. cf. es, SrTogRu Obfervat.

Grammat,p.321-326. Aliivero,rZc LXX. vertentes: dia1zro

It

C0

imigeóipe xl nopizuar, itemqne VvLGATAM:; idcirco conver.-

tar E5 f[umam,fecuti, emphafin in verbo 5wes quzerunt, quate-

À

nius oppofi ilam €9 contrariam qriori affionem denotat , vertunt-

N

que cüm GRnorro :

mutabo confilium ;

longe uliter cum

"n

ea, agam, 9 tollam f. auferam ab ea,! velut indigna, ommia

(es

yiis

ifla bona, uti maritus, qui uxorem impudicam, bonis, quoe

illi dederat

privatam

ejicit

t

Prumentum meum in tempore fuo & muflum meum in. flato

41

tempore [uo | i. e. tempore me[fis, quo maxima fpes eft. fru-

menti potiundi

& inftante vindemia, qua avide exfpe&ta-

J

(iil

tur muflum

Chaldzus: fempore horrei €9 torcularis ejus

Acerbior quippe eft ablatio poft longam & optimam ex-

qu

fpe&ationem; atque manus Dei punientis clarius cernitur,

(

quando per tempeftates vel hoftes aufert, quoe alias dare

(

& data confervare folebat

Frumentum €5 muflum fuum ap-

pellat Dominus, quia ipfius folius eft dare, in antitheto ad

v, 7. ubi fcortatrix fuum panem. amatoribus fuis tribuerat

€9 eripiam lanam meam €9. linum meum]. ex injufta adul-

terze poffeffione, cf, Gen, XXXI, 9.16

C

ad

qu'

18

Hos, H, 12,

ad, tegendam. nudidatem [uam] i, e. fubintelle&o' rela-

tivo & verbo fubftantivo: que fuerunt ipfi ad. tegendam

nuditatem [uam.

Vox m"y ex prima vocis notione. su-

j

[

ditatem five totius corporis, five etiam partium puden.

darum denotat, quandoquidem huic wuditati potius, quam

f

[!

turpitudini velandze veltimenta deftinantur , poft pecca-

tum in mundum mgrefï"um.

LXX pro moz5, legexunt

nm1235, vértentes :

18 QX xaAwmTSIV zv azmaauvw aurng,

quam verfionem fequitur ,

poft STRvENSEE , qui vertit ;

dafs fie ihre Bloffe nicht bedecken foll,

Ven DATHIVG

cui hic fenfus longe aptior contextui videtur, quam elhpüs,

u

qua fuppleta fenfus exiftat perquam frigidus

Sed cum

q

Codd. jauctoritas pro confueta le&tione pugnet, ea a Chaf-

k

dao & Syro confirmetur, & fenfum quoque. fatis commo-

[

dum przebeat; deferenda non v1detur retenta eciam . ab lll

3

MICHAELIS, aliisque,

V 12.

«X

Aique munc fædztatem ejus detægam coran amatm zbus

8

ejus , nec ullus eripie eam a manu ed.

atque uunc feditatem ejus retegam] Non folum non am-

plius dabo, quibus fe tegere queat, fed xvxc quoque /fa-

E

turum eft, ut vetegàm ejus faditatem, Vocem mo33 dmat

Aeyousyov, Qquee flatum denotare videtur, lllufiris MrcuAE-

Lis vertit; bald will ich fie verieelkt und- ekelhaft vorihren

Liebhabern entblóffen ,

à fignificatu verbi 623 ffaccidus ,

til

anarcidus evafit; Vulgatæ transfert: flultitium ejus, Ab altero

10

ejusdem verbi ügmficatu, jiultus, debilis confilia €9 mente fuit,

LXX

b

Hos, IT, x2

£9

Differre

LXX reddunt per axaSagciny, impuram foditatem

videtur mb23 ab nry. — Hzec nuditatem.in genere denotat,

illa vero flazum f'accidum, five feditatem corporis , [cortatione

.

contraBlai, quam, ha&tenus per veftimenta tetam, de/effurum

fe Deus ablatis veftimentis minatur; poená per talionem ac

le

commódata ad indecentem corpons nudationem priorem,

t

& debità adulteris, quze maritorum ami&tu non debebant

amplius tegi, uti bene notat MARK1vs ad h. l, Id futurum

NVNC, poft fielera din patrata, declarat Deus, & quidem

coram amatoribus ejus,] .

cum quibus fcortata fuerat,

ut ignominia fimul in idola & falfos Deos cadat, cum 1pfi

U

qua(i adfpicere cogantur iftam retectionem, a marito Ze-

vl-

lotypo adu:tere inferendam , nec quidquam opis ferre,

aut retedionem ignominiofam impedire queant.

Quare

ül

additur

€S nemo eripiet illum e manu mea.] i. e. nullus amatorum

me in denudanda & ple&enda fcortatrice impediet, eam-

que fupplicio promerito fubtrahet, Fwurwm potentialiter

Jj

ponitur; pro: vwemo potertt eripere,

V? I3.

le

&5 cefjare faciam omne gaudium e]u: ; eliam fefla. ejus,

u

d

nocvilunia ejus €9. Sabbatha ejus, €59 omnia tempom

flatuta ejus.

€9 cofare faciam omne gaudium ejus,] .1n. anteceden-

jj

tibus jam minatus fuerat Dominus ablationem eorum bo:

Ü

norum, quze ad neceffitates & delicias in vita communi

fpe&tant, & quorum defe&us cum lu&tu conjun&us eft

g'.

C 2

]am

20

Iïl'os. J j

Jam omne omnino gaudium,fe-ïabl'atüru.iü teflatur ; & |

quo magis exaggeretur pena , iuprimis etiam facrum.

ftfla. ejus , wovilunia ejus & fabbathm ejus,] Dies fe-

ftos celebrare folebaat Ifraelitze cum Izetitia, Devt. XVI, 14.

itemque canticorum & inftrumentorum muficorum ftre-

pitu. Amos, V, 23. Voce an fres inprimis asmu fefliuita-

tes , Pafchatis , Pentetofles €9 Tubernaculorum, quibus omnes

mares coram Jchova comparare debebant, denotantur,

Continuabant ifta fefta , etiam poft defe&ionem a regno

Juds, decem tribus , fub jroboamo 7.. qui cultum vitulo-

rum introduxit; feffum vero 7: abernaculorum, quod ex Le-

ï:]

ge diviua Levit, XXIII, 24. die XV, menfis /zp£imi celebran-

t

dum erat,in diem XV. menfis of'avi re'ecit, 11. Reg. XIl, 32.

forte hancimpietatis fuze in mutatione feftirationem fecutus,

l

[

quod Deus fettum illud celebrari juferit poft collectionem

Ífructuum; Hierofolymis vero & in terra Judae citius ma-

turefcebant fru&us; tardius vero in terra X tribuum, — His

L

annuis feflis accedebat fingulis menfibus feftivitas IVovilue

sii, & fingulis /zptimanuis Sabbathum, ad quod per antana-

clafin verbum "nsvn refpicit,

€ ommia, tempora. flatuta ejus] ideft, quascunque ffatas

feri

as ejus, LXX : oj m&cac vàc mAvOyUptis auT4c, — CASTEL-

L10: demique ommes ejus feflivitates, Quomodo xm & us

hoc loco differant? quirunt Interpretes, R, SaAD1AS fic

diftinguit :^3n vocantur tria feíta anniverfaria ;b5 vero i

tium a, dies exþiat.ioni;, & ofleva retehtionia, de qua Le-

vit,

Hós; HT, 35.

21

vit, XXXII, 56. Die of?ma (fc. feti tabernáculorum) eri?

facir. conventus. vobis ,

€5 offeretis ajthove: [acrifitium igne

accendendum ; dies feriatus efl ille. ( mwy )* nullum opus

Sed refutatur hoc difcrimen ex ufü

fervile facietis. in eo,

fcripturze, in qua hz voces indifcriminatim ponuntur. In-

primis Levit. XXIIT

fub.generali titulo myv *v5 ipfa

etiam tria auuua fefla, Pa[chatis , Pentecofles €9 Tabernacu-

lorum, wque ac initium ami, & dies expiationis €9 offava

retentionis. comprehenduntur,

Zut ergo per addita verba :

€6 omnia, flata fefla, quaevis xeliquoe feftivitates, in priori

hemiftichio non nominatze, fignificantur; aut, fi diftin&io

h. 1. ftatuenda eft, nomen 3n cum Scnnipro referri po-

teft ad fefla & Deo inflituta , & turpi fyncretifmo a popu-

lo X tribuum retenta

alterum vero "yw5 ad publicas fo-

ïa

lennitates, five religiofas, five politicas a populo Ifraelitico

erdinatas

uti, poft reditum ex captivitate Babylonica ,

24

Is

Ecclefia Judaica feftum Purim €9 Encenia inftituit. Quam

difpli-

J

!2

* Zllufr, MICHAELIS annotat citato loco ad hzc verba: Die

:Hohen Fefíe der Yfraeliten daureten fieben Tage: das Lauber-

hütien-Fefi aber hatte noCh einen achzem Tag gleichfam zur

[

Znugabe, der vorzüglich feyerlichr*wwar.

Was ich hier ein

hoher Fefitag ( p gegeben habe, künnte vielleicht

2

noch beffer: das Feff der Kelier , überfezt werden. Sed cum

feptimus etiam Pafchatis. dies. Devt. XVl, 8. wv n*5

AC

"v

nominetur, & Qehu Tl Reg, X, 20. dicatur juffiffe / eftum fa-

a

dici im honorem Baalis, 537;5 nnxyp we"p: omnino notio f vefti

retinenda videtur,

13

22

Hos, IT; 14.

difplicuerint Domino ifta facra populi X tribuum fefta; cor-

rupto cultu Betheíe:& Dàne, non Hierofolymis , uti Deus

p

preceperat, & in homorem Fitulorum celebrata

