C'U'ysrpovog

Hosz z. fuüb feroboamo 1l Awosvs his- Jehovae verbis te-

Y

ftatur; Cap. Vj 21« 23:*041, repudiavi fefla. veflra , €9 mon

(

odorabor ' diés ferintos veftros. -.Etiamf) obtuleritis mihi holo-

3

cavtomata, 69 munera, veftra

noti. deleflabor ,. €9 pacificum

faginatorum vefirorum won intaebor

Zlufer & me flreyitum

canticorum veflrorum ,. €9. pfalmodiam nabliorum tuorum mon

n

audiam

Jam'per Hofezam minatur: CefJUre fucidm omme

ln

gaudium cum feflivitatibus illis conjuntlum ; id quod :Aa« o-

[/7)

C. VIII, 1o. gravius exponit: Convertum feflivitates

fir]

vefiras in lufhum ,. £ omnia cautica vefiva in plantium ; ef-

fim

ciam , ut omnes Zug ubri vefitu zmedsmt €9 capzta péa: aceräo

M

lufïu tondeant &c,

N

Vs

14.

r

tti

Defvzzjlabo eliam cvites €9. ficus ejus , de. quibus illa di-

efe

xit : merces (meretricia) b mibi, quam dederunt

V

mihi amatores mei ; &5 vedigam eas in fikFvam , €9

&duü

ftvra ammaluz confument e45,.

Tnà

16

Devujiabo et:am vïes &5 fi(:us eju5,] Præc1d1tur omnis

t t

materia & fpes lzetandi, quando Deus fe vineas &9 ficeta

devaítaturum & in filvam converfurum mmatur.

Ad fer-

Que

abla

tilitatem terroe plurimum faciebant, przeter agros & pra-

Ino]

ta ,

frugiferee arbores ,

inter quas ,

prater oleas,

tanquam eximis fpecies nominantur vifes & ficus, cf.

Devt. VIII, 8. I.Reg.IV,25. fynecdochice notagtes omnes

t

alias,

HosYI, x

23

alias, a quibüs feu mbus fuavis, feu potus exhdarans

l$

provemt.

"de qmlms dixit: ] E v Sunt qu1 cüm P4eNING

Vertunt; vo, quod dixit, ut ww non fit pronomen, fed

Mi

Cauffa ccrte devaüatwms jn media oratmne

].

conjun&m

allegatur.

ii

jl

merces. fue mihi, quam dederunt mihi cmzætores mezj Vox

"thR quam LXX per ulaS-w[.wc'ræ & V'u

per Wemzoles

/

in plurah reddunt, non quamlxbet mercedem fed meietri-

.

tem denotat; nam loqultur hic meremx, & ju ngltur mentio

ü

amatorum

Nomen. cognatum pnN procul dublo hunc

fi gmficatüm habet I—ïos AX, 1. Devt. XXIII, 19.' Ezech.

5

NVE 3f 34 ScHM r D I Vs hxc dubzum movet quomodo

fe ipfam meretritem notoinare , & meretriciam mer cedem fibi

tribuere queat mulier ? fed bene monet, fcripturae huic

i

effe ftilum, ut, quando alii.verba attribuit, id faciat, non

t

ex opinione ejus, fed rei vemtate addthue MARKIVS,

s*pS

adulterze 1mp1etatem fæpe eo procedere vt fa&ta fua: pefïï-

ia non diffimulet, fed potius ja&itet, cf. Jerem. XLIV, 15.

16.feq. Talis impietas & ingratitudo ; qua idolorum cul-

iij

tui tribuebat populus Ifraeliticus fertilitatem terroe inde-

1]

que fluentem profpentatem mereþatur totalem donorum

[

ablationem, & terrae 1pf' lus pollutæ devaüaüonem, cujus

l.

modum & gradum expnmunt phrafes fequentes:;

5,

&5 reolzgam eas in filvam) (c; vites €9 ficus cum rehquxs

(f'

terrge arboribus, redigam; per.culturze defe&tum, ín filvam,

e5

ut

$;

24

Hos, IT, 15.

tfit, cum incolae , qui terram colebant, abducuntur, &

arbores negle&æ filvefcunt,

LXX. habent:

xo& Ousouui

dvra &i pxeripiov, ad quam verfionem bene HreRoNvwvs

notat: pro f[altu, qui Hebraice dicitur *y", transtulerunt te-

flimonium , * && * literarum falfi fimilitudine ; ; fi enim. pro i

!;i

legatur ", fefimouium dicitur , itd duntaxat , uf gjod. htem

l

won pracedat,

€

E2 fera, amimalia coufument cas.] Bene STRvENSEX:;

das Wild foll fie freffen, Abdu&is hominibus, vacante ter-

ta, fera animalia; rehquas forte fruges, vel & teneras &

Y

virides frondes comedent

LXX plura addunt animalium

li

TÀ veTEipX TE EDAYE xa] TG ÉpTSTZ THe ?O , quoä

d

,genera:

paraphraftlcum additamentum, procul dubio e verfu 20

b

hic infertum , re&e obelo notandum judicat HiEmo-

b

NYMVS

]3:

al

wv t9.

j

atque ila pynam de. ea fumam dierum Baalim , quzbuf

l

fufftum | fecit ,

&5 ornavvit fe inaure [ua. &5 monili

/

fwo,

€5 fecuta efl amatores fuos; mei vero abl:ta

li

fuit , inquit ]ebowa

1N

aique iia. pomam de và fumam diorumn Baalim] — Jeho-

va fuüb finem minarum, fummam fícelerum , & obli-

M

vionis fui crimen exponit

ficque & zequitatem ponze

tü

Penam adaítera

& ejus diuturnitatem clare demonftrat,

lg

í. e. idololatrice genti, mfïzgendum nominat vififationem

W

fuger

Hos, IT, r

2

5

fuper eum, p nmpey C wf itabo fuper eum, pro qua phrafi

H

LXX habent: sxämv)m:) & avrsv, uti C. I, 4.

('S

f

dierum Baalim] quos confumfit in cuítu non vitulorum

modo, fed etiam Baalitico

Baalim in plurali nominantur,

*

five ad denotanda plara gentium idola , ifto nomine dicta

J

five ad fignificanda umius Baalis varia fimulatra , ad quae

cultus ille habebatur

Dies Baalim per Metonymiam rro

aflionibus idololatricis iflis diebus perpetratis interpretatur

2

Gnorivs, quem fenfum etiam admittit zs. DA-muivs,

vertens; animadvertam in eam propter cullum Baali exhibi-

ium ;

itemque STRVENSEE; ich werde fie dafür ftrafen,

Ui

Scumipro vero videntur dies

dafl f e den Baals gedient ;

420

Baalim tempus

quo populus Ifraeliticus iis inferviit

de-

[

notare, ut fenfus fit; €9 iflas quidem pamas immittem, not

per unum alterum. aunum , [ed. per plurimos ammos ,. it& ut

abunde iis compen[entur dies idololatrie Baalitice €5 aliorum

falforum cultuum, | Accedit MARK1vS: Quaudo Deus. [e

7

bos dies, vel forte fecundum dies bos. col. Hos. XII, 3. vi-

7

fitaturum. dicit : protraBionem pame fimwl exprimere vult

n

f ston determinate ad eundem. pror[us dierum numerum, wtique

in longum tempus.

1j

. quibus fuffitum fecit] thus & aromata adolendo. Verbum

li-

in futuro exprimitur, ob continuationem a&us, etiam fu-

"

turam adhuc tempore vaticinii

Suffitus. mentio fit fy-

necdochice

1

nam cum fuffitu etiam facrificia obtulit, LXX

j

vertunt: év ag &réQuey «ulois.

PH'

D

i

25

dhs M L.

€9 ornavit. [e anuulo fuo. E5 monili fuo,]: uti adulterse fe

ornare folent, ut placeant adulteris, t2:3 awmulus, qui ad

ornamentum appenditur tam zaribus, Gen. XXIV, 22. & 47.

nbx by . * Jes. II 21, Symmachus émijtuov vertit; quam au-

ribus, Gea., XXXV, 4. ubi in terminis dicitur, quod domeftici

e

Jacobi imaures , quas in auriculis habebant , ipfi tradiderint

?

VTA — GuyE o SENQOIS N

Exod.XXXII, 2. ubiAaron; t2253 t2m vv "N 308

j in auri-

:

EOSUum) munsres aureus, quas uxores & filii v& fil

bus

") 4l. N1cHAELIS utrumque locum vertit: Er gab ihr einen

í

güldenen Nafen- Riug. — ich hiemg ihr dem Ring im die Nafe ;

& in notà: Noch bis auf diefen Tag ift es in Arabien und Sy-

rien gewühnlich, dafs Frauens- Perfonen fich die Scheidewand

der Nafen ünten durchbohren laffen, wie bei uns die Ohren,

und darin einen Ring tragen.

Dafs hier von einem folchen

Naf[enring, und nicht von Okren-Ringen die Rede ift, fiehet

man aus dem 47ten Vers; und daher kommt es, dafs nur einges

Ringes gedacht wird, da es doch zwey Ringe hztten feyn

müffen, wenn der Knecht fie mit Ohren-Ringem befchenkt

hette. Przeivit jam CLERICVS , qui ad cit, Genes. locüm ità:

» Crediderim olim, ut hodie, per totum Orientem eufertos: na-

pribus aunilos , atque eo videtur alludere Su/omo, Prov. X1, 22.

»4ulus. (ey) aureus in nare porci. (infertus) mulier pul-

»tra €7 con[ilio defliluta, "'THEvENO'TIVS in Orientalis

»tin. Parte IT. Lib. IT. Cap. XI. morem hunc etiampnum ob-

»tinere apud eos populos au&tor eft.: /y Perfide , inquit,

»quemadmodum ger. veliquum Orientem ,. fibi vafum mulieres

xamalis trajiciunt, quem acubus perforant. Adde atmaté

»Beobachtungen über den Orient aus Reifebefchreibungen.

ll.[o Th' p. 310 -3!5'.

Hos, IT, 15.

2T

it

bus habebant, poftulaffe & accepife memoratur.

Noftro

a

hoc Hofez loco E»53 non modo LXX per éveris vertunt,

iU

fed VvtLaATA quoque: izaure fun , itemque recentiores

[

lIaterpretes, ///, MicHAEr:s Obrenringe, & b, SrTRvEN-

Ia

SEE: Ohrgehenge.

Duplex vero erat inaurium genus: al-

it;

terum folius ornamenti cauffa a mulieribus potiffimum

»

getabatur. Ezech, XVf, rz. alterum, quod /aerum habeba-

tur, (befprochen und einer Gottheit geheiligt) & amuleti

7

inftar, ad malum quodpiam averruncandum, Forte 74-

lismanum ritu füb certo fidere figuris quibusdam fculptze

erant hujus generis inaures, quibus eam vim ineffe

y

ldololatre exiftimabant. *

Vocem m^n alii in genere

d

D2

Yed..

*) CrLERICVS ad Gen. XXXV, 4. ubi addit: Annuli ab Arabe

el

accepti, cujus ope fpe&ra non amplius metuebat, meminit

^j

n

S£ucrates, in Philopfevde Luciani his verbis: 69 primam qui-

dem ad ea (Qacuora,fpe&ra) turbabar; munc autem , prae

«

conjuetudine ,| mihil inufitatum. | videre . «nihi videor ,. €9. nunc

quidem potifimuwm , ex quo annulum mihi dedit Arabs, ex

ferro de cruce [umto fatfum. Similes annulos auribus geftaffe

h

videntur Jacobi fervi, quos amoveri, ut alienis Diis confecratos,

l

voluit Jacobus. H RMARYVS l. c. p. 315. heec ex Chardinii Not.

M/cr. ad Gen. XXXV, 4. refert: Einige von diefen Ohreu-

Riugen, die ich gefehen , hatten Figuren und feltfame Cha-

ra&tere, welche vielleicht Ta/ismame oder Zaubereien , .viel-

leicht aber auch nichts anders, als ein Spielwerk der Weiber

fnd, Die Zndiamer geben fie vor Verwahrungsmittel wider

die Bezauberung aus. — Vielleicht waren die Ohren-Ringe der

Familie Jakobs von diefer Art,

28

Hos, 11, 15.

L]

.

reddunt per ornatum ; Ità If, Mici AELIS; und andern

Schmuk; b. SrTRvENSEE: und Gefchmeide, LXX vero per

xa9óguuu, ad quod nomen, xa96guuov, DRvs1vs monet, effe

1

epuoy monile, colli ornamentum, . NvLGATA fingularem re-

tinet vertitque monsile, cui verfioni CASTELLIO quoque ac-

t

cedit

De cultu mulicbri infignis extat locus apud .Eze-

qæ

chielem, Cap. XVI, 10. 11, 12, quem P». Da T H1vsS ita

vertit: P7vfle te indui acu piflá , calceos tibi dedi ex pellibus

Phocarum confeflos , (von Meerfrauleinfell) ffragula tua byf-

fina fuerunt (alii; amicivi f. accinxi te byffo: 7//. Mzcnak-

v

1:is; den Gürtel von Baumwolle) €$ tegwmenta [orica (alii

ferico vel vefle boml gcina, indui te.) MrcnaEris , und den

Schleyer von feinem Flor, addit in nota

w5 heiíst ei-

gentlich ein S?ebtuch, aus feinen Haerchen zufammenge-

fezt. Diefe Art Schleier mag indeffen nicht lange vor Eze-

chiels Zeit erft bekannt geworden feyn: dennin den ültern

Büchern der Bibel fiadet man den Nahmen nie: er ift auch

eigentlich nicht Hebreifch, fondern Perfifch, v.r1. Furio

mumdo te ornavi; manus armillis ; collum torque C.Michaelis

'ä

Halskette) v. 12. IVafum aunulo; aures inauribus ; € caput

corona pulchervima

€? amatores fuos fetuta eft] fi cut profhbula quzrere f

lent amafios,

-mei vero oblita eff] quod fcelus tanto gravius eft, quía

cjthovam , verum €9 vivum Deum, & maritum legitimum at-

que omni ratione benefacientem , turpiffime deferuit, a fidu-

-s

cxa, amore & fubjedione debita récedens, & memo.

d

riam

Hos, IT, 16.

29

"

riam tot tantorumque beneficiórum! acceptorum . depo-

[

nens,

(e

mqmt eefova] daud1tur qurs comminatoria- formula:fo.

Qs

: Diflum Gjthove.. i;e. comminatio.hgec adverfus adul-

teram gentem veriffime eft a jehova decreta & ed1&a af..

fs

que certi(fime implenda.

a

Sequitur jam pars Sectionis noftrz altera, promzy"awæ

l$

& novam clementlam d1v1nam abundaumfïlme exh1bens

f

v16 25.

v. 16,

d

Ferum enim cuero : .Ecce. ego. per[uadabo z!!z pojiguam

51.

deduxero eam- in defertum , €9-loquar ad cor ejus.

C Ferum. enim vero:]

Ingens eft fententiarum & circa

cofeventiam verfüs noftri cum praecedentibus, & circa fon-

i

Offen-

Jum verborum hujus & fequentis verfus diverfitas,

dit multos partxcula -:5 quam per proptered vertendam

10

putant, & vi'cujus maxima promiffio vel cum peccatis adul-

li

7

derm velcwm panis ejus, conne&atur, cum tamen nec hze,

nec illa zotivum nova beneficentim diviue effe queant.. Quae

enim cohzerentia

lia mei oblita efl : ideo ego per[uadebo ilfi

(

inbonum, QGRoTtvs integros verfus v. 16. & 17. ad mafa

& Deo immittenda tefert ;; Omnia hac, inquiens, verbis umbi-

guis difla [unt xxevagmog (cum acerbo irrifu.). Perba funta

a

ab amatoribus, res longe alim. IMoechi folent feminas blandis

ld

werbis decipere.

Deus illos de X tribubus egregie decipiet ;

ls

illos abducet-in leca vafta. Afyrim ; male in fe animatos male

D 3

[2 70

i

30

"Hos, ITja6.

traflabit ; dabit eis vallem funeftam E8 luffuofum, qualis ilfa ,

ubi Achan cum multis aliis interiit, Jos. V, 24 - 26. qua

mala, initium. erunt inflitutiouis ip[orum, E2 canent ibi carmen

fletus 8 precum ,-in captivitate Affpiaca, uti, cum premeren-

tur /Eoyptiaca. — Sed folidé opponit.Fen. Dok pERL ET.

Nivs: Quedam umbigue difla illuftrantur « minus ambiguis,

quae clare demonfiramt , promitti tempora meliora, | Wam loqui

ad cor femper in facris literis valet: confolari, blande col-

loqui. Jes,XL, r. Jud. XIX, 3. ec que fequuntur v. 15.

| - X - E AE UM EE CAEU . AAE T OPTEETS

& 16, nifi valde contorte, vim minarum habent. Pnb ; quod

— 3

-—

Hieromymus transtulit , la&are eff perfuadere alicui. Ter.

XX', 75. TuEgoponETvs verba ultima v, 15. myv t2

Ém

fejungit ab ifto verfu, & particulam t55 iis praemittens

P(

duas priores phra[es verfus 16 ad. pomam xefert; .. coufola-

[

tionem €9. gromiffionem a tertia demum phrafi inchoans: A

v&ro Qrciv 'Ide éyo m RUT sl TdÍt muTZV Éie &puMay.,

L

A

Vri T& , du oTíV sal KaAT AI I LONOTOV yEVOMÉVIV. TTa-

W

QuoHsUdct , Mal mET(Y dTMVTOV TOV MyxOQy EpyJ40Y - ATX 8 00*

N

QX Og Npuxaryeoynato- durzy &v TroIg Scay oj ayy&ivoig, - A&«

[

Ajcto Yyap x. T. M. Quare inquit: Exce ego feducam eum, &5 yg.

Y

digam illam in defertum , hoc efl , vagari &9 errare fuciam

F

captivam, hisque omuibus bonis deftitutam reddum.

Feorum

[

tamen confolabor eam in. iflis malis....Loquar enim &c.. . Re-

g

tenta Hebraica verfuum. diftin&ione, & ordine vocum

W

duas pariter phrafes priores ad comminationem divinam ve-

tt

fert Scu1Divs, ita, ut con[olatio &5 gromi/Io & poflerieri

f

demum feniffichio , verbisque; Et loquar ad cor ejns, inci-

Y

piat,

Hos, IT, 18

^

2

1

lt,

[

piat, atque nexüs cum preecedentibus hic fit: Quia itague

oblita efl mei : ideo per[uadebo illi , €9 ducam eum in defer-

u

tum , veliffurus edm ibi folum fma me, ejus obliturus jufta ta-

f

lionis peua: Tandem tamen ejus rur[us recordubor ,. loguür-

que ad. cor ejus..— Addit: fic particula Y5 fuam retinet f&ni-

ii,

Jicationem, mexusque C$. [enfus cum antecedentibus C& ton/ez

Jui

quentibus bene habet, Hinc verbum: mnbp fumit, ex eo.

j

dem nexu, i malam partem, quia alias cum fequenti mem.

ij

7!

bro: &6 ducam eam in defertum , non cohuereret , q. d. perfua.

dendo deducam eam in defertum, i,e, füciam, ut in defertum

)

veniat , tam mirabili providentia , quafi cam blandis virbis, ye.

M

mine entiente meaum intentionem, per[uafiffem, Quae vero ex-

Ils

pofitio valde coa&a videtur, cum non perfuafione, fed vj

7-

foflium in captivitatem Affyriatam abducte fint AX tribus ,

n

& Deus illam poenam difertiffimis verbis pradixerit & tom.

h.

minatus fuerit Y.Y3, 34.15. Eandem particulze 155 & verbi

n5b fignificationem retinet etiam 7/l. MtcRAELIS, ver-

tens; Darum-willich fie betrogen in der Wüfte itre gehen

U

laffen, ihr.dann freundlich zureden, & in nota:..Das Bild

ift folgendes; Ein Ehemann betrieget feine ihm untréue

Frau, und macht,:daís fie in Hofnung , ihre Liebhaber

f

zu finden, fich in unwegfamen Wüften verirret; hier be.

gegnet er ihr, macbt ihr aber nicht die befcháümende Vor-

würfe, die fie fo fehr verdient hatte , fondern redet ihr

freundlich. zu,. und führt fie wieder nach Haufe. Sie

/

fühlt hier alles, was man felbft bei der Sache denken

wird., das Beíchümende dexf Lage, in der fie der Mann

?

antraf,

)

-t

Hos, 1. 16.

8

antraf, feine Güte, und belfert fich, . Die Sache ift: Die

[

Ifraeliten werden von den Affyrern in unbewohnte und

rauhe Gegenden weggeführr werden, II. Reg. XVII, 6

fich da beffern, Gott wird ihnen vergeben, uná fie im er-

Sed eadem

ften. Jahr. Cyri in ihr Land zurükbringen

difficultas, quam Scu w1Dr0 oppofuimus, hanc quoque

:ä

fententiam premere videtur.

Sane, non perfuadendo , &

[

fb [pe amatores fuos inveniendi dedu&ta in defertum i, e, exi-

t

lium Affyriacum dici poteft adultera, quae veflibus detra£is

1

denudanda , cujus facditas-coram amutoruu oculis exyonenda,

[

cujus omne gondium , etiam illud, quo in facris fefivitatibus

LU

fruebatur j prorfus tollendum , cujus tevva. fertilis in. filuam

ABEN ESRA , qui verbum rrnbn5

vedigenda. pradicebatur.

in 6onam:partam accipit , 1:&'7 vero propierea vertit - cón-

D

juugit, uti ad v. 10 monuimus, verfum 16 cum fine V..

& dicet : revertar ad. virum meum, q. d. Quia. itaque dicet :

vovertar &c. ideo ego ei per[uadebo in bomum ;; cui accedünt

l

ConwELIVs À LAPrpe & $, Bvnxivs, Sed opponunt alii,

y

nimis magnum.hic faltum fieri, nec opus effe, ut ftatuatur

parenthefis,'quia: cohzerentia verfus 1o, cum antecedenti-

bus bene alia ratione oftendi queat, ut fupra docuimus,

i

Redtius-ergo alii particulam 135 noftro hoc loco non pro

contiufiwa , fed pro adver[atiua , attamen , mihilominus tamen,

habent

KtaGrassivs Phil.Sacr, Lib. IIl Tract. VII

de: Conjünflione ,. Can.- XII. vertit per aftamen , additque

ï:ä

Commenioravit Dominus in pratedentibus [celera uxoris adul-

tore , 9- multa ipfi fait comminatus ; Cui per adverfativam

1

pfo«

Ifos. [[ 16

$3

gromiffo fec fubjicitur , q. d. non obflantibus fis, que dixi

mifericordie mee recordatus blande. ip[am traftato

N.orL-

pivs Conc, Partic. cum annot, Tympii, p. 434.. Tamen ecce

ego alliciam eam, pofiquam deduxero eam in defertum, coll

gjerem. XVI, 14. atque e recentioribus 7e», DA TH1VS

hi 2 ul

Ferumenimvero deimde é&m ad. [uniorem mentem vevocabo

&

e-

ín nota: Zofus hic locus usque ad fimem capitis mihi videtwus

confolatorius, C& promiffonem continere de reditu aliquamdo fu-

turo ex caytiwitate,

JModo v3o wom propterea vertatur,

guufi rationem. reddat gracedentis verfus.

Ef partitu-

la. affeveraudi. cf Zach, XI, z. 69 [epe movam pericopam

n

zmzp it,

E

Ecco! ego per[uadebo illi, ] Poft claufulam, comminationt

per mm LN1i v. r5. additam , novam qremilfonem ,« quae

]

omni attentione digniffima fit, exhiberi ipfa hzec excitandi

particula : Ecce! docet.

Participium rneo (vel mutata

[

tertia radicali nin Jod, uti Hos. Vl, 3: Ego alliciens eam,

^

vel, uti alii volunt; Ego perfuadentes ei, i, e. ego vice plu-

f

vium ei per[uadentium defungar ) fumimus in bouam partem,

üti etiam Chaldeus fumere videtur, vertens; ego fubjiciam

illam legi

qualis perfuafio Deo digna eft, qui perfo-

uxorem malefidam fuavitet

nam heic induit mariti ,

EDERLEI-

!

perfuadendo vincentis Egregie m

NIVS

Senfus eft : - Deusuxorem moecham atque in. de[erta

€8 mifzria procul & marito ver[antem queret

que , fi fidem

atque benevolentiam mariti lefi , atque , fi jure fuo. wteretur,

clzj?c:lzs ad reconalmtzanem , grater fpom exporitur , via: ejus

e

E

bíttta

84

Hos ]f, 16

blanditis vepugnubit, ac tanto tamque conflanti wmore com«

mota veterem per fidiam abhorrebit,

&, pojlqmm deduxero. illam . in dz/km;'zmz,] Ita cum

TnEMELLIO & |vu1o, & PiscA TonE procfixum * per poft-

Jj

guam vertendum putamus,

quem fignificatum pïunbus

.confirmavit locis NOLmvs in Concord. Partit, p. 275. feq.

ex. gr. Gen. XVIIT, 13: An vere pariam, "nspt "sss poftquam

ego confenui, id quod v. 12. exprimitur: 'n*v:x "nX poft [v-

ne[core meum.. Exod, XII, 44.. * bsie w smme mnooy poft-

quam circumcideris eum, tum comedet ex eo, Jofuze VII,

2

25: & cremarunt eos igne, tbpb" poffquam lapidaffent eos,

Jud.1V, r. no mme po/iqtmm mortuus effet. &c, Per

hanc exemplorum indu&tionem foluta eft Sc w 1prx GE«

:

ceptio : Si fimilis mihi lotus non detur ((c. quod * denotet pojï.

quam) quod forte nunquam fiet , con[entire non po[fum,

floquar ad cor ejus.] Phrafis hzec 1d10t1fmus linguae H *

broe eft, denotatque non tantum alloquium penetrans ad

animam , fed eam quoque recreans , tanquam tale, quod fit

Jecundum votum anime , longa malorum experientia traa-

bilis fa&ze, Jes, XL, 1.2. confolam expreffe jungitur, -

7

YVe

d

ï:

€5 dabo illi exinde «vineas [uas, &5 «vallem Achor in

[

offiutm [pei , &5 canet ibi, ficut ia diebus adolefcentie

fue, & ficut in tempore, quo a[cendit e teyra

ägpt&

LOf

Is IT, 25

35

l.

€ dabo illi exinde vineas fuas,] i. e. reddam ei vineas

priores, cum reliqua terra , quam olim poffederant. Pro

mow2-ns LXX habent 12 xluara zvrc, quie lectio, fi ge-

nuina eft, fynecdochice generale nomen po//e/fionum fub-

,

S

ftituit fpeciali vinearum; vel

fi fpuria eft, corrupta ex

xMuaT2, qu2 DRvSsri1 corjetura eft.. HrkeRoONYMVS

"

legit Cholim fupra Caph,

vertens C^2 vinitores,

To

"

towb non /ocwm , unde vinea oriretur , fignificat, quem*

admodum Hu:RoNx MVS. vertit :

ex eodem Íoco ; neque

terminum mulationis, uti Scu1pivs vult, ut defertum mu-

detur in optimas viueas, amiffis olim longe proferendas , q. d.

h

ji

defertum ejus mutabo in optimas vincas, €9 has illi alabo loco

vinearum clim amiffarum.

Vineas fc, exponit de bonis Evan-

gelii; Sed tempus €9 locum, a quo vineg dandee forent, Px-

iude ab es

SCATOR cum TaEMELLIO & jvwrio vertunt

loco. TARNOVIVS; ab iflo tempore.

-

€9 vallem Achor in oflium [gei,] Vallis illa prope gjeri-

Ü

£huntem fuit

in ingreffu Canaanis cis Jordanem fita, &

fertiliffima; pafcuisque amoeniffima; quare Sarons: jungitur

jes. LXV, 10, ubi Jefaias Hofeam refpicere videtur

Di-

&a eft Vallis Zchor , conturbüutionis, quia illic conturbatus

eft Tfrael per facrilegium hais & per cladeni propterea

Ifraeli immiffam Jos. VII, 24 - 26

Verum in Á&ac datione

fuijus. vallis non refpicitur illa turbatio. I[raelis molefta. per

peccatum Achanis; ibi commi(fum, & cladem infecutam,

Neque etiam tropice regiones iflas, in quibus Ifraelitm. wt

exules. vivere debebant , a Propheta vallem Zdchoris vocari

E 2

exi-

J

56

Hos; i,

exiüim&m , üti Pen. D ru1vs ad h, L. ftatuit, q. d, fa-

cdam, ut iisdem in lods fperare queaut Jimem exilii , ficut olim

Jjvaelite in valle Achor finem itiuerum [uorum videbant ; quae

expofitio longius petita videtur; fed denotatur ip/a illa

vallis , ejusque ratione fitds opportunitas ,

vi cujus dicitur

offium frei, per obviam metaphoram. Uti fcilicet Itraelitis

e deferto, Duce Jofua, in vallem iftam ingreffis, oflium aper-

tum erat, ad terram Canaanis omnem obtinendam : [ta idem

fiet, cum a Deo populus líraeliticus ex difperfione & exi-

lio in terram promiffionis reducetur, *

Verba: mpn nnzo

LXX vertunt: dieveiea. evveeiv avv7e, ad aperiendam intelli-

gentiam ejus , vefpicientes exemplum feveritatis divinze, in

valle Achor demonftratz, quo fapere debeant , nein fimi-

le judicium incidant, ' Pertinet huc gloffa TurkoponzrTr,

qui: foc, inquit, Propheta indicat : Ut illi tum ex füpplicia

Zlchar cognoverunt , quam ingens malum fit legis wiolatio : fi

etiam hi ex. captivitate gercipient fmfu-?n fuorum deliflorum,

Sed vi totius contextus tmpn /pem five gx/þgäïatimæm uberio-

ris boni notare. debet, uti etiam Svwwa CRVs recte yertit;

&g 9Up»v ENmrides. ,Quia mpn» etiam fum;mlum denotat, 77y,

Do'zpm.;,mmv)s: fo'z;/agz , inquit, verba veftä poffunt ; i»

&per»

| '3;) Ti MICHAI«—'L'LISV: "hors/Thal] dás Thal gleich bei dém

Eiogang:des verheilfenen Landes, in dem Achan gefteinigt

ward. Dis Thal, das den ifraeliten das. erftemal fo traürig

war, foll ihnen dismal defto frólicher feyn: ;esift die Thür

zum ganzen Lande, un

P

d lauter Gutes 'hab-gn fie von nun an z&

hoffen,

Hos, TT, xv

37

aperturam menfura fue , hoc fenfu faciam , ut. funem men-

forium expliceut ,.atque extendamt in- valle, Athor , zllotmqw

pojzdwm*

€9 canet, ibi , ficut in diebüs aclolefcmtzæ fuæ,] i.e. ex feli-

ci rerum Pcatusque mutatione fequetur leta grati» ac-

ceptatio & publica quoque profeffio. Alle&a, edu&a, pro-

miffis irmata & ad primitias gratize jam adduc&ta canet al-

terdo cantu , in quo chorus choro refpondet ,' Deo libera-

torifuo, Cf, Esdr. III, ro. 11

Cum fundamenta templi ja-

terent. edificuntes , aderant Sacerdotes,in ornatu fuo tubis in-

firu&li , 8 Eovitw, Afaphi pofteri. eymbalis , . ad. landandum

ejthovam, [eeundum inftituta Dawidis,, Regis Ifraelis, €9 fic

aíternis choris laudatant. (syw) 9 pradicabant |Sehovam ,

quod bonus fit;:

adernaque-in. I[raelitas : benignitate , (Ps,

CXXXVI, qui.antiphonz formam-habet;) populws quoque

univer[us ingenti clumore fubl&tto laudabant jehovam propter

h

jatia- templi funalamenta

"LXX Interpretes vertunt ;

Kül

J

TüTEIyte O oETÓ EHER.

!'"SvM NPK [9 HVS uau(o&;aæ*m

Lege.-

runt ergo, aliis punctis fubje&is, T;3Y;quam verfionem fe-

]

gnitur, po& b STRVENSEE; ,,da foll fie gedemüthiget

werden, wie zur Zeit 1hrer Jugend, Z. DaTurvs, yer-

téns in Edit. II. pajlquam ibi ailzü'æ fnmt Jicuti in juven-

tute fu. addensque in neta Critica: Praferendam putem

deflionem mnip. vecepte, qua non aptum funtdere Jenfum vide-

;

fur,

Quodfi enim vertitur per canet; uti VvrGATVS ferit,

& dé aliérnis cantionibus explicatur , de quibus vy dictur ,

ï

o convenit foc fequmtzbm*. "Cenftüt. enim.ex-hiftoria , Ifraa.

:

E 3

fitas

38

Hós,-IT, 17

litas minime cum cantu €9 inter leta. jubila ex- ZEgypto effe

egreffos, [cd. potius magna cum feflinatione, ita, ut de car-

ipinibus profeflo mon cogitarent

Sed

licet hiftoria non.ex-

preffe doceat, lfraelitas cum cantu ex /Ezypto exiiffe, ta-

men lzetiffimus per fe erat exitus ex duriflima 1lla fervitute

Aigyptiaca, & feflinantes nil impediebat, quo minus ca-

nere & laudibus extollere Jehovam liberatorem potuerint.

ficut in' diebus adolefcentimg [ua, . E9 ficut in die afcenfionis

fue e terrà /Egypti] . Pofterior phrafis eft exegetica prio-

ris.

Recürrit in utraque ellipfis prepofitionis , quam ad

V. 4. notavimus,

Témpas hujus exitus in'aliqda latitudine

fumendum eft; ut non modo (tricte fumtum exitam; fed &

pera&um trünfitum müris-cofhple&atut, quem cantu amoe.

bxo celebratum: faiffeex Exod; XV. conftat, .

Ad. idem

letum üämpus pl ovocat Hofeas quoque Cap. XI, 1.

£T

F

V.»IS

Atque z/ïo- tempore didhum, )ebowæ, fvocabz: me: arite

-mis nec vocabis me amplius -

Baal mi..

atque iflo* tempoae] de quo. V 16. 14 Tempore fc. ]æto

hberaüoms ex capt1v1tate & redu&mms in terram Canaan

norï u GROTIVS vult n illis. angujizzs.

D

diflum ähavæ] Ut1 commmatzo qana, - formula hac Io.

lenni y, 15..confirmata.fuit; ita nunc promiffo gratie ea«

dem formula confirmatur , quia incredibilis videri poterat

l

haec zova. grátia, ejusque qfeiïus, quo omnem idololatriam.

X5

. depo-

Hos, IT , .28.

89

depofiturus dicitur populus Ifraeliticus, cui an*ea, fb ima-

gine adultere , pertinaciffime deditus erat

vordbis me: marite mi! mec aimplius :: Baal mi! ] No-

men 5y5, zque ac vN, maritum denotat Exod, XXI, 3.

Devt. XXIV. r.

&c,

Sed quia illud ^per abufum

idolis quoque tributum fuit:; hinc nomine 53:::, quod am-

biguum factum erat, non amplius erga Dem ufürum eífe

populum reducem. przedicitur.

Bene HIERONVMVG

C'mn uiroque fermone "wrg 69 *"oys appelletur vir meus . five

maritus meusz tantum odi idolorum momina, ut etiam , quod.

bene dici potefl, propter ambiguitatem C5 verbi fimilitudimem,

nequaquam velim dici, Jed' appellari me "ww , magis quam

"oys, ne, dum aliud loquitur , alterius recawletm« €9 virum

uominatis , idolum cogztet

YX 10

Remo'vebo enim nomina Baalim ex ore e]uf , 'leC THefRO-

1

rabuntur amplius nomine fuo.

Removebo enim nomina Baalim ex ore ejus,] - Declarat

Deus, fe ipfum , zelo maritali, auctorem fore idololatrioe

omnis ex populo fuo lexpurgaudoe.

Mutatur perfona

fecunda, ià tertiam: ex ore ejus,

nec memorabuntur wmplius momiue jizo] i, e, ab ifto tem-

pore conftanter ceífabit cultus 1dololatncus apud popüu-

lum Ifraeliticum , ita, ut nunquam ad eum rediturus fit

Qu hic apudHosEAn extant, leguntur quoque apud Za-

CHA-

40

Hos, IT, 20,

cuamnraAw Cap. XIIL 2. Zfto temyport , diffum Q?k/zov—are

omnipotentis, excidam nomina, idolorum de terra €9. non snt-

morabuntur amplius,

Iil, MxcuHaELrIS vertit: de»n vom

INahmen BA AL willich ihren Mund ganz entwóhnen, und

auch fellbít der Nahme foll nicht weiter gehórt werden,

additque in nota ; o weit foll der Hafi gegen den Baals-

dienft bey den zwrükgehenden I[raeliten gehen , dafi fie auth

den IValumen Ba AL micht. eimmal im un]chuldigften Pw[ltand

gebrauchen werden, Die Suche ift veichlich und liberreichlich

erfüllet : Nicht. blos diefen Nafimen findet man nie unter I[-

raeliten mach ilrer. Zukunft vom wahren Gott. gebraucht ,

fondern, fie. fimd auch. fo weit gegangen,. [onft mauches in der

That un[chiuldige , von dem fie glauben, es habe mit ZIbgut-

terey einigen Zujummenhang , wegen ihwes Ha[fes gegen allä

Abgütterey als abgüttifch zu verab[cheuen,

V. 20.,.

Et tum panpam pro illis fedus cum feris agri, 6&5 cum

avibus cali , &5 reptilibus terre s; atque arcum &

gladium 9. bellum frangam de terra , &5 recubare

eos faciam fecure.;

€5 tum pdngaha gro illis fedus| idem denotatur tem-

pus grativ , quod occurrit v. 18. & 23. Dativus pluralis

exno elt dativus commodi, & mafculinum genus adhibi-

to lia&enus fingülati feminino fubftituitur, quia füb imagine

mulieris intell

"K,

i'g;i;t-ur gopulus mee?itims.

;ï

€um

Hos, 77; 21

4*

cum feris agri, E2 cum avibus cai , £2 veptilibus terem ]

Mentio /foederis non obftat, quo miuus de 6rutis animanti-

bus hxc, ut verba fonant, accipias, Cf. Jobi V, 23. Ezech,

XXXIV, 2 /$.. Literam inepte deferunt, qui per metapho-

ram nomme femrum homines infeflos & truees ; volucrium

timidos, veylilium dolofos denotari exiftimant; Neque pla-

€ct GR oTII expofitio: qj?uam se ipfis uozeant Idumai ,

A'nnnomtæ M aabzfæ.

Senfus potius hic eft: gromittit

Deus fe, pro füo * m omnia, dominio, & vi gratiofze - provi-

dentize elfe&tur um, ut, qu'xfi fædere obligaffet animantía,

quze nocere queant, * tuti fint a feris, quae antea vites &

ficus comederant , v, 14. aliisque animantibus, quse vel in

fegetem involant, vel veneno Ilzdunt, aut lambendo, uti

infecta, nocent

Cum vero non a feris tantum animan-

tibüs, fed etiam ab inimicis hominibus periculum immi-

nere queat, hoc quoque amohtmum fe promittit Deus,

addens:

atque arcumtó gladiumt$ bellum frangam de terra,] Arcus

infervit offenfioni e longinquo ; gladius loedit ex propinquo

9'

[

& fimul infervit defznfioni.

Cum utroque jungitur bellum,

vel de reliquo apparatu foftili, vel de ipfa pugua , intelli-

gendum

Ifta fe fra&jurum , verbo ad inftrumenta inpri-

le

is bellica accommodato, promittit Deus, i, e. bella fub-

k

Ia-

"

- Ill MICHAELIS: Wilde Thiere, Raubvogel Schlangen uid

/

t

die Früchte verzehrendes Ungeziefer, follen den Ifraeliten fo

wenig fchaden, als ftznden fie mit ihnen in einem Bündnis ,

über das Gott felbft die Guarantie übernommen hatte,

i

5

1

4

L d

JHos, . 11 ,. &t,

laturum , & altam pácem ab externis lioftibus conceffu-

rum, i» terra , poft reditum ex: capt1v1tate denuo poffi-

denda,

€9 eecubure eos facmm feture,] i. e. ut neque ab ani-

snantibus feris, neque ab hoftium mvaf' jone mala timeant,

fed habeant fefe inftar gregis, bene cuftoditi & pemculum

non metuentis; feu inftar hommum ad fomnum fe fecu-

re componentmm Conf, Michze IV , 4. 3.

Tali pacato

ftatu fruebantur reduces e capt1v1tate Ifraelitze per ahquot

fecula fub Perfizce Monarchis , & primis etiam Graecis

Regibus.

Promiffiones has lautas, quse mafa removebant , fub-

fequitur verfu feq. promiffio pofitiva ampli/fi ma,quam fubxta

dlftmgult & exomat Apo&rophe

V. 21

Et defponfabo te subi in eternum ; defpon]abo fe mibi in

juflitia & judicio , ej' in bemgmtate €5 in m:jäm.

tiontbus.

€5 defpon[abo te mihi in ætemum,] Ter tepetitur de/pone

jandi verbum, quo nova eaque gratiofiffima Dei cum Ifrae-

ie conjun&dio , ejusque in populum Dei affumtio exprimi-

tur

cum varia accedente: defcriptione

&) Revertitur

Deus ad alloquium in per[ona fecunda feminina: quale occur-

rebat v. 18: vocabis me: marite mi, Populum ergo Ifraeli-

ticum compellari clarum eft, qui antea fub imagine adul-

tee,

Hos, I7, ?1.

43

term , quié ob dciulterium'npudimdæ'emt, fitebatur; quan-

do quidem alias Deo denuo defponfari non poffet. Huic

jam populo, diu reje&o, promittitur de/pon[atio, i. e. sv

in gratiojum conjuntlionem cum Deo veceptio, quáé, refpectu

amoris, curze, defenfionis & gubernationis divinze, eique

refpondentis affe&us, fiducie & fubje&ionis Ifraeliticze

vere conjugalis foret, fecundum eam relationem , qua

eft inter fponfum & fponfam, & vi cujus utraque pars mu-

tuum amorem praeftat. 9) Defpon[abo te mili , inquit, Do-

aminus.

Is ergo ipfe au&or unicus hujus grati» eft. An-

tea dixerat; fe fedus pro Ifraele fatiurum cum animantibus,

ne nocerent illi: nunc gratia longe majori fibi ipfi Ifraelem

